PDA

Επιστροφή στο Forum : Το ονομα του μωρου

Σελίδες : 1 [2] 3 4 5

Νίκη
02-11-07, 10:42
Ντάλια δύσκολο σκηνικό... ιδίως για το σύζυγο... να είσαι δίπλα του όσο μπορείς.

Polina
02-11-07, 11:22
Ιωακείμ λέγανε τον αδερφό του συζύγου που σκοτώθηκε, (ήταν πιλότος της Π.Α) οπότε τιμητικά επιλέξαμε αυτό το όνομα και δεν υπήρξε καμμία διαφωνία.

mimika
02-11-07, 14:37
Εμεις τελικα αποφασισαμε το Ηλιας-Νεκταριος.
Ηλιας απο τον πεθερο μου (που δεν αξιζει αλλα θελει ο συζυγος) και Νεκταριος γιατι τον εταξα μια ημερα πριν σαραντισουμε και πηραμε αρον αρον την ευχη (απο την εκκλησια του Αγ. Νεκταριου με τον παπα επισης Νεκταριο) που θα εμπαινα στο νοσοκομειο με αιμολυτικη αναιμια.

Στέλλα
02-11-07, 16:21
Νταλια μου ακριβώς αυτό να κάνεις.Να κοιτάξεις την οικογένειά σου και να στηρίζεις τον άντρα σου και να μη σου καίγεται καρφάκι για τα πεθερικά σου.Δεν αξίζει ούτε να ασχολείσαι μαζί τους. :shock: :?

angela
02-11-07, 16:32
Εμεις τελικα αποφασισαμε το Ηλιας-Νεκταριος.
Ηλιας απο τον πεθερο μου (που δεν αξιζει αλλα θελει ο συζυγος) και Νεκταριος γιατι τον εταξα μια ημερα πριν σαραντισουμε και πηραμε αρον αρον την ευχη (απο την εκκλησια του Αγ. Νεκταριου με τον παπα επισης Νεκταριο) που θα εμπαινα στο νοσοκομειο με αιμολυτικη αναιμια.

Ωραία και άλλος Νεκταριούλης στην παρέα!!! :lol: :lol: :lol:
και εμένα το τάμα είναι το Νεκτάριος, το Δημήτρης του μπαμπά μου που πλέον δεν ζει!!!

mimika
02-11-07, 17:09
Να μας ζησουν τα Νεκταρινακια μας κι ολα τα παιδακια!!!!!!!

Παντως Θα φροντισω να τον γιορταζω κανονικα και στις δυο γιορτες του. Μαλιστα του Αγ. Νεκταριου ειναι μια μερα μετα την γιορτη της μαμας του οποτε θα εχουμε διπλες γιορτες στο σπιτι μας!!!

angela
02-11-07, 17:15
Να μας ζησουν τα Νεκταρινακια μας κι ολα τα παιδακια!!!!!!!

Παντως Θα φροντισω να τον γιορταζω κανονικα και στις δυο γιορτες του. Μαλιστα του Αγ. Νεκταριου ειναι μια μερα μετα την γιορτη της μαμας του οποτε θα εχουμε διπλες γιορτες στο σπιτι μας!!!

Το ίδιο συμβαίνει και με μας και έτσι 8/11 εγώ και 9/11 ο μικρός!!! :wink:
Το mimika δηλαδή από το Αγγελική βγαίνει;;; :?:

mimika
02-11-07, 17:31
οχι βρε Αντζελα, απο το Μιχαηλα αλλα με φωναζουν Μικαελα.
Μιμικα με φωναζει μονο η αδερφη μου χαιδευτικα.

kgial
04-11-07, 13:00
Το πρωτο μας ειναι (οπως ειπε και η Karamelitsa η οποια τυγχανει να ειναι συζυγος μου) κοριτσι και το ονομα που δωσαμε ηταν της πεθερας μου (δεν θελω να ακουω μ**ες του τυπου "δεθηκε ο γαιδαρος"....η πεθερα μου ειναι η καλυτερη) και οχι τιμητικα...απλα ετσι θελαμε.
Η αληθεια βεβαια ηταν οτι ηθελα το πρωτο να ειναι κοριτσι γιατι αν εβγαινε αγορι θα ειχαμε δραματα και δεν θα μπορουσα να τα αντιμετωπισω...ετσι γρηγορα που ηρθαν ολα στην ζωη μας.

Επειδη ειμαι παραδοσιακος τυπος και αρκετα συντηρητικος στις αποψεις μου,θελω με το στανιο να κρατησω τις παραδοσεις και σ'αυτο δεν αλλαζω γνωμη. Οι λογοι:
α) Θελω να συνεχιστει το γενεολογικο δεντρο,οπως το αφησαν οι προγονοι μου
β) Το σοι μου,μια τεραστια δυναστεια στην περιοχη μου εχει ονομα και αυτο θα παραμεινει.
γ) Οι γονεις μου εχουν κανει αρκετα για να φτασω εδω που ειμαι και αν δεν ειχα την υποστηριξη τους τωρα θα εβλεπα τα ραδικια αναποδα. Δεν θελω να τους φτυσω...ιδιαιτερα με τον πατερα μου,οι σχεσεις μου ηταν ειναι και θα ειναι παντα δεμενες (ασχετα αν δεν του το δειχνω).
δ) Αν δεν ακουσει ο πατερας μου το ονομα του,θα στεναχωρεθει και θα μαραζωσει.Δεν θα το δειξει αλλα τον ξερω.
ε) Θα μπερδεψουμε για ακομη μια φορα την γραφειοκρατια!!!

Το ονομα στο χωριο μου (ναι,ειμαι χωριαταρος και μ'αρεσει) το κρατανε παραδοση. Πρωτο παιδι παιρνει απο τους γονεις του μπαμπα και το δευτερο απο τους γονεις της μαμας. Στην δικη μας περιπτωση,επειδη ειμαστε ακομα υπο σκεψην για δευτερο (τι μου λες ρε μεγαλε...εδω με ενα και δεν τα βγαζουμε περα,θελεις και δευτερο?) αν βγει αγορι τοτε (χαχαχα) αν δεν αυτομολησουμε στην Αμερικη να πλενουμε πιατα,θα ειναι θαυμα!

α) Θελω να δωσω το ονομα του πατερα μου τιμητικα για οσα εχει κανει μεχρι σημερα και ιδιαιτερα οσο ημουν στα 2 πρωτα χρονια της ζωης μου. Το αξιζει και με το παραπανω
β) Θελω ομως να δωσω και του πεθερου μου,ο οποιος κι αυτος σαφως θα εχει κανει πολλα για την κορη/τις κορες του (το βλεπω κι εγω οσο καιρο τους ζω και εχω απορησει πως ακομα τις αντεχει ολες!!!) και ενας λογος παραπανω που το εχει καημο να δει εγγονι αρσενικο με @@ και να σπασει η γυναικοκρατορια που επικρατει στο σπιτι του!!! :lol: :lol: :lol: :lol:
Και τελος ενας λογος παραπανω που μαχεται εδω και 5 χρονια με την επαρατη νοσο....

Εδω κολλαμε ομως.... Λάζαρος (ο μπαμπας μου) ή Παναγιώτης (ο πεθερος μου)?
Θα μου πεις...βαλε και τα δυο!!!
Αρχικα σκεφτηκα: γιατι οχι? ΛάζοΠαν! ΠαναΛάζος! Λαζαγιώτης! Πανάζαρος!
Αλλα οταν μεγαλωσει θα κρατησει αυτος οποιο θελει και θα επικρατησει συγχυση....γκρρρ....

Στελλα...ενα και καλο! Εχουμε και αδερφια...ας μπουνε αυτα στην διαδικασια αυτη....!!!!

ΤΙΝΑ
06-11-07, 09:40
ΑΧ...ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΑ ΟΝΟΜΑΤΑ ΚΑΤΑΝΤΑΕΙ ΠΟΛΥ ΚΟΥΡΑΣΤΙΚΟ. ΕΓΩ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΩ ΚΑΝ ΚΑΝΕΙ ΠΑΙΔΙ ΑΠΟ ΤΗ ΜΕΡΑ ΤΟΥ ΓΑΜΟΥ ΕΙΧΑΝ ''ΚΛΕΙΣΕΙ'' ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΝΩ (ΕΠΕΙΔΗ Ο ΚΟΥΝΙΑΔΟΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΒΓΑΛΕ ΤΟΝ ΠΕΘΕΡΟ ΜΟΥ, ΚΛΕΙΣΑΜΕ ΟΤΙ ΘΑ ΤΟΝ ΒΓΑΛΩ ΕΓΩ), ΧΩΡΙΣ ΦΥΣΙΚΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΕΜΕΝΑ, ΑΠΛΑ ΤΟ ΕΛΕΓΑΝ!! ΓΙΑ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ! ΕΙΔΙΚΑ ΟΤΑΝ ΑΡΧΙΖΟΥΝ ΚΑΙ ΣΕ ΣΧΟΛΙΑΖΟΥΝ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΛΑΤΗ, ΓΙΑΤΙ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ. ΚΑΙ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΔΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΓΙΑΤΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΜΠΛΕΚΟΥΝ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΡΩΤΑΝΕ ΠΩΣ ΝΑ ΒΓΑΛΟΥΝ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ. ΑΥΤΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΑΠΟΦΑΣΙΖΕΙ ΤΟ ΖΕΥΓΑΡΙ.

VassoP
13-11-07, 10:36
Καλημέρα έψαχνα να βρω το τόπικ αυτό γιατί θέλω να με βοηθήσετε σε κάτι.
Ο άντρας μου δηλώνει "παραδοσιακός"! Εδώ στην επαρχία το έχουν αυτό πολύ έντονα.
Το πρόβλημα είναι (ακόμα δεν ξέρω καν αν είναι κορίτσι ή αγόρι χεχε) πως αν βγει κορίτσι δυστυχώς έχω το ίδιο όνομα με την πεθερά μου και ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟ ΒΓΑΛΩ ΜΕ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΜΟΥ. ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ!!!!!!
Ο άντρας μου έχει μια αδερφή και έναν αδερφό αλλά ο άντρας μου είναι δυστυχώς η αδυναμία της πεθεράς μου.
Αν είναι αγόρι κανένα πρόβλημα να μπει το όνομα του πεθερού μου που λέγεται ΚΩΣΤΑΝΤΙΝΟΣ.
Πάντως όταν έρθει η ώρα με το όνομα πιστεύω πως θα έχουμε συγκρούσεις. :)

maria
13-11-07, 11:15
Επειδή δεν βγάζεις άκρη με αυτά τα πραγματα, πιστεύεται ότι το ίδιο όνομα δεν πρέπει να υπάρχει 2 φορές στην οικογένεια γιατί τότε ο ένας από τους 2 πεθαινει..

Το έχω ακούσει αυτό (και με παραδείγματα) από ηλικιωμένους ανθρώπους που ζούν κυρίως σε επαρχία. Εγώ δεν τα πιστεύω αυτά αλλά ΜΑΡΙΑ δεν θα έβγαζα το παιδί μου και ας χτυπιόταν κάτω η πεθερά μου, η οποία ευτυχώς δεν είχε τέτοιο πρόβλημα (την λένε Μαρία και αυτή, τώρα γέννησα και αγόρι οπότε δεν τέθηκε το θέμα)

Έτσι και να μην τα πιστεύεις αυτά, υοθέτησε αυτή την άποψη των προληπτικών και πέρνα το δικό σου...ελπίζω να σε βοήθησα και να μην σε τρομαξα με το επιχείρημα που πρότεινα!!

VassoP
13-11-07, 12:11
Με βοήθησες αρκετά !!!!
Αυτό θα πω.
Είμαι σίγουρη πως θα πετύχει .... θέλει Διπλωματία.

Σε ευχαριστώ πολύ!!! :)

maria
13-11-07, 12:20
Χαίρομαι που βοήθησα...

Εύχομαι να καταφέρεις να περάσεις το δικό σου γιατί αυτό το πράγματα με τα ονόματα είναι τραγικό...!

ελισαβετ
16-11-07, 08:42
Εγω εχω ενα να πω αυτο με τα ονοματα κατανταει χαζομαρα.ΤΟ ΠΑΝ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΓΕΡΑ ΚΑΛΟΤΥΧΑ ΚΑΙ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΕΙΝΑΙ ΚΟΛΛΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΠΑΡΑΔΟΣΗ(απλα λεω τη γνωμη μου οπως ολοι προς αποφυγη παρεξηγησεων).Γιατι παντα να κολλαμε σε λεπτομερειες και να χανουμε την ουσια?

ελισαβετ
16-11-07, 08:55
Εμεις λοιπον που λετε εχουμε 2 αγορακια το πρωτο το βγαλαμε το ονομα του πεθερου Κωνσταντινος επειδη ο ανθρωπος δεν ηταν στη ζωη και θελαμε πολυ να τον τιμησουμε και γιατι εφυγε απροσμενα μολις 57 ετων.Το δευτερο το βγαλαμε Μαξιμο επειδη απλα μας αρεσε.Κανεις δεν παραπονεθηκε η πεθερα ειχε ονομα μονο για κοριτσακι (τριαδα)η μαμα μου δεν εχει κανενα προβλημα γιατι της αρεσει πιο πολυ το ονομα που του βγαλαμε και ο μπαμπας μου εδωσε το ονομα του στο δευτερο κοριτσακι της αδερφης μου ετσι τελος καλο ολα καλα.

NTINAT
19-11-07, 15:12
ΕΓΩ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΟΤΑΝ ΓΕΝΝΗΣΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΟΥ ΓΙΟ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΑΔΕΡΦΟΥ ΜΟΥ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΣΚΟΤΩΘΕΙ ΣΕ ΤΡΟΧΑΙΟ.
ΗΤΑΝ 15 ΧΡΟΝΩΝ ΜΟΝΟ........ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ Η ΜΑΝΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΔΕΧΤΗΚΕ ΑΠΟ ΦΟΒΙΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΚΑΘΑΡΑ.
ΕΤΣΙ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΑΜΕ ΤΑ ΚΛΑΣΣΙΚΑ Κ Ο ΜΕΓΑΛΟΣ ΠΗΡΕ ΤΟ
ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΠΕΘΕΡΟΥ ΜΟΥ Κ Ο ΜΙΚΡΟΣ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΜΠΑΜΠΑ ΜΟΥ.

Afroditi D
19-11-07, 15:55
Χαράλαμπος :) :) :) του παππού Μπάμπη (απο τον άντρα μου )!
Πάμε με τα ήθη και τα έθιμα του λαού μας , έτσι το έπομενο αν είναι αγόρι θα είναι ο Διονύσης (μπαμπάκας μου) και άν είναι κορίτσι Μαριαελένα (Μαρία=μαμάκα μου και Ελένη η μητέρα του Κώστα) να μην στεναχωρίσουμε καμία απο τις δυο Γιαγιάδες :wink:

ΣΟΦΙΑ
05-12-07, 09:41
Εμείς αυτο το παιδάκι όταν βγει με το καλό θα το ονομασουμε ή ΜΑΤΘΑΙΟ (μπαμπας μου) ή ΠΟΛΥΤΙΜΗ (πεθερά μου). Θα ξέρουμε ελπίζω ως τέλος του χρόνου!!!!!!!!!!!!!! :P :P

jodido
05-12-07, 09:54
Εμείς αυτο το παιδάκι όταν βγει με το καλό θα το ονομασουμε ή ΜΑΤΘΑΙΟ (μπαμπας μου) ή ΠΟΛΥΤΙΜΗ (πεθερά μου). Θα ξέρουμε ελπίζω ως τέλος του χρόνου!!!!!!!!!!!!!! :P :P

Και τα δύο είναι υπέροχα αλλα στο Πολύτιμη νομίζω πως χαρίζει και ιδιότητα στο παιδί. Έτσι δεν είναι ΣΟΦΙΑ; Αν δηλαδή είναι κοριτσάκι τότε αυτή θα είναι η "πολύτιμη" σου.

ΣΟΦΙΑ
05-12-07, 10:05

Και τα δύο είναι υπέροχα αλλα στο Πολύτιμη νομίζω πως χαρίζει και ιδιότητα στο παιδί. Έτσι δεν είναι ΣΟΦΙΑ; Αν δηλαδή είναι κοριτσάκι τότε αυτή θα είναι η "πολύτιμη" σου.

Πολύτιμο θα ναι είτε αγοράκι είτε κοριτσάκι!! Αλλά εχεις δίκιο αν είναι κοριτσάκι θα εχει και το όνομα και τη χάρη!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :wink: :wink:

eleana
05-12-07, 12:02
το πρωτο υποτιθεται οτι παει στο σοι του γαμπρου ετσι και μεις δωσαμε στην κορη το ονομα της πεθερας.το δευτερο εγινε αγορι και οι 2 μπαμπας κ πεθερος εχουν ιδιο ονομα τινακα η ερμη?το δωσα αρα κ τα 2 μου τα παιδακια εχουν τα ονοματα των πεθερικων.θαθελα να ξερα τι θα γινοταν αν ειχα αγορι το πρωτο κ το δευτερο κοριτσι!!!θα χα προβλημα σιγουρα μην χασουμε το ονομα της πεθερουλας :roll: :roll:

VassoP
09-12-07, 20:59
Ακούστε πρόβλημα τώρα.
Την Πέμπτη ακούσαμε το φύλο του παιδιού ΚΟΡΙΤΣΙ.
Ωραία λέω! Είχα μια επιθυμία να είναι κορίτσι. Έχω και μια θεωρία που θα την αναπτύξω σε άλλο τόπικ κάποια στιγμή όσον αφορά το φύλο του παιδιού και τη σχέση με τους πρωτότοκους γονείς.
Τελοσπάντων.
Το λέμε στους γονείς, χαρά και ευτυχία. Ο γιατρός που έκανε το Α τεστ μας είπε κατά 90% είναι κορίτσι.
Το λέμε στον πεθερό μου και λέει "ε μωρέ, εντάξει, γερό να είναι. Ας περιμένουμε και το 10% να δούμε"
Μου το εξιστορούσε η πεθερά μου και μου είπε χαρακτηριστικά πως του είπε του πεθερού μου: "Κώστα, τελικά απ'ότι φαίνεται θα είναι Βασιλικούλα και όχι Κωστάκης".
Χαμογελάω εγώ και πρέπει να κοκκίνισα εκείνη την ώρα από τα νεύρα μου.
Το έχω ξαναπεί, θα έχουμε μεγάλο πρόβλημα με το όνομα. Κατ'αρχήν δεν θέλω να φωνάζουν το παιδί με όνομα πριν αποφασίσουμε τί όνομα θα του δώσουμε.
Δεύτερον δεν έχω πρόβλημα με το Κωνσταντίνος αλλά με το Βασιλική έχω. Δεν θέλω να έχει το ίδιο όνομα με εμένα. Αν το δεύτερο βγει αγόρι δηλαδή θα πάρει πάλι όνομα της οικογένειας του άντρα μου????????
Εγώ από τη δική μου τίποτα???? Η μάνα μου εν'τωμεταξύ έχει ένα πολύ ωραίο και σπάνιο όνομα. Αχ δεν ξέρω τί να κάνω. Θα έχουμε πρόβλημα..........

Στέλλα
09-12-07, 21:09
Vasso μου δες εδώ μήπως βρείς τίποτα!'

http://www.eortologio.gr/data/mixed_names.htm

ΡΟΥΛΑ
09-12-07, 21:24
Vasso συζήτησε το με τον άντρα σου να δεις ποιά είναι η δική του άποψη καιι μαζί θα αποφασίσετε για το όνομα του παιδιού.

VassoP
09-12-07, 21:24
Στέλλα σε ευχαριστώ.
Το έχω δει το site. Αυτό που με παρηγορεί είναι το Βίβιαν (από το Βασιλική).
Θα δούμε τι θα γίνει.
:? :?

Στέλλα
09-12-07, 21:31
Στέλλα σε ευχαριστώ.
Το έχω δει το site. Αυτό που με παρηγορεί είναι το Βίβιαν (από το Βασιλική).
Θα δούμε τι θα γίνει.
:? :?

