PDA

Επιστροφή στο Forum : ΒΟΉΘΕΙΑ ΨΕΙΡΕΣ

Ευάκι
23-10-07, 15:27
Γειά σας. Χθες βράδυ ανακάλυψα στο κεφάλι της κόρης μου ψείρες. Έκανα τα βασικά. αλλά δεν υπάρχει ο χρόνος για να βγάλω όλες τις κόνιδες από το κεφάλι της. Γνωρίζει κανείς κάποιον πιο εύκολο τρόπο; :?

Marilena
23-10-07, 16:00
Σωτήριο πάντως είναι να πάρεις λοσιόν και σαμπουαν του κορρέ με ξύδι. Είναι σούπερ και δεν είναι φάρμακο...
Μου το είπε η φιλενάδα μου που είναι κομμώτρια... και είναι πολυ καλό. Είναι και για προφύλαξη !

ΡΟΥΛΑ
23-10-07, 16:22
Υπάρχει στα φαρμακείο το EASY CLEAR είναι σαπουαν και λοσιόν πάρα πολύ καλό.

alvadi
24-10-07, 09:33
Δυστηχώς οι ψείρες είναι σαν τις κατσαρίδες. Έχουν γίνει πάρα πολύ ανθεκτικές από τα φάρμακα. Το paraplus ας πούμε πριν 4 χρονια ήταν το νούμερο 1, ΄τώρα δεν κάνει τίποτα αφού το έχουν συνηθίσει. Δοκίμασε του Koρέ που είναι πιο νέο και απ΄κει και πέρα πάρε το χτένι βούτα σε ξύδι βάλε και μία λευκή πετσέτα στα γόνατα σου και χτένιζε την συνέχεια. Μη βαριέσαι να το κάνεις 4-6 φορές την ημέρα γιατί οι ψείρες γεννάνε συνέχεια. Αν η κόρη σου έχει μακριά μαλλιά δεν λέω να της τα κουρέξεις απλά κόντυνε της τα λίγα να φύγουν οι άκρες για να είναι πιο εύκολα στο χτένισμα και να γλυστράει και η ψείρα.

Polina
24-10-07, 11:48
Νερό με ξύδι?
Εγώ επειδή στο δημοτικό είχα "αποικίες" και τα φάρμακα δεν μου έκαναν τίποτα, η μάνα μου αναγκάστηκε να μου βάλει λίγο πετρέλαιο (!!!) και να μου τυλίξει τα μαλλιά με πετσέτα για μερικές ώρες.
Δεν ξέρω πόσο επικίνδυνο είναι αυτό αλλά ... έπιασε.

Ομοίως....επίσης σε κάποιο άλλο φόρουμε διάβασα και για τη χρήση...μαγιονέζας (σπιτικής όμως). Εχει σίγουρα αποτελέσματα!!

alvadi
24-10-07, 12:40
Να σας πω και κάτι άλλο που έμαθα πρόσφατα αλλά δεν το έχω κάνει. Πρόκειται για πρόληψη

Αγοράζετε από το φαρμακείο 1 δοσομετρητή και σιθρονέλα και την ρίχνετε μέσα στο σαμπουάν του παιδιου (συνιστάται πάνω από 4 ετών). ΄

Μην αγοράσετε το προληπτικό για τις ψείρες της Propoline, είναι ότι χειρότερο κυκλοφορεί στην αγορά. Το έβαλα μία φορά στην κόρη μου και την επομένη μου ήρθε με ψείρες, το ίδιο συνέβη και σε άλλους γονείς!

ΡΙΑ
24-10-07, 13:30
Το προβλημα των ψειρων παραμενει. Η κορη μου εχει μακρυα μαλλια και δεν φευγουν με τιποτα. Εχω χρησιμοποιησει τα ΠΑΝΤΑ!!! και καθε βραδυ τα χτενιζω και με την χτενουλα με ξυδι για να φευγουν και οι τελευταιες κονιδες αλλα μετα απο λιγες ημερες παλι τα ιδια.

Το σαμπουαν και το σπρει του κορρε ειναι μονο προληπτικα. Δεν πεθαινουν οι ψειρες.

Τωρα χρησιμοποιω ενα καινουριο με γλυκανισο και μυριζουν τα κεφαλια τους ουζο.

Αποτελεσματικη μεχρι ενα σημειο μια χτενουλα που παραγγειλε η κουνιαδα μου, που βγαζει ενα περιεργο θορυβο και τραβαει τις ψειρες.

rike
24-10-07, 13:50
Το σαμπουάν του κορρέ χρησιμοποίησα προλυπτικά επειδή από το σταθμό μας είπανε ότι είχανε κρούσματα.
Θα σου έλεγε εκτός του ότι θα δοκιμάσεις τα πάντα μέχρι να φύγουν (ξύδι μας βάζανε όταν είμασταν παιδιά) να το πεις στο σχολείο της κόρης σου, γιατί όσο και να τις διώχνεις αν οι άλλοι δεν κάνουν το ίδιο δεν έχει νόημα θα κολλάει πάλι.
Πρέπει να το αντιμετωπίσουν όλοι οι γονείς και σκέψου ότι άλλοι μπορεί να μην το έχουν καν καταλάβει.

nikoletta123
24-10-07, 21:39
και εμεις βεβαια δεν γλυτωσαμε απο τις ψειρες...η μεγαλη κολλησε την μικρη αλλα ευτυχως καθαρισανε σχετικα ευκολα..στην αρχη αγορασα το ROBI COMB σκεπτομενη μηπως την γλυτωσουμε χωρις φαρμακα..πατατα.τσαμπα τα 60 ευρω που εδωσα.τελικα χρησιμοποιησα αυτο με το γλυκανισο και με την 2η φορα καθαρισαν.

κικη
24-10-07, 22:04
βοηθεια χριστιανοι!!!
ειμαι μια μανα απελπισμενη!!!
Η κορη μου εχει προφανως κατι που τραβαει τις ψειρες!
πιστεψτε με εχω δοκιμασει τα παντα...ολα οσα εχετε αναφερει τα εχω δοκιμασει...το δε φαρμακοπειο τον καναμε πλουσιο, το προβλημα παραμενει αλυτο :twisted:
το παρανιξ(αυτο με το ουζο) ειναι πολυ καλο στον καθαρισμο αλλα το θεμα ειναι οτι δεν μας πιανει τιποτα προληπτικα :?: ουτε ξυδι, ουτε λοσιον, ουτε σαμπουαν ειδικα ΤΙΠΟΤΑ!!!
μηπως υπαρχει κατι αλλο που μου εχει διαφυγει?
αφου να φανταστειτε το εχω βαλει σε προγραμμα καθε εβδομαδα φαγουριζεται δεν φαγουριζεται την κανω ελεγχο και την μια ειναι καθαρη και την αλλη παλι με ψειρες, εχει ματωσει το κεφαλακι της να την χτενιζω με αυτο το σιδερενιο χτενακι
PLEASE HELP!!! SOS!!!
ΒΟΗΘΗΣΤΕ με κοριτσια....

nikoletta123
24-10-07, 22:13
κικη εχεις δοκιμασει το LO ?ειναι λοσιον προληπτικη.εγω οσο τους εβαζα παντως δεν μου κολλουσαν.φετος το ξεχασα και την πατησα.

takoula
24-10-07, 22:38
Είχα το ίδιο πρόβλημα με την κόρη μου. Τα σαμπουάν δεν έκαναν τίποτα.
Βάλαμε λοιπόν ένα δικό μας πρόγραμμα. Κάθε 2 μέρες την έλουζα και την χτλενιζα με ένα ειδικό σιδερένιο χτενάκι (Nitty Gritty) το οποίο βγάζει και τα αυγά.
Μέσα σε 2 εβδομάδες είχαμε ξεμπερδέψει με τις ψείρες. Βέβαια κάθε εβδομάδα την χτενίζω με αυτή τη χτένα προληπτικά.

http://www.nittygritty.co.uk/ng/index.jsp?page=/productInfo.jsp&productId=3

Καλή επιτυχία!!!

ΡΟΥΛΑ
25-10-07, 09:04
κική πρέπει όμως εκτός από τα σαπουάν να αλλάζεις τα πάντα στο παίδί σεντόνια, ρούχα κάθε μέρα και φυσικά να ενημερώσεις το σχολείο γιατί όσο κι αν εσύ βγάζεις τις ψείρες από το παιδί αν υπάρχουν άλλα παιδιά με ψειρες στο σχολείο τις ξαναφέρνει.

ΧΡΗΣΤΟΣ
26-10-07, 12:21
Για τσεκαρετε εδω για αντιψειρικο (και οχι μονο):

http://www.mediserv.gr/index.html

Οι τιμες βεβαια μου φανηκαν ιδιαιτερα ακριβες.

κικη
26-10-07, 16:20
ευχαριστω για την αμεσοτητα!
Ενοειτε πως τηρουμε ολες τις προυποθεσεις για την απομακρυνση τους(πλυσιμο σεντονια, κουβερτες, πεταμα την σακουλα της ηλ. σκουπας, ενημερωση στο σχολειο κλπ). Μεχρι εκει μια χαρα, σκωτονουμε και ολες τις ψειρες και δεν προλαβαινουμε να πουμε ουφ ξεμπερδεψαμε ξανα μετα απο λιγες μερες(το πολυ μια βδομαδα) φτου και απο την αρχη!
Η προληψη μας ειναι αυτη που εχει το προβλημα...οτι και να εχουμε χρησιμοποιησει απλως δεν πιανει(λοσιον LO. KORRES μηλοξιδο, ξυδι, invaliten σαμπουαν, propoline σαμπουαν και μερικα αλλα που δεν θυμαμαι, βοηθουν καθολου προληπτικα). Στην εξοντωση εχω γινει εξπερ και μαλιστα επειδη μερα παρα μερα την κοιταω δεν προλαβαινει να γεμισει πολλες οποτε ξεμπερδευουμε γρηγορα...δεν μπορω ομως να φανταστω πως τα επομενα δεκα χρονια θα την περασω σκοτωνοντας ψειρες!!!
ΕΛΕΟΣ-ΒΟΗΘΕΙΑ-ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ :oops:

κικη
28-10-07, 17:01
ουπς λαθος

aglaia
28-10-07, 21:06
http://www.omega-pharma.gr/61/category/greek/61/0/100/1/index.html

το paranix είναι αποτελεσματικό και με τις κόνιδες. Αν και γράφει στις οδηγίες για χτένισμα μετά το λούσιμο νομίζω ότι είναι πιο αποτελεσματικό πριν το λούσιμο. Το λάδι βοηθάει το πυκνό χτενάκι να γλιστράει και να ξεκολλάει τις κόνιδες που οι περισσότερες βγαίνουν ψόφιες.

