PDA

Επιστροφή στο Forum : ΝΟΙΚΟΚΥΡΙΟ! συμβουλές, tips & μικρά μυστικά!

Σελίδες : 1 2 [3] 4 5 6 7

souzy
13-01-09, 22:37
Κική, κάνε μια δοκιμή με πανάκι ποτισμένο με καθαρή βενζίνη! :wink:

angy
13-01-09, 23:29
Βρε Dalia, μήπως έχεις μαξίλαρια σε καρέκλες ή σκουπίδια...
Εχουμε και εμείς σύχνα πυκνα τέτοιες επισκέπτριες, είναι το καλύτερό τους όταν βρέχει να έρχονται και να κοιμούνται πάνω στη πολυθρόνα.
Μου τα έχουν καταλερώσει όλα τι να κάνω, ας όψετε που τις θέλει ο μικρός,αλλιώς θα έβγαζα τη σφεντόνα από το πατάρι και θα τις κυνηγούσα... :lol:

mor@ki_K
13-01-09, 23:38
Καλησπέρα σας, μιας που μιλάτε για ατμοσίδερα έχω και γω 1 απορία και θα σας την θέσω μήπως και μου την λύσετε..
Έχω juro-pro και όταν βάζω νερό μέσα και γίνεται ατμός, νομίζω πως έχει 1 περίεργη μυρωδιά ο ατμός που μένει στα ρούχα επάνω.
Έχω χρησιμοποιήσει και νερό από το air-condition αλλά πάλι την ίδια μυρωδιά βγάζει ο ατμός.
Σας ρωτάω μήπως γνωρίζεται αλλιώς, ίσως να χρειαστεί να ρωτήσω σε ειδικό..

Όσο για την στάμπα, η natasaZ με κάλυψε τελείως. Και γω έτσι την βγάζω.

fistikaki
13-01-09, 23:50
βρε παιδια, επειδη εγω εχω γατες, και θελουμε να εχουμε βασικα μπολικες να κανουν περιπολιες, επειδη εδω στας εξοχας κυκλοφορουν ποντικια και φιδακια (τα οποια οι γατες τσακιζουν,βεβαιως βεβαιως!!), λοιπον λογω τιμης δεν εχω δει ποτε κακα γατας, ουτε εχω μυρισει τσισα τους... (μαλλον δεν τους αρεσει ο κηπος μας!!)

τελος παντων, αν θελετε να διωξετε γατες, αγοραστε ενα φτηνο αρωμα, κολονια, κατι τετοιο... και ραντιστε το μερος που δε θελετε να ξαναπανε.. καρεκλες, τραπεζια, ακομα και τα σκουπιδια... και το μερος μυριζει ωραια, και οι γατες... ξουτ ξουτ

zouzounitsa79
14-01-09, 09:29
Γατες γγγγγγγγκκκκκκκκκρρρρρρρρρρρρ :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: τις μιιιιιιιισωωωωωωωωωωωωωω :(:(:(:(:(:(:(
δεν θελω να τις βλεπω.....μου εχουν καταστρεψει την βεραντα και εκατονταδες αλλα πραγματα που ξεχναω κατα καιρους εξω!!
Τις μαζευουν οι γειτονισσες γεροντοκορες γαρ!! και βρισκω εγω τον μπελα μου!! Η βεραντα δεν κραταει καθαρη πανω απο δυο ωρες...ουτε χωμα εχω, ουτε τις ταιζω...μια και μοναδικη γλαστρα εχω...και ερωτω γιατι τσαντιρωνουν στην βεραντα μου ε?ε?Ε?Ε?Ε?Ε?Ε??ε?ε?ε?
Μαζευω τις μαξιλαρες τις βαζω σε σακουλες τις σκιζουν, κανουν μετο επανω στις καρεκλες, πατανε πανω στο τραπεζι..λασπωνουν τα παντα...δεν τις αντεχωωω!!! Καμια μερα θα παρω την καραμπινα του συζηγου και οποιον παρει ο χαρος :evil: :evil: :evil: :evil:

katrin
14-01-09, 09:52
βρε παιδια, επειδη εγω εχω γατες, και θελουμε να εχουμε βασικα μπολικες να κανουν περιπολιες, επειδη εδω στας εξοχας κυκλοφορουν ποντικια και φιδακια (τα οποια οι γατες τσακιζουν,βεβαιως βεβαιως!!), λοιπον λογω τιμης δεν εχω δει ποτε κακα γατας, ουτε εχω μυρισει τσισα τους... (μαλλον δεν τους αρεσει ο κηπος μας!!)

Μάλλον τα κάνουν σε κανένα διπλανό κήπο, :P

τελος παντων, αν θελετε να διωξετε γατες, αγοραστε ενα φτηνο αρωμα, κολονια, κατι τετοιο... και ραντιστε το μερος που δε θελετε να ξαναπανε.. καρεκλες, τραπεζια, ακομα και τα σκουπιδια... και το μερος μυριζει ωραια, και οι γατες... ξουτ ξουτ

Δεν μπορείς να ραντίσεις κήπο όμως, αλλά και το μπαλκόνι να ραντίσεις, θα κρατήσει το πολύ για μία μέρα, εκτός αν ψεκάζεις καθημερινά τα πάντα, οπότε θα προτιμήσω τη λύση με τα σουβλάκια :P

roulaki71
14-01-09, 09:53
Μονο να ειναι καινουργια τα καλαμακια γιατι αν ειναι απο ψημμενα και φαγωμενα σουβλακια μαλλον θα μαζευτουν αλλες τοσες. :lol: :lol: :lol:

zouzounitsa79
14-01-09, 09:55
xaxaxaxaxaxa :lol: :lol: :lol: :lol:
εχω δει γατα να καθεται πανω στα καλαμακια...επισης εχω δει γατα να τα παραμεριζει και να καθεται στη μεση...μην το ψαχνετε..ανιατη περιπτωση :evil: :evil:

katrin
14-01-09, 09:58
Η πλάκα είναι ότι η διπλανή μου που τις ταΐζει έχει και σκύλο, όμως αυτός ο χαλβάς δεν τις δίνει σημασία!!

roulaki71
14-01-09, 09:59
Εγω στη γειτονια μου εχω ενα σκυλαρο που κοιμαται αγκαλια με μια γατα τι λες τωρα. :lol:

Αντιγόνη
14-01-09, 10:55
εχω δει γατα να καθεται πανω στα καλαμακια...
γάτα φακίρη πρώτη φορά ακούω!!!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Βάλε κρυμένο κασετόφωνο με σκύλο να γρυλίζει! :lol: :lol:

zouzounitsa79
14-01-09, 11:03
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

maryp
14-01-09, 11:03
Ωραία! Τώρα θα σας πω κι εγώ το δικό μου πρόβλημα, για να δείτε δλδ ότι το "γάτα σε κήπο" είναι απλό!
Πριν από περίπου 2 χρόνια, μια γεροντοκόρη λίγο πιο κάτω απο εμάς, παράτησε τον γάτο της στον δρόμο. Ωραίος γάτος, φουντωτός, μαλλιαρός και στειρωμένος. Αυτός ο καημένος άρχισε και έκλαιγε σε όποιον πέρναγε από μπροστά του. Κάποιος έξυπνος και "φιλόζωος" λοιπόν μια μέρα τον έμπασε μέσα στην πολυκατοικία μας.... Το βάζω σε εισαγωγικά το φιλόζωος γιατί αν αγαπούσε πραγματικά τα ζώα, θα το έπαιρνε σπίτι του το γατί. Το έμπασε μέσα λοιπόν, του βάζει και νεράκι έξω από την πόρτα του, ΕΞΩ από το διαμέρισμά του, του βάζει και φαγάκι, πάει και το γατί και τα κάνει στο υπόγειο... :evil: βγαίνει και καμιά τσάρκα έξω να πάρει τον αέρα του... και ξανάρχεται! Εμένα με βλέπει και κόβει λάσπη βέβαια (έχει καταλάβει ότι δεν θέλω να περιφέρεται στους κοινόχρηστους χώρους της πολ/κιας) ... αλλά δεν το καταλαβαίνει το δίποδο που τον περιθάλπτει...
Πώς το απομακρύνουν το γατί λοιπόν???

Αντιγόνη
14-01-09, 11:15
maryp αυτό λες εσύ?
Εμάς που είχαν περιθάλψει σκύλο και μάλιστα άγριο στην πυλωτή?
Μόνο το ufo που το τάιζε συμπαθούσε! Στους υπόλοιπους γρύλιζε και γαύγιζε. Τρομάζαμε κάθε φορά που φτάναμε σπίτι μας.
Αποτέλεσμα 1: Το σκυλί δάγκωσε ένα ένοικο και έναν γείτονα.
Αποτέλεσμα 2: Το σκυλί το πυροβόλησε και σκότωσε ο αδερφός του δαγκωμένου γείτονα.
Άστα...
Τι μπορείς να κάνεις: (το είχα κάνει και γω με το σκυλί)
Να αναρτήσεις ένα χαρί στην είσοδο ότι το γατί καλύτερα να ταϊζεται έξω ώστε να μην λερώνει τους κοινόχρητους χώρους,
Να το πεις στον ίδιο, και να τον ρωτήσεις εάν έχει και τη συγκατάθεση των υπολοίπων γι αυτό, γιατί μάλλον δεν το επιτρέπουν οι κανονισμοί της πολυκατοικίας.

sofia_nefeli
14-01-09, 11:24
σορυ μαρυπ αλλα αυτο που πρεπει να κανεις δεν ειναι να νευριαζεις με τον "φιλοζωο" αλλα μια ωραιοτατη καταγγελια στη κυρια που παρατησε τη γατα της. μια αγγελια προς ευρεση ιδιοκτητη η ακομη κ τους φιλοζωους. πολλοι φανταζομαι θα ηθελαν μια ωραια γατα. αλλα σιγουρα τη καταγγελια!
αντε γιατι τα εχω παρει με αυτους τους βλαμμενους που παιρνουν ζωακια κ τα παραταν απο εδω κ απο εκει. :twisted:

katrin
14-01-09, 12:09
Εμείς αγοράσαμε και μηχάνημα που υποτίθεται βγάζει υπερήχους που απομακρύνουν τις γάτες και λειτουργεί με "μάτι". Τζίφος.
Πήρα και τηλέφωνο σε υπηρεσία που μαζεύει αδέσποτα, αλλά μου είπανε ότι δεν ασχολούνται με γάτες!!

liana03
14-01-09, 12:50
Να κάνω κατάχρηση του θέματος και να ρωτήσω πως φεύγουν τα περιστέρια;
Έχουν κάνει φωλιά στον πάνω όροφο που είναι γιαπί και μου έχουν κάνει χάλια τις τέντες αλλα και κάποια σημεία στο μπαλκόνι και δεν κάνω άλλη δουλεια από το να καθαρίζω σ@$#α. Έχουμε κρεμάσει cd αλλά τίποτα τι άλλο να κάνω;

NANA
14-01-09, 13:18
Είχα διαβάσει κάποτε ένα αρχείο με tips για διάφορες δουλείες στο σπίτι και ανέφερε έναν πιο ανώδυνο τρόπο. Με ξίδι νομίζω αλλά δεν θυμάμαι σίγουρα. Δεν παθαίνει κάτι ετσι και αλλιως και να το δοκιμάσεις. Αν το βρω θα το γράψω.

Το πρόβλημα με την μυρωδιά το είχα και γω. Θυμάμαι όμως ότι άρχισε από τότε που είχα δοκιμάσει να βάλω ειδικό αρωματικό στο δοχείο.

vatraxaki
14-01-09, 13:20
κοριτσια στις οδηγιες χρησεως γραφει πως να καθαρησετε το juro-pro με ασπρο ξιδι προσοχη μονο ασπρο το αλλο δεν κανει τιποτα!!!

maryp
14-01-09, 13:21
Κορίτσια τα 'χω κάνει όλα αυτά! Ολα... Αποτέλεσμα... μηδέν!
Α! ο γάτος σήμερα ήταν στο χαλάκι μου (το άτιμο το ζωντανό ξέρει ότι κατά βάθος το λυπάμαι...) και κοιμόταν...

fistikaki
14-01-09, 13:44
εμεις προπερσυ μαζεψαμε ενα γατακι, που το χανε θαψει ζωντανο σε μια γλαστρα κατι πιτσιρικια...
το καημενουλι μου!!! τωρα εχει γινει γαταρος!!! ολο κατι ποντικαρους και φιδακια σκοτωνει στα χωραφια!!!

Αντιγόνη
14-01-09, 14:00
Kαλά, ωρέ fistikakion που μένεις και έχετε και χωράφια με φιδάκια κιόλας?? :roll: :lol:
Βλέπω και Αθήνα στο Avatar.. :?:

fistikaki
14-01-09, 14:07
υπολοιπο αττικης!!!! μουφα το αβαταρ!!! :lol:

xrysalis
14-01-09, 14:19
ΜΗΠΩΣ ΓΛΥΤΩΣΩ ΤΟ ΝΑ ΠΑΡΩ ΚΑΛΥΜΑ ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΜΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΚΑΜΙΑ ΙΔΕΑ ΠΩΣ ΘΑ ΚΑΘΑΤΙΣΩ ΕΝΑ ΣΗΜΕΙΟ ΤΟΥ ΚΑΝΑΠΕ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΧΙΛΙΟΚΑΤΟΥΡΗΜΕΝΟΣ ΑΠ ΤΟΝ ΜΙΚΡΟ ΜΟΥ???ΠΗΡΑ ΕΝΑ ΕΙΔΙΚΟ Κ ΚΑΛΑ ΓΙΑ ΧΑΛΙΑ Κ ΚΑΝΑΠΕΔΕΣ ΑΛΛΑ ΤΙΠΟΤΑ ΕΧΕΙ ΠΟΤΙΣΕΙ ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΛΑ.ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΥΣΗ?ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΛΥΨΩ ΜΕ ΚΑΛΥΜΑ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩαυτό βρήκα

:arrow: ΛΕΚΕΣ ΑΠΟ ΟΥΡΑ
Ξεπλύνετε πολύ καλά με κρύο νερό και πλύνετε αμέσως κανονικά . Αν ο λεκές έχει ήδη στεγνώσει , μουλιάστε το ρούχο σε νερό με υγρό απορρυπαντικό και μετά πλύνετε κανονικά . Για επίμονους λεκέδες , μουλιάστε το για λίγο σε οξυζενέ .

xrysalis
14-01-09, 14:20
και....γκουχ.... η κηρομπογιά πώς βγαίνει από τις μοκέτες?????? ....???

να είναι τι ίδιο;;;

? ΛΕΚΕΔΕΣ ΑΠΟ ΚΕΡΙ
Ξύστε το κερί που έμεινε στην επιφάνεια του υφάσματος. Βάλτε το ύφασμα ανάμεσα σε 2 κομμάτια από χαρτί κουζίνας ή απορροφητική πετσέτα κουζίνας και σιδερώστε μέχρι να λιώσει το κερί και να απορροφηθεί από το χαρτί. Μετά τρίψτε απαλά με πανί ή σφουγγάρι βρεγμένο με βενζίνη και πλύντε κανονικά.

maryp
14-01-09, 14:20
κηρομπογιά???? ε?? ε??? :?: :?: :?: :?:

xrysalis
14-01-09, 14:23
Είχα βάλει στα συρτάρια της ντουλάπας κάτι αυτοκόλλητα ασφαλείας για να μην τα ανοίγει ο μικρός. Τώρα που ο μικρός λίγο μεγάλωσε τα ξεκόλλησε όλα και έχει μείνει πάνω στο ξύλο όλη η κόλα. Έχω προσπαθήσει με τον αρμοκαθαριστή αλλά δεν φύγανε. Καμμιά ιδέα ?

βρήκα αυτό

? ΛΕΚΕΣ ΑΠΟ ΚΟΛΛΑ
Εξαρτάται από τη σύνθεσή της . Αν είναι διάφανη , τρίψτε το λεκέ με λίγο ασετόν ή με ειδικό διαλυτικό για συνθετικές μπογιές . Αν είναι λευκή και παχύρρευστη , πλύνετε το ύφασμα με κρύο νερό και τρίψτε το λεκέ με ένα μείγμα νερού και αμμωνίας . Ξεπλύνετε πολύ καλά . Αν είναι με βάση το βινύλιο , τρίψτε το λεκέ με λίγο ξίδι διαλυμένο σε νερό .

αλλά ξέρω για κόλλα σε ξύλο πως τρίβουμε με λίγο χλιαρό νερό με σαπούνι ή ακόμη και με οινόπνευμα (δοκίμασε σε μη εμφανές σημείο όμως πρώτα! μη σο θολώσει το ξύλο!)
τέλος εγώ έχω αφαιρέσει πολυκαιρισμένη κόλλα από σελοτέιπ με το μπλε οικολογικό πανάκι!

Αντιγόνη
14-01-09, 14:24
• ΞΕΒΟΥΛΩΜΑ ΣΩΛΗΝΩΝ
Ρίξτε στη σωλήνα μισή κούπα σόδα μαγειρική και μία κούπα ξύδι. Αφήστε το μείγμα να αφρίσει επί 10 λεπτά, και μετά αδειάστε μία τσαγέρα βραστό νερό.

• ΒΟΥΛΩΜΕΝΟΙ ΝΕΡΟΧΥΤΕΣ
Ένας αποτελεσματικός τρόπος για τους βουλωμένους νεροχύτες με λίπη είναι να ρίξετε στη σωλήνα μια κούπα αλάτι και μια κούπα σόδα μαγειρικής και μετά βραστό νερό .

• ΣΟΔΑ ΚΑΙ ΧΑΛΙΑ
Η σόδα καθαρίζει και απολυμαίνει χαλιά. Ένα ελαφρό στρώμα σόδας επάνω στο χαλί, αφήστε την επί μισή ώρα και μετά τραβήξτε την με την ηλεκτρική σκούπα.

• ΣΟΔΑ ΚΑΙ ΞΥΔΙ ΣΤΙΣ ΣΩΛΗΝΩΣΕΙΣ
Μισή κούπα σόδας και μισή κούπα ξύδι κρατά τις σωληνώσεις υδραυλικών πάντα καθαρές, ενώ ταυτόχρονα τις απολυμαίνει.

• ΣΚΩΡΟΙ ΚΑΙ ΓΑΡΙΦΑΛΛΟ
Αποφύγετε την ναφθαλίνη για να φυλάξετε τα ρούχα σας από τον σκόρο. (Είναι καρκινογόνος ουσία). Βάλτε ανάμεσα στα ρούχα, τσέπες κλπ., ολόκληρα κομμάτια από το εξαίσιο μπαχαρικό, το γαρύφαλλο (cloves), αποτελεσματικό, ασφαλές, και μυρωδάτο.

• ΚΕΡΙ ΣΤΑ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ
Κερί που έσταξε σε κηροπήγια ή άλλα αντικείμενα, βγαίνει πολύ εύκολα, αν τα τοποθετήσετε στη κατάψυξη μερικές ώρες.

• ΠΕΤΣΕΤΕΣ ΧΡΩΜΑΤΙΣΤΕΣ
Αν έχετε πετσέτες με χτυπητούς χρωματισμούς και θέλετε να τις διατηρήσετε όμορφες, προσθέστε στο πρώτο πλύσιμό τους μια κούπα αλάτι στο νερό. Το αλάτι σταθεροποιεί τα χρώματα, που πλέουν, θα παραμείνουν ζωντανά και έντονα επί πολύ περισσότερο χρόνο!

• ΜΥΡΩΔΙΕΣ ΤΣΙΓΑΡΟΥ
Το χειμώνα που ανάβει το καλοριφέρ , τοποθετήστε πάνω ένα μικρό γυάλινο μπολ με νερό και λίγο ξίδι .Το ξίδι "διαλύει " τις μυρωδιές του τσιγάρου και κάνει πιο υγιεινή την ατμόσφαιρα .

• ΤΣΙΓΑΡΙΛΑ
Ρίξτε στα τασάκια λίγη βανίλια σε σκόνη . Έτσι , κάθε φορά που θα σβήνετε τα τσιγάρα σας θα μυρίζει βανίλια , εξουδετερώνοντας την τσιγαρίλα . Το ίδιο μπορείτε να εφαρμόσετε και στα τασάκια του αυτοκινήτου .

• ΧΑΛΙ ΚΑΙ "ΦΡΕΣΚΑΡΙΣΜΑ"
Μια απλή λύση για το "φρεσκάρισμα" του χαλιού είναι ο καθαρισμός του με λευκό ξύδι και νερό (ένα μέρος λευκό ξύδι προς τρία μέρη νερό). Το ξύδι είναι κατάλληλο για τη συντήρηση του χαλιού , για την αντιμετώπιση τοπικών λεκέδων και τέλος, προσθέτει μια ξεχωριστή γυαλάδα στα χρώματά του και τα αναζωογονεί.

• ΑΡΩΜΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ
Για να έχετε πάντα ένα ευχάριστο, διακριτικό και πάνω απ` όλα υγιεινό άρωμα στο σπίτι, σας χρειάζονται μόνο δύο δόσεις βανίλιας,που βάζουμε στα γλύκα, και η ηλεκτρική σας σκούπα. Ρουφήξτε τη σκόνη βανίλιας με τη σκούπα την ώρα που καθαρίζετε το σπίτι. Όταν τελειώσετε, το άρωμά της θα διαχέεται ευχάριστα παντού. Στα επόμενα σκουπίσματα δεν χρειάζεται να ξαναπροσθέσετε βανίλια.

• ΓΙΑ ΤΟ ΜΠΑΝΙΟ
Μαγειρική σόδα και ξίδι : Ρίξτε στη λεκάνη σόδα και στη συνέχεια ψεκάστε με ξίδι και τρίψτε καλά με το ειδικό σκουπάκι . Η λεκάνη θα καθαρίσει τέλεια και θα μυρίζει όμορφα .
Για το βαθύ καθαρισμό της μπανιέρας απλώστε σε ένα σφουγγάρι ξίδι και σκουπίστε την . Στη συνέχεια χρησιμοποιήστε τη σόδα σαν να ήταν σκόνη καθαρισμού και τρίψτε δυνατά με ένα υγρό σφουγγάρι . Ξεβγάλετε καλά.

xrysalis
14-01-09, 14:24
κηρομπογιά???? ε?? ε??? :?: :?: :?: :?:καλά ντεεεεεεε!!! ωχουυυυυυυυυυυυ......!!!

maryp
14-01-09, 14:28
καλά ντε! μη βαράς! ωχουυυυυυυυυυυυυυυυυυ

xrysalis
14-01-09, 14:29
καλά ντε! μη βαράς! ωχουυυυυυυυυυυυυυυυυυ
πόνεσες;; ακόμη δεν άρχισα! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

maryp
14-01-09, 14:32
ωχουυυυυυυυυυυυυ γκρίνιααααααααααααα :lol: :lol: :lol:

frinda
15-01-09, 14:59
Κοριτσια εγω δεν θα ειμαι αντικειμενικη γιατι ΛΑΤΡΕΥΩ τις γατες και εχω δυο, τωρα που σας γραφω καθεται στα ποδια μου και μου γλυφει το χερι.
Θα σας πω ομως κατι αλλο. Εχετε ακουσει την παροιμια που λεει '' Οταν λειπει ο γατος χορευουν τα ποντικια; '' Σας πληροφορω οτι ειναι πολυ σοφη γιατι εμεις καλοκαιρι και φθινοπωρο πηξαμε στα ποντικια κι αν δεν ειχαμε μια τριτη γατα ΦΟΝΙΑ στον κηπο να εκτελει καθε μερα απο ενα εως τρια καταλαβενετε τι θα ειχε γινει μεσα στο σπιτι. Επισης να σας πω οτι ειχαμε κι ενα ατυχημα με ενα που μπηκε μεσα και τρεις ημερες δεν μπορουσαμε να το πιασουμε με τιποτα ουτε με φακες ουτε με κατι αλλα που κολανε πανω τα ποντικια ουτε με τιποτα. Παλι η γατα καθαρισε!
Γι αυτο σας λεω σκεφθειτε το καλα εσεις που θελετε να τις διωξετε γιατι οι γατες ειναι τα πιο καθαρα ζωα, τα ποντικια .... δεν χρειαζεται να σας το πως εγω ...το ξερετε. Κι επειδη ξερω οτι θα με ρωτησετε που μενω σας λεω οτι μενω σε αυτονομη κατοικια μεζονετα στα νοτια προαστια με κηπο και πισινα.

DALIA
15-01-09, 15:11
Γι αυτο σας λεω σκεφθειτε το καλα εσεις που θελετε να τις διωξετε γιατι οι γατες ειναι τα πιο καθαρα ζωα, τα ποντικια .... δεν χρειαζεται να σας το πως εγω ...το ξερετε.

frinda μου εγω πάντως εξακολουθω να μην τις θέλω.Και πριν εμφανιστουν δεν ειχαμε κρουσματα με ποντικια ετσι και αλλιως,αλλά και να εμφανιστούν ποντικια περνουμε τηλεφωνο μια εταιρια για μυοκτονιες και τελειωσε το θεμα.
Ενας αλλος λόγος που θελω να τις απομακρυνω χωρις να τις βλάψω ειναι οτι ακουσα καποιους δεθεν ανθρωπους απο τη γειτονια να θελουν να τις ρίξουν φαρμακο.Ε ΟΧΙ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΤΟ ΘΕΛΩ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ.

ΤΙΤΗ
15-01-09, 15:24
ρε κοριτσάκια μου καλά που τόοοοοσο μας έχετε βοηθήσει, για ρίξτε και τα φώτα σας στην απορία μου αν ξέρετε.πώς να καθαρίσω το φούρνο;έχω ένα σπρέι πολύ καλό αλλα μυρίζει πολύ έντονα και επειδή έχω στον ίδιο χώρο και το παιδί δεν θέλω να το χρησιμοποιήσω.έχετε καμια ιδέα :?: :?: :?:

xrysalis
15-01-09, 15:41
? ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΣ ΦΟΥΡΝΟΥ
Ο καθαρισμός του φούρνου είναι από τις πλέον σκληρές εργασίες στο σπίτι γι' αυτό απαιτούνται και σκληρά χημικά. Χρησιμοποιήστε ακίνδυνα υλικά όπως αλάτι, σόδα, και βορικό οξύ. Βάλτε 2 κουταλιές σούπας υγρό σαπούνι, 2 κουταλιές βορικό οξύ, ανακατέψτε το και φυλάξετέ το σε ένα πλαστικό μπουκάλι ψεκάσματος. Με το μείγμα αυτό μπορείτε να ψεκάζετε το φούρνο και να τα αφήνετε 20 λεπτά. Μετά τρίψτε τον.

:arrow: http://www.fourtounis.gr/diafora/mirodies.html

edit το βορικό οξύ το βρίσκεις σε φαρμακείο! είναι μια άσπρη σκόνη!

Αντιγόνη
15-01-09, 15:45
Γι αυτο σας λεω σκεφθειτε το καλα εσεις που θελετε να τις διωξετε γιατι οι γατες ειναι τα πιο καθαρα ζωα, τα ποντικια .... δεν χρειαζεται να σας το πως εγω ...το ξερετε. Κι επειδη ξερω οτι θα με ρωτησετε που μενω σας λεω οτι μενω σε αυτονομη κατοικια μεζονετα στα νοτια προαστια με κηπο και πισινα.
Πολύ φοβάμαι ότι θα πρέπει να μας καλέσεις για καφέ στον κήπο δίπλα στην πισίνα άμεσα, για να το διαπιστώσουμε και με τα μάτια μας, αλλά και το καλοκαίρι με μπάνιο στην πισίνα, για να διαπιστώσουμε ότι η δράση των γατών είναι εξίσου καλή και το καλοκαίρι και ότι παρέχεται ασφάλεια εντός της πισίνας όντας κολυμπούμενες από επιθέσεις ποντικιών.. :mrgreen: :lol:

fistikaki
15-01-09, 15:52
Πολύ φοβάμαι ότι θα πρέπει να μας καλέσεις για καφέ στον κήπο δίπλα στην πισίνα άμεσα, για να το διαπιστώσουμε και με τα μάτια μας, αλλά και το καλοκαίρι με μπάνιο στην πισίνα, για να διαπιστώσουμε ότι η δράση των γατών είναι εξίσου καλή και το καλοκαίρι και ότι παρέχεται ασφάλεια εντός της πισίνας όντας κολυμπούμενες από επιθέσεις ποντικιών.. :mrgreen: :lol:

επισης, οι δικες μου γατες ζητουν επιμονως, να ερθουν να μεινουν στο δικο σου σπιτι, γιατι στο δικο μου εχουν πηξει στα χωραφια... επισης διεκδικουν και κεινες πισινα.. καθοτι εδω μπορουν να τσαλαβουτησουν μονο σε μια γουρνα με βροχονερο!!!

frinda
15-01-09, 16:05
Ρε σεις ΚΟΥΛΑΡΕΤΕ :) :) :) Η πισινα δεν ειναι για τις γατες ... :) :) :)
Ουτε κολυμπαμε μεσα στην πισινα, η θαλασσα ειναι πεντε μετρα απο το σπιτι, στην πισινα θα παμε; Διακομητικη ειναι! Οι δυο γατες ειναι αποκλειστικα μεσα στο σπιτι και μονο η μια η αλητογατα που μας εχει ερθει απο διπλα ειναι η γατα ΦΟΝΙΑΣ! :evil: :evil: :evil:
Αυτη ομως αξιζει οσο χιλιες γατες δωματιου, δεν μπορω να πω.
Η μυκοκτονια παντως ειναι πολυ επικινδυνη οταν εχεις μωρο στο σπιτι γιατι καποια τιγμη δεν θα βγει κι αυτο στον κηπο να παιξει; Μετα για σκεφθειτε τα πουλακια τα κακομοιρα αυτα τι φταινε;
Οποτε θελετε παντως ειστες ευπροσδεκτες στο σπιτι μου!

ΤΙΤΗ
15-01-09, 16:10
xrysalis σε ευχαριστώ πολύ.θα το κάνω σήμερα κιόλας, αν προλάβω, και θα σας πώ εντυπώσεις :D

Αντιγόνη
15-01-09, 16:11
Ελπίζω η θάλασσα να μην είναι διακοσμητική γιατί θα σού ρθω!! :lol: :lol: :lol:

φιλάκια

frinda
15-01-09, 16:13
WELLCOME !!! :) :) :)

maryp
15-01-09, 18:20
Ουτε κολυμπαμε μεσα στην πισινα, η θαλασσα ειναι πεντε μετρα απο το σπιτι, στην πισινα θα παμε; Διακομητικη ειναι!
εγώ γιατί στα 5 μέτρα από το σπίτι βλέπω τα σώβρακα της μπουγάδας της χοντρής απέναντι???
:cry: :cry: :cry: :D

Kiki
15-01-09, 18:30
Κορίτσια σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Τώρα θα δοκιμάσω με ασετόν και οινόπνευμα και αυριο με καθαρή βενζίνη και αμμωνία (γιατί δεν έχω και θα αγοράσω αυριο) και θα σας πω ποιο απο όλα έκανε δουλειά.
Ευχαριστώ και πάλι.

almak
16-01-09, 03:35
Έχουν κάνει φωλιά στον πάνω όροφο που είναι γιαπί και μου έχουν κάνει χάλια τις τέντες αλλα και κάποια σημεία στο μπαλκόνι και δεν κάνω άλλη δουλεια από το να καθαρίζω σ@$#α. Έχουμε κρεμάσει cd αλλά τίποτα τι άλλο να κάνω;Mια πολύ καλή ιδέα :idea: είναι να πάρεις την γάτα της Δάλιας για να κυνηγά τα περιστέρια.
Έτσι εσύ θα γλυτώσεις από τα περιστέρια και η Δάλια από την γάτα :wink:

almak
16-01-09, 03:40
Ουτε κολυμπαμε μεσα στην πισινα, η θαλασσα ειναι πεντε μετρα απο το σπιτι, στην πισινα θα παμε; Διακομητικη ειναι!
εγώ γιατί στα 5 μέτρα από το σπίτι βλέπω τα σώβρακα της μπουγάδας της χοντρής απέναντι???
:cry: :cry: :cry: :DΚάτι έκανες στο πηγάδι εσύ..................σε είδα :shock:

DALIA
16-01-09, 08:44
Έχουν κάνει φωλιά στον πάνω όροφο που είναι γιαπί και μου έχουν κάνει χάλια τις τέντες αλλα και κάποια σημεία στο μπαλκόνι και δεν κάνω άλλη δουλεια από το να καθαρίζω σ@$#α. Έχουμε κρεμάσει cd αλλά τίποτα τι άλλο να κάνω;Mια πολύ καλή ιδέα :idea: είναι να πάρεις την γάτα της Δάλιας για να κυνηγά τα περιστέρια.
Έτσι εσύ θα γλυτώσεις από τα περιστέρια και η Δάλια από την γάτα :wink:

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol
εγώ λέω ολες να τις παρει οχι μονο την μια.

Αντιγόνη
16-01-09, 11:30
:cry: :cry: :cry: :DΚάτι έκανες στο πηγάδι εσύ..................σε είδα :shock:

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

φιλιτσα
17-01-09, 16:32
κοριτσια στις οδηγιες χρησεως γραφει πως να καθαρησετε το juro-pro με ασπρο ξιδι προσοχη μονο ασπρο το αλλο δεν κανει τιποτα!!!

και εγω το ιδιο προβλημα εχω με το ευρο προ και σταμπες στην πλάκα και βρωμαει , τελικα το εβγαλα απο την σιδερωστρα που την πάνω δεμενο και βαλα μια στιρελα στην θεση της.

Με καθα λο ξυδι εγραφε και μενα το εκανα αλλη ξυδιλα θελει πολυ για να φυγει μην ριξεις πολύ :lol: ελαχιστο

mor@ki_K
20-01-09, 01:27
Κορίτσια τώρα είδα τις απαντήσεις σας, συγνώμη :oops: :oops: :oops:

Αφήστε, αυτό με το άσπρο ξύδι τι έπαθα...
Ρωτάω την καλή μου πεθερούλα που λέτε, πώς να καθαρίσω το σίδερο...
Και μου λέει άσπρο ξύδι!
ΟΚ λοιπόν, λέω τον άνδρα μου να το κάνει και πάει και αυτός και μου βάζει 1 λίτρο ξύδι μέσα!!!!! :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:

Είδαμε και πάθαμε για να το βγάλουμε. Επί 5 μέρες ξερνούσε ξύδι...
Καλά το τι του έσειρα, δεν λέγετε!!!
Και τώρα που το σκέφτομαι, μετά από λίγο καιρό άρχισε να βγάζει αυτήν την περίεργη μυρωδιά...
Δεν είναι ξυδίλα, κάτι που δεν μπορώ να το περιγράψω...
Να το ξαναεπειχηρίσω αλλά με πιο λίγο ξύδι?
Σημειοτέων, είχε βάλει στο μπόιλερ μόνο ξύδι, χωρίς νερό!!!
(αι στο καλό, το θυμήθηκα και συγχίστηκα!!!)
(Είναι δίπλα μου και κοιμάται, θα τον δώσω καμιά στο πόδι, χρωστούμενο ήταν, θα τον πω!
:lol: :lol: :lol:)

dora
20-01-09, 01:46
Εγω οταν κολλαει κατι στο σιδερο (σταμπες και οχι σπανια :lol: ) το καθαριζω με τον απλουστατο τροπο...

Παιρνω μια ενα κομματι βαμβακερο υφασμα απο αυτα που χρησιμοποιω για "παλιοπανα" γενικης χρησης απο παλιες φανελες και καλοκαιρινες μπλουζες και το σιδερωνω μεχρι να φυγει απο πανω απο το σιδερο η σταμπα.. με δυνατη θερμοκρασια.. η σταμπα ξεκολλαει απ΄το σιδερο και κολλαει στο πανι
Απλα και αποτελεσματικα.. :D
και πραγματικα καθαριζει το σιδερο..

Kiki
24-01-09, 12:03
Είχα βάλει στα συρτάρια της ντουλάπας κάτι αυτοκόλλητα ασφαλείας για να μην τα ανοίγει ο μικρός. Τώρα που ο μικρός λίγο μεγάλωσε τα ξεκόλλησε όλα και έχει μείνει πάνω στο ξύλο όλη η κόλα. Έχω προσπαθήσει με τον αρμοκαθαριστή αλλά δεν φύγανε. Καμμιά ιδέα ?

βρήκα αυτό

? ΛΕΚΕΣ ΑΠΟ ΚΟΛΛΑ
Εξαρτάται από τη σύνθεσή της . Αν είναι διάφανη , τρίψτε το λεκέ με λίγο ασετόν ή με ειδικό διαλυτικό για συνθετικές μπογιές . Αν είναι λευκή και παχύρρευστη , πλύνετε το ύφασμα με κρύο νερό και τρίψτε το λεκέ με ένα μείγμα νερού και αμμωνίας . Ξεπλύνετε πολύ καλά . Αν είναι με βάση το βινύλιο , τρίψτε το λεκέ με λίγο ξίδι διαλυμένο σε νερό .

αλλά ξέρω για κόλλα σε ξύλο πως τρίβουμε με λίγο χλιαρό νερό με σαπούνι ή ακόμη και με οινόπνευμα (δοκίμασε σε μη εμφανές σημείο όμως πρώτα! μη σο θολώσει το ξύλο!)
τέλος εγώ έχω αφαιρέσει πολυκαιρισμένη κόλλα από σελοτέιπ με το μπλε οικολογικό πανάκι!

Λοιπόν κορίτσια η κόλα από το ξύλο έφυγε πολύ καλά με το ασετόν και με την καθαρή βενζίνη. Χωρίς ιδιαίτερο τρίψιμο παρά μόνο στα σημεία που είχαν πολύ κολλα.
Σας ευχαριστώ για την βοήθεια.

xrysalis
24-01-09, 23:53
βρε παιδιά... θέλω να καθαρίσω το παρκοκρέβατο του μικρού!
επάνω τελειώνει σε ύφασμα που θες από τα χερια μας θες από τα σάλια του μικρού... έχει γίνει μαύρο...
από μέσα είναι τα σίδερα της κατασκευής οπότε και να το έπλενα στη βεράντα με την παιδική σκόνη πληντυρίου που έχω και ξέβγασμα με το λάστιχο... φοβάμαι μη σκουριάσει!
Σκέφτηκα να το κάνω με καρπεξ για ταπετσαρίες... αλλά επειδή σε διακοπες κλπ προβλέπεται να ξαναχρησιμοποιηθεί... θα κάνει να έρθει σε επαφή το παιδί;

περιμένω γνώμες, ιδέες και προτάσεις!
ευχαριστώ!

fotinip
24-01-09, 23:59
Εγώ xrysalis πάντως πριν πρωτοχρησιμοποιήσω το παρκοκρέβατο, το έπλυνα με παιδικό απορρυπαντικό και το ξέβγαλα με το λάστιχο..ακριβώς όπως το περιγράφεις...
δεν έπαθε τίποτα...βέβαια ήταν ντάλα ήλιος καλοκαίρι και στέγνωσε σχεδόν αμέσως...

xrysalis
25-01-09, 01:10
ναι ε; χμμμμ η θα πρέπει να περιμένω καμιά σούπερ μέρα ή να το αφήσω τότε κι εγώ για καλοκαίρι...

