PDA

Επιστροφή στο Forum : Κόστος βάφτισης

administrator
22-05-07, 22:38
Σημειώστε εδώ τα κόστη της βάφτισης όπως διαρρυθμίστηκαν στην βάφτιση του παιδιού σας.

BIZELI
23-05-07, 09:43
τα κάνω copy paste από κει που τα είχα και προσθέτω και κάτι που βγήκαν στην πορεία...

Παίζει ανάλογα tozdel.Ακού εμένα τί μου έχει φύγει μέχρι τώρα:
Κουφέτα 8 κιλά 80 ?
Κουτάκι κορδέλες κουδούνια 150 ?
Μαρτυρικά 60 ? (τα 150 τεμάχια)
Μπαλόνια με το όνομα της πάνω 1,5 ? το ένα (60 ?)
Ρούχα μαμάς και παππούτσια 210 ?
Ρούχα μπαμπα δεν έχουμε πάει ακόμα
Ρούχα+παππούτσια Αριάδνης για να πάει στην εκκλησία (40 ? από Zara ωραιότατα)
Γλυκά 150 ? για 150 κομμάτια(εκμέκ σε κυπελάκι Forever friends)
Στεφάνι με λουλουδάκια για γύρω από τη κολυμπήθρα 60 ?
Χωνάκια με γλυκά (10 ? τα υλικά + ζαχαρωτά θα πάω μεσα στη βδομάδα)
Προσκλητήρια 240 ?
Δώρα νονών -έχω και 2 .Θα τους δώσουμε από 150 ? να πάρουν ότι θέλουν =300 ?
Το καταπληκτικό σύνολο των :1360 ? και δεν έχω τελειώσει τελείως

ΕΦΗ ΣΑΡΡΕ
24-05-07, 11:53
ΒΑΦΤΙΣΗ ΤΗΣ ΕΙΡΗΝΗΣ ΜΑΣ ΣΤΙΣ 12/11/2006 - ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
ΚΑΛΕΣΜΕΝΟΙ ΠΕΡΙΠΟΥ 200
ΠΡΟΣΚΛΗΤΗΡΙΑ ΔΩΡΕΑΝ ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΔΟΥΛΕΙΑΣ ΤΟΥ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ (ΑΛΛΑ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΠΕΡΙΠΟΥ 200 ΕΥΡΩ)
ΜΠΟΜΠΟΝΙΕΡΕΣ 400 ΕΥΡΩ
ΓΛΥΚΑΚΙΑ 200 ΕΥΡΩ
ΣΤΟΛΙΣΜΟΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ ΚΑΙ ΔΕΞΙΩΣΗΣ 500 ΕΥΡΩ
ΡΟΥΧΑ ΜΑΜΑΣ ΚΑΙ ΜΠΑΜΠΑ 1000 ΕΥΡΩ
ΡΟΥΧΑ ΕΙΡΗΝΗΣ ΠΡΙΝ ΤΗ ΒΑΦΤΙΣΗ 200 ΕΥΡΩ
ΔΩΡΟ ΝΟΝΟΥ 200 ΕΥΡΩ
ΚΟΣΤΟΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ 150 ΕΥΡΩ
ΦΩΤΟΓΡΑΦΗΣΗ - ΒΙΝΤΕΟΣΚΟΠΗΣΗ ΔΩΡΕΑΝ ΛΟΓΩ ΔΟΥΛΕΙΑΣ ΤΟΥ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ (ΑΛΛΑ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΠΕΡΙΠΟΥ 400 ΕΥΡΩ)
ΔΕΞΙΩΣΗ 5250 ΕΥΡΩ
dj 300 ΕΥΡΩ
ΣΥΝΟΛΟ 8800 ΕΥΡΩ (ΕΜΕΙΣ ΓΛΙΤΩΣΑΜΕ 600 ΕΥΡΩ ΑΠΟ ΠΡΟΣΚΛΗΤΗΡΙΑ ΚΑΙ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ)
ΑΥΤΑ!!!

dora
09-06-07, 01:25
Τωρα που τελειωσα ουσιαστικα θα σας πω τι μου εχει στοιχισει μεχρι στιγμης :

Προσκλητηρια : 145 € για 150 προσκλ που τελικα δεν τα εφτιαξα ολα και μου εμειναν καποια υλικα...

Μπομπονιερες : 1000 € (300 γαμου +300 βαφτισης + 50 παιδικες)

Πουγκακια με τουλι : 50€ (αγορασα ενα πανακριβο λουλουδακι γιατι οταν το ειδα δεν υπολογισα καλα ποσο θα μου παει... εδω την πατησα..)

Στολισμος με λουλουδια : 750 €

Φωτογραφος : 650 € (φιλικη τιμη και χωρις τραπεζι μετα)

Δισκος για τα στεφανα κλπ :42 € (θα μου πεις τον παιρνει η κουμπαρα... δεν συνενοηθηκαμε καλα, δεν ηθελα να την επιβαρυνω και ιδιαιτερα και πηρα και την αλλη μερα εφερε κι αυτη εναν αλλα τον αλλαξαμε και πηραμε ενα καταπληκτικο κλαδι με χαντρες που στολισαμε το δισκο... απ΄το οποίο κοψαμε και κλοναρακια και στολισα το ποτηρι και το μπουκαλι... σας χρωσταω φωτο από αυτο...

Δωρο για κουμπαρες 328 €

Συνολο μεχρι στιγμης 3108 και ακομα δεν εχουμε βρει ρουχα...ουτε εχω κανονισει για γλυκα και τετοια..

Στη νονα στοιχισε... τα ψωνισαμε ολα μαζι..

Ρουχα 70 €
Παπουτσια 32 €
μαρτυρικα 100 €
βαλιτσα και σετακι με μπουκαλι λαδιου -σαπουνι - πετσετα παπα 65 €
λαδοπανα 60€
στεφανα 120 €
λαμπαδες 65 +100 ο στολισμος
Λαμπαδα μπεμπη μονο το παιχνιδακι πανω 47 € το κερι δεν ξερω τα τουλια τα εβαλα εγω από αυτα που μου εμειναν από τις μπομπονιερες...
Σταυρος ουτε κι αυτο δεν ξερω αλλα μου φανηκε λίγο πανακριβος γιατι ειναι πολύ βαρυς..
Μπουκαλι μαξιλαρακι για τα μαρτυρικα και το κλαδι 78 €

Οποτε πανω από 1000 ευρω και αυτη...

Πάντως νομιζω πως μου ηρθε καλα μεχρις στιγμης γιατι ειναι δυο μυστηρια μαζι..

tozdel
17-06-07, 00:32
ωραία που γράφετε τα κόστη που αντιμετωπίσατε....αλλά βρε κορίτσια, οι νονοί τι κάλυψαν????

dora
17-06-07, 00:46
Εγω γραφω... αυτα όλα τα πλήρωσε η νονα..

Στη νονα στοιχισε... τα ψωνισαμε ολα μαζι..

Ρουχα 70 €
Παπουτσια 32 €
μαρτυρικα 100 €
βαλιτσα και σετακι με μπουκαλι λαδιου -σαπουνι - πετσετα παπα 65 €
λαδοπανα 60€
στεφανα 120 €
λαμπαδες 65 +100 ο στολισμος
Λαμπαδα μπεμπη μονο το παιχνιδακι πανω 47 € το κερι δεν ξερω τα τουλια τα εβαλα εγω από αυτα που μου εμειναν από τις μπομπονιερες...
Σταυρος ουτε κι αυτο δεν ξερω αλλα μου φανηκε λίγο πανακριβος γιατι ειναι πολύ βαρυς..
Μπουκαλι μαξιλαρακι για τα μαρτυρικα και το κλαδι 78 €

Οποτε πανω από 1000 ευρω και αυτη...

tozdel
17-06-07, 00:58
εμείς βαφτίζουμε την μαγουλήθρα τον σεπτέμβρη...και ενώ ενημερωνομαι, το "ντού" στην αγορά θα το κάνω τον Αύγουστο....να εκμεταλευθώ και τις εκπτώσεις!!

με ρωτάει ο νονός της - τί καλύπτει....ευτυχώς επίσης η κουμπάρα μου (που βάφτισα τον γιό της) έχει κατάστημα νυφικών-βαφτιστικών και θα με βοηθήσει!!

πολλά τα έξοδα πάντως!!!!

dora
18-06-07, 02:04
Παντως αν θες να βρεις οικονομικα βρησκεις.. Μου ελεγε μια φιλη μου προχτες οτι τα πηραν 700 ευρω ολα (χωρις το σταυρο εννοειτε) γιατι "θελανε κατι οικονομικο"... Της λεω ψαξατε καλά? Ναι μου λεει "ολα τα μαγαζια αυτες τις τιμες εχουν..."
Μα οταν ξαχνεις κατι οικονομικο ξεκινας από τη βιοτεχνια όχι από το μαγαζι... Πρεπει να ζησει και αυτος που εχει το μαγαζι...

maria
18-06-07, 10:03
Εμείς πάντως όταν ψάξαμε για βαπτιστικά..

Εγώ πήγα τη νονά σε μαγαζιά με φτηνά, βρίσκαμε όλο το σετ (κομπλέ) με 400 ευρώ περίπου.. (Να σας πω και μαγαζιά)

Βέβαια η νονά αποφάσισε να ξοδευτεί τελικά (δεν έχω ιδέα πόσα έδωσε για να σας πω, αλλά φαντάζομαι πάρα πολλά), όμως εγώ βρήκα τις τιμές αυτές πολύ καλές (όταν ψάχναμε μαζί), και καλής ποιότητας ρουχαλάκια!!

dora
18-06-07, 10:44
Παιδι μου όλα τα ιδια ειναι.. διαφερουν οι τιμες από μαγαζι σε μαγαζι και από περιοχη σε περιοχη... Μπορει να βρεις το ιδιο βαφτηστικο στο Κολονακι 800 ευρω και στο κερατσινι 400...