Τη δεύτερη φορά που το έβαλα στο γιο μου το άφησα περίπου 1 ώρα, τον χτένισα πολλές φορές καθαρίζοντας κάθε φορά το χτενάκι με ένα βαμβάκι. Την πρώτη φορά το χτένισμα ήταν δύσκολο μετά το λούσιμο και δεν καθάρισαν οι κόνιδες τόσο καλά. Τη δεύτερη φορά δεν έμεινε τίποτα!!!

κικη
28-10-07, 22:53
εχετε δικιο απο οσα εχω χρησιμοποιησει το καλυτερο ηταν το παρανιξ, απλως στην παρουσα φαση ενδιαφερομαι να βρω σκευασμα για την προληψη, στην εξοντωση εχω γινει εξπερ :D

aglaia
29-10-07, 01:33
εχετε δικιο απο οσα εχω χρησιμοποιησει το καλυτερο ηταν το παρανιξ, απλως στην παρουσα φαση ενδιαφερομαι να βρω σκευασμα για την προληψη, στην εξοντωση εχω γινει εξπερ :D

Το έχω αγοράσει αλλά δεν το έχω χρησιμοποιήσει, διάβασα όμως καλά λόγια από άλλες μαμάδες: Λοσιόν με μηλόξιδο του Κορρέ

Stellaki
29-10-07, 13:58
Εμείς χρησιμοποιήσαμε τα πάντα και τελικά σωθήκαμε με το paranix. Συμφωνώ με την Αγλαία, είναι πραγματικά ότι καλύτερο σε ότι αφορά την εξόντωση ψειρών και κόνιδων. Τώρα σε ότι αφορά την πρόληψη, προσωπικά έμεινα ευχαριστημένη από τη λοσιόν του Κορέ. Πάντως έχω ακούσει ότι κάνει δουλειά οποιαδήποτε παιδική κολόνια βάλουμε στο κεφάλι του παιδιού.

angela
14-01-08, 15:24
Οι ψείρες ήρθαν και στο σχολείο μας!!! :oops: :evil:
Βρήκαν λέει μια ψοφια στο κεφάλι ενός παιδιού (δεν μου ανέφεραν όνομα και ούτε ρώτησα μιας και δεν έχει σημασία ποιο παιδάκι είναι αλλά ότι είναι ψείρες) και μας είπαν ότι επειδή ξυνόταν κιόλας τον έστειλαν σπίτι και εμείς να πράξουμε τα δέοντα για πρόληψη, άσχετο που δεν έπαιξε με κανεναν σήμερα γιατί δεν προλαβε!!! :shock:
Πανικοβλήθηκα ... αλλά μετά συνήλθα... εμάς στο σχολείο είχαν κάνει αποικίες στα κεφάλια μας και μας τις έβγαζαν με ένα ειδικό χτενάκι, κούρεμα και ξυδονερο και ... εμείς επιβιώσαμε και οι ψείρες ψόφησαν!!! :lol:
Καλού κακού σταμάτησα σε ένα φαρμακείο και μου έδωσε το σαμπουάν της Power health Nice'n Clear. Τον έλουσα τώρα με αυτό, ούτε τσούζει στα μάτια και μυρίζει υπέροχα. Λέτε να το προλάβουμε;;; :?:

mata
15-01-08, 00:46
Είναι ότι χειρότερο κορίτσια!!!Είχε κολλήσει ο γιος μου στον παιδικό πριν 2 χρόνια και ΄τρέχαμε και δεν φτάναμε. Στην αρχή από τον πανικό μου δεν ήξερα τί να κάνω. Κάναμε την θεραπεία, πήραμε και το χττενάκι και όποτε του έκανα την θεραπεία, τον χτένιζα κιόλας και ο καυμένος πονούσε γιατί τα κοντά μαλλιά είναι καλό να τα χτενίζεις με αντίθετη φορά. ¨οχι όπως χτενίζεις το παιδί κανονικά. Πήγα και τον κούρεψα για να κοντύνουν κι άλλο και φρόντιζα φυσικά να αποφεύγω συναντησεις με παιδιά φίλων μας. Στο σχολείο είχαν ενημερωθεί όλοι οι γονείς, τα περισσότερα παιδιά δεν τη γλίτωσαν, οπότε σχολείο, τον στείλαμε. Άλλά φυσικά ενημερώσαμε τη δασκάλα, γιατί είναι καλό να το γνωρίζουν. Μας είπε ότι έχουν κι άλλα παιδιά και ότι ενημερώθηκαν όλοι οι γονείς για να προβούν σε θεραπεία.
Το χειρότερο όμως που θυμάμαι από όλη αυτή την ιστορία είναι το εξής κωμικοτραγικό. Ήταν απόκριες και βγήκαμε βόλτα. Εκεί που περπατούσαμε΄ο μικρός έβγαλε το καπέλο που φορούσε και ξυνόταν με απίστευτη μανία. ¨Ηταν να γελάς και να κλαίς μαζί.!!!!

dora
15-01-08, 08:29
Α χα.. ενδιαφερον...
Θα μιλησει τωρα ο ειδικος... γιατι λογω επαγγελματος, τελευταια φορα κολλησα το 2003... :P

Λοιπον.. καταρχην οτι και να κανανε και με οτι και να λουσετε τα παιδια, η μεθοδος που εχει αποτελεσμα ειναι μια...
Παιρνεις το παιδακι σου, ενα μαξιλαρι και μια λευκη πετσετα, το βγαζεις στον ηλιο, βαζει το κεφαλακι του πανω στην στο μαξιλαρι και το κρατας εκει μεχρι να βγαλεις και την τελευταια ψειρα και κονιδα απο το κεφαλι του... Θα μου πεις θα κατσει? Δεν θα κατσει... Θα του δωσεις ομως μια μπουφλα θα αρχιζει να μυξοκλαιει και θα αποκοιμηθει οποτε θα κανεις την δουλεια σου ησυχη.. Αν δεν φυγει απο το κεφαλι και η τελευταια ποτε δεν ξερεις αν θα ξαναγεμισει γιατι οι κονιδες δεν ψοφανε παντα με τα φαρμακα (αφου ειναι προστατευμενες μεσα στο κελυφος τους) και με τα χτενακια δεν φευγουν αφου ειναικ ολλημενες στο κεφαλι..

Δε οταν ειμασταν μικρες η μαμα μου μας ψεκαζε με φλιτ για τις κατσαριδες μας τυλιγε με μια πετσετα και μετα μας εβαζε απο πανω και μια ναυλον σακουλα... (απο κει λετε να μου εμεινε???? :P )

Τωρα οσον αφορα την προσληψη, εγω προσωπικα χρησιμοποιω απο παλια ενα σκευασμα που μου φτιαχνει ο φαρμακοποιος το οποιο μεν σκυλοβρωμαει (πρεπει να εχει σιτρονελα μεσα) αλλα δεν κοταει να πατησει ψειρα σε αποσταση χιλιομετρου.. (ουτε ανθρωπος θα ελεγα). Το 2003 που κολλησα τελευταια φορα επιασα μονο μια, αλλα την προλαβα και μετα χρησιμοποιησα παλι αυτο το βρωμερο και δεν ξαναεπιασα.. και στον σταθμο ειχαμε οντως αποικιες.. και γω δυστυχως τις πιανω πολυ ευκολα.. Αν ο φαρμακοποιω σας ειναι τζιμανι σιγουρα θα ξερει να σας φτιαξει κατι... (με την προυποθεση οτι δεν σας πειραζει να βρωμοκοπαει το παιδι...)

dora
15-01-08, 09:17
Καλα zaza δεν ισχυει αυτο... ουτε αυτο που λενε πως στα βαμμενα δεν πανε... οταν λεμε οτι εχουν γινει ανθεκτικες, εχουν γινει οντως ανθεκτικες... το 2001 δουλευα σε εναν σταθμο και ημασταν ολες οι κοπελες τιγκα στο ντακαπαζ και στο οξυζενε και το μονο που καταφεραμε θεωρωντας οτι δεν θα κολλησουμε ειναι να γινουμε ..οι ψειρομανες... και να καθομαστε να ξεψειριαζομαστε το μεσημερι που κοιμοντουσαν τα παιδια αναμεταξυ σας.. Απολαυση το θεαμα...

angela
15-01-08, 09:57
:lol: :lol: :lol: καλοοοοο!!!
Ας ευχηθώ να μην κολλήσουμε γιατί θα είμαστε για κλάματα!!!
Πάντως το παιδί μου σήμερα μυριζε ομορφα με το σαμπουάν ελπιζω να μην αρέσει όμως στις ψείρες!!!ξουτ ξουτ μακριά !!!! :lol: :lol: :lol:

alvadi
15-01-08, 10:28
Doraki εμείς οι μεγάλες έτσι και πατήσουμε μια βαφή με 30άρι οξυζενέ όχι ψείρα δεν θα μείνει, ούτε δείγμα από κόνιδα.............. (γι'αυτές που βάφουν τα μαλλιά τους φυσικά).

Δεν ισχύει. Μιλάω από προσωπική πείρα! :wink: Είναι ανθεκτικές πια!

karfori's baby
15-01-08, 15:57
Κάπου είχα διαβάσει ότι οι ψείρες προτιμάνε τα καθαρά μαλλάκια... :?

dora
15-01-08, 22:37
Επισης δεν ισχυει αυτο... Ολα τα γυφτακια ειναι τιγκα στην ψειρα.. δεν εχεις δει τις γυφτισσες που καθονται στον ηλιο και τα ξεψειριαζουν? Απλα ενα καθαρο παιδακι θα ενοχληθει πολυ περισσοτερο.. ενα παιδακι με βρωμικο κεφαλι, που να παρει χαμπαρι οτι κυκλοφορει ψειρα στο κεφαλι του? Αφου απ΄τη βρωμα, δεν εχει πια στην αισθηση της φαγουρας..

NTINAT
15-01-08, 23:50
Απο τοτε που του βαζω ζελε στα μαλλια δεν ξανακολλησε ποτε!!!!!!!
Απλο ζελε του εμποριου οχι συγκεκριμενη μαρκα. Κολλησε μια φορα απο το σχολειο τον ψεκασα με ενα παρασκευασμα που δεν το θυμαμαι τωρα....
κ μετα αφου καθαρισε το παιδι κ το κουρεψα ξεκινησα κ εβαζα ζελε στα μαλλια του για στυλ!!! :lol:
Κ ομως θαυματουργο ολα τα αλλα ξανακολλαγανε ο δικος μου τιποτα.
Λετε να κανουν πατιναζ οι ψειρουλες????

ifil
16-01-08, 12:15
Επειδη εχω κάνει "μεταπτυχιακο" στις ψείρες :D ( εχω δυο πιτσιρικες που κολλανε συνεχως , οτι και να κανω ... :cry: ) βρηκα το εξης :
1. Πηγα στον δερματολογο μου και μας εγραψε να φτιαξουμε ενα υγρο , που ναι μεν βρωμαει , αλλα τις σκοτωνει όλες ΕΠΙΤΟΠΟΥ :lol:
2. Εαν δεν τα χτενίζουμε συνέχεια με αυτα τα σιδερενια χτενακια (ή και αυτο το ηλεκτρικο) δεν θα γινει τιποτα . Εστω και ενα αυγουλακι να μεινει ζωντανο θα γενήσει και φτου και πάλι απο την αρχή ... :evil:

angela
16-01-08, 12:25
Επειδη εχω κάνει "μεταπτυχιακο" στις ψείρες :D ( εχω δυο πιτσιρικες που κολλανε συνεχως , οτι και να κανω ... :cry: ) βρηκα το εξης :
1. Πηγα στον δερματολογο μου και μας εγραψε να φτιαξουμε ενα υγρο , που ναι μεν βρωμαει , αλλα τις σκοτωνει όλες ΕΠΙΤΟΠΟΥ :lol:
2. Εαν δεν τα χτενίζουμε συνέχεια με αυτα τα σιδερενια χτενακια (ή και αυτο το ηλεκτρικο) δεν θα γινει τιποτα . Εστω και ενα αυγουλακι να μεινει ζωντανο θα γενήσει και φτου και πάλι απο την αρχή ... :evil:
δηλαδή τα χτενάκια είναι ειδικά , σιδερένιο ή ηλεκτρικό ;;; περισσότερες πληροφορίες;;; Θυμάμε οταν πριν πάρα πολλά χρόνια που πήγαινα στο δημοτικό και είχα κολλήσει ψείρες μια χρονιά με χτένιζε στην μπανιερα η μαμά μου με ένα χτενάκι πλαστικο που δεν είχε όμως κατι ιδιαιτερο φάρμακο ή κατι άλλο , απλά τα δοντάκια ήταν πολύ κοντά μεταξύ τους και έβγαζαν την κόνιδα, τωρα υπάρχει και κάτι άλλο;;;
Δεν έχουμε ψείρες, τον κοίταξα καλά, αλλά ποτέ δεν ξέρεις τι σου ξημερώνει :?

ifil
16-01-08, 17:09
Απλό χτενακι απο το φαρμακείο , να ζητησεις σιδερένιο (περιπου 5€) , λούζεις το παιδι κανονικα και μετα βάζεις μπολικο μαλακτικό για να γλυστρανε τα μαλλακια .
Επίσης υπαρχει και το ηλεκτρικο - σε στεγνα μαλλιά - (περίπου 60€) που είναι επίσης καλό .

Litsa T
23-01-08, 11:27
Καλημέρα σας. Να σας πω και εγω την εμπειρία μου με τις ψειρες.
6 χρόνια που πήγαινε ο μεγάλος γιος μου σταθμό και σχολείο δεν είχε κολλήσει ποτε ψείρες. Κόλλησα εγώ στο Μετρό μήνα Αύγουστο και κόλλησα και τα παιδιά. Αφού λοιπόν έπεσε η μαμά ψείρα απο το κεφάλι μου και εγώ την κόλλησα σε σελοτειπ και πηγα στο φαρμακείο ζητώντας βοήθεια για τα μαμούνια που έχω -δεν είχα καν φανταστεί ότι είναι ψείρα....- ξεκινάω θεραπεία μαζί με τα παιδιά με παραπλάς.
Οι ψείρες όμως δεν έλεγαν να μας εγκαταλήψουν. Για να μην σας κουράζω με λεπτομέρειες καθαρίσαμε τον επόμενο Γενάρη μόνο με το χτένι. Απο τότε έχουν περάσει 2 χρόνια και δεν ξανακολλήσαμε αλλά πού και πού στο τέλος του λουσίματος τους βάζω λίγο ξύδι και καμιά φορά χρησιμοποιούμε το χτενάκι.

angela
23-01-08, 11:38
Καλημέρα σας. Να σας πω και εγω την εμπειρία μου με τις ψειρες.
6 χρόνια που πήγαινε ο μεγάλος γιος μου σταθμό και σχολείο δεν είχε κολλήσει ποτε ψείρες. Κόλλησα εγώ στο Μετρό μήνα Αύγουστο και κόλλησα και τα παιδιά. Αφού λοιπόν έπεσε η μαμά ψείρα απο το κεφάλι μου και εγώ την κόλλησα σε σελοτειπ και πηγα στο φαρμακείο ζητώντας βοήθεια για τα μαμούνια που έχω -δεν είχα καν φανταστεί ότι είναι ψείρα....- ξεκινάω θεραπεία μαζί με τα παιδιά με παραπλάς.
Οι ψείρες όμως δεν έλεγαν να μας εγκαταλήψουν. Για να μην σας κουράζω με λεπτομέρειες καθαρίσαμε τον επόμενο Γενάρη μόνο με το χτένι. Απο τότε έχουν περάσει 2 χρόνια και δεν ξανακολλήσαμε αλλά πού και πού στο τέλος του λουσίματος τους βάζω λίγο ξύδι και καμιά φορά χρησιμοποιούμε το χτενάκι.

:shock: :shock: :shock:

Litsa T
23-01-08, 11:58
και εγω έτσι έκανα όταν έμαθα ότι είναι ψείρες. Ηταν περίπου 1 μήνας που τα παιδιά δεν είχαν επαφή με άλλα παιδάκια - λόγω διακοπών - είχε ήδη επιστρέψει ο μεγάλος πριν εναμιση μήνα απο κατασκήνωση και η μόνη περίπτωση που παίζει είναι αυτή. Το Μετρό τον Αυγουστο στο Σύνταγμα το μεσημέρι είναι γεμάτο τουρίστες. Η φαρμακοποιός μου είπε ότι το καλοκαίρι κολλάμε συνήθως απο την άμμο και επειδή είχαμε γυρίσει απο διακοπές 1 μήνα συμπεράναμε ότι κόλλησα απο κάποιον στο Μετρό.
Με έπιασε φαγούρα τώρα .....

zouzounitsa79
29-04-08, 01:21
μμμμμμμππππππρρρρρρ ψειρες...τωρα σας πηρα ειδηση κοπελες οτι το θεσατε το θεμα επι ταπητος εστω και παλιοτερα :)
Λοιπον, εμένα μου την κολλισανε τα ξαδερφια της οταν ηταν 5-6 μηνων!!! :shock: κολλησα και εγω επισης!!! :shock:
Μεχρι να το παρω χαμπαρι...γιατι δεν περνουσε καν απο την φαντασια μου, ελεγα αγχος εχω γιαυτο τρωγομαι!! Η μπουμπου γεννηθηκε με πολυ μαλακι και σγουρο :roll: Ημουν απελπισμενη, ειδικα για το μωρο που δεν μπορουσα να βαλω φαρμακα!!Ρωταω παιδιατρο και δερματολογο..η απαντηση ηταν ξυδονερο και κουρεμα γουλι :twisted: :twisted: :twisted:
Εγω τα μαλακια δεν ηθελα να τα κοψω με τπτ :x και αρχισα τα δικα μου γιατροσοφια...αυτο που με εσωσε τελικα ηταν η ΠΑΙΔΙΚΗ ΒΑΖΕΛΙΝΗ ξερετε αυτη που μυριζει...οι ψειρουκλες παθεναν αμοκ με την μυροδια!! :lol: Εβαζα βαζελινη και παιρνουσα το ψειροχτενο και μετα ενα σκουφακι!!σε λιγη ωρα μαζευοταν ολες στους κροταφους να παρουν αερα και τις τσακωνα εγω!! ειδα και επαθα να την καθαρισω!!! Εγω λεει τα εβαψα να ψωφισουν και αυτες θρεψανε :twisted: :twisted:
Η βαφη δεν κανει τπτ απολυτος!!!
Σκευτομαι οταν παμε σχολειο τι εχει να γινει!!!
Η πεθερα μου, μου ειπε πως ενας τροπος να μην πλησιαζουν οι ψειρες ειναι να καρφιτσωνεις ενα κομματακι καμφορα μεσα σε πανακι στο φανελακι του μικρου!!!

gerakina
29-04-08, 13:50
Κι η γιαγιά μου θυμάμαι μας έλουζε κατά καιρούς με ξυδόνερο προληπτικά για να μην κολλήσουμε.Κι επειδή ντρεπόμασταν γιατί μύριζε μας έλεγε "το ξέρετε οτι τα καλύτερα σαμπουάν έχουν μέσα ξύδι για να γυαλίζουν τα μαλλιά" :lol: :lol:

hara
02-07-08, 10:13
Κόλλησε η μεγάλη μου κόλλησα και εγώ!!! :(
Άχ...πήρα χτές το paraplus και το σιδερένιο χτένι και έβγαλα αρκετές και απο το δικό της κεφάλι και κανα δυό απο το δικό μου...κλαψ!!
Σκέφτομαι να πάρω πετρέλαιο...θυμάμαι μικρές με αυτό μας είχε ξεψειριάσει η μάνα μου!!
Θα πάρω και το paranix!!

Να φανταστείτε όλο τον χειμώνα τους έβαζα λοσιόν Κορρέ...η αλήθεια είναι ότι τελευταία ξεχνούσα να τους βάλω και τσούπ...την πατήσαμε!! :(

Ευχηθείτε μας να απαλλαγούμε σύντομα!!

Δεν θέλει και η καημένη να της κόψουμε τα μαλλάκια της...κλαίει! :(

Έκανα και τη μικρούλα αλλά προς το παρόν δεν της βρήκα κάτι.

Ειδοποιήσα και τον παιδικό!

mamaka
02-07-08, 11:58
κορίτσια καλημέρα ,

εμείς ευτυχώς δεν έχουμε κολλήσει ποτέ ως τώρα , όμως επειδή υπήρξαν κρούσματα στον παιδικό σταθμό ρώτησα στο φαρμακείο και υπάρχει προληπτικό spray του Κορρέ ( αν θεωρηθεί διαφήμιση παρακαλώ σβήστε το ) και κάλη καλή δουλειά αφού δεν κολλήσαμε ...μυρίζει λίγο περίεργα αλλά μπρόστα στον γολγοθά των ψείρων τι να κάνεις??τον ψεκάζω κάθε πρωί στο κεφάλακι του και είμαστε ήσυχοι
δοκιμάστε το...

maryp
02-07-08, 13:03
Πάντως απ' ολα αυτά τα προληπτικά (απ' οτι μου 'χει πει η παιδίατρός μας) τίποτα δεν είναι ασφαλές, όχι με την έννοια ότι δεν κάνουν τη δουλειά τους (πρόληψη κατά των ψειρών) αλλά με την έννοια ότι δημιουργούν άλλα προβλήματα, μακροπρόθεσμα. Ακόμα και το μηλόξυδο του Κορρέ (συγκεκριμένα για αυτό την είχα ρωτήσει γιατί κι εμείς αυτό χρησιμοποιούσαμε) μπορεί να δημιουργήσει καρκίνους κλπ. Προσοχή λοιπόν. Παν μέτρον άριστον!

hara! Καλά ξεμπερδέματα! και γρήγορα!!

christina
02-07-08, 13:11
Προληπτικά χρησιμοποιώ την λοσιον LO στην Δήμητρα, οπως προανέφερε καποια κοπέλα. Ομως τώρα αναρωτήθηκα, μήπως θα πρεπει να περνάω κ με αυτήν την λοσιόν, το κεφαλάκι της μπέμπας?

επισης, θα πρεπει να της βαζω την λοσιον και τώρα το καλοκαιρι, που θα κάνουμε μπάνια στην θάλασσα? Δεν το ειχα σκεφτεί για την αμμο, αν κ εκει που παμε εχει χαλικια, βεβαια εχουμε κήπο στο εξοχικο μας, να φοβάμαι κ το χώμα οπου παιζει?

hara
02-07-08, 13:53
Προληπτικά χρησιμοποιώ την λοσιον LO στην Δήμητρα, οπως προανέφερε καποια κοπέλα. Ομως τώρα αναρωτήθηκα, μήπως θα πρεπει να περνάω κ με αυτήν την λοσιόν, το κεφαλάκι της μπέμπας?

επισης, θα πρεπει να της βαζω την λοσιον και τώρα το καλοκαιρι, που θα κάνουμε μπάνια στην θάλασσα? Δεν το ειχα σκεφτεί για την αμμο, αν κ εκει που παμε εχει χαλικια, βεβαια εχουμε κήπο στο εξοχικο μας, να φοβάμαι κ το χώμα οπου παιζει?

Πού να ξέρω!
Κανείς δεν ξέρει!!!
Ο Θεός βοηθός με τις ψείρες!!

Πάντως τώρα το μεσημέρι την ξανα ψαξε η μητέρα μου και δεν της βρήκε τίποτα...λέτε να ξεμπερδέψαμε τόσο εύκολα;;
Προμηθεύτικα και το paranix και θα της το βάλω με σακούλα το βράδυ!
Και εγώ θα βάλω!!

Πόλεμος στις ψείρες!! :lol:

Ursa Major
02-07-08, 14:04
Μην τα κόβετε μωρέ, κρίμα είναι άν δε θέλει :cry:
Κόλλησα πρόπερσυ απ'την κόρη μου, τα μαλλιά μου φτάνουν ως τη μέση μου, βάλαμε όλοι paranix, αλλάξαμε σεντόνια και παπλώματα και σε δυό μέρες είχαμε καθαρίσει.
Εγώ ταλαιπωρήθηκα λίγο παραπάνω γιατί με το ψειρόχτενο έκανα τα μαλλιά μου με τις ώωωρες αλλά δεν θα τα κοβα γι αυτό το λόγο.

maryp
02-07-08, 14:05
Αν δεν πλύνεις μαξιλάρια, σεντόνια, πετσέτες κλπ δεν καθαρίζεις με τίποτα! ούτε με το ψειρόχτενο!! :D

hara
02-07-08, 14:37
Μην τα κόβετε μωρέ, κρίμα είναι άν δε θέλει :cry:
Κόλλησα πρόπερσυ απ'την κόρη μου, τα μαλλιά μου φτάνουν ως τη μέση μου, βάλαμε όλοι paranix, αλλάξαμε σεντόνια και παπλώματα και σε δυό μέρες είχαμε καθαρίσει.
Εγώ ταλαιπωρήθηκα λίγο παραπάνω γιατί με το ψειρόχτενο έκανα τα μαλλιά μου με τις ώωωρες αλλά δεν θα τα κοβα γι αυτό το λόγο.

Ναί..ναι το πήρα κι αυτό!!
Όλα θα τα βάλω...όλα!!! :lol:

hara
02-07-08, 14:38
Αν δεν πλύνεις μαξιλάρια, σεντόνια, πετσέτες κλπ δεν καθαρίζεις με τίποτα! ούτε με το ψειρόχτενο!! :D

Τα άλλαξα χτές και έβαλα πλυντήριο!!
Κάθε μέρα θα τα αλλάζω!

Άραγε σε πόσο καιρό θα ξέρω άν καθαρίσαμε;;
Σε καμμια 10 μέρες;;

Ursa Major
02-07-08, 14:42
Άραγε σε πόσο καιρό θα ξέρω άν καθαρίσαμε;;
Σε καμμια 10 μέρες;;

Οχι σε κανα δυο μέρες θα είστε εντάξει.
Οι ψείρες πρέπει να μείνουν χωρίς τον ξενιστή τους για τουλάχιστον 24 ώρες.
Σκέφτομαι, άν έχετε την δυνατότητα να κοιμηθείτε όλοι, σαν εκδρομή ας πούμε, στο σαλόνι και αφήσετε τα κρεββάτια σας άστρωτα για τουλάχιστον 24ώρες, οι ψείρες θα ψοφήσουν.
Πάω στοίχημα, στα πιτσιρίκια θ'αρέσει η εκδρομή στο σαλόνι. 8)

vagia_b
03-07-08, 10:27
Η πεθερα μου, μου ειπε πως ενας τροπος να μην πλησιαζουν οι ψειρες ειναι να καρφιτσωνεις ενα κομματακι καμφορα μεσα σε πανακι στο φανελακι του μικρου!!!

αυτό το έκανε μια φίλη μου στην αδελφή της η οποία είχε μαλλιά μέχρι το μισό μέτωπο και το καημένο κόλλαγε συνέχεια. από τότε με την καμφορά δεν κόλλησε ποτέ πάλι.

ένα άλλο και λίγο τραβηγμένο είναι το καθαρό οινόπνευμα. οινόπνευμα στο κεφάλι τύλιγμα με μια πετσέτα και σκάνε όλες οι ψείρες και μαζί και τα αυγά τους.

φαγούρα με έπιασε :(

jtse
04-07-08, 15:14
Η Ζέτα όσο πήγαινε στον ιδιωτικό παιδικό σταθμό δεν κάναμε άλλη δουλειά από τον να βγάζουμε ψείρες γιατί κάποια μαμά ποτέ δεν καθάριζε το δικό της. Τα τελευταία 2 χρόνια στον παιδικό του Δήμου δεν υπήρχαν κρούσματα και τώρα που ήρθαν οι διακοπές είπα ότι φτηνά την γλιτώσαμε.

Αμ δε, από προχθές η Ζέτα παραπονιόταν ότι την τρώει το κεφάλι της. Εγώ η χαζή της είπα ότι μπορεί να μην είχε ξεπλυθεί καλά από το αλάτι και ότι από το παιχνίδι που ιδρώνει της έρχεται η φαγούρα. Χθες που μου το ξανάπε ασυναίσθητα άρχισα να την ψάχνω σίγουρη ότι δεν υπήρχε περίπτωση να βρώ κάτι. Η σιγουριά με μάρανε. Όχι μόνο βρήκα μερικά αυγά (ευτυχώς λίγα) αλλά και 2 ψείρες τεραστίων διαστάσεων που δεν είχα ξαναδεί. Ψάχνοντας λοιπόν και τον ανηψιό μου γιατί μαζί μένουν στο εξοχικό με την μαμά μου είδα ότι είχε και αυτός. και αναρωτήθηκα, καλέ είναι δυνατόν να είναι από την άμμο ή την θάλασσα?

Και μπαίνοντας εδώ μου λύθηκε η απορία. Μα καλά ούτε στις διακοπές δεν μπορούμε να ησυχάσουμε. Τώρα μόλις σχολάσω βουρ στο φαρμακείο για να προμηθευτώ τα κατάλληλα. Ελπίζω μόνο να μην κολλήσω κι εγώ γιατί την τελευταία φορά που είχε η Ζέτα, βάζαμε παρέα τα φάρμακα. Και πάνω που είπαμε αυτή την χρονια να μεγάλώσουμε τα μαλλάκια της !!!

starlight
04-07-08, 17:20
Εμένα η μικρή κόλλησε τον προηγούμενο μήνα στον παιδικό ενώ τα έλουζα συνέχεια με το προληπικό σαμπουάν γιατί είχαν βγάλει ανακοίνωση.

Μετά από όλα αυτά που διάβασα εδώ για την επιμονή των ψειρών
:lol: :lol: :lol:
έκανα τα εξής και γλιτώσαμε:

1.Βάλαμε όλη η οικογένεια -για να μαστε σίγουροι ότι δεν θα ξανακολλήσει κανείς- paranix και paraplus -εγώ έβαλα ένα μπουκάλι μόνη μου :lol: -
-Τον άντρα μου τον κυνηγούσα με το σπρέι μέχρι που τον πέτυχα γιατί δεν ήθελε να βάλει :lol: :lol: :lol: .
2.Χτενιστήκαμε με το ψειρόχτενο.
3.Άλλαξα σεντόνια, πετσέτες σε όλα τα κρεβάτια.
4.Τους έβαλα καθαρά ρούχα.
5. Έπλυνα τα καπελάκια τους.
6.Ψέκασα με τα σπρέι βούρτσες, κοκκαλάκια και τους γάντζους που κρεμάμε τις πετσέτες στο μπάνιο!!!
7.Έπλυνα τα καλύμματα του καναπέ!!!

Όλα αυτά τα έκανα ξανά μετά από 6 μέρες για προληπτικούς λόγους!!!!!!!

Για να γίνουν όλαααα αυτά πρέπει να ξεκινήσετε γύρω στις 5 το απόγευμα αν θέλετε να έχετε τελειώσει με λουσίματα και πλυντήρια ως τις 11 το βράδυ!

