PDA

Επιστροφή στο Forum : Απαραίτητες αγορές: ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΨΩΝΙΣΩ;

Σελίδες : 1 [2] 3

staxioforina
19-02-09, 13:57
κορίτσια το καλύτερο είναι βαμβακερό από ότι έχω ακούσει γιατί το βελουτέ είναι πιο χοντρό βέβαια η υφή του είναι άπαιχτη..το μωρό δεν θέλει ζέστη οι 22 βαθμοί είναι υπεραρκετοί...παρατηρούμε το μωρό αν ιδρώσει....αυτά τα θυμάμαι που πρόσεχα την αδερφή μου..έχουμε 11 χρόνια διαφορά..εγώ γεννάω τον Ιούνιο..η μαμά μου λόγω εκπτώσεων αγόρασε κάποια ρούχα και τα περισσότερα τα πήρε βαμβακερά και κάποια βελουτέ που πήρε είναι πολύ λεπτά...ελπίζω να μας βολέψουν

mariaXanthi
26-02-09, 00:00
κορίτσια το καλύτερο είναι βαμβακερό από ότι έχω ακούσει γιατί το βελουτέ είναι πιο χοντρό βέβαια η υφή του είναι άπαιχτη..το μωρό δεν θέλει ζέστη οι 22 βαθμοί είναι υπεραρκετοί...παρατηρούμε το μωρό αν ιδρώσει....αυτά τα θυμάμαι που πρόσεχα την αδερφή μου..έχουμε 11 χρόνια διαφορά..εγώ γεννάω τον Ιούνιο..η μαμά μου λόγω εκπτώσεων αγόρασε κάποια ρούχα και τα περισσότερα τα πήρε βαμβακερά και κάποια βελουτέ που πήρε είναι πολύ λεπτά...ελπίζω να μας βολέψουν

γλυκια μου.... τον ιουνιο τα βελουτε τι να τα κανεις? θα σκασει το μωρο!!!
εμεις ουτε τωρα το χειμωνα δεν τα χρησιμοποιουμε...
απο κανενα φορμακι βελουτε , κ αυτο σπανια.... μονο οταν ερχετε η πεθερα μου στο σπιτι, γιατι αυτη τα πηρε!!!
εγω μονο βαμβακερα αγορασα... κ οτι βελουτε μου φερανε τα αλλαξα!!!

staxioforina
26-02-09, 13:59
βρε μανάρι...τα βελουτέ δεν τα πήρε για τον Ιούνιο...λόγω εκπτώσεων πήρε και κάποια για τον χειμώνα για βόλτες πιο πολύ...η χαζογιαγιά δεν άντεξε...μέχρι και γουνάκι πήρε!!!!!τέλειο!!!η πεθερά μου (κακία) δεν πήρε τίποτα!!!!!μόνο ότι έχει εκπτώσεις στο benetton είπε και αν θέλω κάτι να πάμε να πάρουμε!!!καλά...εγώ θα σε πω αν θέλω..εσύ δεν θέλεις;τσατίστηκα τώρα...αυτά με τα φορμάκια που λες

mariaXanthi
27-02-09, 00:56
βρε μανάρι...τα βελουτέ δεν τα πήρε για τον Ιούνιο...λόγω εκπτώσεων πήρε και κάποια για τον χειμώνα για βόλτες πιο πολύ...η χαζογιαγιά δεν άντεξε...μέχρι και γουνάκι πήρε!!!!!τέλειο!!!η πεθερά μου (κακία) δεν πήρε τίποτα!!!!!μόνο ότι έχει εκπτώσεις στο benetton είπε και αν θέλω κάτι να πάμε να πάρουμε!!!καλά...εγώ θα σε πω αν θέλω..εσύ δεν θέλεις;τσατίστηκα τώρα...αυτά με τα φορμάκια που λες

οκ sorry, δεν ειχα καταλαβει καλα....
ασε ετσι ειναι οι πεθερες....
η δικια μου πηγε και αγορασε καποια φορμακια αφου γεννησα κ μετα, μονη της , για να διαλεξει οτι θελει.... λες κ θα μου τα εφερνε δωρο απο υποχρεωση.... αλλα τι να πεις? δεν ασχολισε.... φορμακια ειναι.... τα φορεσα 1,5 μηνα τωρα δεν της κανουν πια ....

pelagia
02-03-09, 19:36
Kοριτσια ποσα φορμακια θα χρειαστουμε τον πρωτο μηνα?

kassiani
03-03-09, 15:05
pelagia να εχεις σιγουρα 7 εσωρουχα τουλαχιστον. Αν βρεις να παρεις κρουαζε. Ειναι τα πιο βολικα. Καλο θα ειναι να εχεις και 7 φορμακια βαμβακερα για μεσα στο σπιτι αφου την εποχη που γεννας δεν εχει ουτε πολυ κρυο ουτε καυσωνα. Θα σου φανουν ηδη πολλα αυτα που θα κανεις με το νεογεννητο, ας μην εχεις να πλενεις και συνεχεια.Τωρα αν βγαινεις και πολυ εξω, να εχεις και καποια φορμακια για εξω. Σιγουρα χρειαζεσαι και μια βαμβακερη ζακετουλα και γνωμη μου ειναι τουλαχιστον για το πρωτο τριμηνο να μην παιρνεις ρουχα του τυπου φορεματα ή παντελονια. Μονο φορμακια. Ειναι πολυ κουραστικο για το μωρο να προσπαθεις να του φορεσεις ρουχα.

matinasid
04-03-09, 21:42
κοριτσια γεια σας. θελω να σας ρωτησω για καποιες αγορες που θελω αν θεωρουνται χρησιμες ή οχι. καταρχην ο αποστειρωτης ποτε χρειαζεται γιατι εγω θελω να θηλασω αλλα δεν ξερω μηπως ουτως ή αλλως χρειαζεται να τον αγορασω. επισης ο θερμαντηρας μπιμπερο θα μου χρειαστει και πως χρησιμοποιηται; τελος ενα θερμο για μπιμπερο θεωρειται οτι ειναι απαραιτητο και σε ποιες περιπτωσεις;

pelagia
04-03-09, 22:00
kassiani σε ευχαριστω πολυ.... να σου πω για την εποχη μου θα χρειαστω βελουτε?

matinasid τον αποστειρωτης κατα την γνωμη μου θα τον χρειαστεις απο τη αρχη διοτι ο παιδιατρος απο τι ξερω θα σου πει να του δινεις και τσαγκακι εκτος απο το γαλα, κατα την γνωμη δεν θα χρειαστεις θερμαντηρας μπιμπερο γιατι την ιδια δουλεια κανει και το κατσαρολακι με ζεστο νερακι , τωρα για το θερμο για τα μπιμπερο εμενα μου φανηκε χρησιμο για τις βολτες. Τωρα βλεπεις και πρατις και εγω ειμαι μελλουσα μανουλα οποτε και εγω δεν γνωριζω και πολλα απο το σπορ αλλα ετσι οπως τα σκεφτομαι τα λεω και ολας ελπιζω να μην ειναι λαθος.

Kiki
04-03-09, 23:05
κοριτσια γεια σας. θελω να σας ρωτησω για καποιες αγορες που θελω αν θεωρουνται χρησιμες ή οχι. καταρχην ο αποστειρωτης ποτε χρειαζεται γιατι εγω θελω να θηλασω αλλα δεν ξερω μηπως ουτως ή αλλως χρειαζεται να τον αγορασω. επισης ο θερμαντηρας μπιμπερο θα μου χρειαστει και πως χρησιμοποιηται; τελος ενα θερμο για μπιμπερο θεωρειται οτι ειναι απαραιτητο και σε ποιες περιπτωσεις;

Εγώ κοριτσακι μου δεν χρησιμοποίησα τίποτα από όλα αυτά, γιατί και εγώ θήλαζα. Αν ήθελα να του δώσω λίγο τσαι έβραζα το μπιμπερό στην κατσαρόλα αλλά αυτό γίνόταν σπάνια. όταν σταμάτησα τον θηλασμό δεν χρειαζόταν αποστείρωση πια. Με το ίδιο σκεπτικό δεν χρειάστηκα και τα άλλα δύο.

kassiani
05-03-09, 11:12
pelagia αν καταλαβα καλα γεννας τελος απριλιου ? δε χρειαζεται βελουτε. ειναι πολυ ζεστα, ειναι για καταχειμωνο.το μωρο καλυτερα να το ντυνεις σε στρωσεις, ωστε να μπορεις να αφαιρεις ρουχαλακια αναλογα με τις αλλαγες του καιρου.Αν το κρατησεις μεσα στο σπιτι τις πρωτες σαραντα μερες θα το εχεις με ενα βαμβακερο ολοσωμο κορμακι. αν το βγαζεις βολτες θα το σκεπαζεις με μια κουβερτουλα αναλογα με τη θερμοκρασια. Δε θελουν πολυ ζεστο ντυσιμο τα νεογεννητα. Σκανε. Θα ελεγχεις παντα το σβερκακι. Εκει φαινεται πως νιωθει το νεογεννητο. Αν εχει ιδρωσει, ελαφραινεις το ντυσιμο. Αν ειναι κρυο, κρυωνει.
matinasid εαν θελεις πραγματι να θηλασεις αποκλειστικα, δεν πρεπει να δινεις αλλα υγρα στο παιδι. Ουτε τσαι ουτε νερο, τιποτα. Παρεμβαινουν στο θηλασμο. Τωρα αν πχ σου κανει κολικους και σου προτεινει ο γιατρος να πινει λιγο κιντερτε, τοτε όπως λεει και η κικι το βραζεις σε μια κατσαρολα. Στο τελος του θηλασμου, δε χρειαζεται πια αποστειρωση. Ο θερμαντηρας μπιμπερο ηταν οτι πιο αχρηστο πηρα. Το μωρο επινε απο το στηθος οποτε ειχε συνηθισει να πινει γαλα σε θερμοκρασια δωματιου. Αυτο που με εξυπηρετησε ηταν οτι ειχα ενα μεγαλο θερμος στο οποιο κρατουσα ζεστο νερο, γιατι εμενα η κορη μου ειχε πολλους κολικους.

kalamaraki
05-03-09, 12:28
pelagia να εχεις σιγουρα 7 εσωρουχα τουλαχιστον. Αν βρεις να παρεις κρουαζε. Ειναι τα πιο βολικα. Καλο θα ειναι να εχεις και 7 φορμακια βαμβακερα για μεσα στο σπιτι αφου την εποχη που γεννας δεν εχει ουτε πολυ κρυο ουτε καυσωνα. Θα σου φανουν ηδη πολλα αυτα που θα κανεις με το νεογεννητο, ας μην εχεις να πλενεις και συνεχεια.Τωρα αν βγαινεις και πολυ εξω, να εχεις και καποια φορμακια για εξω. Σιγουρα χρειαζεσαι και μια βαμβακερη ζακετουλα και γνωμη μου ειναι τουλαχιστον για το πρωτο τριμηνο να μην παιρνεις ρουχα του τυπου φορεματα ή παντελονια. Μονο φορμακια. Ειναι πολυ κουραστικο για το μωρο να προσπαθεις να του φορεσεις ρουχα.

εμένα πάλι αυτά τα φορμάκια κρουαζέ δεν με βόλεψαν καθόλου... Δεν ξέρω ίσως να έκανα κάτι λάθος ή απλά να μην άντεχα να κουμπώνω τόσα κλιπ συνέχεια! Μου είχε πάρει η πεθερά μου 10 από το Ζαρα αλλά δεν τα βολεύτηκα καθόλου και έστειλα να μου πάρουν αλλα. Πελαγία πάρε καλυτερα λίγα από όλα για να μην την πατήσεις σαν εμένα :D

kalamaraki
05-03-09, 12:37

Θα σου πω την δική μου εμπειρία που νομίζω δεν διαφέρει από τις περισσότερες κοπέλες. Λοιπόν είχα πει ότι δεν χρειάζομαι θερμαντήρα και δεν είχα αγοράσει αλλά ελα μου όμως που όταν ξύπνούσε η μικράν στις 2και στις 3 το βράδυ εγώ κουτουλούσα και έβαζα το νερό από το θερμός καυτό να φτιάξω γάλα και άλλα 5-6 λεπτά να το κρυώσω κάτω από την βρύση με την μικρή να κλαίει ... ε όλο αυτό με κούραζε γιατί ήμουν και πολύ κουρασμένη και άυπνη και πονούσα από την καισαρική κτλπ ... Ε από την ημέρα που μου έκαναν δώρο ένα ανοξείδωτο βραστήρα βρήκα την υγέια μου, βάζω νερό μέσα το βράζω , το αφήνω να μείνει εκεί και μόλις το χρειαστώ αν έχει κρυώσει απλά ανοιγω τον βραστήρα για δευτερόλεπτα και το ζεσταίνω! Και στο πι και φι έχω ετοιμο γάλα . Βέβαια τελικά αγορασα και θερμαντήρα αλλά με την λογική επειδή δεν μπορώ να μαγειρέυω κάθε μερα φαγητό για την μικρή να της το ζεσταίνω εκεί στο μπωλάκι του και για να το κανω σίγουρα χρήση στο δεύτερο παιδί, τα 300μλ τα ζεσταίνει σε 3 λέπτά!!
Και πίστεψε με εκείνη την δύσκολη ώρα τα 3 λεπτά είναι θησαυρός!!

kassiani
05-03-09, 12:44
Εχει δικιο το καλαμαρακι. Ξεχασα το βραστηρα. Σωτηριο ειδος.
Τα κρουαζε με βολεψαν γιατι δεν επρεπε να τα περναω πανω απο το κεφαλι του μωρου. Να πω την αληθεια σαν καινουργια μαμα φοβομουν λιγο και προτιμουσα να απλωνω το κρουαζε στην αλαξιερα, να ακουμπαω επανω το μωρο και να της βαζω μεσα τα χερακια. Δεν της αρεσε κι εκεινης να της περναω πανω απο το κεφαλι της τα ρουχα. Παντως τωρα το zara εχει κρουαζε και κανονικα και μαλιστα απο οργανικο βαμβακι. Ειναι τελικα οτι βολευει την καθεμια.

kalamaraki
05-03-09, 12:49
Εχει δικιο το καλαμαρακι. Ξεχασα το βραστηρα. Σωτηριο ειδος.
Τα κρουαζε με βολεψαν γιατι δεν επρεπε να τα περναω πανω απο το κεφαλι του μωρου. Να πω την αληθεια σαν καινουργια μαμα φοβομουν λιγο και προτιμουσα να απλωνω το κρουαζε στην αλαξιερα, να ακουμπαω επανω το μωρο και να της βαζω μεσα τα χερακια. Δεν της αρεσε κι εκεινης να της περναω πανω απο το κεφαλι της τα ρουχα. Παντως τωρα το zara εχει κρουαζε και κανονικα και μαλιστα απο οργανικο βαμβακι. Ειναι τελικα οτι βολευει την καθεμια.

Έχεις δίκιο είναι τελικά τι βολεύει την κάθε μια, εγώ δεν τα άντεχα τα έδωσα στην πεθερά μου πίσω να τα κρατήσει για την κουνιάδα αν κάνει κοριτσάκι! Τώρα βέβαια που ειναι 8 μηνών της φοράω κρουαζέ μπλούζες και κορμάκια κτλπ αλλά για τότε που ήταν λεχουδάκι δεν άντεχα αυτό την διαδικασία

nnm004
05-03-09, 13:06
Κοριτσια οντως ο θερμαντηρας μπιμπερο δεν νομιζω οτι ειναι χρησιμος ,δεν αγορασαμε ποτε , αντιθετως ο βραστηρας ειναι σωτηριος , εννοειτε οτι εστω και τα 3 λεπτα μεσα στη νυχτα ειναι ιερα . Αποστειρωτης αμα θυλλαζεις αποκλειστικα δεν χρειαζεται εστβ και τσαι αμα χρειαστει να δωσεις 1-2 μπιμπερο στην κατσαρολα τα βραζεις . Αν και γενικως εμας η παιδιατρος στην μικρη που το καιμενουλη τρελαθηκε στους κολικους δεν εδωσε γιατι οπβς ειπε και ειχε δικιο δεν ειχε να προσφερει και τιποτα παραπανω ισα ισα γευματα θα της εκοβε .
Αυτο που ηταν εντελως μα εντλως αχρηστο ηταν η ενδοπικοινωνια πεταμενα λεφτα .
Τωρα οντως του ζαρα εχουνε πολλα κλιπς αλλα ειναι και πολυ οικονομικα , εμεις ειχαμε διαφορα αλλα δεν μπορω να πω οτι με δυσκολεψαν του ζαρα . Για Απριλιο που θα γεννησεις πελαγια μου μια φλις κουβερτα ειναι οτι πρεπει , επειτα μην παρεισ μακρυμανικα φανελοβρακακια μονο κοντομανικα και απο πανω το φορμακι του , ετσι και αλλιως το καλοκαιρι με το παμπερ θα το κοιμιζεις μονο με τοση ζεστη που θα εχει.

sunny
13-04-09, 19:54
κοριτσακια καλησπερα και απο εμενα.εγω εχω πητ 08/09. σας ειναι ευκολο να μου πειτε μονο απο ρουχαλακια και κουβερτουλες τι λετε να χρειαστω για την εποχη εκεινη?μπορει βεβαια και να γεννησω νωριτερα και αυτο με προβληματιζει.το μονο που πηρα ειναι 2 κορμακια κοντομανικα και 2 πυτζαμακια μακρυμανικα.τι λετε?

female
16-04-09, 11:47
Τελικά είναι πολύ μπέρδεμα το θέμα με τα ψώνια του μωρού και αυτό που συμπέρανα εγώ από όλα αυτά είναι ότι δεν χρειάζονται υπερβολές, τουλάχιστον στα ρουχαλάκια. Η αλήθεια είναι ότι με τόσα όμορφα και ζουζουνιάρικα σχέδια ξεμυαλίζεσαι αλλά πραγματικά πάνε χαμένα αν πάρεις πολλά.
Κορίτσια τα γαντάκια και τα καπελάκια (για μετά το μπάνιο) για τι εποχή είναι? Εγώ έχω ΠΗΤ 20/08, νομίζεται θα τα χρειαστώ?

mamavaso
22-04-09, 12:40
ο θερμαντήρας μπιμπερό μου φάνηκε από τα πιο χρήσιμα πράγματα που αγόρασα. Βάζεις το βραστό νερό μέσα στο μπιμπερό και το αφήνεις στον θερμαντηρα να πάρει τη σωστή θερμπκρασία έτοιμο προς χρήση. Έτσι μόλις πεινάσει το μωρό το γάλα είναι έτοιμο σε δευτερόλεπτα γιατί αλλιώς γίνεται χαμός από τις φωνές. Αν μάλιστα έχεις και τη δόση έτοιμη στον δοσομετρητή, δε μετράς κουταλιές τισ δύσκολές ώρες, ειδικά τα ξημερώματα που κουτουλάς

female
24-04-09, 09:48
Μπορεί να μου πει κάποια κοπέλα που γνωρίζει Αύγουστο-Σεπτέμβρη τι βάζουμε στο νεογέννητο στον ύπνο του? Άλλοι λένε με την πάνα, άλλοι με ζιπουνάκι και άλλη με φορμάκι!!!Ξέρει κανείς?

kalamaraki
24-04-09, 09:55
Μπορεί να μου πει κάποια κοπέλα που γνωρίζει Αύγουστο-Σεπτέμβρη τι βάζουμε στο νεογέννητο στον ύπνο του? Άλλοι λένε με την πάνα, άλλοι με ζιπουνάκι και άλλη με φορμάκι!!!Ξέρει κανείς?

Καλημέρα female, εγώ γέννησα 28 Ιουλίου και στον ύπνο επειδή είχαμε το κλιματιστικό στους 26-27 βαθμούς την είχα με ένα εσώρουχο με μανικάκι, σεντονάκι και πικέ κουβερτούλα. Όταν δεν ανοίγαμε το κλιματιστικό την είχα μόνο με το εσωρουχάκι και ένα σεντόνι το οποίο πετούσε φυσικά στον ύπνο της ;) Ελπίζω να σε βοήθησα

kalamaraki
24-04-09, 10:01
Τελικά είναι πολύ μπέρδεμα το θέμα με τα ψώνια του μωρού και αυτό που συμπέρανα εγώ από όλα αυτά είναι ότι δεν χρειάζονται υπερβολές, τουλάχιστον στα ρουχαλάκια. Η αλήθεια είναι ότι με τόσα όμορφα και ζουζουνιάρικα σχέδια ξεμυαλίζεσαι αλλά πραγματικά πάνε χαμένα αν πάρεις πολλά.
Κορίτσια τα γαντάκια και τα καπελάκια (για μετά το μπάνιο) για τι εποχή είναι? Εγώ έχω ΠΗΤ 20/08, νομίζεται θα τα χρειαστώ?

Επίσης καπελάκι δεν της έβαλα ποτέ :rolleyes: και γαντάκια μέχρι τον πρωτο μήνα γιατί μετά τα έβγαζε και τα πιπιλούσε:rolleyes::rolleyes:

female
24-04-09, 10:20
Ευχαριστώ πολύ καλαμαράκι μου. Εγώ βέβαια έχω ΠΗΤ 25/08 και είναι λίγο πιο ψυχρός ο καιρός τότε. Οπότε μάλλον μακρυμάνικο εσωρουχάκι θα χρειαστώ και ίσως μακρυμάνικο ελαφρύ πιτζαμάκι για πιο μετά.
Η αλήθεια είναι ότι τέλος Αυγούστου είναι τέλος εποχής και είναι μπέρδεμα το θέμα με τα ρούχα. Μάλλον χρειάζομαι λίγο από όλα!

kalamaraki
24-04-09, 10:24
Ευχαριστώ πολύ καλαμαράκι μου. Εγώ βέβαια έχω ΠΗΤ 25/08 και είναι λίγο πιο ψυχρός ο καιρός τότε. Οπότε μάλλον μακρυμάνικο εσωρουχάκι θα χρειαστώ και ίσως μακρυμάνικο ελαφρύ πιτζαμάκι για πιο μετά.
Η αλήθεια είναι ότι τέλος Αυγούστου είναι τέλος εποχής και είναι μπέρδεμα το θέμα με τα ρούχα. Μάλλον χρειάζομαι λίγο από όλα!

Ακριβώς αυτό ετοιμαζόμουν να σου πω... αν και εγώ της έβαλα μακρυμάνικο εσώρουχο τον Οκτώβριο.. θεωρώ ότι ακόμα και για τον Σεπτέμβρη είναι υπερβολή αλλά και πάλι.. εγώ ζεστένομαι έυκολα και έκρινα από εμένα, και εσύ θα κάνεις το ίδιο όπως νιώθεις εσύ ετσι θα ντύνεις και το μπεμπεκάκι σου:D Με το καλό να το υποδεχτείς στην αγκαλία σου :p

female
24-04-09, 12:00
Ευχαριστώ πολύ καλαμαράκι Να σου ζήσει η κουκλίτσα σου!!

Coraline
30-06-09, 10:08
Υπάρχει κανένα thread στο forum που να έχει οδηγούς αγοράς για travel systems και έπιπλα; Έχω πάθει information overflow με όλες τις διαφορετικές επιλογές και έχω καταλήξει να μην μπορώ να αγοράσω τίποτα. Για να μην αναφέρω ότι κάποια από τα μεγαλύτερα συστήματα που είδα δεν υπάρχουν ετοιμοπαράδοτα και θέλουν 1 μήνα να τα παραδόσουν και έχει αρχίσει να με πιάνει άγχος γιατί σε λίγο μπαίνω στον 8ο. Μας βλέπω σε λεκάνη να το κοιμίζουμε το παιδι.

dorita
03-07-09, 18:31
Κορίτσια καλησπέρα, έχετε αποστειρωτή; τι διαφορά έχει ο ατμού από των μικροκυμάτων; βλέπω ότι έχουν μεγάλη διαφορά στην τιμή. τι μου προτείνετε;

dorita
08-07-09, 13:22
Καλησπέρα κορίτσια, γεννάω αρχές Σεπτέμβρη και προβληματίζομαι τι και πόσα ρουχαλάκια πρέπει να πάρω για τον μπέμπη μου. μπορείτε να μου δώσετε τα φώτα σας;

Giotako
20-07-09, 01:49
καλησπερα κ απο μενα κοριτσια,εγω γενναω τελος οκτωβριου με αρχες νοεμβρη,τι πρεπει να εχω παρει για το μωρο κ τι για μενα οταν θα ειμαι στην κλινικη?

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΑ
20-07-09, 19:43
female νομίζω ότι τέλος αυγούστου και μάλιστα στην κρήτη είναι ντάλα καλοκαίρι. Να ξέρεις ότι τα μωράκια ζεσταίνονται πιο πολύ από εμάς. Κρίνε λοιπόν από εσένα και πράξε. Εσύ εκείνη την εποχή φοράς φοράς μακρυμάνικο φανελάκι και από πάνω μακυμάνικο μπλουζάκι?? Από το φόβο μας μην τα κρυώσουμε τα ντύνουμε σα κρεμμυδάκια και αυτά υποφέρουν:cry:
Τώρα θα σας συμβούλευα να αγοράζατε τα πρώτα εσωρουχάκια και φορμάκια εσείς γιατί τουλάχιστον εμένα μου έφεραν κυρίως 3-6. Εγώ βολεύτηκα πολύ του MOTHERCARE, φυσικά τα παρήγγειλα όλα από Αγγλία. Επειδή έχουν λίγο μεγάλη φόρμα, εμένα που γεννήθηκε 3000, χρειάστηκε και το 0 νούμερο. Οπότε θα έλεγα για αρχή 7-8 εσωρουχάκια και φορμάκια, 2-3 σετ σεντονάκια, 1 λεπτή βαμβακερή κουβερτούλα. Εγώ τα γαντάκια του τα εβαζα γιατί αλλιώς γρατζουνιόταν.
Τώρα για εσάς στην κλινική πάρτε σίγουρα 3-4 νυχτικάκια κοντομάνικα με κουμπάκια μπροστά για να μπορείτε να θηλάζετε, γιατί μετά τον τοκετό ιδρώνουμε απίστευτα. Εγώ άλλαζα τουλάχιστόν 2 στη διάρκεια της νύχτας.... Ένα ρομπάκι και 3-4 εσώρουχα μεγάλα βαμβακερά για να συγκρατούν τις τεράστιες σερβιέτες:wink:

female
20-07-09, 19:47
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΑ ευχαριστώ για την απάντηση αλλά έχω ήδη ψωνίσε για το μωρό. Στην περίπτωσή μου και επειδή μαλλον θα γεννήσω πρις τις 15/08 (αύριο μπαίνω στον μήνα μου, κάναμε μετάθεση ημερομηνίας), έχω πάρει και μακρυμάνικα καθώς τα μωράκια τις 10 πρώτες μέρες δεν μπορούν να ρυθμίσουν την θερμοκρασία μόνα τους και η μαία με συμβούλεψα ό,τι τα χρειάζομαι και κοντομάνικα.
Ευχαριστώ και πάλι για την απάντησή σου και να χαίρεσαι το μωράκι σου!

Aggela32
25-07-09, 19:26
Ποια είναι τα εσωρουχάκια και ποια τα φορμάκια δεν έχω καταλάβει βρε κορίτσια όλο φορμάκια βλέπω μπροστά μου, ποια θα με βοηθήσει;

kalamaraki
25-07-09, 19:28
Δωσμου μισό λεπτό

kalamaraki
25-07-09, 19:34
Λοιπόν επανήλθα....
Καλώς την καταρχάς και καλή προετοιμασία ;)
Εσώρουχα λέμε τα κορμάκια που φοράμε μέσα από τα ρούχα των παιδιών σαν αυτα΄http://i290.photobucket.com/albums/ll244/kalamaraki_2008/LETO280354large.jpg
βγαίνουν σε αμάνικα τιραντάκι,με κοντό μανικάκι και μακρυμάνικα αλλά τα μπούτια είναι πάντα έξω αυτά είναι τα εσώρουχα. Τα κορμάκια είναι τα φορμάκια, δεν ξέρω πως τα λέει η κάθε μια, που καλύπτουν όλο το σώμα του παιδιού και τα πατουσάκια του σαν αυτό
http://i290.photobucket.com/albums/ll244/kalamaraki_2008/MAND2910729large.jpg
Ελπίζω να σε βοήθησα :D
Ότι άλλο χρειαστείς

Aggela32
27-07-09, 19:17
kalamaraki σε ευχαριστώ πολύ, επιτέλους κατάλαβα τι είναι το καθένα, δεν θα μπορούσες να μου το εξηγήσεις καλύτερα ;)

kalamaraki
28-07-09, 06:49
kalamaraki σε ευχαριστώ πολύ, επιτέλους κατάλαβα τι είναι το καθένα, δεν θα μπορούσες να μου το εξηγήσεις καλύτερα ;)

Δεν κάνει τίποτις :D:D Και εγώ στην ίδια θέση ήμουνα :rolleyes:

mariadrama
07-08-09, 01:13
εγω γεννησα Δεκεμβρη στη Ροδο και δεν φορεσα ποτε στην μικρη μου μακρυμανικα το μωρακι θα βγαλει την μπεμπελη καλοκαιριατικα με μακρυμανικα
, έχω πάρει και μακρυμάνικα καθώς τα μωράκια τις 10 πρώτες μέρες δεν μπορούν να ρυθμίσουν την θερμοκρασία μόνα τους και η μαία με συμβούλεψα ό,τι τα χρειάζομαι και κοντομάνικα.
σου!

mariadrama
07-08-09, 01:14
μονο εσυ? ολες μας :-)
Δεν κάνει τίποτις :D:D Και εγώ στην ίδια θέση ήμουνα :rolleyes:

ismeni
07-08-09, 22:39
Κορίτσια καλησπέρα, έχετε αποστειρωτή; τι διαφορά έχει ο ατμού από των μικροκυμάτων; βλέπω ότι έχουν μεγάλη διαφορά στην τιμή. τι μου προτείνετε;

για καλύτερη αποστείρωση, θα πάρεις αποστειρωτή ατμού. αποστειρώνει πιο σίγουρα από τον μικροκυμάτων.

ismeni
07-08-09, 22:45
Καλησπέρα κορίτσια, γεννάω αρχές Σεπτέμβρη και προβληματίζομαι τι και πόσα ρουχαλάκια πρέπει να πάρω για τον μπέμπη μου. μπορείτε να μου δώσετε τα φώτα σας;

εσύ; τι φοράς αρχές σεπτεμβρίου; κοντομάνικο.
θα εχεις ούτως ή αλλιώς φορμάκια κοντό χερι-κοντό πόδι και φορμάκια μακρυ χερι-μακρυ πόδι. θα φορέσεις τα κοντο χερι-κοντό πόδι με μία ψιλή κουβερτούλα αν καταλάβεις ότι κρυώνει ή σεντονάκι. όσο προχωράει ο οκτώβρης θα βάλεις από πάνω το μακρύ χέρι-μακρυ πόδι. όπως αισθάνεσαι εσύ. κρυώνεις; ζεσταίνεσαι;

καλησπερα κ απο μενα κοριτσια,εγω γενναω τελος οκτωβριου με αρχες νοεμβρη,τι πρεπει να εχω παρει για το μωρο κ τι για μενα οταν θα ειμαι στην κλινικη?

στην κλινική να πάρεις καλοκαιρινό νυχτικό γιατί θα έχει ζέστη και ρομπίτσα σε περίπτωση ψύχρας. εγώ φόραγα πυτζάμες. βολεύουν το ίδιο με το νυχτικό.

female
07-08-09, 22:58
εγω γεννησα Δεκεμβρη στη Ροδο και δεν φορεσα ποτε στην μικρη μου μακρυμανικα το μωρακι θα βγαλει την μπεμπελη καλοκαιριατικα με μακρυμανικα

Και όμως η μαία μας είπε ότι για 10 μέρες θέλουν μακρυμάνικα και όσες γνωστές μου έχουν γεννήσει Ιούλιο- Αύγουστο έβγαλαν τα μωράκια τους από τα μαιευτήρια με μακρυμάνικα τα οποία πρέπει να φορούν για λίγες μέρες!

ismeni
07-08-09, 23:01
6-8 φορμάκια μακρυ χέρι-μακρυ πόδι (στο mothercare έχει σετ των 3ων)
6-8 φορμάκια κοντό χέρι-κοντό πόδι (στο mothercare έχει σετ των 7)
αν δεν είναι πρόωρο το μωρό, αγοράστε μέγεθος 0-3 (μηνών)
γαντάκια για το ξύσιμο
2 κατωσέντονα- 2 πανωσέντονο
2 κουβερτούλες καλοκαιρινές
2 κουβερτούλες φλις
2-3 πετσέτες-μπουρνούζια (κάπα)
σαλιάρες (όσες και να έχεις δεν φτάνουν)
πανάκια για τις γουλιές (όσα και να έχεις δεν φτάνουν)

http://www.mothercare.gr/catalog/MOTHERCARE.pdf

ismeni
07-08-09, 23:04
Και όμως η μαία μας είπε ότι για 10 μέρες θέλουν μακρυμάνικα και όσες γνωστές μου έχουν γεννήσει Ιούλιο- Αύγουστο έβγαλαν τα μωράκια τους από τα μαιευτήρια με μακρυμάνικα τα οποία πρέπει να φορούν για λίγες μέρες!

