PDA

Επιστροφή στο Forum : Νίνιδα

Ελένη
05-06-07, 00:24
Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν έχετε εμπειρία στο θέμα της νίνιδας. Ο μικρός είχε σχεδόν από την αρχή στο κεφαλάκι του αλλά τελευταία μου φαίνεται ότι χειροτέρευσε και μερικές φορές έχει και ψηλά στο μέτωπο. Ο γιατρός μου όταν πήγα να του το πω μου είπε να μην δίνω σημασία, είναι φυσιολογικό. Στο νοσοκομείο μια μαία μου είχε πει ότι αν βγάλει να κόψω τα γαλοκτομικά. Έχετε ακούσει κάτι παρόμοιο;
Επίσης παρατήρησα ότι πίσω από τα αυτάκια του βγαίνει μάλλον κάποιο υγρό το οποίο ξεραίνεται και κάνει κάτι σαν κρούστα. Με τι να του το καθαρίσω; Τι μπορεί να είναι;

rosi
05-06-07, 00:57
Στο νοσοκομείο μια μαία μου είχε πει ότι αν βγάλει να κόψω τα γαλοκτομικά. Έχετε ακούσει κάτι παρόμοιο;

:shock: :shock: :shock: Δε βλέπω τι σχέση έχει το ένα με το άλλο!

Πάντως για τη νινίδα παρατήρησα ότι όταν την έλουζα με συγκεκριμένο σαμπουάν πλήθαινε και έτσι χρησιμοποιώ μόνο πενατέν. Επίσης βοηθάει να του βάζεις τοπικά μπέιμπι όιλ. Για πίσω από τα αυτιά, είσαι σίγουρη ότι εκκρίνεται υγρό; Εκεί; Από που; Δεν ξέρω ... η μεγάλη μου κόρη είχε από τη γέννα κάτι κίτρινο σκληρό πίσω από τα αυτιά της το οποίο φρόντιζα να τρίβω λιγο με σαπούνι κάθε φορά που την έκανα μπάνιο και σύντομα έφυγε από μόνο του :)

Polina
05-06-07, 08:34
Στον Ιωακείμ η νινίδα είχε φτάσει μέχρι τα φρύδια!! :shock:
Περιττό να σας πώ ότι έφυγαν όοοολες οι τρίχες απο το πάνω μέρος του κεφαλιού και ήταν σαν καραφλός γέρος!.
Η παιδίατρος μου είχε πεί να βάλω βαζελίνη παιδική. Εβαλα και την άφησα, μετά την αφαίρεσα με ένα πανάκι και απαλαχθήκαμε απο την νινίδα. Βέβαια αυτό έγινε 2-3 φορές.

BIZELI
05-06-07, 08:52
Eμένα η μαία μου είχε πει κάθε φορά που τη λούζω μόλις τη σκουπίσω να της κάνω μασαζάκι στο κεφάλι με babyoil.Δεν ξέρω αν έπαιξε ρόλο αλλά δεν έκανε ποτέ νινίδα.Πάντως και εμένα κουφό μου ακούγεται να κόψεις τα γαλακτοκομικά :shock: :shock:
Όσο για το άλλο πίσω από το αυτί,θα τον κάνεις μπάνιο και σιγά σιγά με ένα βρεγμένο κομμάτι σφουγγαράκι θα το πιέζεις μέχρι να μουλιάσει και μετά με μια μπατονετούλα ποτισμένη με οινόπνευμα θα το καθαρίζεις.

maria
05-06-07, 09:09
Εγώ πάντως έβαζα baby oil κάμποση ώρα πριν το μπάνιο,

Όταν τον λούζαμε μαλάκωνε, οπότε σκουπίζοντας τον απαλά στο κεφαλάκι έφευγε σιγά σιγά

Δεν είναι τίποτα να σε ανησυχεί

angelia
08-06-07, 10:57
με τη νινίδα, παιδεύτηκα αρκετά και γω. Στην αρχή μου έδωσε μια κρεμούλα αλοιφή με βρώμη φυτική για την ξηροδερμία και την νινίδα και δεν έκανε τπτ, μετά με τα λαδάκι έβαλα δύο φορές το πρώι και το βράδυ μπανάκι και τέλος!!!! :D :D

medea
08-06-07, 15:59
Για τη νινίδα δεν μπορώ να σου πω τίποτα , γιατί δεν την αντιμετωπίσαμε ποτέ.

Γι αυτό το σκληρό που βγάζουν πίσω από τα αυτάκια παρατήρησα πως όταν σκουπίζω σχολαστικά την περιοχή και βάζω μαλακτική κρεμούλα, λίγες μέρες μετά εξαφανίζεται. Όσο καιρό το κάνω δε βγαίνει , αν το αφήσω ...τσουπ νατο πάλι!

Υποθέτω ότι είναι υπολείματα νερού και σαπουνιού που δε ξεβγάζονται καλά και δε φεύγουν ούτε με το σκούπισμα , οπότε μένουν και σκληραίνουν

Ελένη
08-06-07, 16:18
χθες που πήγαμε για το εμβόλιο του είπαμε στον παιδίατρο για το αυτάκι του. Μας είπε ότι είναι δερματολογικό όσο καταλάβαμε γιατί δεν μιλάμε ιταλικά παρά τα βασικά και αυτός δε μιλούσε αγγλικά και μας έγραψε μια κρεμούλα, να τη βάζουμε πρωί βράδυ για 4 μέρες. Βέβαια ξέχασα να του την αρχίσω σήμερα.

elen
09-06-07, 14:32
Να σου πω για τη νινίδα που μας ταλαιπώρησε κι εμάς αρκετό καιρό.
Εβαζα ενα λαδάκι ειδικό για τη νινιδα της frezyderm λίγη ώρα πριν το μπάνιο μετά τον χτένιζα λίγο με τη χτενούλα του και οι φλούδες έπφταν μετά μπανάκι και καλό σκούπισμα

Βαλεντινα
10-06-07, 18:40
Εγω έβαζα λίγο ελαιόλαδο στο κεφαλάκι του 30 λεπτά πρίν το μπανάκι.Χρειάστηκε μόνο 3 επαναλήψεις και ξενοιάσαμε! :wink:

dora
11-06-07, 02:46
Εμεις αντιμετωπισαμε και τα δυο προβηματα που αναφερεις... Ειδικα η νινιδα μας ταλαιπωρησε αρκετα... Κατα ενα μεγαλο ποσοστο εφταιγε ενα αφρολουτρο και σαμπουαν με βρωμη το οποιο τον επλενα γιατι ειχε παρουσιασει ατοπικη δερματιτιδα οταν ηταν 20 ημερων...
Μου το ειχε δωσει ο γιατρος αλλα τελικα το σταματησα και τον λουζω με το απλό σαμπουαν της Penaten.. Επισης και γω προσπαθουσα να την αφαιρεσω με λαδια και τετοια .. τη μια μερα την καθαριζαμε την επομενη γεμιζε περισσοτερο. Τελικα μου ειπε και μενα μια φιλη μουτο μυστικο με το λαδακι μετα το λουσιμο, και σε 3 μερες εξαφανιστηκε και δεν εχει ξαναβγαλει τιποτα το παιδι.. Δεν χρειαζεται πολύ... βαζεις στην παλαμη σου 3-4 σταγονες, περνας από πανω την μαλακη βουρτσα του παιδιου και το χτενιζεις οπως θα το χτενιζες κανονικα...
Στο αυτακι ειχε και μενα... Το μαλακωνα μπανιο, το ετριβα με το χερι μου με το σαμπουαν την ωρα που τουν ελουζα και εφευγε από μονο του...
Μην το φορτωνεις χημικα το παιδι, δεν υπαρχει λόγος, ειναι φυσιολικα όλα αυτα και με την παροδο του χρονου υποχωρουν..

Ελένη
29-06-07, 20:45
σήμερα που πήγαμε στο δικό μας παιδίατρο του είπα για το αυτάκι του και μου είπε να κόψω για 2 εβδομάδες τα γαλακτομικά! κάτι για αλλεργία είπε, δεν κατάλαβα ακριβώς. Όταν πάμε στην Ελλάδα θα ρωτήσω και εκεί παιδίατρο.
Η νίνιδα από το κεφαλάκι μας έχει σχεδόν εξαφανιστεί και δεν έκανα τίποτα. Απλώς μετά το μπάνιο τον σκουπίζω καλά με την πετσέτα. Σαμπουάν χρησιμοποιούμε συνήθως μια φορά την εβδομάδα μια και έχουμε κανα δυο τρίχες όλο και όλο, τις υπόλοιπες ημέρες σκέτο νεράκι.

desptsouk
10-09-07, 14:25
ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΤΟΥ ΒΑΖΟΥΜΕ ΛΑΔΑΚΙ 3 ΦΟΡΕΣ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΟ ΛΟΥΣΙΜΟ ΤΟΝ ΧΤΕΝΙΖΟΥΜΕ ΑΝΑΠΟΔΑ, ΑΛΛΑ ΔΕ ΛΕΕΙ ΝΑ ΦΥΓΕΙ. ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΣΑΝ ΚΙΤΡΙΝΩΠΗ ΚΡΟΥΣΤΑ... ΚΑΜΙΑ ΙΔΕΑ?

katrin
10-11-07, 13:17
Το κεφαλάκι του μωρού μου έχει σαν ξηροδερμία και βγάζει άσχημη μυρωδιά, κυρίως στο μέρος πάνω από το μέτωπο.
Το άλοιψα με λαδάκι και έβγαλε φλουδίτσες.
Τι μπορεί να είναι? Έχετε καμιά ανάλογη εμπειρία?

karfori's baby
10-11-07, 15:55
Κατά πάσα πιθανότητα είναι νινίδα. Και του δικού μου μύριζε το κεφαλάκι, αν και σ' εμάς δεν ήταν απλώς φλουδίτσες, αλλά κομμάτια ολόκληρα από σμήγμα. Με το ελαιόλαδο που του έβαζα δεν είδα βελτίωση (γι' αυτό φτάσαμε να βγάζουμε κομμάτια :( ), μέχρι που, κατόπιν υπόδειξης της παιδιάτρου, χρησιμοπoίησα το ειδικό λαδάκι της frezyderm και σώθηκα.
Σε κάθε περίπτωση καλό είναι να ρωτήσεις και τον/την παιδίατρό σου, γιατί μπορεί να είναι κάποια άλλη μορφή δερματοπάθειας (τα μωράκια παθαίνουν διάφορα).
Αν είναι νινίδα δες και αυτές τις απαντήσεις:
http://www.parents.gr/forum/viewtopic.php?t=660&highlight=%ED%E9%ED%DF%E4%E1

katrin
10-11-07, 16:08
Σ'ευχαριστώ. Θα πάμε στον παιδίατρο έτσι κι αλλιώς για ένα εμβόλιο, οπότε θα το δει κι αυτός. Μου έκανε εντύπωση όμως η μυρωδιά. Ενώ περίμενα να μυρίζει μωρουδίλα, το νινί μυρίζει περίπου ποδαρίλα! :P

mimika
10-11-07, 18:00
Κι εμεις καναμε λιγη νινιδα και βαλαμε το λαδακι της frezyderm το οποιο πραγματικα μοσχοβολαει και ειναι θαυματουργο!

mimika
10-11-07, 18:04
Μας πεφτουν της κοιλιας αλλα μονο απο την αριστερη πλευρα! Εχουμε γεμισει παντου τριχουλες, σεντονακια, σελτεδακια, ρουχαλακια τα παντα!
Ο πατερας τον φωναζει χαιδευτικα "καραφλοχαιτουλα"! :D
Η αληθεια ειναι οτι ειναι σαν μοϊκανικο κουρεμα! Πολυ τρεντι μωρο!

Ποσο καιρο κανουν να βγουν τα κανονικα μαλλακια?
Θα πεσουν ολα και μετα θα βγουν τα καινουργια?

Afroditi D
10-11-07, 19:15
Κι εμεις καναμε λιγη νινιδα και βαλαμε το λαδακι της frezyderm το οποιο πραγματικα μοσχοβολαει και ειναι θαυματουργο!

Συμφωνω το μοναδικο αποτελεσματικό!.... αφού δοκιμάσαμε τα διάφορα ....γιατροσόφια των γιαγιάδων!

Οσο για τα μαλλάκια σιγα σιγα θα αρχίσουν να βγαινουν τα καινουρια σας!(εμας περιπου 6-7μηνων ειχε ένα μαλλί!!!!) :lol: :lol: :lol:

elenik
10-11-07, 19:47
Kαι εμεις λαδακι χρησιμοποιησαμε (μαρκα δεν θυμαμαι). Μην σε ανησυχει, φευγει ευκολα και γρηγορα.

karfori's baby
10-11-07, 20:48
Καλέ, mimika, είμαστε μέσα στη μόδα και δεν το ήξερα; :D
Όσο είμασταν στο μαιευτήριο, ο μπέμπης είχε μαύρα μαλλάκια. Σιγά-σιγά, άρχισαν να γίνονται πιο καστανά και τώρα έχει αρχίσει να τα χάνει... μονόμπαντα! Είναι πολύ αστείο, μοιάζει λες και το έχουμε ξυρίσει το παιδί, σα μισός μοικανός ένα πράμα! Πόσο καιρό κάνουν να πέσουν αυτά τα πρώτα μαλλάκια και να βγουν τα καινούργια;

ευδοκία
10-11-07, 21:55
σε ποιά ηλικία εμφανίζουν νινίδα τα μωρά;εμείς που είμαστε 1,5 μηνών και δεν έχουμε βγάλει υπάρχει περίπτωση να εμφανίσουμε τώρα;

Afroditi D
11-11-07, 01:16
σε ποιά ηλικία εμφανίζουν νινίδα τα μωρά;εμείς που είμαστε 1,5 μηνών και δεν έχουμε βγάλει υπάρχει περίπτωση να εμφανίσουμε τώρα;

Ευδοκια πιστευω πως δεν κινδυνευτε πια.... νομιζω πως τους πρωτους μηνες της ζωης τους βγαζουν νινιδα :)

Στέλλα
11-11-07, 01:32
Εγώ πάντως όταν είχε νινίδα η Νάσια,μία ώρα πριν το μπανάκι της έβαζα ελαιόλαδο στα σημεία που είχε,το άφηνα 1 ώρα,μετά την χτένιζα προς την αντίθετη κατεύθυνση απαλά και μετά την έκανα μπάνιο και σιγά σιγά έφευγε.Είσα πιο γρήγορα αποτελέσματα απ'ότι με τη frezyderm και το baby oil που λένε κάποιοι και είναι και πιο αγνό υλικό.
Η πεθερά μου μου έλεγε να ζεσταίνω λίγο το λάδι πριν της το βάλω,έτσι κάνανε παλιά,αλλά δεν χρειάστηκε. 8)

katrin
11-11-07, 12:41
σε ποιά ηλικία εμφανίζουν νινίδα τα μωρά;εμείς που είμαστε 1,5 μηνών και δεν έχουμε βγάλει υπάρχει περίπτωση να εμφανίσουμε τώρα;,

Ευδοκια πιστευω πως δεν κινδυνευτε πια.... νομιζω πως τους πρωτους μηνες της ζωης τους βγαζουν νινιδα :)
Εμείς είμαστε 2 μηνών και 4 ημερών και νινίδα βγάλαμε τώρα, δηλαδή πριν καμιά εβδομάδα!

mimika
11-11-07, 20:31
Καλέ, mimika, είμαστε μέσα στη μόδα και δεν το ήξερα; :D
Όσο είμασταν στο μαιευτήριο, ο μπέμπης είχε μαύρα μαλλάκια. Σιγά-σιγά, άρχισαν να γίνονται πιο καστανά και τώρα έχει αρχίσει να τα χάνει... μονόμπαντα! Είναι πολύ αστείο, μοιάζει λες και το έχουμε ξυρίσει το παιδί, σα μισός μοικανός ένα πράμα! Πόσο καιρό κάνουν να πέσουν αυτά τα πρώτα μαλλάκια και να βγουν τα καινούργια;

Ειμαστε σουπερ trendy μωρα!!!
Απο τωρα μεσα στα πραγματα!!!!!!!!!!! :D

Παντως μου κανει τρομερη εντυπωση πως πεφτουν απο τη μια μερια μονο? :?: :?: :?:

karfori's baby
11-11-07, 20:44
Παντως μου κανει τρομερη εντυπωση πως πεφτουν απο τη μια μερια μονο?
Ναι, και ξέρεις σε όποιον το έλεγα, μου έλεγε "μήπως τον κοιμίζεις πιο πολύ από εκείνη τη μεριά;", αλλά καμία σχέση. Γιατί πλέον κοιμάται σπάνια στο πλάι και γενικά, όταν είναι ξαπλωμένος, προτιμάει να γυρίζει το κεφάλι του από τη μεριά που έχει ακόμα μαλλάκια. Anyway...

Afroditi D
12-11-07, 12:13
σε ποιά ηλικία εμφανίζουν νινίδα τα μωρά;εμείς που είμαστε 1,5 μηνών και δεν έχουμε βγάλει υπάρχει περίπτωση να εμφανίσουμε τώρα;,

Εμείς είμαστε 2 μηνών και 4 ημερών και νινίδα βγάλαμε τώρα, δηλαδή πριν καμιά εβδομάδα!

Βρε κοριτσια συγνωμη! :oops: Αλλο διαβασα άλλο κατάλαβα...... :lol: :lol: :lol: .Καταλαβα οτι το παιδακι ειναι 1.5χρονων!!!!
I'm sorry!!!! :(
O Χαραλαμπος 3μηνων εβγαλε νινιδα!

Στέλλα
12-11-07, 12:19
Και η Νάσια 3 μηνών την έβγαλε την άτιμη τη νινίδα! :lol: :lol: :lol:

maira07
10-12-07, 16:00
Ο μικρός μου δεν είχε νινίδα αρχικά. Εδώ κι ένα μήνα έχει γεμίσει μια κρούστα η οποία νομίζω ότι κάθε φορά γίνεται και πιο παχυά. Δοκίμασα με διάφορα λαδάκια της frezyderm, της Aveeno, ελαιόλαδο αλλά δε δίχνει να υποχωρεί. το αντίθετο θα έλεγα. Φαίνεται να ξεκολάει από το δέρμα αλλά αν προσπαθήσω να το αφαιρέσω βγαίνει κάθε φορά και μια τούφα μαλλιά και φοβάμαι μήπως δε ξαναβγάλει εκεί μαλλιά. Όταν ήμουν μικρή είχα για πολλά χρόνια (μέχρι 5 χρονών), ευτυχώς μόνο σε ένα σημείο και μου το αφαιρούσαν κάθε φορά που έκανα μπάνιο, το θυμάμαι σαν αίσθηση (απαίσιο ήταν). Στο σημείο εκείνο δεν έβγαλα ποτέ μαλλιά και το κεφάλι μου είναι βαθούλωμένο. Ελπίζω να μήν έκανα κακό στο μωρό μου. Ξέρει κανείς να μου πει αν πειράζει που αφαίρεσα με το χέρι κάποια κομμάτια; Όσον αφορά για την κρούστα πίσω από τα αυτιά όταν τον πλένω καλά με σαμπουάν και τον ξεπλένω προσεχτικά εξαφανίζεται, αλλά όταν κλαίει πολύ και του κάνω βιαστικό μπάνιο εμφανίζεται μέχρι την έπόμενη μέρα. Μάλλον όπως προαναφέρθηκε είναι υπολείμματα του σαμπουάν.[/quote]

maria
10-12-07, 16:04
και εμένα σε αυτή την ηλικία που έκανε (και τα 2 παιδιά μάλιστα), τους έβαζα λαδάκι αρκετή ώρα πριν το μπάνιο, και όταν τα έβαζα στην μπανιερίτσα τα άφηνα λίγη ώρα να μουλιάσει και μετά το έτριβα πολύ απαλά και το αφαιρούσα..

μαλάκια δεν φεύγαν εκείνη τη στιγμή, αλλά γενικότερα μετά το 2ο-3ο μήνα άρχισαν και τα 2 να χάνουν τα μαλλάκι και να βγαίνουν καινούρια..

τώρα τι να πω, ρώτα και τον παιδίατρο σου να σου πει άποψη

Jean
10-12-07, 16:26
Ο μικρός μου δεν είχε νινίδα αρχικά. Εδώ κι ένα μήνα έχει γεμίσει μια κρούστα η οποία νομίζω ότι κάθε φορά γίνεται και πιο παχυά. Δοκίμασα με διάφορα λαδάκια της frezyderm, της Aveeno, ελαιόλαδο αλλά δε δίχνει να υποχωρεί. το αντίθετο θα έλεγα. Φαίνεται να ξεκολάει από το δέρμα αλλά αν προσπαθήσω να το αφαιρέσω βγαίνει κάθε φορά και μια τούφα μαλλιά και φοβάμαι μήπως δε ξαναβγάλει εκεί μαλλιά. Όταν ήμουν μικρή είχα για πολλά χρόνια (μέχρι 5 χρονών), ευτυχώς μόνο σε ένα σημείο και μου το αφαιρούσαν κάθε φορά που έκανα μπάνιο, το θυμάμαι σαν αίσθηση (απαίσιο ήταν). Στο σημείο εκείνο δεν έβγαλα ποτέ μαλλιά και το κεφάλι μου είναι βαθούλωμένο. Ελπίζω να μήν έκανα κακό στο μωρό μου. Ξέρει κανείς να μου πει αν πειράζει που αφαίρεσα με το χέρι κάποια κομμάτια; Όσον αφορά για την κρούστα πίσω από τα αυτιά όταν τον πλένω καλά με σαμπουάν και τον ξεπλένω προσεχτικά εξαφανίζεται, αλλά όταν κλαίει πολύ και του κάνω βιαστικό μπάνιο εμφανίζεται μέχρι την έπόμενη μέρα. Μάλλον όπως προαναφέρθηκε είναι υπολείμματα του σαμπουάν.[/quote]

1ον: Του ξεβγαζεις καλα τι σαπουναδα;
2ον: Αλλαξες μηπως το σαμπουαν που χρησιμοποιουσες;

maira07
10-12-07, 16:39
Πιστεύω ότι ξεβγάζω καλά το κεφάλι, με τα αυτιά έχω πρόβλημα όταν κλαίει. Σαμπουάν άλλαξα πολλά. Νομίζω, χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρη ότι εμφανίστηκε όταν μου έδωσε η γιατρός Aveeno για την ξηροδερμία, αλλά φαντάζομαι είναι απίθανο.

jodido
10-12-07, 20:26
Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν έχετε εμπειρία στο θέμα της νίνιδας. Ο μικρός είχε σχεδόν από την αρχή στο κεφαλάκι του αλλά τελευταία μου φαίνεται ότι χειροτέρευσε και μερικές φορές έχει και ψηλά στο μέτωπο. Ο γιατρός μου όταν πήγα να του το πω μου είπε να μην δίνω σημασία, είναι φυσιολογικό. Στο νοσοκομείο μια μαία μου είχε πει ότι αν βγάλει να κόψω τα γαλοκτομικά. Έχετε ακούσει κάτι παρόμοιο;
Επίσης παρατήρησα ότι πίσω από τα αυτάκια του βγαίνει μάλλον κάποιο υγρό το οποίο ξεραίνεται και κάνει κάτι σαν κρούστα. Με τι να του το καθαρίσω; Τι μπορεί να είναι;

Έχουμε και μεις το ίδιο σύμπτωμα με τα αυτάκια. Αν βάζεις παιδικό λαδάκι κάθε φορά που του κάνεις μπάνιο θα φύγει. Εμείς έτσι κάνουμε... μας το είπε η παιδίατρος. Το ίδιο ισχύει και για την νινίδα. Βάζαμε λαδάκι 1 ώρα πριν το μπάνιο. Λίγο πριν το βουτήξουμε στην μπανιέρα κάναμε μασαζάκι στο κεφαλάκι με μία μαλακή βούρτσα και σε 3 μέρες ΤΕΛΟΣ...

ΦΑΙΗ
11-12-07, 19:59
ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ!Η ΔΙΚΗ ΜΟΥ Η ΜΠΕΜΠΑ ΓΥΡΩ ΣΤΟΝ 2ο ΜΗΝΑ ΕΙΧΕ ΑΡΚΕΤΗ ΝΙΝΙΔΑ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΑΚΙ ΤΗΣ! Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΤΗΣ ΒΑΖΩ ΠΡΙΝ ΤΟ ΜΠΑΝΙΟ (30 ΛΕΠΤΑ ΠΕΡΙΠΟΥ)ΕΛΑΙΟΛΑΔΟ ΠΟΥ ΒΑΖΟΥΜΕ ΣΤΟ ΦΑΓΗΤΟ ΚΑΙ ΝΑ ΜΟΥΣΚΕΥΩ ΚΟΜΠΡΕΣΣΕΣ ΜΕ ΛΑΔΙ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΑΚΙ! ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΑ ΛΟΙΠΟΝ ΠΩΣ ΜΟΝΟ ΕΤΣΙ ΜΑΛΑΚΩΣΕ Κ ΑΦΟΥ ΤΗΝ ΕΚΑΝΑ ΜΠΑΝΙΟ ΤΗΣ ΤΟ ΕΤΡΙΒΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΕΤΣΕΤΑ Κ ΕΦΕΥΓΕ!!!! ΒΕΒΑΙΑ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΗ ΝΙΝΙΔΑ ΕΦΕΥΓΑΝ Κ ΜΑΛΛΑΚΙΑ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΗΤΑΝ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ! ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΤΕ ΤΟ ΠΡΩΙ ΠΗΓΑΙΝΕΙ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ Κ ΑΦΗΝΕΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΕ ΜΑΛΛΙΑ Κ ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΤΟ ΕΙΔΕ ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΡΑΦΛΟ!!! ΒΕΒΑΙΑ Η ΜΠΟΥΜΠΟΥ ΤΩΡΑ ΧΑΙΡΕΙ ΠΛΟΥΣΙΑΣ ΚΟΜΗΣ!!!!! ΦΙΛΙΑ Κ ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ!

maira07
12-12-07, 15:03
Φαίη ευχαριστώ. Θα εφαρμόσω την τακτική σου. Μου κοβόταν τα πόδια κάθε φορά που έβγαινε ένα τσουλούφι. Ας γίνει Γιουλ Μπρίνερ για μερικές μέρες

Mirsini77
13-12-07, 00:07
Οταν αρχισα να τον πλενω με το Aveeno φυγαν ολα.
Ακομα αυτο χρησιμοποιω και μαλλια και σωμα.
Και το χειμωνα του βαζω καμια φορα και την ενυδατικη του στο προσωπο και απο τοτε δεν εχει υπαρξει προβλημα.
Γενικως η βρωμη κανει καλο σε αυτη την περιπτωση μου ειχε πει γιατρος.

dora
13-12-07, 00:18
Εμενα αυτο το σαμπουαν της Aveeno (αν εννοειτε αυτο το καφετι το απχυρευστο με τη βρωμη) οχι απλα του δημιουργησε περισσοτερη νινιδα, αλλα και διαταραξε το ph του παιδιου προκαλωντας ξηροδερμία.. Με το που το σταματησαμε, σε 3 μερες εστρωσε το παιδακι..

maira07
13-12-07, 09:49
Μήπως το AVEENO δεν κάνει για τα μαλλιά τελικά; Baby fluid γράφει και δεν αναφέρει πουθενά σαμπουάν. Μήπως έκανε λάθος η γιατρός ή η φαρμακοποιός μου; Τελικά dora ποιο χρησιμοποιείς μετά το Aveeno; Μπορεί απλά το κάθε παιδί να χρειάζεται άλλο σαμπουάν και να μην έχουν σε όλα το ίδιο αποτέλεσμα.

NESTOROUDI
23-12-07, 00:49
ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ!Η ΔΙΚΗ ΜΟΥ Η ΜΠΕΜΠΑ ΓΥΡΩ ΣΤΟΝ 2ο ΜΗΝΑ ΕΙΧΕ ΑΡΚΕΤΗ ΝΙΝΙΔΑ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΑΚΙ ΤΗΣ! Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΤΗΣ ΒΑΖΩ ΠΡΙΝ ΤΟ ΜΠΑΝΙΟ (30 ΛΕΠΤΑ ΠΕΡΙΠΟΥ)ΕΛΑΙΟΛΑΔΟ ΠΟΥ ΒΑΖΟΥΜΕ ΣΤΟ ΦΑΓΗΤΟ ΚΑΙ ΝΑ ΜΟΥΣΚΕΥΩ ΚΟΜΠΡΕΣΣΕΣ ΜΕ ΛΑΔΙ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΑΚΙ! ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΑ ΛΟΙΠΟΝ ΠΩΣ ΜΟΝΟ ΕΤΣΙ ΜΑΛΑΚΩΣΕ Κ ΑΦΟΥ ΤΗΝ ΕΚΑΝΑ ΜΠΑΝΙΟ ΤΗΣ ΤΟ ΕΤΡΙΒΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΕΤΣΕΤΑ Κ ΕΦΕΥΓΕ!!!! ΒΕΒΑΙΑ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΗ ΝΙΝΙΔΑ ΕΦΕΥΓΑΝ Κ ΜΑΛΛΑΚΙΑ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΗΤΑΝ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ! ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΤΕ ΤΟ ΠΡΩΙ ΠΗΓΑΙΝΕΙ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ Κ ΑΦΗΝΕΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΕ ΜΑΛΛΙΑ Κ ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΤΟ ΕΙΔΕ ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΡΑΦΛΟ!!! ΒΕΒΑΙΑ Η ΜΠΟΥΜΠΟΥ ΤΩΡΑ ΧΑΙΡΕΙ ΠΛΟΥΣΙΑΣ ΚΟΜΗΣ!!!!! ΦΙΛΙΑ Κ ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ!

συμφωνω με τη ΦΑΙΗ. Το ελαιολαδο κορισια ειναι θαυματουργο και το πιο αγνο για το μωρακι. Μιση ωρα πριν απο το μπανιο του. Και σιγουρα ΟΧΙ BABY OIL. Μονο για μωρα δεν ειναι αυτα τα λαδακια.

FEGARAHTIDA
23-12-07, 12:41
Η δικιά μου έχει παρουσιάσει και τα δύο, τα οποία και ξεπεράσαμε. Μισή ώρα πριν το μπάνιο της βάζαμε λάδι με μπαμπάκι ή με μια μαλακή πετσέτα. Η παιδίατρος μας απαγόρευσε αυστηρά να της τρίβουμε οποιοδήποτε σημείο του κεφαλιού της επίμονα ή να τα βγάζουμε με το χέρι...

bon-bon
05-02-08, 17:18
Καλησπέρα μαμάδες και μπαμπάδες, :D
θα ήθελα τα φώτα σας για ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζουμε εδώ και 1 1/2 μήνα. Η μικρούλα μου έχει παρουσιάσει ξηροδερμία αλλά σε πολύ έντονη μορφή. Ενώ είχε αρχισει σα ξηρότητα, έφτασε να μοιάζει με λέπια. Από σήμερα την έχει πιάσει μάλλον και φαγούρα γιατί προσπαθεί να ξύσει το καφαλάκι της. ο γιατρός μου είπε να της βάζω λαδάκι που φυσικά και το κάνω αλλά αν μια μέρα ξεχαστώ τα πράγματα γίνονται χειρότερα. Σας έχει συμβεί κάτι παρόμοιο;;;
καλό βράδυ :wink:

felinidoc
05-02-08, 18:18
Ναι ονομάζεται νινίδα και η δικιά μου έβγαλε όταν ήταν 15 ημερών και ακόμα κάτι λίγα μας έχουν μείνει.... γιατί βαρέθηκα κάποια στιγμή να ασχολούμαι....
Λαδάκι μια ώρα πριν το λούσιμο και μετά καλό πλύσιμο (πολύ καλό !) και βούτσισμα με μαλακή χτένα, ή βούρτσακι για να φύγουν τα λέπια...

artemis
05-02-08, 18:51
Και ο δικός μου το παρουσίασε bon-bon. Και εγώ το ξεκίνησα με ελαιόλαδο μια ωρίτσα πριν το λούσιμο και στο μπανάκι παρατήρησα ότι το Σαμπουάν-Αφρόλουτρο Proderm που χρησιμοποιούσα, αντί να φεύγει η νινίδα αυξανόταν. Μια φίλη μου είπε να αλλάξω σαμπουάν και να πάρω το Johnson (κίτρινο διάφανο μπουκάλι). Το πήρα λοιπόν και πλέον δεν έχουμε κανένα πρόβλημα. Με μια μαλακή βούρτσα όταν θα έχουν στεγνώσει τα μαλλάκια του (την επόμενη μέρα το πρωί) να το χτενίζεις και θα δεις ότι σιγά σιγά θα εξαφανιστεί.
Μην ανησυχείς πάντως, λαδάκι κάθε μέρα συστηματικά και σε λίγο καιρό θα εξαφανιστούν.

ΥΓ Είδατε όταν μιλάει η πείρα!!! χαχαχαχαχα

bon-bon
05-02-08, 19:25
κορίτσια ευχαριστώ για τις συμβουλές.
και εγω εχω αλλάζει 2 φορες σαμπουαν , θα δοκιμάσω και το johnson :roll: Απλά στεναχωρέθηκα σήμερα γιατί την τρώει και της προκαλεί εκνευρισμό τη στιγμή που είναι ένα ήσυχο μωράκι :roll:
καλή συνέχεια

artemis
05-02-08, 19:30
Να σου πω την αλήθεια μου είχαν πει να πάρω ένα λαδάκι από το φαρμακείο της freziderm που είναι για τις νινίδες. Μυρίζει υπέροχα και για λίγο διάστημα του έβαζα από αυτό και ομολογώ πως έφυγαν πιό γρήγορα. Απλά σε ενημερώνω ότι είναι λίγο ακριβό, γύρω στα 15 ευρώ, ένα μπουκαλάκι. Βέβαια χρειάζεται να βάζεις λιγάκι στο κεφαλάκι του και η αλήθεια είναι ότι δεν το χρησιμοποιούσα πάντα. Έβαζα 1-2 μέρες freziderm και τις υπόλοιπες 2-3 ελαιόλαδο και έτσι έκανα οικονομία. Γιατί όπως και να το κάνουμε τα πάντα γύρω από τα μωρά τα εκμεταλλεύονται (χρηματικά). Τι να κάνεις όμως ασόψετε η ανάγκη!!!

ΧΡΥΣΑ
06-02-08, 08:52
bon-bon μου, εισαι σιγουρη οτι ειναι νινιδα και οχι εκζεμα? Δεν θυμαμαι καλα αλλα η νινιδα προκαλει φαγουρα? Εμενα ο μικρος ειχε τα ιδια συμπτωματα και ο γιατρος διεγνωσε εκζεμα που βεβαια εφυγε στους 6 μηνες (ειμασταν τυχεροι). Επισης ειχε πει να κραταμε τα σημεια με εκζεμα (ειχε κυριως στο κεφαλι και στο προσωπο) υγρα και του εβαζα βαζελινη.

bon-bon
06-02-08, 09:14
Το είχε δει ο γιατρος όταν ήταν σε αρχικό στάδιο.
Δε νομίζω να είναι έκζεμα :? Στο έκζεμα ξεφλουδίζει το κεφαλάκι :?:
Ασε , απο τις 0400 μέχρι τις 0600 έξυνε το κεφαλάκι της ... το μωράκι μου :cry: Περιμένω να περάσει λίγο η ώρα να πάρω το γιατρό τηλέφωνο.
Καλημέρα :)

Sofia
06-02-08, 09:32
Κορίτσια,
έχω την εντύπωση ότι άλλο είναι η νινίδα και άλλο η ξηροδερμία...
Είχε βγάλει κι ο μικρός μου (ευτυχώς όσι έντονα) στην κορυφή του κεφαλιού και λίγο στο ποδαράκι... Το έδειξα στον γιατρό και μου είπε ότι είναι ξηροδερμία. Μας έδωσε αλοιφή flixotide (η οποία είναι και κορτιζονούχα) και μετά από 2-3 μέρες εξαφανίστηκε...
Πάντως είχα παρατηρήσει ότι τον ενοχλούσε και προσπαθούσε να ξύσει το κεφάλι του αλλά δεν έφτανε ο καημένος και είχε καταγρατσουνιστεί....
Επίσης ο γιατρός μου είπε ότι τα παιδιά που έχουν ξηροδερμία, συχνά δυσφορούν με τα ρούχα...

maira07
06-02-08, 10:52
Ο μικρός μου έχει έντονη νινίδα εδώ και 3 μήνες. Έχω δοκιμάσει λάδι, ειδικό σαμπουάν, ειδικό λάδι, αλλά δεν έχω δει θεαματικά αποτελέσματα. Πάντως φαγούρα δεν έχει. Ο γιατρός μας είπε ότι η νινίδα είναι μόνο αισθητικό πρόβλημα για τους γονείς ενώ το μωρό δεν αντιμετωπίζει πρόβλημα. Συνεπώς ρωτήστε μήπως είναι κάτι άλλο και όχι νινίδα.

bon-bon
06-02-08, 12:37
Λοιπόν κορίτσια πήρα το γιατρό και μου είπε να της βάλω για 3 μέρες fusicort(δεν ξέρω πως γράφεται!!!) και να συνεχίσω με το λαδάκι και τη χτενούλα... Θα το παρακολουθήσουμε για να δούμε τι θα γίνει!!!
Βασικά με ενδιαφέρει να μην την τρώει ... :roll:

katrin
06-02-08, 12:42
Λοιπόν κορίτσια πήρα το γιατρό και μου είπε να της βάλω για 3 μέρες fusicort(δεν ξέρω πως γράφεται!!!) και να συνεχίσω με το λαδάκι και τη χτενούλα... Θα το παρακολουθήσουμε για να δούμε τι θα γίνει!!!
Βασικά με ενδιαφέρει να μην την τρώει ... :roll:

Εχε υπόψη σου πως η fusicort είναι κορτιζονούχα!! δεν ξέρω αν είναι τόσο σημαντικό για να τη βάλεις στο κεφαλάκι του μωρού!

Σ'εμάς η νινίδα έφυγε κατόπιν επάλειψης πότε με λαδάκι και μερικές φορές με μια κρέμα βρώμης.

bon-bon
06-02-08, 13:06
το ξέρω και το είπα στο γιατρό και εκείνος μου απάντησε οτι η ποσότητα που μου συστήνει είναι ασφαλής.... :?

bon-bon
13-02-08, 10:13
Κορίτσια επανέρχομαι στο θέμα γιατί τελικά δεν έβαλα την κρεμούλα. Μου είπε η μαμά μου οτι κάνει πολύ καλό το δεντρολίβανο στις παθήσεις των μαλλιών και έτσι αποφάσισα να το δοκιμάσω. Αφού βάλουμε λοιπόν το λαδάκι , την χτενίσω και τη βάλουμε στο μπάνιο, της ξεπλένω το κεφαλάκι με νερό που μέσα έχω βράσει δεντρολίβανο. Το νερό αυτό δεν το ξεπλένω με καθαρό, αλλά το αφήνω . Τα αποτελέσματα δεν είναι τόσο άμεσα αλλά είναι σταθερά προς το καλύτερο. Ευτυχώς σταμάτησε να την τρώει το κεφαλάκι της και η ξηροδερμία αρχίζει και υποχωρεί. Χαιρομαί γιατί τελικά αποφύγαμε και την κρέμα που είχε κορτιζόνη :P

vivian ΜΕΤΑ
26-03-08, 00:27
αγαπητη μου,

και μενα εκανε η μπεμπα μου νινιδα .εκανα τα εξης και συντομα εφυγε..

1.πριν τη λουσω της εβαζα παιδικο λαδακι στο κεφαλι ,της εκανα μασαζ και μετα για αρκετα λεπτα τη χτενιζα να της παρω τα πολλα λεπια.
2.μπανιο με σαπουνακι ειδικο της sebamed(xωρις paraben)
3.οταν τη χτενιζα μετα το μπανιο της επαιρνα τα πολλα πολλα καθαριζοντας τα λεπια απο τη χτενα και χτενιζοντας τη παλι.

Θα περασει

maira07
26-03-08, 07:58
Για να μην αγχωνόμαστε να αναφέρω ότι ο δικός μας είχε έντονη μορφή νίνιδας. Κράτησε 5 μήνες και μόλις πριν μια βδομάδα έφυγε τελείως. Βάζαμε κάθε μέρα ελαιόλαδο και χρησιμοποιούσαμε ειδικό σαμπουάν. Αλλά αφού κόντευε να εξαφανιστεί έβγαινε καινούριο στρώμα. Παράλληλα πέφταν τούφες όπου έφευγε ένα κομμάτι νίνιδα. Τώρα πλεον γέμισε καινούρια μαλλάκια και είναι πεντακάθαρος. Πίστευα ότι δε θα βγάλει ποτέ μαλλιά. Μόνο μην το ξύνετε για να βγει. Μάλλον προκαλεί για κάποιους λόγους άυξηση της νίνιδας.

elena73
26-03-08, 08:37
καλημερα...
κι εγω ειχα το ιδιο προβλημα με το ενα μου μωρο.
απο τοτε που γεννηθηκε και για πολλους μηνες, παρουσιαζε νινιδα.μετα το μπανιο του εβαζα παιδικη βαζελινη στο κεφαλακι.
και φυσικα τον ελουζα με ενα ειδικο σαπουνι της sebamed (απο το φαρμακειο)και το μωρο ηταν μια χαρα.
αλλα , οταν καποια μερα ελεγα ''μηπως να μην βαλω να δω .......''ε!!!!ξανα απο την αρχη!!!
εμενα με ταλαιπωρησε το θεμα , κανενα 5μηνο σιγουρα!!!

τωρα βεβαια ειμαστε μια χαρα!! :wink:

ΒΙΚΥ
26-03-08, 09:05
Θα σας πω τι έκανα στον μικρό μου μετά από υπόδειξη της πεθεράς μου και έχει αποτελέσματα.

Λαδάκι όπως είπατε και από το προηγούμενο βράδυ αν γίνεται και πλύσιμο όσο πιο αργότερα μπορείτε και μετά πέρνετε μια χτένα με δόντια, τις κλασικές και βαμβάκι και περνάτε τα δόντια της χτένας ανάμεσα στο βαμβάκι. Μετά χτενίζετε το μωρό, μετά το μπάνιο εννοείτε, και μένουν όλα πάνω στο βαμβάκι χωρίς να φεύγουν τα μαλλάκια και να ερεθίζεται το κεφαλάκι :wink:

bon-bon
26-03-08, 16:43
Εμάς εμφάνισε και μάλιστα αρκετή στο 2ο μέχρι αρχές 4ου! Αποτέλεσμα ήταν να της πέσουν σχεδόν όλα τα μαλλάκια και να έχει και φαγούρα!
Αλλάξαμε σαμπουαν και το καλύτερο ήταν το johnson. Πριν τη κάνουμε μπανιο της έβαζα λαδάκι και χτένισα με όσο το δυνατόν μικροτερη κλίση με μια πολύ πυκνή χτένα ! Ο παιδίατρος μου είχε πει να την χτενίζω με μια οδοντόβουρτσα αλλά κοκκίνιζε το κεφαλάκι της! Επίσης μου είχε πει η μαμα μου οτι πολύ καλό κάνει το δεντρολίβανο και μετά το μπάνιο της ξεβγαζα τα μαλλια με νερο απο βρασμένο δεντρολίβανο και δεν το ξέπλενα! όταν τα εφάρμοσα όλα αυτά το κεφαλάκι της σε 2 έβδομάδες είχε γίνει μια χαρά και τώρα έχουμε βγάλει πολλα καινούρια μαλλάκια!!!

Αρετή
15-04-08, 16:53
Η μπέμπα μου είναι ακριβώς 2 μηνών σήμερα. Παρατήρησα να εμφανίζεται νινίδα εδώ και δύο εβδομάδες περίπου όταν αρχίσαμε να χρησιμοποιούμε το αφρόλουτρο της Aveeno και για το κεφαλάκι της. Μάλλον θα σταματήσω να χρησιμοποιώ οποιοδήποτε σαμπουάν μέχρι να γίνει τριών μηνών τουλάχιστον. Λούσιμο μόνο με νεράκι και babyoil για να καθαρίσει η υπάρχουσα νινίδα που ευτυχώς δεν έχει πάρει μεγάλη έκταση ακόμα.

happy duckie
15-04-08, 17:15
εμεις πηραμε το σαπουνι της sebamed και βαζουμε.....

Sophia D
15-04-08, 18:04
emeis bazoume elaiolado misi ora prin to mpanio, to bourtsizo apala me mia malaki odontobourtsa kai meta to ksepleno me nero..xoris sampouan...feugei meta apo 2 meres!

Μαμά του Ωρίων
15-04-08, 20:24
εμείς όταν κάναμε νινίδα του βάζαμε ελαιόλαδο κανα μισάωρο πριν τον κάνουμε το μπάνιο του και απλά μετά τον λούζαμε κανονικά
Του έτριβα λίγο πιο επίμονα αλλά απαλά το σημείο με την πετσέτα του...
Δεν κράτησε πάνω από βδομάδα και έβγαλε άλλη μια φορά πολύ λιγότερο όπου πάλι με τον ίδιο τρόπο εξαφανίστηκε σε 3 μέρες...
Εκ τοτε είμαστε καθαροί :D

souzy
12-05-08, 09:20
Βοήθεια!!! Πριν από καμιά εβδομάδα, ο μπέμπης μου εμφάνισε κοκκινίλα και έντονη ξηρότητα στο μετωπάκι του, και ειδικά πάνω από τα φρυδάκια. Σε ανύποπτο χρόνο μου είχε δώσει η παιδίατρος την κρέμα Avene Trixera, για περιοχές με έντονη ξηρότητα. Οπότε τη χρησιμοποίησα χωρίς να πολυπροβληματιστώ.Πριν από 3 μέρες άρχισε να ξεφλουδίζςι σε εκείνο το σημείο, έβγαινε το δερματάκι σε φολίδες, και χτες έδειχνε ότι πέρασε εντελώς. Σήμερα όμως εμφανίστηκε νέο ξεφλούδισμα σε φολίδες ανάμεσα στα μάτια. Ξέρει καμία κοπέλα τι μποεί να είναι;;;

stell@
26-07-08, 18:36
βΟΗΘΉΣΤΕ ΜΕ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ 45 ΜΕΡΩΝ ΕΚΑΝΕ ΝΙΝΙΔΑ, ΑΝ ΚΑΙ ΤΟΝ ΠΛΑΊΝΟΥΜΕ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΦΡΟΝΤΙΖΟΥΜΕ, ΤΟΥ ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΛΑΔΑΚΙ ΦΑΓΗΤΟΥ ΠΡΙΝ ΤΟ ΜΠΑΝΙΟ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ!!!!!!!
ΤΟ ΕΙΧΑΤΕ ΕΣΕΙΣ? ΤΙ ΚΑΝΑΤΕ????

mamaka
26-07-08, 18:55
stella να χαίρεσαι το μωράκι σου...

το οτι πλένεις το μωράκι σου δεν έχει καμία σημασία με την νινίδα..αν είναι
να εμφανιστεί νινίδα θα εμφανιστεί..
τώρα τι μπορείς να κάνεις.....ρώτα τον παιδιάτρο σου τι μπορείς να βάλεις στο κεφαλάκι του μωρού για να μαλακώσει και να βγεί με το λούσιμο...
εγώ πήγα φαρμακείο και έχει η frezyderm ένα λαδάκι που το βάζεις πριν το λούσιμο ( μυρίζει λιγάκι άσχημα) και το αφήνεις κανα τεταρτάκι για να μαλακώσει η νινιδα και μετά το λούσιμο δεν υπάρχει ίχνος ...εμείς ας πούμε χρειαστήκαμε μια φορά να βάλουμε , μπορεί να χρειαζόταν δεύτερη αν τελικά δεν είχε βγει με την πρώτη..

ελπίζω να σε βοήθησα και πάλι να χαίρεσαι το νινάκι σου...

sardelaki
26-07-08, 18:59
κι εμένα έβγαλε και έκανα το εξής τρείς μέρες κι έπειτα εξαφανίστηκε:

χρησιμοποίησα λαδάκι που είναι για τα μωράκια, το άφηνα γύρω στα δέκα λεπτά στο κεφαλάκι του, μετά τον χτένιζα προς τα πίσω με την βούρτσα του κι έπειτα για μπάνιο...το κάναμε τρείς μέρες κι εξαφανίστηκε...
καλή επιτυχία :D
ελπίζω να σε βοήθησα

dimitra1
26-07-08, 19:21
Υπάρχει ένα ειδικό gel της παιδιατρικής σειράς της avene για τη νινίδα.
Το βάζεις μια φορά την ημέρα και το αφήνεις για 30 λεπτά, μετά λούζεις το μωρό. Σε καμιά 10αριά μέρες περνάει το πρόβλημα (ανάλογα βέβαια και με το πόσο έντονη είναι η νινίδα)

antu
26-07-08, 20:24
βαζεις ελαιολαδο 30 λεπτα πριν το μπανιο (μπολικο) το λουζεις καλα με μπολικο νερο για να το ρουφηξει η νινιδα και το χτενιζεις με την χτενα οχι την βουρτσα απο την αντιθετη φορα τον μαλλιων. Μην ανυσηχειτε παντος εμενα ακομα και τωρα μερικες φορες εχει :D

vera
26-07-08, 20:37
Εμεις το πολεμησαμε πολυ με το ελαιολαδο...μηνες...αλλα η νινιδα απτοητη..... :?

Τελικα αναγκαστηκα να βαλω το λαδακι της φρεζυντερμ και ξεμπερδεψα.......

bebua
26-07-08, 22:29
Κι εμεις ειχαμε νινιδα.Μας εσωσε το ελαιολαδο και καποιες φορες το ζελε της Αvene.Mη στενοχωριεσαι.Θα φυγει.

TZOYTZA
28-07-08, 09:50
και εμεις ειχαμε νινιδα για πολυ καιρο μεχρι 3μηνων μας ταλαιπορουσε αλλα σιγα σιγα εφυγε μονη της, βλεπεις εμας δεν εβγαινε με τα λαδακια και ηταν πολυ ειχε κατεβει χαμηλα. :( θα φυγει που θα παει :wink:

rit@
28-07-08, 10:27
Βρε κορίτσια και αγόρια δηλαδή εμένα και τα δύο παιδιά μου είχαν και έχουν ακόμα. Καλά ο Σπύρος είναι 3 χρονών και ενώ του έχει φύγει έχουν μείνει στο κεφαλάκι του σαν καφέ σημάδια ένα πράγμα και ενώ το τρίβω όσο με αφήνει δηλαδή δεν φεύγει. Μήπως δεν έκανα κάτι σωστά? Εβαζα λαδάκι και όλα τα σχετικά αλλά τίποτα. Στον μπέμπη μου πάλι το ίδιο και πολύ πιο έντονο όταν ήταν πιο μικρός μου είχε πει η παιδίατρος να μην του βάζω τίποτα γιατί ήταν πολύ μαλακό το κεφαλάκι του και άργησα να του βάλω λάδι μήπως φταίει αυτό? Ξέρει κανείς να μου πει αν θα φύγουν κάποτε? Μήπως να πάω σε δερματολόγο?

frene
28-07-08, 11:10
Βρε κορίτσια και αγόρια δηλαδή εμένα και τα δύο παιδιά μου είχαν και έχουν ακόμα. Καλά ο Σπύρος είναι 3 χρονών και ενώ του έχει φύγει έχουν μείνει στο κεφαλάκι του σαν καφέ σημάδια ένα πράγμα και ενώ το τρίβω όσο με αφήνει δηλαδή δεν φεύγει. Μήπως δεν έκανα κάτι σωστά? Εβαζα λαδάκι και όλα τα σχετικά αλλά τίποτα. Στον μπέμπη μου πάλι το ίδιο και πολύ πιο έντονο όταν ήταν πιο μικρός μου είχε πει η παιδίατρος να μην του βάζω τίποτα γιατί ήταν πολύ μαλακό το κεφαλάκι του και άργησα να του βάλω λάδι μήπως φταίει αυτό? Ξέρει κανείς να μου πει αν θα φύγουν κάποτε? Μήπως να πάω σε δερματολόγο?
Να σου πω κατι δεν ξερω,αλλα σιγουρα θα πηγαινα,ειδικα τον μεγαλο για αυτα τα σημαδια που λες, σε δερματολογο.

nea mamaka
28-07-08, 11:39
κι εγω ειχα πανικοβληθεί αλλα με καθησύχασαν τα κορίτσια στο forum.
Εμάς ο γιατρός μας είχε δώσει ενα σαπουνακι για να την λούζω, το Seba-Med. Σε 10 μέρες δεν υπήρχε τίποτα στο κεφαλάκι της!

Lola Bunny
26-11-08, 00:23
Τι κάνατε για την αντιμετώπιση της νινιδας? Ο παιδίατρος μου είπε να του βάζω στο κεφαλάκι του βρεφικό λάδι, να το αφήνω μέχρι 20 λεπτά και μετά να τον λούζω. Το κάνω κάθε βράδυ αυτό εδώ και 15 μέρες αλλά δεν βλέπω καμιά βελτίωση. Καμιά φορά ξύνει δυνατά το κεφάλι του και το ματώνει - παρόλο που του έχω πολύ κοντά κομμένα τα νύχια του-μήπως του προκαλεί φαγούρα η νινιδα?Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος για την αντιμετώπισή της?

katrin
26-11-08, 01:59
Να σου ζήσει το μωράκι σου!
Και εμείς είχαμε πρόβλημα νινίδας, αλλά πέρασε με το να ΄βάζουμε είτε λαδάκι (ακόμα και ελαιόλαδο μπορείς) στο κεφαλάκι της, είτε μια κρεέμα της aderma (exomega λέγεται) και πριν, αλλά και μετά το λούσιμο. Θα φύγει, είναι της ηλικίας περισσοτερο :) μην ανησυχείς :P

monbebe
26-11-08, 13:04
λοιπον η νινιδα δεν ειναι κατι τρομερο... σχεδον ολα τα μωρακια την εχουν... ο παιδιατρος μας ειχε πει οτι το καλυτερο ειναι το ελαιολαδο. ουτε χημικα ουτε τιποτα. του το απλωνεις στο κεφαλακι του το πρωι και το βραδακι πριν τον υπνο το λουζεις... σε λιγο το βλεπεις μονο του και φευγει και με ενα χτενακι μπορεις να τα αφαιρεσεις καθως το χτενιζεις.. το ελαιολαδο κανει πολυ καλο στην τριχα, την δυναμωνει και κανει και πολυ μαλλι. εχω μια θεια μου που στις κορες της εβαζε λαδι απο μικρα μεχρι και την σχολικη ηλικια -η μια ειδικα ειχε πολυ λεπτη τριχα- αν δεις τωρα μαλλι....

elachl
26-11-08, 13:05
:lol: και μεις ετσι το αντιμετωπισαμε.βρεφικο λαδι και ψιλη χτενουλα.θελει υπομονη!

athens2006
26-11-08, 13:33
Ελαιόλαδο και χτενάκι. Χτένισμα ομως με την αναποδη φορα που εχουν τα μαλλακια του αλλά σιγα σιγά μη το πληγώσεις. Aderma βάζαμε και εμεις αλλα γιατι αρχισε να κατεβαινει στο μετωπο.

micnat
26-11-08, 14:12
Παιδοδερματολόγος (δεν ξέρω αν λέγεται έτσι, τέλος πάντων) μας είχε δώσει ένα λάδι και σαμπουάν που λέγεται Ninolin. Ακριβό ήταν (νομίζω κάνανε 18 ευρώ και τα 2 από το φαρμακείο) αλλά μου έκανε εντύπωση πόσο γρήγορα έφυγε η νινίδα ενώ παιδευόμαστε πολύ καιρό με ελαιόλαδο το οποίο πια είχε πάει σε όλο το σπίτι όπου ακούμπαγε η κόρη μου (μαξιλάρια καναπέ κλπ)...

Αλλιώς κι εμείς βάζαμε ελαιόλαδο, το αφήναμε 2-3 ώρες και μετά καλό μασάζ με το σαμπουάν για να φύγουν οι νιφάδες αυτές από το δέρμα.

renata
26-11-08, 14:43
Κι εμάς η παιδίατρος το ninolin το λαδάκι μας έδωσε το οποίο τσιμπάει λίγο στην τιμή γύρω στα 20 ευρώ αλλά είναι πολύ αποτελεσματικό και μοσχοβολάει

sdidimos
26-11-08, 15:35
ΕΜΕΙΣ ΕΙΧΑΜΕ ΣΟΒΑΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗ ΝΙΝΙΔΑ.ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΔΕ ΝΙΩΘΕΙ ΦΑΓΟΥΡΑ ΩΣΤΟΣΟ ΤΟ ΚΕΦΑΛΑΚΙ ΤΟΥ ΜΥΡΙΖΕΙ ΛΕΣ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΠΑΝΙΟ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ ΣΤΗ ΛΙΠΑΡΟΤΗΤΑ ΠΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ Η ΝΙΝΙΔΑ.ΤΙ ΕΚΑΝΑ?ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΠΑΝΙΟ ΤΟΥ ΕΒΑΖΑ ΕΛΑΙΟΛΑΔΟ ΜΑΓΕΙΡΙΚΟ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΩΙ ΣΤΑ ΣΗΜΕΙΑ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΤΗ ΝΙΝΙΔΑ.ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕΤΑ ΧΗΜΙΚΑ ΤΟΥ ΕΜΠΟΡΙΟΥ ΤΟ ΘΕΩΡΩ ΚΑΛΥΤΕΡΟ Κ ΕΓΩ ΚΑΙ Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΤΟΥ.ΤΟ ΑΦΗΝΑ 2 ΜΕ 3 ΩΡΕΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΦΩΣΚΩΝΕ.ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΙΔΙΚΗ ΤΑΤΣΑΡΟΥΛΑ ΤΟ ΧΤΕΝΙΖΑ ΑΠΑΛΑ ΚΑΙ ΤΑ ΦΟΥΣΚΩΜΕΝΑ "ΛΕΠΙΑ" ΣΗΚΩΝΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΤΑ ΑΦΑΙΡΕΙΣ ΠΡΟΣΕΧΤΙΚΑ.ΘΕΛΕΙ ΠΟΛΥ ΥΠΟΜΟΝΗ...ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΕΛΟΥΖΑ.ΙΣΩΣ Η ΠΕΡΙΟΧΗ ΜΕ ΤΗΝ ΑΦΑΙΡΟΥΜΕΝΗ ΝΙΝΙΔΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΚΟΚΚΙΝΗ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΣΕ ΜΙΑ ΩΡΙΤΣΑ ΘΑ ΥΠΟΧΩΡΗΣΕΙ.ΠΟΤΕ ΜΕ ΞΕΦΛΟΥΔΙΖΕΙΣ ΤΗ ΝΙΝΙΔΑ ΜΕ ΤΟ ΝΥΧΙ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΒΑΛΕΙ ΕΛΑΙΟΛΑΔΟ.ΚΑΛΗ ΥΠΟΜΟΝΗ :wink:

angi
26-11-08, 16:40
Εμεις χρησιμοποιησαμε το ABCD της frezyderm.
Τρεις φορες βαλαμε και μπαι μπαι νινιδα.
Δοκιμασε το.
Το βαζεις μιση ωρα πριν το λουσιμο.

mirto
26-11-08, 17:05
Εμένα ο μπεμπούλης μου μολις ειχε αρχίσει να βγάζει νινίδα του έβάλα στο κεφαλάκι του ενα λαδάκι της frezyderm και έφυγε κατευθείαν...Έβαζα το λαδάκι 1-2 ωρίτσες πριν το μπανάκι του και μετά από δυο μερούλες καθάρισε τελείως το κεφαλάκι μας...

sofi-geo
27-11-08, 07:57
Κι εγώ το ninolin χρησιμοποίησα και πραγματικά μας βοήθησε πολύ.Στην αρχή βάζαμε ελαιόλαδο αλλά δυστυχώς δεν έκανε κάτι..Με το που έβαλα το ninolin εξαφανίστηκε μέσα σε 2-3 μέρες..

Carmela
27-11-08, 11:36
Eμεις με το ελαιολαδο δεν ειδαμε προκοπη..
Το δοκιμασαμε 5-6 μερες, αλλα η νινιδα δεν υποχωρουσε
Μολις βαλαμε το λαδακι της frezyderm η νινιδα εξαφανιστηκε
Μιλαμε για μεγαλα κομματια..σαν λεπια
Χρειαστηκε να το βαλουμε και την επομενη μερα για καποια σημεια που δεν πηγε το λαδακι.
Απο τότε δεν ξαναειδαμε νινιδα..ευτυχως
:D

Lola Bunny
27-11-08, 12:59
ευχαριστώ γι ατις συμβουλές!θα δοκιμάσω το ελαιόλαδο (μιας και μέχρι τώρα του έβαζα baby oil) και αν δεν κάνει τίποτα, θα δοκιμάσουμε και κάτι από τα υπόλοιπα!

chrysaki
28-11-08, 00:11
Εμένα ο παιδίατρος μου είπε να μην κάνω τίποτα για τη νινίδα.
Μου κάνει εντύπωση που εσάς σας έχουν προτείνει τόσες λύσεις.
Εσείς που χρησιμοποιήσατε το λαδάκι της Frezyderm το βάλατε 1-2 φορές και δεν ξαναεμφανίστηκε η νινίδα;

katrin
28-11-08, 10:34
Προσέξτε κορίτσια! Τα προϊόντα της Frezyderm συνήθως έχουν parabens!!! Tσεκάρετέ το με το λαδάκι πριν το πάρετε!

renata
28-11-08, 15:55
Εχω ακούσει και εγώ για paraben στα frezyderm
Νομίζω οτι και στο φορουμ είχε γράψει γ'αυτό μια κοπέλα αλλά δεν θυμάμαι που....

Carmela
28-11-08, 23:53
Ο γιατρος μας προτεινε ελαιολαδο
Το δοκιμασαμε και δεν εκανε απολυτως τιποτα
Εντωμεταξυ η νινιδα...φουντωνε και σε αλλα σημεια του κεφαλιου
Με το λαδακι της Frezyderm δεν ξαναειδαμε νινιδα προς το παρον
Εαν έχει ή οχι παραμπεν..στα συστατικα δεν αναγραφεται

manina
29-11-08, 11:26
Εμεις χρησιμοποιησαμε το ABCD της frezyderm.
Τρεις φορες βαλαμε και μπαι μπαι νινιδα.
Δοκιμασε το.
Το βαζεις μιση ωρα πριν το λουσιμο.

κι εμεις

sardelaki
29-11-08, 18:13
εμείς βάζαμε βρεφικό λαδάκι...το άφηνα 10 λεπτά και μετά τον έλουζα...το κάναμε 4 φορές κι η νινίδα εξαφανίστηκε :D

ΜΑΡΑ
11-12-08, 19:40
Ελαιόλαδο και χτενάκι. Χτένισμα ομως με την αναποδη φορα που εχουν τα μαλλακια του αλλά σιγα σιγά μη το πληγώσεις. Aderma βάζαμε και εμεις αλλα γιατι αρχισε να κατεβαινει στο μετωπο.
Τι εννοείς ακριβώς?είχε νινίδα και στο μέτωπο?γιατί ο δικός μου δύο μηνών έχω την αίσθηση ότι έχει και πίσω από τα αυτιά -συγκεκριμένα είναι σαν πύον και μυρίζει άσχημα-λες να είναι νινίδα?στο δε μέτωπο έχει κάτι σπυράκια σαν λέπια κόκκινα-και έχει ξεφλουδιστεί.Μοιάζει καθόλου με την περίπτωσή σου?

leniosp
30-12-08, 11:40
Εμείς βάζουμε Babyoil αλλά δεν βλέπουμε και πολυ προκοπή...

ΔΑΦΝΑΚΙ
30-12-08, 23:13
Εμείς βάζουμε Babyoil αλλά δεν βλέπουμε και πολυ προκοπή...
Κι εμεις το ακριβως το ιδιο μεχρι τους 6 μηνες.Και τοτε μου ειπε μια φιλη μου οτι δεν αρκει μονο το λαδι ,πρεπει να της κανω και μασαζ στο λουσιμο.Αν σου πω οτι εφυγε με το πρωτο μασαζ, θα το πιστεψεις?

prosperous
09-02-09, 13:37
εμενα στο κεφαλακι της μικρης βλεπω οτι η επιδερμιδα κατα τοπους ειναι ερυθρη και μου θυμιζει περισσοτερο ξηροδερμια..δηλαδη βλεπω μικρες πορτοκαλι κηλιδες, και ασπρες νιφαδες σαν πιτυριδα και σε διαφορα σημεια ειναι σαν να ναι τελειως ξηρη η επιδερμιδα της κεφαλης..
ειναι νινιδα η κατι περισσοτερο? τι μπορω να κανω εκτος απο το λαδακι?

angi
09-02-09, 13:50
Προσέξτε κορίτσια! Τα προϊόντα της Frezyderm συνήθως έχουν parabens!!! Tσεκάρετέ το με το λαδάκι πριν το πάρετε!

Τι ειπες τωρα;;;;;;;;;; :evil: :evil: :evil:
Παιδικα προιοντα ρε που....
Στα μωρουδιακα κεφαλακια..
Γι'αυτο εφυγε η νινιδα με δυο φορες εφαρμογη και με το ελαιολαδο ακομη προσπαθειτε.
Θα πω κανα τιρολεζικο και δεν επιτρεπετε..

prosperous
09-02-09, 13:58

Τι ειπες τωρα;;;;;;;;;; :evil: :evil: :evil:
Παιδικα προιοντα ρε που....
Στα μωρουδιακα κεφαλακια..
Γι'αυτο εφυγε η νινιδα με δυο φορες εφαρμογη και με το ελαιολαδο ακομη προσπαθειτε.
Θα πω κανα τιρολεζικο και δεν επιτρεπετε..

μα και εγω στο τσακ ειμουν να παρω το συγκεκριμενο..αλλα και οπως παραπισω γραφουν για ενα ninolin που ειναι ομοια δραστικο προφανως κατι θα χει και αυτο..

nanouka09
17-06-09, 19:01
Η Νανούκα μας έβγαλε νινίδα στον τρίτο μήνα, της βάζω λαδάκι και ξεφλουδίζει, ακόμα μυρίζει ποδαρίλα...

chrysa.ps
17-06-09, 20:48
κι εμενα η μπεμπα εβγαλε απο τον 2ο μήνα και ειχε μεχρι πριν κανενα μήνα μεχρι που εξαφανίστηκε διότι λειτούργησε καλά το λαδάκι απο την βάπτιση όπως φαίνεται!!3 μέρες έμεινε στο κεφαλάκι της και η νινίδα εξαφανίστηκε!εγω της έβαζα κατα διαστηματα ενα ειδικό λαδάκι της frezyderm που είχα πάρει απο το φαρμακείο αλλά εκτός του ότι μύριζε πολύ έντονα δεν εκανε και πολύ δουλειά

Γκρετα
18-08-09, 15:44
Μανουλες χρειαζομαι τη βοηθεια σας!Η ανηψουλα μου,3 μηνων,ταλαιπωρειται εδω και δυο μηνες απο νινιτιδα.Ο παιδιατρος συνεστησε στην αδερφη μου να της βαζει λαδακι στο κεφαλακι και καποια στιγμη υποτιθεται οτι θα εφευγε.Ομως χθες η κατασταση χειροτερεψε:-(!Ξυπνησε η αδερφη μου στις 3 το πρωί γιατι ειδε ενα ασχημο ονειρο και βρηκε τη μπεμπουλα μες τα αιματα:-(:-(:-(!Εξυσε το καημενο το κεφαλακι του και ματωσε:sad::sad::sad:!!!Σημερα το πρωι επικοινωνησε με τον παιδιατρο και της ειπε οτι το μονο που μπορει να γινει ειναι να παρει ενα σιροπακι για να μην εχει φαγουρα....Δεν σας λεω σε τι κατασταση βρηκα την αδερφη μου σημερα...:-(:-(:-(,νομιζω οτι ακομα δεν ξεπερασε το σοκ!!!!Στενοχωριεμαι και θελω να βοηθησω!Το καημενο το νινακι μας...τι τραβαει....ποση υπομονη ποια να κανει?Ξερω δεν ειναι κατι σοβαρο...αλλα γιατι να ταλαιπωρειται ετσι?Αδικο δεν ειναι?Σας παρακαλω αν ξερετε κατι βοηθηστε μας!!!!Θα περιμενω με αγωνια να μου πειτε ο,τι ξερετε!Ευχαριστω και να χαιρεστε τα παιδακια σας!

TARA
18-08-09, 16:49
Γκρέτα, η δικιά μου έχει πολύ λίγο στο κεφαλάκι. Είχε πολύ στα φρύδια της. Της έβαζα λαδάκι, μέχρι που ο παιδίατρος μου είπε να το τρίβω απαλά όταν την κάνω μπάνιο. Τίποτε άλλο.΄Ετσι κι έκανα, μαλάκωνε με το νερό και το σαπούνι, μετά έτριβα απαλά και με την πετσέτα, και τελικά εξαφανίστηκε.
Τόσο πολύ έχει στο κεφαλάκι? Δεν έχω ξανακούσει κάτι τέτοιο.

Γκρετα
18-08-09, 16:52
Γκρέτα, η δικιά μου έχει πολύ λίγο στο κεφαλάκι. Είχε πολύ στα φρύδια της. Της έβαζα λαδάκι, μέχρι που ο παιδίατρος μου είπε να το τρίβω απαλά όταν την κάνω μπάνιο. Τίποτε άλλο.΄Ετσι κι έκανα, μαλάκωνε με το νερό και το σαπούνι, μετά έτριβα απαλά και με την πετσέτα, και τελικά εξαφανίστηκε.
Τόσο πολύ έχει στο κεφαλάκι? Δεν έχω ξανακούσει κάτι τέτοιο.
Πααααααααααρα πολυ!Σφιγγεται η καρδια μου που τη βλεπω:cry:.Ο,τι την ειπε ο γιατρος της το κανε αλλα τιποτα!Σ ευχαριστω ταρουλα...μηπως εισαι και ταυρουλα σαν την ανηψουλα μου?Για να σε λεω ταρουλα ταυρουλα!!!

dora
18-08-09, 16:52
Ο δικος μου ειχε πολυ. Του βαζαμε μαγειρικο λαδι και μετα τον χτενιζαμε με μια λεπτη χτενα (σαν αυτες που εχουμε για τις ψειρες και εφευγε)

TARA
18-08-09, 16:54
μηπως εισαι και ταυρουλα σαν την ανηψουλα μου?Για να σε λεω ταρουλα ταυρουλα!!!

Mπαααα... Ακριβώς το αντίθετο... Τοξοτούλα!!!

Γκρετα
18-08-09, 16:57
Ο δικος μου ειχε πολυ. Του βαζαμε μαγειρικο λαδι και μετα τον χτενιζαμε με μια λεπτη χτενα (σαν αυτες που εχουμε για τις ψειρες και εφευγε)
Ποσο καιρο εκανε να φυγει?Κι εμεις λαδακι της βαζουμε.Αλλα πανω που πηγε να φυγει ξαναεμφανιστηκε!
Mπαααα... Ακριβώς το αντίθετο... Τοξοτούλα!!!
Ανησυχο μου πνευμα εσυ!!!Τοξοτης ειναι ο μπαμπας μου!!!Εγω ειμαι Αιγοκερακι!!

dora
18-08-09, 17:01
Εκανε νινιδα μεχρι 4ων μηνων.

Γκρετα
18-08-09, 17:03
Εκανε νινιδα μεχρι 4ων μηνων.
Νινιδα λεγεται?Μπορει δηλαδη να της φυγει σε κανα μηνα...αντε να δουμε!Σ ευχαριστω doraki!!:razz:

Σπαρτακος
02-09-09, 21:12
εμενα το παρουσιασε 6 μηνων, πριν δυο εβδομαδες, η παιδιατρος μασ ειπε ελαιολαδο για μιση ωρα, ελαφρο μασαζ και μετα λουσιμο με σαμπουαν απο το φαρμακειο, χτενισμα με τη μαλακη βουρτσα. 3 φορες το καναμε και εφυγε!

mom
02-09-09, 21:45
Κι εμείς είχαμε πιο μικροί βέβαια, δοκίμασα με ελαιόλαδο αλλά δεν γινόταν τίποτα.
Η παιδίατρος μου είπε να μην το ξύνω όταν είναι ξηρό, γιατί θα πολλαπλασιάζεται. Μου έδωσε ένα ειδικό λαδάκι της Frezyderm καθώς και σαμπουάν της ίδιας εταιρείας και μου είπε να αφήνω το λαδάκι καμιά ώρα τουλάχιστον και μετά να το χτενίζω με χτένα, όχι όμως πολύ επίμονα.Μετά αμέσως λούσιμο με το ειδικό σαμπουάν. Έτσι κι έκανα και μέσα σε 5-7 περίπου μέρες, απαλλαχτήκαμε απο την νινίδα!!!:D

Ν76
02-09-09, 22:28
ΕΜΕΙΣ ΕΙΧΑΜΕ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΠΙΣΩ ΑΠ ΤΟ ΑΦΤΙ.
ΠΗΡΑΜΕ ΑΥΤΟ ΤΗΣ FREZYDERM, ΑΡΚΕΤΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΒΑΛΑ, ΕΦΕΥΓΕ ΚΑΙ ΞΑΝΑΓΙΝΟΤΑΝ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΜΕΡΑ.
ΚΑΠΟΥ ΕΔΩ ΕΙΧΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΚΙ ΕΝΑ ΚΟΛΠΟ, ΒΑΖΕΙΣ ΜΠΕΙΜΠΙ ΟΙΛ ΚΑΙ ΤΟ ΒΟΥΡΤΣΙΖΕΙΣ ΜΕ ΤΗ ΒΟΥΡΤΣΑ . ΤΑ ΕΚΑΝΑ ΟΛΑ, ΑΛΛΑ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΓΙΑΤΙ ΞΑΝΑΓΙΝΟΤΑΝ.
ΑΛΛΑ ΓΙΑΤΙ ΑΝΗΣΥΧΕΙΣ ΤΟΣΟ; ΔΕΝ ΜΟΥ ΦΑΙΝΟΤΑΝ ΝΑ ΕΝΟΧΛΕΙΤΑΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟ. ΕΜΕΙΣ ΗΤΑΝ ΧΕΙΜΩΝΑΣ ΚΑΙ ΦΟΡΑΓΑΜΕ ΓΑΝΤΑΚΙΑ ΓΙΑΤΙ ΕΤΣΙ ΚΙ ΑΛΛΙΩΣ ΓΔΕΡΝΟΤΑΝ.
4,5 ΜΗΝΩΝ ΕΦΥΓΕ ΤΕΛΕΙΩΣ.

myangel
02-09-09, 22:52
να μη βρεχει το κεφαλακι με νερο κάθε μέρα, και όποτε μπορεί λάδι (το καλύτερο είναι το βαλσαμέλαιο ή σπαθόλαδο από μαγαζί για βιολογικά, κάνει και για τον πωπό)
εμάς μας είχε πει όσο λιγότερο βρέξιμο με νερό τόσο πιο γρήγορα θα φύγει

xuito
03-09-09, 09:21
Κι ο δικός μου παρουσίασε λίγη νινίδα στην αρχή , αλλά δεν βάλαμε λάδι , δεν χρειάστηκε , τον λούζαμε με σαμπουάν Ninolin και έφυγε μετά από ένα μήνα περίπου.

chrysa.ps
03-09-09, 09:48
κι εμενα η δικιά μου είχε νινίδα , οχι σε τετοιο βαθμό όμως. Η παιδίατρος μου ειχε πει να αγορασω απο το φαρμακείο ενα λαδάκι της frezyderm που το εβαζα καθε βραδυ ενα μισαωρο πριν την κανω μπανιο και μετα την ελουζα κανονικα και μετα την χτένιζα με μια λεπτή χτενούλα. Το καλύτερο νομιζω ειναι το ελαιόλαδο γιατι κατα τον 7ο μηνα που τη βαπτίσαμε και εμεινε το λάδι 3 ημέρες στο κεφαλάκι της εξαφανιστηκε μια και καλή η νινίδα!!

ΜΑΜΑ ΘΟΔΩΡΗ ΑΛΙΚΗΣ
03-09-09, 10:49
Όταν παρουσίασε ο Θοδωρής (δε θυμάμαι πόσο μηνών) ο παιδίατρος μας είπε να του βάλουμε την ELOCON μια λοσιόν ειδική και να προσέχουμε να ΞΕΠΛΕΝΟΥΜΕ πολύ καλά το κεφαλάκι του από τα σαμπουάν γιατί αυτά είναι που δημιουργούν τη νινίδα. Τώρα πια μετά από 3 χρόνια το παρουσιάζει σπάνια. Παρόμοιο πρόβλημα έχω και εγώ κατά καιρούς και χρησιμοποιώ την ίδια λοσιόν. Ρώτησε όμως τον παιδίατρο της για σίγουρα.

ΣΩΤΗΡΙΑ
03-09-09, 11:04
Ισχύει ότι και μέχρι και το λαδάκι πρέπει να το βράζουμε πριν τους το βάζουμε στο κεφαλάκι?

BabyBoom
03-09-09, 11:09
Και εμένα έκανε λίγο και την έλουσα με ένα σαπούνι SebaMed και μετά από δύο μέρες εξαφανίστηκε.

sonar
03-09-09, 11:21
Κι εμάς ο μπουμπούκος είχε από τον 2 μήνα σχεδόν. Τότε τον έλουζα με Frezyderm και επειδή δεν καθαρίζανε καλά τα μαλάκια του παιδιού το άλλαξα με Fissan (επειδή το χρησιμοποιούσαν στο μαιευτήριο) και είδα καλυτέρευση! Μετά από λίγο καιρό πήρα Sebamed και με ελαφρύ μασάζ την ώρα του μπάνιου το πρόβλημα εξαφανίστηκε :). Δοκιμάστε να αλλάξετε σαμπουάν γιατί μπορεί αυτό που έχετε τώρα να μην ταιριάζει στο δέρμα του μωρού σας κι ας είναι το καλύτερο της αγοράς.
Παρεπιπτόντως, το μωρό μου χτύπαγε το κεφάλι του και τραβούσε τα μαλλιά του με μανία λόγω της φαγούρας :cry:

blackmoor
03-09-09, 11:25
Εμενα παρουσιασε παρα πολυ λιγο σε ηλικια 1,5 χρονων το ανακαλυψα μια μερα που κοιμοταν αγκαλια μου και της εξαχνα το κεφαλι ετσι για πλακα αλλα ανακαλυψα πως εφταιγε το σαμπουαν της Τζονσον. Μετα μου ειπε η γιατρος να της παρω το λαδακι της ΦΡΕΖΙΝΤΕΡ, αν και με ελαιολαδο το ιδιο αποτελεσμα θα ειχε, και το σαμπουαν αυτης της εταιριας. Την το εβαζα καθε πρωι και την χτενιζα μετα απο 2-3΄με μια ψιλη χτενα και φευγαν αλλα της το αφηνα μεχρι το βραδυ που την ελουζα μετα απο 3-4 μερες δεν ειχε τπτ. Τωρα οσες φορες χρειαστηκε και την ελουσα με Τζονσον μου ξαναβγαλε μερικα ασπρακια

coyotech
20-10-09, 23:53
Όταν παρουσίασε ο Θοδωρής (δε θυμάμαι πόσο μηνών) ο παιδίατρος μας είπε να του βάλουμε την ELOCON μια λοσιόν ειδική και να προσέχουμε να ΞΕΠΛΕΝΟΥΜΕ πολύ καλά το κεφαλάκι του από τα σαμπουάν γιατί αυτά είναι που δημιουργούν τη νινίδα. Τώρα πια μετά από 3 χρόνια το παρουσιάζει σπάνια. Παρόμοιο πρόβλημα έχω και εγώ κατά καιρούς και χρησιμοποιώ την ίδια λοσιόν. Ρώτησε όμως τον παιδίατρο της για σίγουρα.

η elocon είναι κορτιζόνη σε μορφή διαλύματος(υπάρχει και σε κρέμα)
για να το είπε ο παιδίατρος θα ξέρει.

Όλα καλά με τα λαδάκια που είναι κυρίως η λύση που προτείνουν αλλά
θα μπορούσατε να δοκιμάσετε και κάτι ακόμα που θα λειτουργήσει προληπτικά.
Ένας λόγος που δημιουργεί την νινίδα είναι το σαμπουάν που χρησιμοποιεί το μωρό σας και αυτό γιατί το ph στα σαμπουάν συνήθως είναι ουδέτερο(7,0) για να μην ερεθίζει τα ματάκια του.Το ph του δέρματος όμως είναι 5.5 και αυτό δημιουργεί το πρόβλημα.
Υπάρχει ένα υγρό καθαρισμού για το σώμα και για το τριχωτό της κεφαλής ταυτόχρονα ,με ph 5.5 και με κύρια συστατικά γαλακτικό οξύ και ουρία που λειτουργεί προληπτικά έτσι ώστε να μην δημιουργείτε νινίδα.
Ρωτήστε τον φαρμακοπειό σας να σας πει την άποψή του.
Το προιόν λέγεται HYDROVIT MILD

gogga
22-10-09, 15:23
Εμενα με συμβουλευσαν απο το μαιευτηριο να χτενιζω καθημερινα και αρκετες φορες το...χνουδι στο τριχωτο της κεφαλης (εμενα ειναι ακομα καραφλας) η τα μαλλακια. Πιστευω οτι βοηθαει..

Μπουμπουλιθρα
22-10-09, 15:33
λοιπον κοριτσια οδικος μου ηταν γεματος πηγα στο φαρμακειο να μου δωσει κατι και μου ειπε ελαιολαδο με λιγο ξιδι μην φοβαστε δεν τσουζει το δοκιμασα και ειχα καλα ποτελεσματα καθαρισαμε το αφηνετε μια ωρα με δυο να δραση και μετα λουζετε και κτενιζετε με μια πυκνη κτενα και εαν χρειαστει επαναλαβανεις οχι κορτιζονη στο παιδι και ειδικα στο κεφαλι οταν κατι φευγει φυσικα γιατι να βαλουμε τοσο βαρια φαρμακα..

Γκρετα
22-10-09, 15:52
Λοιπόν επανέρχομαι στο θέμα για να σας πω πως γλίτωσε οριστικα η μπεμπουλοανηψια μου απο τη νινίδα!Όταν νοσηλευτηκε για καποιο διαστημα στο νοσοκομειο οι θεραποντες ιατροί μεσα σ'όλα φροντισαν και για τη νινιδα.Της ειπαν λοιπον να χρησιμοποιησει την κρεμα PROPIOSALIC.Οταν διαβασε τις οδηγιες η αδερφη μου θορυβηκε γιατι οι παρενεργειες ηταν πολλες αλλα οι γιατροι την καθησυχασαν οτι εαν ακολουθησει τις οδηγιες,νομιζω μια απο αυτες ηταν να βαλει τη κρεμουλα λιγο πριν το μπανιο για συγκεκριμενο χρονικο διαστημα,δεν θα υπαρξει κανενα απολυτως προβλημα.Πραγματι τη δοκιμασε και η νινιδα εξαφανιστηκε και με χρηση μονο μίας φορας και μαλιστα 1 1/2 μηνα μετα δεν ξαναεμφανιστηκε.Συμβουλευτειτε το γιατρο σας πριν την χρησιμοποιησετε και μονο αν η νινιδα ειναι μεγαλου βαθμου και επιμονη!

alexaki
22-10-09, 16:00
To λαδάκι της Frezyderm για την νινιδα κάνει θαύματα. Ο δικός μου είχε έως 7 μηνών και μόλις του βάλαμε το λαδάκι 3-4 φορές ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΗΚΕ!!!

isabela
20-10-10, 11:12
Κορίτσια καλημέρα,

Ότι καλύτερο για να φύγει μέσα σε λίγες μέρες – με φυσικό τρόπο:

Διαλύστε σε λίγο νεράκι μια ασπιρίνη
Απλώστε με ένα βαμβάκι baby oil μαζί με την λιωμένη ασπιρίνη στο κεφαλάκι του παιδιού

Στον δικό μου σε 2 μέρες έφυγε !!

mom
20-10-10, 11:21
Κορίτσια καλημέρα,

Ότι καλύτερο για να φύγει μέσα σε λίγες μέρες – με φυσικό τρόπο:

Διαλύστε σε λίγο νεράκι μια ασπιρίνη
Απλώστε με ένα βαμβάκι baby oil μαζί με την λιωμένη ασπιρίνη στο κεφαλάκι του παιδιού

Στον δικό μου σε 2 μέρες έφυγε !!

Φυσικός τρόπος η ασπιρίνη? Φάρμακο είναι!! Σου το είπε παιδίατρος αυτό? δεν το έχω ξανακούσει ποτέ!! :roll:

ismeni
20-10-10, 11:36
κι εμεις ειχαμε πολυ νινιδα
μας ειχε δωσει ενα λαδι της frezyderm και μια χαρα!!!!!

isabela
21-10-10, 14:44
Φυσικός τρόπος η ασπιρίνη? Φάρμακο είναι!! Σου το είπε παιδίατρος αυτό? δεν το έχω ξανακούσει ποτέ!! :roll:
ειναι φυσικος ο τροπος γιατι δεν θα την φαει την ασπιρινη !!
ναι μου το ειπε η παιδιατρος μου.
τα αποτελεσματα ειναι θεαματικα κ αμεσα !

mom
21-10-10, 14:51
Δεν την τρώει, αλλά η ουσία της ασπιρίνης απορροφάται απο τους πόρους του δέρματος και εισχωρεί στο αίμα και στον οργανισμό όπως είναι φυσικό. ;)

Αλλά αν σου το σύστησε παιδίατρος, Οκ. Τι να πώ,δεν το έχω ξανακούσει ποτέ...

Νταιζάκι
21-10-10, 15:55
ειναι φυσικος ο τροπος γιατι δεν θα την φαει την ασπιρινη !!
ναι μου το ειπε η παιδιατρος μου.
τα αποτελεσματα ειναι θεαματικα κ αμεσα !

Ο συνηθέστερος τρόπος χορήγησης φαρμάκου είναι το πεπτικό σύστημα δλδ από το στόμα. Αλλά υπάρχουν και άλλοι τρόποι!!!Στην προκειμένη περίπτωση η απορρόφηση γίνεται διαδερμικά οπώς συμβαίνει δλδ όταν βάζουμε μία κρέμα/αλοιφή στο δέρμα μας.

Καλό θα είναι να προσέξουν οι μανούλες πρίν κάνουν μια τέτοια κίνηση είδικα αυτές που τα μωράκια τους έχουν έλλειψη του ενζύμου G6PD!!!!

nanana
21-10-10, 21:01
AVENE Pediatril Gel . το χει δοκιμασει καμια μανουλα αυτο?γιατι αυτο μου πε η παιδιατρος να παρω. η΄να δοκιμασω πρωτα ελαιολαδο???

greta1
21-10-10, 23:28
AVENE Pediatril Gel . το χει δοκιμασει καμια μανουλα αυτο?γιατι αυτο μου πε η παιδιατρος να παρω. η΄να δοκιμασω πρωτα ελαιολαδο???

ειχαμε δοκιμασει πολλα αλλα τελικα της frezy derm ηταν το καλυτερο

lloullou
29-11-10, 18:43
παρατήρησα ότι μερικές φορές ο μικρός εμφανίζει κοκκινίλες στο κεφαλάκι του, φαίνονται άνάμεσα στις τρίχες του κεφαλιού, όχι σε όλο το κεφάλι, αλλά σε διάφορα σημεία. τι μπορεί να είναι? τοπικός ερεθισμός του δέρματος ή τίποτα άλλο??

Eviri
05-12-10, 13:53
Αυτό που περιγράφεις είχε και η μεγάλη μου κόρη όταν ήταν μωράκι. Μετά από ένα διάστημα το οποίο δε θυμάμαι πόσο ήταν της έφυγαν αυτά τα σημαδάκια. Μάλλον πρέπει να έφυγαν περίπου πάνω στο χρόνο. Μην ανησυχείς θα φύγουν και από το δικό σου μωράκι σύντομα.

ultraviolet
05-12-10, 16:15
νομιζω ειναι κατι παρομοιο με την νινιδα, δεν ειναι ανησυχητικο, αλλα κανε μια ερωτηση τον παιδιατρο..

misspigi
05-12-10, 19:15
παρατήρησα ότι μερικές φορές ο μικρός εμφανίζει κοκκινίλες στο κεφαλάκι του, φαίνονται άνάμεσα στις τρίχες του κεφαλιού, όχι σε όλο το κεφάλι, αλλά σε διάφορα σημεία. τι μπορεί να είναι? τοπικός ερεθισμός του δέρματος ή τίποτα άλλο??
μην ανησυχεις. ειναι μια ελαφρια μορφη αιμαγγειωματος. το ειχε και η κορη μου ως νεογεννητο μεχρι και τον 2ο μηνα. σταδιακα φευγει, ενω κοκκινιζει περισσοτερο οταν κλαιει ή ζοριζεται. δεν ειναι τιποτα και δεν θα μεινει.

lloullou
05-12-10, 19:41
κορίτσια δεν πρέπει να είναι αιμαγγείωμα, μάλλον νινίδα είναι γιατί εκεί που έχει τις κοκκινίλες ξεφλουδίζει κιόλας μετά και γίνεται ψιλοανώμαλο το δέρμα, σαν λέπια κάπως, δεν ξέρω πως να το περιγράψω.. έβαλα λάδι αυτές τις μέρες και το αφήνω, μετά τον κάνω μπάνιο και την επόμενη μέρα είναι καλύτερα, τον χτενίζω και απαλά και βγαίνουν φλούδες από το κεφάλι του. απλά με ενοχλεί γιατί και΄κάπως άσχημα μυρίζει το κεφάλι σε εκείνα τα σημεία και φεύγει από το ένα μέρος, βγαίνει κάπου αλλού.

Αναστασί
06-12-10, 12:00
κορίτσια δεν πρέπει να είναι αιμαγγείωμα, μάλλον νινίδα είναι γιατί εκεί που έχει τις κοκκινίλες ξεφλουδίζει κιόλας μετά και γίνεται ψιλοανώμαλο το δέρμα, σαν λέπια κάπως, δεν ξέρω πως να το περιγράψω.. έβαλα λάδι αυτές τις μέρες και το αφήνω, μετά τον κάνω μπάνιο και την επόμενη μέρα είναι καλύτερα, τον χτενίζω και απαλά και βγαίνουν φλούδες από το κεφάλι του. απλά με ενοχλεί γιατί και΄κάπως άσχημα μυρίζει το κεφάλι σε εκείνα τα σημεία και φεύγει από το ένα μέρος, βγαίνει κάπου αλλού.

Γεια σου λουλου!
Τι έγινε τελικά με το μωράκι σου; Πήρες τον παιδίατρο; Τι σου είπε; Πάντως θέλει λίγη προσοχή με τα δερματικά. Πρέπει να τα βλέπουν οι παιδίατροι, γιατί μπορεί να είναι κάτι αθώο, αλλά και μπορεί να είναι κάτι που θέλει φαρμακάκι για να φύγει...Μην το αφήσεις γλυκιά μου.

lloullou
08-12-10, 13:44
χθές δεν κατάφερα να επικοινωνήσω με την παιδίατρο, αλλά στο μεταξύ πήρα το λαδάκι της frezyderm για την νινίδα. του το έβαλα και σήμερα οι κοκκινίλες έχουν εξαφανιστεί εντελώς, αλλά μείνανε οι φλούδες άσπρες πάνω στο κεφάλι του. δεν καταλαβαίνω είναι νινίδα ή ξηροδερμία? ποιά η διαφορά? οι κοκκινίλες με μπέρδεψαν..

my_Kelly
28-12-10, 14:04
Εδώ και μια βδομάδα παρατήρησα πως η μικρή μου έφερνε το χεράκι της πίσω από το κεφάλι σαν να ξυνόταν. Είχα κοιτάξει το πίσω μέρος του κεφαλιού και δεν είχα δει κάτι. Σήμερα όμως που την είχα αγκαλιά κάτω από το αναμένο φως, είδα μια κοκκινίλα αρκετά μεγάλη, περίπου από εκεί που ξεκινάνε τα μαλλάκια της μέχρι τη μέση του κεφαλιού. Εκεί προφανώς ξυνόταν και έχει και κάτι ασπρίλες πού και πού.
Πήρα την παιδίατρο και μου είπε να την αλείφω με fucicort 2 φορές και αν δεν έχει υποχωρήσει μέχρι το βράδυ, θα έρθει αύριο να την δει. Τι λέτε να είναι? Έχετε παρόμοια εμπειρία? Αλλεργικό δε νομίζω να είναι πάντως, γιατί αν και έχουμε αρχίσει τις στερεές τροφές, προς στιγμήν τα έχει δεχθεί όλα μια χαρά (ούτε αλλαγή χρώματος στα κακά ούτε τπτ τέτοιο...).
Please κοριτσάκια μου, τα φώτα σας γιατί έχω ψιλοαγχωθεί...

my_Kelly
28-12-10, 17:13
Καμιά απάντηση??

mmdad
28-12-10, 18:24
μηπως καμια δερματιτιδα? αλλαξες απορυπαντικο ή σαμπουαν?

my_Kelly
28-12-10, 20:03
Το περίεργο είναι αυτό, πως δεν έχει γίνει καμία μα καμία αλλαγή, εκτός βέβαια της εισαγωγής νέων τροφών (που όμως δεν δείχνει να της έχουν κάνει κάποια αλλεργία)....
Τέλος πάντων, ευχαριστώ για την απάντηση.:)

gimnasio
23-01-11, 11:49
αν δεν κάνουμε κάτι για τη νινίδα φεύγει μονη της;

stefanakos
23-01-11, 12:27
καλημέρα νομίζω φεύγει μόνη της αλλα και εγώ το΄εκανα με λαδάκι και ένα χτενάκι απαλά και μετά λούσιμο έφευγε αμέσως

sogni d'oro
16-03-11, 12:54
το 4,5 μηνών μπεμπέκι μου έχει κάτι σαν ξηροδερμία στο πάνω μέρος του κεφαλιού. Έχει κίτρινο χρώμα και είναι σε ίσα διαστήματα (πουα), δεν φαίνεται καθότι έχει πολλά μαλλάκια αλλά το είδα τυχαία όταν το τάιζα ξαπλωμένη δίπλα στο παράθυρο.
Είναι νινίδα?

Rea_1971
16-03-11, 13:02
το 4,5 μηνών μπεμπέκι μου έχει κάτι σαν ξηροδερμία στο πάνω μέρος του κεφαλιού. Έχει κίτρινο χρώμα και είναι σε ίσα διαστήματα (πουα), δεν φαίνεται καθότι έχει πολλά μαλλάκια αλλά το είδα τυχαία όταν το τάιζα ξαπλωμένη δίπλα στο παράθυρο.
Είναι νινίδα?

Επειδή είμαι παθούσα. Επειδή κάποια στιγμή δεν σημασιολόγησα ως έπρεπε την εμφάνιση νινίδας στη κόρη μου.

ΠΡΟΣΟΧΗ!
Η νινίδα είναι σύμπτωμα αλλεργικής αντίδρασης. Συνηθως στο αγελαδινο γάλα.

Θέλει προσοχή. Μπορεί οι προσλαμβάνουσες ποσότητες να είναι μικρές, οπότε η αλλεργία να περιοριστεί σε αυτό το σύμπτωμα. ΑΛΛΑ υπό συνθήκες μπορεί να πυροδοτηθεί καμιά Ατοπική(αλλεργική) Δερματίτιδα.

Έχε το νου σου στη γενική εικόνα του παιδιού. για τυχόν κοκκινίλες ή σπιθουράκια. Στο πρόσωπο και στο σώμα. Για σκληρό-ξηρό δέρμα.

Και ναι, αυτό που είδες είναι νινίδα.

Rea_1971
16-03-11, 13:03

Η μόνη που έδωσε σωστή απάντηση.

Ioanna D.
16-03-11, 13:53
"Η νινίδα είναι σύμπτωμα αλλεργικής αντίδρασης. Συνηθως στο αγελαδινο γάλα."

Συμφωνώ, και θα ήθελα να προσθέσω επίσης πως ο δικός μου γιός, έβγαλε νινίδα μετά από την χρήση κάποιου συγκεκριμένου σαμπουάν-αφρόλουτρου. Θέλει πραγματικά να δίνουμε πολύ προσοχή!

Ioanna D.
16-03-11, 13:55
Θα σας πω τι έκανα στον μικρό μου μετά από υπόδειξη της πεθεράς μου και έχει αποτελέσματα.

Λαδάκι όπως είπατε και από το προηγούμενο βράδυ αν γίνεται και πλύσιμο όσο πιο αργότερα μπορείτε και μετά πέρνετε μια χτένα με δόντια, τις κλασικές και βαμβάκι και περνάτε τα δόντια της χτένας ανάμεσα στο βαμβάκι. Μετά χτενίζετε το μωρό, μετά το μπάνιο εννοείτε, και μένουν όλα πάνω στο βαμβάκι χωρίς να φεύγουν τα μαλλάκια και να ερεθίζεται το κεφαλάκι :wink:

Ο καλύτερος τρόπος, πραγματικά!

Eve
16-03-11, 14:05
εντονη νινιδα ειχε και εμενα , τοσο πολυ που εμοιαζε με μαλλι!
το δερμα της ειναι κατασπρο και γενικως δεν ξερω αν παιζει ρολο.
ενω εβαζα ελαιολαδο και χτενιζα αντιθετα, εκοψα γαλακτοκομικα κλπ κλπ μετα απο αρκετο καιρο βρηκα λυση μονο με το ειδικο λαδακι της frezyderm. Οτιδηποτε αλλο δεν δουλευε σε εμας..

mamathoma
16-03-11, 14:16

αυτό έκανα και εγώ με τον γιό μου και καθάριζε μια χαρα.....επαναλαμβανετε όσες φορές χρειαστεί.

στελλαμ
16-03-11, 20:37
Κορίτσια, βάζετε το λαδάκι, το αφήνετε όση περισσότερη ώρα γίνεται και χτενίζετε το μωράκι σας πριν ή μετά το μπάνιο? Εγώ το χτενίζω μετά το μπάνιο. Είναι λάθος?

aspateo
17-03-11, 16:33
εντονη νινιδα ειχε και εμενα , τοσο πολυ που εμοιαζε με μαλλι!
το δερμα της ειναι κατασπρο και γενικως δεν ξερω αν παιζει ρολο.
ενω εβαζα ελαιολαδο και χτενιζα αντιθετα, εκοψα γαλακτοκομικα κλπ κλπ μετα απο αρκετο καιρο βρηκα λυση μονο με το ειδικο λαδακι της frezyderm. Οτιδηποτε αλλο δεν δουλευε σε εμας..

Συμφωνώ, το λαδάκι είναι εκπληκτικό!!!! Σε δύο εβδομάδες δεν υπήρχε ίχνος νινίδας στο κεφαλάκι του γιου μου!

Ev
17-03-11, 16:45
Συμφωνώ, το λαδάκι είναι εκπληκτικό!!!! Σε δύο εβδομάδες δεν υπήρχε ίχνος νινίδας στο κεφαλάκι του γιου μου!
εμεις βαλαμε το ειδικο λαδακι και δουλεψε στο κεφαλακι...μπορστα στο μετωπο ομως ειχε κανει σαν κοκκινο σημαδι και ξυνοταν το μωρο κιολας και το πληγωνε ! Φοβηθηκα μη της μεινει σημαδι...ετσι μου ειπε ο γιατρος να βαλλω δυο σταγονες elocon (τις σταγονες οχι τη κρεμα) και με 2 επαληψεις εφυγε τελειως.....εχει λιγη κορτιζονη ομως μεσα αυτο.....εβαλα δυο φορες και τερμα η ταλαιπωρια για το μωρο!Εκενυριζοταν το καημενο που ειχε φαγουριτσα!

aspateo
18-03-11, 11:48
εμεις βαλαμε το ειδικο λαδακι και δουλεψε στο κεφαλακι...μπορστα στο μετωπο ομως ειχε κανει σαν κοκκινο σημαδι και ξυνοταν το μωρο κιολας και το πληγωνε ! Φοβηθηκα μη της μεινει σημαδι...ετσι μου ειπε ο γιατρος να βαλλω δυο σταγονες elocon (τις σταγονες οχι τη κρεμα) και με 2 επαληψεις εφυγε τελειως.....εχει λιγη κορτιζονη ομως μεσα αυτο.....εβαλα δυο φορες και τερμα η ταλαιπωρια για το μωρο!Εκενυριζοταν το καημενο που ειχε φαγουριτσα!

Μήπως έμεινε το λαδάκι παραπάνω από κάποια συγκεκριμένη ώρα; Όπως και να'χει όμως, τέλος καλό, όλα καλά!!!:)

Ev
18-03-11, 13:13
Μήπως έμεινε το λαδάκι παραπάνω από κάποια συγκεκριμένη ώρα; Όπως και να'χει όμως, τέλος καλό, όλα καλά!!!:)

ναι εμενε ολη μερα....μεχρι το βραδυ που θα πηγαινε για λουσιμο....μηπως δεν επρεπε??

newbiee
23-05-12, 18:43
Καλησπέρα κορίτσια μπορείτε να βοηθήσετε τι να κάνω για να φύγει η νινίδα?
έχει πιάσει στο πάνω μέρος του κεφαλιού του(όχι στο μέτωπο κοντά,αλλά κάπως στην μέση μεταξύ βάσης και μετώπου).... χρησιμοποιώ της proderm το αφρόλουτρο και σαμπουάν και του βάζω λαδάκι 30' πριν το μπάνιο,αλλά τίποτα παραμένει...μου φαίνεται έβγαλε και λίγο παραδίπλα!!!!
Τώρα παρήγγειλα ένα της frezyderm.Κάνει τίποτα? και τι απλά το βάζω και μετά τον κάνω μπάνιο?

Μυρτακι
23-05-12, 19:34
έχει πιάσει στο πάνω μέρος του κεφαλιού του(όχι στο μέτωπο κοντά,αλλά κάπως στην μέση μεταξύ βάσης και μετώπου).... χρησιμοποιώ της proderm το αφρόλουτρο και σαμπουάν και του βάζω λαδάκι 30' πριν το μπάνιο,αλλά τίποτα παραμένει...μου φαίνεται έβγαλε και λίγο παραδίπλα!!!!
Τώρα παρήγγειλα ένα της frezyderm.Κάνει τίποτα? και τι απλά το βάζω και μετά τον κάνω μπάνιο?