Πείτε με υπερβολική :lol: :lol: :lol: αλλά ΓΛΙΤΩΣΑΜΕ!!!
:D :D :D :lol: -

alvadi
07-07-08, 11:51
Stralight σε φαντάζομαι με το paraplus στο χέρι να κυνηγάς τον άντρα σου!

starlight
07-07-08, 15:50
Stralight σε φαντάζομαι με το paraplus στο χέρι να κυνηγάς τον άντρα σου!

Ακριβώς όπως το φαντάζεσαι έγινε!!

elena.
08-07-08, 14:45
δεν ξερω αν εχει δωθει η παρακατω απαντηση αλλα αμα δεν δοθηκε ισως βοηθησει..

http://www.paidiatros.gr/index.php?cid=3&id=568&st=2

hara
08-07-08, 15:09
Βρισκόμαστε σε καλό δρόμο πιστεύω αφού βάλαμε το Paranix με το φοβερό του χτένι!
Της το έβαλα μία φορά στην αρχή και απομάκρυνα τις ψείρες και μία φορά μετά απο 7 μέρες όπου έβγαλα αρκετά αβγά.

Θα συνεχίσω να είμαι stand by για τυχόν αβγά!

Ψαχτήκαμε όλοι οικογενειακώς!

Και εγώ τα ίδια έκανα starlight, έπλυνα σεντόνια...ρούχα...βούρτσες σε καυτό νερό...όλα αυτά!!

Ελπίζω ότι είμαστε σε καλό δρόμο!

Κανονικά στο site λέει ότι έπρεπε να πάμε σε δερματολόγο!
Θα το κάνω άν δώ και ξανακολλήσει!

hariskar
20-07-08, 11:31
Δεκάδες ψείρες βγάλαμε εχθές από την 4χρονη μικρή με την ειδική χτένα, χρησιμοποιήσαμε το Nix, που υποτίθεται ότι χρειάζεται μία μόνο εφαρμογή και αν κριθεί σκόπιμο 2η σε 7-14 μέρες, όμως σήμερα έχει πάλι ζωντανές μικρές ψείρες...

yogini
20-07-08, 13:07
Κι εγω μέχρι κάποια ηλικία είχα προβλημα και έχω φάει και ξύδι και πετρελαιο και τα πάντα. Δυστυχώς το μόνο που τις εξολόθρευε στην κυριολεξία ειναι το Sicaril ειναι δηλητήριο (μαλαθείο) αλλά έχω φάει αρκετές δόσεις και δεν έπαθα ποτέ τίποτα :).....μόνο μια φορά που το ξέχασε η μαμα μου λιγο παραπάνω, εγώ έβλεπα την Δυναστεία και δεν έδωσα προσοχή και κοκκινήσαν λίγο τα μαλλάκια μου :lol: :lol: :lol:

Αν υπάρχει ακόμα θα βρείτε την υγειά σας! Παρόλο που ειμαι nature freak ξέρω ότι μερικές φορές τα φυσικά δεν κάνουν τίποτα :(

Θέλει φάρμακο και την ώρα που δράει ανάποδα στη μπανιέρα με χτενάκι....100% εγγυηση αλλά για να κάτσει το παιδί πρέπει να μην ειναι πολύ μικρό.

Ενα περίεργο πράμα....απο το γυμνάσιο και μετά δεν με ξαναπλησίασε ψείρα ουτε για αστείο (και οι μικρές μου αδερφές ήταν πάντα γεματες) μάλλον έπαθα ανοσία!

Μαρια.X
20-07-08, 23:31
Προ καιρου κολλησα και εγω ψειρες, :evil: απο που δεν εχω ιδεα,τελοσπαντων φαρμακο δεν μπορουσα να βαλω,(ειχα το paraplus σπιτι για παν ενδεχομενο αλλα λογω εγκυμοσυνης δεν εκανε να βαλω)ετσι κατεφυγα στο οινοπνευμα(στο μπλε μπουκαλακι)Εβαλα σε ολο το κεφαλι και μετα το τυλιξα με μια ναυλον σακουλα και το αφησα τουλαχιστον για 40 λεπτα.Εβγαλα 4 ψειρες :evil: ,ξαναεκανα το ιδιο 2 μερες μετα,και τελος οι ψειρες. :D Μυριζει παντως πολυ εντονα και δεν ξερω αν γινετε να το εφαρμοσετε σε μικρα παιδια. :roll:

sabrina
18-09-08, 09:45
καταρχην να σας πω ότι η μαμα μου ειναι καλος ανθρωπος κ με αγαπαει πολυ :!:
αλλα ειχε απελπιστει τοσο η γυναικα με τοσες ψειρες
που κατεληγε να βαζει ηλεκρικη σκουπα στο κεφαλι μου :lol: :lol: :lol:

hariskar
18-09-08, 10:14
Εμείς ξεμπερδέψαμε με Paranix. Βάζαμε κάθε 2-3 μέρες. Το πιο σημαντικό όμως είναι το χτένισμα με το ειδικό χτενάκι 3 φορές τη μέρα περίπου για 10 μέρες, καθώς και το καθημερινό ψάξιμο για κόνιδες και ψείρες που είναι κοντά στο δέρμα, αφού δεν τα πιάνει το χτενάκι. Πραγματικά, ήταν πολύ κουραστικό...

Σοφία Τ.
18-09-08, 13:46
Θα σας πω ενα πρακτικο μετρο που το εκανα στον εαυτο οταν με κολησαν οι ανηψιες μου (αμα εχεις κεφαλι που τραβαει τις ψειρες δεν γλυτωνεις ποτε-τι εχω να τραβηξω αμα πανε τα παιδια μου στο σχολειο!!!).Αφου ποτισα το κεφαλι με ενα μπουκαλι ξυδι και το τυλιξα σε μια σακουλα και μετα σε μια πετσετα και το αφησα για αρκετη ωρα στο κεφαλι μου.Υστερα εβαλα ενα ολοκληρο μπουκαλι μαλακτικο στο κεφαλι και αρχισα να χτενιζω τα μαλλια με το γνωστο "χτενι" για τις ψειρες...Σας πληροφορω οτι την αλλη μερα δεν ειχα ουτε για δειγμα...Αυτο βεβαια πρεπει να γινει μεσα στις πρωτες 3-4 μερες πριν αρχισουν και γινονται υπερβολικα πολλες!

Aritonia
14-01-11, 00:29
Να σας πω και κάτι άλλο που έμαθα πρόσφατα αλλά δεν το έχω κάνει. Πρόκειται για πρόληψη

Αγοράζετε από το φαρμακείο 1 δοσομετρητή και σιθρονέλα και την ρίχνετε μέσα στο σαμπουάν του παιδιου (συνιστάται πάνω από 4 ετών). ΄

Μην αγοράσετε το προληπτικό για τις ψείρες της Propoline, είναι ότι χειρότερο κυκλοφορεί στην αγορά. Το έβαλα μία φορά στην κόρη μου και την επομένη μου ήρθε με ψείρες, το ίδιο συνέβη και σε άλλους γονείς!

Πολυ περιεργο...εγω αυτο χρησιμοποιω 4 χρονια τωρα και δεν ειχαμε ποτε ψειρες.Το αλλαξα για μια βδομαδα με κατι αλλο και...αποκτησαμε ψειρες!Με το παραπλας ομολογω οτι εξαλειφθηκε το προβλημα κι απο τοτε ενω η κορη μου εχει πολυ μακρια μαλλια και τα αφηνει κατω κανω εναλλαξ Propoline ,LO kai Tol Velvet κι εχω λυσει το προβλημα.Τελικα μαλλον ειναι τι θα "κατσει" καλυτερα στον καθενα,υποθετω.

fraoulina
14-01-11, 01:02
οταν ημουν 16 χρονων ειχα κολλησει ψειρες απο τις ανηψιες μου...τρελαθηκα ειχα αγορασει απο το φαρμακειο οτι αντιψειρικο υπηρχε καθαριζα για λιγο και ξανα γεμιζα.....οσπου μια μερα ηταν να παμε σε ενα γαμο και επρεπε να χτενιστο....στο κωμμωτηριο φυσικα ντρεπομουν να παω και ετσι χτενιστηκα μονη μου...ειχα κανει ολα μου τα μαλλια με την τοστιερα των μαλλιων ραφλες και ως διαμαγειας δεν τις ξαναδα φτου φτου μακρια!!!!!!

saintfevrier
20-02-11, 00:24
Paranix: το καλύτερο για εξόντωση (ή και κάποιο άλλο δεν θυμάμαι το όνομά του, που ήταν κι αυτό σαν λάδι)
Οπωσδήποτε να αγοράσετε όμως μια φορά τη διπλή συσκευασία λοσιόν-σαμπουάν της ΙΤΑΧ (αν υπάρχει ακόμα) για να πάρετε "δώρο" και να κρατήσετε το χτενάκι-δολοφόνο:twisted:
(Αυτά τα σιδερένια πονάνε και δεν καθαρίζουν εύκολα: το ΙΤΑΧ είναι πλαστικό και χωρίζεται σε δυο κομμάτια, για να καθαρίζεται και να απολυμαίνεται πανεύκολα)
Για πρόληψη, το σύστημα του Κορρέ (σαμπουάν-λοσιόν μηλόξυδο) εμάς μιας κάνει μια χαρά.
Και το σημαντικότερο: να κράξετε με τρόπο στην αρχή, και χοντρά στη συνέχεια αν χρειαστεί, τους αδιάφορους γονείς που ΔΕΝ φροντίζουν τα κεφάλια των παιδιών τους και αφήνουν να αναπτύσσονται 4 γενιές ψείρες σαν να μην τρέχει τίποτα, και που κολλάνε και ξανακολλάνε τα παιδιά μας ψείρες!!! Γιατί όσον αγώνα κι αν κάνουνε εμείς, όταν υπάρχουν γονείς που αφήνουν τα παιδιά τους να κυκλοφορούν με αποικίες στα κεφάλια τους, δεν έχουμε ελπίδα, γιατί δεν θα τα κάνουμε και αντικοινωνικά τα παιδιά μας από φόβο μην κολλήσουν...

