PDA

Επιστροφή στο Forum : Βρεφική - παιδική δυσκοιλιότητα - Υπάρχει λύση;

Σελίδες : [1] 2

ΔημήτηςΧ
26-04-07, 22:53
Σίγουρα όλοι οι γονείς κάποια στιγμή θα έχετε αντιμετωπίσει πρόβλημα δυσκοιλιότητας με τα παιδιά σας. Εμείς αντιμετωπίσαμε πολύ μεγάλο πρόβλημα με την κόρη μας (σε λίγες μέρες γίνεται 2 ετών), το οποίο έχει εν μέρει βελτιωθεί χωρίς να έχει λυθεί οριστικά. Η παιδίατρος μας είχε δώσει Duphalac το οποίο όμως το δώσαμε μόνο για 4-5 μέρες χωρίς αποτέλεσμα και δεν το ξαναχρησιμοποιήσαμε. Περάσαμε πολύ δύσκολες μέρες, κάνοντας χρήση υποθέτων γλυκερίνης και αργότερα μικροκλυσμάτων.
Δοκιμάσαμε διάφορες μεθόδους θεραπείας. Ενδεικτικά αναφέρω: μεγάλη κατανάλωση νερού, ακτινίδια, δαμάσκηνα, ελαιόλαδο ωμό, μέλι, χαμομήλι κ.α. κ.α. κ.α. Το κοριτσάκι μας, δεν αγαπάει ιδιαίτερα τα φρούτα (άντε ένα την ημέρα με το ζόρι), της αρέσουν πολύ όμως τα λαχανικά όπως λάχανο, μαρούλι, μπρόκολο. Ειδικά μπρόκολο έτρωγε και τρώει 4-5 φορές την εβδομάδα. Τρώει επίσης αρκετά όσπρια (κυρίως φακές).
Τώρα, κάνει κακάκια χωρίς κλάματα όπως παλαιότερα, όμως υπάρχουν μέρες που ζορίζεται πάρα πολύ.
Τι εμπειρίες έχετε εσείς; Καμιά καλή ιδέα για να βελτιωθεί η κατάσταση;

Polina
27-04-07, 09:14
Δημήτρη, περιστασιακά αντιμετώπισα το πρόβλημα με τον Ιωακείμ. δηλ αν δεν έκανε τη μια μέρα κακά την επόμενη ζορίζονταν, τα κακά ήταν σκληρά κλπ. Σίγουρα έχει να κάνει με το είδος της τροφής που τρώει. Εχω παρατηρήσει ότι αν φάει περισσότερα φρούτα θα είναι πιό μαλακά. Επίσης και το πολύ νερό διευκολυνει. Αφού της αρέσουν τα λαχανικά, είναι καλό γιατί σίγουρα την βοηθά. Παρόλα αυτά έχει πάλι πρόβλημα; Πως το εννοείς; Η μικρή σου κάνει κακά σε καθημερινή βάση αλλά είναι σφικτά; ή κάνει μετά απο μέρες;

Sofia
27-04-07, 09:52
Δημήτρη, η μικρή το είχε το πρόβλημα από βρέφος;;
Ρωτάω γιατί αν ναι, τότε είναι κάτι που θα το έχει μια ζωή, απλά τα φρούτα, τα λαχανικά κ.τ.λ. απλά βοηθάνε την κατάσταση αλλά δεν πρόκειται ποτέ να την διορθώσουν.
Π.χ. Εγώ από μωρό είχα το ίδιο πρόβλημα, το οποίο και παραμένει...

Επίσης όταν περιστασιακά είχα το ίδιο πρόβλημα με την μικρή μου, μου είχε πει η γιατρός μας, να μην βάζω υπόθετα κ.τ.λ. γιατί τότε μαθαίνει το έντερο στην έξτρα βοήθεια και αδρανεί... Οπότε αργότερα τα πράγματα χειροτερέυουν. Βέβαια σε περιπτώσεις που έχουν περάσει πολλές μέρες θα αναγκαστείς να χρησιμοποιήσεις βοηθήματα... τί να κάνεις;;;
Βοηθάει επίσης να της δίνετε σουσαμένιο κουλούρι, χυμό πορτοκάλι (φυσικό) σε άδειο στομάχι, δαμάσκηνα, αλλά τί τα λέω;;; τα ξέρετε μάλλον καλύτερα.

Σοφία

BIZELI
27-04-07, 10:57
Τρώει επίσης αρκετά όσπρια (κυρίως φακές).
Τώρα, κάνει κακάκια χωρίς κλάματα όπως παλαιότερα, όμως υπάρχουν μέρες που ζορίζεται πάρα πολύ.
Τι εμπειρίες έχετε εσείς; Καμιά καλή ιδέα για να βελτιωθεί η κατάσταση;

Δημήτρη από προσωπική εμπειρία επειδή εγώ η ίδια έχω πρόβλημα δυσκοιλιότητας, οι φακές δεν είναι και ότι καλύτερο γιατί έχουν σίδηρο και όπου σίδηρο=δυσκοιλιότητα!
Προσπάθησε να μην τρώει αρκετές.

Μαρια Στυλιανακη
27-04-07, 12:14
κουάκερ κούάκερ και πάλι κούακερ!!!!!! άβραστο ή σε κρέμα.
ή φλοιός απο σιτάρι.
θέλεις να "γεμίσεις" το έντερο με ουσίες που θα τις αποβάλλει γρήγορα επειδή δεν μπορεί πλέον να τις χρησιμοποιήσει - και αυτές είναι όλα τα φαγητά που έχουν μέσα φλοιούς - όπως πχ το allbran,..
δεν θυμάμαι τώρα πως λέγονται οι φλοιοι του σιταριού ....
στο εξωτερικό υπάρχουν ταμπλέτες που τις μασάς και είναι μόνο φλοιός... και είναι για αυτό το λόγο. για να ανακατευτεί με τα κανονικά φαγητά στο έντερο. έτσι το έντερο αφού επεξεργαστεί τα φαγητά τα οποια δεν αφήνουν υπόλλειμα στο έντερο, (και κανονικά δεν παίρνουν χώρο οπότε που να κάνει κακά το παιδί - αφού δεν έχει μείνει τίποτα - οπότε μένουν και περιμένει το έντερο να γεμίσει και άλλο για να δώσει την εντολή να αρχίσει η έξοδος) γεμίζει αμέσως
ο φλοιός αυτός απορροφά πολύ νερό και φουσκώνει και έτσι ΠΑΤ ΚΙΟΥΥΥΥΥΤΤ
μήν πάρεις digestive μπισκότα κτλ έχουν πολύ λίγα φλοιό/ ακατέργαστο αλεύρι..είναι μούφα :) digestive

όταν τρώς πολλά τέτοια, μαύρο ψωμι - όχι το σικάλεως - πραγματικά μαύρο ψωμί με σπόρια είναι το καλύτερο.
όμως στα μικρά παιδιά δεν είναι τόσο ασφαλές εάν έχει μεγάλα σπόρια - τσεκάρετέ το πρίν - για αυτό καλυτερα τα allbran μεσα στο γάλα πχ.

επειδή είμαι απο μωρό και εγώ δυσκοίλοια ξέρω! :)

ένα μυστικό - τα weetos (σαν τα honey loops αλλά καμία σχέση) της weetabix κάνουν μου φαίνεται καλή δουλειά και είναι και νόστιμα.

αλλά εγώ θα πρόσθετα φλοιό στο οποιοδήποτε φαγητό. (μπαίνει και στο μαγείρεμα). νομίζω η fytro έχει.

ΔημήτηςΧ
27-04-07, 13:50
Η μικρή μας Φοίβη, παρουσίασε το πρόβλημα όταν σταμάτησε να θηλάζει (περίπου στο 13ο μήνα). Στην αρχή τη βοηθούσαν μερικές γουλιές μητρικό γάλα, οπότε η μαμά την έβαζε στο στήθος κάθε τόσο.
Τώρα το πρόγραμμά της είναι ακανόνιστο. Μπορεί να κάνει 4 μέρες να ενεργηθεί αλλά, μπορεί και να ενεργηθεί 3 μέρες συνεχόμενα. Δυστυχώς δεν έχουμε καταφέρει να εντοπίσουμε κάποια συγκεκριμένη τροφή που να την βοηθάει ή το αντίθετο.
Έχουμε δοκιμάσει και τα κουάκερ και άλλα πολλά όπως σας είπα αλλά χωρίς αξιόλογο αποτέλεσμα.
Τα υπόθετα και τα μικροκλύσματα τα χρησιμοποιήσαμε ελάχιστες φορές και πάντα μετά την 4η μέρα "απραξίας". Ήταν λύση ανάγκης γιατί το παιδί υπέφερε. Τελευταία φορά ήταν πριν από αρκετούς μήνες.
Όταν προσπαθεί να κάνει κακάκια (όρθια πάντα), λόγω του ότι έχει φοβηθεί, σφίγγεται προς τα εμπρός και αυτό δυσκολευει τα πράγματα. Υποθέτω ότι έχει να κάνει και με την κληρονομικότητα, αφού και η μαμά είχε το ίδιο πρόβλημα στην ηλικία της.
Επίσης έχουμε δοκιμάσει και το πολύ περπάτημα...
Η παιδίατρος μας είπε ότι δεν πρέπει να τρώνε όσπρια τα παιδιά πριν τους 12 μήνες γιατί είναι δύσπεπτα. Της Φοίβης της δώσαμε όσπρια γύρω στο 10ο μήνα αν θυμάμαι καλά. Εσείς τι κάνατε με τα όσπρια;
Επίσης, τώρα πίνει αρκετό γάλα (φρέσκο), περίπου 800 ml το 24ωρο. Γενικά το γάλα μας είπαν ότι δυσκολεύει τα πράγματα. Για να της μειώσουμε την ποσότητα της το αραιώνουμε με χαμομήλι (50-50).
Το έχετε δοκιμάσει αυτό;

rosi
27-04-07, 15:22
Όταν προσπαθεί να κάνει κακάκια (όρθια πάντα), λόγω του ότι έχει φοβηθεί, σφίγγεται προς τα εμπρός και αυτό δυσκολευει τα πράγματα. Υποθέτω ότι έχει να κάνει και με την κληρονομικότητα, αφού και η μαμά είχε το ίδιο πρόβλημα στην ηλικία της.
Επίσης έχουμε δοκιμάσει και το πολύ περπάτημα..

Αν το πρόβλημα είναι ότι "δεν της έρχονται", βοηθάει το τρέξιμο και ο χορός (μέσα στο σπίτι, αν δεν υπάρχει άλλη δυνατότητα). Με τη Βίκυ μας το κάνει ο μπαμπάς της συχνά αυτό: βάζει δυνατά μουσική και ανάλογα με το είδος χορέυουν, τρέχουν γύρω γύρω από το τραπέζι ή κάνουν παρέλαση (!!!) Και πάντα μετά της έρχονται!
Επίσης βοηθά να μπει σε ένα πρόγραμμα, δηλαδή να τα κάνει συγκεκριμένη ώρα κάθε μέρα. Αν ενεργείται κάθε μέρα, θα έιναι πιο μαλακά και υδαρή και δε θα ζορίζεται.

Μαρία, Μπιζέλι, Σοφία, και εγώ όταν ήμουν μωρό ήμουν δυσκοίλια, αν και έτρωγα γαβάθες με φρουτόκρεμα (τα κακάκια μου ήταν σαν κεφτεδάκια, μου λέει η μαμά μου) και δυστυχώς εξακολουθώ να είμαι... :cry: Άτιμη κληρονομικότητα :evil:

angela
27-04-07, 15:44
Μου έχουν συστήσει έναν πολύ καλό γιατρό για αυτό το θέμα,
είναι παιδίατρος - γαστρεντερολόγος - διατροφολόγος και παρακολουθεί πολλά παιδάκια με ΔΑΔ που έχουν λόγου της πάθησης πρόβλημα με δυσκοιλιότητα, εμείς είμαστε τυχεροί και δεν έχουμε τέτοιο πρόβλημα!

Λέγεται Σιαφάκας Κων/ως , είναι στην Ηλιούπολη και το τηλέφωνο :2109944854

Δεν χάνεται να του κάνεται μια επίσκεψη!

ΔημήτηςΧ
28-04-07, 22:41
agela, σε ευχαριστώ αλλά μένω Γιάννενα...
Παρ' όλα αυτά, είμαι πεπεισμένος ότι οι γιατροί περισσότερο πειραματίζονται παρά βοηθάνε λόγω γνώσης. Έχω περισσότερο εμπιστοσύνη σε πρακτικές μεθόδους χωρίς τη χρήση φαρμάκων... Για αυτό το λόγο άλλωστε συμμετέχω σε αυτό το forum.
Πιστεύω ότι ο καθένας μας με τις εμπειρίες του μπορεί να βοηθήσει κάποιον άλλον να λύσει το πρόβλημά του.

angela
29-04-07, 09:23
Ο γιατρός αυτός είναι περισσότερο ομοιοπαθητικός και είναι κατά των κλασσικών φαρμάκων που κάνουν περισσότερο κακό παρά καλό!!!
Τώρα ναι ... η τεράστια απόσταση είναι ένα προβλημα :lol:

Μαρια Στυλιανακη
30-04-07, 00:03
δεν ανέφερα τα κριθαρένια και γενικά τα παξιμάδια τα σκούρα. (όχι φρυγανιές)
Έχω δεί παιδιά που έχουν μάθει και τα τρώνε σαν μπισκότο...
τα πιπιλάνε και τα τρώνε σιγά σιγά.
μπορείτε να τα βρέχετε λίγο για να μουλιάσουν.
φυτικές ίνες είναι αυτό που χρειάζονται όλοι που είναι δυσκοίλιοι... (επιμένω εγώ :) )

Δημήτρη δοκίμασες να της βάζετε στο φαγητό λίγο κριθαρένιο παξιμάδι μουλιασμένο? αν το ανακατέψεις δεν θα το καταλαβαίνει κιόλας σε περίπτωση που δεν της αρέσει σκέτο...

οπωσδήποτε πάντως δοκίμασε να βάλεις στο φαγητό αυτά της φύτρο, τον φλοιό σιταριού που είναι σκέτος. είναι πολύ μικρά κομματάκια, δεν είναι ολόκληρα σπόρια ή κάτι τέτοιο.
με όλα αυτά αυξάνεται ο όγκος, και μαλακώνουν τα κακά. βγαίνουν πιό γρήγορα αλλά και πιό εύκολα.

IRINI
30-04-07, 12:29
δεν ανέφερα τα κριθαρένια και γενικά τα παξιμάδια τα σκούρα. (όχι φρυγανιές)
Έχω δεί παιδιά που έχουν μάθει και τα τρώνε σαν μπισκότο...
τα πιπιλάνε και τα τρώνε σιγά σιγά.
μπορείτε να τα βρέχετε λίγο για να μουλιάσουν.
φυτικές ίνες είναι αυτό που χρειάζονται όλοι που είναι δυσκοίλιοι... (επιμένω εγώ :) )

Δημήτρη δοκίμασες να της βάζετε στο φαγητό λίγο κριθαρένιο παξιμάδι μουλιασμένο? αν το ανακατέψεις δεν θα το καταλαβαίνει κιόλας σε περίπτωση που δεν της αρέσει σκέτο...

οπωσδήποτε πάντως δοκίμασε να βάλεις στο φαγητό αυτά της φύτρο, τον φλοιό σιταριού που είναι σκέτος. είναι πολύ μικρά κομματάκια, δεν είναι ολόκληρα σπόρια ή κάτι τέτοιο.
με όλα αυτά αυξάνεται ο όγκος, και μαλακώνουν τα κακά. βγαίνουν πιό γρήγορα αλλά και πιό εύκολα.

ΚΑΛΗΜΕΡΑ
Μαρια που τα βρισκει κανεις αυτα τα φυτρο????Αντιμετωπιζουμε και μεις αναλογο προβλημα με το μικρο χωρις να εχουμε κληρονομικο.

ΔΗΜΗΤΡΗ !!!!!!!!εμας μας εχουν βοηθησει καπως τα κορν φλεικς(μη φανταστεις κατι θεαματικο απλως οταν εχει να κανει 4 ημερες κακα οταν φαει μπορει να παει πιο γρηγορα) οπως επισης και ο τραχανας τον οποιο μαγειρευω με γαλα και ο μικρος τον τρωει πολυ και τα γιαουρτια.Επισης συνοδευω ολα τα φαγητα του με ντοματα με λαδακι ενω σε πολυ δυσκολες ημερες πολτοποιουσα μελιτζανα κολοκυθακι και ντοματα τα εκανα νοστιμοτατη σαλτσα και την εβαζα ειτε στα μακαρονια ειτε την εκανα πατσιτσιο χωρις κιμα μονο με λαχανικα.Το ρυζι το εχουμε σχεδον κομμενο και μονο κανενα σπανακορυζο οχι πολυ συχνα.Ωστοσο δεν μπορω να ελεγξω το φαγητο του παιδικου.Μπορει να εχω το μενου αλλα δεν μπορω να τους επιβαλω ειδικη διατροφη για το μικρο και προσπαθω στο σπιτι στα υπολοιπα γευματα.

demi
30-04-07, 13:28
Συμφωνω με την Μαρια και προσθετω οτι τα ALL BRAN τα μπαστουνακια εχουν καλυτερα αποτελεσματα και αν πιεις και μπολικο νερακι..τρεχεις.
ωστοσο ομως συμβουλευτειτε καποιον γιατρο.δεν ειναι παραξενο που κανετε ολα τα γιατροσοφια και δεν παει τουαλετα το παιδι???

Polina
30-04-07, 13:48
και τα χόρτα καλά είναι αν τα τρώει. Μόνο σε εμένα δεν πιάνουν!! τόσα χόρτα έφαγα συν τα ακτινίδια και τίποτα...

Sofia
30-04-07, 13:48
Για να βοηθήσουν τα ALL BRAN και τα συναφή πρέπει να τρώγονται συστηματικά (μια φορά κάθε μέρα). Αλλιώς δεν κάνουν τίποτα. Πάντως εμένα ακόμη και αυτό δεν με βοήθησε.
Επίσης για τις φακές θα συμφωνήσω ότι μάλλον τα κάνουν τα πράγματα χειρότερα και δεν βοηθάνε...

ΔημήτηςΧ
10-05-07, 22:18
Συμφωνω με την Μαρια και προσθετω οτι τα ALL BRAN τα μπαστουνακια εχουν καλυτερα αποτελεσματα και αν πιεις και μπολικο νερακι..τρεχεις.
ωστοσο ομως συμβουλευτειτε καποιον γιατρο.δεν ειναι παραξενο που κανετε ολα τα γιατροσοφια και δεν παει τουαλετα το παιδι???

demi, τα γιατροσόφια μας τουλάχιστον δεν επιβαρύνουν την υγεία του παιδιού. Αν θυμάμαι καλά, έχω γράψει παραπάνω ότι τον πρώτο καιρό πήγαμε στην παιδίατρο χωρίς κανένα αποτέλεσμα. Όχι μόνο δεν είχαμε αποτελέσματα αλλά μας έδωσε και φάρμακα. Η δυσκοιλιότητα δεν αντιμετωπίζεται με φάρμακα. Όμως, η τακτική των γιατρών σχετικά με τη χορήγηση φαρμάκων είναι γνωστή...
Τα πάντα θυσιάζονται στο βωμό του κέρδους.

Polina
11-05-07, 09:01
δημήτρη επειδή και εγώ κατά καιρούς αντιμετωπίζω πρόβλημα - και στην παρούσα φάση- εφάρμοσα το εξής: 1-2 ακτινίδια και 2-4 αποξηραμένα βερίκοκα - δαμάσκηνα! Σε μένα αυτό μόνο πιάνει...αλλιώς όλα τα υπόλοιπα που δοκίμασα (παξιμάδια, χόρτα, λαχανικά) δεν έκαναν τίποτα.

Μαρια Στυλιανακη
11-05-07, 10:29
Θα ήθελα να σημειώσω ότι ότι αλλαγές κάνετε στην διατροφή, πρέπει να είναι σταδιακές και με μικρές ποσότητες στην αρχή.
Δηλαδή εάν ένα παιδάκι ( ή και ενήλικας) φάει ξαφνικά μια μερίδα allbran ή άλλα δημητριακά ή ψωμί μαύρο, όταν δεν έχει ξαναφάει, μπορεί αυτό να προκαλέσει αέρια ή άλλα γαστρεντερικά, απλώς επειδή το σύστημα δεν το έχει συνηθίσει ακόμα.
λίγο λίγο δηλαδή.
Έψαξα για το πίτουρο σίτου, που είναι σε νιφάδες και δεν το έχει πιά εδώ στην Ελλάδα,... στην αλλατίνη που ρώτησα έχουν μόνο το πίτουρο βρώμης - που απο ότι ξέρω είναι το all bran.
Είναι κρίμα γιατί το πίτουρο σίτου, το βάζεις στα φαγητά κιόλας. (σε αλμυρά, και γλυκά, κέικ και μπισκότα)

σε αυτά τα λίνκ μπορείτε να τα βρείτε απο γερμανία - εκεί υπάρχουν σε όλα τα σούπερμάρκετ κτλ.
http://www.medpex.de/product.do;jsessionid=LCBDLNOJKBGL?p=2519781&n=kleie-plus-weizenkleie-tabletten
http://www.medikamente24.de/product_info.php/info/p2519781_KLEIE-PLUS-Weizenkleie-Tabletten.html

http://www.apotheke-online-internet.de/product_info.php/info/p3225886_WEIZENKLEIE.html

http://www.apotheke-online-internet.de/product_info.php/info/p4083589_WEIZENKLEIE.html
http://www.apotheke-online-internet.de/product_info.php/info/p258690_FLOHSAMENSCHALEN.html
επίσης ο λιναρόσπορος λέγεται ότι κάνει πολύ καλή δουλειά, αλλά και εδώ δεν βρήκα που υπάρχει.
Γενικά, στην Γερμανία υπάρχουν καταστήματα που λέγονται drogerie όσο πολλά και τα σούπερ μαρκετ, και έχουν ράφια ολόκληρα με προιόντα φυτικά, και για δυσκοιλιότητα και για τα πάντα - θεωρούνται κάτι πολύ απαραίτητο...
εδώ ακόμα :) και φυσικά οι τιμές είναι εντελώς διαφορετικές αν δείτε κιόλας...

BIZELI
11-05-07, 10:43
Η δυσκοιλιότητα δεν αντιμετωπίζεται με φάρμακα. Όμως, η τακτική των γιατρών σχετικά με τη χορήγηση φαρμάκων είναι γνωστή...
Τα πάντα θυσιάζονται στο βωμό του κέρδους.

Συμφωνώ και επ'αυξάνω!!! Εξάλλου είναι κατα ένα μέρος και ψυχοσωματικό, όπως και το ευερέσθητο έντερο (όχι στον ίδιο βαθμό βέβαια).Διάβασε το παρακάτω Δημήτρη, είναι ενδιαφέρον:

“Μη φαρμακευτική αντιμετώπιση της δυσκοιλιότητας”
της Μελίνας Καριπίδου
(23 Απριλίου2006)

Η δυσκοιλιότητα είναι περισσότερο ένα σύνολο συμπτωμάτων παρά μια ασθένεια και αποτελεί μια από τις πιο συχνές διαταραχές του πεπτικού συστήματος. Απασχολεί άτομα όλων των ηλικιακών ομάδων, αλλά απαντάται, συχνότερα στην παιδική και την τρίτη ηλικία, ενώ παρατηρούνται διαφορές και μεταξύ των φύλων.

Τα συμπτώματα της δυσκοιλιότητας περιλαμβάνουν κενώσεις λιγότερες από 3 φορές την εβδομάδα, έντονη πίεση κατά τη διάρκεια των κενώσεων, αίσθημα ατελούς κένωσης και σκληρά κόπρανα για ένα διάστημα 3 μηνών. Οι δύσκολες κενώσεις, τα σκληρά κόπρανα ή η αδυναμία πλήρων κενώσεων σε καθημερινή βάση δε σημαίνουν δυσκοιλιότητα, άλλα κάποια δυσλειτουργία του εντέρου.

Η δυσκοιλιότητα μπορεί να οφείλεται σε ορισμένα νοσήματα ή φυσιολογικές καταστάσεις, όπως η εγκυμοσύνη, αλλά οι πιο κοινές αιτίες εμφάνισής της περιλαμβάνουν:
· Μη ισορροπημένη διατροφή και μειωμένη πρόσληψη διαιτητικών ινών
· Μειωμένη φυσική δραστηριότητα
· Αφυδάτωση
· Μειωμένη ενεργειακή πρόσληψη (υποθερμιδικές δίαιτες αδυνατίσματος)
· Λήψη ορισμένων φαρμάκων (π.χ. συμπληρώματα σιδήρου, αντικαταθλιπτικά, ηρεμιστικά, κα)
· Ταξίδια, στρες και άτακτο πρόγραμμα κενώσεων

Όλοι οι παραπάνω παράγοντες είναι τροποποιήσιμοι, για αυτό πριν μπείτε στη διαδικασία των καθαρκτικών, είναι καλό να εντοπίσετε αν κάποιος από αυτούς υπάρχει και να προσπαθήσετε να τον αλλάξετε.

Ως προς τη διατροφή, θα πρέπει αφενός να αυξηθεί η κατανάλωση τροφίμων που προάγουν την κινητικότητα του εντέρου και βοηθούν στις κενώσεις, αφετέρου να περιοριστούν τρόφιμα που πιθανώς ευνοούν τη δυσκοιλιότητα. Στην πρώτη κατηγορία ανήκουν γενικώς τα φρούτα και λαχανικά και τα προϊόντα ολικής αλέσεως, με ιδιαιτέρως ευεργετική επίδραση από το ακτινίδιο, τα δαμάσκηνα (φρέσκα και αποξηραμένα), τα σύκα (φρέσκα και αποξηραμένα) και τα δημητριακά πρωινού υψηλής περιεκτικότητας σε διαιτητικές ίνες. Στη δεύτερη κατηγορία έχουν κατηγορηθεί ότι ανήκουν η μπανάνα, τα μαγειρεμένα καρότα, το άσπρο ρύζι, τα επεξεργασμένα τρόφιμα και τρόφιμα με υψηλό ποσοστό λίπους. Επίσης, η υπερβολική πρόσληψη γάλακτος έχει συσχετισθεί με περιστατικά δυσκοιλιότητας στα παιδιά, αλλά ενδεχόμενη μείωσή του θα πρέπει να γίνεται με προσοχή και να συνοδεύεται, εάν χρειάζεται, από αντικατάσταση με αντίστοιχες διατροφικές πηγές.

BIZELI
11-05-07, 10:55
Επίσης βρήκα ένα πίνακα που λέει ποιά τρόφιμα έχουν αυτές τις περήφιμες ίνες που πρέπει να λαμβάνεις όταν έχεις δυσκοιλιότητα:

Τρόφιμο(100 γραμμάρια) Διαιτητικές ίνες(γραμμάρια)
Αμύγδαλα 12,9
Αρακάς 4,7
Βατόμουρα 6,6
Βερίκοκα ξηρά 18,1
Δαμάσκηνα 2,3
Δαμάσκηνα ξηρά 12,8
Ινδική καρύδα αποξηραμένη 21,1
Καρύδια 5,9
Κάστανα 6,1
Κουάκερ 6,8
Κουκιά ξερά κοκκινιστά 7,6
Λαχανάκια Βρυξελλών 3,8
Μπάμιες 4,5
Ρεβίθια 5,1
Φάβα 4,1
Φασόλια γιαχνί 6,9
Φασόλια γίγαντες πλακί 7,3
Χόρτα βραστά 2,6
Δημητριακά All Bran 30
Δημητριακά Bran Flakes 17,3
Δημητριακά Fruit’ n Fiber 10,1
Δημητριακά Muesli 10,5
Δημητριακά Shredded Wheat 10,1
Δημητριακά Shreddies 10,9
Δημητριακά Sultana Bran 15,5
Δημητριακά Weetabix 11,6

BIZELI
11-05-07, 10:58
τώρα παρατήρησα ότι μεγαλύτερη "δύναμη" έχει η ινδική καρύδα!!!

ilonka19
11-05-07, 11:26
Πολλές φυτικές ίνες έχουν και τα Κουακερ (νιφάδες βρώμης) http://www.elais.gr/products/quaker.jsp

Μαρια Στυλιανακη
11-05-07, 11:36
Bizeli αυτό είναι το πιό δυνατό - αλλά δεν φαινόταν καλά.
Δημητριακά All Bran 30

BIZELI
11-05-07, 12:02
ναι ναι το είδα και εγω μετά που τα ξανακοίταξα μαράκι..απλά μου έκανε πολύ εντύπωση η ινδική καρύδα γιατί εκεί που νομίζεις ότι τα χεις ψάξει όλα (όπως έχω πει έχω θέμα με το έντερο μου :lol: :lol: ) τσουυυυπ βλέπεις ότι υπάρχουν και άλλα :D

Polina
11-05-07, 12:49
χμμμ γι΄αυτό εμένα με "πιάνουν" τα βερύκοκα!! Και τα τρώω και σαν γλυκάκι είναι πολύ νόστιμα!!

Μαρια Στυλιανακη
05-06-07, 18:04
λοιπόν βρήκα στο carefour αυτά τα μπισκότα τα οποία είναι
πολύ νόστιμα, και έχουν μέσα το πίτουρο σίτου και δαμάσκηνο κτλ.

(τα είχε στην ενότητα υγειινή διατροφη- για διαβητικούς κτλ)

νομίζω είναι ότι πρέπει να έχετε πάντα μαζί αντί των άλλων μπισκότων πχ πτι μπέρ,.... (σε ταξίδια επισκέψεις παρτάκια παιδιών)

συστατικά αλεύρι σταριού 36%
πίτουρο σίτου 33% !!!!!!!!
φοινικέλαιο, αυγά, δαμάσκηνα 13%
ζάχαρη αλάτι βιταμίνες C kai B9
εισάγεται από 210 6434702.
είμαι περίεργη αν παραγγέλναμε πολλά εάν μπορούμε να κάνουμε καλύτερη τιμή απο ότι στα καρφούρ..!?.... χμμμ

αν τα δοκιμάσετε θα καταλάβετε, είναι πολύ ωραία στη γεύση.
και είναι ότι πρέπει για το έντερο - και για εμάς τους ενήλικες κιόλας.
εταιρεία
Gayelord Hauser Biscuits son de ble - pruneaux

κάποιος που να ξέρει γαλλικά να μας πεί τι σημαίνει

6 biscuits couvrent 27% de vos besoins quotidiens en fibres.
είναι το καθημερινό ποσοστό σε φυτικές ίνες? ότι καλύπτεται με 6 τέτοια μπισκότα - ?

