PDA

Επιστροφή στο Forum : Βρεφική - παιδική δυσκοιλιότητα - Υπάρχει λύση;

Σελίδες : 1 [2]

Kira
01-10-09, 00:51
Τελικά η δικιά μου κάνει σταθερά καθε 2 με 3 μέρες κακάκια,που φυσικά γεμίζει τον κόσμο!μεγάλη ποσότητα και μαλακά.Το κιντερτε δεν είναι της milupa;Υπάρχει και αλλο ρόφημα που είναι μόνο χαμομήλι;γιατί αυτο γράφει οτι έχει χαμομήλι,και κάποια άλλα βότανα..

CharoulaP
04-10-09, 18:31
Χίλια ευχαριστώ στο picolino.Μας έσωσε είχαμε να κάνουμε μόνοι μας κακά 8 μήνες. Είχα κάνει τα πάντα. Τώρα είναι δυόμισι χρονών και με την BENEFIBRA έχουμε 15 μέρες που τα κάνει μόνος καθημερινά. Πριν μόνο με κλύσματα και υπόθετα:-P:-P:-P:-P

Το Benefibra το πέρνει η Έλενα (27 μην) τώρα 5 μέρες,αλλά δεν έχω δεί ακόμα αποτέλεσμα. Πέρνουμε 2 κουταλάκια το πρωί και 2 το βράδυ. Εσύ πώς το δίνεις???Πόσο καιρό το πέρνεις??

gogga
12-10-09, 19:13
Αγαπητες μανουλες βοηθηστε με,η μπεμπαμου 2 μηνων εχει δισκοιλιοτητα και σχεδον παντα τη βοηθαω εγω ειται με μαλαξεις ειται μα θερμομετρο και κανει τα κακακια της τα οποια ειναι σκληρα και ποναει.Ειναι σωστο να της βαζω θερμομετρο στον πωπουδακο της για να ενεργειτα?σημερα ομως δεν πιανει ουτε αυτο και υποφερει το μωρο μου.Καποιος αλλος τροπος υπαρχει να τη βοηθησω?Σπαραζει η καρδια μου να τη βλεπω να υποφερει

εμεις αλλαξαμε 5 γαλατα και το προβλημα συνεχιζει. μεχρι κλισμα γλυκερινης καναμε. το θερμομετρο οπως και το κλισμα καλα ειναι να μην τα συνηθιζει γιατι μετα μονο με παρεμβαση θα κανει κακα.εδω και ενα μηνα στο νερο που βραζω για το γαλα του ριχνω χαμομιλι (γιατι σκετο δεν το επινε) και τον εχει βοηθησει...ρωτα τον παιδιατρο σου.

mitsi1
17-10-09, 14:24
Καλησπερα. Εχω μια κορουλα προωρουλα 2 1/2 μηνων. Ενω ολα πηγαιναν καλα με την αφοδευση της, τουλαχιστον 3-4 φορες την ημερα, ξαφνικα μια μερα σταματησε να κανει κακα, χωρις να αλλαξει κατι στη διατροφη. Ξεχασα να πω οτι η μικρη δε θηλασε ποτε, πινει ξενο αφου η παραμονη της στη Μενν για ενα μηνα περιπου ειχε σαν αποτελεσμα να μην εχω γαλα. Οταν κανει κακα 1 φορα στις 2 μερες ειναι παρα μα παρα πολυ σκληρα. Βεβαια το μωρο δε δυσανασχετει ουτε κλαιει. Ποια ειναι η γνωμη σας;; Χαμομηλι δινω αλλα δεν το πολυθελει, συνηθως το φτυνει. Η γιατρος δεν ανησυχει, εφοσον κανει μια φορα στις δυο μερες αλλα εγω αγχωνομαι γιατι ειναι πολυ σκληρα. Τι αλλο μπορω να κανω για να τη βοηθησω;;

Γιάννης Μαρινόπουλος
17-10-09, 22:51
Αγαπητή mitsi1

Ο καταλληλότερος να σας δώσει συμβουλές και να σας βοηθήσει είναι ο παιδίατρός σας. Είναι ο μόνος που μπορεί μετά από την λήψη ιστορικού και την κλινική εξέταση να διαφοροδιαγνώσει ώς προς την αιτία της "δυσκοιλιότητας" της μικρής σας.

Με εκτίμηση

mitsi1
17-10-09, 23:15
Γιατρε σας ευχαριστω για την απαντηση σας. Το ξερω οτι η παιδιατρος μας ειναι η καταλληλοτερη και της εχω πολυ εμπιστοσυνη. Απλα αγχωνομαι με το παραμικρο ουσα προωρη η μικρη. Ολο αυτο το θεμα της προωροτητας με εχει κανει πολυ υποψιασμενη για ολα. Σημερα τελικα το μεσημερι ενεργηθηκε χωρις να ειναι σκληρα τα κοπρανα της. Θα δουμε. Και παλι σας ευχαριστω...

violin
08-11-09, 15:21
το binefibra απο τι ηλικια μπορει να χορηγηθει?

Γιάννης Μαρινόπουλος
08-11-09, 21:02
Η εταιρεία Novartis που κυκλοφορεί το σκεύασμα αναφέρει σαν ένδειξη το ευερέθιστο έντερο των ενηλίκων.Δεν γνωρίζω εάν έχει ένδειξη στα παιδιά.

efitsa
22-11-09, 11:32
καλημερα!εχω θεμα σοβαρο. ο μικρος ηταν που ηταν τωρα απογινε.θηλαζει κ παιρνει συμπληρωμα frisolac confort ομως απο τοτε που αρχισε τα φρουτα ηρθε και εσφιξε παρα πολυ.μπανανα δεν του εχω δωσει καθολου απο λαχανικα παλι μονο κουνουπιδι μπροκολο και κολοκυθακι και παλι κακα κανει με το θερμομετρο κ αυτα ειναι πολυ σκληρα νερο με τιποτα ουτε χαμομηλι με χιλια ζορια και με μπιμπερο κ με τη χουφτα τιποτα...μια φορα του εβαλα υποθετο κ εχεσε τον κοσμο ολο.και λοιπον?αυτο θα κανουμε τωρα?τι να κανω?θα σαλταρω!ειναι 6 μηνων

violin
13-12-09, 16:48
αντιμετωπιζαμε εντονο θεμα κενωσεων και αποφασισαμε να παμε σε παιδογαστρεντερολογο. Το αποτελεσμα ηταν θεαματικο!!!μεσα σε 2 μερες το εντερο του μπεμπη πηρε μπρος και οι κενωσεις εχουν φτασει μεχρι και 5 την μερα χωρις κλαματα και πονους. Θα αναφερω τις συμβουλες της γιατρου.
1.αυστηρο ωραριο φαγητου ωστε να μπει το εντερο σε προγραμμα.
2.πρωι φρουτοκρεμα απο αχλαδι,πορτοκαλι,κομποστα ροδακινο χωρις το ζουμι της,μανταρινι. Οχι μηλο,μπανανα,δαμασκηνο.
3.μεσημερι χορτοκρεμα απο κολοκυθι,πατατα,αντιδι,κοτοπουλο,μπροκολο,αρακα. Τα πρασινα λαχανικα τα ζεματαμε και πεταμε το πρωτο νερο. Λιγο λαδι,λιγο λεμονι.
4.απογευμα παλι φρουτοκρεμα
5.ποτε μα ποτε γιαουρτακια εμποριου (advance κ.τ.λ.)
6.250 ml χαμομηλι φυσικο ολη την μερα ωποσδηποτε (χωρις υγρα δεν γινετε τιποτα. Εν αναγκη με συριγγα αν δεν παιρνει μπιμπερο).
7.το ωραριο ειναι 10 φρουτα,12 χορτα,6 φρουτα.
Επισυμενω οτι ο μπεμπης ειναι 7 μηνων και θυλαζει αποκλειστικα. Δεν γνωριζω τι παιζει για αλλες ηλικιες ακομα.

violin
13-12-09, 16:52
Να προσθεσω οτι η γιατρος ειπε με παρα πολυ σοβαρο και αυστηρο υφος οτι σε ολοκληρο το διαστημα της βρεφικης-παιδικης ηλικιας επιτρεπεται μονο ενα υποθετο. Δεν πειραζουμε τον κωλο του παιδιου ποτε ποτε ποτε ποτε. Μονο με διατροφικες προσπαθειες θα λυθει το προβλημα.

violin
14-12-09, 12:22
Επισης απαγορευονται πασης φυσεως κρεμες του εμποριου

Δέσποινα79
01-01-10, 20:22
Καλησπέρα και καλή χρονιά!
Του μπεμπούλη μου απ'όταν γεννήθηκε του έδινα συγχρόνως με το μητρικό γάλα και ξένο μαζί με χαμομήλι Milupa για να έχει πολλά υγρά και κακά λόγω πολύ ίκτερου που έπρεπε να φύγει. Τελικά τα καταφέραμε και σταματήσαμε την πρόσθεση του χαμομηλιού στο ξένο γάλα. Από τότε όλο και λιγοστεύανε οι κενώσεις του μέχρι που τώρα (42 ημερών) κάνει 1 φορά κάθε 3 μέρες και συνήθως με υπόθετο που το πετάει βέβαια μαζί με τα κακά του, τα οποία όμως δεν είναι σκληρά (είναι σαν αλοιφή). Η παιδίατρος λέει ότι δεν είναι δυσκοίλιος αλλά έχει μικρό σφιγκτήρα και θα περάσει. Ο κακομοίρης όμως σφίγγεται συνέχεια και φαίνεται να υποφέρει μέχρι να κάνει. Να σημειώσω ότι τώρα τρέφεται με 6 περίπου λεπτά μητρικό γάλα και παίρνει και συμπλήρωμα 90 ή 120 ml σε κάθε γεύμα του.
Σας παρακαλώ βοηθήστε με! Τι να κάνω για να κάνει συχνότερα και χωρίς βοήθεια; Ειλικρινά περιμένω με ανυπομονησία τις απαντήσεις σας. Δεν αντέχω άλλο να τον βλέπω έτσι να ταλαιπωρείται!!!

maria_panagiotonakou
07-01-10, 14:31
Καλή χρονιά εύχομαι σε όλους σας!Έχω πρόβλημα με την δυσκοιλιότητα του μπέμπη μου.Είναι 5 μηνών και ενεργείται κάθε 3 μέρες.Ήδη του δίνω freesolac comfort και χαμομήλι kinderte σε κάθε γεύμα!!!!!!Δυστυχώς όμως τίποτα.Εχτές του έβαλα υπόθετο γλυκερίνης (ξέχασα να πω πως δεν θηλάζω)και έκανε λίγα κακά για 3 μέρες που είχε να κάνει. Ο παιδίατρος μας είπε να αλλάξουμε γάλα και προσπάθησα να του δώσω της milupa το aptimal.Αυτό έχει απαίσια μυρωδιά και γεύση για τον μπέμπη και δεν το πολυπίνει.Εξακολουθούσα να του βάζω και χαμομήλι αλλά και πάλι δεν ενεργείται και μετά δεν μου έτρωγε ούτε και το κανονικό.Ανάμειξα comfort και aptimal και χαμομήλι(!) αλλά τίποτα :sad:.Τί άλλο να κάνω???????Το παιδί ζορίζεται και όταν ενεργείται τα κακά του είναι πέτρα.Έχω απελπιστεί.......

violin
07-01-10, 20:05
Είχαμε κι εμεις προβλημα έντονο.καθε 5 μερες στο τελος μονο με υποθετο και ζορια πολλα. Πηγαμε σε φοβερη παιδογαστρεντερολογο και είπε τα εξης σωτηρια.
Καταρχας να θυμασαι πως όλα τα παιδιά έχουν δικαίωμα για ένα μονο κλίσμα. Θελει να πει να μην ταλαιπωρεις το ποπουδακι του. Ετσι κι αλλιως τα υποθετα καθαρίζουν μόνο το κατω τελευταιο μερος του εντερου, οποτε ουσιαστικα δεν βοηθας πολυ. σε αυτη τη φαη που δεν εχει στερεες τροφες 2 πραγματα μπορεις να κανεις. Τηρησε ωραριο με ευλαβεια για τα γευματα. καθε μερα ακριβως το ίδιο βρεξει χιονισει και δευτερο πολυ χαμομήλι φρεσκο χλιαρο απο αυτο που πίνουμε κι εμεις όχι φακελακια εννοειται ούτε κιντερτε.αναμεσα απο γευματα δινε όλη μερα γουλιτσα γουλιτσα συνεχεια.

maria_panagiotonakou
09-01-10, 00:28
Σε ευχαριστώ κούκλα μου!Από αύριο θα τηρήσω ότι μου έγραψες για να δούμε κι εμείς μια μαύρη (από τα κακάκια!!!) μέρα!!!:smile:

Kajoe
16-01-10, 17:27
kai emeis ta idia problimata exoume ! Na sas zisoun kiolas ta paidakia sas ! Eimaste 3 minon , agoraki , kai kanoume kaka kathe 3-4 meres . Den thilazo , pinoume to Frisolac kanonika , kai tora pira kai to Frisolac Comfort/ Alla epeidi einai pixto , ton kourazei na to roufaei. Mexri stigmis upotheto den tou exo balei/ To paleuoume me xamomili kai me neroulo gala. Apla ithela na rotiso , giati oxi fakelakia xamomiliou ??? ego auto tou edosa! Den eixa allo xamomilo fresko :-(

beba09
22-01-10, 18:49
Βασιλικός 2-3 κλωναράκια, βρασμένο σε μια κούπα νερό, να το πιει βράδυ!!!!

mia manoula
27-01-10, 09:40
Κοριτσια καλημερα, να χαιρεστε τα παιδακια σας. Το ιδιο προβλημα εχω κι εγω με τη μικρη μου (4 μηνων). Καποιες φορες φτανει στις 4 μερες για να ενεργηθει. Της αλλαξα το γαλα (εδινα almiron) αλλα δεν νομιζω να φταιει αυτο γιατι τα ιδια προβληματα ειχα και στον μεγαλο μου γιο και οσα γαλατα και να αλλαξα διαφορα δεν ειδα. Αυτο που βοηθαει ισως ειναι το φυσικο χαμομηλι (ανθακια) το οποιο το βραζεις πολυ καλα και το δινεις σχετικα αμεσως (γιατι χαλαει γρηγορα). Εγω βαζω μεσα και λιγο κιντερτε για να φτιαχνει τη γευση. Παντως το προβλημα της δυσκοιλιοτητας δεν ξερω αν αντιμετωπιζεται απολυτα.

efitsa
27-01-10, 09:58
εχω αναρτησει απειρες ερωτησεις για τη δυσκοιλιοτητα ειχα σαλταρει με τον μικρο . απο τοτε ομως που τον εβαλα να τα κανει στο γιογιο σωθηκε ο κακομοιρης και ποτε πια δεν εχει λερωσει παμπερς.οπως και να το κανουμε τελικα η ξαπλωτη δεν ειναι η σωστη σταση για να σφιχτουν τα μικρα μας:)

mariab
27-01-10, 21:30
Η δυσκοιλιότητα είναι πολύ πονεμένη ιστορία.
Είχε έντονο πρόβλημα και η μεγάλη μου η κόρη όταν ήταν μωρό (τώρα είναι 2.5 χρονών) και η μικρή μου κόρη (σχεδόν 4 μηνών) έχει ακόμη πιο έντονο.
Από την εμπειρία μου με την μεγάλη:
Η αλλαγή του γάλακτος από μόνη της δεν σε καλύπτει (τουλαχιστον εμάς). Βρίσκεις απλώς ένα γάλα που να μην σου προκαλεί έντονο πρόβλημα.
Το κίντερτε εμάς δεν μας έκανε τίποτε. Μου φαίνεται ότι είναι αέρας κοπανιστός. Μόνο που είναι γλυκό και τους αρέσει. Μόνο το κανονικό χαμομήλι κάνει δουλειά. Παρεπιπτόντως, και εγώ φακελάκι έδινα στην μεγάλη και δίνω τώρα στην μικρή. Το ξέρω ότι το φρέσκο είναι πιο υγειινό, αλλά εγώ δεν είχα μπορέσει να βρω μια αναλογία που να μας καλύπτει. Είτε γινόταν πολύ δυνατό και πίκριζε, είτε πολύ αραιό και δεν έκανε τίποτα. Για να μην πολυλογώ, η μεγάλη μου είχε πιει ολόκληρη την Lipton και δεν είχε πάθει τίποτα.
Το χαμομήλι το βάζουμε σε όλα τα γεύματα. Σκέτο δεν το πίνουν με τίποτα.
Τώρα, το εάν και κατά πόσο κάνεις κλύσμα ή βάζεις υπόθετο, θέλει μεγάλη συζήτηση. Δηλαδή, πόσες μέρες θα το αφήσεις? Καλή η θεωρία ότι το κλύσμα βλάπτει, αλλά στην πράξη τι θα κάνεις?
Για να μην σας τρώω το χρόνο σας, έχω να πω το εξής παρηγορητικό.
Στην μεγάλη μου κόρη το πρόβλημα έχει περάσει πλέον τελείως. Αρχισε να βελτιώνεται από τους 6 μήνες που άρχισε να τρώει τροφές, οπότε ακολουθήσαμε πολύ προσεγμένη διατροφή: Πολύ νερό, ωμό λάδι στο φαγητό, όχι πατάτα, καρότο, μπανάνα, μήλο και γενικά ό,τι προκαλεί δυσκοιλιότητα κ.λ.π. Μόλις δε άρχισε να μπουσουλάει, οπότε είχε σωματική δραστηριότητα, το πρόβλημα ουσιαστικά ξεπεράστηκε.
Επομένως... ΚΟΥΡΑΓΙΟ και ΥΠΟΜΟΝΗ!!! Λίγοι μήνες έχουν μείνει.

odi
14-02-10, 19:01
Καλησπέρα και καλή χρονιά!
Του μπεμπούλη μου απ'όταν γεννήθηκε του έδινα συγχρόνως με το μητρικό γάλα και ξένο μαζί με χαμομήλι Milupa για να έχει πολλά υγρά και κακά λόγω πολύ ίκτερου που έπρεπε να φύγει. Τελικά τα καταφέραμε και σταματήσαμε την πρόσθεση του χαμομηλιού στο ξένο γάλα. Από τότε όλο και λιγοστεύανε οι κενώσεις του μέχρι που τώρα (42 ημερών) κάνει 1 φορά κάθε 3 μέρες και συνήθως με υπόθετο που το πετάει βέβαια μαζί με τα κακά του, τα οποία όμως δεν είναι σκληρά (είναι σαν αλοιφή). Η παιδίατρος λέει ότι δεν είναι δυσκοίλιος αλλά έχει μικρό σφιγκτήρα και θα περάσει. Ο κακομοίρης όμως σφίγγεται συνέχεια και φαίνεται να υποφέρει μέχρι να κάνει. Να σημειώσω ότι τώρα τρέφεται με 6 περίπου λεπτά μητρικό γάλα και παίρνει και συμπλήρωμα 90 ή 120 ml σε κάθε γεύμα του.
Σας παρακαλώ βοηθήστε με! Τι να κάνω για να κάνει συχνότερα και χωρίς βοήθεια; Ειλικρινά περιμένω με ανυπομονησία τις απαντήσεις σας. Δεν αντέχω άλλο να τον βλέπω έτσι να ταλαιπωρείται!!!

to moraki mas itan akrivos to idio san to diko soy mono poy emeis den toy bazame ypotheto alla mono mpatoneta me eleolado sto popoudaki tou( etsi mas eixe pei o paidiatros). telika alaksame gala pirame to Novalac it kai eimaste evxaristimenoi. kanei kathe 2 meres tora meta apo 1 evdomada xrisis apo mono toy.
gia rotise ton paidiatro gia to gala mas an einai na to allaksate. pantos emeis eixame alaksei 3 galata mexri tora.( eimaste 4 minon para 1 evdomada)

Δέσποινα79
15-02-10, 13:39
Από τότε αλλάξαμε κι εμείς 3 γάλατα. Τελικά έφτιαξε κάπως η κατάσταση με το S26 Gold 1. Τώρα κάνουμε κακάκια κάθε 2 μέρες περίπου αλλά χωρίς βοήθεια.

iro-xristos
16-02-10, 23:03
Κορίτσια καλησπέρα!
Η δική μου παιδίατρος μου σύστησε μια γαστρεντερολόγο που είναι στο ΜΗΤΕΡΑ...λέγετε Ζέλου...Ξέρετε κάτι για την συγκεκριμένη γιατρό?
Εχουμε προβλημα δυσκοιλιοτητας εδω κ 3,5 χρονια λογο τραυματος,εχω δοκιμασει τα παντα απο διατροφη,συμβουλες λαδακια παιδοψυχολογο οτι υπαρχει τελος παντων.Πριν 1,5 μηνα μπηκα στο foroym κ ειδα το μυν. για τον κ Σιαφακα τον γαστρεντερολογο κανουμε εδω κ ενα μηνα θεραπεια κ σωθηκα.Απορω γιατι δεν ειχα παει νωριτερα τερμα τα κλαματα κ οι εκλεισεις απο το παιδακι μου για βοηθεια.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ :mrgreen:

GGeorge
10-03-10, 18:37
Οφείλω να σας πω ότι η ραγάδα είναι μια από τις 3 πιο επώδυνες καταστάσεις μαζί με τον κωλικό του νεφρού και τον φυσιολογικό τοκετό.
Το παιδί προσπαθεί να αναβάλλει την κένωση γιατί ξέρει ότι θα πονέσει.

Κε Μαρινόπουλε,

ο γιος μας -18 μηνών- ενεργείται κάθε 3 ή 4 ημέρες μετά από πολύ κόπο (σφίξιμο, κραυγές πόνου). Σήμερα μάλιστα για πρώτη φορά δεν είχε αποτέλεσμα αν και σφίχτηκε αρκετά. Τα κόπρανα είναι ευμεγέθη, ακανόνιστου σχήματος και φέρουν διαμήκες ίχνος από αίμα. Το αίμα είναι ενδειξη ραγάδας;

Σας ευχαριστούμε πολύ.

WeirdTales
22-03-10, 14:27
Εμείς αντιμετωπίσαμε δυσκοιλιότητα με την εισαγωγή στερεών τροφών. Γύρω στον 5ο μήνα που ξεκινήσαμε ρυζάλευρο και φρούτα ο μικρός υπέφερε πολύ. Τελικά λύση μας πρόσφερε μισό πορτοκάλι στημένο στην φρουτόκρεμα και βέβαια αρκετό νεράκι μετά από κάθε γεύμα.

Δέσποινα79
22-03-10, 15:06
Εμείς αντιμετωπίσαμε δυσκοιλιότητα με την εισαγωγή στερεών τροφών. Γύρω στον 5ο μήνα που ξεκινήσαμε ρυζάλευρο και φρούτα ο μικρός υπέφερε πολύ. Τελικά λύση μας πρόσφερε μισό πορτοκάλι στημένο στην φρουτόκρεμα και βέβαια αρκετό νεράκι μετά από κάθε γεύμα.

Κι εμείς το ίδιο. Έκλαιγε κιόλας που ήταν δυσκοίλιος; Γιατί ο δικός μου γκρινιάζει όλη μέρα και δεν ξέρω που οφείλεται.

WeirdTales
23-03-10, 08:38
Ναι Δέσποινα, έκλαιγε, σφιγγόταν και η κοιλίτσα του ήταν πρησμένη. Στην συγκεκριμένη περίπτωση που η κοιλίτσα του ήταν πρησμένη και σφιγγόταν πολύ η παιδίατρος μας είχε πει να του σηκώσουμε τα πόδια ψηλά και να του κάνουμε μασαζάκι στην κοιλιά. Και όντως βοήθησε γιατί μετά από μια ώρα ενεργήθηκε.

