PDA

Επιστροφή στο Forum : ΚΑΡΕΚΛΑΚΙ-ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ

Σελίδες : [1] 2

Rosalita
18-06-07, 10:25
Δε ξέρω αν έχετε ξανα αναφερθεί στο θέμα, αλλά διάβασα κάτι σχετικό στο 'Παιδί μου κ γω' και επειδή θα κάνουμε ταξίδι σε ένα μήνα ήθελα να ρωτήσω τι ξέρετε για αυτό. Το προβλημά μου είναι ότι το καρεκλάκι που έχω το έχω δέσει στη μέση στα πίσω καθίσματα, γιατί το θεωρούσα ασφαλέστερο αλλά δε είναι σφικτά, σαν να μην εφαρμόζει...κουνάει δηλαδή λίγο όταν προσπαθώ να το 'τραντάξω'. Και διάβασα ότι τα καρεκλάκια δεν εφαρμόζουν σε όλα τα αμάξια.Είναι Chicco, και δεν το πήρα φτηνά. Επίσης έλεγε το άρθρο ότι μέχρι 4 ετών τα παιδιά πρέπει να κοιτάνε προς τα πίσω και ας έχουν στριμωγμένα τα πόδια τους,
γιατί δε μπορούν να στηρίξουν το 'βαρή' κεφαλάκι τους σε περίπτωση τρακαρίσματος. Τι ξέρετε για αυτό????Είναι εφικτό?

Sofia
18-06-07, 10:30
Αποκλείεται να έλεγε μέχρι 4 ετών :!: :!: Μήπως μέχρι 4 μηνών;; Όταν τα παιδάκια είναι λίγων μηνών, τότε όντως τα καρεκλάκια κοιτάνε προς τα πίσω.
4 Ετών το παιδί δεν χωράει σε συμβατικό καρεκλάκι αλλά σε μπούστερ.

Εμείς το καρεκλάκι το έχουμε κοντά στο παράθυρο και είναι σταθερό. Δεν ξέρω αλλά εμένα δεν μου φαίνεται πολύ ασφαλές να είναι στη μέση... εκτός αν έτσι πρέπει για το συγκεκριμένο καρεκλάκι ή μήπως για το συγκεκριμένο αυτοκίνητο (λόγω αερόσακων κ.τ.λ.).

mimika
18-06-07, 10:37
Εμας μας ειπαν οτι πισω απο τα καθισματα ειναι πολυ πιο επικινδυνο να χτυπησει απο οτι στη μεση.
Επισης μεχρι 5-6 μηνων να ειναι γυρισμενο προς τα πισω.

Τι ισχυει τελικα?

Rosalita
18-06-07, 10:52
Είμαι σίγουρη ότι έλεγε 4 ετών! Γιατί μέχρι 6 μηνών το είχαμε και εμείς να κοιτάει προς τα πίσω. Έλεγε ότι το κεφάλι είναι πολύ βαρή και δεν μπορεί να το στηρίξει στο τρακάρισμα...και εδώ που τα λέμε έχει δίκιο. Εδώ εμείς και ζορίζεται το κεφάλι σε τέτοιες περιπτώσεις, όχι τα παιδιά που αναλογικά με το βάρος τους το κεφάλι είναι το 1/5 τυ βάρουε τους...Το θέμα με έχει αγχώσει γιατί τόσο καιρό θεωρούσα το μικρό μου ασφαλές!!Όσο για το κεντρικό κάθισμα, το έβαλα εκεί γιατί σκέφτηκα ότι γλιτώνει τα πλάγια τρακαρίσματα...και βλέπει και καλύτερα. Θα το δοκιμάσω όμως και πλάγια, πίσω από το συνοδηγό για να δω αν στηρίζεται και καλύτερα το καρεκλάκι και δε κουνάει. Έλεγε το άρθρο συν της άλλης ότι τα καινούρια αμάξια έχουν ειδικό σύστημα για τα καρεκλάκια. Εμάς δυστυχώς δεν είχε κάτι τέτοια. (Ford Focus έτους 2005)

ilonka19
18-06-07, 11:05
Εννοούν μάλλον το σύστημα isofix που είναι μία βάση πανω στην οποία τοποθετείτε το καρεκλάκι. Στη σελίδα της maxi-cosi υπαρχουν όλα τα αυτοκίνητα τα οποία εχουν τις προδιαγραφες για να το δεχτούν.

mama
18-06-07, 11:30
Rosalita, θα΄λεγα να μη στηριζεσαι στα περιοδικα, πολλές φορές γράφουν ανακρίβειες. Οι δε πωλήτριες στα μαγαζιά συνηθως δεν έχουν ιδέα για την ηλικια/βαρος/ύψος για την οποια κάνει το καθε καρεκλάκι (οταν ειχα βγει νάγοράσω booster με πλατη, δεν ήξεραν καποιες οτι υπαρχει ετικέτα πανω στο καθισμα που τα γραφει όλα, και μου απαντουσαν δάφορα άσχετα...)
Εγω έχω καταλήξει να ψάχνω μόνο στο Internet για τετοια πράγματα.
Απότι θυμαμαι, η μεσαια θεση ειναι και η ασφαλέστερη (δες http://www.childcarseats.org.uk/choosing/position.htm - αν κάνεις κλικ στη μεσαια θεση θα σου δείξει λεπτομερειες).
Βεβαια εξαρταται από τη μαρκα και τον τυπο του καθισματος, αν μπορει να μπει σ'αυτη τη θεση - αυτο θα πρεπει να το λεει το Manual του, θα πρεπει να εχει οδηγιες τοποθέτησης.
Παντως, το να πρεπει να κοιταει πισω μεχρι 4 ετων, ουτε κι εγω το εχω δει πουθενα!!!! Εγραφε το άρθρο απο που πηραν την πληροφορία? Αν εχει γίνει καποια έρευνα ή κατι τετοιο?

rosi
18-06-07, 13:53
4 ετών παιδάκι δε χωράει σε καρεκλάκι για να κοιτάει προς τα πίσω. Μην τρελλαθούμε!

Rosalita
18-06-07, 14:32
Θα προσπαθήσω να επικοινωνήσω με το περιοδικό να δω τι θα μου πουν!Και μένα πάντως "κουλό" μου ακούστηκε!Ευχαριστώ για τις πληροφορίες!!

Βαλεντινα
19-06-07, 22:14
υπαρχουν τα καθισματα διπλής κατεύθυνσης
0-18 κιλά (6 μηνών-4 ετών)
Διπλής φοράς τοποθετείται ανάποδα μεχει το μωρό να γίνει 12 μηνών ΚΑΙ 9 κιλά. Μετά τοποθετείται με κανονική φορά.

Η σωστότερη θέση ειναι πισω στη μέση, με την προϋπόθεση όμως πως η μεσαία θεση διαθετει ζώνη 3 σημείων, όπως ακριβώς είναι και οι ζώνες στις υπόλοιπες θεσεις, τα περισσοτερα καινουρια αυτοκινητα, διαθετουν τετοια ζωνη και στο μεσαιο καθισμα. Αν το αυτοκινητο δε διαθετει τετοια ζώνη αλλα απλά ζώνη μέσης, τοτε το καθισματάκι να τοποθετείται σε οποιαδήποτε απο τις 2 πίσω θέσεις.Η θεση πισω απο το συνοδηγο θεωρειται ελαφρώς πιο ασφαλής, γιατι επιτρέπει στον οδηγό να ελέγχει το μωρό, και θεωρητικά ειναι και το σημειο που εχει τις λιγότερες πιθανοτητες να χτυπηθει σε περίπτωση τρακαρίσματος.

Rosalita
20-06-07, 10:08
Αυτά τα ήξερα, αλλά μετά από το άρθρο αυτό άρχισα να αμφιβάλω για το αν τα ξέρω σωστά. :oops: Δηλαδή κανείς σας δεν ξέρει κάτι άλλο εκτός από τα παραπάνω... Άρα να υποθέσω ότι το άρθρο ήταν ανακριβές? :? Πάντως έστειλα ένα email στο περιοδικό...να δούμε...θα απαντήσουν? :?: :!:
Με τρομάξανε...Έχουμε κάνει πολλά ταξίδια έτσι και ένιωθα κάποια σίγουρια...Τώρα δε ξέρω!!! Νιώθω ότι πρέπει να το ψάξω...

mama
20-06-07, 10:44
Λοιπον, το μαγικο google εχει τις απαντησεις...Φαινεται οτι εχουμε μεινει λιγο πισω στην ενημερωση..
Βρηκα τα εξης (ψαχνοντας με rear facing car seat ):
http://www.car-safety.org/rearface.html &
http://www.cpsafety.com/articles/StayRearFacing.aspx &
http://babyproducts.about.com/od/carseats/qt/rear_facing.htm
(δεν προλαβαινω να τα μεταφρασω...)

Συμφωνα με αυτα τα sites, ειναι καινουριο (απο 2006) το οτι ειναι ασφαλεστερο για το παιδι να κοιταει πισω οχι μονο μεχρι ενος ετους/20 pounds τουλαχιστον, αλλα και μεχρι 3 ή 4 χρονων - αυτο εφαρμοζεται ηδη στη Σουηδια! Το να ειναι λυγισμενα τα γονατα του παιδιου ή να ακουμπαν τα ποδια του την πλατη του καθισματος δεν θεωρείται προβλημα για την ασφάλειά του.
Απότι καταλαβα, υπάρχουν ειδικα καθίσματα (τα λεει extended rear facing) - και γενικα θεωρουμε οτι το παιδι δεν χωραει πια στο καθισμα οταν το ΥΨΟΣ του (και οχι βαρος ή ηλικια) ξεπερναει αυτο που καθορίζει ο κατασκευαστης..
Ενδιαφερον.. Θα το ψαξω και λιγο παραπάνω!

Παντως, δεν εχω δει το αρθρο στο περιοδικο, αλλα θα'πρεπε να γραφουν κατι παραπανω, να εχουν και καπποιες παραπομπες - οχι να ξεπετανε το θεμα με μια φραση!!!

Rosalita
20-06-07, 11:41
..........ΩΩΩ :shock: ,ευχαριστώ πολύ!!! Είδατε τα crash test??? :!: :!:

Και τώρα??Αλλάζουμε καρεκλάκι???Δεν νομίζω να κυκλοφορούν στην ελληνική αγορά...!!Και μεις που θέλουμε να πάμε σε ένα μήνα στο χωριό του άντρα μου, 3 ώρες ταξίδι από Αθήνα....???? :?

mama
20-06-07, 12:04
Τι να πω... Κι εγω τον μικρο μου που ειναι 3.5 τον εχω εδω και πολυ καιρο σε καρεκλακι που κοιταζει μπροστα...
Ετσι οπως το καταλαβα, ΔΕΝ λενε πουθενα οτι το να κοιταει μπροστα το παιδι απο 1 ετους δεν ειναι ασφαλές, αλλα οτι το να κοιταει πισω ειναι ασφαλέστερο. Οπότε δεν νομιζω οτι υπάρχει προβλημα.

Rosalita
20-06-07, 13:43
ΔΕΝ λενε πουθενα οτι το να κοιταει μπροστα το παιδι απο 1 ετους δεν ειναι ασφαλές, αλλα οτι το να κοιταει πισω ειναι ασφαλέστερο. Οπότε δεν νομιζω οτι υπάρχει προβλημα.

Νομίζω ότι αν δεις τα crash test που έχει σε κάποιο από τα παραπάνω site θα αλλάξεις γνώμη...Σίγουρα είναι καλύτερα από πριν 20 χρόνια που είχανε τα παιδιά χύμα στο αμάξι, και παρέχουν ασφάλεια, αλλά σε δυνατό τρακάρισμα, ενώ εμείς μπορεί να μη πάθουμε τίποτα με ζώνη και αερόσακκο να μας κρατάει το κεφάλι, το παιδί θα φάει στον αυχένα πολύ γερό τράνταγμα...!!! ...μακριά από μας...!!...αγχώθηκα ξανά...

mama
20-06-07, 16:28
Αγχωθηκα κι εγω λιγο - βεβαια το ενα βιντεακι με το καθισμα που κοιταει μπροστα αφορα ενα συγκεκριμενο (maxi cosi priori νομιζω) που δεν ξερω πώς εχει αξιολογηθεί, δηλ. μπορει ετσι κι αλλιως να μην ειναι αρκετα ασφαλές και να υπάρχουν άλλα ιδιου τυπου, καλύτερα... Εχω μπερδευτει.

Υπάρχουν και sites που κάνουν τεστ & αξιολογούν παιδικα καρεκλάκια κλπ, αλλα συνηθως πρέπει να γίνεις μέλος για να δεις τα πλήρη αποτελέσματα, όπως πχ. στο http://www.which.co.uk/reports_and_campaigns/cars/reports/safety_and_security/car_safety/Child%20seats/Child_seats_esential_guide_574_74191_9.jsp

mama
21-06-07, 10:57
Και επειδη μ'εφαγε η περιέργεια, αγορασα το περιοδικο χτες, για να δω το περιβοητο αρθρο.
Χωρις να αμφισβητω την εγκυρότητα όσων γραφει, παρατηρησα οτι:
- ειναι ανυπόγραφο
- στηριζεται εξ'ολοκληρου σε υλικο της Volvo χωρις να λεει πουθενα οτι ειναι "publi" η κατι τετοιο της Volvo. Ειδικα στην 3η σελιδα μιλαει μονο για τη Volvo και το τι εχει κανει ως εταιρεια για την ασφαλεια στα αυτοκινητα.
- δεν μου αρεσε επισης το οτι ο συντακτης/μεταφραστης προφανως αντεγραψε ενημερωτικο υλικο απο την εταιρεια και δεν ασχοληθηκε με το "δια ταυτα": εγω δηλ. σαν γονιος που το διαβασα αυτο, που θα βρω πχ. το καρεκλακι οπου μπορει να κατσει το παιδι μου προς τα πισω μεχρι 4 ετων? Και εαν δεν το εχω, και το βαζω να καθισει μπροστα τι θα συμβει?
Αν αρκουσε να διαβασω το υλικο της volvo, δεν θα αγοραζα το περιοδικο, το βρισκω ανετα και στο site της εταιρειας (
www.volvocars.co.uk/childsafety, οπου - παρεμπιπτοντως- υπαρχουν και τα καθισματάκια τους).

Rosalita
22-06-07, 08:29
Και συν της άλλης τους έστειλα μαιλ με τις απορίες μου και 2 μέρες τώρα ούτε μία ανταπόκριση...Τι να πω...Τελικά μόνο να πουλάνε τους ενδιαφέρει!!! Καμία σοβαρότητα!!! Από δω και πέρα σιγά μη εμπιστεύομαι τις συμβουλές τους...!!!

ssidi
26-06-07, 19:15
Rosalita,
εγώ το έχω προς παρόν προς τα πίσω και ήξερα ότι πρέπει μέχρι τον 1ο χρόνο να κοιτάει πίσω. Ωστόσο αυτό που λες το άκουσα κι εγώ, δυστυχώς δεν θυμάμαι που αλλά απ'όσο θυμάμαι ήταν έγκυρη πηγη γιατί μου έκανε εντύπωση. Έλεγε, λοιπόν, πως τα παιδιά θα πρέπει μέχρι 3 ετών να κοιτάνε προς τα πίσω στο καρεκλάκι τους γιατί δεν έχουν δέσει ακόμη καλά οι μύες του αυχένα με αποτέλεσμα να μην μπορεί να συγκρατ'ησει το κεφάλι του σε πιθανή σύγκρουση.
Δεν ξέρω τελικά κατά πόσο ισχύει αυτό αλλά σίγουρα πρέπει να το ψάξουμε καλύτερα γιατί αν μη τι άλλο, πρώτα απ'όλα μας ενδιαφέρει η υγεία του παιδιού μας!

euapap
26-06-07, 21:00
εγω πάντως έχω δει δημοσιευμένο (στο site της aap Μου φαίνεται) ότι πρέπει να κάθεται προς τα πίσω μέχρι 1 ετους ΚΑΙ 10 κιλά. δηλαδή πρέπει να φτάσει και τα 2. πχ ένα παιδάκι 1 έτους και 9 κιλά, δεν μπορεί να κοιτάει μπροστά

talkirti
28-06-07, 14:26
τώρα τρελάθηκα λέμε.

Το βράδυ θα συζητήσω με τον άντρα μου για νέα καρεκλάκια.

Θα το πάθω το εγκεφαλικό. Δεν το γλιτώνω.............

mama
28-06-07, 14:54
Rosalita, μήπως πηρες καμια απάντηση απο το περιοδικό????

hara
28-06-07, 16:11
Και εγώ μέχρι ενός έτους ήξερα!!
Πού να βάλω τη μεγάλη μου να καθήσει αντίθετα...θα ζαλιστεί και θα φρίξει τελείως...σαν βασανιστήριο!!!
Ήδη το ότι την έχω σε καρεκλάκι που δένει με ζώνη πέντε σημείων φρικάρει πού να την είχα και αλλιώς...!! :shock:

ΣΟΦΙΑ
28-06-07, 16:19
και γω μέχρι 10 κιλά ήξερα..

Sam
29-06-07, 12:29
Κορίτσια ψυχραιμία κάθε αυτοκινητοβιομηχανία βγάζει τα δικά της στάνταρ ανάλογα με το αυτοκίνητο μέχρι στιγμής ισχύει για τη volvo...

Rosalita
30-06-07, 16:02
To περιοδικό δε μου απάντησε και ούτε πρόκειται μετά άπό τόσες μέρες.
Και όντως θα είναι δύσκολο για τα παιδιά μας μετά που μάθανε να κοιτάνε μπροστά να γυρίσουν ανάποδα, αλλά ούτως ή άλλως δεν υπάρχουν τέτοια καρεκλάκια στην ελληνική αγορά.Ρώτησα και τη Chicco και ένα μεγάλο κατάστημα στο Ηράκλειο που έχει τις περισσότερες μάρκες και δεν είχαν ιδέα. Στην Ελλάδα ζούμε δυστυχώς 5-10 χρόνια πίσω...και λίγα λέω. Εδώ αγανακτήσαμε να μάθουμε να δένουμε τα παιδιά...ακόμα βλέπω γονείς με τα παιδιά στα χέρια στο αμάξι...τι να πεις...
Και όσο για αγορές από το internet, δε θα το κάνω γιατί δε ξέρω αν θα εφαρμόσει τελικά στο αμάξι μου το καρεκλάκι και τι ποιοτητα είναι...το φοβάμαι λίγο...

Sam
30-06-07, 20:31
Ισχύει μόνο για τη volvo που προσαρμόζει τα καρεκλάκια σύμφωνα με τα στάνταρ των δικών της μοντέλων .Παίζει ρόλο το σύστημα προστασίας παιδιών από εταιρεία σε εταιρεία βλέπε π.χ σππ Οpel.Έχει σημασία που είναι τοποθετημένος ο αερόσακος σε κάθε μοντέλο.

Rosalita
19-07-07, 12:35
Σας στέλνω την απάντηση από το ''Παιδί μου και γω'' που μου στείλανε επιτέλους σήμερα..

Αγαπητή κυρία Παπαδάκη,

Λέγομαι Νίκη Χατζηλία, είμαι η συντάκτης του περιοδικού "Το Παιδί μου κι εγώ" που επιμελήθηκα το θέμα για την ασφάλεια του παιδιού στο αυτοκίνητο και τα καρεκλάκια αυτοκινήτου.

Κατ' αρχήν να σας ζητήσω συγνώμη για την καθυστέρηση στην επικοινωνία μας εκ μέρους μου, που οφείλεται στην απουσία μου λόγω άδειας και φόρτου εργασίας κατά την επιστροφή.

Σχετικά με το θέμα για τα καρεκλάκια:

Αφορμή για το άρθρο ήταν η πρόσκληση προς το περιοδικό να παρακολουθήσει κάποιος συντάκτης του το σεμινάριο για την ασφάλεια της εγκύου και των παιδιών στο αυτοκίνητο από την εταιρεία Volvo. Έτσι πήγα στο Γκέτεμποργκ και παρακολούθησα το σχετικό σεμινάριο όπου σε δημοσιογράφους από την Ευρώπη, την Νότια Αφρική και την Αυστραλία οι ειδικοί των crash test της εταιρείας, η γιατρός Lena Franzen από το Queen Silvia Children Hospital, και ο υπεύθυνος συγκοινωνιών Anders Lie από το Swedish Road Administration παρουσίασαν τα στοιχεία που προέκυψαν από τις μακροχρόνιες και συνεχείς έρευνες της συγκεκριμένης εταιρείας στον τομέα αυτό.

Αυτά τα στοιχεία έχουν συμπεριληφθεί στο θέμα μας γιατί κρίναμε ότι είναι πολύ σημαντικό να ενημερωθεί ο κάθε γονιός για τα νέα δεδομένα στην ασφάλεια των παιδιών στο αυτοκίνητο.

Να διευκρινίσω ότι η συγκεκριμένη εταιρεία δεν πουλά καθισματάκια αυτοκινήτου. Διαθέτει όμως προαιρετικά και αποκλειστικά για τα δικά της αυτοκίνητα, 2 τύπους παιδικών καθισμάτων, ένα για παιδιά μέχρι 4 ετών και ένα για μεγαλύτερα παιδιά.

Τα νέα στοιχεία οδηγούν στην αναθεώρηση της άποψης για τα βρεφικά καθίσματα.

Συνιστάται, λοιπόν, η χρήση καθίσματος, ανεξαρτήτου εταιρείας, που επιτρέπει στο παιδί να κάθεται κοιτώντας προς τα πίσω.

Πράγματι τα περισσότερα καθίσματα της αγοράς είναι κατασκευασμένα έτσι ώστε το παιδί να κοιτάει μπροστά.

Τα καθισματάκια όμως που διαθέτουν σύστημα Isofix μπορούν, σε συνδυασμό με ένα ειδικό εξάρτημα που τα συνοδεύει (μοιάζει με σιδερένια μπάρα), ,να τοποθετηθούν στα αυτοκίνητα, που επίσης διαθέτουν αυτό το σύστημα έτσι ώστε το παιδί να κοιτά προς τα πίσω.

Από το 2001 όλα τα καινούργια αυτοκίνητα υποχρεούνται να διαθέτουν το σύστημα Isofix.

Και στην ελληνική αγορά υπάρχουν τέτοια καθίσματα που ομολογουμένως δεν είναι ακόμα πολύ διαδεδομένα.

Στην εύλωγη ερώτηση σας, ότι δεν χωρά το παιδί, ερώτηση που και εμείς απευθύναμε στους τεχνικούς ασφάλειας της εταιρείας, η απάντηση τους ήταν η εξής: μπροστά στην ασφαλέστερη μετακίνηση των παιδιών πολύ λίγη σημασία έχει το αν αυτά θα "στριμώχνονται" (θα κάθονται δηλ. με τα πόδια λυγισμένα), κάτι που απαιτεί όμως συχνές στάσεις κατά τη διάρκεια ενός ταξιδιού, για να να περπατούν και να ξεμουδιάζουν.

Επίσης, προτείνουν την τοποθέτηση του καθίσματος στο μπροστινό κάθισμα του συνοδηγού, εξασφαλίζοντας έτσι περισσότερο χώρο για το κάθισμα και το παιδί, με την απαράβατη προϋπόθεση ότι έχει απενεργοποιηθεί ο αερόσακος.

Ελπίζω να μπόρεσα να απαντήσω στις απορίες σας.

Μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μου για οποιαδήποτε άλλη διευκρίνηση, είτε με e-mail είτε στο τηλέφωνο 210.3333769.

Στη διάθεση σας

Νίκη Χατζηλία

erica
20-07-07, 09:57
Ναί μόνο που το καινούριο μας αμάξι (ford fusion 2006) δεν έχει isofix...ούτε το focus είχε..... Δεν είναι υποχρεωμένα όλα τα αυτοκινητα να έχουν isofix!

dora
20-07-07, 10:14
Δηλαδη ενα παιδι 4ων χρονων που ειναι περιπου 1.20 θα το βαλω να κατσει με τα πόδια λυγισμενα? Χλωμο το κόβω.. Εδω τα βρεφακια και δυσανασχετουν αν δεν μπορουν να απλώσουν τα πόδια τους...
Τα καρεκλάκια της Κίκο με τη βαση όντως δεν στερεονονται καλα και κουνιουνται. Εγω το ειχα στριμωξει με το καθισμα του συνοδηγου για να μην κουνιεται. Επίσης μου ειπε μια πωλήτρια στα μαδερκεαρ οτι σε καποια αυτοκινητα που δεν εφαρμοζουν καλα αρκει να αφαιρεσεις τη βαση και να το δεσεις μονο του..
Τωρα το καινουργιο που πήραμε εχει ενα συστημα και τεντωνει εντελως τη ζωνη ασφαλειας οπότε δεν κουνιεται καθόλου.

dora
20-07-07, 10:33
Προφανως το κλιπ λόγω χρησης εχει χαλαρωσει... Το λεω αυτο γιαι και στα δυο καρεκλακια που εχω μεχρι στιγμης ειναι τοσο σφιχτα που σπαω τα δαχτυλα μου για τα τα ανοιξω... οποτε φανταζομαι οτι ενα παιδακι δεν μπορει να εχει τοση δυναμη

kathy_red
05-08-07, 10:10
Ναί μόνο που το καινούριο μας αμάξι (ford fusion 2006) δεν έχει isofix...ούτε το focus είχε..... Δεν είναι υποχρεωμένα όλα τα αυτοκινητα να έχουν isofix!

τα περισσότερα καινούργια αυτοκίνητα (παραγωγής από το 2002 και μετά) διαθέτουν σύστημα υποδοχής isofix.
Για να δεις αν το έχει (που το έχει!) τσέκαρε - βάλε τα δάκτυλά σου, στη θέση πίσω από τον συνοδηγό, εκεί που ενώνεται η πλάτη με το κάθισμα. Λογικά θα πιάσεις δυο μεταλλικά στοιχεία (με απόσταση γύρω στα 30 εκατοστά μεταξύ τους) τα οποία είναι και οι υποδοχές για το isofix.

Οπότε θα πρέπει μαζί με το καρεκλάκι να το αγοράσετε.

Υπάρχει το isofix , το οποίο πέρισυ στοίχιζε 179,00 ευρώ στα Mothercare και υπάρχει αυτό της Recaro (εταιρεία που ειδικεύεται σε καθίσματα αγωνιστικών αυτοκινήτων- έχω παιδικό κάθισμα της ίδιας εταιρείας αλλά όχι το start που βγήκε χάλια στα crash tests :D ) το οποίο μου στοίχισε 120,00 ευρώ. To μειονέκτημα είναι ότι ίσως το δικό μου Isofix δεν κάνει για τόσο ευρεία γκάμα καθισμάτων όσο το άλλο και κατ' επέκταση με περιορίζει στην επιλογή του επόμενου καθίσματος. Φυσικά, πριν αγοράσω το επόμενο κάθισμα θα δοκιμάσω αν και κατά πόσο ταιριάζει με το isofix που ήδη έχω.

τέλος να προσθέσω ότι τόσο η σταθερότητα της θέσης του παιδιού με isofix και χωρίς δεν έχει καμία σχέση και το λέω γιατί είχα στην αρχή ένα συμβατικό κάθισμα που έδενε με ζώνες αυτοκινήτου και όταν ήταν ο μικρός δυο μηνών αγοράσαμε άλλο κάθισμα και το σύστημα isofix.

Phani
06-11-07, 11:16
Ήρθε η ώρα να πάρουμε κι εμείς νέο καρεκλάκι αυτοκινήτου.
Όπως σίγουρα θα κάνατε όσες ήδη αγοράσατε, ψάχνω για το καλύτερο, με την έννοια βέβαια -πάνω από όλα- της ασφάλειας. Ψάχνοντας λοιπόν, βρήκα το καρεκλάκι της εταιρείας Kiddy (γερμανική). Από τα “test” που έχουν γίνει θεωρείτε ένα από τα καλύτερα στην κατηγορία του. Αυτό που το κάνει τόσο να διαφέρει από τα άλλα καθησματάκια, είναι ότι αντί του συστήματος των «5 σημείων» έχει ένα μαξιλαράκι που μπαίνει μπροστά στην περιοχή της κοιλιάς και το κρατάει με αυτόν τον τρόπο. Διάβασα ότι προσφέρει έτσι μεγαλύτερη ασφάλεια, μιας και το μαξιλαράκι αυτό επιτρέπει το σώμα του μωρού να κινηθεί προς τα μπροστά (ου μη γενετω) και λειτουργεί σαν αερόσακος, έναντι των άλλων συστημάτων που θεωρούνται πιο επικίνδυνα την κακή στιγμή, μιας και επιβαρύνεται σε επικίνδυνο βαθμό ο αυχένας σε μια πρόσκρουση.
Το καθησματάκι είναι το ακόλουθο:
http://www.babylandia.pl/sklep/foto/kiddy/41_430_IP_S50_kiddy_infinity_pro_toys_s.jpg

Και για παραπάνω πληροφορίες: http://www.kiddy.de/

Εσείς τι άποψη έχετε?

Στέλλα
06-11-07, 11:30
Ωραίο το καθισματάκι Φανή!Όμως το συγκεκριμένο δεν είναι από 13 κιλά και πάνω?Υπάρχουν και στην Ελλάδα αυτά τα καθισματάκια ή τα παραγγέλνεις?Και πόσο κοστίζει?Θα με ενδιέφερε κι εμένα κάτι τέτοιο.

Phani
06-11-07, 12:36
Το συγκεκριμένο καθισματάκι είναι από 9 μέχρι 18 kg. Έχει όλες τις πληροφορίες στο site της εταιρίας. (http://www.kiddy.de/gb/selektor) Υπάρχουν και 9-36 kg, αλλά ο βαθμός του τεστ ήταν καλύτερος στην κατηγορία 9-18.
Θα το παραγγείλω μάλλον μέσω ιντερνετ. Η καλύτερη τιμή είναι 169€ από Γερμανία.
(http://www.idealo.de/preisvergleich/ProductCategory/oesg/5852F306977.html)
Δυστυχώς δεν νομίζω να υπάρχουν στην Ελλάδα. Βρήκα όμως ότι το έχει η citroen στα αξεσουαρ αυτοκινήτου. Αν σε ενδιαφέρει πάρε τηλ. εκεί. Βέβαια η τιμή δεν θα έχει καμία σχέση με την πραγματικότητα . . .

Στέλλα
06-11-07, 16:27
Το συγκεκριμένο καθισματάκι είναι από 9 μέχρι 18 kg. Έχει όλες τις πληροφορίες στο site της εταιρίας. (http://www.kiddy.de/gb/selektor) Υπάρχουν και 9-36 kg, αλλά ο βαθμός του τεστ ήταν καλύτερος στην κατηγορία 9-18.
Θα το παραγγείλω μάλλον μέσω ιντερνετ. Η καλύτερη τιμή είναι 169€ από Γερμανία.
(http://www.idealo.de/preisvergleich/ProductCategory/oesg/5852F306977.html)
Δυστυχώς δεν νομίζω να υπάρχουν στην Ελλάδα. Βρήκα όμως ότι το έχει η citroen στα αξεσουαρ αυτοκινήτου. Αν σε ενδιαφέρει πάρε τηλ. εκεί. Βέβαια η τιμή δεν θα έχει καμία σχέση με την πραγματικότητα . . .

ok!Σ'ευχαριστώ πολύ! :D

Olg@
16-11-07, 15:27
Phani το πήρατε το καρεκλάκι τελικά; Ψάχνουμε και εμείς ένα αυτής της κατηγορίας και μου άρεσε το συγκεκριμένο πολύ, ειδικά αυτό με το μαξιλαράκι τέλειο! Οι ζώνες πάντα ήταν ένα πρόβλημα για μας στο δέσε ξεδέσε, μάχη δίνεται κάθε φορά :(

Phani
21-11-07, 08:51
Το έκανα παραγγελία από Ιντερνετ. Θα σου πω μόλις έρθει!

Olg@
21-11-07, 14:50
Περιμένουμε νέα :wink:

Πάντως επεδή ταξιδεύουμε συχνά και κάνουμε μεγάλα ταξίδια θέλω να το προσέξω πολύ ... με το πρώτο μας καρεκλάκι δεν μείναμε καθόλου ευχαριστημένοι ... βέβαια όταν είναι πολύ μωράκια και δεν κάθονται καλά δύσκολα βολεύονται στα καθισματάκια αυτοκινήτου ...

Phani
10-12-07, 11:21
Οχ… Σε ξέχασα… sorry.
Λοιπόν, το καρεκλάκι ήρθε μετά από 5 εργάσιμες. Είναι πολύ καλό και το ευχαριστιόμαστε. Το παρήγγειλα από το www.mytoys.de

btriad
28-12-07, 14:05
Ψάχνοντας για νέο καθισματάκι στις κατηγορίες 2,3 (15-36kg) βρήκα το Britax Evolva 2-3 ISOFIT το οποίο κουμπώνει και στο ISOFIX παρέχοντας επιπλέον ασφάλεια. Επίσης ψάχνοντας στο internet διάβασα ότι είναι από τα πλέον ασφαλή βάση crash test που έγινε.
Το πρόβλημα τώρα. Στο internet (Αγγλία) το βρήκα 90-120 λίρες δηλαδή 130-170 ευρώ περίπου.
Στην Ελλάδα η προτεινόμενη τιμή από την αντιπροσωπία εκτινάσσετε στα 359 ευρώ!!!! Ψάχνω να βρω κάποιο μεγάλο eshop το οποίο να κάνει αποστολή και στην Ελλάδα, αν έχει κανείς κάποια ιδέα θα ήταν καλοδεχούμενη...

LOREEN
11-01-08, 10:43
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ, ΑΓΑΠΗΤΕΣ ΜΑΝΟΥΛΕΣ..
ΠΟΙΟ ΑΠΟ ΤΑ ΤΡΙΑ ΜΑΓΑΖΙΑ ΘΑ ΕΠΙΛΕΓΑΤΕ ΓΙΑ ΝΑ ΨΩΝΙΣΕΤΕ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΑΣ? ΤΟ ΛΗΤΩ, ΤΟ ΗΡΑ Ή ΤΟ PREMAMAN?
ΤΙ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΕΧΟΥΝ ΣΤΙΣ ΤΙΜΕΣ? ΠΟΙΟ ΕΧΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΠΟΙΟΤΗΤΕΣ?
ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΜΙΑ ΚΑΠΩΣ ΑΣΧΕΤΗ ΕΡΩΤΗΣΗ ΑΛΛΑ ΘΑ ΜΕ ΒΟΗΘΟΥΣΕ ΠΟΛΥ ΑΝ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΟΥΣΑΤΕ.. ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ..

manoula
11-01-08, 12:26
Λοιπόν, το premaman δεν το έχω επισκεφτεί. Το Ηρα θεωρώ ότι έχει περιορισμένη ποικιλία και αρκετά ακριβά πράγματα.Το Λητω μου φαίνεται το πιο εξυπηρετικό αλλά δε μπορείς να το συγκρίνεις με τα άλλα δύο,καθώς είναι στη ουσία πολυκατάστημα.Έχει σε όλα τα είδη πολλές μάρκες άρα διαφορετικά επίπεδα τιμών, πολλά περισσότερα είδη και μεγαλύτερη ποικιλία.

mimika
11-01-08, 13:20
Προτιμω το Λητω και τα motercare μιας και νομιζω οτι εχουν πολυ καλυτερες τιμες απο ολα.

Καμια φορα ψωνιζω κι απο Jumbo αλλα δεν τα πολυεμπιστευομαι γιατι ειναι ολα κινεζικα και μερικα ειδη κακιστης ποιοτητας.

Marilena
11-01-08, 13:40
Εγω παλι απο αυτα δεν προτιμω κανενα...
Ψωνιζω απο mothercare, jumbo και μουστακα... Και απο ασχετα μεμονομενα μαγαζια...

Ειδικα το ΛΗΤΩ το θεωρω μεγααααααααλη απατη !!!

LOREEN
11-01-08, 13:44
ΓΙΑΤΙ ΑΠΑΤΗ ΤΟ ΛΗΤΩ? ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΕΙ ΠΟΤΕ..
ΓΙΑ ΤΟ PREMAMAN ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΨΩΝΙΣΕΙ ΚΑΜΜΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙ?
ΘΑ ΣΑΣ ΠΩ ΕΝ ΚΑΙΡΩ ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΛΟΓΟ ΡΩΤΑΩ..
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ ΠΑΝΤΩΣ..

ευδοκία
11-01-08, 13:47
δε μένω Αθήνα αλλά στο premaman μια φορά πήρα ένα σουτιέν θηλασμού και μου φάνηκε αρκετά ακριβό αφού την ίδια στιγμή βρήκα ένα εξίσου καλό στα Prenatal πολύ πιο φτηνό. τα mothercare κορυφή!το Λητώ ?

ΛΗΤΩ
11-01-08, 14:06
ΗΡΑ έχω δίπλα στο σπίτι μου,πανάκριβο...βρήκα κουταλάκι φαγητού από σιλικόνη 3 ευρώ στα jumbo,και είχε το ίδιο στο ΗΡΑ 9 ευρώ....
Από το premaman δεν έχει τύχει να ψωνίσω...Το ΛΗΤΩ έχει ποικιλία σε προιόντα και καλή εξυπηρέτηση αλλά οι τιμές έτσι κι έτσι...Το mothercare πάλι έχει καλές τιμές αλλά οι πωλήτριες μου φαίνονται άσχετες...
Εξαρτάται πιστεύω τι ακριβως θες να ψωνίσεις...
Εγώ είχα αγοράσει φορμάκια,μπιμπερό,καλαθούνα,καρότσι,καθισματάκι αυτοκινήτου (2),πετσέτες ,μπουρνούζια,σελτεδάκια κτλ,κτλ από το motherbaby...Δεν ήξερα καν την ύπαρξή του,συστημένη πήγα.Είναι βιοτεχνία,χωρις βιτρίνες κτλ,αλλά με πολύ εξυπηρετικές πωλήτριες και πάρα πολύ καλές τιμές....Βρήκα καλαθούνα εκεί με 90 ευρώ πάρα πολύ καλή σε ποιότητα κι αντοχή (κοιμηθήκαμε μέχρι 4 μηνών),ενώ σε όλα τα υπόλοιπα έβρισκα σχεδόν την ίδια γύρω στα 200 ευρώ.. :shock:

IOKASTH
11-01-08, 14:09
Λοιπόν, το premaman δεν το έχω επισκεφτεί. Το Ηρα θεωρώ ότι έχει περιορισμένη ποικιλία και αρκετά ακριβά πράγματα.Το Λητω μου φαίνεται το πιο εξυπηρετικό αλλά δε μπορείς να το συγκρίνεις με τα άλλα δύο,καθώς είναι στη ουσία πολυκατάστημα.Έχει σε όλα τα είδη πολλές μάρκες άρα διαφορετικά επίπεδα τιμών, πολλά περισσότερα είδη και μεγαλύτερη ποικιλία.

συμφωνω!

maira07
13-01-08, 18:35
Εμείς τα πήραμε όλα από Bebehome στη Θεσσαλονίκη. Είχαν πολύ καλύτερες τιμές και αρκετά φιλικό περιβάλλον. Φανταστείτε τα έπιπλα της ΗΡΑ τα πήραμε 20% πιο φθηνά!!! Απλά σαν καινούριο κατάστημα δεν έχουν τόσες γνώσεις και κάναν λάθη, τα οποία πρόθυμα αντικατέστησαν.

renik
13-01-08, 19:24
Το ΗΡΑ εχει ακριβά ρουχαλάκια ή μάλλον για να το πιο σωστά θα πω "πανάκριβα" ρουχαλάκια αλλά ποιοτικά έμεινα πολύ ευχαριστημένη,το Λητώ είναι πολυκατάστημα οπότε βρίσκεις ότι ρούχα και ότι τιμές θες (στα βρεφικά είδη όπως καρότσια, καθισματάκια αυτοκινήτου κτλ δεν έχω δει διαφορά στις τιμές με άλλα καταστήματα όπως jumbo και τα σχετικα), στο premaman δεν έχω πάει ενώ έχω ψωνίσει αρκετές φορές από prenatal και mothercare και έμεινα πολύ ευχαριστημένη,οσο για το μαγαζί που επιλέγω να ψωνίζω είναι φυσικά τα stockάδικα από κάποιες άλλες εταιρείες με παιδικά ρούχα :wink:

renik
13-01-08, 19:26
loreen αλήθεια γιατί ρωτάς?Λητώ το motherbaby που ακριβώς πέφτει?

maryp
13-01-08, 22:57
Προτιμω το Λητω και τα motercare μιας και νομιζω οτι εχουν πολυ καλυτερες τιμες απο ολα.

Καμια φορα ψωνιζω κι απο Jumbo αλλα δεν τα πολυεμπιστευομαι γιατι ειναι ολα κινεζικα και μερικα ειδη κακιστης ποιοτητας.
Έχεις δει πού είναι φτιαγμένα τα προϊόντα του mothercare? Κίνα και συναφείς χώρες. Επίσης μου έχει τύχει να πάρω ρουχαλάκι απο το mothercare που ήταν πάνω σε κρεμάστρα του jumbo! (Καλή χαζή κι εγώ... δεν το πρόσεξα εκείνη την ώρα παρά μόνο όταν έφτασα σπίτι... :oops: )

ΛΗΤΩ
13-01-08, 23:21
renik σου έστειλα πμ με τα στοιχεία του motherbaby.
Όσο για τα κινέζικα όλα στην Κίνα δεν κατασκευάζονται πλέον βρε κορίτσια..Εγώ ότι της chicco και της fisherprice έχω γράφουν made in China....

nefeli
14-01-08, 12:27
ΤΑ ΡΟΥΧΑ ΚΥΡΙΩΣ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥΣ ΜΗΝΕΣ, ΤΑ ΕΙΧΑ ΠΑΡΕΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΔΥΟ ΜΟΥ ΠΑΙΔΙΑ ΑΠΟ ΤΟ JUMBO. ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΑ ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ. ΤΩΡΑ ΨΩΝΙΖΩ ΑΠ'ΟΠΟΥ ΔΩ ΚΑΤΙ ΝΑ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ. ΔΕΝ ΚΟΙΤΑΖΩ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΠΩΝΥΜΑ. ΤΑ ΡΟΥΧΑ ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΟΥΝ ΝΑ ΚΑΤΑΣΤΡΑΦΟΥΝ, ΑΦΟΥ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΕΓΑΛΩΝΟΥΝ... ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟΝΤΥΜΕΝΟ, ΠΑΡ'ΟΛΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟΥ ΑΓΟΡΑΖΩ ΑΚΡΙΒΑ ΡΟΥΧΑ.
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΑ "ΚΙΝΕΖΙΚΑ"... ΕΓΩ ΕΧΩ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΡΟΥΧΑ ΑΠΟ ΚΙΝΕΖΙΚΟ ΜΑΓΑΖΙ ΚΑΙ ΓΡΑΦΕΙ "MADE IN ITALY" ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΠΩΝΥΜΟ ΜΑΓΑΖΙ ΠΟΥ ΕΓΡΑΦΕ "ΜADE IN CHINA".

mama
14-01-08, 14:43
Εγω πάλι έπαιρνα τα πάντα από Mothercare - και μετα Marks&Spencer, Zara, Adams.
Αυτό που έχει σημασια, ειδικα για τα μωρουδιακά, είναι η ποιότητα και η ασφάλεια: το ρουχαλάκι δεν επιτρεπεται να έχει κουμπιά ή κόπιτσες που αποσπωνται εύκολα, ουτε κορδόνια γυρω απο το λαιμο, τα παντελονάκια δεν πρέπει να έχουν φερμουάρ, και βεβαια αποκλειοονται στρασακια κλπ, πρέπει το μεγεθος να είναι σωστό... Γενικα, σε αυτες τις εταιρείες βρίσκεις ποιότητα & ασφαλεια σε λογικές τιμές.
Τωρα, απο Jumbo κλπ έχω πάρει μόνο εσωρουχα κάποια στιγμη, αλλα δεν μπορω να πω ότι εμπιστευομαι την ποιότητα - εδω, τα υπολοιπα προϊόντα που πουλαει - με αξαιρεση τα επωνυμα - ειναι άθλια, αν τα έλεγχε ολα η γεν. Γραμ. Καταναλωτη, θα τα απέσειρε όλα....

biky
14-01-08, 14:46
Η αληθεια ειναι οτι οοολα κατασκευαζονται στην κινα πλεον,
αλλα εχει διαφορα ενα προιον μεγαλης εταιριας που εχει κατασκευαστει στην κινα,για λογαριασμο αυτης της εταιρειας,
απο ενα καθ`αυτου κινεζικου προιοντος.
Ακομα και μεγαλοι ιταλικοι οικοι στην κινα ραβουν...δεν κανει αυτο τα προιοντα τους κακα.
Τα εξ`ολοκληρου κινεζικα προιοντα που ερχονται στην χωρα μας ομως ερχονται απλα γιατι ειναι φθηνα και πιστευω και κακης ποιοτητας....
Γνωμη μου, παντα :D
Απο τα mothercare περνω του μικρου μου εσωρουχακια και φορμακια
συμφαιρει πιστευω....και ειναι πραγματα που τα χαλαμε ευκολα (φαγητα)
Οσο για τα ρουχα του προτιμω καλλα και πιο λιγα, η απο μαγαζια γνωστα στοκ π.χ. bambineria, τα λατρευω :D

Sofia
14-01-08, 14:47
Κι εγώ από τα mothercare είμαι γενικά ευχαριστημένη.
Από τα Jumbo μου έφεραν μερικές φορές δώρα που ποιοτικώς ήταν κολούτσικα.... αλλά προσοχή..... οι μήνες που γράφουν πάνω τα ρούχα δεν αντιστοιχούν σωστά στην ηλικία των παιδιών μας... (μάλλον τα βγάζουν για κινεζάκια). Εμείς όλα τα ρούχα του Jumbo για να μας κάνουν έπρεπε να είναι τουλάχιστον για 6 μήνες μεγαλύτερα παιδιά.... το έχεο παρατηρήσει κανείς ή μόνο σε μένα συμβαίνει;;;;

karfori's baby
14-01-08, 14:52
Έτσι είναι, Sofia μου. Κι εγώ του φοράω κορμάκια από το jumbo που είναι υποτίθεται για 1 έτους και του έρχονται γάντι! :wink:

dora
14-01-08, 15:02
Χα χα σοφια... οντως ειναι για κινεζακια... ειναι πολυ μικρουτσικα...

Το Ηρα το θεωρω αθλιο και πανακριβο, γι αυτο που πουλαει..
Κατι δωρακια μου εφεραν και η ποιοτητα τους, σχετικα με την τιμη τους δεν ηταν καθολου ικανοποιητικη.
Απ΄τα mothercare εχω βολευτει μπλουζακια και παντελονακια .. τα εσωρουχα δεν μου αρεσουν..
Το Λητω εχει πολυ ωραια πραγματα , βρισκεις οτι θελεις, αλλα ειναι λιγο ακριβο.. μπορει σε μαγαζι της γειτονις σου να βρεις το ιδιο σε καλυτερη τιμη. Και οπως ειπαν και τα κοριτσια ειναι πολυκαταστημα, δεν πουλαει προιοντα δικα του...
Το Premama (εχει τυχει να παρω καποια εσωρουχ της μαρκας υτης απ΄τα Λητω) δεν το ξερω, το Prenatal ομως κανει πολυ καλες εκπτωσεις..
Τα Adams εχουν καταπληκτικα ρουχαλακια. καλη ποιοτητα (οχι αριστη), και καλες τιμες ..σαν το Ζara εν πραγμα. Αυτο που μου αρεσει στα τελευταια δυο ειναι οτι εχουν απιθαν σχεδια και ξεφευγουν απ΄τα κλασσικα μπεμπε..
Εσωρουχακια ψωνιζω απο ενα πρατηριο βιοτεχνιας στη γειτονια μου... 3 ευρω το ενα (ολοσωμο φανελακι) μπορει και φτηνοτερα... Αξογη παιοτητα.. οποια θελει να της πω που ειναι..
Το motherbaby επισης εχει φοβερα φανελακια σε απιστευτες τιμες, και την μαρκα αυτη την βρισκεις και στα ΛΗΤΩ σε διπλη τιμη....
Εχει και σαιτ... οποτε μπορειτε να το δειτε.. http://www.motherbaby.gr/home.htm

ΜΕΛΙΝΑ
17-01-08, 21:38
το Λητώ είναι πανάκριβο το ίδιο και το Ηρα.
Το premaman αι το MOTHERCARE είναι φοβερά μπορείς να βρείς τα πάντα σε καλούτσικες τιμές όχι και τόσο φτηνά. Το premaman έχει φοβερά καροτσάκια παρκοκρέβατα και πράγματα με πολύ καλές τιμές για παράδειγμα ένα καρίτσι με το port bebe και το κάθισμα αυτοκινήτου k;ost;izei 300 και είναι πανέμορφα.
Εγώ ψωνίζω από
zara
grant stock (στην πλατεία της Δάφνης) 50% πιο κάτω και φίρμες ρούχα
mini raxevski stock(πάλι πλατεία Δάφνης) 50% με 70%
και H & M (στο κατάστημα μέσα στο Avenue) στην Κηφισίας μπροστά από το Ιασώ. Θα πάθετε πλάκα εκεί φοβερά ρούχα με φοβερή ποιότητα και τιμές εξευτελιστικές.

Νίκη
18-01-08, 00:20
Όλα τα πράγματα της Φουρφουρίνας (όλο το δωμάτιό της, καροτσάκι, παρκοκρέβατο, ρουχαλάκια, μικροπράγματα όπως θερμόμετρο πιπίλες μπιμπερό κλπ) τα πήραμε από ΛΗΤΩ. Από εξυπηρέτηση, περιβάλλον ποικιλία και ποιότητα, έμεινα ευχαριστημένη 100%. Οι τιμές ήταν λίγο "τσιμπημένες". Αλλά ήθελα να είναι όλα σε ένα μέρος τότε. Τώρα δεν περιορίζομαι. Όπου δω ότι κάτι σε καλή ποιότητα και μου φαίνεται λογική η τιμή, το παίρνω.

ΜΕΛΙΝΑ
21-01-08, 00:08
Νίκη καλά έκανες και τα πήρες όλα από εκεί και συμφωνώ για την ποικιλία αλλά να πληρώνω την εξυπηρέτηση που είναι κάτι δεδομένο 50% παραπάνω σε αυτή την χώρα, δεν θα πάρω. Το καρεκλάκι αυτοκινήτου της ferrari του γιόκα μου που αγόρασα πριν τις γιορτές το πήρα 160€ και αυτοί το είχαν 220€ επίσης το κρεβατάκι του γιού μου το είχαν 700€ της guy laroche και το πήρα 500€.

pitsaki
21-01-08, 12:45
ΕΠΕΙΔΗ ΤΥΧΑΙΝΕΙ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΩ ΣΤΟ MOTHERCARE, ΤΑ ΡΟΥΧΑ ΡΑΒΟΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΚΙΝΑ, ΑΛΛΑ ΤΑ ΥΦΑΣΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΓΓΛΙΚΑ. ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΜΑΣ ΤΑ ΔΙΑΦΗΜΙΖΟΥΝ ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΟΙ ΠΕΛΑΤΕΣ. ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΡΕΜΑΣΤΡΑ ΤΟΥ JUMBO ΤΟ ΠΙΟ ΠΙΘΑΝΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΕΛΑΤΗΣ ΝΑ ΕΚΑΝΕ ΑΛΛΑΓΗ, ΚΙ ΑΝΤΙ ΝΑ ΒΑΛΕΙ ΤΟ ΡΟΥΧΟ ΜΑΣ ΣΕ ΔΙΚΗ ΜΑΣ ΚΡΕΜΑΣΤΡΑ ΤΟ ΕΒΑΛΕ ΣΤΟΥ JUMBO, ΔΕΝ ΞΕΡΕΤΕ ΤΙ ΕΧΟΥΝ ΔΕΙ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΟΥ ΑΠΟ ΑΛΛΑΓΕΣ, ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΦΟΡΕΜΕΝΑ ΡΟΥΧΑ ΦΕΡΝΟΥΝ ΓΙ' ΑΛΛΑΓΗ. ΑΠΛΑ ΣΥΜΦΩΝΩ ΣΤΟ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΑ ΜΙΚΡΟΠΡΑΓΜΑΤΑ (ΓΙΑ ΦΑΙ Η ΜΠΑΝΙΟ) ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΑ ΒΡΕΙΣ ΠΙΟ ΦΘΗΝΑ ΣΤΟ JUMBO.

pitsaki
21-01-08, 14:09
ΠΑΝΤΩΣ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ CHICCO ΕΙΧΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΣΕ ΜΙΑ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΤΟΣΟ ΚΑΛΑ ΚΑΘΙΣΜΑΤΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ, ΚΙ ΟΝΤΩΣ ΕΜΕΝΑ ΣΤΑ ΚΑΛΑ ΚΑΘΟΥΜΕΝΑ ΜΟΥ ΕΣΠΑΣΕ ΣΤΟ ΜΠΡΑΤΣΟ. ΟΤΑΝ ΕΨΑΧΝΑ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΓΙΑ ΚΑΘΙΣΜΑ ΓΙΑ 4 ΕΤΩΝ ΠΑΙΔΙ ΔΙΑΒΑΣΑ ΟΤΙ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ MAXI COSI ΚΑΙ ΤΑ BRITAX, KI ΕΤΣΙ ΤΟΥ ΑΓΟΡΑΣΑ ΕΝΑ ΜΑΧI COSI ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΕΣ ΠΡΟΔΙΑΓΡΑΦΕΣ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΤΙΜΗ (180 ΕΥΡΩ).

Νίκη
21-01-08, 15:36
Ναι ΜΕΛΙΝΑ, συμφωνώ, για αυτό είπα ότι οι τιμές ήταν τσιμπημένες, και ομολογώ ότι στο θέμα τιμών το μετάνιωσα. Αλλά να ξαναπώ ότι σε όλα τα άλλα έμεινα 100% ευχαριστημένη. Όσο για την εξυπηρέτηση... θεωρώ δεδομένο ότι θα έπρεπε να υπάρχει σε όλα τα καταστήματα. Εξίσου δεδομένο θεωρώ όμως, πως ΔΕΝ υπάρχει σε όλα τα καταστήματα.

Στην τότε "φάση" μου όμως, θέλοντας και μη και στην κατάστασή μου (δεν ήμουν και στα φόρτε μου αν σκεφτείς ότι μια φορά λυποθίμησα μέσα στα ΛΗΤΩ), ήθελα κάτι που να είναι κοντά μου και να τα έχει όλα. Τα ψώνια της έγιναν σε μία μέρα και μετά τη γέννα έκανα τυχόν αλλαγές.

Αλλά αφού βρήκες τόσο καλές τιμές... πες μου αν δε σου κάνει κόπο, σε ποιο κατάστημα?? Στα Premaman ή στο Mothercare? (είδα ότι τα ανέφερες πιο κάτω).

Νίκη
21-01-08, 15:39
excuse me, λιποθύμησα... όχι λυποθιμήσα :wink: :wink: :wink:

biky
21-01-08, 15:43
θα συμφωνησω για την chicco... γενικα δεν μου αρεσουν τα προιοντα της.... εγω και τα δυο καρεκλακια που πηρα ως τωρα ειναι recaro απλα πιστευω οτι κατι παραπανω θα ξερουν :D

dora
22-01-08, 00:27
LOREEN θα μας πεις τελικα γιατι μας ρωτουσες?

Vaspy
22-01-08, 14:20
LOREEN, εμείς κυρίως τα πρώτα ρουχαλάκια (4 μεγάλες σακούλες που πήρε η γιαγιά της μπέμπας) τα πήραμε απο τα marks & spenser και τα καταφχαριστήθηκα γιατί και η ποιότητα είναι πολύ καλή και οι τιμές λογικές.
Και τώρα με τις εκπτώσεις λέω να τα επισκευτώ πάλι πριν τα αδειάσουν.

Eliza
22-01-08, 15:47
Λοιπόν κορίτσια
-από mothercare και marks&spencer κυρίως εσώρουχα αλλά και ρουχαλάκια. Τιμές ούτε φθηνές ούτε πολύ ακριβές αλλά πολύ καλή ποιότητα.
-Zara όμορφα ρουχαλάκια καλές τιμές, μέτρια ποιότητα
- Η&Μ στο Μαρούσι Πήγα τυχαία το καλοκαίρι και είχε φαντασικά ρουχαλακια σε τιμές zara και καλή ποιότητα αλλά πριν από κανένα μήνα που ξαναπήγα ήταν σαν να μην έχει ξαναφέρει εμπόρευμα από το καλοκαίρι -αν είστε κοντά ρίξτε μια ματιά και πείτε και σε μας.
-τα ρούχα της benetton -ακριβούτσικα αλλά μας έρχονται πολλά τέτοια δώρα - έχουν περίεργα νούμερα, πολύ μακρόστενα βρε παιδί μου...
-στο Λητώ έχει τη μεγαλύτερη ποικιλία σε καρότσια και καθισματάκια αυτοκινήτου για όλα τα γούστα και όλα τα πορτοφόλια.Πολύ καλές πωλήτριες επίσης.
-όσο για το jumbo τα ρούχα είναι όντως πολύ μικρά σε σχέση με τις ηλικίες που λένε και δεν είναι και σπουδαία αλλά για ποδίτσες φαγητού, μπουκάλια ποτηράκια, κουταλάκια κλπ καθώς επίσης και όλα τα προστατευτικά για πόρτες -ντουλάπια- γωνίες -πρίζες και τα κάγκελα τεράστια ποικιλία και super τιμές. Το ίδιο και τα διάφορα αξεσουαρ μπάνιου κλπ
-premaman και prenatal δεν τα έχω εξερευνήσει.

Μου πήρε ένα χρόνο για να συλλέξω όλες αυτές τις γνώσεις :lol: :lol: :lol:

LOREEN
24-01-08, 19:23
LOREEN θα μας πεις τελικα γιατι μας ρωτουσες?

ΚΟΡΙΤΣΙΑ, ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΕΣ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ. ΒΑΛΑΜΕ ΒΕΒΑΙΑ ΣΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΚΙ ΑΛΛΑ ΜΑΓΑΖΙΑ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΑ ΤΡΙΑ ΠΟΥ ΖΗΤΗΣΑ ΕΓΩ ΑΛΛΑ ΟΚ, ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ.
ΜΑΖΕΥΑ ΓΝΩΜΕΣ ΓΙΑΤΙ ΣΕ ΕΝΑ ΕΞΑΜΗΝΟ ΘΑ ΑΝΟΙΞΟΥΜΕ ΤΕΤΟΙΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ. ΤΟ ΗΡΑ ΟΜΩΣ ΤΟ ΑΠΟΡΡΙΨΑΜΕ, ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ ΕΜΕΝΑ ΣΑΝ ΠΕΛΑΤΙΣΣΑ. ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΑ ΑΛΛΑ ΔΥΟ, ΓΙ΄ ΑΥΤΟ ΖΗΤΗΣΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ..
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ.. ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΑΤΕ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΕΧΩ ΚΑΤΑΣΤΑΛΑΞΕΙ ΣΕ ΕΤΑΙΡΕΙΑ

~I F I Z E N I C~
29-01-08, 21:57
Καλησπερα σε ολες ... Δεν ηξερα που να δημοσιευσω την απορια μου,κι ετσι ανοιξα θεμα..!!
Μεχρι ποσο καιρο να εχουμε το πρωτο καθισματακι στο αμαξι,αναποδα?(εννοω να κοιταζει προς το πορτ παγκαζ..),,ποια θεση ειναι καλυτερη ,οταν θα κοιταζει μπροστα,οπως εμεις..πισω απο τον οδηγο,μεση , η, συνοδηγο? τα καθησματακια ειναι αναλογα τα κιλα,η,την ηλικια?.. Ουφ...τα ειπα ολα.. :!: :?: :!: :wink: :wink: :wink:

ΧΡΥΣΑ
29-01-08, 22:07
Καλησπερα IFIZENIC,

Το πρωτο καθισματακι εμεις το ειχαμε αναποδα μεχρι 10-11 μηνων περιπου οποτε πηραμε και το δευτερο καθισμα γιατι το πρωτο ηταν μεχρι 73 ποντους αν θυμαμαι καλα και 10 κιλα αλλα ο μικρος μας ειχε ξεπερασει το υψος αυτο αλλα οχι τα κιλα. Το δευτερο καθισμα το βαλαμε να κοιταει εμπρος (συνηθως πρεπει να ειναι ενος ετους το παιδι για να κοιταει εμπρος και να ειναι 10 κιλα) στη μεση του καθισματος και πιασμενο εκτος απο τη ζωνη και με γαντζο στην εταζερα του αυτοκινητου.

biky
29-01-08, 22:43
Εμεις ειχαμε το πρωτο καθησματακι που κοιταει πισω μεχρι 10 μηνων
το αλλαξα γιατι ο μικρος πλεον δεν ηθελε να κατσει με τιποτα εκει,και αφου πρωτα ρωτησα τον παιδιατρο.
Αυτο που λενε οι κατασκευαστες με τα κιλα ειναι λιγο γενικο πιστευω αφου ο δικος μου ειναι τορα 10 κιλα 15μηνων και υψος 85εκ που να χωρεσει :lol:
πιο ασφαλες και πιο πρακτικα παντος ειναι τα καθησματακια με δικια τους βαση (δεν μου ρχετε τωρα το ονομα....)
οσο για την θεση τοποθετησεις απο οσο ξερω πισω απο το καθησμα του συνοδηγου και φυσικα χωρις αεροσακο

evita
29-01-08, 23:46
Εγώ έχω διαβάσει ότι τα μωρά πρέπει να κάθονται σε καθισματάκι που κοιτάζει προς τα πίσω μέχρι να γίνουν ενός χρόνου και εννιά κιλά.
Να ισχύουν όμως απαραίτητα και οι δύο αυτές προϋποθέσεις.
Ένα λινκ που μπόρεσα στα γρήγορα να βρω τώρα είναι:

http://babyproducts.about.com/od/carseats/qt/rear_facing.htm

Eliza
01-02-08, 17:51
Ο Κωστής σε ηλικία 8 μηνών ήταν ήδη 9.5 κιλά και αρκετά ψηλός και δεν χωρούσε στο πρώτο καθισματάκι -ένα της bebe confort- οπότε περάσαμε στο επόμενο. Βέβαια καθότανε καλά από 5 μηνών και γενικά είναι ένα δυνατό παιδάκι, οπότε δεν αντιμετωπίσαμε κανένα πρόβλημα. Υποθέτω όμως ότι για όσο καιρό χωράει καλά στο βρεφικό καλά είναι να παραμείνει εκεί
Όσο για τη θέση του καθίσματος, αρχικά το βάλαμε πίσω από το συνοδηγό. Αν οδηγείς και είσαι μόνη σου το αυτοκίνητο αυτό είναι μια χαρά. Αν όμως είσαι συνήθως συνοδηγός θα διαπιστώσεις ότι για να δεις το μικρούλι σου θα πρέπει να γυρίσεις ανάποδα στο κάθισμά σου οπότε δε βολεύει. Εμεις τώρα το έχουμε βάλει στη μεσαία θέση οπότε τον βλέπουμε και τον φτάνουμε και οι δύο :wink:

annastasia
01-02-08, 19:22
Εμείς από την αρχή πήραμε καθισματάκι της Britax όχι όμως "αυγό" αλλά την κατηγορία 0-18 kg (και ευτυχώς γιατί με το "αυγό" και την ανάπτυξη του Κωστή ούτε μέχρι τους 5 μήνες δε θα τη βγάζαμε!!!!) :lol:

Το κρατήσαμε ανάποδα και στη θέση πίσω από το συνοδηγό μέχρι το χρόνο (οπότε και εγώ ως τότε καθόμουν δίπλα του). Μετά το χρόνο το γυρίσαμε στην κανονική φορά (και εγώ επέστρεψα στη θέση μου :wink: )

Fivi
02-02-08, 00:49
Επειδη δεν ειχα ψαξει καθολου το θεμα και τωρα με ολα αυτα που ειδα και διαβασα....φρικαρα.....μπορειτε να με βοηθησετε να δω αυτο το καθισματακι που εχω αγορασει αν ειναι καλο ή οχι?
bobobline plus
δεν βρηκα κατι στα ελληνικα ειναι στα γερμανικα?, ολλανδικα? :shock: :shock:

που να καταλαβω τι λενε??? :(

StellaK
04-02-08, 10:10
Φανή, σχετικά με τι καρεκλάκι, θέλω να ρωτήσω πώς βάζεις το παιδί στο καθισματάκι; Ανοίγει αυτό το μαξιλαράκι ή το βάζεις από πάνω;
Σ' ευχαριστώ πολύ!

Phani
04-02-08, 10:43
Ναι, ανοίγει αυτό το μαξιλαράκι! Βρήκα και φωτογραφία :

http://www.presseanzeiger.de/pa_bilder/231860-2_org.jpg
http://www.emax24.de/images/normal/kinderbutt/autositze_und_zubehoer/kiddy_autositz_infinity_pro.jpg

Δες κι εδώ:
http://www.kiddy.de/gb/infinity-pro-funktion

StellaK
04-02-08, 10:54
Α, ωραία. Μπορείς να το βάλεις και στη μεσαία θέση πίσω;

Phani
04-02-08, 11:02
Μάλλον όχι. Πρέπει νομίζω να υπάρχει 3-point-system της ζώνης. Δες το data-sheet :

http://www.kiddy.de/content/files/Bedienungsanleitungen-PDF/kiddy_infinity-pro/BOOK_1_manual_kiddy_infinity-pro-web.pdf

evoulita
04-02-08, 11:29
Τέτοιο καρεκλάκι είχα εγω όταν ήμουνα μικρή και μάλιστα το είχαν πάρει οι γονείς μου απο γερμανία. Οταν έψαχνα καρεκλάκι για την κόρη μου ζητούσα με τέτοιο μαξιλάρι και δεν είχαν εδω στην Ελλάδα. Αναγκάστηκα και πήρα απο τα άλλα. Βασικά με ενδιέφερε εκτός της ασφάλειας, το οτι το παιδί δεν μπορεί να βγεί από εκεί. Η δικιά μου βγάζει πολύ άνετα τις τιράντες πλέον και ειδικά όταν είμαι μόνη στο αυτοκίνητο με αγχώνει.

Δε μου λέτε ξαπλώνει κιόλας?

nefeli
04-02-08, 12:01
ναι μεν πρακτικό μου φαίνεται το καθισματάκι αυτό, αλλά πωσ θα είναι το καλοκαίρι το παιδί εκει μέσα? στην γερμανία δεν κάνει τόσεσ ζέστεσ...

il
04-02-08, 17:46
Αγαπητή fivi
συμφωνα με το adac.de (χωρις όμως πολλες λεπτομέρειες γιατί χρειάζεται € για να πάρεις αποτελέσματα από εκεί) είναι από τα καλά με μειονέκτημα να υστερεί λίγο σε άνεση. Για να πάρεις κάτι που τα έχει όλα θέλεις περίπου 200€ από γερμανία και περίπου 300-350 € απο Ελλάδα οπότε μην ανησυχείς

Fivi
04-02-08, 23:38
Αγαπητή fivi
συμφωνα με το adac.de (χωρις όμως πολλες λεπτομέρειες γιατί χρειάζεται ? για να πάρεις αποτελέσματα από εκεί) είναι από τα καλά με μειονέκτημα να υστερεί λίγο σε άνεση. Για να πάρεις κάτι που τα έχει όλα θέλεις περίπου 200? από γερμανία και περίπου 300-350 ? απο Ελλάδα οπότε μην ανησυχείς

Ευχαριστω! :D
Ευτυχως που ειναι απο τα καλα, οπως μου λες, γιατι οταν το ειχαμε αγορασει δεν ειχαμε ψαχτει ιδιαιτερα. Και αν θυμαμαι καλα το ειχαμε παρει 150?.
Οσο για την ανεση θα το ξερει η μικρη καλυτερα :roll: και οχι εμεις.
Μεχρι στιγμης και ταξιδια που εχουμε κανει δεν εχει παραπονεθει. 8)

naina
02-03-08, 19:15
Έχετε δει το Axiss της Bebe Comfort? το γεγονός ότι στρίβει και σε κοιτάει το παιδί όταν το δένεις αντί να στριμώχνεσαι στο αυτοκίνητο σαν τη σαρδέλα για να το τακτοποιήσεις (ειδικά αν είναι μικρό ακόμα) μου φάνηκε απίστευτα πρακτικό. Το έχει αγοράσει κάποια μανούλα να μου πει?

naina
02-03-08, 19:32
Δηλαδή, για να καταλάβω... να προετοιμάζομαι ότι θα χρειαστώ 2 καρεκλάκια αυτοκινήτου (ένα για τους πρώτους 9 μήνες και ένα γαι μετά), 2 καρότσια (παρομοίως)... τι άλλο θέλω εις διπλούν? :) :) :)

νεραϊδομαμά
03-03-08, 11:14
Κι εγώ Britax 0-18 πήρα και θα το αλλάξω σε μερικούς μήνες (θα το χρησιμοποιεί ο μπέμπης όταν έρθει με το καλό και για τη "μεγάλη" σκέφτομαι να πάρω ένα που είναι από 9-36 κιλά).
http://m3.lilypie.com/wxI1p2/.png (http://lilypie.com) http://md.lilypie.com/4IAAp2/.png (http://lilypie.com)

evoulita
03-03-08, 11:53
Έχετε δει το Axiss της Bebe Comfort? το γεγονός ότι στρίβει και σε κοιτάει το παιδί όταν το δένεις αντί να στριμώχνεσαι στο αυτοκίνητο σαν τη σαρδέλα για να το τακτοποιήσεις (ειδικά αν είναι μικρό ακόμα) μου φάνηκε απίστευτα πρακτικό. Το έχει αγοράσει κάποια μανούλα να μου πει?

ωραίο είναι και όντως φαίνεται πρακτικό. Αλλα το θέμα είναι ότι και αυτό έχει ζώνες και τα παιδιά μπορούν και βγαίνουν...

Mammyblue
03-03-08, 14:25
Καλησπερα σε ολες ... Δεν ηξερα που να δημοσιευσω την απορια μου,κι ετσι ανοιξα θεμα..!!
Μεχρι ποσο καιρο να εχουμε το πρωτο καθισματακι στο αμαξι,αναποδα?(εννοω να κοιταζει προς το πορτ παγκαζ..),,ποια θεση ειναι καλυτερη ,οταν θα κοιταζει μπροστα,οπως εμεις..πισω απο τον οδηγο,μεση , η, συνοδηγο? τα καθησματακια ειναι αναλογα τα κιλα,η,την ηλικια?.. Ουφ...τα ειπα ολα.. :!: :?: :!: :wink: :wink: :wink:

Αρχικά να σε ρωτήσω τι κατηγορίας καθισματάκι έχεις 0 η 0+, η διαφορά είναι ότι το πρώτο είναι μέχρι 9 κιλά και βλέπει προς τα πίσω, συνήθως μοιάζει με καλάθι ή Port bebe. Το 0+ είναι σαν κανονικό κάθισμα αυτοκινήτου που μπορεί να χρησιμοποιηθεί μέχρι το μωρό να γίνει 9 κιλά(έχει διάφορες θέσεις έτσι ώστε να μπορεί να ξαπλώνει το μωρό, να μην είναι δηλαδή όρθιο) βλέποντας προς τα πίσω και κατόπιν να γυρίσει προς τα μπρος σε ορθή θέση.Η καλύτερη θέση σύμφωνα με τους κατασκευαστές είναι πίσω από τον συνοδηγό.

Mammyblue
03-03-08, 14:28
Ξέχασα να σου πω ότι το 0+ είναι μέχρι 18 κιλά και οπότε μόλις γίνει το μωρό 9 κιλά το γυρνάς με το πρόσωπο προς τα μπρος

Μαμά του Ωρίων
03-03-08, 21:32
ναι μεν πρακτικό μου φαίνεται το καθισματάκι αυτό, αλλά πωσ θα είναι το καλοκαίρι το παιδί εκει μέσα? στην γερμανία δεν κάνει τόσεσ ζέστεσ...

επειδή με ενδιαφέρει κι εμένα... μπας και κάποια από εσας που το πήρε, μπορεί να μας απαντήσει στο παραπάνω ερώτημα της Νεφέλης? :oops:

dooo
04-03-08, 11:17
όλα τα καθισματάκια έχουν το πρόβλημα της ζέστης, νομίζω.. Υπάρχει η λύση ενός ελαφριού-καλοκαιρινού υφάσματος (πάνα αγκαλιάς, ίσως), πάνω στο κάθισμα. Όσο για τις ζωνούλες, εγώ σκεφτόμουν να κάνω μόνιμες τρύπες στο ύφασμα, και να το έχω συνέχεια στο αυτοκίνητο.

daffy
04-03-08, 11:26
Δυστυχως κορίτσια το καλοκαίρι οι πλατούλες τους γίνονται μούσκεμα. Είναι πολύ ζεστα για καλοκαίρι αλλά δεν υπάρχει άλλη λύση. Ένα σεντονάκι με μόνιμες τρυπούλες ίσως να βελτίωνε την κατασταση αλλα πάλι έχουν τόσες πολλές επενδύσεις που ειναι αναποφευκτο.

euapap
09-03-08, 16:47
από τα 3 που αναφέρεις το premaman. έχει πολύ καλή ποιότητα. ΤΤο λητώ δε μου αρεσε καθόλου. Επίσης ψωνίζω από το allouette, benetton, marks&spencer και μετά πιο οικονομικά είναι τα zara που μπορείς από κει να πάρεις φορμάκια, πυτζαμάκια κτλ.

LOREEN
11-03-08, 11:46
από τα 3 που αναφέρεις το premaman. έχει πολύ καλή ποιότητα. ΤΤο λητώ δε μου αρεσε καθόλου. Επίσης ψωνίζω από το allouette, benetton, marks&spencer και μετά πιο οικονομικά είναι τα zara που μπορείς από κει να πάρεις φορμάκια, πυτζαμάκια κτλ.

THANKS euapap, ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ.
ΤΟ ΗΡΑ ΑΠΟΡΡΙΦΘΗΚΕ ΛΟΓΩ ΚΑΚΗΣ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ ΠΡΟΙΟΝΤΩΝ (ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ), ΤΟ ΛΗΤΩ ΛΟΓΩ ΜΙΚΡΟΥ ΚΕΡΔΟΥΣ ΚΑΙ ....... ΚΑΤΑΛΗΓΟΥΜΕ ΝΑ ΑΝΟΙΞΟΥΜΕ PREMAMAN, ΕΧΟΥΜΕ ΥΠΟΓΡΑΨΕΙ ΚΑΙ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ ΜΑΛΙΣΤΑ ΚΑΙ ΚΑΤΑ ΤΙΣ 10 ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ ΑΝΟΙΓΟΥΜΕ ΜΕ ΧΑΡΑ ΚΑΙ ΣΑΣ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ! :lol: :lol: :lol:

ευδοκία
12-03-08, 10:17
μπραβο!!! καλες δουλειες!!!
Ηρακλειο ή αλλου;να ξερουμε κι εμεις οι συντοπιτισσες... :wink:

LOREEN
12-03-08, 10:40
ΝΑ ΄ΣΑΙ ΚΑΛΑ, Σ΄ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.
ΑΠΟ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟ ΣΤΗ ΣΗΤΕΙΑ!

naina
17-03-08, 11:31
Ήθελα να ρωτήσω κάποιες πληροφορίες για τα καρεκλάκια αυτοκινήτου γιατί έχω μπερδευτεί λίγο.
Υπάρχουν οι κατηγορίες 0-9, 0-18. Και οι δύο κάνουν για νεογέννητο?, γιατί τα 0-18 είναι πιο όρθια από τα άλλα. Και αν κάποιος πάρει το 0-9 μετά μπορεί να τη βγάλει με 1 καρεκλάκι ακόμα, ή πρέπει να πάρει άλλα 2 τελικά καθώς μεγαλώνει το παιδί?
Ποια είναι η καλύτερη επιλογή κατά τη γνώμη σας?
Και τελικά, έχει σημασία το καρεκλάκι να εφαρμόζει στο καρότσι?

erica
17-03-08, 11:38
Ήθελα να ρωτήσω κάποιες πληροφορίες για τα καρεκλάκια αυτοκινήτου γιατί έχω μπερδευτεί λίγο.
Υπάρχουν οι κατηγορίες 0-9, 0-18. Και οι δύο κάνουν για νεογέννητο?, γιατί τα 0-18 είναι πιο όρθια από τα άλλα. Και αν κάποιος πάρει το 0-9 μετά μπορεί να τη βγάλει με 1 καρεκλάκι ακόμα, ή πρέπει να πάρει άλλα 2 τελικά καθώς μεγαλώνει το παιδί?
Ποια είναι η καλύτερη επιλογή κατά τη γνώμη σας?
Και τελικά, έχει σημασία το καρεκλάκι να εφαρμόζει στο καρότσι?

Η διαφορά του 0-9 με το 0-18 είναι ότι το πρώτο βγαίνει απο το αυτοκίνητο εύκολα και μπορείς να το χρησιμοποιείς στην ανάγκη (όχι πάντα) ως relax, ενώ το δεύτερο είναι μόνο για το αυτοκίνητο. Για την επόμενη ερώτηση θα ήταν καλύτερα να απαντήσει κάποιος άλλος που είναι στην επόμενη πίστα του παιχνιδιού και ξέρει ( :lol: :lol: :lol: ).

Για την τελευταία σου ερώτηση, θα απαντήσω ότι είναι καθαρα υποκειμενικό θέμα. Εμένα δεν με ενόχλησε που δεν κόλλαγε το καρεκλάκι στο καρότσι μας. ΚΑΘΟΛΟΥ.... Αλλοι το βολευτήκανε, και άλλοι ενώ είχαν τη δυνατότητα δεν το έκαναν ποτέ!... :wink:

nnm004
17-03-08, 11:38
Λοιπον ακου τωρα προσκεκτικα γιατι εμας απο τα Λητω μας πουλησανε καθησματακι που υποτιθεται εκανε για νεογγενητο αλλα καμια σχεση , δεν φταινε και αυτοι δηλαδη ετσι εγραφε και ο κατασκευαστης . Θα χρειαστεις 2 καθησματακια για τον πρωτο χρονο .
Το ενα ειναι η ομαδα 0-13 και ειναι τα καθησματακια οπου εφαρμοζουνε και στα κοριτσια και γενικως μπορεις να μεταφερεις πανω σε αυτο τα μωρα και εκτος αυτοκινητου . Μετα τον 5-6 μην ειναι η ομαδα 9-18 . Προσοχη θα βρεις και καθησματα 0-18 αλλα δεν ισχυει κατι τετοιο , τα καθησματα οπου ειναι για εως 18 κιλα δεν κανοθνε για νεογεννητα και μωρα κατω των 4 μηνων , μην την πατησεις σαν εμας και τρεχεις να παρεις καθησματακι μετα .

fatsoula
17-03-08, 12:49
Εμείς πήραμε από την αρχή το 0-9 που αφαιρείται, με τη λογική να το πηγαίνω με αυτό στη μάνα μου κάθε πρωί που της την αφήνω. Ομως ποτέ δεν το έκανα γιατί γιατί μωρό και καθισματάκι και μωρό είναι βαρύ και την μεταφέρω μέχρι τώρα στα χέρια (δηλ από το αυτοκίνητο στο σπίτι).
Μάλλον έπρεπε να πάρω την επόμενη κατηγορία. Η 0-18 είναι;;
Να σας ρωτήσω και εγώ: το 0-9 σημαίνει μέχρι 9 κιλά ή 9 μηνών;
Εμάς η μπουμπού μας είναι 8 κιλά τώρα και 9 1/2 μηνών. Πολύ δύσκολα όμως κάθεται στο καθισματάκι ειδικά όταν είμαι εγώ δίπλα της. Γκρινιάζει και θέλι να είναι όρθια συνέχεια.
Ηρθε η ώρα να αλλάξουμε καθισματάκι;; Θέλει να βλέπει μπροστά τώρα και την ενοχλεί που είναι γυρισμένη;
Τι να κάνω;

renik
17-03-08, 13:44
Τα πιο πεταμένα λεφτά που έδωσα ήταν για το καθισματάκι 0-9 κιλά, το πλήρωσα 150 ευρώ (peg perego) με την λογική όταν βγαίνουμε να μην κουβαλάω καρότσι και να το έχω σαν relax αλλά με τον μικρό μέσα ήταν ασήκωτο!!!Fatsoula μάλλον ήρθε η ώρα να αλλάξετε καλαθάκι αυτοκινήτου :) naina εγω στην θέση σου θα έπαιρνα καθισματάκι 0-18 κιλα που έχουν και ειδικό μαξιλαράκι για να κάθονται τα νεογέννητα μέχρι να μεγαλώσουν ,πήρα ένα της chicco το οποίο έπρεπε να το έιχα πάρει από την αρχή και αν θυμάμαι καλά μου πήγε περίπου 120 ευρώ

naina
17-03-08, 13:49
Τα πιο πεταμένα λεφτά που έδωσα ήταν για το καθισματάκι 0-9 κιλά, το πλήρωσα 150 ευρώ (peg perego) με την λογική όταν βγαίνουμε να μην κουβαλάω καρότσι και να το έχω σαν relax αλλά με τον μικρό μέσα ήταν ασήκωτο!!!Fatsoula μάλλον ήρθε η ώρα να αλλάξετε καλαθάκι αυτοκινήτου :) naina εγω στην θέση σου θα έπαιρνα καθισματάκι 0-18 κιλα που έχουν και ειδικό μαξιλαράκι για να κάθονται τα νεογέννητα μέχρι να μεγαλώσουν ,πήρα ένα της chicco το οποίο έπρεπε να το έιχα πάρει από την αρχή και αν θυμάμαι καλά μου πήγε περίπου 120 ευρώ
Και σε 6 μήνες θα χρειαστείς πάλι άλλο καθισματάκι? 18+ ? αυτή τη δουλειά θα κάνουμε βρε κορίτσια? μαγαζί με καθισματάκια θα ανοίξουμε?

Λαμπρινή
17-03-08, 14:04
naina :D
Μετα χρειάζεσαι το 18-36 και τέλος με τα καθισματάκια , μετά παίρνεις ενα "μαξιλαράκι" για να κάθεται το παιδάκι .

renik
17-03-08, 14:06
naina 18 είναι τα κιλά όχι οι μήνες !!!μέχρι να πάει 18 κιλά ΄΄εχουμε ακόμα!!τώρα είμαστε 15 μηνών και είμαστε 11 κιλά οπότε ένα καθισματάκι 0-18 κιλά σε βγάζει περίπου μέχρι 2 ετών άνετα :wink:

naina
17-03-08, 14:06
naina :D
Μετα χρειάζεσαι το 18-36 και τέλος με τα καθισματάκια , μετά παίρνεις ενα "μαξιλαράκι" για να κάθεται το παιδάκι .

3 καθισματάκια δεν είναι λίγα πάντως, εκτός αν σου δανείσει κανείς κάποιο από όλα. Για να μη σκεφτώ τι γίνεται όταν υπάρχουν 2 αυτοκίνητα στο σπίτι και το καθισματάκι είναι στο λάθος και θέλεις να φύγεις και λείπει...

Λαμπρινή
17-03-08, 16:09
Σίγουρα δεν είναι λίγα και μια πολύ καλή (και οικονομική λύση) ειναι να δανειστεις απο κάποιον που δεν το χρειαζεται πλέον :)

Πάντως προσωπικά ειναι τα μόνα χρήματα που δεν λυπήθηκα /λυπάμαι. Γιατι με την ασφάλεια του παιδιού σου δεν παίζεις !

erica
17-03-08, 16:53
Πάντως προσωπικά ειναι τα μόνα χρήματα που δεν λυπήθηκα /λυπάμαι. Γιατι με την ασφάλεια του παιδιού σου δεν παίζεις !

Ετσι σκεφτόμαστε και εμείς, γιαυτο και ψάξαμε και πήραμε τα ασφαλέστερα της κατηγορίας τους (Maxi Cosi), που είναι μεν λίγο πιο τσιμπημένα, αλλά έχουν περάσει πρώτα στα συγκριτικά test ασφαλειας...

eleni^^
17-03-08, 17:03
erica πηραμε κ εμεις το ιδιο της maxi cosi για δευτερο καθησματακι...οσον αφορα το πρωτο πηραμε το καροτσι με τα τρεια κομματια που το μικρο ειναι υποτιθεται!!! καθησμα αυτοκινητου απο 0-6 μηνων...το μωρο μου ειναι ενος μηνα κ ουτε καν το σκεφτομαι να το βαλω ακομα...η πλατουλα ειναι σχεδον ορθια κ το μωρο καθεται,με αποτελεσμα πρωτον να γερνει! κ δευτερον να κουραζεται αμεσως κ να γκρινιαζει...τον αλλο μηνα που θα στιριζει τουλαχιστον το κεφαλακι κ βλεπουμε...

zetta
17-03-08, 23:02
Κάλο θα ήταν να πάρεις ένα καθισματάκι που είναι από 0 έως 18 μηνών (ή 12 εάν θυμάμαι να τσεκάρω το μανιούαλ) και να σου πω.Αν είσαστε τις βόλτας κάλο για σένα θα είναι να πάρεις ένα που να ταιριάζει στο καρότσι σου γιατί κάθε φόρα που θα θέλεις να βγάλεις το μωρό από το αυτοκίνητο θα ξυπνάει. Αυτά ξεκινάνε από μηδενική ηλικία και είναι κάλο για σενα να το μεταφέρεις με αυτό στο αυτοκίνητο για λόγους ασφαλείας. :!:

Αν τα οικονομικά σου το επιτρέπουν σου προτείνω της chicco

biky
17-03-08, 23:13
Σίγουρα δεν είναι λίγα και μια πολύ καλή (και οικονομική λύση) ειναι να δανειστεις απο κάποιον που δεν το χρειαζεται πλέον :)

συμφωνω ......
σε μια εκπομπη αυτοκινητου μιλαγαν για ασφαλεια μωρων
και ειπαν οτι ενα τρακαρισμα με 50 χιλιομετρα σε ενα μωρο που δεν καθεται σε καρεκλακι ειναι το ιδιο επικυνδυνο με το να πεταξεις το μωρο απο τον τεταρτο οροφο.... :shock:
καλυτερα 3-4 καρεκλακια και καθε φορα ναι σωστο στην ηλικια του παρα ενα και καπου να χανει σε καθε σταδιο αναπτυξης.....

StellaK
18-03-08, 09:15
Εμάς η μπουμπού μας είναι 8 κιλά τώρα και 9 1/2 μηνών. Πολύ δύσκολα όμως κάθεται στο καθισματάκι ειδικά όταν είμαι εγώ δίπλα της. Γκρινιάζει και θέλι να είναι όρθια συνέχεια.
Ηρθε η ώρα να αλλάξουμε καθισματάκι;; Θέλει να βλέπει μπροστά τώρα και την ενοχλεί που είναι γυρισμένη;
Τι να κάνω;

Το 0-9 σημαίνει μέχρι το παιδί να φτάσει τα 9 κιλά και να γίνει 1 έτους. Καλό θα είναι να μην την γυρίσεις ακόμα μπροστά, γιατί σε περίπτωση που συμβεί τίποτα (χτύπα ξύλο), το αυχενάκι τους δεν είναι ακόμα ώριμο.
Εγώ πάντως τώρα του αγόρασα καθισμάτάκι 9-18. Μέχρι 14 μηνών τον είχα ανάποδα. Άλλες φορές μου γκρίνιαζε, άλλες ήταν ήσυχος.

maria70
18-03-08, 09:30
και οι δυο κορες μου σε 0-18 καθισμα καθησαν μεχρι τα 4-5 χρονια τους.Θεωρω μεγαλη σπαταλη να παρεις 3-4 καθισματα μεχρι να μεγαλωσει.Στα 0-18 και σε ξαπλωτη θεση εμενα δεν ειχαν κανενα προβλημα.Τωρα η μικρη μου που ειναι 5,5 καθεται σε καθισμα μονο με βαση και τελειωσαμε.
Προτεινω ενα καθισμα 0-18 και ενα πολυ αργοτερα μονο βαση.

rena
18-03-08, 15:40
Εμεις ειχαμε ενα καθισματακι 0-13 (της chicco που το πηραμε μαζι με το καροτσι).Ηταν για νεογεννητα (αν και η παιδιτρος μας ειπε μεχρι το δευτερο μηνα να μην το βαζουμε παρα για πολυ συντομες αποστασεις για και παλι δεν ηταν φυσικα εντελως ξαπλωμενο).Παρολο που ηταν μεχρι 13 κιλα εμας οταν εγινε περιπου 9 κιλα δεν καθοταν καθολου καλα οποτε πηραμε ενα δευτερο(της chicco zenith 0-18) αλλα εννοειται οτι δεν ειναι για νεογεννητο γιατι ειναι εντελως καθιστο!

Μας ειπαν απο κει που το πηραμε οτι μεχρι 3,5-4 ετων συνηθως μπορουν και το χρησιμοποιουν τα παιδακια αυτο,αναλογα και με τα κιλα τους.Οποτε ελπιζω να χρειαστουμε απο κει και μετα αλλο καθισματακι.

Συμφωνω ομως οτι ειναι η πιο σημαντικη αγορα.Εδω ξοδευουμε τοσα λεφτα σε ρουχαλακια,προικες και τοσα αλλα χαζα...

aiva
21-03-08, 15:52
Μεχρι ποιο μηνα το μωρο πρεπει να κοιτα το πισω παμπριζ? Να ειναι δηλαδη το καθισματακι αναποδα?

Christie
21-03-08, 17:01
Εμείς πήραμε το πρώτο που ήταν για μωράκια 0-9, άυτό που κοιτάει προς τα πίσω... Βέβαια περιττό να πω ότι πριν το παιδί να φτάσει τα 9 κιλα για τα οποια μιλούν οι προδιαγραφες δεν βολευόταν με τίποτα, ασε που έιχε μεγαλώσει και δεν της αρεσε να είναι ξαπλωτη, οποτε πήραμε το μεγαλύτερο για 0-18 και κάθεται εκει από πέρισυ μια χαρα...

Θέλω να πω ότι πιστεύω ότι τα κιλα που γράφουν ειναι σχετικα, η δικη μας να φανταστείτε τώρα 21 μηνών και έιναι με το ζορι 10.200, κι ομως στο καρεκλάκι για μεχρι 9 κίλά βολευοταν μόνο πολύ μικρή. Βέβαια τέλος τα καρεκλάκια, αυτό θα μας βγάλει μέχρι τελους...

Olg@
21-03-08, 17:24
Όπως έγραψα και άλλο ποστ το κάθισμα 0 - 9 δεν το ευχαριστηθήκαμε παρότι ήταν καλής εταιρείας (peg perego) και αρκετά ακριβό. Το μωρό δεν βολευόταν μέσα σε αυτό το πρώτο τρίμηνο, μετά της ήταν ok για ένα διάστημα, αλλα μόλις έγινε εννια κιλά (σχεδόν στον 10 μήνα) αναγκαστήκαμε να της πάρουμε άλλο γιατί δεν βολευόταν και παλι.
Αγοράσαμε το Maxi Cosi 9 - 18 και ομολογώ ότι μας βόλεψε πάρα πολύ από την πρώτη μέρα. Αυτό που βρίσκω καταπληκτικό σε αυτό το καθισματάκι είναι το σύστημα δεσίματος που έχει, δεν μπορώ να σας το περιγραψω καλά αλλά είναι κάπως φιξ οι πλαινοί ιμάντες με αποτέλεσμα να βάζεις το παιδί και να το δένεις πολύ γρήγορα - το βρίσκω πολύ βολικό αυτό (στο παλιό ψαχνόμουν πάνω στον πανικό μου με το κλάμμα της μικρής να προσαρμόσω το κουμπωμα :roll: )

athina_m
03-04-08, 09:44
καλημερα κοριτσια μου φερανε δωρο ενα καθισματακι μαρκας junior (?)
γνωριζει καμια κατι;

HappyAnna
08-05-08, 12:10
Έχει καμιά άποψη για τα καρεκλάκια αυτοκινήτου Advance Olympus (9 με 36 κιλά) των Mothercare? Είναι καλά; Ασφαλή;

Klairi
08-05-08, 13:12
Καλημερα Κοριτσια

Τα καθισματα ελενχονται απο την WWW.ADAC.DE και απο την automotoudsport.de

στα Γερμανικα το καθισμα στα γερμανικα ειναι Kindersitze βαλτω στην αναζητηση και ψαξε για τα crash test .