Ωραίο είναι και το Βίβιαν! :wink:

katerinaki
02-01-08, 16:32
Kαλή Χρονιά σε όλους καταρχήν και ευτυχισμένο το νέο έτος με υγεία για όλα τα παιδιά του κόσμου!!! :D
Το πρώτο μας παιδάκι έρχεται σε λίγες μέρες και θα τ'ονομάσουμε Άρη. Εκτός απο το ότι είναι σπάνιο και ωραίο όνομα είναι και τ'όνομα του παππού, οπότε όλα καλά... :D [/b]

ghost girl
03-01-08, 22:54
Εγώ δεν πιστεύω τόσο στις παραδόσεις. Νομίζω ότι το όνομα του παιδιού πρέπει να του ταιριάζει και να έχει μια ιστορία που να του προσδίδει κάποιο ή κάποια χαρακτηριστικά. Γιαυτό και λατρεύω τα αρχαιοελληνικά ονόματα. Ακόμα βέβαια δεν έχουμε αποφασίσει πώς θα βγάλουμε το παιδάκι μας. Νομίζω ότι είναι καλύτερα να το αποφασίσουμε μόλις το δούμε live!!! Βέβαια έχουμε κάποια αγαπημένα ονόματα στο μυαλό μας...
Ο Χρήστος θα ήθελε να το βγάλουμε Ελευθερία που είναι το όνομα του πατερούλη μου και τον χάσαμε μόλις στα 52 του χρόνια, αλλά ξέρω ότι του μπαμπά μου δεν του άρεσε αυτή η παράδοση ούτως ή άλλως, και θέλω να είμαι και δίκαιη. Τα ονόματα των πεθερικών μου δεν μου αρέσουν καθόλου και δεν θα τα επέλεγα για κανένα παιδί μου. Έτσι θα διαλέξουμε άσχετα ονόματα για τα παιδία μας.

LOREEN
11-01-08, 11:33
Η ΚΟΡΟΥΛΑ ΜΟΥ ΛΕΓΕΤΑΙ ΣΤΕΦΑΝΙΑ (ΑΠΟ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΗΣ ΜΑΜΑΣ ΜΟΥ) ΚΑΙ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΟΥ ΜΑΛΛΟΝ ΚΟΡΗ ΕΙΝΑΙ ΘΑ ΒΑΦΤΙΣΤΕΙ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ (ΑΠΟ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΠΕΘΕΡΟΥ ΜΟΥ).
Η ΠΕΘΕΡΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΑΚΙ ΕΝΗΜΕΡΩΜΕΝΗ ΓΙ΄ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΔΕΙΧΝΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΗΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ.. ΘΑ ΔΟΥΜΕ..

aggeliki
11-01-08, 11:41
Δημητρης, απο τον πεθερο μου,ητανε να βγει του πατερα μου αλλα τελευταια στιγμη αλλαξαν τα πραγματα :x :x

ευδοκία
11-01-08, 13:03
το όνομα της πεθεράς μου Ειρήνη και φωνάζουμε την μικρή Ρένια!
όταν ο Θεός μας χαρίσει και δεύτερο παιδάκι και εαν είναι αγόρι εγώ θέλω το όνομα του πατέρα μου... υπάρχει η αντίληψη ότι οταν είναι αγοράκια και παίρνουν το όνομα του πεθερού είναι ολοκληρωμένο το ονοματεπώνυμο ακριβώς όπως ο παππούς.κι αν εγώ δεν κάνω άλλο παιδί;;;να μην έχω ένα όνομα από τους δικούς μου; :?
έχει ο Θεός μέχρι τότε.να είμαστε καλά ,να κάνουμε δεύτερο και βλέπουμε...

Sophia D
11-01-08, 13:20
emeis tha ths dosoume 2 onomata: Anastasia Emily - to prwto to dialeksa ego kai einai ths mamas mou kai to duetero apla aresei ston antra mou

ΑΝΑΣΤΑ
11-01-08, 13:33
ΕΓΩ ΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΤΗΝ ΕΒΓΑΛΑ ΑΝΤΙΓΟΝΗ ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΗΣ ΜΑΜΑΣ ΤΟΥ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ, ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΥΓΑΔΕΣ, ΚΑΙ ΤΟ ΓΙΟ ΜΟΥ ΧΡΗΣΤΟ ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΜΠΑΜΠΑ ΜΟΥ

ELENA1974
11-01-08, 13:36
ο Βασίλης πήρε το όνομα του πεθερού μου. Αν κάνω κοριτσάκι θα το βγάλω Δήμητρα-το όνομα της πεθεράς μου που μου αρέσει πολύ. Αν κάνω αγόρι υπάρχει δίλημμα Δημήτρης (που μου αρέσει πολύ) ή Ευθύμης ( το όνομα του πατέρα μου> Μάλλον θα το σκεφθώ όταν έρθει η ώρα

xrysalis
11-01-08, 13:50
Εμείς ακόμη έχουμε θέμα!!
Πάντα λέγαμε πως θα δώσουμε στα παιδιά μας ανεξάρτητο όνομα απο τους γονείς μας -ποτέ δε μας άρεσε όλα τα ξαδερφάκια να έχουν το ίδιο όνομα...- έτσι είχαμε καταλήξει πως αν ήταν κορίτσι θα τη λέγαμε Μαριάνθη, από τη δική μου γιαγιά που λάτρευα, αλλά την έχασα και νέα (58χρονων) και νωρίς (β λυκείου) και εκτός αυτού είχε συναντήσει τον άντρα μου μια φορά που τότε ο δεσμός μας μέτραγε λίγους μήνες και μου είπε πως μια μέρα θα τον παντρευομουν οπως κι έγινε πολλά, πάρα πολλά χρόνια μετά :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: (στα 12 χρόνια γνωριμίας!!!) οπότε το θεώρησα σημαδιακό....
και αν ήταν αγορι θα το λέγαμε Αλέξανδρο γιατί είναι από τα ποιό ωραία αντρικά ονόματα θεωρώ!
Έλα που τελικά βγήκε αγόρι, αλλά για τον άντρα μου το Αλέξανδρος είναι πιά πολυφορεμένο:x :x :x !!!!!
Και ψαχνώμαστε.... οπότε δέχομαι προτάσεις!!!! μάλιστα έχω σκοπό να ανοίξω ένα σχετικό θέμα!!!!!!!

Marilena
11-01-08, 14:14
Άνοιξε Χρυσαλις !!!
Εγω θελω μεγαλη ΦΩΤΟ γιατι ειμαι φυσιογνωμιστρια !!!

Fivi
11-01-08, 15:50
Ghost girl συμφωνω μαζι σου!!!!!
Και εμεις στην πρωτη δωσαμε ασχετο ονομα ΗΛΕΚΤΡΑ και επισης η δευτερη ειναι αναμεσα στο Φοιβη και στο Δαναη.... και τριτο να κανω παλι ασχετο θα βγαλω!!!!
Αυτο το εθιμο για τα ονοματα δεν το πολυσυμπαθω!!!
Και αυτο γιατι ειναι μια ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΑΦΟΡΜΗ για τσακωμο!!!

ΛΗΤΩ
11-01-08, 16:54
Άνοιξε Χρυσαλις !!!
Εγω θελω μεγαλη ΦΩΤΟ γιατι ειμαι φυσιογνωμιστρια !!!

Nαι xrysalis άνοιξε...να ασχοληθούμε επιτέλους με ευχάριστα πράγματα...
Πάντως τρία αντρικά ονόματα που μου αρέσουν πολύ και μου ρχονται τώρα στο μυαλό είναι Ορέστης,Μάριος και Άγγελος :) :) :) Όσον αφορά στη μπουμπού μου λέμε να την βγάλουμε Ιφιγένεια,όπως λένε και τη γιαγιά της,-τη μητέρα μου-...
Εμένα μου αρέσουν τα πατροπαράδοτα αλλά τυγχάνει να μου ερέσει και το Ιφιγένεια....αν οι γιαγιάδες είχαν ονόματα που δεν ακούγονταν εννοείται πως δεν θα ήθελα να τα δώσω στο παιδί μου... :)

gerkon
11-01-08, 17:30
Την μεγάλη μας κόρη την ονομάσαμε Κασσιάνή - Μαρία. Κασσιανή από την γιαγιά (μητέρα μου), Μαρία της νονάς. Τον μικρό μας Βασίλη και από τους 2 παπούδες που έχουν το ίδιο όνομα.

~I F I Z E N I C~
11-01-08, 17:55
Εμεις ευτυχος εχουμε το προνομιο ο πεθερος μου & η πεθερα μου να εχουν το ιδιο ονομα :wink: βασιλης~Βασιλικη.. και ετσι η μπουμπου θα βγει Βασιλικη~Μαρια(η μαμα μου)..μ'ενα ζμπαρο,2 τριγωνια..!! :wink: :lol: :wink:
Το δευτερο,(πρωτα ο Θεος) ,θα παρει το ονομα του μπαμπα μου οπως και να'χει..η Πετρος,η Πετρα :shock: :lol: 8)

naina
11-01-08, 20:20
Εμείς ακόμη έχουμε θέμα!!
Πάντα λέγαμε πως θα δώσουμε στα παιδιά μας ανεξάρτητο όνομα απο τους γονείς μας -ποτέ δε μας άρεσε όλα τα ξαδερφάκια να έχουν το ίδιο όνομα...- έτσι είχαμε καταλήξει πως αν ήταν κορίτσι θα τη λέγαμε Μαριάνθη, από τη δική μου γιαγιά που λάτρευα, αλλά την έχασα και νέα (58χρονων) και νωρίς (β λυκείου) και εκτός αυτού είχε συναντήσει τον άντρα μου μια φορά που τότε ο δεσμός μας μέτραγε λίγους μήνες και μου είπε πως μια μέρα θα τον παντρευομουν οπως κι έγινε πολλά, πάρα πολλά χρόνια μετά :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: (στα 12 χρόνια γνωριμίας!!!) οπότε το θεώρησα σημαδειακό....
και αν ήταν αγορι θα το λέγαμε Αλέξανδρο γιατί είναι από τα ποιό ωραία αντρικά ονόματα θεωρώ!
Έλα που τελικά βγήκε αγόρι, αλλά για τον άντρα μου το Αλέξανδρος είναι πιά πολυφορεμένο:x :x :x !!!!!
Και ψαχνώμαστε.... οπότε δέχομαι προτάσεις!!!! μάλιστα έχω σκοπό να ανοίξω ένα σχετικό θέμα!!!!!!!

Εμένα μου αρέσει πολύ το Ορέστης. Είναι και εύηχο, και πρωτότυπο, και αρχαιοελληνικό :D :D :D :D

mimika
12-01-08, 00:06
ΑΓΓΕΛΟΣ δαγκωτο!!!!!
Δεν θα βγαλω τον δικο μου που το ηθελα πααααααααααρα πολυ και θα μου μεινει απωθημενο!

Ελένη
12-01-08, 00:15
Εκτός από το Αλέξανδρος μου αρέσει και το Αλέξης.
Επίσης μου αρέσει πολύ το Ορφέας.

fenia
13-01-08, 14:33
Κορίτσια, εμένα η πεθερά μου είναι Ελένη και η μαμά μου Άννα. Θα μου άρεσε να βγάλουμε την μικρή μας Ελεάννα (Ελενη-Άννα) αλλά δεν ξέρω αν θα ήταν ωραίο για το παιδί να έχει 2 ονόματα. Σιδήρόδρομος βρε παιδί μου μαζί με το επώνυμο...
Εντωμεταξύ είμαι μοναχοπαίδι και θα ήθελα να βγάλω το όνομα της μαμάς μου αλλά είμαι και λιγάκι παραδοσιακή οπότε θέλω και της πεθεράς μου. Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα...ε?
Εσείς τι λέτε?

Sophia D
13-01-08, 15:50
Fenia to Eleanna eimai polu oreo onoma! kai eimeis tha tou dosoume 2 ovomata kai den nomizo to eleanna oti einai polu megalo onoma!

ΛΗΤΩ
13-01-08, 15:59
fenia, Ελεάνα να την βγάλεις,δεν το συζητώ...πάρα πολύ ωραίο και πολύ πιο ωραίο από το Ελένη σκέτο.Όσο για τα πολλά ονόματα είναι πλέον της μόδας..είναι λίγο "σιδηροδρομικά" βέβαια,αλλά δεν πειράζει...-λες να μας βρίζουν τα παιδιά μας όταν θέλουν στο μέλλον να γράψουν το ονοματεπώνυμό τους;;;;;;;;
Κι εμείς υπάρχει πιθανότητα να την βγάλουμε Ιφιγένεια-Άννα αλλά δεν μου βγαίνει κάποιος καλός συνδυασμός από αυτά τα δύο ονόματα..ενώ το Ελεάνα είναι super.....

Marilena
13-01-08, 16:37
Φενια μου εγω παλι ειμαι υπερ των δυο ονοματων αρκει να ακουγονται και τα δυο... οσο για το Ελεαννα, σουπερ !!!
Εμενα με λενε Μαρια - Ελενη = Μαριλένα και την κορη μας Αγγελικη - Αννα = Αγγελιάννα

evita
13-01-08, 19:14
Φένια η λύση για να μην είναι το όνομα σιδηρόδρομος είναι να τη βαφτίσεις Ελεάννα. Το έχει κάνει φιλικό μας ζευγάρι με αυτό ακριβώς το όνομα. Αρκεί να βρεις παπά να μην έχει πρόβλημα.

ΧΡΥΣΑ
16-01-08, 08:00
Εμεις απο τοτε που μαθαμε τι φυλο ειναι τον φωναζαμε Ζαχαρια, του πεθερου μου. Μπορει να μην ειναι πολυ ωραιο ονομα αλλα ζουμε στο εξωτερικο και στα αγγλικα που τον φωναζουν ειναι ωραιο.

Σοφία Τ.
16-01-08, 09:21
Εχω δωσει το ονομα της μαμας μου και το ονομα του πεθερου μου.

fatsoula
16-01-08, 12:50
Εμένα την πεθερά μου την λένε Ελλη και προς τα εκεί προσανατολιζόμαστε καθότι είναι το πρώτο μας παιδί και ο άντρας μου μονοχοπαίδι.
Αυτό που με ενοχλεί είναι ότι δεν θα έχει ονομαστική εορτή.
Εχετε να προτείνετε καμία παραλλαγή;;

ΛΗΤΩ
16-01-08, 15:33
Αν δεν σε πειράζει να της δώσεις 2 ονόματα μπορείς να την βαφτίσεις Ελλη-'Αννα και να την φωνάζεις Ελιάνα....Το Έλλη είναι πολύ ωραίο όνομα όπως και το Άννα το οποίο είναι τέλειο και μόνο του αλλά κολλάει και σχεδόν παντού,και γιορτάζει και στις 9 Δεκέμβρη..απίστευτα όμορφη ημερομηνία και εποχή,ακριβώς λίγο πριν τα Χριστούγεννα... :)

Fivi
16-01-08, 15:50
fatsoula και εμενα η κορη μου δεν εχει γιορτη! Την βαφτισαμε Ηλεκτρα αλλα δεν νομιζω οτι αυτο ειναι τραγικο!!!
Πλεον πιο πολυ σημασια δινουμε στα γενεθλια παρα στις γιορτες!
Εμενα στη γιορτη μου με θυμαται "ολο το σοϊ" ενω στα γενεθλια οι φιλοι μου!!!

Ελένη
16-01-08, 20:33
κορίτσια θέλω και εγώ τη βοήθειά σας. Τον Απριλη με το καλό θα γεννηθεί η κορούλα μας και θα πρεπει να δηλώσουμε όνομα. Έχουμε αποφασίσει να την πούμε Ευαγγελία παρόλο που δε μου αρέσει πολύ αλλά μια και έτσι λένε μαμά και πεθερά και δεν θέλω να γίνει θέμα ή να δημιουργηθούν παρεξηγήσεις ειδικά με την μητέρα μου. Σκέφτομαι να τη φωνάζουμε Εβελίνα αλλά δεν είμαι σίγουρη αν βγαίνει από το Ευαγγελία ή είναι τελείως άσχετο. Για πείτε γνώμες!

elenak
16-01-08, 20:52
Απο το ευαγγελία βγαίνει Ελένη!!! Λένε έτσι την ξαδέρφη μου και Ευαγγελία την φώναξε μόνο ο παπάς στη βάφτισή της!! Ευτυχώς είναι όνομα που "βγάζει"πολλά παράγωγα!!!

xrysalis
17-01-08, 08:38
Κορίτσια, εμένα η πεθερά μου είναι Ελένη και η μαμά μου Άννα. Θα μου άρεσε να βγάλουμε την μικρή μας Ελεάννα (Ελενη-Άννα) αλλά δεν ξέρω αν θα ήταν ωραίο για το παιδί να έχει 2 ονόματα. Σιδήρόδρομος βρε παιδί μου μαζί με το επώνυμο...
Εντωμεταξύ είμαι μοναχοπαίδι και θα ήθελα να βγάλω το όνομα της μαμάς μου αλλά είμαι και λιγάκι παραδοσιακή οπότε θέλω και της πεθεράς μου. Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα...ε?
Εσείς τι λέτε?fenia, το Ελεάννα είναι πολύ ωραίο.... και σαν γυναίκα αργότερα το βρίσκω και πολύ ερωτικό!! δεν είναι καθόλου σιδηρόδρομος και είναι μια χαρά "δρόμος"!! ούτε γκρεμός ούτε ρέμα :lol: :lol: :lol: :lol:

Εμένα την πεθερά μου την λένε Ελλη και προς τα εκεί προσανατολιζόμαστε καθότι είναι το πρώτο μας παιδί και ο άντρας μου μονοχοπαίδι.
Αυτό που με ενοχλεί είναι ότι δεν θα έχει ονομαστική εορτή.
Εχετε να προτείνετε καμία παραλλαγή;; Κατ' αρχήν μια ερώτηση: Έλλη σκέτο είναι το όνομα (η βγαίνει από το Ελισάβετ);
Εμένα και σκέτο μ' αρέσει πολύ! Πολύ ωραίο είναι και το Ελιάνα που λέει η ΛΗΤΩ.

Πλεον πιο πολυ σημασια δινουμε στα γενεθλια παρα στις γιορτες! Εμενα στη γιορτη μου με θυμαται "ολο το σοϊ" ενω στα γενεθλια οι φιλοι μου!!! Παρομοίως :lol: :lol: :lol:

Έχουμε αποφασίσει να την πούμε Ευαγγελία παρόλο που δε μου αρέσει πολύ....Σκέφτομαι να τη φωνάζουμε Εβελίνα αλλά δεν είμαι σίγουρη αν βγαίνει από το Ευαγγελία ή είναι τελείως άσχετο. Για πείτε γνώμες!Δεν είναι άσχετο και μ' αρέσει πολύυυυυυυ :P

felicita
19-01-08, 22:26
emeis skopeuoume na tin bgaloume Vasiliki(to onoma tis mamas mou)ki auto giati an kanoume agori na bgei Kwn/nos (tou pe8erou mou).Tin pe8era mou tin lene Stayroula kai protimisame na tis dwsoume ena pio monterno onoma!O antras mou leei na tin fwnazoume Vili i Bana!Poio sas aresei?

Renia
19-01-08, 23:56
emeis skopeuoume na tin bgaloume Vasiliki(to onoma tis mamas mou)ki auto giati an kanoume agori na bgei Kwn/nos (tou pe8erou mou).Tin pe8era mou tin lene Stayroula kai protimisame na tis dwsoume ena pio monterno onoma!O antras mou leei na tin fwnazoume Vili i Bana!Poio sas aresei?
Το Βαλια δεν σας αρεσει? :D
Το Βιλλη μου κανει κατι σε αντρικο!Να σκεφτητε επισης το ονομα που θα την φωναζετε να μην μπορει ευκολα να παραφραστει και αντιμετωπισει προβλημα απο τα αλλα παιδια οταν παει σχολειο!

elenak
20-01-08, 14:14
felicita ένα άλλο πολύ ωραίο παράγωγο του Βασιλική είναι και το Σήλια.. Επειδή μάλλον δεν το γλιτώνω να βγει η νέα μου μικρή έτσι (πεθερά γαρ :twisted: ) έχω αποφασίσει οτί αν είναι έτσι θα τη φωνάζουμε...