Agape-S
24-03-10, 23:27
Σίγουρα όλοι οι γονείς κάποια στιγμή θα έχετε αντιμετωπίσει πρόβλημα δυσκοιλιότητας με τα παιδιά σας. Εμείς αντιμετωπίσαμε πολύ μεγάλο πρόβλημα με την κόρη μας (σε λίγες μέρες γίνεται 2 ετών), το οποίο έχει εν μέρει βελτιωθεί χωρίς να έχει λυθεί οριστικά. Η παιδίατρος μας είχε δώσει Duphalac το οποίο όμως το δώσαμε μόνο για 4-5 μέρες χωρίς αποτέλεσμα και δεν το ξαναχρησιμοποιήσαμε. Περάσαμε πολύ δύσκολες μέρες, κάνοντας χρήση υποθέτων γλυκερίνης και αργότερα μικροκλυσμάτων.
Δοκιμάσαμε διάφορες μεθόδους θεραπείας. Ενδεικτικά αναφέρω: μεγάλη κατανάλωση νερού, ακτινίδια, δαμάσκηνα, ελαιόλαδο ωμό, μέλι, χαμομήλι κ.α. κ.α. κ.α. Το κοριτσάκι μας, δεν αγαπάει ιδιαίτερα τα φρούτα (άντε ένα την ημέρα με το ζόρι), της αρέσουν πολύ όμως τα λαχανικά όπως λάχανο, μαρούλι, μπρόκολο. Ειδικά μπρόκολο έτρωγε και τρώει 4-5 φορές την εβδομάδα. Τρώει επίσης αρκετά όσπρια (κυρίως φακές).
Τώρα, κάνει κακάκια χωρίς κλάματα όπως παλαιότερα, όμως υπάρχουν μέρες που ζορίζεται πάρα πολύ.
Τι εμπειρίες έχετε εσείς; Καμιά καλή ιδέα για να βελτιωθεί η κατάσταση;
Ειμαι μητερα 2 παιδιων και ξερω απο τα δικα μου οτι μεγαλο ρολο παιζει το γαλα (οσο πιο γλυκο τοσο πιο μεγαλη ευκολια φερνει) αυτο οσον αφορα τα βρεφη και νεογνα.Οταν το παιδι μεγαλωσει αυτο που βοηθα σιγουρα ειναι οι ΜΠΑΜΙΕΣ!! Σε πολυ λιγες ωρες εχουν δραση και βοηθησαν το γιο μου αλλα και τον ανηψιο μου που ειχε πολυ προβλημα.Τωρα καλο θα ειναι να παρετε και μια αλλη γνωμη απο καποιον αλλο παιδιατρο γιατι δεν ξερεις τι γινεται καμια φορα.ΠΕΡΕΣΤΙΚΑ ΣΑΣ.:lol:

baila
24-03-10, 23:43
μωρο φιλης μου ταλαιπωρηθηκε για 3 χρονια με πολυ σοβαρο προβλημα, με διαφορους γιατρους και ειδικη διατροφη και φαρμακα
εδω και λιγο καο ρο βρηκε μαλλον λυση
ΟΜΟΙΟΠΑΘΗΤΙΚΗ ΚΑΙ ΚΑΤΣΙΚΙΣΙΟ ΓΑΛΑ
το εγελαδινο δυσκολευει πολυ την καταταση προσοχη

sevoula
11-04-10, 22:55
για όσο καιρό θήλαζα βοηθούσαν τα πορτοκάλια, 1-2, σε χυμό ή 2 -3 αχλάδια.το μωρό έκανε κακάκια άνετα πολλές φορές.
για όσες δεν θηλάζουν, αλλά δίνουν φρουτάκια, τότε μειώστε την μπανάνα ή εξαφανίστε την για λίγο και αυξήστε το αχλάδι ή αν το μωρό τρώει πορτοκάλι ή ακτινίδιο, βανίλιες, του δίνουμε από αυτά περισσότερο ή χυμό από πορτοκάλι. το νερό βοηθάει πολύ.
ας μην γενικεύομε με το αγελαδινό. αυτά τα κρίνουν αλλεργιολόγοι.όλες οι περιπτώσεις δεν είναι ίδιες.

yogamama
23-04-10, 20:28
βαλτε ποδαρακια σταση βουδα κ πιεστε προς κοιλια κ εν συνεχεια περιστροφικες κινησεις. Καθε φορα που τους τα κανω χρειαζομαστε βοθρο (μετα συγχωρησεως)χεχε

Panayiota
26-04-10, 09:54
Γεια σας! Η κόρη μου είναι 8 μηνών και αντιμετωπίζει πρόβλημα δυσκοιλιότητας. Μήπως γνωρίζετε και άλλα γάλατα 2ης βρεφικής ηλικίας που να αντιμετωπίζουν τη δυσκοιλιότητα; Η παιδίατρος μας έδωσε το Novalac IT 2 και από τότε είναι πιο δυσκοίλια από ποτέ! Ταλαιπωρείται πολύ το μωράκι μου...δεν έβγαλε ακόμη δοντάκι και απ’ ότι φαίνεται είναι ιδιότροπη και για αυτό! Μήπως η δυσκοιλιότητα οφείλεται στα δοντάκια;;;

Δέσποινα79
26-04-10, 17:07
Γεια σας κορίτσια!
Ο μπέμπης μου είναι τώρα 5 μηνών κι ακόμα έχουμε πρόβλημα δυσκοιλιότητας. Όποιο γάλα και να δοκομάζουμε βλέπουμε κάποια αποτελέσματα για καμιά βδομάδα και μετά πάλι τα ίδια. Το τελευταίο γάλα που πίνει μέχρι και σήμερα είναι το Frisolac Comfort. Για 15 περίπου μέρες έκανε τα κακάκια του κάθε μέρα (αν και με μεγάλη δυσκολία). Μετά όμως άρχισε να αραιώνει η συχνότητα. Τότε αρχίσαμε να του δίνουμε χυμό πορτοκαλιού (λιγο-λιγο στην αρχή και το αυξάναμε). Τώρα πίνει περίπου 70 ml χυμό πορτοκαλιού και παρόλα αυτά οι κενώσεις του δεν είναι καθημερινές πάντα. Ένας φαρμακοποιός μας είπε ότι καμιά φορά το Frisolac Comfort αντί για καλό, χειροτερεύει την κατάσταση. Ξέρετε κάτι τέτοιο; Επίσης ήθελα να ρωτήσω εάν οι ραγάδες δημιουργούνται από δυσκοιλιότητα.

Δέσποινα79
26-04-10, 17:41
Πολύ παρήγορο αυτό που λες...γιατί έχω απελπιστεί!
Ο μπέμπης μου είναι τώρα 5 μηνών κι ακόμα έχουμε πρόβλημα δυσκοιλιότητας. Όποιο γάλα και να δοκομάζουμε βλέπουμε κάποια αποτελέσματα για καμιά βδομάδα και μετά πάλι τα ίδια. Το τελευταίο γάλα που πίνει μέχρι και σήμερα είναι το Frisolac Comfort. Για 15 περίπου μέρες έκανε τα κακάκια του κάθε μέρα (αν και με μεγάλη δυσκολία). Μετά όμως άρχισε να αραιώνει η συχνότητα. Τότε αρχίσαμε να του δίνουμε χυμό πορτοκαλιού (λιγο-λιγο στην αρχή και το αυξάναμε). Τώρα πίνει περίπου 70 ml χυμό πορτοκαλιού και παρόλα αυτά οι κενώσεις του δεν είναι καθημερινές πάντα. Ένας φαρμακοποιός μας είπε ότι καμιά φορά το Frisolac Comfort αντί για καλό, χειροτερεύει την κατάσταση. Ξέρετε κάτι τέτοιο; Επίσης ήθελα να ρωτήσω εάν οι ραγάδες δημιουργούνται από δυσκοιλιότητα.

Μαριρενα
26-04-10, 17:46
λολ!!!
φυσικα και η δυσκιλιοτητα μπορει να προκαλει ραγαδες

Anga
26-04-10, 20:34
Εμείς γλιτώσαμε με το Novalac IT 1 και το χαμομήλι της milupa. Το κιντερτε την έκανε χειρότερα.

sevoula
27-04-10, 10:14
Γεια σας! Η κόρη μου είναι 8 μηνών και αντιμετωπίζει πρόβλημα δυσκοιλιότητας. Μήπως γνωρίζετε και άλλα γάλατα 2ης βρεφικής ηλικίας που να αντιμετωπίζουν τη δυσκοιλιότητα; Η παιδίατρος μας έδωσε το Novalac IT 2 και από τότε είναι πιο δυσκοίλια από ποτέ! Ταλαιπωρείται πολύ το μωράκι μου...δεν έβγαλε ακόμη δοντάκι και απ’ ότι φαίνεται είναι ιδιότροπη και για αυτό! Μήπως η δυσκοιλιότητα οφείλεται στα δοντάκια;;;
Παναγιώτα, γιατί δεν του δίνεις ωμό ελαιόλαδο; κάνει θαύματα. αν του δίνεις σουπίτσες, αντί για μία κουταλιά της σούπας, βάλε δύο. για τα γάλατα δεν ξέρω τίποτα. εγώ έδινα φριζολάκ και τώρα φριζομέλ. δεν είχαμε ποτέ δυσκοιλιότητα, αντίθετα κάνει 4-6 φορές κακάκια την ημέρα.
το αχλάδι, ο χυμός πορτοκαλιού, το νερό βοηθούν πολύ την κατάσταση.
αν δίνει μπανάνα, μήλο μείωσέ τα ή εξαφάνισέ τα, ανάλογα με το πρόβλημα και ξαναβάλτα λίγο λίγο.
να βάζεις επίσης το μωρό ξαπλωτό, πιέζοντας τα ποδαράκια του προς τα πάνω, στην κοιλίτσα του, διπλώνοντάς τα. οι ασκησούλες αυτές καλό είναι να επαναλαμβάνονται τακτικά, κυκλικά.

Panayiota
28-04-10, 14:52
Σε ευχαριστώ πολύ Sevoula xxx. Εσένα πότε έβγαλε το πρώτο του δοντάκι? εμενα είναι 8,5 μηνών σχεδόν και ούτε ίχνος!!!

sevoula
28-04-10, 21:53
γεννήθηκε 9/10 και δεν έχουμε ούτε δόντι ούτε πρησμένα ούλα. μόνο σάλια. βάζουμε τα πάντα στο στόμα και δαγκώνουμε τα πάντα επίσης.
μια χαζογκρίνια που και που την έχει, αλλά δεν ξέρω αν οφείλεται σε φαγούρα. πάντως τρίζει τα ουλάκια της.
μας έχει αγχώσει το θέμα, πότε, πώς;

eliana_1976_
04-05-10, 12:13
Εμάς η παιδίατρος μας είπε να του δίνουμε χαμομήλι από τον πρώτο μήνα. Είναι σωστό αυτό ??? Η παιδίατρος που είχα πάει στους γονείς μου μου το απαγόρευσε. Η μητέρα μου και η παιδίατρος στην Αθήνα επιμένει ότι το παιδί πρέπει να πίνει υγρά εκτός από γάλα. Τι ισχύει τελικά ??? Ο μι΄κρός θα κλείσει τους 3 μήνες σε λίγες ημέρες και επειδή έχει παλινδρόμηση όταν του δίνω χαμομήλι ρεύεται και μου τοβγάζει με αποτέλεσμα να γίνεται χάλια. Τι να κάνω ???
Να του δίνω γουλιά γουλιά ??

sevoula
04-05-10, 12:44
το μωρό δεν χρειάζεται τίποτα άλλο πέρα από το γάλα σε αυτή την ηλικία.
σε εμάς η παιδίατρος σύστησε το κίντερτε όσο θήλαζα, αλλά της το έδωσα για 2 εβδομάδες μετά τον πρώτο μήνα. δεν θυμάμαι και ακριβώς πότε. αλλά όταν έφερα και μία άλλη παιδίατρο μου είπε ότι το χαμομήλι δεν προσφέρει τίποτα. έχει πολύ ζάχαρη. το απλό χαμομήλι, αυτό που πίνουμε εμείς, επιλύει τα προβλήματα δυσκοιλιότητας, αλλά το φοβούνται για αλλεργίες, οπότε δεν το συστήνουν.

σε ό,τι αφορά την παλινδρόμηση αυτό που ξέρω από το βιβλίο που διάβασα της αμερικανικής παιδιατρικής ακαδημίας καλό είναι να του δίνεις συχνά γάλα από λίγο, για να μην επιβαρύνεται το στομάχι του. να ρεύεται συχνά και ενδιάμεσα στο ταάισμα του μπιμπερό. τα υγρά επιβαρύνουν την ΓΟΠ, οπότε άλλος ένας λόγος να το αφαιρέσεις από τη διατροφή του. επιπλέον διάβασα ότι αν μπορείς να το κάνεις το γάλα πιο πηχτό ίσως βοηθήσει.
υπομονή, σε λίγους μήνες μπαίνουν τα φρούτα και θα στρώσει το εντεράκι.

eliana_1976_
04-05-10, 23:13
o μικρός μου είναι πολύ λαίμαργος από τη στιγμή που γεννήθηκε. Μπορεί να είναι το στομάχι γεμάτο και να ζητάει κι άλλο. Από τον 2ο μήνα έπινε 180 μλ και κάθε φορά που τελείωνε το γάλα μου έκανε μεγάλες γουλιές. Τον πήγαμε πάλι για υπέρηχο όπου η ΓΟΠ από ευρεία έχει γίνει μέτρια και ο γιατρός που έκανε τον υπέρηχο μας είπε ότι το στομάχι του με τα 180 μλ γεμίζει τόσο πολύ που δεν μπορεί να πιει ούτε ένα γραμμάριο επιπλέον γι αυτό και μας κάνει γουλιές μετά. Τελικά σε 3 μέρες θα κλείσουμε τον 3ο μήνα και ενώ του φτιάχνω 180 μλ του δίνω πάντα 170 μλ και έχω δει μεγάλη διαφορά. Γουλιές σπάνια.
Οσο για το χαμομήλι η μητέρα μου μου λέει να του δίνω ή νερό για να μην πάθει αφυδάτωση τώρα που κάνει ζέστη. μα είναι δυνατόν !!! Το γάλα υγρό είναι. Πότε μπορούμε να του δίνουμε νερό. Η μία παιδίατρος μου λέει μπορώ και τώρα ή άλλη μου λέει όταν θα ξεκινήσουμε στέρεες τροφές. Ποια να πιστέψω τελικά ???
Στέρεες τροφές πότε ξεκινάμε στον 4ο ή 5 μήνα ??? Και όταν λέμε στέρεες τροφές εννούμε και φαγητό και κρέμες ή μόνο κρέμες ???

sevoula
05-05-10, 10:25
o μικρός μου είναι πολύ λαίμαργος από τη στιγμή που γεννήθηκε. Μπορεί να είναι το στομάχι γεμάτο και να ζητάει κι άλλο. Από τον 2ο μήνα έπινε 180 μλ και κάθε φορά που τελείωνε το γάλα μου έκανε μεγάλες γουλιές. Τον πήγαμε πάλι για υπέρηχο όπου η ΓΟΠ από ευρεία έχει γίνει μέτρια και ο γιατρός που έκανε τον υπέρηχο μας είπε ότι το στομάχι του με τα 180 μλ γεμίζει τόσο πολύ που δεν μπορεί να πιει ούτε ένα γραμμάριο επιπλέον γι αυτό και μας κάνει γουλιές μετά. Τελικά σε 3 μέρες θα κλείσουμε τον 3ο μήνα και ενώ του φτιάχνω 180 μλ του δίνω πάντα 170 μλ και έχω δει μεγάλη διαφορά. Γουλιές σπάνια.
Οσο για το χαμομήλι η μητέρα μου μου λέει να του δίνω ή νερό για να μην πάθει αφυδάτωση τώρα που κάνει ζέστη. μα είναι δυνατόν !!! Το γάλα υγρό είναι. Πότε μπορούμε να του δίνουμε νερό. Η μία παιδίατρος μου λέει μπορώ και τώρα ή άλλη μου λέει όταν θα ξεκινήσουμε στέρεες τροφές. Ποια να πιστέψω τελικά ???
Στέρεες τροφές πότε ξεκινάμε στον 4ο ή 5 μήνα ??? Και όταν λέμε στέρεες τροφές εννούμε και φαγητό και κρέμες ή μόνο κρέμες ???
στέρεες τροφές εννοούμε τα φρουτάκια και την κρέμα ρυζάλευρο αρχικά. αργότερα τη σουπίτσα-πουρέ λαχανικών που μετά από μια εβδομάδα προσθέτεις κοτόπουλο ή μοσχάρι.
ανάλογα με την ανάπτυξη-ανάγκες του μωρού ο παιδίατρος δίνει τις ανάλογες οδηγίες. εμάς μας έδωσε φρουτάκια και ρυζάλευρο μόλις κλείσαμε τον 5ο μήνα. στον 6ο μπήκε η σουπίτσα.είμαστε ψηλά στις καμπύλες ανάπτυξης.
μη σκας για το νερό. η δική μου που είναι 7 μηνών παρά κάτι μέρες ακόμα δεν το θέλει, κι ας κάνει ζέστη, κι ας τρώει όλο της το φαγητό.
για την ποσότητα γάλακτος, κι εμένα η δική μου είναι λαίμαργη. τέλειωνε το γάλα και πάλι γκρίνιαζε. δεν κάνει να του δώσεις παραπάνω από αυτό που σου λέει ο γιατρός, αφενός για να μην επιβαρύνεται η ΓΟΠ, η οποία αφού είναι ήπιας μορφής θα βελτιωθεί κατά πολύ στους 6 μήνες (όταν θα αλλάξετε γάλα, όταν θα τρώτε περισσότερη ποικιλία), αφετέρου για να μην ανοίξει το στομαχάκι του υπερβολικά.
ξέρω μωράκι που το παρατάιζαν και μετά του έκαναν δίαιτα και το καημένο έκλαιγε από την πείνα όλο το βράδυ. αντί για γάλα τότε του έδιναν νερό. πού να ησυχάσει με το νερό.
νερό μας έδωσε μόλις μπήκαν τα φρούτα, δηλαδή κλείσαμε τους 5 μήνες πρώτα. τί να πω. κράτα έναν παιδίατρο. εμείς με μία και πάλι ψαχνόμαστε, με δύο θα είχα λαλήσει.
φιλιά πολλά!

o mpempis mas
06-05-10, 03:57
Δημήτρη από προσωπική εμπειρία επειδή εγώ η ίδια έχω πρόβλημα δυσκοιλιότητας, οι φακές δεν είναι και ότι καλύτερο γιατί έχουν σίδηρο και όπου σίδηρο=δυσκοιλιότητα!
Προσπάθησε να μην τρώει αρκετές.

οι φακες προκαλουν δυσκοιλιοτητα αλλα εχουν σιδηρο που ο οργανισμος ενος μωρου/παιδιου χρειαζεται. μπορουν να τις φανε αφοβα αρκει να πιουν ενα ποτηρι χυμο πορτοκαλι.....και ο σιδηρος θα μεινει στον οργανισμο του και δεν θα δυσκολευτει στις κενωσεις.

o mpempis mas
06-05-10, 04:05

τα δοντακια ειναι ασχετα με την δυσκοιλιοτητα!!! εχει απλα 2 προβληματα η μπεμπα σου την ιδια χρονικη περιοδο!!
Novalac IT 2, πινουμε και εμεις που ειμαστε δυσκοιλιοι απο την πρωτη μερα της ζωης μας.εμας μας βοηθαει πολυ....ειδικα οταν κανουμε μια ή δυο μερες αποτοξινωση απο το φαγητο!!τι θελω να πω? πινουμε μονο γαλα και τρωμε μονο κρεμα βανιλια ριζαλευρο (μια φορα την ημερα ) για μια ή δυο μερες, αναλογα!! καθαριζει το εντερο μας ετσι, αδειαζει η κοιλια μας!!

sevoula
06-05-10, 08:59
τα δοντακια ειναι ασχετα με την δυσκοιλιοτητα!!! εχει απλα 2 προβληματα η μπεμπα σου την ιδια χρονικη περιοδο!!
Novalac IT 2, πινουμε και εμεις που ειμαστε δυσκοιλιοι απο την πρωτη μερα της ζωης μας.εμας μας βοηθαει πολυ....ειδικα οταν κανουμε μια ή δυο μερες αποτοξινωση απο το φαγητο!!τι θελω να πω? πινουμε μονο γαλα και τρωμε μονο κρεμα βανιλια ριζαλευρο (μια φορα την ημερα ) για μια ή δυο μερες, αναλογα!! καθαριζει το εντερο μας ετσι, αδειαζει η κοιλια μας!!
πάντως αντί για κρέμα βανίλια ρυζάλευρο μπορείς να δώσεις ρυζάλευρο βιολογικό holle που φτιάχνεται και μόνο με νερό. θα δεις τεράστια διαφορά στη συχνότητα και ευκολία των κενώσεων.

mamvas
06-05-10, 09:19
Αγκιναρες και παλι αγκιναρες! ΕΝΑ ΓΟΥΛΙ αν τρωει καθε μερα με το μεσημεριανο της, και 2-3 αποξηραμενα δαμασκηνα καθε πρωι μετα το γαλα (ή αχλαδι μαλακο), θα δειτε τεραστια διαφορα. Κι εμεις στην ιδια περιπτωση, τρωει λαχανικα και φρουτα και παλι δυσκοιλιοτητα. Με τα παραπανω υπαρχει πολλη βελτιωση.

sevoula
06-05-10, 11:25
Δοκιμάσατε το alea βιολογικό λαδάκι ψυχρής έκθλιψης; είναι πάρα πολύ καλό.
δεν ήξερα για την αγκινάρα. θα το πω στην αδερφή μου για τη μικρή της. είναι 2,5 χρόνων και δυσκολεύεται. δεν τρώει φρούτα. έχει αδυναμία στο κρέας και τις πίτες, τα ψωμιά.

Prinzessin
09-05-10, 09:36
Κοριτσια καλημερα!

Σας ζητω τη συμβουλη και γνωμη σας. Ειμαι αγρυπνη ολο το βραδυ και κοντευω να σκασω...:(
Η μπεμπουλα μου στις 14 Μαιου συμπληρωνει τον εβδομο μηνα. Απο 6 μηνων και 2 ημερων της ξεκινησα τη φρουτοκρεμα, κατευθειαν μηλο, μπανανα, αχλαδι, με πορτοκαλι στμ. 6 μηνες μονο θηλασαμε( τα καταφεραμε ενω οι συνθηκες ηταν πολυ αντιξοες και νιωθω πολυ χαρουμενη και υπερηφανη συναμα και εξακολου8ω να τη θηλαζω ....Τη φρουτοκρεμα τη δεχτηκε πολυ θετικα και της αρεσει πολυ....Μια βδομαδα μετα βαλαμε μετα απο υποδειξη του παιδιατρου Φαριν Λακτε εναλλαξ με ρυζαλευρο απογευματινα και συμπληρωνα με θηλασμο αν το ηθελε....Και τις κρεμες μια χαρα τις δεχτηκαμε....Και ενω ολα κυλουσαν 10 μερες ρολοι...και μπολικα κακα και ορεξη και ολα...τις τελευταιες 5 μερες την απογευματινη κρεμα δεν τη θελει με τιποτε (της δινω μονο στηθος/ ο παιδιατρος που ειναι υπερ του θηλασμου μου πε πως απλα βαλαμε την κρεμα να αρχισει να συνηθιζει, αλλα κανενα προβλημα αν δεν τη θελει να της δινω το γαλα μου) και ενω ουσιαστικα η μονη στερεα τροφη που παιρνει ειναι η φρουτοκρεμα κατα τις 11 το πρωι παρουσιασε δυσκοιλιοτητα και εδω και 2 μερες ενεργειται με σκληρα μπαλακια απο αυτα που κολλανε στο ποπουδακι και η καλη μου σφιγγεται και βασανιζεται και δεν ξερω πως να τη βοηθησω. Να σταματησω την μπανανα η να της βαλω λιγοτερη? Να μειωσω το μηλο? ΝΑ βαλω ακτινιδιο, μημπως δεν κανει? Τι θα βοηθησει ωστε να ξαναγινουν τα κακακια της φυσιολογικα? Και τη Φαριν Λακτε / ρυζαλευρο ενα απογευμα που αναγκαστικα θα λειπω και δε θα μπορω να της δωσω στηθος με τι μπορω να το αντικαταστησω, τωρα που σε λιγες μερες κλεινει τον εβδομο και μπαινει στον ογδοο? Με γιαουρτακι?Αν ναι ποιο? Μημπως παλι με φρουτοκρεμα?Μημπως εχω αργησει με την εισαγωγη κρεατος και λαχανικων?
Σας παρακαλω βοηθηστε μας!Ειμαι πολυ προβληματισμενη
Φιλικα

fouskitsa
09-05-10, 09:54
εμενα ο γιος μου ειχε μεγαλο προβλημα με τα κακακια του οσο επινε μονο γαλα.σωθηκα με το ρυζαλευρο της νοβαλακ με φρουτα που το επερνα απο το φαρμακειο και το αναμειγνυεις με γαλα οχι με νερακι.ενω μονο με γαλα εκανε καθε 3 η 4 μερες κακακια με το ρυζαλευρο εκανε καθε μερα.τωρα για τα πολυ σφιχτα κακακια που λες ισως να πρεπει να βαλεις περισσοτερο αχλαδακι και να μειωσεις τηνμπανανα τη μια μερα και το μηλο την αλλη.οχυμοςπορτοκαλι κανει καλο απο οσο ξερω.μην ανησυχεις.ολακαλαθ απανε απλα αν συνεχισει ενημερωσε και τον παιδιατρο σας ειμαι σιγουρη οτι αυτος ξερει πολυ καλυτερα μιας και ειναι και ντοκτωρ!!!!;)

Prinzessin
09-05-10, 10:07
ευχαριστω fouskitsa. Εννοεις το νοβαλακ να το αναμειξω με δικο μου γαλα?Γιατι ξενο δε θελω να της δωσω. Και με το δικο μου πως, αφου ουτε θηλαστρο δεν εχουμε? Νομιζω οτι καπου η Αγλαια ανεφερε-αν δεν κανω λαθος- οτι αυτα τα ρυζαλευρα να τα αναμειγνυουμε με νερακι και οχι με γαλα, η τα εχω μπερδεψει????
Τωρα που πλησιαζει η φρουτοκρεμα δε θα της βαλω καθολου μπανανα, οπως ειπες...θα βαλω πολυ αχλαδι πορτοκαλι και λιγοτερο μηλο.......Ο παιδιατρος που ειχα ρωτησει πιο παλια, οταν η μικρη εκανε 2 μερες να ενεργηθει μου χε πει πως παιδια που θηλαζουν και 4 μερες να μην ενεργηθουν δεν ειναι θεμα, δεν ειναι δυσκοιλιοτητα. Δυσκοιλιοτητα ειναι τα σφιχα σαν μπαλιτσες, αυτο δηλ που αντιμετωπιζουμε τωρα....Τι λες? ακτινιδιο να βαλω σημερα?

sevoula
09-05-10, 22:38
Κοριτσια καλημερα!

