PDA

Επιστροφή στο Forum : Έχετε πάρει αντιβίωση κατά την εγκυμοσύνη??

litsar
10-05-07, 14:09
Εχω κάποιο πρόβλημα με τα νύχια όπως έχω ξαναπεί και πιθανόν να χρειαστεί να πάρω αντιβίωση. Σε σας έχει τύχει να πάρετε αντιβίωση και πόσες μέρες??? Είναι επικίνδυνο για το έμβρυο??

maria
10-05-07, 14:17
Αυτό εξαρτάται και από την αντιβίωση

Εγώ στην πρώτη εγκυμοσύνη είχα πάρει κάτι χάπια σαν θεραπεία για μερικές μέρες γιατί είχα κάτι γυναικολογικά (δεν θυμάμαι λεπτομέρειες) αλλά μου τα είχε δώσει ο γυναικολόγος (αν και ήταν στο πρώτο τρίμηνο)
Επίσης κατά καιρούς είχα πάρει κάτι αντιπυρετικά κλπ. Μάλιστα κάθε φορά που έφτανα σε σημείο να πάρω χάπι έπαιρνα το γιατρό τηλέφωνο και δεν τον έβλεπα να ανησυχεί και ιδιαίτερα (δεν το παράκανα κιόλας)

Πάντως από ότι ξέρω μετά το πρώτο τρίμηνο μπορείς να πάρεις φάρμακα, αλλά πάντα με συμβουλή του γιατρού. Για καλού κακού ρώτα και τον γυναικολόγο σου στο τηλέφωνο για να δεις τι θα σου πει.

Επίσης η μητέρα μου λέει ότι όταν ήταν να γεννήσει στον αδερφό μου αρρώστησε με υψηλό πυρετό και πήρε αντιβίωση. Δεν έπαθε τίποτα από τα φάρμακα, μόνο από την αρρώστια είχε πρόβλημα και ο γιατρός την έβαλε να γεννήσει νωρίτερα με καισαρική (και η μάνα μου έκανε 2 καισαρικές επειδή εγώ αρχικά ήμουν ανάποδα και τότε κάναν καισαρική σε τέτοιες περιπτώσεις)

NANA
10-05-07, 15:15
ΣΤΗΝ ΕΥΗ ΜΟΥ ΓΥΡΩ ΣΤΗΝ 28 Η ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΑΙΣΘΑΝΘΗΚΑ ΤΡΟΜΕΡΟΥΣ ΠΟΝΟΥΣ ΔΕΞΙΑ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΗ. ΕΙΧΕ ΜΟΛΥΝΘΕΙ ΤΟ ΝΕΦΡΟ ΜΟΥ (ΟΥΡΟΛΟΙΜΩΞΗ) ΑΠΟ ΚΑΤΑΚΡΑΤΗΣΗ ΟΥΡΩΝ ΛΟΓΩ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ ΚΑΙ ΜΠΗΚΑ ΣΤΟ ΙΠΠΟΚΡΑΤΕΙΟ. ΜΕ ΤΗΝ ΛΗΨΗ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΔΟΣΗΣ ΑΝΤΙΒΙΩΣΗΣ Ο ΠΟΝΟΣ (ΜΕ ΠΙΑΝΟΥΝ ΑΜΕΣΩΣ ΤΑ ΦΑΡΜΑΚΑ ΜΑΛΛΟΝ ΓΙΑΤΙ ΠΑΙΡΝΩ ΣΠΑΝΙΑ). ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΟΜΩΣ ΕΜΕΙΝΑ ΜΕΣΑ 9 ΜΕΡΕΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΟΝΑΩ ΕΠΕΙΔΗ ΕΠΡΕΠΕ ΛΕΕΙ ΝΑ ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΩ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ. ΜΕ ΞΥΠΝΟΥΣΑΝ ΧΑΡΑΜΑΤΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΑΡΟΥΝ ΑΙΜΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΒΑΛΟΥΝ ΚΑΡΔΙΟΤΟΚΟΓΡΑΦΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ 2 ΦΟΡΕΣ ΜΟΥ ΠΗΡΑΝ ΟΥΡΑ. ΕΙΧΑ ΠΑΘΕΙ ΣΟΚ (ΓΕΝΙΚΑ ΕΧΩ ΚΟΛΛΗΜΑ ΜΕ ΤΙΣ ΕΝΕΣΕΙΣ, ΠΟΣΟ ΜΑΛΛΟΝ ΝΑ ΜΗΝ ΣΟΥ ΒΡΙΣΚΟΥΝ ΦΛΕΒΑ ΞΗΜΕΡΩΜΑΤΑ). ΑΛΛΕΣ ΕΓΚΥΕΣ ΜΕ ΤΟ ΙΔΙΟ Η' ΠΑΡΟΜΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΥΠΕΓΡΑΨΑΝ ΚΑΙ ΕΦΥΓΑΝ ΣΥΝΕΧΙΖΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ. ΕΓΩ ΟΜΩΣ ΑΠΟ ΦΟΒΟ ΤΟΥ ΣΥΖΥΓΟΥ ΜΟΥ (ΤΡΟΜΑΞΕ ΟΤΑΝ ΜΕ ΕΙΔΕ ΝΑ ΜΗΝ ΚΟΙΜΑΜΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΟΝΩ) ΕΜΕΙΝΑ ΚΑΙ ΕΚΑΝΑ ΘΕΡΑΠΕΙΑ 9 ΜΕΡΕΣ ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΠΗΓΑΙΝΑ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΣΠΙΤΙ ΘΑ ΕΠΑΙΡΝΑ ΑΛΛΗ ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΞΑΝΑΧΡΕΙΑΖΟΤΑΝ ΝΑ ΜΕ ΕΙΣΑΓΟΥΝ. ΜΑΛΛΟΝ Ο ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟΣ ΛΟΓΟΣ ΗΤΑΝ ΝΑ ΠΑΡΟΥΝ ΤΑ ΦΡΑΓΚΑ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ. ΠΗΡΑ ΕΙΔΙΚΗ ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ ΓΙΑ ΕΓΚΥΕΣ ΚΑΙ ΕΙΧΑΝ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΤΥΨΕΙΣ ΟΤΙ ΣΕ ΚΑΤΙ ΘΑ ΕΠΙΡΕΑΖΕ ΤΟ ΜΩΡΟ. ΣΕ ΤΟΤΕ ΦΟΡΟΥΜ ΚΑΙ ΣΤΟ GYN ΕΨΑΧΝΑ ΚΑΙ ΡΩΤΑΓΑ ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ. ΜΑΛΙΣΤΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΒΓΕΙ ΚΑΙ Η ΔΕΥΤΕΡΗ ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΣΑΝ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΝΑ ΠΑΡΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΤΗΝ ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ!!!!

