PDA

Επιστροφή στο Forum : ΤΙ ΓΑΛΑ...?

Αντιγόνη
31-10-07, 11:13
Θα ήθελα να σας ρωτήσω τι/ποιό γάλα δίνετε στα παιδάκια σας τώρα που μεγάλωσαν λιγάκι.. Αυτά τα παιδικά, ή γάλα φρέσκο που πίνουμε κι εμείς? Τα παιδικά φοβάμαι πως έχουν πολύ ζάχαρη και θα ήθελα σιγά σιγά να της δίνω φρέσκο κανονικό.. :roll:

Sophia
31-10-07, 11:15
Εγώ έψαξα και βρήκα εδώ στην Αθήνα φρέσκο γάλα απο την εταιρεία Κουκάκη. Μου το σύστησε ο παιδίατρος καθώς είχε γίνει συζήτηση και εδώ απο κοπέλες που μένουν Β. Ελλάδα ότι είναι πολύ καλό γάλα.

alvadi
31-10-07, 13:23
Εγώ μετά τα 4 την πήγα στο φρέσκο γάλα. Έκανα το λάθος όμως αρχικά και της έδινα το Advance αλλά τελικά της το γύρισα στο κανονικό που πίνουμε και ΄μεις.

Ε1976
31-10-07, 13:26
...γιατι λες λαθος για το Advance?

Sam
31-10-07, 13:31
[quote="Sophia"]Εγώ έψαξα και βρήκα εδώ στην Αθήνα φρέσκο γάλα απο την εταιρεία Κουκάκη. Μου το σύστησε ο παιδίατρος καθώς είχε γίνει συζήτηση και εδώ απο κοπέλες που μένουν Β. Ελλάδα ότι είναι πολύ καλό γάλα.[

Εγώ είμαι μία από αυτές τις κοπέλες που λέει η Σοφία οπότε όπως καταλαβαίνεις του δίνω φρέσκο γάλα της εταιρείας Κουκάκη μόλις συμπλήρωσε χρόνο......................................................

alvadi
31-10-07, 13:36
...γιατι λες λαθος για το Advance?

Πρώτα απ'όλα έχει αρκετή ζάχαρη και μετά όταν πηγαίναμε διακοπές είχε εθιστεί σ'αυτό και δεν έπινε άλλο γάλα με αποτέλεσμα να ψάχνουμε μανιωδώς να βρούμε το συγκεκριμένο και όταν δεν το βρίσκαμε να μη πίνει γάλα.

aggeliki
31-10-07, 13:36
εγω δινω το βιολογικο γαλα για παιδια,teddi,το ξερετε?εχει σιδηρο παραπανω απο τα αλλα και βιταμινη c αλλα ειναι μακρας διαρκειας.ειναι καλο?δεν βρισκω φρεσκο για παιδια.

Αντιγόνη
31-10-07, 14:30
aggeliki τα teddi τα ξέρω αλλά δεν τα έχω πάρει ποτέ. Το φρέσκο Advance της Δελτα της δίνω αλλά είναι όντως πολύ γλυκό... :?

Marilena
31-10-07, 14:46
Εγω της δίνω εβαπορε και επειδη ηθελα φρεσκο ο παιδιατρος μου ειπε... αστο καλύτερα... Τον εμπιστευομαι απολυτα κι ετσι τωρα μολις περασαμε απο το Νουνου Νουλακ στο Νουνου κιντ...
Βεβαια γενικα πινει ΟΤΙ κι αν της δωσω !!!
Ειναι καλοβολη...

Αντιγόνη
31-10-07, 14:54
Marilena ΓΙΑΤΙ σου ειπε άστο καλύτερα για το φρέσκο??

ΜΑΡΥ.Τ
31-10-07, 14:56
Εγω παίρνω του Κουκάκη, το θεωρώ απο τα καλύτερα

Λίτσα
31-10-07, 15:44
ένας γενικος κανόνας είναι ότι τα παιδιά μεχρι να κλεισουν τα τρια χρειάζονται γάλα εμπλουτισμένο καθώς και γιαούρτι. Μετά απο τα τρια μπορουν πιο άνετα να περασουν στο φρέσκο.
Τα παιδιά μου τα μεγαλώνω με ΝΟΥLAC κατόπιν συσταση παιδιάτρου απολυτου εμπιστοσύνης.
Οταν τον ρώτησα για το φρεσκο γάλα και για το ΚΟΥΚΆΚΗ. Μου ειπε οτι σιγουρα το παιδι θα πιει το φρεσκο αλλά τα πρωτα τρια χρονια έχει ανάγκη απο σιδηρο, ασβεστιο κτλ που τα προσφερουν τα εμπλουτισμενα γαλα.

Marilena
31-10-07, 21:28
Όπως τα λεει η Λίτσα αλλα και για την ποιότητα του φρέσκου... Φρέσκο... λέμε τώρα...

ΜΑΡΥ.Τ
01-11-07, 11:04
ένας γενικος κανόνας είναι ότι τα παιδιά μεχρι να κλεισουν τα τρια χρειάζονται γάλα εμπλουτισμένο καθώς και γιαούρτι. Μετά απο τα τρια μπορουν πιο άνετα να περασουν στο φρέσκο.
Τα παιδιά μου τα μεγαλώνω με ΝΟΥLAC κατόπιν συσταση παιδιάτρου απολυτου εμπιστοσύνης.
Οταν τον ρώτησα για το φρεσκο γάλα και για το ΚΟΥΚΆΚΗ. Μου ειπε οτι σιγουρα το παιδι θα πιει το φρεσκο αλλά τα πρωτα τρια χρονια έχει ανάγκη απο σιδηρο, ασβεστιο κτλ που τα προσφερουν τα εμπλουτισμενα γαλα.

Λείπαμε αλλά δεν θα συμφωνήσω ότι η κονσέρβα, αυτό το επεξεργασμένο κατασκεύασμα, είναι καλύτερο από το φρέσκο.
Επίσης το κουτί αυτό όταν το ανοίξεις και το μυρίσεις την επόμενη μέρα βρωμάει, κάπου είχα διαβάσει ( στο vita νομίζω) ότι δημιουργούνται πολλοί μύκητες.

Όσο για το σίδηρο που λες Λίτσα, έκανα εξετάσεις στον μικρό πριν κανα 2-3 εβδομάδες και ήταν μια χαρα. Το σίδηρο το παίρνει και από τις τροφές, από το κρέας, φακές, μπρόκολο, μαρούλι, σπανάκι.
Άποψη μου είναι (φυσικά ο καθένας κάνει ότι νομίζει καλύτερο για την οικογένεια του, για να μην με παρεξηγήσεις) , το γάλα το φρέσκο δεν το αλλάζω με τίποτα

demi
01-11-07, 11:49
Θα συμφωνησω με mtheo..
Βεβαια η πασιγνωστες μαρκες που κυκλοφορουν ειναι αθλιες..προτιμηστε μικρες μοναδες οπως Κουκακη φαρμα κιλκις ,Μπεκας και τετοια.
Παλαιοτερα ειχα εξηγησει αναλυτικα για το γαλα που ειναι ζωντανος οργανισμος και οταν το μεταφερουν και το μεταγγιζουν απο το ενα αυτοκινητο στο αλλο χανει σχεδον ολα τα θρεπτικα συστατικα.
μολις βρω χρονο θα το ξαναγραψω αναλυτικα.

γενικα το φρεσκο γαλα απο μικρες μοναδες ειναι το καλυτερο..
Εγω βεβαια που ζω στο βουνο οι αγελαδες κανουν βολτα διπλα μας ελευθερες και ισα που μου ερχεται να αρμεξω μια.......

:lol: εχει και το βουνο τα καλα του τελικα..
φρεσκα αυγα,ζαρζαβατι απο το θερμοκηπιο μας,καλο κρεας κλπ

ΜΑΡΥ.Τ
01-11-07, 13:01
Εγω βεβαια που ζω στο βουνο οι αγελαδες κανουν βολτα διπλα μας ελευθερες και ισα που μου ερχεται να αρμεξω μια.......

:

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Maya
01-11-07, 13:48
Μπορώ να σας πω ότι το θέμα με το γάλα με προβλημάτισε κι εμένα! Εγώ τον θήλαζα μέχρι τους 6 μήνες αποκλειστικά και μετά του δίναμε σκόνη, βιολογικό γάλα. Μετά το χρόνο, η παιδίατρος μας είπε να συνεχίσουμε για δύο- τρεις μήνες σκόνη εμπλουτισμένη και μετά να του δίνουμε φρέσκο, από το δικό μας. Μία άλλη παιδίατρο όμως, καλή κι αυτή, μας είπε να του δίνουμε εμπλουτισμένο (Advance). Το φρέσκο λέει, τους δημιουργεί εντερικά κά. Εγώ λοιπόν ξεκίνησα Advance -εμπλουτισμένο αλλά φρέσκο-, όμως δεν ήμουν ικανοποιημένη. Ήταν πολύ γλυκό, το παιδί μας έπινε 'όλο του το γάλα' όμως εγώ για πρώτη φορά δεν είχα ακολουθήσει το ένστικτό μου. Από χθες που έγινε 15 μηνών, του δίνω πια φρέσκο -το οποίο το πίνει και με βαριά καρδιά-την έκανε τη δουλειά της η ζαχαρίτσα-. Φαντάζομαι θα συνηθίσει.

ELENA K.
01-11-07, 14:29
Και γώ προσπάθησα να αποφύγω το Αdvance για να μάθει να πίνει κανονικό γάλα και να μην έχουμε προβλήματα εθισμού.
Το Κουκάκη είναι όντως πολύ καλό , αλλά εξίσου καλό είναι και το Όλυμπος.
Βέβαια επειδή δεν υπάρχουν αυτά τα γάλατα παρά μόνο σε super market , μερικές φορές όταν ξεμένουμε αναγκάζομαι να του δίνω Δέλτα το κανονικό δηλαδή αν και πολλά έχω ακούσει και γι΄αυτούς !!!!! :?

Λίτσα
01-11-07, 14:49

Λείπαμε αλλά δεν θα συμφωνήσω ότι η κονσέρβα, αυτό το επεξεργασμένο κατασκεύασμα, είναι καλύτερο από το φρέσκο.
Επίσης το κουτί αυτό όταν το ανοίξεις και το μυρίσεις την επόμενη μέρα βρωμάει, κάπου είχα διαβάσει ( στο vita νομίζω) ότι δημιουργούνται πολλοί μύκητες.

Όσο για το σίδηρο που λες Λίτσα, έκανα εξετάσεις στον μικρό πριν κανα 2-3 εβδομάδες και ήταν μια χαρα. Το σίδηρο το παίρνει και από τις τροφές, από το κρέας, φακές, μπρόκολο, μαρούλι, σπανάκι.
Άποψη μου είναι (φυσικά ο καθένας κάνει ότι νομίζει καλύτερο για την οικογένεια του, για να μην με παρεξηγήσεις) , το γάλα το φρέσκο δεν το αλλάζω με τίποτα

ΔΕΝ ΘΑ ΔΙΑΦΩΝΗΣΩ ΜΕ ΟΣΑ ΛΕΣ. ΑΠΛΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΩ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΓΕΝΙΚΟΣ ΚΑΝΟΝΑΣ ΠΟΥ ΣΤΟΝ ΣΥΝΙΣΤΟΥΝ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΙ. ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΣΙΔΗΡΟ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΠΡΕΒΙΟΤΙΚΕΣ ΙΝΕΣ ΚΤΛ. ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΟΤΙ ΟΛΑ ΤΑ ΣΥΣΤΑΤΙΚΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΤΑ ΠΑΡΟΥΝ ΑΠΟ ΤΙΣ ΤΡΟΦΕΣ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΡΟΙΟΝΤΑ ΒΟΗΘΟΥΝ ΣΤΗΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΑΠΟΡΡΟΦΗΣΗ ΤΟΥΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟ.
ΕΠΙΣΗΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ Η ΚΟΝΣΕΡΒΑ ΕΜΠΛΟΥΤΙΣΜΕΝΟ ΓΑΛΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΣΤΟ ΕΜΠΟΡΙΟ ΟΠΩΣ ΠΧ ΤΟ ADVANCED ΤΗΣ ΔΕΛΤΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΦΡΕΣΚΟ.
ΕΚΤΟΣ ΤΟ ΤΙ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΟΥΝ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ Η ΕΠΙΛΟΓΗ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΔΙΚΗ ΜΑΣ. ΒΕΒΑΙΑ ΤΟ ΦΡΕΣΚΟ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΤΙΚΟ. ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΑΛΛΑΞΟΥΜΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΣΤΗΝ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΜΑΣ. ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΕΙΧΑΜΕ ΤΟ ΑΓΡΟΚΤΗΜΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΜΟΝΟ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΑΝ ΣΙΓΟΥΡΟΙ ΤΟ ΤΙ ΤΡΩΜΕ ΕΜΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟ ΤΙ ΔΙΝΟΥΜΕ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ. :P

Sam
02-11-07, 14:14
Oπως πάντα οι παιδίατροι έχουν διαφορετικές απόψεις ο δικός μας ήταν κατά από την αρχή σε ότι έχει σχέση με βρεφικά γιαούρτια και γάλατα.................