Σας ζητω τη συμβουλη και γνωμη σας. Ειμαι αγρυπνη ολο το βραδυ και κοντευω να σκασω...:(
Η μπεμπουλα μου στις 14 Μαιου συμπληρωνει τον εβδομο μηνα. Απο 6 μηνων και 2 ημερων της ξεκινησα τη φρουτοκρεμα, κατευθειαν μηλο, μπανανα, αχλαδι, με πορτοκαλι στμ. 6 μηνες μονο θηλασαμε( τα καταφεραμε ενω οι συνθηκες ηταν πολυ αντιξοες και νιωθω πολυ χαρουμενη και υπερηφανη συναμα και εξακολου8ω να τη θηλαζω ....Τη φρουτοκρεμα τη δεχτηκε πολυ θετικα και της αρεσει πολυ....Μια βδομαδα μετα βαλαμε μετα απο υποδειξη του παιδιατρου Φαριν Λακτε εναλλαξ με ρυζαλευρο απογευματινα και συμπληρωνα με θηλασμο αν το ηθελε....Και τις κρεμες μια χαρα τις δεχτηκαμε....Και ενω ολα κυλουσαν 10 μερες ρολοι...και μπολικα κακα και ορεξη και ολα...τις τελευταιες 5 μερες την απογευματινη κρεμα δεν τη θελει με τιποτε (της δινω μονο στηθος/ ο παιδιατρος που ειναι υπερ του θηλασμου μου πε πως απλα βαλαμε την κρεμα να αρχισει να συνηθιζει, αλλα κανενα προβλημα αν δεν τη θελει να της δινω το γαλα μου) και ενω ουσιαστικα η μονη στερεα τροφη που παιρνει ειναι η φρουτοκρεμα κατα τις 11 το πρωι παρουσιασε δυσκοιλιοτητα και εδω και 2 μερες ενεργειται με σκληρα μπαλακια απο αυτα που κολλανε στο ποπουδακι και η καλη μου σφιγγεται και βασανιζεται και δεν ξερω πως να τη βοηθησω. Να σταματησω την μπανανα η να της βαλω λιγοτερη? Να μειωσω το μηλο? ΝΑ βαλω ακτινιδιο, μημπως δεν κανει? Τι θα βοηθησει ωστε να ξαναγινουν τα κακακια της φυσιολογικα? Και τη Φαριν Λακτε / ρυζαλευρο ενα απογευμα που αναγκαστικα θα λειπω και δε θα μπορω να της δωσω στηθος με τι μπορω να το αντικαταστησω, τωρα που σε λιγες μερες κλεινει τον εβδομο και μπαινει στον ογδοο? Με γιαουρτακι?Αν ναι ποιο? Μημπως παλι με φρουτοκρεμα?Μημπως εχω αργησει με την εισαγωγη κρεατος και λαχανικων?
Σας παρακαλω βοηθηστε μας!Ειμαι πολυ προβληματισμενη
Φιλικα
καλή μου καταρχήν συγχαρητήρια για το θηλασμό! είσαι άξια μανούλα!
αντί για φαρίν λακτέ δώσε μείγμα δημητριακών holle ή κριθάρι ή βρώμη της ίδιας εταιρείας , αντί για ρυζάλευρο εμπορίου, πάρε ρυζάλευρο holle , να τα κάνεις μόνο με νερό, όχι με γάλα ξένο. αν μπορείς να το κάνεις με δικό σου ακόμα καλύτερα!
δεν περιέχουν ζάχαρη ούτε ξένο γάλα ούτε τα χίλλια μύρια που προκαλούν δυσκοιλιότητα.
αφού θηλάζεις να τρως κι εσύ πολλά αχλάδια χωρίς φλούδα και να βάζεις μπόλικο λαδάκι στο φαγητό σου, θα δεις τεράστια διαφορά! όταν θήλαζα είχε επιτυχία.
μη σκέφτεσαι καν τη δυσκοιλιότητα, αν το μωρό σου κάνει έστω μία φορά κακά την ημέρα και τα κακά δεν είναι πάντα αφυδατωμένα και πάρα πολύ σκληρά.
εμείς τρώμε ρυζάλευρο holle και ενεργούμαστε 4-6 φορές κανονικότατα!
μείωσε την μπανάνα και το μήλο και αύξησε το αχλάδι. μη δίνεις φρούτα που δεν σου είπε ο γιατρός. ο γιατρός ξέρει το ιστορικό του μωρού, τις καμπύλες του και σου προτείνει ανάλογα στέρεες τροφές. μη βιάζεσαι. το βασικότερο και πολυτιμότερο είναι το γάλα σου.
να σου ζήσει η αγαπούλα σου!
και η δική μου είναι 7 μηνών σήμερα.όμως δεν τακατάφερα όσο εσύ στο θέμα του θηλασμού.

Prinzessin
10-05-10, 17:02
Σεβη καλησπερα και σε ευχαριστω για τις συμβουλες!!! Αυτα τα δημητριακα και το ρυζαλευρο holle που τα προμηθευομαστε? Σημερα που τηλ στο γιατρο και του πα την κατασταση μου πε και κεινος να μειωσω την μπανανα. Ζητησα εναλλακτικη για το απογευματινο γευμα κατα τις 18.30, γιατι μια μερα τωρα θα λειπω αναγκαστικα και γαλα γαλα ξενο δε μου παει η καρδια να της δωσω. Μου πε να της δωσω γιαουρτακι μιας και κλεινουμε τον 7ο μηνα. Αυτα τα δημητριακα/ρυζαλευρο που μου προτεινεις ειναι για απογευμα? Πειραζει να μην περιεχουν γαλα που εξακολουθει να ειναι η βασικη της τροφη 4 με πεντε φορες την ημερα? Θα αρχισω να τρωω πολλα αχλαδια και γω και να βαζω λαδακι στο φαι...
Οσο για τα καλα σου λογια για το θηλασμο σε ευχαριστω πολυ!!!!Οντως παλεψα πολυ, αξιζε ομως τον κοπο, την κουραση και τα ξενυχτια. Μακαρι να με αξιωσει ο θεος να τα καταφερω και με το δευτερο παιδακι οταν -ευχομαι και ελπιζω- ερθει σε καποια στιγμη.
Φιλια

stellasss
10-05-10, 20:01
Γεια σας κορίτσια! Εμένα οι γιοι μου είναι 3 μηνών και επειδή ο ένας ενεργείται κάθε 2 μέρες περίπου η παιδίατρος μου είπε να του δινω χαμομηλάκι (ανθάκια) ή νεράκι το οποίο θα το βράσω πρώτα και θα του το δώσω χλιαρό. Οκ δεν του πολυαρέσει αλλά κάνει λίγη δουλίτσα! Τώρα θα του αλλάξω και το γάλα και θα του δινω το βιολογικό (Frezy lak) νομίζω λέγεται..

sevoula
10-05-10, 22:03
Σεβη καλησπερα και σε ευχαριστω για τις συμβουλες!!! Αυτα τα δημητριακα και το ρυζαλευρο holle που τα προμηθευομαστε? Σημερα που τηλ στο γιατρο και του πα την κατασταση μου πε και κεινος να μειωσω την μπανανα. Ζητησα εναλλακτικη για το απογευματινο γευμα κατα τις 18.30, γιατι μια μερα τωρα θα λειπω αναγκαστικα και γαλα γαλα ξενο δε μου παει η καρδια να της δωσω. Μου πε να της δωσω γιαουρτακι μιας και κλεινουμε τον 7ο μηνα. Αυτα τα δημητριακα/ρυζαλευρο που μου προτεινεις ειναι για απογευμα? Πειραζει να μην περιεχουν γαλα που εξακολουθει να ειναι η βασικη της τροφη 4 με πεντε φορες την ημερα? Θα αρχισω να τρωω πολλα αχλαδια και γω και να βαζω λαδακι στο φαι...
Οσο για τα καλα σου λογια για το θηλασμο σε ευχαριστω πολυ!!!!Οντως παλεψα πολυ, αξιζε ομως τον κοπο, την κουραση και τα ξενυχτια. Μακαρι να με αξιωσει ο θεος να τα καταφερω και με το δευτερο παιδακι οταν -ευχομαι και ελπιζω- ερθει σε καποια στιγμη.
Φιλια
γειά σου!στο εύχομαι ολόψυχα!
τα βιολογικά προϊόντα της holle τα βρίσκεις στα βιολογικάδικα. τα δίνεις το απόγευμα αντί για φαρίν λακτέ ή για ρυζάλευρο βανίλια εμπορίου. φυσικά να τα κάνεις με νερό, όχι με ξένο γάλα. έφτασες ως εδώ, δεν θα υπονομεύσεις τώρα τον αγώνα σου!
επίσης να στίβεις 1-2 πορτοκάλια (να τα δοκιμάσεις, να είναι γλυκά) την ημέρα να πίνεις, θα με θυμηθείς. εκτός αν παρατηρήσεις το αντίθετο αποτέλεσμα στο μωρό, δηλαδή πολλά νερουλά κακάκια.είναι στο κάθε μωρό πώς θα το πάρει.
τί γιαουρτάκι σου πρότεινε για τον 7ο μήνα;
εμάς δεν μας έδωσε ακόμα. αλλά σκοπεύω να της δώσω πλήρες βιολογικό όλυμπος ή ό,τι καλύτερο βρω, όχι τα επιδόρπια γιαουρτιού, γιατί είναι γεμάτα ζάχαρη και γλυκαντικά.
φιλιά, καλή ευκολία!:lol:

sevoula
10-05-10, 22:15
Γεια σας κορίτσια! Εμένα οι γιοι μου είναι 3 μηνών και επειδή ο ένας ενεργείται κάθε 2 μέρες περίπου η παιδίατρος μου είπε να του δινω χαμομηλάκι (ανθάκια) ή νεράκι το οποίο θα το βράσω πρώτα και θα του το δώσω χλιαρό. Οκ δεν του πολυαρέσει αλλά κάνει λίγη δουλίτσα! Τώρα θα του αλλάξω και το γάλα και θα του δινω το βιολογικό (Frezy lak) νομίζω λέγεται..
γειά σου καλή μου!να σου ζήσουν τα αγοράκια! τί καλά!
η παιδίατρός μας όταν κατάλαβε ότι δεν πρόκειται να δίνω στο μωρό ό,τι κυκλοφορεί στο εμπόριο από κρέμες, μου πρότεινε το γάλα φρεζυ λάκ. όμως δεν το έδωσα στο μωρό το δειγματάκι, γιατί η εταιρία που το παρασκευάζει έχει όνομα σε άλλα προϊόντα, καλλυντικά, όχι στο γάλα.
αν θες να δώσεις στο μωρό βιολογικό γάλα, θα σου πρότεινα το κατσικίσιο γάλα της holle. το δίνουν πολλές γνωστές μου στα μωράκια τους και πέρα από βιολογικό, το κατσικίσιο γάλα είναι θρεπτικό και κοντά στη γεύση με αυτό του μητρικού. έτσι μου είπαν.είναι ελαφρύ, εύπεπτο και το πίνουν ευχάριστα.
εγώ δεν της το έδωσα, γιατί ήδη έπινε το φριζολάκ ευχάριστα, οπότε δεν προχώρησα σε αλλαγές. ούτε μετά τους 6 μήνες που της έδωσα το φριζομέλ.
να του κάνεις συχνά μασαζάκι στην κοιλίτσα χαμηλά, να διπλώνεις τα ποδαράκια του προς την κοιλίτσα και να τα κάνεις κυκλικές κινήσεις. το είδα από την παιδίατρο που είχε η αδερφη μου για την κόρη της. είχε από μικρή πρόβλημα. άσε! μία φορά την εβδομάδα!:sad:πέτρα!
τότε δεν ξέραμε τί έφταιγε! τώρα το ίντερνετ μας έχει ανοίξει τα μάτια!:idea:

mariab
11-05-10, 11:26
Το ρυζάλευρο, αφού προέρχεται από ρύζι, δεν υποτίθεται ότι επιδεινώνει τη δυσκοιλιότητα? Εχω μπερδευτεί.

sevoula
11-05-10, 12:36
Το ρυζάλευρο, αφού προέρχεται από ρύζι, δεν υποτίθεται ότι επιδεινώνει τη δυσκοιλιότητα? Εχω μπερδευτεί.

του εμπορίου τα ρυζάλευρα προκαλούν δυσκοιλιότητα. οι βιολογικές της holle καθόλου. σου μιλάω εκ πείρας. κάνουμε 4-6 φορές την ημέρα!

ο συζυγάτος μου, που είναι γλυκατζής, πήρε εμπορίου ρυζάλευρο για τον εαυτό του και όντως είχε θέμα. το πέταξα άρον άρον.
η μικρή που τρώει βιολογικά, είναι o.k.

Prinzessin
12-05-10, 16:47
λοιπον, εγω το τολμησα και δωσα στη μικρη ακτινιδιο χωρις τα κουκουτσια, της αφαιρεσα την μπανανα για μια μερα και χτες ενεργηθηκε δυο φορες κανονικοτατα. Επισης αγορασα το γιαουρτι Ολυμπος βιολογικο που προτεινες Σεβη και θα ξεκινησω να δοκιμαζω σημερα απογευμα. Της εδωσα 1 φορα το Advance το σκετο, εφαγε κατι αλλα μετα ηθελε μανουλα!!!!Την ερχομενη βδομαδα παμε γιατρο να μας δωσει καινουριες οδηγιες...Ανυπομονω να ξεκινησουμε και τις αλλες τροφες και μαλλον με βλεπω να προμηθευομαι και το βιβλιο που προτεινεται στο φορουμ της Καρμελ, νομιζω καπως ετσι λεγεται η συγγραφεας.
Φιλια

Δέσποινα79
12-05-10, 16:52
Τι ακριβώς λέει το βιβλίο Prinzessin;

Prinzessin
12-05-10, 19:37
διαβασα εδω σε αλλο τοπικ, νομιζω εκει που συζητειται η διατροφη των μωρων για ενα βιβλιο, το οποιο κυκλοφορει και σε μεταφραση και εχει πολλες συνταγες για καθε ηλικια ξεκινωντας απο τη βρεφικη. Απο οτι καταλαβα οι συνταγες ξεφευγουν απο τις τυπικες και προσφερουν με τα "επιτρεπομενα" για καθε ηλικια υλικα καινουριες γευσεις και βγαζουν τις μανουλες απο το διλημμα του τι θα μαγειρεψω σημερα.. Τον τιτλο δεν τον θυμαμαι, ειναι ομως εκδοσεις Δρεπανια αν δεν κανω λαθος. Θα κοιταξω το τοπικ , λεω να το παρω παντως....

sevoula
13-05-10, 09:00
διαβασα εδω σε αλλο τοπικ, νομιζω εκει που συζητειται η διατροφη των μωρων για ενα βιβλιο, το οποιο κυκλοφορει και σε μεταφραση και εχει πολλες συνταγες για καθε ηλικια ξεκινωντας απο τη βρεφικη. Απο οτι καταλαβα οι συνταγες ξεφευγουν απο τις τυπικες και προσφερουν με τα "επιτρεπομενα" για καθε ηλικια υλικα καινουριες γευσεις και βγαζουν τις μανουλες απο το διλημμα του τι θα μαγειρεψω σημερα.. Τον τιτλο δεν τον θυμαμαι, ειναι ομως εκδοσεις Δρεπανια αν δεν κανω λαθος. Θα κοιταξω το τοπικ , λεω να το παρω παντως....
όποτε μπορέσεις δώσε μας περισσότερα στοιχεία για το βιβλίο!

Prinzessin
14-05-10, 17:50
λοιπον το βιβλιο λεγεται" Πληρες προγραμμα γευματων για βρεφη και νηπια" εκδοσεις Δρεπανια. Αμα το βαλετε στο google θα βρειτε και αλλες πληροφοριες.
Φιλια

mikrh k amialh
16-05-10, 04:41
εχω ενα αδορακι 4.5 μηνων και απο 20μερων ταλαιπορειται με δισκοιλιοτητα,αρχικα νομιζα οτι ηταν κολοικοι επειδη ζοριζοταν τοσο πολυ που κοκκινιζε το προσωπο του κ εκλαιγε δυνατα,ηρεμουσε μονο οταν τον εβαζα στο μαρσιπο κ εκανα βολτεσ πανω κατω αλλα δεν αντεχα πια αφου κοιμοταν εκει κ μολισ τον εβγαζα ξυπνουσε κ ξανακλαιγε.οταν ηταν 1.5 μηνων μου ειπαν να του βαζω θερμομετρακι στον ποπο για να φευγουν τα αερια,καθως το εκανα εκανε κακα κατευθειαν κ ηρεμησε,αυτο το πραγμα γινεται μεχρι σημερα κ δε μαρεσει καθολου,εχω αλλαξει 6 γαλατα novalac 1,novalac ac,novalac it,almiron comfort,τησ milupa το comfort και χθεσ πειρα frisilac comfort,ολον αυτο το καιρο εβαζα στο γαλα χαμομηλι lipron κ χθες πειρα βιολογικο του εδεινα κ κιντερτε αλλα διαβασα οτι δε βοηθαει.εχω απελπιστει πια κ δε ξερω τι να κανω γιαυτο ζητω τα φωτα σας.να σημειωσω οτι πεινει μονο γαλα καθοτι η παιδιατρος ασχολειται μονο με τα εμβολια κ εδω που μενω δεν υπαρχει αλλη. http://www.parents.gr/forum/images/icons/icon9.gif

elenik
16-05-10, 04:50
Για να δεις αν εχει αποτελεσμα καθε γαλα μην το αλλαζεις πριν περασει βδομαδα.
Νωριτερα και να του κανει δεν θα φανει (γιατι επηρεαζει ακομα το προηγουμενο).

Εμενα μου ειχε πει η παιδιατρος την 1η μερα της αλλαγης γαλατος να του δινω 1 στις 40 αντι μια στις 30μεζουρες . Αυτο εννοειτε για μια ημερα και παντα αφου συνεννοηθεις με τον παιδιατρο.

ΥΓ. Το θερμομετρο στον ποπο δεν ειναι για καθε μερα.:-? ΑΝ μαθει το εντερακι του να δουλευει μονο κατ αυτον τον τροπο ....

ΥΓ2 : Αν το παιδι κλεισει 3 ημερες χωρις να ενεργηθει ενημερωνεις τον παιδιατρο. Θελει αλλη αντιμετωπιση.

Με το ρεψιμο πως πατε?
Αν δεν βαλεις θερμομετρο καθε ποτε ενεργειτε το παιδι?

sofia 29
16-05-10, 09:59
εχω ενα αδορακι 4.5 μηνων και απο 20μερων ταλαιπορειται με δισκοιλιοτητα,αρχικα νομιζα οτι ηταν κολοικοι επειδη ζοριζοταν τοσο πολυ που κοκκινιζε το προσωπο του κ εκλαιγε δυνατα,ηρεμουσε μονο οταν τον εβαζα στο μαρσιπο κ εκανα βολτεσ πανω κατω αλλα δεν αντεχα πια αφου κοιμοταν εκει κ μολισ τον εβγαζα ξυπνουσε κ ξανακλαιγε.οταν ηταν 1.5 μηνων μου ειπαν να του βαζω θερμομετρακι στον ποπο για να φευγουν τα αερια,καθως το εκανα εκανε κακα κατευθειαν κ ηρεμησε,αυτο το πραγμα γινεται μεχρι σημερα κ δε μαρεσει καθολου,εχω αλλαξει 6 γαλατα novalac 1,novalac ac,novalac it,almiron comfort,τησ milupa το comfort και χθεσ πειρα frisilac comfort,ολον αυτο το καιρο εβαζα στο γαλα χαμομηλι lipron κ χθες πειρα βιολογικο του εδεινα κ κιντερτε αλλα διαβασα οτι δε βοηθαει.εχω απελπιστει πια κ δε ξερω τι να κανω γιαυτο ζητω τα φωτα σας.να σημειωσω οτι πεινει μονο γαλα καθοτι η παιδιατρος ασχολειται μονο με τα εμβολια κ εδω που μενω δεν υπαρχει αλλη. http://www.parents.gr/forum/images/icons/icon9.gifto idio problima eixa kai egw me to mikro.eixame dokimasei polla eidika galata kai den voithoysan katholou mexri pou o paidiatros mas eipe oti kamia fora to ageladino gala prokalei dyskoiliothta kai etsi htan .me to poy mas edwse to NAN H.A hremhse to mikro moy .eixa poly megalo problhma ,htan meres poy gia na energhthei to mwro tou kaname klusmata.me auto to gala swthika.

Eirini_Dr
16-05-10, 11:32
ΚΙ εμενα η μικρη μου το ειχε αυτο........ μεγαλο προβλημα δυσκοιλιοτητας! Ο τοτε παιδιατρος μας μας ειχε πει πως αν δεν περασουν 12 μερες αν θυμαμαι καλα δεν ειναι δυσκοιλιοτητα απλα ειναι αρχη ακομα και πρεπει να μαθει να λειτουργει το εντερο!

Το θεμα ειναι πως μου ειπε μονο αν ειναι πολλες μερες που ταλαιπωρειται να της βαλω θερμομετρο αλλιως να τη βοηθαω εγω..... κι ετσι εκανα. Ποτε το χαμομιλι δε μας βοηθησε..... Περιπου ιδιες ωρες καθε μερα 2 φορες τη μερα την ξαπλωνα στην αλλαξιερα ανοιγα το παμπερς, της επιανα τα ποδαρακια, τα ανοιγα και της τα λυγιζα ρυθμικα να ζουλανε απαλα την κοιλιτσα αυτη το καταλαβαινε και καθε φορα που την πιεζα σφιγκοταν ....μιλαμε για πολυ σφιξιμο ....εκανε ομως ειτε λιγα ειτε πολλα εκανε...... Καποια στιγμη περιπου 6 μηνων εκανε πρωτη φορα μονη της!!!!! Και απο τοτε........γινεται ο χαμος!

efitsa
16-05-10, 12:32
κοριτσακι μου , προσπαθησε να κρατησεις το παιδακι σε σταση τουαλετας οταν θελει να κανει κακα πιεζοντας τα ποδια στην κοιλιτσα του.
εγω τελικως καταλαβα οτι αφου δεν μπορουμε να κανουμε εμεις κατι αντιστιχοξαπλωμενοι, γιατι να μπορουν τα παιδακια μας?;)

fairy's mom
16-05-10, 12:46
ΥΓ. Το θερμομετρο στον ποπο δεν ειναι για καθε μερα.:-? ΑΝ μαθει το εντερακι του να δουλευει μονο κατ αυτον τον τροπο ....

Εμείς όταν είχε κάνει δυσκοιλιότητα ένα φεγγάρι, της λύγιζα τα πόδια προς την κοιλιά και αυτή σφιγγόταν. Επειδή όμως ζοριζόταν πολύ, έβαζα τα δάχτυλά μου γύρω από τον πωπό και πίεζα πολύ ελαφρά για να την βοηθήσω και πράγματι πετύχαινε. Όταν όμως το είπα στην παιδίατρο, μου το απαγορεψε, γιατί λέει ότι μετά θα συνηθίσει στην ευκολία αυτή και δεν θα μπορεί να ενεργείται μόνη της. Φαντάζομαι ότι το ίδιο συμβαίνει και με το θερμόμετρο.
Αν πας σε άλλον παιδίατρο πιο μακριά από σας?

beba09
16-05-10, 13:22
ρίξε Milupa στο γάλα του....! λίγο, διαφορετικά βράσε λιγάκι χαμομηλάκι

mikrh k amialh
16-05-10, 16:08
elenik. με το ρεψιμο δεν εχει προβλημα κ γενικα προς το παρον ολα καλα ειναι εκτοσ απαυτο.οσες φορες δοκιμασα να τον αφησω εκλαιγε κ σφηγκοταν χωρισ αποτελρσμα,οταν τον ταιζω σταματαω τουλαχιστον 3φορες μεχρι να πιει το γαλα του γιατι σφιγκεται κ κλοτσαει επειδη ζοριζεται να βγαλει μεχρι κ ταερια του,μεγαλο προβλημα.οσο γ

ια μασαζακια,ποδια ψιλα κ σταση τουαλετας ταχω κανει χωρις αποτελεσμα
beba 09 ρίξε Milupa στο γάλα του....! λίγο, διαφορετικά βράσε λιγάκι χαμομηλάκι ποιο milupa?χαμομηλι βαζω ηδη

mikrh k amialh
16-05-10, 16:11
Αααα να ρωτησω κ κατι αλλο μπορω να του δωσω καποιο φρουτο η κατι αλλο που να βοηθησει? κ αν ναι πως να του το φτιαξω?

annia
16-05-10, 16:22
για φρουτο οχι ακομα αν δεν ρωτησεις τον παιδιατρο..αν ξεκινησετε φρουτοκρεμα ξεκινας μονο μηλο αχλαδι για αρχη το μηλο ομως σφιγγει,το αχλαδι ειναι καλο..να σου πω ενα κολπακι που εκανα με την μικρη μου??της εφτιαχνα χαμομηλακι ζεστο και εβαζα στην μυτη απο το κουταλακι λιγη ζαχαρη και ετσι τα εκανε..

ioanna_k
16-05-10, 16:35
Καλημέρα, πού μένεις στην Κρήτη??
Το Milupa είναι χαμομήλι από φαρμακείο..
Νομίζω είναι νωρίς για φρούτο, από τον 6ο και μετά..
Αν δεν μπορεί να σε εξυπηρετήσει η δική σου παιδίατρος, βρές κάποια άλλη έστω και τηλεφωνικά να σου δώσει κάποιες οδηγίες..
Καλή επιτυχία!
-και η δική μου ήταν δυσκοίλια και της έδινα φρισολακ απλο και κομφορτ μισό-μισό...

fistikaki
16-05-10, 16:53
μεινε σταθερη σε ενα γαλα... τα εχω περασει και γω αυτα που λες κι εκανα το λαθος και αλλαζα γαλα συχνα..

χρειαζεται χρονο να προσαρμοστει το παιδι σε ενα γαλα...

ΚατερίναΒ
16-05-10, 18:45
Καλησπέρα!
Εμας η παιδίατρος μας είχε πει χαμομηλάκι στο γάλα. 3 μήνες πίναμε το γάλα με χαμομήλι. Επίσης, όπως σου λένε τα κορίτσια, κάναμε γυμναστικούλα, τα πόδια στη κοιλίτσα και της έτριβα με τσικουδιά τη κοιλίτσα της. Φρουτάκια μη του δώσεις ακόμα, είσαστε πολύ μικροί!

MarcoPolo
16-05-10, 19:30
Tσικουδια εννοεις κανονικη τσικουδια??? Απαγορευεται σε τοσο μικρο παιδι τσικουδια πανω στο δερμα γιατι περναει κατευθειαν απο τους πορους του δερματος στον οργανισμο του παιδιου.

