PDA

Επιστροφή στο Forum : ΠΩΣ ΧΑΝΟΝΤΑΙ ΤΑ ΚΙΛΑ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ

Σελίδες : 1 [2] 3

afroditi 1977
23-07-08, 12:58
Καλησπέρα σε όλες!!

Κατά την πρώτη μου εγκυμοσύνη έβαλα συνολικά 9 κιλά και τα έχασα χωρίς να το καταλάβω. Έκανα βέβαια και γυμναστική κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης, αλλά κυρίως περπατούσα πολύ. Ραγάδες δεν έκανα καθόλου και να σας πω την αλήθεια την κρέμα την έβαζα όποτε θυμόμουν. Πρόσεχα να μην πάρω κιλά, γιατί δίαιτα και τέτοια πράγματα δε μπορώ να κάνω. Λόγω των αυξημένων υποχρεώσεών μου (έκανα μεταπτυχιακό και είχα πολύ-πολύ τρέξιμο) και δεδομένου ότι θήλασα για περίπου ένα χρόνο την μπουμπού μου, τα κιλά εξαφανίστηκαν και το σώμα μου επανήλθε κυριολεκτικά στο 100%.
Πριν από λίγες ημέρες γέννησα το γιό μου. Στην εγκυμοσύνη αυτή πήρα 7,5 κιλά. Έχω να χάσω δύο και πιστεύω ότι με τόσο τρέξιμο που έχουν τα δύο παιδιά δεν θα δυσκολευτώ καθόλου.
Εγώ θα ήθελα να σας δώσω δύο συμβουλες:
1. Μην παραλείπετε να φοράτε ένα λαστεξ μερικές μέρες μετά τον τοκετό. Βοηθάει αισθητά στο συμμάζεμα της κοιλιάς
2. Να περπατάτε πάρα πολύ, να ανεβαίνεται όταν σας δίνετε η ευκαιρία σκάλες.
3. Να αποφεύγεται λιπαρές τροφές

Καλό δρόμο σε όλες!!!!

candy1234
23-07-08, 13:01
Καλησπέρα σε όλες!!

Κατά την πρώτη μου εγκυμοσύνη έβαλα συνολικά 9 κιλά και τα έχασα χωρίς να το καταλάβω. Έκανα βέβαια και γυμναστική κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης, αλλά κυρίως περπατούσα πολύ. Ραγάδες δεν έκανα καθόλου και να σας πω την αλήθεια την κρέμα την έβαζα όποτε θυμόμουν. Πρόσεχα να μην πάρω κιλά, γιατί δίαιτα και τέτοια πράγματα δε μπορώ να κάνω. Λόγω των αυξημένων υποχρεώσεών μου (έκανα μεταπτυχιακό και είχα πολύ-πολύ τρέξιμο) και δεδομένου ότι θήλασα για περίπου ένα χρόνο την μπουμπού μου, τα κιλά εξαφανίστηκαν και το σώμα μου επανήλθε κυριολεκτικά στο 100%.
Πριν από λίγες ημέρες γέννησα το γιό μου. Στην εγκυμοσύνη αυτή πήρα 7,5 κιλά. Έχω να χάσω δύο και πιστεύω ότι με τόσο τρέξιμο που έχουν τα δύο παιδιά δεν θα δυσκολευτώ καθόλου.
Εγώ θα ήθελα να σας δώσω δύο συμβουλες:
1. Μην παραλείπετε να φοράτε ένα λαστεξ μερικές μέρες μετά τον τοκετό. Βοηθάει αισθητά στο συμμάζεμα της κοιλιάς
2. Να περπατάτε πάρα πολύ, να ανεβαίνεται όταν σας δίνετε η ευκαιρία σκάλες.
3. Να αποφεύγεται λιπαρές τροφές

Καλό δρόμο σε όλες!!!!

Καλή μου, εσύ πήρες πάρα πολύ λίγα κιλά!! Εύγε! Εγώ τώρα αισίως έχω πάρει....16 κιλά και είμαι στην 33η εβδομάδα :oops:
Είμαι πολύ γαιδούρα τελικά. Πάντως περπατάω περίπου 1,5χλμ την ημέρα και σκάλες συνέχεια και στο γραφείο και στο σπίτι (και στα 2 3ος όροφος με τα πόδια!!!). Αν δεν τα έκανα και αυτά...θα είχα πάρει 30 κιλά...σίγουρα!!!

giota20
24-07-08, 12:15
ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΒΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ 21η ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ 9 ΚΙΛΑ.ΑΠΕΛΠΙΣΙΑ ΜΕ ΕΧΕΙ ΠΙΑΣΕΙ.ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ ΘΑ ΤΑ ΧΑΣΩ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ.ΒΕΒΑΙΑ, ΕΙΜΑΙ ΣΥΝΗΘΗΣΜΕΝΗ ΣΤΙΣ ΔΙΑΙΤΕΣ,ΠΡΙΝ ΜΕΙΝΩ ΕΓΚΥΟΣ ΕΙΧΑ ΧΑΣΕΙ ΠΟΛΛΑ ΚΙΛΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΤΑ ΕΒΑΛΑ.ΑΝΤΕ ΝΑ ΔΩ ΘΑ ΤΑ ΧΑΣΩ;

fasolaki
24-07-08, 12:24
εγω παλι στο τελος του 6ου μηνα ημουν +4 και στο τελος του 7ου +8.
ουτε καταλαβα πως πηρα 4 κιλα σε ενα μηνα ουτε στο σωμα μου φαινεται..
και βεβαια τα ακουσα για τα καλα απο τη γιατρο μου, αλλα δεν ξερω πως τα καταφερα..
βεβαια 8 κιλα στον 8ο μηνα δεν ειναι και ασχημα αλλα αν συνεχισω με τον ιδιο ρυθμο θα πιασω την 15αρα σιγουρα :(

summerday
24-07-08, 12:37
Εγώ στους 8μιση μήνες έχω βάλει 12 κιλά. Καλά είναι; Άραγε μέχρι να γεννήσω πόσα μπορεί να πάρω ακόμη; Και να φανταστείτε ότι δεν τρώω ιδιαίτερα. Απλά τρώω περίεργες ώρες και που και που κανένα γλυκάκι παραπάνω...

ELENA1974
24-07-08, 12:45
μεχρι τωρα εω παρει 5 κιλά. Στην πρωτη εγκυμοσυνη ειχα παρει συνοο 10-11 κιλά και αφου γεννησα ημουν 2 κιλα ελαφρυτερη απο πριν μεινω εγκυος. Το θεμα ειναι οτιτα κιλα μου ειναι εξαρχης πολλά οπότε....
Αφήστ που η κοιλιά δεν εφυγε ποτε. Ειναι ένα από τα κουσουρια ποθ μου αφησε η εγκυμοσυνη. Αλήθεια εκτος απο τα κιλά τί α΄λλο σας αφησε η εγκυμοσύνη?

yogini
24-07-08, 13:10
Κορίτσια η κοιλιά θέλει κοιλιακούς οπωσδήποτε. Το πιλάτες κάνει θαύματα, πάρτε ενα dvd και την ώρα που κοιμάται το μωρό βουρ μπροστά απο την τηλεόραση...και δεν κρατάνε και πολύ ώρα μην αγχώνεστε!

natexo
25-07-08, 21:05
Μάλλον το στέμα της χοντρής της παρέας μου ανήκει δικαιωματικά :oops: .. Είμαι στην 28+ εβδομάδα και έχω πάρει 13+ κιλά, πράγμα για το οποιο ντρέπομαι πολύ. Έπαψα να ζυγίζομαι την τελευταία εβδομάδα... Βοήθεια κορίτσια!!!!!!!!!! Ο ιατρός μου έχει θυμώσει, βλέπετε και η μπέμπα είναι ήδη 1 κιλό, και μ'έβαλε να κάνω ένα σωρό εξετάσεις για σάκχαρο (ευτυχώς βγήκε καλή, δεν θα το άντεχα). Το δε θεϊκό είναι ότι όλοι και όλες ισχυρίζονται (ο ιατρός δεν έχει εκφέρει γνώμη ακόμη) οτι δε γλυτώνω την καισαρική. Δεν ειναι άδικο να με αγχώνουν έτσι; :? Τέλος το καλύτερο... ΚΟΡΙΤΣΙΑ, ΤΑ ΦΡΟΥΤΑ ΠΑΧΑΙΝΟΥΝ... Τις ποσότητες φρούτων που τρώω τώρα δεν τις έτρωγα ούτε κατά διάνοια, ξέχασα τη γλυκόζη που περιέχουν :oops: . ΝΤΡΕΠΟΜΑΙ ΠΟΛΥ :oops: :oops: :oops: . Τι να κάνω όμως;

yogini
26-07-08, 09:40
Μάλλον το στέμα της χοντρής της παρέας μου ανήκει δικαιωματικά :oops: .. Είμαι στην 28+ εβδομάδα και έχω πάρει 13+ κιλά, πράγμα για το οποιο ντρέπομαι πολύ. Έπαψα να ζυγίζομαι την τελευταία εβδομάδα... Βοήθεια κορίτσια!!!!!!!!!! Ο ιατρός μου έχει θυμώσει, βλέπετε και η μπέμπα είναι ήδη 1 κιλό, και μ'έβαλε να κάνω ένα σωρό εξετάσεις για σάκχαρο (ευτυχώς βγήκε καλή, δεν θα το άντεχα). Το δε θεϊκό είναι ότι όλοι και όλες ισχυρίζονται (ο ιατρός δεν έχει εκφέρει γνώμη ακόμη) οτι δε γλυτώνω την καισαρική. Δεν ειναι άδικο να με αγχώνουν έτσι; :? Τέλος το καλύτερο... ΚΟΡΙΤΣΙΑ, ΤΑ ΦΡΟΥΤΑ ΠΑΧΑΙΝΟΥΝ... Τις ποσότητες φρούτων που τρώω τώρα δεν τις έτρωγα ούτε κατά διάνοια, ξέχασα τη γλυκόζη που περιέχουν :oops: . ΝΤΡΕΠΟΜΑΙ ΠΟΛΥ :oops: :oops: :oops: . Τι να κάνω όμως;

Εντάξει καλή μου μην στεναχωριέσαι! Μπορείς να μαζευτείς λιγο και ζήτα και απο τον σύντροφο σου να σε βοηθήσει. Επίσης γιατί καισαρική....με τα τα πόσα κιλά σου κάνουν καισαρική δηλαδή;;; αυτό ειναι λίγο ρατσιστικό :) ......εκτός κι αν εχεις φάει για τον άμπακα και δεν μπορείς να σηκωθείς απο το κρεβάτι...που δεν νομίζω, ε;;;;;;;

nnm004
26-07-08, 09:56
Ναι ρε κοριτσια τι μαλακιες λενε μερικοι γιατροι ελεος δηλαδη , τι να πω , εγω κοριτσι μου καλο στην πρωτη εγκυμοσυνη ειχα βαλει 25 κιλα και ειχα φτασει να ειμαι 97 κιλα τη μερα της γεννας και ουτε φυσικα λογος απο το γιατρο μου για καισαρικες και ανοησιες . Γεννησαμε φυσιολογικοτατα παρολα τα πολλα μου κιλα . 13 κιλα δεν ειναι πολλα , μην αφηνεις να σε αγχωνουνε κοριτσι μου , ολα πανε καλα .

nikol28
26-07-08, 10:18
εγώ μέχρι στιγμής έβαλα 10 κιλά
δεν ήθελα να ξεπεράσω τα 12 αλλά τι να κάνω ?
ας είναι καλά το μωρούλι μου :D

natexo
26-07-08, 12:58
Ευχαριστώ, κορίτσια, πολύ! Έχω περιέργεια να δω ο ιατρός μου τελικά τι θα αποφασίσει. Πάντως απ'οτι βλέπω δεν αποτελούν πρόβλημα, στο φυσιολογικό τοκετό, τα κιλά.Α) Θα επιμείνω για φυσιολογικό, β) θα πάψω να ακούω τους άσχετους και τέλος (για αρχή τουλάχιστον) θα κόψω το βραδυνό. Όχι, τον άμπακα ούτως ή αλλιώς δεν τον έχω φάει αλλά πολλά φρούτα, πολλά... Πάντως, αν συνεχίσω έτσι θα τα εκατοστήσω (τα κιλά)σίγουρα :cry: ... Θα με γυρνάει στο πλάι ο αντρούλης μου και θα με κυλάει σα βαρέλι :oops: :oops: :oops: ... Ένα μεγάλο βαρέλι, βλέπετε έχω και ύψος 1.80... Εν κατακλείδι Ο κόσμος κοιτάει πως να σε στενοχωρήσει άσχετως της κατάστασής σου :( Ευχαριστώ και πάλι.

poukis
26-07-08, 16:18
εγώ σ ολη την διάρκεια της εγκυμοσύνης έβαλα μονο 6 κιλά κ ετρωγα σαν τρελη.οταν γεννησα μεσα σε μια βδομαδα εχασα 10 κιλα,οταν ομως εκοψα τον θηλασμο(εμαθα μαστιτιδα) τα ξαναεβαλα ολα.τωρα ξεκινησα διαιτα με διαιτολογο.δεν ειμαι πολυ χοντρη αλλα ειμαι κοντη.εκανα το τεστ δυσανεξίας,εχετε ακουσει κατι γι αυτο?βαση αυτου του τεστ κανω κ την διαιτα μου.

afroditi 1977
27-07-08, 20:10
Κάποιο DVD με πιλάτες; Μπορεί κάποια να προτείνει κάτι;

yogini
28-07-08, 10:18

Ελληνικό δεν ξέρω...αν εισαι καλή στα αγγλικά πάρε απο το amazon.co.uk

Εχει κατα καιρούς και το περιοδικό Φόρμα νομίζω και ειναι καλά.

metanastis
28-07-08, 15:41
Καλημέρα κορίτσια!
Εγώ είμαι στην 17η εβδομάδα και αν η ζυγαριά του φαρμακοποιού μου είναι οκ είμαι -4 κιλά από πριν,δηλαδή στα 53,5. Δεν στερούμε κάτι, απλά προσέχω να μην τρώω πολλά λιπαρά, γλυκάκια και τέτοια.
Ελπίζω να διατηρηθώ μέχρι την γέννα και να μην ξεχειλώσω!

Evdokia
17-09-08, 09:55
Κορίτσια καλημέρα σας! Με λένε Ευδοκία και είμαι καινούργια στο forum.Παρόλλα αυτά μέχρι τώρα διάβαζα συχνά τις συζητήσεις σας και ομολογώ πως οι απόψεις σας με έχουν βοηθήσει πολύ. Είμαι στον 8ο μήνα της εγκυμοσύνης μου, και το μεγαλύτερο διάστημα το έχω περάσει στο κρεβάτι. Σχετικά με τα κιλά έχω πάρει σύνολο 12 και τα τελευταία 3 τα πήρα μέσα σε 20 μερες χωρίς πολυ φαί και χωρίς να το καταλάβω. Όσο για τις ραγάδες μέχρι τώρα δεν είχα και μέσα σε μια βδομάδα η κοιλιά μου γέμισε καθώς επίσης και λίγο το στομάχι. Λόγω του ότι έβαζα κρέμες απο την αρχή της εγκυμοσύνης, καταλήγω στο συμπέρασμα πως τα πάντα είναι θέμα δέρματος και ορμονών (από ότι έχω διαβάσει). Όντως αν είναι να τις κάνεις τις κάνεις. Παρόλλα αυτά συνεχίζω να χρησιμοποιώ το λαδάκι εγκυμοσύνης με αιθέρια έλαια του botanica (μαγαζί βιολογικών προιόντων) το οποίο είναι εξαιρετικό και ιδιαίτερα χαλαρωτικό λόγω της λεβάντας καθώς επίσης και διάφορες κρέμες σε συνδιασμούς όπως simulcium,elancyl,olyderm, fissan mama και διάφορες απλές ενυδατικές, με σκοπό απλά και μόνο την ενυδάτωση του δέρματος και ίσως την πρόληψη.

Σχετικά με τους κιρσούς Νίκη μου, επίσης έχω κάνει και από ότι μου είπε ο γιατρός μου με την μείωση του βάρους θα καλυτερέψει κάπως η κατάσταση αλλά δεν θα εξαφανιστούν εντελώς. Γενικά κιρσοί, φλεβίτιδα και ευρυαγγίες συνδέονται άμεσα με την αύξηση βάρους και δεν θέλουν ορθοστασία. Έχω επισκεφτεί νευροχειρούργο και πέρα του ότι είναι και κληρονομικό μου είπε ότι μόλις ολοκληρώσω όλες τις γέννες μου θα μπορούσαμε να επέμβουμε χειρουργικά και να φύγουν (αλλά αυτό στην δική μου περίπτωση-στην δική σου τα δεδομένα μπορεί να είναι διαφορετικά). Στο μεταξύ έχει κάποιες ασκήσεις και κάποια κρέμα που βοηθούν την κυκλοφορία του αίματος στο συγκεκριμένο σημείο καθώς επίσης και ειδικά καλσόν. Καλό θα ήταν ειδικά τον χειμώνα να φοράς αυτά τα καλσόν. Τέλος το περπάτημα και η θάλασσα είναι ότι το καλύτερο!

Δεν ξέρω αν βοήθώ καθόλου, απλά να σας πω ότι το όλο θέμα το έφερα βαρέως στην αρχή (κιλά, ραγάδες, αλλαγή σώματος και ζωής γενικότερα, κλπ) αλλά εδώ που τα λέμε για να γίνεις μανούλα θέλει θυσίες και αυτό που σκέφτομαι για να χαλαρώσω είναι ότι το τίμημα των κιλών και ότι αυτό επιφέρει ίσως τελικά να είναι πολύ μικρό μπροστά σε τέτοια δώρο.

Παρόλλα αυτά εύχομαι οι κόκκινες ραγάδες να ασπρίζουν και όντως στο τέλος να μην πολυ φαίνονται ( γιατί όλες έχουμε έναν πόνο!! :))

bebebo
17-09-08, 13:28
ειμαι στον τεταρτο μηνα και εχω χασει 8 κιλα.ελπιζω να τα καταφερω σε αυτη τηνεγκυμοσυνη και να μην παρω πολλα

peony
17-09-08, 13:42

Eμένα μου πρότειναν από το amazon τα dvd της σειράς Yogalates. Δεν την έχω παραγγείλει ακόμα όμως για να σου πω από πρώτο χέρι.

anna+
18-09-08, 22:18
Είμαι 27w 4d και έχω πάρει περίπου 3 κιλά. Δε μπορώ να πω ότι στερούμαι τίποτα και ειδικά το καλοκαίρι με τα παγωτά του έδωσα και κατάλαβε. Τώρα όμως που πλησιάζω στο κρίσιμο σημείο που από όλα όσα διαβάζω μπαίνουν τα πιο πολλά κιλά (και αρχίζει και η άδεια άρα θα κάθομαι και πολύ) λέω να μαζευτώ. Ξεκίνησα με αρκετά κιλά (70 κιλά με 1,64μ. ύψος) και δε θέλω να πάρω πολλά ακόμα. Πόσα κιλά να περιμένω να πάρω ακόμα; Εσείς τι λέτε;
Πάντως μετά τη γέννα έχει πολύ δουλειά γιατί θέλω το επόμενο καλοκαίρι να έχω χάσει και τα κιλά της εγκυμοσύνης και τα κιλά προ εγκυμοσύνης.

naina
19-09-08, 09:52
Είμαι 27w 4d και έχω πάρει περίπου 3 κιλά. Δε μπορώ να πω ότι στερούμαι τίποτα και ειδικά το καλοκαίρι με τα παγωτά του έδωσα και κατάλαβε. Τώρα όμως που πλησιάζω στο κρίσιμο σημείο που από όλα όσα διαβάζω μπαίνουν τα πιο πολλά κιλά (και αρχίζει και η άδεια άρα θα κάθομαι και πολύ) λέω να μαζευτώ. Ξεκίνησα με αρκετά κιλά (70 κιλά με 1,64μ. ύψος) και δε θέλω να πάρω πολλά ακόμα. Πόσα κιλά να περιμένω να πάρω ακόμα; Εσείς τι λέτε;
Πάντως μετά τη γέννα έχει πολύ δουλειά γιατί θέλω το επόμενο καλοκαίρι να έχω χάσει και τα κιλά της εγκυμοσύνης και τα κιλά προ εγκυμοσύνης.
Εγώ προσωπικά είδα μια αύξηση στην όρεξη στον 6ο. Μετά πήγε πολύ χαλαρά, ειδικά στον 7ο έμεινα σταθερή στα κιλά μου. Βέβαια τώρα στον 8ο ο γιατρός με έχει υποχρεώσει να τρώω πολύ γιατί το μωράκι μου δεν παίρνει εύκολα βάρος, κι αυτό έχει κάποια συνέπεια στα κιλά μου. Πάντως αν δεν ήταν αυτό είμαι σίγουρη ότι θα έβγαζα τον 8ο με +1.5 κιλό, οπότε μην ανησυχείς.

Evdokia
20-09-08, 17:59
κορίτσια εγώ μέχρι τον 6ο είχα πάρει 5 κιλά και ξαφνικά απο τον 8ο ανέβηκα κατακόρυφα. Ξεκίνησα και γω με πολλά κίλά την εγκυμοσύνη (80) λόγω χρήσης κορτιζόνης αλλά και τι να κάνω προσέχω όσο μπορώ και ελπίζω κανά 2-3 κιλά να είναι και κατακράτηση.
Άννα +, η γιατρος μου , μου είπε ότι μέχρι 9 κιλά σύνολο είναι το επιθυμητο. Οι περισσότερες φίλες μου τερμάτησαν με 12-15. Εγώ τώρα στο 8ο είμαι στα 12.
Οπότε μην ανησυχείς έχει περιθώριο.

peny
22-09-08, 12:54
Τελικά κορίτσια... Χάνονται εύκολα τα κιλά της εγκυμοσύνης...? Πόσα κιλά είχατε πάρει? Με ποιο τρόπο τα χάσατε? Και από ραγάδες...Κιρσούς?
ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΕΥΔΟΚΙΑ!ΣΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΜΟΥ ΠΗΡΑ 15 ΚΙΛΑ. ΠΡΙΝ ΓΕΝΝΗΣΩ ΔΙΑΒΑΖΑ ΟΤΙ ΜΕ ΤΗ ΓΕΝΝΑ ΧΑΝΕΙΣ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 9 ΚΙΛΑ ΟΠΟΤΕ ΕΛΕΓΑ ΟΤΙ ΘΑ ΜΕΙΝΟΥΝ ΑΛΛΑ 6.ΟΤΑΝ ΓΕΝΝΗΣΑ ΕΧΑΣΑ 6 ΚΙΛΑ ΑΠΟ ΤΑ ΟΠΟΙΑ 3 ΗΤΑΝ Ο ΜΠΕΜΠΗΣ.ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΑΛΕΥΩ ΝΑ ΧΑΣΩ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΔΕΝ ΛΕΝΕ ΝΑ ΞΕΚΟΛΛΗΣΟΥΝ ΑΠΟ ΠΑΝΩ ΜΟΥ!ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΜΙΑ ΒΔΟΜΑΔΑ ΠΗΓΑ ΣΕ ΔΙΑΙΤΟΛΟΓΟ ΓΙΑ ΝΑ ΛΗΞΕΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΥΤΟ!

Evdokia
22-09-08, 13:47
Πένυ μου, πιστεύω πως η διαιτολόγος θα σε βοηθήσει πολύ γιατί καταρχήν θα ξεμπλοκάρει τον οργανισμό σου και θα επαναφέρει τον μεταβολισμό σου στα ίσα του. Εμένα τουλάχιστον μέχρι και πριν μείνω έγκυος η διαιτόλογος μου με είχε βοηθήσει πολύ γιατί λόγο κορτιζόνης ο μεταβολισμός μου είχε γίνει σέικερ! Ανυπομονώ να γεννήσω για να ξαναρχίσω. Πάντως εμένα γενικώς με βοηθάει πολύ στην δίαιτα το πολύ νερό, τα ροφήματα πράσινου τσαγιού και το περπάτημα.
Σου εύχομαι καλή δύναμη και να θυμάσαι ότι για μια επιτυχημένη δίαιτα με ορατά αποτελέσματα το Α και το Ω είναι η ψυχολογία και η θετική σκέψη!

peny
22-09-08, 18:51
Πένυ μου, πιστεύω πως η διαιτολόγος θα σε βοηθήσει πολύ γιατί καταρχήν θα ξεμπλοκάρει τον οργανισμό σου και θα επαναφέρει τον μεταβολισμό σου στα ίσα του. Εμένα τουλάχιστον μέχρι και πριν μείνω έγκυος η διαιτόλογος μου με είχε βοηθήσει πολύ γιατί λόγο κορτιζόνης ο μεταβολισμός μου είχε γίνει σέικερ! Ανυπομονώ να γεννήσω για να ξαναρχίσω. Πάντως εμένα γενικώς με βοηθάει πολύ στην δίαιτα το πολύ νερό, τα ροφήματα πράσινου τσαγιού και το περπάτημα.
Σου εύχομαι καλή δύναμη και να θυμάσαι ότι για μια επιτυχημένη δίαιτα με ορατά αποτελέσματα το Α και το Ω είναι η ψυχολογία και η θετική σκέψη!
ΤΟ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΤΑΚΑΡΔΑ ΤΟ ΘΕΜΑ! ΑΝΥΠΟΜΟΝΩ ΝΑ ΠΑΩ ΤΗΝ ΤΕΤΑΡΤΗ ΝΑ ΔΩ ΠΟΣΑ ΚΙΛΑ ΘΑ ΕΧΩ ΧΑΣΕΙ! ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΠΟΛΛΑ ΨΩΝΙΑ ΕΠΙΤΗΔΕΣ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΣΑ ΓΙΑ ΝΑ ΧΑΣΩ ΤΑ ΚΙΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΠΩ ΣΤΑ ΤΖΙΝΑΚΙΑ ΜΟΥ! ΤΟ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΜΕ ΤΗ ΔΙΑΙΤΟΛΟΓΟ ΧΑΝΕΙΣ ΛΙΠΟΣ ΚΑΙ ΠΟΝΤΟΥΣ ΚΑΙ ΕΚΤΟΣ ΑΥΤΟΥ ΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΝ ΝΑ ΣΕ ΕΛΕΓΧΕΙ! ΜΟΛΙΣ ΤΑ ΧΑΣΩ ΘΑ ΞΕΧΥΘΩ ΣΤΑ ΜΑΓΑΖΙΑ ΚΑΙ ΘΑ ΒΓΑΛΩ ΤΑ ΣΠΑΣΜΕΝΑ ΕΝΟΣ ΧΡΟΝΟΥ!