ΑΓΚΑΛΙΤΣΑ
24-01-08, 23:33
εχω 2 γιους.τον ενα θα τον βγαλω μανολη του πεθερου μου,και τον δευτερο θα το βγαλο πολυδωρο του πατερα μου.

katerina24
24-01-08, 23:36
το καλοκαιρι θα βαφτισω το μικιο μου και θα το βγαλω μανολη,του πεθερου μου!!!
:D :D :D :D

Fivi
24-01-08, 23:41
Katerina 24 & Aγκαλιτσα εχω μια απορια!!!! :(
Το ονομα Μαν..λης γραφεται με "ο" ή με "ω"???
Εγω ξερω οτι ειναι με "ω"... αλλαξε και αυτο???

ΑΓΚΑΛΙΤΣΑ
24-01-08, 23:44
πιστευω οτι και με τα δυο γραφετε,εμενα μαρεσει καλυτερα με ο.

katerina24
24-01-08, 23:54
Katerina 24 & Aγκαλιτσα εχω μια απορια!!!! :(
Το ονομα Μαν..λης γραφεται με "ο" ή με "ω"???
Εγω ξερω οτι ειναι με "ω"... αλλαξε και αυτο???
και με τα 2 γραφεται αλλα ισχυει και το εξης :
Μάνος
Μανώλης

Marilena
25-01-08, 04:47
Κοριτσακια... ολα τα αγορακια μας με παππου απο Κρητη θα λεγονται Μανωλιοι ε ??? χαχα
Εμενα παλι μου αρεσει το Μανωλης με ω αλλα θα τον λεμε Εμμανουηλ !

xrysalis
25-01-08, 10:57
Αυτό που ξέρω εγώ είναι πως κανονικά γράφεται με "ω"
αλλά τώρα που προσπαθούν να τα εκμοντερνίσουν όλα* :evil: το έχουν προωθήσει με "ο"...

και κάτι ακόμη, λένε πως Εμμανουήλ ήταν το όνομα του Χριστού και γι' αυτο στις 25/12 είναι τα γεννέθλιά του και στις 26/12 η ονομαστική του εορτή!
(δεν το έχω εξακριβώσει όμως από κάποιον παππά :? )

*είναι ποτέ δυνατόν να ισχύσει αυτό που θέλουν.... όλα με ένα "ι" και ένα "ο";;; (πχ που θα πάει η διαφορά των λέξεων κτήριο και κτίριο ε;
sorry αλλά έχω ένα κόλλημα με τις ελληνικές λέξεις που τις χαντακώνουν....)

Litsa T
26-01-08, 18:40
Σκέφτομαι να τη φωνάζουμε Εβελίνα αλλά δεν είμαι σίγουρη αν βγαίνει από το Ευαγγελία ή είναι τελείως άσχετο. Για πείτε γνώμες!
Ελένη, στο www.eortologio.gr , το Εβελίνα το έχει μόνο του σαν όνομα.

Fivi
26-01-08, 19:19
*είναι ποτέ δυνατόν να ισχύσει αυτό που θέλουν.... όλα με ένα "ι" και ένα "ο";;; (πχ που θα πάει η διαφορά των λέξεων κτήριο και κτίριο ε;

Συμφωνω απολυτα και ειδικα οταν βλεπω το "Χρήστος" με "ι".!!!! :evil:

karfori's baby
26-01-08, 20:50

Συμφωνω απολυτα και ειδικα οταν βλεπω το "Χρήστος" με "ι".!!!! :evil:
Να σου πω...νομίζω ότι σε αυτές τις περιπτώσεις το Χρίστος είναι υποκοριστικό μεγαλύτερων ονομάτων, όπως π.χ. Χριστόφορος. Τώρα γιατί να πετσοκόψεις ένα τόσο ωραίο όνομα....δε ξέρω! :wink:

felicita
27-01-08, 20:28
Polu wraio 8ema kai apoluta sumbato me tin twra epoxi mias kai ton Ioulio leme na baftisoume tin koroula mas!Tha tin bgaloume Basiliki to onoma tis miteras mou-mias ki an to epomeno einai agori na parei to onoma tou pe8erou mou,Kwnstantinos.Koritsia kamia idea gia kanena upokoristiko?Den 8eloume na tin poume Biku h Basw.Exw akousei gia Bilu h Bana!Perimenw idees!!

ΑΓΚΑΛΙΤΣΑ
27-01-08, 22:27
το βιλη ειναι ωραιο και προτοτυπο δεν το εχω ξανακουσει.αν και να σου πω την αληθεια εμενα μαρεσουν τα ονοματα να λεγονται οπως ειναι χωρις υποκοριστικα.

biky
27-01-08, 22:32
Θα συμφωνησω για το οτι ειναι ωραιο τα ονοματα να ειναι ολοκληρα (τωρα θα μου πειτε, εσενα γιατι σε λενε Βικυ.... :D :D )
Γιατι να δεινουμε ενα ονομα αν δεν μας αρεσει και ψαχνουμε να το κοψουμε?

ΑΓΚΑΛΙΤΣΑ
27-01-08, 22:48
συμφωνω απολυτα βικη μαζι σου,αλλα καμια φορα δεν μπορεις να κανεις διαφορετικα.το γιο μου θα τον βγαλω πολυδωρο οπως λενε τον μπαμπα μου,γινετε τωρα εγω να πω του πατερα μου δεν βγαζω το ονομα σου γιατι δεν μαρεσει και πολυ.με το καιρο θα το συνηθησω.

biky
27-01-08, 23:00
Χμμμμ μαλλον να εξηγησω καλυτερα την σκεψη μου.....
παντα συνδεα τα ονοματα με τα ατομα που τα εχουν,
αρα αν λεγαν τον πατερα μου π.χ. Βρασιδα :D και αγαπουσα,θαυμαζα τον πατερα μου, θα ονομαζα ετσι το παιδι μου γιατι θα το βλεπα σαν το ποιο ωραιο ονομα στον κοσμο :D
αν ομως ειχα ασχημες σχεσεις με τον πατερα μου και τον λεγαν Αλεξανδρο (το λατρευω αυτο το ονομα) τοτε θα το θεωρουσα κακασχημο ονομα :D
παντα μου συμβαινει αυτο ονομα = χαρακτηρας για μενα....
οποτε αν αγαπαμε καποιον γιατι να κοψουμε το ονομα του?
και αν δεν τον αγαπαμε γιατι να δωσουμε το ονομα του!
αυτα παντα ειναι προσωπικη μου αποψη,δεν λεω οτι ειναι και σωστη :D

Kiki
01-02-08, 22:34
Εμείς βγάλαμε τον γιο μας Παναγιώτη από τον πεθερό μου. Είχαμε πεί ότι θα βγάζαμε ένα όνομα άσχετο απο παππούδες αλλά δεν καταφέραμε να συμφων'ησουμε με τον άντρα μου. Εκείνος ήθελε ένα αρχαίο όνομα ενώ εγώ ήθελα κάτι πιο μοντέρνο που να ταίραιζε στην προσωπικότητα του παιδιού και να ακουγόταν όμορφο μαζί με το επιθετό του. Παρ'όλα αυτά δεν είχαμε πει σε κανέναν το όνομα. όλοι το έμαθαν την ώρα της βάφτισης από τον παπά. Δεν το είχαμε γραψει ούτε στα προσκλητήρια ούτε στα μπαλόνια, πουθενά. Τους είχαμε όλους στην αγωνία.

Jean
01-02-08, 23:20
αλλά τώρα που προσπαθούν να τα εκμοντερνίσουν όλα* :evil: το έχουν προωθήσει με "ο"...

και κάτι ακόμη, λένε πως Εμμανουήλ ήταν το όνομα του Χριστού και γι' αυτο στις 25/12 είναι τα γεννέθλιά του και στις 26/12 η ονομαστική του εορτή!

Στο Μπαμπινιωτη να τα πεις...δικο του κατορθωμα ειναι... :lol:

GOGO9
03-02-08, 17:43
Την πρώτη μου κόρη Μαρία (από την πεθερά μου) τον γιό μου Γιάννη από τον πεθερό μου και τέλος το τρίτο μωρό που είναι κοριτσάκι θα το βαπτίσουμε Χριστίνα (απο του μπαμπά μου... Χρήστος) και Αγλαια (από την μαμά μου) αλλά θα την φωνάζουμε Χριστίνα , η αλήθεια είναι ότι η μαμά μου δεν θέλει με τίποτα να ακουστεί το ονομα της γιατί δεν είναι καθόλου ωραίο όνομα , αλλά επειδή δεν μου πάει η καρδιά να μην ακουστεί το ονομά της η μόνη λύση είναι αυτή... έχετε κάτι να μου προτείνετε ??? Πραγματικά θα εκτιμούσα οποιαδήποτε άποψη ... είναι λίγο δύσκολη η θέση μου και η αποφαση... please HELP

Marilena
03-02-08, 17:49
εφοσον ρωτησες θα πω την γνωμη μου... ειμαι λατρης των διπλων ονοματων αρκει να ακουγονται, δηλαδη να φτιαχνουν ενα ωραιο συνθετικο... στη περιπτωση σου... λιγο δυσκολο... μονο Χρισταλια αν τυχον αλλα δεν καταλαβαινεις και παλι το Αγλαια....
σαν ονομα γενικα διαφωνω οτι δεν ειναι ομορφο... :D

GOGO9
03-02-08, 18:46
Marilena αν κατάλαβα σου αρέσει το Αγλαια ? Συμφωνω ότι πρέπει να ακουγονται ολόκληρα αλλά στην περίπτωση μου δεν παίζει κάτι τέτοιο γιατί είναι εντελώς άσχετα μεταξύ τους ... οπότε πρέπει ή να βρω κάτι που να τα συνδιάζει ή να ακουστεί μόνο το ένα από τα 2 ... thanks ... έχω σπασει το κεφάλι μου και δεν βρίσκω κάτι που να μου αρέσει ... :oops:

Marilena
03-02-08, 19:39
τι ακριβως ψαχνεις ? ενα ασχετο συνθετικο για το Χριστινα ή κατι αλλο ? δεν καταλαβα...
ναι μια χαρα ειναι το Αγλαια

desdemona
03-02-08, 20:25
Η δικιά μας η κορούλα να ονομαστεί Λυδία σε 3 μήνες. ΔΕΝ έχει καμμία σχέση με γονείς το όνομα, είχαμε αποφασίσει πριν καν την εγκυμοσύνη οτι αν κάναμε κόρη θα λεγόταν Λυδία και αν κάναμε αγόρι, Αλέξανδρος ή Ορφέας. Φυσικά δεν άρεσε καθόλου η απόφασή μας αλλά σε όποιον αρέσει, δικό μας είναι το παιδί και εμείς θα αποφασίσουμε τι θα κάνουμε. :P :P :P :P :P :P :P :P :P

GOGO9
03-02-08, 20:52
Marilena ψαχνω κάποιο όνομα το οποίο να συνδιάζει και τα 2 αυτά ονόματα , αλλά επειδή ειναι πολύ δυσκολο εως αδύνατον να βρεθεί το βλέπω ότι θα την φωνάζω Χριστίνα ... το Αγλαία αντικειμενικά δεν είναι ωραίο όνομα και πολύ φοβάμαι ότι θα την κοροιδεύουν τα παιδάκια στο σχολείο .... ο άντρας μου θέλει περισσότερο το Αγλαια από το Χριστίνα ... τι να πω και εγω ... εχω μπερδευτει :(

xrysalis
03-02-08, 22:43

Στο Μπαμπινιωτη να τα πεις...δικο του κατορθωμα ειναι... :lol:
Το ξέρω :evil: :evil: , δική του ιδέα είναι και το αυγό να το γράφουμε αβγο για να είναι η μόνη ελληνική λέξη με τα τρια πρωτα γράμματα του αλφαβητου στη σειρά... απίθανος τύπος.... :evil:

ΛΗΤΩ
04-02-08, 22:30
Marilena ψαχνω κάποιο όνομα το οποίο να συνδιάζει και τα 2 αυτά ονόματα , αλλά επειδή ειναι πολύ δυσκολο εως αδύνατον να βρεθεί το βλέπω ότι θα την φωνάζω Χριστίνα ... το Αγλαία αντικειμενικά δεν είναι ωραίο όνομα και πολύ φοβάμαι ότι θα την κοροιδεύουν τα παιδάκια στο σχολείο .... ο άντρας μου θέλει περισσότερο το Αγλαια από το Χριστίνα ... τι να πω και εγω ... εχω μπερδευτει :(

Χρισλα????και την Χρύσπα Χρυσάνθη Παγώνα τη λένε.... :lol: :lol: :lol:
Προσωπικά λατρέυω το Χριστίνα....

Marilena
05-02-08, 08:49
Λητω εμενα προσωπικα μου αρεσε πολυ !!!
Εγραψες !!! :D

Μαμά του Ωρίων
05-02-08, 23:49
Η δικιά μας η κορούλα να ονομαστεί Λυδία σε 3 μήνες. ΔΕΝ έχει καμμία σχέση με γονείς το όνομα, είχαμε αποφασίσει πριν καν την εγκυμοσύνη οτι αν κάναμε κόρη θα λεγόταν Λυδία και αν κάναμε αγόρι, Αλέξανδρος ή Ορφέας. Φυσικά δεν άρεσε καθόλου η απόφασή μας αλλά σε όποιον αρέσει, δικό μας είναι το παιδί και εμείς θα αποφασίσουμε τι θα κάνουμε. :P :P :P :P :P :P :P :P :P

πολύ ωραίο το Λυδία :D
κι εμείς είμαστε του ίδιου σκεπτικού με εσάς...
ο γιός μας θα ονομαστεί Ωρίων τον Σεπτέμβρη (τώρα είναι μόλις 3 μηνών)
Κι εμείς αποφασίσαμε το όνομα από πριν γεννηθεί, δεν έχει σχέση με κανέναν γονιό αλλά τουλάχιστον εμείς δεν αντιμετωπίσαμε πρόβλημα.
Δε μας είπαν κάτι... τουλάχιστον όχι μπροστά μας γιατί πίσω απ τις πλάτες μας δεν ξέρω τι παίζει :lol:

asteraki
06-02-08, 14:19
Κορίτσια την κορούλα μου την βαφτίσαμε Ευαγγελία (όνομα πεθεράς) και την φωνάζουμε Εβελίνα. Τον μπεμπούλη μας που προγραμματίζουμε την βάφτιση του για τον Ιούνιο θα του δώσουμε το όνομα Μάριο, και είναι αφιερωμένος στην Παναγία, εξαιτίας μίας δύσκολης εγκυμοσύνης (που λίγο έλλειψε να γίνει και διακοπή κύησης....)

korina.v
10-02-08, 02:41
Τελικα τι λεει η παραδοση?Γιατι ειχα μια συζητηση με τον αντρα μου,ο οποιος επιμενει οτι πρεπει και τα δυο παιδια να βγαινουν με τα ονοματα των γονιων του αντρα ασχετα με το φυλο των παιδιων.δηλ αν βγουν 2 κοριτσια η 2 αγορια παλι ετσι να γινεται...

korina.v
10-02-08, 02:44
Αστερακι πολυ ωραιο το ονομα εβελινα :D Κοριτσια ξερετε μερικα χαιδευτικα του ευανθια?

venia
10-02-08, 13:46
Μ' αρέσει πολύ το ΕΥΑ όχι ΕΥΗ !!!!!

ΛΗΤΩ
10-02-08, 15:11
Αστερακι πολυ ωραιο το ονομα εβελινα :D Κοριτσια ξερετε μερικα χαιδευτικα του ευανθια?

Βάνα...όσες Ευανθίες ξέρω (3) Βάνα τις φωνάζουν...
..και το Εύα μου αρέσει πολύ αλλά με παραπέμπει περισσότερο στο Ευαγγελία.. :)

Virginia
12-02-08, 09:53
Καλημερα!!!!!!!!!!!
Να ρωτησω κατι, ξερετε αν απαγορευεται απο την εκκλησια
να βγαλεις διπλο ονομα στο παιδι???
Το ακουσα κι αυτο απο παππα, απο ποτε ισχυει κατι τετοιο???
Εγω την μεγαλη μου κορη που την βαφτισα πριν εξι χρονια,
την εβγαλα δυο ονοματα, του ξινησε του παππα,
αλλα υπηρχε ιδιαιτερος λογος που δεν μπορουσε να μου φερει αντιρρηση.
Τωρα ισχυει κατι διαφορετικο???????

fatsoula
12-02-08, 10:32
Δεν απαγορεύεται, αλλά μάλλον και εδώ ισχύει το ό,τι θέλει και αποφασίσει ο παπάς της συγκεκριμένης εκκλησίας που θα βαπτίσεις.
Οπως ισχύει και για το αν γίνονται βαπτίσεις την Σαρακοστή. Στην ίδια εκκλησία που ρώτησα ο ένας παπάς είπε ότι κάνει βάπτιση, ο άλλος που είναι και γνωστός μου είπε ότι δεν κάνει.

fatsoula
12-02-08, 10:36
Να ρωτήσω και εγώ κάτι;;
Μήπως ξέρει κανείς αν το Ελλη εχει ονομαστική εορτή; Στο εορτολόγιο δεν βγάζει κάτι.
Ρωτάω όμως επειδή και άλλα ονόματα ( όπως το Θεοχάρης) κανένα ημερολόγιο δεν αναφέρει ότι υπάρχει γιορτή, όμως τελικά γιορτάζει την Τετάρτη μετά το Πάσχα και μάλιστα υπάρχει και Αγ. Θεοχάρης.
επίσης ποιό χαιδευτικό θα μπορούσα να βγάλω από το Ελλη;
Ελλίτσα;;;!!! χα, χα, χα

φιλιτσα
12-02-08, 10:56
Να ρωτήσω και εγώ κάτι;;
Μήπως ξέρει κανείς αν το Ελλη εχει ονομαστική εορτή; Στο εορτολόγιο δεν βγάζει κάτι.
Ρωτάω όμως επειδή και άλλα ονόματα ( όπως το Θεοχάρης) κανένα ημερολόγιο δεν αναφέρει ότι υπάρχει γιορτή, όμως τελικά γιορτάζει την Τετάρτη μετά το Πάσχα και μάλιστα υπάρχει και Αγ. Θεοχάρης.
επίσης ποιό χαιδευτικό θα μπορούσα να βγάλω από το Ελλη;
Ελλίτσα;;;!!! χα, χα, χα

το ελλη ειναι τοσο ομορφο ονομα που νομιζω οτι δεν χρειαζετε χαιδευτικο ταπεινη μου γνωμη !

ελλακι μηπως ? :lol:

ΛΗΤΩ
12-02-08, 15:33
το ελλη ειναι τοσο ομορφο ονομα που νομιζω οτι δεν χρειαζετε χαιδευτικο ταπεινη μου γνωμη !:

Συμφωνώ.... :!: :!: :!:

korina.v
12-02-08, 17:48
Τελικα τι λενε οι παραδοσεις σχετικα με το ονομα που δινουμε στο πρωτο και στο δευτερο παιδι?

Elsoyrio
12-02-08, 17:53
Οι παραδόσεις ποικίλλουν ανάλογα με το μέρος. Ξέρω από Πάρο πως το πρώτο παιδί αν είναι κορίτσι, ανήκει χωρίς συζήτηση στην μερία της γυναίκας. Δεν έχω ακούσει να ισχύει κάτι τέτοιο και στην Ήπειρο απ' όπου κατάγομαι, όπου το πρώτο παιδί είναι του άντρα, ό, τι κι αν είναι. Και το δεύτερο παίζεται :D

korina.v
12-02-08, 18:26
Απο τι παιζεται?

korina.v
12-02-08, 18:32
Ο αντρας μου λεει οτι μπαινουν τα ονοματα του συζυγου στα 2 πρωτα παιδια ακομα κι αν ειναι του ιδιου φυλου δηλ αν ειναι 2 κοριτσια,το ονομα του παππου να μετατραπει σε θηλυκο!Δεν ειναι λιγο κουφο?