Νερωσε το γαλα του βαζοντας 10 ml νερο παραπανω απο την κανονικη δοσολογια και μεινε σταθερη σε ενα γαλα για δυσκοιλιοτητα. Το χαμομηλι και εμας δεν μας ειχε βοηθησει καθολου και αναγκαστικα καποιες φορες καναμε μικροκλισματα. Οταν μπει σε κρεμες βοηθαει πολυ το ακτινιδιο.

annia
16-05-10, 19:35
ΣΥΓΝΩΜΗ ΚΙ ΟΛΑς ΑΛΛΑ ΕΑΝ ΓΕΝΝΗΣΕς 1/2..ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ 3,5ΜΗΝΩΝ..

BENA
16-05-10, 19:48
εχω ενα αδορακι 4.5 μηνων και απο 20μερων ταλαιπορειται με δισκοιλιοτητα,αρχικα νομιζα οτι ηταν κολοικοι επειδη ζοριζοταν τοσο πολυ που κοκκινιζε το προσωπο του κ εκλαιγε δυνατα,ηρεμουσε μονο οταν τον εβαζα στο μαρσιπο κ εκανα βολτεσ πανω κατω αλλα δεν αντεχα πια αφου κοιμοταν εκει κ μολισ τον εβγαζα ξυπνουσε κ ξανακλαιγε.οταν ηταν 1.5 μηνων μου ειπαν να του βαζω θερμομετρακι στον ποπο για να φευγουν τα αερια,καθως το εκανα εκανε κακα κατευθειαν κ ηρεμησε,αυτο το πραγμα γινεται μεχρι σημερα κ δε μαρεσει καθολου,εχω αλλαξει 6 γαλατα novalac 1,novalac ac,novalac it,almiron comfort,τησ milupa το comfort και χθεσ πειρα frisilac comfort,ολον αυτο το καιρο εβαζα στο γαλα χαμομηλι lipron κ χθες πειρα βιολογικο του εδεινα κ κιντερτε αλλα διαβασα οτι δε βοηθαει.εχω απελπιστει πια κ δε ξερω τι να κανω γιαυτο ζητω τα φωτα σας.να σημειωσω οτι πεινει μονο γαλα καθοτι η παιδιατρος ασχολειται μονο με τα εμβολια κ εδω που μενω δεν υπαρχει αλλη. http://www.parents.gr/forum/images/icons/icon9.gif

εμενα η κορη μου το ειχε αυτο το προβλημα οταν ηταν 2 μηνων που της αλλαξα το γαλα λογω ΓΟΠ (γαστροοισοφαγικη παλλινδρομηση).. επι ενα μηνα της κραταγα τα ποδαρακια στην κοιλια για να ενεργηθει αλλιως...τιποτα!!! της εδωσα το aptamil (1,2,3 και τωρα πινει το aptamil step up) και ολα καλα!! ενεργειται κανονικοτατα καθημερινα. Μιλα με την παιδιατρο σου και δωσε στο παιδι αυτο, εγω το δινω και στον μικρο και επισης ολα καλα.Θα συμφωνησω με τις προλαλησασες ΜΗΝ χρησιμοποιεις το θερμομετρο..σκεψου οτι κανεις την ιδια ζημια σαν να εκανες καθε μερα κλυσμα...αδρανοποιειται το εντερο..

επισης δες μηπως το παιδι εχει δυσανεξια στην λακτοζη 'η την γλουτενη

να πανε ολα καλα!;););)

sevoula
16-05-10, 21:54
κορίτσια το αβοκάντο, αν δεν έχετε θέμα με σύγκαμα ή ευερεθιστότητα δέρματος, είναι το τελειότερο για τη δυσκοιλιότητα.
άρχισα να δίνω στην μπέμπα μου επειδή μας είπε η γιατρός να το προσθέσω στα φρουτάκια για ποικιλία και έχει σταθεροποιήσει τις κενώσεις σε 6, ενώ πριν έκανε 4-6 φορές. είναι όμως ευαίσθητη η δική μου στο δερματάκι της και κοκκινίζει εύκολα ο πωπούλης της. οπότε θα της το διακόψω. αργότερα θα της ξαναδώσω.
εύχομαι να βοηθηθείτε!

mikrh k amialh
17-05-10, 00:21
ΒΕΝΑ ]δες μηπως το παιδι εχει δυσανεξια στην λακτοζη 'η την γλουτενη

γιατι το λες αυτο?τι συμπτοματα μπορει να εχει? το aptamil step up ειναι για δισκοιλοιοτητα? αφου γεννησα 1/2 πως ειναι 3.5μηνων?εγω μετραω 1/2+ 1/3 +1/4 + 1/5=4μηνες + 17μερες.μενω Σητεια.αν ξαναρχησω παλι να του κανω γυμναστικουλα ποσες φορες τη μερα κ για ποση ωρα. θερμομετρο του βαζω μονο μια φορα τη μερα,καθε πρωι κ μετα ολη μερα ειναι ηρεμος εκτος αποταν κανει αερια.Κατι αλλο,οταν γεννησα δε μου δωσαν βιβλιαριο παιδιου κ δεν εχω τιποτα:-? εσεις που εχετε τι λεει για την ηλικια του?ειναι 6,5κιλα κ 61ποντους.υπαρχει καποιο site οπου μπορω να παρακολουθω την εξελιξη του?

fistikaki
17-05-10, 00:25
ειναι πολυ νωρις για απταμιλ step up για το παιδι

pitsipopaki
17-05-10, 00:55
η κοπελα πρεπει να παει σε παιδιατρο η εστω να τηλεφωνησει σε μια.Ολες οι συμβουλες ειναι καλες αλλα εδω ειναι θεμα υγειας του μωρου της, δεν πρεπει να κανει πειραματα με 100 γαλατα διαφορετικα,θερμομετρα στον ποπο κ.α τετεια.Ολοκληρη Σητεια δεν εχει μια ή εναν παιδιατρο????

katerina2
17-05-10, 00:56
Από 1η φλεβάρη έως 1η μάρτη = 1 μήνας
από 1η μάρτη έως 1η απρίλη = άλλος ένας μήνας
από 1η απρίλη έως 1η μάη = άλλος ένας μήνας
Σύνολο ΤΡΕΙΣ μήνες και προσθέτεις και όσες μέρες έχουν περάσει μέχρι σήμερα από 1η μάη.

Μαριρενα
17-05-10, 01:31
.Ολες οι συμβουλες ειναι καλες αλλα εδω ειναι θεμα υγειας του μωρου της, δεν πρεπει να κανει πειραματα με 100 γαλατα διαφορετικα,θερμομετρα στον ποπο κ.α τετεια.Ολοκληρη Σητεια δεν εχει μια ή εναν παιδιατρο????

εχει 4 στο νοσοκομειο και μια για το ικα
δεν ξερω σε ποιον πηγαινεις αλλα αν δεν σε ικανοποιουν οι απαντησεις των γιατρων εδω πηγαινε αγιο νικολαο εχει πολυ καλους παιδιατρους
στο νοσοκομειο εδω ( μενω και Σητεια)μεχρι να αποφασισουν να κανουν εξετασεις οι παιδιατροι θελουν καποια χρονια!!!!!
για ενα αλλο δικο μου θεματακι ( σχετικα με την ορεξη της)καναμε μερικα πειραματα και αφου περασε ενας μηνας θα της κανω την πεμπτη εξετασεις:shock::rolleyes:

καλο θα ηταν να μην χρησημοποιεις συχνα το θερμομετροι γιατι μπορει αθελα σου να δημιουργησεις νεα προβληματα
βλεπε ραγαδα η και αιμοροειδες στον προκτω και τοτε σωθηκες!!!

ioanna_k
17-05-10, 09:53
Εγώ γέννησα 26/1, ούτε και εγώ πήρα βιβλιάριο, υπήρχε γενικά μια έλλειψη σε πανελλαδικό επίπεδο, από ότι ξέρω. Τώρα μπορείς να πάς και να ζητήσεις, εμένα μου είπαν από το Κέντρο μητέρας και παιδιού στο Ηράκλειο. Η δική μου είναι όπως σου είπα 3 μηνών και 3 εβδομάδων- έχει δίκιο η Katerina2, έχεις βάλει 1 μήνα παράπανω- και στις 09-05 που έκανε εμβόλιο ήταν 6100 και 62 πόντους, άρα μια χαρά είστε!!
Μην ψάχνεις για συμβουλές ιατρικές από εμάς, δεν είμαστε γιατροί! Σίγουρα ακόμα και ένα τηλ σε μια παιδίατρο θα είναι πιο καλή λύση! Είναι πολύ δύσκολο να πάς Άγιο Νικόλαο???

Valia
17-05-10, 10:03
Το θηλάζεις το μωρό σου? (δεν διάβασα προσεκτικά όλα τα ποστ). Προσπαθησε να αυξήσεις το γάλα που παίρνει από εσένα, κ να μειώσεις το ξένο. Το μητρικο θα βοηθήσεις πολύ. Αν είναι 3,5 μηνών, ακόμα προλαβαίνεις να επενδύσεις στο θηλασμό ;)
Μην κάνεις αμφίβολα πειράματα στο μωρό σου

mikrh k amialh
17-05-10, 12:42
δε θηλασα καθολου γιατι ετσι μου ειπαν μολισ γεννησα.απο αλλους παιδιατρους μονο στο νοσοκομειο,πηγα κ κει κ μου παν να κανω παιδικο κλισμα κ τους ειπα κ γω αν το κανω μετα θαναι ολα καλα?κ μου παν οχι οποτε κ δε του εκανα τπτ,γαλα δεν αλλαζω τοσο γρηγορα κοιταω να περασουν 15μερες να δω αν κανει δουλεια κ μετα.Βιβλιαριο δηλθα παρω απτο κεντρο μητερας?που ειναι αυτο?

ioanna_k
17-05-10, 20:25
Ρώτα εκεί που γέννησες για το βιβλιάριο και θα σου πούν...εγώ πήρα τώρα και μου είπαν για Ηράκλειο ότι πρέπει να πάω από το Υγεινομικό να το πάρω. Στον Άγιο Νικόλαο από ότι βρήκα στην σελίδα της Νομαρχίας έχει Γραφείο Υγειονομικό και το τηλ της γραμματείας είναι 2841340389 πάρε εκεί να σου πούνε..
Δεν έχεις την δυνατότητα να πάς σε κάποιον παιδίατρο στον Άγιο?

antridim
17-05-10, 23:42
geia sas koritsia k na xaireste ta paidakia sas!!!exw mia korakla 11 mhnwn kai apo tote poy stamatisame ton thilasmo.dld 8 mhnwn,parousiase provlima sta kakakia tis.ths edina to nativa k froutokremes alla tipota.sfiggotane polu k tipota.otan to eipa sthn giagia mou (90 XRONWN TWRA ME 2 DISSEGGONA!!!!)mou eipe na tis vazw elaiolado ston kolako ths ligo apeksw k ligo mesa sthn trypoula.tis to evaza me mia mpatoneta otan thn eblepa na sfiggetai kai frappp epitopou eskage muth h skatoulitsa k erxontousan kai alles polu eukola.twra ta kanei 3 fores thn mera meta to fai ths polu polu eukola.an thelete dokimaste to.

elenik
17-05-10, 23:59
elenik. με το ρεψιμο δεν εχει προβλημα κ γενικα προς το παρον ολα καλα ειναι εκτοσ απαυτο.οσες φορες δοκιμασα να τον αφησω εκλαιγε κ σφηγκοταν χωρισ αποτελρσμα,οταν τον ταιζω σταματαω τουλαχιστον 3φορες μεχρι να πιει το γαλα του γιατι σφιγκεται κ κλοτσαει επειδη ζοριζεται να βγαλει μεχρι κ ταερια του,μεγαλο προβλημα.
Να τον βαζεις ορθιο αγκαλια με την κοιλια να ζοριζεται λιγο απο τον ωμο σου.
Υπομονη. Εφαγες τον γαιδαρο..

mikrh k amialh
18-05-10, 21:11
το λαδακι τοχω δοκιμασει,επιασε μια μονο φορα.χθες τον αφησα κ τακανε σε θεση τουαλετας αλλα σημερα τπτ....

Λιζα14
18-05-10, 22:57
κι εμεις είχαμε προβλημα στην αρχή και σωθήκαμε κυριολεκτικά με το nan sensitive που είναι ειδικό γι αυτες τος περιπτ'ωσεις!επίσης η μέμπα έχει το δικό της πρόγραμμά για τα κακά.δεν έκανε πάντα κάθε μέρα έκανε και κάθε δύο μέρες αλλά δεν είχαμε πόνους.η δυσκοιλιότητα αυτό είναι να ζορίζεται και να πονάει για να κάνει κακά.δεν ξέρω τι να πω πάρε πάντως οπωσδήποτε και 2 γνώμη παιδιάτρο.αυτό με το θερμόμετρο δεν το είχα ακούσει ξανα!!

sofia k
19-05-10, 10:32
Σε 6 μηνων αγορακι μπορω να δωσω για φρουτο ακτινιδιο.Τωρα που ξεκινησαμε τα φρουτα του δωσαμε δυο ημερες μηλο, δυο ημερες μπανανα και δυο ημερες αχλαδι .Σημερα ειναι η 5η ημερα που δεν εχει κανει κακακια.Χτες του σηκωσα τα ποδαρακια ψηλα ,μασαζ στην κοιλια του,λαδακι με μπατονετα και λαδακι με μια συριγγα του εβαλα λιγω στον ποπο του.Τιποτα ομως τον ακουμε που σφιγγεται και τον λυπαται η ψυχη μας.Πορτοκαλι δεν ξερω αν μπορω να του δωσω γιατι εχει καποιες φορες εξαρσεις με την ατοπικη δερματιτιδα και καποιες φορες εβγαζε ιχνη αιματος στα κακα του

Afroditi D
19-05-10, 10:47
Η παιδιάτρος μας , μου πρότεινε τα προιόντα της Frezyderm την σειρά bio-organic frezylac

Βιολογικό γάλα 2ης κ 3ης βρεφικής ηλικίας αλλά και την κρέμα για το απόγευμα με Βρώμη ολικής άλεσης , γάλα , μήλο & βανίλια.Ρωτήστε τον φαρμακοποιό σας

http://www.iatronet.gr/newsarticle.asp?art_id=9748 (http://www.iatronet.gr/newsarticle.asp?art_id=9748)

sevoula
19-05-10, 10:58
Σε 6 μηνων αγορακι μπορω να δωσω για φρουτο ακτινιδιο.Τωρα που ξεκινησαμε τα φρουτα του δωσαμε δυο ημερες μηλο, δυο ημερες μπανανα και δυο ημερες αχλαδι .Σημερα ειναι η 5η ημερα που δεν εχει κανει κακακια.Χτες του σηκωσα τα ποδαρακια ψηλα ,μασαζ στην κοιλια του,λαδακι με μπατονετα και λαδακι με μια συριγγα του εβαλα λιγω στον ποπο του.Τιποτα ομως τον ακουμε που σφιγγεται και τον λυπαται η ψυχη μας.Πορτοκαλι δεν ξερω αν μπορω να του δωσω γιατι εχει καποιες φορες εξαρσεις με την ατοπικη δερματιτιδα και καποιες φορες εβγαζε ιχνη αιματος στα κακα του
αντί για κρέμα βανίλια δώσε ρυζάλευρο βιολογικό holle.τεράστια διαφορά!
αντί για μπανάνα, μήλο, αχλάδι σε ίσες αναλογίες, δώσε μισό μήλο, μισή μπανάνα, ή και λιγότερο αυτά τα δύο, και ολόκληρο αχλάδι καθημερινά. η μπανάνα και το μήλο σφίγγουν τα κακά.
για τώρα που έχετε το πρόβλημα δώσε μόνο αχλάδια σε ποσότητα ίση με τουλάχιστον 150 ml ημερησίως.
δεν κατάλαβα αν σας επιτρέπει ο γιατρός το ακτινίδιο. αν σας το επιτρέπει, κάνει καλό στη δυσκοιλιότητα, όπως επίσης η βανίλια, το πορτοκάλι, το αβοκάντο.
οι μπατονέτες δεν είναι καλό να χρησιμοποιούνται. αν σου το είπε παιδίατρος, ο.κ.
επίσης αν δίνεις σουπίτσες, ελάττωσε την πατάτα, και βάλε περισσότερο κολοκυθάκι και περισσότερο λαδάκι ωμό. εγώ δίνω βιολογικό λάδι ψυχρής έκθλιψης. θα βοηθηθείτε σίγουρα!
γράψε μας νέα σας, φιλιά.

Marigoula
19-05-10, 11:12

Σοφία νομίζω το μήλο και η μπανάνα προκαλούν δυσκοιλιότητα. Το ποrτοκάλι το ξεκινάμε αργότερα. Η κόρη μου είχε δυσκοιλότητα για μήνες από τοτε που γεννήθηκε, στην αρχή σφιγγόταν και έκλαιγε, με τον καιρό της πέρασε αυτό αλλα πάντα εκανε 1 φορά την ημέρα κακά, ακόμα και σήμερα, άντε 2 το πολύ αλλά τώρα πια φυσιολογικά. Πάντα έπινε Frisolac - Frisomel Comfort και μέσα στο νερό έβαζα φακελάκι χαμομήλι για λίγα λεπτά στα μισά γεύματα, αλλιώς δεν έκανε κακά. Εμένα το χαμομήλι με βοήθησε. Εχω ακούσει και για μάραθο, μάλλον είναι έτοιμο ρόφημα, δεν ξέρω μάρκα. Για το πορτοκάλι και την ατοπική δερματίτιδα - επειδή είχε η κόρη μου από 7 μηνών σε ήπια μορφή και γύρω στο χρόνο ειχε μια έξαρση- πήγα σε δερματολόγο παιδιών και με διαβεβαίωσε ότι δεν έχει καμία σχεση με τροφές, είναι του οργανισμού, η αιτία της δεν είναι εξακριβωμένη. Η ατοπική θέλει μια σχετική θεραπεία δηλ. γαλάκτωμα ειδικό σε καθημερινή βάση και fucidin στις εξάρσεις με φαγούρα και κοκκινίλα. Εμάς μας πέρασε με fucidin σε λιγότερο από 5 μέρες. Τώρα τα ίχνη αίματος, αν δεν κάνω λάθος σημαίνουν αλλεργία στο αγελαδινό γάλα ή κάποια αλλεργία. Πρεπει να το πεις στον παιδίατρο, εκτός αν είναι το σφίξιμο για τα κακά, πρεπει να το πεις όμως. 5 ημέρες χωρις κακά δεν ειναι πολύ;; Ο παιδίατρος τι λεει; Δεν τον ρωτάς για υπόθετο;

Marigoula
19-05-10, 11:25
Η παιδιάτρος μας , μου πρότεινε τα προιόντα της Frezyderm την σειρά bio-organic frezylac

Βιολογικό γάλα 2ης κ 3ης βρεφικής ηλικίας αλλά και την κρέμα για το απόγευμα με Βρώμη ολικής άλεσης , γάλα , μήλο & βανίλια.Ρωτήστε τον φαρμακοποιό σας

http://www.iatronet.gr/newsarticle.asp?art_id=9748 (http://www.iatronet.gr/newsarticle.asp?art_id=9748)

Αφροδίτη κι εγώ της έδωσα το βιολογικό γάλα 2ης βρεφικής της Frezyderm για καλύτερο και παραλίγο να κάνει εμετό...άσε που βρωμοκοπάει σαν χόρτα ?? μην πω τίποτα χειρότερο...μακάρι να το πίνει το παιδάκι σου γιατί υποτίθεται είναι βιολογικό άρα πιο υγιεινό, εμείς όμως επιστρεψαμε στο Frisogrow...από το ολότελα..

sofia k
19-05-10, 11:28
Για γαλα το θηλαζω αποκλειστικα και του δινω και κρεμα allergy care της Νutricia .Η παιδιατρος μας ειπε σημερα 5η ημερα δηλ να του βαλουμε λαδακι με μπατονετα.Τωρα θα του δωσω αχλαδι ή ακτινιδιο αλλα και βανιλια να δω αν θα βρω.Απο κατω εχω μια φιλη που εβαλε υποθετο στο δικο της και παλι στις 5 ημερες εκανε ,και δεν εχει αρχισει ακομα φρουτα και κρεμες.Οσον αφορα τα φρουτα μας ειπε εκτος απο φραουλα

sofulini
19-05-10, 12:02
Σοφια και εγω το θηλαζω και οταν ξεκινησαμε φαγητο ηταν πολυ δυσκολα.. πηγαινε καθε 5μερες με πολυ ζορι και ετρωγε μονο αχλαδι με ακτινιδιο και πορτοκαλι, μερικες φορες εφτιαχνα αχλαδι με χαμομηλι (του αρεσε πολυ).. τα δοκιμαζα σταδιακα, δεν ειχε προβλημα σε κανενα, αλλα ουσιαστικα δεν το βοηθησε και κανενα.. μεσημερι ετρωγε κολοκυθι, λιγη πατατα και χορτα μου ειχει πει ο γιατρος (οχι καροτο..) με αρκετο λαδι. απογευμα το θηλαζα, δεν εδωσα κρεμα και κατα τον 9 ξεκινησα φρουτα ή λαχανικα.
αρχισε να στρωνει απο μονο του γυρω στον 8 μηνα, αλλα δεν παει καθημεριν. ανα 2-3 μερες χωρις κοπο ομως.. φαντασου ακομα δεν εχω δωσει μηλο ή μπανανα ούτε καρότο. πινει πολυ νερο και θηλαζει αρκετα (απο μεσημερι που γυριζω σπιτι θηλαζει καθε 1-2 ωρες).
θελει παρα πολυ υπομονη.. 2 φορες του εκανα κλισματακι (στην αρχη που εφτανε στις 5 μερες) γιατι δεν κοιμοταν το βραδυ και το λυπομουν. μπατονετα, μασαζακι δοκιμασα και εγω αλλα καμια διαφορα..
εμας τον βοηθησε (για να μην κλαιει τοσο) οταν ζοριζοταν πολυ τον σηκωνα ορθιο και μονος του λυγιζε τα ποδια και ζοριζοταν.. οχι ξαπλα. ο δικος μου αγαπουσε να στεκεται ορθιος. και τωρα ετσι τα κανει. σηκωνεται, κρατιεται απο πανω μας και ζοριζεται (δεν μπορω να στο περιγραψω πιο κομψα..)
ελπιζω να περασει πιο ευκολα και να ειναι απλα παροδικο σε εσας!!

sevoula
19-05-10, 12:09
Για γαλα το θηλαζω αποκλειστικα και του δινω και κρεμα allergy care της Νutricia .Η παιδιατρος μας ειπε σημερα 5η ημερα δηλ να του βαλουμε λαδακι με μπατονετα.Τωρα θα του δωσω αχλαδι ή ακτινιδιο αλλα και βανιλια να δω αν θα βρω.Απο κατω εχω μια φιλη που εβαλε υποθετο στο δικο της και παλι στις 5 ημερες εκανε ,και δεν εχει αρχισει ακομα φρουτα και κρεμες.Οσον αφορα τα φρουτα μας ειπε εκτος απο φραουλα
Συγχαρητήρια για το θηλασμό. να τρως κι εσύ πολλά αχλάδια και μπόλικο λαδάκι στο φαγητό σου, όπως και χυμό από 1-2 πορτοκάλια καθημερινά. και ωμό λάδι να τρως με 1-2 κουταλιές της σούπας. το έκανα κι εγώ όσο θήλαζα. δυστυχώς δεν κατάφερα να το κρατήσω όσο εσύ.
τρώγε γενικώς ότι είναι καλό για τα εντεράκια τα δικά σου και θα βοηθήσεις και τα δικά του. απέφυγε όμως τα πράσινα, λάχανο, μπρόκολο, κουνουπίδι, γιατί μπορεί να το ερεθίσεις. με προβλημάτισε το αίμα.
η κρεμούλα ρυζάλευρο που σου είπα γίνεται χωρίς γάλα, μόνο με νερό και δεν περιέχει γάλα. βοηθάει το εντεράκι να λειτουργήσει, σε αντίθεση με τις κρεμούλες εμπορίου.

Afroditi D
19-05-10, 12:23
Αφροδίτη κι εγώ της έδωσα το βιολογικό γάλα 2ης βρεφικής της Frezyderm για καλύτερο και παραλίγο να κάνει εμετό...άσε που βρωμοκοπάει σαν χόρτα ?? μην πω τίποτα χειρότερο...μακάρι να το πίνει το παιδάκι σου γιατί υποτίθεται είναι βιολογικό άρα πιο υγιεινό, εμείς όμως επιστρεψαμε στο Frisogrow...από το ολότελα..