θα διαφωνίσω...βάζεις το κοντομάνικο και πιάνεις τα ποδαράκια του μωρού. αν είναι κρυα, το ντύνεις αλλιώς το αφήνεις έτσι με ένα σκέπασμα.

mariadrama
08-08-09, 00:01
τι να πω μαλλον η δικη μου θα ηταν θερμοαιμη τα ποδαρακια της δεν ηταν κρυα την ελεγχα καθε φορα που την αλλαζα και την εκανα βολτες με το καροτσι απο την πρωτη εβδομαδα ακομη το μωρο μου δεν μου εχει κρυολογηση ποτε ποτε
καθε μωρο ειναι διαφορετικο ομως

mariadrama
08-08-09, 00:05
εγω ismeni μου διαφωνω λιγο μαζι σου μου επιτρεπεις ε? ;-) αντι για κατωσεντονα και πανωσεντονα ειχα παρει τις βαμβακερες πανες αγκαλιας απο τα jumbo εχει δυο ποιοτητες τις λεπτες και τις λιγο πιο χοντρες και ειναι σε 4αδες αν θυμαμαι καλα γυρω στα 6 ευρω τα γαντακια για το ξυσιμο αδικα τα πηρα δεν τα χρησιμοποιησα καθολου και τα χαρισα βγαινοντας τις εκοψα τα νυχακια και λυθηκε το θεμα και πανακια για γουλιες δεν χρησιμοποιησα ποτε οσο θηλαζα
6-8 φορμάκια μακρυ χέρι-μακρυ πόδι (στο mothercare έχει σετ των 3ων)
6-8 φορμάκια κοντό χέρι-κοντό πόδι (στο mothercare έχει σετ των 7)
αν δεν είναι πρόωρο το μωρό, αγοράστε μέγεθος 0-3 (μηνών)
γαντάκια για το ξύσιμο
2 κατωσέντονα- 2 πανωσέντονο
2 κουβερτούλες καλοκαιρινές
2 κουβερτούλες φλις
2-3 πετσέτες-μπουρνούζια (κάπα)
σαλιάρες (όσες και να έχεις δεν φτάνουν)
πανάκια για τις γουλιές (όσα και να έχεις δεν φτάνουν)

http://www.mothercare.gr/catalog/MOTHERCARE.pdf

kalamaraki
08-08-09, 01:32

Τι να πω.... και εγώ 28 Ιουλίου γέννησα αλλά μακρυμάνικο της φόρεσα τον οκτώβρη!!!! Και την έβγαλα με εσώρουχο αμάνικο κορμάκι και από πάνω με τιραντέ φορεματάκι ούτε καν σεντόνι δεν της έβαλα! Μα για ποιο λόγο???? Ο τόπος έβραζε στις 2 Αυγούστου που βγήκαμε από την κλινική!!!Κατακαλόκαιρο ντε Εσύ πάλι πάρε μακρυμάνικα...αλλά δεν θα τα χρησιμοποιήσεις πιστεύω, το μωρό σου να το ντύνεις όπως νιώθεις εσυ...δηλαδή αν εσύ κρυώνεις εκείνο κρυώνει λιιιιγο περισσότερο αν εσύ ζεσταίνεσαι εκείνο ζεστένεται λίιιιγο περισσότερο από εσενα...

ismeni
08-08-09, 09:32
εγω ismeni μου διαφωνω λιγο μαζι σου μου επιτρεπεις ε? ;-) αντι για κατωσεντονα και πανωσεντονα ειχα παρει τις βαμβακερες πανες αγκαλιας απο τα jumbo εχει δυο ποιοτητες τις λεπτες και τις λιγο πιο χοντρες και ειναι σε 4αδες αν θυμαμαι καλα γυρω στα 6 ευρω τα γαντακια για το ξυσιμο αδικα τα πηρα δεν τα χρησιμοποιησα καθολου και τα χαρισα βγαινοντας τις εκοψα τα νυχακια και λυθηκε το θεμα και πανακια για γουλιες δεν χρησιμοποιησα ποτε οσο θηλαζα

καλέ... γιατί να μη διαφωνίσεις; η κάθε μανούλα βολέυτηκε κατι διαφορετικό από την άλλη και το κάθε μωρο είναι διαφορετικό από το άλλο.
σημασία έχει πόσο ζεστό ή κρυο είναι το σπίτι που θα μπει το μωρό. επίσης τι εποχή θα γεννηθεί το μωρό.
εγώ δεν της έκοψα τα νύχια μόλις γύρισα σπίτι, για αυτό τα γαντάκια μου ήταν απαραίτητα.
δεν έβγαζε γουλιές όταν ρευόταν το δικό σου; δεν εβαλες ποτέ πανάκια στον ώμο σου για να ρευτεί; εγώ χρειαζόμουν σε κάθε γεύμα καινούριο γιατί έριχνε κάτι... ρουκέτες!

ismeni
08-08-09, 09:35
...το μωρό σου να το ντύνεις όπως νιώθεις εσυ...δηλαδή αν εσύ κρυώνεις εκείνο κρυώνει λιιιιγο περισσότερο αν εσύ ζεσταίνεσαι εκείνο ζεστένεται λίιιιγο περισσότερο από εσενα...

ΣΥΜΦΩΝΩ!!!!! και επαυξάνω. αλλιώς μεγαλώνοντας γίνονται...κρυοκάτσουλα!!!!! έχετε ακούσει τη φράση "ντύνει το παιδί σαν κρεμμύδι"; ΛΑΘΟΣ.

nathael
08-08-09, 09:45
Επισης και σεντονακια για καλαθουνα - καροτσι.. Παντως κι εγω της μικρης που γεννηθηκε Μαη δεν της εβαλα ποτε μακρυμανικο. Μονο το μεσημερι που βαζω air conticion της φοραω καλτσακια. Μην τα σκαμε τα παιδακια..

ismeni
08-08-09, 10:01
εγώ είχα ενα μεγεθος σεντονάκια. τα ίδια τα έβαζα στο καρότσι, στο καλάθι, στο relax αργότερα. νομίζω δεν αξίζει να αγοράζουμε σεντόνια διαφόρων μεγεθών. στο καλάθι ή στο λίκνο παράδειγμα...πόσο θα κάτσει. μετά από λίγο...πάνε χαμένα. καλύτερα ενός μεγέθους και μάλιστα κούνιας που θα μπει και θα μείνιε περισσότερα χρόνια.
νομιζω...

female
08-08-09, 10:23
Τι να πω.... και εγώ 28 Ιουλίου γέννησα αλλά μακρυμάνικο της φόρεσα τον οκτώβρη!!!! Και την έβγαλα με εσώρουχο αμάνικο κορμάκι και από πάνω με τιραντέ φορεματάκι ούτε καν σεντόνι δεν της έβαλα! Μα για ποιο λόγο???? Ο τόπος έβραζε στις 2 Αυγούστου που βγήκαμε από την κλινική!!!Κατακαλόκαιρο ντε Εσύ πάλι πάρε μακρυμάνικα...αλλά δεν θα τα χρησιμοποιήσεις πιστεύω, το μωρό σου να το ντύνεις όπως νιώθεις εσυ...δηλαδή αν εσύ κρυώνεις εκείνο κρυώνει λιιιιγο περισσότερο αν εσύ ζεσταίνεσαι εκείνο ζεστένεται λίιιιγο περισσότερο από εσενα...

Kalamaraki μου ίσως δεν κατάλαβες καλά τι είπα και το επαναλαμβάνω. Για τις 10 πρώτες μέρες που το μωρό δεν μπορεί να ρυθμίσει μόνο του την θερμοκρασία του σώματός του, πρέπει να του φοράμε μακρυμάνικο. Μετά φυσικά ό,τι φοράμε και εμείς. Αυτή ήταν η άποψη της μαίας, του παιδιάτρου και των πωλητριών του mothercare. Δεν είπα εγώ ό,τι θα το ντύνω σαν κρεμμύδι μέχρι τον Οκτώβρη, μόνο για την αρχή.

irida85
08-08-09, 14:06
Γεια σας κοριτσακια!
Για πειτε μου κι εμενα... Εγω πρωτα ο θεος εχω ΠΗΤ 20/11 και λεω να παρω τα εξης:
-2 ολοσωμες φορμες 0-3 χοντρες για το καροτσι σα μπουφαν (δε ξερω πως αλλιως να τις εξηγησω δειτε εδω http://www.mothercare.com/dp/B002GOXWEE/ref=ord_cart_active/280-0539512-9115953?%5Fencoding=UTF8&m=A2LBKNDJ2KZUGQ&mcb=core )
- 1 ζακετουλα χοντρη 0-3 http://www.mothercare.com/dp/B002DVB9YU/ref=ord_cart_active/280-0539512-9115953?%5Fencoding=UTF8&m=A2LBKNDJ2KZUGQ&mcb=core
- 3 ασπρα μακρυμανικα ζιπουνακια μεγεθος newborn (το αμεσως μικροτερο του 0-3)
- 2 πακετα των 7 μακρυμανικα ζιπουνακια (χωρις ποδια) 0-3
- 2 πακετα των 3 μακρυ ποδι - μακρυ χερι (sleepsuits λεγονται) 0-3 http://www.mothercare.com/Girls-3-Pk-Mummy-Daddy-Sleepsuits/dp/B002DHFQ3Y/sr=1-3/qid=1249729183/ref=sr_1_3/280-0539512-9115953?%5Fencoding=UTF8&m=A2LBKNDJ2KZUGQ&n=42764041&mcb=core
- 3 φορμακια ρουχαλακια μαρκυ ποδι - μακρυ χερι βελουδινα 0-3
- 1 πακετο των 7 μακρυμανικα ζιπουνακια 3-6
- 2 πακετα των 7 κοντομανικα ζιπουνακια 3-6
- 1 πακετο των 3 μακρυ ποδι - μακρυ χερι sleepsuits 3-6
- 10 ζευγη καλτσακια 0-6
- 1 καπελακι μαλακο βελουδινο
- 10 σαλιαρες

Πως τα βλεπετε? Πολλα ή καλα? Tα μεγεθη οκ? Τι μου λειπει?

mariadrama
08-08-09, 16:11
βασικα το δικο μου δεν ρευοταν παραξενο αλλα αληθινο αρχισε να ρευεται με το μπουκαλι μετα τους 6 1/2 μηνες αν τωρα την κουναγα αποτομα και εβγαλε καμια γουλιτσα την προλαβαινα και την σκουπιζα με τη σαλιαρα της . 3-4 φορες που μου εριξε ρουκετες οχι σελτεδακια αλλα ουτε ολοκληρο σεντονι δεν εσωσε την κατασταση ασε που δεν το προλαβαιναμε κιολας!

δεν έβγαζε γουλιές όταν ρευόταν το δικό σου; δεν εβαλες ποτέ πανάκια στον ώμο σου για να ρευτεί; εγώ χρειαζόμουν σε κάθε γεύμα καινούριο γιατί έριχνε κάτι... ρουκέτες!

mariadrama
08-08-09, 16:32
κοιτα εγω στην θεση σου αντι για της χοντρες ολοσωμες φορμες ( φορμες εξοδου λεγοναι) θα επαιρνα εναν υπνοσακο φακελο εμενα μου τον ειχαν φερει απο τα jumbo ηταν πολυ ομορφος και βαμβακερος βολευε πολυ γιατι για να βαλεις το μωρακι στην φορμα εξοδου το ζοριζεις αρχιζει κλαιει ενω σε αυτον τον φακελο ανοιγεις το φερμουαρ το βαζεις μεσα και ειναι ετοιμο για καροτσαδα αν δεν καταλαβες πες μου να σου φωτογραφησω το δικο μου.
τωρα αν επιμενεις και θελεις να ταλαιπωρησε εσυ και το μωρο ( στα λεω γιατι κι εγω ειχα αγορασει και τελικα την χαρισα ) η φορμα εξοδου να μην ειναι 0-3 αλλα σιγουρα μεγαλυτερη γιατι πρεπει να ειναι ανετη στο μωρο και να μπορεις να την βαζεις και να την βγαζεις ευκολα ασε που τα μικρακια μεγαλωνουν με τρελους ρυθμους γενικοτερα 0-3 μην παρεις πολλα πραγματα μονο τα βασικα γιατι θα σου φερουν πολλα πολλα δωρακια. εγω ειχα παρει φορμα εξοδου ( ειχα γεννησει 5/12 6-9 νουμερο και καπου κατα τον 4 προς 5 μηνα δεν της εκανε και μην φανταστεις οτι ειχα κανενα σουπερ μεγαλο μωρο 2900 ειχε γεννηθει 49 εκατοστα. απλα να ξερεις πως τα νουμερα παιζουν καλυτερα να τα υπολογιζεις με το ματι. οπως και την ζακετουλα την χοντρη παρτης μεγαλυτερη και πιο ελαστικη και σιγουρα βαμβακερη και αυτη αλλα και οι φορμες που μας εδιεξες ειναι 100 % πολυεστερας ( κοιτα πιο κατω στις λεπτομεριες ) να αποφευγεις να αγοραζεις συνθετικα για το μωρακι . βαμβακερα.
sleepsuits παρε ενα 0-3 ενα 3-6 θα χρειαστεις αρκετα αλλα θα κανεις αλλαγες και απο τα δωρακια γιατι οσο ειναι μικρακια εχουν πολλα ατυχιματα με τις πανες με γουλιες και επειδη γεννας χειμωνα αργουν να στεγνωσουν τα ρουχα και χρειαζεσαι αρκετα. και για τα βελουδινα εχω ενστασεις επιμενω στα βαμβακερα γιατι μπορει το μωρακι να σου βγαλει αλεργιες να γεμισει σπυρακια κοκκινιλες απεφευγε τα βελουδινα συνθετικα παρε ενα ετσι για να σου φυγει το μερακι μεσα στο σπιτι το μωρακι θα θελεις κατι πιο ανετο οπως τα sleepsuits θα τα καταχαρειτε. τα δεκα ζευγη καλτσων ειναι πολλα δεν θα προλαβει να τα φορεσει γιατι θα μεγαλωσει το ποδι του γρηγορα και τα το σφιγγουν στην γαμπουλα . δεν λερονουν καλτσουλες τα νεογεννητα δεν περπατουν συνηθως τις λερωνουμε εμεις που τους πιανουμε τα ποδαρακια( αν κανεις κοριτσακι και θελεις εχω να σου στειλω εγω εχω και αφορετες πες μου σε πμ οκ) καπελακια και σκουφους εγω ειχα παρει διαφορους ειχαν πλακα
οι 10 σαλιαρες ειναι λιγες !! θελεις περισσοτερες αλλα μην τις παρεις μικρες παρε 2-4 μικρες και τις υπολοιπες μεγαλυτερες. σου λειπει σιγουρα ενας υπνοσακος για το βραδυ κατι τετοιο πχ
http://www.trikiklo.com/product.php?id=494 παρτο ανετο !!
ολα αυτα κατα την προσωπικη μου αποψη και πειρα . εσυ αποφασιζεις και οπως ξαναειπαμε καθε μωρακι ειναι διαφορετικο. τι μου θυμησατε κοριτσια και εγω πριν 10 μηνες τετοιες λιστες εκανα και τωρα την κυνηγαω στην περπατουρα. ευχομαι να γεννησετε με εναν πονο και μια χαρα !
Γεια σας κοριτσακια!
Για πειτε μου κι εμενα... Εγω πρωτα ο θεος εχω ΠΗΤ 20/11 και λεω να παρω τα εξης:
-2 ολοσωμες φορμες 0-3 χοντρες για το καροτσι σα μπουφαν (δε ξερω πως αλλιως να τις εξηγησω δειτε εδω http://www.mothercare.com/dp/B002GOXWEE/ref=ord_cart_active/280-0539512-9115953?%5Fencoding=UTF8&m=A2LBKNDJ2KZUGQ&mcb=core )
- 1 ζακετουλα χοντρη 0-3 http://www.mothercare.com/dp/B002DVB9YU/ref=ord_cart_active/280-0539512-9115953?%5Fencoding=UTF8&m=A2LBKNDJ2KZUGQ&mcb=core
- 3 ασπρα μακρυμανικα ζιπουνακια μεγεθος newborn (το αμεσως μικροτερο του 0-3)
- 2 πακετα των 7 μακρυμανικα ζιπουνακια (χωρις ποδια) 0-3
- 2 πακετα των 3 μακρυ ποδι - μακρυ χερι (sleepsuits λεγονται) 0-3 http://www.mothercare.com/Girls-3-Pk-Mummy-Daddy-Sleepsuits/dp/B002DHFQ3Y/sr=1-3/qid=1249729183/ref=sr_1_3/280-0539512-9115953?%5Fencoding=UTF8&m=A2LBKNDJ2KZUGQ&n=42764041&mcb=core
- 3 φορμακια ρουχαλακια μαρκυ ποδι - μακρυ χερι βελουδινα 0-3
- 1 πακετο των 7 μακρυμανικα ζιπουνακια 3-6
- 2 πακετα των 7 κοντομανικα ζιπουνακια 3-6
- 1 πακετο των 3 μακρυ ποδι - μακρυ χερι sleepsuits 3-6
- 10 ζευγη καλτσακια 0-6
- 1 καπελακι μαλακο βελουδινο
- 10 σαλιαρες

Πως τα βλεπετε? Πολλα ή καλα? Tα μεγεθη οκ? Τι μου λειπει?

mariadrama
08-08-09, 16:35
κοιτα δεν εχεις αδικο και εγω σεντονια ενα μεγεθος πηρα αλλα αυτα τα κουβερτακια αγκαλια με βολεψαν τοσο πολυ που ακομη και τωρα τα χρησιμοποιω ξερεις τοταν εχει πολυ ζεστη τα στρωνο στο καρεκλακι φαγητου για να μην κολλαει η Αριαδνη στο πλαστικο , στο καροτσι χαλαλι τα λεφτα τους οσο τα πλενω τοσο πιο καινουργια γινονται!
εγώ είχα ενα μεγεθος σεντονάκια. τα ίδια τα έβαζα στο καρότσι, στο καλάθι, στο relax αργότερα. νομίζω δεν αξίζει να αγοράζουμε σεντόνια διαφόρων μεγεθών. στο καλάθι ή στο λίκνο παράδειγμα...πόσο θα κάτσει. μετά από λίγο...πάνε χαμένα. καλύτερα ενός μεγέθους και μάλιστα κούνιας που θα μπει και θα μείνιε περισσότερα χρόνια.
νομιζω...

kalamaraki
08-08-09, 17:02
Kalamaraki μου ίσως δεν κατάλαβες καλά τι είπα και το επαναλαμβάνω. Για τις 10 πρώτες μέρες που το μωρό δεν μπορεί να ρυθμίσει μόνο του την θερμοκρασία του σώματός του, πρέπει να του φοράμε μακρυμάνικο. Μετά φυσικά ό,τι φοράμε και εμείς. Αυτή ήταν η άποψη της μαίας, του παιδιάτρου και των πωλητριών του mothercare. Δεν είπα εγώ ό,τι θα το ντύνω σαν κρεμμύδι μέχρι τον Οκτώβρη, μόνο για την αρχή.

Βρε female εγώ καλά το κατάλαβα αυτό που μας είπες, αυτο που σου είπανε κανείς δεν μου το είπε εμένα ούτε στην κλινική,ούτε ο παιδίατρος μου,έχω τον ίδιο παιδίατρο αυτός που την ξεγεννησε κιόλας εδώ και ένα χρονο,ούτε η προσωπική μαία μου που την είχα να έρχεται στην κλινική κάθε μέρα. Τι πωλήτριες δεν θα τις υπολόγιζα γιατί πωλήσεις θέλουν να κάνουν αλλό αυτό είναι άλλη ιστορία. Ίσα ίσα όταν ήταν να βγούμε από το μαιευτήριο πήγα στην αίθουσα νεογνών να πάρω συμβουλές από την προισταμένη και πρώτον με μάλωσε γιατί και εγώ είχα πάει με μακρυμάνικο εσώρουχο σκεπτόμενη το κλιματιστικό στο αμάξι,και μου λεει καλα΄τι νομίζεις εδώ μέσα δεν έχουμε κλιματιστικό?Και τα είχαν ντυμένα με κοντομάνικα εσώρουχα και σεντόνι συν πικέ και το κλιματιστικό στους 27 βαθμούς και δεύτερον μου είπε αυτο που είπα και πριν να πράτω όπως νιώθω εγώ την θερμοκρασία και όντως ένα χρόνο τώρα η μικρή μου δεν έχει αρρωστήσει παρά μόνο μια φορά που την κόλλησα εγώ ίωση λόγω του επαγγέλματος μου με παιδιά και την πέρασε μόνο με βουλωμένη μύτη και 38 πυρετό! Για αυτό μου κάνει τόσο εντύπωση επειδή πραγματικά δεν το έχω ξανακούσει!

kalamaraki
08-08-09, 17:05
βασικα το δικο μου δεν ρευοταν παραξενο αλλα αληθινο αρχισε να ρευεται με το μπουκαλι μετα τους 6 1/2 μηνες αν τωρα την κουναγα αποτομα και εβγαλε καμια γουλιτσα την προλαβαινα και την σκουπιζα με τη σαλιαρα της . 3-4 φορες που μου εριξε ρουκετες οχι σελτεδακια αλλα ουτε ολοκληρο σεντονι δεν εσωσε την κατασταση ασε που δεν το προλαβαιναμε κιολας!

Και εγώ τα πανάκια για το ρέψιμο πήγαν αχρηστα, ρευόταν αλλά ποτέ μα ποτέ δεν έβγαλε γουλιες.... τώρα αρχισα να τα χρησιμοποιώ σαν πετσετάκια για το φαγητό να την σκουπίζω ανάμεσα απο τις μπουκιές της. Ε να μην πάνε χαμένα σωστά?

stellitsa1978
08-08-09, 17:14
Χιχι γενάω σε 2,5 μήνες και έχω πάρει μόνο κούνια! Μάλλον έχω μέλλον μπροστά μου! http://dl.glitter-graphics.net/pub/948/948521dz52i3dqyw.gif (http://www.glitter-graphics.com)

female
08-08-09, 21:30
Βρε female εγώ καλά το κατάλαβα αυτό που μας είπες, αυτο που σου είπανε κανείς δεν μου το είπε εμένα ούτε στην κλινική,ούτε ο παιδίατρος μου,έχω τον ίδιο παιδίατρο αυτός που την ξεγεννησε κιόλας εδώ και ένα χρονο,ούτε η προσωπική μαία μου που την είχα να έρχεται στην κλινική κάθε μέρα. Τι πωλήτριες δεν θα τις υπολόγιζα γιατί πωλήσεις θέλουν να κάνουν αλλό αυτό είναι άλλη ιστορία. Ίσα ίσα όταν ήταν να βγούμε από το μαιευτήριο πήγα στην αίθουσα νεογνών να πάρω συμβουλές από την προισταμένη και πρώτον με μάλωσε γιατί και εγώ είχα πάει με μακρυμάνικο εσώρουχο σκεπτόμενη το κλιματιστικό στο αμάξι,και μου λεει καλα΄τι νομίζεις εδώ μέσα δεν έχουμε κλιματιστικό?Και τα είχαν ντυμένα με κοντομάνικα εσώρουχα και σεντόνι συν πικέ και το κλιματιστικό στους 27 βαθμούς και δεύτερον μου είπε αυτο που είπα και πριν να πράτω όπως νιώθω εγώ την θερμοκρασία και όντως ένα χρόνο τώρα η μικρή μου δεν έχει αρρωστήσει παρά μόνο μια φορά που την κόλλησα εγώ ίωση λόγω του επαγγέλματος μου με παιδιά και την πέρασε μόνο με βουλωμένη μύτη και 38 πυρετό! Για αυτό μου κάνει τόσο εντύπωση επειδή πραγματικά δεν το έχω ξανακούσει!

Και όμως. Οι κοπέλες του Αυγούστου που γεννάμε μαζί βγάλανε τα μωρά τους με μακρυμάνικα από το μαιευτήριο και εξακολουθούν να τους φορούν για μερικές μέρες. Και εφόσον το είπε η μαία και μου το είπαν και από το μαιευτήριο έχω βάλει μακρυμάνικα στην βαλίτσα και δεν έχω λόγο να τους παρακούσω. Τι να σου πω και εγώ...Έχω και κοντομάνικο αλλά εφόσον έτσι με συμβούλεψαν οι δικοί μου ειδικοί, αυτό θα κάνω!

mariadrama
08-08-09, 22:10
καλα εκανες και το πηρες αλλα σε γενικες γραμμες δεν ειναι να εμπιστευεσαι ολες τις μαιες αν εγω ακουγα τις μαιες ( οχι αυτη που μου ειχε κανει ανωδυνο) θα επρεπε να πιει το μωρο μου τσαι και οχι πρωτογαλα , και συμπληρωμα ετοιμο γαλα γιατι υποτιθεται δεν του εφτανε και πολλα αλλα μην τις μυθοποιεις ανθρωποι ειναι και οι περισσοτερες με αδυναμιες... κυριως προς τις εταιριες με τα γαλατα.. Και εφόσον το είπε η μαία και μου το είπαν και από το μαιευτήριο έχω βάλει μακρυμάνικα στην βαλίτσα και δεν έχω λόγο να τους παρακούσω. Τι να σου πω και εγώ...Έχω και κοντομάνικο αλλά εφόσον έτσι με συμβούλεψαν οι δικοί μου ειδικοί, αυτό θα κάνω!

female
08-08-09, 23:07
καλα εκανες και το πηρες αλλα σε γενικες γραμμες δεν ειναι να εμπιστευεσαι ολες τις μαιες αν εγω ακουγα τις μαιες ( οχι αυτη που μου ειχε κανει ανωδυνο) θα επρεπε να πιει το μωρο μου τσαι και οχι πρωτογαλα , και συμπληρωμα ετοιμο γαλα γιατι υποτιθεται δεν του εφτανε και πολλα αλλα μην τις μυθοποιεις ανθρωποι ειναι και οι περισσοτερες με αδυναμιες... κυριως προς τις εταιριες με τα γαλατα..

Δεν μυθοποιώ κανένα. Κοιτάζω τι λέει η πλειοψηφία και τι είναι λογικό. Τα μωράκια μας βγαίνουν από μια θερμοκρασία 37 βαθμών και νομίζω είναι αυτονόητο ό,τι χρειάζονται κάποιες μέρες να συνηθίσουν τους 30 βαθμούς. Εξάλλου πάντα πρέπει να ελέγχουμε και αν δω ό,τι ζεσταίνεται ο μπέμπης θα του βάλω καλοκαιρινά. Εξάλλου έχω προμηθευτεί και από τα δυο εφόσον Σεπτέμβρη-Οκτώβρη θα βάλει κάτι πιο μακρύ.

manoulitsa
08-08-09, 23:23
εγω 6 αυγουστου γεννησα το μεγαλο μου γιο. εννοειται οτι δεν του εβαλα ουτε για στιγμη μακρυμανικο.του φοραγα αμανικο ζιπουνακι και το παιδι εκλαιγε. ηταν ταισμενο αλλαγμενο αλλα δεν ησυχαζε. μεχρι που σκεφτηκα οτι μπορει να ζεστενεται.τελικα αυτο ηταν. το αφησα μονο με την πανα και το μωρακι ησυχασε...

mariadrama
09-08-09, 01:28
η κοινη λογικη κατα την ταπεινη μου γνωμη και για τις περισσοτερες γυναικες που ΗΔΗ γεννησαμε δε νομιζω να περιλαμβανει μακρυμανικα τον Αυγουστο γραφω αυτο και δεν συνεχιζω γιατι δεν με αφορα αλλωστε δικο σου ειναι το μωρακι εσυ αποφασιζεις μην σε συγχιζουμε στην κατασταση που εισαι :-) , το δικο μου το μωρακι παντως μερικες ωρες θελησε για να προσαρμοστεί οπως επισης φανεκαλια που φορουσε στην κλινικη δεν του εκαναν μετα απο 2 μηνες .. σας αφηνω καλη συνεχεια γιατι το κουρασαμε το θεμα εχω και μια βαφτιση να οργανωσω
γεια σας
Δεν μυθοποιώ κανένα. Κοιτάζω τι λέει η πλειοψηφία και τι είναι λογικό. Τα μωράκια μας βγαίνουν από μια θερμοκρασία 37 βαθμών και νομίζω είναι αυτονόητο ό,τι χρειάζονται κάποιες μέρες να συνηθίσουν τους 30 βαθμούς. Εξάλλου πάντα πρέπει να ελέγχουμε και αν δω ό,τι ζεσταίνεται ο μπέμπης θα του βάλω καλοκαιρινά. Εξάλλου έχω προμηθευτεί και από τα δυο εφόσον Σεπτέμβρη-Οκτώβρη θα βάλει κάτι πιο μακρύ.

υ.γ καλαμαρακι εγω τα πανακια για τις γουλιτσες τις τα χρησιμοποιω στο μπανιο :-)

kalamaraki
09-08-09, 01:32
η κοινη λογικη κατα την ταπεινη μου γνωμη και για τις περισσοτερες γυναικες που ΗΔΗ γεννησαμε δε νομιζω να περιλαμβανει μακρυμανικα τον Αυγουστο γραφω αυτο και δεν συνεχιζω γιατι δεν με αφορα αλλωστε δικο σου ειναι το μωρακι εσυ αποφασιζεις μην σε συγχιζουμε στην κατασταση που εισαι :-) , το δικο μου το μωρακι παντως μερικες ωρες θελησε για να προσαρμοστεί οπως επισης φανεκαλια που φορουσε στην κλινικη δεν του εκαναν μετα απο 2 μηνες .. σας αφηνω καλη συνεχεια γιατι το κουρασαμε το θεμα εχω και μια βαφτιση να οργανωσω
γεια σας

υ.γ καλαμαρακι εγω τα πανακια για τις γουλιτσες τις τα χρησιμοποιω στο μπανιο :-)

ααα δεν το είχα σκεφτεί...σωστή! Γιατί έχω τα απειρα...νομίζω έχω μισό να σκεφτώ...:rolleyes: 16 πανάκια μη χ$%#ω!!! Ήταν επειδή οι κάλές πωλήτριες με ενημέρωσαν έτσι και εγώ σαν το χαιβάνι τα πήρα...αλλά στο πρώτο παθαίνεις και στο δεύτερο ξέρεις.. Καλή ιδέα θα πάω τα μισά στο μπάνιο!

kalamaraki
09-08-09, 01:35

female μου δεν προσπαθώ να σε πείσω άλλωστε έχεις την δική σου γνώμη απλά προσπαθώ να σε σώσω από περιττές αγορές που έκανα εγώ με τις καλές κυρίες πωλήτριες:evil::evil::evil: που μου τα φόρτωσαν όλα αυτά και μου μέιναν στο ράφι! Αντε βλέπω είσαι 3 βδομάδες πριν... με το καλό να δεχτείς το μπουμπουκάκι σου!

female
09-08-09, 10:09
Καλαμαράκι μου σε ευχαριστώ. Όπως σωστά είπες είμαι ήδη πολύ κοντά και ό,τι αγορές έχω κάνει έχουν ολοκληρωθεί. Εξάλλου τα μακρυμάνικα που πήρα είναι 0-3 και τα πήρα όλα από mothercare Αγγλίας. Οπότε ούτε οι πωλήτριες μου φόρτωσαν κάτι και νομίζω ό,τι στην περίπτωσή μου θα χρειαστώ τα μακρυμάνικα απο Σεπτέμβρη και μετά, σε κανέναν μήνα δηλαδή.
Ευχαριστώ για τις ευχές και εσύ να χαίρεσαι το μπουμπουκάκι σου!

irida85
09-08-09, 15:24
1)κοιτα εγω στην θεση σου αντι για της χοντρες ολοσωμες φορμες ( φορμες εξοδου λεγοναι) θα επαιρνα εναν υπνοσακο φακελο εμενα μου τον ειχαν φερει απο τα jumbo ηταν πολυ ομορφος και βαμβακερος βολευε πολυ γιατι για να βαλεις το μωρακι στην φορμα εξοδου το ζοριζεις αρχιζει κλαιει ενω σε αυτον τον φακελο ανοιγεις το φερμουαρ το βαζεις μεσα και ειναι ετοιμο για καροτσαδα αν δεν καταλαβες πες μου να σου φωτογραφησω το δικο μου.

2)σου λειπει σιγουρα ενας υπνοσακος για το βραδυ

mariadrama η βοηθεια πραγματικα ηταν πολυτιμη!!!!!! πολλα απο αυτα που εγραψες ουτε καν τα ειχα σκεφτει!!! αλλαξα πολλα πραγματα απο τη λιστα μου....
μπορεις να μου βρεις αυτη τη φορμα εξοδου που λες στο mothercare.com??? και αν μπορεις και τον υπνοσακο!!!!
αν δε σε βαζω σε κοπο εννοειται, γιατι αυτα τα 2 δεν καταφερνω να τα βρω.....

mariadrama
09-08-09, 16:05
irida υπνοσακους εχει εδω :
http://www.mothercare.com/gp/search/275-7256916-2176811?ie=UTF8&mcb=core&rh=n:44409031,p_11:0-6months
και φορμες εξοδου εδω :

http://www.mothercare.com/Mothercare-Unisex-White-Snowsuit/dp/B002EJ3IT0/sr=1-12/qid=1249822205/ref=sr_1_12/280-8524850-5747251?

και εδω
http://www.mothercare.com/Mothercare-Unisex-White-Snowsuit/dp/B002EJ3IT0/sr=1-12/qid=1249822205/ref=sr_1_12/280-8524850-5747251?_encoding=UTF8&m=A2LBKNDJ2KZUGQ&n=42843041&mcb=core
( δεν γνωριζω αν περιμενεις κοριτσακι η αγορακι και ετσι σου βρηκα τα Unisex και δεν ξερω αν ειναι ολa βαμβακερα πριν τα παραγγειλεις κοιταξε τα .
επειδη μενεις σε νησι και ο χειμωνας ειναι σιγουρα πιο μαλακος να μην ειναι πολυ πολυ χοντρη η φορμα εξοδου και οχι πολυ μικρη , αρχικα το μωρακι θα το εχεις στο καροτσι μεσα στον ποδοσακο , οι φορμες εξοδου θα σε βολεψουν πολυ και στις βολτες με τον μαρσιπο ( εχω λιωσει τα super market με τον μαρσιπο ) μην παρεις το μεγεθος 0-3 γιατι ειμαι μικρο και σκεψου οτι το μωρακι θα φοραει ηδη ενα ρουχαλακι απο μεσα ( εγω τις φοραγα ενα λεπτο βαμβακερο ολοσωμο φορμακι απο μεσα , καλτσουλες και σκουφο γιατι η κουκουλα δεν καλυπτε καλα τ αυτια μας βλεπεις ειχαμε πολλα μαλλια) το 3-6 ειναι καλο νουμερο αν του ειναι λιγο μεγαλη φοριεται πιο ευκολα :-)
τον υπνοσακο φακελο δεν τον βρηκα στο Site δυστυχως ξερω πως εχει σιγουρα το jumbo , τελικα τον δικο μου τον σηκωσα και μου ειναι δυσκολο να στον φωτογραφησω συγγνωμη

καλα ψωνια:p

υ.γ καλυμα για το στρωμα του κρεβατιου πηρες ?( προστατευτικο στρωματος)

mariadrama η βοηθεια πραγματικα ηταν πολυτιμη!!!!!! πολλα απο αυτα που εγραψες ουτε καν τα ειχα σκεφτει!!! αλλαξα πολλα πραγματα απο τη λιστα μου....
μπορεις να μου βρεις αυτη τη φορμα εξοδου που λες στο mothercare.com??? και αν μπορεις και τον υπνοσακο!!!!
αν δε σε βαζω σε κοπο εννοειται, γιατι αυτα τα 2 δεν καταφερνω να τα βρω.....

irida85
10-08-09, 17:45
mariadrama τωρα καταλαβα επιτελους τι παιζει!!!!! Αλλα δυστυχως ολα αυτα που μου εδειξες ειναι πολυεστερας...... Θα το ψαξω το πραγμα! Και θα παω και στα τζαμπο να δω τον υπνοσακο.

