PDA

Επιστροφή στο Forum : ΑΝΑΠΤΥΞΗ -ΥΨΟΣ

Lia
24-10-07, 12:50
Στο τελευταίο ραντεβού που πήγαμε στον παιδίατρο, το ύψος της Μαρίας ήταν 76cm. Σύμφωνα με τα δεδομένα του γιατρού όλα είναι καλά. Γεννήθηκε 52 εκ., πρέπει να πάρει περίπου 25 εκ. μέχρι να χρονίσει, άρα είμαστε καλά.
Πριν λίγες μέρες που μιλούσα με μια φίλη μου, ο μπέμπης της είναι 3 μήνες μικρότερος και είναι ήδη 76 εκ.
Το ξέρω ότι δεν πρέπει να συγκρίνω μωρά -και το συγκεκριμένο της φίλης μου είναι και αγόρι- αλλά μόλις είπα το ύψος της δικιάς μου, με έκανε να νιώσω ότι δεν εχει αναπτυχθεί καθόλου και άρχισα να αγχώνομαι. Εγώ είμαι 1,75 και ο άντρας μου επίσης κάπου εκεί.
Πόση σημασία έχει από τώρα το ύψος του μωρού; Έχει να κάνει με τη διατροφή του; Η αλήθεια είναι ότι η μικρή μου δεν τα πάει καλά με το φαγητό αλλά δεν είναι και νηστικιά. Είναι μέρες που τρώει του σκασμού και μέρες που τρώει ίσα ίσα για να λέμε ότι έφαγε. Ή δεν έχει να κάνει; Όσο είναι να ψηλώσει θα ψηλώσει;
Δεν ξέρω... τον τελευταίο καιρό έχει κολλήσει εκεί το μυαλό μου. :oops:

Sophia
24-10-07, 13:04
Lia μου τι άγχος είναι αυτό?

Μπορείς να δεις αν το παιδί έχει φυσιολογικό ύψος και βάρος μέσα απο το βιβλιαράκι που κάνει τα εμβόλια. Εκεί υπάρχουν πίνακες που δείχνουν ανάλογα με την ηλικία και το φύλλο το ''φυσιολογικό'' ύψος και βάρος του παιδιού.
Μην αγχώνεσε για τέτοια πράγματα και ποτέ μην συγκρίνεις παιδιά μεταξύ τους, ούτε καν τα αδέλφια.
:wink:

maria
24-10-07, 14:48
Οι πίνακες ανάπτυξης υπάρχουν στο

http://www.parents.gr/forum/viewtopic.php?t=510

dora
24-10-07, 15:28
Δεν νομιζω οτι η διατροφη παιζει και σπουδαιο ρολο. Τουλαχιστον οχι σε παιδια που σιτιζονται κανονικα... Αν τωρα ησουν στην Αφρικη και το παιδι λιμοκτονουσε φανταζομαι μπορει να επαιζε καποιο ρολο. Δεν τα λεω αυτα βασισμενη σε εγκυρες πηγες, βαση της λογικης μου τα λεω και απ΄οσα ξερω γενικα.
Παντως λενε οτι το υψος των παιδιων ειναι παντα με βαση τα γονιδια... συνηως ο μεσος ορος του υψους των γονιων. Εκτος αν υπαρχει κανας ψηλεας προγονος και παρει από αυτοςν.

Lia
24-10-07, 15:45
Καταρχήν, Μαρία, ευχαριστώ για τον πίνακα ανάπτυξης. Αν και επειδή το έχω ξαναδεί ξέρω ότι σύμφωνα με αυτά τα standards (άλλωστε σε αυτά βασίζονται και οι παιδίατροι) πάμε καλά...
Απλά, όπως έγραψα αγχώθηκα όταν, μιλώντας με τη φίλη μου, σχεδόν έκανε σαν να μην πίστευε ότι της έλεγα ότι είναι η δικιά μου 76 εκ. Με τον τρόπο της μου έβγαλε το παιδί "προβληματικό". Παρόλο που προσπαθώ πάντα να βλέπω όσο αντικειμενικά γίνεται τις καταστάσεις, όσον αφορά το παιδί μου γίνομαι υπερβολικά αγχώδης. Και μόνο που μου έλεγε "αποκλείεται να είναι μόνο τόσο!!!..." ανησύχησα. Εγώ θα ξαναρωτήσω το γιατρό όταν πάμε για το εμβόλιο αλλά ήθελα απλά να πάρω και κάποια άποψη και από σας.

jodido
24-10-07, 15:53
εεεεεε ναι βρε Lia.... μερικές μητέρες μετά την γέννα τους νομίζουν ότι έχουν γίνει και μαθουσάλες και γνωρίζουν και τα πάντα.....
άντε βρε ... Μια χαρά είναι η ζουζούνα σου... και να σου πω και κάτι άλλο, πολλες φορες πέρασε απο το μυαλό μου ότι και μένα ο Γιαννάκης μου μπορεί να είναι κοντός παρόλου που όλοι είμαστε κανονικοί προς ψηλοί, αλλα στην τελική δεν θα κάνω τον Φασούλα.....
Γερά να είναι και τίποτα άλλο δεν με νοιάζει... ούτε ύψος, ούτε ομορφιά ούτε τίποτα

ilonka19
24-10-07, 17:16
Εχω κουραστει να ακούω γονεις να παινευονται πόσο ψηλό ή πόσο βαρύ ειναι το παιδί τους :arrow: αρα πόσο καλοί γονεις είναι οι ίδιοι. Οσον αφορα το ύψος οι μετρησεις όσους μηνες το παιδι μετριέται οριζοντιως δεν ειναι και πολύ ακριβεις. Εξαλλου δεν εχει ιδιαιτερη σημασια τι υψος εχει ενα παιδι οταν ειναι 12 μηνών αλλά στο τέλος της αναπτυξης και η δική σου εχει όλα τα φοντα να γινει ψηλη.
Υ.Γ. Χρονια Πολλα για τα γενεθλια της Μαρίας !!!

ssidi
24-10-07, 23:07
Λία, καταρχάς το άλλο παιδάκι είναι αγοράκι οπότε είναι λογικό να έχουν άλλη ανάπτυξη. Αλλά όπως και να χει δεν νομίζω να υπάρχει λόγος να αγχώνεσαι! Όπως λες έχετε καλό ύψος κι εσύ και ο μπαμπάς της άρα και το παιδάκι σας θα ψηλώσει όσο πρέπει! Έχει καιρό ακόμη για να δίξει αν θα είναι ψηλό παιδάκι ή όχι. Καλό απ' όσο γνωρίζω κάνει η γυμναστική (για αργότερα). Η γυμναστική καλό θα κάνει κακό δεν θα κάνει έτσι κι αλλιώς σε όλα τα παιδάκια!

elenik
25-10-07, 09:51
Λια τετοιες "φιλες" να της αποφευγεις σαν συμβουλους οσον αφορα το παιδι σου. Υπαρχουν ανθρωποι που επειδη δεν μπορουν να φτασουν τους αλλους κατεβαζουν τους αλλους στο επιπεδο τους.
Εφοσον ο πινακας και ο παιδιατρος λεει οτι ειναι στα φυσιολογικα επιπεδα αστην να τραγουδαει.

