PDA

Επιστροφή στο Forum : ΟΥΡΟΛΟΙΜΩΞΗ

Σελίδες : [1] 2

Lia
29-08-07, 15:19
Η Μαρία μου έχει ουρολοίμωξη και γι αυτό είχε και πυρετό πριν λίγες μέρες. Κάναμε γεν. ούρων και καλλιέργεια και επιβεβαιώθηκε. Ευτυχώς όμως στον ηπέρηχο νεφρών που κάναμε τα νεφράκια της ήταν καθαρά. Πέρνουμε αντιβίωση για δέκα μέρες και θα επαναλάβουμε την καλλιέργεια.
Αντιμετώπισε κάποια από σας κάτι αντίστοιχο με το μωράκι της; Άργησε να το ξεπεράσει; (το μωρό).
Ξέρω ότι πρέπει να προσέχω στον καθαρισμό της περιοχής στην αλλαγή πάνας και προσέχω όσο μπορώ. Είναι καλύτερα να την πλένω με νεράκι παρά να την καθαρίζω με τα μωρομάντηλα; Αν και πολύ φοβάμαι ότι μάλλον κόλλησε στη θάλασσα. Την τελευταία φορά που πήγαμε έκανα το λάθος να μην την ξεπλύνω αμέσως.... (ωραία μαμά είμαι!!!).
Ελπίζω από δω και πέρα να μην είναι πιο ευαίσθητη και να γίνει καλά εντελώς.

Λίτσα
29-08-07, 16:07
ανάλογη εμπειρία μεγάλη. Εμεις έχουμε παλλινδρομηση ούρων.
Λοιπον πέτα τα μωρομάντηλα. Τα χρησιμοποιείς μόνο σε περιπτωση ανάγκης πχ έξω και πλένεις!
Νερό και σαπουνι (fissan εννοείται)! Απο μπροστα προς τα πίσω το σκουπισμα. Ειμαστε ευαισθητες οι γυναικες πολυ.
Και μεγάλη προσοχή!!!

Lia
29-08-07, 16:23
παλινδρόμηση ούρων; Δηλαδή;

Λίτσα
29-08-07, 18:37
δηλ κάποια ουρα γυριζουν πισω στα νεφρά με αποτελεσμα να δημιουργειται λοιμωξη. και αυτο γιατι κάποιος σφυκτηρας ειναι "χαλασμένος". Βέβαια ίσως αυτο διορθωθεί απο μονο του ειδάλλως χειρουργείο. Απο τότε ειμαστε με αντιβιωση σε μικρή ποσοτητα κάθε μέρα. Αν έχει παλλινδρόμηση φαινεται με μια εξεταση που λεγεται κυστεογραφια. Συζήτα του με τον παιδιατρο σου.

Lia
29-08-07, 18:55
Μη μου λες τέτοια.... Μας το ανέφερε βέβαια ο γιατρός ότι θα το προσέξουμε αλλά η αλήθεια είναι ότι επειδή χθες καναμε τον υπέρηχο και ήταν καθαρός θεώρησα ότι πάμε καλά.
Και πέρνει πολύ χρόνο όλη αυτή η κατάσταση; Κρίμα το καημένο να ταλαιπωρείται. Και γω ήμουν χαρούμενη που κλείσαμε το 10ο μήνα χωρίς να αρρωστήσουμε καθόλου.
Περαστικά σας παρόλα αυτά.

Μαρια Στυλιανακη
29-08-07, 18:58
είπε κάτι ο γιατρός για τα μωρομάντηλα?

επίσης, σε ποιά θάλασσα πήγες ?

roz
29-08-07, 19:49
για τα μωρομάντηλα το ξέρω και εγώ απο τη μαία μου.

ήταν το τελευταίο πράγμα που μου είπε πριν βγω απο το μαιευτήριο.

Να τα χρησιμοποιώ μόνο σε έκτακτη ανάγκη (δηλ. αν είμαι εκτός σπιτιού) και στο σπίτι αν τα χρησιμοποιώ για να την καθαρίσω να την πλένω αμέσως μετά.

dora
29-08-07, 20:07
Και γω μωρομαντηλα μονο αν ειμαι εκτος σπιτιου.. Μάλιστα τους πρώτους μήνες τα απέφευγα εντελως.. Κουβαλουσα μαζι μου βαμβακι, νερο στο θερμος και μια σακουλιτσα για τα σκουπιδια μας και τον καθαριζα ετσι..

aggeliki
30-08-07, 11:03
αυτο για τα μωρομαντηλα ισχει μονο για τα κοριτσακια??

Lia
30-08-07, 11:20
Από την κλινική ακόμα, όταν γέννησα μου είχανε πει ότι δεν χρειάζεται να την πλένω συνεχώς παρά μόνο αν δω ότι έχει λερωθεί πολύ. (βέβαια πολλά άλλα δε μου είχανε πει εκεί.... ακόμα και με το θηλασμό που είχα πρόβλημα όσες φορές κι αν είχα ζητήσει βοήθεια καμμιά δεν έκανε τον κοπο να μου πει δυο κουβέντες έστω).
Με τον παιδίατρο δεν το είχα συζητήσει....
Και, Μαρία για τη θάλασσα, εδώ στην πόλη μου -όχι μέσα στην πόλη εννοείται- Παγασητικός.... Πήλιο, στο χωριό μου. Επειδή είναι κόλπος θεωρώ ότι είναι πιο ζεστά τα νερά - και είναι.... Αν πάω σε παραλία που βλέπει Αιγαίο το φοβάμαι κάπως.... ξέρω εγώ.

dora
31-08-07, 03:43
Αυτο για τα μωρομαντηλα ισχυει για όλα τα παιδακια ασχετα με το φυλο τους.. Εχουν πολλα χημικα πανω.. Πχ ο καλυτερος τροπος να καθαρισεις από τα χερια τους ,από τραπεζια καρεκλες μεχρι και τοιχο τους μαρκαδορους (αυτους που ζωγραφιζουν τα παιδια) ειναι να χρησιμοποιησεις ενα μωρομαντηλο... Φαντασου λοιπον τι εχει πανω..

Σου ειπαν να μην την πλένεις γενικα ή να μην την πλένεις με σαπούνι? Εγω πχ τον επλενα το πρωι με σαπούνι και μετα κατα τη διαρκεια της μεσας μονο με νερο, εκτος αν εκανε κακα..

Lia
31-08-07, 11:56
Μου είχαν πει ότι δεν ήταν απαραίτητο να την πλένω σε κάθε άλλαγμα της πάνας. Μόνο αν είχε κάνει πολλά κακά και είχε λερωθεί πολύ να την έπλενα με νερό. Τι να πω.... Να κατάλαβα εγώ λάθος;
Όπως και να' χει... από δω και πέρα, μια και την "πάτησα" θα προσέχω....
Θα μου κάνει και οικονομία στα μωρομάντηλα... :lol: :lol: :lol:

Λίτσα
31-08-07, 14:40
όταν νοσηλεύτηκαμε με την μικρή είδα και άκουσα διάφορα. Ειδικά τα μωρομάντηλά ειναι απαγορευτικά και χρησιμοποιουνται μονο σε έκτακτες περιπτώσεις. Σαπούνι παιδικό και πλύσιμο στην αλλαγή με τα κακά και νεράκι στα τσισάκια, ένα καθαρό πετσετάκι και καλά σιδερωμένο (για να χουν σκοτωθει τα μικρόβια) και αυτό ειναι όλο.
Στο διπλανο κρεββατι νοσηλευόταν παιδάκι με ουρολοιμωξη που προερχόταν απο πάνα, μη επώνυμη. Και μας ειχαν πει οτι τις πανες δεν πρεπει να τις βγαζουμε απο τη συσκευασια τους και να τις ακουμπαμε απο δω και απο κει γιατι τα μικρόβια παραμονευουν.
Το κοριτσάκι ειναι λιγάκι πιο ευαισθητα στα μικρόβια λογω ανατομίας!

Polina
31-08-07, 15:50
Εγώ τον Ιωακείμ τον έπλενα με νερό και στην περίπτωση κακακίων, αφού μάζευγα τα πολλά με μωρομάντηλο, τον έπλενα και με σαπούνι.
Υπάρχει καλύτερο πράγμα απο το καθαρό νεράκι; :wink:

Lia
31-08-07, 16:02
Ας είσται καλά βρε κορίτσια.... Τι θα έκανα χωρίς εσάς! Μακάρι να είχα δει το Parents.gr όταν ήμουν ακόμα έγκυος - και πιο πριν ακόμα.
Και αυτό για τις πάνες που έγραψε η Λίτσα ότι δεν πρέπει να βγαίνουν απ ό τη συσκευασία τους.... ούτε κι αυτό το τηρώ. Μένουμε σε μαιζονέτα και με βολεύει να έχω μερικές πάνες και στους δυο ορόφους τις οποίες η αλήθεια είναι ότι είναι αφημένες σε κάποιο τραπεζάκι.... Πρέπει να κόψω και αυτή την κακιά συνήθεια....

Sophia
31-08-07, 19:02
εμενα επαθε ουρολοιμωξη σχεδον 3 χρονων και αφου πηρε αντιβιοση μετα καναμε υπερηχο και κυστεοουρηθρογραφια. Ολα ηταν καλα. εαν το παιδι ξαναπαθει ουρολοιμωξη στους 6 μηνες τοτε θα πρεπει να κανει ακομα μια εξεταση η οποια ποναει λιγο.
δυστυχως ουρολοιμωξη μπορει να την παθεις απο παντου. υπαρχουν μικροβια και στον αερα και στα αντικειμενα και παντου. μπορει να βγαλεις την πανα του μωρου για να το κανεις μπανιο και εκεινο να εχει πιασει ενα παιχνιδάκι πριν και μετα να πιασει το πουλακι του και τσουπ να μια ωραια ουρολοιμωξη.
εγω ποτε δεν χρησιμοποιησα μωρομαντηλα για την ευαισθητη περιοχη, σε κανενα απο τα δυο μου παιδια. Νερο, σαπουνακι πετσετουλα.
επισης μπορεις να εχεις βρασει νερο με χαμομηλι σε μια κατσαρολα και να το διατηρεις (ακομα και κρυο) και να πλενεις το παιδι. τι πιο φυσικο.

Εύα
17-09-07, 01:37
Στην ουρολοίμωξη δεν υπάρχουν κανόνες! Εμένα είναι αγοράκι και έπαθε όταν ήταν 45 ημερών! Απ' ότι μου είπαν, τα αγοράκια είναι πιο ευαίσθητα γιατί μπορεί να μείνουν τσίσα μέσα στο πουλάκι τους και για ανατομικούς λόγους, οπότε έίτε αγόρι είτε κορίτσι το ίδιο είναι! Επίσης για άλλο είχαμε πάει στο Νοσοκομείο και το βρήκαμε στην τρίτη εξέταση, και στην καλλιέργεια, όχι στη γενική, χωρίς να έχουμε ούτε ένα σύμπτωμα! Το κοριτσάκι που ήταν δίπλα μας είχε ουρολοίμωξη και η μαμά του δεν χρησιμοποιούσε μωρομάντηλα καθόλου, την έπλενα πάντα! Πάντως κατάλαβα ότι όλα είναι σχετικά και όσο και να προσέχεις, πάλι δεν μπορεί να προσέχεις αρκετά!

Lia
26-09-07, 12:35
Ψάχνοντας χθες το parents, έτσι γενικώς και αορίστως, πήρε το μάτι μου για την κυστεουρητική παλινδρόμηση. Σε 20 μέρες είναι να κάνουμε κυστεουρηθρογραφία και απ'ότι διάβασα, μετά αφήνει τσούξιμο, και κατααγχώθηκα. Εξαιτίας μου το παιδί μου θα ταλαιπωρηθεί, ήδη την έχω ταλαιπωρήσει με τις καλλιέργειες, υπέρηχο νεφρών και την αντιβίωση. Ακόμα και η ίωση που πέρασε, στην αρχή μας φόβησε για υποτροπή της ουρολοίμωξης.
Νιώθω πολύ άσχημα που δεν φρόντισα ώστε να μην περάσει το μωρό μου κάτι τέτοιο. Δε με νοιάζει για μένα.... Ούτε για το κόστος... Αλλά όταν θα πάμε για την κυστεουρηθρογραφία η μικρή θα κλαίει και σίγουρα δε θα το αντέξω.
Δεν περιμένω κάποια απάντηση, απλά σήμερα το βράδυ δεν μπορούσα να κοιμηθώ καθώς το σκεφτόμουν συνέχεια..... (έφταιγε βέβαια και ο καφές που ήπια το απόγευμα)... και με έπιασε το παράπονο.
Ωρες ώρες νιώθω ότι δεν είμαι καλή μητέρα.... Δεν φροντίζω το παιδί μου όσο θα'πρεπε. Θυμήθηκα κάποιες φωτογραφίες που έχω από μένα και την αδελφή μου μικρές, 4-5 χρονών, στο χωριό, φορώντα μόνο το βρακάκι και καθισμένες στην αυλή, να παίζουμε με τις γάτες. Εγώ, ούτε κατά διάνοια δεν θα άφηνα το παιδί μου να κάνει κάτι τέτοιο!!! Και όμως, εμείς δεν αρρωστήσαμε ποτέ.
Δεν μπορώ να καταλάβω τι έκανα τόσο λάθος. Παρόλο που ο γιατρός μου έχει πει οτι δεν φταίω εγώ, δεν μπορώ παρά να νιώθω υπεύθυνη.
:oops: :oops: :oops:

ΡΟΥΛΑ
26-09-07, 12:54
Lia γιατί πιστεύεις ότι φταίς εσύ, τα παιδιά αρρωσταίνουν παιδιά είναι δεν μπορείς να κάνεις κάτι γι' αυτό. Εσύ φροντίζεις το παιδί σου όσο καλύτερα μπορείς δηλαδή εγώ πρέπει να θεωρώ τον ευατό μου υπέθευνο που το παιδί έχει βροχίτιδα???? Μάνες είμαστε όχι ΘΕΟΙ!!!!!!!!!!
Σίγουρα δεν είναι ευχάριστω να βλέπεις το παιδί σου να ταλαιπωρείται όμως να είσαι ευτυχισμένοι που είναι μόνο αυτό......

Sophia
26-09-07, 13:00
Lia δεν είναι σωστό να κατηγορείς τον εαυτό σου για ότι παθαίνει το παιδάκι σου. Αλίμονό μας, τότε θα πρέπει όλες μας να πάμε για ''φούντο''. Είμαστε γονείς όχι Θεοί όπως λέει και η Ρούλα.
Η εξέταση δεν είναι τίποτα, να μην ανησυχείς καθόλου. Εμένα έκανε την έκανε ο γιός μου στα 3 του που καταλάβαινε κιόλας και δεν έκλεγε καθόλου.....
Όλα θα πάνε καλά και μόλις περάσει λίγος καιρός θα το σκέφτεσαι και θα λες τι χαζή που ήμουν και στεναχωριόμουν.
Να λες μακριά από νοσοκομεία, αυτά είναι πταίσματα.
Περαστικά σας.

Εύα
12-10-07, 23:21
Πριν από λίγες ημέρες κάναμε κυστεογραφία στον μπέμπη και του βρήκαν παλυνδρόμηση στον αριστερό ουρητήρα με βαθμό 3. Μας είπαν για αντιβίωση για ενάμιση χρόνο και καλλιέργειες ανά 2 μήνες! Έχει κάποια ανάλογη εμπειρία? Τι έγινε τελικά?
Η παιδίατρος μου είπε ότι όσο μεγαλώνει το παιδί, ωριμάζει η βαλβίδα και σφίγγει.

Lia
15-10-07, 09:10
Εμείς σήμερα είνα να κάνουμε κυστεουρηθρογραφία και τό χω ένα άγχος!!! :cry: :cry: :cry:

Marle
15-10-07, 19:35
Αυτά για τα μωρομάντηλα ισχύουν και για τα οικολογικά; Έχουμε πάρει μωρομάντηλα Moltex (βλ. πάνες οικολογικές Moltex).

Ελένη
15-10-07, 22:27
Εμείς σήμερα είνα να κάνουμε κυστεουρηθρογραφία και τό χω ένα άγχος!!! :cry: :cry: :cry:

Ελπίζω να πήγαν όλα καλά!

Lia
16-10-07, 08:37
Κάναμε χθες την κυστεογραφία..... ΟΛΑ ΗΤΑΝ ΚΑΛΑ ΕΥΤΥΧΩΣ!!! :D :D :D Και η μικρή ευτυχώς ήταν πολύ χαρούμενη παρόλο που ήταν άυπνη από τις 1.30 το μεσημέρι και νύσταζε. Έπαιζε, τραγουδούσε, έκανε το γατάκι, το σκυλάκι... ακόμα και την ώρα που της έβαζε ο γιατρός τον καθετήρα.... Έπαθε πλάκα ο άνθρωπος.... Μόνο στο τέλος έκλαψε γιατί την κρατούσαμε για πολύ ώρα τα χέρια και τα πόδια για να μην κινείται και δυσανασχέτησε. Το σημαντικότερο βέβαια ήταν ότι η εξέταση ήταν καθαρή. Ελπίζω να μη μας ξανατύχει κάτι άλλο.... Πρέπει να προσέχω πάρα πολύ. Ευχαριστώ για τη συμπαράσταση... Να σται καλά κορίτσια.....

Υ.Γ. το μόνο που με ενόχλησε ήταν η τιμή της εξέτασης... 150 ευρώπουλα!!!! :x :x :x Έπρεπε ο παιδίατρος να με ενημερώσει και να με ρωτήσει αν ήθελα να την κάνω μέσω ΙΚΑ. Αφού είναι στο ΙΚΑ ο αθεόφοβος... Τι μας πέρασε, για Ωνάσηδες.....

Sophia
16-10-07, 09:44
Κάναμε χθες την κυστεογραφία..... ΟΛΑ ΗΤΑΝ ΚΑΛΑ ΕΥΤΥΧΩΣ!!! :D :D :D Και η μικρή ευτυχώς ήταν πολύ χαρούμενη παρόλο που ήταν άυπνη από τις 1.30 το μεσημέρι και νύσταζε. Έπαιζε, τραγουδούσε, έκανε το γατάκι, το σκυλάκι... ακόμα και την ώρα που της έβαζε ο γιατρός τον καθετήρα.... Έπαθε πλάκα ο άνθρωπος.... Μόνο στο τέλος έκλαψε γιατί την κρατούσαμε για πολύ ώρα τα χέρια και τα πόδια για να μην κινείται και δυσανασχέτησε. Το σημαντικότερο βέβαια ήταν ότι η εξέταση ήταν καθαρή. Ελπίζω να μη μας ξανατύχει κάτι άλλο.... Πρέπει να προσέχω πάρα πολύ. Ευχαριστώ για τη συμπαράσταση... Να σται καλά κορίτσια.....

Υ.Γ. το μόνο που με ενόχλησε ήταν η τιμή της εξέτασης... 150 ευρώπουλα!!!! :x :x :x Έπρεπε ο παιδίατρος να με ενημερώσει και να με ρωτήσει αν ήθελα να την κάνω μέσω ΙΚΑ. Αφού είναι στο ΙΚΑ ο αθεόφοβος... Τι μας πέρασε, για Ωνάσηδες.....

Μπράβο Lia πολυ χαίρομαι που πήγαν όλα καλά και τα αποτελέσματα ήταν αρνητικά.

Εμείς πάντως την εξέταση την είχαμε κάνει στο Παίδων με ραντεβού που δεν άργησε καθόλου (νομίζω 2 ημέρες μετά)

Christie
16-10-07, 13:42
Τελικά από συζητήσεις με άλλες μαμάδες αλλά και από τις δικές σας εμπειρίες συμπεραίνω ότι η ουρολοίμωξη έιναι κάτι σχετικά συνηθισμένο... Κι εμένα η δική μου πριν κανά μήνα, όταν της κάναμε γενικές αίματος και ούρων έδειξε μικρόβιο, και το επιβεβαίωσε η καλλιέργεια... Πήρε αντιβίωση καμιά δεκαριά μέρες και όταν επαναλάβαμε την καλλιέργεια ήταν καλά.. Τώρα θα της ξανακάνουμε άλλη μια για να δούμε αν έχει όντως εξαλειφθεί το μικρόβιο ή τυχόν επανήλθε... Πάντως η αλήθεια είναι ότι όσο σχολαστική και να έισαι με την καθαριότητα και την υγιεινή, μπορεί να σου συμβει :(

Lia
19-10-07, 09:59
Τελικά του έκανα παράπονα του γιατρού μας γιατί δεν μας έστειλε για την κυστεογραφία μέσω ΙΚΑ και πληρώσαμε 150 ευρώ και μου είπε ότι το ΙΚΑ δεν την χορηγεί.... Μόνο στο νοσοκομείο θα μπορούσα να την κάνω, μετά από ραντεβού που θα έπρεπε να κλείσω από καιρό πριν, να τρυπήσουν το μωρό μου, να της βάλουν ορό, να νοσηλευτεί και ένα βράδυ ......
ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ...... Ώραίο σύστημα υγείας έχουμε. Και εγώ γιατί το 1/3 του μισθού μου το δίνω στο ΙΚΑ κάθε μήνα;

(όταν περίμενα να πάρω το επιδομα μητρότητας από το ΙΚΑ, το διπλανό ταμείο είχε μια τεράστια ουρά από άτομα που έπαιρναν επίδομα για ορθοπεδικό στρώμα..... Δηλαδή, χορηγεί ορθοπεδικά στρώματα σε όσους κατάφεραν και πήραν ένα χαρτί με οποιοδήποτε τρόπο από το γιατρό τους και δεν μου πληρώνει την κυστεογραφία -που στην ουσία είναι ακτινογραφία- για το παιδί που ήταν άρρωστο; Ε, δεν είναι ΤΡΕΛΛΟ και παράλογο; )
Μήπως πρέπει να ανοίξουμε ένα νέο θέμα για το ΙΚΑ γενικότερα και τα παραπονά μας από αυτό και να τους τα στείλουμε κ΄αποια στιγμή; :x :x :x

Ροδουλα
19-10-07, 12:14
Kalimera...H mpempa mou einai tora 3 minon.Peripou prin ena mina,ekane kai emena pireto kai i paidiatros mou eipe kateuthian nosokomei...PIgame stin Eurokliniki Paidon kai mas kratisan 1 ebdomada,giati apo tin kalliergia brethike ouroloimoksi.Pire endoflevia anriviosi(Fantasou ena mpempaki 2 minon me petalouditsa sto xeri) Asta....Kai emeis kaname kisteografia kai den vrikan palindromisi eutixos, kai alli mia eksetasi,spinthirografima nefron logo tou oti itan vrefos kai fovithikan mipos apo tin ouroloimoksi eixan alloiothei ta nefrakia tis,,,alla tin kaname proliptika epidi itan mono 2 minon..Ola kala omos....Mou eipan kai emena koritsia, na petasko ta moromantila,,,kai einai toso volika ta atima...Min anisixeis ta mora pathenoun ouroloimokseis,,kai mou eipan oti den pezei kanenan rolo an tha to allakseis amesos molis kanei kakakia,i se 10lepta..An einai na kollisei,tha kolisei...Ti na po vre paidi mou,,,thelei prosoxi

Sophia
19-10-07, 12:21
Μόνο στο νοσοκομείο θα μπορούσα να την κάνω, μετά από ραντεβού που θα έπρεπε να κλείσω από καιρό πριν, να τρυπήσουν το μωρό μου, να της βάλουν ορό, να νοσηλευτεί και ένα βράδυ ......

Λια μου το παιδί δεν νοσηλεύτηκε και δεν του έβαλαν ποτέ ορό γι΄ αυτή την εξέταση, εκτός αν παίζει ρόλο η ηλικία.
Εμείς πήγαμε το πρωί στο ραντεβού μας και μετά το τέλος της εξέτασης πήραμε τα αποτελέσματα και φύγαμε.

Lia
19-10-07, 12:25
Τι να σου πω, Σοφία, δεν ξέρω.... ότι μου είπαν έγραψα κι εγώ... Αλλά δεν τόχα σκοπό να πάω να το διαπιστώσω κι΄ολας.... Έχω ήδη πάρει γεύση από το νοσοκομείο μας, εδώ στο Βόλο..... Και απέξω που περνώ, γιατί μένω κοντά, πολύ είναι....

Εύα
19-10-07, 14:10
Ούτε ο δικός μου νοσηλεύτηκε, και ούτε του έβαλαν ορό! Πήγαμε το πρωΐ, του έβαλαν τον καθετήρα, έβγαλαν τις ακτινογραφίες, πήραμε τη διάγνωση και φύγαμε. Την εξέταση την κάναμε στο Αγία Σοφία, και πληρώσαμε γύρω στα 25€ γιατί δεν μας είχαν πει να την γράψουμε και δεν την είχαμε γράψει. Το φάρμακο του το είχαμε πάει εμείς, αλλά ούτε αυτό ήταν ακριβό! Πάντως το ραντεβού η αλήθεια είναι ότι το είχαμε κλείσει έναν μήνα πριν!

ΑΝΤΩΝΙΑ
21-11-07, 12:36
Ούτε ο δικός μου νοσηλεύτηκε, και ούτε του έβαλαν ορό! Πήγαμε το πρωΐ, του έβαλαν τον καθετήρα, έβγαλαν τις ακτινογραφίες, πήραμε τη διάγνωση και φύγαμε. Την εξέταση την κάναμε στο Αγία Σοφία, και πληρώσαμε γύρω στα 25? γιατί δεν μας είχαν πει να την γράψουμε και δεν την είχαμε γράψει. Το φάρμακο του το είχαμε πάει εμείς, αλλά ούτε αυτό ήταν ακριβό! Πάντως το ραντεβού η αλήθεια είναι ότι το είχαμε κλείσει έναν μήνα πριν!

ΚΑΛΗΜΕΡΑ. ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΟ ΕΞΗΣ;;
Η ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ (14 ΜΗΝΩΝ) ΕΧΕΙ ΟΥΡΟΛΟΙΜΩΞΗ ΚΑΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΤΗΣ ΒΡΗΚΑΝ ΚΟΛΟΒΑΚΤΗΡΙΔΙΟ. ΤΩΡΑ ΠΑΙΡΝΕΙ ΑΝΤΟΙΒΙΩΣΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΝΑ ΤΗΣ ΚΑΝΩ ΥΠΕΡΗΧΟ ΝΕΦΡΩΝ. ΕΧΩ ΛΙΓΟ ΑΝΓΧΩΘΕΙ. ΕΣΑΣ ΕΔΕΙΧΝΑΝ ΚΑΠΟΙΑ ΣΥΠΤΩΜΑΤΑ;; ΕΜΕΙΣ ΤΟ ΜΑΘΑΜΕ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΙΚΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΙΩΣΗ ΓΑΣΤΡΕΝΤΕΡΙΤΙΔΑΣ ΠΟΥ ΕΙΧΕ 1 ΕΒΔΟΜΑΔΑ. ΑΛΛΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑ ΚΑΝΕΝΑ!

Lia
21-11-07, 12:46
Η δικιά μου είχε πυρετό και δεν έτρωγε. Αλλά κυρίως λόγω πυρετού κάναμε καλλιέργεια.... (διότι γενικώς δεν πολυτρώει κιόλας!).

Αν διάβασες και τα δικά μου πιο πάνω θα δεις ποόσο αγχωμένη ήμουν κι εγώ. Ευτυχως τελικά όλα πήγαν καλά και οι εξετάσεις που τόσο φοβόμουν στο ακουσμά τους και μόνο τελικά αποδείχθηκαν εύκολες, απλές και, κυρίως ανώδυνες για το παιδί.
Εμείς μετά την αντιβίωση, κάναμε υπέρηχο νεφρών, και μετά από λίγο καιρό κάναμε κυστεουρηθρογραφία. Τώρα μας έχει πει ο παιδίατρος για ένα χρόνο να κάνουμε κάθε 2 μήνες καλλιέργεια.

Σου εύχομαι να πάν όλα καλά και να το ξεπεράσετε γρήγορα.

ΑΝΤΩΝΙΑ
21-11-07, 12:59
Η δικιά μου είχε πυρετό και δεν έτρωγε. Αλλά κυρίως λόγω πυρετού κάναμε καλλιέργεια.... (διότι γενικώς δεν πολυτρώει κιόλας!).

Αν διάβασες και τα δικά μου πιο πάνω θα δεις ποόσο αγχωμένη ήμουν κι εγώ. Ευτυχως τελικά όλα πήγαν καλά και οι εξετάσεις που τόσο φοβόμουν στο ακουσμά τους και μόνο τελικά αποδείχθηκαν εύκολες, απλές και, κυρίως ανώδυνες για το παιδί.
Εμείς μετά την αντιβίωση, κάναμε υπέρηχο νεφρών, και μετά από λίγο καιρό κάναμε κυστεουρηθρογραφία. Τώρα μας έχει πει ο παιδίατρος για ένα χρόνο να κάνουμε κάθε 2 μήνες καλλιέργεια.

Σου εύχομαι να πάν όλα καλά και να το ξεπεράσετε γρήγορα.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΛΑ ΣΟΥ ΛΟΓΙΑ. ΑΠΛΩΣ ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ ΜΗΠΩΣ ΔΕΝ ΕΚΑΝΑ ΕΓΩ ΚΑΤΙ ΚΑΛΑ. ΚΑΙ ΦΟΒΑΜΑΙ ΜΗΠΩΣ ΤΟ ΕΙΧΕ ΚΑΙΡΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΞΕΡΑΜΕ. ΕΜΕΝΑ Η ΕΞΕΤΑΣΗ ΟΥΡΩΝ ΕΔΕΙΞΕ ΚΟΛΟΒΑΚΤΗΡΙΔΙΟ.

Lia
21-11-07, 13:12
Να μη σκέφτεσαι ότι δεν έκανες κάτι καλά.... Έτσι σκεφτόμουν και εγώ τότε και με "μάλωναν" τα κορίτσια.... Και επειδή ρωτούσα και ξαναρωτούσα το γιατρό τι έκανα λάθος μου έλεγε ότι αυτά συμβαίνουνκαι δεν είναι σωστό να μου ρίχνω ευθύνες.

Και μεις κολοβακτηρίδιο είχαμε. Αφού το εντοπίσατε μην ανησυχείς καθόλου. Θα γίνει καλά η μικρή. Μάλιστα είχα ρωτήσει το γιατρό αν αυτό την καθιστά από δω και πέρα και πιο ευαίσθητη αλλά δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Αφού γίνει καλά θα είναι πάλι όλα φυσιολογικά.

Ποια αντιβίωση σας έδωσε; Εμείς παίρναμε τη Ceclor (πειράζει που το εγραψα; ) Την παίρναμε μέχρι και που κάναμε την κυστεογραφία.

Θα περιμένω να μάθω νέα σου... ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ παντως..... θα δεις.

