PDA

Επιστροφή στο Forum : ΠΡΗΣΜΕΝΑ ΠΟΔΙΑ!!!!!!!!

valent
08-05-07, 17:30
Χθες κατα τυχη ανακαλυψα οτι εχουν πρηστει τα ποδια μου χαμηλα στους αστραγαλους.Η πεθερα μου με φοβισε να παρω τηλ τη γιατρο μου μηπως εχω κατι,μηπως πρεπει να κανω εξετασεις και τα σχετικα.Να σημειωσω οτι αν και εχω κλεισει τον εκτο δεν παιρνω καθολου φαρμακα εκτος απο filicine.Η μαμα μου ειπε οτι και εκεινη το ειχε αυτο και δεν ειναι ανησυχητικο.Εσεις το ειχατε παθει αυτο?και απο τι προερχεται?

ΣΟΦΙΑ
08-05-07, 17:33
Το είχα πάθει και γω και ειδικά στον ένα αστράγαλο πολύ. Το είπα στο γιατρό μου είπε προληπτικά και εκανα κάποια εξέταση αίματος δεν θυμάμαι όμως ακριβως τι, και τελικά δεν ηταν τίποτα απολύτως. Μην ανησυχείς, ανέφερε το στο γιατρό σου και εκείνος θα σε καθοδηγήσει.

Renia
08-05-07, 17:40
Δεν πιστευω να ειναι κατι το ανησυχητικο!Ειναι απο την μια η αυξηση του βαρους και απο την αλλη η εποχη που διανυουμε που επιβαρυνει την κατασταση με τα ποδια που πρηζονται!!!!
Παντως καλυτερα να μιλησεις με τον γιατρο σου για να εισαι σιγουρη!!!

tozdel
08-05-07, 22:33
πρησμένα πόδια ε??

φαντάζομαι πως, αν μίλησες ήδη με τον γιατρό σου, θα σου ζήτησε εξετάσεις ούρων σίγουρα, κι αν θυμάμαι σωστά μόνο ούρων. θα τσεκάρετε την περίπτωση για _νομίζω_ προεκλαμψία....αλλά μην σκιάζεσαι!!

εγώ είχα πρηστεί πάρα πολύ - δεν έβλεπες αστράγαλο σε κανένα πόδι ούτε μπορούσα να λυγίσω τα κάτω άκρα. ήταν πρησμένα ακόμα και στις πατούσες. δοκίμασα διάφορες κρέμες και κατα βάση τα πόδια ψηλά...οι κρέμες δεν έκαναν τίποτα ούτε καν με ανακούφισαν. με βοηθούσε πολύ μόνο το μασάζ στα πόδια....και παρακαλούσα για όποιον είχε την διάθεση αφού εγώ δεν τα έφτανα!

μην ανησυχείς - απλά να ξεκουράζεσαι και σε κάθε ευκαιρία μασάζ και ψηλά σε μαξιλάρια!!

:wink:

maria
09-05-07, 09:57
και εγώ είχα το ίδιο πρόβλημα, ειδικά με την ζέστη τα πόδια πρήζονται γενικότερα και όχι μόνο στοθς αστραγγάλους.

Να φοράς παπούτσια που να μην έχουν λουράκια γύρω από τον αστράγαλο, όταν μπορείς να ξαπλώνεις με τα πόδια ψηλά και τέλος προσπάθησε να αποφύγεις το αλάτι όσο μπορείς...

Εμένα αυτές τις συμβουλές μου είχε δώσει ο γιατρός και μάλιστα επέμενε να μην τρώω καθόλου αλάτι (αυτό βέβαια δεν γινόταν)

Έπειτα κάνε μασάζ (να σου κάνουν) και ποδόλουτρα...εμένα με ανακούφιζε κάπως.
Επίσης είχα αγοράσει spray μέντας από το Body shop και ψεκαζόμουν. Όχι ότι έκανε κάτι στο πρήξιμο, αλλά με δρόσιζε και με ανακούφιζε λίγο από τον πόνο που είχα από το πρήξιμο

ΣΟΦΙΑ
09-05-07, 10:00
θα σου ζήτησε εξετάσεις ούρων σίγουρα, κι αν θυμάμαι σωστά μόνο ούρων. θα τσεκάρετε την περίπτωση για _νομίζω_ προεκλαμψία....αλλά μην σκιάζεσαι!!

πω πω!! τα΄ χω ξεχασει κιόλας!! έχει δίκιο η tozdel και εμένα ούρων μαλλον μου χε πει και όχι αίματος όπως σου έγραψα!! :? :oops:

litsar
09-05-07, 10:25
Εκτός από αυτά που σου λένε τα κορίτσια, επειδή έχω πρόβλημα με τα νύχια μου από την πρώτη εγκυμοσύνη (μπαίνουν μέσα στο κρέας) και πρήζονται τα δάχτυλά μου, επισκέφτηκα έναν πολύ καλό ορθοπεδικό και μου είπε να κάνω ποδόλουτρο με αλατόνερο για μισή ώρα κάθε βράδυ... το αλάτι ξεπρήζει πολύ τα πόδια... χτες που έκανα ανακουφίστηκα...

για δοκιμάστε το...

valent
09-05-07, 11:19
Ευχαριστω πολυ κοριτσια!!!!
Εχετε δικιο,πρωτα μου ζητησε να μετρησω πιεση,ειχα 12 με 7,5 και σημερα το πρωι πηγα για εξεταση ουρων.Το απογευμα θα παρω τα αποτελεσματα ελπιζω να μην κατι σοβαρο.Ηδη απο χθες το βραδυ εκοψα το αλατι και εβαλα τα ποδια μου ψηλα σε μαξιλαρια!!!!Ισως να ειναι και απο τη ζεστη,πολυ ζεστη αυτες τις μερες αχ πως θα περασει το καλοκαιρι που γενναω Αυγουστο :cry: :cry: :cry:

BIZELI
09-05-07, 11:22
valent θα περάσει...μην ανησυχείς!και εγώ Αύγουστο γέννησα. Θα έχεις το aircondition για να περνάνε οι δύσκολες μέρες και μια χαρά θα είσαι. Εγώ με θυμάμαι Αύγουστο λίγο πριν γεννήσω με την κοιλιά νααααα, να έχει καύσωνα και να είμαι μόνιμος κάτοικος κρεβατοκάμαρας (μόνο εκει είχαμε κλιματιστικό) με μία γαβάθα καρπούζι στο χέρι (μιλάμε για πολύ καρπούζι :D :D ) και να πηγαίνω συνέχεια τουαλέτα...κορυφαίες στιγμές :lol: :lol:

Sofia
09-05-07, 11:42
Αυτό με το ποδόλουτρο με αλάτι το έχω ακούσει κι εγώ...

Παιδιά κι εγώ Αύγουστο γεννάω (μάλλον για τέλη Ιουλίου με βλέπω) αλλά... δεν έχουμε αιρκοντίσιον στο σπίτι... (στη δουλειά έχω 20βαθμούς χειμώνα καλοκαίρι). Πάντως εμένα τα πόδια μου είναι ακόμη νορμάλ (και στην πρώτη μου εγκυμοσύνη δεν είχα πρόβλημα... Όσο για το καρπούζι... μπιζέλι, δεν τολμάω να φάω γιατί εγώ και χωρίς να είμαι έγκυος έχω συχνοουρία, φαντάσου τώρα (έχει τύχει να ξυπνήσω 6 φορές την νύχτα).. οπότε φαντάσου να φάω και καρπούζι... θα μαζέψω τα μπογαλάκια μου και θα μετακομίζω στο μπάνιο!!!!!

BIZELI
09-05-07, 12:02
Η καλύτερη εποχή κορίτσια...κι ας ταλαιπωριέσαι λίγο απο ζεστη.Το παιδί ξεπετάγεται και δεν αναρωτιέσαι αν κρυώνει, αν είναι καλά ντυμένο, πολλά ρούχα για πλυσιμο στην αρχή (μόνο φανελάκια). Και έχεις έναν ολόκληρο χρόνο μέχρι το επόμενο καλοκαίρι για να επανέλθεις λίγο στα φυσιολογικά σου και να εχει χρονίσει και το μπεμπέ!!!μια χαρά!!!

ΣΟΦΙΑ
09-05-07, 12:06
Η καλύτερη εποχή κορίτσια...!

Συμφωνώ και εγω που γεννησα τελη Σεπτεμβρη ήταν πολύ καλή εποχή
αυτά βέβαια δεν τα προγραμματίζεις λέμε τώρα.

Sofia
09-05-07, 12:18
αυτά βέβαια δεν τα προγραμματίζεις λέμε τώρα.

Εμείς πάντως και τις 2 εγκυμοσύνες προγραμματισμένα τις κάναμε.... ξέρετε τώρα... "δεν μπορώ τότε γιατί θα έχω πολύ δουλειά", "όχι τότε μωρέ.. χειμωνιάτικα" και τέτοια....
Πάντως Ιούνιο που γέννησα την μικρή μου, μ' άρεσε πάρα πολύ... ούτε ζέστες έφαγα πολλές ... και μέχρι να χειμωνιάσει είχε γίνει κοπελάρα...

BIZELI
09-05-07, 12:21
πόσο είναι τώρα η μικρή σου Σοφία???Βάλε και κάνα ticker να ξέρουμε τι μας γίνεται βρε παιδί μου :!: :!:

Sofia
09-05-07, 12:38
Μπιζέλι... με τα ticker δεν τα πάω καλά.... (κυρίως επειδή δεν μ' αρέσει να δίνω προσωπικά δεδομένα στο διαδίκτυο). Να φανταστείς ότι το μόνο forum στο οποίο συμμετέχω, είναι αυτό εδώ, επειδή μου φάνηκε σοβαρό και αξιόπιστο.
Η Μαρία θα κλείσει τα 3 σε κανέναν μήνα...
Δεν έβαλα τικερ αλλά άλλαξα την υπογραφή μου για να φαίνεται.... Πως σου φαίνεται τώρα???

BIZELI
09-05-07, 12:41
Πολύ καλύτερο :D :D

mimika
09-05-07, 12:57
Κι εμενα που πρηζονταν τα ποδια ουτως η αλλως τα καλοκαιρια τωρα εχω ηδη ανεβει ενα με δυο νουμερα. Αλλα παλι καλα που ειναι καλοκαιρι και φοραω τις σαγιοναριτσες μου και τα ανοιχτα μου γιατι φανταστειτε πρησμενα ποδια και χειμωνας. Τι να βαλεις? Αρβυλες....??????

NAFSIKA
10-05-07, 18:55
ΠΡΟΖΗΜΙ ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΕΙΧΑΝ ΓΙΝΕΙ ΚΑΙ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ!!!ΑΝΕΒΗΚΑ ΕΝΑ ΝΟΥΜΕΡΟ ΣΤΑ ΠΑΠΟΥΤΣΙΑ !!ΠΕΡΑΣΑ ΟΛΟ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΚΙ ΕΓΩ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΓΕΝΝΗΣΑ,Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΦΟΒΑΤΑΙ ΤΟ ΛΕΥΚΩΜΑ(ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΡΑΦΕΤΑΙ ΚΑΙ ΜΕ ΟΜΙΚΡΟΝ).ΠΡΟΛΗΠΤΙΚΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΟΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΑΙΜΑΤΟΣ,ΜΗ ΦΟΒΑΣΑΙ,ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΑΛΜΥΡΑ.ΑΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΕΛΕΙΩΣ ΑΝΑΛΑΤΑ!!!ΟΧΙ ΟΤΙ ΘΑ ΞΕΠΡΗΣΤΟΥΝ,ΑΛΛΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΟ ΧΑΤΗΡΙ ΤΟΥ ΓΙΑΤΡΟΥ ΠΟΥ ΚΑΙ ΠΟΥ!!! :lol:

NANA
11-05-07, 10:57
ΚΑΙ ΣΕ ΜΕΝΑ ΕΙΧΑΝ ΠΡΗΣΤΕΙ ΤΑ ΠΟΔΙΑ ΣΤΟΝ 8ο (ΕΙΧΑΝ ΓΙΝΕΙ ΣΑΝ ΣΩΛΗΝΕΣ ΔΕΝ ΞΕΧΩΡΙΖΕΣ ΓΑΜΠΑ ΚΑΙ ΑΣΤΡΑΓΑΛΟ) ΑΛΛΑ 2 ΒΔΟΜΑΔΕΣ ΠΡΙΝ ΓΕΝΝΗΣΩ ΞΕΠΡΗΣΤΙΚΑΝ (ΓΕΝΝΗΣΑ 41,5 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ). ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΒΑΡΟΣ, ΤΗΝ ΚΟΥΡΑΣΗ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΤΑΚΡΑΤΗΣΗ ΥΓΡΩΝ (Μ' ΑΡΕΣΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΑΛΜΥΡΑ)) . ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΑΘΟΛΟΓΙΚΟ ΠΟΥ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΑΛΛΙΩΣ ΘΑ ΦΑΝΕΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΕΞΕΤΑΣΗ.

pixy
11-05-07, 11:25
Αυτό με το ποδόλουτρο με αλάτι το έχω ακούσει κι εγώ...

Παιδιά κι εγώ Αύγουστο γεννάω (μάλλον για τέλη Ιουλίου με βλέπω) αλλά... δεν έχουμε αιρκοντίσιον στο σπίτι... (στη δουλειά έχω 20βαθμούς χειμώνα καλοκαίρι). Πάντως εμένα τα πόδια μου είναι ακόμη νορμάλ (και στην πρώτη μου εγκυμοσύνη δεν είχα πρόβλημα... Όσο για το καρπούζι... μπιζέλι, δεν τολμάω να φάω γιατί εγώ και χωρίς να είμαι έγκυος έχω συχνοουρία, φαντάσου τώρα (έχει τύχει να ξυπνήσω 6 φορές την νύχτα).. οπότε φαντάσου να φάω και καρπούζι... θα μαζέψω τα μπογαλάκια μου και θα μετακομίζω στο μπάνιο!!!!!

ΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΟΛΕΣ ΑΥΓΟΥΣΤΟ ΓΕΝΝΑΜΕ;
ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΕΧΡΙ ΤΙΣ 17 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ.
ΣΟΦΙΑ ΕΣΥ ΠΟΤΕ;ΓΙΑΤΙ ΛΕΣ ΟΤΙ ΘΑ ΓΕΝΝΗΣΕΙΣ ΜΑΛΛΟΝ ΠΙΟ ΝΩΡΙΣ;

Sofia
14-05-07, 09:13
pixy,
εγώ 'εχω τελική 6/8. Και πιστεύω ότι θα γενήσω νωρίτερα :
α) Από διαίσθηση
β) επειδή είναι το δεύτερο
γ) Επειδή η πρώτη που γεννήθηκε και 1 βδομάδα νωρίτερα ήταν 3350 και ψιλοσφήνωσε και ο γιατρός ζορίστηκε να την βγάλει... Έτσι λέμε τώρα αν δούμε το δεύτερο να μεγαλώνει αρκετά να προκαλέσουμε τοκετό νωρίτερα....

Βασικά όμως το προαίσθημα είναι πιο βασικό....

Όντως παιδιά πάντως ξέρετε πόσος κόσμος γεννάει τον Αύγουστο;;;;
Παααααρα πολύς... Φοβάμαι ότι δεν θα βρίσκουμε οικονομικά δωμάτια στις κλινικές και θα μας βάζουν σε σουίτες... Θα μας βγει ο κούκος αϊδόνι...

BIZELI
14-05-07, 09:19
Σοφία μου φαίνεται ότι τον Νοέμβριο "δουλεύανε" όλοι :lol: :lol: :lol:

Sofia
14-05-07, 09:38
εεε ξέρεις τώρα....
Είχε κρύο... δεν είχε τίποτα και η τηλεόραση....

BIZELI
14-05-07, 09:49
ξέρω ξέρω... :D :D
και εμείς το ίδιο κάναμε πέρισυ το Νοεμβριο!!!
Σαν ταίνια ακούστηκε αυτό :shock: :shock:
ΞΕΡΩ ΤΙ ΕΚΑΝΕΣ ΠΕΡΙΣΥ ΤΟ ΝΟΕΜΒΡΙΟ!!! :lol: :lol:

NANA
14-05-07, 12:42
ξέρω ξέρω... :D :D
και εμείς το ίδιο κάναμε πέρισυ το Νοεμβριο!!!
Σαν ταίνια ακούστηκε αυτό :shock: :shock:
ΞΕΡΩ ΤΙ ΕΚΑΝΕΣ ΠΕΡΙΣΥ ΤΟ ΝΟΕΜΒΡΙΟ!!! :lol: :lol:

ΕΓΩ ΞΕΡΩ ΤΙ ΕΚΑΝΑ ΠΕΡΣΙ ΤΟΝ ΝΟΕΜΒΡΙΟ... :oops: ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΡΟΠΕΡΣΙ ΤΟ ΝΟΕΜΒΡΙΟ...ΓΕΝΝΟΥΣΑ ΤΗΝ ΕΥΗ ΜΟΥ. ΚΑΤΙ ΑΝΑΛΟΓΟ ΘΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΚΑΙ ΦΕΤΟΣ ΤΟΝ ΑΥΓΟΥΣΤΟ.

Αντιγόνη
18-05-07, 15:46
Και μένα πρήστηκαν οι αστράγαλοι και τα γόνατα φοβερά τους τελευταίους μήνες και υπέφερα γιατί πόναγαν κιόλας. Τα ποδόλουτρα και τα πόδια κάπου ψηλά βοηθούν. Εγώ όμως νόμιζα ότι με το που θα γεννούσα θα ξεπρηζόντουσαν αυτομάτως! Τι απογοήτευση! Κάθε πρωί κοίταζα τα πόδια μου και ήταν το ίδιο πρησμένα. Τη λύση μου την έδωσε η παιδίατρος ΚΑΙ ΣΩΘΗΚΑ! Μετά τη γέννα λοιπόν, όταν με το καλό πάτε σπίτι, θα δέσετε το πόδια από το πέλμα μέχρι το γόνατο (να πιάνει καλά και όλο τον αστράγαλο) αρκετά σφιχτά (όχι πολύ όμως) με επίδεσμους, γάζες. Κάντε το για δύο μέρες. Την τρίτη το πρήξιμο θα έχει φύγει τελείως. :wink:

mam to be
26-03-08, 22:21
Κορίτσια μόλις αντίκρυσα τους πρησμένους αστραγάλους μου και έπαθα σοκ. Τί θα γίνει από δω και πέρα αν από τώρα πρήστικα τόσο? Τι άλλο να περιμένω?

ZWH
26-03-08, 22:38
Αν ειναι κατι αφυσικο μηπως θα επρεπε να κανεις καμια εξεταση αιματος? Παιρνεις καθολου την πιεση σου?

Μαμά του Ωρίων
26-03-08, 23:18
Κορίτσια μόλις αντίκρυσα τους πρησμένους αστραγάλους μου και έπαθα σοκ. Τί θα γίνει από δω και πέρα αν από τώρα πρήστικα τόσο? Τι άλλο να περιμένω?

να ενημερώσεις τον γιατρό σου σχετικά και να μετράς συχνά την πίεση σου
μπορεί να μην είναι απολύτως τίποτα αλλά μπορεί να είναι και κουδουνάκι για να προσέξεις κάποια πραγματάκια
οχι κατι το σοβαρό αλλά που μπορεί να γίνει αν δεν προσέξεις...

εγώ πάντως παπούτσι είχα μήνες να φορέσω...
πίκρα μεγάλη... αστράγαλος δεν ξεχώριζε απ τη γάμπα :?

βοηθάει το μασάζ στο πόδι απ το σύζυγο, να τα βάζεις σε νεράκι και να τα σηκώνεις και ψηλα να ξεκουράζονται... επίσης περιορισμός στο αλάτι!
μην έχεις όμως και πολλές ελπίδες ότι θα ξεπρηστουν... αν ξεκίνησε το πρήξιμο... θα το έχεις :?

Elli
27-03-08, 09:52
Ο μεγάλος καημός μου είναι,που δε φόρεσα τίποτε άλλο τόσο καιρό τώρα,εκτός από μπότες,που κι αυτές με δυσκολία μου μπαίνουν...Φοβάμαι ότι μια μέρα θα πρέπει να βγω από το σπίτι και δε θα μπορώ γιατί δε θα μου μπαίνει τίποτα.
Σε μένα μάλλον από το βάρος συμβαίνει γιατί ούτε υψηλή πίεση έχω ούτε αλάτι πολύ τρώω...και όσο μπορώ τα ξεκουράζω,αλλά χωρίς αποτέλεσμα...

Το θέαμα για μένα είναι τόσο άσχημο που δεν αντέχω να τα κοιτάζω... :cry: :cry: :cry: Μιλάμε για παραμόρφωση :cry:

rania_t
27-03-08, 10:17
Και εγώ το ίδιο πρόβλημα είχα. Και να φανταστείς ότι και μετά την εγκυμοσύνη, φοράω ένα νουμερο μεγαλύτερο στα παπούτσια. Πήγαν όλα τα παπούτσια μου χαμένα. Και να φανταστείς ότι από τα 20 κιλά που πήρα στην εγκυμοσύνη, μου έμειναν 5.

xristina
27-03-08, 11:09
Κορίτσια, εγώ μέχρι στιγμής δεν έχω πρηστεί ούτε στα πόδια ούτε στο προσωπο, αν και άκουγα ότι συμβαίνει συχνά..Και έχω βάλει και 7 κιλά :cry: :cry: Το μόνο που έχω παρατηρήσει είναι ότι τα πόδια μου έχουν παχύνει, ειδικά από το γόνατο και πάνω..Όλα τα παπούτσια μου όμως μου κάνουν κανονικά..Συνεχίζω να φοράω τις μπότες μου και αρκετά συχνα σε εξόδους φοράω και τις γόβες. Ούτε το τακούνι με ενοχλεί προς το παρόν. Το χαμηλότερο που φοράω είναι 8άποντο :oops:
Λέτε να τη γλυτώσω ή απλά είναι νωρίς????

sardelaki
27-03-08, 11:25
θα δείξει μάλλον στην πορεία...
κι εγώ ακόμη δεν έχω τέτοια πράγματα αλλά ποιός ξέρει αν δεν εμφανιστούν αργότερα;;;

arma
27-03-08, 11:36
εγώ τις τελευταίες 2 μέρες παρουσίασα έντονο πρήξιμο στο πρόσωπο,έκοψα σχεδόν τελείως το αλάτι και ενιωσα κατευθείαν να ανακουφίζομαι.τα πόδια μου δεν έχουν πριστεί ακόμα αλλά όπως είπε και η μαμά του ωρίων κάνει πολύ καλό το να τα έχεις ψηλά.πάντως απ'ότι έχω δει στις έγκυες πριν από εμένα το πρήξιμο είναι στάνταρ,σε άλλες πολύ σε άλλες λίγο,αλλά πραγματικά μέχρι τώρα δεν έχω συναντήσει έγκυο που να μην έχει πρηστεί ειδικά στον 9ο...

annastasia
27-03-08, 11:51
Είναι και η κατακράτηση υγρών στην εγκυμοσύνη που κάνει πρηξίματα... περιορισμός στο αλάτι και πολλά πολλά νερά!!!! :wink:

mam to be
27-03-08, 22:19
Πήρα και τον γιατρό μου τηλέφωνο καλού κακού και μου είπε πως είναι από τα κιλά (12 εως τώρα) και πως υπάρχει επικυνδηνότητα για λεύκωμα τώρα. Πρέπει να χάσω κανα κιλό αλλά δεν ξέρω πως............

sardelaki
28-03-08, 09:09
Πήρα και τον γιατρό μου τηλέφωνο καλού κακού και μου είπε πως είναι από τα κιλά (12 εως τώρα) και πως υπάρχει επικυνδηνότητα για λεύκωμα τώρα. Πρέπει να χάσω κανα κιλό αλλά δεν ξέρω πως............

να χάσεις;;; Το μόνο που μπορώ να φανταστώ πως θα σε βοηθούσε θα ήταν να πας σε διατροφολόγο...

Μαμά του Ωρίων
28-03-08, 09:19

δεν χρειάζεται απαραίτητα να χάσεις....
ακόμα και το να μην πάρεις άλλα είναι μια χαρά

ο τρόπος είναι απλός... τρέφεσαι ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ και κόβεις τις χαζομαρούλες :P

απαραίτητα 5 γεύματα
(γεύμα μπορεί να είναι κι ένα φρούτο)

απαραίτητα ένα καλό πρωινό
πχ ενα ποτήρι χυμό, ένα ποτήρι γάλα, 2 φρυγανιές με μέλι

δεκατιανό οπωσδήποτε 1-2 φρούτα

μεσημεριανό ότι έχει το σπιτι σου αλλά με μέτρο πάντα.... όχι μια φρατζόλα ψωμί στη σάλτσα απ τα φασολάκια :P και πάντα μα πάντα σαλάτα
αν δουλεύεις πάρε μαζί σου στη δουλειά μια μικρή σαλάτα, ένα τοστ ή ακόμα καλύτερα κανονικό ταπεράκι απ το σπίτι... δε θα σε παρεξηγήσει κανείς!

απογευματινο
αν δεν έχεις φάει κανονικά στη δουλειά είναι η ώρα που θα φας το φαγητό σου
αν εχεις φαει στη δουλειά φάε 1-2 φρούτα

βραδυνό
ή τη μισή μερίδα απ το μεσημεριανό σου
ή γιαουρτάκι με δημητριακά και φρούτα
ή κάτι πολύ πολύ ελαφρύ

αν κάνεις αυτά που σου λέω να είσαι σίγουρη ότι δεν πρόκειται να βάλεις βάρος...

τα τσιμπολογήματα είναι αυτά που μας τσακίζουν

mam to be
28-03-08, 11:07
Μαμά του Ωρίων πολύ καλές οι συμβουλές σου, σ΄ευχαριστώ πολύ. Τίποτα για το λεύκωμα ξέρετε? Πως μπορεί να επιρεάσει εμένα ή το μωρό μου αν εμφανιστεί τελικά?

Μαμά του Ωρίων
28-03-08, 13:58
Μαμά του Ωρίων πολύ καλές οι συμβουλές σου, σ΄ευχαριστώ πολύ. Τίποτα για το λεύκωμα ξέρετε? Πως μπορεί να επιρεάσει εμένα ή το μωρό μου αν εμφανιστεί τελικά?

το υψηλό λεύκωμα είναι ένδειξη για προεκλαμψία και είναι αυτό που ανησυχούν όλοι οι γιατροί
οι ενδείξεις είναι όντως τα πρησμένα πόδια αλλά και η υψηλή πίεση

τα πρησμένα πόδια από μόνα τους ΙΣΩΣ είναι καμπανάκι, μην σας πιάνει πανικός... σίγουρα θέλει μια προσοχή :)

ΚΑΤΕΡΙΝΑ10
19-05-08, 21:26
ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΧΩ ΒΕΒΑΙΑ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΚΑΙ ΤΑ ΚΙΛΑΚΙΑ ΜΟΥ 8 ΕΩΣ ΤΩΡΑ ΑΛΛΑ ΑΝΥΣΗΧΟ ΜΗΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΝΩΡΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΗΞΙΜΟ ΤΩΝ ΠΟΔΙΩΝ???

gerakina
19-05-08, 21:42
Σήμερα δοκίμασα τα καλοκαιρινά μου πεδιλάκια.
Δεν με κάνει κανένα,εκτός από ένα που είναι ελαστικό,δηλαδή έχει λαστιχάκι στον αστράγαλο..
Θα πρέπει να πάρω κάτι γιατί πως θα βγει το καλοκαίρι με ένα μπεζ πέδιλο?
Εντάξει Ιούλιο γεννάω,αλλά φαντάζομαι οτι το πρήξιμο θα υποχωρήσει σταδιακά.
Μου έκανε εντύπωση πάντως γιατί δεν φαίνονται ιδιαίτερα πρησμένα τα πόδια μου..

chrysaki
19-05-08, 22:13
Κι εγώ απο τον πέμπτο μήνα είχα αρχίσει να πρήζομαι στα πόδια. Στην αρχή δεν έμπαιναν οι μπότες μου... μετά με έσφιγγαν τα αθλητικά μου και τώρα κυκλοφορώ με σαγιονάρες και κάτι πάνινα ελαστικά που αγόρασα ένα νούμερο μεγαλύτερα.
Τα πόδια μου είναι πραγματικά σαν μπαλονάκια!
Οι εξετάσεις αίματος δεν έχουν δείξει λεύκωμα μέχρι τώρα, ούτε η πίεση δείχνει αυξημένη(αν και δεν την παρακολουθώ τακτικά, μόνο όταν πάω στο γιατρό μία φορά το μήνα).
Βέβαια έχω πάρει πάρα πολλά κιλά για το μήνα που βρίσκομαι..(15).... :oops:
Πιστεύω ότι με επηρεάζει και η ζωή μου, η οποία είναι πολύ πολύ καθιστική και δεν κινούνται τα αίματα.
Νερό πίνω πάρα πολύ από την αρχή της εγκυμοσύνης αλλά δε με βοήθησε στην κατακράτηση.

paros99
19-05-08, 22:50
Kορίτσια αυτή η φωτογραφία είναι χωρίς λόγια.... Δεν είχα λεύκωμα και πέρασα 2 μήνες με μια σαγιονάρα θαλάσσης...Το γαλλικό όμως γαλλικό! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

http://i216.photobucket.com/albums/cc165/paros99/15-08-07_1946-1.jpg

Α! Και να επισημάνω οτι είμαι 54 κιλά! Βέβαια στην εγκυμοσύνη είχα πάρει 20 αλλά τα πόδια είναι σαν να ήμουν 150!!!

mam to be
20-05-08, 08:26
Kορίτσια αυτή η φωτογραφία είναι χωρίς λόγια.... Δεν είχα λεύκωμα και πέρασα 2 μήνες με μια σαγιονάρα θαλάσσης...Το γαλλικό όμως γαλλικό! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Α! Και να επισημάνω οτι είμαι 54 κιλά! Βέβαια στην εγκυμοσύνη είχα πάρει 20 αλλά τα πόδια είναι σαν να ήμουν 150!!!

