PDA

Επιστροφή στο Forum : Ρούχα εγκυμοσύνης

Σελίδες : [1] 2

mariam
23-05-07, 13:05
Το cartoon ειναι ολα τα λεφτα!!!

Παντως κοριτσια η μοδα φετος ειναι με το μερος μας!!! Μεχρι και σημερα βολευομαι με ρουχα που βρισκω σε κανονικα μαγαζια και σε κανονικες τιμες :wink: :wink: :wink:
Τα εγκυμοσυνης που κυκλοφορουν συνηθως με δειχνουν πελωρια αντι να κοβουν λιγο, τα μονα που βρηκα και του γουστου μου και σε καλες σχετικα τιμες και ποιοτητα ειναι τα benetton, δεν εχει ποικιλια ομως λιγα και καλα :wink: πηρα.

http://bd.lilypie.com/1BSqp3/.png (http://lilypie.com)

mimika
23-05-07, 13:34
Ta Benetton ειναι οντως ωραια (αν και λιγο τσιμπιμενα!) και εγω τα βολευτηκα παρα πολυ ειδικα τα ανοιξιατικα που μου εφτιαχναν τη διαθεση.

Εψαχνα και για μαγιο αλλα λογω μεγαλου στηθους δεν μου εκανε κανενα απο τα φιρματα και τελικα βρηκα κατα τυχη σε ενα μαγαζι με εσωρουχα, νυχτικακια και μαγιο στη Ν. Σμυρνη (oysho λεγονται ειναι αλυσιδα και δεν ειναι μαγαζια εγκυμοσυνης) μπλουζακι λυκρα και ασορτι μπικινακι και παμφηνα!

Απο εκει πηρα και κατι πανεμορφα βαμβακερα σορτσακια (ροζ, με τη mafalda κλπ.) με μαλακη μεσουλα γυρω στα 7 € και κοντευω ηδη να τα λιωσω!

dora
24-05-07, 03:46
Τα ρουχα εγκυμοσυνης δεν ειναι πολυ βολικα... 3 παντελονια πήρα και κανενα δεν με βόλεψε.. όλα επεφταν και ολη την ωρα τα σηκωνα... και τα χρυσοπλήρωσα κιόλας... και γω βολευτηκα κανονικα παντελονακια με λάστιχο στη μεση που απλά τα πηρα σε μεγαλύτερο νουμερα... το κακό ειναι οτι και φετος μου κανουν :(

maria
24-05-07, 09:28
Ρουχα σε τεράστια μεγέθη έχουν και τα Marks & Spencer.
Εγώ επειδή είχα ήδη παντελόνια, δεν χρειάστηκε να αγοράσω άλλα, οπότε δεν τα έχω δοκιμάσει (το έμαθα πρόσφατα αυτό), όμως πήρα πολύωραία εσώρουχα βαμβακερά (γιατί τα αλλά που είχα δεν με βολέυνουν καθόλου) σε πολύ καλή τιμή. (και είδα και την υπόλοιπη γκάμα ρούχων)

Επίσης, όπως διάβασα σε κάποιο άλλο topic φέτος η μόδα μας ευνοεί...Εχω αγοράσει 4-5 μπλουζάκια από κανονικό μαγαζί, τα οποία θα φοράω και αργότερα γιατί ειναι ριχτά στην κοιλιά...

Ακόμα και φοράμετα βρήκα και είναι τέλεια!!! (τα οποία επίσης μπορώ να φοράω μετά)

zebelia
21-06-07, 00:42
τα μονα εκυμοσυνης που πηρα ηταν 2 παντελονια τζιν το ενα απο το μπενετον που το πηρα τεραστιο γιατι νομιζα οτι θα γινω τριπλη και δεν το φορεσα, και το αλλο απο το μοδερκεαρ το οποιο το ξεσκισα.μλουζακια φορουσα τα δικα μου και να μην βγαινει εξω η κοιλια φορουσα κορμακια.
Πολυ με βολεψαν οι φορμες.Οτι ηταν φαρδυ δεν το φορουσα γιατι φενομουν διπλη.

BIZELI
21-06-07, 09:06
benetton kai premaman (Πολύ ωραία και άνετα ρούχα)

ΡΟΥΛΑ
21-06-07, 09:14
Και εγώ δυο παντελόνια από mothercare πήρα μόνο, μπλούζες φόραγα τις δικές μου.

mama
21-06-07, 09:26
mothercare (εκει ειχα βρει και νυχτικακια για το μαιευτηριο, με αρκετα κουμπια μπροστα για το θηλασμο) και beneton. Ειχα κανει και μια αποπειρα να παω στο prenatal αλλα μου εσπασαν τα νευρα γιατι το δοκιμαστηριο ηταν μικροσκοπικο και ...δεν χωρουσα, ενω στο Mothercare της Ερμου ήταν τελεια! Ειχε μεγαλα δοκιμαστηρια, με σκαμπο για να καθεσαι και με εναν πελωριο καθρεφτη, και μπορουσα να δοκιμαζω με τις ωρες...

Sofia
21-06-07, 09:36
Όταν ήμουν έγκυος στη Μαρία, είχα πάρει 2 παντελόνια (από κάπου από τη Ν. Ιωνία στην Αθήνα).
Τώρα, επειδή είχαμε γάμους, βαφτίσεις κ.τ.λ. αναγκάστηκα και πήρα ένα σετ καλά ρούχα για να μπορώ να πάω και να μην είμαι σαν τον γύφτο.... Φυσικά τα ακριβοπλήρωσα (τα εγκυμοσύνης ξεκινάνε από 80€ και πάνω).
Τώρα για την δουλειά και για κάθε μέρα έχω αγοράσει ωραιότατα παντελόνια με πολύ ελαφρύ ύφασμα και φαρδύ λάστιχο με κορδόνι... από το παζάρι και από κινέζικο μαγαζί. Το πιο ακριβό έκανε 15€ !!! Και το θέμα είναι ότι είναι πολύ πιο βολικά από τα εγκυμοσύνης...

Kelly25
03-08-07, 19:14
Κορίτσια εγώ πήγα και Μπενετον και Μόδερκερ και ψώνισα και δεν μου άρεσε τελικά τίποτα απο αυτά που ψώνισα. Με κάνανε φάλαινα.
Πήγα λοιπόν στο αγαπημένο μου μαγαζί και ψώνισα καμμιά δεκαριά φουστάνια, μακριά και κοντά. Και τα έχω βολευτεί μια χαρά..

cruelty
03-08-07, 19:54
sto H&M έχει ωραία μπλουζάκια και φουστάνια αμπιρ και ρουχα εγκυμοσυνης με 70% εκπτωση!

Μαρια Στυλιανακη
04-08-07, 13:06
σας το υπογράφω το H&M αν πάτε δεν θα ξανααγοράσετε αλλού ρούχα.
αλλάζει κάθε λίγο τα ρούχα του και δεν βαριέσαι ποτέ.'
έχει και παιδικά τέλεια και παμφτηνα, και εγκυμοσύνης και κανονικά ρούχα οπότε όσες έχετε και παιδιά ψωνίζετε απο εκεί.
(πήγα με την ανηψιά μου και είχε φορεματάκια τέλεια μοδάτα με 9 ευρώ - )
τα τελευταία χρόνια, αν πω ότι όλα τα ρούχα μου είναι απο εκεί θα με πιστέψετε? ρούχα παπούτσια τσάντες. απο όλα, αληθεια.
και τα εγκυμοσύνης είναι το ίδιο φτηνά, και αξίζουν 1000%.

evi-c
04-08-07, 14:21
Απο ρουχα εγκυμοσυνης δεν εχω αγοράσει απολύτως τιποτα. Εφοσον η μοδα φετος μας ευνοει, το εκμεταλλευτηκα και αγορασα ρουχα από διαφορα μαγαζια, ενα νουμερακι μεγαλυτερα από το κανονικό μου.
Μονο μαγιω εγκυμοσύνης αγορασα, από το mothercare.

Marilena
04-08-07, 14:31
Epeidh eimai h panasxeth opos kserete........ Ti einai to H&M ?

Kelly25
07-08-07, 08:45
Ναί για πείτε μου και εμένα τι είναι το Η&Μ; Και που βρίσκεται; Να πάμε και εμείς να πάρουμε κατιτίς;

kathy_red
07-08-07, 09:23
δείτε το παρακάτω λινκ και θα πάρετε μια ιδέα

http://www.otenet.gr/portal/portal/lifestyle/whatsnew?media-type=html&user=anon&js_panename=whatsnew&action=portlets.PsmlPortletAction&eventsubmit_doview=359236&category=whatsnew

Kelly25
07-08-07, 10:57
Kathy να σαι καλά..

Access
16-01-08, 11:22
Από πού ψωνίζετε ρούχα εγκυμοσύνης ?

Ήμουν και………… λίγο……… μπροζολέ το λένε τώρα ? :lol: :lol: ..........οπότε τα κανονικά μου ρούχα ποια δεν…… :( :(

Εκτός από τα γνωστά Λητώ, mothercare, prenatal, έχετε βρει άλλα καταστήματα που μπορεί να ψωνίσει κάποιος, είτε online κατάστημα του εξωτερικού?

Επίσης βρε κορίτσια………είναι η ιδέα μου ή τα φορέματα εγκυμοσύνης φτιάχνονται μόνο για τα μοντέλα του τύπου Κλόντια με τα πόδια καλάμια……. :shock: :roll: για εμάς που έχουμε και ένα κόμπλεξάκι, τίποτις λίγο κάτω από το γόνατο ή μέχρι το γόνατο βρέ αδελφέ……….. :roll: :roll:

BIZELI
16-01-08, 11:23
zara's mamas...υπεροχα ρουχαλάκια!!!+benneton

Rosangel
16-01-08, 12:02
Βρηκα αυτα τα site ,δεν ξερω αν σου κανουν

http://www.laredoute.gr/showmaincategory.asp?maincategory=FEMME&subsID=12&subcat=%D1%EF%FD%F7%E1%20%E5%E3%EA%F5%EC%EF%F3%FD%ED%E7%F2

http://www.paidorama.com/content/blogcategory/204/318/lang,el/

ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ:

http://www.motherhood.com/home.asp?Media=&referer=http://www.google.gr/search?hl&EntryPoint=Home

http://www.duematernity.com/

http://www.bellablumaternity.com/

http://www.blossommaternity.com/

http://www.babystyle.com/content/maternity/main.asp

http://www.isabellaoliver.com/maternity-clothes/order-catalogue.html

http://www.momshop.com/

Access
16-01-08, 12:19
Ναι τα ελληνικά τα έχω υπόψη μου σε ευχαριστώ :D έχει ψωνίσει πότε κάποιος από αυτά? η ποιότητα πως είναι?

Όσον αφορά τα .com συνήθως είναι μαγαζιά τα οποία βρίσκονται στην Αμερική και παρότι οι τιμές είναι στα περισσότερα πάρα πολύ καλές με το φπα +τα μεταφορικά + το «κ…..πιάσιμο» στο τελωνείο σου έρχονται ακριβότερα, πολύ ακριβότερα.
Online μαγαζιά από EU για να είμαστε καλυμμένοι με τα τελωνεία.

Rosangel
16-01-08, 12:26
Ναι τα ελληνικά τα έχω υπόψη μου σε ευχαριστώ :D έχει ψωνίσει πότε κάποιος από αυτά? η ποιότητα πως είναι?

Εγω προσωπικα,δεν εχω αγορασει απο αυτα.
Δεν πολυεμπιστευομαι την αποσταση που με χωριζει απο το online :P ,
δεν γνωριζω απο πρωτο χερι την ποιοτητα τους
και δεν ξερω αν θα τα καταφερω με τα σωστα νουμερα...
Μεχρι στιγμης την εβγαλα με ρουχα οχι εγκυμοσυνης(απλα μεγαλυτερα νουμερα)και με εγκυμοσυνης απο τα Mothercare.

Elli
16-01-08, 12:35
Εχω αγοράσει πολλά πλεκτά φορέματα από το Zara και το Mango και με βολεύουν.Από κατάστημα με ρουχα εγκυμοσύνης πήρα μόνο 2 παντελόνια αυτά με τη μπάσκα γιατί για τα κανονικά ούτε λόγος.

Η μόδα είναι τέτοια που μας ευνοεί.Για μπλούζες πχ βρήκα στο Zara αυτές με τη σουρίτσα κάτω από το στήθος που μοιάζουν με εγκυμοσύνης.Απλά πήρα μεγαλύτερο νούμερο.

xanp
16-01-08, 15:11
benneton και μοντέρνα και ωραία κομμάτια ειδικά τώρα με τις εκπτώσεις συμφέρει...!

mariam
16-01-08, 15:14
benneton και μοντέρνα και ωραία κομμάτια ειδικά τώρα με τις εκπτώσεις συμφέρει...!

τα μονα ρουχα εγκυμοσυνης που πραγματικα μου εστρωναν και ενιωθα ομορφα. Ειδικα ενα σορτς το καλοκαιρι το ελιωσα.

Lia
16-01-08, 15:34
Και γω από benetton έπαιρνα ως επί το πλείστον γιατί ήταν τα πιο όμορφα και δεν με έκαναν σαν χοντρή αλλά απλά σαν έγκυο. Το μόνο μειονέκτημα ήταν ότι το κατάστημα εδώ στο Βόλο δεν έχει ποικιλία και δεν είχα και πολλές επιλογές

mimika
17-01-08, 01:06
benetton kai mothercare που εχει και σωστα νουμερα.
Τα benetton ομως εχουν πολυ μικρα νουμερα και ισως σου φανουν λιγο τσιμπημενα στις τιμες.

Επισης πηρα πολλα παντελονια εγκυμοσυνης και τελικα πεταμενα λεφτα, μου πεφτανε λογω....κοιλιας! Ολα ομως βρε παιδι μου!
Οσο για τα φορεματα ημουν σαν την ορκα με χερια!!! Παλι καλα που ηταν καλοκαιρι και την εβγαλα με σορτσακια και σαλοπετες σορτς (και πολυ σεξυ ομως...!)

AFRODITI
17-01-08, 09:16
Στη Δάφνη, στάση Άγιος Ιωάννης είναι το κατάστημα στοκ της εταιρείας Motherland. Είχα βρει νόστιμα ρουχαλάκια εγκυμοσύνης σε ωραιότατες τιμές (π.χ. παντελόνια με 10-20 ευρώ). Μην περιμένεις τα πολύ μοδάτα της Benetton, αλλά είναι κομψά και κάνουν τη δουλειά τους αν δεν θέλεις να ξοδευτείς. Βρίσκεται σε κάποιο κάθετο της Βουλιαγμένης τη Λήμνου, στον αριθμό 8 ή 10 αν θυμάμαι καλά. Ρίξε και μια ματιά στο site της εταιρείας www.motherland.gr

ΜΕΛΙΝΑ
17-01-08, 21:45
και εγώ ψηφίζω benetton έχει πολύ μοδάτα και καλές τιμές. Ακόμη ωραία έχει και ο κατάλογος της redoute πήρα και από εκεί και ήταν πολύ καλά. Και το καλό είναι ότι εαν δεν σου κάνουν και δεν σου αρέσουν μπορείς να τα επιστρέψεις με επιβάρυνση 2€ και σου δίνουν πίσω τα χρήματα. Πάντως κορίτσια τι ήταν αυτό δεν μπορούσα να βρω ρούχο να φορέσω και βλέπω τώρα την Μενεγάκη στην τηλεόραση με τα ρούχα που φοράει και απορώ που τα βρίσκουν ρε κορίτσια.

Access
18-01-08, 14:24
Σας ευχαριστώ θα ρίξω μια ματιά στην benetton αλλά σίγουρα θα περάσω και από πού αναφέρεις στην Δάφνη Afroditi μια και απ’ ότι βλέπω το στιλ τους ταιριάζει περισσότερο στο δικό μου. :P

mimika
20-01-08, 20:07
Μελίνακι μου η Μενεγακη δνε εφαγε τα ποδια της να ψαχνει αλλοι της τα φερνουν κι αυτοι διαλεγει.
Τα περισσοτερα ειναι επωνυμα και νομιζω οτι προτιμαει τα ρουχα του Πανου Ζινα που ειναι πραγματικα υπεροχα αλλα αρκετα ακριβα.
Ειχα βρει ενα φορεμα του για ενα γαμο και ειχε 1.200 €. Θα τα εδινα μονο αν παντρευοταν ενας δικος μου ανθρωπος.

ΜΕΛΙΝΑ
20-01-08, 21:44
Μιμίκα έχω δεί πολλές φορές ρούχα του Πάνου Ζήνα και τα φορούσα πριν κανα 15 χρόναι που ήταν άγνωστος και είχαν καλές τιμές και πολύ καλή ποιότητα τώρα ενώ σου φαίνονται πολύ ωραία στην τηλεόραση από κοντά είναι μάπα ψευτουφάσματα και πανάκριβα και αν είναι να δώσω 1200 για ένα φόρεμα πηγαίνω και στους miro να ράψω ή στον Τσέλιο ή στο GIZIA που είναι Τούρκοι σχεδιαστές και έχουν απίθανα ρούχα ή πολύ απλά αντιγράφω κάτι που έχω δεί σε μια μοδίστρα που έχω βρεί στην Ν. Ιωνία.

biky
21-01-08, 03:08
μελινα μια απο τα ιδια :D εχω ρουχα του ζηνα που ουτε ο ιδιος τα θυμαται :D :D
παντως δεν εχω προσεξει κατι τετοιο που λες..... οτι εχω παρει εχει βγει αθανατο....απο φορεματα πανακριβου μεχρι μαγιο :D
τωρα τι να σου πω μπορει τα 2μαγαζια που ψωνιζω ρουχα του να φερνουν μονο καλα κοματια? παιζει και αυτο :D
οσο για μενεγακη σορυ αν κανω λαθος (δεν βλεπω συχνα πρωι τηλεοραση)
φοραει και danoff καποιες φορες που την εχω δει τουλαχιστον :D

Eliza
22-01-08, 15:53
Αν έχεις να δόσεις κάτι παρπάνω -δεν μιλάω για τρελά ποσά ρίξε μια ματιά στο FORMES στην Βουκουρεστίου πάνω από τη Σκουφά. Δύο παντελόνια πήρα και με καταβολέψανε. Κάνει και πολύ καλές εκπτώσεις μέρες που 'ναι

gerakina
28-01-08, 19:35
Κορίτσια επισκέφθηκα τα ΛΗΤΩ κι έμεινα πολύ ευχαριστημένη από την τεράστια (τεράστια όμως) ποικιλία και τις καλές τιμές.Εντάξει, ήταν και οι εκπτώσεις βέβαια 30-50%..
Πήρα 2 φούστες, 3 φορέματα και 2 μπλούζες με 160 ευρώ!!Και το καλό είναι οτι τα περισσότερα μπορούν να φορεθούν και χωρίς εγκυμοσύνη, αφού πράγματι η μόδα μας ευνοεί.Επίσης είχε ανοιξιάτικα ρουχαλάκια με 50% που θα τα φοράω μέχρι το Μάιο, το πιο πιθανό.

naina
01-03-08, 18:52
Ήθελα να ρωτήσω πότε αγοράσατε για πρώτη φορά ρούχα εγκυμοσύνης. Είμαι στην αρχή της εγκυμοσύνης μου αλλά επειδή είχα πάρει κάποιο βάρος από πριν, τα περισσότερα ρούχα μου δεν έχουν και πολύ περιθώριο. Βολευτήκατε με κάτι ενδιάμεσο, ή πήγατε γρήγορα στα ρούχα εγκυμοσύνης? Τι με συμβουλεύετε να κάνω? Φοβάμαι ότι αν πάρω κάτι εγκυμοσύνης από τώρα σύντομα δεν θα μου κάνει κι αυτό...

Μαμά του Ωρίων
01-03-08, 19:12
Ήθελα να ρωτήσω πότε αγοράσατε για πρώτη φορά ρούχα εγκυμοσύνης. Είμαι στην αρχή της εγκυμοσύνης μου αλλά επειδή είχα πάρει κάποιο βάρος από πριν, τα περισσότερα ρούχα μου δεν έχουν και πολύ περιθώριο. Βολευτήκατε με κάτι ενδιάμεσο, ή πήγατε γρήγορα στα ρούχα εγκυμοσύνης? Τι με συμβουλεύετε να κάνω? Φοβάμαι ότι αν πάρω κάτι εγκυμοσύνης από τώρα σύντομα δεν θα μου κάνει κι αυτό...

προμηθεύσου με κολλάν και μπλουζοφορέματα!
εγώ σώθηκα!!!!
ψώνισα κι εγώ σχετικά νωρίς ακριβώς για τον ίδιο λόγο...
τα κολλάν και τα μπλουζοφορέματα έχουν μεγάλη ανοχή και ελλαστικότητα :wink: και τα κολλάν φοριούνται και το καλοκαίρι αν είναι βαμβακερά :wink:

Doirrean
01-03-08, 20:41
Προσωπικά κατά την 9η-10η εβδομάδα άρχισα να νιωθω τα ρούχα μου να με στενεύουν :lol: ιδιαίτερα τα παντελόνια. Αγόρασα 1-2 μπλούζες σε γραμμή Α (ευτυχώς η φετινή μόδα βοηθάει) όχι εγκυμοσύνης αλλά λίγο μεγαλύτερο νούμερο, μπλουζοφορέματα και κολάν για αρχή, ενώ ξεθαψα από τη ντουλάπα μου ο,τι πιο φαρδύ είχα... Ρούχα εγκυμοσύνης αγόρασα λίγο αργότερα κατά την 17η-18η εβδομάδα.Γενικά κοιτούσα να αγοράσω ρούχα που να μη μοιάζουν τόσο πολύ εγκυμοσύνης για να μπορώ να τα φορέσω και μετά τη γέννα με την αντίστροφη σειρά. :D

gerakina
02-03-08, 00:10
Θα συμφωνήσω απόλυτα στα μπλουζοφορέματα(ή απλώς μακριές μπλούζες και κολάν!!Είναι οτι πιο πρακτικό και άνετο!
Ρούχα εγκυμοσύνης πήρα γύρω στην 16 εβδομάδα από τα ΛΗΤΩ κι όχι πολλά,2 φούστες τις οποίες συνδυάζω με τα παλιά μου μπλουζάκια(δε φοράω παντελόνια, αλλιώς θα έπαιρνα αντί για φούστα παντελόνι) και 2-3 φορέματα που τα διάλεξα όμως ώστε να μην μοιάζουν τόσο πολύ εγκυμοσύνης για να μπορώ να τα φοράω και μετά τουλάχιστον για τον επόμενο χρόνο.
Α και η μητέρα μου μου έφερε 2 κολάν και 2 μπλουζοφορέματα τα οποία έχω λιώσει!!

