PDA

Επιστροφή στο Forum : Στεφανάκι για τα μαλλιά....vs καπέλο, για κοριτσάκια

angelia
23-05-07, 12:58
Εν όψει της βάπτισης της Ζουμπουρλίνας- Κατερίνας θα ήθελα να θέσω το ερώτημα. Τι θα προτιμούσατε καπελάκι ή στεφανάκι για τα κοριτσάκια στη βάπτιση.
Προσωπικά όσα καπελάκια είδα ήταν απογοητευτικά :roll: :? και θέλω να της φορέσω στεφανάκι με λουλουδάκια :wink: :D . Το δύσκολο είναι ότι δε βρήκα στο κατάστημα που κλείσαμε τα ρουχαλάκια 8) (περίεργο το ξέρω). Ακόμη, μια και το συζητάω το θέμα, αν γνωρίζετε από μπορώ να βρω ή να προμηθευτώ υλικά να το φτιάξω pls δώστε ένα χεράκι βοήθειας :D

BIZELI
23-05-07, 13:03
Προσωπικά όσα καπελάκια είδα ήταν απογοητευτικά :roll: :? και θέλω να της φορέσω στεφανάκι με λουλουδάκια :wink: :D . Το δύσκολο είναι ότι δε βρήκα στο κατάστημα που κλείσαμε τα ρουχαλάκια 8) (περίεργο το ξέρω). Ακόμη, μια και το συζητάω το θέμα, αν γνωρίζετε από μπορώ να βρω ή να προμηθευτώ υλικά να το φτιάξω pls δώστε ένα χεράκι βοήθειας :D

Θα συμφωνήσω...ήταν σαν το μικρό σπίτι στο λιβάδι τα περισσότερα :lol: :lol:
Εμείς απο κει που πηραμε τα βαπτιστικά της μικρής με τη νονά της πήραμε και στεφανακι διακριτικό με λουλουδάκια μικρά.Πολύ όμορφο.

Αν θες κάνε μου πμ να σου πω από που.

ΣΟΦΙΑ
23-05-07, 13:03
Τέλεια ιδέα το στεφανάκι!! Το προτιμώ.... :P

Ελένη
23-05-07, 13:04
τα στεφανάκια είναι πολύ όμορφα , τα προτιμώ από τα καπελάκια. Ίσως θα μπορούσες να δεις σε ανθοπωλείο.

maria
23-05-07, 13:11
Και εγώ τα στεφανάκια προτιμώ!!!

mimika
23-05-07, 13:53
Συμφωνω με το στεφανακι (παρολο που θα γινω αγορομανα!) ειναι πιο ομορφο, πιο ρομαντικο και πιο πρωτοτυπο. Επισης τα φυσικα λουλουδια ειναι πολυ καλυτερα απο τα ψευτικα (εκτος αν παιζει θεμα αλλεργιας)

Ρωτα σε καποιο ανθοπωλειο, σιγουρα φτιαχνουν.
Εγω ειχα παραγγειλει για το παρανυφακι μου απο ανθοπωλειο με μικρα ροζ τριανταφυλλακια και baby's breath (ειναι το πρασινο με τα λευκα ανθακια) και μου το εκαναν τελειο! Παρολο που η παρανυφουλα μου ηταν πολυ μικρη (γυρω στα 2) το εκαναν με συρματακι και της εκατσε πολυ ομορφα στο κεφαλακι της!

angelia
23-05-07, 18:56
Ωραία!!!!!
μπορώ να δω και σε ανθοπωλείο και θα ψάξω και σε καταστήματα με ρούχα βάπτισης.... αν και πολύ φοβάμαι ότι επειδή έχω ήδη κλείσει τα ρούχα δε θα εξυπηρετηθώ :? :?

maria
24-05-07, 10:03
Ωραία!!!!!
μπορώ να δω και σε ανθοπωλείο και θα ψάξω και σε καταστήματα με ρούχα βάπτισης.... αν και πολύ φοβάμαι ότι επειδή έχω ήδη κλείσει τα ρούχα δε θα εξυπηρετηθώ :? :?