Lia
25-10-07, 10:50
Θα προσπαθήσω να το "ξεπεράσω" αλλά στο βάθος του μυαλού μου θα υπάρχει μια μικρή έγνοια.
Πάντως, χθες που είχαμε και τα γενέθλια της μικρής, και ήρθανε σπίτι, θα έλεγα ότι ο μικρός της είχε εμφανή, μικρή -φυσιολογική μεν- διαφορά από τη δικιά μου. Και εννοώ ότι ήταν λίγο κοντύτερος.
Δεν μου αρέσει να μου λένε διάφορα μειονεκτήματα για το παιδί μου.... Εδώ, εγώ μαλώνω τον άντρα μου μερικές φορές αν πει κάτι για κανένα παιδάκι (και εντελώς ξένο παιδάκι που τυχαίνει να περνάει δίπλα μας στο δρόμο). Κάθε παιδάκι είναι διαφορετικό και καθένα έχει τη χάρη του. Μα θα είναι, κοντό, χοντρό, αδύνατο.... Και έτσι όπως εγώ βλέπω τα υπόλοιπα παιδάκια έτσι θέλω και το δικό μου να μην μου το "θάβουν". Και πολύ περισσότερο δικοί μου άνθρωποι.
Εννοείται ότι κάθε γονιός βλέπει το δικό του παιδί ως το καλύτερο απ'όλα τα άλλα. Αυτό δε σημαίνει ότι βγάζουμε "προβληματικά" όλα τα ύπόλοιπα.

Ελένη
25-10-07, 11:59
Λιά να μην ανησυχείς καθόλου, γερά να είναι και όλα τα άλλα είναι δευτερεύοντα. Να χαίρεσαι την κούκλα σου και να είναι πάντα γερή και χαμογελαστή. Πολύχρονη!

Lia
25-10-07, 12:31
ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ...

kathjem
25-10-07, 13:18
Δεν συγκρίνουμε ποτέ και για κανένα λόγο τα παιδάκια!! Δε βγήκαν από καλούπι να είναι όλα ίδια! Το κάθε παιδάκι έχει τις χάρες του!! Δεν τα λέω σε εσένα αλλά στον εαυτό μου που αγχώνομαι γιατί ο μπέμπης μου είναι πιο αδύνατος από άλλα παιδάκια γνωστών μου!

elenik
25-10-07, 13:29
Και ειπα να το πω μηπως μετραει λαθος αλλα ειπα μην γινω κακια :lol:

xanp
02-11-07, 16:53
Λία ο μικρός μου στην μέτρηση των 3 μηνών ήταν 67 πόντους πολύ ψηλός για την ηλικία του από 52 που γεννήθηκε η παιδίατρος όμως μου είπε να μην πιστέψω ότι θα γίνει πανύψηλος και ότι μπορεί όλους τους άλλους μήνες να μην πάρει ούτε πόντο.Οπότε χαλάρωσε και άσε το παιδί να μεγαλώσει όπως πρέπει.

Νίκη
02-11-07, 18:39
Λία η μικρή μου στη μέτρηση 3μηνών της, ήταν 75 εκατοστά.. Γεννήθηκε 51 εκατοστά. Αυτό δε σημαίνει ότι κάθε μήνα θα αναπτύσσεται έτσι ή ότι θα γίνει δίμετρη. Αλλά να σου πω και κάτι? Και 1.90 να είναι, και 1.50 να είναι για εσένα και για την κάθε μάνα η κόρη της/ο γιος της θα είναι πάντα μοναδικός/ή. Το να μην παίρνει κιλά δλδ να μην τρώει σωστά ίσως με προβλημάτιζε. Το να έπαιρνε πολλά κιλά και να είχα το φόβο μη γίνει παχύσαρκη...θα με άγχωνε. Αλλά το ύψος της, ποτέ.

Lia
05-11-07, 08:35
Ευχαριστώ κορίτσια.... Ξέρετε..... Αν σας το πω θα με περάσετε ύπερβολική (όχι ότι δεν είμαι!!!).... Γνωρίζω ζευγάρι που το πρώτο τους παιδάκι γεννήθηκε νανάκι και όταν τυχαίνει στο φιλικό σου περιβάλον να υπάρχουν τέτοιες, έστω και ακραίες, καταστάσεις βάζεις πολλά στο νου σου!!! Αλοίμονο, δεν λέω ότι φοβάμαι για κάτι ανάλογο για τη Μαρία. Άλλωστε, απ' όσο ξέρω, η συγκεκριμένη κοπέλα, δεν είχε κάνει κάποιες εξετάσεις στην εγκυμοσύνη της, όπου θα φαινόνταν η φυσιολογική ανάπτυξη του παιδιού, οπότε όταν το ανακάλυψε στο παιδί, της ήρθε πολύ απότομο.
Πάντως, τελευταίως, δε με απασχολεί πια το ύψος της.... Τον τελευταίο μήνα, έχει κάνει τέτοιες αλματώδεις προόδους γενικότερα, ομιλία, συμπεριφορά.... που απολαμβάνω την κάθε μέρα μαζί της.... Μας λέει λογάκια, χορεύει συνεχώς (χορευταρού μας βγήκε) με έχει ξετρελάνει!!!!!
ΤΗ ΛΑΤΡΕΥΩ!!!! :D :D :D

dakat
10-11-07, 01:03
Καλέ άσε τη φάτσα σου στην ησυχία της να ψηλώσει όσο και όποτε θέλει... :lol: :lol: :lol:
Μια χαρά ύψος έχει...και να ξέρεις ότι παίζουν πολύ οι μετρήσεις από γιατρό σε γιατρό ειδικά σ'αυτές τις ηλικίες που μετριούνται ξαπλωτά τα παιδάκια...
Φτούφτου είναι τέλεια η μικρή σου. Απόλαυσε τους χορούς και τα λογάκια και άσε τα υπόλοιπα στη φύση :wink:

Στέλλα
10-11-07, 01:14
Λία η μικρή μου στη μέτρηση 3μηνών της, ήταν 75 εκατοστά.. Γεννήθηκε 51 εκατοστά. Αυτό δε σημαίνει ότι κάθε μήνα θα αναπτύσσεται έτσι ή ότι θα γίνει δίμετρη. Αλλά να σου πω και κάτι? Και 1.90 να είναι, και 1.50 να είναι για εσένα και για την κάθε μάνα η κόρη της/ο γιος της θα είναι πάντα μοναδικός/ή. Το να μην παίρνει κιλά δλδ να μην τρώει σωστά ίσως με προβλημάτιζε. Το να έπαιρνε πολλά κιλά και να είχα το φόβο μη γίνει παχύσαρκη...θα με άγχωνε. Αλλά το ύψος της, ποτέ.