aggel2112
19-03-11, 09:01
Καλημερα, το πρωβλημα μου ειναι το εξης. Οτι εγς κολησα ψυρες η μαμα κ καλητερα παρα τα παιδια μου που ειναι ενα αγορακη 3 χρονον κ ενα κοριτσακη 3 μηνον, αλλα το προβλημα μου ειναι αλλο τωρα/..(θηλασω) κ δεν μπωρο να βαλω φαρμακω κ εχω παρει το (para plus) k aυτο γραφει μη χρηση κατα τον θηλασμο (η μικρι μου η ΕΜΙ πηθανοτιτα να εχει ελιπσει ενους ενζι μου) κ δν μπωρο να χρισημοποισο οτι θελω .Τη να κανω δεν ξερω αμα βαλω ξυδι θα πεθανουν η οινοπνευμα. ΤΗ ΞΥΔΗ Κ ΤΗ ΟΙΝΟΠΝΕΥΜΑ?

sofia99
08-09-11, 16:02
Παιδιά ΒΟΗΘΕΙΑ ότι και να κάνω δεν φεύγουν με τίποτα οι ψείρες τι paraplus τι kore τι nice and clear κ.λ.π το φαρμακοποιό τον έχουμε κάνει πλούσιο τώρα πήραμε και ένα καινούργιο αλλά και αυτό τίποτα έχω απελπιστεί έχω βαρεθεί να βάζω φάρμακα ευτηχώς έχω την γιαγιά μου και μου δίνει κουράγιο λέγοντάς μου οτι είναι κρίμα να κολλήσω και τα άλλα παιδιά.ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΠΗΤΕ ΚΑΠΟΙΟ ΦΑΡΜΑΚΟ Η ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ :sad::-(

kasta33
15-09-11, 11:54
Παιδιά ΒΟΗΘΕΙΑ ότι και να κάνω δεν φεύγουν με τίποτα οι ψείρες τι paraplus τι kore τι nice and clear κ.λ.π το φαρμακοποιό τον έχουμε κάνει πλούσιο τώρα πήραμε και ένα καινούργιο αλλά και αυτό τίποτα έχω απελπιστεί έχω βαρεθεί να βάζω φάρμακα ευτηχώς έχω την γιαγιά μου και μου δίνει κουράγιο λέγοντάς μου οτι είναι κρίμα να κολλήσω και τα άλλα παιδιά.ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΠΗΤΕ ΚΑΠΟΙΟ ΦΑΡΜΑΚΟ Η ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ :sad::-(

Καλημέρα,

Δοκίμασε από το φαρμακείο το Laviten είναι λαδάκι με άρωμα κιτρονέλλα που το αφήνεις 24 ώρες στα μαλλιά και μετά σαμπουάν που ξεβγάζεις. Εμείς είχαμε δοκιμάσει τα πάντα ένα ολόκληρο χειμώνα και ήταν το μόνο που δούλεψε. :wink:

goody
15-09-11, 12:12
Καλημερα και απο εμενα!
Ο μικρος μου ειναι 19 μηνων και στον παιδικο που παει μας ειπαν οτι καποια παιδακια εχουν ψειρες οποτε να εχουμε το νου μας...
Υπαρχει κατι που να κανει για την ηλικια του που μπορω να του βαλω προοληπτικα μπας και γλιτωσουμε και δεν κολλησει?

jimijim
07-11-11, 10:13
Καλημέρα. Διάβασα προσεκτικά όλα τα σχόλια σχετικά με τις ψείρες. Καθότι νέα στο κλαμπ (και του φορουμ και των ψειρών!) θα ήθελα να ρωτήσω: το χτενάκι γιατί είναι τόσο απαραίτητο; Εχω πάρα πολλά, πολύ σγουρά και μακριά μαλλιά και μου είναι αδύνατον να χρησιμοποιήσω το χτενάκι (δηλαδή, δεν είμαι σίγουρη αν έχω ψείρες αλλά κόλλησε η κόρη μου και από τη στιγμή που το ανακάλυψα έχω τρελαθεί στη φαγούρα!). Αν κάνω κανονικά τη θεραπεία και δεν χρησιμοποιήσω χτενάκι οι ψείρες δε θα φύγουν;:-?

tzini
07-11-11, 10:22
καλα ρε παιδια τετοια εποχη ψειρες???
να εχω το νου μου για τη μικρη!

τζιμιτζου ταρατατζου,
υπαρχει ενα χτενακι (σαν μικρο βουρτσακι ειναι) που ξεμπλεκεε ολα τα μαλλια κ χωρις πονο.
σε καταστημα με επαγγελματικα ειδη κομμωτικης θα το βρεις.
μου εχει φερει δωρο η κουμπαρα μου ενα για την μικρη.

σου στελνω πμ απο που.

taurine
07-11-11, 13:11
Λοιπόν όπως όλοι ξέρουμε οι βρωμόψειρες αντιστέκονται πλέον στα περισσότερα φάρμακα.
Όταν κόλλησε το βαφτηστήρι μου, είπα στην κουμπαρα μου να παστωσει το κεφάλι του παιδιού με βαζελίνη, ναι ναι βαζελίνη παντού!
Οι ψείρες κόλλησαν, και σε 2 μερες, με το χτενάκι εξαφανίστηκαν μέχρι και τα αυγά τους!

vickygirl79
13-11-11, 13:57
κοντεψα να παθω εγκεφαλικο...γεμισαμε ψειρες....κολλησε η μεγαλη απο το νηπιο και σφαλμα μου μεγαλο ΜΕΓΑΛΟ λεω που δεν της εβαζα κατι προληπτικα...χθες η βραδυα ηταν δραμα ,της εβαλα ενα σαμπουαν απεσιλ πουξ να εχει και πυρετο και μυξες και να πρεπει και να ξεμπερδευτουμε με το απαισιο χτενακι καθοτι σγουρομαλλα φανταζεστε το δραμα...απο την ωρα δε που το πηρα χαμπαρι να ειμαι και εγω μεσα στη φαγουρα καθοτι και εγς σγουρομαλλα...:( εβγαλα δε ξερω ποσες ψειρες απο το κεφαλι της και ποσες κονιδες,σημερα το πρωι ηρθε η μανα μου να με κανει και μενα ενα τσεκ ευτυχως εγω δεν κολλησα γιατι εχω πολυυυυ σγουρο μαλλι και πυκνο πικρα μεγαλη...Ευτυχως ο μικρος δεν εχει ακομη μαλλια και ο αντρας μου ειναι φαλακρος...
σημερα το πρωι την ξανακοιταζω κιαλλες να περπατανε ξανα με το χτενακι και ξανα κλαμματα βρηκα και τη μανα ψειρα μαλλον μια τεραστια ηταν και την ψεκασα τη μικρη αφου τη καθαρισα οσο μπορουσα με ξυδονερο αραιωμενο...
εννοειται οτι αυριο παιρνω τηλ να ενημερωσω στο νηπιο αλλα και να κραξω αφου δεν μας ενημερωσαν...
ποτε θα απαλλαγουμε εντελως?τα φωτα σας..
παει και η υπεροχη χαιτη με μπουκλες την κουρεψα πλειμομπιλ για να χτενιζομαστε ευκολοτερα....
οποια συμβουλη δεκτη....
(δεν το συζητω τι μπουγαδες εχω βαλει απο χθες,σεντονια, παπλωματα,σκουφακια,κασκολ....χαμος.....:cry:)

taurine
13-11-11, 16:48
κοντεψα να παθω εγκεφαλικο...γεμισαμε ψειρες....κολλησε η μεγαλη απο το νηπιο και σφαλμα μου μεγαλο ΜΕΓΑΛΟ λεω που δεν της εβαζα κατι προληπτικα...χθες η βραδυα ηταν δραμα ,της εβαλα ενα σαμπουαν απεσιλ πουξ να εχει και πυρετο και μυξες και να πρεπει και να ξεμπερδευτουμε με το απαισιο χτενακι καθοτι σγουρομαλλα φανταζεστε το δραμα...απο την ωρα δε που το πηρα χαμπαρι να ειμαι και εγω μεσα στη φαγουρα καθοτι και εγς σγουρομαλλα...:( εβγαλα δε ξερω ποσες ψειρες απο το κεφαλι της και ποσες κονιδες,σημερα το πρωι ηρθε η μανα μου να με κανει και μενα ενα τσεκ ευτυχως εγω δεν κολλησα γιατι εχω πολυυυυ σγουρο μαλλι και πυκνο πικρα μεγαλη...Ευτυχως ο μικρος δεν εχει ακομη μαλλια και ο αντρας μου ειναι φαλακρος...
σημερα το πρωι την ξανακοιταζω κιαλλες να περπατανε ξανα με το χτενακι και ξανα κλαμματα βρηκα και τη μανα ψειρα μαλλον μια τεραστια ηταν και την ψεκασα τη μικρη αφου τη καθαρισα οσο μπορουσα με ξυδονερο αραιωμενο...
εννοειται οτι αυριο παιρνω τηλ να ενημερωσω στο νηπιο αλλα και να κραξω αφου δεν μας ενημερωσαν...
ποτε θα απαλλαγουμε εντελως?τα φωτα σας..
παει και η υπεροχη χαιτη με μπουκλες την κουρεψα πλειμομπιλ για να χτενιζομαστε ευκολοτερα....
οποια συμβουλη δεκτη....
(δεν το συζητω τι μπουγαδες εχω βαλει απο χθες,σεντονια, παπλωματα,σκουφακια,κασκολ....χαμος.....:cry:)

Να παστωσεις το καφάλι του παιδιού με βαζελίνη, και μετά από 2-3 ωρες,με υπομονή να τις αφαιρέσεις με το χτενάκι. Κολλάνε, γλιστράνε επάνω και δεν μπορούν να κρυφτούν εύκολα. Ετσι εμποδίζεις την επώαση και την αναγέννησή τους. Επίσης, πολύ καλό και το ξύδι για μετά.