N-A-B
25-09-07, 21:25
Το κλέψιμο δεν είναι θέμα περιοχής αλλά ανθρώπου ! Anyway θα κάνω αυτοδιαφήμιση και δεν θέλω. Μην τρώτε όμως εύκολα αυτά πο σας δίνουν.

Φιλικά

dora
26-09-07, 03:08
Φιλε μου εγω δεν ανεφερα τιποτα για κλεψιμο.. Απλα θεωρω λογικο οτι αναλογα με την περιοχη το κοστος ανεβαινει γιατι υπαρχει και διαφορα στα λειτουργικα εξοδα ενος μαγαζιου. Το ιδιο ειναι να δινεις ας πουμε ενοικιο 300 ευρω και το ιδιο 3000?

xazomama
27-09-07, 18:07
Η βάφτιση είναι την Κυριακή αλλά τα έξοδα έχουν σχεδόν ολοκληρωθεί. Λοιπόν,
1. Βαφτιστικά ρούχα-παπούτσια: 600 ευρώ
2. Λαδόπανα-μαρτυρικά-τσάντα-μπουκάλι λαδιού-εσώρουχα: 200ευρώ
3. Λαμπάδα-κεράκια κολυμπήθρας: 50 ευρώ
4. Ανθοστολισμός (κολυμπήθρα + 1 ανθοστήλη): 150 ευρώ
5. Στολισμός με μπαλόνια (2 ψηλές στήλες με πολλά μπαλόνια στην είσοδο): 75 ευρώ
6. Γλυκά 190τεμ.: 190 ευρώ
7. Ρούχα παιδιού για πριν τη βάφτιση: 125 ευρώ
8. Ρούχα γονιών: 450 ευρώ
9. Δώρο νονού: 300 ευρώ
10. Προσκλητήρια 100τεμ.: 40 ευρώ (τα έφτιαξα μόνη μου)
11. Μπομπονιέρες 200τεμ.: 220 ευρώ
12. Σταυρός: 600-700 ευρώ (δεν είμαι σίγουρη γιατί τον πλήρωσε ο νονός)
13. Τραπέζι 22 ατόμων: γύρω στα 550 ευρώ (δεν έχει γίνει ακόμα)
14. Εκκλησία: γύρω στα 150 ευρώ
15. Χτένισμα-μακιγιάζ για μένα: γύρω στα 80 ευρώ

Σίγουρα όλο και κάτι άλλο θα ξεχνάω....
Τα 1,2,3,12,14 βέβαια, τα πληρώνει ο νονός= 1700 ευρώ
Τα υπόλοιπα= 2180 ευρώ
Δεν είναι και λίγα.....

xazomama
27-09-07, 18:16
Aαα, ξέχασα τον φωτογράφο!
Άλλα 450 ευρώ και το σύνολο γίνεται 2630 ευρώ. Kαι φυσικά στον φωτογράφο όλο και ξεφεύγεις με extra φωτογραφίες για γιαγιάδες-παπούδες-νονό...

dora
27-09-07, 18:50
:D :D :D Καταρχην να σου πω οτι εισαι οντως χαζομαμα.... (με την καλη εννοια) δεν θα εδινα ποτε 125 ευρω για να κανει εμφανιση ο Χαρουλης.... Δεν νομιζω οτι ειμαι τσιγκουνα αλλα 125 ευρω για να το φορεσει πριν τη βαφτιση μου φαινονται ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ. Τα δικα μας βαφτιστικα πηγαν πολυ φτηνοτερα.
Δευτερον 80 ευρω για μαλλι και βαψιμο παλι μου φαινονται παρα πολλα. Γιατι δεν πας για νυφη που εκει κοβουν κουστουμι..
Εμενα η κομμωτρια μου παινει 10 ευρω το χτενισμα (οτι κι αν θελω) κ η μακιγιεζ 15

xazomama
27-09-07, 19:21
Tο αστείο είναι ότι προσπάθησα να μείσω τα έξοδα όσο το δυνατόν περισσότερο γιατί τα οικονομικά μας είναι αρκετά περιορισμένα.
Έψαξα να βρω τις οικονομικότερες μπομπονιέρες και νομίζω ότι το 1.10 ευρώ η μία είνα πολύ καλή τιμή. Όπως επίσης και με τα προσκλητήρια που τα έφτιαξα μόνη μου και δεν μου στοίχισαν σχεδόν τίποτα.
Aλλά όταν άρχισα να ψάχνω τί θα του φορέσω για να πάμε στην εκκλησία, το ένα μου βρώμαγε και το άλλο μου ξύνιζε... O νονός του πήρε πολύ ακριβά βαφτιστικά και δεν ήθελα να μπει στην εκκλησία φτηνιάρικα ντυμένος. Tώρα που το σκέφτομαι, μεγάλη χαζομάρα μου. Ποιός ο λόγος? Λες και θα κατάλαβει κανείς τι διαφορά.
Όσο για το χτένισμα, εδώ πραγματικά υπάρχει τρομερή εκμετάλευση. H δική μου κομμώτρια που ανταύγιες-κούρεμα-χτένισμα το κάνει με 45 ευρώ, δεν δέχτηκε να έρθει να με χτενίσει Kυριακή πρωί. Έτσι, βρήκα μια άλλη που μου ζήτησε 40 ευρώ και αναγκαστικά δέχτηκα. Όσο για το μακιγιάζ, είναι απλά μια πολυτέλεια που ήθελα να κάνω για μένα. H μοναδική φορά που δεν βάφτηκα μόνη μου ήταν στο γάμο μου και το είχα καταευχαριστηθεί. Oι φωτογραφίες τότε είχαν βγει όλες υπέροχες! Eεε, δεν πρέπει να είμαι όμορφη στη βάφτιση του γιού μου???
Όσο για τα ρούχα τα δικά μας, πρέπει να ομολογήσω ότι τη μεγαλύτερη ζημιά την έκανε ο άντρας μου. Tα δικά μου στοίχισαν (φόρεμα-παπούτσια-εσάρπα) 150 ευρώ, ενώ του άντρα μου 300! H διαφορά είναι ότι εκείνος θα φορέσει το κουστούμι του πολύ και μετά τη βάφτιση, λόγω της δουλειάς του, ενώ εγώ μάλλον δεν θα το ξαναβάλω ποτέ...

Kelly25
27-09-07, 19:28
Κορίτσια καλά κάνετε και γράφετε τα κόστη για να μαθαίνουμε και εμείς οι ενδιαφερόμενοι...

dora+stavros
27-09-07, 20:36
xazomama συμφωνώ μαζί σου απόλυτα, μάλιστα ελπίζω κι εγώ να τα καταφέρω να βρω καλά πράγματα σε τέτοιες τιμές. Κι εμένα τα οικονομικά μου είναι χάλια αλλά σε καμμιά περίπτωση δεν πρόκειται να επιλέξω κάτι ευτελές, ακόμα κι αν πρέπει να χρεωθώ. Τώρα αν βρεθεί κάτι έξυπνο και χαρούμενο που να μου αρέσει και να είναι και φτηνό... μακάρι. Αλλά είμαι σίγουρη ότι αυτό θέλει πολύυυυυυ τρέξιμο. Μάλιστα προτιμώ κάτι να μην υπάρχει καθόλου παρά να είναι ψιλοχάλια!

dora+stavros
27-09-07, 20:40
Τα ρουχαλάκια που φοράει το μωρό πριν τη βάφτιση είναι αυτά που φοράει κατά τη διάρκεια μεγάλου μέρους του μυστηρίου, οπότε εκ των πραγμάτων δε γίνεται να είναι καθημερινά, αλλά κάτι καλύτερο. Ίσως όχι των 110 ευρώ αλλά να είναι επίσημα.

dora
28-09-07, 04:43
Συμφωνω αλλα μην κανουμε και υπερβολες.. Αμα δεν θες να διαθεσεις λεφτα βρισκεις λυσεις. Ο Χαρης φορουσε αυτο.. πως σας φαινετε? Απο κατω ηταν λινο παντελονακι και από πανω πουκαμισα σαν αυτες που φορανε οι μπαμπαδες.. σε υφασμα σαν γαζα νομιζω πως το λενε... εχει και μια σχεδον ιδιο ο αντρας μου.. :D
http://i132.photobucket.com/albums/q11/doragli/mish.jpg

pandora's box
28-09-07, 12:25
Μιας και εγω ετοιμαζομαι σε λιγες μερες για την βαπτιση του μικρου.....σας αναφερω τι εξοδα εχουμε μεχρι τωρα
1)ΠΡΟΣΚΛΗΤΗΡΙΑ 70 τεμ=70 ευρω
2)ΜΠΟΥΜΠΟΥΝΙΕΡΕΣ 200τεμ..(1,40 η μια)=280ευρω
3)ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣ=450 ευρω(με 80 φωτο δωρο διασταση 20 επι 30,αλμπουμ,3DVD,και καθε φωτο εχτρα 0,70)
4)ΚΕΝΤΡΟ για φαγητο για 70 ατομα=12ευρω 9το ατομο μαζι με κρασι3 χυμα)αρα περιπου 1000 ευρω αν βαλουμε και εχτρα αναψυκτικα
5)ΡΟΥΧΑ δικα μου και αντρα μου=300 ευρω
6)ΡΟΥΧΑ παιδιων πριν την βαπτιση(κουστουμακια με μπλουζακι)=50ευρω!!!
7)Δωρο κουμπαρας...ακομα ψαχνω
-ΓΛΥΚΑ ΚΑΙ ΤΟΥΡΤΑ..επισης δεν εχω κλεισει
Οποτε μεχρι στιγμης εχουμε και λεμε......2150 ευρω....
οταν τελειωσω και την ολοκληρωσω..θα ξαναενημερωσω!!! :P

cruelty
28-09-07, 14:07
Μια χαρά ,και σημασία εχει να του μείνουν τα ρουχαλάκια να τα χαρεί να τα ξαναφορέσει οχι να δωσεις τοσα λεφτα για 1 φορα.Πολυ ωραιος ο Χαρουλης του πάνε τα χρωματακια αυτα!!!Να τον χαιρεσαι!