ΣΟΦΙΑ
10-05-07, 15:23
ΜΑΛΙΣΤΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΒΓΕΙ ΚΑΙ Η ΔΕΥΤΕΡΗ ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΣΑΝ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΝΑ ΠΑΡΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΤΗΝ ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ!!!!

:P :P :P

mimika
10-05-07, 15:42
Αναλογως την αντιβιωση Ευαγγελια μου και αν θα κρινει σκοπιμο ο γιατρος σου να την παρεις.

Εγω θυμαμαι πηρα αντιβιωση ενω ημουν εγκυος ουτε ενος μηνος (αλλα δεν το ηξερα) γιατι ειχα κοψει το δαχτυλο μου και εκανα 4 ραμματα και μου δωσανε απο το Ιατρικο Ceclor των 500 μαλιστα :!: για να μην κανει φλεγμονη. Οταν μαθαμε για την εγκυμοσυνη δεκα μερες μετα πανικοβληθηκα γιατι την ειχα παρει ολη, αλλα μολις το ειπα στον γιατρο μου μου ειπε οτι δεν ειναι τιποτα αρκει να μην γινεται σε ολη την εγκυμοσυνη.

Αλλωστε τωρα ειμαι στον εβδομο και οι μεχρι τωρα εξετασεις μας ηταν ολες πεντακαθαρες! :D

ilonka19
10-05-07, 15:49
Είχα πάρει amoxil πριν μάθω για την υπαρξη της εγκυμοσύνης. Οι εξετάσεις που έκαναν στο μωρό μέχρι τώρα είναι πολύ καλές.

tozdel
11-05-07, 23:50
αμ εγώ πέρσι κατακαλόκαιρο στον 5ο μήνα...παθαίνω μια ξεγυρισμένη πυώδη αμυγδαλίτιδα με 40 πυρετό.....δοκίμασα να μην πάρω τίποτα....αλλά τελικά δεν άντεξα, πήρα αντιβίωση....

δεν έγινε και τίποτα - την μαγουλήθρα μου την γέννησα 4.200 και χαίρει άκρας υγείας!!! :wink:

Νίκη
22-05-07, 13:48
Μιας που λέτε για αντιβίωση... Μία από τις μέρες που πέρασαν και είχε καύσωνα είχα αγκαλιά τον ανεμιστήρα και εδώ και 2 μέρες πονάει φοβερά το δεξί μου αυτί... Το είπα στη γιατρό μου αλλά μου είπε ότι δε μπορώ να πάρω αντιφλεγμωνόδες χάπια και απλά να παίρων ντεπόν παναντόλ και κάτι σταγονίτσες όμως εγώ πονάω... Μήπως το πάω για ωτίτιδα? Τί να κάνω ? Πονάω :cry: :cry: :cry:

mimika
22-05-07, 16:12
Να ρωτησεις ωτορυνολαρυγγολογο Νικη μου κι αναλογως τι θα σου πει θα το κανεις σε συνεργασια παντα με τη γιατρο σου. Μπορει και να μην ειναι κατι η να ειναι αλλεργικο.

Εμενα με εχει πιασει απιστευτος βηχας στον 5ο τοσο πολυ που ειχα συσπασεις πηγα στην παθολογο μου και καταληξαμε σε ενα σιροπι και μια σκονη που ηταν οσο ακινδυνα μπορουν να ειναι τα φαρμακα ειδικα για εγκυμοσυνη και παντα σε συνεργασια με τον γυναικολογο.

Nicole79
14-01-08, 14:14
Εγώ κορίτσια είμαι στον 7ο μήνα και είναι η τρίτη φορά που παίρνω αντιβίωση λόγω υποτροπιάζουσας ουρολοίμωξης. Έχω πανικοβληθεί λίγο, αλλά ο γιατρός μου είπε ότι είναι πιθανό να με πάει έτσι μέχρι να γεννήσω γιατί αυξάνεται η πίεση στην κύστη και ξαναδημιουργείται το μικρόβιο.

eleana
14-01-08, 14:28
δεν μου ετυχε να παρω αντιβιωση αν και νομιζω πως αν δεν μπορεις να την αποφυγεις την παιρνεις :)

ΛΗΤΩ
14-01-08, 17:56
Είχα πάρει amoxil των 500 λόγω της λήψης τροφοβλάστη που έκανα...
Όλα ok!!!

happy duckie
15-01-08, 13:04
εγω παντως παιρνω καθε μηνα αμοξιλ.
στο πρωτο 3μηνο επαθα ουρολοιμωξη κ απο τοτε παιρνω καθε μηνα για 1εβδομαδα αμοξιλ για να αποστειρωνω το ουροποιητικο.

Nicole79
15-01-08, 15:23
Dina πραγματικά μου έδωσες κουράγιο!!!

Thanks

soumi
15-01-08, 16:52
Καλησπέρα,

για να αντιμετωπίσω μία ουρολοίμωξη πήρα 10 μέρες CECLOR, όμως δεν αντιμετωπίστηκε το βακτήριο με αποτέλεσμα να πρέπει να ξαναπάρω αντιβίωση ή να κάνω κάποια ενέσιμη θεραπεία (αναλόγως τι θα δίξει το νέο αντιβιόγραμμα, μου είπε ο γιατρός).

Είχατε παρόμοια εμπειρία, και αν ναι πώς αντιμετωπίστηκε?

φιλικά,
Σούμι

Nicole79
15-01-08, 17:20
Κι εγώ ακριβώς το ίδιο έπαθα Σούμι. Τώρα ξαναείμαι σε θεραπεία. Μου είπε ο γιατρός ότι η μήτρα πιέζει την κύστη λόγω του παιδιού γι΄ αυτό δε μπορεί να μου περάσει. Μου είπε ότι υπάρχει η πιθανότητα να χρειαστεί να παίρνω θεραπεία μέχρι να γεννήσω. Αστα γαμώτο!!

Πιστεύω θα πάνε όλα καλά και για τις δυο μας. Φαντάζομαι ότι αυτά είναι αντιμετωπίσιμα.