Χαράς το κουράγιο σου! Πότε υποχώρησε το πρήξιμο? Έφυγε τελείως?

paros99
20-05-08, 08:57
Μόλις γέννησα! Όταν με πήγαν στο δωμάτιο είχαν σχεδόν επανέλθει, μέχρι να φύγω ήταν όπως και πριν!!!

sardelaki
20-05-08, 09:16
Εγώ κοριτσάκια μου ευτυχώς μηδέν πρήξιμο...φοράω κανονικά όλα μου τα παπουτσάκια :wink:
Θυμάμαι όμως την κουμπάρα μου που είχε πολύ πιο πρησμένα πόδια ακόμη από της paros99...αλλά είχε βάλει και 30 κιλά...ε, πόσο να αντέξουν τα καημένα τα ποδαράκια;;; :lol:

bougioukaki
20-05-08, 10:48
Αχ, κι εγώ κορίτσια καθόλου πρήξιμο μέχρι στιγμής ούτε στα χέρια ούτε στα πόδια, παρόλο που έχω πάρει ήδη 10 κιλά. Δεν τρώω όμως σχεδόν καθόλου αλάτι και γενικά αλμυρά φαγητά. Είναι η μεγαλύτερη αιτία για το πρήξιμο το αλάτι και ανεβάζει και την πίεση. Μακάρι να το γλυτώσω.....εκτός αν πάρω άλλα 10 κιλά μέχρι το τέλος. :shock:

arma
20-05-08, 10:54
Εμένα έχουν πρηστεί λίγο οι αστράγαλοι μου και έχω προσέξει ότι με την ζέστη
χειροτερεύουν. Ισως πάντως να μην πρηστικα πολύ γιατί έχω κόψει το αλάτι σχεδόν τελείως από τον 7ο :wink:

yiannaf
20-05-08, 11:16
Ευτυχώς και εγώ δεν έχω πριστεί καθόλου. Να φανταστείτε ακόμα μπαινοβγαίνει η βέρα μου άνετα. Έχω μια ξαδέρφη όμως η οποία έχει ΠΗΤ 7/6 και από τα Χριστούγεννα έπρεπε να κόψει τη βέρα της για να της βγει από το δάχτυλο. Έχει πριστεί παντού.

sardelaki
20-05-08, 11:22
Εγώ παίρνω χάπια θυροειδής και φοβόμουν πολύ πως θα πριστώ διότι για να συνθέτει τις θυρεοειδείς ορμόνες, ο θυρεοειδής αδένας χρειάζεται ιώδιο κι έτσι παίρνουμε και την θυροξίνη...αλλά τελικά είμαι τυχερή σ΄αυτό :wink:

summerday
23-05-08, 10:26
Φίλες μου καλημέρα,
θα ήθελα να σας ρωτήσω αν έχετε παρατηρήσει έντονο πρήξιμο στα πόδια σας.
Εγώ χθες το βράδυ ετοιμαζόμουν να πάω θέατρο με τον αντρούλη μου και άρχισα να ετοιμάζομαι...Όταν έφτασα στα παπούτσια σκέφτηκα να βάλω κάτι με λίγο τακουνάκι (γιατί τελευταία έχω τρελλαθεί στο ίσιο). Παίρνω λοιπόν κάτι πεδιλάκια και πάω να τα βάλω.Και τότε μου πετάχτηκαν τα μάτια έξω :shock: ...Οι αστράγαλοι μου είχαν εξαφανιστεί. Όλο το κάτω μέρος των ποδιών μου είχαν πρηστεί πολύ. Και φυσικά το παπούτσι δεν έμπαινε...Τρόμαξα.Γενικά είμαι λεπτή και έχω λεπτά πόδια.Το πρήξιμο στον αστράγαλο και όλο τριγύρω φαινόταν πολύ έντονα.Τελικά έβαλα ανοιχτά επίσης παπούτσια αλλά σε στυλ σαγιοναρίτσας.Όταν γύρισα σπίτι το πρηξιμο δεν είχε βέβαια υποχωρήσει και η σαγιοναρίτσα είχε αφήσει σημάδι ενώ το πρηξιμο φαινόταν ακόμη πιο έντονο. :cry:
Πείτε μου ρε κορίτσια, πρέπει να ανησυχώ; Έσεις έχετε πρηστεί σε αυτό το σημείο των ποδιών;

sardelaki
23-05-08, 10:33
Μην ανησυχείς...πολλές κοπέλες πρίζονται...και πολύ μάλιστα. Η κουμπάρα μου είχε κάτι πόδια σαν ελεφαντάκι η καημένη :(
Εγώ μηδέν πρήξιμο...ευτυχώς...φοράω όλα τα καλοκαιρινά μου πεδιλάκια χωρίς πρόβλημα :D :D

vagia01
23-05-08, 11:26
ΚΙ ΕΓΩ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΕΠΑΘΑ, ΦΟΡΑΓΑ ΑΘΛΗΤΙΚΑ ΚΑΙ ΣΑΓΙΟΝΑΡΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΠΑΡΕΙ ΧΑΜΠΑΡΙ ΟΤΙ ΤΑ ΠΟΔΙΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΩΛΗΝΕΣ ΜΟΝΟΚΟΜΜΑΤΟΙ.
ΠΕΔΙΛΑ ΠΟΥ ΤΑ ΕΔΕΝΑ ΣΤΗΝ ΤΡΙΤΗ ΤΡΥΠΟΥΛΑ ΔΕΝ ΕΦΤΑΣΑΝ ΠΟΤΕ ΤΑ ΛΟΥΡΑΚΙΑ ΝΑ ΕΝΩΘΟΥΝ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ. ΕΠΑΘΑ ΣΟΚ. ΜΕΤΑ ΕΚΑΝΑ ΜΙΑ ΓΕΝΙΚΗ ΑΝΑΣΚΟΠΗΣΗ ΚΑΙ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΑ ΟΤΙ ΓΕΝΙΚΩΣ ΕΧΩ ΓΙΝΕΙ ΜΠΑΛΑ, ΑΠΟ ΟΠΟΙΑ ΟΠΤΙΚΗ ΚΙ ΑΝ ΜΕ ΔΕΙΣ :cry: :cry: :cry:

summerday
23-05-08, 11:30
Kορίτσια μίλησα με τη γυναικολόγο μου και μου είπε να κάνω το συντομοτερο μια εξέταση λευκώματος ούρων 24ωρη.... :(

sardelaki
23-05-08, 11:33
Kορίτσια μίλησα με τη γυναικολόγο μου και μου είπε να κάνω το συντομοτερο μια εξέταση λευκώματος ούρων 24ωρη.... :(

κάνε για να είσαι σίγουρη...
εμένα σε κάποια μέτρηση μου είχε βγεί ανεβασμένο αλλά ήταν μόνο μιά φορά...μετά πάλι μου έβγαινε μιά χαρά! :wink:

vagia01
23-05-08, 11:35
ΕΙΔΙΚΟΣ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ... ΑΛΛΑ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΤΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΤΩΝ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΠΟΥ ΠΡΗΖΟΝΤΑΙ ΤΑ ΠΟΔΙΑ ΤΟΥΣ, ΕΛΛΑΤΩΣΕ ΛΙΓΟ ΤΟ ΑΛΑΤΙ.
ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΤΖΑΜΠΑ ΣΕ ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΕΙ ΑΛΛΑ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕ ΤΗΝ ΕΞΕΤΑΣΗ ΝΑ ΣΟΥ ΦΥΓΕΙ ΤΟ ΑΓΧΟΣ

mam to be
23-05-08, 11:36
Κι εγώ έτσι με το που πάτησα τον 7ο. Λεύκωμα έκανα τώρα λιγο (ίχνη έλεγαν τα αποτελέσματα) αλλά η πίεση κανονική άρα δεν τίθεται θέμα προεκλαμψίας. Πάντως είναι πολλές υποψήφιες μανούλες έτσι.

desdemona
24-05-08, 19:44
Από 38 νούμερο παπούτσι πήγα στο 42 στον 7 μήνα. Ρώταγα τον @#$% γιατρό γιατί πρήζομαι τόσο πολύ και μου λέει είναι φυσιολογικό ο @#$#%@ και τελικα ευτυχώς με πείσανε οι δικοί μου και πήγα σε άλλο γιατρό που μου είπε να κάνω άμεσα εξετάσεις και είχα 3 σταυρούς λεύκωμα. Μετά από 3 μέρες καισαρική. Δεν το λέω για να σας τρομάξω αλλά αν πιέζετε τα πόδια σας και για πολύ ώρα μετά είναι άσπρο το δέρμα εκεί που πιέσατε καλό είναι να πάτε για εξετάσεις. :wink:

paros99
25-05-08, 10:01

Την έχω ξαναβάλει αλλά δεν μπορώ, είναι απίστευτη! Ειναι τα ποδαράκια μου μια βδομάδα πριν γεννήσω και ήταν έτσι για 2 μήνες.... Κανένα παπούτσι δεν μου έκανα παρα μόνο μια σαγιανάρα για τη θαλασσα που είχα :shock: :shock: Το french manicure ....ομως δεν λείπει.. :lol: :lol: :lol:

chrysaki
25-05-08, 11:45
Έτσι ακριβώς όπως στη φωτογραφία είναι και τα δικά μου πόδια.
Και έχει αρχίσει από τότε που ήμουν στον έκτο μήνα.
Έχω παρατηρήσει πως είναι πιο έντονο όταν κάνει ζέστη και έχω περάσει όλη τη μέρα στην καρέκλα.
Ο γιατρός με καθυσηχάζει λέγοντας πως το ανησυχητικό θα ήταν αν είχα πρηστεί έτσι και στο πρόσωπο και στα δάχτυλα των χεριών.(Εγώ ακόμα φοράω τη βέρα μου) καθώς και αν είχα αυξημένη πίεση(δεν έχω όταν με μετράει).

mam to be
25-05-08, 11:45
Και τα δικά μου πρήστικαν κι άλλο. Είνaι περίπου σαν τα δικά σου paros99.

sardelaki
26-05-08, 08:50
Πόσο τυχερή είμαι τελικά που δεν μου πρίστηκαν καθόλου...ουφ ευτυχώς...όλα τα ΄χαμε αυτό μου έλλειπε!
Ποδαράκι όπως προ εγκυμοσύνης :wink:

grande
26-05-08, 12:48
Πόσο τυχερή είμαι τελικά που δεν μου πρίστηκαν καθόλου...ουφ ευτυχώς...όλα τα ΄χαμε αυτό μου έλλειπε!
Ποδαράκι όπως προ εγκυμοσύνης :wink:

Όντως είσαι πολύ τυχερή.....
εγώ από την παρασκευή προσπαθώ να βρώ παπούτσι-παντόφλα-οτιδήποτε ώστε να μπορώ να περπατάω άνετα..... και έχω φρικάρει για το λόγο ότι εντάξει, άρχισαν οι ζέστες και έρχονται καύσωνες, αλλά βρίσκομαι στον 6ο μήνα ακόμα, δηλαδη μετά ΠΩΣ θα γίνουν τα πόδια μου????

Επίσης λόγω δικοκήλης μάλλον, νιώθω σε όλο το αριστερό μου πόδι ( το οποίο ειναι πάντα πιο πρησμένο απο το δεξι) απίστευτες σουβλιές στο πλάι, από το μπουτι μέχρι τη μέση της γάμπας!
Μίλησα με το γιατρό μου και μου είπε τις κλασσικές μεθόδους αντιμετώπισης (πόδια ψηλά, ξεκούραση κλπ......τπτ δλδ).
σε λίγη ωρα βγαινουν τα αποτελεσματα του λευκώματος ....αντε να δουμε......

summerday
26-05-08, 12:51
Εμένα κορίτσια τα οι αστράγαλοι μου ευτυχώς ξεπρίστηκαν λίγο και δεν έχουν τα χάλια που είχαν...Βέβαια αύριο θα έχω τις εξετάσεις για το λεύκωμα.Εύχομαι όλα να πάνε καλά...

gerakina
26-05-08, 13:33
Έχει καμιά βδομάδα που πρήστηκαν τα δικά μου κι ελπίζω να μην πάνε άλλο.
Ϊσως φταίει η ζέστη και οτι περπάτησα λίγο παραπάνω αυτές τις μέρες.
Βολεύτηκα με παντόφλες Boxer,σε μεγαλύτερο νούμερο,που έχει πολύ χαριτωμένα σχεδιάκια και είναι και οικονομικές.

grande
27-05-08, 09:10
Εμένα κορίτσια τα οι αστράγαλοι μου ευτυχώς ξεπρίστηκαν λίγο και δεν έχουν τα χάλια που είχαν...Βέβαια αύριο θα έχω τις εξετάσεις για το λεύκωμα.Εύχομαι όλα να πάνε καλά...