dora
28-09-07, 15:01
Τα εχει χιλιοφορεσει τα ρουχαλακια αυτα οπως και τα βαφτιστικα του.. Τα εχω λιωσει στο πλυσιμο.

jodido
02-10-07, 10:26
Επειδή τα έχω πρόσφατα (η βάφτιση μας έγινε 2-9-2007) θα σας δώσω και εγώ ένα τιμοκατάλογο
Προσκλητήρια 1,39€/ανα τεμάχιο
Μπουμπουνιέρα 2,30€/ανα τεμάχιο
Δεξίωση 1500€ (υπόψιν είχαμε στο τραπέζι 135 καλεσμένους - μεγάλο σόι :wink: )
Ρουχα μαμάς: 250€ (ο μπαμπάς δεν χρειάζεται :wink: )
γλυκά: 220€
φωτογράφος: 700€
ρούχα βάφτισης (ολόκληρο το σετ δηλαδή λαμπάδες καλάθια κτλ) 600€ τα έδωσε ο νονός
δώρο νονού: 200€΄
Δεν νομίζω ότι ξέχασα κάτι ΣΥΝΟΛΟ 3700 (αλλα τώρα που βλεπω τα άλλα κόστη μάλλον μας έπιασαν τον κ....... :cry: :cry:

busy bee
10-10-07, 13:13
8elw th boh8eia sas.
ginomai nona se 10 meres kai dustuxws mia epeidh hmoun arrwsth mia epeidh eixa trellh douleia katafera na agorasw mono to stavro mexri stigmhs!!!
HELP! erwthseis:
1. antikeimenika mporw na brw ta baptistika kai ta upoloipa se liges mono meres?
2. mporw na agorasw ta rouxa epi topou?
3. einai h Aiolou kai oi gurw dromoi mia kalh lush?
4. an koita3w se auta ta magazia baptistikwn briskw mono koustoumakia me grabatoules ktl ktl? giati oute egw oute h mhtera 8eloume kati tetoio!
5. pou mporw na brw wraia rouxalakia pou na kanoun gia baptish alla na mporei o pitsirikas na ta foresei kai meta? kapoios eixe anaferei to zara...

pragmatika xreiazomai ameses apanthseis kai 8a sas eimai eugnwmwn...

busy bee
10-10-07, 13:16
allh mia erwthsh:

wraies idees gia to kouti pou mpainoun ola ta baptistika? ta magazia pou exoun ta rouxa ktl exoun KAI koutia?

:roll:

jodido
10-10-07, 14:50
[quote="busy bee"]8elw th boh8eia sas.
το θέμα είναι και τί διαθέτεις.... εμείς τα πήραμε όλα απο τα μαραζίλ.... το κόστος όλου του πακέτου ήταν 600 € και περιείχε:
1.το κουστούμι της βάφτισης (το οποίο δεν ήταν με γραβάτα και έτσι γιατί και εγώ δεν τα γουστάρω αυτά)
2. ένα άλλο σύνολο για το ξελάδωμα
3. παπουτσάκια
4. τα λαδόπανα
5. εσώρουχα - καλτσάκια
6. το κουτί
7. το μπουκαλάκι για να μπεί το λάδι
8. Λαμπάδα (ένας παιδικός καλόγερος)

Marilena
10-10-07, 15:09
Άσχετο... τί εννοείς σετ για το ξελάδωμα ???
Πρώτη φορά το ακούω και με ενδιαφέρει...

busy bee
10-10-07, 15:38
ok, nomizw oti me kalupses arketa.
prolabainw na ta parw as poume se 1-2 meres an paw se magazi opws to marazil? h prepei na perimenw? dustuxws exw mono apogeumata eleu8era, oute kan sabbato.
nai ontws, ti einai to set gia 3eladwma?
kapoios mou eipe oti xreiazetai kai sapounaki gia na plunoun nona kai papas ta xeria tous meta ta ladwmata...?
epishs, xreiazontai kai ta marturika?
xxx

maria
10-10-07, 16:08
Επίσης το mikelina στο Περιστέρι έχει όμορφα πράγματα σε πολύ καλές τιμές..

Είχαμε ρωτήσει για την βάπτιση του Παναγιώτη (2006) και μπορούσες να πάρεις όλο το πακέτο με 400 ευρώ...

ssidi
10-10-07, 22:25
Γενικά από μέρος σε μέρος αλλάζουν τα έθιμα, ακόμη και τα απαραίτητα αντικείμενα. Πχ τα μαρτυρικά, όταν έγινα νονά στην Βόρεια Ελλάδα δεν πήρα μαρτυρικά, δεν ήξερα καν ότι υπήρχαν... Όταν βαφτίσαμε τον μικρό (στην Νότια Ελλάδα) και είπα στην νονά ας μην πάρουν μαρτυρικά μου είπε πως είναι απαραίτητα!
Όσον αφορά το σετ για το ξελάδωμα, η dοra_xan εννοεί μάλλον το ρουχαλάκι που θα βάλει το μωρό όταν το πλύνει (ξελαδώσει) η νονά/νονός κάποιες μέρες μετά την βάφτιση. Κι αυτό αλλάζει από περιοχή σε περιοχή...

Στέλλα
18-10-07, 08:26
Λοιπόν εγώ βάπτισα την κορούλα μου στις 23/9.
Είχα πολλούς καλεσμένους.Υπολόγιζα γύρω στους 350.
Κάτι που άρεσε σε όλους ήταν οι προσκλήσεις που ήταν σε στυλ ταυτότητας(σε λαχανί και ροζ).Στην αγορά κοστίζουν γύρω στο 1,30-1,50 η μία(χωρίς φάκελο).Εγώ τις έκανα μόνο 0.70 την μία.Άρα 200 προσκλήσεις μου κόστισαν 140Ε.
Mπομπονιέρες έκανα μαρακες και ξύλινα κρεμασταράκια σε 10 σχέδια.Επειδή έκανα πολλά κομμάτια(350) μου έκαναν 15% έκπτωση.Οπότε μου κόστισαν 380Ε.
Φωτογράφος 500Ε.
350 γλυκά προφιτερόλ σε κουτάκι forever friends που ήταν ανα 36 κουτάκια σε μεγάλο κουτί forever friends,350E,αλλά μου έμειναν και τα κουτιά για το παιδικό δωμάτιο!
2 τούρτες,1 βάπτισης και 1 πιο απλή,50 και 35 αντιστοιχα.
Δώρο κουμπαρας,ρολόι Vogue και μονόπετρο τα πήραμε από χρυσοχοείο ενός θείου του άντρα μου και απο 350 μας τα άφησε 200.Κουτί για το δώρο,30Ε
Τραπέζι στην οικογένειά μου,στου άντρα μου και στης κουμπάρας,περίπου 20 άτομα,360Ε.
Ρούχα,παπούτσια και τσάντα για μένα 400Ε.Του σύζυγου 500Ε.
Χτένισμα 20Ε.Μακιγιάζ 60Ε.Μανικιούρ-πετικιούρ 60Ε.
Ρούχα μικρής για την εκκλησία 120Ε.
Και τέλος 60Ε σε κέρματα που μοίρασε ο άντρας μου στα παιδάκια.
Συνολικό κόστος χονδρικά 3300. :shock: :shock: :shock:

kgial
22-10-07, 18:19
Αυτη δεν ηταν βαφτιση...φορολογικη δηλωση μου φανηκε!!! :lol: :lol: :lol: :lol:
Μονο εγω ξερω ποσα εδωσα....κι αν αγαπη μου δεν παιρναμε δανειο να κλεισουμε και τρυπες,τωρα θα πλεναμε πιατα στην Αστορια!!!! :roll:

.....μου θες και δευτερο......!!!!!!!!! :roll:

ΡΟΥΛΑ
22-10-07, 18:32
:lol: :lol: :lol: :lol:

Στέλλα
22-10-07, 20:14
Αυτη δεν ηταν βαφτιση...φορολογικη δηλωση μου φανηκε!!! :lol: :lol: :lol: :lol:
Μονο εγω ξερω ποσα εδωσα....κι αν αγαπη μου δεν παιρναμε δανειο να κλεισουμε και τρυπες,τωρα θα πλεναμε πιατα στην Αστορια!!!! :roll:

.....μου θες και δευτερο......!!!!!!!!! :roll:

χαχα!καλά ας μείνω έγκυος και μετά πες ότι θέλεις! :D :P :wink:

kgial
23-10-07, 22:22
Πως θα μεινεις εγκυος,μικρο μου λουκουμακι? Με τον Κρινο???

ΧΑΧΑΧΑ! Το αλλο με την αγελαδιτσα το ξερεις????? :lol: :lol: :lol:

ilonka19
27-11-07, 16:55
προσκλησεις 200 (τις καναμε μονοι μας- τραβηξαμε φωτογραφία το χερακι του μωρου που κρατουσε ενα φλουρί κωσταντινατο που του το κανανε δωρο τα πεθερικά μου οταν γεννηθηκε, το πηγα στο τυπογραφειο διαλεξα χαρτι, φάκελο)
μπομπονιέρες 600
γλυκά 250 (προφιτερολάκια με λευκή και μαύρη σοκολατα)
ταβέρνα +ζωντανή μουσική 2100 (για 100 ατομα)
διακοσμηση ταβερνας 150 (κηροπήγια ικεα με κορδελλες στα χρωματα της βαφτισης, χαρτοπετσετες ,μπαλονια με ήλιο )
ρούχα μαμάς 550
μαλλιά, μανικιουρ 120
ξενοδοχειο 400
δώρο νονάς 450
Φωτογραφος-βιντεο 0(αδερφος φωτογραφος), εκκλησία 0
σιγουρα θα εχω ξεχασει και κατι.