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
13-11-11, 16:54
Εχω ακουσει για την σπιτικη μαγιονεζα οτι ειναι πολυ αποτελεσματικη.... και δεν ειναι και χημικα...βεβαια τωρα απο βρωμα δεν ξερω πως θα πατε...
Επισης αν δεν δουλευεις κρατησε την σπιτι μεχρι να καθαρισει και μετα εγω θα την εστελνα σχολειο με προληπτικο και θ ατην ελουζα μονο 2 φορες την εβδ μονο (γιατι λενε οτι πανε στα καθαρα κεφαλια)

gavramid
13-11-11, 17:40
Koριτσια καλησπέρα.Θα σας μιλήσω σαν παθούσα όχι από τη μικρή μου γιατί προσ το παρόν την έχει γλιτώσει αλλα απ μένα.εΧΩ κολήσει τόσες φορές από τους μαθητές μου που έχω χάσει το μέτρημα.Εχω να καλήσω απ όταν γεννήθηκε η μικρή γιατί κυκλοφορούμε με προστατευτική λοσιόν(οικολογική) και λουζόμαστε με πράσινου σαπούνι..ειναι ομόνος τρόπος να προστατευθείς.Επίσης να τονίσω ότι πάνε και σε καθαρά και σε βρώμικα μαλλιά.δεν ξεχωρίζουν καθαριότητα.Απλά είναι κεφάλια που τις τραβάνε πιο πολύ και είναι άλλα που στα οποία και να κολήσουν δεν κάθονται...
Ανακούφιση έβρισκα με μία αλοιφή που άπλωνεις στα μαλιά και τα χτενίζεις μετά και φεύγουν όλες.Και τα αυγά τους.Νix ή καπως έτσι λέγεται

zoitsa!
13-11-11, 19:41
Αμαν με πιασε φαγουρα! Εχω τραυμα με τις ψειρες! Σε ολο το σχολειο μεχρι το γυμνασιο ειχα ψειρες! και μαλλι σγουρο και πυκνο!!:shock:
απαππαα! Τι ξυδι, τι αεροζολ με βαζε η μαμα μου η καημενη, αφου με τα κοινα αυτα τα προιοντα δεν ψοφουσαν!
Καντην μπανιο με ενα φαρμακο, paraplus ειναι καλο, και μετα χτενισμα!
Επειδη ερχομουν σε επαφη με παιδακια μεχρι πριν 3 χρονια και κατι εβαζα, της κορρε το μηλοξυδο, και της propoline !
Φυτικα και τα δυο! και αποτελεσματικα!!
Δεν επιασα ουτε μια ψειρα!;)

theodorap
13-11-11, 23:48
Αχ...πόσες φορές το έχω περάσε αυτό !!!
Εγώ και ο μικρός κολάμε αμέσως...ο άντρας μου κι ο μεγάλος ποτέ....
Επίσης σγουρομάληδες και εμείς...η σπιτική μαγιονέζα είναι όντως αποτελεσματική και λειτουργεί σα μαλακτικό , οπότε ξεμπερδεύει ευκολότερα τα μαλλιά...Στα φαρμακεία τώρα εχει πάρα πολλά φυτικά σκευάσματα για θεραπεία αλλά και πρόληψη..(τα χημικά έχουν απαγορευτεί καθώς βρέθηκαν ένοχα για παιδικές λευχαιμίες) αλλά και πάλι , επειδή δεν επιτρέπεται η συχνή χρήση, δε το προλαβαίνεις....γεμίζεις...ο φαρμακοποιός μου έλεγε ότι κάθε μία ψείρα γεννάει 7 αυγά κάθε νύχτα....και αυτές που θα γεννηθούν , θα γεννήσουν την επόμενη νύχτα.....
Εμείς σωθήκαμε με μια λοσιόν φυτική προληπτική, δεν ξέρω αν επιτρέπεται να γράψω όνομα , είναι γνωστής φαρμακευτικής εταιρείας, με ευκάληπτο, έχουμε 2 χρόνια να δούμε.
Σας γράφω και ξύνομαι....τόση ψύχωση έχω πάθει...

nikol1981
31-01-12, 13:25
Κορίτσια θα κλάψω .........η μεγάλη μου 15 ετών είχε πάντα ψειρες και φυσικα ξανά κόλλησε.κολλησε όμως και εμενα ολόκληρη μούλαρα αλλα και το μικρό 16 μηνών.τι να κάνω.εχω κάνει τρεις φορές το κεφάλι μου και πάλι ξυνομαι.το μικρο δε μπορει να είχε 30 ψειρες στο κεφάλι της.επαθα σοκ......δεν κάνουν και όλα τα φάρμακα για το μικρο.
Είχε καιρο που ξυνοταν η μεγάλη και τη ρώτησα κανά δυο φορές και μου λέγε όχι ξηρό δέρμια είναι.καλο ζωον και γω.εγω πάλι ταχα βαφω και το μαλλι....έβαλα ξύδι έβαλα και hedrin....έλεος

mariaVdr
31-01-12, 13:48
καταρχην να σας πω ότι η μαμα μου ειναι καλος ανθρωπος κ με αγαπαει πολυ :!:
αλλα ειχε απελπιστει τοσο η γυναικα με τοσες ψειρες
που κατεληγε να βαζει ηλεκρικη σκουπα στο κεφαλι μου :lol: :lol: :lol:
Πάλι καλά που σου έβαλε σκούπα....εμένα με είχε ψεκάσει με αεροζόλ!!!Ειδε και αποειδε η γυναίκα με την αφάνα μου!!

ntina77
12-02-12, 18:19
γεια σας και απο μενα
εχω μια κορουλα 3 ετων και πηγαινει στον παιδικο σταθμο
τησ εβαζα πριληπτικη λοσιον licatack και ειμουνα ησυχη ωσπου μια μερα εκει που της μαζευα τα μαλλια ειδα μια ψειρα.επαθα σοκ .τισνεβαλα το σαμπουαν τησ ιδιας εταιριας καιν ευτυχως μετα στο χτενισμα με το χτενακι δεν ειχε αλλες .μαλλον τις προλαβα νωρις.τωρα θελει επαναληψη σε 10 μερες

Gelaki
12-02-12, 19:24
κορίτσια πιάσατε μεγάλο θέμα... διάβασα τα μηνύματα σας κ με έπιασε φαγούρα!!
στο σχολείο είχα τεράστιο πρόβλημα κ εγώ κ η αδερφή μου καθότι είχαμε κ πολύ μαλλί κ μακρύ -κ τι δν βάζαμε για πρόληψη.... πάντα καταλήγαμε να κολλάμε αλλά δεν!
τελοσπάντων αυτό που μας έκανε η μάνα μας ήταν να μας βάζει paraplus ή ένα αλλο φάρμακο (το οποίο από το βρώμα δν μπορούσα να σταθώ ούτε έγω) κ μέχρι να δράσει μας έβαζε το κεφάλι -το τριχωτο της κεφαλής δλδ- μέσα σε νάυλον σακούλα (για να μην αερίζονται καθόλου οι ψείρες) κ πραγματικά λειτουργούσε! οπότε όσες έχουν πρόβλημα τα παιδάκια τους κ δν μπορούν να απαλλαγούν εύκολα από αυτές ας ακολουθήσουν την ίδια μέθοδο (με τη σακούλα) αν δεν το έχουν δοκιμάσει ήδη, ας το κάνουν! πιστεύω θα βοηθήσει!

Αννα-Μαρια.
16-04-12, 15:53
Παιδιά η κορη μου ξυνοταν μερες αλλα δεν εδωσα σημασια καποια μερα ειρθε και μου ειπε πως βρηκε κατι στο κεφαλι της σαν ζωιφιο εγω τρομαξα και την κοιταξα μολις ειδα οτι κολλησε ψειρες σοκαριστικα! Ειναι 12 ετων και ποτε δεν ειχε κολλησει και κοτζαμ μουλαρα κολλησα και εγω. Εδω και 1 μηνα προσπαθουμε με σαμπουαν,ξυδι και ασπραδι αυγου με λαδι και ξυδι αλλα τιποτα! Δεν εχουν φυγει τι πρεπει να κανω;;; Σας παρακαλω βοηθηστε με το παιδι μου κλαιει επειδη εχει επανω της ψειρες κι εχει παθει τρομερο σοκ οπως και εγω! Τι πρεπει να κανω;;Σας παρακαλώ λίγο σύντομα! :-?

Ευάκι
19-04-12, 15:27
Ο πιο γρήγορος και αποτελεσματικός τρόπος είναι αρχικά να βάλεις κάποιο προϊόν που τα σκοτώνει τύπου π.χ paraplast και μετά βγάλσιμο τις κόνιδες με το χέρι. Υπομονή!!

fatsoulino
20-05-12, 15:34
γεια σας..εχτεσ ανακαλειψα οτι η κορη μου εχει ψειρεσ ειναι 2 χρονων και μου ειπαν οτι δεν κανει να τισ βαλω φαρμακο το θεμα ειναι οτι δεν καθεται να την καθαρισω ειναι μικρη και δεν ξερει...sos τι να κανω? ειανι η πρωτη φορα που κολαμε

Ευάκι
31-05-12, 23:09
Καθάρισέ την στον ύπνο της :rolleyes:

katerina.antoniou
10-06-12, 17:08
Παιδια βοηθειααα! Κοντευω να τρελαθωω! Εχω μια κορη 12 ετων! Ποτε της δεν ειχε κολησει ψειρες! Ε μια μερα μου ειπε πως ειχε φαγουρα κι ειχε υποψιες πως ειχε ψειρες! Αλλα εγω ελεγα ελα μωρε βλακειες αποκλειετε να εχεις!! Ε αφου μου το ξανα πε, την κοιταξα ελπιζοντας να μην βρω τιποτα! Αλλα βρηκα! Και οχι μονο κονιδες αλλα και ψειρες! Μετα κολλησε και εμενα!:evil: Αχχ χαμος στο σπιτι! Καναμε τα παντα! Δοκιμασαμε ολα τα φαρμακα, δοκιμασαμε το, ξυδι,νεροξυδο,λεβαντα,λαδι,αλατιμασπραδι αυγου ακομα κι βαμβακι.... Μα τιποτα! Εμενα μου φυγανε και επιτελους εχω ενα καθαρο κεφαλι! Μα το παιδι;; Εχει ακομα! Περασαν 4 μηνες μα τιποτα! Εχει ματωσει το κεφαλακι του να την χτενιζω και να ξυνετε!! Τι να κανω παιδια :confused: :???: :neutral: βοηθηστε με σας παρακαλω!!

katerina.antoniou
10-06-12, 17:10
Παιδιά η κορη μου ξυνοταν μερες αλλα δεν εδωσα σημασια καποια μερα ειρθε και μου ειπε πως βρηκε κατι στο κεφαλι της σαν ζωιφιο εγω τρομαξα και την κοιταξα μολις ειδα οτι κολλησε ψειρες σοκαριστικα! Ειναι 12 ετων και ποτε δεν ειχε κολλησει και κοτζαμ μουλαρα κολλησα και εγω. Εδω και 1 μηνα προσπαθουμε με σαμπουαν,ξυδι και ασπραδι αυγου με λαδι και ξυδι αλλα τιποτα! Δεν εχουν φυγει τι πρεπει να κανω;;; Σας παρακαλω βοηθηστε με το παιδι μου κλαιει επειδη εχει επανω της ψειρες κι εχει παθει τρομερο σοκ οπως και εγω! Τι πρεπει να κανω;;Σας παρακαλώ λίγο σύντομα! :-?
και εγω στα ιδια ειμαι αννα-μαρια μου