Μια χαρά θα σε εξυπηρετήσουν γιατί θα το πληρώσεις..Από το να μην πάρεις καθόλου τους συμφέρει.Ειδικά από ανθοπωλείο δεν έχουν κανένα λόγο να σου πουν όχι..Όσο για τα βαπτιστικά, τα παίρνει ο νονός από εκεί που νομίζει, δεν πρέπει να τους δώσεις και λόγο!!!

angelia
24-05-07, 10:28
Aκριβώς επειδή ήδη κλείσαμε όλα τα υπόλοιπα γιαυτό και υποθέτω ότι μόνο για στεφανάκι δε θα εξυπηρετήσουν, ξέρεις αυτό που απλά λέγεται έλλειψη επαγγελματισμού και το έχω δει αρκετές φορές σε αγορές. Από παραγγείλω σε ανθοπωλείο κανένα θέμα.
Θα ψάξω όμως και στις δύο περιπτωσεις έτοιμο ή αληθινό.
:D

maria
24-05-07, 10:40
Σε ανθοπωλείο είναι πολύ πιθανό να βρείς γιατί έτσι και αλλιώς ετοιμάζουν λουλούδια για νύφες, παρανυφάκια κλπ

Αυτό με τα μαγαζιά το ξέρω ότι γίνεται, αλλά αν δεν είναι ταλαιπωρία για σένα κοίταξε το, γιατί δεν έχεις να χάσεις και κάτι...

Στο μαγαζί που κανατε την μεγάλη παραγγελεία, δεν είχε??

angelia
25-05-07, 10:16
Αυτό είναι το παράδοξο ότι ενώ στο prospect είδα πολλά φουστανάκια με στεφανάκι, στο κατάστημα δεν είχε τπτ. Το Σάββατο έχω σκοπό να πάω σε κάποια άλλα μαγαζιά για το δεύτερο ρουχαλάκι μετά το μπάνιο και θα ρωτήσω και για στεφανάκι. Επίσης, η φίλη μου που βαπτίζει την Κυριακή πήγε σε ανθοπωλείο και έκλεισε με αληθινά (κάνει και στέκα και στεφάνακι οπότε επιλέγεις) και με πολύ χαμηλό κόστος 12 ευρω. Οπότε θα κοιτάξω για έτοιμο και αν δε μου αρέσει κάτι θα παραγγείλω το αληθινό. :D :D

Renia
25-05-07, 11:03
Χαζη ερωτηση: Το στεφανακι (καταπληκτικη ιδεα!!!) θα της το φορεσετε κατευθειαν στα μαλλακια της η πανω απο το σκουφακι που του βαζει ο παπας οταν το βγαζει απο την κολυμπιθρα?

BIZELI
25-05-07, 11:07
Eγώ θα της το βάλω μετά για τις φωτογραφίες βγάζοντας φυσικά το λαδόπανο από το κεφάλι...

Oh-Mamy
25-05-07, 12:14
Φυσικά στεφανάκι.
Στον γάμο μου είχα κάνει ένα βραχιολι απο εκεινα τα μικρα ασπρα λουλουδακια που βαζουν στα τριανταφυλλα, πρασιναδα και ένα πορτοκαλι τριανταφυλλο στην μεση. Είχε πλέξει ο ανθοπώλης συρμα σε κορδελα πρασινη και επανω ειχε στηριξει τα λουλουδια. Αν το κάνεις έτσι μπορεις να το δεσεις στο κεφαλακι της πριν την βαπτιση και να της το βγαλεις κατα την διαρκεια της βαπτισης για να μη καταστραφει. Οταν την ντυνεις το ξαναβαζετε.
Άλλη ιδέα είναι να στηρίξεις λιλυς (μικρε ορχιδεες) ή τριανταφυλλα, σε πιαστρες και να σχηματιστει στεφανακι απο τον τροπο που θα βαλεις τις πιαστρες στο κεφαλακι της, έχει να κανει και ποσα μαλάκια έχει το νινι....

elenik
25-05-07, 12:27
Πολυ ομορφη ιδεα. Μπορεις να ζητησεις απο τον ανθωπολη που θα σου στολισει τις λαμπαδες να σου φτιαξει. :D

angelia
25-05-07, 14:31
Λέω να το βάλω μετά τη βάπτιση, αφού φυσικά βγάλω το λαδόπανο.
Σας ευχαριστώ για τις ιδέες όλες :D :D παρεπιπτόντως τα lillies μου αρέσουν πάρα πολύ oh mamy :D

Oh-Mamy
09-07-07, 13:01
http://thumb4.webshots.net/t/63/463/5/4/49/2894504490041690424kSLfkl_th.jpg (http://family.webshots.com/photo/2894504490041690424kSLfkl)

mimika
09-07-07, 15:58
Καλε τι κουκλακι ειναι αυτο????

