PDA

Επιστροφή στο Forum : ιδεες για μπουφε παιδικού πάρτυ

renik
22-11-07, 16:16
έλεγα να μην κάνω καθόλου φαγητά για τα γενέθλια του μικρού μου αλλά τελικά αποφάσισα οτι στα πρώτα γενέθλια του μωρού μου πρέπει να κάνω το καλύτερο.οπότε ψάχνω ιδέες για φαγήτα που μπορώ να έχω στον μπουφε.έχω σκεφτεί ως τώρα: λουκανικοπιτάκια, τυροπιτάκια, πιτσάκια, πεινιρλι, μπόμπα με τυρι-ζαμπον, κεφτεδάκια..και μετά το χάος :lol: για πείτε και εσείς καμια ιδέα!!!! (θέλω γρήγορα και εύκολα φαγητάκια καθότι εργαζόμενη ), σασ ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!!

Marilena
22-11-07, 17:23
Ασχετο, αλλα αν σε ενδιαφερει, το ΙΚΕΑ εχει σουηδικα κεφτεδακια κατεψυγμενα που τα φτιαχνεις στον φουρνο, ΟΧΙ ΤΗΓΑΝΗΤΑ, και η συσκευασία έχει 40 - 45 κομματια και κοστίζει κάπου 4 ευρώ (περίπου)...
ειναι ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΑ !!! Θελουν μονο 15 λεπτα στο φουρνο κι ετοιμα...

Επιπλεον μπορεις να φτιαξεις μερικα διαφορετικα ηδη μπομπες (γαλοπουλα - τυρι, ζαμπον - τυρι - μαγιονεζα, με τονοσαλάτα, με κοτοσαλάτα κλπ κλπ κλπ) που ειναι πιο υγιεινες και πιο ευκολες να φανε και τα παιδακια... Συν αυτα που λες και δεν θελεις και πολλα ακομα...
Επισης καμμια σαλάτα (εγω συνηθως φτιαχνω μακαρονοσαλατα και πατατοσαλάτα)...
Θες κι αλλα πραγματα ?

JDP
22-11-07, 18:12
- λουκάνικα φρανκφούρτης πάρτυ (τα μικρά) τυλιγμένα με μπέικον
-κρακεράκια στρογγυλά με τόνο+μαγιονέζα
-κρακεράκια τετράγωνα με φιλαδέλφια
-κρακεράκια τρίγωνα με ότι σκεφτείς εσύ... :lol:
-σουφλέ τυριών
-πιτσάκια

alvadi
23-11-07, 09:08
- λουκάνικα φρανκφούρτης πάρτυ (τα μικρά) τυλιγμένα με μπέικον
-κρακεράκια στρογγυλά με τόνο+μαγιονέζα
-κρακεράκια τετράγωνα με φιλαδέλφια
-κρακεράκια τρίγωνα με ότι σκεφτείς εσύ... :lol:
-σουφλέ τυριών
-πιτσάκια

Τα λουκάνικα αρέσουν πολύ στα παιδιά, επίσης το σουφλέ είναι μία πολύ καλή λύση για μικρούς και μεγάλους. Εγώ το φτιάχνω με λαζάνια και για να μη τρώω χρόνο στο τρίψιμο τυριών τα ζητάω από το supermarket τριμμένα, βάζω και κομματάκια ζαμπόν και δεν μένει κομμάτι.
Νομίζω ότι όλα αυτά ειναι ήδη πολλά. Εγώ σε πάρτυ είχα σε βαζάκια γλυφυτζούρια και smarties για τα παιδιά..βέβαια αυτο εξαρτάται και από την ηλικία των παιδιών..άντε καλή επιτυχία!

antu
23-11-07, 09:36
Καταρχην μπορείσ να κάνεις ρολό που τρώγετε κρύο και να το ψήσεις από την προηγούμενη. Επίσης μια κρυα σαλάτα από μακαρονία που τρώνε όλα τα παιδάκια,μίνι σαντουιτσακια με μαρούλι -ζαμπόν- κασέρι, φυλλο σφολιάτας γεμιστο με κασερι και ζαμπόν, φυσικά τηγανιτά κεφτεδάκια, τυροπιτάκια κλπ και αν δεν σου αρεσουν αυτα μπορεισ να μπεις και να βρεισ διαφορεσ συνταγεσ και ιδεεσ στο
http://www.hungry.gr/
http://www.vefashouse.gr/vefashouse/cur_recipe.asp?rdept%5Fid=2
http://www.nistikoarkoudi.gr/#

maria
23-11-07, 10:06
για μεγαλύτερα παιδάκια τηγανητές κοτομπουκιές..(υπάρχουν έτοιμα)
εγώ τα έβαζα και στα δικά μου πάρτυ (και για μεγάλους και για παιδιά) και κάναν φτερά!!

επίσης ωραία ιδέα είναι να πάρεις μικρά ντοματάκια και μοτσαρελάκια και να τα βάλεις μαζί σε οδοντογλυφίδα ..(αυτό για μεγαλους συνοδευεται και με dip pesto)

επίσης είχα δει σε συνταγές εναλλακτική της μπόμπας...σκακιέρα..δηλαδή παίρνεις λευκό και μάυρο φωμι τοστ (βάζεις μέσα ότι θες) και τα κόβεις στα 4, και τα κάνεςι σαν σκακιέρα..

εγώ επίσης είχα πάρει πατάτες μικρές, τις έκοψα στη μέση, τις γέμισα με τυρί, μπέικον κλπ τις έψησα με τη φλούδα (πολυ νόστιμες)

renik
23-11-07, 15:12
επειδή είμαι λίγο άσχετη, τα λουκανικάκια φρανκφούρτης τα ψήνω πριν τα τυλίξω με το μπέικον?

JDP
23-11-07, 15:18
Είτε τα τηγανίζεις ελαφρώς είτε τα αφήνεις για 5 λεπτά σε βραστό νερό.
εγώ προτιμώ βραστά για΄τι δεν έχουν πολλά λάδια και άλλωστε θα μπεί και από έξω το μπέικον.

Εεεε ψιτ το μπέικον τηγανισμένο έτσι ?

Άλλη λύση όλα ωμά τα τυλίγεις και τα βάζεις σε φούρνο με αέρα στους 200 μέχρι να ροδίσουν

maria
23-11-07, 16:03
Άλλη λύση όλα ωμά τα τυλίγεις και τα βάζεις σε φούρνο με αέρα στους 200 μέχρι να ροδίσουν

Μια χαρά τα λέει ο Γιάννης.Εγώ προσωπικά τα ψήνω στο φούρνο...λιγότερος κόπος και λιγότερα λάδια (από το μπέικον)

vera
05-10-08, 02:22
Παιδικα παρτυ και ιδεες για κεικ!!!

http://family.go.com/food/article-220435-cooking-videos--cake-decorating--t/

http://family.go.com/entertainment/pkg-birthday-parties/

Virginia
12-10-08, 18:15
Υπαρχει "μπισκοτοσπιτο" ετοιμο στο ΙΚΕΑ,
γυρω στα 4ευρω, αν θυμαμαι καλα,
που θελει μονο συναρμολογηση και διακοσμηση...
κατι σαν αυτο....
http://i268.photobucket.com/albums/jj38/SXINO/122_1.jpg

Νινεττα
16-10-08, 10:51
Στο πρωτο παρτυ του Αλεξανδρου μου,(εχει γενεθλια κοντα στα Χριστουγεννα)εφτιαξα ενα σπιτακι σαν το παραπανω απο την βεφα.Παιδια μου εσπασαν τα νευρα!!!!
Τα κομματια δεν κολλουσαν με τιποτα!!!Στο τελος εβαλα κολλα και ειπα πως ειναι μονο για διακοσμηση.Εβαλα και κατι βαζακια με ζελεδακια ,καραμελακια κ.λ.π.κοντα ωστε να τους φυγει η λιγουρα....
Ειναι πολυ ομορφο μα θελει γερα νευρα :wink:

Afroditi D
27-11-08, 22:28
Μαγειρεύοντας για το πάρτι !!!

Όπως σε όλα τα πράγματα που αφορούν τα πάρτι, έχετε δύο επιλογές. Η μία να ετοιμάσετε μόνοι σας κάτι και η άλλη να αγοράσετε κάτι έτοιμο ή να παραγγείλετε φαγητά της αρεσκείας σας από κάποιο catering.

Ο μπουφές είναι ιδανική λύση και εάν τελικώς αποφασίσετε να ετοιμάσετε μόνοι σας το φαγητό βάλτε στο μυαλό σας και το μπάρμπεκιου ειδικά τους καλοκαιρινούς μήνες. Τυλίξτε μπόλικες πατατούλες σε αλουμινόχαρτο για να τις ψήσετε στη φωτιά, ετοιμάστε το κρέας, λαδώστε μερικές πίτες, ο μπαμπάς και κάποιος πρόθυμος καλεσμένος επί το έργο και όλα έτοιμα!

Κλασικές παρουσίες του μπουφέ είναι τα διάφορα πιτάκια, τα οποία μπορούμε να βρούμε κατεψυγμένα και απλά να τα ψήσουμε. Προσπαθήστε να μην μείνετε στα πολύ συνηθισμένα (τυροπιτάκια, κεφτεδάκια…), ακόμη και εάν επιλέξετε την «έτοιμη» επιλογή. Ακόμη και σε κατεψυγμένα προϊόντα θα δείτε ότι έχετε να διαλέξετε ανάμεσα σε πίτες, πίτσες, έτοιμα φαγητά…

Εάν θέλετε να ετοιμάσετε μόνοι σας το φαγητό, μπορείτε να προετοιμάσετε κάποια από αυτά που θα σερβίρετε μέρες πριν, και να τα βάλετε άψητα στην κατάψυξη. Να σας μείνει γι’ αυτά μόνο το μαγείρεμα. Αυτό μπορεί να γίνει για πίτες, κρέπες, κοτοπουλάκια πανέ, και για πολλές άλλες συνταγές.

Τα σαντουϊτσάκια είναι σταθερή αξία και μπορείτε να βρείτε άπειρες επιλογές.

Ένα σουφλέ με τυριά θα αρέσει σε μεγάλους και μικρούς. Μην ξεχάσετε τις σαλάτες από το μενού σας.

Εάν κάνετε μπάρμπεκιου μια κλασική ντοματοσαλάτα δεν πρέπει να λείπει, αλλά και σαλάτες με ζυμαρικά είναι καλή ιδέα μιας και που τα παιδιά θα τσιμπήσουν σίγουρα, και κάποιες άλλες επιλογές για τους γονείς. Στο internet ή ανάμεσα σε πολλά βιβλία θα βρείτε άπειρες συνταγές.

Oι φίλες σίγουρα θα σας «υποστηρίξουν» εάν τους ζητήσετε να μαγειρέψουν κάτι για εσάς.

Γλυκά

Σε ότι αφορά τα γλυκά, εκτός από την τούρτα που είναι πάντα σημείο αναφοράς σε ένα πάρτι καλό θα ήταν να έχετε και κάποια άλλα ατομικά γλυκά όπως σουδάκια, εκλεράκια κλπ.

Εάν το πάρτι σας είναι απογευματινό, ένα κέικ, μάφινς ή ακόμη καλύτερα παγωτό θα ξεσηκώσει τους μικρούς καλεσμένους. Επειδή τα γλυκά αλλοιώνονται εύκολα καλό θα ήταν να μην έχετε πάρα πολλά καθώς επίσης να τρώγονται εύκολα στο χέρι. Να μην χρειάζεται να τα κόψουν οι καλεσμένοι.

Eιδικά το καλοκαίρι μια φρουτοσαλάτα θα πρέπει να κάνει την εμφάνιση της…

Ποτἀ
Για ποτά, μπορείτε εκτός των ζαχαρωδών που σίγουρα δεν κάνουν καλό στα παιδιά να φτιάξετε οι ίδιοι γρανίτες χρησιμοποιώντας φρούτα της εποχής όπως φράουλες, κεράσια και ροδάκινα -που είναι αρκετά γλυκά- αναμειγνύοντας τα στο μπλέντερ με πάγο.

Το πολύχρωμο αποτέλεσμα σίγουρα θα ενθουσιάσει όλους τους προσκεκλημένους. Γενικότερα, φροντίστε το νερό να είναι κοντά στους μικρούς καλεσμένους σας όταν παίζουν, γιατί είναι σίγουρο ότι θα το αναζητήσουν πολλές φορές.