Κορίτσια αισθάνομαι οτι αυτή την περίοδο που φοράμε τα ρούχα εγκυμοσύνης είναι η εκδίκηση της παχουλής! Λες με χάρη στον καθρέφτη σου κάθε μέρα "δεν είμαι χοντρή είμαι απλώς έγκυος!" και είναι υπέροχο να διαγράφεται η κοιλιά και να μην σε νοιάζει!! :wink: :D :D :D

xristina
02-03-08, 21:18
Εγώ πήγα πριν κανά μήνα στα Prenatal και στα Mothercare και ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΗΚΑ :( .Δεν μου άρεσε τίποτα, όλα ήταν σαν τσουβάλια πάνω μου και από σχέδια...αφήστε καλύτερα.Βέβαια, όσον αφορα το μεγεθος, ίσως φταίει ότι πήγα σχετικά νωρίς..Τώρα που άρχισα να φουσκώνω πιθανόν θα έδειχναν πιο νορμαλ.Όπως και να'χει, κατέληξα στα κλασσικά μαγαζιά που ψωνίζω παντα και πήρα φαρδιά φορεματάκια, μπλούζες και κλος φούστες, τις οποίες φοράω κάτω από την κοιλιά.
Προς το παρόν βέβαια, γιατί αν συνεχίσω το φαΐ μ' αυτούς τους ρυθμούς.... το τσουβάλι που σας έλεγα θα θέλω σε κανά μήνα :lol: :lol: :lol:

Πάντως πιστεύω πως θα μας άξιζε μια λίγο πιο προσεγμένη μόδα, δε συμφωνείτε?

xanp
02-03-08, 21:35
Για νεανικά και μοντέρνα ρούχα που δεν μοιάζουν με εγκυμοσύνης ψώνιζα από τα Benetton...Ειδικά δυο σορτς και ένα κάπρι τα έλιωσα στο φόρεμα...Και είναι ρούχα που φόρεσα και μετά την εγκυμοσύνη κάνα 2μηνό μιας και τα δικά μου τα παλιά δεν έμπαιναν ούτε με σφαίρες...!
Τώρα για το χρονικό διάστημα εμένα άρχισαν να με στενεύουν τα ρούχα γύρω στην 18 εβδομάδα οπότε τότε και τα ψώνισα μέχρι τότε την έβγαλα με κανονικά μπλουζάκια και φούστες κυρίως τα τζιν από την 15 εβδομάδα τα σταμάτησα...Αλλά θα ήταν καλά να αγόραζες τώρα με τις εκπτώσεις...!

Afroditi D
02-03-08, 23:51
Για νεανικά και μοντέρνα ρούχα που δεν μοιάζουν με εγκυμοσύνης ψώνιζα από τα Benetton.....

Συμφωνώ , πολύ καλή γραμμή , μοντέρνα , καλή ποιότητα .... ακόμα και τζιν παντελόνια με μπαρουλέ στην κοιλια , ελαστικό , που μπορούν να φορεθούν μέχρι και το τελος της εγκυμοσύνης!όλα τα υπόλοιπα μου έκαναν πολύ κλασικά :?

Maria-P
03-03-08, 00:41
Τα μοναδικά ρούχα εγκυμοσύνης που αγόρασα ήταν δύο μπλουζάκια από τη Benetton όταν όμως ήμουν ήδη 8 μηνών!

Βολεύτηκα πολύ με τα κολάν (όπως είπαν και τα κορίτσια πιο πάνω) αλλά κυρίως με τα φορεματάκια που είναι από πέρυσι της μόδας (αυτά που στενεύουν κάτω από το στήθος και μετά στην κοιλιά ανοίγουν- δεν ξέρω αν καταλαβαίνετε ποιά εννοώ...) :wink:

joita
03-03-08, 07:04
Εμενα παλι απο το τελος του 3ου μηνα η κοιλια μου ειχε ξεπροβαλει επικυνδυνα ..

Πως βολευτηκα εγω ???

Με παντελονακια απο τα h&m και τα μπενεττον καθως και κολαν και μπλουζοφορεματα...Δεν πηρα πολλα πραγματα ...

Μπλουζακια εξακολουθω να φοραω τα δικα μου ..

Παντως πληροφοριακα εμενα με βολεψαν τρομερα τα παντελονια απο τα h&m που εχουν υφασμα που μπαινει η κοιλια μεσα , τα αλλα που ειναι κατω απο την μεση πολυ αβολα μιας και συνεχεια προσπαθω να μαζεψω το παντελονι ..

elias-christina
03-03-08, 07:39
Ολα οσα λενε οι κοπελες απολυτως σωστα.
εγω ειδικα δεν μπορεσα να βαλω καθολου παντελονι απο τις 8 βδομαδες περιπου.
οι κολεξιον για το 9μηνο που πας περασε ειχε:
4 κολαν εκ των οποιων το ενα ζει, τα αλλα λιωσαν!
4-5 μλουζο-φουστανια που καποια φιλη ειπε πριν (ωραιος ορος!!)
2 φουστανια τα οποια θα μπορω να βαλω κ μετα, απο αυτα τα τελεια ξερετε που εχουν ουρες απο το στηθος κ κατω.. (αυτα τα ειχα για πολυ καλα!)
κ ακομη 2 τα οποια κανανε για κανενα σαββατο βραδυ- φαγητο κλπ.

Βολευτηκα η αληθεια να λεγετε παρα πολυ απο καταστηματα σαν το marks & spencer στα οποια βρισκεις μοντερνα πραγματα αλλα σε πιο μεγαλα size.

Παντως αγορες οι οποιες δεν προκειται να ξαναχρησιμοποιηθουν δεν εκανα. Ευτυχως απο το καλοκαιρι η μοδα ηταν για εγκυους!!

sardelaki
03-03-08, 07:42
joita h&m που έχει; Προφανώς μιλάς για Αθήνα ε;
Εδώ στην θεσσαλονίκη δεν ξετρίπωσα ακόμη κάποιο :(
Επειδή όμως τα Χριστούγεννα ήμουν Γερμανία στην οικογένεια μου, πήρα αρκετά από το h&m εκεί κι έτσι βολέυτηκα.

Όσο για τα κολάν τί να πω; Δεν μπορώ να βάλω ρε κορίτσια...δεν μου πάνε καθόλου...σαν...σαν τί να πω ότι είμαι; χα χα...δεν μου έρχεται η κατάλληλη λέξη τώρα :wink:

LENIO
03-03-08, 07:57
η αληθεια ειναι οτι στην αρχη της εγκυμοσυνης ειναι λιγο περιεργα. τα ρουχα της εγκυμοσυνης ειναι μεγαλα, ενω τα δικα σου μικρα...εσυ φορα ο,τι θες και ο,τι σε κανει να νιωθεις ανετα!!!! συμφωνω κι εγω με τη benetton κι εγω απο εκει ψωνιζα (ευτυχως λιγα γιατι δεν ειχα καθολου κιλα), εχει πολυ μοντερνα ρουχα εγκυμοσυνης σε σχεση με mothercare, λητω κ.α. που ειναι πιο συντηριτικα. φιλια :) :)

joita
03-03-08, 08:37
Σαρδελακι h&m την σειρα για εγκυμονουσες την εχει μονο στο μαρουσι απλα σε σχεση με τα υπολοιπα ρουχα εγκυμοσυνης που δοκιμασα μου φανηκαν λιγοτερο γεροντιστικα απο οτι τα υπολοιπα...

Ααα και σε πολυ καλες τιμες...

SOULA33
03-03-08, 09:14
Γεια σας και απο μένα.
Εγω γύρω στη 16η εβδομαδα αγορασα 2 πανετλονια εγκυμοσυνης (ενα τζην και ενα υφασμα) γιατι τα δικα μου με ενοχλουσαν στην κοιλια.
Ακομα δεν τα εχω φορεσει (21η εβδομαδα) ειδκα το τζην καθολου γιατι ειναι φαρδια και "τσουβαλε".
Με βλεπω αν τη βγαζω με τα δικα μου .
Βεβαια η λυση με τα κολαν μου ακουγεται καλή αλλά τα πόδια μου ειναι πολυ αδυνατα και οσο μεγαλωνβει η κοιλια μου χειροτερευουν τα πραγματα οπότε δεν ξερω.
Παντως ανετα ειμαι μονο με τις πυτζαμες μου.
Θα οργανωνω πυτζαμα παρτυ σε καθημερινη βαση ΧΙ ΧΙ ΧΙ

ΧΡΙΣΤΙΝΑ
03-03-08, 09:16
Εγω ειχα αγορασει ρουχα εγκυμοσυνης ακριβως για το λογο οτι τα δικα μου ηταν λιγο στενα.Πηγα στην αρχη των εκπτωσεων σε μαγαζι για εγκυμοσυνη με απιστευτη ποικιλια και καλες τιμες και αγορασα παντελονια τα ποια περα απο λαστιχο εχουν και ενα κορδονακι στη μεση το οποια ανοιγει αναλογως τη κοιλια, και θα με βολεψει μεχρι και τον 7ο μηνα (νομιζω ) και μπλουζακια στην αρχη δικα μου και μετα προμηθευτηκα 2-3 σε στυλ μπλουζο-φορεματα ή πολυ μακρια!!!!
Ευχομαι να εχεις καλη εγκυμοσυνη !!!!! :D

sardelaki
03-03-08, 09:19
Σαρδελακι h&m την σειρα για εγκυμονουσες την εχει μονο στο μαρουσι απλα σε σχεση με τα υπολοιπα ρουχα εγκυμοσυνης που δοκιμασα μου φανηκαν λιγοτερο γεροντιστικα απο οτι τα υπολοιπα...

Ααα και σε πολυ καλες τιμες...

Οπότε άκυρο γιατι στην Θεσσαλονίκη δεν έχει. Ευτυχώς που αγόρασα από Γερμανία...φοβερά ρούχα πάντως της εγκυμοσύνης έχει εκεί...πολύ στυλάτα και μοντέρνα. Καμία σχέση με τσουβαλέ :wink:

SD
03-03-08, 09:37
Όπως είπαν και τα κορίτσια πιο πάνω και εγώ καλοκαίρι και χειμώνα την έβγαλα με κολάν και μπλουζοφορέματα,συγκεκριμένα από τα SPRIDER.Το μόνο πρόβλημα που αντιμετώπισα ήταν τέλος Αυγούστου που είχαμε έναν γάμο.Εγώ ήμουν 6 μηνών και τα καταστήματα είχαν εκπτώσεις οπότε και ρούχα εγκυμοσύνης είχαν ξεπουληθεί.Αφού γύρισα όλα τα καταστήματα του Ναυπλίου βρήκα ένα φόρεμα που έκανε φούσκα στο κάτω μέρος και χώρεσα την κοιλιά μου!Είναι βλακεία να δώσεις τόσα λεφτά για ρούχα εγκυμοσύνης που δεν είναι και στη μόδα!

TZOYTZA
03-03-08, 09:54
ευτηχως που η μοδα σημερα μας βολευει και εγω βολευομαι με μπλουζοφορεματα και κολαν και εχω παρει και μια φουστα απο BENEΤTON
η μονη που πηρα εγκυμοσυνης επειδη ηταν πολυ ωραια. :D

Elena__
03-03-08, 12:20
πολύ κατατοπιστικές είστε!
νομίζω η πιο άχαρη φάση είναι γυρω στους 3 μήνες.. Κόντεψα να βάλω τα κλάματα στο κατάστημα όταν είδα τον εαυτό μου με ούχα εκυμοσύνης. Η ωλήτρια λίγο πολύ μου είπε ότι δεν είμαι έτοιμη για εγκυμοσύνη κι ότι πρέπει να το πάρω απόφαση ότι αυτή θα είναι η εικόνα μου στην εγκυμοσύνη! πώς δηλαδη? γιαγιαδέ και άκομψη?
βρήκα ένα παντελόνι εγκυμοσύνη της προκοπής προς το παρόν. τα δικά μου δεν κουμπώνουν με τίποτα! α, είχα πάρει κι ένα μάλλινο φορεματάκι από τα Ζάρα και βόλεψε και΄τώρα τουλάχιστον έχω κάτι να βάλω για να πάω για ψώνια!
α, ναι ξέχασα να πω ότι πέρασα 3 βδομάδες στο κρεβάτι κι όταν σηκώθηκα κατάλαβα ότι δε μου παίνει τίποτα!
οι μπότες σας .... κλείνουν?

sardelaki
03-03-08, 12:32
οι μπότες σας .... κλείνουν?

Δεν αγοράζω ποτέ μπότες με φερμουάρ χε χε
Γιατι για το μικρό μου ποδαράκι, η γαμπούλα μου είναι αφρατούλα κι έτσι με ζόριζε πάντοντε αυτό...κι επειδή δεν μου αρέσει να ζορίζομαι, οι μπότες με φερμουάρ είναι ταμπού! 8)

surfmammy
03-03-08, 12:48
κι εγώ από πολύ νωρίς δεν έμπαινα στα ρούχα μου. Βασικά από μπλούζες ακόμη και τώρα που είμαι μπαλόνι με έχουν βολέψει πολύ του zara οι ελαστικές από μαλακό ύφασμα, που δεν είναι εγκυμοσύνης και θα μπορείς να τις φοράς και μετά. Επίσης, στο ίδιο μαγαζί, όπως και στο H&M (όχι στο τμήμα εγκυμοσύνης, στο κανονικό) υπάρχουν πολλά φορέματα είτε ίσια ελαστικά (ζέρσευ) είτε αμπίρ που είναι στη μόδα και βολεύουν. Ευτυχώς, φοριέται πολύ φέτος το στύλ εγκύου. Όσον αφορά στα παντελόνια, εκτός από κολάν (που στην περίπτωσή μου δεν έπαιξε γιατί δεν νιώθω άνετα με αυτά) βασικά θα πρέπει να μην ακούσεις τις πωλήτριες που θα θέλουν να σου πουλήσουν παντελόνι εγκυμοσύνης ακριβώς στα μέτρα σου, αλλά να πάρεις το μεγαλύτερο δυνατό νούμερο που στέκεται επάνω σου (έστω και αν είναι αρκετά φαρδύ). Πάντα να σκέφτεσαι ότι η κοιλιά σου θα μεγαλώνει με τεράστιους ρυθμούς, οπότε να πάρεις κάτι που θα μπορείς να το φορέσεις για το μεγαλύτερο διάστημα της εγκυμοσύνης. Δεδομένης και της τιμής των ρούχων εγκυμοσύνης (εξωφρενική) είναι κρίμα να πάρεις κάτι που μετά από ένα μήνα δεν θα σου κάνει. Α, και το βασικότερο: Αγόραζέ τα λίγα-λίγα όσο περνάει η εγκυμοσύνη, γιατί δεν ξέρεις με τί ρυθμό θα φουσκώνεις, οπότε μόνο τα βασικά σε κάθε φάση και όταν πάψουν να σου κάνουν αυτά παίρνεις λίγα ακόμη κ.λ.π.

surfmammy
03-03-08, 12:50
Όσο για τις μπότες..... δεν μου μπαίνουν ούτε αυτές που μου ήταν τόσο φαρδιές ώστε να τις φοράω με παντελόνι από μέσα. Κι εμένα πάντοτε οι μπότες μου ήταν μεγάλες για τις γάμπες μου. Φρίκη...! Οπότε μην ανησυχείς, είναι συνηθισμένο φαινόμενο.

rouge
03-03-08, 13:17
Κορίτσια καλημέρα και από εμένα!!!Αισίως μπήκα στον τρίτο με μια κοιλιά!!!Δεν ξέρω φούσκωμα είναι, η κοιλίτσα ποθ μεγαλώνει, πάντως έχω μια κοιλιά για 3 μηνών!!!Πω,πω Παναγία μου!!Έτσι και εγώ δυσκολεύομαι πολύ στα παντελόνια!Τζιν εννοείται ότι δεν μπορώ να φορέσω με στεναχωρεί πολύ!Και κάποια άλλα παντελόνια με φερμουάρ και κουμπί ούτε αυτά μπορώ!Δεν έχω παχύνει πουθενά αλλού, μόνο στην κοιλιά!Ένα παντελόνι μαύρο φαρδύ που έχω τρελαίνομαι να το φοράω!!!!Έχω και ένα φορεματάκι, τρέλα!Τώρα θέλω να παώ να πάρω ένα παντελόνι και φυσικά πολλά φορέματα!!Έτσι και αλλίως πάντα με βόλευαν περισσότερο από τα παντελόνια!Εσάς κορίτσιαπότε άρχισε να φαίνεται η κοιλιά σας?Εμένα αν φαίνεται έτσι από τώρα αργότερα πρώτα θα έρχεται η κοιλιά μου και μετά θα ακολουθώ και εγώ!!!!! :lol: :lol: :lol:

Elena__
03-03-08, 13:20
ωχ κατάλαβα! εγώ δηλαδή που έχω ούτως ή άλλως χοντρή γαμπούλα, δε θα βλέπομαι το καλοκαίρι!
όσο για κολλάν - για τον παραπάνω λόγο- δεν τα φοράω οπότε το θέμα είναι το παντελόνι. πάντως ένα με ρυθμιζόμενο λάστιχο ΄που πήρα είναι πολύ βολικό και κυριως δε με σφίγγει. βέβαια είναι λιγάκι φαρδύ αλλά υποθετω όχι για πολύ!
τα καλσόν σας χωράνε? εμενα με χωράνε μεν, με πιέζουν τρομερά δε! πήρα ένα εγκυμοσύνης και σώθηκα (αν και η τιμή, 15 Ε, μου φάνηκε κάπως τσιμπημένη)

joita
03-03-08, 13:47
Εγω ευτυχως τετοιο θεμα με πρηξιμο σε χερια ποδια δεν εχω...

Ειμαι ολη μια τεραστια κοιλια ..ποδαρακια και χερακια οπως και πριν την εγκυμοσυνη...

Και μαλιστα φοραω σχετικα συχνα και ψηλοτακουνα...

Παντως οσες μενουν Αθηνα ta h&m εχουν ωραια καπρι και υφασματινα παντελονια και σε καλες τιμες σε σχεση με τα υπολοιπα...

ΧΡΙΣΤΙΝΑ
03-03-08, 13:50
Ευτυχως εως τωρα οι μποτες μου μπαινουν!!!!!!
Και εγω παντως συμφωνω πως αγοραζε λιγα-λιγα ρουχα γιατι δεν ξερεις πως θα εισαι σε λιγες εβδομαδες εννοω απο θεμα κοιλιας......
Παντως εγω εχω ενα μικρο θεμα με τα σουτιεν...γιατι πηρα μεγαλυτερο νουμερο χωρις μπανελλα και παλι με ενοχλει....δηλ τι πρεπει να παρω;;;;

ΧΡΙΣΤΙΝΑ
03-03-08, 13:52
Επισης μπορειτε να μου πειτε που βρισκονται τα καταστηματα h & m ;;;;;

surfmammy
03-03-08, 13:59
Για τα σουτιέν δοκίμασε να πάρεις από ένα μαγαζί με είδη ραπτικής τις "επεκτάσεις για σουτιέν". Κι εγώ όλα έτσι τα φοράω. Απλώς πρέπει να έχεις ελέγξει πόσα γατζάκια και τί φάρδος έχουν τα σουτιέν σου. Ως προς τον τύπο του σουτιέν, δεν είναι ανάγκη να πάρεις ειδικά σουτιέν εγκυμοσύνης. Η Triumph έχει βαμβακερά ειδικά για βαρύ στήθος με μισή τιμή από τα εγκυμοσύνης ωραιότατα (λέμε τώρα, όσο ωραία μπορούν να είναι). Τα Η&M είναι στη Σταδίου και στο Avenue στο Μαρούσι. Δεν ξέρω αν έχει και αλλού. Για τις κοπέλες που είναι ακόμη στην αρχή της εγκυμοσύνης, καλή λύση προς το παρόν είναι και το κολπάκι με το λαστιχάκι. Πάρτε ένα λαστιχάκι και περάστε το από το κουμπί του παντελονιού στην κουμπότρυπα και ξανά την άλλη άκρη στο κουμπί. Θα σας αφήσει αρκετό χώρο για την κοιλίτσα εφόσον σας κάνει το υπόλοιπο. Βέβαια αυτό προυποθέτει ότι θα φοράτε μπλούζα που θα καλύπτει από πάνω. Εγώ πάντως κέρδισα αρκετό χρόνο έτσι.

ΧΡΙΣΤΙΝΑ
03-03-08, 14:01
Αυτα τα σουτιεν εχω παρει(και ειναι οπως τα λες........ωραιοτατααααα :roll: ) αλλα και παλι με ενοχλει.....
Ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου & για συμβουλες!!

naina
03-03-08, 14:03
Εγώ πήγα και ψώνισα σήμερα κιόλας από τα Motherland που έχουν έκπτωση 50% και πήρα 3 παντελόνια που βλέπονται σε διάφορα χρώματα με 67 ευρώ συνολικά. Όσο και να μου χωράνε, τα λεφτά τους θα τα βγάλουν. Στην κοιλιά αποκλείεται να με στενεύουν γιατί έχουν λαστιχάκι, στην περιφέρεια τώρα, ο Θεός μαζί μας...

ΧΡΙΣΤΙΝΑ
03-03-08, 14:05
Ναϊνα και εγω απο εκει ψωνισα!!Πολυ καλες τιμες & ποικιλια ;;;

joita
03-03-08, 14:08
Το καταστημα με την σειρα mama ειναι στο μαρουσι στο εμπορικο κεντρο Avenue
Αλλα και το καταστημα στην σταδιου μπορεις να βρεις απο την κανονικη σειρα πολλα φορεματακια..

Εγω παντως τα παντελονια εγκυμοσυνης τα βολευτηκα πολυ..

Elena__
03-03-08, 14:10
πέσαμε και σε αλλαγη σεζόν.. τα χειμωνιάτικα δε νομίζω να φορεθούν για πάνω από κανένα δίμηνο ακόμα... άρα μάλλον δίκιο έχετε λίγα λίγα...
πολύ γέλασα με το λαστιχάκι. χτές έβαλα μια φούστα με το μισό φερμουάρ ξεκούμπωτο! (και μακριά μπλούζα φυσικά!)

naina
03-03-08, 14:10

Από τιμές super, από ποικιλία, είχε λίγα σχέδια γιατί δεν είχε φέρει ακόμα τα ανοιξιάτικα. Είμαι σίγουρη όμως ότι θα βλέπονται.
Τα καλύτερα ρούχα τα έχω δει στο OMOR στο Ν. Ηράκλειο. Δεν ξέρω όμως από τιμές, μπορεί να είναι απλησίαστα. Έχουν και site, αλλά θα πάω να δω και αυτοπροσώπως...

ΧΡΙΣΤΙΝΑ
03-03-08, 14:17
Κατσε γιατι μπερδευτηκα!
Εγω ψωνισα απο μαγαζι που λεγοταν motherland που ενα απο αυτα ειναι στη Δαφνη και δεν μπορω να πω οτι ειναι ιδιαιτερα γνωστα(απο αποψη ποιοτητας ή σαν αλυσιδα ).Να φανταστεις οτι ειναι καταστημα και για παχουλες!Τα ιδια λεμε ή αλλο ειναι αυτο;;;;;
Οπως και να εχει τωρα σιγα-σιγα που θα φουσκωσει και αλλο η κοιλιτσα & θα αλλαξει ο καιρος ολο και κατι θα ψωνισουμε!!!!! :D

naina
03-03-08, 14:20
Κατσε γιατι μπερδευτηκα!
Εγω ψωνισα απο μαγαζι που λεγοταν motherland που ενα απο αυτα ειναι στη Δαφνη και δεν μπορω να πω οτι ειναι ιδιαιτερα γνωστα(απο αποψη ποιοτητας ή σαν αλυσιδα ).Να φανταστεις οτι ειναι καταστημα και για παχουλες!Τα ιδια λεμε ή αλλο ειναι αυτο;;;;;
Οπως και να εχει τωρα σιγα-σιγα που θα φουσκωσει και αλλο η κοιλιτσα & θα αλλαξει ο καιρος ολο και κατι θα ψωνισουμε!!!!! :D

Κι εγώ στα Motherland πήγα σήμερα. Τα OMOR τα έχω αφήσει για αργότερα ανάλογα με την πρόοδο μου. Αυτά που πήρες σου έρχονται στα μέτρα σου ή τα πήρες μεγαλύτερο νούμερο? Εκεί ίσως την έχω πατήσει λίγο.

ΧΡΙΣΤΙΝΑ
03-03-08, 14:26
επειδη εχουν λαστιχακι(και στην κοιλια και στο πλαϊ) προσαρμοζονται αναλογως.....εως τωρα μου ειναι μια χαρα....!!!

sardelaki
03-03-08, 14:43
Πάρτε ένα λαστιχάκι και περάστε το από το κουμπί του παντελονιού στην κουμπότρυπα και ξανά την άλλη άκρη στο κουμπί. Θα σας αφήσει αρκετό χώρο για την κοιλίτσα εφόσον σας κάνει το υπόλοιπο. Βέβαια αυτό προυποθέτει ότι θα φοράτε μπλούζα που θα καλύπτει από πάνω. Εγώ πάντως κέρδισα αρκετό χρόνο έτσι.

