PDA

Επιστροφή στο Forum : ΓΕΝΝΑ ΣΕ ΔΗΜΟΣΙΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ

Σελίδες : 1 2 [3]

mömmu
04-01-12, 09:42
Συγνώμη να ρωτήσω πως καταφέρατε και κλείσατε ραντεβού στο νοσοκομείο για εξετάσεις εννοώ τους υπερήχους για την αυχενική διαφάνεια και τον β'επιπέδου?
Διότι στην 1η μου εγκυμοσύνη ήθελα να πάω στο Παπαγεωργίου (μέσω Ικα) να κάνω τον υπέρηχο β' και αφού μετά από ατελείωτες ώρες στο ακουστικό κατάφερα να πιάσω γραμμή απαντάει μία ευγενική κοπέλα της εξηγώ τι θέλω να κάνω και η απάντησή της ήταν πως δεν γίνεται.Με δίνει στο τηλ.την Προϊσταμένη η οποία ευθαρσώς (κατ'εμε) μου ανακοινώνει πως "για να κάνω τον συγκεκριμένο υπέρηχο έπρεπε να με παρακολουθεί γιατρός μέσα από το νοσοκομείο και να μου κλείσει αυτός ραντεβού ένα 3μηνο πιο μπροστά για να υπάρχει διαθέσιμο διαφορετικά δεν μπορούσαν και το βασικό δεν υπήρχε κενό."
Στην 2η εγκυμοσύνη δεν ασχολήθηκα καθόλου με τα νοσοκομεία έκανα τις εξετάσεις μου σε ιδιωτικά εργαστήρια και με τις δαπάνες και τις ενστάσεις που έκανα στο ΙΚΑ πήρα όλα τα χρήματά μου πίσω.
Τα συμπεράσματα δικά σας...

Μια απο τα ίδια και εγώ, και αυτό που σου είπε τηλεφωνικά η προϊσταμένη εμένα μου το είπε κατ ιδίαν, ευγενικά ομολογουμένως.
25 αυτού του μήνα έχω και εγώ την ένσταση που εκκρεμεί για την αυχενική, Μπορείς να μου πεις λεπτομέρειες σχετικά; έπρεπε να βρίσκεσαι εσύ η ο σύζυγος εκεί, είναι καλύτερα απο το να βγει "ερήμην" απόφαση; , και πήρες όλο το ποσό με την πρώτη;

edit: Να προσθέσω πως η εμπειρία μου στην αυχενική και στην β' επιπέδου ήταν άψογη από κάθε άποψη, ( επαγγελματικότητα και συμπεριφορά γιατρού, χρόνος αναμονής, άμεσο ραντεβού, περιβάλλον) πλην του οικονομικού, θα μου πείτε πως συνήθως αυτά τα πράγματα είναι συνυφασμένα, και δίκιο θα έχετε.

dimpap_4
04-01-12, 09:51
[QUOTE=BOBOLINOS;2262247]Συγνώμη να ρωτήσω πως καταφέρατε και κλείσατε ραντεβού στο νοσοκομείο για εξετάσεις εννοώ τους υπερήχους για την αυχενική διαφάνεια και τον β'επιπέδου?
εγκαιρως δλδ σχεδον 1,5 μηνα πριν. στο ελενας μου εδωσαν απο τον πρωτο κιολας υπερηχο ενα κατεβατο εξετασεων και διπλα ειχαν γραψει ποτε πρεπει να γινουν αναλογα με τη βδομαδα που διανυω. καθε φορα που ολοκληρωνα μια εξεταση εκλεινα ραντεβου για την μεθεπομενη φορα διοτι ειχα φροντισει ηδη να κλεισω για την επομενη ;)
Και εγώ έτσι ακριβώς κάνω στο Έλενα. Μου γράφει η γιατρός πότε πρέπει να γίνει η κάθε εξέταση και 2 μήνες πριν την ημερομηνία που πρέπει να γίνει, παίρνω τηλ. να κλείσω το ραντεβού. Το μόνο άσχημο είναι ότι περιμένεις και μισή ώρα μέχρι να πετύχεις γραμμή :(

maria ampelokipi
04-01-12, 10:42
εγώ στο Έλενα είχα πάει αμέσως με το χαρτί στο σπιτάκι που κλείνουν τα ραντεβού και έκλεισα τα πάντα, δεν δοκίμασα καν με το τηλέφωνο, πήρα τις εκτυπώσεις και εξυπηρετήθηκα κυρία!

siderenia
04-01-12, 11:06
Το πρόβλημα είναι συνηθως η αυχενική στα δημόσια επειδή συνήθως μαθαίνουμε την εγκυμοσυνη κάπου 5-6 εβδομάδων και έτσι δεν έχουμε πολύ χρόνο. Για τα υπόλοιπα όμως αρκεί να ξέρουμε πότε πρέπει να γινουν και κλέινεις άμεσα ραντεβού. συνήθως πρέπει να πας από κει γιατί με το τηλέφωνο είναι λίγο δύσκολο να πιάσεις γραμμη. Ομως κάθε φορά που κάνεις μια εξέταση κλείνεις το ραντεβού για την επόμενη και ξεμπερδεύεις. Εγώ έτσι κάνω.

travellingmum
04-01-12, 15:51
Συγνώμη να ρωτήσω πως καταφέρατε και κλείσατε ραντεβού στο νοσοκομείο για εξετάσεις εννοώ τους υπερήχους για την αυχενική διαφάνεια και τον β'επιπέδου?
Διότι στην 1η μου εγκυμοσύνη ήθελα να πάω στο Παπαγεωργίου (μέσω Ικα) να κάνω τον υπέρηχο β' και αφού μετά από ατελείωτες ώρες στο ακουστικό κατάφερα να πιάσω γραμμή απαντάει μία ευγενική κοπέλα της εξηγώ τι θέλω να κάνω και η απάντησή της ήταν πως δεν γίνεται.Με δίνει στο τηλ.την Προϊσταμένη η οποία ευθαρσώς (κατ'εμε) μου ανακοινώνει πως "για να κάνω τον συγκεκριμένο υπέρηχο έπρεπε να με παρακολουθεί γιατρός μέσα από το νοσοκομείο και να μου κλείσει αυτός ραντεβού ένα 3μηνο πιο μπροστά για να υπάρχει διαθέσιμο διαφορετικά δεν μπορούσαν και το βασικό δεν υπήρχε κενό."
Στην 2η εγκυμοσύνη δεν ασχολήθηκα καθόλου με τα νοσοκομεία έκανα τις εξετάσεις μου σε ιδιωτικά εργαστήρια και με τις δαπάνες και τις ενστάσεις που έκανα στο ΙΚΑ πήρα όλα τα χρήματά μου πίσω.
Τα συμπεράσματα δικά σας...

Ισως να υπαρχει προβλημα σε μεγαλα νοσοκομεια, εδω δεν εχουμε τετοιο προβλημα... Σε καθε ραντεβου σου κλεινουν το επομενο αναλογα με το τι θα χρειαστεις την επομενη φορα.

melisoula
04-01-12, 17:06
αννετα υπερβαλεις.... αν σε πιασουν οι πονοι κ πας στο νοσοκομειο που εφημερευει μια χαρα θα σε ξεγεννησουν χωρις να πληρωσεις - λαδωσεις κανεναν... απλα η διαφορα ειναι η εξης : πολυ απλα δεν θα σου κανουν επισκληριδιο γτ ειναι πολυτελεια, οι μαναδες γεννησαν χωρις να κανουν κ φυσικα αν θες επισκληριδιο πρεπει να πληρωσεις...
εγω γεννησα με δικο μου γιατρο (που βεβαια τον πληρωσα) αλλα μεσα γνωρισα πολλες κοπελες που τους πιασαν πονοι κ πηγαν στο νοσοκομειο που εφημερευε... οσο για το δωματιο πολυ απλα ειναι τα πραγματα:
με το ικα δικαιουσαι 4κλινο αν θελεις αναβαθμιση πληρωνεις την διαφορα , αν δεν θελεις κανεναν διπλα σου πας σε μονοκλινο... κ φυσια ηπατητιδα η διπλανη σου μπορει να χει κ στην ιδιωτικη κλινικη!!!
οσον αφορα το αν πρεπει να πληρωνουμε εξτρα τους γιατρους οντως ειναι τραγικο λαθος... αλλα εγω καθοτι φοβιτσιαρα δεν ηθελα να εχω την ωρα του τοκετου οποιον τυχει που ουτε καν τον γνωριζω.. (οχι πως δεν θα μου κανε καλη δουλεια)
κ κατι ακομα γνωριζω κοπελα που εκανε καισαρικη στο γενεσις κ ή λογω μη αποστειρωμενων εργαλειων ή τελος παντων απο καποιο μικροβιο επαθε μολυνση στα ραμματα κ χρειαστηκε να την ανοιξουν ξανα κ βεβαι το 2ρο επελεξε να το γεννησει παπαγεωργιου με αλλον γιατρο!
οποτε τα μικροβια υπαρχουν παντου ανεξαρτητου τσεπης... κ τα λαθη δυστυχως ειναι παλι ανθρωπινα ανεξαρτητου τσεπης...

zouzounix
04-01-12, 18:00
εγώ στο Έλενα είχα πάει αμέσως με το χαρτί στο σπιτάκι που κλείνουν τα ραντεβού και έκλεισα τα πάντα, δεν δοκίμασα καν με το τηλέφωνο, πήρα τις εκτυπώσεις και εξυπηρετήθηκα κυρία!
σωστο και αυτο !!! δυο ραντεβου εκτακτα που χρειαστηκα ενδοκρινολογο πηγα στο σπιτακι με παραπεμπτικο γιατρου και εκλεισα ραντεβου αμεσα!!! :D

siderenia
04-01-12, 18:44
κ κατι ακομα γνωριζω κοπελα που εκανε καισαρικη στο γενεσις κ ή λογω μη αποστειρωμενων εργαλειων ή τελος παντων απο καποιο μικροβιο επαθε μολυνση στα ραμματα κ χρειαστηκε να την ανοιξουν ξανα κ βεβαι το 2ρο επελεξε να το γεννησει παπαγεωργιου με αλλον γιατρο!
οποτε τα μικροβια υπαρχουν παντου ανεξαρτητου τσεπης... κ τα λαθη δυστυχως ειναι παλι ανθρωπινα ανεξαρτητου τσεπης...

Οντως ισχύει αυτό που λες. Ξαδέλφη του άντρα μου γέννησε σε ιδιωτική κλινική στην Θεσσαλονίκη (δεν γνωρίζω ποια γιατί δεν είμαι από κει και δεν έχω συγκρατήσει το όνομα). Το παιδάκι της κόλλησε ενδονοσοκομειακό μικρόβιο και τραβιόταν με αντιβιώσεις και εξετάσεις πάνω από μηνα.Αυτό είναι κάτι που τυχαίνει και σε δημοσίο και σε ιδιωτικό. Η διαφορά είναι ότι το ιδιωτικό μπορεί πιο εύκολα να το καλύψει ενώ στο δημόσιο θα είχε γίνει χαμός.

BOBOLINOS
04-01-12, 20:14
Οντως ισχύει αυτό που λες. Ξαδέλφη του άντρα μου γέννησε σε ιδιωτική κλινική στην Θεσσαλονίκη (δεν γνωρίζω ποια γιατί δεν είμαι από κει και δεν έχω συγκρατήσει το όνομα). Το παιδάκι της κόλλησε ενδονοσοκομειακό μικρόβιο και τραβιόταν με αντιβιώσεις και εξετάσεις πάνω από μηνα.Αυτό είναι κάτι που τυχαίνει και σε δημοσίο και σε ιδιωτικό. Η διαφορά είναι ότι το ιδιωτικό μπορεί πιο εύκολα να το καλύψει ενώ στο δημόσιο θα είχε γίνει χαμός.[/QUOTE]
Νομίζω πως λάθος το γράφεις στο δημόσιο θα υπήρχε αλληλοκάλυψη γιατί εκεί κοιτούν τα μωρά όλοι οι γιατροί δλδ μπαίνουν μέσα στην αίθουσα νεογνών από φοιτητές μέχρι καθηγητές και το νοσηλευτικό προσωπικό,ενώ στην ιδιωτική οι γιατροί είναι συγκεκριμένοι και εννοείται πως μπορείς να καταλογίσεις τις όποιες ευθύνες συγκεκριμένα ,δεν θέλουν να δυσφημιστούν για αμέλεια.

[QUOTE=travellingmum;2262836]Ισως να υπαρχει προβλημα σε μεγαλα νοσοκομεια, εδω δεν εχουμε τετοιο προβλημα... Σε καθε ραντεβου σου κλεινουν το επομενο αναλογα με το τι θα χρειαστεις την επομενη φορα.
Εννοώ πως με τον τρόπο τους σε σπρώχνουν στους γιατρούς του νοσοκομείου δημιουργώντας τις πελατειακές σχέσεις ενώ είναι υποχρεωμένοι να μας εξυπηρετήσουν στα εργαστήριά τους

[QUOTE=zouzounix;2262255]
Και εγώ έτσι ακριβώς κάνω στο Έλενα. Μου γράφει η γιατρός πότε πρέπει να γίνει η κάθε εξέταση και 2 μήνες πριν την ημερομηνία που πρέπει να γίνει, παίρνω τηλ. να κλείσω το ραντεβού. Το μόνο άσχημο είναι ότι περιμένεις και μισή ώρα μέχρι να πετύχεις γραμμή :(

Ίσως στο Ελενα να είναι πιο ξεκάθαρα τα πράγματα,εδώ Θεσ/νικη ισχύουν τα παραπάνω που έγραψα στην travellingmum.

Μια απο τα ίδια και εγώ, και αυτό που σου είπε τηλεφωνικά η προϊσταμένη εμένα μου το είπε κατ ιδίαν, ευγενικά ομολογουμένως.
25 αυτού του μήνα έχω και εγώ την ένσταση που εκκρεμεί για την αυχενική, Μπορείς να μου πεις λεπτομέρειες σχετικά; 1)έπρεπε να βρίσκεσαι εσύ η ο σύζυγος εκεί, είναι καλύτερα 2)απο το να βγει "ερήμην" απόφαση; , και πήρες όλο το ποσό με την πρώτη;

1)μπορεί να παραστεί και ο σύζυγός σου με την ταυτότητά σου απλά να έχει μία σχετική γνώμη.

2)σε αυτήν την περίπτωση μπορεί να σε απορρίψουν και να μην πάρεις τίποτα πίσω

3)η αίθουσα του ικα ευόσμου υπήρχε ένα τραπέζι και γύρω-γύρω βρίσκονταν γύρω στα 10-12 άτομα εγώ λίγο σοκαρίστηκα την πρώτη φορά.Θέλει να δείχνεις πως έχεις αυτοπεποίθηση και βασικά ο τόνος της φωνής να είναι επιβλητικός και ευγενικός.

4)Το τελικό ποσό της επιστροφής μου το στείλανε με επιστολή μετά από 1-1.5 μήνα αλλά το πήρα όλο και από τις 2 εγκυμοσύνες.

Αυτά πιστεύω να σε βοήθησα.

Annette 1977
04-01-12, 20:41
Τι δες καλε, μας έκανες τα μούτρα κρέας!κι εγω λυπάμαι που το 2012 υπάρχουν τέτοιοι φασιστες που δεν δέχονται διαφορετικές απόψεις!στο κάτω κάτω εάν δεν συμφωνείς, να αγνοήσεις τις απόψεις μου, που ούτως η άλλως έχουν θεμέλια και ειναι και η αλήθεια, είτε σου αρέσει είτε όχι.Εάν θες να κανείς πειράματα με την υγεία σου η του μωρού σου δεν έχεις παρα ΝΑ το αποδείξεις όταν με το καλο ΕΣΥ γεννήσεις!

Annette 1977
04-01-12, 20:46
Πολυ ιδανικά μου ακούγονται, ιδιαίτερα όταν ακούς εντελώς διαφορετικές απόψεις αλλού!

Annette 1977
04-01-12, 20:57
Τα έθεσες σωστά τα πράγματα στην απάντηση σου, αλλα ακριβώς εκεί πατάνε στην ανάγκη οι γιατροί και χαίρομαι που το επισημανες, στο ότι προτιμάει κανείς τον γιατρο του παρα τον εφΗμερευοντα, οπότε...πληρώνεις αναγκαστικά...παντού όμως.Έπειτα, υπάρχουν δημόσια και δημόσια.σαφώς και μπορεί κανείς να γεννήσει κι εντελώς δωρεάν στα εφημερευοντα.Ποιος όμως τολμάει κάτι σκεπτόμενος πιθανές επιπτώσεις, η έχοντας αμφιβολίες, ειδικά για την πρώτη φορά που γίνεται μητέρα η πατέρας!Μακάρι τα πράγματα να ήταν διαφορετικά και να δικαιούμαστε όλοι την καλύτερη δυνατή αντιμετώπιση σε έναν τοκετο σε δημόσιο νοσοκομειο.Στο κάτω κάτω ειναι ένα δημόσιο αγαθό που το πληρώνουμε όλοι, οπότε σίγουρα το δικαιούμαστε!

mömmu
04-01-12, 21:52
1)μπορεί να παραστεί και ο σύζυγός σου με την ταυτότητά σου απλά να έχει μία σχετική γνώμη.

2)σε αυτήν την περίπτωση μπορεί να σε απορρίψουν και να μην πάρεις τίποτα πίσω

3)η αίθουσα του ικα ευόσμου υπήρχε ένα τραπέζι και γύρω-γύρω βρίσκονταν γύρω στα 10-12 άτομα εγώ λίγο σοκαρίστηκα την πρώτη φορά.Θέλει να δείχνεις πως έχεις αυτοπεποίθηση και βασικά ο τόνος της φωνής να είναι επιβλητικός και ευγενικός.

4)Το τελικό ποσό της επιστροφής μου το στείλανε με επιστολή μετά από 1-1.5 μήνα αλλά το πήρα όλο και από τις 2 εγκυμοσύνες.

Αυτά πιστεύω να σε βοήθησα.

Τόσα πολλά άτομα, γιατί άραγε;:roll: Στο ΙΚΑ Νεαπόλεως είναι το δικό μου ραντεβού, και πραγματικά με βοήθησες πολύ με τις απαντήσεις σου, νομίζω όμως πως, αν μια φορά ήταν δύσκολα τότε που διεκπαίρωσες εσύ την διαδικασία, πόσο μάλλον τώρα, που δεν πληρώνουν γενικά, και τα ταμεία έχουν συγχωνευθεί, δεν ευελπιστώ πως θα γίνει κάτι, ειδικά τώρα, υπολείπεται και η ένσταση για την β΄επιπέδου, αλλά πιθανόν να μην την κάνω.

Πάντως σ΄ ευχαριστώ πολύ, καλή χρονιά και να χαίρεσαι τα παιδάκια σου!:)

siderenia
04-01-12, 23:35
[QUOTE=BOBOLINOS;2263072]
Νομίζω πως λάθος το γράφεις στο δημόσιο θα υπήρχε αλληλοκάλυψη γιατί εκεί κοιτούν τα μωρά όλοι οι γιατροί δλδ μπαίνουν μέσα στην αίθουσα νεογνών από φοιτητές μέχρι καθηγητές και το νοσηλευτικό προσωπικό,ενώ στην ιδιωτική οι γιατροί είναι συγκεκριμένοι και εννοείται πως μπορείς να καταλογίσεις τις όποιες ευθύνες συγκεκριμένα ,δεν θέλουν να δυσφημιστούν για αμέλεια.[QUOTE]

Δεν αντιλέγω σε αυτό που λες. Θεωρω οτι και στις δυο περιπτώσεις μπορεί να αλληλοκαλυφθουν μεταξύ τους οι γιατροι. Ομως στο δημόσιο θα γίνει περισσότερος ντόρος με τα καναλια κλπ. Αυτό εννούσα.

Γενικά παντού μπορεί να σου τύχει το κακό και μακρυα από όλους και όλες. Απλά δεν είναι καλό να ισωπεδώνουμε τα δημόσια ή τα ιδιωτικά (δεν το λέω για σένα). Το ότι κάποια γυναίκα επιλέγει το ένα και κάποια άλλη το άλλο δεν σημαίνει ότι η μια νοιάζεται για το παιδί της περισσότερο από την άλλη. Και στα δυο υπάρχουν μικρόβια και στα δυο υπάρχουν καλοί και κακοί επαγγελματιες.

BOBOLINOS
04-01-12, 23:54
[QUOTE=BOBOLINOS;2263072]
[QUOTE]
Δεν αντιλέγω σε αυτό που λες. Θεωρω οτι και στις δυο περιπτώσεις μπορεί να αλληλοκαλυφθουν μεταξύ τους οι γιατροι. Ομως στο δημόσιο θα γίνει περισσότερος ντόρος με τα καναλια κλπ. Αυτό εννούσα.

Γενικά παντού μπορεί να σου τύχει το κακό και μακρυα από όλους και όλες. Απλά δεν είναι καλό να ισωπεδώνουμε τα δημόσια ή τα ιδιωτικά (δεν το λέω για σένα). Το ότι κάποια γυναίκα επιλέγει το ένα και κάποια άλλη το άλλο δεν σημαίνει ότι η μια νοιάζεται για το παιδί της περισσότερο από την άλλη. Και στα δυο υπάρχουν μικρόβια και στα δυο υπάρχουν καλοί και κακοί επαγγελματιες.

οχι κάθε άλλο αλλά στο ιδιωτικό έχεις απαιτήσεις ενώ στο δημόσιο είναι λίγο τρέχα γύρευε.το λέω αυτό όχι μόνο από περιστατικά που άκουσα αλλά από περιπτώσεις δικών μου κοντινών ασχετα από τις εγκυμοσύνες.

σοκαρίστηκα τρελά όταν πήγα στο ιπποκράτειο να δω την φίλη μου που είχε γεννήσει το 2007 (τα έχω γράψει και σε άλλα ποστ) να πηγαίνει η μαμά με την ταυτότητα για να πάρει το μωρό και όοοολος ο κόσμος από πάνω τους τήρηση ωραρίου 0(μηδέν)απαράδεκτο μόνο αυτό μου έφτανε για να απορρίψω το ιπποκράτειο στο παπαγεωργίου είναι αλλιώς τα πράγματα.

melisoula
05-01-12, 00:03
αννετα απο μονη μου σχολιασα οτι ειναι τραγικο το οτι πληρωσα τον γιατρο.... ομως τουλαχιστον γλιτωσα την αμοιβη της κλινικης... για 2κλινο πληρωσα 129 € ενω στο γενεσις ηθελα γυρω στα 2000ε ... ε η διαφορα ειναι μεγαλη! κ επειδη το πρωτο το γεννησα στο γενεσις (σε μονοκλινο παρακαλω) σε διαβεβαιωνω εξισου ευχαριστημενη εμεινα κ απο το παπαγεωργιου...!

BOBOLINOS
05-01-12, 00:06
Τόσα πολλά άτομα, γιατί άραγε;:roll: Στο ΙΚΑ Νεαπόλεως είναι το δικό μου ραντεβού, και πραγματικά με βοήθησες πολύ με τις απαντήσεις σου, νομίζω όμως πως, αν μια φορά ήταν δύσκολα τότε που διεκπαίρωσες εσύ την διαδικασία, πόσο μάλλον τώρα, που δεν πληρώνουν γενικά, και τα ταμεία έχουν συγχωνευθεί, δεν ευελπιστώ πως θα γίνει κάτι, ειδικά τώρα, υπολείπεται και η ένσταση για την β΄επιπέδου, αλλά πιθανόν να μην την κάνω.

Πάντως σ΄ ευχαριστώ πολύ, καλή χρονιά και να χαίρεσαι τα παιδάκια σου!:)
την 1η ήταν κάπως, μετά πήρα το κολάι και ποιος με έπιανε....
ότι και να γίνει την ένσταση να την κάνεις μην την αφήνεις γιατί 'ισως έτσι φιλοτιμηθούν και αλλάξουν την τιμολογιακή τους πολιτική.όσα και να πάρεις πίσω μην χαρίζεις τίποτα εδώ στις εισφορές σου σου κρατάνε και το τελευταίο σεντ για να σου παρέχουν μηδενική δημόσια υγεία.
μπορεί να μας φουσκώνουν το κεφάλι με τα πόσα χρωστάνε τα ταμεία αλλά αυτά δεν "μπήκαν" μέσα από εσένα αλλά από την αναλγησία και την εθελοτυφλία των αρμοδίων ελεγκτικών υπαλλήλων.στο όνομα της κρίσης θυσιάζουν τα πάντα αλλά η διαφθορά ζει και βασιλεύει.
ευχαριστώ για τις ευχές.

siderenia
05-01-12, 00:38
οχι κάθε άλλο αλλά στο ιδιωτικό έχεις απαιτήσεις ενώ στο δημόσιο είναι λίγο τρέχα γύρευε.το λέω αυτό όχι μόνο από περιστατικά που άκουσα αλλά από περιπτώσεις δικών μου κοντινών ασχετα από τις εγκυμοσύνες.

σοκαρίστηκα τρελά όταν πήγα στο ιπποκράτειο να δω την φίλη μου που είχε γεννήσει το 2007 (τα έχω γράψει και σε άλλα ποστ) να πηγαίνει η μαμά με την ταυτότητα για να πάρει το μωρό και όοοολος ο κόσμος από πάνω τους τήρηση ωραρίου 0(μηδέν)απαράδεκτο μόνο αυτό μου έφτανε για να απορρίψω το ιπποκράτειο στο παπαγεωργίου είναι αλλιώς τα πράγματα.

Ισως από το 2007 να άλλαξαν τα πράγματα δεν ξέρω εγώ το 2009 γέννησα το πρώτο. Βέβαια στην Αθήνα δεν ξέρω από θεσσαλονίκη τι ισχυει. Εγω είχα κανονικά το μωρό στο δωμάτιο μαζί μου και με τις επικέψεις ήταν αυστηροί αλλά κάπου είναι και δικό μας θέμα να μην έρχονται όλοι στο μωρούλι. Εμείς είχαμε πολύ κόσμο σ σημείο να κουραστώ εγώ. Τωρα λέω του άντρα μου να μην ειδοποιήσουν όλο το κόσμο και γενικά να μην επιτρέψουν και οι δικοί μου τις πολλές επισκέψεις. πρέπει και μεις να βάλουμε κάπου φρένο τι να σου κάνει και το νοσοκομείο. Πάντως στα ωράρια ήταν πολύ τυπικοί.

Για τις απαιτήσεις τώρα μάλλον στον άνθρωπο είναι. τα ξαδέλφια μας που ανιμετώπισαν πρόβλημα με ενδονοσοκομειακό μικρόβιο στο νεογεννητο τους σε ιδιωτική κλινικη δεν ζήτησαν κάτι και δεν το έψαξαν παραπάνω. είχαν σοκαριστεί κιόλας. Πρώτο τους παιδάκι εκεί που έλεγαν πάμε σπίτι μας αρρωστησε το μωρό. Ασε ήταν χάλια η κατάσταση. μέσα στην στεναχωριά τους δεν το έψαξαν. Και στην αρχή δεν τους έλεγαν τι έχει το παιδί και ταλαιπωρήθηκε ακόμα πιο πολύ.

Γενικά τώρα τα δημόσια ασχετα από γέννες κλπ σίγουρα έχουν ελλείψεις και προβλήματα αλλά αμα έχεις κάτι σοβαρό σε δημόσιο δεν θα πας; Εχουν όσο να πεις καλούς γιατρούς και μπορουν να αντιμετωπίσουν πολλές καταστασεις.Οταν χρειάατηκα να αφαιρέσω τον θυροειδή μου για κακοήθεια σε δημόσιο πήγα και ας μου χαν πει για ιδιωτη που ήθελε 3000 και χιλιαρικα μόνο για την αμοιβη του. Μου είχαν πει ότι θα μείνω στο νοσοκομείο μόνο 1 μέρα. Στο δημόσιο έμεινα 5 μέρες με σωληνάκια στο λαιμό για να είμαστε σίγουροι ότι θα φύγουν όλα τα υγρα και θα καθαρίσει καλά για να μην έχω φλεγμονές. Πήρα τις αντιβιώσεις μου κανονικα επειδή εχω ένα θέμα με την καρδια, μου μετρούσαν καθημερινά το ασβεστιο επειδή έτσι πρέπει. Αν είχα πάει στο ιδιωτικό αυτά πως θα τα έκανα δεν ξέρω.

Και ο γιατρός ήταν καταπληκτκός. Ναι τον πλήρωσα αλλά του άξιζαν τα λεφτα. Εκανε φοβερή δουλειά και δεν με ξέχασε μετά. Μέχρι και στο τηλέφωνο με έπερνε να δει πως είμαι και να μιλήσει με την ενδοκρινολόγο μου, να της πει τι βρήκε όταν με άνοιξε και να δώσει οδήγιες για την συνέχεια. Δεν έπρεπε να πάρω φαρμακα για να κάνω τις θεραπειες ώστε να κάψουμε τα καρκινικά κύτταρα που απέμειναν.

Γενικά από την εμπειρία μου (δυστυχώς έχω και από δημόσιο και από ιδιωτικό) στα δημόσια έχω μείνει πιο ευχαριστημένη. Ελπίζω να μην στραβώσει κάτι τώρα που θα ξαναγεννησω. κατά τα άλλα δεν θα ήθελα να ξαναπάω σε νοσοκομείο για κανένα λόγο ώστε να διαπιστώσω διαφορές ή ομοιότητες μεταξύ τους!:D

Καλά να είμαστε έχει σημασία και να γεννησουμε τα παιδάκια μας χωρίς προβλήματα είτε επιλέξουμε δημόσιο είτε ιδιωτικό.

Annette 1977
05-01-12, 13:10
Παιδιά, τελικά υπάρχουν δημόσια και δημόσια, επιμένω.Δεν είμαι κάτοικος Θεσσαλονίκης, οκ μπορεί εκει να ειναι σε καλύτερη μοίρα τα πράγματα.Εδω όμως στην αθηνα πχ δεν αναρωτιεστε γιατί όλοι τρέχουν να γεννήσουν Έλενα και Αττικό και όχι ας πούμε κρατικό Νίκαιας η στο τζανειο?Δεν ειναι τυχαία κάποια πράγματα, οπωςπχ γνωστές μου που δεν γεννανε στο δημόσιο Κυπαρισσία αλλα πανε στης Καλαμάτας.Για αυτο δεν ειναι ότι πίνουμε νερό στο όνομα των δημοσίωνπου φέρονται ως ιδιωτικά γιατί απλούστατα οι δημόσιοι γιατροί τα έχουν κάνει τσιφλίκια τους και ζητάνε αμοιβές καθόλου ευκαταφρονητες!και όλες δυστυχώς οι περιπτώσεις που ακούω για να γεννήσουν σε καλα δημόσια, ειναι χωρίς καμμια εξαίρεση με παχυλές αμοιβές, ειλικρινά!Τι να πούμε, οποίος προλάβει τον κύριον είδε!ειναι δίκαιο να μη μπορω εγω να χρησιμοποιήσω νοσοκομειο που έχω δίπλα μου γιατί έχουν καβατζωθει οι θέσεις απο κάποιους που λαδωσαν χοντρά, που δε φταίνε κι αυτοί αφού τους παει εκβιαστικά το ΣΎΣΤΗΜΑ!

chriscat8
05-01-12, 13:48
Απλα, οπως αναφερθηκε και παραπανω, γλυτωνεις τουλαχιστον τα λεφτα της κλινικης που δεν ειναι και λιγα...

Annette 1977
05-01-12, 14:16
Οκ, οποίος μπορει κι έχει τη γνωριμία και τον τροπο ας το κάνει.........

siderenia
05-01-12, 15:27
Δεν χρειάζεται γνωριμίες να βρεις έναν γιατρό (δηλαδή να είναι σων και ντε πατσανάκης κάποιου δικού σου κλπ). Και γω όταν έφυγα από τον ιδιωτη που με είχε ξεζουμίσει 5 χρόνια ΧΟΝΤΡΑ και μου ζήτησε μόνο για την αμοιβη του 2000ευρω εψαξα βρήκα γιατρό στο ΑΤΤΙΚΟ. Πήγα να δω τι λέει και αν αξίζει. Μου άρεσε και εμεινα εκεί. Δεν πήγα συστημένη απλά εμαθα γιαυτόν έκλεισα ραντεβού και πήγα. Πλήρωσα 1200 το 2009 και τώρα θα δώσω 1000. Στο νοσοκομείο τότε 300 ευρω περίπου τώρα τίποτα. Πολύ λιγότερα απότι μου έβγαινε στο ιδιωτικό και ξέρω ότι αν χρειαστώ κάτι έξτρα δεν θα το χρεωθώ αλλά μου το καλύπτει η ασφάλεια. Ξέρω εξαρχής ότι θα χρειαστώ εξετάσεις θυροειδή του παιδιού λόγω του ότι έχω υποβληθεί σε αφαιρεση. Αυτές είναι πανάκριβες στο ιδιωτικο ενώ στο δημόσιο θα γίνουν δωρεαν. Και δεν θα τρέχω στο παιδων γιατί πρέπει να γίνουν τις πρώτες μέρες ζωής του μωρού και φυσικά δεν γίνονται στο ΙΚΑ ή σε άλλα κέντρα, όπως καταλαβαίνετε.

Και το έλενας πάντως είναι πλέον πολύ καλό νοσοκομείο. Με τα νεα δωμάτια αξίζει να πας ακόμα και αν δεν έχεις δικό σου γιατρό αλλά να πας σε εφημερεύον. Θα πληρώσεις μια μικρή διαφορά για το σωμάτιο αλλά απότι μου χουν πει γνωστές που γέννησαν εκεί είναι σούπερ. Επιπλέον ξέρω ότι στο ελενας υπάρχει γιατρός που σε αναλαμβάνει στην εγκυμοσυνη και δεν ζητάει χρήματα. Γνωστη μου πήγε σε αυτόν που το άκουσε από άλλη γυναίκα χωρίς να είναι γνωστός της ή κάτι σχετικό.

Για άλλα νοσοκομεία της Αθηνας δεν ξέρω πολλα. Εχω γνωστες που γέννησαν στο Αρεταίειο με δικό τους γιατρο και δεν είχαν κάποιο πρόβλημα. Επίσης μια άλλη θα πάει στο Θριάσειο και απόσο ξέρω εκεί έχουν γεννήσει και οι αδελφές της. Με δικό τους γιατρό βέβαια αλλά είναι ευχαριστημενες.

Το καλό που έχεις αν πας με δικό σου γιατρό στο δημόσιο είναι ότι νιώθεις περισσότερο ασφαλής. Μπορεί να είναι και ψευδαίσθηση βέβαια αλλά την ώρα της γέννας σου χρειάζεται να ξέρεις ότι ο γιατρός σε ξέρει γιαυτό και οι περισσότερες αποδεχόμαστε το να δώσουμε 1000 ευρω στον γιατρό (αλλα ποσα του τύπου 1500-2000 μου φαίνονται αρκετά για γιατρό δημοσίου). Καλώς ή κακώς δεν το αναλύω γιατί φταίω πρώτα εγώ που δέχομαι να τον πληρώσω και μετά εκείνος. Αλλά είμαι ευχαριστημένη για τα χρήματα που γλιτώνω και από το ότι εμπιστεύομαι τον γιατρό μου γι' αυτό και δεν το ψάχνω πιο πολύ.

Επίσης να πω ότι δεν γνώριζα ότι μπορείς να γεννήσεις στο κρατικό Νικαιας ή το τζάνειο, δεν έχω και γνωστές που να έχουν πάει εκεί η αλήθεια είναι. Αννεττα τι εννοείς έχουν καβατζωθεί οι θέσεις και δεν μπορείς να πας; Πήγες σε κάποιο νοσοκομείο και αρνήθηκαν να σε αναλάβουν; Εχουν δικαίωμα να το κάνουν αυτό;

melisoula
05-01-12, 19:29
.Εδω όμως στην αθηνα πχ δεν αναρωτιεστε γιατί όλοι τρέχουν να γεννήσουν Έλενα και Αττικό και όχι ας πούμε κρατικό Νίκαιας η στο τζανειο?Δεν ειναι τυχαία κάποια πράγματα, οπωςπχ γνωστές μου που δεν γεννανε στο δημόσιο Κυπαρισσία αλλα πανε στης Καλαμάτας.Για αυτο δεν ειναι ότι πίνουμε νερό στο όνομα των δημοσίωνπου φέρονται ως ιδιωτικά γιατί απλούστατα οι δημόσιοι γιατροί τα έχουν κάνει τσιφλίκια τους και ζητάνε αμοιβές καθόλου ευκαταφρονητες!και όλες δυστυχώς οι περιπτώσεις που ακούω για να γεννήσουν σε καλα δημόσια, ειναι χωρίς καμμια εξαίρεση με παχυλές αμοιβές, ειλικρινά!Τι να πούμε, οποίος προλάβει τον κύριον είδε!ειναι δίκαιο να μη μπορω εγω να χρησιμοποιήσω νοσοκομειο που έχω δίπλα μου γιατί έχουν καβατζωθει οι θέσεις απο κάποιους που λαδωσαν χοντρά, που δε φταίνε κι αυτοί αφού τους παει εκβιαστικά το ΣΎΣΤΗΜΑ!
anneta θα σου το ξαναπω αν σε πιασουν πονοι την μερα που εφημερευει το ελενα ή το αττικο που λες οτι ειναι της προτιμησης σου εννοειτε οτι θα σε δεχτουν ανεξαρτητου καβατζωμα θεσεως... απλα οσες εχουν δικο τους γιατρο μπορουν να ξεγεννησουν σε δημοσιο νοσοκομειο αποκλειοστικα κ μονο αν εφημερευει με ραντεβου για προκληση... δεν ξερω αν εχεις καταλαβει πως λειτουργει το συστημα ακριβως...
δηλδη πχ εχω γιατρο στο ελενα κ θελω να γεννησω εκει φυσιολογικα : το ελενα εφημερευει πχ την τριτη αν δεν με πιασουν πονοι μου λεει ο ντακτορας ελα για προκληση, αν μου πιασουν ομως οι πονοι την δευτερα που δεν εφημερευει ΔΕΝ μπορω να κανω εισαγωγη κ γενναω κλινικη ή σε οποιο εφημερευει εκεινη την μερα (με οποιον γιατρο τυχη) εσυ που δεν εχεις γιατρο στο ελενα δεν εχεις καποιον να σε κανονισει προκληση την ημερα που εφημερευει ΑΛΛΑ αν σε πιασουν πονοι πχ την τριτη που εφημερευει δεν θα σου πουν συγνωμη κοπελια αλλα δεν υπαρχει θεση , θα σε δεχουν κανονικα... ;) ;) ;)

siderenia
06-01-12, 10:08
Ναι αν εφημερεύει το νοσοκομείο (ειδικά το ελενα νομίζω έχει μέρα παρά μέρα εφημερια) και πας γεννας κανονικά και εντελώς δωρεαν εκτός αν αλλάξει δωμάτιο που και εδώ δεν είναι καβατζωμένα γιατί τα ζητάς αφού γεννήσεις, οπότε δεν τα έχουν κρατημένα. Μάλιστα αν είναι εκεί μια κοπέλα που έχει γιατρό δικό της θα γεννήσετε με τον ίδιο και εσύ δεν θα πληρώσεις καν. Δεν μπορούν να σου πουν δεν σε δέχομαι.

Τωρα για την πρόκληση που λες μελισσούλα δεν ξέρω τι ισχύει στην Θεσσαλονική εδώ δεν ισχυει αν έχεις δικό σου γιατρό πας οποτε είναι αλλά τον πληρώνεις (στο πρώτο μου γέννησα φυσιολογικά επειδή με έπιασαν οι πόνοι δεν ξέρω αν είχε εφημερία το νοσοκομείο απλά πήγα και γεννησα (δεν ξέρω αν παίζει ρόλο ότι πήγα ξημερώματα και γέννησα το πρωί οπότε η εισαγωγή έγινε τότε). Διαφορετικά πας σε όποιο εφημερεύει. Δηλαδή πάλι μπορεί να πας στο ελενα πχ αν εφημημερεύει και δεν πληρώνεις και φράγκο!! Πάντως δεν καβατζώνονται οι θέσεις απ'όσες έχουν δικό τους γιατρό και επομένως δεν μπορεί να πάει όποια κοπέλα θέλει. Η διαφορά έχει να κάνει με την εφημερία. Μια κοπέλα που δεν έχει γιατρό δικό της θα πάει στην εφημερια και θα πάει τσάμπα ενώ η αλλη θα πάει όποτε είναι αλλά θα πληρώσει τον γιατρό.

Εαν δεν πληρώναμε τους γιατρούς απλά θα πηγαίναμε σε όποιο εφημερεύει με όποιον γιατρό υπήρχε εκείνη την ώρα και δεν θα δίναμε φράγκο. ακόμα και στις μέρες μας υπάρχουν τόσες γυναίκες που το κάνουν και καλά κάνουν.

tsioubal
06-01-12, 12:20
Εαν δεν πληρώναμε τους γιατρούς απλά θα πηγαίναμε σε όποιο εφημερεύει με όποιον γιατρό υπήρχε εκείνη την ώρα και δεν θα δίναμε φράγκο. ακόμα και στις μέρες μας υπάρχουν τόσες γυναίκες που το κάνουν και καλά κάνουν.

Συμφωνώ αλλά με τόσα που ακούω από μαίες,νοσηλεύτριες για το πώς αντιμετωπίζουν όσες δεν πληρώνουν...σαν αρνιά σε σφαγείο, βγάλ'το να τελειώνουμε, έχουμε κι άλλες δουλειές να κάνουμε.Το iso9002 τους λείπει!

siderenia
06-01-12, 14:27
Δεν ξέρω να σου πω γι' αυτό δεν έχω εμπειρια. Ξέρω μόνο μια κοπέλα που πήγε σε εφημερεία και γέννησε φυσιολογικά. Είναι και στον γιατρό που θα πέσεις κακα τα ψέματα. Δεν πιστεύω ότι όλοι είναι το ίδιο σκάρτοι. Αλλωστε στο ιδιωτικό είσαι σίγουρη ότι δεν θα σε αντιμετωπίσουν έτσι; Και το λέω γιατί 1ον ο ιδιωτης γιατρός μου είχε την καισαρική και την έχει για πλάκα και 2ον άπό δικό μου άνθρωπο που είναι στον χώρο ξέρω ότι οι γιατροί κανονιζουν τις καισαρικές γιατι τους βολεύει. Αλλά δεν είναι όλοι ίδιοι.

Επιπλέον αυτό που σκέφτομαι είναι ότι στο πρώτο παιδί μου ήμουν διατεθιμένη να δώσω 5χιλιάδες ευρω και παραπάνω στο ιδιωτικό και δεν θα με ένοιαζε κιόλας. Βρήκα τον γιατρό στο δημόσιο και μου στοίχισε 1200ευρω συν 300 το νοσοκομείο σύνολο 1500. Δεν με ένοιαξε και δεν με νοιάζει που τον πλήρωσα και θα τον ξαναπληρώσω. Θα έδινα πολλά περισσότερα στον ιδιωτη οπότε βγήκα κερδισμένη. Είχα μια αξιοπρεπή γέννα, έναν εκπληκτικό γιατρό, άψογες συνθηκες στο νοσοκομείο οπότε το αφήνω το χρηματικό στην άκρη. Αν δεν είχα θα πήγαινα σε εφημερία εννοείται. Και το πρώτο μου παιδάκι επειδή γέννησα πολύ γρήγορα μέχρι να έρθει ο γιατρός μου, με είχε ο εφημερεύον. ο γιατρός με πρόλαβε στο τσακ. Θα μπορούσα να είχα γεννήσει με τον εφημερεύον ο οποίος επίσης ήταν φοβερος και καθόλου δεν είχα φοβηθεί.

Ασε που στο ελενας υπάρχει γιατρός που δεν πέρνει χρήματα. Νομίζω ότι υπάρχουν τουλάχιστον δυο. Οπότε αν ψάξεις μπορεις να βρεις εναν τέτοιο γιατρό και να μην τον πληρώσεις. Μια γνωστη εχει πάει σε αυτόν που σου λέω. Εχει ακόμα πολύ καιρό μπροστά μιας που είναι 2,5 μηνων τώρα αλλά του έκανε κουβέντα για λεφτά και δεν της ζήτησε. Και φιλη της ήταν σε αυτον και πάλι δεν πήρε λεφτα.Εγώ όταν το έμαθα ήμουν ήδη 6 μηνων και ευχαριστημένη απο τον δικό μου γιατρό οπότε δεν μπήκα στην διαδικασία να αλλάξω.

Annette 1977
06-01-12, 14:55
Εγω πάλι ξέρω ότι μπορούν να σου πουν ακόμη κι αν εφημερευει ότι δεν έχουμε κρεβατι, πήγαινε σε άλλο που εφημερευει κι όπως σου ξαναανεφερα δεν ειναι όλα τα δημόσια ίδια.Το ξέρω κι εννοείται ότι στο εφημερευοντα μπορείς να γεννήσεις δωρεάν αλλα όπως είπε και η κοπελλα πριν δεν ξέρεις τι φρούτο θα πετύχεις.Αυτές ειναι οι αμφιβολίες μου κατάλαβες?επίσης με ενδιαφέρει και η επισκληρηδιος και όλες οι καλύτερες δυνατές συνθήκες τοκετού και θέλω να τις έχω.Οπότε έχω καταλήξει σε ιδιωτική κλινικη καθώς ο γιατρός ειναι πολυ σημαντικός και ο δικός μου συνεργάζεται με ιδιωτική.Απο τη στιγμη που δεν μπορει να μου εγγυηθεί κανείς την ώρα του άγχους μου ότι μπορώ να βρω στη δημόσια κλινικη που θέλω θέση, θα πάω όρου μένα σε αυτη που επιθυμώ.Αυτά.

Annette 1977
06-01-12, 14:59
Υπάρχουν και ιδιωτικές που ειναι αρκετά πιο κάτω το πόσο απο αυτο που αναφέρεις, με συνολικό κόστος γύρω στις 3000-3500.Ενημερωτικά το αναφέρω.

Annette 1977
06-01-12, 15:04
Με συγχωρείς αλλα φαίνεται απολύτως σίγουρο όπως το λες ότι τα κρεβάτια δεν καβατζωνονται όταν εγω ξέρω εντελώς το αντίθετο απο γνωστή μου που γέννησε στο Έλενα με προγραμματισμένη καισαρικη πριν πέντε χρόνια.Επομένως παντού γίνονται αυτά.

siderenia
06-01-12, 15:32
το καλοκαιρι γέννησε ξαδελφη μου στο ελενας σε εφημερια και δεν είχε πρόβλημα. στο αττικο επειδή είχαμε ρωτησει για μονοκλινο το 2009 που γέννησα μας είχε πει ο γιατρός ότι αυτό θα το ρωτήσουμε όταν γεννησω με το καλό στις κοπέλες τις κλινικής γιατί δεν τα κλείνουν τα δωμάτια και πάνε με σειρά προτεραιοτητας. Πολλά έχουν αλλάξει σε 5 χρόνια αλλά προς το καλύτερο αλλα προς το χειρότερο. Αν σε ενδιαφέρει το δημόσιο μην το διαγραφεις ψάχτο. Και γω σε ιδιωτη ήμουν στην αρχη και έφυγα. δεν φανταζόμουν ότι θα έμενα τόσο ευχαριστημένη αλλά να που έμεινα και πήγα πάλι.

3000 ευρω με την αμοιβη του γιατρού (για Αθηνα μιλάμε έτσι) Ο πρώτος γιατρός που είχα 2000ευρω ηθελε συν το νοσοκομείο κάπου 2200-2500 (1500 ζητούσε ένας άλλος και 2000 ενας τρίτος). επίσης οι τιμοκαταλογοι των ιδιωτικών συνηθως υπάρχουν στο ιντερνετ ή τους ζητας και στους στέλνουν. Ε πάνω κάτω 2000 ευρω σου βγαίνει το δωμάτιο με το ΦΠΑ (4κλινο). Βάλε ειπλέον μαία(κάπου 300ευρω), 150 ευρω οι πρώτες εξετάσεις του παιδιού, εχουν και μια χρέωση για υγειονομικό υλικό που δεν υπολογιζεται στο δωμάτιο, ε ετσι σιγά σιγά ανεβαίνει το ποσό αρκετα. από τα 1000που θα δώσω τώρα σαφώς είναι περισσότερα για μένα στο ιδιωτικο. Συν ότι έχω κάποια θέματα υγείας που απαιτούν να με δει καρδιολόγος, να πάρω αντιβιωση και επιπλέον να κάνει το παιδί εξετάσεις θυροειδή εξτρα τις πρώτες μέρες. Αυτα ανεβάζουν το κόστος ακόμα περισσότερο αν επιλέξω το ιδιωτικό γιαυτό και πήγα εξαρχης στο δημόσιο.

mama@2
06-01-12, 15:39
Ειναι απολυτα λογικο κ αποδεκτο καθε μελλουσα μανουλα να κανει την επιλογη της ως προς δημοσιο η ιδιωτικο μαιευτηριο οπως εκεινη κρινει σωστο....λαθη παντου μπορουν να γινουν....προς θεου μακρια απο μας άλλα κ στα ιδιωτικα κ στα δημοσια γινονται.....κ οι γιατροι......θεωρω αστεια τη νοοτροπια μας που ο γιατρος του ιδιωτικου ειναι καλυτερος απο του δημοσιου.....
δηλ ο γιατρος γνωστης μου (που μου λεει πως δεν εμπιστευομαι γιατρους του νοσοκομειου....μονο το δικο μου....) που μεχρι προτινος δουλευε στο δημοσιο κ τωρα ξεγεννα στην κλινικη τωρα απεκτησε κυρος????20 χρονια που δουλευε στο νοσοκομειο δεν ηταν καλος???αυτα ειναι αστεια....στο δικο μας νοσοκομειο παντα υπαρχει τουλαχιστον 1 γιατρος να εφημερευει(τη νυχτα) την ημερα ειναι πολλοι.....υπαρχουν κ μαθητευομενοι αλα ποτε μονοι τους.

Το πρωτο μου παιδι το γεννησα στην κλινικη....ειχα τη γιατρο μου (κ στο ενεργητικο μου μια παλινδρομη διδυμη κυηση) πρωτο παιδι, φοβομουν κ ευτυχως ολα πηγαν καλα....βεβαια τα χρηματα πολλααα αλλα το ηξερα...σε γενικες γραμμες ευχαριστημενη απο καθαριοτητα κλπ
απο τις μαιες ομως πολλα παραπονα που δεν στηριζαν το θηλασμο (κ το μπουκαλι συννεφο...δεν μου εδειχναν τι να κανω ο παιδιατρος μου εγραψε συμπληρωμα απο την αρχη με το που θα παω σπιτι ...κ εβλεπα πολυ λιγο το μωρο.....πολιτικη της κλινικης κ εμφανιζα απο την πρωτη στιγμη σημαδια επιλοχειου καταθλιψης:(:(:()
Στο δευτερο παιδι ξεκινησα με την ιδια γιατρο.....μεχρι τον εβδομο που .....
να σας εξηγησω ειμαι στην επαρχια με 3 επιλογες.....η το δημοσιο που παντα εφημερευει(ενα εχουμε) η η κλινικη που εκ των υστερων καταλαβα οτι υπαρχουν σημαντικες ελλειψεις στην υποδομη κλπ, κ το Ιασω στην διπλανη πολη(1 ωρα με το αυτοκινητο.)
Μεχρι τον εβδομο ελεγα θα παω παλι στην κλινικη....με τη γιατρο μου κλπ....μεχρι που μου λεει η γιατρος πως στην κλινικη φοβοταν, πως δεν υπαρχει η υποδομη κλπκλπλ κ καλυτερα να παμε στο ιασω:confused::confused::confused::confused:
παγωσα.....το ιασω ειναι σαν νοσοκομειο ειπε κλπ αλλα εγω κ νευριασα με τη συμπεριφορα της αλλα κ σκεφτομαι......να δωσω 3 με 4 χιλιαρικα κ να φοβαμαι στην κλινικη για το ιασω ουτε λογος .......πολυ μακρια κ αγχωδης εγω στο αυτοκινητο θα εμενα:)
Πηγα στο νοσοκομειο στον εβδομο μηνα κ με ανελαβαν....ευτυχως που πηγα εκει ειχαμε περιτυλιξεις στο λαιμο του μωρου, συσπασεις προωρες κλπ ειχα τη σιγουρια του νοσοκομειου κ αχρειαστα να ηταν κ θερμοκοιτηδες κλπ αφου φαινοταν πολυ μικρο το μωρο.....φτανω στην τελευταια μερα της πητ παω κ τιποτα....ο μικρος ειχε βολευτει.....ελα αυριο μου λεει ο γιατρος που με παρακολουθουσε να κανουμε προκληση.ειχε εφημερια...ολα πηγαν υπεροχα.....οι μαιες πολυ καλες ο γιατρος πολυ υπομονετικος(ειπε για επισκληριδιο δεν ηθελα ηθελα να το νιωσω)....ειχαν κ ορεξη για αστεια.....ολα καλα.....κ απο χρηματα....κατι ψιλα στις μΑαιες που εδειξαν το μωρο κ 230 το δωματιο!
με μαιες που υποστηριζαν το θηλασμο, το παιδι το επαιρναν μονο για το μπανακι του, καθαριοτητα 2 φορεες τη μερα στο δωματιο, αυστηρο επισκεπτηριο, κλπκλπκλπ
παρα πολυ ευχαριστημενη απο το νοσοκομειο..απο το γιατρο που με παρακολουθουσε παντα....κ ετυχα στην εφημερια του...πανω απο ολα ηταν ανθρωπο....ολοι τους....κ ολες οι εξετασεις δικες μου κ του μωρου τα καλυπτε το ικα...
κ κατι αλλο μας νοιαζονταν οι μαιες κ χωρις να ειμαστε σε κλινικες....κ παντα διπλα μας αν θελαμε κατι....

siderenia
06-01-12, 15:46
Αννετα αν σε ενδιαφέρει το δημόσιο γιατί δεν βρίσκεις γιατρό εκεί; Δεν θέλεις να αλλάξεις ή δεν θες να πληρώσεις τον γιατρό του δημοσίου. Συγνώμη που πέρνω το θάρρος να σε ρωτήσω αλλά δεν έχω καταλάβει που είναι το πρόβλημα.

Οσο για την επισκληρίδιο γιατί λέτε βρε κορίτσια ότι δεν κάνουν στο δημόσιο; οταν γέννησα κανονικά ήρθε η αναισθησιολόγος και με ρώτησε αν θέλω να κάνω και περιμέναμε να φτάσω στην διαστολή που πρέπει για να την κάνουν. Επειδή όμως εξελίχθηκε γρήγορα ο τοκετός εφτασα στην διαστολή 8 και δεν έκανα. Ηρθε η γυναικα όμως και με ρώτησε αν θέλω να κάνω απλά κοντεύω να γεννησω και θα καθυστερούσα με την επισκλ. Δεν ποναγα και πολύ και έτσι της είπα να μην μου κάνουν και σε 20 λεπτά από εκείνη την ώρα γέννησα. Και ηταν δωρεαν η επισκληριδιος το 2009 το είχαμε ρωτησει στο λογιστήριο του ΑΤΤΙΚΟ.

Τελος πάντων όπως και να χει ούτε όλα τα δημόσια είναι χάλια ούτε όλα τα διιωτικά τέλεια. Νομίζω ο γιατρος παιζει τον μεγαλύτερο ρολο. Η εμπιστοσύνη που του έχουμε. Καταλαβαίνω τις κοπέλες που "σπάζονται" με τις αμοιβες των γιατρών στο δημόσιο. Μακάρι να μην πληρωνε καμια μας. Και έχει δίκιο μια κοπέλα που δεν έχει την δυνατοτητα να πληρώσει τον γιατρό και σου λέει μα έχω ασφαλεια γιατί να πληρωσω ή να στερηθώ της περιθαλψης γιατί δεν πλήρωσα. Δίκιο έχει. εγώ το λέω θα πλήρωνα στον ιδιωτη και στο ιδιωτικό και δεν θα το έψαχνα κιόλας. Βρηκα εξίσου καλό γιατρο (και καλύτερο) με άψογες συνθηκες στο νοσοκομείο και με πολύ λιγότερα χρήματα οπότε δεν το σκέφτομαι καν για την αμοιβη του γιατορύ. Σε έναν ιδανικό κόσμο ναι δεν θα πλήρωνα και θα πήγαινα στο δημόσιο όπως κάνουν στο εξωτερικό και ολα θα ήταν μια χαρά (βεβαια δεν θα είχα δικό μου γιατρό αλλά όποιον ήταν εκεί)

BLUBLU
06-01-12, 17:39
Τι δες καλε, μας έκανες τα μούτρα κρέας!κι εγω λυπάμαι που το 2012 υπάρχουν τέτοιοι φασιστες που δεν δέχονται διαφορετικές απόψεις!στο κάτω κάτω εάν δεν συμφωνείς, να αγνοήσεις τις απόψεις μου, που ούτως η άλλως έχουν θεμέλια και ειναι και η αλήθεια, είτε σου αρέσει είτε όχι.Εάν θες να κανείς πειράματα με την υγεία σου η του μωρού σου δεν έχεις παρα ΝΑ το αποδείξεις όταν με το καλο ΕΣΥ γεννήσεις!

Ευχαριστω για τον χαρακτηρισμο! Προτιμω φασιστας κ στην γη παρά στον κοσμο μου κ μην χαρακτηρισω τι (δεν ειναι του στιλ μου ). Διαβασε καλυτερα το μην μου κ θα καταλαβεις οτι δεν το παιζω ανετη με το θεμα της υγειας του μωρου, απλά ξερω πως αυτο που πιστευεις ειναι περα για περα ουτοπικο! Παντως μερικες φορες η αγνοια ειναι καλυτερη γνωση...καληνυχτα σου λοιπον!:mrgreen::mrgreen::mrgreen:

Δεν μπορω να καταλαβω ορισμενα ατομα που δεν μπορουν να κατανοησουν ουτε 3 γραμμες τι θελουν και μπαινουν σε φορουμς!:mrgreen:

Annette 1977
06-01-12, 17:43
Σιδερένια, μια και μιλάμε πλέον σε προσωπικό επίπεδο και όχι γενικά, δεν έχω πρΟβλημα με τα δημόσια νοσοκομια εάν δεις κι απο την αρχη τη τοποθέτηση μου.Ίσα ίσα εύχομαι να μπορούσα να χρησιμοποιήσω τις παροχές τους χωρίς να βάλω κανένα γνωστό.το δικό μου πρΟβλημα ειναι ότι θα πάω αναγκαστικά λόγω προβλήματος σε καισαρικη προγραμματισμένη, και ο μόνος γιατρός που ξέρω καλύτερα, χωρίς να βάζω το χέρι μου στη φωτιά για κανέναν όμως, ειλικρινά, ειναι ο ιδιώτης που αναφέρω, ο οποίος όμως έχει πολυ οικονομικές τιμές, το ίδιο και το μαιευτήριο(Ρέα),χωρίς συνοστισμο στα δωμάτια,ενώ δεν επιβαρυνομαι περισσότερο.Φυσικά στο τέλος θα μπορώ να εκφερω άποψη επί του γενικού .Ωστόσο,για αυτα τα 1500 ευρώ διάφορα και με αυτα που ακούω απο εμπειρίες άλλων, αρνούμαι να ρισκαρω αλλαγες καθώς είμαι με δυσκολίες στην εγκυμοσυνημου.Εγω απλά στην αρχη της κουβεντας αγανακτησα λίγο με το ύφος κάποιων που γράφοντας, έσπευσαν να βγάλουν χαζες όσες κοπέλες πήγαν ιδιωτικά και αυτο το ΅εγω είμαι η έξυπνη΅ ύφος και δεν πληρωσα τίποτα, καταλαβαίνεις.Εξάλλου δεν αναγράφεται αναλυτικά η κάθε περίπτωση, ούτε εμείς ξέρουμε τι συνεννοήσεις έγιναν πραγματικά .Κι εγω έχω γνωστό στο αρεταιειο που γέννησαν εκει κι όλα τέλεια.Τον ρωτάς τι πλήρωσε σου λέει τίποτα φυσικά, ενω ξέρω ότι μέσω ανώτερων κινήθηκαν εκει μέσα και φυσικά κι αμοιβή.Θέλω να σου πω, ακούγονται υπερβολές, ούτε είπα πουθενά ότι τα ιδιωτικά ειναι τα καλύτερα.Και όπως επισήμαναν κι άλλες κοπέλες, λάθη γίνονται παντού.Απλά λόγω κατάστασης κι άγχους δεν θα προβω σε αμφιβολες αλλαγές.Αυτα.Σε ευχαριστω πάντως για το ενδιαφέρον.

Annette 1977
06-01-12, 17:45
Και πάλι καλυπτομαι απο την απάντηση που σου έδωσα την πρώτη φορά.καλο βραδι επίσης!

siderenia
06-01-12, 18:18
Σιδερένια, μια και μιλάμε πλέον σε προσωπικό επίπεδο και όχι γενικά, δεν έχω πρΟβλημα με τα δημόσια νοσοκομια εάν δεις κι απο την αρχη τη τοποθέτηση μου.Ίσα ίσα εύχομαι να μπορούσα να χρησιμοποιήσω τις παροχές τους χωρίς να βάλω κανένα γνωστό.το δικό μου πρΟβλημα ειναι ότι θα πάω αναγκαστικά λόγω προβλήματος σε καισαρικη προγραμματισμένη, και ο μόνος γιατρός που ξέρω καλύτερα, χωρίς να βάζω το χέρι μου στη φωτιά για κανέναν όμως, ειλικρινά, ειναι ο ιδιώτης που αναφέρω, ο οποίος όμως έχει πολυ οικονομικές τιμές, το ίδιο και το μαιευτήριο(Ρέα),χωρίς συνοστισμο στα δωμάτια,ενώ δεν επιβαρυνομαι περισσότερο.Φυσικά στο τέλος θα μπορώ να εκφερω άποψη επί του γενικού .Ωστόσο,για αυτα τα 1500 ευρώ διάφορα και με αυτα που ακούω απο εμπειρίες άλλων, αρνούμαι να ρισκαρω αλλαγες καθώς είμαι με δυσκολίες στην εγκυμοσυνημου.Εγω απλά στην αρχη της κουβεντας αγανακτησα λίγο με το ύφος κάποιων που γράφοντας, έσπευσαν να βγάλουν χαζες όσες κοπέλες πήγαν ιδιωτικά και αυτο το ΅εγω είμαι η έξυπνη΅ ύφος και δεν πληρωσα τίποτα, καταλαβαίνεις.Εξάλλου δεν αναγράφεται αναλυτικά η κάθε περίπτωση, ούτε εμείς ξέρουμε τι συνεννοήσεις έγιναν πραγματικά .Κι εγω έχω γνωστό στο αρεταιειο που γέννησαν εκει κι όλα τέλεια.Τον ρωτάς τι πλήρωσε σου λέει τίποτα φυσικά, ενω ξέρω ότι μέσω ανώτερων κινήθηκαν εκει μέσα και φυσικά κι αμοιβή.Θέλω να σου πω, ακούγονται υπερβολές, ούτε είπα πουθενά ότι τα ιδιωτικά ειναι τα καλύτερα.Και όπως επισήμαναν κι άλλες κοπέλες, λάθη γίνονται παντού.Απλά λόγω κατάστασης κι άγχους δεν θα προβω σε αμφιβολες αλλαγές.Αυτα.Σε ευχαριστω πάντως για το ενδιαφέρον.

Εντάξει εδώ τιθεται θέμα εμπιστοσύνης στον γιατρό οπότε δεν έχεις και πολλά να κάνεις. δεν θες να αλλάξεις γιατρό και τον ακολουθείς όπου πας λογικό και σεβαστο. Και γω στο πρώτο φοβόμουν να αλλάξω γιατρό γιατί έχω ένα ιστοικό και ο γιατρός εκείνος με ήξερε 5 χρόνια και με παρακολουθούσε. γιαυτό και είχα πει ότι θα πληρώσω οτι είναι. αλλά τελικά στις 6 εβδομάδες με άρχισε σε διάφορα "κολπάκια" για να δώσω κι άλλα λεφτα πέρα των 4500-5000 που ήταν τα βασικά και είπα δεν γίνεται. με το ιστορικό μου ζήτω που κάηκα στο ιδιωτικό. έψαξα και βρήκα αλλον γιατρό σε δημόσιο τουλάχισον οτι χρειαστώ να μου το καλύψει το ΙΚΑ.

ο γιατρός μου δεν ήταν γνωστός ή άλλου. Κάποια γνωστή γέννησε μαζί του τον συστησε σε μια άλλη κι εκείνη σε μένα. Πάνω κάτω όπως κάνουμε κι εδώ που προτείνουμε σε κάποια ποστ γιατρούς. Εκλεισα ραντεβού να τα πούμε από κοντά, μου άρεσε και έμεινα εκεί. Στο νοσοκομείο γνωστό δεν είχα, μόνο τον γιατρό. ευτυχώς ολα πήγαν καλά και δεν έχω παράπονα. Και είμαι ευχαριστημένη που τελικά γλίτωσα αρκετά χρήματα από τον ιδιωτη (που το λέω ξανα θα τα εδινα και θαλεγα και ευχαριστώ αν δεν είχα δει τα "κολπάκια")

τώρα που έχω την δυνατότητα να πάω σε άλλο γιατρό στο ελενας και να μην πληρώσω ούτε καν τα 1000 ευρω που θα δώσω (πάλι δεν είναι γνωστός ο γιατρός απλά ο συγκεκριμένος δεν ζητάει λεφτά) ειπαμε με τον άντρα μου ότι για 1000 ευρω δεν αλλάζω. τον ξέρουμε τον γιατρό μου, τον εμπιστευομαστε, δεν έχουμε παράπονο πάμε εκεί και τέλος.

melisoula
06-01-12, 18:54
καποιες καισαρικες οντως προγραμματιζονται αλλα αν η δυνατοτητα του νοσοκομειο ειναι πχ για 100 ατομα, δεν γινετε να κλεισουν ραντεβου σε 100 γτ αφηνουν παντα θεσεις για απροοπτα... οι εφημερειες ειναι απο τις 8 πμ εως 7πμ της αλλα μερας αν εσενα σε ποιασουν πονοι αργα το βραδυ κ εχει γεμισει το νοσοκομειο θα σε παραπεμψουν στο αλλο νοσοκομειο που εφημερευει , αν ομως σε πιασουν λιγες ωρες μετα την εναρξη της εφημερειας το αποκλειο να μην υπαρχει κρεβατι..

siderenia
06-01-12, 19:13
Αννεττα τωρα πρόσεξα για την γνωστή σου. δεν ξέρω για πιο λόγο δεν έλεγαν ότι πλήρωσαν τον γιατρό. εδω μέσα πάντως δεν κρυβόμαστε και το λέμε κανονικά και λέμε και τα ποσα. αλλωστε δεν έχει και νόημα να πω δεν πλήρωσα, να σου πω ο τάδε είναι γιατρος μου να πας και να σου ζητησει χρήματα. δεν κερδίζω κάτι δηλαδη έτσι ούτε βοηθάω καμια μανούλα.

Καλά για το ότι έβαλαν γνωστούς δεν ξέρω τι να πω. ισως ηθελαν να έχουν συμπεριφορά ιδιωτικού; δεν ξέρω. στο ΑΤΤΙΚΟ πάντως καμια μας στο δωμάτιο δεν είχε γνωστό στο νοσοκομείο και σε όλες οι κοπέλες και οι γιατροί μας φέρνονταν άψογα. Και επειδή πριν λίγες μέρες γέννησε άλλη μια γνωστή μου εκεί, μου είπε τα καλύτερα πάλι. Απλά μερικοί άνθρωποι νιώθουν ίσως πιο ασφαλείς αν έχουν δικό τους άνρθωπο μέσα και έχουν την ψευδαίσθηση ότι τους "πρόσεξαν" περισσότερο. Μπορεί και να ισχυει αλλά αν μου φέρνονται κι εμένα καλά, ερχονται όταν τους χρειάζομαι και βοηθανε δεν βρίσκω λόγο να βάλω γνωστους. Και μετά να μην το λέω κιόλας.

Τωρα για τις κοπέλες που γεννάμε σε δημοσίο και ισως μιλώντας (δεν βοηθάει και πολύ ο γραπτώς λόγος) δίνουν την εντύπωση ότι αν πάς στο ιδιωτικό είσαι "χαζός" δεν νομίζω ότι το εννοουν (δεν έχω διαβάσει όλα τα ποστ του θέματος βέβαια και δεν ξέρω αν κάποια το έχει πει). Αλλά και κοπέλες που επιλέγουν το ιδιωτικό πολλές φορές έχουν μια συμπεριφορά του στυλ εσύ η "παρακατιανή" που πήγες στο δημόσιο και ήταν χάλια, τι μου λες τώρα, και βρώμικα κλπ κλπ. Δεν το λέω για σένα Αννεττα αλλά γιατί έχω γνωστή μου που έχει τέτοια συμπεριφορά και καταντάει εκνευριστικό και προσβλητικο. εχω κάνει δυο επεμβάσεις στο ιδιωτικό και πραγματικά δεν είχε διαφορά με το ΑΤΤΙΚΟ. Δεν είμαστε παιδιά κατώτερου Θεού όσες πάμε στο δημόσιο και φυσικά καταλαβαίνω την γυναίκα που θα πάει όπου είναι ο γιατρός της γιατί τον εμπιστεύεται κα ας πληρώσει κάτι παραπανω.