δοκιμάστε τα, και αν σας ενδιαφέρει για στείλτε μου πμ για να το κανονίσουμε ή γράψτε εδώ λίστα.
στο καρφούρ νομίζω έκαναν 2,15 κάτι τέτοιο. (με 24 μπισκότα μέσα)

Sofia
06-06-07, 08:59
6 biscuits couvrent 27% de vos besoins quotidiens en fibres.

Σημαίνει όντως ότι με 6 μπισκότα καλύπτεται το 27% της ανάγκης μας σε φυτικές ίνες.

ΣΟΦΙΑ
06-06-07, 09:00
:shock: Μιλάς και γαλλικά συνονοματη?????????????????????

BIZELI
06-06-07, 09:01
ξέρεις και πιάνο να φανταστώ :?: :?: :D :D

Sofia
06-06-07, 09:08
Γαλικά, Αγγλικά και γερμανικά τρομάρα μου!!!
Βέβαια τα γαλικά τα μισώ και έκανα πολλά χρόνια μέχρι να πάρω το πτυχίο!!!
Πιάνο δοκίμασα να μάθω, μπιζέλι, αλλά αποδείχτηκε ότι ήμουν ανεπίδεκτη μαθήσεως...
Και μην ξεχνάμε και το μπαλέτο φυσικά... :lol: όπου με έστειλε η μαμά μου μικρή (νόμιζε η καημένη ότι είχε κανένα χαριτωμένο κοριτσάκι) αλλά με διώξαν με τις κλωτσιές!!!!

ΣΟΦΙΑ
06-06-07, 09:10
Ε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΟ ΜΠΑΛΕΤΟ ΟΝΤΩΣ ΕΙΝΑΙ ΟΞΥΜΩΡΟ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Απο ποδοσφαιρο μέχρι καράτε θα σε έκοβα σύμφωνα με τις εξομολογήσεις μας!!!!!! :wink:

Sofia
06-06-07, 09:24
Η αλήθεια είναι ότι το καράτε είναι το μόνο άθλημα που δεν έχω δοκιμάσει (ήθελα να πάω ένα φεγγάρι αλλά δεν με άφησε τότε ο μπαμπάς μου - δεν ξέρω γιατί :lol: )
Από σχεδόν όλα τα άλλα έχω περάσει... με ιδιαίτερη προτίμηση στην ενόργανη γυμναστική... όπου είχα την δυνατότητα και για πρωταθλητισμό αλλά λόγω επαρχίας ήταν δύσκολο τότε... )έπρεπε να πηγαινοέρχομαι κάθε μέρα Θεσ/ν'ικη)....

mariam
12-10-07, 23:08
Η μικρουλα μου θηλαζει αποκλειστικα, παρολου αυτα εδω και 2-3 εβδομαδες κανει τα κακα της μερα παρα μερα, και μια στις τρεις καμια φορα :(
Παλιοτερα οχι απλως καναμε καθε μερα, αλλα και ενδιαμεσα ολο και κατι της ξεφευγε :lol: απ' οτι διαβαζω εδω ετσι κανουν τα παιδακια που θηλαζουν.
Τωρα οι πανες μας κατασπρες, μονο τσισακια...
Η γιατρος μου ειπε μεχρι 3 μερες ειναι οκ και μετα βαζουμε βρεφικο υποθετο γλυκερινης :(
Στεναχωριεμαι γιατι φοβαμαι μηπως δεν κανει κακα επειδη δεν τρωει καλα...Δεν θελω να αρχισω ξενο γαλα και στην γιατρο για να μας μετρισει θα παμε απο βδομαδα οποτε δεν ξερω καθολου πως παμε απο κιλα... Ελπιζω να μην μας απογοητευσει η ζυγαρια και μπουμε στην διαδικασια να αρχισουμε συμπληρωματα.
Εσεις τι γνωριζετε για το θεμα? Μηπως θα βοηθουσε κατι με την διατροφη μου?

aglaia
13-10-07, 01:57
Η μικρουλα μου θηλαζει αποκλειστικα, παρολου αυτα εδω και 2-3 εβδομαδες κανει τα κακα της μερα παρα μερα, και μια στις τρεις καμια φορα :(
Παλιοτερα οχι απλως καναμε καθε μερα, αλλα και ενδιαμεσα ολο και κατι της ξεφευγε :lol: απ' οτι διαβαζω εδω ετσι κανουν τα παιδακια που θηλαζουν.
Τωρα οι πανες μας κατασπρες, μονο τσισακια...
Η γιατρος μου ειπε μεχρι 3 μερες ειναι οκ και μετα βαζουμε βρεφικο υποθετο γλυκερινης :(
Στεναχωριεμαι γιατι φοβαμαι μηπως δεν κανει κακα επειδη δεν τρωει καλα...Δεν θελω να αρχισω ξενο γαλα και στην γιατρο για να μας μετρισει θα παμε απο βδομαδα οποτε δεν ξερω καθολου πως παμε απο κιλα... Ελπιζω να μην μας απογοητευσει η ζυγαρια και μπουμε στην διαδικασια να αρχισουμε συμπληρωματα.
Εσεις τι γνωριζετε για το θεμα? Μηπως θα βοηθουσε κατι με την διατροφη μου?

Η μικρή σου δεν έχει δυσκοιλιότητα αν δεν ζορίζεται και αν δεν δυσανασχετεί.

Τα παιδάκια που θηλάζουν κάνουν πολλά και διαφορετικά πράγματα, δεν είναι απαραίτητο να έχουν τις ίδιες συνήθειες. Μην ανησυχείς από αυτό.
΄
Οι λίγες κενώσεις που κάνει πώς είναι από ποσότητα;

Η διατροφή σου δεν επηρεάζει.

Αν σε ανησυχεί οτιδήποτε σχετικά με το βάρος της, τότε δεν χρειάζεται να περιμένεις να έρθει το τακτικό ραντεβού για ζύγιση, πηγαίνεις πιο μπροστά.

Το θέμα του θηλασμού έχει μελετηθεί πολύ εδώ και δεκαετίες. Σχεδόν για κάθε πρόβλημα υπάρχει μία λύση και αυτή σίγουρα δεν είναι το συμπλήρωμα.

Θα ήθελα να ξέρω τις ζυγίσεις του παιδιού (γέννησης, εξόδου από την κλινική, κάθε ζύγιση μέχρι τώρα με ημερομηνία.

mariam
13-10-07, 12:26
Η συμβουλη σου θα μου ειναι πολυτιμη, την τριτη που θα παμε στην γιατρο θα σου γραψω και την καινουρια μας μετριση. Παντως οι κενωσεις ειναι καλες σε ποσοτητα, στο χρωμα μουσταρδι και αρχισαν να μυριζουν κι ολας...

Λοιπον:

Γεννηθηκε 3120
Βγηκαμε 3060
15 ημερων 3700
45 ημερων 4390
60 ημερων 4670
90 ημερων ? την τριτη

Εχεις γραψει παλαιοτερα πως με 25-30 γραμμαρια την ημερα ειμαστε καλα και αν και η τελευταια μας μετριση ηταν λιγο χαμηλη δεν το βαλαμε κατω!

aglaia
13-10-07, 13:30
Εχεις γραψει παλαιοτερα πως με 25-30 γραμμαρια την ημερα ειμαστε καλα και αν και η τελευταια μας μετριση ηταν λιγο χαμηλη δεν το βαλαμε κατω!

Κοιτάμε το συνολικό και βγάζουμε μέσο όρο, δεν απομονώνουμε τα διαστήματα παρά μόνο αν υπάρχει κάποια δραματική αλλαγή.

Πολλοί παιδίατροι εκμεταλεύονται τη φυσική κάμψη στην ανάπτυξη που έχουν τα βρέφη σε αυτή την ηλικία και λένε στη μαμά "δεν πήρε αρκετό βάρος πρέπει να ξεκινήσετε συμπλήρωμα" ενώ αν κοιτάξεις τις καμπύλες θα δεις ότι το βάρος είναι αρκετό για την ηλικία...

Πρόσεξέ το αυτό, το λένε συνήθως οι παιδίατροι που δεν περνάνε τα βάρη του παιδιού στις καμπύλες για να μην καταλαβαίνει η μαμά τι γίνεται...

katerina him.
14-10-07, 01:31
Αν και η aglaia είναι σαφώς πιο ειδική, θέλω απλά να συμπληρώσω ότι όταν υπάρχει μητρικός θηλασμός αποκλειστικά, μέχρι 7 μέρες δεν υπάρχει πρόβλημα. φυσικά αν δεν δυσανασχετεί το βρέφος.

ΔημήτηςΧ
15-10-07, 10:12

mariam, να συμπληρώσω ότι η παρατεταμένη χρήση υποθέτων γλυκερίνης και μικροκλυσμάτων κάνει το παχύ έντερο πιο "τεμπέλικο". Έτσι όσο μπορείς απέφυγέτα.
Δυστυχώς τα χρησιμοποήσαμε και εμείς την περίοδο που είχαμε το ίδιο πρόβλημα. Τις πρώτες φορές δούλεψαν καλά, στη συνέχεια όμως ήταν όλο και λιγότερο αποτελεσματικά.

mariam
15-10-07, 12:13
:cry: :cry: :cry:
Μακαρι να μην τα χρειαστουμε.

erica
15-10-07, 13:30
mariam,
το κοριτσιακι μου θήλαζε και μένα αποκλειστικά μέχρι 6 μισι μηνών (μετά της έδωσα και άλλες τροφές - ποτέ ξένο γάλα). Απο τον 3ο μήνα άρχισε να αραιώνει δραματικά τις κενώσεις. Εκανε μία φορά την εβδομάδα αλλά υπήρχαν και φορές που έκανε και 1,5 εβδομάδα να κάνει! Ευτυχώς η παιδίατρος ήξερε και μας καθησυχασε ότι είναι φυσιολογική κατάσταση για μωράκια που θηλάζουν αποκλειστικά - όσο φυσιολογική θα ήταν και να έκανε 7 φορές τη μέρα! :D
Μας είπε να της κάνουμε βρεφικό κλύσμα μόνο στην περίπτωση που την δούμε να πονάει να δυσανασχετεί και να προσπαθεί έντονα να κάνει!

Απο το άγχος μας 2 φορές το έφαγε η καημένουλα το κλυσματάκι της - και τελικά δεν το χρειαζόταν - :? , απλά εμείς είμασταν αγχωμένοι.

Ετσι πήγε η κατάσταση της - μία φορά την εβδομάδα - μέχρι που ξεκίνησε τα φρούτα - τα οποία της έκαναν δυσκοιλιότητα αρχικά (για 2 -3 εβδομάδες) και μετά ήρθε σε φυσιολογικά επίπεδα (μία την ημέρα) και συνεχίζει έως και σήμερα! :)
Νομίζω ότι είναι ανάλογη περίπτωση με την δική σου και να μην ανησυχείς!
Γι' αυτό ξανασκέψου πριν της βάλεις το υπόθετο με το πέρας 3 ημερών... Ισως να ζητήσεις και 2η γνώμη από κάποιον πιο ειδικό? :roll:

mariam
15-10-07, 15:57
Ουφ! Ξεανχωθηκα! Αφου συμβαινει και σε αλλα παιδακια που θηλαζουν αποκλειστικα...μαλλον φυσιολογικο θα ειναι!
Οπου κι αν εψαξα για κενωσεις, γραφουν οτι τα θηλαζοντα παιδια εχουν αρκετες την ημερα, αυτα λενε οι "επιστημονες". Καλα που υπαρχει και το parents,για να μιλησει η εμπειρια γιατι απο τα γραπτα σωθηκαμε...
Ευχαριστω για ακομη μια φορα τους συνφορουμιστες μου :D :D :D

mariam
18-10-07, 11:09
Επανερχομαι για να γραψω την νεα μας ζυγιση

Γεννηθηκε 3120
Βγηκαμε 3060
15 ημερων 3700
45 ημερων 4390
60 ημερων 4670
90 ημερων 5320

Συνολο απο την ημερα που βγηκαμε απο το μαιευτηριο 2260 δηλαδη 25 γραμμαρια την ημερα.

Η παιδιατρος δεν ειπε κουβεντα για συμπληρωματα κλπ μονο με ρωτησε αν εχω αρκετο γαλα και αν τρεφομαι σωστα, και αρκεστηκε στις απαντησεις μου.

Συνεχιζουμε λοιπον κανονικοτατα τον αποκλειστικο θηλασμο.

ΑΓΛΑΙΑ αν εχεις να προσθεσεις κατι ευχαριστως!!!

Vaspy
23-11-07, 10:32
Κορίτσια κι εγώ έχω αυτό το πρόβλημα με την μπεμπούλα μου. Τη θηλάζω αποκλειστικά και μέσα σ' ένα μήνα έκανε πέντε φορές κακάκια της. Και όσο περνάει ο καιρός τα κάνει όλο και πιο σπάνια. Σήμερα κλείνει οχτώ μέρες λευκής πάνας.
Παρόλα αυτά είναι πολύ καλοδιάθετη και δεν μου δείχνει οτι την ενοχλεί κάτι. Γι' αυτό δεν ανησυχώ τόσο πολύ.

Μαράκι
12-12-07, 09:49
καλημέρα κορίτσια

Τη δυσκοιλιότητα σε νεογέννητα, που δεν θηλάζουν, πώς την αντιμετωπίζουμε, με αλλαγή γάλατος??και πότε εννοούμε δυσκοιλιότητα?

jodido
12-12-07, 10:22
Μαράκι αν και εμείς αντιμετωπίσαμε πρόβλημα δυσκοιλιότητας λίγο αργότερα δηλαδή στους 4 μήνες που σταματήσαμε τον θηλασμό, πρέπει να ρωτήσεις τον παιδίατρο σου πως να το αντιμετωπίσεις. Σύμφωνα με τον δικό μου παιδίατρο επεμβαίνουμε μετά απο 3 μέρες είτε με βρεφικό κλισματάκι είτε με οτιδήποτε άλλο. Κάποιες φορές τον βοηθούσα βάζοντας του ελαιόλαδο στον πρωκτό με μπατονέτα. Κάποια φίλη μου, μου είπε ότι ο παιδίατρος της άλλαξε γάλα.
Ο δικός σου παιδίατρος τί λέει;

Μαράκι
12-12-07, 10:26
Εμείς ευτυχώς δεν έχουμε τέτοιο πρόβλημα γιατί το μωράκι μας είναι 7μιση.Ρωτάω για μιας φίλης μου το μωράκι που με παρακάλεσε να θέσω το ερώτημα...η γιατρός τους τους προτείνει αλλαγή γάλατος, αλλά η αλλαγή προκάλεσε αναγωγές με αποτέλεσμα να το ξαναλλάξουν σε αντιαναγωγικό γάλα, αντιμετωπίστηκε η δυσκοιλιότητα αλλά το αντιαναγωγικό πέφτει βαρύ στο στομαχάκι του παιδιού και πονάει..επέστρεψαν στο αρχικό γάλα, και επανήλθε η δυσκοιλιότητα!!!!

Υ.Γ. είπε κανείς κάτι για την σημασία του μητρικού γάλατος?? :wink: :wink:

jodido
12-12-07, 11:12

Τι εννοείς με αυτό; Γιατί εγώ δεν μίλησα καθόλου για την σημασία του μητρικού γάλακτος. Είπα απλά ότι αντιμετωπίσαμε το πρόβλημα αργότερα, απο ότι νεογέννητο, γιατί θηλάζαμε

evita
12-12-07, 11:29
Μήπως να δοκίμαζε να του έδινε λίγο χαμομηλάκι ανάμεσα στα γεύματα;
Το λεώ γιατί η λήψη υγρών βοηθάει στη δυσκοιλιότητα και αφού δεν θηλάζει μπορεί πιστεύω να πιει χαμομήλι.

Μαράκι
12-12-07, 11:45

Τι εννοείς με αυτό; Γιατί εγώ δεν μίλησα καθόλου για την σημασία του μητρικού γάλακτος. Είπα απλά ότι αντιμετωπίσαμε το πρόβλημα αργότερα, απο ότι νεογέννητο, γιατί θηλάζαμε

αυτό λέω και εγώ καλή μου!! πόσο σημαντικό είναι το μητρικό γάλα...γιατί και εγώ που δεν κατάφερα να θηλάσω (πονεμένη ιστορία!!) είχα τα ίδια προβλήματα με δυσκοιλιότητα, αναγωγές κλπ κλπ...και πιστεύω ότι με το μητρικό γάλα δεν θα είχα τέτοια προβλήματα!! Υπερθεματίζω τη σημασία του μητρικού γάλατος!!

Vaspy
12-12-07, 13:12
Μαράκι καλημέρα,
απ' ότι μου έχει πει η παιδίατρός μου κάποια γάλατα προκαλούν δυσκοιλιότητα. Υπάρχουν βέβαια κάποια άλλα ειδικά γι' αυτό το πρόβλημα.
Όσο για τη συχνότητα των κενώσεων, στα νεογέννητα που δε θηλάζουν, δεν μπορώ να είμαι σίγουρη γιατί εμείς που θηλάζουμε ακόμα είμαστε ικανοποιημένοι και με μια φορά την εβδομάδα.
Καλύτερα βέβαια να ρωτήσεις τον παιδίατρό σου.

annastasia
12-12-07, 16:01
Εμείς ευτυχώς δεν έχουμε τέτοιο πρόβλημα γιατί το μωράκι μας είναι 7μιση.Ρωτάω για μιας φίλης μου το μωράκι που με παρακάλεσε να θέσω το ερώτημα...η γιατρός τους τους προτείνει αλλαγή γάλατος, αλλά η αλλαγή προκάλεσε αναγωγές με αποτέλεσμα να το ξαναλλάξουν σε αντιαναγωγικό γάλα, αντιμετωπίστηκε η δυσκοιλιότητα αλλά το αντιαναγωγικό πέφτει βαρύ στο στομαχάκι του παιδιού και πονάει..επέστρεψαν στο αρχικό γάλα, και επανήλθε η δυσκοιλιότητα!!!!

Μαράκι... το μωράκι σου είναι 7μιση μηνών σωστά; Τα φρούτα τα έχει ξεκινήσει;

Μαράκι
13-12-07, 08:51

Αναστασία μου, αναφερόμουνα στο μωράκι μιας φίλης μου που με παρακάλεσε να θέσω το ποστ.Εμείς δεν έχουμε τέτοιο πρόβλημα, τρώει πια και κρεατάκι και όλα...για το νεογέννητο μιλούσα :lol:

annastasia
13-12-07, 11:12

Αναστασία μου, αναφερόμουνα στο μωράκι μιας φίλης μου που με παρακάλεσε να θέσω το ποστ.Εμείς δεν έχουμε τέτοιο πρόβλημα, τρώει πια και κρεατάκι και όλα...για το νεογέννητο μιλούσα :lol:

Ε με το μπαρδόν τότε... δεν αντελήφθην!!! :roll: :roll: :D

Sofia
14-12-07, 10:51
Λοιπόν, θα μιλήσει η καμμένη από την δυσκοιλιότητα....
Καταρχήν δυσκιλιότητα (αν κατάλαβα καλά από τις ερωτήσεις του παιδιάτρου) θεωρείται (όταν το παιδί τρέφεται με ξένο γάλα) όταν το μωρό δεν ενεργείται τουλάχιστον 1 φορά το 24-ωρο.
Επίσης όταν τα κακά είναι σκληρά και βγαίνουν δύσκολα (θέμα που πιάσαμε πρωί-πρωί!!!!)
Εμείς το αντιμετωπίσαμε αρχικά (κομπογιαννίτικα και κατόπιν δικής μου πρωτοβουλίας και όχι του γιατρού - το τονίζω) με χαμομήλι .... δηλαδή του έφτιαχνα το γάλα αλλά αντί να το φτι΄χνω με νερό το έφτιαχνα με βρασμένο χαμομήλι. Αυτό βοηθάει μεν ... αλλά δεν είναι και μόνιμη λύση...
Κατόπιν συμβουλής του γιατρού αλλά ξαμε γάλα και από frisolac πήγαμε σε almiron Omneo 1, το οποίο και μας έσωσε....
Έκτοτε ο μικρός είναι μια χαρά....
Στην αρχή αντιμετωπίσαμε κι εμείς πρόβλημα με γουλίτσες-παλινδρομήσεις κ.τ.λ. αλλά μετά από κανα μήνα το συνίθησε και όλα καλά....
Το κόλπο με την μπατονέτα και το λαδάκι το κάναμε κι εμείς (στην έσχατη των περιπτώσεων) αλλά προτιμώ να το αποφεύγω γιατί έχω ακούσει ότι με τέτοιες μεθόδους και άλλα παρόμοια (κλύσματα κ.τ.λ.) αδρανεί το έντερο.
(κάτι τέτοια μου έκανε κι εμένα η μαμά μου και ακόμη και τώρα είμαι δυσκοίλια!!!!)

eleni^^
29-02-08, 17:07
to egrapsa k se kapoio allo post,eimai kainouria sto site k den exw egklimatistei akoma.i mpempa mas zorizete k disanasxetei otan kanei kaka tis kokkinizei k nomizw tha skasei.enw den exei perasei kamia mera na min exei kanei toulaxiston mia fora k ta kaka tis einai malaka ekeini zorizete k egw agxonomai.thilazw apoklistika k eimaste molis 25 imerwn.kserei kaneis na mou pei ti symvainei? :roll:

Olg@
29-02-08, 17:11
to egrapsa k se kapoio allo post,eimai kainouria sto site k den exw egklimatistei akoma.i mpempa mas zorizete k disanasxetei otan kanei kaka tis kokkinizei k nomizw tha skasei.enw den exei perasei kamia mera na min exei kanei toulaxiston mia fora k ta kaka tis einai malaka ekeini zorizete k egw agxonomai.thilazw apoklistika k eimaste molis 25 imerwn.kserei kaneis na mou pei ti symvainei? :roll:

Αν είναι μαλακά τα κακάκια της δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα ... λίγο πολύ όλα ζορίζονται και κοκκινίζουν τα καημενούλια .... παίζει ρόλο που είναι ξαπλωμένα και δεν τα βοηθάει η βαρύτητα :lol: !!!

Anna135
04-03-08, 17:55
λοιπον το δικο μου προβλημα ειναι τελειως διαφορετικο απο οσα διαβασα μολις τωρα ογιος μου[14χρ]κανενα προβλημα η χριστιανα [71/2μην] κανει κακα μονο αν ανοιξουμε τη πανα και σηκωσουμε ταποδαρακια ποτε επανω της πρωι-βραδυ αλλιως ποναει εχει αερια και κλαιει αλλα πανω της δεν κανει

Spiroulina
13-03-08, 10:30
Καλημερα!
Το μωρακι μου ειναι 42 ημερων και εδω και τρεις μερες δεν μπορει να κανει κακα...Αποτελεσμα ειναι να γκρινιαζει και να εχει ασχημη διαθεση.Επειδη εχει ξανασυμβει,η παιδιατρος μου προτεινε να του βαλω βρεφικο υποθετο οπως και εκανα.Υπαρχει ομως αλλη λυση εκτος απ'αυτη? :D

bizoudaki
13-03-08, 11:39
Εμεις οταν δεν κανουμε κακα οχι απλα εχουμε ασχημη διαθεση αλλα "κατεβαζουμε τον διακοπτη", μας αγνοει τελειως και μπορει να το ριξει και στον υπνο για να ξυπνησει κοκκινη απο το ζορι και κλαιγοντας.

Αν θηλαζεις φαε κατι που να το διευκολυνει πχ δημητριακα, κολοκυθακια (δυστυχως θερμοκηπιου αυτην την εποχη).

Ο παιδιατρος μολις σαραντισα και σταματησαν τα λοχεια μου ειπε να κοψω τον σιδηρο που επαιρνα. Οντως το βοηθησε το μωρακι.

Τελος ανακαλυψα οτι τα "κανει" πιο ευκολα οταν την εχω αγκαλιτσα με την πλατη της να ακουμπαει στο στηθος και την κοιλια μου, δηλαδη κανω την σεζλονγκ για το μωρο, και της ζεσταινω με το χερι μου την κοιλιτσα.

Καλη επιτυχια :P

myrto
13-03-08, 12:52
Αν θηλάζεις μην ανησυχείς και μια φορά την εβδομάδα να τα κάνει είναι φυσιολογικό...΄καλύτερα να αποφύγεις τα υπόθετα ή μικροκλίσματα γιατί δημιοργείται ένας φαύλος κύκλος, τα συνηθίζει ο οργανισμός και γίνονται απαραίτητα για να ενεργηθεί...σύμφωνα με την παιδιατρο μου αυτά.

cleo
13-03-08, 13:09
Το ίδιο πρόβλημα είχαμε και εμείς και μάλιστα για αρκετό διάστημα.
Θήλαζα αποκλειστικά και προσπαθούσα να τρώω πράγματα για να τη διευκολύνουν. Είχα τρελλαθεί με τα δαμάσκηνα, τα ακτινίδια, τα πορτοκάλια και διάφορα άλλα...
Αλλά αποτέλεσμα ουσιαστικό δεν υπήρξε.
Οπότε, αναγκαστικά, ήμασταν "υποχρεωμένοι" να διευκολύνουμε την μπέμπα.
Της λυγίζαμε τα ποδαράκια στην κοιλιά και η καημένη προσπαθούσε να σφιχτεί. Κάποιες φορές υπήρχε αποτέλεσμα, άλλες όχι. Οταν περνούσαν δύο μέρες και δεν είχε ακόμη ενεργηθεί, βάζαμε θερμομετράκι, με τα πόδια λυγισμένα πάνω και, συνήθως, είχε αποτέλεσμα. Μας το είχε πει και η γιατρός να το κάνουμε. Ταλαιπωρούταν, αλλά όταν έβγαιναν τα κακάκια (δεν ήταν σφιχτά, πράγμα που θα σήμαινε πως το μωράκι είχε δυσκοιλιότητα) έβλεπες την ανακούφιση στο πρόσωπό της. Είχαμε για καλού και για κακού ένα βρεφικό κλισματάκι σε περίπτωση που περνούσαν τρεις ημέρες και δεν τα είχε καταφέρει, αλλά προσπαθούσα να το αποφύγω -όσο αθώο και να είναι έχει το... φαρμακάκι του- και τελικά δεν το χρησιμοποίησα. Δοκιμάσαμε να πίνει και λίγο χαμομηλάκι, που υποτίθεται ότι μπορεί να βοηθήσει, αλλά και πάλι ιδιαίτερα αποτελέσματα δεν υπήρξαν.
Το πρόβλημα, με μικρά διαλείμματα κράτησε αρκετούς μήνες, μέχρι τον τέταρτο περίπου, και λύθηκε οριστικά γύρω στον πέμπτο, όταν άρχισαν οι κρέμες και οι φρουτόκρεμες. Τώρα, δεν την προλαβαίνουμε...
Υπομονή...

SophiaT
13-03-08, 13:39
Αν θηλάζεις μην ανησυχείς και μια φορά την εβδομάδα να τα κάνει είναι φυσιολογικό...΄καλύτερα να αποφύγεις τα υπόθετα ή μικροκλίσματα γιατί δημιοργείται ένας φαύλος κύκλος, τα συνηθίζει ο οργανισμός και γίνονται απαραίτητα για να ενεργηθεί...σύμφωνα με την παιδιατρο μου αυτά.

Συμφωνω με τη myrto. Γενικα σε αυτη την ηλικια αν ενεργειται το μωρο καθε 3-5 μερες ειναι φυσιολογικο και δεν θεωρειται δυσκοιλιοτητα. Ετσι τουλαχιστον μας ελεγαν εμας.
Η δικια μου μεχρι το τελος του 3ου μηνα περιπου εκανε κακακια της μερα παρα μερα και καμια φορα καθε τρεις μερες περιπου. Απο τον 4ο μηνα και μετα αρχισε να ενεργειται καθημερινα.

eleni^^
22-03-08, 18:03
Δηλαδη το οτι το παιδι ζοριζεται κ "βασανιζετε" να κανει κακα του δεν ειναι ανυσηχιτικο ε? το παθαινουμε πρωτη φορα ,εχει να ενεργηθει 2 ημερες αλλα δε κοιμομαστε τα βραδυα απο τους ηχουσ που βγαζει οταν ζοριζεται στον υπνο της ή απο τις τσιριδες που παταει ανα τακτα διαστηματα..τι να πω..ελπιζω να κανει αμεσα γιατι δε μπορω να βλεπω το παιδι μου να υποφερει κ να μη μπορω να το βοηθησω :cry: :cry:

πιγκουινακι
23-03-08, 23:11
είχαμε παρόμοιο πρόβλημα όταν ο αλέξης ήταν μωρό και μας βοήθησε πολυ
ενα γάλα που μας σύστησε ο παιδίατρος. η μάρκα είναι novalac αλλα επειδή έχουν περασει 7 χρόνια δε θυμαμαι ποιο απο τα novalac ήταν( ήταν ειδικό για τέτοιες περιπτώσεις). στο φαρμακείο θα ξέρουν να σας πουν.