Η μικρή μου παίρνει και euthyrox , για το θυροειδή και επιβαρύνετε η κατάσταση. Ευτηχώς το δέχτηκε το frezyderm και βελτιώθηκε πάρα πολύ το πρόβλημα.
Όσο περνάει ο καιρός , μεγαλώνοντας πάντως , πάμε όλο κ καλύτερα , ειδικά με τα λαχανικά (κολοκυθάκια κυριώς) στις σούπες και το νεράκι που πίνει , παιδεύεται λιγότερο.
Περαστικά σε όλα τα μωράκια εύχομαι.

mikrh k amialh
19-05-10, 13:41
τον αφησα σημερα το πρωι κ τον ειχα σε θεση τουαλετας 10λεπτα κ σφιγκοταν κ εκανε αιιι,αιιιι κ τιποτα τον βοηθησα ισα ισα κ εκανε ελαχιστα κ μετα κοιμηθηκε.....

sofia k
20-05-10, 11:23
Σημερα 6η ημερα καναμε κακακια μετα απο 30 λεπτα που του βαλαμε υποθετο.Τρεις φορες μεχρι τωρα

Danielaki
29-05-10, 23:34
Εμας η μπεμπουλα μας ξεκινησε με frisolac απο το νοσοκομειο και τις πρωτες εικοσι μερες ή εκανε 2-3 μερες να κανει κακακια ή εκανε 2-3 φορες την ιδια μερα..Μια μερα που τραβηξαμε μεγαλο ζορι και κοντευε να σκασει τ παιδι την καναμε ζεστο μπανακι και της δωσαμε πιο ζεστο γαλα απο οτι συνηθως κι ετσι αμεσως εκανε κακακια χωρις να ζοριστει σχεδον καθολου.Τωρα της δινουμε sanilac κι ενεργειται μια φορα την ημερα.Ο παιδιατρος μας μας ειπε πως ουτε το τσαι δεν θα βοηθησει ουτε το χαμομηλι.Οσο για το frisolac μας ειπε πως δεν ειναι και τοσο καλο γιατι εχει πολυ ζαχαρη και οταν αρχισει να βγαζει δοντακια θα εχει τεριδονα.Επισης κατι αλλο που μου ειπε η αδρεφη του αντρα μου που εχει δυο κοριτσακια θα σε βοηθησει και το να του τριψεις λιγο την κοιλιτσα κοικλικα αλλα οχι συνεχεια με την ιδια φορα γιατι αυτο τους προκαλει δυσκοιλιοτητα..κουφο?δεν ξερω, παντως δεν βλαπτει να δοκιμασεις..ελπιζω ολα να πανε καλα και το νινακι να μην ξαναζοριστει ποτε..

taskot
28-07-10, 16:13
Πώς διαγιγνώσκεται η δυσκοιλιότητα στα βρέφη και πώς αντιμετωπίζεται?

sofiats
29-07-10, 23:46
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΔΗΜΗΤΡΗ
ΘΑ ΣΟΥ ΣΥΝΙΣΤΟΥΣΑ ΝΑ ΔΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΑΙΔΟΧΕΙΡΟΥΡΓΟΣ
ΓΙΑΤΙ ΑΝΤΙΜΕΤΟΠΙΣΑ ΜΕ ΤΗΜΙΚΡΗ ΜΟΥ ΚΑΡΟΤΕΝΙΑ ΣΟΒΑΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΔΥΣΚΙΛΙΟΤΗΤΑΣ ΔΟΚΟΙΜΑΣΑΜΕ ΔΙΑΦΟΡΑ ΜΕ ΤΟ "ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ" ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΕΙΧΑΜΕ ΣΟΒΑΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΣΤΙΚΕ 7 ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΝΑ ΧΑΣΕΙΣ ΚΑΤΙ ΝΑ ΠΑΣ ΝΑ ΔΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΑΙΔΟΧΕΙΡΟΥΡΓΟΣ ΠΙΣΤΕΨΕ ΜΕ ΠΕΡΑΣΑΜΕ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΑ ΨΑΚΣΤΑ ΟΛΑ

μπεμπε
13-08-10, 21:57
καλησπερα σε ολους.ειμαι νεα μαμα και καινουρια σε αυτο το φορουμ.εχω μια μπεμπουλα 36 ημερων η οποια κανει μικτη διατροφη.απο τα 8 γευματα που κανει τα 5 ειναι απο το δικο μου γαλα και τα υπολοιπα επειδη δυστυχως δεν φτανει ειναι απο ξενο και συγκεκριμενα το nuvalac it1.της διναμε στην αρχη το almiron 1 ομως επειδη της προκαλεσε δυσκοιλιοτητα η παιδιατρος μας ειπε να παρουμε το almiron digestive comfort το οποιο δεν μας εκανε απολυτως τιποτα και τωρα το nouvalac οπως ανεφερα προηγουμενως.εννοειται πως καθε 3 μερες της κανουμε βρεφικα κλυσματακια για να ξελαφρωσει.τι γινεται σε αυτες τις περιπτωσεις;ποσο καιρο χρειαζεται για να ενεργησει ενα γαλα;τα πρωτα γαλατα που ανεφερα τα κρατησαμε 1 εβδομαδα.δοκιμασαμε να τα φτιαχνουμε και με χαμομηλι αλλα τιποτα.επισης παρατηρω οτι η μπεμπουλα δεν σφιγγεται καθολου παρα μονο την τριτη μερα που το εντερακι της ειναι πλεον φορτωμενο!

sevoula
13-08-10, 22:27
μπεμπε μου, το μωρό μπορείς να το απαλλάξεις από τη δυσκοιλιότητα με το να θηλάσεις αποκλειστικά το μωρό. έτσι δεν θααγωνιάς για το γάλα, το πόσες μέρες....
τρώγε φρούτα, πορτοκάλια, αχλάδια, μπόλικο λάδι, ντομάτες, ... ό,τι βοηθάει κι εσένα, και θα δεις διαφορά. εγώ έτσι έκανα όσο θήλαζα και δεν είχαμε ποτέ πρόβλημα. το πώς θα επαναφέρεις τον αποκλειστικό θα σε βοηθήσουν κοπέλες ειδικές εδώ μέσα. είναι εύκολο όμως μπροστά στα οφέλη που θα έχετε αμφότερες μάνα και κόρη. βάζε το μωρό όσο συχνά και σε όση διάρκεια θέλει, χωρίς χρονόμετρο και όλα θα κυλήσουν ομαλά.
το χαμομήλι στο μωρό... έχω αρνητική άποψη, αφού θηλάζει. όσο θηλάζει δεν έχει ανάγκη τίποτα άλλο από το στήθος σου.
κρίμα είναι να του κάνεις κλισματάκι.
σου εύχομαι ολόψυχα να τα καταφέρετε γρήγορα!
φιλιά πολλάαπό Λάρισα!

july
19-08-10, 08:09
καλημέρα κορίτσια!
χρειάζομαι την βοήθειά σας!
η μικρή μου μέχρι να σταματήσει τον θηλασμό δεν είχε κανένα πρόβλημα με τα κακάκια της!εδώ 2 μήνες περίπου που ελαττώσαμε πολύ τους θηλασμούς και ένα μήνα που τον κόψαμε τελείως η μικρή ενώ κάνει κάθε μέρα κακά μπορεί και 2 φορές δυσκολεύεται πάρα πολύ!κάνει σχηματισμένα κακάκια και πάντα τραυματίζεται ο ποπός της!
της δίνω πολλά φρούτα και αποφεύγω ζυματικά πατάτες και τέτοια αλλά δεν κάνει τίποτα!μέχρι και το γάλα της άλλαξα και από φρέσκο της δίνω το nativa 2 ή 3. να σημειώσω ότι τώρα η μικρή είναι 18 μηνών λέει πότε θέλει να κάνει κακά δεν κάθεται με τίποτα σε γιογιο παρά μόνο αγκαλιά με ανοιχτά ποδαράκια για να ενεργηθει!
τι να κάνω που πρέπει να πάω?ταλαιπωρείται πάρα πολύ ειλικρινά την λυπάσαι κοκκινίζει ολόκληρη και κλαίει σπαρακτικά!

july
19-08-10, 08:11
ααα ξέχασα να αναφέρω ότι όταν λέω για φρούτα εννοώ σύκο, ακτινίδιο, πεπόνι, καρπούζι και ροδάκινα!

Δέσποινα79
26-08-10, 13:47
Μπεμπέ συμφωνώ κι εγώ με τη Sevoula. Από τη στιγμή που υπάρχει δυνατότητα για αποκλειστικό θηλασμό είναι ό,τι καλύτερο!
Κι εμείς είχαμε αντιμετωπίσει μεγάλο πρόβλημα με τη δυσκοιλιότητα κι ευτυχώς τα πράγματα έφτιαξαν με το να του δίνω χυμό πορτοκάλι σουρωμένο (από τον 4ο μήνα βέβαια) και γάλα Frisolac Comfort. Το συγκεκριμένο γάλα απ'ότι συμφωνούμε όλες οι μαμάδες που το έχουν δοκιμάσει τα μωράκια τους είναι πολύ νόστιμο και τους αρέσει. Για να σου δώσω κουράγιο, σου λέω ότι κι ο Νικόλας μου μέχρι ν'αρχίσει αυτό το γάλα έκανε κακάκια του κάθε 3 μέρες και μόνο με υπόθετο βρεφικό. Είχαμε δοκιμάσει κι εμείς σχεδόν όλα τα γάλατα της αγοράς! Α και κάτι άλλο: Βρεφικό κλύσμα απέφευγε να της βάζεις, γιατί απ'ότι μου έχουν πει οι παιδίατροι αδρανοποιεί το εντεράκι τους αν χρησιμοποιείται συχνά. Τα βρεφικά υπόθετα είναι καλύτερα, πάντα με μέτρο βέβαια κι αφού συνεννοηθείς με τον παιδίατρο σου. Ενημέρωσε μας...

Δέσποινα79
26-08-10, 13:49
July απ'αυτά που λες νομίζω πως πρέπει να πάτε τη μικρή σε παιδογαστρεντερολόγο. Αυτοί είναι ειδικοί να σου πουν τι ακριβώς να της δίνεις για φαγητό κι όλα τα σχετικά.

μπεμπε
27-08-10, 11:39
αλλαξαμε γαλατακι τελικα και πηγαμε στο frisolac comfort.η αληθεια ειναι πως ειδαμε μια μικρη διαφορα δηλαδη τουλαχιστον τωρα ενεργουμαστε καθε 2-3 μερες απο κει που δεν ενεργουμασταν καθολου,ομως το γαλα αυτο μας εχει προκαλεσει παρα πολλους κολικους!δεν μπορουμε να ησυχασουμε με τιποτα!η μπουμπου ηταν παρα πολυ ησυχο μωρο και τωρα κοντευει να γινει νευρασθενικο απο το πολυ το κλαμα!ουφ!!!!δεν αντεχω αλλο πια!δεν ξερω τι αλλο πια να της κανω!

july
27-08-10, 12:47
κοριτσάκια πήγα την μικρή σε παιδογαστρεντερολόγο!
λοιπόν μας πήρε ιστορικό από όταν γεννήθηκε!το κλου είναι ότι το πρόβλημα ξεκίνησε από όταν ελαττώσαμε τον θηλασμό. ο θηλασμός γενικά τα βοηθάει πάρα πολύ!
καταλήξαμε σε εξετάσεις για να δούμε αν οφείλετε στο αγελαδινό γάλα (είτε σε σκόνη είτε σε φρέσκο!) εξετάσεις για να δούμε αν ο οργανισμός της απορροφάει όλα τα συστατικά από τις τροφές μην τυχόν και χρειάζετε συμπλήρωμα, σε ένα σιροπάκι το duphalac που μπορεί να το παίρνει για μήνες δεν έχει θέμα αυτό κάνει τα κακά πιο μαλακά και σε μια κρεμούλα για τον ποπο γιατί είχαμε και μια πολύ μεγάλη ραγάδα αποκτήσει τις τελευταίες μέρες!ααα και υπέρηχο ανω και κάτω κοιλίας!!
αν οι εξετάσεις δεν δείξουν κάτι τότε οφείλεται σε κληρονομικότητα (από εμένα δυστηχώς!) και θα προσπαθήσουμε να την βοηθήσουμε γενικώς!στην τροφή δεν μας άλλαξε κάτι γιατί την προσέχω πολύ και τρώει all bran σύκα ακτινίδια πεπόνι ωμό λάδι στο φαί και γενικά διατροφή που βοηθάει στα κακά!!!
αυτά μόλις έχω νεότερα θα σας πώ αλλά η γιατρός ήταν πάρα πολύ καλή!

Δέσποινα79
27-08-10, 15:18
Μπεμπέ στον παιδίατρο το είπες για τους κολικούς; Απ'ότι ξέρω υπάρχει ειδικό σιροπάκι γι'αυτούς αν είναι πολύ έντονοι. Τι να πω; Περαστικά σας!!!!!

Δέσποινα79
27-08-10, 15:21
July εύχομαι να περάσουν γρήγορα όλα αυτά. Φιλάκια στη μικρή.

iwanna81
30-08-10, 20:04
δεν ξερω που να απευθυνθω και ποιον να ρωτησω...εχω απελπιστει και δεν ξερω τι συμβαινει στο μικρο μου,ισως κανω λαθος που γραφω σε αυτο το τοπικ αλλα ειλικρινα το μονο σιγουρο ειναι οτι το μωρακι μου που ειναι 3 μηνων και θηλαζει αποκλειστικα, ενεργειται μονο μια φορα την ημερα ή 2 καθε 2 μερες.το προβλημα ομως δεν ειναι αυτο.απο τοτε που το μωρακι εγινε 25 ημερων ζουμε μια επαναλαμβανομενη τραγικη κατασταση καθε ξημερωμα.4-5 το πρωι ξεκιναει μια φοβερη ανησυχια του μικρου που καταληγει σε χτυπημα ποδιων και τεντωμα ολου του σωματος με γκρινια που και αυτη με τη σειρα της καταληγει πολλες φορες σε γοερο κλαμα.κραταει γυρω στη μια ωρα οπου και ο μικρος ξυπναει κανονικα και συνερχεται.κολικοι δεν ειναι αν και στην αρχη το ελπιζα, και το λεω με σιγουρια γιατι ζησαμε και ελαχιστους κολικους κατα τις 2 το ξημερωμα και μαλλον δεν ειναι τετοιοι.αυτο λοιπον που συμβαινει στις 5 το πρωι-ουτε προγραμματισμενο να ηταν το μωρακι,δεν υπαρχει τροπος να το αποφυγω, τα εχω δοκιμασει ολα.δεν βολευεται σε καμια σταση,το μονο που τον ηρεμει καπως και αυτο οχι παντα, ειναι το ταισμα.αρκετες φορες εχει και αερια .να αναφερω οτι τη μια και μοναδικη φορα που ενεργειται ο μικρος, κατα 90% συμβαινει καμια ωριτσα μετα το οριστικο του ξυπνημα.τι ειναι αυτο που του συμβαινει , εχει συμβει σε καμια απο σας;φοβαμαι για το τι εχει και ανησυχω γιατι η ιστορια δεν βελτιωνεται και κραταει πολυ καιρο...οποιαδηποτε πληροφορια μπορει να με βοηθησει.σας ευχαριστω...

aleka09
10-09-10, 16:00
Γεια σας κορίτσια.Το θέμα βλέπω ξεκίνησε πριν λίγα χρόνια και συνεχίζετε και είναι κάτι που μ' ενδιαφέρει.Κι εμείς έχουμε μια δυσκολία και πίναμε novalac IT,frisolac comfort,frisomel(αυτό δε μας έκανε και το σταματήσαμε)Τώρα πίνει sanilac 3.
Πέρα όμως από τα γάλατα,που δε βλέπω να έχουν από μόνα τους αποτέλεσμα, θέλω να ρωτήσω το εξής:Ο μικρός μου είναι 1 έτους,μπορώ να του δώσω κουάκερ,all bran,αποξηραμένα δαμάσκηνα ή βερίκοκα;
Αρχίζω και του δίνω απ' όλα σιγά σιγά αλλά τίιποτα από αυτά ακόμη.
Απαντήστε μου σας παρακαλώ.

Αλήθεια αυτό με το μαγειρεμένο καρότο δεν το ήξερα.Και το έχω ταράξει το καημένο στο καρότο...

KATERINA 23
08-10-10, 12:05
καλημερα.εγω δινω ενα καινουριο.τα εδινα το almiron pd οταν γεννηθηκαν,μετα ομωσ αρχισαν οι κολικο και πηραμε το aptamil για τουσ κολικουσ,ομως τωρα εχουν δυσκοιλιοτητα,και παλι αλαξαμε πηραμε το APTAMIL για τη δυσκοιλιοτητα αλλα τιποτα.δοκιμασα τα παντα τωρα περνουμε το nytriben AE ενα καινουριο.οι κορουλεσ μου ομωσ δε κανουν παλι τιποτα.τι να κανω??θα σκασουνε.

aleka09
11-10-10, 22:20
Κατερίνα να χαίρεσαι τις κορούλες σου,δίδυμες είναι ή δεν κατάλαβα καλά;
Τι ηλικία έχουν;Επειδή κι εμένα ήταν δυσκοιλιος όπως θα διάβασες παραπάνω αλλάξαμε πολλά γάλατα.Δύο φορές του κάναμε και κλύσμα.Αλλά δεν πρέπει και συνέχεια γιατί θα συνηθίσει.Δώστες λίγο χαμομήλι ή κάνε και κανένα γεύμα το γάλα με χαμομήλι.Ισως βοηθήσει.Εμάς δε μας έκανε και τίποτα.
Πάρε και πάλι το γιατρό να σου πει αυτός καλύτερα,ίσως σας αλλάξει και το γάλα.
Μακάρι να δείτε αποτελέσματα.

Δέσποινα79
12-10-10, 13:43
Κατερινα23 καταλαβαίνω απόλυτα πώς νιώθεις. Κι εμείς για πολύ μεγάλο διάστημα είχαμε το ίδιο πρόβλημα. Να φανταστείς κάθε 3 μέρες του έβαζα βρεφικό υπόθετο γιατί νόμιζα πως θα σκάσει. Η κατάσταση βελτιώθηκε κάπως όταν 3 μηνών άρχισα να του δίνω το χυμό πορτοκαλιού (εννοείται ότι η παιδίατρος μου το είπε). Στην αρχή 1/2 κουταλίτσα κι αύξηνα κάθε 2 μέρες. Επίσης μετά από πολλά γάλατα καταλήξαμε στο Frisolac Comfort. Με αυτό το γάλα είδαμε την υγειά μας απ'όλες τις απόψεις. Εκτός του ότι άρχισε να ενεργείται κάθε μέρα μόνος του, του άρεσε πολύ και σαν γεύση κι έπινε περισσότερο.
Για να σε καθησυχάσω σου λέω ότι η κατάσταση θα φτιάξει πολύ όταν αρχίσετε τις στέρεες τροφές. Υπομονή!

stafroditi2353
29-10-10, 08:28
καλημερα κοριτσια. η μικρη μου (6μιση μηνων) ειναι δυσκοιλια. τωρα εχει να κανει κακα της απο προχθες. χθες δεν εκανε καθολου. αν της δωσω λιγο χαμομηλι λετε να γινει τιποτα??ξερετε κανεναν αλλο τροπο???αν δεν κανει βεβαια και σημερα, θα παρω την παιδιατρο τηλεφωνο. γενικα κανει μια φορα την ημερα. εχει καμμια το ιδιο προβλημα??
επισης, χθες παρατηρησα οτι η πανα της δεν ειναι πολυ κατουρημενη οταν την αλλαζω. λετε να ειναι τυχαιο, δηλαδη μονο αυτη τη μερα ή να εχουμε καποιο προβλημα???

Δ+Β
29-10-10, 08:54
Καλημέρα! Δυσκοίλιο θεωρείτε ένα παιδί που ενεργείτε μία φορά την εβδομάδα. Το ίδιο θέμα είχα με τη μεσαία κόρη μου και έκανα τα πάντα: υπόθετα γλυκερίνης, βαζελίνη με το θερμόμετρο, γυμναστική, χαμομήλι.... Θα σου έλεγα να περιοριστείς στο χαμομήλι, να φτιάξεις δηλαδή το γάλα της με αυτό και να τη βοηθήσεις κάνοντας μασάζ στην κοιλίτσα και σηκώνοντας τα γονατά της φτάνοντάς τα στον αφαλό. Όσο για τα τσίσα δώστης λίγο χρόνο αν και δεν καταλαβαίνω γιατί το συνδιάζεις με το θέμα της δυσκοιλιότητας. Α! Την κόρη μου πλέον δεν προλαβαίνω να την αλλάζω!

stafroditi2353
29-10-10, 09:00
τι εννοεις να φτιαξω το γαλα της με αυτο???γαλα και χαμομηλι μαζι???
δεν το συνδυαζω, απλα το αναφερω. ευχαριστω καλη μου για τις συμβουλες. εχω αγχωθει λιγο..

Δ+Β
29-10-10, 09:23
Μία λύση είναι να φτιάξεις χαμομήλι από αυτό που πίνουμε εμείς αλλά να το κάνεις πιο ελαφρύ ή να χρησιμοποιήσεις kinderte. Φαντάζομαι ότι δίνεις γάλα σκόνη στο μωρό, οπότε αν πίνει για παράδειγμα 210 ml γάλα, βάζεις 210 ml από το χαμομήλι που έχεις φτιάξει και κανονικά 7 κουταλιές γάλα. Δεν ξέρω αν καταλαβαίνεις αλλά δεν μπορώ να το διατυπώσω διαφορετικά. Η λύση αυτή είναι για να μην χάσει γεύμα. Διαφορετικά αν δεν σε προβληματίζει και είσαι σίγουρη ότι θα πιει το σκέτο χαμομήλι της το δίνεις σκέτο και (αν δεν το ξέρεις) ΠΟΤΕ ΜΕΛΙ!!! Παρ'ολ'αυτά νομίζω πως είναι καλύτερα να συζητάς τα πάντα με την/τον παιδίατρο, γιατί να ανχώνεσαι για απλά πράγματα???

stafroditi2353
29-10-10, 10:35
ναι θα μιλησω και με την παιδιατρο το απογευμα. εχει καμμια αλλη κοπελα αναλογη περιπτωση???

leman
29-10-10, 22:31
ναι θα μιλησω και με την παιδιατρο το απογευμα. εχει καμμια αλλη κοπελα αναλογη περιπτωση???

κι εμεις του ιδιου κλαμπ. η μικρη (7 μηνων) εφτανε και τις 5 μερες να ενεργηθει. τις εβαζα βεβαια μικροκλυσματα γλυκερινης, αλλα και αυτα δεν ειναι για συνεχεια. ετσι κατεφυγα στη λυση του... ακτινιδιου. οχι οτι τωρα κανει καθε μερα, αλλα τα πραγματα ειναι σαφως καλυτερα.

Anga
30-10-10, 00:19
Λές και βλέπω τη δικιά μου! Κοπελιά εμείς σωθήκαμε με το χαμομηλάκι της nutricia όταν είχαμε την ηλικία σας. Όχι το κιντερτέ! Προσοχή γιατί σε μερικά μωράκια το κιντερτε τα κάνει χειρότερα τα πράγματα. Είχα δοκιμάσει και το χαμομήλι και το κιντερτε αλλά μόνο με το πρώτο γινόταν δουλειά...
Της έδινα όσο πιο συχνά μπορούσα ανάμεσα στα γεύματα σαν νεράκι, όχι πολύ κοντά στο επόμενο για να μη φουσκώνει και μετά δεν τρώει.
Κόψαμε το χαμομήλι από τότε που πίνει νεράκι, και ευτυχώς πίνει μπόλικο!
Επίσης φοβερό...ενεργητικό είναι το ακτινίδιο. Από τότε που της έδωσα, κάνει κάθε μέρα! Να φανταστείς αν μια μέρα δεν της βάλω ακτινίδιο στη φρουτόκρεμα, δεν ενεργείται. Απίστευτο!
Επίσης, αργότερα 'οταν μπει και η ντομάτα στη διατροφή σας, βοηθάει και αυτή.

Active Member
30-10-10, 00:29
Παντως νομιζω οτι δυσκοιλιος δεν ειναι οποιος κανει πολλες μερες να ενεργηθει, αλλα εχει να κανει με το πως...βγαινει το στομαχι του.

Δλδ, μπορει να ειναι και 3 φορες τη μερα αλλα πολυ σκληρα...εισαι δυσκοιλιος.

Μπορει να ειναι και 1 φορα στις 3 μερες, αλλα μαλακά...τοτε δεν εισαι...

(Ωραια τα εθεσα, ετσι? Ελπιζω να μη τρωει καμια ενω με διαβαζει!:mrgreen:)

Anga
30-10-10, 00:35
Να σου πω συμφωνώ εν μέρη γιατί και εμένα έτσι μου έλεγαν... ότι δηλαδή δεν είναι δυσκοίλιο το μωρό παραμόνο αν έχει να κάνει 5-7 μέρες.
Η δικιά μου έκανε 2-3 μέρες να ενεργηθεί και όλη μέρα σφιγκόταν και έκλαιγε. Αν δεν είναι αυτό δυσκοιλιότητα τι είναι;

elenik
30-10-10, 01:40
Να σου πω συμφωνώ εν μέρη γιατί και εμένα έτσι μου έλεγαν... ότι δηλαδή δεν είναι δυσκοίλιο το μωρό παραμόνο αν έχει να κάνει 5-7 μέρες.
Η δικιά μου έκανε 2-3 μέρες να ενεργηθεί και όλη μέρα σφιγκόταν και έκλαιγε. Αν δεν είναι αυτό δυσκοιλιότητα τι είναι;

Να τους πεις οτι οταν ενα μωρο δεν εχει ενεργηθει για 3 μερες ενημερωνεις αμεσα τον παιδιατρο και συνηθως (κατοπιν συνεννοησης μαζι του) κανεις κλισμα στο παιδι.
Ακου 5-7 μερες :?. Αυτο ειναι πολυ επικυνδινο

stafroditi2353 για την δυσκοιλιοτητα δοκιμασε να βαζεις αντι για νερο χαμομηλι στο γαλα.
Επισης συζητησε με τον παιδιατρο σου για αλλαγη μαρκας γαλατος που να ειναι πιο καταλληλο για δυσκοιλια παιδακια.

rna
30-10-10, 09:26
Επισης συζητησε με τον παιδιατρο σου για αλλαγη μαρκας γαλατος που να ειναι πιο καταλληλο για δυσκοιλια παιδακια.

Aν κάνεις τα υπόλοιπα και δεν τακτοποιηθεί το μωρό, τότε να ρωτήσεις τον γιατρό σου για κάποιο άλλο γάλα που να διευκολύνει το έντερο. Είναι πολύ σημαντικό αυτό που έγραψε η elenik γιατί και εμάς η μικρή μας είχε δυσκοιλιότητα όταν ήταν στην ηλικία της κορούλας σου και τελικά μας είχε αλλάξει γάλα ο γιατρός.