Καλά σοβαρά μιλάς Νίκη μου?Μήπως 65εκ.?Τα μωρά τους 3 πρώτους μήνες δεν βάζουν από 13-14 εκατοστά.Η Νάσια μου γεννήθηκε 52 εκατοστά και τώρα είναι 75 ή 76 δεν θυμάμαι καλά και ο γιατρός μου είπε ότι για την ηλικία της είναι στο 99% του ορίου.Δηλαδή στην ηλικία της δεν θα μπορούσε να είναι πάνω από 76 άντε 77.Και τα μέσα μωρά είναι περίπου 71 πόντους..Μάλλον έχεις κάνει κάποιο λάθος!Κοίταξε πάλι το βιβλιαράκι! :wink:

Στέλλα
10-11-07, 01:19
Ευχαριστώ κορίτσια.... Ξέρετε..... Αν σας το πω θα με περάσετε ύπερβολική (όχι ότι δεν είμαι!!!).... Γνωρίζω ζευγάρι που το πρώτο τους παιδάκι γεννήθηκε νανάκι και όταν τυχαίνει στο φιλικό σου περιβάλον να υπάρχουν τέτοιες, έστω και ακραίες, καταστάσεις βάζεις πολλά στο νου σου!!! Αλοίμονο, δεν λέω ότι φοβάμαι για κάτι ανάλογο για τη Μαρία. Άλλωστε, απ' όσο ξέρω, η συγκεκριμένη κοπέλα, δεν είχε κάνει κάποιες εξετάσεις στην εγκυμοσύνη της, όπου θα φαινόνταν η φυσιολογική ανάπτυξη του παιδιού, οπότε όταν το ανακάλυψε στο παιδί, της ήρθε πολύ απότομο.
Πάντως, τελευταίως, δε με απασχολεί πια το ύψος της.... Τον τελευταίο μήνα, έχει κάνει τέτοιες αλματώδεις προόδους γενικότερα, ομιλία, συμπεριφορά.... που απολαμβάνω την κάθε μέρα μαζί της.... Μας λέει λογάκια, χορεύει συνεχώς (χορευταρού μας βγήκε) με έχει ξετρελάνει!!!!!
ΤΗ ΛΑΤΡΕΥΩ!!!! :D :D :D

Μαρία μου,το ίδιο πρόβλημα έχω κι εγώ με το βάρος της.Ενώ γεννήθηκε 3900 και λογικά θα έπρεπε να το είχα διπλασιάσει στους 6 μήνες(δηλαδή να ήταν τότε 7800 περίπου),τώρα κοντεύει να κλείσει τον δέκατο και είναι γύρω στα 8400!Αφού και ο γιατρός τα έχει παίξει!Λέει ότι δεν μπορεί να αγγίζει το χαμηλότερο όριο βάρους και το ψηλότερο όριο ύψους!Είναι αντιστρόφως ανάλογα!Το κόβω εγώ να γίνεται μοντέλο!Χαχαχα! :D :lol: :P :wink:

Lia
12-11-07, 10:30
Ναι, και από βάρος επίσης δεν πάμε και πολύ καλά... Έχουμε κλείσει χρόνο και είμαστε γύρω στα 9 κιλά.... Προσέχουμε τη σιλουέτα μας!!! Αφού γκρίνιαξα,νευρίαζα (ήταν και ο λόγος που, ψάχνοντας στο ίντερνετ, σας βρήκα και έγινα μέλος εδώ) τελικά το πήρα απόφαση ότι δεν μπορώ να την πιέσω να φάει όσο θέλω εγώ. Απ' την άλλη με βολεύει γιατί αν ήταν βαρύτερη άντε να την έχεις αγκαλιά.... :D :D :D
Δεν με ανησυχεί όμως τόσο γιατί απ'όσο ξέρω, κι εγώ αλλά και ο μπαμπάς της, όταν είμασταν μικρά δεν τρώγαμε τίποτα και ήμασταν σαν παιδάκια της Αιθιοπίας. (Εγώ ειδικα και μέχρι τα 20-22 συνέχιζα να είμαι πάρα πολύ αδύνατη). Οπότε, που πήγαινε το μήλο;;;;; Κάτω από τη μηλιά θα έπεφτε!!!

xanp
13-11-07, 10:20
Και για του λόγου το αληθές Λία στην μέτρηση των 4 μηνών πήραμε μόνο 1 πόντο 68 δηλαδή.Να αρχίσω και εγώ να πιστεύω ότι θα γίνει νανάκι ο Σωτήρης;Ηρέμησε..

marinaki
13-11-07, 10:39
Εμένα πάντως γεννήθηκε μεγαλόσωμος 4,300 κιλά και 55 πόντους και αισίως στα 4,5 χρόνια είναι 30 κιλά και 1,20 μ. Γίγαντας στα προνήπια !!!! Όλοι μας λένε "Τι μεγάλο παιδί !!!!!! " και γώ απαντώ "Είμαστε γιγαντόσογο ...οπότε;;;"

Στέλλα
13-11-07, 12:24
Εμένα πάντως γεννήθηκε μεγαλόσωμος 4,300 κιλά και 55 πόντους και αισίως στα 4,5 χρόνια είναι 30 κιλά και 1,20 μ. Γίγαντας στα προνήπια !!!! Όλοι μας λένε "Τι μεγάλο παιδί !!!!!! " και γώ απαντώ "Είμαστε γιγαντόσογο ...οπότε;;;"

Η ανιψούλα μου είναι 5μισι.Όταν χρόνισε ήταν 9 κιλά και την παρακαλούσαν να φάει!Τώρα είναι 1.21 :shock: και 26-27 κιλά και την παρακαλάνε να μη φάει!Πάντως δεν φαίνεται πολύ γεματη γιατι είναι πολύ ψηλη!Φοράει 8 νουμερο παντελονι(μη πω 9!) και όλα τα παιδιά στα νήπια τα ρίχνει μισο κεφάλι(και άλλα 1!). :D

Στέλλα
13-11-07, 12:26

Και εμένα τόσο θα έβγαινε,αλλά ευτυχώς γέννησα 2 εβδομάδες νωρίτερα και βγήκε 3900 και 52 πόντους.1 εβδομάδα πριν γεννήσω στον υπέρηχο ζύγιζε 3300!
Η ανιψούλα μου είναι 5μισι.Όταν χρόνισε ήταν 9 κιλά και την παρακαλούσαν να φάει!Τώρα είναι 1.22 :shock: και 26-27 κιλά και την παρακαλάνε να μη φάει!Πάντως δεν φαίνεται πολύ γεματη γιατι είναι πολύ ψηλη!Φοράει 8 νουμερο παντελονι(μη πω 9!) και όλα τα παιδιά στα νήπια τα ρίχνει μισο κεφάλι(και άλλα 1!). :D

Lia
14-11-07, 09:24
Και για του λόγου το αληθές Λία στην μέτρηση των 4 μηνών πήραμε μόνο 1 πόντο 68 δηλαδή.Να αρχίσω και εγώ να πιστεύω ότι θα γίνει νανάκι ο Σωτήρης;Ηρέμησε..