πηγή :http://www.paidorama.com

Virginia
08-12-08, 18:50
δεν ξερω ποσο δυσκολα φτιαχνεται....,
αλλα δεν ειναι τελειο??????
http://i268.photobucket.com/albums/jj38/SXINO/williams-sonoma-traincakepan.jpg

Νινεττα
08-12-08, 19:41
ΑΠΙΘΑΝΟ!!!!!

haido
04-01-09, 19:24
Υπαρχει "μπισκοτοσπιτο" ετοιμο στο ΙΚΕΑ,
γυρω στα 4ευρω, αν θυμαμαι καλα,
που θελει μονο συναρμολογηση και διακοσμηση...
κατι σαν αυτο....
http://i268.photobucket.com/albums/jj38/SXINO/122_1.jpg

Βιργινία, αυτό το πανέμορφο μπισκοτόσπιτο μόνο 4 €? Μήπως ξέρει κανείς αν υπάρχει στο ΙΚΕΑ Θεσ/νίκης? Ετοιμάζομαι κι εγώ για τα γενέθλια της κουκλίτσας μου σε 6 μέρες...

Ανυπομονώ....
Μού είπε και μια φίλη μου μια ώραία ιδέα, για "κυπελλάκια" με ζαμπόν-τυρί, ή -εναλλακτικά- με κιμά και μπεσαμέλ. Παίρνεις έτοιμα στρογγυλά σφολιατάκια, τα βάζεις σε ταψί με σχήματα σαν κυπελλάκια, τα γεμίζεις και ψήνεις! Απλούστατο, για ακαμάτες σαν και μένα :wink:

ΠΓ
27-01-09, 19:53
Μια φίλη μου έκανε το εξής :
Φύλλο κρούστας σε μικρά φορμάκια, μακαρόμι, κιμά, μπεσαμέλ, τυράκι. Τέλειο ατομικό παστιτσάκι.

Η μελιτζάνα, κιμά, μπεσαμελ. ατομικό μουσακαδάκι..

ELE
04-02-09, 13:54
εχετε να προτεινετε(η' που δοκιμασατε απο.. ) καποιο μαγαζι για μεζεδακια σε μπουφε...
οικονομικο και καλη ποιοτητα??
επισησ μηπωσ ξερετε αν κανουν παραδοση και κηριακες??? :D

markellos
04-02-09, 14:12
[quote="ELE"]εχετε να προτεινετε(η' που δοκιμασατε απο.. ) καποιο μαγαζι για μεζεδακια σε μπουφε...
επισησ μηπωσ ξερετε αν κανουν παραδοση και [b]κηριακες[/b

Πριν 2 μήνες είχαμε τα γεννέθλια του γιου μας - Κυριακή- και παράγγειλα διάφορα μεζεδάκια για το μπουφέ από έναν φούρνο στην λεωφόρο Ηρακλείτου (ανεβαίνοντας από Δ. Πλακεντίας προς Πεντέλη στο αριστερό σου χέρι). ΒΥΖΑΝΤΙΟ. Ήταν πολύ ωραία και δεν έμεινε τίποτα. Προτείνω τα πενιρλάκια με τυρί, λουκάνικο, πατάτα και κιμά.

Καλή επιτυχία :D

ELE
04-02-09, 14:21
[quote="markellos"][quote="ELE"]εχετε να προτεινετε(η' που δοκιμασατε απο.. ) καποιο μαγαζι για μεζεδακια σε μπουφε...
επισησ μηπωσ ξερετε αν κανουν παραδοση και κηριακες[/b

Πριν 2 μήνες είχαμε τα γεννέθλια του γιου μας - Κυριακή- και παράγγειλα διάφορα μεζεδάκια για το μπουφέ από έναν φούρνο στην λεωφόρο Ηρακλείτου (ανεβαίνοντας από Δ. Πλακεντίας προς Πεντέλη στο αριστερό σου χέρι). ΒΥΖΑΝΤΙΟ. Ήταν πολύ ωραία και δεν έμεινε τίποτα. Προτείνω τα πενιρλάκια με τυρί, λουκάνικο, πατάτα και κιμά.

Καλή επιτυχία :D[/quo

[b]αληθεια??
καλα μενω τρια στενα πιο πανω!!!
το βλεπω συνεχεια αλλα ποτε δεν εχω σταματησει να παρω κατι!!

αχχχ σε ευχαρηστω πολυ!!!
στα δεινουν την κηριακη ομωσ??η'πρεπει να τα παρεις απο σαβατο? :?:

markellos
04-02-09, 15:22
Καλό θα είναι να πας να δοκιμάσεις μερικές μέρες πριν και να καταλήξεις στην παραγγελία, την οποία μπορείς να πάρεις την Κυριακή (ο φούρνος έίναι ανοιχτός - την παραγγελία θα τη φτιάξει αυθημερόν).[/img]

ELE
05-02-09, 12:03
καλα σιγουρα θα δοκιμασω...και θα κανω και την παραγγελια πιο νωρις...

ΕΧΕΙ και τυροκροκετεσ-πιροσκακια..καναπαδακια..και τετοια??

τουρτεσ??φτιαχνει??

νεφελη
13-05-09, 08:49
Θελω να κανω στη μικρη μου μια συγκεντρωσουλα με παιδακια για να παιξουν λιγο κ θα ειναι κ οι γονεις. Για το μπουφε θα παραγγειλω διαφορα, αλλα για γλυκακια ξερει καμια που μπορω να βρω μικρα γλυκα με διαφορα σχεδια/φιγουρες για παιδακια? Ειχα δει καποια στιγμη σε διαφημιστικο γλυκακια σε σχημα απο διαφορα καρτουν, μανιταρακια, τετοια πραγματα... Μενω Γλυφαδα. Αν μπορει καμια να με βοηθησει...

nikias
14-05-09, 16:13
Νεφέλη, εμείς ψωνίζουμε τα γλυκάκια μας απο την Ανεμώνη στην Αρτέμιδος στη Γλυφάδα (δεν θυμάμαι αριθμό) & νομίζω οτι έχω δεί τέτοια γλυκάκια -αν και νομίζω οτι είναι ζαχαρωτά.

Minnie!
27-05-09, 17:56
Aπό ιδέες ένα σωρό όρεξη να έχετε και διάθεση.
-σφολιατάκια σε φορμάκια με πατατα,τυρί που λιώνει και μπεσαμέλ.
-φύλλο κουρού με μανιτάρια,πιπεριά κ.γάλακτος και αυγά
-σφολιάτα κομμένη στη μέση[το ένα φύλλο] με αλλαντικά,τυριά που λιώνουν σε σχήμα πλεξούδα.
-κρέπες με σπανάκι,μπεσαμελ,τυρι ή με μερέντα.
-φύλλο κρούστας με κιμα και μπεσαμέλ.
-σφολιάτα κομεννη σε λεπτές λωρίδες στριφογυρισμένες και αλειμένες με ζάχαρη και ψήσιμο[μπορειτε και με χρωματιστή ζάχαρη]
-ψωμάκια στρογγυλά κομμένα στην μέση και αλειμένα με βούτυρο μια φέτα σαλάμι ,κασέρι και από πάνω μια φέτα ντομάτα με ρίγανη.-
-πιτσάκια με ψωμί του τοστ...κλαμπ σαντουιτς.
-ρολό σφολιάτα με κοτόπουλο,κ.γαλακτος,μανιτάρια και πιπερια και οπωσδήποτε τα χαζουλίνια που τρώνε τα παιδια πατατάκια,κρακεράκια,γκοφρετάκια κ.α.

Athena
27-05-09, 23:04
-Τορτιγιες με κοτοσαλατα ή τονοσαλατα
-λουκανικακια γλυκοξινα
-κοτομπουκιες
-σαλατα ζυμαρικων

Minnie!
23-06-09, 19:52
Υπάρχουν και πολλά πολλά άλλα όρεξη να έχετε ανοίγουμε τα τεφτέρι και βλέπουμε:D:D:D:D:D:D:D:Dγγ

Mickey
14-09-09, 12:06
Κορίτσια , μήπως μπορείτε να μου πείτε ιδέες ή που μπορώ να βρω κάτι για να διακοσμήσω τα φαγητά του μπουφέ? Σε 15 ημέρες έχει γεννέθλια ο γιος μου και θα ήθελα να διακοσμήσω το παιδικό μπουφέ ανάλογα. Δηλ, φατσούλες κλπ , κλπ αλλά δεν έχω σκεφτεί και πολλά πράγματα.
Μήπως υπάρχει καμία ιδέα?

elenaκι
14-09-09, 12:25
Μπορείς ανάμεδα στις πιατέλες με τα φαγητά να βάλεις μικρά χρωματιστά κουβαδάκια το ένα π.χ. με γλειφιτζούρια, το άλλο με ανεμομυλάκια ή με κουτάκια smarties ή τσάρλεστον καραμέλες. Θα δώσει μια παιχνιδιάρικη νότα στο μπουφέ. Τώρα από φαγώσιμη διακόσμηση δεν μου έρχεται κάτι στο νου....

Mickey
16-09-09, 13:00
Ωραία ιδέα αυτή elenaki. Νομίζω ότι θα το κάνω. Έτσι θα έχω και κάτι άλλο σε γλυκό για τα παιδάκια, εκτός βέβαια από την τούρτα.
Σ΄ευχαριστώ!

ΜΑΜΑ ΜΙΑ
10-10-09, 20:38
έλεγα να μην κάνω καθόλου φαγητά για τα γενέθλια του μικρού μου αλλά τελικά αποφάσισα οτι στα πρώτα γενέθλια του μωρού μου πρέπει να κάνω το καλύτερο.οπότε ψάχνω ιδέες για φαγήτα που μπορώ να έχω στον μπουφε.έχω σκεφτεί ως τώρα: λουκανικοπιτάκια, τυροπιτάκια, πιτσάκια, πεινιρλι, μπόμπα με τυρι-ζαμπον, κεφτεδάκια..και μετά το χάος :lol: για πείτε και εσείς καμια ιδέα!!!! (θέλω γρήγορα και εύκολα φαγητάκια καθότι εργαζόμενη ), σασ ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!!

Μια καλή ιδέα είναι οι λουκουμάδες. Τους δοκίμασα σε παιδικό πάρτι και ενθουσιάστικα. Το γευστικό θέμα του πάρτι ήταν οι λουκουμάδες. Ηρθαν έτοιμοι ζεστοί και φρεσκοφτιαγμένοι και σε διαφορετικές ποικιλίες. Δηλαδη, οι κλασικοι με μελι, βουτηγμένοι σε σοκολάτα και αλμυροί με τυρί. Πολύ νόστιμοι. Φυσικά υπήρχαν και μερικά ακόμη φαγητά, αλλα η κεντρική ιδέα ήταν οι λουκουμάδες. Αν σας ενδιαφέρει μπορώ να μάθω τηλέφωνο και λοιπά στοιχεία.

ΜΑΜΑ ΜΙΑ
10-10-09, 20:49
Μια καλή ιδέα είναι οι λουκουμάδες. Τους δοκίμασα σε παιδικό πάρτι και ενθουσιάστικα. Το γευστικό θέμα του πάρτι ήταν οι λουκουμάδες. Ηρθαν έτοιμοι ζεστοί και φρεσκοφτιαγμένοι και σε διαφορετικές ποικιλίες. Δηλαδη, οι κλασικοι με μελι, βουτηγμένοι σε σοκολάτα και αλμυροί με τυρί. Πολύ νόστιμοι. Φυσικά υπήρχαν και μερικά ακόμη φαγητά, αλλα η κεντρική ιδέα ήταν οι λουκουμάδες. Αν σας ενδιαφέρει μπορώ να μάθω τηλέφωνο και λοιπά στοιχεία.

ΜΑΜΑ ΜΙΑ
10-10-09, 20:52

Minnie!
11-10-09, 00:26
Γειά σου........πήγαινε στη σελίδα (1) στο υπόμνημα 25 εκει έχω γράψει αρκετά για μπουφέ παιδικού πάρτυ......και όλα δοκιμασμένα!!!

sandy8
11-10-09, 01:01
Τι ωραια πραγματα ειναι αυτα, μπραβο σας.

SAN
19-10-09, 19:04

Αν μπορείς πες μας τα λοιπά στοιχεία....

SAN
19-10-09, 19:10
Aπό ιδέες ένα σωρό όρεξη να έχετε και διάθεση.
-σφολιατάκια σε φορμάκια με πατατα,τυρί που λιώνει και μπεσαμέλ.
-σφολιάτα κομμένη στη μέση[το ένα φύλλο] με αλλαντικά,τυριά που λιώνουν σε σχήμα πλεξούδα.
-κρέπες με σπανάκι,μπεσαμελ,τυρι ή με μερέντα.
-φύλλο κρούστας με κιμα και μπεσαμέλ.
-σφολιάτα κομεννη σε λεπτές λωρίδες στριφογυρισμένες και αλειμένες με ζάχαρη και ψήσιμο[μπορειτε και με χρωματιστή ζάχαρη]
-ψωμάκια στρογγυλά κομμένα στην μέση και αλειμένα με βούτυρο μια φέτα σαλάμι ,κασέρι και από πάνω μια φέτα ντομάτα με ρίγανη.-
-πιτσάκια με ψωμί του τοστ...κλαμπ σαντουιτς.
-ρολό σφολιάτα με κοτόπουλο,κ.γαλακτος,μανιτάρια και πιπερια και οπωσδήποτε τα χαζουλίνια που τρώνε τα παιδια πατατάκια,κρακεράκια,γκοφρετάκια κ.α.