ΡΙΑ
02-11-07, 23:46
Εγω δινω απο δυο χρονων στα παιδια μου "ΟΛΥΜΠΟΣ". Το θεωρω πολυ καλο γαλα. Ακομα καλυτερο πιστευω οτι ειναι το κατσικισιο αλλα δυστυχως πρεπει να ψαξεις πολυ για να το βρεις και ειναι πολυ ακριβο.

Αντιγόνη
07-11-07, 15:34
Ρώτησα και τη γνώμη της παιδιάτρου και μου είπε καλύτερα όχι τα παιδικά, παρά πλήρες φρέσκο που πίνουμε κι εμείς.
Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια.
-Έβγαλε και το Βλάχας φρέσκο. Το είδατε? Λέω να το δοκιμάσω-

kgial
07-11-07, 16:51
Παιδια,να προτιματε κυριως τα ντοπια γαλατα (κυριως για τις κυριες απο την επαρχια). Εμεις εδω πανω εχουμε την επιλογη να εχουμε γαλα απο την Ξανθη,την Δραμα,τον Εβρο και την Θεσσαλονικη. Καποτε βεβαια,οταν ακομα ημασταν αγροτικη περιοχη και τα οικοσιτα ζωα ζουσαν διπλα μας,ειχαμε ολο και εναν γειτονα διπλα μας να παραγει γαλα απο αγελαδες (οπως ο παππους μου,αλλα δεν τις προλαβα...τις ειχε πουλησει). :)

Οσο για τα μεγαλα αστικα κεντρα (Αθηνα-Θεσσαλονικη) αυτοι πιστευω πως εποφελουνται του φρεσκου γαλακτος,στο οτι ο χρονος μεταξυ παραγωγης-καταναλωσης ειναι μικροτερος απ'αυτον που κανει για να φτασει στην επαρχια... :roll:

Τα μεγαλα ονοματα δεν σημαινει οτι ειναι και τα καλυτερα... :roll:
Οταν ενα προιον ξερεις οτι ειναι απο τον τοπο σου,γιατι να δινεις τα λεφτα σου σε μεσαιοκαρχαριες και να μην ξερεις τι ακριβως πινεις? ( εξ ου και η φραση: "τι πινεις και δεν μας δινεις"!!! ) :lol:

σσ: Τα υπογραμμισμενα υποννοουν την προτιμηση της περιοχης μου σ'αυτα κατα πλειοψηφια. :)

mata
07-11-07, 23:15
Συμφωνώ kgial ότι πρέπει να παίρνουμε τοπικά γάλατα τουλάχιστον εμείς που έχουμε τη δυνατότητα είναι καλύτερο να τα προτιμάμε!

Παρεπιπτόντως μια που είσαι συντοπίτης παίρνω το θάρρος να σου πώ βρε παιδί για την υπογραφή σου στο φάρμακο για τη γυναικεία γκρίνια!Βρε kgial δεν είμαστε εμείς οι γυναίκες γκρινιάρες. Να σου πώ τί φταίει και ποιό είναι το φάρμακο να ησυχάσεις κι εσύ; Είναι να μας ακούνε οι άντρες και να κάνουν αυτό που τους ζητάμε (όταν είναι σε λογικά πλαίσια πάντα), χωρίς να χρειάζεται να το επαναλαμβάνουμε τρεις στην ώρα. Μάλλον δεν είναι μια γυναίκα γκρινιάρα συνήθως, όταν ο άντρας της δεν είναι ξεροκέφαλος!!! :D :D
Δεν πιστεύω να παρεξηγήθηκες, φιλικά σου τα είπα αυτά γιατί βλέπω ότι ψάχνεις το φάρμακο!! :) :)Μπας και σωθούμε και βγάλεις την υπογραφή στο τέλος!
Ελπίζω να γνωρίσω σύντομα την οικογενεια σου γιατί η karamelitsa φαίνεται γλυκύτατη και η κόρη σου μια κούκλα!!
:) :) :) :) :) :) :) :)

Στέλλα
08-11-07, 00:11
Συμφωνώ kgial ότι πρέπει να παίρνουμε τοπικά γάλατα τουλάχιστον εμείς που έχουμε τη δυνατότητα είναι καλύτερο να τα προτιμάμε!

Παρεπιπτόντως μια που είσαι συντοπίτης παίρνω το θάρρος να σου πώ βρε παιδί για την υπογραφή σου στο φάρμακο για τη γυναικεία γκρίνια!Βρε kgial δεν είμαστε εμείς οι γυναίκες γκρινιάρες. Να σου πώ τί φταίει και ποιό είναι το φάρμακο να ησυχάσεις κι εσύ; Είναι να μας ακούνε οι άντρες και να κάνουν αυτό που τους ζητάμε (όταν είναι σε λογικά πλαίσια πάντα), χωρίς να χρειάζεται να το επαναλαμβάνουμε τρεις στην ώρα. Μάλλον δεν είναι μια γυναίκα γκρινιάρα συνήθως, όταν ο άντρας της δεν είναι ξεροκέφαλος!!! :D :D
Δεν πιστεύω να παρεξηγήθηκες, φιλικά σου τα είπα αυτά γιατί βλέπω ότι ψάχνεις το φάρμακο!! :) :)Μπας και σωθούμε και βγάλεις την υπογραφή στο τέλος!
Ελπίζω να γνωρίσω σύντομα την οικογενεια σου γιατί η karamelitsa φαίνεται γλυκύτατη και η κόρη σου μια κούκλα!!
:) :) :) :) :) :) :) :)

Πες του τα κοπέλα μου!Και όταν του τα επαναλαμβάνω τρεις την ώρα,μου λέει ότι τα ξεχνάει από την πολλή επανάληψη!Χαχαχα!
Ναι!Θα γνωριστούμε πολύ σύντομα και σ'ευχαριστώ για τα κοπλιμέντα! :wink: :lol: :wink:

dora
08-11-07, 01:47
Εγω μεγαλωσα με ζαχαρουχο βλαχας..
Το ιδιο και ολα τα παιδια στην οικογενεια μου.. Ο χαρης προς το παρον πινει νουλακ αν και ο παιδιατρος προτεινε να παρω το Advance η το ABC.
Τα δοκιμασα (εγω) και δεν μου αρεσαν καθολου στη γευση οπότε τα απερριψα.. Αν θελει φρεσκο θα του δωσω κανονικο. Η Ολυμπος ή Κουκακη που μου αρεσουν και μενα. Τυχαινει ομως και πινει και ζαχρουχο γιατι πινω και εγω καθε βραδυ

Στέλλα
08-11-07, 10:19
Εγω μεγαλωσα με ζαχαρουχο βλαχας..
Το ιδιο και ολα τα παιδια στην οικογενεια μου.. Ο χαρης προς το παρον πινει νουλακ αν και ο παιδιατρος προτεινε να παρω το Advance η το ABC.
Τα δοκιμασα (εγω) και δεν μου αρεσαν καθολου στη γευση οπότε τα απερριψα.. Αν θελει φρεσκο θα του δωσω κανονικο. Η Ολυμπος ή Κουκακη που μου αρεσουν και μενα. Τυχαινει ομως και πινει και ζαχρουχο γιατι πινω και εγω καθε βραδυ

Πρόσεξε μόνο να μην εθιστεί στη ζάχαρη! :wink:

Αντιγόνη
08-11-07, 12:07
Πρόσεξε μόνο να μην εθιστεί στη ζάχαρη! :wink:
Αυτό ακριβώς φοβήθηκα και γω και θα το γυρίσω στο φρέσκο που πίνουμε και μεις.
Τα παιδικά παραείναι γλυκά.

ΑΝΤΩΝΙΑ
21-11-07, 12:23

:

ΚΑΛΗΜΕΡΑ. ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΟ ΕΞΗΣ! Η ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ (14 ΜΗΝΩΝ) ΕΧΕΙ ΟΥΡΟΛΟΙΜΩΞΗ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΙΩΣΗ ΓΑΣΤΡΕΝΤΕΡΙΤΙΔΑΣ. ΠΑΙΡΜΕΙ ΤΩΡΑ CECLOR ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΜΕΤΑ ΝΑ ΠΑΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΓΙΑ ΥΠΕΡΗΧΟ ΝΕΦΡΩΝ. ΞΕΡΕΤΕ ΚΑΤΙ;; ΑΝΗΣΥΧΩ ΠΟΛΥ!!!

ilonka19
06-12-07, 17:19
Διαβάζω τόσα πράγματα για το φρέσκο γάλα, για τις φάρμες, τις εταιρείες δεν εχω δει όμως πουθενά εδώ και πολύ καιρό αγελάδες.Ως καχύποπτη λοιπόν που ειμαι για όλα μου περνάει από το μυαλό μήπως το γαλα που πίνουμε είναι εισαγώμενο φρεσκο αγελαδινό γάλα?

NTINAT
06-12-07, 17:39

:

ΚΑΛΗΜΕΡΑ. ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΟ ΕΞΗΣ! Η ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ (14 ΜΗΝΩΝ) ΕΧΕΙ ΟΥΡΟΛΟΙΜΩΞΗ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΙΩΣΗ ΓΑΣΤΡΕΝΤΕΡΙΤΙΔΑΣ. ΠΑΙΡΜΕΙ ΤΩΡΑ CECLOR ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΜΕΤΑ ΝΑ ΠΑΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΓΙΑ ΥΠΕΡΗΧΟ ΝΕΦΡΩΝ. ΞΕΡΕΤΕ ΚΑΤΙ;; ΑΝΗΣΥΧΩ ΠΟΛΥ!!!

Αντωνια μην ανυσηχεις περασαμε κ εμεις ουρολοιμωξη κ τον υπερηχο τον δινουν παντα για προληπτικους λογους κ γιατι οι αντιβιωσεις χτυπανε συνηθως νεφρα αλλα κ γιατι οι ουρολοιμωξεις εχουν αμεση σχεση με τα νεφρα.Μην στεναχωριεσαι εμεις περασαμε κ απο κυστεοουρηθρογραφια τι να πουμε?Ολα θα πανε καλα!!!!

renik
24-12-07, 12:34
ο παιδίατρος μου είπς ότι μετα το πρώτο έτος να σταματήσω το almiron τη σκόνη που έδινα στο παιδί και να του δίνω φρέσκο γάλα και μάλιστα αυτο που πίνουμε και εμείς.με το κοινό το γάλα το παιδί θα παίρνει όλες τις βιταμίνες και τα απαρ4αίτητα για την ανάπτυξη του συστατική ή να πάρω καλύτερα το almiron το φρέσκο γάλα, εσεις ποιο τους δίνεται?

eleana
24-12-07, 16:23
renic εγω στη μικρη απο το 1ο ετος και μεχρι σημερα της δινω το αβγ της φαγε.ειναι καλο και το πινει,δοκιμασε το :D :D

Marilena
24-12-07, 17:20
Εμεις πινουμε εβαπορε... ΝΟΥΝΟΥ

Mirsini77
24-12-07, 19:50
Εμεις πινουμε τωρα πια ή το Ολυμπος Ζωης ή το Κτημα Βραχιας ή της Αμερικανικης Γεωργικης Σχολης.
Πιναμε το Advance αλλα ξαφνικα δεν το ηθελε. Μαλλον του φαινοταν πολυ γλυκο.

konstadina
24-12-07, 20:36
Και εγώ μόνο φρέσκο γάλα δίνω στην Πέρσα μου... απο ενός έτους και μετά, και μάλιστα αυτό που η παστερίωση κρατάει 3-4 ημέρες.

maroulakicorfou
03-01-08, 16:11
Πρωτα απ'ολα να σας ευχηθω καλη χρονια.Εγω εχω ενα προβλημα με το γιο μου(18 μηνων) εδω και μια βδομαδα ,γιατι ξυπναει το βραδυ γυρω στις 2.00για να πιει γαλα .Του εδινα το NESLAC1 το εβαπορε μετα το NESLAC2 μηπως δεν του εφτανε το γαλα τωρα του πηρα το ALMIRON τα ιδια.Μηπως ξερετε τι να κανω;Ειχαμε κοψει το βραδυνο γαλα απο τον τεταρτο μηνα.

annastasia
03-01-08, 16:23
Εμείς πριν κανα μήνα κλείσαμε χρόνο και συνεχίζουμε να τα σκάμε στο φαρμακείο με NOVALAC 2... νομίζω μέχρι και τα δύο χρόνια η παιδίατρός μας προτιμάει να συνεχίσουμε αυτό το μοντέλο...

tozdel
04-01-08, 00:29
χρόνια πολλά και καλή χρονιά!!