ΑΝΤΩΝΙΑ
21-11-07, 13:17
Να μη σκέφτεσαι ότι δεν έκανες κάτι καλά.... Έτσι σκεφτόμουν και εγώ τότε και με "μάλωναν" τα κορίτσια.... Και επειδή ρωτούσα και ξαναρωτούσα το γιατρό τι έκανα λάθος μου έλεγε ότι αυτά συμβαίνουνκαι δεν είναι σωστό να μου ρίχνω ευθύνες.

Και μεις κολοβακτηρίδιο είχαμε. Αφού το εντοπίσατε μην ανησυχείς καθόλου. Θα γίνει καλά η μικρή. Μάλιστα είχα ρωτήσει το γιατρό αν αυτό την καθιστά από δω και πέρα και πιο ευαίσθητη αλλά δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Αφού γίνει καλά θα είναι πάλι όλα φυσιολογικά.

Ποια αντιβίωση σας έδωσε; Εμείς παίρναμε τη Ceclor (πειράζει που το εγραψα; ) Την παίρναμε μέχρι και που κάναμε την κυστεογραφία.

Θα περιμένω να μάθω νέα σου... ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ παντως..... θα δεις.
ΝΑΙ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ CECLOR ΠΑΙΡΝΟΥΜΕ. ΤΙ ΝΑ ΠΩ. ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΓΙΑΤΙ Η ΠΕΛΑΓΙΤΣΑ ΜΑΣ ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΙΡΟ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ ΟΛΟ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ. ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΕΙΧΕ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΛΛΑ ΕΥΤΥΧΩΣ ΤΟ ΞΕΠΕΡΑΣΑΜΕ. ΤΩΡΑ ΑΥΤΟ!!

Christie
22-11-07, 13:41
Κι εμείς κάναμε τον υπέρηχο, ήταν καθαρός, αλλά ο γιατρός μας είπε να της κανουμε και κυστεουρηθρογραφία.. Πονάει αυτή η εξέταση βρε παιδιά?? Το λυπάμαι, κι εμείς το έχουμε ταλαιπωρήσει το κακόμοιρο...

Lia
22-11-07, 13:43
Δεν πονάει καθόλου.... μην ανησυχείς.... Ακτινογραφία είναι κατά κάποιο τρόπο μόνο που βάζουν ένα καθετήρα στο παιδί για να βάλουν ένα υγρό -σκιαγραφικό- στην κύστη του. Εμένα η δικιά όλο έπαιζε αλλά κάποια στιγμή δυσανασχέτησε γιατί έπρεπε να την κρατάμε ακίνητη.

NESTOROUDI
02-12-07, 00:41
κοριτσια, αλλα συμπτωματα εκτος του πυρετου υπαρχουν? ο δικος μου εχει πονακια στην κοιλια του εδω και 4-5 μερες, τις 2 τελευταιες δε, κανει πολυ λιγα κακακια και σφιγγεται πολυ το καημενακι μου. Σημερα μαλιστα μου εκανε και αρκετους εμετους. η γιατρος μου ειπε να του βαλω κλυσμα... δεν ειδα αποτελεσμα, αν και ισως ο αντρουλης μου να μην το εβαλε καλα, απο φοβο, γιατι ο μικρος λες και καταλαβε οτι κατι θα γινει και χτυπιοταν ακομα πιο πολυ...

ΑΝΤΩΝΙΑ
12-12-07, 11:07
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΣΑς. ΤΕΛΙΚΑ ΚΑΝΑΜΕ ΣΤΗΝ ΜΙΚΡΗ ΥΠΕΡΗΧΟ ΚΑΙ ΚΥΣΤΕΟΓΡΑΦΙΑ ΚΑΙ ΟΛΑ ΠΗΑΓΝ ΚΑΛΑ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!!

Lia
12-12-07, 11:28
:D :D :D ΜΠΡΑΒΟ!!!

dimbill
11-05-08, 13:16
Γειά σας.
Να σας ρωτήσω και εγώ πως καταφέρνετε να κάνετε την καλλιέργεια ούρων?
Η μικρή 1 έτους δεν έδωσε ούρα ούτε στο σπίτι ούτε στα εξωτερικά ιατρεία στο Ριο στο νοσοκομείο ούτε μετα στο δωματιο μετα απο 5 σακουλάκια που της έβαλαν.
Το μόνο που κατάφεραν ήταν απο το αυτοκόλητο που έχει το σακουλακι να παθει κατι σαν εγκαυμα σαν σύγκαμα.
Πολύ με προβληματίζει πως θα καταφέρνω να τις κάνω την καλλιέργεια?
Ευχαριστώ.

Lia
11-05-08, 16:57
Ναι, η αλήθεια είναι πως δεν είναι και πολύ εύκολο να πάρεις ούρα από ένα μωρό. Ειδικά όταν αυτό πια περπατάει και δεν κάθεται σε μια μεριά.....

Και εγώ να φανταστείς θα πρέπει να της κάνω καλλιέργεια για κανένα χρόνο ακόμα κάθε 2 - 3 μήνες....

Δυστυχώς δεν υπάρχει κόλπο. Απλά φρόντισε να έχει πιει αρκετά υγρά πριν (νερό, χυμό, χαμόμηλο) έτσι ώστε να μη χρειαστεί να περιμένεις ολόκληρη ώρα. Υπομονή και επιμονή. Και για να μην κοκκινίζει από το αυτοκόλλητο προσπάθησε καθώς της το ξεκολλάς να της πιέζεις με το χέρι σου το δερματάκι της έτσι ώστε και να μην πονάει καθώς το "τραβάει" η κόλλα αλλά και να μην κοκκινίζει πολύ.

Επίσης κάτι μου είχαν πει στο νοσοκομείο αλλά δε μου άρεσε και δεν το εφαρμόζω... Όταν κλαίει το μωρό συνήθως φεύγουν ούρα οπότε βοηθάει εκεινη την ώρα... Αλλά εγώ δεν μπορώ να την κάνω να κλάψει για να παίρνω κάθε φόρα ούρα. Είναι πολύ επίπονο ψυχολογικά και για μένα και για το μωρό.

ΥΠΟΜΟΝΗ... και πολλά υγρά....

dimbill
14-05-08, 11:04
Ευχαριστώ.

sunsun
23-06-08, 14:46
http://www.iatrikionline.gr/Deltio_52c/06.htm

nikol76
23-06-08, 14:56
Μας έκανες την καρδιά περιβόλι

Lia
23-06-08, 15:10
Επειδή εμείς ακόμα δεν έχουμε ξεμπερδέψει, ακόμα κάνουμε καλλιέργειες, σίγουρα δεν είναι ό,τι καλύτερο το να σου τύχει μια ουρολοίμωξη. Αλλά με την κατάλληλη αντιμετώπιση δεν υπάρχει πρόβλημα. Αν ακολουθούνται οι οδηγίες του γιατρού και με αρκετή υπομονή δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα όσο ακούγονται.

moscha
24-06-08, 18:23
Γειά σας και από εμένα,

θα σας περιγράψω και εγώ την τραυματική μου εμπειρία με την ουρολοίμωξη της κόρης μου. Ήταν σχεδόν 4άρων χρονών η οποία ενώ έχει κόψει την πάνα και πηγαίνει στην τουαλέτα κανονικά ξαφνικά άρχισαν να της φεύγουν τα τσισάκια και να λερώνουν το βρακάκι της. Στην αρχή ήταν λίγο (μερικές σταγονίτσες) και το δικαιολογήσαμε ότι βαριέται να πάει στην τουαλέτα (ειδικά όταν παίζει) και αποφασίζει να πάει όταν έρθει στο ΑΜΗΝ οπότε και της φεύγουν λίγο. Η κατάσταση όμως συνεχώς χειρωτέρευε και καταλλήξαμε να τα κάνουμε ΟΛΑ επάνω μας χωρίς όμως κανένα άλλο συμπτωμα. Σε αυτή τη φάση άρχισε σιγά σιγά να παραπονιέται ότι την τσούζει το πιπί της ωσπου σε λίγες ώρες μέσα αρχίσαμε τρελή συχνοουρία, όλα επάνω μας και φυσικά ουρλιαχτά πόνου. Καθόλου πυρετό. Πήγαμε κατευθείαν για γενική ούρων και καλλιέργια και φυσικά το ανακαλύψαμε το θέμα!!! ΤΡΑΝΤΑΧΤΗ ουρολοίμωξη που συνοδευόταν μάλιστα και από αιματουρία.

Η συνέχεια ήταν αντιβοίωση για τουλάχιστον 10 ημέρες και επαναλληπτικές γενικές ούρων και καλλιέργειες. Μόλις καθαρίσαμε (και νομίζαμε ότι τελειώσαμε) αρχισε ο γολγοθάς. Ξεκινήσαμε από υπέρηχο νεφρών όπου όλα έδειξαν ΟΚ. Συνεχίσαμε με κοιστεογραφία όπου επίσης βγήκαν όλα ΟΚ. Ο Γολγοθάς των εξετάσεων όμως δεν σταματάει εδώ. Πρέπει να κάνουμε και ένα σπινθιρογράφημα νεφρών γιατί θέλουμε να δούμε εάν η ουρολοίμωξη έχει πειράξει την λειτουργία τους. Αυτό είναι μία εξέταση που πονάει λίγο γιατί βάζουν ενέσημα ένα υγρό στο παιδί. Το υγρό αυτό εκπέμπει ακτινοβολία και αποβάλλεται με τα ούρα σε 24 ώρες. Το παιδί δεν πρέπει να έρθει σε επαφή με άτομα με ευπάθειες όπως σε ενδιαφέρουσα, με ζάχαρο, με καρδιοπάθειες, με νεογνά, με θηλάζουσες μαμάδες κλπ κλπ κλπ. Με την εξέταση αυτή τελειώνουμε το όλο θέμα και ο φάκελος ουρολοίμωξη κλείνει.

Όταν κάνουμε την εξέταση θα σας γράψω την εμπειρία.

Αυτά λοιπόν μαμάδες και μπαμπάδες.

Φιλιά πολλά σε όλους

Lia
25-06-08, 08:32
Καλημέρα moscha,

Πράγματι τραυματική εμπειρία. Δυστυχώς αν δεν υπάρχουν συμπτώματα είναι δύσκολο να πάει το μυαλό σου στο κακό. Ακόμα και στους μεγάλους η ουρολοίμωξη δεν έχει ιδιαίτερα συμπτώματα. Αν δεν υπάρχει πυρετός μια άλλη ένδειξη είναι το να μην έχει όρεξη ο πάσχων.
Εμάς με τη μικρή έτσι ξεκίνησε σιγά σιγά και κάποιο βράδυ έκανε πυρετό. Ψήνονταν το καημένο. Το πρώτο πράγμα ευτυχώς που μας έλεγε ο παιδίατρος σε οποιοδήποτε σύμπτωμα ήταν η καλλιέργεια. Έτσι το ανακαλύψαμε αμέσως σχεδόν θα έλεγα. Παρόλα αυτά είχε (και έχει ακόμα) αρκετό τρέξιμο και άγχος (ειδικά όταν έχεις να κάνεις με ένα μωράκι 10 μηνών, τότε).

Αχ, περαστικά σας σας εύχομαι. Όλα θα πάνε καλά, μην ανησυχείς. Μπορεί να είναι λίγο επώδυνη η διαδικασία, και ψυχικά και σωματικά αλλά πρέπει να γίνει.
Κουράγιο στη μικρούλα και στους γονείς.

nikol76
25-06-08, 09:46
Καλημέρα,

κι εμεις αργήσαμε να το ανακαλύψουμε γιατί έπαθε πρώτα την ίωση την γνωστή με τον βήχα+πυρετό και μετά μόλις άρχισε και έπεφτε ο πυρετός στο 37,5 - 37,8 άρχισε τα 39αρια και τότε πήγαμε για καλλιέργεια ούρων. Το παιδί είχε 10 μέρες συνολικά πυρετό και ταλαιπωρήθηκε πολύ αλλά ευτυχώς τώρα είναι καλά

Agapi6
25-06-08, 23:12
Καλησπέρα!!!

Σήμερα γυρίσαμε μετά από 11 μέρες παραμονής στο Παίδων!! Οξεία ουρολοιμωξη - πυελονεφρίτιδα!! 3,5 μηνών που σημαίνει σπινθηρογράφημα (ανώδυνο γιατί υπήρχε ήδη η πεταλούδα στον μπεμπάκο από το νοσοκομείο), αντιβίωση για 6 μήνες , καλλιέργεια μια φορά το μήνα για ένα χρόνο (και φυσικά όταν κάνει πυρετό επειγόντως)΄, σε 1 μήνα κυστεογραφία και υπερηχο νεφρών και τέλος σε 6 μήνες ξανά σπινθηρογράφημα! Επώδυνο για το μωράκι ήταν η λήψη αίματος, ούρων από την κύστη και φυσικά η πετελούδα που έπρεπε να αλλάζει όποτε σπάει η φλέβα!! Επωδυνα για τους γονείς φυσικά το κλαμα του μωρού, η διαμονή στο νοσοκομείο και όλα αυτά που είδαμε στο Παίδων!!

galat
26-06-08, 00:19
Περαστικά σε όλα τα νινάκια... :cry:

Αθηνά
26-06-08, 11:27
καλημερα
εμεις πηγαμε στο γιατρο προχθες για το εμβόλιο και την κλασικη ανα μήνα εξεταση του μπεμπη και δυστυχως το βαρος του δεν ειναι πολυ καλο, σε σχεση με το υψος του δηλ. δεν παιρνει οσο βαρος θα επρεπε.
ετσι ο γιατρος μας συστησε να κανουμε εξεταση ουρων και καλλιεργεια διοτι σε αυτες τις ηλικιες λειει η ουρολοιμωξη ειναι ασυμπτωματικη (δεν εχουμε κανει ουτε πυρετο ουτε εχουμε κιτρινα σκουρα τσισακια, βρεχουμε και 6 τουλαχιστον πανες την ημερα, με λιγα λογια καμια ενδειξη) με μονο συμπτωμα την στασιμοτητα στο βαρος ή χαμηλη αυξηση βαρους (γεννηθηκε 3400 και τωρα στους 2 μηνες ειναι 4500) :? .

Πραγματι λοιπον σημερα το πρωι βγηκαν οι απαντησεις και εδειξαν μικροβιο , βεβαια θα κανουμε επαναληπτικη, αλλα ειμαι παρα πολυ στεναχωρημενη και αγχωμενη γιατι αφ΄ενος ο μικρος ειναι μολις 2 μηνων και αφετερου επειδη στον β' επιπεδου ειχε φανει παλινδρομηση (υδρονεφρωση) η οποια κανει ουρολοιμωξεις φοβαμαι μην τυχον σχετιζεται με αυτο και δημιουργησει προβλημα το μωράκι μου :cry:

Βεβαια καναμε υπερηχο νεφρων οταν ηταν 2 εβδομαδων οπου δεν φανηκε τιποτα και ο γιατρος (κ. παπαδογαννης) μας ειπε οτι τα νεφρακια του ειναι μια χαρα και δεν εχει κανενα προβλημα, ετσι οι πιθανοτητες για ουρολοιμωξη ειναι ιδιες με αυτες που εχει ενα παιδακι που δεν εχει διαγνωστει παλινδρομηση στον β΄επιπεδου.

βεβαια η εξεταση εδειξε μικροβιο και φοβαμαι μηπως τελικα εχει ουρολοιμωξη το μωρακι εδω και 2 μηνες και του εχει κανει ζημια και εμεις δεν ειχαμε παρει ειδηση. :cry:

Christie
26-06-08, 11:31
Περαστικά σε όλα τα παιδάκια... Τα περάσαμε κι εμείς και τα ξέρω :cry: Βέβαια ευτυχώς εμείς όχι με νοσοκομεία κλπ, αλλα΄την ταλαιπωρία των εξετάσεων την υποστήκαμε :?

Lia
26-06-08, 11:36
Αθηνά καλημέρα

Εύχομαι όλα να πάνε καλά. Μη βάζεις άσχημες σκέψεις με το νου σου. Η ουρολοίμωξη αυτή καθαυτή δεν έχει συμπτώματα αλλά αν είχε κάνει ζημιά στο παιδί τόσο καιρό κάτι θα είχες πάρει είδηση.
Προσπάθησε να παραμείνεις ψύχραιμη γιατί εφόσον βρέθηκε μικρόβιο θα χρειαστούν κάμποσες εξετάσεις.
Θα πάνε όλα καλά στο τέλος πάντως. Θα δεις....
Περαστικά σας...

Αθηνά
26-06-08, 12:03
Αθηνά καλημέρα

Εύχομαι όλα να πάνε καλά. Μη βάζεις άσχημες σκέψεις με το νου σου. Η ουρολοίμωξη αυτή καθαυτή δεν έχει συμπτώματα αλλά αν είχε κάνει ζημιά στο παιδί τόσο καιρό κάτι θα είχες πάρει είδηση.
Προσπάθησε να παραμείνεις ψύχραιμη γιατί εφόσον βρέθηκε μικρόβιο θα χρειαστούν κάμποσες εξετάσεις.
Θα πάνε όλα καλά στο τέλος πάντως. Θα δεις....
Περαστικά σας...

Ευχαριστουμε για τη συμπαρασταση :) :) :)
Οταν λες κι αλλες εξετασεις εννοεις ουρων ή και αιματος?
γιατι και αιματος καναμε και βγηκαν καλες.
Φανταζομαι εννοεις τις επαναληπτικες ε?
ρωταω γιατι δεν ξερω καθολου τι κανουν σε αυτες τις περιπτωσεις.

Lia
26-06-08, 12:33
Αρχικά είναι η καλλιέργεια ούρων.
Αν βρεθεί μικρόβιο, παίρνετε αντιβίωση για όσο διάστημα σας πει ο γιατρός.
Μετά ακολουθεί υπέρηχος νεφρών (ανώδυνη).
Έμάς το αποτέλεσμα ήταν καλό και αργότερα ακολούθησε κυστεογραφία (επισης ανώδυνη).
Τώρα για 2 χρόνια θα κάνουμε προληπτικά καλλιέργεια ούρων ανά δίμηνο.

Η διαφορά μας είναι στην ηλικία. Η δικιά μου έπαθε την ουρολοίμωξη 10 μηνών. Το μωράκι σου είναι πολύ μικρό και δεν γνωρίζω αν θα ακολουθήσει άλλη διαδικασία. Οπότε να μη σε φοβίζω κιόλας.
Αν κάνετε όμως τα ίδια σου τονίζω ότι ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΑΝΩΔΥΝΑ για το παιδί. Εσύ σαν μαμά θα αγχωθείς αλλά να ξέρεις πως το παιδί σου δεν θα πονέσει και δεν θα ταλαιπωρηθεί.

Lia
26-06-08, 12:37
Επίσης κάτι κουραστικό και αγχωτικό είναι πως όταν περάσει το παιδί μια ουρολοίμωξη, από κει και μετά με οποιοδήποτε πυρετό κάνει πάντα υπάρχει ο φόβος της υποτροπής και τα ξαναψάχνουν όλα πολύ καλά.

Αθηνά
26-06-08, 13:04
lia μου σε ευχαριστω για τις πληροφοριες.
φανταζομαι οτι τις ιδιες διαδικασιες θα ακολουθησουμε κι εμεις ισως και περισσοτερες λογω ηλικιας (καπου διαβασα για ενδοφλεβια αντιβιωση στο νοσοκομειο σε βρεφη κατω των 3 μηνων) :(

ας ελπισουμε οτι θα πανε ολα καλα και η επαναληπτικη θα ειναι καθαρη αν και δυστυχως δεν το πιστευω :(

οποτε απλα α ςελπισουμε οτι θα περασει γρηγορα και ανωδυνα για το μωρακι μου και κυριως χωρις να εχει επιπλοκες.

σε ευχαριστω για το ενδιαφερον.
να χαιρεσαι την κορουλα σου :)

Agapi6
26-06-08, 16:28
Επίσης κάτι κουραστικό και αγχωτικό είναι πως όταν περάσει το παιδί μια ουρολοίμωξη, από κει και μετά με οποιοδήποτε πυρετό κάνει πάντα υπάρχει ο φόβος της υποτροπής και τα ξαναψάχνουν όλα πολύ καλά.

Lia έχεις δίκιο. Έχουν περάσει 24 ώρες απο τοτε που φυγαμε απο το νοσοκομειο και καθε ωρα κοιταζω αν εχει πυρετο.

nikol76
27-06-08, 14:55
Περαστικά σε όλα τα παιδάκια. Ήθελα να ρωτήσω για τον υπέρηχο των νεφρών. Μας έστειλε ο γιατρός μας να την κάνουμε στον Παπανικολάου στο Κολωνάκι. Έχει πάει καμιά σας εκει; Ειδικεύεται στα παιδιά κι έχει πολύ κόσμο... Φανταστειτε ότι μου έκλεισαν ραντεβου μετά από 1 μήνα

Christie
27-06-08, 15:07
Εγώ τον έιχα κάνει με την ασφάλεια (ΙΚΑ).. Έτσι κι αλλιώς σε στέλνουν σε συμβεβλημενα διαγνωστικα κέντρα, δεν κάνουν υπερήχους στο ΙΚΑ και δεν πληρώνεις μια...

Την κυστεογραφία την είχαμε κάνει στο Κρατικό Νίκαιας (είχε γνωριμίες ο παιδίατρός μας και μας έστειλε συστημμένους)...

Αθηνά
27-06-08, 21:14
Για τον Παπανικολάου εχω ακούσει κι εγω απο 2-3 γιατρους που τον συστήνουν, αλλα όντως εχει πολύ κόσμο και ετσι εμεις πήγαμε σε εναν που θεωρείται κι αυτός πολύ καλός τον Παπαδόγιαννη.
Τωρα αν χρειαστεί με την ουρολοίμωξη επανεξέταση μάλλον στον Παπανικολάου θα παμε ετσι για να παρουμε κι αλλη γνωμη.

Αθηνά
27-06-08, 23:51
Επειδη εχω αγχωθει πολύ με το θεμα της ουρολοίμωξης λόγω της ηλικίας του μωρου μόλις δυο μηνων ξερετε αν υπάρχει φόβος να εχει κανει ζημια στα νεφράκια του η ουρολοίμωξη? :?
Τρεμω στην ιδεα του να είχε ουρολοίμωξη το μωρό αρκετό καιρό τωρα και να μην το είχαμε αντιληφθει λόγω του οτι δεν ειχε συμπτώματα. :cry:

Ελπίζω να μην είναι τιποτα και να περάσει, το μικρούλι μου ειναι και ανόρεκτο 2-3 μερες τωρα και στεναχωριέμαι περισότερο. :( :( :(

Lia
28-06-08, 16:15
Αθηνά μου κάνε λίγη υπομονή. Όσο κι αν αγχώνεσαι και στενοχωριέσαι δεν θα βοηθήσεις. Περίμενε τις απαντήσεις της επαναληπτικής και ακολούθησε τις συμβουλές του γιατρού. Μην προκαταβάλεις κάτι γιατί μπορεί να στενοχωριέσαι άδικα και να περνάς τη στενοχώρια και στο μωρό σου. Μπορεί να είναι μικρούλι αλλά έχει διαίσθηση. Φαντάζομαι πως τη Δευτέρα θα ξέρεις με σιγουριά αν ειναι ουρολοίμωξη.

Κάνε υπομονή κοπέλα μου. Σε καταλαβαίνω γιατί το πέρασα. Μπορεί να ήταν πιο μεγάλη η δικιά μου όμως το άγχος ήταν πάλι φοβερό καθώς η ασθένεια ήταν κάτι άγνωστο για εμενα....

Θα δεις που όλα θα περάσουν, ακόμα και αν ειναι όντως ουρολοίμωξη.

Lia
07-07-08, 12:00
Αθηνά, τι έγινε τελικά; Πως είναι το παιδί;

sunsun
07-07-08, 15:25
Είναι στο Χίλτον ο συγκεκριμένος γιατρός και θεωρείται κορυφή. Είναι ακτινολόγος-νεογνολόγος. Δεν ξέρω αν θέλεις να πας σε άλλον για τον απλό υπέρηχο για να μην περιμένεις.

Πήγα και εγώ για υπέρηχο και κυστεογραφία (ακτινογραφία μετά από χορήγηση υγρού στην ουροδόχο κύστη, όπου βλέπουν αν έχει παλινδρόμηση) της μπέμπας. Υπήρχαν τουλάχιστον 7 ακόμη παιδάκια-μωράκια στην αίθουσα αναμονής αλλά είναι πολύ γρήγορος.

Γατουλα
07-07-08, 16:47
γεια σας, εγω θα περιγραψω τη περιπετεια της μπεμπας και πειτε αν γνωριζετε κατι. Η μπεμπα 3 μηνων αρχισε να λιγοστευει το φαγητο και να με παιδευει παρα πολυ (εχοντας πακετο και τον μπεμπουλη ο οποιος ευτυχως εχει εξελιχθει σε μεγα φαγανα). 5,5 μηνων μου ειπε η παιδιατρος καλιεργεια ουρων μηπως κατι την ενοχλει. Ψευδομοναδα 10000/μλ. Επαναληπτικη 1000/μλ. Η παιδιατρος να απορει, η ψευδομοναδα ειναι σκληρο μικροβιο, ενδονοσοκομειακο που δεν ειναι λογικο να το εχει ενα μωρο. Στο μεταξυ οι ουροσυλλεκτες εφευγαν σαν τα πετσετακια γιατι η μικρη αρνιοταν να κανει τα δεοντα. Επαναληπτικη σε αλλο μικροβιολογικο μηπως και εφταιγε αυτο, 20000/μλ. Παμε παιδων, εισαγωγη κατευθειαν και ενδοφλεβια αντιβιωση, μεχρι να βγει το δικο τους αποτελεσμα, αφου της πηραν ουρα υπερηβικα (κατευθειαν απο τη κυστουλα με βελονα, 3 φορες παρακαλω, ουτε και με τον ορο δεν τα αφηνε!). Μετα απο 2,5 μερες αποτελεσμα? καθαρο το παιδι :shock: τιποτα! εμεινα με την απορια, εφταιγε το μικροβιολογικο? ο τροπος ληψης ουρων? ο ουροσυλλεκτης????
αυριο εχουμε εμβολιο και θα ξαναρωτησω την παιδιατρο τη γνωμη της.
Παντως περασαν 3 βδομαδες 10-15 ουροσυλλεκτες 60 ευρω νοσοκομειο κλπ και δεν ειχε τιποτα. Δε τη ξαναστελνω με ουροσυλλεκτη για καλλιεργεια, δεν εχω εμπιστοσυνη πλεον. Κατευθειαν στο παιδων. Θα παιδευτει αλλα θα ειμαι σιγουρη, τι να πω?
η συνεχεια ηταν οτι η μικρη δεν επινε καθολου γαλα, αρνιοταν, την ελεγξαμε, νεφρα κοιλιτσα, σωληνακια για οισοφαγιτιδα. Τελικα την πηρα με ευθυνη δικη μου και γυρισαμε σπιτι και αρχισε να τρωει! κοντεψα να το τρελλανω το μωρο με τη φασαρια τα κλαματα εκει, τους ορους. ηταν μεσα στην ανησυχια. και γιατι? δεν εμαθα
παντως παθολογικο προβλημα δεν υπαρχει τελικα
ενα λιγοφαγο παιδακι σαν πολλα αλλα :lol:

dimbill
23-07-08, 10:05
Γειά σας.
Να σας ρωτήσω και εγώ πως καταφέρνετε να κάνετε την καλλιέργεια ούρων?
Η μικρή 1 έτους δεν έδωσε ούρα ούτε στο σπίτι ούτε στα εξωτερικά ιατρεία στο Ριο στο νοσοκομείο ούτε μετα στο δωματιο μετα απο 5 σακουλάκια που της έβαλαν.
Το μόνο που κατάφεραν ήταν απο το αυτοκόλητο που έχει το σακουλακι να παθει κατι σαν εγκαυμα σαν σύγκαμα.
Πολύ με προβληματίζει πως θα καταφέρνω να τις κάνω την καλλιέργεια?
Ευχαριστώ.

Δεν τα καταφέρνω κορίτσια!!!
Δεν δίνει ούρα με τίποτα.
Πόση ώρα αφήνετε το σακουλάκι και μετά πάλι πλύσιμο?

nikol76
23-07-08, 10:10
Επειδή το έχω πρόσφατο max 1,5 ώρα μπορείς να αφήνεις το σακουλάκι. Εμάς ευτυχώς πίνει αρκετό νερό αλλά η αλήθεια είναι ότι η πρώτη απόπειρα πάει πάντα χαμένη. Αν μπορείς καντο σπίτι αφού της έχεις δώσει γάλα, βαλτο σε 1 αποστειρωμένο ουροσυλλέκτη και πήγαινέ τα...Είναι πιο άνετα στο σπίτι. Βαζε της και λίγο ταινία εκει που εφάπτεται ο ουρροσυλλέκτης για να μην φεύγει εύκολα. Καλή επιτυχία και καλό κουράγιο

dimbill
23-07-08, 10:14
Επειδή το έχω πρόσφατο max 1,5 ώρα μπορείς να αφήνεις το σακουλάκι. Εμάς ευτυχώς πίνει αρκετό νερό αλλά η αλήθεια είναι ότι η πρώτη απόπειρα πάει πάντα χαμένη. Αν μπορείς καντο σπίτι αφού της έχεις δώσει γάλα, βαλτο σε 1 αποστειρωμένο ουροσυλλέκτη και πήγαινέ τα...Είναι πιο άνετα στο σπίτι. Βαζε της και λίγο ταινία εκει που εφάπτεται ο ουρροσυλλέκτης για να μην φεύγει εύκολα. Καλή επιτυχία και καλό κουράγιο

1ον Εμένα μου λένε στο 20 λεπτο να αλλάζω σακουλάκι.... που να ηρεμήσει το παίδι. σε μιαμιση ώρα θα ξεχαστεί με κάτι και ίσωσ δώσει.

2ον εώς τι ώρα μπορείτε να τα παραδώσετε σε μκροβιολόγο?

Ευχαριστώ.

nikol76
23-07-08, 10:16
Εμένα αυτό με την 1,5 ώρα μου το είπε η παιδίατρος στο Παιδών...Το 20λεπτο είναι πολύ δύσκολο...Για το 2ο δεν ξέρω να σου απαντήσω γιατι εγω έχω πάει σε εφημερία που τα παίρνουν όλες τις ώρες

Lia
23-07-08, 10:59
Εμάς μας είχε πει η μικροβιολόγος μέχρι μια ώρα.
Καλά είναι να έχει πιει το παιδί αρκετά υγρά από πριν, γάλα, χυμό, νερό, χαμομηλάκι ό,τι της αρέσει τέλος πάντων. Την πλένεις από κάτω με νεράκι και σαπουνάκι και της βάζεις τον ουροσυλλέκτη. Εγώ προτιμώ να μην βάζω έξτρα αυτοκόλλητο γιατί έτσι της έκαναν στο νοσοκομείο και είχε ερεθιστεί. Αν είναι καλά πλυμένη και στεγνή κολλάει καλά ο ουροσυλλέκτης. Το πιέζεις και λίγο για σιγουριά. Της βάζεις την πάνα χαλαρά και αν θες την ντύνεις (για να μην νιώθει ότι γίνεται κάτι διαφορετικό) αλλιώς ας είναι με την πάνα. Αν καταφέρεις και της βρεις ασχολία και δεν τρέχει από δω και από κει ακόμα καλύτερα... Επίσης, βρες τρόπους να την κάνει να γελάει. Να γελάει πολύ... Δεν μπορεί θα φύγουν κάποια ούρα..... Αλλιώς δεν πειράζει. Απλά κάθε 15 - 20 λεπτά έχε το νού σου μην κάνει τσίσα και τα χάσεις.... Είτε τα καταφέρεις ή όχι καθώς βγάζεις το σακουλάκι να της κρατάς το δερματάκι εκεί που κολλάει γιατί θα δυσανασχετεί η καημένη (η δικιά μου τουλάχιστον ενοχλείται).

Πάντως αν δεν τα καταφέρνεις με τίποτε ή έλα να στο κάνω εγώ :lol: :lol: (έχω γίνει εξπέρ) ή θα πρέπει να πας στο νοσοκομείο να της πάρουν τα ούρα απευθείας από την κύστη.

Για το 2ο ερώτημα, εγώ τα βάζω απευθείας στο ψυγείο (απόγευμα) και τα πηγαίνω στο μικροβιολογικό την επόμενη μέρα το πρωί (μετά από δική τους συμβουλή).

dimbill
23-07-08, 13:39
Μια ώρα με μιάμιση πολύ καλός χρόνος μπροστά στα 20λεπτα.
Για το 2ο ερώτημα, εγώ τα βάζω απευθείας στο ψυγείο (απόγευμα) και τα πηγαίνω στο μικροβιολογικό την επόμενη μέρα το πρωί (μετά από δική τους συμβουλή). Καλά σοβαρολογείς???!!!!!!!!!! ε και εμένα γιατί δεν με βοηθάνε να μου πουν να δοκιμάσω εστω ετσι που μου λένε μόνο πρωι και μόνο μεχρι 9:30???!!!! Χριστέ μου ακου στο ψυγείο!! θα ρωτήσω - απαιτήσω να συνεργασόύν και μαζί μου κατα αυτό τον τρόπο.
Πάντως αν δεν τα καταφέρνεις με τίποτε έλα να στο κάνω εγώ... :lol: :lol: Μια χαρά μου ακούγεται!!! Διεύθυνση τηλέφωνο και σε φιλοξενώ με το ζουζούνι σου!!!

Σας ευχαριστώ πολύ.

Agapi6
08-08-08, 15:37
Πριν από λίγες ημέρες κάναμε κυστεογραφία στον μπέμπη και του βρήκαν παλυνδρόμηση στον αριστερό ουρητήρα με βαθμό 3. Μας είπαν για αντιβίωση για ενάμιση χρόνο και καλλιέργειες ανά 2 μήνες! Έχει κάποια ανάλογη εμπειρία? Τι έγινε τελικά?
Η παιδίατρος μου είπε ότι όσο μεγαλώνει το παιδί, ωριμάζει η βαλβίδα και σφίγγει.

Ευα θα ήθελα να μάθω μετά από ένα χρόνο πως είναι ο μικρός σου;; παίρνει ακόμα αντιβίωση;; Επειδή και ο μικρός μου έχει 3ου βαθμού και στους δυο ουρητήρες.

dimbill
08-08-08, 20:48
Μια ώρα με μιάμιση πολύ καλός χρόνος μπροστά στα 20λεπτα.
Για το 2ο ερώτημα, εγώ τα βάζω απευθείας στο ψυγείο (απόγευμα) και τα πηγαίνω στο μικροβιολογικό την επόμενη μέρα το πρωί (μετά από δική τους συμβουλή). Καλά σοβαρολογείς???!!!!!!!!!! ε και εμένα γιατί δεν με βοηθάνε να μου πουν να δοκιμάσω εστω ετσι που μου λένε μόνο πρωι και μόνο μεχρι 9:30???!!!! Χριστέ μου ακου στο ψυγείο!! θα ρωτήσω - απαιτήσω να συνεργασόύν και μαζί μου κατα αυτό τον τρόπο.
Πάντως αν δεν τα καταφέρνεις με τίποτε έλα να στο κάνω εγώ... :lol: :lol: Μια χαρά μου ακούγεται!!! Διεύθυνση τηλέφωνο και σε φιλοξενώ με το ζουζούνι σου!!!
Σας ευχαριστώ πολύ.
Lia τελικά βράδυ στην πρώτη ώρα του υπνου με το γάλα και ΝΑΙ ΝΑΙ τα κατάφερα. Σε ευχαριστώ πάρα πολύ.

Lia
09-08-08, 14:30
Χα! Το έπιασες στον ύπνο, που λένε!!! :lol: :lol:

Δεν υπάρχει κανένας λόγος να με ευχαριστείς.... Πολύ χαίρομαι που τα καταφέρατε..... Μπράβο σε εσένα για την υπομονή σου και την επιμονή σου και μπράβο και στο μωρό σου που συνεργάστηκε (έστω και ενώ ονειρεύονταν).... :) :)

ΧΡΙΣΤΙΝΑ31
09-08-08, 23:20
Για να κατουρήσει σύντομα ένα παιδάκι αφού έχει τοποθετηθεί ο ουροσυλλέκτης, μερικές φορές βοηθάει να βάλουμε τα ποδαράκια του κάτω από την κρύα βρύση.

zouzounitsa79
10-08-08, 01:12
χμμμμμμμ...5 ημερες πυρετο και απωλεια ορεξης...σε σημειο να μην τρωει ουτε σοκολατα δλδ σοβαρα τα πραγματα!!
Πηγα στον παιδιατρο ειπε οτι εχει ιωση δεν βρηκε κατι αλλο.
Εμενα μου εχει σφηνωθει η ιδεα οτι εχει ουρολιμοξη....ολο αυτο τρθγυρναει στο μιαλο μου.
Αλλα αν ειχε...δεν θα ειχε τσουξιμο στα τσισακια να γκρινιαζει???
Παρατηρω τις πανες και μου φαινοντε λιγοτερο βρεγμενες...
ουυυυυυυφφφφ δεν ξερω...μηπως εχω γινει παρανοικη??? :roll: :roll:

Agapi6
10-08-08, 10:40
χμμμμμμμ...5 ημερες πυρετο και απωλεια ορεξης...σε σημειο να μην τρωει ουτε σοκολατα δλδ σοβαρα τα πραγματα!!
Πηγα στον παιδιατρο ειπε οτι εχει ιωση δεν βρηκε κατι αλλο.
Εμενα μου εχει σφηνωθει η ιδεα οτι εχει ουρολιμοξη....ολο αυτο τρθγυρναει στο μιαλο μου.
Αλλα αν ειχε...δεν θα ειχε τσουξιμο στα τσισακια να γκρινιαζει???
Παρατηρω τις πανες και μου φαινοντε λιγοτερο βρεγμενες...
ουυυυυυυφφφφ δεν ξερω...μηπως εχω γινει παρανοικη??? :roll: :roll:

Λογικά θα στο έλεγε αφού είναι σε ηλικία να εκφραστεί όταν έχει πρόβλημα. Ο μικρός μου όταν έκανε τους πυρετούς είχε μελανιάσει. Βέβαια στο παιδων μας βρήκαν ίωση, αλλά για να καταλάβεις την ουρολοιμωξη πρέπει να κάνεις καλλιέργεια ούρων.

alepap
10-08-08, 17:34
ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΕΓΩ ΤΙ ΠΕΡΑΣΑ. ΗΜΙΚΡΗ ΜΟΥ 3,5 ΜΗΝΩΝ ΕΝΩ ΕΠΕΡΝΕ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΒΑΡΟΣ(ΜΕ ΘΗΛΑΣΜΟ ΜΟΝΟ). ΞΑΦΝΙΚΑ ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΜΗΝ ΘΕΛΕΙ ΝΣ ΦΑΕΙ ΟΥΤΕ ΘΗΛΑΣΜΟ ΟΥΤΕ ΜΟΥΚΑΛΙ. ΟΥΤΕ ΞΕΡΩ ΤΙ ΤΕΧΝΑΣΜΑΤΑ ΒΡΗΚΑ ΓΙΑ ΝΑΤΗΝ ΚΑΝΩ ΝΑ ΦΑΕΙ. ΜΕ ΤΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΕΠΕΡΝΕ ΒΑΡΟΣ ΓΙΑ ΔΥΟΜΙΣΙ ΒΔΟΜΑΔΕΣ ΠΕΡΙΠΟΥ ΤΗΝ ΠΗΓΑ ΣΤΗΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ. Η ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΤΗΣ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΥ ΗΤΑΝ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ΓΑΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ ΤΟΝ ΘΗΛΑΣΜΟ ΓΙΑΤΙ ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΑΡΚΕΤΟ ΓΑΛΑ. ΤΕΛΙΚΑ ΜΕ ΤΑ ΠΟΛΛΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΤΗΝ ΘΗΛΑΣΩ ΤΟ ΠΡΩΙ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΙΣΩΣ ΘΑ ΕΧΩ ΓΑΛΑ ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΕΠΕΜΕΝΑ ΕΓΩ ΓΙΑ ΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ. ΦΥΣΙΚΑ ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΑΛΛΑΞΑ ΤΟ ΓΑΛΑ ΔΕΝ ΑΛΛΑΞΕ ΤΙΠΟΤΑ. ΤΗΝ ΠΗΓΑ ΣΤΟΝ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗΣ ΜΟΥ ΚΑΙ Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΕΚΕΙ ΜΕ ΕΣΤΕΙΛΕ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΣΤΟ ΠΑΙΔΩΝ.ΕΚΕΙ ΚΑΝΑΜΕ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΜΕΣΑ ΣΕ 2 ΩΡΕΣ ΞΕΡΑΜΕ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΟΥΡΟΛΟΙΜΩΞΗ ΚΑΙ Η ΜΙΚΡΗ ΜΠΗΚΕ ΣΕ ΜΙΑ ΣΕΙΡΑ. ΟΛΟΙ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΦΥΣΙΚΑ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΖΩ ΝΑΤΗΝ ΘΗΛΑΖΩ. ΠΑΛΙΔΡΟΜΗΣΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙ.ΑΦΟΥ ΒΓΗΚΑΜΕ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΙΔΩΝ ΤΕΛΕΙΩΣΕ Η ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ ΚΑΙΕΝΩ Η ΜΚΡΗ ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΠΑΙΡΝΕΙ ΤΑ ΠΑΝΩ ΤΗΣ, ΤΙΣ ΤΡΕΙΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΜΕΡΕΣ ΑΡΧΙΣΕ ΠΑΛΙ ΝΑΜΗΝ ΤΡΩΕΙ.ΑΥΡΙΟ ΠΑΜΕ ΓΙΑ ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΑ ΟΠΩΣ ΜΑΣ ΣΥΒΟΥΛΕΨΕ Η ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΚΑΙ Ο ΘΕΟΣ ΒΟΗΘΟΣ.

alepap
10-08-08, 17:45
ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΠΑΙΔΩΝ ΑΠΟ ΙΑΤΡΙΚΗ ΠΕΡΙΘΑΛΨΗ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ.Η ΔΙΑΜΟΝΗ ΦΡΙΚΗ.

Agapi6
10-08-08, 20:48
ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΠΑΙΔΩΝ ΑΠΟ ΙΑΤΡΙΚΗ ΠΕΡΙΘΑΛΨΗ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ.Η ΔΙΑΜΟΝΗ ΦΡΙΚΗ.

Συμφωνώ για το παιδων. Πόσο καιρό έπαιρνε αντιβίωση;

alepap
11-08-08, 14:57
7 μερες επερνε ενδοφλεβια και αλλες 3 απο το στομα. ευτυχωσ ηταν ελαφριας μορφη και δεν χρειαζεται καλυψη. βεβαια ενα αγχος το εχουμε. τ

ELENA1974
23-08-08, 18:03
agapi6
μπορεις ν περιγραψεις την περιπτωση σου επειδη το μωρακι που περιμενουμε εχει διαγνωσθει με παρομοιο προβλημα και δεν ξερω τι να περιμενω. Γνωριζατε το προβλημα πριν γεννηθει και τι κανατε για αυτο?

christina24
23-08-08, 19:07
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.
ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΜΕ, ΕΙΜΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΑΓΧΩΜΕΝΗ.
ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΠΕΜΠΤΗ Η ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ ΑΝΕΒΑΣΕ ΠΥΡΕΤΟ ΜΕΧΡΙ 38 ΠΗΡΑΜΕ ΑΝΤΙΠΥΡΕΤΙΚΟ ΕΠΕΣΕ. ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΔΕΝ ΕΚΑΝΕ. ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟ ΑΝΕΒΑΣΕ ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ 38,3 ΤΗΝ ΕΔΩΣΑ ΑΝΤΙΠΥΡΕΤΙΚΟ ΚΑΙ ΦΥΓΑΜΕ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑ ΓΙΑ ΠΑΙΔΩΝ, ΟΣΟ ΚΙ ΑΝ ΜΟΥ ΕΛΕΓΑΝ ΟΛΟΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΙΩΣΗ. ΜΠΗΚΑΜΕ ΣΑΒΒΑΤΟ ΒΡΑΔΥ, ΔΙΑΓΝΩΣΑΜΕ ΟΥΡΩΛΟΙΜΩΞΗ. ΠΗΡΑΜΕ ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΠΕΜΠΤΗ ΤΟ ΠΡΩΙ ΕΝΔΟΦΛΕΒΙΑ ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ ZINADOL ΑΝ ΤΗΝ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΚΑΙ ΓΥΡΙΣΑΜΕ ΣΠΙΤΙ. ΜΟΥ ΜΕΙΩΣΑΝΕ ΤΗΝ ΔΩΣΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΜΕ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΕΧΡΙ ΤΙΣ 26/09 ΠΟΥ ΜΑΣ ΚΕΛΕΙΣΑΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΥΠΕΡΗΧΟ. ΟΜΩΣ Η ΜΙΚΡΗ ΣΗΜΕΡΑ ΕΧΕΙ 37,5 ΚΑΙ ΜΙΑ ΠΕΦΤΕΙ ΣΤΟ 37,1 ΜΙΑ ΑΝΕΒΑΙΝΕΙ ΕΩΣ ΤΟ 37,5. Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΠΟΥ ΤΟΝ ΠΗΡΑΜΕ ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΝΑ ΔΡΟΣΙΣΟΥΜΕ ΤΟ ΜΕΡΟΣ. ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΧΩ ΑΓΧΩΘΕΙ ΠΟΛΥ?
ΕΧΕΙ ΣΥΜΒΕΙ ΣΕ ΚΑΜΜΙΑ ΚΑΤΙ ΠΑΡΟΜΟΙΟ?
ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ?

Agapi6
23-08-08, 22:11
agapi6
μπορεις ν περιγραψεις την περιπτωση σου επειδη το μωρακι που περιμενουμε εχει διαγνωσθει με παρομοιο προβλημα και δεν ξερω τι να περιμενω. Γνωριζατε το προβλημα πριν γεννηθει και τι κανατε για αυτο?

Ακόμα δεν έχω μάθει αν φαίνεται από την εγκυμοσύνη και θέλω να μάθω οταν πάω στην παιδίατρο. Ο μπέμπης μου ΄3 μηνών έκανε 39,5 πυρετό με πολύ ρίγος. Πήγα Παίδων και μείναμε μέσα 11 μέρες. Έκανε πολλές εξετάσεις αίματος, ούρων κλπ. Λόγω της μικρής του ηλικίας το μικρόβιο είχε πάει και στα νεφρά. Οι περαιτέρω εξετάσεις που κάναμε ήταν: σπινθηρογράφημα που έδειξε την μόλυνση στα νεφρά, μετά από 1 μήνα αντιβίωσης κάναμε υπερηχο νεφρών που έδειξε ότι με τη θεραπεία τα νεφρά καθάρησαν. Τέλος έπρεπε να βρούμε πως προήλθε η μόλυνση. Με τη κυστεογραφία φάνηκε ότι έχει παλληνδρόμηση 3 βαθμού και στους δύο ουρητήρες. Αυτό το πρόβλημα είναι ανατομικό. Όταν λέμε 3 βαθμού εννοούμε πόσο κοντά στα νεφρά επιστρέφουν τα ούρα. Μου είπαν ότι μέχρι 3ου βαθμού δεν γίνεται εγχείρηση και ότι με τον καιρό διορθώνεται. Το κακό της υπόθεσης είναι η καθημερινή λήψη αντιβίωσης για 3!! ναι σωστά διάβασες 3 χρόνια. δηλαδή όσο βαθμό έχει τόσα χρόνια παιρνει αντιβίωση καθημερινά γιατί αφόσον η παλλινδρόμηση υπάρχει και δεν διορθώνεται άμεσα πρέπει να προλάβουμε το μικρόβιο πριν πάει στα νεφρα και δημιουργήσει μεγαλύτερο πρόβλημα. Δεν ξέρω αν κατάλαβες ή σε μπέρδεψα! Θα ήθελα να μάθω πως διαγνώστηκε το πρόβλημα στο μωράκι σου.

ELENA1974
25-08-08, 09:43
Φανηκε υδρονεφρωση στον υπερηχο β επιπεδου και μου ειπε η γιατρος μου οτι προκειται για παλλινδρομηση λογω μεγαουρητηρα(?) μαλλον. Θα φανει ακριβως το προβλημα με τις εξετασεις που θα γινουν μολις γεννηθει.

Agapi6
25-08-08, 11:50
Φανηκε υδρονεφρωση στον υπερηχο β επιπεδου και μου ειπε η γιατρος μου οτι προκειται για παλλινδρομηση λογω μεγαουρητηρα(?) μαλλον. Θα φανει ακριβως το προβλημα με τις εξετασεις που θα γινουν μολις γεννηθει.

Τι ακριβώς εννοεί με το μεγαουρητήρα; Ο μπέμπακος μου έχει χαλαρούς σφιγκτήρες γι'αυτό γίνεται και η παλληνρόμηση.

Afrodite
18-12-08, 13:07
Γεια σας. Ξανανοιγω το θεμα, μιας κ η 18μηνη κορη μου εκανε χτες κυστεογραφια και ευτυχως δεν εδειξε ΚΟΠ. Ειχε κανει κ υπερηχο κ ηταν ολα τελεια.
Ολα αυτα τα καναμε γιατι πολλες φορες η εξετασεις ουρων εβγαιναν θετικες. Το μονο εμφανες συμπτωμα που ειχε ηταν οτι μυριζαν τα τσισα της παρα πολυ. 1-2 φορες πηρε κ αντιβιωση για πολυ λιγες μερες ομως μιας κ αυτη της εκανε αλλεργικη αντιρδαση.
Η κυστεογραφια χτες ομως εδειξε κατι εκκολπωματα στην κυστη κ η γιατρος ειπε οτι ισως σε αυτα να ωφειλονται κ οι ουρολοιμωξεις μιας κ ισως αυτα κρατανε ουρα κ δεν αδειαζουν παντα. Αλλα της εκανε πολυ εντυπωση που δεν ειχαν φανει στον υπέρηχο. Γενικα μας ειπε οτι δεν ειναι ανησυχητικό απλα να ξαναδουμε σε κανα χρονο αν τυχων μεγαλωσουν.
Απο οτι μου εξηγησαν, αντι η κυστη να ειναι μια τελεια φουσκα, ειναι σαν αν εχει ροζους (3 μικρους για την ακριβεια). Φανταστειτε τα μπαλονια σε σχημα ζωου, πως εχουν τα αυτακια απο ζωο.
Σας εχει τυχει κατι παρομοιο??

Μαράκι
12-10-09, 11:53
καλημέρα σε όλους σας! ήθελα τη βοήθεια σας..ο μικρός μου πέαθε ουρολοίμωξη την τετάρτη..βεβαια επειδή από το β΄ επιπέδου γνωρίζαμε ότι έχει υδρονεφρωση λόγω όμως πυελουρητηρικής συμβολής και όχι λογω παλινδρόμηησης είμαστς υποψιασμενοι.έτσι μόλις έκανε λίγα ΄δεκατα και φυσικά τον τελευταίο μήνα δεν ειχε πάρει καια ρκετο βάρος , αλλά το είχαμε απόδώσει στον θηλασμό, κάναμε αμέσως εξετασεις και βγήκε μικρόβιο..ζιναντολ και στις 3 μερες επαναληπτική, καθαρή αυτή τη φορά, που σημαίνει ότι το βρήκαμε νωρίς...επειδή το μικρόβιο ήτανε κολοβακτηρίδιο, από οτι διάβασα σημαίνει ότι κόλλησε από τα κακά του..αρα κάτι λάθος έκαναεγω? νομίζω φταίει που η μικρή μου παίρνει τις πανες του μπέμπη και τις σκορπάει δεξιά και αριστερά..αλλα και τα κακά του, αν και τον αλλάζω αμεσως μόλις τα αντιληφθώ επειδή λόγω θηλασμού είναι υδαρή πάνε μεχρι το πουλάκι του..ήθελα να σας ρωτήσω είναι σκόπιμο να παρουμε οικολγικες πάνες βαμβακερες??έστω να τις πλενω κάθε τόσο, τουλάχιστον μέχρι να χρονίσει το παιδάκι μου..επίσης έχω γίνει υστερική με τον πυρετό κορίτσια, κάθε ώρα θερμομέτρηση, νομίζω θα τρελλαθώ..και επίσης μου έχει γίνει έμμονη ιδέα μήπως έχει ουρολοίμωξη και η 2΄,5 ετών μικρή μου επειδή δεν βάζει βάρος..αλλά από την άλλη ΄΄ολη την μερα τρεχει κυριολεκτικά σβούρα τί βαρος να βάλει??επειτα μυρίζω τις πάνες της..εννοείται ότι έχουν κάποια μυρωδιά έτσι δεν είναι..τσισα είναι..συμπτωμα της ουρολοίμωξης φανταζομαι είναι η υπερβολική μυρωδιά έτσι δεν είναι..σε 2,5 ετών παιδάκια τι αλλο συμπτωμα θα είχα??δεν μπροώ να μένω μονη μου με τα παιδιά με πιάνει άγχος τρομερό τκαι ψαχνομαι όλη την ώρα,..προτιμω να είμαι με κόσμο για να ντραπώ να βάζω το θερμομετρο κάθε τοσο..σας λέω έχω γίνει ψυχωτική!

eleanax
18-11-09, 03:11
έχω ένα μπέμπη 3 μηνών, και αύριο πάμε για υπερηβική παρακέντηση, δεν ξέρω πώς θα το αντιμετωπίσω, το μόνο σύμπτωμα που παρατηρήσαμε είναι μίκρότερη πρόσληψη βάρους από το όριο της παιδιάτρου και μια νωθρότητα-υπνηλία και κάναμε καλλιέργεια που έδειξε μεγάλη συγκέντρωση σε κολοβακτηρίδιο, αν και δεν είμαστε σίγουροι ότι πήραμε συχνά το δείγμα, η παιδίατρος στην αρχή μας συμβούλεψε και δεύτερη καλλιέργεια αλλά λόγω υψηλής συγκέντρωσης τελικά είπε να πάμε για την παρακέντηση, έχει κάνει κανένα μωράκι? πονάει πολύ? είναι τόσο τρέχουσα διαδικασία όπως μου είπαν 2 παιδίατροι και η παθολόγος μας? και αν είναι ουρολοίμωξη από που την κόλλησε? από τα κακά του, κι εμείς θηλάζουμε και είναι ιδαρή κι επειδή έχει και παλινδρόμηση και λόγω του ειδικού-αντιαναγωγικού γάλακτος που πίνει πηγαίνει 1 φορά στις 2 μέρες περίπου, οπότε γίνεται χαμός και λερώνεται μέχρι πάνω, τον αλλάζουμε αμέσως αλλά μήπως αυτό είναι η αφετηρία του προβλήματος, και μετά τι γίνεται, απαραίτητα ενδοφλέβια αντιβίωση και νοσηλεία, και είναι και αυτή η γρίπη που φοβάμαι πολύ τα νοσοκομεία αυτόν τον καιρό, έχω απελπιστεί, αν καμία μανούλα ξέρει ας μου πει και τη δική της εμπειρία

ania
18-11-09, 07:43
Και εμείς είχαμε ταλαιπωρηθεί πολύ όταν ο Άγγελος ήταν πέντε μηνών γιατί κάναμε 6 καλλιεργείες (και μόνοι μας και στην Βιοιατρική του πήραμε ούρα) και όλες έδειχναν άλλο μικρόβιο και τελικά είπε η παιδίατρος να του κάνουμε περιηβικη. Δεν μας άφησαν να είμαστε μέσα μαζί του, δυστυχώς, έκλαιγε πολύ όταν τον έφερεν όμως δεν είναι κάτι επικίνδυνο είναι όπως μία αιμοληψία. Είναι η πιο έγκαιρη μέθοδος. Τελικά ευτυχώς δεν είχε τίποτα. Οι καλλιέργειες με το σακουλάκι πολυ εύκολα βγαίνουν λάθος όσο σχολαστικά και αν πλείνεις το μωράκι. Το κολοβακτηρίδιο είναι συνήθως από τα κακά αλλά γενικά η ουρολοίμωη μπορεί να είναι και από παλινδρόμηση ούρων πράγμα που είναι οργανικό. Στην ηλικία που είναι το μωράκι σου δεν ξέρω αν θα μπορέσεις να του δώσεις αντιβίωση με σύριγγα από το στόμα αν χρειαστεί και γι΄ αυτό ίσως χρειαστεί εισαγωγή, όμως δεν αποκλείεται να τα καταφέρεις μην απελπίζεσαι. Εύχομαι να πάνε όλα καλά και το μωράκι να μην έχε τίποτα και να τελιώσει η ταλαιπωρία του στην εξέταση θα πονέσει λίγο είναι η αλήθεια αλλά δεν μπορείς να το αποφύγεις, θα τον πάρεις μετά αγκαλίτσα και σε δύο λεπτά θα το έχει ξεχάσει ;). Καλό κουράγιο και περαστικά

Μαράκι
18-11-09, 09:27
εμείς 13 ημερών είχαμε την υποψία ότι είχε ουρολοίμωξη με 2 λανθασμένες καλλιέργειες σε εξωτερικό ιατρείο.τελικά πήγαμε για υπερηβική..παίρνουνε ούρα μέσα από τη κύστη του, ακριβώς σαν αιμοληψία..πονάει λίγο στιγμιαία μην αγχώνεσαι τα μικρά σε αυτή την ηλικία δεν έχουνε μνήμη...μετά θα σας δώσουνε αντιβίωση για 2 ημέρες εξαιτίας της παρακέντησης αυτής προληπτικά για κάθε μικρόβιο, ανεξάρτητα από το αν έχει ή όχι ουρολοίμωξη...το μωρό σου έχει παλιδρόμηση ούρων?είναι πολύ πιθανή αιτία αυτό..μπορεί και να είναι τυχαίο γεγονός όμως..ο μπεμπούλης μου έχει μια μικρή διατασούλα στο νεφρό του, το ξέραμε προγεννητικά, εξαιτίας στενωσης πυελουρητηρικής συμβολής..αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να λιμνάζουν για περισσότερη ώρα τα ούρα με αποτέλεσμα να υπάρχουν επρισσ΄τοερες πιθανότητες για ουρολοίμωξη.ο παιδονεφρολόγος που μας παρακολουθεί, μας είπε ότι την ουρολοίμωξη δεν μπορείς να την προλάβεις, εννοείται ότι ακολουθείς τους σχετικούς κανόνες υγιεινής..αυτό με τα κακά του είναι ένα θέμα..τα μιρκόβια εισέρχονται στην ουρήθρα αλλά τα μικρόβια που ούτως ή άλλως έχουμε εκεί στη φυσική χλωρίδα τα παλεύουν.. αν υπάρχει κανονική ροή ούρων τότε αυτά παρασύρονται από τα ούρα και αποβάλλονται από τον οργανισμό..αν για οποιοδήποτε λόγο (ακόμη και αν είναι κλειστό ή στενό το πετσάκι στο πουλάκι του, τελευταία το μαθαμε και αυτό) τα ούρα δεν έχουνε κανονική ροή τότε είναι εύκολο να καταλάβουμε ότι αυξάνονται οι πιθανότητες να παραμένουν περισσότερο τα μιρκόβια αυτά μέσα μας και να ανατυχθούν και να αρχίσουν την ανοδική πορεία τους προς τα νεφρα..επομένως σε περιπτώσεις που είναι αποδεδειγμένο κάποιο τέτοιο ανατομικό πρόβλημα (διάταση, παλινδρόμηση κλπ) το παρακαλουθούμε, υπερηχογραφιακα, κλπ και τις περισσ΄τοερες φορές παίρνουμε και χημειοπροφύλαξη..σε περίπτωση παλινδρόμησης πάντα δίνουνε προφύλαξη με αντιβίωση μέχρι να αποκατασταθεί το πρόβλημα..δεν μπορείς να κάνεις κάτι, μην τρελαίνεσαι..και εμένα θήλαζε και λερωνότανε παντού, τί να έκανα??παρόλο που ξέραμε το πρόβλημα έκανε και ο δικός μου ουρολοίμωξη 5μιση μηνων, και από τότε ξαναξεκινήσαμε την αντιβίωση..τώρα, αν τελικά έχει ουρολοίμωξη θα σας κρατήσουνε στο νοσοκομείο για να πάρει την αντιβίωση ενδοφλέβια για να είναι και πιο αποτελεσματική η αντιμετώπιση..10 μερες..υπομονή αν τελικά έχει που το απευχομαι..μετά ίσως σας ζητήσουνε και μια σειρά εξετασεις όπως υπέρηχο και σπινθηρογράφημα για να δούνε αν έχει δημιουργήσει κάποια βάλβη η ουρολοίμωξη..αλλά σου το λέω γιατί το έχω ψάξει παααρα πολύ..πιστεύω ότι αφού το παιδάκι σου δεν έκανε πυρετό, τότε και να έχει ουρολοίμωξη είναι λοίμωξη του κατώτερου ουροποιητικού (κατι σαν κυστίτιδα δηλαδή), δηλαδή το μικρόβιο δεν έχει προλαβει να φτάσει στα νεφρα..επομένως δεν έχει κατά πασα πιθανότητα δημιουργήσει κάποια ουλή στα νεφρά..(αυτό φοβόμαστε στις ουρολοιμώξεις σε παιδάκια κάτω των 5 ετών).μέχρι 5 ετών οι ουρολοιμώξεις μπορεί να δημιουργήσουν (αν δεν αντιμετωπιστούν έγκαιρα - οι παιδονεφρολόγοι λενε αντιβίωση μεσα στα πρώτα 2 24ωρα) ουλές, δηλαδή νεκρωμένα σημεία στα νεφρά..και επομένως να μειώσουν τη λειτουργικότητα των νεφρών..τα σπινθηρογραφήματα που συστήνουνε κατά περίπτωση μετά από ουρολοιμώξεις αυτό ακριβώς ανιχνεύουν, πιθανές ουλές και πόσο καλά λειτουργούνε τα νεφρα..όλα αυτά συνεκτιμώνται για το αν τελικά το πρόβλημα αυτό (η παλινδρόμηση ή η στενωση ή οποιο άλλο ανατομικό πρόβλημα του ουροποιητικού συστήματος υπάρχει) χρήζει χειρουργικης αντιμετώπισης, ή απλώς το παρακολουθούμε μεχρι να αποκατασταθεί μόνο του καθώς το παιδί μεγαλώνει..έτσι έχουνε τα πράγματα..απλά απο δω και στο εξής θα πρέπει να είσαι ευαισθητοποιημενη με τα συμπτώματα της ουρολοίμωξης ώστε όποτε και αν αυτή συμβεί να την αντιμετωπίσεις εγκαιρα..μειωση όρεξης, υπνηλία, πορτοκαλι χρώμα στα τσίσα, εντονη μυρωδιά αυτών, αν δεν θηλάζει -διάρροικες κεννώσεις, δεκατα που επιμένουν (καταστασεις με πυρετό 37,5 ας πούμε για 2- 3 ώρες, που κανονικά δεν θα μας προβλημάτιζαν σε ένα παιδί με ιστορικό μας χτυπάνε το καμπανάκι και κάνουμε καλλιέργεια ακόμη και αν μετά από 3 ώρες πέσει στα φυσιολογικά επίπεδα) και φυσικά υψηλός πυρετός..
μην ανησυχείς, είναι κάτι σύνηθες και αντιμετωπισιμο σε κάθε περίπτωση!!! μην ανησυχείς, και όλα θα περάσουν!ελπίζω να σε βοήθησα...
υ.γ. ρώτα τον παιδίατρό σου αν χρειάζεται να ανοίξεις το πουλάκι του..είναι σημαντικό γιατί όσο είναι στενό εκεί μαζεύει μικρόβια και αυξάνει τις πιθανότητες για την ουρολοίμωξη

agappula
07-12-09, 23:59
έχω ένα μπέμπη 3 μηνών, και αύριο πάμε για υπερηβική παρακέντηση, δεν ξέρω πώς θα το αντιμετωπίσω, το μόνο σύμπτωμα που παρατηρήσαμε είναι μίκρότερη πρόσληψη βάρους από το όριο της παιδιάτρου και μια νωθρότητα-υπνηλία και κάναμε καλλιέργεια που έδειξε μεγάλη συγκέντρωση σε κολοβακτηρίδιο, αν και δεν είμαστε σίγουροι ότι πήραμε συχνά το δείγμα, η παιδίατρος στην αρχή μας συμβούλεψε και δεύτερη καλλιέργεια αλλά λόγω υψηλής συγκέντρωσης τελικά είπε να πάμε για την παρακέντηση, έχει κάνει κανένα μωράκι? πονάει πολύ? είναι τόσο τρέχουσα διαδικασία όπως μου είπαν 2 παιδίατροι και η παθολόγος μας? και αν είναι ουρολοίμωξη από που την κόλλησε? από τα κακά του, κι εμείς θηλάζουμε και είναι ιδαρή κι επειδή έχει και παλινδρόμηση και λόγω του ειδικού-αντιαναγωγικού γάλακτος που πίνει πηγαίνει 1 φορά στις 2 μέρες περίπου, οπότε γίνεται χαμός και λερώνεται μέχρι πάνω, τον αλλάζουμε αμέσως αλλά μήπως αυτό είναι η αφετηρία του προβλήματος, και μετά τι γίνεται, απαραίτητα ενδοφλέβια αντιβίωση και νοσηλεία, και είναι και αυτή η γρίπη που φοβάμαι πολύ τα νοσοκομεία αυτόν τον καιρό, έχω απελπιστεί, αν καμία μανούλα ξέρει ας μου πει και τη δική της εμπειρία

ΜΗΝ ΑΓΧΏΝΕΣΑΙ. μόλις χθες βγήκαμε απο το νοσοκομειο.Η μικρουλα μας ειναι 2,5 μηνων επαθε ουρολοιμοξη. νοσηλευτήκαμε στο λοιμοδων Θεσσαλονικης.ΑΝ δεν ειναι πολυ προχοριμενο σταδιο με μια αντιβιωση (zinadol)
μεσα σε λιγες μερες αν ανταποκριθει καλα ο οργανισμος θα ξεμπερδεψετε συντομα. Μην το καθυστερεισ ομωσ . Οστωσο οσο για τηυν γριππη σε τετοια νοσοκομεια εχουν παρει τα καταλληλα μετρα . Περαστικα σας

angel25
08-12-09, 00:24
οπως εχω ξαναγραψει κ εμενα ειχε ουρολοιμοξη 40 ημερων η μπεμπα, τωρα ειναι 6 μηνων καναμε υπεριχο νεφρων κ ειναι οκ.. κ μασ ειπαν οτι για 6 μηνεσ θα πεινει ζιναντολ κ θα κανει σπινθιρογραφιμα εμασ γιατι την αφησαν τοσο καιρο να περιμενει για να γινει η εξεταση? τελος παντων ... 3 γιατροι μου ειπαν παντως οτι η ουρολοιμοξη στα βραφοι δεν προκαλιται απο μωρομαντιλα, ειναι εντελος ασχετο με το θεμα μασ το τι σαπουνι κ το πως θα πλενουμε το μωρο , η ουρολοιμοξη ειναι καθαρα θεμα οργανικο. και τωρα επειδη ανοιξα κ τοπικ για το σπινθιρογραφιμα κ δεν απαντησε κανεισ, θα μπορεσετε να μου πειτε τυλαχιστων αν θα ποναει το μωρο με αυτη την εξεταση κ αν θα εχει παρενεργιες γιατι εχω ραντευου την αλλη τεταρτη στο ιασω, απο το παιδων μου ειπαν να παω στο αλεξανδας κ το αλεξανδας μου ειπε οτι δεν εχουν ραντευου μεχρι τον μαιο. κ ετσι παω ιασω πειτε μου τι ξερετε,,

eva9531
08-12-09, 00:37
ο μιχαλης εκανε σπινθηρογραφημα αλλα τωρα κολησα κ δε θυμαμε τη διαδικασια καλα περασε κ καιρος,αν θυμαμε καλα πας το πρωι σου βαζουν φαρμακο ενδοφλεβιΑ???δε θυμαμε καλα αυτη τη λεπτομερια.και μετα απο καποιες ωρες που αποροφατε το υγρο σου κανουν κατι σαν ακτινογραφια αυτο δε ποναει

angel25
08-12-09, 00:41
ναι δικιο εχεις το ιδιο μου ειπε κ η γιατρος αλλα δεν μου ειπε εαν θα ποναει το μωρο η αν θα εχει παρενεργειεσ ,, η μια παιδιατρος μου λεει οτι ισως κανει παλινδρομιση , ο αλλοσ μου λεει οτι δεν εχει παρενεργειεσ δεν ξερω τι να πιστεψω ,, θα δουμε,
ευχαριστω παντως να σε καλα

eva9531
08-12-09, 00:46
ο δικος μου δεν ειχε παρενεργειες παντως .μην ανυσηχεις αλλα καλα θα πανε κ εμας ηταν ενα τυχαιο περιστατικο απλως ολα αυτα πρεπει α γινουν για να ειμαστε σιγουρηοι οτι τα παιδακια μας ειναι καλα. καλο βραδυ

madq
08-12-09, 01:09
οπως εχω ξαναγραψει κ εμενα ειχε ουρολοιμοξη 40 ημερων η μπεμπα, τωρα ειναι 6 μηνων καναμε υπεριχο νεφρων κ ειναι οκ.. κ μασ ειπαν οτι για 6 μηνεσ θα πεινει ζιναντολ κ θα κανει σπινθιρογραφιμα εμασ γιατι την αφησαν τοσο καιρο να περιμενει για να γινει η εξεταση? τελος παντων ... 3 γιατροι μου ειπαν παντως οτι η ουρολοιμοξη στα βραφοι δεν προκαλιται απο μωρομαντιλα, ειναι εντελος ασχετο με το θεμα μασ το τι σαπουνι κ το πως θα πλενουμε το μωρο , η ουρολοιμοξη ειναι καθαρα θεμα οργανικο. και τωρα επειδη ανοιξα κ τοπικ για το σπινθιρογραφιμα κ δεν απαντησε κανεισ, θα μπορεσετε να μου πειτε τυλαχιστων αν θα ποναει το μωρο με αυτη την εξεταση κ αν θα εχει παρενεργιες γιατι εχω ραντευου την αλλη τεταρτη στο ιασω, απο το παιδων μου ειπαν να παω στο αλεξανδας κ το αλεξανδας μου ειπε οτι δεν εχουν ραντευου μεχρι τον μαιο. κ ετσι παω ιασω πειτε μου τι ξερετε,,

Το μωρό δεν θα πονέσει. Χορηγείται ενδοφλέβια ένεση με το φάρμακο. Περιμένεις 2 ώρες για να φτάσει το φάρμακο στην περιοχή των νεφρών. Θα είναι πολύ καλό, αν καταφέρεις να κοιμίσεις το μωρό πριν ξεκινήσει η εξέταση (που στην ουσία είναι το "διάβασμα" των νεφρών). Διαφορετικά, θα είναι επίπονο για σένα, που θα πρέπει να κρατήσεις το μωρό ακίνητο. Υπάρχει επίσης πιθανότητα, αν δεν καταφέρεις να την κοιμήσεις και επειδή είναι πάνω από 6 μηνών, να σου προτείνουν τη χορήγηση ηρεμιστικού. Κι όλα αυτά, γιατί θα πρέπει να μείνει ακίνητη για 20 λεπτά περίπου. Επίσης καλύτερα να μην πας μόνη σου. Τώρα, για το ιασώ δεν ξέρω, αλλά φαντάζομαι ότι πάνω-κάτω τα ίδια είναι παντού.

Μαράκι
08-12-09, 09:16
το σπινθηρογράφημα όντως γίνεται μετά από 6 μήνες περίπου γιατί οι συνέπειες της ουρολοίμωξης, αν υπάρχουν, θα φανούν περίπου σε 6 μήνες. το σπινθηρογράφημα είναι μια δύσκολη διαδικασία, το παιδί δεν θα πονέσει, αλλά θα το ακινητοποιησουν για να περάσει το μηχάνημα που θα διαβάζει την πορεία του φαρμάκου μέσα στους νεφρούς. όντως μπορεί αν δεν είναι ήρεμο να του δώσουν ηρεμιστικό, αλλά τί να γίνει?δυστυχώς..

elenik
08-12-09, 10:37
θα μπορεσετε να μου πειτε τυλαχιστων αν θα ποναει το μωρο με αυτη την εξεταση κ αν θα εχει παρενεργιες γιατι εχω ραντευου την αλλη τεταρτη στο ιασω, απο το παιδων μου ειπαν να παω στο αλεξανδας κ το αλεξανδας μου ειπε οτι δεν εχουν ραντευου μεχρι τον μαιο. κ ετσι παω ιασω πειτε μου τι ξερετε,,

εμεις το καναμε με το ΙΚΑ στην Ιατρικη Απεικονιση. Δεν πληρωσα μια (πρεπει να στην εχει γραψει γιατρος του ΙΚΑ και να εχει σφραγιστει καθως και επισης να εχει γραφτει τον μηνα που ειναι το ραντεβου) .
Μπορεις να επικοινωνησεις ωστε να δεις αν εχουν ραντεβου γιατι ειναι μεγαλο το κοστος της http://www.medimaging.gr/map.htm
Κοιτα.... δεν ποναει αλλα θα αντιδρασει στο να κατσει ακινητο τοση ωρα .
Του βαζει το φαρμακο και φευγετε και μετα ξαναπατε για τον υπερηχο απ οσο θυμαμαι. Εμας το παιδεψαν λιγο ωσπου να βρουν φλεβα και ουρλιαξε αρκετα οταν επρεπε να μεινει ακινητος.
Παρενεργειες εμας δεν ειχε εκτος απο μια μικρη μουρμουριτσα (ε ηταν και ταλαιπωρια για το καημενο το μωρο )
Ευχομαι καλα αποτελεσματα

eva9531
08-12-09, 22:38
εαν καταλαβα καλα 6 μηνες αντιβιωση?δε μου φαινετε λογικο.ποτε ειναι να κανεις σπινθηρογραφημα?

elenik
09-12-09, 10:21
εαν καταλαβα καλα 6 μηνες αντιβιωση?δε μου φαινετε λογικο.ποτε ειναι να κανεις σπινθηρογραφημα?
ειναι αυτο που κανουν ολοι.
Χημειοπροφυλαξη μεχρι τους 6 μηνες ωστε να προστατευσουν τα νεφρα απο υποτροπη της ουρολοιμωξης. Και αν η κυστεογραφια δειξει κατι (εμας εδειξε μια μικρη ρωγμουλα που προκληθηκε απο την εμπυρετη ουρολοιμωξη) συνεχιση της μεχρι το ετος.
Η εμπυρετη ουρολοιμωξη κανει ζημια στα νεφρα. Εαν εχει ενα μικρο προβλημα και ξαναπαθει μεχρι 1 ετους εμπυρετη ουρολοιμωξη μπορει να προκληθει σοβαρη βλαβη στα νεφρα. Οποτε προσπαθεις να αποτρεψεις το να παθει. Η δοση της αντιβιωσης αυξανει καθε μηνα με τα κιλα του.
Μολις χρονισουν εισαι πια ασφαλης.
Εχω φτασει μεχρι παιδονεφρολογο ωστε να ειμαι σιγουρη.

angel25
09-12-09, 10:40
καλημερα, οταν ηταν 40 ημερων κ επαθε την ουρολοιμοξη της εκανα υπερηχο νεφρων ουρητηρων και ουροδοχου κυστης και ειναι φυσιολογικα,και κυστεογραφια φυσιολογικη.. την αλλη τεταρτη εχει το σπινθυρογραφιμα...

eva9531
09-12-09, 23:23
ο μικρος επαθε ουρολοιμωξη οτν ηταν 15 ημερων μπορει να το επαθε κ στο μαιευτειριο,νοσηλευτηκαμε 10 ημερες στο παιδων γιατι επρεπε να παρει ενδοφλεβια αντιβιωση.τον κατατρυπισανε το κακομοιρη δε θελω να τα θυμαμε.καναμε ολες τις εξετασεις υπερηχο σπινθηρογραφημα ηταν ολα οκ για 6 μ καναμε καλιεργεια ουρων.

tarshou
09-12-09, 23:51
Angel, έχουμε κάνει σπινθηρογράφημα δύο φορές στο ΙΑΣΩ, οπότε άκου πως έχει, για να μην χάνεις και χρόνο. ;) Θα πας στο ισόγειο στο ταμείο και θα πληρώσεις την εξέταση. Εκεί θα σου δώσουν ένα χαρτί. θα κατέβεις στο -1 όπου είναι το τμήμα που γίνεται η εξέταση. Εκεί θα σου δώσουν μια πεταλούδα για το χέρι και κάτι άλλα, και θα σε στείλουν στο απέναντι κτήριο για να βάλουν την πεταλούδα στο χεράκι του παιδιού. Και μετά πάλι πίσω στο -1. Δεν χρειάζεται να περιμένεις, εκτός αν υπάρχει άλλο παιδάκι μέσα. Το παιδί το βάζουν ξαπλωτό στο μηχάνημα και το δένουν με ζώνες ώστε να μην μπορεί να κουνηθεί. Καλό είναι από πριν να του έχεις δώσει λίγο νεράκι για να κατεβάσει ούρα πιο γρήγορα. Του χορηγούν τα κατάλληλα φάρμακα από την πεταλούδα (καλό είναι να έχεις μετρήσει από πριν το ύψος και βάρος του παιδιού γιατί θα σε ρωτήσουν για να μπορέσουν να υπολογίσουν τη δοσολογία). Δεν πονάει καθόλου, δε νιώθει τίποτα. Ίσως να σου τσουνάει λίγο γιατί δεν μπορεί να κουνηθεί. Εμένα η δική μου την πρώτη φορά ήταν 1 μηνών και την έπεσε στον ύπνο. Τη δεύτερη ήταν 11 μηνών, κι ενώ περίμενα να κλαίει σπαρακτικά, εκείνη καθόταν κυρία και έπεζε με παιχνιδάκια που είχα πάρει μαζί μου. Παρενέργειες δεν είχαμε καμία απ'τις δύο φορές.

Αυτό που πρέπει να έχεις υπόψη σου αν υπάρχουν άλλα παιδιά στο σπίτι είναι πως το παιδάκι που έκανε το σπινθηρογράφημα δεν πρέπει να έρθει σε επαφή με άλλα παιδάκια για περίπου 12 ώρες λόγω της ραδιενέργειας που δέχτηκε.

Μαράκι
10-12-09, 09:02
Αυτό που πρέπει να έχεις υπόψη σου αν υπάρχουν άλλα παιδιά στο σπίτι είναι πως το παιδάκι που έκανε το σπινθηρογράφημα δεν πρέπει να έρθει σε επαφή με άλλα παιδάκια για περίπου 12 ώρες λόγω της ραδιενέργειας που δέχτηκε.

εξαρτάται από ποιο σπινθηρογράφημα θα κάνει..αν κάνει το MAG-3 τότε δεν αποβάλλει ραδιενεργεια, αποβάλλεται το ραδιοφάρμακο με τα ούρα του..αν κανει το
DMSA τότε ναι.
ασχετο: στην ουρολοίμωξη πρεπει να μυρίζουμε και τα ούρα του μωρού για να δουμε αν εχει δυσσάρεστη οσμή..η πρωινή η πάνα, που είναι από τις 9 το βράδυ μεχρι το πρωι, μυρίζει έτσι δεν είναι??μυρίζω τις επόμενες πάνες μόλις ουρήσει και δεν μυρίζουνε, αλλά η πρωινή μου φαίνεται ότι μυρίζει..πω πω αγχώνομαι με όλα, τα έχω παίξει

angel25
10-12-09, 15:58
ευχαριστω tarshou με εσωσες, να δουμε πως θα μας φερθουν με το κλαμα που θα ριξει γιατι δεν αντεχει κ πολυ ακινητη κ ξαπλα .!

tarshou
10-12-09, 16:48
Είναι πολύ ευγενικοί άνθρωποι. Δε θα σας πετάξουν έξω, αν αυτό εννοείς :rolleyes::razz::lol::lol:

Δ+Β
10-12-09, 20:13
Καλησπέρα.Η κόρη μου έπαθε ουρολοίμωξη όταν ήταν 10 μηνών περίπου. Μετά από 1 μήνα από τη νοσηλεία κάναμε την ανιούσα και βρήκαμε πως έχει παλλινδρόμηση και στα δύο νεφρά, κάτι που συνήθως εμφανίζεται στα αγοράκια. Μετα απο 6 μήνες κάναμε την DMSA και δεν υπάρχει κάτι στα νεφρά. Εδώ και 1 χρόνο παίρνει αντιβίωση και περιμένουμε 6 μήνες ακόμα για να επαναλάβουμε την DMSA και ίσως τότε ξεμπερδέψουμε και με την αντιβίωση. Ευτυχώς είναι όλα περαστικά.:p

Μαράκι
14-12-09, 08:58
ΚΑλημερα! αυτό που δεν καταλαβα ποτε είναι γιατί σας είπανε DMSA και όχι MAG3.στο πρώτο η ραδιενεργεια δεν αποβάλλεται ενώ στο δεύτερο αποβάλεται το ραδιοφάρμακο..

tarshou
14-12-09, 11:05
Προφανώς θα υπάρχει κάποια διαφορά ανάμεσα στις δύο εξετάσεις που κάνει τους γιατρούς να επιλέγουν πότε τη μία και πότε την άλλη ανάλογα με τις περιστάσεις.

sofie
15-12-09, 16:59
Καλησπέρα μανούλες!Θα ήθελα τη γνώμη σας αν είχατε κι εσείς ανάλογη εμπειρία.Η μπέμπα μου είναι 3,5 μηνών και κάναμε χθες υπερηβική εξέταση ουρολοίμωξης.Η παιδίατρος του νοσοκομείου μας είπε πως αν το αποτέλεσμα είναι θετικό θα πρέπει να γίνει εισαγωγή για τηω αντιβίωση.Η παιδίατρος μου όμως μου είπε πως δε χρειάζεται,θα την πάρει απο το στόμα.Εγώ δε ξερω τώρα τι να κάνω.Θα μπορέσει να γίνει αποτελεσματικά η θεραπεία αν χορηγήσουμε στην μπέμπα την αντιβίωση απο το στόμα.Γιατί πάντα άλλα λέει ο ένας γιατρός κι άλλα ο άλλος?Δεν μας φτανει το άγχος μας...

elenik
16-12-09, 10:09
Καλησπέρα μανούλες!Θα ήθελα τη γνώμη σας αν είχατε κι εσείς ανάλογη εμπειρία.Η μπέμπα μου είναι 3,5 μηνών και κάναμε χθες υπερηβική εξέταση ουρολοίμωξης.Η παιδίατρος του νοσοκομείου μας είπε πως αν το αποτέλεσμα είναι θετικό θα πρέπει να γίνει εισαγωγή για τηω αντιβίωση.Η παιδίατρος μου όμως μου είπε πως δε χρειάζεται,θα την πάρει απο το στόμα.Εγώ δε ξερω τώρα τι να κάνω.Θα μπορέσει να γίνει αποτελεσματικά η θεραπεία αν χορηγήσουμε στην μπέμπα την αντιβίωση απο το στόμα.Γιατί πάντα άλλα λέει ο ένας γιατρός κι άλλα ο άλλος?Δεν μας φτανει το άγχος μας...
Εμας ο παιδιατρος ειχε πει "Μεχρι 3 μηνων μπαινει νοσοκομειο, αν ειναι μεγαλυτερο θα ηταν πιο ευκολο γιατι θα γινοταν εξω". Αρα κι ο δικος μας το ιδιο θα εκανε (θεραπεια σπιτι) αν ηταν μεγαλυτερος απο 3 μηνες.
Τωρα σωστο λαθος...... αντε να βρεις ακρη με αυτους. Παντως αν δεν χρειαζεται απο το παιδων θα σε στειλουν σπιτι (σιγα μην σε κρατησουν εκει).

madq
16-12-09, 12:12

Συμφωνώ με την elekin. Από 3 μηνών και κάτω νοσοκομείο. Ο δικός μου όταν έπαθε την ουρολοίμωξη ήταν 3 μηνών παρά κάτι λίγο και ενώ ο γιατρός επέμενε να νοσηλευτεί, εμείς αρνηθήκαμε και του δίναμε την αντιβίωση από το στόμα. Το πρόβλημα είναι ότι μπορεί να την φτύνει ή να την κάνει εμετό. Αν τα καταφέρεις, δεν υπάρχει λόγος να νοσηλευτεί και να ταλαιπωρηθείτε όλοι μάζι ή να κολλήσει και τίποτα άλλο το μωράκι...

Agapi6
16-12-09, 14:00
Συμφωνώ με την elekin. Από 3 μηνών και κάτω νοσοκομείο. Ο δικός μου όταν έπαθε την ουρολοίμωξη ήταν 3 μηνών παρά κάτι λίγο και ενώ ο γιατρός επέμενε να νοσηλευτεί, εμείς αρνηθήκαμε και του δίναμε την αντιβίωση από το στόμα. Το πρόβλημα είναι ότι μπορεί να την φτύνει ή να την κάνει εμετό. Αν τα καταφέρεις, δεν υπάρχει λόγος να νοσηλευτεί και να ταλαιπωρηθείτε όλοι μάζι ή να κολλήσει και τίποτα άλλο το μωράκι...

Ο μικρός μου ήταν 3μ και 10 ημερών και μας κρατήσανε μέσα. Έπρεπε να κάνουν εξετάσεις για να δουν ποια αντιβίωση τον καλύπτει.

melisoula
16-12-09, 16:53
Κορίτσια γεια σας και απο μενα..
εχω τρομοκρατηθει , εχω αγχωθει και οτι και αν πω λιγο ειναι....
και μενα οτι η κορη μου εχει παλινδρομηση 3ο βαθμου αν και ειναι 2,5 χρονων και εχω φρικαρει... ειναι δυνατον να περνουν τετοια ταλαιπωρια τα παιδακια μας? μακροχρόνια χημειοπροφυλαξη, ακτινιβιλίες, ραδιενέργεια κτλ?
γιατι ειναι κατα της εγχειρησης μηπως ξερει καμια? με την επεμβαση δεν θα ξεμπερδευαν τα μωρακια μια και καλη?

Δ+Β
16-12-09, 18:28
Καλησπέρα. Η κορη μου έχει παλλινδρόμηση 2ου βαθμού αλλά έχω ένα ανηψάκι το οποίο γεννήθηκε με παλλινδρόμηση 5ου βαθμού (είναι το ανώτερο) δεν έκανε χειρουργείο αλλά έκανε DMSA φέτος (3ων χρονών) και το ένα νεφρό ήταν εντελώς καλά ενώ το άλλο έχει φτάσει να είναι 3ου βαθμού. Εννοείτε πως εξακολουθεί να παίρνει αντιβίωση. Εσεις kiriakaki ξανακάνατε εξέταση; Απ'ότι ξέρω στις ελαφριές περιπτώσεις συνήθως μέχρι τα 2 - 2,5 θεραπέυεται.:?:

Γιάννης Μαρινόπουλος
16-12-09, 18:35
Κορίτσια γεια σας και απο μενα..
εχω τρομοκρατηθει , εχω αγχωθει και οτι και αν πω λιγο ειναι....
και μενα οτι η κορη μου εχει παλινδρομηση 3ο βαθμου αν και ειναι 2,5 χρονων και εχω φρικαρει... ειναι δυνατον να περνουν τετοια ταλαιπωρια τα παιδακια μας? μακροχρόνια χημειοπροφυλαξη, ακτινιβιλίες, ραδιενέργεια κτλ?
γιατι ειναι κατα της εγχειρησης μηπως ξερει καμια? με την επεμβαση δεν θα ξεμπερδευαν τα μωρακια μια και καλη?

Οι μεγάλες και αιματηρές επεμβάσεις μετεμφύτευσης του ουρητήρα αποτελούν παρελθόν. Η παγκόσμια πρακτική υπαγορεύει την ανώδυνη και ασφαλή κυστεοσκοπική εμφύτευση Deflux που θεραπεύει την ΚΟΠ ανεξαρτήτως βαθμού. Πρόκειται για ελάχιστα επεμβατική μέθοδο όπως η λαπαροσκοπική κατά την οποία με τη βοήθεια κυστεοσκόπησης, 1 ml ειδικού βιοσυμβατού υλικού τοποθετείται στο ανεπαρκές στόμιο του ουρητήρα καταργώντας την ΚΟΠ με ποσοστό επιτυχίας πάνω από 70%.

madq
16-12-09, 22:46
Ο μικρός μου ήταν 3μ και 10 ημερών και μας κρατήσανε μέσα. Έπρεπε να κάνουν εξετάσεις για να δουν ποια αντιβίωση τον καλύπτει.

Εμείς αυτό το ξέραμε με το αντιβιόγραμμα που γίνεται μαζί με την καλλιέργεια ούρων που κάναμε σε μικροβιολογικό εργαστήριο. Συνήθως χορηγείται Zinadol για την καταπολέμηση του μικροβίου και Ceclor για τη χημειοπροφύλαξη.

melisoula
17-12-09, 09:13
Καλησπέρα. Η κορη μου έχει παλλινδρόμηση 2ου βαθμού αλλά έχω ένα ανηψάκι το οποίο γεννήθηκε με παλλινδρόμηση 5ου βαθμού (είναι το ανώτερο) δεν έκανε χειρουργείο αλλά έκανε DMSA φέτος (3ων χρονών) και το ένα νεφρό ήταν εντελώς καλά ενώ το άλλο έχει φτάσει να είναι 3ου βαθμού. Εννοείτε πως εξακολουθεί να παίρνει αντιβίωση. Εσεις kiriakaki ξανακάνατε εξέταση; Απ'ότι ξέρω στις ελαφριές περιπτώσεις συνήθως μέχρι τα 2 - 2,5 θεραπέυεται.:?:
Ειχε και στους δυο νεφρους 5 και στο ενα νεφρο θεραπευτηκε τελείως? αν καταλαβα καλα ειναι ειναι πολυ αισιοδιοξο το μηνυμα σου. η δικια μου τωρα ανακαλυψαμε οτι εχει παλινδρομηση και εχει 3ου βαθμου και στα δυο, ας ελπισουμε για το καλυτερο...

melisoula
17-12-09, 09:16
κανεναν καλο παιδονεφρολογο στην θεσσαλονικη ξερετε?

Μαράκι
17-12-09, 12:55
κανεναν καλο παιδονεφρολογο στην θεσσαλονικη ξερετε?

Λαφαζάνη με κλειστά μάτια..τηλ 2310233383.Αναπληρωτής καθηγητής Παιδιατρικής με ειδίκευση στην νεφρολογία

melisoula
17-12-09, 14:58
Λαφαζάνη με κλειστά μάτια..τηλ 2310233383.Αναπληρωτής καθηγητής Παιδιατρικής με ειδίκευση στην νεφρολογία
ειναι σε καποιο νοσοκομειο? αναπληρωτης καθηγητης που ειναι?

Δ+Β
17-12-09, 18:36
Ειχε και στους δυο νεφρους 5 και στο ενα νεφρο θεραπευτηκε τελείως? αν καταλαβα καλα ειναι ειναι πολυ αισιοδιοξο το μηνυμα σου. η δικια μου τωρα ανακαλυψαμε οτι εχει παλινδρομηση και εχει 3ου βαθμου και στα δυο, ας ελπισουμε για το καλυτερο...

Καλησπέρα! Ήμουν από αυτούς που διαφωνούσαν με το ότι δεν κάνουν χειρουργείο στο παιδί. Ήταν κάτι που είχαν δει με τη β-επιπέδου και τους είχαν πει αρχικά ότι μέχρι τα δύο πρέπει οπωσδήποτε να γίνει το χειρουργείο. Τελικά όμως άξιζε η υπομονή τους. Μην ανχώνεσαι πάντως, η δική μου η κόρη έχει και στα δύο νεφρά δευτέρου βαθμού και πέρα από μία ουρολοίμωξη που έχει περάσει , είμαστε τακτικοί με την αντιβίωση, είναι όλα καλά!!

melisoula
17-12-09, 20:49
[QUOTE=Δ+Β;1424783]
Βασικα αγχωνομαι περισοτερο γιατι δεν εχουμε κανει σπινθηρογραφημα ακόμη και δεν ξερω πως ειναι η λειτουργία των νεφρών. αν και ο υπηρηχος νεφρων εδειξε οτι δεν εχουν κανενα προβλημα. μου φαινεται απιστευτο που τοσα πολλα παιδια πασχουν απο παλινδρομηαη ουρων...

Μαράκι
18-12-09, 08:53
ειναι σε καποιο νοσοκομειο? αναπληρωτης καθηγητης που ειναι?

οχι οχι ειναι συνταξιούχος πλέον και ιδιωτεύει...αναπληρωτής καθηγητής παιδιατρικής στο ΑΠΘ. τώρα δεχεται μόνο ρατνεβού επιλεκτικά τετοιων θεμάτων, απογευματα στο ιατρειο του..παρε τηλ να κλεισεις ραντεβου.το αρνητικό είναι ότι πληρωνεις την επισκεψη και μαλιστρα αδροτατα, 70 ευρω αλλά τι να γίνει? αν χρειάζεται?

vagdebour
21-12-09, 18:38
Καλησπέρα σε όλους! Θα ήθελα να γράψω και να μοιραστώ την δική μου εμπειρία για την ΚΟΠ. Η κόρη μου είχε παλλινδρόμηση 4ου βαθμού στο ένα νεφρό και 2ου βαθμού στο άλλο. Μετά από δυο χρόνια ταλαιπωρίας, άγχους κάθε φορά που αρρώσταινε να μαζέψουμε τα ούρα και να δούμε αν έχει ουρολοίμωξη, κυστεωγραφίες και συνεχούς χορήγησης αντιβιωτικού καθε βράδυ (ceclor), πήραμε την απόφαση να κάνουμε επέμβαση με προθετικό υλικό dyflax. Ο γιατρός ο οποίος παρακολουθούσε την Αννούλα και έκανε την επέμβαση ειναι ο κ. Μαρινόπουλος Γιάννης παιδοχειρούργος. Μετά απο τρεις μήνες κάναμε μια τελευταια ραδιοισοτοπικη κυστεoγραφία για να δούμε τα αποτελέσματα της επέμβασης. Τα αποτελέσματα ήταν 100 % επιτυχία και στα δυο νεφρά! Τέρμα οι αντιβιώσεις, τέρμα το άγχος και τέρμα η ταλαιπωρία και για μας αλλά και κυρίως για την Αννούλα! θελω να ευχαριστήσω τον γιατρό μας κ.Μαρινόπουλο Γιάννη για την επιτυχή επέμβαση.

Βαγγέλης

Γιάννης Μαρινόπουλος
22-12-09, 21:19
Σε όλες τις οικογένειες του forum Καλά Χριστούγεννα.
Φυσικά η επικοινωνία και οι συμβουλές συνεχίζονται αδιάκοπα 24 ώρες/μέρα 7 μέρες/βδομάδα.

melisoula
05-01-10, 16:17
καλησπερα κοριτσια οπως εχω αναφερει και παραπανω η κπορη μου κανει χημειοπροφυλαξη με την zinadol 3.5 ml καθε βραδυ. στις οδηγιες χρησεις του φαρμακου γραφει οτι διατηρειται 10 ημερες εντος ψυγειου οποτε καθε 10 ημερες ενω εχει περισσεψει πολυ το πεταω και ανοιγω αλλο . ετσι κανετε και εσεις?

elenik
06-01-10, 00:54
ετσι ακριβως. Μου εγραφε η γιατρος του ΙΚΑ 3 καθε φορα και ετσι 1 φορα το μηνα ημουνα στο ΙΚΑ

angel25
06-01-10, 01:31
??????????????????????? εμενα μου ειπαν στο φαρμακειο οτι δεν θελει ψυγειο κ τησ το εδωσα ολο το μπουκαλι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! κ οτι τα φαρμακα που δεν αρεονοντε με νερο διατιρουντε ετσι οποσ το ντεπον το πονσταν κ αλλα...

melisoula
06-01-10, 10:36
το zinadol αραιωνεται με νερο . μηπως δινεις αλλη αντιβιωση?

melisoula
14-01-10, 21:39
κοριτσια ποια αντιβιωση δινεται? εγω δινω την zinadol οπως ανεφερα και παραπανω αλλα ενας παιδονεφρολογος μου ειπε σημερα οτι η ceptril ειναι η καταλληλοτερη αντιβιωση γιαυτην την παθηση... τι θελει να πει ο ποιητης δεν πολυκαταλαβα, αλλα θα παω στην παιδιατρο να ρωτησω αυριο.

χρύσα08
14-01-10, 21:48
Κι εμάς zinadol μας έδωσαν από το νοσοκομειο από 50 ημερών και το πετάμε κάθε 10 μέρες. Ο παιδίατρός μας νομίζω ότι δίνει τη ceptril στον ανιψιό μου για χημειοπροφύλαξη, αλλά την ξεκίνησε μετά το χρόνο, δεν ξέρω μήπως παίζει ρόλο και η ηλικία του μωρού.
Τι τραβάνε τα μωράκια μας... Εσάς το πίνει το zinadol? Εμένα αναγουλιάζει, φτερνίζεται και μετά του τρέχουν σάλια για μισή ώρα.

melisoula
14-01-10, 21:59
την πρωτη βδομαδα δεν το ηθελε καθολου, τωρα το συνηθησε - το παιρνουμε γυρω στους 2 μηνες και η κορη μου ειναι 2.5 χρονων. αστα να πανε και εγω εχω προβληματιστει πολυ, στα καλα καθουμενα μου ηρθε κεραμυδα, ευτυχως που εχω το forum και βλεπω οτι πολλα παιδακια εχουν το ιδιο προβλημα και παιρνω κουραγιο

melisoula
14-01-10, 22:09
και ο γιος γιος σου και ο ανηψιος σου εχουν παληνδρόμηση ουρων?

χρύσα08
15-01-10, 12:08
και ο γιος γιος σου και ο ανηψιος σου εχουν παληνδρόμηση ουρων?

O γιος μου δεν έχει παλινδρόμηση σύμφωνα με την κυστεοουρηθρογραφία, αλλά έχει πάθει ήδη 2 ουρολοιμώξεις. Η πρώτη με e.coli όταν ήταν 36 ημερών (με μόνο σύμπτωμα αναιμία) και η δεύτερη με ψευδομονάδα στους 3,5 μήνες - ο παιδίατρος λέει ότι μπορεί να την κόλλησε και από το νοσοκομείο. Τώρα είναι 4,5 μηνών και θα παίρνει χημειοπροφύλαξη μέχρι τους 7 μήνες που θα κάνουμε DMSA να δούμε αν έχουν πάθει κάτι τα νεφρά. Και η τελευταία θεωρία του παιδιάτρου είναι μήπως η κυστεοουρηθρογραφία ήταν ψευδώς αρνητική και τελικά έχουμε παλινδρόμηση που δεν φάνηκε.
Ο ανιψιός επίσης δεν κάνει παλινδρόμηση, αλλά έχει διάταση πυέλου (ή κάτι τέτοιο) το οποίο νομιζω θα περάσει μεγαλώνοντας και παίρνει χημειοπροφύλαξη μέχρι να πάει 2 ετών.
Και ο άλλος μου ανιψιός, επίσης χωρίς παλινδρόμηση, έπαθε ουρολοίμωξη σε ηλικία 28 ημερών, αλλά ο δικός του παιδίατρος είναι large και τον έστειλε σπίτι με αντιβίωση από το στόμα και χωρίς χημειοπροφύλαξη.
Δεν ξέρω ποιον να πιστέψω πάντως, οι απαντήσεις των γιατρών δε με καλύπτουν. Με μισή καρδιά το δίνω το zinadol, αλλά και τι να κάνω?

melisoula
16-01-10, 15:58
ρωτησα την παιδιατρο τελικα η ceptrin ειναι πιο ισχυρη αντιβιωση οποτε αποφασισαμε να συνεχισω με zinadol (αφου την πιανει και δεν εχει κανενα προβλημα) μεχρι να κλεισει τα 4!!! (παιρνει απο 2χρ) μετα θα κανω ραδιοσοτοπικη κυστεογραφια - εχει λιγοτερη ακτινοβολια για να δουμε αν αποκαταστηθηκε η βλαβη.... dmsa θα κανουμε απριλιο για να δουμε την λειτουργια των νευρων... ας ελπισουμε για το καλυτερο

madq
16-01-10, 23:36
O γιος μου δεν έχει παλινδρόμηση σύμφωνα με την κυστεοουρηθρογραφία, αλλά έχει πάθει ήδη 2 ουρολοιμώξεις. Η πρώτη με e.coli όταν ήταν 36 ημερών (με μόνο σύμπτωμα αναιμία) και η δεύτερη με ψευδομονάδα στους 3,5 μήνες - ο παιδίατρος λέει ότι μπορεί να την κόλλησε και από το νοσοκομείο. Τώρα είναι 4,5 μηνών και θα παίρνει χημειοπροφύλαξη μέχρι τους 7 μήνες που θα κάνουμε DMSA να δούμε αν έχουν πάθει κάτι τα νεφρά. Και η τελευταία θεωρία του παιδιάτρου είναι μήπως η κυστεοουρηθρογραφία ήταν ψευδώς αρνητική και τελικά έχουμε παλινδρόμηση που δεν φάνηκε.
Ο ανιψιός επίσης δεν κάνει παλινδρόμηση, αλλά έχει διάταση πυέλου (ή κάτι τέτοιο) το οποίο νομιζω θα περάσει μεγαλώνοντας και παίρνει χημειοπροφύλαξη μέχρι να πάει 2 ετών.
Και ο άλλος μου ανιψιός, επίσης χωρίς παλινδρόμηση, έπαθε ουρολοίμωξη σε ηλικία 28 ημερών, αλλά ο δικός του παιδίατρος είναι large και τον έστειλε σπίτι με αντιβίωση από το στόμα και χωρίς χημειοπροφύλαξη.
Δεν ξέρω ποιον να πιστέψω πάντως, οι απαντήσεις των γιατρών δε με καλύπτουν. Με μισή καρδιά το δίνω το zinadol, αλλά και τι να κάνω?

Καταρχήν να σου πω ότι καταλαβαίνω απόλυτα το άγχος σου, καθώς το έχω περάσει κι εγώ (και εξακολουθώ να το περνάω).

Κατά δεύτερον, έχω τις εξής απορίες: εκτός από την κυστεογραφία, κάνατε υπέρηχο νεφρών; Η δεύτερη ουρολοίμωξη παρουσιάστηκε παρά τη χημειοπροφύλαξη ή δεν κάνατε τότε χημειοπροφύλαξη;

Τέλος θα σου πρότεινα τα εξής: 1) να πάρεις και μία δεύτερη γνώμη και σε περίπτωση διχογνωμίας και μία τρίτη, 2) εάν πρόκειται να επαναλάβεις την κυστεογραφία (πρώτη φορά ακούω πάντως ότι μπορεί γίνει λάθος σε αυτήν την εξέταση) να την κάνεις στο Παίδων, 3) εάν δεν έχετε κάνει υπέρηχο νεφρών, να κάνετε και 4) όσον αφορά στη χημειοπροφύλαξη, ξέρω ότι δεν σου πάει καθόλου η καρδιά, αλλά συνέχισέ την, αφενός μέχρι να είστε 100% σίγουροι ότι δεν υπάρχει ανατομικό θέμα και αφετέρου με τη σύμφωνη γνώμη τουλάχιστον δύο παιδιάτρων.

Όσον αφορά στο DMSA, εμείς το κάναμε όταν ήταν 5 μηνών. Ο παιδίατρος, για να υποστηρίξει την άποψή του ότι έπρεπε να συνεχίσουμε χημειοπροφύλαξη παρά τα αρνητικά αποτελέσματα της κυστεογραφίας και του υπέρηχου νεφρών, μας είπε χαρακτηριστικά "Αν είναι να κόψετε την αντιβίωση, κάντε τουλάχιστον ένα DMSA, γιατί αν έχουν πάθει κάτι τα νεφρά, μπορεί να ξαναπάθει ουρολοίμωξη". Εκ των υστέρων έμαθα ότι η εξέταση αυτή γίνεται όταν υπάρχουν πάνω από ένα περιστατικό ουρολοίμωξης και ότι για πιο αξιόπιστα αποτελέσματα καλό είναι να γίνεται όταν το παιδάκι πάει ενός έτους.

χρύσα08
17-01-10, 00:16
Καταρχήν να σου πω ότι καταλαβαίνω απόλυτα το άγχος σου, καθώς το έχω περάσει κι εγώ (και εξακολουθώ να το περνάω).

Κατά δεύτερον, έχω τις εξής απορίες: εκτός από την κυστεογραφία, κάνατε υπέρηχο νεφρών; Η δεύτερη ουρολοίμωξη παρουσιάστηκε παρά τη χημειοπροφύλαξη ή δεν κάνατε τότε χημειοπροφύλαξη;

Υπέρηχο νεφρών έχουμε κάνει 2 φορές (μία σε κάθε ουρολοίμωξη) και ήταν εντάξει.
Όλες τις εξετάσεις μέχρι τώρα τις έχουμε κάνει στο Αττικό Νοσοκομείο, που έχει Πανεπιστημιακή Παιδιατρική κλινική. Το dmsa μας είπαν 6 μήνες μετά το πρώτο περιστατικό ουρολοίμωξης.
Όταν έπαθε τη δεύτερη ουρολοίμωξη έπαιρνε χημειοπροφύλαξη με zinadol, αλλά το zinadol δεν καλύπτει τις ψευδομονάδες. Για ψευδομονάδα δεν υπάρχει αντιβίωση από το στόμα μας είπαν στο νοσοκομείο και γι'αυτό και μείναμε μέσα 15 μέρες και πήρε solvetan ενδοφλέβια και στο τέλος ενδομυικά (αφού του είχαν σπάσει όλες οι φλεβίτσες).
Για την ψευδομονάδα λένε ότι είναι ενδονοσοκομειακό μικρόβιο και επειδή του έχουν βάλει καθετήρα (μία για την κυστεογραφία και μία για να του πάρουν ούρα), σκέφτομαι μήπως την κόλλησε εκεί μέσα. Και ο παιδίατρος είπε ότι είναι πιθανό, αλλά οι γιατροί στο νοσοκομείο είπαν ότι σχεδόν αποκλείεται και ότι βρίσκουν ψευδομονάδα και σε πολλά παιδάκια που δεν έχουν νοσηλευτεί. Ποιον να πιστέψεις?
Θέλω σίγουρα να πάρω δεύτερη γνώμη και σκέφτομαι να πάμε σε παιδοουρολόγο.
Γενικά με το Αττικό έχω μείνει πολύ ευχαριστημένη, οι γιατροί ενδιαφέρονται πραγματικά και όλο το ψάχνουν. Μέχρι και ούρα 24ώρου μαζέψαμε (16 σακουλάκια απανωτά, ξεφλούδισε ο καημένος!) Μεθαύριο μας έχουν κλείσει ραντεβού να πάμε στο Παίδων για εξετάσεις κυτταρικής άμυνας, ούτε ξέρω τι είναι αυτό (αίμα θα του πάρουν), μήπως βρουν κάποια αιτία που κάνει ουρολοιμώξεις, αφού φαίνεται να μην υπάρχει ανατομικό πρόβλημα.
Τι να πω, περαστικά μας! Τελικά πολλά περιστατικά ουρολοίμωξης... η νέα μόδα!

tarshou
17-01-10, 00:30
Αφού δίχνει μια τάση να παθαίνει ουρολοιμώξεις, μήπως να τον πήγαινες σε έναν καλό παιδουρολόγο; Για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο, ότι τίποτ'άλλο.

χρύσα08
17-01-10, 00:53
Είναι το επόμενο βήμα, να δούμε τι θα μας πει και ένας ειδικός! Αν και υποψιάζομαι ότι πάλι αοριστολογίες θα ακούσω και θα συγχιστώ περισσότερο...

evmatzou
20-01-10, 15:58
Ο μικρούλης μας (8 μηνών) έπαθε ουρολοίμωξη. Πήρε αμέσως αντιβίωση (ας είναι καλά η παιδίατρος που το κατάλαβε) και τα συμπτώματα υποχώρισαν στις 2 μέρες. Ο υπέρηχος στα νεφράκια του ήταν καλός, αλλά σε 20 μέρες έχουμε ραντεβού για ανιούσα κυστεορουρηθρογραφία. Είναι τόσο απαραίτητη αυτή η εξέταση? Κι αν τσιμπήσει κανα άλλο μικροβιο στο νοσοκομείο? Κι αν το σκιαγραφικό του κάνει παρενέργειες? Τελικά δεν είμαι σίγουρη αν τα συν της εξέτασης είναι περισσότερα από τα μείον.
Και μία ακόμα ερώτηση: ο μικρούλης μου έκανε μικρές πληγές με τα δοντάκια (2/2) του στο στήθος και σκέφτομαι να αρχίσω να του δίνω ξένο, λέτε να επιβαρύνει την υπάρχουσα κατάσταση το αγελαδινό γάλα?

Γαριδούλα
20-01-10, 16:08
Καλησπερα.η μικρη μου ειναι τωρα 8 μηνων.Οταν ηταν 50 ημερων καναμε προληπτικα καλλιεργεια ουρων γιατι ανεβασε 38 πυρετο για μια ωρα.Η παιδιατρος μας ειπε για την καλλιεργεια ουρων προληπτικα.Διαπιστωσαμε οτι ειχε ουρολοιμωξη χωρις κανενα συμπτωμα.Λογω τησ μικρης ηλικιας πηρε ενδοφλεβια αντιβιωση στο νοσοκομειο και απο τοτε καθε μηνα της κανουμε ελεγχο.Ουπερηχος στα νεφρα ηταν καλος αλλα κυστεορουθρογραφια δεν μας ειπαν να κανουμε αφου ολα εξελιγθηκαν καλα.
Μην στεναχωριεσαι για τις πληγες συνεχισε να του δινεις γαλα απο το στηθος.Το αγελαδινο μπορει να του κανει αλλεργια.Εμανα το στηθος μου ειχε ματωσει και η μαια μου ειπε να συνεχισω να της δινω.........

elenik
20-01-10, 17:38
ρωτησα την παιδιατρο τελικα η ceptrin ειναι πιο ισχυρη αντιβιωση οποτε αποφασισαμε να συνεχισω με zinadol
Kι εμας τη Septrin μας ειχαν δωσει στην αρχη για μετα την zinadol αλλα επειδη ειναι βαρια συνεχισαμε με την συμφωνη γνωμη του γιατρου με zinadol

melisoula
20-01-10, 17:58
[QUOTE=evmatzou;1452124] Είναι τόσο απαραίτητη αυτή η εξέταση? Κι αν τσιμπήσει κανα άλλο μικροβιο στο νοσοκομείο? Κι αν το σκιαγραφικό του κάνει παρενέργειες? Τελικά δεν είμαι σίγουρη αν τα συν της εξέτασης είναι περισσότερα από τα μείον.
υπαρχει περιπτωση ο μικρουλη σου να εχει παλλινδρομηση και δυστυχως μονο με την κυστογραφια μπορεις να το καταλαβεις. επωδυνη δεν ειναι, να κολλησει μικροβιο δεν υπαρχει περιπτωση αλλα το μονο δυσκολο κομματι ειναι οτι κρατας ακινητο το μωρο για να βγουν οι ακτινες , επειδη ειναι μικρουλης μπορει και να μην διαμαρτηρηθει.

evmatzou
20-01-10, 22:13
Μανούλες σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις και για τον χρόνο σας, ομως η ανησυχία παραμένει. Μελισούλα, όπως όλοι, υποστηρίζεις ότι η κυστεορουθρογραφια είναι απαραίτητη - κι εμείς το ιδιο έχουμε καταλάβει. Εντούτοις η μαρτυρία της Γαριδούλας δείχνει οτι γίνεται και χωρίς αυτήν, όπως μάλλον γινόταν και πιο παλιά... Δυστυχώς δεν είμαι γιατρός ούτε και θα μπορούσα άλλωστε, αλλά με πιο απλές εξετάσεις δε γίνεται???

melisoula
21-01-10, 08:57
θα σου πω αναλυτικα για να καταλαβεις...
στην δικη μου περιπτωση καναμε κυστεογραφια αφου επαθε 2ο περιστατικο ουρολοιμωξη μεσα σε ενα μηνα, βεβαια το παιδακι μου ηταν 2,5 χρονων οποτε θεωρουσαμε οτι ειναι λιγο απιθανο να εχει παλλινδρομη γιατι συνηθως εμφανιζεται απο τους πρωτους μήνες ζωης του παιδιου. οταν εκανα υπερηχο νευρων ο γιατρος μου ειπε οτι τα νευρα δεν παρουσιαζουν καποιο προβλημα και προσωπικη του εκτιμηση οτι δεν υφισταται θεμα παλλινδρομησης αλλα να κανω κυστεογραφια για να εξαντλησω καθε ενδεχομενο. ετσι και εγω επαναπαυθηκα, οταν ηταν να κανω την εξεταση σκεφτομουν να την ακυρωσω γιατι φοβομουν οτι θα την κανω χωρις λογο, μην κολλησουμε κανενα μικροβιο στα καλα καθουμενα (ειχε και εξαρση τον Δεκεμβριο ο ιος των χοιρων) κτλ, ομως επεμαινε ο παιδιατρος να την κανουμε και τελικα ειχε παλλινδρομηση. Φυσικα επεσα απο τα συννεφα γιατι πραγματικα δεν πιστευα οτι θα εχει κατι!!!
στην δικη σου περιπτωση επειδη ειναι μικρουλη πρεπει να κανεις γιατι ειναι ατιμη "παθηση" και μπορει να προκαλλεσει βλαφη στα νευρα αν δεν την παρεις χαμπαρι. βεβαια πολυ πιθανον να ειναι τυχαια η ουρολοιμωξη (μακαρι και σου το ευχομαι) αλλα δεν μπορεις να το ρισκαρεις....
που εχεις κλεισει ραντεβου να την κανεις?

Μαράκι
21-01-10, 09:22
τί να σου πω...το πρωτόκολλο εδώ στην Ελλάδα λέει οποιοδήποτε περιστατικό ουρολοίμωξης πριν τα 5 πρέπει να συνοδεύεται από την κυστεουρηθογραφία και υπέηχο..και αυτό γιατί μπορεί να έχει παλινδρόμηση και να μην το ξέρεις...οπότε στην περίπτωση αυτή, που έχει δηλαδή παλινδρόμηση, χρήζει παρακολούθησης, και χημειοπροφύλαξης ώστε να αποτραπει (κατά το δυνατόν βέβαια) πιθανή μελλοντική ουρολοιμωξη. και αυτό γιατί η ουρολοίμωξη δεν είναι απλά έανς πυρετός..θέλει προσοχή..παλιά δεν έκαναν τίποτα, όμως αυτό δεν σημαίνει κάτι, αφού τις ουρολοιμώξεις δεν τις προλαβαιναν, με αποτελεσμα να δημιουργούνται ουλές στα νεφρά, μόνιμες βλάβες, νεφροπάθειες, υπέρταση κλπ. και το καταλάβαιναν πλέον στην ενήλικη ζωή των παιδιών.η ιατρική προχωράει, δεν έχει νόημα να σκεφτόμαστε παλιά τι έκαναν..παλιά γεννούσαν στα χωράφια, και αν ήταν τυχεροί μάνα και παιδί ζούσανε...γεννάει καμιά μας πλέον στα χωράφια??εμείς πάντως την καναμε τη εξέταση, πριν ακόμη εκδηλωθεί η ουρολοίμωξη και αυτό γιατί προγεννητικά γνωρίζαμε ότι είχαμε μια μικρή διάταση στο νεφρό...ηταν αρνητική, και ακολούθως κάναμε σπινθηρογράφημα για να δούμε από που προέρχεται η διάταση (το ένα νεφρό φαίνεται μεγαλύτερο ΄΄πρησμένο΄΄), η οποία αποδείχτηκε ότι προέρχεται από στενωση στο σημείο που ενώνεται ο ουρητήρας με το νεφρό..τα ούρα δεν παροχετεύονται καλά από το νεφρό για αυτό και το νεφρό είναι ΄΄πρησμένο΄΄ συγκριτικά με το άλλο..υπα΄ρχει η στένωση και η ροή τους προς την ουρήθρα που θα αποβληθούν από τον οργανισμό δεν είναι καλή..επομένως η μεγαλύτερη αυτή παραμονή των ούρων στο νεφρό δυνητικά μπορεί να προκαλέσει ουρολοίμωξη..και από τότε το παρακολουθούμε υπερηχογραφιακά..έκανε και ένα επεισόδιο ουρολοίμωξης στους 5μιση μήνες, που ευτυχώς επειδή είμασταν υποψιασμένοι με το που ανέβασε 37,8 για λίγο καναμε εξετάσεις και βγήκε ουρολοίμωξη..στις 2 μέρες μια χαρά καθαρός..που σημαίνει το προλάβαμε νωρίς..αν δεν ξέραμε όλα αυτά θα το αφήναμε, σιγά τον πυρετό 37.8 ππου μετά μάλιστα έπεσε χωρίς αντιπυρετικό...μετά από καμια μέρα δυο θα ανέβαζε σιγουρα πυρετό αλλά τότε θα ήταν ήδη αργά, αφού το μικρόβιο θα ήταν μέρες στα νεφρά, με κίνδυνο να αφήσει ουλή στο νεφρό...δεν ήταν πολύ καλύτερο που το προλάβαμε??εντάξει η κυστεουρηθογραφία, είναι επίπονη διαδικασία, εμείς την κάναμε 50 ημερών..αλλά δεν μετάνιωσα γιατι μπροστά στην υγεία τίποτα δεν βάζω τίποτα, α και όταν έκανε την ουρολοίμωξη είχαμε κόψει την χημειοπροφύλαξη για 3 μήνες...φυσικά μετα΄την ξαναρχίσαμε..μπορεί όλα αυτά να ήταν τυχαία..μπορεί και όχι αλλά εγώ σαν μάνα δεν μπορώ να εφησυχαστώ, όχι για τόσο μικρό παιδάκι..ο παιδονεφρολόγος μας είπε ότι η ουρολοίμωξη μπορεί αν προκαλέσει ΄βλάβες στα νεφρα μεχρι την ηλικά των 5..παλιότερα οι επιστήμονες υποστήριζαν μέχρι τα 3 3μιση..τώρα έχουν ανεβάσει το όριο ηλικίας στα 5..

evmatzou
21-01-10, 15:32
Κορίτσια τι να πω? Και τα δικά σας μωράκια έχουν ταλαιπωρηθεί πολύ, ελπίζω να μη τα θυμούνται μεγαλώνοντας... Πράγματι αν είναι μία εξέταση (ρουτίνας, κατά τους γιατρούς) να τα προστατέψει από μεγαλύτερους μπελάδες, ευτυχώς που υπάρχει (η εξεταση). Εμείς θα την κάνουμε στο Καραμανδάνιο Νοσοκομείο Παίδων, ειναι αρκετά τυπικοί και έδειξαν να σέβονται τους φόβους μας, τι να πω? Ελπίζω, ευχομαι, να μην τον ταλαιπωρήσουν πολύ τον μικρούλη μου και να πάνε όλα καλά, για όλα τα παιδάκια...

Γαριδούλα
21-01-10, 16:13
Κοριτσια γεια σας και παλι.Εμεις ειχαμε μπει σε πανεπιστημιακο νοσοκομειο εκει ακολουθουν τα εξης: Παιρνουν ουρα απο την κυστη με συριγγα
-Διαπιστωνουν την ουρολοιλωξη και ακολουθουν αντιβιωση αναλογη ενδοφλεβιως οταν το παιδι ειναι μωρο.- Σε εμας την δεκατη ημερα εκαναν στην μικρη υπερηχο νεφρων (και ολα ηταν καλα).
Μετα μας αφησαν να φυγουμε.Εννοειται καθε μηνα προληπτικα καλλιεργεια ουρων.Τωρα που η μικρη ειναι 8 μηνων και ολα πανε καλα μας ειπαν αυτος ο ελεγχος να γινεται καθε 2μηνο.Αυτα για την δικη μου περιπτωση.Παντως μην ανυσηχειται η ουρολοιμωξη δεν ειναι τιποτα μπροστα σε αλλα προβληματα υγειας. Βεβαια ειναι ζορι για το παιδι και τους γονεις.Ψυχραιμια και υπομονη...............

χρύσα08
21-01-10, 16:33
Και σε μας η ίδια περίπου διαδικασία ακολουθήθηκε (στην πανεπιστημιακή παιδιατρική κλινική του Αττικού). Ένα μήνα μετά την πρώτη ουρολοίμωξη κάναμε προληπτικά καλλιέργεια με σακουλάκι σε μικροβιολογικό και μας έβγαλε άλλα αντί άλλων, ότι το μωρό είχε ψευδομονάδα πολυανθεκτική στα περισσότερα αντιβιωτικά. Πάθαμε σοκ, εννοείται και μπήκαμε στο νοσοκομείο για υπερηβική λήψη ούρων και βγήκε αρνητική, αλλά μέχρι να βγουν τα αποτελέσματα πήρε αντιβίωση ενδοφλέβια. Τελικά αργότερα δεν τη γλιτώσαμε τη δεύτερη ουρολοίμωξη...
Τώρα μας έχουν πει να κάνουμε καλλιέργεια όποτε ανεβάσει πυρετό ή δεν παίρνει βάρος ή δεν τρώει ή είναι άκεφο. Όλο τον ζυγίζω και του παίρνω θερμοκρασία, έχω φοβηθεί πολύ.

Μαράκι
22-01-10, 10:13
Τώρα μας έχουν πει να κάνουμε καλλιέργεια όποτε ανεβάσει πυρετό ή δεν παίρνει βάρος ή δεν τρώει ή είναι άκεφο. Όλο τον ζυγίζω και του παίρνω θερμοκρασία, έχω φοβηθεί πολύ.

σε καταλαβαίνω απολυτα..εμένα ο μπεμπούλης μου είναι 9 μηνών και έχω κάνει διδακτορικό στην θερμομέτρηση..φυσιολογική θεωρειται η εξής θερμοκρασία: έως 37 από τη μασχάλη και έως 37,6 από τον ποπό..εγώ το θερμομετρώ από τον ποπό για να είμαι σιγουρη..βέβαια μπορεί κάποια στιγμή να δείξει 37,7..του δίνω λίγο νεράκι και μετά από ΄κανένα 10λεπτο τον ξαναμετρώ και αν πεφτει τοτε οκ..αν επιμένει τοτε και με 37,8 από τον ποπό τότε κάνουμε καλλιέργεια ..και άγχος..αλλά αν το πρόλάβουμε μέσα στις 2 πρώτες μερες και χορηγηθεί αντιβίωση δεν συμβαίνει τίποτα..όλα καλά..το πρόβλημα είναι μην αφήσουμε 4 5 μέρες το παιδί με πυρετό...μπορεί να είναι ουρολοίμωξη, και τότε το μικρόβιο μπορεί να έχει δημιουργήσει ουλες στα νεφρά..και οι ουλές δεν επουλωνονται λογω του μικρού της ηλικίας...αυτός είναι ο κίνδυνος..γι αυτό και είμαστε ευαισθητοποιημένοι..με την παραμικρή διαφορετική συμπεριφορά του μωρού..όσο μεγαλώνει , η ουρολοίμωξη θα γινεται πιο συμπτωματικλη, δηλαδη το κύριο σύμπτωμα θα είναι ο πυρετός και όχι η έλλειψη όρεξης ή η μη σωστή πρόσληψη βάρους..μιλάμε όσο πλησιάζει το παιδί στο 1ο έτος..και θα μυρίζεις και τα τσίσα του, μηπως μυρίζουν σαν κακά, ή μήπως έχουν πολύ έντονο πορτοκαλί χρώμα..

χρύσα08
27-01-10, 11:00
Μαράκι πολύ χρήσιμα αυτά περί θερμομέτρησης!
Αυτό το μήνα δεν παίρνει πολύ βάρος και με έχουν ζώσει τα φίδια, αλλά κρατιέμαι μέχρι την Παρασκευή που θα είναι 5 μηνών και θα τον ξαναζυγίσω.

Σας έχει πει ποτέ γιατρός ότι μπορεί να φταίνε οι πάνες? Όλο το ακούω, αλλά από μη γιατρούς και στις πληροφορίες της θείας Κατίγκως δε δίνω βάση. Ξέχασα να ρωτήσω τον παιδίατρο, μόνο για τα μωρομάντηλα ρώτησα και μου έριξε ένα απαξιωτικό βλέμμα του στυλ "ποιος σου λέει αυτές τις σαχλαμάρες?" και δεν επεκτάθηκα...

Μαριρενα
27-01-10, 11:37
Απορια η κορη μου ειναι 7 μηνων και οταν ηταν 3 μηνων περασαμε ουρολοιμωξη και εμεις!!!!καθε βραδυ περνουμε αντιβιωση αμοξιλ για προληπτικους λογους μεχρι ποτε θα συνεχισουμε να περνουμε????

εμενα η μικρη δεν μου εκανε καθολου πυρετο απλα ειχα παρατηρησει οτι πριν λιγο πριν ουρησει γκρινιαζε και ετσι καναμε καλειεργεια ουρων και μετα δεν επερνε και βαρος

Δ+Β
27-01-10, 11:53
Κλημέρα! Να σου ζήσει το κοριτσάκι σου! Κανονικά μετά την ουρολοίμωξη θα έπρεπε να είχατε κάνει κυστεοουρηθρογραφία ή αλλιώς ανιούσα για να δείτε αν υπάρχει κάτι παθολογικό στα νεφρά του παιδιού π.χ. παλλινδρόμηση, το οποίο προκάλεσαι την λοίμωξη. Στη συνέχεια μετά από 6 μήνες περίπου κάνουν μία άλλη εξέταση ,τη DMSA για να δουν αν η ουρολοίμωξη προκάλεσε κάποια βλάβη στα νεφρά. Με βάση τα αποτελέσματα των εξετάσεων συνεχίζετε ή όχι την αντιβίωση.

Μαριρενα
27-01-10, 12:02
Ευχαριστω που μου απαντησες!!!!!
εχουμε κανει την κυστεογραφια μετα απο ενα μηνα απο την ουρολοιμωξη και ηταν ολα ενταξει ευτηχως!!Απλα ηθελα να δω αν ολες οι μαμαδες δινουν καθε βραδυ στο μωρακι τους αντιβιωση και μεχρι ποτε!!!τοσους μηνες αντιβιωση καθε βραδυ μου φαινονται αρκετοι και δεν θελω να την ταλαιπωρω αν μπορει να γινει διαφορετικα:oops:

χρύσα08
27-01-10, 12:02
Απορια η κορη μου ειναι 7 μηνων και οταν ηταν 3 μηνων περασαμε ουρολοιμωξη και εμεις!!!!καθε βραδυ περνουμε αντιβιωση αμοξιλ για προληπτικους λογους μεχρι ποτε θα συνεχισουμε να περνουμε????

εμενα η μικρη δεν μου εκανε καθολου πυρετο απλα ειχα παρατηρησει οτι πριν λιγο πριν ουρησει γκρινιαζε και ετσι καναμε καλειεργεια ουρων και μετα δεν επερνε και βαρος

Λογικά θα σας πει ο παιδίατρος. Μετά την ουρολοίμωξη κάνατε άλλες εξετάσεις, όπως υπέρηχο νεφρών ή κυστεογραφία? Εμάς που δεν κάνει παλινδρόμηση ούρων, θα παίρνει αντιβίωση για 6 μήνες μετά την πρώτη ουρολοίμωξη και μετά θα κάνουμε σπινθηρογράφημα νεφρών και θα δούμε. Νομίζω τα παιδάκια που κάνουν παλινδρόμηση παίρνουν για περισσότερο καιρό, εξαρτάται και από την περίπτωση.

Δ+Β
27-01-10, 12:19
Ευχαριστω που μου απαντησες!!!!!
εχουμε κανει την κυστεογραφια μετα απο ενα μηνα απο την ουρολοιμωξη και ηταν ολα ενταξει ευτηχως!!Απλα ηθελα να δω αν ολες οι μαμαδες δινουν καθε βραδυ στο μωρακι τους αντιβιωση και μεχρι ποτε!!!τοσους μηνες αντιβιωση καθε βραδυ μου φαινονται αρκετοι και δεν θελω να την ταλαιπωρω αν μπορει να γινει διαφορετικα:oops:

Πάντα δίνουν αντιβίωση μετά από ουρολοίμωξη για ένα εξάμηνο. Φαντάζομαι πως κι εσείς σε κανα δίμηνο θα την σταματήσετε αφού ήταν όλα εντάξει. Μην απελπίζεσαι, σκέψου πως άλλα παιδάκια παίρνουν αντιβίωση για πολύ περισσότερο όπως η δικιά μου που έχουμε περάσει το χρόνο και έπεται συνέχεια

ZoiAgelos
06-02-10, 00:48
Καλησπέρα!
Εμένα ο γιός μου 1.5 μηνών, παίρνει προληπτικά αντιβίωση προς αποφυγή ουρολοίμωξης. Το πρόβλημα είναι ότι έχει στένωση ουρήθρας (εκεί που ενώνεται η ουρήθρα με την ουροδόχο κύστη). Από τότε όπως καταλαβαίνετε έχω αρχίσει να ψάχνω στο internet τα πάντα, εκεί βρήκα και αυτό το ιατρικό άρθρο που μιλάει για την ουρολοίμωξη στην παιδική ηλικία.
Εμένα προσωπικά με βοήθησε να καταλάβω αρκετά.

http://www.iatrikionline.gr/url_44/2.pdf

Ελπίζω να σας φανεί χρήσιμο

iphi
04-03-10, 14:46
Ηθελα να ρωτησω πως γινεται η συλλογη ουρων για καλλιεργεια σε ενα μωρακι 4 μηνων?Τα ουρα του μωρου μου μυριζουν εντονα και διαφορετικα απο οτι μεχρι τωρα και σε συνδυασμο με μια μεγαλη ανησυχια που εχει φοβαμαι για ουρολοιμωξη.Ευχαριστω!!

ZoiAgelos
04-03-10, 15:45
iphi μου,
θα πάρεις ουροσυλλέκτη για παιδιά, έχει ένα αυτοκόλλητο το οποίο το κολλάς πάνω από την περιοχή και απλά περιμένεις.

Πριν όμως από την τοποθέτηση θα πρέπει να πλύνεις καλά την περιοχή με νερό και παιδικό αφρόλουτρο, να ξεπλύνεις με νερό και μετά με φυσ. ορό. Θα στεγνώσεις με αποστειρωμένη γάζα και καλό θα ήταν να φοράς και αποστειρωμένα γάντια όταν τοποθετήσεις τον ουροσυλλέκτη.
Γιατί στα λέω όλα αυτά... γιατί υπάρχει περίπτωση να μην έχει κάτι το μωράκι σου και να βγάλει λάθος αποτέλεσμα.

Απλά αν μέσα σε 40-50 λεπτά δεν έχει γεμίσει το σακουλάκι θα πρέπει να επαναλάβεις όλη τη διαδικασία, και μέσα σε 30-45 λεπτά να το έχεις πάει στον μικροβιολόγο. (τους παραπάνω χρόνους μου τους είπε ο μικροβιολόγος).

Το έκανα πρόσφατα για τον γιό μου, ευτυχώς βγήκε καθαρό.

Ευχομαί να μην εχει κάτι το μικρούλι σου!!!

iphi
04-03-10, 16:07
Ευχαριστω παρα πολυ ZoiAgelos για την αμεση απαντηση και για τις ευχες!!Θα ακολουθησω τις οδηγιες σου και ελπιζω να εχω κι εγω τα καλα αποτελεσματα που ειχατε και εσεις!!

vaw
04-03-10, 21:37
Κορίτσια καλησπέρα, μόλις μίλησα με την παιδίατρο και ομολογώ ότι ανησύχησσα αρκετά. Η μικρή μου έχει απο χθες που ανεβάζει πυρετό χωρίς κανένα άλλο σύμπτωμα. Θεώρησα οτι είναι απο τα δοντάκια και της έδωσα αντπυρετικό. Σήμερα ξαναανέβασε μέχρι 38,5 και ξαναέδωσα φάρμακο αλλά στο τετράωρο πηγε πάλι στο 38. Την εξέτασε και ο κουνιάδος μου που είναι βέβαια άλλης ειδικότητας γιατρός και μου είπε πως δεν έχει κα΄τι ο μωρό πέραν του πυρετού. Η παιδίατρος μου είπε πως αν μέχρι αύριο συνεχίζει να ανεβάζει πυτρετό να κάνουμε καλλιέργεια ούρων.
Ανησύχησα αρκετά. η αλήθεια είναι πως πρόσφατα άρχισα να χρησιμοποιώ μωρομάντηλα για τον καθαρισμό της και αρχίζω να το μετανιώνω!
Γνωρίζετε πόσο σοβαρή μπορεί να είναι η ουρολοίμωξη στα μωρά?

χρύσα08
04-03-10, 22:12
Η ουρολοίμωξη μπορεί να προκαλέσει βλάβες στα νεφρά και γι'αυτό πρέπει να αντιμετωπίζεται το συντομότερο δυνατόν. Αφού στο είπε και ο γιατρός καλύτερα να κάνετε την καλλιέργεια και μακάρι να είναι αρνητική.
Όσο για τα μωρομάντηλα, ο δικός μου παιδίατρος μου έχει πει ότι δεν προκαλούν ουρολοιμώξεις.

sweet_february
04-03-10, 22:38
Δεν εχω παρα να συμφωνησω με τη ZoiAgelos!
Πλενεις το παιδι παρα πολυ καλα στη γενετικη περιοχη, εγω τη σκουπισα ταμποναριστα με σιδερωμενη πετσετα, της αδειασα και δυο αμπουλες φυσιολογικο ορο ΧΩΡΙΣ να ακουμπαει επανω της η αμπουλα, σκουπισα ξανα ταμποναριστα με αποστειρωμενη γαζα και εβαλα το σακουλακι συλλογης ουρων. Βεβαια επειδη ειμαστε κοριτσακια, της εβαλα λιγο λευκοπλαστ για να κρατηθει το σακουλακι στη θεση του. Ολα τα παραπανω τα εκανα φορωντας γαντια. Δεν της εβαλα πανα επειδη ηθελα να παρω το σακουλακι αμεσως μολις εκανε τα τσισα αλλα φροντισα να ΜΗΝ ακουμπησει ΠΟΥΘΕΝΑ. Αυτο σημαινε πως επρεπε να την κραταω ορθια και να κανουμε μαζι οσα ηθελε.. Πιαστηκα ολοκληρη αλλα χαλαλι. Πολλοι γονεις βεβαια χρησιμοποιουν μια καινουρια καθαρη πανα.
Ευτυχως για μενα, η μικρη ουρησε στα 5 πρωτα λεπτα, οποτε ξαναεβαλα καινουριο ζευγαρι γαντια, εβαλα το σακουλακι στον ουροσυλεκτη μεσα, εντυσα το παιδι και το πηγα στο μικροβιολογικο κατευθειαν. Να ξερεις πως δεν θελει καμμια τρελη ποσοτητα ουρων, ενα δαχτυλο (οριζοντιως) ειναι ενταξει! Θα βοηθησει αν εκεινη την ωρα του δωσεις να πινει κατι! Αυτα τουλαχιστον ακολουθησα εγω και βγηκε καθαρη η καλλιεργεια. Οσες φορες επιχειρησα να αφησω τις κοπελες στο μικροβιολογικο να της κανουν τα παραπανω, το δειγμα κρινοταν ακαταλληλο και επρεπε να ξανακανουμε εκ νεου την ιδια διαδικασια..
Καλη επιτυχια, καλη υπομονη και καλα αποτελεσματα!

χρύσα08
18-03-10, 23:45
Τη Δευτέρα πάμε για σπινθηρογράφημα νεφρών... Άγχος, άγχος, άγχος... Θα σκάσω!

ZoiAgelos
19-03-10, 14:00
χρύσα08 σε καταλαβαίνω!!!

Εμείς κάνουμε προληπτικά κάθε μήνα καλλιέργεια ούρων και μέχρι να βγουν τα αποτελέσματα είμαι μέσα στο άγχος, φαντάσου τον Ιούνιο που είναι να κάνουμε και εμείς σπινθηρογράφημα νεφρών, πως θα είμαι.

Σου εύχομαι τα καλυτερότερα αποτελέσματα για το μωράκι σου...
Περιμένουμε αν θέλεις και νεότερα από την εξέταση τη Δευτέρα

χρύσα08
19-03-10, 14:46
Ευχαριστώ πολύ! Το ξέρω ότι είναι πολλά μωράκια στην ίδια φάση και παίρνω κουράγιο. Ελπίζω να έχω καλά νέα να σας γράψω τη Δευτέρα. Σκέφτομαι και την ταλαιπωρία που θα φάει για να του βάλουν φλεβοκαθετήρα και στεναχωριέμαι κι άλλο, δεν έχει καθόλου φλέβες το ζουζούνι.

nataly09
20-03-10, 15:50
εμεισ ιουλιο 9 μηνων ειναι τωρα οσο σκεφτομαι την ταλαιπωρια τησ κυστεογραφιασ αυτο ποναει;υπερηχοσ καθαροσ και κυστεογραφια το σπινθηρογραφημα τι δειχνει;

melisoula
21-03-10, 14:36
εμεισ ιουλιο 9 μηνων ειναι τωρα οσο σκεφτομαι την ταλαιπωρια τησ κυστεογραφιασ αυτο ποναει;υπερηχοσ καθαροσ και κυστεογραφια το σπινθηρογραφημα τι δειχνει;
το σπινθηρογράφημα δειχνει αν εχουν υποστει βλαβες τα νευρα και σε τι ποσοστο λειτουργουν....

χρύσα08
22-03-10, 23:54
H πρώτη εικόνα από το σπινθηρογράφημα φάνηκε καλή, αλλά περιμένουμε και τα τελικά αποτελέσματα σε 3-4 μέρες. Γιούπιιιιιιιιιιιιιιιιι!!!
Μεγάλη ταλαιπωρία όμως για το μπεμπάκι! 25 λεπτά τον τρυπούσαν για να βρουν φλέβα, σουρωτήρι μου τον έδωσαν πάλι. Επίσης, δύσκολο ήταν να τον κρατήσουμε ακίνητο για την απεικόνιση, αλλά πάνω που άρχισε να χτυπιέται και να κλαίει, τον πήρε ο ύπνος (!!!) και η εξέταση τέλειωσε χωρίς να το καταλάβει!
Μακάρι να ήταν μέχρι εδώ η ταλαιπωρία του...

Μαράκι
23-03-10, 08:57
H πρώτη εικόνα από το σπινθηρογράφημα φάνηκε καλή, αλλά περιμένουμε και τα τελικά αποτελέσματα σε 3-4 μέρες. Γιούπιιιιιιιιιιιιιιιιι!!!
Μεγάλη ταλαιπωρία όμως για το μπεμπάκι! 25 λεπτά τον τρυπούσαν για να βρουν φλέβα, σουρωτήρι μου τον έδωσαν πάλι. Επίσης, δύσκολο ήταν να τον κρατήσουμε ακίνητο για την απεικόνιση, αλλά πάνω που άρχισε να χτυπιέται και να κλαίει, τον πήρε ο ύπνος (!!!) και η εξέταση τέλειωσε χωρίς να το καταλάβει!
Μακάρι να ήταν μέχρι εδώ η ταλαιπωρία του...

ποιο σπινθηρογράφημα κάνατε και πρέπει να περιμένετε 3 4 μερε??εμείς κάναμε το MAC-3 και αμέσως μας τα ερμήνευσε ο πυρηνικός γιατρός που έκανε την εξέταση

χρύσα08
23-03-10, 10:07
Τι να σου πω... Ξέρω ότι κάναμε DMSA, αλλά δεν ξέρω τίποτα άλλο. Σε 3 μέρες (εργάσιμες) μας είπαν ότι θα εκδοθεί το γραπτό πόρισμα που θα δώσουν στην παιδίατρο που μας παρακολουθεί. Έτσι έκαναν και για τους υπερήχους, μάλλον επειδή είναι δημόσιο νοσοκομείο και πού χρόνος για άμεσες απαντήσεις...

ZoiAgelos
23-03-10, 12:07
χρύσα08 πολύ χάρηκα με τα νέα σου!!!

Μπορείς να μου πεις ποιά ήταν η διαδικασία που ακολούθησαν; Έπρεπε να περιμένεις κάποια λεπτά για την απεικόνιση; Όπως σου είπα εμείς θα την κάνουμε τον Ιούνιο και θέλω να είμαι προετοιμασμένη.

Εύχομαι να ακούμε πάντα καλά αποτελέσματα για τα μωράκια!!!

χρύσα08
23-03-10, 12:24
Εγώ να δεις πώς χάρηκα! :)
Η διαδικασία ήταν η εξής: το πρωί πήγαμε στο παιδιατρικό τμήμα και του πέρασαν φλεβοκαθετήρα (το πιο δύσκολο κομμάτι για το δικό μου που δεν έχει καλές φλέβες). Μετά πήγαμε στο τμήμα πυρηνικής ιατρικής και του έβαλαν στη φλέβα το φάρμακο. Περιμέναμε 2,5 ώρες και μετά πήγαμε για την απεικόνιση, στην οποία απλά τον ξαπλώσαμε σε ένα κρεβάτι που τραβάει φωτογραφίες από κάτω, με τα ρούχα κανονικά. Το δύσκολο είναι ότι πρέπει να μείνει ακίνητο το παιδί για 4 περίπου λεπτά και άντε να το πείσεις! Εμάς ευτυχώς μετά από μια δίλεπτη πάλη αποκοιμήθηκε. Μετά πήγαμε ξανα στο παιδιατρικό και του έβγαλαν τον φλεβοκαθετήρα (δεν πόνεσε καθόλου αυτό) και φύγαμε.
Αυτά... δεν είναι πολύ τραγικό, η κυστεογραφία νομίζω ήταν χειρότερη...

Τα καλύτερα εύχομαι και σε σας και εννοείται σε όλα τα μωράκια του κόσμου!

ZoiAgelos
23-03-10, 12:58
Σ' ευχαριστώ πολύ!!!
Αν η κυστεογραφία όπως λες είναι χειρότερη, τότε νομίζω θα το αντέξω...

Εσείς φαντάζομαι πως τώρα θα κόψετε και την αντιβίωση;

χρύσα08
23-03-10, 14:18
Ναι, μόλις βγει το γραπτό αποτέλεσμα θα τη σταματήσουμε.

nikol76
23-03-10, 14:54
Η κυστεογραφία παρ'ολο που τους βαζουν ξυλοκαϊνη τοπικα είναι μαρτυριο...ΑΦου τωρα που πρέπει να την επαναλάβουμε ολο το σκέφτομαι και δεν βλεπω να το αποφασίζω...Τους περνάνε ένα σωληνάκι απο την ουρήθρα τους βάζουν ένα υγρο και πρέπει να το κρατάς ακίνητο μέχρι να ουρήσει...Για αυτό σου ζητάνε να πάνε 2

melisoula
23-03-10, 17:08
xrysa 08 της δυομιση ωρες που περιμενεις μπορεις να πας και καπου εκτος νοσοκομειου και μετα να ξαναγυρισεις? (με το παιδι παντα εννοω)

χρύσα08
23-03-10, 21:27
Μελισούλα δεν το σκεφτήκαμε καθόλου, περιμέναμε στο σαλόνι της παιδιατρικής. Είναι και το παιδί με τον φλεβοκαθετήρα στο χέρι, πού να το πάς? Μείναμε εκεί και περιμέναμε να μας ειδοποιήσουν από το τμήμα πυρηνικής ιατρικής για να κατεβούμε.
Στην κυστεοουρηθρογραφία που είχαμε κάνει εμάς δεν μας άφησαν μέσα, μείναμε απ'έξω και ακούγαμε το μωρό να κλαίει. :(

elenik
23-03-10, 21:48
Σ' ευχαριστώ πολύ!!!
Αν η κυστεογραφία όπως λες είναι χειρότερη, τότε νομίζω θα το αντέξω...

Εσείς φαντάζομαι πως τώρα θα κόψετε και την αντιβίωση;
Eτσι ειναι οπως τα λεει η Χρυσα.
Το DMSA εχει μια δυσκολια στο να βρουνε καλη φλεβα . Δεν παιρνει πολυ ωρα . Το παιδι εχει μια σχετικη μουρμουρα απο το φαρμακο , στην απεικονιση δεν ποναει απλα τσαντιζεται που το κρατανε .

Στην κυστεογραφια ποναει. Απορω που δεν σε αφησαν να εισαι διπλα του. Αν και εγω που ημουνα απλα εκλαιγα παρεα για να ειμαι ειλικρινης :sad:

beba09
07-04-10, 17:12
Σε λίγο καιρό το κοριτσάκι μου θα είναι δέκα μηνών και για πρώτη φορά παρουσίασε ουρολοίμωξη. Θα ήθελα λοιπόν να ρωτήσω εάν σε κάποια μητέρα που το παιδάκι της παρουσίασε ουρολοίμωξη της ζητήθηκε να γίνει παρακέντηση για Μηνιγγίτιδα; Πριν από έναν μήνα είχα κάνει και το σχετικό εμβόλιο. Βέβαια μου είπαν ότι η καλλιέργεια έδειξε Ε.coli. Προσωπικά πιστεύω ότι τηρούσα όλους τους κανόνες υγιεινής και ότι αφού δεν το έπαθε 6 μηνών που τα κακάκια βγαίναν έξω από την πάνα και ήταν το μωράκι πνιγμένο πρωί πρωί με το καλημέρα σας πως το πάθαμε τώρα;;; και με καμία αλλαγή στις συνήθειες αλλαγής πάνας.

melisoula
07-04-10, 17:17
κοριτσια βοηθεια dmsa που κανατε? για θεσσαλονικη μιλαω, καποιο συμβεβλημενο με το ικα διαγνωστικο κεντρο ? στο ιπποκρατειο μου ειπαν οτι δεν ειναι συμβεβλημενοι με ικα... ειναι δυνατον? γνωριζεται κατι?

melisoula
07-04-10, 17:22
σε λαθος ενοτητα εγραψε δες λιγο στο :
edit admin (εξαιτίας συγχώνευσης)
(http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=20202)

Γιάννης Μαρινόπουλος
07-04-10, 17:40
Euromedica Ιπποκράτης. Τσιμισκή 43 Πλατεία Odeon. Τηλ.2310266263. Πιθανώς το καλύτερο κέντρο στην πόλη μας Πυρηνικής Ιατρικής.

Μαρινόπουλος Γιάννης

melisoula
07-04-10, 18:37
σας ευχαριστω πολυ , το ανακαλυψα και εγω πριν απο λιγο ειναι συμβεβλημενο με το ικα, οποτε μια χαρα, εκλεισα ραντεβου!

Μαράκι
12-04-10, 08:50
Σε λίγο καιρό το κοριτσάκι μου θα είναι δέκα μηνών και για πρώτη φορά παρουσίασε ουρολοίμωξη. Θα ήθελα λοιπόν να ρωτήσω εάν σε κάποια μητέρα που το παιδάκι της παρουσίασε ουρολοίμωξη της ζητήθηκε να γίνει παρακέντηση για Μηνιγγίτιδα; Πριν από έναν μήνα είχα κάνει και το σχετικό εμβόλιο. Βέβαια μου είπαν ότι η καλλιέργεια έδειξε Ε.coli. Προσωπικά πιστεύω ότι τηρούσα όλους τους κανόνες υγιεινής και ότι αφού δεν το έπαθε 6 μηνών που τα κακάκια βγαίναν έξω από την πάνα και ήταν το μωράκι πνιγμένο πρωί πρωί με το καλημέρα σας πως το πάθαμε τώρα;;; και με καμία αλλαγή στις συνήθειες αλλαγής πάνας.

δεν έχει να κάνει η ουρολοίμωξη με τις συνθήκες υγιεινής, τουλάχιστον όχι μόνο με αυτές..εννοείται ότι τα μωράκια μας τα έχουμε όλες καθαρά, αλλά σε πολλές μας έχει συμβεί η ουρολοίμωξη..μικρόβια, ιδίως τα ε-κολι βρίσκονται παντού ακόμη και στα χέρια μας..μην την ψάχνεις, την ουρολοίμωξη αν είναι να συμβεί θα συμβεί, δεν μπορείς να την αποτρέψεις..όχι εμάς δεν μας ζήτησαν εμβόλιο μηνηγγίτιδας..μήπως κάνατε πολύ πυρετό? ασυνήθιστα υψηλό?

melisoula
12-04-10, 17:39
καναμε και εμεισ σημερα το dmsa στον ιπποκρατη- euromedical ειναι συμβεβλημενοι με ικα και δεν πληρωσαμε τπτ! τα αποτελεσματα super λειτουργουν φυσιολογικα ειναι νεφροι και μας τα εδωσαν κατευθειαν (μετα απο 10 λεπτα). πολυ ευκολη εξεταση ηταν σε σχεση με την κυστογραφια, της βαλαν το υγρο με ενεση - χωρις φλεβοκαθετηρα, μας ειπαν οτι μπορουμε να παμε οπου θελουμε και να επιστρεψουμε σε 3 ωρες. μετα την εδεσαν για κανενα πενταλεπτο για να κανουν την απεικονιση , λιγο τρομαξε στην αρχη αλλα ολα οκ...

χρύσα08
13-04-10, 09:42
Melisoula μπράβο, τέλεια τα νέα σας! Αυτό με την ένεση πολύ καλό μου ακούγεται, μια και έξω και τελειώνεις, όχι σαν και εμάς που το έκαναν σουρωτήρι.
Πάντα τέτοια ευχάριστα και να μην σας ξανατύχει τίποτα!

melisoula
13-04-10, 09:56
σε ευχαριστω χρυσα μου βεβαια μπορει τα νεφρα να ειναι μια χαρα αλλα θα κανουμε χημειοπροφυλαξη για ενα χρονο ακομη:cry:, εχει παλλινδρομηση ουρων 3ου βαθμου.... ευτυχως βεβαια δεν πειραχτηκαν τα νεφρα . σε τι ποσοστο βγηκε σε εσας οτι λειτουργουν?

χρύσα08
13-04-10, 11:07
Εμας δεν κάνει παλινδρόμηση και γι'αυτό σταματήσαμε τη χημειοπροφύλαξη. Χάρηκα πολύ και μια εβδομάδα μετά μου άρχισε βήχα, μύξες κλπ, να μη στα πολυλογώ έπαθε μια ξεγυρισμένη βρογχίτιδα και ξαναπήρε φουλ αντιβίωση για μία εβδομάδα! Δεν ξέρω αν έχει σχέση, αλλά μπορεί και να γλιτώνουν άλλα έστω και με το λίγο...
Για ποσοστό λειτουργίας δεν ξέρω, γιατί δεν έχω πάει ακόμα στο νοσοκομείο να πάρω το γραπτό πόρισμα. Υπομονή και θα περάσει ο χρόνος, καλύτερα αντιβίωση παρά ξανά ουρολοίμωξη!

beba09
13-04-10, 18:54
δεν έχει να κάνει η ουρολοίμωξη με τις συνθήκες υγιεινής, τουλάχιστον όχι μόνο με αυτές..εννοείται ότι τα μωράκια μας τα έχουμε όλες καθαρά, αλλά σε πολλές μας έχει συμβεί η ουρολοίμωξη..μικρόβια, ιδίως τα ε-κολι βρίσκονται παντού ακόμη και στα χέρια μας..μην την ψάχνεις, την ουρολοίμωξη αν είναι να συμβεί θα συμβεί, δεν μπορείς να την αποτρέψεις..όχι εμάς δεν μας ζήτησαν εμβόλιο μηνηγγίτιδας..μήπως κάνατε πολύ πυρετό? ασυνήθιστα υψηλό?

Κάναμε μέχρι και 39 και κάτι....αλλά είχε σταματήσει να τρώει. Τέλος πάντων, πολύ στεναχωρήθηκα και τώρα που έχουμε και κυστεογραφία στεναχωριέμαι για το μωράκι μου. Εγώ πάντως βρήκα στο φαρμακείο ένα απολυμαντικό σπρέι dettol, ψεκάζω πόμολα, κάδους κλπ.

melisoula
13-04-10, 20:18
beba εγω νομιζω οτι κατα κυριο λογο οφειλετε στα κακα, ιδιως οταν φορανε παμπερς ειναι πολυ ευκολο τα κοριτσακια κυριως να μολυνθουν απο e coli...

melisoula
13-04-10, 20:20
Υπομονή και θα περάσει ο χρόνος, καλύτερα αντιβίωση παρά ξανά ουρολοίμωξη!
εχεις απολυτο δικιο , αυτο σκεφτομαι και εγω και παρηγοριεμαι!

beba09
15-04-10, 16:54
beba εγω νομιζω οτι κατα κυριο λογο οφειλετε στα κακα, ιδιως οταν φορανε παμπερς ειναι πολυ ευκολο τα κοριτσακια κυριως να μολυνθουν απο e coli...

Η πάνα παίζει ρόλο;; δεν νομίζω να έχει σημασία εάν είναι pampers, ή κάτι άλλο; πάντως εγώ γενικά χρησιμοποιώ όλες τις πάνες, τώρα έτυχε και είχα το κουτί Pampers. Νομίζω ότι τελικά έτυχε, έτσι απλά.

ZoiAgelos
17-04-10, 00:42
Πρόσφατα έμαθα από την παιδιάτρο μου, ότι τελευταία έγιναν κάποιες μελέτες, σε παιδιά με κυστεοουρητηρική παλινδρόμηση, που δείχνουν ότι μάλλον η χημειοπροφύλαξη δεν μειώνει τη συχνότητα των ουρολοιμώξεων.

Το έψαξα και βρήκα αυτό:
http://loimoxi.blogspot.com/2006/04/blog-post_114571236769087165.html
http://loimoxi.blogspot.com/2008/12/1-12.html

χρύσα08
17-04-10, 14:30
Το έχω ακούσει κι εγώ αυτό, ότι οι πιθανότητες δεν αλλάζουν με αντιβίωση ή χωρίς, αλλά πιστεύω ότι οι περισσότεροι είναι ακόμα της παλιάς σχολής και γι'αυτό τη δίνουν.

ZoiAgelos
17-04-10, 18:41
Συνεχίζουν να την δίνουν γιατί τηρούν το πρωτόκολλο. Δηλ. έχεις παλινδρόμηση; Το ισχύον πρωτόκολλο λέει χημειοπροφύλαξη, κυστεογραφία, dmsa κτλ.
Η παιδίατρος, μου είπε ότι και εμείς αυτό θ' ακολουθήσουμε.

Θα ρωτήσω και τον παιδοουρολόγο που βλέπει το μικρούλι μου και θα σας γράψω την άποψή του.

Spot
10-06-10, 12:38
Καλημέρα σε όλους :)

Ελπίζω να μπορώ να σας ρωτήσω μιας που προφανώς έχετε μεγαλύτερη εμπειρία απο τη δική μου (απότι διάβασα δλδ)?

Η μία μου κόρη έχει μια υδρονέφρωση εκ γενετής (είναι δίδυμη και πρόωρη) για την οποία κάναμε τακτικούς υπέρηχους νεφρού (στο δεξί) κάθε δυο μήνες μέχρι τώρα. Σήμερα που κάναμε τον τελευταίο προγραμματισμένο υπέρηχο έδειξε οτι η διάταση είναι πάλι 1.3 από εκεί που είχε μειωθεί στο 0,5 την προηγούμενη φορά που κάναμε υπέρηχο πριν δυο μήνες.
Έτσι δείχνει να αυξομειώνεται το πράγμα και μας έκλεισαν ραντεβού στο Ιπποκράτειο Θεσ/νίκης την άλλη Παρασκευή 18/06 να κάνουμε λέει Mac3 εξέταση.

Δε βρίσκω τίποτα στο διαδίκτυο..ίσως και να μη ψάχνω σωστα δε ξέρω.. είμαι λίγο αναστατωμένη. Αυτό που κατάλαβα είναι οτι βάζουν έναν ορό και μετά κανουν εναν ειδικό υπέρηχο. Ισχύει αυτο? Ξέρει κανένας τι ακριβώς είναι αυτή η εξέταση και τι ακριβώς δείχνει?

Ευχαριστώ πολύ ;)

Γιάννης Μαρινόπουλος
10-06-10, 19:46
Αγαπητή Spot

Η εξέταση νεφρογράμματος Mag3 εκτελείται με τοποθέτηση ορού και καλή ενυδάτωση, χορήγηση του ειδικού ραδιοφαρμάκου που συγκεντρώνεται και απεκκρίνεται από τους νεφρούς, 1 δόση διουρητικού Lasix ανάλογη με το σωματικό βάρος του παιδιού και κατόπιν λήψεις με ειδική γ-κάμερα των διαφόρων φάσεων διόδου του φαρμάκου. Πολύ σημαντικό είναι το διάγραμμα με τις καμπύλες απέκκρισης. Μια φυσιολογική καμπύλη αποτελείται από ένα κατακόρυφο σκέλος με μια κορυφή και ακολουθείται από ένα κατιόν σκέλος με προοδευτική ελάττωση της πυκνότητας του φαρμάκου. Η παραπάνω περιγραφή αντιστοιχεί σε φυσιολογική απέκκριση χωρίς στένωση-απόφραξη.

Εύχομαι τα αποτελέσματα να είναι καλά. Άλλωστε η διάταση είναι οριακά αυξημένη με ανώτερη τα 12 χιλιοστά.

Με εκτίμηση

Μαρινόπουλος Γιάννης
Παιδοχειρουργός

Par
10-06-10, 21:32
An den exei simantiki diatasi ton kalikon avtos o nefros, ta 13 xiliosta den einai endeiksi gia MAG3. Ksekinaei I endeiksi apo ta 19 xiliosta Kai pano. Ostoso an den iparxei diatasi ton kalikon epanalamvano.

Kai alla polla criteria tha borusan na Kanun enan paidourologo na zitisei avti tin eksetasi, I opoia skopo exei na deiksei poso o en logo nefros simvalei sit geniki nefriki leiturgia, alla Kai an I diatasi avti prokaleite apo kapoia apofraksi.

I erotisi sass deixnei oti avtos pu ti zitise den eixe xrono (se kaliteri periptosi) na sass tin eksigisei pliros. I den katalavate tin kali tu eksigisi.

Se Kathe periptosi I eksetasi avti pio sixna zeiteitai apo tus Paidoourologous, ara ekeinoi einai oi kataliloteroi na ti paraggelnun, na deinun odigies stus pirinikus iatrus pu tha tin kanun Kai epomenos na tin erminevsun sosta, dioti krivei Mesa tis polla pragmata pu tha borusan na erminevtun lathos apo tis alles eidikotites..... Gia paradigma apo tus nephrologus.

tarshou
11-06-10, 01:10
Καλημέρα σε όλους :)

Ελπίζω να μπορώ να σας ρωτήσω μιας που προφανώς έχετε μεγαλύτερη εμπειρία απο τη δική μου (απότι διάβασα δλδ)?

Η μία μου κόρη έχει μια υδρονέφρωση εκ γενετής (είναι δίδυμη και πρόωρη) για την οποία κάναμε τακτικούς υπέρηχους νεφρού (στο δεξί) κάθε δυο μήνες μέχρι τώρα. Σήμερα που κάναμε τον τελευταίο προγραμματισμένο υπέρηχο έδειξε οτι η διάταση είναι πάλι 1.3 από εκεί που είχε μειωθεί στο 0,5 την προηγούμενη φορά που κάναμε υπέρηχο πριν δυο μήνες.
Έτσι δείχνει να αυξομειώνεται το πράγμα και μας έκλεισαν ραντεβού στο Ιπποκράτειο Θεσ/νίκης την άλλη Παρασκευή 18/06 να κάνουμε λέει Mac3 εξέταση.

Δε βρίσκω τίποτα στο διαδίκτυο..ίσως και να μη ψάχνω σωστα δε ξέρω.. είμαι λίγο αναστατωμένη. Αυτό που κατάλαβα είναι οτι βάζουν έναν ορό και μετά κανουν εναν ειδικό υπέρηχο. Ισχύει αυτο? Ξέρει κανένας τι ακριβώς είναι αυτή η εξέταση και τι ακριβώς δείχνει?

Ευχαριστώ πολύ ;)

Κατά πάσα πιθανότητα ο γιατρός σου ψάχνει να βρει αν υπάρχει πουθενά σε κάποιο σημείο στένωση που να εμποδίζει τη φυσιολογική ροή των ούρων προς τα έξω με αποτέλεσμα να παρουσιάζεται αυτή η διάταση στο νεφρό. Κι εμείς με δίδυμα κοριτσάκια, η μία από τις δύο γεννήθηκε με υδρονέφρωση και την παρακολουθούσε ο παιδουρολόγος της από την πρώτη ημέρα που γεννήθηκε. Τη συγκεκριμένη εξέταση την κάναμε κι εμείς, δεν είναι τίποτα το φοβερό, μην το φοβάσαι. Έχε μαζί σου ένα παιχνιδάκι που της αρέσει γιατί διαρκεί λίγη ώρα, έτσι για να την απασχολείς. Πάντως η δική μας το είχε ρίξει στον ύπνο. Το μόνο που μπορώ να σου εγγυηθώ είναι πως δεν πονάει καθόλου το μωρό σου.

Ειρήνη Α
27-07-10, 01:20
Αγαπητες μανουλες,

Καταρχήν θέλω να ευχαριστήσω όλες τις μητέρες που γράφουν σε αυτη τη σελιδα και που με βοηθ. πολύ ψυχολογικά μετά που έμαθα ότι ο μικρούλης μου είχε ουρολοίμωξη.

Το 50 ημερών μωράκι μου έπινε 200 ml γάλα και απο τη μια μέρα στην άλλη έπινε μόνο 120 ml και τα ούρα του άρχισαν να μυρίζουν έντονα. Μιλώντας με την μητέρα μου με συμβούλεψε να κάνω μια καλιέργεια ούρων για παν ενδεχόμενο, μίλησα με το γιατρό μου ο οποίος μου είπε ότι πρεπει να φταίει η ζέστη όμως να κάνω την ανάλυση για να είμαστε σίγουροι. Η καλιέργεια ήταν θετική, ο γιατρός μου ζήτησε να κάνουμε επανάλ. επισης θετική, μας έστηλε σε παιδοχειρούργο ο οποίος πήρε ούρα με καθετιράκι απο τον μικρο (δεν πονάει απλά νιωθει άβολα το παιδάκι, λογικό) παλι θετικό πήραμε αντιβ. για 10 ημέρες (κάθε βράδυ) και μετά κάναμε κυστογράφιμα και υπερηχ. νεφρών (το οποίο δεν ποναει το μωρό απλα είναι λίγο αβολα μεχρι να μπει το καθετιρακι ο κωστας μου δεν εκλαψε καθολου ο μονος λογος που εκλαψε κατα τη διαρκεια των εξετασεων ηταν γιατι πινουσε :D ) δεν υπηρχε κανενα πρόβλημα, όπως μας ειπαν το 70% των περιπτώσεων ουρολοιμωξης είναι τυχαία (πιστευω ότι τα κακακια του τα έκαναν όλα) κάναμε και ακομα μια καλιέργεια η ουρολοίμωξη έφυγε και το παιδάκι μου ξαναρχισε να πινει 200ml. Όταν δεν ήξερα τι είναι η ουρολοίμωξη και εψαχνα απεγνωσμένη μπηκα σε αυτή τη σελιδα διαβασα όλα αυτα που έγραψαν μανουλες που τους είχε συμβει και μου εδωσαν θαρρος ακόμα και να υπήρχε ανατομικό πρόβλημα ήξερα ότι δεν είναι κάτι τραγικό, πάντως αρχικά τρομοκρατ. δεν ηξερα τι να κανω και πως πρεπει να αντιδρασω γιαυτο σας γραφω την ιστορια μου για να δωσω εγω θαρρος σε καποια μανουλα που ισως να εχει τρομοκρατ. μετα τη πρώτη καλιεργεια ούρων.

vera
11-08-10, 18:08
να ρωτησω κατι. Στην κυστεογραφια πρεπει να πατε εσεις καποιο φαρμακο για την εξεταση?

χρύσα08
12-08-10, 12:11
Εμείς δε χρειάστηκε να πάμε κάτι.

vera
12-08-10, 12:17
Phra τηλεφωνο στο Αγλαια Κυριακου πριν λιγο και χρειαζεται να παω εγω το σκιαγραφικο. Στο Παιδων λεει ειναι χαλασμενο το μηχανημα και δεν ξερουν ποτε θα το φτιαξουν! Παλι καλα που βρηκα ραντεβου στο Αγλαια Κυριακου.

Ποσο με στεναχωρει που θα υποβαλω το μωρο σε κυστεογραφια δεν περιγραφεται...

vera
12-08-10, 12:30
Χρυσα πως τα πατε εσεις τωρα? Ολα καλα?

Στην κυστεογραφια μας ειπε η παιδιατρος οτι πρεπει το μωρο να παιρνει αντιβιωση κανονικη δοση 2 μερες πριν την εξεταση και 3 μετα, ετσι κανατε κι εσεις? Δεν διαβασα κατι σχετικο στο τοπικ.

χρύσα08
12-08-10, 12:56
Εμείς καλά πάμε, ευτυχώς! :) Από 3,5 μηνών και μετά δεν ξαναείχαμε επεισόδιο. Εμείς την κάναμε στο Αττικό και πήρε αντιβίωση 3 μέρες μετά κανονική δόση, για πριν δεν θυμάμαι.
Αλλά επειδή μια μαμά δεν ησυχάζει ποτέ, σήμερα θα κάνουμε καλλιέργεια σε κακά και τσίσα γιατί κάνουμε κάτι περίεργες διάρροιες, μία κάνει, μία δεν κάνει, μάλλον ίωση θα είναι, αλλά επειδή πριν μία εβδομάδα έβαλε στο στόμα κακά σκύλου (ω, ναι, ευτυχώς τον πρόλαβα και δεν τα έφαγε), πρέπει να το δούμε το θέμα... Ουφ...
Καλά αποτελέσματα σας εύχομαι! :)

Κι εγώ στεναχωρέθηκα, και για το dmsa μετά, αλλά και τι να κάνεις? Αν δεν τα κάνεις πάλι τύψεις θα νιώθεις και άγχος. Μου έλεγαν όλοι, dmsa σε τόσο μικρό μωρό (7 μηνών)? Αφού το είπε ο γιατρός, εγώ τι να κάνω, του κεφαλιού μου? Παλιοκατάσταση!

vera
12-08-10, 13:19
Ολα καλα να πανε στο εξης! 2 ουρολοιμωξεις περασατε η λαθος θυμαμαι?

Απο οτι διαβασα εδω το dmsa συστηνεται σε παιδια που επαθαν τουλαχιστον 2 ουρολοιμωξεις και μετα απο ενα 6μηνο η εξεταση. Η παιδιατρος μας λεει το πρωτοκολλο , αλλα της ειπα οτι αναλογως της κυστεογραφιας, αν δειξει προβλημα θα παω σε νεφρολογο και θα αποφασισω για αλλη εξεταση.

Εμεις δεν ειχαμε κανενα συμπτωμα, μονο λιγο χρωμα στα ουρα και αυτη τη σκονη που συνηθως ειναι απο αφυδατωση, αλλα λογω ιστορικου του μπαμπα με στενωση πυελουρητηρικης συμβολης καναμε μια εξεταση ουρων...εβγαλε e coli, ξαναεπαναλαβαμε παλι το ιδιο, η παιδιατρο;ς πειστηκε οτι υπαρχει ουρολοιμωξη, εγω ακομα δεν εχω πειστει και πηραμε την αντιβιωση......ξανακαναμε τεστ βγηκε καθαρο.......

Ο υπερηχος δεν εδειξε προβλημα στα νεφρα η αλλου αλλα πρεπει να κανουμε και την κυστεογραφια. Λογω ιστορικου του πατερα θα την κανω αλλα για dmsa δυσκολα θα αποφασισω......

Αγορακι εχεις κι εσυ υπεφερε πολυ με την κυστεογραφια? Οσο το σκεφτομαι....

χρύσα08
12-08-10, 13:42
Δύο ουρολοιμώξεις, μία με e-coli και μία με ψευδομονάδα. Και μαζί με τη δεύτερη ουρολοίμωξη (είχε πυρετό) βγαίνει θετικό και το τεστ για τον Η1Ν1 και φάγαμε και καραντίνα! Κόλλησα κι εγώ και κάναμε Χριστούγεννα στο νοσοκομείο οικογενειακώς! :)

Στην πρώτη ουρολοίμωξη (36 ημερών) το σύμπτωμα ήταν αναιμία. Τον είδε ο γιατρός ωχρό και μας έστειλε για εξετάσεις, φάνηκε η αναιμία και μπήκαμε μέσα για περαιτέρω έλεγχο. Γλιτώσαμε τη μετάγγιση στο παρά 5.

Μάλλον ταλαιπωρήθηκε στην κυστεογραφία, αλλά εμάς δεν μας άφησαν να είμαστε μέσα, Τον ακούγαμε να κλαίει απ'έξω. Αχ, τι έχει τραβήξει το παιδάκι μου, γι'αυτό βλέπει γιατρό και ουρλιάζει...

Αντίθετα, στο dmsa δεν κατάλαβε πολλά, μόνο η ταλαιπωρία για τη φλέβα που δεν έχει καλές, στην απεικόνιση τον πήρε ο ύπνος! :)

vera
01-09-10, 21:41
Θα σας γραψω μερικα πραγματα που διαπιστωσαμε εμεις να τα χετε υποψη. Μετα απο μια ατυπη ουρολοιμωξη διαπιστωσαμε οτι εχουμε παλλινδρομιση 2ου προς 3ου βαθμου. Παιρναμε ceclor το οποιο ομως μετα απο λιγες μερες χημειοπροφυλαξης αρχισε να προκαλει διαρροιες, πρασινες κενωσεις και μια φορα κοκκινες βλεννες. Η παιδιατρος δεν συζητουσε να αλλαξουμε αντιβιωση, θεωρουσε οτι ηταν θεμα διατροφης δικης μου.

Λογω ενος αλλου θεματος καναμε βιοχημικο ελεγχο που εδειξε πολυ ψηλες τιμες στις τρανσαμινασες και τα τριγλικεριδια, πραγμα που καταδεικνυει προβλημα στο συκωτι λογω της ceclor (μαλιστα αναγραφεται στις παρενεργειες). Τελικα πηγαμε σε νεφρολογο που αμεσως ειπε να αλλαξουμε αντιβιωση, να παμε σε amoxil που δεν ειναι τοσο δυνατη και μπορει να μην μας καλυπτει 100% αλλα ειναι πιο ασφαλης για το συκωτι. Εχετε λοιπον υποψη σας οτι μπορει καποια αντιβιωση να προκαλεσει προβλημα στο συκωτι που πρεπει να μη περασει απαρατηρητο. Προσεξτε για παρενεργειες.

Επισης μας ειπε οτι μπορουμε να κανουμε την επομενη φορα μια ραδιοισοτοπικη κυστεογραφια η οποια δεν γινεται στα δημοσια νοσοκομεια αλλα εχει 10-15% λιγοτερη ακτινοβολια.

Καλο ειναι παντως να απευθυνθειτε σε παιδονεφρολογο, ειναι περισσοτερο κατατοπισμενοι απο τους παιδιατρους και δε σε βαζουν να κανεις εξετασεις χωρις λογο (πχ δεν κανουμε σπινθηρογραφημα αφου δεν κριθηκε απαραιτητο)

Γιάννης Μαρινόπουλος
13-09-10, 18:40
Ενημερωθείτε για τη νέα ελάχιστα επεμβατική θεραπεία της Κυστεοουρητηρικής Παλινδρόμησης και απαλλάξτε το παιδί σας από τη μακροχρόνια και όχι τόσο αθώα αντιβιοτική χημειοπροφύλαξη. Διαβάστε το http://alldoctorsmess.blogspot.com/2010/02/blog-post_17.html

Πάντα στην υπηρεσία του parents.gr

Μαρινόπουλος Γιάννης
Παιδοχειρουργός

eliana_1976_
14-09-10, 00:26
Την προηγούμενη βδομάδα σε κάποια αλλαγή της πάνας είδα λίγο αίμα, όχι τόσο κόκκινο όσο προς το ροζ. Το δείχνω στον άντρα μου για σιγουριά, σκίζω την πάνα και τελικά ήταν αίμα. Παρακολούθησα κατά τη διάρκεια της μέρας άν θα ξανάβλεπα κάτι και τελικά τίποτα. Την επόμενη πήγαμε για το εμβολιο στην παιδίατρο και την μηνιαία μας εξέταση. Της το είπα και συνέστησε άμεσα καλ/α ούρων, γενική ούρων, αντιβιόγραμμα. Το παιδί δεν είχε κανένα περεταιρω σύμπτωμα, ούτε πυρετό, μόνο ανησυχία λόγω δοντιών (γιατί όλη την ώρα τρίβει τα ούλα του με αντικείμενα μασητικά ή με το πίσω μέρος της πιπίλα.
Την εξέταση την κάναμε στο μητέρα αφού μου συνέστησε για ένα 24ώρο να μην βάλω καθόλου κρέμα στο πωπουδάκι του παιδιού. Το αποτέλεσμα έδειξε σήμερα ένα μικρόβιο proteus 45.000. Εγώ πίστευα ότι θα παίρναμε αντιβίωση και τέλος. Συνέστησε όμως να γίνει δεύτερη λήψη σε άλλο κέντρο για να κάνουμε διασταύρωση του αποτελέσματος. Και εάν βγει και στο άλλο κέντρο μικρόβιο πάνω από 30.000, τότε θα πρέπει να κάνουμε μια σειρά από εξετάσεις όπως υπέρηχο νευρών, κυστεογραφία, σπινθηρογράφημα. Τρόμαξα, μα είναι δυνατόν της λέω ??? Το θεώρησα υπερβολή αλλά διαβάζοντας όλα αυτά εδώ μέσα τρόμαξα περισσότερο. Δεν ήξερα ότι μια ουρολοίμωξη στα μωρά προκαλεί τόσα προβλήματα. εχω ανησυχήσει πάρα πολύ. Και αναρωτιέμαι και αν το 2ο δείγμα δείξει αρνητικό εγώ πως θα είμαι σίγουρη ότι δεν συμβαίνει κάτι ?? Γιατί διάβασα ότι τα σακουλάκια το 85% βγάζουν ψευδώς θετικά αποτελέσματα. Και θα πρέπει να πάρουμε ορισμένες μέρες αντιβίωση ή και να νοσηλευτούμε με ενδοφλέβια. Με έχει πιάσει σύγκριο. Κοιταζω τον μικρό που έφτασε 7,5 μηνών και δεν μας έχει αρρωστήσει ούτε μια φορά και τα έχω πάρει στο κρανίο με τον εαυτό μου που τους τελευταίους 2 μήνες για λόγους ευκολίας και μόνο χρησιμοποιούσα μόνιμα μωρομάντηλα ενώ είχα ακούσει ότι είναι επίφοβα για ουρολοιμώξεις. Ενώ τον καθάριζα πάντα με pom pom τα οποία τα βούταγα μέσα σε χαμομήλι που είχα βράσει το οποίο το ανανέωνα κάθε μέρα ή κάθε δεύτερη, το οποίο είναι μέσα σε μπωλ που σφραγίζει εντελώς. Τα χέρια μου πριν από κάθε αλλαγή της πάνας τα πλένω με σαπούνι και πριν τον καθαρίσω βάζω πάντα οινόπνευμα στα χέρια. Τις πάνες δεν τις έχω από δω και από κει πεταμένες, αλλά μέσα στη συσκευασία. Πως είναι δυνατόν να κόλλησε ??? Μονο από τα μωρομάντηλα ??? Και που να πάμε να κάνουμε την 2ρη λήψη της καλλιέργειας. Η παιδίατρος δεν μας πρότεινε κάποιο συγκεκριμένο μας είπε να διαλέξουμε ανάμεσα στο ιασώ, ευρωκλινική παίδων, ιατρικό, βιοιατρική (ούτε να πατήσω δεν θέλω μετά από τόσα που έχω ακούσει). Σκεφτόμαστε για ιατρικό κέντρο. Εχετε καμμιά καλύτερη ιδέα ??? Για δημόσιο νοσοκομείο δεν παίζει, δεν πάω να στηθώ στην ουρά με τίποτα. Σαν την φίλη μου που πήγε το παιδί με σκωλικοειδίτη και της εδωσαν Νο100 !!!!!! Ούτε σε 4 ώρες δε θα περνούσε και αναγκάστηκε και πήγε το παιδί στο ιατρικό και στο τσακ πρόλαβαν την περιτονίτιδα.
Εχω αρχίσει και ανησυχώ πολύ.

rkt
14-09-10, 08:30
Τελικά του έκανα παράπονα του γιατρού μας γιατί δεν μας έστειλε για την κυστεογραφία μέσω ΙΚΑ και πληρώσαμε 150 ευρώ και μου είπε ότι το ΙΚΑ δεν την χορηγεί.... Μόνο στο νοσοκομείο θα μπορούσα να την κάνω, μετά από ραντεβού που θα έπρεπε να κλείσω από καιρό πριν, να τρυπήσουν το μωρό μου, να της βάλουν ορό, να νοσηλευτεί και ένα βράδυ ......
ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ...... Ώραίο σύστημα υγείας έχουμε. Και εγώ γιατί το 1/3 του μισθού μου το δίνω στο ΙΚΑ κάθε μήνα; :x :x :x
Αυτό δεν ισχύει.
Εγώ την έκανα στο νοσοκομείο και πήγα απλώς την προκαθορισμένη ώρα του ραντεβού. Και όταν τελείωσε η εξέταση έφυγα.
Εκτός αν έχουν άλλο σύστημα εκεί.

rkt
14-09-10, 08:42
Την προηγούμενη βδομάδα σε κάποια αλλαγή της πάνας είδα λίγο αίμα, όχι τόσο κόκκινο όσο προς το ροζ. Το δείχνω στον άντρα μου για σιγουριά, σκίζω την πάνα και τελικά ήταν αίμα. Παρακολούθησα κατά τη διάρκεια της μέρας άν θα ξανάβλεπα κάτι και τελικά τίποτα. Την επόμενη πήγαμε για το εμβολιο στην παιδίατρο και την μηνιαία μας εξέταση. Της το είπα και συνέστησε άμεσα καλ/α ούρων, γενική ούρων, αντιβιόγραμμα. Το παιδί δεν είχε κανένα περεταιρω σύμπτωμα, ούτε πυρετό, μόνο ανησυχία λόγω δοντιών (γιατί όλη την ώρα τρίβει τα ούλα του με αντικείμενα μασητικά ή με το πίσω μέρος της πιπίλα.
Την εξέταση την κάναμε στο μητέρα αφού μου συνέστησε για ένα 24ώρο να μην βάλω καθόλου κρέμα στο πωπουδάκι του παιδιού. Το αποτέλεσμα έδειξε σήμερα ένα μικρόβιο proteus 45.000. Εγώ πίστευα ότι θα παίρναμε αντιβίωση και τέλος. Συνέστησε όμως να γίνει δεύτερη λήψη σε άλλο κέντρο για να κάνουμε διασταύρωση του αποτελέσματος. Και εάν βγει και στο άλλο κέντρο μικρόβιο πάνω από 30.000, τότε θα πρέπει να κάνουμε μια σειρά από εξετάσεις όπως υπέρηχο νευρών, κυστεογραφία, σπινθηρογράφημα. Τρόμαξα, μα είναι δυνατόν της λέω ??? Το θεώρησα υπερβολή αλλά διαβάζοντας όλα αυτά εδώ μέσα τρόμαξα περισσότερο. Δεν ήξερα ότι μια ουρολοίμωξη στα μωρά προκαλεί τόσα προβλήματα. εχω ανησυχήσει πάρα πολύ. .

Μήπως το ήξερα εγώ? 8 μέρες με ενδοφλέβια έκατσα στο νοσοκομείο (και είναι το minimum να ξέρεται). Και όλες αυτές τις εξετάσεις κάναμε και ευτυχώς όλα καλά. Τυχαίο γεγονός.
Εγώ ψιλοδιαφωνώ με όλα όσα λέγονται για μωρομάντηλα, ανώνυμες πάνες κλπ. Το συζήτησα με πολλούς γιατρούς. Δεν είναι τίποτα από αυτά αποδεδειγμένο. Χιλιάδες παιδάκια καθαρίζνται με μωρομάτηλα και φορούν πάνες noname, αλλά δεν παθαίνουν ουρολοίμωξη. Απλώς σαφέστερα υπερτερεί ως πιο φυσικό το νερό και σαπούνι, τίποτα άλλο.
Και αναρωτιέμαι και αν το 2ο δείγμα δείξει αρνητικό εγώ πως θα είμαι σίγουρη ότι δεν συμβαίνει κάτι ?? Γιατί διάβασα ότι τα σακουλάκια το 85% βγάζουν ψευδώς θετικά αποτελέσματα.
Δυστυχώς αυτό είναι αλήθεια. Την πάτησα με την δεύτερη κόρη μου, που είχε 2 μέρες πυρετό και μου λέει ο παιδίατρος κάνε καλλιέργεια. ΣΟΚ. Χριστέ μου, κάνε να μην περάσει και το άλλο μου παιδί τα ίδια, δεν το αντέχω. Κάνω πουλες την πρώτη, πρόβλημα. Ο παιδίατρος μου λέει εφόσων το παιδί είναι καλά (εντω μεταξύ είχε πέσει ο πυρετός), κάνε επαναλλειπτικη. Κάνω δεύτερη, άλλο μικρόβιο χειρότερο. Ο παιδίατρος μου να ωρύεται. Δεν είναι δυνατόν να δίνουν τέτοια αποτελέσματα. Δεν συμβαδίζει η κλινική με την πραγματική εικόνα του παιδιού. Τι είναι γιατρέ αυτό το μικρόβιο και κάνεις έτσι (εννοείται ότι τα είχα παίξει). Δεν θες να ξέρεις. Ξανακάνε ΜΟΝΟΝ στο νοσοκομείο μου λέει. Μόνο εκεί κάνουν σωστες εξετάσεις!!!
Και όντως, έκανα 2 στο νοσοκομείο για να είμαι σίγουρη, και ήταν όλα καλά.
Και θα πρέπει να πάρουμε ορισμένες μέρες αντιβίωση ή και να νοσηλευτούμε με ενδοφλέβια. Με έχει πιάσει σύγκριο. Κοιταζω τον μικρό που έφτασε 7,5 μηνών και δεν μας έχει αρρωστήσει ούτε μια φορά και τα έχω πάρει στο κρανίο με τον εαυτό μου που τους τελευταίους 2 μήνες για λόγους ευκολίας και μόνο χρησιμοποιούσα μόνιμα μωρομάντηλα ενώ είχα ακούσει ότι είναι επίφοβα για ουρολοιμώξεις. Ενώ τον καθάριζα πάντα με pom pom τα οποία τα βούταγα μέσα σε χαμομήλι που είχα βράσει το οποίο το ανανέωνα κάθε μέρα ή κάθε δεύτερη, το οποίο είναι μέσα σε μπωλ που σφραγίζει εντελώς. Τα χέρια μου πριν από κάθε αλλαγή της πάνας τα πλένω με σαπούνι και πριν τον καθαρίσω βάζω πάντα οινόπνευμα στα χέρια. Τις πάνες δεν τις έχω από δω και από κει πεταμένες, αλλά μέσα στη συσκευασία. Πως είναι δυνατόν να κόλλησε ??? Μονο από τα μωρομάντηλα ??? Και που να πάμε να κάνουμε την 2ρη λήψη της καλλιέργειας. Η παιδίατρος δεν μας πρότεινε κάποιο συγκεκριμένο μας είπε να διαλέξουμε ανάμεσα στο ιασώ, ευρωκλινική παίδων, ιατρικό, βιοιατρική (ούτε να πατήσω δεν θέλω μετά από τόσα που έχω ακούσει). Σκεφτόμαστε για ιατρικό κέντρο. Εχετε καμμιά καλύτερη ιδέα ??? Για δημόσιο νοσοκομείο δεν παίζει, δεν πάω να στηθώ στην ουρά με τίποτα. Σαν την φίλη μου που πήγε το παιδί με σκωλικοειδίτη και της εδωσαν Νο100 !!!!!! Ούτε σε 4 ώρες δε θα περνούσε και αναγκάστηκε και πήγε το παιδί στο ιατρικό και στο τσακ πρόλαβαν την περιτονίτιδα.
Εχω αρχίσει και ανησυχώ πολύ.

efi28
14-09-10, 09:26
Η πιο σίγουρη μέθοδος, είναι να πάτε το παιδί στο νοσοκομείο και να του πάρουν ούρα κατευθείαν απο την κύστη...Στο γιο μου, 4 φορές είχε δείξει η καλλιεργεια μικρόβιο proteus και τελικά δεν είχε τίποτα.....Μια μικροβιολόγος μου ειπε στα αγοράκια είναι σύνηθες ,αν δεν τα πλύνεις καλά πριν την εξέταση ,να βγει αυτό το μικρόβιο...

eliana_1976_
14-09-10, 12:09
Εάν ξέρει κάποια κοπέλα κάποιον παιδο-ουρολόγο ΚΑΛΟ ας μου στειλει π.μ γιατι δε σκοπεύω να μείνω μονο στα της παιδιάτρου.

eliana_1976_
14-09-10, 12:14
Σήμερα το απόγευμα θα πάμε στο ιατρικό κέντρο. Ο μικρός ωστόσο δεν έχει πυρέτό καθόλου μόνο λίγη γκρίνια και αυτή από τα δόντια γιατί όλο τα χέρια χώνει και ότι βρει κατευθείαν στο στόμα. Διάθεση για παιχνίδι έχει μεγάλη βέβαια. Πυρετό δεν έχει μόνο κάτι δέκατα την επόμενη του εμβολίου. Τυχαίο γεγονός ???

sabrina
14-09-10, 12:16
ελιανα διαβασε λιγο το θεμα μου να δεις πως ξεκινησαμε τι προεκυψε στη πορεια
κ τελικά δεν ηταν τιποτα!!!το τι τραβηξα δε λεγεται σε καταλαβαινω
πολυ προσοχη στη ληψη των ουρων!!!
στο πολυ ανετο βγανουν ψευδη αποτελεσματα, ποσος κ ποσος κοσμος εχει ταλαιπωρηθει αδικα!!!!

http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=59747

μη κοιτας τον τιτλο , κοιτα μεσα πως εξελιχτηκε το θεμα για ουρολοιμωξη,
ευχομαι να μην ειναι τιποτα

eliana_1976_
14-09-10, 13:36
sabrina διάβασα όλα αυτά που περάσατε και περαστικά σας. Μου κάνει εντύπωση γιατί ο μικρός είναι ευδιάθετος κάθε μέρα. Ακόμα και στα εμβόλια μια απο τα ίδια ποτέ δεν έχει σηκώσει πυρετό και είναι τώρα 7,5 μηνών. Οταν πήγαμε την Παρασκευή που πέρασε στο Μητέρα για τη λήψη ο μικρός έκανε τσίσα την ώρα που του ανοίξαμε την πάνα. Η κοπέλα τον έπλυνε σχολαστικά θυμάμαι, του κατέβασε το πουλάκι εντελώς και του έριξε μάλλον σαπούνι ήταν με ένα σφουγγαράκι μιας χρήσης του το έπλυνε καλά από μέσα και μετά του έριξε φυσιολ. ορό και με μία γάζα πήρε τα νερά ταμποναριστά (Εγώ σε καμμιά περίπτωση δεν το είχα κάνει ποτέ μου αυτό). Του έβαλε το σακουλάκι φορώντας πάντα γάντια και μου είπε να περιμένουμε και εάν στη μία ώρα δεν έχει κάνει τσίσα τότε θα τον ξαναπλύνουμε και θα του βάλουμε άλλο σακουλάκι. Περιμένα περιμέναμε τον είχα πλακώσει τον μικρό να πίνει νερό και στα 40 λεπτά να τα τσίσα μας. Διάβασα όμως κάπου ότι σε άλλες κοπέλες είπαν εάν στην μισή ώρα δεν έχει κάνει τσίσα θα τον ξανάπλεναν. Είναι τελικά το όριο η μισή ώρα ή η μία ώρα ???
Στο μητέρα το εξέτασε παιδίατρος, του έβαλε θερμόμετρο και έδειξε 37,4 (την προηγούμενη είχαμε κάνει το prevenar 13 kai to rotarix και η παιδίατρος είχε πει ότι μπορεί να κάνει λίγο πυρετό). Ο παιδίατρος διέγνωσε μια μικρή ιωσούλα γιατί είχε λιγα φλέμματα που του έβαζα ορό και είχε λίγο φτέρνισμα και μου είπε ότι δεν είναι τίποτα να συνεχίσω να του βάζω ορό (Τα ίδια μου είχε πει η δική μας παιδίατρος μία μέρα πριν). Επαθε πλάκα γιατί ο μικρός ήθελε να του πιάσει πότε το στηθοσκόπιο, πότε τη ρόμπα και τού έκανε φοβερή εντύπωση γιατί ηταν πολύ ευδιάθετος για παιχνίδι εκείνος τον εξέταζε και το παιδί χτυπούσε χέρια πόδια και γελούσε. Ερχόμενη σπίτι του έβαλα θερμόμετρο και έδειχνε 36,8, του βάζω άλλο θερμόμετρο μασχάλης πάλι 36,8. Του βάζω μετά από μισή ώρα πάνω κάτω τα ίδια. Τόσες μέρες με τα δικά μας θερμόμετρα δεν έχει πάει πάνω από 36,8. Ο μικρός δεν έχει ούτε διάρροια, τρώει του σκοτωμού το γάλα του 210 μλ το βράδυ, 180 μλ το πρωί (του δίνω λιγότερο για να τρώει την φρουτόκρεμα που δεν την θέλει), σήμερα φώναζε για τη φρουτόκρεμα γιατί αργούσα να του δώσω την κουταλιά (ήμαρτον Παναγία λέω), το φαγητό το μεσημέρι το τρώει του σκοτωμού το ίδιο και το γιαουρτάκι που του έδωσα πρώτη φορά χθες, νερό πίνει πολύ, στο γυμναστήριο παίζει με τις ώρες γελάει, τεντώνεται, τσιρίζει από χαρά, στο κρεβάτι μας τον βάζω που τρελαίνεται γιατί γυρίζει βαρελάκι. Στην παιδίατρο που πήγαμε χθες έβγαζε κραυγές γέλιου και όλοι γελούσαν. Ρε παιδιά τι να πω. Δεν μου δείχνει κάτι που να πω ότι το παιδί κάτι έχει. Το μόνο που γκρινιάζει είναι λόγω δοντιών......τρώει τα πάντα, δαγκώνει τα πάντα, προσπαθεί να μου φάει ακόμα και την μύτη ή τον ώμο όταν τον παίρνω αγκαλιά. Αλλά τα παιχνίδια παιχνίδια !!!

sabrina
14-09-10, 15:49
καταρχήν περίμενε να βγει κ το δευτερο αποτελεσμα
ποτε βγαινει?
σε καταλαβαινω για τα συμπτωματα που σε κανουν να τρελαινεσαι, κ μενα
το παιδι ετσι μες στη τρελη χαρά χαρα ηταν!!!
εγω μετα απο 2 εξετασεις που ηταν θετικες κ με το που βγηκε η τριτη αρνητικη
αυτό ηταν , ειπα το παιδι μου ειναι μια χαρα κ δε ξανασχοληθηκα καθολου,κ τελικα οντως ηταν κ ειναι μια χαρα,
επισης σε καταλαινω να βλεπεις το παιδι σου μια χαρα και να σου ακους αυτες τις εξετάσεις κ να τρελαινεσαι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
αυτα τα μηχανηματα ειναι πολυ ακριβειας κ πιστευω ολο κ κατι θα βγαζουν,
να σου μετα μας ταλαιπωρουν κ τραβαμε κ μεις κ τα παιδια τα χιλια δυο!!!
απογοητευτηκα πολυ με οσα περασα κ καμια δε ξερω τι να υποθεσω για μικροβιολογους κ κεντρα
φυσικα δεν εχουμε κ αλλη επιλογη οτι μας πουν θα κανουμε
δε πας κ σε ενα απλό μικροβιολογικο κέντρο τα ουρα???λέω γω τωρα...
τι να πω , κ παλι ευχομαι να ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ!
θα παρακολουθω το θεμα σου.....

sabrina
14-09-10, 15:50
α κ μας 45 λεπτα μας ειχαν πει να περιμενουμε

χρύσα08
14-09-10, 19:19
Σε εμάς και σε δημόσιο νοσοκομείο και στο ιατρικό αθηνών το σακουλάκι το έβγαζαν στα 30 λεπτά, το πολύ 35.
Καλά αποτελέσματα και εύχομαι να μην έχει τίποτα το μικρό. :)

rkt
14-09-10, 21:11
Η πιο σίγουρη μέθοδος, είναι να πάτε το παιδί στο νοσοκομείο και να του πάρουν ούρα κατευθείαν απο την κύστη...Στο γιο μου, 4 φορές είχε δείξει η καλλιεργεια μικρόβιο proteus και τελικά δεν είχε τίποτα.....Μια μικροβιολόγος μου ειπε στα αγοράκια είναι σύνηθες ,αν δεν τα πλύνεις καλά πριν την εξέταση ,να βγει αυτό το μικρόβιο...
Οντως ε.ιναι το καλύτερο. 2 φορές το έκαναν στην κόρη μου όταν νοσηλεύτηκε.
Πολύ βάρβαρο βρε παιδί μου όμως. Και πολύ επίπονο. Με θυμάμαι, μέσα το μωρό να ουρλιάζει μαμααααααααααα.... και εγώ απ΄΄εξω να κλαίω και να μην μπορώ να τής κάνω τίποτα...:-(:-(:-(
Φρικτό.

rkt
14-09-10, 21:15
Και εμένα 30 λεπτά το πολύ 40 και μετά την διαδικασία από την αρχή, πλύσιμο, καθάρισμα με γάζα και νερό αποστειρωμένο κλπ.

rkt
14-09-10, 21:19
Α, και είναι πιο ασφαλές να μαζέψεις τα ούρα με το ποτηράκι και όχι με τα σακουλάκια. Εγώ, την έπλενα, την κρατούσα όρθια χωρίς να ακουμπάει πουθενά, και ο άντρα μου από κάτω με το ποτηράκι σε ετοιμότητα. Αυτό μπορεί να διαρκούσε και μιαμιση ώρα :shock::shock:μεχρι να καταφέρουμε να μαζεψουμε ούρα. Τα χέρια μου είχαν αχρηστευτεί........
Αλλά μου το είπε ο γιατρός όταν τα πρώτα 2 αποτελέσματα ήταν το χάλι το μαύρο..

rkt
14-09-10, 21:22
sabrina διάβασα όλα αυτά που περάσατε και περαστικά σας. Μου κάνει εντύπωση γιατί ο μικρός είναι ευδιάθετος κάθε μέρα. Ακόμα και στα εμβόλια μια απο τα ίδια ποτέ δεν έχει σηκώσει πυρετό και είναι τώρα 7,5 μηνών. Οταν πήγαμε την Παρασκευή που πέρασε στο Μητέρα για τη λήψη ο μικρός έκανε τσίσα την ώρα που του ανοίξαμε την πάνα. Η κοπέλα τον έπλυνε σχολαστικά θυμάμαι, του κατέβασε το πουλάκι εντελώς και του έριξε μάλλον σαπούνι ήταν με ένα σφουγγαράκι μιας χρήσης του το έπλυνε καλά από μέσα και μετά του έριξε φυσιολ. ορό και με μία γάζα πήρε τα νερά ταμποναριστά (Εγώ σε καμμιά περίπτωση δεν το είχα κάνει ποτέ μου αυτό). Του έβαλε το σακουλάκι φορώντας πάντα γάντια και μου είπε να περιμένουμε και εάν στη μία ώρα δεν έχει κάνει τσίσα τότε θα τον ξαναπλύνουμε και θα του βάλουμε άλλο σακουλάκι. Περιμένα περιμέναμε τον είχα πλακώσει τον μικρό να πίνει νερό και στα 40 λεπτά να τα τσίσα μας. Διάβασα όμως κάπου ότι σε άλλες κοπέλες είπαν εάν στην μισή ώρα δεν έχει κάνει τσίσα θα τον ξανάπλεναν. Είναι τελικά το όριο η μισή ώρα ή η μία ώρα ???
Στο μητέρα το εξέτασε παιδίατρος, του έβαλε θερμόμετρο και έδειξε 37,4 (την προηγούμενη είχαμε κάνει το prevenar 13 kai to rotarix και η παιδίατρος είχε πει ότι μπορεί να κάνει λίγο πυρετό). Ο παιδίατρος διέγνωσε μια μικρή ιωσούλα γιατί είχε λιγα φλέμματα που του έβαζα ορό και είχε λίγο φτέρνισμα και μου είπε ότι δεν είναι τίποτα να συνεχίσω να του βάζω ορό (Τα ίδια μου είχε πει η δική μας παιδίατρος μία μέρα πριν). Επαθε πλάκα γιατί ο μικρός ήθελε να του πιάσει πότε το στηθοσκόπιο, πότε τη ρόμπα και τού έκανε φοβερή εντύπωση γιατί ηταν πολύ ευδιάθετος για παιχνίδι εκείνος τον εξέταζε και το παιδί χτυπούσε χέρια πόδια και γελούσε. Ερχόμενη σπίτι του έβαλα θερμόμετρο και έδειχνε 36,8, του βάζω άλλο θερμόμετρο μασχάλης πάλι 36,8. Του βάζω μετά από μισή ώρα πάνω κάτω τα ίδια. Τόσες μέρες με τα δικά μας θερμόμετρα δεν έχει πάει πάνω από 36,8. Ο μικρός δεν έχει ούτε διάρροια, τρώει του σκοτωμού το γάλα του 210 μλ το βράδυ, 180 μλ το πρωί (του δίνω λιγότερο για να τρώει την φρουτόκρεμα που δεν την θέλει), σήμερα φώναζε για τη φρουτόκρεμα γιατί αργούσα να του δώσω την κουταλιά (ήμαρτον Παναγία λέω), το φαγητό το μεσημέρι το τρώει του σκοτωμού το ίδιο και το γιαουρτάκι που του έδωσα πρώτη φορά χθες, νερό πίνει πολύ, στο γυμναστήριο παίζει με τις ώρες γελάει, τεντώνεται, τσιρίζει από χαρά, στο κρεβάτι μας τον βάζω που τρελαίνεται γιατί γυρίζει βαρελάκι. Στην παιδίατρο που πήγαμε χθες έβγαζε κραυγές γέλιου και όλοι γελούσαν. Ρε παιδιά τι να πω. Δεν μου δείχνει κάτι που να πω ότι το παιδί κάτι έχει. Το μόνο που γκρινιάζει είναι λόγω δοντιών......τρώει τα πάντα, δαγκώνει τα πάντα, προσπαθεί να μου φάει ακόμα και την μύτη ή τον ώμο όταν τον παίρνω αγκαλιά. Αλλά τα παιχνίδια παιχνίδια !!!
Αυτό δεν είναι κλινική εικόνα παιδιού με ουρολοίμωξη. Μου θυμίζει την άλλη μου κόρη που τελικά δεν είχε τίποτα.
Εμείς χτυπάγαμε 40,3:shock::shock:. Ψήνόταν κανονικά. Για παιχνίδια και δραστηριότητες ούτε λόγος με τέτοιο πυρετό. Ο πυρετός έπεσε 2 μέρες μετά την εισαγωγή στο νοσοκομείο και την έναρξη ενδοφλέβειας ισχυρης αντιβίωσης.

eliana_1976_
14-09-10, 22:43
Πήγαμε το απόγευμα στο ιατρικό. Τον είχα πλύνει κι εγώ από το σπίτι, αλλά και εκεί ακολούθησαν την ίδια διαδικασία, πλύσιμο με αποστειρωμένη γάζα, έριξαν στο πουλάκι μέσα αποστειρωμένο ορό και με το που κόλλησε η κοπέλα το σακουλάκι να τα τσίσα !!!! Αλλά δεν ήταν πολλά και τον πλάκωσα σε νερά και μέσα σε 5-7 λεπτά είχε κάνει αρκετή ποσότητα. Οπότε δεν περιμέναμε σχεδόν καθόλου. Πήραμε μετά από μία ώρα το αποτέλεσμα της γενικής (γιατί η καλλιέργεια θέλει 2 24ώρα) και είναι ΑΡΝΗΤΙΚΗ. Ούτε πυοσφαίρια που είχε δείξει η άλλη ούτε τίποτα παθογόνο. Εκανα το σταυρό μου δεν το πίστευα. Πήγα στην παιδίατρο μου είπε ότι μπορεί να μην είχε γίνει σωστά η συλλογή στα πρώτα ούρα, αλλά πρέπει να περιμένουμε και την καλλιέργεια μήπως δείξει κάτι. Οπότε θα την έχουμε Πέμπτη. Ελπίζω να μην δείξει κάτι.....και πήρα άδικα χαρά απόψε !!!!

rkt
15-09-10, 08:18
Δύσκολα θα δείξει καθαρή η γενική αν υπάρχει μικρόβιο.
Εγώ δεν πιστεύω ότι έχει κάτι το παιδί. Δεν συμβαδίζει η κατάσταση σου όπως την περιγράφεις, με τα αποτελέσματα της καλλιέργειας.
Εύχομαι να πάνε όλα καλά.:wink::wink:

sabrina
15-09-10, 08:33
Πήγαμε το απόγευμα στο ιατρικό. Τον είχα πλύνει κι εγώ από το σπίτι, αλλά και εκεί ακολούθησαν την ίδια διαδικασία, πλύσιμο με αποστειρωμένη γάζα, έριξαν στο πουλάκι μέσα αποστειρωμένο ορό και με το που κόλλησε η κοπέλα το σακουλάκι να τα τσίσα !!!! Αλλά δεν ήταν πολλά και τον πλάκωσα σε νερά και μέσα σε 5-7 λεπτά είχε κάνει αρκετή ποσότητα. Οπότε δεν περιμέναμε σχεδόν καθόλου. Πήραμε μετά από μία ώρα το αποτέλεσμα της γενικής (γιατί η καλλιέργεια θέλει 2 24ώρα) και είναι ΑΡΝΗΤΙΚΗ. Ούτε πυοσφαίρια που είχε δείξει η άλλη ούτε τίποτα παθογόνο. Εκανα το σταυρό μου δεν το πίστευα. Πήγα στην παιδίατρο μου είπε ότι μπορεί να μην είχε γίνει σωστά η συλλογή στα πρώτα ούρα, αλλά πρέπει να περιμένουμε και την καλλιέργεια μήπως δείξει κάτι. Οπότε θα την έχουμε Πέμπτη. Ελπίζω να μην δείξει κάτι.....και πήρα άδικα χαρά απόψε !!!!

τι να πω????τι να πω????
ειδες τι τραβαμε και τι τραβανε κ τα μαυρόπαιδα καμια φορά τσάμπα???
τέλεια νέα, αν κ ψιλοπιστευα οτι με 0 συμπτωματα τιποτα δε θα ειχατε!!!!:D
μην αγχωνεσαι ολα οκ θα ναι κ τωρα!!!!
α την επόμενη φορά τωρα πια θα ξερουμε;)
περαστικά δε σας λέω , δεν ειχατε τιποτα:lol:

vera
15-09-10, 12:03
Ενημερωθείτε για τη νέα ελάχιστα επεμβατική θεραπεία της Κυστεοουρητηρικής Παλινδρόμησης και απαλλάξτε το παιδί σας από τη μακροχρόνια και όχι τόσο αθώα αντιβιοτική χημειοπροφύλαξη. Διαβάστε το http://alldoctorsmess.blogspot.com/2010/02/blog-post_17.html

Πάντα στην υπηρεσία του parents.gr

Μαρινόπουλος Γιάννης
Παιδοχειρουργός

Θα ηθελα να ρωτησω απο ποια ηλικια και μετα επιτρεπεται να γινει αυτη η επεμβαση.

Ευχαριστω εκ των προτερων!

vera
15-09-10, 12:09
Κι εμεις καναμε ατυπη ουρολοιμωξη, ανησυχησα με τα σημαδακια στην πανα οπως κι εσυ Ελιανα κι εκανα ενα τεστ. Εβγαλε e coli, το επανελαβα παλι το ιδιο. Παλι δεν πειστηκα αλλα την πηραμε την αντιβιωση. Ο υπερηχος καθαρος και η κυστεογραφια εδειξε παλινδρομιση, οποτε σιγουρα ειχαμε ουρολοιμωξη παρα τηνν ελλειψη συμπτωματων.

Δεν εχει σημασια που ειναι 7 μισι μηνων...αν διαβασεις σχετικα θεματα εδω θα δεις οτι μπορει να εμφανισει πρωτη φορα ουρολοιμωξη με συμπτωματα στα 5 και να ανακαλυψεις τοτε οτι ειχε παλινδρομιση κι εχει χαλασει το μισο νεφρο. Οι ατυπες ουρολοιμωξεις ειναι οι πιο υπουλες.....δυστυχως θα κανεις και κυστεογραφια. Σπινθηρογραφημα εγω δεν θα κανω με την συμφωνη γωνμη του νεφρολογου μας. Βασικα τον επελεξα γιατι δεν σε βαζει να κανεις εξετασεις που δεν ειναι απολυτως απαραιτητες. Αν θες θα σου στειλω με πμ στοιχεια.

Συνηθως με Πρωτεα ειναι επιμολυνση, δεν κανεις θεραπεια αν δεν εισαι απολυτως σιγουρη οτι ειναι αυτο το μικροβιο.

Γιάννης Μαρινόπουλος
15-09-10, 12:16
Αγαπητή vera

Η κυστεοσκοπική εμφύτευση Deflux έχει ένδειξη μετά τον πρώτο χρόνο και εφόσον βεβαιωθεί με νέα κυστεογραφία η παραμονή της κυστεοουρητηρικής παλινδρόμησης.

Από το μεγάλο αριθμό των εμφυτεύσεων το ποσοστό επιτυχίας είναι 90% που σημαίνει απόλυτη επιτυχία και εξαφάνιση της παλινδρόμησης στα 9 από τα 10 παιδιά.

Η εμφύτευση δεν συνιστά επέμβαση αφού γίνεται ενδοσκοπικά χωρίς τομές και ράμματα και το παιδί φεύγει από την κλινική 2-3 ώρες αργότερα.

Πρόκειται για μια δοκιμασμένη τεχνική που έφερε επανάσταση στην αντιμετώπιση της ΚΟΠ.

Μη διστάσετε να γράψετε π.μ ή email για λεπτομέρειες.

Με εκτίμηση

Μαρινόπουλος Γιάννης
Παιδοχειρουργός

eliana_1976_
15-09-10, 12:29
Vera η παιδίατρος μου είπε ότι εάν είναι αρνητική η καλλιέργεια τότε θα αγνοήσουμε το περιστατικό. Τώρα το θέμα είναι αν πρέπει να το ψάξω παραπέρα.....γιατί μου κάνει εντύπωση που εμφάνισε ροζ αιματάκι στην πάνα. Φοβάμαι μήπως το αγνοήσουμε και τελικά υπάρχει κάτι που δεν φαίνεται. Και τι πρέπει να κάνω τότε κυστεογραφία ή να πάμε σε παιδο-ουρολόγο ή νεφρολόγο ???
Εγώ σκεφτόμουν εάν αυριανή καλλιέργεια βγει αρνητική να κάνουμε και μία τρίτη σε ένα μικροβιολογικό κέντρο στο Παγκράτι που πάει η ξαδέφη του άντρα μου η οποία έχει περάσει ουρολοίμωξη ο μικρός της και μάλιστα νοσηλεύτηκαν και στο παίδων 10 μέρες. Αυτός που έχει το μικροβιολογικό κέντρο είναι πολύ καλός εξυπηρετικός, σχολαστικός στα αποτελέσματα, έχει σύμβαση με ταμεία, πάει στα σπίτια όταν κάποιος χρειάζεται εκεί αιμοληψία και έχει βγει 5ος πανελλαδικά σε αποτελέσματα. Αυτή βέβαια επειδή έχει καεί ψάχνει και την τρίχα ....
Θα δούμε αυριο με την καλλιέργεια

efi28
15-09-10, 12:58
Το ροζ αιματάκι στην πάνα να ξέρεις μπορεί να είναι ένδειξη αφυδάτωσης...

eliana_1976_
15-09-10, 13:13
Δεν ξέρω βρε efi εκείνες τις μέρες δεν ήθελε να πιει νερό με τίποτα, άντε να είχε πιει όλη μέρα 30 γρ. Τον πονούσαν τα δόντια και όταν του έδινα το μπιμπερό δάγκωνε τη θηλή και δεν έπινε έπαιζε. Την επόμενη μέρα άρχισε να πίνει 250 μλ καθημερινά. Από τότε δεν ξαναείδα τίποτα και τα ούρα του δεν μυρίζουν καθόλου, ούτε είναι κίτρινα.

vera
15-09-10, 13:39
Ευχαριστω κυρια Μαρινοπουλε, ρωτησα κι εγω το νεφρολογο και μου πε μετα τους 18 μηνες. Ειμαστε σχεδον 5 μηνων τωρα.....εχουμε πολυ ψηλες τρανσαμινασες γι αυτο το σκεφτομαι.....μας πειραζει η αντιβιωση.

vera
15-09-10, 13:41
Οπως λενε τα κοριτσια Ελιανα τα σημαδια αυτα ειναι αφυδατωση συνηθως, εμεις επειδη εχουμε ιστορικο απο το συζυγο καναμα καλλιεργεια και την πιασαμε...ευτυχως γιατι οι ατυπες ουρολ μπορουν να καταστρεψουν τα νεφρα. Αν η καλλιεργεια βγει αρνητικη δεν θα κανεις καμμια εξεταση φυσικα......ευχομαι να μην εχετε τιποτα.

eliana_1976_
17-09-10, 22:14
H δεύτερη καλλιέργεια βγήκε χθες αρνητική. Η παιδίατρος ήταν κατηγορηματική δεν θα πάρουμε ούτε αντιβίωση ούτε θα υποβάλλουμε το παιδί σε περαιτέρω ταλαιπωρία. Απλά θα έχω το νου μου είπε εάν σηκώσει στο μέλλον πυρετό θα πάμε για γενική και καλλιέργεια.

danel
19-09-10, 13:32
Προσπαθώ να συλλέξω ούρα από την 11μηνη μπέμπα μου, με σακουλάκι αλλά μήπως μπορεί κάποιος να μου πει πώς θα τα μεταφέρω μετά στο μικροβιολογικό; Μήπως να κολλήσω τις άκρες μεταξύ τους και θα τα βάλω σε ουροσυλλέκτη;;;

eliana_1976_
19-09-10, 15:29
Φόρα γάντια αποστειρωμένα μιας χρήσης και όταν θα βάζεις το σακουλάκι και όταν θα το βγάζεις. Κόλλα τις άκρες και βάλτο μέσα σε αποστειρωμένο ουροσυλλέκτη μιας χρησης από το φαρμακείο.

danel
02-10-10, 17:10
Τελικά η εξέταση έδειξε ΚΛΕΨΙΕΛΑ 20.000 αλλά η παιδίατρος είπε ότι μάλλον δεν την έπλυνα καλά και είναι εξωτερικα μικρόβια. Θα πρέπει να την επαναλάβω όμως για σιγουριά.

Έχω αγχωθεί όμως γιατί εδώ και μιά βδομάδα δεν καταφέρνω να τα πάρω γιατί συνέχεια ξεκολλάει το αυτοκόλητο. Ούφφφφ!

mefirst
17-10-10, 14:14
ποια μπορει να ειναι τα συμπτωματα για ουρολοιμωξη???κ πως να την πλυνω για την εξεταση??με σκετο νερο??διαβαζω τωρα εδω κ φοβαμαι μηπως το σαπουνι παραμεινει κ δειξει ενω δ εχει..
εμας το μονο συμπτωμα ειναι οτι δ παιρνει βαρος κ δ μπορουμε να το εξηγησουμε αλλιως...τσισα κανει αρκετα.δ εχω καταλαβει να χουν καποια μυρωδια.ουτε αιμα εχω δει.ουτε να ειναι κιτρινα.ουτε εχω παρατηρησει να ποναει οταν κανει τσισα-με μια επιφυλαξη αυτο ομως..
η μπεμπα μας γενικα εχει γκρινια ,εχει και γοπ ομως...:)
θελει να φαει αλλα δ μπορει.δ εχει πυρετο.μηπως την κανουμε τζαμπα την εξεταση??την τραβολογαμε χωρις λογο..
βασικα μονο αυτο το μηνα δ πηρε βαρος.πηρε μονο 200 γραμ.

eliana_1976_
17-10-10, 14:27
σας είπε ο παιδίατρος να την κάνετε την εξέταση ή από μόνοι σας ?? Πόσο μηνών είναι το παιδί ?

mefirst
17-10-10, 17:41
τριων μηνων.ο παιδιατρος μας ειπε επειδη δ εχει παρει βαρος κ επειδη το πουλακι της ειχε 'κολλησει' στην τρυπουλα μας ειπε οτι ενδεχεται να ναι ουρολοιμωξη..

eliana_1976_
17-10-10, 20:08
Στην ηλικία των 3 μηνών πρέπει να παίρνει από 800 - 1200 γρ το μήνα μας είχε πει η δική μας παιδίατρος. Οπότε αν υπάρχουν και συμπτώματα όπως κοκκινίλα, πυρετός κτλ καλό είναι να της κάνετε γενική + καλλιέργεια ούρων. Στα κοριτσάκια δεν ξέρω πως γίνεται η συλλογή των ούρων σε τόσο μικρή ηλικία. Στα αγοράκια είναι πιο εύκολο. Εάν δεν είσαι σίγουρη ότι θα κάνεις σωστά την πλύση και την συλλογή πήγαινε σε ένα κέντρο να στα κάνουν εκείνοι σωστά. Και μην το καθυστερείς γιατί όπως θα διάβασες εδώ μέσα οι ουρολοιμώξεις χωρίς πυρετό και έντονα συμπτώματα είναι οι πιο ύπουλες. Εύχομαι να πάνε όλα καλά και να μας πεις το αποτέλεσμα.