Καλά ε; Φοβερή ιδέα...δεν το ήξερα. Έτσι θα μου κάνουνε και τώρα κάποιες φούστες μου που είναι με κουμπάκι...θα το δοκιμάσω :lol:

snoopy
03-03-08, 20:19

Από τιμές super, από ποικιλία, είχε λίγα σχέδια γιατί δεν είχε φέρει ακόμα τα ανοιξιάτικα. Είμαι σίγουρη όμως ότι θα βλέπονται.
Τα καλύτερα ρούχα τα έχω δει στο OMOR στο Ν. Ηράκλειο. Δεν ξέρω όμως από τιμές, μπορεί να είναι απλησίαστα. Έχουν και site, αλλά θα πάω να δω και αυτοπροσώπως...

Καλησπέρα κι απο εμενα!!!!
Εγω απο την αρχη της εγκυμοσυνης μου δεν εμπαινα σε κανενα απο τα ρουχα μου μιας και παντα οτι φορουσα ηταν ιδιαιτερως εφαρμοστο και εμενα η κοιλια μου ειχε ενα πρηξιματακι.......Ετσι πολυ νωρις αγορασα ρουχα εγκυμοσυνης, μολις στην 6η βδομαδα αν θυμαμαι καλα.......Ψωνισα απο τα ΟΜΟΡ και μπορω να σας πω πως εμεινα απολυτως ευχαριστημενη.....Ρουχα μοντερνα, εμφανισιμα και συγχρονως εγκυμοσυνης (καμια σχεση με τα τσουβαλε που εχουν ολα τα μαγαζια με αντιστοιχα ειδη)...τρομερα κομψα, πολυ ποιοτικα και τρομερα ******.......Πηρα 2 σαλοπετες η μια εκ των οποιων στη μεση εχει φερμουαρ και αποσπαται το πανω μερος και μενει το κατω ως παντελονακι, πηρα ενα πουκαμισακι τρομερα ελαστικο, ενα παντελονι βαμβακερο με μπασκα που αγκαλιαζει ολη τη κοιλιτσα μου (που πλεον τωρα ειναι αρκετα μεγαλη :) ) και 2 μπλουχακια μακρια..........Απο τιμες ειναι μετριες, και αν το σχετισεις με την φινετσα και την ποιοτητα ειναι παρα πολυ καλες.........:)Επισης και οι 2 σαλοπετες εχουν το πλεονεκτημα οτι εχουν απο μεσα ενα λαστιχακι που αυξομειωνει το μεγεθος τους στην κοιλιτσα (ετσι ωστε να μας χωραει μεχρι τελους........:) )

nikoletta
05-03-08, 18:42
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ!!!ΚΙ ΕΜΕΝΑ ΤΑ ΡΟΥΧΑ ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΜΗ ΜΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΠΙΑ (ΕΙΜΑΙ 3,5 ΜΗΝΩΝ)...ΕΥΤΥΧΩΣ ΕΙΧΑ ΑΠΟ ΠΑΛΙΑ 1 ΣΑΛΟΠΕΤ ΟΠΟΤΕ ΚΑΙ ΜΕ ΕΧΕΙ ΒΟΛΕΨΕΙ ΠΟΛΥ...ΑΓΟΡΑΣΑ 1 ΠΑΝΤΕΛΟΝΙ ΤΖΙΝ ΑΠΟ MATHERCARE ΚΑΙ ΘΑ ΞΑΝΑΚΑΝΩ ΠΑΛΙ ΒΟΛΤΑ ΣΤΑ ΜΑΓΑΖΙΑ,
ΑΠΟ ΟΤΙ ΒΛΕΠΩ ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΤΗΝ ΒΓΑΛΩ ΜΕ ΣΑΛΟΠΕΤ...ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΕΧΩ ΜΕ ΒΟΛΕΥΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ.ΒΕΒΑΙΑ ΑΠΟ ΦΟΥΣΤΑΝΑΚΙΑ-ΕΥΤΥΧΩΣ ΜΕ ΤΗΝ ΠΕΡΣΙΝΗ ΜΟΔΑ-ΕΧΩ ΓΙΑ ΒΡΑΔΥ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΩΝ.ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΤΙΣ ΠΙΖΑΜΕΣ....ΕΚΤΟΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΟΙ ΔΙΚΕΣ ΜΟΥ(ΜΕΝΕΙ Η ΚΟΙΛΙΑ ΜΟΥ ΕΞΩ ΤΟ ΒΡΑΔΥ)ΔΕΝ ΒΡΗΚΑ ΚΑΤΙ ΤΗΣ ΕΠΟΧΗΣ ΝΑ ΠΑΡΩ ΓΙΑΤΙ ΕΧΟΥΝ ΒΓΑΛΕΙ ΤΑ ΑΝΟΙΞΙΑΤΙΚΑ-ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΝΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΜΕ ΤΙ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΩ!!!

sstamoul
06-03-08, 11:47
Θα σας δώσω κι εγώ μια ιδέα που εμένα με βόλεψε πολύ και στην πρώτη και στη δεύτερη εγκυμοσύνη (και την έχω πει πολλές φορές).
Φοράω τα κανονικά μου παντελόνια (τα προ εγκυμοσύνης), ανοιχτά και βάζω ένα στράπλες (καλοκαιρινό) μπλουζάκι σαν ζώνη.
Δείτε για να καταλάβετε:

http://s142.photobucket.com/albums/r87/sstamoul/?action=view&current=HPIM1017.jpg

http://s142.photobucket.com/albums/r87/sstamoul/?action=view&current=HPIM1018.jpg

http://s142.photobucket.com/albums/r87/sstamoul/?action=view&current=HPIM1020.jpg

Και φαίνεται αυτό το "Layered look" (σαν να φοράς μια μπλούζα πάνω στην άλλη).
http://s142.photobucket.com/albums/r87/sstamoul/?action=view&current=HPIM1016.jpg

Το χειμώνα ειδικά είναι ακόμα καλύτερο... Να φανταστείτε ότι στην πρώτη εγκυμοσύνη πήρα 26 κιλά (αλλά ξεκούμπωτα μου έκαναν όλα μου τα παντελόνια μέχρι το τέλος).
Πώς σας φαίνεται η ιδέα;

Να, κι άλλη φωτογραφία (7 μηνών έγκυος), με άλλο τζην και με άσπρο κάτω από άσπρο:
http://s142.photobucket.com/albums/r87/sstamoul/?action=view&current=HPIM0952.jpg

Το ότι μπορώ να φοράω τα τζην μου (τα κανονικά) με έχει κάνει να λατρέψω τα παλιά μου στράπλες μπλουζάκια (που εννοείται ότι λόγω κιλών έχω να φορέσω κανονικά εδώ και χρόνια... μόνο σα ζώνες τα φοράω πια! χα χα!)

sardelaki
06-03-08, 11:52
sstamoul πολύ καλή η ιδέα σου.... :wink: :wink: :wink:

xristina
06-03-08, 11:57
Τέλεια ιδέα!!! :D :D :D
Θα τη δοκιμάσω και γω..Αν μου μπαίνουν τα τζην βέβαια :lol: :lol: :lol:

naina
06-03-08, 12:08
Θα σας δώσω κι εγώ μια ιδέα που εμένα με βόλεψε πολύ και στην πρώτη και στη δεύτερη εγκυμοσύνη (και την έχω πει πολλές φορές).
Φοράω τα κανονικά μου παντελόνια (τα προ εγκυμοσύνης), ανοιχτά και βάζω ένα στράπλες (καλοκαιρινό) μπλουζάκι σαν ζώνη.
Δείτε για να καταλάβετε:

http://s142.photobucket.com/albums/r87/sstamoul/?action=view&current=HPIM1017.jpg

http://s142.photobucket.com/albums/r87/sstamoul/?action=view&current=HPIM1018.jpg

http://s142.photobucket.com/albums/r87/sstamoul/?action=view&current=HPIM1020.jpg

Και φαίνεται αυτό το "Layered look" (σαν να φοράς μια μπλούζα πάνω στην άλλη).
http://s142.photobucket.com/albums/r87/sstamoul/?action=view&current=HPIM1016.jpg

Το χειμώνα ειδικά είναι ακόμα καλύτερο... Να φανταστείτε ότι στην πρώτη εγκυμοσύνη πήρα 26 κιλά (αλλά ξεκούμπωτα μου έκαναν όλα μου τα παντελόνια μέχρι το τέλος).
Πώς σας φαίνεται η ιδέα;

Να, κι άλλη φωτογραφία (7 μηνών έγκυος), με άλλο τζην και με άσπρο κάτω από άσπρο:
http://s142.photobucket.com/albums/r87/sstamoul/?action=view&current=HPIM0952.jpg

Το ότι μπορώ να φοράω τα τζην μου (τα κανονικά) με έχει κάνει να λατρέψω τα παλιά μου στράπλες μπλουζάκια (που εννοείται ότι λόγω κιλών έχω να φορέσω κανονικά εδώ και χρόνια... μόνο σα ζώνες τα φοράω πια! χα χα!)

Εγώ προβλέπω ότι δεν θα μου κάνουν τα παντελόνια μου σε λίγο, γιατί θα μεγαλώσει και η περιφέρεια μου :( Με το σύστημα σου βέβαια όλο και κάτι θα μπορώ να σουλουπώσω :D

ΧΡΙΣΤΙΝΑ
06-03-08, 13:14
Στέλλα φοβερη η ιδεα σου !!!!
Ησουν φοβερα κομψη εγκυος!!!!!!!!

Christie
06-03-08, 13:55
Πολύ ωραία ιδέα αυτή με τα στραπλες 8) ... Εγώ πάντως ακόμα και στο γάμο μου που ήμουν 4,5 μηνών δεν φαινόταν ακόμα καλά καλα΄κοιλια, από τον 5ο μήνα πήρα 2-3 παντελόνια (όχι εγκυμοσύνης) απλά 1 νούμερο μεγαλύτερο και εγκυμοσύνης πήρα πια από τον 7ο νομίζω... Γενικά μόνο κοιλιά είχα, αφού απο πίσω δεν φαινόμουν καν έγκυος.. Μέχρι το τέλος πήρα 11 κιλά αλλά όλο το βάρος ήταν στην κοιλία και στο στήθος... Αν δε δούλευα κιολας και χρειαζόμουν πούχα να συναλλάζω, θα την έβγαζα με φόρμες όλο τον καιρό... :lol:

surfmammy
07-03-08, 12:04
Το ΟΜΟΡ έχει όντως πολύ ωραία ρούχα, όχι πολύ ακριβά. Θα τα βρείτε και στα Λητώ. Ως προς το motherland, δεν είναι πολύ ακριβά και μπορεί να βρεί κανείς κάποια νεανικά κομμάτια. Έχει πρατήριο στη Δάφνη με πολύ καλές τιμές. Επίσης για όποια μαμά πρέπει να είναι πολύ καλοντυμένη λόγω γραφείου ή για κάποια εκδήλωση κ.λ.π. καταπληκτικά (κατά τη γνώμη μου, γιατί είναι και θέμα γούστου) και τρομερής ποιότητας ρούχα έχει το Formes στην Κηφισιά. Βέβαια είναι ΠΑΝΑΚΡΙΒΟ (περίπου 100 Ευρώ το κομμάτι). Όμως έχει το καλό ότι τα ρούχα του είναι σχεδόν όλα με ελαστικά υφάσματα και μπάσκες, που σημαίνει ότι μπορείς να τα φοράς και μετά. Εγώ 2 φούστες κλασικές που πήρα για το γραφείο μου αρέσουν τόσο πολύ που θα τις φοράς και αφού γεννήσω, γιατί είναι ελαστικές και θα μου μπαίνουν και όταν χάσω τα κιλά.

Elena__
07-03-08, 12:24
η ιδέα με τα στράπλες όντως πολύ καλή!
κοριτσια μήπως ξέρετε τι διαφορά έχουν τα σουτιέν εγκυμοσύνης από τα κανονικά? έχουν καλύτερη στήριξη? έχω μικρό στήθος και αν και έχει πρηστεί μου χωράνει ακόμα τα σουτιεν μου. τι θα με συμβουλεύατε? να γοράσω σουτιέν εγκυμοσύνης ή δεν υπάρχει λόγος?

naina
07-03-08, 12:28
η ιδέα με τα στράπλες όντως πολύ καλή!
κοριτσια μήπως ξέρετε τι διαφορά έχουν τα σουτιέν εγκυμοσύνης από τα κανονικά? έχουν καλύτερη στήριξη? έχω μικρό στήθος και αν και έχει πρηστεί μου χωράνει ακόμα τα σουτιεν μου. τι θα με συμβουλεύατε? να γοράσω σουτιέν εγκυμοσύνης ή δεν υπάρχει λόγος?

Κοίτα, αν τα σουτιέν που φοράς έχουν μπανέλα θα πρέπει να τα καταργήσεις γιατί κινδυνεύεις να πάθεις μαστίτιδα και να έχεις προβλήματα μια ζωή. Δεν είναι απόλυτα απαραίτητο να πάρεις σουτιέν εγκυμοσύνης, μπορείς να βολευτείς και με κάποιο από μαλακό ύφασμα, χωρίς μπανέλα. Εγώ πήρα της Luna που έχει και ωραίο ντεκολτέ και είμαι μια χαρά, γιατί με τα κανονικά μου είχε αρχίσει να με πονάει το στήθος μου.

naina
07-03-08, 12:35
Το ΟΜΟΡ έχει όντως πολύ ωραία ρούχα, όχι πολύ ακριβά. Θα τα βρείτε και στα Λητώ. Ως προς το motherland, δεν είναι πολύ ακριβά και μπορεί να βρεί κανείς κάποια νεανικά κομμάτια. Έχει πρατήριο στη Δάφνη με πολύ καλές τιμές. Επίσης για όποια μαμά πρέπει να είναι πολύ καλοντυμένη λόγω γραφείου ή για κάποια εκδήλωση κ.λ.π. καταπληκτικά (κατά τη γνώμη μου, γιατί είναι και θέμα γούστου) και τρομερής ποιότητας ρούχα έχει το Formes στην Κηφισιά. Βέβαια είναι ΠΑΝΑΚΡΙΒΟ (περίπου 100 Ευρώ το κομμάτι). Όμως έχει το καλό ότι τα ρούχα του είναι σχεδόν όλα με ελαστικά υφάσματα και μπάσκες, που σημαίνει ότι μπορείς να τα φοράς και μετά. Εγώ 2 φούστες κλασικές που πήρα για το γραφείο μου αρέσουν τόσο πολύ που θα τις φοράς και αφού γεννήσω, γιατί είναι ελαστικές και θα μου μπαίνουν και όταν χάσω τα κιλά.

100 ευρώ το κομμάτι είναι πολλά λεφτά κατά τη γνώμη μου, ειδικά αν δεν έχεις από προηγουμένως ρούχα που να σου μπαίνουν (που είναι και το λογικό) και ξεκινάς από το μηδέν. Πάντως από ότι είδα στο site τους, είνια όντως καταπληκτικά όπως είπες και ίσως περάσω μια βολτούλα. Προς το παρόν βολεύτηκα με τις εκπτώσεις του Motherland , άντε να συμπληρώσω και μερικά μπλουζάκια ακόμα για να βγάλω το καλοκαίρι και την αρχή του φθινοπώρου μέχρι να γεννήσω. Ούτως ή άλλως το καλοκαίρι είναι πιο εύκολα τα πράγματα με τα ρούχα. Αν έχει κάποια κοπέλα και κάποιο άλλο κατάστημα να συστήσει, είμαστε όλες αυτιά :D :D :D

Elena__
07-03-08, 12:41
τόσο πρόβλημα η μπανέλα? ακόμα και αν είναι ...καλά καλυμμένη με το μαξιλαράκι της ενίσχυσης?
αν δεν έχει μπανέλα έχω την αίσθηση ότι δε θα έχει στήριξη!

naina
07-03-08, 12:50
τόσο πρόβλημα η μπανέλα? ακόμα και αν είναι ...καλά καλυμμένη με το μαξιλαράκι της ενίσχυσης?
αν δεν έχει μπανέλα έχω την αίσθηση ότι δε θα έχει στήριξη!

Δεν είναι το ίδιο, όπως ούτε και τα διαθέσιμα σχέδια είναι εξίσου ωραία, αλλά για το καλό σου θα πρέπει να το υποστείς κι αυτό :D

maraki81
07-03-08, 13:08
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΜΕΡΑ!
ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΙ ΕΓΩ ΚΑΤΙ .. ΕΓΩ ΦΟΡΑΩ ΣΟΥΤΕΝ ΑΚΟΜΑ ΜΕ ΜΠΑΝΕΛΕΣ Κ ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΟΧΛΕΙ! ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΕΝΑ ΑΘΛΗΤΙΚΟ Ή ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΧΩΡΙΣ ΜΠΑΝΕΛΕΣ ΑΛΛΑ ΜΕ ΚΡΑΤΑΕΙ ΤΟ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΕΝΙΣΧΥΣΗ! ΜΕ ΤΙΣ ΡΩΓΕΣ ΠΟΥ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ (ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΣΕ ΜΕΝΑ) ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ; ΓΙΑΤΙ ΗΔΗ ΠΟΥ ΦΟΥΣΚΩΣΕ ΜΕ ΚΟΙΤΑΝΕ ΟΛΟΙ ΕΚΕΙ ! ΑΝ ΒΑΛΩ ΚΑΙ ΤΕΤΟΙΟ ΣΟΥΤΙΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΝΤΡΑΣ ΔΕΝ ΘΑ ΜΕ ΚΟΙΤΑΕΙ ΣΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ! :oops: :oops: :oops: ΠΟΣΟ ΜΑΛΛΟΝ ΟΤΑΝ ΒΑΛΟΥΜΕ ΑΝΟΙΞΙΑΤΙΚΑ ΚΑΙ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΝΑ!ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΟΥΤΙΕΝ ΧΩΡΙΣ ΜΠΑΝΕΛΕΣ ΑΛΛΑ ΜΕ ΕΝΙΣΧΥΣΗ;
ΥΓ ΔΕΝ ΕΧΩ ΝΤΡΑΠΕΙ ΠΟΤΕ ΓΙΑ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΕΙΔΙΚΑ ΠΡΟΣΕΧΩ! :?

naina
07-03-08, 13:17
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΜΕΡΑ!
ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΙ ΕΓΩ ΚΑΤΙ .. ΕΓΩ ΦΟΡΑΩ ΣΟΥΤΕΝ ΑΚΟΜΑ ΜΕ ΜΠΑΝΕΛΕΣ Κ ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΟΧΛΕΙ! ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΕΝΑ ΑΘΛΗΤΙΚΟ Ή ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΧΩΡΙΣ ΜΠΑΝΕΛΕΣ ΑΛΛΑ ΜΕ ΚΡΑΤΑΕΙ ΤΟ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΕΝΙΣΧΥΣΗ! ΜΕ ΤΙΣ ΡΩΓΕΣ ΠΟΥ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ (ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΣΕ ΜΕΝΑ) ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ; ΓΙΑΤΙ ΗΔΗ ΠΟΥ ΦΟΥΣΚΩΣΕ ΜΕ ΚΟΙΤΑΝΕ ΟΛΟΙ ΕΚΕΙ ! ΑΝ ΒΑΛΩ ΚΑΙ ΤΕΤΟΙΟ ΣΟΥΤΙΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΝΤΡΑΣ ΔΕΝ ΘΑ ΜΕ ΚΟΙΤΑΕΙ ΣΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ! :oops: :oops: :oops: ΠΟΣΟ ΜΑΛΛΟΝ ΟΤΑΝ ΒΑΛΟΥΜΕ ΑΝΟΙΞΙΑΤΙΚΑ ΚΑΙ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΝΑ!ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΟΥΤΙΕΝ ΧΩΡΙΣ ΜΠΑΝΕΛΕΣ ΑΛΛΑ ΜΕ ΕΝΙΣΧΥΣΗ;

Υπάρχουν κάποια που έχουν λίγη περισσότερη ενίσχυση. Δεν εξαλείφουν εντελώς το πρόβλημα, αλλά είναι σαφώς καλύτερα από το απλό πανί

annastasia
07-03-08, 13:28
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΜΕΡΑ!

Επειδή Μαράκι είχα και εγώ το ίδιο πρόβλημα με τις ρώγες :? .. έκανα το εξής τρικ... (μη γελάσετε αλλά μόνο έτσι ήμουνα σίγουρη ότι δε θα διαγράφει τίποτα). Μέσα από το σουτιέν το χωρίς ενίσχυση και χωρίς μπανέλα που είχα αγοράσει και πάνω στις ρώγες έβαζα δίσκους ντεμακιγιαζ!!! Ήμουν έτσι σίγουρη ότι δε φαίνεται ΤΙΠΟΤΑ!!!!
(σσ και εγώ μικρό στήθος είχα και έχω... μα καλά μετά τόσο θηλασμό να μη μείνει τίποτα γμτ &%^$#@ )
:lol: :lol: :lol:

Elena__
07-03-08, 13:36
καλό αυτό με το ντεμακιγιάζ! (δε θα διαγράφονταν όμως οι δίσκοι?!!!!)
αλήθεια μετά το θηλασμό δεν απομένει τίποτα ε? ποσο καιρό θήλασες?
αχ, τίποτα δε θα μου μεινει!

maraki81
07-03-08, 13:39
ΛΕΤΕ Ε... :wink: ΘΑ ΔΩ! ΟΥΤΕ ΕΓΩ ΕΧΩ ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΣΤΗΘΟΣ ! ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΘΑ ΕΛΕΓΑ ΑΛΛΑ ΠΑΝΤΑ ΑΥΤΟ ΗΤΑΝ ΠΟΥ ΜΕ ΑΠΑΣΧΟΛΟΥΣΕ ΜΕ ΤΑ ΑΠΛΑ ΣΟΥΤΙΕΝ! :roll:

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΟΡΙΤΣΙΑ! :D

annastasia
07-03-08, 13:41
καλό αυτό με το ντεμακιγιάζ! (δε θα διαγράφονταν όμως οι δίσκοι?!!!!)
αλήθεια μετά το θηλασμό δεν απομένει τίποτα ε? ποσο καιρό θήλασες?
αχ, τίποτα δε θα μου μεινει!

Έλενα δε διαγράφονται όχι!!!! Σε κανά άσπρο κολλητό μπλουζάκι ίσως αλλά στα άλλα ΟΧΙ!!!!
Τίποτα δεν έμεινε γμτ! Και μάλιστα τώρα τελαυταία μου φαίνεται σα να... μίκρυνε κιόλας!!!!! :shock: :shock: :shock:
Θήλασα 10 μήνες... ε, δεν ήταν και λίγο!
:D

(Έχω ακούσει πως αν σου μείνουν κιλά μετά τη γέννα... έχεις μια ελπίδα να αυξηθείς και στο στήθος... :? :? )

surfmammy
07-03-08, 14:06
Το βασικό με τα σουτιέν κατά την εγκυμοσύνη είναι αφενός μεν να μην έχουν μπανέλα γιατί πιέζονται οι γαλακτοφόροι αδένες και αφετέρου να έχουν καλή στήριξη, γιατί ακόμη και το μικρό στήθος βαραίνει δυσανάλογα και είναι κρίμα να κρεμάσει. Νέες κοπέλες είμαστε. Ωστόσο, θεωρώ ότι δεν υπάρχει κανένας λόγος να πάρει κανείς εγκυμοσύνης σουτιέν (εγώ πήρα 1 και το σκυλομετάνιωσα). Μπορείτε να φοράτε είτε αθλητικά είτε μπουστάκια(που δεν τα προτείνω γιατί δεν έχουν πολύ καλή στήριξη) ή είτε απλά χωρίς μπανέλα (έχουν σίγουρα η triumph, luna και νομίζω και το intimissimi που είναι πιο γουστόζικα και νεανικά, αλλά δεν κάνουν για κοπέλες που είχαν από πρίν μεγάλο στήθος. Εγώ βρήκα και κάποια συμπαθέστατα (και με αρκετά μεγάλο ντεκολτέ, που είναι ένα πρόβλημα γιατί όλα φαίνονται μέσα από πουκάμισα κ.λ.π.) στο ΑΒ Βασιλόπουλος και σοτ Σκλαβενίτη που έχουν τα εσώρουχα.