ΒΙΚΥ
15-01-08, 18:22
Πήρα αντιβίωση και στις 2 εγκυμοσύνες μου , λόγω φαρυγγίτιδας -αμυγδαλίτιδας και δεν είχα κανένα πρόβλημα αντίθετα ο γιατρός μου είπε οτι αν δεν έπαιρνα ίσως να είχε πρόβλημα το μωρό. Δεν ξέρω γιατί, πάντως πήρα και όλα καλά. :wink:

happy duckie
15-01-08, 21:14
απ'οτι ξερω ειναι συγκεκριμενες οι αντιβιωσεις που μπορουμε να παρουμε στην εγκυμοσυνη.....

Rosangel
15-01-08, 22:15
Εγω μεχρι στιγμης εχω παρει Amoxil που θεωρειται "ελαφρια" αντιβιωση και Procef που θεωρειται "βαρυ πυροβολικο" αλλα δεν γιναταν και αλλιως! :)

xazomama
16-01-08, 11:01
Xθες το απόγευμα μου διέγνωσε ο γιατρός αμυγδαλίτιδα, που με βασανίζει εδώ και 1.5 βδομάδα, ευτυχώς όμως χωρίς πυρετό.
Mου σύστησε να πάρω Amoxil για 5 τουλάχιστον μέρες. Mου είπε ότι είναι από τις αντιβιώσεις που δίνουν σε εγκυμοσύνη.
Σήμερα θα μιλήσω με τον γυναικολόγο μου για να μου πει τί να κάνω, αν και να πω την αλήθεια, προτιμώ να αποφύγω την αντιβίωση.
Δεν ξέρω όμως, αν τελικά είναι καλύτερα να μένει ο ιός στον οργανισμό μου περισσότερο διάστημα και να με βασανίζει (και το μωρό) ή να εξοντωθεί γρήγορα με την αντιβίωση.
Θα περιμένω να με ενημερώσει καλύτερα ο γυναικολόγος μου απόψε.

Aπό αυτά που διαβάζω όμως από σας κορίτσια, νομίζω ότι τελικά δεν είναι τόσο τραγικό να πάρεις αντιβίωση. Bλέπω ότι καμιά σας δεν είχε μετά πρόβλημα με την εγκυμοσύνη της και τα μωράκια σας είναι μια χαρά!

TZOYTZA
16-01-08, 11:14
ΧΑΖΟΜΑΜΑ ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ ΣΟΥ !!!!!!!!

ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ ΑMOXIL ΓΙΑΤΙ ΕΚΑΝΑ ΑΜΝΙΟΠΑΡΑΚΕΝΤΗΣΗ ΚΑΙ ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ ΠΗΡΑ.

Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΠΕΙ ΟΤΙ Η ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ
ΕΙΝΑΙ Η ΠΙΟ ΕΛΑΦΡΙΑ ΓΙ΄ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΤΙ ΣΥΝΗΣΤΟΥΝ ΣΤΙΣ ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ
ΕΞΑΛΛΟΥ. ΙΣΩΣ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΕΙ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΜΩΡΟ Η ΙΩΣΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ.

ΒΕΒΑΙΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ ΠΕΣΤΟ ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΣΟΥ .

:lol: :lol: :lol:

xazomama
16-01-08, 11:46
Σ'ευχαριστώ πολύ Tζούτζα!

ΙΣΩΣ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΕΙ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΜΩΡΟ Η ΙΩΣΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ.

Aυτό σκέφτομαι κι εγώ γι'αυτό θα κάνω ό,τι μου πει ο γιατρός, ακόμα κι αν δε μ'αρέσει..

sara
16-01-08, 12:32
Kαλημερα.
Σχετικα για την αντιβιωση στην δικη μου περιπτωση ο γιατρος μου εκρινε οτι επρεπε να παρω αντιβιωση (αμοξιλ), αν θυμαμαι καλα, τον 6ο και 7ο μηνα της εγκυμοσυνης μου, την μια φορα γιατι οι εξετασεις αιματος εδειχναν ανεβασμενα τα λευκα αιμοσφαιρια και την αλλη φορα για μια ιωση που με ταλαιπωρησε. Η γνωμη του ηταν οτι δεν θα υπηρχε προβλημα...

evoula k
16-01-08, 16:16
Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη με δάγκωσε μία γάτα στον πέμπτο. Πήρα 7 μέρες Ceclor. Δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα. Μήν ανυσυχείς!

Rosalita
18-01-08, 13:57
Και γω πήρα για 10 μέρες Amoxil των 500 τα χριστούγεννα γιατί μου βρήκε ο γυναικολόγος στα κολπικά υγρά στρεπτόκοκκο τύπου Β, ο οποίος είναι λέει επικίνδυνος στη γέννα. Μου είπε μάλιστα πριν γεννήσω να το ελέγξουμε ξανά μήπως δεν αντιμετωπίστηκε γιατί είναι σοβαρό. Σε αυτή την περίπτωση μπορείς να πεις όχι στην αντιβίωση? Και είχα τρομερό άγχος γιατί το καλοκαίρι είχα περάσει μεγάλη ταλαιπωρία με αλλεργεία στην Proccef (γενικά είχα να πάρω αντιβίωση ούτε θυμάμαι από πότε) και φοβήθηκα μη πάθω τα ίδια και πάθει και τίποτα το παιδί. Έκανα τεστ αλλεργείας στο νοσοκομείο και μετά τη ξεκίνησα. Το μόνο που με άγχωσε είναι ότι την ίδια μέρα που έκανα το τεστ πήρα και την πρώτη δόση, αλλά σκέφτηκα ότι και στη γέννα μας κάνουν τεστ αλλεργείας και αμέσως ξεκινούν την αγωγή. Τώρα περιμένω να πάει 4 Φλεβάρη να κάνω τον υπέρηχο β επιπέδου και ελπίζω να πάνε όλα καλά για το νέο μας διαμαντάκι!!

ΜΑΡΙΑ2
24-03-08, 10:31
καλημέρα, είμαι στην 28η εβδοαμάδα κύησης και σε εξέταση κολπικού υγρού βρέθηκαν 2 μικροβιάκια (πρωτέας και εντερόκοκκος). αρχικά μου έδωσε την augmentin αλλά επειδή μου έκανε διάρροιες πηρα την ceclor και θα την παίρνω για 8 ημήερες μαζί με υποθετα ceclor. νιωθω τύψεις κάθε φορά που πίνω ένα χάπι και ανυσηχω για το μωρό. ο γιατρός μου είπε ότι είναι πολύ αθώα στην εγκυμοσύνη αλλά φοβάμαι πολύ. την έχει πάρει καμμία στον 7ο μήνα?