Διαβασα οτι το καλυμα για το στρωμα που εχει απο κατω πλαστικο (αυτο το αδιαβροχο) δεν ειναι καλο για το μωρο γιατι δεν αναπνεει και δεν κυκλοφορει ο αερας οποτε παει τσαμπα το καλο στρωμα που εινια φτιαγμενο ειδικα για μωρα ωστε να "αναπνεει" Βεβαια και τι να κανεις? Θα αφησεις να γινει το στρωμα χαλια με κανα "ατυχημα" του μωρου?????? Δε ξερω, παντως λεω να μη το παρω απο αγγλια γιατι δεν ειναι φθηνο, και πιστευω οτι το πουλανε παντου οποτε μπορω να το δω και απο κοντα......

daisy84
10-08-09, 21:19
irida85 το κάλυμμα για το κρεβάτι το πουλάνε στο jumbo 5 ευρώ! είναι μεγάλο με λάστιχο, μην πάρεις κάτι πιο μικρά που είναι για το ριλάξ ή άμα τύχει να το αλλάξεις έξω...

Με το καλό το μωρούλι σου!!

stellitsa1978
11-08-09, 11:24
Είναι βαμβακερα? Έχει ναυλον από κάτω για τις ...διαρροες? http://dl3.glitter-graphics.net/pub/727/727713k5dcbhitzj.jpg (http://www.glitter-graphics.com)

daisy84
11-08-09, 12:05
Αν ρωτάς εμένα stellitsa για το κάλυμμα που είπα, είναι πολυεστέρας και από κάτω είναι νάυλον. Το "φοράς" στο στρώμα(είναι σαν σεντόνι με λάστιχο) και από πάνω στρώνεις το σεντονάκι του παιδιού. Έτσι άμα γίνει ατύχημα το βγάζεις και το πλένεις αντί να σου βρέχεται το στρώμα!

stellitsa1978
11-08-09, 12:16
Αχ τέλειο! Σίγουρα θα το πάρω! http://dl3.glitter-graphics.net/pub/1968/1968443o4fg0owntp.gif (http://www.glitter-graphics.com)

mariadrama
11-08-09, 15:54
irida μου ψαχνωντας θα βρεις πολλα πραγματα εγω σου εδειξα απλα εικονες για να παρεις μια ιδεα.
το δικο μου προστατευτικο στρωματος απο πανω ειναι 100% βαμβακι και απο κατω ειναι ναυλον μαλιστα πηρα 2 και τα χρησιμοποιω πολυ συχνα.
μετα απο ατυχημα του μωρου οχι απλα γινετε χαλια το στρωμα αλλα αναπτυσονται και βακτηρια ( συνηθως τα πρωτα ατυχήματα ειναι γουλιες απο γαλα αργοτερα ερχονται τα τσισακια ) διαβασε εδω προς το τελος της σελιδας
http://www.medlook.net.cy/article.asp?item_id=164
δεν ξερω αν αναπνευει η οχι το στρωμα της μικρης παντως κανω τα παντα να ειναι καθαρο . εγω ειχα παρει ενα φθηνο κρεβατι απο τα mothercare και εδωσα παραγγελεια για ενα πολυ καλο στρωμα απο τα dunlopillo( γιατι τα στρωματα απο το mothercare τα βρηκα αθλια για τα λεφτα τους.)
καλυματα πουλουν παντου εγω τα δικα μου τα ειχα παρει 14 Ε τα δυο απο το καταστημα που πηρα το στρωμα. οπως ειπε και πριν μια μανουλα να παρεις τα μεγαλα οχι τα μικρα. τωρα αν δεν θελεις να τα διπλωνεις εχει πολυ φθηνα μικρα για το λικνο που αλλου στο jumbo. Υπνοσακους πιστευω πως ειναι λιγο νωρις για να εχουν φερει ισως θα χρειαστει να περιμενεις λιγο να πιασουν τα κρυα. αληθεια ποσα ειναι τα μεταφορικα απο το αγγλικο Mothercare? καποια στιγμη που το εψαχνα παλια τα ειχα βρει καπου αλλα τωρα δεν το βρισκω και δεν εχω πολυ χρονο .

mariadrama τωρα καταλαβα επιτελους τι παιζει!!!!! Αλλα δυστυχως ολα αυτα που μου εδειξες ειναι πολυεστερας...... Θα το ψαξω το πραγμα! Και θα παω και στα τζαμπο να δω τον υπνοσακο.

Διαβασα οτι το καλυμα για το στρωμα που εχει απο κατω πλαστικο (αυτο το αδιαβροχο) δεν ειναι καλο για το μωρο γιατι δεν αναπνεει και δεν κυκλοφορει ο αερας οποτε παει τσαμπα το καλο στρωμα που εινια φτιαγμενο ειδικα για μωρα ωστε να "αναπνεει" Βεβαια και τι να κανεις? Θα αφησεις να γινει το στρωμα χαλια με κανα "ατυχημα" του μωρου?????? Δε ξερω, παντως λεω να μη το παρω απο αγγλια γιατι δεν ειναι φθηνο, και πιστευω οτι το πουλανε παντου οποτε μπορω να το δω και απο κοντα......

irida85
11-08-09, 20:24
mariadrama ευχαριστω πολυυυυυυυυ για το χρονο σου!!!!!!!
τα μεταφορικα απο αγγλια ειναι 15 λιρες +2 λιρες ανα κιλο για ελλαδα!
θα το ψαξω για τι καλυμμα..... Εχω ακομα μπολικο χρονο!!!!!!!!! :)

mariadrama
11-08-09, 22:47
δεν κανει τιποτα irida χαρα μου κι εμενα μη νομιζεις με βοηθησαν αλλες κοπελες! απολαυσε τις επομενες 100 μερες που το μωρακι θα ειναι στην κοιλιτσα σου , και κοιμησου τωρα που μπορεις :-))

stellitsa1978
12-08-09, 15:59
Να σας ρωτησω, πανάκια για τον καθαρισμό τυ στηθους μετά το θυλασμό, έχετε χρησιμοποιήσει? http://dl.glitter-graphics.net/pub/2158/2158141vljllbbxpz.gif (http://www.glitter-graphics.com)

kalamaraki
12-08-09, 16:00
Μια φορά μόνο στην αρχή το πρώτο κουτί...μετά είπά τζάμπα το έξοδο 5? το κουτί και καθάριζα το στήθος με πανάκι βρεγμένο

stellitsa1978
12-08-09, 16:07
Σωστά! Σε ευχαριστώ πάρα πολύ! http://dl3.glitter-graphics.net/pub/367/367723t86xg6mmfj.jpg (http://www.glitter-graphics.com)

AMALIA79
08-09-09, 22:43
καλησπερα σε όλες τις μανούλες!!!!!!! γνωρίζετε που μπορω να βρω ωραια λευκά είδη?

ismeni
09-09-09, 09:49
ωραία λευκά ήδη, κατα τη γνώμη μου, εχει το ΗΡΑ αλλά και το mothercare

kalamaraki
09-09-09, 10:55
Και η μάρκα Nef Nef είναι ωραία την πουλάνε και σε μαγαζιά με λευκά είδη βέβαια ένα σετάκι για κουνια 120χ60 πανωσέντονο,κατωσέντονο και μαξιλαροθήκη έχει 30?!

stellitsa1978
09-09-09, 17:07
Κορίτσια τα πιο ποιοτικα λευκα είδη για μας και τα μωρά μας είναι τα Κλωτσοτηρας. Είναι απότα Τρίκαλα και δεν παθαινουν τίποτα. Έχω ακόμα τις πετσέτες που ημουν εγώ μωρό. Έχει σε αρκετά μαγαζια στην Αθηνα. http://dl10.glitter-graphics.net/pub/692/692160k68dp18m79.gif (http://www.glitter-graphics.com)

AMALIA79
09-09-09, 17:32
κοριτσια τελικα με πηγε μια φιλη μου σε ενα μαγαζι στην πλ.Αττικης με πολυ καλες τιμες!! βασικα ειναι χονδρικης απ οτι καταλαβα αλλα πουλαει και λιανικη σε τιμες σχεδον χονδρικης εχει αρκετα πραγματα και εχει και καταλογους που μπορεις να παραγγειλεις οτι θελεις απο Palamaiki, Pierre cardin αλλα και πιο οικονομικα, πηρα αρκετα σετ και ολη τη προικα του μωρου. εχει και για ολο το σπιτι πολυ ωραια πραγματα και απο τιμες super. εχει site αλλα απο οτι ειδα δεν ειναι ενημερωμενο στην προικα μωρου, σας το δινω για τη διευθυνση,οποια ενδιαφερεται... φιλακια
www.adellin.gr

katerina 27
11-10-09, 09:26
κοριτσια αυτα που γραφετε ειναι πραγματικα πολυ βοηθητικα!! φανταστειτε πως εκτυπωσα τη σελιδα για να την εχω σε λιγους μηνες να ετοιμαστω για ψωνια!! σας ευχαριστω κι εγω!!

miriki
13-10-09, 15:33
Ωραία λευκά είδη έχει ο Μωρουδόκοσμος (τα φτιάχνουν εκείνοι και προμηθεύουν και γνωστά μαγαζιά). Πήρα σετ σεντόνια για το λίκνο 9 ? και μπουρνουζάκι με κουκούλα και κέντημα 15 ? η φίρμα λέγεται smart baby. Είναι στον Κορυδαλλό το μαγαζί Ταξιαρχών 7 νομίζω. Τώρα από ποιότητα δείχνουν καλά θα σου πω σε λίγο μόλις αρχίσουν τα πλυσίματα,. Ειδικά το μπουρνουζάκι είναι πάρα πολύ απαλό μετά από ένα μόνο πλύσιμο όμως, αλλά χωρίς μαλακτικό.

NOYNOY
22-10-09, 12:15
Κορίτσια Καλημέρα,

Θα ήθελα τη συμβουλή σας σε κάτι. Καλώς εχόντων των πραγμάτων θα τον θυλάσω το μπέμπη μας. Σκέφτηκα όμως να προνοήσω σε περιπτωση που έχω πολύ ή λιγό γαλά ή ποναέι το στήθος να προμηθευτώ ένα θύλαστρο. Έχετε να μου προτείνετε κάποιο? Λέτε να προτιμίσω χειροκίνητο ή ηλεκτρικό. Έχω δεί ένα της AVENT που είναι σε σετ με μπουκαλάκια συλλογής και φύλλαξης, επιθέματα, θηλές κ.τ.λ. τι λέτε????:?:

mariantinos
22-10-09, 12:31
Κορίτσια Καλημέρα,

Θα ήθελα τη συμβουλή σας σε κάτι. Καλώς εχόντων των πραγμάτων θα τον θυλάσω το μπέμπη μας. Σκέφτηκα όμως να προνοήσω σε περιπτωση που έχω πολύ ή λιγό γαλά ή ποναέι το στήθος να προμηθευτώ ένα θύλαστρο. Έχετε να μου προτείνετε κάποιο? Λέτε να προτιμίσω χειροκίνητο ή ηλεκτρικό. Έχω δεί ένα της AVENT που είναι σε σετ με μπουκαλάκια συλλογής και φύλλαξης, επιθέματα, θηλές κ.τ.λ. τι λέτε????:?:

Καλύτερα ηλεκτρικό Σοφία μου.

female
22-10-09, 14:14
Κορίτσια Καλημέρα,

Σου συστήνω το swing της medela. Στοιχίζει 150Ευρώ σε φαρμακείο εγώ το πήρα 127,50 από το νετ. Επειδή δοκίμασα και άλλα ηλεκτρικά δεν αξίζει για 40-50 Ευρώ παραπάνω να πάρεις κάτι άλλο.

irida85
22-10-09, 21:27
female μου μπορει να το χεις γραψει αλλα δεν το βλεπω, απο που το πηρες το θηλαστρο??? ειναι "ασφαλης" αγορα να το παρει καποια απο πριν??? μπορει δηλαδη να μην "ταιριαζει" σε καποια?????

mariantinos
22-10-09, 21:43
female μου μπορει να το χεις γραψει αλλα δεν το βλεπω, απο που το πηρες το θηλαστρο??? ειναι "ασφαλης" αγορα να το παρει καποια απο πριν??? μπορει δηλαδη να μην "ταιριαζει" σε καποια?????

Γιατί δεν βάζεις αγγελία να βρεις ένα μεταχειρισμένο;

female
22-10-09, 22:54

Το πήρα από αυτό το site: http://www.pharmazon.gr
Από μια ματιά που έριξα τώρα δεν το έχει διαθέσιμο. Μπορείς να το βρεις και εδώ: http://www.pharmacyline.gr/
Αν σκοπεύεις να θηλάσεις σίγουρα θα σου χρειαστεί και σε τέτοια περίπτωση καλύτερα είναι να το έχεις εξ αρχής. Αυτή είναι η γνώμη μου, εμένα μου χρειάστηκε και μου χρειάζεται αφού κάνω καθημερινά 1-2 αντλήσεις για να δημιουργήσω τράπεζα γάλακτος. Ακόμη και αν δεν θέλεις να κάνεις κάτι τέτοιο, κάποια στιγμή ίσως χρειαστεί να αφήσεις σε κάποιον τρίτο το μωρό και να του αφήσεις κάποιο γεύμα.
Κατά την γνώμη μου είναι το καλύτερο θήλαστρο μετά το νοσοκομειακό symphony!!!

mommy natassa
16-12-09, 13:57
Καταρχήν να ευχηθώ με το καλό να έρθουν στον κόσμο τα μωράκια σας...

Είπα να γράψω σύμφωνα με τη δική μου εμπειρία τι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ χρειάστηκα όταν γεννήθηκε ο μπεμπούλης μας. Βέβαια κάθε περίπτωση είναι διαφορετική και ίσως κάποια πράγματα πράγματι να σας βολέψουν και άλλα όχι. π.χ. σε αντίθεση με άλλες μαμάδες εμένα δεν καθόταν ποτέ στο ρηλάξ, ήταν άχρηστο για μένα όμως για πολλά μωρά σωτήριο. Αν δεν το χρησιμοποιήσεις όμως που να το ξέρεις???Δεν χρειάζεται και να φουσκώνουμε το πορτοφόλι μας με αγορές ακριβές και συχνά άχρηστες. Ειδικά αν επισκεφθεί μία μέλλουσα μαμά ένα από τα καταστήματα που πωλούν είδη για παιδιά, επειδή είμαστε κι ευάλωτες για το αγγελουδάκι μας, μπορεί να ξοδέψουμε και μία περιουσία χωρίς λόγο. Πάρτε κι αυτό θα σας χρειαστεί και πάει λέγοντας.Ειδικά με τα ρούχα επειδή θα πάρετε και πολλά δώρα, είναι τόσο κρίμα να πάνε χαμένα. Οταν με το καλό γεννήσετε αφού έχετε προμηθευτεί τα απαραίτητα μπορείτε να στέλνετε τον αγαπημένο μας νέο μπαμπακούλη για συμπληρώματα!!!!

1) Κούνια κι ένα καλό ανατολικό στρώμα ειδικό για τα βρέφη
2) Καλαθούνα με βάση αν αποφασίσετε να κοιμήσετε το μωρό δίπλα στο κρεββάτι σας και δεν θέλετε να βάλετε την κούνια του. ΠΡΟΣΟΧΗ στην καλαθούνα θα την χρησιμοποιήσετε το πολύ μέχρι 3 μηνών γιατί το μωρό δεν χωράει μετά, όσο για το λίκνο ανάλογα με την ανάπτυξη του μωρού υπάρχει περίπτωση να το χρησιμοποιήσετε μέχρι 5 μηνών αν γίνει ζωηρό και σηκώνεται λίγο.
3) Μία σιφινιέρα εμένα με βοήθησε πολύ ως αποθηκευτικός χώρος με τα συρτάρια όμως δεν το χρησιμοποίησα ποτέ σαν αλλαξιέρα.
4) Αν έχετε κάποιο πάγκο στο μπάνιο σας, είναι προτιμότερο να βάλετε εκεί πάνω ένα φουσκωτό από τα ικεα (8-9 ευρώ ανα θυμάμαι καλά) όπου θα αλλάζετε εκεί πάνω το μωρό σας. Εγώ είχα όλα τα καλλυντικά και τις πάνες του μωρού στο μπάνιο, έπλενα το μωρό όταν το άλλαζα και δεν χρειαζόταν να πηγαινοέρχομαι σε άλλα δωμάτια ή να αγοράσω αλλαξιέρα γιατί έχει και κάποιο σχετικό κόστος. Οπότε αν έχετε τη δυνατότητα αυτή, είναι προτιμότερο.
5) Τον πρώτο καιρό δεν βγαίνετε πολύ έξω με το μωρό ιδίως αν γεννηθεί χειμώνα, οπότε θα την βγάλετε περισσότερο με τα γνωστά ζιπουνάκια και τα ολόσωμα φορμάκια που έχουν κλειστά ποδαράκια. Πάρτε 2 σετ 0-3 μηνών και 2 σετ 3-6 μηνών (το τελευταίο μπορείτε να το αγοράσετε κι αργότερα, χαμένα δεν θα πάνε πάντως).Τα καλύτερα και με πολύ καλή ποιότητα είναι της Mothercare, τα πουλάνε σε σετ των 7 τεμαχίων και 3 αντίστοιχα. Τα καταβολεύτηκα. Αυτό που μου άρεσε είναι ότι είχαν καλή εφαρμογή, σε άλλες μάρκες δεν μου άρεσε η αντιστοιχία ηλικίας και εφαρμογής, τα φόραγε λίγο και μετά δεν του έκαναν. Προτιμώ να του πλέουν λίγο και να μπορέσει να τα φορέσει λίγο παραπάνω. Αγοράστε μερικά καλτσάκια, βαμβακερό σκουφάκι, ζακετούλες, 2-3 σαλιάρες. Εξαρτάται από το μωρό, εμείς δεν είχαμε καθόλου γουλίτσες αλλά μωράκια έχουν και τις χρειάζονται.
6) 6 μπουρνουζοπετσέτες, αυτές οι τετράγωνες με την κουκούλα γιατί στην αρχή ειδικά μπορεί να λερώνονται συχνά. Εκεί που αλλάζεις την πάνα μπορεί να σου κατουρήσουν
7) Σεντονάκια και μία κουβερτούλα μαλακή.

Θυμηθείτε, στους φίλους και συγγενείς που θελήσουν να σας κάνουν δώρα και σας ρωτήσουν μην ντραπείτε να τους πείτε αυτό που πραγματικά έχετε ανάγκη γιατί θα γεμίσετε από πράγματα που δεν θα χρησιμοποιήσετε ποτέ. Ειδικά από ρούχα αν και άλλαξα πολλά (ο γιος μου γεννήθηκε τέλη Ιανουαρίου) πήρα καλοκαιρινά και χειμωνιάτικα για φέτος τα Χριστούγεννα, πολλά τα λυπήθηκα γιατί δεν τα φορέσαμε ποτέ καθώς δεν ξέρετε την ανάπτυξη που θα έχει το μωρό σας.

8) Σελτεδάκια για να προστατέψετε το στρώμα της κούνιας, της καλαθούνας. Είχα κι ένα πρόχειρο σε μικρό μέγεθος που έβαζα πάνω στον καναπέ μας καθώς τον έβαζα πολύ εκεί πάνω, να μην έχουμε και κανένα ατύχημα.
9) Καροτσάκι, πορτ μπεμπέ, κάθισμα αυτοκινήτου. Δείτε τις ανάγκες σας. Για την ασφάλεια του μωρού στο αυτοκίνητο, πρέπει να μεταφέρεται σε ειδικό κάθισμα ή στο πορτ μπεμπέ που μπορεί να δεθεί με τη ζώνη ασφαλείας. Το κάθισμα αυτοκινήτου μπαίνει στο σκελετό του καροτσιού σε πολλές μάρκες.
10) Για τις μανούλες που θηλάσουν, θεϊκή η μαξιλάρα θηλασμού, ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ. Για να μην καταπονείται πλάτη σας. Στο ΗΡΑ έχει μία πολύ καλή με 37 ευρώ περίπου. Συνέχιζα να την χρησιμοποιώ και αργότερα που τον τάιζα με μπιμπερό.
11)ειδικό ψαλιδάκι για τα νύχια και μία βούρτσα ειδική για τα μαλλάκια του (chicco)
12) για το μπάνιο του μωρού υπάρχουν στο εμπόριο κάτι σαν αρκουδάκια πλαστικά που βάζεις επάνω ξαπλωτό το μωρό και το πλένετε εκεί, μετά όταν μεγαλώσει μπορείτε να βάζετε το αρκουδάκι μέσα σε μια μπανιέρα πλαστική για να το πλένετε εκεί. Εγώ για να είμαι ειλικρινής, τον έπλενα μέσα στο νιπτήρα, το κατσουλάκι μου ήταν μικρούλης και τον έπλενα εκεί
-Πάπλωμα και μαξιλάρι δεν θα χρειαστείτε πριν τον πρώτο χρόνο
-Πιπίλα δεν θα χρειαστείτε πριν τους 2 μήνες ειδικά στην περίπτωση που θα θηλάσετε
-να αγοράζετε βαμβακερά ρούχα, σεντόνια και όχι μάλλινα ή συνθετικά και για να αναπνέει καλά το δέρμα του μωρού και για να μην εμφανίσει αλλεργίες

-Η ενδοσυνεννόηση εμένα ήταν και παραμένει σύμμαχος πιστός, με έχει βοηθήσει πάρα πολύ. Εχω τη philips Aventis, ακούγεται και το παραμικρό κιχ του μωρού και έχει εμβέλεια μεγάλη, την έχω χρησιμοποιήσει και σε άλλο όροφο και έπιανε!!! Εχει μελωδίες και δείχνει και τη θερμοκρασία δωματίου του μωρού

Αυτά από μένα μπορεί να ξέχασα κάτι, θα το συμπληρώσω

Οποια παλιά μαμά θελήσει να βοηθήσει τις μέλλουσες μανουλίτσες ας συνδράμει σε αυτό το νέο θέμα

Συγγνώμη που αναφέρω μάρκες, δεν πρόκειται για διαφήμιση αλλά γράφω ποια προιόντα χρησιμοποιήσα κι έμεινα απόλυτα ευχαριστημένη.

ravT
16-12-09, 14:31
Φίλη μου, αυτό το θέμα υπάρχει ήδη κ μάλιστα ως υπόμνημα...

http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=19786

mommy natassa
16-12-09, 17:27
Καταρχήν να ευχηθώ με το καλό να έρθουν στον κόσμο τα μωράκια σας...

Είπα να γράψω σύμφωνα με τη δική μου εμπειρία τι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ χρειάστηκα όταν γεννήθηκε ο μπεμπούλης μας. Βέβαια κάθε περίπτωση είναι διαφορετική και ίσως κάποια πράγματα πράγματι να σας βολέψουν και άλλα όχι. π.χ. σε αντίθεση με άλλες μαμάδες εμένα δεν καθόταν ποτέ στο ρηλάξ, ήταν άχρηστο για μένα όμως για πολλά μωρά σωτήριο. Αν δεν το χρησιμοποιήσεις όμως που να το ξέρεις???Δεν χρειάζεται και να φουσκώνουμε το πορτοφόλι μας με αγορές ακριβές και συχνά άχρηστες. Ειδικά αν επισκεφθεί μία μέλλουσα μαμά ένα από τα καταστήματα που πωλούν είδη για παιδιά, επειδή είμαστε κι ευάλωτες για το αγγελουδάκι μας, μπορεί να ξοδέψουμε και μία περιουσία χωρίς λόγο. Πάρτε κι αυτό θα σας χρειαστεί και πάει λέγοντας.Ειδικά με τα ρούχα επειδή θα πάρετε και πολλά δώρα, είναι τόσο κρίμα να πάνε χαμένα. Οταν με το καλό γεννήσετε αφού έχετε προμηθευτεί τα απαραίτητα μπορείτε να στέλνετε τον αγαπημένο μας νέο μπαμπακούλη για συμπληρώματα!!!!

1) Κούνια κι ένα καλό ανατολικό στρώμα ειδικό για τα βρέφη
2) Καλαθούνα με βάση αν αποφασίσετε να κοιμήσετε το μωρό δίπλα στο κρεββάτι σας και δεν θέλετε να βάλετε την κούνια του. ΠΡΟΣΟΧΗ στην καλαθούνα θα την χρησιμοποιήσετε το πολύ μέχρι 3 μηνών γιατί το μωρό δεν χωράει μετά, όσο για το λίκνο ανάλογα με την ανάπτυξη του μωρού υπάρχει περίπτωση να το χρησιμοποιήσετε μέχρι 5 μηνών αν γίνει ζωηρό και σηκώνεται λίγο.
3) Μία σιφινιέρα εμένα με βοήθησε πολύ ως αποθηκευτικός χώρος με τα συρτάρια όμως δεν το χρησιμοποίησα ποτέ σαν αλλαξιέρα.
4) Αν έχετε κάποιο πάγκο στο μπάνιο σας, είναι προτιμότερο να βάλετε εκεί πάνω ένα φουσκωτό από τα ικεα (8-9 ευρώ ανα θυμάμαι καλά) όπου θα αλλάζετε εκεί πάνω το μωρό σας. Εγώ είχα όλα τα καλλυντικά και τις πάνες του μωρού στο μπάνιο, έπλενα το μωρό όταν το άλλαζα και δεν χρειαζόταν να πηγαινοέρχομαι σε άλλα δωμάτια ή να αγοράσω αλλαξιέρα γιατί έχει και κάποιο σχετικό κόστος. Οπότε αν έχετε τη δυνατότητα αυτή, είναι προτιμότερο.
5) Τον πρώτο καιρό δεν βγαίνετε πολύ έξω με το μωρό ιδίως αν γεννηθεί χειμώνα, οπότε θα την βγάλετε περισσότερο με τα γνωστά ζιπουνάκια και τα ολόσωμα φορμάκια που έχουν κλειστά ποδαράκια. Πάρτε 2 σετ 0-3 μηνών και 2 σετ 3-6 μηνών (το τελευταίο μπορείτε να το αγοράσετε κι αργότερα, χαμένα δεν θα πάνε πάντως).Τα καλύτερα και με πολύ καλή ποιότητα είναι της Mothercare, τα πουλάνε σε σετ των 7 τεμαχίων και 3 αντίστοιχα. Τα καταβολεύτηκα. Αυτό που μου άρεσε είναι ότι είχαν καλή εφαρμογή, σε άλλες μάρκες δεν μου άρεσε η αντιστοιχία ηλικίας και εφαρμογής, τα φόραγε λίγο και μετά δεν του έκαναν. Προτιμώ να του πλέουν λίγο και να μπορέσει να τα φορέσει λίγο παραπάνω. Αγοράστε μερικά καλτσάκια, βαμβακερό σκουφάκι, ζακετούλες, 2-3 σαλιάρες. Εξαρτάται από το μωρό, εμείς δεν είχαμε καθόλου γουλίτσες αλλά μωράκια έχουν και τις χρειάζονται.
6) 6 μπουρνουζοπετσέτες, αυτές οι τετράγωνες με την κουκούλα γιατί στην αρχή ειδικά μπορεί να λερώνονται συχνά. Εκεί που αλλάζεις την πάνα μπορεί να σου κατουρήσουν
7) Σεντονάκια και μία κουβερτούλα μαλακή.

Θυμηθείτε, στους φίλους και συγγενείς που θελήσουν να σας κάνουν δώρα και σας ρωτήσουν μην ντραπείτε να τους πείτε αυτό που πραγματικά έχετε ανάγκη γιατί θα γεμίσετε από πράγματα που δεν θα χρησιμοποιήσετε ποτέ. Ειδικά από ρούχα αν και άλλαξα πολλά (ο γιος μου γεννήθηκε τέλη Ιανουαρίου) πήρα καλοκαιρινά και χειμωνιάτικα για φέτος τα Χριστούγεννα, πολλά τα λυπήθηκα γιατί δεν τα φορέσαμε ποτέ καθώς δεν ξέρετε την ανάπτυξη που θα έχει το μωρό σας.

:cool: Σελτεδάκια για να προστατέψετε το στρώμα της κούνιας, της καλαθούνας. Είχα κι ένα πρόχειρο σε μικρό μέγεθος που έβαζα πάνω στον καναπέ μας καθώς τον έβαζα πολύ εκεί πάνω, να μην έχουμε και κανένα ατύχημα.
9) Καροτσάκι, πορτ μπεμπέ, κάθισμα αυτοκινήτου. Δείτε τις ανάγκες σας. Για την ασφάλεια του μωρού στο αυτοκίνητο, πρέπει να μεταφέρεται σε ειδικό κάθισμα ή στο πορτ μπεμπέ που μπορεί να δεθεί με τη ζώνη ασφαλείας. Το κάθισμα αυτοκινήτου μπαίνει στο σκελετό του καροτσιού σε πολλές μάρκες.
10) Για τις μανούλες που θηλάσουν, θεϊκή η μαξιλάρα θηλασμού, ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ. Για να μην καταπονείται πλάτη σας. Στο ΗΡΑ έχει μία πολύ καλή με 37 ευρώ περίπου. Συνέχιζα να την χρησιμοποιώ και αργότερα που τον τάιζα με μπιμπερό.
11)ειδικό ψαλιδάκι για τα νύχια και μία βούρτσα ειδική για τα μαλλάκια του (chicco)
12) για το μπάνιο του μωρού υπάρχουν στο εμπόριο κάτι σαν αρκουδάκια πλαστικά που βάζεις επάνω ξαπλωτό το μωρό και το πλένετε εκεί, μετά όταν μεγαλώσει μπορείτε να βάζετε το αρκουδάκι μέσα σε μια μπανιέρα πλαστική για να το πλένετε εκεί. Εγώ για να είμαι ειλικρινής, τον έπλενα μέσα στο νιπτήρα, το κατσουλάκι μου ήταν μικρούλης και τον έπλενα εκεί
-Πάπλωμα και μαξιλάρι δεν θα χρειαστείτε πριν τον πρώτο χρόνο
-Πιπίλα δεν θα χρειαστείτε πριν τους 2 μήνες ειδικά στην περίπτωση που θα θηλάσετε
-να αγοράζετε βαμβακερά ρούχα, σεντόνια και όχι μάλλινα ή συνθετικά και για να αναπνέει καλά το δέρμα του μωρού και για να μην εμφανίσει αλλεργίες

-Η ενδοσυνεννόηση εμένα ήταν και παραμένει σύμμαχος πιστός, με έχει βοηθήσει πάρα πολύ. Εχω τη philipsAventis, ακούγεται και το παραμικρό κιχ του μωρού και έχει εμβέλεια μεγάλη, την έχω χρησιμοποιήσει και σε άλλο όροφο και έπιανε!!! Εχει μελωδίες και δείχνει και τη θερμοκρασία δωματίου του μωρού

Αυτά από μένα μπορεί να ξέχασα κάτι, θα το συμπληρώσω

Συγγνώμη που αναφέρω μάρκες, δεν πρόκειται για διαφήμιση αλλά γράφω ποια προιόντα χρησιμοποιήσα κι έμεινα απόλυτα ευχαριστημένη.

mommy natassa
16-12-09, 17:29
Φίλη μου, αυτό το θέμα υπάρχει ήδη κ μάλιστα ως υπόμνημα...

http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=19786

Εχεις απόλυτο δίκιο, πέρασα κι εκεί το μήνυμά μου

Stap
21-01-10, 10:04
Ψάχνω κι εγώ τον τελευταίο καιρό και γενικώς βρίσκομαι σε σύγχυση για το τι πρέπει - τι βολεύει γιατί είναι διάφοροι οι παράγοντες από ασφάλεια παιδιού μέχρι τι χωράει στο υπνοδωμάτιό μας...

Είμαι στον 6ο μήνα.
Διάβασα κι εγώ αρκετοί γονείς αρχικά κοιμίζουν το παιδί τη νύχτα σε πορτ μπεμπέ ή λίκνο ή καλαθούνα για 2-3 μήνες και μετά στο δικό του κρεβάτι-κούνια. Τα "ασφαλή" πορτ μπεμπέ (που κάνουν και για ύπνο) και λίκνα κοστίζουν αρκετά χρήματα. Αξίζει να πάρει κανείς κάτι τέτοιο για 2-3 μήνες ή αγοράζουμε κατευθείαν ένα κρεβατάκι κούνια με κάγκελα που αφαιρούνται αργότερα από τη μία πλευρά και επίσης έχουν δύο επίπεδα στα οποία βιδώνουμε το στρώμα ένα ψηλό για όταν είναι πολύ μωρό κι ένα τέρμα κατω σχεδόν για όταν μπορεί και στέκεται
Π.χ. δείτε εδώ στο ΙΚΕΑ τι εννοώ:
http://www.ikea.com/de/de/catalog/products/80108662 (http://www.ikea.com/de/de/catalog/products/80108662)
Η δεύτερη εικόνα κάτω δείχνει το εναλλακτικό ύψος + χωρίς κάγκελο. Η τιμή είναι χωρίς στρώμα (το οποίο το καλύτερο του ΙΚΕΑ έχει άλλα 100 ευρώ περίπου).

Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι ο λόγος για το πορτ μπεμπέ ή το λίκνο, για να είναι πιο "περιορισμένο" το μωρό να μη γυρίζει?
Στη δική μας περίπτωση φυσικά είτε το ένα είτε το άλλο (πορτ μπεμπέ ή κρεβατάκι) θα βρίσκονται δίπλα μας στο κρεβάτι μας στο υπνοδωμάτιο.

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τυχόν απαντήσεις από μητέρες που έχουν χρησιμοποιήσει τα παραπάνω.

Σημείωση:
Έχω γράψει το παραπάνω μήνυμα και σε άλλο τόπικ πριν λίγη ώρα, με θέμα "κανονικό κρεβατάκι"
http://www.parents.gr/forum/showthread.php?p=1452747 (http://www.parents.gr/forum/showthread.php?p=1452747)
αλλά νομίζω ότι εδώ ταιριάζει περισσότερο. Ζητώ συγγνώμη απ' τους διαχειριστές συντονιστές, νέο μέλος δεν έχω προλάβει να δω ακόμη τα πάντα... Αν είναι παρακαλώ να διαγραφεί απ' όπου δεν είναι κατάλληλο.

mommy natassa
21-01-10, 11:59
Αγαπητή μέλλουσα μανούλα,
θα σου πω την εμπειρία μου που ελπίζω να σε βοηθήσει!!! Εγώ είχα βάλει καλαθούνα με βάση (στοίχισε γύρω στα 200 ευρώ) δίπλα στο κρεββάτι για τους πρώτους 3 μήνες και μετά τον έβαλα στην κανονική του κούνια στο δωμάτιό του. Η καλαθούνα με βόλεψε και ο μικρός χώραγε σε αυτή μέχρι τους 3 μήνες κι αυτό λόγω ύψους. Κατά τα άλλα, το μωρό στην αρχή μένει σταθερό, κουνάει μόνο χεράκια ποδαράκια στην αρχή, δεν γυρνάει από δω κι απο κει οπότε δεν αισθάνεται περιορισμένο. γι'αυτό μην σε ανησυχεί αυτό. Το πορτ μπεμπέ θα πρέπει να έχεις και τη βάση του (του καροτσιού ενδεχομένως) και θα χρειάζεται να το βάζεις και το βγάζεις συνεχώς οπότε μου κάνει πολύ ογκώδες, δεν νομίζω να βολέψει. Τώρα για το λίκνο λένε ότι είναι μέχρι 6-7 μηνών, όντως είναι πιο μεγάλο αλλά αν σου βγει ζωηρό όπως το δικό μου νινί δεν το εμπιστεύομαι μέχρι τότε, άσε που δεν μετακινείται δηλ. την καλαθούνα την βάζεις στο σαλόνι, στην κουζίνα κτλ
Αν δεν θες να ξοδέψεις χρήματα γι'αυτά, μπορείς κάλλιστα να βάλεις το κρεββατάκι του μωρού δίπλα στο δικό σου και μετά να το μετακομίσεις στο δωμάτιο του. Απλά πρέπει να προσέξεις τα εξής:
1) να είναι σταθερό, είχα πάει και γω στο ικεα αλλά μου φάνηκε ότι όταν κουνούσα το κρεββατάκι δεν ήταν τόσο σταθερό και στις διαστάσεις μικρό.
2)Σκέψου ότι το κρεββατάκι θα το έχεις και για μετά όταν πάψει να είναι μωρό και θα το χρησιμοποιήσεις αντί για κούνια σαν κρεββάτι. Οπότε να έχει έξτρα τάβλες για τα πλάγια που του επιτρέπει να γίνει κρεββάτι.
3) Να κατεβαίνει το στρώμα πολύ χαμηλά, να έχει 3-4 σκάλες ύψους.
Σε επώνυμα καταστήματα υπάρχουν και κρεββατάκια με 200-300 ευρώ.