Elena__
07-03-08, 14:24
annastasia όχι δεν είναι καθόλου λίγο δέκα μήνες, μπράβο! Μίκρυνε? Να σου πω, ας χάσω όλα τα κιλά και τι να πω... ας μικρύνει..!!!

Είμαι στην 11η και έχω ήδη πάρει 2,5 κιλά. όλως τυαίως πρινμ μείνω έγκυος είχα πάρει άλλα 2,5 (από τα πολλά μελομακάρονα) και τώρα είμαι ένα βαρελάκι...

Elena__
07-03-08, 14:26
όντως τα intimissimi είναι πολύ νεανικά, θα πάω να ψάξω. είχα βρει κάποτε σουτιέν τριωνάκι με ενίσχυση, νομίζω χωρις μπανελα, θα το αναζητήσω και πάλι!

gerakina
07-03-08, 15:18
καλά φοβερή η ιδέα με το στράπλες σαν ζώνη!!!

σουτιέν εγώ πήρα αρχικά ένα της triumph χωρίς μπανέλες,μαλακό αλλά όχι εγκυμοσύνης με ωραίο σχεδιάκι.τελευταία πήρα 2 σουτιέν εγκυμοσύνης της mothercare αλλά δε με πολυβολεύουν..Ενώ το πρώτο που πήρα το φοράω ακόμα στον 5ο μήνα και το καταφχαριστιέμαι.
Χθες πήρα ένα μπουστάκι της sloggi για μέσα στο σπίτι σκέφτηκα,για να μη φοράω όλη μέρα το σουτιέν αλλά να μην κρεμάσω κι όλας.Πράγματι δεν έχει σχεδόν καθόλου στήριξη..

Christie
07-03-08, 15:26
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΜΕΡΑ!

Κι εγώ το ίδιο πρόβλημα είχα πάντα και πριν την εγκυμοσύνη :cry: Απλά σουτιέν δεν φορούσα ποτέ γιατί ξεχώριζαν απάισια οι ρώγες μου μέσα από τα μπλουζακια :oops: Πήρα ένα σουτιέν εγκυμοσυνης και το ίδιο πρόβλημα... Μέχρι και επίθεματα έβαζα από μέσα αν και δεν έιχα ιδιαίτερο προβλημα με το γάλα, αλλά τα ίδια (ασε που φαινόταν)...

annastasia
07-03-08, 15:42
Η αλήθεια είναι πως τα επιθέματα είναι τεράστια!!!!!
Στο θηλασμό δε μπορείς να τα αποφύγεις βέβαια, αλλά στην εγκυμοσύνη μετα τους δίσκους ντεμακιγιαζ τα απέφυγα ναι!
Όσο για τα κιλά Έλενα και εγώ πήρα απότομα στην αρχή αλλά στο τέλος της εγκυμοσύνης δεν ξεπέρασα τα 13. Α! Και με το θηλασμό θα τα χάσεις σουμπιτι!!!!
:wink:

nikoletta
11-03-08, 14:32
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ!
ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟ ΠΟΥ ΜΑΣ ΠΕΡΑΣΕ, ΠΗΓΑ ΚΑΙ ΕΓΩ 1 ΒΟΛΤΑ ΑΠΟ ΤΑ ΜΑΓΑΖΙΑ.ΟΝΤΩΣ ΤΑ OMOR ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΑ ΡΟΥΧΑ,ΤΑ ΒΡΗΚΑ ΣΤΟ ΛΗΤΩ,ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΔΕΝ ΘΑ ΤΑ ΕΛΕΓΑ ΓΙΑΤΙ ΠΗΡΑ 1 JEAN ΠΑΝΤΕΛΟΝΙ & 1 ΦΟΡΜΑ JEAN ΚΑΙ ΕΔΩΣΑ 150E!!!!!ΕΧΕ ΧΑΡΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΡΟΥΧΑ ΓΙΑ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ!ΕΠΙΣΗΣ ΠΕΡΑΣΑ 1 ΒΟΛΤΑ ΑΠΟ BENETTON,ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΑ ΣΧΕΔΙΑ,ΜΟΝΤΕΡΝΑ ΚΑΙ ΡΕ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΤΣΟΥΒΑΛΙ ΠΑΝΩ ΣΟΥ ΟΠΩΣ ΜΕΡΙΚΑ ΑΛΛΑ.ΤΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΣΤΗΝ ΕΡΜΟΥ-ΑΘΗΝΑ ΕΧΕΙ ΕΚΠΤΩΣΕΙΣ,ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΝΑ ΠΑΤΕ.ΤΑ ΜΠΛΟΥΖΑΚΙΑ ΤΑ ΑΝΟΙΞΙΑΤΙΚΑ,15Ε & ΤΑ ΠΑΝΤΕΛΟΝΙΑ 25Ε.ΠΕΡΙΤΤΟ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΟΤΙ ΠΗΡΑ ΑΡΚΕΤΑΑΑΑ ΚΟΜΜΑΤΙΑ.....!ΕΠΙΣΗΣ ΠΗΓΑ ΑΠΟ MOTHERCARE ΚΑΙ ΠΗΡΑ ΣΟΥΤΙΕΝ,ΕΧΕΙ ΩΡΑΙΑ ΚΟΜΜΑΤΙΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΚΡΙΒΑ.ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΚΙΛΑ ΝΑ ΠΩ ΚΙ ΕΓΩ ΤΟΝ ΠΟΝΟ ΜΟΥ...ΞΕΚΙΝΗΣΑ 52 ΚΙΛΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ (18Η ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΥΗΣΗΣ)ΕΙΜΑΙ 57!!!ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΑΝΕΒΩ ΣΤΗΝ ΖΥΓΑΡΙΑ...ΟΥΤΕ ΠΟΥ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΠΩΣ ΤΑ ΠΗΡΑ...ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΛΠΙΖΩ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΩ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΣΠΙΤΙ ΝΑ ΚΑΑΑΑΑΘΟΜΑΙ ΟΤΙ ΚΑΤΙ ΘΑ ΚΑΨΩ ΜΕ ΤΟ ΠΕΡΠΑΤΗΜΑ!

CHRISTIE.M
11-03-08, 15:52
εγω πηγα την παρασκευη στα λητω.πηρα ενα τζιν,ενα κολαν-παντελονι και 2 μπλουζες απλες,150ευρω.ετσι βρε,να εχουμε κατι να χαλασουμε τα ευρω μας! :lol: :lol:
η omor εχει παρα πολυ ωραια ρουχα,αλλα εμενα δεν μου κανουν.ημουν γεροδεμενη απο πριν.αφου οι σαλοπετες μου ηταν κοντες :D .και να ηθελα δεν μπορουσα να αγορασω!το τζινακι που πηρα,τσιμα τσιμα το πατζακι.
καλα,αλλα να ζοριζομαι να βρισκω ρουχα εγκυμοσυνης δεν το περιμενα ποτε! :lol: :lol: :lol: :lol:

naina
11-03-08, 17:47
εγω πηγα την παρασκευη στα λητω.πηρα ενα τζιν,ενα κολαν-παντελονι και 2 μπλουζες απλες,150ευρω.ετσι βρε,να εχουμε κατι να χαλασουμε τα ευρω μας! :lol: :lol:
η omor εχει παρα πολυ ωραια ρουχα,αλλα εμενα δεν μου κανουν.ημουν γεροδεμενη απο πριν.αφου οι σαλοπετες μου ηταν κοντες :D .και να ηθελα δεν μπορουσα να αγορασω!το τζινακι που πηρα,τσιμα τσιμα το πατζακι.
καλα,αλλα να ζοριζομαι να βρισκω ρουχα εγκυμοσυνης δεν το περιμενα ποτε! :lol: :lol: :lol: :lol:

Χριστινάκι, να πας στα Motherland. Έχει πολύ καλύτερες τιμές και αρκετό εύρος σε νούμερα. Εγώ από κει ξεκίνησα, αν και δεν τα έχω φορέσει ακόμα γιατί πήρα λεπτά υφάσματα για το καλοκαίρι. Ελπίζω τα κιλά μου να μου επιτρέψουν να τα χαρώ

Elena__
11-03-08, 18:45
Annastasia μου δίνεις κουράγιο με τα κιλά.. Το κακό με εμένα είναι ότι έμεινα έγκυος αμέσως μετά τα Χρστούγεννα, και ενώ έχανα πάντα τα κιλά από τα μελομακάρονα πολύ πολύ γρήγορα, αυτή τη φορά φυσικά δεν τα κατάφερα. οπότε έχω 2,5 από τα μελομακάρονα και 2,5 της εγκυμοσυνης... αχ, 5 κιλά παραπάνω!!!!!

σχετικάε το .... ενδυματολογικό, πήγα στα Ηρα (στην Κόρινθο) και πήρα ένα μοντερνο υφασάτινο παντελονάκι(μάρκα noppies, δεν ξέρω αν είνάι γνωστή, είναι ολλανδική), casual. Σε άλλα μαγαζιά βρήκα αρκετά .. 'μανταμέ' ρούχα και έτσι αυτό το χάρηκα.
Δεν κουμπώνει κανονικάαλλά έχει ένα ελαστικό κομμάτι σαν ζώνη που φτάνι αρκετά ψηλά στην κοιλιά. Με τη μπλούζα φαίνεται σαν να φοράς χαμηλοκάβαλο παντελόνι και να διακρίνεται από μέσα ένα κορμάκι ή μπλουζάκι. Πάρα πολύ άνετο!
όσο για σουτιέν πρέπει να το πάρω κι εγώ απόφαση για εγκυμοσύνης......

paco
29-03-08, 19:11
Ακόμα δεν έχω αγοράσει τίποτα εγκυμοσύνης εκτός από σουτιέν.Είμαι 5 μηνών και τώρα αρχίζω να προβληματίζομαι στο τι να φορέσω!Την έχω καταβρεί με τις φόρμες καθώς και γυμνάστρια.Κατα τα άλλα δεν με ξετρελαίνουν τα ρούχα εγκυμοσυνης.Για πείτε καμιά ιδέα...

tzef
01-04-08, 10:30
Καλημέρα κορίτσια μήπως γνωρίζετε που μπορώ να βρώ ρούχα εγκυμοσύνης αλλά επίσημα.
Παντρεύεται η αδερφή μου τον Ιούνιο και θα είμαι στον ένατο.

jenny
01-04-08, 16:50
Καλημέρα κορίτσια μήπως γνωρίζετε που μπορώ να βρώ ρούχα εγκυμοσύνης αλλά επίσημα.
Παντρεύεται η αδερφή μου τον Ιούνιο και θα είμαι στον ένατο.
έχει πολύ ωραία ρούχα στα prenatal, φουστανάκια και στο κάτω κάτω έγκυος θα είσαι δεν χρειάζεται να φορέσεις τουαλέτα!

euapap
02-04-08, 00:15
εχει και το ΖΑΡΑ για εγκύους

naina
23-04-08, 15:11
Επίσημα ρούχα θα έχει σίγουρα το ΟΜΟR στο Ν. Ηράκλειο. Πολύ κομψά και φινετσάτα!

Maya
23-04-08, 15:18
Για καλά ρούχα, όχι ακριβώς εγκυμοσύνης αλλά σαφώς για εγκύους, έχει η ορσαλία Παρθένη στο κέντρο της αθήνας (στη δημοκρίτου). Νορμάλ τιμές για καλό ρούχο, ριχτές και αμπίρ γραμμές και ωραία υφάσματα. Εμείς έπρεπε να παντρέψουμε ένα ζευγάρι όσο ήμουν έγκυος. Έφαγα τον κόσμο για ρούχα εγκμοσύνης, καλά, τσιγκουνευόμουν και τα λεφτά να πάρω κάτι καλό και να μην το ξαναβάλω, και τυχαία κατέληξα εκεί και το έχω βάλει το φουστάνι περισσότερο από κάθε άλλο.

yogini
23-04-08, 15:45
To ZARA έχει κάλά κομμάτια αν και τα έχει ακριβότερα από τα κανονικά του ρούχα που το θεωρώ απαράδεκτο.
Νεανικά άνετα φορεματάκια έχω πάρει απο το attractivo και τα φοράω με κολανακια απο κάτω....ειναι πολύ χαριτωμένα ;)
Ευτυχώς δεν θα είναι η κοιλιά μου τούρλα μεχρι τον Σεπτέμβρη οπότε τη βγάζω καθαρή μ'αυτά.
Πάντως στα κλασσικά μαγαζιά με ρούχα εγκυμοσύνης τα σχέδια είναι λίγο απαράδεκτα :(

elenik
24-04-08, 00:31
Epeidh eimai h panasxeth opos kserete........ Ti einai to H&M ?

Και απο εδω τα ίδια :lol: :lol:

elenik
24-04-08, 00:33
Υπαρχει και 2η σελιδα αχαχαχα : :oops: :lol: :lol: :lol:

nnm004
24-04-08, 08:34
εγω κοριτσια ακομα δεν χρειαζεται να ψωνισω ρουχα εγκυμοσυνης αλλα σε 1 μηνα θα ειναι πλεον καιρος μιας και θα ειμαιμε το καλο 16 εβδομαδων . Σκεφτομαι απο Ζαρα να παρω τα περισσοτερα μιας και ειναι τα ποιο οικονομικα και πολυ μοντερνα επισης , απο πρεναταλ μου αρεσε μια σαλοπετα καπρι , ισως την παρω και εκεινη . 2-3 σουτιεν εγκυμοσυνης και προς τον 7ο μηνα μερικα εσωρουχα εγκυμοσυνης απο πρεναταλ επειδη εχει φοβερη ποιοτητα σε εσωρουχα .Παντως εχουνε δικιο τα κοριτσια , τα ομορ ειναι πολυ μοντερνα και ομορφα ρουχα αλλα πανακριβα , ε και δεν νομιζω οτι αξιζει να δωσεις τοσο χρημα για 5-6 μηνες μονο .

ds
12-09-08, 17:57
ρε κοριτσια σε ποιο zara βρηκατε ωραια ρουχα γιατι εγω πηγα και δε βρηκα τιποτα εγκυμοσυνης , παρα μονο 2 τζιν και μια μπλουζα, μονο αυτα ειχε και φυσικα δεν πηρα τιποτα. εχει καποιο zara ποικολια σε ρουχα εγκυμοσυνης??

DaF
12-09-08, 20:08
τι κάνεις ds; :D
επίκαιρο θέμα τα ρούχα εγκυμοσύνης, σήμερα ήμουν στο ζαρα ομόνοιας, (έξω από το μετρό) εκεί έχει εγκυμοσύνης αλλά δεν μου άρεσε κάτι...έχουν όμως απίθανες μπλούζες και φορεματάκια με σούρα κάτω από το στήθος που τα λατρεύω! :lol: τώρα είμαι στην αναζήτηση τζιν για να τα συνδυάζω, καθώς ΚΑΙ το δευτερο κουμπάκι δεν κουμπώνει πια στις παντελόνες μου :oops: και δεν έχω παρει και κιλά ακόμα :oops:
μάλλον θα πάω ερμού που πρότειναν οι κοπέλες στην πρώτη σελίδα!

yiannaf
12-09-08, 20:16
Εγώ είχα αγοράσει τζιν από τα μπενετον, ένα μακρύ και ένα κάπρι. Το κάπρι το φοράω ακόμα και τώρα. Το έχω καταευχαριστηθεί :wink:

Ekabn
15-09-08, 14:53
http://www.isabellaoliver.com/maternity-clothes/maternity-tops/Cut-Away-Wrap-Top/D/30100/P/3:100:1010/I/TP40

αχ, το θέλωωωωω

Ekabn
15-09-08, 15:01
Οδηγίες πώς θα διαλέξετε ρούχα εγκυμοσύνης

από το www.isabellaoliver.com

maternity wear no no's

Don't delay
Well-designed maternity clothing will last a whole pregnancy with over 2 seasons of fashion. Choose iconic maternity designs to flatter you from early pregnancy to at least 3 months after birth. The sooner you buy, the more chance you have to mix and accessorise your new maternity wardrobe creating different looks. A capsule wardrobe is a great place to start.

Avoid trimester specific buying
Avoid buying pieces that only give you a few weeks of pregnancy wear. Our signature designs feature wrapping and ruching to create a neat fitted look that grows with you throughout your pregnancy. Learn how to wrap perfectly and discover the secrets of ruching with our online videos.

Don't lose your sense of style
You know what suits you. Take inspiration from your current wardrobe and pick maternity wear versions of your favourite looks. Add accessories like shoes, bags and sunglasses to key in to the season's trends. For fresh ideas see Our favourites, customers' Best sellers and what's new.

Bigger is not better
Wearing 'his' clothing is a maternity mistake we all make. Tops fall off your shoulders, sag behind, and hang off your bump like a tablecloth. You lose your elegant silhouette and look (and feel) bigger than you are. And regular clothes need to go up a size each month to fit your bump. That's why maternity designs that grow with you are better for your self-esteem and your budget.

Delight in the details
Pick maternity clothes that highlight the best parts of your pregnant body, like sexy curves and radiant skin. Designer details, side ruching and long wrap ties will help clothes grow with you creating that neat fit during pregnancy and for months to come as your body regains its shape.

Think about the fabric
Look for fabrics that give you comfort and performance in pregnancy and the 4th Trimester when you'll wear and wash clothes more intensely than ever. Quality is key. That's why we use superior pregnancy friendly fabrics that stretch, let your skin breathe and are more durable than non-maternity wear.

Be clever with colour
Introduce chic maternity clothes to your existing wardrobe to form a capsule collection. Black, white and neutrals always work for any occasion. Add a splash of colour with key pieces including reversible maternity designs that add contrast details and twice the palette to choose from.

Interpret the trends
Lead the way in maternity chic. Read about the new season's trends in our online maternity magazine and sign up for our Newsletter for exclusive sales, pregnancy style secrets, previews and new product launch alerts direct to your inbox.

Ekabn
15-09-08, 15:34
οκ, οκ, είναι λίγο μπούρδες, μη βαράτε, το ξέρω...

αλλά το σκέφτομαι αυτό που λέει ότι καλό είναι να ξεκινήσεις νωρίς. Εγώ όλο το καθυστερούσα και τελικά αγόρασα ρούχα που δεν τα φόρεσα όσο θα μπορούσα να τα είχα φορέσει. Γενικά βαριέμαι να πηγαίνω για ψώνια, αλλά στην εγκυμοσύνη ίσως έχει νόημα να το κάνεις νωρίς, αφού θα τα δώσεις που θα τα δώσεις, ε, ας τα χαρείς περισσότερο

Επίσης, μήπως έχει κάποια να προτείνει κανα site για αγορές ρούχων;

gio_kx
15-09-08, 16:20
Κορίτσια εγώ βρήκα πολύ ωραία παντελόνια εγκυμοσύνης στο ΖΑΡΑ...

DaF
15-09-08, 16:40
τελικά σε αυτές τις 'μοντέλες' βάζουν πρόσθετη κοιλίτσα ε; και είχα μια απορία :lol:

πηγα και πήρα ένα τζιν από τα μπένετον και δεν φρίκαρα με την τιμή! (55 Ε) Τώρα να δούμε...ήθελα το small, πήρα το medium κι ελπίζω να μην το μετανιώσω!!!Δεν είχαν και την τεράστια διαφορά εδώ που τα λέμε...αλλά με έπεισαν ότι το σώμα αλλάζει-ναι καλά, αλλά πόσο;;;:roll:

πιο πολύ μάλλον θα τη βγάλω με φορέματα χειμωνιάτικα και κολάν, να μπορώ να τα φοράω και του χρόνου!

Ekabn
15-09-08, 17:22
Νομίζω ότι καλώς πήρες το μεγαλύτερο νούμερο, γιατί το τζιν έχει και την εξής ιδιαιτερότητα:επειδή είναι σκληρό ύφασμα δε μπορείς να το φοράς μέχρι τέλους. Διορθώστε με αν κάνω λάθος αλλά εγώ στο τρίτο τρίμηνο είχα πρόβλημα με το τζιν, με ενοχλούσε πολύ χαμηλά. Οπότε το σταμάτησα. Γι αυτό καλύτερα να σου είναι κάπως χαλαρό για να κρατήσει κάπως παραπάνω. Νομίζω...

DaF
15-09-08, 17:26
Νομίζω ότι καλώς πήρες το μεγαλύτερο νούμερο, γιατί το τζιν έχει και την εξής ιδιαιτερότητα:επειδή είναι σκληρό ύφασμα δε μπορείς να το φοράς μέχρι τέλους. Διορθώστε με αν κάνω λάθος αλλά εγώ στο τρίτο τρίμηνο είχα πρόβλημα με το τζιν, με ενοχλούσε πολύ χαμηλά. Οπότε το σταμάτησα. Γι αυτό καλύτερα να σου είναι κάπως χαλαρό για να κρατήσει κάπως παραπάνω. Νομίζω...

Ναι, αυτό μου είπαν!Ανυπομονώ να πάρω και κιλάκια χιχιχι...!(Αν με ακούσει καμία που είναι στον 9ο δεν τη γλυτώνω :lol: )

yogini
15-09-08, 19:40
Εγω που έχω και μεγάλη κοιλίτσα απο εγκυμοσύνης πήρα μόνο 2 τζιν απο το ζάρα και 2 μακό απο το Benetton....ολα τα υπόλοιπα (σορτσάκια κτλ) τα πήρα απο τα μαγαζιά που ψωνίζω συνήθως μόνο κανα 2 νούμερα μεγαλύτερα. Δυστυχώς η πλειοψηφία των ρούχων εγκυμοσύνης ειναι πολύ ντεμοντέ.

peony
15-09-08, 20:30
Παιδιά, εγώ κατά τη διάρκεια της εγκυμοσυνης μου, προτίμησα τα τζην του Zara (3 παρακαλώ!), και γενικότερα το Η &Μ - και τα εγκυμοσύνης του και τα κανονικά, απλώς 2 νούμερα μεγαλύτερα - ευτυχώς η μόδα τελευταίως ευνοεί τις εγκύους (όλο αμπίρ και φαρδουλά ρούχα βγαίνουν) - προσοχή, τη σειρά mama τη βρίσκετε μόνο στο H&M του avenue. Τώρα, για το γραφείο, όπου έπρεπε να ντύνομαι κυριλάτα και όπου πήγαναι ως τον 9ο μήνα, είχα βρει τη λύση: 4-5 ζέρσει αμπίρ φορεματάκια (κανονικά, όχι εγκυμοσύνης) και κάθε Παρασκευή τζην.

Το θέμα είναι ότι τα ρούχα αυτά, τα καλοκαιρινά τουλάχιστον, τα φοράω ακόμα (καθότι μου μένουν 4 κιλά από τα 12 που πήρα συνολικά και τα νορμάλ ρούχα μου ναι μεν μου μπαίνουν, αλλά βεβαίως δείχνουν χάλια πάνω μου). Οπότε ψωνίζοντας, έχετε στο νου σας και αυτήν την περίπτωση.

Παρεπιμπτόντως, τα isabella oliver τα ζήλευα κι εγώ, αλλά μου φαίνονταν τσιμπημένα.