Οπως και τα αυτοκινητα ετσι και αυτα κανουν συνεχεια τεστ.

Πρωτα σχεδον παντα ειναι maxi-cosi & britax-romer Στα τεστ αυτα αναγραφουν ποιοτητα .ασφαλεια ,τοποθετηση ,γενικα τα παντα ....

Οσων αφορα τα Juniors h` mothercare δεν υπαρχουν σε αυτα τα τεστ .
Γιατι δεν ξερω αλλα μαλλον υποθετο

Φιλια Κλαιρη

souzy
23-05-08, 09:29
Εγώ έχω το καθίσματάκι από το trio της Chicco (είναι σετ με καρότσι και πορτ μπεμπέ). Από τότε που σαράντισε ο μπέμπης πηγαίνουμε κάθε σαββατοκύριακο στους γονείς μου, ταξίδι 2 ωρών πήγαινέλα. Από την αρχή όμως το καθισματάκι μου φαινόταν πολύ...καθιστό για νεογέννητο. Ο μπέμπης μου φαινόταν στριμωγμένος και ο αυχένας του ήταν πολύ διπλωμένος προς τα μπρός. Στεναχωριόμουν πολύ που τον έβλεπα έτσι. Τώρα που μεγάλωσε είναι κάπως καλύτερα, αλλά και πάλι, μετά από λίγη ώρα ταξιδιού γλιστράει προς τα κάτω και πάλι στριμώχνεται και διπλώνει το κεφαλάκι του. Επίσης αυτό το χοντρό κούμπωμα της ζώνης που βρίσκεται ακριβώς πάνω στο πουλάκι του. Δεν ξέρω... Είμαι υπερβολική; Μήπως δεν κάνω κάτι καλά;;;

desdemona
24-05-08, 19:51
Τι να κάνω;

Το 0-9 σημαίνει μέχρι το παιδί να φτάσει τα 9 κιλά και να γίνει 1 έτους. Καλό θα είναι να μην την γυρίσεις ακόμα μπροστά, γιατί σε περίπτωση που συμβεί τίποτα (χτύπα ξύλο), το αυχενάκι τους δεν είναι ακόμα ώριμο.
Εγώ πάντως τώρα του αγόρασα καθισμάτάκι 9-18. Μέχρι 14 μηνών τον είχα ανάποδα. Άλλες φορές μου γκρίνιαζε, άλλες ήταν ήσυχος.

Συμφωνώ απόλυτα, τα μωρά τουλάχιστον μέχρι να χρονίσουν πρέπει να κοιτάνε προς τα πίσω. Αυτό το μήνα σκέφτομαι να γυρίσουμε το καθισματάκι αν και είναι 11 μηνών αλλά δεν χοράνε τα ποδαράκια της και κάθεται σαν βατραχάκι. Και το σωστό είναι πίσω από τη θέση του συνοδηγού και όχι του οδηγού που βλέπω. Ο οδηγός πρέπει να έχει την ελευθερία να μετακινήσει το κάθισμά του όπως θέλει ενώ ο συνοδηγός μπορεί να στριμωχτεί και λίγο. :)

katerina24
26-05-08, 08:10
κοριτσια πηρα 1 καρεκλακι αυτοκινητου που ειναι 9-18κιλα και ειναι ferrari.einai kalo?
το εχει καμια κοπελα?

administrator
28-05-08, 03:44
Η συζήτηση κλειδώνεται έτσι ώστε να συνεχιστεί εδώ

http://www.parents.gr/forum/viewtopic.php?t=6036

ευχαριστούμε

απο την διαχείριση

Fivi
01-07-08, 16:41
Θελω να αγορασω το επομενο καθισματακι αυτοκινητου για την κορη μου και σκεφτομαι για το recaro young sport (εως 12 ετων) ή το maxi cosi rodi xp (εως 12 ετων). Τι μου προτεινετε?

Fivi
01-07-08, 16:46
το recaro young sport ειναι αυτο
http://www.elitecarseats.com/Recaro-Young-Sport.pro

και το maxi cosi rodi xp ειναι αυτο
http://www.twoleftfeet.co.uk/acatalog/Maxi-Cosi_Rodi_XP_2007.html

athina_m
02-07-08, 11:58
Καλημερα fivi εγω εχω το recaro το οποιο ειναι παρα πολυ καλο και σαν κατασκευη και το υλικο του οσο για την ασφαλεια ειναι και τα δυο το ιδιο αξιοπιστα αν και το recaro εμενα μου φαινεται πιο στιβαρο.Ελπιζω να σε βοηθησα.

Fivi
02-07-08, 12:32
Απο την στιγμη που το εχεις χρησιμοποιησει, σιγουρα με βοηθας.
Ευχαριστω.

Fivi
04-07-08, 23:47
athina_m μηπως μπορεις να μου πεις ποιο μοντελο εχεις παρει? Γιατι ψαχνω ακομα,(maxicosi-recaro-britax) και στη recaro ειμαι αναμεσα στο young sport ή monza? Και αν ειναι ευκολο απο ποιο μαγαζι το πηρες? :)

Fivi
04-07-08, 23:48
:? :? :? Τωρα ειδα οτι εισαι απο Θεσσαλονικη :? :? :?

aglaia
05-07-08, 02:20
έχουμε ένα recaro λίγο διαφορετικό μοντέλο από αυτό που έβαλες.

http://www.recarochildseats.com/images/recaroStartSeat.jpg

Το πήραμε από τα Λητώ, το χρησιμοποιούμε εδώ και 4 χρόνια και είναι άψογο!

Ο γιος μου το έχει ευχαριστηθεί πάρα πολύ!

Nanou
07-07-08, 02:14
fivi αυτο που σου προτεινω είναι να μπεις σε ιστοσελιδες του εξωτερικου της αντιστοιχης ελληνικης ελπα που δυστυχως δεν κανει τπτ και να δεις τα συγκριτικα τεστ ασφαλειας και αν εχουν περασει. σαν σελιδες μπορω να σου προτεινω μονο την www.oeamtc.at και την adac.de αν δεν βρεις κατι στα φετινα τεστ κοιτα κσι σε προηγουμενες χρονιες.

patousaki
07-07-08, 13:10
Να σας βάλω και άλλο κάθισμα στο παιχνίδι?

Βέβαια είναι κατηγορία 1 αλλά είναι απίστευτα έξυπνο και βολικό...

http://www.bebeconfort.com/collection-2008/UK/voiture_axiss.htm

naina
07-07-08, 13:13
Να σας βάλω και άλλο κάθισμα στο παιχνίδι?

Βέβαια είναι κατηγορία 1 αλλά είναι απίστευτα έξυπνο και βολικό...

http://www.bebeconfort.com/collection-2008/UK/voiture_axiss.htm

Eμείς μετά το 0-9 maxi cosi αυτό θα πάρουμε σίγουρα!

th@lia
09-07-08, 10:15
Παρακαλω να μας εξηγησει καποιος τι παιζει με τις κατηγοριες?Τι εστι 1 κλπ?

Fivi
09-07-08, 15:43
Παρακαλω να μας εξηγησει καποιος τι παιζει με τις κατηγοριες?Τι εστι 1 κλπ?

Κατηγορια 1 : απο 0 εως 9 κιλα (απο 0 μηνων εως 12 μηνων)
Κατηγορια 2 : απο 9 εως 18 κιλα( απο 12 μηνων εως 4 ετων)
Κατηγορια 3 : απο 18 εως 36 κιλα (απο 4 ετων εως 12 ετων)

Το θεμα ειναι οτι πολλες φορες δεν συμβαδιζει η ηλικια του παιδιου με την αναπτυξη του και τα κιλα του. Σε αυτη την περιπτωση μου ειπαν οτι παμε αναλογα με τα κιλα του παιδιου και οχι την ηλικία του.
Ομως εγω εχω και παλι προβλημα!!!!
Η κορη μας ειναι 2 χρονων αλλα ειναι 95 εκατοστα και 17.5 κιλα!!!!
Αρα η κατηγορια 2 (9-18κιλα), που εχουμε κιολας, δεν μας κανει πλεον, γιατι το κεφαλι του παιδιου περισσευει πιο πανω απο το καθισμα!!!
Αρα παμε στην επομενη κατηγορια 3 (18-36κιλα). Εδω ομως, σε αυτη την κατηγορια τα καθισματακια δεν εχουν ζωνη 5 σημειων. Απλα τοποθετεις το καθισματακι στο καθισμα του αυτοκινητου, χωρις να το δεσεις, βαζεις το παιδι επανω και δενεις, καθισμα και παιδι με την ζωνη του αυτοκινητου.
Η ερωτηση μου ειναι η εξης : Ενα 2χρονο παιδακι μπορει να καθισει σε τετοιο καθισμα και να δεθει μονο με την ζωνη του αυτοκινητου ή θα την βγαζει συνεχεια?
Και επειδη απο πολυ ψαξιμο εχω καταληξει σε 3 εταιρειες RECARO-MAXI COSI-BRITAX, το μονο καθισμα που βρηκα να εχει ζωνη 5 σημειων και να ειναι εως 36 κιλα ειναι το recaro young sport, που ειναι κατηγορια 1 εως 3 (9κιλα εως 36) αλλα στοιχιζει πολυ πιο ακριβα, περιπου 300?.
Αν γνωριζετε καποιο καθισματακι απο αυτες τις εταιρειες που ισως να μου εχει διαφυγει ή αν εχετε αναλογη εμπειρια, βοηθηστε με!!!!Please!!! :D :D :D

Αν συνεχισει ετσι η κορη μου θα την γραψω basket απο τωρα!!!! :shock: :lol: :shock: :lol: :shock: :lol:

th@lia
10-07-08, 09:27
Fivi σέυχαριστω για την ενημερωση. :D

politimi
02-10-08, 22:50
Το θέμα ίσως εχει ξανασυζητηθεί .. ήρθε ο καιρός να αλλάξουμε καθισμα (9-18κιλ) και είμαι πολύ μπερδεμένη προσπαθώ να κάνω την καλύτερη επιλογή αλλά δεν εχω δει κάτι που να με ενθουσιάσει.. Έχετε να προτείνετε κάτι ή κάποιο που να αποφύγω? help!

Υ.Γ. Εψαξα για crash tests στο google δεν βρήκα τίποτα ξέρετε ίσως κάποια σελίδα? help!
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

bimba
03-10-08, 00:02
Ίσως σε βοηθήσει αυτή η σελίδα http://www.adac.de/Tests/Kindersicherung/default.asp?id=21254&location=2%5FTests&TL=2
τη βρήκα σε κάποιο θέμα στο forum σήμερα.

Για τα καθισματακια 9+ δε μπορώ να σε βοηθήσω γιατί η μπεμπούλα μου είναι πολύ μικρή. Πιστεύω θα μας δώσουν τα φώτα τους οι πιο έμπειροι γονείς!!

MMAIRY
03-10-08, 00:42
Εμείς έχουμε πάρει της Chicco. Παρόλο που δεν είναι ακόμη 9 μηνών τον βάζουμε. Το καθισματάκι αυτό είναι κ για νεογέννητα. Έχει ένα μαξιλαράκι κ όταν το μωρό μεγαλώσει το βγάζεις. Μπορείς επίσης να το ανασηκώσεις κ έτσι το παιδί είναι σε μια πιο ξαπλωτή θέση σε περίπτωση που κοιμηθεί. (πολύ θετικό) Το μόνο αρνητικό του είναι ότι είναι λίγο βαθύ κ δε βολεύει τόσο όταν πάμε να σηκώσουμε το μικρό κ ιδιαίτερα όταν κοιμάται.

th@lia
03-10-08, 09:12
http://www.parents.gr/forum/viewtopic.php?t=9519

http://www.parents.gr/forum/viewtopic.php?t=10377&highlight=tobi+priori

http://www.parents.gr/forum/viewtopic.php?t=710&highlight=tobi+priori

Πιστευω μια ιδεα θα παρεις απο τα παραπανω.

politimi
03-10-08, 13:37
Ευχαριστώ όλες και την th@lia για τις χρήσιμες παραπομπές.
Αλήθεια για το romer duo plus της Britax έχετε καμμία γνώμη? Είναι το καθίσμα που προτείνεται απο τον κατασκευαστή του ιχ μας ,για το συγκεκριμένο μοντέλο.Η αντιπροσωπεία το δίνει περίπου 500€ ενω απο την mothercare διατίθεται περίπουστα 200 κάτι€ , αλλά δεν βγαίνει με την επωνυμία της britax αλλά της mothercare μιας κ το φτιάχνει για λογαριαμό της .. τι να πιστέψω?

baduz
03-10-08, 14:09
Όλα είναι καλά, αρκεί να είναι δεμένο σωστά το παιδί.

Το Tobi είναι πάρα πολύ καλό, ψηφίζω Tobi! Σε σιγουρεύει ότι έχει δέσει σωστά το μπεμπάκι!

Τα Mothercare σου λένε αλήθεια, γενικά συμβαίνει το φασον και στα καθίσματα!

Τώρα υπάρχουν και τα isofix αλλά είναι πανάκριβα....

Μπαμπουράκι
03-10-08, 15:05
θα συμφωνήσω..
μια γνωστή μάρκα..
όλα είναι καλά.. αρκεί να χρησιμοποιούνται σωστά..
από εκεί και πέρα εκμεταλεύονται την αγωνία μας και την αγάπη μας για τα μωρά μας..
όπως σε όλα τα είδη δεν το συζητώ..

Michael
03-10-08, 16:23
Τα καθίσματα με Isofix είναι σαφώς πιο ακριβά, αλλά το δέσιμο τους με το αυτοκίνητο, δεν συγκρίνεται με τα απλά καθισματάκια. Το σύστημα Isofix κάνει το καθισματάκι ένα με το σασί του αυτοκινήτου. Στον μικρό είχα στην Αρχή απλό καθισματάκι και δεν στερεονόταν καθόλου καλά με τις ζώνες. Αναγκαζόμουν να το σφηνώσω με την πλάτη του συνοδηγού. Τώρα με το σύστημα isofix έχω ξενοιάσει μ' αυτό το θέμα. Ειδικά τους πρώτους μήνες που βάζαμε - βγάζαμε τον μικρό με το καθισματάκι του αυτοκινήτου και έπρεπε κάθε φορά να δέσουμε τη ζώνη, είχαμε ένα άγχος!

politimi
06-10-08, 13:40
Μετά απο μαραθώνιο έρευνας παραγγείλαμε εχθές απο Γερμανία το Britax-Romer safefix plus μου φάνηκε το καλύτερο (αχρείαστο να΄ναι) πήγε μαζί με το έξτρα κάλυμμα + αποστολή 377€κάτι. Υπήρχε αλλού φθηνότερο αλλά δεν έστελναν απο Βρετανία εδώ :?: (kiddicare,amazon κ αλλού).Ευχαριστώ για την ανταπόκριση!

maira07
07-10-08, 14:19
politimi, επειδή ενδιαφέρομαι να αγοράσω το συγκεκριμένο καρεκλάκι θα σου ήταν εύκολο να μου στείλεις το site από όπου το αγόρασες;

politimi
08-10-08, 14:40
politimi, επειδή ενδιαφέρομαι να αγοράσω το συγκεκριμένο καρεκλάκι θα σου ήταν εύκολο να μου στείλεις το site από όπου το αγόρασες;

Σου έστειλα πμ :wink: !

politimi
14-10-08, 23:09
Σήμερα παραλάβαμε το καθισματάκι, είναι πολύ όμορφο και μελετημένο, αύριο θα το εγκαταστήσουμε!!

nkoutsop
23-10-08, 15:59
Οταν ο μικρος μας πέρασε τα 9,5 κιλά και άρχισε να χωράει στο καθισματακι αυτοκινήτου που είχαμε ,άρχισα να κοιτάζω για κάτι μεγαλύτερο. Χαζέυοντας στο forum του parents.gr άρχισε να μου αρέσει η ιδέα της παραγγελίας από την Γερμανία. Μέσα από το forum εντόπισα 2-3 sites τα οποία ήταν μόνο στα γερμανικά.. Σε ένα post διάβασα για το www.siege-enfant.com το οποίο έχει και αγγλικά ! ( Πάνω που είχα μάθει τα βασικά γερμανικά όπως ασφάλεια , κάθισμα, κλπ)
Πηγα την Τετάρτη το απόγευμα σε γνωστό κατάστημα με 4 γράμματα στην Πειραιώς. Η πωλήτρια μας έδειξε το ιδανικό κάθισμα αυτό που θα επαιρνε για το παιδί της ... στην τιμή των 450 euro ( Πως θα το έπαιρνε με τα 600 euro που πάιρνει δεν μου εξήγησε). Το ίδιο βράδυ το παράγγειλα από το προαναφερόμενο site και μία εβδομάδα μετά την Τετάρτη το πρωι ήρθε μια τεράστια κούτα , με παρα πολλά προστατευτικά, και το καθισμα στο κέντρο.

τιμή 254 euro + 30 euro μεταφορικά..
( το κάθισμα είναι το ακριβοτερο που θα δείτε στο site του γνωστού καταστήματος )

Σας ευχαριστώ για την δυνατότήτα που μου δώσατε να πάρω το καλύτερο κάθισμα στην τιμή που θα έπαιρνα το φθηνότερο ISOFIX στην Ελλάδα

:lol: :lol: :lol:

mama xrysa
30-10-08, 13:33
Κορίτσια και αγόρια εγώ σκέφτομαι το Marco polo car seat της Inglesina το οποίο απο ότι έχω καταλάβει δεν το έχει πάρει καμμία?Είναι αυτό:
http://www.inglesina.com/en/products/details.php?sectionid=18&itemid=428.
Δεν το έχω δει όμως σε μαγαζί και δεν ξέρω ούτε καν τιμή. Το έχω βρεί μόνο στο σάιτ της bimbomarket.Το έχει πάρει κανείς να μου πεί εντυπώσεις?

chrysaki
31-10-08, 23:23
Να ρωτήσω κάτι. Καθισματάκι αλλάζουμε όταν το παιδί φτάσει τα 9 κιλά ή όταν μάθει να κάθεται στον πωπό του?
Ο δικός μου έχει γρήγορη ανάπτυξη(7,2 κιλά) αλλά είναι ακόμα 3 μηνών και δεν μπορεί να καθίσει.

Jen.
03-11-08, 12:54
Γνωρίζει καμιά για το καθισματάκι αυτοκινήτου της συγκεκριμένης εταιρείας?

Μου το έδωσε η αδερφή μου (το χρησιμοποιούσε πριν 5 χρόνια στην ανιψιά μου) αλλά δεν ξέρω αν είναι ασφαλές ή αν πρέπει να πάρω κάποιο καλύτερο....αυτό που με προβληματίζει είναι ότι δένει με την ζώνη του αυτοκινήτου και δεν κουμπώνει πάνω σε κάποια άλλη βάση...είναι κακό αυτό? :roll:

από ένα γρήγορο googling το βρήκα να πωλείται σε διάφορα ιταλικά μαγαζιά...δείτε και εσείς πως μοιάζει:

http://www.casadelbambino.com/index.php?main_page=index&cPath=78_136
http://www.pakostnik.com/en/productdetails.php?id=733

galat
03-11-08, 14:45
όλα μόνο με τη ζώνη αυτοκινήτου δένουν...εκτός κι αν είναι isofix οπότε τότε δένουν με το ειδικό σύστημα.

Jen.
03-11-08, 14:48
Ομολογώ ότι δεν το ήξερα αυτό...σε ευχαριστώ! και είναι ασφαλές να δένουν μόνο με την ζώνη ή τα isofix είναι πιο ασφαλή?

και αυτά που βλέπω που κουμπώνουν πάνω σε ένα άλλο πλαστικό τι είναι για μεγαλύτερα?

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΑ
05-11-08, 19:35
Να που ξαναμιλάμε!Το σύστημα isofix θ εωρείται πιο ασφαλές μόνο γιατί αποφεύγεις την πιθανότητα να το τοποθετήσεις λάθος στο αυτοκίνητο διαφορετικά και με την ζώνη δεν υπαρχει πρόβλημα.Για isofix όμως πρέπει να υπάρχει ειδική υποδοχή στο αυτοκίνητό σας.Εμας για να καταλαβεις που είναι ενα τζιπ μοντέλο του 2000 δεν το υποστηρίζει.Τώρα όσον αφορά το μεταχειρισμένο καρεκλάκι θα σου έλεγα να το αποφύγεις-κόψε από κάπου αλλού αν δεν βγαίνετε 1ον γιατί κάθε χρόνο αλλάζουν οι κανόνες κατασκευής όσον αφορά την ασφάλεια και 2ον γιατί κάπου να έχει χτυπηθεί,είτε σε ατύχημα,είτε από πέσιμο,σχεδόν αχρηστεύεται πάλι απο άποψη ασφάλειας-μπορεί να έχει κάποιο εσωτερικό ράγισμα!!Πρώτα από όλα η ασφάλεια των παιδιών μας,έτσι δεν είναι???Να ξέρεις ότι κορυφαία μάρκα ειδικά στην κατηγορία 0-13 κιλά θεωρείται η MAXI-COSI.Και θεωρώ ότι οι Ιταλοί φημίζονται για το design και όχι για την ποιότητα κατασκευης . Ελπίζω να σε βοήθησα κάπως

Jen.
05-11-08, 22:00
Να που ξαναμιλάμε!Το σύστημα isofix θ εωρείται πιο ασφαλές μόνο γιατί αποφεύγεις την πιθανότητα να το τοποθετήσεις λάθος στο αυτοκίνητο διαφορετικά και με την ζώνη δεν υπαρχει πρόβλημα.Για isofix όμως πρέπει να υπάρχει ειδική υποδοχή στο αυτοκίνητό σας.Εμας για να καταλαβεις που είναι ενα τζιπ μοντέλο του 2000 δεν το υποστηρίζει.Τώρα όσον αφορά το μεταχειρισμένο καρεκλάκι θα σου έλεγα να το αποφύγεις-κόψε από κάπου αλλού αν δεν βγαίνετε 1ον γιατί κάθε χρόνο αλλάζουν οι κανόνες κατασκευής όσον αφορά την ασφάλεια και 2ον γιατί κάπου να έχει χτυπηθεί,είτε σε ατύχημα,είτε από πέσιμο,σχεδόν αχρηστεύεται πάλι απο άποψη ασφάλειας-μπορεί να έχει κάποιο εσωτερικό ράγισμα!!Πρώτα από όλα η ασφάλεια των παιδιών μας,έτσι δεν είναι???Να ξέρεις ότι κορυφαία μάρκα ειδικά στην κατηγορία 0-13 κιλά θεωρείται η MAXI-COSI.Και θεωρώ ότι οι Ιταλοί φημίζονται για το design και όχι για την ποιότητα κατασκευης . Ελπίζω να σε βοήθησα κάπως

Χμμμ...αυτά που λες δεν τα είχα ξανακούσει...ξέρω όμως πολλές φίλες μου που είχαν δανεικά καθισματάκια...ουφ τώρα μπερδεύτηκα πιο πολύ γιατί έψαχνα καρότσι χωρίς καθισματάκι αυτοκινήτου...

καμιά άλλη κοπέλα έχει χρησιμοποιήσει δανεικό κάθισμα αυτοκινήτου? :roll:

Agapi6
05-11-08, 22:42

Χμμμ...αυτά που λες δεν τα είχα ξανακούσει...ξέρω όμως πολλές φίλες μου που είχαν δανεικά καθισματάκια...ουφ τώρα μπερδεύτηκα πιο πολύ γιατί έψαχνα καρότσι χωρίς καθισματάκι αυτοκινήτου...