Evdokia
26-09-08, 10:07
ΧΑ ΧΑ! σουπερ! Πένυ μόλις ξεχυθείς για shopping therapy, τηλ με να πάμε μαζί΄.Ότι πιο τέλειο να γονατίζεις την πιστωτική καθώς το μετρητο δυσεύρετο!!
Είμαι σίγουρη πως θα τα πας περίφημα με την δίαιτα απλά πάψε να το σκέφτεσα συνέχεια. Το στρες μπλακάρει τον μεταβολισμό. α! παρεπιπτόντως πως τα πήγες την βδομάδα που μας πέρασε?

κωνκων
26-09-08, 17:52
Πήρα 15 κιλά ήμουν 55 και έχω να χάσω ακόμα 8.

naina
26-09-08, 17:57
Έχω ακούσει από κάποιες φίλες μου ότι πήραν βάρος αντί να χάσουν μετά τη γέννα...παίζει ρόλο και το ψυχολογικό τελικά. Εγώ έχω πάρει 10 κιλά στο σύνολο και ελπίζω να μην ξεπεράσω τα 11-11.5. Μου μένει ακόμα ένας μήνας ακριβώς (θα γεννήσω με ραντεβού)

yiannaf
26-09-08, 22:27
Σήμερα μπήκα και στο στενό μου τζιν... Ξεχυλίζει λίγο η κοιλίτσα αλλά τουλάχιστον κουμπώνει :lol: Μου μένουν βέβαια άλλα 3 κιλά ακόμα αλλά που θα πάει, θα φύγουν και αυτά :wink:

gerakina
27-09-08, 00:52
Τελικά δεν είναι μόνο τα κιλά..είναι και το σώμα που αλλάζει τόσο πολύ!
Ανεβάσαμε τα χειμωνιάτικα και δεν μου κάνει σχεδόν τι-πο-τα!!

Άσχετο:naina πως πέρασε ο καιρός?Πω πωω γεννάς σε λίγο!

MARIAGALS
27-09-08, 08:06
6 κιλά και είμαι στην 23 βδομάδα και δεν ξέρω τι ακολουθει. Φυσικά τρωω ότι έτρωγακαι πριν απλά φουσκώνω.

naina
27-09-08, 18:39

Nαι, μου φαίνεται κι εμένα απιστευτο που ετοιμάζω πια τη βαλίτσα του μαιευτηρίου... Έχω ήδη κλείσει το ραντεβού για πρόκληση στις 23/10, ελπίζω ο μικρός να μην θελήσει να μας δει νωρίτερα και αγχωθώ :D

gerakina
27-09-08, 19:26
Me to kaloooo!!! :D :D

peny
27-09-08, 22:12

ΤΕΤΟΙΑ ΠΕΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΧΩ ΜΠΕΙ ΣΕ ΑΥΣΤΗΡΗ ΔΙΑΙΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΞΑΝΑΜΠΩ ΣΤΑ ΤΖΙΝΑΚΙΑ ΜΟΥ. ΛΕΣ ΝΑ ΜΗΝ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΩ? ΕΣΥ ΕΙΣΑΙ ΣΤΑ ΚΙΛΑ ΣΟΥ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΑΙΝΕΙΣ ΣΤΑ ΡΟΥΧΑ ΣΟΥ? ΕΧΕΙΣ ΚΑΙΡΟ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΣΕΣ?

elenik
28-09-08, 07:24
Κοριτσια να θυμαστε οτι το σωμα θελει 9 μηνες να επανελθει. Μην απογοητευεστε πριν το 9 μηνο. Η μητρα κανει 9 μηνες να ανοιξει και 9 να κλεισει ελεγε ο γιατρος μου και ειχε πεσει μεσα στο 1ο. Αχ θεουλη μου να ειναι ετσι και στο 2ο. :lol:

kati
28-09-08, 11:27
Μακάρι να είναι έτσι γιατί έχω απογοητευτεί!Η ζυγαριά δεν κατεβαίνει και τα ρούχα δε μου χωράνε!ξεκίνησα με 48 κιλά, έφτασα τα 76 και τώρα είμαι 62!Την Τετάρτη ξεκινάω πάλι δουλειά και πρέπει να πάρω κανένα ρούχο και παπούτσια γιατι ούτε αυτά μου χωράνε!!! :cry: :cry:

yiannaf
28-09-08, 11:40
Μακάρι να είναι έτσι γιατί έχω απογοητευτεί!Η ζυγαριά δεν κατεβαίνει και τα ρούχα δε μου χωράνε!ξεκίνησα με 48 κιλά, έφτασα τα 76 και τώρα είμαι 62!Την Τετάρτη ξεκινάω πάλι δουλειά και πρέπει να πάρω κανένα ρούχο και παπούτσια γιατι ούτε αυτά μου χωράνε!!! :cry: :cry:

Μην απογοητεύσαι Kati. Είναι νωρίς ακόμα. Έτσι νόμιζα και εγώ και να που πια μπαίνω και στα στενά μου τζινς. Είχα πάρει 14 κιλά και μου έχουν μείνει 3-4 ακόμα. Βέβαια αυτά τα 3-4 κιλά τα έχω σχεδόν από τις πρώτες 2 εβδομάδες μετά την γέννα. Οπότε το γεγονός οτι μπαίνω στα παντελονια μου οφείλεται στο οτι έχει αρχιζει να μαζευει η λεκάνη μου.
Και φυσικά και εγώ αγόρασα κάποια καινούρια ρούχα για να επιστρέψω στη δουλειά. Αλλά εδώ και 2 εβδομάδες που επέστρεψα επιτέλους η ζυγαριά πήρε μπροστά γιατί είχε κολλησει τόσο καιρό :wink: Το τρέξιμο βλέπεις :lol: :lol:

kati
28-09-08, 11:43

Μην απογοητεύσαι Kati. Είναι νωρίς ακόμα. Έτσι νόμιζα και εγώ και να που πια μπαίνω και στα στενά μου τζινς. Είχα πάρει 14 κιλά και μου έχουν μείνει 3-4 ακόμα. Βέβαια αυτά τα 3-4 κιλά τα έχω σχεδόν από τις πρώτες 2 εβδομάδες μετά την γέννα. Οπότε το γεγονός οτι μπαίνω στα παντελονια μου οφείλεται στο οτι έχει αρχιζει να μαζευει η λεκάνη μου.
Και φυσικά και εγώ αγόρασα κάποια καινούρια ρούχα για να επιστρέψω στη δουλειά. Αλλά εδώ και 2 εβδομάδες που επέστρεψα επιτέλους η ζυγαριά πήρε μπροστά γιατί είχε κολλησει τόσο καιρό :wink: Το τρέξιμο βλέπεις :lol: :lol:
Άντε να δούμε θα με ωφελήσει εμένα το τρέξιμο της δουλειάς?? :D :D

yiannaf
28-09-08, 11:49

Άντε να δούμε θα με ωφελήσει εμένα το τρέξιμο της δουλειάς?? :D :D

Ξέρεις τι θαύματα μπορεί να κάνει ο συνδυασμός παιδί - δουλειά - σπίτι ? :lol: :lol: :lol: :lol:

kati
28-09-08, 11:53
Αχχχχ μακάρι!!!Σπίτι δεν έχω να φροντίζω γιατί είμαστε με τους γονείς μου μέχρι να χτιστεί το δικό μας αλλα θα έχω τρέξιμο και για τον θρησκευτικό γάμο τον Απρίλη :D

elenik
28-09-08, 14:07
Ειναι παραα πολυ νωρις να χασεις κιλα. Εγω σου λεω οτι στο 9μηνο θα εισαι μια χαρα. Και αν δεν εισαι..... μολις αρχισει να περπατάει θα γίνεις μοντέλο :D . Πεφτει κυνηγητο εκει.
Εγω στο Βασιλη επερνα το καροτσι και κοβαμαι βολτες . Πηγαιναμε κουνιες και γενικα δεν καθομουνα στιγμη. Τωρα αυτο που με τρομαζει ειναι οτι αντε να βαλω το μωρο στο καροτσι, τον Βασιλη που θα προχωραει και θα μουρμουραει τι θα τον κανω? Γι αυτο και φοβαμαι. Μην μπω σε πειρασμο και περνω το αμαξι και ετσι δουλεια δεν γινεται :?

kati
29-09-08, 15:20
Ειναι παραα πολυ νωρις να χασεις κιλα. Εγω σου λεω οτι στο 9μηνο θα εισαι μια χαρα. Και αν δεν εισαι..... μολις αρχισει να περπατάει θα γίνεις μοντέλο :D . Πεφτει κυνηγητο εκει.
Εγω στο Βασιλη επερνα το καροτσι και κοβαμαι βολτες . Πηγαιναμε κουνιες και γενικα δεν καθομουνα στιγμη. Τωρα αυτο που με τρομαζει ειναι οτι αντε να βαλω το μωρο στο καροτσι, τον Βασιλη που θα προχωραει και θα μουρμουραει τι θα τον κανω? Γι αυτο και φοβαμαι. Μην μπω σε πειρασμο και περνω το αμαξι και ετσι δουλεια δεν γινεται :? :D :D :D

iris17
29-09-08, 18:37
Κορίτσια να κάνω και εγώ μια χαζή ερώτηση ….; αληθεύει αυτό που λένε ότι στην εγκυμοσύνη ανοίγουν και τα κόκαλα της λεκάνης; Και αν ναι, αν και πότε θα επανέλθουν….; γιατί πέρα από τα περιττά κιλά που όλες παίρνουμε, άλλες περισσότερο και άλλες λιγότερο, είναι και αυτός ένας λόγος ανησυχίας για το πότε θα ξαναμπούν τα αγαπημένα παλιά μας τζίν..

senter for
29-09-08, 18:49
ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΕΤΣΙ ΛΕΝΕ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ ΜΑΛΛΟΝ :? ΕΜΕΝΑ ΜΙΑ ΦΙΛΗ ΜΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΤΟ ΣΩΜΑ ΘΕΛΕΙ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΠΟΥΜΕ ΟΤΙ ΗΡΘΕ ΣΤΑ ΣΩΣΤΑ ΤΟΥ :wink:

koullam
30-09-08, 10:44
Όντως τα κόκκαλα στην μέση ανοιγουν! :? Αλλά μετά το σώμα επανέρχεται όπως ακριβώς ήταν αυτό είναι το καλό και μιλάω για τα κόκκαλα επανέρχονται αλλά θέλει 8-10 μήνες περίπου για να επανέρθουν. Άμα χάσεις και τα κιλά τότε γινόμαστε όπως και πρίν :wink:

iris17
30-09-08, 14:09
8-10 μήνες ε…; εντάξει κόκαλα είναι αυτά λογικό μου φαίνεται να θέλουν χρόνο. Το καλό είναι ότι θα επανέλθουν!! Άντε μέχρι τότε θα βάλουμε τα δυνατά μας να χάσουμε και τε περιττά κιλά!!

Olg@
30-09-08, 15:06
Όντως τα κόκκαλα στην μέση ανοιγουν! :? Αλλά μετά το σώμα επανέρχεται όπως ακριβώς ήταν αυτό είναι το καλό και μιλάω για τα κόκκαλα επανέρχονται αλλά θέλει 8-10 μήνες περίπου για να επανέρθουν. Άμα χάσεις και τα κιλά τότε γινόμαστε όπως και πρίν :wink:

Ακριβώς αυτό :wink: ... Εμένα μου πήρε ακριβώς ένα χρόνο για να επανέλθω πλήρως ... αλλά τα κατάφερα :lol: έγινα ακριβώς όπως και πριν και χωρίς καθόλου γυμναστική παρακαλώ ( βέβαια το τρέξιμο και το ξενύχτι που κάνεις με το μπεμπάκι είναι πιο hard από τη γυμναστική :lol: ) ... και όπως έχω ξαναπεί δεν πήρα και λίγα .... 25 κιλάκια οεο!!!

Nanouka
30-09-08, 21:59
Κορίτσια να κάνω και εγώ μια χαζή ερώτηση ….; αληθεύει αυτό που λένε ότι στην εγκυμοσύνη ανοίγουν και τα κόκαλα της λεκάνης; Και αν ναι, αν και πότε θα επανέλθουν….; γιατί πέρα από τα περιττά κιλά που όλες παίρνουμε, άλλες περισσότερο και άλλες λιγότερο, είναι και αυτός ένας λόγος ανησυχίας για το πότε θα ξαναμπούν τα αγαπημένα παλιά μας τζίν..
ΣΥΝΗΘΩΣ .. συνήθως λέω, τα κόκαλα της λεκάνης δεν επανέρχονται, και αυτό γίνεται για να υποδεχτούν και νέο θησαυρό ο οποίος θα είναι πιο άνετα και η έξοδός του θα γίνει πιο εύκολη. Φυσικά εάν μια γυναίκα έχει πολύ στενή λεκάνη τότε δε νομίζω ότι είναι εύκολο να ανοίξουν τα κόκαλα .. ούτε να το φανταστώ δεν θέλω!! :?

εγώ στην 1η μου γέννα, έπεσα σε τρομερή μελαγχολία κι ενώ είχα χάσει 12 κιλά στο σύνολο, μετά με το θηλασμό πήρα περίπου 18 ή και παραπάνω .. :cry: μου ήταν πολύ δύσκολο να τρώω το φαγητό, έκλεγα όλη μέρα και το μόνο που έτρωγα ήταν γεμιστά μπισκότα Παπαδοπούλου, ένα πακέτο σε κάθε θηλασμό, σοκολάτες και γλυκά .. :shock:
ελπίζω σε αυτή τη γέννα που έχω χάσει μέχρι στιγμής 10 κιλά, να μην περάσω τα ίδια διότι ειλικρινά δεν θα το αντέξω. ΚΑΙ μελαγχολία ΚΑΙ επιπλέον κιλά .. :cry:
θέλω να αισθανθώ και πάλι όμορφα μετά τη γέννα μου όπως και στην πρώτη μου που τις πρώτες μέρες που είχα βγεί έξω για κάτι δουλειές, χόρεσα σε ένα παντελόνι που φόραγα 3 χρόνια πρίν και ο πατέρας μου (καθώς και κάτι γείτονες) με είδε στο δρόμο και δεν με γνώρισε!! :lol:
αχ.. για να δούμε .. :oops: :oops:

ΚΥΡΙΑΚΗ_
01-10-08, 11:34
Κοριτσάκια μου χτες πήγα στον γιατρό και μέσα στις άλλες ερωτήσεις του έκανα και αυτή με τις ραγάδες...δηλαδή τι κρέμα να βάλω για να μην δημιουργηθούν ή τελοσπάντων να μην γίνουν έντονες και μου είπε ΒΑΖΕΛΙΝΗ :?
Anyway εγώ θα την πάρω και θα πάρω και baby oil...απ'ότι βλέπω και από εσάς έχει μεγάλη πέραση....είναι η πρώτη μου εγκυμοσύνη...είμαι λίγο αγχωμένη αλλά οκ...αν έχει κανείς τέτοια παρεούλα όπως εσάς δεν καταλαβαίνει τίποτα!!!! :D :D :D

Olg@
01-10-08, 11:41
Κοριτσάκια μου χτες πήγα στον γιατρό και μέσα στις άλλες ερωτήσεις του έκανα και αυτή με τις ραγάδες...δηλαδή τι κρέμα να βάλω για να μην δημιουργηθούν ή τελοσπάντων να μην γίνουν έντονες και μου είπε ΒΑΖΕΛΙΝΗ :?
Anyway εγώ θα την πάρω και θα πάρω και baby oil...απ'ότι βλέπω και από εσάς έχει μεγάλη πέραση....είναι η πρώτη μου εγκυμοσύνη...είμαι λίγο αγχωμένη αλλά οκ...αν έχει κανείς τέτοια παρεούλα όπως εσάς δεν καταλαβαίνει τίποτα!!!! :D :D :D

Δεν ξέρω αν προναφέρθηκε από τα άλλα κορίτσια, εγώ έμεινα πολύ ευχαριστημένη από την κρέμα simulcium, την παίρνεις απο το φαρμακείο. Μου τη σύστησε ο γιατρός μου στην πρώτη εγκυμοσύνη, την χρησιμοποιώ και τώρα και ειμαι σούπερ ευχαριστημένη .... ραγάδα ούτε για δείγμα :wink: ..
Το baby oil επίσης το χρησιμοποιώ κάθε φορά μετά το μπάνιο πάνω στο βρεγμένο σώμα και το βοηθάει να κρατάει την υγρασία του.

Nanouka
01-10-08, 11:50
βαζελίνη + baby oil FTW!!!!!!!!!
δεν υπάρχουν καλύτερα προϊόντα για τις ραγάδες!!!
και στην πρώτη αλλά και σε αυτή την εγκυμοσύνη χρησιμοποιώ και βαζελίνη αλλά και baby oil και δέν έχω ούτε ένα σημαδάκι!! :D
:wink:

ΚΥΡΙΑΚΗ_
01-10-08, 11:55
σήμερα θα πάω να πάρω βαζελίνη απλά δεν ξέρω ποιά????
η johnsons βγάζει 2 ... αν δεν κάνω λάθος.... αυτη με την ροζ ετικέτα και αυτήν με την μπλε....ποια απο τις 2 να παρω????
για το στήθος ενδείκνυται ή να μην το επιχειρήσω καθόλου...????

Nanouka
01-10-08, 11:58
εγώ έχω τη ρόζ .. έβαζα και στο στήθος και έκανα τις μαλάξεις που μου είχε πεί η γιατρός και είδα ότι οι θηλές μου είχαν ένα ζωηρό χρώμα σε αντίθεση με τώρα που ξέχασα να κάνω μαλάξεις με βαζελίνη ή baby oil και έιναι λίγο ξηρές :oops: :P
και τα 2 προϊόντα είναι για βρέφη και μωρά οπότε μπορείς να τα βάζεις σε όποιο σημείο του σώματός σου θές :wink: :D :P 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8)

ΚΥΡΙΑΚΗ_
01-10-08, 12:19
Kορίτσια σας ευχαριστώ πολύ!!!
Nanouka με ξεμπέρδεψες!!! Να χαίρεσαι την οικογένειά σου και καλή λευτεριά!!!!
Και σε σένα Όλγ@ καλή λευτεριά!!!!

peny
01-10-08, 15:15
ΔΗΛΑΔΗ ΕΙΧΕΣ ΚΑΝΕΙ ΡΑΓΑΔΕΣ ΚΑΙ ΤΟ SIMULCIUM ΤΙΣ ΕΞΑΦΑΝΙΣΕ? Η ΚΟΙΛΙΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΓΕΜΑΤΗ ΡΑΓΑΔΕΣ!ΑΝ ΚΑΙ ΠΗΡΑ ΜΙΑ ΚΡΕΜΑ ΤΗΣ ROC ΠΟΥ ΕΒΑΖΑ ΓΙΑ 6 ΜΗΝΕΣ ΣΧΕΔΟΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΕΙΔΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ!

mariantinos
04-10-08, 15:10
ΣΥΝΗΘΩΣ .. συνήθως λέω, τα κόκαλα της λεκάνης δεν επανέρχονται, και αυτό γίνεται για να υποδεχτούν και νέο θησαυρό ο οποίος θα είναι πιο άνετα και η έξοδός του θα γίνει πιο εύκολη. Φυσικά εάν μια γυναίκα έχει πολύ στενή λεκάνη τότε δε νομίζω ότι είναι εύκολο να ανοίξουν τα κόκαλα .. ούτε να το φανταστώ δεν θέλω!! :?

εγώ στην 1η μου γέννα, έπεσα σε τρομερή μελαγχολία κι ενώ είχα χάσει 12 κιλά στο σύνολο, μετά με το θηλασμό πήρα περίπου 18 ή και παραπάνω .. :cry: μου ήταν πολύ δύσκολο να τρώω το φαγητό, έκλεγα όλη μέρα και το μόνο που έτρωγα ήταν γεμιστά μπισκότα Παπαδοπούλου, ένα πακέτο σε κάθε θηλασμό, σοκολάτες και γλυκά .. :shock:
ελπίζω σε αυτή τη γέννα που έχω χάσει μέχρι στιγμής 10 κιλά, να μην περάσω τα ίδια διότι ειλικρινά δεν θα το αντέξω. ΚΑΙ μελαγχολία ΚΑΙ επιπλέον κιλά .. :cry:
θέλω να αισθανθώ και πάλι όμορφα μετά τη γέννα μου όπως και στην πρώτη μου που τις πρώτες μέρες που είχα βγεί έξω για κάτι δουλειές, χόρεσα σε ένα παντελόνι που φόραγα 3 χρόνια πρίν και ο πατέρας μου (καθώς και κάτι γείτονες) με είδε στο δρόμο και δεν με γνώρισε!! :lol:
αχ.. για να δούμε .. :oops: :oops:

sthn prwth vdomada exasa 7 kila!!!!ta ypoloipa 5 omws paramenoun k den ksekolane me tipota!!!egw eixa stenh lekanh k twra exw mia lekanh NAAAA me to simpathio!!!en me xalaei k poly vevaia..isws na eimai kalytera etsi.telika epanerxete h lekanh h oxi? yparxei topic me ayto to tema?

Diana Dee
04-10-08, 17:31
Κι εγώ 7 έχασα,αλλά μου έχουν μείνει άλλα τόσα...Η λεκάνη μου κι εμένα αεροδιάδρομος...Άσε...Αφού από τα τζιν μου δεν μου κάνει κανένα και πήγα χθες να δοκιμάσω μια ζώνη μου και ίσα ίσα ακούμπαγε η μία άκρη με την άλλη...Γία να κουμπώσει ούτε λόγος....Πάντως η κουμπάρα μου που έχει κάνει 2 παιδιά μου είπε οτι η λεκάνη κλείνει μετά από 8-9 μήνες,αλλά δεν γίνεται όπως πριν :( :(
Ρε γμτ άμα κόψω το φαι μπορώ να τα χάσω πολύ γρήγορα, το έκανα πάντα όταν έπαιρνα 2-3 κιλάκια, αλλά έλα που θηλάζω και φοβάμαι μην κοπεί το γάλα...Οπότε προσπαθώ σιγά σιγά με γυμναστική και σωστή διατροφή,αλλά τα χάνω βασανιστικά αργά...Αμάν όλα εμείς οι γυναίκες τα τραβάμε....Χαλάλι όμως όταν κοιτάζω την μπουμπού μου τα ξεχνάω όλα :D :D

sylvienn78
04-10-08, 17:43
Να σας πω και εγω την εμπειρια μου μεχρι τωρα... Αχ, πονεμενη ιστορια αλλα για ολα φταιω εγω :cry:

Μεχρι τον 8ο μηνα ειχα παρει 8,5 κιλα και ολα οκ, εκανα διατροφη επινα πολυ νερο, εβαζα 2 φορες την ημερα την κρεμα της Frezyderm και δεν ειχα κανει καμια απολυτως ραγαδα... Ολα τελεια μεχρι εδω, ωσπου ηρθε ο 9ος μηνας και ολα αλλαξαν προς το χειροτερο, τωρα στο τελος εκανα αρκετες ραγαδες στο κατω μερος της κοιλιας, οχι τραγικες αλλα φαινονται και εχω παρει 15 κιλα :cry:

Δυστυχως συνηθως δεν ημουν σπιτι αλλα σε συγγενικα σπιτια και σταματησα την διατροφη. Επισης δεν επινα αρκετο νερο πια, αρχισα να εχω αρκετο αγχος οσο περνουσε ο καιρος και δεν ηξερα ποτε θα γεννησω ωσπου ανοιξε το στομαχι μου και τρωω πολυ :(

Εκανα μεγαλη βλακεια γιατι τα πηγαινα τοσο καλα για τοσους μηνες και εκανα ολες τις βλακειες μαζεμενες τωρα στο τελος.

Παντως πιστευω οτι οι κρεμες απο μονες τους οσο καλες και αν ειναι και οσο συχνα και να τις βαζουμε δεν μπορουν να κανουν τιποτα απο μονες τους. Εμενα οσοι εβλεπαν την κοιλια μου ελεγαν αποκλειεται εσυ να κανεις ραγαδες, αν ηταν θα ειχες κανει μεχρι τωρα, και εγω η χαζη επαναπαυτηκα και την πατησα.

Πιστευω οτι μεγαλο ρολο παιζουν 2 πραγματα, το ποσα κιλα θα παρεις και το νερο!!! Κοριτσια οσο περισσοτερο νερο μπορειτε να πινετε κανει καλο στα παντα! Το μονο θετικο ειναι οτι δεν ειμαι πρησμενη πουθενα, παλι καλα.

Τωρα αυτο που με ενδιαφερει ειναι να γεννησω με το καλο και μετα θα προσπαθησω να κανω οτι μπορω να χασω τα κιλα και γενικοτερα ξαναβρω τον εαυτο μου :wink:

Οσο για την λεκανη, παρ'οτι εχω παρει 15 κιλα, δοκιμασα το παλιο μου τζην και μου εκανε απλα δεν κουμπωνει εννοειται, αυτο ελειπε με τετοια κοιλια που εχω :lol:
Αλλα μαλλον δεν εχει ανοιξει η λεκανη, απ'οτι μου λενε, απο πισω δεν φαινομαι οτι ειμαι εγκυος.
Αυτο μπορει να ειναι καλο αλλα και κακο γιατι φοβαμαι μην εχω στενη λεκανη για την γεννα
:cry:

sofi-geo
06-10-08, 10:21
Εγώ ευτυχώς έβαλα μόνο 6,5 κιλά!!!! Δεν είχε ποτέ λιγούρες και ιδιαίτερες ορέξεις γιαυτό και δεν νιώθω ότι καταπίεσα ποτέ τονξ εαυτό μου να μην φάει κάτι. Ραγάδες δεν έκανα αλλά έβαζα από την αρχή βαζελίνη.. Η κοιλιά δεν έχει επανάλθει ακόμα πλήρως, μια που μισώ και την γυμναστική, αλλά ελπίζω...

peny
06-10-08, 16:53
ΝΑ ΦΤΑΣΕΙΣ ΣΤΟΝ 8ο ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΠΑΡΕΙ ΜΟΝΟ 8 ΚΙΛΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΟΡΘΩΜΑ!ΒΕΒΑΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΑΛΛΑ 7 ΚΙΛΑ ΣΤΟΝ 9ο ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΚΑΤΟΡΘΩΜΑ ΕΙΝΑΙ, ΑΛΛΑ ΜΗΝ ΑΝΥΣΗΧΕΙΣ. ΣΤΟΝ 9ο ΠΡΗΖΕΣΑΙ, ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΤΑΚΡΑΤΗΣΗ ΚΑΙ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΣ ΟΤΙ ΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΕΝΑ ΜΩΡΟ ΠΟΥ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ!ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΙΣ ΡΑΓΑΔΕΣ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΚΑΝΑ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΑΛΛΑ Η ΚΟΙΛΙΑ ΜΟΥ ΓΕΜΙΣΕ!!ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΣΥΓΓΕΝΕΙΣ ΤΑ ΦΤΑΙΝΕ ΟΛΑ! ΠΩΣ ΝΑ ΚΡΑΤΗΘΕΙΣ ΑΜΑ ΣΟΥ ΛΕΝΕ ΟΛΟΙ ΦΑΕ!

yogini
06-10-08, 18:06
Κορίτσια μεχρι στιγμής ειμαι +13 και μέσα σε 2-3 μέρες γέμισα ραγάδες στην κοιλια!!!!!!!!!!!
Δεν τις ειχα δει γιατι ήταν απο τον αφαλό και κάτω που υπάρχει ορατότης μηδέν!

Εβαζα κρέμα αλλα αμα ειναι να κάνεις θα κάνεις πιστεύω.

Πήγα και σήκωσα το φαρμακείο σήμερα!
Ευτυχώς ειναι κόκκινες και μου είπαν οτι αυτές παλευονται κάπως :( :( :( :( :(

foivi
06-10-08, 21:27
Κοριτσάκια κι εγώ είμαι στον 8ο, βαζω φανατικά Percutalfa και ακόμα δεν έχω κάνει ούτε μία στην κοιλιά.
Προσοχή, πρέπει να την απλώνετε μέχρι πίσω στην μέση γιατί τραβάει κι εκεί πολύ το δέρμα.
Επίσης και στήθος. Εγώ την πάτησα με το στήθος γιατί ήταν το μοναδικό σημείο που δεν έβαζα και μου ξεπετάχτηκαν ραγαδάκια από το πουθενά μέσα στον 7ο μήνα. Τώρα βέβαια βάζω φανατικά αλλά μάλλον είναι αργά...και στον θηλασμό στο στήθος απαγορεύεται, οπότε ό,τι προλαβαίνουμε. :)

http://bd.lilypie.com/GAhTp3/.png (http://lilypie.com)

smaroula
06-10-08, 22:29
Εγώ κλείνω σήμερα την 38η εβδομάδα και είμαι συν 10. 4 κιλάκια πήρα τον 7ο και 8ο μήνα. Μόλις μπήκα στο μήνα μου σταμάτησα να βάζω κιλά :) Ο γιατρός μου είπε πως μάλλον θα πάρω όλο το μήνα... Οπότε μάλλον ένα κιλάκι θα το πάρω ακόμα.. Όσον αφορά τις ραγάδες θα συμφωνήσω με την άποψη πως αν το δέρμα είναι να κάνει ραγάδες, θα τις κάνει ό,τι και να βάζουμε. Εγώ χρησιμοποιώ τη φισαν μάμα την οποία βάζω όποτε θυμηθώ. Δεν έχω εμφανίσει τίποτα. Βέβαια μετά που θα γεννήσω θα σας πω σίγουρα...

peny
06-10-08, 23:04
ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΤΣΙ ΤΗΝ ΠΑΤΗΣΑ.ΕΒΛΕΠΑ ΜΟΝΟ ΤΙΣ ΠΑΝΩ ΠΑΝΩ ΚΑΙ ΜΟΛΙΣ ΓΕΝΝΗΣΑ ΚΑΙ ΕΙΔΑ ΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ ΜΟΥ ΑΠΟ ΚΑΤΩ ΜΕ ΕΠΙΑΣΕ ΠΑΝΙΚΟΣ! ΟΙ ΠΡΩΤΟΙ ΜΗΝΕΣ ΕΙΝΑΙ ΜΕΤΑ ΣΥΜΒΙΒΑΖΕΣΑΙ. ΤΟ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΜΟΛΙΣ ΚΑΝΟΥΜΕ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΑΝ ΕΧΟΥΜΕ ΤΑ ΚΟΤΣΙΑ (ΕΓΩ ΔΕΝ ΤΑ ΧΩ)ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΙΑ ΚΟΙΛΙΟΠΛΑΣΤΙΚΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ... ΚΟΡΜΑΡΕΣ. ΑΛΛΙΩΣ ΚΟΙΤΑΖΟΜΑΣΤΕ ΣΤΟΝ ΚΑΘΡΕΦΤΗ ΚΑΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΤΙΣ ΒΛΕΠΟΥΜΕ!

tao
07-10-08, 11:51
καλημερούδια! το δικό μου κατόρθωμα δεν το πέτυχε καμιά!!!!!
ημουν πάντα τσιμπημένη κανα 2-3 κιλά γύρω στα 60- 61 (βλ. L)
πριν τη πρώτη εγκυμοσύνη έπεσα λόγω έρωτα στα 56 και τσούπ έρχεται η μπουρμπουλήθρα....
μέχρι τον ένατο έφτασα 90+ καλά διαβάσατε. 90. 90. 90 (τις δυο τελευταίες βδομάδες δε ζυγιζόμουν!
ατελείωτο φαι, πρώτο, δεύτερο, τρίτο πρωινό κλπ. ατελείωτη ευτυχία και
άγνοια (~
με gilli και κόπο φτάνω στα 65
μετά από 8 μήνες ξεκινάει η δεύτερη εγκυμοσύνη, δεν το περιμέναμε φυσικά όποτε οικονομικά τρισάθλια, απίστευτο άγχος, τι να σου κάνει και η αγάπη;;;;;
πάμε απο την αρχή: ξαναέφτασα στα 90 (ναι, ναι πήρα μόνο 30)
τέλοσπάντων από τότε παιδεύομαι και ενημερώνομαι, είμαι και καλοφαγού΄.......
έχουν περάσει τεσσερα χρόνια από όταν γέννησα και τη μικρή και έιμαι΄
πάλι 66...
η πλάκα είναι ότι το παλέυουμε για τρίτη εγκυμοσύνη, αλλά ευτυχώς έχω συνηδειτοποιήσει τη χρησιμότητα της διατροφής, συμβουλέυομαι και διαιτολόγο μια φορά το μήνα, στόχος όταν με το καλό γίνει η σύλληψη να μη ξεπεράσω τα 10 κιλά.....
πιστεύω οτι θα τα καταφέρω, τρώω πλέον πιο πολύ (σαλάτες, φρούτα κλπ), με μικρή γλυκια παρασπονδία μια φορά τη βδομάδα και κυρίως χορταίνω, δε ξέρω ακρίβώς τι έιχα κάνει αλλά είχα τρελάνει τον μεταβολισμό με τα λιπαρά κλαι γλυκά

όσο ζω μαθαίνω

naina
08-10-08, 09:38
καλημερούδια! το δικό μου κατόρθωμα δεν το πέτυχε καμιά!!!!!
ημουν πάντα τσιμπημένη κανα 2-3 κιλά γύρω στα 60- 61 (βλ. L)
πριν τη πρώτη εγκυμοσύνη έπεσα λόγω έρωτα στα 56 και τσούπ έρχεται η μπουρμπουλήθρα....
μέχρι τον ένατο έφτασα 90+ καλά διαβάσατε. 90. 90. 90 (τις δυο τελευταίες βδομάδες δε ζυγιζόμουν!
ατελείωτο φαι, πρώτο, δεύτερο, τρίτο πρωινό κλπ. ατελείωτη ευτυχία και
άγνοια (~
με gilli και κόπο φτάνω στα 65
μετά από 8 μήνες ξεκινάει η δεύτερη εγκυμοσύνη, δεν το περιμέναμε φυσικά όποτε οικονομικά τρισάθλια, απίστευτο άγχος, τι να σου κάνει και η αγάπη;;;;;
πάμε απο την αρχή: ξαναέφτασα στα 90 (ναι, ναι πήρα μόνο 30)
τέλοσπάντων από τότε παιδεύομαι και ενημερώνομαι, είμαι και καλοφαγού΄.......
έχουν περάσει τεσσερα χρόνια από όταν γέννησα και τη μικρή και έιμαι΄
πάλι 66...
η πλάκα είναι ότι το παλέυουμε για τρίτη εγκυμοσύνη, αλλά ευτυχώς έχω συνηδειτοποιήσει τη χρησιμότητα της διατροφής, συμβουλέυομαι και διαιτολόγο μια φορά το μήνα, στόχος όταν με το καλό γίνει η σύλληψη να μη ξεπεράσω τα 10 κιλά.....
πιστεύω οτι θα τα καταφέρω, τρώω πλέον πιο πολύ (σαλάτες, φρούτα κλπ), με μικρή γλυκια παρασπονδία μια φορά τη βδομάδα και κυρίως χορταίνω, δε ξέρω ακρίβώς τι έιχα κάνει αλλά είχα τρελάνει τον μεταβολισμό με τα λιπαρά κλαι γλυκά

όσο ζω μαθαίνω

Πώς τα κατάφερες βρε θηρίο να τα χάσεις τόσα κιλά? εγώ μετά το μαιευτήριο (και έχοντας βγάλει τα κιλά μωρού και πλακούντα) θα έχω να χάσω 17 κιλά και με πιάνει κρύος ιδρώτας και που το σκέφτομαι. Πού να είχα πάρει και παραπάνω κιλά στην εγκυμοσύνη...

citron
08-10-08, 10:46
Eimai tora kapu 8 1/2 me 9 kila stin 36 evdomada. Niotho mia xara, an eksereseis to gegonos oti oi goneis mu exun pathei psixosi oti den troo ( kamia sxesi - apla den troo san ktinos ) kai OPOTE milao mazi tus mu lene oti tha mu pesun ta dodia, tha do tiw epiptoseis sto mellon ktl :x :roll:

Eilikrina mu spane ta nevra.

Me kinigane san moro na me bukosun, me bukonun kai meta anakatevomai, niotho varia kai oute na perpatiso den boro.

Ti tus les se tetoies periptoseis, e ?? :roll:

ggeny
08-10-08, 12:01
Τους αγνοεις !!! :lol: :lol: :lol:
Εγω ειχα παρει 5 κιλα και βγαινοντας απο τον μαιευτηριο ειχα χασε 12! Προσεχα ομως σε ολη την εγκυμοσυνη δεν ετρωγα πολλα γλυκα και καθολου junk food. Βεβαια εκανα κ εγω τις παρασπονδιες μου ειδικα τα Χριστουγεννα αλλα δουλευα ταυτοχρονα οποτε δεν καθομουν κ πολυ σπιτι για να τρωω συνεχεια.
Ραγαδες δεν εκανα ουτε μια, εβαζα την prevenstria freezyderm αλλα επινα κ πολυ νερο. Γνωμη μου ειναι πως εχει να κανει με τα κιλα που θα παρεις και με το δερμα.
Αλλα πανω απο ολα βασικο ειναι να ειναι καλα τα μωρακια.

Jen.
08-10-08, 13:15
Ερώτηση= είναι επικίνδυνο αν δεν βάζουμε κιλά όταν είμαστε έγκυες? Σημαίνει ότι το μωρό δεν μπορεί αν αναπτυχθεί?

Ρωτάω γιατί με έχει φάει το άγχος...ακόμη δεν έχω βάλει κανένα και απλά πηρα τα 4 που είχα χάσει τους πρώτους μήνες... :roll:

Lilly
08-10-08, 13:19
Jen. καλή μου, να σκέφτεσαι ότι είσαι απ' τις τυχερές...
Το μωρό σου είναι μια χαρά, μεγαλώνει ανεξάρτητα απ' το πόσα κιλά πήρες...
Ρώτα και το γιατρό σου να δεις ότι θα σου πει τα ίδια :D

Jen.
08-10-08, 13:21
Jen. καλή μου, να σκέφτεσαι ότι είσαι απ' τις τυχερές...
Το μωρό σου είναι μια χαρά, μεγαλώνει ανεξάρτητα απ' το πόσα κιλά πήρες...
Ρώτα και το γιατρό σου να δεις ότι θα σου πει τα ίδια :D

Μωρέ μου τα λέει αλλά εμένα με έχει φάει η αγωνία... :D
Θέλω να έχω μεγάλη κοιλιά εδώ και τώρα!!!!! :lol: :lol: :lol:

Lilly
08-10-08, 13:23
Θες να σου χαρίσω πεντέξι κιλάκια, να ηρεμήσεις; Και περισσότερα αν θες, πάνω απ' όλα ο συνάνθρωπος! :lol: :lol: :lol:

Jen.
08-10-08, 13:33
Θες να σου χαρίσω πεντέξι κιλάκια, να ηρεμήσεις; Και περισσότερα αν θες, πάνω απ' όλα ο συνάνθρωπος! :lol: :lol: :lol:

Αχ ναι!!! Πετάγομαι από την δουλειά σου να τα πάρω! Κόψε 5 κιλά παρακαλώ!!! :lol:

υ.γ. πάντως σοβαρά η κοιλιά μου έχει μείνει στάσιμη και θα σκάσω μέχρι να πάω στο γιατρό ξανά...

Nanouka
08-10-08, 22:06
Ερώτηση= είναι επικίνδυνο αν δεν βάζουμε κιλά όταν είμαστε έγκυες? Σημαίνει ότι το μωρό δεν μπορεί αν αναπτυχθεί?

Ρωτάω γιατί με έχει φάει το άγχος...ακόμη δεν έχω βάλει κανένα και απλά πηρα τα 4 που είχα χάσει τους πρώτους μήνες... :roll:
εγώ τι να πώ που απο την αρχή έχω χάσει 10 κιλά?? και εχθές που μετρήθηκα στο φαρμακείο έχασα κι άλλα 2 ..
και στην κόρη μου μια απ τα ίδια είχα πάθει και γεννήθηκε 3.100 το πουλάκι μου!!
όλα αυτά τα περί τρώγε για 2 για να αναπτχθεί σωστά το μωρό είναι μύθος .. εγώ φαντάσου ούτε σίδηρο ούτε ασβέστιο ούτε μαγνήσιο παίρνω διότι μου προκαλούν καούρες .. ευτυχώς έχω αιματοκρίτη 41 και την παλεύω έτσι .. :wink:
θα φουσκώσει η κοιλίτσα σου μην ανησυχείς! :wink:

aleca
14-11-08, 10:59
εγώ πήρα 54 κιλά στην εγκυμοσύνη!!! Ήμουν 70 και έφτασα 124. Ξέρω, είναι τραγικό! Το μωρό μου ήταν υγιέστατο, εγώ χωρίς καμιά επιπλοκή.είχα χάσει 15 με το που γύρισα από το μαιευτήριο, 30 συνολικά σε 3 μήνες και στο χρόνο πάνω μου είχαν μείνει 13. Τα έχασα όταν ήταν το μωρό μου 2.5 χρονών. Σημείωση, ότι δεν έτρωγα υπερβολικά γιατί πάντα είχα καλή σχέση με θερμίδες, δεν είχα θυροειδή και κανένας δεν πιστεύει αυτά που λέω, γιατί θεωρούν ότι 54 κιλά έρχονται μόνο με έναν από τους δύο λόγους. Εγώ όμως που το έζησα είμαι σίγουρη ότι κάνει άλλο συνέβαινε που ακόμη δεν το γνωρίζω. Σημειωτέον ότι και ο μητέρα μου είχε πάρει σε εμένα και τον αδερφό μου από 40 κιλά τα οποία έχανε πολύ εύκολα. Πιστεύω λοιπόν ότι όσα κιλά και να πάρεις, αν δεν τα έχεις πάρει λόγω φαγητού τα χάνεις πολύ εύκολα. Τώρα καλό θα ήταν να ήξερα και το λόγο που αυτό συνέβη αλλά....

cristin
14-11-08, 14:07
εγώ πήρα 54 κιλά στην εγκυμοσύνη!!! Ήμουν 70 και έφτασα 124. Ξέρω, είναι τραγικό! Το μωρό μου ήταν υγιέστατο, εγώ χωρίς καμιά επιπλοκή.είχα χάσει 15 με το που γύρισα από το μαιευτήριο, 30 συνολικά σε 3 μήνες και στο χρόνο πάνω μου είχαν μείνει 13. Τα έχασα όταν ήταν το μωρό μου 2.5 χρονών. Σημείωση, ότι δεν έτρωγα υπερβολικά γιατί πάντα είχα καλή σχέση με θερμίδες, δεν είχα θυροειδή και κανένας δεν πιστεύει αυτά που λέω, γιατί θεωρούν ότι 54 κιλά έρχονται μόνο με έναν από τους δύο λόγους. Εγώ όμως που το έζησα είμαι σίγουρη ότι κάνει άλλο συνέβαινε που ακόμη δεν το γνωρίζω. Σημειωτέον ότι και ο μητέρα μου είχε πάρει σε εμένα και τον αδερφό μου από 40 κιλά τα οποία έχανε πολύ εύκολα. Πιστεύω λοιπόν ότι όσα κιλά και να πάρεις, αν δεν τα έχεις πάρει λόγω φαγητού τα χάνεις πολύ εύκολα. Τώρα καλό θα ήταν να ήξερα και το λόγο που αυτό συνέβη αλλά....

κληρονομικοτητα??????

ΜΑΡΤΗΑ
14-11-08, 14:27
aleca ΠΟΣΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ????????ΤΙ ΛΕΣ ΤΩΡΑ?ΓΕΝΝΗΣΕΣ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ???ΕΓΩ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΕΙΧΑ ΠΑΡΕΙ 28 Κ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΑ ΠΟΔΙΑ ΜΟΥ.ΕΝΙΩΘΑ ΑΠΑΙΣΙΑ.ΤΡΑΓΙΚΑ.ΑΣΕ ΠΟΥ ΣΤΟΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΜΗΝΑ ΕΙΧΑ ΠΟΛΥ ΠΙΕΣΗ ΛΟΓΟ ΚΙΛΩΝ.ΣΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΔΕΝ ΤΗΝ ΞΑΝΑ ΠΑΤΑΩ.ΕΙΜΑΙ 23 ΕΒΔΟΜΑΔΑ Κ ΕΙΜΑΙ +5 ΚΙΛΑ.ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΞΑΝΑ 28.ΜΕ ΑΝΧΩΣΑΤΕ ΜΕ ΤΑ ΚΙΛΑ.ΠΑΩ ΝΑ ΧΤΥΠΗΣΩ ΜΙΑ ΣΟΚΟΛΑΤΑ. :D :D :D

naina
14-11-08, 17:54
Αν διαβάσετε παλαιότερες δημοσιεύσεις μου θα δείτε ότι υπήρξα ένα από τα πιο αγχωτικά άτομα με το θέμα των κιλών γιατί ξεκίνησα με παραπάνω κιλά. Συνολικά, κι επειδή από ένα σημείο και μετά το μωρό δεν έπαιρνε βάρος γιατί προσπαθούσα να μην τρώω για να μην πάρω πολύ βάρος, κατάλαβα ότι δεν είναι καιρός για δίαιτες και γέννησα με +13 κιλά. Το μωρό βγήκε κάτι λιγότερο από 3 κιλά, κι εγώ βγαίνοντας από το μαιευτήριο είχα χάσει 7 κιλά. Μέσα σε 10 μέρες έχασα άλλα 3 και μου μένει ένα τριαράκι για να μηδενίσω το κοντέρ. Πιστεύω ότι αν τρως υγιεινά κατά την εγκυμοσύνη, όσα και να πάρεις τα χάνεις μετά, αν έχεις πλακωθεί στα λίπη ίσως είναι πιο δύσκολο αλλά όλα γίνονται :D

natasa31
16-11-08, 19:31
εγώ πήρα 54 κιλά στην εγκυμοσύνη!!! Ήμουν 70 και έφτασα 124. Ξέρω, είναι τραγικό! Το μωρό μου ήταν υγιέστατο, εγώ χωρίς καμιά επιπλοκή.είχα χάσει 15 με το που γύρισα από το μαιευτήριο, 30 συνολικά σε 3 μήνες και στο χρόνο πάνω μου είχαν μείνει 13. Τα έχασα όταν ήταν το μωρό μου 2.5 χρονών. Σημείωση, ότι δεν έτρωγα υπερβολικά γιατί πάντα είχα καλή σχέση με θερμίδες, δεν είχα θυροειδή και κανένας δεν πιστεύει αυτά που λέω, γιατί θεωρούν ότι 54 κιλά έρχονται μόνο με έναν από τους δύο λόγους. Εγώ όμως που το έζησα είμαι σίγουρη ότι κάνει άλλο συνέβαινε που ακόμη δεν το γνωρίζω. Σημειωτέον ότι και ο μητέρα μου είχε πάρει σε εμένα και τον αδερφό μου από 40 κιλά τα οποία έχανε πολύ εύκολα. Πιστεύω λοιπόν ότι όσα κιλά και να πάρεις, αν δεν τα έχεις πάρει λόγω φαγητού τα χάνεις πολύ εύκολα. Τώρα καλό θα ήταν να ήξερα και το λόγο που αυτό συνέβη αλλά....ΑΛΗΘΕΙΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ... ΧΑΡΑ ΣΤΗΝ ΥΠΟΜΟΝΗ ΣΟΥ... ΚΙ ΕΓΩ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΠΟΛΛΑ ΚΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΦΩΝΑΖΕΙ... ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗΣ 12... ΚΙ ΟΜΩΣ ΤΙΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΜΕΡΕΣ ΠΡΟΣΕΧΩ... ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΔΕΝ ΠΕΦΤΩ ΣΕ ΥΠΕΡΒΟΛΕΣ. ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ ΠΑΝΤΩΣ ΠΟΥ ΤΑ ΕΧΑΣΕΣ....

nat-left
17-11-08, 10:15
Εγώ όπως έχω ξαναπεί πήρα στον γιο μου 44 (+ 10 ένα εξάμηνο πριν μείνω έγκυος = 54)

Έκανα ινσουλίνη, πίεση, προεκλαμψία, αναγκαστική καισαρική και όλα τα άσχημα.

Έχασα με το που γέννησα 9 + 10 περίπου στο πρώτο δίμηνο. Έχασα και άλλα 3 αργότερα. Τα υπόλοιπα τα έχασα με τη βοήθεια γαστρικού δακτυλίου. 2,5 χρόνια μετά τη γέννα του γιου μου ήμουν όπως ήμουν 6 μήνες πριν από την εγκυμοσύνη.

Σε αυτή την εγκυμοσύνη έχω πάρει ήδη 11 στην 22η εβδομάδα που είμαι αλλά τι να κάνω. Τουλάχιστον κοιτάω να αποφύγω τα λάθη του παρελθόντος.

Lilly
17-11-08, 10:36
Προς το παρόν (30w+4d) είμαι στο +11... και μου φαίνονται ήδη πολλά, γιατί υπολογίζω πως το επόμενο δίμηνο θα πάρω 3-4 ακόμη, οπότε θα φτάσω αισίως τα 15 :oops:
Ο γιατρός μου πάντως με βρίσκει μια χαρά, αλλά εγώ νιώθω πολύ χάλια ρε γμτ... τρομάζω στη σκέψη του πώς θα καταφέρω να χάσω τόσο βάρος... έχω ταλαιπωρηθεί πολύ με διάφορες δίαιτες στο παρελθόν και δεν αντέχω να ξαναπεράσω τα ίδια! Είναι και τα 4-5 κιλά παραπάνω που είχα πριν μείνω έγκυος, ήρθε κι έδεσε το γλυκό...
Στην επόμενη εγκυμοσύνη θα πέσει ΠΕΙΝΑ. Το έχω ήδη υποσχεθεί στον εαυτό μου :cry:

Eley8eria
17-11-08, 10:45
Καλημέρα κορίτσια,
έχει αρχίσει και μενα να με αγχώνει αυτό το θέμα γιατι πλησιάζει η γέννα και σκέφτομαι το μετά..
Δεν έχω πάρει πολλά κιλά, έχω πάρει 11 αλλα είχα και 10 παραπάνω όταν έμεινα εγκυος.. (Τα οποία 10 τα πήρα μέσα σε ενα εξάμηνο.. με ειχε πιάσει λύσσα κακιά..) Σύνολο 21..
Απο μέσα μου λέω συνεχώς στον εαυτό μου, ελα μην αγχώνεσαι σιγά σιγά θα τα καταφέρεις.. και αυτό πιστεύω..
Η λύση ειναι σιγά σιγά και να προσπαθούμε να κάνουμε σωστή διατροφή..
Νομίζω ότι έτσι μόνο θα φύγουν και θα παραμείνουν φευγάτα.....

anna_ath
17-11-08, 11:02
Να ρωτήσω εγώ κάτι???Κιλά πότε ξεκινάς να πέρνεις μπορεί και άπό το 2 μήνα ή αργότερα???Εγώ παρόλο που τρώω τουλάχιστον 500θερμίδες παραπάνω την ημέρα (ίσος και από τη πρώτη μέρα που έμεινα έγκυος...πρώτα άνοιξε η όρεξη μου και μετά έμαθα ότι είμαι εγκυος) δεν έχω πάρει ούτε ένα γραμμάριο) και μάλιστα ο γιατρός μου εντυπωσιάστηκε και με ρώτησε μήπως κάνω δίαιτα και ενώ πεινάω δεν τρώω γιατί είμαι και υπέρβαρη(1,68 78 κιλά)αλλά με πολύ χαμηλή πίεση αλλά του εξήγησα ότι τρώω περισσότερο από πριν....μήπως υπάρχει περίπτωση να εμφανιστούν ξαφνικά αυτά τα κιλά ως δια μαγείας???Γιατί λέω εγώ τώρα αν συνεχίσω με αυτό το ρυθμό να τρώω αφού τώρα δεν έχω πάρει κιλά (που το μωρό σιγά τις θερμίδες που μου παίρνει) λογικά δεν θα πάρω πολλά κιλά!!!Μήπως ανοίγει και άλλο η όρεξη μετά???Είμαι 2 μηνών και 11 ημερών με βάση την ημέρα που μου έχει πει ότι αλλάζω μήνα το τίκερ δεν ξέρω αν μετράει σωστά έχω χάσει λίγο τη μπάλα με μήνες και βδομάδες :oops:

nat-left
17-11-08, 11:07
Μπράβο σου που δεν έχεις πάρει! Λένε ότι στο πρώτο τρίμηνο και να μην πάρεις δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα! Το μωρό μεγαλώνει είτε πάρεις βάρος είτε όχι.
Πρόσεχε όμως και μην ξεθαρρεύεις γιατί θα σου ανοίξει και άλλο η όρεξη και αν πιστεύεις ότι δεν θα πάρεις και τρως ανεξέλεγκτα δυστυχώς κάποια στιγμή θα τα πάρεις μαζεμένα. Εκμεταλλεύσου την καλοσύνη της ζυγαριά σου στο έπακρο! :D

daisy
17-11-08, 11:13
Κι εγώ είμαι 1,68. Όταν έμαθα ότι είμαι έγκυος ήμουν 74 κιλά (μετα από διακοπές με πολύ φαί και πολύ ποτό). Το 2ο μήνα ήμουν 72, τον 3ο 70, τον 4ο 72 και τώρα έφτασα τα 75. Το α' τρίμηνο είχα αναγούλες που βοήθησαν στο θέμα των κιλών. Μόλις σταμάτησαν όμως και άνοιξε η όρεξή μου πήρε η ζυγαριά την ανιούσα. Και που θα σταματήσει; :lol:
Ναι anna_ath ανοίγει κι άλλο η όρεξη μετά. Και πιο μετά ακόμα περισσότερο.

mariapap82
17-11-08, 11:14
Να ρωτήσω εγώ κάτι???Κιλά πότε ξεκινάς να πέρνεις μπορεί και άπό το 2 μήνα ή αργότερα???Εγώ παρόλο που τρώω τουλάχιστον 500θερμίδες παραπάνω την ημέρα (ίσος και από τη πρώτη μέρα που έμεινα έγκυος...πρώτα άνοιξε η όρεξη μου και μετά έμαθα ότι είμαι εγκυος) δεν έχω πάρει ούτε ένα γραμμάριο) και μάλιστα ο γιατρός μου εντυπωσιάστηκε και με ρώτησε μήπως κάνω δίαιτα και ενώ πεινάω δεν τρώω γιατί είμαι και υπέρβαρη(1,68 78 κιλά)αλλά με πολύ χαμηλή πίεση αλλά του εξήγησα ότι τρώω περισσότερο από πριν....μήπως υπάρχει περίπτωση να εμφανιστούν ξαφνικά αυτά τα κιλά ως δια μαγείας???Γιατί λέω εγώ τώρα αν συνεχίσω με αυτό το ρυθμό να τρώω αφού τώρα δεν έχω πάρει κιλά (που το μωρό σιγά τις θερμίδες που μου παίρνει) λογικά δεν θα πάρω πολλά κιλά!!!Μήπως ανοίγει και άλλο η όρεξη μετά???Είμαι 2 μηνών και 11 ημερών με βάση την ημέρα που μου έχει πει ότι αλλάζω μήνα το τίκερ δεν ξέρω αν μετράει σωστά έχω χάσει λίγο τη μπάλα με μήνες και βδομάδες :oops:

Ακριβως το ιδιο ειχα παθει κι εγω μεχρι το τελος του 3ου μηνα δεν ειχα παρει τιποτα κι ας ειχε ξεπροβαλει μια μικρη κοιλιτσα και ετρωγα πιο πολυ και απο τον αντρα μου! Ειχε τρομαξει! Στο τελος του 3ου πηρα ενα κιλο και τωρα αρχες 5ου ειμαι στο +2,5. Καθως ζυγιζομαι καθε μερα παρατηρησα οτι τα κιλα τα επαιρνα αποτομα. Μπορει δηλαδη να επαιρνα 1 κιλο σε 2 μερες μονο! Και μετα σταθερη παλι! Χωρις αλλαγη στη διατροφη. Τι να σου πω συμπερασμα δεν εχω βγαλει παντως καποια στιγμη στο ξαφνικο θα αρχισεις να παιρνεις κιλα αλλα οχι πολλα. Ειναι θεμα οργανισμου μαλλον τι να πω!

natasa31
17-11-08, 12:15
Να ρωτήσω εγώ κάτι???Κιλά πότε ξεκινάς να πέρνεις μπορεί και άπό το 2 μήνα ή αργότερα???Εγώ παρόλο που τρώω τουλάχιστον 500θερμίδες παραπάνω την ημέρα (ίσος και από τη πρώτη μέρα που έμεινα έγκυος...πρώτα άνοιξε η όρεξη μου και μετά έμαθα ότι είμαι εγκυος) δεν έχω πάρει ούτε ένα γραμμάριο) και μάλιστα ο γιατρός μου εντυπωσιάστηκε και με ρώτησε μήπως κάνω δίαιτα και ενώ πεινάω δεν τρώω γιατί είμαι και υπέρβαρη(1,68 78 κιλά)αλλά με πολύ χαμηλή πίεση αλλά του εξήγησα ότι τρώω περισσότερο από πριν....μήπως υπάρχει περίπτωση να εμφανιστούν ξαφνικά αυτά τα κιλά ως δια μαγείας???Γιατί λέω εγώ τώρα αν συνεχίσω με αυτό το ρυθμό να τρώω αφού τώρα δεν έχω πάρει κιλά (που το μωρό σιγά τις θερμίδες που μου παίρνει) λογικά δεν θα πάρω πολλά κιλά!!!Μήπως ανοίγει και άλλο η όρεξη μετά???Είμαι 2 μηνών και 11 ημερών με βάση την ημέρα που μου έχει πει ότι αλλάζω μήνα το τίκερ δεν ξέρω αν μετράει σωστά έχω χάσει λίγο τη μπάλα με μήνες και βδομάδες :oops:αν συνεχισεις ισως σου πει να κανεις μια εξεταση για θυροειδη... διοτι εμφανιζεται καμια φορα στην εγκυμοσυνη. ισως ομως να ειναι και φυσιολογικο διοτι καις παραπανω θερμιδες τωρα...

anna_ath
17-11-08, 12:49
Ο θυροειδής μου είναι μια χαρά τον έχουμε ήδη τσεκάρει...αναγούλες και τα σχετικά καμμία επαφή το μόνο πράγμα που μου θυμίζει ότι είμαι έγκυος είναι το ότι πεινάω πιο συχνά!!! :roll: Ίσος ο μεταβολισμός μου αποφάσισε να μου κάνει τη χάρη και να δουλεύει καλύτερα και να μαι τυχερή και να μην πάρω πολλά κιλά....η αλήθεια είναι ότι παρόλο που δεν δουλευώ και μου χει κοπεί και η όρεξη για δουλειες του σπιτιού αντιθέτως βγαίνω πολλές βόλτες οπότε περπατάω και λίγο παραπάνω απ'οτι μέσα στο σπιτι...μέχρι και λαική πάω που δεν μ'άρεσε :shock: Όπως και να χει εδώ θα μαι και θα σας πω στον ένατο πόσα πήρα τελικα :wink:

natasa31
17-11-08, 13:04
Ο θυροειδής μου είναι μια χαρά τον έχουμε ήδη τσεκάρει...αναγούλες και τα σχετικά καμμία επαφή το μόνο πράγμα που μου θυμίζει ότι είμαι έγκυος είναι το ότι πεινάω πιο συχνά!!! :roll: Ίσος ο μεταβολισμός μου αποφάσισε να μου κάνει τη χάρη και να δουλεύει καλύτερα και να μαι τυχερή και να μην πάρω πολλά κιλά....η αλήθεια είναι ότι παρόλο που δεν δουλευώ και μου χει κοπεί και η όρεξη για δουλειες του σπιτιού αντιθέτως βγαίνω πολλές βόλτες οπότε περπατάω και λίγο παραπάνω απ'οτι μέσα στο σπιτι...μέχρι και λαική πάω που δεν μ'άρεσε :shock: Όπως και να χει εδώ θα μαι και θα σας πω στον ένατο πόσα πήρα τελικα :wink:ΤΟΤΕ ΕΙΣΑΙ ΤΥΧΕΡΟΥΛΑ! ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΕΙ ΕΤΣΙ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΤΕΛΟΣ....ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΟΥ!

yogini
17-11-08, 13:44
εγω τερματίζω μάλλον στο +17!!!

despina100
17-11-08, 14:10

Μακαρι να συνεχίσεις ετσι. Εγω μεχρι την 15η εβδομάδα δεν είχα παρει γραμμαριο και τωρα εχω φτασει τα +14!!!! Πικρααα!!!!!

jenny
17-11-08, 17:16
κορίτσια μην αγχώνεστε εγώ πήρα 26 κιλά και όταν η μικρή΄΄εγινε τριών μηνών μπήκα στα ρούχα προ εγκυμοσύνης και τώρα μου πέφτουν κιόλας! ούτε διατροφή έκανα ούτε γυμναστική απλά εκ των πραγμάτων δεν προλαβαίνεις να φας και τα χάνεις πολύ εύκολα!

μαριαπαβ
17-11-08, 20:47
Κοριτσια καλησπερα σας,με τι τροπο χασατε τα κιλα της εγκυμοσυνης;Ξερει καμια αποτελεσματικη διατροφη; Ειμαι εγκυος και στον 8ο,εχω παρει γυρω στα 9 κιλα,αλλα ημουν ανεκαθεν παχουλη.Κοντευω να φτασω τα 110.Πειτε μου καμια διαιτα να κανω μολις γεννησω,αφου δεν ξερω αν θα καταφερω να θηλασω το μωρο μου.

foivi
17-11-08, 20:54
+14 και θέλω να πίστεύω οτι that's it καθότι τερματίζω κι εγώ...

Jen.
17-11-08, 23:17
Ερώτηση...αν ξεκινάς από 58, μετά στον 3-4 μήνα πέφτεις στο 54 και μετά είσαι 61 πόσα κιλά πήρες? Εγώ θεωρώ ότι πήρες +3 γιατί μετράω από την πολύ αρχή ενώ άλλοι μου λένε ότι είναι 7 αλλά αυτό είναι από τον 4ο μήνα και μετά...ποιος έχεις δίκιο? :roll:

elenik
18-11-08, 00:15
+3 και ασ τους να λυσανε. Μια χαρα ειναι ... μην πω τέλεια :D

Jen.
18-11-08, 00:22
+3 και ασ τους να λυσανε. Μια χαρα ειναι ... μην πω τέλεια :D

ε καλά δεν είναι και τέλεια γιατί όταν ξεκίνησα ήμουν και 4-5 κιλάκια πάνω από το ιδανικό μου βάρος...αλλά δεν έχω παράπονο.

ΛΕΝΑΝΕΚ
18-11-08, 08:48
κορίτσια μην αγχώνεστε εγώ πήρα 26 κιλά και όταν η μικρή΄΄εγινε τριών μηνών μπήκα στα ρούχα προ εγκυμοσύνης και τώρα μου πέφτουν κιόλας! ούτε διατροφή έκανα ούτε γυμναστική απλά εκ των πραγμάτων δεν προλαβαίνεις να φας και τα χάνεις πολύ εύκολα!
Τι κουράγιο κι αυτό!
Εγώ πήρα 26 και έφτασα τα 100! Εκτοτε η τύχη τους αγνοείται.Τα 100 τα έφτασα αρκετά πριν γεννήσω!Πόσα να πήρα τελικά?Οι στατιστικές λένε πάνω από 30.Στο γιο μου ήταν 33-35.
Γενικά όταν περνάς τα 30 κιλά ή τα 30 χρόνια αρνείσαι να συνεχίσεις το μέτρημα.
:) :) Άντε και καλό μάζεμα μου τώρα. :? :? :?

nat-left
18-11-08, 10:16
:) :)

Χα χα τρομερή είσαι!

jenny
19-11-08, 17:04
Τι κουράγιο κι αυτό!
Εγώ πήρα 26 και έφτασα τα 100! Εκτοτε η τύχη τους αγνοείται.Τα 100 τα έφτασα αρκετά πριν γεννήσω!Πόσα να πήρα τελικά?Οι στατιστικές λένε πάνω από 30.Στο γιο μου ήταν 33-35.
:) :) Άντε και καλό μάζεμα μου τώρα. :? :? :?εγώ είχα φτάσει 1106 και τώρα είμαι 80!

Nanouka
19-11-08, 18:18
εγώ είχα φτάσει 1106 και τώρα είμαι 80!

μπαρδόν?? :shock: :shock:

μάλλον 106 εννοείς και σου φυγε απο το τρέμουλο των εκατό ένας άσσος παραπάνω εεε? :P :P :P :P :P :lol: :lol: :lol:
δικιά μας κι εσύ! :wink: :lol:

natasa31
19-11-08, 18:24
ΚΙ ΕΓΩ ΞΕΚΙΝΗΣΑ 86 ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΗΔΗ 101... ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΚΡΑΤΗΘΩ ΑΛΛΑ ΠΕΤΥΧΑΙΝΕΙ ΜΙΑ ΣΤΙΣ ΠΕΝΤΕ! ΚΙ ΟΙΛΟΙ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΤΑ ΠΟΛΛΑ... ΦΑΝΤΑΣΟΥ.. ΠΟΥ ΘΑ ΦΤΑΣΩ ΘΕΕ ΜΟΥ?

Nanouka
19-11-08, 18:27
.. πρέπει να κάνουμε κλάμπ ..
δε γίνεται!!! :lol: :lol: :lol: :lol:

natasa31
19-11-08, 18:52
ΚΑΦΕ " ΟΙ ΧΟΝΤΡΟΥΛΕΣ" ΧΑΧΑΧΑ

LILLYPRO
20-11-08, 11:53
Προς το παρόν (30w+4d) είμαι στο +11... και μου φαίνονται ήδη πολλά, γιατί υπολογίζω πως το επόμενο δίμηνο θα πάρω 3-4 ακόμη, οπότε θα φτάσω αισίως τα 15 :oops:
Ο γιατρός μου πάντως με βρίσκει μια χαρά, αλλά εγώ νιώθω πολύ χάλια ρε γμτ... τρομάζω στη σκέψη του πώς θα καταφέρω να χάσω τόσο βάρος... έχω ταλαιπωρηθεί πολύ με διάφορες δίαιτες στο παρελθόν και δεν αντέχω να ξαναπεράσω τα ίδια! Είναι και τα 4-5 κιλά παραπάνω που είχα πριν μείνω έγκυος, ήρθε κι έδεσε το γλυκό...
Στην επόμενη εγκυμοσύνη θα πέσει ΠΕΙΝΑ. Το έχω ήδη υποσχεθεί στον εαυτό μου :cry:

ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΣΥΝΟΝΟΜΑΤΗ!!!
ΠΟΣΑ ΚΙΛΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕΣ? ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΙΔΙΑ ΚΑΙ ΕΓΩ..ΕΒΑΛΑ 7 ΚΙΛΑ (ΕΙΧΑ ΚΑΙ 3-4 ΠΑΡΑΠΑΝΙΣΙΑ) ΣΕ ΕΝΑΝ ΜΗΝΑ... ΠΟΛΥ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΛΕΩ...ΑΠΟ ΜΙΑ ΧΑΖΟΠΕΡΙΟΔΟ..ΕΚΑΝΑ ΑΥΤΑ ΤΑ 10 ΚΙΛΑ ΝΑ ΤΑ ΧΑΣΩ 6-7 ΜΗΝΕΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΓΑΜΟ Κ ΤΕΛΙΚΑ ΜΟΥ ΕΜΕΙΝΑΝ ΠΑΛΙ ΤΑ 3-4 ..ΟΠΟΥ ΞΕΚΙΝΗΣΕ Κ Η ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ (ΔΗΛΑΔΗ ΣΤΑ 61)..Κ ΤΩΡΑ ΣΤΟΝ 4ο ΜΗΝΑ ΕΧΩ ΦΤΑΣΕΙ ΣΤΑ 64 ΜΕ ΠΟΛΛΕΣ ΑΝΑΓΟΥΛΕΣ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ..ΠΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΧΑ ΚΙΟΛΑΣ ΔΗΛΑΔΗ! :lol:

pavmaria
20-11-08, 21:23
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ σε όλες!!!
Πρώτη φορα συμμετέχω ενεργά στο forum αν και το διαβάζω απο τον 1ο μήνα της εγκυμοσύνης μου.(τώρα ειμαι στον 4ο)
Χαρηκά πολυ κορίτσια για αυτα που διαβασα σε αυτό το θεμα (όχι γιατί παχυνατε φυσικά!!!) αλλά γιατι έχω πάρει και εγώ 8 κιλα ήδη και οι περισσότερες στην δουλειά μου μου την λενε εμεσως...ωωω τι κοιλια
!!!! και τέτοια ..Αφήστε που αυτές βάλανε το πολύ 6-7 κιλά!!!!!!! στις εγκυμοσύνες τους ...Το ξέρω οτι πηρα περισσότερα απο όσα έπρεπε πολύ γρήγορα αλλα δεν εχω και την ψυχολογια να μου την λένε ετσι!!!!
Ετσι ηθελα καπου να τα πω!!!

Tinkerbell
20-11-08, 22:19
εγώ ξεκίνησα 58 και σήμερα που ζυγίστηκα στο γιατρό ημουν 71
δηλαδή είμαι στο +13 την 31 εβδ

cristin
20-11-08, 22:37
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ σε όλες!!!
Πρώτη φορα συμμετέχω ενεργά στο forum αν και το διαβάζω απο τον 1ο μήνα της εγκυμοσύνης μου.(τώρα ειμαι στον 4ο)
Χαρηκά πολυ κορίτσια για αυτα που διαβασα σε αυτό το θεμα (όχι γιατί παχυνατε φυσικά!!!) αλλά γιατι έχω πάρει και εγώ 8 κιλα ήδη και οι περισσότερες στην δουλειά μου μου την λενε εμεσως...ωωω τι κοιλια
!!!! και τέτοια ..Αφήστε που αυτές βάλανε το πολύ 6-7 κιλά!!!!!!! στις εγκυμοσύνες τους ...Το ξέρω οτι πηρα περισσότερα απο όσα έπρεπε πολύ γρήγορα αλλα δεν εχω και την ψυχολογια να μου την λένε ετσι!!!!
Ετσι ηθελα καπου να τα πω!!!
μη μασας!!παρε οσα κιλα θελεις ,θα τα χασεις μετααααα

linauser
21-11-08, 15:05
Γεια σας μανούλες! Κι εγώ έχω πάρει 12 κιλά και είμαι στην 29η εβδομάδα. Πριν ήμουν 56 και τώρα 68. Βασικά πήρα 5-6 το πρώτο δίμηνο που έκοψα το τσιγάρο. Μετά σταμάτησα να παίρνω με αυτό το ρυθμό και τον 6ο πήρα 2-3 πάλι. Δεν φαίνονται στο σώμα τόσο όσο στην κοιλιά που είναι τσίτα, σουβλερή και μου έχει ανέβει στο λαιμό. Άσε που τρελαίνομαι από καούρες. Μου έδωσε ο γιατρός μια διατροφή αλλά που να την κάνεις αυτή ρε παιδιά. Αφού όλη μέρα πεινάς. με τη ζυγαριά στο χέρι να μετράω τα γραμμάρια που δεν το έκανα ποτέ. Ναι καλά τώρα. Δεν πάω να παίξω μπάσκετ καλύτερα!

aleca
24-11-08, 10:28
Κορίτσια μη σας τρομάζουν τα κιλά, αρκεί να είναι καλά το μωρό και εσείς με την υγεία σας. Πήρα 54 κιλά!!!! Ναι ναι αλήθεια! Λίγο ότι έκοψα την δίαιτα και έφαγα σαν άνθρωπος, λίγο ότι έκοψα το τσιγάρο, λίγο ότι έκοψα το γυμναστήριο και λίγο ο θυροειδής, τα κατάφερα! Με τη γέννα έχασα 15 κιλά ( είχα μεγάλη κατακράτηση), σε τρεις μήνες έχασα άλλα 15. Μες το χρόνο είχα χάσει άλλα 12 κιλά, και τα υπόλοιπα 12 τα έχασα μέσα στο δεύτερο χρόνο. Κανείς δεν πίστευε ότι θα αδυνατίσω πάλι ή ότι δε θα πάθω ζάχαρο στην εγκυμοσύνη ή τέλος πάντων ότι δεν θα έχω κάποια επιπλοκή. Ήμουν υγιέστατη και πολύ ευτυχισμένη και γέννησα ένα κουκλι, 3.700 κιλά. Τα κιλά μου τα έχασα με προσεγμένη διατροφή, και μετά τους 18 μήνες (τα τελευταία 4) με γυμναστήριο, τρεις φορές την εβδομάδα. Τα πρώτα κιλα (30) τα έχασα πολύ εύκολα, γιατί δεν ήταν κιλά που πήρα λόγω φαγητού αλλλά πιθανόν λόγω κατακράτησης, μωρού, θυροειδή κλπ. Τα άλλα 24 κιλά που αναλογούσαν όντως σε ό,τι είχα φάει (γιατί δεν έτρωγα τόσο πολύ), τα έχασα δυσκολότερα αλλά και πάλι χωρίς μεγάλο κόπο. Πιστεύω ότι το πιο σημαντικό για την υγεία της εγκύου και του μωρού είναι η αποφυγή άγχους και να είναι μια χαρούμενη μαμά. Βέβαια μην το παρακάνετε και εσείς όπως έκανα εγώ, αλλά νομίζω ότι μία λογική αύξηση βάρους δεν θα επιβαρύνει κανέναν, ούτε θα στερήσει - αγχώσει τη μαμά. Εγώ είμαι 1.80 στο ύψος και είμαι 70 κιλά. Νομίζω λοιπόν ότι 25 κιλά θα ήταν ένα λογικό νούμερο για να έπαιρνα στην εγκυμοσύνη μου. Γιατί ακούω κάτι 8άρια και 10άρια και μου φαίνεται ακατόρθωτο. Αφού με τη γέννα έχασα μόνο 15!!!

katerina_s
24-11-08, 10:58
Καλημέρα και από μένα. Εγώ ξεκίνησα 57, είμαι 63 σήμερα και είμαι στην 23 εβδομάδα. Δεν ξέρω αν είναι πολλά ή κανονικά. Αυτοί που είχαν καιρό να με δούν λένε ότι δεν μου φαίνονται. Βέβαια άρχισα την επίθεση στα γλυκά και αυτό δεν ξέρω που θα με βγάλει.... :D

ravT
24-11-08, 11:19
Εγώ είμαι στη 19η, ξεκίνησα 62 και παραμένω. Χωρίς εξαγωγές κ.λπ. Δεν έχω την όρεξη που είχα απ την αρχή κιόλας. Ο γιατρός μου είπε ότι όπου να ναι θα έρθει και η όρεξη. Με έχουν ζαλίσει ότι θα βγει το παιδί μικρό αν δεν τρώω! Άλλος ένας μύθος...

ΚΥΡΙΑΚΗ_
24-11-08, 11:54
Κορίτσια εγώ σε μια βδομάδα μπαίνω στον 5ο και έχω πάρει 800 γραμμάρια...βέβαια είχα ξεκινήσει με παραπάνω κιλά...τώρα είμαι στα 74,5..
και έχω ύψος 1,67.
Αυτά που λέγονται πάντως ότι αν δεν πάρεις κιλά το μωρό δεν μεγαλώνει είναι ΜΥΘΟΣ!!!!!Ξέρω μια γνωστή μου που πήρε μόνο 3 κιλα...!!!! :shock: :shock: :shock: :shock: και όμως το μωράκι της ήταν 3300!!!!
Ευελπιστώ πάντως να μην πάρω πολλά κιλά διότι είχα ήδη σημάδια φλεβίτιδας και φοβάμαι.... :cry: :cry:

annina
24-11-08, 17:05
εγώ είμαι τελος 7ου και έχω πάρει 19,5 κιλά. :( Οταν έμαθα οτι είμαι εγκυος ήμουν 63 κιλά. Τα κανονικά μου κιλά ήταν 55-57 αλλά είχα παχύνει αρκετα θα έλεγα. Πήρα τα πρώτα 7,5 κιλά τον πρώτο 1,5 μήνα γιατί έκοψα μαχαίρι το τσιγάρο και ήθελα συνέχεια να τρώω. Τα υπόλοιπα 8 τα πήρα μέχρι τον 5ο γιατί έτρωγα πολλά μακαρόνια βρε κορίτσια, δεν ήθελα να τρώω τίποτε άλλο, καθε μέρα μακαρόνια. Μέχρι που μου έβαλε χερι ο γιατρός μου και τα έκοψα και αυτα. Τώρα έχω πάρει 4,5 κιλά απο τον 5ο και μετα. Δεν ξέρω που θα φτάσω αλλα προσπαθώ οσο μπορώ. Είδη δεν μπορώ να φάω ολοκληρη μερίδα, γιατί μετα υποφερω. Νιώθω ότι θα σκάσω μου ανεβαίνει το φαί στο λαιμό. Αυτα που δεν με πειράζουν καθόλου βέβαια είναι τα γλυκά :wink: Δεν μπορώ να τα σταματήσω με τίποτα. Ευτυχώς δεν έχω ζάχαρο ούτε πίεση. Αντίθετα είναι και τα δυο πολύ χαμηλά. :) :)

katerina_s
24-11-08, 21:07
Και εμένα annina μ'έχει πιάσει μια τρελή μανία με τα γλυκά.μέχρι τον 4ο δεν έτρωγα τίποτα. Εδώ και ένα μήνα θέλω γλυκό μετά από το φαγητό σαν τρελή. Αν δεν σταματήσω δεν ξέρω που θα φτάσω. Είναι να κάνω και τηνκαμπύλη ζαχάρου σε λίγες μέρες...Να δώ τι θα δείξει. Είχα βέβαια χαμηλό ζάχαρο και γι'αυτό έδεινα άλοθι στον ευατό μου να τρώει τα γλυκάκια..!!

natasa31
24-11-08, 21:14
Και εμένα annina μ'έχει πιάσει μια τρελή μανία με τα γλυκά.μέχρι τον 4ο δεν έτρωγα τίποτα. Εδώ και ένα μήνα θέλω γλυκό μετά από το φαγητό σαν τρελή. Αν δεν σταματήσω δεν ξέρω που θα φτάσω. Είναι να κάνω και τηνκαμπύλη ζαχάρου σε λίγες μέρες...Να δώ τι θα δείξει. Είχα βέβαια χαμηλό ζάχαρο και γι'αυτό έδεινα άλοθι στον ευατό μου να τρώει τα γλυκάκια..!!κι εγω την τρεμω αυτη την εξεταση... την αλλη εβδομαδα θα την κανω...κι ολο λεω δεν θα φαω γλυκο μεχρι τοτε κι ολο παρασερνομαι...

katerina_s
24-11-08, 21:27
Πω πω..Και εγώ τα ίδια. κάθε μέρα, αφού εχω φάει το γλυκάκι μου "ορκίζομαι" ότι ήταν το τελευταίο...Μάταια!!!

annina
25-11-08, 10:29
Κοριτσια μη τη φοβαστε την καμπυλη ζαχαρου. Δεν έχουν σχεση τα γλυκα. και το λεω γιατι εγω απο την αρχη της εγκυμοσυνης τρωω καθε μερα γλυκο. Η μονη μερα που δεν εφαγα ήταν μια μερα πριν την καμπυλη γιατι μου το είπε ο γιατρος. Εξαρταται απο τον οργανισμο. Θα σας συμβουλευα όμως να μην πάτε μονες σας για την καμπύλη γιατί είναι λίγο ζορικη. Οχι κάτι να τρομαζετε αλλα επειδή πίνεις τη γλυκόζη αισθάνεσαι λίγο περίεργα ζαλίζεσαι. και μετά το τέλος της εξετασης σου πεφτει πολύ το ζάχαρο και καλο είναι να είναι και καποιος μαζί σας. :D

katerina_s
25-11-08, 10:38
Σοβαρά πρέπει να έχουμε κάποιον μαζί μας; Καλά που μου το είπες. Εγώ είχα σκοπό να πάω μόνη μου και μέτα την εξέταση να πάω στη δουλειά με το αυτοκίνητο....

annina
25-11-08, 10:41
Χρονια σου πολλα κατερίνα.
Καλό είναι να μην πας μονη σου και σίγουρα μετά δεν θα είσαι για δουλεια. Και αυτό γιατί μετα την εξεταση έχεις τρομερη νύστα.

Demi7
25-11-08, 10:45
Κορίτσια δεν πρέπει να κάνετε "νηστεία" πριν την καμπύλη ζαχάρου... Καλά δεν λέω να πλακωθείτε στα ταψιά μπακλαβά... Αλλά το ζήτημα είναι να δείξει την προδιάθεση και γι'αυτό δεν αρκεί μόνο η εξέταση ζαχάρου (η οποία γίνεται με πρωινή"νηστεία").
Εγώ έφαγα γλυκό κουταλιού (ένα καρυδάκι και ένα πορτοκάλι -κομμάτι έ) την προηγούμενη. Ξεκίνησα με ζάχαρο 71 και κατέληξα με ζάχαρο 79 μετά απο 3 ώρες και 100 mg γλυκόζης.
Συμπερασμα? Υπολυκαιμία.... :)

Σίγουρα πρέπει να είναι κάποιος μαζί σας γιατί είναι όντως λίγο κάπως μπλιάχ η εξέταση (4-5 αιμοληψίες) και 3 ώρες πως θα περάσουν που πρέπει να μην κουνιέστε καθόλου??? Κάποιον να πρήξετε και να στηριχθήτε μέχρι να φύγετε....

Αυτά... (έχω κάνει 2 ΚΖ και τα ξέρω ..... :( )

Eley8eria
25-11-08, 11:50
Οταν εκανα κι εγώ την εξέταση η νοσοκόμα με ρώτησε αν συνοδεύομαι γιατι μπορεί να ζαλιζόμουν.. Τελικά δεν ζαλίστικα, τιποτα δεν κατάλαβα.
Πάντως την πρώτη φορά που μέτρησα το ζάχαρο μου ειχα ξεσκιστεί (με το συμπαθιο) στα γλυκά τις προηγούμενες μέρες κ μου έβγαλε νηστική ζαχαρο 83..
Μετά καπως συμμαζευτηκα και ξαναέκανα 1 ώρα μετά απο γευμα και ήταν 78.. (Κανονικά μια ώρα μετα το γευμα θα έπρεπε να ήταν υψηλό..)

katerina_s
25-11-08, 11:50
Annina σε ευχαριστω πολύ για τις ευχές σου.

Demi7 και annina οι συμβουλές σας είναι πολύτιμες για μένα. Σας ευχαριστώ πολύ πολύ!! Στις πρώτες εξετάσεις είχα ζάχαρο 64 και στις επόμενες είχα 72. Θεωρώ ότι δεν θα έχω καμία φοβερη έκπληξη στην καμπύλη ζαχάρου.!!

anna_ath
25-11-08, 14:35
Ερώτηση της άσχετης μέλουσας μαμάς.....Την καμπύλη ζαχάρου την κάνουν όλες οι εγκυμονούσες ή όσες φαίνεται να έχουν πρόβλημα?Εμένα το ζαχαρό μου βγήκε 68 τώρα(και είχα φάει το προηγούμενο βράδυ στις 10 μια σοκολάτα!) αλλά επειδή έχει η πεθερά μου μετρητή(επειδή έχει διαβήτη) και με έχει μετρήσει πολλές φορές(το βλέπω σαν παιχνίδι :P ) μου έχει βγει από 60 μέχρι 70 μετά το φαγητό το αποτέλεσμα....αλλά ποιές είναι οι φυσιολογικές τιμές?Στο χαρτί τον εξετάσεων γράφει 60-115 αλλά προβληματίζομαι γιατί προχθές με έπιασε ένα πράγμα σαν τρέμουλο και ήπια ένα χυμό και συνήλθα και αυτό το πράγμα με πιάνει και όταν κοιμάμαι το μεσημέρι και ξυπνάω!Παίζει να είναι χαμηλό το ζαχαρό μου?Μάλον πρέπει να τα πω στον γιατρό μου ε?

katerina_s
25-11-08, 14:52
Ερώτηση της άσχετης μέλουσας μαμάς.....Την καμπύλη ζαχάρου την κάνουν όλες οι εγκυμονούσες ή όσες φαίνεται να έχουν πρόβλημα?Εμένα το ζαχαρό μου βγήκε 68 τώρα(και είχα φάει το προηγούμενο βράδυ στις 10 μια σοκολάτα!) αλλά επειδή έχει η πεθερά μου μετρητή(επειδή έχει διαβήτη) και με έχει μετρήσει πολλές φορές(το βλέπω σαν παιχνίδι :P ) μου έχει βγει από 60 μέχρι 70 μετά το φαγητό το αποτέλεσμα....αλλά ποιές είναι οι φυσιολογικές τιμές?Στο χαρτί τον εξετάσεων γράφει 60-115 αλλά προβληματίζομαι γιατί προχθές με έπιασε ένα πράγμα σαν τρέμουλο και ήπια ένα χυμό και συνήλθα και αυτό το πράγμα με πιάνει και όταν κοιμάμαι το μεσημέρι και ξυπνάω!Παίζει να είναι χαμηλό το ζαχαρό μου?Μάλον πρέπει να τα πω στον γιατρό μου ε?

Νομίζω πως την κάνουν όλες. Και εγώ έχω χαμηλό και θα την κάνω. Όσο για το τρέμουλο το έπαθα και εγώ 2 φορές. Την πρώτη ήμουν σε νοσοκομείο και μου βρήκαν χαμηλό ζάχαρο. την δεύτερη...έχασα και τις αισθήσεις μου. Καλά είναι να μην μένεις νυστική.Να τρως κάτι και να έχεις έστω και μια καραμέλα στην τσάντα σου πάντα..!!

ΚΥΡΙΑΚΗ_
25-11-08, 15:31
Εγώ κορίτσια ακόμα να κάνω αυτή τη καμπύλη.... :?
Σε ποιο μήνα την κάνουν?Δεν μου έχει πει ο γιατρός μου ακόμα τίποτα.... :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?:

katerina_s
25-11-08, 15:52
Αν δεν κάνω λάθος είναι μετά την 22 βδομάδα. Δηλ να σκεφτείς ότι γίνεται στον 6 μήνα. .

Demi7
25-11-08, 16:03
Την ΚΖ την κάνουμε στην 23-24 εβδομάδα και δείχνει πιθανό διαβήτη κυήσεως. Την ΚΖ την συνιστούν οι περισσότεροι γιατροί γιατί είναι η μόνη εξέταση που δείχνει τη δυνατότητα του οργανισμού να μεταβολίσει τη γλυκόζη στο αίμα.
Η εξέταση ζαχαρου που κάνουμε είναι μετά απο "νηστεία" οπότε δεν είναι ότι πιο ενδεικτικό.
Εμένα στις εξετάσεις το όριο είναι απο 74-110 και έχω συνέχεια 71. Η γιατρός μου μου είπε οτι δεν υπάρχει πρόβλημα για το μωρό (ίσα ίσα ο πλακούντας δουλεύει πολύ καλά) αλλά πρέπει να προσέχω αυτά που αναφέρατε... δηλαδή ζαλάδες, ναυτίες κλπ.
Πρέπει να αλλάξετε το ωράριο διατροφής, το οποίο σημαίνει ότι πρέπει να τρώτε κάθε 3 ώρες για να μην αισθάνεστε αυτήν την αδυναμία και τις ζαλαδες.
Εμένα μου έκανε καλό γιατί και κιλά δεν πήρα πολλά και μου σταμάτησαν και οι ναυτίες/εμετοί που είχα.
Α... και το καλό είναι ότι μπορούμε να τρώμε και το γλυκάκι μας χωρίς τύψεις :wink: (γλυκάκι... όχι ταψάκι γλυκάκι.... εεε :P )

Τώρα εάν το μωρό είναι αρκετά μεγάλο (πχ στα ανώτατα φυσιολογικά όρια) υπάρχει πολύ αμνιακό υγρό (πάλι αν. φυσ. όρια) και υπάρχει και ζάχαρο στα ούρα τότε είναι πιθανά σημάδια διαβήτη κυήσεως.... :(
Εκτός από το ζάχαρο στα ούρα (που δυστυχώς δεν είναι καλό) μην πανικοβάλεστε με τα άλλα δύο γιατί εμένα ο μπέμπης ήταν στα δυο πρώτα στα ανώτατα αλλά τελικά απλά είναι ένα μεγάλο μωρό!!! :D

Εψαξα πολύ το συγκεκριμένο θέμα (έφαγα τρελό άγχος) και σε ό,τι μπορώ να βοηθήσω είμαι εδώ!

Ελπίζω να σας έλυσα μερικές απορίες

katerina_s
25-11-08, 16:24
Είσαι κατατοπιστικότατη. Thanks a lot!!

Tinkerbell
25-11-08, 20:21
εγώ την καμπύλη την έκανα την 28 εβδ - τότε μου είπε ο γιατρός μου αρχίζει να ανεβαίνει το ζάχαρο στην εγκυμοσύνη και δείχνει αν υπάρχει θεματάκι.
Αρχικά έκανα την μικρή καμπύλη (δηλ μία φορά μου πήραν αίμα νηστική, είπα 50 ml γλυκόζη και μου πήραν ξανά αίμα μετά από μία ώρα) - ο γιατρός μου είπε ότι κάνοντας πρώτα τη μικρή το 80% των εγκύων δείχνει αν υπάρχει πρόβλημα ή όχι οπότε αν τα αποτελέσματα αυτής είναι καλά αποφεύγεις τη μεγάλη καμπύλη (3ωρη εξέταση)
Επειδή το αποτέλεσμά της σε εμένα ήταν κάπως ανησυχητικό (είμαι στο υπόλοιπο 20% μαλλον :evil: ) έκανα και τη μεγάλη (μου πήραν αίμα μία φορά νηστική, ηπια 100 ml γλυκόζη και μετά μου πήραν αίμα μετά από 1 ώρα, μετά από 2 ώρες και μετά από 3 ώρες - συνολικά δηλ 4 αιμοληψίες) - τα αποτελέσματα ευτυχώς ήταν μια χαρά και συνεχίζουμε να τρώμε κανονικά :D
δεν πρέπει να αλλάξετε τη διατροφή σας πριν την εξέταση διαφορετικά δεν έχει νόημα - αν τα αποτελέσματα δείξουν κάτι ανησυχητικό τότε θα ακολουθήσετε διατροφή

Υ.Γ. είμαι η μόνη που της άρεσε η γλυκόζη;:roll: τα κατέβασα τα ποτηράκια μπαμ μπαμ :D

natasa31
25-11-08, 23:07
Να ρωτήσω κάτι κι εγω για το θέμα. Εμένα μου έγραψε μία εξέταση που λέγεται τεστ ζαχάρου και μου είπε να πιω μισ ωρα πριν lucozade.... ποια απο τις εξετασεις πυ περιγράφετε είναι αυτή γιατι μπερδέυτηκα....

foivi
26-11-08, 00:42
Εγώ δεν την έκανα ποτέ αυτή την εξέταση γιατί μου είπε οτι δεν χρειάζεται.
Το ζάχαρό μου ήταν συνέχεια στο 75.

kati
26-11-08, 01:21
Την εξέταση αυτοι την κάνουν όλοι γιατί μετράν το ζάχαρο αφού εχεις καταναλώσει συγκεκριμένη ποσότητα γλυκόζης γαι να δούν πώς ανταποκρίνετε ο οργανισμός :wink:

yogini
26-11-08, 09:03
Ουτε εγω έκανα καμπύλη ζαχάρου γιατι ήταν όλα φυσιολογικά και έφαγα και τα γλυκά της ζωής μου στην εγκυμοσύνη!!!
Φαντάζομαι κάποιοι γιατροί την ζητάνε σαν ρουτίνα ενω άλλοι μόνο αν δουν κάτι πάνω απο τα όρια.

Demi7
26-11-08, 09:23
Πιθανότατα βλέπουν κάτι και στις μετρήσεις. Εγώ είχα αμνιακό στα ανώτατα και το μωρό ήταν και αυτό στα ανώτατα φυσιολογικά. Και στα 2 μωρά τα ίδια χρειάστηκε να κάνω αλλά ευτυχώς το μόνο που διαπιστώσαμε είναι οτι απλά είχα μεγάλα μωρά... :D

ΚΥΡΙΑΚΗ_
26-11-08, 15:58
Κορίτσια σας ευχαριστώ που με κατατοπίσατε στο θέμα!!!! :D :D :D
katerina_s χρόνια πολλά και για την γιορτή σου!!!

katerina_s
26-11-08, 17:34
Σε ευχαριστώ Κυριακή, και εσύ ό,τι επιθυμείς!!!

annina
27-11-08, 09:46
Καλημέρα κορίτσια. Τελικά όλα εξαρτονται απο το γιατρό.Αν θα κάνεις την εξέταση πότε θα την κάνεις κ.λ.π. Εμένα ενώ έχω πάρει πολλά κιλά και μου φωναζε ότι θα πάθω ζάχαρο να ανεβάσω πίεση. Δεν μου είπε να κάνω πρώτα την μικρή ΚΖ. Εκανα κατευθείαν την μεγάλη. Με το ζόρι την ήπια τη γλυκόζη και στις 8.30 το πρωί τη να σας λέω. ήταν τρέλλα με κορδέλα.
Νατασα 31 δεν το έχω ξανακούσει αυτό που σου είπε ο γιατρός σου. Ισως να είναι μια διαφορετική μέθοδος. Νομίζω όμως ότι το lucozade είναι πολύ καλύτερο απο τη γλυκόζη :D :D

Goutsoulini
02-01-09, 12:56
Καλημερα Κοριτσια
καλη χρονιά και με το καλό να μας ερθουν τα μωρακια μας! Είμαι σχεδον στην 20 εβδομαδα πριν την εγκυμοσυνη τα κιλα μου ήταν 58-60. Τωρα έχω παρει 5-6 κιλα και το ύψος μου ειναι 1.70. Εσεις που βρισκεστε? Είμαι σε φυσιολογικά όρια για την εβδομαδα που βρισκομαι? ξέρει καμια? :?: :?: :?:

annina
03-01-09, 12:01
goutsoulini καλη χρονιά με υγεία και με το καλό να έρθει το μωράκι σου. Νομίζω ότι τα κιλά που έχεις πάρει είναι μια χαρά, και προσπάθησε να συνεχίσεις έτσι.

Goutsoulini
04-01-09, 19:24
ευχαριστω πολυ annina για την απαντηση με το καλο κ σε σενα το μωρακι σου

katerinakriti
11-08-10, 22:39
έχουν περάσει 4 μήνες απο τότε που γέννησα κι όμως ακόμα μου δίνουν θέση στο λεωφορείο, ακόμα με ρωτάνε "πότε με το καλό" και ακόμα κυκλοφορώ με φορέματα α λα ντέμης ρούσσος. δεν πολυτρώω , τρέχω ολη μέρα με το μωρο κι όμως τα κιλά δε με αποχωρίζονται με τίποτα!μαγιω φέτος πρέπει να παραγγείλω σε κατάστημα με τεντες. μετά απο πόσο καιρό φεύγουν?μήπως φταίει που δε θήλασα?(πονεμένη ιστορία). μ'έχει πάρει απο κάτω ρε γμτ

Dimitra83
11-08-10, 22:43
αναλογως ποσα πηρες.εγω πχ τα 23 που πηρα στην κορη μου εκανα περιπου 6 μηνες να τα χασω.βεβαια μετα εχασα αλλα 15 γιατι ειχα κ απο πριν λιγα παραπανισια!στο δευτερο που πηρα 9 κιλα σε 2 μηνες τα ειχα χασει.τωρα δε ξερω ποσα θα παρω ως το τελος αλλα ξεκινησα 48 κ ειμαι 60!κ εχω χαλαρα αλλους 3 μηνες.με βλεπω να περνω αλλα 5 στο πολυ ανετο:rolleyes:

katerinakriti
11-08-10, 22:46
23 πήρα κι εγώ κι έχω χάσει τα 13 μέχρι τώρα!6 μήνες ε? να μην απογοητεύομαι ακόμα!μη σκάς πόσα θα πάρεις!καλά να σαι εσύ και το μωράκι σου!

Dimitra83
11-08-10, 22:48
οτι θα τα χασω το ξερω αλλα δεν αντεχω αλλο τις διαιτες α ρε πεινα που θα πεσει:mrgreen: παντως εγω το πρωτο το θηλασα αλλα το δευτερο δε μπορεσα δυστηχως.δε ξερω ποσο ρολο παιζει τελικα ο θηλασμος στο χασιμο των κιλων.μπορεις αν θες να πας σε εναν διαιτολογο να σε βοηθησει με ειδικη διατροφη!

katerinakriti
11-08-10, 22:52
αυτό με βλέπω να κάνω τελικά γιατί με περιορίζουν. ήμουν που ήμουν γεματούλα πριν μείνω έγκυος τώρα φαίνομαι σχεδόν μπαλονάκι

Dimitra83
11-08-10, 22:55
κ εγω στο πρωτο ξεκινησα με παραπανω κιλα .αλλα τα εχασα τελικα χωρις διαιτολογο.απο πεισμα επειδη μου ελεγε ο αντρας μου ΄΄ναι σιγα μη τα χασεις'' μετα οταν του ελεγα ειδες που εχασα 40 ολοκληρα κιλα μου ελεγε ''εγω στα λεγα οτι μπορεις!'':shock::shock:
παντως ισως να μπλοκαρε ο μεταβολισμο σου κ χρειαζεσαι καποιο ειδικο συνδιασμο τροφων για να τον ξεμπλοκαρεις.γιαυτο πηγαινε σε διαιτολογο θα σε βοηθησει σιγουρα

katerinakriti
11-08-10, 22:59
μπράβο σου που τα έχασες!εγω εχω κολλήσει και μάλλον ο διαιτολόγος είναι μονόδρομος

Dimitra83
11-08-10, 23:00
μονο μη μπεις στο τριπακι να ζυγιζεσαι καθε μερα γιατι απογοητευεσαι.στο λεω γιατι το ειχα περασει!1 το πολυ 2 φορες την εβδομαδα!

katerinakriti
11-08-10, 23:04
μπα δεν το κάνω αυτό!δεν έχω το σθένος να περνάω το μαρτύριο της ζυγαριάς κάθε μέρα;);););)

Dimitra83
11-08-10, 23:06
καλη επιτυχια σου ευχομαι τοτε κ με κοιλια...πλακα!:p:p

katerinakriti
11-08-10, 23:12
ευχαριστώ πολύ να σαι καλά!με το καλό να έρθει το μωράκι σου και να χαίρεσαι τα παιδάκια σου!

v.polina
11-08-10, 23:28
εγω τα εχασα μολις σαραντησα...τοτε ζυγιστηκα δηλαδη,μεχρι τοτε δεν ειχα προλαβει ουτε να το ακεφτω.παντως δεν εχει σχεση με τον θηλασμο,ξερω κοπελες που ειτε θηλασαν ειτ οχι,αλλες τα εχαναν αμεσως κι αλλες τα κουβαλουσαν μηνες...παντως 4 μηνες ειναι μικρο διαστημα,μην απογοητευεσαι κ μην ζοριζεις το σωμα σου,να φροντιζεις να τρως σωστα γιατι θελει αντοχες το να μεγαλωνεις ενα μπομπιρακι!!!!
κι αν παραγγειλεις φετος απο τπ καταστημα για τις τεντες μαγιω,του χρονου θα προβαρεις ανετα τα πιο ωραια κορδονακια;)

katerinakriti
11-08-10, 23:34
εγω τα εχασα μολις σαραντησα...τοτε ζυγιστηκα δηλαδη,μεχρι τοτε δεν ειχα προλαβει ουτε να το ακεφτω.παντως δεν εχει σχεση με τον θηλασμο,ξερω κοπελες που ειτε θηλασαν ειτ οχι,αλλες τα εχαναν αμεσως κι αλλες τα κουβαλουσαν μηνες...παντως 4 μηνες ειναι μικρο διαστημα,μην απογοητευεσαι κ μην ζοριζεις το σωμα σου,να φροντιζεις να τρως σωστα γιατι θελει αντοχες το να μεγαλωνεις ενα μπομπιρακι!!!!
κι αν παραγγειλεις φετος απο τπ καταστημα για τις τεντες μαγιω,του χρονου θα προβαρεις ανετα τα πιο ωραια κορδονακια;)
τυχερούλα!τα έχασες αμέσως!πάντως σας ευχαριστώ κορίτσια για τις απαντήσεις!μου δίνετε θάρρος

joela
11-08-10, 23:43
Εγώ πήρα 23 κιλά. βγαίνοντας απο το νοσοκομείο είχα ήδη χάσει τα 13.Οσο θήλαζα δεν έπερνα αλλά ούτε και έχανα.Οταν σταμάτησα το θηλασμό(4 μήνες μετά) πήρα 3 κιλά μπάμ.Μέτά απο αυτό έχω κολλήσει στα 13 παραπάνω και δε λέει να κατέβει.Εχουν περάσει 11 μήνες απο τη γέννα και ακόμα.Κορίτσια αυτό το κατάστημα με τα μαγιο τέντες μου φαίνετε θα κάνει φέτος χρυσές δουλειές χαχαχαχα.

ria
11-08-10, 23:53
εγω πάλι στην εγκυμοσυνη πήρα 8 (το 2008 γεννησα!)
οταν βγηκα απο το μαιευτηριο ειχα χάσει τα 5
και αυτη τη στιγμη τα εχω ξαναπάρει και είμαι στα ιδια κιλά (με τοτε που ημουν 9 μηνων εγκυος ε! )χωρίς να είμαι εγκυος χαχαχαχα
για κλαματα ειμαι γιατι γελάω δε ξέρω

ultraviolet
11-08-10, 23:58
εβαλα 12 κιλα.. δεν ζυγιστηκα οταν βγηκα απο το μαιευτηριο, αλλα επειδη για μενα στοιχημα ηταν να ξαναμπω στα τζιν μου, νομιζω το πετυχα σε 3 μηνες...

gwgw
12-08-10, 00:34
καλησπέρα! εγω πήρα 30ΚΙΛΑ και τωρα 10 μηνες μετα εχς χάσει τα 28. τα περισσότερα τα έχασα από τον 8ο μήνα εώς και το 10ο σχεδον 12κιλά σε 2 μήνες δεν ξερω πως ακριβώς συνέβη μετα από κάθε περίοδο εχανα κιλά, υγρά και πόντους. οπότε μην ανησυχείς εχεις χρόνο ακόμα εγώ μέχρι τον 7ο μήνα φορούσα τα ρούχα της εγκυμοσύνης...

Coraline
12-08-10, 08:17
Εγώ είχα πάρει 12 κιλά, τα 6 τα έχασα με τον τοκετό, τα υπόλοιπα 6 σε 3μήνες περίπου. Πάντως τώρα έχω στόχο να μην πάρω πάνω από 9 γιατί τα 3 τα είχα πάρει στους πρώτους 3 μήνες καθαρά από γουρούνιασμα με την ευκαιρία της εγκυμοσύνης.

SUPERMOM
12-08-10, 08:40
Εγώ κορίτσια είχα πάρει γύρω στα 16 κιλά. Ξεκίνησα όμως πολύ αδύνατη 51 κιλά. Τα πρώτα κιλά έφυγαν στον τοκετό.Τις πρώτες είκοσι μέρες έχασα σχεδόν τα μισά απο τα υπόλοιπα και παραπάνω μάλλον λόγω θηλασμού ( η μπέμπα ήταν λαίμαργη ). Στους δύο μήνες μου είχαν μείνει μόνο 5 και τότε έπαθα μια ωραιότατη γαστρεντερίτιδα και μου έφυγαν και αυτά τα 5 και 2 ακόμα!!!!! Όμως οφείλω να ομολογήσω οτι οι κοιλιακοί μου "επέστρεψαν" ύστερα απο 2 χρόνια με γυμναστήριο και κόπο.

ANDEDANTINOS
12-08-10, 08:55
πηρα 17 κιλα σε διδυμη κυηση και κου εχουν μεινει τα 4 και δεν φευγουν με τιποτα εχω γεννησει εδω και 2 χρονια και 4 μηνες

πικρα μεγαλη τα 4 κιλα

apricot
12-08-10, 10:25
εγω πάλι στην εγκυμοσυνη πήρα 8 (το 2008 γεννησα!)
οταν βγηκα απο το μαιευτηριο ειχα χάσει τα 5
και αυτη τη στιγμη τα εχω ξαναπάρει και είμαι στα ιδια κιλά (με τοτε που ημουν 9 μηνων εγκυος ε! )χωρίς να είμαι εγκυος χαχαχαχα
για κλαματα ειμαι γιατι γελάω δε ξέρω
κανεις ακριβη περιγραφη της καταστασης μου!!!!! ποτε θα τα χασω οεοοοοο!!!!!:roll:

latiatoula
12-08-10, 10:36
Κούκλα, εγώ δεν έχω μείνει έγκυος ακόμα, οπότε δεν ξέρω αν πρέπει να καταθέσω την εμπειρία μου, έχασα όμως φέτος τα 10 κιλά που είχα καβατζώσει αφού έκοψα το τσιγάρο. Έκανα καιρό δίαιτα, όχι της πείνας, αλλά δίαιτα....δηλαδή, έτρωγα συγκεκριμένες ώρες, συγκεκριμένα πράγματα, έπινα πολύ νερό και γυμναζόμουν όσο μπορούσα.
Χμ....εγώ δεν έχω μωρό, όπως είπα και δεν μου ήταν ιδιαίτερα δύσκολο να τα κάνω όλα αυτά. Εσύ που έχεις το μωράκι (να σου ζήσει, καλέ! ) θα έχεις και ιδιαίτερα περιορισμένο χρόνο, οπότε καλό είναι να πας σε διαιτολόγο, να σε βάλει σε πρόγραμμα.
Αν σε παρηγορεί το γεγονός, πέρυσι μου έδιναν και μένα θέση στο λεωφορείο...:roll:....και εγώ δεν έχω μείνει και ποτέ έγκυος, φαντάζεσαι σε τι κατάσταση "ρομπισμού" βρέθηκα? :( Α, να πω ότι λόγω κατασκευής εγώ όλο το βάρος το μάζευα στην κοιλιά και στη μούρη. Λόγω κοιλιάς, με περνούσαν για έγκυο. Η κοιλιά, δεν φεύγει μόνο με δίαιτα, πρέπει όσο μπορείς και προλαβαίνεις να κάνεις κοιλιακούς και να τσεκάρεις μήπως παίζει και κάποια δυσκοιλιότητα.....
Καλή επιτυχία!

giann
12-08-10, 11:09
Πήρα 23 κιλακια, μεχρι να σαραντισω εφυγαν περιπου 10. Ομως επειδη δεν εκανα καμια ιδιαιτερη προσπαθεια θεωρω οτι τα υπολοιποα εφυγαν με το θηλασμο, ο οποιος δρα λιποδιαλυτικα (απο οσο εχω ακουσει). Μην περιμενεις ομως να φυγουν τοσα πολλα κιλα αμεσως, ο οργανισμος λειτουργει με προγραμμα, μετα απο 6-8 κιλα που θα φυγουν ευκολα κανει και διαλειμματα. Και σε διαιτολογο να πας μα προγραμματισμενη διαιτα χρειαζεσαι ενα βαθος χρονου ανω των 6 μηνων. Ομως αν περασει 1 χρονος και δεν εχουν φυγει ολα τοτε...σκουρα τα πραγματα...αποθηκευονται και δεν πεφτουν με τιποτα τα ατιμα. 3 αποθηκευσα και τα καβαντζωσα στη δευτερη εγκυμοσυνη μου 3 χρονια μετα, ομως δεν εκανα προσπαθεια ουτε με γυμναστικη ουτε με διαιτα(σιχαινομαι τις διαιτες). Απο οτι καταλαβαινεται αν χασεις 20 απο τα 23 λες και παλι καλα...και επαναπαυεσαι λιγουλακι - ιδιαιτερα αν μπεις και στα ρουχα σου-

katerinakriti
12-08-10, 11:37
Πήρα 23 κιλακια, μεχρι να σαραντισω εφυγαν περιπου 10. Ομως επειδη δεν εκανα καμια ιδιαιτερη προσπαθεια θεωρω οτι τα υπολοιποα εφυγαν με το θηλασμο, ο οποιος δρα λιποδιαλυτικα (απο οσο εχω ακουσει). Μην περιμενεις ομως να φυγουν τοσα πολλα κιλα αμεσως, ο οργανισμος λειτουργει με προγραμμα, μετα απο 6-8 κιλα που θα φυγουν ευκολα κανει και διαλειμματα. Και σε διαιτολογο να πας μα προγραμματισμενη διαιτα χρειαζεσαι ενα βαθος χρονου ανω των 6 μηνων. Ομως αν περασει 1 χρονος και δεν εχουν φυγει ολα τοτε...σκουρα τα πραγματα...αποθηκευονται και δεν πεφτουν με τιποτα τα ατιμα. 3 αποθηκευσα και τα καβαντζωσα στη δευτερη εγκυμοσυνη μου 3 χρονια μετα, ομως δεν εκανα προσπαθεια ουτε με γυμναστικη ουτε με διαιτα(σιχαινομαι τις διαιτες). Απο οτι καταλαβαινεται αν χασεις 20 απο τα 23 λες και παλι καλα...και επαναπαυεσαι λιγουλακι - ιδιαιτερα αν μπεις και στα ρουχα σου-
αν χάσω τα 20 απο τα 23 και ξαναμπώ στα ρούχα μου θα πετάξω απ'τη χαρά μου!

Αθηνά
27-08-10, 10:36
Αν και πανε πλέον 2.5 χρόνια απο τότε που γέννησα και τα κιλά που πήρα ήταν 15-16 (απο 58 που ήμουν έφτασα 72-74) δεν καταφέρνω να χάσω τα τελευταία 3-4 κιλά τα οποία μου έχουν κατσικοθεί ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ και συνεπεία αυτού δεν μου κάνει κανένα παλιό μου ρούχο.
Εχοντας απελπιστεί, αφου τρέφομαι εδω και ενάμιση χρόνο με φρουτα, σαλάτες και ψητά, εχω ήδη χαρίσει όλα τα παλιά μου παντελόνια αφου μου ανεβαίνουν μέχρι το ΓΟΝΑΤΟ και ερωτω είναι δυνατόν να μην μου κανουν τα ρουχα μου με 3 κιλά παραπάνω, δεν είναι δα και 7 ή 10!
Εννοείται πως οι προσπάθειες να αγορασω καινούργια παντελόνια με κανουν ρακος αφου εκτός του οτι εχω ανέβει νουμερο (απο S-M εχω εκτιναχθεί στο M-L) όλα μου φαινονται ΧΑΛΙΑ επάνω μου.

για κυτταριτιδα και χαλάρωση δεν το συζητάω, ΦΟΥΛ!!!

και εχω και τον αντρα μου να μου λεει οτι τρωγομαι με τα ρουχα μου και οτι δεν μπορω να φοραω ρουχα που φοραγα στα 25, δηλαδή τι τωρα γέρασα κιόλας!!!

αυτα , παντως το ψαχνω π[λεον και αλλιώς σκεύτομαι να πάρω διάδρομο να κάνω έστω μιση ωρα τη μέρα. ειδομεν

καλημέρα :)

anastasia&marilou
27-08-10, 14:37
εγω ειχα παρει 24 κιλα...110 γεννησα...σημερα αισιως ζυγιστικα και ειδα οτι τα εχασα ολα..Επανηλθα στα 86.5 που ημουν αλλα συνεχιζω γτ θελω να φτασω 75 τουλαχιστον.Καλη επιτυχια σε ολες μας!

kounelitsa
11-09-10, 10:29
Ααααααααααααχχχχχχ βαααααααχχχχχχ πήρα 16!! Τα 6 τον ένατο!!!
Μιλάμε για πολύυυ μάσα!!!
Ξεκίνησα 65 (ήδη 5 κιλά πάνω) και έφτασα 81 παρακαλώ!! (106 περιφέρεια!!!)
Τώρα 4 μήνες μετά είμαι 69 (96 περιφέρεια) και παλεύω να φτάσω έστω και 63...παλι δεν θα μου κάνουν τα ρούχα μου αλλά οκ :-))) Ευτυχώς δεν "κονόμησα" ραγάδες........αλλά είχα καβάτζα από πριν (εφηβεία) και κυτταρίτιδα full!!
Πάντως αργούν πολυυ να φύγουν τα άτιμα ενώ πριν την εγκυμοσύνη έχανα αρκετά γρήγορα τα 2-3 που ανεβοκατέβαινα 60-63-60-63-60-63 γιο γιο η υπόθεση!!!

madrid05
11-09-10, 13:23
Axxxxxxx!!!!!!
Στην εγκυμοσύνη πήρα μόνο 9 κιλά(εχοντας ήδη 4 παραπανισια).
Σημερα -2,5 μηνες μετά έχω χασε μόνο τα 5!
Που είναι που με τον θηλασμό χανουμε πιο εύκολα?????Εγω πήρα και ενα πίσω!!!!:(:(:(:(:(:(
(η πικρη αλήθεια είναι πως οτι γλυκο/παγωτο δεν εφαγα στην εγκυμοσύνη το τρώω τωρα!!:oops: )

μαριαπαβ
09-10-10, 15:57
Καλησπέρα σας κορίτσια.Εγώ γέννησα το νοέμβριο του 2008 και ακόμα δεν έχω καταφέρει να τα χάσω.Έκανα πολλές προσπάθειες και είχα αποτελέσματα για λίγο.Μετά τα ξαναέπερνα πάλι,ίσως και διπλά.Ανακάλυψα όμως έναν τρόπο να τα χάσω χωρίς κόπο και το σημαντικότερο,χωρίς να πεινάω,χωρίς να στερούμε κάτι χάνω και λίπος και κιλά αλλά και πόντους.Σούπερ!Δέν αναγκάζομαι να μαγειρεύω δύο φαγητά και επίσης τρώω και απ'έξω άμα θέλω.Είμαι τόσο ενθουσιασμένη και ήθελα να το μοιραστώ μαζί σας.

fatsoyla
09-10-10, 16:22
Καλήσπερα και απο μένα!!!Αγγιξαμε ένα θέμα που ποναει τισ περισσοτερες πιστευω.
Εγω ημουν 53 κιλά.οταν μπηκα στο μαιευτηριο να γεννησω ζυγίστηκα και είχα πάρει τελικά 20 κιλα.Η ζυγαριά έδειχνε 73 ακριβώς.Επαθα ενα μεγάλο σοκ αλλα είπα στον εαυτό μου οτι σύντομα θα πρεπει να επανέλθω.Έχει περάσει ένας μήνας απο τότε που γέννησα και έχω χάσει ήδη 10 κιλά χωρίς καμία δίαιτα αφου θηλλάζω.τα υπολοιπα θα τα χάσω εύκολα λέτε???και η κοιλίτσα πως θα μαζευτεί?γέννησα με καισαρική αν αυτο σας βουθάει..

stin@
09-10-10, 16:29
Φατσούλα εγώ έβαλα 25 κιλά!!! έχασα τα 15 αλλά τα άλλα 10 είναι που με βασανίζουν!!!
Κι εγώ καισαρική έκανα και μου έμεινε η κοιλιά..... Αν έχει καμμιά κοπέλα τίποτα να προτείνει δεχτό!!!!

fatsoyla
09-10-10, 16:33
Φατσούλα εγώ έβαλα 25 κιλά!!! έχασα τα 15 αλλά τα άλλα 10 είναι που με βασανίζουν!!!
Κι εγώ καισαρική έκανα και μου έμεινε η κοιλιά..... Αν έχει καμμιά κοπέλα τίποτα να προτείνει δεχτό!!!!
Και να σημειωθεί οτι εχω σταματήσει να τρωω οπως έτρωγα.Ας μας αναβάσει την ψυχολογία καποια οτι θα φύγουν γρήγορα γιατί ουτε στον καθρέπτη δεν κοιτάζομαι.Χωρια οτι δεν μου κανει κανένα ρουχο...
Το καλό είναι οτι δεν έχω ουτε μια ραγάδα.....

Νατασούλα
11-10-10, 11:26
Καλήσπερα και απο μένα!!!Αγγιξαμε ένα θέμα που ποναει τισ περισσοτερες πιστευω.
Εγω ημουν 53 κιλά.οταν μπηκα στο μαιευτηριο να γεννησω ζυγίστηκα και είχα πάρει τελικά 20 κιλα.Η ζυγαριά έδειχνε 73 ακριβώς.Επαθα ενα μεγάλο σοκ αλλα είπα στον εαυτό μου οτι σύντομα θα πρεπει να επανέλθω.Έχει περάσει ένας μήνας απο τότε που γέννησα και έχω χάσει ήδη 10 κιλά χωρίς καμία δίαιτα αφου θηλλάζω.τα υπολοιπα θα τα χάσω εύκολα λέτε???και η κοιλίτσα πως θα μαζευτεί?γέννησα με καισαρική αν αυτο σας βουθάει..

Στην εγκυμοσύνη πήρα 28 κιλά, γέννησα με καισαρική και το πρώτο διάστημα αν και θήλαζα δεν έχανα με τίποτα. Έχασα στο μαιευτήριο 8 κιλά και μου έμειναν άλλα 20. Σιγά - σιγά όμως και μετά από τρείς μήνες περίπου άρχισα να χάνω στην αρχή δύσκολα και μετά πιο εύκολα. Τώρα έχω 3 κιλάκια να χάσω ακόμα και είμαι εντάξει. Είναι πολύ λίγο το χρονικό διάστημα που γέννησες, γι' αυτό μην αγχώνεσαι. Θα τα χάσεις σίγουρα!!!!!!!!
Όσο για την κοιλιά, σε εμένα τουλάχιστον άρχισε να μαζεύει τους τελευταίους 3 μήνες αλλά ουσιαστική διαφορά είδα όταν άρχισα την γυμναστική και τους κοιλιακούς. Βασικά σύσφιξη θέλει και οι κοιλιακοί θα σε βοηθήσουν. Να ρωτήσεις όμως τον γιατρό σου πότε μπορείς να ξεκινήσεις. Εμένα μου είπε μετά από 40 ημέρες αλλά όταν ξεκίνησα δειλά - δειλά πονούσε η τομή μου και σταμάτησα.
Επίσης άλλς κοπέλες φορούν λαστέξ. Εγώ φόρεσα μόνο για λίγες ημέρες, πραγματικά δεν με βόλευε συν το ότι ο γιατρός μου ήταν τελείως αντίθετος. Μου είχε πεί τότε πώς μόνο με την γυμναστική θα επανέλθει το σώμα. Το λαστέξ συγκρατεί την κοιλιά αλλά δεν γυμνάζει τους μυς και εμείς αυτό δεν το θέλουμε στην συγκεκριμένη φάση.
Να σου πώ ότι 9.5 μήνες μετά από τη γέννα έχω 3 κιλάκια ακόμα πάνω μου (όπως προείπα), το σώμα μου έχει σχεδόν επανέλθει, τα πόδια μου είναι πιο αδύνατα από την γυμναστική και το περπάτημα και η κοιλιά μου έχει σχεδόν σφίξει.

annia
12-10-10, 13:35
εγω γεννησα πριν 9μηνες εβαλα ολοκληρα 23κιλα..απο 50πηγα να γεννησω στα 73...εχασα τον πρωτο καιρο τα 13και στην συνεχεια αλλα 3,5τωρα ειμαι στα 57και στα ποδια ειμαι κανονικη το μοναδικο μου προβλημα ειναι η κοιλια και τα πλαινα μου που ειναι σαν φρατζολακια....απλα θελει πολυ γυμναστικη για να επανελθουμε και λιγο προσοχη στην διατροφη,εσυ βεβαια εχεις γεννησει αρκετα προσφατα οποτε υπομονη και θα τα χασεις...;)

annia
12-10-10, 13:42
να πω οτι στην πρωτη εγκυμοσυνη ξεκινησα 47γεννησα60 και μετα εμεινα 49 μεσα σε 1,5μηνα...τελικα εχει μεγαλη σημασια να μην παιρνεις πολλα κιλα ωστε να τα χασεις πιο ευκολα και πιο γρηγορα...

sevoula
12-10-10, 14:10
γέννησα πριν ένα χρόνο. όταν πήγα να γεννήσω ήμουν 90 κιλά.
τώρα είμαι στα 63. την προηγούμενη εβδομάδα έχασα κι άλλο μισό κιλό.
πήγα σε διατροφολόγο, αφού διέκοψα το θηλασμό, αφού πήγα σε παθολόγο κι έκανα εξετάσεις αίματος, ούρων. είχα ανεβάσει χοληστερίνη. την έριξα σε 1,5 μήνα, όπως και πολλά κιλά. με διατροφή, όχι πείνα.
βοήθησε και το τρέξιμο, δουλειά, σπίτι, μωρό.
να πω ότι ήμουν 60-63 όταν παντρεύτηκα. όταν έμαθα ότι είμαι έγκυος ήμουν ήδη 8 εβδομάδων και 70 κιλά. παραδέχομαι ότι το είχα ρίξει στο μαγείρεμα και στη ζαχαροπλαστική. τώρα όλα με μέτρο.
και να θέλω να γουρουνιάσω, δεν μπορώ, γιατί ξέμαθα.
πολύ νερό, σαλάτες με ό,τι τρώτε και πολλά γεύματα. ποτέ άδειο το στομάχι.
και δεν στερούμαστε τίποτα, ούτε πίτσες ούτε κοψίδια ούτε ό,τι λαχταράει η ψυχούλα μας. απλά τρώμε με συνδυασμούς.
όχι αναψυκτικά!
έκανα κι εγώ καισαρική. δεν έχω κοιλίτσα καθόλου. τους πρώτους μήνες την ένιωθα λίγο πλαδαρή σε σχέση με το υπόλοιπο σώμα μου, αλλά τώρα είμαι παντού το ίδιο σφιχτή. έβαζα και μια κρέμα, αλλα το μόνο που θυμάμαι είναι συγχρολάην, κάπως έτσι. μου την έδωσε η φαρμακοποιός. ακριβή.

sevoula
14-10-10, 12:07
δεν ξέρω αν πρέπει να το γράψω εδώ, αλλά αντιμετωπίζω εδώ και λίγο καιρό το εξής πρόβλημα. όλοι μου λένε να μην αδυνατίσω άλλο, γιατί με βρίσκουν πολύ αδυνατισμένη. έχω χάσει πόντους περισσότερο από κιλά, αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί ανησυχούν.
μήπως ήμουν τόσο χοντρούλα πριν που τώρα που έχασα και πόντους τους φαίνεται αφύσικο;
ειλικρινά δεν έχω στόχο να καυχηθώ, ούτε να ενοχλήσω, αλλά είμαι προβληματισμένη. πόσο χοντρούλα ήμουν πριν!!!!!!!

ΤΙΓΡΑΚΙ
14-10-10, 12:43
δεν ξέρω αν πρέπει να το γράψω εδώ, αλλά αντιμετωπίζω εδώ και λίγο καιρό το εξής πρόβλημα. όλοι μου λένε να μην αδυνατίσω άλλο, γιατί με βρίσκουν πολύ αδυνατισμένη. έχω χάσει πόντους περισσότερο από κιλά, αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί ανησυχούν.
μήπως ήμουν τόσο χοντρούλα πριν που τώρα που έχασα και πόντους τους φαίνεται αφύσικο;
ειλικρινά δεν έχω στόχο να καυχηθώ, ούτε να ενοχλήσω, αλλά είμαι προβληματισμένη. πόσο χοντρούλα ήμουν πριν!!!!!!!