Σου εύχομαι τα καλύτερα αποτελέσματα.
Εγώ τα πήρα χθες και ήμουν αρνητική.....αλλά το πρήξιμο...πρήξιμο!

sardelaki
27-05-08, 09:46
grande ευτυχώς αρνητικά τα αποτελέσματα :wink:
summerday τί έγινε;;; Τί δείξανε τα αποτελέσματα; Εύχομαι αρνητικό να σου βγήκε κι εσένα! :wink:

CHRISTIE.M
27-05-08, 14:58
δυστυχως αρχιζουν και πρηζονται και τα δικα μου ποδια.πηρα ανατομικα πεδιλακια της parex,τα πιο ανετα και δροσερα,αλλα τα ποδια μου παιρνουν μονιμως φωτια.εσεις πως το αντιμετωπισατε?καμια ιδεα?

Kristianna
22-06-08, 17:10
Κοριτσια γεια σας,πριξιμο στα ποδια εχετε???? πως το αντιμετωπιζετε??? ειμαι στον 6ο μηνα,τον κλεινω δηδαδη σε 3 μερες και μπαινω στον 7ο και εχω απελπιστει.τα ποδια μου ειναι πολυ πρισμενα δεν μου κανει κανενα παπουτσι με σαγιοναρες την βγαζω!!!και δεν εχω ουτε πιεση ουτε λευκωμα!!!! εχει καμοια παρομοιο προβλημα???? :cry: :cry:

naina
22-06-08, 17:13
Κοριτσια γεια σας,πριξιμο στα ποδια εχετε???? πως το αντιμετωπιζετε??? ειμαι στον 6ο μηνα,τον κλεινω δηδαδη σε 3 μερες και μπαινω στον 7ο και εχω απελπιστει.τα ποδια μου ειναι πολυ πρισμενα δεν μου κανει κανενα παπουτσι με σαγιοναρες την βγαζω!!!και δεν εχω ουτε πιεση ουτε λευκωμα!!!! εχει καμοια παρομοιο προβλημα???? :cry: :cry:

Έχω κι εγώ το ίδιο πρόβλημα κι ας είμαι μόλις στον 5ο μήνα. Πάντως δεν ανησυχώ τόσο, καθ'ότι ήθελα να είμαι έγκυος καλοκαίρι για να μπορώ να κυκλοφορώ με σαγιονάρες και τα πρησμένα μου πόδια να μην είναι τόσο πρόβλημα. Μην ανησυχείς, όταν θα γεννήσεις με το καλό θα τα ξεχάσεις όλα αυτά

Μαμά του Ωρίων
22-06-08, 17:45
αν είσαι οκ από πίεση και λεύκωμα, δεν έχεις γιατριά
το πέρασα... φρίκη, δεν είχα αστράγαλο

αν αντέχεις, κόψε το αλάτι εντελώς (εγώ δεν άντεχα) και πίνε πολλά νερά
μα πάρα πολλά νερά

chrysaki
22-06-08, 18:19
Κι εγώ έχω πρησμένα πόδια από τον έκτο μήνα περίπου. Ο γιατρός μου είπε ότι είναι συνηθισμένο και δε χρειάζεται να ανησυχώ εφόσον είναι μόνο στα πόδια και οι εξετάσεις είναι καλές. Θα ήταν ανησυχητικό μου είπε αν πρηζόμουν και στο πρόσωπο και στα χέρια το ίδιο πολύ.
Απ' οτι έχω διαβάσει στο φόρουμ πολλές εγκυούλες έχουν πρησμένα πόδια.

Silmaril
22-06-08, 20:23
Δηλαδή εγώ βρε κορίτσια που ήμουν στον 3ο όταν πρήστηκαν (με τις μεγάλες ζέστες προ μηνός περίπου) τι να πω; :) Εντωμεταξύ δεν μου είχε ξανασυμβεί στην προηγούμενη εγκυμοσύνη και φοβήθηκα παρα πολύ!
Αύριο θα κάνω εξέταση για λεύκωμα, πίεση δεν έχω σίγουρα, αλλά ο γιατρός μου είπε οτι το πιθανότερο ούτε λεύκωμα έχω απλά η ζέστη έκανε τη δουλειά της! Ε, βάλε οτι είχα και παραπάνω κιλάκια προ εγκυμοσύνης, βάλε και μια καραμπινάτη φλεβική ανεπάρκεια...πολυ θέλει;
Πάντως βλέπω οτι σ' όλες πρήστηκαν σε πιο προχωρημένο μήνα απο μένα...Μηπως απλά έτυχε επειδή εμένα η ζέστη με πρόλαβε νωρίτερα; Ή πρέπει ν' ανησυχώ;

nikol28
22-06-08, 21:19
κι εγώ σήμερα συνειδητοποίησα ότι τα πόδια μου πρήστηκαν
με σαγιονάρες ναι μεν αλλά με δυσκολεύουν στο να μπούν γιατι είναι λίγο εφαρμοστές!
αύριο θα κάνω εξετάσεις του μήνα!
αυτό για το λεύκωμα έιναι ειδική ? ;ή είναι αυτή στη Γενική ούρων ?

gerakina
22-06-08, 21:57
αύριο θα κάνω εξετάσεις του μήνα!
αυτό για το λεύκωμα έιναι ειδική ? ;ή είναι αυτή στη Γενική ούρων ?

στη γενική ούρων φαίνεται

bougioukaki
23-06-08, 10:23
Αχχχχχ, κορίτσια κι εμένα άρχισαν να πρήζονται τα πόδια μου.......... :( :( Εκεί στους αστραγάλους. Είναι μάλλον από τη ζέστη και την πολύωρη καθιστική στάση στο γραφείο, γιατί λεύκωμα δεν έχω ευτυχώς. 8) Εγώ πάντως ανακουφίζομε όταν τους ρίχνω κρύο νερό και μετά κάθομαι στον καναπέ με ένα μαξιλάρι κάτω από τα πόδια. Μέσα σε μία ωρίτσα έχουν ξεπρηστεί..... :)

rouge
23-06-08, 10:37
Βάλτε και εμένα στη παρέα σας!Και εμένα ενώ όλες οι εξετάσεις μου είναι πολύ καλές, τα πρησμένα τα πόδια κάθε βράδυ...δεν τα αντέχω. Μου βάζει ο άντρας μου μπροστά στον καναπέ μία λεκάνη με νερό και μόλις τα βουτάς στο νεράκι ηρεμώ. Αν πεις και για τα παπούτσια άστο καλύτερα. Και εγώ δυσκολεύομαι πολύ. Έχω κάτι πέδιλα σε στυλ σαγιονάρας και αυτές με δυσκολεύουν. Άσε που φοβάμαι μην περδικλωθώ καμία ώρα με τις σαγιονάρες και έχω και άλλα....Αχ, δεν θα γεννήσω που θα πάει!!!

snoopy
23-06-08, 11:08
αν είσαι οκ από πίεση και λεύκωμα, δεν έχεις γιατριά
το πέρασα... φρίκη, δεν είχα αστράγαλο

αν αντέχεις, κόψε το αλάτι εντελώς (εγώ δεν άντεχα) και πίνε πολλά νερά
μα πάρα πολλά νερά

Αυτα ακριβως πρεπει να κανεις......
Και δωσε πολυ μεγαλη εμφαση τωρα που καλοκαιριασε στο νερο..............πολυ, πολυ νερο για να καθαριζει ο οργανισμος καλα..........

nikol28
23-06-08, 11:13
κορίτσια αν , λέμε αν έχεις λεύκωμα τι συμβαίνει ?

έκανα σήμερα εξετάσεις και θα τις πάρω το μεσημέρι!

απλά για να ξέρω :roll:

NATALIA
23-06-08, 12:57
Πάντως μου είπε η γιατρός μου ότι βοηθάει και το περπάτημα στο πρήξιμο των ποδιών. Τα δικά μου διαπίστωσα ότι από τη ζέστη και το πολύωρο κάθισμα - ακινησία πρήζονται και εδώ και λίγες μέρες γέμισαν μικρά - μικρά σπυράκια (σαν ιδρωτήρια), τα οποία έχουν τρελή φαγούρα ώρες - ώρες και από προχτές έβγαλα και στα χέρια. Είχε καμιά σας κάτι παρόμοιο;

nikol28
23-06-08, 13:00
Πάντως μου είπε η γιατρός μου ότι βοηθάει και το περπάτημα στο πρήξιμο των ποδιών. Τα δικά μου διαπίστωσα ότι από τη ζέστη και το πολύωρο κάθισμα - ακινησία πρήζονται και εδώ και λίγες μέρες γέμισαν μικρά - μικρά σπυράκια (σαν ιδρωτήρια), τα οποία έχουν τρελή φαγούρα ώρες - ώρες και από προχτές έβγαλα και στα χέρια. Είχε καμιά σας κάτι παρόμοιο;

σπυράκια όχι αλλά έχω κι εγώ άρκετή φαγούρα στο πάνω μέρος του ποδιού

yogini
23-06-08, 13:17
Πήρα μια κρεμούλα του ΚΟΡΡΕ για τα πόδια που έχουν πρηστεί απο τη σειρά της εγκυμοσύνης και σκέφτομαι σοβαρά να πάρω και κάτι γιαγιαδε σανδάλια που έχουν στα φαρμακεία γιατί οι σαγιονάρες με έχουν τσακίσει!

grande
24-06-08, 09:36
Κορίτσια βάλτε και μένα στην παρέα των "πρησμένων ποδιών".
Απο τις πρώτες κιόλας ζέστες κυρίως στο αριστερό μου πόδι δεν ξεχωρίζεις πέλμα από γάμπα. Είναι πραγματικά άσχημο. Έκανα εξετασεις και όλα φυσιολογικά, ουτε λεύκωμα ούτε τπτ.
Καλά για πέδιλα σανδάλια κλπ, δε το συζητάω-με βλέπω το καλοκαίρι να ψωνίζω απο τα ανδρικά!!!
:oops: :oops: :oops:
Το θέμα είναι ότι δε ξεπρήζονται ούτε με κρύα ποδόλουτρα, παρα μόνο εάν τα έχω ΣΥΝΕΧΕΙΑ ψηλά και όταν λέω συνεχεια σας λεω π.χ. για εχθες, από τις 4 που γυρισα σπιτι κοιμηθηκα μεχρις τις 7:30 με τα ποδια ψηλά φυσικά, και τπτ καμία καλυτέρευση. Έκατσα μαγείρεψα και μετα αραχτή, με τα πόδια ψηλά εννοείται, έβλεπα τηλεόραση μέχρις τις 11:30 το βράδυ (πάλι τπτ). Πέφτω για ύπνο στις 12 παρά με τα πόδια ακόμα πιο ψηλά και σήμερα ΕΥΤΥΧΩς ξύπνησα με φυσιολογικούς σχεδόν αστραγάλους,.....μέχρι την ώρα που μπηκα στο αυτοκίνητο για να έρθω στη δουλειά που πάλι έγιναν τούμπανο!!!
ΥΓ: πάντα έπινα πολύ νερό και τώρα ακόμη περισσότερο- έκοψα και το αλάτι, που ποτέ ουτως ή αλλως δεν είχα τρέλα με αυτό- δηλαδή ΤΙ ΑΛΛΟ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ για να το αντιμετωπίσουμε????
.......μόνο υπομονή??? ε?????

peny21gr
24-06-08, 09:55
Ουφ!!!!!!!!! Κι εγώ μία απο τα ίδια............
Και όταν είμαι όρθια για να μαγειρέψω κλπ. βγάζουν φωτιές λέμε...........
Πωπω τι θα γίνει αυτό το χάλι..........
Ο γιατρός μου λέει υπομονή είναι πιο πολύ απο το βάρος και τις ζέστες........

:oops: :oops: :oops:

despoina-72
24-06-08, 10:17
Καλημέρα κορίτσια μου. Εμένα έχει πρηστεί πολύ το ένα μου πόδι Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί μόνο το ένα. Ίσως γιατί εκείνο το πόδι είναι που με πονάει εδώ και καιρό από τον γοφό και το ψιλό σέρνω; Έχει καμία από εσάς τέτοια εμπειρία;

marilena.s
24-06-08, 11:35
Καλημέρα κορίτσια μου. Εμένα έχει πρηστεί πολύ το ένα μου πόδι Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί μόνο το ένα. Ίσως γιατί εκείνο το πόδι είναι που με πονάει εδώ και καιρό από τον γοφό και το ψιλό σέρνω; Έχει καμία από εσάς τέτοια εμπειρία;
Δέσποινα, στη προηγούμενη εγκυμοσύνη μου είχε πιαστεί ο γοφός μου και το έσερνα μέχρι τη μέρα της γέννας!!!! Αφού να φανταστείς πήγαινα σε μαθήματα ανώδυνου και ενω όλες ξάπλωναν τ'ανασκελα εγώ στο πλάι γιατί το πόδι δεν ίσιωνε με τίποτα... τέτοια χάλια!!! Η γιατρός μου έλεγε οτι μάλλον το μωρό ακουμπά σε κάποιο νεύρο!!!!
Όσο για τα πρηξίματα, άστα. Και στο γιο μου και τώρα έβγαλα τη βέρα και το μονόπετρο από τον 4ο μήνα. Τα κοκκάλινα βραχιόλια δεν μου μπαίνουν και το πάντα αδύνατο πρόσωπο μου έχει γίνει φούσκα!!!!! Στο γιο μου ήμουν έγκυος χειμώνα και τα παπουτσια που φορούσα έχουν αλλάξει σχήμα, αφού βγαίνοντας από το νοσοκομείο μου μπαινόβγαιναν λες και ήταν 10 νουμερα πιο μεγάλα. Τώρα δεν μπορώ να πω με σιγουρια για τα ποδια μου γιατί είμαι ξάπλα τρεις μήνες...οι σαγιονάρες πάντως μέχρι στιγμής μπαίνουν
Όσο για το αλάτι, μύθος μου φαίνεται τελικά...εγώ δεν έτρωγα πολύ και τώρα τρώω ανάλατα επειδή παίρνω και ορμόνες που έτσι κι αλλιώς συμβάλλουν στην κατακράτηση, αλλά το πρήξιμο πρήξιμο...
:x

Μαρια.X
25-06-08, 00:56
Βαλτε και μενα στη λιστα των πρησμενων ποδιων :( Οι εξετασεις αιματος και ουρων μια χαρα,ο γιατρος μου ειπε να κοψω το αλατι και ετσι θα κανω,μια συνηθεια ειναι ετσι κι αλλιως κι αυτο.Ελπιζω μετα τη γεννα να επανελθω γιατι δεν μου αρεσει καθολου που εξαφανιστηκαν οι αστραγαλοι μου :(

grande
25-06-08, 08:16

Έχω και εγώ παρόμοιο πρόβλημα-βέβαια εμενα πρήζονται και τα δύο- αλλά το αριστερό μου πολύ περισσότερο. Αυτό οφείλεται στις δισκοκήλες πουείχα και πριν την εγκυμοσύνη και δυστυχώς θα έχω για μια ζωή. Πιέζεται το νεύρο και ίσως αυτό σε συνδυασμό με τις ορμονικές διαταραχές, αυξάνει το πρήξιμο στο συγκεκριμένο πόδι. (Οι κήλες μου βρίσκονται δεξιά στη μέση και πονάει το αριστερό ποδι, που πρηζεται περισσότερο). Πέρυσι είχα κάνει την πιο επώδυνη εξέταση της ζωής μου, ηλεκτρομυογράφημα και στα δύο πόδια, και το αποτέλεσμα είναι ότι τα νεύρα των ποδιών μου δεν αντιδρούν φυσιολογικά στα διάφορα ερεθίσματα λόγω της ύπαρξης δισκοκήλης. Το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι υπομονή μέχρι τη γέννα.....
Σου εύχομαι όλα να πανε καλά.