Τετοιο στεφανακι ακριβως ειχε το παρανυφακι μου που γραφω πιο πισω.

ΡΟΥΛΑ
09-07-07, 22:06
Είναι φοβερή :) :) :) :)

dora
10-07-07, 10:47
πηγα σε μια βαφτιση τις προαλλες και το κοριτσακι φορουσε στεφανακι πριν τη βαφτισουν.. Μετα φορεσε καπελακι.. ηταν πολύ ωραιο.

Oh-Mamy
10-07-07, 10:58
http://thumb4.webshots.net/t/30/466/9/29/92/2144929920041690424IddSnM_th.jpg (http://family.webshots.com/photo/2144929920041690424IddSnM)
και εμεις αυτο καναμε! μετά κοιμήθηκε η κυρια,,, οποτε
Αλλα το κρατησα και το σταθεροποιω με χημικα, να το βαλω σε ειδικη κορνιζα με φωτο της μεσα

angelina
10-07-07, 11:16
Oh mamy τι χημικά του βάζεις? γιατί κι εγώ το έχω κρατήσει και θέλω να διατηρηθεί αλλά δεν του έχω βάλει τίποτα

Oh-Mamy
10-07-07, 11:24
λοιπον, λοιπον, λοιπον,,,,,,,
Η ακριβη ιδεα. Πατε στο art and hobby Και ζητατε ειδικο σπρευ για την αποξηρανση λουλουδιων. καταπληκτικο αποτελεσμα στα χρωματα, στα παντα,,,,,,
η φτηνη εργαζτς εκδοση του. Σπρευ μαλλιων. Λακ.
Και μετα στην σκια ει δυνατον σε ενα πιατο που εχετε ριξει σοδα και αλατι, ταλκ, τετοια πραγματα. Ακομα και αλατι με αλευρι.
Σκοτεινο αεριζομενο μερος, οπως πχ ενα ντουλαπι που δνε κλεινει καλα αλλα δε το πολυανοιγετε,,,,οχι ενα κουτι παπουτσιων, κλεινει και κρατα την υγρασια,,,,,,,,
http://thumb4.webshots.net/t/64/464/5/60/92/2158560920041690424jRGEFw_th.jpg (http://family.webshots.com/photo/2158560920041690424jRGEFw)

zouzounitsa79
07-05-08, 04:39
εμεις βαλαμε καπελακι μετα το μπλουμ και οταν τελειωσε το μυστηριο βαλαμε το στεφανακι... θα σας στειλω φωτο μολις τις παρω γιατι ειναι και προσφατο :)
μακια σας :)

Aggeloudia
07-05-08, 07:48
μονο στεφανακι.το καπελο ποτε θα το ξαναβαλει;.ειναι το πιο αχρηστο πραγμα απο το πακετο της βαπτησης.τα ανθοπωλεια ειδικευονται γαυτα.στο γαμο μου δεν κρατουσα την τυπικη ανθοδεσμη παρα ειχα κανει με baby breath και ορχιδεες, ενα κορσαζ για το χερι που κρεμοντουσαν πολλές και διαφορετικες ασπρες κορδελες.κατι παρομοιο φτιαχνουν για τα κεφαλακια.

evoulita
07-05-08, 10:32
και εγω προτιμώ στεφανάκι. βεβαια εγω της το είχα φορέσει πριν την βάφτιση γιατι μετα ήθελα να φορέσει της νουνάς της που΄ήταν σετάκι με το φουστανάκι της.
http://i192.photobucket.com/albums/z31/evoulita/vaft2.jpg
τα τριανταφυλλάκια είναι τα πολύ μικρά (χρειάζονται μέρες πριν παραγγελία) αλλα της κόρης μου το κεφάλι ήταν πολύ μικρό.

αυτο της είχα κάνει όταν έγινε παρανυφάκι το οποίο είναι μικρό και διακριτικό
http://i192.photobucket.com/albums/z31/evoulita/PIC00004A.jpg

εγω επιμένω στο αληθινό λουλουδι.

asteraki
07-05-08, 12:57
και εγω προτιμώ στεφανάκι. βεβαια εγω της το είχα φορέσει πριν την βάφτιση γιατι μετα ήθελα να φορέσει της νουνάς της που΄ήταν σετάκι με το φουστανάκι της.

