PDA

Επιστροφή στο Forum : εναλλακτικό baby sitting

πιγκουινακι
21-09-07, 02:19
θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει κανείς υποψην του,στην Ελλάδα υπάρχουν καθόλου άτυποι παιδικοί σταθμοί? Δηλαδή μια εναλλακτική μορφή baby sitting όπου κάποιο καταρτισμένο και έμπειρο άτομο απασχολεί σε ένα καταλληλα διαμορφωμένο χώρο( μπορεί να είναι και στο σπίτι του) έναν μικρό αριθμό παιδιών.Αυτό είναι κατι διόλου ασυνηθιστο στην Ευρώπη και παρουσιαζει τα εξής κατα τη γνώμη μου πλεονεκτήματα.
σε σχέση με τον παιδικο σταθμό, πολύ λιγότερα παιδια ,λιγότερες αρρώστιες κατα συνεπεια ,ξέρεις με ποιον έχεις να κάνεις(στον παιδικό δεν
επιλέγεις εσύ ποιον παιδαγωγό θέλεις), πιο οικογενειακό- μαζεμένο περιβαλλον για τα παιδια και μεγαλυτερη ευελιξία στα ωράρια -κάποια μπορεί να μην χρειαζεται όλες τις μέρες ή τις ώρες να αφήνει το παιδί.
Και σε σχέση με το να απασχολείς προσωπικά μπειμπι σιττερ είναι πολύ πιο οικονομικο.δεν ξέρω ποια εργαζόμενη με μισθό 600-900ευρώ μπορει άνετα να διαθέσει έναν αξιοπρεπη μισθό για μπειμπισιττερ,καλυτερα να καθισει η ιδια με τα παιδια της .Είμαι δε της γνώμης ότι μια κακοπληρωμένη μπ.σιττερ
αποκλειεται κατα βάθος να συμπαθησει το παιδι σου, ασε που θα φύγει στην πρώτη ευκαιρία.
Γνωρίζει κανείς κατι?

dora
21-09-07, 03:43
Το ξερω οτι γινεται πολύ στο εξωτερικο αλλα δεν το εχω ακουσει ποτε ναγινεται στην Ελλαδα. Απ΄οτι θυμαμαι που συζητουσαμε το θεμα οταν ημουν στη σχολη, στο εξωτερικο υπαρχει θεσμικο πλαισιο που καθοριζει πως θα λειτουργησει ενα "παιδικος σταθμος στο σπιτι" ενω εδω δεν υπαρχει κατι αναλογο. Θυμαμαι πως ο βασικος λόγος που ακομα δεν εχει θεσπιστει κατι τετοιο ειναι οτι δεν εχει υπαρξει ποτε ενδιαφερον από καποιον να το κανει επίσημα τουλαχιστον..
Στην Ελλαδα η δομη της οικογενειας ειναι η παραδοσιακη με γιαγιαδες παπουδες καιθειες που στις περισσοτερες περιπτωσεις καλύπτουν τις αναγκες των παιδιων . ετσι λενε τουλαχιστον γιατι αν το δεις στατιστικα από τις πόσες μαμαδες εδω μεσα, ποσες εχουμε γιαγιαδες και παπουδες να τα κρατανε , τοτε δεν ισχυει αυτο..
Ίσως το parends μπορει να υπαρξει ως ενα κινητηριο εναυσμα για τη δημιαουργεια τετοιων τμηματων..

Μαρια Στυλιανακη
21-09-07, 11:37
απο ότι ξέρω ο καθένας μπορεί να το κάνει αυτό απο το σπίτι του, και η ονομασία είναι "εμψυχώτρια παιδικών ομάδων" σε αυτό το κωδικό δηλαδή,
και το κάνεις σαν παροχή υπηρεσιών.
δεν υπάρχει κανένας έλεγχος - απολύτως κανένας.
εάν βρείτε κάποια παιδαγωγό που πιστεύετε ότι θα μπορούσε να κάνει τέτοια δουλειά, της το προτείνετε, της βρίσκετε χώρο, και τα κανονίζετε.

τα παραπάνω στοιχεία είναι 100% σίγουρα.
δεν είναι απαραίτητο να ονόμάζεται κάπως, και είναι η πιό απλή διαδικασία.
κανείς δεν ελέγχει το εάν θα το ονομάζεις με οποιονδήποτε τρόπο.
Τα ξέρω αυτά απο γνωστή σε νησί που ήθελε να αρχίσει κάτι και το είχε ψάξει και το εχει αρχίσει κανονικά.

dora
21-09-07, 20:32
Ωραια μηπως να το κανονισουμε? Υπαρχει εδω μεσα καμια ανεργη μαμα που ενδιαφερεται να κρατησει παιδακια?

mama
21-09-07, 20:44
Ωραια ιδεα!
Παντως, δειτε και τι απαιτειται για να το κανει κανεις, πχ. στην Αγγλια, όπου υπαρχει ως "θεσμος" και ελέγχεται απο το κράτος....
http://www.babycentre.co.uk/baby/workandchildcare/childminders/
και http://www.surestart.gov.uk/_doc/P0001544.pdf....
---γιατι δεν ειναι παντα τα πραγματα τοσο απλα όσο φαινονται

Marilena
21-09-07, 22:04
Αχ κορίτσια αυτό θα ήταν η ιδανική δουλειά για εμένα.
Βέβαια στην περιοχή που είμαι δεν μπορεί να εξυπηρετήσει εσάς, όμως σκέφτομαι να το ψάξω πολύ σοβαρά.

Εφόσον έχουμε το διαμέρισμα κάτω από το σπίτι μας και μπορεί να γίνει τέλειο μέρος για τα παιδάκια. Επίσης εγώ λατεύω τα πιτσιρίκια και σε συνδυασμό με μια παιδαγωγό θα ήταν σούπερ.

Άλλωστε η περιοχή μας όπως σας έχω πέι πάσχει από υποδομές.

Ξέρετε που μπορώ να βρώ λεπτομέριες ?
Γενικά γνωρίζετε να μου δώσετε πληροφορίες ?

cruelty
21-09-07, 22:58
Φανταστική ιδέα.Αν οργανωθεί ομαδα θα χαρώ να συμμετεχω εχω κανει και σπουδες για θεατρικο παιχνιδι,μουσικοκινητικη με τη Μαρια Κυνηγου,χορο,τραγουδι,παιζω 2 οργανα και μπορω να βοηθησω!!Αν θελετε βεβαια...!

πιγκουινακι
22-09-07, 00:10
Παντως αν ενδιαφερεται καποια να το κάνει και θέλει να σκεφτεί κάπως το πως-κυρίως αν έχει προτασεις στο θεμα του χώρου- και αν μενει σε περιοχη όχι μακρυα απο την Αλεξάνδρας εγώ ενδιαφερομαι σοβαρα απο το
νέο ετος.
Επισης θα μπορουσα να το κάνω και εγώ (έχω τα αναλογα προσοντα)για καποια που ενδιαφερεται για απογευματινές ώρες ή σαββατοκυριακα αλλά το σπιτι μου δεν είναι καταλληλο λόγω κατοικιδιου...
Επισης προτείνω ότι θα μπορούσαμε να ψάξουμε και το θέμα των "ανταλλαγών" σε πιο περιστασιακη βαση.Π,χ για καποια βραδυνή έξοδο θα μπορουσαμε μαμαδες που μενουμε σε κοντινές περιοχες
και θα εμπιστευτούμε η μια την άλλη να ανταλλαζουμε μπειμπι σιττιγκ.Ας
πουμε το ένα σάββατο σου φέρνω εγώ το μωρό σπιτι σου ,το άλλο εσύ σε εμένα ,κάπως έτσι.Φυσικα δεν είναι τίποτε ποτέ τόσο απλό όσο ακούγεται
αλλά ίσως και να αξίζει τον κόπο να το ψάξουμε! Μπορεί όντως Ντόρα και απο το parents να μας δωσουν καμια καλη ιδεα.

Μαρια Στυλιανακη
24-09-07, 18:59
θα ήθελα να σας πω ότι εάν θα θέλατε να κάνετε τέτοιο γκρουπάκι,
τα χρήματα είναι αρκετά που χρειάζονται για να γινει ο χώρος ασφαλής για κάτι τέτοιο, για τα παιχνίδια όπως και για τα αναλώσιμα υλικά.

μη ολισθηρό πάτωμα και κάπως μαλακό (κεραμικό πέτρινο πλακάκι - μάρμαρο απαγορευονται)
μοκέτα δεν συνιστάται για λόγους συσσώρευσης μικροσωματιδίων...

οι γωνίες που υπάρχουν στον εσωτερικό χώρο (σκαλοπάτια περβαζακια) να καλυφθούν με κάποιο ξύλο στρογγυλεμένο ή με ειδικό τάπητα.

βάψιμο χώρου με ευχάριστο χρώμα -

Αγορές (πολύ επιγραμματικά)

πίνακες μαλακούς μεγάλους έτσι ώστε να κολλάτε ζωγραφιές φωτογραφίες κτλ σε όλους τους τοίχους. (πχ απο φελλό)

τραπεζάκια και καρέκλες (IKEA)

στρώματα χαλάκια μαξιλάρια για στιγμές ξεκούρασης και παραμυθιών

παίχνίδια - σετ
-ζωάκια (ζούγκλας-φάρμας - ψάρια - άλλα θηλαστικά - δεινόσαυρούς - ερπετά - έντομα)
-τουβλάκια (μαλακά, πλαστικά μεγάλα & μικρά, ξύλινα, κούφια με ήχο μέσα, )
- μπάλες (μαλακές, σκληρές πλαστικές, μαλακές απο υλικό σα σφουγγάρι)

-κουζινικά
- παιχνίδια του γιατρού

- υφάσματα για μεταμφιέσεις ,τσάντες καπέλα

κατασκευές

χρώματα
πηλό
αλεύρι
μακαρόνια όσπρια κτλ
χαρτόνια (απο κορνφλεικς, χρωματιστά,οντυλέ)
χαρτιά
μεταξόχαρτα και γκοφρέ
μαρκαδόρους κηρομπογιές κτλ (κάθε δίμηνο υπολογίστε καινούρια σετ )
πινέλα λεπτα , χοντρα
σφουγγαράκια
οδοντόβουρτσες παλιές
άλλα υλικά απο ανακύκλωση (κορδέλες, τούλια, αυτο που τυλίγουν τα φυτά κουμπιά, καπάκια κτλ)

υφάσματα για δημιουργία γωνιών
επιπλάκια " " " (ΙΚΕΑ)

βιβλία και έντυπο υλικό για άντληση νέων ιδεών...

μια παρατήρηση - όποια σκέφτεται να το κάνει και έχει παιδί, να υπολογισει πολύ καλά αυτά που έχω αναφέρει σε άλλο τόπικ για αυτό το θέμα. θα συνιστούσα την πρόσληψη μιας παιδαγωγού για αυτό το σκοπό δηλαδή.
υπάρχει μια ψυχολόγος επόπτρια που ξέρω ότι είχε αναλάβει κάποια στιγμή το να βοηθήσει το να στηθεί και να επιβλέπει τακτικά κάτι τέτοιο, αλλά το κάνει επι πληρωμή όμως.
αυτο θα το συνιστούσα οπωσδήποτε. (επίβλεψη - εποπτεία απο έμπειρο σε τέτοιες καταστάσεις άτομο)

Marilena
25-09-07, 14:42
Μαρία εγώ το σκέφτομαι και φυσικά όλα αυτά που λές και κάτι παραπάνω, άν πρόκειται να κάνω κάτι (ιδίως για παιδιά) θα το κάνω σωστά !
Εννοείται επειδή εγώ δεν είμαι σχετική, μια απλή μαμά είμαι, σε περίπτωση που έκανα κάτι θα προσλάμβανα μια παιδαγωγό.

Το θέμα είναι ότι θέλω να βρώ πληροφορίες για το πώς πρέπει να γίνει (εφορίες κλπ). Έχεις καμμια ιδέα ?

dora
25-09-07, 19:32
Ουσιαστικα ομως Μαρια με ολα τα παραπανω που αναφερεις ανοιγεις εναν μινι παιδικο σταθμο, απλα τον στεγαζεις στο χωρο του σπιτιου σου .. Ισως δεν μιλαμε για το ιδιο πραγμα. Εγω σκεφτομουν μια μαμα που στον ηδη υπαρχον χωρο της, φιλοξενει άλλα 2-3 παιδακια.. Σιγουρα θα παρει μετρα ασφαλειας (θα τα εχει παρει άλλωστε και για το παιδι της) και θα πρεπει να εχει καποιο στοιχειωδη προγραμμα στο μυαλο της για να τα απασχολησει αλλιως θα την τρελανουν αλλα δεν μιλουσα για κατι τοσο οργανωμενο. Μαλλον δεν καταλαβα καλα ή δεν τα ξερω τοσο καλα τα πραγματα ..

πιγκουινακι
27-09-07, 01:35
θα συμφωνήσω και εγώ. μιλάμε σε πρώτη φάση για κάτι πιο απλό και εύκολα παγματοποιήσιμο.μια μαμα δηλαδή με πειρα και ακόμη καλυτερα και θεωρητική γνώση, που μαζί με το δικό της παιδακι θα φιλοξενεί άλλα δυο τρια στο χώρο της.Βέβαια και εδώ τίθεται θέμα διαμόρφωσης χώρου,
ειδικά αν τα παιδια λόγω μικρής ηλικίας ή πολύωρης παραμονής πρέπει κάπου και να κοιμηθούν.Επίσης κάποιο πρόγραμμα δημιουργικης απασχολησης , θα πρέπει να υπάρχει και για το καλό των παιδιών αλλά και της κοπέλας γιατί αλλιώς θα έχει το νευρικό κλονισμό στο τσεπάκι.
Παιχνίδια μπορούν να φέρουν και οι μαμαδες καθώς και το φαγητό που τυχόν θα φάνε τα παιδιά.Βέβαια ένα βασικό θέμα είναι και το κόστος,
γιατί σίγουρα και η παιδαγωγός δε μπορεί να αναλάβει τέτοια ευθύνη για το τίποτε αλλά και για τη μητέρα το κόστος πρέπει να είναι σημαντικά λιγότερο απ' το να πάρει μια γυναίκα στο σπιτι,αλλίώς γιατί να μην το κάνει?
για να μιλήσω συγκεκριμένα.εγώ για παραδειγμα, με το καλό το Μάρτη που θα επιστρέψω στη δουλειά θα έχω δύο παιδάκια (ο τρ'ιτος πάει σχολείο),1,5 χρονών και τριών μηνών.Το να ρθει μια μπειμπι σιττερ θα μου στοιχίσει για 4 ώρες ημερησίως που τη χρειάζομαι, περίπου 300 ευρώ το μήνα.Για να έχει νόημα
να αναζητησω εναλλακτική λύση ,το κόστος δε θα πρέπει να ξεπερνάει τα 200ε.είναι εφικτό κάτι τέτοιο? και βέβαια να πω και κατι αλλο.έτυχε να συζητήσω το θέμα με κατι γειτονισσες μου αλλοδαπές, που συνηθίζουν αρκετά την παραπάνω τακτική.Μου ειπαν λοιπον εκτός
άλλων ότι αρκετές φορές έχει λειτουργήσει καλά για όλους, άλλες φορές όμως η μαμα που κρατάει ξένα παιδάκια έχει τύχει να θέλει ταυτόχρονα να ασχοληθεί και με τις δουλειές της με αποτελεσμα να κοιτάει να βάλει τα παιδια με το ζόρι για ύπνο, ή να μην τα επιβλέπει επαρκώς ή να μην ασχολείται καθόλου μαζί τους και τα παιδια να μην είναι και τοσο χαρούμενα...
επομένως θα προσθετα ότι, χωρίς να έχει κανείς την παράλογη απαίτηση η παιδαγωγός να είναι "επάνω - καταπάνω'' στο παιδί συνεχεια,ωστόσο ένα μίνιμουμ ευσυνειδησίας είναι απαραίτητο!

dora
27-09-07, 01:44
Δυστυχως αυτο δεν θα μπορεις να το ελεγξεις εκτος αν τα παιδια σου ειναι αρκετα μεγαλα και μιλανε... Αλλα και με την μπειμπισιτερ εισαι σιγουρη? Οσες μερες εχω εγω τον Χαρη το προγραμμα υπνου του ειναι το εξης..
Ξυπναει στις 8.30 περιπου, ξανακοιμαται για μιση ωρα το πολυ την ωρα που γυρναμε απ΄τη βολτα γυρω στις 12,30 με 1 και μετα ξανακοιμαται κατα τις 4 - 4.30 και αυτο με μεγαλο κοπο από μερους μου γιατι θελω και γω λιγο να ηρεμησω η να κανω καμια δουλεια.
Με την άλλη ξυπνουσε την ιδια ωρα, κοιμωταν στις 11 μεχρι τις 12.30 και μετα στις 2 ειχε ξανακοιμηθει.. και φυσικα στις 4 που γυρνουσα με το που με ακουγε ξυπνουσε . Πραγμα που με εκανε να πιστευω οτι μπορει και να ηταν ξυπνιος και να καθοταν αμιλητος στην κουνια, γιατι εμπαινα στις μυτες των ποδιων μου και δεν εκανα τον παραμικρο θορυβος, μπας και προλαβω να κανω ενα μπανιο, πραγμα που δεν εγινε ποτε..
Πιστευω πως τα παιδια εχουν μηχανισμους αυτοάμυνας. Και ο καημενουλης "ηξερε" πως να κοιμοταν δεν θα του φεροταν ασχημα

Μαρια Στυλιανακη
27-09-07, 02:19
αυτά που έγραψα είναι πολύ εύκολο να συγκεντρωθούν εάν συμβάλλει και η κάθε μητέρα.
δεν είναι οι ποσότητες αλλά η ποικιλία που μετράει.

διαφωνώ με την λύση της μητέρας, δηλ αυτό μπορεί να γίνει μόνο με συγγενείς ή καλές φίλες - όπου υπάρχει εμπιστοσύνη και καλή γνώση του άλλου ατόμου και της υπευθυνότητάς του.

εάν είναι απλώς γνωστές δεν το θεωρώ ανθρωπίνως εφικτό, να βρεθούν όλα τα κοινά σημεία που θα κάνουν όλους ευχαριστημένους πολύ απλά γιατί δεν ξέρεις τον άλλον και δεν μπορεί να σου εγγυηθεί κανείς ότι θα είναι καλύτερα απο ότι με κάποιο άλλο άτομο της επιλογής σου.
δεν είναι μόνο τα 1οο ευρώ που θα δώσεις λιγότερα, πιστεύω.

τα δυο τρία παιδιά δεν μπορεί μια μητέρα χωρίς καμια παιδαγωγική εκπαίδευση να τα απασχολήσει.

εδώ βλέπετε πόσο δύσκολο είναι για κάποιον χωρίς εμπειρία να φέρει εις πέρας στο δικό του παιδί, το να το οριοθετήσει κτλ, και χρειάζεται καθοδήγηση για να μάθουν οι γονείς αυτές τις τεχνικές. πόσο μάλλον με άλλα δύο τρία παιδιά.

και το καλύτερο άτομο και το πιο γλυκό άτομο, χρειάζεται γνώσεις τεχνικές για αυτά τα θέματα, και χρειάζεται μια παλέττα υλικών παιχνιδιών και χώρου. ναι ακόμα και για δυο τρια παιδιά.
(για να μη τα κυνηγάει απο πίσω καταφεύγοντας σε λύσεις όπως τις περιέγραψε η pam...)

ή έμπειρη παιδαγωγός τεσταρισμένη, ή μητέρα με επίβλεψη ειδικού.
όχι μητέρα μόνη της... (εκτός και αν είναι μητέρα παιδαγωγός τεσταρισμένη...)