Οσο για το στρώμα εγώ θα πρότεινα αν μπορείς να πάρεις αυτό το παιδικό της cocomat, έχει πολύ καλή ποιότητα και υλικά και κάνει 150 ευρώ περίπου, η διαφορά είανι μικρή.
Κι εγώ σαν νέα μαμά αλλιώς τα έβλεπα, όμως τώρα που το μωρό έγινε ενός έτους βλέπω ότι χοροπηδάει στο κρεββάτι, το κατέβασα εδώ και 2 μήνες στην τελευταία σκάλα γιατί είχε τάσεις φυγής!!! που να πάει και δύο ετών γι'αυτό λέω να είναι γερή η κατασκευή.
Επίσης, βασικό το στρώμα να εφάπτεται ακριβώς στις διαστάσεις του κρεββατιού χωρίς να αφήνει κενά.
Ελπίζω να βοήθησα, με το καλό να έρθει το νινάκι σου!!!:razz:

Stap
21-01-10, 22:53
mommy natassa σ' ευχαριστώ πολύ για την ανάλυσή σου και τις ευχές!!:)

Ξέρεις, μετά από κάποιο ψάξιμο ανακαλύπτεις ότι πολλά απ' αυτά που υπάρχουν είναι ουσιαστικά....ανάγκες τεχνητές κι όχι πραγματικές κι ήθελα να ξέρω όσο το δυνατόν να μην πάρω πράγματα που θα μπουν αργότερα στο θέμα: "Άχρηστες αγορές"
Του ικεα δεν το είδα από κοντά απλώς ως ιδέα μου άρεσε, θα κοιτάξω κι άλλα.

Όσο για τον πρώτο καιρό, σκεφτόμουν να πάρω πορτ μπεμπέ και για τη μεταφορά από κλινική στο σπίτι κι έτσι έλεγα μήπως κοιμόταν κιόλας σ' αυτό και να παίρναμε λίγο αργότερα κρεβατάκι...Αλλιώς, το πορτ μπεμπέ θα χρησιμεύσει μόνο για αυτή τη μία μεταφορά;
Εχω κάποιο καιρό ακόμη να σκεφτώ...

mommy natassa
22-01-10, 14:31
Ξέρεις είναι και λίγο προσωπικό τι εξυπηρετεί τον καθένα.
Ας πούμε για μένα το πορτ μπεμπε ήταν μία άχρηστη αγορά γιατί για την ασφαλή μετακίνηση του μωρού σου όχι μόνο από το μαιευτήριο στο σπίτι αλλά και γενικά για τις μετακινήσεις σας μπορείς να χρησιμοποιήσεις το ειδικό κάθισμα αυτοκινήτου που που θα το έχεις για κανένα χρόνο (αυτό θα το χρειαστείς ούτως ή άλλως). Κοίτα να κουμπώνει και ξεκουμπώνει οπότε μπορεί να έχεις το καθισματάκι στο αυτοκίνητο ή να μεταφέρεις το μωρό κάπου σε ένα σπίτι. Να φανταστείς εμείς το καλοκαίρι στην παραλία εκεί τον κοίμιζα δίπλα μας. Στο πορτ μπεμπέ τον έβαλα λίγες φορές και επίσης και πολύ βασικό είναι βαρύ για να το μεταφέρεις μαζί με το μωρό μέσα. Αν δεν είχα τον άνδρα μου δεν μπορούσα να το κουβαλήσω.

herby
05-02-10, 01:40
Καλημέρα και από μένα!!!!εύχομαι σε όλες μας καλή λευτεριά και με το καλό να σφίξουμε τα μωρακια μας στην αγκαλιά μας. Είμαι στην 29 εβδομάδα και περιμένω τη μπεμπούλα μας!!!!θα ήθελα να ρωτήσω έχω ΠΗΤ 22/4/2010 και προβληματίζομαι με τα εσώρουχα και τα κορμάκια(ζιπουνάκια). Τι με συμβουλεύετε σε ποσότητα και είδος. Δηλαδή εσώρουχα κοντομάνικα ή αμανικα και πόσα και σε τι μέγεθος ;;;;Ζιπουνάκια πάλι τι μέγεθος και πόσα;;;;

mommy natassa
05-02-10, 10:30
Καλημέρα και από μένα!!!!εύχομαι σε όλες μας καλή λευτεριά και με το καλό να σφίξουμε τα μωρακια μας στην αγκαλιά μας. Είμαι στην 29 εβδομάδα και περιμένω τη μπεμπούλα μας!!!!θα ήθελα να ρωτήσω έχω ΠΗΤ 22/4/2010 και προβληματίζομαι με τα εσώρουχα και τα κορμάκια(ζιπουνάκια). Τι με συμβουλεύετε σε ποσότητα και είδος. Δηλαδή εσώρουχα κοντομάνικα ή αμανικα και πόσα και σε τι μέγεθος ;;;;Ζιπουνάκια πάλι τι μέγεθος και πόσα;;;;

Με έναν πόνο καλή μου!!! Εγώ ψώνισα από το Mothercare, 2 συσκευασίες των 7 τεμαχίων τα λεγόμενα ζιπουνάκια δηλαδή τα εσώρουχα-κορμάκια με το κοντό μανίκι και 2 συσκευασίες των 3 τεμαχίων τα ολόσωμα φορμάκια που είναι μακρυμάνικα και μακρυπόδαρα που μπαίνει το ποδαράκι μέσα, οι πυζαμούλες του. Στην αρχή με τα δεύτερα μπορεί να νοιώθεις λίγο ότι επιπλέει το μωρό μέσα αλλά έχουν γρήγορη ανάπτυξη. Προτείνω το συγκεκριμένο κατάστημα γιατί έχει φοβερή ποιότητα στα βαμβακερά του και 2 συσκευασίες γιατί μπορεί στην αρχή να έχεις διαρροές από την πάνα, οπότε θα πλένεις που θα πλένεις να μην το κάνεις και όλη την ώρα!!!
Πάρε αυτό που λέει 0-3 μηνών και αργότερα όταν ζεστάνει ο καιρός και δεις τις ανάγκες και την ανάπτυξη του μωρού σου πάρε το επόμενο νούμερο 3-6 μηνών ή αμάνικα κ.ο.κ. Δεν χρειάζεται να τα πάρεις από τώρα. Πάρε και βαμβακερά καλτσάκια για να του βάζεις μέσα από το κορμάκι.
Εσύ κάνε αυτές τις αγορές γιατί από ρούχα θα σου φέρουν ένα σωρό.

Stap
05-02-10, 22:31
Κι εμένα "ανοιξιάτικο" το μωρό herby ;)

mommy natassa πράγματι τα mothercare έχουν πολύ καλά βαμβακερά (πήγα και jumbo..)...αν κι ακριβοτερα εδώ σε σχέση με το αγγλικό site...(ελπίζω να αρχίσουν να στέλνουν πάλι Ελλάδα απ' ό,τι διάβασα σε σχετικό θέμα στο φόρουμ).

Εγώ πήρα από εκεί (mothercare) ένα set των 3 κορμάκια μακρυμάνικα (με σχεδιάκια όχι τα άσπρα - αλήθεια, αυτά θα τα φοράει σκέτα, δηλαδή, χωρίς τίποτα άλλο από πάνω?) και ένα set των 3 φορμάκια - μακρύ μανίκι και πόδι. Μέγεθος 0-3. Βέβαια, σίγουρα θα χρειαστούν κι άλλα εσώρουχα ειδικά, και σκεφτόμουν να πάρω από σελίδα γερμανική που είδα κορμάκια που διπλώνουν μπροστά και κουμπώνουν ώστε να μη χρειάζεται ταλαιπωρία (δική μου και του μωρού) στο πέρασμα απ' το κεφάλι. Τουλάχιστον τον πρώτο καιρό.
Το θέμα είναι με τα μεγέθη...για τις πρώτες αγορές μου φάνηκε πολύ λογικό αυτό το 0-3 του mothercare αλλά τι γίνεται σε σχέση με τα άλλα νούμερα από άλλα καταστήματα? Εγώ π.χ. αυτά τα κορμάκια κλπ που θέλω να πάρω τι μέγεθος θα τα πάρω 50 ή 56? Συνήθως λένε ότι το 50 είναι για τον πρώτο μήνα αλλά αρκετά μωρά γεννιούνται γύρω στους 50cm που είναι το ανώτατο όριο για το μέγεθος 50...:confused:

nnm004
06-02-10, 07:50
Καλημερα μαμαδες ,εμεις εχουμε 2 παιδακια , αποφασησαμε προσφατα οτι θελουμε 3ο παιδακι , επειδη ομως εχουμε δωσει τα παντα επειδη δεν το αποφασηζαμε πιο νωρις , οταν με το καλο ερθει το αλλο θα χρειαστει να τα παρουμε ολα τα βρεφικα απο την αρχη , εως εμπειρη πλεον σε αυτα τα θεματα θα αγορασω μονο τα ακολουθα .
1. Καλαθουνα για να το εχουμε μαζι μας το μωρο 4 μηνες
2. Κρεββατι κουνια για μετα που θα το παμε στο δωματιο του
3. καροτσι maclaren xlr γιατι κανει και για νεογεννητο και για μεγαλο παιδακι , κλεινει πανευκολα και γινεται σαν μπαστουνι , ελαφρη και καλοταξιδο .
4. Καθησματακι αυτοκινητου 0-13
5.καθησματακι αυτοκινητου 9-36
6. Αποστειρωτη
7. 7 μπιμπερο
8. βραστηρα
9. 3-4 φορμακια 0-3μηνων και τα υπολοιοπα 3-6 μηνων
10. Πολλα σελτεδακια , οσα περισοτερα καλυτερα 3-6 μηνων εφαρμοζουνε ακομα και λιγο μεγαλα να ειναι
11.ριλαξ απο την πρωτη μερα , σωτηριο
αυτα αμα θυμηθω και κατι αλλο προσθετω .

fotini25
12-02-10, 16:40
καλησπερα σε ολεσ τις μανουλες!!!!!!!!!!εγω ειμαι 22 εβδομαδων κ θα γινω μανουλα για πρωτη φορα κ εχω μπερδευτει με το τι χρειαζεται να παρω για το μωρακι:confused:εχω πητ:14-6-2010.μηπως μπορει να με πει καποια τι πρεπει να αγορασω?????μενω θεσσαλονικη αν ξερετε κ κανενα μαγαζι να παω.ευχαριστω:D

nektaria...
17-02-10, 13:49
Καλησπερα κοριτσια...ακομα δεν εχω ψωνισει τιποτα ιδιαιτερο,αν και πητ εχω στις 16/05....εχω μπει σε αρκετα sites για βρεφικα σε ολη την Αθηνα .
Υπαρχει καποια να μου δωσει και αλλες διευθυνσεις για αλλα μαγαζια????
Ευχαριστω πολυυυυυυυ:D

mommy natassa
20-02-10, 09:25
Κι εμένα "ανοιξιάτικο" το μωρό herby ;)

mommy natassa πράγματι τα mothercare έχουν πολύ καλά βαμβακερά (πήγα και jumbo..)...αν κι ακριβοτερα εδώ σε σχέση με το αγγλικό site...(ελπίζω να αρχίσουν να στέλνουν πάλι Ελλάδα απ' ό,τι διάβασα σε σχετικό θέμα στο φόρουμ).

Εγώ πήρα από εκεί (mothercare) ένα set των 3 κορμάκια μακρυμάνικα (με σχεδιάκια όχι τα άσπρα - αλήθεια, αυτά θα τα φοράει σκέτα, δηλαδή, χωρίς τίποτα άλλο από πάνω?) και ένα set των 3 φορμάκια - μακρύ μανίκι και πόδι. Μέγεθος 0-3. Βέβαια, σίγουρα θα χρειαστούν κι άλλα εσώρουχα ειδικά, και σκεφτόμουν να πάρω από σελίδα γερμανική που είδα κορμάκια που διπλώνουν μπροστά και κουμπώνουν ώστε να μη χρειάζεται ταλαιπωρία (δική μου και του μωρού) στο πέρασμα απ' το κεφάλι. Τουλάχιστον τον πρώτο καιρό.
Το θέμα είναι με τα μεγέθη...για τις πρώτες αγορές μου φάνηκε πολύ λογικό αυτό το 0-3 του mothercare αλλά τι γίνεται σε σχέση με τα άλλα νούμερα από άλλα καταστήματα? Εγώ π.χ. αυτά τα κορμάκια κλπ που θέλω να πάρω τι μέγεθος θα τα πάρω 50 ή 56? Συνήθως λένε ότι το 50 είναι για τον πρώτο μήνα αλλά αρκετά μωρά γεννιούνται γύρω στους 50cm που είναι το ανώτατο όριο για το μέγεθος 50...:confused:

Καλημέρα,
συγγνώμη που δεν απάντησα νωρίτερα ελπίζω να μην ειναι αργά. Εγώ από μικρό του φόραγα ένα ζιπουνάκι, το κοντομάνικο δηλ.φορμάκι, καλτσούλες και από πάνω το μακρυμάνικο μακρυπόδαρο ολόσωμο φορμάκι και ανάλογα τις καιρικές συνθήκες τον είχα από πάνω με φανελένιο σεντονάκι ή μια κουβερτούλα ή ένα ζακετάκι. Επειδή γεννήθηκε χειμώνα είχαμε και το καλοριφέρ ανοιχτό στο σπίτι οπότε δεν κρύωνε. Εχε υπόψη σου ότι τα μωρά τα ντύνουμε όπως θα ντυνόμασταν εμείς, δεν τα σκάμε σαν κρεμμύδια και βλέπεις αν κρυώνεις εσύ τυλίγεις το μωρό με κουβέρτα.

Τώρα για τα νουμερα 50 που λες, έίχα πάρει κι εγώ κάποια κορμάκια της chicco, που είχε τέτοια νούμερα γιατί είχε φανταστικά σχέδια, τα πλήρωσα διπλάσια λεφτά και τα φόρεσε ελάχιστα καθώς η αν΄παπτυξή του ήταν μεγάλη. Επειδή δεν γνωρίζεις ούτε πόσο ψηλό θα σου βγει το μωρό ούτε τους ρυθμούς ανάπτυξής του καλό θα ήταν να μην επενδύσεις σε τέτοια κορμάκια. Πάρε ένα δυο να κάνεις το κέφι σου αλλά δεν νομίζω να σε βολέψουν τόσο.
Πότε γεννάς με το καλό?

HELEN N
24-02-10, 20:10
καλησπέρα και απο μένα , που ειμαι καινουργια στην παρέα σας , με βοήθησε πολυ το forum και άρχισα να αποκτώ ενα μπούσουλα για τις αγορές μου. Μετα απο ερευνα που έκανα και στην πόλη μου (Λάρισα) αλλά και Θεσσαλονίκη μάλλον καταλήγω λόγω απιστευτης ποιότητας και εξυπηρέτησης στο NTOSAS bebe. Οι άνθρωποι ειναι ενημερωμένοι και ευγενεστατοι και με κέρδισαν απολύτως .
Αυτη την εποχή έχουν μια προσφορά κρεβάτι μετατρεπομενο και την προικα του κρεβατιου 269 !!! μόνο και μάλλον απο κρεβάτι τέλειωσα. Στρωματακι θέλω μια βοηθεια γιατί εχω μπερδευτει κάπως , ακουω και για κάτι θανάτους που προκλήθηκαν απο στρωματάκι μιας πολυεθνικής εταιρείας απο αναθυμιάσεις ή κάτι τέτοιο και με έχει πιάσει λιγο πανικός, λέω να παρω κοκοφοινικα με latex. Αυτα για πρώτη φορά.

mommy natassa
24-02-10, 21:27
γιατί δεν αγοράζεις το στρώμα της cocomat που είναι πολύ καλό?

mama xrysa
13-04-10, 11:02
Kαλημέρα κοριτσάκια!Εχω και εγώ μια απορία.Εχω ΠΗΤ 10-9 αλλά μάλλον θα γεννήσω νωρίτερα, γύρω στα τέλη Αυγούστου.Εχθές που μάθαμε το φύλο πήρα ένα φορμάκι για όταν θα βγούμε απο το μαιευτήριο, σαν σωστή χαζομαμά, αλλά πήρα κοντομάνικο με κοντά ποδαράκια.Εχω αρχίσει και σκέφτομαι μήπως τελικά ήταν καλύτερα να πάρω μακρυμάνικο φορμάκι.Εκείνες τις μέρες γενικά τι τους φοράμε;Γιατί η μεγάλη μου κόρη γεννήθηκε Ιανουάριο οπότε δεν υπήρχαν διλήμματα!Ευχαριστώ!

zouzounel
13-04-10, 11:34
Εσύ θα άντεχες με μακρυμάνικο ντάλα καλοκαίρι?
Τα νεογέννητα ζεσταίνονται πιο πολύ από μας, μιας και η φυσιολογική τους θερμοκρασία είναι μεγαλύτερη (37-37.3). Μια χαρά θα είναι με κοντομάνικο και το βραδακι το σκεπάζεις (αν είναι απαραίτητο) με χασέ σεντονάκι. Και μην ακούς κάτι γιαγιάδες που λένε να βάζεις καλτσάκια στα μωρά και οτι το κρύο το παιρνουν απ' τα πόδια (το έλεγα στον γιατρό μου και γέλαγε). Οπως αισθάνεσαι και ντύνεσαι εσύ, το ίδιο θα ντύνεις και το μωράκι.
Με το καλό!

kalamaraki
13-04-10, 11:59
Θα συμφωνήσω...και εγω εκανα οταν την έβγαλα απο την κλινική 3 αυγουστου της εβαλα τιραντάκι φόρεμα με ζιπουνάκι τιράντα για την διαδρομη και την ειχα απο τις 28 Ιουλιου που γεννήθηκε εως και τον Σεπτέμβρη με κοντομάνικο και τιραντάκι , μονο οταν βάζαμε κλιματιστικο της εβαζα μακρυμάνικο και πικέ κουβερτάκι αλλιώς μονο σεντονάκι, αφου εβραζε ο τοπος με 32 και 34 βαθμους!!

mama xrysa
13-04-10, 13:46
Εσύ θα άντεχες με μακρυμάνικο ντάλα καλοκαίρι?
Τα νεογέννητα ζεσταίνονται πιο πολύ από μας, μιας και η φυσιολογική τους θερμοκρασία είναι μεγαλύτερη (37-37.3). Μια χαρά θα είναι με κοντομάνικο και το βραδακι το σκεπάζεις (αν είναι απαραίτητο) με χασέ σεντονάκι. Και μην ακούς κάτι γιαγιάδες που λένε να βάζεις καλτσάκια στα μωρά και οτι το κρύο το παιρνουν απ' τα πόδια (το έλεγα στον γιατρό μου και γέλαγε). Οπως αισθάνεσαι και ντύνεσαι εσύ, το ίδιο θα ντύνεις και το μωράκι.
Με το καλό!

Μωρέ δίκιο έχεις και εγώ θα ζεσταινόμουν απλά είχα την εντύπωση οτι τις πρώτες μέρες περισσότερο κρυώνουν παρά ζεσταίνονται.Κάνω λάθος;

mamounaki
13-04-10, 16:12
Και εγώ δεν μπορώ να καταλήξω σ' αυτό το θέμα!!! Εμάς ο μπέμπης με το καλό θα βγει προς το τέλος Ιουνίου... τι θα του φορέσω όταν βγούμε από την κλινική; ε; μακρυμανικο βαμβακερό; κοντομάνικο βαμβακερό; ολόσωμο φορμάκι;;;;; ένα μπέρδεμα!!!!
Οι μισοί μου λένε ότι θα σκάσει με μακρύ το παιδί...
και οι υπόλοιποι ότι ακόμα δεν θα έχει συνηθίσει την διαφορά θερμοκρασίας (κοιλιά μαμάς - περιβάλλον) οπότε θα κρυώνει!!!!!!
Ποιον θα ακούσουμε τελικά;;;;;;;;

zouzounel
13-04-10, 16:22
Μωρέ δίκιο έχεις και εγώ θα ζεσταινόμουν απλά είχα την εντύπωση οτι τις πρώτες μέρες περισσότερο κρυώνουν παρά ζεσταίνονται.Κάνω λάθος;

Κι ομως δεν ισχύει αυτό. Οπως εγραψα και πιο πριν, τα νεογέννητα ζεσταίνονται περισσότερο από μας, η θερμοκρασία τους είναι υψηλότερη. Ρωτήστε και τον παιδίατρό σας. Ο δικός μου λεει χαρακτηριστικά "το χειμώνα θα του φοράς ό,τι εσύ και ένα περισσότερο -πχ ενα φανελάκι- και το καλοκαίρι ό,τι φοράς εσύ και ένα λιγότερο". Ο δικός μου μπεμπης γεννήθηκε Μαρτη και το καλοκαίρι το περάσαμε με την πανα μονο, άντε το βράδυ να του φοραγα φανελάκι.

zouzounel
13-04-10, 16:24
...Ποιον θα ακούσουμε τελικά;;;;;;;;

τον παιδίατρό σου :)
και μακριά από θειτσες, πιτσες, γιαγιτσες για συμβουλες
μπορεί να έχουν καλή προθεση, αλλά ζουνε σε άλλες εποχες... ;)

mama xrysa
13-04-10, 18:35
zouzounel μου με κάλυψες!kalamaraki και εσύ επίσης (με κάλυψες, εννοώ).Ευχαριστώ πολύ!

kalamaraki
13-04-10, 18:54
zouzounel μου με κάλυψες!kalamaraki και εσύ επίσης (με κάλυψες, εννοώ).Ευχαριστώ πολύ!

;):):)

mamounaki
13-04-10, 23:15
Καλα ναι αυτό εννοείται, ότι ακούμε τον παιδίατρο...
απλά ακόμα και οι παιδίατροι λένε ο καθένας τα δικα του!!!
οπότε αν κατάλαβα καλά, ακούς τον παιδίατρό σου!

marsolan
13-04-10, 23:27
Και εγώ δεν μπορώ να καταλήξω σ' αυτό το θέμα!!! Εμάς ο μπέμπης με το καλό θα βγει προς το τέλος Ιουνίου... τι θα του φορέσω όταν βγούμε από την κλινική; ε; μακρυμανικο βαμβακερό; κοντομάνικο βαμβακερό; ολόσωμο φορμάκι;;;;; ένα μπέρδεμα!!!!
Οι μισοί μου λένε ότι θα σκάσει με μακρύ το παιδί...
και οι υπόλοιποι ότι ακόμα δεν θα έχει συνηθίσει την διαφορά θερμοκρασίας (κοιλιά μαμάς - περιβάλλον) οπότε θα κρυώνει!!!!!!
Ποιον θα ακούσουμε τελικά;;;;;;;;

εγω γενναω το αργοτερο 8 ιουνιου...μετα κι απο γνωμες των μαμαδων του φορουμ αποφασισα!!!Θα βγει με κοντομανικο φορμακι και τα καλτσακια της.Επειδη βεβαια εδω που μενουμε εχει πολλη υγρασια θα εχω μαζι μου κι ενα βαμβακερο ζακετακι μηηηπωωως χρειαστει.
αλλωστε,ολοι καπως ετσι δεν ντυνομαστε τετοιο καιρο?????το πρωι και το βραδυ κανει λιγη ψυχρα..ολη την αλλη μερα σκαει ο τζιτζικας:p

amande
09-06-10, 10:55
Κορίτσια έχετε αγοράσει κάποιο απο αυτά τα 2 προιόντα http://www.abitare.lu/user/product_pictures/redc-coccoon.jpg και http://www.letoshop.gr/default.asp?pid=40&ct=1090202&itmid=14448 για τον ύπνο??

Eowyn
11-06-10, 16:32
Καλησπέρα κορίτσια! Εγώ γεννάω ton Ιουλίο και ψάχνω για φθηνά σεντονάκια για κούνια στην περιοχή της Καλλιθέας......any luck?????

madrid05
11-06-10, 16:50
Tα σεντονάκια είναι μια πονεμένη ιστορία που μόλις τώρα και εγώ την αντιμετώπισα.Εψαχνα καθημερινά και απλά σεντονάκια για κούνια και τα γνωστα μεγάλα καταστήματα μου πάσαραν ότι "προίκα" υπηρχε σε πολύ τραβηγμένες τιμές.Σετάκια πανωσέντονο μαξιλαροθήκη γύρω στα 40-60 € και ξεχωριστά το πανωσέντονο.Αν εξαιρέσεις το ΗΡΑ που πήρα 2 σετάκια(πανω΄σεντονο+κατωσέντονο)στα 15€ από τα άλλα απογοητεύτηκα.
Ψάξε για μικρά συνοικιακά μαγαζάκια με λευκά είδη-σίγουρα θα βρείς παιδικά βαμβακερά σεντονάκια σε καλύτερες τιμές.
Στην περιοχή μου δεν έχουμε τέτοια!
Πήρα όμως από το ΙΚΕΑ σετάκι με 2 κατωσέντονα με λάστιχο 100% βαμβάκι στα € 9.
Η καλύτερη λυση είναι αν έχεις καμιά μαμά-γιαγιά-θεία που σκαμπάζει λίγο από ραπτομηχανή , να πάρεις πολύ καλό βαμβακερό ύφασμα και πολύ οικονομικά να φτιάξεις ένα σωρό σεντονάκια!!!!:grin:

amande
11-06-10, 20:14
Κορίτσια έχετε αγοράσει κάποιο απο αυτά τα 2 προιόντα http://www.abitare.lu/user/product_pictures/redc-coccoon.jpg και http://www.letoshop.gr/default.asp?pid=40&ct=1090202&itmid=14448 για τον ύπνο??
Eπαναφέρω το ερώτημα:D

marsolan
12-06-10, 19:40
Καλησπέρα κορίτσια! Εγώ γεννάω ton Ιουλίο και ψάχνω για φθηνά σεντονάκια για κούνια στην περιοχή της Καλλιθέας......any luck?????

Στην Καλλιθεα δεν ξερω αλλα συμφωνω με την κοπελα απο πανω...Στα Ικεα εχει πολυ ωραια υφασματακια παιδικα που μπορεις να τα κανεις σεντονακια,επισης με την εκμεταλλευση που παιζει στα μωρουδιακα μπορεις να παρεις απλα μονοχρωμα σεντονια βαμβακερα ενηλικων και να τα κοψεις στη μεση(ενα γαζι στην κομμενη μερια κι εισαι ετοιμη)
Στα τζαμπο δεν ξερω απο σεντονια αλλα κουβερτουλα πικε που μου εφεραν δωρο καταπληκτικη την βρηκα(βαμβακερη,πολυ μαλακη κι απλη) και κατι πανες χασε με διακριοτικα σχεδιακια παλι τις καταβολευτηκα ως πρωτο σεντονακι ιδιως στο πυρεξακι στο μαιευτηριο ή στο καλαθακι!!!

marsolan
12-06-10, 19:49
Eπαναφέρω το ερώτημα:D

Μαρακι,δεν εχω παρει κατι απο τα παραπανω επειδη ομως το ειχα ψαξει κι αν δεν κανω λαθος νομιζω οτι το πρωτο ειναι κατι σαν ρηλαξ και μαλιστα εχει μικρο ηλικιακο ευρος,ενω το δευτερο ειναι μαξιλαρακι που θα χρησιμευσει περισσοτερο αν το παιδακι σου εχει ΓΟΠ(στο απευχομαι πραγματικα!!) οποτε θα πρεπει να εχει κλιση το κεφαλακι του!!
Εγω παντως δεν τα πηρα...στην μεν πρωτη περιπτωση ενα κανονικο ρηλαξ θα κανει καλυτερη δουλεια,στη δε δευτερη περιμενε πρωτα κι αποφασισε μετα!!!

amande
12-06-10, 20:07
ευχαριστώ marsolan:)...απλά έχω πέσει στη "λούμπα" της νέας μαμάς και αναρωτιέμαι για κάθετι που βλέπω αν θα το χρειαστώ ή όχι...τα διαφημίζουν όλα πολύ καλά:rolleyes:

pasxalitsa v
12-06-10, 22:54

maraki αγορασα εγω πριν λιγες μερες το 2ο γιατι μαλλον το μικρο μας εχει ΓΟΠ αλλα μεχρι στιγμης δεν εχει καταφερει να κοιμηθει εκει...
ο μικρος ειναι μια σταλια και αυτο εχει αρκετα μεγαλη κλιση για τοσο μικρο μωρακι...ισως αν παρει λιγο βαρος το βολευτει...
το αλλο που λες μου φαινεται βολικο αλλα δεν ξερω αν κανει να κοιμαται το μωρο με κλιση...στο δικο μας θα αρεσε πολυ γιατι εχει μαθει αγκαλια και αυτο ειναι σαν αγκαλια...
νιωθουν την ασφαλεια που ειχαν μεσα στην μητρα...

με το καλο το μικρο σας!!! :p

amande
13-06-10, 09:46
Ευχαριστούμε pasxalitsa :Dνα χαίρεσαι το μπουμπούκι σου

Eowyn
14-06-10, 23:05
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΟΡΙΤΣΙΑ! ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΠΟΛΥ ΑΚΡΙΒΑ ΤΑ ΣΕΤ "ΠΡΟΙΚΑΣ"!!!! ΘΑ ΠΑΩ ΙΚΕΑ ΓΙΑ ΑΡΧΗ!!!

spyni
15-06-10, 00:12
maraki αγορασα εγω πριν λιγες μερες το 2ο γιατι μαλλον το μικρο μας εχει ΓΟΠ αλλα μεχρι στιγμης δεν εχει καταφερει να κοιμηθει εκει...
ο μικρος ειναι μια σταλια και αυτο εχει αρκετα μεγαλη κλιση για τοσο μικρο μωρακι...ισως αν παρει λιγο βαρος το βολευτει...
το αλλο που λες μου φαινεται βολικο αλλα δεν ξερω αν κανει να κοιμαται το μωρο με κλιση...στο δικο μας θα αρεσε πολυ γιατι εχει μαθει αγκαλια και αυτο ειναι σαν αγκαλια...
νιωθουν την ασφαλεια που ειχαν μεσα στην μητρα...

με το καλο το μικρο σας!!! :p

το δευτερο το εχουμε παρει και εμεις, καθως το ειχαν και ολοι οι γνωστοι μας...η αληθεια ειναι οτι εκ των υστερων καταλαβα οτι και οι περισσοτεροι παιδιατροι το συνιστουν, ωστε να απουγεις ενδεχομενο πνιγμου...παντως και η κορουλα μας γλιστρουσε στην αρχη, ηταν πολυ μικρουλα και ολο κατεβαινε....

pasxalitsa v
23-06-10, 14:02
τελικα ξεκινησε σειλα δειλα να κοιμαται καποιες ωρες...ιδιως την νυχτα...
εξακολουθει να γλυστραει αλλα ισως νιωθει οτι τον βοηθαει γι αυτο κ κοιμαται...
ισως παρουμε και το μεγαλυτερο για την κουνια του...

(αν καποια κοπελα θελει να παρει το μικρο για το port-bebe να το δοκιμασει πριν γιατι ειναι μιρος ο χωρος και τα μικρουλια μωρακια οπως ειπα λογω της κλισης δεν το βολευονται και γλυστρανε)
μια καλη λυση ειναι πανες κατω απο το στρωματακι του μωρου ωστε να το ανασηκωνουν λιγο.......

maria_g
30-08-10, 19:51
Καλησπέρα σε όλες τις μανούλες!
Διαβάζω όλες τις αναρτήσεις προκειμένου να οργανωθώ για τις πρώτες αγορες της μικρής μου. Θα ήθελα τη γνώμη σας και τις γνώσεις σας.
Σκόπευα να αγοράσω καλαθούνα για τους πρώτους μηνες για τον υπνο της μικρής μερχρι που μια φίλη που έχει ήδη μωράκι μου είπε ότι ο παιδιατρός της της απαγόρευσε να κοιμίζει εκει το μωρό γιατι λέει δεν είναι ασφαλές λόγω της ποιότητας του στρώματος.
Γνωρίζετε κάτι σχετικα?

demetra78
10-01-11, 13:12
Κορίτσια σας χαιρετώ,
Είμαι στον 6ο μήνα και νομίζω είναι καιρός να ξεκινήσω τις προετοιμασίες για την έλευση του μωρού μου δηλαδή να αγοράσω τα πρώτα ρουχαλάκια και τα πρώτα απαραίτητα έπιπλα.Τι πρέπει να πάρω καταρχήν μια και δεν θέλω να καταξοδευτώ με άχρηστα πράγματα και τι να προσέξω γενικότερα;

nikoleta_
10-01-11, 16:51
Δήμητρα κι εγώ στην ίδια φάση με σένα είμαι :) έλεγα καταρχήν να πάρω την κούνια και μια σιφινιέρα και σε κανένα μήνα καροτσάκι με ενσωματωμένο πορτ μπεμπε..ας μας πουνε και οι έμπειρες μαμαδες όμως..περιμένουμε με ανυπομονησία!!!!

dimpap
10-01-11, 17:04
Δεσποινιδες μου καταρχας ευχομαι ολα να πανε καλα και να γεννησετε υγιεστατα μωρακια πανω απ'ολα.Εγω περιμενω τωρα το 2ο και εχω μια εμπειρια,ειμαι στον 7ο μηνα.Θα πρεπει να επισκεφτειτε διαφορα καταστηματα με βρεφικα επιπλα για να καταληξετε σε κουνια(or λικνο)-σιφινιερα(αλλαξιερα
)-καροτσι-καλαθουνα(προαιρετικο)-καθισμα αυτοκινητου(για βρεφος)-προικα του μωρου(παντα-σεντονια-κουβερτουλα κ.α.)-μαρσιπο(για αργοτερα)-ζιμπουνακια-φορμακια(αρκετα γιατι θα λερωνεται με το γαλα και δεν καθαριζει τοσο ευκολα ειδικα το μητρικο)-πετσετακια τετραγωνα για το ρεψιμο-σελτεδακια για το κρεβατι του και οταν θα το αλλαζεις(μιας χρησεως)-σαλλιαρες (θα θυμιθω και αλλα)

demetra78
11-01-11, 20:01
Αγαπητή dimpap πολύ χρήσιμα τα όσα μας έγραψες.Ήδη επισκέφτηκα χτες το mother care και είδα τα όσα πρέπει να αγοράσω για τον τοκετό για μένα και το μωρό.Βέβαια μου είπαν εκεί ότι είναι νωρίς και ότι σε κανένα μήνα να πάω για να τα αγοράσω.Αύριο θα πάω να δω για το παιδικό δωμάτιο.Είμαι ενθουσιασμένη.Όποια βοήθεια είναι ευπρόσδεκτη!!!!!!!!!!!!!!!:p

bitchoni
11-01-11, 23:17
Κορίτσια με το καλό να δεχτείτε τα ζουζούνια σας!
Γενικά με τις αγορές ξεκινήστε με τα απαραίτητα όπως κρεβατάκι,σιφονιέρα-αλλαξιέρα,καρότσι,καθισματάκι αυτοκινήτου,προίκα μωρού,τα θεϊκά τετράγωνα πανάκια,σελτεδάκια και ελάχιστα ζιπουνάκια & φορμάκια. Και λέω ελάχιστα γιατί και γω σα νέα μανούλα είχα τρελαθεί στα ψώνια, τα οποία στην πορεία αποδείχθηκαν ότι ήταν υπερβολικά. Γενικά, έχετε κατά νου ότι θα σας γεμίσουν δώρα, τα οποία ίσως να μην υπολογίζετε. Εγώ έχω στοκάρει ζιπουνάκια μέχρι 9 μηνών. Επίσης, σε όσους έχετε οικειότητα μπορείτε να ζητήσετε συγκεκριμένα πραγματα ή από συγκεκριμένα μαγαζιά. Έτσι θα αποφύγετε να μαζέψετε ρουχαλάκια κλπ που δε θα αγοράζατε με τίποτα.