Εκάβη, όταν λες site για αγορές ρούχων εννοείς εγκυμοσύνης ή κανονικά;

citron
15-09-08, 20:49
peony, τα αμπιρ φορεματακια τα πηρες απο καπου συγκεκριμενα?

Τωρα που αλλαζουν και οι εποχες δεν ξερω τι να φοραω καθ'οτι κοιλια τεραστια, τα τζιν με ενοχλουνε και τα ποδια μου εχουν μεγαλωσει 1 νουμερο. Αλλα λιγα μαγαζια εχουνε φερει πιο χειμωνιατικα ετσι ωστε να τα ψωνισω κατι να εχω και αφου γεννησω μιας και τον Νοεμβριο τα καλοκαιρινα δεν θα λενε αλλα ουτε και τα φουλ χειμερινα.

Ποσο καιρο ακομα θα την βγαζω με αερινα καλοκαιρινα αμπιρ μπλουζακια ?

peony
15-09-08, 21:12
3 από αυτά τα πήρα από τη Lola, 1 από το Νaf Naf και είχα και 1-2 από παλιότερα (πρέπει να πω ότι δεν ήταν και φτηνά, γύρω στα 70 - 90 ευρώ το ένα, αλλά τα φόρεσα από Οκτώβριο ως Απρίλιο - αρχές Μαϊου και θα τα φορέσω και φέτος σίγουρα).
Τα μπλουζάκια νομίζω ότι θα σε βγάλουν σίγουρα ως μέσα Οκτωβρίου με ένα πανωφοράκι τύπου βαμβακερή ζακέτα - τζάκετ με κουκούλα από πάνω (άλλωστε, εγώ θυμάμαι ότι ζεσταινόμουν υπερβολικά) και φορμίτσες γυμναστικής ή άλλα παντελόνια εγκυμοσύνης.

nikol28
15-09-08, 21:21
Εγώ πήρα προχτές απο τα Λητώ ένα παντελόνι μακρύ πολύ ωραίο καμπαρντινέ με μαλακό ύφασμα στην κοιλίτσα, πήρα και δυο μπλουζάκια με κοντό μανίκι γιατί νομίζω πως θα ζεσταίνομαι οποτε και με μια ζακετούλα θα είμαι μια χαρά
άλλωστε μέσα Οκτώμβρη θα γεννήσω :wink:

Ekabn
15-09-08, 21:43
Εκάβη, όταν λες site για αγορές ρούχων εννοείς εγκυμοσύνης ή κανονικά;

Εγκυμοσύνης εννοώ (τώρα βέβαια αν έχεις και κανα άλλο καλό με κανονικά ρούχα, πες το μας κι αυτό, χαμένο δε θα πάει :D )

peony
15-09-08, 22:21
Να σου πω, από κανονικά έχω το www.asos.com, αν και δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ, όλο το σκέφτομαι μόνο.
Από εγκυμοσύνης, πάλι δεν είχα πάρει, αλλά από όσα είχα δει, το isabella oliver ήταν το κορυφαίο.
Επίσης: www.jojomamanbebe.co.uk,
www.cravematernity.co.uk,
www.funkybumpmaternity.com.

Για πολύ posh μέλλουσες μητέρες:
www.blossommotherandchild.com.

peony
15-09-08, 22:29
Όλα τα παραπάνω είναι από Αγγλία, γιατί έχω πάντα έναν φόβο ότι αγορές από ΗΠΑ θα κολλήσουν επ'απειρον στο τελωνείο...

Αυτό που τόλμησα πάντως να αγοράσω από το Ίντερνετ - η πρώτη μου αγορά! - ήταν αυτή η τσάντα από αυτό το site:
http://www.happybags.co.uk/products.php?cat=328

Πολύ βολική, δεν μπορώ να πω, και τη διάλεξα ασορτί με το καρότσι.

Άσχετο: Εκάβη είσαι πάλι έγκυος; Έχω χάσει επεισόδια;

Jen.
16-09-08, 00:25
Απίστευτα όμορφα τα ρούχα isabella oliver!!!

Μήπως ξέρετε αν τα πουλάνε και πουθενά στην Ελλάδα γιατί μόνο ρούχα αποφεύγω να αγοράσω προς το παρόν από το internet.... :roll:

Ekabn
16-09-08, 10:31
Είναι όντως ένα θέμα οι αγορές ρούχων απ'το ίντερνετ. Αλλά στη χειρότερη λέω να πάω σε μοδίστρα να μου το προσαρμόσει, αν δε μου κάνει. Τέλος πάντων, κι εγώ στη σκέψη είμαι, δεν το έχω αποφασίσει (πάντως μία μπλουζίτσα από την ιζαμπέλα θα την πάρω που να χαλάσει ο κόσμος :D )

Peony πολύ ωραία τα σάιτ, πάααααρα πολύ ωραία, ευχαριστώ. Και η τσάντα πολύ ωραία.

Ναι, είμαι έγκυος, αν και δεν το έχω ακούσει ακόμη το μωρό, οπότε επιφυλάσσομαι. Από Τετάρτη θα ξέρω περισσότερα :D :D

peony
16-09-08, 10:40
OK, oπότε προς το παρόν σου εύχομαι μόνο... καλή ακρόαση :lol:

Κατά τα άλλα, επαναλαμβάνω ότι το Η&Μ με έβγαλε ασπροπρόσωπη (όχι για το γραφείο όμως).

Ekabn
16-09-08, 10:56
Σ'ευχαριστώ πολύ :D :D :D

Ναι, το γραφείο είναι ένα θέμα. Πάντως, μόλις το ακούσω θα αρχίσω να ψάχνω.

bebebo
16-09-08, 15:23
κοριτσια εγω ειμαι στον τεταρτο μηνα .Λεω αυτη την εγκυμοσυνη να την βγαλω με κολαν και φορεματομπλουζακια απο πανω.πιστευω οτι θα ειναι πιο οικονομικα απο τα ρουχα της εγκυμοσυνηςκαι ανετα(αυτο θα το δω βεβαια) στο γιο μου πριν τρια χρονια που ειχα αγορασει πατελονια ειχαν 70 ευρω και δεν μου αρεσαν.εδω εχουμε και πιο λιγες επιλογες.

Nanouka
16-09-08, 16:15
Τα Mothercare δεν κάλυψαν καμία σας?? :roll: :roll:
Εγώ έχω ένα απίστευτο χαμηλοκάβαλο τζήν με μπάσκα απο την 1η μου εγκυμοσύνη το οποίο φοράω ακόμα και τώρα! Δυστυχώς είχα μείνει έγkυος χειμώνα τότενες και δεν μπορώ να φορέσω τα ρουχάκια που φόραγα .. :(
Επίσης απο τα Mothercare έχω αγοράσει πολλά μπλουζάκια .. ίσως τα περισσότερά μου ρούχα να είναι mothercare .. και φυσικά στα Λητώ κορίτσια .. μπορείτε να βρείτε πολλές μάρκες .. εγώ το καλοκαίρι μόλις άρχισαν οι εκπτώσεις τσίμπησα 2 φορεματάκια Ομόρ σε τζιτζί τιμή! :wink:
επίσης εάν έχετε σώμα και κοιλίτσα σαν της Κάτιας Ζιγούλη (και το πορτοφόλι του Σάκη :P :lol: ) μπορείτε να επισκεφτείτε το Babyboom στο Κολωνάκι ..
ΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕπίσης, εάν έχετε κάποια επίσημη έξοδο όπως πχ κάποιο γάμο όπως έχω εγώ στις 27 το γάμο της κουνάδας μου, μπορείτε να βρείτε σχετικά φθηνά ρούχα στο Piano Nobile στην αρχή της Λ. Συγγρού στο ρεύμα προς Πειραιά .. Εγώ τσίμπησα ένα τύπου "Crazy Girl I Looooooove You Crazy Girl I Need You Sooooooooo" φορεματάκι σε έντονο περδικαλί με κάτι πετρούλες στο λαιμό στην τιμή των 190€ !!
Φυσικά έχει και πιο οικονομικά ρουχάκια ..Α! και για όλα τα μεγέθη κορίτσια!! Ακόμα και για εμάς που έχουμε UK size 18 :wink:
Επίσης και τα Marks & Spencer έχουν όχι εγκυμοσύνης αλλά σχετικά άνετα φορεματάκια ή φορμούλες ακόμα και μπλουζάκια σε σχετικά οικονομικές τιμές ..

Silmaril
22-09-08, 23:57
Λοιπόν...χθες πήγα να δοκιμάσω μια σαλοπέτα που είχα απο την 1η -προ δεκαετίας και πλέον- εγκυμοσύνη...αλλά δεν ανέβαινε με τίποτα στην κοιλιά!!!
Μιας και ούτε πανωφόρι διέθετα πήγα πρωί πρωί στα μαγαζιά για να πάρω μερικά ρουχαλάκια, τα οποία κατά πάσα πιθανότητα θα μου χρησιμεύσουν και μετά την εγκυμοσύνη έτσι που έχω γίνει...
Πρώτος σταθμός ήταν τα H&M στο Avenue... Εκτός απο μια πολύ εξυπηρετική πωλήτρια δεν βρήκα τίποτα ενδιαφέρον εκεί...Βέβαια μου είπε η κοπέλα ότι το Σάββατο είχαν ορδές εγκύων εκεί που ξεσήκωσαν το μαγαζί κι έτσι εξηγείται φυσικά ότι τα νούμερα ήταν "σπασμένα" και τα σχέδια περιορισμένα...Δεν ξέρω αν εγώ εχω περίεργο σώμα τελικά, αλλά τίποτα δεν μου έστρωνε καλά, εκτός απο ενα παντελόνι με μπάσκα που τελικά αγόρασα...Επιφυλάσσομαι πάντως για μια δεύτερη επίσκεψη, Παρασκευή αυτή τη φορά που κάνουν και τις παραλαβές, μήπως βρω τίποτα παραπάνω αφού αργά ή γρήγορα θα φέρουν και περισσότερα εποχιακά (διότι είχαν περισσότερα καλοκαιρινά ακόμα).
Στα θετικά βέβαια είναι οι τιμές που ήταν - ανάλογα το είδος- αρκετά έως πολύ χαμηλότερες απο αλλού...
Μετά πήγα στα Λητώ...Επίσης πολύ εξυπηρετικές κοπέλες, αλλά στα περισσότερα οι τιμές ήταν πολύ τσουχτερές και οι φόρμες μέτριες (προσωπικά με πολλά ένοιωσα σα φάλαινα). Ενδεικτικά αναφέρω οτι είδα μια φόρμα αθλητική που η τιμή του παντελονιού μόνο θα μπορούσε κάλλιστα να είναι η τιμή δυο σετ μαζί! Τέλοσπάντων μετά απο τα πολλά βρήκα μια ωραία παντελόνα, πολύ ανάλαφρη, που χαλαρά θα την ευχαριστηθώ και μετά...Δεν βρήκα ούτε εκεί κάτι για πανωφόρι, γιατί όπως μου είπαν δεν έχουν παραλάβει ακόμα πολλά χειμερινά...
Στα Mothercare δεν πήγα σήμερα, διότι είχα περάσει απο εκεί τις προηγούμενες μέρες να δω τιμές και θυμόμουν πως πανωφόρια ούτε εκεί είχαν ακόμα, εκτός απο μια χοντρή ζακέτα που το σχέδιό της - επειδή δοκίμασα και στα Η&Μ μια παρόμοια- δεν με κολακεύει καθόλου...Εκεί όμως βρήκα οικονομικές σχετικά μπλουζίτσες που διέθεταν κουμπάκια και για τον θηλασμό, αρα σίγουρα θα με βολεψουν για περισσότερο καιρό. Συνεπώς θα παω σύντομα να πάρω 1-2 τουλάχιστον...
Για πανωφόρι βρε κορίτσια τι να κάνω; Έχετε καμιά ιδέα;

Jen.
23-09-08, 00:23
Να ρωτήσω κάτι μάλλον χαζό? Πανωφόρι εννοείς παλτό? Θα μας χρεαστεί? Γιατί δεν το είχα στο πρόγραμμα...πίστευα μέχρι τώρα ότι κουτσα στραβά αυτά που έχω ήδη θα φοράω με καμιά ζεστή μπλούζα από μεσα για να ζετσαίνεται και η κοιλιά...βλακεία σκέψη ε? :roll:

Silmaril
23-09-08, 01:00
Ε κάτι δεν πρέπει να έχουμε; Ειδικά εσύ που θα φας όλο το χειμώνα...Οκ όταν εγκυμονούμε ζεσταινόμαστε περισσότερο απ' ότι οι υπόλοιποι, αλλά όσο να 'ναι , αν δεν έχεις ήδη κάτι που να σου κάνει (εγώ π.χ. στην προηγούμενη εγκυμοσύνη είχα ενα μπουφάν τεράααστιο -γέννησα Γενάρη- και καλύφθηκα απ' αυτήν την άποψη) δεν πρέπει να φορέσεις κάτι παραπάνω βγαίνοντας έξω; Τώρα που φεύγω 5 το πρωί για τη δουλειά με τρώει το αγιάζι και η υγρασία...Και σκέφτομαι τι θα κάνω αύριο το πρωί με ένα ψιλό ζακετάκι που έχω!!! Μετά που θα πάρω την άδεια (σε 2 βδομάδες) θα είναι καλύτερα τα πράγματα, αλλά μέχρι Νοέμβρη που γεννάω - θεωρητικά πάντα- δεν θα χρειαστώ κάτι πιο ζεστό για να βγω έξω; Βέβαια εγώ καίγομαι κι απο άλλη άποψη, αφού και μετά τη γέννα αποκλείεται να μου κάνει κάτι απο τα ήδη υπάρχοντα στη ντουλάπα μου...
Πάντως, όπως είπα, μόνο κάτι μακριές πλεκτές ζακέτες βρήκα...Τίποτα πιο ζεστό ή πιο κομψό....Για παλτό δεν το σκέφτομαι γιατί ίσως να παραείναι ζεστό, αλλά σίγουρα θα είναι τεράστιο και η δαπάνη θα παει άχρηστη αφού στοιχίζουν κι αρκετά αυτά...Δεν ξέρω...έχω μπερδευτεί γι' αυτό ζήτησα γνώμες...

Jen.
23-09-08, 01:06
Χμμμ...έχεις δίκιο...ελπίζω να βρω και να μου κάνει ένα ξεχασμένο τεράστιο μπουφαν που είχα καποτε...σιγά μην πάρω και παλτό εγκυμοσύνης...ούτε που το ξερα ότι υπήρχαν και τέτοια...ευχαριστω για τις πληροφορίες! :wink:

gerakina
23-09-08, 01:07
Ίσως αυτές τις ζακέτες που είναι σαν κάπες?Χωρίς κουμπιά δηλαδή,με κόψιμο για το κεφάλι και χέρια?
Έχω δει να φοράνε αλλά δεν ξέρω αν είναι πρακτικά.
Απλώς δεν θα έχεις πρόβλημα με το μέγεθος.

dina
23-09-08, 02:02
κοριτσια για πανωφορι ριξτε και μια ματια στα benneton.εγω πηρα μια ωραια ζακετα μεχρι το γονατο σε γκρι χρωμα με μοντερνα πλεξη,οχι αυτες με τις πλεξουδες,ειναι ισια και εχει 2 κουμπια μεγαλα που αργοτερα τα ραβεις λιγο πιο μεσα και δεν παει χαμενη.αυτο το σχεδιο ηταν απο τα κανονικα οχι τα εγκυμοσυνης αλλα ειχε μεγαλη φορμα.πηρα το μιντιουμ και ειμαι 86 κιλα.ειχε ακομη ενα παλτο μαυρο παλι στα κανονικα ρουχα που κουμπωνε με τρια κουμπια μεχρι το υψος κατω απο το στηθος και μετα επεφτε σαν φορεματακι φουσκωτο,πολυ βολικο σχεδιο για την κοιλιτσα και μοντερνο.εγω δεν το πειρα γιατι εχω πητ 15/11/08 και πιστευω θα την βγαλω μεχρι τοτε με την ζακετα.(ειναι μαλλινη και χοντρουλα).απο τιμες ενδεικτικα γυρω στα 100 ευρω.

dora
23-09-08, 03:19
Παιδια εγω παντως εκτος απο ενα Τζην παντελονι και αλλο ενα υφασματινο μαυρο πουτο φορουσα σε επισημες εκδηλωσεις δεν ειχα αγορασει τιποτα αλλο εγκυμοσυνης.. Βολευτηκα με απλα ρουχαλακια με λαστιχο στη μεση τα οποια φορουσα και μεχρι να μου φυγουν τα κιλα και τα οποία τωρα βρισκονται στην ντουλαπα της ξαδελφης μου η οποία ειναι λιγο πιο παχια απο μενα και τα εχει κατευχαριστηθει.. Ετσι δεν πηγε τιποτα χαμενο..
γενικα θεωρω οτι τα ρουχα εγκυμοσυνης ειναι πεταμενα λεφτα.. Αντε να τα φορεσεις σε μια επομενη εγκυμοσυνη και αυτο αν τυχει και μεινεις εγκυος τηνιδια περιοδο και εισαι και στ αιδια κιλα.
Το αλλο που εκανα εγω με φιλες μου ηταν κατι αναλογο με αυτο που κανουμε με τα σχεδον αφορετα μωρουδιστικα μας.. τα περναγαμε η μια στην αλλη.

daisy
23-09-08, 08:59
Εγώ είμαι στην αρχή ακόμα. Με τα καλοκαιρινά κάπως τα βόλευα. Ένα μακό φορεματάκι κάπως πιο χαλαρό, καναδυό φουστίτσες με λάστιχο στη μέση και φτάσαμε ως εδώ. Τώρα όμως που άλλαξε ο καιρός και μεγάλωσε και η κοιλίτσα υπάρχει πρόβλημα. Επειδή δεν μου έκανε τίποτα πήρα ένα τζιν εγκυμοσύνης που πολύ μου άρεσε και αργότερα λέω να πάρω κι ένα μαύρο κοτλέ. Πουλόβερ έχω αρκετά από τα φοιτητικά μου χρόνια (μακριά και φαρδιά). Εκεί που αντιμετώπισα πρόβλημα είναι στα πανωφόρια. Τα περισσότερα είναι μεσάτα και δεν κουμπώνουν... Μου είπε μια κοπέλα εδώ στο γραφείο ότι φέτος είναι στη μόδα παλτουδάκια που λίγο πάνω από το στήθος ξεκινάνε πιετάκια και κατεβαίνουν φαρδιά. Έχει λέει στο Zara. Δεν έχω πάει ακόμα, αλλά θα μου άρεσε κάτι τέτοιο. Θα δουλεύω μέχρι τέλος Γενάρη, οπότε θα χρειστώ ρούχα. Επίσης σκέφτομαι να πάρω και κανένα χαριτωμένο φορεματάκι για αργότερα που θα μεγαλώσει κι άλλο η κοιλίτσα.

Μαμά του Ωρίων
23-09-08, 09:06
η μόδα ευνοεί!
κολλάν και μπλουζοφορέματα κορίτσια!
βγαίνει και η εγκυμοσύνη και μετά αν μείνουν κιλάκια αλλά φοριούνται κι αν δεν μείνουν

Jen.
23-09-08, 09:23
η μόδα ευνοεί!
κολλάν και μπλουζοφορέματα κορίτσια!
βγαίνει και η εγκυμοσύνη και μετά αν μείνουν κιλάκια αλλά φοριούνται κι αν δεν μείνουν

κολάν εγκυμοσύνης ψάχνω εδώ και πόσο καιρό και κανείς δεν έχει...πήγα mothercare, prenatal, benetton τίποτα...λέω να δοκιμάσω και στο zarra...που αλλού μπορεί να έχουν? :roll:

citron
23-09-08, 09:25
Απο το Ζαρα τα κολαν καθονται καλα κατω απο την κοιλια. Αλλιως στο mothercare μηπως εχουν φερει?

Jen.
23-09-08, 09:33
Απο το Ζαρα τα κολαν καθονται καλα κατω απο την κοιλια. Αλλιως στο mothercare μηπως εχουν φερει?

όχι δεν έχουν φέρει ακόμη...από το zarra εννοείς τα κανονικά κολάν? δεν έχει ειδικά εγκυμοσύνης?

citron
23-09-08, 09:36
Ναι, τα κανονικα. Δεν σφιγγουν στην μεση και αμα τα συνδυασεις και με ενα λαστιχο μεσης ( αυτα της εγκυμοσυνης που καλυπτουν την κοιλια - εχει στο mothercare ) δεν κρυωνει και η κοιλιτσα και καθεται και οσο χαμηλα θες. Ετσι εχω βολευτει το τελευταιο διαστημα.

Jen.
23-09-08, 09:37
Ναι, τα κανονικα. Δεν σφιγγουν στην μεση και αμα τα συνδυασεις και με ενα λαστιχο μεσης ( αυτα της εγκυμοσυνης που καλυπτουν την κοιλια - εχει στο mothercare ) δεν κρυωνει και η κοιλιτσα και καθεται και οσο χαμηλα θες. Ετσι εχω βολευτει το τελευταιο διαστημα.

α μάλιστα δεν το ήξερα αυτό το κόλπο με το λάστιχο μέσης...ευχαριστώ θα δοκιμάσω! :wink:

Μαμά του Ωρίων
23-09-08, 09:41
εγώ απ το Λητώ είχα πάρει 3-4

evangelia
23-09-08, 09:47
καλημέρα κορίτσια!!περάστε καμιά βόλτα από τα μάνγκο..είχα βγάλει άνοιξη καλοκαίρι με παντελόνια με μεγάλο λάστιχο, που εφάρμοζαν στην κοιλίτσα τέλεια!!!μπορεί να έβγαλαν και φθινοπωρινά τώρα.
το ίδιο στυλ είχαν και τα h&m και ήταν πάμφτηνα :lol: :lol:

Ekabn
23-09-08, 10:48
...και με ενα λαστιχο μεσης ( αυτα της εγκυμοσυνης που καλυπτουν την κοιλια - εχει στο mothercare ) δεν κρυωνει και η κοιλιτσα και καθεται και οσο χαμηλα θες.
Δεν κατάλαβα τί είναι το λάστιχο μέσης; Λάστιχο που το εφαρμόζεις σε κανονικό ρούχο; Δεν κατάλαβα ρε παιδιά;;;;;;;

citron
23-09-08, 10:54
Ειναι ενα ελαστικο υφασματακι σαν αυτο που εχουν ενσωματωμενα τα παντελονια εγκυμοσυνης. Κραταει το ρουχο στην θεση του ( αμα φορατε χαμηλα στην κοιλια ιδιως οπως εγω που την εχω πολυ χαμηλα) και τωρα που κρυωσε ο καιρος δεν κρυωνει η κοιλιτσα απο το αερα που μπαινει απο τα ρουχα που "καθονται" πανω στην μεση.

Eliza
23-09-08, 11:03
Citron, τι εννοείς 'κρατάει το ρούχο στη θέση του'?
Γιατί, στην πρώτη εγκυμοσύνη, μου ήταν αδύνατο να φορέσω οτιδήποτε εφάρμοζε κάτω από τη κοιλιά γιατι απλά...μου έπεφτε :oops:

citron
23-09-08, 11:10
Ειναι ελαστικο, αρα εαν φορας μια φορμα πχ χαμηλα, βαζεις την "ζωνη" πανω απο το λαστιχο της φορμας και πανω απο την κοιλια, οποτε δεν εχεις αυτο το θεμα που καθεσαι και βγαινει ο ποπος απο εξω :oops: ή που σηκωνεις συνεχεια τα παντελονια σοθ.