η βασιλική σε λίγες μέρες γίνεται ενός - και ομολογώ πως με απασχολεί και μένα.....το ζήτημα: τί γάλα????

για την ώρα της δίνουμε NOULAC και όλα μια χαρά. κάτι μέσα μου με σπρώχνει να της δώσω κανονικότατο πια...ή το ADVANCE.....

και δεν ξέρω τί να κάνω...η παιδίατρος θα μου πεί βέβαια αλλά κι΄από την άλλη κάθε παιδίατρος λέει άλλα..... :shock:

και μένω αναποφάσιστη!!

renik
05-01-08, 09:04
maroulakicorfou τι ώρα δίνεις στο μωράκι σου το τελευταίο γεύμα? έχει βγάλει και η αλμιρον γάλα με ρυζάλευρο και κάτι άλλο μέσα το οποίο το είδα στο σούπερ μάρκετ το οποίο είναι πιο χορταστικό από τα άλλα γάλατα και βοηθάει το μωρό στο να μην πεινάει το βράδυ και να κοιμάται περισσότερο, βέβαια δεν το έχω δοκιμάσει και καλό θα ήταν να ρωτήσεις και τον παιδίατρο σου, όσο για το γάλα μου είπε να πάρω φρέσκο γάλα μπλε αυτό που πίνουμε εμείς και να αποφύγω να του δώσω παιδικά γάλατα τύπου almiron και τα σχετικά γιατί είναι πιο γλυκά από αυτά που πίνουμε εμείς και είναι για τα παιδάκια που δυσκολεύονται να πιουν το δικό μας γάλα

maroulakicorfou
05-01-08, 21:14
renik δινω γαλα γυρω στις 10.30 οπως εδινα και πριν.Θα δω και αυτο που μου ειπες και θα ρωτησω την παιδιατρο,αν και νομιζω οτι πρεπει να του δωσω ενα απλο γαλα μαλλον θα ειναι καλυτερα.Σ'ευχαριστω πολυ καληνυχτα και καλη χρονια :evil:

zebelia
06-01-08, 03:21
Εγω τωρα τις δινω το noulac φρεσκο ηθελα να τις δινω αλλα καποιος μου ειπε οτι ειναι δυσκολοχωνευτο.Δεν ξερω αν ειναι σωστο.

el_dec
07-01-08, 13:26
Κι εγω τον ξεκίνησα το noulac πριν 3-4 μέρες. Ευτυχώς το δέχτηκε αμέσως χωρίς προβλήματα. Πριν επινε το ΝΑΝ2.

staraki
11-01-08, 18:36
ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΟ ΕΞΗΣ:
Η ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ 17 ΜΗΝΩΝ ΠΙΝΕΙ ΑΚΟΜΗ ΓΑΛΑ ΣΚΟΝΗ.ΕΧΩ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΝΑ ΤΗΣ ΤΟ ΑΛΛΑΞΩ ΜΕ ΦΡΕΣΚΟ ΓΑΛΑ ΑΛΛΑ ΤΙΠΟΤΑ.ΚΑΙ ΜΕ ΓΑΛΑΤΑ ΕΒΑΠΟΡΕ ΑΛΛΑ ΠΑΛΙ ΤΙΠΟΤΑ.ΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΤΟ ΓΑΛΑ?

Jean
11-01-08, 19:25
Δοκιμασε να της το δινει μισο μισο στην αρχη ωσπου σταδιακα να της δινεις μονο φρεσκο. Ισως δεν το καταλαβει με αυτον τον τροπο.

gavrias
11-01-08, 20:00
Υπάρχει και το Νο 3 στις περισσότερες εταιρείες για μεγαλύτερα παιδιά.Η πρώτη μας παιδίατρος, μου έιχε πεί να συνεχίσω με σκόνη όσο το παιδί δεν αντιδρά.Άρα μην ανησυχείς :) :) :) :) :)

BIZELI
14-01-08, 10:52
και μενα ακομα σκονη πινει με προτροπη του παιδιάτρου μας ...πινουμε nan3 και μου ειπε όσο το πινει καλό ειναι γιατι ειναι πολύ εμπλουτισμενα γαλατα....το καλοκαιρακι θα τη παω σε φρεσκο...παντως και εγω ειμαι της αποψης να της δινεις μισο μισο και καθε φορα να αφαιρεις λίγο απο τη σκονη και να προσθετεις φρεσκο ωσπου να ειναι μονο φρεσκο...

eleana
14-01-08, 10:56
ακριβως αυτο που λεει η jean να της το δινεις μισο μισο στην αρχη και καθε μερα να ελλαττωνεις κατα 30 ml την σκονη και να βαζεις φρεσκο αυτο εκανα κ γω :D :D

tozdel
14-01-08, 17:46
γειά σας κορίτσια!

η βασιλική έγινε ενός έτους και η παιδίατρος σύστησε να της δώσουμε φρέσκο αγελαδινό γάλα.
αγοράζουμε γάλα της αμερικανικής γεωργικής σχολής - θεωρείται από τα καλύτερα. λέτε να εντάξω την μικρή στο γάλα της οικογένειας ή να προτιμήσω τα τύπου advance???

εσείς τί γάλα δίνετε??

ilonka19
14-01-08, 20:10
Εχω συζητηση με μια φιλη που εργαζεται στο χημειο γαλακτοβιομηχανιας και μου ειπε οτι το γαλα της αμερικανικης γεωργικης σχολης θεωρειτε το καλυτερο. Μου ειπε επίσης οτι στο γαλα τύπου advance προσθετουν φαρμακευτικους ορούς, για να εχουν περισσοτερο σιδηρο κλπ.

lina
15-01-08, 09:43
Να πω κάτι χωρίς να θεωρηθεί προβοκάτσια; Κι εγώ Γεωργικής Σχολής έπαιρνα, μέχρι που μια μέρα είδα ένα μπουκάλι με πράσινα υπολείμματα στα τοιχώματα και αηδίασα. Το ξέρω ότι και στις υπόλοιπες συσκευασίες μας πασάρουν ό,τι θέλουν, αλλά επειδή οι φιάλες της ΓΣ είναι επιστρεφόμενες κι επειδή το είδα, δεν μπορώ να το βγάλω από το μυαλό μου. Απλά ίσως πρέπει να ρίχνετε μια ματιά και στην εμφάνιση...

tozdel
16-01-08, 17:14
πράσινα υπολειματα απέξω μόνο ε???

renik
17-01-08, 08:18
εμένα ο παιδίατρος μου είπε να βρω ένα γάλα που να είναι εύκολο να το βρω και στις διακοπές γιατί δεν είναι καλό να αλλάζω γάλα μέσα στις διακοπές οπότε καταλήξαμε στης φάγε που υπάρχει και στο νησί.όσο για τα παιδικά γάλατα τύποu advance και τα σχετικά μου είπε ότι είναι πιο γλυκά απο τα συνηθισμένα και είναι για παιδάκια που αρνούνται να πιουν το φρέσκο και μετά που θα καταλαβαίνει πιο πολλά ίσως να αρνείται να πιει φρέσκο και να καθυστερήσει πολύ να αλλάξει γάλα

pitsaki
22-01-08, 20:50
ΕΓΩ ΤΟΥ ΔΙΝΩ ΤΟ Advance ΤΗΣ ΔΕΛΤΑ, ΑΛΛΑ ΚΙ ΑΛΛΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΤΥΧΕΙ ΝΑ ΤΟΥ ΔΩΣΩ ΤΟ ΠΙΝΕΙ. Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΝΑ ΤΟΥ ΔΙΝΩ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΦΡΕΣΚΟ ΠΑΡΑ ΕΒΑΠΟΡΕ, ΚΙ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΔΑ ΣΤΟ SITE ΤΗΣ GREENPEACE ΓΙΑ ΤΑ ΜΕΤΑΛΛΑΓΜΕΝΑ ΟΤΙ Η ΔΕΛΤΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ, ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΝΑ ΤΟΥ ΔΙΝΩ ΑΥΤΟ.

maryp
22-01-08, 23:33
Διαβάζω τόσα πράγματα για το φρέσκο γάλα, για τις φάρμες, τις εταιρείες δεν εχω δει όμως πουθενά εδώ και πολύ καιρό αγελάδες.Ως καχύποπτη λοιπόν που ειμαι για όλα μου περνάει από το μυαλό μήπως το γαλα που πίνουμε είναι εισαγώμενο φρεσκο αγελαδινό γάλα?
Να το κάνω χειρότερο? Μήπως το γάλα που πίνουμε είναι εισαγόμενη σκόνη??

Polina
23-01-08, 12:01
Εγώ του έδινα το Νουνού Κιντ στην χάρτινη συσκευασία. Οταν όμως είδα ότι είναι "κοκκινη" απο τη λίστα της greenpeace, άρχισα να του δινω το Ολυμπος (πλήρες) που δεν έχει ούτε ζάχαρη ούτε πρόσθετα. Μια χαρά το πίνει!!

evoulita
23-01-08, 12:17
Εμείς δυστυχ'ως γάλα δεν πίνουμε. Μόνο γιαούρτια...

DEMI-MELINA
25-02-08, 13:03
Έμείς δεν κλείσαμε ακόμη χρόνο και η παιδίατρος μου είπε οτι αν θέλω μπορώ να της δώσω φρέσκο γάλα πλήρες και όχι με χαμηλά λιπαρά.
Αρχίσαμε με το Όλυμπος και το Κουκάκη που πίνουμε και εμείς και πραγματικά το λάτρεψε.

ΠΗΝΕΛΟΠΗ
05-03-08, 12:29
Καλημέρα.
Ο Γιάννης μου - που την Κυριακή γίνεται 2 ετών - έπινε περίπου 500 γρ. γάλα την ημέρα. Τώρα που μας συμβούλεψε ο παιδίατρος να του αλλάξουμε το γάλα (έπινε το ΝΟΥΝΟΥ NOULAC και τώρα μας είπε να του δίνουμε το ΝΟΥΝΟΥ ΚΙD) ζήτημα να πιεί 150 γρ. Οπότε του δίνω κρέμα για να "πιεί" παραπάνω γάλα. Αλλά και πάλι δεν ξεπερνάμε τα 250 γρ.
Λέτε να του αλλάξω το ΝΟΥΝΟΥ ΚΙD και να του δώσω κάτι άλλο ? Τι όμως ? Οταν είπα στον παιδίατρο για φρέσκο, μου είπε ότι αυτά είναι "σκέτο νερό" και ότι καλό είναι να πίνει τα εμπλουτισμένα γάλατα.

