PDA

Επιστροφή στο Forum : Κινηματογράφος-DVD

Sam
02-07-07, 15:25
Θα ήθελα να προτείνετε DVD ή κινηματογραφικές ταινίες που έχετε δει και σας έχουν αρέσει. Αν θέλετε γράψτε το είδος της ταινίας και κριτικάρετε την μ΄εναν βαθμό από το 1-5.

Sofia
02-07-07, 15:41
Αυτή που μου έρχεται πρώτη πρώτη στο μυαλό (γιατί με βρίσκεις και απροετοίμαστη) είναι :

Usual suspects

Με άριστα το 5 παίρνει 5 !!!!

rena
07-07-07, 17:21
Ο κυκλος των χαμενων ποιητων (5/5)

Η σιωπη των αμνων (5/5)

Μηπως σε παμε λιγο πισω ομως? :oops: :oops: Εννοεις προσφατες?

ΥΓ : Συμφωνω για usual suspects....5/5

Sam
09-07-07, 15:03
Η αλήθεια είναι ότι εννοούσα πρόσφατες γιατί έμεινα λίγο πίσω αλλά δεν με πειράζει και παλιότερες γιατί μερικές δεν τις έχω δει π.χ.usual suspects...

ssidi
09-09-07, 00:55
Ίσως είναι λίγο άσχετο αλλά δεν ήξερα που να το γράψω...
Είδα σήμερα τυχαία μια ταινία, "Το ταξίδι του αυτοκράτορα". Για όσους δεν το έχουν δει, μιλάει για το ταξίδι του αυτοκρατορικού πιγκουίνου για να γεννήσει το μικρο του. Είναι πιο πολύ σαν ντοκυμαντέρ!
Πάντως εμένα μου έκανε τρομερή εντύπωση! Είναι πραγματικά καταπληκτικός ο τρόπος με τον οποίο μεγαλώνουν τα μικρά τους! Είναι μάθημα αγάπης, υπομονής και αυτοθυσίας...

ευδοκία
09-09-07, 01:11
"πιο παράξενο κι από παράξενο" ή στα αγγλικά "stranger than fiction". κυκλοφόρησε πρόσφατα στα dvd club.φοβερή ταινία.εμένα μου άρεσε πολύ...

cruelty
09-09-07, 12:34
Πρόσφατα είδα το "Simpsons the movie" που είναι πολυ έξυπνο βεβαια δεν είναι τόσο για παιδάκια παρόλο που είναι cartoon

Μετά το "Ηαnnibal" ωραίο θρίλερ με ωραίες μαχες αλλα το περίμενα πιο αιματηρό!

maria
29-11-07, 00:49
Μόλις τώρα είδα το "Little Miss Sunshine" (από τις καινούριες ταινίες)

Μου φάνηκε πολύ γλυκό, δείτε το

Επίσης από τις πιο πρόσφατες ταινίες που είδα το καλοκαίρι στο σινεμά ειναι το "Οι ζωές των άλλων" γερμανική ταινία που σου αφήνει μια υπέροχη αίσθηση...

JDP
29-11-07, 11:27
Ίσως η καλύτερα ταινία που έχω δει ποτέ έχει τίτλο Lorenzo's Oil (http://www.imdb.com/title/tt0104756/).

Η υπόθεση έχει να κάνει με τις προσπάθειες που κάνουν ένα ζευγάρι γονείς (Suzan Sarandon, Nick Nolte) για να βρουν θεραπεία για μία σπάνια ασθένεια που έχει το μικρό παιδί τους όταν όλοι οι γιατροί έχουν σηκώσει τα χέρια ψηλά και δεν κάνουν τίποτε.
Επίσης να συμπληρώσω ότι είναι βασισμένη σε αληθινή ιστορία !!!

jodido
29-11-07, 11:33
Η αλήθεια είναι ότι και εγώ έχω χαθεί απο τον κινηματογράφο τώρα τελευταία οπότε έχω χάσει τα τελευταία κινηματογραφικά δρώμενα...
Κάποιες ταινίες όμως που έχω δει και με έχουν εντυπωσιάσει είναι οι εξής:

1. Το π (με άριστα το 5 αυτή παίρνει 20)
2. Το αριστερό μου πόδι (με άριστα το 5 αυτή παίρνει 40)
3. Ρέκβιεμ: ένα όνειρο (με άριστα το 5 αυτή παίρνει 30)
4. Άγριες Νύχτες (με άριστα το 5 αυτή παίρνει 20)

Γενικά προτιμώ τον Ευρωπαικό κινηματογράφο...