ELENΑ
25-06-08, 12:22
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ.ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ. ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ 15 ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΒΡΑΔΥ ΠΟΔΙΑ ΓΑΜΠΕΣ ΚΑΙ ΜΕΣΗ ΠΟΝΑΝΕ ΑΦΟΥ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΞΕΡΕΙ ΟΤΙ ΚΑΘΕ ΒΡΑΔΥ ΘΑ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΜΑΣΑΖ.ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΣΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΠΟΥ ΒΡΗΣΚΟΜΑΙ ΓΙΑΤΙ ΞΕΡΩ ΤΕΤΟΙΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΠΟΙΟ ΜΕΓΑΛΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ.

nen
26-06-08, 22:59
χτες το βραδυ που επεσα για ηυπνο, ειχα αστραγαλους.... σημερα, τιποτα!!!! απο περιγραφες και φωτογραφιες τους θυμαμαι!!!! μεσα σε μια μερα, πρηστηκαν παρα πολυ!!! αυριο παω για εξετασεις να δω τι γινεται... βεβαια ειμαι στον εβδομο και τα χω παιξει κι απο τη ζεστη.........

yogini
27-06-08, 11:34
ΕΛΕΝΑ μην ανησυχείς φυσιολογικό πρέπει να ειναι γιατί κι εγω μόλις λίγο περπατήσω και με τις κωλοσαγιονάρες ειδικά πεθαίνω στον πόνο το βράδυ.
Πονάει και η μέση μου πολύ και δεν ειναι σίγουρα απο τα κιλά και ειμαι και γυμνασμένη. Όλα αυτά ειναι ορμονικά γιατί με επιάνε το ίδιο καμια φορά και στην περίοδο.

ELENΑ
27-06-08, 11:52
ΕΛΕΝΑ μην ανησυχείς φυσιολογικό πρέπει να ειναι γιατί κι εγω μόλις λίγο περπατήσω και με τις κωλοσαγιονάρες ειδικά πεθαίνω στον πόνο το βράδυ.
Πονάει και η μέση μου πολύ και δεν ειναι σίγουρα απο τα κιλά και ειμαι και γυμνασμένη. Όλα αυτά ειναι ορμονικά γιατί με επιάνε το ίδιο καμια φορά και στην περίοδο.
ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ ΥΠΟΦΕΡΩ ΚΑΘΕ ΒΡΑΔΥ ΚΑΙ ΤΟ ΠΡΩΙ ΛΙΓΟΤΕΡΟ.
ΣΗΜΕΡΑ ΞΥΠΝΗΣΑ ΑΠΟ ΤΙΣ 6 ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΟΝΟΥΣ.ΑΥΡΙΟ ΘΑ ΠΑΩ ΣΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΓΙΑ ΥΠΕΡΗΧΟ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟΥ ΤΟ ΠΩ ΠΑΛΙ.
ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ.

cristina
22-08-08, 18:14
Εμενα τα ποδια μου εχουν ξεκινησει εδω και δυο μηνες και πρηζονται αλλα τις τελευταιες μερες ειδικα αν περπατησω λιγο γινονται μπαλονια ...... Το βραδυ εχω ραντεβου με το γιατρο μου και θα τα δει αλλα ελπιζω οτι δε θα ειναι τιποτα...... Λευκωμα δεν ειχα, πιεση μεχρι τωρα οχι αλλα δυστυχως εμεινα εγκυος με κιλα παραπανω απο τα κανονικα μου και τωρα που μπαινω στον 9ο μηνα εχω παρει 12 κιλα στην εγκυμοσυνη. Λετε να μου πει να κανω διαιτα??? :?

Χριστινα

Katsarida
22-08-08, 20:00
Εμενα τα ποδια μου εχουν ξεκινησει εδω και δυο μηνες και πρηζονται αλλα τις τελευταιες μερες ειδικα αν περπατησω λιγο γινονται μπαλονια ...... Το βραδυ εχω ραντεβου με το γιατρο μου και θα τα δει αλλα ελπιζω οτι δε θα ειναι τιποτα...... Λευκωμα δεν ειχα, πιεση μεχρι τωρα οχι αλλα δυστυχως εμεινα εγκυος με κιλα παραπανω απο τα κανονικα μου και τωρα που μπαινω στον 9ο μηνα εχω παρει 12 κιλα στην εγκυμοσυνη. Λετε να μου πει να κανω διαιτα??? :?

Χριστινα

Τι δίαιτα αγάπη μου. Εγώ στον 6ο είχα 12 κιλά και δεν μου είπε τίποτα...
Τα πόδια μου εμένα πρήστικαν από χθες το βράδι ξαφνικά πάρα πολύ. Ο γιατρός είπε επειδή τον πήρα τηλ ότι αν είναι από τον αστράγαλο και κάτω είναι φυσιολογικό. Επίσης επειδή πονάνε πολύ οι γάμπες μου μου έδωσε μαγνήσιο. Θα δούμε την Τρίτη θα πάω να με δεί....

yogini
22-08-08, 20:38
Εγω δεν εχω πρηστεί καθόλου προς το παρόν αλλά μήπως πρήζεσαι μόνο στο τέλος;;;;

Ελπίζω όχι αλλά θα ήθελα και τη γνώμη σας.

Εχω πάρει 10 κιλά προς το παρόν αλλά ειναι μόνο στην κοιλιά και πουθενά αλλού....προς το παρόν πάντα!

cristina
22-08-08, 22:55
Τα νεα μου δυστυχως δεν ειναι τα καλυτερα..... ξαφνικα απεκτησα και πιεση, 10-14, η οποια ειναι οριακη αλλα και το μωρο πηρε σε ενα μηνα μολις 400 γρ :? Τη Δευτερα με στελνει για εξετασεις και μου συνεστησε ξαπλα και διαιτα με απαχα κρεατα και μηλα (να τα φαει μονος του καλοκαιριατικα αυτα..........) Μου την εχει δωσει στα νευρα αυτη η κατασταση, δε φτανει που ενα καλοκαιρι δεν εχω δει τη θαλασσα ουτε με το κυαλι, η κλεισουρα και η διαιτα μου ελειπε........ Η ψυχολογια μου εχει πιασει πατο........

Χριστινα

yogini
23-08-08, 10:06
Τα νεα μου δυστυχως δεν ειναι τα καλυτερα..... ξαφνικα απεκτησα και πιεση, 10-14, η οποια ειναι οριακη αλλα και το μωρο πηρε σε ενα μηνα μολις 400 γρ :? Τη Δευτερα με στελνει για εξετασεις και μου συνεστησε ξαπλα και διαιτα με απαχα κρεατα και μηλα (να τα φαει μονος του καλοκαιριατικα αυτα..........) Μου την εχει δωσει στα νευρα αυτη η κατασταση, δε φτανει που ενα καλοκαιρι δεν εχω δει τη θαλασσα ουτε με το κυαλι, η κλεισουρα και η διαιτα μου ελειπε........ Η ψυχολογια μου εχει πιασει πατο........

Χριστινα

Ελα Χριστινάκι υπομονή! Λίγο έμεινε! Δεν κάνει να εχεις πίεση γιατί θα φας μαχαιράκι....κανε τώρα λίγες μέρες διαιτούλα και μετά τη γέννα θα είσαι και κούκλα!

sylvienn78
23-08-08, 15:24
Τα δικα μου πρηστικαν για μια εβδομαδα και τρομαξα αλλα μαλλον οφειλοταν σε κατι που ειχα φαει γιατι απο τοτε ειναι παλι μια χαρα οπως πριν.

oikat
31-08-08, 00:50
Κοριτσια μολις ειδα οτι μονο ο ενας αστραγαλος ειναι πρησμενος και ο αλλος κανονικος. Πακετο δεν πανε αυτα; Βεβαια περπατησα αρκετα τις τελευταιες μερες και μου ποναει λιγο ο γοφος απο τη μερια που πρηστηκε το ποδι. Λετε να φταιει αυτο; Η πιεση μου ειναι κανονικη.

cristin
14-09-08, 15:34
ΕΧΟΥΝ ΑΡΧΙΣΕΙ ΚΑΙ ΠΡΗΖΟΝΤΑΙ ΤΑ ΠΟΔΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΟΥ!Η ΒΕΡΑ ΜΟΥ,ΔΕΝ ΤΟ ΣΥΖΗΤΩ,ΔΕΝ ΜΠΑΙΝΕΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΣΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ!ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΝΑ ΚΟΨΩ ΤΟ ΑΛΑΤΙ,ΞΕΡΕΤΕ ΚΑΜΙΑ ΑΛΛΗ ΣΥΝΤΑΓΗ ΞΕΠΡΗΞΙΜΑΤΟΣ?ΚΑΙ ΤΑ ΠΟΔΙΑ ΠΑΝΩ ΤΑ ΕΧΩ ΟΣΟ ΜΠΟΡΩ ΠΙΟ ΣΥΧΝΑ ,ΑΛΛΑ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΦΤΑΙΕΙ Η ΑΚΙΝΗΣΙΑ ΜΟΥ ,ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ...ΛΟΓΟ ΠΕΡΙΔΕΣΗΣ,ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΟΥΡΑΖΟΜΑΙ.ΕΧΕΤΕ ΚΑΜΙΑ ΙΔΕΑ?

cristina
14-09-08, 17:31
Συνονοματη για ανακουφιση (μην περιμενεις τρελλα αποτελεσματα) βαλε σε πλαστικη λεκανη δροσερο νερο (οχι κρυο μην πουντιασεις) και παρε αλατα μπανιου (δεν εχει σημασια πια, οτι αρωμα θες) και βαλε τα ποδαρακια σου μεσα, θα νοιωσεις καλυτερα!

Χριστινα

korinaki
14-09-08, 20:25
Εγω κοριτσια αντι να πρηστω,ξεπρηστηκα!Δηλ. τα ποδια μου ειναι οπως ακριβως πριν την εγκυμοσυνη,και τα δαχτυλα των χεριων ειναι πιο αδυνατα,αφου η βερα μου βγαινει παρα πολυ ευκολα,σε σημειο που φοβαμαι μην μου πεσει! :shock: Πως το εξηγειτε αυτο?

oikat
14-09-08, 20:29
εμενα 2 φορες που πρηστηκε το ενα απο τα 2 μεσα σε χλιαρο νερο εριξα μια χουφτα χοντρο αλατι και μετα ξεκουραση με τα ποδια ψηλα σε μαξιλαρι και ξεπρηστηκε.

citron
14-09-08, 21:05
Ποτε αρχισατε να πριζεστε ? Σε ποιον μηνα ?

oikat
15-09-08, 09:10
στον 6ο μονο στο ενα ποδι απο τη μερια που μου πονουσε η μεση απο αποτομη κινηση

cristina
15-09-08, 12:51
Κι εγω αν θυμαμαι καλα γυρω στον 50-6ο μηνα αρχισα να πρηζομαι, στην αρχη στα χερια μονο κι ευτυχως που εβγαλα εγκαιρως βερα και δαχτυλιδια. Τα ποδια χοντρο πρηξιμο εφαγαν απο τον εβδομο και μετα και ειδικα τελος 8ου με 9ο αν περπατησω αρκετα ή εστω μεινω πολλες ωρες σε καρεκλα γινονται σαν το Νταμπο το ελεφαντακι, τετοια ομορφια!

Χριστινα

greca003
16-09-08, 21:04
Κι εγω αν θυμαμαι καλα γυρω στον 50-6ο μηνα αρχισα να πρηζομαι, στην αρχη στα χερια μονο κι ευτυχως που εβγαλα εγκαιρως βερα και δαχτυλιδια. Τα ποδια χοντρο πρηξιμο εφαγαν απο τον εβδομο και μετα και ειδικα τελος 8ου με 9ο αν περπατησω αρκετα ή εστω μεινω πολλες ωρες σε καρεκλα γινονται σαν το Νταμπο το ελεφαντακι, τετοια ομορφια!

Χριστινα

πως σε νιωθω πως σε νιωθω! αναρωτιεμαι αν θα επανελθουν ποτε! οι εξετασεις καλες αλλα να χτες που εφαγα 2 κομματια πιτσα σημερα ειμαι με 2 νουμερα παραπανω σαγιοναρες! :(

cristina
17-09-08, 11:10

Χριστινα

πως σε νιωθω πως σε νιωθω! αναρωτιεμαι αν θα επανελθουν ποτε! οι εξετασεις καλες αλλα να χτες που εφαγα 2 κομματια πιτσα σημερα ειμαι με 2 νουμερα παραπανω σαγιοναρες! :(

Αχ greca μου, αυτο το αν θα επανελθουν ποτε ειναι πολυ μεγαλη πικρα ...... Η ερμη πηρα ενα εκπληκτικο ζευγαρι βυσσινι κροκο γοβες με ασορτι τσαντα Tsakiris Mallas ....... Φεβρουαριο αυτο, μολις ειχα μαθει τα νεα ...... Μετα με επιασαν οι αιμορραγιες.... Μεχρι να περασουν και να παρω οκ να βγω καμμια βολτα αλλαξε η εποχη, κρυφτηκαν τα χειμωνιατικα και αρχισα να φοραω οτι μου χωρουσε απο τα καλοκαιρινα παπουτσια που στην πορεια εγινε το απολυτως τιποτα, αναγκαστηκα να παρω παπουτσια αλλιως θα κυκλοφορουσα σαν τη γυφτοπουλα στο χαμαμ μονιμως με τα τσοκαρα. Μεχρι την αλλη βδομαδα γενναω, αραγε οταν βγαλω τα χειμωνιατικα θα φορεσω αυτες τις γοβιτσες??? :roll: :roll: :roll:

Χριστινα

katerina79
17-09-08, 11:16
Κορίτσια εγώ είμαι στην 29η εβδομάδα και δεν έχω ίχνος πρηξίματος λέτε να αποκτήσω σε λιγάκι?

ELENΑ
17-09-08, 11:53
αχ! κοριτσια εκει που ηρθαν στα ισια τους οι αστραγαλοι μου με επιασαν πονοι στις γαμπες και ειδικα στο αριστερο ποδι, συνεχεια τα εχω επανω σε ενα μαξιλαρι ειτε καθομαι στο σαλονι ειτε ειμαι ξαπλωμενη.θα περασει η θα το εχω μεχρι το τελος? :(

greca003
18-09-08, 09:09

Χριστινα

Αχ greca μου, αυτο το αν θα επανελθουν ποτε ειναι πολυ μεγαλη πικρα ...... Η ερμη πηρα ενα εκπληκτικο ζευγαρι βυσσινι κροκο γοβες με ασορτι τσαντα Tsakiris Mallas ....... Φεβρουαριο αυτο, μολις ειχα μαθει τα νεα ...... Μετα με επιασαν οι αιμορραγιες.... Μεχρι να περασουν και να παρω οκ να βγω καμμια βολτα αλλαξε η εποχη, κρυφτηκαν τα χειμωνιατικα και αρχισα να φοραω οτι μου χωρουσε απο τα καλοκαιρινα παπουτσια που στην πορεια εγινε το απολυτως τιποτα, αναγκαστηκα να παρω παπουτσια αλλιως θα κυκλοφορουσα σαν τη γυφτοπουλα στο χαμαμ μονιμως με τα τσοκαρα. Μεχρι την αλλη βδομαδα γενναω, αραγε οταν βγαλω τα χειμωνιατικα θα φορεσω αυτες τις γοβιτσες??? :roll: :roll: :roll:

Χριστινα

Χριστινα μου με το καλο να ερθει το μωρακι σου!!!! τωρα για το θεμα των παπουτσιων αποφασισα οτι δε θα παρω αλλα παπουτσια (γενναω το πολυ σε ενα μηνα) θα παω στο μαιευτηριο η με ο,τι καλοκαιρινο εχω αγορασει ειδικα για αυτην την περιοδο (και ας βρεχει) η το πολυ πολυ με τα αθλητικα μου (που παντα τα επαιρνα λιγο μεγαλυτερα) χωρις να'ναι δεμενα τα κορδονια! μετα ελπιζω :roll: :roll: :roll: να μου κανουν τα παλια παπουτσια γιατι ο καλος μου χτες που τα ειδε (φτιαχναμε τις ντουλαπες) με αποκαλεσε σαρανταποδαρουσα με τοσα ζευγαρια που εχω και μου'πε οτι αν δε μου κανουν μετα θα τα πουλησει να βγαλουμε και τα εξοδα!!!! :lol: :lol: μερικα απο αυτα ειναι φορεμενα μια φορα ολη και ολη!!! και τωρα ουτε που τα κοιταω!!!! (το να τα δοκιμασω δεν περναει ουτε εξω απο το κεφαλι μου σαν ιδεα!!!! :cry: )

υπομονη ομως! και μεχρι να ερθει ο χειμωνας εχουμε μελλον ναι? :wink: το πολυ πολυ αν δεις οτι απεχεις για λιγο πηγαινε τες στον τσαγκαρη για 2-3 μερες στο καλαποδι μπας και γινει κατι καλυτερο απο το να φανε "γωνια"....

ELENA εχεις γεννησει η οχι? οι πονοι στις γαμπες μπας και ειναι κραμπες? ρωτησες το γιατρο σου? εμενα που ηταν κραμπες μου αυξησε το μαγνησιο και απο τοτε φτου φτου καμια κραμπα! (αναρωτιεμαι βεβαια που βρισκει χωρο να περναει το αιμα μεσα σε τοσο οιδημα καποιες μερες! :shock: )

ELENΑ
19-09-08, 10:49
[/quote]
ELENA εχεις γεννησει η οχι? οι πονοι στις γαμπες μπας και ειναι κραμπες? ρωτησες το γιατρο σου? εμενα που ηταν κραμπες μου αυξησε το μαγνησιο και απο τοτε φτου φτου καμια κραμπα! (αναρωτιεμαι βεβαια που βρισκει χωρο να περναει το αιμα μεσα σε τοσο οιδημα καποιες μερες! :shock: )[/quote]

καλημερα greca003 ειχες δικιο για τους πονους στις γαμπες ειναι κραμπες,ρωτησα τον γιατρο μου και μου αυξησε το μαγνησιο.για να δουμε ελπιζω να περασουν γιατι περπαταω σαν τον πιγκουινο απο τον πονο. :) :)

greca003
19-09-08, 11:09
ELENA καλημερα!

δοκιμασε εκει που καθεσαι στον καναπε να σηκωνεις με τεντωμενο γονατο απο τον αστραγαλο και κατω τα δακτυλα του ποδιου πανω σαν τσαρουχι... να σε τραβαει στη γαμπα... ειναι διαταση του γαστροκνημιου... αν δεν μπορεις οπως καθεσαι στον καναπε πες στον καλο σου να σε βοηθαει κρατωντας τα δακτυλα ετσι για 5-8'' και μετα χαλαρωση για 2-3''...

μια 2η αλλα λιγο πιο δυσκολη και λογω κοιλιας :wink: ειναι εδω...

http://www.eatnfit.gr/fitness.php

κατεβα κατω κατω εκει που λεει Ασκήσεις γαστροκνημίου - γάμπας

πατα διαταση γαστροκνημιου την πρωτη (η 2η ακομα πιο δυσκολη αν δεν προσεξεις τη μεση σου! :shock: ) με τη διαφορα οτι αντι να βαζεις τα χερια στο μπροστινο ποδι αν δε σε βολευει ακουμπα τις παλαμες στον τοιχο στο υψος των ωμων ΠΡΟΣΟΧΗ στη μεση... να μενει ισια! μην κανει λακουβιτσα... δες και εδω http://www.kiteboard.gr/Texniki/Stretching1.htm Διάταση του γαστροκνημίου (αντι για αυτοκινητο σπρωχνε τον τοιχο!)

οδηγιες για το πως βαζεις τα ποδια εχουν στις φωτογραφιες πλαι...

παντα μεσα στα πλαισια που μπορεις ναι? διχως ζορι! 8)

ELENΑ
19-09-08, 11:41
ELENA καλημερα!

δοκιμασε εκει που καθεσαι στον καναπε να σηκωνεις με τεντωμενο γονατο απο τον αστραγαλο και κατω τα δακτυλα του ποδιου πανω σαν τσαρουχι... να σε τραβαει στη γαμπα... ειναι διαταση του γαστροκνημιου... αν δεν μπορεις οπως καθεσαι στον καναπε πες στον καλο σου να σε βοηθαει κρατωντας τα δακτυλα ετσι για 5-8'' και μετα χαλαρωση για 2-3''...

μια 2η αλλα λιγο πιο δυσκολη και λογω κοιλιας :wink: ειναι εδω...

http://www.eatnfit.gr/fitness.php

κατεβα κατω κατω εκει που λεει Ασκήσεις γαστροκνημίου - γάμπας

πατα διαταση γαστροκνημιου την πρωτη (η 2η ακομα πιο δυσκολη αν δεν προσεξεις τη μεση σου! :shock: ) με τη διαφορα οτι αντι να βαζεις τα χερια στο μπροστινο ποδι αν δε σε βολευει ακουμπα τις παλαμες στον τοιχο στο υψος των ωμων ΠΡΟΣΟΧΗ στη μεση... να μενει ισια! μην κανει λακουβιτσα... δες και εδω http://www.kiteboard.gr/Texniki/Stretching1.htm Διάταση του γαστροκνημίου (αντι για αυτοκινητο σπρωχνε τον τοιχο!)

οδηγιες για το πως βαζεις τα ποδια εχουν στις φωτογραφιες πλαι...

παντα μεσα στα πλαισια που μπορεις ναι? διχως ζορι! 8)

σε ευχαριστω πολυ greca003 για τις πληροφοριες και το ενδιαφερον σου.θα τις δοκιμασω τις ασκησεις και θα σου πω.να σαι καλα. :D :D

cristina
20-09-08, 12:58
Ενα ευχαριστο νεο αν φτασετε στην τελευταια εβδομαδα οπως εγω..... Παιδια ξεπρηστηκαν τα ποδια μου!!! Να σκεφτειτε οτι για το κεφι μου εβαλα γοβες μεσα στο σπιτι και κυττουσα εκστασιασμενη τα ποδια μου!!!!!!!!!

Τελικα πιστευω οτι ολα οφειλονται στη ζεστη..... με το που επιασε δροσια παει το πρηξιμο........

Χριστινα

neamanoula
25-12-08, 00:09
Καταρχάς χρόνια πολλά γεμάτα υγεία, αγάπη και ο νέος χρόνος να μας φέρει γερά και όμορφα μωράκια.
Είμαι στην 28 εβδομάδα και μόλις πριν λίγο παρατήρησα ότι οι αστράγαλοι μου από την εσωτερική μεριά έχουν πρηστεί και μάλιστα αρκετά. Επειδή έχω λεπτούς αστραγάλους, φάνηκε μεγάλη η διαφορά και ανησύχησα. Επίσης ο γιατρός σε κάθε εξέταση μου τσεκάρει τους αστραγάλους αν έχουνε πρηστεί αλλά μέχρι τώρα όλα καλά. Τί ακριβώς σημαίνει αυτό το πρήξιμο?Είναι ανυσηχητικό? Να πάρω αύριο Χριστουγεννιάτικα το γιατρό μου ή να το αφήσω μέχρι αρχές του χρόνου που είναι και το επόμενο ραντεβού μας??Νομίζω ότι αφορά κατακράτηση, αλλά δεν γνωρίζω τί ακριβώς. Παρακαλώ όποια γνωρίζει ας μου απαντήσει γιατί λίγο αγχώθηκα!!

EYA79
25-12-08, 01:16
Πρωτα απ΄ολα σου ευχομαι χρονια πολλα με υγεια πανω απ΄ολα και με το καλο να ερθει στον κοσμο το αγγελουδι σου.Μην ανησυχεις για το πρηξιμο.Ισως να μην πινεις αρκετο νερακι και ο οργανισμος μας τωρα το εχει περισσοτερη αναγκη γιατι κανει κατακρατησεις.Καλο θα ειναι ομως να συμβουλευτεις και τον γιατρο σου γιατι καμια φορα δεν ξερεις.....Δεν πιστευω οτι ειναι κατι κακο αλλα γιατι να μην εχεις και το κεφαλι σου σιγουρο τετοιες μερες και να σε τρωει η ανησυχια??Το οτι ειναι γιορτινες μερες μην σε κανει να σκεφτεσαι αν θα τον ενοχλησεις.Αλλωστε γι΄αυτο δεν τους πληρωνουμε?????Ευχομαι να πανε ολα καλα και παλι καλες γιορτες να εχεις και να χαιρεσαι την οικογενεια σου.

neamanoula
25-12-08, 11:59
Εύα μου σευχαριστώ για την απάντησή σου και χρόνια πολλά και σε σένα. Ειλικρινά αυτό με το νερό δεν παίζει γιατί πίνω γύρω στα 2 λίτρα νερό την ημέρα, διψάω όλη την ώρα, μήπως είναι ανησυχητικό κι αυτό? Θα τον πάρω τηλ.το γιατρό ή σήμερα ή αύριο λέω. Σευχαριστώ πάντως!

oikat
25-12-08, 22:36
Χρόνια πολλά, με υγεία και χαρά!

Εγώ όταν ήμουν έγκυος και είχε πρηστεί μόνο το ένα πόδι, έκανα ποδόλουτρο με χοντρό αλάτι και το ξεκούραζα πάνω σε ένα μαξιλάρι. Περνούσε σε κανά 2 μέρες.

beboulix
26-12-08, 16:50
θα σου γραψω τι εκανα
-απεφευγα την πολυωρη ορθοστασια
-οταν εβλεπα οτι εχουν πρηστει,ξαπλωνα κ τα εβαζα ψηλοτερα
-περιοριζα το αλατι
να ανησυχησεις αμα τα δεις να ειναι κοκκινα κ να καινε.ειναι σημαδι αυξημενης πιεσης

Varelaki
05-04-09, 18:39
Μήπως καμία έχει πρησμένους αστραγάλους, γιατί εδώ και λίγες μέρες διαπίστωσα ότι οι αστραγάλοι μου από κομψοτέχνημα :!: .............. έχουν καταντήσει κολώνες δωρικού ρυθμού (για ναό ότι πρέπει, αλλά όχι για πόδια :evil: ). Ευτυχώς μέχρι στιγμής στις γάμπες δεν βλέπω κάτι (που να πιάσουν και οι ζέστες!!)

beboulix
05-04-09, 22:28
κοψε το αλατι,απεφυγε την ορθοστασια κ οταν μπορεις να βαζεις ενα μαξιλαρι κατω απο τα ποδια οταν ξαπλωνεις.
να ενημερωσεις τον γιατρο σου αμα δεις να κοκκινιζουν κ να καινε.
θυμαμαι τα δακτυλα των ποδιων μου προς το τελος τησ εγκυμοσυνης ηταν σαν λουκανικα φρανκφουρτης

monbebe
06-04-09, 00:45
πρησμενοι αστραγαλοι??? εδω! η γαμπα ειναι σε ευθεια με το πελμα... ο αστραγαλος εχει εξαφανιστει εδω και μηνες... και εννοειται οτι τα μονα παπουτσια που μπορω να βαλω ειναι τα αθλητικα και ενα ζευγαρι μποτες 1 νουμερο+ μεγαλυτερο απο αυτο που βαζω που αγορασα αναγκαστικα πριν λιγες εβδομαδες... οι καλτσες μου κοβουν το αιμα και φοραω οτι ξεχυλωμενο κυκλοφορει μες το σπιτι... ουτε μαξιλαρια με πιανουν ουτε τιποτα...