Να παραδειγμα¨-http://www.mothercare.com/gp/product/B001CP7W3U/sr=1-14/qid=1222157405/ref=sr_1_14/026-8400436-2104420?ie=UTF8&m=A2LBKNDJ2KZUGQ&n=42796041&mcb=core

Μαμά του Ωρίων
23-09-08, 11:24
δε θυμάμαι ποια κοπελιά το είχε γράψει που η ίδια το έκανε
φορούσε κανονικά τα τζιν της κάτω απ την κοιλιά φυσικά τα οποία έδενε όμορφα με κορδελίτσα απ τα θηλάκια κι από πάνω για την κοιλιά φορούσε τα καλοκαιρινά στράπλες βαμβακερά μπλουζάκια
όσες έχετε.... άλλη μια καλή ιδέα για εξοικονόμηση χρήματος
αλλά κυρίως ρούχων γιατί... πόσα εγκυμοσύνης να ψωνίσεις πια? πλύνε βάλε είσαι....

Jen.
23-09-08, 11:28
Να ρωτήσω κάτι? Σε ποιο zara έχουν εγκυμοσύνης? Έχουν σίγουρα εγκυμοσύνης γιατί στο site τους δεν τα δείχνει...

Ekabn
23-09-08, 11:42
Στο Mall το Zara έχει εγκυμοσύνης, όχι πολλά δηλαδή, αλλά έχει. Εμένα μου άρεσαν να σου πω. Αν και δεν καταλαβαίνω να μην έχει μπλούζες, παρά μόνο κάτι αραχνοϋφαντες ή μεταξωτές. Πώς θα βγω στο αγιάζι παιδάκι μου με αυτά τα ρούχα; χάθηκε ένα μαλλινάκι;;;;;

Παιδιά, αυτό με την ελαστική ζώνη δεν τό είχα συνειδητοποιήσει ότι υπάρχει, αν και μου φαίνεται ότι δύσκολα φοράς ρούχο κανονικό, έχει ανοίξει κι η λεκάνη πολύ...

Olg@
23-09-08, 11:55
Παιδιά, αυτό με την ελαστική ζώνη δεν τό είχα συνειδητοποιήσει ότι υπάρχει, αν και μου φαίνεται ότι δύσκολα φοράς ρούχο κανονικό, έχει ανοίξει κι η λεκάνη πολύ...

Πολύ σωστό αυτό δυστυχώς ...

Olg@
23-09-08, 12:01
Μερικά ρούχα εγκυμοσύνης έχει και το la redoute. Προσωπικά με είχαν βολέψει αφάνταστα οι μπιτζάμες εγκυμοσύνης, ειδικά μία που είχε μακρύ παντελόνι και τιραντέ μπλουζάκι με άνοιγμα για τον θηλασμό ... ότι πρέπει για τον καύσωνα του μαιευτηρίου!!!

citron
23-09-08, 12:05

Μην φανταστεις οτι μπορω να φοραω τα παλια μου τζιν. Ειναι για καμια φορμα, κολαν, ελαστικο παντελονι και παντελονες...Πολυ βοηθαει γιατι εχα βαρεθει να περπαταω και να μου πεφτουν απο την μεση τα ρουχα.

Jen.
23-09-08, 12:07
Μερικά ρούχα εγκυμοσύνης έχει και το la redoute. Προσωπικά με είχαν βολέψει αφάνταστα οι μπιτζάμες εγκυμοσύνης, ειδικά μία που είχε μακρύ παντελόνι και τιραντέ μπλουζάκι με άνοιγμα για τον θηλασμό ... ότι πρέπει για τον καύσωνα του μαιευτηρίου!!!

Μόλις βρήκα ότι έχει και κολάν εγκυμοσύνης! Αλλά μόνο online δέχονται παραγγελίες? Δεν έχουν κατάστημα ε? :roll:

gerakina
23-09-08, 12:08
δε θυμάμαι ποια κοπελιά το είχε γράψει που η ίδια το έκανε
φορούσε κανονικά τα τζιν της κάτω απ την κοιλιά φυσικά τα οποία έδενε όμορφα με κορδελίτσα απ τα θηλάκια κι από πάνω για την κοιλιά φορούσε τα καλοκαιρινά στράπλες βαμβακερά μπλουζάκια
όσες έχετε.... άλλη μια καλή ιδέα για εξοικονόμηση χρήματος
αλλά κυρίως ρούχων γιατί... πόσα εγκυμοσύνης να ψωνίσεις πια? πλύνε βάλε είσαι....

Νομίζω ήταν η sstamoul.Ή η euapap.
Είχε βάλει και φωτογραφίες,ήταν πολύ καλό το αποτέλεσμα.

Olg@
23-09-08, 12:29

Μόλις βρήκα ότι έχει και κολάν εγκυμοσύνης! Αλλά μόνο online δέχονται παραγγελίες? Δεν έχουν κατάστημα ε? :roll:

Μπορείς να τους πάρεις τηλέφωνο και να στα στείλουν αντικαταβολή.

yogini
23-09-08, 13:13
Κορίτσια εγω που εχω extra large κοιλια για το μήνα μου φοράω τα κολανάκια που ειχα και περυσι προ εγκυμοσύνης μιας και στέκονται κάτω απο την κοιλίτσα (πχ τωρα φοράω ενα του Attrativo). Δεν καταλαβαίνω γιατι να πάρω εγκυμοσύνης και μετά να μην το ξαναβάλω.

Jen.
23-09-08, 13:15
Κορίτσια εγω που εχω extra large κοιλια για το μήνα μου φοράω τα κολανάκια που ειχα και περυσι προ εγκυμοσύνης μιας και στέκονται κάτω απο την κοιλίτσα (πχ τωρα φοράω ενα του Attrativo). Δεν καταλαβαίνω γιατι να πάρω εγκυμοσύνης και μετά να μην το ξαναβάλω.

ναι αλλά δεν σε ενοχλούν στην κοιλιά χαμηλά? δεν σε πιέζουν τα λάστιχα?

ΜΑΙΡΗ1
26-09-08, 12:57
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΑ ΓΙΑ ΜΑΣ ΤΙΣ ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΠΑΡΕΙ NORMAL ΚΙΛΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Η ΣΕΙΡΑ Α.L.E ΤΗΣ ATTRATIVO.ΕΙΔΙΚΑ ΤΑ ΡΙΧΤΑ ΦΟΡΕΜΑΤΑΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΝΕΑΝΙΚΑ ΚΑΙ ΒΟΛΙΚΑ.ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΤΕ ΟΤΙ ΤΑ ΕΙΧΑ ΠΑΡΕΙ ΣΤΟΝ ΤΕΤΑΡΤΟ ΜΗΝΑ ΚΑΙ ΤΑ ΦΟΡΑΩ ΑΚΟΜΑ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΚΛΕΙΝΩ ΤΟΝ ΕΒΔΟΜΟ!ΚΑΙ ΑΠΟ ΟΤΙ ΕΙΔΑ ΚΑΙ ΣΤΗ ΧΕΙΜΕΡΙΝΗ ΣΕΖΟΝ ΕΧΕΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΣΤΥΛ!
ΜΑΙΡΗ1

Jen.
26-09-08, 13:00

τελικά πήρα κανονικό κολαν πολύ ελαστικό και μεγάλο λαστιχο και μαζί με ένα παλιό μου που είναι και αυτό άνετο καλύφθηκα μια χαρά...τελικά χαμένος κόπος να ψάχνεις για κολάν εγκυμοσύνης... :wink:

myrto
26-09-08, 13:28
Για δείτε κι αυτά : http://www.formes.com στην Αθήνα έχει στη Βουκουρεστίου και είναι ωραιότατα αλλά ακριβάάάά! :D :D :D ! Πάντως ένα παντελόνι ή μια φούστα κάποια στιγμή θα πάρω, δε θα μου γλυτώσουν!

Eliza
26-09-08, 14:44
myrto, τα formes είναι ΤΕΛΕΙΑ!!! και ακριβά. Μπορείς να βρείς όμως προσφορές κατά περιόδους...
Εγώ με 2 παντελόνια απο κει την έβγαλα την προηγούμενη. Σουπερ βολικά!!!

υπάρχει κάτι που δεν μας έχεις πει? όλο στις εγκυμοσύνες σε πετυχαίνω τον τελευταίο καιρό

yogini
26-09-08, 14:52
Για δείτε κι αυτά : http://www.formes.com στην Αθήνα έχει στη Βουκουρεστίου και είναι ωραιότατα αλλά ακριβάάάά! :D :D :D ! Πάντως ένα παντελόνι ή μια φούστα κάποια στιγμή θα πάρω, δε θα μου γλυτώσουν!

Είχα πάει κι εγω αλλα δεν αγόρασα γιατι μου φάνηκαν υπερβολικα ακριβά για τόσο απλά κομμάτια. 80? μια μινι φούστα υφασμάτινη κασουαλ;;;;;
Ε οχι!

Jen δεν πρόλαβα να σου απαντήσω για τα κολάν αλλα ευτυχώς το κατάλαβες οτι δεν υπάρχει πρόβλημα στην κοιλιά γιατι καθονται χαμηλά ετσι κι αλλιώς.

bebebo
26-09-08, 15:15

τελικά πήρα κανονικό κολαν πολύ ελαστικό και μεγάλο λαστιχο και μαζί με ένα παλιό μου που είναι και αυτό άνετο καλύφθηκα μια χαρά...τελικά χαμένος κόπος να ψάχνεις για κολάν εγκυμοσύνης... :wink:
και εγω πηρα ενα κολαν προχθες .απλα το πηρα απο μαγαζι που εχει μεγαλα νουμερα για να μου ειναι ανετο στην κοιλιτσα.θα κατεβω αυριο να παρω αλλο ενα και μερικα μπλουζοφορεματακια οπως τα λεω.πιστευω οτι θα με βολεψουν και ειναι και πιο οικονομικα απο της εγκυμοσυνης.

naina
26-09-08, 17:50
Εγώ έβγαλα όλη την εγκυμοσύνη μου με 3 παντελόνια που είχα πάρει στην αρχή της άνοιξης με 50% έκπτωση από τα motherland και κάποια φαρδιά μπλουζάκια με λάστιχο κάτω από το στήθος. Τώρα για φθινόπωρο αλλά και για μετά πήρα ένα παντελόνι από τα mat με λάστιχο που θα μου κάνει από τώρα μέχρι να επανέλθω, και κανά δύο βελουτέ φόρμες από τα tres jolie για μέσα στο σπίτι. Τα ρούχα της εγκυμοσύνης μου ήρθαν πάμφθηνα, αλοίμονο για όλα τα υπόλοιπα!

Μαράκι
30-09-08, 08:43
[quote="citron"]Ειναι ελαστικο, αρα εαν φορας μια φορμα πχ χαμηλα, βαζεις την "ζωνη" πανω απο το λαστιχο της φορμας και πανω απο την κοιλια, οποτε δεν εχεις αυτο το θεμα που καθεσαι και βγαινει ο ποπος απο εξω :oops: ή που σηκωνεις συνεχεια τα παντελονια σοθ.

Να παραδειγμα¨-http://www.mothercare.com/gp/product/B001CP7W3U/sr=1-14/qid=1222157405/ref=sr_1_14/026-8400436-2104420?ie=UTF8&m=A2LBKNDJ2KZUGQ&n=42796041&mcb=core[/quote}

κορίτσια πήγα χτες σε κατάστημα της mothercare στην πόλη μου και μου είπανε ότι δεν ξέρουνε για αυτήν την ελαστική ζωνη..εσείς την αγοράσατε εδώ ή την παραγγείλατε από το δίκτυο?

Jen.
10-10-08, 22:37
Πήγα στο Η&Μ στο avenue και αγόρασα ρούχα εγκυμοσύνης, 3 παντελόνια και 4 μπλούζες, όλα με 180 euros :D ...έκλεισα νομίζω με τα ρούχα του χειμώνα για φέτος! :D

foivi
10-10-08, 23:16
Πήγα στο Η&Μ στο avenue και αγόρασα ρούχα εγκυμοσύνης, 3 παντελόνια και 4 μπλούζες, όλα με 180 euros :D ...έκλεισα νομίζω με τα ρούχα του χειμώνα για φέτος! :D

πότε πήγες? αυτές τις μέρες? έχω σκοπό να πάω αύριο, θα βρω τίποτα?
κανένα jean ψιλοστενό για μέσα από μπότα είχε?

http://bd.lilypie.com/GAhTp3/.png (http://lilypie.com)

Jen.
10-10-08, 23:39

πότε πήγες? αυτές τις μέρες? έχω σκοπό να πάω αύριο, θα βρω τίποτα?
κανένα jean ψιλοστενό για μέσα από μπότα είχε?

http://bd.lilypie.com/GAhTp3/.png (http://lilypie.com)

Σήμερα το απόγευμα. Ναι είχε πολλά τζιν κυρίως ίσια. Αν εννοείς στενό "σωλήνα" θα σε γελάσω... :roll: (αυτό που πήρα πάντως εγώ είναι και πολύ ωραίο και καλή εφαρμογή...έτσι μου ρχεται να το φοράω και μετά! :lol: )
Δεν ήταν άπειρες οι επιλογές από σχέδια γενικότερα αλλά τουλάχιστον είχε νούμερα σήμερα. Νομίζω ότι αξίζει να πας. Α δες και στα benetton εκεί έχει κάποια ενδιαφέροντα ρουχαλάκια εγκυμοσύνης λιγάκι πιο ακριβά όμως. :wink:

SofiaDav
10-10-08, 23:42
ta tzinakia egkumosinis tou zara einai para polu orea!

mariantinos
11-10-08, 10:39
koritsia egw s olh thn diarkeia tis egymosinhsagoraza royxa apo kanonika magazia(oute kan apo magazi gia pio eyswmes)

Ioanna D.
11-10-08, 11:10
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΜΕΡΑ!
ΕΓΩ ΒΟΛΕΥΤΗΚΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΜΕ ΤΑ BENETTON ΚΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΡΟΥΧΑΚΙΑ ΑΠΟ ΤΑ MARKS & SPENCER.
ΠΑΝΤΩΣ ΡΟΥΧΑ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ ΠΗΡΑ ΠΟΛΥ ΛΙΓΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΓΙΑΤΙ ΟΛΟ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΦΟΡΟΥΣΑ ΑΝΕΤΑ ΦΟΡΕΜΑΤΑΚΙΑ ΑΠΟ ΜΑΓΑΖΙΑ ΜΕ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΝΟΥΜΕΡΑ, ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΔΕΝ ΤΑ ΠΛΗΡΩΝΑ ΚΑΙ ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΡΟΥΧΑ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ.
ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΙΟ ΚΡΥΕΣ ΗΜΕΡΕΣ, ΚΑΛΗ ΙΔΕΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΑ ΠΟΝΤΣΟ ΑΦΟΥ ΚΑΛΥΠΤΟΥΝ ΤΗΝ ΚΟΙΛΙΤΣΑ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΑ ΦΟΡΕΣΕΙΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΓΕΝΝΑ :wink:

mariantinos
11-10-08, 11:12
kalokairi einai pio eykolo na voleyteis apo rouxa an eisai eguos...egw re koritsia anarwtieme ti papoutsia tha forate otan pristoun ta podia sa.to kalokaii mia xara htan me tis pantoflitses.

Ioanna D.
11-10-08, 11:19
kalokairi einai pio eykolo na voleyteis apo rouxa an eisai eguos...egw re koritsia anarwtieme ti papoutsia tha forate otan pristoun ta podia sa.to kalokaii mia xara htan me tis pantoflitses.

ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ!!!
ΩΧ, ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΩΡΑ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΤΑ ΚΛΕΙΣΤΑ ΠΑΠΟΥΤΣΙΑ ΜΟΥ :(
ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΚΑΤΙ ΠΑΝΤΟΦΛΙΤΣΕΣ ΜΕ ΑΡΚΟΥΔΑΚΙΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΚΑΙ ΑΥΤΑΚΙΑ ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΘΑ ΜΕ ΒΟΛΕΨΟΥΝ ΚΑΙ ΣΕ 2 ΜΗΝΕΣ ΠΟΥ ΘΑ ΓΕΝΝΗΣΩ.
ΦΑΝΤΑΖΕΣΑΙ ΝΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΩ ΕΤΣΙ?
ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΨΑΞΩ ΝΑ ΒΡΩ ΤΑ ΑΘΛΗΤΙΚΑ ΜΟΥ.
ΦΙΛΑΚΙΑ ΣΤΟ ΜΠΕΜΠΗ ΣΟΥ! ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΓΛΥΚΙΑ ΦΑΤΣΟΥΛΑ :D

mariantinos
11-10-08, 11:25
ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ!!!
ΩΧ, ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΩΡΑ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΤΑ ΚΛΕΙΣΤΑ ΠΑΠΟΥΤΣΙΑ ΜΟΥ :(
ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΚΑΤΙ ΠΑΝΤΟΦΛΙΤΣΕΣ ΜΕ ΑΡΚΟΥΔΑΚΙΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΚΑΙ ΑΥΤΑΚΙΑ ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΘΑ ΜΕ ΒΟΛΕΨΟΥΝ ΚΑΙ ΣΕ 2 ΜΗΝΕΣ ΠΟΥ ΘΑ ΓΕΝΝΗΣΩ.
ΦΑΝΤΑΖΕΣΑΙ ΝΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΩ ΕΤΣΙ?

xaxaxaxaxxa!mia xara tha eisai!!!se fantazome se kanena gamo me kirile forema k apo katw ta arkoudia na kseprovaloun!!! xaxaaxax. tha tou kanw makia makia apo sena

Ioanna D.
11-10-08, 11:28
ΛΕΣ ΓΙΑΥΤΟ ΝΑ ΜΗΝ ΜΕ ΚΑΛΕΣΑΝΕ ΠΟΥΘΕΝΑ? ΜΑ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΝΤΡΕΥΕΤΑΙ ΚΑΝΕΙΣ! ΠΗΓΑΙΝΩ ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΑ ΓΙΑ ΠΑΠΟΥΤΣΙΑ ΕΠΕΙΓΟΝΤΩΣ!!! :lol:
ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΜΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ!

mariantinos
11-10-08, 11:31
ΛΕΣ ΓΙΑΥΤΟ ΝΑ ΜΗΝ ΜΕ ΚΑΛΕΣΑΝΕ ΠΟΥΘΕΝΑ? ΜΑ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΝΤΡΕΥΕΤΑΙ ΚΑΝΕΙΣ! ΠΗΓΑΙΝΩ ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΑ ΓΙΑ ΠΑΠΟΥΤΣΙΑ ΕΠΕΙΓΟΝΤΩΣ!!! :lol:
ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΜΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ!

xaxaxaxa!!!pantws se paidiko party tha ekanes thraysh me tetoio ntisimo!!!! :lol: :lol: :lol:

daisy
13-10-08, 11:48
egw re koritsia anarwtieme ti papoutsia tha forate otan pristoun ta podia sa.
Ωχ! Αυτό δεν το είχα σκεφτεί. Πήρα κολάν εγκυμοσύνης, τζιν εγκυμοσύνης, μπλουζοφορέματα, αλλά να πάρω και παπούτσια εγκυμοσύνης;;;;!!!!!
Εγώ κάποια στιγμή παρατήρησα να έχουν πρηστεί τα δάχτυλά μου (με στένευε η βέρα), αλλά μόλις άρχισα τα trofocard επανήλθαν. Μέχρι στιγμής μου κάνουνε οι μπότες μου, και με τακούνι.
Πάντως τώρα θυμήθηκα την κουμπάρα μου που γέννησε Μάϊο και το χειμώνα φόραγε παπούτσια νο40 με κανονικό νο38. Δουλεύαμε μαζί στο γραφείο.
Λέτε να πρηστούν τόσο πολύ; Σε όλες πρήζονται; Και το χειμώνα;

Μαράκι
13-10-08, 13:02

με το που τα φοράω νομίζω πως σε λίγο θα μου φύγουν από πάνω μου..τόσο χαμηλοκάβαλα είναι..μετάνιωσα πάρα πολύ για την αγορά μου..καθόλου καλή εφαρμογή..νιώθω γυμνή την κοιλιά μου και διαρκώς το καβάλο χαμηλομένο μέχρι το έδαφος...

Olg@
13-10-08, 14:01
Αυτό είναι ένα θέμα με τα τζιν εγκυμοσύνης ... και εγώ είχα πάρει ένα απο το mothercare και ένα μου είχε δώσει η κουμπάρα μου αλλά τελικά δεν με βόλεψε κανένα. Ενω σαν εφαρμογή και εμφάνιση πολύ ωραία, απο άνεση δεν, μόλις περπατούσα λιγο νόμιζα πως θα μου πέσει το παντελόνι :lol: ...

Τώρα σχετικά με τα παπούτσια τι να πω ... δεν είναι σίγουρο ότι θα πρηστούν ολα τα πόδια και πολύ ... εγώ τις μπότες μου τις φορούσα μέχρι τέλους σχεδόν, εντάξει δεν κουμπωναν μέχρι επάνω, αλλα με το μακρύ παντελόνι δεν υπήρχε πρόβλημα καλυπτόταν. Επίσης βολεύουν πολύ και οι μπαλαρίνες, που μπαινοβγαίνουν εύκολα .... έχει και κάτι ωραίες στρασάτες και φτηνές για πιο glamourous εμφάνιση αν ενδιαφέρεται κάποια 8)

Το πόντσο είναι τέλεια επιλογή για επανοφώρι .... πήρα την πρώτη φορά τότε ένα γκρι πλεκτό και με βόλεψε και εκτός εγκυμοσύνης.

Αυτη τη φορα εγώ έχω μπερδευτει με τις μπιτζάμες για το μαιευτήριο και το θηλασμό .... στην προηγουμενη εγκυμοσύνη είχα πάρει νυχτικές κυρίως και δεν με βόλεψαν (γέννησα καισαρική) ... πήρα μια μπιτζάμα θηλασμού απο τα laredoute και με βόλεψε αφάνταστα ... τώρα κοιτάω στο site τους και δεν βρίσκω κάτι σχετικό... ξέρετε αν έχει μεγαλύτερη ποικιλία στον κατάλογο τους;;; Είδα μια στο site του mothercare, αλλα μου φάνηκε πανάκριβη και δεν με ενθουσίασε κιόλας ...

naina
13-10-08, 14:04
Αυτό είναι ένα θέμα με τα τζιν εγκυμοσύνης ... και εγώ είχα πάρει ένα απο το mothercare και ένα μου είχε δώσει η κουμπάρα μου αλλά τελικά δεν με βόλεψε κανένα. Ενω σαν εφαρμογή και εμφάνιση πολύ ωραία, απο άνεση δεν, μόλις περπατούσα λιγο νόμιζα πως θα μου πέσει το παντελόνι :lol: ...

Τώρα σχετικά με τα παπούτσια τι να πω ... δεν είναι σίγουρο ότι θα πρηστούν ολα τα πόδια και πολύ ... εγώ τις μπότες μου τις φορούσα μέχρι τέλους σχεδόν, εντάξει δεν κουμπωναν μέχρι επάνω, αλλα με το μακρύ παντελόνι δεν υπήρχε πρόβλημα καλυπτόταν. Επίσης βολεύουν πολύ και οι μπαλαρίνες, που μπαινοβγαίνουν εύκολα .... έχει και κάτι ωραίες στρασάτες και φτηνές για πιο glamourous εμφάνιση αν ενδιαφέρεται κάποια 8)

Το πόντσο είναι τέλεια επιλογή για επανοφώρι .... πήρα την πρώτη φορά τότε ένα γκρι πλεκτό και με βόλεψε και εκτός εγκυμοσύνης.

Αυτη τη φορα εγώ έχω μπερδευτει με τις μπιτζάμες για το μαιευτήριο και το θηλασμό .... στην προηγουμενη εγκυμοσύνη είχα πάρει νυχτικές κυρίως και δεν με βόλεψαν (γέννησα καισαρική) ... πήρα μια μπιτζάμα θηλασμού απο τα laredoute και με βόλεψε αφάνταστα ... τώρα κοιτάω στο site τους και δεν βρίσκω κάτι σχετικό... ξέρετε αν έχει μεγαλύτερη ποικιλία στον κατάλογο τους;;; Είδα μια στο site του mothercare, αλλα μου φάνηκε πανάκριβη και δεν με ενθουσίασε κιόλας ...