Έχω ήδη ηρεμήσει.... Ευχαριστώ...... Ξέρω είμαι ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΗ αλλά έχω την τάση να βάζω πάντα το κακό στο μυαλό μου..... Το παλεύω όμως :D :D :D

angela
14-11-07, 10:56

Η ανιψούλα μου είναι 5μισι.Όταν χρόνισε ήταν 9 κιλά και την παρακαλούσαν να φάει!Τώρα είναι 1.21 :shock: και 26-27 κιλά και την παρακαλάνε να μη φάει!Πάντως δεν φαίνεται πολύ γεματη γιατι είναι πολύ ψηλη!Φοράει 8 νουμερο παντελονι(μη πω 9!) και όλα τα παιδιά στα νήπια τα ρίχνει μισο κεφάλι(και άλλα 1!). :D

Αυτή να την συστήσουμε στον γιό μου!!!
Είναι τεσσερα και επτά μηνών ύψος 1,20 κιλά 25 νούμερο παπούτσι 32 και ρούχα τουλάχιστον 8 , ε το ότι περνάει όλα τα συνομίλικα ένα τουλάχιστον κεφάλι είναι σίγουρο και δεν είναι χοντρός το ακριβώς αντίθετο και το τι τρώει δεν λέγεται , μόνο "μαμ" λέει άλλωστε!!!
Α και η καινούργια του φιλενάδα στο σχολείο είναι 7 κλεισμένα και την περνάει λιγάκι σε ύψος!!! :shock:

Στέλλα
14-11-07, 11:11
Ε,να τους κάνουμε "κονέ" Άντζελά μου! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

marinaki
14-11-07, 15:39
Καλά θα μου φάτε τη "νύφη"??????????:P :P :P

Και μένα ο Θανασάκης έφθασε αισίως να φορά ρούχα Νο 8 και παπούτσια Νο 33 και φυσικά δεν μιλάω για τις κατακτήσεις του ...... είναι όλες οι συμμαθήτριες της ξαδέλφης του που πάνε Δευτέρα δημοτικού και άμα τον ρωτάς γιατί "αγαπάει" αυτά τα κορίτσια απαντά ... "Μα είναι ίσα με μένα !!!" :D :D :D :D

angela
14-11-07, 15:44
Καλά θα μου φάτε τη "νύφη"??????????:P :P :P

Και μένα ο Θανασάκης έφθασε αισίως να φορά ρούχα Νο 8 και παπούτσια Νο 33 και φυσικά δεν μιλάω για τις κατακτήσεις του ...... είναι όλες οι συμμαθήτριες της ξαδέλφης του που πάνε Δευτέρα δημοτικού και άμα τον ρωτάς γιατί "αγαπάει" αυτά τα κορίτσια απαντά ... "Μα είναι ίσα με μένα !!!" :D :D :D :D

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Vaspy
22-11-07, 12:59
Η Στέλλα έγραψε:

Ενώ γεννήθηκε 3900 και λογικά θα έπρεπε να το είχα διπλασιάσει στους 6 μήνες(δηλαδή να ήταν τότε 7800 περίπου),τώρα κοντεύει να κλείσει τον δέκατο και είναι γύρω στα 8400!Αφού και ο γιατρός τα έχει παίξει!Λέει ότι δεν μπορεί να αγγίζει το χαμηλότερο όριο βάρους και το ψηλότερο όριο ύψους!

Στέλλα μου η δικιά μου γεννήθηκε 3,400kg. Την Παρασκευή που μας πέρασε τη ζύγισε η παιδίατρος (3,5 μήνες μετά) και ήταν 7,750kg και έχει ύψος 0,62m :shock:. Η χοντρούλα μου έχει φτάσει στο ανώτατο όριο βάρους για την ηλικία της και την θηλάζω αποκλειστικά.
Απο τα παχάκια της δεν μπορούμε ακόμα να καταλάβουμε σε ποιόν μοιάζει :?.

Στέλλα
22-11-07, 13:15
Δεν σου είπε η παιδίατρος να την ταίζεις αντλι για κάθε 3,κάθε 4 ώρες?Αυτό είπε η παιδίατρος στην αδερφή μου,γιατί η μπέμπα της σήμερα κλείνει τον πέμπτο μήνα και είναι 8 κιλά( :!: :shock: ) ενώ γεννήθηκε 2800!Να φανταστείς την περνάμε 5 μήνες και 1 εβδομάδα και σχεδον 14 πόντους και έχουμε διαφορά στο βάρος μόνο 300 γραμμάρια! :shock: :shock: :shock:

ΣΟΦΙΑ
22-11-07, 13:24
Να σας πω την δική μου εμπειρία στο θέμα.. Ο Δημήτρης γεννήθηκε 3800 και ήταν ένα μωρο που μεχρι 6 μηνων θηλασε αποκλειστικά αλλα η ανάπτυξη του ήταν εντυπωσιακή ήταν μπουλουκος, στα ανωτατα όρια του βάρους αλλά και του ύψους ... σε αναλογία και με την περιμετρο του κεφαλιου..
Η παιδιατρος επειδή θήλαζε δεν ανησυχουσε καθολου.. με το που περπάτησε 11 μηνών (περπατησε και νωρίς παρολο που ήταν βαρύ παιδί) φύγανε και οι δίπλες και όλα :P είναι σε πολύ καλές αναλογίες υψος - βάρος..

evita
22-11-07, 13:40
Να σας πω την δική μου εμπειρία στο θέμα.. Ο Δημήτρης γεννήθηκε 3800 και ήταν ένα μωρο που μεχρι 6 μηνων θηλασε αποκλειστικά αλλα η ανάπτυξη του ήταν εντυπωσιακή ήταν μπουλουκος, στα ανωτατα όρια του βάρους αλλά και του ύψους ... σε αναλογία και με την περιμετρο του κεφαλιου..
Η παιδιατρος επειδή θήλαζε δεν ανησυχουσε καθολου.. με το που περπάτησε 11 μηνών (περπατησε και νωρίς παρολο που ήταν βαρύ παιδί) φύγανε και οι δίπλες και όλα :P είναι σε πολύ καλές αναλογίες υψος - βάρος..

Σ'αυτό ελπίζω και εγώ γιατί και ο δικός μου είναι μπουλούκος (μαγουλήθρας σκέτος) αλλά ευτυχώς είναι και στα πάνω όρια του ύψους (μέτρηση 4 μηνών: 7850kgr, 67cm)

Vaspy
23-11-07, 13:27
Δεν σου είπε η παιδίατρος να την ταίζεις αντλι για κάθε 3,κάθε 4 ώρες?Αυτό είπε η παιδίατρος στην αδερφή μου,γιατί η μπέμπα της σήμερα κλείνει τον πέμπτο μήνα και είναι 8 κιλά( :!: :shock: ) ενώ γεννήθηκε 2800!Να φανταστείς την περνάμε 5 μήνες και 1 εβδομάδα και σχεδον 14 πόντους και έχουμε διαφορά στο βάρος μόνο 300 γραμμάρια! :shock: :shock: :shock:

Μέσα στη μέρα κάνει 4 και πολλές φορές 5 ώρες για να φάει. Δεν τρώει συχνά. Το κακό βέβαια είναι οτι ενεργείται 1 φορά τη βδομάδα (και αν).

μανουλα
05-12-07, 16:34
η μικρη μου γεννηθηκε 2650 και μονο 48 εκ. η παιδιατρος μου ειπε να μην συγκρινω το παιδι μου με ενα που γεννηθηκε 3,5 κιλα και 52εκ. (ανησυχω μηπως μεινει κοντη) :? τωρα ειναι σχεδον 13 μηνων και ειναι 8200 και 75εκ. με το φαγητο καλα τα παμε αλλα οπως λεει η lia το μηλο κατω απο τη μηλια θα πεσει. εγω ημουν 24 μηνων και βαρος 11 κιλα επερνα σιδηρο ως τα 5 απ'οτι λεει η μαμα μου.

Sam
05-12-07, 16:58
ο Ανδρέας γεννήθηκε 1740 γρ και 46εκ τώρα είναι 10480 και 84εκ τα υπόλοιπα λόγια θεωρώ ότι είναι περιτά 8)

Αλεξάνδρα
05-12-07, 17:51
Εμένα η μικρή μου γεννήθηκε 2680 και 49 εκατ. Στους 9 μήνες ήταν 7200 και 70 εκατ. Οπως θα καταλάβατε το φαγητό δεν είναι το φόρτε μας :cry: .
Λέτε να είναι η πιο αδύνατη του Forum ??

Είδατε υπάρχουν και χειρότερα Στέλλα και μανούλα :) :)

ΜΕΛΙΝΑ
23-12-07, 00:11
θα συμφωνήσω με τα κορίτσια τι άγχος είναι αυτό το παιδάκι είναι φυσιολογικό. Αν υπήρχε πρόβλημα θα στο έλεγε ο παιδίατρος μην αγχώνεσαι εγώ που είμαι 1,85 και γεννήθηκα το 1973 δεν είχα τόσο ύψος τριών μηνών . Ο μπεμπάκος μου που υποτίθεται με βάση τα διαγράμαμτα ότι είναι ψηλός είναι 72 πόντους και είναι 6,5 μηνών. Το ύψος από αυτά που διάβασα στο περιοδικό science illustrator εξαρτάται από γονιδικαόυς παράγοντες σε συνδυασμό με την εξέλιξη του τρόπου ζωής, διατροφής. Μην ανησυχείς το θέμα είνα να είναι ένα υγιές μωρόκαι να μην συγκρίνεις το παιδί σου με άλλα δεν είναι καλό.

Νίκη
23-12-07, 00:29

Καλά σοβαρά μιλάς Νίκη μου?Μήπως 65εκ.?Τα μωρά τους 3 πρώτους μήνες δεν βάζουν από 13-14 εκατοστά.Η Νάσια μου γεννήθηκε 52 εκατοστά και τώρα είναι 75 ή 76 δεν θυμάμαι καλά και ο γιατρός μου είπε ότι για την ηλικία της είναι στο 99% του ορίου.Δηλαδή στην ηλικία της δεν θα μπορούσε να είναι πάνω από 76 άντε 77.Και τα μέσα μωρά είναι περίπου 71 πόντους..Μάλλον έχεις κάνει κάποιο λάθος!Κοίταξε πάλι το βιβλιαράκι! :wink:

Τώρα το είδα.... :( eXCuSe Me!!!! 75 εκατοστά ήταν, δεν έκανα κανένα λάθος, πληροφοριακά να αναφέρω ότι και εγώ 3μηνών, 73 εκατοστά ήμουν, και τώρα είναι 79 εκατοστά και 8.500 από κιλά.

Νίκη
23-12-07, 00:32
Και θα συμφωνήσω με τη ΜΕΛΙΝΑ... Ποτέ δε σύγκρινα και ούτε πρόκειται να συγκρίνω την κόρη μου ούτε σε ύψος ούτε σε μάκρος ούτε σε φάρδος με κανένα μωρό... ούτε τώρα ούτε ποτέ!!!! :wink:

marpolu44
29-12-07, 18:21
Λοιπόν , εγώ γεννήθηκα 63 πόντους και 4080 κιλά πριν 34 χρόνια. Όταν με έίδαν οι γιατροί είπαν τι ψηλό παιδί κλπ.... Ε!! σας πληροφορώ ότι από τότε πήρα μόνο 1 μέτρο και 1 πόντο. Είμαι δηλαδή 1 και 64. Βέβαια με βάση την κληροόμικότητα είναι μέσα στα όρια. Να ξέρετε ότι παίζει βασικό ρόλο η κληρονομικότητα στις μέρες μας γιατί τα σημερινά παιδιά τρώνε καλά.

Lia
30-12-07, 12:21
Και εγώ -που άνοιξα και το θέμα- γεννήθηκα πολύ μικρή γιατί ήμουν πρόωρη (και όλοι αναρωτιούνταν "θα γίνει αυτό παιδί;;;") και μέχρι και το δημοτικό θεωρούμουν σχετικά κοντή... Μετά όμως πήρα ύψος.... και έφτασα τα 1,75.
:D :D :D

Άσχετα όμως με το τί έκανα εγώ ή οποιοσδήποτε άλλος... για το παιδί μου αγχώνομαι και θα αγχώνομαι..... :D

eleni^^
04-10-08, 02:50
θα ξαναγραψω την ερωτηση μου εδω...η μπεμπα τους τελεφταιους δυο μηνες δε πηρε ουτε ενα εκατοστο...εχω αγχωθει απιστευτα..αυτο το μηνα κ δεν θα παμε στη γιατρο...εν το μεταξυ προσπαθω να τη μετρησω..η γιατρος τους προογουμενους μηνες την εβγαζε 69 ποντους ενω εγω τη βγαζω 67 :shock: το να κοντενει το αποκλειω..αναρωτιεμαι αν οι γιατροι τα μετρανε καπως διαφορετικα... το βαρος μας ειναι ακριβως στα ορια στις καμπυλες 9250 (7 μηνων) κ το υψος μας περιπου στο 70% (69cm) ...
το παιδακι κατα τα αλλα εχει απολυτα φυσιολογικη αναπτυξη..στεκεται,μπουσουλαει κλπ κλπ...
τι θα μπορουσε να ειναι?εχει τυχει σε καποια κοπελα?

eleni^^
04-10-08, 02:51
να συμπληρωσω πως η γιατρος μου ειπε να μην αγχωνομαι θα μου φανει περισσοτερο σε 2 μηνες που εχουμε ξανα ραντεβου..θα τα παρει μαζεμενα... :?

Μαμά του Ωρίων
04-10-08, 09:15
βρε Ελένη σου απάντησα και στο άλλο θέμα αλλά μάλλον δεν σε ικανοποίησε η απάντηση μου :lol:
οχι δεν πρέπει να αγχώνεσαι
όπως έγραψα και στο άλλο θέμα κι εμένα ο δικός μου δεν πήρε καθόλου βάρος και ύψος δύο μήνες σερι (έχασε κι ολας βάρος επειδή περασε και μια δύσκολη ίωση)

τον μεθεπόμενο πήρε και βάρος και ύψος κι όλα καλά
όσο περνάνε οι μήνες τα μωρά δεν αναπτύσονται όπως τους πρώτους μήνες
δεν παίρνουν ένα κιλό και 3 πόντους
αυτά είναι μόνο στις πολύ αρχές
Στη συνέχεια, στη μεγάλη πλειοψηφία τους, είναι όπως είναι τώρα το δικό σου ή όπως ήταν πριν το δικό μου
Ενα μηνα δύο μπορεί να μην πάρουν, τον μεθεπόμενο μπορεί να πάρουν είτε ένα πόντο είτε και 3
Δεν είναι τίποτα το ανησυχητικό αυτό, ηρέμησε :D

Λάβε επίσης υπόψη σου ότι όπως λες είναι 8 μηνών και είναι 9200 περίπου (Εμένα τώρα είναι 9200 που είναι 11 μηνών)
Το μωρό σου ξεκίνησε να κινείται
Δεν είναι μόνο ξάπλα όπως πριν
Προφανώς σε αυτούς τους δύο μήνες, ζωήρεψε, άρχισε να μπουσουλάει, να χαζοπερπατάει ίσως
Στανταρ καίει πολύ περισσότερο απ ότι πριν
Θα δεις που τον άλλον μήνα (ή τον παράλλο) θα πάρει πόντους και βάρος

Από τη στιγμή που είναι αναλογική σε βάρος και ύψος, είναι το μόνο που σε νοιάζει
Να ανησυχούσες αν ήταν ελλιποβαρής ή με πολύ παραπάνω βάρος σε σχέση με το ύψος του

eleni^^
04-10-08, 10:36
:oops: :oops: :oops: :oops:

:D

galat
07-10-08, 15:51
κι εμένα αυτόν τον μήνα δεν πήρε ούτε ύψος ούτε βάρος...για το τελευταίο ειδικά δεν ανησυχώ η μέση μου τα έχει παίξει!!!! :lol:

patousaki
08-10-08, 08:38
Οι πίνακες ανάπτυξης υπάρχουν στο

http://www.parents.gr/forum/viewtopic.php?t=510

...δείτε και αυτούς τους πίνακες...

http://www.cdc.gov/nchs/data/nhanes/growthcharts/set1clinical/set1color.pdf

http://www.cdc.gov/nchs/data/nhanes/growthcharts/set2clinical/set2color.pdf

Μη βιαστείτε να πείτε ότι αφορούν Αμερικανάκια τα οποία είναι πιο ψηλά ... Έχουν γίνει με τεράστιο αριθμό πληθυσμού ως δείγμα, το οποίο περιλαμβάνει όλες τις φυλές που συναντάει κανείς στην Αμερική... Άλλωστε, η τάση είναι ότι οι Έλληνες ψηλώνουμε πια και έχουμε δρόμο ακόμη μπροστά μας, σε αντίθεση με άλλους λαούς παραδοσιακά ψηλούς (π.χ. Σουηδούς), οι οποίοι έφτασαν στο peak του ύψους τους και τώρα βρίσκονται στάσιμοι.

eleni^^
30-11-08, 18:35
συμφωνα με τους παραπανω πινακες που εβαλες η μπεμπα ειναι κατω απο τη μεση του μεσου ορου στο υψος 71cm περιπου κ πολυ ψηλα στις καμπυλες του βαρους...να αγχωνομαι μηπως εχει κατι το παιδακι μας κ δε ψηλωνει? :(

Νικη78
30-11-08, 20:18
συμφωνα με τους παραπανω πινακες που εβαλες η μπεμπα ειναι κατω απο τη μεση του μεσου ορου στο υψος 71cm περιπου κ πολυ ψηλα στις καμπυλες του βαρους...να αγχωνομαι μηπως εχει κατι το παιδακι μας κ δε ψηλωνει? :(

Να μην αγχωνεσαι καθολου, καλε τιποτα δεν εχει η κορακλα σου. Θα ψηλωσει οταν θελει και ολα θα ειναι τελεια. Δηλαδη τι να εχει και δεν ψηλωνει? μην αγχωνεσαιιιιιιιιιιιιιιιιιιι :wink: :wink:
σε ολους τους κανονες υπαρχουν και οι εξαιρεσεις.......... :!:

ΧΕΛΙΔΟΝΙ
30-11-08, 20:39
Λία ο μικρός μου στην μέτρηση των 3 μηνών ήταν 67 πόντους πολύ ψηλός για την ηλικία του από 52 που γεννήθηκε η παιδίατρος όμως μου είπε να μην πιστέψω ότι θα γίνει πανύψηλος και ότι μπορεί όλους τους άλλους μήνες να μην πάρει ούτε πόντο.Οπότε χαλάρωσε και άσε το παιδί να μεγαλώσει όπως πρέπει.Ναι αυτο μου το εχει πει και εμενα ο παιδιατρος.Μπορει για καποιους μηνες να μη παρει ουτε ποντο και μετα να παρει αποτομα!!εαν ειστε και οι δυο ψηλοι τι το σκεφτεσαι;Ασε και κοντοι να εισασταν,τωρα κοντα παιδια δεν υπερχουν!

liarena
30-11-08, 22:46
Βρε κοριτσια μην ανχωνεστε αδικα τα δικα μου παιδια ειναι ο μεγαλος 3 χρονων και4 μηνων 15 κιλα και 1.05 υψος ο μικρος ειναι 7,5 μηνων 9 κιλα και 72 υψος!η πεθερα μου και ηκουνιαδα μου για τον μεγαλο καθε φορα λενε τι αδυνατος ειναι και δεν τρωει κ.τ.λ !!τησ κουνιαδας μου εναι 9 χρονων και 56 κιλα και 4 χρονων 30 κιλα.ειλικρινα δεν τα ζηλευω καθολου!!!αμα δειτε τι τρωνε θα παθετε πλακα οταν ο μεγαλος της ηταν 2 χρονων ετρωγε το βραδυ 3 κομματια πιτσα και ηθελε κι αλλο!!!ασε αμα παμε σε ταβερνα τι γινεται!!!!οταν μου την λενε οτι δεν τον ταιζω και τα σχετικα εγω τους λεω οτι ετσι τον θελω γιατι αυτες νομιζουν οτι το παχος ειναι υγεια!!!!φιλακια

ΧΕΛΙΔΟΝΙ
30-11-08, 22:53
Εχω ψυχωση κι εγω μ'αυτο το πραγμα.Δεν τον πιεζω καθολου με το φαγητο.Επειδη κι εγω και ο αντρας μου εχουμε την ταση παχυσαρκιας προσπαθουμε το μωρο να το ταιζουμε υγιεινα.Δηλ αυτοι ειναι ικανοποιημενοι που τα παιδια εχουν αυτο το βαρος για την ηλικια τους;Τ ο ξερω οτι το θεωρουν υγεα το φαγητο αλλα ειναι το κατοχικο συνδρομο!!!

liarena
30-11-08, 23:02
Μπραβο σου που το κανεις αυτο !!!!αυτοι ενω ειναι και οι δυο παχυσαρκοι και βλαπουν τα προβληματα που τους δημιουργουν τα παραπανω κιλα παρολααυτα πιστευουν οτι τα παιδια τους ειναι καλα να ειναι ετσι και το χαιρονται

ΧΕΛΙΔΟΝΙ
30-11-08, 23:30
Αχ Χριστε μου γιατι το κανουν αυτο στα παιδια;Και μετα....θα τα κανουν διαιτα για να αδυνατισουν!!!!Κριμα(αν ειναι και νεοι οι γονεις)ακομη πιο κριμα.

Lia
21-01-09, 11:14
Ξαναφέρνω το θέμα στην επιφάνεια. Η ανησυχία μου παραμένει καθώς χθες που πήγαμε για το τελευταίο μας εμβόλιο απογοητεύτηκα πάλι από το ύψος της μικρής μου. Δεν πήρε παρά ένα μόνο πόντο από τον Οκτώβρη. Είναι 86 πόντους (27 μηνών). Ο γιατρός λέει απλά πως θα πάρει ύψος αργότερα και πως δεν είναι κάτι ανησυχητικό. Μας έδωσε και να κάνουμε και γενικές εξετάσεις γιατί τον ρώτησα μην τυχόν της λείπει κάτι από τον οργανισμό και την "εμποδίζει" να πάρει ύψος.
Η άλλη εκδοχή - που δεν ξέρω κατά πόσο στέκει αλλά "πιάνομαι" κι από κει- είναι ότι απλά δεν θα γίνει και πολύ ψηλή καθώς και ο μπαμπάς μας δεν είναι και το πρώτο μπόι!!! Ο άντρας μου είναι 1,73 και πιθανόν να ακολουθεί την δική του καμπύλη ανάπτυξης. Και πάλι όμως νιώθω πως κάτι δεν πάει καλά. Μακάρι να είναι απλά υπερβολικές οι ανησυχίες μου. Αλλά όταν γύρω μου βλέπω τα περισσότερα παιδάκια της ηλικίας της να έχουν ξεπεράσει τους 90 πόντους και εμείς να μένουμε στα ίδια ..... :roll:

Ευτυχώς στα κιλά πήγαμε καλά. Φτάσαμε αισίως τα 12 από 10.800 που ήταν τον Οκτώβριο. Γιαυτό πονάει η μέση μου, και έλεγα τι να φταιει;;; :lol:

Γατουλα
21-01-09, 11:28
πατουσακι αν αρχισω να κοιταω αυτους τους πινακες θα παθω παλι υστερια.
Ελεγξα υψος βαρος κορης και τα ποσοστα ειναι διαφορατικα απο αυτα που εχουμε στο βιβλιαρακι υγεια του παιδιου. Ως ανυπομονη και ανησυχη μαμα τα ενημερωνω καθε μηνα για να ξερω ποιυ ειμαι. Αυτα τη βγαζουν πιο ψηλη και πολυ πιο αδυνατη! Μου αρκει το 25 % βαρος , μη πεσω και στο 10%!

username
09-04-09, 23:40
Lia χθες πήγαμε κι εμεις το γιο μας στον παιδίατρο κι είναι μόλις 88 πόντους και 11,200 βάρος και είναι 2 μιση χρονών. Μας είπε κι εμάς να μην ανησυχούμε γιατί φταίει το ότι δεν τρώει αρκετά και ότι σε αυτή την ηλικία το βάρος και το ύψος συνδέονται. Μας είπε ότι όταν αρχίσει να τρώει και να παίρνει βάρος θα πάρει και το ύψος που του λείπει. Παρ' όλα αυτά μας έγραψε κι ένα σωρό εξετάσεις για να μου φύγει λέει η ανυσηχία. Μέ έκανε όμως χειρότερα και με έχει πιάσει απίστευτο άγχος. Εσείς τις κάνατε τις εξετάσεις? Ελπίζω να μου πεις πως όλα πήγαν καλά. Τώρα πως πάει το μωρό? Πήρε τους τελευταίους μήνες ύψος και βάρος?

anastasia&marilou
29-04-10, 16:43
Μολις γυρισα απο τη γιατρο οπου ειχαμε παει για το εμβολιο...Καλα..εκτος του οτι δεν εκλαψε η καημενη οταν της μιλησα χασκογελουσε κιολας!Μου ειπε η γιατρος οτι για την ηλικια της ειναι πανω απο την καμπυλη αναπτυξης 65εκ και 7 κιλα.Η απορια που δεν τολμησα να ξεστομισω ειναι η εξης...και η μαμα μου σαν βρεφος τετοια αναπτυξη ειχε αλλα απο το γυμνασιο εμεινε στο 160:cool:...Λετε να με κυνηγησει το κληρονομικο???

mommymini
07-05-10, 13:30
Καταρχάς να σου ζήσει η μικρή σου πριγκήπισσα; Μην αγχώνεσαι γιατί και ο δικός μου ο γιος στην ηλικία των 2 μηνών που κάνουμε τα πρώτα εμβόλια ήταν 7.200 το βάρος και με αποκλειστικό θηλασμό. Η παιδίατρος με επίπληξε λέγοντας μου πως δεν βάζουμε το μωρό να τρώει κάθε φορά που κλαίει. Η αλήθεια είναι πως ήταν σαν μικρός Βούδας. Αλλά τώρα που είναι 4,5 χρόνων είναι σκέλετορ.

JENIA
07-05-10, 13:38
Μολις γυρισα απο τη γιατρο οπου ειχαμε παει για το εμβολιο...Καλα..εκτος του οτι δεν εκλαψε η καημενη οταν της μιλησα χασκογελουσε κιολας!Μου ειπε η γιατρος οτι για την ηλικια της ειναι πανω απο την καμπυλη αναπτυξης 65εκ και 7 κιλα.Η απορια που δεν τολμησα να ξεστομισω ειναι η εξης...και η μαμα μου σαν βρεφος τετοια αναπτυξη ειχε αλλα απο το γυμνασιο εμεινε στο 160:cool:...Λετε να με κυνηγησει το κληρονομικο???

απο το συμπερασμα με αυτα που λες σε ενδιαφερει το υψος οντως η κουκλα σου ειναι πολυ καλη . μην σε πιανει ανχος απο τωρα αμα θα ειναι ψιλη η οχι αυτο που θα κειτας τωρα ειναι να εχει καλη αναπτυξη γιατι ειναι πολυ μικρουλα για τετοιες θεωριες ακομα . παντος σου ευχομαι να γινει μια δυμετρη κουκλαρα και να την εχεις παντα καλα .φιλακια να σου ζησει η μπουμπου.:razz:

mamavicky
31-08-10, 12:33
κορίτσια εδω και 3 μηνες η περιμετρος κεφαλιου ειναι η ιδια (47) και εχουμε πεσει στην καμπυλη αναπτυξης.με την παιδιατρο θα μιλησω την επομενη εβδομαδα που θα την παω.σας φαινεται φυσιολογικο?α! ειμαστε 15 μηνων.

Titi_S
31-08-10, 13:05
Και σε εμάς έτσι έγινε...
Μην ανησυχείς καθόλου!
Αν παρατηρήσεις την ώρα που το μετράει το παιδί, η μεζούρα δεν είναι πάντα στην ίδια θέση... Επίσης, αν δεις στις καμπύλες ανάπτυξης, από την ηλικία των 12 περίπου μηνών οι αυξήσεις είναι απειροελάχιστες (αν θεωρήσουμε ότι ακολουθεί το παιδί την ίδια περίπου εκατοστιαία καμπύλη). Μπορεί δηλαδή τον ένα μήνα να είναι 47 και τον επόμενο αν δεις 47,2. Συγνώμη κιόλας, αλλά 2 ΧΙΛΙΟΣΤΑ πώς είναι δυνατόν να τα μετρήσει ο γιατρός σε διαφορά από μήνα σε μήνα???
Το καλύτερο που έχετε να κάνετε είναι μετά τον χρόνο να βλέπετε τις διαφορές ανά εξάμηνο. Εμένα παδίατρος μου το είπε, γιατί κι εγώ είχα ανησυχήσει και τελικά είναι όλα υπερβολές.

kalliope
13-10-10, 21:30
η κορη μου είναι 6 χρονων και 1.04. η γιατρος μας ειπε να κανουμε μια κανπυλη αυξητικης ορμονης αλλα μου ειπαν οτι τους χορηγουν γλυκοζη και μπορει να κανουν εμετους και να τους ανεβει το ζαχαρο.
ξερετε κατι για αυτη την εξεταση; τι να κανω;

pavlgiot
02-11-10, 17:00
ο γιος μου είναι 7,5 ετών και είναι 1.13. και εμάς μετά από ελέγχους θυροειδή μας παρέπεμψε ο ιατρός για εξέταση αυξητικής ορμόνης. μας ενημέρωσε ότι γίνεται με δύο τρόπους.δίνουν στο παιδί κάποιο χάπι είτε για να να έχει υπογλυκαιμία είτε για να έχει υπόταση .και οι δύο τρόποι είναι ικανοί να διεγείρουν την αυξητική ορμόνη για να μετρηθεί. και εγώ έχω ενδοιασμούς εάν πρέπει να κάνει το παιδί την εξέταση καθώς δεν γνωρίζω παρενέργειες που μπορεί να έχει.εάν κάποιος γονέας γνωρίζει ή εχει κάνει το τεστ ας μας πει την άποψη του.

artemida
10-01-11, 13:27
μπορείτε και εδώ να δείτε τις τιμές http://health.in.gr/tools/BabyGrow.asp

fouskitsa
10-01-11, 13:50
Κοριτσια να ρωτησω κατι?ποσο επρεπε να ειναι δηλ. Τα παιδια?φοβαστε απλα να μην ειναι κοντα τα παιδια η για κατι παθολογικο?ειλικρινα δεν ξερω μιας και ο γιος μου 21 μηνων ειναι ηδη 96 εκ.οποτε
δεν αντιμετωπιζω προβλημα απλα βλεπω οτι η αυξητικη ορμονη παιζει σε πολλα θεματα.και ειναι καλο να παρεμβαινουμε στην φυση?αχ δεν ξερω

anitapolonia
10-01-11, 14:27
fouskitsa 96 ???????εμεις στα 5 μας χρονια να σας φτασουμε .... 15 μινον 78 ποντους με χιλια ζορια

jackrussel
22-03-11, 00:33
εμενα ο γιος μου χρονιζει την αλλη εβδομαδα ειναι 74 ποντους και 8900,,,δεν ειναι μικρουλης?

marilou.
22-03-11, 12:16
εμενα ο γιος μου χρονιζει την αλλη εβδομαδα ειναι 74 ποντους και 8900,,,δεν ειναι μικρουλης?

Ax μία από τα ίδια. 12μησι μηνών η μικρή μου και μόνο 9.200 και 77 πόντους. Δεν τρώει τίποτα και είμαι μέσα στο άγχος. Όλη μέρα τρέχω με ένα κουταλι και αυτή δίνει μια και τα πετάει όλα τα φαγητά κάτω. Τώρα τελευταία τα φτύνει κιόλας. Δεν ξέρω τι θα κάνω μ αυτό το παιδί..

bibicos
31-03-11, 00:31
Ax μία από τα ίδια. 12μησι μηνών η μικρή μου και μόνο 9.200 και 77 πόντους. Δεν τρώει τίποτα και είμαι μέσα στο άγχος. Όλη μέρα τρέχω με ένα κουταλι και αυτή δίνει μια και τα πετάει όλα τα φαγητά κάτω. Τώρα τελευταία τα φτύνει κιόλας. Δεν ξέρω τι θα κάνω μ αυτό το παιδί..

Το εκανα λιγο εικονα αυτο και πολυ γελασα....:lol:

Βρε κοπελα μου γιατι αυτομαστιγωνεσαι???Ειναι δυνατον να τρεχεις ολη μερα με το κουταλι παραμασχαλα σαν τον Βεγγο???

Οποτε πεινασει θα φαει...Με την πιεση μονο αρνητικα αποτελεσματα θα μπορεσεις να φερεις...Ειναι και λιγο ζορικη η μικρη σου μιας και τα πεταει ολα κατω???Με υπομονη και επιμονη νομιζω ολα λυνονται...

invoked
31-03-11, 01:18
Καλησπερα ;)

Εμενα ο μικρος μου ειναι 10 μηνων και κατι ημερων και ειναι 83 εκατοστα και
10.800 περιπου.
Εχω την εντυπωση οτι ειναι λιγο παχουλος αλλα παλι δεν ειμαι και σιγουρη.
Ο μεγαλος μου ηταν πολυ διαφορετικος και οφειλω να ομολογησω οτι δεν τον εχω ζησει στα πρωτα του χρονια γιατι σπουδαζα στο εξωτερικο και δεν ημουν συνεχεια Ελλαδα,οποτε δεν μπορω να θυμαμαι και πολλα :(
Αυτο που με προβληματιζει ειναι το εξης,οταν τον εχει η πεθερα μου,μου λεει
οτι τρωει συνεχεια.
Ενω οταν τον εχουμε εμεις στο σπιτι πολλες φορες ειτε το φτυνει,ειτε κουναει
το κεφαλι του περα δωθε (το κανει οταν δεν θελει να φαει).
Δεν τον πιεζω ποτε γιατι μια φορα που το εκανα,μου εκανε εμετο και φωναζε ο αντρας μου:shock:

Μηπως κανω κατι λαθος??
Ξεχασα να πω οτι η πεθερα μου και ο πεθερος μου,τον ταιζουν στην αγκαλια τους ενω εμεις στο καρεκλακι του.
Μηπως παιζει ρολο αυτο?
Αισθανεται πιο ανετα ετσι?