Jean
12-02-08, 19:44
:lol: :lol: Δυο τινα παιζουν στην περιπτωση σου:1. Ο αντρας σου προσπαθει να φτιαξει δικη του παραδοση...2. Ο αντρας σου προσπαθει να σε πιασει στον υπνο!! :lol: :lol:

Μαμά του Ωρίων
12-02-08, 23:23
πρέπει να ήμουν η μόνη δλδ που τα ξεκαθάρισα αυτά τα πράγματα ΠΡΙΝ τον γάμο ε? :lol:

λοιπόν... κατά 90% σε όλα τα μέρη η παράδοση λέει ότι το πρώτο παιδί είναι του πατέρα και το δεύτερο της μάνας
πολύ συχνά όμως, αν το πρώτο είναι κορίτσι, ο πατερας το δίνει στη μάνα, με το σκεπτικό μήπως το δεύτερο είναι ο γιος που θα συνεχίσει το όνομα του πατέρα του αυτούσιο

το να θέλει ο πατέρας και τα δύο παιδιά στο δικό του όνομα... το έχω ακούσει μόνο σε άλλες "εποχές" :?

από περιέργεια... από που είναι ο άντρας σου κι έχουν καθ όπως λέει αυτή την παράδοση? για να τσεκάρουμε κι ολας αν είναι και κανας άλλος από εκεί :wink:
(πάντως Καρπενήσι και Λάρισα που κρατάω εγώ...δεν το έχουν)

biky
12-02-08, 23:28
[quote="Μαμά του Ωρίων"]πρέπει να ήμουν η μόνη δλδ που τα ξεκαθάρισα αυτά τα πράγματα ΠΡΙΝ τον γάμο ε? :lol:

οχι :D ειμαι και εγω εδω ! :D
ποοοοολυ πριν τον γαμο !!!!

τελικα πιστευω πως πρεπει να αρχισουμε να φτιαχνουμε και εμεις οι γυναικες παραδοσεις! :D
η οπως ειπα σε μια φιλη μου που δεν ηθελε να βγαλει το ονομα του πεθερου αλλα ο αντρας της δεν ακουγε κουβεντα "ταξιμο σε αγιο" :wink:

Μαμά του Ωρίων
12-02-08, 23:31
η οπως ειπα σε μια φιλη μου που δεν ηθελε να βγαλει το ονομα του πεθερου αλλα ο αντρας της δεν ακουγε κουβεντα "ταξιμο σε αγιο" :wink:

το είχα σκεφτεί κι εγώ αυτό ότι θα το έκανα σε μεγάλη ανάγκη :lol:
ευτυχώς δεν χρειάστηκε!!!! :lol:

mimika
13-02-08, 07:59
Δεν ειναι μεγαλη αδικια παντως?
Να στουμπωνεσαι 9 μηνες, να σου γινεται ολος ο οργανισμος ανω κατω, καουρες, πονους, ορμονες, πρηξιματα, δυσφοριες, να τραβας των παθων σου τον ταραχο για να γεννησεις, να τραβας τα μαλλια σου (για να μην πω τιποτα αλλο....) για να επανελθεις και να εχουν και την απαιτηση να βγαλουν ολο τους το σοι!

Δικαιωματικα επρεπε το πρωτο παιδι να ειναι της μανας. Τερμα και τελειωσε!

ΧΡΥΣΑ
13-02-08, 08:03
Να στουμπωνεσαι 9 μηνες, να σου γινεται ολος ο οργανισμος ανω κατω, καουρες, πονους, ορμονες, πρηξιματα, δυσφοριες, να τραβας των παθων σου τον ταραχο για να γεννησεις, να τραβας τα μαλλια σου (για να μην πω τιποτα αλλο....) για να επανελθεις και να εχουν και την απαιτηση να βγαλουν ολο τους το σοι!

Πεστα βρε Μιμικα! Μαζι σου :!:

mimika
13-02-08, 08:12

Πεστα βρε Μιμικα! Μαζι σου :!:

Ε μα πια, μας εχουν πρηξει με αυτα τα ονοματα. Λες κι αμα δεν συνεχισει η δυναστεια του ονοματος θα χασει η βενετια βελονι!!!
Λες κι εμεις δεν εχουμε γονεις, φυτρωσαμε!!!
Αντε τα πηρα πρωι πρωι!

ΧΡΥΣΑ
13-02-08, 08:23
Να'σαι καλα Μιμικα μου, με εκανες και γελασα.
Ειπα και εγω πριν παω για υπνο να ριξω μια ματια στο φορουμ και επεσα πανω σε ενα απο τα τραγικοτερα ποστ..........και αρχισα τα κλαματα.
Διαβασα μετα τα δικα σου και γελασα λιγακι. Σ'ευχαριστω και καλημερα.

Μαμά του Ωρίων
13-02-08, 09:23
έχω μια κυρία από την Αλβανία που έρχεται και μου κάνει τις δουλειές κάθε δεκαπέντε μέρες :D
εντελώς συμπτωματικά έχει κι αυτή τη νύφη της έγκυο και της έκανα σήμερα την ερώτηση τι είδους έθιμο έχουν αυτοί με το θέμα του ονόματος και με άφησε λίγο μακάκα :lol: δεν περίμενα ότι θα είναι πιο μπροστά από εμάς σε τέτοιο θέμα :lol:
Μου είπε λοιπόν ότι στην Αλβανία διαλέγουν απλά ένα όμορφο όνομα που να τους αρέσει... κι οχι των συγγενών! Εκτός αν κάποιος έχει πεθάνει, αν θέλουν τα παιδιά να βγάλουν το όνομα, γίνεται δεκτό αλλά αν δεν θέλουν, δεν τίθεται θέμα γιατί δε συνηθίζεται άλλωστε έτσι κι αλλιώς...
Το γέλιο είναι ότι απ ότι μου είπε τουλάχιστον... αν βγάλουν το ίδιο όνομα με κάποιον άλλον στο σόι υπάρχει και παρεξήγηση :lol: "γιατί έβγαλες το όνομα μου? άλλα ονόματα δεν υπάρχουν? το δικό μου βρήκες να δώσεις?" :lol: :lol: :lol:

Maya
13-02-08, 09:23
Πάντως, έθιμο ξεέθιμο, τώρα πια τα περισσότερο νέα ζευγάρια τα βγάζουν ένα και ένα. Αυτό νομίζω ότι είναι το καλύτερο. Ξέρω όμως και παραδοσιακές γυναίκες που έτσι το αισθάνονται. Το θεωρούν τιμή που θα βγάλουν τα ονόματα των πεθερών. Μην κατηγορείτε το έθιμο πάντως. Τα παλιά χρόνια, δεν ήταν αυτονόητο ότι ο πατέρας θα αγαπήσει τα παιδιά, θα τα παίξει, θα ασχοληθεί μαζί τους. Το να βγάλει τους γονείς του ήταν το μεγάλο δώρο που έπαιρνε σε αντιστοιχία με τη δική μας μητρότητα (που εδώ που τα λέμε, δεν υπάρχει μεγαλύτερο). Συνέδεε το παιδί με την οικογένεια του πατέρα, ενώ με την οικογένεια της μητέρα είναι δεδομένος ο σύνδεσμος. Αυτά όμως, τα παλιά χρόνια!

ΧΡΙΣΤΙΝΑ
13-02-08, 09:33
Δηλαδη τι κολλημα ειναι αυτο με το ονομα;;;;;;
Και εγω τελοσπαντων συμφωνω (αφου δε γινεται διαφορετικα ) να βγαινει και απο τις δυο μεριες το ονομα δηλ αν ειναι το πρωτο αγορι (μπαινει απο τη πλευρα του συζυγου αν ειναι κοριτσι (απο τη δικη μου )και βλεπουμε .....
Και αν δεν σου αρεσει το ονομα των πεθερικων.....τι κανεις;;;;;;

DREAMCATCHER
13-02-08, 09:41
δε μπορω να καταλαβω το κολλημα που τρωμε εδω στην Ελλαδα και πρεπει να βγαλουμε οπωσδηποτε τα ονοματα γιαγιας παππου.δλδ αν δε τα βγαλουμε τι 8α γινει δε 8α μας μιλανε?και στις 2 μου εγκυμοσυνες ειχα πολλα προβληματα τα παιδια μου ειναι ταμενα σε αγιους τον ενα στον αγιο ραφαηλ και το αλλο στον αγιο φανουριο,δεν το εκανα για να εχουν αλλο ονομα το εκανα γιατι πραγματικα ενιωσα οτι αυτοι οι 2 αγιοι με βοη8ισαν

bon-bon
13-02-08, 09:42
Κορίτσια έγω πιστεύω οτι περα απο τις παραδόσεις το τι θα γίνει με το όνομα εξαρτάται και απο τις καταστάσεις , δηλαδή όπως στη δική μας περίπτωση η πεθερά μου δεν είχε ακούσει το όνομα της απο τα 2 πρώτα τις παιδιά, οπότε και συμφώνησα να πούμε τη μπέμπα με το όνομα της . Τώρα για τα επόμενα ,...., θα δούμε !!!
Λέω θα δούμε γιατί χθες μου πέταξε το εξής κουφό: αν κάνουμε ξανά κοριτσάκι θα πούμε την αδερφή του :shock: :twisted: :twisted: Τα πήρα κρανίο :twisted: Δεν θα δώσω όμως συνέχεια γιατί ούτε καν έγκυος δεν είμαι και δε θέλω να το γρουσουζέψω , αλλά αυτό δεν θα περάσει !
Πως του ήρθε :?: Μάλλον για αστείο θα το είπε :shock:
Καλημέρα-α-α-α-α-α :wink:

Maya
13-02-08, 09:43
Εξαρτάται: Αν συμφωνείς με τον άντρα σου, κενένα πρόβλημα, δεν το βγάζεις. Αν δεν συμφωνείς, μεγάλο πρόβλημα, συνήθως το βγάζεις και το φωνάζεις κάτι άλλο, πιο χαριτωμένο.

Elsoyrio
13-02-08, 09:50
Μήπως αυτό που έχουμε κι εμείς κόλλημα δεν είναι? Θέλω να πω ότι αν πραγματικά πιστεύεις ότι το όνομα δεν παίζει ρόλο, γιατί όντως το παιδί σου το αγαπάς όπως και να το λένε, τί σημασία έχει αν δεν πάρει όνομα από τη μεριά μας κανένα παιδί?

Όχι ότι συμφωνώ με αυτό, απλά σκέφτομαι ... φιλοσοφικά.Αν έχεις έναν άντρα που είναι κολλημένος στην παράδοση ή ξεροκέφαλος ή δεν ξέρω κι εγώ για κάποιον λόγο θέλει να κάνει αυτή τη μλκ, κι εσύ το βλέπεις αλλά δεν μπορείς να του το εξηγήσεις ότι κάνει μλκ - ή απλά δεν το καταλαβαίνει. Και πες ότι κι εσύ πραγματικά δεν ενιαφέρεσαι για το όνομα, γιατί να μπαίνει ο εγωισμός μποστά ή η μουρμούρα της μαμάς και να σε αποσυντονίζει?

Θεωρώ ότι αν όλοι βάζανε κάποιες φορές όλα τα συναισθήματα στην άκρη θα έβλεπαν λίγο καθαρότερα τα πράγματα και η λύση είναι συνήθως πολύ απλή.....

ΥΓ Απλά σκεφτόμουν, μην πέσετε να με φάτε :D

vazelaki
13-02-08, 09:56
ΚΙ ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΤΟ ΞΕΚΑΘΑΡΙΣΑ ΣΤΟ ΓΑΜΟ ΟΤΑΝ ΜΑΣ ΡΩΤΗΣΑΝΕ (ΤΙ ΕΠΙΘΕΤΟ ΘΑ ΠΑΡΟΥΝ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ) ΑΝ ΠΑΡΟΥΝ ΤΟ ΕΠΙΘΕΤΟ ΣΟΥ ΓΥΡΙΣΑ ΚΑΙ ΤΟΥ ΕΙΠΑ ΤΑ ΟΝΟΜΑΤΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΥΠΟΘΕΣΗ ΚΑΙ ΣΥΜΦΩΝΗΣΕ ΒΕΒΑΙΑ ΤΩΡΑ ΤΑ ΑΝΑΙΡΕΙ ΑΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΑΙΔΙ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΟΥΤΕ ΤΟ ΣΥΖΗΤΑΩ.

TZOYTZA
13-02-08, 10:01
Και εγω ρε παιδια δεν μπορω να καταλαβω γιατι πρεπει δηλαδη να τα παρει
τα δυο πρωτα ο αντρας εμεις γονεις δεν εχουμε?????
εγω που εκανα κοριτσι ο αντρας μου ηθελε να βγαλει το ονομα της μαμας
του και τωρα που το δευτερο ειναι αγορι ο πεθερος μου θελει το δικο του
ε δεν γινετε!!!!! το παιδι αυτο θα το βγαλουμε το ονομα του μπαμπα μου
γιατι δηλαδη δεν καταλαβα?ευτυχως ο αντρας μου δεν εχει προβλημα.
αν υπαρχει συνενοησει ολα γινονται!!!! :wink:

bon-bon
13-02-08, 10:05
κορίτσια τώρα μου τα άρχισε αυτά , και να σκεφτείτε οτι έχω συμφωνήσει αν το δεύτερο είναι αγορι να πούμε το μπαμπά του . Τώρα επιμένει και για το δεύτερο κορίτσι, μάλλον έχω δείξει πολύ ελαστικότητα. :!: :!:
Οπώς καταλαβαίνετε ακόμα κρανιομένη είμαι, θα μου περάσει όμως .... ελπίζω! :?

korina.v
13-02-08, 22:50
Κοριτσια ολες εχετε απολυτο δικιο αλλα αντε να εξηγησω στον αντρα μου οτι εχει αδικο...Η αληθεια ειναι οτι αν το πρωτο ειναι αγορι δεν εχω κανενα προβλημα να βαλουμε το ονομα του μπαμπα του αντρα μου γιατι εχει φυγει απ τη ζωη εδω και πολλα χρονια και το σεβομαι απολυτα.Αν ομως ειναι κοριτσι θα ηθελα να του δωσουμε ενα ονομα ασχετο απο τους γονεις μας.Ειμαι σιγουρη βεβαια οτι αν του το πω,θα γινει ενας ψιλοχαμος αλλα πιστευω πως αν του εξηγησω με ωραιο τροπο στο τελος θα καταφερω να κανω το δικο μου..Συνηθως ετσι γινεται..Αν δω στο τελος οτι δεν καταφερνω να του αλλαξω γνωμη θα το βαφτισουμε οπως θελει και θα το φωναζω οπως θελω(με ενα ομορφο χαιδευτικο του ονοματος):shock: :? 8) :D Αν τωρα ειναι και τα δυο κοριτσακια και θελει το ονομα του μπαμπα του να το γυρισει σε γυναικειο του εχω πει ηδη οτι αυτο ειναι εντελως γελοιο και καθολου τιμητικο για την μνημη του μπαμπα του..Εδειξε να ψιλοκαταλαβε...Θα δειξει...

korina.v
13-02-08, 23:03
Θα πω μια απιστευτη ιστορια που ειχα ακουσει πριν καποιο καιρο στην τηλεοραση...Ενα νεο ζευγαρι περιμενε την κορουλα τους...Ειχαν συμφωνησει να βαλουν το ονομα της μαμας του αντρα...στην διαρκεια ομως της εγκυμοσυνης η αδερφη της κοπελας σκοτωθηκε σε αυτοκινητιστικο ατυχημα...Η κοπελα λοιπον ειπε να βαλουν το ονομα της αδερφης της στην μικρη(πολυ λογικο)...Το αποτελεσμα?Η μανα του αντρα εγινε εξαλλη οπως και ολο το σοι του αντρα και το ζευγαρι χωρισε(δηλ ο αντρας χωρισε την γυναικα του) πριν καν ερθει στον κοσμο το μωρο.. :shock: :shock: :shock: Τα σχολια δικα σας..Εγω εμεινα αφωνη..

daffy
14-02-08, 09:21
Εγώ παλι ειμαι της αποψης οτι το ονομα καλο ειναι να μπαινει απο ανθρωπο εν ζωη γιατι αυτος θα το χαρει! Ο αλλος που "φευγει"....
Φυσικα ειναι απαραδεκτο να χαλας την οικογενεια σου για αυτα τα πραγματα που είναι ανευ ουσιας. Στη δικια μου την περιπτωση (2 αγορια) δεν το συζητησαμε καθολου μα καθολου, το ειχα δεδομενο οτι το πρωτο παει απο τον αντρα και το δευτερο απο την γυναικα. (Βέβαια με βολεψε γιατι το πρωτο ηταν αγορι, δεν ξερω τι θα γινοταν αν ηταν κοριτσι, μαλλον θα εβαζα της μαμας μου.!!) Αλλα ευτυχως τα πεθερικα μου και ο αντρας μου εχουν ζησει πολλα χρονια στο εξωτερικο και δεν ειναι κολλημενοι με τετοιες αντιληψεις.
:D :D :D

renik
14-02-08, 13:39
Eμείς στις Κυκλάδες έχουμε το εξής στο συγκεκριμένο θέμα: αν το πρώτο είναι αγόρι το όνομα ανήκει στον μπαμπά, αν είναι κορίτσι το πρώτο τότε το όνομα ανήκει στη μαμά και το δεύτερο πάει στον άλλο γονιό για να βγάλει και εκείνος όνομα.Σε περίπτωση όμως που έχει πεθάνει κάποιος απο τους γονείς του μπαμπά ή της μαμάς τότε το παιδί πέρνει το όνομα του πεθαμένου άσχετα με το αν είναι αγόρι ή κορίτσι.Αυτό είναι το έθιμο σε μας αν και θεωρώ ότι όλα αυτά είναι βλακείες και το όνομα του παιδιού αφορά καθαρά το ζευγάρι πως θέλει να το βγάλει και κανέναν άλλο.Οσο αφορά το δικό μου παιδί εγώ έβγαλα τον πατέρα μου (για την ακρίβεια πατριός μου είναι αλλά είναι με τη μαμά μου από όταν ήμουν 8 μηνών οπότε τον έχω καλύτερα από πατέρα μου), το είχαμε κανονίσει με τον άντρα μου από όταν είμαστε ζευγάρι και δεν αντιμετοπίσα ποτέ τέτοια προβλήματα μεταξύ μας..βέβαια αυτός είναι ο λόγος που δεν μιλάει πλέον με τους γονείς του γιατί ήθελαν να βγει ο πεθερός μου αλλά δεν πειράζει, καλύτερα για μας.Σε περίπτωση δεύτερου παιδιού είχαμε πει να βγάλει τους γονείς του αλλά με όλα τα γεγονότα που έγιναν ,κανονίσαμε αν είναι αγόρι να βγάλει ο άντρας μου το όνομα του (τον λένε τον άντρα μου Νίκο οπότε το παιδί θα το λέμε Νικόλα) και αν είναι κορίτσι να διαλέξουμε ένα ωραίο όνομα και τέλος!!

Μαρια.X
14-02-08, 15:25
Εγω κοριτσια οταν με το καλο μεινω εγκυος,θα βγαλω του αντρα μου,ειμαι παραδοσιακος τυπος,εξαλλου οι γονεις μου εχουν 4 παιδια ενω τα πεθερικα μου 2 να τους βγαλουν το ονομα, θα ηθελα και 3 παιδια μου αρεσουν οι μεγαλες οικογενειες (ειμαστε 4 αδερφια ζωη να'χουμε) και αν με αξιωσει ο θεος θα κανω πολλα παιδια,οι δικοι μου παντως δεν εχουν καμια αντιρρηση,ουτε και τα πεθερικα μου ξερουν οτι σκεφτομαι και το δευτερο να ειναι απο την πλευρα τους.

sardelaki
18-02-08, 15:54
Γειά σε όλες τις είδη μανούλες, αλλά και στις μέλλουσες μανούλες.
Άνοιξα αυτό το θέμα για να συζητήσουμε λιγάκι το όνομα του μωρού. Ακολουθείτε τον παραδοσιακό τρόπο: δηλ. πρώτο όνομα από τα πεθερικά και δεύτερο όνομα από τους γονείς σας ή θα βάλετε άλλο όνομα στο μωρό σας...κάποιο που επιλέξατε μαζί με τον άντρα σας; Αν ναί τί όνομα θα βάλετε στο μωράκι σας;

:D Ελπίζω να μπορέσω να διαβάσω πολλές απαντήσεις....