καμιά άλλη κοπέλα έχει χρησιμοποιήσει δανεικό κάθισμα αυτοκινήτου? :roll:

Όταν γέννησα την κόρη μου έλεγα να δανειστώ από μια φίλη μου αλλά όταν το είδα..... αγόρασα καινούργιο, το οποίο φυσικά το χρησιμοποιώ τώρα για τον μικρό. Τώρα που θέλω να αγοράσω μεγαλύτερο για τον μικρό μου έδωσε μια φίλη μου ένα αλλά μάλλον θα αγοράσω πάλι καινούργιο. Δεν μου περισσεύουν λεφτά αλλά πιστέυω ότι ορισμένα πράγματα καλό είναι να τα αγοράζεις εσύ για τα παιδιά σου και να μην είναι μεταχειρισμένα, ειδικά όταν πρόκειται για την ασφάλειά τους.

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΑ
06-11-08, 10:31
Jen συγνώμη αν σε μπερδεψα περισσότερο,αλλά αυτά που σου είπα δε τα έβγαλα απο το κεφάλι μου,τα διάβασα απο διεθνή site για την ασφάλεια των παιδικών καθισμάτων.Δυστυχώς στην Έλλάδα η ενημέρωση είναι ελλειπής και οι περισσοτεροι γονεις αφήνονται στις πληροφορίες φίλων,χωρίς να το ψάξουν λίγο παραπάνω, ή σε αυτα που θα τους πει ένας πωλητής ο οποίος το μόνο που θέλει ειναι να προωθήσει τα δικά του προ'ι'όντα.Αφού έχουμε το internet γιατί να μην ενδιαφερθούμε λίγο παραπάνω ειδικά σε ότι έχει να κάνει με την ασφάλεια των παιδιών μας?Εγώ για καρότσι έχω καταλήξει στο Mura 3, μπες αν θες στην www.maxi-cosi.com και δες το instruction movie-είναι φοβερά πρακτικό!

Jen.
06-11-08, 15:17
Jen συγνώμη αν σε μπερδεψα περισσότερο,αλλά αυτά που σου είπα δε τα έβγαλα απο το κεφάλι μου,τα διάβασα απο διεθνή site για την ασφάλεια των παιδικών καθισμάτων.Δυστυχώς στην Έλλάδα η ενημέρωση είναι ελλειπής και οι περισσοτεροι γονεις αφήνονται στις πληροφορίες φίλων,χωρίς να το ψάξουν λίγο παραπάνω, ή σε αυτα που θα τους πει ένας πωλητής ο οποίος το μόνο που θέλει ειναι να προωθήσει τα δικά του προ'ι'όντα.Αφού έχουμε το internet γιατί να μην ενδιαφερθούμε λίγο παραπάνω ειδικά σε ότι έχει να κάνει με την ασφάλεια των παιδιών μας?Εγώ για καρότσι έχω καταλήξει στο Mura 3, μπες αν θες στην www.maxi-cosi.com και δες το instruction movie-είναι φοβερά πρακτικό!

Καταλαβαίνω τι λες και ευχαριστώ.
απλά αν είναι τελικά να πάρω καινούργιο θα το πάρω σαν σύστημα του καροτσιού που θα πάρω ούτως ή άλλως γιατί συμφέρει πιο πολύ λογικά ε?
το mura 3 δεν το βρίσκω σαν μοντέλο στο σιτε που έστειλες...τι ακριβώς να διαλέξω για να το δω?

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΑ
06-11-08, 18:13
Μόλις μπεις στην κεντρικη σελίδα και σου ζητάει να επιλέξεις χώρα πηγαινε στο others στο τέλος και μετά πηγαίνεις εκεί που λέει strollers και θα στο βγάλει.Κι εγώ όλο το σύστημα θα πάρω απλά πρέπει να το παραγγείλεις από το ιντερνετ γιατι για κάποιο λόγο η αντιπροσωπεία φέρνει μόνο το καρεκλάκι αυτοκινήτου και από καροτσι φέρνουν μόνο τα Quinny

ΤΟΥΛ
07-11-08, 00:16
ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΔΑΝΕΙΚΟ ΚΑΘΙΣΜΑ ΓΙΑ ΤΟ ΜΩΡΟ [ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΔΕΡΦΗ ΜΟΥ,2 ΧΡΟΝΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΕΧΟΥΝ ΤΑ ΜΩΡΑ ΜΑΣ] ΤΟ ΔΕΝΑΜΕ ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΗΝ ΖΩΝΗ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΜΟΝΟ!ΤΟ ΚΑΘΙΣΜΑ ΤΟΥ ΣΥΝΟΔΗΓΟΥ ΤΟ ΚΑΝΑΜΕ ΠΙΣΩ ΩΣΤΕ ΝΑ ΠΙΑΣΕΙ ΚΑΛΑ ΜΕ ΤΟ ΚΑΘΙΣΜΑΤΑΚΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΟΥΝΙΟΤΑΝ ΚΑΘΟΛΟΥ.
ΑΛΛΑ ΚΑΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΕΝΑ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ!

Jen.
07-11-08, 11:47
Μόλις μπεις στην κεντρικη σελίδα και σου ζητάει να επιλέξεις χώρα πηγαινε στο others στο τέλος και μετά πηγαίνεις εκεί που λέει strollers και θα στο βγάλει.Κι εγώ όλο το σύστημα θα πάρω απλά πρέπει να το παραγγείλεις από το ιντερνετ γιατι για κάποιο λόγο η αντιπροσωπεία φέρνει μόνο το καρεκλάκι αυτοκινήτου και από καροτσι φέρνουν μόνο τα Quinny

τώρα κατάλαβα οτι μιλας για καρότσι...δεν είναι το Μura 3 του στυλ που ψάχνουμε και μας βολευει παντως...αλλά από περιέργεια πόσο σου κόστισε?

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΑ
07-11-08, 18:09

τώρα κατάλαβα οτι μιλας για καρότσι...δεν είναι το Μura 3 του στυλ που ψάχνουμε και μας βολευει παντως...αλλά από περιέργεια πόσο σου κόστισε?
Θα κοστίσει γύρω στα 650ευρώ και στην τιμή αυτή είναι το καρότσι,το καρεκλάκι αυτοκινήτου.το πορτ μπεμπε,ο ποδοσακος και η ομπρέλα.Πάντως αν καταλήξεις μόνο στο καρεκλάκι αυτοκινητου να ξέρεις ότι στην Ελλάδα θα το βρεις γύρω στα 180ευρώ ενώ πχ στη Γερμανία κάνει κοντά στα 140

φεη
12-11-08, 21:22
Να θέσω εγώ μία άλλη ερώτηση...
Για τα καθισματάκια από 0 έως 18 κιλά ( 0 έως 4 ετών ) τι γνώμη έχετε?
Τα είχε χρησιμοποιήσεις καμιά σας σε νεογέννητο? Γίνετα εντελώς οριζόντιο για να μεταφέρεται το παιδί τους πρώτους τρεις μήνες?
Περιμένουμε διδυμάκια και λέγαμε να αγοράσουμε αυτά για να μας κρατήσουν περισσότερο διάστημα και να μην αλλάζουμε διαρκώς.
Με isofix καθώς τα θεωρώ ασφαλέστερα και το αυτ/το μας έχει πίσω δύο θέσιε isofix.
Δεν ξέρω ωστόσο αν βολέυουν για τους πρώτους τρεις μήνες... Το μόνο που μου λένε οι πωλητές είναι ότι απλώς τον πρώτο σχεδόν χρόνο το έχεις στραμμένο κατά πίσω (να κοιτάει την πλάτη ) και τους υπόλοιπους το γυρίζεις μπροστά.

Νικη78
13-11-08, 07:19
Σήμερα παραλάβαμε το καθισματάκι, είναι πολύ όμορφο και μελετημένο, αύριο θα το εγκαταστήσουμε!!

Καλημερα σας. Politimi μου στελνεις και μενα σε παρακαλω την διευθυνση?
Σ ευχαριστω πολυ.

Νικη78
13-11-08, 07:29
Τα είχε χρησιμοποιήσεις καμιά σας σε νεογέννητο? Γίνετα εντελώς οριζόντιο για να μεταφέρεται το παιδί τους πρώτους τρεις μήνες?
Περιμένουμε διδυμάκια και λέγαμε να αγοράσουμε αυτά για να μας κρατήσουν περισσότερο διάστημα και να μην αλλάζουμε διαρκώς.
Με isofix καθώς τα θεωρώ ασφαλέστερα και το αυτ/το μας έχει πίσω δύο θέσιε isofix.
Δεν ξέρω ωστόσο αν βολέυουν για τους πρώτους τρεις μήνες... Το μόνο που μου λένε οι πωλητές είναι ότι απλώς τον πρώτο σχεδόν χρόνο το έχεις στραμμένο κατά πίσω (να κοιτάει την πλάτη ) και τους υπόλοιπους το γυρίζεις μπροστά.

Φεη μου καλημερα. Η αληθεια ειναι οτι τα καθισματακια των παιδιων μας για την δικη τους και μονο ασφαλεια πρεπει να ειναι 3. Το μωρο πρεπει να δενετε με την πλατη πισω μεχρι και τιν πρωτο χρονο μετα μπορεις να το γυρισεις φυσικα με το αναλογο καθισμα. Κανε μια ερευνα αγορας και κανε μια προβα, βαλε τα μωρακια σου μεσα στο καθισμα να δεις πως ειναι. Εγω παντως προχθες εβαλα την μαγουλιο μου σε ενα 0 18 και χαθηκε. Παροτι ειναι 5 μηνων και 7200. Κανε μια ερευνα και δες τι σε βολευει. παντως για μενα η ασφαλεια της μικρης μου ειναι αδιαπραγματευτο θεμα, προτιμω να κοψω απο αλλου παρα απο το καθισμα.
Φιλια πολλα

mama xrysa
13-11-08, 12:40

Φεη εμείς παραγγείλαμε προχθές μέσω ιντερνετ αυτό: http://www.bimbomarket.it/en/product.asp?Id=5911&c_id=54&cf_id=57
το οποίο είναι 0-18.Αν το διαβάσεις λέει οτι έχει 6 θέσεις ανάκλισης, απο θέση ύπνου μέχρι τελείως καθιστή. Και έχει και προσθετο μαξιλαράκι για νεογέννητο.Αν θέλεις να σου πω εντυπώσεις μόλις το δώ και απο κοντά. Βέβαια θα το παραλάβουμε σε ένα μήνα περίπου γιατί ένα απο τα προιόντα που παραγγείλαμε είχε 25 ημέρες παράδοσης.

elias-christina
13-11-08, 12:49
Aγορασαμε το tobi της maxi cosi κ ειμαστε παρα πολυ ευχαριστημενοι κ απο το πως κραταει το παιδι κ απο το ποσο σταθερο ειναι στο καθισμα το ειδικο καθισματακι. ειναι αυτο http://www.maxi-cosi.com/maxicosi/productdetail.aspx?id=10 υπαρχει σε πολλα χρωματα.
Η τιμη του εδω 220 ευρω.

φεη
13-11-08, 20:27
[quote=φεη]
Φεη εμείς παραγγείλαμε προχθές μέσω ιντερνετ αυτό: http://www.bimbomarket.it/en/product.asp?Id=5911&c_id=54&cf_id=57
το οποίο είναι 0-18.Αν το διαβάσεις λέει οτι έχει 6 θέσεις ανάκλισης, απο θέση ύπνου μέχρι τελείως καθιστή. Και έχει και προσθετο μαξιλαράκι για νεογέννητο.Αν θέλεις να σου πω εντυπώσεις μόλις το δώ και απο κοντά. Βέβαια θα το παραλάβουμε σε ένα μήνα περίπου γιατί ένα απο τα προιόντα που παραγγείλαμε είχε 25 ημέρες παράδοσης.

Θα το εκτιμούσα να μου έλεγες αν όντως βολεύει για πολύ μωράκια. Αν και από ότι είδα δεν είναι isofix, αλλά θα το έχουμε υπόψη. Περιμένω νέα σου όταν το παραλάβεις

mama xrysa
13-12-08, 11:21
[quote=φεη]

Θα το εκτιμούσα να μου έλεγες αν όντως βολεύει για πολύ μωράκια. Αν και από ότι είδα δεν είναι isofix, αλλά θα το έχουμε υπόψη. Περιμένω νέα σου όταν το παραλάβεις

Επαναφέρω το θέμα γιατί παραλάβαμε το κάθισμα inglesina marko polo και ήθελα να πω εντυπώσεις. Στη "ξαπλωτή" θέση μοιάζει με το σχήμα των καθισμάτων 0-13 (κάθεται δηλαδή σε εμβρυακή περίπου στάση το μωρό). Είναι πολύ ωραίο όμως και μοιάζει πολύ σταθερό.

Jen.
13-12-08, 13:55
mama xrysa αυτό το καθισματάκι όμως κουμπώνει στο καροτσάκι zippy που πήρατε σε περίπτωση που θέλετε να το κάνετε βόλτα και να το κοιτάτε?

mama xrysa
13-12-08, 18:16
Οχι Jen, πήραμε επίτηδες το μεγάλο κατευθείαν(0-18) το οποίο δεν προσαρμόζεται. Μου φαίνεται ποιο σταθερό νομίζω απο τα μικρά, πόυ κατά την γνώμη μου, παραείναι μικρά!

Kiki
13-12-08, 18:50
Aγορασαμε το tobi της maxi cosi κ ειμαστε παρα πολυ ευχαριστημενοι κ απο το πως κραταει το παιδι κ απο το ποσο σταθερο ειναι στο καθισμα το ειδικο καθισματακι. ειναι αυτο http://www.maxi-cosi.com/maxicosi/productdetail.aspx?id=10 υπαρχει σε πολλα χρωματα.
Η τιμη του εδω 220 ευρω.

Και εμείς maxi cosi πήραμε. Δεν θυμάμαι αν το λένε tobi αν και μου φάινεται παρόμοιο με αυτό της φωτογραφίας και είμαστε πολύ ευδχαριστημένοι γιατί δένει πολύ σταθερά στο κάθισμα του αυτοκινήτου. Βέβαια εμείς το πήραμε το 2007, και τότε σε ένα crash test που είχε ένα περιοδικό αυτοκινήτου είχε βγεί το καλύτερο.

kalamaraki
14-12-08, 16:10
Δεν ξέρω αν έχει ειπωθεί αλλά επειδή σκεφτόμασταν με τον αντρούλη μου να πάρουμε σε κανα δίμηνο νέο καθισματάκι για την μπέμπα μας διότι έφτασε τα 8 κιλά και ζορίζεται στο 0-13 που έχουμε έψαχνα τα Recaro καλά έφριξα με την τιμή τους στο λητώ 320ευρουλάκια αλλά τα βρήκα στο http://www.pingpong-online.de το ίδιο μοντέλο με το λητώ με 6.5ευρώ μεταφορικά στα 199ευρώ + 6.25ευρώ σύνολο 205,25 διαφορά με ελλάδα 114 ευρώ δηλαδή ήμαρτον!!!!!!!!! και θα το πάρω από εκεί τελικά. Και το λέω μήπως γλιτώσει και καποια αλλη τα ευρουλάκια της γιατί οι καιρόι είναι δύσκολοι και οι ποιο πολλοί αν όχι όλοι ζοριζόμαστε οικονομικά. Εχω και το άλλο ντε δεν της μπαίνουν τα ρουχα των 6 μηνών (ενώ είναι μόνο 4 1/2 μηνών ακόμα) γιατί είναι ήδη 67 πόντους και πρέπει να πα΄ρω και ρούχα για 9 μηνών αχ.... τι με περιμένει

gio_kx
14-12-08, 17:44
Δεν ξέρω αν έχει ειπωθεί αλλά επειδή σκεφτόμασταν με τον αντρούλη μου να πάρουμε σε κανα δίμηνο νέο καθισματάκι για την μπέμπα μας διότι έφτασε τα 8 κιλά και ζορίζεται στο 0-13 που έχουμε έψαχνα τα Recaro καλά έφριξα με την τιμή τους στο λητώ 320ευρουλάκια αλλά τα βρήκα στο http://www.pingpong-online.de το ίδιο μοντέλο με το λητώ με 6.5ευρώ μεταφορικά στα 199ευρώ + 6.25ευρώ σύνολο 205,25 διαφορά με ελλάδα 114 ευρώ δηλαδή ήμαρτον!!!!!!!!! και θα το πάρω από εκεί τελικά. Και το λέω μήπως γλιτώσει και καποια αλλη τα ευρουλάκια της γιατί οι καιρόι είναι δύσκολοι και οι ποιο πολλοί αν όχι όλοι ζοριζόμαστε οικονομικά. Εχω και το άλλο ντε δεν της μπαίνουν τα ρουχα των 6 μηνών (ενώ είναι μόνο 4 1/2 μηνών ακόμα) γιατί είναι ήδη 67 πόντους και πρέπει να πα΄ρω και ρούχα για 9 μηνών αχ.... τι με περιμένει

1ον Να σου ζήσει η ζουζουνίτσα, 67 πόντοι δεν είναι πάιξε γέλασε, φτου-φτου!!!
2ον Εγώ έχω χειρότερο παράδειγμα:Καθισματάκι 9-18 της Maxi Cosi στα Λητώ 450 και στο εν λόγω site μόλις 276!!!!!!Δηλαδή 174ευρώ διαφορά...τι λέτε αξίζει να το συζητάμε??? :x :x :x

ilonka19
15-12-08, 00:44

Καλό θα ηταν να μια βιαστείτε με την αγορά, γιατί τα βρεφη μέχρι 12 μηνών πρέπει να ταξιδεύουν με φορά αντίθετη με τη φορά του αυτοκινήτου. Οι μυς του αυχαίνα δεν είναι αρκετά δυνατοι, γι΄αυτό μονο μετά το χρόνο συνισταται να περναμε στην επόμενη κατηγορία 9-18. Ακόμα και αν δεν βολεύεται ειναι το ασφαλέστερο για το παιδί.

Γατουλα
15-12-08, 10:13
Εγω σας ακουσα και παραγγειλα αυτο!
http://www.mytoys.de/is-bin/INTERSHOP.enfinity/eCS/Store/de/-/DEU/DisplayProductInformation-Start;sid=aMzRlIsSpKbWlMJUeHS5nIoYITRcUb4F-ig=?ProductSKU=de_DE-1690096
.....γμτω φτηνηνε κιαλλο! :lol:
ειναι πολυ καλυτερο απο οτι φαινεται στη φωτο
απλα για διδυμα , με τιμη mothercare 320 και παραλαβη σε 5 εργασιμες, μου ηρθανε στο σπιτι μου με acs σε 3 εργασιμες μερες.
Ειναι κουκλια και τα συστηνω ανεπιφυλακτα.
Η δοκιμη με τη μικρη που ειχε αρχισει και ουρλιαζε με το που την εβαζα στο παλιο καθισματακι (εμ, δε μας αρεσε πλεον να κοιταμε πλατη!) πετυχε :lol: :lol: :lol:

καλες αγορες!

ngeo23
15-12-08, 11:37
βρηκα αυτό το site και συγκεκριμένα για το Chicco Kindersitz Key 1 X-Plus, Fuego εχει τεραστια διαφορα τιμής με εδω. Στο λητω το εχει 269 και στο site με εξοδα αποστολης με πιστωτικη μου βγαίνει 177!!!!εγω μαλλον αυτό θα παρω

ngeo23
15-12-08, 11:39
http://www.mytoys.de/is-bin/INTERSHOP.enfinity/eCS/Store/de/-/DEU/DisplayProductInformation-Start;sid=aMzRlIsSpKbWlMJUeHS5nIoYITRcUb4F-ig=?ProductSKU=de_DE-1690096
απλα για διδυμα , με τιμη mothercare 320 και παραλαβη σε 5 εργασιμες, μου ηρθανε στο σπιτι μου με acs σε 3 εργασιμες μερες.
Η δοκιμη με τη μικρη που ειχε αρχισει και ουρλιαζε με το που την εβαζα στο παλιο καθισματακι (εμ, δε μας αρεσε πλεον να κοιταμε πλατη!) πετυχε :lol: :lol: :lol:

καλες αγορες!

αυτο δενεται με τη ζωνη ή μπαινει καπως στα καθίσματα του αυτοκινήτου; είναι σταθερό όταν το τοποθετείς;;;

kalamaraki
15-12-08, 11:40
το μαμώτο είναι ότι δεν γνωρίζω γερμανικά ..... και θα ήθελα πολύ να περιηγηθώ και να χαζέψω

ngeo23
15-12-08, 11:46
το μαμώτο είναι ότι δεν γνωρίζω γερμανικά ..... και θα ήθελα πολύ να περιηγηθώ και να χαζέψω

για ποιο site λες, αυτό που έγραψα είναι στα αγγλικά

ngeo23
15-12-08, 12:06
βρηκα αυτό το site και συγκεκριμένα για το Chicco Kindersitz Key 1 X-Plus, Fuego εχει τεραστια διαφορα τιμής με εδω. Στο λητω το εχει 269 και στο site με εξοδα αποστολης με πιστωτικη μου βγαίνει 177!!!!εγω μαλλον αυτό θα παρω

το κοιταξα λιγο καλύτερα και αυτό φαίνεται να μην εχει την υποδοχή για το καθισμα αυτοκινήτου και με την υποδοχή βγαίνει 219 όπως και στο http://www.mytoys.de/is-bin/INTERSHOP.enfinity/eCS/Store/de/-/DEU/DisplayProductInformation-Start;sid=ytbi_Du5oLrj_HKSx7OA9Dqzgy5vOSP2Bg8=?ProductSKU=de_DE-1737233

elachl
15-12-08, 13:15
:lol: καλημερα.εμεις πηραμε απο το κου-κου ενα της τζουνιορς.το βρηκα προσφορα περυσι τις γιορτες 42,5ευρω.μια χαρα την κανει τη δουλεια του και η μαρκα του ειναι πολυ καλη.εχει και μαξολαρακι.υπαρχει μπεζ μπλε και μπεζ κοκκινο.εγω προλαβα το τελευταιο κοκκινο.

φεη
15-12-08, 13:58
[quote="φεη"][quote="mama xrysa"][quote=φεη]

Επαναφέρω το θέμα γιατί παραλάβαμε το κάθισμα inglesina marko polo και ήθελα να πω εντυπώσεις. Στη "ξαπλωτή" θέση μοιάζει με το σχήμα των καθισμάτων 0-13 (κάθεται δηλαδή σε εμβρυακή περίπου στάση το μωρό). Είναι πολύ ωραίο όμως και μοιάζει πολύ σταθερό.

Με γειά σας!!! Στην εμβρυική στάση το έχεις γυρισμένο ανάποδα?? Δηλαδή να κοιτάει πίσω? Πώς εφαρμόζει στο αυτοκίνητο? Το δένεις με τις ζώνεις του αυτοκινήτου? Δεν είναι ισοφιφ από ότι κατάλαβα.
Και εμείς ακόμη το ψάχνουμε...
Ευχαριστώ για την ενημέρωση...

allure
17-12-08, 02:16
Αυτό είναι μια σελ. γερμ. (υπάρχει κ σε περιοδικό) όπου κάνουνε έλεγχο σε διάφορα προιόντα απο κρέμες μέχρι αυτοκίνητα και δημοσιεύουνε κάθε φορά τα αποτελέσματα και είναι έγκυρο. http://www.test.de/themen/auto-verkehr/test/-Autokindersitze/1538651/1538651/1546329/1540691/#fn-Anm Το 1 είναι το άριστα και το 6 το χειρότερο. το 3 ειναι το μέτριο και το 2 το καλό. Ελπίζω να βοηθήσει και αν βρω και άλλο θα το βάλω.