Περιμένω τις γνώμες σας.
Ευχαριστώ
Πένη

manina
05-03-08, 12:50
τί να πώ κορίτσια σε εμάς δεν ήταν θέμα επιλογής ΜΟΥ,δεν έπινε τίποτα και είχα πάει να απελπιστώ μετά τον θηλασμό,το μοναδικό γάλα που ήπιε ήταν το Noulac και αργότερα πήγαμε στο NounouKid όπου και μένουμε,γιατί δεν πίνει τίποτα άλλο όσα και αν του έχω δώσει να δοκιμάσει.

lili
07-03-08, 07:57
Τι εννοειτε κοριτσια οταν λετε οτι ειναι το nounou kid στην κοκκινη γραμμη της Greenpeace? Αυτο του δινω τωρα μετα απο το noulac!! Αγχωθηκα τωρα :? :?

Aggeloudia
24-03-08, 22:41
Κορίτσια που μπορώ να βρώ και εγώ που μένω Κερατσίνι τα γάλατα μικρών παραγωγών όπως αυτό απο την Βόρεια Ελλάδα;Πάντως κάθε παιδίατρος έχειμ την φιλισοφία του πα΄νω στα γάλατα. Εγω πιστεύω πως δεν μπορεί να αντικαταστήσει τίποτα το φράσκο. Και εμείς με φρέσκο μεγα΄λώσαμε αλλά ήταν να μου πείς άλλοι καιρόι αυτοί,,,,

mpimpi
10-07-08, 00:27
koritsia geia sas!!! 8elo tin boi8eia sas!! to moro mou tin kiriaki xronizei! mexri tora tou edina to almiron no2! tora ti gala na doso? fresko i ebapore? empeires boi8iste me!! ta xo xasei me tosa galata.......

helen18
10-07-08, 01:55
Είναι καλύτερα να ρωτήσεις την παιδίατρό σου.
Εγώ ξέρω οτι μέχρι 18 μηνών είναι καλύτερο το γάλα σε σκόνη
επειδή περιέχει φυτικά έλαια
Η παιδίατρος μπορεί να στα εξηγήσει καλύτερα.

helen18
10-07-08, 01:55
Ξέχασα να σου πω να χαίρεσαι το μωράκι σου!!!!!

evgenia
10-07-08, 21:26
κι εμένα η γιατρός μου έχει πει ότι είναι καλύτερο το γάλα σε σκόνη μέχρι τους 18 μήνες επειδή ελέγχεται καλύτερα. τα δικά μου έπιναν frisolac και τώρα, μέχρι τους 18 μήνες, frisogrow.
mpimpi να σου ζήσει το μπουμπουκάκι!!! :D

Eliza
11-07-08, 12:41
Έχει συζητηθεί πολύ το θέμα
Δες εδώ
Γάλα σκόνη ή εβαπορέ (μετά τον πρώτο χρόνο)?
http://www.parents.gr/forum/viewtopic.php?t=5783

κι εδώ
ΣΚΟΝΗ ΓΑΛΑ ΩΣ ΠΟΤΕ????
http://www.parents.gr/forum/viewtopic.php?t=409

Εμείς στον χρόνο το γυρίσαμε σε φρέσκο. Τη σκόνη δεν την ήθελε πια.

Maya
11-07-08, 19:23
H γιατρός μας είχε πει, 1-2 μήνες ακόμα την ίδια σκόνη και μετά φρέσκο. Το φρέσκο είναι καλύτερο, φυσικά, όμως δίνε του αραιά και πού εβαπορέ, για να είναι εξοικειωμένο με την γεύση, γιατί είναι πολύ πρακτικό, όταν βρίσκεσαι έξω από το σπίτι.

elepet
18-08-08, 14:23
Κατ οπιν συμβουλης της παιδιατρου κοψαμε το γαλα σκονη που πιναμε για να αρχισουμε το φρεσκο γαλατακι..αυτο που πινουμε κι εμεις. Ο λογος ειναι οτι δεν πινει με τιποτα τη σκονη ξαφνικα..το αποστρεφεται!
Τι φρεσκο δινεται εσεις?? Μην μου πειτε για advance..ειμαι κατα του εθισμου στη γλυκια και ψευτικη αυτη γευση βανιλιας.Εμεις..εγω δηλαδη..ο συζυγος δεν πινει..περνουμε το Όλυμπος ή το Βραχιας.Το Όλυμπος κυκλοφορει και σε βιολογικό και ειπα να περνω αυτο.Είναι πιο ακριβο σαφως..αλλα δε με ενοχλει αυτο αν ειναι όντως βιολογικο..είναι????? Εσεις πιο δινετε??
Επισης για να το πιει βαζω καποιες φορες μεσα στο γαλα κορν φλεικς..τα αφηνω να μουλιασουν και να δωσουν γευση στο γαλα..μετα τα αφαιρω και της το δινω να το πιει με το καλαμακι.Το πινει πιο ευκολα ετσι.Θα της εδινα και τα κορν φλεικς αλλα δεν τα τρωει.

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
18-08-08, 14:33
Πινουν το Ολυμπος το κανονικο....χωρις καμια προσθηκη μεσα
Τα κορν φλεικς που της βαζεις..αφηνουν ζαχαρη στο γαλα....βεβαια αν δεν το πινει καλυτερα εστω λιγο γλυκα παρα καθολου
Βεβαια υπαρχει και τ αλλο ενδεχομενο...σχεδων ολα τα πιτσιρικια που ξερω καποια στιγμη...ετσι χωρις λογο και αιτια ..σταματησαν-μειωσαν το γαλα που πιναν...για καποιο χρονικο διαστημα και στην συνεχεια..το ξαναρχισαν κανονικα.Μηπως θα ηταν καλυτερα να επιμεινεις να το δινεις σκετο (και οχι με την γευση τον κρονφλεικς) ..μπορει να ειναι προσωρικο και σε λιγο καιρο να στο ξαναπινει ευχαριστα :)

elepet
18-08-08, 14:40
Ναι ετσι θα κανω..θα της το δινω σκετο για να μην συνηθιζει ζαχαρη!
Εχω παρατηρησει οτι ζεστο το πινει πιο ευκολα απ οτι κρυο. Ελπιζω μονο αυτα τα γαλατα να εχουν ολα τα θρεπτικα συστατικα του γαλατος αν και δεν ειναι εμπλουτισμενα οπως τα παιδικα ή οι σκονες.

MYRDIM
18-08-08, 16:00
Και εγω το Ολυμπος το βιολογικό παίρνω. Εμένα για 6-7 μήνες δεν ήθελε να το βλέπει το γάλα,και ξαφνικά απο μόνη της άρχισε να το πίνει παγωμένο απο το μπουκάλι.

manina
18-08-08, 16:12
το Ολυμπος το βιολογικο δίνω στον γιο μου,οταν δεν το βρισκω του δινω η Ολυμπος Επιλεγμενο (το κανονικο φρέσκο δηλαδη) η Κουκακη ή Βραχιας...

amaretto
19-08-08, 01:37
Εχω παρατηρησει οτι ζεστο το πινει πιο ευκολα απ οτι κρυο. Ελπιζω μονο αυτα τα γαλατα να εχουν ολα τα θρεπτικα συστατικα του γαλατος αν και δεν ειναι εμπλουτισμενα οπως τα παιδικα ή οι σκονες.

Εκτός από το θέμα της θερμοκρασίας, που μου φαίνεται λογικό, αφού το άλλο γάλα μάλλον το έπινε ζεστο, μήπως να δοκίμαζες τη διαδικασία ξανά από την αρχή; Δηλαδή, φτιαγμένο γάλα σκόνη ανακατεμένο με λίγα μλ φρέσκου, που θα τα αυξάνεις σταδιακά τις επόμενες μέρες;
Πιστεύω ότι, εφόσον τρώει τόσες άλλες τροφές, δεν χρειάζεται πια τα εμπλουτισμένα γάλατα.

ΧΡΥΣΑ
19-08-08, 08:23

Εκτός από το θέμα της θερμοκρασίας, που μου φαίνεται λογικό, αφού το άλλο γάλα μάλλον το έπινε ζεστο, μήπως να δοκίμαζες τη διαδικασία ξανά από την αρχή; Δηλαδή, φτιαγμένο γάλα σκόνη ανακατεμένο με λίγα μλ φρέσκου, που θα τα αυξάνεις σταδιακά τις επόμενες μέρες;
Πιστεύω ότι, εφόσον τρώει τόσες άλλες τροφές, δεν χρειάζεται πια τα εμπλουτισμένα γάλατα.
Συνηθως τα παιδια δεχονται πιο ευκολα την αλλαγη με αυτον τον τροπο, μας τον συνιστουν και εμας εδω. Αν και εγω δεν χρειαστηκε, ηπιε το φρεσκο με την ιδια ευχαριστηση που επινε και τη σκονη.
Πραγματικα μετα το χρονο και εφοσον το παιδι τρωει απ'ολα ειναι περιττα τα εμπλουτισμενα γαλατα.
Οταν ειμασταν Ελλαδα του μικρου του εδινα το Ολυμπος και οταν δεν το βρισκαμε το Ολυμπος Επιλεγμενο.

Μπαμπουράκι
12-09-08, 14:53
http://www.themeatrix.com/intl/greek/themeatrix_greek.swf

η αλήθεια για το κρέας και το γάλα

elepet
12-09-08, 16:32
Εμείς δυστυχώς πίνουμε ακόμα s26 progress σκόνη δηλαδή.Προσπάθησα να δώσω φρεσκο αλλά τζίφος..το αποτέλεσμα ήταν τελικα να κάνει να πιει γάλα 1 εβδομάδα..δε το θελε με τιποτα.Έτσι συνεχίζω σκόνη και ότι βγει.Κάνει όμως σκόνη σε 2 ετών σχεδόν παιδι?? μήπως είναι μεγάλο??

madreterra
17-09-08, 11:43
Εμείς δυστυχώς πίνουμε ακόμα s26 progress σκόνη δηλαδή.Προσπάθησα να δώσω φρεσκο αλλά τζίφος..το αποτέλεσμα ήταν τελικα να κάνει να πιει γάλα 1 εβδομάδα..δε το θελε με τιποτα.Έτσι συνεχίζω σκόνη και ότι βγει.Κάνει όμως σκόνη σε 2 ετών σχεδόν παιδι?? μήπως είναι μεγάλο??

Δεν νομίζω ότι παθαίνει κάτι αν πιει λίγο ακόμα γάλα σκόνη. Απλά τους δίνουμε φρέσκο που είναι σκετο γάλα και δεν χρειάζεται να έχει τόσα στοιχεία, βιταμίνες κτλ με τα οποία εμπλουτίζουν τα διάφορα βρεφικά γάλατα σκόνες.