πιγκουινακι
27-09-07, 03:00
έτσι ακριβώς είναι ,αλλα έχω να κανω και τις εξης παρατηρήσεις.
αφ΄ενός επειδή αναγκα και θεοι πειθονται....για καποιους δυστυχώς και τα 100 ευρω δεν είναι αμελητεα.εγώ π.χ είμαι ωρομισθια εκπαιδευτικος
και αμοιβομαι με 500 ε το μήνα. Και να θελω λοιπον δε μπορω να διαθέσω παραπανω απο τα μισα που παίρνω ,λογικο δεν είναι? αναγκαστικα θα κανω και καποιες υποχωρήσεις στις απαιτησεις μου! απλώς έχω καποια βασικα στανταρ,αυτα που προανεφερα!μια καλοπροαιρετη και ευσεινήδητη γυναικα,πεπειραμένη μανα, που δε θα αφήσει το παιδι να κινδυνευει,
που όταν το ένα παιδάκι κοιμάται δε θα βαρυγκομήσει να διαβασει στο άλλο
ένα παραμύθι ή που όσο τα ταιζει δε θα είναι αμιλητη και αγέλαστη
και που απλά θα τα συμπαθει και δε θα τα τσιτώνει με περιττές φωνές.
όσο για οριοθετηση ,διαπαιδαγώγηση κ.τ.λ ας μη γίνει και τόσο σοβαρή δουλεια εκείνες τις 4 ωρες ,το αναλαμβάνω εγώ και καλυτερα γιατι ο καθένας αλλιώς τα αντιλαμβανεται αυτα τα πράγματα....
επισης ,χωρίς να θέλω να υπεραπλουστευσω τα πραγματα, βέβαια είναι σπουδαίο να έχει κανεις βαθεια γνώση του αντικειμένου,αλλα απο την άλλη
έχω κι έχω δει ''Καταρτισμένες'' που βαριουνται που ζουν,και απλές γυναικες απο την άλλη που με την πειρα και το ένστικτο,καταφερνουν
τα παιδια να τις αγαπήσουν και να περασουν καλα και η μαμα να μπορει να νιώσει ησυχη ! Τι να πω...

dora
27-09-07, 04:00
βιβι συμφωνω και γω μαζι σου... Και μενα οι απαιτησεις μου θα ηταν πολύ περιορισμενες, οπως και ειναι οταν προσλαμβανω μια γυναικα να μου κραταει τοπαιδι στο σπιτι ή αν υπηρχε η δυνατοτητα να το κρατησει μια άλλη μαμα μαζι με το δικο της. Αυτο που περιμενω ειναι να ειναι συνεπης, καλη και υπομονετικη με το παιδι, να κανει ας πουμε τη δουλεια που θα εκανε η γιαγια του ή η θεια του αν θα το κρατουσε. Και μαλιστα το ειχα σκεφτει να προτεινω σε μια γνωστη μου κοπελα να μου κρατησει το Χαρη μαζι με το δικο της αν τελικα δεν εβρισκα άλλη λυση. Και φυσικα αυτο που θα περιμενα απο αυτη να κανει για το παιδι μου δεν θα ηταν κατι παραπανω από αυτο που κανει για το δικο της.. κατι σαν να ειχε δυο παιδια δικα της δηλαδη.

Μαρια Στυλιανακη
27-09-07, 16:27
το κακό είναι ότι αυτά που λέτε είναι εντελώς γενικά πράγματα.

πρεπει να είναι εντελώς συγκεκριμένα όμως για να πετύχει το πράγμα.

εαν το παιδί θέλει εκείνο - η τάδε θα κάνει εκείνο
εάν συμβεί αυτό - η τάδε θα κάνει αυτό.

θέλω να σας προστατέψω για αυτό σας το λέω, ε ?.

τις προσδοκίες σας ακόμα και αν είναι απλές ή λίγες, πρέπει να τις κάνετε συγκεκριμένες και ακριβής.... (γραμμένες σε χαρτί σε μορφή λίστας πχ)...

έτσι θα διευκολύνετε κατά πολύ την κατάσταση.

pandora's box
30-09-07, 16:11
Να ρωτησω κατι γενικα?
Για να μπορεσουμε να απασχολουμε μερικα παιδακια στο χωρο μας..
1)Δεν χρειαζεται νομιμη αδεια?
2)Και τι γινεται σε περιπτωση σοβαρου ατυχηματος,
πως μπορει μια μητερα να ζητησει την ευθυνη απο την ...υπευθυνη ?
Θεωρω ωραια την ιδεα να το κανουμε στο σπιτι μας..αλλα οι ευθυνες ειναι παρα πολλες και ριψοκινδυνες

dora
30-09-07, 16:24
Γι αυτο πανδορα δεν το κανει κανεις. Γιατι οι ευθυνες ειναι πολλες.. και γω προσωπικα δεν θα το εκανα, οπως και γενικα αν και η ειδικοτητα μου μου το επιτρεπει δεν θελησα ποτε να κανω babysitting. Προτειμω τον παιδικο σταθμο που τα πραγματα ειναι πιο οργανωμενα, υπαρχει προγραμμα και κυριως σε περιπτωση ατυχηματος ..υπαρχουν μαρτυρες.. Και για να σου φερω ενα απλο παραδειγμα ποσο ευκολα μπορει ενα παιδι να χτυπησει σοβαρα θα σου πω ενα σκηνικο που εγινε κατα τη διαρκεια της πρακτικης μου,

Ημασταν στην ταξη εγω και η άλλη κοπελα που καναμε πρακτικη, η δασκαλα, η διευθυντρια και η μια καθαριστρια . Αυτο γιατι ηταν η ωρα που εφευγαν τα παιδια και ειχαμε μαζευτει ολοι μαζι. Ειχαν μεινει 2 παιδια και επαιζαν "μποουλινγκ" (παιδικο με κορυνες και μπαλες).Ενα κοριτσακι και ενα αγορακι. Το αγορακι πεταει τη μπαλα ριχνει τις κορινες και το κοριτσακι τρεχει να της μαζεψει. Εν τω μεταξυ μιλαμε για σταθμο σουπερ με μετρα ασφαλειας κλπ..
Οπως τρεχει γλιστραει και σκαει το κεφαλι της με δυναμη στον τοιχο (στο μετωπο).. Αποτελεσμα? Ανοιγει το μετωπο καθετα στη μεση και εκτος από τα ραμματα που εφαγε ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ επαθε και διασειση..
Και φερνω αυτο το παραδειγμα γιατι εκεινη την ωρα οχι απλα ειμασταν στην ταξη αλλα τα παιδια μας ειχαν βαλει να καθομαστε ετσι ωστε να ειμαστε "το κοινο" και να χειροκροταμε.. Μεσα στα ματια μας.

pandora's box
30-09-07, 16:35
Κοιτα ετσι ομως οπως το θετεις,δεν θα πρεπει κανεις να ανοιγει παιδικο σταθμο μιας και οι ευθυνες ειναι πολλες και τα ατυχηματα ακομα περισσοτερα...
Εγω ειμαι υπερ στο να ανοιγουμε κατι δικο μας(κατι το οποιο θελω να κανω κι εγω),
απλα ρωτουσα εαν εχουμε καμια μαμα που ασχολειτε με τα νομικα και ξερει να μας πει εαν ειναι νομιμο να γινει κατι τετοιο...
να ανοιξουμε κατι σε δικο μας χωρο....
που μπορουμε να βρουμε τις προυποθεσεις που πρεπει να πληρει ο χωρος για να παρουμε την αδεια
Και κατι που δεν ξερω εαν ειναι ασχετο...αλλα ισως να ενδιαφερει μερικες μαμαδες
Στα βορεια προαστεια,υπαρχει ενας ιδιωτικος σταθμος που το πρωι λειτουργει κανονικα σαν παιδικος
και το απογευμα συνεχιζει εως τις 11 το βραδυ...(για την ωρα δεν ειμαι 100%σιγουρη)
βαφτιζεται σαν babyparking...
αφηνεις δηλ για λιγο τα παιδια σου και τα παιρνεις μεχρι να κλεισει ο σταθμος

πιγκουινακι
30-09-07, 16:46
ΤΟ θέμα της ευθυνης είναι βεβαια σοβαρο.Αλλά και από την άλλη
αν απασχολεις μια μπειμπι σιττερ σπιτι σου και συμβει κατι ,απο ποιον θα τη ζητησεις,δεν εχεις καν αποδειξεις οτι το συγκεκριμενο άτομο εργαζεται για σενα.
Αλλα και με τη γιαγια να καθεται το παιδι ,αν ω μη γενοιτο χτυπησει ,τι θα την κανεις θα την πας στο δικαστηριο?μονο στον παιδικο σταθμο μπορεις σε τετοιες περιπτωσεις να στραφεις στο "νομο'' αλλά ουτε και σε αυτη την περιπτωση είναι τόσο ευκολο να βγαλεις ακρη και στην τελικη αν συμβει
κατι κακο στο παιδί λιγο βοηθαει ποιος θα κατηγορηθει. εμένα με νοιαζει
να μη φτασουμε ως εκει.Μιλάμε για τα σοβαρα βεβαια,γιατι τα πεσιματα ,τα
μικροατυχήματα κ.τ.λ είναι μες στο προγραμμα τόσο για τους άλλους, όσο και μ' εμάς τους ίδιους!θα προσθετα δε για τον παιδικο σταθμό (κυρίως για τα μικρότερα παιδακια,κατω απο 3) ότι πιο πολυ με ανησυχει μη βρεθω αντιμετωπη όχι με ατυχήματα αλλά με τις αρρώστιες. Γιατί οταν ο μεγαλος μου,γύρισε σε ηλικια 2 ετων με λαρυγγιτιδα κρουπ και δε μπορουσε να αναπνευσει ή ο γιος της φίλης μου με πνευμονια σε ποιον να αποδώσεις ευθύνες ? Αυτα θυμαμαι και με κανουν να αναζητησω αλλες λυσεις για τα μικρούλια.Κι οταν με το καλο γίνουν 2,5 - 3 ετων που κατα γενική ομολογια το ανοσοποιητικο τους είναι σε καλύτερη κατασταση και που μπορουν πραγματικα να επωφεληθουν απο τις ομαδικες δραστηριοτητες
,τη συντροφια των άλλων παιδιων και την όποια δημιουργική απασχόληση,
τότε να πανε παιδικο σταθμό.Λένε μαλιστα οι ειδικοί πως τότε μπορούν, και να αντεξουν πολύωρο αποχωρισμό απο τη μαμα σε ξενο περιβαλλον χωρίς μεγαλο συναισθηματικό κόστος.

Μαρια Στυλιανακη
30-09-07, 23:12
Λένε μαλιστα οι ειδικοί πως τότε μπορούν, και να αντεξουν πολύωρο αποχωρισμό απο τη μαμα σε ξενο περιβαλλον χωρίς μεγαλο συναισθηματικό κόστος.

αυτό το σχόλιο θα ήθελα το σχολιάσω :) , γιατί το

"αντέξει" είναι κάτι πολύ αμφιλεγόμενο και σχετικό.
όπως και επίσης το "χωρίς μεγάλο συναισθηματικό κόστος".

vivvik καταλαβαίνω τι θέλεις να πείς,
αλλά αυτή η φράση πραγματικά δεν σημαίνει κάτι... το λέω γιατί μπορεί κάποιος να την διαβασει και να αντλήσει απο αυτήν κάποιο αυθαίρετη ερμηνεία.

απλώς διευκρινίζω αυτό.

Οι ευθύνες είναι κάτι πόυ λέτε τώρα.
Στην κακιά στιγμή, (ω μη γέννοιτο) ξέρω ότι δεν ενδιαφέρει τον γονιό το τι έγινε αλλά απλώς το παιδί σου να είναι καλά. και δεν βλέπεις σε ποιόν θα αναζητήσεις ευθύνες. Τι ευθύνες δηλαδή? οικονομικές?
(γιατί όλα τα άλλα δεν αλλάζουν τίποτε εάν έχει συμβεί κάτι σοβαρό...)
ηθικές? (άντε να αποδείξεις)
να θυμώσεις σε κάποιον ? αυτά μπορείς να το κάνεις όπου και να είναι - είτε σε οργανωμένο παιδικό είτε όχι.

για τα νομικά θέματα ισχύουν αυτά που έχω γράψει στο άλλο τόπικ για τα σχολεία την υποχρεωτική εκπαίδευση στα νήπια, ...

ΔΕΝ χρειάζεται κάποια άδεια. γιατί το όριο απο μπειμπισιττερ σε εμψυχώτρια παιδικών ομάδων είναι λεπτό. -
πάντως απο την εφορία έτσι ονομάζεται και απο ότι ξέρω ΔΕΝ υπάρχει ΚΑΝΕΝΑΣ έλεγχος.
(αλλά τι νομίζετε ακόμα και στους κανονικούς νόμιμους παιδικούς σταθμούς, δεν υπάρχει ΚΑΝΕΝΑΣ ελεγχος....) και οι προυποθέσεις είναι αβέβαιες.

ένας λογιστής θα σας βοηθήσει παραπέρα.....

πιγκουινακι
30-09-07, 23:36
ίσως να μην το διατυπωσα καλα, σχετικα με το συναισθηματικο κοστος,
αλλα επιμενω ότι για ορισμενους ειδικους το αγχος του αποχωρισμου δεν βιώνεται με τον ίδιο τροπο απο ένα παιδι ενός έτους και ένα παιδι τριών.
Με απλα λογια το παιδάκι τριων ετών πιο ευκολα θα καταλαβει οτι η μαμα θα ξαναγυρισει και θα χειριστει καλυτερα τις ανασφαλειες του .Το μικρουλη όμως, πιθανως να νομιζει οτι εγκαταλήφθηκε.συν οτι το μεγαλυτερο παιδακι σε ένα πλούσιο σε ερεθίσματα περιβαλλον (όχι και τόσο συνηθισμένο για το μέσο δημόσιο παιδικο σταθμό) ,πιθανως να περνάει και καλα!το μικρούλη όμως ? παραπεμπω στο εξαιρετικο κατα τη γνώμη μου βιβλιο"η ανατροφή του παιδιου βημα-βήμα''εκδ.ισόρροπον, όπου η συγγραφέας(παιδοψυχιατρος) εξηγεί με όρους της επιστημης της
τι προκαλει η καθε τετοια κατασταση στον εγκεφαλο του παιδιου και ποιες οι μακρορόθεσμες επιπτώσεις της.
ελπιζω μετα απο αυτή τη διευκρίνιση η γνώμη μου να μη στερείται αξιας και να μην αποτελω δημόσιο κινδυνο παραπληροφόρησης.

Μαρια Στυλιανακη
01-10-07, 00:01
:) :lol: δεν αποτελείς δημόσιο κίνδυνο παραπληροφόρησης αλοίμονο :) ελπίζω να μη σε θύμωσα 8) συγνώμη, άλλαξα και τις πρώτες λέξεις γιατι δεν με εξέφραζαν, και με πρόλαβες με το πόστ σου.

ναι, σαφώς και ένα παιδί ενός έτους είναι πολύ πιο δύσκολο να αντιμετωπίσει και να εκφράσει το άγχος του αποχωρισμού σε σχέση με ένα παιδί 2 ετών.
όμως απο 2 ετών είναι πλέον πολύ ικανά τα παιδιά να προσαρμοστούν σιγά σιγά, (με 5-6 μέρες όπου οι γονείς είναι παρόντες κάθημερινά στον παιδικό) στο περιβάλλον αυτό, και να δεχτούν τον αποχωρισμό.
δεν το βασίζω σε θεωρία αλλά στην επταετή εμπειρία μου ειδικά στις προσαρμογές /αποχωρισμούς που όμως ήταν σε πραγματικά ιδανικές συνθήκες παιδαγωγών παιχνιδιών κτλ. Και φέτος αυτές τις ημέρες, τα παιδιά ήδη έχουν προσαρμοστεί, και λόγω του ότι δεν χρειάστηκε να αποχωριστούν βίαια τους γονείς τους μέσα σε μια μέρα, αισθάνονται τώρα ήδη ασφάλεια και σιγουριά μέσα στο χώρο.
Σε παιδιά 3 ετών ο αποχωρισμός κατά κόρον είναι πιο δύσκολος γιατί αρχίζει και μια φάση δυσπιστίας προς τους κανόνες και τα πρέπει, οπότε δυσκολεύονται να δεχτούν ότι πρέπει να αποχωριστούν τους γονείς τους.
Αυτό το πρέπει είναι που τα αγχώνει πάρα πολύ. Είναι πιο συνειδητός ο αποχωρισμός άρα πονάει πιο πολύ και επίσης οι κίνδυνοι είναι πιο συνειδητοι - τι θα γίνει εάν κάτι πάθει η μαμά και δεν έρθει να με πάρει... πχ.
ενώ 2 ετών δεν μπαίνει σε τέτοιες σκέψεις ακόμα.

Στις συνθήκες που γίνονται οι αποχωρισμοί κατά μέσο όρο στους άλλους παιδικούς, όπου οι γονείς καλούνται να αφήσουν το παιδί τους άμεσα απο την πρώτη μέρα έστω και για μια ώρα, ΣΙΓΟΥΡΑ δεν το συνιστώ για παιδιά ...και κάτω των 5 ετών αυτό...! :shock: :?

η διαδικασία την πρώτη εβδομάδα έχει τεράστια σημασία...
αναρωτιέμαι εάν στην ψυχολογία υπάρχει ο όρος

υγιείς αποχωρισμός :? ! ΄με τον ίδιο τρόπο που υπάρχει και η υγιειής προσκόληση?....
(δεν ξέρω, αλλά θέλω να δείξω με αυτό, ότι υπάρχει ο σωστός τρόπος να γίνουν κάποια πράγματα και ο λάθος.... )

dora
01-10-07, 01:59
:D Σε αυτο το τοπικ τελικα, ολο αλλαζουμε θεμα συζητησης.. Πως τα καταφερνουμε?? Ειμαστε φοβερες!!!!!!

Πανδορα για να διευκρινισω αυτο που ελεγα.. και να πω και ξεκαθαρα τι εννοω.
Για να ανοιξει καποιος παιδικος σταθμος πρεπει να πληρη καποιες προυποθεσεις.. Περναει απο ελεγχους οσο αφορα την ασφαλεια του χωρου, για πυροσβεση και φυσικα θα πρεπει να απασχολει εξιδικευμενο προσωπικο αναλογο με τον αριθμο των παιδιων (ασχετα αν ολα αυτα οπως ειπε και η Μαρια δεν εφαρμοζονται τοσο αλλα ολοι λαδωνουν και παιρνουν τις αδειες.. ετσι ειναι τυπικα και νομιμα).
Αν συμβει το οτιδηποτε και αν αυτος που εχει το σταθμο πληρη 100% ολες τις προυποθεσεις ειναι εξασφαλισμενος οτι τουλαχιστον δεν θα παει φυλακη.

Αν ομως καποιος ασχετος από την ειδικοτητα του παιδαγωγου (η και σχετικος, γιατι οχι), μαζεψει 5-6 παιδια στο σπιτι του, ακομα κι αν εχει διαμορφωση κατα τη γνωμη του καταλληλα τον χωρο, δεν ειναι καλυμμενος απο πουθενα.. Οσο για το πως θα αποδειξει ο γονιος οτι αυτο το ατομο κρατουσε το παιδι και αλλα παιδια μαζι, σιγουρα θα υπαρξουν γειτονες που θα τους ενοχλει η φασαρια και θα εμφανιστουν ως μαρτυρες.. (καλοπροαιρετα παντα :twisted: )

Μαρια Στυλιανακη
01-10-07, 10:09
απλώς θα ήθελα να πω, ότι έαν κάποιος απλώς θέλει να δοκιμάσει αυτή την εμπειρία δεν χρειάζεται να μπεί στην διαδικασία ίδρυσης παιδικού σταθμού, αλλά να κάνει παροχή υπηρεσιών σαν εμψυχώτρια παιδικών ομάδων.
Και πάλι έχει μαθητολόγιο, και ελέγχεται υποτίθεται,
αλλά δεν είναι τόσο περίπλοκο όσο να ανοίξεις παιδικό σταθμό.
Μπορείς μετά απο ένα χρόνο, εάν δείς ότι το συνεχίζεις, να ανοίξεις παιδικό σταθμό.

Θα ήθελα να πώ όμως, ότι τα χρήματα που παίρνει κάποιος εάν κάνει κάτι τέτοιο είναι ελάχιστα, όπως και να έχει,.... Απλώς για να το ξέρετε να μην περιμένετε ότι θα υπάρχει εισροή χρημάτων τρομερή.

για αυτό πιστεύω ότι εάν είναι να ανοίξεις κάτι, κάνε πρώτα ομάδες, σαν εμψυχώτρια παιδικών ομάδων και μετά, παιδικό.

πληρεί 100% ολες τις προυποθεσεις ειναι εξασφαλισμενος οτι τουλαχιστον δεν θα παει φυλακη.

Αν ομως καποιος ασχετος από την ειδικοτητα του παιδαγωγου (η και σχετικος, γιατι οχι), μαζεψει 5-6 παιδια στο σπιτι του, ακομα κι αν εχει διαμορφωση κατα τη γνωμη του καταλληλα τον χωρο, δεν ειναι καλυμμενος απο πουθενα..