Τελος κάθε γυναίκα κάνει την επιλογή της με σκοπό να έχει το καλύτερο αποτέλεσμα για τον εαυτό της και το παιδί της πρώτα. Και φυσικά στα πλαίσια των δυνατοτήτων της. δεν θα έπρεπε καμια να κρίνει την άλλη για το τι επιλέγει. Ψευδαίσθηση μπορεί να αποτελεί το ότι έχω δικό μου γιατρό στο δημόσιο και άρα θα με προσέξει, όπως και το οτι πληρώνω το ιδιωτικό και είμαι ασφαλής. Την ώρα της γέννας η καθε μια από μας θέλει να νιώθει ηρεμία και ασφαλεια γιαυτό και επιλέγουμε αυτό που μας τα εξασφαλίζει.

Με το καλό να γεννησουμε όλες, τα μωράκια μας, να είναι γερά και καλότυχα. Και μεις οι μανούλες να ταλαιπωρηθούμε όσο γίνεται λιγότερο στην γέννα!

Annette 1977
06-01-12, 20:28
Με έχεις καλύψει πλήρως και πραγματικά δεν έχω κάτι να προσθέσω.Ευχαριστω για τις απαντήσεις σας, όλα να μας πανε καλα!ήθελα να σας παράλειψη επίσης στο subforum για το Αττικό μιας και αναφέρθηκε στην κουβέντα μας, όπου υπάρχουν αρκετά ενδιαφέρουσες κατατοπιστικες μαρτυρίες.καλο βράδυ!

Annette 1977
06-01-12, 20:29
....να σας παραπεμψω στο site για το Αττικό στο φόρουμ κλινικές μαιευτηρια.καλο βραδι!

riki
06-01-12, 21:53
Εγω παντως κοριτσια γεννησα τον Αυγουστο στο ΕΛΕΝΑ και εμεινα καταευχαριστημενη! Τι να πω; απο τον γιατρο μου; που ηταν αψογος σε ολα..απο το νοσηλευτικο προσωπικο;απο το δωματιο; ειχα παρει το lux και ηταν λες και ημουν στο καλυτερο ξενοδοχειο! και ολο το κοστος; 1200 ευρω,γιατρος και νοσοκομειο μαζι!! Αντιθετα οταν πηγα να επισκεφτω μια φιλη πριν 2 μηνες σε γνωστο μεγαλο ιδιωτικο,οταν μπηκα στο δωματιο ηταν λες και εμπαινα σε καμια χαβουζα!! 3κλινο ο ενας πανω στον αλλον να γινεται ο κακος χαμος στους διαδρομους και στο σαλονι λες και βρισκοντουσαν σε γηπεδο! χαλια χαλια χαλια και οχι τπτ αλλο πληρωσε και 4000 ευρω στην σημερινη εποχη γι'αυτο το χαλι! Προσωπικα προτιμω να χαλαλισω αυτα τα λεφτα για το παιδακι μου παρα για αυτα τα νοσοκομεια για να λεω ταχα μου οτι γεννησα σε ιδιωτικο!! :roll:

Annette 1977
07-01-12, 12:24
Αφού είχες γνωστό γιατρο σε δημόσιο, ορθώς επραξες.εγω πάντως θα πάω ιδιωτικά κι όχι ΅ταχα μου για να κοκορευομαι ΅οτι γέννησα σε ιδιωτικό.Τους λόγους για την επιλογή μου τους αναφέρω πιο πριν στη συζήτηση.Γενικά να προσεχείς τέτοιου είδους σχόλια γιατί ειναι άδικα και θα μπορούσα κι εγω να ισχυριστω τα ίδια για εσένα που γέννησες σε δημόσια κλινικη, χωριά το ότι συντελείς στη μαύρη οικονομία της Ελλάδας με τέτοιους γιατρούς που παίρνουν χοντρά λεφτά ενω πληρώνονται απο το κράτος για τον τοκετο σου, ενω στερείς μια θέση απο άλλη εγκυμονουσα που θέλει να γαννησει στο δημόσιο χωρίς χρηματισμό γιατρών γιατί δεν έχει.ΕΣΥ λοιπόν που είσαι αρχοντισα και βρηκεσκαι μονοκλινο εντελώς αξιοκρατικά, στη θέση σου θα μετραγα τα λόγια μου και θα κοίταξα τη δουλειά μου χωρίς να το διατυμπανιζω κιόλας.Στο κάτω κάτω αν είχες κότσια ας γενναγες σε τετρακλινο δημοσίου γιατί το μονοκλινο το πλήρωσες για να το έχεις, και μετα μας έλεγες αν οι εντυπώσεις σου ήταν τόσο άριστες, αρχοντισα ΕΣΥ!

Annette 1977
07-01-12, 12:30
Σιδερένια είδες τώρα τι εννοούσαν προηγουμένως?βλέπεις άλλη μια έξυπνη?Δεν μπορει να πει κανείς την άποψη του χωρίς να το παίζει έξυπνος σε αυτη τη χώρα?Βρήκε lux δωμάτιο κιόλας!απλά πήγε και της το έδωσαν!ημαρτον πια!Έλεος!Να τα βλέπουμε οι χαζες οι υπόλοιπες βρε που δεν θελουμε το καλο των παιδιών μας!

mömmu
08-01-12, 15:08
την 1η ήταν κάπως, μετά πήρα το κολάι και ποιος με έπιανε....
ότι και να γίνει την ένσταση να την κάνεις μην την αφήνεις γιατί 'ισως έτσι φιλοτιμηθούν και αλλάξουν την τιμολογιακή τους πολιτική.όσα και να πάρεις πίσω μην χαρίζεις τίποτα εδώ στις εισφορές σου σου κρατάνε και το τελευταίο σεντ για να σου παρέχουν μηδενική δημόσια υγεία.
μπορεί να μας φουσκώνουν το κεφάλι με τα πόσα χρωστάνε τα ταμεία αλλά αυτά δεν "μπήκαν" μέσα από εσένα αλλά από την αναλγησία και την εθελοτυφλία των αρμοδίων ελεγκτικών υπαλλήλων.στο όνομα της κρίσης θυσιάζουν τα πάντα αλλά η διαφθορά ζει και βασιλεύει.
ευχαριστώ για τις ευχές.

Την ημέρα που έχω το ραντεβού με την επιτροπή, θα περάσω να κάνω την ένσταση και για την β’ επιπέδου, (την τελευταία φορά είχα συγχυστεί πολύ, και τώρα έχω βαρύνει, γι΄ αυτό το λόγο και μόνο είπα πως θα το αφήσω )αλλά πραγματικά πλέον δεν ευελπιστώ σε κανένα φιλότιμο, αυτό μας πέθανε εδώ και καιρό, και πολύ δύσκολο να αναγεννηθεί από τις όποιες στάχτες του, εννοώντας πάντα , τους απρόσωπους δημόσιους φορείς.

Και έτσι είναι, όπως το λες για τις εισφορές, εκεί μόνο διεκδικούν και μας ταλαιπωρούν στο έπακρο, μέχρι να μας αποκαρδιώσουν και να μας αγανακτήσουν.
(Μεμονωμένοι υπάλληλοι με φιλότιμο, υπάρχουν, που θέλουν να βοηθήσουν με κάθε νόμιμη διαδικασία, είναι και αυτό ένα γεγονός που δεν το παραβλέπουμε, είναι κάτι που έχω βιώσει προσωπικά).

riki
08-01-12, 15:25
Αφού είχες γνωστό γιατρο σε δημόσιο, ορθώς επραξες.εγω πάντως θα πάω ιδιωτικά κι όχι ΅ταχα μου για να κοκορευομαι ΅οτι γέννησα σε ιδιωτικό.Τους λόγους για την επιλογή μου τους αναφέρω πιο πριν στη συζήτηση.Γενικά να προσεχείς τέτοιου είδους σχόλια γιατί ειναι άδικα και θα μπορούσα κι εγω να ισχυριστω τα ίδια για εσένα που γέννησες σε δημόσια κλινικη, χωριά το ότι συντελείς στη μαύρη οικονομία της Ελλάδας με τέτοιους γιατρούς που παίρνουν χοντρά λεφτά ενω πληρώνονται απο το κράτος για τον τοκετο σου, ενω στερείς μια θέση απο άλλη εγκυμονουσα που θέλει να γαννησει στο δημόσιο χωρίς χρηματισμό γιατρών γιατί δεν έχει.ΕΣΥ λοιπόν που είσαι αρχοντισα και βρηκεσκαι μονοκλινο εντελώς αξιοκρατικά, στη θέση σου θα μετραγα τα λόγια μου και θα κοίταξα τη δουλειά μου χωρίς να το διατυμπανιζω κιόλας.Στο κάτω κάτω αν είχες κότσια ας γενναγες σε τετρακλινο δημοσίου γιατί το μονοκλινο το πλήρωσες για να το έχεις, και μετα μας έλεγες αν οι εντυπώσεις σου ήταν τόσο άριστες, αρχοντισα ΕΣΥ!

Απο οτι καταλαβαινω απο τα λεγομενα σου εισαι μια "γυναικουλα ψωναρα"!! Δεν με ξερεις προσωπικα για να με χαρακτηριζεις με τοσο ειρωνια για αυτα που γραφω..στο κατω κατω ειναι ενα φορουμ και ο καθενας μπορει να εκφραζει την αποψη του! Ο καθενας επιλεγει την θεση που θα παρει αναλογα με την τσεπη του! Εμενα η δικη μου αντεχε τα lux εσενα αριστοκρατησα μπορει να αντεχει το ιδιωτικο και δικαιωμα σου! Και ναι οταν πηγα να γεννησω και ζητησα το lux μου το εδωσαν και χωρις να λαδωσω! Και αν δεν σ'αρεσουν αυτα που γραφουμε επειδη δεν συμφωνουμε με σενα απλα μην τα διαβαζεις και να μην μπαινεις σε αυτη την ενοτητα!!!! ενταξει "κοριτσακι;;;;"

Ααααα και κατι αλλο: μαθε να διαβαζεις πρωτα και μετα να απαντας! Εγω δεν αναφερομουν σε σενα γιατι δεν σε εχω διαβασει καν! Γενικα μιλουσα...αλλα ξερεις..οποιος εχει την μυγα μυγιαζεται!!!

mömmu
08-01-12, 15:33
Κορίτσια ψυχραιμία, το θέμα ενδιαφέρει όλες μας, και είναι κρίμα να κλειδωθεί.;)

mömmu
08-01-12, 15:37
Το θέμα το έχω παραθέσει και σε άλλες ενότητες σχετικές,θεωρώ πως και εδώ κολλάει.

Ενιαίος τρόπος συνταγογράφησης και παροχών υγείας με πρόσβαση σε ένα διευρυμένο δίκτυο ιδιωτών γιατρών σε ΙΚΑ, ΟΠΑΔ, ΟΑΕΕ και ΟΓΑ

ΔΗΜΟΣΙΕΥΘΗΚΕ: Παρασκευή 06 Ιανουαρίου 2012

(http://nstatic.doldigital.net/taneawebstatic/A09BE7CBC0A9BD43A48100DEEA4F8D15.jpg)
Το 2012 βρήκε περισσότερους από εννέα εκατομμύρια ασφαλισμένους να μπαίνουν κάτω την ασφαλιστική ομπρέλα του Ενιαίου Οργανισμού Παροχής Υπηρεσιών Υγείας (ΕΟΠΥΥ). Στο πλαίσιο αυτό, έχουν καθιερωθεί ενιαίος τρόπος συνταγογράφησης και ενιαίες παροχές υγείας. Παράλληλα, οι ασφαλισμένοι έχουν πρόσβαση σε ένα διευρυμένο δίκτυο ιδιωτών ιατρών, οι οποίοι παρέχουν υπηρεσίες Πρωτοβάθμιας Φροντίδας Υγείας.
Ετσι, από την Πρωτοχρονιά υπό τον ΕΟΠΥΥ βρίσκονται όλοι οι άμεσα και έμμεσα ασφαλισμένοι του ΙΚΑ, του Ταμείου του Δημοσίου (ΟΠΑΔ) και του Οργανισμού Ασφάλισης Ελεύθερων Επαγγελματιών (ΟΑΕΕ). Στον Οργανισμό έχει ενταχθεί και ο ΟΓΑ, σημειώνεται ωστόσο ότι το πρώτο διάστημα θα είναι μεταβατικό σε ό, τι αφορά την κάλυψη των ασφαλισμένων του.
Είναι γεγονός ότι η έναρξη της λειτουργίας του νέου ενιαίου Ταμείου έγινε με προβλήματα (κινητοποιήσεις ιατρών και φαρμακοποιών). Ωστόσο τα συναρμόδια υπουργεία Υγείας και Εργασίας ευελπιστούν για τη σταδιακή ομαλοποίηση της κατάστασης, κάνοντας λόγο για μεγάλη τομή στην περίθαλψη των πολιτών, δεδομένου ότι επί δεκαετίες το ασφαλιστικό σύστημα στη χώρα μας ήταν κατακερματισμένο.
Στο πλαίσιο αυτό, «ΤΑ ΝΕΑ» παρουσιάζουν έναν οδηγό για τους ασφαλισμένους, ως πυξίδα για τα δικαιώματά τους στην ιατροφαρμακευτική περίθαλψη.
Αλλάζουν τα βιβλιάρια υγείας;
Οχι. Οι ασφαλισμένοι διατηρούν τα θεωρημένα ατομικά βιβλιάρια υγείας τους, τα οποία αποτελούν «διαβατήριο» για να κινούνται ελεύθερα στις δομές της δημόσιας και της ιδιωτικής υγείας. Κάθε ασφαλισμένος θα πρέπει να επιδεικνύει και τον Αριθμό Μητρώου Κοινωνικής Ασφάλισης (ΑΜΚΑ) κάθε φορά που επισκέπτεται ιδιώτη ιατρό, νοσοκομείο ή Κέντρο Υγείας.

Καταργούνται τα συνταγολόγια;
Οι ασφαλισμένοι δεν χρειάζονται πλέον το ατομικό τους συνταγολόγιο που τους χορηγούσε το εκάστοτε ασφαλιστικό ταμείο, π.χ. το ΙΚΑ. Αντίθετα, οι συμβεβλημένοι με τον ΕΟΠΥΥ ιατροί θα συνταγογραφούν πλέον στο ενιαίο συνταγολόγιο, το οποίο θα διατηρούν στο ιατρείο τους.
Οι μη συμβεβλημένοι ιατροί έχουν δικαίωμα συνταγογράφησης;
Σε περίπτωση κατά την οποία ο ασφαλισμένος επιθυμεί να επισκεφθεί ιδιώτη γιατρό ο οποίος δεν έχει συμβληθεί με τον ΕΟΠΥΥ, πρέπει να γνωρίζει ότι υπεγράφη Υπουργική Απόφαση σύμφωνα με την οποία και οι μη συμβεβλημένοι γιατροί δύνανται να συνταγογραφούν φαρμακευτικά σκευάσματα και παρακλινικές εξετάσεις που θα εκτελούνται αποκλειστικά σε συμβεβλημένα διαγνωστικά κέντρα, μόνο με την Ηλεκτρονική Συνταγογράφηση.
Θα πληρώνουν οι ασφαλισμένοι τον ιατρό του ΕΟΠΥΥ;
Για τους ιατρούς που είναι συμβεβλημένοι με το νέο Ταμείο, ο ασθενής δεν χρειάζεται να καταβάλει καμία αμοιβή. Η αποζημίωση του ιατρού (10 ευρώ ανά επίσκεψη) θα καταβάλλεται από τον ΕΟΠΥΥ, στο πλαίσιο της σύμβασης που έχουν υπογράψει. Αν όμως ο ασφαλισμένος επιλέξει μη συμβεβλημένο γιατρό, τότε θα επιβαρυνθεί ο ίδιος το κόστος της επίσκεψης.
Πόσοι ιατροί βρίσκονται στις υπηρεσίες των ασφαλισμένων του νέου Ταμείου;
Οι τουλάχιστον 9.000.000 ασφαλισμένοι του ΕΟΠΥΥ έχουν πρόσβαση στους 7.500 μόνιμους και συμβασιούχους ιατρούς του ΙΚΑ, ενώ ήδη έχουν ανανεώσει τις συμβάσεις τους τουλάχιστον 5.500 ιατροί, οι οποίοι διατηρούσαν συνεργασία με τα ταμεία ΟΠΑΔ και ΟΑΕΕ. Επιπλέον, το επόμενο διάστημα αναμένεται να υπογραφούν άλλες 5.000 συμβάσεις με νέους ιατρούς ελεύθερους επαγγελματίες. «Ελευθέρας» έχουν οι ασφαλισμένοι και στους ιατρούς των Κέντρων Υγείας και των Αγροτικών Ιατρείων.

Χρειάζεται ραντεβού για την επίσκεψη στον ιατρό;
Οι ασφαλισμένοι έχουν τη δυνατότητα να κλείνουν ραντεβού με τους ιατρούς του ΙΚΑ μέσω της τηλεφωνικής γραμμής «184», η οποία λειτουργεί από Δευτέρα έως και Παρασκευή, 07.00 - 19.00.
Πώς βρίσκει κανείς τους συμβεβλημένους ιατρούς;
Μέσω της ίδιας τηλεφωνικής γραμμής, δηλαδή «184», οι ασθενείς ενημερώνονται για τους ιατρούς του ΕΟΠΥΥ. Σημειώνεται ότι οι λίστες των συμβεβλημένων ιατρών είναι αναρτημένες και στα Κέντρα Εξυπηρέτησης Πολιτών (ΚΕΠ), καθώς και στις ιστοσελίδες του ΙΚΑ, του ΟΠΑΔ και του ΟΑΕΕ. (www.ika.gr (http://www.ika.gr/), www.opad.gr (http://www.opad.gr/), www.oaee.gr (http://www.oaee.gr/)).
Εχουν πρόσβαση στο ΕΣΥ και στα Κέντρα Υγείας οι ασφαλισμένοι;
Ανοιχτές είναι οι πόρτες των νοσοκομείων και των Κέντρων Υγείας για τους ασφαλισμένους του ΕΟΠΥΥ. Ειδικότερα, οι ειδικευμένοι ιατροί των δημόσιων νοσοκομείων έχουν δικαίωμα να γράφουν φάρμακα στους ασφαλισμένους, μέτρο που πρόκειται να υλοποιηθεί εντός των επόμενων εβδομάδων. Το ίδιο ισχύει και για τα Κέντρα Υγείας, τα οποία έχουν ενσωματωθεί στο σύστημα Πρωτοβάθμιας Φροντίδας Υγείας.
Τι ισχύει για τις ιδιωτικές κλινικές;
Ο ΕΟΠΥΥ έχει υπογράψει σύμβαση με την Πανελλήνια Ενωση Ιδιωτικών Κλινικών, ανοίγοντας έτσι την πόρτα για τους ασθενείς σε 190 ιδιωτικές κλινικές της χώρας. Μάλιστα τομή αποτελεί, σύμφωνα με τους ειδικούς, το γεγονός ότι οι ασφαλισμένοι έχουν τη δυνατότητα να νοσηλεύονται σε όλα τα τμήματα των κλινικών και όχι σε ορισμένα - όπως ίσχυε μέχρι πρόσφατα, ανάλογα με τις συμβάσεις των Ταμείων.
Ποιος πληρώνει τον λογαριασμό;
Ο ΕΟΠΥΥ καταβάλλει τα νοσήλια απευθείας προς τα ιδιωτικά θεραπευτήρια, βάσει των Κλειστών Ενοποιημένων Νοσηλίων (ΚΕΝ), δηλαδή του τιμοκαταλόγου που ορίζει την αποζημίωση για το κόστος θεραπείας και νοσηλείας ανάλογα με την ασθένεια. Σημειώνεται ότι η αναβάθμιση θέσης, πέραν της τρίτης, δεν καλύπτεται από τον ΕΟΠΥΥ. Επιπλέον, η αμοιβή του ιατρού βαρύνει τον ασφαλισμένο.
Ποιους εξυπηρετούν οι δομές του ΙΚΑ;
Οι δομές του ΙΚΑ (πολυϊατρεία, ιατρεία και εργαστήρια) είναι ανοιχτές και για όλους τους ασφαλισμένους των Ταμείων που υπάγονται στον ΕΟΠΥΥ. Ετσι, οι ασφαλισμένοι μπορούν να κλείνουν ραντεβού με γιατρό αλλά και για εξετάσεις, π.χ. αιματολογικές ή διαγνωστικές.
Τα ιδιωτικά διαγνωστικά κέντρα είναι συμβεβλημένα με τον ΕΟΠΥΥ;
Περίπου 200 μεγάλα και μεσαία διαγνωστικά κέντρα αλλά και ιδιώτες που διατηρούν μικρά εργαστήρια έχουν υπογράψει σύμβαση. Συνεπώς, οι ασφαλισμένοι έχουν πρόσβαση και στον ιδιωτικό τομέα.

Πώς πληρώνονται οι εξετάσεις;
Για την πραγματοποίηση υπερηχογραφημάτων, ακτινογραφιών, μικροβιολογικών αναλύσεων και λοιπών εξετάσεων οι ασφαλισμένοι επιβαρύνονται με συμμετοχή 15%, εκτός αν υποβληθούν σε εξετάσεις εντός των δομών του οργανισμού ή του ΕΣΥ. Αντίθετα, οι ασθενείς πληρώνουν από την τσέπη τους το κόστος, σε περίπτωση που επιλέξουν μη συμβεβλημένο εργαστήριο. Σημειώνεται ότι αν πρόκειται για χειρόγραφα παραπεμπτικά και αν το κόστος της εξέτασης είναι από 100 ευρώ και άνω, χρειάζεται έγκριση του φορέα.
Τι σημαίνει ενιαίες παροχές για όλους τους ασφαλισμένους;
Οτι όλοι θα απολαμβάνουν ενιαίες υπηρεσίες υγείας, δηλαδή θα έχουν ισότιμη πρόσβαση στο σύστημα υγείας, αλλά και ενιαίες καλύψεις σε φάρμακα και περίθαλψη. Για παράδειγμα, ορίζεται ενιαίος κανονισμός παροχών για τους διαβητικούς - για τους ινσουλινοεξαρτώμενους πάσχοντες (τύπου ΙΙ) χορηγούνται έως 100 ταινίες μέτρησης σακχάρου ανά μήνα, έως 50 σκαρφιστήρες ανά μήνα ή 100 ανά δίμηνο, έως 50 βελόνες ανά μήνα και έως 30 ταινίες μέτρησης κετονών στο αίμα ανά έτος.
Οι ασφαλισμένοι πού απευθύνονται για την αποζημίωσή τους ή για άλλα αιτήματα;
Οι παροχές υγείας σε χρήμα (όπως αποζημίωση εργατικού ατυχήματος, επιδότηση ασθενείας, κυήσεως και λοχείας κ.λπ.) εξακολουθούν να αποζημιώνονται από τους φορείς στους οποίους είναι ήδη ασφαλισμένοι. Αντίστοιχα, θα απευθύνονται και για αιτήματα. Οι συγκεκριμένες υπηρεσίες θα εξετάζουν τα υποβαλλόμενα αιτήματα σύμφωνα με τον Ενιαίο Κανονισμό Παροχών Υγείας (δηλαδή, τον «τιμοκατάλογο) του ΕΟΠΥΥ.
Θα ενταχθούν και άλλα Ταμεία στον ΕΟΠΥΥ ;
Σύμφωνα με πρόσφατη ανακοίνωση των συναρμόδιων υπουργείων Υγείας και Εργασίας, στον ΕΟΠΥΥ σχεδιάζεται να ενταχθούν και άλλα τέσσερα ασφαλιστικά ταμεία: το ΕΤΑΑ (Ενιαίο Ταμείο Ανεξάρτητα Απασχολουμένων), ΤΑΥΤΕΚΩ, ΕΤΑΜ-ΜΜΕ και Οίκος Ναύτου.
Ο ΕΟΠΥΥ καλύπτει προληπτικές εξετάσεις;
Παρέχονται δωρεάν εξετάσεις για τη διάγνωση του καρκίνου του μαστού: κάθε δύο χρόνια σε γυναίκες ηλικίας 40 έως 50 ετών και κάθε χρόνο σε γυναίκες άνω των 50 ετών ή σε γυναίκες άνω των 35 ετών (αν ανήκουν στην ομάδα υψηλού κινδύνου). Επιπλέον παρέχεται δωρεάν τεστ ΠΑΠ κάθε χρόνο σε όλες τις γυναίκες. Επίσης, για την πρώιμη διάγνωση του καρκίνου του προστάτη, καλύπτεται το τεστ PSA κάθε δύο χρόνια σε άνδρες άνω των 50 ετών και κάθε χρόνο σε άνδρες ηλικίας άνω των 60 ετών.