εγω επιμένω στο αληθινό λουλουδι.

συμφωνώ απόλυτα evoulita. Και εμείς είχαμε στεφανάκι με ροζ ανθάκια και γυψοφύλλα πριν τη βάφτιση και μετά φορέσαμε το κατακόκκινο καπελάκι μας. Φυσικά και ήταν βασίλλισσα!!!!

Oh-Mamy
07-05-08, 14:34
http://family.webshots.com/photo/2888781970041690424gKiqql?vhost=family
πταγματικα μικρά λουλουδια τριανταφυλλα θα δεις εδω!
Υπαρχουν 2 τροποι για στεφανακι, το ολοκληρο, μαλακο που δενεται με κορδελα στο πισω μερος και κανει σα μαγικη νεραιδα και το στεφανακι στεκα που ειναι μισο και σκληρο και συνισταται μονο γι αμεγαλυτερα παιδια.
και εγω στο γαμο ειχα λουλουδενιο βραχιολι με babysbreath (γυψογαζα) και ενα τριανταφυλλο στη μεση,
Το λιτο τελικα ειναι πολυ πιο ωραιο ,,,,, και σπανιως βγαινει κακογουστο!

elen
07-05-08, 14:57
Αχ ήθελα κι εγώ να της φορέσω τέτοιο στεφανάκι με αληθινά λουλούδια αλλά μου είπε η νονά οτι της πήρε στεφανάκι ψεύτικο μαζί με τα βαφτιστικά.
Δεν ξέρω πως της ήρθε ίσως να νόμιζε οτι πρέπει να το πάρει αυτή.
Τι να κάνω τώρα?

maryth
07-05-08, 15:07
Βρε κορίτσια, απευθύνομαι σε σας που έχετε βαπτίσει ήδη τα κοριτσάκια σας και τους φορέσατε στεφανάκι από λουλούδια: καταπληκτική η ιδέα αλλά τελικά το κρατάνε τα πιτσιρίκια στο κεφάλι τους;
το λέω γιατί η δική μου η κόρη είναι λίγο νευρόσπασμα!!! :lol: :lol: :lol:

papi
07-05-08, 17:34
Έχω ρωτήσει για στεφανάκι, για να το φορέσουμε πριν την βάπτιση όμως, με γυψοφίλη και μίνι τριανταφυλλάκια ροζ+φούξια, σε όποιο ανθοπωλείο ρώτησα
όλοι φτιάχνουν και οι τιμές απο 20ευρώ μέχρι και 50(!!!) μου είπαν. Το θέμα είναι, θα το κρατήσουν στο κεφαλάκι τους οι ζουζούνες ή τζάμπα θα το πάρουμε;

gerakina
07-05-08, 18:31
Και να μην το πολυφορέσει θα έχεις χσρεί εσύ καταρχήν καμαρώνοντας,θα έχεις βγάλει πολύ ωραίες φωτογραφίες και στο τέλος θα σου μείνει ένα γλυκήτατο ενθύμιο! :lol:

Δεν είχα σκεφτεί/προσέξει ποτέ το στεφανάκι και βλέποντας τις φώτο το βρίσκω τρομερή ιδέα!Πολύ ρομαντική,πολύ όμορφη..Πριν ή μετά τη βάφτιση είναι μια πολύ όμορφη εικόνα.
Μάλιστα επειδή τα θέλουμε όλα δικά μας ή είμαστε αναποφάσιστες,το στεφανάκι πριν και καπελάκι ασορτί με το ρούχο μετά είναι καλή λύση!

Oh-Mamy
08-05-08, 09:17
¨οχι μόνο τοκράτησε, αλλά δεν ήθελε να το βγάλει!
... ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΚΟΥΜΠΑΡΑΣ!!!!!!...... οι ανθρωπινες σχεσεις μετρανε, οχι οι φωτογραφιες! My opinion

bourboulithra
26-06-09, 17:17
Η βάφτιση της κορούλας μου είναι 26 Ιουλίου. Σκέφτηκα να της φορέσω το κλασικό στεφανάκι με λουλουδάκια. Το θέμα είναι ότι φοβάμαι ότι όση ώρα θα υποδεχόμαστε τους καλεσμένους θα την χτυπήσει ο ήλιος. Από την άλλη με το καπελάκι φοβάμαι μήπως σκάσει έχει και πολλά μαλλιά! Έχετε κάτι να προτείνετε?