Anga
30-10-10, 10:01
Αχ ναι.! Ξεχασα να πω πως ειχαμε αλλάξει και γάλατα κατα καιρους. Μεχρι 6 μηνών επινε το Novalac it1.

stafroditi2353
31-10-10, 00:19
σημερα της εβαλα υποθετο γλυκερινης. εκλαιγε και σφιγγοταν η καλη μου!!οχι οτι εκανε και πολλα, αλλα λεμε...ειναι πολυ σφιχτα και ζοριζεται.αλλα εκανε απο λιγα δυο φορες. εμεις πινουμε το nan2 τωρα. θα δοκιμασω και τ χαμομηλι με γαλα αυριο και βλεπουμε.η παιδιατρος μου ειπε να της βαζω περισσοτερο αχλαδι στα φρουτα

Victoria μπεμπακος
31-10-10, 00:25
εγω οταν ηταν 3 μηνων καιτυχαινε να μην ενεργηθει, μεσα στο γαλα του του εβαζα μιακουταλια χαμομηλι milupa.μετα απο αυτο, λειτουργουσε κανονικα. τωρα που ξεκινησαμε φρουτοκρεμα, του βαζω λιγοτερη μπανανα, περισσοτερο αχλαδι και χυμο απο μισο πορτοκαλι. και ετσι, δεν εχει πια κανενα προβλημα:p

sevoula
31-10-10, 01:01
το αχλάδι μόνο του για όσο καιρό έχετε πρόβλημα. επίσης, βανίλιες, ακτινίδιο, αν δίνετε.
το μήλο και η μπανάνα σφίγγουν τα κακάκια.
αν τρώτε σούπες, βάλτε λάδι περισσότερο, 2 κουταλιές της σούπας, εννοείται ωμό. απογύγετε την πατάτα, το ρύζι. βάλτε κολοκυθάκι.
επίσης, αν τρώτε κρεμούλες, προτιμήστε τις holle.
και ο χυμός όπως είπε η βικτώρια.

elenik
31-10-10, 21:46
το αχλάδι μόνο του για όσο καιρό έχετε πρόβλημα. επίσης, βανίλιες, ακτινίδιο, αν δίνετε.
το μήλο και η μπανάνα σφίγγουν τα κακάκια.
αν τρώτε σούπες, βάλτε λάδι περισσότερο, 2 κουταλιές της σούπας, εννοείται ωμό. απογύγετε την πατάτα, το ρύζι. βάλτε κολοκυθάκι.
επίσης, αν τρώτε κρεμούλες, προτιμήστε τις holle.
και ο χυμός όπως είπε η βικτώρια.

συμφωνω σε ολα εκτος το ακτινιδιο. Εχω μια εντυπωση οτι επιτρεπετε μετα τον χρονο. Γενικα μην προσθεσεις φρουτο πριν το εγκρινει ο/η παιδιατρος σου πριν το χρονο. Μονο οσα σας εχει πει εκεινος/η.

Active Member
31-10-10, 21:59
Εγω του εβαλα ακτινιδιο απο τη πρωτη μερα...κανενα προβλημα μου ειπε ο γιατρος .... τελικα μου φαινεται ο καθενας λεει τα δικα του ....

Markos76
01-11-10, 13:07
Καλημέρα σε όλους και όλες τους ομοιοπαθούντες.
Εμάς ο μικρούλης μας σε λίγο κλείνει τα δύο και δυστυχώς έχουμε δυσκολία στα κακάκια! Βασικά έχει τρέλα με το γάλα του μεγάλες ποσότητες σε ημερήσια βάση που δεν είναι και κακό αλλά έχω την αίσθηση ότι ίσως το εν λόγω γάλα δυσκολεύει την όλη διαδικασία (NOYLAC).
Δεν ξέρω τι φταίει αλλά δεν μπορώ να τον βλέπω να γίνεται κοκκινούλης σαν το πατζάρι και να πονάει. Τελευταία μας κάνει κακά ανά 3 - 4 ημέρες τα οποία άλλοτε είναι σκληρά και άλλοτε έχουν μια πιο υδαρή μορφή.
Τι κάνουμε??????????
HELP!!!!!!!!!!!!!

sevoula
01-11-10, 13:19
Καλημέρα σε όλους και όλες τους ομοιοπαθούντες.
Εμάς ο μικρούλης μας σε λίγο κλείνει τα δύο και δυστυχώς έχουμε δυσκολία στα κακάκια! Βασικά έχει τρέλα με το γάλα του μεγάλες ποσότητες σε ημερήσια βάση που δεν είναι και κακό αλλά έχω την αίσθηση ότι ίσως το εν λόγω γάλα δυσκολεύει την όλη διαδικασία (NOYLAC).
Δεν ξέρω τι φταίει αλλά δεν μπορώ να τον βλέπω να γίνεται κοκκινούλης σαν το πατζάρι και να πονάει. Τελευταία μας κάνει κακά ανά 3 - 4 ημέρες τα οποία άλλοτε είναι σκληρά και άλλοτε έχουν μια πιο υδαρή μορφή.
Τι κάνουμε??????????
HELP!!!!!!!!!!!!!
πρώτον να πίνει πολύ νερό.
δεύτερον να τρώει σαλάτες, λάχανο, μαρούλι, κουνουπίδι, μπρόκολο, παντζάρια κλπ
να τρώει αχλάδια, πορτοκάλια χυμό και το φρούτο και όσο γίνεται το άσπρο μέρος του πορτοκαλιού, δαμάσκηνα ξερά, βανίλιες, ακτινίδια,

αποφύγετε ή περιορίστε τις μπανάνες, τα μήλα, το ρύζι, τα ζυμαρικά , την πατάτα.
προτιμήστε τα λαδερά, φασολάκια, μπάμιες, αρακά, κολοκυθάκια, μελιτζάνα (δεν ξέρω αν υπάρχει στη λαϊκή, αλλά στην εποχή της κάνει θραύση).

σε όλα τα φαγητά του βάλτε ωμό λάδι. να περισσεύει το λάδι.
θα με θυμηθείς!

Markos76
01-11-10, 14:03
πρώτον να πίνει πολύ νερό.
δεύτερον να τρώει σαλάτες, λάχανο, μαρούλι, κουνουπίδι, μπρόκολο, παντζάρια κλπ
να τρώει αχλάδια, πορτοκάλια χυμό και το φρούτο και όσο γίνεται το άσπρο μέρος του πορτοκαλιού, δαμάσκηνα ξερά, βανίλιες, ακτινίδια,

αποφύγετε ή περιορίστε τις μπανάνες, τα μήλα, το ρύζι, τα ζυμαρικά , την πατάτα.
προτιμήστε τα λαδερά, φασολάκια, μπάμιες, αρακά, κολοκυθάκια, μελιτζάνα (δεν ξέρω αν υπάρχει στη λαϊκή, αλλά στην εποχή της κάνει θραύση).

σε όλα τα φαγητά του βάλτε ωμό λάδι. να περισσεύει το λάδι.
θα με θυμηθείς!

Ειλικρινά σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου και για τον χρόνο σου!

sevoula
01-11-10, 14:40
καλή λευτεριά!
και γράψε μας πώς τα πάει!

Markos76
01-11-10, 14:44
Απλά σκέφτομαι διάφορα, όπως πχ να μας πει ο παιδίατρος να αλλάξουμε γάλα και τα σχετικά.
Δεν είχαμε πρόβλημα τόσο καιρό τώρα θα το αποκτήσουμε..............!
Δεν ξέρω τι μπορεί να φταίει, ο καθένας εκφέρει απόψεις που στο τέλος δεν ξέρουμε ποιό είναι το σωστό και πιο όχι!
Όπως και να έχει 1000 ευχαριστώ για το χρόνο σου!

Γιάννης Μαρινόπουλος
01-11-10, 17:22
Αγαπητή Markos76

Η ιδιοπαθής δυσκοιλιότητα είναι μια παραγνωρισμένη πάθηση στην ελληνική οικογένεια και συνήθως τα παιδιά καθυστερούν αρκετά να επισκεφθούν τον ειδικό γιατρό. Αποτέλεσμα είναι η κακή θρέψη και ανάπτυξη καθώς και η χρόνια ατονία του εντέρου από την υπερδιάταση.
Συνήθης γενεσιουργός αιτία είναι η ραγάδα, μια μικρή πληγούλα σε συγκεκριμένη θέση που παρουσιάζεται με ζωηρά κόκκινο αίμα που επαλείφει τα κόπρανα.
Αρχική θεραπεία με μαλακτικά των κενώσεων και ήπιο καθαρτικό είναι απαραίτητη για την αποσυμφόρηση του εντερικού σωλήνα και την επιστροφή του φυσιολογικού μεγέθους και μυικού τόνου.
Ακολουθεί η διατροφή με πλούσιες σε φυτικές ίνες τροφές, λαχανικά και όσπρια καθώς και ο περιορισμός τροφών όπως σοκολάτα, ξηροί καρποί και έτοιμα φαγητά.
Μπορείτε να επικοινωνήσετε μαζί μου για περαιτέρω οδηγίες μέσω π.μ ( προσωπικού μηνύματος) του parents.

Με εκτίμηση

Μαρινόπουλος Γιάννης
Παιδοχειρουργός

Markos76
02-11-10, 13:19
Αγαπητέ Κ.Μαρινόπουλε,
Εν προκειμένω δεν μιλαμε για ιδιοπαθή δυσκοιλιότητα, τουλάχιστον η άποψη του παιδίατρο στα ποικίλα ερωτήματα που του έθεσα, αφορά και μόνο τροφές.
Εν ολίγοις μου είπε να περιορίσουμε στο ελάχιστον για ένα μικρό χρονικό διάστημα καρότο, ρύζι και μήλο γιατί οι εν λόγω τροφές δημιουργούν δυσκοιλιότητα καθώς επίσης να αλλάξουμε γάλα από NOULAC σε ΝΟΥΝΟΥ κανονικό γιατί η υψηλή περιεκτικότητα του πρώτου σε σίδηρο επιβαρύνει την δυσκοιλιότητα.
Θέλω να πιστεύω ότι σύντομα θα δούμε φως στο τουνελ πρώτα από όλα να μην ταλαιπωρείτε ο μικρούλης.
Πρόσθετα να τονίσω ότι το ακολούθως ρώτησα τον παιδίατρο για ενδεχόμενο τραυματισμό και μου τόνισε ρητά οτι στην περίπτωσή μας δεν τίθετε τέτοιο θέμα.
Δράττομαι της ευκαιρίας και θα ήθελα να σας ρωτήσω όταν εννοείτε μαλακτικά των κενώσεων και ήπια καθαρτικά τι εννοείτε?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας

christine06
02-11-10, 14:06
Markos76,
και εμείς είμαστε κοντά στην ηλικία σας και έχουμε το ίδιο πρόβλημα. Μόνο που λόγω δυσκοιλιότητας δεν ξεκινήσαμε το αγελαδινό γάλα αλλά πίνουμε ακόμα σκόνη και ειδικότερα το Νovalac IT 2 (ειδικό για τη δυσκοιλιότητα). Όταν μετά το χρόνο αλλάξαμε και πήγαμε σε 3ης γενιάς ξεκίνησαν πάλι τα προβλήματα. Έτσι επιστρέψαμε σε αυτό το γάλα. Για αγελαδινό η παιδίατρος προς το παρόν το αποφεύγει γιατί επιβαρύνει την κατάσταση (όπως λέει). Κατά τα άλλα κάνουμε αυτά που έγραψε και η sevoula. Ευτυχώς πλεον ενεργείται 1 φορά τη μέρα χωρίς ταλαιπωρία.

sevoula
02-11-10, 14:10
παρέλειψα τη βρόμη. πολύ καλή επίσης.

θα έλεγα στον Μάρκο και τα όσπρια, αλλά αν είναι ήδη ερεθισμένα τα εντεράκια του παιδιού, καλύτερα όχι.

Γιάννης Μαρινόπουλος
02-11-10, 14:52
Αγαπητέ Κ.Μαρινόπουλε,
Εν προκειμένω δεν μιλαμε για ιδιοπαθή δυσκοιλιότητα, τουλάχιστον η άποψη του παιδίατρο στα ποικίλα ερωτήματα που του έθεσα, αφορά και μόνο τροφές.
Εν ολίγοις μου είπε να περιορίσουμε στο ελάχιστον για ένα μικρό χρονικό διάστημα καρότο, ρύζι και μήλο γιατί οι εν λόγω τροφές δημιουργούν δυσκοιλιότητα καθώς επίσης να αλλάξουμε γάλα από NOULAC σε ΝΟΥΝΟΥ κανονικό γιατί η υψηλή περιεκτικότητα του πρώτου σε σίδηρο επιβαρύνει την δυσκοιλιότητα.
Θέλω να πιστεύω ότι σύντομα θα δούμε φως στο τουνελ πρώτα από όλα να μην ταλαιπωρείτε ο μικρούλης.
Πρόσθετα να τονίσω ότι το ακολούθως ρώτησα τον παιδίατρο για ενδεχόμενο τραυματισμό και μου τόνισε ρητά οτι στην περίπτωσή μας δεν τίθετε τέτοιο θέμα.
Δράττομαι της ευκαιρίας και θα ήθελα να σας ρωτήσω όταν εννοείτε μαλακτικά των κενώσεων και ήπια καθαρτικά τι εννοείτε?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας

Αγαπητή Κα/Κε

Η φαρμακευτική αγωγή αποτελείται από το συνδυασμό Λακτουλόζης και Σέννας. Η πρώτη ουσία δεν απορροφάται αλλά αποβάλλεται αυτούσια με τα κόπρανα τα οποία και μαλακώνει ώστε να αποβάλονται ευκολότερα. Η δεύτερη ουσία κινητοποιεί το χαλαρό λόγω υπερδιάτασης έντερο για τις πρώτες 10 μέρες έως να αποκτήσει θεραπευτικά επίπεδα η λακτουλόζη.

Εάν η δυσκοιλιότητα δεν βελτιωθεί με συντηρητικές μεθόδους θα χαρώ να σας συμβουλεύσω.

Με εκτίμηση

Μαρινόπουλος Γιάννης
Παιδοχειρουργός

Markos76
02-11-10, 14:54
Αγαπητή Χριστίνα ευχαριστώ για την απάντηση σου!
Η αλήθεια είναι ότι όταν πίναμε frisolac όλα πηγαίνανε ρολόι, το πρόβλημα επιδεινώθηκε τελευταία με αποτέλεσμα κατόπιν σχετικής εντολής του γιατρού προχωρήσαμε σε κλίσμα. Τι ωραία αλλά έπρεπε να ενεργηθεί ο μικρούλης με κάποιο τρόπο.
Δεν σου κρύβω ότι με προβληματίζει έντονα η όλη κατάσταση και προσπαθώ να βρω ποικίλους τρόπους αντιμετώπισης και ελπίζω όλα να πάνε καλά.
Ευελπιστώ δηλαδή γιατί μου έχουν γίνει έμμονη ιδέα τα κακάκια του μικρούλη μου!!!!!!
Είπα στον παιδίατρο να επιστρέψω στο frisolac αλλά δεν θέλω να του χαλάσω την απόλαύση του γάλατος και να του αλλοιώσω την γεύση δεδομένου ότι έχει συνηθίσει στην συγκεκριμένη του NOYLAC.
Τι προτείνεις από την δική σου εμπειρία και πάλι σε ευχαριστώ για το έκδηλο ενδιαφέρον σου!

Markos76
02-11-10, 14:55
Αγαπητή Κα/Κε

Η φαρμακευτική αγωγή αποτελείται από το συνδυασμό Λακτουλόζης και Σέννας. Η πρώτη ουσία δεν απορροφάται αλλά αποβάλλεται αυτούσια με τα κόπρανα τα οποία και μαλακώνει ώστε να αποβάλονται ευκολότερα. Η δεύτερη ουσία κινητοποιεί το χαλαρό λόγω υπερδιάτασης έντερο για τις πρώτες 10 μέρες έως να αποκτήσει θεραπευτικά επίπεδα η λακτουλόζη.

Εάν η δυσκοιλιότητα δεν βελτιωθεί με συντηρητικές μεθόδους θα χαρώ να σας συμβουλεύσω.

Με εκτίμηση

Μαρινόπουλος Γιάννης
Παιδοχειρουργός
Να είσαι καλά γιατρέ μου!!!!!!!!!!!!!

christine06
02-11-10, 14:59
Markos 76,
καταρχήν για τα κλισματάκια μην ανησυχείς. Η μικρή μου έχει κάνει ουκ ολίγα. Αναγκαίο κακό όταν περνάνε 3-4 μέρες και το παιδί ζορίζεται.
Εγω θα σου έλεγα να ρωτήσεις τη γιατρό σου αν γίνεται να ξαναγυρίσετε στο frisolac. Το θέμα της "απόλαυσης" όπως λες του γάλατος μάλλον έρχεται σε δεύτερη μοίρα στην παρούσα φάση.

Markos76
02-11-10, 15:00
Γιατρέ όταν μνημονεύεις λακτουλόζη και σέννα τι εννοείς?
Είναι φυτικές ουσίες τις οποίες μπόρώ να τις αναζητήσω από το φαρμακείο?ή αποτελούν φαρμακευτικά σκευάσματα πράγμα το οποίο θέλω να αποφύγουμε τουλάχιστον στην παρούσα χρονική στιγμή!

Markos76
02-11-10, 15:02
Καλά δέν τίθεται θέμα, δεν το συζητώ άσε που δεν νομίζω να του δημιουργήσει και ιδιαίτερο πρόβλημα.
Απλά Χριστίνα να σου πω ακούω διάφορα αναφορικά με την χρήση των κλισμάτων και δεν σου κρύβω ότι με τρομάζουν.
Νέος μπαμπάς νέα μαμά οπότε καταλαβαίνεις, νομίζω στο δεύτερο από την εμπειρία του πρώτου όλα μπαίνουν στον αυτόματο πιλότο!!!!!!

christine06
02-11-10, 15:11
Καλά δέν τίθεται θέμα, δεν το συζητώ άσε που δεν νομίζω να του δημιουργήσει και ιδιαίτερο πρόβλημα.
Απλά Χριστίνα να σου πω ακούω διάφορα αναφορικά με την χρήση των κλισμάτων και δεν σου κρύβω ότι με τρομάζουν.
Νέος μπαμπάς νέα μαμά οπότε καταλαβαίνεις, νομίζω στο δεύτερο από την εμπειρία του πρώτου όλα μπαίνουν στον αυτόματο πιλότο!!!!!!

Και εμείς νέοι γονείς είμαστε μη νομίζεις....
Πάντως για το γάλα σου λέω απλά τι κάναμε εμείς και επανήλθαμε. Μάλιστα να σου πω ότι το novalac ΙΤ 2 είναι 2ης γενιας (για παιδί μετά τον 6ο μήνα) και δεν ήξερα κατά πόσο καλύπτει τις ανάγκες της μικρής που είναι σχεδόν 2 ετών. Απλά με διαβεβαίωσε η παιδίατρος ότι το χρησιμοποιούν σε περιπτώσεις σαν τη δική μας καθώς δεν υπάρχει αντίστοιχο 3ης γενιας. Το frisolac που πίνατε εσεις για ποιές ηλικίες είναι?

Markos76
02-11-10, 15:21
Να σου πω του το δίναμε μέχρι Μάρτιο Απρίλιο αν θυμάμαι καλά!
Μετά μας είπε ο γιατρός να προχωρήσουμε στο NOULAC και από τότε μέχρι και σήμερα έχουμε καταναλώσει άπειρα κουτιά, έρωτα με το γάλα, πάθος πως να στο περιγράψω.
Έχω την αίσθηση ότι η δυσκοιλιότητα εν μέρει οφείλεται στο εν λόγω γάλα δεδομένου της υψηλής περιεκτικότητας σε σίδηρο.
Ελπίζω όλα να πάνε καλά και να είναι κάτι παρωδικό και περαστικό.
Πάντως σήμερα δεν το γλιτώνουμε το κλισματάκι.............tough luck!

ioannam24
03-11-10, 21:14
εμας η μπεμπα ειναι 2 μηνων και πινει το aptamil 1 για αχορταγα μωρα. μπορω να πω οτι πινει 180-200 ml και την κραταει 6-9 ωρες. αλλα δεν κανει κακα της. σφιγγεται, κοκκινιζει, κανει πριτς που μυριζουν πολυ αλλα τιποτα. σημερα ειναι η 3η μερα που δεν εχει κανει κακα της και μαλλον αυριο θα της βαλω υποθετακι. σε καθε γευμα της βαζουμε χαμομηλι αλλα τιποτα.
εχει καποια αλλη αντιμετωπισει κατι αναλογο ? κι αν ναι πως διορθωθηκε ?

sweet_february
03-11-10, 21:33
Κοριτσια ενα μεγαλο SOS και απο εμας!
Η Μαρια μου ειχε δυσκοιλιοτητα απο τα πρωτα σταδια της ζωης της. Δυστυχως δεν θηλασαμε καθολου και σιτιζοταν οσο ηταν βρεφακι με frisolac comfort (ειχε και ΓΟΠ, εξακριβωμενη με υπερηχο στομαχου). Υπηρχαν μερες που εκανε κακα, αλλα σαν πετρα και αλλες που δεν εκανε καθολου. Ειχαμε φτασει 2 φορες σε σημειο να της κανουμε βρεφικο κλυσματακι γιατι ειχε να κανει πανω απο 3 μερες κακα. Τελικα στον 6ο μηνα που αρχισαμε τη φρουτοκρεμα εστρωσε η κατασταση.
Γενικοτερα η μικρη ειναι καλοφαγανο παιδι. Την τελευταια εβδομαδα ομως, χωρις εμφανη λογο (την πηγα στον παιδιατρο κιολας), σταματησε να τρωει, να κοιμαται και γκρινιαζει ακαταπαυστα. Ειχε να φαει απο την 28η Οκτωβριου που ψιλοτσιμπησε στη μαμα μου. Μεχρι χθες, τη βγαζαμε με μπουκιτσες φαγητο, μπισκοτακια και τιποτα αλλο. Εχθες το απογευμα ομως, ευτυχως εφαγε τραχανα και μαλιστα πολυ. Λιγο πριν ερθει η ωρα του μπανιου, εκανε κακα. Ανοιξα την πανα να την αλλαξω και περα του γεγονοτος οτι τα κακα της ηταν πιο σκληρα απο ποτε, σε μερικα σημεια ειχαν αιμα (οχι πολυ, αλλα υπηρχε). Πανικοβληθηκα, πηρα τον παιδιατρο και μου ειπε πως πιθανοτατα αυτο συνεβη εξαιτιας της συστασης των κοπρανων, αφου η μικρη εχει να φαει φρουτα και λαχανικα τοσες μερες, αρα δεν προσλαμβανει φυτικες ινες απο καπου που μαλακωνουν τα κακα. Μου ειπε να το παρακαλουθω και βλεπουμε..
Σημερα η μικρη εφαγε καλα (προς μεγαλη μου εκπληξη). Ηπιε 150 ml γαλα και μετα αυγο, φρουτοκρεμα, αρακα με φετα, γιαουρτακι το απογευμα και τελος 100 ml γαλα πριν λιγο οπου κι επεσε για υπνο! Εκανε μια φορα κακα, αλλα αφενος ηταν πολυ λιγα, αφετερου ηταν παλι πολυ σκληρα. Αιμα αυτη τη φορα δεν ειχε, τα παρατηρησα πολυ καλα και για να ειμαι σιγουρη, τα "ελιωσα" με μια οδοντυγλυφιδα μην τυχον υπηρχαν ιχνη αιματος μεσα (μπλιαχ!). Αιμα λοιπον, δεν ειχε!
Οι πιο εμπειρες μανουλες τι με συμβουλευουν να την ταϊζω για να μαλακωσουν λιγο τα κακα της? Ειμαστε 20 μηνων και τρωμε τα παντα. Αυριο σκεφτομουν να της δωσω λιγο μπροκολο αλλα με τι να το συνδυασω γιατι σκετο δεν νομιζω να το φαει?
Βοηθατε κοριτσακια μου!! :D

maria.nd
03-11-10, 22:52
Φαίη το μπρόκολο μπορείς να το κάνεις στον φούρνο σαν σουφλέ. Το βράζεις πρώτα 5 λεπτά με νερό στην κατσαρόλα, και μετά το βάζεις σε ταψάκι στον φούρνο με τυρί κίτρινο που λιώνει και μετά ή κρέμα γάλακτος ή χτυπάς ένα αυγό με γάλα. Το βάζεις στον φούρνο μέχρι να λιώσουνε τα τυριά. Δοκίμασε όμως να της δώσεις και σκέτο μπρόκολο, μπορεί να της αρέσει. Τα δικά μου το πιάνουνε με τα χεράκια τους και το τρώνε σκέτο.

sweet_february
03-11-10, 23:02
Φαίη το μπρόκολο μπορείς να το κάνεις στον φούρνο σαν σουφλέ. Το βράζεις πρώτα 5 λεπτά με νερό στην κατσαρόλα, και μετά το βάζεις σε ταψάκι στον φούρνο με τυρί κίτρινο που λιώνει και μετά ή κρέμα γάλακτος ή χτυπάς ένα αυγό με γάλα. Το βάζεις στον φούρνο μέχρι να λιώσουνε τα τυριά. Δοκίμασε όμως να της δώσεις και σκέτο μπρόκολο, μπορεί να της αρέσει. Τα δικά μου το πιάνουνε με τα χεράκια τους και το τρώνε σκέτο.
Σε ευχαριστω πολυ Μαρια μου! Λεω να το δοκιμασω στο φουρνο με τυρακι και αυγο με γαλα! Σκετο της το ειχα δωσει το καλοκαιρακι και δεν το ηθελε.. Δεν επεμενα κι εγω και να τα αποτελεσματα τωρα! :(
Σε ευχαριστω πολυ και παλι!!

maria.nd
03-11-10, 23:04
Ωραίο θα γίνει στον φούρνο. Δοκίμασε πάντως κάποια στιγμή να της το δώσεις και σκέτο. Εγώ τους λέω πως είναι δεντράκια και τα τρώνε σκέτα!!

ioannam24
04-11-10, 08:42
εμας η μπεμπα ειναι 2 μηνων και πινει το aptamil 1 για αχορταγα μωρα. μπορω να πω οτι πινει 180-200 ml και την κραταει 6-9 ωρες. αλλα δεν κανει κακα της. σφιγγεται, κοκκινιζει, κανει πριτς που μυριζουν πολυ αλλα τιποτα. σημερα ειναι η 3η μερα που δεν εχει κανει κακα της και μαλλον αυριο θα της βαλω υποθετακι. σε καθε γευμα της βαζουμε χαμομηλι αλλα τιποτα.