Εύα
07-01-08, 15:05
ok με το κόστος για τη βάφτιση, αλλά με τη διαδικασία τι γίνεται? Δηλαδή, εκτός από το πιστοποιητικό γεννήσεως, χρειαζόμαστε κάτι άλλο, και αν ναι τι? πέρα από τα καθαρά "κοσμικά" τι άλλο πρέπει να κάνουμε? σκοπευουμε να βαφτίσουμε τον μπουμπούκο μας τον Μάιο και από ότι καταλάβατε, δεν έχω ιδέα! :)

Marilena
07-01-08, 15:32
Ευακι επειδη χθες πηγα εκκλησια κι εκλεισα κι εγω ημερομηνια για τον μπεμπη, αλλα τωρα πρεπει να φυγω να παω γιατρο, θα σου γραψω μετα τι μου ειπε ο πατερ κι εχω λαλησει !!!! :wink:

Εύα
07-01-08, 15:39
ok, θα περιμένω, όταν μπορέσεις!
Ευχαριστώ πολύ!

Marilena
08-01-08, 11:14
Λοιπον....
Να πω βεβαια οτι το φυλλάδιο που μου εδωσε, αφορα την Ιερα Μητροπολη Μεσογαίας και Λαυρεωτικής.... Δεν ξερω αν ισχυει για παντού !!!

Δικαιολογιτικα για την βαπτιση :
1) Ληξιαρχικη Πράξη Γεννήσεως του παιδιού
2) Δελτία Αστυνομικων Ταυτοτήτων των γονέων
3) Εάν οι γονείς κατοικούν σε άλλη ενορία από αυτή που θα γίνει η βάπτιση, απαιτείται μεταβίβαση βαπτίσεως από τον εφημέριό τους
4) Σε περίπτωση απουσίας του ενος γονέα, απαιτείται για την ονοματοδοσία έγγραφη συγκατάθεσή του με το γνήσιο της υπογραφής !!!

Μετα την βάπτιση ο ιερεας θα εξδόσει ΔΗΛΩΣΗ ΒΑΠΤΙΣΕΩΣ την οποία οι γονείς πρέπει να καταθέσουν στο Ληξιαρχείο του Δημου γεννήσεως του παιδιού εντός 90 ημερών, μετά υπάρχει οικονομικό πρόστιμο...

Τωρα επειδη το υπόλοιπο ειναι δυο φουλ σελίδες, θα σας γράψω το ζουμί :
Προυπόθεση για την τέλεση του μυστηρίου είναι η υπογραφή και των δυο γονιών στη Δηλωση Βαπτίσεως....
Ο/Η αναδοχος πρέπει να ειναι Ορθόδοξος Χριστιανός. Θα απαγγείλει το Σύμβολο της Πίστεως. Εάν είναι έγγαμος ΠΡΕΠΕΙ να εχει τελέσει Θρησκευτικό γάμο !!!
Η μητερα και η αναδοχος να ειναι ευπρεπως ενδεδυμενες !!!
Απαγορευεται καθε ειδους στολισμός στην κολυμβήθρα... Ο στολισμός μπορεί να περιλαμβάνει ΜΟΝΟ μια ή δυο ανθοστήλες εντός του ναού και τίποτα άλλο !!!!! Προαύλιο τίποτα !!!!

Αυτα χοντρικα !!! Στην ιδια εκκλησια ειχαμε βαπτίσει την Αγγελιάννα πριν 2 χρόνια και μισό και απο όλα τα παραπάνω ίσχυαν, η ληξιαρχικη γεννήσεως... και καποια αυτονόητα (ευπρεπως ενδεδυμενοι κλπ) !!!

Τι λέτε ?????????????

Marilena
08-01-08, 11:17
Α και ξεχασα και κατι που μου το ειπε προφορικα ο Πατερ !!!
ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΟΥΝ ΞΑΝΑΒΑΠΤΙΣΕΙ ΛΕΕΙ !!!!
¨οχι το αντιθετο φύλο, ΚΑΘΟΛΟΥ !!! :shock:

elenak
08-01-08, 14:46
Ρε παιδιά τί κουλαμάρες είναι αυτές;;;;; :shock: :shock: :shock: Εμάς και να στολίσουμε την κολυμπήθρα μας άφησε, και το προαύλιο (μόνο για κάτι μπαλόνια που ήταν πιασμένα απο τις κολώνες της εκκλησίας γκρίνιαξε, αλλά συμφώνησε να τα βγάλουμε αφού μπεί ο κόσμος μέσα), και τους νονούς δε τους ρώτησε καν αν είναι παντρεμένοι ή πως, ούτε αν έχουν ξαναβαπτίσει. Μόνο τη νονά ρώτησε αν είναι ορθόδοξη, γιατί έχει ιταλικό όνομα.... τελικά και αυτό έχει να κάνει με τον παππά.... :?

sassy
08-01-08, 20:44
ρε κορίτσια, τι είναι όλα αυτά?

καλά και τα λέτε γιατί κι εγώ αυτές τις μέρες θα πάω να κλείσω ημερομηνία για να βαφτίσουμε τη μικρή την άνοιξη.

να ξέρω τι με περιμένει :?

δηλαδή αν μέχρι να γίνει η βάφτιση ο νονός αποφασίσει να παντρευτεί την μέλλουσα γυναίκα του (και νονά) με πολιτικό γάμο... τί γίνεται? :shock: :shock: :shock:

Jean
08-01-08, 21:12
Και κολυμπηθρα στολισα και ανθοστηλες ειχα και τιποτα δεν υπεγραψα...
Για τους νονους ρωτησε μονο αν ειναι ορθοδοξοι. Ουτε αν ειναι παντρεμενοι ρωτησε. Τους ειπε μονο πως αν ξαναβαφτισουν πρεπει να ειναι επισης κοριτσακι.

katerina@!!
08-01-08, 22:36
Α και ξεχασα και κατι που μου το ειπε προφορικα ο Πατερ !!!
ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΟΥΝ ΞΑΝΑΒΑΠΤΙΣΕΙ ΛΕΕΙ !!!!
¨οχι το αντιθετο φύλο, ΚΑΘΟΛΟΥ !!! :shock:

Καθόλου;;;;; :? :? :shock: :shock: Μήπως έκανε λάθος ο πάτερ;;; :?: :?: νομίζω ότι δεν ισχύει αυτό…ή μήπως είναι καινούριο αυτό όπως και το να μην στολίζουν την εκκλησία υπερβολικά;; :?

Marilena
09-01-08, 11:52
Επαναλαμβανω οτι αυτα ειναι απο ενα φυλλαδιο που μου εδωσε ο πατερ και ειναι απο τον Μητροπολιτη Μεσογαιας και Λαυρεωτικης !!! Μπορει να μην ισχυουν παντου !!! Ουτε ισχυαν πριν 2 χρονια που βαπτισα την μικρη....

Jean
09-01-08, 13:09
Ρε παιδιά, ο Μητσοτακης (φτου και τον μελετησα!!) που εχει 7000 βαφτηστήρια ολα του ιδίου φυλου ητανε; Ή μηπως οι κανονες της εκκλησίας εξαιρουν τους πολιτικούς; Θα τρελαθουμε τελειως;

~I F I Z E N I C~
11-01-08, 18:48
:shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:
Λοιπον κοριτσια ..εγω λεω να παω σε κανα ποταμακι,σε καμια λιμνουλα,ενα πραμα.. να το βαπτισω γιατι με αυτα που διαβαζω και τα ποσα που αναφερετε..μας βλεπω να γινομαστε Βουδιστες.. :!: :!: :!: :roll: :roll: :roll:

ariana
11-01-08, 23:43
Καλα κοριτσια δεν τα πιστευω ολα αυτα που διαβαζω!Μα ειναι δυνατον;Λιγο υπερβολικα μου φαινονται.Εμεις σκεφτομαστε να βαπτισουμε το κοριτσακι μας το καλοκαιρι στη θεσσαλονικη.Μηπως οι κοπελες απο θεσ.νικη θα μπορουσαν να μας βοηθησουν και να μας προτεινουν καποιο κεντρο για μετα τη βαπτιση προς καλαμαρια μερια η και αλλου,που να ειναι ομως και σχετικα φτηνα;Ακουσα για εστιατοριο στην καλαμαρια 35 ευρω το ατομο.Ειναι πραγματι τοσο ακριβα η επεσα στην περιπτωση;

artemis
17-01-08, 21:11
Καλησπέρα σας.
Εγώ είμαι νέα χαζομαμά με ένα γυιο κούκλο. (τι άλλο θα ήταν?)
Θα τον βαφτίσουμε (καλώς εχόντων) στις 21 Σεπτεμβρίου 2008, όποτε θεωρώ ότί έχω αρκετό χρόνο μπροστά μου. Θα ήθελα να με βοηθήσετε σας παρακαλώ στο εξής:
Σκέφτομαι να φτιάξω τις μπομπονιέρες μόνη μου και μου αρέσει και η ιδέα με το γλυκό του κουταλιού μέσα σε μικρά βαζάκια μαζί με κουταλάκι ανοξείδοτο. Η απορία μου είναι, να το προσφέρω ξεχωριστά ως γλυκό και να κάνω άλλη μπομπονιέρα (σκέφτομαι κάτι σε μπρελόκ με ματόχαντρα για τους μεγάλους ή κάτι ασημένιο) αλλά για τους μικρούς κάποιο παιχνιδάκι, (έχω δει σε site κάτι πολύ ωραίους κουμπαράδες). Μήπως θα ήταν υπερβολή? ή καλύτερα μαζί με το γλυκάκι να δέσω επάνω (μόνο για τους μεγάλους) μια ωραία μπομπονιέρα?
Να σημείώσω ότι θα έχω max 70 άτομα που θα είναι όλα καλεσμένα στο τραπέζι που θα ακολουθήσει.