αυτό δεν νομίζω ότι ισχύει Dora,..... δεν κάνει διαχωρισμό το αστικό (νομίζω) δίκαιο εάν κάποιος είναι διευθυντής παιδικού σταθμού ή είναι απλώς εμψυχωτης παιδικών ομάδων.
Όταν φταίς για κάτι, φταίς και πας φυλακή ανεξαρτήτως.
Δεν είναι στο απυρόβλητο η διευθύντρια και δεν γίνεται να είναι.
Δεν υπογράφουν οι γονείς κανένα χαρτί που να αποποιούν την ευθύνη της διεύθυνσης για οτιδήποτε... μόνο τότε ΔΕΝ θα θεωρηθείς υπεύθυνος εάν κάποιος αναζητήσει ευθύνες.
ο Παιδικός σταθμός δεν είναι εταιρεία περιορισμένης ευθύνης....

Κάποιο ατύχημα είναι άσχετο με το πως ονομάζεται η επαγγελματική δραστηριότητα. Η εμψυχώτρια παιδικών ομάδων - που γίνεται ατομική επιχείριση - έιναι το ίδιο νόμιμη, με την διευθύντρια παιδικού σταθμού.

τα λέω αυτά συμφωνα με τα όσα ξέρω για τους νόμους και τα δύο αυτά επαγγέλματα.

Εάν υπάρχει όμως κάποιος νομικός εδώ (κάποια δικηγόρος) μπορεί ίσως να μας εξηγήσει το αν είναι έτσι τα πράγματα ή αλλιώς, για πιό σίγουρα.....

sstamoul
01-10-07, 12:14
Ζητώ συγγνώμη που γράφω χωρίς να έχω διαβάσει ολόκληρο το θέμα, αλλά νομίζω ότι ξέρω κάτι που ίσως είναι κοντά στο "εναλλακτικό babysitting" που είναι το ζητούμενο:
Στη Γλυφάδα, υπάρχει ένας "παιδικός σταθμός" (καλύτερα playgroup θα το έλεγα) που λειτουργεί από μαμάδες (εδώ και 20 χρόνια!) και όπου οι μαμάδες είναι μαζί με τα παιδιά τους. Τα παιδιά παρακολουθούν και συμμετέχουν σε δραστηριότητες (πλαστελίνες, καλλιτεχνικά, τραγουδάκια, κλπ.) σε έναν οργανωμένο χώρο (εσωτερικά και εξωτερικά), ενώ οι μαμάδες είναι παρούσες. Είναι κάτι σαν ομάδα παιχνιδιού δηλαδή, όπου αντί να έχεις το παιδί σου στο σπίτι και να προσπαθείς μόνη σου να το απασχολήσεις δημιουργικά, πάτε μαζί σε μια "ομάδα παιχνιδιού".
Υπάρχει επίσης δυνατότητα να αφήσεις το παιδί (για φύλαξη) κάποιες ώρες και να φύγεις (αν π.χ. έχεις κάπου να πας ή κάτι να κάνεις), αλλά πρέπει αντίστοιχα εσύ να είσαι "υπεύθυνη" μια μέρα την εβδομάδα για άλλα παιδάκια (μαζί με κάποια άλλη μαμά).
Η ομάδα είναι αγγλόφωνη (μιλούν αγγλικά όλες οι μαμάδες) αλλά δέχονται παιδιά όλων τον εθνικοτήτων.
Περισσότερες λεπτομέρειες δεν ξέρω ακριβώς (ξέρω πως έχει μια "μηνιαία συνδρομή" και πως για ν' αφήσεις το παιδί για φύλαξη πρέπει να δώσεις 5 ευρώ, αλλά δεν είμαι σίγουρη γι' αυτές τις λεπτομέρειες), αλλά αν ενδιαφέρεται καμιά, έχω τα στοιχεία των 2-3 μαμάδων που το "οργανώνουν".

dora
01-10-07, 17:06
Μαρια για να το λες θα ισχυουν ετσι τα πραγματα.. αλλα εγω για να διευκρινησω παλι, δεν μιλαω για κατι που θα το δηλωσεις στην εφορια και θα ελεγχεσαι γι αυτο.. Μιλαω για κατι που θα κανει καποιος αυθαιρετα.. που δεν θα το δηλωνει στην εφορια.. Σαν τις μπειμπισιτερς.. Αντι ας πουμε να αναλαβει ενα παιδι στο χωρο του, να αναλαβει 3-4 στο χωρο τον δικο της. Διευκρινιζω για να μην υπαρχουν παρεξηγησεις.

dora
01-10-07, 17:07
Στελλα αυτο που λες ομως δεν αφορα εργαζομενες μητερες που θελουν πολλες ωρες και καθημερινη φυλαξη.. σωστα?

Marilena
01-10-07, 19:07
Μαράκι, πιο πάνω γράφεις : "για τα νομικά θέματα ισχύουν αυτά που έχω γράψει στο άλλο τόπικ για τα σχολεία την υποχρεωτική εκπαίδευση στα νήπια, ... "

μπορείς να μου πείς ακριβώς σε ποιό τοπικ ή το λινκ κλπ
με ενδιαφέρει πολύ το θέμα

ευχαριστώ πολυ

Μαρια Στυλιανακη
02-10-07, 01:24
εκεί παίρνεις τηλέφωνο για νηπιαγωγείο - για πληροφορίες. Β διεύθυνση πρωτοβάθμιας εκπ. (Γούναρη 60 Αγ Παρασκευή τηλ 6396592
υπάρχουν και άλλες διευθύνσεις ανά την Ελλάδα νομίζω.

τα νηπιαγωγεία ανήκουν στο υπουργείο παιδείας , ενώ οι βρεφονηπιακοί -παιδικοί σταθμοί στο υπουργείο υγείας.
οπότε εάν σε ενδιαφέρει το δεύτερο, παίρνεις εκεί. για το πρώτο, παίρνεις στο τηλέφωνο πιο πάνω.

ο λογιστής ξέρει τα όσα θα χρειαστείς μετά. δεν έχω να σου συστήσω κάποιον...

http://www.parents.gr/forum/viewtopic.php?t=633 αυτό είναι το τοπικ γράφει για την υποχρεωτική εκπαίδευση των νηπιων.

Marilena
04-10-07, 14:01
Μαράκι η λογίστρια μου είπε ότι δεν υπάρχει κωδικός σαν "εμψυχώτρια παιδικής ομάδας"
θα μου πεί όμως όποιον κωδικό ταιριάζει με αυτό που λέμε και θα δούμε...

Ξέρεις άν έχει άλλη ονομασία ?

Polina
04-10-07, 14:12
Μαριλένα, ο "σταθμός" που πηγαίνει ο Ιωακείμ κάτι τέτοιο είναι...δηλ σε σπίτι η κυρία αυτή έχει μέχρι 12 παιδάκια. Στην απόδειξη γραφει Κέντρο Ελευθέρων Σπουδών ΚΔΑΠ Κέντρο δημιουργικής απασχόλησης). Παίρνει παιδάκια απο 2 ετών και πάνω.

Marilena
04-10-07, 14:18
Καταρχάς ευχαριστώ πολύ...
Μπορείς να μου πείς πώς είναι περίπου ο χώρος κλπ και αν δεν σε πειράζει φυσικά, πόσα πληρώνεις, με τί ωράρια κλπ, έχει σχολικό ?

Sophia
04-10-07, 14:39
Μαριλένα, ο "σταθμός" που πηγαίνει ο Ιωακείμ κάτι τέτοιο είναι...δηλ σε σπίτι η κυρία αυτή έχει μέχρι 12 παιδάκια. Στην απόδειξη γραφει Κέντρο Ελευθέρων Σπουδών ΚΔΑΠ Κέντρο δημιουργικής απασχόλησης). Παίρνει παιδάκια απο 2 ετών και πάνω.

Polina, και εγώ θα ήθελα να μάθω περισσότερα γι΄ αυτό το ''σταθμό'' καθώς επίσης που βρίσκεται ή πως μπορείς να βρεις αν υπάρχει στην περιοχή σου κάτι τέτοιο.

dora
05-10-07, 02:04
Αν καταλαβα καλα, μαλλον το βαζουν στον ιδιο κωδικο που μπαινει κανεις οταν θελει να ανοιξει φροντηστηριο πχ να διαβαζει παιδακια και να το στεγασει στο σπιτι του.

Polina
05-10-07, 11:09
Λοιπόν καταρχήν αυτός ο "σταθμός" είναι Μυτιλήνη sophia οπότε μάλλον πέφτει λίγο μακρυά. Δεν ξέρω να σου πω πως να βρείς κάτι τέτοιο...εδώ ήταν εύκολο να το βρώ μιας και έχει μόνο 3 ιδιωτικούς σταθμούς.

Τώρα Μαριλένα για τα υπόλοιπα που ρωτάς...
το κτίριο είναι ένα δυόροφο σπίτι (εσωτερική σκάλα έχει), στον κάτω όροφο στεγάζεται ο παιδικός (ας τον λέμε έτσι) και στον πάνω όροφο μένει η κυρία που το έχει.
Υπάρχει ένας εννιαίος χώρος, ίσως γύρω στα 40-50 τετραγωνικά (πάνω κάτω) και δύο επιπλέον δωμάτια (15-20 τετρ). Στο ένα υπάρχει γραφείο- βιβλιοθήκη και παιχνίδια και στο άλλο, υπολογιστής και παιχνίδια. Στον μεγάλο χώρο υπάρχει ένα μακρόστενο τραπεζάκι με καρεκλίτσες και ένα μεγάλο έπιπλο που έχει μπογιές κλπ. Στον μεγάλο χώρο κάνουν και γυμναστική γιατί υπάρχει άνεση.
Η κυρία αυτή (το έχω ξαναγράψει και παλιότερα) είναι γραφίστρια αλλά της άρεσε πολύ η ιδέα να ασχοληθεί με παιδιά και έκανε και κάποια σεμινάρια παιδαγωγικής. Τους κάνει πάνω κάτω τις δραστηριότητες που κάνουν και στους παιδικούς σταθμούς (επιπλέον κάνει πηλοπλαστική- με πραγματικό πηλό).
Πέρυσι είχε 10 παιδιά και είχε προσλαβει και μια παιδαγωγό, φέτος έχει 5 παιδάκια οπότε είναι μόνη της.
Παίρνει 210 ευρώ για κάθε παιδί, αλλά μπορεί να πληρωθεί και με τη μέρα (15 ευρω). Το ωράριο είναι 8-3 αλλά επειδή φέτος έχει λίγα παιδιά και δεν έχει αρκετά έσοδα το επέκτεινε σε 7-4 (αλλά δεν υπάρχει κανενα παιδι αυτές τις ώρες).
Τα παιδιά γύρω στις 9 τρώνε πρωϊνό (ψωμί, βουτυρο, μέλι), 11 φρούτο και 1 το φαγητό τους. Εχει και λίγο κόλλημα με τα βιολογικά και κάποια προϊόντα λέει ότι είναι τέτοιου είδους.
Σχολικό δεν υπάρχει...μιλάμε και για Μυτιλήνη βέβαια που οι αποστασεις είναι μικρές, οπότε τα πάνε μόνοι τους οι γονείς.
Αυτές οι λεπτομέρειες...αν θέλεις και άλλες εδώ είμαι!!

Sophia
05-10-07, 11:28
Polina, σε ευχαριστώ για την άμμεση απάντησή σου. Το ξέχασα ότι μένεις Μυτιλήνη :oops: :oops:

Όλο αυτό μου ακούγεται πολύ ωραίο αλλά δεν είναι λίγο περίεργο αφού όλα είναι τόσο καλά σε αυτόν τον σταθμό πως τα παιδιά μειώθηκαν αντί να αυξηθούν???
Sorry δεν είμαι καχύποπτη αλλά.....

Μαρία Στυλιανάκη, μήπως θα μπορούσες να μας πεις -αν ξέρεις φυσικά- πως θα μπορούσαμε να βρούμε εδώ στην Αθήνα αν και που υπάρχει τέτοιου είδους ''σταθμός''??

Polina
05-10-07, 12:05
Polina, σε ευχαριστώ για την άμμεση απάντησή σου. Το ξέχασα ότι μένεις Μυτιλήνη :oops: :oops:

Όλο αυτό μου ακούγεται πολύ ωραίο αλλά δεν είναι λίγο περίεργο αφού όλα είναι τόσο καλά σε αυτόν τον σταθμό πως τα παιδιά μειώθηκαν αντί να αυξηθούν???
Sorry δεν είμαι καχύποπτη αλλά.....

Μαρία Στυλιανάκη, μήπως θα μπορούσες να μας πεις -αν ξέρεις φυσικά- πως θα μπορούσαμε να βρούμε εδώ στην Αθήνα αν και που υπάρχει τέτοιου είδους ''σταθμός''??

Ο συγκεκριμένος "σταθμός" έχει πολύ καλό ονομα εδώ (το έχω τριπλοτσεκαρισμένο)...απλά δεν προσφέρει μετακινηση με λεωφορείο (που προσφέρουν οι άλλοι). Ενα επίσης βασικό ζήτημα είναι το οικονομικό, γιατί με όσους έχω συζητήσει προσπαθούν να βρούν μια θέση σε δημόσιο (είναι λιγότερα τα χρήματα). Επίσης η πλειοψηφία των ντόπιων έχει συγγενείς που κρατάνε τα παιδιά...
Φταίει βέβαια και η ιδιοκτήτρια γιατί δεν κάνει διαφήμιση...οι περισσότεροι δεν τον ξέρουν...Πάντως αυτό που παρατήρησα είναι ότι τα παιδιά που πάνε την μια χρονιά συνεχίζουν και την δεύτερη εκεί.
Και εγώ είχα κάποια προβλήματα συνεννόησης μαζί της, αλλά με τα παιδιά τα πάει καλά...είχα μπεί στη διαδικασία να τον σταματήσω, αλλά επειδή είδα ότι ο ίδιος δεν είχε πρόβλημα δεν ήθελα να τον αναστατώσω...

Marilena
05-10-07, 12:55
Πωλινάκι σε ευχαριστώ πολύ....
Άρα είναι πολύ απλά τα πράγματα....
Εγώ σκέφτομαι να κάνω κάτι ακόμα πιο ωραίο (από θέμα εγκαταστάσεων) άν μου κάτσει...

Μαρια Στυλιανακη
05-10-07, 21:31
δυστυχώς δεν ξέρω! αυτά πάνε μιλητά γιατί η διαφήμιση κοστίζει..... :(

πιγκουινακι
06-10-07, 19:05
Περίπου κατι τετοιο ψαχνω κι εγω.Αν καποιος γνωρίζει κατι σχετικο
στην Αθηνα (κεντρο, Αμπελοκηποι ,Γκύζη, Αλεξανδρας,Εγγύτερα βόρεια προάστεια) ας γραψει κατι! :P

sunsun
13-11-07, 18:03
Εγώ πάντως το βρίσκω λογικό να δίνεις τα μισά ή περισσότερα από τα χρήματα που βγάζεις ως εργαζόμενη μητέρα για να απασχολείται το παιδί σου δημιουργικά και κάτω από συνθήκες ασφάλειας τις ώρες που λείπεις.

Επιλέγεις να εργάζεσαι όχι μόνο για τα προς το ζειν αλλά και για να διατηρήσεις πιθανώς τους "πελάτες" σου, για να μη τρελλαίνεσαι μόνη σου στο σπίτι, για να αισθάνεσαι κάτι περισσότερο από νοικοκυρά, για να ντύνεσαι όμορφα και να μην είσαι όλη μέρα με τις πιτζάμες και τις φόρμες για να μιλάς και με περισσότερους ανθρώπους, κτλ.

Αρα η εργασία σου προσφέρει πολύ περισσότερα πράγματα απ'όσα νομίζεις και η "θυσία" για τα 2 χρόνια δεν είναι τοσο φοβερή. Το βρίσκω απαράδεκτο να περιμένεις να σου κρατάει κάποιος το μωρούλι σου για 4-8-10 ώρες σχεδόν τζάμπα και να της βγαίνει η πίστη (φαντάσου οτι δεν είναι και δικό της)

Άλλωστε ο άνδρας σου θα πρέπει και εκείνος να συνεισφέρει έτσι δεν είναι; Δηλαδή άντε το 1/4 να δίνεις από αυτά που βγάζεις ...

Είναι ρητορική η ερώτηση και δεν απευθύνεται σε συγκεκριμένο μέλος του φόρουμ. Απλά το θέτω προς προβληματισμό...

Μαρια Στυλιανακη
13-11-07, 21:36
λόγω του ότι υπάρχουν άτομα που έχουν ανάγκη τα χρήματα, θα υπάρχει πάντα ένα άτομο να κάνει αυτή τη δουλειά, αλλά σίγουρα θα έιναι δύσκολο να έχεις και δημιουργική απασχόληση αλλά και ασφάλεια με το άτομο αυτό.

καλή φίλη, είχε αφήσει σπίτι άτομο απο άλλη χώρα, όχι ευρωπαική, που έχει απλώς βοηθητικό ρόλο στο σπίτι, ούτε καν μπειμπισιττερ,
άφησε το φαγητό, πήρε φωτιά και δεν ήξερε τι να κάνει για να τη σβήσει,
και ήταν μόνο του με το 3 ετών παιδί.

Αλήθεια, έχετε όλοι κάνει συζήτηση για καταστάσεις τέτοιες με το άτομο που προσέχει το παιδί σας?
φωτιά ηλεκτρισμός, σεισμός, πρέπει να έχετε ενημερώσει τα άτομα αυτά τι να κάνουν εάν συμβεί κάτι.
πυροσβεστήρα έχετε στο σπίτι? ο ρελές ασφαλείας λειτουργεί?

την επιλογή πάντως την κάνει η κάθε μητέρα για τον εαυτό της. δεν είναι πάντα εύκολη, τις περισσότερες φορές είναι πολύ δύσκολη, λόγω του ότι η διαφορά το αν είναι καλό το άτομο ή ο χώρος στον οποίο πηγαίνει το παιδί, είναι δυσδιάκριτη.
δηλαδή, δίνεις τα χρήματα και δεν ξέρεις και αν αξίζει. αυτό πιστεύω ότι είναι το πρόβλημα, ότι είναι δύσκολο να δείς αν είναι καλύτερα έτσι.

Μερικές φορές δεν τίθεται και καν ζήτημα σταματήματος της δουλειάς της μητέρας για τους οποιουσδήποτε λόγους.... τότε? και ειδικά εάν δεν έχει βρεθεί άτομο ή χώρος κατάλληλος?...
πολλοί προβληματισμοί, οι οποίοι αναγκαστικά οδηγουν σε συμβιβασμούς και στους γονείς και στο παιδί. Έτσι είναι η ζωή όμως, κάποιες φορές, δεν γίνονται όλα...

dianna
11-03-09, 17:10
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.ΤΕΛΙΚΑ ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΜΕ ΟΛΟ ΤΟ ΘΕΜΑ?

πιγκουινακι
11-03-09, 22:17
δεν έγινε τίποτε δυστυχώς!οι επιλογές ειναι πολυ περιορισμενες ή κλασσικος σταθμός ή κλασσικη μπειμπι σιττερ :roll: δεν υπαρχει τo know how γι' αυτα που ζητούσα παραπάνω και ούτε το κρατος -όπως συμβαινει στην ευρώπη-έχει ορισει ένα σαφες πλαισιο για ατυπους σταθμούς.Γενικότερα μου κανει εντυπωση ένας τόσο έξυπνος λαος να ελισσόμαστε τόσο λίγο :!: πάρε και το άλλο -όλοι οι δημόσιοι σταθμοι αλλα και η πλειονότητα των ιδιωτικων είναι μόνο πρωινοί,δηλαδή μια γυναίκα που δουλευει απογευματινό ωραριο και τό παιδι παει υποχρεωτικα το πρωι σταθμό
α.σε ποια αναγκη ανταποκρινεται ο σταθμός
β.ας πουμε οτι το στελνει μόνο για κοινωνικοποιηση-ποτε θα το βλεπει το παιδι της , ποτέ :?: :?: ή θα κανει-πως το λενε αυτο??-ποιοτικη σχεση μόνο τα σαββατοκυριακα ή όλοι έχουν μια γιαγια στην τσεπη και τελειωνει
το θεμα ή όλοι κολυμπησαν στο χρήμα και λύνουν τα προβληματα τους
με την ταμαρα ,την τατιανα και τη νατασα :roll:?? ή εγω είναι χαζή και κατι μου διαφεύγει??? έλεος[/quote]

dianna
15-03-09, 17:05
ΚΡΙΜΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΟΥ ΧΑΡΙΚΑ.ΓΙΑΤΙ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΕΧΟΥΜΕ ΤΗΝ ΓΙΑΓΙΑ ΜΑΚΡΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΔΕΝ ΦΤΑΝΟΥΝ.ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΚΑΘΟΜΑΙ ΑΝΕΡΓΗ

Becky
26-03-09, 15:21
Tο μονο το οποιο θα μπορουσε να γινει ειναι καποιας μορφης αμοιβαιο baby sitting.
Δηλαδη να βρεις μια μαμα στην γειτονια σου που να μην δουλευει και να θελει να κρατησει το παιδι σου μαζι με το δικο της με καποιο αντιτιμο που θα συμφωνησετε η το αντιστροφο.Να κρατας εσυ καποιο αλλο παιδακι που η μαμα του δουλευει για να συμπληρωσεις το οικογενειακο εισοδημα.Μπορει να γινουν διαφορες συμφωνιες ακομα και για σαβ/κα για να περνατε λιγο χρονο μονοι σας η για μια βολτα χωρις το παιδι.
Αλλα αυτο για να πετυχει ειναι δυσκολο.Πρεπει να βρεθει το ατομο αυτο να ταιριαζετε να την εμπιστευεσαι να ξερεις οτι θα φροντισει και το δικο σου παιδι οπως το δικο της και χιλια μυρια αλλα.Εγω βρηκα μια τετοια φιλη...προς το παρον αλληλοεξυπηρετουμαστε για κανενα σαβ/κο αμοιβαια.Ξεκινα απο την παιδικη χαρα της γειτονιας να το συζητας...ποτε δεν ξερεις...κατι μπορει να βρεθει!!!Καλη τυχη!

Iωάννα_21
15-07-09, 13:19
Καλημέρα σε όλους!

Μόλις γράφτηκα στο site με στόχο να βρώ εργασία ως babysitter.
Είμαι φοιτήτρια 21 ετών και κάνω την πρακτική μου στην Αθήνα.
Μέχρι τέλος Ιουλίου μπορώ να απασχοληθώ απογεύματα και Σαββατοκύριακα ενώ από την 1η Αυγούστου καθημερινά πρωί ή βράδυ.
Έχω εμπειρία στην φύλαξη παιδιών από βρεφική ηλικία.
Ευχαριστώ πολύ,καλή σας μέρα..:p!

tsofi
16-07-09, 11:29
Καλημέρα σε όλους!

Μόλις γράφτηκα στο site με στόχο να βρώ εργασία ως babysitter.
Είμαι φοιτήτρια 21 ετών και κάνω την πρακτική μου στην Αθήνα.
Μέχρι τέλος Ιουλίου μπορώ να απασχοληθώ απογεύματα και Σαββατοκύριακα ενώ από την 1η Αυγούστου καθημερινά πρωί ή βράδυ.
Έχω εμπειρία στην φύλαξη παιδιών από βρεφική ηλικία.
Ευχαριστώ πολύ,καλή σας μέρα..:p!

σε ποια περιοχη???

Αντριάνα
18-08-09, 18:17
θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει κανείς υποψην του,στην Ελλάδα υπάρχουν καθόλου άτυποι παιδικοί σταθμοί? Δηλαδή μια εναλλακτική μορφή baby sitting όπου κάποιο καταρτισμένο και έμπειρο άτομο απασχολεί σε ένα καταλληλα διαμορφωμένο χώρο( μπορεί να είναι και στο σπίτι του) έναν μικρό αριθμό παιδιών.Αυτό είναι κατι διόλου ασυνηθιστο στην Ευρώπη και παρουσιαζει τα εξής κατα τη γνώμη μου πλεονεκτήματα.
σε σχέση με τον παιδικο σταθμό, πολύ λιγότερα παιδια ,λιγότερες αρρώστιες κατα συνεπεια ,ξέρεις με ποιον έχεις να κάνεις(στον παιδικό δεν
επιλέγεις εσύ ποιον παιδαγωγό θέλεις), πιο οικογενειακό- μαζεμένο περιβαλλον για τα παιδια και μεγαλυτερη ευελιξία στα ωράρια -κάποια μπορεί να μην χρειαζεται όλες τις μέρες ή τις ώρες να αφήνει το παιδί.
Και σε σχέση με το να απασχολείς προσωπικά μπειμπι σιττερ είναι πολύ πιο οικονομικο.δεν ξέρω ποια εργαζόμενη με μισθό 600-900ευρώ μπορει άνετα να διαθέσει έναν αξιοπρεπη μισθό για μπειμπισιττερ,καλυτερα να καθισει η ιδια με τα παιδια της .Είμαι δε της γνώμης ότι μια κακοπληρωμένη μπ.σιττερ
αποκλειεται κατα βάθος να συμπαθησει το παιδι σου, ασε που θα φύγει στην πρώτη ευκαιρία.
Γνωρίζει κανείς κατι?

Η εναλλακτική μορφή baby sitting που περιγράφετε, είναι ευρέως διαδεδομένη στην υπόλοιπη Ευρώπη και στην Αμερική και ονομάζεται "Home Daycare". Στην ουσία, είναι ο πιο συνηθισμένος τρόπος απασχόλησης για μητέρες μικρών παιδιών και για γυναίκες που αγαπούν τα παιδιά. Δημιουργώντας έναν "mini" παιδικό σταθμό στο σπίτι τους όπου ακολουθούν συγκεκριμένο πρόγραμμα δραστηριοτήτων σύμφωνα με τις απαιτήσεις της χώρας τους και φροντίζουν για την υγιεινή διατροφή των παιδιών, βρίσκονται κοντά στα παιδιά τους εξασφαλίζοντας ταυτόχρονα ένα ικανοποιητικό εισόδημα.
Φυσικά, υπάρχουν συγκεκριμένες προϋποθέσεις για να ξεκινήσετε (εκεί) κάτι τέτοιο:
α) Θα πρέπει να παρακολουθήσετε ένα σεμινάριο (Child Care Course), καθώς επίσης να επιτύχετε στις γραπτές εξετάσεις του. Αυτό θα σας δώσει το "Child Care Diploma" καθώς και το "Level 3 Child Care Award", όπου Level 3 είναι το επίπεδο πιστοποίησης του Έγκυρου Οργανισμού "NCFE" ο οποίος πιστοποιεί τις επαγγελματικές δεξιότητες για την Αγγλία, Ουαλία και Βόρεια Ιρλανδία.
Αν τα Αγγλικά σας είναι σε καλό επίπεδο, το σεμινάριο αυτό μπορείτε να παρακολουθήσετε και εξ’ αποστάσεως ή online. Η διάρκειά του θα εξαρτηθεί από τον χρόνο που εσείς μπορείτε να αφιερώσετε (από τέσσερις μήνες έως ένα έτος). Το κόστος του δεν είναι ιδιαίτερα υψηλό, (περίπου 270 λίρες) το επίπεδό του όμως, είναι.
β) Κατόπιν αυτών, ο χώρος σας θα πρέπει να πιστοποιηθεί σύμφωνα με τα πρότυπα του National Standard Guidelines from OFSTED for Day Care που είναι ο αρμόδιος φορέας.
Αν κάνετε μία αναζήτηση για "home daycare" θα δείτε πόσο διαδεδομένη είναι αυτή η "οικογενειακή ημερήσια φροντίδα".
Παρόλες τις ενστάσεις που διάβασα, είμαι της άποψης ότι φυσικά θα μπορούσαμε οι Ελληνίδες μητέρες να ασχοληθούμε με κάτι ανάλογο. Δεν καταλαβαίνω γιατί μπορούμε να εμπιστευόμαστε αλλοδαπές γυναίκες που δεν γνωρίζουν ούτε τη γλώσσα, ούτε την κουλτούρα μας, να αμείβονται για την φύλαξη και μόνο των παιδιών μας, όταν τόσες άνεργες Ελληνίδες μανούλες, γυναίκες μορφωμένες που βρίσκονται εκτός εργασίας ακριβώς επειδή έγιναν μητέρες, ή γυναίκες που μένουν στο σπίτι γιατί η αμοιβή της εργασίας τους είναι όση και η αμοιβή που ζητά η αλλοδαπή για τη φύλαξη του παιδιού τους, θα μπορούσαν να ανατρέφουν μαζί με τα παιδιά τους και δύο - τρία άλλα παιδιά συμπληρώνοντας το εισόδημά τους.
Ακριβώς έτσι απασχολούμαι και εγώ. Τόσο παράνομα (sorry), όσο και η αλλοδαπή που μου ζήτησε 700 ευρώ (στην επαρχία) για να φυλάξει και μόνο τα δύο παιδιά μου τους καλοκαιρινούς μήνες και που αν συνέβαινε το παραμικρό, είμαι σίγουρη ότι θα εξαφανιζόταν. Και αν δεν υπάρχει τέτοιος θεσμός, κορίτσια, στην Ελλάδα, ας τον δημιουργήσουμε. Έτσι γίνεται συνήθως. Πρώτα το νέο επάγγελμα και μετά (από χρόνια) η πιστοποίησή του.
Ας το κάνουμε όμως όπως πρέπει. Ας επιμορφωθούμε (έστω και σε ξένη χώρα) και ας ακολουθήσουμε πιστά αυτά τα πρότυπα, μέχρι το δικό μας κράτος να "ξυπνήσει" και να δώσει άδεια για τέτοιες λύσεις απασχόλησης στις γυναίκες του.
Έχοντας πιστοποιηθεί η ίδια από τα Ηνωμένα Έθνη για αυτό το Επάγγελμα και έχοντας προχωρήσει σε αντίστοιχα σεμινάρια παιδοψυχολογίας και συμβουλευτικής, είμαι διαθέσιμη σε όποια φίλη θέλει περισσότερες πληροφορίες ή οποιαδήποτε βοήθεια στο θέμα.
Μπράβο, κοπέλα μου, για το θέμα.

am13
28-08-09, 11:57
θα ηθελα παραπανω ενημερωση για το θεμα

Αντριάνα
28-08-09, 18:07
θα ηθελα παραπανω ενημερωση για το θεμα
Γίνεστε πιό συγκεκριμένη, παρακαλώ;

eviaro
01-09-09, 16:05
Γειά σας, είμαι νεα στην παρέα σας.
Μπορώ να αναλάβω παιδάκια για φύλλαξη στο δικό μου σπίτι (σε play room) ή και στο δικό σας.
Απο τον Οκτώμβρη η μικρή μου θα παει παιδικό και εγώ αναζητώ εργασία σε παιδικούς σταθμούς (αποφοιτη ιεκ βρεφονηπιοκομιας) αλλά είναι λίγο δύσκολο.
Έχω εμπειρεία αρκετών ετών σε παιδικούς σταθμούς αλλά και σε κατ' οικων απασχόληση.
Μπορείται να επικοινωνήσετε μαζί μου στο e-mail vboutas@gmail.com
Μένω στην περιοχή Βούλας.
Σας ευχαριστώ.

novpal
04-12-09, 00:21
Εγώ σκέφτηκα το εξής αλλά δεν ξέρω αν είναι εφικτό... Άν μεζευτούν 4-5 παιδάκια που θα γνωριζόμαστε & θα μένουμε κοντά, ίσως να μπορούσαμε να βρούμε μια κοπέλα παιδαγωγό για να τα απασχολεί καθημερινά -ή όχι- με διάφορες δραστηριότητες. Για λίγες ώρες... Θα μπορούσαμε να διαθέτουμε τα σπίτια μας εκ περιτροπής & να μοιραζόμαστε το μισθό της κοπέλας. Πως σας φαίνεται σαν ιδέα? Δεν κάνω ανοιχτή πρόταση, απλά θέλω τη γνώμη σας...

dudu
08-02-10, 23:58
νοβπαλ καλη και η δικη σου ιδεα.

Κοριτσια καποιο νεο σχετικα με το θεμα?

Ειμαι μια νεα μαμα 25 χρονων , με εναν υπεροχο γιοκα 7μηνων..με νυχια και με δοντια θα παλεψω για να μεινω στο σπιτι μαζι του δυστυχωσ το αργοτερο μεχρι να γινει 15 -16 μηνων μια και τα οικονομικα μας σε καμια περιπτωση δεν θα μας επιτρεψουν κατι περισσοτερο.

Στην χειροτερη λοιπον περιπτωση θα ψαξω να του βρω καποιο βρεφονηπιακο σταθμο, λεω στην χειροτερη γιατι πραγματικα θεωρω πως ενα τοσο μικρο παιδακι ειναι ακομη μωρακι και πρεπει να ειναι με τους γονεις του η το πολυ με καποιο μελος της οικογενειας, κατι τετοιο θα με πονεσει πολυ και θα με ανυσυχει καθημερινα με ολα αυτα που ακουμε πως συμβαινουν σε αυτους τουσ σταθμους ,ειδικα σε παιδακια που δεν μιλανε ακομη και δεν μπορουν να μεταφερουν και σε εμας το τι συμβενει.

Ο μισθος μου ειναι μολις 650 ευρω ..η γενια των 700σιων βλεπεις... και παρ ολα αυτα μας ειναι απαραιτητα, .. οταν ερθει εκεινη η ωρα.. σε 7-8 μηνες δηλαδη θα προσπαθησω με οποιοδηποτε τροπο να καταφερω να μεινω στο σπιτι μαζι του εστω και ..λιγο..εναν μηνα ακομη περισσοτερο...ή οσο αντεξω οικονομικα ..κι ας στριμωχτουμε.

Το παν ειναι για μενα να ξερω πως το παιδακι μου θα ειναι ασφαλες, ευτυχισμενο, χωρις αγχος ..και σε εναν φυσικο χωρο οπως ειναι το σπιτι του και οχι ..καπου οπου υπαρχουν ξενοι ανθρωποι.

Τα λεω ολα αυτα γιατι πολυ πιθανων να αναζητησω τοτε καποια μανουλα απο εδω κοντα (πειραια-π.φαληρο)με την οποια μολις γνωριστουμε και δουμε πως νιωθουμε καλα η μια με την αλλη..ισωσ να καναμε συτη την ανταλαγη babysitting στα παιδακια μας, ειτε εναλαξ στα σπτιτια μασ ειτε μοναχα στο δικο μου αν κι εκεινη το επιθυμει.

Προτιμω μια τετοια λυση και για το καλο των παιδιων μας , την ψυχικη υγεια τους αλλα και των δικων μας ψυχων και φυσικα για να αλληλοβοηθηθουμε οικονομικα ετσι.Μιας και σκεφτομαι να το κανουμε αφηλοκερδος η μια στην αλλην.

Παιδακια μας ειναι, καλητερα με μια αλλη μαμα...παρα με μια ασχετη κοπελα χωρις παιδια.

Ειμαι εναλλακτικη θεραπευτρια και ελ.επαγγελματιας οι ωρες εργασιας μου δεν θα ειναι οι ιδιες καθημερινα οπως και δεν θα ειναι πολλες οποτε μαλλον θα αναζητησω μια αναλλογη κοπελα ελ.επαγγελματια επισεις ωστε να εξυπηρετηται κι εκεινη.

Θα επανελθω οταν ερθει η ωρα...

φιλια πολλα! καλη τυχη και καλη δυναμη σε ολες τις νεες μαμαδες που αναγκαζονται να αποχωριζονται τοσο αφυσικα τα παιδακια τους.

dudu
21-04-10, 14:39
Κοριτσια μου..

ο μπεμπησ Αντωνησ εγινε 10 μηνων. Δυστυχωσ μονο το πολυ για 3-4 μηνεσ ακομη θα μπορω να μενω μαζι του στο σπιτι ,τα οικονομικα βλεπετε δεν μου επιτρεπουν κατι διαφορετικο.Προσωπικα ο βρεφικοσ σταθμοσ δεν με ενθουσιαζει σαν ιδεα ειδικα μετα απο τα τελευταια κρουσματα ηρεμιστικων που εμαθα πωσ δινονται στα μωρακια..
η λυση μιασ μπειμπισιτερ δυστυχως ειναι πολυ ακριβη για εμενα.

Οποτε
προτεινω 1 ιδεα για μαμαδεσ που βρισκονται στην ιδια περιπτωση με εμενα.

Να μαζευτουμε 4 μαμαδεσ μαξιμουμ με τα μωρακια μασ εδω κοντα στον Πειραια..(μενω πειραια Μαρινα Ζεασ)

και να μοιραζομαστε την φυλαξη των μωρων μασ δωρεαν αναλογα με το ωραριο μασ, οι κοπελεσ που εργαζονται το πρωι να φυλανε για 3-4 ωρεσ τα μωρα το απογευμα και οι κοπελεσ που εργαζονται το βραδυ, να φυλανε τα παιδακια μασ 3-4 ωρεσ το πρωι..και για τισ ωρεσ που θα περισευαν απο εναν προχειρο υπολογισμο που εκανα θα ειναι μαλλον 4- 5 ωρεσ την μερα
(11.00,12.00 με 5 το απογευμα) να βρούμε μια κοπέλα παιδαγωγό για να τα απασχολεί καθημερινά με διάφορες δραστηριότητες.
Θα μπορούσαμε να διαθέτουμε τα σπίτια μας εκ περιτροπής η και οχι .. δεν με πειραζει μπορουν να ειναι και μονο στο δικο μου σπιτι & να μοιραζόμαστε το μισθό της κοπέλασ.

η ακομη καλητερα να βρεθουμε 4 μαμαδεσ.. με ημιαπασχοληση 2 πρωινεσ και 2 βραδινεσ ετσι ωστε να μην χρειαζομαστε εξτρα ατομο..

Το δικο μου ωραριο δεν μπορω να το γνωριζω ακομη μια και ο εργοδοτησ μου εκλεισε την εταιρια. Η εργασια μου κανονικα ειναι full time 8 ωρο μπορει να ειναι και βραδυνο και πρωινο . Οταν βρω δουλεια προφανωσ δεν θα εχουμε χρονο να γνωριστουμε με τισ μαμαδεσ γι αυτο και αποφασισα να ανοιξω τωρα το θεμα.. αν δεν βρω εργασια στο επαγγελμα μου θα εργαστω σε καποια ημιαπασχοληση αναγκαστικα.

νομιζω πωσ ολοι μασ περναμε κριση στα οικονομικα μασ και μια ποιο ''οικογενιακη '' λυση τετοιου τυπου θα ηταν μια καλη ιδεα.

Κοριτσια το σπιτι μου ειναι ανοιχτο οποτε θελετε να γνωριστουμε ..

Στο τελοσ του δρομου που μενω ειναι η Μαρινα ζεασ,το ναυτικο μουσειο οπου ειπαρχει απλετοσ χωροσ για καθημερινεσ βολτεσ με τα παιδακια , θελω να πιστευω πωσ σε 3-4 μηνεσ ο μικρουλησ θα περπαταει:)

το τηλ μου ειναι 6973757510
Με λενε Αντα και ειμαι 26 χρονων, υδροθεραπευτρια στο επαγγελμα.

Θα περιμενω να γνωριστουμε.

ΡΙΑ-ΒΑΣΙΛΗΣ
30-08-10, 15:37
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ!!!! ΕΙΜΑΙ ΒΡΕΦΟΝΗΠΙΟΚΟΜΟΣ ΚΑΙ ΕΧΩ ΕΡΓΑΣΤΕΙ ΣΕ ΠΑΙΔΙΚΟΥΣ ΣΤΑΘΜΟΥΣ.ΑΛΛΑ ΕΚΑΝΑ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΒΡΩ ΔΟΥΛΕΙΑ!!! ΕΧΩ ΕΝΑ ΓΙΟ 3 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΕΝΑ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ 5 ΜΗΝΩΝ. Ο ΓΙΟΣ ΜΟΥ ΘΑ ΠΑΕΙ ΠΑΙΔΙΚΟ ΚΑΙ ΘΑ ΕΧΩ ΑΡΚΕΤΟ ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΧΡΟΝΟ.ΑΝ ΚΑΜΙΑ ΜΑΝΟΥΛΑ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΤΑΙ ΝΑ ΤΗΣ ΚΡΑΤΗΣΩ ΤΟ ΜΙΚΡΟ ΤΗΣ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΗΝ ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ ΑΣ ΜΟΥ ΓΡΑΨΕΙ. ΜΕΝΩ ΚΟΝΤΑ ΣΤΟ ΙΠΠΟΚΡΑΤΕΙΟ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ!!!!!:razz:

Zaira
01-09-10, 01:44
Επαναφέρω το θέμα γιατί το βρίσκω πολύ χρήσιμο.
Θα με ενδιέφερε να σχηματίσουμε ένα γκρουπάκι με 3 παιδάκια, ηλικίας περίπου 2 ετών, και να βρούμε μία παιδαγωγό ή μητέρα για εναλλακτικό babysitting. Κατοικώ στην Αθήνα, στα Βόρεια Προάστια, αλλά εργάζομαι Κέντρο. Είμαι ευέλικτη ως προς τις περιοχές.

ΡΙΑ-ΒΑΣΙΛΗΣ
01-09-10, 10:28
Επαναφέρω το θέμα γιατί το βρίσκω πολύ χρήσιμο.
Θα με ενδιέφερε να σχηματίσουμε ένα γκρουπάκι με 3 παιδάκια, ηλικίας περίπου 2 ετών, και να βρούμε μία παιδαγωγό ή μητέρα για εναλλακτικό babysitting. Κατοικώ στην Αθήνα, στα Βόρεια Προάστια, αλλά εργάζομαι Κέντρο. Είμαι ευέλικτη ως προς τις περιοχές.

ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΘΕΣ/ΝΙΚΗ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΒΡΕΦΟΝΗΠΙΟΚΟΜΟΣ ΚΑΙ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΩ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΗΝ ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ. ΣΤΟΥΣ ΣΤΑΘΜΟΥΣ ΠΟΥ ΕΡΓΑΖΟΜΟΥΝ ΕΙΧΑ ΤΜΗΜΑΤΑ ΒΡΕΦΩΝ ΚΑΙ ΜΙΚΡΩΝ ΠΡΟΝΗΠΙΟΝ

dimitra333
04-09-10, 11:18
Καλημέρα!Μένω Θεσσαλονίκη και είμαι βρεφονηπιοκόμος.Εχει πολύ καιρό που σκεφτόμουν κάτι παραπλήσιο με παιδικό.Γνωρίζω το home daycare στο εξωτερικό και γενικότερα το βρήκα καλή ιδέα να γινόταν και στην Ελλάδα.Εχω εργαστεί και σε παιδικούς και ως baby sitter χρόνια τώρα.Εψαχνα να κάνω κάτι δικό μου αλλά δύσκολα με τους παιδικούς.Εχω πείρα με παιδιά και άριστη σχέση με γονείς και εμπιστοσύνη γι αυτο και θα ήταν το ιδανικότερο αυτη η δουλειά.Και λόγω ειδικότητας θα έκανα χώρο για βρέφη απο μηνών μέχρι 3 περίπου.Το είχα σκεφτεί ώς εξής.Υπάρχουν και μαμάδες που έχουν 2 παιδιά.Το δεύτερο μωρό και το πρώτο μεγαλύτερο.Θα σύμφερε λοιπον απ ολες τις απόψεις αντι να στείλουν και το δεύτερο παιδικό να το αφήνουν σε εναν τετοιο χώρο όπου θα το προσέχουν καλύτερα(λιγότερα παιδιά,μεγαλύτερη προσοχή)Και λιγότερα χρήματα.Επίσης θα δεχόταν παιδιά και απογευματινές ώρες που κάποιοι εργάζονται πχ μέχρι αργά το βράδυ.
Να ρωτήσω..Θα αφήνατε το παιδι σε έναν τέτοιο χώρο?Θα ήθελα να μου πείτε κυρίως τις απορίες και τα αρνητικά για να έχω μια εικόνα πιο ρεαλιστική για να δω αν γίνεται.
Βέβαια αν το κάνω τελικά θα αφορά χώρο εδω στη Θεσσαλονικη αλλά και οι γονεις απο Αθήνα θα ήθελα τα σχόλια τους.Πραγματικά αν συμμετέχατε στο θέμα μου θα το εκτιμούσα πάρα πολύ...Ευχαριστώ εκ των προτέρων

τασος Ντουμας
06-12-10, 18:09
γνωριζει καποιος καμια καλη νταντα για διδυμα να τα κρατησει λιγες ωρες καποιο σαβατοκυριακο?

alexandramam
06-12-10, 21:16
παρα πολυ καλη ιδεα dimitra.BΕΒΑΙΑ Η ΕΛΛΑΔΑ πιστευω οτι βρισκεται λιγο πισω σε αυτα...μακαρι να γινοταν και αθηνα κατι τετοιο.

sungirl
07-12-10, 21:44
Εγώ θα άφηνα σίγουρα το παιδί μου σε ένα τέτοιο χώρο Δήμητρα σίγουρα. Το θέμα είναι να τηρηθεί ο λιγοστός αριθμός παιδιών γιατί αλλιώς ποια η διαφορά του από έναν παιδικό; Γενικώς πέρα από το κόστος το πρόβλημα που εμένα με απασχολεί είναι αυτό των ιώσεων και των μικροβίων που κυριαρχούν στους υπάρχοντες παιδικούς.

mpampouska
08-12-10, 03:03
καλημερα σε ολες τις μανουλες!!!ειμαι και εγω μανουλα μιας μπεμπουλας 10 μηνων και ψαχνω δουλεια εδω και 3 μηνες!!!ειμαι απόφοιτη βρεφονηπιοκομος με εμπειρια 10 ετων,τα τελευταια 5 χρονια ειχα δικο μου βρεφονηπιακο σταθμο στη θεσσαλονικη δυστυχως τον εκλεισα πριν 3 μηνες οι λογοι οικονομικοι με τον ιδιοκτητη του ακινητου και το ελληνικου κρατους!καθως επισης και μικρης δυναμικοτητας παιδιων τους λογους ομως θα τους γραψω σε καινουργιο θεμα που θα ανοιξω(για να μην σας κουρασω).ενδιαφερομαι και εγω λοιπον για τον ενναλακτικο baby sitting οι λογοι:αγαπαω τη δουλεια μου,εχω ολο τον εξοπλισμο(εκτος απο κρεβατακια που τα χαρισα γιατι και μενα μου τα ειχαν χαρισει),και το κυριοτερο δεν θελω να σταματησει το ονειρο μου σε εκεινη την αθλια στιγμη που κλειδωσα την πορτα μου και εφυγα,θελω το παιδακι μου να μεγαλωσει μαζι με παιδακια να μαθει τι ειναι μοιράζομαι να ξυπναει και να παιρνει την τσαντα του για το σχολειο (συγνωμη για τον συναισθηματισμο αλλα ποναω πολυ που μεγαλωσα τοσα παιδακια περπατησαν πανω στα ωραια μου χαλακια ακουγωντας ζητωκραυγες απο τα μεγαλυτερα και το δικο μου δεν θα εχει αυτη τη δυνατοτητα)(α!πρεπει να ανοιξω και αλλο θεμα τελικα το αποφασισα!:rolleyes:ψυχολογικο)γι'αυτο λοιπον εαν καποια μανουλα ενδιαφέρεται πολυ ευχαριστως να το συζητησουμε!και με την dimitra 333!συγνωμη για το μεγαλο μυνημα έπεται συνεχεια!!!:oops:

mpampouska
08-12-10, 03:30
να ζητησω και δημοσια συγνωμη απο μια μανουλα (αυτη θα καταλαβει)που δεν πηγα τελικα για δοκιμαστικο με το μικρουλη της αλλα μου κακοφανηκε ρε κοριτσια τοσο πολυ!!! να αφηνω την μπεμπεκα μου στην πεθερα μου για να κραταω ενα μωρακι και τονιζω το ενα και μαλιστα ακριβως ιδιας ηλικιας με την δικη μου 6 ωρες εκατσα μαζι του μια μερα και ηθελα να κλαιω γυρισα σπιτι εβλεπα το κοριτσακι μου και δεν ηξερα με τι τροπο να του ζητησω συγνωμη τετοιες τυψεις!!!λοιπον στο θεμα μας τωρα μου ηρθε μια ιδεα να μαζευτουμε σε εναν παιδοτοπο οσες ενδιαφερομαστε να γνωριστουμε και να συζητησουμε ολες τις εκδοχες,ειμαι ανοιχτη 1.σε μικρη ομαδα παιδιων (για οσους φοβουνται τις ιωσεις )σε δικο μου χωρο 2.σε μεγαλη ομαδα παιδιων με παιδαγωγους λογω οικονομικης κρισης και τρελλων διδακτρων σε δικο μου χωρο και 3.εστω και ενος με τη δικη μου μαζι στο δικο σας χωρο ομως γιατι εγω μενω με την πεθερα μου:twisted:οποτε καταλαβαινετε οτι ειναι αναγκη να βρω δουλεια αμεσα!!!:mrgreen:παω να ανοιξω το αλλο θεμα σας ενδιαφερει ολους θα εχει τιτλο "πολυτελεστατοι παιδικοι σταθμοι και ομως δεν ειναι ολα τοσο ροδινα!!!"

amarylis
08-12-10, 12:51
καλημέρα και από εμένα!

και εμένα με απασχολεί αυτό το θέμα πολύ. Έχω μία γυναίκα όπου κρατάει τον 8μηνών γιο μου μαζί με την 1έτους ανιψιά μου στο σπίτι μου,αλλά δεν είμαι καθόλου ευχαριστημένη.Εδώ και λίγους μήνες κρατούμε μόνο την ανιψιά μου για 3 ώρες το πρωί και εδώ και 2 ημέρες τα κρατάει και τα 2 αλλά δεν τα καταφέρνει.
Ενδιαφέρομαι και εγώ και ψάχνω για παιδαγωγό να τα κρατήσει στο σπίτι μου. Είχα ρωτήσει στον παιδικό σταθμό όπου παέι ο μεγάλος μου γιος αλλά δεν έχουν κάποια να μου συστήσουν και να μπορεί να κρατήσει 2 παιδάκια. Αν γνωρίζετε κάποια γυναίκα θα με βοηθούσατε πάρα πολύ. Την χρειαζόμαστε να κρατάει τον γιο μου και την ανιψιά μου απο τις 7.30 το πρωί μέχρι τις 10.30 μόνη της και από τις 10.30 μέχρι τις 4 το απόγευμα μαζί με την μητέρα μου.
Μένω στο Αιγάλεω στην πλατεία Εσταυρωμένου κοντά.

pax
08-12-10, 14:15
Μένω σε χώρα που είναι θεσμός τέτοιοι εναλλακτικοί τρόποι φύλαξης παιδιών και στέλνω τις κόρες μου σε μια κυρία που προσέχει τα παιδάκια (μέχρι 6 τη φορά) στο σπίτι της. Είμαι ευχαριστημένη γιατί ο χώρος ενός σπιτιού είναι πιο ζεστός από έναν βρεφονηπιακό σταθμό, η babysitter δεν έχει το άγχος να γυρίσει στο σπίτι της εγκαίρως, και βέβαια οικονομικά συμφέρει. Τώρα η μεγάλη μου ξεκινά παιδικό, αλλά για πιο μικρές ηλικίες είναι καλύτερο ένα τέτοιο μικρό γκρουπ. Η μικρή κόρη της babysitter είναι 7 χρονών και οι κόρες μου την αγαπούν πολύ και παίζουν μαζί της όταν γυρίζει από το σχολείο. Τη βρίσκω καλή λύση και για τους γονείς που αφήνουν τα παιδιά τους εκεί, και για τη babysitter που συνδυάζει πιο εύκολα δουλειά και σπίτι.

Danay13
21-12-10, 17:35
Καλησπἐρα σας,
έχω ένα αγοράκι 2 χρονών και με ενδιαφέρει πολύ το συγκεκριμένο θέμα..Εργάζομαι μέχρι τις 6:00,αλλά σκέφτομαι να μειώσω τις ώρες που δουλεύω,για παράδειγμα να δουλεύω 10:00-14:00,γιατί το πρωί ο μικρός πηγαίνει παιδικό σταθμό αλλά τα απογεύματα έχω πρόβλημα που να τον αφήνω..Για αυτό θα μου άρεσε η ιδέα να κρατάω ένα παιδάκι τα απογεύματα,έτσι και ο Χρηστάκης θα έχει παρέα.Ὀπως επίσης μου άρεσε η ιδέα της ανταλλαγής baby-sitting..Συμφωνώ να συναντηθούμε μία ημέρα οι μαμάδες που ενδιαφερόμαστε,έτσι θα έχουμε την ευκαιρία να γνωριστούμε και να τα πούμε από κοντά..

chris.p
03-01-11, 11:47
Κορίτσια καλημέρα,
μήπως έχετε υπόψη σας για εναλλακτικο babysiting σε περιοχή κοντά στο Μενίδι (Αχαρνές); Ξέρω ένα κέντρο φύλλαξης παιδιών στο Καματερό,αλλά θα ήθελα να δω και κάτι άλλο.

chris.p
03-01-11, 12:06
Δεν αναφέρετε κορίτσια σε ποιες περιοχές μένετε! Πρέπει να ταιριάζουν και οι περιοχές....

Danay13
03-01-11, 14:02
Καλημέρα και καλή χρονιά!!Εγώ μένω στη Νέα Σμύρνη...

goofy
04-01-11, 01:05
Εγώ θα το σκεφτόμουν πολύ σοβαρά για το εναλλακτικό baby-sitting και μόνο αν η εκάστοτε κυρία κρατούσε 2-3 συνομήλικα παιδιά max. Μιλάω πάντα για την Ελλάδα και την παρούσα κατάσταση, η οποία νομίζω θα ήταν πολύ χύμα. Δηλ. υπάρχει νομοθεσία, που να ορίζει προϋποθέσεις όσον αφορά στον άνθρωπο, που θα φυλάει τα παιδάκια, στο χώρο, στην ασφάλεια, στην υγιεινή κλπ κλπ.;;;Δεν έχω υπόψη μου κάτι.
Από την άλλη, 6 παιδάκια με μια κοπέλα (κάπου διάβασα αυτό το νούμερο), ε, δεν είναι και λίγα, ιδίως αν είναι πολύ μικρά ή αν είναι διάφορες ηλικίες (τα μεγαλύτερα να πειράζουν τα μωρά, να θέλουν άλλον τρόπο απασχόλησης κλπ.). Εδώ με 2 στο σπίτι και πολλές φορές πελαγώνουμε. Και ποιος θα μαγειρεύει, ποιος θα καθαρίζει, ποιος θα πηγαίνει στην τουαλέτα το ένα και ποιος θα προσέχει τα άλλα...
Όσο το σκέφτομαι, τόσο δε μ'αρέσει.
Αυτό που θα προτιμούσα θα ήταν αυτό που προτείνει η Danay13, δηλ. φύλαξη ενός συνομήλικου με το δικό σου παιδιού. Και εργασία και εξυπηρέτηση και παρεούλα τα πιτσιρίκια.

jannis
04-01-11, 09:05
και εμένα μου φαίνεται πολύ το 6 παιδάκια αν δεν έχεις άλλη βοήθεια.
Στον βρεφικό που πηγαίναν τα παιδιά μου ήταν 1 κοπέλλα ανα 6 παιδάκια (10 μηνών -2ετών) αλλά άλλες μαγείρευαν και άλλες καθάριζαν. Επίσσης την ώρα του φαγητού επειδή δεν προλαμβαίνανε τις βοηθούσαν και οι κοπέλες από την κουζίνα!
Παρόλο που τα μικρά κοιμούνται 2-3 ώρες το πρωί και το προσωπικό ήταν πολύ καλά εκπαιδευμένο και καλό με τα παιδιά (έχω δει να παίρνει και 3 στην αγκαλιά της για να μην κλάψουν) ήταν ζόρικα...Για πιο μεγάλη ηλικία είναι εφικτό αυτό το νούμερο.

chris.p
04-01-11, 13:32
και εμένα μου φαίνεται πολύ το 6 παιδάκια αν δεν έχεις άλλη βοήθεια.
Στον βρεφικό που πηγαίναν τα παιδιά μου ήταν 1 κοπέλλα ανα 6 παιδάκια (10 μηνών -2ετών) αλλά άλλες μαγείρευαν και άλλες καθάριζαν. Επίσσης την ώρα του φαγητού επειδή δεν προλαμβαίνανε τις βοηθούσαν και οι κοπέλες από την κουζίνα!
Παρόλο που τα μικρά κοιμούνται 2-3 ώρες το πρωί και το προσωπικό ήταν πολύ καλά εκπαιδευμένο και καλό με τα παιδιά (έχω δει να παίρνει και 3 στην αγκαλιά της για να μην κλάψουν) ήταν ζόρικα...Για πιο μεγάλη ηλικία είναι εφικτό αυτό το νούμερο.

Κορίτσια, μην ξεχνάτε ότι και στους παιδικούς σταθμός ο αριθμός ανά βρεφονηπιαγωγό είναι 6-7 παιδάκια. Εκτός αυτού, όταν τα πηγαίνεται στον παιδικό σταθμό (και ιδίως στους ιδιωτικούς) τηρείται πάντα αυτή η αναλογία βρεφονηπιαγωγού-παιδιών;;;; Δε νομίζω! Έχετε την εντύπωση ότι είναι όλες άρτια εκπαιδευμένες ή ότι όλες αγαπούν αυτό που κάνουν;;; Ποστεύω τελικά ότι ο καλύτερος τρόπος να λειτουργήσει κάτι τέτοιο στην Ελλάδα είναι να γίνει μεταξύ γνωστών! Επειδή πιστεύω ότι μπορεί να μπλέξει όχι μόνο η μητέρα που εμπιστεύεται το παιδί της σε τέτοιου είδους babysiting αλλά και όποιος αναλαμβάνει να κάνει αυτή τη δουλειά!

goofy
05-01-11, 01:31
Κορίτσια, μην ξεχνάτε ότι και στους παιδικούς σταθμός ο αριθμός ανά βρεφονηπιαγωγό είναι 6-7 παιδάκια. Εκτός αυτού, όταν τα πηγαίνεται στον παιδικό σταθμό (και ιδίως στους ιδιωτικούς) τηρείται πάντα αυτή η αναλογία βρεφονηπιαγωγού-παιδιών;;;; Δε νομίζω! Έχετε την εντύπωση ότι είναι όλες άρτια εκπαιδευμένες ή ότι όλες αγαπούν αυτό που κάνουν;;; Ποστεύω τελικά ότι ο καλύτερος τρόπος να λειτουργήσει κάτι τέτοιο στην Ελλάδα είναι να γίνει μεταξύ γνωστών! Επειδή πιστεύω ότι μπορεί να μπλέξει όχι μόνο η μητέρα που εμπιστεύεται το παιδί της σε τέτοιου είδους babysiting αλλά και όποιος αναλαμβάνει να κάνει αυτή τη δουλειά!

Φυσικά και δεν είναι ιδανικά τα πράγματα στους παιδικούς, αλλά πιστεύω πως είναι πιο οργανωμένα, ασφαλή, υπάρχει βοηθητικό προσωπικό, είναι διαφορετικά τεσπά.

victorioula
20-01-11, 13:43
Γεια σε ολες,

Με λύπη βλέπω οτι αυτό το θέμα ξεκίνησε πριν 3 χρονια στο forum και ακομα στην χώρα μας δεν έχει γίνει τίποτα για να όριστεί ενα κοινωνικό πλαίσιο και να αναπτυχθεί, τώρα όσο περισσότερο απο ποτέ, αφού με την κρίση είμαι σίγουρη οτι πολλές μαμάδες είναι σπίτι χωρίς δουλειά και θα μπορούσαν να βγάλουν ενα αξιοπρεπέστατο εισόδημα.

Σας παραθέτω 2 αρχεία απο το πως λειτουργεί αυτο το σύστημα στην Δανία που ήταν απο τις πρώτες χώρες που το εφάρμοσαν στην ευρώπη, ειναι στα αγγλικά και όπως θα δείτε μια γυναίκα στην Δανία που προσέχει 4 παιδάκια στο σπίτι της ( συμπεριλαβομενου και των δικών της) παίρνει το οχι ευκαταφρόνητο ποσό των 2768 ευρώ το μήνα που επιδοτείται απο το κράτος. Με μία σύντομη εκπαίδευση, αγάπη για τα παιδια, και ένα ευρύχωρο σπίτι, ειναι κάτι που μπορει να γίνει πολύ εύκολα.

http://applikationer.foa.dk/Publikationer/pjecer/Paedagogisk/Family-day-care.pdf

http://applikationer.foa.dk/Publikationer/pjecer/Paedagogisk/FamilyDayCareInDenmark.pdf

Επειδή έχω μελετήσει πολύ αυτό το θέμα στις ευρωπαικές χώρες απο προσωπικό χόμπυ, είμαι στην διάθεση σας για οποιαδήποτε ερώτηση. Πιστεύω οτι οι άμεσα ενδιαφερόμενες θα μπορούσαν να κάνουν μια επίσημη ερώτηση στο υπουργείο παιδείας ετσι ώστε να αφυπνιστούν λίγο αυτοί που διοικούν αυτόν τον τόπο.

popin
21-01-11, 10:16
Πρόσφατα επέστρεψα στην εργασία μου και αναγκαστικα βρήκα μια κυρία να κρατάει στο σπίτι το παιδί μου . Είχα βάλει και αγγελία μέσω του φορουμ . Είχα πολλές προτάσεις οι περισσότερες απο κοπέλες που ναι μεν ( όπως η παραπάνω ) είχαν μεγάλη ανάγκη αλλά από την άλλη ποτέ δεν πάτησαν στο ραντεβού . Πως λοιπόν να εμπιστευτώ μια κοπέλα που δεν έχει λόγο και από την άλλη δικαιολογείται ότι δεν μπορούσε να αποχωριστεί το παιδί της .ΟΥΤΕ ΕΓΩ μπορώ να το αποχωριστώ πόσο μάλλον σε μια ξενε γυναίκα( δεν μιλάμε για μαμα ή πεθερά ) αλλά πρέπει. Λοιπόν δώστε περισσότερη προσοχή στο ποιός θα κρατήσει την ΨΥΧΟΥΛΑ σας .Εγώ επέλεξα μια ώριμη κυρία με εμπειρία . Επίσης είχα προταση να μου φυλάξει μια κυρία το παιδί μου μαζί με το δικό της ...πως ξέρω εγώ ότι δεν θα μου το παραμελούσε ??
Λοιπόν όλες αγαπάμε τα παιδιά μας και όποιος δεν έχει ανάγκη και όρεξη καλύτερα να διαλέξει κάποιο άλλο επάγγελμα.
Αυτά από εμένα

ProudMommy2010
21-01-11, 14:53
kalhspera to baby sitting den einai toso aplo oso fenetai eimai apo amerikh kai episeis exw doulepsi amerikh san baby sitter. to baby sitting den einai mono na vroume mia kopela na mas kratisei to paidi, prepei na exei kai kapoies gnoseis, gia na boresei na adidrasei se ektaktes anages. gia na boreseis na kaneis baby sitting sthn amerikh prepi na exeis kanei seminario CPR ( protes boithies) xoreis ayto den boreis na doulepseis, episeis prepei na exeis ena kalo biografiko. kai to poiniko sou mitrow paron stin sinenteyxei. kapoies oikogenies exoun to dikaioma na zhtisoun mexri kai psixologiko test.Koritsia mhn koroidevomaste mexri na ginoun ola ayta ipoxreotika sthn ellada kai na boroume na stirizomaste se kapoion agnosto mesa sto spiti mas. nane kala ta petherika kai h goneis mas.
sas mhlaw apo ebeiria

Levina
21-01-11, 19:52
Γεια σας μανούλες, διαβάζω κάτι μήνες αυτό το forum αλλά τελευταία έκανα εγγραφή.
Είναι πολύ ενδιαφέροντα όλα όσα διαβάζω αν και τα δικά μου παιδάκια δεν είναι τόσο μικρά πλέον, ωστόσο επειδή έχω ασχοληθεί με το babysitting θα ήταν πολύ ενδιαφέρον να ανοίξει ένας τόπος συνομιλίας μητέρων και babysitters ώστε να δείτε ότι προβλήματα δεν υπάρχουν μόνο από το μέρος των γονιών αλλά και από την άλλη πλευρά.
Ας μην σκεφτόμαστε μόνο ότι θα έρθει μια ξένη γυναίκα να φυλάξει το πολύτιμο παιδάκι μας και θα γίνει ο εφιάλτης στα όνειρά του, καμιά φορά και εμείς οι γονείς γινόμαστε ο εφιάλτης για την γυναίκα που της εμπιστευόμαστε το παιδάκι μας, το σπίτι μας, την ίδια την ζωή μας .
Μια και βρίσκομαι και στις δυο θέσεις, του γονιού και της babysitter δεν ξέρω πια ποιος είναι πιο αδικημένος και δεν μιλάω για ακραίες καταστάσεις που έχουμε να κάνουμε με μια αρρωστημένη κατάσταση, αλλά για απλά πράγματα.
Μακάρι να μπορούσαμε τόσο εύκολα να κάνουμε το εναλλακτικό babysitting αλλά από ότι διαβάζω εδώ είναι τόσο πολλά τα προβλήματα που καταλήγει απαγορευτικό νομίζω

popin
21-01-11, 20:15
Ναι μίλησες για ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ πράγματα μιλώντας ακραία ....

Levina
21-01-11, 20:58
Ναι μίλησες για ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ πράγματα μιλώντας ακραία ....

Καλή μου popin τι ενοείς?
σε τι μιλάω ακραία?

nicole82
14-03-11, 13:20
Αγαπητές μαμάδες,είναι πραγματικά πολύ ενδιαφέρον το θέμα που έχετε ανόιξει.
Είμαι απόφοιτη του τμήματος Φιλοσοφίας-Παιδαγωγικής&Ψυχολογίας με ειδίκευση παιδαγωγικής και έχω ένα αγοράκι 1,5 έτους.Είμαι Ελληνίδα, μη καπνίστρια και μπορώ να κάνω καθημερινή ολοήμερη φύλαξη και δημιουργική απασχόληση ενός ή δύο παιδιών 1 εώς 5 ετών στον χώρο μου και να κρατήσω ένα με δύο παιδάκια για λιγότερες ώρες πρωινές, μεσημεριανές ή απογευματινές.Μένω στον Γέρακα και όποια μαμά, από κοντινές περιοχές, ενδιαφέρεται μπορεί να μου στείλει προσωπικό μήνυμα ή να επικοινωνήσει μαζί μου στο τηλέφωνο 6973096256.

ΝΕΦΕΛΗ_1
14-03-11, 13:51
βλεπω τις αποψεις σας και επειδη τυχαινει η αδερφη μου να ασχολειται με κατι σχετικο ,μονο μεχρι 3 παιδακια εχει σε groupaki για να μπορει να ανταπεξελθει επαρκως και στα 3 και να μην μενει κανενα παραπονεμενο . βεβαια δεν κανει babysitting ακριβως, αλλα επειδη ειναι φοιτητρια θεατρικων σπουδων τους απασχολει στο αντικειμενο της, κανοντας θεατρικο παιχνιδι και γενικοτερα τους αναπτυσσει την καλλιτεχνικη τους πλευρα.(αν ενδιαφερεστε για λεπτομερειες πειτε μου να την ρωτησω :p )

αλλα θεωρω και εγω πως με περισσοτερα παιδακια δεν θα γινεται σωστη δουλεια,γιατι καθε παιδι θελει ξεχωριστα προσοχη.

ffotis
25-04-11, 15:23
Καλησπέρα σε όλους. Είμαι πατέρας ενός αγοριού 20 μηνών. Το θέμα αυτό όχι μόνο μ' ενδιαφέρει, αλλά πριν έρθω στο φόρουμ αυτό κάθισα κι έκανα αρκετό ψάξιμο, εκτιμήσεις και υπολογισμούς. Μέχρι το νόμο διάβασα που λέει ακριβώς ποιες προϋποθέσεις πρέπει να πληροί ένας παιδικός σταθμός.

Η αρχική ιδέα (πιγκουινάκι) ήταν:
Πώς μπορώ να έχω σημαντικά οφέλη που ξεπερνούν την απλή φύλαξη του παιδιού μου, χωρίς να πρέπει να: α) πληρώνω όσα θέλει ένας παιδικός σταθμός, β) εκθέτω το παιδί μου στον κίνδυνο των λοιμώξεων που κάνουν θραύση στους παιδικούς σταθμούς (δεν μπαίνω στους άλλους κινδύνους, δε χρειάζεται κινδυνολογία).

Από τις λύσεις που συζητήθηκαν ως τώρα, εμένα μ' ενδιαφέρει -στα σοβαρά- να οργανωθεί μία ομάδα 5-6 οικογενειών με παιδιά 2,5-3 ετών που να θέλει να απασχολήσει για όλα μαζί τα παιδιά μία βρεφονηπιοκόμο στο δικό της χώρο. Τα σοβαρά ζητήματα που πρέπει να απαντηθούν είναι τα εξής:

1) Ικανότητα και κατάρτιση βρεφονηπιοκόμου: προφανώς πρέπει να έχει κατάρτιση τουλάχιστον διετή και εμπειρία σε προηγούμενη θέση (σε παιδικό σταθμό).

2) Επάρκεια και ασφάλεια χώρου: Η βρεφονηπιοκόμος θα βάλει το δικό της χώρο και εξοπλισμό, αλλά οι γονείς θα τσεκάρουν ότι είναι ασφαλής και επαρκής, και θα πρέπει να "τσοντάρουν" με εργασία, παιδαγωγικό υλικό και αναλώσιμα κάθε είδους. Για 5-6 παιδιά μιλάμε για 25-30 τμ *ανοιχτού* χώρου, με λίγα επιπλάκια και γωνιές. Επίσης, εξωτερικό χώρο (αυλή) ίσου εμβαδού. Αν θέλει βάψιμο, το βάφουμε. Αν θέλει επιπλάκια, τα βρίσκουμε. Αν θέλει παιχνίδια, ξεκινάμε με αυτά που έχουμε και "προγραμματίζουμε" τα δώρα που κάνουν οι συγγενείς ώστε να ταιριάζουν στον κοινό στόχο: αντί να μας παίρνουν άχρηστες πλαστικούρες, τους συντονίζουμε να πάρουν αυτό που χρειάζεται στα παιδιά μας.

3) Δημιουργικό, συγκροτημένο από πριν πρόγραμμα απασχόλησης: χρειάζεται κάτι που να πλησιάζει το πρόγραμμα ενός Π.Σ., χωρίς όμως υπερβολές. Δηλαδή, δεν περιμένει ο γονιός ότι μία βρεφονηπιοκόμος θα του κάνει το παιδί σούπερμαν, αλλά κυρίως μια ομαλή κοινωνικοποίηση σε μικρή ομάδα, αισθησιοκινητικά παιχνίδια, κουβεντούλα για την απόκτηση εννοιών/λέξεων, ασφάλεια και μπόλικη αγάπη. Και παιχνίδια στην αυλή.

4) Κάποιος τρόπος να πληρώνεται με κάποιο παραστατικό. Π.χ. άνεργος μπορεί νομίμως να πληρωθεί (έως 4 ή 5.000 ευρώ το χρόνο, νομίμως) δίχως να έχει βιβλία στην Εφορία ως επαγγελματίας, με απόδειξη δαπανών. Υπάρχουν κι άλλοι τρόποι, ώστε κάποιος ή κάποιοι από τους γονείς να εμφανίζουν τη δαπάνη -π.χ. αν έχουν εταιρεία- κι έτσι να υπάρχει και μια πιο συμβατική σχέση με τη βρεφονηπιοκόμο. Όχι ντιπ μαύρα, δηλαδή.

5) Να είναι στη Θεσσαλονίκη :-) και μάλιστα στα δυτικά.

Είμαι έτοιμος και σοβαρός, μαζί με τη γυναίκα μου, να συναντηθούμε με... άλλους εξίσου έντιμους και σοβαρούς και με μια βρεφονηπιοκόμο που διαθέτει τα παραπάνω, να το συζητήσουμε με κάθε λεπτομέρεια και, εφόσον είναι συμφέρον συνολικά (όχι μόνο οικονομικά), να το στήσουμε μέσα στους επόμενους 5-6 μήνες. Να έχουμε μεις το όφελος της δημιουργικής απασχόλησης και κοινωνικότητας, να έχει κι η βρεφονηπιοκόμος δουλειά.

Ας αφήσουμε τα "τι καλά που θα 'τανε!" και ας ενεργήσουμε επιτέλους. Παρακαλώ διαβάστε καλά το νήμα πριν απαντήσετε στο μήνυμα, οι κυρίες που μίλησαν ως τώρα έχουν πει πολλά εξαιρετικά πράγματα.

(Και να θυμάστε: Αν αυτό πιάσει, θα βγάλει κλαδιά που ούτε να τα φανταστούμε μπορούμε.)

Ασπασία
06-05-11, 14:24
proudmommy το θεμα ειναι τι γινεται στην περιπτωση που δεν υπαρχουν παππουδες συγγενεις κλπ να σου κρατανε τα παιδια αλλα και οικονομικη δυνατοτητα ή απο επιλογη αποκλεισμος λογω αρρωστιας κλπ του παιδικου...
Νομιζω οτι αυτη την εννοια εχει το εναλλακτικο...
Το ενδεχομενο να μην γινεται σε καποιο σπιτι (προδιαγραφες, επιπλα, καθαριοτητα κλπ) αλλα σε καποιον ενοικιαζομενο χωρο νομιζεται οτι θα ανεβαζε απαγορευτικα το κοστος?
Δηλαδη εχοντας διαβασει ολα τα παραπανω και του ffotis μου γεννηθηκε η εξης ιδεα...
Ψαχνοντας τροπο να περνουν τα πρωινα του χαρουμενα τα παιδια μου εψαξα κυριως για τον χειμωνα καποιο παιδοτοπο για το πρωι προς μεγαλη μυο εκπληξη οι περισσοτεροι ειναι κλειστοι τα πρωινα λογω ελλειψης παιδιων...
Αν βρισκαμε εναν τετοιο παιδοπο που εχει προδιαγραφες καλυτερες απο ενα σπιτι και τον νοικιαζαμε για 6 παιδακια και βρισκαμε και μια παιδαγωγο πολυ καλη δεν θα ηταν καλυτερο?
Και οποιος γονιος μπορουσε θα πηγαινε και αυτος για βοηθεια και παιχνιδι με τα παιδια του...

Δεν νομιζω οτι εχει μεγαλυτερο ρισκο απο μια τυχαια Baby sitter που προσλαμβανει κανεις σπιτι του η οποια κανεις δεν εγγυαται οτι εχει ποινικο μητρωο καθαρο γνωριζει πρωτες βοηθειες κλπ...

Νομικα θα μπορουσαμε να το κανουμε?

Ασπασία
19-05-11, 12:41
Επειδη ψαχνω εδω και καιρο να βρω εναν τροπο για να απασχολουνται δημιουργικα τα παιδια μου ηλικιας 2,5 χρονων και 10 μηνων σκεφτηκα μια ιδεα και προσπαθω τωρα να την υλοποιησω.
Δεν θελω να τα στειλω ακομα παιδικο σταθμο αλλα θελω να μπουν στη διαδικασια της ομαδας, της επικοινωνιας, της δημιουργικης απασχολησης και τελος παντων να βγουν απο το σπιτι. Και επειδη υπαρχει το ενδεχομενο απο Σεπτεβρη να εργαζομαι part time σκεφτηκα το εξης.

Θα νοικιασω εναν χωρο παιδοτοπο που πληρει ολες τις προδιαγραφες ασφαλειας ωστε να μπορουν να υπαρχουν παιδακια, θα προσλαβω και μια παιδαγωγο πολυ εμπειρη στην δημιουργικη απασχοληση και θα συγκεντρωθουν γυρω στα 10 παιδακια για να μπουν σιγα σιγα στην διαδικασια του ''σχολειου'' της συνεργασιας και της ομαδας. Επισης οποιος θελει θα μπορει να αφηνει το παιδακι του εκει (το μεγαλυτερο) χωρις να ειναι ο ιδιος παρον...
Εγω σκεφτομαι για καθε μερα βεβαια αλλα υπαρχει δυνατοτητα μια μαμα να φερνει μονο μια μερα το παιδακι της.
Το ωραριο που σκεφτομαι ειναι 8.30 εως 15.00

Εχω ηδη παρει καποιες προσφορες και γενικα τωρα το οργανωνω υπολογιζω για κοστος περιοπου στα 250€- 300€ ανα παιδακι (εξαρταται αν θα τους δινουμε και φαγητο. Αν καποια μανουλα ενδιαφερεται ή αν εχει καποια προταση ας μου στειλει ενα pm ή ενα mail στο skoufidi@otenet.gr (skoufidi@otenet.gr)

am13
19-05-11, 23:52
καλη μου εμενα να με υπολογιζεις πρωτη σε συμμετοχη δεν ακουγεται καθολου κακη ιδεα

Ασπασία
20-05-11, 09:07
καλη μου εμενα να με υπολογιζεις πρωτη σε συμμετοχη δεν ακουγεται καθολου κακη ιδεα

Thanks κοριτσι θα τα πουμε απο κοντα!

dudu
31-08-11, 07:10
Καλημερα κοριτσια!!

Το αγορακι μου εγινε κι ολας 2 ετων, και θα παει βρεφονηπιακο σταθμο(αν με το καλο ανοιξουν):):)

ειμαι υδροθεραπευτρια και εργαζομαι σε SPA ξενοδοχειου εποχιακα μεχρι τελος Οκτωβρη δηλαδη..

απο 1τη Νοεμβρη θα εχω ελευθερα τα πρωινα μου μεχρι τησ 4 το απογευματακι , οποια μανουλα απο βορεια προαστια ενδιαφερεται , μπορω να κρατησω το παιδακι της στο σπιτι μου Η στο σπιτι της αυτεσ τισ ωρες , μενω στο χαλανδρι .

:):)

Ασπασία
10-09-11, 17:17
Εμεις το ξεκινησαμε!!!!

Και πάμε πολύ καλα!
Τα παιδια περνανε τελεια, κανουμε πολύ ωραια πράγματα, συμμετέχουν ενεργά όσοι γονεις θέλουν και γενικά παρόλο που ξεκινήσαμε 1η Σπετέμβρίου έχουμε πολύ θετικα αποτελέσματα!!!Πηγαμε μάλιστα και την πρωτη μας εκδρομη!!!
Ειμαστε στα συνορα Αγιας Παρασκευης με Χαλάνδρι.

Αν και καποια άλλη μαμα ενδιαφέρεται να ερθει στην ομαδα μας ας επικοινωνησει μαζι μου στο 6936999929 ή skoufidi@otenet.gr

Ελένη_Χ
17-09-11, 22:06
Γεια σε όλες τις μαμάδες!
Είμαι κι εγώ μητέρα δύο παιδιών πάνω από 20 ετών, πλέον..
Έχω ήδη ασχοληθεί με τη φύλαξη παιδιών 1,5-2 χρονών για περίπου τρία χρόνια. Αγαπώ πολύ τα παιδιά και πιστέυω ότι είναι μια πολύ όμορφη απασχόληση, η φροντίδα τους!
Η εμπειρία μου, με τα παιδιά, με καθιστά, κατά τη γνώμη μου, ικανή να διαχειριστώ οποιαδήποτε κατάσταση και ταυτόχρονα, να δίνω στα παιδιά την τρυφερότητα που χρειάζονται.
Κατοικώ στο Μαρούσι, οπότε θα ήταν επιθυμητό να βρω κάτι ανάλογο,
στις γύρω περιοχές.
Είμαι στη διάθεσή σας! 6936 95 81 59

dudu
23-09-11, 08:00
Εμεις το ξεκινησαμε!!!!

Και πάμε πολύ καλα!
Τα παιδια περνανε τελεια, κανουμε πολύ ωραια πράγματα, συμμετέχουν ενεργά όσοι γονεις θέλουν και γενικά παρόλο που ξεκινήσαμε 1η Σπετέμβρίου έχουμε πολύ θετικα αποτελέσματα!!!Πηγαμε μάλιστα και την πρωτη μας εκδρομη!!!
Ειμαστε στα συνορα Αγιας Παρασκευης με Χαλάνδρι.

Αν και καποια άλλη μαμα ενδιαφέρεται να ερθει στην ομαδα μας ας επικοινωνησει μαζι μου στο 6936999929 ή skoufidi@otenet.gr

Τελεια...χαρηκα πολυ...και πεσ βρε Ασπασακι... ποσα παιδακια ειστε?και ποιο ειναι το ποσο που αναλογει??γιατι στο Χαλανδρι δεν ανοιξανε οι βρεφονηπιακοι και μειναμε στον αερα.

sofoulitsa_k
12-10-11, 15:44
Ασπασία πάρα πολύ καλή η ιδέα σου και πιστεύω ότι το γεγονός ότι πάτε καλά το επιβεβαιώνει! ενδιαφερόμουν κι εγώ για κάτι τέτοιο "εναλλακτικό" αλλά δε με βόλευε το Χαλάνδρι-Αγία Παρασκευή. Βρήκα λοιπόν κάτι αντίστοιχο στον Άγιο Στέφανο που το λένε "η μικρή μας Παρέα". Αρχικά πήγα σε ένα πάρτυ, έκανα και το πάρτυ της μικρής μετά και τώρα έχουμε γραφτεί στην "εναλλακτική" φύλαξη. Τα νηπιαγωγία που δεν άνοιξαν φέτος και οι θέσεις που σε κάποια μειώθηκαν αλλά και τα υψηλά δίδακτρα των ιδιωτικών δε βολεύουν πια... εγώ πληρώνω ανάλογα με τις ώρες που πάω τη μικρή και είμαι πιο άνετα. Μπράβο κορίτσια που εν μέσω κρίσης παίρνετε ρίσκα και μας βοηθάτε όλες!

Babycakes
12-10-11, 16:12
Προς νότια και κέντρο δεν θα κάνουμε τίποτα;;;; :):p:confused:

ΕΙΡΗΝΗ8
27-10-11, 12:29
Καλημέρα σε όλες τις μανούλες είμαι και εγώ μανούλα και αποφάσισα να μπω στην ομάδα σας βλέποντας τις ανησυχίες σας για τα παιδάκια σας είμαι βρεφονηπιοκόμος και μόλις τελείωσε η σύμβαση μου στους παιδικούς σταθμούς του δήμου Αχαρνών στους οποίους δούλευα 7 χρόνια και άλλα 5 χρόνια σε ιδιωτικό σταθμό του ίδιου δήμου αν καμία μανούλα ενδιαφέρεται για το παιδάκι της είμαι στην διάθεση σας στο τηλ 6985568017 η να μου στείλετε μήνυμα σας ευχαριστώ πολύ!

maria gk
05-11-11, 18:37
geia sou aspasia mprabo se auto pou ekanes einai poli kali idea skeftomai kai ego na to kano edo kai kairo mipos sou einai efkolo na mou doseis plirofories ti xreiazete gia na to anoixeis ?me tin eforia ti geinete?posa paidia exeis?euxaristo......

ΜΑΡΟΥΛΙΤΑ
05-11-11, 20:40
Παιδια μενω Καλλιθέα και με ενδιαφέρει πολυ αυτό που λέτε.Εγω δεν εργάζομαι (η κρίση μας χτύπησε για τα κάλά), αλλά δεν έχω και βοήθεια καθόλου με το μωρό.Είμαι όλη μέρα μαζί του και τα έχω δει όλα.Ο άντρας μου δουλέυει όλη μερα και είαμι μόνη μου και δεν έχω που να τον αφήσω για να πάω έστω σε μια συνέντευξη (αν ποτέ με καλέσουν).Θα με ενδιέφερε να μπορώ να τον αφήνω κάπου για λίγες ώρες την εβδομάδα.
Γίνεται τίποτα αντίστοιχο στα Νότια Προάστια?
ή μήπως θα ενδιαφερόταν κάποια κοπέλα από δω κοντά να ανταλλάξουμε babysitting ή κάτι άλλο? π.χ.να μου κάνει babysitting και να κάνω ιδιαίτερα στο παιδάκι της?

andronikim
08-11-11, 21:23
ειμαι αποφοιτη της σχολης νηπιαγωγων αλεξανδρουπολης και έχω πολυετη πείρα στη φυλαξη παιδιών και παραδοση ιδιαιτερων μαθηματων σε ολες τις ταξεις δημοτικου και γυμνασιου. εαν καποια μητερα ενδιαφερεται ας με καλεσει στο 6930951416. ειμαι 24 χρονων, με πολύ αγαπη για τα παιδιά και για την δημιουργικής τους απασχοληση και αναπτυξη. Μενω αλεξανδρουπολη .τιμες προσιτεσ. συστασεις διαθεσιμες
ευχαριστω πολυ.

Ασπασία
14-11-11, 11:09
Αγαπητες μανουλες θα ήθελα οσες απο εσας εχετε ήδη οργανωσει ή θέλετε να οργανωσετε ενα playgroup στην περιοχη σας να επικοινωνησετε μαζι μου στο skoufidi@gmail.com ωστε να οργανωθουμε ολες μαζι να σας πω πως τα καταφεραμε καθως και να μπορουμε να επιτυχουμε περισσοτερα πραγματα και καλυτερες τιμες σε διαφορα πραγματα (πχ θεατρα, υλικα κλπ)!

Χριστίνα Φού
28-11-11, 13:10
Καλησπέρα σας, ονομάζομαι Χριστίνα είμαι 20 χρονών και ενδιαφέρομαι για τη φύλαξη παιδιού στην Πάτρα στο Αίγιο ή την Αχαία.
Σπουδάζω νηπειαγωγός(2ο έτος) και εχω προυπηρεσία 2 χρόνων στην παιδική κατασκήνωση RANCH!
Τιμή 5ευρώ/ώρα.
Αν ενδαφέρεστε επικοινωνήστε μαζί μου στο e-mail: skoufakia@hotmail.gr
ή στο κινητό: 6986286207
Ευχαριστώ :)

kristen
06-12-11, 22:21
Καλησπέρα σε όλες τις μανούλες:D
Καταρχήν το θέμα που θέλω να θέσω δεν είμαι σίγουρη αν ταιριάζει στην συγκεκριμένη ενότητα αλλά δεν έχω βρει κάποια άλλη.
Είμαι η Χριστίνα και έχω μια κορούλα (μοναχοπαίδι) τη Λύδια που είναι 23 μηνών και μένουμε στη Βούλα. Εγώ δεν εργάζομαι, τη μικρή δεν την έχω βάλει σε παιδικό, κυρίως λόγω κακών οικονομικών, θα μου πείτε αφού δεν εργάζεσαι τι τον θέλεις τον παιδικό? Το θέμα είναι ότι στον κύκλο μας δεν έχουμε παιδάκια κοντινής ηλικίας και η μικρή λαχταράει να κάνει παρεούλα με άλλα παιδάκια.
Την παω στην παιδική χαρά συχνά αλλά δεν μπορεί να παίξει τόσο πολύ με άλλα παιδάκια, υπάρχουν μεγαλύτερα που τρέχουν, και το βρίσκω επικίνδυνο, στους παιδότοπους που έχω πάει κανα δυο φορές είναι οκ (ας πούμε) αλλά έχει και μεγαλύτερα παιδάκια και είναι και το οικονομικό στη μέση.
Σκέφτηκα λοιπόν, για όσες μανούλες με παιδάκια σε κοντινές ηλικίες που μένουμε κοντά να γνωριστούμε και να κάνουν τα παιδάκια μας παρέα. Σε ένα σπίτι τη φορά (κάνω εγώ την αρχή διαθέτοντας το σπίτι μου για αρχή) λίγα λίγα παιδάκια για ένα 3ωρο ας πούμε.
Την ιδέα μου την έδωσε μια φίλη με μεγαλύτερο παιδί (δημοτικού) έχουν οργανωθεί και μαζεύονται σε ένα σπίτι κάθε φορά, για παιχνίδια, διάβασμα και διάφορες δραστηριότητες. Τα αναλαμβάνει η μαμά-οικοδέσποινα κάποιες κάθονται παρέα για καφεδάκι, άλλες φεύγουν για δουλειές για κανά 3ωρο. Εχουν οργανωθεί τόσο πολύ που κάνουν και babysitting μεταξύ τους, ανά δύο ή τρία παιδάκια αναλόγως τις ανάγκες τους.
Ας οργανωθούμε ρε κορίτσια, ας γνωριστούμε και θα βρούμε ωραίες λύσεις. Ζούμε σε μια δύσκολη εποχή, λίγα χρήματα, πολύ μιζέρια ίσως έτσι να πετύχουμε κάτι. Τα παιδάκια μας έχουν ανάγκη να παίζουν περισσότερο, σίγουρα θα τους κάνει καλό και πρέπει να κάνουμε δημιουργικές κινήσεις:wink:
Ελπίζω να σας αρέσει η ιδέα μου. Αναμένω συμμετοχές για καφεδάκι γνωριμίας:D
φιλιά

Babycakes
23-12-11, 10:56
Κορίτσια καλημέρα και καλές γιορτές να έχουμε όλες...
Υπάρχουν μαμάδες με μωράκια/νήπια στις περιοχές ν. κόσμο, ν. σμύρνη, καλλιθέα, συγγρού/φιξ να κάναμε κάτι με τα παιδάκια μας;
Υπάρχει κάποια μαμά σε αυτές τις περιοχές που θα την ενδιέφερε να κρατάει τα παιδάκια όσων από εμάς δουλεύουν;
Ας κάνουμε κι εμείς κάτι να εξυπηρετηθούμε, δυστυχώς οι παιδικοί σταθμοί και κοστίζουν αλλά και είναι συνήθως μέχρι τις 16.30 που δεν βολεύουν εμάς που δουλεύουμε μέχρι τις 17.00

Polyx
03-01-12, 22:20
Kαλή χρονιά!!Ενδιαφέρομαι και εγω για το εναλλακτικο baby sitting και μένω στην περιοχη της Ραφήνας.Αν κανονιστει καποια συναντηση θα ήθελα να με ενημερώσετε για να γνωριστούμε απο κοντα!!!

Ινώ.Μπ
08-01-12, 23:29
Καλησπέρα σε όλες τις μαμάδες!

Με λένε Δέσποινα Μπέλλου και είμαι 20 ετών. Είμαι φοιτήτρια στο τμήμα Διοίκησης και Οικονομίας στο Τ.Ε.Ι. Μεσολογγίου και παράλληλα εργάζομαι σε κάποια ασφαλιστική εταιρεία (δεν αναφέρω σε ποια, για να μην υπάρξει η οποιαδήποτε υπόνοια διαφήμισης). Η απασχόλησή μου προσφάτως έγινε τετράωρη, και λόγω οικογενειακών οικονομικών δυσχερειών ενδιφέρομαι να ασχοληθώ με κάτι καλύτερο. Έχω προυπηρεσία στη φύλαξη.Είχα ξαναεργαστεί για άλλες τρεις οικογένεις. Είμαι κάτοχος διπλώματος ΙΧ και μοτοσυκλέτας, μη καπνίστρια, μένω στο Νέο Φάληρο, αλλά έχω τη δυνατότητα μετακινήσεων, και πραγματικά θα με ενδιέφερε πολύ να αναλάβω τη φύλαξη για τα αγγελούδια σας. Αν επιθυμείτε, επικοινωνίστε μαζί μου στο 6986778261 μήπως και καταφέρω να συνεισφέρω και πάλι λίγο στο σπίτι μου, γιατί οι γονείς μου εργάζονται σε Δ.Ε.Κ.Ο. και πραγματικά η κατάσταση είναι απελπιστική.
Σας ευχαριστώ και εύχομαι ότι καλύτερο για τη νέα χρονιά, με υγεία και γρήγπρες αλλάγες στην Ελλάδα για ένα καλύτερο αύριο για τα παιδάκια σας και για όλους τους νέους.

trellameni
09-01-12, 14:58
καλημερα και καλη χρονια σε όλες. Ειναι παρα πολυ ωραια ιδεα το εναλλακτικο και το οικονομικο baby sitting. Ειμαι κι εγω μια μαμα ενος αγοριου και μενω στο Ν. ηρακλειο και θα με ενδιεφερε ειτε να φυλαξω παιδια της περιοχης με πολυ λιγοτερα χρηματα των παιδικων σταθμων και για περισοτερη ωρα για να εξυπηρετησω τις μαμαδες, ειτε να κρατησω περιστασιακα παιδια (για μια εξοδο πχ) δωρεαν με την προυποθεση οτι και οι αλλες μανουλες θα κρατησουν το δικο μου αν παραστει αναγκη και υπαρχει ευχερεια.Ειτε να παρω τα παιδια απο τον παιδικο σταθμο και να τα κρατησω μεχρι να ερθουν οι γονεις.
Επισης θα με ενδιεφερε απλως να συναντηθω με αλλες μαμαδες της περιοχης ειτε εργαζονται ειτε οχι για να συναντηθουμε, να γνωριστουμε, να κανουμε παρεα, να εξυπηρετουμε η μια την αλλη κλπ

lvingr
01-02-12, 19:00
Hello parents of Kolonaki and nearby areas!

Are you searching for a safe, clean environment for your little ones while you attend your gym, make hair, visit doctor or do anything else where you cannot take your them with you?
We have lovely space for you just above the restaurant Filippou.

I am a mother of two (one is at kindergarden during day) and I would love to have my baby girl who is nearly 1 year old some company. I love children and I have also my live in nanny who helps me out for the hours when I need to get out so I know how important it is to have some time for yourself so I decided to offer our help also to other parents who do not have a regular babysitter. Can also collect/drop your dear one from/to kindergarden/school/your home.

We offer child care in my home; ages ranging from 4 month -- 5 yrs on working days from 10am -- 10pm. Other hours or weekends might also be possible upon request. Meals can be provided. Baby cots and lots of toys available. English, Greek, Latvian, Russian, Islandic spoken.

We will do various activities depending on the age of the child -- including music time, reading time, painting, coloring/drawing, thematic crafts, learning letters, numbers and colors, dancing, exercises.
Can also do walks to park or playground. In addition to letting little ones discover the world around them, I believe it is also very important to teach them to be kind, considerate and respectful to others around them.

If you would like to contact me with any other questions you might have or would like to set up a time to meet, please feel free to contact me. Linda -- 6939238369 (SMS) or write me to lvingr@yahoo.gr

Σταματια Ειρηνη
22-02-12, 17:23
Παιδαγωγός – μητέρα βρέφους 7 μηνών , αναλαμβάνει παιδάκια για δημιουργική απασχόληση στον χώρο της στον Γέρακα 6944559877.

Σταματια Ειρηνη
22-02-12, 17:25
Η εναλλακτική μορφή baby sitting που περιγράφετε, είναι ευρέως διαδεδομένη στην υπόλοιπη Ευρώπη και στην Αμερική και ονομάζεται "Home Daycare". Στην ουσία, είναι ο πιο συνηθισμένος τρόπος απασχόλησης για μητέρες μικρών παιδιών και για γυναίκες που αγαπούν τα παιδιά. Δημιουργώντας έναν "mini" παιδικό σταθμό στο σπίτι τους όπου ακολουθούν συγκεκριμένο πρόγραμμα δραστηριοτήτων σύμφωνα με τις απαιτήσεις της χώρας τους και φροντίζουν για την υγιεινή διατροφή των παιδιών, βρίσκονται κοντά στα παιδιά τους εξασφαλίζοντας ταυτόχρονα ένα ικανοποιητικό εισόδημα.
Φυσικά, υπάρχουν συγκεκριμένες προϋποθέσεις για να ξεκινήσετε (εκεί) κάτι τέτοιο:
α) Θα πρέπει να παρακολουθήσετε ένα σεμινάριο (Child Care Course), καθώς επίσης να επιτύχετε στις γραπτές εξετάσεις του. Αυτό θα σας δώσει το "Child Care Diploma" καθώς και το "Level 3 Child Care Award", όπου Level 3 είναι το επίπεδο πιστοποίησης του Έγκυρου Οργανισμού "NCFE" ο οποίος πιστοποιεί τις επαγγελματικές δεξιότητες για την Αγγλία, Ουαλία και Βόρεια Ιρλανδία.
Αν τα Αγγλικά σας είναι σε καλό επίπεδο, το σεμινάριο αυτό μπορείτε να παρακολουθήσετε και εξ’ αποστάσεως ή online. Η διάρκειά του θα εξαρτηθεί από τον χρόνο που εσείς μπορείτε να αφιερώσετε (από τέσσερις μήνες έως ένα έτος). Το κόστος του δεν είναι ιδιαίτερα υψηλό, (περίπου 270 λίρες) το επίπεδό του όμως, είναι.
β) Κατόπιν αυτών, ο χώρος σας θα πρέπει να πιστοποιηθεί σύμφωνα με τα πρότυπα του National Standard Guidelines from OFSTED for Day Care που είναι ο αρμόδιος φορέας.
Αν κάνετε μία αναζήτηση για "home daycare" θα δείτε πόσο διαδεδομένη είναι αυτή η "οικογενειακή ημερήσια φροντίδα".
Παρόλες τις ενστάσεις που διάβασα, είμαι της άποψης ότι φυσικά θα μπορούσαμε οι Ελληνίδες μητέρες να ασχοληθούμε με κάτι ανάλογο. Δεν καταλαβαίνω γιατί μπορούμε να εμπιστευόμαστε αλλοδαπές γυναίκες που δεν γνωρίζουν ούτε τη γλώσσα, ούτε την κουλτούρα μας, να αμείβονται για την φύλαξη και μόνο των παιδιών μας, όταν τόσες άνεργες Ελληνίδες μανούλες, γυναίκες μορφωμένες που βρίσκονται εκτός εργασίας ακριβώς επειδή έγιναν μητέρες, ή γυναίκες που μένουν στο σπίτι γιατί η αμοιβή της εργασίας τους είναι όση και η αμοιβή που ζητά η αλλοδαπή για τη φύλαξη του παιδιού τους, θα μπορούσαν να ανατρέφουν μαζί με τα παιδιά τους και δύο - τρία άλλα παιδιά συμπληρώνοντας το εισόδημά τους.
Ακριβώς έτσι απασχολούμαι και εγώ. Τόσο παράνομα (sorry), όσο και η αλλοδαπή που μου ζήτησε 700 ευρώ (στην επαρχία) για να φυλάξει και μόνο τα δύο παιδιά μου τους καλοκαιρινούς μήνες και που αν συνέβαινε το παραμικρό, είμαι σίγουρη ότι θα εξαφανιζόταν. Και αν δεν υπάρχει τέτοιος θεσμός, κορίτσια, στην Ελλάδα, ας τον δημιουργήσουμε. Έτσι γίνεται συνήθως. Πρώτα το νέο επάγγελμα και μετά (από χρόνια) η πιστοποίησή του.
Ας το κάνουμε όμως όπως πρέπει. Ας επιμορφωθούμε (έστω και σε ξένη χώρα) και ας ακολουθήσουμε πιστά αυτά τα πρότυπα, μέχρι το δικό μας κράτος να "ξυπνήσει" και να δώσει άδεια για τέτοιες λύσεις απασχόλησης στις γυναίκες του.
Έχοντας πιστοποιηθεί η ίδια από τα Ηνωμένα Έθνη για αυτό το Επάγγελμα και έχοντας προχωρήσει σε αντίστοιχα σεμινάρια παιδοψυχολογίας και συμβουλευτικής, είμαι διαθέσιμη σε όποια φίλη θέλει περισσότερες πληροφορίες ή οποιαδήποτε βοήθεια στο θέμα.
Παιδαγωγός – μητέρα βρέφους 7 μηνών , αναλαμβάνει παιδάκια για δημιουργική απασχόληση στον χώρο της στον Γέρακα 6944559877.

Σταματια Ειρηνη
22-02-12, 17:26

Vassiliki_A
06-08-12, 02:37
Καλησπέρα σε όλους!!

Είμαι Πτυχιούχος Προσχολικής Αγωγής (ΤΕΙ Αθήνας) και έχω προβληματιστεί και εγώ αρκετά με το θέμα αυτό, από όταν ακόμα ήμουν φοιτήτρια και συζητούσα με καθηγήτριές μου για το πως αναπτύχθηκαν και νομιμοποιήθηκαν τέτοια φαινόμενα σε άλλες χώρες της Ευρώπης και όχι!

Οι κοινωνικές ανάγκες δημιούργησαν αυτές τις μορφές "επαγγέλματος" και το εναλλακτικό baby sitting, που επειδή άρχισε να επεκτείνεται ανεξέλεγκτα, του έδωσαν την πρέπουσα σημασία, κάτι που δύσκολα μπορεί να γίνει στη χώρα μας. Ειδικά, τόσο γρήγορα!

Προσωπικά, αν ήμουν μητέρα και ήξερα ότι μια κοπέλα (μητέρα ή απόφοιτη σχετικής σχολής) όχι απλά κρατάει στο χώρο της 5-6 παιδιά αλλά τα απασχολεί και με παιδαγωγικές δραστηριότητες, θα προτιμούσα να μιλήσω και να συνεργαστώ μαζί της από το να απευθυνθώ σε έναν Παιδικό Σταθμό (που συνήθως έχει υπεράριθμα παιδιά και ενίοτε ελλιπές προσωπικό). Οι λόγοι είναι πολλοί:

- πιο οικογενειακό κλίμα
- εξατομικευμένη αγωγή
- λιγότερα παιδιά, καλύτερη συνεργασία, περισσότερες δυνατότητες, μεγαλύτερη προσοχή-ασφάλεια και έλεγχος των παιδιών (πιστέψτε με ότι όσο και αν σκέφτεστε ότι σε έναν Παιδικό Σταθμό έχετε μια ασφάλεια λόγω της νομιμότητας του, αυτό θεωρώ ότι δεν έχει και ιδιαίτερη σημασία σε περίπτωση κάποιου σοβαρού τραυματισμού. Προσωπικά, τι να την κάνω την ασφάλεια αν το παιδί μου έχει χτυπήσει σοβαρά; Κάτι που μπορεί να συμβεί οπουδήποτε.Φυσικά μιλάμε για μια κοπέλα, έμπιστη, υπεύθυνη,σοβαρή και εκπαιδευμένη)
- ευέλικτο ωράριο και όχι άγχος για το πότε θα πάρω το παιδί μου, πότε θα το αφήσω, ποιον να στείλω να το πάρει αν τύχει κάτι στη δουλειά.
- οικονομικότερο από έναν ιδιωτικό παιδικό Σταθμό κ.α.

Δεν μπορώ να κατηγορήσω τους Παιδικούς Σταθμούς, γιατί πρόκειται ουσιαστικά για επιχειρήσεις που πρέπει να έχουν κάποιο ικανοποιητικό κέρδος.
Επειδή, όμως, έχω μεγάλη ευαισθησία στο θέμα της αγωγής των παιδιών, της αντιμετώπισης και της απασχόλησής τους και επειδή έχω εργαστεί στην πρακτική μου σε Παιδικό Σταθμό, θεωρώ ότι αξίζει στα παιδιά μια τέτοια νέα προσπάθεια!
Το ξέρω ότι στις μέρες μας η ένδειξη εμπιστοσύνης και η συγκατάθεσή μας σε κάτι 'παράνομο' είναι δύσκολη υπόθεση, και όχι αδικαιολόγητα! Ωστόσο, η εμπιστοσύνη κερδίζεται και οι σχέσεις χτίζονται...

Η αλήθεια είναι ότι για να μην είναι παράνομο, το τρέξιμο είναι αρκετό, τα έξοδα πολύ περισσότερα και το κέρδος όλων λιγότερο!
Θα χαιρόμουν πολύ να κάνω κάτι τέτοιο ή να ακούσω ότι κάτι τέτοιο έχει ξεκινήσει σοβαρά, έχει πετύχει και έχει γίνει και νόμιμα.

Ωστόσο, μέχρι τότε εγώ είμαι στη διάθεση όλων των μαμάδων...

(κοντινές περιοχές: Κέντρο (Αθήνα)-Ταύρος-Καλλιθέα-Ν. Σμύρνη-Πετράλωνα-Π.Φάληρο και γύρω)

MARILYN
14-08-12, 00:44
Κορίτσια όποια μανούλα θέλει προτίθεμαι να κρατήσω άλλα 2 παιδάκια μαζί με τα δικά μου τα πρωινά!

Έχω σπουδάσει στο εξωτερικό βρεφονηπιοκόμος και έχω δουλέψει σε παιδικό σταθμό!

Βρίσκομαι στην Κομοτηνή και αναλαμβάνω παιδάκια μέχρι 4 ετών, να τα απασχολήσω δημιουργικά και να χαρούν την παρέα των δικών μου κοριτσιών που είναι 2,5 και 1 έτους αντίστοιχα!

Όποια μανούλα θέλει ας μου στείλει μήνυμα για να γνωριστούμε και να βρεθούμε από κοντά!;)

dora123
17-08-12, 15:37
Καλησπέρα σας, είμαστε 3 φίλες, μανούλες και παιδαγωγοί.
Με μεγάλη χαρά μπορούμε να κρατήσουμε όσο εργάζεστε, τα παιδάκια σας, από 1,5 μέχρι 4 ετών, στο χώρο μας, πρωινά ή απογεύματα, στην ανατολική και την κεντρική Θεσσαλονίκη.
Το πρόγραμμα περιλαμβάνει δημιουργική κι εκπαιδευτική απασχόληση, τραγούδι, ζωγραφική και εκμάθηση της αγγλικής ως μητρικής γλώσσας, με οργανωμένη μέθοδο και οπτικοακουστικό υλικό.
Όλα αυτά σε πολύ προσιτές τιμές και σε περιβάλλον ''οικογενειακό''.

Για ό,τι πληροφορίες θέλετε, μη διστάσετε να επικοινωνήσετε με π.μ.

marlion
01-09-12, 00:36
ωραία ακούγονται όλα αυτά...κατι αντίστοιχο για Χαλανδρι, Βριλήσσια, Γέρακα, Μελίσσια:confused:???

Stevi 83
03-09-12, 16:11
ωραία ακούγονται όλα αυτά...κατι αντίστοιχο για Χαλανδρι, Βριλήσσια, Γέρακα, Μελίσσια:confused:???

Καλησπερα!ειμαι παιδαγωγος με πολυετη εμπειρια στο χωρο των παιδικων σταθμων και εχω ενα παιδακι 13 μηνων.Αναλαμβανω την φυλαξη και δημιουργικα απασχοληση(κατασκευες,χειροτενιες,παραμυθι τραγουδι,κουκλοθεατρο,μουσικοκινητικη κ.α.)μεχρι 4 παιδιων στο χωρο μου.Ειμαι κατοικος Αγιας Παρασκευης,το τηλ μου ειναι:6985598709
e-mail:voula_konstantinos@hotmail.gr

dreamskindergarden
06-09-12, 14:13
καλησπέρα! Είμαι πτυχιούχος νηπιαγωγός και μένω στη θεσσαλονίκη. Αναλαμβάνω παιδάκια για φύλαξη και δημιουργική απασχόληση.
οι τιμές είναι λογικές.

τηλ. επικοινωνίας : 6970936498
e-mail : athinakf@gmail.com

ευχαριστώ.

2012
14-09-12, 11:38
Αγαπητές/οί μαμάδες και μπαμπάδες,
Είμαι παιδαγωγός με ανώτατες σπουδές στην Ελλάδα και Ευρώπη, με εμπειρία με παιδιά πάνω από 10 χρόνια, 42 χρ. με δύο παιδιά, 5 και 7 χρονών, μένω στο κέντρο του Αμαρουσίου, δεν εργάζομαι και μου αρέσει να απασχολώ και να φροντίζω μικρά παιδιά. Προσφέρομαι να προσέχω και να διασκεδάζω τα παιδιά σας ή ακόμα και να τους βοηθάω στα μαθήματά τους (ανάλογα με την ηλικία τους) στο σπίτι μου. Το ωράριο είναι ευέλικτο ανάλογα με τις ανάγκες σας. Μπορώ επίσης να τα παραλαμβάνω από το παιδικό/νηπιαγωγείο ή σχολείο. Στο σπίτι μου θα έχουνε την ευκαιρία για δημιουργικό εναλλακτικό παιχνίδι. Είμαι επιπλέον και ζωγράφος και προσφέρω την ευκαιρία για ποιοτικά παιχνίδια κατασκευών, χειροτεχνίας, γνώσεων αλλά και φαντασίας σε ένα ειδικά διαμορφωμένο μεγάλο χώρο, ενώ παράλληλα προτίθεμαι να φροντίζω και την υγιεινή διατροφή τους. Και βέβαια θα τα περιποιούμαι έμπειστα και με συνέπεια με τον καλύτερο τρόπο σαν τα δικά μου παιδιά. Αν ενδιαφέρεστε παρακαλώ τηλεφωνήστε μου στο 6946263659.

natasa79
24-09-12, 18:11

Αγαπητή Αντριάνα ή οποιοσδήποτε άλλος μπορεί να βοηθήσει,
αν και αρκετά καθυστερημένα, διάβασα το ποστ σου για το Home Daycare, και μου φάνηκε πάρα πολύ ενδιαφέρον. Συγκεκριμένα όμως, πώς και πού μπορεί κάποιος στην χώρα μας να πιστοποιηθεί για να κάνει κάτι τέτοιο; Στην Ελλάδα υπάρχει αναγνώριση αυτής της πιστοποίησης;
Επίσης, υπάρχει πλαίσιο νομικό εδώ, που να υποστηρίζει την ίδρυση τέτοιου τύπου χώρων φύλαξης παιδιών;
μήπως γνωρίζετε αν ήδη λειτουργούν τέτοιοι χωροι;
ευχαριστώ πολύ!

jtmignone
27-09-12, 10:07
Καλημέρα.Έχω έναν γιο 22 μηνών και μένω Κερατσίνι.Υπάρχει κάποια μαμά στην περιοχή να οργανώσουμε παιδικη ενασχόληση σπίτι μου ή σε παιδότοπο;Υπάρχει και μια ομάδα υποβοήθησης που λειτουργεί στην Αγία Παρασκευή....δεν ξέρω αν μπορώ να γράψω site...Περιμένω πμ.Ευχαριστώ

μωρακια
09-10-12, 09:57
Καλημέρα ονομάζομαι Στέλλα και είμαι απόφοιτος βρεφονηπιοκόμος απο ιδιωτική σχολή της Θεσσαλονίκης. Αναλαμβάνω φύλαξη και δημιουργική απασχόληση βρεφών,νηπίων και παιδιών. Έχω δουλέψει σε παιδότοπους και εχω κανει πρακτική σε παιδικούς σταθμούς. Μπορώ σε όλη την Θεσσαλονίκη με τιμέσ προσιτές. Όποια μανούλα ενδιαφέρεται να μου στείλει στο asteraki1989@windowslive.com η να με πάρει τηλέφωνο στο 6986168611. Ευχαριστώ

mammiN
20-11-12, 13:39
Καλησπέρα σε όλους. Είμαι πατέρας ενός αγοριού 20 μηνών. Το θέμα αυτό όχι μόνο μ' ενδιαφέρει, αλλά πριν έρθω στο φόρουμ αυτό κάθισα κι έκανα αρκετό ψάξιμο, εκτιμήσεις και υπολογισμούς. Μέχρι το νόμο διάβασα που λέει ακριβώς ποιες προϋποθέσεις πρέπει να πληροί ένας παιδικός σταθμός.

Η αρχική ιδέα (πιγκουινάκι) ήταν:
Πώς μπορώ να έχω σημαντικά οφέλη που ξεπερνούν την απλή φύλαξη του παιδιού μου, χωρίς να πρέπει να: α) πληρώνω όσα θέλει ένας παιδικός σταθμός, β) εκθέτω το παιδί μου στον κίνδυνο των λοιμώξεων που κάνουν θραύση στους παιδικούς σταθμούς (δεν μπαίνω στους άλλους κινδύνους, δε χρειάζεται κινδυνολογία).

Από τις λύσεις που συζητήθηκαν ως τώρα, εμένα μ' ενδιαφέρει -στα σοβαρά- να οργανωθεί μία ομάδα 5-6 οικογενειών με παιδιά 2,5-3 ετών που να θέλει να απασχολήσει για όλα μαζί τα παιδιά μία βρεφονηπιοκόμο στο δικό της χώρο. Τα σοβαρά ζητήματα που πρέπει να απαντηθούν είναι τα εξής:

1) Ικανότητα και κατάρτιση βρεφονηπιοκόμου: προφανώς πρέπει να έχει κατάρτιση τουλάχιστον διετή και εμπειρία σε προηγούμενη θέση (σε παιδικό σταθμό).

2) Επάρκεια και ασφάλεια χώρου: Η βρεφονηπιοκόμος θα βάλει το δικό της χώρο και εξοπλισμό, αλλά οι γονείς θα τσεκάρουν ότι είναι ασφαλής και επαρκής, και θα πρέπει να "τσοντάρουν" με εργασία, παιδαγωγικό υλικό και αναλώσιμα κάθε είδους. Για 5-6 παιδιά μιλάμε για 25-30 τμ *ανοιχτού* χώρου, με λίγα επιπλάκια και γωνιές. Επίσης, εξωτερικό χώρο (αυλή) ίσου εμβαδού. Αν θέλει βάψιμο, το βάφουμε. Αν θέλει επιπλάκια, τα βρίσκουμε. Αν θέλει παιχνίδια, ξεκινάμε με αυτά που έχουμε και "προγραμματίζουμε" τα δώρα που κάνουν οι συγγενείς ώστε να ταιριάζουν στον κοινό στόχο: αντί να μας παίρνουν άχρηστες πλαστικούρες, τους συντονίζουμε να πάρουν αυτό που χρειάζεται στα παιδιά μας.

3) Δημιουργικό, συγκροτημένο από πριν πρόγραμμα απασχόλησης: χρειάζεται κάτι που να πλησιάζει το πρόγραμμα ενός Π.Σ., χωρίς όμως υπερβολές. Δηλαδή, δεν περιμένει ο γονιός ότι μία βρεφονηπιοκόμος θα του κάνει το παιδί σούπερμαν, αλλά κυρίως μια ομαλή κοινωνικοποίηση σε μικρή ομάδα, αισθησιοκινητικά παιχνίδια, κουβεντούλα για την απόκτηση εννοιών/λέξεων, ασφάλεια και μπόλικη αγάπη. Και παιχνίδια στην αυλή.

4) Κάποιος τρόπος να πληρώνεται με κάποιο παραστατικό. Π.χ. άνεργος μπορεί νομίμως να πληρωθεί (έως 4 ή 5.000 ευρώ το χρόνο, νομίμως) δίχως να έχει βιβλία στην Εφορία ως επαγγελματίας, με απόδειξη δαπανών. Υπάρχουν κι άλλοι τρόποι, ώστε κάποιος ή κάποιοι από τους γονείς να εμφανίζουν τη δαπάνη -π.χ. αν έχουν εταιρεία- κι έτσι να υπάρχει και μια πιο συμβατική σχέση με τη βρεφονηπιοκόμο. Όχι ντιπ μαύρα, δηλαδή.

5) Να είναι στη Θεσσαλονίκη :-) και μάλιστα στα δυτικά.

Είμαι έτοιμος και σοβαρός, μαζί με τη γυναίκα μου, να συναντηθούμε με... άλλους εξίσου έντιμους και σοβαρούς και με μια βρεφονηπιοκόμο που διαθέτει τα παραπάνω, να το συζητήσουμε με κάθε λεπτομέρεια και, εφόσον είναι συμφέρον συνολικά (όχι μόνο οικονομικά), να το στήσουμε μέσα στους επόμενους 5-6 μήνες. Να έχουμε μεις το όφελος της δημιουργικής απασχόλησης και κοινωνικότητας, να έχει κι η βρεφονηπιοκόμος δουλειά.

Ας αφήσουμε τα "τι καλά που θα 'τανε!" και ας ενεργήσουμε επιτέλους. Παρακαλώ διαβάστε καλά το νήμα πριν απαντήσετε στο μήνυμα, οι κυρίες που μίλησαν ως τώρα έχουν πει πολλά εξαιρετικά πράγματα.

(Και να θυμάστε: Αν αυτό πιάσει, θα βγάλει κλαδιά που ούτε να τα φανταστούμε μπορούμε.)

Καλησπέρα

Ηθελα να ρωτήσω αν το στήσατε αυτό που περιγράφετε...

Φιλικά Νίκη Νηπιαγωγός

fenaki23
17-03-13, 11:55
kalimeraa se oles tia manoules ths the ssaloniikhs,eimai eidikos prosxolikhs agogis kai analambano fylaxi brefon kai nhpion me poli agapi kai frontida opoia manoula endiaferetai as epikoinonisei sto 6971814084 eyxaristo ek ton proteron oles tis manoules:)

Lito*
29-04-13, 12:47
Μελέτη σχολικών μαθημάτων Δημοτικού, Εκμάθηση Αγγλικών (Προγράμματα μέσω Η/Υ, Αξιοποίηση Τύπου, Παρακολούθηση παραστάσεων/εκθέσεων/διαλέξεων, Τραγούδια, Ταινίες), Πιάνο (Βασικές γνώσεις), Pilates (Πιστοποιημένη δυνατότητα διδασκαλίας), Έκθεση - Έκφραση (Δημιουργικές μέθοδοι βελτίωσης σχολικών επιδόσεων), Προετοιμασία για εξετάσεις εισαγωγής σε ιδιωτικά/πειραματικά σχολεία (Εκ των έσω γνώση), Social Media (Ασφαλής σχεδιασμός προφίλ σε συνεργασία με το παιδί, Διαχείριση, Παρακολούθηση, Reporting προς γονείς).
Σπουδές Επικοινωνίας και ΜΜΕ (Bachelor)/ Ψυχολογίας (Master of Science).
Θήλυ, 28 ετών με διάθεση για αποτελεσματική συνεργασία.
Ιδανικά: Κολωνάκι, Εξάρχεια, Πλάκα, Μετσ, Παγκράτι, Αμπελόκηποι.
Στοιχεία επικοινωνίας διαθέσιμα κατόπιν αιτήματος.

Ευχαριστώ,
Lito*

dora123
19-05-13, 02:11
Καλησπέρα κοριτσια.
Επειδή κι εμάς δε βλέπω να μας παίρνουν στον παιδικό σταθμό του χρόνου, σκέφτομαι να οργανώσω ένα κέντρο δημιουργικής απασχόλησης παιδιών στη Θεσσαλονίκη. Αυτό που σκέφτομαι είναι ένας χώρος όπου τα παιδάκια θα παίζουν αλλά και θα απασχολούνται δημιουργικά, μαθαίνοντας παράλληλα με φυσικό τρόπο (τραγούδια, παιχνίδια κ.λ.π.) αγγλικά, στοιχειώδη χρήση υπολογιστή και αποκτώντας μια πρώτη γνωριμία με το θέατρο και το χορό. Φυσικά πάνω απ' όλα θα δοθεί έμφαση στη φροντίδα και την ασφάλεια. Επίσης σκέφτομαι ο χώρος να λειτουργεί και απογεύματα και να υπάρχει η δυνατότητα τα παιδιά να φιλοξενούνται για λίγες ώρες την ημέρα ή κάποιες μέρες την εβδομάδα. Έχω υπόψη μου κάποιους παιδαγωγούς που με πυρήνα μια έμπειρη βρεφονηπιοκόμο θα μπορούσαν να στελεχώσουν αυτό το κέντρο.

Σκέφτομαι ότι αν μαζευτούν πολλά παιδάκια θα μπορούσε να περιοριστεί το κόστος ακόμα και στα 120 ευρώ(χωρίς το φαγητό) για 8ωρη φύλαξη.
Θα ήθελα να μοιραστείτε μαζί μου τις ιδέες κ τις συμβουλές σας και, σε περίπτωση που ενδιαφέρεστε εσείς ή οι φίλες σας για να συμμετάσχετε, να μου δηλώσετε περιοχή, ηλικία, ώρες, χωρίς να είναι βέβαια δεσμευτικό, απλα για να δω αν μπορεί να υποστηριχθεί μια τέτοια κίνηση.

Βασιλική86
30-06-13, 17:26
Είμαι η Βασιλική, 27 ετών. Είμαι απόφοιτος ψυχολογίας κι αυτή τη στιγμή κάνω μεταπτυχιακό στις θεατρικές σπουδές στο Ανοιχτό Πανεπιστήμιο Κύπρου. Έχω προϋπηρεσία στη δημιουργική απασχόληση παιδιών. Ενδιαφέρομαι να εργαστώ ως baby sitter παιδιών νηπιακής και σχολικής ηλικίας στην περιοχή της Θεσσαλονίκης και των γύρω περιχώρων. Τιμές προσιτές. Όποια μανούλα ενδιαφέρεται ας μου στείλει π.μ. ή ας καλέσει στο 6936630617.

valeria09
01-07-13, 17:08
Ενδιαφερομαι να βρω μια κοπελα εμπειρη για απασχοληση δυο παιδιων ,ηλικιας 3 κ 5 στην περιοχη της Ν.Κηφισιας.

Ναιάς
12-07-13, 18:01
Υπάρχουν μανούλες στον Πειραιά που ενδιαφέρονται να οργανωθούμε?? Από Σεπτέμβρη κιόλας?

Σταματια Ειρηνη
09-08-13, 22:28
Εάν σκέφτεστε για εναλλακτικό, οικονομικό, baby sitting - daycare και μένετε στην περιοχή του Γέρακα, μπορείτε να ρίξετε μια ματιά εδώ:

https://sites.google.com/site/daycaregerakas/

natasa79
27-08-13, 01:01
Καλησπέρα,
επειδή και εμάς μας ενδιαφέρει η ιδέα του εναλλακτικού babysitting ή τουλάχιστον θέλουμε να βρούμε μια babysitter που να πληρεί τις προϋποθέσεις που θέτουμε ως γονείς και όχι απλά να ελπίζουμε πώς η babysitter που θα βρούμε μπορεί και να μας κάνει, η σελίδα www.paramana.eu, που απ' οτι μάθαμε θα ξεκινήσει τον Σεπτέμβρη, θα λειτουργεί σαν συνδετικός κρίκος γονιών- babysitters, και θα μπορούμε να οργανωθούμε σε παρέες οικογενειών που θα μπορούν να έχουν κοινή παιδαγωγό για τα παιδιά τους στα πλαίσια του εναλλακτικού babysitting! Οπότε, όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να αφήσει τα στοιχεία του για επικοινωνία.

della
14-10-13, 21:06
Καλησπερα σας,ει

della
14-10-13, 21:11
καλησπερα σας,ειμαι μανουλα ενος αγοριου 2,5χρονων.η δουλεια μου ειναι τετοια ωστε δουλευω σε κυλιομενο ωραριο,το ιδιο και ο αντρας μου.παππουδογιαγιαδες δεν υπαρχουν και αναρωτιεμαι αν υπαρχει κατι σαν κι αυτο που αναφερεται πιο πανω στην περιιχη μας.