Υ.Γ. οι ταινίες αυτές παρουσιάζουν κοινωνικά προβλήματα αλλα δεν τα ωραιοποιούν καθόλου. Επομένως πρέπει να έχεις γερά νεύρα και να μπορείς να δείς την σκληρότητα και ωμότητα στο μεγαλείο τους χωρίς να γίνεις χάλια για την επόμενη εβδομάδα. Είναι πραγματικά σκληρές ταινίες.

Απο εκεί και πέρα μου αρέσει και το Μπόλιγουντ
1. Ο γάμος των Μουσώνων

Εξίσου καλές ταινίες είναι και καποιες Ιρακινές
1. Τα παιδιά του παραδείσου
2. Το άσπρο μπαλόνι

BIZELI
29-11-07, 11:41
Ίσως η καλύτερα ταινία που έχω δει ποτέ έχει τίτλο Lorenzo's Oil (http://www.imdb.com/title/tt0104756/).

Η υπόθεση έχει να κάνει με τις προσπάθειες που κάνουν ένα ζευγάρι γονείς (Suzan Sarandon, Nick Nolte) για να βρουν θεραπεία για μία σπάνια ασθένεια που έχει το μικρό παιδί τους όταν όλοι οι γιατροί έχουν σηκώσει τα χέρια ψηλά και δεν κάνουν τίποτε.
Επίσης να συμπληρώσω ότι είναι βασισμένη σε αληθινή ιστορία !!!

καλε πολυ κλαμα...μη το δουν εγκυες!!!

επισης υπεροχο "ο λαβυρινθος του πανα" αλλα και παλι οχι οι εγκυες!!!

Νίκη
29-11-07, 13:16
BIZELI μου πανέμορφες οι νέες σου φωτογραφίες :wink:

Λοιπόν από ταινίες.....

"Σπίτι με κανόνες" - Πολύ κοινωνικό... βάζω 5/5
"All or nothing" Κοινωνικό 5/5

Και το Ρέκμβιεμ που γράφει η jodido είναι φανταστικό...
Ότι άλλο θυμάμαι θα σας γράφω

angela
19-01-08, 14:16
πολυ καλή ταινία είναι και το : water horse, the leagend of the deep
είναι ωραία ταινία για όλη την οικογένεια και θυμίζει το free Willy

ΘΩΜΑΣ
19-01-08, 17:21
εγω πρωτιμω τις ταινειες του disnay ειναι πολυ καλες και εχουν πολυ ωραια γραφικα και χρωματα για τα μικρα παιδια.επισης κοιταω να μην εχουν βια.προς το παρον του εχω παρει τα 3 γουρουνακια τον πινοκιο τον micky και την παρεα του.

angela
19-01-08, 17:45
Σήμερα είδα τον Ρατατούι !!! τέλειο!!! :wink:

maryp
20-01-08, 12:40
Ρατατούης! Όλα τα λεφτά ο πόντικας!! :lol:

angela
20-01-08, 18:05
Ρατατούης! Όλα τα λεφτά ο πόντικας!! :lol:

"Ολοι μπορούν να μαγειρέψουν", άμα θέλουν φυσικά... :wink: :lol: :lol: :lol: ΤΕΛΕΙΟ!!!

MANALETO
21-01-08, 09:36
Πρόσφατα είδα το "Απόδειξη Ενοχής" με τον Αντονυ Χόπκινς. Τέλειο.
Ο ρόλος του θυμίζει πολύ έντονα τη Σιωπή Των Αμνών αλλά δεν με ενόχλησε καθόλου.
Το αντίθετο μάλιστα γιατί είναι ένας χαρακτήρας που του πηγαίνει πολύ.
Ο υπότιτλος (για να πάρετε μια ιδέα περι τίνος πρόκειται) είναι: "Σκότωσα τη γυναίκα μου. Απόδειξέ το!"

Michael
07-02-08, 11:42
Sleepers,

με Ρόμπερτ ντε Νίρο, Μπραντ Πητ, Ντάστιν Χόφμαν, κ.λ.π.
Παλιό αλλά καλό, το ξαναέδειξε χθες το Alter. Με άριστα το 5 παίρνει 50

alvadi
07-02-08, 11:49
Το είχα δει στο κινηματογραφο και από τότε δεν το ξαναείδα. Κρίμα δεν το πήρα εχθές χαμπάρι !
:cry:

Μία αρκετά καλή ταινία επίσης από τα παλιά είναι η 6η αίσθηση με τον Bruce Willis!

maria70
08-02-08, 08:44
θα συμφωνησω με την pam,υπεροχη η εκτη αισθηση!!!
Μου αρεσαν επισης απο τις παλαιοτερες τα 21 γραμμαρια ,το σκοτεινο ποταμι (Σον Πεν κορυφη!!!!) και οι γεφυρες του μαντισον.Θα θυμηθω και αλλες σιγα σιγα......

BIZELI
08-02-08, 11:11
"GONE BABY GONE"
ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΟ

Σας βαζω και την υποθεση...το συστηνω ανεπιφύλακτα...

Ο μικρός αδερφός του Μπεν, ο Κέισι Άφλεκ (τον είδαμε ως “δειλό Ρόμπερτ Φορντ” πρόσφατα), είναι ο Πάτρικ Κένζι, ένας ιδιωτικός ντέτεκτιβ στα προάστια της Βοστόνης, όπου μαζί με την κοπέλα του Άντζι (Μισέλ Μόναγκαν) ερευνούν αδιάφορες περιπτώσεις χαμένων προσώπων, κυρίως ανθρώπων που εξαφανίζονται γιατί χρωστάνε. Ο Πάτρικ ξέρει τις γειτονιές αυτές, όπου και μεγάλωσε, απ' έξω κι ανακατωτά κι έχει έναν υπόγειο τσαμπουκά που πηγάζει απ' αυτή την άνεση. Η Άντζι δε μοιάζει πολύ χαρούμενη μ' αυτό, όπως δεν είναι και με τη νέα υπόθεση που αναλαμβάνουν. Η μικρή Αμάντα, κόρη της αλκολικής Έλεν Μακρίντι (Έιμι Ράιαν) έχει χαθεί και το ζευγάρι των θείων της έρχεται στους νεαρούς ερευνητές για έξτρα βοήθεια, μιας κι η αστυνομία δε φαίνεται να κάνει πολλά. Ο Πάτρικ μετά από σκέψη, αποφασίζει ν' αναλάβει τη δουλειά.

Ο αρχηγός της σχετικής αστυνομικής υπηρεσίας (Μόργκαν Φρήμαν) καλεί τους δυο ντέτεκτιβ και τους ζητά να συνεργαστούν με τους αστυνομικούς που δουλεύουν στην υπόθεση, τους παλιακούς και σκληροτράχηλους Ρέμι Μπρεσάντ (Εντ Χάρις) και Νικ Πουλ (Τζον Άστον). Η συνεργασία τους είναι αναμενόμενα ταραχώδης, όπως και με την απρόθυμη μάνα, που προτιμά να κρύψει τις παράνομες δραστηριότητές τις απ' το να τους βοηθήσει στην έρευνα. Όταν τα προσωπικά αντικείμενα της μικρής βρεθούν στην παρακείμενη λίμνη, η υπόθεση μοιάζει να έχει κλείσει. Όμως ο Πάτρικ θα βρεθεί σύντομα μπροστά σ' ένα δίλημμα, που ίσως αλλάξει τις ζωές όλων...

Αντιγόνη
08-02-08, 11:41
BIZELI αυτό θέλω να πάω να το δω. Όπως και το Sweeny Todd.
Πριν κανα μήνα είδα "Το Ορφανοτροφείο". Φανταστικό δραματικό θρίλερ, ύμνος στην μητρότητα. Αλλά ακατάλληλον για εγκυούλες :wink:

Jean
08-02-08, 12:21
Τοπ10 ταινιες:

Οι ωρες
Τα απομειναρια μιας μερας
Συνηθεις υποπτοι
Ριτα ΧεΙγουορθ-η μεγαλη εξοδος
Οι κορες της ντροπης
Ενας υπεροχος ανθρωπος
Lorenzo's oil (θα συμφωνησω, αντενδεικνυται για εγκυους, πολυ κλαμα. Για οσους το εχουν δει, προκειται για αληθινη ιστορια, η μητερα πεθανε απο καρκινο λιγα χρονια μετα, o lorenzo ζει μια οσο το δυνατον φυσιολογική ζωή αφου αντιμετωπιζει κινητικα προβληματα)
Μιllion Dollar baby (επισης μακρυα οι εγκυοι)
Μηνυμα σιωπης (επισης μακρια)
Μικροαπατεωνες (Γουντι Αλλεν, πολυ γελιο)

Jean
08-02-08, 12:24
Τοπ10 ταινιες:

Οι ωρες
Τα απομειναρια μιας μερας
Συνηθεις υποπτοι
Ριτα ΧεΙγουορθ-η μεγαλη εξοδος
Οι κορες της ντροπης
Ενας υπεροχος ανθρωπος
Lorenzo's oil (θα συμφωνησω, αντενδεικνυται για εγκυους, πολυ κλαμα. Για οσους το εχουν δει, προκειται για αληθινη ιστορια, η μητερα πεθανε απο καρκινο λιγα χρονια μετα, o lorenzo ζει μια οσο το δυνατον φυσιολογική ζωή αφου αντιμετωπιζει κινητικα προβληματα)
Μιllion Dollar baby (επισης μακρυα οι εγκυοι)
Μηνυμα σιωπης (επισης μακρια)
Μικροαπατεωνες (Γουντι Αλλεν, πολυ γελιο)

Επισης τα Τεσσερα φτερα (με τον Χιθ Λετζερ που εφυγε προσφατα απο τη ζωη, ταινιαρα!)

Αντιγόνη
08-02-08, 12:37
Jean μου επιτρέπεις να προσθέσω στη λίστα σου (μιας και με βρίσκει σύμφωνη):
- The Piano (με την εκπληκτική μουσική του Michael Nyman)
- Τα φτερά του έρωτα (Vim Venters)
- Il Postino
- Lolita (με τον Jeremy Irons)

Αντιγόνη
08-02-08, 12:38
Α! και η Πολίτικη Κουζίνα!

myrto
08-02-08, 12:39
''Οι ζωές των άλλων'' ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ, δικαία έγινε τέτοιος ντόρος πέρσι...από την προηγούμενη σεζόν '' τα παιδιά των ανθρώπων'' και από τις λίγο πιο παλιές ''Ο επίμονος κηπουρός''

alvadi
08-02-08, 12:41

για τις εγγυούλες και όχι μόνο!

Αντιγόνη
08-02-08, 12:42

για τις εγγυούλες και όχι μόνο!

χαχα! Ναι ! Αυτή συστήνεται ανεπιφύλακτα! :D

myrto
08-02-08, 12:43
Α!Και ότι υπάρχει σε Τιμ Μπάρτον...είμαι πιστή θαυμάστρια ότι κι αν κάνει το λατρεύω!!!

Jean
08-02-08, 12:48
Αντιγονη δωσε περισσοτερες πληροφοριες για "το ορφανοτροφειο" (ξενος τιτλος, καστ κτλ). Με ενδιαφερει να το δω...

Επισης μου ηρθαν αλλες δυο τωρα..."Τα ξυπνηματα" και "η φωλια του κουκου"... Απαιχτες!

BIZELI
08-02-08, 13:08
θελω τοσο πολύ να το δω το ορφανοτροφειο γιατι ειμαι huge fun των θριλλερ....αλλα λεω να το αποφυγω τωρα ...αστο για καλοκαίρι....γιατι στην αριαδνη οταν ημουν εγκυος επεμενα και τελικά ειδα τον εξορκισμό της εμιλυ ροουζ και να τα τα αποτελεσματα στην αρχη με του κωλικούς :lol: :lol: :lol:

Αντιγόνη
08-02-08, 13:28
Jean: Ισπανικής προέλευσης. Παραγωγός: Μπαγιονά (Έκανε τον Λαβύρινθο του Πάνα. Υπέροχο κι αυτό. Αλλά τρομερά έντονο και στενάχωρο. Λατρεύω που βάζει στα έργα του το στοιχείο της αυτοθυσίας, και φοβερά φινάλε..)
Δεν είναι γνωστοί ιδιαίτερα οι ηθοποιοί καθότι Ισπανοί. Εκπληκτική ατμόσφαιρα. Αγγίζει ιδιαίτερα τους γονείς. Παντού διάσπαρτη η δύναμη της μητρότητας. Στενάχωρο όμως κι αυτό. BIZELI MHN το δεις τώρα.
Μου άρεσε πολύ επίσης, το "Οι Άλλοι".

Αντιγόνη
08-02-08, 13:31
Α! Original τίτλος "El Orfanato" ή "The Orfanage"

Κυριακή
08-02-08, 17:59
Αγαπημένη μου ταινία είναι "Ο οιωνός", "Το πράσινο μίλι", "24 ώρες(και τα 6)" και "Μπαμπούλας ΑΕ".

starlight
08-02-08, 18:17
Είσα φανταστική ταινία, την καινούρια του Τιμ ΜΠάρτον, που παίζει ο Τζόνι Ντεπ! Εϊναι θριλερ και μιούζικαλ μαζί, με φανταστικές ερμηνείς, φοβερή πλοκή και επίσης πολύ ατμοσφαιρική!

chiquititas
08-02-08, 21:10

nai pragmati poly wraia tainia,thn exw dei kai egw

chiquititas
08-02-08, 21:15
Αντιγονη δωσε περισσοτερες πληροφοριες για "το ορφανοτροφειο" (ξενος τιτλος, καστ κτλ). Με ενδιαφερει να το δω...

το ορφανοτροφειο τυχαινει να το ειδα εγω,το στορυ ειναι μια οικγενεια που εχει ιοθετησει ενα αγορι,που εχει aids,και εκει που μενουνε παλια ηταν ορφανοτροφειο που εμενε η μανα του παιδιου,και τωρα θελει να το ξανακανει,ο γιος τους {παιζει εξερετικα} διμιουργει φανταστικους φιλους,αυτοι ομως ειναι αληθηνοι ναι η οχι?? {θα το δεις εσυ αυτο} και προς το τελος το παιδι χανετε και η μανα το ψαχνει απεγνωσμενα,αλλα δεν θα στο συνηστουσα να το δεις,αν και στο τελος ειναι συγκινητικο δεν εχει αισιο τελος...το υπολοιπο δες το εσυ :wink:

chiquititas
08-02-08, 21:19
δεσ και το trailer http://www.youtube.com/watch?v=fXN3nADMhh0&feature=related

starlight
09-02-08, 00:04
Α! Επίσης να πω ότι το 'ορφανοτροψείο' δεν μου πολυάρεσε

Olg@
09-02-08, 00:59
Αχ ταινίες το καλύτερο μου ειδικά τώρα με την μικρή αυτό που μου λείπει περισσότερο είναι ότι δεν βλέπουμε πια τόσο συχνά κινηματογράφο :cry: ...
Αυτό όμως που δεν μπορώ να δω με τίποτα είναι τα ψυλολογικά θρίλερ, όχι ότι δεν μου αρέσουν αλλά μετά δυσκολεύομαι να τα ξεπεράσω, μου κολλάνε περίεργες φοβίες πχ " η 6η αίσθηση" ήταν τρομερή ταινία, φοβόμουνα όμως για πολύ καιρό μετά, είχα σοκαριστεί .... έτσι τις αποφεύγω.
Το δικο μου top ten:

Χαμένοι στη μετάφραση
Μatch Point
Αμελi
Μillion Dollar Baby
Mίλα της
Αγάπα με αν τολμάς
Ο πιανίστας
Ενας υπέροχος άνθρωπος
Catch me if you can
Ναυγός

LOREEN
19-02-08, 19:36
* Ο ΦΥΛΑΚΑΣ - BRUCE WILLIS (ΤΕΛΕΙΟ! ΔΕΙΤΕ ΤΟ)
* ΜΑΤΩΜΕΝΟ ΔΙΑΜΑΝΤΙ - LEONARDO DI CAPRIO
* THE SHOOTER - (ME TON ΓΟΥΟΛΜΠΕΡΓΚ - ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΕΠΑΙΖΕ ΣΤΗΝ "ΚΑΤΑΙΓΙΔΑ")
* ΚΑΙ ΨΗΦΙΖΩ ΚΙ ΕΓΩ "ΓΕΦΥΡΕΣ ΤΟΥ ΜΑΝΤΙΣΟΝ" ΠΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΑΤΕ ΠΑΡΑΠΑΝΩ...

maryp
20-02-08, 18:07
Ο επίμονος κηπουρός
Με άριστα το 5 του βάζω 10!!
Ναυαγός (ρεσιτάλ ηθοποιίας από τον Χανκς!)

sofoula
21-02-08, 00:14
εμενα μου αρεσε πολυ το la vita a bella με το ρομπερτο μπενινι...

γλυκο κ τρυφερο...

gavrias
21-02-08, 01:54
Ο επίμονος κηπουρός

:lol: :lol: :lol: Εγώ διάβασα πρώτα το βιβλίο!!! Μετά η ταινία δε βλεπότανε :D :lol: :lol: :lol:

BIZELI
21-02-08, 09:12
Ο επίμονος κηπουρός

:lol: :lol: :lol: Εγώ διάβασα πρώτα το βιβλίο!!! Μετά η ταινία δε βλεπότανε :D :lol: :lol: :lol:

Kλασσικά....όσες ταινιες εχω δει αφου εχω διαβασει το βιβλιο εχω απογοητευτει...γητευτης των αλογων,Περηφανεια και προκαταληψη,σχεδον ολα τα βιβλια του steven king εχουν κατακρεουργηθει, με εξαιρεση τη Λαμψη που μεγαλουργησε ο κιουμπρικ και ο νικολσον (δεν ειναι θεός???)
:D :D

Lia
21-02-08, 09:24
Πολύ ωραία ταινία είναι επίσης η ΦΡΙΝΤΑ. Εξιστόρηση της ζωής της μεξικανής ζωγράφου Φρίντα Κάλο καθώς και η ταινία POLLOCK με τον Εντ Χάρις (ο οποίος μου αρέσει πολύ).

daffy
21-02-08, 10:57
ΦΡΙΝΤΑ :!: :!:
Πολύ ωραία ταινία! Μετά πηγα και αγόρασα το cd με την μουσική!

mama
21-02-08, 11:37
Kλασσικά....όσες ταινιες εχω δει αφου εχω διαβασει το βιβλιο εχω απογοητευτει...γητευτης των αλογων,Περηφανεια και προκαταληψη,

Συνηθως έτσι συμβαινει, η ταινια σου καταστρεφει ο,τι είχες πλασει στο μυαλο σου διαβάζοντας το βιβλιο, δεν γινεται όμως συχνά και το αντιθετο - ένα μετριο βιβλιο να γινει καταπληκτική ταινια???

Ας πούμε, κατα τη γνώμη μου ο "Γητευτης των αλόγων" ήταν ένα μετριότατο βιβλιο που το βρηκα λιγο κουραστικό και με πολύ τονισμενη την αντρική άποψη για τη γυναικεία ψυχοσύνθεση... Η ταινια, όμως, μ'αρεσε.

Και "Οι Γεφυρες του Μαντισον" - καλό βιβλίο αλλα η ταινια ήταν καλύτερη.
Α, και η "Ρεβέκκα" του Χιτσκοκ - καλο το βιβλιο, αλλα η ταινια είναι ΑΡΙΣΤΟΥΡΓΗΜΑ..