ΧΡΥΣΑ
17-01-08, 23:51
Αρτεμης, ειναι ωραια η ιδεα που λες για τα βαζακια με το γλυκο. Νομιζω οτι θα ηταν καλυτερα να δεσεις επανω τα κουφετα και να το προσφερεις ετσι ολο μαζι για μπουμπουνιερα. Βεβαια αν θες τη γνωμη μου εχω ακουσει πολλους να κανουν τετοιες μπουμπουνιερες και χωρις να θελω να σε αποθαρρυνω δεν ειναι πια τοσο πρωτοτυπο. Απο την αλλη ομως οι μπουμπουνιερες που θα κανω εγω αυτο το καλοκαιρι δεν ξερω αν ειναι πρωτοτυπες αλλα μου αρεσαν πολυ. Ειναι ενα κουτακι δεμενο με εναν ωραιο φιογκο απο οργαντζα και μεσα το κουτακι εχει δυο γυαλινα σουβερ με υποδοχη για να βαλεις τη φωτογραφια του μωρου.

~I F I Z E N I C~
18-01-08, 11:39
Χρυσα μου, πολυ προτοτυπη ιδεα...!! :D κι εμεις για καλοκαιρι λεμε και ψαχνω στο internet για προτοτυπα πραγματακια..
Αν επιτρεπεται..ποσο θα σου κοστησουν αυτα? και αν τα βρηκες απο το διαδικτιο, η ετρεξες γενικοτερα??

Εύα
18-01-08, 15:05
Ευχαριστώ πολύ Μαριλένα για την απάντηση σου. Πραγματικά πάντως πέρα από τα τρία πρώτα που τα καταλαβαίνω, και για το ότι ο νονός πρέπει να είναι ορθόδοξος, για τα υπόλοιπα δεν ξέρουν τι ζητάνε! όσο και αν μπορεί εδώ να μην ισχύουν, είναι παρανοϊκό! δεν έχω ρωτήσει ακόμα, γιατί σκοπεύω να τον βαφτίσω σε ένα εξωκκλήσι, αλλά ελπίζω να μη θέλει ότι του έρθει στο κεφάλι!

artemis
18-01-08, 15:59
Χρύσα μου, τελικά και εγώ χτες το ξανασκέφτηκα γιατί στοιχίζουν και περίπου 1,70 ευρώ το κομμάτι. Αυτό με τα σουβέρ αλήθεια που το βρήκες? έχεις υπόψη σου κανένα μαγαζί? σκέφτομαι να ξεκινήσω να ψάχνω κάτω στο κέντρο της Αθήνας σε διάφορα μαγαζιά. Έχω ακούσει ότι στους καθέτους δρόμους στην Βουλής (παράλληλη της Ερμού) υπάρχουν και πολλά μαγαζιά που μπορείς να βρεις κουτιά ακόμα και για μπομπονιέρες αλλά για τα βαπτιστικά. Θα με φάει ο ποδαρόδρομος αλλά τουλάχιστον έχω ακόμα 8 μήνες. Αν δεν σε πειράζει θα μου άρεσε και η δική σου ιδέα με τα σουβέρ. Μπορώ λες να βρώ και κάτι άλλο. Άσε έχω αγχωθεί πολύ (μέχρι και στον ύπνο μου τα βλέπω). Βλέπεις στον γάμο μου είχα 300 άτομα και δεν μπορούσα να κάνω πολλά. Ενώ τώρα με 50-70 άτομα έχω μεγαλύτερη άνεση οικονομική αλλά και χρόνο. Για γλυκό σκεφτόμουν να μην δώσω τίποτα στην εκκλησία αφού όλοι θα έρθουν στο τραπέζι και σαν τούρτα να παραγγείλω κομμάτια (τύπου πάστας) στα οποία επάνω θα υπάρχει το μονόγραμμα του μωρού μου "Θ" από το Θάνος. Αυτό θα μοιραστεί στο τέλος του τραπεζιού σαν γλυκό αφού σαν τούρτα θα έχω ξεχωριστή για τον γιό μου αλλά και για τον νονό, αφού βλέπεις και οι δυό τους θα έχουν και γενέθλια μαζί!
Ούφ κορίτσια!!!! έτσι δεν είχα αγχωθεί ούτε στο γάμο μου. Τυχαίο είναι?
:P :D :) :lol:

~I F I Z E N I C~
18-01-08, 20:39
Αρτεμις :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
δεν εισαι η μονη...κι εγω ,6 μηνες πριν την βαπτιση ειμαι και το ανχος..κανει βολτες καθημερινα... :? 8) :?
τι να κανουμε,που θελουμε τα καλυτερα για τα μπουμπουκια μας...!!!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :wink:

artemis
18-01-08, 20:59
Αν σας πω τι έχω πάθει!!!!!!!!!!!!!!!! διαβάζοντας μέσα στο forum εδώ και 3 μέρες (γιατί είμαι καινούργια επσικέπτρια) έχω αλλάξει 50 γνώμες για προσκλητήρια, άλλες τόσες για μπομπονιέρες, ακόμα και την λαμπάδα, σκέφτομαι να πάω σε ένα κυροποιείο που υπάρχει στην Πλατεία της Νέας Σμύρνης να αγοράσω την λαμπάδα σκέτη και ένα όμορφο παιχνίδι ή κουκλάκι (κάτι που θα του αρέσει) και με τούλι να τη φτιάξω μόνη μου. Βέβαια καλή η φαντασία αλλά στην πράξη!!!!! :o :roll: :shock: Από πόυ να αρχίσω δεν ξέρω!!!!

dora
18-01-08, 22:26
Αρτεμις επειδη εφτιαξα μονη μου τη λαμπαδα να ξερεις οτι απο οικονομικης αποψης θα σου κοστισει οσο να την παρεις κανονικα... Δευτερον η λαμπαδα ειναι δουλεια της νονας..
Τριτον αν τελικα την κανεις μονη σου, να κοιταξεις αυτα που θα βαλεις πανω (παιχνιδια) κλπ να ειναι πολυ ελαφρυα γιατι εμας μας πηρε η νονα ενα βαρυ παιχνιδι και τυραννηστηκα για να το στερεωσω..

ΧΡΥΣΑ
19-01-08, 00:29
Αρτεμης μην αγχωνεσε κοριτσι μου. Θα σου πω κατι για να ξεαγχωθεις. Εγω μενω μονιμα Καναδα και προσπαθω να διοργανωσω τη βαφτιση απο εδω, απο εδω εκλεισα τον φωτογραφο, την εκκλησια, εδω φτιαχνω μονη μου τα προσκλητηρια. Βλεπεις η βαφτιση θα γινει στην Ελλαδα γιατι ο νονος ειναι εκει καθως και οι περισσοτεροι συγγενεις. Οσο για τις μπουμπουνιερες τις βρηκα απο το ιντερνετ. Παρειγγειλα και δειγμα για να δω πως ειναι και, για μενα, ειναι αυτο που ηθελα. Βεβαια αν ψαξεις και στην Αθηνα πιστευω οτι κατι θα βεις παρομοιο. Αν θες πες μου να σου στειλω πμ με το site που τις βρηκα. Το μονο ομως που πρεπει να κανω ειναι να βαλω εγω τα κουφετα σε ενα πουγκακι και να το δεσω επανω στο κουτακι. Το εκανα στο δειγμα και ειναι τελειο.

ΧΡΥΣΑ
19-01-08, 00:40
IFIZENIC, απο το διαδικτυο τις βρηκα και δεν χρειαστηκε να τρεξω η να ψαξω αλλου γιατι παρειγγειλα ενα δειγμα και ηταν τελειο (για μενα). Οσον αφορα την τιμη για μενα παλι που πληρωνω με καναδεζικο ηταν πολυ φτηνη. (Η σελιδα αυτη ειναι αμερικη). Τα πουλανε ανα 4 σετ. Αν παρεις πανω απο 12 σετ σου στοιχιζουν $1.67 η μπουμπουνιερα συν το τουλι η οργαντζα με τα κουφετα που θα προσθεσεις επανω (γιατι στην αμερικη δεν βαζουν κουφετα). Εγω παντως το κοστολογισα κατω απο $2.00. Τωρα δεν ξερω ποσο εχει το αμερικανικο εναντι του ευρω.

~I F I Z E N I C~
19-01-08, 10:44
Χρυσα μου,πολυ καλη τιμη για τετοια μπουμπουνιερα.. :shock: ετσι οπως ακουγεται πως ειναι,την κοστολογησα 3ε-5ε.. :!: :!: :!:
Θα ηθελα κι εγω,να μου στειλεις πμ.με την διευθηνση που βρηκες.. :wink: :lol: :wink:

Marilena
19-01-08, 12:01
Χρυσα μου, Καναδα ??? Που αν επιτρεπεται ??? Ο παιδικος μου φιλος ζει χρονια στο Μοντρεαλ νομιζω...

Θα ηθελα κι εγω το site αν δεν σε πειραζει....

ΧΑΖΟΘΕΙΑ
19-01-08, 18:24
Χρυσα μου, Καναδα ??? Που αν επιτρεπεται ??? Ο παιδικος μου φιλος ζει χρονια στο Μοντρεαλ νομιζω...

Θα ηθελα κι εγω το site αν δεν σε πειραζει....

Ειμαστε απο το province της Αλμπερτα! [Εγω ειμαι η αδερφη της Χρυσας]. 8)

ΧΡΥΣΑ
20-01-08, 04:57
Οπως εγραψε και η χαζοθεια, ειμαι απο το Edmonton (τωρα θα μου πειτε που ειναι αυτο), δυο ωρες απο το Calgary. Δυτικος Καναδας.

mimika
21-01-08, 00:29
Γεια σου βρε Μαριλενα που μας δινεις καλες πληροφοριες.
Η βαφτιση μας θα γινει στο στον Αγ. Νεκταριο στο Λαυριο και ησουν κατατοπιστικοτατη!!!!