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΑ
17-12-08, 10:23
:lol: καλημερα.εμεις πηραμε απο το κου-κου ενα της τζουνιορς.το βρηκα προσφορα περυσι τις γιορτες 42,5ευρω.μια χαρα την κανει τη δουλεια του και η μαρκα του ειναι πολυ καλη.εχει και μαξολαρακι.υπαρχει μπεζ μπλε και μπεζ κοκκινο.εγω προλαβα το τελευταιο κοκκινο.

Καλή μου τη μάρκα που λες την ξέρω πολύ καλά κι έχω να σου πω ότι είναι η πλέον άχρηστη!Είναι εντελώς κινέζικα,με την κακή έννοια.Δηλαδή θέλω να πω ότι δεν είναι μια μεγάλη εταιρεία που απλά έχει το εργοστάσιό της στην Κίνα αλλά λειτουργεί με κάποιες προ'υ'ποθέσεις ασφάλειας.Είναι μια ελληνικη εταιρεία που έχει πραγγείλει από την Χ κινέζικη τα συγκεκριμένα εμπορεύματα και του έχουν βάλει επάνω τη φίρμα του.Δε σε προβλημάτισε ότι ήταν τόσο φθηνό?Ξέρω ότι οι καιροί είναι δύσκολοι αλλά πρώτα και πάνω απ'όλα είναι η ασφάλεια των παιδιών μας.Θέλω να πω ότι καλύτερα παρτα όλα τα υπόλοιπα από το JUMBO, εκτός από το στρώμα -η γνώμη μου-και επένδυσε σε ένα καλό κάθισμα αυτοκινήτου.Ελπίζω κι ευχομαι μέσα από την καρδιά μου να μην χρειαστεί να διαπιστώσεις αυτό που σου λέω, αλλά είχες δει πριν λίγο καιρό ένα ρεπορτάζ στην τηλεόραση για τα φθηνά κινέζικα κράνη που διαλύονταν με ένα πεσιμο :evil: :evil: Δηλαδή για την δουλειά που προορίζεται και αυτή είναι να προστατέψει το παιδί μας σε περίπτωση ατυχήματος,και πάλι σου επαναλαμβάνω ότι εύχομαι να μη χρειαστεί ποτε να το διαπιστώσεις,σίγουρα δεν θα την κάνει καλά τη δουλειά του....

Γατουλα
17-12-08, 10:39

καλες αγορες!

αυτο δενεται με τη ζωνη ή μπαινει καπως στα καθίσματα του αυτοκινήτου; είναι σταθερό όταν το τοποθετείς;;;

δενονται με τη ζωνη, παρα πολυ ευκολα και πολυ σταθερα.
το καλο ειναι οτι καταλαμβανουν μικροτερο χωρο απο τα βρεφικα και τωρα υπαρχει χωρος και για ενα αδυνατο ατομο αναμεσα τους

οσο για τα γερμανικα εκανα μεταφραση απο εδω http://babelfish.yahoo.com/ για να καταλαβω τι μου γινεται

ngeo23
17-12-08, 11:01

καλες αγορες!

δενονται με τη ζωνη, παρα πολυ ευκολα και πολυ σταθερα.
το καλο ειναι οτι καταλαμβανουν μικροτερο χωρο απο τα βρεφικα και τωρα υπαρχει χωρος και για ενα αδυνατο ατομο αναμεσα τους

οσο για τα γερμανικα εκανα μεταφραση απο εδω http://babelfish.yahoo.com/ για να καταλαβω τι μου γινεται

συγγνωμη παλι που ρωτάω, έχει ένα σύστημα που κουμπώνει με το αυτοκίνητο, ή περνιουνται ζώνες απο αυτο; Γιατι σκεφτομαι αυτό που λες η της chicco με isofix σύστημα, εχουν 60€ διαφορά

elachl
17-12-08, 12:54
:lol: κωνσταντια ευχαριστω για τις συμβουλες αλλα δεν εχω δυνατοτητα να πηγαινω στα τζαμπο γιατι μενω μυτιληνη και επισης το καρεκλακι μας το ειδα σε ολα τα βρεφικα καταστηματα του νησιου σε υψηλοτερη τιμη απλα στο κου-κου ηταν χριστουγενιατικη προσφορα τοτε.ειμαι πολυ ευχαριστημενη και δεν ηθελα να διαθεσω περισσοτερα χρηματα γιατι θεωρω οτι δεν υπαρχει λογος να δωσω μια περιουσια σε κατι που το βρηκα σε αυτη την τιμη.ειναι πως το βλεπει ο καθενας παντως σε ευχαριστω.

mama xrysa
17-12-08, 14:03
[quote="φεη"][quote=mama xrysa][quote=φεη]

Με γειά σας!!! Στην εμβρυική στάση το έχεις γυρισμένο ανάποδα?? Δηλαδή να κοιτάει πίσω? Πώς εφαρμόζει στο αυτοκίνητο? Το δένεις με τις ζώνεις του αυτοκινήτου? Δεν είναι ισοφιφ από ότι κατάλαβα.
Και εμείς ακόμη το ψάχνουμε...
Ευχαριστώ για την ενημέρωση...
Φέη όντως δεν είναι ισοφιξ, δένει με τις ζώνες αυτοκινήτου. Μέχρι τα 13 κιλά το έχεις ανάποδα και κοιτάει το πίσω κάθισμα, μετά το γυρνάς.Η αλήθεια είναι οτι ακόμα δεν το έχουμε περάσει στο αμάξι για να τσεκάρω την σταθερότητα αλλά μόλις το κάνω θα ενημερώσω.

Angel74
08-02-09, 11:37
Σκέφτομαι κι εγώ να αγοράσω αυτό το καθισματάκι.
Μάλιστα, στο myToys.de έχει τώρα 139,99 (18% έκπτωση) + 16 ευρώ μεταφορικά.
Ωστόσο, κι εμένα με απασχολεί το ζήτημα της ζέστης, μιας και καλό είναι να αποφεύγουμε το air-condition στα μικρά παιδιά.
Αν το έχει αγοράσει κανείς μπορεί παρακαλώ να μου πει ποια είναι η εμπειρία του; Σίγουρα όλα τα καρεκλάκια είναι ζεστά το καλοκαίρι αλλά αυτό έχει το επιπλέον θέμα του μαξιλαριού που ζώνει το παιδάκι.

gakos
11-02-09, 13:40
Καλημέρα θέλω να αγοράσω ένα κάθισμα αυτοκινήτου για τη κόρη μου΄(είναι 13μηνών και 11 κιλά).Διαβάσα στο φορουμ τα άλλα θέματα αλλά έχω μπερδευτει περισσότερο.Θέλω ένα κάθισμα που να έχει την επιλογή να κοιτάει και πίσω και μπροστά να το τοποθετεις δηλαδή όπως θέλεις .

Συγγνώμη αν το θέμα έχει αναφερθεί κάπου στο φόρουμ

yogini
11-02-09, 13:44
Εχω την εντυπωση πως για αυτη την ηλικια παιρνεις μονο να κοιταει μπροστα...αυτα που κοιτουν πισω ειναι μεχρι 13 κιλα μαξιμουμ.

gakos
11-02-09, 13:47
Το ξέρω απλώς διαβάζοντας το φορουμ και τα τεστ , αναφερουν ότι καλύτερα το παιδι να κοιτάει προς τα πίσω μέχρι τα 3χρόνια.
Νομίζω ότι είναι μικρή ακόμα να τη γυρίσω μπροστά

NickyL
11-02-09, 13:51
Κάπου το ξαναέγραψα νομίζω σήμερα.
Το ίδιο πρόβλημα έχουμε και εμείς. Σε ισοφιξ δεν βρήκα κάτι σε αξιόπιστη εταιρεία(ομολογώ ότι δεν έψαξα και τρομερά). Βρήκαμε όμως της britax το first class και το θεωρώ φανταστική επιλογή. Δείχνει πολύ στιβαρή κατασκευή. Κοιτάζει και προς τα πίσω και μπορείς να το γυρίσεις και μπροστά. Έχει αντάπτορα για νεογέννητο και έρχεται αρκετά επίπεδη η θέση (αν αποφασίσετε για δεύτερο παιδί θα σας ξαναχρησιμεύσει).
Στο λητώ το έχει γύρω στα 270 ευρώ, αλλά στο ιντερνετ μπορείς να το βρεις με σχεδόν 150 ευρώ! ίσως και λιγότερο!
Καλές βόλτες!

nnm004
11-02-09, 13:53
Οχι ρε παιδια , εως 10-11 μηνων ειναι να κοιταει πισω , προς Θεου τι 3 χρονων . Και την παιδιατρο που ρωτησαμε ειπε το πολυ εως 12 μηνων , ιδιαιτερα απο τη στιγμη που περπατανε κιολας ή στεκονται μονα τους δεν υπαρχει κανενα προβλημα . Τον πιτσιρικα 11 μηνων τον γυρησαμε μπροστα και την μικρη καπου εκει θα την γυρησουμε . Γυρνα το παιδακι δεν υπαρχει κανενα προβλημα.

NickyL
11-02-09, 13:56
Απλά εμάς που είναι δύο και κάνουμε αρκετά δρομολόγια όλοι μαζί, χρειάζεται να κάτσω πίσω μαζι τους για κανένα τάισμα, οπότε το να κοιτάζει προς τα πίσω το κάθισμα, πέρα της ασφάλειας, είναι πρακτικό.

Eleftheria
11-02-09, 14:18
Βρε κορίτσια, εγώ ξέρω ότι τα μικρά όταν κάθονται στο αυτοκίνητο, πρέπει η θέση τους να είναι τέτοια ώστε να μην ακουμπάνε τα πόδια του πουθενά. Δηλαδή αν κάθονται όπως εμείς, το κάθισμα που βρίσκεται μπροστά στα πόδια τους πρέπει να απομακρυνθεί τόσο ώστε να μην φτάνουν να ακουμπάνε τα πόδια τους, γιατί σε περίπτωση απότομου φρεναρίσματος να μην ασκηθεί πίεση στα πόδια.
Αυτό πως εξασφαλίζεται όταν τα καθισματάκια τοποθετούνται προς τα πίσω, μετά τον 1ο χρόνο?

Elli
11-02-09, 17:09
το κάθισμα που βρίσκεται μπροστά στα πόδια τους πρέπει να απομακρυνθεί τόσο ώστε να μην φτάνουν να ακουμπάνε τα πόδια τους, γιατί σε περίπτωση απότομου φρεναρίσματος να μην ασκηθεί πίεση στα πόδια.
Αυτό πως εξασφαλίζεται όταν τα καθισματάκια τοποθετούνται προς τα πίσω, μετά τον 1ο χρόνο?

Όταν κοιτάμε μπροστά και το αυτοκίνητο φρενάρει απότομα θα κινηθούμε κι εμείς προς τα εμπρός.Σε αυτή την περίπτωση λογικό αυτό που λες για τα πόδια-και για τον αυχένα να συμπληρώσω.
Αν όμως το παιδί κοιτάζει προς τα πίσω δε νομίζω ότι θα ασκηθεί πίεση στα πόδια του με το φρενάρισμα-μάλλον η πλάτη του θα ακολουθήσει την πορεία του αυτοκινήτου,έτσι δεν είναι; :roll: :roll: :roll: Αυτό θα συνέβαινε αν το αυτοκίνητο κινούταν με την όπισθεν και φρενάριζε,αλλά πόσο συχνά συμβαίνει αυτό και μάλιστα με ταχύτητα;

Πάντως κι εγώ σε λίγο θα αλλάξω τα καθισματάκια τους γιατί δεν χωράνε πια στα μικρά,αλλά θα πάρω αυτά που κοιτάνε μόνο μπροστα.

gakos
12-02-09, 00:54
Σχετικά με το αν πρέπει να γυρίσει μπροστά ή να κοιτάει πίσω είχα διαβάσει αυτά που σας δείχνω παρακάτω και είχα προβληματιστεί

http://www.parents.gr/forum/viewtopic.php?t=710 :?:

ilonka19
12-02-09, 16:18
Εψαχνα και εγώ για καθισμα με isofix που να κοιταει προς τα πίσω και δεν βρηκα κατι που να κυκλοφορει στη Ευρώπη. Από εκεί και πέρα αναγκάζεσαι να επιλέξεις κατι με isofix και κατά πτοτίμηση maxi-cosi, britax, recaro kidyy που θεωρουνται από τα ποιο αξιοπιστα.

gakos
17-02-09, 13:12
ευχαριστώ για όλες σας τις απαντήσεις

Τελικά το αποφάσισα να πάρω καθισμα της britax που να κοιτάει μπροστά με isofix .Mήπως κάποια μανούλα που τα εχει δει μπορει να μου πει τι διαφορα εχουν γιατι έχω καταμπερδευτεί.
Σας βάζω τη σελιδα που τα εχω βρει ειναι 3 τα καθισματα το safefix plustt to safefix plus και το duo plus
http://www.britax.co.uk/index.php?option=com_britax&task=showgroup&id=7&Itemid=31

Ευχαριστώ πολύ

markela
05-05-09, 13:53
καλημέρα!!!!!!!!!!!!! είμαι μια νεα μανουλα σε κατάσταση ακόμα δεν ξέρω τι μου γίνεται. την αλλη βδομάδα σαραντίζω και σκοπέυω να αρχισω τις βόλτες με την μπέμπα μου. έχω πάρει ένα καθισματακι αυτοκινητου της zibo για νεογενητα από αυτά που μπαίνουν μπροστά και έχουν μαξιλαράκι για την προστασία του κεφαλιού κτλ. το πρόβλημα είναι ότι το παιδί μου όταν το βάζω μέσα ζορίζεται και δεν του αρέσει καθόλου στο 5 λεπτο βάζει τα κλάματα. σκεφτομαι ότι δεν το βάζω σωστά θα πρέπει να του βάζω καμια κουβερτούλα από πίσω να στηρίζω την μέση του; . ξερει να μου πει καμιά σας ή να ξεχάσω τις βόλτες μετο αυτοκίνητο μέχρι να μεγαλώσει και αλλο;;;;;;!!!!!!!!!!!!!!!!:confused:

roulaki71
05-05-09, 14:10
Εχω ακουσει οτι τα καθισματακια για νεογεννητα δεν ειναι καταλληλα και το μωρακι γινεται κουβαρι. Ειναι πολυ μικρουλι για να σταθει καλα και μονο για μικροαποστασεις χρησιμοποιουνται στην αρχη. Καλυτερα να επαιρνες ενα πορτ μπεμπε (εκτος αν εχεις του καροτσιου) που δενει με ζωνη στο πισω καθισμα.

chrysa.ps
05-05-09, 19:21
κι εγω οσο ηταν νεογέννητο την εβαζα στο port bebe που ειχε το καροτσι (chicco 3for me Νομιζω λεγεται η μαρκα του καροτσιου) Την εβαζα εκει και μετα οτα βγαίναμε απο το αμαξι εφαρμοζε το συστημα στο καρότσι . Στο καθισματακι την εβαλα περιπου στους 3 μηνες

sunny
20-05-09, 21:00
αυτα τα καθισματακια που ειναι 0-13 κιλα μεχρι ποσο μηνων ηταν το μωρακι σας που το χρησιμοποιησατε?

elachl
20-05-09, 21:01
μεχρι που να δεις οτι δεν νιωθει ανετα καλη μου.για παραδειγμα το δικο μας ειχε κατι σαν θηκη για το κεφαλι.οταν ειδαμε οτι το κεφαλι δεν εμπαινε στη θηκη πηραμε ενα της τζουνιορς που ειναι μεχρι 18 κιλα

sunny
20-05-09, 21:16
γιατι η πωλητρια στο καταστημα σημερα μου ελεγε μεχρι 6 μηνων περιπου και μου φανηκε πολυ λιγο.σκοπευα να παρω ενα καροτσι της peg-perego που εχει και τα 3 ξερεις αλλα αυτο ειναι για μεχρι 13 κιλα.λες να ηταν βλαμμενη η πωλητρια?

chrysa.ps
09-06-09, 15:47
καλησπέρα,σκέφτομαι να αλλαξω το καθισματακι που εχω στο αμαξι(της chiicco-ηταν μαζι με το καροτσι trio for me) γιατι η μπεμπα ειναι 8 μηνων και σε λιγο δεν θα χωραει) Τι μου προτείνετε?Στα μεγαλύτερα καθισματακια η πλατη πηγαίνει προς τα πίσω?δηλ. να μπορεί να κοιμαται ανετα το μωρο πίσω.Οι τιμές που κυμαίνονται? Δεν θέλω και κατι πολύ ακριβό, κατι φυσιολογικό σε τιμή

sofia k
13-07-09, 22:27
Καλησπερα ηθελα να αγορασω ενα καθισματακι 0-13 και ειμαι αναμεσα σε recaro και britax .Αν καποια φιλη εχει καποια απο τα συγκεκριμμενα μπορει να μου πει καποιες εντυπωσεις και γνωριζουμε καποιο e-shop εκτος ελλαδας να παραγγειλω μαζι με μια βαση isofix για να γλυτωσω και καποια ευρω .Ευχαριστω

glam
13-07-09, 22:37
εγω που ειμαι συνεχως στον δρομο ειχα ενα απλο της chicco δεν θυμαμαι πιο μοντελο αλλα το ειχα παρει 100ευρω και ηταν πολυ καλο. η πωλητρια μου ειπε να μην παρω ακριβο γιατι το μωρο θα καθησει μεχρι 8μηνων ασχετο με το τι γραφουν να παρω αργοτερα ενα καλυτερο και ετσι εγινε οχτω μηνων το αλλαξα γιατι ο μικρος δεν χωραγε ζοριζοταν και τωρα πηρα ενα της recaro που ξαπλωνει και λιγο, πολυ καλο χωρις βαση κλπ δεν χρειαζεται μου ειπε 200ευρω και θα το εχουμε μεχρι 2,5-3 χρονων.σημειωτεον η πωλητρια πολυ φιλη μου και ειλικρινης μαζι μου.

sofia k
14-07-09, 21:41
εγω που ειμαι συνεχως στον δρομο ειχα ενα απλο της chicco δεν θυμαμαι πιο μοντελο αλλα το ειχα παρει 100ευρω και ηταν πολυ καλο. η πωλητρια μου ειπε να μην παρω ακριβο γιατι το μωρο θα καθησει μεχρι 8μηνων ασχετο με το τι γραφουν να παρω αργοτερα ενα καλυτερο και ετσι εγινε οχτω μηνων το αλλαξα γιατι ο μικρος δεν χωραγε ζοριζοταν και τωρα πηρα ενα της recaro που ξαπλωνει και λιγο, πολυ καλο χωρις βαση κλπ δεν χρειαζεται μου ειπε 200ευρω και θα το εχουμε μεχρι 2,5-3 χρονων.σημειωτεον η πωλητρια πολυ φιλη μου και ειλικρινης μαζι μου.Απο ποιο μαγαζί πηρες το recaro αν επιτρεπεται??

glam
14-07-09, 22:38
δεν ειναι αλυσιδα, μαγαζι με παιδικα ειδη στην περιοχη μου επαρχια!!!

sofia k
17-07-09, 15:18
Θελω να παραγγειλω το recaro young profi plus 0-13kg .Απο τις εμπειριες σας εισαστε ευχαριστημενες αν καποια το εχει??Και κατι αλλο στο αγγλικο site που θα το παραγγειλω μουv λεει να διαλεξω with base or no base ,πιστευω οτι αναφερεται στην βαση με το δεσιμο για ζωνες γιατι εγω θελω να διαλεξω με την βαση isofix

ANDEDANTINOS
17-07-09, 17:16
Θελω να παραγγειλω το recaro young profi plus 0-13kg .Απο τις εμπειριες σας εισαστε ευχαριστημενες αν καποια το εχει??Και κατι αλλο στο αγγλικο site που θα το παραγγειλω μουv λεει να διαλεξω with base or no base ,πιστευω οτι αναφερεται στην βαση με το δεσιμο για ζωνες γιατι εγω θελω να διαλεξω με την βαση isofix

EΓΩ ΕΙΧΑ ΤΟ RECARO KAI ΣΤΑ 2 ΜΟΥ ΠΑΙΔΙΑ ( ΔΙΔΥΜΑΚΙΑ ) ΚΑΙ ΜΟΥ ΚΑΚΟΦΑΝΗΚΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΟΤΑΝ ΕΠΕΡΕΠΕ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ΚΑΘΙΣΜΑΤΑΚΙΑ
ΜΑΛΙΣΤΑ ΕΑΝ ΕΝΔΙΦΕΡΕΣΑΙ ΔΙΝΩ ΤΟ ΕΝΑ ΣΤΗΝ ΤΙΜΗ ΤΩΝ 90€ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΑΘΙΚΤΟ
EAN ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΣΕ ΣΤΕΙΛΕ ΜΟΥ Ε ΜΑIL MΠΕΣ ΜΕΣΑ ΣΤΙΣ ΜΙΚΡΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΔΕΙΣ

babygirl 14-2-09
23-07-09, 17:56
Στα μεγαλύτερα καθισματακια η πλατη πηγαίνει προς τα πίσω?δηλ. να μπορεί να κοιμαται ανετα το μωρο πίσω.Οι τιμές που κυμαίνονται? Δεν θέλω και κατι πολύ ακριβό, κατι φυσιολογικό σε τιμή
αγαπητή chrysa, το μωρό μου είναι 5+μηνών και άρχισα να ψάχνω πληροφορίες για την αλλαγή καθίσματος αυτοκινήτου από τώρα, καθώς δεν έμεινα πολύ ευχαριστημένη από αυτό που χρησιμοποιούμε τώρα. Στην διεύθυνση http://www.thebabywebsite.com/article.1936.Child_Car_Seats_Should_Be_Rear-Facing.htm βρήκα ένα άρθρο στο οποίο συστήνεται, σύμφωνα με έρευνες στη Σουηδία, να γίνεται χρήση καθίσματος που κοιτάζει το μωρό προς τα πίσω μέχρι την ηλικία των 4ετών!!!.
Παραθέτω τα λόγια ενός γιατρού που μετείχε στην έρευνα: "Rear facing car seats cradle a child in an impact with any frontal component, and align the head, neck and spine, spreading the crash forces over all of these body areas.

"In a forward facing car seat, a child's body is held back by the straps, while the head keeps moving forwards, and the relatively large head mass and differences in the cervical spine in young children can lead to excessive stretching of the spinal cord."
Όταν απευθύνθηκα σε ενημερωμένο κατάστημα παιδικών και ζήτησα καρεκλάκι που να κοιτάζει προς τα πίσω, μου έδειξαν ένα μοντέλο που κυκλοφορεί στην ελληνική αγορά αξίας ~€500. Στις πρώτες σελίδες του θέματος γίνεται κάποια αναφορά για το θέμα. Ελπίζω να βοήθησα...

sofia k
24-07-09, 09:12
Τελικα παραγγειλα το recaro young profi plus με την βαση isofix στην τιμη με μεταφορικά απο αγγλια 261 ευρώ.Τιμή στην ελλαδα 340 ευρω χωρις μεταφορικά.

georef
07-08-09, 23:33
Είμαι νέο μέλος και σας χαιρετώ.