LENAV
25-03-08, 23:11
Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα είχαμε και εμείς.
Τώρα πίνουμε novalac IT No 1.
Είμαστε λίγο καλύτερα. Κάνει τα κάκα του, χωρίς να κρατάμε τα ποδαράκια του, μια φορά τη μέρα ή μια φορά στις δυο μέρες.

eleni^^
29-03-08, 14:31
θηλαζω αποκλειστικα κ εδω κ μονο δυο μερες η μπεμπα δεν εχει κανει κακα της ενω της προηγουμενες ημερες εκανε εστω μια φορα την ημερα,διαβαζω πως ειναι φυσιολογικο σε παιδακια που θηλαζουν αποκλειστικα επισης ομως διαβασα
[b]:Η μικρή σου δεν έχει δυσκοιλιότητα αν δεν ζορίζεται και αν δεν δυσανασχετεί. [b]
δυσυχως η δικη μου μπεμπα ζοριζεται δυσανασχετει κ παταει κ καμια τσιριδα.απο χτεσ το βραδυ μαλιστα ζοριζεται κ να θηλασει κ στα 5 λεπτα παταει τα κλαμματα πεταει χερια κ τεντωνει ποδια,κοκκινιζει κ σταματαει να τρωει :( ετσι εχουμε κ λιγοτερες βρεγμενες πανες...τη λυπαμαι την καιμενουλα μου βασανιζεται... :cry: :cry:

Sophia D
29-03-08, 18:04
Eleni mipos to moro sou exei kolikous kai den exei sxesi me duskoiliotita? Ta idia kanei kai i dikia mas kathe apogeuma...tsirizei..xtupaei ta podia ths..exei aeria kai klaei sunexeia alla den einai duskoilia ! Sinithos ta morakia se authn thn hlikia exoun ponakia...malista lene ta mora pou thilazoun exoun ligoterous kolikous!

eleni^^
29-03-08, 18:18
το απογευμα ειναι η αγαπημενη τησ ωρα να τα κανει αυτα :cry: Δυστυχως δε μπορω να κανω κ τπτ να τη βοηθησω,με ανυσηχει που απο τον πονο δε τρωει :cry:

butterfly
29-03-08, 18:59
Eleni mipos to moro sou exei kolikous kai den exei sxesi me duskoiliotita? Ta idia kanei kai i dikia mas kathe apogeuma...tsirizei..xtupaei ta podia ths..exei aeria kai klaei sunexeia alla den einai duskoilia ! Sinithos ta morakia se authn thn hlikia exoun ponakia...malista lene ta mora pou thilazoun exoun ligoterous kolikous!
Μπορεί να ισχύει το ίδιο κ για μωράκι 3,5 μηνών; Η δικιά μου μπέμπα, ενώ μερικές φορές κάνει κακά κανονικά ως κ 3 φορές τη μέρα [όχι τόσο συχνό φαινόμενο πια, το συνηθισμένο είναι 1-2 φορές] χωρίς ιδιαίτερο ζόρι, άλλες χτυπιέται, κοκκινίζει, κλαίει, τσιρίζει, τεντώνεται... Πίνει μόνο γαλατάκι μαμάς κ δεν τρώω μπρόκολο/λάχανο/όσπρια κλπ συνομοταξία. Θεωρείται δυσκοιλιότητα αυτό ή όχι;

annastasia
31-03-08, 11:51
Κορίτσια... μάλλον μιλάμε για κολικούς... :?
Δοκιμάστε ρόφημα γλυκάνισο (περνάει στο γάλα και διευκολύνει), κρατήστε τα ποδαράκια τους ψηλά για να βοηθηθούν να κάνουν κακά ή να αεριστούν και προσέξτε λίγο τι τρώτε μήπως και τα πειράζει κάτι... (αποφύγετε φαγητά που προκαλούν αέρια) :wink:
Υπομονήηηη.... (Βολτίτσες στο σπίτι με τα ποδαράκια ψηλά)
:wink:

mami
06-04-08, 11:23
Η μπεμπούλα μου μέχρι τώρα δεν είχε κανένα πρόβλημα ... σφιγγόταν μεν και υπέφερε και από κολικούς αλλά ... εν τέλει... έκανε κακάκια 1-2 φορές την ημέρα (σημεωτέον τρέφεται αποκλειστικά με θηλασμό)!!!

Και ξαφνικά εδώ και 3 μέρες ...καθόλου κακά !!!!
Τσίσα κανονικά...αλλά από κακάκια τίποτα !!!
Τι κάνουμε σ'αυτές τις περιπτώσεις;

marilena.s
06-04-08, 11:38
Κι εγώ θυμάμαι οτι ο μικρός μου έγινε δυσκοίλιος περίπου 3 μηνών, τοσο που προσπαθούσε και σφιγγόταν μεχρι που κοκκίνιζε το καημένο και τρέχανε τα μάτια του!!! Αλλά του είχα ήδη ξεκινήσει και ξένο γαλα μαζί με το θηλασμό και έτσι ο παιδίατρος μου σύστησε να το αλλάξω με κάποιο άλλο ειδικό για δυσκοιλιότητα. Επίσης για την πολύ μεγάλη ανάγκη μου είχε δώσει και υπόθετα γλυκερίνης.
Αν όμως το θηλάζεις μόνο όπως λές, δεν θα έπρεπε να είναι δυσκοίλιο. Το μητρικό γάλα λένε πως έχει αντίθετα αποτελεσματα.
Πάρε καλύτερα τον παιδίατρο και ρωτα τον, μήπως πρέπει εσύ να αλλάξεις κάτι στη διατροφή σου.
Αντε και καλό κουράγιο!!! :wink:

Nantia
06-04-08, 11:44
Η δικια μου απο την ωρα που γεννηθηκε ηταν δυσκοιλια εκανε ανα 3- 4 μερες (το πουλακι μου) Πριν χρησιμοποιησεις κλυσματα (για βρεφη) μια πρακτικη μεθοδος ειναι μια μπατονετα με λιγο λαδακι........πιστεψε με θα φερει αποτελεσματα αμεσα.......... :D

annastasia
06-04-08, 12:13
Mami... τη βλέπεις και "ζορίζεται" τη μικρή; Από κέφια είναι καλά; Σε ρωτάω γιατί το μητρικό γάλα είναι πιο αφομιώσιμο και πολλές φορές αποβάλλεται ελάχιστα.
Σπανίως βέβαια, μπορεί να φέρει δυσκοιλιότητα το μητρικό γάλα. Δοκίμασε να πιείς εσύ κανένα χαμομήλι να "περάσει" στη μικρή από το γάλα σου. Ή τελοσπάντων οτιδήποτε άλλο είναι πιο... "ενεργητικό"! :wink:

ΑΡΙΑΔΝΗ
07-04-08, 13:05
eleni, τουλάχιστον δεν είσαι μόνη. Το ίδιο ακριβώς θεματάκι έχουμε κι εμείς. Και είναι πράγματι δύσκολο να το ακούς το καυμένο να βγαζει όλους αυτούς τους ήχους δυσφορίας... :(

athina_m
07-04-08, 13:29
καλημερα κοριτσια ο μπεμπης μου οσο θηλαζα εκανε κακα μετα απο καθε γευμα, μετα τον θηλασμο ζοριζοτανε και του εδωσα και εγω το novalac it με το οποιο εστρωσε και εκανε κακα 2 φορες την μερα τωρα που αρχισε τα φρουτα ζοριζεται πολυ και μερικες φορες τον βοηθαω (βουταω μια μπατονετα σε ελαιολαδο και τριβω λιγο τον ποπο του και μεσα σε 5 λεπτα κανει κακα.)

ΜΑΡΙΑ30
07-04-08, 14:45
mami,

είχα το ίδιο πρόβλημα και εγώ.
Όμως, παρατήρησα ότι όταν μου συνέβαινε εμένα μετά από μια μέρα συνέβαινε και στη μικρή.
Μήπως παίρνεις σίδηρο ακόμα? Μου είχε συστήσει η παιδίατρος να μιλήσω με το γυναικολόγο και καλύτερα να τον σταματήσω για να μη δυσκολεύεται το παιδί.
Όταν έβλεπα κάτι τέτοιο, προσπαθούσα να τρώω πράγματα που θα τη βοηθήσουν΄.
Μάλλον η Αγλαϊα κάτι θα ξέρει.

Μαμά του Ωρίων
07-04-08, 14:59
Δηλαδη το οτι το παιδι ζοριζεται κ "βασανιζετε" να κανει κακα του δεν ειναι ανυσηχιτικο ε? το παθαινουμε πρωτη φορα ,εχει να ενεργηθει 2 ημερες αλλα δε κοιμομαστε τα βραδυα απο τους ηχουσ που βγαζει οταν ζοριζεται στον υπνο της ή απο τις τσιριδες που παταει ανα τακτα διαστηματα..τι να πω..ελπιζω να κανει αμεσα γιατι δε μπορω να βλεπω το παιδι μου να υποφερει κ να μη μπορω να το βοηθησω :cry: :cry:

μπορείς να το βοηθήσεις
κάνεις τα ποδαράκια του σαν να κάνει ποδηλατάκι
κάνεις μασαζάκι στην κοιλίτσα με κυκλικές κινήσεις σαν τον δείκτη του ρολογιού απ τον αφαλό και προς τα έξω
το κρατας απ τα μπουτάκια του σε καθιστή θέση με την πλάτη του στο στήθος σου ώστε να ανεβαίνουν ψηλά τα ποδαράκια και να πιέζεται ελαφρώς η κοιλίτσα
του δίνεις να πιεί χαμομήλι πολύ αραιό

αυτά σας τα λέω δοκιμασμένα όλα
ο δικός μας αρχικά έκανε κακά του κάθε 2-3 μέρες...
τώρα έχει μπει σε σειρά και κάνει κάθε μέρα... κι αν κάνει δυο φορές τη μέρα κάνουμε και πάρτυ :lol:
το μόνο που θα προσέξετε είναι αν θηλάζετε για το χαμομήλι και το μπιμπερό, ρωτήστε την Αγλαΐα :)

eleni^^
07-04-08, 15:23
ευχαριστω!!! θα δοκιμασω .οσο για το χαμομηλι θα το αποφυγω :D

Κυριακή
13-04-08, 18:56
Εγώ έχω αρχίσει και του δίνω μόνο πορτοκάλι για φρούτο με λίγο πατάτα και δεν έχω πλέον ιδιαιτερο πρόβλημα δυσκοιλιότητας.

sofia_nefeli
23-04-08, 13:21
Εσεις φανταζομαι εχετε μεγαλυτερα παιδακια! εχω ταλαιπωρησει αρκετα το φορουμ με τα κακα του παιδιου μου! Μεχρι τωρα ειχαν σπορακια (ειχα ανοιξει θεμα) χθες ενω αλλες μερες μπορει να εκανε κακα μεχρι και 3 φορες, εκανε 2 φορες μπαλακια σαν της κατσικας και την τριτη την ωρα που την αλλαζα ζοριζοταν αφανταστα και την πιεσα για να τα βγαλει. εκλαιγε αλλα εκανε ποολλα κακα τα οποια ομως ηταν παρα παρα πολυ σκληρα.. ειπαμε να διακοψουμε λιγο το φαγητο (η παιδιατρος) αλλα αυτο δεν το θεωρω λυση. Τι μπορω να κανω να το βοηθησω?? :cry: :cry:

ratataplan
28-04-08, 20:01
Όταν το μωράκι μας κλαίει και δυσανασχετεί και σφίγγετε για να κάνει κακά ή αέρια αυτό είναι κωλικοί. Δυσκοιλιότητα θεωρούν οι γιατροί αν όταν τελικά κάνει κακάκια και είναι σκληρά και σκούρα. Και εμένα ο μικρός μου κάνει τα ίδια. Έχει πολλά αέρια και κάνει κλαματακια ακόμα και την ώρα που κοιματε αλλά μια φορά την ήμερα τα κάνουμε και είναι μαλακά.
Πήρα αιθέριο έλαιο της weleda (Βαbυ- Bauchleinol) το οποιο ειναι για τους κολικούς από κατάστημα βιολογικών προϊόντων και του κάνω μασαζάκι στην κοιλίτσα μετα το μπάνιο κυρίως. Νομίζω ότι βοηθάει λίγο την κατάσταση.

sofia_nefeli
29-04-08, 08:41
οχι εμας δεν ειναι κολικοι! ποτε δεν καναμε κολικους και δεν κλαιει απλα οταν ειναι να ενεργηθει σφιγγεται και ζοριζεται! και αν διαβασες τα κακακια ηταν παρα πολυ στεγνα και σκληρα.αυτο εγινε μονο μια φορα.μετα σταματησα το φαγητο της και τωρα το ξανααρχιζω σταδιακα..προς το παρον ολα καλα!

Μαμά του Ωρίων
29-04-08, 09:09
sofia-nefeli
έχεις δίκιο ότι δεν είναι λύση το να σταματήσεις το φαγητό...
απλά πρέπει να αλλάξεις τις δοσολογίες στο φαγητό
παράδειγμα στη φρουτόκρεμα δε θα βάζεις μισή μπανάνα αλλά το 1/4 και θα βάζεις αντί για μισό αχλάδι, ένα ολόκληρο
(Εγώ σε περιόδους που έτσι ζορίζεται πολύ, όπως προχτες για παράδειγμα, του κόβω εντελώς την μπανάνα και του προσθέτω αχλάδι... στρώνει)

στη λαχανόκρεμα...
θα βάζεις ελάχιστη πατάτα και θα αυξάνεις το κολοκύθι και το καρότο

λαδάκι στα χορταρικά βάζεις?
νεράκι ενδιάμεσα πίνει το παιδί?
έχε υπόψη σου ότι η μη ικανοποιητική λήψη υγρών προκαλεί δυσκοιλιότητα...
αν το παιδάκι δεν πίνει νερό σκέτο, φτιάχνε πολύ αραιό χαμομήλι και δίνε του...
τα υγρά είναι πολύ απαραίτητα απ τη στιγμή που ξεκινάει το φαγητό
άκουσε με και δε θα χάσεις :wink:

sofia_nefeli
29-04-08, 09:40
αναστασια γιορταζες ε?? ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ! μπαινω μονο απο την δουλεια και δεν σου τα ειπα!
ΛΟΓΙΚΟΤΑΤΑ αυτα που λες!!το ξερω! τι να σου πω οτι μου ειπε να της βαλω υποθετο γλυκερινης?? :evil: και παλι καλα που ειχα διαβασει σχετικα εδω και δεν εβαλα!!
λαδακι της βαζω, και νερο πινει!!
ασε να δουμε πως θα παει!
επισκεψεις δεχεσαι?? που μενεις?? λεω να αλλαξω παιδιατρο! :lol: :lol:

Μαμά του Ωρίων
29-04-08, 11:01
αναστασια γιορταζες ε?? ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ! μπαινω μονο απο την δουλεια και δεν σου τα ειπα!
ΛΟΓΙΚΟΤΑΤΑ αυτα που λες!!το ξερω! τι να σου πω οτι μου ειπε να της βαλω υποθετο γλυκερινης?? :evil: και παλι καλα που ειχα διαβασει σχετικα εδω και δεν εβαλα!!
λαδακι της βαζω, και νερο πινει!!
ασε να δουμε πως θα παει!
επισκεψεις δεχεσαι?? που μενεις?? λεω να αλλαξω παιδιατρο! :lol: :lol:

σε ευχαριστώ για τις ευχές σου :D
όπως έχω πει και σε άλλο θέμα, έχω κάνει διατριβή στο θέμα "κακάκια" :lol:
νομίζω ότι τα καταφέρνω καλά με απλά πραγματάκια κι όχι κάτι φοβερό...
ας το παλέψουμε λοιπόν γιατί καλοί οι γιατροί αλλά .... :wink:

Lia
05-05-08, 11:27
Συγνώμη αν υπάρχει ήδη το συγκεκριμένο θέμα αλλά λόγω αρκετής δουλειάς δεν έχω χρόνο να ψάξω. Ίσα που μπορώ να παρακολουθήσω και το συγκεκριμένο που με απασχολεί αλλά είναι ανάγκη..... :(

Η μικρή μου έχει να κάνει κακά 3 μέρες και μόλις με πήρε η πεθερά μου τηλ. σε έξαλλη κατάτασταση ότι πονάει η κοιλιά του παιδιού και σφίγγεται και δεν μπορεί και γκρινιάζει.... Πήγε στο φαρμακείο και της είπαν να της κάνουν ένα μικρό κλυσματάκι. Εγώ για να πω την αλήθεια είμαι κατά του κλύσματος (ίσως κακώς βέβαια). Προτιμώ να προσπαθήσω με κανένα ακτινίδιο. Ο παιδίατρος μου είπε, μόλις πριν λίγο ότι αν περάσουν τέσσερις μέρες να χρησιμοποιήσω το κλυσματάκι; Καμμιά μαμά με αντίστοιχο πρόβλημα; Κάποια πιο ήπια αντιμετώπιση από το κλύσμα; :( :(

TZOYTZA
05-05-08, 11:45
Εγω πιστευω οτι δεν θα της κανει κακο να της βαλεις ενα κλισματακι να ηρεμησει λιγο το παιδακι και εγω οταν η κορη μου ηταν μικρη της ειχα βαλει αρκετες φορες παρα να την βλεπω να υποφερει!!
:wink:

Lia
05-05-08, 13:08
Επειδή για το κλύσμα έχω ακούσει -ίσως είναι απλά φήμες βέβαια- ότι αν κάνεις κλύσμα ναι μεν θα σε βοηθήσει να "βγάλεις" από μέσα σου τις ακαθαρισίες αλλά μετά το έντερο θα πάρει πάλι χρόνο να λειτουργήσει φυσιολογικά. Ίσως βέβαια αυτό να ισχύει μόνο για το κλύσμα που κάνουμε οι μεγάλοι όταν είναι να κάνουμε κάποιο χειρουργείο..... Μπορεί το κλυσματάκι στα βρεφάκια να μην δημιουργεί πρόβλημα.....

Θα το προσπαθήσω όσο μπορώ για σήμερα με τροφές που βοηθούν το έντερο και αύριο αν συνεχίσει έτσι θα δω τι θα κάνω.

Να δω αν έχει ηρεμήσει και η πεθερά μου γιατί κι αυτή φέρνει την καταστροφή ώρες ώρες.... Με βρίσκει και σε κατάσταση που δεν μπορώ να αντιδράσω ( τι να κάνω από τη δουλειά η έρμη; ) ...... :roll:

nea mamaka
05-05-08, 13:14
Υπάρχουν και τα βρεφικά υπόθετα γλυκερίνης. Ισως είναι καλύτερα από το κλυσματάκι!!!!

vagia01
05-05-08, 13:15
ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΤΙ ΕΚΑΝΕ Η ΠΕΘΕΡΑ ΜΟΥ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ... ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΤΟ ΔΟΚΙΜΑΣΑ. ΑΝΤΙ ΓΙΑ ΚΛΥΣΜΑ ΤΟΥΣ ΕΒΑΖΕ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΚΛΩΝΑΡΑΚΙ ΑΠΟ ΤΗ ΜΟΛΟΧΑ ΑΦΟΥ ΕΙΧΕ ΞΕΦΛΟΥΔΙΣΕΙ ΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΠΕΡΙΒΛΗΜΑ.
ΣΟΥ ΤΟ ΛΕΩ ΑΠΛΩΣ…. ΑΝ ΜΗ ΤΙ ΑΛΛΟ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΦΥΣΙΚΟΣ ΤΡΟΠΟΣ

erica
05-05-08, 13:23
Είχε τύχει 4-5 φορές να κάνω κλυσματάκι στη Μάγια την πρώτη περίοδο των στερεων τροφών...Για περιστασιακή χρήση σαν αυτή που περιγράφεις, δεν θα πάθει τίποτα το μωράκι σου και θα ξαλαφρώσει κιόλας!

Μην το φοβάσαι, μέσα σε 2 λεπτά θα έχει ξαλαφρώσει και (απο την προσωπική μας εμπειρία) θα ξεραθεί στον ύπνο μετά!!!! :lol:

Σε αυτές τις φορές που έτυχε να χρησιμοποιήσουμε, δεν παρατήρησα κάτι διαφορετικό στις επόμενες κενώσεις της...σαν να μην έτρεχε τίποτα!

Αυτά από την δική μας εμπειρία. Το κλυσματάκι δεν είναι κατι φοβερό! :wink:

Μαμά του Ωρίων
05-05-08, 13:36
Υπάρχουν και τα βρεφικά υπόθετα γλυκερίνης. Ισως είναι καλύτερα από το κλυσματάκι!!!!

καλύτερα αυτά όντως
υπάρχει και η εκδοχή της μπατονέτας με λαδάκι αλλά πρέπει να το βάλεις λίγο μέσα το λαδάκι

Lia
05-05-08, 13:58
Ευχαριστώ όλες σας!!! :)

Ελπίζω να μη χρειαστεί πάντως τίποτε από αυτά γιατί -μη με κοροϊδέψετε :oops: - αλλά το σκέφτομαι το να χώσω οτιδήποτε στον πωπουδάκο της μικρούλας μου. Είτε αυτό μπορεί να είναι κλύσμα, ή μπατονέτα ή κλωναράκι ή και θερμόμετρο. Έχω πρόβλημα.... φοβάμαι, δεν ξέρω..... Νομίζω πως θα την πονέσω ή θα την τραυματίσω (μαμά να σου πετύχει, έ; ). Αφού και το θερμόμετρο ανέκαθεν της το έβαζα στη μασχάλη.

Lia
08-05-08, 08:37
Τελικά το γλιτώσαμε το κλυσματάκι παρόλο που η πεθερά μου επιμένει ότι έπρεπε να το κάνουμε.....
Λειτούργησε το ακτινίδιο στην κρεμούλα της και "μας τα φτιάχνει" κάθε μέρα από 2 - 3 φορές..... :lol: :lol: :lol:

Καλύτερα πάντως με φυσικό τρόπο. Και το ακτινίδιο είναι και πλούσιο σε βιταμίνη C οπότε είναι σαφώς προτιμότερο από οτιδήποτε άλλο.

evoulita
08-05-08, 11:01
Ευχαριστώ όλες σας!!! :)

Ελπίζω να μη χρειαστεί πάντως τίποτε από αυτά γιατί -μη με κοροϊδέψετε :oops: - αλλά το σκέφτομαι το να χώσω οτιδήποτε στον πωπουδάκο της μικρούλας μου. Είτε αυτό μπορεί να είναι κλύσμα, ή μπατονέτα ή κλωναράκι ή και θερμόμετρο. Έχω πρόβλημα.... φοβάμαι, δεν ξέρω..... Νομίζω πως θα την πονέσω ή θα την τραυματίσω (μαμά να σου πετύχει, έ; ). Αφού και το θερμόμετρο ανέκαθεν της το έβαζα στη μασχάλη.

κάντης μια φρουτόκρεμα με 2 ακτινίδια και ενα αχλάδι. Εγω αυτό της κάνω και ο πωπώς γίνεται πύραυλος!!! Η αλήθεια είναι ότι το ακτινίδιο είναι σχεδόν κάθε μέρα μέσα στην φρουτόκρεμα μας.

annastasia
08-05-08, 13:44
Και εμείς το ακτινίδιο το "τιμούμε" σε καθημερινή βάση και για τη βιταμίνη C που περιέχει αλλά και γιατί βοηθάει στις κενώσεις. Βέβαια, στην αρχή όπως η Έρικα (όταν πρωτοξεκίνησε τις στερεες τροφές) είχαμε κάνει 2 κλισματάκια. Η παιδίατρος είχε πει ότι η συχνή επανάληψή τους μπορεί να "αδρανοποιήσει" το έντερο, μια στο τόσο δεν πειράζει!

zouzounitsa79
08-05-08, 14:06
κουκλα και εμεις το ιδιο προβλημα ειχαμε και σαν νεογενητο μαλιστα!
υπαρχουν κατι βρεφικα υποθετακια γλυκερινης!τελειως ακακα δεν εχουν φαρμακο! Εγω αυτα της εβαζα τοτε και σωθικα! Δεν ηθελα και εγω το κλισμα και με αυτα βρηκα την υγεια μου!
Τελικα αλαξα το γαλα της τοτε και εστρωσε το εντερακι :)
Αν δεν θυλαζεις δοκιμασε το !!

Lia
09-05-08, 09:04
Ευτυχώς με τη δυσκοιλιότητα τη βρήκαμε την άκρη. Όπως έγραψα και πιο πάνω μας βοήθησε πολύ το ακτινίδιο.
Δεν μπορώ να της αλλάξω γάλα. Πίνουμε φρέσκο πλέον. Φαντάζομαι ό,τι μάρκα και να πάρω το φρέσκο είναι φρέσκο. Έτσι δεν είναι;

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΚΑΙ ΤΙΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΣΑΣ. :)

Μαμά του Ωρίων
09-05-08, 10:03
ερώτηση....
νερό πίνουν τα παιδάκια σας?
γιατί εγώ παρατήρησα ότι όταν ξεκίνησα και του ζεσταίνω το νερό λίγο, από εκεί που δεν έπινε καθόλου, πλέον πίνει αρκετά μεγάλη ποσότητα και το απολαμβάνει και έχουμε δει και βελτίωση στο θέμα της δυσκοιλιότητας!!!!
για δείτε το κι αυτό...

anastasie
12-05-08, 11:23
βρε κοριτσια το ακτινιδιο απο ποια ηλικια επιτρεπεται?
ο μικρος ενω του βαζω παραπανω αχλαδι στην φρουτοκρεμα ειναι ελαφρως δυσκοιλιος...αλλα τωρα εχουμε ξεκινησει της στερεες τροφες...
δεν μπορω να τον βλεπω να ζοριζεται...τι να κανω? :?

anastasie
12-05-08, 11:24
οσο για νερο 20ml την μερα ...και με το ζορι.. ποσο πρεπει να πινουν? ξερετε?

zouzounitsa79
12-05-08, 12:15
Απο την αρχη μπορεις να βαζεις ακτινιδιο μεσα στην κρεμα...μια φετα ομως γιατι συνηθως ξυνιζει λιγο! Εγω για το λιγο που ετρωγε φρουτα επειδη ηταν δυσκοιλια εβαζα απο την αρχη το 1/4 απο το ακτινιδιο περιπου :)

annastasia
12-05-08, 13:47
Εμάς η γιατρός μας φρέναρε στο να το βάλουμε αμέσως και περιμάναμε λίγο... όπως πάντα οι απόψεις των γιατρών διαφέρουν... :roll:

Ακόμα μάλιστα και τώρα δεν του βάζω τα σποράκια που έχει μέσα αλλά μόνο το γύρω γύρω... και είναι πολύ αποτελεσματικό! :idea:

zouzounitsa79
12-05-08, 13:49
Εμάς η γιατρός μας φρέναρε στο να το βάλουμε αμέσως και περιμάναμε λίγο... όπως πάντα οι απόψεις των γιατρών διαφέρουν... :roll:

Ακόμα μάλιστα και τώρα δεν του βάζω τα σποράκια που έχει μέσα αλλά μόνο το γύρω γύρω... και είναι πολύ αποτελεσματικό! :idea:

Εμενα τωρα το τρωει ολοκληρο χαλαρα...σκετο κομματακια στο χερακι :)
Αλλα μη δεις την πανα μετα :P :P :P :P

annastasia
12-05-08, 13:50
Άσε ζουζουνίτσα φαντάζομαι... εδώ εγώ δεν το δίνω ολόκληρο και μπλιαχχχχ!!!! :P

Lia
12-05-08, 14:23
Και εμάς πιο παλιά που αντιμετώπισε πάλι καποια δυσκοιλιότητα μας είχε πει ο γιατρός για μισό ακτινίδιο μέσα στη φρουτόκρεμα. Και γω στην αρχή δεν έβαζα τα σποράκια αλλά το εξωτερικό και ήταν όντως αποτελεσματικό. Καλά με τα σποράκια γίνεται..... πανικός!!!! :lol: :lol: Το Σάββατο είχε γεμίσει τόσο πολύ την πάνα της.... παρατρίχα να ξεχειλίσουν.... Αλλά τουλάχιστον ανακουφίζεται η καημένη.

Άλλωστε το ακτινίδιο έχει και βιταμίνη C και μάλιστα περισσότερο από το πορτοκάλι. Οπότε μόνο καλό μπορεί να κάνει.

οσο για νερο 20ml την μερα ...και με το ζορι.. ποσο πρεπει να πινουν? ξερετε?

Στην ηλικία του μωρού σου μάλλον όσο θέλει. Αφού πίνει ακόμα αρκετό γάλα παίρνει υγρά. Και όσο θα καλοκαιριάζει θα σου ζητάει και περισσότερο. Μπορείς να το ελέγχεις και από το πόσες πάνες βρέχει. Νομίζω 5-6 πάνες την ημέρα είναι καλά.

Afroditi D
12-05-08, 15:11
ΔΥΣΚΟΙΛΙΟΤΗΤΑ
Γράφει: Παπαδοπούλου Αλεξάνδρα, Παιδίατρος - Γαστρεντερολόγος
(Ημερομηνία δημοσίευσης: 19 Δεκεμβρίου 2002)

Η δυσκοιλιότητα, είναι ένα πρόβλημα το οποίο συμβαίνει στα μωρά τα οποία συνήθως τρέφονται με ξένο γάλα, ενώ τα μωράκια τα οποία θηλάζουν δεν παρουσιάζουν συχνά δυσκοιλιότητα. Αυτό οφείλεται στο γεγονός ότι τα λιπαρά οξέα που υπάρχουν στο μητρικό γάλα απορροφώνται πλήρως, με αποτέλεσμα να δημιουργούνται ελάχιστες ποσότητες σαπώνων ασβεστίου στα κόπρανα (οι σάπωνες είναι ουσίες στις οποίες οφείλεται η σκληρότητα των κοπράνων).

Ένα βρέφος έχει δυσκοιλιότητα όταν κάνει κακά λιγότερο από μία φορά κάθε τρεις μέρες, ενώ τα κόπρανά του είναι πολύ σκληρά. Αν η σκληρότητα παρουσιάζεται από τις πρώτες μέρες μετά τη γέννηση, τότε πρέπει οπωσδήποτε να απευθυνθείτε στον παιδίατρο.

Σε σπάνιες περιπτώσεις, η δυσκοιλιότητα οφείλεται σε προβλήματα στένωσης του παχέος εντέρου σε κάποιο σημείο και γι' αυτό, όταν η δυσκοιλιότητα είναι επίμονη και ξεκινά από τη γέννηση, πρέπει να πηγαίνετε στον παιδίατρο για εξετάσεις.

Αντιμετώπιση
Αν το μικρό σας υποφέρει από δυσκοιλιότητα, ελέγξτε κατ' αρχάς αν η πρόσληψη υγρών είναι επαρκής και, δεύτερον, αν το γάλα του διαλύεται σωστά. Για να σιγουρευτείτε ότι το μωράκι πίνει αρκετά υγρά, μπορείτε να του δίνετε ανάμεσα στα γεύματα νερό ή χαμομήλι ή ακόμη και φρέσκο αραιωμένο χυμό πορτοκαλιού (αν το επιτρέπει η ηλικία του, και αφού συμβουλευτείτε τον παιδίατρο).