Velina
28-01-11, 12:19
Kalimera agapimenes mou files!
parakato sas exo lista pou ekana ego gia ta pragmata pou prepei na paro gia ti mikri mas alla k gia emena.

σύριγγες 5 cc-3-
BETADINE 30 ml (για αφαλό)-1-
DEPON σιρόπι-1-
FISSAN ενυδατική κρέμα-1-
FISSAN BAGNETTO (αφρόλουτρο+σαμπουάν)-1-
FISSAN κρέμα για ερεθισμούς-1-
PRODERM/FISSAN λάδι-1-
αντισηπτικό για τα χέρια-1-
Απορρυπαντικό πλυντηρίου για ρούχα μωρού PRODERM-1-
ΑΠΟΣΤΕΙΡΩΤΗΣ-1-
ΑΦΡΟΛΟΥΤΡΟ-1-
ΒΟΥΡΤΣΑ ΓΙΑ ΜΠΙΜΠΕΡΟ+ΠΙΠΙΛΕΣ-1-
ΓΑΝΤΑΚΙΑ-1-(αν και για μενα για αρχη μπορειτε να παρετε φορμακια/πιτζαμακια απο το mothercare που το μανικακι γυριζει και λειτουργει σα γαντακι, γιατι τα κανονικα γαντακια τα βγαζουν τα μωρα)
ΕΝΔΟΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ-1-
ΕΠΙΘΕΜΑΤΑ ΣΤΗΘΟΥΣ-1 ΠΑΚΕΤΟ ΓΙΑ ΑΡΧΗ-
ΕΣΩΡΟΥΧΑ 1 ΧΡΗΣΗΣ-2 ΠΑΚΕΤΑ ΤΩΝ 4-
ΕΣΩΡΟΥΧΑ ΚΟΝΤΟ ΜΑΝΙΚΙ για μωρό-7-
ΖΩΝΗ/ΚΟΡΣΕ-1-
ΘΕΡΜΟΜΕΤΡΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ-1-
ΘΕΡΜΟΜΕΤΡΟ ΜΠΑΝΙΟΥ-1-
ΘΗΚΗ ΓΙΑ ΠΙΠΙΛΕΣ-2-
ΚΑΘ. ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ-1-
ΚΑΛΑΘΙ ΚΑΛΛΥΝΤΙΚΩΝ-1- ΝΑ ΠΑΡΕΤΕ ΑΠΟ JUMBO EXEI 4,5 EUR
ΚΑΛΤΣΑΚΙΑ-3- ΠΡΟΤΙΜΕΙΣΤΕ ΧΩΡΙΣ ΛΑΣΤΙΧΟ, ΕΧΕΙ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΑ ΤΑ BENETON ΣΤΟ ΛΗΤΩ
ΚΑΛΥΜΜΑ ΣΤΡΩΜΑΤΟΣ-1- ΑΔΙΑΒΡΟΧΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΛΕΡΩΘΕΙ, ΕΓΩ ΠΗΡΑ ΤΗΣ GRECO STROM ΑΝ Κ ΛΙΓΟ ΑΚΡΙΒΑ
ΚΑΡΟΤΣΙ-1-
κιτ αναρώφησης για τη μύτη-1-
ΚΟΥΒΕΡΤΑ-2-
ΚΟΥΝΙΑ-1- ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΑΡΕΤΕ ΚΟΥΝΙΑ ΠΟΥ ΑΝΕΒΟΚΑΤΕΒΑΙΝΟΥΝ ΤΑ ΚΑΓΚΕΛΑ ΑΛΛΙΩΣ ΘΑ ΣΑΣ ΚΟΠΕΙ Η ΜΕΣΗ ΟΤΑΝ ΑΛΛΑΖΕΤΕ ΣΕΝΤΟΝΙΑ
ΚΟΥΝΟΥΠΙΕΡΑ-1-
ΚΟΥΡΤΙΝΑ-1-
ΚΡΕΜΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΘΗΛΕΣ PURELAN 100 ΤΗΣ MEDELA-1- ΠΡΙΝ ΓΕΝΝΗΣΕΤΕ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΒΑΖΕΤΕ ΚΑΘΑΡΟ ΟΙΝΟΠΝΕΥΜΑ
ΛΑΒΕΤΕΣ-ΠΑΝΑΚΙΑ-10-
ΛΙΚΝΟ/ΠΟΡΤ ΜΠΕΜΠΕ-1-
ΜΑΝΤΙΛΑΚΙΑ ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΥ ΣΤΗΘΟΥΣ-1- ΣΥΝΗΘΩΣ ΣΤΑ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑ ΣΑΣ ΦΕΡΝΟΥΝ ΤΟ ΠΡΩΙ ΧΑΜΟΜΗΛΑΚΙ ΑΛΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ...
ΜΑΡΣΙΠΟΣ-1- ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΒΟΛΕΨΕΙ ΟΛΕΣ...
ΜΠΑΝΑΚΙ-1-
ΜΠΙΜΠΕΡΟ ΓΥΑΛΛΙΝΑ-2- ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ
ΜΠΟΥΡΝΟΥΖΟΠΕΤΣΕΤΕΣ-2-
ντεμακιγιάζ δίσκους (βαμβάκι)-1- ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΘΑΡΙΣΜΟ ΤΩΝ ΘΗΛΩΝ ΠΟΥ ΣΑΣ ΕΛΕΓΑ ΜΕ ΧΑΜΟΜΗΛΙ
ορό για τη μύτη-1-
ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΚΟΥΝΙΑΣ-1-
πάνες NEW BORN PAMPERS μεγάλο-1-
ΠΑΝΕΣ ΑΓΚΑΛΙΑΣ-3-
ΠΑΝΤΑ-1-
ΠΑΝΤΟΦΛΕΣ-1-
ΠΑΠΛΩΜΑ-1-
ΠΑΡΚΟΚΡΕΒΑΤΟ-1-
ΠΕΤΣΕΤΕΣ-2-
ΠΙΠΙΛΕΣ-3-
ΠΙΤΖΑΜΑΚΙΑ-3-
ΠΙΤΖΑΜΕΣ ΜΕ ΚΟΥΜΠΙΑ ΜΠΡΟΣΤΑ-2-
ΡΙΛΑΞ -1-
ΣΑΛΙΑΡΕΣ-10-
ΣΑΜΠΟΥΑΝ-1
ΣΑΠΟΥΝΙ ΟΥΔΕΤΕΡΟ PH-1-
ΣΕΛΤΕΔΑΚΙΑ-3-
ΣΕΝΤΟΝΙΑ-2-
ΣΕΡΒΙΕΤΕΣ ΓΙΑ ΑΚΡΑΤΕΙΑ-1-
ΣΕΤ ΠΕΡΙΠΟΙΗΣΗΣ ΑΦΑΛΟΥ (ΕΠΙΔΕΣΜΟΣ)-1-
ΣΕΤ ΨΑΛΙΔΑΚΙ ΝΥΧΙΩΝ & ΒΟΥΡΤΣΑ-1- ΑΚΟΜΑ Κ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΜΑΛΛΙΑ ΝΑ ΠΑΡΕΤΕ ΒΟΥΡΤΣΑ ΜΕ ΦΥΣΙΚΗ ΤΡΙΧΑ
ΣΚΟΥΦΑΚΙ-1-
ΣΟΥΤΙΕΝ ΘΗΛΑΣΜΟΥ-2-
ΣΤΕΓΝΩΤΗΡΑΣ ΜΠΙΜΠΕΡΟ-1-
ΣΤΡΩΜΑ-1-
ΣΥΡΤΑΡΙΕΡΑ-1-
ΤΣΑΝΤΑ ΑΛΛΑΞΙΕΡΑ-1-
ΦΟΡΜΑ ΕΞΟΔΟΥ-1-
ΦΟΡΜΑΚΙΑ-6-
ΦΩΤΙΣΤΙΚΟ ΟΡΟΦΗΣ-1-
ΧΑΛΙ-1-
ΩΤΟΚΑΘΑΡΙΣΤΕΣ-1-

ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΖΕΣΤΕ ΓΙΑ ΑΡΧΗ, ΘΑ ΣΑΣ ΦΕΡΟΥΝ ΠΟΛΛΑ ΔΩΡΑ ΟΠΟΤΕ ΜΗΝ ΑΡΧΙΣΕΤΕ ΝΑ ΑΓΟΡΑΖΕΤΕ ΣΑΝ ΤΡΕΛΛΕΣ ΠΟΛΛΑ..
ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ PRENATAL ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΑ. ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙΤΕ ΕΠΕΙΔΗ ΓΕΝΝΑΤΕ ΑΛΛΗ ΕΠΟΧΗ, ΕΓΩ ΤΑ ΛΕΩ ΓΙΑ ΟΣΕΣ ΓΕΝΝΑΝΕ ΜΕΧΡΙ ΦΛΕΒΑΡΗ ΜΑΡΤΗ!

ΤΕΛΟΣ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΘΑ ΣΑΣ ΓΡΑΨΩ ΟΤΙ ΧΡΕΙΑΖΕΣΤΕ ΓΙΑ ΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ

ΓΙΑ ΤΗ ΜΑΜΑ
ΝΥΧΤΙΚΟ 1
ΡΟΜΠΑ 1
ΠΙΤΖΑΜΕΣ 2
ΠΑΝΤΟΦΛΕΣ 1 (ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΧΟΝΤΡΟ ΚΑΤΩ ΓΙΑΤΙ ΣΤΟ ΜΠΑΝΙΟ ΘΑ ΕΧΕΙ ΝΕΡΑ)
ΡΟΥΧΑ ΕΞΟΔΟΥ 1
ΣΟΥΤΙΕΝ ΘΗΛΑΣΜΟΥ 2
ΕΠΙΘΕΜΑΤΑ 1
ΕΣΩΡΟΥΧΑ ΜΙΑΣ ΧΡΗΣΗΣ 2
ΣΕΡΒΙΕΤΕΣ ΓΙΑ ΑΚΡΑΤΕΙΑ 1
ΟΔΟΝΤΟΒΟΥΡΤΣΑ 1
ΟΔΟΝΤΟΚΡΕΜΑ 1
ΧΤΕΝΑ 1
ΚΟΡΣΕ/ΖΩΝΗ 1
ΣΑΠΟΥΝΙ ΟΥΔΕΤΕΡΟ PH 1
ΑΠΟΣΜΗΤΙΚΟ 1
ΣΑΜΠΟΥΑΝ 1
ΞΥΡΑΦΑΚΙ 1
ΦΟΡΤΙΣΤΗ 1
ΚΡΕΜΑ ΓΙΑ ΘΗΛΕΣ 1
ΠΕΤΣΕΤΕΣ 3 (ΓΙΑ ΠΡΟΣΩΠΟ, ΣΩΜΑ & ΠΟΔΙΑ)
ΔΙΣΚΟΥΣ ΝΤΕΜΑΚΙΓΙΑΖ 1
ΜΩΡΟΜΑΝΤΙΛΑ 1
ΑΝΤΙΣΗΠΤΙΚΟ ΧΕΡΙΩΝ 1

ΓΙΑ ΤΟ ΜΩΡΟ
ΕΣΩΡΟΥΧΟ 1
ΦΟΡΜΑ ΕΞΟΔΟΥ 1
ΦΟΡΜΑΚΙ 1
ΓΑΝΤΑΚΙΑ 1
ΣΚΟΥΦΑΚΙ 1
ΚΟΥΒΕΡΤΟΥΛΑ 1
ΚΑΛΤΣΑΚΙΑ 1
ΠΑΝΑ ΑΓΚΑΛΙΑΣ 1
ΣΕΛΤΕΔΑΚΙΑ 1

ΑΥΤΑ ΘΑ ΤΑ ΦΕΡΕΙ Ο ΜΠΑΜΠΑΣ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΦΥΓΕΤΕ ΑΠΟ ΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΜΑΖΙ ΜΕ ΠΟΡΤ ΜΠΕΜΠΕ/ΚΑΘΙΣΜΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ (ΑΝΑΛΟΓΩΣ ΜΕ ΤΙ ΘΑ ΜΕΤΑΦΕΡΕΤΕ ΤΟ ΜΩΡΟ) ΠΟΥ ΘΑ ΕΧΕΙ ΠΑΝΩ ΕΝΑ ΣΕΝΤΟΝΑΚΙ ΠΟΥ ΘΑ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕΤΕ ΤΟ ΜΩΡΟ ΚΑΙ ΜΙΑ ΚΟΥΒΕΡΤΟΥΛΑ ΝΑ ΤΟ ΣΚΕΠΑΣΕΤΕ.

ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗ ΣΑΣ ΜΠΕΡΔΕΨΑ, ΟΤΙ ΑΠΟΡΙΕΣ ΕΧΕΤΕ ΑΝΑΜΕΝΩ...

ΚΑΤΑ ΤΗ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ, ΜΗΝ ΠΑΡΕΤΕ ΡΟΥΧΑΛΑΚΙΑ ΓΙΑ ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΑ, ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΠΕΡΙΜΕΝΕΤΕ ΜΙΚΡΟ ΜΩΡΟ, ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΩ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΑ ΠΑΡΕΤΕ ΓΙΑ 0-3 ΜΗΝΩΝ Κ ΟΧΙ ΓΙΑ ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΑ, ΤΑ PRENATAL ΕΧΟΥΝ ΓΙΑ ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΑ Κ ΜΕΤΑ ΓΙΑ 1-3 ΑΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΛΑ, ΠΑΡΤΕ ΤΑ 1-3

zoniadim
01-02-11, 13:07
Εγώ προσωπικά δεν συμφωνώ με όλη αυτή τη λίστα π.χ. δεν χρειάστηκα ποτέ πιπίλες, θήκη για πιπίλες, επιθέματα στήθους (αν και θηλάζω ακόμα), αποστειρωτή, θερμόμετρο μπάνιου,γαντάκια, ενυδατική, depon κ.ά. πολλά!.. Μην φορτώνεστε με 15000 πράγματα, τα οποία στο τέλος δεν θα χρειαστείτε. Πάρτε τα εντελώς βασικά και θα δείτε πως θα πάει. Δεν χρειάζεται άγχος!
Υ.Γ. Αυτό που θα χρειαστείτε οπωσδήποτε (δεν υπάρχει στη λίστα και πολλές φορές το ξεχνάμε σαν αυτονόητο) είναι...πάνες!!!

pani10
15-02-11, 13:34
Κοριτσια γεια σας

διανυω την 25η βδομαδα σιγα σιγα.
μηπως εχετε ιδεα που μπορω να βρω μια λιστα για νεογεννητα που να περιεχει τα παντα που πρεπει να παρω?
εχω και τη μαμα μου που θυμαται απο τις αδερφες μου αλλα δε θελω να ξεχασω τιποτα.
Ειναι το πρωτο μου μωρο οποτε ολα απ την αρχη

zouzounel
15-02-11, 14:02
δες κι εδώ edit admin εξαιτίας συγχώνευσης
με το καλο το μωράκι σου!

ismeni
15-02-11, 14:16
Κοριτσια γεια σας

διανυω την 25η βδομαδα σιγα σιγα.
μηπως εχετε ιδεα που μπορω να βρω μια λιστα για νεογεννητα που να περιεχει τα παντα που πρεπει να παρω?
εχω και τη μαμα μου που θυμαται απο τις αδερφες μου αλλα δε θελω να ξεχασω τιποτα.
Ειναι το πρωτο μου μωρο οποτε ολα απ την αρχη

ενα βασικο, εμενα με ειχε βολεψει απιστευτα, που θα σου προτεινα είναι το μπανακι της fisher price, υπάρχει και στο τζαμπο με 40 ευρω
μαξιλαρι θυλασμου

pani10
15-02-11, 15:55
σασ ςυχαριστω παρα πολυ:p:p

ποτάκης
14-03-11, 15:17
Να ρωτήσω κάτι? εγώ καλώς εχόντων των πραγμάτων γεννάω αρχές Ιούνη, άντε τέλη Μάη. Τι φορμάκια και εσωρουχάκια πρέπει να του πάρω? μόνο κοντομάνικα ή και κάποια μακρυμάνικα για τις πρώτες μέρες? η μητέρα μου επιμένει ότι πρέπει τις πρώτες 1-2 μέρες να του βάλουμε μακρυμάνικο, γιατί λέει έχει συνηθίσει στη ζέστη το μωρό. Εγώ πάλι νομίζω ότι θα σκάζει και τσάμπα θα τα πάρουμε μαζί μας. Οι πιο έμπειρες τι λένε?:?:

marsolan
16-03-11, 00:52
Να ρωτήσω κάτι? εγώ καλώς εχόντων των πραγμάτων γεννάω αρχές Ιούνη, άντε τέλη Μάη. Τι φορμάκια και εσωρουχάκια πρέπει να του πάρω? μόνο κοντομάνικα ή και κάποια μακρυμάνικα για τις πρώτες μέρες? η μητέρα μου επιμένει ότι πρέπει τις πρώτες 1-2 μέρες να του βάλουμε μακρυμάνικο, γιατί λέει έχει συνηθίσει στη ζέστη το μωρό. Εγώ πάλι νομίζω ότι θα σκάζει και τσάμπα θα τα πάρουμε μαζί μας. Οι πιο έμπειρες τι λένε?:?:

Γεννησα 12 Μαιου το 2010....
Ηταν να γεννησω 8 Ιουνιου αλλα η μικρη ηρθε νωριτερα....
Δεν ειχα ουτε ενα μακρυμανικο φορμακι ουτε ζεστη κουβερτα και τα ειδα ολα κωλυομενα....πηγε τρεχωντας η θεια μου και πηρε δυο μακρυμανικα και μια φλισ κουβερτα και με το που βγηκα απο την κλινικη 5 ημερων λεχωνα πηγα και πηρα αλλη μια εφταδα φορμακια!
Να καταλαβεις πηγα 9 το πρωι στο καταστημα και φοραγα ΕΓΩ μακρυμανικο μακω και απο πανω υφασματινο πανωφορι.
Και μαλιστα εβρεχε με το τουλουμι εκεινες τις ημερες...υγρασια φουλ

Η κορη μου εβγαλε τα μακρυμανικα φορμακια στις 40 μερες...τοτε πλεον ειχαν αρχισει οι ζεστες για τα καλα και δεν υπηρχε περιπτωση να τα φοραω στο παιδι...

Παρε μια 7αδα μακρυμανικα οπωσδηποτε και θα εισαι κομπλε...οχι παραπανω....αν χρειαστεις στην πορεια κι αλλα....προμηθευεσαι!!

vas78
16-04-11, 12:25

γεννησα τωρα τον Απριλιο

και εγω πηγα ψαχνοντας για το τί θα μου χρειαστει
εμενα με βολεψε πολυ ενα πρατηριο γνωστης εταιρειας κοντα στην περιοχη μου
και πηρα 12 ζιπουνακια με κοντο μανικι , 10 φορμακια ,κατι πολυ βολικες κουβερτες αγκαλιας ,μπουρνουζακια για μωρα ,ζακετουλες για μεσα στο σπιτι,πολλες σαλιαρες κ.α. πολλα .

ειναι αγορακι και ειδικα τις πρωτες μερες στο σπιτι εβαζα καθε 2 μερες πλυντηριο ,ασε το σιδερο ,δραμα!
οποτε πηρα λιγα ακομα ζιπουνακια ,γιατι ειχαμε πολλα ατυχηματα το βραδυ ,τσισακια απο πανω μεχρι κατω .
Τωρα βεβαια πηραμε το 'κολαει'
αλλα οπωσ και να εχει καθε βραδυ μετα το μπανιο του, του αλλαζω τα ρουχαλακια του
βεβαια ειμαι τυχερη γιατι πηρα τα ρουχα του μωρου μου απο το πρατηριο σε τιμη χονδικης, και ετσι αγορασαμε πιο πολλα !

τα μακρυμανικα ζιπουνακια δεν τα φορεσαμε ακομα κια ουτε υπαρχει περιπτωση το σπιτι εχει σταθερη θερμοκρασια 22-23 βαθμους!

tamar
16-04-11, 12:56
γεννησα τωρα τον Απριλιο

και εγω πηγα ψαχνοντας για το τί θα μου χρειαστει
εμενα με βολεψε πολυ ενα πρατηριο γνωστης εταιρειας κοντα στην περιοχη μου
και πηρα 12 ζιπουνακια με κοντο μανικι , 10 φορμακια ,κατι πολυ βολικες κουβερτες αγκαλιας ,μπουρνουζακια για μωρα ,ζακετουλες για μεσα στο σπιτι,πολλες σαλιαρες κ.α. πολλα .

ειναι αγορακι και ειδικα τις πρωτες μερες στο σπιτι εβαζα καθε 2 μερες πλυντηριο ,ασε το σιδερο ,δραμα!
οποτε πηρα λιγα ακομα ζιπουνακια ,γιατι ειχαμε πολλα ατυχηματα το βραδυ ,τσισακια απο πανω μεχρι κατω .
Τωρα βεβαια πηραμε το 'κολαει'
αλλα οπωσ και να εχει καθε βραδυ μετα το μπανιο του, του αλλαζω τα ρουχαλακια του
βεβαια ειμαι τυχερη γιατι πηρα τα ρουχα του μωρου μου απο το πρατηριο σε τιμη χονδικης, και ετσι αγορασαμε πιο πολλα !

τα μακρυμανικα ζιπουνακια δεν τα φορεσαμε ακομα κια ουτε υπαρχει περιπτωση το σπιτι εχει σταθερη θερμοκρασια 22-23 βαθμους!

Κάθε 2 μέρες πλυντήριο; Πλάκα κάνεις!
Πώς το γεμίζεις; Κι εγώ γεννάω τον Ιούνιο και έχω πάρει προς το παρόν 1 7αδα αμάνικα ζιπουνάκια και 1 7αδα κοντομάνικα. Από φορμάκια 5-6 για 0-3 μηνών και τέλος.
Ζακετάκι δεν θυμάμαι αν παρήγγειλα χθες. Αμφιταλαντευόμουν και γιατί δεν ήξερα αν θα μου χρειαστεί καλοκαιριάτικα.Θα έχει ζέστη...
Κουβερτούλες αγκαλιάς, σεντόνια και ο,τι έχει σχέση με κούνια δεν έχω πάρει τίποτα απολύτως. Ελπίζω να μπορέχω να πάω αυτή την εβδομάδα να πάρω γιατί περναει ο καιρός.
Σε ποιο πρατήριο πήγες αν επιτρέπεται;

marsolan
17-04-11, 00:00
Θεωρω απαραιτητο να υπαρχει ενα βαμβακερο λεπτο μακο ζακετακι ακομη και για το καλοκαιρι....ιδιως αν βρεθειτε σε παραθαλασσιο η ορεινο μερος για διακοπες σιγουρα θα χρειαστει τα δροσερα βραδυα του καλοκαιριου!
Μην χρειαστειτε και κουβερτακι βαμβακερο...
Παντως για τα νεογεννητα στο νοσοκομειο ζητουσαν να φορανε μακρυμανικα ακομη και το καλοκαιρι!

good luck
17-04-11, 07:48
Πώς το γεμίζεις; ...

Ταμαρακι, οταν θα αρχισει να μπουσουλαει ή ακομα περισσοτερο να περπαταει και να μην το προαβαινεις τοτε θα τα δεις ΟΛΑ!
Εγω βαζω ενα οκτακιλο τη μερα!!! :shock:

tamar
17-04-11, 09:24
Παντως για τα νεογεννητα στο νοσοκομειο ζητουσαν να φορανε μακρυμανικα ακομη και το καλοκαιρι!

Σοβαρά; Α πρέπει να προμηθευτώ μακρυμάνικα τότε. Μόνο μανικάκι μακρύ ή και στα πόδια;

Ταμαρακι, οταν θα αρχισει να μπουσουλαει ή ακομα περισσοτερο να περπαταει και να μην το προαβαινεις τοτε θα τα δεις ΟΛΑ!
Εγω βαζω ενα οκτακιλο τη μερα!!! :shock:

8κιλο; Α πα πα! Ζωή να΄χει αλλά πρέπει να σου είναι σου είναι υπερκινητικό.
Δεν εξηγείται αλλιώς.:razz:

chatzico
17-04-11, 16:30
...........ειχαμε πολλα ατυχηματα το βραδυ ,τσισακια απο πανω μεχρι κατω . ......αλλα οπωσ και να εχει καθε βραδυ μετα το μπανιο του, του αλλαζω τα ρουχαλακια του

Πώς το γεμίζεις; Κι εγώ γεννάω τον Ιούνιο και έχω πάρει προς το παρόν 1 7αδα αμάνικα ζιπουνάκια και 1 7αδα κοντομάνικα. Από φορμάκια 5-6 για 0-3 μηνών και τέλος.
Ζακετάκι δεν θυμάμαι αν παρήγγειλα χθες. Αμφιταλαντευόμουν και γιατί δεν ήξερα αν θα μου χρειαστεί καλοκαιριάτικα.Θα έχει ζέστη...
Κουβερτούλες αγκαλιάς, σεντόνια και ο,τι έχει σχέση με κούνια δεν έχω πάρει τίποτα απολύτως. Ελπίζω να μπορέχω να πάω αυτή την εβδομάδα να πάρω γιατί περναει ο καιρός.

Να πω την αλήθεια, και εγώ άκουγα αυτά για τα πλυντήρια ανά 2 ημέρες και είχα φρικάρει - ΣΙΧΑΙΝΟΜΑΙ ΤΟ ΣΙΔΕΡΟ, ΤΟ ΑΠΕΧΘΑΝΟΜΑΙ:-?:-?

Η Δανάη γεννήθηκε τέλος Μαίου. Είχα πάρει από 2-3 εξάδες κοντομάνικα και μακρυμάνικα φορμάκια, κόντρα ότι μου άρεσε και κράτησα από τα ρουχάκια που της έφεραν στο μαιευτήριο. Την άλλαζα κάθε βράδυ μετά το μπάνιο και ενίοτε μέσα στην ημέρα, τουλάχιστον 1 φορά, αν χρειαζόταν π.χ. διαρροή από την πάνα, εμετός, γουλίτσες κλπ. Έβαζα πλυντήριο κάθε 5 ημέρες περίπου, τα ρούχα και τις πετσέτες, που άλλαζα κάθε 2-3 ημέρες.

Ο Ερμής γεννήθηκε τέλος Αυγούστου και ακολούθησα την ίδια τακτική. Μετά το εξάμηνο, έπλενα μαζί τα ρούχα των 2 παιδιών, ένα σκούρα και ένα ανοιχτά ή λευκά την εβδομάδα συνήθως.

Να σκεφθείς την λύση του στεγνωτηρίου. Είναι εξαιρετικά πρακτικό. Το έχω περίπου 2,5 χρόνια και δεν σιδερώνω, μόνο 2-3 ώρες τον μήνα, τίποτα πολύ τσαλακωμένα και πουκάμισα, φούστες, παντελόνια. Τα δε μωρουδιακά και παιδικά ρούχα που θέλουν απολύμανση, για ευνόητους λόγους, βγαίνουν κούκλα. Δίπλωμα και στην ντουλάπα.

Προτίμησα εν ολίγοις να έχω αρκετά ρούχα και να μην βάζω μέρα παρά μέρα πλυντήριο. Για να πω και την πλήρη αλήθεια, έχει βάλει ο Ερμής ροζουλιά φορμάκια που έχει πάει σύννεφο. Αλλά μόνο μέσα στο σπίτι, εντάξει ? Όχι έξω. Ελπίζω να μην έχει θιχτεί θανάσιμα ο ανδρισμός του :lol::lol:

tamar
17-04-11, 21:36
Να πω την αλήθεια, και εγώ άκουγα αυτά για τα πλυντήρια ανά 2 ημέρες και είχα φρικάρει - ΣΙΧΑΙΝΟΜΑΙ ΤΟ ΣΙΔΕΡΟ, ΤΟ ΑΠΕΧΘΑΝΟΜΑΙ:-?:-?

Η Δανάη γεννήθηκε τέλος Μαίου. Είχα πάρει από 2-3 εξάδες κοντομάνικα και μακρυμάνικα φορμάκια, κόντρα ότι μου άρεσε και κράτησα από τα ρουχάκια που της έφεραν στο μαιευτήριο. Την άλλαζα κάθε βράδυ μετά το μπάνιο και ενίοτε μέσα στην ημέρα, τουλάχιστον 1 φορά, αν χρειαζόταν π.χ. διαρροή από την πάνα, εμετός, γουλίτσες κλπ. Έβαζα πλυντήριο κάθε 5 ημέρες περίπου, τα ρούχα και τις πετσέτες, που άλλαζα κάθε 2-3 ημέρες.

Ο Ερμής γεννήθηκε τέλος Αυγούστου και ακολούθησα την ίδια τακτική. Μετά το εξάμηνο, έπλενα μαζί τα ρούχα των 2 παιδιών, ένα σκούρα και ένα ανοιχτά ή λευκά την εβδομάδα συνήθως.

Να σκεφθείς την λύση του στεγνωτηρίου. Είναι εξαιρετικά πρακτικό. Το έχω περίπου 2,5 χρόνια και δεν σιδερώνω, μόνο 2-3 ώρες τον μήνα, τίποτα πολύ τσαλακωμένα και πουκάμισα, φούστες, παντελόνια. Τα δε μωρουδιακά και παιδικά ρούχα που θέλουν απολύμανση, για ευνόητους λόγους, βγαίνουν κούκλα. Δίπλωμα και στην ντουλάπα.

Προτίμησα εν ολίγοις να έχω αρκετά ρούχα και να μην βάζω μέρα παρά μέρα πλυντήριο. Για να πω και την πλήρη αλήθεια, έχει βάλει ο Ερμής ροζουλιά φορμάκια που έχει πάει σύννεφο. Αλλά μόνο μέσα στο σπίτι, εντάξει ? Όχι έξω. Ελπίζω να μην έχει θιχτεί θανάσιμα ο ανδρισμός του :lol::lol:

Καταρχήν οφείλω να ομολογήσω οτι τα ονόματα των παιδιών σου είναι ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΑ!!! Εμείς είμαστε πατροπαράδοτοι και όπως αντιλαμβάνεσαι ο μικρός θα πάρει το όνομα του πεθερού μου.

Κατά δεύτερον στεγνωτήριο έχω κι εγώ αλλά σιδερώνω τα πάντα,εκτός από πετσέτες και εσώρουχα. Εμένα γιατί μου βγαίνουν τσαλακωμένα;.....

Τρίτον, αν κατάλαβα καλά, να υπολογίσω 2 φανελάκια την ημέρα; Άρα να πάρω ακόμα μία 7άδα κοντομάνικα ή και αμάνικα. Να πάρω και μακρυμάνικα λες; Από πετσέτες και σεντόνια άλλαζες κάθε μέρα;

good luck
17-04-11, 23:29
8κιλο; Α πα πα! Ζωή να΄χει αλλά πρέπει να σου είναι σου είναι υπερκινητικό.
Δεν εξηγείται αλλιώς.:razz:

Οτι και να σου πω ειναι λιγο!!!

chatzico
18-04-11, 08:59
Κατά δεύτερον στεγνωτήριο έχω κι εγώ αλλά σιδερώνω τα πάντα,εκτός από πετσέτες και εσώρουχα. Εμένα γιατί μου βγαίνουν τσαλακωμένα;.....

Τρίτον, αν κατάλαβα καλά, να υπολογίσω 2 φανελάκια την ημέρα; Άρα να πάρω ακόμα μία 7άδα κοντομάνικα ή και αμάνικα. Να πάρω και μακρυμάνικα λες; Από πετσέτες και σεντόνια άλλαζες κάθε μέρα;

Κοίτα τα προγράμματα που βάζεις και μην βάζεις πάρα πολλά ρούχα μέσα.

Αν υπολογίσεις 2-3 κοντομάνικα την ημέρα, θέλεις 15-20 την εβδομάδα, δηλ. αυτό που σου είπα, κάθε 5-6 ημέρες πλυντήριο. Μακρυμάνικα είχα πάρει 2 εξάδες, είχα το κλιματιστικό ανοικτό λόγω καλοκαιριού και τα φορούσαν. Σεντόνια άλλαζα κάθε 3 ημέρες ή νωρίτερα αν λερώνονταν. Πετσέτες το ίδιο. Είχα πάρει 4-5 σετ σεντονάκια και πετσέτες και ήμουν ΟΚ. Από ρούχα, τα έπλενα όταν έβαζα πλυντήριο.

Όσο για το απαπα, μην λές πολλά και εκτίθεσαι, δεν ξέρεις τι σου ξημερώνει. Πολλές τα είπαν αυτά και μετά τα λούστηκαν.

tamar
18-04-11, 09:40
Κοίτα τα προγράμματα που βάζεις και μην βάζεις πάρα πολλά ρούχα μέσα.

.....

Όσο για το απαπα, μην λές πολλά και εκτίθεσαι, δεν ξέρεις τι σου ξημερώνει. Πολλές τα είπαν αυτά και μετά τα λούστηκαν.

1. Δυστυχώς έχω δοκιμάσει όλα τα προγράμματα αλλά δεν παίζει να μην τσαλακώνουν. Βέβαια όπως τα βγάζω από το 8κιλο πλυντήριο τα βάζω μέσα. Μπορεί να φταίει κι αυτό....

2. Λες να τρέχω κι εγώ και να μην φτάνω; Ωχ Παναγία μου!...Αυτό όπως λέει και η μαμά μου λέγεται ΑΓΝΟΙΑ ΚΙΝΔΥΝΟΥ! Χα χα!!!!:lol::lol::lol:

chatzico
18-04-11, 09:50
1. Δυστυχώς έχω δοκιμάσει όλα τα προγράμματα αλλά δεν παίζει να μην τσαλακώνουν. Βέβαια όπως τα βγάζω από το 8κιλο πλυντήριο τα βάζω μέσα. Μπορεί να φταίει κι αυτό....

Πόσων κιλών είναι το στεγνωτήριό σου ? Αν έχεις 8κιλο πλυντήριο και το φουλάρεις, θα πρέπει να σπας στα δύο τις πλύσεις στο στεγνωτήριο.

Το πλυντήριό μου είναι 5κιλο και το στεγνωτήριο 6άκιλο. Αν βάλω φούλ πλυντήριο, το στεγνωτήριο τα τσαλακώνει. Θα έπρεπε να έχω τουλάχιστον 7κιλο μην σου πω 8κιλο στεγνωτήριο. Την πάτησα ελαφρώς, αλλά δεν πειράζει. Έμαθα και τα προσέχω τώρα. Βέβαια κάποια σετ σεντόνια που έχω από την ΜΠΙΑΝΚΑ τα τσαλακώνει ενώ ότι έχω σε περκάλια τα βγάζει τζετ.

vas78
18-04-11, 09:55
Σε ποιο πρατήριο πήγες αν επιτρέπεται;

Στα σπατα ειναι το πρατηριο της 'felicita' ,το τηλεφωνο ειναι 210 6630110
δεν ξερω αν σε βολευει η περιοχη.

Παντως εμενα στο Μητερα δεν μου ειπαν τιποτα για μακρυμανικα εσωρουχακια, εγω παντωσ δεν τα εβαλα καθολου.
επισης καλο ειναι να εχεις ζακετουλα εστω και το καλοκαιρι, παντα χρειαζεται

χα....οσο για το πλυντηριο , στην αρχη οταν τον αλλαζα (δεν ηξερα ...!)
για να τον θηλασω και ενω ηταν καθαρος και ετοιμαζομουνα να του βαλω την πανα του ή μου εκανε στισα ή μου εκανε κακα στις πετσετουλες που του ειχα στην αλλαξιερα μαζι με ζιπουνακια,βλεπεις βιαζομουνα να τον καθαρισω για να τον ταισω, ετσι μου γεμιζε οχι ολοκληροο πλυντηριο αλλα τι να εκανα να τα επλενα στο χερι?http://www.parents.gr/forum/images/icons/icon12.gif

good luck
18-04-11, 10:37

Μπα, μαλλον φταιει το συγκεκριμενο στεγνωτηριο.
Εμενα το πλυντηριο ειναι οκτακιλο και το στεγνωτηριο 7 κιλο.
Προσπαθω να μη φουλαρω το πλυντηριο ωστε να βγαινει συνηθως 7 κιλα, και τα χωνω κατ'ευθειαν στο στεγνωτηριο οπως νά'ναι.
Και το στεγνωτηριο ειναι και της πλακας να φανταστεις! Οτι πιο φτηνο υπηρχε στην αγορα. Μια χαρα τα βγαζει, ετοιμα για διπλωμα.

tamar
21-04-11, 08:01
Καλημέρα σας! Τώρα είδα τις απαντήσεις σας...

Λοιπόν, έχω 8κιλο πλυντήριο και νομίζω 8κιλο στεγνωτήριο. Της Bosch είναι κι απ' οτι κατάλαβα το λάθος μου είναι πως όπως τα βγάζω από το πλυντήριο έτσι τα βάζω στο στεγνωτήριο. Όλα, μηδενός εξαιρουμένου...Αλλά βρε κορίτσια αν κάθε στέγνωμα κρατά 2 ώρες μου φαίνεται κουλό να στεγνώνω 4 ώρες ρούχα ενός πλυντηρίου. Να μου πεις έτσι δεν θα σιδερώνω...Θα το δοκιμάσω λίαν συντόμως. Αν όχι σήμερα, αύριο σίγουρα και θα σας πω.
Μία 8κιλη πλύση=2 4κιλα στεγνώματα ;-)

chatzico
09-05-11, 11:11
Απο εδώ: www.......gr (http://www.......gr) μας έκαναν δώρο τον μαγικό πίνακα. Είναι ένας όμορφος οδηγός αγορών με έξυπνες και πρωτότυπες επιλογές! Για παιδιά που ξεκινούν το σχολείο αξίζει να δείτε και την εργονομική τσάντα !!!
Xμ, ξέρεις είναι λίγο κάπως, τρία μυνήματα, διάσπαρτα στο φόρουμ και σε όλα έχεις να προτείνεις κάτι από το εν λόγω σάιτ .....
Απευθύνεσαι σε ανθρώπους που έχουν ψάξει αρκετά και κάνει μπαμ.... Εγγραφή και την ίδια μέρα 3 μυνήματα που σε όλα αναφέρεις το σάιτ αυτό. Και το χόμπυ σου είναι sales.
Όσο για τον τίτλο του μυνήματός σου, τον αφήνω ασχολίαστο.
Η διαφήμιση απαγορεύεται από τους κανονισμούς του φόρουμ.

delmoras
13-05-11, 13:21
Μπορείτε να ρίξετε και μια ματιά στο edit admin στο οποίο βρήκαμε καταπληκτικές τιμές σε όλα τα προϊόντα και ιδιαίτερα σε καροτσάκια Peg-perego και chicco . Καθώς και στο bebe-shop.gr το οποίο είναι αδερφικό του site .

Ηλιαχτίδα29
11-06-11, 16:16
Καλησπέρα κι από μένα
Γεννάω τον πιτσιρίκο μου τέλος Οκτωβρίου και δεν έχω ιδέα τι να ψωνίσω για εκείνη την εποχή.
Μπορεί κάποια να με βοηθήσει σε ότι αφορά ζιπουνάκια, φορμάκια, ζακετούλες, κουβερτούλες κλπ?
Εκτός από το Jumbo έχετε καμιά ιδέα για οικονομικά, αλλά και καλής ποιότητας ρουχαλάκια?

Fine
16-06-11, 20:55
Καλησπέρα κι από μένα
Γεννάω τον πιτσιρίκο μου τέλος Οκτωβρίου και δεν έχω ιδέα τι να ψωνίσω για εκείνη την εποχή.
Μπορεί κάποια να με βοηθήσει σε ότι αφορά ζιπουνάκια, φορμάκια, ζακετούλες, κουβερτούλες κλπ?
Εκτός από το Jumbo έχετε καμιά ιδέα για οικονομικά, αλλά και καλής ποιότητας ρουχαλάκια?
έχουν κ τα ζαρα από οτι μου έχουν πει!

tamar
17-06-11, 09:58
Καλησπέρα κι από μένα

H&M, δες σε καμιά βιοτεχνία.
Εγώ πάντως ψώνισα το 95% μέσω ίντερνετ (ebay, amazon)

chatzico
17-06-11, 10:09
H&M, δες σε καμιά βιοτεχνία.
Εγώ πάντως ψώνισα το 95% μέσω ίντερνετ (ebay, amazon)

Πολύ καλή μαθήτρια !!!!!!!!!!!!

Κοντεύεις ?

rena_myst
17-06-11, 10:17
Και μεχρι ενος ετους να καθεται αναποδα......μη το ξεχναμε αυτο.

rena_myst
17-06-11, 10:20
Καλησπέρα κι από μένα

Παντως κατα την αποψη μου καλα θα ηταν να μην παρεις εσωρουχακια και φορμακια απο τα Jumbo για βρεφακι.Ειναι ολα κινεζικα και ποιος ξερει με τι χρωματα και με τι υφασματα φτιαγμενα.Καλυτερα να παρεις λιγοτερα αλλα μιας μαρκας γνωστης παρα αυτα.Εγω προσπαθησα και εκοψα απο αλλου αλλα τα ρουχακια της ηταν ολα επωνυμα.

tamar
17-06-11, 10:56
Πολύ καλή μαθήτρια !!!!!!!!!!!!

Κοντεύεις ?

Τελική εχω 29/6, αλλά επειδή έχουν αρχίσει τα πονάκια φαντάζομαι πως μέσα στην εβδομάδα θα γεννήσω.

tamar
20-06-11, 10:13
Λέω τελικά να πάρω καλαθούνα...Τί λέτε;Θα ζεσταίνετε αν κοιμάται κατά τη διάρκεια της μέρας εκεί; Απλά μωρέ για να έχω το μωρό συνεχώς κοντά μου (σαλόνι, κουζίνα).

anthiet
22-06-11, 17:50
Γεια σας μανούλες και μέλλουσες-υποψήφιες μανούλες!!!15-7 ξεκινάνε οι θερινές εκπτώσεις.εγώ γεννάω βέβαια μέχρι 3-2-2012(:p) αλλά θέλω να σας ρωτήσω ως έμπειρες τί μπορώ να αγοράσω στις εκπτώσεις??εννοώ τα "χοντρά"...καρότσι,κούνια....

RATATOULI
22-06-11, 18:06
Mε το καλό να γεννήσεις το μωράκι σου! Αυτά που πιστεύω ότι μπορείς να αγοράσεις είναι: Κάθισμα αυτοκινήτου απαραίτητα για να μεταφέρεις το μωράκι σου με ασφάλεια από το μαιευτήριο στο σπίτι!
Το καροτσάκι του! Μην σπαταλήσεις μια περιουσία υπάρχουν ωραιότατα της chicco με ποδόσακο κουκούλα βροχής που το χρησιμοποιείς αμέσως μόλις γεννηθεί το μωράκι - αν κ βέβαια το δικό σου θα γεννηθεί χειμώνα οπότε τουλαχιστον για 40 ημέρες μην σου πω και παραπάνω δεν θα το κυκλοφορείς έξω λόγω καιρού! Η καλαθούνα νόμιζω είναι μια άχρηστη αγορά γιατί σε μικρό χρονικό διάστημα την καταργείς! Εγώ χρησιμοποίησα κατευθείαν την κούνια και όλα καλά! Αυτά σου τα λέει μια μικρομάνα με 1.5 μηνών μωράκι και διαμένουσα Καλλιθέα! Να είσαι καλά και όλα να πάνε δεξιά!

my billy
22-06-11, 18:22
Γεια σας μανούλες και μέλλουσες-υποψήφιες μανούλες!!!15-7 ξεκινάνε οι θερινές εκπτώσεις.εγώ γεννάω βέβαια μέχρι 3-2-2012(:p) αλλά θέλω να σας ρωτήσω ως έμπειρες τί μπορώ να αγοράσω στις εκπτώσεις??εννοώ τα "χοντρά"...καρότσι,κούνια....

κοριτσακι μην σε πιανει φουρια... ειναι λιγο νωρις(θα εισαι 3 μηνων περιπου αν δεν κανω λαθος) κατα την γνωμη μου για αγορες. απολαυσε την εγκυμοσυνη σου παρε πραγματακια γαι εσενα(εξαλλου θα τα χαιρεστε κ οι δυο σας;)) κανε ερευνα αγορας με την ησυχια σου. κ μην σε αχγωνουν οι εκπτωσεις, τωρα ολο τον χρονο βρισκεις καλυτερες τιμες κ προσφορες. ειδικα στα ειδη τα ''χοντρα'' που θελεις κανουν μικρες εκπτωσεις 10-15% συνηθως:evil:
κ στο λεει μια μαμα που το καλοκαιρι του 2009 ημουν στην ιδια φαση με εσενα(γεννησα 30/01/10) κ αγοραζα καλοκαιρινα ρουχαλακια στις εκπτωσεις του Αυγουστου για 3-6 μηνων κ ντρεπομουν να πω οτι τα ηθελα για το αγγεννητο μωρο μου.....μην με περασουν για χαζομαμα!!!!!
να εχεις καλη εγκυμοσυνη σου ευχομαι κ εδω ειμαστε ξανα για συμβουλες!:razz::razz::razz:

nikol666
24-06-11, 09:32
γειά σαϛ ,

έχω τελειώσει τα μεγάλα ψονια για την μπεμπουλα μου, και τώρα ψάχνω σεντονια.. μηποϛ ξέρει καμία σαϛ να μου πει που να πάω και τι ακριβοϛ να παρω! το μωρό θα έρθει τον Σεπτέμβριο.. αν γνωρίζετε οποιαδήποτε καταστήματα ή ακόμα και ηλεκτρονικά καταστήματα...

Σας ευχαριστώ πολύ

191919
24-06-11, 13:04
Γειά σας κορίτσια!!!!
Είμαι έγκυος με ΠΗΤ 23/9/2011 , λέω σιγά σιγά να αρχίσω
να ψωνίζω ρουχαλάκια για την κορούλα μου!!!:D
Βοηθείστε με όμως γιατί δεν ξέρω, πρέπει να της πάρω χειμερινά
ή καλοκαιρινά , είναι αλλαγή εποχής ο Σεπτέμβρης -αν και όπως το πάει
αν κρίνω και απο τα περισινά , μέχρι αρχές Νοέμβρη θα έχουμε κατακαλόκαιρο!!!!-Να τα πέρω λέτε μισά-μισά και βλέπουμε?
Κι αν τα χειμερινα δεν φορεθούν καθόλου αμαρτία δεν είναι?.....
Τι λέτε καμοιά μανούλα που έχει γεννήσει ίδια εποχή?:-P

kxristina
24-06-11, 16:53
γειά σαϛ ,

έχω τελειώσει τα μεγάλα ψονια για την μπεμπουλα μου, και τώρα ψάχνω σεντονια.. μηποϛ ξέρει καμία σαϛ να μου πει που να πάω και τι ακριβοϛ να παρω! το μωρό θα έρθει τον Σεπτέμβριο.. αν γνωρίζετε οποιαδήποτε καταστήματα ή ακόμα και ηλεκτρονικά καταστήματα...

Σας ευχαριστώ πολύ

Nikol πάρε αρχικά 3-5 σεντονάκια μικρά για το λίκνο ή την καλαθουνα που θα χρησιμοποιήσεις το 1ο 3μηνο. Το κρεβατακι θα παει για αργότερα φαντάζομαι , οπότε μη φορτωνεσαι με πολλά πράγματα απο τώρα. Θα σου φέρουν και δώρα εξάλλου. Για το λίκνο δεν χρειάζεται να έχουν λάστιχο, γιατί το μωρό δεν κουνιέται πολυ για να το ξεστρώνει . Για το κρεβατακι καλύτερα με λάστιχο. Μαξιλάρι μετά τον 1ο χρόνο , οπότε μη φορτωνεσαι ολόκληρα σετ . Εγώ ούτε τον σκεπαζω γιατί με τα πόδια του το βγάζει το σεντόνι .
Εμένα μου αρέσουν του mother care , αλλά φυσικά θα βρεις ωραία σε όλα τα μαγαζιά .
Ελπίζω να βοήθησα

savia
24-06-11, 17:23
191919 και εγώ είμαι μέλλουσα μανούλα Σεπτεμβρίου με ΠΗΤ 29/9/11.
Την ίδια απορία έχω και εγώ μαζί σου...........
Εγώ σκεφτόμουνα να παρω όλα τα εσωτερικά κοντομάνικα και τα φορμάκια μακρυμάνικα λεπτά.
Προχθές πήγα μια βόλτα στο mothercare για να πάρω μια ιδέα και η πωλήτρια μου είπε πως για τέτοια εποχή τα πέρνουν όλα μακρυμάνικα, και πως οι κλινικές έτσι ζητάνε.
Τώρα έχω τελείως μπερδευτεί, δεν θα σκάσουν απο την ζέστη τα μωρά????
Σκέφτομαι να πάρω μισα-μισα τα εσωτερικά.
Καμοιά μανούλλα που μπορεί να βοηθήσει?????????

goody
24-06-11, 18:07
Μην ακους τις πωλητριες, καλυτερα ρωτα παιδιατρο.
Εμενα παντως η γιατρος μου μου ειχε πει να μην παραντυνω το παιδι. Να το ντυνω οπως ντυνομαι εγω και να το σκεπαζω οπως σκεπαζομαι κι εγω. Πχ εχει ζεστη και αντεχω μονο το σεντονι, σεντονι και στο μωρο. Τα μωρα ζεσταινονται πολυ ευκολα και πιο γρηγορα απο εμας. Καλυτερα κοντομανικα παρε του.

anthiet
24-06-11, 19:26
Γεια σου γειτόνισσα RATATOULI!!!

anthiet
24-06-11, 19:27
Και το ταμείο είναι και μείον φανταστείτε!!!

eliana_1976_
24-06-11, 19:53
Παντως κατα την αποψη μου καλα θα ηταν να μην παρεις εσωρουχακια και φορμακια απο τα Jumbo για βρεφακι.Ειναι ολα κινεζικα και ποιος ξερει με τι χρωματα και με τι υφασματα φτιαγμενα.Καλυτερα να παρεις λιγοτερα αλλα μιας μαρκας γνωστης παρα αυτα.Εγω προσπαθησα και εκοψα απο αλλου αλλα τα ρουχακια της ηταν ολα επωνυμα.

Κι εγώ στην αρχή δεν ήθελα να αγοράσω ρούχα από το τζάμπο, αλλά σε πληροφορώ πήγαν οι γονείς μου και αγόρασαν πριν γεννήσω ρούχα ζιπουνάκια, φορμάκια έδωσαν 200 ευρώ και του πήραν για όλο το πρώτο 6μήνο. Σεντόνια, σελτεδάκια, σαλιάρες βαμβακερές, όλα από το τζάμπο τα πήρα στην αρχή. Τους άλλαξα τα φώτα στα πλυσίματα ειδικά μέχρι 3 μηνών. Δεν έπαθαν τίποτα, δεν ξέβαψαν. Απλά θέλει λίγο προσοχή στις φόρμες στα νούμερα. Εάν ήταν ο μικρός 3 μηνων του έπαιρνα φορμάκια για 6 μηνών και πάνω και ας του ήταν λίγο μεγάλα. Απλά πρόσεχα να είναι 100% βαμβακερά.
Είδα και τα έπώνυμα που δεν είναι made in china. Μπουφαν columbia που του αγοράσαμε από το μαγαζί στο mall ήταν made in china.
Φορμάκια βρήκα πολύ καλά και όμορφα σχέδια στα marks & spencer kai στα mothercare (7 τεμ περίπου 32-35 ευρώ)

eliana_1976_
24-06-11, 19:59
Εγώ σκεφτόμουνα να παρω όλα τα εσωτερικά κοντομάνικα και τα φορμάκια μακρυμάνικα λεπτά.
Προχθές πήγα μια βόλτα στο mothercare για να πάρω μια ιδέα και η πωλήτρια μου είπε πως για τέτοια εποχή τα πέρνουν όλα μακρυμάνικα, και πως οι κλινικές έτσι ζητάνε.

Είναι περίεργη η περιοδος που θα γεννήσεις. Αρα μιλάμε για αρχές σεπτεμβρίου που ο καιρός θα αρχίσει να αλλάζει. Οπότε πάρε πολύ λίγα κοντομάνικα εσωτερικά και λίγα μακρυμάνικα φορμάκια εξωτερικά (όχι βελουτέ για εκείνη την περίοδο). Αρχές νοεμβρίου ο καιρός θα έχει αλλάξει σημαντικά και καλό είναι να του φοράς μακρυμάνικο εσωτερικό και μακρυμάνικο εξωτερικό και να το σκεπάζεις με μια κουβερτούλα. Αλλωστε μεχρι τους 2 μήνες τα βρεφάκια δεν κουνιούνται για να αλλάζουν πλευρό και να ξεσκεπάζονται. Οπως ντυνόμαστε εμείς πρέπει να ντύνουμε κι εκείνα, αλλιώς υποφέρουν και ιδρώνουν.

my billy
24-06-11, 20:32
παρτε καλυτερα,
κοντομανικα εσωρουχακια κ λεπτα μακρυμανικα φορμακια βαμβακερα. κ αν κρυωνουν τα ζουζουνελια σας ,ζακετουλες!! μην ξεχνατε τις ζακετουλες, σωτηριες για καθε εποχη. εχουν ωραια μακο σετακια(π.χ mothercare) για νεογεννητα που ειναι παντελονακι, εσωρουχακι κ ζακετουλα μαζι με σαλιαρα ή σκουφακι. αλλα προσοχη μην φορτωθειτε πολλα;) το λεμε ξανα κ ξανα.:rolleyes:

eliana_1976_
24-06-11, 20:41
παρτε καλυτερα,
κοντομανικα εσωρουχακια κ λεπτα μακρυμανικα φορμακια βαμβακερα. κ αν κρυωνουν τα ζουζουνελια σας ,ζακετουλες!! μην ξεχνατε τις ζακετουλες, σωτηριες για καθε εποχη. εχουν ωραια μακο σετακια(π.χ mothercare) για νεογεννητα που ειναι παντελονακι, εσωρουχακι κ ζακετουλα μαζι με σαλιαρα ή σκουφακι. αλλα προσοχη μην φορτωθειτε πολλα;) το λεμε ξανα κ ξανα.:rolleyes:

το mothercare έχει και παντελονάκι με μέσα τα ποδαράκια και μπλουζάκι από πάνω για νεογέννητα και είναι πολύ βολικά. Συμφωνώ όχι πολλά ρούχα γιατί μεγαλώσουν τόσοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοο γρήγορα τους πρώτους 6 μήνες που θες κάθε μήνα άλλα ρούχα. Οπότε λάθος να πάρεις μεγάλες ποσότητες

nikol666
25-06-11, 23:12
Nikol πάρε αρχικά 3-5 σεντονάκια μικρά για το λίκνο ή την καλαθουνα που θα χρησιμοποιήσεις το 1ο 3μηνο. Το κρεβατακι θα παει για αργότερα φαντάζομαι , οπότε μη φορτωνεσαι με πολλά πράγματα απο τώρα. Θα σου φέρουν και δώρα εξάλλου. Για το λίκνο δεν χρειάζεται να έχουν λάστιχο, γιατί το μωρό δεν κουνιέται πολυ για να το ξεστρώνει . Για το κρεβατακι καλύτερα με λάστιχο. Μαξιλάρι μετά τον 1ο χρόνο , οπότε μη φορτωνεσαι ολόκληρα σετ . Εγώ ούτε τον σκεπαζω γιατί με τα πόδια του το βγάζει το σεντόνι .
Εμένα μου αρέσουν του mother care , αλλά φυσικά θα βρεις ωραία σε όλα τα μαγαζιά .
Ελπίζω να βοήθησα
εχω παρει 2 σεντονάκια μικρά για την καλαθουνα, και αλλο ενα με λαστιχο για τη κουνια.. θα παρω μαλλον και αλλο ενα για τη κουνια.. απο κουβερτουλα τι πρεπει να παρω? ΠΗΤ εχω 12 σεπ.!

marsolan
26-06-11, 00:12
εχω παρει 2 σεντονάκια μικρά για την καλαθουνα, και αλλο ενα με λαστιχο για τη κουνια.. θα παρω μαλλον και αλλο ενα για τη κουνια.. απο κουβερτουλα τι πρεπει να παρω? ΠΗΤ εχω 12 σεπ.!

πιστευω οτι αν παρεις μια καλη βαμβακερη πικε(οι neff-neff ειναι ποιοτικες και οικονομικες) και την διπλωνεις στα δυο θα εισαι κομπλε...αργοτερα θα παρεις πιο βαρια...

kxristina
27-06-11, 14:05
πιστευω οτι αν παρεις μια καλη βαμβακερη πικε(οι neff-neff ειναι ποιοτικες και οικονομικες) και την διπλωνεις στα δυο θα εισαι κομπλε...αργοτερα θα παρεις πιο βαρια...

Ναι, μια πικε είναι ότι πρέπει. Καλά λέει η marsolan, στο νεογέννητο τη διπλωνεις και στα 2 αν χρειαστεί, γιατί δεν κουνιέται ώστε να ξεσκεπαζεται.

nikol666
27-06-11, 16:21
σας ευχαριστω marsolan κ kxristina ;)

*tingerbell*
28-06-11, 19:59
καλησπερα κι απο μενα!θα ηθελα τα φωτα σας! γενναω καποια στιγμη τον αυγουστο (ΠΗΤ 24/8) και αρχισα πλεον να σκεφτομαι οτι ειναι ωρα να αρχισω τις αγορες του μικρουλη αλλα πραγματικα εχω πελαγωσει... δεν εχω ιδεα τι να παρω και τι ειναι πραγματικα χρησιμο και εχω καταμπερδευτει με τα ρουχα... μακρυμανικα η κοντομανικα? εσωρουχακι κοντομανικο και απο πανω μακρυμανικο φορμακι? δεν εχω ιδεα... καμια μανουλα που να γεννησε την ιδια περιπου περιοδο?
σας ευχαριστω προκαταβολικα!

Katerinoula23
28-06-11, 21:57
καλησπερα κι απο μενα!θα ηθελα τα φωτα σας! γενναω καποια στιγμη τον αυγουστο (ΠΗΤ 24/8) και αρχισα πλεον να σκεφτομαι οτι ειναι ωρα να αρχισω τις αγορες του μικρουλη αλλα πραγματικα εχω πελαγωσει... δεν εχω ιδεα τι να παρω και τι ειναι πραγματικα χρησιμο και εχω καταμπερδευτει με τα ρουχα... μακρυμανικα η κοντομανικα? εσωρουχακι κοντομανικο και απο πανω μακρυμανικο φορμακι? δεν εχω ιδεα... καμια μανουλα που να γεννησε την ιδια περιπου περιοδο?
σας ευχαριστω προκαταβολικα!

Καλησπέρα κ με το καλό να έρθει το μωράκι σου!!!

Κοιτα η "γενική οδηγία" είναι πως ότι φοράς εσύ συν ένα φανελάκι στο μωρό... Τον Αυγουστο όμως έχει πάρα πολύ ζέστη κ δεν χρειάζονται τόσο πολλά ρούχα!!! Θέλει λίγο προσοχή γιατί τα νεογνά δεν μπορούν να ρυθμίσουν την θερμοκρασία τους με αποτέλεσμα να ζεστένονται υπερβολικά κ να μην το καταλαβαίνουμε:rolleyes:
Εγώ στη θέση σου θα έπαιρνα κ μακρυμάνικα αλλά κυρίως κοντα για την ημέρα. Επίσης πάρε νούμερο 0 γιατι το 3 τους είναι τεράστιο τον πρώτο καιρό!!!!:grin: Πάρε τουλάχιστον 6 με 7 αλλαξιές γιατί λερώνονται πολύ!!!!

*tingerbell*
01-07-11, 10:57
κατερινουλα σ'ευχαριστω πολυ! θα παρω λιγα 0-3 και λιγα 3-6 γιατι ο γιατρος λεει πως μαλλον θα ειναι μεγαλο μωρο και η μαια με συμβουλεψε για 3-6. μακρυμανικα θα παρω μονο κανα 2 λεπτουλικα σε περιπτωση που μας πιασουν οι δροσιες νωρις και κατα τ'αλλα κοντομανικο και σεντονακι αν χρειαζεται.και η μαια το ιδιο με σενα ειπα,οτι δηλ τα μωρα ζεσταινονται πιο ευκολα απο εμας.αντιθετα καποιες φιλες μου,εμπειρες μανουλες, με συμβουλεψαν για μακρυμανικα γιατι λεει κρυωνουν..τι να πεις!
προταση για καταστηματα εχετε?
σκεφτομαι mothercare, h&m, zara kai jumbo. βεβαια δε με βλεπω να προλαβαινω να τα γυρισω ολα...οποτε αν θεωρειται πως καπιο απο τα παραπανω συνδυαζει καλη ποιοτητα και λογικες τιμες ενημερωστε. ευχαριστω!

SnowFlake
02-07-11, 00:16
Κορίτσια θα με βοηθήσει κ εμένα καμία έμπειρη μητέρα?
Πητ 25/11 θελω να αρχισω να κανω καμια αγορα τωρα στης εκπτωσεις !!

Έχω μπερδευτεί λιγάκι με τα μαΚρυμάνικα κ τα κοντομάνικα , οι μισοι μου λένε κοντομάνικα εσωρουχακια κ μακρυμάνικΑ από πάνω , άλλοι πάλι λένε μακρυμάνικα κ μακρυμάνικα !! Για πείτε μου την γνώμη σας!!! :p

marsolan
02-07-11, 01:53
κατερινουλα σ'ευχαριστω πολυ! θα παρω λιγα 0-3 και λιγα 3-6 γιατι ο γιατρος λεει πως μαλλον θα ειναι μεγαλο μωρο και η μαια με συμβουλεψε για 3-6. μακρυμανικα θα παρω μονο κανα 2 λεπτουλικα σε περιπτωση που μας πιασουν οι δροσιες νωρις και κατα τ'αλλα κοντομανικο και σεντονακι αν χρειαζεται.και η μαια το ιδιο με σενα ειπα,οτι δηλ τα μωρα ζεσταινονται πιο ευκολα απο εμας.αντιθετα καποιες φιλες μου,εμπειρες μανουλες, με συμβουλεψαν για μακρυμανικα γιατι λεει κρυωνουν..τι να πεις!
προταση για καταστηματα εχετε?
σκεφτομαι mothercare, h&m, zara kai jumbo. βεβαια δε με βλεπω να προλαβαινω να τα γυρισω ολα...οποτε αν θεωρειται πως καπιο απο τα παραπανω συνδυαζει καλη ποιοτητα και λογικες τιμες ενημερωστε. ευχαριστω!

tingerbell,δεν ειναι θεμα καιρου μονο...στο μαιευτηριο το νεογεννητο στο φερνουν σε κουβερτα χοντρουλα..ναι,πιστεψε το..εγω να καταλαβεις δεν ειχα και μου ζητησαν και εστειλα και μου αγορασαν μια φλισενια(βαμβακερη) και το μωρο το ειχα με μακρυμανικα...Στην κοπελα στο διπλανο κρεββατι που ηρθε επειγοντως και γεννησε χωρις να το περιμενει εντυσαν το μωρακι της με αποστειρωμενα ρουχακια του νοσοκομειου και το εφεραν τυλιγμενο σε κουβερτα τυπου Ισπανιας...Δεν ηταν βεβαια Αυγουστος αλλα οταν ρωτησα ετσι μου ειπαν οτι γινεται...

Τα mothercare εχουν μεγαλη ανετη φορμα,τα zara παρα πολυ μικρη και τα τζαμπο μετρια...τα hm νομιζω κανονικη...
Νομιζω το 3-6 του Mothercare θα ειναι τεραστιο στο μωρο σου οσο μεγαλο και να βγει...καλυτερα το 0-3 και βλεποντας...στις υπολοιπες μαρκες το 3-6 θα ειναι μια χαρα...

Παντως μετα τις πρωτες μερες πραγματι ισχυει οτι οπως ντυνομαστε εμεις ντυνουμε και τα παιδια μας...οχι κρεμμυδια αλλα η γνωμη μου ειναι οχι και "γυμνα"...και εννοειται θα πρεπει να λαμβανουμε υποψιν μας τις μικρολεπτομερειες(οπως κλιμα της περιοχης,θερμοκρασια δωματιου κλπ)

Κορίτσια θα με βοηθήσει κ εμένα καμία έμπειρη μητέρα?
Πητ 25/11 θελω να αρχισω να κανω καμια αγορα τωρα στης εκπτωσεις !!