δεν ενοχλεις με αυτο που γραφεις εμεις εδω ειμαστε μια οικογενεια εξαλλου.;)
εγω καταλαβα ποσο χονρουλα ημουνα μονη μου.εκατσα μια μερα στο λαπτοπ και χαζευα φωτο με το παιδι μετα τη γεννα.μπορω να σου πω οτι 9μηνων ημουν 84-85κιλα περιπου.οταν το παιδι ηταν στα πρωτα του γενεθλια ειχα το ιδιο βαρος.:(
φρικαρα τωρα κοιταζομαι και παρολο που θελω αλλα 6κιλακια να αφησω πισω μου λεω μα καλα πως ημουν παναγια μου.πως ημουν δε κοιταζα καθρεφτη;εβλεπα τις φωτο και ελεγα μονη μου μα καλα ετσι εδειχνα;
τελικα καποια στιγμη συνειδητοποιεις τι βαρος εχεις ή ειχες.εγω παντως ειμαι τοσο προβληματισμενη και οταν το ειπα στον αντρα μου.μου απαντησε τι το σκεφτεσαι αυτο να το σκεφτεσαι καθε φορα που σε πιανει η βουλιμια σου.:-?

sevoula
14-10-10, 12:49
δεν ενοχλεις με αυτο που γραφεις εμεις εδω ειμαστε μια οικογενεια εξαλλου.;)
εγω καταλαβα ποσο χονρουλα ημουνα μονη μου.εκατσα μια μερα στο λαπτοπ και χαζευα φωτο με το παιδι μετα τη γεννα.μπορω να σου πω οτι 9μηνων ημουν 84-85κιλα περιπου.οταν το παιδι ηταν στα πρωτα του γενεθλια ειχα το ιδιο βαρος.:(
φρικαρα τωρα κοιταζομαι και παρολο που θελω αλλα 6κιλακια να αφησω πισω μου λεω μα καλα πως ημουν παναγια μου.πως ημουν δε κοιταζα καθρεφτη;εβλεπα τις φωτο και ελεγα μονη μου μα καλα ετσι εδειχνα;
τελικα καποια στιγμη συνειδητοποιεις τι βαρος εχεις ή ειχες.εγω παντως ειμαι τοσο προβληματισμενη και οταν το ειπα στον αντρα μου.μου απαντησε τι το σκεφτεσαι αυτο να το σκεφτεσαι καθε φορα που σε πιανει η βουλιμια σου.:-?
α, καλά!
εγώ είχα φτάσει τα 90 όταν πήγα να γεννήσω. και είμαι 1,60, έτσι!
πρέπει πριν εγκυμοσύνης να ήμουν γεματούλα, δεν εξηγείται διαφορετικά.
αλλά και πάλι, αφού τώρα είμαι καλά, τί ζόρι τραβάνε;:confused:
γιατί ασχολούνται με το σώμα μου, αφού εγώ δεν ασχολούμαι με τα κιλά των άλλων;
και αφού εγώ είμαι καλά με το σώμα μου, επιτέλους, τί στην ευχή τους ενοχλεί;:confused:
πάντως, με έχουν σκάσει.:evil:

sevoula
15-10-10, 09:39
το ανακάλυψα χθες πηγαίνοντας στο σπίτι το μεσημέρι μετά τη δουλειά.
επειδή ήταν η πρώτη μέρα που είχα αδιαθετήσει, ήμουν κατακίτρινη και κομμένη στο πρόσωπο. συν το ότι τα ρούχα μου ήταν φαρδιά, συν το ότι ήμουν άβαφη...
και λίγα μου είπαν.
κυρίως με προβλημάτισε ένα άτομο που ξέρω ότι με αγαπάει. δεν το περίμενα.
οπότε σήμερα κοστουμάκι, βαψιματάκι και ψηλά το κεφάλι!
τζιτζί!
το παν είναι η ψυχολογία.
γιατί και χοντρούλα, γεματούλα όταν ήμουν μια χαρά ψυχολογία είχα.
τώρα θα στραβώσω, που πέταξα τα κιλά;

ARNIKOL
15-10-10, 09:48
Να σου πω: Κι εγώ 1,62 είμαι και 61-62 κιλά, δηλ. σαν εσένα περίπου. Εγώ μια χαρά αισθάνομαι με τον εαυτό μου το ίδιο και ο αντρούλης μου ο οποίος γενικώς είναι κατά της δίαιτας (πετσί και κόκκαλο) και του αρέσουν και τα πιασιματάκια (ευτυχώς!). όταν λέω να κάνω δίαιατα μπροστά σε άλλους, αμέσως αντιδρούν. τι να πω... και να φανταστείς προ παιδιών ήμουν 55 και μετά την πρώτη εγκυμοσύνη 58, δηλ. μια χαρα! Συμφωνώ με αυτό που λες, είναι θέμα ψυχολογίας, η περίοδος παίζει μεγάλο ρόλο σε αυτό και οι μικροατέλειες μπορούν να καμουφλαρισθούν με το σωστό ντύσιμο.

sevoula
15-10-10, 10:06
α, ρε φιλενάδα, πόσο σε πάω!!!!!!!
όταν ήμουν 52 λιποθυμούσα από τη χαμηλή πίεση. στα 60 ήμουν θαύμα. ένα χρόνο μετά τη γέννα, μια χαρά είναι τα 63. λες να έχασα κι άλλο; δεν ζυγίστηκα.
όπως και να έχει μια χαρά είμαι, μια χαρά με βλέπει και ο Στεφ, οπότε το μόνο θέμα που έχω είναι να στενέψω ό,τι χρειάζεται στη μοδίστρα, να αντικαταστήσω σταδιακά ό,τι στείλω-δώσω από ρούχα.
και να ξυπνάω 5 λεπτά νωρίτερα να βάφομαι!

ARNIKOL
15-10-10, 10:10
Α βάψιμο κάνω καθημερινά! Μου φτιάχνει την ψυχολογία. έχω και το αιμαγγειωματάκι που λέγαμε, αν θυμάσαι και δε γουστάρω να με ρωτάνε αν έχει πρηστεί το δόντι μου

sevoula
15-10-10, 10:27
θυμάμαι και σε αγαπάω περισσότερο γι' αυτό και για όσα μου είχες πει!

tzitzikaki123
15-10-10, 11:24
πως χανονται τα κιλα της εγκυμοσυνης(και οτι αλλα περιτα εχετε)?????
μα φυσικα χαρη στο πεθεριδιο:mrgreen:

ποποοοο!!! σεβουλα παει τα χανω!!! μεσα σε 2 μερες ανεφερα 2 φορες το καλο που μου εκανε η πρωην πεθερα. αλλα λες να ειμαι τυχερη και να την γλωσσοφαω και γω μια φορα....????:rolleyes:

sevoula
15-10-10, 11:41
δεν θέλει τύχη, προπόνηση θέλει.

tzitzikaki123
15-10-10, 12:16
:lol::lol::lol::lol::lol: βρε σεβουλα εισαι φοβερη!
καμια σαββατογεννημενη παιζει εδω στο φορουμ....??

sevoula
15-10-10, 12:33
εγώ πάντως ό,τι καλό έχω ευχηθεί βγαίνει.
παλιότερα, είχα ευχηθεί κάτι κακό για κάποιον που έβλαψε την αδερφή μου. βγήκε, οπότε το έκοψα το σπορ, γιατί χέστηκα από φόβο.
μακριά από τέτοια. έχουμε και παιδάκια!
το κακό φέρνει κακό.
το καλό πολλαπλασιάζεται ευχάριστα για όλους, αν έχεις καλή καρδιά.

ΤΙΓΡΑΚΙ
15-10-10, 12:43
εγω νομιζω οτι τα κιλα μπορουν να φυγουν μακρυα μονο οταν εμεις το παρουμε αποφαση.
οτι και να μου ελεγε ο αντρας μου,εγω αν ηθελα να φαω μεχρι και στα γρηγορα και στα κρυφα που λενε θα το εκανα.:?
οταν το πηρα αποφαση ομως στο περιβαλλον μου μονο η μαμα μου και ο συζυξ το ξερει.δε θελω αυτοι που κανω παρεα να ξερουν τη προσπαθεια κανω εγω,ισως επειδη φοβαμαι και την αποτυχια ή απλα δε γουσταρω τη ψευτοκακια μια χαρα εισαι δε χρειαζετε.:mad:
πως δε χρειζετε σα φουσκωμενο μπαλονι ημουν απλα μου τι δινει η συζυτηση με μη ειλικρινης ανθρωπους.:|
'εγω απο 84κιλα πριν 1,5χρονο τωρα ειμαι 69 κιλα με ενα 1,64υψος.οκ ειναι σταδιακη και αργη η κατηφορα αλλα σκασιλα μου.εχω σκοπο τουλαχιστον τα 60-62 τα φτασω.:D
το βαψιμο το εχω κανει και εγω συστημα γιατι μου αρεσει κιολας ενα απαλο μακιγιαζ.;)

sevoula
15-10-10, 12:57
αυτό το δήθεν "αδυνάτισες, φαίνεται" ή το "μην αδυνατίσεις άλλο, θα γίνεις χάλια" μου τη δίνουν.
εγώ όταν πήγα σε διατροφολόγο το έμαθε πρώτα η πεθερά, μετά η μαμά μου. της το σφύριξε το άντρας μου.
"πού θα πας;"
"διατροφολόγο, μετά τον παθολόγο, γιατί ρωτάς αφού σου τα είπε ο Στεφ;"
"δεν μου είπε τίποτα"
"ναι και μετά ήρθαν οι μέλισσες"
περνάει καιρός
"σε παραδέχομαι, αδυνάτισες"
"ευχαριστώ"
"κι εγώ υπήρξα αδύνατη. δεν ήμουν μια ζωή γεμάτη (όρκα, έτσι, όχι αστεία)"
και τί μου το λες ρε πατσαβούρα, ίσα κι όμοια είμαστε, καλλιστεία κάνουμε για τον ίδιο τίτλο;

ΡΙΑ84
15-10-10, 13:40
:lol::lol::lol::lol::lol: βρε σεβουλα εισαι φοβερη!
ΕΓΩ!!!ελα πες μου κατι να κανω μια ευχη!!!!ΑΚΟΥΩΩΩ...

sevoula
15-10-10, 13:41
μην το κάνετε αυτό, σας παρακαλώ.
ιδίως εσύ που περιμένεις αγγελούδι!
μαλώνω!

stin@
15-10-10, 13:46

ναι εδώ!!! Μπορώ να βοηθήσω σε κάτι????

sevoula
15-10-10, 13:55
κορίτσια, σας παρακαλώ!!!!!!!!
έρχονται Χριστούγεννα! σκεφτείτε θετικά.
εδώ εγώ και δεν ευχήθηκα για την όρκα που μου τα έχει ζαλίσει.
εσείς γιατί προσφέρεστε;

tzitzikaki123
15-10-10, 14:04
αμαν βρε σεβουλα!!!!ολο το κακο βαζεις στο μυαλο σου!
ακριβως επειδη ερχονται χριστουγεννα πρεπει να κανουμε και καλες πραξεις. ε, στο κατω κατω ενας κακος λιγοτερος...(εμοτικον που σφυριζει αδιαφορα...)
κοριτσια ευχαριστω, στειλτε καμια σκεψη (γεμαααααααατη αγαπη :twisted:)στην πρωην πεθερουλα

sevoula
15-10-10, 14:08
μαρή, αφού χώρισες, ακόμα δεν την ξεπέρασες;

stin@
15-10-10, 14:25
κοριτσια ευχαριστω, στειλτε καμια σκεψη (γεμαααααααατη αγαπη :twisted:)στην πρωην πεθερουλα

Καλά τώρα αν εγώ γράψω την ευχή μου δεν θα φάω κάρτα???

tzitzikaki123
16-10-10, 10:27
μαρή, αφού χώρισες, ακόμα δεν την ξεπέρασες;

εγω χωρισα, στο παιδι μου ομως κανει ψυχολογικο πολεμο.

sevoula
17-10-10, 12:24
εγω χωρισα, στο παιδι μου ομως κανει ψυχολογικο πολεμο.
με κατάρες δεν προστατεύεις το παιδί σου. το εκθέτεις κι εσύ στην κακία, όπως εκείνη.
μίλα στο παιδί σου σαν μάνα. εσύ είσαι μαμά του και αυτό δεν το αλλάζει κανείς.
ούτε εγώ είμαι ψυχραιμη ως άνθρωπος, αλλά επειδή το βλέπω από έξω σου λέω ψύχραιμα ποιό είναι το σωστό.
γέμισε την ψυχούλα του με αγάπη και άσε τις κακίες για όσους μιζεριάζουν.
το παιδί καταλαβάινει.

Rea_1971
18-10-10, 12:49

Αν δεν περάσει εξάμηνο, η κοιλιά δεν επανέρχεται. Το είπε και η Πετρουλάκη. Που θεωρεί ότι δεν πρέπει να γίνει καμιά πλαστική πριν περάσει το 6μηνο

tzitzikaki123
19-10-10, 10:01
ρεα και στιν και γω με καισαρικη γεννησα. στον χρονο πανω ειχα ηδη χασει κιλα εγκυμοσυνης και πολλα παραπανισια, οποτε το μονο που εκανα ηταν μερικους κοιλιακους σχεδον καθε μερα. η ιδεα της πλαστικης ειχε περασει απο το μυαλο, αλλα δεν το προχωρησα. δεν παυει να ειναι χειρουργειο και ειμαι επιφυλακτικη..
βεβαια μην φανταστειτε κοιλια-φετες, απλα εχει συμαζευτει αρκετα.

Maria_Tsi1984
04-11-10, 12:58
Αχαχαααααα.......εγω ναδεις !!!!! Ιερεια του shopping!!!!Τωρα ουτε απ εξω δεν περναω!!!!!!Αντε να φυγουν τα κιλα να αναστεναξουν τα μαγαζια!!!! :lol:

Συμφωνώ!!! Ελπίζω μέχρι τις εκπτώσεις να έχω χάσει τα 8 κιλά που έχω επιπλέον!!!

http://www.xarakas.gr/baby/line_m121_beg_40_time_1277438400_text_cf20e3e9fcf220eceff520e5dfede1e9.gif (http://www.xarakas.gr)

stafroditi2353
05-11-10, 22:58
πραγματικα εχω αγανακτησει!!!τι θα γινει με αυτα τα κιλα της γεννας??? 6 μηνες τωρα!!!ποτε επιτελους θα τα χασω???εχω αλλα 8 απο τα 15. οχι οτι ημουν αδυνατη πριν αλλα ουτε και χοντρη!!!εχω κανει διαφορες διαιτες με αποτελεσματα οχι και τοσο ικανοποιητικα...τι κανατε εσεις για να τα χασετε??ξερετε καμμια αποτελεσματικη διαιτα???

maria-giannis
05-11-10, 23:23
καταρχας θηλαζεις το μωρο σου?αν ναι τοτε δε πρεπει να κανεις διαιτα για να μπορεσεις να περασεις ολα τα θρεπτικα συστατικα στο γαλα σου.εγω μεχρι τον 8 μηνα εχασα και τα 15 κιλα που ειχα παρει στη γεννα και αυτο το καταφερα με τη καλυτερη διαιτα:ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΣ ΘΗΛΑΣΜΟΣ!!!1

stafroditi2353
05-11-10, 23:37
οχι δυστυχως σταματησε στισ 30-40 μερες γιατι δεν ειχα αλλο.

Υ.Γ. σορυ αλλα ανοιξα το θεμα σε λαθος ενοτητα!)

stafroditi2353
06-11-10, 20:11
up...

ΜΑΝΟΥΛΑ*
15-03-11, 13:19
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΕΔΩ ΚΑΙ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΧΑΣΩ ΤΑ ΚΙΛΑ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΙΝΗΣ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΤΟΙΠΟΤΑ ΕΑΝ ΚΑΠΟΙΑ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΔΙΑΙΤΑ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΟ ΒΩΗΘΕΙΑ.....:(:(:( ΕΥΧΑΡΙΣΤΟ :oops:

maria ampelokipi
15-03-11, 13:39
δεν έχεις βάλει το θέμα σου στο σωστό σημείο, εδώ είναι θέματα σχετικά με την υποβοηθούμενη αναπαραγωγή και η οποιαδήποτε έγνοια για χάσιμο των κιλών της εγκυμοσύνης για κάποιες κοπέλες είναι πολύυυυυ μακριά ακόμα
θα σου πρότεινα να μετακινήσεις το θέμα σου σε άλλο σημείο, για να βρεις τις απαντήσεις που χρειάζεσαι

tamar
17-04-11, 15:30
Δηλαδή βρε κορίτσια ο θηλασμός είναι πράγματι τρόπος για να αδυνατίσεις;
Επειδή από τις φίλες μου δεν θήλασε καμία πέραν του τριμήνου (και πολύ λέω) εγώ δεν είδα να χάνουν τα κιλά τους όταν θήλαζαν. Ίσα ίσα, στα ίδια παρέμειναν!

paros
17-04-11, 16:22
το τριμηνο μετα το τοκετο ειναι πολυ λιγος χρονος, για να προλαβει το σωμα να επανελθει..οι ''παλιες'' γιαγιαδες λεγανε ''9 μηνες ανοιγεις, 9 μηνες κλεινεις''..κατι που περιπου ισχυσε και στην περιπτωση μου..μεχρι τους 3-4 μηνες ειχα πρηξιμο -κατακρατηση υγρων- που σταδιακα εφευγε..στους 6 μηνες μου ειχαν μεινει 1-2 κιλα (σημ.οτι πηρα 8,5 κιλα στην εγκυμοσυνη) τα οποια μεχρι τους 9 ειχαν φυγει και τωρα στον χρονο εχω χασει 2 ακομα απο οτι ημουν οταν εμεινα εγκυος. Να διευκρινισω οτι θηλαζαμε 6-7 μηνες αποκλειστικα και θηλαζουμε ακομα. κατι που εμενα τουλαχιστον με βοηθησε να χασω τα κιλα μου πολυ γρηγορα..μπορει να ειναι και τυχαιο..
πιστευω ομως οτι τα κιλα της εγκυμοσυνης ειναι και θεμα οργανισμου οπως επισης παιζει και ρολο η εποχη που γεννησες.. -αποψη μου-
οπως εχω δει γυναικες με 20 κιλα εγκυμοσυνης στον χρονο να εχουν επανελθει,ετσι εχω δει και γυναικες με 10 κιλα που στον χρονο να εχουν προσθεσει κι αλλα..
το ζητημα ειναι να μην επαναπαυτεις και να προσεχεις, μεχρι τουλαχιστον να επανελθεις στα αρχικα σου κιλα ή τουλαχιστον να προσπαθησεις.κι αυτο δεν ειναι κατι που θα γινει στο τριμηνο,αλλα σταδιακα..
οσο και να ειναι η εγκυμοσυνη,ειναι μια ''ταλαιπωρια'' στον οργανισμο μας και του παιρνει χρονο να επανελθει..

anitapolonia
17-04-11, 16:44
πιρα 9 κιλα στο συνολο, οταν βγικα απο το νοσοκομειο ειμουνα ιδι 6 κιλα λιγοτερο , τα υπολιπα 3 τα εχασα μεσα σε 15 μερες ( δεν θηλαζα )
το προβλιμα δικο μου ειναι ι κοιλια ( παρεμινε χλαπατσα δυστιχος ) και ασ περσανε 18 μινες απο την γεννα

Απόλλωνας-Δανάη
19-04-11, 21:05
Κοριτσια εγω με το που γεννησα τον γιο μου εμεινα κατευθειαν εγκυος και παλι στην κορη μου και το σωμα μου ταλαιπωρηθηκε,εβαζα βαζελινη καθε πρωι και βραβυ στην κοιλια και στο στηθος και δεν εχω ιχνος ραγαδας.Αντυιθετα εκανα λιγες στους γλουτους(δεν εβαζα εκει βαζελινη)και με μια αλοιφη την perkutalfa,απο κοκκινες γιναν ασπρες και δε φαινονται σχεδον καθολου!!Τα κιλα βεβαια εδω και δυο χρονια που γεννησα δε λεω να τα χασω,εχουν κατσικωθει αλλα αυτο ειναι πολυ μεγαλο θεμα!!!!:lol::lol::lol:

basic
19-04-11, 21:36
εγω στην εγκυμοσυνη μου πηρα 13 κιλα. μολις γυρισα σπιτι απο το νοσοκομειο ημουν μειον 6. τα υπολοιπα τα εχασα σε 2 μηνες χωρις κοπο. χωρις διαιτα χωρις καν να σκεφτω πως θα τα χασω. :smile:
ραγαδες ... ουτε μια!
αυτα που εγιναν στην εγκυμοσυνη μου ηταν κυτταριτιδα πολυ κ μαλακο στηθος. ενω ηταν πολυ σφικτο μιας κ ειμαι 26χρονων.

dumbo
23-04-11, 00:47
Στην εγκυμοσύνη πήρα 12 κιλά. Βγαίνοντας από το μαιευτήριο είχα χάσει τα 7.
Στις 32 ημέρες από τον τοκετό, πήγα στο γιατρό μου να με δει και με ζύγησε.
Προς μεγάλη μου έκπληξη είχαν εξαφανιστεί και τα υπόλοιπα 5 αν και έτρωγα (και τρώω ακόμα δηλαδή..) πολύ καλά, λόγω θηλασμού.

tamar
13-06-11, 18:12
Έχω πάρει 23 κιλά. Αναρωτιέμαι τι με περιμένει...

misspigi
13-06-11, 20:21
Έχω πάρει 23 κιλά. Αναρωτιέμαι τι με περιμένει...
τιποτα δε σε περιμενει. ειμαι 37 με υποθυρεοειδισμο και στο 3ο παιδι πηρα 20 κιλα. 7 μηνες μετα εχω χασει 21!! πως; εκοψα τα γλυκα και δεν τρωω τιποτα μετα τις 8.30 το βραδυ. σημειωτεον θηλαζω και το γαλα μου ειναι αριστης ποιοτητας. μην κανεις χαζες διαιτες, εχε υπομονη και θα δεις τι σε περιμενει!!!!

tamar
13-06-11, 20:24
τιποτα δε σε περιμενει. ειμαι 37 με υποθυρεοειδισμο και στο 3ο παιδι πηρα 20 κιλα. 7 μηνες μετα εχω χασει 21!! πως; εκοψα τα γλυκα και δεν τρωω τιποτα μετα τις 8.30 το βραδυ. σημειωτεον θηλαζω και το γαλα μου ειναι αριστης ποιοτητας. μην κανεις χαζες διαιτες, εχε υπομονη και θα δεις τι σε περιμενει!!!!

Αχ μακάρι να ' ναι όπως τα λες...

misspigi
13-06-11, 20:35
ετσι ειναι. αν παλι σε βγαζει οικονομικα δες διαιτολογο (εγω δεν ειχα τετοιες πολυτελειες). αν θες ομως μπορω να σου γραψω σε πμ το διαιτολογιο μου που το ενεκρινε και ο παιδιατρος.

ΧΑΡΟΥΛΑ.
13-06-11, 21:57
Καλησπέρα.Συμφωνώ κ εγώ.είμαι 23 έχω 2 παιδιά.στο 1 πήρα 38 στο 2 πήρα 20.15 μήνες μετά δε μου εχει μείνει κανένα.θήλασα 5 μήνες το καθένα αποκλειστικά δικό μου έκοψα ζάχαρη τηγανητά κ τα γλυκά και μπήκα σε 28 ν παντελόνι

ΧΑΡΟΥΛΑ.
14-06-11, 14:00
Εγώ το είχα κρατήσει για να μου θυμίζει παλιές καλές εποχές.αν κ εγώ το είχα παρακάνει 107 κιλά μετά το μαιευτήριο.χωρίς μωρό κ νερά δηλαδή.Αλλά μια μέρα τον περασμένο Ιανουάριο πείσμωσα και λίγο μετά το Πάσχα ξαναείδα τα πλευράκια μου.χαχαχα!!!αντε καλή επιτυχία σε όλες!!!;)

markarabini
19-06-11, 19:36
Γεια σας! Εγώ είμαι σήμερα 30 ετών και έχω 2 παιδάκια, και τις δύο φορές μετά τους θηλασμούς τα κιλά δυστυχώς δεν έφευγαν. Σίγουρα μία ισορροπημένη διατροφή βοηθάει, αλλά εγώ χρειάστηκε να χρησιμοποιήσω και διατροφικά προϊόντα (υποκατάστατα γευμάτων) που με βοήθησαν να μειώσω τις θερμίδες αποτελεσματικά ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΕΙΝΑΩ! Όποια άλλη διαίτα και να έκανα ήταν αδιέξοδο! Βέβαια υπάρχουν και μανούλες που ενώ θηλάζουν χάνουν όλα τα κιλά εύκολα, εγώ όμως δεν είμαι από αυτές, νομίζω ότι είναι θέμα του κάθε οργανισμού.

tamar
20-06-11, 09:38
ετσι ειναι. αν παλι σε βγαζει οικονομικα δες διαιτολογο (εγω δεν ειχα τετοιες πολυτελειες). αν θες ομως μπορω να σου γραψω σε πμ το διαιτολογιο μου που το ενεκρινε και ο παιδιατρος.

Αν σου είναι εύκολο θα σου ήμουν υπόχρεη :)

Καλησπέρα.Συμφωνώ κ εγώ.είμαι 23 έχω 2 παιδιά.στο 1 πήρα 38 στο 2 πήρα 20.15 μήνες μετά δε μου εχει μείνει κανένα.θήλασα 5 μήνες το καθένα αποκλειστικά δικό μου έκοψα ζάχαρη τηγανητά κ τα γλυκά και μπήκα σε 28 ν παντελόνι

Όσο πιο μικρές είμαστε τόσο πιο εύκολα χάνουμε τα κιλά. Είμαι 33, γι' αυτό και αγχώνομαι.Συν του οτι παίζουν και όζοι (θηροειδής)

miriki
25-06-11, 14:25
Θηλάζοντας αποκλειστικά τους πρώτους 6 μήνες και συνεχίζοντας το θηλασμό τουλάχιστον μέχρι το χρόνο είναι αρκετά εύκολο να χάσεις τα κιλά. Ειδικά αν δεν τρως σαβούρες (που συνήθως λόγω θηλασμού προσέχεις). Όσο για τα του θυρεοειδούς εκεί πρέπει να συνεργάζεστε καλά με το γιατρό σας για να σας βοηθήσει.

tamar
11-07-11, 20:31
Kανά αδυνατιστικό προϊόν έχετε να προτείνετε;

Dimitra83
11-07-11, 20:36
στο πρωτο εβαλα 25 κιλα.τα εχασα ολα.στο δευτερο εβαλα μονο 9 κιλα αυτα δε χρειαστικα καν διαιτα για να τα χασω.
η τριτη φορα με παιδεψε αφανταστα!
ξεκινησα 48 κιλα(υψος 1.60) και εφτασα...74 !!:oops::oops:
εχασα τα 20 και θελω να χασω αλλα 4 αλλα τα ατιμα δε χανονται καθολου ευκολα:evil:

tamar
17-07-11, 10:52
Aδυνατιστικά χάπια (λιποδιαλυτικά) πχ λεκιθινη lanes επιτρέπεται κατά τον θηλασμό;

Dimitra83
17-07-11, 11:15
ιδεα δεν εχω παντως εγω δε θα το διακινδυνευα!κανονικα αυτες οι λιποδιαλυτικες ουσιες θα περασουν και στο γαλα σου

jackrussel
17-07-11, 11:25
εμενα μου εμειναν 6 ταπρεωτα 12 εφυγαν αμεσως αλλα αυτα τα 6 τιποτα βεβαια και θηλαζω και τρωω και δεν γυμναζομαι πια οποτε πως να φυγουν?