για μενα βρε κοριτσια καμια προταση ?

sevoula
04-11-10, 09:10
για μενα βρε κοριτσια καμια προταση ?
καλημέρα. το χαμομήλι στο γεύμα σας το πρότεινε ο παιδίατρος;
αν σου επιτρέπει ο παιδίατρος δώσε χαμομηλάκι φρέσκο. άλλοι δίνουν, άλλοι το απαγορεύουν.
σε αυτή την περίπτωση μόνο μασαζάκι στην κοιλίτσα χαμηλά, κυκλικές κινήσεις σε διπλωμένα γονατάκια (προς την κοιλιά).
ρώτησε τον παιδίατρο και για νερό.

sevoula
04-11-10, 09:12
Κοριτσια ενα μεγαλο SOS και απο εμας!
Η Μαρια μου ειχε δυσκοιλιοτητα απο τα πρωτα σταδια της ζωης της. Δυστυχως δεν θηλασαμε καθολου και σιτιζοταν οσο ηταν βρεφακι με frisolac comfort (ειχε και ΓΟΠ, εξακριβωμενη με υπερηχο στομαχου). Υπηρχαν μερες που εκανε κακα, αλλα σαν πετρα και αλλες που δεν εκανε καθολου. Ειχαμε φτασει 2 φορες σε σημειο να της κανουμε βρεφικο κλυσματακι γιατι ειχε να κανει πανω απο 3 μερες κακα. Τελικα στον 6ο μηνα που αρχισαμε τη φρουτοκρεμα εστρωσε η κατασταση.
Γενικοτερα η μικρη ειναι καλοφαγανο παιδι. Την τελευταια εβδομαδα ομως, χωρις εμφανη λογο (την πηγα στον παιδιατρο κιολας), σταματησε να τρωει, να κοιμαται και γκρινιαζει ακαταπαυστα. Ειχε να φαει απο την 28η Οκτωβριου που ψιλοτσιμπησε στη μαμα μου. Μεχρι χθες, τη βγαζαμε με μπουκιτσες φαγητο, μπισκοτακια και τιποτα αλλο. Εχθες το απογευμα ομως, ευτυχως εφαγε τραχανα και μαλιστα πολυ. Λιγο πριν ερθει η ωρα του μπανιου, εκανε κακα. Ανοιξα την πανα να την αλλαξω και περα του γεγονοτος οτι τα κακα της ηταν πιο σκληρα απο ποτε, σε μερικα σημεια ειχαν αιμα (οχι πολυ, αλλα υπηρχε). Πανικοβληθηκα, πηρα τον παιδιατρο και μου ειπε πως πιθανοτατα αυτο συνεβη εξαιτιας της συστασης των κοπρανων, αφου η μικρη εχει να φαει φρουτα και λαχανικα τοσες μερες, αρα δεν προσλαμβανει φυτικες ινες απο καπου που μαλακωνουν τα κακα. Μου ειπε να το παρακαλουθω και βλεπουμε..
Σημερα η μικρη εφαγε καλα (προς μεγαλη μου εκπληξη). Ηπιε 150 ml γαλα και μετα αυγο, φρουτοκρεμα, αρακα με φετα, γιαουρτακι το απογευμα και τελος 100 ml γαλα πριν λιγο οπου κι επεσε για υπνο! Εκανε μια φορα κακα, αλλα αφενος ηταν πολυ λιγα, αφετερου ηταν παλι πολυ σκληρα. Αιμα αυτη τη φορα δεν ειχε, τα παρατηρησα πολυ καλα και για να ειμαι σιγουρη, τα "ελιωσα" με μια οδοντυγλυφιδα μην τυχον υπηρχαν ιχνη αιματος μεσα (μπλιαχ!). Αιμα λοιπον, δεν ειχε!
Οι πιο εμπειρες μανουλες τι με συμβουλευουν να την ταϊζω για να μαλακωσουν λιγο τα κακα της? Ειμαστε 20 μηνων και τρωμε τα παντα. Αυριο σκεφτομουν να της δωσω λιγο μπροκολο αλλα με τι να το συνδυασω γιατι σκετο δεν νομιζω να το φαει?
Βοηθατε κοριτσακια μου!! :D
Φαίη μου, παραπάνω έχω γράψει ορισμένες τροφές. αν θέλεις διάβασε (μήνυμα 246).
και όπως είπε και ο γιατρός παραπάνω να αποφεύγετε σοκολάτες, μπισκότα κλπ.

christine06
04-11-10, 09:39

Το aptamil που πίνετε είναι ειδικό για την δυσκοιλιότητα?
Αν όχι ρώτησε τον παιδίατρο για ειδικό γάλα.
Και εμείς έτσι βελτιωθήκαμε στην ηλικία σας.
Αλλιώς μπορείς να της αραιώσεις λίγο παραπάνω το γάλα (αντί για μια μεζούρα κάθε 30 ml, δίνε 1 μεζούρα κάθε 40ml). Φυσικά ρωτάς πάντα τον παιδίατρο πριν κάνεις οτιδήποτε.
Και να ξέρεις ότι τα αποτελέσματα δεν είναι αμεσα. Μετά από κάθε τι διαφορετικό που θα κάνεις θα περιμένεις 1 εβδομάδα για να δεις αν έχει αποτέλεσμα η όχι.

christine06
04-11-10, 09:44
Φαίη εγώ κάνω το εξής.
Της κάνω τουλάχιστον 2-3 φορές την εβδομάδα το εξής φαγητό.
Μοσχαράκι με διάφορα λαχανικά. Παίρνω τη συσκευασία του μπαρμπα-στάθη που έχει διάφορα (φασολάκια, πιπεριές, λίγο καρότο, πατάτες κτλ) και προσθέτω και μπάμιες (επίσης κατεψυγμένες) και κολοκυθάκια, σέλινο ή ότι άλλο φρέσκο λαχανικό έχω. Μπόλικο ελαιόλαδο στο τέλος και λίγο λεμόνι (της αρέσει πολύ).
Επίσης μπορείς να βάλεις και αγκινάρες.

Δέσποινα79
04-11-10, 10:43
Μετά από κάποιους μήνες που είχαμε επανέλθει, ξανά τα ίδια. Δεύτερη μέρα σήμε που ο νικόλας μου δεν έχει κάνει κακάκια. Και να φανταστείτε ότι μέχρι πριν κανά μήνα έκανε 4-5 φορές την ημέρα. Τον ματιάσαμε πάλι! Και εννοείται πως δεν έχουμε αλλάξει τίποτα στη διατροφή του.
Η ιδέα με το μπρόκολο σουφλέ πολύ καλή, θα τη δοκιμάσω...(κι αν δεν το θέλει, θα το φάει η μαμά του...). Αλήθεια θα είναι καλό σε αλεσμένο; Καμιά άλλη ιδέα για "ενεργητικά" φαγητά; Ακόμα τρώμε αλεσμένα.Περιμένω τις ιδέες σας.

maria.nd
04-11-10, 13:25
Φαίη εγώ κάνω το εξής.
Της κάνω τουλάχιστον 2-3 φορές την εβδομάδα το εξής φαγητό.
Μοσχαράκι με διάφορα λαχανικά. Παίρνω τη συσκευασία του μπαρμπα-στάθη που έχει διάφορα (φασολάκια, πιπεριές, λίγο καρότο, πατάτες κτλ) και προσθέτω και μπάμιες (επίσης κατεψυγμένες) και κολοκυθάκια, σέλινο ή ότι άλλο φρέσκο λαχανικό έχω. Μπόλικο ελαιόλαδο στο τέλος και λίγο λεμόνι (της αρέσει πολύ).
Επίσης μπορείς να βάλεις και αγκινάρες.

christine06 συγνώμη κιόλας αλλά καλύτερα να μην δίνεις κατεψυγμένα, δεν ξέρεις τι συντηρητικά βάζουνε μέσα. Τα φρέσκα είναι πάντα καλύτερα

christine06
04-11-10, 13:28
Δεν έχεις άδικο...
απλά εγώ είμαι της άποψης ότι πολλές φορές τα κατεψυγμένα είναι και πιο υγιεινά από τα φρέσκα. Γιατί καταψύχονται την κατάλληλη στιγμή και διατηρούν περισσότερο τις βιταμίνες τους. Φυσικά οι απόψεις και εδω διίστανται... Τι πρωτότυπο:)

Marigoula
04-11-10, 14:02
Η ιδέα με το μπρόκολο σουφλέ πολύ καλή, θα τη δοκιμάσω...(κι αν δεν το θέλει, θα το φάει η μαμά του...). Αλήθεια θα είναι καλό σε αλεσμένο; Καμιά άλλη ιδέα για "ενεργητικά" φαγητά; Ακόμα τρώμε αλεσμένα.Περιμένω τις ιδέες σας.

Δέσποινα το μπροκολο μπορείς να το βράσεις ενα τσακ παραπάνω και δεν χρειάζεται άλεσμα. Λιώνει στο στόμα. Το ίδιο και το κουνουπίδι. Είναι και τα 2 "ενεργητικά φαγητά". Επίσης το κολοκυθάκι. Σπανάκι, πράσα, παντζάρια και λοιπές πρασινάδες φαντάζομαι είναι.
Στη φρουτόκρεμα βάλε και ακτινίδιο νο1 για την περίπτωσή σας. Μήλο και μπανάνα είναι στουμπωτικά αλλά τι να βάλεις τέτοια εποχη; Καμια καλή ιδέα;
Και η δικιά μου έχει 2 μερες να κανει κακά, 1η φορά κανει τόσες μέρες. Συνηθως κάνει μέρα παρά μέρα ή 1 φορά τη μέρα στο τσακίρ κέφι. Παω να πάρω ακτινίδια επειγόντως...;) ;)

Δέσποινα79
04-11-10, 15:20
Marigoula εμείς στη φρουτόκρεμα βάλαμε σήμερα μπανάνα (στουμπωτική αλλά παίρνει ωραία γεύση η κρέμα), σταφύλι, αχλάδι, πορτοκάλι και λωτό. Στη μεσημεριανή ψαρόσουπα βάλαμε 2 κουταλιές λάδι αντί για μία (τι αηδία Θεέ μου...) κι ευτυχώς μετά από λίγο με πολύ κλάμμα, ενεργηθήκαμε!
Tα ακτινίδια δυστυχώς χαλάνε πολύ τη γεύση της φρουτόκρεμας, οπότε δεν τα έχω δοκιμάσει. Στη μεγάλη ανάγκη βέβαια θα του βάλω.

Markos76
30-11-10, 10:21
Καλημέρα και πάλι σε όλους.
Είχα γράψει ξανά στο συγκεκριμένο θέμα για το πρόβλημά μας!
Ο μικρούλης μας είναι δύσκολος στα κακά του, αλλάξαμε γάλα και πήγαμε σε γάλα το οποίο είναι πιο ελαφρύ σε σίδερο γιατί ο σίδηρος επιβαρύνει την δυσκοιλιότητα.
Κατόπιν σχετικής οδηγίας του παιδίατρου πήραμε σιρόπι importal το οποίο βοήθάει την κατάσταση πάραυτα κακάκια κάνουμε ανά 2 η 3 μέρες.
Σήμερα θα επισκεφθούμε και πάλι τον παιδίατρο και βλέπουμε......
Τι μπορεί να συμβαίνει άραγε...............
Είδωμεν!

july
21-12-10, 09:15
καλημέρα σας!!!
λοιπόν μετά από ένα σωρό εξετάσεις αίματος βρήκαμε που οφείλεται η δυσκοιλιότητα της μικρής! είναι αλλεργική στο αγελαδινό!!! να σας θυμίσω ότι η κόρη μου δεν έιχε πρόβλημα συχνότητας αλλά τρόπου ήταν πολύ σκληρά πόναγε και αυτό της δημιουργούσε ραγάδες (αρκετά βαθιές λόγω σκληρότητας κοπράνων!) αρχικά πριν πάω παιδογαστρεντερολόγο το αντιμετωπίσαμε με διατροφή (λαχανικά, αχλάδια, φυτικές ίνες και πολύ νερό!) και αλλάξαμε το φρέσκο γάλα σε σκόνη. αλλά λόγω του ότι συνεχιζόταν την είδε ειδικός! μετά από πολλές εξετάσεις (βασικά αίματος που βέβαια η λήψη έγινε μια φορά μην τρομάζετε!) και έναν υπέρηχο είδαμε ότι είναι αλλεργική αλλά σε βαθμό πού πρέπει να τρώει ελεγχόμενα αγελαδινό όχι να το κόψει τελείως! η εξέταση που το έδιξε αυτό νομίζω λέγεται ραστ!

sofia k
21-12-10, 11:37
Ο μικρος μου εμενα ειναι 13 μηνων και μολις πριν ενα μηνα ξεκινησαμε το almiron HA2,ειναι ας πουμε ενδιαμεσο γαλα στο ακρως υποαλλεργικο και το κανονικο .Μεχρι τωρα το δεχτηκε καλα χωρις κανενα προβλημα.Πριν ειχαμε το ΑΛΜΙΡΟΝ PEPTI 2,και βεβαια εχουμε ιστορικο με ατοπικη δερματιτιδα και αιμα στα κακα του

Chairi
15-08-11, 23:25
Για και από εμένα...

Έχουμε πρόβλημα με δυσκοιλιότητα, είναι 2 ετών, δεν του αρέσουν τα φρούτα και πολύ, αλλά τρώει 1-2 την ημέρα με το ζόρι.. Αυτό που έχω καταλάβει μετά από πολλές προσπάθειες τον πειράζει το γάλα και στο γάλα υπάρχει η λακτόζη..
Αν μπορούσε κάποιος να βοηθήσει η να μου πει αν υπάρχει γάλα χωρίς λακτόζη η με λιγότερη για να δούμε τι θα γίνει.. Και αν είναι καλό να πίνει γάλα χωρίς λακτόζη.. Του κόψαμε το γάλα για 5 μέρες, έπινε μόνο το πρωί, και μετά από 2 μέρες άρχισε να τα κάνει κανονικά χωρίς να ζορίζεται και μαλακά.. Θα χαρώ πολύ κάποιος να βοηθήσει, η αν του έχει τύχει κάτι παρόμοιο. Διάβασα αρκετά θέματα που έχουν γράψει στο φόρουμ αλλά για το συγκεκριμένο δεν είδα κάτι..

ada9
16-08-11, 00:11
Για και από εμένα...

Έχουμε πρόβλημα με δυσκοιλιότητα, είναι 2 ετών, δεν του αρέσουν τα φρούτα και πολύ, αλλά τρώει 1-2 την ημέρα με το ζόρι.. Αυτό που έχω καταλάβει μετά από πολλές προσπάθειες τον πειράζει το γάλα και στο γάλα υπάρχει η λακτόζη..
Αν μπορούσε κάποιος να βοηθήσει η να μου πει αν υπάρχει γάλα χωρίς λακτόζη η με λιγότερη για να δούμε τι θα γίνει.. Και αν είναι καλό να πίνει γάλα χωρίς λακτόζη.. Του κόψαμε το γάλα για 5 μέρες, έπινε μόνο το πρωί, και μετά από 2 μέρες άρχισε να τα κάνει κανονικά χωρίς να ζορίζεται και μαλακά.. Θα χαρώ πολύ κάποιος να βοηθήσει, η αν του έχει τύχει κάτι παρόμοιο. Διάβασα αρκετά θέματα που έχουν γράψει στο φόρουμ αλλά για το συγκεκριμένο δεν είδα κάτι..
Υπάρχει γάλα χωρίς λακτοζη!σίγουρα έχει το δέλτα αντβανσ το εχω πάρει!θα το βρεις σε μεγάλα σούπερ μάρκετ! Έχει κ άλλη μια εταιρεία
Fl έτσι λέγεται αλλά δε θυμάμαι ποια έιναι!

nina
17-08-11, 23:28
Η μικρή μου είναι 19 μηνών και εδώ κι ένα εξάμηνο παρουσίασε ξαφνικά δυσκοιλιότητα που παραμένει. Της κάνω τη δίαιτα που μου πρότεινε η παιδίατρος αλλά πάλι με πολλή δυσκολία τα κάνει. Συνήθως της κάνω κλίσμα. Εχει καμιά μανούλα παρόμοια εμπειρία ή τρόπο αντιμετώπισης;

foubi
17-08-11, 23:32
ενδεχομένως εδώ να βρείς κατι σχετικό http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=19687

Συντονιστής Ε
18-08-11, 03:53
Επισης δειτε και αυτα
Η Νίνα μου έγηνε δυσκοίλια... (http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=30299)
[/URL]ΚΑΚΑ ΣΕ ΜΩΡΟ 15ΜΗΝΩΝ (http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=62616)
ΒΟΗΘΕΙΑ: 3η ΜΕΡΑ ΧΩΡΙΣ ΚΑΚΑ!! ( (http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=33021)
SOS ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΚΑ ΤΗΣ!!! (http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=29076)
χαμομηλι για δυσκοιλιοτητα??? (http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=66765)
Δυσκοιλιότητα και Κρέμες (http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=40124)
Ρυζάλευρο - κενώσεις (http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=22325)
[URL="http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=32546"]

Δέσποινα79
30-08-11, 17:53
Επίσης γάλα χωρίς λακτόζη υπάρχει και στο Almiron.΅Επίσης υπάρχει και μια κρέμα της Nutricia που πουλιέται μόνο στα φαρμακεία και λέγεται Alergy Care για μωρά που είναι αλεργικά στη λακτόζη. Έχει διακριτική, ευχάριστη γεύση.

ΣΠΥΡΟΣ-ΓΙΑΝΝΑ
16-09-11, 14:30
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.ΕΧΩ ΚΑΙ ΓΩ ΕΝΑ ΠΑΙΔΑΚΙ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ Ν Τ ΔΙΝΩ ΚΑΙ ΣΟΥΠΙΤΣΕΣ ΚΑΙ ΔΙΑΦΟΡΑ ΑΛΛΑ ΑΡΧΙΣΕ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΚΙΑ ΕΥΚΟΛΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ Η ΣΤΙΓΜΗ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΛΑΙΕΙ ΣΚΗΒΕΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΤΕΝΤΩΝΕΙ ΤΑ ΠΟΔΙΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΚΛΑΙΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΙΔΡΩΝΕΙ.ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ.ΤΟ ΕΙΠΑ ΣΤΗΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΜΟΥ Μ ΠΡΟΤΕΙΝΕ ΤΡΟΦΕΣ ΟΠΩΣ ΛΑΧΑΝΙΚΑ-ΦΡΟΥΤΑ ΟΧΙ ΠΑΤΑΤΕΣ-ΡΥΖΙ ΜΕΤΑ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΤΟ ΛΑΔΑΚΙ DUPHALAC ME ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΠΗΓΑΙΝΕ ΑΛΛΑ ΠΑΛΙ ΚΛΑΙΓΟΝΤΑΣ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ Μ ΕΔΩΣΕ 2ΚΡΕΜΕΣ Η ΜΙΑ ΛΕΓΕΤΑΙ ΕΛΜΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΔΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΙ Μ ΕΙΠΕ ΣΕ 2ΒΔΟΜΑΔΕΣ Θ ΠΡΕΠΕΙ Ν ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΑΛΛΑ.....ΔΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΚΑΝΩ ΣΚΕΦΤΟΜΑΣΤΕ ΝΑ ΤΟΝ ΠΑΜΕ ΣΤΟ ΓΑΣΤΡΕΝΤΟΛΟΓΟ ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΔΙΣΤΑΚΤΙΚΗ. ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ Μ ΠΕΙ ΚΤ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΕΥΓΝΩΜΩΜ.ΕΙΛΗΚΡΗΝΑ ΤΟ ΠΕΡΝΑΕΙ ΑΥΤΟ ΕΔΩ ΚΑΙ 1ΧΡΟΝΟ Ο ΜΙΚΡΟΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΠΟΝΑΕΙ Η ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ ΒΛΕΠΟΝΤΑΣ ΤΟΝ ΝΑ ΒΑΣΑΝΙΖΕΤΑΙ.

alex1979
16-09-11, 15:12
Ο δικός μας παιδίατρος μας έχει πει τα εξής:
Τροφές που βοηθούν είναι τα φρούτα (όχι μήλο και μπανάνα), τα λαχανικά, το γιαούρτι, ο χυμός πορτοκάλι, καθώς και το πολύ νεράκι. Τροφές που επιδεινώνουν το πρόβλημα είναι οι πατάτες, τα καρότα, το ρύζι, οι κρέμες τύπου ρυζάλευρο, φαρίν, μπισκοτόκρεμα.
Πάρτε και καμιά δεύτερη γνώμη από άλλον παιδίατρο, δεν έχετε να χάσετε κάτι. Ελπίζω όλα να πάνε καλά.

Δέσποινα79
25-09-11, 13:11
Εγώ πιστεύω σ'ένα τέτοιο πρόβλημα μπορεί να σας βοηθήσει μόνο κάποιος γαστρεντερολόγος. Έχω ακούσει πολλές περιπτώσεις και χειρότερες από τη δική σας αλλα το ξεπέρασαν έτσι. Εκείνος θα σας δώσει ειδικό πρόγραμμα διατροφής που ταιριάζει στο παιδί σας.

annoula1987
25-09-11, 13:23
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.ΕΧΩ ΚΑΙ ΓΩ ΕΝΑ ΠΑΙΔΑΚΙ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ Ν Τ ΔΙΝΩ ΚΑΙ ΣΟΥΠΙΤΣΕΣ ΚΑΙ ΔΙΑΦΟΡΑ ΑΛΛΑ ΑΡΧΙΣΕ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΚΙΑ ΕΥΚΟΛΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ Η ΣΤΙΓΜΗ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΛΑΙΕΙ ΣΚΗΒΕΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΤΕΝΤΩΝΕΙ ΤΑ ΠΟΔΙΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΚΛΑΙΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΙΔΡΩΝΕΙ.ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ.ΤΟ ΕΙΠΑ ΣΤΗΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΜΟΥ Μ ΠΡΟΤΕΙΝΕ ΤΡΟΦΕΣ ΟΠΩΣ ΛΑΧΑΝΙΚΑ-ΦΡΟΥΤΑ ΟΧΙ ΠΑΤΑΤΕΣ-ΡΥΖΙ ΜΕΤΑ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΤΟ ΛΑΔΑΚΙ DUPHALAC ME ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΠΗΓΑΙΝΕ ΑΛΛΑ ΠΑΛΙ ΚΛΑΙΓΟΝΤΑΣ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ Μ ΕΔΩΣΕ 2ΚΡΕΜΕΣ Η ΜΙΑ ΛΕΓΕΤΑΙ ΕΛΜΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΔΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΙ Μ ΕΙΠΕ ΣΕ 2ΒΔΟΜΑΔΕΣ Θ ΠΡΕΠΕΙ Ν ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΑΛΛΑ.....ΔΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΚΑΝΩ ΣΚΕΦΤΟΜΑΣΤΕ ΝΑ ΤΟΝ ΠΑΜΕ ΣΤΟ ΓΑΣΤΡΕΝΤΟΛΟΓΟ ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΔΙΣΤΑΚΤΙΚΗ. ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ Μ ΠΕΙ ΚΤ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΕΥΓΝΩΜΩΜ.ΕΙΛΗΚΡΗΝΑ ΤΟ ΠΕΡΝΑΕΙ ΑΥΤΟ ΕΔΩ ΚΑΙ 1ΧΡΟΝΟ Ο ΜΙΚΡΟΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΠΟΝΑΕΙ Η ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ ΒΛΕΠΟΝΤΑΣ ΤΟΝ ΝΑ ΒΑΣΑΝΙΖΕΤΑΙ.
Κι εγώ είχα το ίδιο πρόβλημα με το μωράκι μου.Αυτό που έκανα είναι να αφαιρέσω την πατάτα και το καρότο από τη σούπα,να αφαιρέσω το μήλο από την φρουτόκρεμα και πρόσθεσα 2 μουλιασμένα αποβραδίς δαμάσκηνα.Μόλις έφαγε την φρουτόκρεμα,μέσα σε μισή ωρίτσα γέμισε η πάνα κακά!!Και το απόγευμα αντί για ρυζάλευρο,δίνω κρέμα βρώμης!Δοκίμασέ το!Καλή επιτυχία!

neraida11
25-09-11, 15:57
πιστευω και γω οτι η βρωμη ειναι πολύ αποτελεσματική και πολυ θρεπτική επισης

ΣΠΥΡΟΣ-ΓΙΑΝΝΑ
26-09-11, 15:25
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΣΑΣ.
ΗΔΗ ΕΧΩ ΠΑΕΙ ΠΑΙΔΟΓΑΣΤΡΕΝΤΟΛΟΓΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΣΥΣΤΗΣΕ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΠΟΙΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΑΙΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΥΠΕΡΗΧΟ ΚΟΙΛΙΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΑΝ ΕΧΕΙ ΚΑΤΙ ΚΑΙ ΣΕ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΕΡΓΙΚΟΣ ΑΝ ΕΙΝΑΙ!!! ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΠΡΟΤΥΝΑΤΕ ΘΑ ΤΑ ΔΟΚΙΜΑΣΩ ΜΗΠΩΣ ΓΛΥΤΩΣΩ ΤΑ ΦΑΡΜΑΚΑ.

mogline
30-10-11, 10:49
Γεια σας,
το μωρό μου είναι 4 εβδομάδων και θηλάζουμε αποκλειστικά. Δυστυχώς όμως έχει 9 μέρες να κάνει κάτι στην πάνα του και σιγά σιγά αρχίζω και ανησυχώ! Μήπως έχει κανείς καμιά καλή συμβουλή ώστε να αδειάσει λίγο το εντεράκι του?:?::?::?:

sporiklos
30-10-11, 11:04
Καλύτερα να ρωτήσεις τον παιδίατρο.Και ρίξε και μία ματιά εδώ

http://www.pfizernutrition.gr/tabid/262/Default.aspx

και εδώ

http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=28331

annoula1987
30-10-11, 11:43
Γεια σας,
το μωρό μου είναι 4 εβδομάδων και θηλάζουμε αποκλειστικά. Δυστυχώς όμως έχει 9 μέρες να κάνει κάτι στην πάνα του και σιγά σιγά αρχίζω και ανησυχώ! Μήπως έχει κανείς καμιά καλή συμβουλή ώστε να αδειάσει λίγο το εντεράκι του?:?::?::?:

Μίλα με τον παιδίατρό σου,εμείς πάντως σωθήκαμε με λαδάκι και θερμομετράκι στον πωπούλη!Επίσης βοηθάει το χαμομηλάκι!

mogline
30-10-11, 11:52
Τι λάδι χρησιμοποιείς? το αλοίφεις πάνω στο θερμόμετρο? Αυτό με το θερμόμετρο το δοκίμασα 3 φορές μέχρι τώρα αλλά δε βοήθησε!:(

xristinio
30-10-11, 12:01
Μίλα με τον παιδίατρό σου,εμείς πάντως σωθήκαμε με λαδάκι και θερμομετράκι στον πωπούλη!Επίσης βοηθάει το χαμομηλάκι!