Αν το πρόβλημα δεν αντιμετωπίζεται, τότε θα πρέπει να απευθυνθείτε στον παιδίατρο ή τον παιδογαστρεντερολόγο, ο οποίος θα χορηγήσει στο μωρό φάρμακα για την αντιμετώπιση της οξείας φάσης της δυσκοιλιότητας. Επίσης θα σας δώσει τις ενδεδειγμένες διαιτητικές οδηγίες και θα σας συστήσει ειδικά σκευάσματα γάλακτος τα οποία πολλές φορές επαρκούν για την αντιμετώπιση του προβλήματος της δυσκοιλιότητας.

Μερικές φορές η δυσκοιλιότητα οφείλεται σε αλλεργία στο γάλα αγελάδας ή σε άλλα αίτια. Επομένως, εάν το πρόβλημα της δυσκοιλιότητας συνεχιστεί, θα πρέπει να απευθυνθείτε στον παιδογαστρεντερολόγο ο οποίος θα υποβάλλει το μωρό σε ειδικές εξετάσεις και θα συστήσει την κατάλληλη αγωγή.

ΧΑΡΑ ΠΑΠΟΥ
13-05-08, 16:21
Η ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΙΛΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ ΑΛΛΑΞΑΜΕ ΔΙΑΦΟΡΑ ΓΑΛΑΤΑ ΚΑΙ ΤΟ ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΠΟΥ ΤΗΝ ΒΟΗΘΗΣΕ ΜΑΛΑΚΩΝΩΝΤΑΣ ΤΑ ΚΑΚΑΚΙΑ ΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ NOVALAC IT

ANDEDANTINOS
31-05-08, 07:35
Εσεις φανταζομαι εχετε μεγαλυτερα παιδακια! εχω ταλαιπωρησει αρκετα το φορουμ με τα κακα του παιδιου μου! Μεχρι τωρα ειχαν σπορακια (ειχα ανοιξει θεμα) χθες ενω αλλες μερες μπορει να εκανε κακα μεχρι και 3 φορες, εκανε 2 φορες μπαλακια σαν της κατσικας και την τριτη την ωρα που την αλλαζα ζοριζοταν αφανταστα και την πιεσα για να τα βγαλει. εκλαιγε αλλα εκανε ποολλα κακα τα οποια ομως ηταν παρα παρα πολυ σκληρα.. ειπαμε να διακοψουμε λιγο το φαγητο (η παιδιατρος) αλλα αυτο δεν το θεωρω λυση. Τι μπορω να κανω να το βοηθησω?? :cry: :cry:

ΚΑΛΗΜΕΡΑ
ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΑ ΚΑΚΑ ΣΤΑ ΔΙΔΥΜΑΚΙΑ ΜΟΥ (ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ -ΑΓΟΡΑΚΙ )ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ Ο ΓΙΟΣ ΜΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΕΝΕΡΓΗΘΕΙ ΤΑΛΑΙΠΩΡΕΙΤΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΛΑΙΕΙ, ΣΦΥΓΓΕΤΑΙ ΚΟΚΚΙΝΙΖΕΙ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ ΑΡΚΕΤΑ .......... ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΛΛΟΣΤΡΟΠΟΣ ΝΑ ΤΟΝ ΒΟΗΘΗΣΩ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΥΓΡΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ
Η ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΕΧΕ ΣΠΟΡΑΚΙΑ ΣΤΑ ΚΑΚΚΑΚΙΑ ΤΗΣ ΕΝΩ ΕΝΕΡΓΕΙΤΕ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΒΕΒΑΙΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΚΟΛΙΚΟΥΣ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΥΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑ ΤΑ ΣΠΟΡΑΚΙΑ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΚΟΛΙΚΟΥΣ Η ΜΙΚΡΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΘΑΡΙΣΕΙ ΑΚΟΜΑ ΟΠΩΣ ΟΤΙ ΙΣΩΣ ΤΗΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΤΟ ΓΑΛΑ ΚΑΝΕΙ ΣΩΣΤΑ ΠΕΨΕΙ

Μαμά του Ωρίων
31-05-08, 16:21
ΚΑΛΗΜΕΡΑ
ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΑ ΚΑΚΑ ΣΤΑ ΔΙΔΥΜΑΚΙΑ ΜΟΥ (ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ -ΑΓΟΡΑΚΙ )ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ Ο ΓΙΟΣ ΜΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΕΝΕΡΓΗΘΕΙ ΤΑΛΑΙΠΩΡΕΙΤΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΛΑΙΕΙ, ΣΦΥΓΓΕΤΑΙ ΚΟΚΚΙΝΙΖΕΙ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ ΑΡΚΕΤΑ .......... ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΛΛΟΣΤΡΟΠΟΣ ΝΑ ΤΟΝ ΒΟΗΘΗΣΩ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΥΓΡΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ
Η ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΕΧΕ ΣΠΟΡΑΚΙΑ ΣΤΑ ΚΑΚΚΑΚΙΑ ΤΗΣ ΕΝΩ ΕΝΕΡΓΕΙΤΕ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΒΕΒΑΙΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΚΟΛΙΚΟΥΣ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΥΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑ ΤΑ ΣΠΟΡΑΚΙΑ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΚΟΛΙΚΟΥΣ Η ΜΙΚΡΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΘΑΡΙΣΕΙ ΑΚΟΜΑ ΟΠΩΣ ΟΤΙ ΙΣΩΣ ΤΗΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΤΟ ΓΑΛΑ ΚΑΝΕΙ ΣΩΣΤΑ ΠΕΨΕΙ

καλημέρα και σε σένα...
δώσε μας δύο διευκρινήσεις
πόσο είναι τα διδυμάκια σου? και θηλάζεις αποκλειστικά? δίνεις ξένο γάλα? είσαστε σε φάση στερεών τροφών?

ANDEDANTINOS
31-05-08, 23:13
ΚΑΛΗΜΕΡΑ

καλημέρα και σε σένα...
πόσο είναι τα διδυμάκια σου? και θηλάζεις αποκλειστικά? δίνεις ξένο γάλα? είσαστε σε φάση στερεών τροφών?

ΜΑΜΑ ΤΩΝ ΩΡΙΩΝ ΤΑ ΔΙΔΥΜΑΚΙΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 2 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ 3 ΗΜΕΡΩΝ
ΤΑ ΘΗΛΑΣΑ 42 ΜΕΡΕΣ ΤΩΡΑ ΤΡΩΝΕ ΞΕΝΟ ΓΑΛΑ ALMIRON 1 120 ML KAΘΕ 3 ΩΡΕΣ

ANDEDANTINOS
01-06-08, 20:10
ΚΑΛΗΜΕΡΑ

καλημέρα και σε σένα...

ΣΗΜΕΡΑ ΕΙΝΑΙ Η ΤΡΙΤΗ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΤΟ ΑΓΟΡΑΚΙ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΚΑΚΑ ΤΟΥ . ΤΟΥ ΕΔΩΣΑ ΚΙΝΤΕΡ , ΤΟΥ ΠΙΕΣΑ ΤΑ ΠΟΔΑΡΑΚΙΑ , ΤΟΥ ΕΒΑΛΑ ΒΑΖΕΛΙΝΗ ΑΛΛΑ ΔΕΝ................
ΕΧΕΤΕ ΚΑΜΙΑ ΑΛΛΗ ΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΝ ΒΟΗΘΗΣΩ ?

daddycool
01-06-08, 20:47
Σύμφωνα με την Αμερικάνικη Ακαδημία Παιδιατρικής η δυσκοιλιότητα σε βρέφη ορίζεται ως η αδυναμία κενώσεων για πάνω από 2 εβδομάδες.

http://aappolicy.aappublications.org/misc/Constipation_in_Infants_and_Children.dtl

Πάντως παιδιά που θηλάζουν είναι γενικά λιγότερο δυσκοίλια από παιδιά που τρέφονται με formula.

Επίσης ο γνωστός (και μη εξαιρετέος :wink: ) Dr. Green συμβουλεύει έτσι και αλλιώς να ενημερώνουμε τον παιδίατρο για καθυστερήσεις στις κενώσεις άνω των τεσσάρων ημερών για βρέφη κάτω των 4 ημερών. Μην ανησυχείτε κατ' αρχήν , αλλά πέστε το και στον παιδίατρο σας...

http://www.drgreene.com/21_69.html

Υπάρχει επίσης και η κλίμακα μπρίστολ που δείχνει σε ποιό στάδιο δυσκοιλιότητας βρίσκεται κάποιος και σύμφωνα με αυτή το χειρότερο είδος δυσκοιλιότας είναι μικρά "κακάκια" σε στυλ κατσίκας. Δεν γνωρίζω εάν η κλίμακα μπρίστολ εφαρμόζεται επακριβώς στα νεογνα , πάντως το στάδιο (1) μας τα έχει επιβεβαιώσει και παιδίατρος. Ακολουθεί διάγραμμα της κλίμακας

http://www.ghchealth.com/bristol-stool-scale.html

Η προσωπική μας εμπειρία έδειξε ότι τα πράγματα στρώνουν σιγά σιγά ...

Τις πρώτες μέρες που ήρθε στο κόσμο ο μπέμπης έκανε 5-6 κενώσεις την ημέρα. Κατόπιν πέσαμε στην μία κένωση την ημέρα . Από 3 εώς 4 μηνών είχαμε μία κένωση κάθε δύο ημέρες (μερικές φορές 3) Τον πέμπτο μήνα είμαστε πλέον στην μία κένωση την ημέρα.

Πολλοί παιδίατροι συνίστούν χαμομήλι (δεν έχω ακούσει για το κίντερτε που λές) εμείς πάντως το αποφύγαμε και χαμομήλι ήπιαμε ελάχιστες φορές επειδή είμαστε ακόμη πολύ μικροί....

Αα να μην ξεχάσω να σας πώ ότι εμείς το ALMIRON για αυτό το λόγο το κόψαμε και πήγαμε σε άλλο . Δεν ξέρω εάν βοήθησε αυτό ή το γεγονός ότι παράλληλα ο μπέμπης πίνει και μητρικό οπότε εξομαλύνονται κάπως τα πράγματα...

φιλικά
daddycool

ANDEDANTINOS
01-06-08, 21:20
Σύμφωνα με την Αμερικάνικη Ακαδημία Παιδιατρικής η δυσκοιλιότητα σε βρέφη ορίζεται ως η αδυναμία κενώσεων για πάνω από 2 εβδομάδες.

http://aappolicy.aappublications.org/misc/Constipation_in_Infants_and_Children.dtl

Πάντως παιδιά που θηλάζουν είναι γενικά λιγότερο δυσκοίλια από παιδιά που τρέφονται με formula.

Επίσης ο γνωστός (και μη εξαιρετέος :wink: ) Dr. Green συμβουλεύει έτσι και αλλιώς να ενημερώνουμε τον παιδίατρο για καθυστερήσεις στις κενώσεις άνω των τεσσάρων ημερών για βρέφη κάτω των 4 ημερών. Μην ανησυχείτε κατ' αρχήν , αλλά πέστε το και στον παιδίατρο σας...

http://www.drgreene.com/21_69.html

Υπάρχει επίσης και η κλίμακα μπρίστολ που δείχνει σε ποιό στάδιο δυσκοιλιότητας βρίσκεται κάποιος και σύμφωνα με αυτή το χειρότερο είδος δυσκοιλιότας είναι μικρά "κακάκια" σε στυλ κατσίκας. Δεν γνωρίζω εάν η κλίμακα μπρίστολ εφαρμόζεται επακριβώς στα νεογνα , πάντως το στάδιο (1) μας τα έχει επιβεβαιώσει και παιδίατρος. Ακολουθεί διάγραμμα της κλίμακας

http://www.ghchealth.com/bristol-stool-scale.html

Η προσωπική μας εμπειρία έδειξε ότι τα πράγματα στρώνουν σιγά σιγά ...

Τις πρώτες μέρες που ήρθε στο κόσμο ο μπέμπης έκανε 5-6 κενώσεις την ημέρα. Κατόπιν πέσαμε στην μία κένωση την ημέρα . Από 3 εώς 4 μηνών είχαμε μία κένωση κάθε δύο ημέρες (μερικές φορές 3) Τον πέμπτο μήνα είμαστε πλέον στην μία κένωση την ημέρα.

Πολλοί παιδίατροι συνίστούν χαμομήλι (δεν έχω ακούσει για το κίντερτε που λές) εμείς πάντως το αποφύγαμε και χαμομήλι ήπιαμε ελάχιστες φορές επειδή είμαστε ακόμη πολύ μικροί....

Αα να μην ξεχάσω να σας πώ ότι εμείς το ALMIRON για αυτό το λόγο το κόψαμε και πήγαμε σε άλλο . Δεν ξέρω εάν βοήθησε αυτό ή το γεγονός ότι παράλληλα ο μπέμπης πίνει και μητρικό οπότε εξομαλύνονται κάπως τα πράγματα...

φιλικά
daddycool

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ

Μαμά του Ωρίων
01-06-08, 21:40
ΚΑΛΗΜΕΡΑ

καλημέρα και σε σένα...

ΣΗΜΕΡΑ ΕΙΝΑΙ Η ΤΡΙΤΗ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΤΟ ΑΓΟΡΑΚΙ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΚΑΚΑ ΤΟΥ . ΤΟΥ ΕΔΩΣΑ ΚΙΝΤΕΡ , ΤΟΥ ΠΙΕΣΑ ΤΑ ΠΟΔΑΡΑΚΙΑ , ΤΟΥ ΕΒΑΛΑ ΒΑΖΕΛΙΝΗ ΑΛΛΑ ΔΕΝ................
ΕΧΕΤΕ ΚΑΜΙΑ ΑΛΛΗ ΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΝ ΒΟΗΘΗΣΩ ?

να αλλάξεις οπωσδήποτε γάλα
υπάρχουν ειδικά γάλατα για τη δυσκοιλιότητα
το Αλμιρόν είναι απ τα γάλατα που αν έχει λίγο πρόβλημα το παιδάκι το εντίνει
ρωτα το γιατρό σου για το τι είδους γάλα να του πάρεις
εγώ πάντως σε καμία περίπτωση δεν θέλω να αφήνω το παιδί μου πάνω από δύο μέρες χωρίς να ενεργηθεί
αν δεν ενεργηθεί ούτε την 4η μέρα να του κάνεις οπωσδήποτε ένα βρεφικό κλίσμα να ηρεμίσει το παιδάκι
αν βρεις το σωστό γάλα δε θα έχεις πρόβλημα
κι εμείς είχαμε στην αρχή πολλά προβλήματα αλλά βρήκαμε τελικά το γάλα που του κάνει και τελικά ενεργείται καθημερινά
πλέον που έχουμε εισάγει και τροφές και προσέχω πολύ το θέμα φρούτα, πολλές φορές τυχαίνει και ενεργείται και δύο ή και τρεις φορές τη μέρα και κάνουμε πραγματικά πάρτυ
είμαι όμως ικανοποιημένη με τη μία φορά τη μέρα...
άλλαξε του γάλα ΑΜΕΣΑ και δίνε ενδιάμεσα χαμομήλι
όχι σακουλάκι ή κίντερτε... το κλασικό χαμομήλι
θα βράζεις ένα κουταλάκι του γλυκού κοφτό σε λίγο νερό, θα βάζεις λίγο στο μπουκάλι και θα το αραιώνεις με πολύ νερό βρασμένο επειδή εσείς ακόμα αποστηρώνετε
πολύ χαμομήλι... να παίρνει το παιδί πολλά υγρά!

daddycool
01-06-08, 22:00
Επίσης να συμπληρώσω ότι το internet είναι γεμάτο από αναφορές που λένε ότι τα μωράκια εως έξι μηνών δεν πρέπει να πίνουν σκέτο νερό.

π.χ.

"Babies younger than six months old should never be given water to drink, physicians at Johns Hopkins Children's Center in Baltimore remind parents. Consuming too much water can put babies at risk of a potentially life-threatening condition known as water intoxication."

http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/news/fullstory_64855.html

αλλά υπάρχουν και πιο ήπιες απόψεις επί του θέματος που λένε ότι το πρόβλημα δημιουργείται στις μεγάλες καταναλώσεις νερού.

"for children under 1 year old – and especially during the first nine months of life – drinking too much water can be dangerous."

"...Losing sodium can affect brain activity, so early symptoms of water intoxication can include irritability, drowsiness and other mental changes. Other symptoms include low body temperature (generally 97 degrees or less), puffiness or swelling in the face, and seizures..."

http://www.stlouischildrens.org/tabid/88/itemid/166/Water-Intoxication-in-Infants.aspx

Μαμά του Ωρίων
03-06-08, 09:19
Επίσης να συμπληρώσω ότι το internet είναι γεμάτο από αναφορές που λένε ότι τα μωράκια εως έξι μηνών δεν πρέπει να πίνουν σκέτο νερό.

δεδομένου πάντα ότι έως 6 μηνών θα πίνουν μόνο γάλα...
αν το παιδάκι από 5 μηνών τρώει στέρεη τροφή, επιβάλεται το νεράκι
κι όταν λέμε νεράκι, δεν εννοούμε ένα λίτρο νερό...
100-200ml τη μέρα τα χρειάζεται όμως και βοηθάνε στην δυσκοιλιότητα
(μιλάω πάντα για παιδάκια που έχουν εισάγει την στερεή τροφή στη διατροφή τους)

τα μωράκια που μόνο θηλάζουν, δεν γνωρίζω.- ο θηλασμός είναι ειδική κατηγορία που δεν τολμώ να δώσω καμία συμβουλή

τα μωράκια που πίνουν μόνο γάλα και μάλιστα ξένο, πρέπει να αλλάξουν γάλα, να βρεθεί το σωστό γάλα και να πίνουν χαμομηλάκια (αυτό δεν είναι σκέτο νερό, είναι χαμομήλι)

αυτά από μία μαμά που το παιδί της ενεργούταν κάθε 3-4 μέρες και με κλίσμα και πλέον το παιδί της ενεργείται ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ μία φορά την ημέρα

daddycool
03-06-08, 12:43
δεδομένου πάντα ότι έως 6 μηνών θα πίνουν μόνο γάλα...

Αυτό σωστό

αν το παιδάκι από 5 μηνών τρώει στέρεη τροφή, επιβάλεται το νεράκι

Δεν επιβάλλεται καθόλου. Καλύτερα χαμομήλι. Με το σκέτο νερό ,πιθανά το μωρό να χάνει ηλεκτρολύτες

τα μωράκια που μόνο θηλάζουν, δεν γνωρίζω.- ο θηλασμός είναι ειδική κατηγορία που δεν τολμώ να δώσω καμία συμβουλή

:lol: :lol: :lol: XAXA έγραψες!!!

Αυτά και από μένα , που ο μπεμπάκος τα έκανε μια φορά στις τρεις μέρες (χωρίς κλύσμα) και τώρα τα κάνει μια ή δύο φορές την ημέρα. 8)

daddycool

XΡΙΣΤΙΝΑ
06-06-08, 15:57
δηλαδη βρε κοριτσια ποσες φορες ειναι φυσιολογικο να κανει κακακια..?εμενα ειναι 6 ημερων και κανει σχεδον σε καθε γευμα...μηπως οσο μεγαλωνουν λιγοστευουν οι κενωσεις?...ειμαι λιγο ασχετη... :oops:

frene
06-06-08, 16:10
δηλαδη βρε κοριτσια ποσες φορες ειναι φυσιολογικο να κανει κακακια..?εμενα ειναι 6 ημερων και κανει σχεδον σε καθε γευμα...μηπως οσο μεγαλωνουν λιγοστευουν οι κενωσεις?...ειμαι λιγο ασχετη... :oops:
Ακριβως οπως τα λες!!Και η δικια μου τον πρωτο μηνα εκανε συνεχεια,και 2 φορες σε καθε γευμα!Ως 10 φορες το 24ωρο ειναι φυσιολογικο,ισως και παραπανω!!!
Σιγα σιγα αρχισε να τα μειωνει και τωρα ειμαστε στις 1-2 φορες την μερα,αλλα εχει ενα ζορι που και που!!Οταν κανει 3 φορες λεμε γιουπιιιιιιιιι :lol: γιατι ξερουμε οτι κοιμηθει πιο ησυχα!

Sotiria
09-06-08, 17:38
Και εμείς τα ίδια μέχρι τις 40 - 50 μέρες συνέχεια κακα...τώρα κάνει 2-3 φορές τη μέρα. Εκτός απο σήμερα που ακόμα τίποτα.... ευτυχώς βρήκα αυτο το τοπικ και ξεαγχώθηκα!

sunsun
23-06-08, 13:32
Εγώ θηλάζω αποκλειστικά και τα κακάκια έχουν σποράκια από τη πρώτη μέρα. Η παιδίατρος είπε οτι είναι πολύ καλά. Τα κάνει όλη μέρα και υπάρχουν σε όλες τις πάνες που αλλάζω !! Δεν νομίζω οτι τα σποράκια είναι ένδειξη κολικών

Ακης
06-07-08, 10:47
Γεια χαρα σε ολους και ολες!

Σημερα το μωρακι μας κλεινει εναν μηνα και εχουμε ηδη προβληματα με κολικους και δυσκοιλιοτητα.
Η μαμα τον θηλαζει, αλλα δεν βγαζει πολυ γαλα οποτε του δινουμε και συμπληρωμα. Ως μια προσπαθεια για την αντιμετωπιση των κολικων (και κατοπιν προτροπης του γιατρου) εχουμε αλλαξει μεχρι στιγμης 4 γαλατα: Frisolac, Nativa LF, NAN Sensitive και Almiron Pepti.

Τωρα εχουμε ξαναγυρισει στο Frisolac μιας και τα αλλα δεν βοηθησαν την κατασταση, ισως μαλλον επιδεινωσαν και το θεμα της δυσκοιλιοτητας. Ο μπεμπης εχει να ενεργηθει απο την Παρασκευη το απογευμα (σημερα ειναι Κυριακη πρωι) και ειναι φανερο οτι ταλαιπωρειται πολυ :cry:

Δοκιμασαμε και την λυση του χαμομηλιου, αλλα ισως δεν βαζουμε αρκετο. Για παραδειγμα, στα 90ml νερου ποσα απο αυτα πρεπει να ειναι χαμομηλι?
Και ποσο συχνα να του βαζουμε χαμομηλι στο γαλα του?

Πρεπει να ανησυχουμε που κοντευει να κλεισει δυο 24ωρα χωρις να εχει ενεργηθει?

Ευχαριστω :)

Μαμά του Ωρίων
06-07-08, 11:28
Πρεπει να ανησυχουμε που κοντευει να κλεισει δυο 24ωρα χωρις να εχει ενεργηθει?

Ευχαριστω :)
όχι
ανησυχείς μόνο αν φτάσετε την τέταρτη μέρα ή αν το παιδί δείχνει να υποφέρει πραγματικα πολύ
και δεν ανησυχείς δλδ, πας και αγοράζεις ένα βρεφικό κλίσμα (ΟΧΙ υπόθετο) και γίνεται η δουλειά
βάζεις κρεμούλα πενατέν στην άκρη στο σωληνάκι του, το βάζεις στο παιδί, πατάς απότομα τη φούσκα με το υγρό και σε 5 λεπτά το παιδί ενεργείται... αυτό όμως δεν είναι λύση μόνιμη αλλά ανάγκης

το θέμα είναι όμως να βρεθεί το σωστό γάλα

για το χαμομήλι είχα διαβάσει μια άλλη κοπέλα που του έφτιαχνε όλα τα γάλατα με χαμομηλόνερο
εγώ πάλι έχω βρει την υγεία μου από αυτό το θέμα με το γάλα που του κάνει το almiron digestive comfort
είναι ειδικό για την δυσκοιλιότητα αλλά και για τους κολικούς
εμείς κολικούς δεν περάσαμε
δεν υπάρχει γενικώς ευραίως στην αγορά το γάλα αυτό... ζητάς απ το φαρμακείο να στο φέρουν ειδικά και στο φέρνουν
8 μήνες τώρα, αυτή τη δουλειά κάνουμε... έχουμε γίνει κολλητοί και με την φαρμακοποιό :lol:

Ακης
07-07-08, 01:00
Θα μπορουσαμε να δοκιμασουμε και αυτο το γαλα που λες, αφου ρωτησουμε τον γιατρο βεβαια, αλλα φοβαμαι οτι με τις τοσες αλλαγες στο γαλα μηπως του κανουμε χειροτερο κακο.

Παντως σημερα μας εχει βγαλει το λαδι απο τις 21:00 και μετα. Υποτιθεται οτι οι κολικοι ξεκινανε το απογευμα και σταματανε το βραδακι, αλλα και τωρα, σχεδον 1:00 ξημερωματα, μονο κατω απο τον απορροφητηρα ησυχαζει. Δεν λεει να κοιμηθει με τιποτα. Με το που τον αφηνουμε κατω αρχιζει να κλαιει οποτε αναγκαστικα τον παιρνουμε αγγαλια παλι.

Δεν περιμενα οτι θα ηταν τοσο δυσκολο και ψυχοφθορο.
Απο τη μια στεναχωριομαστε που το παιδι ποναει, και απο την αλλη εξαντλουνται τα ορια μας.

Μ΄αρεσει που οταν λεω σε γνωστους μας οτι εχουμε ψοφησει απο την κουραση μας λενε "γιατι, σκαβατε?"....

Scorpina
07-07-08, 13:41
Ο γιος μου ήταν απο νεογέννητο δυσκοίλιος πολύ. Έκανε κάθε τέσσερις ημέρες κακάκια του και όταν τα έκανε κοκκίνιζε, μελάνιαζε, ίδρωνε και φώναζε από τον πόνο. Η κατάσταση διορθώθηκε από τους 2 μήνες και μετά που όλα του τα γεύματα ήταν γάλα με χαμομηλόνερο, βαρύ για να τον πιάνει. Ούτε κολικοι, ούτε δυσκοιλιότητα. Όταν άρχισε τη στερεά τροφή, επανήλθε η δυσκοιλιότητα που τον συντροφεύει ακόμα και σήμερα που είναι σχεδόν 9 ετών. Κάνει κάθε 3-4 μέρες, βολαράκια ή κουκουνάρι. Μόνο το γάλα μαγνησίας τον βοηθάει.

NATALIE
11-08-08, 11:28
Καλημέρα σε όλους και καλος σας βρήκα!!!
:lol:
ειμαι καινουργια μανουλα και έχω ένα κοριτσάκι 40 ημερών, επείδη σταματήσαμε το μητρικό γάλα και αρχίσαμε το almiron, έχουμε δυκοιλιότητα εδω και 3 ημέρες, ο γιατρός μας, λέει να τις κάνω κλίσμα η να τις βάλω υπόθετο γλυκερίνης, αλλά διαβασα στο forum ότι τα μωράκια ταλαιπορούνται με αυτά. καμιά συμβουλή το τι να κάνω, να περιμένω? να τις τα δώσω? .....
α! μας είπε κ να αλλάξουμε το γάλα σε S26-1

:?:

elias-christina
11-08-08, 11:35
Εφοσον εχετε δυσκοιλιοτητα με αυτο που πινει θα εχετε κ με το s26.
Eμεις με το s26 παρουσιασαμε δυσκοιλιοτητα, του το ελεγα κ το ξαναλεγα κ δεν ηθελε να μας το αλλαξει. Τελικα μας εδωσε Novalac IT1
λυθηκαν ολα. Υστερα εμαθα πως το s26 ειναι απο τα πιο βαρια γαλατα που υπαρχουν. Θα προσεξες πως κ το δικο σου αλλα κ το s26 δεν διαλυονται καλα... Να προσθεσω οτι το Novalac IT1 περιεχει σιδηρο κ υποτιθεται προκαλει δυσκοιλιοτητα αλλα καμια σχεση σε εμας.
Αββυσος η ψυχη του γαλακτος κ του παιδιατρου!!!

zouzounitsa79
11-08-08, 15:17
εμεις να δεις δυσκιλιοτητα...5-6 μερες οταν ηταν νεογεννητο!!! Φρικη :evil:
Υποθετακια της εβαζα γλυκερινης ή ελαιολαδο με το θερμομετρο στον ποπο.
Ειχα αλλαξει οτι γαλα κυκλοφορουσε...το μονο που με εσωσε ηταν το frisolac comfort που ειναι για παλινδρομιση λεει αλλα στην δισκοιλιοτητα εκανε θαυματα :):):) Εχει μεσα ενα χαρουπαλευρο που βοηθαει πολυ το εντερακι.
Καλες επιτυχιες κουκλα μεχρι την φρουτοκρεμα :)
Να το χαιρεσε :)

κωνκων
20-08-08, 11:19
Γειά σας και απο μένα. Και ο μπέμπης μου είναι δυσκοίλιος. Του έδινα το
S-26 GOLD που είναι απο τα καλύτερα αλλά όχι για δυσκοίλιους. Η παιδίατρος μου σύστησε το NOVALAC IT 1. Τις 3 πρώτες μέρες έκανε συνεχεια κακάκια μέχρι να το συνηθήσει ο οργανισμός του και τώρα κάνει μια φορά την ημέρα.
Οσο για το κλύσμα γλυκερίνης, δεν χρειάζεται να αδειάσεις όλη τη φουσκίτσα.Εγώ του έβαζα 2 σταγόνες και τα έκανε αμέσως.
Ο κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός.Δοκιμάζεις μέχρι να βρείς τι ταιριάζει.