Επίσης ένα κολπάκι για να αλλάξουν γάλα είναι:
αν το παιδί σου πίνει 210 ml γάλα
να ετοιμάζεις πχ 150 ml από την σκόνη και να προσθέτεις 60 ml φρέσκο.
την αλλή μέρα 120 ml σκόνη και 90 φρέσκο
την άλλη 90 σκόνη και 120 φρέσκο
την άλλη ......και στο τέλος μια βδόμαδας μετά πίνουν μόνο φρέσκο

Γιατί δεν μπορούν και τα μικρούλια μπαμ και κάτω αλλαγή

madreterra
17-09-08, 11:45
Επίσης ο " ΕΙΜΑΙ ΚΕΦΑΤΗ ΨΩΝΙΖΩ ΑΠ ΤΟ Β>>>>>>>>>>>>"
Φέρνει Βιολογικό Φρέσκο Γάλα Αυστρίας σε τιμή 0,98€
και είναι πολύ καλό!!!! Στα βιολογικά καταστήματα αντίστοιχο Γερμανίας ή Ιταλίας γάλα κοστίζει πάνω από 2€

zunix
19-09-08, 23:41
Εγώ πάντως από όταν σταμάτησα το θηλασμό (6 μηνών τον μεγάλο και 7,5 μηνών τον μικρό) έδωσα και στα δύο παιδάκια μου ΟΛΕΣ τις μάρκες από τα παιδικά γάλατα που υπάρχουν. Από 2,5 ετών στον μεγάλο δίνω και όλες τις μάρκες κανονικού γάλακτος, φρέσκου όμως. Πείτε με τρελή αλλά επειδή φοβάμαι ότι θα βγει κάποια ανακοίνωση ότι το ΤΑΔΕ γάλα περιέχει κάτι που δεν κάνει καλό κάθε φορά που ψωνίζω γάλα θα πάρω και άλλη μάρκα (μόλις τις εξαντλήσω, αρχίζω από την αρχή). Τα παιδιά μου πάλι, δεν δείχνουν ενοχλημένα από τις διαφορετικές γεύσεις, ό,τι και να τους δώσω το πίνουν. Ερώτηση τώρα, επειδή ο μεγάλος μου γιος (είναι σχεδόν 4 ετών) είναι 2 κιλά πάνω από την καμπύλη του και είναι γενικώς λιχούδης και αχόρταγος, άρχισα εδώ και μία εβδομάδα να του δίνω γάλα light και δεν έχω ρωτήσει ακόμα την παιδίατρο. Τι λέτε;

manina
20-09-08, 10:44
απο το καλοκαιρι τελικα πινει φρεσκο,κυριως ΟΛΥΜΠΟΣ αγοραζω,αν δε βρω,ΚΟΥΚΑΚΗ ή οτι άλλο...

miaou
21-09-08, 00:06
Τα ¨Ολυμπος, Κουκάκη είναι όντως πολύ καλά,, αλλά πρόσφατα μιλούσα ειδικό τεχνολόγο τροφίμων που μου έλεγε ότι πολύ κακώ΄ς έχουν διάφανη συσκευασία, καθώς γενικά απαγορεύεται, γιατί μπαίνει πιο έυκολα η ζέστη, αλλοιώνεται με τον ήλιο κτλ. Οι καλύτερες συσκευασίες είναι οι Τέτρα πακ.
όσο για τα εμπλουτισμένα, είναι η μεγαλύτερη απάντη του αιώνα. Δεν είναι δυνατόν να απορροφηθεί σίδηρος μέσα σε γάλα όσο και να βάλουν. Σίδηρος+ασβέστιο δρουν το ενα εις βάρος του άλλου. Οι πρεβιοτικές ίνες ουσιαστικά είναι ίνες που βοηθούν τον οργανισμό να αποδεκτεί το γάλα αγελάδας που είναι το πλέον αλλεργιογόνο, οπότε μούφαρα και αυτό.
Είναι γεγονός΄ότι όσα παιδιά θηλάζουν τουλάχιστον 1 χρόνο μπορούν να πιουν φρέσκο γάλα χωρίς κίνδυνο γιατί ωριμάζει το γαστρεντερικό πιο εύκολα.

saxpa
03-10-08, 01:21
Και εγώ είμαι ανάμεσα στο Κουκάκη και Όλυμπος και θα παραμείνω σε αυτές τίς μάρκες..νομίζω πως είναι οι καλύτερες..

panaxan
14-10-08, 14:34
καλησπερα και απο εμενα.
εγω του δινω του Κουκακη(βορειοελλαδιτισσα ειμαι και ξερω οτι ειναι πιστοποιημενη φαρμα)και Ολυμπος οταν δεν βρισκω Κουκακη.
καποτε ειχα λαβει ενα mail που ελεγε οτι οι εταιρειες γαλακτος αποσυρουν το φρεσκο γαλα και το ξαναπαστεριωνουν.ειναι ομως υποχρεωμενες στην κατω πλευρα του κουτιου να γραφει ποσες φορες εχει γινει η διαδικασια.π.χ 1 σημαινει οτι ειναι φρεσκο,2 οτι εχει γινει 1 φορα η διαδικασια.να αποφευγετσι το 4+5 γιατι τοτε το γαλα ειναι χαλια,χωρις βιταμινες και τα σχετικα...νερο σκετο.απο τοτε προσεχω να παιρνω 1 ή 2.το μονοκακο ειναι οτι δεν το εντοπισα στα μπουκαλια τα πλαστικα παρα μονο στα χαρτινα.μαλλον το βαζουν σε καποια αλλη θεση,την οποια και δεν εντοπισα.
νομιζω οτι αξιζει να το προσεξετε.

micnat
15-10-08, 22:35
καλησπερα και απο εμενα.
εγω του δινω του Κουκακη(βορειοελλαδιτισσα ειμαι και ξερω οτι ειναι πιστοποιημενη φαρμα)και Ολυμπος οταν δεν βρισκω Κουκακη.
καποτε ειχα λαβει ενα mail που ελεγε οτι οι εταιρειες γαλακτος αποσυρουν το φρεσκο γαλα και το ξαναπαστεριωνουν.ειναι ομως υποχρεωμενες στην κατω πλευρα του κουτιου να γραφει ποσες φορες εχει γινει η διαδικασια.π.χ 1 σημαινει οτι ειναι φρεσκο,2 οτι εχει γινει 1 φορα η διαδικασια.να αποφευγετσι το 4+5 γιατι τοτε το γαλα ειναι χαλια,χωρις βιταμινες και τα σχετικα...νερο σκετο.απο τοτε προσεχω να παιρνω 1 ή 2.το μονοκακο ειναι οτι δεν το εντοπισα στα μπουκαλια τα πλαστικα παρα μονο στα χαρτινα.μαλλον το βαζουν σε καποια αλλη θεση,την οποια και δεν εντοπισα.
νομιζω οτι αξιζει να το προσεξετε.

Αυτό που λες νομίζω πως δεν ισχύει. Είχε κυκλοφορήσει πριν κανένα χρόνο-δύο αλλά μάλλον είναι μούφα. Θα το κοιτάξω λίγο και θα επανέλθω. Έχει να κάνει με τη συσκευασία και όχι με το περιεχόμενο, γι'αυτό και το συναντάς μόνο στις χάρτινες συσκευασίες...

ΝΑΝΤΙΑ1
15-10-08, 22:43
ΕΓΩ ΤΗΣ ΔΙΝΩ ΑΠΟ ΕΝΟΣ ΧΡΟΝΟΥ ΝΟΥΝΟΥ ΕΒΑΠΟΡΕ.ΔΟΚΙΜΑΣΑΜΕ ΟΛΕΣ ΤΗΣ ΜΑΡΚΕΣ ΑΠΟ ΦΡΕΣΚΟ ΓΑΛΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΑ ΕΠΙΝΕ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ.ΟΠΟΤΕ ΝΟΥΝΟΥ.ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΕΥΚΟΛΟ ΣΤΗΝ ΜΕΤΑΦΟΡΑ.http://dl7.glitter-graphics.net/pub/558/558527z57qveuguu.gif (http://www.glitter-graphics.com)

ΧΕΛΙΔΟΝΙ
15-10-08, 23:06
Μακαρι να ειχα την πολυτελεια να του δωσω φρεσκο γαλα!!!ΝΟΥΝΟΥ ΚIDτου δινω.Παντως το κουκακι και ολυμπος ειναι πολυ καλα γαλατα!!!!Καποιες μερεσ που εχουμε φρεσκο του δινω και το πινει :D :D :D :D Ξεχασα να σας πω ο,τι μονο γαλα πινει.Νερο π.χ δεν πινει :D :D :D :D

anthula
16-10-08, 01:34
Για να διατηρηθούν τα εβαπορέ γάλατα για τόοοοσο μεγάλο χρονικό διάστημα στην συσκευασία τους παστεριώνονται σε διάφορες θερμοκρασίες ανάλογα με το τι γάλα θα γίνουν.
Δηλαδή υψηλής παστερίωσης, UHT , φρέσκο παστεριωμένο...
Με αυτή την διαδικασία σκοτώνονται όλες οι βιταμίνες και τα ιχνοστοιχεία, οπότε είναι και φυσικό μετά να τα εμπλουτίζουν, όχι όμως με φυσικό τρόπο όπως το κάνει η ίδια η αγελάδα αλλά με πρόσθετα.

Είναι το ίδιο γάλα λοιπόν αυτό που θηλάζει το μωρό από την μαμά και ίδιο αυτό που δίνουμε εμείς σε σκόνη (πριν το έτος) που το προσθέτουν χίλια δυο αν δείτε από πίσω τα συστατικά;
Απαντώ κατ΄εμέ: όχι. Γιατί λοιπόν το εμπλουτισμένο να είναι καλύτερο από το φρέσκο.
Εξάλλου όλοι ξέρουμε πως δεν γίνεται απορρόφηση του σιδήρου σε συνδυασμό με ασβέστιο.
Τα παιδιά τρώνε μετά το έτος τα πάντα από τις υπόλοιπες τροφές και λογικά καλύπτουν τις ανάγκες τους.

Εγώ και τα δύο παιδιά με το που χρόνισαν τα έδωσα φρέσκο.
Αυτό φυσικά είναι απόφαση του καθενός αλλά σκεφτείτε τι μπορεί να παίζεται... πως διαφέρουν τόσο οι γνώμες των παιδιάτρων... μήπως ανάλογα με το τι μπαίνει στην τσέπη;

micnat
16-10-08, 13:23
Εξάλλου όλοι ξέρουμε πως δεν γίνεται απορρόφηση του σιδήρου σε συνδυασμό με ασβέστιο.
Δεν είναι ακριβώς έτσι... Πολλές τροφές που έχουν σίδηρο, έχουν παράλληλα και ασβέστιο, όπως το αυγό, τα πράσινα φυλλώδη λαχανικά, το γάλα. Αυτό που λένε είναι πως το πολύ αγελαδινό γάλα (που περιέχει πολύ ασβέστιο) εμποδίζει τον οργανισμό να απορροφήσει το σίδηρο από τις άλλες τροφές...

Εγώ και τα δύο παιδιά με το που χρόνισαν τα έδωσα φρέσκο.
Αυτό φυσικά είναι απόφαση του καθενός αλλά σκεφτείτε τι μπορεί να παίζεται... πως διαφέρουν τόσο οι γνώμες των παιδιάτρων... μήπως ανάλογα με το τι μπαίνει στην τσέπη;

Έτσι είναι, το φρέσκο γάλα είναι το λιγότερο επεξεργασμένο. Άλλοι γιατροί λένε πως μετά τα 2 χρόνια δεν χρειάζεται ο άνθρωπος να πίνει καθόλου γάλα. Και σίγουρα πολλοί γιατροί ταξιδεύουν σε συνέδρια πληρωμένοι από τις γαλακτοκομικές και μετά προτείνουν τα προϊόντα τους. Κρίνουμε, και πράττουμε...

anthie g
17-10-08, 09:15
Εμείς από τότε που κόψαμε το ADVANCE πίνουμε μόνο το φρέσκο της Βλάχας. Δεν επινε ούτε ¨Ολυμπος, ΔΕΛΤΑ ΦΑΓΕ τίποτα. Ωστόσο το Βλάχας είναι σε διαφανές μπουκάλι και δεν βλέπω να το πολυαγοράζουν. Στο surer market έχει λίγα και αυτά τα βλέπω να μην τα παίρνουν. Ασε που δεν το βρίσκω και εύκολα. Το χρησιμοποιεί καμμία άλλη μανούλα?

krvrisi
17-10-08, 13:18
Εμείς στην Βόρειο Ελλάδα έχουμε την τύχη να μπορούμε να προμηθευτούμε το Νο1 γάλα της Ελλάδος θα έλεγα και δεν είναι άλλο από αυτό της Γεωργικής Σχολής. Μπορεί η τιμή να τσιμπάει λίγο, αλλά μιλάμε για ΤΟ ΓΑΛΑ.

micnat
17-10-08, 22:41
Εμείς στην Βόρειο Ελλάδα έχουμε την τύχη να μπορούμε να προμηθευτούμε το Νο1 γάλα της Ελλάδος θα έλεγα και δεν είναι άλλο από αυτό της Γεωργικής Σχολής. Μπορεί η τιμή να τσιμπάει λίγο, αλλά μιλάμε για ΤΟ ΓΑΛΑ.