Είμαι πατέρας του Σπύρου που είναι 18 μηνών και η γυναίκα μου είναι έγκυος στον 5ο μήνα.

Εκτός της πατρικής μου ιδιότητας, λόγω της επαγγελματικής ενασχόλησης μου με βρεφικά είδη, πιστεύω ότι γνωρίζω αρκετά καλά το θέμα παιδί και αφάλεια στο αυτοκίνητο και μπορώ να προσφέρω στοιχεία και γνώσεις που να σας βοηθήσουν όλους τους γονείς του φόρουμ.

Είδα στο συγκεκριμένο θέμα να γίνονται ερωτήσεις και αναφορές στο ζήτημα της παρατεταμένης χρήσης ανάποδων παιδικών καθισμάτων (ERF-Extended Rearward Facing). Προτείνω λοιπόν να δείτε τα παρακάτω βίντεο και κατόπιν να σας εξηγήσω πως έχει η κατάσταση με τα ανάποδα καθίσματα.

http://www.youtube.com/watch?v=6_LBRFyvz_g
(παρότι είναι στα σουηδικά, τα μηνύματα είναι εύκολα κατανοητά)

http://www.youtube.com/watch?v=psmUWg7QrC8&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=Q8gU9zzCGA8

georef
08-08-09, 00:04
Ολα τα καθίσματα που ανήκουν στην πρώτη κατηγορία δηλαδή στο γκρουπ 0/0+ κοιτούν υποχρεωτικά ανάποδα και είναι κατάλληλα από 0 έως 13 κιλά (από νεογέννητα έως περίπου 12 μηνών). Μιλώντας για παρατεταμένη χρήση ανάποδων παιδικών καθισμάτων (ERF), εννοούμε παιδικά καθίσματα μέχρι 18 κιλά ή και ακόμα περισσότερο (στη Σουηδία υπάρχουν μέχρι και 24 κιλά).

Από το 1965 στη Σουηδία και γενικότερα στη Σκανδιναβία χρησιμοποιούν ανάποδα καθίσματα για παιδιά έως 4 και 5 ετών. Συμπτωματικά (!) οι σκανδιναβικές χώρες είναι πρώτες στην ασφάλεια από τροχαία ατυχήματα τόσο στους ενήλικες όσο και στα παιδιά. Εδώ και 45 χρόνια λοιπόν υπάρχουν στοιχεία που προέρχονται από αρκετές χιλιάδες ατυχήματα με εμπλεκόμενους παιδιά, που δείχνουν ότι η χρήση ανάποδου καθίσματος είναι 5 φορές πιο ασφαλής από τη χρήση ενός που κοιτάει μπροστά. Ο λόγος είναι πολύ απλός: το κεφάλι ενός μωρού ενός έτους αντιστοιχεί στο 25% του βάρους του σώματος του ενώ ενός ενήλικα μόλις το 6%. Σε περίπτωση μετωπικής σύγκρουσης, παρότι οι ζώνες ενός εμπρόσθιου παιδικού καθίσματος θα κρατήσουν και θα προστατέψουν το σώμα του παιδιού, το κεφάλι θα πεταχτεί μπροστά με πολύ μεγάλη δύναμη και ο αυχένας θα δεχτεί φοβερή πίεση.
Ελπίζω με τις πληροφορίες αυτές να μην πανικοβάλλω. Πρόθεσή μου είναι να ενημερώσω αυτούς που ενδιαφέρονται για το θέμα.http://hts.no.spock.kontrollpanelen.se/images/safety/weightrelation.png
http://hts.no.spock.kontrollpanelen.se/images/safety/rearvforward2.png

blue
13-08-09, 14:11
καλημερα
εγω αγορασα απο το pingpong-online.de το Recaro Young Sport στα 164 ευρώ από 300 που ζητάει το ΛΗΤΩ. Και είναι απο 9-36 κιλα.

sofia k
13-08-09, 20:28
καλημερα
εγω αγορασα απο το pingpong-online.de το Recaro Young Sport στα 164 ευρώ από 300 που ζητάει το ΛΗΤΩ. Και είναι απο 9-36 κιλα.
Το εχεις παραλαβει ?ειναι αξιοπιστο το site?

sofia k
15-08-09, 19:16
Και κατι αλλο γιατι τα καθισματα ειναι διαφορετικά στην αμερική με την ευρωπη και μιλαω για την britax και το καθισμα boulevard κοιτωντας το μωρο προς τα πισω

ravT
14-09-09, 14:44
Καλές μου επειδή με τη μικρή να γκρινιάζει ασταμάτητα δεν μπορώ να ψάξω μόνη μες το φόρουμ, μήπως έχει πάρει καμιά κοπέλα το maxi cosi tobi να μου πει εντυπώσεις?Είμαστε ένα βήμα από το να το παραγγείλουμε (από εξωτερικό εννοείται). Προκαταβολικά ευχαριστώ!

ΜΑΡΙΤΑ
14-09-09, 15:00
Καλές μου επειδή με τη μικρή να γκρινιάζει ασταμάτητα δεν μπορώ να ψάξω μόνη μες το φόρουμ, μήπως έχει πάρει καμιά κοπέλα το maxi cosi tobi να μου πει εντυπώσεις?Είμαστε ένα βήμα από το να το παραγγείλουμε (από εξωτερικό εννοείται). Προκαταβολικά ευχαριστώ!

Και εμείς το ίδιο! Έχω ακούσει πολύ καλά λόγια από γονείς που το έχουν και μάλιστα εντελώς τυχαία το έχει και ο παιδίατρος μας και μου είπε τα καλύτερα!

Δεν είναι νωρίς να την βάλεις από τώρα; Εμάς ο παιδίατρος μας είπε ότι είμαστε στο όριο και καλύτερα να περιμένουμε λίγο ακόμα (είμαστε 8400κιλά).

Από που θα το παραγγείλετε; Σε τί τιμή το βρήκες;

ravT
14-09-09, 15:17
Και στον σύζυγο του πε τα καλύτερα ένας συναδελφος του και μετα το ψάξαμε. Η δικιά μου είναι 5 μηνών αλλά είναι και 7.200, οπότε το 9-18 φαντάζει πολύ σύντομο! Είδαμε βίντεο εγκατάστασης κ.λπ και είμαστε σχεδόν ενθουσιασμένοι! Έριξα μια ματιά στο olivers από το οποίο το αγαπημένο Kalamaraki είναι απόλυτα ικανοποιημένο και υπάρχει διαφορά με το γνωστό πολυκατάστημα. Στο olivers ΜΑΖΙ με τα μεταφορικά βγαίνει 232 ευρώ ενώ εδώ 320, που σημαίνει απλά 100 ευρώ κάτω (αν βγάλεις τα μεταφορικά 140). Τώρα πάω να δω σε άλλα sites!

ΜΑΡΙΤΑ
14-09-09, 15:22
Εγώ το είδα στο Olivers νομίζω 180 ευρώ αλλά δεν ξέρω πόσο είναι τα μεταφορικά. Για δες και εσύ μήπως καταλάβεις καλύτερα από εμένα.

Και εμένα η μικρή στους 5 μήνες κάπου τόσο ήταν σε κιλά αλλά σκέψου ότι από εδώ και πέρα επειδή κινούνται δεν θα παίρνουν πάρα πολλά γραμμάρια, οποτέ τα 9κιλά δεν είναι τόσο κοντά όσο φαίνεται. Εμείς δηλαδή έχουμε ακόμα 2 μήνες τουλάχιστον με τα γραμμάρια που παίρνει κάθε μήνα.

Μάλλον όμως θα το παραγγείλω τώρα που βρήκα την ευκαιρία και θα το τοποθετήσω αργότερα!

ravT
14-09-09, 15:29
Καλέ ναι, δεν θα το βάλω από τώρα. Υπολογίζω λίγο πριν τα Χριστούγεννα να το χρειαστούμε, αλλά τώρα είναι μια ευκαιρία να το πάρουμε. Στο olivers έχει 162 Λίρες (μη μπερδεύεσαι), δηλαδή 186 ευρώ. Τα μεταφορικά είναι 40 ευρώ, επομένως 226 ευρώ. Εδώ το χει 320 ευρώ (και πρέπει και να το κουβαλήσουμε). Το ebaby.it το έχει 239 ευρώ και μεταφορικά νομίζω πως είναι επίσης 40 ευρώ, άρα πάμε στα 279 που σημαίνει 53 ευρώ παραπάνω. Αλλά έτσι κι αλλιώς δεν έχει απόθεμα λέει...
Δεν μου ανοίγει το bimbomarket να δω και εκεί αν το χει και πόσο...

jenny_v
05-10-09, 19:11
Επειδη ετοιμαζομαι να αλλαξω καθισμα για την μικρη ειχα μια απορια.Ειναι καλυτερο να παρω ενα μεχρι 3-4 χρονων ή να παρω απο τωρα με booster; Η μικρη ειναι 10 κιλα τωρα κ λεω σε κανα 2 μηνο να το αλλαξω.Στο Olivers ξερεται αν εχουν εκπτωσεις;

melita
06-11-09, 18:24
Έχουμε ήδη μπει στο νέο μας κάθισμα και κοιτάμαι μπροστά, αλλά αντιμετωπίσαμε ένα προβληματάκι. Τον ήλιο που μπαίνει από το παμπρίζ και τα παράθυρα και τυφλώνει το καημένο το μωράκι. Εσείς εχετε βρει κάποια λύση?

sofia k
06-11-09, 18:43
Έχουμε ήδη μπει στο νέο μας κάθισμα και κοιτάμαι μπροστά, αλλά αντιμετωπίσαμε ένα προβληματάκι. Τον ήλιο που μπαίνει από το παμπρίζ και τα παράθυρα και τυφλώνει το καημένο το μωράκι. Εσείς εχετε βρει κάποια λύση?
Μπορεις να τοποθετησεις αντηλιακες μεμβρανες(φιμέ) ,βαλε μονο στα πισω για να μην εχεις προβλημα με την τροχαια ή αλλιως σκιάδιο με βεντούζα.Εγω σε ολα τα αυτοκινητα μου μεχρι τωρα τοποθετω παντα μεμβράνες .Στην ουσια ειναι φιλτρα.Εκτος απο το οτι δεν θα σε τυφλωνει ο ηλιος θα σου προστατευει το σαλονι του αυτοκινητου διοτι δεν παιρνουν οι ακτινες του ηλιου,και σε περιπτωση που καποια στιγμη σπασει το παραθυρο το τζαμι βεβαια θρυμματιζεται αλλα θα μεινει ολο κολλημενο πανω στην μεμβρανη προστατευοντας ετσι το παιδακι.Αναλογα το αυτοκινητο ειναι και οι τιμες .Εγω σε ολο το ford focus -180 ευρω πληρωσα.Υπολογιζω για τα πισω πλαινα τζαμια και το πισω παρμπριζ γυρω στα 90 ευρω.

melita
06-11-09, 19:08
Μπορεις να τοποθετησεις αντηλιακες μεμβρανες(φιμέ) ,βαλε μονο στα πισω για να μην εχεις προβλημα με την τροχαια ή αλλιως σκιάδιο με βεντούζα.Εγω σε ολα τα αυτοκινητα μου μεχρι τωρα τοποθετω παντα μεμβράνες .Στην ουσια ειναι φιλτρα.Εκτος απο το οτι δεν θα σε τυφλωνει ο ηλιος θα σου προστατευει το σαλονι του αυτοκινητου διοτι δεν παιρνουν οι ακτινες του ηλιου,και σε περιπτωση που καποια στιγμη σπασει το παραθυρο το τζαμι βεβαια θρυμματιζεται αλλα θα μεινει ολο κολλημενο πανω στην μεμβρανη προστατευοντας ετσι το παιδακι.Αναλογα το αυτοκινητο ειναι και οι τιμες .Εγω σε ολο το ford focus -180 ευρω πληρωσα.Υπολογιζω για τα πισω πλαινα τζαμια και το πισω παρμπριζ γυρω στα 90 ευρω.

Το σκεφτόμουν και εγώ αυτό και δεν ήξερα κατα πόσο βοηθάει. Μάλλον θα ρωτήσω για το μπροστινό και τα πίσω παράθυρα. Μιλάμε είναι πολύ κρίμα να το τυφλώνει ο ήλιος.

sofia k
06-11-09, 20:07
Αν εννοεις το μπροστινο παρμπριζ ειναι δυσκολο να σου βαλουν μεμβρανη γιατι απαγορευεται με χιλια.Τωρα οτι βοηθανε 100% ναι βοηθανε.Πηγαινε σε ενα αλλο αυτοκινητο που εχει μεμεβρανες μπες μεσα με μεγαλη ηλιοφανεια και βαλε το χερι σου κοντα στο παραθυρο μετα ανοιξε το παραθυρο θα καταλαβεις μεγαλη διαφορα

marios08
17-11-09, 09:18
mia boitheia ithela!!!ina rotiso opoios exei to maxicosi tobi..i zoni asfaleias toy kathismatos otan to bazete sto prasino meta apo ligo otan kouniete to pedi paei sto gkri?allazei xroma i meneis stathero?

iro18
17-12-09, 21:43
Κάπου το ξαναέγραψα νομίζω σήμερα.
Το ίδιο πρόβλημα έχουμε και εμείς. Σε ισοφιξ δεν βρήκα κάτι σε αξιόπιστη εταιρεία(ομολογώ ότι δεν έψαξα και τρομερά). Βρήκαμε όμως της britax το first class και το θεωρώ φανταστική επιλογή. Δείχνει πολύ στιβαρή κατασκευή. Κοιτάζει και προς τα πίσω και μπορείς να το γυρίσεις και μπροστά. Έχει αντάπτορα για νεογέννητο και έρχεται αρκετά επίπεδη η θέση (αν αποφασίσετε για δεύτερο παιδί θα σας ξαναχρησιμεύσει).
Στο λητώ το έχει γύρω στα 270 ευρώ, αλλά στο ιντερνετ μπορείς να το βρεις με σχεδόν 150 ευρώ! ίσως και λιγότερο!
Καλές βόλτες!

NickyL, αποφάσισα να πάρω το ίδιο καθισματάκι, εξακολουθείς να είσαι ευχαριστημένη? από πόσο μηνών το έβαλες? μου είπαν ότι κάνει και για νεογέννητο. Στο Jumbo 250 στο ιντερνετ 190 ευρω.
Αυτό είναι?

http://www.pingpong-online.com/

http://www.britax-roemer.com/car-seats/first-class-plus

mxv
25-01-10, 20:35
Καλησπέρα σας! Θέλουμε να αλλάξουμε το καθισματάκι της κόρης μου και να πάρουμε ένα μεγαλύτερο και πιο άνετο..Είναι 3 ετών και περίπου 16Kg. Μήπως έχετε να προτείνετε κάποιο?

mxv
25-01-10, 21:51
Μάλλον καταλήγουμε στο Britax Kidfix Bella από PingPong..

Nutella
29-01-10, 21:14
NickyL, αποφάσισα να πάρω το ίδιο καθισματάκι, εξακολουθείς να είσαι ευχαριστημένη? από πόσο μηνών το έβαλες? μου είπαν ότι κάνει και για νεογέννητο. Στο Jumbo 250 στο ιντερνετ 190 ευρω.
Αυτό είναι?

http://www.pingpong-online.com/

http://www.britax-roemer.com/car-seats/first-class-plus

Ιρώ, στην αρχή λέγαμε και εμείς για αυτό το κάθισμα και είχα κάνει μια πολύ εκτενή έρευνα (ιντερνετικής) αγοράς. Λοιπόν, το φτηνότερο το βρήκα εδώ http://www.kidztravelshop.co.uk/Car-Seats/Group-0+1-Combination-Seats-Birth-To-18kg/000607c.aspx (http://www.kidztravelshop.co.uk/Car-Seats/Group-0+1-Combination-Seats-Birth-To-18kg/000607c.aspx)

Η τιμή του είναι στα 116 λίρες συν 25 τα μεταφορικά (είχα στείλει μέιλ)
Άρα μιλάμε για 141 λίρες, δλδ 163 Ευρώ (γλιτώνεις 30 Ευρώ!)

Τελικά όμως, αφού διάβασα τις σκανδιναβικές έρευνες που αναφέρθηκαν και πιο πάνω στην σελίδα, πήραμε κάθισμα 0-18 κιλά (δλδ έως 4 ετών) που να κοιτάει προς τα πίσω. Besafe Izi Combi Isofix Car Seat. Είναι αυτό που κυκλοφορεί και στην ελληνική αγορά και κοστίζει γύρω στα 450-470 Ευρώ. Εγώ το πήρα 350 απο Αγγλία
http://www.pramworld.co.uk/product/6061/Besafe_Izi_Combi_Isofix_Car_Seat_Turquoise_Grey (http://www.pramworld.co.uk/product/6061/Besafe_Izi_Combi_Isofix_Car_Seat_Turquoise_Grey)

Σήμερα το παραλάβαμε, η συσκευασία ήταν λίγο ταλαιπωρημένη, αλλά το κάθισμα μια χαρά!

Αννικο
29-01-10, 21:53
Τελικά όμως, αφού διάβασα τις σκανδιναβικές έρευνες που αναφέρθηκαν και πιο πάνω στην σελίδα, πήραμε κάθισμα 0-18 κιλά (δλδ έως 4 ετών) που να κοιτάει προς τα πίσω. Besafe Izi Combi Isofix Car Seat. Είναι αυτό που κυκλοφορεί και στην ελληνική αγορά και κοστίζει γύρω στα 450-470 Ευρώ. Εγώ το πήρα 350 απο Αγγλία
http://www.pramworld.co.uk/product/6061/Besafe_Izi_Combi_Isofix_Car_Seat_Turquoise_Grey (http://www.pramworld.co.uk/product/6061/Besafe_Izi_Combi_Isofix_Car_Seat_Turquoise_Grey)

ΜΠΡΑΒΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ ΣΟΥ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΚΑΘΙΣΜΑ REAR-FACE
:-D:-D:-D:-D:-D:-D:-D:-D:-D:-D:-D:-D:-D:-D:-D:-D:-D:-D

Nutella
29-01-10, 22:01
Έχω γίνει φοβερή υπέρμαχος αυτών των καθισμάτων, μετά απο τις έρευνες και τα βίντεο που είδα.... Άσε, εδώ στην Ελλάδα κάνουμε πολλά εγκλήματα στον δρόμο... Ας με πουν υπερβολική, αλλά θέλω το παιδί μου να είναι ασφαλές!
Ειδικά στην επαρχία όταν μιλάς για καθίσματα αυτοκινήτου (και isofix και rear-facing) σε κοιτάνε λες και είσαι απο άλλον πλανήτη...

Φλορα
29-01-10, 22:17
kαι λιγο λες απο αλλον πλανητη,δε λες καλυτερα οτι σε θεωρουν παλαβη.....καλα εκανες,κι εγω τετοιο θα παρω κι ας με λενε τρελλη!!!

female
31-01-10, 21:30
Κορίτσια για καθισματάκι 9-18 ή 9-36 κιλά έχετε κάτι να προτείνετε?

Nutella
01-02-10, 13:51
Εγώ αυτές τις κατηγορίες δεν τις έχω κοιτάξει. Εξαρτάται βέβαια και απο το τι θέλετε. Το αυτοκίνητό σας έχει σύστημα isofix?
Απο την έρευνα που έκανα εγώ, μου άρεσαν τα Britax. Τα καθίσματα GROUP1 είναι 9-18 κιλά (έχει αρκετά μοντέλα). Το GROUP 123 (μοντέλο EVOLVA) είναι απο 9 έως 36 κιλά.
Δεν ξέρω εάν σε ενδιαφέρουν τα rear-facing καθισματα (αυτά που κοιτάνε προς τα πίσω), εάν ναι, ρίξε μια ματιά εδώ http://www.pramworld.co.uk/category/667/Rearward_Facing_Car_Seats (http://www.pramworld.co.uk/category/667/Rearward_Facing_Car_Seats)

female
01-02-10, 15:16
Ευχαριστώ Νουτέλα. Επειδή ο μπέμπης μου είναι μικρός ακόμη δεν μας βολεύει το Britax Evolva, το είδα σήμερα από κοντά.
Είμαι ανάμεσα στο Recaro και το Maxi Cosi Axiss αλλά τα rear facing νομίζω είναι πιο ασφαλή. Δεν ξέρω αν έχει το αυτοκίνητο σύστημα isofix, πρέπει να το κοιτάξω.

scorpiaki
08-02-10, 22:12
Ιρώ, στην αρχή λέγαμε και εμείς για αυτό το κάθισμα και είχα κάνει μια πολύ εκτενή έρευνα (ιντερνετικής) αγοράς. Λοιπόν, το φτηνότερο το βρήκα εδώ http://www.kidztravelshop.co.uk/Car-Seats/Group-0+1-Combination-Seats-Birth-To-18kg/000607c.aspx (http://www.kidztravelshop.co.uk/Car-Seats/Group-0+1-Combination-Seats-Birth-To-18kg/000607c.aspx)

Η τιμή του είναι στα 116 λίρες συν 25 τα μεταφορικά (είχα στείλει μέιλ)
Άρα μιλάμε για 141 λίρες, δλδ 163 Ευρώ (γλιτώνεις 30 Ευρώ!)

Σήμερα το παραλάβαμε, η συσκευασία ήταν λίγο ταλαιπωρημένη, αλλά το κάθισμα μια χαρά!

Νουτελλα αυτα τα καθισματακια αυτοκινητου υπαρχουν και στην Ελλαδα?
Αν ειναι να παω να τα δω απο κοντα!!!Και στη συνεχεια να κανω την αγορα απο το Ιντερνετ.

Nutella
09-02-10, 18:44
Ναι, τα είχαμε δει στα Bebe Home στην Θεσσαλονίκη, είμαι όμως σίγουρη ότι υπάρχουν και σε άλλα καταστήματα. Αποκλειστικός αντιπρόσωπος στην Ελλάδα είναι η εταιρία http://www.mobo.gr/ (http://www.mobo.gr/)
Εάν θέλεις, πάρε τους τηλέφωνο για να ρωτήσεις ποια καταστήματα στην περιοχή σου πουλάνε τα συγκεκριμένα καθίσματα.

scorpiaki
09-02-10, 22:25
Ναι, τα είχαμε δει στα Bebe Home στην Θεσσαλονίκη, είμαι όμως σίγουρη ότι υπάρχουν και σε άλλα καταστήματα. Αποκλειστικός αντιπρόσωπος στην Ελλάδα είναι η εταιρία http://www.mobo.gr/ (http://www.mobo.gr/)
Εάν θέλεις, πάρε τους τηλέφωνο για να ρωτήσεις ποια καταστήματα στην περιοχή σου πουλάνε τα συγκεκριμένα καθίσματα.

Αυριο κιολας θα παρω τηλεφωνο να μαθω.
Ευχαριστω για τη πληροφορια.

ELISAVET
11-02-10, 10:53
Θα ήθελα να ρωτήσω τα καρεκλάκια από τα τριπλά καρότσια για πόσο καιρό είναι τελικα;Μήπως δεν αξίζει τον κόπο να τα αγοράσεις;;;