Μαμά του Ωρίων
18-02-08, 15:57
διαλέξαμε όνομα που μας αρέσει ανεξάρτητα απ τους γονείς και το "επιβάλαμε"
οι ενστάσεις που είχαμε ήταν του στυλ.... ναι οκ βάλτε ένα δικό σας όνομα αλλά μην το κάνετε τόσο πολύ διαφορετικό
φυσικά μείναμε στη θέση μας :P
το παιδί μας το λένε Ωρίων :D

mam to be
18-02-08, 16:07
Εμείς θα το συζητήσουμε αφού γεννηθεί με το καλό. Πάντως είμαι άνθρωπος που θέλει να δίνει χαρά στους άλλους και θα ήθελα να του δώσουμε το όνομα του παππού του (μπαμπά του άντρα μου) μιας και αυτό πιό πολύ από όλους θα χαροποιήσει τον άντρα μου. Μήπως είμαι θύμα........? :) :) :)

sofoula
18-02-08, 16:10
δεν νομιζω να εισαι θυμα...

αν το ονομα του πεθερου σου αρεσει κιολας ολα μια χαρα..
κ εσυ κ ο αντρας σου θα ειστε ικανοποιημενοι αλλα το δευτερο παιδακι με δικο σου ονομα εεε :wink:

embryoyla
18-02-08, 16:11
Εγώ είμαι μοναχοπαίδι,ο άνδρας μου 3 αδέρφια.Επειδη οι δικοι μου δεν έχουν πολλές επιλογές να ακούσουν το όνομα τους σαφώς κ το 1ο παιδί ανήκει σε κείνους...

sardelaki
18-02-08, 16:12
mam to be τι καλός άνθρωπος που είσαι βρε; :)
Εγώ προσωπικά δεν σε βλέπω σαν θύμα...αν ΕΣΥ θέλεις να το κάνεις πραγματικά αυτό τότε κάντο. Αν φυσικά σου αρέσει και το όνομα τότε υπάρχει ένας λόγος παραπάνω να βάλεις το όνομα του πεθερού σου.
Θύμα θα ήσουν αν σου το επέβαλλε ο άντρας σου κι εσύ δεν είχες δική σου γνώμη.
Αύτη είναι η αποψή μου!

mam to be
18-02-08, 16:18
Εγώ είμαι μοναχοπαίδι,ο άνδρας μου 3 αδέρφια.Επειδη οι δικοι μου δεν έχουν πολλές επιλογές να ακούσουν το όνομα τους σαφώς κ το 1ο παιδί ανήκει σε κείνους...
ΜΠΡΑΒΟ embryoula!!!!Τουλάχιστον εσύ βγάζεις το γυναικείο φύλλο ασπροπρόσωπο. :)

Renia
18-02-08, 16:20
Εβγαλα στην κορη μου το ονομα της μαμας μου (που την εχασα πριν 8 χρονια :cry: )και σαν δευτερο της πεθερας μου μιας και ο αντρας μου ειναι μοναχοπαιδι σαν εμενα......
Παρολαυτα η πεθερα μου παρεξηγηθηκε γιατι δεν εβγαλα μονο το δικο της....... :twisted:

mam to be
18-02-08, 16:21
σαρδελακι, δεν ξέρω αν είμαι καλός άνθρωπος απλά με απασχολεί πιο πολύ να βγεί το μωρό και να είναι καλά παρά το όνομα που θα πάρει, όπως και όλες μας νομίζω. Και όταν τελικά πάνε όλα καλά...ε......τότε ας τους δώσουμε και μια χαρά. Δεν θα πάθουμε και τίποτα!

sardelaki
18-02-08, 16:27
mam to be συμφωνώ απόλυτα μαζί σου...κι εγώ έτσι το βλέπω.
Έχω χάσει τον μπαμπά μου όταν ήμουν 7 χρονών και θα μπορούσα να επιβάλλω πως θέλω να βγάλω εγώ πρώτη του όνομα, μιάς και θα κάνω αγόρι, θα ταίριαζε απόλυτα...αλλά τελικά επέλεξα αυτόν τον τρόπο γιατι σε πρώτη φάση με ενδιαφέρει να είναι το νινί μου καλά.
Γεροί να είμαστε, να κάνουμε και δεύτερο μωράκι για να βγάλω τον πατερούλη μου

Αθηνά
18-02-08, 16:36
Εμείς θα το συζητήσουμε αφού γεννηθεί με το καλό. Πάντως είμαι άνθρωπος που θέλει να δίνει χαρά στους άλλους και θα ήθελα να του δώσουμε το όνομα του παππού του (μπαμπά του άντρα μου) μιας και αυτό πιό πολύ από όλους θα χαροποιήσει τον άντρα μου. Μήπως είμαι θύμα........? :) :) :)

Κι εγω στην ίδια φάση είμαι.

Δεν το διαπραγματεύτηκα αλλα δεν το εχουνε δεσει κι ολας.

Με τον αντρα μου βεβαια το εχουμε συζητήσει και ξερω οτι θελει πολύ να βγάλει τον μπαμπα του, αν και δεν μου πολυαρεσει το ονομα (Γιαννης - αν έχετε τιποτα προτάσεις για το πως μπορω εναλλακτικά να τον φωνάζω βοηθήστε-), οποτε δεν το αρνήθηκα.
Δεν ηθελα να τον στεναχωρήσω αλλα παράλληλα δεν το βλέπω και τοσο φοβερό το να θελει να δωσει το ονομα του μπαμπα του.

sardelaki
18-02-08, 16:57
Κι εγώ κορίτσια θα βάλω το όνομα του πεθερού μου...πιο πολύ επειδή του έχω φοβερή αδυναμία, παρά επειδή μου αρέσει το όνομα :lol:
Οπότε ο γιος μου θα βαφτιστεί Αστέριος, θα τον φωνάζουμε όμως Σέργιο ...

elias-christina
18-02-08, 17:08
ΕΜΕΙΣ ΣΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΘΑ ΔΩΣΟΥΜΕ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΑΝΤΩΝΙΑ ΚΑΙ ΘΑ ΤΗΝ ΦΩΝΑΖΟΥΜΕ ΤΟΝΙΑ. ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥ ΠΕΘΕΡΟΥ ΜΟΥ. ΓΙΑΤΙ ΟΜΩΣ ΝΑ ΕΞΗΓΗΣΩ...
ΠΡΙΝ 8 ΧΡΟΝΙΑ ΕΧΑΣΑ ΤΟΝ ΑΔΕΡΦΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΜΟΥ ΤΟΝ ΜΟΝΑΧΟΓΙΟ ΤΟΥΣ, ΟΤΑΝ ΣΥΝΕΒΗ ΑΥΤΟ ΜΕΤΑΞΥ ΑΛΛΩΝ ΕΤΑΞΑ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΣΤΟΝ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΓΙΟ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΞΑΝΑΚΟΥΣΟΥΝ ΟΙ ΔΙΚΟΙ ΜΟΥ. ΕΠΕΙΔΗ ΛΟΙΠΟΝ ΕΜΕΙΣ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΤΟ 1ο ΜΑΣ ΜΩΡΟ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΟΡΙΤΣΙ ΕΤΣΙ ΘΑ ΒΓΑΛΟΥΜΕ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΠΕΘΕΡΟΥ ΜΟΥ ΚΑΙ ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΣΤΟ 2ο ΝΑ ΒΓΑΛΟΥΜΕ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΑΡΓΥΡΗΣ ΕΦΟΣΟΝ ΕΙΝΑΙ ΑΓΟΡΙ ΦΥΣΙΚΑ. ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΕΙΠΕ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΣΚΕΨΗΣ ΜΑΣ ΑΛΛΩΣΤΕ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΕΙ ΚΙΟΛΑΣ! ΣΩΣΤΑ?

sofoula
18-02-08, 17:18
ολοι πρεπει να δειχνουν σεβασμο στους ανθρωπους που εχουν φυγει κ οι συγγενεις τους εχουν την αναγκη να δωσουν το ονομα τους σε ενα μωρο..

Renia
18-02-08, 17:22
ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΕΙΠΕ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΣΚΕΨΗΣ ΜΑΣ ΑΛΛΩΣΤΕ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΕΙ ΚΙΟΛΑΣ! ΣΩΣΤΑ?

Θα μου επιτρεψεις να διαφωνησω σε αυτο!
Δεν ειπαν κατι τα πεθερικα σου επειδη σε αγαπανε και καταλαβαινουν το σκεπτικο σας.Αν ομως δεν τους ενδιεφερε ιδιαιτερα αν θα σε φερουν σε δυσκολη θεση η αν θα σε στεναχωρησουν και γενικα αν ηταν "κολλημενα μυαλα" φυσικα και θα ελεγαν και οχι μονο...μπορει να εκαναν κιολας (η πεθερα μου καθ'ολη την διαρκεια του τραπεζιου που ακολουθησε της βαφτισης ειχε γυρισμενη την πλατη της στους συγγενεις μου :twisted: )

elias-christina
18-02-08, 17:24
Σ'ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΣΟΦΟΥΛΑ ΜΟΥ. ΕΤΣΙ ΤΟ ΒΛΕΠΩ Κ ΕΓΩ Κ ΕΥΤΥΧΩΣ ΤΟ ΣΕΒΑΣΤΗΚΕ ΚΑΙ Ο ΣΥΖΗΓΟΣ ΜΟΥ ΠΟΥ ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΕΙΧΕ ΤΗΝ ΤΥΧΗ ΝΑ ΓΝΩΡΙΣΕΙ ΤΟΝ ΑΔΕΡΦΟΥΛΗ ΜΟΥ.

elias-christina
18-02-08, 17:32
ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΕΙΠΕ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΣΚΕΨΗΣ ΜΑΣ ΑΛΛΩΣΤΕ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΕΙ ΚΙΟΛΑΣ! ΣΩΣΤΑ?

Θα μου επιτρεψεις να διαφωνησω σε αυτο!
Δεν ειπαν κατι τα πεθερικα σου επειδη σε αγαπανε και καταλαβαινουν το σκεπτικο σας.Αν ομως δεν τους ενδιεφερε ιδιαιτερα αν θα σε φερουν σε δυσκολη θεση η αν θα σε στεναχωρησουν και γενικα αν ηταν "κολλημενα μυαλα" φυσικα και θα ελεγαν και οχι μονο...μπορει να εκαναν κιολας (η πεθερα μου καθ'ολη την διαρκεια του τραπεζιου που ακολουθησε της βαφτισης ειχε γυρισμενη την πλατη της στους συγγενεις μου :twisted: )

ΧΑΧΑΧΑ!!! ΚΑΛΕ ΕΓΩ ΑΚΟΥΣΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΣΥΝΟΜΩΤΗΚΑ Ο ΜΠΑΜΠΑΣ ΜΕ ΤΟΝ ΝΟΝΟ ΔΩΣΑΝΕ ΑΛΛΟ ΟΝΟΜΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΗΘΕΛΕ Η ΜΑΜΑ. ΦΥΣΙΚΑ ΕΚΕΙΝΗ ΕΠΕΣΕ ΑΠΟ ΤΑ ΣΥΝΝΕΦΑ ΑΛΛΑ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΩΡΑ ΟΤΙ ΑΚΟΥΣΤΕΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ!!!

sardelaki
18-02-08, 17:42
έχουν γίνει πάντως πολλά για τα ονόματα...έχω ακούσει φοβερές ιστορίες χα χα χα

sofoula
18-02-08, 17:55
η κολλητη μου εχει 3 κοριτσακια

το πρωτο της πεθερας...
το δευτερο της Παναγιας το ειχε ταξει
το τριτο της μαμας της..

ελα ομως που ο νονος της την εκανε κ εβγαλε το παιδι
Βασιλικη κ Ζωη αντι μονο για Βασιλικη...

πρεπει να δειτε την αντιδραση τους εκεινη την στιγμη..
ο πατερας του παιδιου εφυγε απ την εκκλησια..

ασε που νονος φωναζει το παιδι Ζωη κ οχι Βασιλικη..
η μητερα του παιδιου δεν μπορουσε να κανει τιποτα μετα αφου ακουστηκε το ονομα..

ο νονος ειπε οτι την εβγαλε κ Ζωη για να εχει ζωη...

φαντασου να μην ηταν πρωτος ξαδερφος της μητερας :lol: :lol:

sardelaki
19-02-08, 08:32
ελα ομως που ο νονος της την εκανε κ εβγαλε το παιδι
Βασιλικη κ Ζωη αντι μονο για Βασιλικη...

Σώπα βρε Σοφούλα! Πω πω και δεν μπορείς να κάνεις και τίποτε σε αυτήν την περίπτωση...

SOULA33
19-02-08, 09:33
Εγώ δεν έχω καθόλου καλές σχέσεις με τα πεθερικά μου.
Αλλά έτσι και αλλιώς η πεθερά μου έχει ήδη ακούσει το ονοματάκι της από τον άλλο της γιο και μια και θακάνω κόρη δεν βλέπω το λόγο να βάλω το όνομα του πεθερού μου (άλλο Γιώργος και άλλο Γεωργία).
Από την 'άλλη η μητέρα μου δεν θέλει το δικό της όνομα (μάλλον φοβάται τις αντιδράσεις) και ο πατέρας μου που λάτρευα και ΄χει φύγει λεγόταν Χαράλαμπος(οπότε δύσκολο να πω την κόρη μου Χαραλαμπία).
Οπότε σκέφτομαι να βάλω ένα ονοματάκι ,γερή να είναι βέβαια πάνω απο ολα, που να έχει γιορτή και να είναι μακρυα από τα γενέθλιά της.
Είμαι ανοιχτή σε προτάσεις.(θα γεννηθεί με το καλό 18/7)

sardelaki
19-02-08, 09:44

Soula μου εμένα προσωπικά μου αρέσει πολύ το όνομα Φαίδρα και το Ιόλη...βέβαια αυτά είναι γούστα.
Η Φαίδρα λένε πως γιορτάζει στις 29. Νοεμβρίου αλλά η Ιόλη δυστυχώς δεν γιορτάζει! Θα σου πω κι άλλες προτάσεις αν θέλεις... :lol:

SOULA33
19-02-08, 09:50
sardelaki
Περιμένω .
Και τα ονοματάκια που έγραψες πολύ ωραία.
Φιλάκια[/quote]

sardelaki
19-02-08, 09:53
Επίσης μου αρέσει πολύ το Βικτόρια...γιορτάζει στις 11. Νοεμβρίου...
Γενικά σου αρέσουν πιο πολύ τα σπάνια ονόματα;

sardelaki
19-02-08, 09:57
αααααααααα θυμήθηκα κι άλλα.... χα χα
Δανάη --> 14. Δεκεμβρίου
Κλειώ --> 1. Σεπτεμβρίου
:lol:

SOULA33
19-02-08, 10:00
Απλά θέλω να εχει ενα ομορφο ονοματάκι.
Εμενα δεν με ρωτησε κανεις ουτε το ψαξανε.
Με βγάλανε Αθανασία (κάπως τρώγεται) αλλά μου το κάναν Σούλα.
Τα κλασικά Σουλα, Τούλα , Βούλα θέλω να αποφύγω.
Τώρα αν πρέπει να είναι σπάνιο ενταξει παντως εντυπωσιακό θα το ήθελα.

mam to be
19-02-08, 10:03
Κορίτσια ευτυχώς που έχω αγοράκι γιατί την πεθερά μου την λένε ΣΤΑΜΑΤΙΑ. :) :)

sardelaki
19-02-08, 10:09
Κορίτσια ευτυχώς που έχω αγοράκι γιατί την πεθερά μου την λένε ΣΤΑΜΑΤΙΑ. :) :)

χα χα χα mam to be....και σίγουρα δεν θα ήθελες να το βάλεις Σταματία ε;

gerakina
19-02-08, 11:59

soula33 έχουμε ίδια ΠΗΤ!Που λες να γεννήσεις?

eleftheriak
19-02-08, 12:01
Τι τυχερή mam to be και εμένα την λένε έτσι και να πω την αλήθεια δεν τρελένομαι για το όνομα.Ο άντρας μου πάλι ούτε να ακούσει για δυο ονόματα μαζί ή μόνο της μαμάς μου(που είναι πολύ ποιο ωραίο..Μαριέττα) :cry: :cry: :cry:

sardelaki
19-02-08, 12:11
Τι τυχερή mam to be και εμένα την λένε έτσι και να πω την αλήθεια δεν τρελένομαι για το όνομα.Ο άντρας μου πάλι ούτε να ακούσει για δυο ονόματα μαζί ή μόνο της μαμάς μου(που είναι πολύ ποιο ωραίο..Μαριέττα) :cry: :cry: :cry:

όντως πολύ ωραίο όνομα της μαμάς σου...δεν υπάρχει περίπτωση να του αλλάξεις γνώμη :?:

mam to be
19-02-08, 12:15
Πολύ καλύτερο το Μαριέττα από το Σταματία. Έτσι δεν είναι ρε κορίτσια? Ή είμαι προκατηλημμένη επειδή έτσι λεν την πεθερά μου? :) :) :)

sardelaki
19-02-08, 12:17
Πολύ καλύτερο το Μαριέττα από το Σταματία. Έτσι δεν είναι ρε κορίτσια? Ή είμαι προκατηλημμένη επειδή έτσι λεν την πεθερά μου? :) :) :)

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Μαμά του Ωρίων
19-02-08, 12:23

Πάντως μια γνωστή που το έχει βγάλει Σταματία το κοριτσάκι της το φωνάζει Ματία :wink:

eleftheriak
19-02-08, 12:24
Δεν ακούει τίποτα κορίτσια..Φταίνε και οι γονείς του (ειδικότερα ο πατέρας του)για αυτό...Είναι λέει έθιμο του τόπου τους(Χίος)... :cry:

sardelaki
19-02-08, 12:30
Εντάξει έθιμο είναι σχεδόν παντού στην Ελλάδα, αλλά εγώ προσωπικά είμαι της γνώμης πως το ζευγάρι πρέπει να αποφασίζει μαζί τι όνομα θα βάλουνε στα παιδιά τους. Στο κάτω κάτω έχεις αυτό το δικαίωμα...ΜΑΝΑ θα γίνεις...

εεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε ρε εμείς να τραβάμε όλο το παλούκι χαχα κι οι άντρες να αποφασίζουν για το όνομα...ε, ρε βούρδουλα που θέλουνε :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

elias-christina
19-02-08, 12:42
Εντάξει έθιμο είναι σχεδόν παντού στην Ελλάδα, αλλά εγώ προσωπικά είμαι της γνώμης πως το ζευγάρι πρέπει να αποφασίζει μαζί τι όνομα θα βάλουνε στα παιδιά τους. Στο κάτω κάτω έχεις αυτό το δικαίωμα...ΜΑΝΑ θα γίνεις...

εεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε ρε εμείς να τραβάμε όλο το παλούκι χαχα κι οι άντρες να αποφασίζουν για το όνομα...ε, ρε βούρδουλα που θέλουνε :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

συμφωνω κ εγω σε αυτο. δεν ειναι καθολου σωστο!!! ενταξει να το συζηταμε αλλα οχι κ να το επιβαλλουν κιολας!

sardelaki
20-02-08, 11:12
Εγώ θα βάλω τον πεθερό μου, μια και θα κάνω γιο...οπότε ο γιόκας μου θα βαφτιστεί Αστέριος...θα τον φωνάζω όμως Σέργιο!

xrysalis
20-02-08, 11:58
Εγώ θα βάλω τον πεθερό μου, μια και θα κάνω γιο...οπότε ο γιόκας μου θα βαφτιστεί Αστέριος... Αααααααα οποτε θα ειναι αστερι ονομα και πραγμα!!
θα τον φωνάζω όμως Σέργιο!αληθεια;;; μα αυτο ειναι αλλο ονομα...