Και στην Αθήνα το φέρνει ο βασιλόπουλος.

evi_mik
17-10-08, 23:15
Αυτό το θέμα με το γάλα με είχε απασχολήσει κι εμένα πάρα πολύ!!!
Επισημαίνω ότι ακόμη θηλάζουμε, αλλά πίνουμε κι από την αγελάδα τώρα πια...(Βασικά πίνω εγώ πολύ γάλα και όταν με βλέπει θέλει κι αυτός από αυτό που πίνω)

Θα συμφωνήσω λοιπόν με την anthula!!!!!
Κι εμάς ο παιδίατρος μας σύστησε το noulac και neslac για μετά τον 1ο χρόνο.
Εμένα δεν μπορεί κανείς να με πείσει ότι αυτά τα γάλατα κονσέρβες είναι καλύτερα από το φρέσκο.
Εμπλουτισμός σημαίνει μεγαλύτερη επεξεργασία άρα χάνονται πολλά θρεπτικά συστατικά στο δρόμο...
Από την άλλη, αν το παιδί έχει βάλει τα πάντα στη διατροφή του, τι του χρειάζεται ο εμπλουτισμός???

Εγώ του δίνω φρέσκο, της Αμερικάνικης Γεωργικής Σχολής και του αρέσει κιόλας.

micnat
22-10-08, 14:14
Λοιπόν, βρήκα τις πληροφορίες για το θέμα που έθεσε η px για τη χάρτινη συσκευασία και τα νούμερα που γράφει στον πάτο, διαβάστε να δείτε...

http://internetakias.gr/2007/06/22/hoax-story-2-%cf%80%cf%81%ce%bf%cf%83%ce%bf%cf%87%ce%b7-%cf%83%cf%84%ce%bf-%ce%b3%ce%b1%ce%bb%ce%b1/

http://pelatis.blogspot.com/2007/06/blog-post_19.html

tasuki
22-10-08, 18:17
Με αυτή την διαδικασία σκοτώνονται όλες οι βιταμίνες και τα ιχνοστοιχεία, οπότε είναι και φυσικό μετά να τα εμπλουτίζουν, όχι όμως με φυσικό τρόπο όπως το κάνει η ίδια η αγελάδα αλλά με πρόσθετα.

Είναι το ίδιο γάλα λοιπόν αυτό που θηλάζει το μωρό από την μαμά και ίδιο αυτό που δίνουμε εμείς σε σκόνη (πριν το έτος) που το προσθέτουν χίλια δυο αν δείτε από πίσω τα συστατικά;
Απαντώ κατ΄εμέ: όχι. Γιατί λοιπόν το εμπλουτισμένο να είναι καλύτερο από το φρέσκο.

Για τον ιδιο λογο που οταν δε θηλαζουμε τα μωρα κατω του ετους δινουμε τροποποιημενο αγελαδινο (σκονη) κι οχι σκετο αγελαδινο, ακομη κι οταν το πεπτικο συστημα του μωρου μπορει να δεχτει το σκετο: διοτι αυτο προοριζεται για το μοσχαρακι, οχι το ανθρωπακι, κι ετσι δεν εχει τα οσα χρειαζεται το ανθρωπακι. Σε μεγαλυτερες ηλικιες, που τα παιδακια τρωνε τα παντα σε ικανοποιητικες ποσοτητες, δε χρειαζονται το εμπλουτισμενο γιατι μπορουν να παρουν ολα τα στοιχεια απο τη διατροφη τους, αλλά στην ηλικια ενος με δυο-δυομιση ετων, το γαλα ειναι ακομη το βασικοτερο στοιχειο της καθημερινης τους διατροφης και το σκετο αγελαδινο υστερει κατα πολυ απο το μητρικο. (και, εννοειται, απο το τροποποιημενο αγελαδινο, σκονη ή υγρο Π.χ. το αγελαδινο δεν εχει τα απαραιτητα λιπαρα οξεα του μητρικου που προαγουν την αναπτυξη του νευρικου συστηματος, αλλά στο τροποποιημενο τα προσθετουν.)

Ειναι ευνοητο οτι το καλυτερο ειναι το παιδι να θηλαζει οσο μεγαλυτερο χρονικο διαστημα ειναι δυνατον και σιγουρα μεχρι να φτασει σε ηλικια που το γαλα δε θα ειναι πλεον μια απο τις βασικες τροφες του.

vkdm
13-03-09, 13:52
Εγώ μετά από τα βρεφικά γάλατα σε σκόνη του έδωσα το ΑΒΓ στους 12 μήνες .Εννοείται ότι τους αρέσουν πάρα πολύ αυτά τα "παιδικά" γιατί είναι πολύ γλυκά.Στην συνέχεια περίπου στους 15-16 μήνες και σε συννενόηση με την παιδίατρό του ,του έδωσα φρέσκο ΟΛΥΜΠΟΣ.Να αναφέρω ότι κανονικά η αλλαγή από οποιοδήποτε παιδικό γάλα σε κανονικό φρέσκο συνιστάται από τους παιδιάτρους μετά τον 2 χρόνο.Όμως εάν το παιδί είναι ικανοποιητικά ή και περισσότερο αναπτυγμένο καλό είναι να σταματήσει τα παιδικά γάλατα για να μην καταναλώνει επιπλέον ζάχαρη χωρίς λόγο.Μετά και από τον 2 χρόνο η συμβουλή των γιατρών είναι να αντικατασταθεί το πλήρες φρέσκο γάλα με ελαφρύ(πράσινο) για να μειωθεί και η περιττή πρόσληψη λιπαρών.Όχι όμως πριν τον 2 χρόνο γιατί το παιδί χρειάζεται τα λιπαρά στην ηλικία αυτή.
Όσο αφορά τώρα τις διάφορες επεξεργασίες του γάλακτος γενικά στην τεχνολογία τροφίμων ισχύει ότι όσο περισσότερο κάτι επεξεργάζεται τόσο μειώνεται η θρεπτική του αξία.Για να αποφευχθεί αυτή η απώλεια των θρεπτικών συστατικών έχουν δημιουργηθεί διάφορες μέθοδοι παραγωγής/επεξεργασίας κτλ που χρησιμοποιούν κατά βάση διαφορετικό συνδιασμό θερμοκρασίας και χρόνου για να πετύχουν το επιθυμητό αποτέλεσμα δηλαδή και παστερίωση και διατήρηση των θρεπτικών συστατικών.Στην απλή παστερίωση για πχ το γάλα μένει για κάποιο χρόνο (μεγάλο) σε μια μικρή θερμοκρασία ενώ αντίθετα στα UHT μένει σε μεγάλη θερμοκρασία για ελάχιστο χρόνο.
Πάντως όλες οι τεχνολογίες είναι τέτοιες ώστε τα παραγόμενα προϊόντα να μην είναι σημαντικά διαφορετικά.Όλα τα άλλα είναι καθαρά θέμα marketing.

tasuki
14-03-09, 08:59
Δεν είναι ακριβώς έτσι... Πολλές τροφές που έχουν σίδηρο, έχουν παράλληλα και ασβέστιο, όπως το αυγό, τα πράσινα φυλλώδη λαχανικά, το γάλα.

Το γαλα ειναι παμφτωχο σε σιδηρο.

Καποιες τροφες περιεχουν ταυτοχρονα σιδηρο και ασβεστιο, αλλά αυτο δε σημαινει τ'οτι η παρουσια του ενος δε δυσχεραινει την απορροφηση του αλλου. Η παρουσια βιταμινης C ευνοει την απορροφηση σιδηρου, η παρουσια ασβεστιου τη δυσχεραινει. Γι'αυτο σε μια τροφη δεν κοιταμε ποτέ μονο την ΚΑΘΑΡΗ ΠΟΣΟΤΗΤΑ σιδηρου ή ασβεστιου που περιεχει, αλλά και τ'αλλα στοιχεια που περιεχει, μιας και η αλληλεπιδραση τους ειναι ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΗ απο την καθαρη ποσοτητα οσον αφορα στην απορροφηση τους. Π.χ. Το αγελαδινο γαλα περιεχει πολυ περισσοτερο ασβεστιο και φωσφορο απο το μητρικο, αλλά απορροφουνται πολυ λιγοτερο απο αυτα του μητρικου, επειδη η μεταξυ τους αναλογια δεν ειναι η ιδανικη για το ανθρωπινο πεπτικο συστημα. Στο τροποποιημενο γαλα, αυτη η αναλογια εχει αλλαξει για να μιμειται την αναλογια του μητρικου.

efig
23-05-09, 00:39
Καλησπέρα σε όλες τις καλές φίλες,
Σε εμάς πλέον αφού συμπληρώσαμε το χρόνο, μας είπε ο γιατρό να ξεκινήσουμε το almiron 3 και σιγά σιγά να το ανακατεύουμε με φρέσκο γάλα, προκειμένου όταν τελειώσουμε τη συσκευασία να πάμε απευθείας στο φρέσκο.
Όσον αφορά αυτό το είδος τώρα, μας συμβούλευσε να παίρνουμε είτε Όλυμπο, είτε της Αμερικάνικης γεωργικής σχολής.
Το θέμα βέβαια είναι ότι αυτά είναι σε διαφανείς συσκευασίες, πλαστικό και γυαλί αντίστοιχα, με αποτέλεσμα να τα βλέπει το φως, γεγονός που έχω ακούσει ότι δε κάνει καλό στο γάλα.
Επίσης υποτίθεται ότι οι συσκευασίες tetra pack θεωρούνται οι καλύτερες για να διατηρούν σωστά τα προϊόντα, γεγονός που δεν ισχύει για τις παραπάνω δυο εταιρίες.
Έχετε να μου προτείνεται κάτι σχετικά με το θέμα αυτό και να με συμβουλέψετε τι γάλα θα μπορούσα να προτιμήσω.
Σας ευχαριστώ

efig
23-05-09, 00:46
Καλησπέρα σε όλες τις καλές φίλες,
Σε εμάς πλέον αφού συμπληρώσαμε το χρόνο, μας είπε ο γιατρό να ξεκινήσουμε το almiron 3 και σιγά σιγά να το ανακατεύουμε με φρέσκο γάλα, προκειμένου όταν τελειώσουμε τη συσκευασία να πάμε απευθείας στο φρέσκο.
Όσον αφορά αυτό το είδος τώρα, μας συμβούλευσε να παίρνουμε είτε Όλυμπο, είτε της Αμερικάνικης γεωργικής σχολής.
Το θέμα βέβαια είναι ότι αυτά είναι σε διαφανείς συσκευασίες, πλαστικό και γυαλί αντίστοιχα, με αποτέλεσμα να τα βλέπει το φως, γεγονός που έχω ακούσει ότι δε κάνει καλό στο γάλα.
Επίσης υποτίθεται ότι οι συσκευασίες tetra pack θεωρούνται οι καλύτερες για να διατηρούν σωστά τα προϊόντα, γεγονός που δεν ισχύει για τις παραπάνω δυο εταιρίες.
Έχετε να μου προτείνεται κάτι σχετικά με το θέμα αυτό και να με συμβουλέψετε τι γάλα θα μπορούσα να προτιμήσω.
Σας ευχαριστώ

elias-christina
23-05-09, 08:19
Καλημερα κι απο μενα.
Σκεφτομουν να ανοιξω αυτο το θεμα σημερα κ τσουπ επεσα πανω του.
Η Τωνια μου ηδη φτανει σχεδον 15 μηνων.
Ο παιδιατρος συνεχιζει να μας συστηνει Novalac 3 βανιλια.
Εδω κ αρκετο καιρο σκεφτομαι να αλλαξουμε σε κανονικο γαλα.
Θα ηθελα ομως τις γνωμες σας...
Φρεσκο ή εβαπορε? Εσεις τι δωσατε κ με τι μεινατε απολυτα ικανοποιημενες?

visitor
26-09-09, 10:32
Καλημέρα σας. Θεωρώ και εγώ ότι το Ολυμπος (φρεσκο γάλα) είναι πολύ καλό αλλά δυσεύρετο :). Διαλέξαμε όμως να του δίνουμε ΑΓΝΟ. Στην αρχή ξεκινήσαμε με ΔΕΛΤΑ advance και μετά το φρέσκο της ΔΕΛΤΑ. Διάβασα ένα email σχετικά με μια ουσία που βρέθηκε στο φρέσκο γάλα της ΔΕΛΤΑ και ΦΑΓΕ και αυτό είναι που θέλω να ρωτήσω.
"Υπουργείο Αγροτικής,Ανάπτυξης & Τροφίμων,Διοικητικός Τομέας,Κοινοτικών Πόρων & Υποδομών,Διεύθυνση Πληροφορικής,Τμήμα ΙΙΙ"
Αναφέρει μία καρκινογόνος ουσία (αφλατοξίνη) που βρέθηκε σε φρέσκο γάλα της ΔΕΛΤΑ και ΦΑΓΕ το έτος 2006-07. Γνωρίζεται κάτι σχετικά με αυτό? Μετά απο αυτό το email δίνουμε στον γιο μας το φρέσκο γάλα ΑΓΝΟ.