Θέλω να κάνω αντιγραφή το βιβλίο των συνταγών σου :lol: !!!!

Minnie!
19-10-09, 19:42
Γεια ......αν θέλεις καπου καποια διευκρίνση και συνταγή σωστά πες...........είναι όλες δοκιμασμένες.:)

SAN
20-10-09, 15:24
Αν δεν βαριέσαι... επειδή τρελένομαι για πιτοειδή (και στα Party οι περισσότεροι) πες μου λεπτομέρειες για:
-σφολιατάκια σε φορμάκια με πατατα,τυρί που λιώνει και μπεσαμέλ
-ρολό σφολιάτα με κοτόπουλο,κ.γαλακτος,μανιτάρια και πιπερια

SAN
20-10-09, 15:25
Αν δεις στο ticker σε δύο εβδομάδες έχουμε γενέθλια :-) !

GIOYLA
20-10-09, 15:43
να σου πω και εγω τι εκανα στα δικα μας παρτυ εφτιαχνα με ζυμαρι διαφορα ζωακια οπως χελωνα η κροκοδειλο τα εψηνα και μετα επανω καρφωνα κεφτεδακια λουκανικα μπριος κ.α τα παιδια ξετρελενοντουσαν

sofitsa
20-10-09, 15:57
Εγω πάντως που σκεφτομουν και σκεφτομουν συνεχεια τι να κάνω
στα πρώτα γενέθλια του Πάνου, τελικά πήγα στα σίγουρα.
Πήρα πίτσες που τις κανόνιζεις 2 μέρες πριν και είχαν και μισή τιμή.
Αυτοί σου στέλνουν και κλοουν αν θες σε πολύ καλή τιμή.
Το μόνο που έφτιαξα δυο μεγάλες σαλάτες του σεφ που ταιριάζουν με
την πίτσα.
Ετσι μου έμεινε αρκετός χρόνος και εφτιαξα παρα πολύ ωραία αναμνηστικά
δωράκια για τα παιδάκια. Και βέβαια ασχολήθηκα και με την διακόσμηση.
Οσοι ήταν εκεί πάντως έχουν κάνει το ίδιο μετά απο εμένα που σημαίνει
οτι ήταν όλα πολύ καλα. :mrgreen:

Minnie!
21-10-09, 01:05
Αν δεν βαριέσαι... επειδή τρελένομαι για πιτοειδή (και στα Party οι περισσότεροι) πες μου λεπτομέρειες για:
-σφολιατάκια σε φορμάκια με πατατα,τυρί που λιώνει και μπεσαμέλ
-ρολό σφολιάτα με κοτόπουλο,κ.γαλακτος,μανιτάρια και πιπερια
..............σου έστειλα μηνυμα με τις συνταγές.

akamatra
21-10-09, 08:45
..............σου έστειλα μηνυμα με τις συνταγές.
Καλημέρα...θέλω και εγώ:oops::oops::oops::oops: αλλά γιατί δεν τις γράφεις εδώ;

doraki
21-10-09, 09:20
Ναι βρε minnie βάλτες κι εδώ να μάθουμε καμιά καινούρια συνταγή...

Minnie!
21-10-09, 15:02
Γειά σας κορίτσια!!!!!!!!!
Αφού θελετε και΄σεις να τις γράψω αλλά εδώ ή κάπου αλλού;;;

efi-p
21-10-09, 15:25
γραψε τις εδω και εμενα με ενδιαφερουν!!!

Minnie!
21-10-09, 15:36
Eντάξει θα τις γράψω!!!!!!!!
(Αλλά προσέξατε το ρολόι του forum πάλι νουμερα κανει;;;;;;;για δες τε τι ωρα γραφει....)

Minnie!
22-10-09, 00:36
Λοιπόν ξεκινάω:
Σφολιατάκια με πατάτα,τυρι και μπεσαμέλ:1κιλό πατάτες καθαρισμένες να βράσουν στην κατσαρόλα ή έτοιμος πουρές,σφολιατάκια σε πακετο,τρια διαφορετικά τυριά να λιώνουν και μπεσαμέλ.Βράζουμε τις πατάτες καθαρισμένες και αφού κρυώσουν τις πατάμε με το πιρούνι να διαλυθούν καλά.Φτιάχνουμε την μπεσαμέλ όπως την κάνουμε για το παστίτσιο,βάζουμε τα σφολιατάκια σε ατομικά χάρτινα φορμάκια που είναι για τον φούρνο ή σε αλουμινένια αφού τα βουτυρώσουμε λίγο ένα φυλλο σφολιάτας με λίγη γέμιση πατάτα στην οποία ανακατεύουμε τα τυρια αρεσκείας μας και με λίγο πιπέρι και από πάνω την μπεσαμέλ μια κουταλιά της σούπας και λίγη φρυγανιά τριμμένη.Μπορούμε και μεσα στη μπεσαμελ να ανακατεψουμε τα τυριά και ακόμα αυτο να γίνει και σαν πίτα με δυο μεγάλα φυλλα σφολιάτα το ένα κατω την γεμιση αλλά την μπεσαμέλ εδώ την ανακατεύουμε με την πατάτα και τέλος από πάνω το άλλο φύλλο βουτυρωμένο λίγο και ρίχνουμε και λίγο σουσαμι.Το ψηνουμε όπως και τα ατομικά σφολιατακια σε προθερμασμενο φουρνο μεχρι να ροδίσει η μπεσαμελ και να ψηθει η σφολιάτα.
-------------------------------------------
Ρολό σφολιάτα με κοτόπουλο, κ.γάλακτος, μανιτάρια και πιπεριά:1πακέτο σφολιάτα που έχει μεσα δυο τεμάχια,κ.γάλακτος της αρεσκείας μας δυο πακετα,μανιτάρια, κοτόπουλο κατά προτίμηση στήθος και τέλος πιπεριά κόκινη και πράσινη.Βράζουμε το στηθος και το αφηνουμε να κρυώσει καλά και μετά κόβουμε μικρά κομματακια.Σε ένα κατσαρολάκι τσιγαριζουμε τα μανιτάρια, με τις πιπεριές σε λεπτές ρωδέλες και βάζουμε λίγο νερό να βράσουν.Μετά ρίχνουμε και το κοτόπουλο με αλάτι πιπερι και την κ.γάλακτος και ανακατευουμε καλά μεχρι να πάρουν μια βράση σε σιγανη φωτιά.Ανοιγουμε το φύλλο σφολιάτα λίγο με το πλάστη και αν θέλουμε να κάνουμε πλεξούδα βάζουμε γέμιση στη μεση μετά κόβουμε μια λωρίδα στενή σφολιάτα και τυλίγουμε το γυρω-γυρω τη γεμιση να φυγει από έξω.Με το μαχαίρι κόβουμε κομμάτια πάλι σε λωρίδες όχι όμως μεχρι το τέλος μια από τη μια μεριά και μια από την άλλη και αρχίζουμε και πλέκουμε αντικριστά σε πλεξούδα τη σφολιάτα μεχρι να καλύψουμε την γεμιση.Το ψήνουμε σε ταψάκι αφου βάλουμε λαδόκολλα και από πάνω το αλείφουμε με γάλα ή αυγό και βάζουμε σουσάμι ή παπαρονόσπορο, το ψήνουμε μεχρι να ροδίσει η σφολιάτα και να ψηθει καλά και από κάτω.:)

Minnie!
22-10-09, 01:02
Σφολιάτα με αλλαντικά και τυριά:Δύο σφολιάτες, αλλαντικά της αρεσκείας μας (εγώ βάζω μπέικον,ζαμπόν) και τυριά που λιώνουν τριμμένα ή φετες πάλι της αρεσκείας μας.Αυτό μπορεί πάλι να γίνει και πλεξούδα αλλά εγώ το κάνω ρολό.Ανοίγουμε το φύλλο πάλι με τον πλαστη λίγο και το στρώνουμε στον πάγκο αφού εχουμε αλευρώσει το μερος.Ρίχνουμε κέτσαπ, μουστάρδα και τα απλώνουμε καλά και λίγη ρίγανη, μετά τα αλλαντικά να καλύψουν όλη την επιφάνεια υστερα τα τυρια, τα κασέρια και το τυλίγουμε ρολό προσεκτικά να μην βγουν έξω τα υλικά.Το βάζουμε λίγο στο ψυγείο να σφίξει και μετά κόβουμε όπως είναι φτιαγμένο ρολό κομμάτια και τα βάζουμε σε ταψάκι με λαδόκολλα ξαπλωτά. Προθερμαίνουμε τον φούρνο στους 180βαθμούς και ψήνουμε μεχρι να ροδίσει η σφολιάτα και να λιώσουν τα τυριά.
---------------------------------------------------
Σφολιάτα κομμένη σε λωρίδες στριφογυρισμένες με ζάχαρη:κόβουμε την σφολιάτα σε λωρίδες ίσα με δυο δάχτυλα πάχος και μάκρος όσο θέλουμε .......στροφογυρίζουμε το κομμάτι και το πασπαλίζουμε με ζάχαρη κοινή ή αν θέλουμε την βάφουμε με λίγο χρώμα ζαχαροπλαστικής.Τα αραδιάζουμε σε ταψάκι με λαδοκολλα από κάτω και τα ψήνουμε.
----------------------------------------------------
Φύλλο κρούστας με κιμά και μπεσαμέλ:μισό κιλό ή ένα κιλό φύλλο κρούστας, ένα κιλό κιμά φτιαγμένο όπως το κάνει η καθεμιά σας με το κρεμμυδια και όλα τα μυρωδικά εκτός σάλτσα όμως και μπεσαμέλ.Κόβουμε σε λωρίδες το φύλλο κρούστας σε όλο το μηκος του γυρω στα τρια το πολύ τεσσερα δάχτυλα, πιάνουμε δηλαδή δυο κομμάτια φύλλο κρουστας μαζί το βουτυρωνουμε(όχι ενδιάμεσα , αλλά το πάνω μερος από το δευτερο φύλλο) και βάζουμε την γέμιση αφου ανακατεψουμε τον κιμά με την μπεσαμέλ.Λοιπόν βάζουμε την γεμιση και κάνουμε τριγωνάκι σχέδιο μια από τη μια μεριά και μια από την άλλη μεχρι να τελειώσει το φύλλο τα βάζουμε στο ταψάκι αφού τα αλλείψουμε με γάλα από πάνω και σουσάμι(εμενα με αρεσει πολύ εσεις αν δεν θελετε μη το βάζετε) και τα ψήνουμε.Αλλά όταν αλείψουμε με βούτυρο το φ.κρούστας να μην είναι αρκετό γιατί απολίγει μετά βούτυρο και είναι ''νιανια':lol::):)Τα ψήνουμε σε προθερμασμενο φουρνο (εγώ τα ψήνω χωρίς αερα) εσεις όπως ψήνετε όταν κανετε τυροπιτάκια του εμποριού και αναλογα με την κουζίνα σας.Επίσης αυτό γίνεται πολύ ωραίο με σφολιατακι σε ατομικά φορμάκια με μια στρώση(μια κουταλιά της σουπας)κιμά και τέλος την μπεσαμέλ από πάνω.

efi-p
24-10-09, 14:54
Minnie σ' ευχαριστουμε πολυ για τον κοπο που εκανες και εγραψες τις συνταγες σου!Πρεπει να ειναι πολυ νοστιμα!Στα σφολιατακια με πατατα και τυρι και μπεσαμελ τι ειδους τυρια βαζεις;;;

Minnie!
24-10-09, 15:33
Efi-p αν θες καπου βοηθεια πες........
Λοιπόν στα σφολιατάκια με πατάτα+τυριά βάζω τυρια που να λιώνουν αρκετά,ως συνηθως παίρνω γκουντα τριμμενο,κολιός......αλλά βασικά ότι αρέσει στον καθένα είναι δικιά σου επιλογή να βάλεις ότι θέλεις.:)

efi-p
24-10-09, 19:07
Minnie τα σφολιατακια πατατα + τυρια πρεπει να ειναι πολυ ωραια με γκουντα!Αληθεια αυτα τα χαρτινα φορμακια για φουρνο, που τα βρισκεις;;;στο σουπερ μαρκετ εχει;;;

Minnie!
25-10-09, 00:52
Όντως αυτά με την πατάτα και το τυρι είναι πολύ ωραία αρκει να βάλεις τα κατάλληλα τυριά..............Τα χαρτινα φορμάκια υπάρχουν στο σούπερ αλλά και σε μαγαζιά με είδη ζαχαροπλαστικής.

alan
25-10-09, 01:59
Αληθεια αυτα τα χαρτινα φορμακια για φουρνο, που τα βρισκεις;;;στο σουπερ μαρκετ εχει;;;

χαρτινα φορμακια με μεγαλη ποικιλια και πολυ πιο φθηνα θα βρεις και στα καταστήματα που πουλάνε χαρτιά (ρολλα κουζίνας μπάνιου) αλλα εχουν και αποξηραμένα λουλούδια και συσκευασίες κλπ (νομίζω χαρταποθήκες τα λένε?)

efi-p
25-10-09, 12:49
ευχαριστω κοριτσια!Θα ψαξω να τα βρω!

akamatra
25-10-09, 12:51
χαρτινα φορμακια με μεγαλη ποικιλια και πολυ πιο φθηνα θα βρεις και στα καταστήματα που πουλάνε χαρτιά (ρολλα κουζίνας μπάνιου) αλλα εχουν και αποξηραμένα λουλούδια και συσκευασίες κλπ (νομίζω χαρταποθήκες τα λένε?)