δες τι βρηκα εδω http://www.eortologio.gr

ΑΣΤΕΡΙΟΣ (1) (Αστέριος, Αστέρης, Αστρης, Αστεριος, Αστερης), 7, Αυγούστου. ΑΣΤΕΡΩ (1) (Αστέρω, Αστερία, Αστρούλα, Αστερω, Αστερια, Αστρουλα), 7, Αυγούστου

ΑΣΤΕΡΙΟΣ (2) (Αστέριος, Αστέρης, Αστρης, Αστεριος, Αστερης), 30, Οκτωβρίου. ΑΣΤΕΡΩ (2) (Αστέρω, Αστερία, Αστρούλα, Αστερω, Αστερια, Αστρουλα), 30, Οκτωβρίου

ΣΕΡΓΙΟΣ (Σέργιος, Σεργία, Σεργιανή, Σεργιούλα, Σεργιος, Σεργια, Σεργιανη, Σεργιουλα), 7, Οκτωβρίου

Rosalita
20-02-08, 11:59
Το πρώτο μας το βγάλαμε Γιάννη, το όνομα του πεθερού μου και μάλιστα τον φώναζα έτσι από την κοιλιά. Δεν είχα κανένα πρόβλημα γιατί τον χάσαμε 3 χρόνια νωρίτερα και έδωσα έτσι πολύ χαρά και στον άντρα μου και στην πεθερά μου....να μείνει και το όνομα...Τώρα αφου και το 2ο έιναι αγόρι θα είναι Μανωλάκης.., προς τιμήν του δικού μου πατέρα, ο οποίος έχει ψιλοχεστ...από την χαρά του, αλλά δεν το δείχνει...Έχει πολύ πλάκα...!! Γενικά από νωρίς είχαμε συνεννοηθεί με τον άντρα μου για τα ονόματα και είχαμε τις ίδιες απόψεις. Το καλό είναι ότι την πεθερά μου την λένε και αυτή Ιωάννα οπότε με ένα σμπάρο 2 τριγώνια...Αλλά γενικά είχαμε πεί το πρώτο αγόρι από τον πατέρα του και το πρώτο κορίτσι από τη μάνα μου, οπότε δεν είχαμε προβλήματα. Βέβαια είναι και νορμάλ ονόματα...όχι τίποτα Αφροξυλάνθη κτλ... :lol: :lol:

sardelaki
20-02-08, 12:04
xrysalis αρχικά ήθελα να τον φωνάζουμε Αστέρη, αλλά του άντρα μου δεν του αρέσει.
Τον πεθερό μου τον φωνάζουνε Στέργιο, αλλά αυτό δεν μας αρέσει και τους δυο χα χα...οπότε καταλήξαμε στο Σέργιος, που απλά φεύγει ένα γράμμα από το Στέργιος....τί να πώ; :lol:

Την είχα βρεί κι εγώ αυτήν την σελίδα για τον λόγο ότι έψαχνα πως αλλιώς μπορούμε να τον φωνάξουμε για να είναι και ο άντρας μου, αλλά κι εγώ ευχαριστημένη. :D

sardelaki
20-02-08, 12:07
σωστά Rosalita γιατι αν είχατε καμία Αφροξυλάνθη ή κανένα αντρικό όνομα μπλιαχ δεν νομίζω να το έβαζες σωστά;

Rosalita
20-02-08, 12:26
Νομίζω πως θα το σκεφτόμουν πολύ σοβαρά...αλλά βολέυτηκα...Γιάννης και Μάνος...ωραιότατα!!Αν κάνω και τρίτο και είναι κορίτσι θα είναι Ρίτα, από τη μάνα μου (όχι από Μαργαρίτα...είναι Ελβετίδα)καλό και αυτό!
Θα τραγουδάμε και το Ριτα Ριτάκι συνέχεια που μου αρέσει... :lol: :lol: Τώρα αν μας βγεί αγόρι...θα δούμε...Έχουμε και προπαππούδες...να μη ψαχνόμαστε κιόλας.... :lol: :lol:

Τόνια
20-02-08, 12:31
[quote="elias-christina"]ΕΜΕΙΣ ΣΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΘΑ ΔΩΣΟΥΜΕ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΑΝΤΩΝΙΑ ΚΑΙ ΘΑ ΤΗΝ ΦΩΝΑΖΟΥΜΕ ΤΟΝΙΑ.

ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑΤΕ ΝΑ ΒΡΕΙΤΕ ΠΙΟ ΩΡΑΙΟ ΟΝΟΜΑ!!!!!!!!!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

sardelaki
20-02-08, 12:34
Νομίζω πως θα το σκεφτόμουν πολύ σοβαρά...αλλά βολέυτηκα...Γιάννης και Μάνος...ωραιότατα!!Αν κάνω και τρίτο και είναι κορίτσι θα είναι Ρίτα, από τη μάνα μου (όχι από Μαργαρίτα...είναι Ελβετίδα)καλό και αυτό!
Θα τραγουδάμε και το Ριτα Ριτάκι συνέχεια που μου αρέσει... :lol: :lol: Τώρα αν μας βγεί αγόρι...θα δούμε...Έχουμε και προπαππούδες...να μη ψαχνόμαστε κιόλας.... :lol: :lol:

Ωραίο...πολύ ωραίο και το Ρίτα...
Έψαχνα να βρω τον μπελά μου και τελικά τον βρήκα...και πήγα και αγάπησα ένα μωρό την Ρίτα χε χε :lol:

joita
20-02-08, 13:42
Εμεις θα τον βγαλουμε πρωτα ο θεος Χρηστο , το ονομα του πεθερου μου

το απαιτει το εθιμο , αλλα το θελουμε και εμεις πολυ..οποτε ολα καλα :D

konstantina78
20-02-08, 14:33
Ο άντρας μου από τότε που ειχαμε σχέση ειχε πει οτι αν ειναι κορίτσι θα πάρει το όνομα της μαμάς μου και αν ειναι αγόρι το όνομα του μπαμπά του. Χωρίς να τον πιέσω χωρίς να το ζητήσω. Όταν με το καλό θα γεννηθεί ο μπέμπης μας θα πάρει το όνομα του συγχωρεμένου του πεθερού μου, Φίλιππος. Αν ήταν κορίτσι ή αν το δευτερο όταν με το καλο έρθει ειναι κορίτσι θα πάρει το όνομα της μαμάς μου, Νάσια από το Αθανασία. Τι καλόβολο αντρούλη που έχω....

sardelaki
20-02-08, 16:10
Εμεις θα τον βγαλουμε πρωτα ο θεος Χρηστο , το ονομα του πεθερου μου

το απαιτει το εθιμο , αλλα το θελουμε και εμεις πολυ..οποτε ολα καλα :D

Τί ωραίο όνομα...κι εγώ το δεύτερο θα το βγάλω ή Χρήστο ή Χριστίνα...το όνομα του μπαμπάκα μου που έχασα όταν ήμουν 7 χρόνων! :cry:

ΜΑΡΙΑ30
20-02-08, 16:27
Εμείς θα δίναμε το όνομα του πεθερού μου (στη γυναικεία του έκδοση). Το άκουσε η πεθερά μου και είπε ότι θέλουν τα ονόματα ατόφια όπως είναι και καλύτερα να δώσουμε στη μικρή το όνομα του μπαμπά μου (στη γυναικεία του έκδοση)....
Ο σύζυγος αποφάσισε να δώσουμε το όνομα της γιαγιάς (της μαμάς της μαμάς του), που της είχε αδυναμία και δεν είχε ακούσει το όνομά της αφού και τα 4 εγγόνια της ήταν αγόρια και το είχε παράπονο.
Η πεθερά αντί για να χαρεί, έχει ήδη ακούσει το όνομά της σε άλλα εγγόνια (2), κάθε φορά που το συζητάμε δείχνει την τσατίλα της και με κοιτάει... λες και αποφάσισα εγώ το όνομα.
Τελικά, σκασίλα μου. Σε όποιον αρέσει!
Δεν παρακαλάνε να είναι γερά τα παιδιά και να μην έχουμε προβλήματα τα ζευγάρια, αλλά προσπαθούν να δείξουν τη δυσαρέσκειά τους σε ότι δεν τους αρέσει και δε συμφωνούν............

LENIO
20-02-08, 16:31
ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΚΟΡΟΥΛΑ ΤΗΝ ΟΝΟΜΑΣΑΜΕ ΑΝΝΑ ΤΗΣ ΓΙΑΓΙΑΣ ΤΟΥ ΚΑΛΟΥ ΜΟΥ,ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΗΘΕΛΕ ΤΗΣ ΜΑΜΑΣ ΤΟΥ.ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΗ ΘΑ ΤΗΝ ΒΓΑΛΟΥΜΕ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ,ΤΗΣ ΜΑΝΟΥΛΑΣ ΜΟΥ, ΑΠΛΑ ΘΑ ΤΗ ΦΩΝΑΖΩ ΒΙΒΙΑΝ...

sardelaki
20-02-08, 16:33
μιά χαρά βρε Λενιό...ωραία ονοματάκια!

LENIO
20-02-08, 16:44
ΤΗΝ ΛΑΤΡΕΥΩ ΤΗΝ ΜΑΝΟΥΛΑ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΤΗΣ ΤΟ ΕΙΠΑ:ΒΟΥΛΙΤΣΑ ΜΟΥ ΘΑ ΤΟ ΤΟ ΜΩΡΟ ΦΩΝΑΖΩ ΒΙΒΙΑΝ!!!!!!!!

ΜΑΡΙΑ Σ.
21-02-08, 11:58
Εμεις ειχαμε αποφασισει,πριν ακομα παντρευτουμε,οτι τα παιδια μας δε θα επαιρναν τα ονοματα των παππουδων-γιαγιαδων, αλλα ονοματα που θα αρεσαν σε εμας. Καθως ομως εβλεπα την αδυναμια που εχουν ο ενας στον αλλον,ο μπαμπας μου και ο γιος μου,(ειναι το πρωτο του εγγονι)ψηνομουν ολο και πιο πολυ για το ονομα του μπαμπα μου. Κατοπιν συζητησεως με τον αντρα μου καταληξαμε στο Βαγγελης Ορφεας. Παντως το ονομα του πεθερου μου δε θα το εδινα με τιποτα πρωτον διοτι εχει ακουστει απο τον αλλο του γιο και δευτερον απο καθαρη αντιδραση ,διοτι παρολο που τα σπιτια μας απεχουν ενα τσιγαρο δρομο εχει ερθει μετρημενες φορες στα δαχτυλα να το δει. Αν δεν παμε εμεις, δεν ερχονται!Και κανουν και παραπονα!

annastasia
21-02-08, 12:39
Και τελικά Μαράκι πώς τον φωνάζετε το μπόμπιρα; Βαγγέλη ή Ορφέα;
:D

ΜΑΡΙΑ Σ.
21-02-08, 22:28
Θα του δωσουμε και τα δυο ονοματα,αλλα θα τον φωναζουμε Ορφεα.

xrysalis
22-02-08, 11:37
Θα του δωσουμε και τα δυο ονοματα,αλλα θα τον φωναζουμε Ορφεα. :wink: μπράβο σας!! Η αληθεια ειναι πως το Ορφεας μ' αρεσει πολυ ποιο πολυ απο το Βαγγελης!

Mammyblue
22-02-08, 13:06
Εμείς πάλι για να μην έχει κανένας από τους παππούδες παράπονο και επειδή και οι δυο έχουν ωραία ονόματα θα τον ονομάσουμε, όταν βγει με το καλό Αλέξανδρο-Γιώργο.

marvag2005
27-02-08, 14:58
http://bd.lilypie.com/g3ZHp2/.png (http://lilypie.com)

ΕΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΓΚΥΟΣ Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΞΕΡΟΥΜΕ ΑΚΟΜΑ ΤΟ ΦΥΛΛΟ(ΣΕ 1 ΜΗΝΑ ΟΛΑ ΝΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ ΣΤΗ Β' ΕΠΙΠΕΔΟΥ ΘΑ ΜΑΘΟΥΜΕ), ΑΝ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΑΓΟΡΑΚΙ ΕΧΩ ΕΝΑΝ ΑΔΕΛΦΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΒΓΑΛΕΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΠΑΤΕΡΑ ΜΟΥ.... ΚΑΙ ΔΕ ΞΕΡΩ....ΝΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΩ ΤΗ ΠΑΡΑΔΟΣΗ ΚΑΙ ΝΑ ΞΑΝΑΒΓΑΛΟΥΜΕ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΠΑΤΕΡΑ ΜΟΥ? ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΠΩΣ ΝΑ ΝΑΙ ΓΕΡΟ ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ...ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΔΕΥΤΕΡΗ ΜΟΙΡΑ. ΠΑΝΤΩΣ ΣΙΓΟΥΡΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΟΙ ΔΙΚΟΙ ΜΟΥ ΘΑ ΤΟ ΗΘΕΛΑΝ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΝΑ ΒΓΕΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ. ΣΤΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΒΓΡΙ ΤΗΣ ΜΗΤΕΡΑΣ ΜΟΥ. ΑΛΛΑ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ?....ΕΣΕΙΣ ΤΙ ΛΕΤΕ?

maraki81
27-02-08, 15:26
Εμείς σαν οικογενειακη παράδοση δεν βάζουμε τα ίδια ονόματα στα πρώτα ξαδέρφια εκτός αν είναι πάρα πολλά οπότε θα τύχει να βγάλουν δύο αδέρφια ίδιο όνομα στα παιδιά τους.Αλλά πλέον πολύτεκνοι είναι λίγοι..
Άσε που γιατί ν ακούει συνέχεια ένας το ονομά του και οι άλλοι παππούδες να μείνουν παραπονεμένοι! Εύχομαι να είναι και να γεννηθούν γερά τα παιδάκια μας και με το όνομα βρίσκόνται λύσεις!
Εμείς αν είναι κοριτσάκι θα βγάλουμε ένα όνομα επιλογής μας γιατί η μαμα μου εχει χαλια ονομα και η πεθερα ιδιο με μενα! Αν ειναι αγοράκι του πεθερου μου Δημητρης γιατι είναι το πρωτο εγγονι και ευηχο ονομα οποτε δεν μας πειράζει!

sardelaki
27-02-08, 16:19
http://bd.lilypie.com/g3ZHp2/.png (http://lilypie.com)

ΕΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΓΚΥΟΣ Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΞΕΡΟΥΜΕ ΑΚΟΜΑ ΤΟ ΦΥΛΛΟ(ΣΕ 1 ΜΗΝΑ ΟΛΑ ΝΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ ΣΤΗ Β' ΕΠΙΠΕΔΟΥ ΘΑ ΜΑΘΟΥΜΕ), ΑΝ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΑΓΟΡΑΚΙ ΕΧΩ ΕΝΑΝ ΑΔΕΛΦΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΒΓΑΛΕΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΠΑΤΕΡΑ ΜΟΥ.... ΚΑΙ ΔΕ ΞΕΡΩ....ΝΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΩ ΤΗ ΠΑΡΑΔΟΣΗ ΚΑΙ ΝΑ ΞΑΝΑΒΓΑΛΟΥΜΕ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΠΑΤΕΡΑ ΜΟΥ? ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΠΩΣ ΝΑ ΝΑΙ ΓΕΡΟ ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ...ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΔΕΥΤΕΡΗ ΜΟΙΡΑ. ΠΑΝΤΩΣ ΣΙΓΟΥΡΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΟΙ ΔΙΚΟΙ ΜΟΥ ΘΑ ΤΟ ΗΘΕΛΑΝ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΝΑ ΒΓΕΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ. ΣΤΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΒΓΡΙ ΤΗΣ ΜΗΤΕΡΑΣ ΜΟΥ. ΑΛΛΑ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ?....ΕΣΕΙΣ ΤΙ ΛΕΤΕ?

Εγώ πάντως θα σε συμβούλευα να το αποφασίσετε μαζί με την γυναίκα σου...νομίζω πως έχει κι αυτή δικαίωμα σ΄αυτό και καλό είναι να μην της το στερήσεις! :) Ένα ζευγάρι πρέπει να παίρνει μαζί τις αποφάσεις κι όχι μονάχα ο ένας.
Η γυναίκα σου συμφωνεί στο αν βγεί κορίτσι, να βγεί σίγουρα το όνομα της μάνας σου; Το συζητήσατε;
Στο να ξαναβγάλεις το όνομα του πατέρα σου μάλλον θα είναι παράλογο, αφού είδη το έχει ακούσει. Βγάλτε τον άλλο παππού, να χαρεί κι εκείνος λιγάκι :wink:

Elli
28-02-08, 10:02
Στη μια θα δώσουμε το όνομα της πεθεράς μου και στην άλλη το όνομα του πατέρα μου.Μιας και τα ονόματα μου αρέσουν δεν έχω πρόβλημα...

nnm004
28-02-08, 10:52
εμεις δωσαμε στον πρωτο μας το ονομα του πατερα μου επειδη ειμαι μοναχοπαιδι και εκεινος ηλικιωμενος και αρρωστος και μαλιστα με τις απολυτες ευχες των πεθερικων μου που αρχησαν να φωναζουνε το μικρο με το ονομα του απο πριν τα βαφτησια , τα επομενα παιδια με το καλο οταν ερθουνε το πρωτο ειναι αφιερωμενο στον πεθερουλη μου και αμα κανουμε και αλλα θα διαλεξουμε ενα ασχετο με την οικογενεια ονομα .

marvag2005
28-02-08, 12:26
http://bd.lilypie.com/CU4up2/.png (http://lilypie.com)

sardelaki SYMFONO MAZI SOU. OXI H GYNAIKA MOY DEN EXEI PROVLIMA ME TIS MITERAS MOU TO ONOMA SE PERIPTOSI POU EINAI KORITSAKI(ISA ISA TIS ARESEI).KAI EGO PISTEUO POS PREPEI NA VGEI KAI TOU PATERA TIS TO ONOMA(AN KAI UPARXOUN 2 PAIDIA AKOMA APANTREUTA,ARA ARKETES PITHANOTITES KAI APO ALLOUS),ALLA... PISTEUO POS ETSI EINAI PIO SOSTO.

sardelaki
28-02-08, 12:32
μπράβο βρε marvag :wink: σε παραδέχομαι!
Το σωστό είναι να βγεί κι ο μπαμπάκας της, αφού ο δικός σου έχει ακούσει το όνομά του.
Κι αν με το καλό είναι κορίτσαρος :wink: βγάζετε το όνομα της μαμάς σου, μιά και συμφωνείτε κι εδώ με την γυναίκα σου !!!!
Με το καλό το νινί σας! :)

Elena__
29-02-08, 15:25
βρε κορίτσια να σας ρωτήσω κάτι?
εγώ δεν είχα υπόψη μου την παράδοση που θέλει το πρώτο να παίρνει το όνομα των πεθερικων, αλλά όταν την έμαθα κουφάθηκα!
Το 90 τοις εκατό του κόπου για τη γέννηση τον κάνει η μάνα έτσι δεν είναι? Και πάλι προτεραιότητα έχουν οι άντρες?
άσε που ούτως ή αλλως πάιρνει το επίθετο του πατέρα!
είμαι πολύ κακιά που με ξενίζει?

biky
29-02-08, 15:35
βρε κορίτσια να σας ρωτήσω κάτι?
εγώ δεν είχα υπόψη μου την παράδοση που θέλει το πρώτο να παίρνει το όνομα των πεθερικων, αλλά όταν την έμαθα κουφάθηκα!
Το 90 τοις εκατό του κόπου για τη γέννηση τον κάνει η μάνα έτσι δεν είναι? Και πάλι προτεραιότητα έχουν οι άντρες?
άσε που ούτως ή αλλως πάιρνει το επίθετο του πατέρα!
είμαι πολύ κακιά που με ξενίζει?

:lol: :lol: :lol:
αν εσυ εισαι κακια τι ειμαι εγω???
εμ εβγαλα το ονομα του πατερα μου εμ εδωσα και τα δυο επιθετα
παντα με την συμφωνη γνωμη του αντρα μου....

sardelaki
29-02-08, 15:52
Όταν συμφωνεί το ζευγάρι, τότε νομίζω πως είναι όλα ΟΚ.
Και την παράδοση δεν πρέπει κανείς να την τηρεί εάν δεν θέλει :) Είμαι της γνώμης ότι όλα γίνονται κατόπιν συνενόησης!