BILL
17-10-09, 13:39
ΤΙ ΓΑΛΑ ΔΙΝΕΤΕ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΑΣ ΜΕΤΑ ΤΟΥΣ ΔΩΔΕΚΑ ΜΗΝΕΣ, ΣΚΟΝΗ, ΕΒΑΠΟΡΕ, ΦΡΕΣΚΟ...?

Almodobar
17-10-09, 23:29
Αυτη την απορία είχα και εγώ.Σκεφτόμουν να της δώσω φρέσκο, αλλά η παιδίατρος με μπέρδεψε.Μου είπε οτι πλέον στην Αγγλία και στη Γερμανία, οι παιδίατροι συστήνουν σκόνη γάλα μέχρι 2-3 χρονών!! Είπε οτι αυτά είναι ειδικά για μωρά και οτι το φρέσκο, δεν το συστήνει, γιατι περνάει απο πολλές παστεριώσεις.

Ας μας βοηθήσει κάποια με τα φώτα της, γιατι δεν τρελαίνομαι με την ιδέα της σκόνης!

MUMSOFIA
19-10-09, 09:31
Κορίτσια εμένα ο μικρος είναι 14 μηνών και πίνει σκόνη nan3

Τώρα σιγά - σιγά του έβαλα και το φρέσκο στην διατροφή του .

Πήρα το advanced το φρέσκο όχι το παστεριωμένο..

Δεν έχει πρόβλημα μέχρι στιγμής.

ΤΙΓΡΑΚΙ
19-10-09, 12:40
Εμενα ο μικρος απο 12 μηνων πινει το neslac 1+ ειναι χαρτινο μπουκαλι και θελει μονο ζεσταμα.τελεια δηλαδη.ο παιδιατρος μου ειπε για σκονη αλλα αρνηθηκα γιατι ειχα βαρεθει να μετραω κουταλιες (πινει 350ml) και εξαλου σιγα σιγα θα μαθει και το φρεσκο το δικο μας.εβαπορε μου ειπε οχι γιατι ειναι πιο παχυντικα.νιμιζω ομως οτι ειναι θεμα τι αρεσει στο bebe σας.

kalamaraki
20-10-09, 00:18
Αυτη την απορία είχα και εγώ.Σκεφτόμουν να της δώσω φρέσκο, αλλά η παιδίατρος με μπέρδεψε.Μου είπε οτι πλέον στην Αγγλία και στη Γερμανία, οι παιδίατροι συστήνουν σκόνη γάλα μέχρι 2-3 χρονών!! Είπε οτι αυτά είναι ειδικά για μωρά και οτι το φρέσκο, δεν το συστήνει, γιατι περνάει απο πολλές παστεριώσεις.

Ας μας βοηθήσει κάποια με τα φώτα της, γιατι δεν τρελαίνομαι με την ιδέα της σκόνης!

εμένα πάλι που ο πεθερός μου δουλεύει σε μια από τις δυο μεγαλύτερες γαλακτοβιομηχανίες μου είπε όταν ήμουν έγκυος να μην ξαναπιώ λαιτ γάλατα ποτέ και να πινω μονο φρέσκο 3 ημερών και ποτέ μα ποτέ υψηλής παστερίωσης επίσης να προσέχω από κάτω τον αριθμό για το πόσες παστεριώσεις έχει περάσει το γάλα αυτό. Ήθελα και εγώ να της δώσω φρεσκο αλλά μετά από σκέψη και περισυλλογή προτίμησα την σκόνη που είναι ειδικά εμπλουτισμένη και ασφαλής από αλλιωσεις τύπου ήλιου κτλπ!Και εγώ της δίνω ΝΑΝ3
Εγώ δυστηχώς είμαι από τα παιδιά που μεγάλωσε με εβαπορέ και υψηλής παστερίωσης γιατί στην χώρα που εμενα με τους γονείς μου δεν υπήρχε φρέσκο γάλα τον καιρό εκείνο για αυτό και όταν ήρθαμε ελλάδα μου φαινόταν περίεργο το γάλα εδώ γιατί δεν είχε γεύση βανίλια....και για αυτό δεν το ξαναήπια και το ξαναρχισα ευτυχώς έγκυος και ακόμα δεν το έχω κόψει ευτυχώς!!!!

eleni_k
20-10-09, 00:24
Στην κόρη μου με το που χρόνισε ξεκινήσαμε το "Όλυμπος" το οποίο πίνει ακόμα... Τότε η παιδίατρος μου είχε μιλήσει για τα οφέλη του φρέσκου γάλακτος, ότι στην χειρότερη να δώσω φρέσκο μεγάλης διάρκειας (στις διακοπές για παράδειγμα που δεν το έβρισκα) και ποτέ εβαπορέ...
Από ότι βλέπω τώρα τα μωρά συνεχίζουν την σκόνη και μετά τον χρόνο. Είμαι λίγο αντίθετη και θα ήθελα κάποιος να με πείσει για τον λόγο που θα πρέπει ένα παιδάκι πλέον να συνεχίσει να πίνει σκόνη! Αν δεν με πείσει η νέα παιδίατρος μάλλον όταν με το καλό χρονίσει και ο μπέμπης θα μπει στο φρέσκο γάλα....

pk33
24-11-09, 15:38
αν διαβάσετε τι έχει μέσα το advance, το άλλο της NOYNOY, δνε νομίζω να το βάλετε στο στόμα σας.....γιατί να το δίνουμε στα μωρά;

Από 12 μηνών τη μεγάλη την πήγαμε στο παστεριωμένο, ότι βρούμε ακριβώς για να μην συνηθίσει μία γεύση.
Το καλύτερο πάντως με διαφορά θεωρώ ότι είναι τηε Γεωργικής Σχολής, και μετά θεωρώ το ΕΒΟΛ.

Για τον κουκάκη έχω ακούσει καλά λόγια αλλά και περίεργα...

Nefelirene
24-11-09, 15:43
[QUOTE=pk33;1399318]αν διαβάσετε τι έχει μέσα το advance, το άλλο της NOYNOY, δνε νομίζω να το βάλετε στο στόμα σας.....γιατί να το δίνουμε στα μωρά;

Τι ακριβώς έχει εγώ που δοκίμασα μου φάνηκε πολύ γλυκό και ο γιατρός μου είπε καλύτερα να της δώσω φρέσκο

etziamp
24-11-09, 23:31
απο 12 μηνων που σταματησα να θηλαζω μεχρι να γινουν 18 εδωσα Almiron μετα γαλα Κουκακη

pk33
27-11-09, 13:45
[QUOTE=pk33;1399318]αν διαβάσετε τι έχει μέσα το advance, το άλλο της NOYNOY, δνε νομίζω να το βάλετε στο στόμα σας.....γιατί να το δίνουμε στα μωρά;

Τι ακριβώς έχει εγώ που δοκίμασα μου φάνηκε πολύ γλυκό και ο γιατρός μου είπε καλύτερα να της δώσω φρέσκο

Το τι έχει μέσα, όπως είπα, μπορείς να το διαβάσεις στη συνθεσή του. Δεν τα θυμάμαι απέξω!

Nefelirene
27-11-09, 15:48
[QUOTE=Nefelirene;1399330]

Το τι έχει μέσα, όπως είπα, μπορείς να το διαβάσεις στη συνθεσή του. Δεν τα θυμάμαι απέξω!

Μα δεν γράφει κάτι περίεργο σε σχέση με τα υπόλοιπα πάντως τώρα αρχίσαμε το Ολυμπος και μια χαρά το πίνει.:rolleyes:

pk33
27-11-09, 16:32
έχει κάτι ηλιέλαια και κάτι Ε

Θυμάσαι κάποια στιγμή που είχε βγει βρώμα με μία περίεργη παρτίδα ηλιελαίου που είχε γίνει εισαγωγή από την Κίνα;

Δεν μου αρέσει γιατί είναι σκεύασμα γάλακτος τελικά, όχι γάλα.

prosperous
13-01-10, 19:31
τα πληρες γαλατα τυπου Ολυμπος δεν ειναι βαρυα σε σχεση με τα υποτιθεμενα φρεσκα οπως τα advance? εγω αν και θηλαζω ειπα να αρχισω μια δυο φορες την εβδομαδα να της δινω λιγο φρεσκο για να το μαθαινει ετσι ωστε μετα την ανοιξη να αποθηλασω και να μην της ειναι τελειως ξενη η γευση..και δεν ξερω τι ειναι καλυτερο να προτιμησω..τα φρεσκα τυπου advance εχουν φαρμακα μεσα που εμπλουτιζουν με βιταμινες..κατι που δεν ειμαι υπερ.

Εντωμεταξυ το φρεσκο γαλα απλα το ζεσταινουμε? δεν το βραζουμε ετσι?για ποση ωρα το ζεσταινουμε?

kalamaraki
13-01-10, 19:33
το αντβανσ ναι μεν ειναι εμπλουτισμενο οπως λενε...αλλα εχει ελαφρυα γευση βανιλιας και αν μια στο εκατομυριο της αρεσει η του αρεσει μετα η μεταβαση στο απλο γαλα θα ειναι ποιο δυσκολη.... καλυτερα απλο φρεσκο να δωσεις
εγω αν και δινω ακομη σκονη λογω οτι ειναι ποιο εμπλουτισμενο.... το απογευμα με το τοστακι της ζηταει γαλα και της δινω ολυμπος επιλεγμενο κρυο...
αλλα το φρεσκο απο οσο ξερω που δινουν το ζεσταινουν απλα!

prosperous
13-01-10, 21:16
λογικα ελαφρως ζεσταμενο θα δινεται καθως ειναι ηδη παστεριωμενο..

Dimitra83
13-01-10, 21:20
δε το βραζουμε γιατι θα χαθουν ολα τα συστατικα ετσι.αφου εινα παστεριωμενο απλα το κανουμε χλιαρο

Ellemphriem
16-02-10, 12:20
Γεια σας κοριτσια,

Μιλησα λοιπον με την γιατρο και μου ειπε να σταματησουμε αμα θελουμε την φορμουλα πλεον και την ρωτησα αν ειναι να παρω noulac και τετοια εβαπορε δηλαδη και μου ειπε οχι να παρω φρεσκο!!!!!!!! :lol: ΝΑΙ ενταξει χαρηκα, αλλα ΠΟΙΟ φρεσκο να παρω που ακουω διαφορα δεξια και αριστερα.....εσεις τι χρησιμοποιειτε? Εχετε να προτεινετε κατι....(καπου ειχα δει ενα δημοσιευμα και ΔΕΝ το βρησκω που ελεγε υπαρχει γιατρος να προτεινει φρεσκο?-ναι κοριτσια υπαρχει η δικια μου......χαχαχα).....

Ευχαριστω προκαταβολικα.....

Σοφία Τ.
16-02-10, 12:43
Εγω παιρνω το Νουνου ΑΒΓ και προς το παρον δειχνει να του αρεσει αρκετα...Στην κορη μου εδινα φορμουλα εως τους 18 μηνες κατοπιν προτροπης του τοτε παιδιατρου αλλα ο νυν παιδιατρος και η εμπειρια μου ειναι υπερ του φρεσκου απο τους 12 μηνες και μετα...Δυστυχως εδω που μενω ειναι δυσκολο να βρω ΚΟΥΚΑΚΗ,ΟΛΥΜΠΟΣ κ ΓΕΩΡΓΙΚΗΣ ΣΧΟΛΗΣ που ΤΑ ΠΡΟΤΙΜΩ.Τα φρεσκα που εχει εδω ειναι για μενα οχι οτι καλυτερο.Οποτε τωρα θα πορευτω για λιγο με το ΝΟΥΝΟΥ κ μετα βλεποντας κ κανοντας...