Ποιες άλλες εξετάσεις κάνει ο ασφαλισμένος δωρεάν;
Για την πρόληψη των καρδιοπαθειών εξετάσεις χοληστερόλης ολικής και κλασμάτων υψηλής και χαμηλής πυκνότητας καθώς και τριγλυκεριδίων με σκοπό τη διάγνωση δυσλιπιδαιμιών, κάθε πέντε χρόνια σε άνδρες και γυναίκες 15 έως 30 ετών και κάθε τρία χρόνια στους ασφαλισμένους άνω των 30 ετών. Επίσης, για την πρώιμη διάγνωση του καρκίνου του παχέος εντέρου, καλύπτονται οι εξετάσεις για ανίχνευση αιμοσφαιρίνης στα κόπρανα και η κολονοσκόπηση για τους ασφαλισμένους άνω των 50 ετών, αλλά και άνω των 40 αν ανήκουν σε ομάδα υψηλού κινδύνου.

Τι ισχύει για τον εμβολιασμό των παιδιών;
Παρέχονται δωρεάν οι εμβολιασμοί των παιδιών και των ενηλίκων, σύμφωνα με το εγκεκριμένο από το υπουργείο Υγείας εθνικό πρόγραμμα εμβολιασμού.
Ποιες είναι οι παροχές του ΕΟΠΥΥ για τα νέα ζευγάρια που θέλουν να αποκτήσουν παιδί;
Παρέχονται δωρεάν οι εξετάσεις προγεννητικού ελέγχου (όπως είναι οι αιματολογικές για τη διαπίστωση ετεροζυγωτών μεσογειακής αναιμίας, ηλεκτροφόρηση αιμοσφαιρίνης, εξέταση DNA του εμβρύου, προσδιορισμός αντισωμάτων ερυθράς και έλεγχος καρυοτύπου του εμβρύου σε γυναίκες άνω των 35 ετών. Σε ό,τι αφορά τον τοκετό, καταβάλλεται εφάπαξ χρηματικό βοήθημα 900 ευρώ, 1.200 ευρώ για δίδυμη κύηση και 1.600 ευρώ για τρίδυμη κύηση.
Μπορούν οι ασφαλισμένοι να νοσηλευτούν στο εξωτερικό;
Ναι, αν ο ασφαλισμένος πάσχει από σοβαρό νόσημα, το οποίο δεν μπορεί να αντιμετωπιστεί έγκαιρα στην Ελλάδα ή δεν υπάρχουν τα κατάλληλα επιστημονικά μέσα. Ωστόσο, χρειάζεται έγκριση των Ειδικών Υγειονομικών Επιτροπών Εξωτερικού. Σημειώνεται ότι το Ταμείο αναλαμβάνει το αντίτιμο των εισιτηρίων μετάβασης (ασθενούς και συνοδού) και παρέχει 90 ευρώ ημερησίως για έξοδα διαμονής και διατροφής.

Πρόσφατα είναι τα νέα, τώρα τι θα αλλάξει,τι θα αναπροσαρμοστεί στην πορεία, άγνωστο!

ΜΑΡΙΑ-ΕΥΓΕΝΙΑ
08-01-12, 16:16
Την ημέρα που έχω το ραντεβού με την επιτροπή, θα περάσω να κάνω την ένσταση και για την βʼ επιπέδου, (την τελευταία φορά είχα συγχυστεί πολύ, και τώρα έχω βαρύνει, γι΄ αυτό το λόγο και μόνο είπα πως θα το αφήσω )αλλά πραγματικά πλέον δεν ευελπιστώ σε κανένα φιλότιμο, αυτό μας πέθανε εδώ και καιρό, και πολύ δύσκολο να αναγεννηθεί από τις όποιες στάχτες του, εννοώντας πάντα , τους απρόσωπους δημόσιους φορείς.

Και έτσι είναι, όπως το λες για τις εισφορές, εκεί μόνο διεκδικούν και μας ταλαιπωρούν στο έπακρο, μέχρι να μας αποκαρδιώσουν και να μας αγανακτήσουν.
(Μεμονωμένοι υπάλληλοι με φιλότιμο, υπάρχουν, που θέλουν να βοηθήσουν με κάθε νόμιμη διαδικασία, είναι και αυτό ένα γεγονός που δεν το παραβλέπουμε, είναι κάτι που έχω βιώσει προσωπικά).
Να σε ρωτησω κατι...Ειναι ασχετο με την ενοτητα αλλα αν μπορεις και ξερεις πες μου......Την β επιπεδου την καλυπτει το ΙΚΑ?(Θα την κανω τελος του μηνα)Την αυχενικη?Γιατι τη εκανα πριν απο 9 εβδομαδες περιπου και απο το ικα θα παρω μονο 9 ευρω ετσι μου ειπαν.Οπως και για το Α-test...ο γυναικολογος μου μου ειπε οτι καλυπτεται απο το ικα, αλλα απο το ικα μου ειπαν προχτες οτι απο τα 60ευρω που στοιχισε θα παρω πισω περιπου τα 25ευρω

mömmu
08-01-12, 16:35
Να σε ρωτησω κατι...Ειναι ασχετο με την ενοτητα αλλα αν μπορεις και ξερεις πες μου......Την β επιπεδου την καλυπτει το ΙΚΑ?(Θα την κανω τελος του μηνα)Την αυχενικη?Γιατι τη εκανα πριν απο 9 εβδομαδες περιπου και απο το ικα θα παρω μονο 9 ευρω ετσι μου ειπαν.Οπως και για το Α-test...ο γυναικολογος μου μου ειπε οτι καλυπτεται απο το ικα, αλλα απο το ικα μου ειπαν προχτες οτι απο τα 60ευρω που στοιχισε θα παρω πισω περιπου τα 25ευρω

Και την αυχενικη μαζί με το PAPP-A , όπως και την Β΄επιπέδου/Α-test, τις έκανα σε ιδιωτική κλινική, γιατί εκεί ήταν και ο πιστοποιημένος γιατρός.
Απο το ΙΚΑ μου είπαν πως μόνο 8 ευρώ δικαιολογούνται, και πως μόνο με ένσταση και αν, μπορώ να πάρω όλο η μερικό ποσό επιστροφή.
Μια γνωστή, που ο γιατρός της βρίσκεται σε νοσοκομείο και την παρακολουθούσε εκεί, πλήρωσε μόνο 8 ευρώ μέσω ΙΚΑ, αλλά δεν γνωρίζω άλλες λεπτομέρειες δυστυχώς.

riki
08-01-12, 17:00
Κορίτσια ψυχραιμία, το θέμα ενδιαφέρει όλες μας, και είναι κρίμα να κλειδωθεί.;)

Το ξερω mommu αλλα μερικα ατομα δυστηχως δεν καταλαβαινουν! Τα βαζουν στο μυαλο τους οπως εκεινες συμφερει! αν διαβασεις προσεκτικα τι εχω γραψει θα καταλαβεις τι εννοω! δεν αναφερομαι σε καμια κοπελα εδω μεσα και λεω την γνωμη που εχω εγω για τα ιδιωτικα και απο προσωπικες εμπειριες που εχω απο καποια αλλα ατομα γνωστα μου που ψαχνουν να βρουν γιατρο συμφωνα με νοσοκομειο που βρισκεται για να λενε οτι απλα βρισκοντε σε ιδιωτικο! εκει τρελαινομαι εγω! ετσι κι αλλιως ο καθενας κρινει με την τσεπη του για το που θα εναι ή με την θεση που θα ηθελε να ειναι! Αυτα!! :wink:
Σου ευχομαι να γεννησεις με το καλο και να κρατησεις στην αγκαλια σου ενα υγιεστατο μωρακι!!

BLUBLU
08-01-12, 17:56
Το ξερω mommu αλλα μερικα ατομα δυστηχως δεν καταλαβαινουν! Τα βαζουν στο μυαλο τους οπως εκεινες συμφερει! αν διαβασεις προσεκτικα τι εχω γραψει θα καταλαβεις τι εννοω! δεν αναφερομαι σε καμια κοπελα εδω μεσα και λεω την γνωμη που εχω εγω για τα ιδιωτικα και απο προσωπικες εμπειριες που εχω απο καποια αλλα ατομα γνωστα μου που ψαχνουν να βρουν γιατρο συμφωνα με νοσοκομειο που βρισκεται για να λενε οτι απλα βρισκοντε σε ιδιωτικο! εκει τρελαινομαι εγω! ετσι κι αλλιως ο καθενας κρινει με την τσεπη του για το που θα εναι ή με την θεση που θα ηθελε να ειναι! Αυτα!! :wink:
Σου ευχομαι να γεννησεις με το καλο και να κρατησεις στην αγκαλια σου ενα υγιεστατο μωρακι!!

riki καλη μου μην ασχολεισαι αφου δεν επικοινωνει...αστο! Ολες το πιασαμε το νοημα.:cool:

mömmu
08-01-12, 18:15

Σ΄ ευχαριστώ πολύ riki , τα καλύτερα σε εσένα, αλλά και σε κάθε μανούλα που κρατάει αγκαλιά το μωράκι της, και σε όσες περιμένουν με αγωνία και λαχτάρα το δικό τους!:D

Όσο για τα υπόλοιπα δεν έπρεπε να τοποθετηθώ καθόλου, μόλις διάβασα αυτό από μήνυμα του διαχειριστή σε άλλο θέμα.:mrgreen:

"Επίσης ο σχολιασμός της συμπεριφοράς των μελών, και η παρέμβαση για την εξομάλυνση διαφορών είναι αποκλειστικά θέμα της διαχείρισης και των συντονιστών του forum της ΕΕΕΓ "

riki
08-01-12, 19:22
Σ΄ ευχαριστώ πολύ riki , τα καλύτερα σε εσένα, αλλά και σε κάθε μανούλα που κρατάει αγκαλιά το μωράκι της, και σε όσες περιμένουν με αγωνία και λαχτάρα το δικό τους!:D

Όσο για τα υπόλοιπα δεν έπρεπε να τοποθετηθώ καθόλου, μόλις διάβασα αυτό από μήνυμα του διαχειριστή σε άλλο θέμα.:mrgreen:

"Επίσης ο σχολιασμός της συμπεριφοράς των μελών, και η παρέμβαση για την εξομάλυνση διαφορών είναι αποκλειστικά θέμα της διαχείρισης και των συντονιστών του forum της ΕΕΕΓ "

:mrgreen::mrgreen::mrgreen:

ΜΑΡΙΑ-ΕΥΓΕΝΙΑ
08-01-12, 22:39
Να ρωτησω κατι ρε κοριτσια....αν ξερετε....επισκληριδιο στο νοσοκομειο, τουλαχιστον σε μας εδω δεν κανουν αλλα αν το ζητησω και την πληρωσω δεν γινεται?

ΜΑΡΙΑ-ΕΥΓΕΝΙΑ
08-01-12, 22:49
Και την αυχενικη μαζί με το PAPP-A , όπως και την Β΄επιπέδου/Α-test, τις έκανα σε ιδιωτική κλινική, γιατί εκεί ήταν και ο πιστοποιημένος γιατρός.
Απο το ΙΚΑ μου είπαν πως μόνο 8 ευρώ δικαιολογούνται, και πως μόνο με ένσταση και αν, μπορώ να πάρω όλο η μερικό ποσό επιστροφή.
Μια γνωστή, που ο γιατρός της βρίσκεται σε νοσοκομείο και την παρακολουθούσε εκεί, πλήρωσε μόνο 8 ευρώ μέσω ΙΚΑ, αλλά δεν γνωρίζω άλλες λεπτομέρειες δυστυχώς.
Εγω την αυχενικη την εκανα στο γιατρο μου που ειναι ιδιωτης και ειναι πιστοποιημενος η PAPP-A πηγε στην Αθηνα.(απο το ικα μου εδωσαν 9 ευρω και ειχα δωσει 140ευρω)Την Α-test την εκανα σε ιδιωτικο μικροβιολογικο(εδωσα 60ευρω και θα παρω 25 ευρω μου ειπαν) και την β επιπεδου θα παω Αθηνα στην εμβρυογεννετικη στο Νικολαιδη.Κανονικα αυτα επρεπε να τα καλυπτουν 100% γιατι ειναι απαραιτητες εξετσεις και οχι εξετασεις πολυτελειας.Θα παω στο ικα να ρωτησω πως γινεται η ενσταση και θα την κανω!!!!!Γιατι να τους τα χαρισω??????????????Τοσες εισφορες πληρωνουμαι!!!!!!!!

mömmu
08-01-12, 23:36
Εγω την αυχενικη την εκανα στο γιατρο μου που ειναι ιδιωτης και ειναι πιστοποιημενος η PAPP-A πηγε στην Αθηνα.(απο το ικα μου εδωσαν 9 ευρω και ειχα δωσει 140ευρω)Την Α-test την εκανα σε ιδιωτικο μικροβιολογικο(εδωσα 60ευρω και θα παρω 25 ευρω μου ειπαν) και την β επιπεδου θα παω Αθηνα στην εμβρυογεννετικη στο Νικολαιδη.Κανονικα αυτα επρεπε να τα καλυπτουν 100% γιατι ειναι απαραιτητες εξετσεις και οχι εξετασεις πολυτελειας.Θα παω στο ικα να ρωτησω πως γινεται η ενσταση και θα την κανω!!!!!Γιατι να τους τα χαρισω??????????????Τοσες εισφορες πληρωνουμαι!!!!!!!!

Ακριβώς, όχι μόνο στο να γεννιούνται παιδιά που έχει τόση ανάγκη αυτός ο τόπος , αλλά άμεση προτεραιότητα και μέριμνα στο να γεννιούνται πάνω από όλα υγιή, και με την μικρότερη δυνατή ταλαιπωρία για τις μέλλουσες μητέρες!

Για την διαδικασία στο ΙΚΑ θα σου πω εγώ τι έκανα, προ ΕΟΠΥΥ όμως, είχα πάρει όλες τις εξετάσεις , το πόρισμα και τους υπέρηχους τα οποία σου δίνονται μετά το πέρας της εξέτασης, βγάζεις φωτοτυπία το πόρισμα ,τους υπέρηχους δεν χρειάστηκε, και κρατάνε επίσης την πρωτότυπη απόδειξη , αν θέλεις βγάλε την φωτοτυπία να την έχεις, όπως και θεωρημένο το βιβλιάριο σου.
Βασικό, θυμάμαι πως χρειάστηκε να μου γράψει παραπεμπτικό γιατρός του ΙΚΑ πριν, στο Προστασίας Μάνας Και Παιδιού, αλλιώς δεν τις δέχονται.
Μετά πήγα στο υγειονομικό γραφείο του ΙΚΑ, και κατάθεσα τα δικαιολογητικά, αν θέλεις μπορείς να ζητήσεις έναν πρόχειρο αριθμό πρωτοκόλλου επί τόπου, έτσι σαν απόδειξη πως όντως βρέθηκες από εκεί.

Πριν προχωρήσεις στην ένσταση, πρέπει να έχει κατατεθεί το (αξιοθρήνητο ) ποσό σε λογαριασμό της τραπέζης που έχεις δηλώσει.

Μετά, πηγαίνεις κατευθείαν στην/στον προϊσταμένη/νο, ως εγκυούλα δεν χρειάζεται να περιμένεις σε ουρές, τσεκάρει το ιστορικό μέσω του υπολογιστή, και φυσικά ζητάς την ένσταση, μετά στο επίσημο πρωτόκολλο για αριθμό, από εκεί σου κλείνουν ραντεβού.

Όλα τα παραπάνω, πριν την εκπνοή του 2011, προ ΕΟΠΥΥ, και σε υποκατάστημα του ΙΚΑ στην Θεσσαλονίκη!

Καλή επιτυχία, κουράγιο και με το καλό το μωράκι σου! :)

siderenia
08-01-12, 23:47
Το βοηθημα που λέει το άρθρο για το ΕΟΠΠΥ στο τέλος, που καταβάλετε εφαπαξ είναι αυτό που δεν θα πέρνουμε ή κάτι άλλο;

Επίσης λίγο ασχετο αλλά έχετε ακούσει τι γίνεται με τα φάρμακα πλέον; Θα πληρώνουμε τελικά και θα πηγαίνουμε στο ΙΚΑ να πέρνουμε τα χρήματα; Και τα εμβόλια των παιδιών το ίδιο;

mama@2
09-01-12, 10:30
Να ρωτησω κατι ρε κοριτσια....αν ξερετε....επισκληριδιο στο νοσοκομειο, τουλαχιστον σε μας εδω δεν κανουν αλλα αν το ζητησω και την πληρωσω δεν γινεται?

Στο νοσοκομειο της πολης μου(μονο γι αυτο γνωριζω), το ζητας κ το πληρωνεις...εγω δεν ζητησα (ειχαμε συμφωνησει με το γιατρο πως αν δεν αντεχα θα εκανα), ηταν υποφερτοι οι πονοι, δεν ζητησα, (στον πρωτο γιο ειχα κανει σε κλινικη ομως).....ρωτησε το γιατρο σου κ ενημερωσε τον νωριτερα.να μην εχεις καμια απορια κ αγχος.

mama@2
09-01-12, 10:50
καλημερα κοριτσια....
εχω λιγο χρονο να σας πω τον πονο μου....
τον δευτερο μου γιο τον γεννησα σε δημοσιο νοσοκομειο.
εμεινα απολυτα ευχαριστημενη κ απο γιατρο, μαιες, καθαριοτητα(ειναι σχετικα καινουριο) κλπ.
ποτε ομως δεν σκεφτηκα να κρινω καποια μαμα για την επιλογη της σχετικα με το μαιευτηριο.οπου αισθανεται η καθεμια μας ασφαλης.αυτο ελεγα παντα.

χθες πηγα να επισκευθω ξαδελφη μου που γεννησε στο ιασω.
ολα πηγαν καλα, της ευχηθηκαμε τα καλυτερα, ολα καλα, μεχρι που ανοιγει συζυτηση για το νοσοκομειο.οτι ειναι χαλια, δεν προσφερει τιποτα κλπ.
της λεω δεν εχεις προσωπικη εμπειρια, εγω που γεννησα εκει προσφατα δεν εχω τρελα παραπονα(δεν ειπαμε οτι ειναι κ τελεια, αλλα εγω δεν εκρινα τη δικη της αποφαση για το ιδιωτικο)
οχι μου λεει εσυ δεν ειχες λεφτα κλπκλπκλπ:-x:-x:-x:-x κ ολα τα ελεγε μπροστα σε 10 ατομα.
φανταζεστε τα νευρα μου.....
της εξηγω οτι (κ τα εχω γραψει κ σε αλλο ποστ κ της τα ειχα πει κ πριν γεννησω) ειχα τρεις επιλογες
το ιασω 1 ωρα μακρια με το αυτοκινητο(δεν θα αντεχα αφου γενναω γρηγορα με φυσιολογικο τοκετο---αφηστε το αγχος μου κλπκλπτι να κανω δεν μπορουσα:oops::oops::oops:εκεινη εκανε εκει προγραμματισμενη καισαρικη-της ειπα κ εγω αν ειχα καισαρικη προγραμματισμενη δεν θα ειχα προβλημα για εκει.

κλινικη(που η πρωτη γιατρος με τρομοκρατησε για να παω ιασω με δηλωσεις τυπου αν παθεις εσυ κατι κ το μωρο στομ νοσοκομειο θα σε τρεχω----οποτε γιατι να μην παω μονη μου κ να πληρωσω οτι χρειαστει μονο στο νοσοκομειο?
κ το νοσοκομειο που πηγα εκει οχι απο τσιγκουνια αλλα για περισσοτερη ασφαλεια σε σχεση με την κλινικη της πολης μου.να δωσω 4 χιλιαρικα κ να φοβαμαι???????(ειχα κ μικρο μωρο λωροδεμενο, ισως χρειαζοταν θερμοκοιτιδα κλπ---οποτε το νοσοκομειο ηταν εξοπλισμενο)

βρε κοριτσια γιατι να δεχομαστε επιθεσεις κ να πρεπει να απολογουμαστε κιολας????//

κ της ειπα καλα εκανες κ γεννησες εδω νιωθεις ασφαλης κλπκλπκλπ
ασε το νοσοκομειο τι σε νοιαζει?αφου δεν γεννησες εκει....κ εγω τι σου φταιω?αυτη ηταν η επιλογη μου.να ανοιγα εγω συζητηση να πω.εκεινη γιατι να με κατηγορει χωρις να εχω πει ποτε κατι σε εκεινη(κ τη στηριζα στην αποφαση της αφου πρωτο της κ ξερω κ εγω απο πρωτα---το πρωτο κ εγω σε κλινικη φοβομουν ειχα κ αποβολη πριν το γιο μου κλπκλπ) τι να πω βρε κοριτσια, συγχιστηκα....
δεν νομιζω να ειμαι οφ τοπικ.....συγνωμη αν ειμαι ηθελα να το μοιραστω.
λεω την εμπειρια μου μετα απο γεννα σε δημοσιο κ πως με αντιμετωπισαν...:oops::-x:-x:-x

ΜΑΡΙΑ-ΕΥΓΕΝΙΑ
09-01-12, 11:40
καλημερα κοριτσια....
εμεινα απολυτα ευχαριστημενη κ απο γιατρο, μαιες, καθαριοτητα(ειναι σχετικα καινουριο) κλπ.
ποτε ομως δεν σκεφτηκα να κρινω καποια μαμα για την επιλογη της σχετικα με το μαιευτηριο.οπου αισθανεται η καθεμια μας ασφαλης.αυτο ελεγα παντα.