ΚΥΡΙΑΚΗ_
06-04-09, 08:15
Εμένα έχουν πρηστεί εδώ και 3 βδομάδες...ευτυχώς έχω άδεια από τη δουλειά γιατί μόνο ένα ζευγάρι παπούτσια μου κάνουν και αυτά ανοιχτά.....χιχιχιχι
Θα συμφωνήσω με την beboulix!
Μην πανικοβάλλεσαι όμως....ΟΛΕΣ μας το έχουμε!
Απλά αν δεις κάτι διαφορετικό όπως είπε η beboulix (για κοκκίνισμα) πες το αμέσως στο γιατρό σου καλά?
Εύχομαι μ'έναν πόνο!!!!!

TARA
06-04-09, 09:58
΄Οταν γέννησα τον γιο μου, έφυγα με τις παντόφλες από το μαιευτήριο... Το δέρμα ήταν τόσο τεντωμένο τις τελευταίες εβδομάδες της κύησης, που νόμιζα πως αν έβαζα μια καρφίτσα, θα ξεφούσκωναν τα πόδια μου σα μπαλόνια!

Varelaki
06-04-09, 11:45
Ευχαριστώ για την παρηγοριά!! Μ ' αρέσει που πήρα και 2 ζευγάρια μπαλαρίνες να τα φοράω, ένας Θεός ξέρει που θα χωράω το καλοκαίρι με τη ζέστη :lol: !! Πάντως έχω ένα ζευγάρι παντόφλες ρακούν που μια χαρά αναπαυτικές είναι.......... :!: :!: Αν κοκκινίσουν και με καίνε τί συμβαίνει?? Είναι η αρχή ελεφαντίασης ή να φωνάξω την πυροσβεστική???? :roll:

underage
11-04-09, 01:57
Εμένα τα πόδια μου είχαν γίνει σαν της μασκότ των Ολυμπιακών αγώνων και περισσότερο στην πρώτη εγκυμοσύνη.
Στην δεύτερη πετάξαν και κοκκινήλες οι οποίες μου έμειναν σαν πανάδες
Το άσκημο είναι ότι το πόδι μου παρέμεινε μεγαλύτερο και τώρα το 42 νούμερο με στενεύει.
...και το πιο άσκημο .... πρήστηκαν πάλι :shock: πριν 3 μέρες ελαφρά βέβαια ...αλλά δεν είμαι έγκυος

:cry: :cry: :cry: :cry:

monbebe
11-04-09, 02:14
Εμένα τα πόδια μου είχαν γίνει σαν της μασκότ των Ολυμπιακών αγώνων

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

κι ελεγα ποια μου θυμιζω!

underage
12-04-09, 18:15
μόλις μάθω να ανεβάζω φωτογραφίες θα ανεβάσω μια να δείτε τι εστί πρίξιμο

leni
21-04-09, 18:48
Καλησπέρα. Το μυαλό σας απλά ΔΕΝ ΠΑΕΙ στο χάλι που είναι τα πόδια μου...Μπούτι, γάμπα, αστράγαλος, ένα και το αυτό...Για διαφήμιση καλσόν είμαι η άτιμη..

underage
01-05-09, 00:52
Αυτό ήταν περίπου δυο εβδομάδες πριν γεννήσω, τα 2 τελευταία εικοστετράωρα το πρήξιμο είχε τριπλασιαστεί. Πήγα στο νοσοκομείο, χωρίς παπούτσια, δεν μπαίνανε πουθενά τα πόδια μου, δεν πόναγα που γένναγα (χωρίς επισκληρίδιο), πόναγαν τα πόδια μου από το πρήξιμο

http://www.imageshack.gr/files/c1snesf6nqkjq169v8g7_thumb.jpg (http://www.imageshack.gr/view.php?file=c1snesf6nqkjq169v8g7.jpg)

Varelaki
01-05-09, 11:42
Λοιπόν κορίτσια, συμβουλεύτηκα τη μαία μου και μου είπε ότι κατ' αρχήν ότι δεν είναι ανησυχητικό! Πρέπει να μετράτε την πίεση 2-3 φορές την εβδομάδα, αυξημένη πίεση θέλει προσοχή! Εξετάσεις σου δίνουν και αίματος και ούρων. Επίσης πρέπει να αποφεύγεις ορθοστασία και επίπονες δουλειές σπιτιού! Εγώ καθάριζα τη βεράντα με μποτάκια και οι αστράγαλοι τούμπανο! Επίσης για τις κράμπες σου δίνουν μαγνήσιο, αλλά επειδή έχω βαρεθεί τα χιλιάδες συμπληρώματα τρώω 2 μπανάνες την ημέρα που είναι πηγή μαγνησίου και σε καλύπτει!! Πάντως δεν έχουν ξεπρηστεί οι αστραγάλοι μου και τώρα από τη ζέστη πρήζεται και το πάνω μέρος (coud de pied) οπότε με ενοχλεί και το παπούτσι!

underage
01-05-09, 12:25
Εγώ με το πρήξιμο που είχα, μου είχε πει και μέτραγα την πίεση δυο φορές την ημέρα.

Στον μπέμπη πέταξα και κάτι κοκκινήλες την τελευταία εβδομάδα, οι οποίες μου μείνανε πανάδες. Βέβαια καλύτερα στα πόδια παρά στο πρόσωπο

Kira
22-06-09, 08:53
Κι εγώ τις τελευταίες μέρες έχω παρατηρήσει πρήξιμο στα πόδια (απο τον αστράγαλο και κάτω)και στα δάχτυλα των χεριών μου.Είμαι στον έβδομο και έχω πάρει 7 κιλά,(απο 50 που ήμουν ειμαι 57).Είχα κάνει γενική ούρων εδώ και 10 μέρες για άλλο λόγο , αλλα κοίταξα ,και εκεί που λεει για λεύκωμα ήταν αρνητική.Λέτε μέσα σε 10 μέρες όλα να άλλαξαν;όσο για την πίεση,δεν μου παίρνει ο γιατρός όταν πηγαίνω,και επειδή είμαι κι εγώ ανίδεη απο τέτοια,ποιά είναι η φυσιολογική;

katerina11
22-06-09, 09:01
εμενα πρηστηκαν με τις πρωτες ζεστες με το που μπηκα στον 7ο ..απο εκει και περα φουσκωνουν , ξεφουσκωνουν ...αναλογα με τη ξεκουραση και την κουραση της μερας ..βεβαια εχω παρει 2 ζευγαρια παπουτσια μεγαλυτερο νουμερο και φοραω και καποιες μερες με κοβουν κα αυτα .... ο γιατρος μου συνεστησε υπομονη!!πιεση ειχα παντα χαμηλη ...λευκωμα δεν ειχα ποτε στα ουρα και πιεση χαμηλη ..βεβαια εχω ξανα εξετασεις τελη του μηνα !!

kassiani
22-06-09, 09:30
Κι εγώ τις τελευταίες μέρες έχω παρατηρήσει πρήξιμο στα πόδια (απο τον αστράγαλο και κάτω)και στα δάχτυλα των χεριών μου.Είμαι στον έβδομο και έχω πάρει 7 κιλά,(απο 50 που ήμουν ειμαι 57).Είχα κάνει γενική ούρων εδώ και 10 μέρες για άλλο λόγο , αλλα κοίταξα ,και εκεί που λεει για λεύκωμα ήταν αρνητική.Λέτε μέσα σε 10 μέρες όλα να άλλαξαν;όσο για την πίεση,δεν μου παίρνει ο γιατρός όταν πηγαίνω,και επειδή είμαι κι εγώ ανίδεη απο τέτοια,ποιά είναι η φυσιολογική;

Τωρα προς το τελος πρεπει να κανεις γενικη ουρων καθε μηνα ή και συχνοτερα και να μετρας την πιεση σου.
Τα πρησμενα ποδια ειναι συνηθισμενο στην εγκυμοσυνη ειδικα οταν εχει ζεστη, αλλα πρεπει παντα να εισαι σιγουρη οτι δεν υπαρχει λευκωμα στα ουρα και υψηλη πιεση.
Η μεγαλη να μην ξεπερναει το 13 και η μικρη το 8,5.

kassiani
22-06-09, 11:36
Επισης βοηθαει πολυ το νερο καθως και το ασπραδι αβγου, οπως μολις με ενημερωσε φιλη που ετσι της ξεπρηστηκαν τα ποδια.

katerina11
22-06-09, 11:38
το ασπραδι το τρως 'η το κανεις κατι αλλο???κανα γιατροσοφι ?

kassiani
22-06-09, 12:30
το ασπραδι το τρως 'η το κανεις κατι αλλο???κανα γιατροσοφι ?

Τρως 3 ασπραδια την ημερα ειτε σαν ομελετα με εναν κροκο ειτε βραστα μονα τους η σε σαλατα.

underage
22-06-09, 12:34
Τρως 3 ασπραδια την ημερα ειτε σαν ομελετα με εναν κροκο ειτε βραστα μονα τους η σε σαλατα.

Μπερδεύτηκα κορίτσια, το ασπράδι ανεβάζει το λεύκωμα, στην εγκυμοσύνη το λεύκωμα πρέπει να είναι υψηλό ή χαμηλό???

Ας ρωτήσετε τον γιατρό σας, μην κάνετε πειράματα

Babycakes
19-06-10, 10:30
Καλημέρα! Είμαι στον πέμπτο μήνα και εντάξει, ξέρω για τα πόδια που πρήζονται, αλλά εδώ και μερικές μέρες μέσα στον ύπνο μου μουδιάζουν και πρήζονται οι παλάμες μου και τα δάχτυλα των χεριών μου και αυτό συνεχίζει και στη διάρκεια της ημέρας. Έκανα προχθές εξετάσεις αίματος και ούρων, όλα είναι εντάξει φυσιολογικά αλλά αυτό με τα χέρια είναι πραγματικά ενοχλητικό.
Πρέπει να ανησυχήσω ή είναι κάτι που έχει συμβεί και σε σας;;;
Ευχαριστώ που θα με βοηθήσετε...φιλιά

mother's heart
19-06-10, 10:44
καλημερα babycakes!!:)

εγω στην τριτη μου εγκυμοσυνη ειχα ακριβως το ιδιο προβλημα!τη νυχτα μουδιαζαν τα χερια μου απιστευτα κ την ημερα ''μυρμηγκιαζαν'' (αμα το ειπα κ σωστα!:oops:)συνεχεια ομως!!ηταν πρησμενα κ συνεχως ενιωθα μουδιασμα οτι κ αν εκανα κ οταν επιανα αντικειμενα!πολυ ενοχλητικο!:-?απο τον 5ο-6ο μηνα περιπου!
πηρα τηλ τη γιατρο μου κ τη ρωτησα αν ειναι κτι σοβαρο κ μου ειπε οτι στην εγκυμοσυνη συνηθως οι γυναικες αποκτουν ΣΥΝΔΡΟΜΟ ΚΑΡΠΙΑΙΟΥ ΣΩΛΗΝΑ!:shock:κ επισης μου ειπε να μην παω σε γιατρο,γιατι μετα τη γεννα θα φυγει τελειως!!κ οντως μιαβδομαδα-10 μερες μετα τη γεννα δεν ενιωθα πια τιποτα!!:wink:

παντως να ρωτησεις κ τον γιατρο σου κ αν θελεις ρωτησε κ γι'αυτη την περιπτωση!!:smile:

κ εδω σου βαζω ενα σχετικο αρθρο!!κ αν ψαξεις στο google θα βρεις κ πολλα αλλα!!

http://health.in.gr/woman/Article.asp?ArticleId=18789&CurrentTopId=18661&IssueTitle=%CD%EF%F3%DE%EC%E1%F4%E1

ελπιζω να βοηθησα κ με το καλο το μωρακι σου!!:grin:

Stellinula
19-06-10, 10:56
Κοριτσάκι είχα το ίδιο πρόβλημα και εγώ (σε χέρια και πόδια) και με το που το είδε ο γιατρός μου μου είπε να κόψω μαχαίρι το αλάτι και τα παράγογα του ΜΑΧΑΙΡΙ όμως....

Αυτο σημαίνει τα τρώς όλα αναλατα, κόβεις όλα τα τυριά και τις σάλτσες....

Εγώ το έκανα και εδώ και 2 μιση εβδομάδες έχω ξεπριστεί τελείως....είμαι 2 μηνών έγκυούλα τώρα....

Babycakes
19-06-10, 11:10
Κορίτσια ευχαριστώ πολύ...απλά για τα πόδια το ήξερα αλλά αυτό με τα χέρια με ανησύχησε...η αλήθεια είναι ότι τα τρώω αλμυρά και δεν έχω προσέξει σε αυτό το θέμα παρά λίγο τώρα τελευταία λόγω ποδιών που πρήστηκαν στον αστράγαλο και κάτω...
ελπίζω να μετριαστεί και να μην είναι έτσι μέχρι να γεννήσω γιατί ειδικά στα χέρια είναι πραγματικά πολύ πιο ενοχλητικό από τα πόδια...

Stellinula
19-06-10, 11:48
Babycakes (http://www.parents.gr/forum/member.php?u=18153) δεν θέλω να σε επηρεάσω αρνητικά αλλά πρέπει να μάθεις κάτι το όποιο εγώ έμαθα απο εδώ μέσα και δεν θυμάμαι και το πόστ της κοπέλας που το έγραψε να στο παραθέσω....

Αν τρως αλμυρα τα φαγητά σου μπορεί να πειράξεις την αρτηρία που τροφοδοτεί με ιδιότητες το μωράκι σου και να δημιουργηθεί πρόβλημα μετά....

Το πρόβλημα δεν θα μετριαστει αν δεν κόψεις τα αλμυρά....Φαντάζομαι θα στο πεί και ο γιατρός σου αν του το πεις αυτό!!!