Morchelina
16-02-10, 13:25
Ο Βερόπουλος έχει βιολογικό αυστριακό. Δεν είναι ακριβώς φρέσκο αλλά δεν είναι και μακράς διαρκείας. Και μένα ο παιδίατρος μετά το χρόνο μου είπε να δίνω φρέσκο.

fridoula
16-02-10, 16:57
και εγω εχω το προβλημα οτι μου ειπε η παιδιατρος οταν με το καλο χρονισουμε να δινω σκονη και προβληματιζομαι πολυ!!!δεν ξερω τι θα κανω και οπως μου το δικαιολογησε δεν με επεισε...κλεινω προς το Γεωργικης σχολης και σιγουρα δεν θα δωσω advance...:p:p:p

τουλουμπάκι
20-04-10, 16:42
Να ρωτήσω κάτι? Και το νουλάκ και το νεσλακ που τα δοκίμασα έχουν εξίσου γλυκιά γέυση με το advance. Εδω παντού διάβασα όχι το advance γιατί είναι γλυκό ενώ δεν είδα κάτι σχετικό για τα νεσλακ νουλακ (το ότι είναι γλυκά δηλαδή). Αφού όμως είναι φρέσκο γιατί να μην το προτιμήσω απο τις κονσέρβες. Εμένα ο γίος μου πίνει advance το οποίο θεωρώ καλύτερο απο το να πίνει κονσέρβα απο ενός έτους τώρα που θα γίνει δύο σκέφτομαι να του δώσω φρέσκο.

Arianna
03-10-10, 20:31
Βρε κοριτσια εχω προβληματιστει πολυ με το θεμα γαλα..μολις χρονισαμε και πρεπει να αλλαξουμε γαλα. Θηλασα 5 μηνες και μετα πηγαμε σε γαλα σκονη Ναν 2 προχτες που πηγα στο παιδιατρο μου προτεινε το Νεσλακ 1 η εβαπορε η χαρτινο (ημουν σιγουρη μιας και ολα τα προιοντα που προτεινει ειναι της Nestle).Πινουμε νεσλακ 2 μερες τωρα μια φιλη μου πηγε το παιδι της στο παιδων και ακουσε μια επιμελητρια να ωρυεται σε καποια αλλη κοπελα για τα εμπλουτισμενα γαλατα με σιδηρο που δινουμε στα παιδια μας λεγοντας οτι καταστρεφεται το συκωτι των παιδιων και οτι πλεον εχουν αυξηθει τα περιστατικα ..απο την αλλη τα φρεσκα γαλατα γυρνουν 5-6 φορες ξανα στα εργοστασια για παστεριωση...με θρεπτικα συστατικα αλλοιωμενα τι να πιστεψεις?? Εμεις παντως μεγαλωσαμε με εβαπορε Νουνου η βλαχας και δε παθαμε τιποτα τουναντιον τα κοκκαλα πενταγερα ...τι να κανω μπορω να τη ξεκινησω με εβαπορε απλο Νουνου η βλαχας το εχει κανει καμμια σας? Ακουω συμβουλες..

Αγγελίνα#2
03-10-10, 21:33
Κι εμένα στο πρώτο μου η παιδίατρος μου σύστησε το Νέσλακ 1 το χάρτινο. Μετά τους 15 μήνες πήγαμε στο φρέσκο. Στο δεύτερο θα δω τώρα, σε καναδυο βδομάδες χρονίζουμε...

annat29
03-10-10, 22:14
εμεις ειμαστε 3 ετων και 5 μηνων και ακομα πινουμε νουνου κιντ.γιατι βρε κοριτσια τι εχουν οι κονσερβες ισα ισα που το συγκεκριμενο γαλα ειναι πιο θρεπτικο απο το φρεσκο.οσο για της αμπερικανικης σχολης το γαλα ειναι πολυ παχη για να το δωσουμε στα παιδια ενος ετους.ο δικος μου πινει απ'ολα αν δεν εχω νουνου και υπαρχει φρεσκο θα του το δωσω.και το νουνου και το νεσλακ ειναι πολυ καλα γαλατα και τα προτεινω ανεπιφυλακτα

sevoula
03-10-10, 22:44
κορίτσια γειά σας!
η κόρη μου σε λίγες μέρες χρονίζει. ήδη η γιατρός μας είπε ότι αφού έχουμε καλή ανάπτυξη θα πίνουμε φρέσκο γάλα. δεν υπάρχει λόγος για εμπλουτισμένο.
θα ξεκινήσουμε με όλυμπος και αν δεν της αρέσει θα δοκιμάσουμε τρίκκη...μακάρι να το πετύχουμε εύκολα.
θα ήθελα όλυμπος βιολογικό, αλλά είναι μακράς διαρκείας, οπότε..

Marigoula
03-10-10, 23:13
Πινουμε νεσλακ 2 μερες τωρα μια φιλη μου πηγε το παιδι της στο παιδων και ακουσε μια επιμελητρια να ωρυεται σε καποια αλλη κοπελα για τα εμπλουτισμενα γαλατα με σιδηρο που δινουμε στα παιδια μας λεγοντας οτι καταστρεφεται το συκωτι των παιδιων και οτι πλεον εχουν αυξηθει τα περιστατικα ..απο την αλλη τα φρεσκα γαλατα γυρνουν 5-6 φορες ξανα στα εργοστασια για παστεριωση...με θρεπτικα συστατικα αλλοιωμενα τι να πιστεψεις??

Αυτό για τα εμπλουτισμένα όντως ισχύει ή είναι ράδιο αρβύλα; Γιατί είναι πολύ σοβαρό. Στο μεταξύ οι μισοί παιδιατροι μετά το χρόνο συστήνουν εμπλουτισμενο είτε σκόνη ή φρέσκο (Advance) για καλύτερο, οι αλλοι μισοί φρέσκο. Τι να προτιμήσεις λοιπόν; Τώρα για την παστερίωση που λες δεν μπορούμε να κάνουμε και τίποτα, το ιδανικό θα ήταν να είχαμε μια δικιά μας αγελαδα... Για το εβαπορέ που ρωτάς εγώ θα το έδινα στο παιδί μου αν του άρεσε, ίσα ίσα δεν έχει και γλυκαντικές ουσίες που έχουν τα neslac, noulac, advance κλπ.

sofia 29
03-10-10, 23:32
καλησπερα .ο μικρος μου χρονισε εδω και λιγες μερες οποτε και μας ειπε ο παιδιατρος να αλλαξουμε το γαλα.δεν μου υποδειξε συγκεκριμενη μαρκα απλα μου ειπε φρεσκο.του εδωσα το Ολυμπος γαλα Ζωης.Ο μικρος τρελαινεται γι αυτο.σε 3 λεπτα εχει πιει ολο το μπουκαλι!!!!απλα το ζεσταινω 1,5 λεπτο.

Arianna
04-10-10, 00:13
Αυτό για τα εμπλουτισμένα όντως ισχύει ή είναι ράδιο αρβύλα; Γιατί είναι πολύ σοβαρό. Στο μεταξύ οι μισοί παιδιατροι μετά το χρόνο συστήνουν εμπλουτισμενο είτε σκόνη ή φρέσκο (Advance) για καλύτερο, οι αλλοι μισοί φρέσκο. Τι να προτιμήσεις λοιπόν; Τώρα για την παστερίωση που λες δεν μπορούμε να κάνουμε και τίποτα, το ιδανικό θα ήταν να είχαμε μια δικιά μας αγελαδα... Για το εβαπορέ που ρωτάς εγώ θα το έδινα στο παιδί μου αν του άρεσε, ίσα ίσα δεν έχει και γλυκαντικές ουσίες που έχουν τα neslac, noulac, advance κλπ.

κοιτα ραδιο αρβυλα δε μπορει να ειναι η επιμελητρια στο παιδων ηταν εξω φρενων με τα εμπλουτισμενα και προφανως θα εχει δει πολλα περιστατικα για να ειναι τοσο αυστηρη..απο την αλλη εχεις δικιο για τους παιδιάτρους μισοι με τις σκονες μισοι με το φρεσκο...μαλλον τα τσεπωνουν γερα απο τις βιομηχανιες δεν εξηγειται αλλιως...θα δοκιμασω να τις δωσω το απλο το νουνου το πληρες (εμπιστευομαι τους Ολλανδους)και θα δω μακαρι να το πιει εξαλλου παιρνει πολλες βιταμινες και σιδηρο απο τις τροφες πλεον ..οποτε νομιζω οτι ισως ολα αυτα τα επεξεργασμενα και εμπλουτισμενα ειναι υπερβολη εχει στηθει για τα καλα μια λαμπρη βιομηχανια marketing για το target group των βρεφων εξαλλου στις μερες μας η εξιδικευση παντα μετραει και πληρωνεται καλα...

Marigoula
04-10-10, 00:32
Το έψαξα λίγο προχειρα στο internet για τα εμπλουτισμένα γάλατα, δεν βρήκα κάτι αρνητικό για το συκώτι, μόνο για πιθανό κίνδυνο παχυσαρκίας στο μελλον. Επισης βρήκα αυτό που είναι ενδιαφέρον από το περιοδικό FamilyLife (Του Ευάγγελου Ζουμπανέα, Διαιτολόγου-Διατροφολόγου και της Ιωάννας Κοντελέ, Διατροφολόγου Διαιτολόγου και μέλους της επιστημονικής ομάδας Διατροφή):
"Γάλα ή γιαούρτι εμπλουτισμένο σε σίδηρο ή ασβέστιο:
τα προϊόντα που είναι εμπλουτισμένα σε ασβέστιο παρέχουν μεγαλύτερες ποσότητες σε σχέση με τα αντίστοιχα μη εμπλουτισμένα τρόφιμα. Η κατανάλωση τους ενδείκνυται μόνο στην περίπτωση που το παιδί δεν καταναλώνει τουλάχιστον 3 μερίδες γαλακτοκομικών καθημερινά. Όσον αφορά τα προϊόντα με επιπλέον σίδηρο η κατανάλωσή τους δεν συστήνεται καθώς ο σίδηρος ανταγωνίζεται το ασβέστιο (που βρίσκεται έτσι κι αλλιώς στα γαλακτοκομικά) όσον αφορά την απορρόφησή τους από το έντερο με αποτέλεσμα να μειώνεται η απορρόφηση και των δύο όταν υπάρχει ταυτόχρονη κατανάλωσή τους."

sevoula
04-10-10, 09:10
όταν ήμουν μικρή είχα την τύχη να μεγαλώσω σε χωριό που είχε αγελάδες. έπινα φρέσκο γάλα μέχρι και το γυμνάσιο. κάθε πρωί ένα πιάτο βαθύ με ψωμάκια.
μύριζε γάλα.
όταν δε η μαμά μου έβραζε το γάλα σε κατσαρόλα, για να το βάλει στο ψυγείο, έπιανε από πάνω μια παχιά πέτσα, σκέτη νοστιμιά.
τώρα, όλα μυρίζουν κάπως και φαίνονται νερωμένα.

σπουργίτι
04-10-10, 10:58
Εμένα και στα 2 παιδιά μου η παιδίατρος μου είχε συστήσει μετά τη σκόνη το Noulac της ΝΟΥΝΟΥ! Μάλιστα, στην κόρη μου, επειδή είχε τάση να πάρει παραπάνω κιλά (ήταν πολύ αυστηρή σε αυτό το θέμα) με έβαλε σε Noulac από τον 6ο μήνα, επειδή είχε λιγότερη ζάχαρη από τις σκόνες! Ακόμη και τώρα τους δίνω ΝΟΥΝΟΥ Kid! Αρχικά, λόγω ευκολίας, γιατί ξυπνάγανε πολλές φορές τη νύχτα και ζητούσαν γάλα και που να το ζεσταίνεις εκείνη την ώρα (ο σύζυγος έχει απαγορεύσει τα γκαζάκια στο σπίτι, γιατί τα θεωρεί επισφαλή), στη συνέχεια επειδή δεν μου πίνανε το φρέσκο! Μόνο η μικρή μου (ήδη 3) πίνει μερικές φόρες φρέσκο, όταν εκείνη το ζητάει, και μάλιστα κρύο από το ψυγείο (ζεσταμένο δεν της αρέσει).