Τωρα, το Περηφανεια και Προκατάληψη σαν ταινια - με την Κιρα Νάιτλυ - δεν ξερω αν ήταν καλο, η μινι σειρα του BBC όμως με τον Κολιν Φαρελ ήταν καταπληκτική - σε καμια περίπτωση καλυτερη απο το βιβλίο, βεβαια, αλλα ήταν τέλειο!

Αντιγόνη
21-02-08, 12:36
Συμφωνώ κι εγώ με τα βιβλία που γίνονται ταινίες..
Το αγαπημένο μου βιβλίο είναι "Το άρωμα" του Ζίσκιντ. Η ταινία δεν μου άρεσε καθόλου. Όπως και το "Ακόμα και οι καουμπόϋσες μελαγχολούν" του αγαπημένου Τομ Ρόμπινς, η ταινία επίσης δεν μου άρεσε.

Olg@
21-02-08, 12:55
Ο γητευτής μου είχε αρέσει και μένα περισσότερο στο βιβλίο, γιατί εκεί εστίαζε περισσότερο στη θεραπευτική σχέση του κοριτσιού με το άλογο ενώ η ταινία περισσότερο στο love story, αναπόφευκτα βέβαια κατά τη γνώμη μου αφού αυτό πουλάει περισσότερο.

Επίσης ο Κώδικας Da Vinci εκπληκτικό βίβλίο ... πολύ μέτρια ταινία.

maria70
22-02-08, 09:37
Μη δειτε την καινουργια ταινια με τον Τομ Χανκς και την Τζουλια Ρομπερτς.Δεν θυμαμαι τον τιτλο στα ελληνικα αλλα αφορα τον πολεμο στο Αφγανισταν με τους Ρωσσους.Βαρεθηκα πολυ........

lenagr1
22-02-08, 10:33
Εγώ με τον συζυγό μου έχουμε φανατίστεί με το prison break. Στην αρχή ξεκίνησε σαν απλή ταινία που παρακολουθούσαμε γιατί δεν είχε τίποτα άλλο καλό η τηλεόραση. Τώρα εθιστήκαμε πολύ! Το παρακολουθεί κανείς άλλος?

LOREEN
22-02-08, 10:49
ΕΓΩ ΚΙ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ! ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΤΑ VIDEO CLUB Ο ΔΕΥΤΕΡΟΣ ΚΥΚΛΟΣ, ΕΧΩ ΖΗΤΗΣΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΚΡΑΤΗΣΟΥΝ ΤΑ ΠΡΩΤΑ 12 ΕΠΕΙΣΟΔΙΑ (ΠΑΝΕ 3 DVD ΜΑΖΙ) ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΑ ΕΧΩ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ ΑΚΟΜΑ...
ΤΟ LOST ΠΟΥ ΕΒΑΛΑΝ ΣΤΗ ΘΕΣΗ ΤΟΥ, ΒΛΑΚΕΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ?

lenagr1
22-02-08, 13:29
όχι και αυτό λένε ότι είναι καλό αλλά δεν το παρακολούθησα απο την αρχή και κάτι που πήγα να δω, δεν με ενθουσίασε ιδιαίτερα.
Απ' οσο ξέρω το lost έχει πολλες ιστορίες και μπλέκεσαι, ενώ το prison break ειναι μια με ένα σκοπό καθε φορά. Κάθε κύκλος ενωνεται με τους προηγούμενους-υπάρχει συνοχη- απλά έχει άλλη υπόθεση.
Εμείς έχουμε δει και τον δεύτερο κύκλο και τώρα φτάνουμε στα επεισόδια του τρίτου που παίζονται στην αμερική.
Μετά θα περιμένουμε κάθε εβδομάδα να βγει ένα επεισόδιο! κλαψ! :cry: :cry:

IOKASTH
22-02-08, 14:49
λοιπον λατρευω αλμοδοβαρ και γενικα ευρωπαικο κινηματογραφο.
ΜΙΛΑ ΤΗΣ πεδρο αλμοδοβαρ
ΤΑ ΦΤΕΡΑ ΤΟΥ ΕΡΩΤΑ βιμ βεντερς
ΟΛΟΜΟΝΑΧΟΙ ΜΑΖΙ κιμ κι ντουκ
ΤΙΜ ΜΠΑΡΤΟΝ ΟΛΑ!!!!
AMELIE
THE ETERNAL SUNSHINE OF THE SPOTLESS MIND
ΚΑΦΕΣ ΚΑΙ ΤΣΙΓΑΡΑ jim jarmush
THE MILLION DOLLAR HOTEL

και πολλα αλλα που θα θυμηθω να γραψω..