Κυριακή
21-08-08, 01:09
Εφοσον εχετε δυσκοιλιοτητα με αυτο που πινει θα εχετε κ με το s26.
Eμεις με το s26 παρουσιασαμε δυσκοιλιοτητα, του το ελεγα κ το ξαναλεγα κ δεν ηθελε να μας το αλλαξει. Τελικα μας εδωσε Novalac IT1
λυθηκαν ολα. Υστερα εμαθα πως το s26 ειναι απο τα πιο βαρια γαλατα που υπαρχουν. Θα προσεξες πως κ το δικο σου αλλα κ το s26 δεν διαλυονται καλα... Να προσθεσω οτι το Novalac IT1 περιεχει σιδηρο κ υποτιθεται προκαλει δυσκοιλιοτητα αλλα καμια σχεση σε εμας.
Αββυσος η ψυχη του γαλακτος κ του παιδιατρου!!!
Εγώ θα συμφωνήσω να ακολουθήσεις NATALIE αυτή την πρόταση...
Αφού είναι και δοκιμασμένο...
Να σε καλώσορίσω επίσης..
http://sl.glitter-graphics.net/pub/939/939425cdiy8p6frc.gif

arma
11-09-08, 09:30
Καλημέρα! Εμένα η μικρή μου πίνει το novalac it.Στην αρχή έκανε μέρα παρά μέρα χωρίς δυσκολία. Τον τελευταίο καιρό όμως δυσκολεύεται και πάλι, κάνει πάλι μέρα παρά μέρα, αλλά πιο σκληρά και γενικά την βλέπω ότι ζορίζεται πολύ. Χαμομήλι δεν πίνει με τίποτα...Τι να κάνω? Καμιά ιδέα???

mariantinos
12-09-08, 17:21
NEA MAMA MONH ΣTO ΣΠITI! BOHΘEIA!
1.TI KANOYME OTAN TO ΒΡΈΦΟΣ(12 HMEPΩN)EXEI ΔYΣΚOIΛΙΟΤΗTA;MAΣ KPATA 4-5 ΩPEΣ ΞΎΠΝΙΟΥΣ Κ ΥΠΟΦΈΡΕΙ Κ AYTO.
2.EKEI ΠOY ΚΟΙΜΌΤΑΝ APXIΣE NA BΓAZEI TO ΓAΛA AΠO ΣΤΌΜΑ Κ ΜΎΤΗ.ΠΑΝΙΚΟΒΛΉΘΗΚΑ ENTEΛΩΣ!YΠAPXEI ΠEPIΠTΩΣH ΠΝΙΓΜΟΎ AN ΔEN TO EBΛEΠA;ΔHΛ AKOMA Κ OTAN KOIMATAI NA KAΘOMAI NA BAPAΩ ΣKOΠIA;TI NA KANΩ EKEINH THN ΣTIΓMH;TO ΠAIPNΩ ΣTON ΌΜΩ OΠΩΣ OTAN EINAI NA PEΥΤΕΙ;
3.EINAI ΛOΓIKO NA TPΩEI 50 ΓP TΩPA,20 ΣE 10 ΛEΠTA Κ META AΠO KANENA 15-30ΛEΠTO AKOMA ΛIΓO;AN ΔEN TOY ΔΩΣΩ ΔEN HΣYXAZEI

Athena
12-09-08, 17:26
Να σου ζησει!καταρχην το θηλαζεις ή πινει ξενο γαλα;γιατι μιλας για δυσκοιλιοτητα;Πολλα μωρακια μπορει να βγαλουν γαλα.Τωρα για ναεισαι σιγουρη δεν το εχεις κοντα σου;το βαζεις πλαγια για υπνο;

mariantinos
12-09-08, 17:28
ΞEXAΣA NA ΑΝΑΦΈΡΩ OTI ΠPΩTH ΦOPA TA BΓAZEI AΠO ΜΎΤΗ Κ ΣΤΌΜΑ.Κ EIXE ΦAEI 90 ΓP.ΑΡΚΕΤΉ ΠΟΣΌΤΗΤΑ ΔHΛ ΓIATI ΣYNHΘΩΣ TPΩEI 60-80.AΛΛA TO EΦAΓE MONO TOY ΔEN TO ΠΊΕΣΑ.KI EXEI ΞANAΦAEI TOΣO ΠOΛY.EΠIΣHΣ ΓIA THN ΔΥΣΚΟΙΛ MHΠΩΣ ΦTAIEI TO ΓAΛA ΠOY TOY ΔINΩ;TO ΔIKO MOY APKEI MONO ΓIA ENA ΓΕΎΜΑ THN MEPA.

Athena
12-09-08, 17:30
TO ΔIKO MOY APKEI MONO ΓIA ENA ΓΕΎΜΑ THN MEPA.Γιατι δεν αυξανεις το δικο σου ετσι ωστε να εχεις λιγοτερες ανησυχιες; :roll: :lol:

natasaZ
12-09-08, 17:32
Καταρχην να σου ζησει το αγγελουδι σου!!!
1) Θηλάζεις? Αν όχι, μηπως να του αλλαξεις γάλα? Εμεις αυτό κάναμε+δυο φορές που υπεφερε τρελα, της βαλαμε μικροκλυσματα γλυκερίνης...
2) Μηπως να το κρατας περισσοτερη ωρα στον ωμο ή να του βαλεις μαξιλαρακι ή το στρωμα του να εχει καποια κλίση?
3) Το μωρό είναι πάρα πολυμικρό. δεν υπάρχει πρόγραμμα. Οσο ζηταει ας φαει..

Athena
12-09-08, 17:33
της βαλαμε μικροκλυσματα γλυκερίνης...
Σε μωρο 12 ημερων;;;; :shock:

natasaZ
12-09-08, 17:37
Δεν θυμαμαι πόσο ακριβως ηταν αλλα ηταν πολυ μικρη. Κατοπιν εντολη γιατρου βεβαια! Και τα εκανε καθε δυο με τρεις μερες, με μισα γευματα δικα μου και μισα ξενα. Ασε, σπαραζε η ψυχη μας που τη βλεπαμε και υπεφερε...

mariantinos
12-09-08, 18:02
MA ΔEN BΓAZΩ AΛΛO ΓAΛA.MONO ΓYPΩ ΣTA 90 ΓP THN MEPA.KAΘE MEPA KANEI KAKA AΛΛA ΖΟΡΊΖΕΤΕ ΓIA ΠAPA ΠOΛY ΩPA.KΛAIEI ΠONAEI ΚΟΚΚΙΝΊΖΕΙ Κ ΔΙΠΛΏΝΕΙ MΠPOΣTA TA ΠOΔΑPAKIA TOY.EKEINH THN ΩPA ΠOY TA EBΓAΛE ΖΟΡΊΖΟTAΝ ΣTON YΠNO TOY Κ TA EBΓAΛE AΠO ΣΤΌΜΑ Κ ΜΎΤΗ.ΦYΣIKA Κ TON EXΩ ΔIΠΛA MOY ΠANTA.EKEINH THN ΣTIΓMH ΈΠΛΕNA ΠIATA Κ TON EIΔA.AΛΛA ΣE ΠEPIΠTΩΣH ΠOY ΠΝΙΓΌΤΑΝ Κ EΓΩ KOIMOMOYN;

Λαμπρινή
12-09-08, 18:19
Να σου ζήσει ! :D
Περνα μια βολτα απο την ενοτητα θηλασμος .... Ειναι πολλα τα ερωτηματα μου ... (γιατι αντλεις και δεν θηλαζεις κλπ ) Εχει πολυ γάλα κριμα που δεν θηλάζεις αποκλειστικά .
Το μωρακι σου ταλαιπωρειτε με δυσκοιλιότητα ... δυστυχως το ξενο γαλα :(
Μην ανησυχεις δεν πνιγεται τοσο ευκολα ... ειναι ηρωες τα μωρακια μας
:D Να τον ρευεις καλά και να προσέξεις αν βγαζει πολλες γουλιτσες μήπως υπάρχει θεμα παλινδρόμησης .

Athena
12-09-08, 18:26
Να σου ζήσει ! :D
Περνα μια βολτα απο την ενοτητα θηλασμος .... Ειναι πολλα τα ερωτηματα μου ... (γιατι αντλεις και δεν θηλαζεις κλπ ) Εχει πολυ γάλα κριμα που δεν θηλάζεις αποκλειστικά .
Το μωρακι σου ταλαιπωρειτε με δυσκοιλιότητα ... δυστυχως το ξενο γαλα :(
Μην ανησυχεις δεν πνιγεται τοσο ευκολα ... ειναι ηρωες τα μωρακια μας
:D Να τον ρευεις καλά και να προσέξεις αν βγαζει πολλες γουλιτσες μήπως υπάρχει θεμα παλινδρόμησης .ναι για περνα απο εκει... :)

Abbie
12-09-08, 19:08
EKEI ΠOY ΚΟΙΜΌΤΑΝ APXIΣE NA BΓAZEI TO ΓAΛA AΠO ΣΤΌΜΑ Κ ΜΎΤΗ.ΠΑΝΙΚΟΒΛΉΘΗΚΑ ENTEΛΩΣ!YΠAPXEI ΠEPIΠTΩΣH ΠΝΙΓΜΟΎ AN ΔEN TO EBΛEΠA;ΔHΛ AKOMA Κ OTAN KOIMATAI NA KAΘOMAI NA BAPAΩ ΣKOΠIA;TI NA KANΩ EKEINH THN ΣTIΓMH;TO ΠAIPNΩ ΣTON ΌΜΩ OΠΩΣ OTAN EINAI NA PEΥΤΕΙ;

Ο γιός μου το κάνει αυτό πολλές φορές όταν κάνει εμετό και είναι ξαπλωμένος. Φυσικά πανικοβληθήκαμε όταν το είδαμε, πήραμε κατευθείαν τηλέφωνο το νοσοκομειό και μας είπαν ότι είναι απόλυτα φυσιολογικό όταν κάνει εμετό να βγαίνει και λίγο από την μύτη. Αυτό που μπορεί ίσως να βοηθήσει είναι να σηκώσεις ελαφρά το στρώμα από την μεριά που είναι το κεφάλι (στο νοσοκομείο έχουν ειδικές κούνιες με μηχανισμό που το κάνουν αυτό, αλλά στο σπίτι μια διπλωμένη κουβερτούλα κάτω από την πάνω πλευρά του στρώματος είναι όλο που χρειάζεται). Αυτό ίσως βοηθήσει και μειώσει σημαντικά τους εμετούς...

mariantinos
12-09-08, 19:53
ΔYΣTYXΩΣ KOPITΣIA ΣTHN ΠΡΟΣΠΆΘΕΙΑ MOY NA ΘHΛAΣΩ KOΠHKAN TA PAMMATA MOY!ΥΠΟΦΈΡΩ!ΠAIPNΩ ΑΝΤΙΒΙΟΣΗ,3 NTEΠOΝ THN MEPA,KOΛΠΙΚΗ KPEMA,MΠETANTIΝ AΠO ΠANΩ PULVO Κ ΓΆΖΑ!EXEI ΑΝΟΊΞΕΙ OΛOKΛHPH TPYΠA EKEI KATΩ.ΔEN MΠOPΩ NA KATΣΩ.MONO OPΘIA Η ΞΑΠΛΩΤΗ.ME TO ZOPI TO ΠAIPNΩ AΓKAΛIA ΓIATI ΠONAΩ ΠΑΡΑΠΆΝΩ OTAN TO KPATAΩ.EIMAI ΙΔΙΑΊΤΕΡΗ ΠEPIΠTΩΣH.
ΣTO KPEBATI ΓIA NA ΑΛΛΆΞΩ ΠΛΕΥΡΌ ΠEPNAΩ OΛOKΛHPO ΔΡΆΜΑ.

Λαμπρινή
12-09-08, 21:53
Αν δεν θελεις ή δεν μπορεις να θηλάσεις ειναι απολυτα κατανοητό ! Θα κανεις αυτο που ειναι καλυτερο για σενα και το μωράκι σου :D
Το μωρό θα το πάρεις αγκαλιά και για να το ταισεις με το μπουκαλι :?

Εδω ειμαστε αν χρειαστεις βοήθεια ! Περαστικά :D

mariantinos
12-09-08, 22:13
TIΣ αγκαλιές TIΣ EXΩ ΠΕΡΙΟΡΊΣΕΙ MONO ΣTIΣ ΑΠΑΡΑΊΤΗΤΕΣ OTAN KΛAIEI Κ OTAN EINAI NA ΡΕΎΤΕΙ.ΔEN ΓINETAI AΛΛIΩΣ KOPITΣIA.TA PAMMATA ΧΕΙΡΟΤΕΡΕΎΟΥΝ ME KAΘE AΓKAΛIA.ΠPOΣΠAΘΩ NA ΑΝΑΡΡΏΣΩ OΣO NΩPITEPA ΓINETAI ΓIA NA MΠOPΩ NA ΑΝΤΑΠΕΞΈΛΘΩ ΣTO MΩPO MOY ΓIATI XΩPIΣ NA ΦTAIΩ EIMAI ΑΠΑΊΣΙΑ MAMA TΩPA.Κ ΔEN ΦTANOYN OΛA AYTA EXΩ Κ TOYΣ ΑΔΙΆΚΡΙΤΟΥΣ ΣΥΓΓΕΝΕΊΣ NA EPXONTAI ΕΠΙΣΚΈΨΕΙΣ!κ ΠPEΠEI NA KPATAΩ Κ TO ΣΠITI ΣTHN ΕΝΤΈΛΕΙΑ.

Athena
12-09-08, 22:37
περαστικα,παντως οποτε θελησεις ή νιωσεις καλυτερα μπορεις να το θηλασεις,να εισαι σιγουρη. :wink:

frene
13-09-08, 09:23
mariantinos ασχολησου Μ Ο Ν Ο με το μωρο σου και πες στους αδιακριτους συγγενεις οτι δεν μπορεις να δεχτεις επισκεψεις γιατι το μωρο ειναι πολυ μικρο και γιατι εχεις και εσυ προβλημα.
Ειναι δυνατον να εχεις τον πονο σου και να εχεις και επισκεψεις;Μα ελεος!!
Εγω τους πρωτους 2 μηνες ημουν κομματια και οσοι μου ελεγαν οτι θελουν να ερθουν,τους ειπα απλα ΔΕΝ ΜΟΡΩ τωρα,αργοτερα! :wink:

rit@
13-09-08, 10:25
Γειά σου και από εμένα να σου ζήσει το μωράκι σου και να αναρρώσεις γρήγορα εύχομαι. Αν κατάλαβα καλά βγάζεις το γάλα σου με θήλαστρο? Σίγουρα πρέπει να δείς τα θέματα με το θηλασμό απλά εγώ εκ πείρας θα σου πω πως μόνο αν τραβάς συνέχεια θα κατέβει περισσότερο. Αν έσπασαν τα ράμματα γιατί δεν σε ξαναράβουν? Εμένα θυμάμαι μου είχαν βάλει κάτι σιδεράκια σαν του συρραπτικού. Θα βοηθήσει πολύ το μωρό το δικό σου γάλα και εσύ θα βοηθηθείς πολύ αν πας στα θέματα με το θηλασμό. Ειδικά αν βρεις εκεί την cruelty είναι ένα υπέροχος άνθρωπος που έχει κάνει διατριβή κατ εμέ στο θηλασμό και της αρέσει να βοηθάει εγώ είμαι υποχρεωμένη πραγματικά... Μην αγχώνεσαι όλα θα πάνε καλά σιγά σιγά θα βρεις τον ρυθμό, φιλιά.

mariantinos
13-09-08, 13:30
ΣTO ΣOI TOYΣ EXOYN ΒΆΛΕΙ ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΙΚΌ Κ Η MANA MOY Κ Ο ANTPAΣ MOY NA MHN EPXONTAI ΣΠITI AΛΛA OTAN ΔEN KATAΛABAINOYN Κ ΤΣΟΥΠ ΣOY ΕΜΦΑΝΊΖΟΝΤΑΙ ΣTHN ΠOPTA TI NA KANEIΣ;NA TOYΣ ΔΙΏΞΕΙΣ;EΛEOΣ PE ΣEIΣ.XTEΣ MOY HPΘAN ΣTIΣ 9 TO ΠPΩI.META AΠO ENA TPEΛO 5ΩPO ΞΕΝΎΧΤΙ ME TO MΩPO MOΛIΣ ΞAΠΛΩΣA NA KOIMHΘΩ XTYΠHΣE TO KOYΔOYNI!
MOY ΈΡΧΕΤΕ NA BAΛΩ TA KΛAMATA ΤΈΤΟΙΕΣ ΣΤΙΓΜΈΣ.Κ TO ΘEMA EINAI OTI TO KATAΛABAINΩ ΠΩΣ OI ΠEPIΣΣOTEPOI TO KANOYN AΠO ΥΠΟΧΡΈΩΣΗ.ΓIATI HPΘE Η AΛΛH ΘEIA Κ ΔEN HPΘAN AYTEΣ Κ TI ΘA ΠEI Ο KOΣMOΣ.

frene
13-09-08, 16:03
Πρεπει να γινεις σκληρη αλλιως μονο εσυ θα ταλαιπωρησε...Απλα μην ανοιγεις την πορτα,κι ασε να χτυπαν,καποια στιγμη θα φυγουν.Και μετα πες,κοιμομουν,ημοπυν πολυ κουρασμενη και δεν ακουγα καθολου...

Επειτα,να ξερεις οτι ολες οι μαμαδες εχουν το γαλα που χρειαζονται τα μωρα τους,αρκει να τα βαζουν στο στηθος οσο και οποτε θελουν...
Ειμαι 100% σιγουρη οτι εχεις ακαταλληλο θηλαστρο.Το μονο καταλληλο θηλαστρο για σενα αυτην την στιγμη,ειναι νοσοκομειακο το οποιο ενοικιαζεται,και χρειαζονται πολλες αντλησεις το 24 ωρο,10-12, και πολυ κοπος.Αν συνεχισεις να αντλεις με το θηλαστρο που εχεις, το γαλα θα κοπει σιγα σιγα...

Μπορεις να θηλαζεις το μωρο σου χωρις να επιβαρυνεται το προβλημα σου...να το θηλαζεις ξαπλωμενη ή με την βοηθεια ενος μαξιλαριου.
Ανοιξε ενα θεμα στην ενοτητα θηλασμος,θα σε βοηθησουν πολυ τα κοριτσια εκει...

resident
13-09-08, 17:34
καταρχην κοψε τις επισκεψεις,ας γινεις και κακια,αρκει να εχεις την ηρεμια που χρειαζεσαι.Αν μπορει ας ειναι εκει η μητερα σου ή η πεθερα σου ωστε να τους διωχνουν ή να τους απασχολουν λιγο(να σου μαγειρευουν κιολας ωστε να τρωτε-πού να το κανεις εσυ εχοντας τοσο μικρο μωρο) κι εσυ να εισαι στο υπνοδωματιο με το μωρο.Μην αγχωνεσαι με την ποσοτητα του γαλακτος,εχεις γαλα(ολες εχουν),αρκει να θηλαζεις το μωρο οποτε θελει,χωρις να δινεις συμπληρωμα.Η σταση που μπορει να σε βολεψει ειναι ξαπλωμενη στο κρεβατι στο πλα'ι' με το μωρο διπλα σου.Εγω το εκανα αυτο κυριως το βραδυ που ξυπνουσε η κορη μου και πολλες φορες μας επιανε κι ο υπνος ετσι και τις δυο!(δηλ. ετρωγε το μωρο και μετα κοιμοταν με τη θηλη στο στομα!).Και τελος,τί τρυπα ανοιξε στα ραματα;τι σου εκανε ο γιατρος;ειδα και σε αλλο θεμα οτι εγραψες κατι σχετικο.Μηπως να πας σε καποιον χειρουργο να σε δει;μην παθεις και καμια μολυνση απο κατι τοσο απλο οσο τα ραματα μετα τη γεννα!

Τινακι
13-09-08, 21:06
Καταρχήν να σας ζήσει
Κατα δευτερον ασχολήσου μονο με τον μωρό σου και με εσενα, ασε τους συγγενεις να χτυπάνε πορτες...
Εγω προσωπικα δεν εχω να προσθεσω τιποτα περισσοτερο, διοτι τα κοριτσια παραπανω σε εχουν καλυψει.
Απλα ήθελα να σου ευχηθώ καλό κουράγιο και να σου στείλω πολλα χαμογελα....σε λιγο καιρο οταν θα σου χαμογελαει το αγγελουδι σου ολα αυτα θα σου φαινονται μακρινο παρελθον.
Πηγαινε όμως και δες τον γιατρο για τα ραμματα!!!

gerakina
14-09-08, 00:29
Να διαδώσεις οτι επειδή το μωράκι είναι ευαίσθητο/έχει αλλεργία/ευαίσθητο δέρμα ή ότι άλλο σκεφτείς
ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ (να το τονίσεις αυτό) είπε οτι απαγορεύονται οι επισκέψεις
τουλάχιστον μέχρι να σαραντήσετε.
Κι όποιος έρθει άνοιξε του αν δεν μπορείς να το αποφύγεις
και διώξτον ευγενικά..."να ξέρετε..θα σας πάρουμε εμείς τηλέφωνο όταν είναι να έρθετε.." κλπ

Αυτή την περίοδο πρέπει να μείνεις συγκεντρωμένη στο μωράκι σου
και να ασχολείσαι μόνο με αυτό αλλα και με τον εαυτό σου
ώστε να αναρρώσεις γρήγορα και να συνηθίσεις την καινούρια πραγματικότητα.
Δώσε σε όλους να το καταλάβουν και σε όσους αδυνατούν να το κατανοήσουν..ε γίνε και λίγο αγενής!Έχεις πάντα τη δικαιολογία της κούρασης και της λοχείας.

Όταν συνειδητοποίησα-δυστυχώς όχι από την αρχή- οτι αυτό που με κούραζε
δεν ήταν το ξενύχτι,ο θηλασμός,το μωρό
αλλά η προσπάθεια να είναι το σπίτι "οπως πρέπει" καθημερινά,
τότε έκλεισα τα τηλέφωνα,επιστράτευσα μαμα για δουλειές σπιτιού και πεθερά για μαγείρεμα
και επικεντρώθηκα στο μωρό μου.
Ως δια μαγείας όλα γίνανε πιο εύκολα!!

Χαλάρωσε και απόλαυσε αυτή την όμορφη περίοδο.
Ξέρω τώρα όλα σου φαίνονται δύσκολα και αισθάνεσαι οτι για πάντα θα είναι έτσι
αλλά κάνε υπομονή και θα δεις πόσο πιο απλά θα γίνουν όλα πολύ πολύ σύντομα,στο υπόσχομαι!:D

cruelty
14-09-08, 04:20
καλησπερα.Να σου ζησει το μωρακι.
Ευχομαι να αναρρωσεις συντομα οπως και να ανασυνταχθεις ψυχικα.

Για το θεμα τον ραμματων πηγαινε γρηγορα να σε ξαναδει γιατρος και να τα φτιαξει κτλ .Προφανως για να σου φυγουν ετσι απλα τα ραμματα χωρις να σηκωσεις κανα 50κιλο σημαινει πως δεν εγινε καλα η "Ραπτικη".Μην το αμελησεις σε παρακαλω γιατι κινδυνευεις απο μολυνση κι εσυ και το μωρο.

Δε μιλαω εκ του ασφαλους θηλασα κα θηλαζω το μωρο μου (6 μηνων) διπλα εγχειρισμενη.Ξερω τι θα πει πονος.

Αφου τελειωσεις με τους γιατρους και ολα καλα ζητα να σου δωσουν παυσιπονο και απεφευγε να σηκωνεις το παιδι και να καθεσαι πολυ ωρα.Θα γινεις εξπερτ σε μια σταση που εσενα βολευει πιο πολυ και δεν σε τραβανε τα ραμματα.

Εγω ετσι εκανα τουλαχιστον μια και ημουν σε χειροτερη θεση απο εσενα .

Ειναι δυσκολες οι μερες οι πρωτες αλλα επικεντρωσου πως εχεις το μεγαλυτερο δωρο του κοσμου ενα μωρο και ο Θεος σε αξιωσε να εισαι υγιης να το θηλασεις.

Για τις επισκεψεις κλεισε την πορτα.Βγαλε το τηλ απο μπριζα και δε χρειαζεται να δικαιολογηθεις.Εκτος αν ειναι καποιος που γουσταρεις να ρχεται και σε βοηθαει.

Θωρακισου με δυναμη και γινε σκληρη...Δυστυχως μερικες φορες μπορουμε να γινουμε και πρεπει να γινουμε κακες.Ειμαστε μαμαδες και πρεπει να προστατευσουμε την οικογενεια μας.

Αν δυσκολευεσαι να τους το πεις βαλε αλλον η πες "ο γιατρος ειπε " αυτο πιανει.

Οτι και να κανεις μην τα παρατας.

Προσωπικα ο θηλασμος με βοηθησε στο να ξεπερασω το φοβο μου για το προβλημα υγειας μου.Με βοηθουσε να παιρνω θαρρος καμια φορα.Ολες μας αντιμετωπιζουμε δυσκολιες.

Εγχειριστικα 40 ημερων στην καρδια μου και το πρωτο πραγμα που μου παν εκει ειναι πως αν με πονανε πολυ η φυγουν τα ραμματα να παω αμεσως στο νοσοκομειο

Αφου λοιπον λυσεις αυτο το προβλημα βρες τη σταση που σε βολευει και αφεσου στο μαγικο αλλα συναμα απαιτητικο ταξιδι που λεγεται θηλασμος.

Για να με ειλικρινης ελαβα καποια πμ δεν ξερω γιατι εγω συγκεκριμενα μπορω να σε βοηθησω.....Δεν ξερω τι αλλο να σου πω...Συγνωμη αν τα γραφω κι αλλα αντι αλλων αλλα ειμαι μεταξυ νοσοκομειων και δεν εχω καθαρο μυαλο.

Αν θες τιποτα αλλο πες μου παντως μπορεις
ΟΛΑ τα μπορεις γιατι εχεις 2 χερια ,μπορεις να αναπνευσεις μονη,να περπατησεις,να φας.Σου φαινεται δεδομενο αλλα δεν ειναι.Εκτιμησε τα δωρα αυτα και μην αναλωνεσαι στον καθε συγγενη που ρχεται εκει για την επισκεψη εκτος αν σε βοηθαει.

Αν καταλαβα ο πονος σου εντοπιζεται απο τη μεση και κατω οποτε θηλαζε ξαπλα μην καθεσαι για λιγες μερες.Αυτατα ραμματα θρεφουν γρηγορα,εχει και υγρασια αυτες τις μερες και ισως σε πονανε πιο πολυ.

Μπορεις να θηλασεις μεσα στη μπανιερα επισης αν σε βοηθησει καποιος.
Παντου και με 10000 τροπους.Ξεκαθαρισε ομως αν το θες και θεσε το ως προτεραιοτητα.Σιγουρα οι επισκεψεις δεν ειναι τωρα προτεραιοτητα ουτε τα σερβιρισματα.Για λιγο πες να σου δινουν το μωρο οι αλλοι στην αγκαλια σου αν πονας τοσο πολυ απο τα ραμματα.Αυτα....δεν ξερω τι αλλο να πω
Σου ευχομαι ολα να πανε καλα

vera
21-09-08, 16:32
Θα σας πω τα δικα μας.........πριν τις στερες τροφες ειμασταν μια χαρα......καμμια δυσκοιλιοτητα!!! Καλε αλλο!!! Με τις στερεες και ειδικα με τα φρουτα αρχισε το προβλημα δυσκοιλιοτητας και μας εβγαλε την πιστη......τα κακα ηταν πολυ σκληρα και υπεφερε πολυ για να ελευθερωθει......εκλαιγε απο τον πονο και αρχισαν τα πρωτα συγκαμματα.......

Υποψιαστηκα οτι εφταιγε η μπανανα και την κοψαμε....πηρε ενα διαστημα να συνελθει....για μηνες εκανε κακα καθε 4 μερες.......

Τωρα τελευταια ηταν πολυ καλα χαρη στα δαμασκηνα που του βαζαμε στα φρουτα του....πρωτη φορα απο τοτε που αρχισαμε τις στερεες εκανε ****** και κρεμωδη (μπλιαχχχ :lol: ) κακακια.....

Την προηγουμενη βδομαδα μας εφερε ο παππους μπανανακια κι ειπαμε αφου ειμαστε καλα τοσο καιρο να τα ξαναδοκιμασουμε.......αφου εφαγε για 3-4 μερες επανηλθε το προβλημα.......δεν εκανε κακα για 4 μερες και οταν τα καταφερε ηταν ενα βασανιστηριο........αναγκαστηκα να τον βοηθησω αφου ηταν τοσο σκληρα και ξερα που δεν μπορουσε να τα βγαλει με τιποτα........μαρτυρησε το καημενο!!!! Δεν του ξαναδινω μπανανα επ ουδενι..........μολις εφαγε παλι δαμασκηνα ειμαστε μια χαρα αλλα εχουμε παλι συγκαμμα στο πωπουδακι (λογω της δυσκοιλιοτητας)!!!!