Babycakes
19-06-10, 11:57
Σαν τι πρόβλημα Στέλλα;

MarilenaAth
07-07-10, 08:43
Καλημέρα!!! Ευχομαι ολοι να περνάτε ενα όμορφο καλοκαίρι...
Δυστηχώς εγω ειμαι ειδη πολυ απογοητευμένη και δεν ξέρω πως θα περάσει το καλοκάιρι!!!
Διανύω την 19 εβδομάδα και εχω πρόβλημα με τα πόδια μου...Η δουλειά μου ειναι καθιστική (στον υπολογιστή). Βεβαια σηκώνομαι πολλές φορές λόγω των απαιτήσεων της δουλειάς και βγάινω και για εξωτερικές δουλειες...
Το θέμα ειναι οτι σε συνδιασμό με την ζέστη τα πόδια μου πρίζονται πάρα πολύ και υποφέρω. Ανυσηχώ γιατί ειμαι στον 5 μήνα...Στον 9 δηλαδή πως θα είναι??? :confused:
Τα βράδυα κάνω ποδόλουτρα και βάζω και ενα αντισηπτικό σαπούνι και με ψιλοανακουφίζει αλλα νωρίς το πρωι παλι ειναι τα ίδια...Σήμερα δεν μπορεσα ουτε τα παπούτσια μου να βάλω...:oops:
Αντιμετωπίζει καμία απο σας το ιδιο πρόβλημα? Καμιά έξυπνη λύση??? :shock:

dimitra34
07-07-10, 09:18
Και εμενα αρχισαν να πρηζονται τα ποδια μου απο τον 5ο. Τωρα ειμαι στον 7ο και κανω και εγω καθιστικη δουλεια. Αυτο που κανω ειναι ποδολουτρα με χλιαρο αλατονερο 2-3 φορες την ημερα και οταν κοιμαμαι τα εχω παντα σε υψωμα. Ετσι καποιες φορες ξεπρηζονται. Για παπουτσια ουτε λογος, μονο με παντοφλακια κυκλοφορω τον τελευταιο μηνα.

Stellinula
07-07-10, 11:52
Τελικά κανένας γιατρός δεν έχει αναφέρει περί αλμυρων?

georkost
07-07-10, 22:22
τα αλμυρα,οντωςδυσκολευουν την κατασταση αλλα το πρηξιμο ειναι"φυσιολογικο"!οταν μου πρηζονται τα χερια κ μετα παω για.... τσισα:oops::oops: μου ξεπρηζονται..θα βοηθουσε καμια μπανανα που εχχει καλιο κ οταν θα σας πει ο γιατρος σας για μαγνησιο..με το μαγνησιο θα δειτε διαφορα...

MarilenaAth
08-07-10, 09:38
Εχτες εκανα το ποδολουτρο με αλατόνερο. Το βράδυ βέβαια αργα που γύρισα σπίτι. Εντάξει ειδα μικρή διαφορά....θα το πω και γω στις 20 που εχω ραντεβού με τον γιατρό να δω τι θα μου πει. Αν και την τελευταια φορα του πήγα και εξετάσιεις αιματος και ουρων και δεν μου ειπε κάτι..

Sofia82
04-06-11, 14:58
Καλησπέρα κορίτσια!

Διανύω αισίως τον 7ο μήνα, είμαι στην 29η εβδομάδα. Εδώ και 1 εβδομάδα περίπου παρατήρησα πρήξιμο στα πόδια μου, κυρίως το απόγευμα ή προς το βραδάκι. Και επίσης όταν είμαι όρθια μετά το απόγευμα νιώθω κάτι σαν τσούξιμο/κάψιμο στις πατούσες, σα να περπατούσα ώρες. Το πρωί είναι πάλι οκ. Η πίεσή μου τη Δευτέρα που πήγα στον γιατρό ήταν 10 η μεγάλη και 7 η μικρή. Με ρώτησε αν πήρα πολλά κιλά τον τελευταίο μήνα, αλλά έχω πάρει 1-2 σε όλο τον 6ο. Σύνολο είμαι στο +7 ... κάπου εκεί.
Είναι τα κιλά που δημιουργούν το πρόβλημα ... η κατακράτηση υγρών; Συμβαίνει και σε άλλες εγκυούλες; Είναι συχνό; Αρχίζω και ανησυχώ, γιατί έχω σχεδόν άλλους 3 μήνες μπροστά μου μέχρι να γεννήσω και φοβάμαι επιπλέον μη δημιουργήσω κιρσούς στα πόδια που μου μείνουν και μετά. Καμία ιδέα; Καμία λύση;

marina19
04-06-11, 15:16
καλησπερα Σοφια!!ειμαι στον 6ο μηνα κ εδω κ 2 βδομαδεσ που αρχισανε οι καλες οι ζεστες τα ποδια μου αρχισανε να πρηζονται ..κ εγω ειμαι περιπου στα +7-8 κιλα κ πιεση κανονικη κ οι εξετασεις ολα καλαα! πιστευω οτι ειναι απο την ζεστη κ γενικα δεν ειναι κατι ανησυχιτικο ..βασικα εγω δεν καθομαι κ καθολου εχω φοβερη κινητικοτητα ολη την ωρα κατι κανω !το προγραμμα μου ειναι παντα γεματο (συν οτι εχω κ τη σχολη μου κ το διαβασμ ατης εξεταστικης)..μην ανησυχεις ολα ειναι φυσιολογικα..απλα οποτε βρισκεις ευκαιρια ξαπλωσε μετα ποδια ψηλα βοηθαει στην καληγη κυκλοφορια του αιματος!

virgi
04-06-11, 15:44
Απο αρχες Μαιου ξεκινησαν να πρηζονται τα ποδια μου !
τωρα με τις πιο εντονες ζεστες...εζω να πω οτι πλεον δεν ξεχωριζουν αστραγαλοι εκει εχει ενα σωσιβιο, αλλα δεν μπαινει πεδιλο ουτε για αστειο ! τις τελευταιες μερες κυκλοφορω μονο με κατι παντοφλες του τζαμπο κ παλι με κοβουν ! αλλα δεν μιλαω για πεδιλο !!!
παντοφλες λεμε ! σαν γυφτουλι! αλλα τι να κανω ? υπομονη !!!!
ψηλα τα ποδαρακια σας οσο μπορειτε κ εμενα με ανακουφιζε να τα βαζω σε λεκανη με κρυο νεορ κ καποιος να μου κανει μασαζακι !!!!!

δοκιμαστε το !

xristinio
04-06-11, 19:11
εγω ειμαι 34+4 και εδω και 2 εβδομαδες περιπου πρηστικαν τα ποδια μου απο τουσ αστραγαλους. εχω παρει 10 κιλα αλλα ολα μαζεμενα στην κοιλια!!!πιστευω οτι και το παραπανισιο βαρος φταιει και η ζεστη αλλα και η κατακρατηση.πινω περιπου 3-4 λιτρα νερο ημερησιωσ και αποβαλλω περιπου τα μισα......

tamar
05-06-11, 16:46
Εγώ είμαι 36 και 4 ημερών κι έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Ο.τι και να κάνω το πρήξιμο πρήξιμο. Σαν γαργαντούας νιώθω.

pitsirik
06-06-11, 09:34
Καλημέρα! Τελικά πριν προλάβω να σκεφτώ το πρόβλημα κάποια κοπέλα το έχει ανόιξει θέμα!!! Και εγώ είμαι στην 31η εβδομάδα και από την προηγούμενη κιόλας παρατήρησα πρίξιμο στα πόδια ( και μάλιστα πιο έντονο στο ένα). Είναι πρισμένα απο και κυρίως τον αστράγαλο και μάλιστα τις απογευματινές ωρες. Το πρωι που ξυπνάω ειναι καλύτερα ή και καθόλου...Να τα έχετε όσο περισσότερο μπορείτε ψηλά ( βάλτε τα και σε κανένα μαξιλάρι όταν κοιμάστε). Εμένα πάντως μάλλον πρίζονται περισσότερο από το 8ωρο που κάθομαι στο γραφείο και όχι τόσο από περπάτημα και κίνηση...Υπομονή !

aurorina
06-06-11, 09:53
τελικά κορίτσια νομίζω το μόνο σωτήριο είναι να τα σηκώνουμε ψηλά και ν απεριορίζουμε το αλάτι(σημαντικό)και μένα καθε απογευμα τούμπανο γίνονται....τόσο βαρος σηκωνουντα καημενα...

tamar
06-06-11, 10:59
Εμένα χθες που είδε τα πόδια μου και πόσο πρησμένα είναι μου είπε να κάνω μέσα στην εβδομάδα εξέταση για λεύκωμα στα ούρα...Να ανησυχήσω;

*tingerbell*
06-06-11, 11:11
καλημερα! tamar μην ανησυχεις,δεν ειναι απαραιτητο οτι θα εχεις λευκωμα,εγω πχ μεχρι στιγμης δεν εκανα αλλα τα ποδια μου ειναι τουμπανο.
νομιζω πως περαν του λευκωματος που ειναι το πιο συνηθες συμπτωμα,παιζει μεγαλο ρολο και το οτι οσο να 'ναι εχει αυξηθει το βαρος μας και εχει αρχισει πλεον και η ζεστη. προσωπικα με βοηθαει το παγωμενο νερο και το να τα σηκωνω ψηλα. επισης μασαζακι απο συζυγο η μαμα,οποιος ειναι ευκαιρος.

tamar
06-06-11, 15:22
καλημερα! tamar μην ανησυχεις,δεν ειναι απαραιτητο οτι θα εχεις λευκωμα,εγω πχ μεχρι στιγμης δεν εκανα αλλα τα ποδια μου ειναι τουμπανο.
νομιζω πως περαν του λευκωματος που ειναι το πιο συνηθες συμπτωμα,παιζει μεγαλο ρολο και το οτι οσο να 'ναι εχει αυξηθει το βαρος μας και εχει αρχισει πλεον και η ζεστη. προσωπικα με βοηθαει το παγωμενο νερο και το να τα σηκωνω ψηλα. επισης μασαζακι απο συζυγο η μαμα,οποιος ειναι ευκαιρος.

Μακάρι. Δεν θέλω να έχω προβλήματα τώρα στο τέλος.

*tingerbell*
06-06-11, 16:21
Μακάρι. Δεν θέλω να έχω προβλήματα τώρα στο τέλος.

πινε πολυ νερο και κοψε το αλατι!
ολα καλα θα πανε και με το καλο το μωρακι σου!τωρα ειδα οτι εισαι ηδη στην 37η εβδομαδα!

baggi
22-06-11, 00:22
Μεγάλο πρόβλημα το πρήξιμο των άκρων. Είμαι στην 34 εβδομάδα. Μέσα σε μια νύχτα είδα αλλαγή. Κοιμήθηκα μια χαρά και ξύπνησα με πρησμένα δάχτυλα χεριών και πρησμένα πόδια από τους αστραγάλους και κάτω. Ο γιατρός μου είπε να παρακολουθώ την πίεση μου και να περιορίσω το αλάτι. Ευτυχώς δεν κράτησε πολύ. Για λίγες μέρες απέφυγα και τις μετακινήσεις. Άραξα στον καναπέ και ξεπρήστηκα..

zouzounella
22-06-11, 00:54
κι εγώ μια από τα ίδια...είμαι 36η εβδομάδα και τα πόδια από τους αστραγάλους μέχρι τα δάχτυλα είναι σαν μελιτζάνες σχεδόν καθημερινά... από ό,τι λένε βοηθάει: - το κρύο νερό στα πόδια (βάλτα σε μια λεκάνη με κρύο νερό),
- να περπατάς ξυπόλητη μέσα στο σπίτι,
- να μην τρως αλάτι πολύ,
- να πίνεις πολύ πολύ νερό (βοηθά να αποβάλλονται τα περιττά υγρά που κατακρατούνται),
- να τα βάζεις σε μαξιλάρι όταν κοιμάσαι (αν και εμένα μου προκαλεί πολλές φορές κράμπες),
- να κολυμπάς (σε ζεστή και καθαρή θάλασσα)
- κάποιος να σου κάνει μασάζ στις πατούσες και στον τένοντα (εγώ αγόρασα ένα ξύλινο μπαρμπαδάκι σαν σαρανταποδαρούσα με ξύλινα στρογγυλά ποδαράκια και βάζω τον άντρα μου ή τη μαμά μου να μου κάνουν αργά αργά μασάζ. Βέβαια θέλουν πολλά παρακάλια... αλλά ανακουφίζεσαι αρκετά!)
- κι επίσης να φοράς αυτές τις αντιαισθητικές χοντρές κάλτσες εγκυμοσύνης - φλεβίτιδας (είναι σε εκρού χρώμα, τις πήρα από το φαρμακείο 8 ευρώ και ενώ έλεγα θα σκάω με τη ζέστη αν τις φοράω κι αυτές, το αντίθετο = δεν αφήνουν το αίμα να συσσωρευτεί στα άκρα και νιώθεις πιο δροσερή!).
Καλό ξεπρήξιμο σε όλες μας....

psixi
22-06-11, 01:02
Γεια σας κοριτσια.Εγω ειμαι στο δευτερο τριμηνο αλλα επειδη ειδα λιγο πρησμενα τα ποδια μου στους αστραγαλους ,το ειπα στον γιατρο και μου ειπε να κανω λευκωμα το οποιο βγηκε λιγο αυξημενο...Λιγο στεναχωρεθηκα!Καμια απο σας δεν ειχε λευκωμα?Ξερετε κατι σχετικα?

*tingerbell*
22-06-11, 01:39
Γεια σας κοριτσια.Εγω ειμαι στο δευτερο τριμηνο αλλα επειδη ειδα λιγο πρησμενα τα ποδια μου στους αστραγαλους ,το ειπα στον γιατρο και μου ειπε να κανω λευκωμα το οποιο βγηκε λιγο αυξημενο...Λιγο στεναχωρεθηκα!Καμια απο σας δεν ειχε λευκωμα?Ξερετε κατι σχετικα?

κοψε το αλατι και τα τροφιμα που μπορει να περιεχουν αλατι.φαε μπανανουλες που εχουν καλιο το οποιο εξουδετερωνει το αλατι και πινε αφθονο νερο!το λευκωμα ευθυνεται για προεκλαμψια αλλα μπορεις να το ρυθμισεις με τη διατροφη σου,μην ανησυχεις!
με το καλο το μωρακι σου!

tamar
22-06-11, 15:18
φαε μπανανουλες που εχουν καλιο το οποιο εξουδετερωνει το αλατι !

Δεν το ήξερα αυτό...

*tingerbell*
22-06-11, 15:23
Δεν το ήξερα αυτό...
κι εμενα αλλοι μου το 'παν:grin:

baggi
22-06-11, 17:07
κοψε το αλατι και τα τροφιμα που μπορει να περιεχουν αλατι.φαε μπανανουλες που εχουν καλιο το οποιο εξουδετερωνει το αλατι και πινε αφθονο νερο!το λευκωμα ευθυνεται για προεκλαμψια αλλα μπορεις να το ρυθμισεις με τη διατροφη σου,μην ανησυχεις!
με το καλο το μωρακι σου!

Ούτε εγώ το ήξερα!!!