Δεν θυμάμαι πως το έβαζα σίγουρα όμως το έβαλα 2 το πολύ 3 φορές και εξαφανίστηκε

Helen@
23-05-12, 21:18
αλλιώς έχω ακούσει για λίγο λαδάκι-ελαιόλαδο- στο κεφαλάκι του.το πιο υγειινο απ'όλα....

matilnta
23-05-12, 21:48

της frezyderm ειχα παρει κ καθαρισε.αν θυμαμαι καλα το αφηνεις περιπου 30 λεπτα,το χτενιζεις κ μετα μπανιο.εχει παντως οδηγιες.ο μεσαιος ειχε πολυ μαλλι.μακρυ και πολλη νινιδα.με 3 φορες καθαρισε

irene1984
23-05-12, 21:54
και μενα ειχε εγω της εβαζα λαδι αρκετη ωρα πριν το μπανιο και μετα οταν την επλενα της βουρτσιζα το κεφαλακι με μια βουρτσα που εχει πολυ απαλη τριχα και ειναι για μωρα.το εκανα 2-3 φορες και εφευγε.

Luce
23-05-12, 22:10
Kι εγώ λαδάκι ελιάς έβαζα για πολλές ώρες, ήταν σαν λιγδωμένος ποντικός, χαχα, κι έβαζα μια πετσετούλα να αποροφά το λαδάκι όταν κοιμόταν. Το βράδυ μπανάκι. μετά από λίγο καιρό εξαφανίστηκε για πάντα!

xenia:-)
23-05-12, 22:15
εγω ειχα παραγγειλει και χαμομηλελαιο και ην ειχα λαδωμενη ολη μερα...τπτ δεν εκανε.......μας εφυγε με το λαδακι της φρεζυντερμ........μιση ωρα πριν το μπανιο,λιγο χτενισμα και εξαφανιστηκε...και ειχαμε παρα πολυ

liveloula2
23-05-12, 22:37
Κι εμεις της Frezyderm χρησιμοποιησαμε και με 2 φορες καθαρισαμε τελειως!Ειχα δοκιμασει και προδερμ και ελαιολαδο αλλα δεν ειδα βελτιωση.

panaxan
23-05-12, 23:56
Γεια σας και απο μενα
Και εμενα ειχαν τα διδυμα...και εφυγε με ελαιολαδο με την πρωτη...
εβαδα λκαδι σε μπρικι και το εβρασα....να φυγει μια ουσια του λαδιου...δεν ξερω ποια...οταν κρυωσε απλωσα στο κεφαλακι των μωρων και μετα απο μια ωρα της ελουσα...και τισ χτενισα με το βουρτσακι που εχουμε για τα φρυδια(διαφημιστικο της Max Factor)....απο την πλαστικη χτενα...οχι το βουρτσακι...και εφυγε ολη μεμιας...απο τοτε δεν εχουμε καθολου...νομιζω οτι το βουρτσακι εκανε τη διαφορα.
καλη επιτυχια

ΚΙΤΤΥ
24-05-12, 00:54
και εμας ο γιατρος της frezyderm , μας ειχε δωσει . του καναμε αφρο στο κεφαλι κανα 2 φορες την μερα συν το μπανιο και εφυγε πολυ γρηγορα

newbiee
24-05-12, 12:46
Δηλαδή βάζω αυτό το λαδάκι της Frezyderm και τον χτενίζω με χτένα παιδική πριν το μπάνιο?

xenia:-)
24-05-12, 22:52
Δηλαδή βάζω αυτό το λαδάκι της Frezyderm και τον χτενίζω με χτένα παιδική πριν το μπάνιο?

ναι......το λαδακι την μαλακωνει και η χτενουλα την απομακρυνει.........μετα ξεβγαλμα..........

moon child
24-05-12, 23:09

και εγώ το λαδάκι της frezyderm είχα στην πρωτη μου, αλλά και στο δεύτερο τώρα που το είχα πετάξει και τσιγγουνεύτηκα να το ξαναπάρω, έβαλα ελαιόλαδο όπως μου είπε η παιδίατρος, χωρίς να το βράσω, έτσι, από το μπουκάλι, και έκανε ακριβώς την ίδια δουλειά.. μόνο που μύριζε ο μπέμπης σαν τηγανιτή πατάτα!

χρειάστηκε και στις δύο περιπτώσεις, και με τα δύο λάδια δηλαδή, να επαναλάβω την διαδικασία 2-3 φορές, και μετά εξαφανίστηκε

για χτένα χρησιμοποίησα οδοντόβουρτσα - ασύγκριτα πιο αποτελεσματική, και μασαζάκι!

panaxan
25-05-12, 00:48
εγω παντως με την πρωτη που το εκανα,εφυγε ολη και δεν ξαναεβγαλε....οπως ειπα και πιο πανω,μαλλον το χτενακι ηταν το σωστο για την απομακρυνση

Ερωτευμένη με τον γιο μου
30-06-12, 23:03
εγω παντως με την πρωτη που το εκανα,εφυγε ολη και δεν ξαναεβγαλε....οπως ειπα και πιο πανω,μαλλον το χτενακι ηταν το σωστο για την απομακρυνση

Καλησπερα ειμαι νεα στο φόρουμ αλλα ακόμη πιο νεα μαμά Χί .. Χί ... Ο γιος μου σημερα έκλεισε τους 3 μήνες εδώ και ένα μήνα περίπου έχουμε νινιδα βάζω ελαιόλαδο αλλα στην περιοχή ειναι μαλακό το κεφάλαιο του δεν τον χτένι ζω πολυ τι να κανόε λέτε αν τον χτένι ζω να πάθει κάτι?:confused:

*Marou*
21-09-12, 18:11
Καλησπερα μανουλες και μπαμπαδες!
Θα ηθελα τη γνωμη σας..
Το μωρο μας πριν απο 2 περιπου εβδομαδες εμφανισε πολυ μικρα σπιθουρακια στα μαγουλακια της. Πηραμε τη παιδιατρο μας και μας ειπε οτι ειναι νεογνικη ακμη. Αρχικα ηταν λιγα και διακριτικα.Καθε μερα ομως αυξανονται και εχουν πιασει ολο το προσωπακι, κυριως τα αυτακια και στο τριχωτο της κεφαλης, σημερα παρατηρησα οτι εχει και κατι σαν κομματακια στα μαλλακια και στα αυτια που μαλλον ειναι νινιδα. Αλλα με ανησυχει που ειναι ολο το προσωπακι της ερεθισμενο (ειδικα τα μαγουλα)......
Μηπως ξερετε τι μπορει να συμβαινει?

μητσουκο
21-09-12, 21:57
Καλησπερα μανουλες και μπαμπαδες!
Θα ηθελα τη γνωμη σας..
Το μωρο μας πριν απο 2 περιπου εβδομαδες εμφανισε πολυ μικρα σπιθουρακια στα μαγουλακια της. Πηραμε τη παιδιατρο μας και μας ειπε οτι ειναι νεογνικη ακμη. Αρχικα ηταν λιγα και διακριτικα.Καθε μερα ομως αυξανονται και εχουν πιασει ολο το προσωπακι, κυριως τα αυτακια και στο τριχωτο της κεφαλης, σημερα παρατηρησα οτι εχει και κατι σαν κομματακια στα μαλλακια και στα αυτια που μαλλον ειναι νινιδα. Αλλα με ανησυχει που ειναι ολο το προσωπακι της ερεθισμενο (ειδικα τα μαγουλα)......
Μηπως ξερετε τι μπορει να συμβαινει?
Εγω οταν παρουσιασε σπυρακια στο προσωπο του εβαλα μερικες φορες μια κρεμα της A-derma για ατοπικη δερματιτιδα και περασε.παραλληλα ομως επειδη τον θηλαζα εγω εκοψα τα γαλακτοκομικα γιατι εμφανιζε και βλεννες στα κακα αρα μαλλον ειχε αλλεργια.Για τα 'λεπια"στο κεφαλακι 2 φορες πριν το λουσιμο ελαιολαδο και μετα χτενουλα και εξαφανιστηκαν.μηπως ειναι αλλεργικο σε κατι?

ΣΤΕΛΛΙ
22-09-12, 00:04
Και εμας ειχε εμφανισει παραλληλα ξηροδερμια στο κεφαλακι κ ατοπικη δερματιτιδα στο προσωπο--τωρα ειναι 2 μηνων--πριν κανα μηνα....βαζαμε το λαδακι της frezyderm στο κεφαλακι της μια ωρα πριν το μπανιο κ μετα το μπανιο αλλα κ καθ'ολη τη διαρκεια της ημερας την χτενιζα...5 φορες τη μερα...κ καθαρισε..εν τω μεταξυ δοκιμασα πολλα σαμπουαν κ μονο το top-to-toe ( johnson's) την καθαριζε...Για την ατοπικη δερματιτιδα( μικρα πολυ ψιλα σαν το κεφαλι της καρφιτσας σπυρακια) της πλεναμε το προσωπο με το σαμπουαν Αtoprel ( frezyderm) και βαζαμε κ την αντιστοιχη κρεμουλα στο προσωπο...Τωρα την ξαναρχισαμε γιατι εβγαλε παλι καποια ψιλα...

fido-dido
22-09-12, 00:40
νινιδα εκαναν και τα δυο μικρα μου απο 2 μεχρι 4 μηνων, μασαζακι με ελαιολαδο τους εκανα. για τα σπυρακια στα μαγουλακια, η κορη μου εχει ατοπικη δερματιτιδα και απο 3 μηνων το παρατηρησαμε. εμφανιζει σπυρακια που στη συνεχεια γινονται εκζεμα συνηθως οταν αρχιζει και κρυωνει ο καιρος ή εχει βοριαδες και οταν δεν εχει υγρασια. απο σεπτεμβρη μεχρι μαιο ειμαστε με τις αλοιφες και τα ειδικα σαπουνια.
δεν ξερω αν αυτο εχει και το δικο σου μωρακι, αν θες τη γνωμη μου πηγαινε το σε δερματολογο να δει τι ειναι και να σου συστησει καταλληλη θεραπεια.

dimmi
22-09-12, 00:47
Νίνιδα δεν είχαμε καθόλου, ίσως μόνο μια υποψία της 1-2 φορές.
Χρησιμοποιούσαμε βιολογικό αφρόλουτρο, ίσως για αυτό, όμως δεν πλέναμε και πάρα πολύ συχνά το κεφαλάκι του όταν ήταν νεογέννητο (το πλέναμε "τοπικά" και με ελάχιστο σαπούνι, νομίζω και η ποσότητα του σαπουνιού επηρεάζει πολύ!
Επίσης κάνει θαύματα μια βούρτσα με πολύ πυκνή τρίχα, έστω και ελάχιστη νινιδα την αφαιρεί με τη μία!

*Marou*
22-09-12, 11:41
Κοριτσια ευχαριστω πολυ!
Τα γαλακτοκομικα τα εχουμε κοψει εδω και 2 εβδομαδες γιατι ειδαμε αιμα στα κακαια της...δε βλεπουμε πια αιμα αλλα βλεπουμε βλεννες..
Δεν με ανησυχει τοσο το κεφαλακι της γιατι εβαλα χθες λαδακι και μετα την ελουσα και καθαρισε το κεφαλακι.Το προσωπο με ανησυχει αλλα θα επισκεφθουμε την παιδιατρο οπου να 'ναι και θα μας ενημερωσει!
Στελλι αυτο το Αtoprel της frezyderm ειναι για το προσωπακι??
Η ατοπικη δερματιτιδα δηλαδη προερχεται απο αλλεργια??

ΣΤΕΛΛΙ
23-09-12, 01:28
Το Αtoprel ειναι για την ατοπικη δερματιτιδα...εμας την ειδε η γιατρος μας κ μας το ειπε να το παρουμε...βγαινει κ σε σαμπουαν ( foamy shampoo) που μπορεις να τη λουσεις κανονικα αλλα κ να της πλυνεις το προσωπακι ενω τη λουζεις....και μετα βαζουμε το Atoprel σε μορφη κρεμας (emollient cream) στο προσωπακι της...

*Marou*
23-09-12, 11:59
Ευχαριστω στελλι!Θα την παω αυριο στη παιδιατρο να τη δει γιατι ειναι χαλια το προσωπακι της............τι τραβανε κι αυτα.......
:(

Μπουρμπουρ1
23-09-12, 14:28
Κοριτσια ευχαριστω πολυ!
Τα γαλακτοκομικα τα εχουμε κοψει εδω και 2 εβδομαδες γιατι ειδαμε αιμα στα κακαια της...δε βλεπουμε πια αιμα αλλα βλεπουμε βλεννες..
Δεν με ανησυχει τοσο το κεφαλακι της γιατι εβαλα χθες λαδακι και μετα την ελουσα και καθαρισε το κεφαλακι.Το προσωπο με ανησυχει αλλα θα επισκεφθουμε την παιδιατρο οπου να 'ναι και θα μας ενημερωσει!
Στελλι αυτο το Αtoprel της frezyderm ειναι για το προσωπακι??
Η ατοπικη δερματιτιδα δηλαδη προερχεται απο αλλεργια??
Μαρου γεια σου! διαβαζω τωρα το θεμα με τις αλλεργιες γιατι μπηκαμε κι εμεις στο κλαμπ, και λεει οτι η παρατεταμενη νινιδα και η ατοπικη δερματιτιδα μπορει να ειναι συπτωμα της αλλεργιας.Επισης το μπουκωμα στη μυτη, κοκκινα ματια με φαγουα, συγκαμα στο πωπουδακι,αναγωγες ή εμετοι και τα αλλα που ξερεις ηδη.

ΣΤΕΛΛΙ
23-09-12, 23:56
Eμας ειχε βγαλει ατοπικη δερματιτιδα πριν κανα μηνα, με το ατοπρελ περασε κ τωρα ξαναεβγαλε παλι κατι λιγα...Η παιδιατρος μας ειπε αν οι γονεις εχουν αλλεργιες το παιδι εχει 70% πιθανοτητες να εχει κ αυτο( βεβαια θα μου πειτε στο κλιματικο περιβαλλον που ζουμε πως να μην εχουμε????)...Εγω εχω αλλεργικη ρινιτιδα κ ειμαι αλλεργικη στα ψευτικα κοσμηματα( πχ φο σκουλαρικια) και στα κουμπια των τζην!!!! Κ ο συζυγος μου ειναι αλλεργικος στον ιδρωτα...οταν ζεσταινεται υπερβολικα βγαζει σπυρακια////Η κληρονομικοτητα παιζει ρολο( κ στα δυο σογια εχουμε αλλεργιες---ρινιτιδες κ δερματικα!!!)....Συγγνωμη μπεμπα μου!!!!:D

ΣΤΕΛΛΙ
23-09-12, 23:59
ΑΠΟ ΙΑΤΡΙΚΟ ΣΑΙΤ ( ΙΑΤΡΟΠΙΝΤΙΑ)¨:

Αίτια ατοπικής δερματίτιδας και επιβαρυντικοί παράγοντες
Όπως είπαμε η βασική αιτία της ατοπικής δερματίτιδας είναι η κληρονομική προδιάθεση για εκδήλωση αλλεργικών συμπτωμάτων, που ειδικά για το δέρμα συνδυάζεται με έντονη ξηροδερμία λόγω αυξημένης απώλειας νερού από την επιδερμίδα. Πάνω σε αυτό το υπόστρωμα έρχονται διάφοροι περιβαλλοντικοί παράγοντες και κινητοποιούν το μηχανισμό της αλλεργίας. Μερικοί από τους συχνότερους είναι η σκόνη του σπιτιού και το άκαρι που ζει μέσα της, η γύρη από τα δέντρα, το γρασίδι και τα αγριόχορτα, το χνούδι των ζώων και ιδίως των οικιακών, η μούχλα και τα αντιγόνα του χρυσίζοντα σταφυλόκοκκου.

Σχετικά με τις τροφές επιβαρυντικό ρόλο παίζουν το γάλα, το ασπράδι του αυγού, τα φιστίκια και γενικά οι ξηροί καρποί, η σόγια και το σιτάρι, τα ψάρια και τα θαλασσινά, η σοκολάτα, οι φράουλες και τα πορτοκάλια. Όμως με την πάροδο της ηλικίας η σημασία των τροφικών αλλεργιογόνων μειώνεται σημαντικά και το παιδί μπορεί να τρώει ελεύθερα με μια εξαίρεση τα φυστίκια

*Marou*
25-09-12, 21:33
Πηγαμε λοιπον στην παιδιατρο και διεγνωσε σμηγματόρροικη δερματιτιδα.
Ομως εγω ειμαι καχυποπτη και αναρρωτιεμαι μηπως ειναι ατοπικη δερματιτιδα και οχι σμηγματορροικη. Εκανα μια ερευνα στο internet και μοιαζουν πολυ τα συμτωματα!Ρωτησα τη γιατρο πως ειναι σιγουρη και μου ειπε οτι αν ηταν ατοπικη θα ειχε και στο σωμα δερματικες βλαβες.Ομως παρατηρω οτι εχει αρχισει και κανει και στο σωμα (στους ομως και στο στερνο).
Στελλι τι εικονα εχει το μωρακι σου??Σε ποια σημεια βγαζει εξανθηματα και πως ειναι????Ειναι σαν φολιδες οπως καινει και η νινιδα?πως το διαγνωσατε?? (πολλες ερωτησεις!)
Μπουρμπουρ και εσεις εχετε εξανθηματακια και νινιδα?????
(Ανεφερα επισης στη γιατρο για το αιμα-βλεννα στα κακακια και μου ειπε οτι το 3 και 4 φορες δεν μας ανησυχει, συμβαινει στα μωρακια συχνα, ειπε επισης οτι ειναι πολυ σπανιο να αντιδραει το παιδι σε κατι που εφαγε η μαμα....τι να πω...:confused::confused:....εγω παντως θα συνεχισω την αποχη και θα δουμε...)