Έχω μπερδευτεί λιγάκι με τα μαΚρυμάνικα κ τα κοντομάνικα , οι μισοι μου λένε κοντομάνικα εσωρουχακια κ μακρυμάνικΑ από πάνω , άλλοι πάλι λένε μακρυμάνικα κ μακρυμάνικα !! Για πείτε μου την γνώμη σας!!! :p

εγω θα επαιρνα κι απο τα δυο...και κοντομανικα και μακρυμανικα να συνδυαζω...δεν τιθεται θεμα..θα τα χρησιμοποιησεις σιγουρα οποτε δεν νομιζω οτι ειναι αχρηστη αγορα...

zavolaki
03-07-11, 19:00
κορίτσια χρειάζομαι βοήθεια με το καρότσι. Έχω μπερδευτεί πολύ. Σκέφτομαι να πάρω ένα που θα προσαρμόζεται επάνω και το καρεκλάκι του αυτοκινήτου, μου φαίνεται πρακτικό. Η κουμπάρα μου επιμένει να πάρω maclaren λόγω του βάρους. Εμένα μου αρέσουν τα Inglesina zippy free καλύτερα για τους εξής λόγους (που δεν έχουν τα maclaren): α/ μου φαίνονται λίγο πιο μαζεμένα όταν κλείνουν, β/ γυρνάει η θέση και προς τη μαμά, γ/ όταν κλείνουν στέκονται όρθια μόνα τους και δεν χρειάζεται να τα ακουμπίσεις κάπου, δ/ μου φάνηκε πιο έυκολο το άνοιγμα-κλείσιμο και δ/ μπορείς (κλειστά) να τα σύρεις στις σκάλες αντί να τα σηκώνεις. ε/ στο maclaren δεν βγαίνει το κάθισμα, πρέπει να προσαρμόσεις πάνω σε αυτό το κάθισμα αυτοκινήτου. στ/ η πωλήτρια ισχυρίζεται ότι το inglesina είναι και χειμερινό και καλοκαιρινό καρότσι και ότι δεν χαλάει εύκολα (δεν ξέρω αν ισχύουν αυτά). Όμως έχω κολλήσει πολύ στο θέμα του βάρους, καθώς -όπως είπα- η κουμπάρα μου λέει πως είναι το πιο σημαντικό. Εκείνη είχε ένα chicco στην αρχή και δεν τη βόλευε, οπότε μετά πήρε maclaren. Οπότε φοβάμαι μήπως τελικά αποδειχθεί άβολο το inglesina, παρ' όλα τα παραπάνω. Μήπως έχει καμία το συγκεκριμένο καρότσι, να μου πει αν βόλεψε; και η δεύτερη ερώτηση είναι τα peg perego pliko switch compact completo (που μου αρέσουν πολύ σχεδιαστικά) και είναι ένα αντίστοιχο μοντέλο με το Inglesina είναι βαρύτερο; Γιατί η πωλήτρια, που προωθούσε το inglesina, έτσι μου είπε αλλά επίσης μου είπε ότι το inglesina είναι 9,5 kg ενώ εγώ στο site του το βλέπω 10,5 μέ 11. Δεν περίμενα να κολλήσω τόσο πολύ στο θέμα καρότσι, βοήθεια!

kelly_mad
05-07-11, 14:33
Γεια σας και απο μενα.Εχω πιθανη ημερομηνια τοκετου 21/9 αλλα ακομα δεν εχω ψωνισει τιποτα.Η αληθεια ειναι οτι εχω πελαγωσει και δε ξερω τι να πρωτοπαρω και τι να προσεξω.Αυτο που εχει δυσκολεψει και μενα παρα πολυ ειναι το καροτσι και αν θα χρησιμοποιησω λικνο η πορτ-μπεμπε γιατι η κουνια δε μας χωραει στην κρεβατοκαμαρα.Οπου κοιταξαμε για λικνο ειναι πανακριβα,σκεφτομουν να παρουμε ενα καροτσι 3 σε 1 (αν και μας εχουν δωσει καρεκλακι αυτοκινητου)και να χρησιμοποιησω το πορτ-μπεμπε μ ενα στρωματακι για να κοιμαται ο μπεμπης,δε ξερω ποσο βολικο θα ειναι, με μια βαση φυσικα.Επισης το καροτσι που βρηκα ειναι της peg-perego το pliko p3 compact on track modylar στα 500 ευρω μαζι με πορτ-μπεμπε και καθισμα αυτοκινητου.Εσεις τι λετε;

my billy
09-07-11, 01:44
Γεια σας και απο μενα.Εχω πιθανη ημερομηνια τοκετου 21/9 αλλα ακομα δεν εχω ψωνισει τιποτα.Η αληθεια ειναι οτι εχω πελαγωσει και δε ξερω τι να πρωτοπαρω και τι να προσεξω.Αυτο που εχει δυσκολεψει και μενα παρα πολυ ειναι το καροτσι και αν θα χρησιμοποιησω λικνο η πορτ-μπεμπε γιατι η κουνια δε μας χωραει στην κρεβατοκαμαρα.Οπου κοιταξαμε για λικνο ειναι πανακριβα,σκεφτομουν να παρουμε ενα καροτσι 3 σε 1 (αν και μας εχουν δωσει καρεκλακι αυτοκινητου)και να χρησιμοποιησω το πορτ-μπεμπε μ ενα στρωματακι για να κοιμαται ο μπεμπης,δε ξερω ποσο βολικο θα ειναι, με μια βαση φυσικα.Επισης το καροτσι που βρηκα ειναι της peg-perego το pliko p3 compact on track modylar στα 500 ευρω μαζι με πορτ-μπεμπε και καθισμα αυτοκινητου.Εσεις τι λετε;
θεωρω περιττο να παρεις καροτσι 3 σε 1 αφου ηδη εχεις καθισματακι αυτοκινητου, το πορτ μπεμπε του καροτσιου θα το χρησιμοποιησεις οχι περισοτερο απο 2 αντε 2μιση μηνες, μετα?? θα σου πιανουν τον χωρο! το λικνο παλι το πολυ μεχρι 6 μηνων. αν ψαξεις ισως να βρεις για αγορα ενα μεταχειρισμενο? για μενα αυτα τα πρωτα καροτσια ειναι αχρηστα τα πιο βολικα ειναι τα επομενα απο 6 μηνων κ μετα τα ελαφρια τυπου ομπρελα που ειναι ευχρηστα. εξαλλου ποσσες βολτες θα πατε πριν τους 6 μηνες νομιζεις? μεχρι να σαραντησεις θα ειναι χειμωνας κ θα ειναι κ μικρουλη θα το κρατας αγκαλιτσα. μην σας πιανει βιασυνη λιγα λιγα να βλεπετε τις αναγκες σας γιατι οτι βολευει εμενα δεν ειναι απαραιτητα βολικο κ για εσενα:rolleyes: με το καλο τα μωρα σας.

my billy
09-07-11, 01:47
κορίτσια χρειάζομαι βοήθεια με το καρότσι. Έχω μπερδευτεί πολύ. Σκέφτομαι να πάρω ένα που θα προσαρμόζεται επάνω και το καρεκλάκι του αυτοκινήτου, μου φαίνεται πρακτικό. Η κουμπάρα μου επιμένει να πάρω maclaren λόγω του βάρους. Εμένα μου αρέσουν τα Inglesina zippy free καλύτερα για τους εξής λόγους (που δεν έχουν τα maclaren): α/ μου φαίνονται λίγο πιο μαζεμένα όταν κλείνουν, β/ γυρνάει η θέση και προς τη μαμά, γ/ όταν κλείνουν στέκονται όρθια μόνα τους και δεν χρειάζεται να τα ακουμπίσεις κάπου, δ/ μου φάνηκε πιο έυκολο το άνοιγμα-κλείσιμο και δ/ μπορείς (κλειστά) να τα σύρεις στις σκάλες αντί να τα σηκώνεις. ε/ στο maclaren δεν βγαίνει το κάθισμα, πρέπει να προσαρμόσεις πάνω σε αυτό το κάθισμα αυτοκινήτου. στ/ η πωλήτρια ισχυρίζεται ότι το inglesina είναι και χειμερινό και καλοκαιρινό καρότσι και ότι δεν χαλάει εύκολα (δεν ξέρω αν ισχύουν αυτά). Όμως έχω κολλήσει πολύ στο θέμα του βάρους, καθώς -όπως είπα- η κουμπάρα μου λέει πως είναι το πιο σημαντικό. Εκείνη είχε ένα chicco στην αρχή και δεν τη βόλευε, οπότε μετά πήρε maclaren. Οπότε φοβάμαι μήπως τελικά αποδειχθεί άβολο το inglesina, παρ' όλα τα παραπάνω. Μήπως έχει καμία το συγκεκριμένο καρότσι, να μου πει αν βόλεψε; και η δεύτερη ερώτηση είναι τα peg perego pliko switch compact completo (που μου αρέσουν πολύ σχεδιαστικά) και είναι ένα αντίστοιχο μοντέλο με το Inglesina είναι βαρύτερο; Γιατί η πωλήτρια, που προωθούσε το inglesina, έτσι μου είπε αλλά επίσης μου είπε ότι το inglesina είναι 9,5 kg ενώ εγώ στο site του το βλέπω 10,5 μέ 11. Δεν περίμενα να κολλήσω τόσο πολύ στο θέμα καρότσι, βοήθεια!
κοριτσακι ψαξε λιγο υπαρχει θεμα με καροτσια θα σε βοηθησει!

kelly_mad
09-07-11, 11:33
θεωρω περιττο να παρεις καροτσι 3 σε 1 αφου ηδη εχεις καθισματακι αυτοκινητου, το πορτ μπεμπε του καροτσιου θα το χρησιμοποιησεις οχι περισοτερο απο 2 αντε 2μιση μηνες, μετα?? θα σου πιανουν τον χωρο! το λικνο παλι το πολυ μεχρι 6 μηνων. αν ψαξεις ισως να βρεις για αγορα ενα μεταχειρισμενο? για μενα αυτα τα πρωτα καροτσια ειναι αχρηστα τα πιο βολικα ειναι τα επομενα απο 6 μηνων κ μετα τα ελαφρια τυπου ομπρελα που ειναι ευχρηστα. εξαλλου ποσσες βολτες θα πατε πριν τους 6 μηνες νομιζεις? μεχρι να σαραντησεις θα ειναι χειμωνας κ θα ειναι κ μικρουλη θα το κρατας αγκαλιτσα. μην σας πιανει βιασυνη λιγα λιγα να βλεπετε τις αναγκες σας γιατι οτι βολευει εμενα δεν ειναι απαραιτητα βολικο κ για εσενα:rolleyes: με το καλο τα μωρα σας.
Ευχαριστω πολυ.Γενικως ειμαστε στο ψαξιμο....

budekina
14-09-11, 19:48
Γεια σας κοριτσια, λόγω προβληματος στη μετακινηση μου δε μπορώ να ψαξω πολύ για ρουχα και για επιπλα και ο καιρος περναει και δεν εχω παρει τιποτα. Εχω βεβαια αρκετα σεντονακια και πανες και μερικα ρουχαλακια που μου εχουν δωσει αλλα θα ήθελα τη βοήθεια σας σχετικα με τις τιμές. Θα πάω σε 3 μερη. Στο Λητώ και στο Mothercare για επιπλα (κρεβατακι και λικνο)και στο jumbo. Για τα δύο πρώτα μαγαζια έχω δει τα site τους και ξερω περιπου τις τιμές για το jumbo δεν ξέρω τίποτα.
Θα ήθελα να ρωτησω τιμες απο φανελακια και φορμακια απο τα jumbo και ποιο νουμερο είναι για νεογέννητο. Διάβασα εδω πως το καλυτερο νουμερο είναι το 0-3 έχει τετοιο το jumbo;
εχει διαφορά στη τιμή σχετικά με τα Mothercare;
για το λικνο πρεπει να πάρω και προστατευτικο πάντα;
Αυτα τα σετ προικας χρειαζονται; Γενικα μια κουνια τι χρειαζεται πραγματικά εκτος απο στρωμα, για ένα μωρό που θα γεννηθει το χειμώνα.
Πρεπει να παρω και ειδικά σεντονάκια για λικνο ή μπορω να χρησιμοποιώ της κουνιας;;
Σε ποσες μέρες θα πάρω τη κουνια και το λικνο απο τη μέρα παραγγελιας;
Ευχαριστω πολυ αλλα έχω αγχωθεί πολύ γιατί θέλω εγώ ν ααποφασίσω τις αγορές του μωρου μου απο την άλλη λόγω του προβληματος στη μεση μου δε μπορώ να κάνω έρευνα αγοράς ουτε να μετακινουμαι οποτε θελω.

annagrig1980
14-09-11, 20:55
Γεια σας κοριτσια, λόγω προβληματος στη μετακινηση μου δε μπορώ να ψαξω πολύ για ρουχα και για επιπλα και ο καιρος περναει και δεν εχω παρει τιποτα. Εχω βεβαια αρκετα σεντονακια και πανες και μερικα ρουχαλακια που μου εχουν δωσει αλλα θα ήθελα τη βοήθεια σας σχετικα με τις τιμές. Θα πάω σε 3 μερη. Στο Λητώ και στο Mothercare για επιπλα (κρεβατακι και λικνο)και στο jumbo. Για τα δύο πρώτα μαγαζια έχω δει τα site τους και ξερω περιπου τις τιμές για το jumbo δεν ξέρω τίποτα.
Θα ήθελα να ρωτησω τιμες απο φανελακια και φορμακια απο τα jumbo και ποιο νουμερο είναι για νεογέννητο. Διάβασα εδω πως το καλυτερο νουμερο είναι το 0-3 έχει τετοιο το jumbo;
εχει διαφορά στη τιμή σχετικά με τα Mothercare;
για το λικνο πρεπει να πάρω και προστατευτικο πάντα;
Αυτα τα σετ προικας χρειαζονται; Γενικα μια κουνια τι χρειαζεται πραγματικά εκτος απο στρωμα, για ένα μωρό που θα γεννηθει το χειμώνα.
Πρεπει να παρω και ειδικά σεντονάκια για λικνο ή μπορω να χρησιμοποιώ της κουνιας;;
Σε ποσες μέρες θα πάρω τη κουνια και το λικνο απο τη μέρα παραγγελιας;
Ευχαριστω πολυ αλλα έχω αγχωθεί πολύ γιατί θέλω εγώ ν ααποφασίσω τις αγορές του μωρου μου απο την άλλη λόγω του προβληματος στη μεση μου δε μπορώ να κάνω έρευνα αγοράς ουτε να μετακινουμαι οποτε θελω.

Καλησπερα τα Jumbo εχουν ή 0 ή 3. Παρε το 3 καλυτερα.
Τωρα σχετικα με το λικνο, αν εισαι πολυ καλα οικονομικα και δεν σ'ενδιαφερει παρτο. Αλλιως, κατα τη γνωμη μου, ειναι πολυ ακριβα και κανουν για πολυ λιγους μηνες οποτε θα περασεις συντομα σε κουνια. Την ιδια δουλεια για το πρωτο τριμηνο μπορεις να την κανεις με μια καλη καλαθουνα με πολυ λιγοτερα χρηματα. Η προικα απο το λικνο κανει μονο για λικνο και εκτος του οτι ειναι επισης ακριβη, θα σου ειναι και αυτη αχρηστη συντομα.
Παντα για την κουνια θα παρεις οπωσδηποτε και κατα τη γνωμη μου αξιζει να δωσεις κατι παραπανω αλλα μην παρεις αυτο το στυλ:
http://www.4uthesite.com/prods/large/22920.jpg

Αλλα καλυτερα παρε αυτο:

http://p.lefux.com/61/20101105/A3061000BG/InsetImage/Baby-Crib-Bumper-Guard-46_1.jpg
να πιανει δηλαδη γυρω γυρω σε ολο το μηκος της κουνιας ωστε να μην χτυπαει το μωρο αργοτερα.

budekina
14-09-11, 21:06
ειναι θεμα χωρου για το λικνο κρεβατακι δε χωραει με τιποτα το δωματιο. Η καλαθουνα μαζί με τη βάση της θα μου βγει λιγο φθηνοτερη απο το λικνο και ειναι μονο για τρεις μήνες. Γι΄αυτό λέω να μην πάρω προικα για το λικνο. αν ειναι δυνατο η προικα ειναι ποιο ακριβή απο τα κρεβατακια

tamar
14-09-11, 21:25
Στη θέση σου θα έπαιρνα καλαθούνα, εκτός αν θέλεις να έχεις το μωρό μαζί σου για μεγαλύτερο από 3 μήνες διάστημα. Εμείς που γεννηθήκαμε 3600 και λόγω ζέστης εγκαταλειψαμε την καλαθούνα πριν καν σαραντήσουμε και πήγαμε στο δωμάτιό μας. Μη νομιζεις οτι και το λίκνο είναι πολύ μεγαλύτερο από την καλαθούνα. Σιγά τη διαφορά.
Όσο για τα φανελάκια θα σου πρότεινα να μην πάρεις jumbo. Κι επειδή τα mothercare είναι ακριβά (πίστεψέ με αξίζουν τα λεφτά τους) έχω ακούσει και για τα μινερβάκια τα καλύτερα και σίγουρα θα είναι φτηνότερα από τα mothercare. Eμείς έχουμε συνολικά 27 φανελάκια mothercare (έπαιξε ebay και mothercare Aγγλίας). Επειδή ήταν καλοκαίρι (είμαστε περίπου 2,5 μηνών) τον άλλαζα και 4 φορές τη μέρα. Σκέψου επομένως πόσα πλυντήρια έχω βάλει. Σε πληροφορώ είναι ολοκαίνουρια. Ούτε ένας κόμπος. Και για τη συνέχεια πάλι mothercare θα πάρω :)

budekina
14-09-11, 21:42
Σκεφτομαι να παρω το πακετο των 7 απο τη mothercare.απ' ο,τι ειδα τα εσωρουχα-φανελακια της mothercare μπαινουν απ΄το κεφαλι (ειναι πρακτικο αυτό;)ενω τα φορμακια εχουν κουμπια απο πανε μεχρι κατω

annagrig1980
15-09-11, 00:27
ειναι θεμα χωρου για το λικνο κρεβατακι δε χωραει με τιποτα το δωματιο. Η καλαθουνα μαζί με τη βάση της θα μου βγει λιγο φθηνοτερη απο το λικνο και ειναι μονο για τρεις μήνες. Γι΄αυτό λέω να μην πάρω προικα για το λικνο. αν ειναι δυνατο η προικα ειναι ποιο ακριβή απο τα κρεβατακια

Γιατι, το λικνο νομιζεις οτι ειναι για πολυ περισσοτερο; Κανενα πενταμηνο, εξαμηνο το πολυ-πολυ.
Τι εννοεις δεν χωραει κρεβατακι; Το κρεβατακι θα το παρεις πολυ αργοτερα. Εννοεις κουνια;
Οσο πιο νωρις πας το μωρο σου στο δωματιο του, τοσο πιο ευκολη θα ειναι η μεταβαση. Μακαρι να με ειχαν συμβουλεψει κι'εμενα να κανω το ιδιο με την πρωτη μου. Θα ειχαμε γλυτωσει πολληηηηηηηη ταλαιπωρια!
Παντως εγω το λικνο το εδωσα πριν κανω τη δευτερη γιατι δε με βολεψε καθολου (και θυμομουν και ποσα ειχα δωσει και φουντωνα! :lol::lol: )
Σχετικα με τα φορμακια κιεγω δεν αγοραζω ποτε τζαμπο γιατι ειναι αισχρης ποιοτητας, απλα σου απαντησα γιατι ρωτησες. την ειχα πατησει στην αρχη και ειχα παρει κι'απο κει. Με τα πρωτα πλυσιματα, μπηκαν, ψιλοξεβαψαν, εκαναν κομπακια. :evil:

Little Monkey
15-09-11, 01:50
Λοιπόν, εγώ έχω μπερδευτεί με τις ορολογίες (τι είναι το λίκνο κρεβατάκι?) οπότε θα σου απαντήσω γενικά.

Κατ' αρχήν δεν χρειάζεται να κάνεις καμιά τρελή έρευνα αγοράς. Αυτά τα προϊόντα είναι περιορισμένης χρήσης (μέχρι 6 μήνες στην καλύτερη περίπτωση) και λίγο-πολύ τα ίδια. Αν μπορείς να τα δανειστείς από κάποιον γνωστό και να αγοράσεις μόνο τα στρώματα και την προίκα, ακόμα καλύτερα. Το μωρό δεν έχει ανάγκη να κοιμηθεί σε ολοκαίνουρια καλαθούνα.

Δεύτερον θα σου πρότεινα να κάνεις τις αγορές σου αφού γεννηθεί το μωρό (θα στείλεις κάποιον άλλο όσο είσαι στο μαιευτήριο) γιατί αναλόγως με το ύψος/βάρος του μωρού και το πόσο κινητικό είναι, ενδέχεται να επιλέξεις διαφορετικό έπιπλο. Αλλιώς βολεύεται ένα μωρό που γεννιέται 2 κιλά κι αλλιώς ένα μωρό που γεννιέται 4.

Αν χρησιμοποιήσεις λίκνο, θα χρειαστείς απαραίτητα πάντα αν το λίκνο έχει γύρω-γύρω κάγκελα. Αν στο κεφάλι και στα πόδια είναι όλο ξύλο, πάντα θα χρειαστείς από τον 3ο-4ο μήνα και μετά που το μωρό θα γίνει πιο κινητικό (αλλά παίζει τότε να το πας κατευθείαν σε κούνια). Αν όμως το λίκνο έχει γύρω-γύρω κάγκελα και ειδικά αν βάζεις το μωρό να κοιμηθεί με τα πόδια στο κάτω μέρος του κρεβατιού (όπως φαίνεται εδώ: http://www.onlinemum.com/images/articles/safe_baby_sleeping.jpg), θα χρειαστείς πάντα από την πρώτη στιγμή γιατί θα κλωτσάει και θα βγαίνουν τα πόδια του έξω.

Δες και αυτό το θέμα, ίσως το βρεις χρήσιμο: http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=99296

Τα φορμάκια της Mothercare είναι πολύ καλά, αν και εγώ προσωπικά προτιμώ του Marks & Spencer (που είναι όμως ακριβότερα). Μην πάρεις πολλά φορμάκια γιατί θα σου κάνουν δώρα και επίσης αναλόγως με το ύψος/βάρος και ρυθμό ανάπτυξης του μωρού ίσως να αλλάξεις νούμερο πιο γρήγορα από όσο περιμένεις. Το κατάλληλο νούμερο για νεογέννητα με φυσιολογικό βάρος (γύρω στα 3-3.5 κιλά) είναι το 1 ή το 0-3 (το 0-3 είναι μήνες, το 1 είναι τρίμηνο).

eliana_1976_
15-09-11, 08:23
Σε λιγο θα γεννησω το δευτερο παιδακι κ θεωρω οτι το λικνο κ η καλαθουνα ειναι η πιο αχρηστες αγορες γιατι η χρηση τους ειναι περιορισμενη κ τα χρηματα αρκετα.Εγω ειχα αγορασει στο πρωτο παιδακι κουνια σταθερη χωρις ροδες που τα καγκελα βγαινουν κ γινεται κρεβατακι προεφηβικο.Δεν το μετανιωσα καθολου γιατι πηρα απο τις πιο ανετες κουνιες αφου ο μικρος γυριζει σβουρα στον υπνο του .Και φυσικα απο την πρωτη μερα που γυρισαμε σπιτι κοιμοταν στην κουνια του κ στο δωματιο του. Απλα ειχα βαλει ενα ημιδιπλο κρεβατι στο δικο του δωματιο κ κοιμομουν διπλα του. Αυτο σταματησε οταν ο μικρος εγινε 4 μηνων που αρχισε να καταλαβαινει να ξυπναει κ να με βλεπει να κοιμαμαι διπλα του.Οποτε ουτε ο μικρος ειχε προβλημα προσαρμογης ουτε εμεις ταλαιπωρηθηκαμε αν τον ειχαμε στο δωματιο μας.Οσο για φορμακια εχω δοκιμασει τζαμπο τα οποια οντως μπαινουν στις πλυσεις, εχω δοκιμασει mothercare k marks and spenser που ειναι πολυ καλα κ ανθεκτικα. Επισης εχω δοκιμασει μινερβακια αλλα δεν ενθουσιαστηκα με την ποιοτητα.Αρκετα ακριβα κ το υφασμα τους ξεχιλωσε μετα απο μερικες πλυσεις.

tamar
15-09-11, 08:30
Σκεφτομαι να παρω το πακετο των 7 απο τη mothercare.απ' ο,τι ειδα τα εσωρουχα-φανελακια της mothercare μπαινουν απ΄το κεφαλι (ειναι πρακτικο αυτό;)ενω τα φορμακια εχουν κουμπια απο πανε μεχρι κατω

Tα κουμπιά είναι σαφώς καλύτερα από κάτω για να τον ή την αλλάζεις πιο εύκολα.

Σ Απλα ειχα βαλει ενα ημιδιπλο κρεβατι στο δικο του δωματιο κ κοιμομουν διπλα του. .

Εγώ πάλι πήρα ένα σπαστό κρεβάτι (κοινώς ράντζο), ένα ωραιότατο λευκό ριχτάρι, μαξιλάρες άσπρες από ΙΚΕΑ και 3-4 ωραιότατα παιδικά μαξιλαράκια από το βρεφικό τμήμα του Ζaras Home και είναι απλά super!!!...

alex1979
15-09-11, 08:51
Αν αποφασίσεις να πάρεις λίκνο, καλύτερα να μην αγοράσεις προίκα γιατί θα σου φύγουν ένα σωρό λεφτά. Πάρε μια πάντα για να μη χτυπάει το κεφαλάκι και χρησιμοποίησε σεντονάκια μεγέθους κούνιας, που έτσι κι αλλιώς θα τα χρειαστείς και αργότερα. Τα διπλώνεις και μια χαρά κάνουν τη δουλειά τους. Το ίδιο και για τις κουβερτούλες.

Τα ζιπουνάκια/φορμάκια του mothercare είναι πολύ ποιοτικά. Τα έβαλε ο γιος μου και τώρα θα τα φορέσει και η μπέμπα, αφού τα είχα πάρει σε ουδέτερα χρωματάκια. Πλύνε βάλε δε έχουν πάθει απολύτως τίποτα! Σαν μέγεθος το 0-3 είναι μια χαρά. Στην αρχή του ήταν λίγο μπόλικα του μικρού, αλλά ξεπετάγονται τόσο γρήγορα που αν πάρεις το 0 δε θα προλάβει να τα βάλει για πολύ.

Για το χρόνο παράδοσης φαντάζομαι πως θέλουν ένα μήνα τουλάχιστον. Τα δικά μας τα έπιπλα τόσο είχαν κάνει. Βέβαια είναι και θέμα καταστήματος, θα σου πει ο υπεύθυνος. Καλές αγορές!

klio1985
15-09-11, 09:12
πάντως για τα μινερβάκια που λέτε πήρα ένα (το πρώτο του) και έκανε 8,30. φτηνό δεν το λες.

eliana_1976_
15-09-11, 09:52
Tα κουμπιά είναι σαφώς καλύτερα από κάτω για να τον ή την αλλάζεις πιο εύκολα.

Εγώ πάλι πήρα ένα σπαστό κρεβάτι (κοινώς ράντζο), ένα ωραιότατο λευκό ριχτάρι, μαξιλάρες άσπρες από ΙΚΕΑ και 3-4 ωραιότατα παιδικά μαξιλαράκια από το βρεφικό τμήμα του Ζaras Home και είναι απλά super!!!...

Εγω ειπα να μην παω στη λυση ραντζου για να μπορω να κοιμαμαι σαν ανθρωπος σε κανονικο κρεβατι γιατι η κουραση ειναι αφορητη. Κρεβατι δεν αγορασα ειχαμε αυτο απο πριν παντρευτουμε οποτε το ξαναστησαμε στο δωματιο του μωρου.

Little Monkey
15-09-11, 14:33
πάντως για τα μινερβάκια που λέτε πήρα ένα (το πρώτο του) και έκανε 8,30. φτηνό δεν το λες.
8,30 για τι φορμάκι μιλάμε; Μακρυμάνικο φαντάζομαι, αλλιώς είναι κλεψιά. Εγώ πήρα μονά κορμάκια από τα Ήρα, πολύ ωραία που είχαν 2,50 ευρώ, αλλά κυρίως πήρα συσκευασίες των 7 από τα Mothercare και τα Marks & Spencer που είναι πιο συμφέρουσες.

Το μωρό τους πρώτους 2 μήνες το είχα σε καλαθούνα, τώρα (4 μηνών) το έχω ακόμα σε λίκνο στο δωμάτιό μου, που μας έχει βολέψει πολύ. Και τα δύο μου τα έδωσαν, όπως και την κούνια που θα τον βάλω αργότερα, εγώ αγόρασα μόνο τα στρωματάκια και την προίκα όπου χρειαζόταν. Γενικώς ό,τι μπορείς να βρεις μεταχειρισμένο, καλό είναι, ειδικά καλαθούνα και λίκνο που όπως και να το κάνεις δεν φτουράνε.

budekina
15-09-11, 22:00
το καλυτερο θα ήταν να κοιμαται σε κουνια μεσα στο δωματιο μας! Δε μου πάει η καρδιά να το βάλω νύχτα μόνο του σε άλλο δωμάτιο από τοσο μωρο. Εξάλλου σκοπεύω να θηλάσω και δεν είναι πρακτικό νομίζω να τρέχω σε άλλο δωματιο μέσα στη νύχτα. Απο την άλλη τον άντρα μου τον βλέπω μετα τις 10 το βράδυ αν κοιμάμαι μόνη μου στο δωματιο του παιδιου ε τότε δε θα βλεπόμαστε καθόλου! Θα πάρω πρωτα την κουνια και θα τη στήσω στην κρεββατοκάμαρα έτσι θα δουμε αν χωράμε να περπαταμε μέσα στο δωματιο αν όχι θα πάρω ή καλαθουνα ή λίκνο χωρις προικα.

mariazerta
16-09-11, 13:39
κοριτσια να ρωτησω εγω που γενναω γεναρη τι ρουχαλακια πρεπει να παρω για την μπεμπουλα μου?? κορμακια θα της φοραω απο μεσα κοντομανικα?? θελω επισης τα φωτα σας σχετικα με τις κουβερτουλες γιατι διαβαζω διαφορα,αλλες κανουν αλλες οχι. εμενα ας πουμε μου αρεσουν πολυ οι βελουτε κ οι φλις κανουν για το κοριτσακι μου??

Little Monkey
16-09-11, 14:51
Για τα ρουχαλάκια δεν ξέρω να σου πω γιατί εμείς έχουμε περάσει μόνο καλοκαίρι. Πάντως βελουτέ και φλις κουβέρτες δεν κάνουν, γιατί μπορεί το μωρό να τυλιχτεί ή να πλακωθεί με τα σκεπάσματα και να πάθει ασφυξία. Για τα πολύ μωρά, ιδανικές είναι οι κουβέρτες με κυψελοειδή υφή (τρυπούλες) που επιτρέπουν στο μωρό να αερίζεται και να αναπνέει ακόμα και κουκουλωμένο. Αλλιώς παίρνεις υπνόσακο και ησυχάζεις, αρκεί το μωρό να μην είναι μικρόσωμο/ελλιποβαρές. Εννοείται δεν βάζεις ούτε παπλώματα, ούτε μαξιλάρια. Αυτά είναι για όταν χρονίσει και μετά.

eliana_1976_
16-09-11, 15:08
κοριτσια να ρωτησω εγω που γενναω γεναρη τι ρουχαλακια πρεπει να παρω για την μπεμπουλα μου?? κορμακια θα της φοραω απο μεσα κοντομανικα?? θελω επισης τα φωτα σας σχετικα με τις κουβερτουλες γιατι διαβαζω διαφορα,αλλες κανουν αλλες οχι. εμενα ας πουμε μου αρεσουν πολυ οι βελουτε κ οι φλις κανουν για το κοριτσακι μου??

Κορμακι με μακρυ μανικακι θα παρεις κ απο πανω ενα πυτζαμακι με τα ποδαρακια μεσα με κουμπακια απο κατω για να σε βολευει.Πυτζαμακια κ κορμακια βαμβακερα αν κ εγω ειχα παρει κ μερικα βελουτε που τα φορουσα στο μωρο.Οσο για κουβερτα εγω ειχα αγορασει μια fleece απο το mothercare που ειναι πολυ καλη κ οχι βαρια κ στα πολλα κρυα εριχνα πανω απο αυτη μια βαμβακερη.Ειχα κ σταθερη θερμοκρασια στο δωματιο του 18-20 βαθμους το βραδυ κ ολα ηταν μια χαρα. Δεν χρειαζεται να το ντυνεις υπερβολικα γιατι θα ιδρωνει πολυ κ θα γεμιζει κοκκινιλες.Εγω αφησα τον μικρο μια μερα στη μαμαμα μου για να ανεβω αθηνα κ πηγα κ τον βρηκα ολο σπυθουρακια στο προσωπο.Του εβαζε τρεις κοτβερτες κ καλοριφερ στους 25 βαθμους.Το παιδακι τα επαιξε.Οπως ντυνομαστε εμεις ντυνουμε κι αυτα.

eliana_1976_
16-09-11, 15:17
[QUOTE=Little Monkey;2142695]Για τα ρουχαλάκια δεν ξέρω να σου πω γιατί εμείς έχουμε περάσει μόνο καλοκαίρι. Πάντως βελουτέ και φλις κουβέρτες δεν κάνουν, γιατί μπορεί το μωρό να τυλιχτεί ή να πλακωθεί με τα σκεπάσματα και να πάθει ασφυξία. Για τα πολύ μωρά, ιδανικές είναι οι κουβέρτες με κυψελοειδή υφή (τρυπούλες) που επιτρέπουν στο μωρό να αερίζεται και να αναπνέει ακόμα και κουκουλωμένο. Αλλιώς παίρνεις υπνόσακο και ησυχάζεις, αρκεί το μωρό να μην είναι μικρόσωμο/ελλιποβαρές. Εννοείται δεν βάζεις ούτε παπλώματα, ούτε μαξιλάρια. Αυτά είναι για όταν χρονίσει και μετά.[/QUOTE
Βελουτε κουβερτες δεν κανουν γιατι αφενος ειναι βαριες κ πολυ ζεστες αφετερου γιατι βγαζουν χνουδι. Οι fleece που εχω παρει ειναι μια χαρα. Αλλωστε το μωρο μεχρι 3 μηνων ουτε κουνιεται στον υπνο του.Και φυσικα ποτε δεν το κουκουλωνεις ουτε μπορει μονο του να κουκουλωθει.Εγω το σκεπαζα κ την κουβερτουλα του την στερεωνα καλα πισω στην πλατουλα του οπου του ειχα μια αλλη ρολλο για το στηριζει κ να μην μπορει να γυρισει ανασκελα.Αν η κοπελα γενναει γεναρη μεχρι το μωρο να μπορει να κουνηθει αρκετα ηδη θα εχουν περασει 3 μηνες κ λιγο παραπανω.Μιλαμε τοτε οτι ο μηνας θα ειναι αρχες μαιου δε θα θελει φοβερα σκεπασματα.

chatzico
16-09-11, 15:51
Καλή λύση για τον ύπνο, ειδικά τον πρώτο χρόνο, είναι οι υπνόσακοι.

Είχα έναν της μάδερκεαρ, sleepsuit το λέει, από φλις, τα βόλεψε πολύ. Η μικρή μου με αυτό κοιμόταν.

Το έβαλε και ο πιτσιρίκος (ροζ λαγουδάκι τον πρώτο χρόνο :rolleyes::rolleyes: και εκρού αρκουδάκι τον δεύτερο, αυτο της φωτογραφίας παρακάτω). Η μικρή μόνο τον πρώτο χρόνο, ζεσταίνεται πολύ γενικά και δεν το ήθελε τον δεύτερο χρόνο.

Ο μικρός πάντως με αυτό είναι ΟΚ, του πήρα και φέτος ίδιο πράγμα.

http://ecx.images-amazon.com/images/I/31swYk-9XlL._SX315_.jpg (http://www.mothercare.com/richContent/B0056YZ1YK?ie=UTF8&pf_rd_r=0KC19X1F6F85T9SVJXED&pf_rd_m=A2LBKNDJ2KZUGQ&pf_rd_t=201&pf_rd_i=B0056YZ1YK&pf_rd_p=221610327&pf_rd_s=left-2)

Little Monkey
17-09-11, 00:59
Αλλωστε το μωρο μεχρι 3 μηνων ουτε κουνιεται στον υπνο του.
Ο δικός μου κουνιώταν από πριν σαραντήσει και αρκετές φορές είχε φτάσει να είναι ζαρωμένος στο κάτω μέρος της καλαθούνας. Μάλιστα ο λόγος που τον έβγαλα τόσο νωρίς από την καλαθούνα ήταν ότι κλωτσούσε πολύ και φοβόμουν ότι θα μου πεταχτεί έξω. Στον τρίτο μήνα χοροπηδούσε και πολλάκις έχει σφηνώσει ανάμεσα στα κάγκελα του λίκνου. Τώρα πια τον βάζω σε υπνόσακο. Βασικά νομίζω ότι εξαρτάται από το παιδί.

tamar
17-09-11, 11:48
Πάντως βελουτέ και φλις κουβέρτες δεν κάνουν, γιατί μπορεί το μωρό να τυλιχτεί ή να πλακωθεί με τα σκεπάσματα και να πάθει ασφυξία.

Η παιδίατρός μου που τη ρώτησα μου είπε ο,τι θέλω εκτός από πάπλωμα που κατά κανόνα είναι πιο βαρύ. Και προπάντων να έχω κατά νου πως το μωρό νιώθει όπως εγώ. Δεν χρειάζεται να είναι καρασκεπασμένο...