MaRaKiMe
08-07-12, 15:47
Παιδια βοηθειααα! Κοντευω να τρελαθωω! Εχω μια κορη 12 ετων! Ποτε της δεν ειχε κολησει ψειρες! Ε μια μερα μου ειπε πως ειχε φαγουρα κι ειχε υποψιες πως ειχε ψειρες! Αλλα εγω ελεγα ελα μωρε βλακειες αποκλειετε να εχεις!! Ε αφου μου το ξανα πε, την κοιταξα ελπιζοντας να μην βρω τιποτα! Αλλα βρηκα! Και οχι μονο κονιδες αλλα και ψειρες! Μετα κολλησε και εμενα!:evil: Αχχ χαμος στο σπιτι! Καναμε τα παντα! Δοκιμασαμε ολα τα φαρμακα, δοκιμασαμε το, ξυδι,νεροξυδο,λεβαντα,λαδι,αλατιμασπραδι αυγου ακομα κι βαμβακι.... Μα τιποτα! Εμενα μου φυγανε και επιτελους εχω ενα καθαρο κεφαλι! Μα το παιδι;; Εχει ακομα! Περασαν 4 μηνες μα τιποτα! Εχει ματωσει το κεφαλακι του να την χτενιζω και να ξυνετε!! Τι να κανω παιδια :confused: :???: :neutral: βοηθηστε με σας παρακαλω!!
ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙ ΤΡΑΒΑΣ......... ΕΧΩ 2 ΠΑΙΔΙΑ (11 το κοριτσι και 5 το αγορι) εν το μεταξυ η κορη μου ειχε 12 ΦΟΡΕΣ πριν παρω την ΛΟ (προ λυπτηκη)λοσιον!! ......... αλλα πρεπει να εχεις υπομονη, κουραγιο και......... μια καλη λοσιον..... παντως να της κανεις (σχεδον) καθε μερα με το χτενακι
για να απομακρυνεις της κονιδες........ λοιπον ελπιζω να βοηθησα :grin:
--------------------------------------------------------------------------

ngnagia
17-07-12, 16:19
παιδια SOS θέλω να μου πείτε πως φέυγουν οι κόνιδες :(:confused::confused::confused::confused::oops::?:

olympics
23-07-12, 10:50
γεια σας..εχτεσ ανακαλειψα οτι η κορη μου εχει ψειρεσ ειναι 2 χρονων και μου ειπαν οτι δεν κανει να τισ βαλω φαρμακο το θεμα ειναι οτι δεν καθεται να την καθαρισω ειναι μικρη και δεν ξερει...sos τι να κανω? ειανι η πρωτη φορα που κολαμε

Κι εμένα κόλλησε η κόρη μου 21 μηνών κι εγώ. Η κόρη μου είχε πάρα πολλές, κάθε μέρα τις βγάζω εδώ και μια εβδομάδα με το χτένι ή τα νύχια μου. Τις έβαλα την πρώτη μέρα ξύδι σε όλο το κεφάλι και την χτένιζα, βγήκαν αρκετές αλλά ακόμα είχε. Την 2η μέρα μας είπε η παιδίατρος να της βάλω το Hedrin plus spray gel που γράφει το κουτί ότι κάνει από 6 μηνών μωρά και πάνω. Είναι σαν λάδι με αποτέλεσμα να απλώνεται εύκολα και δεν μυρίζει. Ήταν πολύ αποτελεσματικό. Δεν ξαναβρήκα από τότε ζωντανή ψείρα, ψόφησαν όλες. Τις ψόφιες τις βγάζω κυρίως την ώρα που κοιμάται. Τις απλώνω ένα λευκό σεντονάκι (με βοηθάει να εντοπίζω καλύτερα τις ψείρες και τα αυγά) στο κρεβάτι μου και την βάζω να κοιμηθεί πάνω εκεί, έχοντας το κεφάλι της προς τα εκεί που είναι το περισσότερο φως. Το βράδυ την ξεψειρίζω κάτω από φως γραφείου που το ακουμπάω στο κρεβάτι. Πριν 2 μέρες της έβαλα μηλόξυδο πάλι και μετά από λίγο λάδι. Αύριο θα επαναλάβουμε την θεραπεία.

Εγώ την θηλάζω ακόμα και μου είπε η παιδίατρος να βάλω για μια φορά ένα φάρμακο (δεν μπορώ να πω ποιο, για να μην κάνω δημόσια δυσφήμιση), αλλά δεν μου έκανε τίποτα, δεν ήταν το ίδιο αποτελεσματικό με της κόρης μου, από την ίδια στιγμή είχα φαγούρα πάλι, όχι βέβαια ίδια με πριν, αλλά είχα. Ήταν σε σπρέι σαν την λακ. Δεν ήταν σαν λάδι με αποτέλεσμα να μην μπορώ καλά να το απλώσω. Ένα μπουκάλι σχεδόν ήταν μόνο για μένα. Λίγο έμεινε και έβαλα και στον άντρα μου (που κόλλησε κι αυτός) στραβά κουτσά, όσο έφτασε.
Τον έβαλα να με ξεψειρίσει αλλά δεν είχε υπομονή σε 20 λεπτά μου είπε "είσαι εντάξει". Ξυνόμουν και του έλεγα δεν με καθάρισες καλά. Εκείνο το βράδυ βρήκα κι άλλη ζωντανή. Την επόμενη μέρα έβαλα ξύδι και λούστηκα με καυτό νερό και έβαλα και πιστολάκι ζεστό σε όλο το κεφάλι με επιμονή εκεί που είχα φαγούρα. Πέσαν στον νεροχύτη άλλες 2 ζωντανές και μερικές ψόφιες. Είδα κι απόειδα και έβαλα λάδι, τα χτένισα με το χτένι και τα τύλιξα σε μεμβράνη. Κοιμήθηκα όλη την νύχτα. Το πρωί αφαίρεσα την μεμβράνη και άρχισα να χτενίζομαι με το χτένι. Περιττό να σας πω άτι έβγαλα άλλες τρεις ζωντανές και αρκετές ψόφιες. Τελικά το λάδι δεν είναι 100% αποτελεσματικό, αφού δεν έπαθαν όλες οι ψείρες ασφυξία. Αφού λούστηκα πάλι με καυτό νερό έβαλα τον άντρα μου πάλι να με καθαρίσει με τα χίλια ζόρια. Με κοίταξε άλλο ένα 20λεπτο και πάλι μου είπε είσαι εντάξει. Αύριο θα κάνω θεραπεία με τα paranix (σπρέι και σαμπουάν), ελπίζω να έχουμε αποτέλεσμα.

olympics
21-08-12, 00:24
Τελικά το paranix, έκανε πάρα πολύ καλή δουλειά. Και το σπρέι είναι καλό αλλά και το σαμπουάν. Είναι και τα 2 σε μορφή λαδιού.

Ευάκι
27-08-12, 15:21
Μετά από 3 χρόνια ξανακολλήσαμε από μια φίλη της κόρης μου που είναι γεμάτη!! Κατευθείαν τις ψέκασα, τις έλουσα, κούρεψα όσο κοντά γινόταν τη μεγάλη, ξεκίνησα καθάρισμα από τις κόνιδες και θα συνεχιστεί το σπορ και σήμερα! Ωραία απασχόληση, γμτ

Ελισα24
27-08-12, 15:43
Η γειτονισσα μου που εχει 5 παιδια μου ειπε οτι ο μονος τροπος να απαλλαγει η ιδια, οταν κολλαει, ειναι να βαψει τα μαλλια της! Φευγουν με τη μια!
Το εχει δοκιμασει καμμια σας;

Για προληψη τελικα προτεινετε του Κορρε ή το Προπολιν-ξεκιναμε τη σχολικη χρονια και ειναι απο αυτα που με αγχωνουν

fido-dido
21-10-12, 00:11
σημερα ενω χτενιζα την κορη μου βρηκα 1 ψειρα στο κεφαλακι της! της κοιτουσα τα μαλλια σχεδον καθε μερα γιοατι μας ειχαν ενημερωσει απο τον παιδικο οτι υπαρχουν κεφαλακια με ψειρες αλλα τις προηγουμενες μερες δεν ειχα δει τιποτα ουτε ψειρα ουτε κονιδα. της βαζω λοιπον καθαρο υνοπνευμα της τυλιξα τα μαλλια με σακουλα και την αφησα κανα διωρο, στην αρχη λοιπον ξυνοταν με μανια πανω απο τη σακουλα. οταν της εβγαλα τη σακουλα καθισαμε στο σαλονι αυτη σε καρεκλακι και την τυλιξα με ενα ασπρο σεντονι, πηρα μια λεπτη χτενα και ενω δεν περιμενα επεσαν πανω απο 30 ψειρες! 2-3 ηταν αρκετα μεγαλες, οι υπολοιπες μικρες. αυτη δνε ηθελε να την καθαρισω, νυσταζε, εγω της φωναζα για να κατσει ακινητη να δω αν ειναι καμια ζωντανη, μετα που κοιμηθηκε πηγαστο κρεβατι κι εβγαλα καμποσες κονιδες,και 2 ζωντανες πολυ πολυ μικρουλες.
μετα μολις κοιμηθηκε ο μικρος του κοιταξα ολο το κεφαλι, χτενισα και το δικο μου αλλα ευτυχως δεν βρηκα τιποτα.εγω κολλουσα συνεχεια μικρη, μεχρι 15 χρονων που αρχισα να κανω πιστολακι, σιδερο, βαφες, κολουσα συνεχεια, και δνε ημουν βρωμιαρα καθε μερα λουζομουν κι εκανα μπανιο. και η αδερφη μου ακομα χειροτερα απο μενα. η μανα μας μας εβαζε οτι μπορει να φανταστει κανεις, ξυδι, πετρελαιο, βενζινη, λοσιον απο το φαρμακειο που δεν εκαναν σχεδον τιποτα, μεχρι και αεροζολ!

tzini
21-10-12, 01:16
Μου στείλαν κ εμένα ενημερωτικό σημείωμα από το σταθμό οτι είναι η εποχή της ψείρας. Μέχρι τώρα πίστευα οτι είναι το καλοκαίρι η εποχή της.
Πήρα προληπτικά μια λοσιόν.
Την έψαξα, δεν είδα κάτι, αλλά παράλληλα δεν ξέρω κ πού να κοιτάξω.

Στο δέρμα, ή στα μαλλιά?

Φιδο ανατρίχιασα σου λέω!