Οποτε.....ΟΧΙ ΜΠΑΝΑΝΕΣ......ΝΑΙ ΣΤΑ ΔΑΜΑΣΚΗΝΑ!!! :wink:

mybabygirl
22-09-08, 22:41
ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΤΟΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΚΑΙΡΟ ΕΧΟΥΜΕ ΜΕΓΑΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗ ΔΥΣΚΟΙΛΙΟΤΗΤΑ Η ΟΠΟΙΑ ΕΠΙΔΟΙΝΩΘΗΚΕ ΤΟΥΣ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΝΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΚΥΡΙΩΣ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕ ΘΕΛΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΤΟ ΝΕΡΟ.ΤΗ ΚΥΝΗΓΑΜΕ ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΜΕ ΤΟ ΝΕΡΟ Η ΜΕ ΧΑΜΟΜΗΛΟΝΕΡΟ ΚΑΙ ΖΗΤΗΜΑ ΝΑ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΕΙ 100ΜL ΤΗ ΜΕΡΑ.ΤΗΣ ΕΚΑΝΑ ΚΛΥΣΜΑ ΤΗ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΤΕΤΑΡΤΗ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗ ΜΕΡΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΞΑΝΑΕΝΕΡΓΗΘΕΙ.ΡΩΤΗΣΑ ΔΥΟ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΥΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΤΑ ΓΝΩΣΤΑ ΓΙΑ ΤΗ ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΠΟΥ ΤΑ ΑΚΟΛΟΥΘΩ ΑΛΛΑ ΔΕ ΠΙΑΝΟΥΝ ΟΠΟΤΕ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΟΦΕΡΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΗΣ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΛΥΣΜΑ.ΑΝ ΔΕΝ ΕΝΕΡΓΗΘΕΙ ΚΑΙ ΑΥΡΙΟ ΠΑΛΙ ΕΚΕΙ ΘΑ ΚΑΤΑΛΗΞΟΥΜΕ.ΔΕ ΞΕΡΩ ΤΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΟ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΔΕ ΔΥΣΑΝΑΣΧΕΤΕΙ ΑΛΛΑ ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΗΝ ΑΦΗΝΩ ΚΑΙ ΠΟΛΕΣ ΜΕΡΕΣ ΦΟΒΑΜΑΙ ΜΗ ΠΑΘΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΤΑ ΚΛΥΣΜΑΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΛΥΣΗ.......

vera
23-09-08, 02:47
Δαμασκηνο εδωσες???? ΜΕΓΑΛΗ ΔΙΑΦΟΡΑ.......μπορει να μην πιασει απο την ρπωτη μερα αλλα εστρωσε πολυ γρηγορα.........κι απεφυγε αυτα που προκαλουν δυσκοιλιοτητα.....(ρυζαλευρα, μπανανες)

Οταν ηταν χαλια ο δικος μου κι αραδιαζε κουραδιτσες απο στοκο, επινε ντανες χαμομηλι και δεν εκανε ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ!!!! Και μπολικο λαδι στο φαγητο μου ειπαν....

mybabygirl
23-09-08, 14:16
VERA ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ, ΤΙ ΔΑΜΑΣΚΗΝΑ ΕΔΩΣΕΣ ΑΠΟΞΗΡΑΜΕΝΑ Η ΦΡΕΣΚΑ ΓΙΑΤΙ ΑΠ ΟΣΟ ΞΕΡΩ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΦΡΕΣΚΑ ΤΑ ΑΠΟΞΗΡΑΜΕΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΑΡΑΓΕ ΔΟΥΛΕΙΑ?ΘΑ ΤΗΣ ΔΩΣΩ ΣΗΜΕΡΑ ΚΙΟΛΑΣ ΚΑΙ Ο ΘΕΟΣ ΒΟΗΘΟΣ

Μαμά του Ωρίων
23-09-08, 22:32
αυτή την περίοδο πάντως κυκλοφορούν φρέσκα δαμάσκηνα
είδα και στον μανάβη της γειτονιάς μου αλλά και στον Βασιλόπουλο

th@lia
24-09-08, 10:01
Οντως ειναι η εποχη τους και εχει και στα μαναβικα και κανουν και πολυ καλη δουλεια!Πηρα και εγω τις προαλλες.

Γιάννης Μαρινόπουλος
24-09-08, 12:46
Πράγματι η δυσκοιλιότητα είναι πολύ συχνό πρόβλημα στα παιδιά. Διαβάστε το http://alldoctorsmess.blogspot.com/2007/09/caroline-doig.html

vera
24-09-08, 16:55
Φρεσκα δαμασκηνα.......παντα φρεσκα........μπορει να μην παισουν απο ην πρωτη μερα.........εμεις παντως ειδαμε μεγαλη διαφορα και στην συχνοτητα και στην υφη των κακακιων!!!! :lol:

Γιάννης Μαρινόπουλος
24-09-08, 17:47
Σωστά σε περιπτώσεις ιδιοπαθούς δυσκοιλιότητας τα φρούτα με εσωτερικό κουκούτσι όπως ροδάκινα, νεκταρίνια, βερύκοκα, κεράσια βοηθούνε αρκετά λογω της καθαρτικής δράσης της σορβιτόλης που περιέχουν. http://alldoctorsmess.blogspot.com/2008/06/blog-post_27.html

stellitsaΚ
05-10-08, 19:44
Geia sas to moraki mou einai 15 hmeron. Edo kai 2 meres den eixe energhthi kai tis kaname klisma. tora exoun perasei pali 2 meres kai tipota. Ine anisixitiko?
ePISIS POS FTIAXNIS TO XAMOMILI GIA NA TIS TO DOSIS?POSA ML NERO KAI POSO XAMOMILI?

hasmouritsa
05-10-08, 20:02
StellitsaK, αν θηλάζεις, μπορεί να κάνει και 5 ημέρες να ενεργηθεί το μωρό σου, αλλά είναι φυσιολογικότατο!!!. Ακριβώς το ίδιο είχα πάθει κι εγώ (η δικιά μου είναι 3 μηνών) και είχα φρικάρει. Επαιρνα κάθε μέρα τη γιατρό τηλ. αλλά δεν μου είπε ΠΟΤΕ για κλίσμα πριν τις 5 ημέρες. Τώρα, αν πίνει ξένο γάλα μέχρι 3 ημέρες, μετά χαμομήλι και ΜΕΤΑ κλίσμα. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί σας είπε για κλίσμα......
Εμένα για το χαμομήλι μου είπε απλά λίγο χαμομήλι σε λίγο νερό...
Να σου Ζήσει!!!

madreterra
05-10-08, 21:34
Geia sas to moraki mou einai 15 hmeron.
Να σου ζήσει!!

Edo kai 2 meres den eixe energhthi kai tis kaname klisma.

ακόμα και αν δεν θηλάζεις νομίζω πως βιάστηκες καλό είναι πρώτα να περιμένεις τουλάχιστον 3 24ωρα και μετά να προσπαθείς με βρεφικά υποθετάκια γλυκερίνης

tora exoun perasei pali 2 meres kai tipota.

Σου δείχνει να στεναχωριέται ? γιαί εμένα που θήλαζε έκανε κάθε 4-5 μέρες κακά αλλά δεν είχε ούτε στεναχώρια ούτε ανησυχία.
Επίσης αν έχει αέρια σημαίνει πως το "σύστημα" δουλεύει

Ine anisixitiko?
ePISIS POS FTIAXNIS TO XAMOMILI GIA NA TIS TO DOSIS?POSA ML NERO KAI POSO XAMOMILI?

Δεν νομίζω πως υπάρχει δοσολογία ακριβής για βρέφη, φτιάξτο κανονικά σαν να επρόκειτο να το πιει κάποιος

...και περαστικούλια σας :D :D

Λαμπρινή
05-10-08, 22:10
StellitsaK, αν θηλάζεις, μπορεί να κάνει και 5 ημέρες να ενεργηθεί το μωρό σου, αλλά είναι φυσιολογικότατο!!!.

Μετά το πρώτο εικοσαήμερο . Πριν πρεπει να κανει 3-4 φορες την μέρα κακακια :D

Μαριλίνα
06-10-08, 10:05
Εμάς η γιατρός μας είχε πει 100 ml νερό και βάζω μέσα ένα φακελάκι χαμομήλι μέχρι να αλλάξει λίγο χρώμα το νερό.
Αν δεν θηλάζει ή απλά πίνει και ξένο γάλα, τότε μπορείς να βάλεις την ποσότητα νερού για το γάλα, να βάλεις το φακελάκι το χαμομήλι πάλι μέχρι να αλλάξει χρώμα και κανονικά την ποσότητα του γάλακτος. Χαμομηλόγαλο δηλαδή.
Ο γιος μου έτσι το έπινε γιατί το σκέτο χαμομήλι έπινε δύο γουλιές και το παράταγε.

bebimaster
06-10-08, 10:38
Αν θέλεις να σε παρηγορήσω η δικιά μου εφθασε μέχρι και 15 μέρες χωρίς να ενεργηθεί. Τρέφεται αποκλειστικά με το δικό μου γάλα. Η παιδίατρός μας είπες ότι αν ανησυχούμε να της βάζουμε υπόθετο γλυκερίνης. Δεν της έχω βάλει μέχρι τώρα. Αφήνω να λειτουργήσει η φύση. Επίσης η παιδίατρος μας είπε ότι δεν είναι ένδειξη δυσκοιλιότητας αυτό το φαινόμενο. Εγώ πάντως πιστεύω ότι είναι θέμα της δικής μου διατροφής.

bebimaster
06-10-08, 10:40
Αν θέλεις να σε παρηγορήσω η δικιά μου εφθασε μέχρι και 15 μέρες χωρίς να ενεργηθεί. Τρέφεται αποκλειστικά με το δικό μου γάλα. Η παιδίατρός μας είπες ότι αν ανησυχούμε να της βάζουμε υπόθετο γλυκερίνης. Δεν της έχω βάλει μέχρι τώρα. Αφήνω να λειτουργήσει η φύση. Επίσης η παιδίατρος μας είπε ότι δεν είναι ένδειξη δυσκοιλιότητας αυτό το φαινόμενο. Εγώ πάντως πιστεύω ότι είναι θέμα της δικής μου διατροφής.

baduz
06-10-08, 10:47
Και η μικρή είχε πρόβλημα.

Έκανε και 7 μέρες να ενεργηθεί, η γιατρός μου , μου έλεγε να μην ανησυχώ (λόγω του μητρικού θηλασμού τότε).

Μου έλεγε να της κάνω ασκήσεις ώστε να την βοηθώ, δηλαδή τα γονατάκια στην κοιλίτσα,

Τα υπόθετα τα αγόρασα γιατί φοβήθηκα αλλά δεν με άφησε να τα χρησιμοποιήσω διότι μου έλεγε ότι πρέπει το έντερο να ενεργοποιηθεί μόνο του και όχι με βοήθεια, για κλίσμα ούτε λόγος.

Ασκήσεις κόριτσια, ασκήσεις συνέχεια έχει αποτέλεσμα και ανακουφίζεται και το μωράκι!

mariantinos
07-10-08, 12:48
o giatros mou mou eipe na tou dinw 20-50 ml tsai.vazeis ayth thn posotita nerou k ligo parapanw se ena potiri rixneis mish koutalia zaxaritsa k to fakelaki to tsai gia kanena lepto isa isa na parei xrwma k tou to dineis.ayth thn syntagh mou eipe o giatros mou.oso gia thn diskoiliotita,egw den thilazw,k eixame provlima me to gala pou tou edina.apla mas to alakse o giatros k tera einai ok

hasmouritsa
08-10-08, 13:55
Ζαχαρη στο μωρό??????? εμένα δια ροπάλου μου απαγόρευσε και τη ζάχαρη και το αλάτι. Αλλά κυρίως για τη ζάχαρη τα λόγια της ήταν τα εξής: "Γίνεται το παιδί σου να πάει 3 ετών και να μην φάει ζάχαρη??? Είναι το καλύτερο" Δεν ξέρω βέβαια μ' αυτα που ακούω.... είναι θέμα παιδιάτρου??? Ποιος έχει "δίκιο", τι πρέπει εμείς σαν γονείς να κάνουμε. Η δικιά μου δεν πίνει το χαμομήλι με τίποτα. Δεν της αρέσει. Κι όμως όταν είπα στη γιατρό "να βάλω λίγη ζάχαρη???" μου είπε "όχι ζάχαρη δεν θα φάει".

katerinaki75
04-11-08, 09:25
καλημέρα κορίτσια

ο μικρός μου που είναι 3 μηνών περίπου έχει δυσκοιλιότητα.
Από τις 13 Οκτώβρη (που κάναμε το 1ο εμβόλιο) δεν έχει κάνει μόνος
του κακά αλλά με συμβουλή του παιδίατρου,του ερεθίζω τον ποπό με υπόθετο γλυκερίνης κάθε 4-5 μέρες.

Τα κακά του (μετά το υποθετο) είναι σκληρά και πολλά. Επίσης έχει πολλά
αέρια και σφίγγεται και κλαίει πολύ.

ρε κορίτσια τι να κάνω? το παιδί μου όλο τον καιρό θα κάνει κακά
με τη βοήθεια του υπόθετου? τι να κάνω να τον βοηθήσω?

ξέχασα να πω πως τον θηλάζω αποκλειστικά και διάβασα ότι τα παιδιά που θηλάζουν μπορεί να κάνουν κακά τους 1 φορά την εβδομάδα, αλλά αφού
όταν κάνει κακά είναι σφιχτά δε σημαίνει ότι είναι δυσκοίλιος?

πάσα βοήθεια δεκτή γιατί αρχίζω να γίνομαι παρανοική
ευχαριστώ πολύ

mama tou kostantinoulh
04-11-08, 11:55
Κι εμείς κάναμε πριν μερικές μέρες το πρώτο μας εμβόλιο (πενταπλό) και για τις 2 πρώτες μέρες έκανε μόνο 1 φορά τη μέρα και πολλά. Και σου μιλάω για ένα παιδί που κάνει τουλάχιστον 2 φορες τη μέρα ίσωσ και παραπάνω. Οι οδηγίες του εμβολίου όμως έλεγαν ότι προκαλεί δυσκοιλιότητα. Οπότε ίσως στο δικό σου παιδί που είναι δυσκοίλιο ούτως ή αλλως να του προκάλεσε δυσκοιλιοτητα για περισσότερες μέρες.

galat
04-11-08, 12:40
Πόσταρε το θέμα σου στο Θηλασμός, θα σου απαντήσουν μαμάδες με ανάλογη εμπειρία!

sbillis
08-11-08, 22:50
Γειά και χαρά σας,

συγχαρητήρια για το forum, δεν φανταζόμουν οτι θα υπήρχε ένα τέτοιο forum!

Είναι το πρώτο post που κάνω και αφορά την 2ή κόρη μου η οποία είναι σήμερα 08/11/08 , 49 ημερών.

Πίνει μητρικό γάλα και ξεκίνησε παράλληλα NAN1. Στην αρχή είχε κάποιες κενώσεις η οποίες ήταν υδαρές και μας είπαν οτι είναι φυσιολογικό καθώς θηλάζει.
Στη συνέχεια άρχισε να αργεί να ενεργηθεί (3-4 με κλύσματα γλυκερίνης). Αλλάξαμε το γάλα πήγαμε σε Sanilac1 και είμαστε τώρα σε Novalac IT.
Πήγαμε στο γιατρό και μας είπε οτι μπορεί να κάνει και μια βδομάδα να ενεργηθεί.

Ολο αυτό το καιρό όμως, η μπεμπούλα ζορίζεται, κοκκινίζει, δυσανασχετεί. Η μαμά τώρα δοκιμάζει με λάδι και θερμόμετρο και ενεργείται. Το πρότεινε η παιδίατρο.
Τα κακά της μια φορά ήταν ελαφρώς σκληρά τα πρώτα που βγήκαν και τα υπόλοιπα πιο ρευστά. Προ ολίγου ξαναέκανε με την βοήθεια θερμομέτρου και ενεργήθηκε αρκετά με μαλακά και ρευστά κακάκια.

Εχουμε δοκιμάσει και χαμομήλι αλλά δεν τη βοήθησε και το σταματήσαμε τώρα γιατί έβγαλε και κάτι σπυράκια στο πρόσωπο, να δούμε αν είναι απο αυτό.

Μήπως υπάρχει πρόβλημα με το σφικτήρα και χρειάζεται κάτι περαιτέρω;

Ευχαριστώ θερμά.

daddycool
10-11-08, 10:53
Τα τι είναι φυσιολογικό σε ένα τόσο μικρο μωρό έχει μεγαλες αποκλίσεις.

Φυσιολογικό είναι να έχει 2-3 κενώσεις την ημέρα αλλά επίσης φυσιολογικό είναι μία κένωση ανα δέκα μέρες. Εάν γεμίζουν οι πάνες με ούρα όλα καλά...

Κατα τα άλλα γνώμη μου (αλλά και άλλων εδω μέσα) είναι να μην δίνεται κανένα συμπλήρωμα διατροφής το πρώτο εξάμηνο . Μόνο γάλα. Το χαμομήλι λοιπόν να το αποφεύγετε.

Τέλος η χορήγηση και της παραμικρής ποσότητας σκόνης γάλακτος παράλληλα με τον θηλασμο είναι μια ασφαλέστατη μέθοδος για να διακοπεί η παραγωγή μητρικού γάλακτος :)

Εάν τυχόν θέλεις να προκαλέσεις πλήρη επαναγαλουχία και να κόψεις τις σκόνες προτείνω να μιλήσεις με την Aglaia - ποτέ δεν είναι αργά.

Χλοη
10-11-08, 14:58
Καλό είναι να μη δίνετε χαμομήλι. Ξένο γάλα πότε αρχίσατε να δίνετε?
Τα μωρά που θηλάζουν δεν παθαίνουν σχεδόν ποτέ δυσκοιλιότητα. Το πιο πιθανό είναι να το επαθε απ'τη χορήγηση ξένου γάλακτος.
Παρόλα αυτά, αν τα κακά είναι μαλακά δεν τείθεται θέμα δυσκοιλιότητας.

Αν γίνεται δοκίμασε να ελατώσεις το ξένο, και να θηλάζεις συχνότερα. Όσο πιο συχνά μπορείς. Το μητρικό γάλα είναι ό,τι καλύτερο για να βοηθήσει το μωρό να ενεργηθεί. Το χαμομήλι δε βόηθάει.

Αν θέλεις μπες στην ενότητα του θηλασμου, υπάρχουν παρόμοια θέματα.

sbillis
12-11-08, 20:01
Καλησπέρα,

απάντησα αλλά δεν καταχωρήθηκε το Post μου... anyway.

Ξένο γάλα πίνει απο το πρώτο 20ήμερο σαν συμπλήρωμα γιατί δε χόρταινε με το μητρικό.
Η γυναίκα μου το θηλάζει περισσότερο και ξένο πίνει 2-3φορές το 24ώρο.

Απλά φοβάμαι μην είναι άλλο θέμα μιας και τα κακά είναι μαλακά όταν τη βοηθάει με το θερμόμετρο.

Η παιδίατρος μας έδωσε τώρα Frisolac Comfort που είναι αντι-αναγωγικό. Της είπαμε οτι έπινε Novalac IT αλλά δεν είχαμε αποτέλεσμα.

ευχαριστώ.

daddycool
12-11-08, 20:41
Γεια σου sbillis ,

Μίλα με την Αγλαϊα - βάλε ξανά το θέμα σου στην κατηγορία του Θηλασμού για να το δει...

Διάβασε και λίγο τα εκει. Εάν θέλετε να διατηρήσετε την γαλουχία όσο το δυνατό περισσότερο , (Για να σου δώσω να καταλάβεις το τί σημαίνει θηλασμός , Ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας μιλάει για 2 χρόνια) πρέπει να πάρετε άμεσα συμβουλές από την ειδική - δηλαδή την Αγλαϊα.

Η ατάκα "δεν χόρταινε με το μητρικό" σε εσένα φαίνεται αθώα , αλλά εμάς εδώ μέσα μας λέει πολλά για το τι συμβουλους είχατε ως τώρα.

Πάτε φουλ για αποθηλασμό έτσι όπως πάτε , το άλλο με την δυσκοιλιότητα - έτσι όπως το περιγράφεις ΔΕΝ είναι προβλημα.

Εάν δεν υπάρχουν και άλλοι παράγοντες που δεν μας τους έχεις αναφέρει , τότε σου το ξαναείπα, εώς και μια εβδομάδα - δέκα μέρες καθυστέρηση στην κένωση δεν σημαίνει και πολλά πράγματα.

Μίλα με την Aglaia

Καλή δύναμη και να σου ζήσει το αγγελούδι σου

fistikaki
12-11-08, 20:51
το θεμα με τη βρεφικη δυσκοιλιοτητα ειναι το εξης:ναι μεν οι γιατροι λενε οτι ειναι φυσιολογικο το μωρο να κανει καποις μερες για να κανει κακα, (η δικη μας γιατρος ας πουμε,λεει οτι και 4-5 μερες ειναι οκ), αλλα τα μωρα νιωθουν ασχημα!
με τη δικια μου που εχουμε προβλημα με δυσκοιλιοτητα, βλεπω οτι βασανιζεται αν δε κανει καθε μερα.. γκρινιαζει,δυσανασχετει,δεν μπορει να ηρεμησει... οποτε πεφτουμε στα γνωστα... χαμομηλι,μπατονετα στον πωπω (το φοβαμαι το θερμομετρο εγω),καποια στιγμη βρεφικο κλισμα και αλλα δυσαρεστα... εχουμε αλλαξει και ενα σωρο γαλατα...
δεν ειναι σφιχτα τα κακακια της,****** ειναι, γι αυτο απορω γιατι δεν κανει ευκολα...

sbillis
12-11-08, 23:21
.....

Η ατάκα "δεν χόρταινε με το μητρικό" σε εσένα φαίνεται αθώα , αλλά εμάς εδώ μέσα μας λέει πολλά για το τι συμβουλους είχατε ως τώρα.

Πάτε φουλ για αποθηλασμό έτσι όπως πάτε , το άλλο με την δυσκοιλιότητα - έτσι όπως το περιγράφεις ΔΕΝ είναι προβλημα.
...... ...

Πώς εξηγείς το ότι τα βράδυα θήλαζε για 5 λεπτά, κοιμότανε και μετά ξανά ξύπναγε. Και ξανά τα ίδια για 2,3 ώρες.
Όταν όμως τις δώσαμε ξένο αυτό σταμάτησε το βράδυ.
???

Τί να πω, ξέρω εγώ; Άσχετος μπαμπάς είμαι...

Για 2 χρόνια θηλασμό δύσκολο να το πετύχουμε. Αν φτάσουμε 6μηνο καλό θα είναι γιατί η γυναίκα μου είναι λίγο αρνητική στη διάρκεια του θηλασμού.

Πάντως ευχαριστώ θερμά για τις απαντήσεις σας και θα ποστάρω και στην Αγλαϊα.

daddycool
12-11-08, 23:39
Ο θηλασμός είναι προσωπική υπόθεση της μητέρας και του παιδιού. Εάν για παράδειγμα μια μαμά θέλει να αποθηλάσει και είναι αρνητική , η Αγλαϊα θα την βοηθήσε ΚΑΙ σε αυτό.

Εάν από την άλλη θέλει να συνεχίσει τον θηλασμό , η Αγλαϊα μπορεί επίσης να την βοηθήσει να ξεπεράσει τους σκόπελους , "πεινάει άρα θέλει ξένο"

Μην αφήσετε κανέναν να σας κάνει να νοιώσετε ενοχές εάν σταματήσετε να θηλάζετε. Αυτό δεν σας κάνει χειρότερους γονείς . Εάν όμως θέλετε να συνεχίσετε , μιλήστε με την Aglaia.

Αυτά από εμένα , ευχαριστώ πολύ

aglaia
13-11-08, 00:02
Πώς εξηγείς το ότι τα βράδυα θήλαζε για 5 λεπτά, κοιμότανε και μετά ξανά ξύπναγε. Και ξανά τα ίδια για 2,3 ώρες.
Όταν όμως τις δώσαμε ξένο αυτό σταμάτησε το βράδυ.
???

H εξήγηση είναι πολύ απλή! Το μητρικό γάλα χωνεύει σύντομα, αν το γεύμα είναι πλήρες σε 1,5 ώρα, αν είναι ένα μικρό γεύμα που δεν περιέχει λιπαρό γάλα (αυτό που εκκρίνεται στο τέλος) ακόμη πιο σύντομα.

Το αγελαδινό γάλα για να το χωνέψουν τα μοσχαράκια έχουν 4 στομάχια, τα παιδάκια έχουν μόνο ένα και του έρχεται πολύ βαρύ! Δεν χορταίνουν απλώς, πέφτουν σε λήθαργο και χάνουν γεύματα.

Ο θηλασμός περιλαμβάνει πολλές περιόδους (άλματα ανάπτυξης κυρίως αλλά και άλλες) όπου ο θηλασμός κάποιες ώρες είναι πολύ συχνός. Αυτο γίνεται ή για να ανακουφιστεί το παιδί ή για να αυξήσει την παραγωγή.

Το να δίνετε μερικά γεύματα ξένο γάλα γιατί δεν φτάνει αυτό της μαμάς δεν έχει καμία λογική. Δηλαδή το γάλα δεν παράγεται για 5 ή για 8 γεύματα. Παράγεται όταν το μωρό κάνει θηλαστικές κινήσεις στο στήθος. Όπως ο ιδρώτας, παράγεται όταν ζεσταίνεσαι, όταν καταβάλεις προσπάθεια και δεν εξαρτάται από το αν υπάρχει κάπου αποθηκευμένος ή από τη θεωρητική δυνατότητα να τον παράγεις. Όσο μεγάλη δυνατότητα και να έχεις δεν πρόκειται να παραχθεί αν δεν χρειάζεται. Το ίδιο και το γάλα, αν το μωρό θηλάζει 5 γεύματα το γάλα δεν θα φτάσει ποτέ για 8 ή για 10 ακόμη και αν υπάρχει δυνατότητα για να μεγαλώσουν δίδυμα που πρακτικά χρειάζονται 12 διπλά γεύματα.

Αν η μαμά θέλει να θηλάσει και να μην παιδεύει το μωρό με τα ξένα γάλατα, ανοίξτε ένα τόπικ στην ενότητα του θηλασμού γιατί είναι δύσκολο να τα παρακολουθήσω εκτός.

Σας εύχομαι καλή συνέχεια! :)

litsar
13-11-08, 14:13
Δυσκοιλιότητα παρουσιάστηκε στο μεγάλο μου γιο ξαφνικά εδώ και 2 μήνες. Τώρα είναι κοντά στα 3 ο μικρός. Μέχρι τότε πήγαινε κάθε μέρα. Από τότε που πήγαμε στο σταθμό παρουσιάστηκε το πρόβλημα. Ενώ στο σταθμό έμαθε τα τσίσα και τα κακά να τα λέει και κόψαμε την πάνα.

Περνούσε δυο τρεις μέρες και το παιδί να κλαίει...Πονάει η κοιλίτσα μου, πονάει ο κωλάκος μου... Τι Nujol του δίναμε, τι φρούτα, τι νερό πάλι τίποτα. Τελικά πήγα σε παιδοχειρούργο. Μου εξήγησε ότι υπάρχουν παιδιά που έχουν δυσκοιλιότητα από τη γέννηση και άλλα που την εμφανίζουν περιστασιακά. Εμείς ανήκουμε στην δεύτερη περίπτωση.

Έκανε 2 απανωτά κλύσματα του μικρού. Τις επόμενες δύο μέρες του κάναμε κλύσμα κάθε βράδυ και ας είχε κάνει μόνος του. Για να φύγουν όλα τα σκληρά κα... κια που υπήρχαν στο εντερό του...Ξεκινησαμε και ένα σιρόπι (σκιαστικό είναι, χρησιμοποιείται για ειδικές εξετάσεις του εντέρου). Γαστρογραφίνη λέγεται. Σε τόσο μικρή ποσότητα 2-3 cc δεν βλάπτει το παιδί. Αυτό επαναφέρει το έντερο στην αρχική του κατάσταση...Και πραγματικά επανήλθε ο μικρός... Σωθήκαμε!!! Μας είπε η γιατρός ότι και στο παίδων αυτή τη μέθοδο χρησιμοποιούν... Βέβαια πρέπει το παιδί να έχει κάποια ηλικία, όχι βρέφη...

twiny
16-12-08, 14:05
Εχω δίδυμα κοριτσάκια 7,5 μηνών και τελευταία αντιμετωπίζουμε αρκετά συχνά δυσκολιότητα. Όταν λοιπόν τα μωρά σφίγκονται πολύ για να κάνουν τα κάκά τους, τα πιάνει δύσπνοια. Δεν μπορούν δηλ. να αναπνεύσουν καλά και σφυρίζουν όταν εισπνέουν. Τις κρατάω λίγο αγκαλιά και μετά από 2-3 λεπτά τους περνάει. Το εξήγησα στη γιατρό μας, αλλά μου είπε ότι δεν καταλαβαίνει τι της λέω και ότι τα μωρά είναι υγιέστατα.

Μπορεί κανείς να με βοηθήσει σ' αυτό? Είχατε καμιά παρόμοια εμπειρία ή κάποια ιδέα για το τι μπορεί να συμβαίνει?

Ευχαριστώ πολύ!!!

Konstantina
20-12-08, 10:10
Δυστυχώς twiny δεν ξέρω κάτι, ίσως οι παλαιότερες και εμπειρότερες να έχουν περισσότερα να σου πουν για το θέμα της αναπνοής στα μπεμπάκια σου.
Εμείς είμαστε στον 5ο μήνα και εκτός από κολικούς ακόμη έχει και δυσκοιλιότητα ο μικρός. Ενώ είχε βελτιωθεί (1φορά/ημέρα) με το Frisolac comfort όταν αρχίσαμε φρούτα και κρέμες τα είδαμε όλα. Έκανε κακά κάθε 2η μέρα, αλλά με πολύ κλάμα, γκρίνια και επιδείνωση των κολικών.
Διάβασα για τα δαμάσκηνα, γίνεται να δοκιμάσω και σε αυτή την ηλικία; Επίσης τι λέτε για το μέλι στο χαμομήλι; Ο δικός μου δεν το πίνει με τίποτα σκέτο, αλλά είδα τι γράφετε και σκέφτηκα να του το βάλω στο γάλα. Μισό νερό, μισό χαμομήλι στην ποσότητα που πίνει είναι οκ πιστεύετε;
Ευχαριστώ πολύ

despina100
28-01-09, 08:04
Για βοηθηστε με λίγο και εμενα ρε κορίτσια... Εχω ενα κοριτσάκι 29 ημερων σημερα, και θηλάζω αλλά δινω και συμπλήρωμα (το Απταμιλ 1, περίπου 200 ml τη μερα). Η μικρή μεχρι πριν 4-5 μερες εκανε κακα της 5-6 φορες τη μερα τουλάχιστον. Πριν 5 μερες εκανε μόνο 2 φορές, την επομένη μόνο μία και τις δυο προηγούμενες μερες ΤΙΠΟΤΑ!! Εχει τρελαθεί στην κλανια αλλα από κακα γιοκ!! Πρεπει να ανησυχω?? Τι νομίζεται ότι μπορεί να φταιει?? Τι να κάνω για να την βοηθήσω γιατί σφιγγεται συνέχεια και γκρινιάζει και την εχει λυπηθεί η ψυχή μου...