Elena__
29-02-08, 15:57
και πολύ καλά έκανες.
είναι τραγικό πόσο πατριαρχική είναι η κοινωνίας μας...

Elena__
29-02-08, 15:58
σιγουρα γίνονται κατόπιν συνεννοησης, αλλά όταν υπάρχει διαφωνία ο ένας πρέπει να κάνει πίσω..

sardelaki
29-02-08, 16:14
Ναι βέβαια...
καλά είναι να μην υπαρχει διαφωνία και το ζευγάρι να αποφασίζει μόνο του χωρίς να εμπλέκονται οι γονείς και των δυο πλευρών...

evi_mik
29-02-08, 16:38
Εμείς το μικρό μας τον ονομάσαμε Γιώργο, το όνομα του πεθερού μου και τον φωνάζουμε με το όνομα του από τη μέρα που μάθαμε ότι ήταν αγόρι.
Δεν είχε γίνει καμία συζήτηση και την απόφαση την είχα πάρει από μόνη μου πριν ακόμη μείνω εγκυος.
Μάλιστα έλεγα ότι αν κάνω κορίτσι το δεύτερο, θα του έδινα το όνομα της πεθεράς μου. Δεν ήθελα να τους χαλάσω τις καρδιές.
Ε, λοιπόν μετά τη γέννα έχω κατά πολύ αναθεωρήσει τις απόψεις μου.

Συγνώμη, άλλοι τρώνε το "αγκούρι" και άλλοι χαίρονται!

Κύριο λόγο για τα ονόματα των παιδιών θα πρέπει να έχει η μάνα τους.

Elena__
29-02-08, 16:55
έτσι νομίζω κι εγώ. μάλλον όμως η ανωτερότητα θα με φάει. τα πεθερικά μου είναι α΄πό χωριό και τα θεωρούν σοβαρά αυτά τα έθιμα. οι δικοί μου αν και θα ήθελαν πιστευω να ακουσουν το ονομα τους είναι πραγματικα ανωτεροι άνθρωποι..

Access
29-02-08, 17:03
Εμείς το μικρό μας τον ονομάσαμε Γιώργο, το όνομα του πεθερού μου και τον φωνάζουμε με το όνομα του από τη μέρα που μάθαμε ότι ήταν αγόρι.
Δεν είχε γίνει καμία συζήτηση και την απόφαση την είχα πάρει από μόνη μου πριν ακόμη μείνω εγκυος.
Μάλιστα έλεγα ότι αν κάνω κορίτσι το δεύτερο, θα του έδινα το όνομα της πεθεράς μου. Δεν ήθελα να τους χαλάσω τις καρδιές.

πες τα ΧΡΥΣΟΣΤΟΜΗ !!!!!!!!!! :lol: :lol: :lol:

mam to be
29-02-08, 18:07

πες τα ΧΡΥΣΟΣΤΟΜΗ !!!!!!!!!! :lol: :lol: :lol:

Η μεγαλύτερη αλήθεια που άκουσα τελευταία!!!

mairoula28
03-03-08, 14:36
ο γιατρος μας ειπε οτι μαλλον ειναι αγορακι
πεθερος και μπαμπας εχουν ακριβως το ιδιο ονομα και μας αρεσει οποτε κανενα προβλημα

sardelaki
03-03-08, 14:37
ο γιατρος μας ειπε οτι μαλλον ειναι αγορακι
πεθερος και μπαμπας εχουν ακριβως το ιδιο ονομα και μας αρεσει οποτε κανενα προβλημα
πολύ βολικό αυτό μαιρούλα :wink:

margarita
03-03-08, 18:42

Και θα συμφωνησω μαζι σου!!!
Εμεις παντως εχουμε προβλημα με το ονομα της μικρης!!! :x

Elena__
03-03-08, 21:01
το πιο αστείο το συνάντησα σε ένα μαθητή μου!΄Είναι βαφτισμένος Γεώργιος- Θεοδωρος και τον φωνάζουν Άκη!!! Αυτό κι αν είναι εκδίκηση για τις γκρίνιες των παππούδων. Γίνεται το χατήρι και των δύο και στο τέλος κανενός!!!! Ε μα τους χρειάζεται.
λες και το όνομα είναι που δείχνει την εκτίμηση τους παιδιού τους! Αν ήμουν γιαγιά θα προτιμούσα να πάρει το παιδί κάτι ουσιαστικό από μένα, να του προσφέρω κάτι πνευματικό ή τελος πάντων ουσίας κι όχι το όνομα.
Θα προτιμούσα να πάρει .........τη χάρη μου παρα το όνομα! :wink:

pegi
03-03-08, 21:15
ΓΕΙΑ ΣΑΣ.ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΑΚΟΥΣΩ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ.ΠΡΙΝ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΓΕΝΗΣΑ ΔΙΔΥΜΑΚΙΑ ΑΓΟΡΑΚΙΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΠΕΘΑΝΑΝ.ΤΑ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ ΑΕΡΟΒΑΠΤΙΣΜΑ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΤΑ ΟΝΟΜΑΤΑ ΤΩΝ ΠΑΠΠΟΥΔΩΝ ΚΑΝΟΝΙΚΑ.ΣΕ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΕΡΧΕΤΑΙ ΤΟ ΝΕΟ ΜΟΥ ΑΓΟΡΑΚΙ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΤΟ ΧΩ ΤΑΞΕΙ ΣΤΗΝ ΠΑΝΑΓΙΑ ΚΑΙ ΗΔΗ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΠΑΝΑΓΙΩΤΑΚΗΣ ΜΟΥ.Ο ΣΥΖΥΓΟΣ ΜΟΥ ΔΕΙΧΝΕΙ ΝΑ ΣΥΜΦΩΝΕΙ ΑΛΛΑ ΤΑ ΠΕΘΕΡΗΚΑ ΜΟΥ ΑΠΟ ΟΤΙ ΒΛΕΠΩ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΤΟΝ ΒΑΛΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΠΕΘΕΡΟΥ,ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΕΓΩ ΔΕ ΘΕΛΩ ΓΙΑΤΙ ΕΓΩ ΠΑΝΤΑ ΘΑ ΘΥΜΑΜΑΙ ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΜΟΥ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΔΕ ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΚΟΥΩ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΝΕΚΡΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΜΟΥ.ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ..

Elena__
03-03-08, 21:45
νομίζω ότι αν κάνεις μια ανοιχτή συζητηση και τους μιλήσεις για το πώς νιώθεις θα καταλάβουν. κι αυτοί γονείς είναι..

maspir
03-03-08, 22:36
εμεις ειχαμε το αλλο προβλημα.... :twisted: ο σπυρος πηρε το ονομα του πεθερου μου,στην μικρη λεμε της μανας μου να βγαλουμε το δικο της,με τιποτα αυτη...σοφια το ονομα της,μου λεει εγω εχω και αλλο παιδι να βγαλει το ονομα μου,βγαλε της συγχωρεμενης της πεθερας σου..αυτο ειναι το σωστο...μου λεει εγω τα χαιρομαι τα εγγονια μου,η πεθερα σου,ας ακουσει απο ψηλα το ονομα της..απλα στεναχωρηθηκα ετσι με την μαμα μου... :( τελικα δωσαμε και τα 2 ονοματα στην μικρη..

pegi
03-03-08, 22:53
ΕΥΧΑΡΗΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΧΑΛΑΣΤΩ ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ ΠΩΣ ΤΟ ΔΙΚΙΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΟ ΤΑΜΑ ΜΟΥ.ΕΧΩ ΠΕΡΑΣΕΙ ΤΟΣΑ ΠΟΛΛΑ ΕΙΔΙΚΑ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΑ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΧΑΣΑ ΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΜΟΥ ΠΟΥ ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΠΟΥ ΤΑ ΠΕΡΑΣΕ ΚΙ ΑΥΤΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ,ΟΥΤΕ ΚΑΝ Η ΜΑΜΑ ΜΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΠΕΙ ΣΤΗΝ ΨΥΧΗ ΜΟΥ.

sardelaki
04-03-08, 08:07
ΕΥΧΑΡΗΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΧΑΛΑΣΤΩ ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ ΠΩΣ ΤΟ ΔΙΚΙΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΟ ΤΑΜΑ ΜΟΥ.ΕΧΩ ΠΕΡΑΣΕΙ ΤΟΣΑ ΠΟΛΛΑ ΕΙΔΙΚΑ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΑ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΧΑΣΑ ΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΜΟΥ ΠΟΥ ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΠΟΥ ΤΑ ΠΕΡΑΣΕ ΚΙ ΑΥΤΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ,ΟΥΤΕ ΚΑΝ Η ΜΑΜΑ ΜΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΠΕΙ ΣΤΗΝ ΨΥΧΗ ΜΟΥ.

Να κάνεις το τάμα σου κοπέλα μου...αρκετά πέρασες κι η στενοχώρια πολύ μεγάλη.
Αφού συμφωνείτε με τον άντρα σου είναι όλα ΟΚ. Τα πεθερικά αν θέλουν το δέχονται, αν όχι πρόβλημά τους! :wink:

maspir
04-03-08, 08:14
[quote="sardelakiΝα κάνεις το τάμα σου κοπέλα μου...αρκετά πέρασες κι η στενοχώρια πολύ μεγάλη.
Αφού συμφωνείτε με τον άντρα σου είναι όλα ΟΚ. Τα πεθερικά αν θέλουν το δέχονται, αν όχι πρόβλημά τους! :wink:[/quote]

συμφωνω απολυτως!

sardelaki
04-03-08, 08:45
maspir πως ονόμασες το κοριτσάκι σου;

maspir
04-03-08, 09:00
ΜΑΡΙΝΑ-ΣΟΦΙΑ,της πεθερας το πρωτο και της μαμας το δευτερο,την φωναζουμε μαρινα.ο αντρας μου θελει να την φωναζουμε και με τα 2,αλλα δεν μου καθεται καλα.

sardelaki
04-03-08, 09:16
κρίμα που δεν είναι όνομα που συνδιάζεται...όπως Μαρία-Ελένη για να το φώναζες Μαριλένα...για παράδειγμα
:(

pegi
04-03-08, 09:25
ΕΥΧΑΡΗΣΤΩ ΠΟΛΥ ΚΟΡΙΤΣΙΑ,ΝΑ ΧΑΙΡΕΣΤΑΙ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΣΑΣ.ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΔΩΡΟ ΘΕΟΥ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΤΟΥ ΝΑ ΓΙΝΕΣΑΙ ΜΗΤΕΡΑ.ΕΓΩ ΝΙΩΘΩ ΕΤΣΙ ΑΠ ΤΗ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΧΑ ΓΕΝΝΗΣΕΙ ΤΑ ΔΙΔΥΜΑΚΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΑΣ ΜΗ ΤΑ ΠΗΡΑ ΠΟΤΕ ΑΓΚΑΛΙΑ ΓΙΑΤΙ ΗΤΑΝ ΑΡΡΩΣΤΑ.ΝΙΩΘΩ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΣΑΝ ΔΙΚΑ ΜΟΥ.ΓΙΑ ΝΑ ΜΗ ΠΕΣΟΥΜΕ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΑ ΚΙ ΑΛΛΟ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΓΕΛΑΣΟΥΜΕ ΛΙΓΟ ΟΠΟΙΟΣ ΘΥΜΩΣΕΙ ΑΣ ΠΙΕΙ ΞΥΔΙ ΣΩΣΤΑ;

eirini
04-03-08, 10:31
pegi μου, με το καλό να έρθει το νέο σας μωράκι. Όσο αφορά το όνομά του είναι θέμα δικό σου και του άντρα σου. Όπως είπες μόνο εσείς οι δύο χάνετε τον κόσμο στη θύμηση και μόνο του χαμού που είχατε.

Μη φοβάσαι, τα πεθερικά όταν θα δουν το μωράκι σας θα ξεχάσουν και το δικό τους όνομα.

Αρκετή ταλαιπωρία και στενοχώρια πέρασες και το ξέρεις καλύτερα από εκείνους πως Η ΥΓΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ!!!! (Και πως το όνομα το αποφασίζεις εσύ και ο άντρας σου)

Elena__
04-03-08, 12:53
pegi κι εγώ νόμιζω δεν πρέπει να σε απασχολεί καν αυτο το θέμα.να χαρείς το μωρό σου, το τι θέλει ο ένας κι άλλος είναι ανούσια πράγματα.
να απολαύσεις τις στιγμές με το μωρό σου, χωρίς να σκέφτεσαι πώς θ ικανοποιήσεις τους άλλους.. το αξίζεις νομίζω...

Elena__
04-03-08, 12:54
maspir έχεις σκφτεί το Μαρισόφη?

maspir
04-03-08, 14:49
maspir έχεις σκφτεί το Μαρισόφη?

δεν μου αρεσει...

sardelaki
04-03-08, 15:34
Το Μάρσι;;; Θεέ μου, τί κατεβάζει η κρατούνα μου :lol:

maspir
04-03-08, 16:11
μπαααα...για πλακα την φωναζουμε καμια φορα μαρισό :lol: και νευριαζει η μικρη :lol: :lol: :lol:

Elena__
04-03-08, 18:06
:) Πάντως και το Μαρίνα και το Σοφία ειναι πολύ ωραία ονόματα! Αν κάνουμε κόρη κι εμείς μάλλον Μαρίνα θα τη βγάλουμε, της πεθεράς μου.

Virginia
05-03-08, 18:09
KOΡΙΤΣΙΑ να ρωτησω κατι.......??
:? Εμεις θα δωσουμε στην κορη μας δυο ονοματα, ΕΛΕΝΗ,
απο την πεθερα (δυστυχως δεν μπορεσα να το αποφυγω..)
και ΑΝΝΑ επειδη το ειχα ταξει οταν ειχα καποιο προβλημα
σε προηγουμενη εγκυμοσυνη...
Να φωναζουμε την μικρη ΕΛΕΑΝΝΑ που ειναι και το ποιο λογικο,
η' ΕΛΙΝΑ που θελει διακαως η μεγαλη μου κορη????
Ταιριαζει η' ειναι ψιλοασχετο??????

venia
05-03-08, 18:35
προσωπικά προτιμώ το ΕΛΕΑΝΝΑ είναι πιο εύηχο και εκτός αυτού ταιριάζει περισσότερο!

xrysalis
06-03-08, 08:41
προσωπικά προτιμώ το ΕΛΕΑΝΝΑ είναι πιο εύηχο και εκτός αυτού ταιριάζει περισσότερο!συμφωνω... πες σορρυ στην κορη σου... αλλα το Ελινα το βρισκω οντως ψιλοασχετο! :wink:

maspir
06-03-08, 09:22
και εμενα το ελεαννα μου αρεσει

mairoula28
06-03-08, 12:48
ναι οντως σαρδελακι εχεις δικιο ειναι πολυ βολικο

LENAV
08-03-08, 23:32
Εμείς είχαμε συμφωνήσει όταν έμεινα έγκυος ότι αν ήταν κοριτσάκι θα επέλεγα έγω το όνομα και στο αγόρι θα επιλέξει όνομα ο άνδρας μου. Τελικά ήρθε το αγοράκι και ο συζυγος δεν μπορεί να αποφασίσει από μόνος του.
Μάλλον το όνομα του πεθερού θα δώσουμε αλλά ο άντρας μου απ' ότι κατάλαβα δεν θέλει να πάρει την ευθύνη του όνοματος επάνω του γι' αυτό και επιμένει να διαλέξουμε όνομα μαζί.
Πάντως αν το μωρό θα ήταν κορίτσι θα έδινα το όνομα της μαμάς μου χωρίς δεύτερη κουβέντα .
-

biky
08-03-08, 23:35
Εμείς είχαμε συμφωνήσει όταν έμεινα έγκυος ότι αν ήταν κοριτσάκι θα επέλεγα έγω το όνομα και στο αγόρι θα επιλέξει όνομα ο άνδρας μου. Τελικά ήρθε το αγοράκι και ο συζυγος δεν μπορεί να αποφασίσει από μόνος του.
Μάλλον το όνομα του πεθερού θα δώσουμε αλλά ο άντρας μου απ' ότι κατάλαβα δεν θέλει να πάρει την ευθύνη του όνοματος επάνω του γι' αυτό και επιμένει να διαλέξουμε όνομα μαζί.
Πάντως αν το μωρό θα ήταν κορίτσι θα έδινα το όνομα της μαμάς μου χωρίς δεύτερη κουβέντα .
-

και τορα που ειναι αγορακι,εσυ τι θελεις να κανεις? :D

zouzounaki
09-03-08, 18:29

Και θα συμφωνησω μαζι σου!!!
Εμεις παντως εχουμε προβλημα με το ονομα της μικρης!!! :x

Κι εμεις το ιδιο Μαργαριτα! ακομα δεν γεννησα και αρχισαμε...τι κολλημα ειναι αυτο? Εγω ειπα πως αν ειναι αγορι θα μπει του πεθερου αλλα αν ειναι κοριτσι θα παρει της μαμας μου. Δεν καταλαβα? αυτοι ειναι παππουδες και οι γονεις μου τι ειναι δηλαδη? και αμα κανω το δευτερο αγορι παλι απο αυτους θα πρει? ΜΗΝ ΤΡΕΛΑΘΟΥΜΕ!

εσενα ειναι το πρωτο? εσυ τι θελεις?

maria k
09-03-08, 23:01
Πάντως όλα αρχίζουν από την σχέση μας με τους γονείς ή τα πεθερικά.Εγώ έχω άψογη σχέση με τα πεθερικά μου και με μεγάλη μου χαρά θα βγάλω την πεθερά μου.Στην τελική κι εμεις αύριο θα θέλαμε να ακούσουμε το ονόμα μας-τουλάχιστον εγώ.Και οι γονείς "τύπου":Δεν πειράζει παιδί μου και ότι θέλετε να το βγάλετε εμείς θα το αγαπάμε",'ενα καρβουνάκι το κουβαλάνε μέσα τους.

LENAV
10-03-08, 01:33
Μάλλον θα δώσουμε στο μπέμπη το όνομα του πεθερού μου.
Είναι ένας τρόπος να τιμήσεις τους γονείς .Βέβαια αν οι γονείς έχου ένα όνομα που δεν μας αρέσει δεν το θεωρώ δίκαιο να το δώσουμε στο μωρό μας.
Ευτυχώς ο πεθερός μου έχει ωραίο όνομα οπότε δεν θα προκύψει θέμα :)
Υπάρχει βέβαια και η άποψη ότι ο άνθρωποςκάνει το όνομα ωραίο.....

butterfly
10-03-08, 14:04
Εμένα έχουν πεθάνει κ οι δυο γονείς του άντρα μου [ο πατέρας του μάλιστα 25 μέρες πριν το γάμο μας :shock: ] . Είχαμε πει ότι αν το πρώτο είναι αγόρι θα πάρει το όνομά του. Βγήκε όμως κοριτσάκι. Η κουνιάδα μου έχει βάλει το όνομα της πεθεράς μου ήδη, οπότε είπαμε να πάρει από τη δική μου μεριά. Θα τη βγάλουμε Αριάνα. Η μαμά μου Αριστέα κ ο μπαμπάς μου Σταύρος. Κάναμε τη μείξη [Αριστέα+Σταυριάνα] , οπότε τους πιάνει κ τους δυο. Επιπλέον τη μέρα που γεννήθηκε είναι του αγίου Αρριανού [θηλ. Αρριανή]. Βέβαια, το ψιλοπέταξε ο άντρας μου να βάλουμε πάλι τη μαμά του, αλλά έβαλα βέτο. Δε μ' αρέσει που σε κάθε σόι έχει 200 Γιώργηδες, 100 Αποστόληδες κ 500 Μαρίες! Θέλω το παιδί μου να νιώθει μοναδικό!

