PDA

Επιστροφή στο Forum : Κέρασμα στον παιδικό σταθμό για γιορτή ή γενέθλια

Σελίδες : 1 [2]

cristina112
16-11-10, 19:06
Ευχαριστώ παρα πολύ...
Λοιπόν όποια τα φτιάξει πρώτη, μπαίνει και αναφέρει...
Να δω πως θα παω στον Παρλιάρο...Που έχει στον Πειραιά...
Ξέρει κάποιος;
Αν δεν μπορεσω να παρω απο τον Παρλιάρο σκέφτομαι να βαλω 3 καλαμακια απο σουβλάκια και να τα δεσω με κορδελάκια να μην κουνιουνται.
Χαζομαρα;

Τώρα μάλλον θα πω εγώ χαζομάρα,αλλά ίσως βολέψει εκείνο το στικ που στερεώνουν τα μπαλόνια.Άν είναι μεγάλο το κόβεις στα τρία.Σε μια πιο προχωρημένη εκδοχή μου φαίνονται κατάλληλα και εκείνα τα ξυλάκια που έχουν τα παγωτά,τα οποία μοιάζουν με αυτά που μας βάζει ο γιατρός στο στόμα για να δει τον λαιμό(τέτοια μάλλον έχει στα φαρμακεία).
Παρακαλώ να μην με πάρετε με τις πέτρες!!!
Α και μια τελευταία έμπνευση:τους πλαστικούς αναδευτήρες που ανακατεύουμε τα ποτά!

Aggeloudia
16-11-10, 22:30
κορίτσια μπράβο, είστε χρυσοχέρες όλες σας!
aggeloudia είσαι κορυφή, μου έκλεψαν την καρδιά εκείνα τα κόκκινα μπισκότα σου, είναι το ίδιο νόστιμα όσο φαίνονται? Υπάρχει κάπου η συνταγή, καθώς και όλο το στήσιμο?
Όπως καταλαβαίνεις απο τις ερωτήσεις μου τα ερωτευτηκα τρελά.

Σορυ...Ποια λες και δεν κατάλαβα;;;

cristina112 οτι ανέφερες ειναι οχι για πέτρες αλλά και πολύ έξυπνο.Μπράβο.
Δεν τα ειχα σκεφτεί...
Οι αναδευτηρες μου αρεσαν περισσοτερο...Βουυυυυυυυυυυυυυυυυυρρρρρρρρρρρρ.Να δω ποια τους βρω...

cristina112
16-11-10, 22:44
Μήπως έχει στα jumbo?Αλλιώς αν έχεις γνωστό που να δουλεύει σε μπαρ/καφετέρια και τον ρωτήσεις να σου πει..

zwza
16-11-10, 22:59
Εγω εφτιαξα αυτα τα γεμιστα μπισκοτακια
για να κερασει τους συμμαθητες της,
η μεγαλη μου κορη στο σχολειο......
http://i268.photobucket.com/albums/jj38/SXINO/CHRISTMAS/DSC05764.jpg
http://i268.photobucket.com/albums/jj38/SXINO/CHRISTMAS/DSC05767.jpg

σε αυτα τα μπισκότα αναφερόμουν αλλά μπέρδεψα τις χρυσοχέρες του φόρουμ :)
Η Virginia τα έφτιαξε και όποιος εχει τη συνταγούλα την θέλω πολύυυυ

cristina112
16-11-10, 23:18
Παρακαλώ να μου αποσταλούν ΑΜΕΣΑ τα παραπάνω μπισκότα,μιας και γράφουν το όνομά μου!!!!:lol::lol::lol:

elenaκι
17-11-10, 10:20
Cristina, ωραία ιδεα τα στικ από τα μπαλόνια, μπράβο σου!

Aggeloudia, αντε κάνε την αρχή και δώσε μας τα φώτα σου!!

cristina112
17-11-10, 12:45
Επίσης όποια τα κάνει πρώτη,ας μας στείλει και ένα δείγμα,για να έχουμε εμπεριστατωμένη άποψη!!!:lol::lol::lol:

Aggeloudia
17-11-10, 18:21
Ταφτιαξα...:p
Δεν ξετρελάθηκα με την γευση τους ...τα εχω βαλει να ποαγωνουν...Μετά το βούτηγμα σε σοκολάτα...Ισως να φτεει που δεν ηταν πολύ νοστιμο το κεικ...Το εκανα λιγουλάκι Συσμανογλειου...(οχι πολύ ζαχαρι,οχι πολύ βουτυρο!!!)
Να πω κάτι που ανακάλυψα.;
Πήρα απο τα lidl τυπου μερέντα με 1,5 ευρω νομιζω τα 750 γρμ.
Συμφερει απο την κουβερτουρα ...και χωρίς τη μανουρα του μπεν-μαρι...και ειναι και γαλακτος που ειναι πιο νοστιμο...
Μένει να δω αν παγωνει απέξω αρκετά και δεν τρέχει.

cristina112
17-11-10, 18:46
Τελικά τί χρησιμοποίησες για να τα καρφώσεις??

elenaκι
18-11-10, 11:43
Aggeloudia, περιμένουμε λεπτομέριες. Ωραια η ιδεα σου με τη μερέντα. Πες μας αν στάθηκε καλά πάνω στα μπαλάκια καιαν μπορείς βάλε και φωτογραφίες!

Aggeloudia
18-11-10, 13:30
Κοριτσάκια...τα πέταξα...!!!!!!
Δεν φταιει η τεχνικη αλλά ηταν μαπα το κεικ.
Δεν το πέτυχα και δεν το δοκίμασα πρώτα ο βλάκας να μην χάσω τοοοοση πολύ μερεντα...
Πάντως με την μερεντα απο τα lidl -παρεμπιπτόντως είναι γευστικότατη και α' ποιότητας.Καμιά διαφορά απο την μερεντα...- εγιναν σοκολατι και πλάστηκαν απιθανα.Μπαλάκια του πινκ-πονκ...Αψογα...
Σε ενα που το βούτηξα και στην σοκολάτα μια χαρά έγινε...

Για ριξτε μια ματιά εδω
http://www.grouprecipes.com/10212/cake-balls.html

Πως θα κανουμε τις γραμμουλες απο πανω;Αν δεν θελω να βαλω λευκη σοκολάτα τι αλλο μπορω να βαλω για να κανω γραμμουλες και να βαλω και χρωμα;

ARTY
18-11-10, 13:41
για τις λευκες γραμμουλες που λες μπορεις να βαλεις γλασο που θα φτιαξεις μονη σου με αχνη ή και βανιλια (υποβριχιο):) καλη επιτυχια

Aggeloudia
18-11-10, 13:52
Ευχαριστω ARTY.Με αχνη και τι αλλο;
Ασπράδι αυγου ή οχι;

ARTY
18-11-10, 14:08
αν δεν θες να το κανεις βαρυ γιατι ειναι για παιδακια κανε την αχνη με νερο
;)

ARTY
18-11-10, 14:09
και με χυμο αν θες για αλλο χρωμα και γευση

cristina112
18-11-10, 14:49
Aggeloudia μου,με τόση μερέντα και πάλι ήταν άνοστο??
Τελικά,μήπως είμαι η μόνη που και ξύλο να μου δώσουν με επικάλυψη σοκολάτας,θα το φάω????:lol::lol::lol:

Aggeloudia
18-11-10, 15:22
Oχι βρε Χριστινάκι...
Ειχα βάλει πολύ αμωνια και έτσουζε τη γλώσσα...
Ήταν χάλια σου λέω...Χειρότερο και απο ξύλο...σου λέω...!!!!!!!!!!
Χαχαχαχαχα...ξυλο!!!!!!!

ΑRTY ευχαριστω για την ιδεα!!!

cristina112
18-11-10, 15:58
Κάθε αρχή και δύσκολη!Είμαι σίγουρη ότι την επόμενη φορά θα κάνεις τις απαραίτητες αλλαγές και θα βγουν τέλεια!:)

elenaκι
18-11-10, 17:18
Κοριτσάκια...τα πέταξα...!!!!!!
Δεν φταιει η τεχνικη αλλά ηταν μαπα το κεικ.
Δεν το πέτυχα και δεν το δοκίμασα πρώτα ο βλάκας να μην χάσω τοοοοση πολύ μερεντα...
Πάντως με την μερεντα απο τα lidl -παρεμπιπτόντως είναι γευστικότατη και α' ποιότητας.Καμιά διαφορά απο την μερεντα...- εγιναν σοκολατι και πλάστηκαν απιθανα.Μπαλάκια του πινκ-πονκ...Αψογα...
Σε ενα που το βούτηξα και στην σοκολάτα μια χαρά έγινε...

Για ριξτε μια ματιά εδω
http://www.grouprecipes.com/10212/cake-balls.html

Πως θα κανουμε τις γραμμουλες απο πανω;Αν δεν θελω να βαλω λευκη σοκολάτα τι αλλο μπορω να βαλω για να κανω γραμμουλες και να βαλω και χρωμα;

Τι κριμα. Δεν πειράζει την επόμενη θα πετύχουν!
Αυτό με το κεικ και εμενα με απασχολεί γι αυτό σκεφτηκα να φιαξω τρουφακια που είναι δοκιμασμένα και στη γευση και στο πλάσιμο. Μπορείς να βουτήξεις τα παλάκια σε σοκολάτα και να κάνεις τις γραμμούλες με λιωμένη σε μπεν μαρί λευκή σοκολάτα. Αλλη επιλογή είναι να ρίξεις πάνω στα μπαλάκια χρωματιστή τρούφα κ να γίνουν πολύχρωμα.

ippoliti
19-11-10, 20:15
Ερώτηση:αυτά είναι σταθερά επάνω στο στικ ή έτσι όπως το τρώμε διαλύεται και πέφτει??

ρε κοριτσάρες μου δεν ξέρω αλλά νομίζω ότι έχω κάνει κάποιο μέγα λάθος και αυτό γιατί όταν δοκίμασα να τα κάνω χρησιμοποίησα την κλασική συνταγή για σοκολατένιο κεικ έτσι λοιπόν όταν τα πέρασα στο ξυλάκι-από σουβλάκι δεν στηριζόταν και έπεφταν... μα που ήταν το λάθος μου;

cristina112
19-11-10, 20:45
Δεν τα έχω φτιάξει ποτέ,αλλά μήπως πρέπει να "κολυμπήσουν" στην μερέντα για να γίνουν πιο συμπαγή?

ippoliti
19-11-10, 21:00
δηλ. εννοείς ότι δεν τα "κολυμπάτε" σε γλάσσο -φτιαγμένο σε μπεν μαρί- αλλά σε λυωμένη σοκολάτα;

cristina112
19-11-10, 21:28
δηλ. εννοείς ότι δεν τα "κολυμπάτε" σε γλάσσο -φτιαγμένο σε μπεν μαρί- αλλά σε λυωμένη σοκολάτα;

Μάλλον η AGGELOUDIA που τα έφτιαξε κιόλας είναι η πιο κατάλληλη για να σου πει...αλλά έτσι όπως το φαντάζομαι,η μερέντα που χρησιμοποίησε,το κράτησε ας πούμε το κέικ πιο ενωμένο και δεν διαλυόταν...λέω εγώ τώρα...

Aggeloudia
22-11-10, 10:39
Κοριτσάκια μου γλυκά, καλημέρα, καλή εβδομάδα.
Κοντός ψαλμός ...αλληλούια.
Θα το φτιάξω για την Παρασκευή αλλά θα το κάνω από την Τετάρτη για να εξασφαλίσω οτι τα παιδιά στο σχολείο τελικά θα φάνε γλυκό...
Επανερχομαι με μυστικά σε λίγο.

elenaκι
22-11-10, 10:52
Κοριτσάκια μου γλυκά, καλημέρα, καλή εβδομάδα.
Κοντός ψαλμός ...αλληλούια.
Θα το φτιάξω για την Παρασκευή αλλά θα το κάνω από την Τετάρτη για να εξασφαλίσω οτι τα παιδιά στο σχολείο τελικά θα φάνε γλυκό...
Επανερχομαι με μυστικά σε λίγο.

Καλή επιτυχία! ! !

Aggeloudia
22-11-10, 10:55
Ευχαριστώωωωωω!!!!!!!!!!!!
Τα λεμε συντομα...!!!!!!!!!!

ioanna21
22-11-10, 19:35
Αφού βρε κοριτσια μου σας το έγραψα και πιο πάνω!!!
Εγώ τα εκανα με την συνταγή του κορμού (μπόλικο μπισκότο τριμμένο θέλει (οχι νιανιά) Πάρα πάρα πολύ ευκολο.
Βάζεις το μίγμα αρκετες ωρες στο ψυγειο να σφίξει και μετά κάνεις μπαλάκια τα περνάς από το στικ και μετά στο γλάσσο και τέλος!!
Ούτε κέικ ουτε τίποτα!!
Το κεικ θρυματιζεται και δεν στέκετε καλά!! είναι δύσκολο!!
Καντε το έτσι και θα με θυμηθείτε!!!

LA LATINA
24-11-10, 14:57
παιδια δε θα το πιστεψετε! ειχα πει να μην κανονισω νωριτερα τι θα κανω για τη γιορτη του παιδιου (26/11) καθε φορα κανονιζω απο μηνες..... και την επαθα! ετσι οι σοκολατες, αλλιως τα περιτυλιγματα.....ο μικρος κολλησε μια αρρωστια απο τον παιδικο την περασμενη βδομαδα και γεμισε σπυρακια χερια ποδια προσωπο....και δε θα παει καν!!!!!!!!!
κι εγω που ελεγα να κερασω τουλαχιστον τα παιδακια.........ξυπνησα χτες γεματη σπυρακια!!!! οποτε ουτε να πιασω ουτε να τυλιξω σοκολατιτσες ουτε τιποτα.....
ΚΑΡΑΝΤΙΝΑ!!

Aggeloudia
24-11-10, 15:03
Αααααα τι κρίμαααα:(

Παω σημερα σουπερ μαρκετ και το βραδυ τα φτιάχνω...Θα σας πω αυριο...Παντως θα εχω καβατζα και τον κορμο να το κανω οπως γράφει η ioanna21 αν και δεν ειναι ο θρυμματισμος ο προβληματισμος μας αλλά το αν στέκεται πανω στα ξυλάκια ή οχι

cristina112
24-11-10, 15:35

Παω σημερα σουπερ μαρκετ και το βραδυ τα φτιάχνω...Θα σας πω αυριο...Παντως θα εχω καβατζα και τον κορμο να το κανω οπως γράφει η ioanna21 αν και δεν ειναι ο θρυμματισμος ο προβληματισμος μας αλλά το αν στέκεται πανω στα ξυλάκια ή οχι

Πιστεύω πως αν τελικά τα κάνεις με την συνταγή του κορμού,θα έχουν πιο πολλές πιθανότητες να μείνουν στην θέση τους,μια και θα είναι πιο σκληρό έτσι και θα μπορείς να το καρφώσεις καλύτερα.Όπως και να'χει,ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!!:)

elenaκι
25-11-10, 09:31
Καλημέρα aggeloudia. Πως πήγε εχτές? Πέτυχαν?

elenaκι
25-11-10, 09:59
παιδια δε θα το πιστεψετε! ειχα πει να μην κανονισω νωριτερα τι θα κανω για τη γιορτη του παιδιου (26/11) καθε φορα κανονιζω απο μηνες..... και την επαθα! ετσι οι σοκολατες, αλλιως τα περιτυλιγματα.....ο μικρος κολλησε μια αρρωστια απο τον παιδικο την περασμενη βδομαδα και γεμισε σπυρακια χερια ποδια προσωπο....και δε θα παει καν!!!!!!!!!
κι εγω που ελεγα να κερασω τουλαχιστον τα παιδακια.........ξυπνησα χτες γεματη σπυρακια!!!! οποτε ουτε να πιασω ουτε να τυλιξω σοκολατιτσες ουτε τιποτα.....
ΚΑΡΑΝΤΙΝΑ!!

Περαστικά!!!Δεν πειράζει, κεράστε τα πιδάκια λίγο μετέπειτα και πάλι θα χαρούν!

christina77
25-11-10, 10:27
Καλημέρα κοριτσάκια! Αλλάζω λίγο το θέμα σοκολάτας. Φέτος, στο πάρτυ που θα κάνουμε σε λίγες μέρες, λέω να διαφοροποιηθώ λίγο από τα συνηθισμένα δωράκια και μια που έχουμε στολίσει ήδη το σπίτι μας και υπάρχει Χριστουγεννιάτικη ατμόσφαιρα θα προσφέρω χριστουγεννιάτικα σπιτάκια από μπισκότα πτι μπερ, σμάρτις και χρωματιστή τρούφα. Τα έχουμε φτιάξει ήδη με τις μικρές μου και είχαν τεράστια επιτυχία. Η συνταγή είναι πανεύκολη. Θα βάλουμε και ένα αυγουλάκι κίντερ ή κάποιο μικρό δωράκι μέσα κατά τη συναρμολόγηση και έτοιμο. Τα παιδάκι θα ξετρελλαθούν πιστεύω!

http://www.sintagespareas.gr/sintages/xristougenniatika-spitakia-me-ptimper.html

christina77
25-11-10, 10:29
Μόνο βρε κορίτσια αυτή τη ζελατίνα συσκευασίας πού μπορώ να τη βρω εδώ στη Θεσσαλονίκη; Αν έχει και χριστουγεννιάτικα μοτίβα ακόμη καλύτερα!

Aggeloudia
25-11-10, 12:11
Λοιπόν...νέα από το μέτωπο...
Έφτιαξα το κέικ χωρίς τις συνηθισμένες βλακείες που κανω...
Με κανονικό αλεύρι (οχι ολικής) με κανονική ζάχαρη (οχι 2 κουταλιές τις σούπας...) με κανονικό βούτυρο (όχι μισό Βιτάμ...) με τα όλα του, και περιμένω να κρυώσει
.Έχω αγοράσει τη νουτελα και έχω κόψει τα ξυλάκια του σουβλακιου...
Όλα έτοιμα για μοντάρισμα...

Κοριτσάκια ειχα και στο μυαλο μου το μωσαικο οπως ειπε και η ioanna21 ή τον κορμό αλλά κολησα στο γεγονός οτι εχει πολύ βούτυρο το οποιο και μπορεί να μη κρατησει απο τις 7 εκτός ψυγείου μέχρι τις 4 που θα τα πάρουν...
Αυτο με προβλημάτισε.

Εξαιρετική η ιδεα με τα σπιτάκια...Τέλεια θα βγουν αλλά ήθελα κάτι να φάνε...να γλυκαθούν
Θα τα κανω ομως συμπληρωματικά για τον Χρηστο σε μερικές μέρες στον παιδικό...
Ευχαριστώ για την ιδέα...

Λοιπόνπαω να συνεχίσω και έρχομαι με φωτο...
Θυμίστε μου που ανεβάζω φωτο;;;

cristina112
25-11-10, 15:58
Μόνο βρε κορίτσια αυτή τη ζελατίνα συσκευασίας πού μπορώ να τη βρω εδώ στη Θεσσαλονίκη; Αν έχει και χριστουγεννιάτικα μοτίβα ακόμη καλύτερα!

Εγώ ζελατίνα παίρνω από τα βιβλιοπωλεία,αλλά αν θέλεις ποσότητα δεν συμφέρει.Τελικά αγόρασα ένα τεράστιο ρολό από την Συσκευαστική Καλαμαριάς με 18 ευρώ πριν ένα χρόνο και κάτι.Το έχω χρησιμοποιήσει άπειρες φορές και θα κρατήσει αρκετά χρόνια ακόμα!Και να σκεφτείς ότι κάθε φύλλο το αγόραζα 1,20 από το πιο φτηνό βιβλιοπωλείο...

cristina112
25-11-10, 15:59
Επίσης έχει και με χριστουγεννιάτικα σχέδια και άλλα που είναι κατάλληλα για άνοιξη και Πάσχα!

Raw_Shooter
25-11-10, 16:28
Πού ακριβώς είναι η Συσκευαστική καλαμαριάς?Θέλω να κάνω κουλουράκια και να τα βάλω σε χριστουγεννιάτικα κουτιά για δώρα.

cristina112
25-11-10, 16:35
Πού ακριβώς είναι η Συσκευαστική καλαμαριάς?Θέλω να κάνω κουλουράκια και να τα βάλω σε χριστουγεννιάτικα κουτιά για δώρα.

Είναι σχεδόν απέναντι από το γήπεδο του Απόλλωνα.Ένα υπόγειο μαγαζί που κάνει μπαμ από την ταμπέλα.Αν δεν μένεις Καλαμαριά,ψάξε σε οποιοδήποτε μαγαζί έχει τέτοια είδη,αν όμως πας σε αυτό,νομίζω ότι κλείνει καθημερινά στις 4,το Σάββατο δεν θυμάμαι.:)

Raw_Shooter
25-11-10, 16:58
Ευχαριστώ πολύ!!!Θα πεταχτώ μια βόλτα να τα δω πό κοντά.

cristina112
25-11-10, 22:04
Ευχαριστώ πολύ!!!Θα πεταχτώ μια βόλτα να τα δω πό κοντά.

Πριν λίγο που πέρασα από εκεί είδα ότι είναι Χηλής 33,για να μην ψάχνεσαι και το Σάββατο κλείνει στις 3.Και η κυρία που το έχει δεν είναι και ο πιο πρόσχαρος άνθρωπος στον κόσμο...:lol:

elenaκι
26-11-10, 10:13
Λοιπόν...νέα από το μέτωπο...
Έφτιαξα το κέικ χωρίς τις συνηθισμένες βλακείες που κανω...
Με κανονικό αλεύρι (οχι ολικής) με κανονική ζάχαρη (οχι 2 κουταλιές τις σούπας...) με κανονικό βούτυρο (όχι μισό Βιτάμ...) με τα όλα του, και περιμένω να κρυώσει
.Έχω αγοράσει τη νουτελα και έχω κόψει τα ξυλάκια του σουβλακιου...
Όλα έτοιμα για μοντάρισμα...

Κοριτσάκια ειχα και στο μυαλο μου το μωσαικο οπως ειπε και η ioanna21 ή τον κορμό αλλά κολησα στο γεγονός οτι εχει πολύ βούτυρο το οποιο και μπορεί να μη κρατησει απο τις 7 εκτός ψυγείου μέχρι τις 4 που θα τα πάρουν...
Αυτο με προβλημάτισε.

Εξαιρετική η ιδεα με τα σπιτάκια...Τέλεια θα βγουν αλλά ήθελα κάτι να φάνε...να γλυκαθούν
Θα τα κανω ομως συμπληρωματικά για τον Χρηστο σε μερικές μέρες στον παιδικό...
Ευχαριστώ για την ιδέα...

Λοιπόνπαω να συνεχίσω και έρχομαι με φωτο...
Θυμίστε μου που ανεβάζω φωτο;;;

Μπορείς να χρησιομοποιήσεις τι Imageshack και να κάνεις upload τη φωτογραφία σου και μετά copy paste.
Πέτυχαν?

christina77
26-11-10, 10:49
Πριν λίγο που πέρασα από εκεί είδα ότι είναι Χηλής 33,για να μην ψάχνεσαι και το Σάββατο κλείνει στις 3.Και η κυρία που το έχει δεν είναι και ο πιο πρόσχαρος άνθρωπος στον κόσμο...:lol:

Αχ, σ' ευχαριστούμε συνονόματη για την πληροφορία! Περνάω συχνά από τη χιλής, οπότε σίγουρα θα κάνω μια επίσκεψη.

ΒΙΚΥ
26-11-10, 11:24

Aggeloudia μπορείς να δεις φώτο και συνταγή εδώ edit admin
Δεν είναι τόσο δύσκολο και γράφω και το "μυστικό" για να στέκονται τα κεκάκια στο ξυλάκι.
Καλή επιτυχία, ότι θέλετε ρωτάτε!

Aggeloudia
27-11-10, 10:06
Αμα ο ανθρωπος ειναι γκαντέμης...!!!!!!!!!!!

Απο την αρχή...
Φτιάχνω βήμα- βήμα απο το Αμερικάνικο σαιτ ολη την διαδικασια του κεικ-ποπ...

Κέικ, κομμάτιασμα,μερέντα, στικ,μπαλάκια, σοκολάτα για να κολλήσουν πάνω τα μπαλάκια...Βγήκαν περίπου 40 κομματια...Αρκετά καλή ποσοτητα για ένα τυπικό κεικ σε ποσότητα...

Η γάλακτος δεν έλιωνε οπως θα ήθελα και παίρνω την κουμπάρα μου-γνωστή του ειδους-και μου λέει οτι αμα βαλω μέσα λιπαρή ουσία δεν θα σταθεροποιηθεί μετά..
.Αυτοβούλως λοιπόν ρίχνω μέσα στις 4 γάλακτος σοκολάτες, μια κρέμα γάλακτος.
Ρευστοποιηθηκε και έγινε σαν τις κρεμες που έχουν πάνω τα προφιτερολ στα ζαχαροπλαστεία.
Ρευστη μεν αλλά με πλούσιο σώμα...(στην ακρη Σκαρμουτσο και σεφαγαααααα...oυσα φανατική του master chef)...:-D

Τα ρολάρω μεσα και εγιναν μεγάλα και λαχταριστά...
Τα καρφώνω πάνω σε 3 καλαμάκια απο σουβλάκι(βρήκα τα μικρά και οχι τα γιγαντιαία...) και στουκ πάνω σε φελιζόλ (οπως το σαιτ)...
Δεν ειχα χρονο για οτιδήποτε αλλο παρά να τα ρολαρω ξανα σε πολύχρωμη τρουφα...Μετά σε σακουλάκια και πολύχρωμα κορδελάκια...

Μετά αρχιζω να ψάχνω την φωτογραφική και μάλλον την έχω χάσι (σκασίλα μου γιατι μετά το θέμα υγείας που ειχα δεν ξαναβάζω σκοτούρα για υλικά θέματα στο μυαλό μου...) ...βγάζω φωτο απο κινητό με χαρά να σας δειξω τις δημιουργίες μου που να σας πω την μικρή μου αλήθεια ...ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΟΜΟΡΦΑ ετσι οοοολα μαζεμένα τα σκασμένα..με τα κορδελάκια τους στολισμένα...μαρεσαν...και ήταν και γευστικά...συγκινήθηκα!!!!!

Παω να ανεβάσω φωτο στον υπολογιστη και το καινούριο λαπ-τοπ δεν αναγνωρίζει το τηλέφωνο ως εξωτερική συσκευή.Παααααπαλααααα...
Τα πάμε στο σχολειο (θα σας πω αυριο τι παίχτηκε εκεί...) και αφου επιστρέφω ΒΡΊΣΚΩ ΤΗΝ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΚΉ!!!!!ΦΤΟΥΥΥΥΥΥΥ!!!!
(οχι που την βρίσκω αλλά που την βρήκα ετεροχρονισμένα...)

Συνεχεια σε λιγο...:-D:-D:-D

ΥΓ Ευχαριστω Βικυ

cristina112
27-11-10, 10:37
Aggeloudia μου μην σκας!Αρκεί που πέτυχαν τελικά και όσο για την ομορφιά τους,μπορούμε να την φανταστούμε!Να είσαι πάντα καλά να τους φτιάχνεις τόσο ωραία πράγματα!
(Τελικά αυτό με τις φωτογραφικές μηχανές που χάνονται και βρίσκονται μυστηριωδώς είναι ένα θέμα...μετά από ένα χρόνο βρήκα το εξαφανισμένο καλώδιο και πάλι έβγαλε πόδια και χάθηκε...)

love4four
29-11-10, 08:37
Aggeloudia,

Σημασία έχει ότι προσπάθησες και τελικά τα πέτυχες ! Εγώ

love4four
29-11-10, 08:38
στην θέση σου (λάθος -- ο δαίμονας του τυπογραφείου, που λένε) θα είχα φουσκώσει από περηφάνια για το δημιούργημά μου... Μπράβο κοριτσάρα μου που δεν το έβαλες κάτω !

Aggeloudia
29-11-10, 09:24
Κοριτσάκια μου γλυκά...καλημεραααααααααααααα!!!!!!
Όλα καλά...και τους άρεσαν και τα καταβρόχθισαν...και...και...και...
Όλα καλά...Θα την εξελίξω την συνταγή την επόμενη φορά...(Τα Χριστούγεννα...στην γιορτή του 2ου).

Φιλακιαααααα!!!!!!!!!!

elenaκι
29-11-10, 09:24
Μπράβο Aggeloudia!όχι που θα σου ξέφευγαν! Σημασία έχει ότι πέτυχαν και σίγουρα θα τρελάθηκαν τα μικρά στο σχολείο. Θέλω κι εγώ να τα φτιάξω....στο πάρτυ της μικρής μου....σε 2 μήνες!

elenaκι
29-11-10, 09:27
Εγώ τα χριστούγεννα σκέφτομαι να μην τα κάνω γλειφιτζούρια σε στικ αλλά να δοκιμάσω να φτιάξω χιονάνθρωπους. 3 μπάλες κλασικά και να περάσω στο εσωτερικό ένα ξυλάκι ή καλαμάκι για να σταθέι και να μην πέσει και επικάλυψη ή λευκό γλάσο (αν πετυχει γιατι δεν έχω ξανακάνει) ή μετά τη σοκολάτα να τα περάσω σε ινδική καρύδα.

σπουργίτι
29-11-10, 11:45
ΚΑΡΑΝΤΙΝΑ!!

Στελλίτσα να χαίρεστε το παιδάκι σας (40 μέρες πιάνεται η γιορτή δε λένε;)! Ελπίζω να είστε και οι δυο καλύτερα και του χρόνου με το καλό ένα μεγάλο πάρτυ!

ΒΙΚΥ
08-12-10, 11:43
Στελλίτσα να χαίρεστε το παιδάκι σας (40 μέρες πιάνεται η γιορτή δε λένε;)! Ελπίζω να είστε και οι δυο καλύτερα και του χρόνου με το καλό ένα μεγάλο πάρτυ!

Άρα προλαβαίνω να ευχηθώ και εγώ?!
Να το χαίρεσαι! Να είσαι γερή και εύχομαι ποτέ να μην ξανα έχεις πρόβλημα!
Αυτό που μετράει είναι να είναι χαρούμενα τα παιδάκια και οι φώτο είναι το λιγότερο.
Το ίδιο πρόβλημα είχα και εγώ κάποια στιγμή με το κινητό, και ξέρεις τι έκανα?
Το πήγα σε ένα εργαστήριο φωτογραφίας και εκεί μου πέρασαν όλες τις φώτο που είχα μέσα, σε cd, ευτυχώς, γιατί είχα αγχωθεί πολύ, ήταν φωτογραφίες δουλειάς που έκανα εκτός Αθηνών και θα έπρεπε να χάσω 2 μέρες για να πάω να ξαναβγάλω. Πόσο μάλλον όταν είναι κάτι που δεν μπορείς να το ξανα αποθανατίσεις...
*** Θυμάμαι ακόμα την φωτογραφία της υπέροχης κουζίνας σου με κάτι καταπληκτικά καλαθάκια που είχες φτιάξει για τα παιδάκια στο σχολείο!!! Πόσο καιρό πρίν????

Aggeloudia
08-12-10, 14:08
Πρέπει να ήταν στα περσινά γενέθλια.
Και μάλιστα κάπου τα ξαναπήρε το μάτι μου και ειπα να τα ξανακάνω από τεμπελιά αλλά συνήλθα γρήγορα...:p

Μάλλον -πρώτα Ο ΘΕΟΣ!!!- θα κάνω καπ-κεικ ή οτι έκανα και στον Στέλιο, κέικ ποπ εξελιγμένο με γλάσο και μπιρμπιλονια αλλά μωρέ ειναι μωράκια αυτά εκεί μέσα και φοβάμαι μην έχω θέμα με τις μαμάδες και τα στικ.

Μπορεί να κάνω και σπιτάκια με πρι μπερ αλλά δεν τρώγονται.Στέρεψα από ιδέες...

ΒΙΚΥ
08-12-10, 17:25
Μπορείς να κάνεις cake pops χωρίς να τα βάλεις σε ξυλάκι.
π.χ. να κάνεις σπιτάκια χριστουγεννιάτικα αν έχεις κούπ πατ σπιτάκι, αλλά και να μην έχεις εύκολα φτιάχνεις ένα πατρόν σε λαδόκολα και κόβεις το κέικ σου, να τα βουτήξεις στο γλάσσο σου ή σε λευκή σοκολάτα και να τα στολίσεις με κόκκινα και πράσσινα καραμελάκια ή smarties. Νομίζω θα είναι πανέμορφα και εύκολα!

cristina112
08-12-10, 17:26
[QUOTE=Aggeloudia;1825498]
Μάλλον -πρώτα Ο ΘΕΟΣ!!!- θα κάνω καπ-κεικ ή οτι έκανα και στον Στέλιο, κέικ ποπ εξελιγμένο με γλάσο και μπιρμπιλονια αλλά μωρέ ειναι μωράκια αυτά εκεί μέσα και φοβάμαι μην έχω θέμα με τις μαμάδες και τα στικ.

Κάνε τα cupcakes που είναι και μαλακά και πεντανόστιμα.Και γράψε πού είναι το σχολείο του γιου σου να περάσω να φάω μερικά...για να σε βαθμολογήσω βρε παιδί μου,όχι επειδή είμαι σοκολατοπρεζόνι!!:lol::lol::lol:

Aggeloudia
09-12-10, 16:22
Βρήκα κατι πολύ ωραία κουπατ χρυσά και θα τα στιμπίσω...
Το σχολειο του γιου μου...Η Κροσφιλδ...
Καλέ εδω θαρθεις να τα τσακισουμε μαζί...και μον οαυτά...βαλε και αλλα...βαλε και μελομακάρωνα με σοκολάτα που θα κανω...και christmas κεικ που θα κανω με την Λονδρέζικη συνταγή...
Σιγά μην περιοριστούμε σε μερικά καπ-κεικ των παιδιών...

Βικυ αυτό με το πατρόν ...δεν παιζει...δεν πιανουν τα χερια μου στην ζαχαροπλαστική οπως εσενα...Θα παρω κουπάτ απο κάπου και θα σολάρω...θα δω!!!

cristina112
09-12-10, 22:53
Βρήκα κατι πολύ ωραία κουπατ χρυσά και θα τα στιμπίσω...
Το σχολειο του γιου μου...Η Κροσφιλδ...
Καλέ εδω θαρθεις να τα τσακισουμε μαζί...και μον οαυτά...βαλε και αλλα...βαλε και μελομακάρωνα με σοκολάτα που θα κανω...και christmas κεικ που θα κανω με την Λονδρέζικη συνταγή...
Σιγά μην περιοριστούμε σε μερικά καπ-κεικ των παιδιών...

Βικυ αυτό με το πατρόν ...δεν παιζει...δεν πιανουν τα χερια μου στην ζαχαροπλαστική οπως εσενα...Θα παρω κουπάτ απο κάπου και θα σολάρω...θα δω!!!

Tί θέλω και μπαίνω εδώ βραδιάτικα??Και το έπαιξα υπεράνω στο σούπερ μάρκετ και δεν έκανα τα απαραίτητα εφόδια σοκολάτας...καλά να πάθω τώρα.
Κοριτσάκι μου ποιά Λονδρέζικη συνταγή εννοείς??Ένα κέικ που είναι σαν πουτίγκα και βάζουν μέσα την Άρτα και τα Γιάννενα??

Aggeloudia
10-12-10, 12:46
Χαχαχαχαχαχα...
Αυτό...αυτό...Που ειναι λίγο στουκας ...για να πετροβολάς τους ρουφιάνους ενα πραμα...!!!!!
Αλλάαααααααα 5ντανοστιμο!!!!!!!!!!!!!!!

ΒΙΚΥ
10-12-10, 13:18

Ναι καλά! Θέλεις να ακούσεις κοπλιμέντα μου φαίνεται! Λες και δεν ξέρουμε τι χρυσοχέρα είσαι!
Πότε είναι η γιορτή σας?
Εμείς έχουμε Χριστουγεννιάτικο πάρτυ την Πέμπτη οπότε το Σαββ/κο μου είναι HOT !!!

Aggeloudia
10-12-10, 13:31
...Είναι τα Χριστούγεννα και γενέθλια 12 μέρες μετά...
Αρα στον παιδικό πρέπει να πάρουν καλό δωράκι...
Με το καλό το πάρτι σας και καλά να περάσετε...

cristina112
10-12-10, 14:00
Χαχαχαχαχαχα...
Αυτό...αυτό...Που ειναι λίγο στουκας ...για να πετροβολάς τους ρουφιάνους ενα πραμα...!!!!!
Αλλάαααααααα 5ντανοστιμο!!!!!!!!!!!!!!!

Tέλειο είναι!!Το είχα αγοράσει έτοιμο πριν χρόνια από το Marks & Spencer.
Αλλά δεν το φτιάχνω μόνη μου γιατί προσπαθώ να μην τρώω.Να βάλω τα χεράκια μου να βγάλω τα ματάκια μου???:lol:

Aggeloudia
10-12-10, 14:09
Αυτό λοιπόν το ..."αθώο" ζαχαροκατασκευασμα το έφτιαχνε η μανούλα μου στην Κύπρο τότε που ανακάλυπτε την ζαχαροπλαστική και εμείς ανακαλύπταμε μετά τις γιορτές τον εξκαφεα της γειτονιάς που γκρέμιζε ντουβάρια για να παίρναμε απο το πάχος με οοοολα αυτά που καταβροχθίζαμε...
Άστα...Ανυπέρβλητοι καιροί...

Και μαζί μαυτο τρώγαμε και λιωτες...και τους γείτονες...Πολύ φαι τοτε...πολύ φαι!!!!!
!Παναγια μου!!!!!!

Ιδέα: Μολις περάσουν οι γιορτές και έχει ψηλοξεραθει το κόβεις κομματάκια και το βουτάς μεσα σε μπολ με ζεστό γάλα...Να μην μας ξεφύγει κάνα ψιχουλάκι...Αμαρτία είναι!!!!

cristina112
10-12-10, 15:34
Σταμάτα πια!!!!Κάποιες από εμάς προσπαθούν να το ράψουν,για να μην πληρώνουν διπλό εισιτήριο στα μέσα μαζικής μεταφοράς!!!:lol::lol::lol::lol:
(Σοβαρά τώρα,υπάρχει περίπτωση να προλάβει να ξεραθεί το κεκάκι??Σε 2 μέρες το κανονίζω μόνη μου!!!Αχ,μακάρι τα φετινά Χριστούγεννα να γίνει ένα θαύμα και να τρώω χωρίς να παχαίνω!!!)

ΒΙΚΥ
10-12-10, 16:39
Αμάν βρε κορίτσι μου....
Έχω πάρει 3 κιλά (είμαι 55 τώρα) και προσπαθώ απεγνωσμένα να τα χάσω....
Θα πάω Μιλάνο εντός ολίγου, θες Πανετόνε να φέρω να κάνουμε ανταλλαγή με το δικό σου??? ΠΕΣ ΝΑΙ!!! ΠΕΣ ΝΑΙ!!! ΠΕΣ ΝΑΙ!!!

Aggeloudia
10-12-10, 16:46
Μονο και μονο που εισαι 55..
ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΤΙΙΙΙΙΙΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΣΕΝΑ!!!!!!!!!!!!!:D
Ακου εκει 55...και εμείς που κάνουμε απεγνωσμένες προσπάθειες να χάσουμε τα κιλά της εγκυμοσύνης...3 ετων ο γιος να σημειωθεί...!!!!!

Τελικά αυτη την π@#$να την ζαχαροπαστα που θα την βρουμε .Εχω βρει αλλά 5ντοκιλο και τι να την κανω τοσο μεγαλη ποσοτητα...
Τα φωτα σας γνωριζουσες...!!!!!!!!!!

ΒΙΚΥ
10-12-10, 17:09
Αχαχαχαχα!!! Σιγά!!! Αφού με έχεις δει κι από κοντά! Δεν το θυμάσαι???
Γιατί δεν την φτιάχνεις την ζαχαρόπαστα, να ξέρεις και τι είναι? χωρίς συντηρητικά? Τόσες συνταγές υπάρχουν....

Aggeloudia
10-12-10, 17:17
Επειδή το θυμάμαι και το επιβεβαιώνω πως λες την αλήθεια...γιαυτο τα παίρνω...55 ειναι μαχαιρι στην καρδιά...Γιαυτο για να εξιλεωθείς αμολα το μυστικο.Απο που θα παρω την ζαχαροπαστα...Δεν την φτιάχνω...Θα παρει πολύ ωρα...ασε που δεν ξερω που θα βρω κατι γλυκερινες και τετοια που θελει η συνταγη...Ασε...δεν τοχω...Εξιλεώσου ΤΩΡΑ!!!!:lol:

cristina112
10-12-10, 20:37
[QUOTE=ΒΙΚΥ;1828560]Αμάν βρε κορίτσι μου....
Έχω πάρει 3 κιλά (είμαι 55 τώρα) και προσπαθώ απεγνωσμένα να τα χάσω....

Τόσο ζυγίζουνε μόνο τα κόκαλά μου...Άμα προσθέσεις και το ψαχνό...

Aggeloudia
11-12-10, 09:11
Χριστινάκι το κεκακι δεν ξεραίνεται...Υπάρχουν και τα κουριερ...Μην σκας...

cristina112
11-12-10, 13:15
Χριστινάκι το κεκακι δεν ξεραίνεται...Υπάρχουν και τα κουριερ...Μην σκας...

Λοιπόν,τόσα χρόνια στο σπίτι μου έχουμε πετάξει(επειδή έχει χαλάσει)κάθε είδους φαγητό,φρούτο,λαχανικό,κλπ,κλπ.Βλέπεις είμαστε πραγματικά ολιγόφαγοι.ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ όμως,δεν έχει πεταχτεί γλυκό!!!Με το που τα βλέπω αρχίζει και γυαλίζει επικίνδυνα το μάτι μου...τα ακούω από το ψυγείο να με καλούνε να τα φάω...τα ανακαλύπτω ακόμα και μέσα στα κουτιά με τα χάπια της μάνας μου,όπου τα κρύβει η κακομοίρα η θεία μου για να μου κάνει έκπληξη,όταν δεν θα έχει μείνει κάτι και θα με έχει πιάσει η υπογλυκαιμία...μιλάμε ότι θα μπορούσα να φάω και σόλα παπουτσιού με επικάλυψη σοκολάτας!!!Αλλά το ζάχαρο...ένα με το πάτωμα...αφού ο γιατρός όταν το είδε,με παρακάλεσε,αν μπορώ,να τρώω λίγο περισσότερα γλυκά!!!Κι εγώ κορίτσια μου,σε τέτοιες(και μόνο)περιπτώσεις,ακολουθώ κατά γράμμα τις ιατρικές συμβουλές!!:lol::lol::lol::lol:

ΒΙΚΥ
13-12-10, 10:50
Επειδή το θυμάμαι και το επιβεβαιώνω πως λες την αλήθεια...γιαυτο τα παίρνω...55 ειναι μαχαιρι στην καρδιά...Γιαυτο για να εξιλεωθείς αμολα το μυστικο.Απο που θα παρω την ζαχαροπαστα...Δεν την φτιάχνω...Θα παρει πολύ ωρα...ασε που δεν ξερω που θα βρω κατι γλυκερινες και τετοια που θελει η συνταγη...Ασε...δεν τοχω...Εξιλεώσου ΤΩΡΑ!!!!:lol:

Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ για να την πάρεις έτοιμη είναι από κάποιο ζαχαροπλαστείο που να χρησιμοποιεί, και να σου δώσει όση χρειάζεσαι. Ξέρω ένα στην Ηλιούπολη αν σε εξυπηρετεί πέσμου.
Αυτές τις μέρες -Χριστουγέννων- έχουν τα super market Θανόπουλος έτοιμο marzipan σε φύλλα ή πάστα.
Ελπίζω να βοήθησα.....Καλές δημιουργίες!

Aggeloudia
13-12-10, 11:34
Ok θα πάρω τελικά την μεγάλη συσκευασία των 5 κιλών αφού θα φτιάξω πολλά και για το σχολείο αλλά και για το πάρτι...Σαφώς και συμφέρει περισσότερο η μεγάλη συσκευασία.Ο Θανοπουλος το έχει απίστευτα ακριβά...Σευχαριστώ πολύ και σορυ που ρώτησα...δεν επρεπε να ρωτήσω...μετά το σκέφτηκα οτι ειναι αντιδεοντολογικό.Σορυ :oops:

ΒΙΚΥ
13-12-10, 11:54
Ok θα πάρω τελικά την μεγάλη συσκευασία των 5 κιλών αφού θα φτιάξω πολλά και για το σχολείο αλλά και για το πάρτι...Σαφώς και συμφέρει περισσότερο η μεγάλη συσκευασία.Ο Θανοπουλος το έχει απίστευτα ακριβά...Σευχαριστώ πολύ και σορυ που ρώτησα...δεν επρεπε να ρωτήσω...μετά το σκέφτηκα οτι ειναι αντιδεοντολογικό.Σορυ :oops:

Γιατί??? Γιατί είναι αντιδεοντολογικό? δεν το κατάλαβα....

Aggeloudia
14-12-10, 10:51
Τίποτα...σορυ...
Βρήκα τελικά...σευχαριστω πολύ...Θα δοκιμασω και να τη φτιάξω να δω διαφορά...Να δω τωρα πως θα τα φτιάξω...Πολύ γέλιο...Θα τα παρω στο τέλος έτοιμα ...την εχω δει εγω τη δουλειά...:p
Χριστινάκι...μέσα στα κουτιά με τα φαρμακαααααα!!!!!!!!!!!!!!Θεά η ...θεία!!!!!ΘΕΑΑΑΑΑ

peny
14-12-10, 11:00
Τίποτα...σορυ...
Βρήκα τελικά...σευχαριστω πολύ...Θα δοκιμασω και να τη φτιάξω να δω διαφορά...Να δω τωρα πως θα τα φτιάξω...Πολύ γέλιο...Θα τα παρω στο τέλος έτοιμα ...την εχω δει εγω τη δουλειά...:p
Χριστινάκι...μέσα στα κουτιά με τα φαρμακαααααα!!!!!!!!!!!!!!Θεά η ...θεία!!!!!ΘΕΑΑΑΑΑ

Αγγελούδιαααααα!!! Θέλω τη συνταγή για τα μπαλάκια!!! Πρέπει να είναι πολύ καλή και οπτικά και γευστικά!!Για να τα στείλω σε παιδικό λέτε να μην είναι καλή ιδέα? Να είναι μικρούλια για να φάνε με ξυλάκια? Ως ώρας ο Κωσταντής μου έχει φέρει καραμέλες ή σοκοφρετάκια αλλά γλειφιτζούρι όχι

cristina112
14-12-10, 12:22

Ναι λοιπόν,είναι αλήθεια...και στα κουτιά με τα φάρμακα...και ανάμεσα στα φρούτα και τα λαχανικά,που εγγυημένα ξέρει ότι δεν τα ακουμπάω...μέχρι και ανάμεσα στα κρέατα της κατάψυξης τα έχω βρει...αλλά τελικά πάντα τα ανακαλύπτω.Άμα έχεις μύτη...;)

Aggeloudia
14-12-10, 13:35
Peny μου ομορφομάνα και κουκλα...λοιπον...μολις κατάφερα να τις βγαλω απο το τηλεφωνο τις φωτο και σε πολύ λίγο θα τις ανεβάσω να τις δεις και να σου πω λεπτομέρειες...

cristina112
14-12-10, 13:38
Περιμένω κι εγώ...φάτε μάτια ψάρια!!!:lol::lol::lol:

Aggeloudia
14-12-10, 13:52
Αρε σοκολατοπληκτη εσυ!!!!!!!!!!
Θυμησε μου που ανεβαζω φωτο;;;

cristina112
14-12-10, 13:57
Αρε σοκολατοπληκτη εσυ!!!!!!!!!!
Θυμησε μου που ανεβαζω φωτο;;;

Βρήκες την πιο άχρηστη εδώ μέσα!!Δεν έχω ανεβάσει ποτέ γιατί ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩΣ!!!

Aggeloudia
14-12-10, 14:03
Eπιτεεεεεεελους ΠΑΝΑΓΙΑ ΜΟΥ...
Τα κατάφερα...Πάρτε ένα δείγμα των πεπραγμένων μου και επανέρχομαι με λεπτομέρειες...

http://img152.imageshack.us/slideshow/webplayer.php?id=p2511102304.jpg

cristina112
14-12-10, 14:07
Τα κατάφερα...Πάρτε ένα δείγμα των πεπραγμένων μου και επανέρχομαι με λεπτομέρειες...

ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΑ!!!!!!!!
Και μου κάνει εντύπωση που είναι και ολοστρόγγυλα!!Ούτε επαγγελματίας να ήσουν!!!Τα συγχαρητήριά μου κοριτσάρα μου!!!
(Πού θα πάει...δεν θα γίνω μάνα,να τρώω τα κεράσματα που θα φέρνει το παιδάκι μου στο σπίτι???)

Aggeloudia
14-12-10, 15:08
Κατέβα εσυ ενα 1ολεπτο απο Γλυφάδα...και θα έχεις καθημερινά στο πατάκι του σπιτιού σου τέτοια και άλλα πολλά καλούδια...και ολοστρόγγυλα...πολύ πλάσιμο φιλενάδα...πολύυυυυ!!!!!

Λοιπόν peny...Φτιάχνεις κεικ, το περνάς από μπλέντερ...το κάνεις σκόνη και μέσα ρίχνεις μια μερεντα...
Κάνεις μπαλάκια και περνάς από σοκολάτα κουβερτούρα αφού τα βάλεις πρώτα σε στικ γλυφιτζουριων ή 3 ενωμένα ξυλάκια σουβλακιου...
Τα ρολάρεις πάνω σε πολύχρωμα μπιρμπιλονια (έμενα δεν μαρεσουν αλλά κάνουν φαντεζί)...
Τα καρφώνεις όρθια πάνω σε φελιζόλ (το έντυσα με πολύχρωμο χαρτί...) και μετά σε σακουλάκι και τα κλείνεις με κορδέλες...Ααααααυτάαααα!!!!!!!

Αν τα δώσεις πες στις δασκάλες να τα δώσουν στους γονείς (έτσι κάνουν και σε εμένα) για να ορίσουν αυτοί πότε και πως θα το δώσουν...

sandy8
14-12-10, 15:18

Που μπορω να βρω τη συνταγη?

flora-flora
14-12-10, 15:20

Τέλεια !!!! μπράβο !!!!!!

flora-flora
14-12-10, 15:24
http://www.youtube.com/watch?v=rfLOyGHpr0k
Για κοιτάξτε εδώ έχει συνταγές και πως μπορούμε να τα διακοσμήσουμε τελεία δεν είναι !!!!
:p:p:p

Aggeloudia
14-12-10, 15:35
Πολύ σωστά...Η δες και εδω!!!!

http://www.youtube.com/watch?v=VEhFWu0yGXU&feature=related

flora-flora
14-12-10, 15:39
http://www.sweettrends.eu/
Επίσης εδώ μπορούμε τις πρώτες ύλες μας !!!!
;)

peny
14-12-10, 16:04
Καλά Αγγελούδια είναι ΦΟΒΕΡΑ!!!! Μου θυμίζουν τρουφάκια!!Και πολύ εύκολα στην κατασκευή τους!!!!!! Να ρωτήσω κάτι εγω η τεμπέλα? Αντι να το φτιαξω εγώ το κέικ δεν μπορω να το πάρω έτοιμο?Εχει το Lidl κάποια πολύ ωραία!Η ζύμη τους γίνεται σφικτή φαντάζομαι έτσι? Σκέφτηκα να κόψω τη μύτη από τα ξυλάκια για να μην είναι αιχμηρό. Ούτως ή αλλως δεν φαίνεται.
Καλά χτες η προκομένη πήγα να κάνω τα σπιτάκια από πτί μπερ... Τα έχετε δει? ΑΠΟΤΥΧΙΑ!!!Μου έσπασαν τα νεύρα...τα μέζεψα και μάλλον θα γίνουν cheese cake...

cristina112
14-12-10, 16:07
[QUOTE=Aggeloudia;1832668]Κατέβα εσυ ενα 1ολεπτο απο Γλυφάδα...και θα έχεις καθημερινά στο πατάκι του σπιτιού σου τέτοια και άλλα πολλά καλούδια...και ολοστρόγγυλα...πολύ πλάσιμο φιλενάδα...πολύυυυυ!!!!!

Καλέ φτιάχνω κι εγώ...το θέμα είναι ότι τα τρώω κιόλας!!Πάντως τα έκανες πολύ εντυπωσιακά!Χαλάλι ο κόπος σου!!

peny
15-12-10, 09:28
Θέλω να κάνω μια καταγγελία!! Θέλω να κατεγγείλω τον άντρα μου!Χτες του λέω ότι θα κάνω αυτά τα μπαλάκια και τι μου λέει??????Γιατί δεν κάνεις τα τρουφάκια που τα κάνεις και ωραία??????Αφού δεν το χεις με την ζαχαραπλαστική!!!!!!Ακούτε!!!!Η αλήθεια, βέβαια, είναι οτι ενώ φαϊ δεν έχω πετάξει ποτέ, γλυκά έχω πετάξει μπόλικα. Αλλά όχι και να στο λέει φάτσα φορα!!!!Λοιπόν θέλω όλα τα μυστικά της συνταγής!Θα τα φτιάξω και δεν θα αφήσω να φαει ούτε ένα!!!!!

Aggeloudia
15-12-10, 10:08
Καλαααα...μας κάνεις πλάκα τώρα...Εσυ...με τα γλυκά;;;;Χιουυυυμορ...Εσυ κάνεις παπάδες κοριτσάκι μου με τα γλυκά...
Και η Βικυ και η flora-flora...και το Χρηστινιο απο τον Βορά (αυτη τοχει στην κατανάλωση...χαχαχα...αλλά τοχει κιαυτη ομως...)
Τοχεται το θεμα λέμε....τοχεται...
Τι να πούμε και οι υπόλοιπες...Να κρυφτούμε πρεπει...

Λοιπόν πάρε έτοιμο...το ίδιο είναι...Ρίξε μέσα μια μερεντα και πλάσε καλά...Αλλά περνατο πρώτα πολύ καλά απο το μπλέντερ.Εγω το έκανα με το χέρι και τα χοντρά κομμάτια δεν έσπασαν και μετά δεν κολλούσαν καλά...

peny
15-12-10, 10:19
Καλαααα...μας κάνεις πλάκα τώρα...Εσυ...με τα γλυκά;;;;Χιουυυυμορ...Εσυ κάνεις παπάδες κοριτσάκι μου με τα γλυκά...
Και η Βικυ και η flora-flora...και το Χρηστινιο απο τον Βορά (αυτη τοχει στην κατανάλωση...χαχαχα...αλλά τοχει κιαυτη ομως...)
Τοχεται το θεμα λέμε....τοχεται...
Τι να πούμε και οι υπόλοιπες...Να κρυφτούμε πρεπει...

Λοιπόν πάρε έτοιμο...το ίδιο είναι...Ρίξε μέσα μια μερεντα και πλάσε καλά...Αλλά περνατο πρώτα πολύ καλά απο το μπλέντερ.Εγω το έκανα με το χέρι και τα χοντρά κομμάτια δεν έσπασαν και μετά δεν κολλούσαν καλά...

Στη διακόσμηση των γλυκών τα πάω καλά στην παρακευή τους έχω το πρόβλημα!!! Μια χρονιά έφαγα τα χεράκια μου να φτιάξω κουραμπιέδες και έγιναν σαν τούβλα.Ειλικρινά τους πέταγες στον τοίχο και τον έσπαγαν!!! Πέρυσι πήγα να κάνω υγρό κεικ σοκολάτας και το μισό έμεινε στη φόρμα.Το φάγαμε με το κουτάλι!Μην πω για τα τσουρεκια τα πασχαλιάτικα που δεν φούσκωσαν 3 ώρες στο φούρνο!!!!
Βέβαια περυσι έφτιαξα μελομακάρονα με συνταγή μιας γειτόνισσας και βγήκαν πάρα πολύ ωραία.Για ότι απορία είχα την λεκανιτσα μου και στην γειτονισσα!! χαχαχα
Το ξέρω ότι έχω ένα θεματάκι με τη ζαχαροπλαστική αλλά ο σύζυγος πρέπει να τα τιμά και να σου λέει μπράβο ακόμα και αν εχουν το κατιτις τους ,ετσι δεν είναι?????

cristina112
15-12-10, 13:03
[QUOTE=Aggeloudia;1833652]Και η Βικυ και η flora-flora...και το Χρηστινιο απο τον Βορά (αυτη τοχει στην κατανάλωση...χαχαχα...αλλά τοχει κιαυτη ομως...)

Καλέ δεν καταναλώνω μόνο...στην ζαχαροπλαστική δεν παίζομαι...και στην μαγειρική επίσης,αλλά αυτή δεν με ενδιαφέρει,γιατί τρώω φαγητό ίσα για να ζήσω.Το θέμα είναι πως όταν φτιάχνω κάτι,νιώθω την υποχρέωση να το φάω όλο...κι έτσι αν δεν έχω καλεσμένους δεν δημιουργώ...γιατί θα αρχίσω να μοιάζω επικίνδυνα στην Βέτα Μπετίνη...

Aggeloudia
15-12-10, 13:25
Χρηστινα γράψε αλλο ενα μυνημα ΤΩΩΩΩΩΩΩΡΑ!!!!!!!!!!

cristina112
15-12-10, 13:30
Χρηστινα γράψε αλλο ενα μυνημα ΤΩΩΩΩΩΩΩΡΑ!!!!!!!!!!

Καλέ τί μήνυμα να γράψω???(Είμαι μπουκωμένη με έναν συγκλονιστικό κουραμπιέ από τον Παπαρασκευά της Ξάνθης...ΚΟΛΑΣΗ σας λέω...):D

cristina112
15-12-10, 13:35
Τώρα εννόησα!!Έγραψα και κόλαση...ΑΠΟΤΑΣΣΟΜΑΙ,ΑΠΟΤΑΣΣΟΜΑΙ, ΑΠΟΤΑΣΣΟΜΑΙ!!!!!!!!!!!!!!

Aggeloudia
15-12-10, 13:42
Καλάαααα...δεν υπάρχει.....
Εχω σκάσει στα γελια.....!!!!!!!!!!!!!!!:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D

cristina112
15-12-10, 13:58
Λοιπόν,σας γράφω μια παραλλαγή κέικ δικής μου εμπνεύσεως...το ονομάζω τώρα "το κέικ της λιχούδας"!!
Θα φτιάξετε το μείγμα για ένα απλό κέικ σοκολάτας...θα ρίξετε μόνο το μισό στην φόρμα σας και από πάνω του θα ρίξετε 2-3(και 4 και 5!)σοκολάτες BREAK,σαν γέμιση.Εγώ βάζω την λευκή με τα φουντούκια και τις σταφίδες,εκτός του ότι είναι η αγαπημένη μου,κάνει και ωραία χρωματική αντίθεση!Από πάνω θα ρίξετε το υπόλοιπο μείγμα και θα ψήσετε.Όταν θα είναι έτοιμο,αντί για γλάσο θα λιώσετε σοκολάτα LACTA... εννοείται τις μεγάλες συσκευασίες,των 200γρ...τσιγκουνιές δεν θέλω... θα το καλύψετε όλο και αν θέλετε θα ρίξετε και λίγη πολύχρωμη τρούφα.
Η LACTA θα κάνει μια κρούστα που θα σας στείλει...και όταν προχωρήσετε στην καρδιά του κέικ και φάτε και την λευκή σοκολάτα...ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΧΧΧΧΧΧΧΧΧ
Όποια δεν φτάσει σε νιρβάνα...να έρθει να με φτύσει!!!

silia29
15-12-10, 15:10
Θέλω να κάνω μια καταγγελία!! Θέλω να κατεγγείλω τον άντρα μου!Χτες του λέω ότι θα κάνω αυτά τα μπαλάκια και τι μου λέει??????Γιατί δεν κάνεις τα τρουφάκια που τα κάνεις και ωραία??????Αφού δεν το χεις με την ζαχαραπλαστική!!!!!!Ακούτε!!!!Η αλήθεια, βέβαια, είναι οτι ενώ φαϊ δεν έχω πετάξει ποτέ, γλυκά έχω πετάξει μπόλικα. Αλλά όχι και να στο λέει φάτσα φορα!!!!Λοιπόν θέλω όλα τα μυστικά της συνταγής!Θα τα φτιάξω και δεν θα αφήσω να φαει ούτε ένα!!!!!

Καλά πένυ λες και μιλάω εγώ!! Το ίδιο πρόβλημα εχω. Ούτε κεικ δεν μπορώ να φτιάξω καλά καλά :oops:.
επίσης έχω να καταγγείλω την Χριστίνα για αυτήν την συνταγή, ότι πολύ ωραία μεν αλλά it all sounds chinese to me!!!:twisted:

Aggeloudia
15-12-10, 15:43
Καλάαααα Χριστινάκι δεν πας καλά...:D:D

Απο το μυαλό σου το εβγαλες...ΑΠΙΘΑΝΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ αλλά βρε κοριτσι...οχι Μπετινι αλλά Χουντινι να με εξαφανίσει και να με ξανά βρε έξω απο την πόρτα γιατί αλλιώς δεν περνώ!!!!!:D:D:D:D

Ελααα που μου κλαίτε και οι ζαχαροπλάστισες...
Εγώ αν έκανα ότι φτιάχνουν τα χεράκια σας...(βλέπε τούρτα ζούγκλα Πενυς...) οχι θα παραπονευόμουν αλλά θα τοχα κάνει και επάγγελμα και θαβγαζα και λεφτά...

peny
15-12-10, 15:49
Μέχρι το απλό κεικ Σήλια καλά τα παω.Αυτό όμως που γράφει το αλεύρι....όχι πολύπλοκα πράγματα....
Καλά τι έχει γράψει η κακούργα η Χριστίνα εδω......
Δεν με λυπάσαι.Πήρα 1 κιλό και μόνο που το διάβασα!!!! Να φανταστείτε πως δεν φτιάχνω ακόμα τα μπισκότα με την ζαχαρόπαστα για να μην μπω στον πειρασμό και τα φάω!!!!
Πρέπει να χάσω 3 κιλά έστω 2 γιατί μετά από τις γιορτές δεν θα μπαίνω στα ρούχα μου!!!

silia29
15-12-10, 15:56
έλα πένυ 2 μνμ ακόμα, και πας για εξομολόγηση...

Aggeloudia
15-12-10, 16:10
Αχαχαχαχαχα
Και η Πενυ σήμερα...πριν λίγο η Χριστίνα και τωρα η Πένυ...χαχαχαχαχα.

peny
15-12-10, 16:18
Παιζεις με τον πόνο μας??????Ουτε μελομακάρονα δεν έχω φτιάξει που τα πετυχαίνω κιόλας!!!
Αν τα φαω τα μπισκότα τι θα δωσω στα παιδάκια που θα μου πουν τα καλαντα που θα με κοιτάνε στα χερια και που θα παρελάσουν όλα τα πιστιρικια του χωριού???????

cristina112
15-12-10, 16:51
Καλά πένυ λες και μιλάω εγώ!! Το ίδιο πρόβλημα εχω. Ούτε κεικ δεν μπορώ να φτιάξω καλά καλά :oops:.
επίσης έχω να καταγγείλω την Χριστίνα για αυτήν την συνταγή, ότι πολύ ωραία μεν αλλά it all sounds chinese to me!!!:twisted:

Καλέ τί απορία έχεις??Ό,τι θέλεις πες μου να σου εξηγήσω!Την συνταγή του κέικ εννοείται ότι δεν την έγραψα αναλυτικά,γιατί είναι η κλασική,που χρησιμοποιούμε όλοι.Τα άλλα όλα τα εμπνεύστηκα εγώ.Έχω να πω ότι σαν γεύση φέρνει και σε τούρτα,γιατί είναι πολύ πλούσιο.Και εννοείται ότι δεν είναι για κάθε μέρα,εκτός και αν είστε από τους τύπους που τρώνε τα πάντα και δεν βάζουν γραμμάριο...:)

cristina112
15-12-10, 16:53
Πένυ ήσουν στο μήνυμα 666 και κινδύνευες...γι'αυτό στο είπαν τα κορίτσια!'Ελα,κάνε 3 μετάνοιες τώρα που ξέφυγες από τον κίνδυνο!!!!

peny
15-12-10, 16:56
χαχαχα!! Και έψαχνα τα μηνύματα να δω τι έχω χασει και δεν καταλαβαίνω το μήνυμα τησ Σήλια

cristina112
15-12-10, 16:59
Ήταν η μέρα μας σήμερα!!!

talou
16-12-10, 10:08
λοιπον μιας και ειχαμε συζητηση χθες στην εκδηλωση σας βαζω τις δημιουργιες μου για τον παιδικο σταθμο.
στην γιορτη για κερασμα ειχα φτιαξει muffins με επικαλυψη μαστιχα και τρουφα

http://i862.photobucket.com/albums/ab185/talou_photo/party2010/P1030194.jpg

στα γενεθλια για δωρακι στα παιδακια μιας και θα αλλαζαμε παιδικο σταθμο την επομενη χρονια τους εφτιαξα μπλουζακια με το ονομα του καθε παιδιου στο μπροστινο μερος και στην πισω πλευρα το ονομα του σχολειου και τη σχολικη χρονια.

http://i862.photobucket.com/albums/ab185/talou_photo/party2010/P1050161.jpg

http://i862.photobucket.com/albums/ab185/talou_photo/party2010/P1050166.jpg

sandy8
16-12-10, 10:25
λοιπον μιας και ειχαμε συζητηση χθες στην εκδηλωση σας βαζω τις δημιουργιες μου για τον παιδικο σταθμο.
στην γιορτη για κερασμα ειχα φτιαξει muffins με επικαλυψη μαστιχα και τρουφα

http://i862.photobucket.com/albums/ab185/talou_photo/party2010/P1030194.jpg

στα γενεθλια για δωρακι στα παιδακια μιας και θα αλλαζαμε παιδικο σταθμο την επομενη χρονια τους εφτιαξα μπλουζακια με το ονομα του καθε παιδιου στο μπροστινο μερος και στην πισω πλευρα το ονομα του σχολειου και τη σχολικη χρονια.

http://i862.photobucket.com/albums/ab185/talou_photo/party2010/P1050161.jpg

http://i862.photobucket.com/albums/ab185/talou_photo/party2010/P1050166.jpg

Παρα πολυ ωραια ολα αλλα τρελαθηκα με τις μπλουζες τα ονοματα με τι τα εγραψες?

talou
16-12-10, 10:53
εκτυπωσα απο τον υπολογιστη τα ονοματα σε χαρτι Α4 και μετα το εβαλα μεσα απο την μπλουζα και πατικωσα το περιγραμμα με λεπτο μαρκαδορακι. Μετα το γεμισα με τεμπερα και ετοιμο.

cristina112
16-12-10, 16:52
εκτυπωσα απο τον υπολογιστη τα ονοματα σε χαρτι Α4 και μετα το εβαλα μεσα απο την μπλουζα και πατικωσα το περιγραμμα με λεπτο μαρκαδορακι. Μετα το γεμισα με τεμπερα και ετοιμο.

Τέλεια τα γλυκά σου!!Αλλά και οι μπλούζες δεν παίζονται!!!:D

Aggeloudia
16-12-10, 19:16
talou καλύτερα και απο την περιγραφή σου κοριτσάκι...Μπράβο!!!!!

talou
16-12-10, 19:32
σας ευχαριστω , απο εσας παιρνω και εγω ιδεες και ξεκιναω.

marag
16-12-10, 21:09
Όντως όταν μας το περιέγραψες χθες είπα χμμ καλό ακούγεται.
Τώρα που τα βλέπω λέω, πω πω τι τέλεια που είναι!!!

flora-flora
17-12-10, 09:42
Μπραβοοοο είναι όλα πανέμορφα και τα κεκακια σου και τα μπλουζάκια σου τα παιδάκια πρέπει να το κατά χάρηκαν !!!! και κορίτσια όπως μπορώ να βοηθήσω στο θέμα γλυκά ,ζαχαροπαστα κ.τ.π πολύ ευχαρίστως !!!:D

peny
17-12-10, 10:06
Μπραβοοοο είναι όλα πανέμορφα και τα κεκακια σου και τα μπλουζάκια σου τα παιδάκια πρέπει να το κατά χάρηκαν !!!! και κορίτσια όπως μπορώ να βοηθήσω στο θέμα γλυκά ,ζαχαροπαστα κ.τ.π πολύ ευχαρίστως !!!:D

Να σε ρωτήσω Φλωρίτσα.Πως στερωνεις τη ζαχαρόπαστα στα μπισκοτα

flora-flora
17-12-10, 11:09
Την στερεώνω με λίγη μαρμελάδα που την έχω αραιώσει με λίγο νεράκι!!! Και με ένα πινελάκι την στρώνω πάνω στο μπισκότο ένα πολύ λεπτό στόμα.

flora-flora
17-12-10, 11:12
Την στερεώνω με λίγη μαρμελάδα που την έχω αραιώσει με λίγο νεράκι!!! Και με ένα πινελάκι την στρώνω πάνω στο μπισκότο ένα πολύ λεπτό στρώμα

peny
17-12-10, 11:16
thanks!!!!

Aggeloudia
17-12-10, 14:03
Και βουτυροκρεμα μπορεις...

Ανέβασα μανίκια...Πάμε για την 2η δόση cake-pops...
Ελπίζω να είναι αυτά πιο βελτιωμένα απταλλα...
Γαι την γιορτή του Χρήστου μου στο σχολείο...

flora-flora
17-12-10, 15:16
http://www.sintagespareas.gr/sintages/krema-boutirou-gia-diakosmisi-keik.html
Εδώ θα βρεις την κρέμα βουτύρου , αν και εγώ δεν την πολύ συμπαθώ και δεν την χρησιμοποιώ …

marag
17-12-10, 16:49
aggeloudia ,Θα μου φυλάξεις ένα να δοκιμάσω??

mgeorgan
17-12-10, 16:57
ζηλεψα κι εκανα κι εγω σημερα, πολυ ευκολα και νόστιμα όντως. Να ρωτήσω, ελιωσα λευκή κουβερτούρα για να τα περασω στο τελος και έγιναν χάλια. Και επισης δεν κολλούσε με τίποτα η χρωματιστη τρούφα, τι μπορω να κάνω? Καμια ιδέα?

Aggeloudia
17-12-10, 17:14
Για να κολλήσουν τα μπιρμπιλονια επάνω δεν πρέπει να στεγνώσει η κουβερτούρα.Η κουβερτούρα μετά απο 10 λεπτά γίνεται σχεδόν πάλι σοκολάτα...όπως όταν ήταν πλάκα σοκολάτας...Άρα θέλει αμέσως να κολλήσεις οτι έχεις σκοπό να κολλήσεις επάνω.

Τωρα το μονο που μπορεί να γίνει είναι ή να τα ξαναπεράσει απο κουβερτούρα λιωμένη...-μάλλον θα γίνουν βαριά και δεν ξέρω αν θα κρατηθούν πάνω στα ξυλάκια...- ή να τα αλείψεις με μια σάλτσα μαρμελάδας...-οποια μαρμελάδα εχεις με λίγο νεράκι, το ζεσταίνεις ...-και τα ξαναπερνάς και μετά απο τα μπιρμπιλόνια...Ετοιμα!!!!

Aggeloudia
17-12-10, 17:15
aggeloudia ,Θα μου φυλάξεις ένα να δοκιμάσω??

Το μεγαλύτερο και το πιο χορταστικό...:p

mgeorgan
17-12-10, 17:18
ευχαριστω πολυ, δεν εβαλα ξυλακια, τα εκανα σοκολατακια. Επισης εγω προσπαθησα να τα κολλησω τα χρωματιστα χωρις κουβερτουρα :rolleyes: για αυτο δεν κολλησαν

Aggeloudia
17-12-10, 17:43
Ε τότε η λευκή κουβερτούρα για ποιο πράγμα ήταν;
Περνα τα απο την κουβερτούρα και μετά στα μπιρμπιλόνια και έτοιμα...καλοφάγωτα...!!!!

peny
19-12-10, 17:23
Γεια κορίτσιαααααα!! Τι κάνετε???Πονάει η μεση μου, τα μπρατσάκια μου, τα ποδαρακια μου....πεθανα!!!Λοιπόν οσα και να ζητάνε οι κοπέλες που φτιάχνουν τα μπισκότα με ζαχαρόπαστα είναι λίγα!!!!Παλεύω από τις 10:30 το πρωί και τελείωσα στις 3!!! Τώρα θέλω και άλλη τόση ώρα να μαζέψω τις κατσαρόλες!!Φυσικά και δεν στόλισα όλα τα μπισκότα.Δύο φορές παρα τρίχα να τα πετάξω από το παραθυρο.Αποτέλεσμα?Μέτριο μιας και δεν είχα το κουράγιο να ασχοληθώ άλλο.Πεθανα σας λέω!!!!Η συνταγή της Βικυ πολύ καλή. Στην αρχή τα έκανα λίγο λεπτά αλλά μετά μπήκα στο νόημα. Την επόμενη φορά θα κάνω cupcakes ή cake pop...Νομίζω ότι με τα τρισδιάστατα στολίδια τα πάω καλύτερα

cristina112
19-12-10, 19:16
Γεια κορίτσιαααααα!! Τι κάνετε???Πονάει η μεση μου, τα μπρατσάκια μου, τα ποδαρακια μου....πεθανα!!!Λοιπόν οσα και να ζητάνε οι κοπέλες που φτιάχνουν τα μπισκότα με ζαχαρόπαστα είναι λίγα!!!!Παλεύω από τις 10:30 το πρωί και τελείωσα στις 3!!! Τώρα θέλω και άλλη τόση ώρα να μαζέψω τις κατσαρόλες!!Φυσικά και δεν στόλισα όλα τα μπισκότα.Δύο φορές παρα τρίχα να τα πετάξω από το παραθυρο.Αποτέλεσμα?Μέτριο μιας και δεν είχα το κουράγιο να ασχοληθώ άλλο.Πεθανα σας λέω!!!!Η συνταγή της Βικυ πολύ καλή. Στην αρχή τα έκανα λίγο λεπτά αλλά μετά μπήκα στο νόημα. Την επόμενη φορά θα κάνω cupcakes ή cake pop...Νομίζω ότι με τα τρισδιάστατα στολίδια τα πάω καλύτερα

Έπρεπε να βάλεις τον αντρούλη σου να σε τρίψει...και να πλύνει και τις κατσαρόλες!!!!!!!:lol::lol::lol:

flora-flora
20-12-10, 09:55
Τα κεκακια είναι λίγο πιο εύκολα από τα μπισκοτάκια κατά την γνώμη μου τώρα όσο για τα 3d θέλουν πιο πολύ δουλειά μιας και δεν τα κόβεις με το κουτ πατ και να τελειώνεις αλλά πρέπει ένα ένα κομμάτι να τα κόλλας και να τα συναρμολογείς !!! πάντως αν δεν το κάνεις νομίζεις ότι είναι εύκολο !!

peny
20-12-10, 10:45
Τα κεκακια είναι λίγο πιο εύκολα από τα μπισκοτάκια κατά την γνώμη μου τώρα όσο για τα 3d θέλουν πιο πολύ δουλειά μιας και δεν τα κόβεις με το κουτ πατ και να τελειώνεις αλλά πρέπει ένα ένα κομμάτι να τα κόλλας και να τα συναρμολογείς !!! πάντως αν δεν το κάνεις νομίζεις ότι είναι εύκολο !!
Όντως αν δεν το κάνεις νομίζεις ότι είναι εύκολο!!!Εγώ πάντως με τα τρισδιάστατα τα παω πολύ καλά. Μου περίσεψε ζαχαρόπαστα και θα διακοσμήσω την βασίλοπιτα!!Το δύσκολο με τα 3d είναι να σου βγουν όλα ίδια σε cupcake για παράδειγμα. Αλήθεια εκέι τι κάνεις τα ζυγίζεις?Α!! Ρε κορίτσια καμια συνταγή για τούρτα ζαχαρόπαστας??Επειδή πέρυσι δεν αναλάμβανε κανείς να μου κάνει επικάλυψη ζαχαρόπαστας, λέω φέτος να προσπαθήσω μόνη μου.Να κάνω μια μικρή διακοσμημενη και το υπόλοιπο σε ταψιά με σαντυγί κανονικά, τι λέτε καλό δεν θα ναι?

elenaκι
20-12-10, 12:26
Είχα μέρες να μπω στο φόρουμ και σας έχασα!

Aggeloudia τελεια τα cake pops! Μπράβο!!!
Εγώ προσπάθησα να φτιάξω χιονάνθρωπους όχι με κέικ και μερέντα αλλά με μία συνταγή παρλιάρου για τρουφάκια αλλά δεν στεκόντουσαν πολύ καλά όρθιοι και το κυριότερο ότι δεν κολλούσε καλά η ινδική καρύσα πάνω από τα τρουφάκια, δε ξέρω γιατί. Τώρα στις γιορτές θα δοκιμάσω με κέικ. Θυμάσαι πόση μερέντα έβαλες σε μία δοση κλασσικού κέικ? Αφού τα έβαλες και στα σακουλάκια, τα διατήρησες στο ψυγείο?

Talou, απίστευτα τα μπολυζάκια!!!

Καλά cristina112, σκοπεύεις να μας τρελάνεις με αυτό το κέικ??? Θα το κάνω σίγουρα αλλά μεσα στις γιορτές να έχουμε κόσμο, γιατί αν το φάω μόνη μου τσάμπα τον αγόρασα το διάδρομο!!!

flora-flora
20-12-10, 19:18
Όχι δεν τις ζυγίζω με το μάτι κάνω μπαλάκια και μετά τους δίνω το σχήμα που θέλω για τούρτα θα σου δώσω μια που κάνω εγώ με μεγάλη επιτυχία για το παντεσπάνι χτυπώ 4 αυγά με μια κούπα ζάχαρη (250 γρμ) μέχρι να αφράτη μετά κοσκινίζω πάλι την ιδία ποσότητα σε αλεύρι φαρι απ (την κοσκινίζω μέσα στα αυγά και με κυκλικές κινήσει φέρνω το επάνω κάτω για να μου είναι φουσκωτό και αφράτο ρίχνω και κονιάκ η βανίλια και ψήνω πάνω σε λαδόκολλα μέχρι το μαχαίρι να βγαίνει καθαρό κάνω και ένα σιρόπι ελαφρύ 1-2 ένα ζάχαρη δυο νερό και σιροπιάζω τα παντεσπάνια χτυπώ και ερμολ σε σαντιγί με λίγο ζάχαρη την βάζω στο ψυγείο από βραδύς να παγώσει καλά και πριν την στρώσω με ζαχαροπαστα την βγάζω καμία ώρα πριν ώστε να μην βγει η υγρασία από την τούρτα πάνω στην ζαχαροπαστα !!!

flora-flora
21-12-10, 08:50
Ουαου καλά θα ξετρελαθούν τα παιδάκια !!!! μπράβο peny (http://www.parents.gr/forum/member.php?u=10640) αχ και εγώ πρέπει να βάλω κάτω τον ποπό μου γιατί έχω να φτιάξω και για τα παιδάκια που θα πουν τα κάλαντα και για το σχολειό και για του αγίου Στεφάνου να πάω στην εκκλησία καλά και άμα προλάβω σφύρα μου …………..:roll:

peny
21-12-10, 09:13
Περιτό να σας πω πόσα τσάκισα μέχρι να τα στολίσω!!!! Πεντανόστιμα!!!Εβαλα και λίγο κακαο μέσα.Στο τέλος που βαριόμουν να στολισω άλλα έβαζα μερεντα και τα τσάκιζα!!!!Βικάκι σε ευχαριστώ πολύ για τη συνταγή!!!Φλωρίτσα και εσένα για τις συμβουλές!!!!
Φιλιά πολλά!!!!

flora-flora
21-12-10, 09:31
Σιγά της συμβουλές μωρέ !!! να βοηθήσω θέλω !! όπου άλλο μπορώ πολύ ευχαρίστως !!!;)

ΒΙΚΥ
21-12-10, 09:43
Περιτό να σας πω πόσα τσάκισα μέχρι να τα στολίσω!!!! Πεντανόστιμα!!!Εβαλα και λίγο κακαο μέσα.Στο τέλος που βαριόμουν να στολισω άλλα έβαζα μερεντα και τα τσάκιζα!!!!Βικάκι σε ευχαριστώ πολύ για τη συνταγή!!!
Φιλιά πολλά!!!!

Peny, τι αριστουργήματα είναι αυτά ??? Και ήταν τα πρώτα σου??? και μας λές οτι είσαι άσχετη??? φαντάσου τι έχει να γίνει στη συνέχεια!!! Για να μην πω οτι είσαι μια ΚΟΥΚΛΑΡΑ!!!!
Να είσαι γερή να φτιάξεις και του χρόνου! Να χαίρεσαι την οικογένεια σου κοριτσάκι μου!
Δεν κάνει τίποτα! Η ευχαρίστηση μου ήταν που είδα αυτά που έφτιαξες!
Όσο για τα τρισδιάστατα, φτιάχνεις ένα στις διαστάσεις που το θες, ολοκληρωμένο, και το έχεις δίπλα σου για μπούσουλα και συνεχίζεις με τα υπόλοιπα. Δεν χρειάζεται να είναι όλα ίδια. Αυτή είναι εξάλλου η ομορφιά του χειροποίητου, η απόδειξη οτι είναι χειροποίητο. Παράδειγμα, τις νεραιδούλες που φτιάχνω, ενώ μπορώ πλέον, να τις κάνω όλες σχεδόν ίδιες, δεν τις κάνω επίτηδες, κάνω τα μαλλιά διαφορετικά σε κάθε μία, τα χέρια τα πόδια σε διαφορετικές στάσεις, έτσι ο κάθε ένας που παίρνει την δική του, έχει την ικανοποίηση οτι η δική του είναι ξεχωριστή, διαφορετική, μοναδική. Έχει και πιο ενδιαφέρον για σένα που τα φτιάχνεις. Δεν μπορώ να φτιάχνω τα ίδια, βαριέμαι!

cristina112
21-12-10, 12:56
Λοιπόν Πένυ,πρωί πρωί θα έρθω να σου τραγουδήσω...θα έχω έρθει από το προηγούμενο βράδυ και θα περιμένω έξω από την πόρτα σου,μη τυχόν και με προλάβει άλλος.Θέλω το πράσινο δεντράκι...και το άσπρο...και την μπότα...και...βασικά για να μην σε κουράζω,ΤΑ ΘΕΛΩ ΟΛΑ!!!!!!!!!

ΒΙΚΥ
22-12-10, 17:42
Έτοιμα και τα δικά μου choco lollicakes ή cake pops ή κεκάκια σε ξυλάκι για την Χριστουγεννιάτικη Γιορτή στο σχολείο του μεγάλου μου γιού.
http://i189.photobucket.com/albums/z232/antigon/chocolollicake-1.jpg
Αρκετά μεγάλα 9εκ ύψος 6εκ. πλάτος, ελπίζω να χορτάσουν. Είναι 12 αγόρια και 3 κορίτσια στην τάξη!

φτιαγμένα με αυτή την τεχνική edit admin
Να μαστε καλά να φτιάξουμε και του χρόνου! Χρόνια Πολλά!!!

peny
29-12-10, 11:05
Κορίτσιαααααα!! Το απόγευμα έχει....pop cakes!!!!!!!Ανυπομονώ να αρχίσω το παιχνίδι!!!!!

silia29
29-12-10, 12:08
Κορίτσιαααααα!! Το απόγευμα έχει....pop cakes!!!!!!!Ανυπομονώ να αρχίσω το παιχνίδι!!!!!

Άντε Πένυ με το καλό!!! Και μην ξανακούσω ότι είσαι άσχετη στην ζαχαροπλαστική γιατί θα πηδηχτώ από το παράθυρο :):). Τι να πώ εγώ τότε, που για να κάνω αυτά που έκανες εσύ, θα πρέπει να πάω τουλάχιστον σε σχολή και αν??:evil::evil:

Raw_Shooter
29-12-10, 15:13
Άντα Πένυ καλή επιτυχία!!Ξέρεις τι σκέφτηκα?Να κάνουμε τέτοια lollicakes με κουπ πατ από ζωάκια για το πάρτι μας!Ωραία δε θα είναι?

Raw_Shooter
30-12-10, 13:55
Τι έγινε Πένυ???Έτοιμα τα pop cakes?Πέτυχαν?Αντε βάλε καμιά φώτο να δούμε και εμείς οι άπειρες.Σου άρεσε η ιδέα για το πάρτυ?Εγώ λέω να τα κάνω.Πόσο πιο νωρίς μπορούμε να τα ετοιμάσουμε?Τα βάζουμε ψυγείο?Ας μας απαντήσουν οι πιο έμπειρες!

Raw_Shooter
03-01-11, 16:21
Ευχαριστούμε βίκυ για τα βίντεο!!!Ήθελα να ρωτήσω όμως κάτι.Αν τα ετοιμασω μια βδομάδα νωρίτερα και τα βάλω στην κατάψυξη παθαίνουν τίποτα?Αναρωτιέμαι δηλαδή αν μπαίνουν κατάψυξη.Απλά δε θέλω να τα φτιάξω τελευταία στιγμή.Τα έχει βάλει καμία?Ξέρει καμιά κοπέλα να με βοηθήσει?

ΚατερίναΒ
03-01-11, 18:02
Κορίτσια Καλή, Γλυκιά, Δημιουργική Χρονιά!!!!!!!
Αγγελούδια έψαχνα αρχές Δεκέμβρη το thread αυτό, για να με βοηθήσεις να φτιάξουμε γλυκάκια για τον σταθμό της κόρης μου. Αλλά σας βρήκα τώρα, κατόπιν εορτής. Μπήκα να πω ότι μου τρέχουν τα σάλια, ειδικά με το κέηκ με τις break. Εχω ανατριχιάσει στην ιδέα και μόνο ενός κομματιού. Μπράβο στην κοπέλα που το εμπνεύστηκε.

Πένυ είδα τα μπισκοτάκια σου τυχαία, όταν έψαχνα να βρω πως θα φτιάξω χιονανθρωπάκια (ασχετο το ένα με το άλλο, δεν ξέρω γιατί μου έβγαλε το μπλογκ σου). Κατάλαβα ότι είσαι εσύ απο τα βιβλία ευχών. Μπράβο χρυσοχέρα!!

Τελικά στη γιορτή της κόρης μου φτιάξαμε κεηκποπς
http://i138.photobucket.com/albums/q247/vkat_2007/IMGP1493.jpg

και για τα χριστούγεννα, αυτούς τους χιονάνθρωπους
http://i138.photobucket.com/albums/q247/vkat_2007/IMGP1513.jpg

Raw shooter, προσωπικά, έτσι όπως τα είχα φτιάξει τα κέηκ ποπς, δεν νομίζω ότι θα είχαν προβλημα. Αλλά θα σου πρότεινα να τα βγάλεις και μετά να τα καλύψεις με σοκολάτα. Δεν ξέρω γιατί αλλά αυτό μου λέει η λογική μου.
Καλή επιτυχία!!!

cristina112
03-01-11, 20:02
Εγώ είμαι η εμπνεύστρια του κέικ με την break...και νιώθω τύψεις βρε κορίτσια,γιατί είναι μπουκιά και 1000 θερμίδες...αλλά δε βαριέσαι,πέντε κιλά πάνω,δέκα κάτω,το ίδιο είναι!!:lol::lol::lol:
Τα χιονανθρωπάκια σου τέλεια!!Ζαχαρόπαστα είναι??

peny
03-01-11, 23:27
Κατερινάκι τέλεια τα χιονανθρωπάκια σου!!!!! Μήπως είναι marzipan? Θα το κρατήσω για του χρόνου!!!! Όπως και το κείκ της Χριστίνας .Από σήμερα φαϊ ΣΤΟΠ!!!! 1,5 κιλό πάνω η ζυγαριά αυτές τις μέρες και δεν είναι τα μόνα που μου περισσεύουν!!!!!
Πάντως τα ποπ κεικς δεν είναι μπελάς μέχρι να τα πλάσεις όσο να τα διακοσμήσεις. Πιστεύω μέχρι 3 μέρες κρατάνε εκτός κατάψυξης. Θα σου πω, μου έχουν μεινει θα βάλω ένα στην κατάψυξη και αυριο θα το ξεπαγώσω.Φοβάμαι όμως μη σε πάρω στον λαιμό μου...

Raw_Shooter
03-01-11, 23:45
Ευχαριστώ βρε Πένυ που θα κάνεις αυτό το πείραμα για μένα!!Όταν το βγάλεις πες μου πώς είναι.Οχι τίποτα άλλο αλλα έχω ένα σωρό πράγματα να ετοιμάσω και δεν ξέρω αν θα προλάβω.Γι'αυτό σκέφτηκα τη λύση της κατάψυξης.

cristina112
04-01-11, 00:13
Ευχαριστώ βρε Πένυ που θα κάνεις αυτό το πείραμα για μένα!!Όταν το βγάλεις πες μου πώς είναι.Οχι τίποτα άλλο αλλα έχω ένα σωρό πράγματα να ετοιμάσω και δεν ξέρω αν θα προλάβω.Γι'αυτό σκέφτηκα τη λύση της κατάψυξης.

Δεν ξέρω αν είναι το ίδιο,αλλά έχω βάλει κομμάτια τούρτας στην κατάψυξη και τα έχω βγάλει μετά από κανένα 2μηνο.Ήταν σα να είχαν γίνει εκείνη την στιγμή.Αρκεί βέβαια να μπούνε αμέσως και όχι μετά από μέρες.

ΚατερίναΒ
04-01-11, 09:03
Εγώ είμαι η εμπνεύστρια του κέικ με την break...και νιώθω τύψεις βρε κορίτσια,γιατί είναι μπουκιά και 1000 θερμίδες...αλλά δε βαριέσαι,πέντε κιλά πάνω,δέκα κάτω,το ίδιο είναι!!:lol::lol::lol:
Τα χιονανθρωπάκια σου τέλεια!!Ζαχαρόπαστα είναι??
Εσύ λοιπόν Βρούτε!!!!!!! :lol::lol::lol::lol: Μα σου λέω απο χθες είναι συνέχεια στο μυαλό μου! Εύγε για την έμπνευση, αν ήμουν στην θέση σου θα κατοχύρωνα την ευρεσιτεχνία! Αλήθεια!!!!

Κορίτσια τα κέηκ ποπς είναι η κλασσική συνταγή με το κεηκ, το έκανα ψιχουλάκια, έβρασα κρέμα γάλακτος στην οποία έλιωσα κουβερτούρα και ένωσα το κέηκ έτσι, αφού το ζύμωσα λίγο έγινε ζυμάρι και την συνέχεια την ξέρετε!
Τα χιονανθρωπάκια είναι αυτή η συνταγή http://greekmasa.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=4024&Itemid=49
Πάντως Πένυ, θυμάμαι την τούρτα ζούγκλα που είχες φτιάξει, τα ζωάκια είναι φτιαγμένα με επαγγελματική λεπτομέρεια. Επίσης και η ζαχαρόπαστα στα μπισκοτάκια σου, φαίνεται σαν cernit. Μπράβο και ξανά μπράβο!!!!!
Κορίτσια όποια μένει κοντά στον Πειραιά, στην Γούναρη, δίπλα απο την Alpha είναι μια κυριούλα που έχει τα πάντα όσον αφορά την ζαχαροπλαστική. Απο χύμα τρούφα και κουβερτούρες, μέχρι διακοσμητικά για τούρτες. Μου έκανε εντυπωση ότι είχε και το τούλι που μπαίνει στο πλαι της τούρτας. Οι τιμές είναι πιο καλές, το σύγκρινα με τη κουβερτούρα που πήρα απο εκεί και την συσκευασμένη στο σουπερ μάρκετ. Αν θέλετε πληροφορίες σας στέλνω με πμ τηλέφωνο και διευθυνση.

cristina112
04-01-11, 10:58
[QUOTE=ΚατερίναΒ;1850701]Εσύ λοιπόν Βρούτε!!!!!!! :lol::lol::lol::lol: Μα σου λέω απο χθες είναι συνέχεια στο μυαλό μου! Εύγε για την έμπνευση, αν ήμουν στην θέση σου θα κατοχύρωνα την ευρεσιτεχνία! Αλήθεια!!!!

Εγώ,εγώ!Δεν θέλω διπλώματα ευρεσιτεχνίας...μόνο τον τρόπο να το τρώω όλο χωρίς να παχαίνω!!!
Και μια και είδα την συνταγή των χιονάνθρωπων...θα σας πω ότι έχω εμπνευστεί και κέικ με ινδοκάρυδο και διάφορα άλλα μέσα...που κολάζει επίσης!!!!:lol::lol::lol:

ΚατερίναΒ
04-01-11, 13:08
Εγώ,εγώ!Δεν θέλω διπλώματα ευρεσιτεχνίας...μόνο τον τρόπο να το τρώω όλο χωρίς να παχαίνω!!!
Και μια και είδα την συνταγή των χιονάνθρωπων...θα σας πω ότι έχω εμπνευστεί και κέικ με ινδοκάρυδο και διάφορα άλλα μέσα...που κολάζει επίσης!!!!:lol::lol::lol:

Ινδοκάρυδο και σιροπάκι!!!!
Χαιρομαι που δεν μένουμε κοντά!!!! Δεν θα χωρούσαμε να βγούμε απο την πόρτα!!!:lol::lol::lol:

cristina112
04-01-11, 15:25
Ινδοκάρυδο και σιροπάκι!!!!
Χαιρομαι που δεν μένουμε κοντά!!!! Δεν θα χωρούσαμε να βγούμε απο την πόρτα!!!:lol::lol::lol:

Μην χαίρεσαι!Προσεχώς θα μετακομίσω στην Αθήνα και θα στα στέλνω με ταπεράκι!!!:lol::lol::lol:

ΚατερίναΒ
04-01-11, 22:31
Μην χαίρεσαι!Προσεχώς θα μετακομίσω στην Αθήνα και θα στα στέλνω με ταπεράκι!!!:lol::lol::lol:
Χαίρομαι που θα σε έχω κοντά μου, εννοείται ότι πρέπει να ενωθούν τα πολυπράγμονα μυαλά μας, αλλά βρε κοριτσάκι αφήνεις τη σαλόνικα για την αθήνα? Εσύ δεν "δουλεύεις" undercover για τις βαπτίσεις? Δεν είχες αναλάβει την περιοχή της θεσσαλονίκης?
Κορίτσια σόρυ για το οφ τόπικ, αλλά δεν μπορούσα να μην ρωτήσω.:D

cristina112
04-01-11, 23:37
Χαίρομαι που θα σε έχω κοντά μου, εννοείται ότι πρέπει να ενωθούν τα πολυπράγμονα μυαλά μας, αλλά βρε κοριτσάκι αφήνεις τη σαλόνικα για την αθήνα? Εσύ δεν "δουλεύεις" undercover για τις βαπτίσεις? Δεν είχες αναλάβει την περιοχή της θεσσαλονίκης?
Κορίτσια σόρυ για το οφ τόπικ, αλλά δεν μπορούσα να μην ρωτήσω.:D

Ναι,ναι,είμαι μυστικός πράκτορας βάφτισης της περιοχής μου!!Αλλά έχουν πέσει αναδουλειές τελευταία,λόγω εποχής!!Μετά το Πάσχα υποψιάζομαι πως θα γράφω ολόκληρες σελίδες!!!:lol::lol::lol:

peny
06-01-11, 16:23
Λοιπόν το πείραμα έγινε!!!! Τα pop cakes δεν είναι καλά μόλις ξεπαγώνουν!!! Ενώ εσωτερικά είναι μια χαρά εξωτερικά η σοκολάτα δεν βγαίνει καλή μόλις ξεπαγώνει. Η λευκή κουβερτούρα για την μαυρη δεν ξέρω γιατί φαγώθηκαν όλα!!!
Συμβουλή: Αν επιλέξετε να πάρετε έτοιμο κεικ αυτό δεν θα πρέπει να είναι πολύ γλυκό!Γιατί μετά με την επικάλυψη σοκολάτας ειδικα την λευκή γίνεται λιγούρα. Καλύτερα είναι να βάλετε κεικ σοκολάτας που είναι πιο πικρό.Το κονιάκ τους πάει πολύ!!! Και είναι πιο όστιμα αυτά με την μαύρη κουβερτούρα.
Αυτα!!!

cristina112
06-01-11, 18:37
Αν βάλεις στην κατάψυξη μόνο το κέικ και το βουτήξεις στην σοκολάτα όταν ξεπαγώσει θα είναι άραγε καλό??Γιατί πάλι κερδίζεις χρόνο έτσι.

Raw_Shooter
06-01-11, 19:49
Αυτό αναρρωτιόμουν και εγώ cristina112.Για να μας λυθεί η απορία θα κάνω μερικά την άλλη βδομάδα ,θα τα βάλω κατάψυξη και μετά από 2 μέρες θα τα βγάλω και θα τα βουτήξω στη σοκολάτα.Μόλις το κάνω το πείραμα θα σας πω.

elenaκι
07-01-11, 09:50
Να ρωτήσω κι εγώ κάτι, μιας και σκέφτομαι να ετοιμάσω cake pops για το παρτυ της μικρής μου και τον παιιδκό στις αρχές φλεβάρη που κλείνουμε τα 2. Είναι προτιμότερο να τα περάσουμε σε λιωμένη κουβερτουρα ή σε γλάσο σοκολάτας? Το έτοιμο γλάσο σοκολάτας της γιώτης είναι πολύ καλό γηια επικάλυψη κέικ και αρκετά ρευστό, οπότε μπορεί να στρώνει καλύτερα πάνω στις μπάλες. Τι λέτε? Πώς τα διατηρέιτε? Δε θέλω να τα εχω τελευταία στιγμή γιατί θα εχω και την ετοιμασία του μπουφέ, οπότε αν το σάββατο είναι το πάρτυ δεν θα μπορούσα να ετοιμάσω από την πεμπτη το βραδυ και να τα έχω στο ψυγείο ή εκτός?

ΚατερίναΒ
08-01-11, 08:20
Να ρωτήσω κι εγώ κάτι, μιας και σκέφτομαι να ετοιμάσω cake pops για το παρτυ της μικρής μου και τον παιιδκό στις αρχές φλεβάρη που κλείνουμε τα 2. Είναι προτιμότερο να τα περάσουμε σε λιωμένη κουβερτουρα ή σε γλάσο σοκολάτας? Το έτοιμο γλάσο σοκολάτας της γιώτης είναι πολύ καλό γηια επικάλυψη κέικ και αρκετά ρευστό, οπότε μπορεί να στρώνει καλύτερα πάνω στις μπάλες. Τι λέτε? Πώς τα διατηρέιτε? Δε θέλω να τα εχω τελευταία στιγμή γιατί θα εχω και την ετοιμασία του μπουφέ, οπότε αν το σάββατο είναι το πάρτυ δεν θα μπορούσα να ετοιμάσω από την πεμπτη το βραδυ και να τα έχω στο ψυγείο ή εκτός?

Καλημέρα!! Δεν έχω δοκιμάσει γλάσο σοκολάτας, αλλά αν είναι ρευστό όπως λες, υποθέτω πως θα τρέχει, και τα κεηκ ποπς χρειάζεται να είναι όρθια τη στιγμή που θα τα περάσεις στη σοκολάτα μέχρι να στεγνώσουν. Αν είναι ρευστό δεν θα τρέξει?
Εγώ τα είχα φτιάξει Τρίτη, τα είχα στην ψύξη και την Κυριακή που έφαγα ήταν μια χαρά.
Ελπίζω να σε βοήθησα

peny
08-01-11, 14:21
το γλασσο σοκολάτας δεν είναι κατάλληλο για pop cakes γιατί τα βουτάς στην σοκολάτα και μετά τα καρφώνεις όρθια στο φελιζόλ.Αν είναι πολύ ρευστό το γλασσο στάζει και τα ξυλάκια γίνονται χάλια!!Δοκίμασα να το αραιώσω και εγώ αλλά γίνανε χάλια.Στο ψυγείο μπορείς να τα αφήσεις ακόμα και 4 μέρες δεν παθαίνουν τίποτα. Εγώ τα έφτιαξα να φανταστείς Τετάρτη και τα κράτησα μέχρι και την επόμενη Τρίτη. Δεν έπαθαν τίποτα!! Τα δοκίμασα και ήταν μια χαρά.

elenaκι
11-01-11, 09:39
Thanks κορίτσια. Θα έχω τόσα να ετοιμάσω που είναι χαλαρωτικό να μπορώ να τα ετοιμάσω νωρίτερα. Χτες φτιαξαμε κεικ οπότε λέω να δοκιμάσω να φτιάξω 2-3 και θα σας πω.

elenaκι
12-01-11, 11:18
Έφτιαξα χτες ένα και βγήκε πολύ καλό! Τελικά και με το ετοιμο γλάσο της γιώτης στο φακελάκι πετυχαίνει. Είναι ρευστό, γυαλιστερό και καλύπτει το μπαλάκι τέλεια. Αφού το στράγγιξα λιγάκι όπώς το κρατούσα, έριξα πάνω του χρωματιστή τρούφα και δεν ετρεξε καθόλου. Βέβαια δεν είχα στικ για γλειφιτζούρι και το είχα καρφιοτσώσει σε ξύλινο καλαμάκι. Πιστεύω ότι με τα στικ θα είναι καλύτερο. Από που τα αγοράσατε? Ξέρω ότι έχει ο παρλιάρος στο ζαχαροπλαστείο του στο κολωνάκι, κάπου άλλου? Το σαβ/κο θα ετοιμάσω για το παρτυ της ανιψιάς μου οπότε και θα βάλω φωτο. Ελπίζω να πετύχουν. Τι ποσότητα μερέντας βάλατε σε μία δόση κλασσικού κέικ?

peny
12-01-11, 11:40
Έφτιαξα χτες ένα και βγήκε πολύ καλό! Τελικά και με το ετοιμο γλάσο της γιώτης στο φακελάκι πετυχαίνει. Είναι ρευστό, γυαλιστερό και καλύπτει το μπαλάκι τέλεια. Αφού το στράγγιξα λιγάκι όπώς το κρατούσα, έριξα πάνω του χρωματιστή τρούφα και δεν ετρεξε καθόλου. Βέβαια δεν είχα στικ για γλειφιτζούρι και το είχα καρφιοτσώσει σε ξύλινο καλαμάκι. Πιστεύω ότι με τα στικ θα είναι καλύτερο. Από που τα αγοράσατε? Ξέρω ότι έχει ο παρλιάρος στο ζαχαροπλαστείο του στο κολωνάκι, κάπου άλλου? Το σαβ/κο θα ετοιμάσω για το παρτυ της ανιψιάς μου οπότε και θα βάλω φωτο. Ελπίζω να πετύχουν. Τι ποσότητα μερέντας βάλατε σε μία δόση κλασσικού κέικ?

Μπράβο θα το προτιμήσω και εγώ!!Αν είνα ρευστό και δεν τρεχει θα στρώνει πιο εύκολα!!!Για μια δόση κεικ θέλεις μια μερέντα.Αν παρολα αυτά τρίβεται μπορεί να βάλεις λίγο νεράκι ή κονιάκ που έβαλα εγω. Δεν βγήκε πολύ λιγουριάρικο, έτσι? Το γλάσσο αυτό δεν ειναι πολύ γλυκό?

love4four
12-01-11, 11:44
Καλημέρες κι από εμένα...

Αποπειράθηκα εχθές να φτιάξω το cake pops με έτοιμο κέικ λεμόνι (προτίμησα αυτή την γεύση για να μην βγει τόσο γλυκό). Σε δόση κέικ 500 γρ έβαλα σχεδόν όλο το βαζάκι της μερέντας, αλλά λίγο που δοκίμασα ήταν πολύ πετιμεζάτο .... μου φάνηκε πολύ πολύ γλυκό... και πού να πέσει κι από πάνω η σοκολάτα !!!
Μήπως πρέπει να το δοκιμάσουμε και με την αρχική συνταγή με το royal icing ??????

love4four
12-01-11, 11:46

Αποπειράθηκα εχθές να φτιάξω το cake pops με έτοιμο κέικ λεμόνι (προτίμησα αυτή την γεύση για να μην βγει τόσο γλυκό). Σε δόση κέικ 500 γρ έβαλα σχεδόν όλο το βαζάκι της μερέντας, αλλά λίγο που δοκίμασα ήταν πολύ πετιμεζάτο .... μου φάνηκε πολύ πολύ γλυκό... και πού να πέσει κι από πάνω η σοκολάτα !!!
Μήπως πρέπει να το δοκιμάσουμε και με την αρχική συνταγή με το royal icing ??????

Σημείωση: τα έχω αφήσει στο ψυγείο να σταθούν -- σήμερα το απόγευμα θα τα περάσω από την κουβερτούρα... να ξαναδοκιμάσω να σας γράψω (πάει τόφαλος θα γίνω...):-)

peny
12-01-11, 11:53

Μη μου πεις ότι πήρες αυτό από το lidl?????ετσι την πάτησα και εγώ!!!!!
Θέλει να φτιάξεις δικό σου που δεν βγαίνει τόσο γλυκό! Μην κάνεις το λάθος να βάλεις κουβερτούρα λευκή , είναι λιγουρα!
Εγώ έχω καταλήξει πως θέλει κεικ φτιαχτό και σοκολάτας αλλά με κακάο να πικρίζει λίγο.To royal icing πως φτιάχνεται?

love4four
12-01-11, 12:11
Πήρα του Σκλαβ/τη το κέικ που δεν είναι δα και τόοοοσο γλυκό... θα ψάξω να σου δώσω την συνταγή για το royal icing -υπάρχει πάντως και έτοιμο της betty crocker το έχω δει στο S/M- δλδ αυτό χρησιμοποιείται στην οριτζιναλ συνταγή των κεικ-ποπς από Αμερική...

elenaκι
12-01-11, 12:48
Τα στικς κορίτσια από που τα πήρατε?
όχι δεν ήταν πολύ λυγουριάρικο γιατί στο κέικ είχα βάλε τα 2/3 της ζάχαρης. Σκέφτομαι την επόμενη φορά να βάλω τη μισή ποσότητα ζάχαρης οπότε θα πάρει γλύκα μόνο από τη νουτέλα. Ωραία η ιδέα του κονιάκ.

love4four
12-01-11, 12:50
Λοιπόν η συνταγή της MarthaStewart για 50 cupcake bites:

-227γρ γριμ τσιζ (σε θερμοκρασία δωματίου)
-113γρ (1/2 κούπα) ανάλατο βούτυρο (σε θερμοκρασία δωματίου)
-450γρ ζάχαρη άχνη και
-1κ.γ. απόσταγμα βανίλιας (φαντάζομαι πως και η άλλη βανίλια θα την κάνει την δουλειά της)

Εκτέλεση: Χτυπάμε στο μίξερ το κριμ τσιζ με το βούτυρο μέχρι να αφρατέψει (περίπου 30 δευτερόλεπτα λέει). Σε χαμηλή ταχύτητα προσθέτουμε σιγά-σιγά την ζάχαρη και, τέλος, σε μέτρια ταχύτητα προσθέτουμε και την βανίλια. Χτυπάμε για ακόμη 1 λεπτό και... έτοιμο !!!!

Δεν ξέρω. Αλλά, προσωπικά, διαβάζοντάς το, μου φαίνεται πως λόγω τυριού και θα ομογενοποιείται καλύτερα και ίσως να σπάει λίγο την πολύ γλύκα...

Τί λες peny ???? :roll:

sandy8
12-01-11, 23:56
[QUOTE=elenaκι;1791998]Καλημέρα! Στικ για γλειφιτζούρια θα βρείτε στο κατάστημα sweet alchemy του Παρλιάρου, 3? τα 25 τεμ, τα οποία μπορείτε να κόψετε αν σας φαίνονται μεγάλα και να βγάλετε 50 τεμ.

Μηπως γνωριζετε αντιστοιχο καταστημα στη θεσσαλονικη??

cristina112
13-01-11, 00:30
[QUOTE=elenaκι;1791998]Καλημέρα! Στικ για γλειφιτζούρια θα βρείτε στο κατάστημα sweet alchemy του Παρλιάρου, 3? τα 25 τεμ, τα οποία μπορείτε να κόψετε αν σας φαίνονται μεγάλα και να βγάλετε 50 τεμ.

Μηπως γνωριζετε αντιστοιχο καταστημα στη θεσσαλονικη??

Πριν λίγο καιρό είδα ότι έφερε προιόντα του Παρλιάρου το Home,που είναι στην Κ.Ντηλ,ανεβαίνοντας από Τσιμισκή στο δεξί χέρι.Μπορεί και να μην το λένε έτσι,δεν θυμάμαι καλά,αλλά θα το δεις σίγουρα.Είχε ένα ολόκληρο σταντ με διάφορα του Παρλιάρου.Δεν χάνεις να ρωτήσεις.Αλλιώς πήγαινε στο Cook Shop μήπως έχει εκεί.

love4four
13-01-11, 08:28
Άσεχτο (χωρίς να θέλω να κάνω διαφήμιση) αλλά οι φόρμες σιλικόνης του Παρλιάρου για κέικ είναι καταπληκτικές... μου έκανε εντύπωση πόσο γυαλιστερή βγαίνει η επιφάνεια που λυπάσαι να πασπαλίσεις με άχνη... τόσα χρόνια στην κουζίνα (που λέει ο λόγος) δεν τα είχα ξαναδεί αυτό, ειλικρινά...

cristina112
13-01-11, 16:26
Άσεχτο (χωρίς να θέλω να κάνω διαφήμιση) αλλά οι φόρμες σιλικόνης του Παρλιάρου για κέικ είναι καταπληκτικές... μου έκανε εντύπωση πόσο γυαλιστερή βγαίνει η επιφάνεια που λυπάσαι να πασπαλίσεις με άχνη... τόσα χρόνια στην κουζίνα (που λέει ο λόγος) δεν τα είχα ξαναδεί αυτό, ειλικρινά...

Σοβαρά μιλάς???Τις ζαχάρωνα καιρό τώρα,αλλά περίμενα τις εκπτώσεις. Βέβαια σ'αυτό το κατάστημα που έγραψα,έχει πολύ λίγα πράγματα του Παρλιάρου,αλλά όλο και κάτι θα βρω.Κι αυτός ο χριστιανός δεν ανοίγει ένα κατάστημα στην Θεσσαλονίκη,να βολευτούμε κι εμείς οι βόρειες!!

sandy8
13-01-11, 23:26
[QUOTE=sandy8;1861780]

Πριν λίγο καιρό είδα ότι έφερε προιόντα του Παρλιάρου το Home,που είναι στην Κ.Ντηλ,ανεβαίνοντας από Τσιμισκή στο δεξί χέρι.Μπορεί και να μην το λένε έτσι,δεν θυμάμαι καλά,αλλά θα το δεις σίγουρα.Είχε ένα ολόκληρο σταντ με διάφορα του Παρλιάρου.Δεν χάνεις να ρωτήσεις.Αλλιώς πήγαινε στο Cook Shop μήπως έχει εκεί.

Πηγα σημερα σ αυτο το καταστημα κ θελω να σας ενημερωσω οτι το Σαββατο κλεινει κ εχουν πολυ καλες τιμες σε οτι εχει απομεινει. Δυστυχως δεν ειχαν στικς για γλειφιτζουρια μηπως ξερετε που θα βρω? Στο κοσμος μηπως εχει γνωριζει καποια να μου πει?

cristina112
14-01-11, 00:39
[QUOTE=cristina112;1861847]

Πηγα σημερα σ αυτο το καταστημα κ θελω να σας ενημερωσω οτι το Σαββατο κλεινει κ εχουν πολυ καλες τιμες σε οτι εχει απομεινει. Δυστυχως δεν ειχαν στικς για γλειφιτζουρια μηπως ξερετε που θα βρω? Στο κοσμος μηπως εχει γνωριζει καποια να μου πει?

Κρίμα μωρέ...και είχε πολύ ωραία πράγματα...για πόσο καλές τιμές μιλάμε??Μισή τιμή από την αρχική,ας πούμε??

ΚατερίναΒ
14-01-11, 10:07
Τα στικς κορίτσια από που τα πήρατε?

Στον Πειραιά έχει. Δηλαδή είναι ένα μαγαζί που μου είπε ότι συνήθως έχει, διαφορετικά μπορεί να μας φέρει.
Μεταξάκι πήγες? Βρήκες στικς?
Μια φιλη μου έκανε τα κεηκποπς με φιλαδέλφια και βγήκαν τέλεια. Εγώ πάντως που έκανα φτιαχτό κέηκ και το ένωσα με κουβερτούρα λιωμένη σε κρέμα γάλακτος δεν ήταν τόσο γλυκο.

talou
14-01-11, 11:29
ξερεις διευθυνση για Πειραια;

love4four
14-01-11, 12:55
Στον Πειραιά έχει. Δηλαδή είναι ένα μαγαζί που μου είπε ότι συνήθως έχει, διαφορετικά μπορεί να μας φέρει.
Μεταξάκι πήγες? Βρήκες στικς?
Μια φιλη μου έκανε τα κεηκποπς με φιλαδέλφια και βγήκαν τέλεια. Εγώ πάντως που έκανα φτιαχτό κέηκ και το ένωσα με κουβερτούρα λιωμένη σε κρέμα γάλακτος δεν ήταν τόσο γλυκο.

Λοιπόν... όχι δεν πήγα, από Δευτέρα όμως θα πάω οπωσδήποτε !
Η φίλη Κατερίνα μου έδωσε τα στοιχεία της κυριούλας στον Πειραιά και τα παραθέτω (μην θεωρηθεί παρακαλώ διαφήμιση:-?) Ελμάογλου Χρυσάνθη, Γούναρη 15 δίπλα στην Alpha Bank -Κατερίνα δεν ισχύει το τηλ που μου είχες δώσει-

Όσο για τα cakepops αυτά με την μερέντα (για τα δικά μου γούστα) απορρίπτονται. Θα κάτσω να φτιάξω δικό μου κέικ με το frosting με το κριμ-τσιζ να δω εάν μπορείς να φας... μην πάθουν τα παιδάκια στο σταθμό υπεργλυκαιμία και τρέχουν και πηδάνε πάνω-κάτω για το υπόλοιπο της ημέρας !!!!:lol:

eirinibyronas
14-01-11, 13:31
Παντως κοριτσια μου σε αρκετα βιντεο που είδα στο ΥΤ χρησιμοποιούσαν φροστινγκ , δλδ. σαντιγυ
Πιστευω οτι ετσι δε θα είναι λιγωτικά γιατι και κεικ και μερεντα και σοκολάτα ειναι πολύ νομίζω
Στο σ/μ της περιοχης μου εχει frosting Betty Crocker που μου είπε η συνυφάδα μου που είναι από την Αμερική ότι είναι πολύ νόστιμα Θα δοκιμασω να φτιαξω με αυτό popcakes κ θα σας πω εντυπώσεις
Αλλά και η ΒΙΚΥ στο βιντεακι της χρησιμοποιούσε κεικ κομμενο σε κουπατ και τα βουτουσε σε κουβερτούρα χωρίς να τα ανακατευει με κατι , νομίζω και αυτό είναι πολύ καλό σαν ιδεα !Θα είναι και πιο ελαφρια στη γευση πιστεύω !

cristina112
14-01-11, 14:03
[QUOTE=eirinibyronas;1863985]Πιστευω οτι ετσι δε θα είναι λιγωτικά γιατι και κεικ και μερεντα και σοκολάτα ειναι πολύ νομίζω

Όχι για μένα!!!!!!!!!!!!!!

eirinibyronas
14-01-11, 18:55
Μπορω να χρησιμοποιήσω ξυλακι για σουβλάκι γιατί δε προλαβαίνω να παρω κατι άλλο ;- θα φιαξω το βραδυ τα "γλυφειτζουρακια"

cristina112
14-01-11, 19:20
Μπορω να χρησιμοποιήσω ξυλακι για σουβλάκι γιατί δε προλαβαίνω να παρω κατι άλλο ;- θα φιαξω το βραδυ τα "γλυφειτζουρακια"

Αν τα δώσεις σε πολύ μικρά παιδάκια,να ενημερώσεις τους γονείς να προσέξουν την μυτερή πλευρά.

eirinibyronas
15-01-11, 02:56
Καλημέρα κορίτσια !!!Βλέπετε τη ώρα γραφω εε;;:D
Λοιπόν , εφτιαξα τα γλυφειτζούρια και εγιναν καλά για πρωτη φορά
Για να βοηθήσω όποια το επιχειρήσει εχω τις εξης παρατηρησεις :
- Χρησιμοποίησα ετοιμο κεικ σοκολάτας και φροστιγκ της Μπετυ Κρόκερ ( τσοκολετ φατζ)
- ΑΠΟΦΥΓΕΤΕ τα σουβλακια (πολύ ψηλα και γερνουν όταν τα βαλεις στο φελιζόλ )
- Προσπάθησα να τα κόψω στη μέση αλλά ήταν πολύ δυσκολο και "σχιζοταν "κάπως
- Χρησιμοποίησα γλασο της Γιωτης και ήταν μια χαρά αρκεί να μην το λιωσετε πολύ να είναι λιγο πυχτό
- ΜΗ τα κανετε ΜΕΓΑΛΑ , γιατι είναι βαριά και πέφτουν ιδιως όταν μπούν στη σοκολάτα ( από 24 τμχ μου εμειναν 17 :oops:)

Αυτααααά !!! Παντως για πρώτη φορα μπορω να πώ οτι δε τα πήγα και ασχημα ;) Την επόμενη φορά θα ξερω καλύτερα

Σκεφτόμουν επίσης οτι και χωρίς καλαμάκι , μεσα σε ενα ωραιο καραμελόχαρτο θα είναι επίσης ωραίο κερασμα!Το λεω ετσι σαν ιδεα για κατι πιο γρήγορο

cristina112
15-01-11, 12:24
Μπράβο σου που τα κατάφερες!Κάθε αρχή και δύσκολη!Αυτό το υλικό της Μπέτυ Κρόκερ σε ποιό σούπερ μάρκετ το βρίσκεις??

ΚατερίναΒ
15-01-11, 12:58
Καλημέρα!!!!
ξερεις διευθυνση για Πειραια;

Η φίλη Κατερίνα μου έδωσε τα στοιχεία της κυριούλας στον Πειραιά και τα παραθέτω (μην θεωρηθεί παρακαλώ διαφήμιση:-?) Ελμάογλου Χρυσάνθη, Γούναρη 15 δίπλα στην Alpha Bank -Κατερίνα δεν ισχύει το τηλ που μου είχες δώσει-

Εχει και ένα κινητό η κάρτα, 6944468096.

Τα δικά μας τα έκανα με σουβλακοκαλαμάκι, έβαλα όμως τον άντρα μου να κόψε τις μύτες με το κοφτάκι που κόβουν τα σύρματα, ακούγεται κουραστικό, δεν είναι όμως, συν ότι αυτή τη πλευρά (η οποία δεν μου είχε "ξεφτίσει") την βούταγα στη κουβερτούρα πριν το καρφώσω στο κεκάκι.
Προιόντα της Μπέτυ κρόκερ έχει στον σκλαβενίτη και στο καρφούρ.

eirinibyronas
16-01-11, 10:09
Cristina 112 το βρήκα στο ΑΒ της περιοχής μου είχε και μείγμα για σουφλε σοκολάτας και μπραουνις .Να σου πω οτι το υλικό αυτό δεν εμοιαζε σαν σαντιγυ κακάο ( όπως του ΓΙΩΤΗ ) αλλα πεισσότερο σαν παχυρευστη μερεντα
ΚΑΤΕΡΙΝΑ Β εγω προσπαθησα μονη μου να τα κόψω με ψαλίδι κουζίνας γι αυτό και μάλλον ξεφτυζε και ηθελε και πολλή δυναμη Και εγω βουταγα τη μυτούλα στη σοκολάτα

Τα πήγα χτες δωρο στο πάρτυ της αδελφής μου και τα μοίρασε στα παιδακια !Αρεσαν παρα πολύ !!Το χαρηκα , σιγουρα θα τα ξανακάνω :wink:

cristina112
16-01-11, 11:36
Κορίτσια,σας ευχαριστώ για τις πληροφορίες!!Εγώ ψωνίζω από Μασούτη και δεν το είχα ακούσει ποτέ.Θα τα φτιάξω μια μέρα κι εγώ.Δεν πειράζει που δεν έχω παιδί να του κάνω πάρτυ...και μόνη μου μια χαρά τα τρώω!!:lol::lol::lol:

talou
20-01-11, 13:03
πηγα Πειραια να παρω καλαμακια πλαστικα αλλα ειχαν τελειωσει , μηπως εχετε καμμια ιδεα που μπορω να βρω εκτος απο το καταστημα του Παρλιαρου γιατι δεν προλαβαινω να παω Αθηνα.

Σοφία Τ.
04-02-11, 10:42
Κοριτσια εχει καμια ετοιμο αρχειο για να τυπωσω εξωφυλλο για σοκολατα (που να μπορω να επεξεργαστω βεβαια για να το τροποποιησω) για να μου το στειλει;;;

ΚΑΘΕ ΒΟΗΘΕΙΑ ΔΕΚΤΗ!!!

Ευχαριστωωωωωωωωωωωω!!!

STAVIC
04-02-11, 11:21
και εγω θελω....

cristina112
04-02-11, 12:18
Κοριτσια εχει καμια ετοιμο αρχειο για να τυπωσω εξωφυλλο για σοκολατα (που να μπορω να επεξεργαστω βεβαια για να το τροποποιησω) για να μου το στειλει;;;

ΚΑΘΕ ΒΟΗΘΕΙΑ ΔΕΚΤΗ!!!

Ευχαριστωωωωωωωωωωωω!!!

Κοίτα λίγο στην ενότητα της βάφτισης,τα κορίτσια έχουν ανοίξει θέμα για τα προσκλητήρια-σοκολάτα και κάτι λένε εκεί.

eirinibyronas
04-02-11, 14:10
Koριτσια εχω ενα κενο πατρον για περιτυλιγμα (πιανει και τα πλαινα ) θελετε να το ανεβασω ;Επειδη εχω καποιο πρόβλημα με τοWord δε μπορω να το επεξεργαστω για να σας πω πώς βγαινει αλλά αν το θελει κάποα το ποσταρω

Σοφία Τ.
04-02-11, 14:16
Koριτσια εχω ενα κενο πατρον για περιτυλιγμα (πιανει και τα πλαινα ) θελετε να το ανεβασω ;Επειδη εχω καποιο πρόβλημα με τοWord δε μπορω να το επεξεργαστω για να σας πω πώς βγαινει αλλά αν το θελει κάποα το ποσταρω

Eγω!!!!!

sandy8
04-02-11, 14:37

Κι εγω!

eirinibyronas
04-02-11, 14:41
[QUOTE=Σοφία Τ.;1891004]Eγω!!!!![/QUO

Το ανεβαζω αλλά δε ξερω αν εξυπηρετει , με καθε επιφυλαξη ετσι ;
Παντως αν το φτιαξεις και βγει καλό πές το μας να ξερουμε και εμεις ;)
Εχω και αρκετα ετοιμα με καρτουν πάνω αλλά δεν εχω μελανια στον εκτυπωτη να τα δοκιμασω πώς βγαινουν :( Ουτε μπορω να τα επεξεργαστω προς το παρόν !
Αν θελει καποια να δοκιμασει ας μου πει με τι ηρωα - φωτο θελει να τις στειλω ( με καθε επιφυλαξη για το αποτελεσμα , βεβαια )

http://i1121.photobucket.com/albums/l509/eirinitsis/3chocolatebarsbox_jersgirl.jpg

olympia1975
04-02-11, 16:04

Εχω και αρκετα ετοιμα με καρτουν πάνω αλλά δεν εχω μελανια στον εκτυπωτη να τα δοκιμασω πώς βγαινουν :( Ουτε μπορω να τα επεξεργαστω προς το παρόν !
Αν θελει καποια να δοκιμασει ας μου πει με τι ηρωα - φωτο θελει να τις στειλω ( με καθε επιφυλαξη για το αποτελεσμα , βεβαια )

http://i1121.photobucket.com/albums/l509/eirinitsis/3chocolatebarsbox_jersgirl.jpg
ευχαριστούμε πολύ!!!!
θέλω να φτιάξω για το πειρατικό πάρτυ του γιου μου, αν βρεις κάτι σχετικό θα με εξυπηρετούσες πολύ!!!:D:D:D:D

mgeorgan
04-02-11, 16:06
βρε κοριτσια εγω στην βάφτιση, εντυσα σοκολατίτσες απο το aldi. Μέτρησα το μήκος και το πλάτος της σοκολάτας και σε κάθε Α4 εβγαλα 4 νομιζω σοκολατίτσες. Γιατί παιδέυεστε? Ενα παραλληλογραμμο είναι και το κολλάμε με κολλά στικ. Α! Μας βοήθησε πολύ το χαρτοκοπτικό μηχάνημα

Επίσης έψαξα να βρω σοκολάτες που έχουν ξεχωριστο περυτίλιγμα απο το αλουμινόχαρτο, γιατι για παράδειγμα η Λακτα βγαινουν και τα δυο μαζί :(

cristina112
04-02-11, 16:32
Επίσης έψαξα να βρω σοκολάτες που έχουν ξεχωριστο περυτίλιγμα απο το αλουμινόχαρτο, γιατι για παράδειγμα η Λακτα βγαινουν και τα δυο μαζί :(

Στην καινούρια συσκευασία της Λάκτα δεν έχει καθόλου αλουμινόχαρτο. Παλιά έβγαινε έτσι.

eirinibyronas
04-02-11, 17:06
θέλω να φτιάξω για το πειρατικό πάρτυ του γιου μου, αν βρεις κάτι σχετικό θα με εξυπηρετούσες πολύ!!!:D:D:D:D[/QUOTE]

Εχω βαλει κατι σχετικο στο τοπικ ΒΑΦΤΙΣΗ αν σου κάνει χρησιμοποιησε το
Στο θεμα προσκλητηριο σοκολατα

eirinibyronas
04-02-11, 17:15
[QUOTE=mgeorgan;1891277]βρε κοριτσια εγω στην βάφτιση, εντυσα σοκολατίτσες απο το aldi. Μέτρησα το μήκος και το πλάτος της σοκολάτας και σε κάθε Α4 εβγαλα 4 νομιζω σοκολατίτσες. Γιατί παιδέυεστε? Ενα παραλληλογραμμο είναι και το κολλάμε με κολλά στικ. Α! Μας βοήθησε πολύ το χαρτοκοπτικό μηχάνημα

Εχεις δικιο αυτό είναι πολύ ευκολο
Απλως είπα να ποσταρω και αυτη την εκδοχη !!

eirinibyronas
04-02-11, 19:25
Απλές ιδεες για δωρακια :
http://i1121.photobucket.com/albums/l509/eirinitsis/molivia.jpg

Και γιατί να μη χρησιμοποιησετε τα κουτια από το νες καφε ή τις κρεμες ή τα γαλατα ;;

http://i1121.photobucket.com/albums/l509/eirinitsis/tsigina.jpg

elenaκι
07-02-11, 11:40
θέλω να φτιάξω για το πειρατικό πάρτυ του γιου μου, αν βρεις κάτι σχετικό θα με εξυπηρετούσες πολύ!!!:D:D:D:D

Εχω βαλει κατι σχετικο στο τοπικ ΒΑΦΤΙΣΗ αν σου κάνει χρησιμοποιησε το
Στο θεμα προσκλητηριο σοκολατα[/QUOTE]

Δες εδω. Εχει πολλά που μπορεις να εκτυπώσεις, όπως τα κασελάκια του πειρατή, τα οποία βγαίνουν πολύ καλά και μπορείς να τα γεμίσεις με σοκολατάκια χρυσα νομίσματα.
http://www.hp.com/hho/hp_create/party_kits_decorations-party_kits.html (http://www.hp.com/hho/hp_create/party_kits_decorations-party_kits.html)

elenaκι
21-02-11, 09:45
Τα εφτιαξα και πέτυχαν! Λοιπόν έφτιαξα μια δοση απλού κέικ, αλλά με τη μισή από τη ανάλογη ζάχαρη ώστε να είναι αγλυκο, από το οποίο χρησιμοποίησα το μισό ώστε να βγουν 30 περίπου γλειφιτζούρια. Τα εκανα με μερέντα και για επικάλυψη χρησιμοποίησα το ετοιμο γλάσο γιωτης στο σακουλάκι και βγηκαν τέλεια. Ξετρελάθηκαν και οι μικροί καιοι μεγάλοι! Δειτε!
Κατα την προετοιμασία (δε σκεφτηκα να βγαλω και ενδιαμεσα φωτογραφια)
http://img135.imageshack.us/img135/2473/p2040764.jpg

το τελικό αποτελεσμα:
http://img268.imageshack.us/img268/3143/p2040765.jpg
http://www.parents.gr/forum/images/statusicon/user_online.gif

G.STONE
24-02-11, 18:02
Κορίτσια στις 8 Μαρτίου είναι τα γενέθλια του μικρού μου.Θα ήθελα να μου πείτε ιδέες για κέρασμα στα παιδάκια και τις δασκάλες. Επίσης αν αποφασίσω τελικά να κάνω τα γενέθλια στο σταθμό τι πρέπει να αγοράσω;
Ευχαριστώ πολύ!

andigo
24-02-11, 18:08
Καλησπέρα. Σε εμάς τα γενέθλιά μας πέφτουν Αυγουστο και έτσι δεν έχω μπει στη διαδικασία να σκεφτώ τι θα κάνουμε αφού είναι κλειστά. Από τα παιδάκια όμως της τάξης του γιου μου βλέπω ότι όταν έχουν γενέθλια συνήθως η μαμά πηγαίνει μια τουρτα στο σταθμό για να την κόψουν εκεί και από ένα μικρό δωράκι για τους συμμαθητές τους.

