PDA

Επιστροφή στο Forum : Το μάτι μου(χρήση κολλύριου)

Νίκη
04-06-07, 12:37
Πονάει το μάτι μου το αριστερό... Με τσούζει :? Κάνει να πάρω κολλύριο ??

BIZELI
04-06-07, 12:46
με το που διάβασα το τόπικ πριν μπω ξέρεις τί φωναξα Νίκη?????????

....το αλλήθωρο που τρέχει στο κατήφορο!!!! :lol: :lol:
πάρε τη γιατρό σου!!!

rena
04-06-07, 13:05
Συμφωνω!Μονο η γιατρος σου ξερει τι να κανεις!Ειδικα μερικα κολλυρια που ειναι κορτιζονουχα δε νομιζω οτι πρπει να τα χρησιμοποιησεις!

Sofia
04-06-07, 13:10
Δεν δοκιμάζεις λίγο χαμομηλάκι... μπορεί να βοηθήσει... ή ίσως αν δεν πονάει πολύ, να κάνεις λίγη υπομονή....
Ό,τι και να σου πει η γιατρός... φάρμακο είναι. Γιατί να το πάρεις αν αντέχεις;;;;
Εγώ φαντάσου ότι έχω βγάλει έναν χαλαζία (;) στο μάτι από την αρχή της εγκυμοσύνης και ούτε γυναικολόγο ρώτησα, ούτε οφθαλμίατρο... το άφησα έτσι και άρχισε να υποχωρεί σιγά σιγα μόνο του.... Φαντάσου, ένα διάστημα κυκλοφορούσα με το μάτι πρησμένο.... Και το γέλιο ήταν ότι όταν με ρωτούσαν τί έπαθα, τους έλεγα ότι με έδειρε ο άντρας μου :shock: :shock: ... (δεν ξέρω γιατί αλλά δεν με πιστεύανε!!!!!)

demi
04-06-07, 13:12
Για την πληρη ενημερωση σου μπιζελακι ειμαστε σε χωρο εργασιας και οταν τα πετας ετσι γελαμε και μας στραβοκοιτανε οι συναδερφοι.........
προτεινω λοιπον πριν πεταξεις την χαριτωμενια σου να βαλεις προειδοποιηση...αστερακι sos κατι τετοιο...
αχ θα με απολυσουν......θα με λιωσεις λέμε....... :lol: :lol:

Μαρια Στυλιανακη
04-06-07, 13:25
βάλε φυσιολογικό ορό, αυτό που βάζετε και στα μωρά στην μύτη - που είναι σε μικρές δόσεις. (όχι το νερό της θάλασσας ε ???!!! τον φυσιολογικό ορό λέω!)

είναι πιθανό λόγω ορμονών και πίεσης κτλ να έχεις λίγη ξηροφθαλμία -

ότι και να έχεις, ο φυσιολογικός ορός είναι σαν το δάκρυ και θα σου ξεπλύνει το μάτι.

επίσης υπάρχει και δάκρυ που μπορείς να πάρεις ( το παίρνουν συνήθως για τους φακούς επαφής)

αυτό που λέω με το φυσιολογικό ορό για μωρά, που είναι σε μπουκαλάκια πολύ μικρά μιάς δόσης είναι ότι πρέπει όμως γιατί δεν χαλάνε - ενώ το δάκρυ που είναι ένα μπουκαλάκι, μετά απο κανένα μήνα πρέπει να το πετάξεις.
το κάνω συνέχεια γιατί φοράω φακούς επαφής μυωπίας.... οπότε μη φοβηθείς να τα πάρεις, είναι και φτηνά αν θυμάμαι καλά.
και θα σου δροσίσουν το μάτι.

Νίκη
04-06-07, 13:41
Και η γιατρός μου χαμομήλι μου είπε :cry: Θα δω... Ξηρό το νιώθω πάντως.. Και πάνω που μου πέρασε η ωτίτιδα και χάρηκα... πφφφ :P

maria
04-06-07, 13:47
Ναι βρε Νικη,

όχι φάρμακα με την μια..Εξάλλου τώρα στα τελευταία στάδια την εγκυμοσύνης, υπάρχουν διάφορες παρενέργειες..

Εγώ στην προηγούμενη μου εγκυμοσύνη, τον τελευταίο μήνα έβλεπα κάπως θολά και με πονάγαν τα μάτια μου αρκετά συχνά..Βεβαια παίζει ρόλο και η δουλειά..8 ώρες στον υπολογιστή δεν είναι και λίγο!!

mimika
04-06-07, 16:27
Ναι καλε χαμομηλακι του αγρου, τι καλυτερο?

Εμεις εχουμε συμβαση με την Lipton διοτι εχω ευαισθητα ματακια εκ γεννετης και ολοι οι οφθαλμιατροι πριν φτασουν στο σημειο να δωσουν φαρμακα λενε χαμομηλι. Ειναι ηπιο καθαριστικο και αντιβακτηριδιακο.
Κομπρεσουλες λοιπον και ξεκουραζει και το ματι.