Εγώ για να βρω ένα τέτοιο κατάστημα ρώτησα έναν καταστηματάρχη από που ψωνίζει τα είδη συσκευασίας....

fraoulopoulitsa
25-10-09, 17:59
Φαίνονται όλα πάρα πολύ καλά και νομίζω είναι γεύσεις που τόσο τα παιδάκια όσο και οι μεγάλοι αγαπούν... θα τα δοκιμάσω και θα σας πω το αποτέλεσμα μια που σε 2 εβδομάδες θα κάνω γενέθλια του γιου μου. Βρε κορίτσια καμιά σαλάτα κρύα με μακαρόνια έχετε να προτείνετε?

GIOYLA
25-10-09, 18:29
Φαίνονται όλα πάρα πολύ καλά και νομίζω είναι γεύσεις που τόσο τα παιδάκια όσο και οι μεγάλοι αγαπούν... θα τα δοκιμάσω και θα σας πω το αποτέλεσμα μια που σε 2 εβδομάδες θα κάνω γενέθλια του γιου μου. Βρε κορίτσια καμιά σαλάτα κρύα με μακαρόνια έχετε να προτείνετε?
εγω φτιαχνω κρυα σαλατα με πενες και την φτιαχνω ειτε με τονο και ελιες ειτε με αλλαντικα

GIOYLA
25-10-09, 18:40
και εχω μια πολυ ωραια συνταγη για ρυζι
σε ενα ταψι κοβω σε κομματακια 3στηθη απο κοτοπουλοριχνω λιγο λαδι το σκεπαζω με φετες μπεικον μετα στρωνω πιπεριες σε διαφορα χρωματα μετα στρωνω κρεμμυδια και αυτα σε ροδελες και τελος απο πανω ντοματες παλι σε ροδελες τα βαζω για ψησιμο μολις αρχισει και παιρνουν οι ντοματες τα αναποδογυριζω και αφηνω να ψηθει και να πιει ολα τα ζουμια ,οταν ειναι ετοιμο το βγαζω απο τον φουρνο και αφηνω να κρυωσει λιγο κκαι τα κοβω σε πολυ μικρα κομματια,εχω βρασει ρυζι μπασματι και τα ανακατευω μεσα στο ρυζι

Minnie!
25-10-09, 20:00
Εγώ σου προτείνω μακαρόνια πάλι με πέννες ζαμπόν σε κυβάκια,κασερι μαιντανο,ελιά,αυγό, αγγουράκι τουρσι και μαγιονέζα.:)

fraoulopoulitsa
26-10-09, 12:23
Καλό φαίνεται όμως το αυγό δεν θα πέσει βαρύ μέσα στα μακαρόνια?

Minnie!
26-10-09, 13:10
Ναι, είναι λίγο βαρύ αλλά δεν είναι απαραιτητο να το βάλεις, βάλε τα υπόλοιπα υλικά.:)

Wendy2
02-11-09, 15:26
Σ΄ ένα κέικ με γλάσο να κολλήσεις ζαχαροτά γινετε εντυποσιακό ή να στηρίξεις σ΄ ένα ξυλακι για καλαμάκι ένα πορτοκάλι κι από επάνω ένα μανταρινι.Το μανταρίνι θα το κάνεις προσωπάκι με καπελάκι και στο πορτοκάλι θα βάλεις με οδοντογλυφίδες λουκανικάκια. Μπορείς σ΄ ένα κομμένο κατα μήκος ψωμί να μπήξεις κεφτεδάκια λαι να αφήσεις τη γωνία να γίνει προσωπάκι θα μοιάζει με σκαντζόχοιρο

_mpoumpou_
02-11-09, 15:31
υπαρχει ενα ελληνικο μπλογκ το οποιο εχει φαγητα τα οποια τα κανει να φαινονται προσωπακια, ζωaκια φατσουλες, θα ψαξω να το βρω και θα σας το παραθεσω, εγω εντυπωσιαστηκα! και ο λογος που τα ξεκινησε αυτα ειναι για να τρωει το παιδακι της το φαγητο του

sandy8
02-11-09, 17:34
Πολυ ωραιο ακουγεται mpoumpou θα περιμενω να το βαλεις γιατι σε 13 μερες εχει γενεθλια ο γιος μου κ θα ηθελα να παρω μερικες ιδεες.

_mpoumpou_
02-11-09, 17:53
το βρήκα το μπλόγκ!!!

http://katelovegreg.blogspot.com/

πιστευω θα βρεις ομοργα πραγματα

sandy8
03-11-09, 11:24
Σε ευχαριστω πολυ μπουμπου.

ELE
05-03-10, 10:23

AXXXX μηπως μπορεισ να μου πεισ το ονομα η' τα τηλεφωνα αυτου του catering (να το πω?)
μου αρεσει πολυ η ιδεα να τα φερουν ετοιμα ζεστα και ποιοτικως καλα....
αλωστε σε ενα παιδικο παρτυ εχεισ να τρεξεισ για τοοοοσα...ας γλυτωσεισ λιγη ωρα και απο τα φαγητα!!!

Mina G
14-04-10, 10:14
Κοριτσια θα ηθελα να ρωτησω την γνωμη σας. Το Σαββατο θα κανω τα πρωτα γενεθλια του μικρου και θα εχω 12 μεγαλους και 6 πιτσιρικια (8χρονων, 3 χρονων και 2 χρονων).
Για τον μπουφε ειπαμε να κανουμε τα εξης:

Τυροπιτακια με σφολιατα
Τυροπιτακια κουρου
Σπανακοπιτακια
Πιτσακια
2 Μπομπες
Μακαρονοσαλατα
Κεφτεδακια & Τυροκροκετες περασμενα σε καλαμακια (σαν σουβλακια)

Πιστευετε ότι είναι αρκετα για τον αριθμο των ατομων η πρεπει να κανω και κατι άλλο? Εμενα μια μου φαινονται ΟΚ και μια ότι δεν είναι πολλα και θα πρεπει να βαλω και αλλα για περισσοτερη ποικιλια.

Καμμια γνωμη???? Ευχαριστω

pery
31-08-10, 17:03
ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΟ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΤΟ ΕΧΩ ΣΤΟ ΠΑΡΤΥ ΤΟΥ ΜΙΚΡΟΥ ΜΟΥ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΙΣ 12/9.ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΣΑΣ ΟΠΟΤΕ ΑΝ ΚΑΝΩ ΚΑΤΙ ΛΑΘΟΣ SORRY...O ΓΙΟΣ ΜΟΥ ΚΛΕΙΝΕΙ ΤΑ 8 ΒΑΡΕΘΗΚΕ ΤΟΥΣ ΠΑΙΔΟΤΟΠΟΥΣ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΡΩΤΗΣΑ ΣΕ BOWLING ΣΤΟ ΚΟΠΑ ΚΟΠΑΝΑ(ΠΙΣΙΝΕΣ)ΚΑΙ ALOU FUN PARK..ΑΠΟ 600 ΚΑΙ ΠΑΝΩ .ΕΤΣΙ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΣΠΙΤΙ.ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΛΕΣ ΙΔΕΕΣhttp://i268.photobucket.com/albums/jj38/SXINO/williams-sonoma-traincakepan.jpg[/QUOTE]

kiriaki76
03-09-10, 19:47
koritσια κυριακη εχουμε γενεθλια!!3 θα γινομαστε!δεν θαα εχω πολλα ατομα..6παιδακια και 6 μεγαλους.θα εχω τα εξησ
λουκανοπιτακια
κρουασαν με κασσερι γαλοπουλα
πιτσα
κλαμπ σαντουιστ
γαριδακια και φυσικα την τουρτα!!
τη λετε ειναι οκ?η ειναι λιγα???

Thaumataki
04-09-10, 14:31
koritσια κυριακη εχουμε γενεθλια!!3 θα γινομαστε!δεν θαα εχω πολλα ατομα..6παιδακια και 6 μεγαλους.θα εχω τα εξησ
λουκανοπιτακια
κρουασαν με κασσερι γαλοπουλα
πιτσα
κλαμπ σαντουιστ
γαριδακια και φυσικα την τουρτα!!
τη λετε ειναι οκ?η ειναι λιγα???
Πρόσθεσε μικρά πιτσάκια, τυροπιτάκια......Καλά ακόμη θυμάμαι τη ''μπόμπα'' από τα πάρτυ της εποχής μου.....:-D

boy'smam
04-09-10, 14:55
Εγω τρελενομαι για μπομπες και ειναι πολυ ευκολες,Φτιαχνω μπομπα τονου(με μαγιονεζα και τριμενο αγγουρακι)και κοτοπουλο(με βραστο ψιλικομμενο κοτοπουλο,μαγιονεζα,λιγη μουσταρδα,τριμμενο καροτακι και ανιθακι),σε ψωμακι του τοστ γιατι το στρογγυλο ειναι πολυ ακριβοτερο!Απλα τελειες και γινονται αναρπαστες!(μην ξεχασεις αλατοπιπερο)Καλη επιτυχια,να χαιρεσαι το παιδακι σου!

Thaumataki
04-09-10, 15:00
Εγω τρελενομαι για μπομπες και ειναι πολυ ευκολες,Φτιαχνω μπομπα τονου(με μαγιονεζα και τριμενο αγγουρακι)και κοτοπουλο(με βραστο ψιλικομμενο κοτοπουλο,μαγιονεζα,λιγη μουσταρδα,τριμμενο καροτακι και ανιθακι),σε ψωμακι του τοστ γιατι το στρογγυλο ειναι πολυ ακριβοτερο!Απλα τελειες και γινονται αναρπαστες!(μην ξεχασεις αλατοπιπερο)
Γιατί το κάνεις αυτο;;;; Γιατί με βασανίζεις;;;;;:lol:

boy'smam
04-09-10, 15:06
:lol::lol::lol:Εχεις δικιο!Ειναι και μεσημερι...Δυσκολη ωρα!Και εγω εχω μια πεινα!!!!

Thaumataki
04-09-10, 15:08
:lol::lol::lol:Εχεις δικιο!Ειναι και μεσημερι...Δυσκολη ωρα!Και εγω εχω μια πεινα!!!!
Φτιάξε μια κι έρχομαι....:lol:

kiriaki76
04-09-10, 15:37
Εγω τρελενομαι για μπομπες και ειναι πολυ ευκολες,Φτιαχνω μπομπα τονου(με μαγιονεζα και τριμενο αγγουρακι)και κοτοπουλο(με βραστο ψιλικομμενο κοτοπουλο,μαγιονεζα,λιγη μουσταρδα,τριμμενο καροτακι και ανιθακι),σε ψωμακι του τοστ γιατι το στρογγυλο ειναι πολυ ακριβοτερο!Απλα τελειες και γινονται αναρπαστες!(μην ξεχασεις αλατοπιπερο)Καλη επιτυχια,να χαιρεσαι το παιδακι σου!

ωραιο μου ακουγετε....για πεσ πως φτιαχνεται η μπομπα...η την αγοραζω????

sevoula
07-09-10, 11:35
κορίτσια η αγαπούλα μου θα έχει γενέθλια στις 9/10. τα πρώτα μας. ήδη από τώρα σκέφτομαι τί να ετοιμάσω από φαγητά για να είναι όλα τέλεια.
θα κάνω οπωσδήποτε μπουρεκάκια με τυρί, ίσως και με λουκανικάκια.
πίτσα,
κοτομπουκιές με φρυγανιά-αβγό-παρμεζάνα και μια συνοδευτική σως.
παιδικό ρόφημα με μπανάνα. δεν την έχω δοκιμάσει την συνταγή ακόμα. το ΣΚ.
πατάτες λεπτοκομμένες ψημμένες στο φούρνο για πιο υγιεινά.
ποπ κόρν, δικό μου, αντί για σαχλαμάρες περίπτερου.
σαλάτα του καίσαρα. θέλω και μια δεύτερη, αλλά ...
να κάνω και κρέπες; αλμυρές και γλυκιές;
σφολιάτα με ζάχαρη κανέλα, σε λωρίδες, κοντές, στριμμένες, και αλμυρές με παρμεζάνα και πάπρικα. το είδα στον Παρλιάρο. δεν το έχω δοκιμάσει.
θα βάλω τη μάνα μου να κάνει ρολό κιμά με αβγά. το κάνει τέλειο. εγώ δεν έχω κάνει ποτέ.
έχω πολλά πράγματα να δοκιμάσω πρώτα να τα κάνω, πώς είναι γευστικά, οπτικά.
έχετε άλλες ιδέες;

culte
07-09-10, 11:49
να ρθούμε? χαχα...

σεβούλα κοίτα αν κανένα παιδάκι έχει αλλεργία..γιατί η δικιά μου που έχει στο αυγό, δεν μπορεί να φάει πέρα από τις πατάτες και το ποπ κορν τίποτα άλλο!!

boy'smam
07-09-10, 11:54
ωραιο μου ακουγετε....για πεσ πως φτιαχνεται η μπομπα...η την αγοραζω????
λιγο αργησα να δω το μνμ!Παιρνεις ψωμακι του τοστ ή ειδικο για μπομπα στρογγυλο και φτιαχνεις τοστακια τα οποια βαζεις το ενα πανω στο αλλο και τελος με ενα καλο μαχαιρι τα κοβεις(ολα μαζι,πυργακι) στα 4 αν ειναι το ψωμι στρογγυλο και στα 2 τοτετραγωνο(στα 4 γινεται χαλια)!τα τα τυλιγεις με αλουμινοχαρτο!Την γεμιση με τον τονο βαζεις σε 1 μπολ 2 τονους μεγαλους,3-4 κ.σ.μαγιονεζα και περιπου 1 αγγουρι τριμμενο(να το στιψεις πρωτα εχει πολλα ζουμια)Δοκιμαζεις να δεις αν θελει κατι περισσοτερο και φτιαχνεις τοστακια!
Στο κοτοπουλο,(1 στηθος)το βραζω το αφηνω να κρυωσει,το κοβω πολυ μικρα κοματακια και μετα το κανω με το χερι να διαλυσει,βαζω μετα 2-3 κ.σ μαγιονεζα 1-2 κ.γ. μουσταρδα,τριβω 1 μεγαλο καροτο,ανιθο οσο θες,αλατι πιπερι,αν βγει πολυ στεγνο μπορεις να προσθεσεις λιγο γιιαουρτι αντι μαγιονεζα!Αυτο γινεται και ωραια κοτοσαλατα!
Οι ποσοτητες ειναι και λιγο με το ματι,δοκιμαζεις και προχωρας!καλη επιτυχια!
Βεβαια υπαρχει και η απλη εκδοχη με ζαμπον τυρι μαγιονεζα ή βουτυρο!
αααα θυμηθηκα και ωραια πατατοσαλατα!πατατες βραστες οχι ζεστες,γιαουρτι,μαγιονεζα,ανιθο,κρεμμυδακι φρεσκο,αλατι πιπερι,ξυδι μουσταρδα,3 ωρες στο ψυγειο!φοβερη!(μπορεις να προσθεσεις και οτι αλλο θες,λουκανικακια,αυγο κτλ)

sevoula
07-09-10, 11:56
όλοι οι καλοί χωράνε!
δίκιο έχεις για τις αλλεργίες. από όσα γνωρίζω δεν έχουν θέμα.
θέλω να είναι και υγιεινά τρομάρα μου. γι' αυτό κόλλησα.
θα μου πεις, σε πολλά η ζάχαρη δεν αποφεύγεται.η κόρη μου σίγουρα δεν θα φάει ό,τι περιέχει ζάχαρη. τα άλλα παιδάκια είναι πιο μεγάλα από εμάς. το μικρότερο είναι 1,5 χρόνων και τρώει τα πάντα, ζάχαρη, αυγά, ...
το ρολό μπορεί να το αντικαταστήσω με κεφτεδάκια και συνοδευτικό με σάλτσα από γιαούρτι. έχεις δίκιο. πολλά αβγά.
αν αντί για κρέπες έκανα κεκάκια, τύπου μαφινς με μήλο, σταφίδα ή να τα κάνω επιπλέον;

sevoula
07-09-10, 12:03
λιγο αργησα να δω το μνμ!Παιρνεις ψωμακι του τοστ ή ειδικο για μπομπα στρογγυλο και φτιαχνεις τοστακια τα οποια βαζεις το ενα πανω στο αλλο και τελος με ενα καλο μαχαιρι τα κοβεις(ολα μαζι,πυργακι) στα 4 αν ειναι το ψωμι στρογγυλο και στα 2 τοτετραγωνο(στα 4 γινεται χαλια)!τα τα τυλιγεις με αλουμινοχαρτο!Την γεμιση με τον τονο βαζεις σε 1 μπολ 2 τονους μεγαλους,3-4 κ.σ.μαγιονεζα και περιπου 1 αγγουρι τριμμενο(να το στιψεις πρωτα εχει πολλα ζουμια)Δοκιμαζεις να δεις αν θελει κατι περισσοτερο και φτιαχνεις τοστακια!
Στο κοτοπουλο,(1 στηθος)το βραζω το αφηνω να κρυωσει,το κοβω πολυ μικρα κοματακια και μετα το κανω με το χερι να διαλυσει,βαζω μετα 2-3 κ.σ μαγιονεζα 1-2 κ.γ. μουσταρδα,τριβω 1 μεγαλο καροτο,ανιθο οσο θες,αλατι πιπερι,αν βγει πολυ στεγνο μπορεις να προσθεσεις λιγο γιιαουρτι αντι μαγιονεζα!Αυτο γινεται και ωραια κοτοσαλατα!
Οι ποσοτητες ειναι και λιγο με το ματι,δοκιμαζεις και προχωρας!καλη επιτυχια!
Βεβαια υπαρχει και η απλη εκδοχη με ζαμπον τυρι μαγιονεζα ή βουτυρο!
αααα θυμηθηκα και ωραια πατατοσαλατα!πατατες βραστες οχι ζεστες,γιαουρτι,μαγιονεζα,ανιθο,κρεμμυδακι φρεσκο,αλατι πιπερι,ξυδι μουσταρδα,3 ωρες στο ψυγειο!φοβερη!(μπορεις να προσθεσεις και οτι αλλο θες,λουκανικακια,αυγο κτλ)
την πατατοσαλάτα την λάτρεψα. μου τρέχουν τα σάλια! η απλή εκδοχή είναι τέλεια!

το κοτοπουλάκι το κάνω με γιαούρτι, όχι μαγιονέζα, απλά βάζω αν το θέλω πικάντικο λίγη μουστάρδα, και αντί για άνηθο (που πρέπει να του ταιριάζει λόγω γιαουρτιού) ρίγανη. το κρεμμυδάκι το φρέσκο ταιριάζει καλύτερα με ό,τι γαλακτοκομικό. τέλειο θα είναι. θέλω να μου κάνεις το τραπέζι!!!!!!!!!!!τώωωωωωωωωωωωραααααααααααααα!!!!!!:oops:

sevoula
07-09-10, 12:14
Ειρήνη, τί έχεις κάνει σε γενέθλια της Ζωίτσας;
εξομολογήσου τα μυστικά σου!

culte
07-09-10, 12:45
φέτος τίποτα! τα έκανε ο παιδότοπος...χαχα

πέρυσι είχα κανει εκτός των άλλων μακαρόνια στο φούρνο με μπέικον, κιμά τυριά και λαχανικά που άρεσε πολύ...
ως εξής:

•Σε μια κατσαρόλα τσιγαρίζουμε τον κιμά με το κρεμμύδι και το σκόρδο, τα οποία έχουμε ψιλοκόψει. Κατά τη διάρκεια, ρίχνουμε στον κιμά τις πιπερίες και το μπέικον, όλα κομμένα σε κομματάκια. Ρίχνουμε αλάτι, πιπέρι.
•Όταν ο κιμάς είναι έτοιμος ρίχνουμε τις ντομάτες ψιλοκομμένες ή τελείως τριμμένες, και αφήνουμε να πάρουν βράση.
•Βράζουμε τα μακαρόνια, και αφού τα βουτυρώσουμε τα απλώνουμε σε ένα ταψί ή pyrex (όπως θα κάναμε στο παστίτσιο).
•Πάνω στα μακαρόνια τοποθετούμε το τυρί του τοστ ώστε να καλύψουμε όλη την επιφάνεια, και πάνω από το τυρί την πάριζα ή τη γαλοπούλα. Στη συνέχεια, τρίβουμε τη φέτα και την ρίχνουμε από πάνω. Στην περίπτωση που θα προσθέσουμε καλαμπόκι και μανιτάρια τα στρώνουμε και αυτά.
•Σειρά έχει ο κιμάς, τον οποίο απλώνουμε με ένα κουτάλι σε όλο το ταψί.
•Λίγο πριν το βάλουμε στο φούρνο, ρίχνουμε τυρί τριμμένο gouda από πάνω.
•Ψήνουμε στους 200 βαθμούς για ένα τέταρτο.
•Όταν το βγάλουμε, τα τυριά θα έχουν λιώσει και τα υλικά θα έχουν δέσει μεταξύ τους. Σερβίρουμε σε κομμάτια.

sevoula
07-09-10, 12:52
νόστιμο! θα ταίριαζαν και κολοκυθάκια, καροτάκια.

εκτός των άλλων είπες. για πες και τα άλλα. έλα φανταστική μου Ειρηνούλα!!!!!!!

Thaumataki
07-09-10, 15:31
φέτος τίποτα! τα έκανε ο παιδότοπος...χαχα

πέρυσι είχα κανει εκτός των άλλων μακαρόνια στο φούρνο με μπέικον, κιμά τυριά και λαχανικά που άρεσε πολύ...
ως εξής:

•Σε μια κατσαρόλα τσιγαρίζουμε τον κιμά με το κρεμμύδι και το σκόρδο, τα οποία έχουμε ψιλοκόψει. Κατά τη διάρκεια, ρίχνουμε στον κιμά τις πιπερίες και το μπέικον, όλα κομμένα σε κομματάκια. Ρίχνουμε αλάτι, πιπέρι.
•Όταν ο κιμάς είναι έτοιμος ρίχνουμε τις ντομάτες ψιλοκομμένες ή τελείως τριμμένες, και αφήνουμε να πάρουν βράση.
•Βράζουμε τα μακαρόνια, και αφού τα βουτυρώσουμε τα απλώνουμε σε ένα ταψί ή pyrex (όπως θα κάναμε στο παστίτσιο).
•Πάνω στα μακαρόνια τοποθετούμε το τυρί του τοστ ώστε να καλύψουμε όλη την επιφάνεια, και πάνω από το τυρί την πάριζα ή τη γαλοπούλα. Στη συνέχεια, τρίβουμε τη φέτα και την ρίχνουμε από πάνω. Στην περίπτωση που θα προσθέσουμε καλαμπόκι και μανιτάρια τα στρώνουμε και αυτά.
•Σειρά έχει ο κιμάς, τον οποίο απλώνουμε με ένα κουτάλι σε όλο το ταψί.
•Λίγο πριν το βάλουμε στο φούρνο, ρίχνουμε τυρί τριμμένο gouda από πάνω.
•Ψήνουμε στους 200 βαθμούς για ένα τέταρτο.
•Όταν το βγάλουμε, τα τυριά θα έχουν λιώσει και τα υλικά θα έχουν δέσει μεταξύ τους. Σερβίρουμε σε κομμάτια.
Πότε θα 'ρθεις σπίτι μου, να μού κάνεις το τραπέζι;:p:-D

elenaκι
20-09-10, 14:30
Επιστρέφω στο θεμα για να ζητήσω τις ιδέες σας. Λοιπόν το σάββατο έχουμε το πάρτυ του μικρού μας το οποίο αν μας επιτρέψει ο καιρός θα το κάνουμε στην ταράτσα μας. Όπως καταλαβαίνεται ο μπουφές σκέφτηκα να μην περιλαμβάνει φαγητά με σάλτσες αλλά κυρίως κρύα πιάτα. Κατέληξα στα ακόλουθα αλλά θέλω να κάνω άλλο ένα φαγητό. όχι ορεκτικό, που να μην χρειάζεται πχ τηγάνισμα.
Θα ετοιμάσω:
τυροπιτάκια
τυροπιτάκια με ελιά
λουκανικοπιτάκια
κρουασανάκια με γεμιση κοτοσαλάτας
μπομπα με μαρούλι και τονοσαλάτα
μπομπα με τυρι,γαλοπουλα, τυροσαλάτα
χαμπουγκερ
μπιφτεκάκια σκετα
κοτοπουλο ψητό (αυτό δε θα το ετοιμάσω, θα έρθει έτοιμο!)
σουφλέ
σαλάτα με ρόκα, κρουτόν, μπέικον,μπαλσαμικο
πατατοσαλάτα (το σκέφτομαι ακόμα)
πιατέλες τυριών και αλλαντικών.

Σημειώνω ότι θα είμαστε περίπου 30-35 μεγάλοι και 14 παιδακια.
Σας φαίνονται λίγα? Τι άλλο θα μπορούσα να κάνω που να μην είναι μπουκιές αλλά κανονικόο φαγητό όπως το σουφλέ?

doraki
20-09-10, 15:10
Ελενάκι εμένα μου φαίνονται πάααρα πολλά αυτά που σκέφτεσαι,θέλεις κι άλλο φαγητό?Σκέψου το πιάτο που θα έχεις και ότι θα γεμίσει με ένα από κάθε είδος,δε νομίζω ότι χρειάζεται κάτι άλλο...
Εκτός από πατατοσαλάτα μπορείς να κάνεις τις πατάτες ογκρατέν και ιδού το φαγητό!!

Κατερίνα-Βασιλική
20-09-10, 15:19
κρεπες τι θα έλεγες?? μπορεις να τις κανεις με ζαμπον τυρι για τα παιδια και γεμιση κοτοπουλου (εγω παιρνω ετοιμο της σουβλας που ειναι ποιο νοστιμο) μπεικον τυρι γκουντα τριμμένο (εγω οταν ετοιμαζω την γεμιση βαζω και 1/2 κρεμα γαλακτος μεσα για να μην μου στεγνωσει)

Κατερίνα-Βασιλική
20-09-10, 15:22
αυτα το τυροπιτακια με ελια και τα κρουασανακια με γεμιση κοτοσαλατας πως γίνονται??
εγω στα παρτυ της μικρης μου κανω και κοτομπουκιες τις ετοιμες μιμικος στο φουρνο τις ψηνω και πατατες αυτες με τη φλουδα παλι τις ετοιμες παλι στο φουρνο

elenaκι
21-09-10, 09:05
Σαφώς πατάτες ογκρατέν είναι πολύ πιο ωραίες από πατατοσαλάτα αλλά όπως και οι κρέπες θα πρέπει να έχω το νου μου στο φούρνο, πάνω κάτω στην ταράτσα οπότε με δυσκολεύει λιγάκι, αφού θα έχω και το σουφλέ. Τα τυροπιτάκια με ελιά, πρώτη φορά τα δοκίμασα,εφτιαξα τα τυροπιτάκια με ζύμη κουρού και στη γέμιση με τη φέτα έβαλα και μικρά κομματάκια ελιάς. Τα ετοίμασα και τα έχω στην κατάψυξη, όταν τα δοκιμάσω θα σου πω! Για τα κρουασανάκια, τα αγοράζω από ένα εργαστήριο σφολιάτας, τα ψήνω την ίδια μέρα, τα ανοίγω αφού κρυώσουν και η γέμιση είναι με ψίχα κοτόπουλο,στήθος, καλαμπόκι, αρακά, μαγιονέζα.

sevoula
21-09-10, 10:02
ωραία ιδέα αυτή με τα κρουασάν με γέμιση κοτοσαλάτας. μπράβο!

μαμουιτσα
22-09-10, 01:44
elenaki καλύτερα να κάνεις πιο λίγα σχέδια και να έχεις πολλά κομμάτια παρά τόσσα πολλά.Εγώ πάντα έφτιαχνα καμια δεκαρία σχέδια και περίσευαν πολλά .
3/10 εχει και το παιδι μου και είπα να κάνω (μερικά τα ετοίμασα και είναι στην κατάψυξη)
ρολό πλεξουδα με σφολιάτα,με κασέρι μπεικον ζαμπόν μανιτάρια πιπεριά
ρολό με σφολιάτα με πάστα ελιάς φέτα και πιπεριές φλωρίνης
λουκανοπιτάκια που τα άλειψα με κέτσαπ και μουστάρδα με ωραία μαλακια ζύμη
τυροπιτάκια(όχι σφολιάτας)
κεφτεδάκια με πατάτες φατσούλες περασμένα εναλλάξ σε ξιλάκι
κοτομπουκιές
club σαντουιτσ
σαλάτα του σεφ
και πατατοσαλάτα
πάλι πολλά είναι απλά τα δύο είναι σαλάτες

μαμουιτσα
22-09-10, 01:45
elenaki καλύτερα να κάνεις πιο λίγα σχέδια και να έχεις πολλά κομμάτια παρά τόσσα πολλά.Εγώ πάντα έφτιαχνα καμια δεκαρία σχέδια και περίσευαν πολλά .
3/10 εχει και το παιδι μου και είπα να κάνω (μερικά τα ετοίμασα και είναι στην κατάψυξη)
ρολό πλεξουδα με σφολιάτα,με κασέρι μπεικον ζαμπόν μανιτάρια πιπεριά
ρολό με σφολιάτα με πάστα ελιάς φέτα και πιπεριές φλωρίνης
λουκανοπιτάκια που τα άλειψα με κέτσαπ και μουστάρδα με ωραία μαλακια ζύμη
τυροπιτάκια(όχι σφολιάτας)
κεφτεδάκια με πατάτες φατσούλες περασμένα εναλλάξ σε ξιλάκι
κοτομπουκιές
club σαντουιτσ
σαλάτα του σεφ
και πατατοσαλάτα
πάλι πολλά είναι απλά τα δύο είναι σαλάτες
και τούρτα με γέμιση σαντυγή και νουτέλα τέλεια

elenaκι
22-09-10, 17:27
Μπορείς να μου δώσεις τη συνταγή για το ρολό πλεξουδα με σφολιάτα,με κασέρι μπεικον ζαμπόν μανιτάρια πιπεριά? Τρωγεται μόνο ζεστό ή και χλιαρό?
Τελικά απέριψα την πατατοσαλάτα μιας και μου έδωσαν οδηγίες για πατάτες με μαντάρια, μπέικον και παρμεζάνα στο φούρνο, μόνο 10 λεπτά και λέω να το δοκιμάζω. Μάλλον θα κάνω και γω σαλάτα του σεφ, ταιριάζει ωραία με χαμπουγκερ κλπ! Thanks για τις ιδέες!
Εμείς θα έχουμε τούρτα κάστρο ιπποτών, την οποία θα φτιάξω με το μπισκοτόγλυκο το μωσαικό, για αλλαγή. Ελπίζω να πετύχει!

μαμουιτσα
22-09-10, 19:53
Πέρνουμε την σφολιάτα αφού έχει ξεπαγώσει το ανοίγουμε λίγο με τον πλάστη στο κέντρο βάζουμε την γέμιση ότι θέλουμε, δεξια και αριστερά κόβουμε οριζόντιες γραμμές και αρχίζουμε και πλέκουμε (απανωτίζουμε μια λωρίδα από δεξιά και μια λωρίδα από αριστερά.το τυλίγουμε και το βάζουμε στην κατάψυξη κ το ψήνουμε παγωμένο,εκτός και αν το ψήσουμε όταν το φτιάξουμε.το ίδιο ακριβώς κάνουμε κ με πάστα ελιάς,τυρί και πιπεριά φλωρίνης.γίνετε και αυτό πολυ΄νόστιμο.τρώγοντε και κρύα.Να πώ ότι τις συνταγές τις βρήκα στις sintagespareas.gr έχει πολύ ωραίες συνταγές.

elenaκι
23-09-10, 12:21
Σ΄ ευχαριστώ.

sevoula
09-10-10, 23:19
τελικά επειδή τα 3 παιδάκια που περιμέναμε ήταν άρρωστα περιοριστήκαμε στα εξής, όχι τόσο παιδικά, αφού πέρα από παππού, 2 γιαγιάδες ήταν και η οικογένεια της αδερφής μου που είναι νονοί.
τούρτα δική μου
μπουρεκάκια με λουκανικάκι δικά μου
μπουρεκάκια με τυρί (επίσης)
μπιφτέκια από χάμπεργκερ (επίσης)
πίτσα (επίσης)
χοιρινό κεμπάπ (μαμά μου)
μεξικάνικη σαλάτα
λάχανο σαλάτα με γιαούρτι, καρύδια (σαλάτες η αδερφή μου).
ψόφησα, αλλά το ευχαριστήθηκα!!!!!!!!!!!!!!!!
όλα άρεσαν και περάσαμε όμορφα!
δύσκολο να είσαι εργαζόμενη και να βγάζεις γούστα
κρίμα κι έχω πολλά!!!!!

DALIA
08-11-10, 14:36

ρε παιδιά αυτό είναι σιμιγδαλένιος χαλβάς ???

TESERA
14-11-10, 02:51
οκ Ωραία ιδέα αυτή . Νομίζω ότι θα το κάνω και γω ! σ ευχαριστω!!!

sandy8
18-11-10, 11:21
Κοριτσια παρτε μια μικρη γευση απο τις λιχουδιες που καναμε στα γενεθλια του γιου μου..

http://yfrog.com/0k15112010019j

http://yfrog.com/6z15112010021j

cristina112
18-11-10, 12:11
Πολύ όμορφα Sandy!Οι φατσούλες μου αρέσουν πάρα πολύ!
Αλλά μου άνοιξες την όρεξη πρωί πρωί βρε παιδί μου και έρχονται Χριστούγεννα και είπαμε να κρατηθούμε λίγο!!:lol::lol:

elenaκι
24-11-10, 13:58
Μια ωραία ιδέα για μπουφέ, ίσως σε λίγο πιο χαμηλό......
http://www.jamesbeard.org/blog/wp-content/uploads/2010/11/MINI-BURGERS.jpg

elenaκι
24-11-10, 14:05
Αλλη μία ιδέα, όπου η γέμιση μπορεί να έιναι ότι διαλέξουμε, πχ τονοσαλάτα.
http://lh6.google.ca/ben.and.suanne/R8wtFErFabI/AAAAAAAABec/FvjEBrUlanY/s800/IMG_4118.jpg

eliana_1976_
06-01-11, 22:40
κι εμάς πλησιάζει η μέρα των γενεθλίων του μικρού και θα ήθελα να σας πω το μενού που σκέφτομαι να κάνω. Βασικά εμείς θα έχουμε μόνο 2 παιδάκια και καμμιά 15-18 άτομα μεγάλους.
1.Τα κλασσικά κεφτεδάκια
2. ρολλό κοτόπουλο γεμιστό με καρότο και σέλινο με πατατούλες στο φούρνο
3. χειροποίητη pizza με σάλτσα από βασιλικό, ζαμπόν βραστό, φρέσκα μανιτάρια, πράσινη πιπεριά, μπέικον και μοτσαρέλα
4. Κοτομπουκιές και μικρά λουκανικάκια εναλλακτικά περασμένα σε καλαμάκι από σουβλάκι συνοδευόμενα από ντιπ από μουστάρδα, μαγιονέζα, κέτσαπ
5. κανελόνια με σπανάκι
6. Γλυκόξυνο κοτόπουλο με πιπεριές, μπαμπού, baby corn
7. Ρύζι με ανάμεικτα λαχανικά
8. Ντοματίνια + μοτσαρελίνια καρφωμένα σε οδοντογλυφίδα (κλεμμένη ιδέα από εδώ μέσα)
9. Τονοσαλάτα κρύα με φαρφάλες ή βίδες με καλαμπόκι, φρέσκο μαιντανό, μαγιονέζα κτλ που είναι καταπληκτική
10, Σαλάτα ροκα παρμεζάνα σπανάκι με ρόδι και sauce βινεγκρετ ή αντί για ρόδι κομμάτια από πορτοκάλι που εάν το πορτοκάλι είναι γλυκό γίνεται το κάτι άλλο όταν ρίξεις την βινεγκρέτ

Σκεφτόμουν και μπόμπες αλλά μήπως θα είναι πάρα πολλά και δεν τα φάνε στο τέλος ?? Θα μου πείτε θα τα φάμε τις επόμενες μέρες ....

Και τα κλασσικά τούρτα, χυμούς, κρασάκι, ποτάκια, ξηρούς καρπούς κτλ.

Κάτι που να προσθέσω ή να αφαιρέσω ??? Ακούω προτάσεις...

cristina112
06-01-11, 23:27
Θα πρότεινα να αφαιρέσεις τα νούμερα 3,4 και 9 και να τα στείλεις πακετάκι!!!

eliana_1976_
08-01-11, 17:04
Θα πρότεινα να αφαιρέσεις τα νούμερα 3,4 και 9 και να τα στείλεις πακετάκι!!!

Εννοείς να παραγγείλω απέξω ?? Μπα δε νομίζω εμείς πλέον φτιάχνουμε χειροποίητες πίτσες στο σπίτι μέχρι και σουβλάκι τυλιχτό πλέον οπότε δεν νομίζω να πάρω κάτι έτοιμο. Προτιμώ να κουραστώ λιγάκι αλλά είναι από τα χεράκια μου. Αλλωστε ετοιμάζω πλέον την πίτσα σε χρόνο ντε τε. Φτιάχνω τα ζυμαράκια τα προψήνω και τα βάζω κατάψυξη. Οταν λοιπόν θέλουμε πίτσα βγάζω το ζυμαράκι βάζω πάνω τα υλικά που θέλω και το ψήνω κανένα 20λεπτο στο φούρνο και γίνεται το κάτι άλλο. Ιδανική λύση εάν μου προκείψουν επισκέπτες της τελευταίες στιγμής.

cristina112
08-01-11, 22:24
Mάλλον δεν το διατύπωσα σωστά...να τα αφαιρέσεις από την λίστα σου και να τα στείλεις πακετάκι σε μένα!!Όλα όσα έγραψες είναι ωραία,αλλά αυτά που σου είπα είναι τα αγαπημένα μου!!
Και μήπως μπορείς να μου πεις λίγο τί ακριβώς κάνεις με το ζυμάρι της πίτσας?Πόσο το ψήνεις πριν το βάλεις στην κατάψυξη??

peny
09-01-11, 00:39
Ελιάνα θέλω την συνταγή της βάσης για την πίτσα. Γιατί μου λασπώνει στο κέντρο παντα??Θέλω όλη την διαδικασία να μου πεις πόσο την προψήνεις κλπ.
λέω να κάνω για τα γενέθλια του γιου μου

elenaκι
11-01-11, 09:31
Ελιάνα, πραγματικά ποολυ ωραία η ιδέα σου με την κατάψυξη. Και γω φτιάχνω τη ζύμη της πίτσας αλλά δεν το είχα σκεφτεί να την προψήσω και να είναι έτοιμη στην κατάψυξη. Πες μας πως το κάνεις αν θες.

eliana_1976_
11-01-11, 14:22
εγώ αυτή την συνταγή κάνω και μου βγαίνει πολύ ωραία. Την ανοίγω με ένα μικρό πλάστη για να γίνει φτενή που λέμε και όχι σαν ψωμί. Την ψήνω ελάχιστα στον αέρα, την αφήνω να κρυώσει, την τυλίγω με λαδόκολλα και την βάζω κατάψυξη χωρίς να την τσακίσω. Αλλωστε δεν είναι μεγάλη η διαμετρός της και χωράει στα συρτάρια μου.

http://argiro.gr/recipes/%CE%B2%CE%B1%CF%83%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%B6%CF%8D%CE%B7-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%80%CE%AF%CF%84%CF%83%CE%B1

peny
11-01-11, 14:33
εγώ αυτή την συνταγή κάνω και μου βγαίνει πολύ ωραία. Την ανοίγω με ένα μικρό πλάστη για να γίνει φτενή που λέμε και όχι σαν ψωμί. Την ψήνω ελάχιστα στον αέρα, την αφήνω να κρυώσει, την τυλίγω με λαδόκολλα και την βάζω κατάψυξη χωρίς να την τσακίσω. Αλλωστε δεν είναι μεγάλη η διαμετρός της και χωράει στα συρτάρια μου.

http://argiro.gr/recipes/%CE%B2%CE%B1%CF%83%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%B6%CF%8D%CE%B7-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%80%CE%AF%CF%84%CF%83%CE%B1
Οταν λες την ψήνεις για λίγο πόσο εννοείς? και σε πόσους βαθμούς? Εχεις δοκιμάσει την ετοιμη σάλτσα της κνορ ντομάτα βασιλικό?

cristina112
11-01-11, 14:37
Οταν λες την ψήνεις για λίγο πόσο εννοείς? και σε πόσους βαθμούς? Εχεις δοκιμάσει την ετοιμη σάλτσα της κνορ ντομάτα βασιλικό?

Εμείς την χρησιμοποιούμε συνέχεια αυτή την σάλτσα και είναι πολύ νόστιμη.

eliana_1976_
11-01-11, 21:25
την ψήνω ίσα να πάρει ένα ελαφρύ χρώμα σε προθερμασμένο φούρνο το πολύ 10-15 λεπτά στους 180 βαθμούς στον αέρα ή καλύτερα πάνω κάτω Ανάλογα και το φούρνο βέβαια. Ο δικός μου είναι αρκετά δυνατός.

ZWH
03-05-12, 20:54
Σε εναν μηνα περιπου θα κανουμε παρτι στο παιδακι μας.
Θα καλεσουμε τους συμμαθητες του και θα εχουμε μαλλον και αρκετους μεγαλους.
Φυσικα θα κανουμε μπουφε αλλα δεν εχω καταληξει ακριβως τι θα εχουμε.
Το σιγουρο ειναι οτι θα βγαλουμε την ψησταρια και θα ψησουμε σουβλακια καλαμακι. Σιγουρα θα εχουμε διαφορα πιτοειδη (οχι ομως πολλα), σκεφτομαι να φτιαξω μπεργκερ, σαλατες (ισως σαλατα του καισαρα και καποια αλλη πρασιναδα). Θελω ομως να φτιαξω και μακαρονοσαλατα και προσωπικα τρελαινομαι για μακαρονοσαλατα με τονο. Ταιριαξει ομως βρε κοριτσια? Και να οχι τι αλλη μακαρονοσαλατα θα μπορουσα να φτιαξω?

λιτσα ελεαννακι
03-05-12, 21:54
καλησπερα ζωη.λοιπον εγω την μακαρονοσαλατα την κανω ως εξης.βραζω τα μακαρονια συνηθως βιδες κανω κ καμμια φορα πεννες.δεν τις βουτηρωνω,μονο σουρωμα.βαζω χρωματιστες πιπεριες ολες,τυρι του τοστ κομμενο σε κυβακια,ζαμπον το ιδιο, καλαμποκι βρασμενο,ελιες πρασινες γεμιστες,κ για σως βαζω την θαουσεντ αιλαντ της χελμανς.αλλα την φτιαχνω κ με κετσαπ μαγιονεζα κ μια σταγονα ουισκι.μπορεις να βαλεις κ αβγο αν θεςκανει θραυση καθε φορα.το αλλο σαββατο εχω κ γω τα γεννεθλια της κορης μου κ θα υπαρχει σιγουρα.νομιζω παει κ με τονο.καλη επιτυχια κ χρονια πολλα εστω κ νωρις....

ZWH
03-05-12, 23:04
καλησπερα ζωη.λοιπον εγω την μακαρονοσαλατα την κανω ως εξης.βραζω τα μακαρονια συνηθως βιδες κανω κ καμμια φορα πεννες.δεν τις βουτηρωνω,μονο σουρωμα.βαζω χρωματιστες πιπεριες ολες,τυρι του τοστ κομμενο σε κυβακια,ζαμπον το ιδιο, καλαμποκι βρασμενο,ελιες πρασινες γεμιστες,κ για σως βαζω την θαουσεντ αιλαντ της χελμανς.αλλα την φτιαχνω κ με κετσαπ μαγιονεζα κ μια σταγονα ουισκι.μπορεις να βαλεις κ αβγο αν θεςκανει θραυση καθε φορα.το αλλο σαββατο εχω κ γω τα γεννεθλια της κορης μου κ θα υπαρχει σιγουρα.νομιζω παει κ με τονο.καλη επιτυχια κ χρονια πολλα εστω κ νωρις....
Σε ευχαριστω πολυ!!!
Πολυχρονο το κοριτσακι σου. Να ειναι παντα γερο και ευτυχισμενο.
Καλη επιτυχια στο παρτι σας!!!!

Enukmammy
03-05-12, 23:39
Εγώ πριν άπό 1 μήνα έκανα γενέθλια του μικρού με περίπου 20 μεγάλους και 8 παιδάκια και είχα:
1. Κεφτεδάκια
2. Σπιτική πίτσα
3. Σουφλέ με μακαρόνια αλλά όχι κρέμα γάλακτος αλλά φρέσκο γάλα.
4. Κρέπες με κιμά και μπεσαμέλ
5. Καλιτσουνάκια (παραδοσιακά τυροπιτάκια και σπανακοπιτάκια)
6. Σαλάτα με βίδες, μανιτάρια και κοτόπουλα
7. Σαντουιτσάκια
8. Κοτομπουκιές
9. Λουκανικάκια κοκτέιλ
10. Τονοσαλάτα με μαρούλι και τοματίνια

apricot
05-05-12, 20:17
Σε εναν μηνα περιπου θα κανουμε παρτι στο παιδακι μας.
Θα καλεσουμε τους συμμαθητες του και θα εχουμε μαλλον και αρκετους μεγαλους.
Φυσικα θα κανουμε μπουφε αλλα δεν εχω καταληξει ακριβως τι θα εχουμε.
Το σιγουρο ειναι οτι θα βγαλουμε την ψησταρια και θα ψησουμε σουβλακια καλαμακι. Σιγουρα θα εχουμε διαφορα πιτοειδη (οχι ομως πολλα), σκεφτομαι να φτιαξω μπεργκερ, σαλατες (ισως σαλατα του καισαρα και καποια αλλη πρασιναδα). Θελω ομως να φτιαξω και μακαρονοσαλατα και προσωπικα τρελαινομαι για μακαρονοσαλατα με τονο. Ταιριαξει ομως βρε κοριτσια? Και να οχι τι αλλη μακαρονοσαλατα θα μπορουσα να φτιαξω?
ναι και να μην εχεις καμμια αμφιβολια! η δικη μου μακαρονοσαλατα εχει
πεννες βρασμενες απλα χωρις βουτυρο, ανιθο, φρεσκο κρεμμυδακι, καλαμποκι, κοκκινα φασολια και φυσικα τονο και μαγιονεζα την οποια φτιαχνω η ιδια. ταιριαζει πολυ και καθε φορα εξαφανιζεται:rolleyes:

chrsker
22-08-12, 15:46
αγαπητη μου φιλη το συγκεκριμενο ειναι ετοιμη φορμα κεικ που ψηνεις οτι κεκακι επιθυμεις και το στολιζεις...θα το βρεις στο εβαy.com με ελαχιστα χρηματα περιπου στα 6ε...και τα παιδια τρελαινονται!εσυ επιλεγεις με ποια σειρα θα βαλεις τα βαγονια...
με εκτιμηση,
χρυσα (νεα χαζομαμα)

chrsker
22-08-12, 15:55
Ελιάνα, πραγματικά ποολυ ωραία η ιδέα σου με την κατάψυξη. Και γω φτιάχνω τη ζύμη της πίτσας αλλά δεν το είχα σκεφτεί να την προψήσω και να είναι έτοιμη στην κατάψυξη. Πες μας πως το κάνεις αν θες.

μια που μπηκα να σχολιαζω και τα υπολοιπα!!!
λογο δουλειας θα σας ελεγα οτι οταν κανετε πιτσα να προψηνεται την βαση και επειτα να την αποθηκευεται στην καταψυξη ετσι δεν θα αδυνατησει η μαγια..αν την θελετε αφρατη! αν παλι σας αρεσει η πιο ψιλη τυπου ιταλικη τοτε την βαζεται ωμη...
γενικα αν σας αρεσει η αφρατη πιτσα να την ψηνεται κανενα 10λεπτο και επειτα να προσθετε τα υλικα και να συνεχιζεται το ψησιμο ετσι θα'ναι πιο ζουμερη!:lol:

giorgia23
16-10-12, 16:24
κατι πολυ απλο ειανι να παρεις τα κουπατ ζαχαροπλαστικης και να κοψεις με αυτα τυρι ζαμπον και ψωμ,ι του τοστ και να τα κανεις τοστακια μικρα με σχημα. τα εκανα στα πρωτα μας γελεθλια και αρεσαν παρα πολυ. επισης αραβικες κομενες σε μπουκιτσες και τορτιγιες με γεμιση μαρουλι που εχεις ραντισει με μαγιονεζα και φετες αβγο. αυτο με τις τορτιγιες το ειχα φαει σε παιδικο παρτυ και με ξετρελανε!!!

MariaMpampis
27-10-12, 20:49
Γεια σας!! για τα γενεθλια της μικρης μας θα κανουμε ενα παρτυ αλλα επειδη ειμαι εγκυος και ζοριζομε με τις ετοιμασιες θελω να τα βαλω απο τωρα σε μια σειρα !!
αμα αγορασουμε μια τουρτα και κανω εγω μια Δουκισσα και κανταιφι (γιατι πολλοι γνωστοι μας νυστευουν) κανω και 2 πιτσες σε μεγαλο ταψι και ψησω και κανα τυροπιτακι, λουκανοπιτακι θα ειναι λιγα???? τι ακομα προτεινετε??? αν ειναι δυνατον ευκολο!!!! γιατι δεν εχω ιδιαιτερη βοηθεια

@marilou
27-10-12, 21:08
Γεια σας!! για τα γενεθλια της μικρης μας θα κανουμε ενα παρτυ αλλα επειδη ειμαι εγκυος και ζοριζομε με τις ετοιμασιες θελω να τα βαλω απο τωρα σε μια σειρα !!
αμα αγορασουμε μια τουρτα και κανω εγω μια Δουκισσα και κανταιφι (γιατι πολλοι γνωστοι μας νυστευουν) κανω και 2 πιτσες σε μεγαλο ταψι και ψησω και κανα τυροπιτακι, λουκανοπιτακι θα ειναι λιγα???? τι ακομα προτεινετε??? αν ειναι δυνατον ευκολο!!!! γιατι δεν εχω ιδιαιτερη βοηθεια
πριν 1 μήνα έκανα κι εγώ το πρώτο μεγάλο πάρτυ του γιου μου (τώρα που είμαι έγκυος το θυμήθηκα...) και χωρίς βοήθεια ετοίμασα τα εξής για φαγητό (από γλυκά είχα μόνο τούρτα και διάφορα μπισκότα στην αρχή για τα πιτσιρίκια):

πίτσες (που έφτιαξα μόνη μου)
τυροπιτάκια, λουκανοπιτάκια, σπανακοπιτάκια (έτοιμα του σούπερ μάρκετ)
πέννες με σάλτσα καρμπονάρα
λουκανικάκια κοκτειλ, λουκανικάκια γαλοπούλας
μπόμπες ζαμπόν τυρί μαγιονέζα μαρούλι
σαλάτες
σουβλάκια (που έστειλα να μου τα ψήσουν αλλού γιατί ήταν 100 τεμ)
πίτες

ξεκίνησα να ετοιμάζω στις 14:30 και στις 18:30 ήταν όλα έτοιμα. και σκέψου ότι είχα περίπου 50 καλεσμένους...

MariaMpampis
28-10-12, 21:36
κατι σε νυστισιμο αλμυρο τι προτεινετε??? παρεπιπτοντως θα τα κανουμε σε μια καφετερια τα γενεθλια γιατι εχουμε και εμεις περιπου 50 ατομα και στο σπιτι δεν χωρανε ουτε τα 25 !!

kourkoumpini
28-10-12, 22:40
εγω θα σου ελεγα και κοτομπουκιες αλλα αφου θες νηστισμο θα σκεφτουμε.

σπανακοπιτακια νηστισιμα, χωρις αυγο και τυρι, αλλα πρεπει να τα κανεις μονη σου γιατι του μαρκετ εινια με τυρι.

ελιοψωμακια ατομικα, ελιοπιτακια ατομικα, ταχινοπιτακια ατομικα αλλα αυτα εινια γλυκα, (λογικα ομως αυτα μπορεις και να τα παραγγειλεις στο φουρνο. επισης σκεφτηκα οτι και τα σπανακοπιτακια μπορεις να τα παραγγειλεις στο φουρνο). αλλα και εσυ παιρνεις σφολιατακια, τα γεμιζεις και ψηνεις και τελος.

αφου θα εχεις και πιτσα και λουκανοπιτακια και τυροπιτακια νομιζω οτι θα εισαι ενταξει. αλλα καταλαβα οτι θες ιδεες για τα αλμυρα για να φανε οσοι νηστευουν.

μπορεις να κανεις και σαλατα με φακη και ντοματα και αγγουρακι, και επισης μπορεις να κανεις και πιτσα νηστισιμη, δηλαδη μονο με τα λαχανικα και ελιες και χωρις τυρια και αλλαντικα για οσους νηστευουν.

giorgia23
29-10-12, 16:31
το νηστισιμο που κανω και τρελενονται οσοι νηστευουν η ειναι vegeterian ειναι μπουκιες με σογια. παρε τα κεμπαπ σογιας βρασε τ αμε πιπερια γι να κοψουντην εντονη μυρωδια της σογιας και περνα τα απο το γκριλ για να ξεροψηθουν. τυλιξετα σε αραβικη με κετσαπ μουσταρδα ντοματα! μπελλαλιδικα αλλα αξιζουν! μπορεις επισης να κανεις μια μακαρονοσαλατα με ζυμαρικα και μια σακουλα αναμεικτα λαχανικα και μια βινεγκρετ απο πανω η το κλασικο μαρουλι-ντακος τριμενος με σως λαδι-μελι-μπαλσαμικο. επισης δεν θε ειναι δυσκολο να βρεις το νηστισιμο τυρι να κανεις τοστακια. (στην γειτονια μου τουλαχιστον το εχουν) η να κανεις τοστ με τονο (σε αυτη τη νηστεια επιτρεπεται το ψαρι τα σ/κ μεχρι του αγ. σπυριδωνα). καλα η σαλατα με τη φακη που σου ειπαν φοβερη!! και μπορεις να κανεις και ντοματοκεφτεδες (εχει στο γοογλε μια γελοια συνατγη με τρεις ντοματα ψιλοκομμενς κ στραγγιγμενες, ενα κρεμμυδι, μια μυτια μεπικιν, αλευρι 3κ, σουπας η και παραπανω αν χρειαστει, δυοσμο και αλατι. τα ανακατευεις κ τηγανι. στην ιδια λογικη κανω και κολοκυθοκεφτεδες κ ρεβυθοκεφτεδες. φαντασια να υπαρχει...
να τη χαιρεστε τη μικρη κ με το καλο!!

MariaMpampis
08-11-12, 12:33
Τελικα θα τα κανουμε τα γενεθλια στο σπιτι για οικονομικους λογους, θα εχουμε 15 παιδακια και 30 μεγαλους αν ερθουν ολοι!!!!
θα κανω μια τουρτα πορτοκαλι και θα την διακοσμησω σαν ρολοι (απο το βιβλιο της βεφας)
και μια τυραμισου με παντεσπανι και θα την στολισω σαν καπελο γενεθλιων!
μετα θα κανω μια δουκισσα( κορμος κατσαρολας) και θα αγκαρεψω την πεθερα μου να κανει κανταιφι για νηστισιμο, φτανουν αυτα για τοσα ατομα???? θα κανω και αλμυρα αλλα απο γλυκα εννοω αν φτανουν

kourkoumpini
08-11-12, 15:01
εγω προσωπικα νομιζω οτι φτανουν. αλλα φτανουν εφοσον εινια σε μεγεθος σαν 1,5-2 κιλα ζαχαροπλαστειου. δεν ξερω αν καταλαβες. να εινια στη μεσαια φορμα του κεικ φτιαγμενα σαν μεγεθος. κανταιφι μπορει να φτιαξει η πεθερα ενα μεγαλο πυρεξ η ταψι και μια χαρα.

να ρωτησω κατι ασχετο; τη διακοσμηση πως θα την κανεις; ακουγεται πολυ πολυ ωραια. εγω νομιζω οτι στη διακοσμηση ειμαι αχρηστη:oops::oops::oops: και οτι η διακοσμηση εινια πολυ δυσκλο να γινει.

MariaMpampis
09-11-12, 13:48
το ρολοι το κανω με χρωματιστη τρουφα και batonetes (αλμθρα μπισκοτακια) και κανα 2-4 ζαχαρωτα ειναι πολυ ευκολο!!!
το καπελο θα το κανω με smarties και η τρουφα χρωματιστη η θα χρωματισω ινδοκαρυδο με χρωματα ζαχαροπλαστικης
μην νομιζεις οτι ειμαι κανας ειδικος !!! απλα πραγματα κανω και εγω!! δεν το κατεχω και εγω πολυ!!!

MariaMpampis
09-11-12, 14:00
http://imageshack.us/photo/my-images/42/pa300035.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/43/pb180007.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/15/pb180002.jpg/

αυτα τα καναμε περυσι! βεβαια το καπελο ειναι με ζαχαροπαστα και την εκανε μια φιλη μου!!! πιανουν τα χερια της πολυυυυυυυ!!

kourkoumpini
09-11-12, 15:17
ηταν ολα πολυ πολυ ομορφα. μπραβο σας.

της φιλης σου οντως πιανουν πολυ τα χερρια της.

θα δοκιμασω και εγω αυτο με το ρολοι. μπορεις να βαλεις και καπρις αντι για μπατονετες.

απο αρμυρα τελικα τι θα κανεις; εγω θα σου ελεγα μια και εισαι και αρκετα εγκυουλα να ψησεις και μερικα κατεψυγμενα παντως;-).

με το καλο το παρτυ σας και το νεο σας μωρακι.

MariaMpampis
09-11-12, 15:53
απο αλμυρα ειπα να κανω 3-4 πιτσες και 2 λουκανικοπιτες σε σφολιατα (και αυτο απο το βιβλιο της βεφας το ειδα !!)

και μετα ειπα να αγορασω μια ετοιμη νηστισιμη μανιταροπιτα να ψησω και φυσικα θα εχω στην καταψυξη λουκανοπιτακια/τυροπιτακια/σπανακοπιτακια και αν δω οτι ολα τελειωνουν γρηγορα θα αρχισω να ψηνω απο αυτα μιας και θα ειμαι σπιτι!!

Γιωτα 76
11-11-12, 22:54
η προταση μου για μπουφε ειναι η εξης!!!! :)
http://i46.tinypic.com/2djcj89.jpg
http://i49.tinypic.com/2znvg5i.jpg
λοιπον τα μεζεδακια μου ηταν
χοιρινο ψητο με πιπεριες
σνιτσελ γεμιστο ρολο πικαντικο ρολο με κιμα
τορτγες ρολο
μακαρονοσαλατα
σαλατα μεξικανα
πιπεριες γεμιστες κλαμπ σαντουιτς κοτομπουκιες τυροπιτακια
λουκανικοπιτακια
κεφτεδακια
μπουκιτσα κοτοπουλου με τυρι κ μπεικον .
ΑΥΤΑ!!!!

oneiraki
11-11-12, 23:50
Το Σάββατο είναι τα πρώτα γενέθλια του μικρού μου..καταλαβαίνετε άγχος να κάνω τα καλύτερα!Μέχρι στιγμής έχω σκεφτεί αυτά
http://mamas-party.com/2012/07/06/%CF%80%CE%AF%CF%84%CF%83%CE%B1-%CE%B2%CF%81%CE%BF%CF%85%CE%BC-%CE%B2%CF%81%CE%BF%CF%85%CE%BC/
http://mamas-party.com/2012/04/27/sticks-all-inclusive/

Ξυλάκια με κεφτεδάκια & πατατούλες προσωπάκι σκέφτομαι.Και ίσως κάποια πίτα?Καμία άλλη ιδέα?

νελλίτσα
12-11-12, 13:32
εμείς τον ιούνιο που είχε γενέθλια ο μικρός, λόγω αποχής από τα γαλ/κα φτάξαμε κολοκυθοπιτάκια, κιμαδοπιτάκια, μηλοπιτάκια, κέκάκια τ'υπου μάφιν μ εμπανάνα, κάτι μπουκίτσες σοκολατένιες που δεν θυμάμαι πως το λέεν, γαρίδες με σως και η τούρτα ήταν παγωτό με κρέμα από ινδοκα΄ρυδο και σοκολάτα υγείας

νελλίτσα
12-11-12, 13:33
α και μπουτάκια κοτόπουλο, πατάτες φούρνου baby, τονοσαλάτα και αλλή μια σαλάτα με ρόκα, μαρούλι

ολγακι
02-12-12, 16:16
χτες καναμε το παρτυ γενεθλιων για τα 3 της μικρης κελλυς..ολα υπεροχα..στο μπουφε ειχα:κοτοσαλατα,σαλατα του σεφ,χωριατικη
τυροπιτακια γκουρου
πεινιρλακια
πιτσα
χαμπουργκερακια
μπομπα
τορτιγια με γαλοπουλα κα τυρι
κρακερακια με τυρι φετα και πιπερια φλωρινης
ολα ηταν απο 20-25 κομματια..ολοι μαζι ειμασταν 25 ατομα..ολα εφτασαν και περισεψαν..και ολοι μου ειπαν οτι ηταν ευχαριστημενοι..η τουρτα δε ηταν η εκπληξη που την εκανα με γευση σοκολατα μπανανα και αρεσε σε ολους..μολις μπορεσω θα βαλω και φωτογραφιες