Εγώ ψώνισα φθηνότατες και ωραιότατες νυχτικιές και πιτζάμες forever friends με ασορτί ρομπίτσα από τα tres jolie. Ούτε καταξοδεύτηκα και τη δουλειά τους την κάνουνε μια χαρά :D και ωραία σχεδιάκια

Olg@
13-10-08, 14:11
Νaina για θηλασμό βολεύουν, έχουν κουμπάκια μπροστά;;;
To να είναι οι μπιτζάμα θηλασμού δεν το θέλω απο ιδιοτροπία, ούτε θέλω να πετάω λεφτα απο το παράθυρο, απλά οι άτιμες αν είναι καλές βολεύουν πολύ ... αυτή που πήρα για παράδειγμα έχει όλα τα συν μαζεμένα και ήταν και σε πολύ καλη τιμή ...
είχε μακρύ παντελόνι για να κρύβονται τα μπουτάκια, με φαρδύ μαλακο λάστιχο να μη σε κόβει στην κοιλιά (κοιλάρα να πω καλύτερα) , ήταν τιραντε γιατι ως γνωστό στα μαιευτηρία η ζέστη είναι ανυπόφορη και είχε άνοιγμα με σούστα για τον θηλασμό όπως τα ειδικά σουτιέν ... τι άλλο να ζητήσει κανείς;;;

NickyL
13-10-08, 20:06
Αν δεν το έχω ξαναγράψει, το H&M ήταν το αγαπημένο μου μαγαζί στην εγκυμοσύνη! Όχι μόνο στα ρούχα εγκυμοσύνης, αλλά και στα κανονικά του βολευόμουνα και για μπλούζες και για φορέματα. Και η φετινή τους σειρά ρούχων είναι βολική.
Επίσης ρώτησα και μου είπαν ότι ανοίγει νέο κατάστημα και στην Πειραιώς και στη Γλυφάδα και θα έχουν και τα δύο ρούχα εγκυμοσύνης! :D

Demi7
13-10-08, 22:47
Πάντως για πυτζάμες οφείλω να ομολογήσω -αν και ήμουν πολύ διστακτική- οτι βρήκα καταπληκτικές ένα σετ που έβγαλαν πριν μια βδομάδα στα LIDL! Μου τις πήρε η μάνα μου επειδή είχαν κουμπάκια χαμηλά μπροστά, μαλακό ύφασμα και σούρα λίγο κάτω απο το στήθος με μπόλικο υφασματάκι στην κοιλίτσα και τις καταβολεύτικα. Αυτήν την Πέμπτη βάζει πάλι ενα ωραίο σετάκι με κουμπάκια μπροστά για το μαιευτήριο αν και επειδή έχει πολύ ζέστη γενικώς στα νοσοκομεία ίσως πάρω τις καλοκαιρινές μου... :?

Ρούχα βρήκα στα benetton και στο ΛΗΤΩ όπου και αν πήγα μου φάνηκαν γελοία μεγάλα και ένοιωθα σαν τον Ντέμη Ρούσσω όταν τα δοκίμασα.

Όλα τα λεφτά πάντως είναι μια πωλήτρια στο Λητώ στην Πειραιώς η οποία σε πάει στο τμήμα με τα ακριβά και όταν την πιέζεις αρχίζει και σου δείχνει δειλά δειλά τις προσφορές.... Όταν ψώνισα 3 παντελόνια (μόνο 20/ένα) και 2 μπλούζες (10 και 15 ευρώ) με κυνηγούσε μέχρι το ασανσέρ για να μου δείξει και άλλες που ήταν στα 10 ευρώ!!! :lol: Ο πατέρας μου δεν άντεξε και την πείραξε λέγοντάς της αν έχει και κανένα διαμέρισμα να μας πουλήσει!!! :lol:
Όταν ξαναπήγα να πάρω ένα λαστέξ (έχει πεταχτεί ο αφαλός μου και πονάω απίστευτα) η ίδια άρχισε πάλι τα ίδια, αλλά της έκοψα τον αέρα -ε δεν ήθελα κοτλέ φαλαινέ φούστα με λάστιχο στη μέση με Μόνο 60 ευρώ!!- και με ρώτησε γιατί της θυμίζω κάτι.... όταν της ανέφερα το σχόλιο του πατέρα μου με θυμήθηκε και με κυνηγούσε πάλι μέχρι το ασανσέρ για να μου δείξει τις τελευταίες προσφορές!!! :lol:
Αν δεν έχεις νεύρα μπορείς να κάνεις χάζι και να γελάσεις και λίγο... αν πάλι τα νεύρα σου είναι τσατάλια ξεσπάς κιόλας! Όλα για τον πελάτη 8)

bebebo
14-10-08, 09:20
κοριτσια τις πυτζαμουλες να τις παρατε οπως ειπατε με κουμπακαι βολευουν περισσοτερο.
Εγω ειχα παρει πυτζαμε(πατελονι-μπλουζα) αλλα δεν με βολευαν τις πρωτες μερες στην κλινικη,με ενοχλουσε το λαστιχο και εστελνα οποιον μπορουσα να μου παρει νυχτικια. :oops:

Eliza
14-10-08, 10:50
Αν δεν το έχω ξαναγράψει, το H&M ήταν το αγαπημένο μου μαγαζί στην εγκυμοσύνη! Όχι μόνο στα ρούχα εγκυμοσύνης, αλλά και στα κανονικά του βολευόμουνα και για μπλούζες και για φορέματα. Και η φετινή τους σειρά ρούχων είναι βολική.
Επίσης ρώτησα και μου είπαν ότι ανοίγει νέο κατάστημα και στην Πειραιώς και στη Γλυφάδα και θα έχουν και τα δύο ρούχα εγκυμοσύνης! :D

:D :D :D πότε? πότε?
θα έχει και παιδικά?
το Μαρούσι με δυσκολεύει λίγο βρε παιδί μου...

yogini
14-10-08, 15:07
Πήγα στο mothercare σήμερα και πήρα την κούνια, 2 σουτιέν θηλασμού σε μέγεθος γελάδας αλλα τα πιτζαμάκια τα φοβήθηκα. Μου φάνηκαν πολύ καλοκαιρινά και γεννάω Νοέμβρη. Ήταν όλα κοντομάνικα :(
Επειδή δεν εχω σκοπό να πληρώσω και 60? για μια πιτζάμα θα δω και στη γειτονιά μου αν εχουν τίποτα με κουμπιά.

Επίσης τα ρούχα του ειναι λίγο γιαγιαδέ ρε γμτ....ειχε μια ωραία φορμούλα σε άσπρο αλλα πάλι κοντομάνικο!

Olg@
14-10-08, 15:15
Υοgini αγάπη μου ξερεις τι κολασμένη ζέστη έχει μέσα στο μαιευτήριο;;;; Παίζουν και οι ορμονες τρελά παιχνίδια και η λεχώνα είναι μέσα στις εξάψεις :D :D :D ... Το καλύτερο κατα τη γνώμη μου είναι κοντομάνικο/τιραντε (ναι ναι καλα ακούτε :lol: ) νυχτικό/μπιτζάμα και απο πάνω ρομπακι που το μπαινοβγάζεις κατα βούληση ....

naina
14-10-08, 15:24
Νaina για θηλασμό βολεύουν, έχουν κουμπάκια μπροστά;;;
To να είναι οι μπιτζάμα θηλασμού δεν το θέλω απο ιδιοτροπία, ούτε θέλω να πετάω λεφτα απο το παράθυρο, απλά οι άτιμες αν είναι καλές βολεύουν πολύ ... αυτή που πήρα για παράδειγμα έχει όλα τα συν μαζεμένα και ήταν και σε πολύ καλη τιμή ...
είχε μακρύ παντελόνι για να κρύβονται τα μπουτάκια, με φαρδύ μαλακο λάστιχο να μη σε κόβει στην κοιλιά (κοιλάρα να πω καλύτερα) , ήταν τιραντε γιατι ως γνωστό στα μαιευτηρία η ζέστη είναι ανυπόφορη και είχε άνοιγμα με σούστα για τον θηλασμό όπως τα ειδικά σουτιέν ... τι άλλο να ζητήσει κανείς;;;

Κάπως έτσι είναι κι αυτά που πήρα. Έχουν κουμπάκια μπροστά, έχουν μακρύ μανίκι αλλά το ύφασμα είναι λεπτούλι οπότε πιστεύω ότι θα βολέψουν με τη θερμοκρασία του μαιευτηρίου και μάλιστα η πιτζάμα είναι trois pieces δηλαδή έχει και ένα ζακετάκι που δένει απλώς μπροστά οπότε αν πάλι κρυώσω κάποια στιγμή έχω κάτι εύκολο να ρίξω πάνω μου.

Eliza
14-10-08, 15:27
Υοgini αγάπη μου ξερεις τι κολασμένη ζέστη έχει μέσα στο μαιευτήριο;;;; Παίζουν και οι ορμονες τρελά παιχνίδια και η λεχώνα είναι μέσα στις εξάψεις :D :D :D ...

Γέννησα Γενάρη με ΠΟΛΥ κρύο.
Στο μαιευτήριο δεν μπορούσα να ανεχτώ τίποτα περισσότερο από τιραντάκι. Και στο σπίτι μετά μου πήρε κανένα μήνα για να σταματήσω να κυκλοφορώ ξυπόλυτη :shock: :lol:
Είχα πάρει νυχτικά κοντομάνικα από το mothercare (μόνο εκεί είχα βρει χειμώνα καιρό). Στο μαιευτήριο ούτε να τα βλέπω δεν ήθελα από τη ζέστη. Στο σπίτι όμως τα βολεύτηκα πάαααρα πολύ. Ακόμα και τώρα κυρίως αυτά φοράω το χειμώνα :) -ασχέτως εγκυμοσύνης.

yogini
14-10-08, 16:10
:shock: :shock: :shock: :shock:
Ουπς δεν το ειχα σκεφτεί αυτό! Υπέθεσα οτι το ΕΛΕΝΑ που ειναι δημόσιο δεν θα εχει και τον τέλειο κλιματισμο!!!!

Ekabn
14-10-08, 16:15
ναι, αλλά όταν βγεις απ'το μαιευτήριο τί γίνεται; τέτοιες θερμοκρασίες δεν επικρατούν στο σπίτι. Οπότε μήπως χρειάζεται κάτι πιο χειμωνιάτικο αφού το μαιευτήριο κρατά μόνο λίγες μέρες;

NickyL
14-10-08, 16:15

θα έχει και παιδικά?
Δεν ξέρω πότε :oops: δεν σκέφτηκα να ρωτήσω...
Αλλά στο κατάστημα του κέντρου στην Αιόλου έχει ολόκληρο όροφο για τα παιδικά και μεγάλη ποικιλία!

Eliza
14-10-08, 16:22
:shock: :shock: :shock: :shock:
Ουπς δεν το ειχα σκεφτεί αυτό! Υπέθεσα οτι το ΕΛΕΝΑ που ειναι δημόσιο δεν θα εχει και τον τέλειο κλιματισμο!!!!

Έχω πάει μόνο για επίσκεψη στο Ελενα και δεν θυμάμαι περί κλιματισμού. Έχε πάντως ένα ρομπάκι για ώρα ανάγκης :wink:

ναι, αλλά όταν βγεις απ'το μαιευτήριο τί γίνεται; τέτοιες θερμοκρασίες δεν επικρατούν στο σπίτι. Οπότε μήπως χρειάζεται κάτι πιο χειμωνιάτικο αφού το μαιευτήριο κρατά μόνο λίγες μέρες;

Παίζουν και οι ορμόνες ρόλο ...εγώ αρκετό καιρό ζεσταινόμουνα πολύ. Φαντάζομαι ότι σε σπίτι με νεογέννητο, εφόσον υπάρχει η δυνατότητα θα έχει μια θερμοκρασία ~20° -όχι?

Eliza
14-10-08, 16:25

θα έχει και παιδικά?
Δεν ξέρω πότε :oops: δεν σκέφτηκα να ρωτήσω...
Αλλά στο κατάστημα του κέντρου στην Αιόλου έχει ολόκληρο όροφο για τα παιδικά και μεγάλη ποικιλία!

Μου έφτιαξες τη μέρα!!!! :D :D
Τρέμε H&M στην Αιόλου θα γίνει επέλαση!!! :lol: :lol:

:roll: είχε πάντα παιδικά? στο site είχα διαβάσει πως δεν έχει και δεν μπήκα στον κόπο μέχρι τώρα :roll:

NickyL
14-10-08, 16:34
Τώρα πια άνοιξε και καινούργιο Η&Μ! Όχι αυτό στη Σταδίου, ολοκαίνουργιο στην Αιόλου (δυστυχώς πίσω από την κρεαταγορά και βρωμοκοπάει ο τόπος.... :roll: ) Το άλλο στη Σταδίου δεν έχει παιδικά...

yogini
14-10-08, 17:52
Τώρα πια άνοιξε και καινούργιο Η&Μ! Όχι αυτό στη Σταδίου, ολοκαίνουργιο στην Αιόλου (δυστυχώς πίσω από την κρεαταγορά και βρωμοκοπάει ο τόπος.... :roll: ) Το άλλο στη Σταδίου δεν έχει παιδικά...

Αυτό έχει και ρούχα εγκυμοσύνης;;;
Γμτ σήμερα πήγα Ερμού αμα το ήξερα....

NickyL
14-10-08, 17:56
Δυστυχώς ούτε στην Ερμού, ούτε στην Αιόλου έχουν ρούχα εγκυμοσύνης... Αλλά τα ρούχα του H&M είναι σε τέτοιο στυλ που πολλά κάνουν και με κοιλίτσα... Φορεματάκια που άνετα φοριούνται για μπλούζες, απλά T-Shirts σε μεγάλο νούμερο, φορεματάκια αμπιρ. Εντάξει, ίσως να μην βρειτε παντελόνι, αλλά ένα κολάν, σίγουρα θα το βρείτε!

Jen.
16-10-08, 22:51

με το που τα φοράω νομίζω πως σε λίγο θα μου φύγουν από πάνω μου..τόσο χαμηλοκάβαλα είναι..μετάνιωσα πάρα πολύ για την αγορά μου..καθόλου καλή εφαρμογή..νιώθω γυμνή την κοιλιά μου και διαρκώς το καβάλο χαμηλομένο μέχρι το έδαφος...

το τζιν του Η&Μ τελικά βγήκε πολύ αξιόπιστο...καλύτερο και από τα κανονικά μου...και είναι σουπερ όμορφο και πολύ καλή εφαρμογή! Δεν πέφτει καθόλου αν και είναι όντως χαμηλοκάβαλο αλλα το λάστιχο καλύπτει πολυ καλά όλη την κοιλιά. :wink:

foivi
16-10-08, 23:10

το τζιν του Η&Μ τελικά βγήκε πολύ αξιόπιστο...καλύτερο και από τα κανονικά μου...και είναι σουπερ όμορφο και πολύ καλή εφαρμογή! Δεν πέφτει καθόλου αν και είναι όντως χαμηλοκάβαλο αλλα το λάστιχο καλύπτει πολυ καλά όλη την κοιλιά. :wink:

Θα συμφωνήσω κι εγώ μαζί σου. Πήρα 2 παντελονάκια απο H&M, οχι τζην, υφασμάτινα χειμωνιάτικα και με έχουν σώσει!!! Πολύ καλή εφαρμογή και νομίζω οτι αδυνατίζουν κιόλας... :)

monbebe
12-11-08, 13:48
θελω τα φωτα σας! θα ειμαι Αθηνα το ΣΚ και θελω να κανω τα ψωνια μου κι εγω σαν κοριτσι! οδευω προς τον 4ο -ακομα δηλ. ειμαι 3 και κατι...- και η κοιλιτσα οσο να πεις ξεπεταχτηκε... τα παλια μου ρουχα εγκυμοσυνης ακομα μου ειναι πολυ μεγαλα... που να παω χωρις να χασω χρονο? θα εχω μονο το Σαββατο για ψωνια και μαλλον θα βρισκομαι περισσοτερο Πειραια...
HELP! περιμενω πως και πως να ψωνισω γιατι εδω που μενω δεν μπορω να βρω τιποτα! δεν ειναι οτι θελω απλα κατι για ενα μηνα... θελω να μου κρατησει πχ αν οχι ολο το χειμωνα, παντως αρκετα! Α! και τιμες λογικες! οταν ειχα ψωνισει απο το mothercare προ 4ετιας ειχα δωσει για 3 παντελονια και 2 πουκαμισα τα μαλλιοκεφαλα μου. Και τωρα δεν τα βολευομαι! ειδικα ενα τζην.

monbebe
12-11-08, 14:07
by the way, για τα H&M, μολις ειδα στο site τους οτι και στην Αιολου εχει εγκυμοσυνης... χμμμ... ενδιαφερον! και ειναι ανοικτα ως τις 5.... μμμ... μπορει να πεταχτω...

yogini
12-11-08, 15:14
by the way, για τα H&M, μολις ειδα στο site τους οτι και στην Αιολου εχει εγκυμοσυνης... χμμμ... ενδιαφερον! και ειναι ανοικτα ως τις 5.... μμμ... μπορει να πεταχτω...

Εγω τζιν βολεύτηκα του ΖΑΡΑ πάρα πολυ. Πάντως φόραγα μέχρι και τον 7ο ρούχα που δεν ήταν της εγκυμοσύνης αλλα κανονικά σε μεγαλύτερο νούμερο ή αεράτα φορεματάκια απο το attrativo.

ROARY
12-11-08, 15:50
Κορίτσια εγώ είμαι 1,64 και 90 κιλά :cry: Θα βρω στο H&M ρούχα στα κυβικά μου;

Nanouka
12-11-08, 22:32
κι εγώ δικιά σου είμαι boxofkiki μόνο που είμαι περίπου 1,75 και βρήκα 2 μπλουζάκια στα H&M που είναι μέγεθος L και μου κάνουν .. τώρα για παντελόνια δεν ξέρω γιατί είχα απο την 1η μου εγκυμοσύνη .. :wink:
αλλά πιστεύω ότι θα βρείς!! :D

Nadine
30-11-08, 12:32
Καλημέρα, κορίτσια..!! Όπως βλέπετε από το τικεράκι, είμαι μόλις στον 2ο μήνα.. Κι όμως, η κοιλιά μου έχει πρηστεί εδώ και 2 εβδομάδες, με αποτέλεσμα να μην μπορώ να φορέσω παντελόνια (ειδικά τζην), και να κυκλοφορώ μόνο με φούστες..! Τρελαίνομαι για τις φουστίτσες, αλλά ο καιρός, πλέον, δεν αστειεύεται και το μόνο, που δεν θέλω τώρα είναι ένα κρύωμα.. :? Κατ' αρχήν, είναι φυσιολογικό αυτό..? Κι έπειτα, δεν είναι πολύ νωρίς για ρούχα εγκυμοσύνης..? Τί προτείνετε...??

yogini
30-11-08, 12:42
Προτείνω άνετα φορεματάκια με χοντρό καλτσονακι απο κάτω και μποτούλα. Τα παντελόνια δεν θα ειναι το αγαπημένο σου ένδυμα τους επόμενους μήνες δυστυχώς. Για τζιν εγκυμοσύνης όντως ειναι νωρίς γιατι θα σου πέφτει η μπάσκα. Οι αθλητικές φόρμες επίσης θα σε βολέψουν καθώς και τα κολάν με κάποιο μακρύ πουλόβερ απο πάνω.
Επίσης μπορείς να πάρεις χαμηλοκάβαλο παντελόνι ενα-δυο νούμερα πάνω απο το δικό σου για να μην σε κόβει, εγω το έκανα αυτό και ολο το καλοκαιρι φόραγα καυτά σορτσάκια :lol: :lol:

Nena
30-11-08, 12:44
Nadine είναι φυσιολογικό που έχεις πρήξιμο, κι εγώ έχει 2-3 εβδομάδες που είμαι έτσι πρησμένη και λέω δεν γίνεται απο τώρα να είναι η κοιλιά της εγκυμοσύνης. Είναι κυρίως πρήξιμο γιατί η μήτρα σου στον 4ο μήνα θα αρχίσει να μεγαλώνει αρκετά για να φαίνεται κοιλιά εγκυμοσύνης. Να φοράς κολάν ή κατώμεσα παντελόνια αλλά μπορείς να αγοράσεις απο τώρα ένα τζιν εγκυμοσύνης με λάστιχο για να είσαι πιο άνετα. Είναι κοπέλες που φορούν μετά τον 5ο ρούχα εγκυμοσύνης και άλλες που απτον 2ο τα χρειάζονται γιατί πρήζεται νωρίς η κοιλίτσα.

Nadine
30-11-08, 12:51
Ωραία όλ' αυτά, αλλά το επάγγελμά μου (εκπαιδευτικός) με δεσμεύει κάπως.. :? Είναι λίγο δύσκολο να πάω με κολάν ή σορτς στο σχολείο..! Πάντως, οι ιδέες σας, γενικά, μου αρέσουν..! :D

Pipi
30-11-08, 13:40
Συντοπίτισα, κι εγώ σαν εσένα είχα φουσκώσει απίστευτα από τον 2ο μήνα. Αυτό που φορούσα και με είχε βολέψει αφάνταστα είναι κολάν με μπλουζοφόρεμα. Είχα αγοράσει 5-6 και τα φορούσα μέχρι τον 4ο (μετά καλοκαίριασε αλλιώς θα τα φορούσα για περισσότερο). Κι εγώ έπρεπε να είμαι ευπρεπώς ντυμένη γιατί δουλεύω σε μεγάλη εταιρία που μπαινόβγαιναν μεγάλοι πελάτες.

ngeo23
30-11-08, 13:41
Ωραία όλ' αυτά, αλλά το επάγγελμά μου (εκπαιδευτικός) με δεσμεύει κάπως.. :? Είναι λίγο δύσκολο να πάω με κολάν ή σορτς στο σχολείο..! Πάντως, οι ιδέες σας, γενικά, μου αρέσουν..! :D

και εγω εκπαιδευτικός είμαι και τα παιδιά τρελαίνονταν να με βλέπουν trendy με φορεματάκια και κολάν και φλατ μποτούλες...ίσα ίσα είναι τρομερά άνετα, είχα παρει κολάν και καλσόν από τα premaman (ειχα παρει και απο mothercare αλλά ήταν μάπα) και με είχαν βολέψει αφάνταστα. Επισης όλα τα φορέματα ήταν κανονικά, όχι εγκυμοσύνης με αποτέλεσμα να τα φοράω και φέτος...Είχα αγοράσει και τζην παντελόνια με ειδική ζώνη για εγκυμοσύνη, και αυτά με βόλεψαν αλλά πιο πολύ τα φορέματα και με έβγαζαν και απο τη δυσκολη θεση γιατί μπορούσα να αλλάξω το μπλουζακι απο μεσα και να το κανω πιο βραδινό...
όσο για το πρήξιμο, ο κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός, εγω δεν φαινόμουν πολύ για έγκυος ενώ μια φίλη μου απο την αρχη εκανε μπαμ...
καλή συνέχεια και καλό κουράγιο με τα παιδάκια στο σχολείο!!!πρόσεξε να μη σε στεναχωρούν!