Dimitra83
17-07-11, 11:29
τα λιγα κιλα χανονται πιο δυσκολα.κιεγω για 4-5 κιλα παλευω!

mariahn
17-07-11, 13:39
Δηλαδή βρε κορίτσια ο θηλασμός είναι πράγματι τρόπος για να αδυνατίσεις;
Επειδή από τις φίλες μου δεν θήλασε καμία πέραν του τριμήνου (και πολύ λέω) εγώ δεν είδα να χάνουν τα κιλά τους όταν θήλαζαν. Ίσα ίσα, στα ίδια παρέμειναν!

Εγω στην εγκυμοσυνη πηρα 15 κιλα εκ των οποιων τα 4 τον τελευταιο μηνα απο το αγχος μου αφου ο μικρος δεν ελεγε να βγει.Θηλαζω αποκλειστικα και σημερα 5 μηνες μετα ειμαι και 2,5 κιλα λιγοτερο απο οσο ημουν πριν μεινω εγκυος.Να σημειωσω δε οτι πρωτη φορα στη ζωη μου τρωω παγωτακι καθε μερα και χανω βαρος. :-D

Κατερινα_
17-07-11, 14:15
Εγω στην εγκυμοσυνη πηρα 15 κιλα εκ των οποιων τα 4 τον τελευταιο μηνα απο το αγχος μου αφου ο μικρος δεν ελεγε να βγει.Θηλαζω αποκλειστικα και σημερα 5 μηνες μετα ειμαι και 2,5 κιλα λιγοτερο απο οσο ημουν πριν μεινω εγκυος.Να σημειωσω δε οτι πρωτη φορα στη ζωη μου τρωω παγωτακι καθε μερα και χανω βαρος. :-D

Θηλαζω αποκλειστικα 13 μηνες...Για την παραγωγη του γαλακτος καιμε 500 θερμιδες καθε μερα...Εγω σε λιγο καιρο εχασα ολα τα κιλα της εγκυμοσυνης και 4-5 παραπανω
Βεβαια πρεπει να τρως σωστα και να μην στερεισαι αλλα και να κινεισαι....Αν αρχισει και το μωρο να περπαταει εκει να δεις τρεξιμο...:p

Dimitra83
17-07-11, 14:18
αυτο με το θηλασμο δεν ειναι στανταρ κοριτσια στο οτι βοηθαει να χασεις βαρος.υπαρχουν γυναικες που θηλαζουν και αντι να χασουν βαζουν κιολας.σε πολλες γυναικες ο θηλασμος φερνει υπογλυκαιμια και το ριχνουν στα γλυκα.
και εγω θηλασα τη μικρη 5.5 μηνες αλλα τα κιλα που εχασα ηταν κανονικα.δηλαδη σε 5 μηνες ειχα χασει 11 κιλα .2 κιλα το μηνα ειναι το νορμαλ να χανει ενας οργανισμος οταν δε κανει στερητικη διαιτα

Χριστινα Μ
18-07-11, 16:46
εμενα με το που γεννησα καλα καλα δε σαραντησα και ειχαν φυγει ο θηλασμος κοριτσια παιζει πολυ σημαντικο παραγοντα στο να χασεις κιλα μη σας πω οτι το σωμα μου ειναι και καλυτερο απο πριν μεινω εγκυος 10 κιλα ειχα παρει στη εγκυμοσυνη μου και τα εχασα εγω πινω πολυ νερο και θηλαζω αποκλειστικα

tamar
18-07-11, 19:57
Καλά εγώ πήρα 25. Δεν παίζει να τα χάσω μέχρι να σαραντήσω κι ας θηλάζω. Εχω χάσει κάποια, δεν λέω, αλλά αυτά ήταν οι λεγόμενες κατακρατήσεις. Μου έχουν μείνει ακόμα 13 για να είμαι στα φυσιολογικά μου.

supermamaka
22-07-11, 10:03
Κορίτσια, ζηλεύω.
Πρόσφατα γέννησα το τρίτο μου νινί. Από τις εγκυμοσύνες δε κράτησα παρά 2-3 κιλά. Αλλά από τους θηλασμούς μου (1 χρόνο το κάθε παιδί) έβαλα, αντί να χάνω:confused:. Και μιλάμε για μαραθώνιους θηλασμούς και για διατροφή χωρίς γαλακτοκομικά λόγω αλλεργίας. Όλες οι γνωστές μου να χάνουν και εγώ να βάζω 2-3 κιλά από δώ , 2-3 κιλά από κει , να το το δεκάκιλο που δε φεύγει με τίποτα. Κοντεύω να σκάσω:cry:.

maria_a
03-08-11, 08:53
κοριτσια εγω ειχα παρει 10 κιλα, γεννησα ακριβος πριν απο 20 μέρες κ εχω χάσει 7! νομιζω όμως οτι θα κολλήσω στα 3 τελευταία! κ εγω θηλάζω...θα δούμε!

Maiden1
11-09-11, 23:44
Πήρα 21 κιλά. Τα 7 φύγαν με την γέννα, τα άλλα 6 σε 15 μέρες και τα υπόλοιπα 8 μείνανε για 3 μήνες ώσςπου φύγανε. Όταν το παιδί ήταν 5 μηνών εγώ ήμουνα στα κιλά προ εγκυμοσύνης (δεν θήλασα παρά μόνο για 2,5 μήνες).

Πώς τα έχασα;; Πείνασα...Το ξέρω ότι δεν είναι σωστό αλλά δεν χάνονται τρώγοντας τα πάντα τουλάχιστον όχι τα δικά μου. Το 'ραψα αλλά τώρα χαίρομαι να φοράω τα ρούχα μου.

Ραγάδες δεν έκανα, κιρσούς κάτι ψιλά. Η κοιλιά έχει και γράμμωση αλλά πάντα είχε (10 χρόνια γυμναστήριο), πιο κάτω είναι το θέμα..Αυτά last year τώρα αυτά που γυμνάζονται συστηματικά και με αυξανόμενο βάρος είναι τα μπράτσα μου λόγω μπουμπούς. Εκεί να δείτε, ούτε κολυμβήτρια τέτοιο χέρι!

neraida11
12-09-11, 00:16
μπραβο ρε κοριτσια σας θαυμαζω.εγω δυσκολευτηκα πολυ και παλι εχουν μεινει κιολας...

gitsvictoria
19-09-11, 14:59
Κορίτσια καλησπέρα. Εγώ πήρα 22 κιλά, σημειοτέον ότι είχα πάρα πολυ καλή διατροφή εννοόντας ότι έτρωγα σαλάτες, ψάρι σύν ότι μέχρι τον 5ο μήνα έκανα εμετούς. Βέβαια είμαι γλυκατζού για την ακρίβεια η ίον γάλακτος με φωνάζει με το όνομα μου αλλά πάντα έτρωγα γλυκά και όχι υπερβολικά σύν ότι δεν μπορώ να τα κόψω με τίποτα γιατί θα ξεσπάσω αλλού. Το θέμα είναι ότι μου έχουν μείνει 11 κιλά. Πάω για τον τέταρτο μήνα που έχω γεννήσει. Μία κατάθλιψη με έχει πιάσει. Βέβαια αποκλειστικό θηλασμό πλέον δεν κάνω διότι δεν αντέχω να ξυπνάω μες στα άγρια χαράματα αλλά μια φορά την ημέρα θηλάζω. Πάντως ούτε παίρνω κιλά αλλά το κυριότερο δεν χάνω. Πότε θα φύγουν οεο? γιατί όλες οι διάσημες τα χάνουν αμέσως? δεν μπορώ άλλο. Βέβαια είμαι 37 ετών που σημαίνει ότι όσο μεγαλώνεις τα χάνεις πιο δύσκολα σύν ότι κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης μου είχα θετικά αντισώματα στον θυροειδή και πρέπει να κάνω εξέταση, το πότε θα ρωτήσω τον ενδικρινολόγο διότι πρίν δυο ημέρες μου ήρθε για πρώτη φορά περίοδος. Αυτά τα ολίγα απο εμένα. Αχ δεν μπορώ άλλο.

tamar
20-09-11, 12:50
Κορίτσια καλησπέρα. Εγώ πήρα 22 κιλά, σημειοτέον ότι είχα πάρα πολυ καλή διατροφή εννοόντας ότι έτρωγα σαλάτες, ψάρι σύν ότι μέχρι τον 5ο μήνα έκανα εμετούς. Βέβαια είμαι γλυκατζού για την ακρίβεια η ίον γάλακτος με φωνάζει με το όνομα μου αλλά πάντα έτρωγα γλυκά και όχι υπερβολικά σύν ότι δεν μπορώ να τα κόψω με τίποτα γιατί θα ξεσπάσω αλλού. Το θέμα είναι ότι μου έχουν μείνει 11 κιλά. Πάω για τον τέταρτο μήνα που έχω γεννήσει. Μία κατάθλιψη με έχει πιάσει. Βέβαια αποκλειστικό θηλασμό πλέον δεν κάνω διότι δεν αντέχω να ξυπνάω μες στα άγρια χαράματα αλλά μια φορά την ημέρα θηλάζω. Πάντως ούτε παίρνω κιλά αλλά το κυριότερο δεν χάνω. Πότε θα φύγουν οεο? γιατί όλες οι διάσημες τα χάνουν αμέσως? δεν μπορώ άλλο. Βέβαια είμαι 37 ετών που σημαίνει ότι όσο μεγαλώνεις τα χάνεις πιο δύσκολα σύν ότι κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης μου είχα θετικά αντισώματα στον θυροειδή και πρέπει να κάνω εξέταση, το πότε θα ρωτήσω τον ενδικρινολόγο διότι πρίν δυο ημέρες μου ήρθε για πρώτη φορά περίοδος. Αυτά τα ολίγα απο εμένα. Αχ δεν μπορώ άλλο.

Κι εγώ που είμαι 33 μία από τα ίδια. Πήρα 25 και 2,5 μήνες μετά έχουν μείνει 10. Θηλάζω ακόμα αλλά δεν βλέπω να γίνεται τίποτα. Ίσως όταν σταματήσω το θηλασμό που θα έχω περιθώρια να κάνω και μια άλφα δίαιτα μιας και τώρα λογω θηλασμού τρώω κανονικότατα!

Amelie2479
22-10-11, 22:05
Εγώ πήρα 13 κιλά!! Όταν βγήκα απο το μαιευτήριο είχα χάσει μόνο 5! Στους 2 μήνες μου είχε μείνει 1.5 και τώρα πρέπει να έχει φύγει και αυτό αφού μπαίνω στα τζην μου!! Ελπίζω με τον καιρο να επανέλθει και η κοιλιά μου στο πριν της!!!! Να πω εδώ ότι τρώω κανονικά λόγω θηλασμου απλά αποφεύγω τα πολλά λιπαρά!!!

misspigi
22-10-11, 22:46
Κι εγώ που είμαι 33 μία από τα ίδια. Πήρα 25 και 2,5 μήνες μετά έχουν μείνει 10. Θηλάζω ακόμα αλλά δεν βλέπω να γίνεται τίποτα. Ίσως όταν σταματήσω το θηλασμό που θα έχω περιθώρια να κάνω και μια άλφα δίαιτα μιας και τώρα λογω θηλασμού τρώω κανονικότατα!
tamar πρωτα απο ολα συγνωμη που αργησα τοοοοσο πολυ να απαντησω. ο θηλασμος βοηθαει να καψεις λιπος υπο την προϋποθεση οτι δεν σαβουριαζεις επαναπαυομενη οτι θα τα καψω και θα γινουν γαλα. εγω ακολουθησα ισορροπημενη διατροφη με 5 γευματα ημερησιως και ταυτοχρονα θηλαζω ακομη. το γαλα μου δεν επηρρεαστηκε, τα κιλα εφυγαν, ο μεταβολισμος αλλαξε. ολες κανουμε ενα λαθος: λιμοκτονουμε για να εχουμε γρηγορα αποτελεσματα με παροδικη δυστυχως διαρκεια. το παγκρεας και το συκωτι ομως δουλευουν συνεχως και κουραζονται χωρις τροφη με αποτελεσμα να μπλοκαρει ο μεταβολισμος. το εχω ξαναπει η διαιτα που εκανα ηταν απο διαιτολογο και ουσιαστικα δεν ηταν τιποτα που δεν μπορουσα να το κανω και μονη μου.
ΠΡΩΙΝΟ: 1/2 ποτηρι χυμο με ενα τοστ μονο με τυρι ή
2 φετες βουτυρο με μελι

ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΟ: οτι μαγειρεψετε σε μεριδα εστιατοριου μαζι με 1 φετα ψωμι και σαλατα με 1 κουταλια ελαιολαδο. εννοειται οτι ξεχναμε καρμποναρες, πιτογυρα και πιτσες ολυμπιακων διαστασεων.

ΔΕΚΑΤΙΑΝΟ: 2 φρουτα

ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΟ: 2 φρουτα ή 1 γιαουρτι με 1 κουταλια μελι

ΒΡΑΔΥΝΟ: 3 καλαμακια (σκετα), ή 1 γιαουρτι και 1 τοστ, ή 1 σαλατα με 1 φετα ψωμι.

το βασικο ειναι να τρωτε σε τακτικα διαστηματα. πρωινο μεχρι τις 8:30, δεκατιανο μεχρι τις 11, μεσημεριανο μεχρι τις 4, απογευματινο μεχρι τις 6:30 και βραδυνο μεχρι τις 8:30. ειδικα για το βραδυνο μπορω να πω οτι κανει θαυματα. ο οργανισμος κανει απιστευτες καυσεις και καθε πρωι ξυπναγα ελαφρυτερη (εχω ηλεκτρονικη ζυγαρια). υπηρξαν ομως και 2 εβδομαδες που κολλησα. επεμενα ομως και το αποτελεσμα ειναι οτι 5 μηνες μετα το τελος της διαιτας παραμενω στα 52,5 κιλα.
μην κανετε στερητικες διαιτες, μην σταματατε το θηλασμο για να χασετε γρηγορα κιλα.

gitsvictoria
22-10-11, 22:57
tamar πρωτα απο ολα συγνωμη που αργησα τοοοοσο πολυ να απαντησω. ο θηλασμος βοηθαει να καψεις λιπος υπο την προϋποθεση οτι δεν σαβουριαζεις επαναπαυομενη οτι θα τα καψω και θα γινουν γαλα. εγω ακολουθησα ισορροπημενη διατροφη με 5 γευματα ημερησιως και ταυτοχρονα θηλαζω ακομη. το γαλα μου δεν επηρρεαστηκε, τα κιλα εφυγαν, ο μεταβολισμος αλλαξε. ολες κανουμε ενα λαθος: λιμοκτονουμε για να εχουμε γρηγορα αποτελεσματα με παροδικη δυστυχως διαρκεια. το παγκρεας και το συκωτι ομως δουλευουν συνεχως και κουραζονται χωρις τροφη με αποτελεσμα να μπλοκαρει ο μεταβολισμος. το εχω ξαναπει η διαιτα που εκανα ηταν απο διαιτολογο και ουσιαστικα δεν ηταν τιποτα που δεν μπορουσα να το κανω και μονη μου.
ΠΡΩΙΝΟ: 1/2 ποτηρι χυμο με ενα τοστ μονο με τυρι ή
2 φετες βουτυρο με μελι

ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΟ: οτι μαγειρεψετε σε μεριδα εστιατοριου μαζι με 1 φετα ψωμι και σαλατα με 1 κουταλια ελαιολαδο. εννοειται οτι ξεχναμε καρμποναρες, πιτογυρα και πιτσες ολυμπιακων διαστασεων.

ΔΕΚΑΤΙΑΝΟ: 2 φρουτα

ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΟ: 2 φρουτα ή 1 γιαουρτι με 1 κουταλια μελι

ΒΡΑΔΥΝΟ: 3 καλαμακια (σκετα), ή 1 γιαουρτι και 1 τοστ, ή 1 σαλατα με 1 φετα ψωμι.

το βασικο ειναι να τρωτε σε τακτικα διαστηματα. πρωινο μεχρι τις 8:30, δεκατιανο μεχρι τις 11, μεσημεριανο μεχρι τις 4, απογευματινο μεχρι τις 6:30 και βραδυνο μεχρι τις 8:30. ειδικα για το βραδυνο μπορω να πω οτι κανει θαυματα. ο οργανισμος κανει απιστευτες καυσεις και καθε πρωι ξυπναγα ελαφρυτερη (εχω ηλεκτρονικη ζυγαρια). υπηρξαν ομως και 2 εβδομαδες που κολλησα. επεμενα ομως και το αποτελεσμα ειναι οτι 5 μηνες μετα το τελος της διαιτας παραμενω στα 52,5 κιλα.
μην κανετε στερητικες διαιτες, μην σταματατε το θηλασμο για να χασετε γρηγορα κιλα.

Συμφωνώ μαζί σου αλλά πρέπει να κοιτάμε και τον θυρεοειδή αδένα μας διότι και αυτός παίζει ρόλο ειδικά εάν κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης όπως εγώ, είχαμε θετικά αντισώματα ή εάν έχουμε οικογενειακό ιστορικό όπως εγώ. Εγώ θα πάω αυτήν την εβδομάδα στην ενδικρινολόγο να δώ τι παίζει διότι εκτός ότι δεν χάνω κιλά έχω πολλά νεύρα, εξάψεις και δεν είμαι στα καλυτερά μου. Επίσης το διαιτολόγιο που σου έδωσε ο γιατρός μπορεί για εσένα να κάνει και σε εμένα να μην κάνει τίποτα. Τι θέλω να πώ? Ότι κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός και ότι πρέπει να κάνουμε διατροφή βάση των δικών μας αναγκών. Αυτά απο εμένα. καλό βράδυ!!!

taurine
23-10-11, 02:00
Στα 32 μου πήρα 32 κιλά με την εγκυμοσύνη!
Γυρίζοντας στο σπίτι από το μαιευτήριο, ζύγιζα 11 κιλά λιγότερο.
Μόλις σαράντισα ξαναπήγα γυμναστήριο. Θηλαζα αποκλειστικά 7 μήνες, κάποια συγκεκριμένη δίαιτα δεν έκανα, και το σωμα μου επανήλθε σε 7-8 μήνες. Ευτυχώς δεν μου άφησε ραγάδες και χαλάρωση. Ευτυχώς όλα καλά!

tamar
04-11-11, 21:35
Eγώ πάντως με θηλασμό και διατροφή 4 μήνες μετά συνεχίζω να είμαι 10 κιλά plus...:(

fallingaway
08-11-11, 10:59
Γειά σας.Εγώ πιστεύω ότι είναι ανάλογα το σώμα,το μεταβολισμό κτλ.Εγώ στην εγκυμοσύνη μου πήρα 10 κιλά και δεν είχα και τις λιγούρες που λένε.Ο γιατρός με κυνήγαγε για να πάρω.Μετά την γέννα μου, στις 12 μέρες έφτασα πάλι στα κιλά μου ακριβώς.Πρέπει να είναι το σουλούπι μου μάλλον.Ούτε κοιλιά ούτε τίποτα.Και για τις ραγάδες ενώ μου έδωσε κρέμα ο γιατρός δεν έκανα καθόλου.

maria_a
08-11-11, 20:50
εγω πήρα 10 κιλα!

έχασα 4.5 στο μαιευτήριο, 3.5 σε 2 μήνες και τώρα , 4 μήνες μετά, 3 κιλά έχουν κατσικωθεί κ δεν μου φεύγουν με τπτ!
Με διατροφή πολύ προσεγμένη πήρα μόνο 10,με διατροφή έχασα τα 7 κ τώρα κόλλησα!κ πάλι προσέχω..
Να σημειωθεί οτι θηλάζω κ οτι είμαι αδύνατη..Η μαία μου μου είπε οτι μάλλον λόγο θηλασμού δεν χάνω τα υπόλοιπα...ειμαι ήδη αδύνατη και προφανως τα έχει ανάγκη ο οργανισμός σαν απόθεμα!
Στα τζην μπάινω απ τις 40 μέρες(απλως Πετάω λιγο δεξια κ αριστερά-εκείνα τα απαίσια πατσωκοιλακια!!)
Πάντωσ..."ζηλεύω " , όσες τρώγαν ότι ήθελαν , κ μετά τα έχαν κ εύκολα...άδικη ζωή ...έγω μια ζωή με κόπο διατηρούμε στα κιλά που θέλω...αχ...

Maria110610
08-11-11, 21:15
Κοριτσια εγω στην εγγυμοσυνη πηρα 9 κιλα και ετρωγα μονο απο τον 7ο και μετα που σταματησαν οι εμετοι!
Αλλα λογω προβληματος στον θυροειδη εβαλα κιλα στον θηλασμο!!!!
7 μηνες θηλασμου και απολογισμος ειναι 25 κιλα συν!!!
Ομως εχω ξεκυνησει μια διαιτα απο την ενδοκρινολογο μου που σκεφτειτε οτι δεν χανω ευκολα λογω θυροειδη εχει αποτελεσματα 6 κιλα το μηνα!
οποτε μου εχουν μεινει 19 κιλακια!!

Πρωι: 1ποτ. γαλα και 3 κουταλιες της σουπας Quakker + 1 κ.γ. μελι+ λιγη κανελα +10 σταφιδες

Δεκατιανο: ενα φρουτο

Γευμα: 2 μερες την εβδομαδα : κοκκινο κρεας (μοσχαρι) κανονικα μαγειρεμενο απλα με 2 κ.σ. λαδι ανα μεριδα +λαχανικα βραστα ή σαλατα εποχης+1 φλ. τσαγιου ρυζι ή 1 φετα ψωμι ή 1 πατατα βραστη
2 μερες την εβδομαδα : λευκο κρεα( κοτοπουλο ή γαλοπουλα ή κουνελι) κανονικα μαγειρεμενο με λαδι 2 κσ ανα μεριδα + σαλατα εποχης ή λαχανικα βραστα ή 1 ντοματα + 1 φλ. τσαγιου ρυζι ή 1 φετα ψωμι ή 1 πατατα βραστη
2 μερες την εβδομαδα : ή οσρπια ή λαδερο φαγητο με κανονικα μαγειρεμενο με αναλογια λαδιου 1/2 φλ τσαγιου λαδι στο 1/2 κιλο οσπρια ή 1/2 κιλο (φασολακια , αρακας , μπαμιες) + 30 γραμ ανθοτυρο (οσο ενα σπιρτοκουτο)+1 φλ. τσαγιου ρυζι ή 1 φετα ψωμι ή 1 πατατα βραστη(την πατατα μπορειτε να την βαλετε στο φαγητο)
1 μερα την εβδομαδα : ψαρι ψητο ή βραστο +λαχανικα βραστα

Απογευματινο :1 γιουρτι + 1 φρουτο + 1 κγ μελι ή 1 γιαουρτι + 2 κγ γλυκο του κουταλιου της αρεσκιας σας(αυτο κατα προτημηση 2 φορες την εβδομαδα εκτος και αν παρετε ειδικα γλυκα του κουταλιου με φρουκτοζη ή μαρμελαδα φρουκτοζης)

Βραδυνο: οταν το μεσημεριανο ειναι κρεας ή ψαρι =
1 σαλατα του σεφ (μαρουλι οσο θελετε +2 φετες τυρι με χαμηλα λιπαρα+ 2 φετες γαλοπουλα βραστη +2 κσ μαγιονεζα τυπου λαιτ)
ή 1 τοστ με 1 φετα τυρι με χαμηλα λιπαρα και 1 φετα ζαμπον με χαμηλα λιπαρα + 1 ποτηρι γαλα
οταν ειανι οσπρια ΄η λαδερο το γευμα=

1 γαιουρτι με 3 κσ δημητριακα ολικης αλεσης + 2 φρουτα σε κομματακια + 4 καρυδια + 4 σταφιδες

ή 1 ντακο ( 1 παξιμαδι + 1 ντοματα + 30 γρ ανθοτυρο ή τυρι με χαμηλα λιπαρα

Αντε και καλη μας επιτυχια!
Εγω την κανω ενα μηνα τωρα μου ειπε οτι θα ειναι ποιο ελαστικη αυτο το μηνα

Maria110610
08-11-11, 21:30
Α τα μυστικα ειναι !!!
Το πρωι + το απογευμα 1 κουπα πρασσινο τσαι
Το βραδυνο το αργοτερο στις 8,30μμ!
Να τρωμε σε ολα τα γευματα απο κατι για να ενεργοποιειται ο μεταβολισμος!
Εγω εχω κανει πολλες διαιτες στη ζωη μου ειμαι 1,72 και διατηρουμουν παντα στα 68 - 70 κιλα ποτε δεν πηγα παρακατω, αλλα ειναι τετοιος ο σωματοτυπος μου που φοραγα το small σε φουστες και απο πανω το
medium επειδη αλλιως μου ειναι σαν κοντο μπλουζακι!
Το θεμα ειναι επειδη εχω φτασει και τ α140 κιλα καποια εποχη με κατι κορτιζονες που εκανα οτι ειναι η μοναδικη φορα που χανω χωρις να πειναω!

Ασε τα κολπα που εχει πχ λεει το μεσιμερι λαχανικα βραστα ε αφου βραζω για τον μπεμπη ουτως η αλλως βαζω παραπανω και για μενα!

Εχχω αρχισει να σκεφτομαι μηπως να τρωω οτι το μωρο !!
χιχιχι!

Επισης οσες θηλαζετε μεγαλη βλακεια δικη μου!!!
Υπαρχουν ειδικες ισορροπημες διατροφες για οτν θηλαμσο που βοηθουν στο να χασεις!