εμενα ο παιδιατρος μου ειπε οτι μετα τις 3-4 μερες να του βαζω υποθετο γλυκερινης για μωρα!!!σωτηριο....μετα απο λιγο η πανα γεμιζει και το μωρο ξαλαφρωνει!!!!

annoula1987
30-10-11, 18:53
Τι λάδι χρησιμοποιείς? το αλοίφεις πάνω στο θερμόμετρο? Αυτό με το θερμόμετρο το δοκίμασα 3 φορές μέχρι τώρα αλλά δε βοήθησε!:(

Οποιοδήποτε λαδάκι,από σπαθόλαδο μέχρι ελαιόλαδο!βάζεις λίγο στο θερμόμετρο και βάζεις την ακρούλα στον πωπούλη,το γυρίζεις με τη φορά του ρολογιού ένα λεπτάκι και......σου 'ρχονται!!!χαχαχα:D και τα υποθετα γλυκερινης κάνουν καλή δουλειά!

Δέσποινα79
30-10-11, 23:19
9 μέρες κ δεν έχεις μιλήσει ακόμα με τον παιδίατρο; Μην το καθυστερείς άλλο, μην πάθει τίποτα το παιδί! Μπορεί εκτός από τις παραπάνω συμβουλές να σου πει να αλλάξεις και κάτι στη διατροφή σου. Ενημέρωσε μας τι έγινε...

annoula1987
31-10-11, 08:11
9 μέρες κ δεν έχεις μιλήσει ακόμα με τον παιδίατρο; Μην το καθυστερείς άλλο, μην πάθει τίποτα το παιδί! Μπορεί εκτός από τις παραπάνω συμβουλές να σου πει να αλλάξεις και κάτι στη διατροφή σου. Ενημέρωσε μας τι έγινε...

Αν θηλάζει αποκλειστικά,μέχρι και 10 μέρες χωρίς κακά είναι οκ.Αλλά καλό είναι να μιλήσει με τον παιδίατρο της!
mogline,να τρως αποξηραμένα δαμάσκηνα και σύκα!;)

braveheart1980
07-12-11, 22:08
Και εμείς έχουμε θέμα και κομματακι μεγάλο

Ο μπεμπης μας είναι 13 μηνών θηλάζει και τρώει και στερεες ασφαλώς
Αφοδεύει περίπου 3 φορές τη βδομάδα

Πήγαμε σε γαστρενερολόγο και κάναμε εξετάσεις αίματος (3 φορές τρυπήσανε τον μπεμπη μου!) για αλλεργίες σε αγελαδινό κλπ κλπ

Η γιατρός είπε πως βγηκαν καλές και να του δινουμε duphalac πρωι βραδυ για μια εβδομάδα και μας έγραψε και κάτι κρεμούλες.Α! Και μας είπε και να πίνουμε πολύ νερό

Τις κρέμες ο μικρός ούτε να τις δει δε θέλει, νερο δε πίνει αλλά πολύ λιγότερο απ'όσο μας είπε η γιατρός

Το αποτέλεσμα με duphalac μόνο πρωί κάναμε 3 μέρες να κάνουμε κακακια!

Άντε πάλι καλέσαμε τη γαστρεντερολόγο και μας είπε να κάνουμε και ακτινογραφία παχέος εντέρου με βαριουχο υποκλεισμό.
Η γυναικά μου φοβάται πιο πολύ για την εξέταση καθως πχ αν δεν απατώμαι σε Μητερα κλπ ΔΕΝ αφήνουν μαζί μαμα - μπαμπα κλπ

Να την κάνουμε; Αξίζει; Ή τσάμπα ταλαιπωρούμε το παιδάκι;
Άσε που εγω διαβάζοντας στο internet διάβασα τα χίλια οσα (μεγάκολο κλπ κλπ)

revythaki
21-12-11, 12:45
Γεια σας.Αντιμετωπίζουμε κι εμεις πρόβλημα δυσκοιλιότητας και της δίνουμε nujol λαδάκι.Συνήθως αυτό βοηθάει.Αλλες φορές ζορίζεται πολύ και σαν να κρατιέται.Η παιδίατρος μου είπε οτι εχει μια μικρή ραγαδα κ πιθανώς την πονάει και γι'αυτό οταν βλέπω οτι προσπαθεί να τα κάνει να της βάζω τοπικά λίγη ξυλοκαϊνη.Το εχετε ακούσει ξανά?

evi80
25-04-12, 11:45
εμενα ο παιδιατρος μου ειπε οτι μετα τις 3-4 μερες να του βαζω υποθετο γλυκερινης για μωρα!!!σωτηριο....μετα απο λιγο η πανα γεμιζει και το μωρο ξαλαφρωνει!!!!

Γεια σας και από μενα παιδιά. Και εμάς το ίδιο μας είπε ο παιδίατρος. Υπόθετο γλυκερίνης μετά τις 3-4 μέρες. Διάβασα και λίγα πράγματα γι' αυτό και έχω καθησυχαστεί γιατί είναι πιο αγνό απ'ότι πίστευα.:smile:

geokit73
05-06-12, 22:59
Θα πρότινα σε όσους έχουν δοκιμάσει πολλές εναλλακτικές (και επίσκεψη σε παιδοχειρούργο για να αποκλείσουν παθολογικά φαινόμενα) να δοκιμάσουν την τεχνική Bowen. Στο παιδί μας δούλεψε μετά από 4-5 επισκέψεις.

Ερωτευμένη με τον γιο μου
03-07-12, 19:00
Μανουλες βοηθήστε με εδω κ ένα μήνα αλλάξαμε γαλα γιατι λόγο δουλειάς μετακομισαμε στο εξωτερικό πήναμε το hipp 1 κ εδω δεν βρήκαμε πήραμε πάλι βιολογικό αλλα Με το hipp μου έκανε μια φορα κακακια του κ ηταν πολλά τωρα κάνει 3-4 φορές αλλα απο λίγα είμαστε 3μηνών και3ημερών λέτε να μην μπορει να τα κάνει καλα ?

sofaki_8
04-07-12, 21:38
κοριτσια μου εμεις που τρωμε της παναγιας τα ματια απο φρουτα (ειναι λατρης η μικρη μου) πινει γυρω στα 100μλ φρεσκοστιμμενο χυμο πορτοκαλι τη μερα και κανονικα καθημερινα διαφορα λαχανικα, ξαφνικα απο το πουθενα μας εχει τρεις μερες τωρα χωρις κακακι ουτε για δειγμα...τι κανουμε σε αυτη την περιπτωση?? ειναι13 μηνων κ σ ειμαστε κανονικα στις στερεες κ μαλιστα οχι λιωμενες κανα μηνα τωρα...αα

natasiaes
06-07-12, 23:18
η μπανανα κ το μηλο ειναι στουμπωτικα.....για αφαιρεσε τα για καποιες μερες....νιφαδες βρωμης (ανακατεμενες στο φαγητο ή στο γιαουρτι-μη βαλεις πολυ γτ μπορει να μη του αρεσει), επισης, οχι ψωμι, πατατες .........κ εμεις εχουμε δυσκοιλιοτητα, με το ζορι κανει (φωναζει κοκκινιζει κτλ)....αλλα το παλευουμε......

elenav
25-07-12, 23:58
Προσωπική εμπειρία δεν έχω , αλλά θα ήθελα να σας προτείνω τη λύση που έδωσε σε αυτό το πρόβλημα μια φίλη μου. Το κοριτσάκι της από μηνών ταλαιπωρούνταν με δυσκοιλιότητα και αφού είχε δοκιμάσει όλα τα ζαρζαβατικά και φρούτα σε διάφορους μαγικούς συνδιασμούς κατέληξε στο κατσικίσιο γάλα και όπως λέει ΣΩΘΗΚΕ. Με μια γρήγορη ματιά που έριξα στις απαντήσεις δεν το είδα να το προτείνει κανένας. Η γνώμη μου είναι να προσπαθήσετε όσοι έχετε λίγο μεγαλύτερα παιδάκια. :wink:

fra
13-03-13, 16:24
Καλησπερα. Η μικρη μου ειναι 2,5 χρονων. Θηλασε αποκλειστικα και εξακολουθει να θηλαζει. Ποτε δεν ειχε προβλημα δυσκοιλιοτητας μεχρι πριν απο 1-1,5 χρονο που τα κακακια αρχισαν να σκληρενουν. Φοβοταν να τα κανει κ αρχισε να τα κραταει. Αρχικα οι κενωσεις τησ αραιωσαν τοσο που εκανε καθε 3-4 μερες. Σε συνδιασμο με το οτι δεν ετρωγε φρουτα(ουτε φρουτοκρεμες ποτε!) χειροτερεψε.
Ανα διαστηματα χρειαζοταν κλυσματα γιατι ξεπερνουσε τις 5 μερες, καποιες φορες της εδωσα και nujol. Τωρα εχουμε κανει 3 φορες συνεχομενες κλυσμα ( ανα πενθημερο ) και σημερα ειναι η 6η μερα που δεν εχει ενεργηθει. Φοβαμαι για αδρανοποιηση του εντερου. (τις 2 τελευταιες φορες που εκανε κλυσμα τα κακα δεν ηταν καν σκληρα) Απο φρουτα τρωει μονο λιγο μηλο και σπανιως κανενα μανταρινι, πινει φυσικους χυμους, τρωει καθε μερα μπροκολο κουνουπιδι καροτο, βαζω σε ολα σχεδον τα φαγητα της πιτουρο σιτου κ βρωμη, φροντιζω να περπεταει τουλαχιστον μια ωρα τη μερα, εχει συγκεκριμενες ωρες που τρωει, αλλα κ παλι τιποτα. Δυστυχωσ δε τρωει καθολου οσπρια και λαδερα κ δε μπορω παντα να τη πεισω να κατσει στο γκιο γκιο για να συνηθιζει το εντερο. Δε θελω να της κανω κλυσμα παλι.... εκεινη σφιγγει τα ποδια κ εγω παλευω να της τα ανοιξω... τραυματιζεται κ ψυχολογικα, δε θελει να της αλλαξω πανα ουτε να κανει μπανιο (που το λατρευε) γιατι θα πρεπει να βγαλει τη πανα κ φοβαται οτι θα της κανω κλυσμα. Σας παρακαλω οποια βοηθεια μπορειται να μου δωσετε θα το εκτιμησω! Ευχαριστω κ συγνωμη για το τεραστιο μηνυμα!

antre
08-06-13, 23:43
Το μωρο μου απο 10 ημερων ηταν δυσκοιλιο και μεχρι 12 μηνων του εδινα το Novalac 1 και 2.Μετα τον χρονο ομως του εδινα στην αρχη γαλα σκονη και στην συνεχεια παστεριωμενο.Ενω εκανε κακα καθε μερα απο τα χριστουγεννα και μετα αρχισε να κανει καθε 6 μερες.Τα υποθετα γλυκερινης δεν του κανουν τιποτα(του το βαζω σημερα και θα ενεργηθει μετα απο 2 μερες).Εν τω μεταξυ ολους αυτους τους μηνες τον εχω ζαλισει τον παιδιατρο αλλα αυτος δεν με βοηθαει.Καθε μερα τον δινω κομποστα ροδακινο και για καποιες μερες ενεργειται καθε μερα και καποιες αλλες οχι.Σημερα το μωρο μου ειναι 26 μηνων.Εχετε καμια καλη συμβουλη;

neraides
27-07-13, 19:56
Κορίτσια τα φώτα σας!

Η αδερφή μου έχει ένα αγοράκι 8 μηνών. Το γαλατάκι που πίνει είναι το frezylac pure 2 και μέχρι πριν ένα μήνα έπινε το AR επειδή είχε ΓΟΠ. Απο τον 6ο μήνα που έκανε εισαγωγή στις στέρεες παρουσίασε τρομερή δυσκοιλιότητα. Η αδερφή μου δοκίμασε τα πάντα, χαμομήλι στο γάλα, χυμό μήλο, μασάζ, προβιοτικά, υποθετάκι, μπατονέτα, ομοιοπαθητική, τίποτα. Το παιδί να ουρλιάζει με φριχτούς πόνους, να ενεργείται μια φορά την εβδομάδα, αίμα στα κακά, χάλια μαύρα.

Τελικά όταν άλλαξε το AR της ΓΟΠ στο κανονικό Pure 2, η παιδίατρος πρότεινε σαν τελευταία λύση πριν καταφύγει στο Nujol σιρόπι (παραφινέλαιο) να κάνουν μείξη το Pure, με το Digest Pro που έχει αυτή η εταιρία κατά της δυσκοιλιότητας, και το παιδί βοηθήθηκε άμεσα! Είδαμε το φως μετά απο τόσο τράβηγμα, ξεφούσκωσε η κοιλίτσα του και έκανε κακάκια κάθε μέρα.

Δεν προλάβαμε να χαρούμε και μάθαμε πως το Digest καταργείται, και το άλλαξαν σε Frezylac Ok! Εντάξει λέμε, άλλαξαν απλά το όνομα.

Αμ δε! Το κουτί γράφει απλά και αόριστα οτι μειώνει το κλάμα και την ανησυχία κατα την πέψη (κολικούς δηλαδή ??? ) και απο ότι φαίνεται δεν έχει σχέση με το Digest, το παιδί ξανάρχισε τα ίδια.

Δεν ξέρω τι έχουν στο μυαλό τους και το έκαναν αυτό, αλλά μήπως κάποια κοπέλα γνωρίζει να πει τι γίνεται; Τι συμβαίνει; Είχε βοηθηθεί τόσο το μωράκι, κρίμα πραγματικά...Αλλιώς ή να βρούμε ότι απόθεμα μπορέσουμε ελπίζοντας πως το μωρό χρονίζοντας θα στρώσει, ή παραφινέλαιο, ή να αλλαχτεί το γάλα, τι να πω.

Θα βάλω το θέμα και σε κάποιο θέμα για την δυσκοιλιότητα μήπως και βρεθεί μια λύση απο καμία πιο έμπειρη μαμά. Καλο καλοκαίρι σε όλες, να χαίρεστε τα παιδάκια σας.

BabyCute
27-07-13, 20:30
Δοκίμασε αχλαδι λιωμενο, χυμό δαμασκηνου η γιαούρτι;
Αυτά συνήθως τα πανε κατευθείαν τα μωρα!

oufo
27-07-13, 23:23
Μπορειτε να παρετε στην εταιρια να ρωτησετε αν υπαρχει καποιο παρομοιο με αυτο το γαλα η και σε αλλες εταιριες.Ψαξτε το μηπως το βρειτε σε αλλη μαρκα,δεν ειναι το μοναδικο για δυσκιλιοτητα (δεν ξερω αν ειχατε δοκιμασει και αλλες μαρκες).Γιατι εμεις ειχαμε αλλαξει παρα πολλες τοτε κανονικα,για δυσκιλιοτητα και στο τελος καταληξαμε με γαλα για αλεργια και επαιρνα και εγω τις εταιριες για ενημερωση γιατι και καποια ηταν σε ελειψη εδω.Παντως πιστευω οτι την περισσοτερη δουλεια την εκανε το παραφινελεο παρα τοσο το γαλα,γιατι και εγω οταν με πιανει δυσκιλιοτητα παιρνω το duphalac κατι παρομοιο παλι σαν λαδακι ειναι και μονο αυτο με εσωζε.Το κακο με αυτα ειναι να μην συνηθησει το εντερο στο σιροπι γιατι δυσκολα επανερφεται στην λειτουργια του χωρις αυτο.

oufo
28-07-13, 01:24
Απ'οτι καταλαβα σε ενα αλλο θεμα που ειδα ενα ποστ,το συγκεκριμενο γαλα σταματησε την διανομη εδω στην ελλαδα οχι γενικοτερα.Γιατι δεν ψαξετε σε καποιο σαιτ εξωτερικου μηπως υπαρχει και μπορειται να το παιρνεται απο κει.προσοχη μονο γιατι συνηθως δεν ταιριαζουν οι ονομασιες

evanka
21-09-13, 22:13
Καλησπέρα αγαπητοι γονείς!
Διάβασα όλη τη συζήτηση, έχω όμως απελπιστεί!
Η μπέμπα μου, 3 μηνών περίπου, έπινε για αρκετό διάστημα το neomil.. Επειδή όμως δεν έκανε συχνά κακάκια, αλλάξαμε το γάλα και εδώ και μια εβδομάδα πίνουμε το aptamil digestive comfort με χαμομηλόνερο, ειδικό γάλα για έντονη και επίμονη δυσκοιλιότητα. Έχουν περάσει 6 μέρες και τα κακάκια πουθενά (έχει ξανασυμβεί μια φορά). Τη βλέπω και ζορίζεται, της κάνω ασκήσεις με τα πόδια, της χαιδεύω την κοιλίτσα, αλλά τίποτα. Ο παιδίατρος μου λέει να μην ανησυχώ, εγώ όμως δεν το βρίσκω φυσιολογικό..
Τί άλλο μπορώ να κάνω; Να καταφύγω σε κλύσμα;;

neraides
12-11-13, 16:22
Κορίτσια τα φώτα σας!

Η αδερφή μου έχει ένα αγοράκι 8 μηνών. Το γαλατάκι που πίνει είναι το frezylac pure 2 και μέχρι πριν ένα μήνα έπινε το AR επειδή είχε ΓΟΠ. Απο τον 6ο μήνα που έκανε εισαγωγή στις στέρεες παρουσίασε τρομερή δυσκοιλιότητα. Η αδερφή μου δοκίμασε τα πάντα, χαμομήλι στο γάλα, χυμό μήλο, μασάζ, προβιοτικά, υποθετάκι, μπατονέτα, ομοιοπαθητική, τίποτα. Το παιδί να ουρλιάζει με φριχτούς πόνους, να ενεργείται μια φορά την εβδομάδα, αίμα στα κακά, χάλια μαύρα.

Τελικά όταν άλλαξε το AR της ΓΟΠ στο κανονικό Pure 2, η παιδίατρος πρότεινε σαν τελευταία λύση πριν καταφύγει στο Nujol σιρόπι (παραφινέλαιο) να κάνουν μείξη το Pure, με το Digest Pro που έχει αυτή η εταιρία κατά της δυσκοιλιότητας, και το παιδί βοηθήθηκε άμεσα! Είδαμε το φως μετά απο τόσο τράβηγμα, ξεφούσκωσε η κοιλίτσα του και έκανε κακάκια κάθε μέρα.

Δεν προλάβαμε να χαρούμε και μάθαμε πως το Digest καταργείται, και το άλλαξαν σε Frezylac Ok! Εντάξει λέμε, άλλαξαν απλά το όνομα.

Αμ δε! Το κουτί γράφει απλά και αόριστα οτι μειώνει το κλάμα και την ανησυχία κατα την πέψη (κολικούς δηλαδή ??? ) και απο ότι φαίνεται δεν έχει σχέση με το Digest, το παιδί ξανάρχισε τα ίδια.

Δεν ξέρω τι έχουν στο μυαλό τους και το έκαναν αυτό, αλλά μήπως κάποια κοπέλα γνωρίζει να πει τι γίνεται; Τι συμβαίνει; Είχε βοηθηθεί τόσο το μωράκι, κρίμα πραγματικά...Αλλιώς ή να βρούμε ότι απόθεμα μπορέσουμε ελπίζοντας πως το μωρό χρονίζοντας θα στρώσει, ή παραφινέλαιο, ή να αλλαχτεί το γάλα, τι να πω.

Θα βάλω το θέμα και σε κάποιο θέμα για την δυσκοιλιότητα μήπως και βρεθεί μια λύση απο καμία πιο έμπειρη μαμά. Καλο καλοκαίρι σε όλες, να χαίρεστε τα παιδάκια σας.

Πληροφοριακά τελείως, εμείς τελικά βρήκαμε την λύση με το Frezylac Ok. Μάλλον ήθελε χρόνο να δράσει στο παιδί, αλλά τελικά δούλεψε μόνο αυτή η λύση. 3 μεζούρες μέσα στο γάλα του (στα 210ml 3 μεζούρες οκ και 4 frezylac pure 2) και και πλέον κανένα πρόβλημα.Αν καμία φορά πάει να κάνει πάλι τα ίδια, βάζουμε και 3 μεζούρες μέσα στην κρέμα του.

Θα πρότεινα στις μανούλες που όπως και εμείς δεν βρήκαν γιατρειά με τίποτα άλλο, να σκεφτουν τον παραπάνω συνδιασμό.

neraides
12-11-13, 16:28
Καλησπέρα αγαπητοι γονείς!
Διάβασα όλη τη συζήτηση, έχω όμως απελπιστεί!
Η μπέμπα μου, 3 μηνών περίπου, έπινε για αρκετό διάστημα το neomil.. Επειδή όμως δεν έκανε συχνά κακάκια, αλλάξαμε το γάλα και εδώ και μια εβδομάδα πίνουμε το aptamil digestive comfort με χαμομηλόνερο, ειδικό γάλα για έντονη και επίμονη δυσκοιλιότητα. Έχουν περάσει 6 μέρες και τα κακάκια πουθενά (έχει ξανασυμβεί μια φορά). Τη βλέπω και ζορίζεται, της κάνω ασκήσεις με τα πόδια, της χαιδεύω την κοιλίτσα, αλλά τίποτα. Ο παιδίατρος μου λέει να μην ανησυχώ, εγώ όμως δεν το βρίσκω φυσιολογικό..
Τί άλλο μπορώ να κάνω; Να καταφύγω σε κλύσμα;;

Κορίτσι μου 6 μέρες είναι πολλές να αφήνεις έτσι το παιδί. Δοκίμασε υπόθετο και δώσε λίγο χρόνο να δράσει το γάλα. Εμάς άρχισε να μας πιάνει στο 10ημερο. Αλλιώς σκέψου το ενδεχόμενο να αλλάξεις γάλα. Η δυσκοιλιότητα δεν βασανίζει απλά πολύ το παιδί, αλλά κατακρατάει τις τοξίνες που θα έπρεπε να φύγουν απο το κορμάκι του άμεσα. Με πειράζει που βλέπω γονείς και παιδιάτρους πολλές φορές να το παίρνουν τόσο χαλαρά.Εσύ να το παλέψεις.

verονικι
12-11-13, 23:06
Δοκίμασε αχλαδι λιωμενο, χυμό δαμασκηνου η γιαούρτι;
Αυτά συνήθως τα πανε κατευθείαν τα μωρα!

οχι σε μωρό 3 μηνών!

maria-mixaela
04-12-13, 23:50
Χωρίς να επιδιώκω να κάνω διαφήμιση το FRISOLAC COMFORT κάνει "θαύματα" στη δυσκοιλιότητα!!!Η κορούλα μας είναι τριών μηνών και από την αρχή ταλαιπωρούμαστε με το θέμα της αφόδευσης(Ακόμα και όταν τη θήλαζα). μέχρι στιγμής έχουμε αλλάξει πέντε φορές γάλα με την προτροπή παιδιάτρων, μέχρι που μπήκα εδώ και διάβασα για το frisolac comfort.Εδώ και 8 ημέρες κάνει κάθε μέρα και μάλιστα εχθές δυο φορές. Η αλήθεια είναι ότι ακόμα σφίγγεται πολύ όταν τα κάνει, γίνεται κατακόκκινη, δεν ξέρω είναι αυτό φυσιολογικό:

tetoulini7
28-12-13, 14:50
Κοριτσια καλησπέρα.Η μικρη μου ειναι 1,5 μηνων.γυρω στις 25 μερες που ηταν αλλαξαμε γάλα απο ALMIRON σε FREZYLAC OK γιατι υπεφερε απο κολικούς..αυτο όμως δεν της εκανε τπτ και επιπλέον της δημιούργησε δυσκοιλιοτητα..μετα ξανααλαξαμε το γαλα και πηραμε το NATIVA 1.κακακια εκανε καθε μερα αλλα της εδινα χαμομηλι φυσικο αλλιως δεν μπορουσε..τωρα εχει να κανει απο προχτές το βραδυ..της κανω χαμομηλι της βαζω λαδακι στον ποπο αλλα τπτ..εχω αγχωθει γιατι δεν θελω να φτασω στο σημειο να της κανω κλισμα..καποιος αλλος τροπος για να ενεργηθει??:-|