Nadine
30-11-08, 13:51
Pipi και ngeo23, να είστε καλά......!!!!
Αν και είμαι αρκετά ψηλή, θα προσπαθήσω να βρω κολάν στα μέτρα μου..!
Όσο για τα παιδιά στο σχολείο, μια κουβέντα είναι να μείνω ήρεμη, το παλεύω, όμως.....!!

katerina1981
30-11-08, 19:34
Nadine μου τα χουμε ξαναπει και σου ευχομαι μια τελεια εγκυμοσυνη.Κ εγω ως εκπαιδευτικος ποτε δεν ειχα προβλημα με τα φορεματακια και τα κολαν τα οποια φορουσα κ πριν την εγκυμοσυνη.Εξαλλου αν κανεις μια βολτα στην αγορα θα διαπιστωσεις οτι φετος η μοδα ειναι για εγκυους καθαρα.Εγω πηγα για ψωνια καθως τιποτα δεν μου μπαινει πια και επαθα πλάκα.Τα μπλουζοφορεματα ειναι μοδα οπως και τα φουστανακια!!!Εγω θα ελεγα να αποφυγεισ τα τζιν τωρα καθως η μητρα σου ειναι πολυ χαμηλα και θα την πιεζεις.Αν θες ψιλοκάβαλα πατελονια να φτανουν στην κοιλιτσα σου που δε σε νοιαζει να πιεζεται.
Εγω απο αρχη εγκυμοσυνης 1,5 μηνων , δεν εμπαινα στα ρουχα μου!!!Ανοιξε η μεση μου και λιγο η κοιλια μου!!!Τωρα πια εχω κοιλια εγκυου κανονικοτατα!!!!Η κολλητη μου απο την αρχη ειχε κοιλια εγκυου κι ολοι το καταλαβαινανε οτι ειναι εγκυος οσο και να το εκρυβε!

Nadine
30-11-08, 20:15
Βρε, Κατερινάκι, γιατί να φουσκώνει τόσο νωρίς η κοιλιά και όχι το στήθος..;; Εμένα ακόμη ίδιο παραμένει (νουμ. 3) κι ας είμαι κι έγκυος..! Άλλο ν' αγοράσεις ένα σουτιέν και να εχεις πλούσιο στήθος, κι άλλο να τρέχεις για ρούχα, προσπαθώντας να καλύψεις μια πρησμένη κοιλιά....!!!

katerina1981
30-11-08, 20:23
Δεν ξερω γιατι συμβαινει αυτο.Εμενα μπορει να οφειλοταν στη δυσκοιλιοτητα που ειχα και δεν μπορουσα να παω με τιποτα τουαλετα.Αισθανομουν τα εντερα μου να κανουν παρτι...
Η κολλητη μου μια χαρα πηγαινε αλλα και παλι η κοιλιτσα φουσκωνε!!!Ειναι θεμα οργανισμου καθαρα!!Θυμαμαι τη γυμναστρια του σχολειου ηρθε να μας επισκεφτει 5 μηνων και δεν υπηρχε κοιλια!!!Ανυπαρκτη σου λεω!!!Εγω 1,5 μηνων ειχα πιο μεγαλη!!!Αρα η κοιλιτσα ειναι θεμα ορμονικο φανταζομαι και ποσο τυχερη εισαι...Οπως πιστευω και τα κιλα!!!!Αλλες παιρνουν κιλα μονο με τον αερα που αναπνεουν κι αλλες τρωνε και ειναι μοντελα!!!!!!!!!!!!!!!!!
Επισης το στηθος μου εδω και 2-3 βδομαδες αρχιζει να μεγαλωνει κι επισης ακομα βαζω τα παλια μου σουτιεν!!!

Nadine
30-11-08, 20:30
Σίγουρα, είναι θέμα οργανισμού.. Αχ, με βλέπω με μια κοιλιά μέχρι το στόμα από τον 5ο μήνα.........!! Και ποιός τα χάνει μετά όλ' αυτά τα κιλά...!!! Θα μου πεις, μόλις δούμε τα μωράκια μας, θα τα ξεχάσουμε όοοολα αυτά....!! :wink:

ngeo23
30-11-08, 20:39
Βρε, Κατερινάκι, γιατί να φουσκώνει τόσο νωρίς η κοιλιά και όχι το στήθος..;; Εμένα ακόμη ίδιο παραμένει (νουμ. 3) κι ας είμαι κι έγκυος..! Άλλο ν' αγοράσεις ένα σουτιέν και να εχεις πλούσιο στήθος, κι άλλο να τρέχεις για ρούχα, προσπαθώντας να καλύψεις μια πρησμένη κοιλιά....!!!

Μπορει να πω και χαζομάρα, τις κλασικές ατάκες αλλά μήπως λές να έχεις κοριτσάκι;;;;γιατί κάτι τετοιες αλλαγές στο σωμα συμβαίνουν οταν εχεις κορίτσι. Εγω απο τον 1ο μήνα δεν είχα μέση και το στήθος μεγάλωσε...την 4η μέρα που γέννησα!!!!ενα πραγμα περίμενα και αυτό... :cry: :cry: :cry:

katerina1981
30-11-08, 20:48
εγω παντως αυτό που έχω παρατηρήσει σε πολλές εγκυους και πιστεύω ισχυει κατα πολύ μεγάλο ποσοστό είναι η μεγάλη στρογγυλη κοιλια για κοριστσια και η μυτερη χαμηλη κοιλια για αγόρια!!!Σε μεγαλυτερο μηνα βεβαια...Μπορεί να λέω χαζομάρες αλλά η προσωπικη μου εμπειρία αυτό λεει.......

Nadine
30-11-08, 21:01
Λέτε, βρε κορίτσια, να ισχύουν όλα αυτά..;;
Αχ, γερό να είναι και δε με νοιάζει το φύλο, ούτε αν γίνω τοφάλα... (καλά αυτό πονάει λίγο.. :? )..!

MARIAGALS
30-11-08, 21:55
Εγω φαίνομουν έγκυος απο την 8η βδομάδα. Δεν με χωραγε τιποτα απο τα ρουχα μου και πηρα άμεσως ρουχα εγκυμοσύνης απο το prenatal που ήταν ΄τελεια και μοντέρνα. Να φανταστεις ειμαι στον 8ο και πήρα μολις 8 κιλά αλλα όλα στην κοιλια. Προτεινω ρουχα εγκυμοσύνης λοιπον για να μην ζορίζεσαι ουτε εσύ ουτε το μωράκι

Nadine
30-11-08, 23:30
Η αλήθεια είναι ότι εδώ, στην επαρχία, δεν έχουμε και πολλές επιλογές, αλλά που θα πάει, θ' αφιερώσω ένα απόγευμα ψάχνοντας τα σωστά ρούχα..!! :D Εξάλλου, ό,τι έχει σχέση με ψώνια, με συνεπαίρνει....!!!! :wink: :wink:

mariapap82
01-12-08, 08:10
Nadine κι εγω απο τον 1ο μηνα δεν μπορουσα να βαλω παντελονι. Ειχε ανοιξει η λεκανη μου!Βρηκα πολυ ωραια φορεματακια στα zara στα κανονικα τους ρουχα και με καλτσονακια απο mothercare την βγαλαμε μεχρι τωρα. Τα τζιν του zara θα σε βολεψουν παρα πολυ αλλα απο πιο μετα. Μην ανησυχεις οτι θα κανεις μεγαλη κοιλια εμενα ακομα δεν το κατλαβαινουν οτι ειμαι εγκυος. Εμας μας φαινεται μεγαλη η κοιλια γιατι νιωθουμε πησμενες αλλα οι υπολοιποι δεν το βλεπουν ετσι :wink:

ravT
01-12-08, 08:48
Μην ανησυχείς καθόλου. Εγώ από τον 1ο μήνα (!) δεν μπορούσα να φορέσω τα παντελόνια μου. Ήμουν και διακοπές και φαντάσου μόνο πόσες φορές φόρεσα τις ίδιες φούστες και τα ίδια φορέματα, αφού μόνο αυτά μου κάνανε! Στον 2ο μεγάλωσε (κι άλλο! :oops: ) το στήθος μου και κατόπιν συμβουλής του γιατρού μου πήρα σουτιέν εγκυμοσύνης αλλά και παντελόνια καθώς κάπως έπρεπε να πηγαίνω στη δουλειά. Τώρα στον 5ο πια λέω να ξαναβγώ για ψώνια και μιας και πλέον μαθεύτηκε στη δουλειά, λέω και εγώ να κινηθώ για μπλουζοφορέματα και κολάν. Τώρα που είμαι έγκυος θα βγάλω τα απωθημένα μου καθώς μπλουζοφόρεμα με τα επιπλέον κιλά που είχα προ εγκυμοσύνης δεν φορούσα αν και ήθελα!

Όπως θα κατάλαβες από όλες μας, απόλαυσε τις αλλαγές στο σώμα σου και μην ανησυχείς!

nat-left
01-12-08, 10:18
Καλό είναι να μη σε πιέζουν τα ρούχα που φοράς. Τώρα αν θα τα αγοράσεις στην 8η εβδομάδα ή στην 10η δεν κάνει διαφορά. Πάρε ρούχα που έχουν μέσα λάστιχο και μπορούν να αυξομειωθούν. (δες στο Λητώ) και θα τα φοράς μέχρι και στο τρίτο τρίμηνο. Όσο με τα σουτιέν, εγώ την πάτησα σαν πρωτάρα αυτή τη φορά, μέχρι και πριν ένα μήνα φόραγα τα κανονικά μου σουτιέν και πίεζαν το στήθος και κάθε βράδυ ξύπναγα από τους πόνους στο στήθος. Πήγα λοιπόν και ψώνισα και ησύχασα. Βέβαια με μπανέλα, γιατί στον γιο μου δεν φορούσα με μπανέλα και δεν ένοιωθα άνετα καθότι έχω μεγάλο στήθος.

Jeanne
01-12-08, 10:20

Nadine, εγώ είμαι 9 εβδομάδων και από τις 6 εβδομάδες (!) που άρχισαν τα πονάκια και τα πριξίματα δεν μπορούσα να κλείσω τα παντελόνια μου οπότε όσο κουλό κι ακούγεται, ψώνισα παντελόνια εγκυμοσύνης από τόσο νωρίς! όσο για το στήθος... κι εγώ μια ελπίδα είχα αλλά μόνο η κοιλιά μου μεγαλώνει, το στήθος απλώς με πονάει (γκρρρ). Νομίζω πάντως πως πρέπει να αγοράσω και σουτιέν χωρίς μπανέλα (όχι απαραίτητα εγκυμοσύνης) γιατί με ψιλοενοχλεί η μπανέλα.

Nadine
01-12-08, 10:21
Εμένα γιατί πρήζεται η κοιλιά μου μόνο και το στήθος παραμένει ίδιο..;;;
Εεεεεεεε..;;;;;;;;; :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

nat-left
01-12-08, 10:22
Δώσε τον χρόνο στο σώμα σου να προσαρμοστεί στη νέα αυτή κατάσταση. Όλα θα πρηστούν θα δεις :lol: ηρέμησε λοιπόν :D

Nadine
01-12-08, 10:24
Nadine, εγώ είμαι 9 εβδομάδων και από τις 6 εβδομάδες (!) που άρχισαν τα πονάκια και τα πριξίματα δεν μπορούσα να κλείσω τα παντελόνια μου οπότε όσο κουλό κι ακούγεται, ψώνισα παντελόνια εγκυμοσύνης από τόσο νωρίς! όσο για το στήθος... κι εγώ μια ελπίδα είχα αλλά μόνο η κοιλιά μου μεγαλώνει, το στήθος απλώς με πονάει (γκρρρ). Νομίζω πάντως πως πρέπει να αγοράσω και σουτιέν χωρίς μπανέλα (όχι απαραίτητα εγκυμοσύνης) γιατί με ψιλοενοχλεί η μπανέλα.
Μια από τα ίδια...!! Πού θα πάει, θα φουσκώσει κι αυτό..!!
Σουτιέν με μπανέλα φοράω μόνο στη δουλειά (ασχέτως εγκυμοσύνης).
Στο σπίτι και ειδικά στον ύπνο, απλό, απλότατο....!!

Nadine
01-12-08, 10:25
Δώσε τον χρόνο στο σώμα σου να προσαρμοστεί στη νέα αυτή κατάσταση. Όλα θα πρηστούν θα δεις :lol: ηρέμησε λοιπόν :D
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Τα διδυμάκια σου τί κάνουν...;;;

nat-left
01-12-08, 10:44
Χορεύουν και τα δύο μαζί, τραντάζεται όλη η κοιλιά, κλωτσάνε και κάνουν βουναλάκια στη κοιλιά, μέσα στη τρελή χαρά. Προς το παρόν θέλω να σφάξω τον γιο μου, μέσα σε λιγότερο από ένα μήνα μου έχει κάψει 2 κινητά (μόλις πριν 5 λεπτά το δεύτερο) γιατί τα βάζει μέσα σε διάφορα υγρά! πάνε τα κινητά!

Nadine
01-12-08, 15:10
Χορεύουν και τα δύο μαζί, τραντάζεται όλη η κοιλιά, κλωτσάνε και κάνουν βουναλάκια στη κοιλιά, μέσα στη τρελή χαρά. Προς το παρόν θέλω να σφάξω τον γιο μου, μέσα σε λιγότερο από ένα μήνα μου έχει κάψει 2 κινητά (μόλις πριν 5 λεπτά το δεύτερο) γιατί τα βάζει μέσα σε διάφορα υγρά! πάνε τα κινητά!
Αχ, τι απίστευτη εμπειρία......!!
Μη σκας για τα κίνητά, αυτά μπορείς να τα αντικαταστήσεις....!!

nat-left
01-12-08, 16:13
Το ξέρω αλλα δεν με αφήνει ήσυχη ούτε ένα δευτερόλεπτο και από πάνω έχω και τις επικρίσεις από τη μαμά μου ότι αφήνω τα πάντα στον πάγκο της κουζίνας, ε που να τα βάλω; μέσα στο ψυγειο;;;;;;;;; :shock:

Nadine
01-12-08, 16:24
Το ξέρω αλλα δεν με αφήνει ήσυχη ούτε ένα δευτερόλεπτο και από πάνω έχω και τις επικρίσεις από τη μαμά μου ότι αφήνω τα πάντα στον πάγκο της κουζίνας, ε που να τα βάλω; μέσα στο ψυγειο;;;;;;;;; :shock:
Αυτό το πρόβλημα χώρου το έχω κι εγώ.... :evil:
'Οπου βολεύει εσένα, εσύ ζεις και κινείσαι μέσα στο σπίτι σου...!!

alcyon
01-12-08, 17:21
Nadin, το ίδιο πρόβλημα είχα κι εγώ. Υπάρχουν ρούχα εγκυμοσύνης που είναι τόσο μαλακά και με ωραία εφαρμογή που μπορείς να τα φοράς από την αρχή έως το τέλος, και λίγο μετά την εγκυμοσύνη (γιατί το πρήξιμο δε φεύγει αμέσως...)

Στην πρώτη εγκυμοσύνη με τα δίδυμα είχα καταβολευτεί με αυτά. Στη δεύτερη... προμηθεύτηκα περισσότερα. Τώρα πια είμαι προετοιμασμένη δε χρειάζομαι άλλες αγορές.

Το πρήξιμο είναι φυσιολογικό. Είναι μεν το πιτσιρίκι μια τόση δα "φακή", αλλά οι ορμόνες προκαλούν χαλάρωση στους μύες για να έχουν σε ετοιμότητα το σώμα έτσι ώστε να ευνοηθεί η ανάπτυξη της υπέροχης αυτής "φακής". Έτσι η κοιλίτσα μερικών από εμάς (κι εγώ μέσα) χαλαρώνει και μας φαίνεται να μεγαλώνει...

Το στήθος τώρα... μεγαλώνει και αυτό με το ρυθμό του. Ούτε εγώ δεν το κατάλαβα πως μεγάλωνε (φόραγα απαλά εσώρουχα κι έτσι δεν το πρόσεξα). Στον 7ο μήνα κατάλαβα ότι είχα πάρει 1 νούμερο. Μέχρι τον 9ο .. να κι άλλο ένα. Κι από Β πήγα στο D :shock: ... η αγελάδα :lol: :lol: :lol: Το "κακό" ήταν οτι ενώ περίμενα κι εγώ πώς και πώς να γίνω Pamela Anderson .... όταν είχα στήθος, είχα και μια τεραααααααστια κοιλιά (λόγω διδύμων) που το στήθος δε φαινόταν καθόλου (η μπλούζα με έκανε κάτι σε τρίγωνο... για να μην το πω... σε ογκόλιθο!!! :lol: :lol: :lol: (Πώς είναι το μενίρ που κουβαλάει ο Οβελίξ; ... εε βάλε και τον Οβελίξ και το μενίρ μαζι :lol: :lol: :lol: )

Nadine
01-12-08, 20:57
Nadin, το ίδιο πρόβλημα είχα κι εγώ. Υπάρχουν ρούχα εγκυμοσύνης που είναι τόσο μαλακά και με ωραία εφαρμογή που μπορείς να τα φοράς από την αρχή έως το τέλος, και λίγο μετά την εγκυμοσύνη (γιατί το πρήξιμο δε φεύγει αμέσως...)

Στην πρώτη εγκυμοσύνη με τα δίδυμα είχα καταβολευτεί με αυτά. Στη δεύτερη... προμηθεύτηκα περισσότερα. Τώρα πια είμαι προετοιμασμένη δε χρειάζομαι άλλες αγορές.

Το πρήξιμο είναι φυσιολογικό. Είναι μεν το πιτσιρίκι μια τόση δα "φακή", αλλά οι ορμόνες προκαλούν χαλάρωση στους μύες για να έχουν σε ετοιμότητα το σώμα έτσι ώστε να ευνοηθεί η ανάπτυξη της υπέροχης αυτής "φακής". Έτσι η κοιλίτσα μερικών από εμάς (κι εγώ μέσα) χαλαρώνει και μας φαίνεται να μεγαλώνει...

Το στήθος τώρα... μεγαλώνει και αυτό με το ρυθμό του. Ούτε εγώ δεν το κατάλαβα πως μεγάλωνε (φόραγα απαλά εσώρουχα κι έτσι δεν το πρόσεξα). Στον 7ο μήνα κατάλαβα ότι είχα πάρει 1 νούμερο. Μέχρι τον 9ο .. να κι άλλο ένα. Κι από Β πήγα στο D :shock: ... η αγελάδα :lol: :lol: :lol: Το "κακό" ήταν οτι ενώ περίμενα κι εγώ πώς και πώς να γίνω Pamela Anderson .... όταν είχα στήθος, είχα και μια τεραααααααστια κοιλιά (λόγω διδύμων) που το στήθος δε φαινόταν καθόλου (η μπλούζα με έκανε κάτι σε τρίγωνο... για να μην το πω... σε ογκόλιθο!!! :lol: :lol: :lol: (Πώς είναι το μενίρ που κουβαλάει ο Οβελίξ; ... εε βάλε και τον Οβελίξ και το μενίρ μαζι :lol: :lol: :lol: )
:D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D
Πού μπορώ να προμηθευτώ τα ρούχα, που αναφέρεις;
Απ' ό,τι φαίνεται, το ταξιδάκι στην Αθήνα για ψώνια, δεν το γλιτώνω..!!
Είμαι και αρκετά ψηλή, υπαρχει καμία έγκυος με το ίδιο "πρόβλημα" ύψους, που να δυσκολεύεται στο θέμα του ρουχισμού..;;;

Skybeam
01-12-08, 21:06
Ναdine μη σκας, κι εγώ που δεν είμαι έγκυος αλλά έχω πάρει 5-6 κιλά από το καλοκαίρι και δεν τα έχασα ακόμα η γουρούνα, φορεματάκια φοράω (για τα τζιν μου ούτε λόγος!). Όσο για τις ερωτήσεις σου, ας απαντήσει καμια κοπελιά που ξέρει. Καλή συνέχεια στην εγκυμοσύνη σου, κι ας μεγαλώνει η κοιλίτσα. Αχ! :D

Nadine
01-12-08, 21:15
Σ' ευχαριστώ, Skybeam..!!
Αδημονώ να βγω για φορεματάκια..!!

alcyon
01-12-08, 22:08
:D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D
Πού μπορώ να προμηθευτώ τα ρούχα, που αναφέρεις;
Απ' ό,τι φαίνεται, το ταξιδάκι στην Αθήνα για ψώνια, δεν το γλιτώνω..!!
Είμαι και αρκετά ψηλή, υπαρχει καμία έγκυος με το ίδιο "πρόβλημα" ύψους, που να δυσκολεύεται στο θέμα του ρουχισμού..;;;
Εγώ βολεύτηκα τα υφασμάτινα παντελονάκια της Premaman. Τα βρήκα στo Λητώ (Αθήνα), αλλά και σε διάφορα καταστήματα εγκυμοσύνης στα Γιάννενα (εκεί μένω). Είναι αρκετά διαδεδομένα. Αν πας σε κάποιο κατάστημα εγκυμοσύνης θα βρεις διάφορα. Πολλές κοπέλες έχουν ακριβώς το ίδιο θέμα. Μην ανησυχείς.
Με το καλό το μωράκι σου :D

Nadine
01-12-08, 23:30
Εγώ βολεύτηκα τα υφασμάτινα παντελονάκια της Premaman. Τα βρήκα στo Λητώ (Αθήνα), αλλά και σε διάφορα καταστήματα εγκυμοσύνης στα Γιάννενα (εκεί μένω). Είναι αρκετά διαδεδομένα. Αν πας σε κάποιο κατάστημα εγκυμοσύνης θα βρεις διάφορα. Πολλές κοπέλες έχουν ακριβώς το ίδιο θέμα. Μην ανησυχείς.
Με το καλό το μωράκι σου :D
Σ' ευχαριστώ πολύ.....!!!!!!!

bp-IOLH
02-12-08, 17:03
Ναντινάκι μου, μη σκας για την κοιλίτσα. Φυσιολογική είναι.
Κι εγώ όταν ήμουν έγκυος, στην 6η εβδομάδα είχα πρηστεί τόσο πολύ που δεν μπορούα με τίποτε να φορέσω τζιν. Πήγα και πήρα κολάν κι ένα μπλουζοφόρεμα και βολεύτηκα. Επίσης, φορούσα και φούστα τζιν.
Σήμερα είδα μια συνάδελφο από διπλανό γραφείο και αντιλήφθηκα ότι είναι έγκυος. Πριν από 2 μήνες την είχα δει που είχε μια ελάχιστη προεξοχή στην κοιλίτσα και σκέφτηκα να τη ρωτήσω μήπως είναι έγκυος, αλλά ντράπηκα, γιατί σκέφτηκα ότι αν δεν είναι θα την προσβάλλω. Δεν ήμουν σίγουρη, γιατί δεν φαινόταν έγκυος. Εγώ τέτοια κοιλιά την έχω όλο το χρόνο.
Σήμερα λοιπόν ήταν φανερό ότι η κοπέλα είναι έγκυος. Την υπολόγισα με το μάτι για 4-5 μηνών. Φαντάζεσαι την έκπληξή μου, όταν μου είπε ότι είναι 7 μηνών? Έπαθα σοκ. Δεν το πίστευα με τίποτε. Άρα, όταν είχε την κοιλίτσα, ήταν 5 μηνών και δεν της φαινόταν με τίποτε.
Αυτές είναι οι τυχερές. Εσύ (όπως κι εγώ) είσαι από τις άλλες.
Φαντάσου ότι, όταν ήμουν έγκυος στο 2ο μήνα ήμουν 4 κιλά λιγότερο αλλά κόντευα να σκάσω. Μετά την παλινδρόμηση άρχισα να τρώω σα ζώο. Τώρα είμαι 57,5 κιλά και χωράω μια χαρά στα τζιν (ζορίζομαι λίγο βέβαια, αλλά χωράω). Τότε ήμουν 53,5 και τα ρούχα δεν μου κάνανε. Είναι από το πρήξιμο.
Μη στενοχωριέσαι, ίσως ξεπρηστείς αργότερα.
Φιλάκια και να έχεις μια τέλεια εγκυμοσύνη.