Το προτεινουν πολλες φορες και οι γυναικολογοι για πλυσεις εξωτερικες φυσικα.

Νίκη
04-06-07, 18:12
Ήδη νιώθω καλύτερα με το χαμομηλάκι... 8)

mimika
05-06-07, 12:49
Ειδες Νικη μου? Ολα καλα!

Δεν ειναι αναγκη να παιρνεις με τη μια φαρμακα ποσο μαλλον τωρα στην κατασταση σου!
Να ξερεις οτι οσο πιο πολυ παιρνεις φαρμακα (και ειδικα απο την τρυφεροτατη ηλικια των 19) τοσο πιο πολυ θα παθαινεις ανοσια και εκει που με ενα ντεπον σου περναγε ο πονοκεφαλος θα θελεις και 2 και 3 και βαλε!
Κριμα δεν ειναι?

Νίκη
05-06-07, 12:51
Αμέ :wink: Όλους τους πόνους αντέχω εκτός Πονόδοντο :oops:

mimika
05-06-07, 13:00
Να σου πω την αληθεια δεν μου εχει τυχει πονοδοντος!

Αν μου τυχει ομως θα το δεσω σε κλωστη και θα το τραβηξω!!!

Polina
05-06-07, 13:06
ασε πρόσφατα πέρασα έναν - ήθελα απονεύρωση τελικά- και τα είδα όοοολα! όλη η αριστερή πλευρά ήταν για πέταμα! πονοκέφαλος, πόνος στο αυτί και πονόδοντος!

Νίκη
05-06-07, 13:09
Ναι ο πονόδοντος δεν υποφέρεται...

NANA
05-06-07, 16:48
Πονάει το μάτι μου το αριστερό... Με τσούζει :? Κάνει να πάρω κολλύριο ??

ΝΙΚΗ ΜΟΥ ΓΙΑ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΔΙΑΓΝΩΣΗ ΒΑΛΕ ΣΤΟ ΑΒΑΤΑΡ ΣΟΥ ΤΟ ΑΡΙΣΤΕΡΟ ΜΑΤΙ.. ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΟ ΔΕΞΙ. ΔΕΝ ΜΑΣ ΒΟΗΘΑΕΙ... :lol:

Νίκη
05-06-07, 17:54
ΝΑΝΑ :P

NANA
06-06-07, 10:40
ΠΑΝΤΩΣ ΕΧΩ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙ ΣΧΕΔΟΝ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΦΑΡΜΑΚΑ (ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΑΚΙΝΔΥΝΑ) ΓΡΑΦΕΙ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ, ΑΠΟΦΥΓΕΤΕ Η' ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΤΕΙΤΕ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΣΑΣ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ Η΄ ΘΗΛΑΣΜΟΥ. ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΕ ΑΛΟΙΦΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΟΣΥΜΦΟΡΗΣΗ ΤΗΣ ΜΥΤΗΣ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΑ.

Μαρια Στυλιανακη
06-06-07, 11:05
ναι αυτό είναι σίγουρο.

ΑΛΛΑ το φυσιολογικό δάκρυ που μπορείς να αγοράσεις για πιο βολικά εάν είσαι κάπου έξω, για το μάτι σου, δεν έχει κανένα φάρμακο,
ούτε και ο φυσιολογικός ορός - δεν είναι κολλύρια.
(πληροφοριακά :) )

και γενικώς υπάρχουν διάφορα προιόντα για τα μάτια, δεν είναι όλα τα μπουκαλάκια το ίδιο :)

τελικά ξηροφθαλμία ήταν ή απλος ερεθισμός? διαρκεί ακόμα?

Νίκη
06-06-07, 11:08
Προχτές που βγήκα έβαλα άτσαλα μολύβι ματιών και μάσκαρα και επειδή είχα καιρό να βαφτώ και είχα ξεχαστεί έτριψα σε κάποια στιγμή το μάτι μου και πρέπει να μπήκε μέσα σκιά ή μάσκαρα και ερεθίστηκε λίγο... Τώρα μου πέρασε τελείως ευτυχώς ΑΛΛΑ... μετά την ωτίτιδα και τον πόνο στο μάτι τώρα έχει κλείσει ο λαιμός μου... καλά όλα τώρα στον 9ο θα τα περάσω? :P

Sofia
06-06-07, 11:22
Αν σε πονάει κιόλας... θα συνέστηνα γαργάρες με αλατόνερο... αν απλά έκλεισε και δεν σε ενοχλεί... απλά άστο... θα περάσει...
"Ο γιατρός της οικογένειας"

rena
06-06-07, 12:43
Για το λαιμο μου ειχε πει ο γιατρος μου αν χρειαστει να κανω γαργαρες με Hexalen και να μην παρω καραμελες για το λαιμο!
Αμαν βρε Νικη μου!Ολα μαζι σε πιασανε κι εσενα? :lol: Μαλλον πρπει να κατσεις λιγο ησυχα μου φαινεται! :wink:

Νίκη
06-06-07, 12:46
Ρένα τι υπονοείςςςς??? :oops:

ΣΟΦΙΑ
06-06-07, 12:47
Α!! μικρό είσαι και πονηρό!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Νίκη
06-06-07, 12:48
Πάει θα μου καταστρέψουν το ίματζ αυτά τα κορίτσια :lol: :lol:

NANA
06-06-07, 14:30
ΕΔΩ ΚΟΛΛΑΕΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΣΟΥ ΒΓΕΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΠΑΡΑ ΤΟ ΟΝΟΜΑ :lol: :lol: :lol:

Νίκη
06-06-07, 14:31
Ναιιι αλλά άλλος έχει το όνομα και άλλος τη χάρη :P :P

mimika
06-06-07, 14:34
Για το λαιμο μου ειχε πει ο γιατρος μου αν χρειαστει να κανω γαργαρες με Hexalen και να μην παρω καραμελες για το λαιμο!
Αμαν βρε Νικη μου!Ολα μαζι σε πιασανε κι εσενα? :lol: Μαλλον πρπει να κατσεις λιγο ησυχα μου φαινεται! :wink:

Κι εγω ειχα παρει Hexalen οταν ειχα εντονο βηχα και πονολαιμο στον 6ο αλλα γραφει πανω οχι για εγκυους. Φοβηθηκα και εκανα μονο 2 φορες γαργαρες.

ilonka19
06-06-07, 14:36
Καποια στιγμή που αρρώστησα σκέφτηκα να κάνω γαργάρες με Hexalen ,αλλά διάβασα στο χαρτί που συνόδευε το φάρμακο να μην χρησιμοποιείτε κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης. Δεν ξέρω αν το εγραφε επειδή δεν κάνει ή απλά επειδή δεν είχαν γίνει τα κατάλληλα τεστ και για να έχει η εταιρεία τη φωλιά της καθαρή.

rena
06-06-07, 18:20
Δε ξερω κοριτσια εγω δε διαβασα οδηγιες! :lol: :lol: Αφου μου το ειπε ο γιατρος τον εμπιτευτηκα :roll:
Παντως οτι και να ειναι αφου δεν το καταπινουμε μαλλον δεν πειραζει και τοσο οσο καραμελες.Εμενα για τις Lysopaine συγκεκριμενα ο γιατρος μου ειχε πει να της αποφυγω!
Οσο περνανε οι μηνες βεβαια ειναι και πιο ελαστικα τα πραγματα.Μια φιλη μου στον 8ο επαιρνε αντιβιωση γιατι ηταν πολυ αρρωστη και ο γιατρος της ειχε πει να παρει!Τι να πω...

Νικη μου υποννουσα...αυτο που ειπα και τιποτα παραπανω! :wink:

mimika
06-06-07, 22:37
Σιγουρα δεν το καταπινεις αλλα περναει στο βλεννογονο κι απο κει στην κυκλοφορια του αιματος.
Αλλα οταν το μωρακι ειναι ηδη σχηματισμενο μετα τον 7ο ειναι λιγο πιο ελαστικοι.

Το πρωτο τριμηνο ειναι υποπτο για διαφορες ανωμαλιες απο φαρμακα και ουσιες.

dora
06-06-07, 23:04
Καλε ακόμα αυτο το ματι?

Νίκη
07-06-07, 09:26
Δώρα τώρα έχουμε το λαιμό :lol:

Μαρια Στυλιανακη
07-06-07, 09:50
για τον λαιμό τέλεια είναι η πρόπολη, όμως σε πολλούς δεν αρέσει η γεύση.
(έχει στο φαρμακείο μασούμενα δίσκια, θα δώ εάν είναι και για εγκυμοσύνη.

κάνει θαύματα..!!!

για τις αμυγδαλές το πιό σημαντικό είναι να έχεις συνέχεια καραμέλα στο λαιμό (οποιαδήποτε κανονική ζαχαρένια καραμέλα) έτσι ώστε να υγραίνονται απο το εξτρα σάλιο που παράγεται.
(η αίσθηση που έχεις απο την λυσοπαιν και τις άλλες φαρμακευτικές, θα δείς ότι οφείλεται και σε αυτό.)

rosi
07-06-07, 15:21
πρόπολη μου είχε δώσει και μένα η φαρμακοποιός μου σε σπρέι όταν είχε κλείσει εντελώς η φωνή μου. Συνισταται στηνεγκυμοσύνη γιατί είναι κάτι φυσικό (προέρχεται από τη μέλισσα).
Για τις καραμέλες εχει δικιο η Μαρια. Μαλιστα εχω παρατηρησει στον εαυτό μου ότι στον πονολαιμο με ανακουφιζουν περισσοτερο οι απλές παρά οι λιζοπαίν :shock: