PDA

Επιστροφή στο Forum : θέση ύπνου

Ελένη
27-06-07, 16:03
ξέρετε από πότε τα ζουζούνια μας μπορούν να κοιμούνται και μπρούμυτα. Τώρα λόγω ζέστης του αφαίρεσα το σφηνάκι και από τότε που έμαθε να γυρίζει μόνος του είτε τον αφήσεις στο γυμναστήριο του είτε στο κρεβάτι του όλο μπρούμυτα τον βρίσκεις. Και το κακό είναι ότι πιέζεται μαλλον και έχουμε "γιαούρτια". Ευτυχώς προς το παρόν στον ύπνο του αν και πάντα τον βρίσκεις σε άλλη κατεύθυνση από αυτή που κοιμήθηκε δεν έχει γυρίσει ποτέ αλλά ανησυχώ ότι θα κάνει κι αυτό καμιά μέρα.

Sam
27-06-07, 16:24
Δεν ξέρω από ποιά ηλικία επιτρέπεται να γυρίζει μπρούμητα, ο δικός μου 10 μηνών δεν κοιμάται σε σταθερή θέση ,αλλά όταν γυρίζει μπρούμητα νομίζει ότι ήρθε η στιγμή να μπουσουλήσει και ξυπναει....μετά συνειδητοποιεί τι συμβαίνει κάθεται στον κόλο του και κλαίει... :lol:

Sofia
27-06-07, 16:49
H δικιά μου πάντως από 10 ημερών εώς και σήμερα (και μάλλον σε όλη της τη ζωή - όπως και εγώ) κοιμάται μόνο μπρούμυτα!!!
Όταν ήταν πολύ μωρό, αν τύχαινε να γυρίσει ανάσκελα, ξυπνούσε...

maria
27-06-07, 16:51
και εμάς από πολύ μικρός μπρουμητά κοιμόταν..

ρωτήσαμε την γιατρό αν πειράζει και είπε όχι, αρκεί να έχουμε σιγουρευτεί ότι έχει ρευτεί μετά το φαγητό

elen
27-06-07, 22:40
νομίζω πως μπρούμυτα μπορεί να κοιμάται απο τη στιγμή που μπορεί να γυρίσει το κεφάλι του.Αν δηλαδή πλακώσει τη μυτούλα του στον υπνο του και δεν μπορεί να πάρει αναπνοή να μπορεί να γυρίσει στο πλαι για να αναπνευσει.

ΡΟΥΛΑ
27-06-07, 22:42
Κι εμένα η μικρή από την ημέρα που γεννήθηκε κοιμάται μπρούμυτα, ρώτησα τον παιδίατρο και μας είπε ότι επειδή στήριζε το κεφάλι όρθιο από την πρώτη μέρα δεν έχει φόβο.

Renia
27-06-07, 23:49
Απ'οσο εχω διαβασει το να μην κοιμουνται μπρουμυτα τα μωρακια εχει καθιερωθει για να αποφευχθει το Συνδρομο Εφνιδιου Θανατου Βρεφων απο το οποιο κινδυνευουν σε ποσοστο αντιστροφως αναλογο με την ηλικια τους(δηλαδη οσο πιο μεγαλο ειναι το μωρακι τοσο λιγοτερες πιθανοτητες εχει να το παθει).οταν ειναι νεογεννητο κινδυνευει πολυ,οταν ειναι 4 μηνων λιγοτερο,οταν γινει 6 ακομα πιο λιγο οσπου στον 1ο χρονο οι πιθανοτητες σχεδον μηδενιζονται!!Αυτο βεβαια δεβ σημαινει οτι οσα μωρακια κοιμουνται μπρουμυτα θα το παθουν!!αλλωστε μην ξεχναμε οτι υπηρχε καποια περιοδος πριν απο αρκετα χρονια που ηταν η τακτικη των παιδιατρων να συνιστουν τον τροπο υπνου αυτον για να αποφευγονται οι αναρροφησεις!

BIZELI
28-06-07, 08:40
εμενα μπούμυτα κοιμάται από τη πρώτη μέρα γιατί φόραγε διπλοπάνα και δεν έκανε αλλιώς!!!τώρα πλέον γυρίζει όλο το κρεββάτι, το φερνει βόλτες κανονικά,τη βρίσκω αναποδα-πλαγια-οριζόντια-διαγωνια :lol: :lol:

euapap
28-06-07, 09:28
Διάβαζα σε ενα βιβλίο του Sears ότι το καλύτερο είναι να κοιμάται το μωρό ανασκελα (είναι και μια καμπάνια back to sleep front to play) αλλα ΑΝ το μωρό θέλει να κοιμάται μπρούμυτα σημαινει ότι είναι έτοιμο να το κάνει και ότι δεν υπάρχει κίνδυνος

mamavasia
28-06-07, 10:35
και εμένα πλέον μπρούμυτα κοιμάται εδώ και 3 μήνες την βολεύει πολύ και την βρίσκω σε διαφορετικές μεριές του κρεβατιού κάθε φορά

Ελένη
28-06-07, 14:18
σήμερα ο μικρός ξύπνησε τα ξημερώματα γιατί μέσα στον ύπνο του γύρισε μπρούμυτα. Δε νομίζω ότι θέλει να κοιμάται έτσι, απλά γυρνάει και σηκώνει το κεφαλάκι του. Την ημέρα το καταλαβαίνω όσο είναι ξύπνιος, το βράδυ όμως στον ύπνο του γιατί;

Mamavasia χρόνια πολλά, να χαίρεσαι τη Δέσποινα, πολύχρονη!

ΣΟΦΙΑ
28-06-07, 16:40
Εμένα μόνο μπρούμητα κοιμόταν.. Το χα πει στην παιδίατρο και μου χε πει ότι αφου γυρναει το κεφάλι του δεν υπάρχει πρόβλημα..

rena
28-06-07, 19:11
Ελενη εμενα εχει καμια 10αρια μερες που τον βρισκω σε ολα τα σημεια του κρεβατιου!Γυριζει και 180 μοιρες και βρισκω τα ποδια εκει που του ειχα αφησει το κεφαλι!!Προχθες τον βρηκα και μπρουμητα αλλα ειχε ηδη μισοξυπνησει.Ωστοσο ειναι νομιζω θεμα ημερων να κοιμαται μπρουμητα.Κι εμενα με ανησυχει αλλα απο την αλλη πιστευω οτι για να το κανει θα πει οτι μπορει να το ελεγξει.Δηλαδη και να αναπνεει μπορει και να ξαναγυρισει μπορει.Αλλιως θα κλαψει και θα παω να τον γυρισω το πολυ πολυ :wink:

Κι εμενα παντως αν πιεστει λιγο παραπανω βγαζει...γιαουρτια!Οποτε πιστευω ειναι ολα φυσιολογικα.Δεν μπορουμε να τα εχουμε καθηλωμενα στη θεση που θελουμε εμεις... :?

nora
19-01-08, 21:34
να σας ρωτησω βρε παιδια, η κορη μου ειναι κοντα 4 μηνων, μεχρι τωρα τη βαζω και κοιμαται πλαγια, μια απο το ενα πλευρο μια απο το αλλο, κατα τη διαρκεια του βραδυνου υπνου που διαρκει κοντα 8 ωρες δεν την αλλαζω πλευρο, αυτο που με απασχολει εινια οτι γυριζει καμια φορα μονη της ανασκελα και το θεμα μου ειναι, την αφηνω?
και μεχρι ποτε πρεπει να βαζουμε με το ζορι πλαγια τα μωρα, δεν πιανονται?

elena32
19-01-08, 22:33
εγω την γυριζα μεχρι 6 μηνων.καθε 3 ωρες.απλα ειμαι κ λιγο φοβιτσιαρα δεν ξερω οι αλλες

Μαρια Στυλιανακη
19-01-08, 22:51
χμ... γιατί εγώ έχω ακούσει ότι τα μωρά πρέπει πάντα να κοιμούνται ανάσκελα?...? :oops: (δεν έχω ασχοληθεί πολύ με αυτό βέβαια οπότε συγχωρήστε με αν κάνω λάθος :!: )
δεν είχα διαβάσει κάπου ότι πρέπει να τα βάζουν να κοιμούνται στα πλάγια!..? αληθεύει?? :oops: :shock:

felinidoc
19-01-08, 23:29
χμ... γιατί εγώ έχω ακούσει ότι τα μωρά πρέπει πάντα να κοιμούνται ανάσκελα?...? :oops: (δεν έχω ασχοληθεί πολύ με αυτό βέβαια οπότε συγχωρήστε με αν κάνω λάθος :!: )
δεν είχα διαβάσει κάπου ότι πρέπει να τα βάζουν να κοιμούνται στα πλάγια!..? αληθεύει?? :oops: :shock:

Εχεις απόλυτο δίκιο.. Τα μωρά ακόμα και νεογέννητα πρέπει να κοιμούνται ανάσκελα μια και αυτή είναι

1. Η συστινώμενη θέση από την Αμερικάνικη Παιδιατρική Ακαδημία
2. Αυτό γιατί προστατεύονται από το SIDS σε σχέση με τη πλάγια αλλά και πρήνη θέση (μπρούμητα)
3. Η θεωρία ότι ανάσκελα μπορεί να κάνουν εισρόφηση το γάλα δεν ισχύει και δεν έχει αποδειχθεί σε καμία επιστημονική μελέτη

maira07
19-01-08, 23:44
Παλαιότερα υποστηρίζονταν ότι τα μωρά πρέπει να κοιμούνται πλάγια. Σύμφωνα με τα σημερινά δεδομένα (πως αλλάζουν τώρα αυτού του είδους τα δεδομένα και γω δεν μπορώ να καταλάβω) τα μωρά πρέπει να κοιμούνται ανάσκελα. Αυτό το διάβασα σε όλα τα αμερικάνικα sites, στα ελληνικά ακόμα υποστηρίζεται ο πλάγιος τρόπος. Εμείς πάντως τον βάζουμε πάντα ανάσκελα. Ο λόγος που φοβόντουσαν αυτή τη στάση ήταν για την περίπτωση αναρρόφησης (νομίζω ότι λεγεται έτσι, δεν είμαι σίγουρη) αλλά τα μωρά έχουν το ένστικτο της αυτοσυντήρησης πολύ έντονο και όταν κοιμούνται ανάσκελα το κεφάλι το γυρίζουν στο πλάι.

xrysalis
20-01-08, 01:41
να σας ρωτησω βρε παιδια, η κορη μου ειναι κοντα 4 μηνων, μεχρι τωρα τη βαζω και κοιμαται πλαγια, μια απο το ενα πλευρο μια απο το αλλο, κατα τη διαρκεια του βραδυνου υπνου που διαρκει κοντα 8 ωρες δεν την αλλαζω πλευρο, αυτο που με απασχολει εινια οτι γυριζει καμια φορα μονη της ανασκελα και το θεμα μου ειναι, την αφηνω?

εγω πάντως από φόβο και μόνο τον είχα με το σφηνάκι μέχρι που έκλεισε τους 6 μήνες και τον άλλαζα πλευρό τουλάχιστον 1 ώρα μετά...
τώρα τον βρίσκω σε ότι στάση μπορείτε να φανταστείτε!! αλλά έχω το άγχος ακόμη...

nora ομολογώ πως μπερδέυτηκα λίγο με τα λεγόμενά σου...
την αφήνεις 8 ώρες στο ίδιο πλευρό... αλλά αναρωτιέσαι αν πιάνονται όταν είναι στο πλάϊ;

dora
20-01-08, 02:46
Βασικα και γω δεν ηθελα να κοιμαται ανασκελα το παιδι, αλλα ουτε πλαγια και εννοειτε οχι μπρουμητα... οποτε δεν χρησιμοποιουσα υπνοσφηνακι, αλλα μια ψιλη κουβερτουλα και ηταν ημιπλαγια :roll:
Και αφου τον ειχα μαζι μου τον αλλαζα και πλευρο...

angela_kgr
20-01-08, 10:07
γέννησα πριν δύο μήνες και αυτό που μου είπε ο παιδίατρος στο Ιασώ είναι να βάζω πλάγια το παιδί και κάθε φορά που ξυπνάει και ξανακοιμάται να το αλλάζω πλευρα, κάτι όμως τώρα που κινείται αρκέτα η μπέμπα είναι πολύ δύσκολο και περιοριστικό για το μωρό το οποίο συνέχεια γυρνάει ανάσκελα.Σύμφωνα με αυτά που αναφέρεται καλύτερα να την αφήνω να κοιμάται ανάσκελα αφού της αρέσει ....

felinidoc
20-01-08, 16:34
Μόνο στη Ελλάδα ΄κάποιοι παιδίατροι ακόμα υποστηρίζουν την πλάγια θέση στον ύπνο...
Πρέπει να περάσουν καμιά 10ριά χρόνια ακόμα για να εκσυγχρονιστούμε με την υπόλοιπη Ευρώπη και Αμερική !!!!!

Ο κινδυνός για SIDS (Sudden Infant Death Syndrome) είναι μεγαλύτερος στην πλάγια θέση απ'ότι ανάσκελα !!!!

The striking evidence that stomach sleeping might contribute to the incidence of SIDS led the American Academy of Pediatrics (AAP) to recommend in 1992 that all healthy infants younger than 1 year of age be put to sleep on their backs (also known as the supine position). Since the AAP's recommendation, the rate of SIDS has dropped by over 50%. Still, SIDS remains the leading cause of death in young infants, so it's important to keep reminding parents about the necessity of back sleeping.

Many parents fear that babies put to sleep on their backs could choke on spit-up or vomit. According to the AAP, however, there is no increased risk of choking for healthy infants who sleep on their backs. (For infants with chronic gastroesophageal reflux disease [GERD] or certain upper airway malformations, sleeping on the stomach may be the better option. The AAP urges parents to consult with their child's doctor in these cases to determine the best sleeping position for the baby.)

Placing infants on their sides to sleep is not a good idea, the AAP said. There is too much risk that the infants will roll over onto their bellies while they sleep.
Some parents may also be concerned about positional plagiocephaly, a condition in which babies develop a flat spot on the back of their heads from spending too much time lying on their backs. Since the Back to Sleep campaign, this condition has become quite common — but it is usually easily treatable by changing your baby's position frequently and allowing for more "tummy time" while he or she is awake.

Of course, once babies can roll over consistently — usually around 4 to 7 months — they may choose not to stay on their backs all night long. At this point, it's fine to let babies pick a sleep position on their own.

felinidoc
20-01-08, 17:05
Συνεχίζω

Laying a baby on his stomach puts pressure on his jaw bone. This causes the airway in the back of the mouth to become narrower. Also, if the baby sleeps on a soft surface, the nose and mouth may sink in so the child breathes from a small pocket of stale air.

If your baby sleeps on his stomach, the risk of SIDS is 3 to 9 times greater. Sleeping on the side is safer than the stomach but still has twice the risk of SIDS as the back position. If you use a child-care center or babysitter, be sure they know how important it is to put your baby on his back to sleep.

Περισσότερες πληροφορίες θα βρείτε αν ενδιαφέρεστε στα
www.aap.org
www.sidsalliance.org

ευδοκία
20-01-08, 17:26
κι εμάς ανάσκελα μας είπε ο παιδίατρος! και από ότι βλέπω η μικρή γυρίζει μόνη της το κεφαλάκι στα πλάγια. τώρα βέβαια έχουμε ένα άλλο θεματάκι ότι το γυρίζει μόνο από τη μια πλευρά αλλά τελοσπάντων!

Marle
20-01-08, 22:12
Μαξιλαράκι χρησιμοποιείτε; είναι αναγκαίο από κάποια ηλικία και μετά; και τι μαξιλάρι, ανατομικό; Επίσης έχω ακούσει πως πάπλωμα απαγορεύεται προτού χρονίσει το μωρό. Αληθεύει;

nora
20-01-08, 22:17

εγω πάντως από φόβο και μόνο τον είχα με το σφηνάκι μέχρι που έκλεισε τους 6 μήνες και τον άλλαζα πλευρό τουλάχιστον 1 ώρα μετά...
τώρα τον βρίσκω σε ότι στάση μπορείτε να φανταστείτε!! αλλά έχω το άγχος ακόμη...

nora ομολογώ πως μπερδέυτηκα λίγο με τα λεγόμενά σου...
την αφήνεις 8 ώρες στο ίδιο πλευρό... αλλά αναρωτιέσαι αν πιάνονται όταν είναι στο πλάϊ;

:D τη γυρναω μονο οταν ξυπναει, και μια τη βαζω απο το ενα πλευρο μια απο το αλλο, αλλα το βραδυ που κοιμαται μαζεμενα 8 ωρες δεν της αλλαζω πλευρο. και φυσικα λεω οτι σιγουρα πιανεται τοσες ωρες στο ενα πλευρο.

απλα δεν ηξερα οτι πρεπει να το γυρνας καθε τρεις ωρες..και φυσικο ειναι να πιανετε... αν και το πρωι τηνβρισκω γυρισμενη απο μονη της ανασκελα.

felinidoc
20-01-08, 22:35
Μαξιλαράκι χρησιμοποιείτε; είναι αναγκαίο από κάποια ηλικία και μετά; και τι μαξιλάρι, ανατομικό; Επίσης έχω ακούσει πως πάπλωμα απαγορεύεται προτού χρονίσει το μωρό. Αληθεύει;

Αυτό που συστήνει πάλι η Α.Π.Α. μαξιλάρι μετά τον χρόνο γιατι μπορεί να πνιγεί και πάπλωμα μετά τον χρόνο επίσης γιατί μπορεί να οδηγήσει σε υπερθέρμανση του μωρού

Ξέρω, σας τα ζάλισα με την Αμερικάνικη Παιδιατρική Ακαδημία :D απλά δεν καταλαβαίνω γιατί κάποιοι παιδίατροι αυθαιρετουν και λένε ότι τους κατέβει από το μυαλό :shock:

annastasia
21-01-08, 15:44

Αυτό που συστήνει πάλι η Α.Π.Α. μαξιλάρι μετά τον χρόνο γιατι μπορεί να πνιγεί και πάπλωμα μετά τον χρόνο επίσης γιατί μπορεί να οδηγήσει σε υπερθέρμανση του μωρού

Ξέρω, σας τα ζάλισα με την Αμερικάνικη Παιδιατρική Ακαδημία :D απλά δεν καταλαβαίνω γιατί κάποιοι παιδίατροι αυθαιρετουν και λένε ότι τους κατέβει από το μυαλό :shock:

Θα ωφελήσει και σε κάτι το μαξιλάρι βρε παιδιά;;; Απ' ό,τι ξέρω εξάλλου ο καλύτερος ύπνος (ακόμα και για εμάς τους μεγάλους) είναι χωρίς μαξιλάρι... :?

ΛΗΤΩ
21-01-08, 19:21
κι εμάς ανάσκελα μας είπε ο παιδίατρος! και από ότι βλέπω η μικρή γυρίζει μόνη της το κεφαλάκι στα πλάγια. τώρα βέβαια έχουμε ένα άλλο θεματάκι ότι το γυρίζει μόνο από τη μια πλευρά αλλά τελοσπάντων!

Αυτό το θεματάκι με το κεφαλάκι πλάγια προς μία μόνο κατεύθυνση στον ύπνο το έχουμε κι εμείς..αγαπημένη μας πλευρά: η αριστερή...

Στο ΛΗΤΩ όταν γέννησα μου είχαν πει να την κοιμίζω πλάγια ,λίγο δεξιά,λίγο αριστερά,ο παιδίατρος μου είπε και ανάσκελα αλλά και μπρούμυτα και γενικά όπως βολεύει το παιδί,αρκεί να μην έχω χνουδωτά ζωάκια και μαλακά σκεπάσματα στο κρεβάτι της...Τελικά μεχρι 40 ημερών κοιμόμαστε στο πλάι,κι από τότε συνήθως ανάσκελα με το κεφάλι στραμμένο αριστερά,μπρούμυτα καθόλου και ποτέ,δεν τη βολεύει με τίποτα...τώρα τελευταία που ξαναρώτησα το γιατρό μου είπε να την αφήνω να κοιμάται όπως θέλει και να μην την πειράζω ούτε να της αλλάζω πλευρό..αν κουραστεί και θελήσει θα την βρει την άκρη μόνη της...βέβαια έχει μεγαλώσει τώρα..

evi-c
23-01-08, 22:22
βρε κοριτσια,να ρωτησω, εσεις που λετε οτι βαζετε τα μωρα σας πλαγια, μενουν ετσι????
Η δικια μου απο 40 ημερων - ισως και νωριτερα - γυριζε το κορμι της ανασκελα. Ακομα και σημερα ετσι κοιμαται. :)

Marle
24-01-08, 14:55
βρε κοριτσια,να ρωτησω, εσεις που λετε οτι βαζετε τα μωρα σας πλαγια, μενουν ετσι????
Η δικια μου απο 40 ημερων - ισως και νωριτερα - γυριζε το κορμι της ανασκελα. Ακομα και σημερα ετσι κοιμαται. :)

Κι εμένα το ίδιο, ποτέ δεν έχει καθήσει στο πλάι, μόνο τώρα που μπορεί και γυρνάει μόνος του γυρνάει βαρελάκια μια στο ένα πλάι, μια στο άλλο. Ο δικός μου κάνει και το εξής από λεχούδι, γυρνάει-γυρνάει το κεφαλάκι του και βρίσκεται τελείως κάθετα στην κούνια του... και βέβαια ξεσκεπάζεται και ξυπνάει γιατί χτυπάει τα πόδια του στα κάγκελα :roll:

DIMITRA1983
17-02-08, 15:39
δεν ηξερα οτι ο κυνδινος για συνδρομο αιφνιδιου θανατου ειναι μεγαλυτερος στο πλαι!την κορη μου την ειχα στο πλαι μεχρι 3 μηνων και κανω το ιδιο τωρα και τον μπεμπη!δεν ειναι δηλαδη σωστο?να τον βαζω ανασκελα?φοβαμαι πολυ για την αναροφηση γιατι ο δικος μου βγαζει πολυ συχνα γουλιτσες μετα το φαγητο.αλλα δεν ξερω αν υπαρχει περιπτωση αναρροφησης απο τις γουλιτσες η μονο απο κανονικο εμετο?

bousbouko
28-02-08, 13:57
κι εγω κοριτσια το ιδιο αγχοσ ειχα. στο ΛΗΤΩ μας ειχαν πει παντα στα πλαγια, οχι μπρουμητα , οχι ανασκελα. το θεμα ειναι οτι η μικρη μου μετα τισ 20 ημερες, ενω κοιμοτανε μια χαρα στα πλαγια την ημερα, το βραδυ γινοτανε πανικος ( μιλαμε για ωρες κλαματος ) μεχρι να κοιμηθει εξαντλημενη απο το κλαμα. εντελως τυχαια την βαλαμε μπρουμητα μπας και την βοηθησουμε. ε, απο τοτε κοιμαται κατα κανονα μπρουμιτεξ οπως το εχουμε ονομασει. βεβαια ΠΑΝΤΑ σιγουρευομαι οτι εχει περασει αρκετη ωρα απο το γευμα της.
Να σας πω οτι οτνα το ειπα στον γιατρο της μου ειπα να την βαζω οπως της αρεσει και την βολευει.

Μαμά του Ωρίων
10-04-08, 20:42
Πιθανά δεν είναι και πολύ κατατοπιστικός ο τίτλος αλλά δεν είχα έμπνευση!!

Το πρόβλημα μας είναι το εξής....
ενώ ο μικρός κοιμάται μια χαρά και στην ώρα του κι απ όλα... κι ενώ είχε μπει σε μία σειρά και κοιμόταν σερι... απ όταν άρχισε να γυρίζει από ανάσκελα μπρούμητα, το κάνει και στον ύπνο του... πάει σφηνώνει σε κάποια γωνία.. δε μπορεί να ξαναγυρίσει και φυσικά ξυπνάει τελικά και κλαίει...
Αν γινόταν μία φορά μέσα στη νύχτα δε θα υπήρχε πρόβλημα.. θα τον γυρίζαμε κι όλα καλά....
Το θέμα είναι ότι είναι ικανός να το κάνει και 10 φορές :?
Αν τον βγάλουμε απ την κούνια και τον βάλουμε στο καρότσι, επειδή δε μπορεί να γυρίσει κοιμάται σερί!!!

Τι να κάνουμε λοιπόν ώστε να μην γυρνάει σαν σβούρα και τελικώς ξυπνάει στην κούνια του?
Υπάρχει κάποια λύση? Εχετε καμία ιδέα?
Αρχικά σκέφτηκα τα μαξιλάρια ή ρολό κουβερτούλες αλλά... τα φοβάμαι... μην πάει και σφηνώσει εκεί και δεν παίρνει και ανάσα...
Σκέφτομαι και την περίπτωση σφηνάκι αλλά δεν ξέρω...

Ιδέες? Προτάσεις? Εμπειρία?

bebua
10-04-08, 20:52
Kαλησπερα μαμα του Ωριων!Εμεις που ειμαστε 3 μηνων και κατι χρησιμοποιουμε σφηνακι απ την αρχη που ηρθαμε απ το μαιευτηριο.Στις οδηγιες που εχει πανω λεει οτι χρησιμοποιειται μεχρι 5 μηνων.Δεν ξερω αν ειναι μονο το δικο μου η αν υπαρχουν για μεγαλυτερα μωρακια.Παντως εμεις σωθηκαμε με το σφηνακι.

antu
10-04-08, 21:22
μαμα του ωριων εχουμε ακριβως το ιδιο προβλημα :D και η δικια μου αφου γυρισει και σφηνωση μετα φωναζει και αυτο εχει σαν αποτελεσμα να ξυπναω 6-7 φορες οποτε κατα τις 3 την παίρνω στο κρεβατι μας και ψιλουσηχαζω. Το θεμα ειναι οτι εμεις ειμαστε σε απογνοσει γιατι το πρωι δουλευω και παω κομματιααααα

nanaka
10-04-08, 22:49
Μαμά του ωρίων, εγώ βρήκα λύση με το να τα βάζω σε υπνόσακο! Δεν στριφογυρνάνε εύκολα έτσι. Και είμαι ήσυχη οτι δεν ξεσκεπάζονται (είχα αγανακτήσει να σηκώνομαι συνεχώς να σκεπάζω) και δεν ξέρω γιατί αλλά κοιμούνται πιο ήρεμα, ίσως νιώθουν το αίσθημα του "φωλιάσματος". (Τώρα για αυτην την εποχή που μαλακώνει ο καιρός χρησιμοποιώ αμάνικους με λεπτότερο ύφασμα, -ε το καλοκαίρι βεβαια όχι).
Όσο για το σφηνάκι, απο μια ηλικία και μετά δεν κάνει τίποτα, αφού μεγαλώνουν και γίνονται ικάνα να υπερπηδήσουν πάσης φύσεως εμπόδια, τα ατιμούτσικα!!!!!.

Μαμά του Ωρίων
10-04-08, 22:54
Kαλησπερα μαμα του Ωριων!Εμεις που ειμαστε 3 μηνων και κατι χρησιμοποιουμε σφηνακι απ την αρχη που ηρθαμε απ το μαιευτηριο.Στις οδηγιες που εχει πανω λεει οτι χρησιμοποιειται μεχρι 5 μηνων.Δεν ξερω αν ειναι μονο το δικο μου η αν υπαρχουν για μεγαλυτερα μωρακια.Παντως εμεις σωθηκαμε με το σφηνακι.
αν δε βρω κάποια άλλη λύση, μάλλον στο σφηνάκι θα καταλήξω

μαμα του ωριων εχουμε ακριβως το ιδιο προβλημα :D και η δικια μου αφου γυρισει και σφηνωση μετα φωναζει και αυτο εχει σαν αποτελεσμα να ξυπναω 6-7 φορες οποτε κατα τις 3 την παίρνω στο κρεβατι μας και ψιλουσηχαζω. Το θεμα ειναι οτι εμεις ειμαστε σε απογνοσει γιατι το πρωι δουλευω και παω κομματιααααα
μωρέ αυτό το κομμάτια είναι που με βασανίζει κι εμένα... αλλά τελικά αν είναι θα προτιμήσω να είμαι κομμάτια απ το να τον μαθω να κοιμάται μαζί μας... αυτό δεν ξεμαθαίνεται εύκολα!!! :?

Μαμά του ωρίων, εγώ βρήκα λύση με το να τα βάζω σε υπνόσακο! Δεν στριφογυρνάνε εύκολα έτσι. Και είμαι ήσυχη οτι δεν ξεσκεπάζονται (είχα αγανακτήσει να σηκώνομαι συνεχώς να σκεπάζω) και δεν ξέρω γιατί αλλά κοιμούνται πιο ήρεμα, ίσως νιώθουν το αίσθημα του "φωλιάσματος". (Τώρα για αυτην την εποχή που μαλακώνει ο καιρός χρησιμοποιώ αμάνικους με λεπτότερο ύφασμα, -ε το καλοκαίρι βεβαια όχι).
Όσο για το σφηνάκι, απο μια ηλικία και μετά δεν κάνει τίποτα, αφού μεγαλώνουν και γίνονται ικάνα να υπερπηδήσουν πάσης φύσεως εμπόδια, τα ατιμούτσικα!!!!!.
λες υπνόσακο? έλεγα ότι είναι χοντροί και ότι μήπως για φέτος το άφηνα μιας που έχουν μείνει μόνο κανα δυο μήνες για υπνόσακο...
ο πιο λεπτός που λες, μέχρι ποια περίοδο τον χρησιμοποιείς και που τον βρίσκεις? στα Λητώ κλπ μόνο κάτι χοντρούς βρήκα όταν κοίταζα :?

ΛΗΤΩ
10-04-08, 22:57
...εγώ είχα το ίδιο πρόβλημα μέχρι 7,5 μηνών...ότι κι αν είχα δοκιμάσει δεν έπιανε..μόνο αν την έπαιρνα λίγο αγκαλίτσα και την ξανάβαζα για ύπνο ξανακοιμόταν..βλέπεις από ένα σημείο και πέρα δεν κοιμόταν ούτε στο καρότσι...
..κάποια στιγμή έμαθε να ξεσφηνώνει μόνη της, να στριφογυρίζει κανονικά και να ξανακοιμάται και από τότε βρήκα κι εγώ την ησυχία μου...ήταν ακριβώς η χρονική στιγμή που ένοιωσα έτοιμη να την αφήνω πλεον να κοιμάται μόνη της στο δωμάτιό της και πήγα και εγώ επιτέλους στο κρεβάτι μου και κοιμήθηκα σαν άνθρωπος!!! :) :) :)

nanaka
10-04-08, 23:20
Η μαμά του Ωρίων έγραψε:
λες υπνόσακο? έλεγα ότι είναι χοντροί και ότι μήπως για φέτος το άφηνα μιας που έχουν μείνει μόνο κανα δυο μήνες για υπνόσακο...
ο πιο λεπτός που λες, μέχρι ποια περίοδο τον χρησιμοποιείς και που τον βρίσκεις? στα Λητώ κλπ μόνο κάτι χοντρούς βρήκα όταν κοίταζα

Αυτοί οι λεπτοί υπνόσακοι είναι οτι πρέπει για αυτην την περίοδο, είναι σαν πολυ λεπτο παπλωματάκι (οχι οι χοντροί που λες ,εκείνοι είναι για πολυ βαρυ χειμώνα) Έχει εντελώς αμάνικους, έχει και με αποσπώμενα μανίκια. Ίσως αν ψάξεις σε μαγαζιά που εχουν είδη προίκας για μωρά (εσώρουχα, σεντονάκια, κουβερτούλες κτλ). Είδα επίσης σε ένα διαφημιστικό φυλλάδιο του LIDL, κάποτε (δεν ξέρω ομως τι ποιότητος ήταν)(στο εξωτερικό τα χρησιμοποιούν πολύ, και εμένα μια φίλη εκ Γερμανίας μου άνοιξε τα μάτια). Κορίτσια, εγώ σώθηκα, χόρτασα ύπνο η γυναίκα!, κοιμούνται και τα δύο σερι όλο το βράδυ
Τώρα για το μεχρι πότε θα τα βάζεις, εξαρτάται από τις καιρικές συνθήκες, το πόσο ζεστό είναι το σπίτι σου κτλ. εσύ θα το κρίνεις αυτό, όταν αρχίσεις να ζεσταίνεσαι εσύ να σαι σίγουρη πως θα ζεσταίνεται και το μωρό σου!
Ελπίζω να βοήθησα.

Μαμά του Ωρίων
11-04-08, 08:43
ναι nanaka μου και σε ευχαριστώ
καθώς και όλες τις άλλες κοπέλες, σας ευχαριστώ...

θα δω τι θα κάνω...
σήμερα ξύπνησε μόνο μία φορά... κι απ ότι κατάλαβα, χωρίς να το θέλω, είχα σφηνώσει καλά την κουβέρτα του στα κάγκελα και δεν του άφηνε το περιθώριο για κωλοτούμπες αλλά απλά να κινείται
θα το δοκιμάσω λίγο καιρό και βλέπουμε

και πάλι ευχαριστώ :D

irenedur
11-04-08, 11:06
στην ηλικια που ειναι το νινι σου ειχα και εγω το ιδιο προβλημα....

βεβαια την ειχα σε κρεββατι κολλημενο σε τοιχο απο την μια και απο
την αλλη τυποποιημενα καγκελα...βεβαια στην μια μερια παντα και μετα γυρω γυρω μαξιλαρακια....

γυρνουσε σφηνωνονταν δεξια αριστερα,....ξυπναγα πολλες φορες την νυχτα
γιατι δεν μπορουσε να γυρισει..αλλα δεν μπορουσα να κανω κατι
απλα υπομονη περασε λιγο ο καιρος...και ολα καλα...!!!

σχεδον το εχει κοψει τωρα και οταν το κανει ,μπορει και γυρνα
μονη της..

Vann
11-04-08, 11:41
εγω εχω βαλει γυρω γυρω κ σε ολη την κουνια παντα οποτε οταν ηταν μωρο κ στριφογυρναγε δεν μπορουσε πουθενα να στριμωχτει, κ επειδη εμενα η δικια μου αλλου την εβαζες κ αλλου βρισκοταν ειχα βολευτει πολυ με αυτο

Μαμά του Ωρίων
11-04-08, 11:48
μωρέ κι εμείς έχουμε πάντες.... απλά πάει και κολλάει στη γωνία και στριμώχνεται

Eliza
11-04-08, 12:10
Λίγο καιρό υπομονή και θα τη βρεί μονάχος του την άκρη :wink:
Τελικά όλα τα μπομπίρια τα ίδια κάνουνε :lol: :lol:
Εμεις πλέον έχουμε βγάλει και πάντες και όλα και έχουμε δυο μικρά μαξιλαράκια στο κεφάλι της κούνιας. Κάποια στιγμή ακούς ΓΚΟΥΠ! :? ένα μικρό κλαψούρισμα και ξανακοιμάται μόνος του :lol:
Θα 'ρθει κι η σειρά σας -ειδικά που είναι υπναράς ο μικρούλης.

Υπνόσακους αμάνικους έχει πάρει το μάτι μου στο mothercare. Είναι σαν σακούλες (χωρίς ποδαράκια) και έχουν τιράντες που κουμπούνουν πάνω στους ώμους. Γι'αυτή την ηλικία νομίζω είναι καλοί γιατί αργότερα όταν αρχίσει να σηκώνεται θα μπουρδουκλώνεται :?

Vann
11-04-08, 12:12
του εχεις σε ολη την κουνια?εμενα πηγαινε κ χωνοταν κ της αρεσε σκεψου οτι τα σηκωνε κ εβαζε απο κατω το κεφαλακι της, ακομα κ τωρα το κανει αυτο,μερικες φορες βεβαια δεν μπορει να γυρισει αλλα την αφηνω κ ετσι προσπαθει μονη της κ τα καταφερνει.Αυτο για να γινει πρεπει να περασει λιγος καιρος κ να δυναμωσει το παιδακι περισσοτερο

Μένια
31-07-08, 13:51
Καλημέρα. Είμαι νέο μέλος και συγχωρήστε με αν ήδη υπάρχει τέτοιο θέμα αλλά τώρα μαθαίνω :)
Έχω ένα αγοράκι 4 μηνών, μέχρι πριν ένα μήνα κοιμόταν πλαγίως μέσα σε σφήνες που του είχα βάλει στο κρεβατάκι του. Έχει αρχίσει όμως να γίνετε ιδιαίερα κινητικό όταν κοιμάται με αποτέλεσμα να φεύγει από τη θέση του και να ξυπνάει πριν χορτάσει τον υπνο του. Μια μέρα δοκίμασα να τον βάλω να κοιμηθεί μπρούμυτα και διαπίστωσα οτι του αρέσει και κοιμάται με τις ώρες. Το θέμα μου είναι οτι δεν ξέρω αν πρέπει να τον αφηνω να κοιμάται έτσι. Φοβάμαι γιατί παντού διαβάζω για ανάσκελα και πλαγίως και φυσικά όχι μπρούμυτα. Εσείς από την εμπειρά σας τι λέτε?

katerina23
31-07-08, 13:56
Γεια σου Μενια. Και ο δικος μου κοιμοταν παντα με σφηνακι στο πλαι αλλα επειδη ειναι και αυτος κινητικος το βραδυ μια τον βρισκω τελειως ανασκελα και φοβαμαι γιατι εχει προβλημα με αναγωγες και μια μπρουμητα. Γενικα απο οσο ξερω και μου εχει πει και ο παιδιατρος οταν το παιδι αρχισει και κινειται μονο του βρισκει την σταση που θελει να κοιμηθει και δεν πρεπει να ανησυχουμε. Εγω το σφηνακι το χρησιμοποιω ακομα και καπως τον περιοριζει παντως εγω στο κρεβατι τον βαζω πλαγια

nora
31-07-08, 14:25
αυτη ειναι και μενα μια απορια που πολυ θα ηθελα να μου τη λυσετε!!
η μικρη μου ειναι 10 μηνων και τους τελευταιους μηνες φυσικα γυρναει συνεχεια στον υπνο της και ειναι παρα πολλες οι φορες που τη βρισκω μπρουμυτα και τη γυρναω εγω στα πλαγια..
κανει να τα αφηνουμε να κοιμουνται μπρουμυτα πλεον??

katerina23
31-07-08, 14:29
θεωρητικα ο κινδυνος βρεφικου αιφνιδιου θανατου περναει απο τον 6ο και μετα απο οτι εχω ακουσει και ο λογος που δεν κανει να βαζουμε τα μωρα μας να κοιμουνται μπρουμητα ειναι αυτος , αρα εφοσον το μωρο σου ειναι 10 μηνων και γυρναει και μονο του δεν νομιζω να μην κανει

baduz
31-07-08, 14:48
Μένια,
Υπάρχει ένα προϊόν που βάζουν στο στρώμα του παιδιού ώστε και να γυρίσει μπρούμυτα να συνεχίσει να αναπνέει ανενόχλητο και χωρίς να ανησυχούμε. Ειναι σαν σελτες που εχει κυψελες που κρατα αέρα.
Μου το σύστησε η παιδίατρος.

Τώρα γύρω στους 6 μηνες η παιδίατρος μου είπε να παψω να ανησυχώ για το ύπνο του παιδιού γιατί πλεον όταν νοιωθεί ότι κάτι το εμποδιζει στην αναπνοή τότε αλλάζει θέση@

Eliza
31-07-08, 15:44
Από τη στιγμή που αρχίζουν να γυρνάνε μόνα τους, δεν χρειάζεται να ανησυχούμε τόσο πολύ.
Κι ο Κωστής, μόλις μπόρεσε να γυρίσει, όλο μπρουμυτα ήταν :wink:
Δεν τον έβαζα εγώ όμως, μόνος του γύρναγε στον ύπνο του.

Λαμπρινή
31-07-08, 15:51
Εδω τα παιδάκια κοιμούνται απο την 1η μέρα της ζωής τους ανάσκελα . Ετσι αναπνεουν καλυτερα "ανοιγουν τα πνευμόνια τους" . Δεν υπάρχει λογος ανησυχίας για γουλιτσες γιατι το κεφαλακι τους στο πλαι το έχουν .

Να τον βαζεις μπρουμυτα ...δεν ξερω αν ειναι καλο . Αν μπορει να το κανει μονος του οτι και να κανεις ..μπρουμυτα θα τον βρίσκεις :)

gerakina
31-07-08, 16:41
Καλέ η δικιά μας είναι 26 ημερών και 3 φορές τη βρήκα μπρούμυτα! :roll:
Της πήραμε σφηνάκι αλλά εκτός του οτι δεν το δέχτηκε κ γκρίνιαζε,νομίζω οτι τη ζεσταίνει κι όλας.
Τώρα όπως κ να τη βάλω ανάσκελα τη βρίσκω με το κεφάλι στο πλάι και με πόδια-χέρια απλωμένα! :D
Πάντως κι εγώ τη βάζω πλάγια και μάλιστα εναλλάξ-μία δεξιά μία αριστερά-αλλά αν τη βρω ανάσκελα δεν την γυρνάω.

Γενικά το μπρούμυτα δεν ενδείκνυται αλλά θα έλεγα οτι το μωράκι σου είναι ήδη αρκετά μεγάλο κι δεν υπάρχει κίνδυνος.
Εκτός αυτού,όπως λένε και τα κορίτσια,αν θέλει να γυρίσει θα γυρίσει! :lol:

Μένια
31-07-08, 18:50
Ευχαριστώ πολύ κορίτσια για τις πληροφορίες. Είχα ρωτήσει και τον παιδίατρο και εκείνος μου είχε πει να τον αφήνω να κοιμάται όπως τον βολεύει. Παρόλα αυτά εγώ την ανησυχία μου την έχω κάθε βράδυ και ξυπνάω για να τον ελέγχω. Βεβαια ο μικρός την έχει καταβρεί μπρούμυτα Αφάστε που τα σφηνάκια δεν τον κρατάνε πια κι έτσι τα έχω βγάλει. Αχ τι να κάνω, να δοκιμάσω να τον βάλω πάλι πλαγίως? ΚΙ αν μου ξυπνάει?

ΡΟΥΛΑ
31-07-08, 20:13
Εγω πάντως και τις δυο από ημερών μπρούμυτα τις έβαζα για ύπνο, έτσι ηρεμούσαν και κοιμόντουσαν μια χαρά.

ΒΙΒΙΚΑ
31-07-08, 20:21
Και τα δικα μου τα παιδακια μεχρι 30-40 ημερων στο πλαι τα εβαζα με σφηνακια αλλα μετα εκεινα γυρνουσαν ανασκελα και εγω φοβαμαι πολυ οταν κοιμουνται ετσι.Καλυτερα νομιζω ειναι το μπρουμυτα και απο τοτε μονο μπρουμυτα.Νομιζω οτι ησυχαζουν καλυτερα στη θεση αυτη.

Λαμπρινή
31-07-08, 21:38
Καλέ η δικιά μας είναι 26 ημερών και 3 φορές τη βρήκα μπρούμυτα! :roll:

Απο το πλαι ειναι πανευκολο να γυρισει μπρούμυτα :) Βάλτην ανάσκελα δεν προκειτε να πάθει τιποτα ! Μονο στην Ελλάδα τα παιδια κοιμουντε στο πλαι !! Ανάσκελα ευχαριστιέται το κορμάκι της και κανει και τις απλες της :D

(πηρα και γω το σφηνακι μιας και το διαβασα εδω στο φορουμ και το χω να μου πιανει τοπο τωρα )

Aggeloudia
31-07-08, 22:38
Τελικά τα ανθρωπάκια μας δειχνουν τις προτιμήσεις τους απο πολύ νωρίς. 6 μηνων το Σισίνι και αν δεν καβαλήσει ολοκληρο μεγάλο μαξιλάρι δεν κοιμάτε.Μπρόυμητα τον έχω βρει πολλές φορές αλλά αφού έτσι βολευεται ο άνθρωπος τι να κάνω.Και εγω και ο άντρας μου έτσι κοιμόμαστε.Γονίδιο και στον ύπνο!!!!!!!!!

ΧΡΥΣΑ
01-08-08, 00:12
Αυτο που μας λενε εδω ειναι οτι απαγορευεται το μπρουμυτα, παντα ανασκελα η πλαι με δυο πετσετες τυλιγμενες κατα μηκος, μια στην πλατη του και μια απο το στηθος του και κατω για να μην πεφτει μπρουμυτα.

Ενα μωρο 4 μηνων ενδεχομενος να γυριζει μπρουμυτα. Ομως μπορει να ξαναγυρισει ανασκελα? Αν οχι δεν ενδυκνυται το μπρουμυτα.
Τον Ζαχαρια απο 10-11 μηνων τον εβαζα ανασκελα και γυριζε μπρουμυτα.
Ομως 10 μηνων περπατουσε και γυριζε απο μπρουμυτα ανασκελα.
Θελω να πω οτι οταν το παιδι εχει ανεπτυγμενη την κινητικοτητα του μπορει να κοιμαται οπως θελει.

Οσον αφορα το συνδρομο του αιφνιδιου θανατου οσο παιρνουν οι πρωτοι μηνες της ζωης του μωρου λιγοστευουν και οι πιθανοτητες να παθει κατι το παιδι με την εξαλειψη του στους 12 μηνες.

patousaki
01-08-08, 12:29
Τώρα όπως κ να τη βάλω ανάσκελα τη βρίσκω με το κεφάλι στο πλάι και με πόδια-χέρια απλωμένα! :D

Είναι αυτό που με τον καλό μου έχουμε ονομάσει "στάση πανυγυρισμού"!!! Δεν έχει πάρα πολύ πλάκα?

Πάντως και η δικιά μας, από την ημέρα που βρήκε το κόλπο να γυρίζει μπρούμυτα, μόνο έτσι κοιμάται και χτυπάει και 12ωρα συνεχόμενα πολλές φορές. Το απολαμβάνει τρελλά!

Κατά τα λοιπά, ο κίνδυνος του συνδρόμου αιφνιδίου θανάτου υπάρχει τους πρώτους 12 μήνες, για αυτό και συνιστάται η αποφυγή της στάσης αυτής, παρά το γεγονός ότι βολεύει τα μωρούλια. Το πόσο εύκολο είναι να τσακίζεις τα νεύρα του μωρού κάθε τόσο γυρίζοντάς το είναι άλλο θέμα... Όσες φορές και να τα βάλεις ανάσκελα ή στο πλάι, από τη στιγμή που μαθαίνουν να γυρίζουν, θα γυρίζουν. Οπότε, ας εφαρμόζουμε τα υπόλοιπα που συστήνουν οι παιδίατροι: όχι κάπνισμα στο σπίτι (ιδανικά ούτε τα ρούχα των ατόμων που έρχονται σε επαφή με τα βρεφάκια πρέπει να μυρίζουν), όχι μαξιλάρια, όχι πλεόνασμα σκεπασμάτων, όχι κεφάλι στο πάνω μέρος του κρεββατιού αλλά ποδαράκια που ακουμπάνε στο κάτω μέρος, ναι στις πιπίλες (αν και οι αρχές του θηλασμού συνιστούν το αντίθετο, τα αποτελέσματα ερευνών δείχνουν το θετικό αποτέλεσμα της χρήσης της καθώς επιτρέπει την από του στόματος αναπνοή των βρεφών*),...

* νομίζω ότι το έχω ξαναγράψει, αλλά υπενθυμίζω ότι μέχρι τους 6 μήνες ζωής τα βρέφη αναπνεύουν μόνο από τη μύτη. Εξασφαλίζοντας καθαρή μυτούλα, εκτός από το προφανές "αναπνέουν καλύτερα", τρώνε καλύτερα, κοιμούνται καλύτερα.

galat
01-08-08, 13:12
Εγω πάντως και τις δυο από ημερών μπρούμυτα τις έβαζα για ύπνο, έτσι ηρεμούσαν και κοιμόντουσαν μια χαρά.

Συμφωνώ...από 15 ημερών και μετά μόνο μπρούμυτα ήθελε και ησύχαζε!!!Ο γιατρός δε, που είναι της παλιάς σχολής μου έλεγε, "καλυτερα μπρούμυτα γιατί γυμνάζονται οι μυες στην πλάτη, το κεφαλάκι δεν κάνει πλακουτσοτό και καραφλάκι, στο πλαι δεν γυμναζει τίποτα, ανασκελα γυμναζει τα πόδια αλλα ετσι απλα τα σκεπασματα θα βγάζει και ειναι και επικινδυνο για τις γουλιές. Επίσης ακόμα και τελείως μπρουμυτα να κοιμηθεί δηλαδη η μυτη να ακουμπαει στο στρώμα, δεν υπάρχει περίπτωση να μην μπορεί να αναπνεει διότι τα ρουθουνακια των μωρων είναι ανασηκωμένα (όπως μπορουν και θηλάζουν σε ένα πλουσιο στήθος) και αν καταλαβουν οτι δεν αναπνεουν γυριζουν το κεφαλακι στο πλαι)

Εγω ημουν εντελως αντιθετη λόγω που είχα διαβάσει για το συνδρομο αιφνιδιου θανάτου αλλά τελικά η μικρή έτσι βολευόταν... :roll: :roll:

Λαμπρινή
03-08-08, 10:03
Ο γιατρός δε, που είναι της παλιάς σχολής μου έλεγε, "καλυτερα μπρούμυτα γιατί γυμνάζονται οι μυες στην πλάτη, το κεφαλάκι δεν κάνει πλακουτσοτό και καραφλάκι, στο πλαι δεν γυμναζει τίποτα, ανασκελα γυμναζει τα πόδια αλλα ετσι απλα τα σκεπασματα θα βγάζει και ειναι και επικινδυνο για τις γουλιές.

Ιατρικη δεν εχω σπουδάσει με την απλη λογικη ....
Γυμνάζονται οι μυες την ώρα που κοιμόμαστε?
Το κεφαλάκι αν δεν ειναι γκλάβα Ηπειρώτικη δεν παθαίνει τιποτα , εγω πιστευω κληρονομικό ειναι το σχήμα . Οσο για το καραφλάκι εμεις το παθαμε απο το καρότσι και οχι το κρεβάτι :)
Τα σκεπασματα σιγουρα πετανε οπως το μαγικό χαλί γιαυτο και γω της έχω υπνόσακο:)

Απορώ πάντως σήμερα οι γιατροι να δίνουν τέτοιες οδηγιες .. :roll:

Χωρίς παρεξήγηση galatατακι απλα μου καναν εντυπωση οι οδηγιες του παιδιάτρου :)
Με την ευκαιρία , υπέροχη στις νεες φωτο η μικρουλίνα σου :D

nasia84
04-08-08, 07:42
Γεία σου Μενια. Κι ο μικρός μου ήταν ζωηρός από από 2 μηνών και γυρνούσε μπρουμυτα αν και το έβαζα στα πλάγια. Το είπα στον παιδίατρο, και μου είπε αφού γυρνάει μόνος του, να μην ανησυχώ. Αλλοστε δεν μπορούσα να κάνω και τίποτα για να τον εμποδίσω (ούτε σφηνακια έπιαναν ούτε μαξιλάρια). Παντα γύριζε. Απλά φρόντισε πριν κοιμηθει να μην πιει υπερβολικα πολυ γάλα και φυσικά να ρευτεί.

katerina24
04-08-08, 08:00
κι εμεις εδω και 1 μηνα περιπου κοιμαται μπρουμυτα,οσες φορες προσπαθησα να το γυρισω ματαια!!!
κατα την διαρκεια της ημερας κοιμαται ανασκελα και στο πλαι.
τι να πεις αβυσσος η ψυχη τους... :D

galat
05-08-08, 11:15
Ο γιατρός δε, που είναι της παλιάς σχολής μου έλεγε, "καλυτερα μπρούμυτα γιατί γυμνάζονται οι μυες στην πλάτη, το κεφαλάκι δεν κάνει πλακουτσοτό και καραφλάκι, στο πλαι δεν γυμναζει τίποτα, ανασκελα γυμναζει τα πόδια αλλα ετσι απλα τα σκεπασματα θα βγάζει και ειναι και επικινδυνο για τις γουλιές.

Ιατρικη δεν εχω σπουδάσει με την απλη λογικη ....
Γυμνάζονται οι μυες την ώρα που κοιμόμαστε?
Το κεφαλάκι αν δεν ειναι γκλάβα Ηπειρώτικη δεν παθαίνει τιποτα , εγω πιστευω κληρονομικό ειναι το σχήμα . Οσο για το καραφλάκι εμεις το παθαμε απο το καρότσι και οχι το κρεβάτι :)
Τα σκεπασματα σιγουρα πετανε οπως το μαγικό χαλί γιαυτο και γω της έχω υπνόσακο:)

Απορώ πάντως σήμερα οι γιατροι να δίνουν τέτοιες οδηγιες .. :roll:

Χωρίς παρεξήγηση galatατακι απλα μου καναν εντυπωση οι οδηγιες του παιδιάτρου :)
Με την ευκαιρία , υπέροχη στις νεες φωτο η μικρουλίνα σου :D

Ευχαριστώ!!!!κι εσένα είναι τέλεια φατσούλα!

Καμία παρεξήγηση Λαμπρίνή μου! :D κι εμένα μου έκαναν εντύπωση και φυσικά δεν τις ακολούθησα, απλά μόνη της επέλεξε να κοιμάται μπρόυμυτα και είπα να αναφερω και τι μου είχε πει όταν τον είχα ενημερώσει...

Όσο για τους μύες εννοεί μέχρι να κοιμηθεί και αφού ξυπνήσει-το μόνο που γυμνάζεται όταν κοιμούνται είναι το στοματάκι που πιπιλάει στο αέρα καιμα φορά!!!! :lol: :lol:

ΧΡΥΣΑ
05-08-08, 23:43
http://www.aboutkidshealth.ca/HealthAZ/Sleep-Position-for-Young-Infants.aspx?articleID=8670&categoryID=

Οχι πως πολλοι απο εσας δεν τα ξερετε, απλα τα υπενθυμιζω.

frene
07-08-08, 09:39
ΧΡΥΣΑ και Λαμπρινη πειτε βρε κοριτσια....Εδω στο Ελλαδισταν ειμαστε ενα αιωνα πισω!!! :?
Δειτε κι αυτο το λινκ:
http://nikopediatre.blogspot.com/2007/06/blog-post_05.html

Μαμά του Ωρίων
07-08-08, 10:07
κορίτσια σωστά αυτά που λέτε και οι οδηγίες που δίνετε καθώς και οι σελίδες που είναι ενημερωμένες με τον σωστό τρόπο
Αυτά ισχύουν όμως για την πλειοψηφία των μωρών
Υπάρχουν όμως μωρά που δεν ανήκουν στην πλειοψηφία και που ότι και να κάνεις δεν κοιμούνται αλλιώς!
Επειδή καραούλι δεν μπορείς να στήσεις πάνω απ το κεφάλι τους, επειδή πρέπει κι εσύ να κοιμηθείς, ψάχνεις και βρίσκεις τρόπους να ελαχιστοποιήσεις τους κινδύνους
Ενας τρόπος είναι να το σφηνώσεις στο πλάι (αν δεν κάθεται με τίποτα ανάσκελα)
Αλλος τρόπος είναι να βάλεις το αντιπνυκτικό μαξιλάρι

Το ιδανικό μεν είναι να είναι ανάσκελα το μωρό, αλλά δυστυχώς δεν έχουν όλα τα μωρά τις ιδανικές συνήθειες ή βολές

Μην αγχώνεστε πάντως... δεν βοηθάει πουθενά

vkastanas
07-08-08, 22:28
Καλησπέρα σε όλους!
Μια απλή ερώτηση για αρχή: Πως βάζετε το μωράκι σας να κοιμηθεί; Μπρούμητα, ανάσκελα ή στο πλάι;
Χρησιμοποιείται σφηνάκι ύπνου;

Ρωτάω γιατί η παιδίατρος μας είπε ανάσκελα αλλά ο μικρός μας δεν βολεύεται.Μπρούμητα τη βρίσκει μια χαρά αλλά διάφοροι φίλοι και η γιατρός μας είπαν ότι είναι πιο επικίνδυνο μπρούμητα...

Απόψεις?

Sun
07-08-08, 23:39
Εμείς στην αρχή τα βάζαμε στο πλάι με σφηνάκι (αλλάζαμε πλευρά κάθε φορά) και κοιμόντουσαν μια χαρά. Έτσι μας είχε συμβουλεύσει ο παιδίατρος.
Μετά τον πρώτο μήνα όμως είχαμε θέμα με τα κορίτσια γιατί ησύχαζαν μόνο μπρούμητα και ανησυχούσαμε πολύ γιατί ξέραμε ότι δεν κάνει να τα βάζουμε έτσι για ύπνο τουλάχιστον τους πρώτους μήνες. Μίλησα τότε με τον παιδίατρο και μου είπε ότι εφόσον ελέγχουν απόλυτα το κεφάλι τους και δεν βάζουμε απολύτως τίποτα μέσα στο κρεββατάκι τους, να τις αφήνω να κοιμούνται όπως βολεύονται.
Τις είχα βέβαια δίπλα μου μέχρι και τον 3ο μήνα και τις παρακολουθούσα.
Όλα αυτά μέχρι που άρχισαν να γυρνάνε μόνα τους, αυτό συνέβη πολύ γρήγορα και με τα τρία μου παιδιά. Τότε πια δεν μπορούσαμε να διαλέγουμε εμείς τη στάση ύπνου, έκαναν ό,τι ήθελαν.
Ο γιος μου προτιμούσε το ανάσκελα και οι κόρες μου φυσικά το μπρούμητα.

vkastanas
08-08-08, 08:18
@Sun: Ευχαριστώ, πήρα λίγο τα πάνω μου αν και πάλι τρέχω πάνω από το κρεβατάκι του (ακόμα και τώρα!)

maria_23
08-08-08, 09:06
Καλημέρα.
Εμένα η παιδίατρος μου είπε να την βάζω να κοιμάται στο πλάι, έτσι ώστε αν βγάλει λίγο γαλατάκι, που συνήθως τα μωρά βγάζουνε, να φύγει κ να πάει στο σεντόνι.
Έτσι δεν θα υπάρχει περίπτωσει να πνιγεί το μωρό.

Gioyli
08-08-08, 09:14
ΚΑΛΗΜΕΡΑ!!!!

http://dl3.glitter-graphics.net/pub/1207/1207943fdbhy18bqn.gif (http://www.glitter-graphics.com)

ΕΓΩ ΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΜΟΥ ΤΙΣ ΕΒΑΖΑ ΣΤΟ ΠΛΑΙ...ΚΑΙ ΠΟΥ ΚΑΙ ΠΟΥ ΑΝΑΣΚΕΛΑ ΚΑΙ ΜΠΡΟΥΜΗΤΑ ΑΛΛΑ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΠΟΥ ΤΙΣ ΕΙΧΑ ΣΤΟ ΚΑΛΑΘΙ ΜΟΝΟ ΕΙΧΑ ΒΑΛΕΙ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΛΑΘΙ 1 ΤΟΜΟ ΑΠΟ ΕΓΚΥΚΛΟΠΑΙΔΙΑ ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΕΧΕΙ ΜΙΑ ΚΛΗΣΗ Η ΚΑΛΑΘΟΥΝΑ ΜΗΝ ΤΥΧΩΝ ΚΑΙ ΒΓΑΖΑΝΕ ΚΑΜΙΑ ΓΟΥΛΙΤΣΑ ΚΑΙ ΠΝΙΓΟΝΤΟΥΣΑΝ!!!! ΟΠΩΣ ΔΛΔ ΤΙΣ ΕΙΧΑΝ ΚΑΙ ΣΤΟ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟ!!!

sardelaki
08-08-08, 14:10
ο δικός μου από την αρχή κοιμάται μπρούμητα εφόσουν το μανάρι μου δεν βολεύεται διαφορετικά.
Ανάσκελα δεν κοιμόταν ούτε 5 λεπτά. Το κεφάλι του το ελέγχει απόλυτα από 3εβδομαδών και γυρίζει μόνος του σε όποια πλευρά θέλει οπότε όλα ΟΚ :wink:

sardelaki
10-08-08, 11:33
έχω ξαναναφέρει πως ο Αστέρης μου κοιμάται από την αρχή μπρούμυτα...τί να κάνω ρε κορίτσια;;; Δεν άντεχα άλλο ανά 5 λεπτά να μου ξυπνάει :?
ανάσκελα ξυπνούσε ανά 5 λεπτά και κουνιόταν συνέχεια και όλο μου έβγαζε γάλα...μπρούμυτα όμως θα κοιμηθεί και λίγο παραπάνω...βέβαια και πάλι ανήσυχος είναι πολύ, αλλά τουλάχιστον δεν μου βγάζει το γάλα κι εγώ μπορώ να κοιμηθώ κανά 2ωρο.
Θα συμφωνήσω απόλυτα σε ό,τι είπε παραπάνω η μαμά του φανταστικού Ωρίων :D

Λαμπρινή
10-08-08, 11:48
Μα σαρδελακι αγαπη μου δεν διαφωνει κανεις οτι ολοι μας εις γνωσην μας κάνουμε διαφορα "λάθη" , είτε γιατι ακολουθουμε την θέληση του μωρου είτε γιατι έτσι βολευομαστε .
Η αντιρηση μου και η ενσταση μου ειναι οταν αυτα τα συμβουλευει ενας παιδιατρος . Ο παιδιατρος πρεπει να σου λεει το ΣΩΣΤΟ (πρεπει βεβαια να εχει ενημερωθει , διαβασει κλπ να ξερει εν ολιγοις ) και εσυ ως γονεας θα κρινεις τι θα ακολουθήσεις . Οχι να σου λεει βαλε το παιδι μπρουμυτα γιατι θα κανει καραφλάκι !!!

frene
10-08-08, 14:09
Μα σαρδελακι αγαπη μου δεν διαφωνει κανεις οτι ολοι μας εις γνωσην μας κάνουμε διαφορα "λάθη" , είτε γιατι ακολουθουμε την θέληση του μωρου είτε γιατι έτσι βολευομαστε .
Η αντιρηση μου και η ενσταση μου ειναι οταν αυτα τα συμβουλευει ενας παιδιατρος . Ο παιδιατρος πρεπει να σου λεει το ΣΩΣΤΟ (πρεπει βεβαια να εχει ενημερωθει , διαβασει κλπ να ξερει εν ολιγοις ) και εσυ ως γονεας θα κρινεις τι θα ακολουθήσεις . Οχι να σου λεει βαλε το παιδι μπρουμυτα γιατι θα κανει καραφλάκι !!!
ΣΥΜΦΩΝΩ Λαμπρινη μου! :D

sardelaki
10-08-08, 16:40
μα κι εγώ Λαμπρινούλα αγάπη μου δεν είπα ποτέ πως καλά κάνει ο παιδίατρος και λέει να βάζεις το παιδί μπρούμυτα γιατι τέτοιες μικροπρέπειες όπως το καραφλάκι :lol:
Κι εγώ τον δικό μου απλώς τον ενημέρωσα πως το παιδί κοιμάται μπρούμυτα και σαφώς μου είπε πως δεν είναι και ό,τι καλύτερο αλλά παρά να ταλαιπωρείτε μάνα και παιδί ας το βάλω μπρούμυτα κι απλά να το προσέχω λιγάκι παραπάνω στον ύπνο :D

αυτά είχα να προσθέσω :D

Sun
10-08-08, 20:33
ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΠΟΥ ΤΙΣ ΕΙΧΑ ΣΤΟ ΚΑΛΑΘΙ ΜΟΝΟ ΕΙΧΑ ΒΑΛΕΙ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΛΑΘΙ 1 ΤΟΜΟ ΑΠΟ ΕΓΚΥΚΛΟΠΑΙΔΙΑ ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΕΧΕΙ ΜΙΑ ΚΛΗΣΗ Η ΚΑΛΑΘΟΥΝΑ ΜΗΝ ΤΥΧΩΝ ΚΑΙ ΒΓΑΖΑΝΕ ΚΑΜΙΑ ΓΟΥΛΙΤΣΑ ΚΑΙ ΠΝΙΓΟΝΤΟΥΣΑΝ!!!! ΟΠΩΣ ΔΛΔ ΤΙΣ ΕΙΧΑΝ ΚΑΙ ΣΤΟ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟ!!!

Αυτό το έκανα κι εγώ μετά από συμβουλή του παιδίατρου, με τη μόνη διαφορά ότι είχα βάλει μια διπλωμένη πετσέτα. Το συνέχισα όμως και όταν τα πήγα στην κούνια (3 μηνών). Έφτιαξα πάλι μια μικρή κλίση με πετσέτες κάτω από το στρώμα γιατί ο γιατρός μου είπε ότι διευκολύνει την αναπνοή των μωρών ιδιαίτερα όταν έχουν μυξούλες και βηχαλάκι.

dora
11-08-08, 09:38
Εγω παντως δεν πιστευω πως το συνδρομο του αιφνιδιου θανατου εχει να κανει και τοσο με τη σταση του υπνου..
Επι πολλα χρονια οι ειδικοι συνεστηναν την σταση μπρουμητα ως την πιο ιδανικη για τα βρεφη (τουλαχιστον μεχρι το 98 που αποφοιτησα εγω απο τη σχολη αυτο μας λεγανε)..
Δηλαδη μεχρι τοτε πεθεναν ολα τα παιδια;
Πιστευω πως το συγκεκριμενο συνδρομο εχει αλλου τις ριζες του. σε ψυχολογικα αιτια.. Συμφωνω απολυτα με την ψυχολογο της σχολη μας τοτε που ελεγε το εξης: "Τα μωρα αυτοκτονουν σαν τις φαλαινες"
για να φτασουν ομως σε αυτο το σημαιο απο πισω κρυβονται αλλα αιτια και καταρχην ενας πολυ χαλαρος "αρχικος δεσμος" με τη μητερα.
Το παιδι δεν νιωθει αποδεκτο απο τη μητερα λογω αυτης της χαλαροτητας του δεσμου, νιωθει παραμελημενο, οτι οι αναγκες του δεν ικανοποιουνται επαρκως, οτι δεν το αγαπουν..
Δεν ειναι λογικο ενα παιδι που νιωθει ολα αυτα τα συναισθηματα να "κουλουριαστει"; Εμεις οταν νιωθουμε ασχημα ξαπλωνουμε και τεντωνομαστε στο κρεβατι; Δεν νομιζω.. μαλλον μαζευομαστε, κουλουριαζομαστε στη γωνια μας..
Ισως ολα αυτα τα ασχημα συναισθηματα ωθουν το μωρο να παρει αυτη τη σταση οποτε ειναι λογικο να τα βρισκουν σε αυτη τη σταση νεκρα οποτε και το εχουν συσχετισει με το συγκεκριμενο συνδρομο.
(μιλαω για τις συγκεκριμενες περιπτωσεις μην το γενικευσετε και παρετε μπαριζα.. :lol: )
Δινοντας απεριοριστη αγαπη και φροντιδα στο μωρο σας το προσταυετετε και ελαχιστοποιειτε στο μηδεν το φοβο αυτο..
Αυτη ειναι η αποψη μου.

elias-christina
11-08-08, 10:06
Και εμεις πλεον εδω κ μερες γυριζουμε οπως θελουμε κ κοιμαται και μπρουμητα. Δεν μπορω να το αποφυγω κ φαινεται οτι το απολαμβανει!

Μένια
11-08-08, 11:56
Να μαι πάλι κι εγώ. Τελικά εμείς το μπρούμυτα το καθιερώσαμε. Πάντα έτσι κοιμάται πλέον. Τεντώνει χέρια ποδια στο κρεββάτι, πέφτει φαρδύς πλατύς σας λέω όχι κουλουριάσματα και ιστορίες. Το κεφαλάκι το έχει πάντα πλάγια, και όταν κουράζεται αλλάζει πλευρά. Εγώ τον παρακολουθώ που και που να δω αν είναι ολα οκ κι έχω φροντίσει να μην υπάρχει τίποτα στο κρεββατάκι του που να τον εμποδίζει στην αναπνοή. Από τότε πάντως που άρχισε να κοιμάται έτσι χορταίνει τον ύπνο του και ξυπνά πάντα καλοδιάθετος. Ξαναρώτησα και τον παιδίατρο για να σιγουρευτώ και μου είπε να τον αφήνω να κάνει ότι του αρέσει.

elena.
11-08-08, 12:04
κι εμεις κι εμεις εδωωω.. μπρουμυτα ολε! απο τοτε που αρχισε να γυριζει απεριοριστα απο ανασκελα μπρουμητα και τουμπαλιν κοιμαται στην διαρκεια της ημερας μονο μπρουμητα και μαλιστα μονο στο κρεββατι μας γιατι το δικο του εχει περιορισμενο χωρο.. ετσι η μαμα καταληγει να κανει φραγματα με μαξιλαρια και ο μικρουλης μου να ξυπναει με κοκκινο μαγουλο απο.. την πιεση! :P :P :P :P

ΧΡΥΣΑ
11-08-08, 23:58
Εγω παντως δεν πιστευω πως το συνδρομο του αιφνιδιου θανατου εχει να κανει και τοσο με τη σταση του υπνου..
Επι πολλα χρονια οι ειδικοι συνεστηναν την σταση μπρουμητα ως την πιο ιδανικη για τα βρεφη (τουλαχιστον μεχρι το 98 που αποφοιτησα εγω απο τη σχολη αυτο μας λεγανε)..
Δηλαδη μεχρι τοτε πεθεναν ολα τα παιδια;
Πιστευω πως το συγκεκριμενο συνδρομο εχει αλλου τις ριζες του. σε ψυχολογικα αιτια.. Συμφωνω απολυτα με την ψυχολογο της σχολη μας τοτε που ελεγε το εξης: "Τα μωρα αυτοκτονουν σαν τις φαλαινες"
για να φτασουν ομως σε αυτο το σημαιο απο πισω κρυβονται αλλα αιτια και καταρχην ενας πολυ χαλαρος "αρχικος δεσμος" με τη μητερα.
Το παιδι δεν νιωθει αποδεκτο απο τη μητερα λογω αυτης της χαλαροτητας του δεσμου, νιωθει παραμελημενο, οτι οι αναγκες του δεν ικανοποιουνται επαρκως, οτι δεν το αγαπουν..
Δεν ειναι λογικο ενα παιδι που νιωθει ολα αυτα τα συναισθηματα να "κουλουριαστει"; Εμεις οταν νιωθουμε ασχημα ξαπλωνουμε και τεντωνομαστε στο κρεβατι; Δεν νομιζω.. μαλλον μαζευομαστε, κουλουριαζομαστε στη γωνια μας..
Ισως ολα αυτα τα ασχημα συναισθηματα ωθουν το μωρο να παρει αυτη τη σταση οποτε ειναι λογικο να τα βρισκουν σε αυτη τη σταση νεκρα οποτε και το εχουν συσχετισει με το συγκεκριμενο συνδρομο.
(μιλαω για τις συγκεκριμενες περιπτωσεις μην το γενικευσετε και παρετε μπαριζα.. :lol: )
Δινοντας απεριοριστη αγαπη και φροντιδα στο μωρο σας το προσταυετετε και ελαχιστοποιειτε στο μηδεν το φοβο αυτο..
Αυτη ειναι η αποψη μου.
dora μου σαφως και τα παιδια δεν πεθεναν μεχρι τοτε απο τη σταση αυτη
ομως απο ερευνες που εγιναν εχει διαπιστωθει το εξης

Why does sleeping on the stomach increase the risk of SIDS?
Laying a baby on his stomach puts pressure on his jaw bone. This causes the airway in the back of the mouth to become narrower.

Βαζοντας το μωρο μπρουμυτα ασκειται πιεση στον σιαγωνα του με αποτελεσμα να μικραινει η διοδος του αερα στο πισω μερος του στοματος.

Ελπιζω να το μετεφρασα σωστα απο το λινκ που παρεθεσα σε προηγουμενη σελιδα.

Μην βαρατε κοριτσια. Το ξερω οτι πολλα μωρα προτιμουν αυτη τη σταση. Θυμαμαι την ιδια μου την αδελφη που δεν κοιμοταν αλλιως. Μονο μπρουμυτα. Απλα αναφερω τι εχουν δειξει καποιες ερευνες και απλα να τις εχουμε υποψιν μας. Οσες βαζετε τα μωρακια σας μπρουμυτα εχετε δοκιμασει να τα βαζετε στο πλαι?

liarena
05-09-08, 15:45
Απο την στιγμη που εκλεισε τους 4 μηνες ο μικρουλης μου γυρναει μπρουμητα,αλλα το κανει και στον υπνο του.Ο γιατρος μου ειπε να μην τον αφηνω κι ετσι τον γυρνουσα πλαγια ,αλλα αμεσως ξυπνουσε εκλαιγε και ξαναγυρνουσε .Το αποτελεσμα ηταν να μενουμε και οι δυο ξυπνιοι και να παλευω εγω να τον βαλω πλαγια και αυτος μπρουμητα.Κουραστηκα ομως και τωρα τον αφηνω!!!μηπως ομως κανω λαθος ,αλλα τι αλλο μπορω να κανω το υπνοσφηνακι δεν τον κραταει ειναι ολιγον τι τερατακι!!!Ειλικρινα φοβαμαι ,οχι για να μην πνιγει(το κεφαλακι το εχει παντα πλαγια)αλλα για τον αιφνιδιο!!!θα ηθελα πολυ την αποψη σας και τις εμπειριες σας!!!

Eliza
05-09-08, 15:55
Δες εδώ:
http://parents.gr/forum/viewtopic.php?t=2476&highlight=%EC%F0%F1%EF%FD%EC%F5%F4%E1
Έχει συζητηθεί πρόσφατα :wink:

anthula
05-09-08, 15:57
Να σου πω την αλήθεια κι εμένα ο παιδίατρος τα ίδια μου είπε αλλά και τα τρία ναι ακόμη και η μικρή ψειρίτσα έχει άποψη, κοιμότουσαν μπρούμητα.
Τώρα τί να σου πω... της αδερφής μου πάντως πριν από χρόνια πέθανε από αιφνίδιο και ήταν ανάσκελα. Ο θεός βοηθός που λένε, δεν ξέρεις από που θα σου΄ ρθει

elias-christina
05-09-08, 16:19
Να σου πω την αλήθεια κι εμένα ο παιδίατρος τα ίδια μου είπε αλλά και τα τρία ναι ακόμη και η μικρή ψειρίτσα έχει άποψη, κοιμότουσαν μπρούμητα.
Τώρα τί να σου πω... της αδερφής μου πάντως πριν από χρόνια πέθανε από αιφνίδιο και ήταν ανάσκελα. Ο θεός βοηθός που λένε, δεν ξέρεις από που θα σου΄ ρθει

:shock: :cry: Ποσο ηταν το μωρακι δλδ?

Agapi6
05-09-08, 16:28
Απο την στιγμη που εκλεισε τους 4 μηνες ο μικρουλης μου γυρναει μπρουμητα,αλλα το κανει και στον υπνο του.Ο γιατρος μου ειπε να μην τον αφηνω κι ετσι τον γυρνουσα πλαγια ,αλλα αμεσως ξυπνουσε εκλαιγε και ξαναγυρνουσε .Το αποτελεσμα ηταν να μενουμε και οι δυο ξυπνιοι και να παλευω εγω να τον βαλω πλαγια και αυτος μπρουμητα.Κουραστηκα ομως και τωρα τον αφηνω!!!μηπως ομως κανω λαθος ,αλλα τι αλλο μπορω να κανω το υπνοσφηνακι δεν τον κραταει ειναι ολιγον τι τερατακι!!!Ειλικρινα φοβαμαι ,οχι για να μην πνιγει(το κεφαλακι το εχει παντα πλαγια)αλλα για τον αιφνιδιο!!!θα ηθελα πολυ την αποψη σας και τις εμπειριες σας!!!

Liarenα ο μπεμπάκος μου κοιμάται μπρούμυτα από 4 μηνών. Πλέον κοιμάται μόνο έτσι. Νομίζω ότι ο αιφνιδιος δεν έχει να κάνει με το πως κοιμάται πλέον γιατί δεν είναι νεογέννητο. Αφού η φύση τα κάνει να μπορούν να γυρνάνε νομίζω ότι δεν είναι επικίνδυνο.

Abbie
05-09-08, 16:34

Κι εμένα ο δικός μου το έκανε αυτό... Απο την στιγμή που είναι αρκετά μεγάλο να στηρίζει το κεφαλάκι του, άρα και να γυρίζει το κεφαλάκι να πάρει ανάσα, μειώνεται σημαντικά ο κίνδυνος. Εχεις ακούσει για μία συσκευή που ανιχνεύει τον παλμό της καρδιάς και το βάζεις κάτω από το μωρό? Αρχίζει και χτυπάει αμέσως αν δεν ανιχνεύσει παλμό, το μειονέκτημα είναι αν γυρνάει, συνέχεια θα χτυπάει.... Αν όμως κοιμάται στην ίδια περίπου θέση, μπορεί να σε καθησυχάσει

liarena
05-09-08, 16:51
Σας ευχαριστω ολες για το ενδιαφερον σας και τις αποψεις σας ,ησυχασα λιγο .Παντως και ο προηγουμενος παιδιατρος που ειχα στην αλεξανδρουπολη μου ειπε να τον αφηνω !!!!

anthula
05-09-08, 17:04

:shock: :cry: Ποσο ηταν το μωρακι δλδ?

2 1/2 μηνών.

chriscorfu
02-10-08, 12:48
Καλημέρα!!
Η κόρη μου ειναι 3,5 μηνων και δυστυχώς κοιμάται μπρούμητα! Κάθε βράδυ κοιμάται από 8 εως 12 ώρες!!!! Πρόσφατα ανακάλυψα οτι πρεπει τα μωρα να κοιμούνται ανάσκελα και το παλεύω εδώ και 2 βδομάδες χωρίς ιδιαίτερη επιτυχία....
Ανάσκελα κοιμάται μόνο με πιπίλα (τώρα την έμαθε κι αυτήν) αλλά μετά από καμιά ώρα ξυπνάει επειδή τρομάζει (!) ή επειδή της φεύγει η πιπίλα. Συνήθως κατα τις 3 - 4 το πρωι την ξαναβάζω μπρούμητα γιατί είμαστε και οι 2 εξαντλημένες.
Υπάρχει κανένα κόλπο για να την βάλω για ύπνο?
Α!!! επίσης την κοιμίζω ΑΓΚΑΛΙΑ με ΒΟΛΤΑ!!!! Οπως καταλαβαινετε η μέση μου ηδη δεν πολυαντέχει.....
Αυτά!!!
Αν έχετε καμιά καλή συμβουλή....

ΧΡΙΣΤΙΝΑ
02-10-08, 12:53
Καταρχας να σου ζήσει η κορούλα σου!
Δοκιμάσε ενα βραδυ να τη βάλεις στο πλάϊ ή ανασκελα εστω με τη πιπιλα της και να την αφησεις να διαμαρτυρηθει λίγο, μη πας κατευθειαν με τη πρωτη γκρινια...Ισως να πετυχει!!!!

Λαμπρινή
02-10-08, 14:15
Να σου ζησει :D
Αν κοιμαται 3,5 μηνες μπρουμυτα τωρα δεν μπορεις να κανεις τιποτα :D Εμενα κοιμοταν ανασκελα αλλά εδω και 1 εβδομαδα γυριζει μπρουμυτα ! Τα πρωτα βραδια δεν εκλεισα καθολου ματι , τωρα απλα συνεχεια εχω το νου μου . Σε καμια εβδομαδα θα το χω ξεπεράσει .
Μην την παιδευεις αφου εμαθε ετσι κριμα να την ζοριζεις . :D

th@lia
02-10-08, 14:17
Στο πλαϊ με σφηνακι δοκιμασες?Αλλωστε ειναι και επισημα η σωστη θεση υπνου.Σφηνακι θα μπορουσε να ειναι οτιδηποτε, ενα μεγαλο μαξιλαρι, μια κοπυβερτα ή πετσετα ρολο!ενα ετοιμο!!!Πιθανον παλι να κλαιει αλλα αξιζει να το δοκιμασεις!

Λαμπρινή
02-10-08, 14:20
Αλλωστε ειναι και επισημα η σωστη θεση υπνου.

Μονο στην Ελλάδα ! Παγκοσμίως η θέση ύπνου βρεφών ειναι ανάσκελα ! :D

thessalonikia
02-10-08, 14:34
εμας επειδη ηταν απαραιτητο να κοιμαται πλαγια λογω προωροτητας με εσωσε το σφηνακι

jenny_v
07-10-08, 20:46
Mπορω να βαζω την μικρη μου να κοιματε ανασκελα; Χτες κοιμηθηκε ετσι κανενα τριωρο και νομιζω οτι την βολευει καλυτερα απο το πλαϊ ;

natasaZ
07-10-08, 21:05
Και η δική μας ανασκελα κοιμοταν, δεν βολευόταν με τίποτα στο πλάι. Μια φορά της βάλαμε το σφηνάκι και ειχαμε πολύ γκρινια.
Τωρα όμως που μεγαλώσαμε (!!!) και γυριζει μόνη της, προτιμάμε μπρουμητα.

ΧΡΙΣΤΙΝΑ
08-10-08, 00:00
Τα μωρα εχουν το ενστικτο της επιβιωσης!
Βεβαια οι περισσοτεροι παιδιατροι λενε πως καλυτερα ειναι στο πλαϊ!Αν δε θελει το σφηνακι βαλε στη πλατουλα της πετσετουλες τυλιγμενες...

katfan
08-10-08, 00:28
και η δικιά μου ανάσκελα κοιμάται πλέον.την έβαζα στο πλάι με μια πετσέτα στη μέση της αλλά τώρα που κουνιέται πολύ τα καταφέρνει και γυρνά ανάσκελα. αφού τη βολεύει περισσότερο την αφήνω έτσι. άλλωστε είχα διαβάσει ότι το σύνδρομο αιφνίδιου θανάτου των βρεφών είναι λιγότερο συχνό σε μωρά που κοιμούνται ανάσκελα.

ΧΡΥΣΑ
08-10-08, 08:41
Mπορω να βαζω την μικρη μου να κοιματε ανασκελα; Χτες κοιμηθηκε ετσι κανενα τριωρο και νομιζω οτι την βολευει καλυτερα απο το πλαϊ ;
Μα ανασκελα θα πρεπει να κοιμαται. Αν δεν βαζεις κατι μπρος και πισω της να τη στηριζει μπορει να γυρισει μπρουμυτα. Και στην ηλικια που ειναι δεν θα μπορει να ξαναγυρισει οποτε καλυτερα το ανασκελα αφου τη βολευει κιολας.

ΚΡΙΝΑ
08-10-08, 10:43
Πάντως από το δικό μου γιατρό, η καλύτερη θέση ύπνου είναι ανάσκελα. Ούτε πλάι, και φυσικά ούτε μπρούμυτα.

marios_dad
08-10-08, 16:31
Καλησπέρα και απο εμενα,

Εμάς ο γιατρός που είχε ερθει μας ειχε πει να τον βάζουμε μπρούμυτα να κοιμάται με τα ποδαράκια του στραυρωμένα, διότι ετσι ήταν λέει και στην κοιλιά της μανουλας του συν του οτι κανει καλό στους προσαγωγούς του.

Η αλήθεια ειναι οτι ο μικρός το απολαμβάνει το μπρούμυτο, μάλιστα βάζει και το χεράκι του κάτω απο το μάγουλο σαν μαξιλάρι, όταν καμια φορά δεν τον βάζουμε στο λικνο του αλλά στο κρεβάτι μας να πάρει ένα nap.

Αυτο με το ανάσκελα ομολογώ οτι δεν το ήξερα.. μάλιστα ήξερα το αντίθετο.. οτι δηλαδή ΔΕΝ κάνει να κοιμάται ανάσκελα.

Βεβαια ο ίδιος ο μικρούλης μας, μας διαψεύδει όταν γυρνάει μονος του ανάσκελα, μετά που τον βάζουμε στο πλάϊ.

Διαβάζοντας όμως τα παραπάνω σήμερα λέω να κάνουμε τη δοκιμή και να τον βάλουμε ανάσκελα να ξαπλωσει ευθύς εξαρχής ( να τον γλυτώσουμε και απο τον κοπο.. :lol: )
Το θέμα ειναι οτι βγάζει κάτι γουλίτσες και φοβάμαι μην πάει και δεν έχει γυρίσει το κεφαλάκι του στο πλάϊ :(

Diana Dee
08-10-08, 16:40
Κι εμας ο παιδιατρος στο πλαι μας εχει πει να την βαζουμε και μου φαινεται λογικο γιατί αμα κοιμαται ανασκελα και βγαλει γουλιτσα,θα πνιγεί...Ε???Ωστόσο από 15 ημερών περίπου καταφέρνει και γυρνάει ανάσκελα μόνη της. Αλλά με το κεφάλι στο πλάι. Καμιά φορά κατά την διάρκει της ημέρας που πέρνει κι εμάς ένα nap όπως είπε και ο προλαλήσαντας :) την βάζω μπρούμυτα με το κεφάλι στο πλάι πάνω σε ένα μαξιλάρι όχι πολύ φουσκωτό και δείχνει να το απολαμβάνει! Λογικό μου φαίνεται αφού κι εγώ αν κοιμόμουν πάντα στην ίδια στάση θα πιανόμουν...

chrysaki
09-10-08, 00:08
Κι εμένα προτιμάει το ανάσκελο με το κεφάλι στο πλάι. Στην αρχή του είχα μια τυλιγμένη πετσέτα στην πλάτη αντί για σφηνάκι για να έχει κάπως πλάγια θέση αλλά έτσι όπως έχει μεγαλώσει την ποδοπατάει και του είναι εντελώς αδιάφορη. (Είναι δυόμιση μηνών και μοιάζει με τεσσάρων, όπως μας είπε και ο παιδίατρος) Οπότε την κατήργησα να μη μας πιάνει και χώρο. Το κεφάλι το βάζει μόνος του στο πλάι.

frene
09-10-08, 00:46
Εμάς ο γιατρός που είχε ερθει μας ειχε πει να τον βάζουμε μπρούμυτα να κοιμάται με τα ποδαράκια του στραυρωμένα, διότι ετσι ήταν λέει και στην κοιλιά της μανουλας του συν του οτι κανει καλό στους προσαγωγούς του.
(

:shock: :shock: Α ρε Ελλαδιστάν ατελειωτο!!!!!!! :twisted:
Δειτε κι εδω:
http://www.aboutkidshealth.ca/HealthAZ/Sleep-Position-for-Young-Infants.aspx?articleID=8670&categoryID=

frene
09-10-08, 00:46
http://nikopediatre.blogspot.com/2007/06/blog-post_05.html
Δειτε κι εδω!

foivi
09-10-08, 01:23
Μένω άναυδη από την απίστευτη παραπληροφόρηση ....(αν είναι όντως έτσι)
Πόλυ ενδιαφέροντα τα links, πολυ χρήσιμες οδηγίες...
Είμαι πολυ περίεργη σε 2 μήνες που θα έρθει ο μπέμπης μου με το καλό τί θα μου πει ο παιδίατρος γι αυτό το θέμα...για το ποια είναι η σωστή θέση ύπνου.
Υπάρχει καμία κοπέλα που όντως να έχει πάρει διαφορετικές οδηγίες από τον παιδίατρό της?
Δηλαδή οτι το ανάσκελο είναι καλύτερο από το μπρούμυτο και το πλαϊνό?
Ή όλοι ομόφωνα λένε "Όχι ανάσκελα!"?

http://bd.lilypie.com/GAhTp3/.png (http://lilypie.com)

frene
09-10-08, 09:32
Οι περισσοτεροι λενε στο πλαι,και καποιοι,λιγοι μαλλον,λενε ή ανασκελα ή στο πλαι.Εγω ρωτησα 3 παιδιαιτρους,ο ενας μου ειπε να την βαζω στο πλαι και οι αλλοι 2 να την βαζω ή ανασκελα ή στο πλαι.
Εχει τυχει η δικια μου να κανει εμετο ανασκελα και δεν επαθε τιποτα.

dimidana
09-10-08, 09:47
και η δικιά μου η μπέμπα προτιμάει ανάσκελα. όταν ήταν πολύ μωράκι την είχα στο πλάι αλλά γυρνούσε μόνη της ανάσκελα. την είχα βάλει κάποιες φορές μπρούμητα αλλά δεν της άρεσε. έκλαψε πανικόβλητη κάθε φορά που την βάζαμε μπρούμητα. μας έλεγαν ότι ξεκουράζει την πλατούλα της έτσι αλλά τί να το κάνεις; η μπέμπα τρομάζει πολύ μπρούμητα... :shock: πάντως ανάσκελα και εμένα έχει κάνει 2-3 φορές εμετό και γύρναγε μόνη της το κεφάλι στο πλάι. δεν είναι χαζά τα παιδάκια :lol: αμά κλείσουν καμιά 30 μέρες νομίζω πως μπορούν να κοιμούνται ανάσκελα αν τους αρέσει!!!

ΚΡΙΝΑ
09-10-08, 10:46
Θεωρώ ότι η θέση μπρούμυτα και ειδικά με μαξιλάρι, είναι εγκληματική.Ειδικά για βρέφη που δεν έχουν ακόμα πλήρη έλεγχο του κεφαλιού τους. Αλλά σημασία δεν έχει φυσικά τι θεωρώ εγώ, αλλά τι πραγματικά ισχύει και τα άρθρα που παρέθεσε η frene βοηθούν πολύ να ενημερωθούμε. Απλά ώρες ώρες απορώ με τους γιατρούς .....οι οποίοι δεν έχουν καμία δικαιολογία να είναι ανενημέρωτοι και να λένε ότι τους κατέβει. Ο δικός μου παιδίατρος ο οποίος ήταν μεγάλος σε ηλικία και τον εμπιστευόμουν τυφλά, έλεγε κατηγορηματικά ανάσκελα. (Δυστυχώς πέθανε και δεν πρόλαβε να μεγαλώσει με αυτόν η Μαριάννα μου).Ανάσκελα εξάλλου, το κεφάλι ουσιαστικά είναι γερμένο ή δεξιά ή αριστερά, οπότε αν βγάλει γουλίτσα, τρέχει το γάλα στο πλάι και δεν πνίγεται. Με την προυπόθεση βέβαια ότι έχει ρευτεί και έχει περάσει λίγη ώρα πριν το βάλουμε για ύπνο.Φυσικά δεν αναφέρομαι σε περιπτώσεις με πρόβλημα παλλινδρόμησης, εκεί προφανώς χρειάζεται άλλη αντιμετώπιση.

Diana Dee
09-10-08, 12:43
Oh my God!!! Frene thanxx sooo much!! Ούτε για nap λοιπόν ξανά μπρούμυτα....Μόνο για παιχνίδι όταν είναι ξύπνια να ξεπιάνεται...Πωπω...Καλά όχι οτι θα την άφηνα χωρίς επιτήρηση,αλλά καμιά φορά το κακό δεν αργεί να γίνει...Η αλήθεια είναι οτι για να γυρνάει μόνη της ανάσκελα,κάτι θα ξέρει ε?? Άλλωστε έχουν και το ένστικτο επιβίωσης τα ατιμούτσικα!! :D

Lola Bunny
06-11-08, 19:01
Κορίτσια θα ήθελα να σας ρωτήσω σε ποια στάση κοιμίζετε τα μωρά σας? Ο γιος μου είναι 3 μηνών και από το μαιευτήριο μας είχαν πει να τον κοιμίζουμε στο πλάι.Και ο παιδίατρος μας το ίδιο μας έχει πει γιατί μειώνεται το Σύνδρομο Αιφνιδίου Θανάτου, λέει.Παλιότερα οι γονείς μας, μας κοίμιζαν μπρούμητα.
Σήμερα που πήρα τον νέο κατάλογο του mothercare, διάβασα ότι το μωρό πρέπει να κοιμάται μόνο ανάσκελα και στο κάτω μέρος της κούνιας. Έχω προβληματιστεί τώρα...Τελικά ποιά είναι η σωστή στάση ύπνου?

yogini
06-11-08, 19:06
οεο?
Σε όλο τον υπόλοιπο πλανήτη λένε ανάσκελα και στην Ελλάδα στο πλάι.
Διάλεξε και πάρε!

Diana Dee
06-11-08, 22:58
Οκ το ανασκελα το καταλαβαινω,αλλα γιατι στο κατω μερος του κρεβατιου?? :? :?

Lola Bunny
07-11-08, 00:15
αυτό με το κάτω μέρος της κούνιας, ούτε εγώ το καταλαβαίνω...τσάμπα έχουμε βάλει την πάντα στο πάνω μέρος???

elenik
07-11-08, 00:26
Αν το παιδι μπερδευτει με τα σκεπασματα ειναι πιο ευκολο να βαλει κοντρα τα ποδαρακια και να παει πιο πανω οταν ειναι κατω κατω. Οταν δεν εχει πιο πανω που θα παει?

Επισης η παντα τοσο νωρις ειναι απλα διακοσμητικη. Δεν προκειται να κουνηθει για να χτυπησει στο καγκελο,. Οποτε οπου και να την εχετε....

Εύη
07-11-08, 01:08
Σύμφωνα με την Αμερικάνικη Παιδιατρική Ακαδημία η σωστή στάση είναι ανάσκελα. Πολλοί Έλληνες παιδίατροι όμως συνιστούν στο πλάι για καθαρά ψυχολογικούς λόγους για την αποφυγή εισρόφησης σε ενδεχόμενη αναγωγή. Η στάση όμως στην οποία ελαχιστοποιείται το Σύνδρομο Αιφνίδιου Βρεφικού Θανάτου είναι ανάσκελα. Γιαυτό λοιπόν το καλύτερο είναι καλό ρέψιμο πριν τον ύπνο και ανάσκελα.

elina79
09-11-08, 10:57
ο μικρουλης μου θελει να κοιμαται μπρουμητα.ακομα και μεσα στο σφυνακι τον βρισκω ετσι.ειμαστε σχεδον 6 μηνων και ειναι ωρα να το βγάλω.ομως χωρις αυτο γυριζει αμεσως ενω μ αυτο τις πρωτες ωρες καθεται και λιγο ανασκελα και ειμαι ηρεμη.επειδη εχω ακουσει σχεση αιφνιδιου και μπρουμητα εχω αγχωθει.ευχαριστω

nikolgr1
09-11-08, 11:09
Καλημέρα Elina79, δεν πιστεύω να υπάρχει πρόβλημα αν βάζεις το μικρό μπρούμυτα κατα τη διάρκεια της μέρας έτσι ώστε να μπορείς να τον παρακολουθείς πιο πολύ για να μην έχεις άγχος, εξάλλου στους έξι μήνες τα μωρά γυρίζουν άνετα το κεφάλι τους ώστε να αναπνέουν ελεύθερα. Φυσικά όχι μπρούμυτα όταν έχει μόλις φάει και αυτό στο λέω γιατί μερικές φορές το έκανα στην κόρη μου που είναι τεσσάρων μηνών και έκανε εμετό.

elina79
09-11-08, 11:13
την ημερα δεν μ αγχωνει τοσο οσο την νυχτα που κοιμαμαι.επισης απ αυτα που εχω διαβασει εχω την εντυπωση οτι ειναι αγνωστοι οι λογοι που το μπρουμητα ευθυνεται γ αυτο και οχι το κεφαλακι.κατα τα αλλα κοιμαται τελεια οταν ειναι μπρουμητα

nikolgr1
09-11-08, 11:19
Οχι το βράδυ δε θα το έβαζα ούτε εγώ μπρούμυτα στο πλάι και να το ελέγχεις όσο πιο συχνά μπορείς. Εμένα η δικιά μου γυρίζει όλο ανάσκελα αλλά την αφήνω κοιτάζοντας τη βέβαια συχνά γιατί την έχω δίπλα μου στο καρότσι.

froufrou
09-11-08, 11:25
δεν νομίζω οτι πρέπει να φοβάσαι.Ασε που δεν μπορείς να κάνεις και πολλα αν του αρέσει το μπρούμητα.Το σφηνάκι εγώ το κατήργησα στους 3 μ'ηνες γιατί γύρισε μόνιμα ανάσκελα και τσατιζόταν απο τότε τηνν έχω ελέυθερη και δεν μπορείς να φανταστείς πώς κοιμάται .ανασκελά στο πλάι μπρούμητα με τον ποπο "τουρλοτό" προσ τα πάνω .ασε το παιδί να το ευχαριστηθεί και μην αγχώνεσαι!!!!

sardelaki
09-11-08, 13:28
εμένα κοιμάται από 10 ημερών μπρούμυτα...

rani
09-11-08, 14:32
Και η μπουμπου μας προτιμα το μπρουμητα...ΠΑντα τη βαζω ανασκελα και 99% των περιπτωσεων τη βρισκω μπρουμητα...Τοτε παω και την ξαναγυρναω ανασκελα :) .Παντως εχω παρατηρησει οτι μπρουμητα κοιμαται περισοοτερο βαρια...???γιατι αραγε? :roll:

elina79
09-11-08, 16:17
και εγω να μην τον βάλω μπρουμητα το βραδυ γυριζει απο μόνος του
δεν υπαρχει καμια περιπτωση απο μπρουμητα να γυρισει ανασκελα στον υπνο του.απλα δεν τον ενδιαφερει το ανασκελα.μονο οταν παιζει γυριζει περα δωθε.δεν μπορω να κοιμηθω αν ξερω οτι ολο το βραδυ ειναι μπρουμητα.τι άγχος κ αυτο

rani
10-11-08, 11:07
κι εγω μες στο αγχος ειμαι.Με το παραμικρο γουργουρητο ξυπναω :)

chrysa.ps
09-01-09, 20:46
Kαλησπερα σε όλους
Η μπεμπα μου μπηκε στον 4ο μήνα και εχει συνηθισει να κοιμαται μπρουμυτα το βραδυ. Βέβαια κοιμαται χωρις να ξυπναει καθολου(π.χ. απο τις 11 το βραδυ εως τις 9 το πρωι) σλλα ανησυχω σχετικα με την θεση του υπνου. Ολοι λενε οτι τα νεογεννητα πρεπει να κοιμουνται ανασκελα αλλα δεν της πολυαρεσει.

jenny
09-01-09, 20:57
Kαλησπερα σε όλους
Η μπεμπα μου μπηκε στον 4ο μήνα και εχει συνηθισει να κοιμαται μπρουμυτα το βραδυ. Βέβαια κοιμαται χωρις να ξυπναει καθολου(π.χ. απο τις 11 το βραδυ εως τις 9 το πρωι) σλλα ανησυχω σχετικα με την θεση του υπνου. Ολοι λενε οτι τα νεογεννητα πρεπει να κοιμουνται ανασκελα αλλα δεν της πολυαρεσει.
μην σε ανυσηχεί κι εμένα μπρούμητα κοιμάται από πού μικρή και μάλιστα την έβαζα ανάσκελα και την έβρισκα μπρούμητα έμαθε από πολύ νωρίς να γυρίζει! άσε το παιδί να κοιμάται όπως το βολεύει!

myiang
20-01-09, 11:51
Ο γιος μου όταν κοιμάται παίρνει μια στάση λίγο ασυνήθιστη. Δηλαδή έχει την εμβρυική στάση αλλά μπρουμυτα. Δηλαδή κοιμάται στα μπρουμυτα με τα γόνατα διπλωμένα στην κοιλιά και το κεφάλι να βλέπει κάτω. Αρχικά σκέφτηκα μήπως κρυώνει οπότε τον σκεπάζω. Μετά σκέφτηκα ότι ίσως θέλει να κοιμηθεί μπρούμητα αλλά η κάπως στρουμπουλή κοιλίτσα του να μην του επιτρέπει.. Είναι και λίγο κρυωμένος (μύτη τρέχει) αλλά όταν τρέχει η μύτη μας συνήθως θέλουμε να κοιμόμαστε με το κεφάλι ψηλά.

Εμένα με ανησυχεί μήπως πονάει η κοιλία του και διπλώνεται στα δύο, ή αν είναι κάτι φυσιολογικό. Τι στάσεις πέρνουν τα παιδιά σας στον ύπνο τους?

maria_23
20-01-09, 12:10
Η δικιά μου κοιμάται ανάσκελα με το κεφάλι γυρισμένο στο πλάι. Αρχικά κ μέχρι 3 μηνών την έβαζα στο πλάι με μαξιλαράκι για να μην γυρίσει ανάσκελα. Από 3 μηνών κ μετά που μπορούσε κ γυρνούσε μόνη της, κοιμάται ανάσκελα. Και να την βάλω στο πλάι, πάλι ανάσκελα γυρίζει. Μπρούμητα, ούτε για πλάκα, δεν της αρέσει καθόλου. Δοκίμασε να βάλεις το μωρό στο πλάι, αν θές, με μαξιλαράκι (σφήνα) στην πλατούλα- μεσούλα κ αν δε του αρέσει δοκίμασε να του ισιώσεις τα ποδαράκια, όταν το πάρει ο ύπνος κ να του βάλεις το κεφαλάκι στο πλάι. Αυτό που κάνει δεν ξέρω αν είναι φυσιολογικό, θα σε γελάσω. Θα σου απαντήσουν κ οι πιο έμπειρες μαμάδες, αλλά συζήτα το κ με παιδίατρο, αν θές.

elenasteraki
20-01-09, 12:35
myiang καλημέρα, έχω να σου πω ότι και μένα ο μικρός μου έτσι κοιμάται :) :) :) και μάλιστα σταυρώνει και τις πατούσες του. Έχει πολύ πλάκα, εγώ δεν το θεώρησα ποτέ μη φυσιολογικό, απλά ως την αγαπημένη του στάση για ύπνο όπως και εμένα μου αρέσει να κοιμάμαι μπρούμυτα. Πολλές φορές που ξυπνάει το πρωϊ τα γονατάκια του είναι κόκκινα...Τον έχουμε τραβήξει άπειρες φορές βίντεο με τον πωπό πεταχτό και γελάμε!!!! Νομίζω η λύση να τοποθετήσεις μαξιλαράκια και λοιπά δεν πιάνουν γιατί το μωράκι σου είναι μεγάλο και ότι και να κάνεις θα κοιμάται όπως του αρέσει. Γιατί σκέφτεσαι ότι μπορεί να πονάει η κοιλιά του; Προσωπικά στη θέση σου (που είμαι :D :D :D ) δεν θα ανησυχούσα.

asi
23-01-09, 01:32
Κι εμενα κοριτσια μεχρι πριν 2 εβδομαδες κοιμοτα σε σφηνα και στο πλαι.Σημερα ,σε μια εβομαδα μπαινει στον τεταρο μηνα ενω τη βαζω σε σφηνα παλι τη βρησκω ανασκελα αλλοτε με το κεφαλακι στο πλαι και αλλοτε ορθιο.και για να πω την αληθεια φοβαμαι τωρα που γυρναει μην κανει καμια αναρρωφησει.Aληθεια καμια μανουλα μπορει να μου πει πως κοιμαται το μωρακι της σε ηλικια 4 εβδομαδων;

maria_23
23-01-09, 08:59
Κι εμενα κοριτσια μεχρι πριν 2 εβδομαδες κοιμοτα σε σφηνα και στο πλαι.Σημερα ,σε μια εβομαδα μπαινει στον τεταρο μηνα ενω τη βαζω σε σφηνα παλι τη βρησκω ανασκελα αλλοτε με το κεφαλακι στο πλαι και αλλοτε ορθιο.και για να πω την αληθεια φοβαμαι τωρα που γυρναει μην κανει καμια αναρρωφησει.Aληθεια καμια μανουλα μπορει να μου πει πως κοιμαται το μωρακι της σε ηλικια 4 εβδομαδων;

Έτσι κοιμότανε κι η δικιά μου από ενάμιση μηνών περίπου, ανάσκελα με το κεφάλι στο πλάι. Η παιδίατρος μου είπε ότι δεν πειράζει κ εφόσον έχει το κεφάλι στο πλάι, δεν υπάρχει περίπτωση να κάνει αναρρόφηση, αλλά αν δεν είναι το κεφάλι στο πλάι όταν κοιμάται, να της το γυρνάω εγώ μου είχε πεί.
Μέχρι σήμερα κοιμάται ακριβώς το ίδιο, στην ίδια στάση κ δεν έπαθε ποτέ τίποτα. Απλά έχε το νού σου κ να τσεκάρεις το κεφαλάκι, αν δεν είναι στο πλάι, γύρισέ το εσύ με απαλές κινήσεις.

katrin
23-01-09, 09:57
Ο γιος μου όταν κοιμάται παίρνει μια στάση λίγο ασυνήθιστη. Δηλαδή έχει την εμβρυική στάση αλλά μπρουμυτα. Δηλαδή κοιμάται στα μπρουμυτα με τα γόνατα διπλωμένα στην κοιλιά και το κεφάλι να βλέπει κάτω. Αρχικά σκέφτηκα μήπως κρυώνει οπότε τον σκεπάζω. Μετά σκέφτηκα ότι ίσως θέλει να κοιμηθεί μπρούμητα αλλά η κάπως στρουμπουλή κοιλίτσα του να μην του επιτρέπει.. Είναι και λίγο κρυωμένος (μύτη τρέχει) αλλά όταν τρέχει η μύτη μας συνήθως θέλουμε να κοιμόμαστε με το κεφάλι ψηλά.

Εμένα με ανησυχεί μήπως πονάει η κοιλία του και διπλώνεται στα δύο, ή αν είναι κάτι φυσιολογικό. Τι στάσεις πέρνουν τα παιδιά σας στον ύπνο τους?

Και μένα η μικρή κοιμάται μ'αυτό τον τρόπο! Την βάζω στο κρεβάτι της ενώ κοιμάται ανάσκελα, αλλά κατά τη διάρκεια της νύχτας γυρνάει μπρούμητα με το κεφάλι στο σεντόνι και τα γόνατα λυγισμένα και τον ποπό τεντωμένο!

Στην αρχή φοβηθήκαμε ότι θα πιαστεί και προσπαθούσαμε να της αλλάξουμε στάση, αλλά τσουπ! ξαναγυρνούσε στην ίδια :P Οπότε, φαίνεται ότι βολεύεται, άρα την αφήνουμε!

myiang
23-01-09, 10:33
Tο είπα στη μαμα μου και μου έιπε ότι έτσι κοιμόμουν και εγώ μικρή! Ειναι και κληρονομικό..

culte
23-03-09, 09:36
τις τελευταίες 20 μέρες το μωρό μου θέλει να κοιμάται μπρούμυτα! ακόμη και στο ρηλάξ που τη βάζουμε όταν νυστάζει προσπαθεί να γυρίσει ανάποδα..το βράδυ την βάζουμε κανονικά ανάσκελα ή πλάγια στο κρεβάτι της αλλά αυτή θέλει να γυρίσει και κλαίει μέχρι να σηκωθούμε και να την βάλουμε εμείς όταν δεν τα καταφέρει μόνη της.
το έχετε ξανακούσει/ξαναδεί αυτό??

kanella
23-03-09, 09:54
Ο μικρός μου απο νεογέννητο θέλει να κοιμάται με αυτό τον τρόπο. Στην αρχή δεν ήθελα καθόλου να τον βάζω μπρούμυτα καθώς έχω διαβάσει οτι δεν ειναι πολύ ασφαλής θέση ύπνου για μωράκια..αυτός όμως μόνο έτσι βολευόταν και ηρεμούσε οπότε τώρα κοιμάται μόνο έτσι. Για το δικό σου μωρό δε νομιζω οτι αποτελεί πρόβλημα, είναι σε μια φάση που θα ειναι πιο κινητικό και θα μπορεί να γυρνάει και μόνο του, αν δεν το κάνει ήδη, οπότε δεν μπορείς να κάνεις και πολλά πράγματα. Αν ετσι της αρέσει και ηρεμεί ας κοιμηθεί έτσι! Τα μωράκια έχουν και αυτά τις προτιμήσεις τους :lol:

mariantinos
23-03-09, 13:18
Εχω το ίδιο πρόβλημα αλλά με την πλάγια θέση.επειδή στην καλαθ είναι άνετα δεν του αρέσει.8 στα 10 βράδια ξυπνάει κ κλαίει γιατί θέλει να τον παω στο καθίσματακι για νεογέννητα που είναι ενσωματωμένο στο καρότσι. Τα πόδια του περισσεύουν εκεί πλέον αλλά εκεί θέλει.ίσως του αρέσει που είναι πιο περιορισμένος ο χώρος του εκεί.ίσως είναι κληρονομικό. Κ εγώ κ ο ντίνος ψάχνουμε γωνίες κ περιορισμένο χώρο για ύπνο.ίσως επειδή είναι στενα του αρέσει σαν αντικατάσταση αγκαλιάσ.δεν ξέρω τι άλλο να υποθέσω κ απορώ τι θα κάνω με αυτό το θέμα.

KAT123
23-03-09, 13:35
Εχω το ίδιο πρόβλημα αλλά με την πλάγια θέση.επειδή στην καλαθ είναι άνετα δεν του αρέσει.8 στα 10 βράδια ξυπνάει κ κλαίει γιατί θέλει να τον παω στο καθίσματακι για νεογέννητα που είναι ενσωματωμένο στο καρότσι. Τα πόδια του περισσεύουν εκεί πλέον αλλά εκεί θέλει.ίσως του αρέσει που είναι πιο περιορισμένος ο χώρος του εκεί.ίσως είναι κληρονομικό. Κ εγώ κ ο ντίνος ψάχνουμε γωνίες κ περιορισμένο χώρο για ύπνο.ίσως επειδή είναι στενα του αρέσει σαν αντικατάσταση αγκαλιάσ.δεν ξέρω τι άλλο να υποθέσω κ απορώ τι θα κάνω με αυτό το θέμα.

Μήπως να του έβαζες σφηνάκια στο κρεβατάκι του και να περιόριζες πολύ τον χώρο εκεί, παρά να κοιμάται στο καθισματάκι? γιατί νομίζω δεν κάνει να κοιμούνται εκεί παρα μόνο για 2-3 ώρες.

angi
23-03-09, 13:43
Και εμεις γυριζουμε τις τελευταιες ημερες.Ρωτησα την παιδιατρο και μου ειπε να τον εχω το νου μου και να τον επαναφερω στην πλαγια θεση οταν κοιμηθει ξανα.

bebis
23-03-09, 14:40
ΚΟΡΙΤΣΙΑ COOL. ΕΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ 1 ΕΤΟΥΣ ΚΑΙ ΑΠΟ 3ΜΗΝΩΝ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΜΠΡΟΥΜΥΤΑ. ΕΤΣΙ ΚΟΙΜΟΜΟΥΝΑ ΕΓΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΜΕ ΠΗΓΑΝ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ. ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΑΠΟ ΜΟΝΑ ΤΟΥΣ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ. ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙΣ ΑΛΛΑ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΤΟΝ ΓΥΡΙΣΑ. ΤΟΝ ΑΦΗΣΑ ΝΑ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΟΠΩΣ ΤΟΥ ΑΡΕΣΕΙ. Η ΑΝΗΨΙΑ ΜΟΥ ΑΝ ΚΑΙ ΠΡΟΩΡΟ ΕΠΕΙΔΗ ΣΤΗΝ ΘΕΡΜΟΚΟΙΤΙΔΑ ΤΗ ΒΑΖΑΝΕ ΜΠΡΟΥΜΥΤΑ ΤΟ ΕΜΑΘΕ ΚΑΙ ΤΟ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ. ΑΥΤΑ ΑΠΟ ΜΟΝΑ ΤΟΥΣ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΠΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΣΤΑΣΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΥΠΝΟ ΤΟΥΣ. :arrow: :arrow: :wink: :wink: :wink:

jenny
23-03-09, 16:12
καλά ηρεμήστε καλε΄κι εμένα από 3 μηνλων γυρνούσε μόνη της μπρούμητα και τώρα αν δεν είναι μπρούμητα δεν κοιμάται! κι εγώ δεν τη γυρίζω αφού έτι βολεύεται!

citron
24-03-09, 15:32
Και εμενα τις τελευταιες ημερες γυρανει μονος του και κοιμαται μπρουμυτα. Η παιδιατρος ειπε να τον αφηνω γιατι δεν υπαρχει λογος να τον "διορθωνω " απο την στιγμη που το κανει μονος του. Ανησυχω λιγο αλλα δεν υπαρχουν και πολλα που μπορεις να κανεις. Σφηνακι οταν ειναι σε τετοια φαση κινητικοτητας ειναι λιγο βαρβαρο, αρα μαλλον τον αφηνεις να βολευτει οπως θελει.

dora7376
12-05-09, 14:19
Καλησπέρα σε όλους!
Εδώ και 3 ημέρες η μικρή με κρατάει σχεδόν άυπνη τα βράδια επειδή άλλαξε συνήθειες στον ύπνο.
Μέχρι τώρα κοιμόταν στο πλάι (γύρναγε μόνη της, όπως και την έβαζα για ύπνο) αλλά τώρα γυρνάει μπρούμυτα.
Διάβασα όλα τα προηγούμενα και δεν θα είχα θορυβυθεί, εάν γύρναγε το κεφαλάκι της στο πλάι...
Αντιθέτως, έχει την μουρίτσα της στο στρώμα, με την πιπίλα στο στόμα και φοβάμαι μήπως έτσι δεν αναπνέει...
Είναι χαζό που το σκέφτομαι? :-?
Έχω προσπαθήσει να της γυρίσω το κεφαλάκι στο πλάι, αλλά αρνείται με αποτέλεσμα να ξυπνάει...
Καμιά ιδέα έχετε ?

voukal
13-05-09, 18:14
Κι εμένα ενώ κοιμόταν ανάσκελα πριν λίγο καιρό άρχισε μόνος του να γυρνάει στο πλάι και τώρα γυρνάει και μπρούμυτα αλλά τρομάζει και ξυπνάμε όλοι!!!
Χθες όταν έπεσα για ύπνο τον βρήκα κάθετα στο κρεβατάκι του, γυρισμένο στο πλάι, με την μούρη χωμένη στην πάντα και τα ποδαράκια του να βγαίνουν ανάμεσα από τα κάγκελα!!! Πήγα να τον μετακινήσω αλλά μούγκριζε και τον άφησα. Στο επόμενο ξύπνημά του είχε αλλάξει πάλι στάση...
Σχεδόν πάντα γυρνάει το κεφάλι και χώνει τη μουρίτσα του στο πάνω μέρος της πάντα και προσπαθώ να ελέγχω αν αναπνέει σε αυτή τη θέση. Πάντως νομίζω ότι είναι σε μια ηλικία που θα αντιδρούσαν αν δεν ανέπνεαν, δεν είναι πια νεογέννητα. Διορθώστε με αν κάνω λάθος

zouzounel
07-08-09, 06:41
Ax βρε κορίτσια, πράγματι τα ίδια κάνουν όλα τα πιτσιρίκια!
Αυτό το πρόβλημα αντιμετωπίζουμε κι εμείς αυτόν τον καιρό, από τότε που έμαθε να γυρίζει από ανάσκελα μπρούμυτα, το έχει δει παιχνίδι. Στον ύπνο του κάθε λίγο και λιγάκι γυρίζει, ακόμα δε μπορεί να ξαναγυρίσει ανάσκελα, στριμώχνεται, πλάκώνει τα χεράκια του, φέρνει την κούνια γύρω γύρω και τρέχω κι εγώ κάθε λίγο και λιγάκι να τον γυρίζω ανάσκελα και φτου κι απ' την αρχή. Του βάζω σφήνα μια χελωνα λούτρινη που έχουμε, αλλά κάνει χειρότερα τα πράγματα, γιατί όταν καταλάβει ότι δε μπορεί να γυρίσει τσαντίζεται και κλαίει και φυσικά ξυπνάει. Σήμερα τον άφησα να κοιμηθεί μπρούμυτα, κάποια στιγμή άρχισε να κουνιέται και υπέθεσα ότι πιάστηκε και τον ξαναγύρισα ανάσκελα. Δεν πέρασε καμιά ώρα και ξαναγύρισε μπρούμυτα. Τι να κάνω, να τον αφήνω να κοιμάται έτσι? Απ' τη μια φοβάμαι, απ' την άλλη σκέφτομαι τα ανήψια μου (20 και 22 χρονών τώρα), τότε έλεγαν οι παιδίατροι να κοιμούνται μπρούμυτα και δεν έπαθαν και τίποτα... Είναι όντως μια φάση και θα περάσει? Εσείς που την περάσατε, τι αντιμετωπίσατε μετά? Οταν θα μπορεί να γυρνάει από μπρούμυτα ανάσκελα θα είναι καλύτερα ή τελικά θα τρέχουμε περισσότερο?

xara52
07-08-09, 20:49
εγω του ειχα σφηνακι οταν ηταν νεογεννητο και τωρα κανει και μενα αυτα που λες αλλα τον αφηνω ελευθερο. ειναι 4 μηνων και φοβαμαι να του βαλω οτιδηποτε γιατι ποτε δεν ξερεις ποτε θα συμβει η στραβη. προτιμω να σηκωνομαι παρα να παθει τιποτα!

zouzounel
08-08-09, 08:52
Ναι, εννοείται πως στον βραδυνό ύπνο δεν βάζω τίποτα στην κούνια του, μη τυχόν και μπλέξει πουθενα... Οταν παίρνει κανέναν υπνάκο το μεσημέρι του σφηνώνω τη χελώνα και εγώ είμαι από δίπλα (συνήθως παιρνω το πιάτο με το φαγητό μου και τρώω όρθια εκεί δίπλα στην κούνια του -καλύτερα όρθια παρά να με τρώει το άγχος!-). Αλλά μόλις το καταλάβει (ότι έχει σφηνώσει), αρχίζει και φωνάζει!
Τελικά να τον αφήνω να κοιμάται μπρούμυτα?

dimitraz
08-08-09, 11:43
Εμένα κοιμάται μπρούμυτα απο την ώρα που γυρίσαμε απο το μαιευτήριο..Εσένα τώρα είναι και μεγάλο μωράκι, δεν έχει ανάγκη απο τη στιγμή που κρατάει άνετα το κεφαλάκι του..

monbebe
08-08-09, 17:51
εμενα μαλλον ειναι σοι με τον superman... τον βαζεις στο πλαι στην κουνια και μεχρι να φτιαξω το γαλα του μολις ξυπνησει εχει κανει τον γυρω της κουνιας με τα ποδια να ειναι στη θεση που ηταν το κεφαλι...
στο καλαθακι του, και ενω του βαζω σφηνακι προς τα δεξια, για να μην κοιμαται μονοπαντα στα αριστερα που βολευεται και γυρναει συνεχως το κεφαλι προς τα εκει, πως τα καταφερνει γυρναει και ξαναβρισκεται ανασκετα με το κεφαλι αριστερα... και φυσικα γκρινιαζει... πειραζει που εχει προτιμηση το κεφαλακι του απο μια μερια? με ανησυχει... και ο μεγαλος το εκανε αλλα τον βολευα στο σφηνακι... αυτος τιποτα...

sardelaki
18-08-09, 21:45
ααααααααααααααααααα κι εμείς έχουμε μεγάλο θέμα με τον ύπνο...όλο κι όλο 2 μήνες έχει κοιμηθεί ήρεμα κι έπειτα τέλος...αυτό το πρόβλημα το αντιμετωπίζουμε τώρα πάλι από τον Ιανουάριο και έχω φρικάρει η γυναίκα...δεν έχω κοιμηθεί ούτε ένα βράδυ...κι έχω δοκιμάσει τα πάντα αλλά μάλλον δεν υπάρχει λύση στην περίπτωση του γιού μου!

pelia
23-08-09, 09:51
Ax βρε κορίτσια, πράγματι τα ίδια κάνουν όλα τα πιτσιρίκια!
Αυτό το πρόβλημα αντιμετωπίζουμε κι εμείς αυτόν τον καιρό, από τότε που έμαθε να γυρίζει από ανάσκελα μπρούμυτα, το έχει δει παιχνίδι. Στον ύπνο του κάθε λίγο και λιγάκι γυρίζει, ακόμα δε μπορεί να ξαναγυρίσει ανάσκελα, στριμώχνεται, πλάκώνει τα χεράκια του, φέρνει την κούνια γύρω γύρω και τρέχω κι εγώ κάθε λίγο και λιγάκι να τον γυρίζω ανάσκελα και φτου κι απ' την αρχή. Του βάζω σφήνα μια χελωνα λούτρινη που έχουμε, αλλά κάνει χειρότερα τα πράγματα, γιατί όταν καταλάβει ότι δε μπορεί να γυρίσει τσαντίζεται και κλαίει και φυσικά ξυπνάει. Σήμερα τον άφησα να κοιμηθεί μπρούμυτα, κάποια στιγμή άρχισε να κουνιέται και υπέθεσα ότι πιάστηκε και τον ξαναγύρισα ανάσκελα. Δεν πέρασε καμιά ώρα και ξαναγύρισε μπρούμυτα. Τι να κάνω, να τον αφήνω να κοιμάται έτσι? Απ' τη μια φοβάμαι, απ' την άλλη σκέφτομαι τα ανήψια μου (20 και 22 χρονών τώρα), τότε έλεγαν οι παιδίατροι να κοιμούνται μπρούμυτα και δεν έπαθαν και τίποτα... Είναι όντως μια φάση και θα περάσει? Εσείς που την περάσατε, τι αντιμετωπίσατε μετά? Οταν θα μπορεί να γυρνάει από μπρούμυτα ανάσκελα θα είναι καλύτερα ή τελικά θα τρέχουμε περισσότερο?

Ο παιδίατρος μου είπε απο την αρχη κιολας να τον βάζω μπρόμυτα να κοιμάται. τώρα είναι 3 μηνών και στριφογυρίζει και αυτός στον ύπνο του. προς το παρόν κοιμάται στο δωμάτιό μας και σκεφτόμουν αυτές τις μέρες να τον μεταφέρω στο δικό του. γυρνάει από ανάσκελα - μπρούμυτα και από μπρούμυτα - ανάσκελα, έρπεται και γενικά δεν είναι πολύ ήσυχος στον ύπνο του αν και κοιμάται όλο το βράδυ. απλά ενώ κοιμάται τα κάνει όλα αυτά και έχει μια γκρίνια που απλά για καμια ώρα δεν με αφήνει να κλείσω μάτι. τι λέτε να τον βγάλω από το δωμάτιο? είναι νωρίς ακόμα? θα ταλαιπωρηθώ περισσότερο αλλά είναι για καλύτερα? ποια η γνώμη σας κορίτσια?

POPS
03-09-09, 22:30
Καλησπέρα σε όλους. Έχω έναν μπεμπούλη 5,5 μηνών και τώρα 2 βράδυα γυρνάει και κοιμάται μπρούμυτα(με το κεφαλάκι πλάγια φυσικά). Να τον αφήνω έτσι ή να τον γυρνάω ανάσκελα? Θα πάρω και τον παιδίατρο αύριο να ρωτήσω

Aggela
03-09-09, 22:54
POPS να σου ζησει ο γιοκας................και καλως ηρθες!!!!!!
Να πω την γνωμη μου , φυσικα και να τον αφησεις, ολα τα μωρα πιστευω ψαχνουν την θεση που τους αρεσει για να κοιμηθουνε, για να σου δωσω λιγο κουραγιο εμενα η κορη μου κοιμοταν μπρουμτα με τον ποπο σηκωμενο απο την ημερα που γεννηθηκε , δηλαδη 17 μηνες, ουτε προσπαθησα να της αλλαξω σταση, γιατι οταν το εκανα ξανακοιμοταν οπως ηθελα αυτη απλα κοιταζε τον που και καιπου για να βλεπεις οτι αναπνεει σωστα (να μην σε ανχωσω βραδιατικα), πιστευω οτι ενα μωρο απο ενστικτο και μονο γυρναει οπως θελει αυτο για να αναπνευση
αν σε ανακουφηση παρε και τον παιδιατρο να σου δωσει και αυτος μια απαντηση

o mpempis mas
03-09-09, 22:55
ο δικος μας ο μπεμπης προσπαθουμε να κοιμαται στο πλαι....ποτε απο το δεξι πλευρο ποτε απο το αριστερο.ειναι λιγο δυσκολο....του βαζουμε μαξιλαρακι ωστε να μην γυριζει ανασκελα!!!βεβαια ετσι ειναι πιο ευκολο να γυρισει μπρουμιτα...αλλα οταν εχει πιει το γαλα του ειναι δυσκολο....εχει μεγαλη κοιλια και δεν τα καταφερνει...χιχιχι!!!
κανονικα πλεον δεν επιτρεπεται τα μωρα να κοιμουνται μπρουμιτα .... υπαρχει πιθανοτητα ασφιξιας. ανασκελα επισης δεν επιτρεπεται ειδικα οταν εχει φαει!!!
προσπαθησε στο πλαι....και οσο μπορεις εχε τον νου σου!!!

ΠΕΖΗ
03-09-09, 23:05
Βασικά νομίζω ότι από ένα σημείο και μετά είναι πολύ δύσκολο να κάνεις κουμάντο στον ύπνο του μωρού. Εμένα από τον τρίτο μήνα έπαψε να κοιμάται στο πλαί αλλά κοιμάται περισσότερο ανάσκελα. Αυτό το ΄κανε για κάνα ενάμισυ μήνα όπου από κει και πέρα κοιμάται ανάσκελα και πλάγια στα αριστερά, μόνο όμως όταν γυρνάει μόνος του. Μπρούμυτα τον έχω βρει 3-4 φορες και τον γυρνάω μόνη μου ανάσκελα αλλά και παλι παίρνει τη δικιά του στάση μετά. Μεγάλωσαν τα μωρά μας και μάλλον κοιμούνται όπως τα βολεύει καλύτερα. Πάντως το κόλπο με το μαξιλάρι το σκέφτηκα και γω αλλά φοβάμαι μήπως γυρίσει μόνος του πλευρό και στριμώξει το κεφάλι του πάνω στο μαξιλάρι και δε μπορεί να αναπνεύσει. Το πάω μακριά αλλά υπάρχουν πρωινά που τον έχω βρρει να κοιμάται τέρμα κάτω στο κρεββάτι ή κάθετα σε αυτό οπότε ποτέ δε ξέρεις:roll:

POPS
03-09-09, 23:12
Αυτό με το μαξιλάρι το φοβάμαι κι εγώ. Πάντως μου αρέσει να τον βλέπω μπρούμυτα να κοιμάται. Φαίνεται μεγάλο παιδάκι

o mpempis mas
03-09-09, 23:23
το μαξιλαρι που ανεφερα ειναι για βρεφη και το βαζω πισω του στο υψος της πλατουλας του κοντα στην μεση του.και εχω τον νου μου. αν το φοβοσαστε υπαρχουν ειδικα σφινακια για αυτην την περιπτωση!

ΠΕΖΗ
03-09-09, 23:26
το μαξιλαρι που ανεφερα ειναι για βρεφη και το βαζω πισω του στο υψος της πλατουλας του κοντα στην μεση του.και εχω τον νου μου. αν το φοβοσαστε υπαρχουν ειδικα σφινακια για αυτην την περιπτωση!

Και πόσο να έχεις το νου σου??? Δε ξέρω τα φοβάμαι τα μαξιλάρια, άλλωστε και ο γιατρός μου είχε πει μαξιλάρια, λούτρινα κ.λ.π. μακρία από το κρεββάτι του μωρού. Τώρα όσο αφορά το σφηνάκι, πιστεύω ότι είναι πιο βολικό για βρεφη 1-2 μηνών το πολύ..δηλαδή ο δικός μου που κινείται έντονα μετά τον τρίτο μήνα σιγά μη καθήσει σε σφηνάκι..ψιλοχλωμό το κόβω..απλά τον αφήνω να κοιμηθεί όπως βολεύεται και αν βλέπω καμιά περίεργη στάση τον ξεβολεύω αναγκαστικά.

POPS
03-09-09, 23:28
εγώ απο τότε που γεννήθηκε τον βάζω ανάσκελα (έτσι μου είπε ο παιδίατρος δηλ), διότι και ανάσκελα το κεφαλάκι του ειναι στο πλάι.

gogga
23-10-09, 14:25
απο τις πρωτες ημερες που τον εφερα σπιτι ο μικρος απο το πλαι που τον εβαζα να κοιμηθει γυρναγε ανασκελα, χτες που ειχε κοιμηθει στην αγκαλια μου και τον εβαλα στο κρεβατι στο πλαι τον βρηκα μπρουμητα. Ειναι ηλικια που γυρναει και επιλεγει μονος του θεση που τον βολευει στον υπνο ή πρεπει να ανησυχω;(γενικα ο μικρος ειναι νευρικος και του βγαινει με υπερκινητικοτητα. τον φοβαμαι με την κουβερτα, νομιζω ειναι νωρις για υπνοσακο )

gtsik
06-02-10, 20:33
ΚΟΙΜΙΖΟΥΜΕ ΤΟ ΒΡΕΦΟΣ ΑΝΑΣΚΕΛΑ!! Επειδή το κεφάλι θα γείρει οπωσδήποτε προς τη μία ή την άλλη μεριά, δεν υπάρχει κίνδυνος να πνιγεί το μωρό, όπως φοβόμασταν παλαιότερα. Καλή θέση επίσης είναι και στο πλάι, πρέπει όμως να αποφεύγονται διάφορα τριγωνικά ή σφηνοειδή μαξιλάρια που υπάρχουν στην αγορά, γιατί αυξάνεται ο κίνδυνος το μωρό να γυρίσει μπρούμυτα! Τονίζω ξανά, πως ΤΟ ΝΑ ΚΟΙΜΙΖΟΥΜΕ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΠΡΟΥΜΥΤΑ, ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ!

ΠΟΤΕ ΔΕ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΜΕ ΜΑΞΙΛΑΡΙ ΣΤΟ ΚΡΕΒΑΤΙ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ!! Μαξιλάρι επιτρέπεται, το νωρίτερο μετά τον πρώτο χρόνο της ζωής του παιδιού μας.

Οι πιθανότητες μειώνονται σε πολύ μεγάλο ποσοστό, εάν το μωρό κοιμάται κατά τον πρώτο χρόνο της ζωής του σε δικό του κρεβατάκι, αλλά μέσα στο υπνοδωμάτιο των γονιών του.

Στερεώνουμε στις άκρες του κρεβατιού το σεντόνι ή το πάπλωμα (π.χ. το γυρίζουμε κάτω από το στρώμα), ώστε το μωρό να μην μπορεί να το τραβήξει πάνω από το κεφάλι του. Το χειμώνα ίσως είναι προτιμότερη η χρήση υπνόσακου ειδικού για την ηλικία του μωρού.

Μέρος ενός άρθρου στο gyn.gr, το site των γυναικολόγων.
Όλο το άρθρο στο link
http://www.gyn.gr/artman/publish/article_12.asp

Thaumataki
21-08-10, 12:08
Θα 'θελα να μάθω πώς κοιμίζετε τα μωράκια σας ( ανάσκελα,- μπρούμυτα,- στο πλάι ). Κατά καιρούς όλο νέες έρευνες προκύπτουν που αλληλο-αναιρούνται και θα 'θελα να μάθω κι από άλλες μανούλες τη γνώμη τους.

ΙΩΑΝΝΑ1980
21-08-10, 12:25
[QUOTE=Thaumataki;1669175]Θα 'θελα να μάθω πώς κοιμίζετε τα μωράκια σας ( ανάσκελα,- μπρούμυτα,- στο πλάι ).
με το που γεννηθηκε κ μεχρι το διαστημα που δεν μπορουσε να γυρισει μονος του τον εβαζα στο πλαι . καθε φορα που ξυπνουσε για γαλα τον αλλαζα πλευρο για να μην πιανεται.απλα μου ειχε πει η παιδιατρος οτι αν δεν ρευτει μετα το γαλα να τον βαλω οπωσδηποτε με ανασηκωμενο το στρωματακι στην καλαθουνα του.δεν αντεξε βεβαια κ πολυ στην καλαθουνα αφου ηταν μεγαλοσωμο κ πριν καν σαραντισει τον πηγα στην κουνια του κ εκει του εβαλα κατω απο το στρωμα μια μεγαλη πετσετουλα διπλη.ποσο ειναι το νινι σου?

Danielaki
21-08-10, 12:54
νομιζω πως υπαρχει δημοσκοπηση με αυτο το θεμα ριξε μια ματια εδω http://parents.gr/forum/showthread.php?t=30707

Thaumataki
21-08-10, 13:53
[QUOTE=Thaumataki;1669175]Θα 'θελα να μάθω πώς κοιμίζετε τα μωράκια σας ( ανάσκελα,- μπρούμυτα,- στο πλάι ).
με το που γεννηθηκε κ μεχρι το διαστημα που δεν μπορουσε να γυρισει μονος του τον εβαζα στο πλαι . καθε φορα που ξυπνουσε για γαλα τον αλλαζα πλευρο για να μην πιανεται.απλα μου ειχε πει η παιδιατρος οτι αν δεν ρευτει μετα το γαλα να τον βαλω οπωσδηποτε με ανασηκωμενο το στρωματακι στην καλαθουνα του.δεν αντεξε βεβαια κ πολυ στην καλαθουνα αφου ηταν μεγαλοσωμο κ πριν καν σαραντισει τον πηγα στην κουνια του κ εκει του εβαλα κατω απο το στρωμα μια μεγαλη πετσετουλα διπλη.ποσο ειναι το νινι σου?
Κλείνει 4 μηνών τη Δευτέρα!:grin: Εμένα μου 'πε ο παιδίταρος να αποφεύγω το ανάσκελα και να προτιμώ μπρούμυτα ή πλάι, ώστε σε περίπτωση που κάνει εμετούλη ή βγάλει σαλάκια να μην πάνε προς τα πίσω και πάθει αναρρόφηση ( εάν κοιμάται ανάσκελα ). Αλλά δοαβάζοντας άρθρα κι ανταλλάσσοντας απόψεις δεν υπάρχει κάτι standard! :( Επίσης με συμβούλευσε, ΠΟΤΕ να μη τον κοιμίζω δίχως να 'χει ρευτεί πρώτα και ΠΟΤΕ μαξιλάρι, παρά μονάχα κατευθείαν σε επίπεδο στρώμα κι υπό εξαιρέσεις σε ανάκληση. Επίσης χρησιμοποιώ μόνο 100% βαμβακερά σεντονάκια χωρίς πλαστικό απο κάτω, αλλά στρώνω μια πετσετούλα!

Danielaki
21-08-10, 14:25
[QUOTE=ΙΩΑΝΝΑ1980;1669183]
Κλείνει 4 μηνών τη Δευτέρα!:grin: Εμένα μου 'πε ο παιδίταρος να αποφεύγω το ανάσκελα και να προτιμώ μπρούμυτα ή πλάι, ώστε σε περίπτωση που κάνει εμετούλη ή βγάλει σαλάκια να μην πάνε προς τα πίσω και πάθει αναρρόφηση ( εάν κοιμάται ανάσκελα ). Αλλά δοαβάζοντας άρθρα κι ανταλλάσσοντας απόψεις δεν υπάρχει κάτι standard! :( Επίσης με συμβούλευσε, ΠΟΤΕ να μη τον κοιμίζω δίχως να 'χει ρευτεί πρώτα και ΠΟΤΕ μαξιλάρι, παρά μονάχα κατευθείαν σε επίπεδο στρώμα κι υπό εξαιρέσεις σε ανάκληση. Επίσης χρησιμοποιώ μόνο 100% βαμβακερά σεντονάκια χωρίς πλαστικό απο κάτω, αλλά στρώνω μια πετσετούλα!
εμενα η δικια μου απ την αρχη δεν κοιμοταν στο πλαι..το παραπονο των νοσοκομων στην κλινικη..και που την εβαζαν στο πλαι,τζαμπα ο κοπος γυρνουσε ανασκελα και ανοιγε και τα χερια καλα καλα..αλλα ειχε ευτυχως το κεφαλακι της στο πλαι..απο 4,5 μηνων αρχισε το μπρουμητα-πλαι και κοιμαται οπως θελει..μια στο πλαι,μια μπρουμητα ενω πλεον δεν αντεχει ανασκελα..και το εχω κοιμισει χωρις να ρευτει..δυο ωρες περιμενα να ρευτει κι αυτη μονο που δε ροχαλιζε..κοιμηθηκε το 11ωρο της και το πρωι που ξυπνησε ρευτηκε..

annaplani
27-08-10, 18:47
Καλησπέρα σε όλες τις μανούλες! Έχω ένα πρόβλημα με τη μικρή μου! Είναι σχεδόν 4 μηνών, γενικά κοιμάται το βράδυ κάποιες ώρες, την βάζω πάντα ανάσκελα ή στο πλάι, αλλά πολύ συχνά όταν ξυπνάω τη βλέπω μπρούμυτα! Έχω ακούσει ότι είναι επικίνδυνο και ότι μπορεί να συντελέσει στο σύνδρομο αιφνίδιου βρεφικού θανάτου! Η παιδίατρος μου είπε να το αποφεύγω και να τη γυρίζω όταν την βλέπω μπρούμυτα, αλλά μάλλον είναι η μόνη στάση που κοιμάται βαθειά και δείχνει να ξεκουράζεται, στις άλλες στάσεις στριφογυρίζει όλη την ώρα! Τι να κάνω; Είναι πραγματικά τόσο επικίνδυνο; Εσείς τι έχετε ακούσει;

eleni1
27-08-10, 19:21
Και τα δυο μου παιδακια απο περιπου δυο μηνων τα εβαζα και κοιμοντουσαν μπρουμητα γιατι αλλιως καθε λιγο και λιγακι πεταγωνταν τα χερακια τους και ξυπνουσαν.Στην αρχη με το πρωτο μου παιδι ημουν πολυ επιφυλακτικη και εγω και προσπαθουσα να το βαζω σε αλλες στασεις αλλα πιο πολυ το εκνευριζα.....ετσι λοιπον στο δευτερο μου παιδακι τα πραγματα ηταν πιο ευκολα αφου το εβαλα αμεσως ετσι οπως βολευόταν.

Αννικο
27-08-10, 19:29
Καλησπέρα σε όλες τις μανούλες! Έχω ένα πρόβλημα με τη μικρή μου! Είναι σχεδόν 4 μηνών, γενικά κοιμάται το βράδυ κάποιες ώρες, την βάζω πάντα ανάσκελα ή στο πλάι, αλλά πολύ συχνά όταν ξυπνάω τη βλέπω μπρούμυτα! Έχω ακούσει ότι είναι επικίνδυνο και ότι μπορεί να συντελέσει στο σύνδρομο αιφνίδιου βρεφικού θανάτου! Η παιδίατρος μου είπε να το αποφεύγω και να τη γυρίζω όταν την βλέπω μπρούμυτα, αλλά μάλλον είναι η μόνη στάση που κοιμάται βαθειά και δείχνει να ξεκουράζεται, στις άλλες στάσεις στριφογυρίζει όλη την ώρα! Τι να κάνω; Είναι πραγματικά τόσο επικίνδυνο; Εσείς τι έχετε ακούσει;

Tα μωρά μας είναι σχεδόν ίσα και είναι σαν να διαβάζω την σκέψη μου χα χα.
Όταν τον γυρίζω ανάσκελα ξυπνάει κάθε τρεις και λίγο, μια φορά που τον αφίσα μπρούμυτα κοιμήθηκε από τις 10:30 το βράδυ ως τις 8:30 το πρωί !!!

souzi201
27-09-10, 16:39
Καλησπέρα μανούλες! επαναφέρω το τοπίκ στο προσκήνιο για να ρωτήσω κάτι σχετικό με τον ύπνο -ή σχεδόν σχετικό αλλά δεν βρίσκω σε ποιο τοπίκ να το βάλω:oops:! Η μπέμπα μου είναι 5 μηνών και από την αρχή της ζωής της, παρόλο που είναι και προωρούλα, εγώ την βάζω πλάι και εκείνη γυρίζει πάντα ανάσκελα για να κοιμηθεί. Ο γιατρός μας είπε βέβαια να κοιμάται ανάσκελα αφού ρευτεί και να μη φοβόμαστε γιατί είναι μύθος ότι τα μωρά πνίγονται σε αυτή την στάση. Και η αλήθεια είναι ότι κι εγώ έχει τύχει να το δω με τα μάτια μου ότι όταν βγάζει γουλίτσα γυρνά το κεφαλάκι αυτόματα στο πλάι. Το θέμα μου όμως είναι το εξής: επειδή κοιμάται κυρίως ανάσκελα, το κεφαλάκι της πίσω είναι ακόμη flat και γενικώς έχει περίεργο σχήμα. Εγώ μέχρι τώρα δεν ανησυχούσα αλλά έχω τον άνδρα μου μια εβδομάδα τώρα που με έχει φάει κάθε μέρα ότι το κεφάλι του παιδιού είναι σαν ταψί! και πότε θα φτιάξει και μήπως μείνει έτσι και τέτοια :) Ξέρετε μήπως σε ποια ηλικία φτιάχνει; και πως θα φτιάξει αφού η μπέμπα δεν κάθεται και πολύ σε άλλη στάση εκτός από ανάσκελα;

Danielaki
27-09-10, 17:15
και η δικια μου μεχρι τον 3ο μηνα μονο ανσκελα..μετα ανακαλυψαμε το πλαι,δεν θελαμε πια ανασκελα..μετα ανακαλυψαμε το μπρουμυτα,καμια αλλη σταση εκτος απο αυτην..δεν θα παθει τιποτα το κεφαλακι μην αγχωνεσαι και θα αλαξει πολλες στασεις υπνου..

souzi201
29-09-10, 13:17
Σ' ευχαριστώ danielaki ελπίζω να ανακαλύψει και μένα κι άλλες στάσεις !! :lol:

p_hardaway
11-11-10, 10:39
καλημέρα! έχω μια μπεμπούλα 1 μηνός. Συγνώμη που επαναφέρω το θέμα αλλά θα ήθελα να ρωτήσω οι παιδίατροί σας τι σας έχουν συμβουλέψει.Μπρούμυτα ή ανάσκελα; Τελικά το μπρούμυτα είναι τόσο επικύνδινο για αιφνίδιο θάνατο. Είμαι νέα μαμά και κοντεύω να τρελαθώ εν ολίγοις... Η αδερφή μου που είναι μαία μου είπε ότι τα νεογνά στο νοσοκομείο τα βάζουν μπρούμυτα και ο παιδίατρος μου το απαγορεύει. Έλα που αυτή κοιμάται μπρούμυτα!Από τη στιγμή που μου το πε ο παιδίατρος την έβαλα ανάσκελα, έκλαιγε 2 ώρες, δεν κοιμήθηκε και κατέληξα να τη βάλω μπρούμυτα.

p_hardaway
11-11-10, 10:48
καλημέρα! έχω μια μπεμπούλα 1 μηνός. Συγνώμη που επαναφέρω το θέμα αλλά θα ήθελα να ρωτήσω οι παιδίατροί σας τι σας έχουν συμβουλέψει.Μπρούμυτα ή ανάσκελα; Τελικά το μπρούμυτα είναι τόσο επικύνδινο για αιφνίδιο θάνατο. Είμαι νέα μαμά και κοντεύω να τρελαθώ εν ολίγοις... Η αδερφή μου που είναι μαία μου είπε ότι τα νεογνά στο νοσοκομείο τα βάζουν μπρούμυτα και ο παιδίατρος μου το απαγορεύει. Έλα που αυτή κοιμάται μπρούμυτα!Από τη στιγμή που μου το πε ο παιδίατρος την έβαλα ανάσκελα, έκλαιγε 2 ώρες, δεν κοιμήθηκε και κατέληξα να τη βάλω μπρούμυτα.

andigo
11-11-10, 10:54
Καλημέρα. Και εμένα πλάι και ανάσκελα μου έχει πει ο δικός μου παιδίατρος αλλά και ο παιδίατρος της κλινικής. Μπρούμυτα μου είπε να τη βάζω λίγα λεπτά κάθε ημέρα ξύπνια όμως για να δυναμώνουν οι μυς του λαιμου. Αργότερα όταν το μωρό γυρίζει από μόνο του μπρούμυτα και ανάσκελα θα βρει και τη θέση που το βολεύει. Μπρούμυτα το βρέφος έλεγαν παλιά να κοιμάται αλλά επειδή το σύνδεσαν με το σύνδρομο αιφνιδίου τώρα συστήνουν ανάσκελα. Ίσως σε 10 χρόνια αλλάξουν οδηγίες πάλι. Δοκίμασε για αρχή να τη βάζεις κοιμισμένη στην κούνια της.

aggelikoula2
11-11-10, 14:42
μπρούμητα μόνο ξύπνια για να δυναμώσουν οι θωρακικοί μύες και όταν κοιμάται ανάσκελα με λίγη κλίση στην κούνια ή και λιγο στο πλάι..εγώ την έβαζα ανάσκελα ελαφρώς ανασηκωμένη μέχρι 3 μηνών περίπου, μετά ανάσκελα εντελώς κάτω..

Ελπίδα10
07-01-11, 00:36
Πως κοιμίζετε τα μωρά σας, μπρούμητα, πλάγια ή ανάσκελα?

Georgia87
07-01-11, 00:42
Στο πλαι! Αλλα ο μικρουλης γυριζει ανασκελα μονος του!!!

giotaki83
07-01-11, 00:42
Μέχρι 5 μηνών πλάγια. Μετά μόνο μπρούμυτα!

Αναστασια(04/05/09)
07-01-11, 14:05
Καλησπερα αν κ η δικη μου ειναι 20 μηνων κ επιλεγει εκεινη σε ποια σταση να κοιμηθει,στον πρωτο μηνα την εβαζα στο σφηνακι στο πλαι κ οταν αρχισε να μην χωραει εκει την εβαζα ανασκελα.Λενε οτι ετσι αποφευγεται ο αιφνιδιος βρεφικος θανατος και οτι αν την εχεις μπρουμυτα μπορει το μωρο να κλεισει την μυτουλα του.ΑυτΑ εχω ακουσει τουλαχιστον!!!

Ellemphriem
07-01-11, 14:20
Μικρη μεχρι 4 μηνων την ειχα ανασκελα/πλαι. Μετα τα 4 αποφασιζε μονη της μπρουμυτα και την αφησα. Μετα πλεον εκανε οτι ηθελε μονη της......

supermama
07-01-11, 15:42
καιγω μεχρι 3 μηνων σε σφινακι. μετα ανασκελα. οταν ηταν μερα και καθομουν διπλα της την εβαζα και μπρουμητα να ξεμουδιαζει

fridoula
07-01-11, 17:42
και εγω μια απο τα ιδια.Μεχρι 3-4μηνων σε σφηνακι μετα ανασκελα-πλαι ε και μετα αρχισε να γυρναει μονη της..λιγο πριν χρονισει αρχισε να κοιμαται και μπρουμυτα

Ελπίδα10
08-01-11, 13:20
Εγώ πλάγια. Το έχω στην καλαθούνα και το στηρίζω στα τοιχώματα για να μην γυρνάει...Όταν μεγαλώσει όμως σίγουρα θα γυρνάει, γι'αυτό ρωτάω...

tella
18-03-11, 11:40
Γεια σας μανούλες!
Συγγνώμη αν έχει ξανατεθεί το θέμα, με μια γρήγορη αναζήτηση δεν βρήκα κάτι...
Λοιπόν, έχει καμιά βδομάδα που καταφέρνει από ανάσκελα να γυρίζει μπρούμυτα, βγάζοντας και το χεράκι του από κάτω (μέχρι τώρα δεν τα κατάφερνε). Το αντίθετο το κάνει εδώ και καιρό (από μπρούμυτα ανάσκελα). Το θέμα είναι ότι έχει τρεις μέρες και νύχτες που γυρνάει μπρούμυτα για να αποκοιμηθεί και αν τον αφήσω μπορεί να κοιμηθεί και περισσότερες ώρες (ειδικά την μέρα έχω δει τεράστια διαφορά, μαζί με το γεγονός ότι πλέον κάνω συσκότιση στο δωμάτιο) και εκεί που κοιμόταν μισή ώρα τώρα χτυπάει εναμισάωρα!!! Όμως εγώ ανησυχώ για το θέμα του αιφνίδιου βρεφικού θανάτου, αφού λένε ότι τον πρώτο χρόνο πρέπει να κοιμούνται ανάσκελα...(ο δικός μου βέβαια προτιμούσε στο πλάι και τον άφηνα)... άμα τον πειράξω στον ύπνο του, ειδικά την ημέρα, συνήθως ξυπνάει, αλλά και αν δεν ξυπνήσει, θα ξυπνήσει νωρίτερα απ' ότι αν κοιμόταν μπρούμυτα...
Ποια είναι η γνώμη σας?
Ευχαριστώ πολύ!!!

gentriana
23-07-11, 12:13
Εγώ αντιμετωπίζω το ίδιο ακριβώς. Η παιδίατρος μου είπε πως δε χρειάζεται να ανησυχώ.

vickie-d
23-07-11, 12:48
"συμπασχω" κι εγω! μια απ'τα ιδια...
αφου σταματησαμε να κανουμε break-dance στην κουνια (την εβαζα για υπνο και την εβρισκα να κοιμαται καθετα ή και αναποδα σε στροφη 180 μοιρων)
αρχισαμε να γυρναμε και να κοιμομαστε μπρουμητα.
απο το αγχος μου πεταγομαι καθε φορα και την επαναφερω αλλα μου φαινεται πως εμεις εχουμε το προβλημα... τα μικρακια μας μια χαρα κοιμουνται

Coraline
26-07-11, 11:13
Τα ίδια και εδώ. Η μικρή, 4 μηνών, εδώ και μια εβδομάδα γυρίζει και κοιμάται μπρούμυτα. Αυτό δεν με ανησυχεί τόσο όσο το γεγονός ότι στις βραδυνές τις διαδρομές μέσα στην κούνια, εγκλώβισε δύο φορές τα μπουτάκια της ανάμεσα στα κάγκελα, δεν μπορούσε να βγει μόνη της και άρχισε να κλαίει και όταν την βγάλαμε είχε κάνει μελανιές. Είχα βάλει μια πάντα στην αρχή αλλά αυτή την τράβαγε και φοβόμουν μήπως πέσει κάποια στιγμή και την πνίξει ( εκτός από το ότι πήγαινε και στρίμωχνε το κεφάλι της ανάμεσα στο στρώμα και την πάντα) και την έβγαλα.
Έχω αρχίσει να σκέφτομαι να την κοιμίζω δεμένη στο ρελάξ γιατί από το άγχος μου μην πάθει κάτι στον ύπνο της δεν κοιμάμαι εγώ.

z-maria
07-08-11, 17:14
Εμένα η μικρή μου κοιμάται μπρούμυτα από τότε που έμαθε να γυρνάει μπρούμυτα. Δηλαδή από 3,5 μηνών. Την βλέπω την πρώτη φορά, ήταν μεσημέρι, τη γυρίζω ανάσκελα. Πηγαίνω στην κουζίνα, μετά από 2-3 λεπτά γυρίζω στο δωμάτιο, πάλι μπρούμυτα η μπεμπα. Τη γυρίζω ανάσκελα. Ξαναφεύγω και γυρίζω πάλι σε 1-2 λεπτά, πάλι μπρούμυτα, τη βάζω ανάσκελα, δεν πρόλαβα να βγω από το δωμάτιο και πάλι είχε γυρίσει. Ε, έκτοτε δεν ξανασχολήθηκα... Δεν είχε νόημα. Απλώς τσεκάρω ότι δεν έχει τη μυτούλα της κολλημένη στο στρώμα και ότι τα ρουθουνάκια είναι ελεύθερα ώστε να αναπνέει κανονικά, αν το κεφάλι της δεν το έχει τελείως πλάγια. Και έβγαλα και την πάντα από το κρεβατάκι για να είμαι ήσυχη ότι δεν θα πάει να κολλήσει τη μυτούλα της εκεί, γιατί όλο εκεί στριμωχνόταν όταν κοιμόταν.

Amelie2479
10-08-11, 16:19
Εμένα ο μικρός απο το μαιευτήριο κοιμόταν ανάσκελα με το κεφάλι στο πλάι. Και αν του βάζαμε σφήνα δεν βολευοταν και γκρινιαζε! Ρώτησα την παιδιατρο και μου είπε ότι στο εξωτερικό συστήνουν το ανάσκελα και να μην ανυσηχω! Οπότε και Εγώ τον αφήνω να βολευτεί όπως θέλει! Και αν πάρει απο μένα μόλις ανακαλύψει το μπρουμητα δεν θα ξεκολάει!

Νικουδάκι
20-11-11, 13:08
Η κὀρη μου απ' όταν γεννήθηκε κοιμαται ανασκελα αλλά το κεφάλι της το γέρνει πάντα μόνο από τη δεξιά πλευρά με αποτέλεσμα η δεξιά πλευρα να πλακουτσωθεί. Τωρα που κλείσαμε αισίως τους 10 μήνες γυρίζει στο πλάι αλλά πάλι μόνο από τη δεξιά πλευρά και το κεφαλακι μας ακόμη να φτιάξει! Πως μπορώ να την κάνω να γυρίζει και από την αριστερή βρε κορίτσια???? Εχει αντιμετωπίσει καμιά παρόμοιο πρόβλημα? Αρχισα να αγχωνομαι γιατί το κεφαλάκι δε λέει να φτιάξει!

Renella
02-04-13, 23:28
Καλησπέρα :-)
Αναρωτιέμαι αν έχουν αντιμετωπίσει κι άλλοι γονείς το ίδιο θέμα: Ο μικρός μου είναι 8,5 μηνών, χοντρούλης και ήρεμο μωρό γενικά. Μέχρι τώρα τον κοιμίζω σε υπνόσακο. Λόγω ανόδου της θερμοκρασίας σκέφτηκα ότι σιγά σιγά πρέπει να το γυρίσουμε σε πιο light σκεπάσματα, αλλά... 3 φορές σε μεσημεριανό ύπνο (βράδυ δεν το τόλμησα) τον "έπιασα" να κοιμάται με τη μουρίτσα στο στρώμα, όχι στο πλάι, μπρούμυτα τελείως. Την πρώτη φορά που το έκανε φοβήθηκα και τον γύρισα αμέσως ανάσκελα. Σήμερα τον άφησα και είδα ότι μετά από λίγο γύρισε απότομα στο πλάι το κεφαλάκι του και πήρε βαθιά ανάσα. Ξέρω, δεν είναι νεογέννητο, αλλά φοβάμαι. Πες π.χ. ότι κοιμάται βαριά. Θα του κόψει να γυρίσει;;; Η παιδίατρος στο άγχος μου αν μπορεί να πάθει ασφυξία μου είπε ότι "είναι μεγάλος πλέον" και ότι "συνήθως δεν παθαίνουν". Εννοείται ότι δεν ησύχασα. Έχετε αντιμετωπίσει κάτι παρόμοιο;;; Καμιά ιδέα πώς αν το διαχειριστώ; Σημείωση: Έχω το μηχάνημα της AngelCare (αχρείαστο να είναι) και το μωρό κοιμάται στο ίδιο δωμάτιο με μας.

ΜΑΛΟΥ
03-04-13, 00:15
Καλησπέρα :-)
Αναρωτιέμαι αν έχουν αντιμετωπίσει κι άλλοι γονείς το ίδιο θέμα: Ο μικρός μου είναι 8,5 μηνών, χοντρούλης και ήρεμο μωρό γενικά. Μέχρι τώρα τον κοιμίζω σε υπνόσακο. Λόγω ανόδου της θερμοκρασίας σκέφτηκα ότι σιγά σιγά πρέπει να το γυρίσουμε σε πιο light σκεπάσματα, αλλά... 3 φορές σε μεσημεριανό ύπνο (βράδυ δεν το τόλμησα) τον "έπιασα" να κοιμάται με τη μουρίτσα στο στρώμα, όχι στο πλάι, μπρούμυτα τελείως. Την πρώτη φορά που το έκανε φοβήθηκα και τον γύρισα αμέσως ανάσκελα. Σήμερα τον άφησα και είδα ότι μετά από λίγο γύρισε απότομα στο πλάι το κεφαλάκι του και πήρε βαθιά ανάσα. Ξέρω, δεν είναι νεογέννητο, αλλά φοβάμαι. Πες π.χ. ότι κοιμάται βαριά. Θα του κόψει να γυρίσει;;; Η παιδίατρος στο άγχος μου αν μπορεί να πάθει ασφυξία μου είπε ότι "είναι μεγάλος πλέον" και ότι "συνήθως δεν παθαίνουν". Εννοείται ότι δεν ησύχασα. Έχετε αντιμετωπίσει κάτι παρόμοιο;;; Καμιά ιδέα πώς αν το διαχειριστώ; Σημείωση: Έχω το μηχάνημα της AngelCare (αχρείαστο να είναι) και το μωρό κοιμάται στο ίδιο δωμάτιο με μας.

εμενα η κορη μου 5,5 μηνων κανει ακριβως το ιδιο...
με το που την γυρισω ανασκελα μετα απο 5 λεπτα γυρναει μπρουμυτα!..
και αντε την μερα την γυρναω παλι, το βραδι ομωςπωςνα το ελενξεις...?!
εμενα ο παιδιατρος μου χει πει οτι οταν το μωρο μπορει μονο του να γυρισει απο μπρουμυτα , ανασκελα.. τοτε το αφηνεις μονο του να βρει την σταση υπνου που θελει.... βεβαια εμενα ειναι πολυ μικρη ακομα...και αυτο με ανησυχει...

Renella
03-04-13, 01:34
εμενα η κορη μου 5,5 μηνων κανει ακριβως το ιδιο...
με το που την γυρισω ανασκελα μετα απο 5 λεπτα γυρναει μπρουμυτα!..
και αντε την μερα την γυρναω παλι, το βραδι ομωςπωςνα το ελενξεις...?!
εμενα ο παιδιατρος μου χει πει οτι οταν το μωρο μπορει μονο του να γυρισει απο μπρουμυτα , ανασκελα.. τοτε το αφηνεις μονο του να βρει την σταση υπνου που θελει.... βεβαια εμενα ειναι πολυ μικρη ακομα...και αυτο με ανησυχει...

Και ο μεγάλος μου που τώρα είναι 22 μηνών από 4 γύριζε μπρούμυτα και με άγχωνε, αλλά τουλάχιστον έκανε το κεφάλι του στο πλάι. Τι να κάνω, το συνήθισα. Αυτό όμως που κάνει ο μικρός, που χώνει το πρόσωπό του στο στρώμα είναι τελείως παράλογο. Την πρώτο φορά τον πήρα είδηση από την κάμερα που έχω και τον παρακολουθώ και δεν πίστευα στα μάτια μου.
Αν και η δικιά σου κάνει το ίδιο, τι να πω να τα βάλουμε αν είναι μαζί και να κοιμόμαστε σε βάρδιες!!

ΜΑΛΟΥ
03-04-13, 09:08
Και ο μεγάλος μου που τώρα είναι 22 μηνών από 4 γύριζε μπρούμυτα και με άγχωνε, αλλά τουλάχιστον έκανε το κεφάλι του στο πλάι. Τι να κάνω, το συνήθισα. Αυτό όμως που κάνει ο μικρός, που χώνει το πρόσωπό του στο στρώμα είναι τελείως παράλογο. Την πρώτο φορά τον πήρα είδηση από την κάμερα που έχω και τον παρακολουθώ και δεν πίστευα στα μάτια μου.
Αν και η δικιά σου κάνει το ίδιο, τι να πω να τα βάλουμε αν είναι μαζί και να κοιμόμαστε σε βάρδιες!!

χαχαχαχα οχι εμενα περνει την κουβερτα και την βαζει στα μουτρακια της και την τριβει... αστα!.. :Ρ

Stavrou!
30-03-14, 16:43
Καλησπερα σε ολες τις μανουλες! Παρακαλω τα φωτα σας! Ο μικρος ειναι δυο μηνων και 1) δε ρευεται καθε φορα παρολο που τον κραταω ενα τεταρτο 2) οσο και να το σφηνωνω στο σφηνακι και κοντρα μαξιλαρι για να καθεται στο πλαι αυτος παντα βρισκει τον τροπο κ γυριζει ανασκελα. Η παιδιατρος μου ειπε να μην τον αφηνω ανασκελα για τον κινδυνο αναρροφησης. Εγω λοιπον απο την απελπισια μου τον κοιμιζω στο κρεβατι μου για να τον ελεγχω κ για να προλαβω το οτιδηποτε. Ξερω οτι ειναι λαθος. Τι να κανω;;; παρακαλω βοηθηστε με!

Deena
31-03-14, 10:13
Καλησπερα σε ολες τις μανουλες! Παρακαλω τα φωτα σας! Ο μικρος ειναι δυο μηνων και 1) δε ρευεται καθε φορα παρολο που τον κραταω ενα τεταρτο 2) οσο και να το σφηνωνω στο σφηνακι και κοντρα μαξιλαρι για να καθεται στο πλαι αυτος παντα βρισκει τον τροπο κ γυριζει ανασκελα. Η παιδιατρος μου ειπε να μην τον αφηνω ανασκελα για τον κινδυνο αναρροφησης. Εγω λοιπον απο την απελπισια μου τον κοιμιζω στο κρεβατι μου για να τον ελεγχω κ για να προλαβω το οτιδηποτε. Ξερω οτι ειναι λαθος. Τι να κανω;;; παρακαλω βοηθηστε με!

Καλημέρα και να σου ζήσει!

Η θέση ανάσκελα είναι η ασφαλέστερη θέση ύπνου για τα μωρά, ιδίως στην ηλικία του γιου σου, καθώς έχει αποδειχθεί ότι προστατεύει από το Σύνδρομο Αιφνίδιου Βρεφικού Θανάτου. Αντιθέτως, τα σφηνάκια και τα μαξιλαράκια έχουν ΑΠΑΓΟΡΕΥΘΕΙ από τον Παγκόσμιο Οργανισμό Υγείας, η Ελλάδα είναι πλέον μια από τις ελάχιστες προηγμένες χώρες όπου πωλούνται σε τόση έκταση. Η σύσταση από την παγκόσμια ιατρική κοινότητα είναι το μωρό να κοιμάται σε απολύτως ΑΔΕΙΑ ΚΟΥΝΙΑ καθ' όλη την διάρκεια του πρώτου χρόνου ζωής.

Δεν είναι απαραίτητο το παιδί να ρεύεται κάθε φορά, αν δεν ρευτεί σημαίνει ότι δεν έχει καταπιεί αέρα με το φαγητό και δεν χρειάζεται να τον βγάλει. Επίσης, εάν τύχει να αποβάλει τυχόν αέρα από το έντερο, τότε δεν θα ρευτεί.

Η συμβουλή μου είναι να βγάλεις το σφηνάκι και το μαξιλάρι από την κούνια ΑΜΕΣΑ και να αφήσεις το μωρό να κοιμάται όπως θέλει και μην ανησυχείς για την αναρρόφηση, το παιδί αν θέλει να βγάλει γάλα θα γυρίσει το κεφαλάκι του στο πλάι και θα βγάλει. Το πολύ - πολύ βάλε καμιά πετσετούλα ΚΑΤΩ από το στρώμα ώστε να είναι ανασηκωμένο το κεφάλι του, ΠΡΟΣΟΧΗ όμως να τον έχεις πάντα σε τέτοια θέση ώστε τα ποδαράκια του να ακουμπάνε το κάτω μέρος του κρεβατιού ώστε να μην μπορεί να κυλίσει και να χωθεί κάτω από τα σκεπάσματα.

Ελπίζω να μην σου πρότεινε η παιδίατρος σφηνάκι και μαξιλάρι:confused::confused::confused:

abebablom
31-03-14, 14:05

και εμενα ειναι πλεον 2 μηνων.στο μαιευτηριο μου ειχαν πει να κοιμαται στο πλαι οποτε και το ακολουθησα και στο σπιτι.ωσπου περιπου στον μηνα οτι και αν εκανα και δοκιμασα η μικρη γυριζε ανασκελα και εγω τρομαζα γιατι τις περισσοτερες φορες δεν ρευεται και εχει και γουλιτσες.αλλα την αφησα σ αυτο που της αρεσε περισσοτερο.οταν πηγα και το ειπα στην παιδιατρο μου ειπε οτι αυτο ειναι το πιο σωστο,ανασκελα δηλαδη.το μονο που εχω κανει,εχω βαλει ενα βιβλιο κατω απο το στρωματακι της καλαθουνας εκει που ειναι το κεφαλακι της ωστε να εχει μια ελαφρια κλιση για τις γουλιτσες.αλλωστε αν θηλαζεις αποκλειστικα δεν ειναι απαραιτητο οτι θα ρυεται καθε φορα το μωρακι.η παιδιατρος σου δηλαδη πως σου ειπε να τον βαζεις?στο πλαι με σφηνακι?

χαρουλα#
31-03-14, 14:23
καλησπερα stavrou . εμενα μικρη ειναι 7.5 κ δε ρευεται σχεδον ποτε . δεν ξερω αν παιζει ρολο το οτι θηλαζουμε . παντως κ με τα φαγητα που εχουμε αρχισει να τρωμε δε ρευεται ιδιαιτερα.οσο για τον υπνο,μεχρι τον τεταρτο τη σφηνωνα•τωρα την αφηνω να κοιμηθει οπως θελει.

Stavrou!
31-03-14, 16:03
Κοριτσια σας ευχαριστω για τις απαντησεις! Εχτες το βραδυ πηρα το θαρρος και τον εβαλα στην κουνια του. Τον εβαλα στο πλαι 11 το βραδυ και πεταχτηκα στις 3 εντρομη και τον βρηκα ανασκελα με το κεφαλι στο πλαι. Δεν τον πειραξα ομως τον αφησα ετσι μεχρι τις 5 που ξυπνησε για γαλα. Βεβαια λαγοκοιμομουν! Νομιζω ομως οτι ειμαστε σε καλο δρομο!
Deena οχι δεν μου ειπε η παιδιατρος για σφηνακι αλλα μου ειπε να εξασφαλισω οτι δεν θα γυρισει ανασκελα. Ειναι λιγο μεγαλη αλλα εχω καλες συστασεις , ηταν κ διευθυντρια στο Παιδων. Δεν ξερω παντως με αυτα που μου ειπες με καθησυχασες καπως.
Abebablom καλη ιδεα! Θα ανασηκωσω λιγο το στρωματακι της κουνιας.
Χαρουλα με παρηγορει αυτο που ειπες για το ρεψιμο. Παντως ο δικος μου οσο κ να το σφηνωσω γυριζει.

Edinburgh
31-03-14, 21:42
H αμερικανικη παιδιατρικη κοινοτητα προτινει ανασκελα, απο το 1992 που υιοθετηθηκε αυτος ο τροπος υπνου, εχουν μειωθει οι αφνιδιοι θανατοι κατα 50%. Κι εγω τον μικρο μου ετσι τον εβαζα, στα πλαγια παντα γυριζε. Να συμβουλευεσαι ομως παντα τον παιδιατρο, εμεις απλα γνωμες απο προσωπικη εμπειρια λεμε. Παραθετω το λινκ για ενα πολυ ωραιο αρθρο, ειναι ομως στα αγγλικα.

http://www.healthychildren.org/English/ages-stages/baby/sleep/pages/Sleep-Position-Why-Back-is-Best.aspx

Edinburgh
31-03-14, 21:43
Καλημέρα και να σου ζήσει!

Η θέση ανάσκελα είναι η ασφαλέστερη θέση ύπνου για τα μωρά, ιδίως στην ηλικία του γιου σου, καθώς έχει αποδειχθεί ότι προστατεύει από το Σύνδρομο Αιφνίδιου Βρεφικού Θανάτου. Αντιθέτως, τα σφηνάκια και τα μαξιλαράκια έχουν ΑΠΑΓΟΡΕΥΘΕΙ από τον Παγκόσμιο Οργανισμό Υγείας, η Ελλάδα είναι πλέον μια από τις ελάχιστες προηγμένες χώρες όπου πωλούνται σε τόση έκταση. Η σύσταση από την παγκόσμια ιατρική κοινότητα είναι το μωρό να κοιμάται σε απολύτως ΑΔΕΙΑ ΚΟΥΝΙΑ καθ' όλη την διάρκεια του πρώτου χρόνου ζωής.

Δεν είναι απαραίτητο το παιδί να ρεύεται κάθε φορά, αν δεν ρευτεί σημαίνει ότι δεν έχει καταπιεί αέρα με το φαγητό και δεν χρειάζεται να τον βγάλει. Επίσης, εάν τύχει να αποβάλει τυχόν αέρα από το έντερο, τότε δεν θα ρευτεί.

Η συμβουλή μου είναι να βγάλεις το σφηνάκι και το μαξιλάρι από την κούνια ΑΜΕΣΑ και να αφήσεις το μωρό να κοιμάται όπως θέλει και μην ανησυχείς για την αναρρόφηση, το παιδί αν θέλει να βγάλει γάλα θα γυρίσει το κεφαλάκι του στο πλάι και θα βγάλει. Το πολύ - πολύ βάλε καμιά πετσετούλα ΚΑΤΩ από το στρώμα ώστε να είναι ανασηκωμένο το κεφάλι του, ΠΡΟΣΟΧΗ όμως να τον έχεις πάντα σε τέτοια θέση ώστε τα ποδαράκια του να ακουμπάνε το κάτω μέρος του κρεβατιού ώστε να μην μπορεί να κυλίσει και να χωθεί κάτω από τα σκεπάσματα.

Ελπίζω να μην σου πρότεινε η παιδίατρος σφηνάκι και μαξιλάρι:confused::confused::confused:

συμφωνω απολυτα!

BabyCute
31-03-14, 22:39
Κοριτσια σας ευχαριστω για τις απαντησεις! Εχτες το βραδυ πηρα το θαρρος και τον εβαλα στην κουνια του. Τον εβαλα στο πλαι 11 το βραδυ και πεταχτηκα στις 3 εντρομη και τον βρηκα ανασκελα με το κεφαλι στο πλαι. Δεν τον πειραξα ομως τον αφησα ετσι μεχρι τις 5 που ξυπνησε για γαλα. Βεβαια λαγοκοιμομουν! Νομιζω ομως οτι ειμαστε σε καλο δρομο!
Deena οχι δεν μου ειπε η παιδιατρος για σφηνακι αλλα μου ειπε να εξασφαλισω οτι δεν θα γυρισει ανασκελα. Ειναι λιγο μεγαλη αλλα εχω καλες συστασεις , ηταν κ διευθυντρια στο Παιδων. Δεν ξερω παντως με αυτα που μου ειπες με καθησυχασες καπως.
Abebablom καλη ιδεα! Θα ανασηκωσω λιγο το στρωματακι της κουνιας.
Χαρουλα με παρηγορει αυτο που ειπες για το ρεψιμο. Παντως ο δικος μου οσο κ να το σφηνωσω γυριζει.

Αν φοβάσαι μην γυρίσει το βράδυ μπρουμητα πάντως υπάρχει μια συσκευή που την βάζεις κατω απο το στρώμα και σε ειδοποιεί οταν το μικρο δεν εχει αναπνεύσει για 15 δευτερόλεπτα - εδώ την χρησιμοποιούν πολυ! Βοηθάει και σε περίπτωση αναροφησης
Εμενα που ο μικρός κοιμόταν μπρουμητα απο 8 βδομαδες με έσωσε αυτή η συσκευή, αλλιώς θα τα είχα παίξει! - σε περίπτωση που συμβεί αυτο καλου κακου να έχεις σκληρό στρώμα :-)

Deena
31-03-14, 23:58
Αν φοβάσαι μην γυρίσει το βράδυ μπρουμητα πάντως υπάρχει μια συσκευή που την βάζεις κατω απο το στρώμα και σε ειδοποιεί οταν το μικρο δεν εχει αναπνεύσει για 15 δευτερόλεπτα - εδώ την χρησιμοποιούν πολυ! Βοηθάει και σε περίπτωση αναροφησης
Εμενα που ο μικρός κοιμόταν μπρουμητα απο 8 βδομαδες με έσωσε αυτή η συσκευή, αλλιώς θα τα είχα παίξει! - σε περίπτωση που συμβεί αυτο καλου κακου να έχεις σκληρό στρώμα :-)

Την έχω εγω αυτή την ενδοεπικοινωνια, σωτηρία!!!! Στην Ελλάδα στοιχίζει πολυ αλλα την βρίσκεις στο amazon μισή τιμή!

BabyCute
01-04-14, 09:38
Την έχω εγω αυτή την ενδοεπικοινωνια, σωτηρία!!!! Στην Ελλάδα στοιχίζει πολυ αλλα την βρίσκεις στο amazon μισή τιμή!

Ναι deena μου σώθηκα απο οταν την πήρα!!!
Το καλύτερο πράγμα που αγόρασα!!

Stavrou!
01-04-14, 19:01

Καλη ιδεα η συσκευη. Παντως προς το παρον δεν γυριζει μπρουμυτα μονο ανασκελα. Με εχει φοβησει κ η πεθερα μου βρε κοριτσια. Ο μικρος μου ο κουνιαδος ειχε παθει αναρροφηση ανασκελα και ειχε μαυρισει δεν ανεπνεε κ κοντευε να σκασει. Στο τσακ λεει τον προλαβε. Αυτο μου το λεει συνεχεια και οποτε ειναι μπροστα δεν αφηνει το μωρο απο τα ματια της για να μη βγαλει λεει γουλια κ πνιγει. Εμενα ολα αυτα εκτος του οτι μου φαινονται υπερβολικα με τρομοκρατουν επισης.

BabyCute
01-04-14, 19:58
Καλη ιδεα η συσκευη. Παντως προς το παρον δεν γυριζει μπρουμυτα μονο ανασκελα. Με εχει φοβησει κ η πεθερα μου βρε κοριτσια. Ο μικρος μου ο κουνιαδος ειχε παθει αναρροφηση ανασκελα και ειχε μαυρισει δεν ανεπνεε κ κοντευε να σκασει. Στο τσακ λεει τον προλαβε. Αυτο μου το λεει συνεχεια και οποτε ειναι μπροστα δεν αφηνει το μωρο απο τα ματια της για να μη βγαλει λεει γουλια κ πνιγει. Εμενα ολα αυτα εκτος του οτι μου φαινονται υπερβολικα με τρομοκρατουν επισης.

Ναι και ο δικός μου ο γιατρός δεν ήταν πολυ του ανάσκελα! Επίσης σε οτι ειδικούς και είχα παει (πχ οστεοπαθητικο ) ηταν εναντίον του ανάσκελα γιατι λέει δεν βοηθάει στην ανάπτυξη.. Τελωσπαντων αυτο ειναι άλλο θέμα πάντως αυτο που ήθελα να πω ειναι οτι η συσκευή ειναι πολυ καλή για να καταλάβεις γενικά αν το μωρακι σταμάτησε να αναπνέει για οποιοδήποτε λόγο όπως αναροφυση