Gold
27-06-09, 18:23
Καλησπερα bourboulithra,θα προτεινα καπελακι εξω στο προαυλιο της εκκλησιας(αν δεν υπαρχουν δεντρα η καποιο μερος που να εχει σκια,θα μπορεις να της το βγαζεις για λιγακι για να παιρνει αερα το μωρο,και κατ επεκταση να μην ιδρωνει ) και στεφανακι μεσα στην Κατηχηση.
Ευχομαι με το καλο η Βαπτιση της κορουλας σου,που παρεπιπτωντος τυγχανει να συμπιπτει με την ημερομηνια που γεννηθηκα;)

bourboulithra
29-06-09, 07:25
Ευχαριστώ πολύ για τις ευχές! Έχω επίσης την εξής ιδέα. Έχω βρει ένα μικρό ψάθινο καπελάκι και έλεγα να το στολίσω με ένα στεφανάκι από φυσικά λουλούδια το οποίο θα μπορούσε να βγαίνει οπότε μέσα στην εκκλησία να είχα μόνο το στεφανάκι. Το φόρεμα που της πήρα για πριν το μυστήριο είναι φουξ μακρύ τρυπητό. Θα ταίριαζε ?

marianna9880
29-06-09, 15:55
Ρε κορίτσια εγώ σε όσες βαφτίσεις και αν πήγα δεν είδα μωρό να κρατάει το καπελάκι στο κεφάλι του με άνεση άσε που ιδρώνει και ζορίζεται . Εσείς θα φορούσατε καπελάκι μες στην ζέστη;Όσο για το στεφανάκι , είναι μια πολυφορεμένη ιδέα...Μήπως αν του βάλεις δύο ωραία κοκκαλάκια ή μία κορδέλα θα είναι καλύτερα; Έχω δει κοριτσάκι που δεν είχε "καθόλου" μαλλιά με μία τεράστια άσπρη κορδέλα με ένα εντυπωσιακό "λουλούδι " στο πλάι που της χάριζε πάρα πολύ. Το μωρό έχει μαλάκια ή όχι και τελικά τι θα της ταίριαζε περισσότερο;Στην δικιά μου πάντως που έχει πολύ μαλλί θα βάλω δύο κοκκαλάκια.

dimpap
02-07-09, 16:08
Ρε κορίτσια εγώ σε όσες βαφτίσεις και αν πήγα δεν είδα μωρό να κρατάει το καπελάκι στο κεφάλι του με άνεση άσε που ιδρώνει και ζορίζεται . Εσείς θα φορούσατε καπελάκι μες στην ζέστη;Όσο για το στεφανάκι , είναι μια πολυφορεμένη ιδέα...Μήπως αν του βάλεις δύο ωραία κοκκαλάκια ή μία κορδέλα θα είναι καλύτερα; Έχω δει κοριτσάκι που δεν είχε "καθόλου" μαλλιά με μία τεράστια άσπρη κορδέλα με ένα εντυπωσιακό "λουλούδι " στο πλάι που της χάριζε πάρα πολύ. Το μωρό έχει μαλάκια ή όχι και τελικά τι θα της ταίριαζε περισσότερο;Στην δικιά μου πάντως που έχει πολύ μαλλί θα βάλω δύο κοκκαλάκια.
Συμφωνω απολυτα μαζι σου!Και εγω στη κορουλα μου εχω παρει μια μικρη κορονα που θα της τη χωσω μεσα στο κοτσιδακι που θα της βαλω!Το εχουμε κανει προβα και δεν πεφτει!!!

Olg@
02-07-09, 16:23
Αυτό με την κορδέλα και το ένα λουλούδι μου άρεσε πολύ :wink: thanks για την ιδέα!!!

mamavaso
03-07-09, 11:35
Εμάς η νονά μας πήρε στεφανάκι ψευτικό μαζί με τα βαφτιστικά ρουχαλάκια από τα MARASIL. Ήταν πάρα πολύ όμορφο και το μωρό δε δυσανασχέτησε καθόλου!