Smaragda
10-03-08, 17:08
ego pantos kanenan den ebgala.Oxi apo antidrasi alla den mas aresan ta onomata ...O antras mou to eixe parei epo tou....Den ebriske kanena omorfo onoma gia to diko tou paidi...xaxaxaxa....telika apofasise Nefeli...

http://lilypie.com/pic/080311/16UJ.jpghttp://b2.lilypie.com/82Bfp1/.png (http://lilypie.com)

butterfly
10-03-08, 17:30
Κι εγώ κανέναν δεν ήθελα να βγάλω... Ήθελα να ονόματα που να τα διαλέξουμε εμείς κ να μας αρέσουν. Αν είναι όμως να δώσω από τα πεθερικά μου, τότε θα βάλω κ των γονιών μου :wink:

vera
10-03-08, 20:49
-

Γεια σου Λενα!!! Μηπως το κανει αυτο ο συζυγος ωστε να μην εχεις το ελευθερο να διαλεξεις οτι ονομα θες στο δευτερο κατα πως συμφωνησατε? Να αναγκαστεις δλδ να σεβαστεις την γνωμη του (η οποια κατα πασα πιθανοτητα θα προσανατολιζεται στην μανα του?) Και μετα θα σου πει οτι δεν σου επεβαλλε το ονομα του πατερα του στον πρωτο......

Καπως ετσι το παιζει και ο δικος μου........ενω ειχαμε συμφωνησει οτι θα καναμε το ιδιο με σας (αυτος το αγορι κι εγω το κοριτσι) οταν μαθαμε οτι θα ηταν αγορι εκανε την παπια......δεν ηθελε να πει ονομα.......και αυτο επειδη στην πραγματικοτητα ηθελε το κοριτσι (που ελπιζουμε να κανουμε) να δωσει δλδ το ονομα της αδερφης του κατα πως ηθελε η μητερα του.....

Εγω το ψυλλιαστηκα και του τονισα οτι για το αγορι ηταν δικη του η αποφαση και θα την σεβομουν...το επομενο παιδ (αγορι η κοριτσι) θα ναι το δικο μου......Περιττο να σου πω οτι δεν ενθουσιαστηκε..... :lol:

LENAV
10-03-08, 21:16
μπα αυτό το σενάριο δεν παίζει με τίποτα . Είχαμε συμφωνήσει ότι το όνομα της μάνας του δεν θα βγει γιατί όλο το σόϊ το ίδιο όνομα έχει.

φιλιτσα
11-03-08, 09:11
xaxaxa γελαω με τα σχολια σας και φυσικα συμφωνω μαζί σας.

Εγω ειχα πει οτι αν κανω αγορι θα βγαλω τον πεθερο μου ,ευτυχως ομως εκανα κοριτσι και εβγαλα την μανουλα μου :lol: .

Αν το δευτερο ειναι κοριτσι πάλι που το ευχομαι μέσα απο την καρδια μου :lol: θα το βγαλω Νεφελη 'η αφροδιτη ασχετο ονομα :lol:

mybabygirl
11-03-08, 09:12
ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΟΤΑΝ ΕΜΕΙΝΑ ΕΓΚΥΟΣ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑΜΕ ΟΤΙ ΑΝ ΤΟ ΜΩΡΟ ΕΙΝΑΙ ΚΟΡΙΤΣΙ ΘΑ ΑΠΟΦΑΣΙΖΑ ΕΓΩ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΑΝ ΗΤΑΝ ΑΓΟΡΙ ΘΑ ΒΓΑΖΑΜΕ ΤΟ ΠΕΘΕΡΟ ΜΟΥ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΠΕΘΑΝΕΙ.ΟΤΑΝ ΜΑΘΑΜΕ ΟΤΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΕΙΝΑΙ ΚΟΡΙΤΣΙ ΑΡΧΙΖΕ ΝΑ ΜΟΥ ΤΑ ΑΛΛΑΖΕΙ ΟΤΙ ΚΑΙ ΚΑΛΑ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΑΠΟΦΑΣΙΖΕΙ ΓΙΑ ΤΑ ΔΥΟ ΠΡΩΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΛΟΓΙΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ ΟΤΙ ΤΑ ΕΙΧΕ ΒΑΛΕΙ Η ΠΕΘΕΡΑ ΜΟΥ.ΦΥΣΙΚΑ ΔΕ ΤΟ ΔΕΧΤΗΚΑ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΘΑ ΒΑΦΤΙΣΟΥΜΕ ΤΗ ΚΟΡΟΥΛΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΘΑ ΤΗΣ ΔΩΣΟΥΜΕ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΜΠΑΜΠΑ ΜΟΥ.

φιλιτσα
11-03-08, 09:44
ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΟΤΑΝ ΕΜΕΙΝΑ ΕΓΚΥΟΣ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑΜΕ ΟΤΙ ΑΝ ΤΟ ΜΩΡΟ ΕΙΝΑΙ ΚΟΡΙΤΣΙ ΘΑ ΑΠΟΦΑΣΙΖΑ ΕΓΩ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΑΝ ΗΤΑΝ ΑΓΟΡΙ ΘΑ ΒΓΑΖΑΜΕ ΤΟ ΠΕΘΕΡΟ ΜΟΥ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΠΕΘΑΝΕΙ.ΟΤΑΝ ΜΑΘΑΜΕ ΟΤΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΕΙΝΑΙ ΚΟΡΙΤΣΙ ΑΡΧΙΖΕ ΝΑ ΜΟΥ ΤΑ ΑΛΛΑΖΕΙ ΟΤΙ ΚΑΙ ΚΑΛΑ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΑΠΟΦΑΣΙΖΕΙ ΓΙΑ ΤΑ ΔΥΟ ΠΡΩΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΛΟΓΙΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ ΟΤΙ ΤΑ ΕΙΧΕ ΒΑΛΕΙ Η ΠΕΘΕΡΑ ΜΟΥ.ΦΥΣΙΚΑ ΔΕ ΤΟ ΔΕΧΤΗΚΑ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΘΑ ΒΑΦΤΙΣΟΥΜΕ ΤΗ ΚΟΡΟΥΛΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΘΑ ΤΗΣ ΔΩΣΟΥΜΕ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΜΠΑΜΠΑ ΜΟΥ.

Μπραβο !!!!!!

εχετε γενεθλεια σημερα ???

ΝΑ ΖΗΣΕΤΕ !!!!!!!!!!!

ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΜΑΡΩΣΕΤΕ ΟΠΩΣ ΠΟΘΕΙ Η ΚΑΡΔΙΑ ΣΑΣ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

vera
11-03-08, 15:52
μπα αυτό το σενάριο δεν παίζει με τίποτα . Είχαμε συμφωνήσει ότι το όνομα της μάνας του δεν θα βγει γιατί όλο το σόϊ το ίδιο όνομα έχει.

Και 15 φορες να χει βγει το ονομα παλι οταν ερθει η ωρα θα θελουν να τιμησουν (!) την παραδοση (του γιου που δεν χαλαει χατηρι στη μαμακα)
......ειναι πονηρα οντα οι αντρες!!!! Στο φυλανε για το τελος!!! Εμεις λεμε τα δικα μας νομιζοντας οτι συμφωνουν και μετα μας την φερνουν μπαμπεσικα......ειμαι σιγουρη οτι αν καναμε κοριτσι θα πλακωνομασταν τωρα..... :lol:

Elsoyrio
11-03-08, 16:35
Μπα δεν είναι πονηροί μωρά, το αντίθετο θα έλεγα.... Επειδή δεν μπορούν να σκεφτούν από μόνοι τους, συμφωνούν με μια γυναίκα. Και αυτή είναι η γυναίκα τους, μέχρι να τους ζητήσει κάτι η μανούλα.... Τότε αλλάζει το πράγμα :lol:

vera
12-03-08, 17:00
Μωρες σουπιές ειναι!!!! Ξερουν οτι αν αποκαλυψουν τις προθεσεις τους απο νωρις το μονο που θα καταφερουν ειναι να ακουνε γκρινια και να μας βαλουν στις επαλξεις ....το αφηνουν για το τελος ωστε να μην εχεις το χρονο να συνταξεις στρατηγικη!!! :lol:

Ο δικος μου ειναι βορειοελλαδιτης βαρυς και σηκωτος που δεν τολμαγε (υποτιθεται) να του πει κουβεντα η μανα του.........κι ομως αν ζουσε η μακαριτισσα στο θεμα του ονοματος των παιδιων μας δεν θα μας επεφτε καν λογος, και δεν θα τολμουσε να της πει οχι!!!

Ηταν καλη γυναικα η πεθερα μου σε γενικες γραμμες αλλα λιγο μετα που παντρευτηκαμε μου ειχε ανακοινωσει (!!!) τι ονοματα θα διναμε σε οτι παιδια θα εκανα!!!! Απλα με ενημερωσε δλδ, γιατι προφανως θεωρουσε οτι δεν με αφορουσε το θεμα.......το ονομα του πεθερου στον γιο ηταν δεδομενο και δεν χρειαζοταν καν να αναφερθει σε αυτο, αλλα ειχε αποφασισει και πως θα ονομαζε τις κορες που θα εκανα!!!! Η μια θα επαιρνε το ονομα της κορης της που πεθανε και η αλλη το δικο της........ Ειχα γινει τουρκος και εβγαζα καπνους απο τα αυτια!!! Της ειπα απλα καλωσυνη της που μπηκε στον κοπο να με ενημερωσει και εκανα μια βδομαδα να ξαναπατησω σπιτι της..........δεν τολμησε να ξανακανει κουβεντα για το θεμα αλλα ειχε περασει το μηνυμα στον συζυγο μου.

Η πλακα ειναι οτι ο αντρας μου τελικα αποφασισε να μη δωσει στον γιο μας το ονομα του πατερα του (δεν τον πολυσυμπαθει και αφου πεθανε η πεθερα μου δεν εχει καποιον να τον πιεσει) , αλλα αν κανουμε κορη φοβαμαι οτι θα πλακωθουμε.....

sunsun
12-03-08, 20:07
Εμείς είχαμε συμφωνήσει αν είναι αγόρι να δώσουμε το όνομα του πατέρα μου και αν είναι κορίτσι της μητέρας του συζύγου. Ανάποδα δηλαδή...

Είναι το πρώτο μας παιδί, κορίτσι και θα πάρει της πεθεράς μου, οπότε το δεύτερο αν είναι αγόρι του πατέρα μου αν είναι κορίτσι της μητέρας μου.

Ο πεθερός μου έχει ακόμα 3 αγόρια που θα δώσουν το όνομά του κάποια στιγμή. Είχα και αντίρρηση για το όνομά του επειδή μου θυμίζει αρνητικές καταστάσεις.

Διαφωνώ με τα δύο ονόματα γιατί "κουβαλάω" κι εγώ συνέχεια δύο, ενώ πάντα χρησιμοποιούσα το δεύτερο όνομα. Το όνομα δεν είναι ευκαιρία να βγάζουμε υποχρεώσεις.

Irenegr
13-03-08, 00:51
Παιδιά καλησπέρα!
Εγώ αυτό με τα ονόματα καθόλου δεν το καταλαβαίνω. Θεωρώ ότι το παιδί μου είναι ένας νέος άνθρωπος εντελώς ξεχωριστός και δεν βλέπω τον λόγο να δώσω τα ονόματα των γονιών μου ή των πεθερικών μου. Εμείς αποφασίσαμε να δώσουμε ένα όνομα που μας αρέσει πολύ στη μπεμπούλα μας και φυσικά τα πεθερικά μου κόντεψαν να πάθουν έμφραγμα..φανταστείτε ότι το κρύβουν από το περιβάλλον τους. Θεωρώ ότι μπορούμε να τιμήσουμε τους γονείς μας με διάφορους τρόπους. Επιπλέον εγώ το κουβάλησα μέσα μου, εγώ το έφερα στον κόσμο και κανείς δεν θα μου πει πως θα το βγάλω. Κουμάντο ο καθένας στο σπιτάκι του και στα δικά του παιδιά, όχι στο δικό μου!
Όταν το πρωτοσυζητήσαμε με τον άντρα μου και του ζήτησα να επιχειρηματολογήσει για το "έθιμο" αυτό το οποίο ίσχυε μια εποχή που οι γυναίκες δεν είχαν κανένα δικαίωμα απολύτως στις αποφάσεις της οικογένειάς τους, δεν είχε τι να μου πει και συνειδητοποίησε και ο ίδιος ότι δεν υπάρχει "γιατί έτσι λέει η παράδοση". Τότε πήραμε την απόφαση και δεν το έχουμε μετανοιώσει ούτε μια στιγμή!

desdemona
13-03-08, 06:43
Σύμφωνα με την παράδοση το 1ο παιδί παίρνει το όνομα από τους γονείς του συζύγου και το 2ο από τις μαμάς. Αν είναι κοριτσάκι θα πάρει το όνομα της πεθεράς και το αντίθετο. Εμείς πριν καν αποφασίσουμε για παιδί είπαμε οτι αν είναι κοριτσάκι θα την βαπτίσουμε Λυδία ( σε 3 μήνες είναι η βάπτισή της) αλλιώς Ορφέας ή Αλέξανδρος. Εννοείται οτι αυτά τα ονόματα δεν έχουν καμμιά σχέση με γονείς και φυσικά δεν τους άρεσε αλλά απλά είπαν τη γνώμη τους. :!: :!: Το χειρότερο πάντως που είχα ακούσει ήταν από την πεθερά μιας γνωστής μου. Όταν το ζευγάρι έκλεισε την ημερομηνία βάπτισης του παιδιού η πεθερά φρόντισε να μάθει την εκκλησία. Πήγε λοιπόν και έπιασε τον παπά και όταν ήρθε η στιγμή που δίνανε το όνομα στο παιδί ο παπάς είπε το όνομα που του είχε ζητήσει η πεθερά και όχι αυτό που του είχε πει το ζευγάρι. Τρελλαθήκανε οι γονείς αλλά από ντροπή δεν σταματήσανε το μυστήριο... :!: :!:
Καλό θα ήταν να συζητηθεί πάντως το όνομα για να μην γίνονται τέτοιες ιστορίες.

maria k
13-03-08, 07:26
Καλημέρα.Διάβαζω από την αρχή όλες τις απαντήσεις που δόθηκαν για το συγκεκριμένο θέμα και παρατηρώ κυρίως μια τρομερή αντιπάθεια προς τα πεθερικά.Μήπως θα πρέπει -τουλαχιστον αυτές που χουν αγόρια-να το δουν και από την πλευρά των πεθερικών.Δεν είμαι σύμφωνη με ακραίες καταστάσεις-όπως της desdemona-που και αυτό δείχνει ότι και πριν το όνομα δεν νομίζω να τα πηγαίναν και καλά.Εγώ έχω ένα γιό-σχεδόν 7 χρ.-και έχει το όνομα του πατέρα μου-λόγω αρρώστιας βγάλαμε το δικό του και όχι του πεθερού μου-και το καλοκαίρι θα βαπτίσω την κόρη με το όνομα της πεθεράς μου.Στην πρώτη περίπτωση-του γιου μου-ο πεθερός έχει να δει το εγγόνι του και το γιό του(εμένα άσε με) από τον Δεκέμβριο του 2002 όπου και έγινε η βάπτιση εννοείτε ότι δεν ήταν παρόν.Στην δεύτερη περίπτωση,η πεθέρα μου είναι δίπλα μου και το χαίρεται.Προτιμώ την δεύτερη κατάσταση.Να σημειωθεί ότι τα πεθερικά μου είναι χωρισμένα,εδώ και πολλά χρόνια.

Nantia
13-03-08, 10:36
Ax αυτο το ονομα....

Καβγαδες για πολλα ζευγαρια.....

Εγω πιστευω οτι το ζευγαρι πρεπει να αποφασισει για το ονομα και να μην μπλεχτουν καθολου τα πεθερικα γιατι τα κανουν μανταρα.

Αν το πρωτο ειναι αγορι παιρνει το ονομα του παππου απο την μερια του ανδρα και αν ειναι κοριτσι τοτε απο την μερια την μαμας. Δικαια και ωραια... :D

Εμενα ο πρωην ανδρας μου ειχε την αποψη οτι αν ειναι κοριτσι να δωσουμε ενα ονομα ασχετο και αν ειναι αγορι του μπαμπα του....
(το σκεφτηκε πολυ? :D ) Ε να μην εχει προβλημα και με την μανουλα του που δεν θα ακουγε το ονοματακι της και της δημιουργουσαμε και ψυχολογικα :P , ετσι ουτε της συμπεθερας της θα ακουγε...

Αχ αυτοι οι ανδρες ολοι τους ειναι μαμακιδες..χιχι

Τελοσπαντων...
Δεν φτανει που δινουμε στα παιδια μας το επιθετο του συζηγου και εμεις πουθενα δεν φαινομαστε.. Βεβαια αυτο θελει μεγαλη συζητηση και μαλλον θα ανοιξω ενα θρεντ για αυτο...

nenaki
13-03-08, 10:47
Και σε εμας επικρατει αυτο με την παραδοση, οτι αν το πρωτο βγει αγορι θα παρει του πεθερου μου το ονομα αλλα αν βγει κοριτσι ειμαστε ανοιχτοι σε ολα!!!!Δεν εχω προβλημα να παρει του πεθερου μου σε περιπτωση που ειναι αγορι αλλα οταν στο λενε τρεις την ωρα οτι περιμενουν ΤΟΝ εγγονο τα παιρνω πολυ ασχημα..ταχα για να συνεχιστει το σοϊ τους.....Εγω φυσικα και θελω κοριτσι οχι μονο για το ονομα αλλα και για ολη την φαση που εχει..ειπαμε αν βγει κοριτσι θα το πουμε ειτε Χριστιάννα ειτε Αννα Μαρια...την πεθερα την λενε Χρυσουλα και τη μαμα μου Αννα...Ποια απο τα δυο να προτιμησω?Μηπως αν επιλεξω Χριστιαννα που μου αρεσει και πολυ θα φαινεται οτι παλι εδωσα τον ονομα προς την πεθερα?

gerakina
13-03-08, 11:07
Κι εμάς όλοι "ο πρίγκηπάς μας" λέγανε πριν μάθουν το φύλο. :oops: :D
Τελικά είναι κορίτσι.

Το Χριστιάννα είναι πράγματι πιο ωραίο,άποψή μου δηλαδή, και πιο πολύ στο Άννα της μητέρας σου μου φέρνει παρά στο Χρυσούλα της πεθεράς.

nenaki
13-03-08, 11:16
τωρα gerakina πηρα λιγο τα πανω μου με την απαντηση σου....Στο τελος του μηνα θα παω στον γυναικολογο που θα μαι στην 15 εβδομαδα..αντε να δουμε θα φαινεται αραγε το φυλλο του μωρου μας?

alice123
13-03-08, 11:22
τωρα gerakina πηρα λιγο τα πανω μου με την απαντηση σου....Στο τελος του μηνα θα παω στον γυναικολογο που θα μαι στην 15 εβδομαδα..αντε να δουμε θα φαινεται αραγε το φυλλο του μωρου μας?

εγω πάντως δεν είχα ρωτησει το φυλλο του μωρου, ηθελα να ήταν εκπληξη, εκεινη την ωρα να ακουσω να ενα .....
και οπως και εγινε ενιωσα απιθανα όταν ακουσα..... ΝΑ Ο ΓΙΟΣ ΣΟΥ !
όλα πια τα έχουμε κανει ισωμα, γνωριζουμε τα παντα δεν αφηνουμε τιποτα.
Βασικα το εκανα γιατι μικρη θυμαμαι οταν γεννοουσε καποια έλεγαν όλοι : τι γέννησε, τι γεννησε?
ενω τωρα κανενα ενδιαφερον
ετσι και αλλιως θελω να πιστευω ότι οτι και να ειναι δεν εχει σημασια
παντως ενιωσα περιφημα
και ειχαν και τρελη αγωνια οι εξω χιχιχιχι

(ασε που πριν καν γεννηθει οταν ξερουν το φυλλο πλακωνονται για το ονομα)

nenaki
13-03-08, 11:25
εγω παλι λεω ποτε θα ερθει ο μηνας που θα φαινεται τι ειναι για να προετοιμαστω!!!!!!!!!!!!!!!!!Θελω να αρχισω να του ψωνιζω, να του φτιαξω το δωματιακι και ολα αυτα τα χαριτωμενα.....Φυσικα οτι και ειναι να ειναι γερο αλλα αμα ειναι και κοριτσακι ακομη καλυτερα!!!!!!!!!!!!