Θα παω εντος των ημερων να κλεισω και να δω τι θα μου πουνε.
Βεβαια με νοιαζει πιο πολυ στην εκκλησια να εχω ενα ομορφο μυστηριο (ειναι και το ταμα μου) και προτιμω να στολισω πιο πολυ το κτημα και λιγοτερο στην εκκλησια. Εκει βεβαια εχουν μια μαρμαρινη κολυμπηθρα οποτε ειναι στολιδι απο μονη της!

artemis
21-01-08, 15:07
IFIZENIC, απο το διαδικτυο τις βρηκα και δεν χρειαστηκε να τρεξω η να ψαξω αλλου γιατι παρειγγειλα ενα δειγμα και ηταν τελειο (για μενα). Οσον αφορα την τιμη για μενα παλι που πληρωνω με καναδεζικο ηταν πολυ φτηνη. (Η σελιδα αυτη ειναι αμερικη). Τα πουλανε ανα 4 σετ. Αν παρεις πανω απο 12 σετ σου στοιχιζουν $1.67 η μπουμπουνιερα συν το τουλι η οργαντζα με τα κουφετα που θα προσθεσεις επανω (γιατι στην αμερικη δεν βαζουν κουφετα). Εγω παντως το κοστολογισα κατω απο $2.00. Τωρα δεν ξερω ποσο εχει το αμερικανικο εναντι του ευρω.

Ναί χρύσα μου σ' ευχαριστώ. Θα ήθελα να μου στείλεις το site να πάρω μια ιδέα και ίσως το παραγγείλω και εγώ. Πάντως, δεν ξέρω αν θα συμφωνήσετε μαζί μου, θέλω η βάφτιση του γιού μου να είναι πιό ωραία και από το γάμο μου. Όταν παντρεύτηκα το 2003 δεν με ένοιαζε τίποτα από αυτά. Τώρα δίνω σημασία σε κάθε λεπτομέρεια. Ουφ!!! Τι να πώ!!!!!! πρέπει να αρχίσω να ψάχνω γιατί μόνο έτσι θα βγάλω άκρη.!!!!!

Marilena
21-01-08, 15:58
Μιμικα εγω ???
Τι εκανα ??? :oops:

ΧΡΥΣΑ
22-01-08, 00:14
Αρτεμης σου στελνω πμ.

mimika
24-01-08, 21:36
Marilenaki μου εκει που θα παω ανηκει στην Μητροπολη Μεσογαιας και Λαυρεωτικης, οποτε ισχυουν τα ιδια.

Marilena
25-01-08, 04:55
σωστα :wink:

anastasie
12-04-08, 18:13
[quote="Στέλλα"]350 γλυκά προφιτερόλ σε κουτάκι forever friends που ήταν ανα 36 κουτάκια σε μεγάλο κουτί forever friends,350E,αλλά μου έμειναν και τα κουτιά για το παιδικό δωμάτιο!
quote]

το μεγαλο κουτι ειναι χαρτινο?

maria k
17-04-08, 07:20
Τα δικά μου έξοδα είναι τα εξής:
ΡΟΥΧΑ-ΠΑΠΟΥΤΣΙΑ ΜΑΜΑΣ 250
ΡΟΥΧΑ-ΠΑΠΟΥΤΣΙΑ ΓΙΟΥ 125
ΡΟΥΧΑ-ΠΑΠΟΥΤΣΙΑ ΜΠΕΜΠΑΣ 200
ΡΟΥΧΑ-ΠΑΠΟΥΤΣΙΑ ΜΠΑΜΠΑ ΕΧΕΙ._
ΜΠΟΥΜΠΟΥΝΙΕΡΕΣ(130):
ΠΛΕΞΙΓΚΛΑΣ-ΚΟΡΔΕΛΕΣ 115
ΣΒΑΡΟΒΣΚΙ 185
ΠΑΙΔΙΚΗ ΜΠΟΥΜΠΟΥΝ.(25)
+ΠΟΥΓΚΑΚΙ ΣΜΑΡΤΙΣ 100
ΣΤΕΦΑΝΙ ΓΙΑ ΚΟΛΥΜΠΗΘΡΑ 25
ΒΑΖΑΚΙΑ ΓΙΑ ΓΛΥΚΟ 150
ΓΛΥΚΟ ΤΟΥ ΚΟΥΤΑΛΙΟΥ 20
ΧΩΝΑΚΙΑ-ΚΑΡΑΜΕΛΕΣ 30
ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣ 500
ΜΑΚΙΓΙΑΖ 50
ΧΤΕΝΙΣΜΑ 25
ΜΠΑΛΟΝΙΑ(ΤΡΑΠΕΖΙ)(60ΤΜΧ) 70
ΜΑΡΤΥΡΙΚΑ 130
ΚΟΥΚΛΑ ΓΙΑ ΜΑΡΤΥΡΙΚΑ 15
ΤΡΑΠΕΖΙ(110) 2200
ΓΛΥΚΑ ΣΤΟ ΤΡΑΠΕΖΙ 140
ΠΡΟΣΚΛΗΤΗΡΙΑ 75
ΜΑΝΙΚΙΟΥΡ ΠΕΝΤΙΚΙΟΥΡ (ΦΙΛΗ) 20
Σ Υ Ν Ο Λ Ο: 4425
και βλέπουμε.......

Virginia
17-04-08, 09:07
Μαρια, το γλυκο του κουταλιου, 20ευρω, το αγορασες???
Ποσα κιλα???

artemis
17-04-08, 17:07
Αλήθεια, πού το βρήκες τόσο φτηνό γλυκό?

Virginia, σκέφτομαι να αγοράσω από την Συνταγή της Γιαγιάς, μόνο το γλυκό. Τι λές? συμφέρει?

Virginia
17-04-08, 17:08
Αλήθεια, πού το βρήκες τόσο φτηνό γλυκό?

Virginia, σκέφτομαι να αγοράσω από την Συνταγή της Γιαγιάς, μόνο το γλυκό. Τι λές? συμφέρει?
Ποσο εχει??? Τι γλυκο θα βαλεις???

artemis
17-04-08, 17:19
Στο site βλέπω ότι έχει τιμές μόνο για τεμάχια http://www.sintagigiagias.gr/products.asp?k=3&newquery=1
Μήπως να την φτιάξω μόνη μου καλύτερα? Τι άλλο να κάνω? δεν ξέρω!!!!!

Virginia
17-04-08, 17:31
Στο site βλέπω ότι έχει τιμές μόνο για τεμάχια http://www.sintagigiagias.gr/products.asp?k=3&newquery=1

Βρηκα ενα ζαχαροπλαστειο στο Γαλατσι, θα το παρω ποιο φτηνα απο οτι κυκλοφορει στο εμποριο και θα ειναι και καλο!!!
Γλυκο κερασι που εχει ωραιο χρωμα και μπαινει ευκολα στα βαζακια...
Θα σε ενημερωσω για τιμες!
..Σκεφτηκα αρχικα να το φτιαξω, αλλα δεν το διακυνδινευω....

maria k
18-04-08, 06:28
ακούστε τιμή για γλυκό που βρήκα.Αν γνωρίζετε τον περιβόητο Κοσμίδη με τον χαλβά του!!!!!Αυτός που φτιάχνει τα γλυκά είναι ο ξαδελφός του(στη Νίκαια).Όπου ρώτησα τα βρήκα πιο ακριβά,εγώ μετά το Πάσχα θα πάω να τα πάρω.Σύκο,αχλάδι,κυδώνι,βερύκοκο,νέραντζι,πορτοκάλι,μανταρίνι,περγαμόντο----6 ευρώ το κιλό
Μελιτζανάκι----5 ευρώ το κιλό
Κεράσι ----------5,5 ευρώ το κιλό
Βύσσινο-----------6,3 ευρώ το κιλό
σταφύλι-----------6 ευρώ το κιλό

Virginia
18-04-08, 08:42
Λοιπον, εγω βρηκα, μετα απο μεγαλη ερευνα αγορας,
λιγο καλυτερες τιμες........
με την διαφορα ομως οτι πρεπει να αγορασεις 6κιλο,
σχεδον σε τιμη χονδρικης,
σε ενα ζαχαροπλαστειο που ψωνιζω χρονια
στο Γαλατσι στην οδο Χαλεπα.
Οποια θελει να της δωσω το τηλ με πμ

maria k
19-04-08, 22:49
Virginia,αν σου είναι εύκολο μου στέλνεις τηλ και τιμές.

artemis
21-04-08, 18:58

Λοιπόν μου έστειλαν mail ότι μπορούν να στείλουν και σκέτο γλυκό του κουταλιού. Απλά πρέπει να τους πάρεις τηλέφωνο και να συννενοηθείς μαζί τους. Για όποια κοπέλα ενδιαφέρετε....

sogni d'oro
30-04-11, 22:40
Καθώς αρχίζω να προετοιμάζομαι και εγώ θα ήθελα να είχα μια ιδέα για το κόστος της βάφτισης το 2011. Τι λέτε?

beloved
30-04-11, 22:48
τι εχεις στο μυαλο σου να κανεις?απο εκει θα ξεκινησουμε...

sogni d'oro
30-04-11, 22:59
δεν έχω κάτι στο μυαλό μου ακόμα... απλά που κυμαίνονται οι τιμές ... καθώς δεν έχω χρόνο να δω τι "παίζει" στην αγορά.

χαρα25
30-04-11, 23:41
ΕΜΕΙΣ ΚΑΝΑΜΕ ΓΑΜΟ ΒΑΦΤΗΣΗ ΛΟΙΠΟΝ
ΒΑΦΤΗΣΤΙΚΑ 900 ΒΕΒΑΙΑ ΗΤΑΝ ΓΚΙ ΛΑΡΟΖ
ΣΤΑΥΡΟΣ 800
ΜΠΟΜΠΟΝΙΕΡΕΣ 250 ΠΑΙΔΙΚΕΣ 250 ΓΑΜΟΥ 550 ΕΥΡΩ ΤΙΣ ΠΗΡΑ ΜΕ ΕΚΠΤΩΣΗ ΓΙΑΤΙ ΗΤΑΝ ΠΟΛΛΕΣ
ΣΤΟΛΙΣΜΟΣ 900
ΣΤΕΦΑΝΑ-ΠΟΤΗΡΙ -ΚΑΡΑΦΑ 600
ΛΑΜΠΑΔΕΣ ΦΩΤΙΣΤΙΚΑ ΔΑΠΕΔΟΥ 600
ΠΡΟΣΚΛΗΤΗΡΙΑ 70 ΕΥΡΩ ΤΑ ΕΚΑΝΑ ΜΟΝΗ ΜΟΥ
ΓΛΥΚΑ 250 ΤΕΜΑΧΙΑ ΚΑΙ ΤΟΥΡΤΑ ΝΥΦΙΚΗ 300 ΕΥΡΩ ΗΤΑΝ ΓΝΩΣΤΟΣ
ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣ 1700 2 ΨΗΦΙΑΚΑ ΑΛΜΠΟΥΜ ΜΕΓΑΛΑ 4 ΝΤΙΒΙ ΝΤΙ 1 ΜΕΓΕΝΘΥΝΣΗ 1,20*70 15 ΦΩΤΟ ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΜΕΓΕΘΟΣ
ΤΡΑΠΕΖΙ 120 ΑΤΟΜΑ ΜΑΖΙ ΜΕ ΟΡΧΙΣΤΡΑ 5000
ΔΩΡΟ ΚΟΥΜΠΑΡΑΣ 400
ΜΑΛΛΙ 250
ΜΑΚΙΓΙΑΖ 170(ΒΕΒΑΙΑ ΗΜΟΥΝ ΝΥΦΗ ΓΙ ΑΥΤΟ ΠΗΓΕ ΤΟΣΑ)
ΡΟΥΧΑ ΜΙΚΡΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ =ΠΑΠΠΟΥΤΣΙΑ 140
ΜΑΝΙΚΙΟΥΡ-ΠΕΝΤΙΚΙΟΥΡ 80
ΒΕΒΑΙΑ ΕΜΑΣ ΗΤΑΝ ΓΑΜΟΣ-ΒΑΦΤΗΣΗ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΤΑ ΒΛΕΠΩ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΗΤΕ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΑΛΛΑ ΑΛΛΑ ΑΦΟΡΟΥΝ ΤΟ ΓΑΜΟ ΓΙ ΑΥΤΟ ΔΕ ΤΑ ΕΓΡΑΨΑ

glitter
30-04-11, 23:44
Έχεις τις μπομπονιέρες, τα προσκλητήρια, τα γλυκά, το δώρο του νονού, τo φωτογράφο, τα ρούχα σας, το στολισμό (αν κάνεις) και το τραπέζι (αν κάνεις). Τιμές υπάρχουν για όλα τα βαλάντια και αν δε σκοπεύεις να κάνεις τραπέζι, το κόστος μειώνεται σημαντικά. Επίσης μειώνεται αν φτιάξεις κάποια πράγματα μόνη σου. (Αρκεί να είσαι και λίγο συγκρατημένη, γιατί συχνά ξεφεύγουμε..;))

Τα βαφτιστικά και η πληρωμή της εκκλησίας είναι του νονού. Εσύ είσαι η μαμά έτσι?

ELENI 27
30-04-11, 23:53
ΕΜΕΙΣ ΚΑΝΑΜΕ ΓΑΜΟ ΒΑΦΤΗΣΗ ΛΟΙΠΟΝ
ΒΑΦΤΗΣΤΙΚΑ 900 ΒΕΒΑΙΑ ΗΤΑΝ ΓΚΙ ΛΑΡΟΖ
ΣΤΑΥΡΟΣ 800
ΜΠΟΜΠΟΝΙΕΡΕΣ 250 ΠΑΙΔΙΚΕΣ 250 ΓΑΜΟΥ 550 ΕΥΡΩ ΤΙΣ ΠΗΡΑ ΜΕ ΕΚΠΤΩΣΗ ΓΙΑΤΙ ΗΤΑΝ ΠΟΛΛΕΣ
ΣΤΟΛΙΣΜΟΣ 900
ΣΤΕΦΑΝΑ-ΠΟΤΗΡΙ -ΚΑΡΑΦΑ 600
ΛΑΜΠΑΔΕΣ ΦΩΤΙΣΤΙΚΑ ΔΑΠΕΔΟΥ 600
ΠΡΟΣΚΛΗΤΗΡΙΑ 70 ΕΥΡΩ ΤΑ ΕΚΑΝΑ ΜΟΝΗ ΜΟΥ
ΓΛΥΚΑ 250 ΤΕΜΑΧΙΑ ΚΑΙ ΤΟΥΡΤΑ ΝΥΦΙΚΗ 300 ΕΥΡΩ ΗΤΑΝ ΓΝΩΣΤΟΣ
ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣ 1700 2 ΨΗΦΙΑΚΑ ΑΛΜΠΟΥΜ ΜΕΓΑΛΑ 4 ΝΤΙΒΙ ΝΤΙ 1 ΜΕΓΕΝΘΥΝΣΗ 1,20*70 15 ΦΩΤΟ ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΜΕΓΕΘΟΣ
ΤΡΑΠΕΖΙ 120 ΑΤΟΜΑ ΜΑΖΙ ΜΕ ΟΡΧΙΣΤΡΑ 5000
ΔΩΡΟ ΚΟΥΜΠΑΡΑΣ 400
ΜΑΛΛΙ 250

ΜΑΚΙΓΙΑΖ 170(ΒΕΒΑΙΑ ΗΜΟΥΝ ΝΥΦΗ ΓΙ ΑΥΤΟ ΠΗΓΕ ΤΟΣΑ)
ΡΟΥΧΑ ΜΙΚΡΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ =ΠΑΠΠΟΥΤΣΙΑ 140
ΜΑΝΙΚΙΟΥΡ-ΠΕΝΤΙΚΙΟΥΡ 80
ΒΕΒΑΙΑ ΕΜΑΣ ΗΤΑΝ ΓΑΜΟΣ-ΒΑΦΤΗΣΗ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΤΑ ΒΛΕΠΩ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΗΤΕ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΑΛΛΑ ΑΛΛΑ ΑΦΟΡΟΥΝ ΤΟ ΓΑΜΟ ΓΙ ΑΥΤΟ ΔΕ ΤΑ ΕΓΡΑΨΑ

και ποσα μαζεψατε???παααρα πολλα εξοδα!αχ!τι μας περιμενει!

χαρα25
30-04-11, 23:58
αν κανεισ γαμο-βαφτηση ειναι πολλα υπαρχουν πολλα που δεν εγραψα γιατι ηταν του γαμου οπωσ νυφικο-γαμπριατικο-παππουτσια το τραπεζι του κρεβατιου και και και πολλα ακομα. μμμμ δε θυμαμαι καλα νομιζω 8000-9000 καπου εκει

beloved
01-05-11, 00:06
κι εμεις γαμο-βαπτιση θα κανουμε αλλα βρηκα πολυ καλες τιμες σε ολα. 375 τα βαφτιστικα(των νονων), 480 ο σταυρος(των νονων), 1280 ο στολισμος( των νονων+των κουμπαρων),1500 ο φωτογραφος, 1000 τα δωρα των νονων και των κουμπαρων και γυρω στις 3000 θα μας παει το τραπεζι για τι θα ειναι σε κλειστο κυκλο.1000 οι μπομπονιερες γιατι θα δωσω και για τα δυο μυστηρια ξεχωριστη, 60 το βιβλιο ευχων του μωρου, 200 ευρω περιπου τα γλυκα(θα φτιαξουμε μονες μας γλυκο κουταλιου σε βαζακια),65 τα τουλια για τη διακοσμηση του μαγαζιου, 135 τα προσκλητηρια,συν ποσα αλλα που ειναι μονο για το γαμο!

annathi
01-05-11, 23:47
Εμεις βαπτισαμε την τιτιλικα μας 25/4/2011 και προσπαθησα να τα κανω ολα οσο ποιο οικονομικα μπορουσα. Καλεσαμε πολυ κοσμο στην εκκλησια αλλα στο τραπεζι ειχαμε καλεσμενους μονο συγγενεις και πολυ καλους φιλους.

Προσκλητηρια: 113€ 150τεμ (εκτυπωση πληρωσα μονο αφου τα εκανα εγω)
Μπομπονιερες: 310€ 300τεμ
Τραπεζι μετα την βαπτιση : 830 € (90 ατομα)
Διακοσμηση : 170€
Ρουχα - Παπουτσια : 620€ ( για 4 ατομα)
Φωτογραφος : 500€
Γλυκακια (Cupcake): 200€ για 250 ατομα
Δωρα κουμπαρας: 155€
Κομμωτηριο - νυχια - μακιγιαζ : 135€

Συνολο περιπου 3030€

Και παλι μου φαινονται πολλα ουφφφφφφφ

nansi25
06-09-13, 23:01
Γεια σε όλους!
Εγώ επειδή είμαι η πιο άσχετη από όλους σε θέματα κόστους απ'ότι βλέπω, θα ήθελα παρακαλώ πολύ κάποιος να μπει σε κόπο να μου πει βασικά κόστη μίας βάπτισης και ποιος τα καλύπτει!! Συγκεκριμένα, η εκκλησία πόσο κοστίζει (εννοώ πέρα από στολισμό και άλλα...) και ποιος καλύπτει το έξοδο αυτό της εκκλησίας? Και γενικά ποιος πληρώνει τί!!?? Τα διαδικαστικά με χαρτιά και λοιπά, πόσο χρόνο μπορεί να χρειαστούν? Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

lucia
07-09-13, 15:47
Γράφω πόσο στοίχισε και η δική μας βάφτιση, Σεπτέμβριος 2013

Γονεις
Μπομπονιέρες 240 ευρώ (120 κομμάτια)
Γλυκάκι 100 ευρώ (100 κομμάτια)
Δώρο νονών 50 ευρω
Βιβλίο ευχών 12 ευρώ
Ταβέρνα 60 άτομα επί 15 ευρώ σύνολο 900
Προσκλητήρια 70 ευρώ για πολύ λίγα προσκλητήρια (δυστυχώς, τελευταία στιγμή, λόγω κακής συνεννόησης με την πεθερά..)
Φωτογράφος 500 ευρώ
Βίντεο 250 ευρω
Διακόσμηση κολυμβύθρας και βιβλιού ευχών μόνη μου 35 ευρώ (αγόρασα τούλι, κάποια μπιχλιμπίδια, μασμέλοους, καραμέλες, κουφέτα χατζηγιαννάκη, και τα πήγα στο μαγαζί μαζί με 2 βάζα απ το σπίτι μου, το ένα για τα κουφέτα το άλλο για τα μασμελλους, και μου τα έφτιαξε η κοπέλα στην ταβέρνα)
Φουστάνι μαμάς 135 ευρώ
παπούτσια - τσάντα 50 ευρώ
χτένισμα - βάψιμο - νύχια πάνω κάτω, 0 (όλα μόνη μου)
κοστούμι και πουκάμισο μπαμπά 110 ευρώ στις εκπτώσεις