G.STONE
24-02-11, 18:27
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Θα πρέπει να πάρω δηλαδή τούρτα και για το σταθμό και για το σπίτι; γιατί θα τα κάνουμε σπίτι σχεδόν οικογενειακά με λίγα άτομα. Περίπου 15.

mom
24-02-11, 18:28
Στον παιδικό σταθμό που πήγαινε ο γιος μου, κάθε τόσο μας ερχόταν σοκοφρέτες και γαλακτοφέτες απο παιδάκια που είχαν γενέθλεια. Μπορούσες αν ήθελες όμως, να φέρεις τούρτα και να γίνει πάρτυ γενεθλίων. Έτσι έκανα κι εγώ που στον κύκλο μου δεν είχα άλλα παιδάκια της ίδιας ηλικίας και ήταν η μοναδική ευκαιρία του γιου μου να απολαύσει ένα πάρτυ γενεθλίων. Πήγα την τούρτα, παιδικούς χυμούς και τα πλαστικά πηρούνια, πιάτα, καπελάκια και μπαλόνια. Στο τέλος, είχα ετοιμάσει απο ένα δωράκι για κάθε παιδάκι. Αυτό που είχα δώσει εγώ και ήταν και οικονομικό αλλά και άρεσε πολύ σε όλα τα παιδάκια, ήταν σφραγιδούλες διαφορετικές για αγοράκια και κοριτσάκια. Οι παιδαγωγοί κεράστηκαν κι αυτές απο την τούρτα μας φυσικά.:D

renakig
24-02-11, 18:30
Εγώ στη μικρή μου είχα πάρει μία τούρτα για το σταθμό και μία για το σπίτι. Τι θα έσβηνε κεράκια μόνο στο σταθμό και δεν θα σβήναμε μαζί??

apo+mpempa
24-02-11, 18:31
Εγω εχω παει κερασμα σε σακουλακια που μεσα ειχε σοκοφρετα, γλειφιτζουρι, μπαλονι, καραμελιτσες. Εχω παρει (σε αλλα γεννεθλια) κιντερ γαλακτοφετες και χυμο. Και γλυκα για τις δασκαλες. Τουρτα δεν εχω παει ποτε.
Ο μικρς απο τον παιδικο εχει παρει διαφορα σακουλακια με γλυκοδωρακια. Το προτιμω σαν λυση γιατι και δεν λερωνεις με τουρτες, και τα παιδακια τα παιρνουν φευγοντας.

G.STONE
24-02-11, 18:33
Εννοείται βρε ότι θα του κάνουμε ένα πάρτυ και στο σπίτι όπως κάθε χρόνο. Φέτος όμως θα το κάνουμε με πολύ λιγότερα παιδάκια στο σπίτι.Για αυτό και ρωτησα στους σταθμούς τι γίνεται...

mom
24-02-11, 18:36
Εγώ στη μικρή μου είχα πάρει μία τούρτα για το σταθμό και μία για το σπίτι. Τι θα έσβηνε κεράκια μόνο στο σταθμό και δεν θα σβήναμε μαζί??

Καλέ εννοείται ότι σβήσαμε κεράκια και μεταξύ μας στο σπίτι! Αλλά πάρτυ με παιδάκια στο σπίτι δεν έπαιζε γιατί όπως είπα, δεν είχαμε στον κύκλο μας άλλα παιδάκια αυτής της ηλικίας. Οπότε, για να χαρεί και να ευχαριστηθεί το παιδί..... δύο τούρτες!!! :p χαχαχα!!!

apo+mpempa
26-02-11, 15:09
Μια απορία για τα χωνακια με τα καλούδια : το χαρτι τιμεγεθος πρεπει να εχει? Η Α4 κολλα ειναι μεγάλη? Ελεγα να την κοψω στην μεση αλλά κατι δεν μου αρεσει..... Με βολευει η Α4 γιατι θελω να εκτυπωσω επανω το ονομα του μικρού.

Πειτε καμια ιδεα!

ΚατερίναΒ
10-03-11, 22:27
Καλησπέρα!!!!!
Κατα τύχη σήμερα βρέθηκα σε ένα μαγαζί στη πλατεία Κάνιγγος και πήρα ξυλάκια χειροτεχνίας (αυτά http://www.diakakisimports.gr/product.php?productid=19367&cat=422&page=8) τα οποία είναι σαν αυτά που ψάχναμε για τα κεηκποπς! Το μαγαζί ουδεμία σχέση έχει με είδη ζαχαροπλαστικής, αλλά μια που τα βρήκα τα πήρα. Οποια θέλει πληροφορίες ας μου πει και θα της στείλω πμ με το όνομα του μαγαζιού. Σημειωτέον ήταν παααααααρα πολύ οικονομικά, όχι σαν του παρλιάρου που είναι πανάκριβα!

ΚατερίναΒ
10-03-11, 22:29
Απο+Μπεμπα, για να σου βγει χωνάκι στο μέγεθος που θες, πάρε μια κόλλα α4 και πειραματίσου, κόψε την λίγο λίγο και κάνε την χωνάκι, μέχρι να βρεις το ιδανικό μέγεθος. Αυτή είναι η δικιά μου μέθοδος

elenaκι
11-03-11, 10:28
[QUOTE=ΚατερίναΒ;1939884]Καλησπέρα!!!!!
Κατα τύχη σήμερα βρέθηκα σε ένα μαγαζί στη πλατεία Κάνιγγος και πήρα ξυλάκια χειροτεχνίας (αυτά http://www.diakakisimports.gr/product.php?productid=19367&cat=422&page=8) τα οποία είναι σαν αυτά που ψάχναμε για τα κεηκποπς! Το μαγαζί ουδεμία σχέση έχει με είδη ζαχαροπλαστικής, αλλά μια που τα βρήκα τα πήρα. Οποια θέλει πληροφορίες ας μου πει και θα της στείλω πμ με το όνομα του μαγαζιού. Σημειωτέον ήταν παααααααρα πολύ οικονομικά, όχι σαν του παρλιάρου που είναι πανάκριβα![/QUOTEΑ

Αν μπορείς στείλε μου σε προσωπικό μυνημα τα στοιχεία για το μαγαζί γιατί με ενδιαφέρει. Σ΄ ευχαριστώ.

ippoliti
15-03-11, 23:01

παίρνω το θάρρος να σου ζητήσω να ανεβάσεις με σχέδιο την κορώνα..... σ' ευχαριστώ εκ των προτέρων

eirinibyronas
15-03-11, 23:04
Εμένα το λές ippoliti ;;Με τη κορωνα εννοείς;; Τι θέμα , για να ψαξω στο λέω ;)

stafroditi2353
31-03-11, 23:48
σορυ βρε κοριτσια αλλα ειμαι τελειως ασχετη και θελω τα φωτα σας. πως θα φτιαξω το περιτυλιγμα της σοκολατασ για τα 1α γενεθλια της κορης μου???που θα βρω σχεδια και πως θα τα υπολογισω??θεμα ροζ μπεμπε

PANAGOYLA
01-04-11, 00:38
Αν θες πες μου ποιο μέγεθος σοκολάτας θα χρησιμοποιήσεις και τη θέμα θες επάνω ,αν θες όνομα να γράφει καθώς και χρώμα και θα προσπαθήσω να σε βοηθήσω

vickygirl79
01-04-11, 01:01
εδω ειναι η λυση
http://www.mywrapper.com/trial-version.htm
επειδη ομως ειναι trial και δεν μπορεις να κανεις print,κανε πριντσκριν περασε το στο ποργραμμα της ζωγραφικης και δουλεψε τις διαστασεις απο εκει πιστευω να σε βοηθησα!!!

Αμελί*
01-04-11, 01:13
αυτό ήταν το προσκλητήριό μας

http://img832.imageshack.us/img832/306/dsc08961i.jpg (http://img832.imageshack.us/i/dsc08961i.jpg/)
http://img607.imageshack.us/img607/6546/dsc08951.jpg (http://img607.imageshack.us/i/dsc08951.jpg/)

stafroditi2353
01-04-11, 09:07
θεμα εχω το ροζ μπεμπε , οποτε φανταζομαι κατι με πιπιλα πανω ή μπιμπερο ή οτι αλλη προταση εχετε καλοδεζουμενη. θα ηθελα να γραψω πανω ονομα και ημερομηνια και ευχαριστω που ηρθατε στα γενεθλια μου. μεγεθος δεν ξερω. εσεις σε τι μεγεθος εχετε κανει???

PANAGOYLA
01-04-11, 20:53
http://img18.imageshack.us/i/12203576.jpg/
ΔΕΣ ΕΔΩ .ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΑΝΕΒΑΖΩ ΦΩΤΟ

μαμαλευτερακι
01-04-11, 20:56
ολα υπεροχα

PANAGOYLA
01-04-11, 20:57
λκκκκκκ

Bouboukaki
06-05-11, 15:30
Εγω εφτιαξα αυτα τα γεμιστα μπισκοτακια
για να κερασει τους συμμαθητες της,
η μεγαλη μου κορη στο σχολειο......
http://i268.photobucket.com/albums/jj38/SXINO/CHRISTMAS/DSC05764.jpg
http://i268.photobucket.com/albums/jj38/SXINO/CHRISTMAS/DSC05767.jpg

καλησπερα θα ηθελα να μου πεις πως εφτιαξες τα μπισκοτα

μαμαλευτερακι
06-05-11, 17:41
καλησπερα θα ηθελα να μου πεις πως εφτιαξες τα μπισκοτα
xmmmm to σχημα ευκολο το κοκινο τι ειναι ? κ το ονομα υπεροχα γραμενο

depybal
01-11-11, 23:05
Κόρίτσια, θα ήθελα την γνώμη σας και την εμπειρία σας.η κόρη μου γιορτάζει σε λίγες μέρες και θέλω να στείλω κάτι στον βρεφικό σαν κέρασμα.τι κάνετε εσείς?αναφέρω ότι οι "συμμαθητές" της μικρής είναι από 6 μηνών μέχρι 20.να φτιάξω κάτι εγώ..?κέικ και μπισκότα τους προσφέρουν συχνά..είναι στο μενού του βρεφικού...να πάρω κάτι απέξω..αλλά τι?ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

v & a
01-11-11, 23:46
αχ εγω στην ον. εορτη δε κανω τιποτα γιατι εκτος οτι ειναι αργια λειπουμε και καθε χρονο. στη μικρη μου κορη φετος που τη στελνω σε δημ. απασχοληση 2 φορες τη βδομαδα, θα σκεφτω...παντως περσι ειχα φτιαξει για κερασμα σε γενεθλια ενα μικρο σακουλακι με 1 σοκοφρετακι, 2-3 ζελεδοκαραμελες,, ενα γλυφιτζουρι...αλλα ειναι για ανω των 2 αυτα!!!!!
Λοιπον μουρθε! για την ηλικια που λες προτεινω μεγαλα μπισκοτα σε σακουλακι διαφανες δεμενο με ενα ωραιο κορδελακι. ενα μπισκοτο για καθε παιδακι, και να ναι και μαλακο γιατι θα χει και μικρουλια αποτι βλεπω!!!!

GeorginaT
02-11-11, 09:43
Κόρίτσια, θα ήθελα την γνώμη σας και την εμπειρία σας.η κόρη μου γιορτάζει σε λίγες μέρες και θέλω να στείλω κάτι στον βρεφικό σαν κέρασμα.τι κάνετε εσείς?αναφέρω ότι οι "συμμαθητές" της μικρής είναι από 6 μηνών μέχρι 20.να φτιάξω κάτι εγώ..?κέικ και μπισκότα τους προσφέρουν συχνά..είναι στο μενού του βρεφικού...να πάρω κάτι απέξω..αλλά τι?ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

Eγώ είχα κάνει muffins....και τους τα έδωσαν μετά το φαγητό...
Μία άλλη μαμά μας έδωσε cupcakes, τυλιγμένα σε διάφανο σακουλάκι και δεμένο με κορδελίτσα...

Το κέικ και τα μπισκότα είναι πάντα καλή ιδέα...και ας είναι στο menu...λες να παραπονεθούν τα παιδιά για υπερβολική δόση; :)
Ως μαμά προτιμώ κάτι τέτοιο από τις σοκολατίτσες, τα γλιφιτζούρια και τις καραμέλες...

v & a
02-11-11, 10:05
αν θες καπκεικ παντως δες εδω
http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=96646&goto=newpost
το χω ψαξει το θεμα)

depybal
03-11-11, 01:35
σας ευχαριστώ πολύ κουκλίτσες μου!δίκιο έχετε.....σίγα μην τα χαλάσει το κέικ!!!χα!χα!:p;)

stafroditi2353
03-11-11, 08:30
τελικα απο εσας που δοκιμασατε ποια θεωρειτε καλυτερη συνταγη για cupcakes kai muffins???

zouzounel
03-11-11, 09:44
Εχθες ειχε γενεθλια ενα κοριτσάκι στον σταθμό του γιου μου και εφαγαν τούρτα (ειναι όλα παιδακια γεννημενα το 2009). Να σας πω την αλήθεια δε μου αρεσε καθολου η ιδεα, εγω στο σπίτι δεν τους δίνω γλυκα και τούρτα ειχε δοκιμασει μόνο μια φορά στα γενεθλια της κορης μου (τις τούρτες στα δικά του γενέθλια δεν ήθελε καν να τις δοκιμασει). Εν τω μεταξύ επειδή εκανα διαβήτη κύησης μου ειχε πει ο παιδίατρος ότι ο μικρός εχει αυξημενες -σε σχεση με τα αλλα παιδακια- πιθανότητες να αναπτυξει παιδικό διαβήτη και να αποφευγουμε αυστηρά τα γλυκα μεχρι να παει 3 χρονων. Εχω ενημερωσει τη δασκάλα στο σταθμό, πώς όμως να το περιορίσεις το παιδακι όταν όλα τα άλλα παιδάκια τρώνε τούρτα, δε μπορείς να μη του δώσεις εκεινου.
Αναφερω όλη την ιστορία μας για να λαβετε υποψιν σας ότι καποιες μαμαδες μπορεί να εχουν ιδιαίτερο θεμα με τα γλυκά που μοιράζονται στο σχολείο. Προσωπικα μου αρεσε περισσότερο η ιδεα με τα χειροποιητα κουλουράκια (χωρις πολλή ζαχαρη, αν ειναι δυνατόν) σε σακουλάκι ή ένα κομμάτι κέηκ.

tzini
03-11-11, 10:27
στο σταθμο που παω την κορη μου, υπαρχει γραπτος κανονισμος που απαγορευει το ''κερασμα'' των παιδιων, χωρις να εχει προηγηθει συνεννοηση με την διευθυνση.

ειναι πολυ σοβαρο το θεμα των τροφικων αλλεργιων στα μικρα παιδια.

ΡΙΑ84
03-11-11, 11:12
μπορει να μην τρωγετε αλλα ειναι πολυ ομορφο δωρο......βεβαια τα παιδακια εκει ειναι μικρα αλλα δεν ειναι φοβερο????

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=FHrCCgpxTSI

elenatz
03-11-11, 12:24
μπορει να μην τρωγετε αλλα ειναι πολυ ομορφο δωρο......βεβαια τα παιδακια εκει ειναι μικρα αλλα δεν ειναι φοβερο????

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=FHrCCgpxTSI

Φοβερό όντως, το έβαλα στα favorites για μελλοντική χρήση!

stafroditi2353
03-11-11, 12:50
πολυ ωραιο!!!

demmie
30-11-12, 14:09
τη πεμπτη γιορταζει το αγορακι μου κ θελω να στειλω τπ παιδικο σταθμο που πηγαινει ενα γλυκακι ή μπισκοτακι ή κατι αλλο. εχετε καποια ωραια κ ιδιαιτερη προταση;

MariaMpampis
30-11-12, 14:26
Αν θες να κανεις κατι μονη σου μπορεις να στειλεις ατομικα κεκακια!!! και αμα δεν βαριεσαι μπορεις με γλασο να τα στολισεις!!

Βερενίκη
30-11-12, 17:47
Κάνε τρουφάκια. Θα βρεις μία ωραία συνταγή από το internet και θα τα στολίσεις με πολύχρωμη τρούφα, θα τα βάλεις σε πολύχρωμο χαρτάκι. Τρώγονται από όλα τα παιδάκια, είναι στη σωστή ποσότητα και διατηρούνται εκτός ψυγείου.

eft
30-11-12, 19:58
Να σου ζήσει κι εμένα γιορτάζει. Επειδή εγώ δεν το έχω βέβαια τους ρωτάω τι θέλουν να κεράσουν και μου είπε γκοφρέτες σκούμπι ντου όπερ και το έκανα. Το ξέρω ότι είμαι ανίκανη σ'αυτά και κυρίως δεν έχω τη θέληση, ε γιορτή τους είναι ας κεράσουν ότι αγαπάνε.

demmie
01-12-12, 08:24
ευχαριστω κοριτσια διαβασα κ τις προηγουμενες σελιδες κ ΤΕΛΙΚΑ μπερδευτηκα!!