Konstantina
28-01-09, 09:02
Αγαπητή despina100,
Θα σου πρότεινα να μην αγχώνεσαι. Εμείς αντιμετωπίσαμε αρκετά τη δυσκοιλιότητα, σταμάτησε για την ακρίβεια τώρα στον 5ο που βάλαμε φρούτα και λαχανικά. Αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι δεν μπορούμε να κατανοήσουμε τη δυσκοιλιότητα στα βρέφη, ή ακόμη και να την ονομάσουμε έτσι, με όρους ενηλίκων. Υπάρχουν μωράκια που κάνουν κακά κάθε 4 - 5 μέρες. Κατανοώ απόλυτα ότι είναι δυσάρεστο και για τη μικρή και για εσένα, αλλά μπορεί να είναι παροδικό :D
Περίμενε λίγο και αν όχι μίλα με παιδίατρο, αλλά μπορεί να είναι μια μεταβατική φάση. Έχουν πολλές τέτοιες τα μωράκια μέχρι τον 6ο περίπου που όλα τα συστήματα ολοκληρώνονται.
Όσο για την ανακούφιση, βοηθούν τα μασαζάκια και οι ελαφρές πιέσεις ή το ποδηλατάκι με τα ποδαράκια για να φεύγουν αέρια και να κινείται το έντερο. Αντε και ελπίζω σύντομα τα κακάκια να κάνουν εμφάνιση!

despina100
28-01-09, 15:48
Αγαπητή despina100,
Θα σου πρότεινα να μην αγχώνεσαι. Εμείς αντιμετωπίσαμε αρκετά τη δυσκοιλιότητα, σταμάτησε για την ακρίβεια τώρα στον 5ο που βάλαμε φρούτα και λαχανικά. Αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι δεν μπορούμε να κατανοήσουμε τη δυσκοιλιότητα στα βρέφη, ή ακόμη και να την ονομάσουμε έτσι, με όρους ενηλίκων. Υπάρχουν μωράκια που κάνουν κακά κάθε 4 - 5 μέρες. Κατανοώ απόλυτα ότι είναι δυσάρεστο και για τη μικρή και για εσένα, αλλά μπορεί να είναι παροδικό :D
Περίμενε λίγο και αν όχι μίλα με παιδίατρο, αλλά μπορεί να είναι μια μεταβατική φάση. Έχουν πολλές τέτοιες τα μωράκια μέχρι τον 6ο περίπου που όλα τα συστήματα ολοκληρώνονται.
Όσο για την ανακούφιση, βοηθούν τα μασαζάκια και οι ελαφρές πιέσεις ή το ποδηλατάκι με τα ποδαράκια για να φεύγουν αέρια και να κινείται το έντερο. Αντε και ελπίζω σύντομα τα κακάκια να κάνουν εμφάνιση!
Eυχαριστω πολύ Κωνσταντίνα...Όσο για το μασαζ της κάνω καμια ωρα τη μερα αλλά τίποτα!! (Μεχρι και βιβλίο για βρεφικό μασαζ πήρα αλλά τζίφος)..Βρε ποιος το περίμενε ότι θα τραβούσα τετοιο αγχος για...σκατακια??

Konstantina
01-02-09, 09:08
Υπομονή πιστεύω ότι είναι φάση, είναι φοβερό για τι θέματα έχεις άγχος με τα μπεμπάκια, αλλά έχουν και αυτά τα δικά τους.
Όλα καλά θα πάνε!!

Ερη
05-02-09, 23:34
εχουμε ενα αγορακι 2 μηνων οπου εδω και 1 μηνα αργει να κανει τα κακα του συνηθως τα κανει την πέμπτη μέρα, κανει για κανα δυο μερες συνεχομενα και μετα παλι τα ιδια περνανε αλλεσ πεντε μερες.
τρεφεται αποκλειστικα με μητρικο γάλα και κατι δεν μου παει καλα! θυμαμαι στην μεγαλη μου κορη οτι δεν ειχα τετοιο προβλημα ακριβως το αντιθετο θα ελεγα εκανε 2 φορες τα κακα της σε καθε γευμα.

η παιδιατρος μου λεει να μην ανησυχω αλλα δεν ξέρω κατι δεν μου αρεσει.

προσεχω την διατροφη μου, τρωω καθε 2η μερα all bran με γαλα, δεν τρωω πορτοκαλια, οσπρια, πρασινα, γλυκα και γενικα πιστευω πως εχω αποφυγει τουσ κολικους.

δεν ξερω αν πρεπει να ανησυχω. :( :oops:

beboulix
05-02-09, 23:42
μεγαλωνοντας τα μωρακια αλλαζουν πολλα πραγματα.ενα ειναι κ το ποσες φορες κανουν κακα τους.
απο οτι ξερω απο την στιγμη που θηλαζει δεν τιθεται θεμα δυσκοιλιοτητας.
τα σκληρα κακακια ισως να ειναι.
δεν χαιρεσαι που δεν αλλαζεις συνεχεια πανες?

vera
06-02-09, 01:09
Συμβαινει και σε μωρα που θηλαζουν αποκλειστικα......μην ανησυχεις......ειναι θεμα οργανισμου......

Αν διαβασεις σχετικα θεματα θα δεις οτι εχουν προβλημα με δυσκοιλιοτητα πολλα μωρακια με αποκλειστικο θηλασμο!

theodore1512
06-02-09, 08:50
Γιατί να μην τρως πράσινα; Αν είναι σε λογική ποσότητα σε ένα μεγάλο γεύμα μπορείς να φας. Η μαμά της μπέμπας μας τρώει απ' όλα και ποτέ δεν είχαμε κολικούς ούτε άλλα προβλήματα.
Πάντως επειδή έχεις αποκλειστικά θηλασμό δεν έχεις πρόβλημα, μέχρι και 5 μέρες είσαι εντάξει.

despina100
06-02-09, 09:05
εχουμε ενα αγορακι 2 μηνων οπου εδω και 1 μηνα αργει να κανει τα κακα του συνηθως τα κανει την πέμπτη μέρα, κανει για κανα δυο μερες συνεχομενα και μετα παλι τα ιδια περνανε αλλεσ πεντε μερες.
τρεφεται αποκλειστικα με μητρικο γάλα και κατι δεν μου παει καλα! θυμαμαι στην μεγαλη μου κορη οτι δεν ειχα τετοιο προβλημα ακριβως το αντιθετο θα ελεγα εκανε 2 φορες τα κακα της σε καθε γευμα.

η παιδιατρος μου λεει να μην ανησυχω αλλα δεν ξέρω κατι δεν μου αρεσει.

προσεχω την διατροφη μου, τρωω καθε 2η μερα all bran με γαλα, δεν τρωω πορτοκαλια, οσπρια, πρασινα, γλυκα και γενικα πιστευω πως εχω αποφυγει τουσ κολικους.

δεν ξερω αν πρεπει να ανησυχω. :( :oops:

Kαι εμεις τα ίδια. Εδω και 12 μερες εχει κανει 3 φορες κακα της (εκ των οποίων οι 2 με κλυσμα. Και εμεις θηλαζουμε αποκλειστικά. Παντως η γιατρός μας ειπε μεχρι 5 μερες δεν πειράζει αρκει να μην την ενοχλει (εμάς σφιγγόταν και εκλαιγε και για αυτό της καναμε κλυσμα).Εγω αλλαξα πολύ τη διατροφη μου, πολλά φρούτα και λαχανικά και προιοντα ολικής αλεσεως αλλά η παιδιατρος μου ειπε οτι δεν παιζει ρόλο η διατροφη μου. Τι να πω..Ας ελπισουμε οτι ειναι παροδικό γιατί εμενα με στεναχωρει πολύ να τη βλεπω να υποφερει..
Επίσης να ξερεις οτι δεν θεωρούνται δυσκοίλια εφόσον τα κακα τους ειναι μαλακά. Τα δυσκοιλια μωράκια αργούν και κανουν μικρά σφιχτα κακα (σαν προβατακια).

happymummy
06-02-09, 09:19
Εγώ έχω ένα κοριτσακι 2,5 μηνών και τη θηλάζω .,Απο την αρχή που γεννήθηκε έχει πρόβλημα δυσκοιλιότητας.Μπορεί να κάνει κάθε 3-4 μέρες κακάκια ,την βλέπω οτι υποφέρει όταν πρέπει να τα κάνει,γκρινιάζει ,χτυπάει τα ποδαράκια πάνω-κάτω και στο τέλος ρίχνει γοερο κλάμα.Προσάθώ να της κάνω μασαζ, την βάζω ειδικό μαξιλαράκι ζεστο που περιέχει κουκούτσια κερασιάς πάνω στην κοιλίτσα ή την βοηθάω λίγο με μια μπατονέτα με λαδάκι.Οταν ρώτησα την παιδίατρο μου είπε οτι φταίει η διατροφή μου και τώρα προσπαθώ να την αλλάξω,αλλά τελικώς πιστεύω οτι ο καθε οργανισμός είναι διαφορετικός οπότε το μόνο μπορώ να κάνω είναι να την βοηθήσω εκείνη την ώρα όπως μπορώ.

Konstantina
08-02-09, 09:02
Καλημέρα happymummy και να σου ζήσει η μπεμπούλα,
Κοιταξε ειδική στο θηλασμό δεν είμαι και δυστυχώς εμένα δεν μου πήγε καθόλου καλά και θήλασα μόνο ένα μήνα.
Στο φόρουμ υπάρχει ειδική ενότητα και από ότι έχω διαβάσει είναι ότι καλύτερο για τα μπεμπάκια και δεν προκαλεί προβλήματα, κάθε άλλο.
Πιστεύω ότι καλά κάνεις και βοηθάς το μωράκι τη συγκεκριμένη στιγμή που έχει το πρόβλημα, δυστυχώς σε αυτούς τους μήνες δεν μπορούμε νά κάνουμε πολλες παρεμβάσεις, εκτός από ψυχολογική υποστήριξη που είναι η αγκαλίτσα για τα μικρούλια :)
Ο δικός μου είχε μέχρι τον 5ο κολικούς και δυσκοιλιότητα, οπότε καταλαβαίνεις τι γινόταν!! Αλλάξαμε πολλά γάλατα και έτσι βρήκαμε μια λύση μέχρι που άρχισε στερεά τροφή και ηρέμησε και αυτός και εμείς. Τώρα κάνει 3 - 4 φορές τη μέρα κακάκια:D Θα έρθουν καλύτερες μέρες ή μάλλον πιο ήρεμες!
Υπομονή και πιστεύω ότι σύντομα θα μπείτε σε μια σειρά.
Στη διάθεσή σου για κουβεντούλα και ότι άλλο χρειαστείς.

Ερη
09-02-09, 09:55
ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες!! ηρεμησα λιγο γιατι παντου ακουγα Αποκλειεται κατι συμβαινει, δεν γινεται στα παιδια που θηλαζουν!!
με το να μην τρωω πρασινα οσπρια κλπ εχω καταφερει να μην εχει καθολου κολικους επίσης και τα πολλα γαλακτομικα δεν ειναι οτι καλυτερο, μειώνοντας τα σταματησαν οι μεγαλες γουλιες.
ευχαριστω

evi155
13-02-09, 20:29
Για βοηθηστε με λίγο και εμενα ρε κορίτσια... Εχω ενα κοριτσάκι 29 ημερων σημερα, και θηλάζω αλλά δινω και συμπλήρωμα (το Απταμιλ 1, περίπου 200 ml τη μερα). Η μικρή μεχρι πριν 4-5 μερες εκανε κακα της 5-6 φορες τη μερα τουλάχιστον. Πριν 5 μερες εκανε μόνο 2 φορές, την επομένη μόνο μία και τις δυο προηγούμενες μερες ΤΙΠΟΤΑ!! Εχει τρελαθεί στην κλανια αλλα από κακα γιοκ!! Πρεπει να ανησυχω?? Τι νομίζεται ότι μπορεί να φταιει?? Τι να κάνω για να την βοηθήσω γιατί σφιγγεται συνέχεια και γκρινιάζει και την εχει λυπηθεί η ψυχή μου...

Τα ίδια και η δικιά μας... Ενώ στο μαιευτήριο ενεργούνταν σε κάθε θηλασμό, από την ηλικία των 10 ημερών περίπου άρχισε να κάνει κακά κάθε 3-4 μέρες και σπανιότερα κάθε δύο. Από ό,τι διάβασα εδώ στο forum και αλλού είναι συνηθισμένο σε μωράκια που θηλάζουν είτε να κάνουν κακά πολλές φορές τη μέρα είτε κάθε 4 μέρες ή και πιο αραιά!

Από ένα σημείο και έπειτα πάψαμε να ανησυχούμε τόσο και τη βοηθάμε όσο μπορούμε με μασάζ και κάνουμε υπομονή μαζί της...Τώρα πού και πού κάνει και κάθε μέρα...
Μία συμβουλή που μας έδωσε η γιατρός και βοηθάει κάπως ότν το πρόβλημα είναι κοντά στην έξοδο στον ποπό: 2ml ελαιόλαδο σε μια σύριγγα (χωρίς τη βελόνα) μέσα στον ποπό και λίγο μασάζ μετά. Δεν θα ενοχλήσει καθόλου το μωρό και κακό δεν κάνει, βοηθάει στην πίεση που νοιώθει όταν έρχονται τα κακά...

Ελπίζω να διορθωθεί κάποια στιγμή!

(πραγματικά αυτό λέμε κι εμείς, τί πάθαμε, να μιλάμε και να μας απασχολούν τόσο για κακά... :) )

TERATAKI
25-02-09, 22:25
ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες!! ηρεμησα λιγο γιατι παντου ακουγα Αποκλειεται κατι συμβαινει, δεν γινεται στα παιδια που θηλαζουν!!
με το να μην τρωω πρασινα οσπρια κλπ εχω καταφερει να μην εχει καθολου κολικους επίσης και τα πολλα γαλακτομικα δεν ειναι οτι καλυτερο, μειώνοντας τα σταματησαν οι μεγαλες γουλιες.
ευχαριστω

και εγω ειχα τοιδιο προβλημα μεχρι 1.5 μηνων που θηλαζα τη μικρη και ολοι μου ελεγαν θηλαζεις και εχει δυσκοιλιοτητα αποκλειεται αλλα τελικα σωθηκα με τα φασολακια με το που ετρωγα σε 3-4 ωρες το μωρο τα εκανε

Sofia32
10-03-09, 12:20
ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ, ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΣΤΑΝΤΑΡ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΤΗΝ ΜΗΜΕΡΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΜΩΡΟ? ΕΜΕΝΑ ΤΑ ΚΑΝΕΙ 1-2 ΦΟΡΕΣ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΜΕ ΔΥΣΚΟΛΙΑ . ΜΙΑ ΦΙΛΗ ΜΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΤΡΩΕΙ. ΕΣΕΙΣ ΤΙ ΛΕΤΕ?

rania-25???
11-03-09, 18:37
épeidi ki emeis eixame problima me ton mikro otan itan neogennito o paidiatros mou sinestise mia koutalitsa kalampokelaio( tonizontas aystira MONO KALAMPOKELAIO) se kathe geyma .etsi ki ekana kai se mia ebdomada eixe strwsei entelos alla ayto einai kalo an pinei gala sto mpimpero.kai kati allo pou kaname na ton boithame itan na diplwnoume ta podarakia stin kilitsa kai exontas ena thermometro apo ta kanonika na to pazoume ligo stin akri sto popoudaki kai ontos itan poly kali symbouli.me to pou to bazame ebgenan me tin mia ta kakakia kai iremouse o glikoulis.

anna781
11-04-09, 16:18
Αγαπητες μανουλες βοηθηστε με,η μπεμπαμου 2 μηνων εχει δισκοιλιοτητα και σχεδον παντα τη βοηθαω εγω ειται με μαλαξεις ειται μα θερμομετρο και κανει τα κακακια της τα οποια ειναι σκληρα και ποναει.Ειναι σωστο να της βαζω θερμομετρο στον πωπουδακο της για να ενεργειτα?σημερα ομως δεν πιανει ουτε αυτο και υποφερει το μωρο μου.Καποιος αλλος τροπος υπαρχει να τη βοηθησω?Σπαραζει η καρδια μου να τη βλεπω να υποφερει

Athena
11-04-09, 16:21
Μαλλον δεν θηλαζεις και δινεις ξενο ε;θα πρεπει να ρωτησεις την παιδιατρο σου τοτε μηπως χρειαζεται να το αλλαξετε.

anna781
11-04-09, 16:25
Απο την αρχη της δινω ξενο γαλα ,δεν θηλασα καθολου.Μου ειπε οτι δεν εχει σχεση το γαλα και οτι ειναι φυσιολογικο τα μωρακια σε αυτην την ηλικια(2 μηνων)να παρουσιαζουν δισκοιλιοτητα.Σημερα βεβαια την εχω παρει 10 φορες τηλεφωνοι να μου πει κατι να κανω στη μπεμπα να μην υποφερει ετσι .αλλα δεν το σηκωνει.Να τησ βαλω λιγο λαδακι στο πωπουδακο μηπως τη βοηθησει?δεν ξερω τι να κανω εχω απελπιστει

Athena
11-04-09, 16:27
Απο την αρχη της δινω ξενο γαλα ,δεν θηλασα καθολου.Μου ειπε οτι δεν εχει σχεση το γαλα και οτι ειναι φυσιολογικο τα μωρακια σε αυτην την ηλικια(2 μηνων)να παρουσιαζουν δισκοιλιοτητα.Σημερα βεβαια την εχω παρει 10 φορες τηλεφωνοι να μου πει κατι να κανω στη μπεμπα να μην υποφερει ετσι .αλλα δεν το σηκωνει.Να τησ βαλω λιγο λαδακι στο πωπουδακο μηπως τη βοηθησει?δεν ξερω τι να κανω εχω απελπιστειτα μωρα που θηλαζουν παντως δεν εχουν τετοια προβληματα...θυμαμαι στη Μελινα που δεν θηλασα αραιωνα περισσοτερο το γαλα της.

anna781
11-04-09, 16:31
Μακαρι να την θηλαζα .σαφως δεν θα χα τετοια προβληματα.Το γαλα που της δινω επειδη ειναι αντιαναγωγικο ειναι αρκετα πυχτο.Λεσ να της το αραιωνω περισσοτερο?Ασε που της ριχνω μεσα και 3 σταγονες σιδηρου γιατι λεει η γιατρος την ειδε πολυ ασπρη την μπεμπα και χωρις εξετασεις μου ειπε να της δινω σιδηρο.Ο σιδηρος δεν επιδινωνει την δισκοιλιοτητα?

Athena
11-04-09, 16:33
Μακαρι να την θηλαζα .σαφως δεν θα χα τετοια προβληματα.Το γαλα που της δινω επειδη ειναι αντιαναγωγικο ειναι αρκετα πυχτο.Λεσ να της το αραιωνω περισσοτερο?Ασε που της ριχνω μεσα και 3 σταγονες σιδηρου γιατι λεει η γιατρος την ειδε πολυ ασπρη την μπεμπα και χωρις εξετασεις μου ειπε να της δινω σιδηρο.Ο σιδηρος δεν επιδινωνει την δισκοιλιοτητα?ειναι τρελη;;;;;;;; :shock: τι κανει στο μωρακι σου;;;αλλαξε επειγοντως γιατρο!σοβαρα σου μιλαω και σταματα τον σιδηρο.το καημενο το μωρακι θα εχει τρελλαθει....εγω θα το αραιωνα μεχρι να εβλεπα εναν αλλον παιδιατρο.

anna781
11-04-09, 16:39
Ουτως η αλλως σκεφτομουν μετα το σημερινο που δεν σηκωνει τηλεφωνα να την αλλαξω.Να το αραιωνω δηλαδη πως.Τωρα βαζω 150 μλ νερο και 5 κοφτες γαλα.Να βαζω 4 κουταλιες δηλαδη γαλα ή περισσοτερο νερο

fistikaki
11-04-09, 17:16
θα σου πω τι εκανα εγω, αλλα αυτο ισχυε για το δικο μου μωρο μονο...

της εδινα δικο μου γαλα μεχρι το 3 μηνα... μετα μπλεξαμε με τα ξενα... αφου περασαμε ενα σωρο δυσκολιες με δυσκοιλιοτητα, καταληξαμε να της δινουμε aptamil digestive comfort μαζι με aptamil1 (το απλο)... αυτο για κανενα διμηνο περιπου, μεσα σιγα σιγα εκοβα το digestive comfort και εδινα σκετο aptamil...

επισης, οταν η μικρη υπεφερε πολυ της εκανα ενα βρεφικο κλυσματακι και ανακουφιζοταν αμεσως...

θερμομετρο δεν εβαζα ποτε, το φοβομουν... καλυτερα μια μπατονετα με λιγο λαδακι...

ξαναλεω... αυτα ηταν για το δικο μου παιδι....
δεν σημαινει οτι λυνουν προβληματα ολων των μωρων..

παντως, εμεις πανω που ηρεμησαμε απο τη δυσκοιλιοτητα... βαλαμε τις κρεμες, τα φρουτα και τα λαχανικα.. κι αντε παλι απο την αρχη ζοριζομαστε για κακα...

πιστευω ειναι τελικα στο μωρο...

Christina.
02-05-09, 00:05
Καλησπέρα,
πρώτη φορά γράφω στο φόρουμ, είναι όντως εξαιρετικό. Έχω δύο κοριτσάκια (μονοζυγωτικά δίδυμα) σχεδόν δύο ετών. Το πρόβλημα της δυσκοιλιότητας ξεκίνησε μόνο στο ένα κοριτσάκι, λίγο μετά τους 14 μήνες. Η μικρή δυσκολευόταν πολύ να κάνει κακά, δοκιμάσαμε αρκετές λύσεις (δαμάσκηνα, αλλαγή στο γάλα, πολύ λάδι στο φαγητό, αρκετά υγρά/χυμούς, all bran, weetabix) αλλά δεν βοήθησαν πολύ. Η αλήθεια είναι ότι στη μικρή δεν αρέσουν πολύ τα χόρτα, οπότε δυσκολευόμασταν πολύ στο τι θα φάει. Το μόνο που της αρέσει πολύ είναι το σπανάκι με αγγινάρα, οπότε φροντίζω να το τρώει σχεδόν καθημερινά. Τους τελευταίους 3-4 μήνες άρχισε να τρώει δειλά δειλά και λίγα όσπρια, αλλά δεν είδαμε μεγάλη διαφορά.

Ο γιατρός μας είπε να δοκιμάσουμε να τη βοηθήσουμε αλλάζοντας τη διατροφή της (με όλους τους πιο πάνω τρόπους), αλλά αφού δεν έφερναν αποτέλεσμα περάσαμε στο Duphalac. Ούτε αυτό βοήθησε, οπότε αναγκαζόμασταν να κάνουμε συχνά χρήση των μικροκλυσμάτων. Για κάποια περίοδο αρχίσαμε να δίνουμε importal σε καθημερινή βάση (από ότι διάβασα βοηθά να μαζευτούν αρκετά υγρά στα έντερα με αποτέλεσμα ευκολότερες κενώσεις) και η μικρή άρχισε να κάνει καθημερινά χωρίς κανένα πρόβλημα. Όταν όμως προσπαθήσαμε να κόψουμε το φάρμακο σιγά σιγά λιγοστεύοντας τη δόση, μετά από 1-2 εβδομάδες ξαναρχίσαμε τα ίδια.

Έχω την εντύπωση ότι είναι και ψυχολογικό το θέμα, αφού όταν θέλει να κάνει κακά τρέχει πάντα σε μια συγκεκριμένη γωνίτσα, δεν θέλει να είναι κανείς κοντά της, και αρχίζει να στραβώνει τα πόδια (φαίνεται ότι περισσότερο απογεύγει να προσπαθήσει). Έχουμε αγχωθεί με αυτή την κατάσταση, φοβάμαι ότι η χρήση των φαρμάκων θα κάνει το έντερο ακόμη πιο τεμπέλικο δυσχαιρένοντας ακόμη περισσότερο την κατάσταση..

Σας έχω ζαλίσει με όλα αυτά, αλλά αυτό το θέμα μας έχει επηρεάσει όλους, και περισσότερο τη μικρούλα, που δεν μπορώ να τη βλέπω να υποφέρει τόσο... :sad:

Christina.
02-05-09, 00:10
Ξέχασα να αναφέρω ότι το άλλο μου κοριτσάκι, με τις ίδιες -σχεδόν- διατροφικές συνήθειες, ενεργείται κανονικά και καθημερινά ... αν το θέμα είναι ψυχολογικό, τι μπορούμε να κάνουμε;

ANNA27!
26-05-09, 22:25
SOS SOS SOS!!!!!!!!!
ο γιος μου είναι 2,5 ετών ποτέ δεν είχε πρόβλημα με δυσκοιλιότητα από βρέφος,τους τελευταίους μήνες όμως το περνάμε κι αυτό σε απίστευτο βαθμό!Η διατροφή του περικλείει τα πάντα,ευτυχώς είναι εύκολος και με τα φρούτα,γιαούρτια,όσπρια,λαχανικά.Το πρόβλημά του ξεκίνησε απο το παιδικό σταθμό όπου ντρέπεται πολύ και δε κάνει ποτέ τίποτα,ειδικά τώρα που ξεκίνησαν να προσπαθούν οι δασκάλες να κόψει τη πάνα και δοκιμάζουμε κι εμείς στο σπίτι τη λεκάνη και το γιογιο ο μικρός κλαίει έχει αφόρητους πόνους μέχρι και αίμα έχει!
έχω πανικοβληθεί δοκίμασα τα βρεφικά κλύσματα.
θα ενημερώσω το σχολείο να σταματήσουν τις προσπάθειες και να τον αφήσουν ας αργήσει να καθαρίσει απ τις πάνες δε με πειράζει αρκεί να φύγει η φοβία του.
τι άλλο μπορώ να κάνω για να το ξεπεράσει?να δοκιμάσω φάρμακα?

CharoulaP
10-06-09, 23:39
Γειά σας,

είμαι και εγώ μία μαμά και έχω πρόβλημα με την μικρή μου εδώ και 9 μήνες.

Είναι 2 ετών και έχω δοκιμάσει τα πάντα (φρούτα,νερό,λαχανικά κ.τ.λ). Πέρναμε Nujol και Importal και τώρα πέρνει ελαφρύ αντιβίωση,γιατί έχει ραγάδες και αίμα. Πονάει πόλύ και κάνει κάθε 4 μέρες.
Απευθυνθήκαμε σε παιδογαστρεντερολόγο και αλλεργιολόγο (μας έκανε Patch-Test),
να δούμε που υπάρχει πρόβλημα.Τελικά έχει μια ευαισθησία στο γάλα και αυγό.Οπότε κόψαμε τα γιαούρτια και τυριά και πέρνουμε ένα ειδικό γάλα και το Importal.
Αυτό πρέπει να κρατήσει 8 βδομάδες για να δούμε αν θα πάει καλύτερα. Περνάμε την δεύτερη βδομάδα και δεν άλλαξε κάτι!!!! Θέλει πολύ υπομονή και καλή καθαριότητα,γιατί έχουν πλήγες και πονάνε!!!
Κάθε μέρα προσπαθεί να κάνει,αλλα τα κρατάει. Βγάζει λίγο-λίγο με αποτέλεσμα να κάνει πληγές και ραγάδες!!
Και έγω πιστέυω πλέον,ότι είναι ψυχολογικό,γιατί όταν τα βγάζει,έστω και μετά απο 4 μέρες,είναι πολύ μαλακά!!!Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω!!!

Γιάννης Μαρινόπουλος
12-06-09, 10:43
Αγαπητές μητέρες

Η δυσκοιλιότητα είναι μια παραμελημένη νόσος στα παιδιά και ιδιαίτερα στη χώρα μας λόγω έλλειψης θεραπευτικού πρωτόκολλου. Είναι καλό να εξετάζετε τα παιδιά σας στον γιατρό για πιθανή ραγάδα πρωκτού που αποτελεί ένα από τα πιο συχνά αίτια. Η νεογνική δυσκοιλιότητα με καθυστέρηση πάνω από 24 ώρες αποβολής του μηκωνίου παραπέμπει σε πιθανό συγγενές μεγάκολο η διάγνωση του οποίου γίνεται πανεύκολα και ανώδυνα με τη νέα λαβίδα βιοψίας ορθού με αναρρόφηση. Τελευταία και δια αποκλεισμού των άλλων σοβαρότερων αιτίων μένει η ιδιοπαθής δυσκοιλιότητα για την οποία κανένας φανερός λόγος δεν βρίσκεται.

ΣΤΑΥΡΟΣ
17-06-09, 10:36
GIA SAS .IME PATERAS 2 DIDIMON KORITSTION .TO ENA KORITSAKI MOU EXEI PROBLHMA ME TH DISKILIOTHTA.TIS DINOUME APO LAXANIKA(DEN TIS ARESOUN)MEXRI IDIKA GALATA ,MILK SUGAR,BRASTA KAROTA KAI ALLA TOSA. ALLA DEN IDA APOTELESMA.KANI TA KAKKA TIS KATHE 3 MERES ALLA ME POLLOUS PONOUS KAI TIS PIO POLLES FORES ME TI BOITHIA KLISMATON(RELAXYT).DEN XERO TI NA KANO OUTE EGO ALLA OUTE KAI I GINEKA MOU.MIPOS XRIAZETE KAPIO IDIKO ?? I DISKILIOTITA DIORTHONETE ME XIROURGIKI EPEMBASI?? DEN XERO APLA EXOUME PELAGOTHI. IMASTE APO KYPRO OMOS DEN XERO POS MPORITE NA MAS BOHTHISETE.AKOUSA GIA IDIKOUS PEDOGASTENTEROLOGOUS.:?:roll:

ΣΤΑΥΡΟΣ
17-06-09, 11:03
XRISTINA MOU O STAVROS IME APO KIPRO KAI EXO KAI EGO DIO KORITSAKIA DIDIMA .TORA INE (2.5 AGE) . TO ENA MOU TOKORITSAKI H SINONOMATI SOU EXEI PROBLHMA ME TI DISKILIOTITA.KANI TA KAKKA TIS ME DISKOLIA KATHE 3 MERES KAI KAPOTR KATHE 4.MEGALO PROBLHMA.OTAN THELEI NA KANI TA KAKKA TIS PAI SE MIA GINIA TOU SPITIOU GIA NA MIN THN BLEPOUME KAI ARXIZI TO SFIKSIMO POU TIS PERISOTERES FORES DEN EXEI APOTELESMA.TENTONI TA PODIA TIS SANPOS KAI TIS KANOUN ILEKTROSOK.EKANE RAGADA APO TO SFIKSIMO.OTAN TI ROTO AN PONI TI RAGADA MOU LEI NAI.LEO MIPOS FTEI IRAGADA KAI DEN KANI.ENTOMETAKSI I RAGADA POU TIN IDA EINE OPOS ENA PERISEMA KREATOS KAI STO KORITSAKI SAS.??IMASTE APO KIPRO KAI DEN XERO KAPIO IDIKO GIA TIN DISKILIOTITA p.xPAIDOGASTRENTEROLOGO.IDISKILIOTITA DIORTHONETEME XIROURGIKH EPEMVASI AN XERIS I AN AKOUSES?/LEME NA TIN PAROUME SE PAIDOXIROURGO ALLA FOVOMASTE MIPOS KAI XRIASTI NA KANI EPEMVASI.KATALABETE TO PSIXOLOGIKO MAS. TELOS PANTON AN PREPI NA KANI TO MIKRO EPEMVASI THA KANI.KLINONTAS ITHELA NA SOU PO TO KORITSAKI POU EXEI TO PROBLIMA EINAI PILI PIO PASTO APO TOALLO.AN AKOUSES APO ALLOUS GONIOUS OTI EKANAN EPEMVASI KAI LITHIKE TO PROBLIMA GRAPSE MOU.XRISTINA - ANASTASIA

tzef
01-07-09, 10:41
Εχοθμε και εμεις το ιδιο προβλημα έχω δοκιμάσει τα πάντα.
Την πήγα σε παιδογαστρενερολογο πριν 2 μήνες μου είπε πολύ νερό και τα φαγητά πιο νερούλα επίσης να κάνοθμε κάποιες ειδικές εξετάσει αιματος (οι οποίες βγήκαν πολύ καλές) και να τις δίνω 5 ml duphalac πρωι βράδυ.Της το εδινα και ολα πηγαν μια χαρα.Οταν το έκοψα ξανα το ιδιο προβλημα.Η παιδίατρος μου μου είπε να το ξαναρχίσω γιατί έιναι ακύνδινο και να τις το δίνω μέχρι να πάμε να κάνουμε εξετάσεις για το έντερο.Η παιδιάτρος μου δεν ανησυχει και μου λεει να μην ανχώνομαι και οτι δεν είανι τίποτα.
Πάντως με το duphalac πηγάινει μια φορά την ημερα και είναι πολύ ******.