Σύνολο 2452

Νονοί
Σέτ 250 ευρώ απο Αγίου Μάρκου (αυτό που τα'χει όλα μέσα, ρούχα, λαδόπανα, πετσετες, λαμπάδες, μαρτυρικα κλπ)
Παπάς 100 ευρώ
Σταυρός 400 ευρω
Ρούχα νονών

Αυτά απο εμάς. Ότι μπόρεσα να γλυτώσω, π.χ. διακοσμήσεις, κομμωτήριο κλπ, τα γλύτωσα. Και έχω ξεκαθάρισει σε όλους οτι πρώτη και τελευταία φορά που κάνω τόσο ανοιχτή βάφτιση. Σε επόμενο μωρό, να'μαστε καλά, 15 άτομα και πολλά λέω, και μετά σε μία ταβέρνα όλοι μαζί.

vivien9
10-09-13, 14:00
Γεια σε όλους!
Εγώ επειδή είμαι η πιο άσχετη από όλους σε θέματα κόστους απ'ότι βλέπω, θα ήθελα παρακαλώ πολύ κάποιος να μπει σε κόπο να μου πει βασικά κόστη μίας βάπτισης και ποιος τα καλύπτει!! Συγκεκριμένα, η εκκλησία πόσο κοστίζει (εννοώ πέρα από στολισμό και άλλα...) και ποιος καλύπτει το έξοδο αυτό της εκκλησίας? Και γενικά ποιος πληρώνει τί!!?? Τα διαδικαστικά με χαρτιά και λοιπά, πόσο χρόνο μπορεί να χρειαστούν? Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

Την εκκλησία την πληρώνει ο νονός, και κυμαίνεται, ανάλογα τι θα ζητήσει κάθε εκκλησία, εμείς δώσαμε 100 ευρώ νομίζω. Διαδικαστικά δεν έχει πολλά, πας στην εκκλησία και συνεννοείσαι μετον παπά για την μέρα-ώρα και το μόνο που σου ζητάει είναι την ληξιαρχική πράξη γέννησης (που μπορείς να την έχεις ήδη μαζί σου). Ο νονός παίρνει επίσης τον σταυρό και τα βαφτιστικά (ρούχα-λαδόπανα κτλ, πάει σετ).

Από εκεί και πέρα είναι τι θες εσύ να ξοδέψεις, για στολισμό, φωτογράφο, τραπέζι κτλ. Είθισται να παίρνεις και ένα δώρο στον νονό, εξαρτάται από σένα πόσο ακριβό. Τον στολισμό εκκλησίας εμάς επέμενε ο νονός να τον κάνει - δεν ξέρω αν είναι αυτό απαραίτητο για τον νονό και εγώ δεν θα έκανα τίποτα έτσι κι αλλιώς.

Εμείς δώσαμε τον Ιούνιο 2013:
Προσκλητήρια (45 τεμάχια) 100 ευρώ
Μπομπονιέρες (120 τεμάχια) 150 ευρώ
Φωτογράφος-βίντεο 400 ευρώ
Μπαλόνια για τα παιδιά (αυτά που πουλάνε οι πλανόδιοι, 10 τεμάχια) 50 ευρώ
Δώρο νονού 350 ευρώ
Φόρεμα μαμάς 100 ευρώ (παπούτσια είχα, τσάντα δεν πήρα γιατί κράταγα τον μικρό :))
Σακάκι μπαμπά 100 ευρώ (τα υπόλοιπα τα είχε)
Χτένισμα μαμάς 20 ευρώ
Εστιατόριο (πολύ καλό, 60 άτομα επί 35 ευρώ το άτομο) 2100 ευρω

Σύνολο 3370 ευρω

mama123
11-09-13, 22:47
Καλησπέρα και από μένα. αυτό που έχω να πω εγώ είναι ότι το κόστος μιας βάφτισης είναι σχετικό του τι επιλέγει και θέλει ο καθένας. Ως μαμά τριδύμων, που βαφτίστηκαν την προηγούμενη εβδομάδα στην Τήνο, μπορώ να σας πω ότι μας στοίχισε περίπου 1400 ευρώ σύνολο.
Συγκεκριμένα, εισιτήρια πήγαινέλα μαζί με το αυτοκίνητο από Ραφήνα 210 ευρώ
έξοδα εκκλησίας για γονείς: 3χ3=9 ευρώ
(έξοδα για νονούς (ό,τι θέλουν) εδωσαν 50 ευρώ και οι 3)
τραπέζι μέχρι να έρθει το πλοίο (γιατί το κανονικό τραπέζι έγινε την επόμενη μέρα στην Αθήνα) στην Τήνο ήταν μόνο οι δικοί μας και οι νονοί-νονές 120 ευρώ
τραπέζι στην Αθήνα για 30 άτομα με 16,5 ευρώ το άτομο 495 ευρώ. Σε έναν καταπληκτικό χώρο με άφθονο φαγητό και όλα τα ποτά μέσα
120 μπομπονιέρες που μοιράσαμε στην Αθήνα (δεν είχαμε μαζί μας καθόλου στην Τήνο) 200 ευρώ
δώρα νονών 400 ευρώ
δεν τυπώσαμε καθόλου προσκλητήρια, τα βίντεο και τις φωτογραφίες τα τραβήξανε φίλοι.
1400 ευρώ για τρία μωρά. Ααααααα ξέχασα και την κατά παραγγελία πεντάκιλη τούρτα με τη φώτο των παιδιών 60 ευρώ
Και περάσαμε καταπληκτικά!!!

νεφουλα
01-10-13, 21:00
καλησπέρα!!
Θα βαφτισω ενα κοριτσάκι, αλλά επειδή τα οικονομικά της νονάς όπως και των γονιών είναι πολύ πιεσμένα το καθυστερούμε...
Σκεφτομαι να κάνουμε μία βαφτιση απλή, χωρίς πολλά πολλά και ότι περνάει απ το χέρι μου να το φτιαξω με τη μαμα. αρχικά, μήπως ξέρει κάποιος που θα βρω κουφέτα σχετικά οικονομικά στην αθήνα?
επίσης αυτο που με προβληματίζει ειναι ο σταυρός...υπάρχει κάποιο κοσμηματοπωλείο που θα μου προτείνατε?

eleftheria0808
09-01-14, 17:15
150 προσκλητηρια 570
350 μπομπονιερες 1050
βαφτιστικα γυρω στα 900
στολισμος δεν ξερω
σταυρος δεν ξερω
350 γλυκα 385
βιντεο+φωτογραφος 1.400
μακιγιαζ 70 (και ηταν απαραδεκτη)

υπαρχει μεγαλη ποικιλια στην αγορα αλλα θελει πολυ χρονο και ψαξιμο για να κανεις κατι ομορφο και ιδιαιτερο

Γκαραβελησ
26-02-14, 12:22
Καλημερα σασ ειμαι φωτογραφοσ στο χωρο των εκδηλωσεων 30 χρονια και σασ δινουμε το μικρο πακετο 60 φωτο 13χ18 συν 3 μεγαλεσ 20χ25 και ενα dvd με ολεσ τησ υπολοιπεσ με 160 ευρω.Αν θελετε ολο το αρχειο που ειναι 250 φωτο επιπλεον 50 ευρω.Βιντεο με 120 ευρω σε hdf και 2 αντιγραφα.Αναλαμβανουμε και προετοιμασια μωρου,και την επομενη μερα, και ψηφιακα αλμπουν και απλα,δειτε δειγμα εργασιασ στο apostolosgaravelis.blogspot.com η 6977914199 ευχαριστω

xena
26-02-14, 14:28
Εκανα διπλή βάφτιση (και τα δύο μου παιδάκια μαζί)

100 μπομπονιέρες = 90 ευρώ (τα υλικά - τις έφτιαξα εγώ - υπέροχες)
20 μπομπονιέρες παιδικές = 26 ευρώ (κουφετομηχανές και cd με παιδικά)
40 προσκλητήρια = 5 ευρώ η εκτύπωση και το χαρτί σε τυπογραφείο, + 12 ευρώ τα γουράκια που κρέμασα
Βαφτιστικά κλπ δεν ξέρω, οι νονοί κανόνισαν
Στολισμός = 5 ευρώ η φούξια οργάντζα, 3 ευρώ τα μπαλόνια και 24 ευρώ τα λουλούδια
Φωτογράφος = 0 / επαγγελματίας ο μπαμπάς μου
Βίντεο = 120 ευρώ συνεργάτης του μπαμπά μου
Φόρεμα δικό μου = 85 ευρώ
Γλυκά εκκλησίας = 80 ευρώ
Σύνολο = 450 ακριβώς! Βάλτε και κάτι που πήρα στα μωρά για να φορέσουν ~ 500 ευρώ.

Την έβγαλα πολύ φτηνά τελικά, ούτε που το πιστεύω.. Και δεν έλειψε τίποτα, όλα ήταν υπέροχα! Είχα όμως πολύ βοήθεια και ιδέες!

Αλλά αυτό που με τσάκισε ήταν το τραπέζι που το έκανα στο σπίτι...Δεν θα το ξαναέκανα - τρομερή κούραση.

Τραπέζι στο σπίτι.... = 415 ευρώ συνολικά, συμπεριλαμβάνονται 3 τουρτες. Φάγαμε πολύ καλά και ποιοτικά, συνολικά 48 άτομα.