ολα πηγαν καλα, της ευχηθηκαμε τα καλυτερα, ολα καλα, μεχρι που ανοιγει συζυτηση για το νοσοκομειο.οτι ειναι χαλια, δεν προσφερει τιποτα κλπ.
της λεω δεν εχεις προσωπικη εμπειρια, εγω που γεννησα εκει προσφατα δεν εχω τρελα παραπονα(δεν ειπαμε οτι ειναι κ τελεια, αλλα εγω δεν εκρινα τη δικη της αποφαση για το ιδιωτικο)
οχι μου λεει εσυ δεν ειχες λεφτα κλπκλπκλπ:-x:-x:-x:-x κ ολα τα ελεγε μπροστα σε 10 ατομα.
της εξηγω οτι (κ τα εχω γραψει κ σε αλλο ποστ κ της τα ειχα πει κ πριν γεννησω) ειχα τρεις επιλογες
το ιασω 1 ωρα μακρια με το αυτοκινητο(δεν θα αντεχα αφου γενναω γρηγορα με φυσιολογικο τοκετο---αφηστε το αγχος μου κλπκλπτι να κανω δεν μπορουσα:oops::oops::oops:εκεινη εκανε εκει προγραμματισμενη καισαρικη-της ειπα κ εγω αν ειχα καισαρικη προγραμματισμενη δεν θα ειχα προβλημα για εκει.

κλινικη(που η πρωτη γιατρος με τρομοκρατησε για να παω ιασω με δηλωσεις τυπου αν παθεις εσυ κατι κ το μωρο στομ νοσοκομειο θα σε τρεχω----οποτε γιατι να μην παω μονη μου κ να πληρωσω οτι χρειαστει μονο στο νοσοκομειο?
κ το νοσοκομειο που πηγα εκει οχι απο τσιγκουνια αλλα για περισσοτερη ασφαλεια σε σχεση με την κλινικη της πολης μου.να δωσω 4 χιλιαρικα κ να φοβαμαι???????(ειχα κ μικρο μωρο λωροδεμενο, ισως χρειαζοταν θερμοκοιτιδα κλπ---οποτε το νοσοκομειο ηταν εξοπλισμενο)

βρε κοριτσια γιατι να δεχομαστε επιθεσεις κ να πρεπει να απολογουμαστε κιολας????//

ασε το νοσοκομειο τι σε νοιαζει?αφου δεν γεννησες εκει....κ εγω τι σου φταιω?αυτη ηταν η επιλογη μου.να ανοιγα εγω συζητηση να πω.εκεινη γιατι να με κατηγορει χωρις να εχω πει ποτε κατι σε εκεινη(κ τη στηριζα στην αποφαση της αφου πρωτο της κ ξερω κ εγω απο πρωτα---το πρωτο κ εγω σε κλινικη φοβομουν ειχα κ αποβολη πριν το γιο μου κλπκλπ) τι να πω βρε κοριτσια, συγχιστηκα....
λεω την εμπειρια μου μετα απο γεννα σε δημοσιο κ πως με αντιμετωπισαν...:oops::-x:-x:-x
Ενα εχω να σου πω κοπελα μου γραψτειν κανονικα....Συμφωνω απολυτα με ολα οσα ειπες και εγω στο νοσοκομειο θα γεννησω οχι απο τσιγκουνια αλλα γιατι δεν θελω να τους δωσω τοσα λεφτα, εκτος απο την αμοιβη του γιατρου που....ενταξει...την καταλαβαινω.Το μονο κακο ειναι οτι ο γιατρος μου, που του εχω απολυτη εμπιστοσυνη και νιωθω ασφαλης κοντα του,δυστυχως ειναι ιδιωτης και δεν θα μπορεσω να τον εχω εκεινη την ωρα και αυτο με αγχωνει αρκετα μπορω να πω.Η καθεμια κανει την επιλογη της αν ημουνα κι εγω η Ωναση δεν θα το συζηταγα καν θα πηγαινα εκει που ειναι ο γιατρος μου(αλλα μονο και μονο επειδη θα ηταν αυτος εκει οχι γι αλλο λογο μακαρι να ηταν στο δημοσιο).Εμενα δεν με ενδιαφερει αν ειναι δημοσιο η ιδιωτικο αυτο που με νοιαζει ειναι να ειναι ανθρωπινο το περιβαλλον και κυριως να υπαρχουν ΓΙΑΤΡΟΙ!!!!!!!!!

ΜΑΡΙΑ-ΕΥΓΕΝΙΑ
09-01-12, 11:42
Ακριβώς, όχι μόνο στο να γεννιούνται παιδιά που έχει τόση ανάγκη αυτός ο τόπος , αλλά άμεση προτεραιότητα και μέριμνα στο να γεννιούνται πάνω από όλα υγιή, και με την μικρότερη δυνατή ταλαιπωρία για τις μέλλουσες μητέρες!

Για την διαδικασία στο ΙΚΑ θα σου πω εγώ τι έκανα, προ ΕΟΠΥΥ όμως, είχα πάρει όλες τις εξετάσεις , το πόρισμα και τους υπέρηχους τα οποία σου δίνονται μετά το πέρας της εξέτασης, βγάζεις φωτοτυπία το πόρισμα ,τους υπέρηχους δεν χρειάστηκε, και κρατάνε επίσης την πρωτότυπη απόδειξη , αν θέλεις βγάλε την φωτοτυπία να την έχεις, όπως και θεωρημένο το βιβλιάριο σου.
Βασικό, θυμάμαι πως χρειάστηκε να μου γράψει παραπεμπτικό γιατρός του ΙΚΑ πριν, στο Προστασίας Μάνας Και Παιδιού, αλλιώς δεν τις δέχονται.
Μετά πήγα στο υγειονομικό γραφείο του ΙΚΑ, και κατάθεσα τα δικαιολογητικά, αν θέλεις μπορείς να ζητήσεις έναν πρόχειρο αριθμό πρωτοκόλλου επί τόπου, έτσι σαν απόδειξη πως όντως βρέθηκες από εκεί.

Πριν προχωρήσεις στην ένσταση, πρέπει να έχει κατατεθεί το (αξιοθρήνητο ) ποσό σε λογαριασμό της τραπέζης που έχεις δηλώσει.

Μετά, πηγαίνεις κατευθείαν στην/στον προϊσταμένη/νο, ως εγκυούλα δεν χρειάζεται να περιμένεις σε ουρές, τσεκάρει το ιστορικό μέσω του υπολογιστή, και φυσικά ζητάς την ένσταση, μετά στο επίσημο πρωτόκολλο για αριθμό, από εκεί σου κλείνουν ραντεβού.

Όλα τα παραπάνω, πριν την εκπνοή του 2011, προ ΕΟΠΥΥ, και σε υποκατάστημα του ΙΚΑ στην Θεσσαλονίκη!

Καλή επιτυχία, κουράγιο και με το καλό το μωράκι σου! :)
Σε ευχαριστω πολυ θα το ψαξω.Και σε σενα με το καλο το μωρακι σου.Αντε κοντευεις:D:D:D:D:D

ΜΑΡΙΑ-ΕΥΓΕΝΙΑ
09-01-12, 11:45
Στο νοσοκομειο της πολης μου(μονο γι αυτο γνωριζω), το ζητας κ το πληρωνεις...εγω δεν ζητησα (ειχαμε συμφωνησει με το γιατρο πως αν δεν αντεχα θα εκανα), ηταν υποφερτοι οι πονοι, δεν ζητησα, (στον πρωτο γιο ειχα κανει σε κλινικη ομως).....ρωτησε το γιατρο σου κ ενημερωσε τον νωριτερα.να μην εχεις καμια απορια κ αγχος.
Σε ευχαριστω πολυ.Να σε ρωτησω και κατι αλλο,αν ξερεις, επειδη εχω ιδιωτη γιατρο ποτε πρεπει να ξεκινησω να παω να με παρακολουθει γιατρος του νοσοκομειου? Λεω να παω μετα το β επιπεδου που θα το κανω τελος του μηνα.Τι λες?Α!και κατι αλλο...ο γιατρος που θα διαλεξω να με παρακολουθει αυτος θα ειναι και στη γεννα η οποιον πετυχω εκεινη την ωρα??????

siderenia
09-01-12, 14:29
καλημερα κοριτσια....

Μην ασχολείσαι και στεναχωριέσαι. Και γω στο ιδιωτικό θα πήγαινα αν δεν στράβωνα με τον γιατρό. Μάλιστα το ήξερα εξαρχής και φυσικά πριν μείνω έγκυος είχαμε κάνει τον προγραμματισμό μας και είχα μαζέψει τα χρήματα. τελικά στράβωσα με τον γιατρό και αλλαξα. Και γω αντίστοιχη περιπτωση έχω, που προσπαθεί να βγάλει τον δικο μου γιατρό (του δημοσιου) σκάρτο ενώ έχει και δικη της φίλη, στενή που γέννησε σε αυτόν και έμεινε ευχαριστημένη όπως και από το νοσοκομείο.

Επειδή είναι δημόσιο το θεωρεί βρώμικο. Εντάξει αποψη της είναι αλλά βρε πουλάκι μου εχω προσωπική πείρα και δεν ήταν βρώμικο το νοσοκομείο γιατί σων και ντε να το βγάλεις βρώμικο; Και γω λέω ψέματα η φίλη σου;

Αντιθέτως εγώ μπορώ να ισχυριστώ ότι το δικό της νοσοκομείο είναι βρωμικο και όχι μόνο με όσα είδα περιμένοντας 3 ώρες να κάνω την επέμβαση μου και έκασα κι έναν σκασμό λεφτά. Αλλά δεν με νοιάζει να ασχοληθώ. Επιλεξε αυτό που θεωρούσε καλύτερο για εκείνη και καλά έκανε. Και γω πάλι επέλεξα κάτι για δικό μου συμφέρον και νιώθω πολύ καλά για την επιλογή μου και δικαιωμένη. οτι και να λένε οι άλλοι δεν με νοιάζει. Μην ασχολείσαι καθόλου. να είσαι καλά εσύ και τα παιδάκια σου έχει σημασία.

dimpap_4
09-01-12, 15:22
Και ναι οταν πηγα να γεννησω και ζητησα το lux μου το εδωσαν και χωρις να λαδωσω!
Συγγνώμη αν είμαι off topic, αλλά επειδή μου μπαίνουν ιδέες, όσες γεννήσατε στο "Έλενα" και θέλατε το lux, έπρεπε να λαδώσετε; Να'χω δηλ.+αυτό υπόψη μου; :( Υπήρχε κάποια που δεν βρήκε το δωμάτιο που ήθελε; Ευχαριστώ!

χθες πηγα να επισκευθω ξαδελφη μου που γεννησε στο ιασω. ολα καλα, μεχρι που ανοιγει συζυτηση για το νοσοκομειο.οτι ειναι χαλια, δεν προσφερει τιποτα κλπ. μου λεει εσυ δεν ειχες λεφτα κλπ
Κακώς συγχύστηκες κοπέλα μου και κακώς σ'έβαλε η ξαδέρφη σου στη διαδικασία ν'απολογηθείς για τις επιλογές σου. Στα δημόσια δεν πηγαίνει μόνο ο κόσμος που'χει οικονομικό πρόβλημα, έχουν πολύ καλούς γιατρούς και (χτύπα ξύλο) σε κάτι πιο σοβαρό τα ιδιωτικά στα δημόσια στέλνουν τον κόσμο. Εσύ έμεινες ικανοποιημένη απ'την εμπειρία σου; Τελείωσε! Πιστεύω η ξαδέρφη σου περισσότερο τα'πε από ζήλεια γιατί δε σκέφτηκε και αυτή νωρίτερα το πόσα θα μπορούσε να γλυτώσει.
Εμείς πάντως είχαμε συστάσεις και για ιδιωτικό και για δημόσιο. Επιλέξαμε το δημόσιο γιατί θεωρήσαμε καλύτερο τα λεφτά που θα γλυτώσουμε απ'το ιδιωτικό να τα δώσουμε για τις ανάγκες του παιδιού μετά. Μέχρι στιγμής (7 μήνες) έχουμε μείνει πολύ ικανοποιημένοι και δεν το΄χουμε μετανιώσει. Φυσικά όμως αφήνω πάντα μια "πισινή" μέχρι που να γεννήσω για να'χω πλήρη άποψη.
Από κει και πέρα όμως δε κάθησα ποτέ να κρίνω όσες επιλέγουν τα ιδιωτικά, ούτε απ΄την τσέπη μου τα παίρνουν και καλά κάνουν. Το θέμα είναι να γεννηθεί καλά το παιδάκι όπου και να γεννηθεί.

mama@2
09-01-12, 15:42
Σας ευχαριστω ολες κοριτσια, δεν προλαβαινω να απαντησω προσωπικα σε ολες.ευχαριστω που με καταλαβαινετε...
και εγω συμφωνω κ το καλυτερο (δημοσιο η ιδιωτικο) το κρινει η καθε μανουλα αναλογα με τη δικη της επιλογη κ που νιωθει η καθε μια πιο ασφαλης.
δεν υπαρχει σωστο η λαθος για μενα κ ποτε δεν την ειπα σε καμια φιλη η συγγενη μου, αλλα επειδη δεν τους τα λεω με βρισκουν μαλακη κ μου τα λενε...
το μονο που εχει σημασια ειναι να ειναι καλα το παιδι κ η μαμα!
να χαιρομαστε τα παιδακια μας κ με το καλο στις μελλουσες μανουλες!

mama@2
09-01-12, 16:10
Σε ευχαριστω πολυ.Να σε ρωτησω και κατι αλλο,αν ξερεις, επειδη εχω ιδιωτη γιατρο ποτε πρεπει να ξεκινησω να παω να με παρακολουθει γιατρος του νοσοκομειου? Λεω να παω μετα το β επιπεδου που θα το κανω τελος του μηνα.Τι λες?Α!και κατι αλλο...ο γιατρος που θα διαλεξω να με παρακολουθει αυτος θα ειναι και στη γεννα η οποιον πετυχω εκεινη την ωρα??????

καλα ειναι, να πας οσο πιο νωρις μπορεις.(εγω ετρεχα στον ογδοο--ελεγα γιοα κλινικη κ με αυτα που ειπε η γιατρος ετρεχα στο νοσοκομειο)....
σου ανοιγουν καρτελα με το ιστορικο σου κ ολες εξετασεις κ υπερηχους, ωστε αν σε αναλαβει καποιος αλλος τη στιγμη της γεννας να εχει πληρη ενημερωση.
αν δεν εχει εφημερια ο γιατρος, σου οποιος ειναι.(εκτος αν τον καλεσεις εσυ τοτε δεν ξερω αλλα δεν πρεπει να δωσεις κατι εφοσον ειναι εκτος νοσοκομειου εκεινη την ωρα?εγω ειχα κλιεισει ολο το μηνα.δεν εβγαινε το παιδι κ ειπε ελα αυριο εχω εφημερια να κανουμε προκληση.40+1 γεννησα.ημουν τυχερη ηταν σε εφημερια)
αλλα κ να με επιαναν οι πονοι δεν θα καλουσα τον γιατρο, ηξερα οτι ολοι τους ειναι καλοι κ τους εμπιστευομουν.συζυτουσα κ με τις αλλες κοπελες κ η καθεμια μου ελεγε καλα λογια κ για τον δικο μου κ για τους αλλους.παντα εφημερευει κ διανυκτερευει το νοσοκομειο μας κ παντα υπαρχει γιατρος κ μαιες.γι αυτο δεν αγχονομουν.
με το καλο σου ευχομαι.

siderenia
09-01-12, 16:41
dimpap_4 (http://www.parents.gr/forum/member.php?u=51843) απότι ξέρω από άλλη φίλη που γέννησε στο ελενα και ζήτησε μονοκλινολουξ δεν λάδωσε. Αν ύπαρχει διαθέσιμο στο δίνουν. αλλωστε το πληρώνεις, τους συμφέρει να στο δώσουν από το να κάθεται κλειστό.

aggelomarios
09-01-12, 16:50
Εαν υπαρχει διαθεσιμο δωματιο στο δινουν, δεν τιθεται θεμα λαδωματος!!!
Και να ξερεις λουξ υπαρχουν παντα διαθεσιμα, στα απλα μονοκλινα υπαρχει ενα θεματακι αλλα και παλι βρισκεις...;)

ilonka19
09-01-12, 16:59

Χαλάρωσε λεχώνα είναι η γυναίκα μόλις γέννησε, δικαιούται να πει και 5 βλακείες (εγώ είπα στον άντρα μου μπόλικες στο μαιευτήριο).
Αλήθεια η ξαδέρφη γέννησε σε λουξ, μονόκλινο ή στο τρίκλινο του λαού;

sofaki1978
09-01-12, 17:19
Συγγνώμη αν είμαι off topic, αλλά επειδή μου μπαίνουν ιδέες, όσες γεννήσατε στο "Έλενα" και θέλατε το lux, έπρεπε να λαδώσετε; Να'χω δηλ.+αυτό υπόψη μου; :( Υπήρχε κάποια που δεν βρήκε το δωμάτιο που ήθελε; Ευχαριστώ!

Κακώς συγχύστηκες κοπέλα μου και κακώς σ'έβαλε η ξαδέρφη σου στη διαδικασία ν'απολογηθείς για τις επιλογές σου. Στα δημόσια δεν πηγαίνει μόνο ο κόσμος που'χει οικονομικό πρόβλημα, έχουν πολύ καλούς γιατρούς και (χτύπα ξύλο) σε κάτι πιο σοβαρό τα ιδιωτικά στα δημόσια στέλνουν τον κόσμο. Εσύ έμεινες ικανοποιημένη απ'την εμπειρία σου; Τελείωσε! Πιστεύω η ξαδέρφη σου περισσότερο τα'πε από ζήλεια γιατί δε σκέφτηκε και αυτή νωρίτερα το πόσα θα μπορούσε να γλυτώσει.
Εμείς πάντως είχαμε συστάσεις και για ιδιωτικό και για δημόσιο. Επιλέξαμε το δημόσιο γιατί θεωρήσαμε καλύτερο τα λεφτά που θα γλυτώσουμε απ'το ιδιωτικό να τα δώσουμε για τις ανάγκες του παιδιού μετά. Μέχρι στιγμής (7 μήνες) έχουμε μείνει πολύ ικανοποιημένοι και δεν το΄χουμε μετανιώσει. Φυσικά όμως αφήνω πάντα μια "πισινή" μέχρι που να γεννήσω για να'χω πλήρη άποψη.
Από κει και πέρα όμως δε κάθησα ποτέ να κρίνω όσες επιλέγουν τα ιδιωτικά, ούτε απ΄την τσέπη μου τα παίρνουν και καλά κάνουν. Το θέμα είναι να γεννηθεί καλά το παιδάκι όπου και να γεννηθεί.

εγω επελεξα απλο μονοκλινο και οχι δεν λαδωσα,δεν υπηρχε περιπτωση να λαδωσω για κατι τετοιο.εαν δεν ειχε δεν με πειραζε,θα πηγαινα σε δικλινο.νοσηλευτηκα 3 φορες στο ελενα σε μονοκλινο(μαλιστα την πρωτη φορα ειχα ζητησει δικλινο αλλα επειδη δεν ειχαν διαθεσιμο με εβαλαν σε μονοκλινο)

οσες γνωστες μου διαλεξαν λουξ ουτε και αυτες ειχαν θεμα,βρηκαν χωρις λαδωμα....

riki
09-01-12, 19:13

Καλησπερα και με το καλο να υποδεχτεις το μωρακι σου!:p
Καλο θα ηταν να αρχιζεις να ψαχνεις για γιατρο γιατι καποιοι οταν ειναι η γυναικα σε προχωρημενη εγκυμοσυνη δεν αναλαμβανουν! (οχι ολοι ομως)
Οσο για το γιατρο αν επιλεξεις καποιον συγκεκριμενο και κλεινεις ραντεβου μαζι του,κραταει το ιστορικο σου κλπ κλπ ΝΑΙ θα ειναι μαζι σου!

Γεννησα σε δημοσιο,ειχα τον γιατρο μου και ηταν μαζι μου σε ολη την διαρκεια της γεννας μου!;)

riki
09-01-12, 19:23
Συγγνώμη αν είμαι off topic, αλλά επειδή μου μπαίνουν ιδέες, όσες γεννήσατε στο "Έλενα" και θέλατε το lux, έπρεπε να λαδώσετε; Να'χω δηλ.+αυτό υπόψη μου; :sad: Υπήρχε κάποια που δεν βρήκε το δωμάτιο που ήθελε; Ευχαριστώ!

Οχι δεν λαδωνεις και να μην το εχεις αυτο υποψιν σου! Καποιες που ειναι κατα του δημοσιου το ισχυροζοντε αυτο! Οταν κανεις την εισαγωγη και εκει σε ρωτανε τι δωματιο θα ηθελες.. τους λες και μετα την γεννα σου σε πανε. Αν υπαρχει πληροτητα (που αυτο ειναι σπανιο) αλλα λεμε αν...τοτε σε βαζουνε στην αμεσως πιο κατω θεση,δηλαδη απλο μονοκλινο ή δικλινο και μολις αδειασει σε μεταφερουν αμεσως στην θεση που εχεις επιλεξει!
Με το καλο!

ΜΑΡΙΑ-ΕΥΓΕΝΙΑ
09-01-12, 19:25
καλα ειναι, να πας οσο πιο νωρις μπορεις.(εγω ετρεχα στον ογδοο--ελεγα γιοα κλινικη κ με αυτα που ειπε η γιατρος ετρεχα στο νοσοκομειο)....
σου ανοιγουν καρτελα με το ιστορικο σου κ ολες εξετασεις κ υπερηχους, ωστε αν σε αναλαβει καποιος αλλος τη στιγμη της γεννας να εχει πληρη ενημερωση.
αν δεν εχει εφημερια ο γιατρος, σου οποιος ειναι.(εκτος αν τον καλεσεις εσυ τοτε δεν ξερω αλλα δεν πρεπει να δωσεις κατι εφοσον ειναι εκτος νοσοκομειου εκεινη την ωρα?εγω ειχα κλιεισει ολο το μηνα.δεν εβγαινε το παιδι κ ειπε ελα αυριο εχω εφημερια να κανουμε προκληση.40+1 γεννησα.ημουν τυχερη ηταν σε εφημερια)
αλλα κ να με επιαναν οι πονοι δεν θα καλουσα τον γιατρο, ηξερα οτι ολοι τους ειναι καλοι κ τους εμπιστευομουν.συζυτουσα κ με τις αλλες κοπελες κ η καθεμια μου ελεγε καλα λογια κ για τον δικο μου κ για τους αλλους.παντα εφημερευει κ διανυκτερευει το νοσοκομειο μας κ παντα υπαρχει γιατρος κ μαιες.γι αυτο δεν αγχονομουν.
με το καλο σου ευχομαι.
Στο δικο μας το νοσοκομειο υπαρχουν μονο δυο.Ενας αντρας και μια γυναικα.Για την γυναικα μου εχουν πει τα χειροτερα 10 στους 10 ειναι αρνητικοι και για τον αντρα δεν λενε και τα καλυτερα αλλα ειναι λιγοτερο το ποσοστο ειναι 3 στους 10.Το ξερω οτι πρεπει να του δωσω κατι και θα το κανω αν μου πει ok θα ειμαι.

ΜΑΡΙΑ-ΕΥΓΕΝΙΑ
09-01-12, 19:29
Καλησπερα και με το καλο να υποδεχτεις το μωρακι σου!:p
Καλο θα ηταν να αρχιζεις να ψαχνεις για γιατρο γιατι καποιοι οταν ειναι η γυναικα σε προχωρημενη εγκυμοσυνη δεν αναλαμβανουν! (οχι ολοι ομως)
Οσο για το γιατρο αν επιλεξεις καποιον συγκεκριμενο και κλεινεις ραντεβου μαζι του,κραταει το ιστορικο σου κλπ κλπ ΝΑΙ θα ειναι μαζι σου!

Γεννησα σε δημοσιο,ειχα τον γιατρο μου και ηταν μαζι μου σε ολη την διαρκεια της γεννας μου!;)
Μολις τελειωσω και το β επιπεδου θα κλεισω ραντεβου.Ελπιζω να μην απογοητευτω απο το γιατρο γιατι δεν εχω πολλες επιλογες,συγκεκριμενα δεν εχω αλλη επιλογη γιατι την αλλη γιατρο δεν την θελω και γιατι μου εχουν πει τα χειροτερα αλλα και εγω απο τη φατσα και μονο δεν την γουσταρω!!!!!!!

melisoula
10-01-12, 09:37
καλημερα ρε κοριτσια... προς τι ολη αυτη η διαμαχη?
εδω ειμαστε για να λεμε τις εμπειριες μας κ οχι να κατακρινουμε ποιος γεννησε σε ιδιωτικο κ ποιος σε δημοσιο... ο καθενας βασει την τσεπη του κ τις αποψεις του επιλεγει που θα γεννησει...
εγω για παραδειγμα γεννησα το πρωτο σε κλινικη (μονοκλινο για την ακριβεια) κ το δευτερο σε δημοσιο... οτι βολευει τον καθενα κανει... γι αυτο υπαρχουν κ οι 2 λυσεις! οσο για το φακελακι δεν παιρνουν μονο οι γυναικολογοι των δημοσιων ... αλλα ολες οι ειδικοτητες δυστυχως....

mama@2
10-01-12, 09:55
Χαλάρωσε λεχώνα είναι η γυναίκα μόλις γέννησε, δικαιούται να πει και 5 βλακείες (εγώ είπα στον άντρα μου μπόλικες στο μαιευτήριο).
Αλήθεια η ξαδέρφη γέννησε σε λουξ, μονόκλινο ή στο τρίκλινο του λαού;

κοιτα κ εγω ημουν λεχωνα(2 φορες) κ δεν προσβαλα κανενα....αφησα 2 παιδια στη μαμα μου, καναμε 1 ωρα με το αυτοκινητο να παμε να την δουμε, κ αντι να εκτιμησει κατι αντιθετως ανοιγει η ιδια κουβεντα κ αρχισε να με κατηγορει οτι δεν ειχα εγω λεφτα κ πηγα στο νοσοκομειο κ να κατηγορει το νοσοκομειο χωρις να εχει καποια εμπειρια(ενω εγω ειχα) κ ενω της ειχα εξηγησει τους λογους μου.
σε τετρακλινο του ιασω με το μπερντε στη μεση που λεει κ η μαμα μου(ειχαν παραβαν )
κοιτα αν εγω της ελεγα κατι, αντε να πω, αλλα μονη της εκει που καθομασταν λεει πως μονο ενα δωματιο ειχε κοπελες (το δικο της) κ εκεινη τη μερα απο 4 ειχαν γινει 3 μαλιστα!σε ολο τον οροφο....κ συνεχιζει κλπκλπκπ

mama@2
10-01-12, 10:05
Μολις τελειωσω και το β επιπεδου θα κλεισω ραντεβου.Ελπιζω να μην απογοητευτω απο το γιατρο γιατι δεν εχω πολλες επιλογες,συγκεκριμενα δεν εχω αλλη επιλογη γιατι την αλλη γιατρο δεν την θελω και γιατι μου εχουν πει τα χειροτερα αλλα και εγω απο τη φατσα και μονο δεν την γουσταρω!!!!!!!

σου ευχομαι οτι καλυτερο!με το καλο.ελπιζω να ειναι ολα καλα με το γιατρο.

mama@2
10-01-12, 10:42
καλημερα ρε κοριτσια... προς τι ολη αυτη η διαμαχη?
εδω ειμαστε για να λεμε τις εμπειριες μας κ οχι να κατακρινουμε ποιος γεννησε σε ιδιωτικο κ ποιος σε δημοσιο... ο καθενας βασει την τσεπη του κ τις αποψεις του επιλεγει που θα γεννησει...
εγω για παραδειγμα γεννησα το πρωτο σε κλινικη (μονοκλινο για την ακριβεια) κ το δευτερο σε δημοσιο... οτι βολευει τον καθενα κανει... γι αυτο υπαρχουν κ οι 2 λυσεις! οσο για το φακελακι δεν παιρνουν μονο οι γυναικολογοι των δημοσιων ... αλλα ολες οι ειδικοτητες δυστυχως....

αυτο λεω κ εγω.η καθεμια κανει την επιλογη της κ ειναι απολυτα σεβαστη.
κ εγω το πρωτο σε κλινικη το γεννησα.οχι για να κοκορευομαι, αλλα επειδη απο λαθος γυναικολογου(μαλλον), εχασα τα διδυμακια μου.οταν αλλαξα γυναικολογο ηταν αργα....στο ιατρειο της απεβαλλα.(ειχα αιμα, αλλα εκει βγηκε...)
με ηξερε κ την εμπιστευομουν απολυτα κ ετσι πηγα στην κλινικη χωρις να το ψαξω ιδιαιτερα απλα ηθελα γερο το παιδακι μου. κ με διαβεβαιωνε οτι η κλινικη ηταν ασφαλης....
στο δευτερο παιδι, στην ιδια γυναικολογο ξεκινησα, παλι κλινικη θα πηγαινα, μεχρι που στο τελος του εβδομου μου σκαει τη βομβα.....φοβαται για την κλινικη κλπ δεν ειναι εξοπλισμενη(μην τα ξαναγραφω απο την αρχη)
κ στραβωσα κ με τη γιατρο, κ φοβομουν στην κλινικη μην τυχον γινει κατι, κ πηγα κατευθειαν στο νοσοκομειο αρκετα αργα αλλα ολα πηγαν καλα!

ουτε εγω το περιμενα, αλλα τα βρηκα ολα μια χαρα.ο γιατρος πολυ καλος ηρεμος, οι μαιες πολυ καλες κ βοηθουσαν αρκετα σε ολα τα θεματα κ ευγενικες πολυ...κ εγω σε τετρακλινο, αλλα μου αρεσε η παρεα(2 εγκυες με προωρες συσπασεις κ αλλη μια μαμα κ μωρο) κ απο καθαριοτητα 2 φορες τη μερα καθαριζαν κλπ

Angie23
11-01-12, 00:09
αυτο λεω κ εγω.η καθεμια κανει την επιλογη της κ ειναι απολυτα σεβαστη.
κ εγω το πρωτο σε κλινικη το γεννησα.οχι για να κοκορευομαι, αλλα επειδη απο λαθος γυναικολογου(μαλλον), εχασα τα διδυμακια μου.οταν αλλαξα γυναικολογο ηταν αργα....στο ιατρειο της απεβαλλα.(ειχα αιμα, αλλα εκει βγηκε...)
με ηξερε κ την εμπιστευομουν απολυτα κ ετσι πηγα στην κλινικη χωρις να το ψαξω ιδιαιτερα απλα ηθελα γερο το παιδακι μου. κ με διαβεβαιωνε οτι η κλινικη ηταν ασφαλης....
στο δευτερο παιδι, στην ιδια γυναικολογο ξεκινησα, παλι κλινικη θα πηγαινα, μεχρι που στο τελος του εβδομου μου σκαει τη βομβα.....φοβαται για την κλινικη κλπ δεν ειναι εξοπλισμενη(μην τα ξαναγραφω απο την αρχη)
κ στραβωσα κ με τη γιατρο, κ φοβομουν στην κλινικη μην τυχον γινει κατι, κ πηγα κατευθειαν στο νοσοκομειο αρκετα αργα αλλα ολα πηγαν καλα!

ουτε εγω το περιμενα, αλλα τα βρηκα ολα μια χαρα.ο γιατρος πολυ καλος ηρεμος, οι μαιες πολυ καλες κ βοηθουσαν αρκετα σε ολα τα θεματα κ ευγενικες πολυ...κ εγω σε τετρακλινο, αλλα μου αρεσε η παρεα(2 εγκυες με προωρες συσπασεις κ αλλη μια μαμα κ μωρο) κ απο καθαριοτητα 2 φορες τη μερα καθαριζαν κλπ

Καλησπέρα και να σου ζήσουν τα παιδάκια σου…
Να σου κάνω μια ερώτηση όταν λες ότι στο δεύτερο πήγες κατευθείαν σε δημόσιο μπορείς να μου πεις ποσό ήσουν ακριβώς η μήπως εννοούσες πως γεννούσες???
Προσπαθώ να διαλέξω που θέλω να γεννήσω και η αλήθεια είναι πως έχω καταλήξει στο νοσοκομείο που θα εφημερεύει ( Ιπποκράτειο η Παπανικολάου ) και με τον γιατρό που θα εφημερεύει…
Ο λόγος που θέλω να γεννήσω στον νοσοκομείο είναι αυτός που σου είπε και ι δίκια σου γυναικολόγος ότι έχουν όλο τον απαραίτητο εξοπλισμό κτλ…
Όσο για τον γιατρό που θα έχει εφημερία αυτό θα το ψάξω λίγο ακόμη δηλαδή τι ακριβώς γίνεται και αν είναι καλύτερο να διαλέξω κάποιον και να τον κρατήσω σε όλη την υπόλοιπη διάρκεια της εγκυμοσύνης και να γεννήσω με αυτόν η απλά να με ξεγεννήσει ο γιατρός που θα έχει εφημερία…
Αυτό που θα ήθελα εσύ να μου πεις είναι τι ακριβώς έκανες δηλαδή απλά πήγες όταν γεννούσες και αν ναι τι έγινε??? Η μήπως σε παρακολουθούσε προς το τέλος κάποιος γιατρός εκεί και σε ξεγέννησε ο ίδιος???
Όποια άλλη κοπέλα με πρόσφατη εμπειρία μπορεί να μου εξήγηση θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα...

ΜΑΡΙΑ-ΕΥΓΕΝΙΑ
11-01-12, 08:57
Εχω κι εγω την ιδια απορια γιατι κι εγω στο νοσοκομειο θα παω (δυστυχως εδω που μενω δεν εχω την πολυτελεια να διαλεξω νοσοκομειο ενα εχουμε)Αλλα ρε κοριτσια αν παμε σε ενα γιατρο εκεινη την ωρα να μας ξεγεννησει που δεν μας εχει ξαναδει ποτε στη ζωη του δεν ειναι λιγο επικινδυνο?Γιατι δεν θα ξερει το ιστορικο μας και δεν νομιζω να προλαβει να το διαβασει εκεινη την ωρα οτι χαρτια και να του παμε!!!!Ειναι το πρωτο μου οποτε καταλαβαινετε οτι οι αποριες μου ειναι πολλες γι αυτο το θεμα!!!!!!!

mama@2
11-01-12, 10:21
Καλησπέρα και να σου ζήσουν τα παιδάκια σου…
Να σου κάνω μια ερώτηση όταν λες ότι στο δεύτερο πήγες κατευθείαν σε δημόσιο μπορείς να μου πεις ποσό ήσουν ακριβώς η μήπως εννοούσες πως γεννούσες???
Προσπαθώ να διαλέξω που θέλω να γεννήσω και η αλήθεια είναι πως έχω καταλήξει στο νοσοκομείο που θα εφημερεύει ( Ιπποκράτειο η Παπανικολάου ) και με τον γιατρό που θα εφημερεύει…
Ο λόγος που θέλω να γεννήσω στον νοσοκομείο είναι αυτός που σου είπε και ι δίκια σου γυναικολόγος ότι έχουν όλο τον απαραίτητο εξοπλισμό κτλ…
Όσο για τον γιατρό που θα έχει εφημερία αυτό θα το ψάξω λίγο ακόμη δηλαδή τι ακριβώς γίνεται και αν είναι καλύτερο να διαλέξω κάποιον και να τον κρατήσω σε όλη την υπόλοιπη διάρκεια της εγκυμοσύνης και να γεννήσω με αυτόν η απλά να με ξεγεννήσει ο γιατρός που θα έχει εφημερία…
Αυτό που θα ήθελα εσύ να μου πεις είναι τι ακριβώς έκανες δηλαδή απλά πήγες όταν γεννούσες και αν ναι τι έγινε??? Η μήπως σε παρακολουθούσε προς το τέλος κάποιος γιατρός εκεί και σε ξεγέννησε ο ίδιος???
Όποια άλλη κοπέλα με πρόσφατη εμπειρία μπορεί να μου εξήγηση θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα...

Ευχαριστω κ εσυ με το καλο!!!!!!!
ειχα κλεισει τον εβδομο!μου τα λεει κ πηγα στο νοσοκομειο.με ολες τις εξετασεις κ τους υπερηχους. ανοιξα καρτελα, ευτυχως με ανελαβε ο γιατρος(ηταν αργα), μου εκανε αμεσως υπερηχο, κ ειδαμε κ διπλη περιτυλιξη λωρου στο λαιμο του παιδιου(ευτυχως που ειχα παει στο νοσοκομειο αισθανομουν πιο ασφαλης φαινοταν κ μικρο κ αν χρειαζοταν θερμοκοιτιδα υπηρχαν τα μεσα!-ευτυχως δεν χρειαστηκε!)
ο γιατρος που με ανελαβε, με ξεγεννησε(μου ειχε δωσει κινητο αν εβλεπα κατι κ φοβομουν να του μιλησω-ευτυχως δεν χρειαστηκε να τον παρω ολα ηταν μια χαρα)
με ξεγεννησε ο ιδιος.δεν τον καλεσα, αλλα την προηγουμενη μερα(ειχα κλεισει κ τις 40 εβδομαδες μου λεει εισαι τυχερη.αυριο εχω εφημερια.ελα το απογευμα να κανουμε εισαγωγη για προκληση.κ δεν τον πληρωσα(δεν τον ειχα καλεσει εγω δουλευε εκει ηδη.)
το δικο μας νοσοκομειο ειναι στην επαρχια (με 5 γυναικολογους)κ λιγο πολυ γνωριζα κ ειχα ακουσει για τους γιατρους, ολοι καλοι, οποτε κ οι πονοι να με επιαναν μαλλον δεν θα καλουσα το γιατρο.ηταν κ δευτερο παιδι, ειχα ξεψαρωσει:)
παντα εφημερευει το νοσοκομειο(ενα εχουμε!)

εσυ εισαι θεσσαλονικη να υποθεσω(εμεις ειχαμε πλαστικη στο χερι του αντρα μου στο παπαγεωργιου κ ηταν καλυτερα απο κλινικες!φοβερος ο πλαστικος, ολα υπεροχα, νοσοκομες, παροχες, καθαριοτητα, σε δικλινο με μπανιο ειμασταν με μεταφορα εκαβ κ δεν πληρωσαμε τιποτα-εργατικο ατυχημα) οποτε κ καλυτερα-μεγαλυτερα νοσοκομεια κ καλοι γιατροι.κ εγω πηγα στο γιατρο εφημεριας π ηταν ο γιατρος μου κ ολα καλα. οι γιατροι στα νοσοκομεια, στην πλειοψηφια τους ειναι πολυ καλοι.
με το καλο σου ευχομαι.

mama@2
11-01-12, 10:24
Εχω κι εγω την ιδια απορια γιατι κι εγω στο νοσοκομειο θα παω (δυστυχως εδω που μενω δεν εχω την πολυτελεια να διαλεξω νοσοκομειο ενα εχουμε)Αλλα ρε κοριτσια αν παμε σε ενα γιατρο εκεινη την ωρα να μας ξεγεννησει που δεν μας εχει ξαναδει ποτε στη ζωη του δεν ειναι λιγο επικινδυνο?Γιατι δεν θα ξερει το ιστορικο μας και δεν νομιζω να προλαβει να το διαβασει εκεινη την ωρα οτι χαρτια και να του παμε!!!!Ειναι το πρωτο μου οποτε καταλαβαινετε οτι οι αποριες μου ειναι πολλες γι αυτο το θεμα!!!!!!!

γι αυτο το λογο εχουν τη καρτελα σου με ολο σου το ιστορικο.μην αγχωνεσαι γι αυτο.κ οι μαιες τα διαβαζουν κ τον ενημερωνουν.αλλωστε εχουν τοση εμπειρια......

Angie23
12-01-12, 23:01
Ευχαριστω κ εσυ με το καλο!!!!!!!
ειχα κλεισει τον εβδομο!μου τα λεει κ πηγα στο νοσοκομειο.με ολες τις εξετασεις κ τους υπερηχους. ανοιξα καρτελα, ευτυχως με ανελαβε ο γιατρος(ηταν αργα), μου εκανε αμεσως υπερηχο, κ ειδαμε κ διπλη περιτυλιξη λωρου στο λαιμο του παιδιου(ευτυχως που ειχα παει στο νοσοκομειο αισθανομουν πιο ασφαλης φαινοταν κ μικρο κ αν χρειαζοταν θερμοκοιτιδα υπηρχαν τα μεσα!-ευτυχως δεν χρειαστηκε!)
ο γιατρος που με ανελαβε, με ξεγεννησε(μου ειχε δωσει κινητο αν εβλεπα κατι κ φοβομουν να του μιλησω-ευτυχως δεν χρειαστηκε να τον παρω ολα ηταν μια χαρα)
με ξεγεννησε ο ιδιος.δεν τον καλεσα, αλλα την προηγουμενη μερα(ειχα κλεισει κ τις 40 εβδομαδες μου λεει εισαι τυχερη.αυριο εχω εφημερια.ελα το απογευμα να κανουμε εισαγωγη για προκληση.κ δεν τον πληρωσα(δεν τον ειχα καλεσει εγω δουλευε εκει ηδη.)
το δικο μας νοσοκομειο ειναι στην επαρχια (με 5 γυναικολογους)κ λιγο πολυ γνωριζα κ ειχα ακουσει για τους γιατρους, ολοι καλοι, οποτε κ οι πονοι να με επιαναν μαλλον δεν θα καλουσα το γιατρο.ηταν κ δευτερο παιδι, ειχα ξεψαρωσει:)
παντα εφημερευει το νοσοκομειο(ενα εχουμε!)

εσυ εισαι θεσσαλονικη να υποθεσω(εμεις ειχαμε πλαστικη στο χερι του αντρα μου στο παπαγεωργιου κ ηταν καλυτερα απο κλινικες!φοβερος ο πλαστικος, ολα υπεροχα, νοσοκομες, παροχες, καθαριοτητα, σε δικλινο με μπανιο ειμασταν με μεταφορα εκαβ κ δεν πληρωσαμε τιποτα-εργατικο ατυχημα) οποτε κ καλυτερα-μεγαλυτερα νοσοκομεια κ καλοι γιατροι.κ εγω πηγα στο γιατρο εφημεριας π ηταν ο γιατρος μου κ ολα καλα. οι γιατροι στα νοσοκομεια, στην πλειοψηφια τους ειναι πολυ καλοι.
με το καλο σου ευχομαι.

Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες… θα πάω μου φαίνετε τους επομένους μήνες να ανοίξω μια καρτέλα και στα δυο νοσοκομεία με τα έως τότε στοιχειά τουλάχιστον να υπάρχει και θα κάνω και από ένα υπέρηχο στον κάθε νοσοκομείο έτσι ώστε να έχουν και στα δυο τα στοιχειά μου και προς το τέλος θα πηγαίνω μια στο ένα και μια στο άλλο… αφού θα πηγαίνω που θα πηγαίνω για υπέρηχο... Τώρα αν στην πορεία συναντήσω κανένα γιατρό εκεί και αποφασίσω πως μου κάνει και θέλω αυτόν θα τον κρατήσω… Θα δούμε…

Βαλάντα
12-01-12, 23:24
Είμαι 6 χρόνια στα 7 παντρεμένη, έχω κάνει 5 εξωσωματικές λόγω αφαίρεση σαλπίγγων. Από την τρίτη προσπάθεια και μετά ο σύζυγος άρχισε να με στηρίζει. Τώρα έχω φτάσει σε ένα σημείο και να θέλω να κάνω ένα παιδί και να μην θέλω. Φυσικά θέλω πολύ και να υιοθετήσω ένα παιδάκι. Έχω στείλει τα χαρτιά μου στο μητέρα αλλά πίκρα η κατάσταση θέλει 4 - 5 χρόνια. Θα μπορούσατε να με ενημερώσετε σχετικά με τις υιοθεσίες;; Επιπλέον η πεθερά μου μου είπε ότι για εμάς δεν νοιάζεται που δεν έχουμε παιδί γιατί ο άλλος της γιος έχει αποκτήσει το 2ο παιδί. Νιώθω φοβερά θυμωμένη και ζηλεύω πάρα πολύ!!! Μπορείτε λίγο να με βοηθήσετε;;; δεν ξέρω πλέον τι να κάνω δεν πιστεύω στους γιατρούς τους θεωρώ άντε να μην πω!!! Ευχαριστώ περιμένοντας απάντησή σας!!!
Θα ήταν εφικτό να λάβω την απάντησή σας στο e- mail μου;;;

Βαλάντα

mama@2
13-01-12, 10:53
Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες… θα πάω μου φαίνετε τους επομένους μήνες να ανοίξω μια καρτέλα και στα δυο νοσοκομεία με τα έως τότε στοιχειά τουλάχιστον να υπάρχει και θα κάνω και από ένα υπέρηχο στον κάθε νοσοκομείο έτσι ώστε να έχουν και στα δυο τα στοιχειά μου και προς το τέλος θα πηγαίνω μια στο ένα και μια στο άλλο… αφού θα πηγαίνω που θα πηγαίνω για υπέρηχο... Τώρα αν στην πορεία συναντήσω κανένα γιατρό εκεί και αποφασίσω πως μου κάνει και θέλω αυτόν θα τον κρατήσω… Θα δούμε…

Καλημερα!εδω σε εμας(στο βολο), με το ανοιγμα της καρτελας σου κλεινουν κ υπερηχο(η ζωνες στο τελος) κ φυσικα ραντεβου με το γιατρο που επιλεγεις...θα σε πΑρακολουθει ενας γιατρος φυσικα αυτος θα σου κανει κ υπερηχο κ μετα θα συζυτατε οτι σε απασχολει,καλο ειναι να πας πιο νωρις, να μιλησεις με τις αλλες εγκυουλες στο νοσοκομειο(που θα ειναι για το ραντεβου τους) κ να σου μιλησουν για τους γιατρους(αποψεις, εμπειριες κλπ) για να επιλεξεις κ εσυ το γιατρο σου.εδω στην επαρχια ενα ειναι το νοσοκομειο, παντα εφημερευει κ εγω ειχα μιλησει με τις κοπελες κ ειχα ακουσει καλα λογια για ολους τους γιατρους, οποτε δεν φοβομουν να παω στην εφημερια κ οποιος ειναι...ολοι τους καλοι....
σε εσας το θεμα ειναι οτι καποια νοσοκομεια εφημερευουν(οχι ολα τη στιγμη που θα γεννας), αλλα η γνωμη μου ειναι οτι τα νοσοκομεια εκει ειναι καλα, κ καλοι γιατροι.
κ να σου πω κ κατι?
απο την εμπειρια μου....
στο δικο μας νοσοκομειο, αν πας στη παθολογικη πχ θα δεις νοσοκομες αδιαφορες κλπ...
αλλα στη μαιευτικη, σε προσεχουν, βλεπεις να νοιαζονται κ οι γιατροι κ οι μαιες....ειναι πιο ευαισθητοποιημενοι....γι αυτο ενιωθα ασφαλεια....κ κατι που παρατηρησα.....οταν γεννησα τον ιουνιο(2011) ολα τα κρεβατια ηταν γεματα (χαμος γινοταν), οταν ηθελες κατι την μαια, ετρεχαν....σου λεω κ σωστοι επαγγελματιες κ πανω απ ολα ανθρωποι!
να σου πω κ το αλλο.....τον πρωτο μου γιο στην κλινικη τον γεννησα, κ αν ηξερα οτι ειναι ετσι το νοσοκομειο, εκει θα πηγαινα με χιλια....το μετανιωσα, εδωσα κ τοσα λεφτα (στα 3.500) κ οι παροχες, προσωπικο, ασφαλεια, υποδομες, σαφως ηταν καλυτερα στο νοσοκομειο!μονο που στην κλινικη ειχα καλυτερο δωματιο, αλλα 3 μερες ειναι κ να σου πω κ κατι?καλυτερα να εχεις κ παρεα!!ειδικα μαμαδοπαρεα!
κ παλι με το καλο!

dimpap_4
13-01-12, 12:14
απότι ξέρω από άλλη φίλη που γέννησε στο ελενα και ζήτησε μονοκλινολουξ δεν λάδωσε.
δεν τιθεται θεμα λαδωματος!!!
εγω επελεξα απλο μονοκλινο και οχι δεν λαδωσα. οσες γνωστες μου διαλεξαν λουξ ουτε και αυτες ειχαν θεμα,βρηκαν χωρις λαδωμα....
Οχι δεν λαδωνεις και να μην το εχεις αυτο υποψιν σου! Με το καλο!
Σας ευχαριστώ πολύ για όλα! :p

ΜΑΡΙΑ-ΕΥΓΕΝΙΑ
13-01-12, 23:04
Κοριτσια να ρωτησω κατι....στο νοσοκομειο που θα γεννησω δεν κανουν επισκληριδιο.Ουτε για τα ραμματα(σε φ.τ.) χρησιμοποιουν καποιο αναισθητικο?

sofaki1978
13-01-12, 23:09
Κοριτσια να ρωτησω κατι....στο νοσοκομειο που θα γεννησω δεν κανουν επισκληριδιο.Ουτε για τα ραμματα(σε φ.τ.) χρησιμοποιουν καποιο αναισθητικο?

εμενα μου εκαναν ενεση ξυλοκαινης.

ΜΑΡΙΑ-ΕΥΓΕΝΙΑ
13-01-12, 23:11
συνηθως κανουν ενεση ξυλοκαινης.
Τι εννοει συνηθως?Υπαρχει περιπτωση και να μην κανουν?Η ενεση αυτη ειναι μονο για τα ραμματα?

sofaki1978
13-01-12, 23:18
τι να σου πω !εμενα ξυλοκαινη μου εκανε η γιατρος μου,και στην φιλη μου το ιδιο που γεννησε χωρις επισκληριδιο σε αλλο νοσοκομειο.γιατι δεν ρωτας τον γιατρο σου?;)

ΜΑΡΙΑ-ΕΥΓΕΝΙΑ
13-01-12, 23:28
τι να σου πω !εμενα ξυλοκαινη μου εκανε η γιατρος μου,και στην φιλη μου το ιδιο που γεννησε χωρις επισκληριδιο σε αλλο νοσοκομειο.γιατι δεν ρωτας τον γιατρο σου?;)
Εχω ιδιωτη γιατρο που με παρακολουθει αλλα τον αλλο μηνα(μετα το β επιπεδου) θα παω να δω για γιατρο του νοσοκομειου.Δστυχως λογο οικονομικων θα παω στο νοσοκομειο.

mama@2
14-01-12, 11:52

Εμενα μου εριχναν ενεσεις στον ορο....δεν ρωτησα τι ηταν.....παντως στα ραμματα δεν πονεσα πολυ.....ισως επειδη εβλεπα το μωρο μου....δεν με ενοιαζε.

mama@2
14-01-12, 12:03

κ κατι αλλο....εισαι σιγουρη πως δεν κανουν?πρωτα βρες το γιατρο, μιλησε μαζι του κ βλεπεις τι θα σου πει .....αλλα να σου πω την αληθεια....στο πρωτο παιδι εκανα(δεν το ειχα πολυψαξει, φοβομουν κιολας), αλλα στο δευτερο, στο δημοσιο, μιλουσα κ με τις μαιες κ το γιατρο κ ζητησα τη γνωμη τους....το νοσοκομειο κανει(το πληρωνεις ), αλλα μου ειπαν πως μερικες φορες εχει κ παρενεργειες...
οποτε ειπαμε με το γιατρο ξεκιναμε την προκληση, με περπατημα κ αν δεν αντεχα θα εκανα.
αντεξα δεν ηταν τοσο τρομερο οπως το ειχα στο μυαλο μου...\
τη δευτερη φορα καταλαβα γεννα.

πηγαινε νωρις στο νοσοκομειο, μιλα με το γιατρο(νωρις μηπως χρειαστει να τον αλλαξεις) κ δες τι θα σου πει....κ για το δικο μας νοσοκομειο λεγαν δεν κανει ομως δεν ισχυε κατι τετοιο...ο γιατρος θα σου πει.

ΜΑΡΙΑ-ΕΥΓΕΝΙΑ
14-01-12, 14:27
κ κατι αλλο....εισαι σιγουρη πως δεν κανουν?πρωτα βρες το γιατρο, μιλησε μαζι του κ βλεπεις τι θα σου πει .....αλλα να σου πω την αληθεια....στο πρωτο παιδι εκανα(δεν το ειχα πολυψαξει, φοβομουν κιολας), αλλα στο δευτερο, στο δημοσιο, μιλουσα κ με τις μαιες κ το γιατρο κ ζητησα τη γνωμη τους....το νοσοκομειο κανει(το πληρωνεις ), αλλα μου ειπαν πως μερικες φορες εχει κ παρενεργειες...
οποτε ειπαμε με το γιατρο ξεκιναμε την προκληση, με περπατημα κ αν δεν αντεχα θα εκανα.
αντεξα δεν ηταν τοσο τρομερο οπως το ειχα στο μυαλο μου...\
τη δευτερη φορα καταλαβα γεννα.

πηγαινε νωρις στο νοσοκομειο, μιλα με το γιατρο(νωρις μηπως χρειαστει να τον αλλαξεις) κ δες τι θα σου πει....κ για το δικο μας νοσοκομειο λεγαν δεν κανει ομως δεν ισχυε κατι τετοιο...ο γιατρος θα σου πει.
Οτι δεν κανουν επισκληριδιο μου το ειπε η ξαδερφη του αντρα μου που ειναι μαια στο νοσοκομειο.Βεβαια θα ρωτησω κι εγω γιατι σκεφτηκα οτι μπορει να κανουν αν την πληρωσεις.Δεν εχω πολλες επιλογες για γιατρο και να μην μου αρεσει σε αυτον θα κατσω που υπαρχει.Υπαρχουν 2 μια γυναικα και ενας αντρας η γυναικα ειναι αχρηστη επομενως μονο αυτος μου μενει.Βεβαια ουτε γι αυτον λενε τα καλυτερα αλλα δεν ειναι τοσο πολυ οπως η γυναικα.Υπηρχε και ενας αλλος πολυ καλος αλλα δυστυχως,για εμας,ιδιωτικοποιηθηκε.Σε ευχαριστω πολυ παντως για τη βοηθεια

happinessva
14-01-12, 16:14
Κορίτσια να ρωτησω, ξερει καμια τις τιμες για φυσιολογικο τοκετο στο Αλεξανδρα?

ανθουλάκι
15-01-12, 05:51
Εμενα μου εριχναν ενεσεις στον ορο....δεν ρωτησα τι ηταν.....παντως στα ραμματα δεν πονεσα πολυ.....ισως επειδη εβλεπα το μωρο μου....δεν με ενοιαζε.

Επειδή σε μια εβδομάδα θα γεννήσω κι εγώ στο νοσοκομείο του Βόλου με καισαρική, έχω μια ερώτηση: τον ορό και τον καθετήρα σε πόσες μέρες σου τα έβγαλαν;
Έχω ακούσει ότι τα κρατάνε 4 μέρες, άρα δεν σε ταΐζουν, άρα πώς να ξεκινήσει καλά ο θηλασμός;;;

merula
15-01-12, 17:37
καλησπέρα !εγώ έχω την εξής αποροία πόσο στοιχίζει τελικά σε νοσοκομείο με το νέο ασφαλιστικό η γεννηση ενός παιδιού???στο Βόλο π.χ τί σου είπαν θα πληρώσεις????

merula
15-01-12, 17:42
Επειδή σε μια εβδομάδα θα γεννήσω κι εγώ στο νοσοκομείο του Βόλου με καισαρική, έχω μια ερώτηση: τον ορό και τον καθετήρα σε πόσες μέρες σου τα έβγαλαν;
Έχω ακούσει ότι τα κρατάνε 4 μέρες, άρα δεν σε ταΐζουν, άρα πώς να ξεκινήσει καλά ο θηλασμός;;;
Δεν εχει σημασια ποτε θα σου βγαλουν ορο κ καθετήρα, ο θηλασμός μπορεί να ξεκινησει από τα πρωτα λεπτα γεννησης ,Αν υποστηριζουν το θηλασμο!συνηθως, την επομενη μερα, στα περισσοτερα νοσοκομεία ,βγαζουν ορο κ καθετηρα.απλά ο θηλασμος σε περιπτωση καισαρικης είναι λιγάκι δύσκολος στην αρχή κ θελει καποιον να σε καθοδηγησει σωστά,διοτι πρεπει να χρησιμοποιείς στασεις θηλασμου που να μην σου τραβαν τα ραματα κ πονας
Καλη Λευτεριά

mama@2
15-01-12, 19:06

τον καθετηρα αμεσως μετα τη γεννα.ορο, νομιζω για να παω στο δωματιο τον ειχαν βγαλει.ναι δεν ειχα στο δωματιο.θυμαμαι ειχα βαλει το μωρο στο στηθος α[πο την αρχη.φαγητο αν δεν κανω λαθος την αλλη μερα κανονικα(απο πρωινο κλπκλπκπ)
για καισαρικη δεν ξερω, αλλα η διπλανη μου που ειχε κανει καισαρικη δεν ειχε τιποτα ουτε ορο ουτε καθετηρα (την δευτερη η τριτη μερα που με εβαλαν στο δωματιο) κ κανονικα ετρωγε.
με το καλο σου ευχομαι!

mama@2
15-01-12, 19:11
Δεν εχει σημασια ποτε θα σου βγαλουν ορο κ καθετήρα, ο θηλασμός μπορεί να ξεκινησει από τα πρωτα λεπτα γεννησης ,Αν υποστηριζουν το θηλασμο!συνηθως, την επομενη μερα, στα περισσοτερα νοσοκομεία ,βγαζουν ορο κ καθετηρα.απλά ο θηλασμος σε περιπτωση καισαρικης είναι λιγάκι δύσκολος στην αρχή κ θελει καποιον να σε καθοδηγησει σωστά,διοτι πρεπει να χρησιμοποιείς στασεις θηλασμου που να μην σου τραβαν τα ραματα κ πονας
Καλη Λευτεριά

υποστηριζουν πολυ τον θηλασμο, αυτο ειναι αληθεια.
παντως για να ειμαι ειλικρινης, η διπλανη μου (με καισαρικη -2 μερες νομιζω ειχαμε διαφορα) θηλαζε αποκλειστικα το μπεμπη της, εγω (φυσιολογικα κ δευτερο παιδι) ενα μπουκαλακι το βραδυ το εδινα....

elena90
18-01-12, 19:15
Kalispera koritsia eimai kainourgia sto forum k 8a i8ela na rwtisw se kapoia apo sas pou gennise prosfata se nosokomeio,isxuei telika pws 8a plirwnoume ti genna??eite kaisariki eite f.t?? eyxaristw :)

ΜΑΡΙΑ-ΕΥΓΕΝΙΑ
18-01-12, 19:18
Δεν εχω γεννησει ακομα αλλα αυτο που ισχυει για τα δημοσια νοσοκομεια ειναι οτι θα γενναμε και δεν θα παιρνουμε το επιδομα τοκετου.Αν καποια ξερει περισσοτερα η κατι αλλο ας μας πει.

Angie23
18-01-12, 21:29
Δεν εχω γεννησει ακομα αλλα αυτο που ισχυει για τα δημοσια νοσοκομεια ειναι οτι θα γενναμε και δεν θα παιρνουμε το επιδομα τοκετου.Αν καποια ξερει περισσοτερα η κατι αλλο ας μας πει.

Kalispera koritsia eimai kainourgia sto forum k 8a i8ela na rwtisw se kapoia apo sas pou gennise prosfata se nosokomeio,isxuei telika pws 8a plirwnoume ti genna??eite kaisariki eite f.t?? eyxaristw :)

Κορίτσια καλησπέρα
Αυτό που γίνεται είναι το εξής, αν υπάρχει ασφάλιση δεν πληρώνεις την γεννά στα δημόσια νοσοκομεία και σου καλύπτουν ένα είδος δωματίου συνήθως το πιο απλό. Τώρα στις κλινικές είναι λίγο μπερδεμένα τα πράγματα μιας και εξαρτάτε από την κλινική. Από ότι ξέρω θα ψηφιστεί ένα νέο νομοσχέδιο το όποιο λέει πως κάποιες κλινικές θα κάνουν σύμβαση και θα πηγαίνει το επίδομα κατευθείαν στην κλινική τώρα αν θα αφαιρείτε από το τελικό ποσό η αν θα καλύπτει όλη την γεννά αυτό δεν το ξέρω. Αλλά και αυτό δεν είναι τελικό ακόμη τουλάχιστον από όσο ξέρω εγώ. Ελπίζω να σας κάλυψα…

elena90
19-01-12, 13:20
Na sai kala!!8a to psaksw apo vdomada gia na sigoureutw kai 8a sas enimerwsw!!

Marrion
21-01-12, 16:26
Καλησπερα κοριτσια,
Γεννησα στις 29/12/11 σε γενικο νοσοκομειο με ΦΤ και δε πληρωσα τιποτα. Νομιζω και για καισαρικη το ιδιο ισχυει. Το καλυψε η ασφάλεια μου ΙΚΑ αντι του βοηθηματος τοκετου που εδιναν παλιοτερα. Αυτη η εγκυκλιος ισχυει απο την 1/10 άλλα νομιζω οτι τελευταια αρχισε να λειτουργει. Δηλαδη αντι να πληρωσεις στο νοσοκομειο το ΙΚΑ πληρωνει κατευθειαν και η αμεση ασφαλισμενη δεν εμπλεκεται στα νοσηλεια. Τωρα για ιδιωτικη κλινικη ή νοσοκομειο αφου πληρωσεις εκει πας στο ΙΚΑ μετα με τα χαρτια σου και περνεις το βοηθημα,1007 ευρω. το επιδομα τοκετου και λοχειας τα περνεις κανονικα εφοσων εχεις ενεργη εργασιακη σχεση.
Ελπιζω να βοηθησα. Με το καλο τα μπεμπακια σας και ευχομαι ευκολη γεννα σαν τη δικια μου :razz::razz:

dimpap_4
23-01-12, 12:18
Ελπιζω να βοηθησα. Με το καλο τα μπεμπακια σας και ευχομαι ευκολη γεννα σαν τη δικια μου :razz::razz:
Σ'ευχαριστούμε πολύ για τις πληροφορίες! ΝΑ ΣΑΣ ΖΗΣΕΙ!!

donatela30
01-02-12, 15:07
Είμαι 6 χρόνια στα 7 παντρεμένη, έχω κάνει 5 εξωσωματικές λόγω αφαίρεση σαλπίγγων. Από την τρίτη προσπάθεια και μετά ο σύζυγος άρχισε να με στηρίζει. Τώρα έχω φτάσει σε ένα σημείο και να θέλω να κάνω ένα παιδί και να μην θέλω. Φυσικά θέλω πολύ και να υιοθετήσω ένα παιδάκι. Έχω στείλει τα χαρτιά μου στο μητέρα αλλά πίκρα η κατάσταση θέλει 4 - 5 χρόνια. Θα μπορούσατε να με ενημερώσετε σχετικά με τις υιοθεσίες;; Επιπλέον η πεθερά μου μου είπε ότι για εμάς δεν νοιάζεται που δεν έχουμε παιδί γιατί ο άλλος της γιος έχει αποκτήσει το 2ο παιδί. Νιώθω φοβερά θυμωμένη και ζηλεύω πάρα πολύ!!! Μπορείτε λίγο να με βοηθήσετε;;; δεν ξέρω πλέον τι να κάνω δεν πιστεύω στους γιατρούς τους θεωρώ άντε να μην πω!!! Ευχαριστώ περιμένοντας απάντησή σας!!!
Θα ήταν εφικτό να λάβω την απάντησή σας στο e- mail μου;;;

Βαλάντα
Βαλάντα μαλλον την ίδια πεθερά εχουμε δεν εξηγειται διαφορετικά!!! και εμεις μια απο τα ίδια άποτυχημενες εξωσωματικες με τη διαφορα οτι το πρόβλημα ειναι στη μεριά του άντραα.. φαντασου να μην ητανε δηλαδη! και δεν την ενδιαφερει αν θα κανουμε παιδια μιας και ο αλλος της γιος περιμενει το δευτερεο!! αποφασισα να μην ασχολουμαι και να μην ξαναμαθουν ποτε καμια κινηση μου! τους σιχαινομαι τετοιους ανθρωπους!

BOBOLINOS
01-02-12, 17:31
Βαλάντα συγνώμη κιόλας αλλά ο άντρας σου δε σε στήριζε στις 2 προηγούμενες προσπάθειες?μόνη σου πήγαινες στο γιατρό για την όλη διαδικασία?και τι έγινε του ήρθε η επιφοίτηση και είπε πρέπει να στηρίξω όσο μπορώ την γυναίκα μου?
Όσο για την πεθερά σου να μην σκοτίζεσαι ,μόνο στόμα έχουν και στο τέλος γυρνάνε σαν βρεγμένες γάτες...Καλό είναι να μην γνωρίζει κανένας τις κινήσεις σας έτσι για να έχετε το κεφάλι σας ήσυχο.
Α! και κάτι άλλο μη ζηλεύεις και ούτε να θυμώνεις να σκέφτεσαι πως μπορεί να κάνουν παιδιά αλλά το θέμα είναι τι επίπεδου θα είναι αυτοί οι γονείς όταν με τον δικό σου καημό-στεναχώρια χαίρονται....θέλω μέχρι την επόμενη φορά που θα μας γράψεις να έχεις καλά νέα,μην ξεχνάς πως η αγάπη για τα παιδιά δεν ξεκινάει (πάντα) από την κοιλιά....

Psi
06-02-12, 22:37
συμφωνω. εγω γεννησα στο Αλεξανδρα, αλλα επειδη ειχα οξυ τοκετο ο γιατρος μου δεν με προλαβε και με ξεγεννησε ο Κουτρουμανης. μια χαρα αντιμετωπιση ειχα και με ειχαν προσεξει απιστευτα.

καλησπέρα, τις ευχές μου για το μωράκι σου!Ηθελα να ρωτήσω τη γνώμη σου για το νοσοκομείο και τον Κουτρουμάνη. Κι εγώ στο Αλεξάνδρα θα γεννήσω και με παρακολουθεί ο Κουτρουμάνης. 'Εμεινες ευχαριστημένη από επίπεδο γιατρού και νοσοκομείου? Ο Κουτρουμάνης σε βοήθησε για φυσιολογικό τοκετό?

Κορίτσια, ξέρετε τι γίνεται με τον ΕΟΠΥ και τις γέννες σε δημόσια νοσοκομεία? Εγώ δεν έχω καταλάβει, γεννάω πρώτα ο θεός το καλοκαίρι, αλλά το μυαλό μου τρέχει από τώρα στα έξοδα, για να ξέρω τι με περιμένει....Ευχαριστώ πολύ την misspiggi και όλα τα υπόλοιπα κορίτσια του φορουμ!

BLUBLU
06-02-12, 23:25
Εχω μια απορια βρε κοριτσια...ειμαι να γεννησω με καισαρικη λογω προηγουμενης καισ., οποτε πρεπει να γινει στις 38 εβδ., εκτος απροοπτου. Μπορω δηλ. να παω στο νοσοκομειο οταν φτασω στις 38 κ να γεννησω, χωρις συμπτωματα?Δεν εχω ανοιξει φακελο κ δεν θα ανοιξω αφου ηδη μπηκα στον μηνα μου. Δεν εχω γιατρο στο Ιπποκρατειο κ ειμαι κ απο αλλη πολη.Εχω ανοιξει φακελο μονο σο Παπαγεωργιοθ, ποθ ομως εφημερεθει μια φορα/εβδομαδα

kiknaki
06-02-12, 23:56
BLUBLU κι εγώ στο Ιπποκράτειο γέννησα με καισαρική αλλά με προγραμματισμένη εισαγωγή. Αυτό που ρωτάς δεν το ξερώ αλλά γιατί δεν παίρνεις ένα τηλ στο νοσοκομείο να σου πουν ακριβώς τι πρέπει να κάνεις? Νομίζω είναι το καλύτερο.

dimpap_4
07-02-12, 11:34
Κορίτσια, ξέρετε τι γίνεται με τον ΕΟΠΥ και τις γέννες σε δημόσια νοσοκομεία?

Το επίδομα τοκετού απ'το ΙΚΑ θα πάει κατευθείαν στο μαιευτήριο, δεν παίρνεις τίποτα εσύ στα χέρια σου
Εφόσον είσαι ασφαλισμένη, το μαιευτήριο σου παρέχει δωρεάν έναν τύπο δωματίου (4κλινο ή 6κλινο νομίζω;) και εσύ πληρώνεις τη διαφορά αν θες καλύτερο δωμάτιο

Σνουφελ μου
09-02-12, 13:44
Σε δημοσιο νοσοκομειο με ΦΤ γεννησε καμια προσφατα?Ποσο πληρωσε?Με ασφαλεια ικα του συζυγου μεσω οαεδ τι πληρωνεις αν γενησεις σε δημοσιο με ΦΤ?

sophie jolie
09-02-12, 14:15
Σε δημοσιο νοσοκομειο με ΦΤ γεννησε καμια προσφατα?Ποσο πληρωσε?Με ασφαλεια ικα του συζυγου μεσω οαεδ τι πληρωνεις αν γενησεις σε δημοσιο με ΦΤ?
Σνουφελ μου γεννησα εγω στις 20/1 στο ελενα με φτ.Με το ικα (δεν νομιζω να παιζει καμια σημασια μεσω οαεδ) πληρωσαμε μονο για την αναβαθμιση του δωματιου.Ημουν στα λουξ , στις σουιτες του 5ου και πληρωσαμε 125 ευρω την ημερα.500 ευρω για 4 μερες.

diana1987
04-08-12, 02:05
eimai stin 35 evdomada kai thelw na paw na genisw se dimosio. giati mexri twra legame na genisoume se idiotiko alla enai polla ta lefta. ti prepei na kanw ??? tha me dextoun sto dimosio??

jo89
04-08-12, 08:31
Φυσικα γιατι να μην σε δεχτουν???Εχεις γιατρο στο δημοσιο καποιον που σε παρακολουθει???
Οταν σε πιασουν οι πονοι βουρ στο εφημερευον και γεννας..με το καλο;)