ELISA
24-03-08, 13:15
Καλημέρα ΜΑΡΙΑ2,
είμαι στην 27η εβδομάδα και κόλλησα από τον γιο μου βακτηριακή επιπεφυκίτιδα στο μάτι μου :cry:
Ο γιος μου βάζει σταγόνες tobrex, όμως ο γιατρός μου για μένα προτιμά να πάρω CECLOR 500 για λίγες ημέρες... Το θεωρεί λέει, πιο ακίνδυνο ...
Τι να πω? :?

ΜΑΡΙΑ2
24-03-08, 13:23
ΓΙΑ ΠΟΣΕΣ ΜΕΡΕΣ? ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΓΙΑ 8!

ELISA
24-03-08, 13:31
Εμένα μου είπε για τέσσερις, αλλά πρόκειται για άλλη πάθηση: βακτηριακή επιπεφυκίτιδα στο μάτι. Ήδη μετά από μία ημέρα αντιβίωσης υποχώρησε τελείως, όμως θα πάρω για άλλες τρεις ημέρες.
Μην ανησυχείς όμως, ξέρω και άλλες κοπέλες από την δουλειά μου που έχουν πάρει την συγκεκριμένη αντιβίωση κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης τους, για 8 ημέρες...

ΜΑΡΙΑ2
24-03-08, 13:35
ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΛΗ ΜΟΥ!
ΕΛΠΙΖΩ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΓΙΑ ΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΜΑΣ!

eleni^^
24-03-08, 13:35
τον τριτο μηνα της εγκυμοσυνης μου εκανα επεμβαση στα βλεφαρα γιατι ειχα βγαλει τεραστια χαλαζια κ δε μπορουσα να δω καλα.εκτος απο τη ναρκωση κ τα φαρμακα που μου εβαλαν κατα τη διαρκεια της επεμβασης ,για δυο βδομαδες μετα εβαζα κολλυριο κ αλοιφη tobradex που λεγεται πως εχει κορτιζονη.ολα πηγαν καλα! κ εκανα ενα υγειεστατο κοριτσακι! :D κανε οτι σου πει ο γιατρος σου

ΜΑΡΙΑ2
26-03-08, 10:20
μην ανυσηχεις για τα τοπικά φάρμακα, μου έχει πει ο γιατρός ότι ό,τι δεν περνάει στο αίμα (χαπι, ένεση, κτλ) δεν φτάνει στο μωρό και έτσι δεν θα έχεις πρόβλημα.

ΜΑΡΙΑ2
15-04-08, 12:40
αφήστε ρε κορίτσια είχα πάρει λόγω κολπίτιδας ceclor 8 μέρες και τώρα λόγω μικρόβιου στα όύρα AYGMENTIN για 8 ημέρες! μέσα σε 10 μέρες η έναρξη της 2ης αντιβίωσης!!!! όσο απόφευγα τα φάρμακα στην εγκυμοσύνη, στο 7ο μήνα μου τύχανε 2 αντιβιώσεις, αλλά τι να κάνεις. τα μικρόβια σε αυτές τις περιοχές μπορεί να προκάλεσουν πρόωρο τοκετό, λέει ο γυναικολόγος. το διακινδυνέυεις?

Rosalita
16-04-08, 11:28
Υπάρχουν έρευνες που δείχνουν ότι είναι πολύ πιο επικίνδυνο να μην πάρεις φάρμακα όταν είναι αυτό απαραίτητο στη διάρκεια τις εγκυμοσύνης , παρά να πάρεις..! Μην αγχώνεσαι! Απ'ότι έχω ακούσει τα φάρμακα πλέον τα δίνουν λίγο πιο εύκολα στις έγκυες.Περαστικα!

snoopy
16-04-08, 12:21
Πηρα amoxil των 500 για μια εβδομαδα λιγο πριν μπω στον 5ο λογω λοιμωξης του κατωτερου αναπνευστικου....
Ο γιατρος μου ειπε πως ειναι η πλεον ακινδυνη αντιβιωση καιτ ην δινουν σε πολλες εγκυους για διαφορους λογους....
Και μου ειπε επισης πως ειναι προτιμοτερο να παρω αντιβιωση παρα να ταλαιπωρω το μαιμουδακι μου με τον απιστευτο βηχα που ειχα με αποτελεσμα να τρανταζομαι ολοκληρη..... :wink:

Niki-76
17-04-08, 23:20
Κι εγώ τώρα στον 7ο παίρνω Pedrexyl γιατί κάποιο μικρόβιο βρέθηκε στα κολπικά υγρά...
Δεν ήθελα με τίποτα, αλλά είναι λέει πολύ ελαφριά αντιβίωση.
Αν πρέπει λοιπόν... Τι να κάνουμε.... :?

GrimSlayerette
18-04-08, 00:03
Χρειαστηκε να παρω Claripen και δεν ηξερα καν πως ειμαι εγγυος! Τοσο νωρις το πηρα το φαρμακο. Εκανα τεστ την δευτερη μερα και οταν το ειπα στην γιατρο μου εδωσε η το Ceclor η το Amoxil. Δεν θημαμαι καλα τωρα.

Παντως το μωρακι μας μια χαρα γεννηθηκε (και ειχα ενα αγχος...)

theodoti
03-08-08, 07:58
το προβλημα μου και το αγχος μου ειναι το εξης: πριν ακομα να εχω καθυστερηση και επομενως πριν να μαθω οτι ειμαι εγκυος ειχα ενα αλλεργικο ποβλημα κι ο γιατρος μου εδωσε zyrtec. Πηρα ενα το βραδυ για 4 μερες και μετα τα σταματησα γιατι μου δημιουργουσαν τρομερη υπληλια. Η περιοδος που τα πηρα συμπιπτει με το τελος της τελευταιας περιοδου μου...
στις οδηγιες χρησης του φαρμακου λεει οχι χορηγηση 1ο και 3ο τριμηνο...
υπαρχει κινδυνος για το μωρο?

Rosalita
03-08-08, 10:32
Δηλαδή υποθέτεις ότι ήσουν ήδη έγκυος? Καλύτερα να ρωτήσεις το γιατρό σου,αν και υπάρχουν πολλά φάρμακα που γράφουν όχι στην εγκυμοσύνη και τα δίνουν οι γυναικολόγοι. Μην αγχώνεσαι προκαταβολικά! Έχεις πολύ δρόμο μπροστά σου με άγχη και ανησυχίες που είναι αμαρτία από τώρα να τρελαίνεσαι. Το μόνο που είμαι σίγουρη ότι δεν κάνει καθόλου στην εγκυμοσύνη είναι το ponstan...για πολλά άλλα φάρμακα είναι λίγο φλου! Θα πάνε όλα καλά!Και να ξέρεις ότι η ψυχική σου κατάσταση περνάει στο μωρό σου, γι'αυτο σου συνιστώ ψυχραιμία!

cristin
03-08-08, 16:58
ΕΓΩ ΤΗΝ ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ ,ΤΗ ΓΛΙΤΩΣΑ ΣΤΟ ΤΣΑΚ!ΟΜΩΣ ,Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΚΟ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ ,ΜΕ ΤΟ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΠΟΙΑ ΦΛΕΓΜΟΝΗ ΣΤΟ ΣΩΜΑ (ΚΑΙ ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΑ ,ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΠΥΡΕΤΟ).ΕΙΧΑ ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ ΩΤΙΤΙΔΑ ,ΑΛΛΑ ΕΥΤΥΧΩΣ ΠΕΡΑΣΕ ΜΕ ΚΑΤΙ ΣΤΑΓΟΝΕΣ ΚΑΙ ΜΙΑ ΕΙΔΙΚΗ ΑΝΤΙΜΙΚΡΟΒΙΑΚΗ ΚΡΕΜΑ.ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΑΝ ΣΥΝΕΧΙΖΕ Ο ΠΥΡΕΤΟΣ ,ΘΑ ΕΠΑΙΡΝΑ ΣΙΓΟΥΡΑ ΤΗΝ ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ ΜΟΥ!!!!Η ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΑΛΛΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΞΕΡΕΙΣ ΠΩΣ ΘΑ ΣΟΥ ΠΕΡΑΣΕΙ Η ΦΛΕΓΜΟΝΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΘΑ ΕΙΣΑΙ ΑΠΟΛΥΤΑ ΥΓΙΗΣ!

Μαρια.X
03-08-08, 22:52
Πηρα αντιβιωση οταν εκανα αμνιοκεντηση και δεν ειμαι η μονη φανταζομαι,αν το κρινει ο γιατρος σου απαραιτητο πιστευω πρεπει να παρεις.

goose
09-03-11, 13:56
Δυστυχώς σήμερα μετα απο ταλαιπωρια 5 ημερων ανακάλυψα οτι εχω ουρολοιμωξη με αιτία τον μικρόβιο του σταφυλόκοκκου. Είμαι 20 εβδομάδων και ο γιατρός μου μου είπε να πάρω για 8 μέρες την Ceclor 500 mg και΄έχω πανικοβληθεί. Λέτε να πάθει κατι το έμβρυο απο το μικρόβιο?

πεπα
10-03-11, 23:38
το εμβρυο τωρα ειναι προστατευμενο, αν ομως συνεχισει η δραση του μικροβιου-τοτε μπορει να γινει ζημια οπως ρηξη υμενων και στη συνεχεια χοριοαμνυιτιδα.
μην πανικοβαλλεσαι-απλως παρε την αντιβιωση και στη συνεχεια να κανεις συχνες καλλιεργειες γιατι μπορει να υποτροπιασει.
κι εγω ειχα προβλημα στην εγκυμοσυνη αλλα τα καταφεραμε χωρις ζημια

trellameni
29-03-11, 14:09
κι εγώ πήρα αντιβίωση στην 14 και 15η εβδομαδα, την augmentin, αλλά μου είπε ο γιατρός ότι χειρότερα είναι να μην πάρεις. Από ότι διάβασα και από τις προλαλήσασες λογικά δεν θα έχω πρόβλημα στην πορεία

demi
29-03-11, 14:15
πηρα πολλες φορες συγκεκριμενες ομως αντιβιωσεις λογο κολικου νεφρου πολυ εντονου...και στις 2 εγκυμοσυνες..

eirini ag
29-03-11, 14:28
Κι εγω ειχα παρει ceclor 500,στο 1ο τριμηνο κι ολας,λογω ουρολοιμωξης.Δοξα τω Θεω,μια χαρα ειναι η ζουζουνα μου!:)Μη φοβασαι,κανε οτι λεει ο γιατρος σου και με το καλο!!!

fido-dido
15-04-11, 12:11
στην πρωτη εγκυμοσυνη ειχα παρει augmentin και amoxil αλλα μετα τον 4ο μηνα και φυσικα με την εγκριση του γιατρου, ειχα πρησμενο δοντι, ο οποιος μαλιστα με συμβουλεψε να τα παρω απο το να περασει μικροβιο στο μωρο σ ευτη την εγκυμοσυνη και πριν μαθω οτι ειμαι εγκυος ειχα παρει καποια φαρμακα μεταξυ αυτων το ciproxin. ο γιατρος μου ειχε γραψει και ενα αλλο που εγραφε μεσα οτι προκαλει τερατογενεσεις και ηταν και στα γαλλικα και εψαχνα στο νετ τις παρενεργειες, κι επειδη δεν ημουν και απολυτα σιγουρη σκεφτηκα να περιμενω πρωτα την περιοδο και μετα να το παρω. το χειροτερο απ ολα ειναι οτι μου εγραψε αυτα τα φαρμακα χωρις να ξερει κι αυτος τι εχω. και οπως αποδειχτηκε δεν ειχα ουτε κυστιτιδα ουτε προβλημα στο εντερο.
επισης σ αυτη την εγκυμοσυνη πηρα δυο φορες εφαπαξ 2g amoxil λογω επεμβασεων στα ουλα, παλι ρωτησα το γιατρο πριν, και εχω και μυκητα στο νυχι στο χερι μου αλλα μου απαγορεψε να βαλω κατι πριν γεννησω.