α!επισης LITTLE MISS SUNSHINE υπεροχο!

ΑΡΙΑΔΝΗ
22-02-08, 15:07
ΦΡΙΝΤΑ :!: :!:
Πολύ ωραία ταινία! Μετά πηγα και αγόρασα το cd με την μουσική!
To ίδιο. Τί ταινία και ..τί μουσική!
Επίσης:
- Πολίτικη κουζίνα (και πάλι απαιχτη μουσική!)
-Δαμάζοντας τα κύματα (ψυχοπλάκωμα αλλά μοναδικό!)
- ένας υπέροχος άνθρωπος (επίσης)
- το σπίτι των πνευμάτων

Όλες οι ταινίες είναι παλιότερες (σχετικά), αλλά...έχω πολύυυυυυυυ καιρό να δω κάτι πραγματικά καλό. :(

ΑΡΙΑΔΝΗ
22-02-08, 15:11
α, ναι...και το "Gegen die Wand" .Δεν θυμάμαι τον αγγλικό τίτλο. Είναι γερμανική ταινία του Τούρκου Fatih Akin (ίσως , δεν θυμάμαι, με γερμανική υπηκοότητα- προειδοποιώ: σκληρή ταινία αλλά πολύ ενδιαφέρουσα)

starlight
22-02-08, 20:22
εμενα μου αρεσε πολυ το la vita a bella με το ρομπερτο μπενινι...

γλυκο κ τρυφερο...

Κορυφαία ταινία!!!

Olg@
23-02-08, 05:58

Όντως ωραία ταινία!

IOKASTH
23-02-08, 10:42

Όντως ωραία ταινία!

αχ την λατρεψααααααααα ολγακι!

αααααα!επισης να δειτε BROKEN FLOWERS jim jarmush

MissMarple
23-02-08, 16:46
Things We Lost in the Fire (2007) - KATAΠΛΗΚΤΙΚΗ! Με βοήθησε.

xanp
23-02-08, 17:04
Εγώ με τον συζυγό μου έχουμε φανατίστεί με το prison break. Στην αρχή ξεκίνησε σαν απλή ταινία που παρακολουθούσαμε γιατί δεν είχε τίποτα άλλο καλό η τηλεόραση. Τώρα εθιστήκαμε πολύ! Το παρακολουθεί κανείς άλλος?

Πέρυσι τέτοια εποχή είχα πάει τρελό κόλλημα με το prison break από την αγωνία να δω τι γίνεται κόντεψα να γεννήσω πριν την ώρα μου.... :lol: :lol: φαντάσου τα κατέβαζα από ίντερνετ κάθε δευτέρα 11:05 μετά το τέλος του επεισοδίου σε αμερική....απλά να πω ότι ο τρίτος κύκλος με απογοήτευσε κατ'εμε έπρεπε να το τελειώσουν στον δεύτερο αντί να ανακυκλώνονται...Κρίμα γιατί την θεωρώ από τις πιο καλές σειρές που έχω δει...μιας και σπάνια με καθηλώνει κάτι!

iliana
24-02-08, 16:19
λοιπόν,εκτός απ΄όσες είπατε ή μάλλον γράψατε προσθέτω σαν πιο νέα την "εξιλέωση" που στέκεται καλά κι απέναντι στο βιβλίο(πάντα παίζει ρόλο κι η μετάφραση ) και το "υστερόγραφο μιας σχέσης" (η πορεία ενός ζευγαριού μετά την διάγνωση της νόσου αλτσχάιμερ) όπου παιζουν όλοι καταπληκτκά... και όσες αναφέρατε πολύ ωραίες ..επίσης "εμμονή" με την Μπούλοκ..έπεται και συνέχεια..