Γιάννης Μαρινόπουλος
01-07-09, 11:25
Πράγματι το Duphalac περιέχει λακτουλόζη, ένα τροποποιημένο σάκχαρο που δεν απορροφάται από το έντερο αλλά δρα ωσμωτικά τραβώντας νερό προς τον αυλό μαλακώνοντας έτσι τα κόπρανα ώστε να βγαίνουν με μεγάλη ευκολία. Συνήθως αρχίζουμε με μικρή δόση 3 φορές τη μέρα και τιτλοποιούμε ανάλογα με τις ανάγκες του συγκεκριμένου παιδιού. Αυτό που τονίζω στις μητέρες ώστε να πειθαρχήσουν στην τακτική χορήγηση είναι ότι το φάρμακο αποβάλλεται αυτούσιο με τα κόπρανα ανεξάρτητα από πόσο μεγάλη δόση είναι τελικά απαραίτητη. Καλό είναι να συνεχίζεται η αγωγή για 3 μήνες αρχικά και επανεκτίμηση με σταδιακή μείωση και διακοπή.

mirtoula
06-07-09, 13:15
Η μπέμπα μας ειναι 48 ημερων κ θηλάζει αποκλειστικά. Εδω κ 4-5 μερες δειχνει να ζοριζεται να κανει κακακια της μεσα στην μερα, σφιγγεται, κοκκινιζει, ζοριζεται, χτυπάει ποδαράκια κ χεράκια, γκρινιαζει (σπανια φτανει κ στο σημειο να κλαψει αρκετα) αλλα οταν την αλλαζω η πανα ειναι καθαρη. Βεβαια σχεδον καθε βραδυ αργά η ξημέρωματα μας κανει σχετικα μεγάλη ποσότητα κ εναι ****** σαν μουσταρδα.
Μπορει αυτο να ειναι σημαδια δυσκοιλιότητας κ μπορώ να κανω κατι για να μην ζορίζεται???
Κολικοι την πιάνουν το βραδυ (υποθετω δλδ γιατι δεν μπορω να αποδοσω σε κατι αλλο το κλαμα 12-3 ή 9-3 καθημερινα κ το οτι εκεινες τις ωρες δεν κοιμαται ή κοιμαται με δυσκολία)

Γιάννης Μαρινόπουλος
06-07-09, 18:58
mirtoula

Είναι λίγο νωρίς για να αναπτύξει δυσκοιλιότητα η μικρή και οι κενώσεις της είναι μαλακές. Βεβαιωθείτε ότι δεν έχει μικρές γραμμούλες με αίμα στα κακά της. Ένα στοιχείο από το ιστορικό της είναι επίσης σημαντικό να ξέρουμε και αυτό είναι σε πόσες ώρες έκανε τα πρώτα κακά της σαν νεογέννητο. Το φυσιολογικό είναι οι πρώτες 24 ώρες για το μηκώνιο (τα πρώτα κακά).

Pipi
06-07-09, 19:05
Μυρτούλα, τα κακά των μωρών που θηλάζουν έτσι όπως περιγράφεις πρέπει να είναι. Μαλακά σαν μουστάρδα. Το ζόρισμα που λες και το κλάμα είναι κολικοί. Βοηθάει πολύ στους κολικούς όταν η μητέρα μειώνει ή κόβει εντελώς τα γαλακτοκομικά από τη διατροφή της. Επίσης γυμναστικούλα με τα ποδαράκια για να ελευθερωθούν τα αέρια και καλό ρέψιμο. Όταν πονάει να την βάζεις στο στήθος για να ανακουφίζεται.

mirtoula
06-07-09, 19:56
Απο γαλακτοκομικά πίνω ενα ποτηρι γάλα κ άν την ημέρα τρώω κ ενα παγωτο την ημέρα. Να τα κόψω κ αυτα?
Το ζορισμα κ όλα αυτα τα παρατηρω ακομα πιο εντονα όταν θηλάζει με αποτελεσμα να παιδευεται κ να σταματαει σχετικα γρηγορα να πινει γαλατάκι, μπορει να της φταιει κάτι άλλο? πχ να ζεσταινεται τόσο πολύ΄ή να την ενοχλεί κάτι στο γάλα? Κ ειναι δυνατον να την πιανουν κολικοι κάθε φορα που θηλάζει??? Γιατι αυτη την συμπεριφορα έχει 2-3 μερες τώρα. Κολικοι θεωρω οτι την πιανουν το βραδυ που κλαιει κ δεν ηρεμει με τιποτα παρα μονο με βολτες πανω κατω κ αγκαλιτσα.

Τα πρωτα κακακιά δυστυχώς δεν ξέρω πότε τα έκανε κ δεν μπορώ να το μάθω πλεον κιόλας...

CharoulaP
06-07-09, 23:17
Tzef: να πάμε να κάνουμε εξετάσεις για το έντερο.

Τί ακριβώς εξέταση είναι αυτή??Υπάρχει περίπτωση κάτι να μην λειτουργεί καλά στο έντερό?? Ρωτάω γιατί και εμείς έχουμε το ίδιο πρόβλημα,όπως έχς γράψει παραπάνω!!!

tzef
14-07-09, 12:37
Καναμε εξετασεις αιματος για καποια ενζυμα κια ολα πηγαν καλα.Μας ειπε η γαιτρος αν ειναι καλες οι εξετασεις και μετα το duphalac εξακολουθει και εχει προβλημα να πάμε για καποιες εξετασεις που θα μπορουν να δουν το ενερο (και γω δεν ξερω ακριβως)
Τα ευχαριστα ειναι οτι εδω και 2 εβδομαδες περιπου που κλεισαμε χρονο και της δινω φρεσκο γαλα και κανει μπανακια στη θαλασσα πηγαινει μια φορα την ημερα και αρκετα ****** μεχρι και νερουλα μπορω να πω και της εχω κοψει το duphalac .Ο γιατρος μου ειπε να μην ανυχηχω.
Μακάρι να εστρωσε το παιδακι μου γιατι περασαμε πολλα.Οποτε μπορει να μην χρειαστουν οι εξετασεις.

anna_ath
04-08-09, 10:49
Η μικρή μου σχεδόν 2 μηνών έκανε ένα εντελώς σφιχτό κίτρινο μπαλάκι κακά το οποίο είχε απέξω λίγο αίμα σε διάφορα σημεία....δεν μπορώ να βρω την παιδίατρο κ έχω σαλτλαρει!Να πω επίσης ότι από χθες το πρωί είναι το τρίτο μπαλάκι έτσι εντελώς σφιχτό κ ενώ πίνει το frisolac comfort δυσκολεύεται ακόμα!

piccolino
19-08-09, 09:57
O MΙΚΡΟΣ ΜΑΣ ΖΟΥΖΟΥΝΑΣ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΤΟΝ ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ 2.ΠΕΡΙΠΟΥ 3 ΜΗΝΕΣ ΤΩΡΑ ΕΧΟΥΜΕ MEΓΑΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΑ ΚΑΚΑ ΤΟΥ. ΩΣΤΕ ΝΑ ΦΤΑΝΟΥΜΕ ΣΕ ΣΗΜΕΙΟ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΚΑ ΤΟΥ ΜΟΝΟ ΜΕ ΜΙΚΡΟΚΛΥΣΜΑΤΑ ΓΛΥΚΕΡΙΝΗΣ. ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΕΩΡΩ ΛΥΣΗ.
ΕΣΦΥΓΓΕ ΤΑ ΜΠΟΥΤΑΚΙΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΑ ΚΑΚΑ ΤΟΥ ΓΥΡΙΖΑΝ ΠΙΣΩ,ΕΠΕΙΔΗ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΣΦΥΧΤΑ ΠΟΝΑΓΕ ΑΡΚΕΤΑ.
ΜΕ ΤΑ ΠΟΛΛΑ ΔΟΚΙΜΑΣΑΜΕ ΠΟΛΛΑ, ΟΠΩΣ ΡΟΔΑΚΙΝΑ, ΔΑΜΑΣΚΗΝΑ, ΜΠΙΙΣΚΟΤΑ ΑΛΛΑ ΤΙΠΟΤΑ.
ΒΡΗΚΑΜΕ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΜΑΣ ΜΕ ΧΥΜΟ ΔΑΜΑΣΚΗΝΟΥ ( SUNSET H KAΠΩΣ ΕΤΣΙ ΣΕ ΓΥΑΛΙΝΟ ΜΠΟΥΚΑΛΙ ΣΥΝΗΘΩΣ ΣΤΑ ΡΑΦΙΑ ΤΟΥ ΣΟΥΠΕΡΜΑΡΚΕΤ ΜΕ ΤΟΥΣ ΞΗΡΟΥΣ ΚΑΡΠΟΥΣ Η ΑΠΟΞΗΡΑΜΕΝΑ ΦΡΟΥΤΑ) ΚΑΙ 1 ΚΟΥΤΑΛΑΚΙ ΤΟΥ ΓΛΥΚΟΥ BINEFIBRA (ΑΠΟ ΦΑΡΜΑΚΕΙΟ) ΣΤΟ ΓΑΛΑ ΠΡΩΙ ΚΑΙ ΒΡΑΔΥ.
ΤΩΡΑ ΗΜΑΣΤΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΑ.
SORRY ΓΙΑ ΤΑ ΟΡΘΟΓΡΑΦΙΚΑ ΛΑΘΑΚΙΑΑΑΑ ΜΕΓΑΛΩΣΑ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΚΑΙ ΠΑΙΔΕΥΟΜΑΙ ΑΚΟΜΑ .

CharoulaP
20-08-09, 10:52
Piccolino και εγώ μεγάλωσα Γερμανία και είμαι 8 χρόνια Ελλάδα. Εγώ το έψαξα και στην Γερμανία και τελικά είναι μια φάση που θα περάσει.Βέβαια η δική μου είναι τώρα 2 και το έχουμε σχεδόν 1 χρόνο το πρόβλημα.Είναι καλύτερα,γιατί πέρνει Importal πρωί βράδυ και τα κάνει μαλακά.Ελπίζω να το ξεπεράσει,γιατί είναι πλέον ψυχολογικό.Στην Γερμανία αυτό λένε,όπως και εδώ. Τα κρατάει γιατί έχει πονέσει στο παρελθόν.

μητσος
01-09-09, 14:48
καλησπερα, εχω μια κορουλα 2 μηνών και κάτι, εμφανίζει και δυσκοιλιοτητα (ενεργείται τον τελευταιο καιρο καθε 6-7 ημερες ίσως και περισσοτερες) αλλα και ΓΟΠ. τη θηλαζω αποκλειστικα, και για να πιει γάλα αναγκάζομαι να διακοψω το θηλασμο πολλες φορες για να ρευτει και να συνεχίσουμε. το προβλημα είναι οτι αφενος δεν χαιρεται το θηλασμο και αφετερου είναι οριακα στα 750 γρ το μηνα σχετικα με την αυξηση του βάρους της διοτι κλαιει και διαμαρτυρεται εντονα. εχετε καμια συμβουλη για τη δυσκοιλιοτητα; ποσο ανησυχητικο είναι; υπαρχει αλλος τροπος αντιμετωπισης απο το κλυσμα;

NANAK
02-09-09, 14:02
Μου έχουν συστήσει έναν πολύ καλό γιατρό για αυτό το θέμα,
είναι παιδίατρος - γαστρεντερολόγος - διατροφολόγος και παρακολουθεί πολλά παιδάκια με ΔΑΔ που έχουν λόγου της πάθησης πρόβλημα με δυσκοιλιότητα, εμείς είμαστε τυχεροί και δεν έχουμε τέτοιο πρόβλημα!

Λέγεται Σιαφάκας Κων/ως , είναι στην Ηλιούπολη και το τηλέφωνο :2109944854

Δεν χάνεται να του κάνεται μια επίσκεψη!

Κορίτσια καλησπέρα!
Η δική μου παιδίατρος μου σύστησε μια γαστρεντερολόγο που είναι στο ΜΗΤΕΡΑ...λέγετε Ζέλου...Ξέρετε κάτι για την συγκεκριμένη γιατρό?

NANAK
02-09-09, 14:19
Τα διδυμάκια μου δυστυχώς είναι δυσκοίλια για αρκετό καιρό τώρα παρότι δεν ήταν έτσι στην αρχή...Η γιατρός μας το απέδωσε και στην οδοντοφυΐα αλλά με επιφύλαξη...Τώρα ξεκίνησα να τους δίνω περισσότερο ακτινίδιο μήπως και πάνε τα πράγματα καλύτερα....Έχω δοκιμάσει σχεδόν τα πάντα από σκευάσματα αλλά τίποτα...Σκέτη απογοήτευση...

despoina pontikaki
04-09-09, 22:15
καλησπερα, εχω μια κορουλα 2 μηνών και κάτι, εμφανίζει και δυσκοιλιοτητα (ενεργείται τον τελευταιο καιρο καθε 6-7 ημερες ίσως και περισσοτερες) αλλα και ΓΟΠ. τη θηλαζω αποκλειστικα, και για να πιει γάλα αναγκάζομαι να διακοψω το θηλασμο πολλες φορες για να ρευτει και να συνεχίσουμε. το προβλημα είναι οτι αφενος δεν χαιρεται το θηλασμο και αφετερου είναι οριακα στα 750 γρ το μηνα σχετικα με την αυξηση του βάρους της διοτι κλαιει και διαμαρτυρεται εντονα. εχετε καμια συμβουλη για τη δυσκοιλιοτητα; ποσο ανησυχητικο είναι; υπαρχει αλλος τροπος αντιμετωπισης απο το κλυσμα;
να ηξερες μονο ποσο σε καταλαβαινω,εμενα το μωρακι μου ειναι 3.5 μηνων και εχουμε το ιδιο προβλημα.τους 2 πρωτους μηνες εκανε σε καθε γευμα σχεδον μετα ομως αρχισε να αραιωνουν οι κενωσεις με αποτελεσμα αυτην τη στιγμη καθε 4 μερες να τον βοηθαω με μπατονετα στον πωπω.βλεπω ομως οτι βγαινουν ****** και αναρωτιεμαι πως γινεται να μην μπορει να τα κανει μονος του.η παιδιατρος μου ειπε να μην ανησυχω αλλα ολο αυτο με εχει φρικαρει.κλυσμα στον 1,5 μηνα χρησιμοποιησα μια φορα.θηλαζει αποκλειστικα ο μικρος και χαμομηλι που μου ειπαν δεν πινει με τιποτα,ασε που δεν ξερει τι να κανει και με τι μπιμπερο αφου δεν εχουμε χρησιμοποιησει ποτε!!!!προσπαθω να κανω υπομονη και να δω ποσο θα παει ολο αυτο.μηπως ξερει κανεις να μου πει ποσες μερες μπορω να τον αφησω για να δω αν θα τα κανει μονος του;

fafela
04-09-09, 22:29
Καλησπέρα, κορίτσια! Εϊχαμε κ εμείς το ίδιο πρόβλημα... Μία κάποια λύση που βοήθησε ήταν τα κολοκυθάκια. Ξεκίνησα με τρία την ημέρα και φτάσαμε σε τρία σε κάθε γεύμα... Εγώ τα έτρωγα εννοείται! Μόνο που έκαναν μερικές μέρες να δράσουν... Μετά από μερικούς μήνες δεν μπορούσα ούτε ζωγραφιστά να τα δω, αλλά μεγάλωσε η μικρή και ξεκίνησε φρουτόκρεμα. Τώρα είναι όλα πλέον μια χαρά!

Γιάννης Μαρινόπουλος
05-09-09, 11:05
Αγαπητή μητσος

Η δυσκοιλιότητα που αναφέρετε θεωρείται αρκετή για επιπλέον διαγνωστική έρευνα. Κενώσεις 1 φορά τη βδομάδα στην ηλικία των 2 μηνών είναι πιθανόν να οφείλονται σε αγαγγλιόνωση του εντέρου μια πάθηση που ονομάζεται Hirschprung κατά την οποία το έντερο δεν έχει την κατάλληλη νεύρωση για τον απαραίτητο περισταλτισμό.
Η διάγνωση τίθεται απλά με μια ανώδυνη βιοψία του ορθού με την κατάλληλη για την ηλικία rectal suction biopsy needle κατά Nobblett.

Με εκτίμηση

dimmitris
17-09-09, 10:52
Καλημέρα,

Η μικρή μας (50 ημερών περίπου) έχει έντονο πρόβλημα δυσκοιλιότητας εδώ και 15 ημέρες περίπου. Έχουμε αλλάξει γάλα(τα) και περιμένουμε κάποια βελτίωση, αλλά σκέφτομαι μήπως το πρόβλημα προκαλείται από το Infacolic το οποίο δίνουμε για τους κολικούς από 15 ημερών περίπου. Ο παιδίατρος λέει ότι αποκλείεται να φταίει αυτό, αλλά εγώ σκέφτομαι να της το κόψω προσωρινά έστω.

Έχει δει κάποιος άλλος τέτοιο πρόβλημα από το Infacolic ή άλλο σκεύασμα για τους κολικούς?

Ευχαριστώ!

Kira
22-09-09, 15:55
Να ρωτήσω κι εγώ;Πόσες μέρες πρέπει να έχει να ενεργηθεί το μωρό για να θεωρηθεί οτι είναι δισκοιλιότητα κι όχι κάτι φυσιολογικό;H μπέμπα μου είναι 26 ημερών κι ενώ μέχρι προχτές έκανε κακάκια 5-6 φορές την ημέρα μαλακά και σωστα στο χρώμα κτλ,απο χτές δεν έχει ενεργηθεί ούτε μια φορά!Ο γιατρός συνέστησε kinterte..Της έδωσα 15 ml και περιμένω αποτελέσματα.Απο γάλα της δίνω απο μένα,και συμπλήρωμα το Humana.

μαμαδύο
24-09-09, 11:30
Κε Μαρινόπουλε, και ο γιος μου είχε ακριβώς τα ίδια προβλήματα με τη 'μήτσος', αν και δεν τον άφησα ποτέ μια ολόκληρη βδομάδα. Στις 3-5 μέρες του έβαζα υπόθετο ή του πίεζα τον ορθό για να σθιχτεί και να εκκενώσει. Τώρα κοντεϋει 4 μηνών και από 2,5 μηνών του έκοψα το μητρικό γάλα λόγω της ΓΟΠ. Από τότε του δίνω Importal ανά 3-4 μέρες, λιγοστεύοντας την ποσότητα σιγά-σιγά. Κάθε φορά που του δίνω, κάνει κακά την ίδια μέρα και μπορεί και την επόμενη και μετά πάλι δείχνει δυσφορία- δε σφίγγεται πάντα, αλλά γκρινιάζει, κλαίει και διπλώνεται στα δύο ακόμα και στον ύπνο του, έτσι καταλαβαίνω ότι τον ενοχλεί το έντερό του. Μήπως είναι λάθος να του δίνω τόσα σιρόπια (του δίνω και epadoren για τη ΓΟΠ) χωρίς να έχω κάποια σαφή διάγνωση από εξετάσεις;

Γιάννης Μαρινόπουλος
24-09-09, 12:29
Αγαπητή μαμαδύο

Πολύ συχνά η ιδιοπαθής δυσκοιλιότητα στα βρέφη οφείλεται σε ραγάδα. Άλλες φορές όταν τα κλινικά ευρήματα δεν συνηγορούν για την παραπάνω κατάσταση και η δυσκοιλιότητα είναι έντονη με μεγάλα διαστήματα χωρίς κενώσεις και διάταση του εντέρου η ανώδυνη βιοψία του ορθού κρίνεται αναγκαία για τον αποκλεισμό της νόσου του Hirschprung.

Τέλος η ΓΟΠ που αποτελεί ένα φυσιολογικό φαινόμενο τους πρώτους 12 μήνες αντιμετωπίζεται με food thickeners και ανύψωση του κρεβατιού κατά 30 μοίρες. Οι Η2 ανταγωνιστές όπως το Epadoren ( χημική ονομασία ρανιτιδίνη όμοια με το Zantac των ενηλίκων ) χορηγείται σε βεβαιωμένη με pH οξυμετρία ΓΟΠ που παρουσιάζει επιπλοκές από το αναπνευστικό, τη θρέψη και ανάπτυξη καθώς και την αλλοίωση του τελικού οισοφάγου από το όξινο γαστρικό υγρό.

Με εκτίμηση

salva
25-09-09, 10:40
Χίλια ευχαριστώ στο picolino.Μας έσωσε είχαμε να κάνουμε μόνοι μας κακά 8 μήνες. Είχα κάνει τα πάντα. Τώρα είναι δυόμισι χρονών και με την BENEFIBRA έχουμε 15 μέρες που τα κάνει μόνος καθημερινά. Πριν μόνο με κλύσματα και υπόθετα:-P:-P:-P:-P

μαμαδύο
25-09-09, 17:57
Αγαπητή μαμαδύο

Πολύ συχνά η ιδιοπαθής δυσκοιλιότητα στα βρέφη οφείλεται σε ραγάδα. Άλλες φορές όταν τα κλινικά ευρήματα δεν συνηγορούν για την παραπάνω κατάσταση και η δυσκοιλιότητα είναι έντονη με μεγάλα διαστήματα χωρίς κενώσεις και διάταση του εντέρου η ανώδυνη βιοψία του ορθού κρίνεται αναγκαία για τον αποκλεισμό της νόσου του Hirschprung.

Τέλος η ΓΟΠ που αποτελεί ένα φυσιολογικό φαινόμενο τους πρώτους 12 μήνες αντιμετωπίζεται με food thickeners και ανύψωση του κρεβατιού κατά 30 μοίρες. Οι Η2 ανταγωνιστές όπως το Epadoren ( χημική ονομασία ρανιτιδίνη όμοια με το Zantac των ενηλίκων ) χορηγείται σε βεβαιωμένη με pH οξυμετρία ΓΟΠ που παρουσιάζει επιπλοκές από το αναπνευστικό, τη θρέψη και ανάπτυξη καθώς και την αλλοίωση του τελικού οισοφάγου από το όξινο γαστρικό υγρό.

Με εκτίμηση

Σας ευχαριστώ για την απάντηση, έχω όμως μια ακόμα απορία. Εάν το πρόβλημα είναι κάποια ραγάδα, δεν είναι κάτι που διορθώνεται μόνο του με τον καιρό;

Γιάννης Μαρινόπουλος
25-09-09, 19:08
Οφείλω να σας πω ότι η ραγάδα είναι μια από τις 3 πιο επώδυνες καταστάσεις μαζί με τον κωλικό του νεφρού και τον φυσιολογικό τοκετό.
Το παιδί προσπαθεί να αναβάλλει την κένωση γιατί ξέρει ότι θα πονέσει. Τα κόπρανα λίγων ημερών αφυδατώνονται στο έντερο και σκληραίνουν. Στην επόμενη αναγκαστική κένωση διέρχονται από τον υπερτονικό λόγω πόνου πρωκτικό δακτύλιο ανοίγοντας και ματώνοντας ξανά τη ραγάδα και το παιδί μπαίνει σε ένα φαύλο κύκλο.
Είναι απαραίτητη η φαρμακευτική αγωγή με μαλακτικά των κοπράνων και ήπια καθαρτικά για ένα διάστημα 3-12 μηνών. Σκοπός της θεραπείας είναι μαλακές, ανώδυνες και καθημερινές κενώσεις ώστε να επουλωθεί η ραγάδα σε πρώτη φάση. Η θεραπεία διατηρείται για ένα διάστημα απαραίτητο για να επιστρέψει το έντερο στο φυσιολογικό του μέγεθος ικανό για να προωθεί ξανά το περιεχόμενο. Κατόπιν σταδιακά μειώνεται και διακόπτεται.

Με εκτίμηση

RENAH
25-09-09, 22:13
Οφείλω να σας πω ότι η ραγάδα είναι μια από τις 3 πιο επώδυνες καταστάσεις μαζί με τον κωλικό του νεφρού και τον φυσιολογικό τοκετό.
Το παιδί προσπαθεί να αναβάλλει την κένωση γιατί ξέρει ότι θα πονέσει. Τα κόπρανα λίγων ημερών αφυδατώνονται στο έντερο και σκληραίνουν. Στην επόμενη αναγκαστική κένωση διέρχονται από τον υπερτονικό λόγω πόνου πρωκτικό δακτύλιο ανοίγοντας και ματώνοντας ξανά τη ραγάδα και το παιδί μπαίνει σε ένα φαύλο κύκλο.
Είναι απαραίτητη η φαρμακευτική αγωγή με μαλακτικά των κοπράνων και ήπια καθαρτικά για ένα διάστημα 3-12 μηνών. Σκοπός της θεραπείας είναι μαλακές, ανώδυνες και καθημερινές κενώσεις ώστε να επουλωθεί η ραγάδα σε πρώτη φάση. Η θεραπεία διατηρείται για ένα διάστημα απαραίτητο για να επιστρέψει το έντερο στο φυσιολογικό του μέγεθος ικανό για να προωθεί ξανά το περιεχόμενο. Κατόπιν σταδιακά μειώνεται και διακόπτεται.

Με εκτίμηση
Καλησπερα
Ακριβως αυτη ειναι η κατασταση της κορης μου ειναι τωρα 3 ετων.Ακουλουθησε τη θεραπεια που περιγραφετε.
Θελω να ρωτησω το εξης.Η ραγαδα εμφανιστηκε εξωτερικα οταν ηταν 8 μηνων...Τωρα σπανια ματωνει και ειναι επωδυνη Μπορει να χειρουργηθει κι αν ναι σε ποια ηλικια;;
Ευχαριστω

Kira
25-09-09, 23:44
Καμιά απάντηση καλέ?:confused:
να συμπληρώσω οτι τελικά έκανε κακάκια εκέινη τη μέρα τελέιως διάρροια και κάπως πρασινωπά.την επόμενη μέρα (και ενώ συνεχισε το κιντέρτε),έκανε 2 φορές τελέιως μαλακά πάλι,και σήμερα παλί μια φορά το ίδιο μαλακά.Σας φαίνεται φυσιολογικό αυτό;

happymummy
26-09-09, 00:15
Εμενα παρολο που τη θηλαζα εκανε μεχρι και 5 μερες να κανει κακακια αλλα η παιδιατρος μου ελεγε η να αλλαξω τη διατροφη μου η οταν ξεπερναμε το οριο να τη βαλω βρεφικο κλυσματακι αλλα να μη το κανω συχνα γιατι μετα μπορει να συνηθισει αυτο τον τροπο και να τα κανει μονο ετσι.Τωρα πλεον με τη διατροφη ειμαστε καλυτερα απλως πολλες φορες οταν κανει τα κακακια της γεμιζει τοσο πολυ το παμπερς που γινομαστε χαλια μεχρι και την πλατη.

sweet_february
26-09-09, 12:15
Κι εμενα η δικια μου ειναι δυσκοιλια.. Εμεις πιναμε το frisolac comfort που ειναι καταλληλο και για δυσκοιλιοτητα αλλα και για ΓΟΠ που εχει η μικρη μου. Δεν της το αραιωνα, οι κουταλιες ηταν κανονικα, 1 καθε 30 ml νερου.. Δεν το συστηνω (για να μην παρεξηγηθω), απλα λεω πως εμας μας βολεψε.. Υπαρχουν αλλοι που δεν τους βοηθησε! Επισης, οταν αρχισαμε τις στερεες, βελτιωθηκε μεν σημαντικα το θεμα της ΓΟΠ αλλα χειροτερεψε δε το θεμα της δυσκοιλιοτητας.. Οποτε λυση εκτακτης αναγκης (μονο οταν δεν πιανει τι-πο-τα αλλο) ειναι το βρεφικο κλυσματακι..
Οσο για το κιντερτε, εμας μας σκλυρηνε περισσοτερο τα κακακια μας, οποτε της εδινα το ροφημα χαμομηλιου της milupa.
Αυτα...Ελπιζω να βοηθησα! :)

Γιάννης Μαρινόπουλος
26-09-09, 23:55
Αγαπητή RENAH

Η περίπτωση της μικρής σας είναι χρόνια εμμένουσα δυσκοιλότητα.Ακόμη βέβαια μπορεί να δοκιμάσει μια εξατομικευμένη θεραπεία πριν από τη χειρουργική πλάγια σφιγκτηροτομή.
Παρακαλώ στείλτε π.μ για λεπτομέρειες.

Με εκτίμηση