Απο οτι καταλαβα σμηγματόρροικη δερματιτιδα και νινιδα ειναι το ιδιο, Απλα σε καποιες περιπτωσεις παρουσιαζεται και σε αλλα σημεια του προσωπου (εκει που υπαρχουν σμηγματογόνοι αδένες)
Τι να πω..............μπερδευτηκα παλι........

marie_
29-01-14, 04:18
Κοριτσια τα φωτα σας θελω! Εδω κ λιγες μερες ο μπεμπης μου που ειναι 25 ημερων εχει βγαλει σπυρακια με κορυφη στα μαγουλα κ στο πιγουνι του. Του βαζω χαμομηλι επι τοπου με λιγο βαμβακι. Πιστευω ειναι σπυρακια απο τις ορμονες της εγκυμοσυνης μιας κ τον θηλαζω. Ακομα δεν εχω δει αποτελεσμα ομως. εδω κ 2 μερες παρατηρησα ξεφλουδισμα στο μετωπο του κ λιγη ξηροτητα στο τριχωτο του κεφαλιου. Του εβαλα λιγο λαδακι, του εκανα μασαζ κ μετα μπανιο. Σημερα μετα το μπανιο ξεφλουδιστηκε απιστευτα το δερμα του στα μαλλια. Προσπαθησα να απομακρυνω τα ασπρακια με χτενα κ βουρτσα. Φυγανε αρκετα αλλα το ξεφλουδισμα παραμενει. Αυτο ειναι νινιδα; Τι να κανω;

Aimee
29-01-14, 09:24
Κοριτσια τα φωτα σας θελω! Εδω κ λιγες μερες ο μπεμπης μου που ειναι 25 ημερων εχει βγαλει σπυρακια με κορυφη στα μαγουλα κ στο πιγουνι του. Του βαζω χαμομηλι επι τοπου με λιγο βαμβακι. Πιστευω ειναι σπυρακια απο τις ορμονες της εγκυμοσυνης μιας κ τον θηλαζω. Ακομα δεν εχω δει αποτελεσμα ομως. εδω κ 2 μερες παρατηρησα ξεφλουδισμα στο μετωπο του κ λιγη ξηροτητα στο τριχωτο του κεφαλιου. Του εβαλα λιγο λαδακι, του εκανα μασαζ κ μετα μπανιο. Σημερα μετα το μπανιο ξεφλουδιστηκε απιστευτα το δερμα του στα μαλλια. Προσπαθησα να απομακρυνω τα ασπρακια με χτενα κ βουρτσα. Φυγανε αρκετα αλλα το ξεφλουδισμα παραμενει. Αυτο ειναι νινιδα; Τι να κανω;

Υπάρχει καθόλου κιτρινίλα; Μυρίζουν;

marie_
29-01-14, 10:16
Υπάρχει καθόλου κιτρινίλα; Μυρίζουν;

Κιτρινιλα καθολου,ουτε μυριζουν.

ampeligi
29-01-14, 14:29

Να επιμένεις με λαδακι. Να του βάζεις ελαιόλαδο και να το αφήνεις καμια ώρα και μετα να περνάς τη βουρτσα απαλά στο κεφάλακι του και μετα μπάνιο. Εγω έτσι τη πολέμησα πάντως. Ανάσα και οταν τον που ζεις πολυ πολυ πολυ καλο ξεβγαλμα!

Koalaki
29-01-14, 14:41

Εμας κυριολεκτικα μασ εσωσε το λαδακι της froika (ninolin) για νινιδα οταν ηταν ακομα νεογεννητο, με την πρωτη κιολας εφαρμογη αρχισαν να υποχωρουν αισθητα τα υπολλειματα στο κεφαλακι του μωρου μου (τωρα φυσικα δεν εχουμε τιποτα, εδω και παρα πολυ καιρο). Απαγορευεται να το πειραζουμε με το χερι παρα μονο με χτενουλα οπως ειπαν και τα κοριτσια.
Πριν λιγες μερες η νονα της κορη μου η οποια εξακολουθει να εχει το ιδιο προβλημα με την δικη της κορη (6 ετων) σε συζητηση μας μου το ενεφερε και επειδη ειχα λαδακι αρκετο της εδωσα το μπουκαλακι, το οποιο μου επεστρεψε μολις λιγες μερες μετα βλεπωντας υποχωρηση στο 100% :D.

Να χαιρεσαι το μωρακι σου!!!

agioaki13
29-01-14, 15:17
Έβαζα baby oil πάνω σε βαμβάκι να μουσκέψει και έκανα πολύ απαλό μασάζ στην περιοχη που ειχε νινιδα.Μετά από λίγη ώρα, όταν ειχε μαλακώσει, προσεκτικά αφαιρούσα τη νινιδα με το βρεφικο χτενακι και με πολυ πολυ υπομονη γιατι ειχε πολλα μαλλια και ηθελε πολλα περασματα με το χτενακι για να φυγουν.Καπου καπου ξαναεκανα μασαζακι για να βοηθησω και ξανα χτενακι.Στη συνεχεια καλο λουσιμο.Αυτη τη διαδικασια την εκανα 2 φορες τον πρωτο μηνα και μετα καθαρισε.

marie_
29-01-14, 17:16
Σας ευχαριστω πολυ κοριτσια. Θα συνεχισω με το λαδακι.

mamapopis
30-01-14, 08:14
ελαιολαδο της εβαζα, αλλα πρεπει να επιμενεις για αρκετο καιρο

ntemi
30-01-14, 08:41
εγώ της έβαζα και βαλσαμόλαδο.για κανά δίμηνο,αν θυμάμαι,είχε.στο μέτωπο δεν είχαμε,μηπως είναι κάτι άλλο αυτό;δε ξέρω!ρώτα και τον παιδίατρο!

marie_
31-01-14, 01:18
Σημερα παρατηρησα οτι εκτος απο το ξεφλουδισμα στην περιοχη των μαλλιων του εχει κ κοκκινα σπυρακια σαν εξανθηματα. Τι μπορει να ειναι;;:confused:

smirn
02-02-14, 19:54
καλησπερα, κοιταξε να δεις το ξεφλουδισμα στα μαλλια μαλλον νινιδα ειναι και τιποτα αλλο! ειναι κατι φυσιολογικο και συνηθως περναει μονο του σε κανα 6μηνο..αν δε θες να χρησιμοποιεις σκετο ελαιολαδο τοτε παρε της φρεζυντερμ το abc λαδακι..και αυτο κανει πολυ καλη δουλεια...τωρα για τα εξτρα σπυρακια που λες δεν ξερω τι να πω..σου μεταφερω την εμπειρια μου απο τη μικρη μου που περα απο τη νινιδα αρχισε απο 4 μηνων να κανει εντονες κοκκινιλες και εβγαζε και πολλα σπυρακια στο προσωπο και το σωμα με φαγουρα..τοτε η παιδιατρος ειχε πει σμηγματορροικη δερματιτιδα αλλα επειδη χειροτερευε μας ειχε δωσει και κορτιζονη..βεβαια αυτο γινοταν συνεχεια και χειροτερο οποτε μας παρεπεμψε σε παιδοδερματολογο (αλεξοπουλο) -ειναι και στο παιδων- ο οποιος ειπε οτι η σμηγματορροικη δερματιτιδα ειχε εξελιχθει σε τυπικη ατοπικη δερματιτιδα..βεβαια και εγω σε μικροτερη ηλικια ειχα θεματα με εκζεμα και ασθμα...τωρα τα ξεπερασα....
μην ανησυχεις ιδιαιτερα αλλα αν η κατασταση δεν ελεγχεται με τα λαδακια και τα διαφορα εχε στο πισω μερος του μυαλου σου να δεις καποιον ειδικο...
περαστικα σας..

abebablom
07-03-14, 14:33
καλησπερα κοριτσια.ειμαι καινουρια στο φορουμ αν και το παρακολουθω καιρο τωρα,απο πριν μεινω εγγυος.τωρα εχω το πρωτο μου μωρακι,ενα κοριτσακι 43 ημερων.εδω και 2-3 μερες παρατηρησα στο κεφαλακι της νινιδα.διαβασα εδω στο φορουμ για μαμαδες που χρησιμοποιησαν ελαιολαδο και ειπα να το δοκιμασω και εγω.το μονο που φοβαμαι ειναι η χρηση της χτενουλας μετα.ισα που την χρησιμοποιησα γιατι φοβαμαι μην τραυματησω το δερματακι της.εχει παααρα πολλα μαλλακια και απλα της τα χτενησα.να της ακουμπησω με την χτενα το δερματακι ή δεν κανει να πειραζουμε καθολου τις φολιδες και θα "πεσουν" μονες τους?ποσο καιρο χρειαζεται?να το κανω 1 φορα την ημερα ή μπορω και 2 φορες?χρησιμοποιω το σαμπουαν-αφρο της frezyderm αλλα μηπως το καθημερινο λουσιμο δεν κανει και δημιουργησει ξηροδερμια στο κεφαλακι της?σας ευχαριστω πολυ και συγνωμη για τις πολλες ερωτησεις:)

ampeligi
07-03-14, 18:49
καλησπερα κοριτσια.ειμαι καινουρια στο φορουμ αν και το παρακολουθω καιρο τωρα,απο πριν μεινω εγγυος.τωρα εχω το πρωτο μου μωρακι,ενα κοριτσακι 43 ημερων.εδω και 2-3 μερες παρατηρησα στο κεφαλακι της νινιδα.διαβασα εδω στο φορουμ για μαμαδες που χρησιμοποιησαν ελαιολαδο και ειπα να το δοκιμασω και εγω.το μονο που φοβαμαι ειναι η χρηση της χτενουλας μετα.ισα που την χρησιμοποιησα γιατι φοβαμαι μην τραυματησω το δερματακι της.εχει παααρα πολλα μαλλακια και απλα της τα χτενησα.να της ακουμπησω με την χτενα το δερματακι ή δεν κανει να πειραζουμε καθολου τις φολιδες και θα "πεσουν" μονες τους?ποσο καιρο χρειαζεται?να το κανω 1 φορα την ημερα ή μπορω και 2 φορες?χρησιμοποιω το σαμπουαν-αφρο της frezyderm αλλα μηπως το καθημερινο λουσιμο δεν κανει και δημιουργησει ξηροδερμια στο κεφαλακι της?σας ευχαριστω πολυ και συγνωμη για τις πολλες ερωτησεις:)

Κοιτά κάθε περίπτωση ειναι διαφορετικη. Εγω με 3 εφαρμογές ελαιόλαδο μια φορά τη μέρα πέρασε η νινιδα του. Αφρολουτρο ο παιδιατρος προτιμούσε το eubos για μωρα. Ειναι ακριβό, κάνει 17€ αλλα ειναι για ευαίσθητα δερματα και το βρίσκεις πολυ δύσκολα ακόμα και στα φαρμακεία...χτένι να πάρεις μια με φυσική τρίχα που ειναι πολυ πολυ μαλακια. Εγω είχα πάρει μια που έκανε 13 ευρώ αλλα τα άξιζε τα λεφτα της και σίγουρα δε γδερνει το δέρμα του μωρού!το μπάνιο ειναι απαραίτητο για το μωρο γιατι το χαλαρώνει απλα θα φροντιζεις να ξεβγαζεις πολυ πολυ καλα το κεφάλακι του απο το σαπούνι αλλιώς θα σου ξανακάνει νινιδα 1000%!

abebablom
08-03-14, 13:54
Κοιτά κάθε περίπτωση ειναι διαφορετικη. Εγω με 3 εφαρμογές ελαιόλαδο μια φορά τη μέρα πέρασε η νινιδα του. Αφρολουτρο ο παιδιατρος προτιμούσε το eubos για μωρα. Ειναι ακριβό, κάνει 17€ αλλα ειναι για ευαίσθητα δερματα και το βρίσκεις πολυ δύσκολα ακόμα και στα φαρμακεία...χτένι να πάρεις μια με φυσική τρίχα που ειναι πολυ πολυ μαλακια. Εγω είχα πάρει μια που έκανε 13 ευρώ αλλα τα άξιζε τα λεφτα της και σίγουρα δε γδερνει το δέρμα του μωρού!το μπάνιο ειναι απαραίτητο για το μωρο γιατι το χαλαρώνει απλα θα φροντιζεις να ξεβγαζεις πολυ πολυ καλα το κεφάλακι του απο το σαπούνι αλλιώς θα σου ξανακάνει νινιδα 1000%!

σε ευχαριστω για την απαντηση ampeligi :).σημερα ηταν η τριτη μερα που το εκανα και νομιζω οτι ειναι καλυτερα αλλα εχουμε δρομο μπροστα μας ιατι ειναι ολο της το κεφαλακι.θα παρω και μια χτενα με φυσικη τριχα γιατι μου εχουν φερει μια δωρο αλλα δεν πρεπει να ειναι με φυσικη τριχα και βλεπουμε

γιαννα!
08-03-14, 14:46
Μια ωρα πριν το μπανιο βαζουμε λαδι που εχουμε σπιτι μας κπριν το μπανιο χτενιζουμε με μια χτενα με μικρα διαστηματα τα δοντακια της χτενας κατι παιδικες που υπαρχουν κ φευγει. Βεβαια θελει αρκετες μερες για να φυγε. Καθε μερα κ απο λιγο.

pennaki.
14-03-14, 11:32
Καλησπερα!εμεις ειχαμε σοβαρο προβλημα με νινιδα στο κεφαλι και τρομερη ξηροδερμια σε προσωπο κ σωμα απο 1,5 μηνων.ειχαμε παει σε πολλους δερματολογους κ μονο ενας μας ειχε πει οτι αφου δ γινεται τπτ λαδια κρεμες ειδικα σαμπουαν θα περασει μονο του μετα το χρονο.ηταν στην ουσια κληρονομικο απο εμενα κ μολις το μωρο φυγει απο τγ βρεφικη ηλικια πραγματικα περασε κ αυτο.ειχα απογοητευτει τοτε γιατι δ ξεραμε ουτε τι εφτεγε ουτε γιατι δεν περνουσε με τοσα φαρμακευτικα προιοντα

abebablom
14-03-14, 14:23
Καλησπερα!εμεις ειχαμε σοβαρο προβλημα με νινιδα στο κεφαλι και τρομερη ξηροδερμια σε προσωπο κ σωμα απο 1,5 μηνων.ειχαμε παει σε πολλους δερματολογους κ μονο ενας μας ειχε πει οτι αφου δ γινεται τπτ λαδια κρεμες ειδικα σαμπουαν θα περασει μονο του μετα το χρονο.ηταν στην ουσια κληρονομικο απο εμενα κ μολις το μωρο φυγει απο τγ βρεφικη ηλικια πραγματικα περασε κ αυτο.ειχα απογοητευτει τοτε γιατι δ ξεραμε ουτε τι εφτεγε ουτε γιατι δεν περνουσε με τοσα φαρμακευτικα προιοντα

pennaki. μετα απο ποσο καιρο περασε απο μονο του?

pennaki.
14-03-14, 15:49
Ξαφνικα εξαφανιστηκε 13 μηνων.οτι κ αν βαζαμε δεν υποχωρουσε με τπτ.δ ηταν ουτε αλλεργια γιατι πιναμε το πιο υποαλκεργικο γαλα λογο παλλινδρομησης.το μονο που λιγο ισως βοηθησε ηταν κατι φακελακια για το μπανιο της aveeno.τελικα ομως περασε απο μονο του εντελως

marsob
23-03-14, 09:01
Ξαφνικα εξαφανιστηκε 13 μηνων.οτι κ αν βαζαμε δεν υποχωρουσε με τπτ.δ ηταν ουτε αλλεργια γιατι πιναμε το πιο υποαλκεργικο γαλα λογο παλλινδρομησης.το μονο που λιγο ισως βοηθησε ηταν κατι φακελακια για το μπανιο της aveeno.τελικα ομως περασε απο μονο του εντελως

η αληθεια ειναι πως γυρω στο χρονο μαξιμουμ υποχωρει..αλλα μερικα μωρα εχουν βαρια μορφη που δεν στρωνει ουτε με τα λαδακια ουτε με τιποτα..ε δεν μπορεις να αφηνεις και το παιδι με τις κιτρινες πλακες πανω στο κεφαλι και να προσευχεσαι να χρονισει! ετσι εγινε και με το γιο μου που αυτο που ειχε μονο νινιδα δεν θα το ελεγα...με τσιμεντο εμοιαζε περισσοτερο...απογοητευτηκα και ειδαμε τοτε τον παιδοδερματολογο αλεξοπουλο στο αγια σοφια ο οποιος συνεστησε λουσιματα με αντιμυκητιασικο σαμπουαν και ηπια κορτιζονη τοπικα για λιγες ημερες..εγω βεβαια δεν τα ηθελα αυτα αλλα αφου δεν εστρωνε το παιδι αναγκαστηκα και τα εβαλα και ετσι ειδα ασπρη μερα και εγω και ο μικρος...

pennaki.
24-03-14, 12:38
Στο πρωτο μηνυμα εγραψα οτι πηγαμε σε πολλους γιατρους,αλλαξαμε πολλα σαμπουαν κρεμες λαδια κ τπτ δ γινοταν.κ του δικου μου ηταν σοβαρης μορφης κ βεβαια δ περιμεναμε με σταυρωμενα χερια μεχρι να χρονισει.απλα ο γιατρος που μας το ειπε αποδειχτηκε πως ειχε δικιο.