AngelAnastasia
16-04-11, 14:12
3ων μηνών έκοψα το χέρι μου με ενα μπουκάλι.Και πέρα που μου έκαναν τα ράμματα χωρις τοπική νάρκωση γιατί δεν κάνει πήρα και την αντιβίωση την ceclor για 5 μέρες.....με την άδεια του γιατρού μου βέβαια!!!Και τώρα περιμένω απο μέρα σε μέρα την μεγάλη έξοδο του μπέμπη!!!!!!!

eleftheria7
17-04-11, 16:39
ειχα ουρολοιμωξη και δεν ηξερα πωσ ειμαι εγκυος επερνα την Norfloxacin για 7 μέρες .
τωρα ειμαι στην 7 βδομαδα της κυησης και ανυσηχω πολυ για το μωρο μου
.εχω διαβασει πολλα για την κατηγορια Fluoroquinolones C που βρισκεται το Norfloxacin δεν ξερω τι να κανω...

nansi
18-04-11, 07:31
Κορίτσια είμαι στην 25η και πάιρνω Klaricid λόγω πνευμονίας. Νιώθω χάλια αλλά ξέρω από την άλλη ότι είναι χειρότερο να μην πάρω. Μέσα στις οδηγίες λέει ότι κατα την διάρκερια της εγκυμοσύνης και του θηλασμού να υπάρχει συνεννόηση με τον γιατρό. Ο γιατρός μου είπε να την πάρω κανονικά δεν υπάρχειο πρόβλημα αλλά εγώ φοβάμαι. Από την άλλη βλέπω διαφορά...είμαι καλύτερα.
Έχει πάρει καμιά σας την αντιβίωση αυτή????

kinkajoujou
18-04-11, 07:46
Τα περισσότερα φάρμακα γράφουν στις οδηγίες τους να μην παίρνονται κατά την εγκυμοσύνη γιατί δεν μπορούν να γίνουν μεγάλες μελέτες σε εγκύους, για να διαπιστωθεί αν τελικά είναι ασφαλή ή όχι. Έτσι, βγαίνουν συμπεράσματα μόνο από τη μέχρι τώρα εμπειρία, όταν δλδ ήταν απαραίτητο να τα πάρουν οι γυναίκες. Όταν λοιπόν μια αντιβίωση τη δίνουν συνήθως στην εγκυμοσύνη, από τα μέχρι στιγμής περιστατικά φαίνεται ότι δεν δημιουργεί θέματα. Απλά οι εταιρείες για να είναι καλυμμένες νομικά βάζουν και την προειδοποίηση αυτή. Ο μόνος αρμόδιος να σας πει τι να πάρετε και τι όχι είναι ο γιατρός πάντα.

mmmmmmm
18-04-11, 08:25
Η γιατρός μου έχει πει ότι το φάρμακο που κάνει περισσότερο καλό στο μωρό παρά κακό επιτρέπεται. Δηλαδή στην ανάγκη για να μη χάσεις το παιδί ας πάρεις φαρμακευτική θεραπεία για να το σώσεις. Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη είχα μπει νοσοκομείο την 23η βδομάδα λόγω πρόωρων συσπάσεων. Τότε χρειάστηκε. Τώρα που διανύω την τρίτη μου εγκυμοσύνη και γριπιάστηκα με πυρετό πριν από ένα μήνα δεν πήρα αντιβίωση. Μόνο ορό, πορτοκαλάδες, μέλι και τσάγια.
Το γιατρό να εμπιστεύεσαι και ότι σου πει.

Nefelirene
18-04-11, 08:29
Ειχα κυστίτιδα στην πρώτη εξέταση που είχα κάνει 2μηνών οταν κατάλαβα οτι ήμουν εγγυος και πήρα amoxil δόξα Τω Θεο όλα καλά πήγαν.

theofania pat
17-11-11, 13:42
ειχα ουρολοιμωξη και δεν ηξερα πωσ ειμαι εγκυος επερνα την Norfloxacin για 7 μέρες .
τωρα ειμαι στην 7 βδομαδα της κυησης και ανυσηχω πολυ για το μωρο μου
.εχω διαβασει πολλα για την κατηγορια Fluoroquinolones C που βρισκεται το Norfloxacin δεν ξερω τι να κανω...

γεια σου Ελευθερια, διαβασα στο φορουμ το μνμ σου, επαθα ακριβως το ιδιο πραγμα, πηρα για 3 μερες norocin.............πες μου σε παρακαλω τι εγινε τελικα ολα καλα με το μωρο σου????
περιμενω πως και πως απαντηση.......................

georgia6575
05-12-11, 13:25
Κορίτσια ήθελα να σας ρωτήσω μπορεί να είναι και χαζό αυτό που σκέφτομαι αυτό το μήνα πήρα αντιβίωση ciproxin 500 επειδή είχα κολοβακτιρήδιο και περιμένω να αδιαθετήσω σε 3 μέρες την αντιβίωση την τελειώνω σήμερα.Η αντιβίωση μένει στον οργανισμό και μετά?Πρέπει να περάσει κάπoιος χρόνος για να καθαρίσει ο οργανισμός από αυτή?Ρωτάω γιατί έχω σκοπό μου εγκυμοσύνη ο γιατρός λέει δεν υπάρχει πρόβλημα στο καινούργιο κύκλο μόνο δεν πρέπει να μίνεις έγκυος όταν την παίρνεις.Ισως είμαι υπερβολική αλλά είμαι από μια αποβολή και φοβάμαι λίγο.

venceremos
10-01-12, 12:24
εγώ νοσηλεύτηκα για 1 μήνα με πρόωρες συσπάσεις. επειδή για να σου βάλουν το φάρμακο έχεις καθετήρα στο χέρι, σου χορηγούν και ενδοφλέβια αντιβίωση. παρά την αντιβίωση που μου χορηγούσαν κόλλησα ενδονοσοκομιακή λοίμωξη. συνεχίστηκε η ενδοφλέβια αντιβίωση και μετά άλλες 10 μέρες ceclor απο το στόμα. Σύνολο 30 μέρες είμαι με αντιβιωση. Ελπίζω να μην έχει κάποια επίπτωση, αν και κανένα φάρμακο δεν είναι απόλυτα αθώο... Αλλά μες το νοσοκομείο τη celor την έδιναν σε όλες μας προληπτικά μάλλον...

tsioubal
10-01-12, 12:43
τον μηνα που εμεινα εγκυος ειχα παρει αντιβιωση ογκμεντιν για 8 μέρες, έκανα σάουνα ιατι ετυχε να παω διακοπές σε ξενοδοχείο με σπα, έτρωγα καπνιστό σολωμό (ωμός είναι),πίναμε μπόλικο κρασί,ξενυχτάγαμε,γυρίσαμε τη μισή Ελλάδα κι ολα καλά πήγαν τελικά!να σκεφτείς ότι τα παραπάνω είναι σχεδον απαγορευτικά κατάτη διάρκεια της κύησης αλλά όπως μου είπε η γιατρός μου το κύημα ακολουθεί την δική του πορεία τις μέρες πριν την καθυστέρηση.

Φυσικά πήρα αντιβίωση άλλες 2 φορές κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης για κολπίτιδες.

maria1512
10-01-12, 14:20
Στη δεύτερη εγκυμοσύνη μου ταλαιπωρήθηκα από συνεχείς ουρολοιμώξεις και πήρα διάφορες αντιβιώσεις. Θυμάμαι ότι ciproxin και norocin ήταν οι μόνες που δεν πήρα γιατί σύμφωνα με το γιατρό μου υπάρχει φόβος να δημιουργηθεί κώφωση στο έμβρυο. Οπότε καλό θα ήταν να συμβουλευτείς το γυναικολόγο σου.

Ξένια.
10-01-12, 18:32
εγω σημερα εκανα αμνιο κ μου εδωσε ο γιατρος για 7 ανα 8ωρο ημερες αμοξιλ 500αρα!!!! ενταξει ειναι για προλυπτικους λογους αλλα κ παλι πιστευω πολυ ειναι!:-?

georgia6575
12-05-12, 17:18
Exω μπερδευτεί και αχγωθεί λίγο επειδή είχα υγρά κιτρινά παχύρεστα με μια μικρή μυρωδιά έκανα καλλιέργια κολπικού υγρού και βρέθηκε μικρόβιο στρεπτόκκοκου.Ο γιατρός μου έδωσε claripen 500 για 8 ημέρες φοβάμαι λίγο να την πάρω ενώ με διαβωβαίωσε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα για το παιδί και τον εμπιστεύομαι βέβαια από την άλλη δεν μπορώ να μείνω και με το μικρόβιο γιατί μπορεί να υπάρξει πρόωρος τοκετός η αν γεννήσω με το μικρόβιο στον κόλπο μπορεί το παιδί να πάρει το μικρόβιο.Τώρα είμαι στην 18η εβδομάδα ίσως είμαι υπερβολική αλλά πέρυσι είχα πάρει ciproxin 500 χωρίς να ξέρω ότι είμαι έγκυος και παλλινδρόμησε αυτό ήταν βέβαια πριν την 8η εβδομάδα και δεν ξέρουμε αν απαραίτητα πείραξε η συγκεκριμένη αντιβίωση γιατί η εγκυμοσύνη ήταν βιοχημική και μάλλον αυτή θα ήταν η κατάληξη άσχετα φαρμάκου ή όχι.Τέλοσπάντων στο θέμα που άρχισα εσείς τι λέτε για την claripen μου έδωσε αυτή που είναι συγγενής της aumentin γιάτι καλύπτει περισσοτέρα μικρόβια.

salvation
14-05-12, 09:20
georgia, εγώ παίρνω τώρα ceclor. Είμαι στην 13η εβδομάδα και την προηγούμενη εβδομάδα έκανα λήψη τροφοβλάστη. Οι οδηγίες μέσα γράφουν ότι δεν συνιστάται στην κύηση εκτός αν είναι απαραίτητο. Εφόσον λοιπόν έχεις μικρόβιο, δεν πρέπει να καταπολεμηθεί? Εγώ τον εμπιστεύομαι τον γιατρό μου, αλλά αν έχεις αμφιβολία ξαναρώτα τον δικό σου να σου πει. Εύχομαι να πάνε όλα καλά!

ΣΤΕΛΛΙ
14-05-12, 09:58
ΡΙΝΙΤΙΔΑ ΤΟΣΟ ΚΑΙΡΟ???
Ειμαι καθηγητρια αγγλικων--κ αυτο το λεω γιατι καθε χρονο αρρωσταινω 2-3 φορες με μπουκωμα μυτης πονολαιμο κ οταν παω στον ωρλ μου λεει φαρυγγιτιδα κ μου δινει αντιβιωση, την κλαρισιντ...επισης το παθαινω κ καθε ανοιξη....τωρα ειμαι στην 27η βδομαδα κυησησ!!!Εχω αυτο το μπουκωμα μυτης εδω κ 3 μηνες!!!Ξυπναω τα ξημερωματα για τουαλετα κ η μυτη μπουκωμενη...με πιανει φτερνισμα...το μονο που βαζω ειναι φυσιομερ!!! Χτες ομως με επιασε κ πονολαιμος!!!Ευτυχως δεν εχω πυρετο αλλα αυτο τομπουκωμα επιδεινωθηκε....φτερνιζομαι συνεχεια κ με επιασαν κ πονοκεφαλοι....ΤΕΛΙΚΑ σημερα πηγα στον ωρλ, γιατι ξερω οτι αν ειναι μικροβιο δεν πρεπει να μεινει.....εμενα τελικα ειναι αλλεργικη ρινιτιδα κ ειναι κ λογω εγκυμοσυνης !!!!Κ η φαρυγγιτιδα δεν ειναι μικροβιακη,,,,αλλα κ παλι μου ειπε δυσκολα θα μου εδινε φαρμακα--σε ακραια περιπτωση πυρετου.....αρα κανω υπομονη, βαζω φυσιομερ κ καμια γαργαρα με τσαι μου ειπε!!!!!Αυτη η ανοιξη επιδεινωνει την κατασταση....Σημερα δεν θα παω στη δουλεια γιατι ειμαι με κατακοκκινα πρησμενα ματια λογω αυπνιας κ με τετοιο μπουκωμα ζαλιζομαι κ δεν μπορω να αναπνευσω!!!!!!!!Εμ οι θυσιες των μαμαδων ξεκινανε απο την εγκυμοσυνη τελικα!!!!Περαστικα σε ολες ευχομαι κ με το καλο τα μωρακια!!!

Elenaki25
18-05-12, 18:13
Αχχ βρε κορίτσια αν μπορεί κάποια να με βοηθήσει γιατί έχω στεναχωρηθεί πολύ!!!Κατα λάθος (για να μη πω από στραβομάρα μου!!) αντί να πάρω το Vibramicyn 100 για 9μέρες όπως μου είχε πει ο γιατρός το πήρα για σχεδόν 2μήνες!!!Ναι γίνονται και αυτά!!!!Το άσχημο είναι οτι αυτό το 2μηνο ήταν η αρχή της εγκυμοσύνης μου και συνεπώς εγώ έπαιρνα μια αντιβίωση που απαγορεύεται στην εγκυμοσύνη τους πρώτους 2 μήνες της ζωής του εμβρύου μου!!Ο γιατρός μου είπε οτι υπάρχει πιθανότητα να έχει επηρεαστεί κάποιο όργανο, μέλος του μωρού, το οποίο αρχικά θα το δούμε στην αυχενική που θα γίνει σε 2 εβδομάδες αλλά και πάλι μου είπε οτι υπάρχει πιθανότητα να έχει δημιουργηθεί γενετικό πρόβλημα το οποίο δεν θα φαίνεται πριν τη γέννηση του μωρού (π.χ. 2 μάτια που δεν βλέπουν). Έχω στεναχωρηθεί πολύ, κλαίω συνέχεια, δεν το πιστεύω οτι έκανα τέτοιο λάθος ασυγχώρητο!!!Γι'αυτό σας παρακαλώ αν υπάρχει κάποια κοπέλα που να είχε πάρει την αντιβίωση αυτή στο πρώτο 2μηνο της εγκυμοσύνης και να γέννησε υγιές μωρό, ας μου πει μπας και πάρω λιγάκι ελπίδα!!!!

dimitris soula
04-09-12, 07:44
κοριτσια την βοηθεια σας χρειαζομαι.αυτο το μηνα παιρνω την limox αντιβιωση και ενα χαπι για το στομαχι και ενα χαπι για τους μυκητες.ολα ειναι για υποτροπιαζουσα ουρολοιμωξη.εχω 5 μερες καθυστερηση και θα παω σημερα για χοριακη.μηπως ξερετε τι γινεται ετσι και ειμαι εγκυος που ηταν απο ατυχημα ?.προσεχα γιατι επινα τα χαπια.ευχαριστω πολυ

polina26
04-09-12, 09:54
κοριτσια την βοηθεια σας χρειαζομαι.αυτο το μηνα παιρνω την limox αντιβιωση και ενα χαπι για το στομαχι και ενα χαπι για τους μυκητες.ολα ειναι για υποτροπιαζουσα ουρολοιμωξη.εχω 5 μερες καθυστερηση και θα παω σημερα για χοριακη.μηπως ξερετε τι γινεται ετσι και ειμαι εγκυος που ηταν απο ατυχημα ?.προσεχα γιατι επινα τα χαπια.ευχαριστω πολυ

κανε χοριακή περίμενε να δεις το αποτελεσμα και αν ειναι θετικο μιλα με τον γυναικολογο σου για να σε καθοδηγηση

dimmi
04-09-12, 10:23
βρε λες? Μακάρι κοπέλα μου αν εξακολουθείς να τοθέλεις το τέταρτο παιδάκι!

dimitris soula
21-09-12, 10:05
εχω κανει δυο χοριακες με διαφορα η μια απο την αλλη και ειναι και οι δυο αρνητικες ευτυχως με τοσα χαπια που ηπια τον αυγουστο.αλλα η περιοδος ειναι αφαντη.τωρα πρεπει να παω στον γιατρο οπως μου ειπε και ο ιδιος.να δω που θα τον στριμωξω με τα σχολεια που ανοιξαν.ευχαριστω κοριτσια για τις απαντησεις σας.
dimmy καιρο ειχαμε να τα πουμε.πως τα πατε με το μωρο?αχ !θα εχει μεγαλωσει τωρα πια.
φυσικα και εξακολουθω να θελω τεταρτο αλλα ειναι πιο δυσκολα τα πραγματα τωρα,ανεργος ο συζυγος,εγω το ιδιο.τι να πω,μερικες φορες πανε ολα αναποδα.εγω παντως πολυ θα το ηθελα!!!
φιλακια πολλα

Benfica
01-06-13, 08:31
Καλημέρα. Λόγω Ουρολοίμωξης πήρα για 10 μερες Augmetin 625 και ciproxin 500 για 10 μέρες, χωρίς να το γνωρίζω μριν από 5 μέρες είχα μεινει έγκυος. Ρωτησα δυο γυναικολόγους. Ο ένας μου είπε οτι δεν υπάρχει κίνδυνος, ενώ ο δευτερος οτι μπορεί το μωρό να έχει προβλήματα λόγω της ciproxin που αντενδεικνυται στην εγκυμοσύνη. Εχει πάρει άλλη μανουλα τη ciproxin;

Koalaki
01-06-13, 08:41
Καλημέρα. Λόγω Ουρολοίμωξης πήρα για 10 μερες Augmetin 625 και ciproxin 500 για 10 μέρες, χωρίς να το γνωρίζω μριν από 5 μέρες είχα μεινει έγκυος. Ρωτησα δυο γυναικολόγους. Ο ένας μου είπε οτι δεν υπάρχει κίνδυνος, ενώ ο δευτερος οτι μπορεί το μωρό να έχει προβλήματα λόγω της ciproxin που αντενδεικνυται στην εγκυμοσύνη. Εχει πάρει άλλη μανουλα τη ciproxin;

Καλημερα.....εγω πηρα αντιβιωση για ουρολοιμωξη.....και δεν γνωριζα την εγκυμοσυνη μου.....τωρα εχω ενα μωρακι 10μηνων....μην αγχωνεσαι.....ειναι φαρμακα που αντενδεικνυονται για εγκυμοσυνη αλλα στος αρχες δεν επηρεαζει το εμβρυο....
Ο γυναικολογος σου τι ειπε?????

Benfica
02-06-13, 23:17
koalaki ο γιατρος που με ξεγεννησε (δημοσιο νοσοκομειο) μου είπε οτι δεν υπάρχει πρόβλημα γιατι το εμβρυο ηταν πολύ μικρό. Μια άλλη γιατρός (ιδιωτικο ιατρείο) μου είπε οτι η ciproxin μπορεί να έχει κάνει ηδη βλάψει το εμβρυο και πιο συνετο θα ηταν να διακοψω την κυηση. Θα πάω και σε ένα τριτο γιατρό να παρω και άλλη γνώμη. Εσύ τι αντιβιωση πηρες και σε ποιο τριμηνο;

jimoulis
07-06-13, 18:46
καλησπερα σας! Ειμαι καινουρια εδω και θα ηθελα να ρωτησω κατι.Ειμαι στην 9 βδομαδα εγκυμοσυνης και εχω ουρεοπλασμα.Ο γιατρος(δημοσιο νοσοκομειο) μου εδωσε claripen 500 mg και για το συζυγο επισης.Ειμαι πολυ φοβισμενη και δεν ξερω αν πρεπει να την παρω την συγκεκριμενη αντιβιωση.Διαβασα στο internet διαφορα για την ουσια της αντιβιωσης και μπορω να πω οτι ειμαι τρομοκρατημενη.Αν καποια την εχει παρει στο α' τριμηνο εγκυμοσυνης ας μου πει και μενα να σταματησω να αγχωνομαι τοσο. Αν και ειναι η δευτερη εγκυμοσυνη μου μετα απο 11 χρονια τρεμω.Τοτε δεν καναν τοσες εξετασεις οπως τωρα.Απο τη μια καλα ειναι απο την αλλη πολυ αγχος βρε κοριτσια.Ελπιζω να παν ολα καλα και σε μενα και σε ολες τις εγκυμονουσες.