Πάντως κι εγώ μάλλον σε υπνόσακο θα καταλήξω γιατί όπως τον βλέπω θα μου ξεσκεπαζεται.

mariazerta
17-09-11, 16:16
κοριτσια ευχαριστω παρα πολυ ολες για τις απαντησεις..βασικα εγω επειδη ειμαι κρυουλιαρα κ τον χειμωνα πηγαινοερχομαι με παπλωματα αγκαλια γι'αυτο ολο νομιζω οτι κ το μωρο θα κρυωνει.η αληθεια ειναι οτι σκεφτομουν κ εγω υπνοσακο αλλα η μανα μου κ μερικες φιλες μου που εχουν παιδια λενε οτι ειμαι υπερβολικη κ δεν παθαινει λεει τπτ το μωρο με το κουβερτακι. μαλλον θα καταληξω στον υπνοσακο κ σε κουβερτουλες φλις.επισης εχω δει στα mothercare κουβερτα πλεκτη με τριπουλες οπως ειπε μια φιλη πιο πανω.θα την τσιμπισω μαλλον!!!!

Ren@t@
25-09-11, 21:34
Καλησπέρα κορίτσια!!

Τα διδυμάκια μας έρχονται μέσα Νοεμβρίου (ελπίζουμε!!). Με τις "χοντρές" αγορές έχουμε τελειώσει, και με τα υπόλοιπα όλο και κάτι έχουμε κάνει... αλλά έχουμε και απορίες που ίσως θα μπορούσαν να μας λύσουν οι πιο έμπειρες μαμάδες.
Από ρούχα έχουμε πάρει για το καθένα :
1. μία 7δα εσώρουχα (κοντό μανίκι-κοντό πόδι) 0-3
2. μία 3δα βαμβακερά ολόσωμα φορμάκια 0-3
3. μία βαμβακερή ζακετούλα 3-6
4. φόρμα εξόδου 3-6
5. ένα νυχτικάκι που σουρώνει 0-3
6. 2 σκουφάκια βαμβακερά
7. μία 3δα σαλιάρες
8. το 1ο κουτί πάνες
αυτά για αρχή.. νομίζετε ότι χρειάζεται και κάτι άλλο????

έχουν μία πλεκτή βαμβακερή κουβερτούλα, μία fleece και μία ισπανική το καθένα. Είναι οκ?

Έχω σκοπό να θηλάσω και αρνούμαι πεισματικά να πάρω αποστειρωτές, μπιμπιρό, πιπίλες κλπ... Καλά κάνω??

Από πάνες αγκαλιάς, σελτέδες, σελτεδάκια και πετσετάκια τι νομίζετε ότι θα χρειαστώ??(Τα μωρά έχουν ήδη καλαθούνες και κούνιες)

Έχω κολλήσει... τί έχω ξεχάσει???

Little Monkey
25-09-11, 22:58
Έχω σκοπό να θηλάσω και αρνούμαι πεισματικά να πάρω αποστειρωτές, μπιμπιρό, πιπίλες κλπ... Καλά κάνω??

Renata, με το καλό τα μωράκια σου! Εμένα μια χαρά μου φαίνονται αυτά που έχεις πάρει. Βασικά δεν ξέρεις τι θα σου χρειαστεί μέχρι να δεις το κάθε παιδί και τα χούγια του, π.χ. αν κάνει πολλούς εμετούς, τα τρία ολόσωμα φορμάκια θα είναι λίγα, εγώ θα έπαιρνα μια τριάδα ακόμα για να είμαι σίγουρη. Βέβαια θα σου κάνουν και πολλά δώρα, οπότε ίσως είναι καλύτερα να μην πάρεις τίποτα άλλο και να περιμένεις να δεις τι θα σου φέρουν. Νομίζω ότι θα χρειαστείς τουλάχιστον 2 πετσέτες για το μπάνιο και δύο σελτεδάκια για το καθένα, αλλά ειδικά για τις πετσέτες περίμενε να δεις γιατί θα σου κάνουν και δώρα. Εγώ σελτεδάκια χρειάστηκα πολύ περισσότερα - έχω πέντε και πολλές φορές δεν μου φτουράνε γιατί ο μπέμπης μου μόλις του βγάλεις την πάνα κάνει σιντριβανάκι ;)

Αποστειρωτές και μπιμπερό πιστεύω ότι κάποια στιγμή θα πάρεις, γιατί θα θέλεις να βγάλεις γάλα με το θήλαστρο και να τους το δώσεις. Ούτε εγώ είχα πάρει πριν γεννήσω, αλλά τελικά το μωρό ήρθε πρόωρα και τον πρώτο καιρό δεν μπορούσε να θηλάσει, οπότε πήγε ο άντρας μου τελευταία μέρα πριν βγούμε από το νοσοκομείο και αγόρασε τον εξοπλισμό.

Πιπίλες δεν είχαμε πάρει, μας έδωσαν μία δώρο από το νοσοκομείο και έλεγα να μην την πάρω, αλλά ευτυχώς γιατί κάποιο βράδυ που το μωρό δεν ησύχαζε με τίποτα, σωθήκαμε δίνοντάς του πιπίλα. Τώρα που είναι 4 μηνών και βάζει τα χέρια του στο στόμα, του δίνω πιπίλα τα βράδυα για να κοιμάται - την πιπιλίζει 2-3 λεπτά και αποκοιμιέται. Εναλλακτικά πιπιλίζει στήθος, αλλά στο στήθος κάθεται ξύπνιος περισσότερη ώρα ενώ με την πιπίλα κοιμάται αμέσως.

Ανεξάρτητα από το τι μπορεί να σου έχουν πει, δεν σημαίνει ότι αν το μωρό θα πιάσει πιπίλα δεν θα θέλει να θηλάσει.

kxristina
26-09-11, 08:28
Renata στη θέση σας θα άλλαζα τη φόρμα εξόδου 3-6 με 0-3, για να προλάβουν να τη βάλουν . Αυτο το λέω στην περίπτωση που εννοείς αυτη τη χοντρή που είναι σαν ολοσωμο μπουφάν. Πάνες αγκάλιας εγω δεν είχα πάρει , σελτεδακια 3 για το καθένα για αρχή, πετσετακια καμία 10αρια και για τα 2. Εγω του φόρεσα και το 0 νούμερο για 40 μέρες του έκανε , είχα πάρει μακρυμανικα κορμακια και φορμακια 0

oneiraki
26-09-11, 08:37
Καλησπέρα κορίτσια!!

Τα διδυμάκια μας έρχονται μέσα Νοεμβρίου (ελπίζουμε!!). Με τις "χοντρές" αγορές έχουμε τελειώσει, και με τα υπόλοιπα όλο και κάτι έχουμε κάνει... αλλά έχουμε και απορίες που ίσως θα μπορούσαν να μας λύσουν οι πιο έμπειρες μαμάδες.
Από ρούχα έχουμε πάρει για το καθένα :
1. μία 7δα εσώρουχα (κοντό μανίκι-κοντό πόδι) 0-3
2. μία 3δα βαμβακερά ολόσωμα φορμάκια 0-3
3. μία βαμβακερή ζακετούλα 3-6
4. φόρμα εξόδου 3-6
5. ένα νυχτικάκι που σουρώνει 0-3
6. 2 σκουφάκια βαμβακερά
7. μία 3δα σαλιάρες
8. το 1ο κουτί πάνες
αυτά για αρχή.. νομίζετε ότι χρειάζεται και κάτι άλλο????

έχουν μία πλεκτή βαμβακερή κουβερτούλα, μία fleece και μία ισπανική το καθένα. Είναι οκ?

Από πάνες αγκαλιάς, σελτέδες, σελτεδάκια και πετσετάκια τι νομίζετε ότι θα χρειαστώ??(Τα μωρά έχουν ήδη καλαθούνες και κούνιες)

Έχω κολλήσει... τί έχω ξεχάσει???

Πόσο σε νιώθω!Και εγώ μία από τα ίδια στο θέμα του θηλασμού:rolleyes::rolleyes::rolleyes:Και πετσετούλες για το μπάνιο δεν θα χρειαστείς?:confused::confused:

Ren@t@
26-09-11, 12:12
Καλημέρα!!

Έχεις δίκιο, απλά ξέχασα να το γράψω...πετσετούλες μπάνιου έχουν από μία το καθένα (αυτή με την κουκουλίτσα και το ασορτί γαντάκι).

Πήρα κάποια πράγματα και στο 3-6 νούμερο περισσότερο από φόβο λόγω ύψους... και όχι κιλών... είμαστε και οι δύο αρκετά ψηλοί, μας είπε και ο γιατρός ότι τα περιμένει να γεννηθούν αρκετά ψηλά και το ψιλοφοβήθηκα...

Πάνες αγκαλιάς τώρα που είναι χειμώνας να πάρω κάποιες που είναι πιο ζεστές?

Σκεπτόμουν για αρχή, 10 πάνες, 10 σελτεδάκια (μέγεθος αλλαξιέρας), 4 σελτεδάκια (για τις κούνιες) - αν και κάπου είδα, δεν θυμάμαι σε ποιό site, κάτι bedmats της pampers νομίζω.αν κατάλαβα καλά πρόκειται για σελτέδες μίας χρήσεως?!? Έχει κάποια μανούλα κάτι υπ΄όψιν?- και καμμιά 20ριά πετσετάκια (αυτά για το τοπικό πλύσιμο).
Είμαι μήπως υπερβολική?

Σε ότι αφορά τον "ιατρικό" εξοπλισμό όπως, αποσυμφορητή για τη μυτούλα, γάζες κτλ να ρωτήσω την παιδίατρο ή τη φαρμακοποιό?

Έχει κάποια από εσάς χρησιμοποιήσει air purifier (όχι υγραντήρα)?

Όλες οι ιδέες, οι παρατηρήσεις και οι προτάσεις σας είναι πολύτιμες!!!

eliana_1976_
26-09-11, 13:09
Ρενατα με το καλο να ερθουν τα παιδακια σου. Τελος νοεμβ. περιμενω κι εγω το δευτερο μωρο μας.Καταρχην 7 πυτζαμακια ειναι καλα για αρχη.Φορμακια θα επαιρνα οσο κ πυτζαμακια γιατι τα μωρα λερωνονται πολυ ευκολα τους πρωτους μηνες για να μην τρεχεις να βαζεις συνεχεια πλυντηριο μεσα στο χειμωνα που τα ρουχα στεγνωνουν δυσκολα.Σελτεδακια περιπου 5 ειναι καλα.Σκουφακια κ φορμα εξοδο για μενα ειναι τελειως περιττα.Καταρχην θα εχεις 2 μωρα που θα τα βγαλεις βολτα μεσα στο καταχειμωνο με το κρυο;Εγω δυο φορμες εξοδου μου εφεραν κ χρησιμοποιησα μονο τη μια μια φορα για να παμε το μωρο στην εκκλησια να το διαβασει ο παπας.Το ειχα τυλιξει κ με κουβερτα απο πανω μεχρι κατω γιατι ηταν χειμωνας κ ηρθε κ εγινε μουσκεμα. Ζακετουλα θα επαιρνα αλλη μια.Κουβερτουλες ειναι οκ.Πανακια για γουλιες θα επαιρνα καμμια δεκαρια γιατι βγαζουν συνεχως γαλα.Νυχτικακι με σουρα ειχα αγορασει τρεια κ δε με βολεψε κανενα. Πανες θα επαιρνα αλλο ενα πακετο γιατι λερωνονται σε καθε γευμα κ πρεπει συνεχως να τα αλλαζεις. Θελεις περιπου 12 την ημερα για το καθε μωρο.Μπιμπερο κ αποστειρωτη θα σου προτινα να παρεις για παν ενδεχομενο.Κι εγω ηθελα σαν τρελη να θηλασω αλλα το παιδι ειχε λιγο ικτερο δεν ηθελε με τιποτα να πιασει θηλη ουρλιαζε.Εγω απο την αλλη ημουν απειρη μανουλα με επιαναν τοτε τα κλαμματα κ οσο κ να προσπαθησα με ψευδοθηλες με μαια κτλ ο μικρος αρνιοταν να πιασει στηθος.Κοντεψα να παθω επιλοχεια καταθλιψη Παρε ενα δυο μπιμπερο μονο.Παρε μια δυο πιπιλες 0-3. Και μην ξεχασεις φυσιολογικο ορο μπουκαλι κ φυσικα συριγγες.Αλλιως μικρες αμπουλες. Μωρουδιακες μπατονετες για να καθαριζεις τη μυτουλα μετα τον ορο.Γαζες για τον αφαλο κ οινοπνευμα. Πετσετουλες για το μπανιο τουλαχιστον τρεις για το καθενα γιατι θα τα πλενεις τουλαχιστον μια φορα την ημερα. Θερμος για το νερο αν χρησιμοποιησεις μπιμπερο.Ανταλλακτικες θηλες μπιμπερο βουρτσα κ βουρτσακι για τις θηλες. Φωτακι νυχτος.

eliana_1976_
26-09-11, 13:20
Σαμπουαν αφρολουτρο κρεμα για αλλαγη πανας μωρομαντηλα φανταζομαι εχεις αγορασει.Επισης μια μπανιερα για το μπανιο των παιδιων.Θα σου προτεινα την Onda evolution ειναι αντιολοσθητικη με βασεις που στηριζονται στην κανονικη μπανιερα κ δεν σκυβεις πολυ για να σου βγαινει η μεση. Επισης αφου πεσει ο αφαλος μπορεις να βαζεις το παιδι μπρουμυτα κ ανασκελα να το πλενεις μονη σου χωρις να φοβασαι οτι θα σου γλυστρισει.Κανει 60 ευρω κ ειναι η καλυτερη μου επιλογη. Να παρεις καλου κακου ντεπον για παιδια κ θερμομετρο. Ελπιζω να μην σε αγχωσα.Απλα τα μικρα πραγματακια μας ξεφευγουν

Little Monkey
26-09-11, 16:02
Πετσετούλες μπάνιου χρειάζεσαι παραπάνω από μία. Γενικά ο κανόνας για τέτοια είδη (πετσέτες, σεντόνια κ.λπ.) είναι να έχεις τουλάχιστον 3: μία που θα χρησιμοποιείς, μία στο καλάθι με τα άπλυτα και μία εφεδρική.

Τις πάνες αγκαλιάς τις χρησιμοποίησα ως κουβερτούλες. Καμία άλλη χρήση δεν βρήκα. Βέβαια ο δικός μου γεννήθηκε άνοιξη.

Τα σελτεδάκια μιας χρήσης της Pampers τα χρησιμοποιώ όταν είμαστε έξω και αν ποτέ ξεμείνω από κανονικά σελτεδάκια. Μπορείς να πάρεις σελτεδάκια μιας χρήσης και από τα Jumbo, δεν είναι τόσο ωραία όσο της Pampers, αλλά τη δουλειά τους την κάνουν. Μην πάρεις ακριβά σελτεδάκια, ειδικά στο μικρό μέγεθος, είναι τζάμπα λεφτά. Τα σελτεδάκια των Jumbo είναι όμορφα και ανθεκτικά (έστειλα τη μάνα μου να μου πάρει σελτεδάκια και πήρε δύο Pierre Cardin, 15 ευρώ, κόντεψα να πάθω αποπληξία). Αν πάρεις 10 σελτεδάκια όπως λες, τα μισά τουλάχιστον να είναι σε μεγάλο μέγεθος.

Για αποσυμφορητές θα σου πει ο φαρμακοποιός. Βασικά υπάρχουν 3 μάρκες στην αγορά, Otrisalin, Clinofar και Chicco. Όλοι κάνουν την ίδια δουλειά. Ο πιο εύκολος στη χρήση είναι της Otrisalin. Ο πιο φτηνός είναι της Clinofar. Όποιον και να πάρεις, να φροντίσεις να πάρεις και ανταλλακτικά ρύγχη.

Τα πετσετάκια για το τοπικό πλύσιμο είναι πολύ χρήσιμα. Και 20 να πάρεις, θα τα χρησιμοποιήσεις. Μπορείς να τα χρησιμοποιείς αντί για σαλιάρα, αντί για σφουγγαράκι μπάνιου, για να τον σκουπίζεις τοπικά, για να τα παίρνει αγκαλιά και να κοιμάται κ.λπ. Τα πανάκια για γουλιές (αυτά τα λεπτά και μεγάλα) είναι επίσης χρήσιμα, εμείς στην αρχή τα χρησιμοποιήσαμε και σαν σεντονάκια, και για προστασία από τον ήλιο μέσα στο αυτοκίνητο και για ένα σωρό άλλες χρήσεις.

Πάνες έχουν πολύ καλές και φτηνές τα Carrefour.

Αir purifier δεν έχω χρησιμοποιήσει.

Το φωτάκι νυχτός είναι χρήσιμο, αλλά στην αρχή και ένα αμπαζούρ κομοδίνου κάνει δουλειά (αφού έτσι κι αλλιώς θα ξυπνάς συνέχεια, για να μην σου πω δεν θα κοιμάσαι καθόλου). Εγώ πήρα ένα φωτάκι με φωτοκύτταρο από τα Media Markt που ανάβει και σβήνει αυτόματα, πάρα πολύ βολικό.

Από πλευράς καλλυντικών έχω τα εξής: αλοιφή για τα συγκάματα (Sudocrem και Frezyderm), οινόπνευμα, αμπούλες φυσιολογικού ορού Clinofar (πιο βολικές από το μεγάλο μπουκάλι), γάζες μικρές, βαμβάκι (που δεν χρησιμοποιώ σχεδόν καθόλου), μπατονέτες, κρέμα σώματος, παιδικό λάδι, βούρτσα μαλλιών, ψαλιδάκι νυχιών, μωρομάντηλα, αντισηπτικό τζελ χεριών και χαρτοπετσέτες. Επίσης σαμπουάν-αφρόλουτρο 2 σε 1.

Μπάνιο σε μπανιέρα εμείς κάναμε μετά από 2 μήνες, στην αρχή τον έπλενα στο νιπτήρα. Ντεπόν δεν δίνουμε στα νεογέννητα, άσε να το πάρεις όταν σου πει ο παιδίατρος.

mariazerta
27-09-11, 13:09
να κανω μια ισως χαζη ερωτηση αλλα εγω δεν ξερωωω....το μωρο οταν θα ειναι ξυπνιο που θα το εχω?? εννοω πρεπει να παρω καποιο ριλαξ(μ'αρεσουν αυτα με το παιχνιδι τυπου fisher price) η' δεν κανει για νεογεννητο??

oneiraki
27-09-11, 13:29
να κανω μια ισως χαζη ερωτηση αλλα εγω δεν ξερωωω....το μωρο οταν θα ειναι ξυπνιο που θα το εχω?? εννοω πρεπει να παρω καποιο ριλαξ(μ'αρεσουν αυτα με το παιχνιδι τυπου fisher price) η' δεν κανει για νεογεννητο??

Εγώ σκέφτομαι σε κανένα ριλάξ αφού υποτίθεται πως είναι για νεογέννητα..:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

kxristina
27-09-11, 14:55
Απ΄οτι ξέρω δεν μπαίνει το νεογέννητο σε ριλαξ, μπορείτε να τα έχετε στο καρότσι τους ή στο πόρτ μπεμπε. Νομίζω το ριλαξ είναι για μετά τους 2 μήνες

chatzico
27-09-11, 15:09
Εγώ πάντως τα έβαζα εξ αρχής στο ριλάξ και τα δύο.

Της Φίσερ Πράις με δόνηση, εξαιρετικό !!!!!!!!

tamar
27-09-11, 16:33
Κι εγώ εξ αρχής. Μου έλυσε τα χέρια.
Πήρα ένα της chicco που ξάπλωνε και το μωρό κοιμόταν. Κι ακόμα φυσικά το χρησιμοποιώ αλλά σε ψηλότερη θέση

eliana_1976_
27-09-11, 16:49
Εγώ πάντως τα έβαζα εξ αρχής στο ριλάξ και τα δύο.

Της Φίσερ Πράις με δόνηση, εξαιρετικό !!!!!!!!

Οντως πολυ καλο κι εγω αυτο ειχα. Εγω το εβαζα στην τελευταια θεση ξαπλωτη κ το εβαζα σε ενα σημειο κ κοιμοταν τη μερα. Απλα σκεφτομαι οτι τα μωρα πρεπει να κοιμουνται πλαι.Εγω στο ριλαξ το εβαζα ανασκελα κ παντα δεμενο με τις τιραντες.Εκανα καλα η οχι;

Little Monkey
27-09-11, 16:56
Και στην πλάτη να κοιμούνται δεν υπάρχει πρόβλημα, αρκεί να το παρακολουθείς μήπως κάνει γουλίτσες. Μάλιστα διεθνώς συστήνεται τα μωρά να κοιμούνται εξ αρχής στην πλάτη και όχι στο πλάι. Το μπρούμυτα είναι που πρέπει να αποφύγεις πάσει θυσία. Εγώ τους πρώτους δυο μήνες τον είχα στην καλαθούνα, άλλωστε στην αρχή το μωρό ξυπνάει ίσα-ίσα για να φάει, να ρευτεί και να αλλάξει πάνα, αλλιώς κοιμάται ή κλαίει (και θέλει αγκαλιά). Δεν είναι ότι μένει ξύπνιο με τις ώρες και δεν έχεις τι να το κάνεις.

mariazerta
29-09-11, 11:12
η κουμπαρα μου το αφηνε το μωρο στο καθισματακι αυτοκινητου της chicco που ειναι για νεογεννητο κ ειναι λεει κ ριλαξ...σ'αυτο θα μπορω να το αφηνω η' προτεινετε καλυτερο το κανονικο ριλαξακι...αυτο με την δονιση το ειδα κ πραγματικα μου φαινεται τελειο!!!!

eliana_1976_
29-09-11, 15:14
Και στην πλάτη να κοιμούνται δεν υπάρχει πρόβλημα, αρκεί να το παρακολουθείς μήπως κάνει γουλίτσες. Μάλιστα διεθνώς συστήνεται τα μωρά να κοιμούνται εξ αρχής στην πλάτη και όχι στο πλάι. Το μπρούμυτα είναι που πρέπει να αποφύγεις πάσει θυσία. Εγώ τους πρώτους δυο μήνες τον είχα στην καλαθούνα, άλλωστε στην αρχή το μωρό ξυπνάει ίσα-ίσα για να φάει, να ρευτεί και να αλλάξει πάνα, αλλιώς κοιμάται ή κλαίει (και θέλει αγκαλιά). Δεν είναι ότι μένει ξύπνιο με τις ώρες και δεν έχεις τι να το κάνεις.

Ποτε δεν το ειχα βαλει μπρουμυτα.Οταν εγινε 6 μηνων κοιμοταν μονος του.Βεβαια τον γυριζα αλλα ξυπνουσε κ ξανα μπρουμυτα οποτε ηταν δωρον αδωρο αφου κοιμοταν οπως ηθελε εκεινος.Στο ριλαξ τον εβαζα απο την αρχη λιγο ανασηκωμενι ομως γιατι ειχε παλινδρομηση κ δεν επρεπε να ειναι τελειως ξαπλωμενος.

SoHappy
30-09-11, 23:07
Ένα απλό ριλάξ για ηλικια απο 0 + ειναι το ιδανικο. Εγω τον εβαλα απο την 8η ημερα μεχρι κ σήμερα. Θα πρέπει να προσέξεις στην αγορα του να κάνει για νεογένννητο γιατι τα περισσότερα ειναι για μεγαλύτερα μωρα...Επίσης αν σε ενδιαφερει υπάρχουν καρεκλακια φαγητού τα οποια είναι κ ριλαξ απο νεογέννητα (πχ. της chicco...), δεν εχω χρησιμοποιήσει προσωπικα΄κάτι τέτοιο εγω, απλα το αναφερω μήπως ξέρει κάποια άλλη μαμα....:D

SoHappy
30-09-11, 23:17
το καλυτερο θα ήταν να κοιμαται σε κουνια μεσα στο δωματιο μας! Δε μου πάει η καρδιά να το βάλω νύχτα μόνο του σε άλλο δωμάτιο από τοσο μωρο. Εξάλλου σκοπεύω να θηλάσω και δεν είναι πρακτικό... Θα πάρω πρωτα την κουνια και θα τη στήσω στην κρεββατοκάμαρα έτσι θα δουμε αν χωράμε να περπαταμε μέσα στο δωματιο αν όχι θα πάρω ή καλαθουνα ή λίκνο χωρις προικα.

Συμφωνω απολυτα μαζί σου. Εγω είχα λίκνο τους πρωτους 5 μήνες κ καταβολευτηκα (δεν χώραγε η κουνια στην κρεβατοκαμαρα). Μετα τον εβαλα στο δωματιο του κ δεν αντιμετωπισα κανενα πρόβλημα με τον υπνο του.
Για το λίκνο δεν είχα πάρει προίκα σετ, απλα μια πάντα κ σεντονάκια πολυ οικονομικα απο mothercare outlet (αν θυμαμαι καλα με 20 ευρω συνολο!!) Επίσης φανελάκια απο mothercare και premaman (αυτα που κουμπωνουν μπροστα σαν φακελος- ειναι τα καλυτερα).

my billy
30-09-11, 23:20
η κουμπαρα μου το αφηνε το μωρο στο καθισματακι αυτοκινητου της chicco που ειναι για νεογεννητο κ ειναι λεει κ ριλαξ...σ'αυτο θα μπορω να το αφηνω η' προτεινετε καλυτερο το κανονικο ριλαξακι...αυτο με την δονιση το ειδα κ πραγματικα μου φαινεται τελειο!!!!
εγ παλι αυτα με την δονηση τα φοβηθηκα κ αν το συνηθισει πολυ κ δεν κοιμαται αλλου κ θελει κουνημα κ δονηση???:rolleyes:
ειχα παρει το καθισματακι της chicco polymagic 3 σε 1 που ειναι ρηλαξ απο νεογεννητο κ μετα το κανεις καρεκλακι φαγητου ακομα το χρησιμοποιουμε! μας βολεψε πολυ, κ δεν φορτωνεσαι κ ενα σωρο πραγματακια...

Little Monkey
30-09-11, 23:23
Ποτε δεν το ειχα βαλει μπρουμυτα.Οταν εγινε 6 μηνων κοιμοταν μονος του.Βεβαια τον γυριζα αλλα ξυπνουσε κ ξανα μπρουμυτα οποτε ηταν δωρον αδωρο αφου κοιμοταν οπως ηθελε εκεινος.
Από τη στιγμή που το μωρό μπορεί να γυρνάει μόνο του (μετά τον 5ο μήνα περίπου) δεν υπάρχει πρόβλημα με το μπρούμυτα. Ο λόγος που δεν βάζουμε τα νεογέννητα να κοιμηθούν μπρούμυτα είναι επειδή υπάρχει κίνδυνος να πλακώσουν τη μύτη και το στόμα τους, να μην μπορούν να αναπνεύσουν και να πάθουν ασφυξία. Αυτός είναι και ο λόγος που αποφεύγουμε να σκεπάζουμε τα νεογέννητα με βαριές κουβέρτες και παπλώματα, και προτιμάμε κουβέρτες με τρυπίτσες και γενικότερα ελαφρά υφάσματα. Από τη στιγμή που το μωρό μπορεί να γυρνάει κεφάλι και σώμα κατά βούληση, μειώνεται σημαντικά ο κίνδυνος ασφυξίας, οπότε το βάζουμε μεν να κοιμηθεί με την πλάτη, αλλά μετά το αφήνουμε να πάρει όποια στάση θέλει.

Little Monkey
30-09-11, 23:32
ειχα παρει το καθισματακι της chicco polymagic 3 σε 1 που ειναι ρηλαξ απο νεογεννητο κ μετα το κανεις καρεκλακι φαγητου ακομα το χρησιμοποιουμε!
Κι εμείς το έχουμε αυτό, είναι ωραίο πραγματάκι. Βέβαια μέχρι στιγμής το έχουμε χρησιμοποιήσει μόνο ως ρηλάξ, αλλά ελπίζω σύντομα να το κάνουμε καρεκλάκι :grin:

Πάντως ο δικός μου βολεύεται περισσότερο σε ένα απλό ρηλάξ της Chicco, από αυτά που κοστίζουν αν δεν κάνω λάθος γύρω στα 50 ευρώ. Δεν έχει δόνηση, δεν έχει παιχνιδάκια, αλλά του αρέσει, τι να πω. Έχουμε ένα τέτοιο στο σπίτι του παππού και της γιαγιάς που έχει μείνει από τα ξαδέρφια του και το έχουμε βολευτεί πολύ.

Δόνηση ούτε κι εγώ ήθελα, γιατί δεν ήθελα να μάθει στα ωωωω και στα νανουρίσματα. Για τον ίδιο λόγο δεν τον έχω κοιμήσει ποτέ στο καρότσι.

mariazerta
01-11-11, 19:53
κοριτσιαααα χρειαζομαι παλι την βοηθεια σας!! εχω ξεκινησεικ ψωνιζω τα πραγματα της μπεμπας μου που θα γεννηθει γεναρη..αυτο που με μπερδευει κ δεν ξερω τι να κανω ειναι το εξης..απο μεσα(πανω δλδ απ'το φορμακι) τι κορμακι θα της φοραω κοντομανικο η' μακρυμανικο?? εχω διαβασει οτι πρεπει να το ντυνουμε οπως εμεις κ εμενα μου φενεται το κοντομανικο μια χαρα..για πειτε μου πεπειραμενες μου φιλες!!!!!:oops:

Maria110610
01-11-11, 20:17
κοριτσιαααα χρειαζομαι παλι την βοηθεια σας!! εχω ξεκινησεικ ψωνιζω τα πραγματα της μπεμπας μου που θα γεννηθει γεναρη..αυτο που με μπερδευει κ δεν ξερω τι να κανω ειναι το εξης..απο μεσα(πανω δλδ απ'το φορμακι) τι κορμακι θα της φοραω κοντομανικο η' μακρυμανικο?? εχω διαβασει οτι πρεπει να το ντυνουμε οπως εμεις κ εμενα μου φενεται το κοντομανικο μια χαρα..για πειτε μου πεπειραμενες μου φιλες!!!!!:oops:

Γενικα βολευουν τα κοντομανικα εσωρουχα!ναι τα μωρα τα ντυνουμε οπως εμεις αλλα στα εογεννητα αρεσει το χουχουλιασμα και η ζεστασια οποτε αυτο το φροντιζεις με κανενα κουβερτακι!καλη λευτερια:wink:

madeleine
04-11-11, 11:53
Κοριτσια να'μαι παλι με τις αποριες μου..βοηθηστε με οσες εχετε γεννησει..
Ειμαι πλεον στην 32η εβδομαδα και εχω αρχισει να ετοιμαζω το βαλιτσακι μου για το μαιευτηριο (δηλ. απλα αγοραζω καποια πραγματα δεν το εχω ετοιμασει ακομα!)

Εχω αγορασει 2 ζευγαρια πυτζαμες-μου ειναι ενταξει τωρα θα ειναι ομως καλες μετα απο 2 μηνες περιπου?? Η κοιλια θα πεσει εστω και λιγο?

Και σκεφτομαι να παρω μια ρομπιτσα γιατι ολοι μου λενε οτι χρειαζεται για το επισκεπτηριο.
Οταν λεμε ρομπιτσα εννοουμε σατεν η κανενα χοντρο φλης? Τι θερμοκρασιες παιζουν μεσα στο μαιευτηριο? Εμενα βεβαια μου αρεσουν οι σατεν αλλα να μην γινω και περιγελως η να κρυωνω...
Για πεστε μου τις εμπειριες σας..γενναω αρχες Γεναρη..

mariazerta
04-11-11, 17:52
Κοριτσια να'μαι παλι με τις αποριες μου..βοηθηστε με οσες εχετε γεννησει..
Ειμαι πλεον στην 32η εβδομαδα και εχω αρχισει να ετοιμαζω το βαλιτσακι μου για το μαιευτηριο (δηλ. απλα αγοραζω καποια πραγματα δεν το εχω ετοιμασει ακομα!)

Εχω αγορασει 2 ζευγαρια πυτζαμες-μου ειναι ενταξει τωρα θα ειναι ομως καλες μετα απο 2 μηνες περιπου?? Η κοιλια θα πεσει εστω και λιγο?

Και σκεφτομαι να παρω μια ρομπιτσα γιατι ολοι μου λενε οτι χρειαζεται για το επισκεπτηριο.
Οταν λεμε ρομπιτσα εννοουμε σατεν η κανενα χοντρο φλης? Τι θερμοκρασιες παιζουν μεσα στο μαιευτηριο? Εμενα βεβαια μου αρεσουν οι σατεν αλλα να μην γινω και περιγελως η να κρυωνω...
ποτε γεννας?? εχω ΠΗΤ 12 γεναρη.. νομιζω οτι θα χρειαστεις κ ενα νυχτικο.αν κ δεν τα πολυχονευω διαβαζω απο'δω οτι χρειαζεται.για ρομπιτσα εχω ακουσει κ εγω..

tamar
04-11-11, 18:21
Κοριτσια να'μαι παλι με τις αποριες μου..βοηθηστε με οσες εχετε γ

Aν γεννήσεις σε δημόσιο χαλαρά φλις ρομπίτσα.
Με το καλό!!!

madeleine
04-11-11, 22:23
Σε ιδιωτικο θα γεννησω 2-3 γεναρη. Δηλ. θα παγωσω με τις σατεν λετε??
Και γιατι να παρω και νυχτικο? Γενικα δεν τα πολυσυμπαθω..

tamar
04-11-11, 22:27
Ε δεν νομίζω να έχεις θέμα εκεί. Πάρε κάτι σε βαμβακερό. Τα σατέν είναι και πολυφορεμένα και πολύ μεγαλίστικα. Στο oysho έχει τόσο ωραία!!!
Εγώ από εκεί πήρα το καλοκαίρι που γέννησα. Ήμουν η πιο ωραία στο Αρεταίειο :)

chatzico
04-11-11, 23:04
Σε ιδιωτικο θα γεννησω 2-3 γεναρη. Δηλ. θα παγωσω με τις σατεν λετε??
Και γιατι να παρω και νυχτικο? Γενικα δεν τα πολυσυμπαθω..

Το νυχτικό θα σε εξυπηρετήσει αν κάνεις καισαρική.

eytyxia79
05-11-11, 11:43
madeleine συνήθως συστήνουν νυχτικά για την περίπτωση καισαρικής όπου αν πεφτει το λάστιχο της πυζάμας στην τομή.... θα υπάρχει θέμα ;-)) αλλά και φυσιολογικό τοκετό να έχεις μπορεί η πυζάμα απο κάτω να σε ενοχλεί... εντάξει αυτα είναι υποκειμενικά φυσικά αλλά καλού κακού έχε ένα μαζί σου... ΕΓω βεβαια που πήρα ένα για κάθε περίπτωση δεν το βαλα ποτέ... τσάμπα τα λεφτά αλλά...
Μέσα στα δωμάτια έχει ζέστη... τώρα δεν ξέρω Γενάρη μήνα αν θα έχει μέσα τόοοση ζέστη ώστε να είσαι οκ κ με ένα σατέν... Θα πρότεινα κάτι λετπό μεν αλλα βαμβακερό. ;-)) καλή λευτεριά΄!!