σ' ευχαριστώ Φωτεινή :D

ΒΙΚΥ
27-01-09, 16:05
Πείτε μου ΕΝΑ μαλακτικό ρούχων! ΕΝΑ που να μένει η μυρωδιά του στα ρούχα! Δεν μπορώ να βρω βρε κορίτσια! Μήπως φταίει το πλυντήριο μου :roll:

Αντιγόνη
27-01-09, 16:16
Το Cazoline! :wink:

baduz
27-01-09, 16:26
Souplin με άρωμα βανίλια

Αλλά το βάζεις προς το τέλος και όχι στην αρχή!

Afroditi D
27-01-09, 16:29
Βικυ τελευταία χρησιμοποιώ τα υπο αλεγρικά πρϊόντα Planet και όντως το άρωμα κ η φρεσκάδα μένουν.

vereniki
27-01-09, 16:32

Τι εννοείς προς το τέλος?
Εγώ βάζω Soupline λεβαντα (το μωβ) και μυρίζουν πολύ ωραία μετά!

Christie
27-01-09, 16:44
Κι εγω το Cazoline Πασινο Μηλο βαζω... Πιο παλια επαιρνα το οικονομικο του Καρφουρ αλλα μπορει να συμφερει στην τιμη, μυρωδια ομως μηδεν :cry:

Σοφία Τ.
27-01-09, 16:46
Ειναι θεμα πλυντηριου.Τα εχω δοκιμασει ολα.ΚΑΝΕΝΑ δεν μενει στα ρουχα μετα το σιδερωμα κυριως.

NickyL
27-01-09, 16:48
Νομίζω ότι παίρνουμε το cazoline orange party και ένα άλλο πράσινο μήλο και μυρίζουν. Όχι σπουδαία πράγματα, αλλά μυρίζουν.

baduz
27-01-09, 16:50

Εννοώ ότι το βάζω το μαλακτικό όταν κάνει το ξέπλυμα και όχι απο την αρχή της πλύσης, γιατί το "τραβάει" με το νερό και δεν μένει πολύ!

(το είπα με δικά μου λόγια)! :wink:

εξτρα συμβουλή:
Εάν μαζεύεις τα ρούχα λίγο νωπά τότε το άρωμα μένει ακόμη πιο πολύ!
Βέβαια όταν σιδερωθούν δεν τα βάζεις αμέσως στην θέση τους διότι μπορεί να μυρίσουν. Τα αφήνεις 2-3 ώρες και μετά!

NTINAT
27-01-09, 17:00
Εχω δοκιμασει απειρα....εχω ενα θεμα με τις μυρωδιες...
κ κατεληξα στο Quanto ελληνικα νησια...απαιχτοοοοο
κ μενει στα ρουχα κ μετα το σιδερωμα κ μοσχοβολουν
οι ντουλαπες.......κ ειναι κ οικονομικο :wink:

Επισης Βικυ η κοπελα που ηρθε να μου
δειξει το πλυντηριο (ειναι καινουριο) μου
ειπε οτι αν το απορρυπαντικο εχει δυνατη μυρωδια
επισης με το μαλλακτικο το ενα εξουδετερωνει το αλλο
κ ετσι τα ρουχα μετα δεν μυριζουν....οποτε το απορρυπαντικο
πλυντηριου δεν πρεπει να εχει πολυ δυνατη μυρωδια
για να επικρατησει η μυρωδια του μαλακτικου..τωρα κατα
ποσο ειναι σωστο...δεν ξερω... :roll:

ΒΙΚΥ
27-01-09, 17:15
Λέω να τα πάρω όοολα όσα προτείνεται να τα βάλω σε ένα μπιτόνι και να πλένω, δεν μπορεί! κάτι θα μείνει.
Πάω στο ΣΜ ανοίγω τα μπουκάλια τα μυρίζω, αγοράζω, πλένω ΤΙΠΟΤΑ! Θέλω το μοντέλο του πλυντηρίου SIEMENS της συννυφάδας, καθώς και το μαλακτικό που χρησιμοποιεί! ΣΟΦΙΑ Τ δενμου δίνεις το τηλέφωνο της :lol: Ναι! Είμαι διατεθειμένη να αλλάξω πληντύριο αν είναι να μυρίζουν τα ρούχα μου! Θέλω να μυρίζουν!!! Κλαψ-κλάψ!!! Είναι σοβαρό το θέμα μην γελάτε!!! :( :( :( :( :( :( :( :( :( :(

myiang
27-01-09, 17:18
μήπως βάζεις λίγο μαλακτικό?? Μπορέι να θέλει περισσότερο..

ΒΙΚΥ
27-01-09, 17:22
Το ξεχιλίζω και στο τέλος βάζω και παραπάνω.... :?

Ηλιάννα
27-01-09, 17:31
Τα δικα μου δεν ρουχα δεν μπορω να τα μυρισω και εχω δοκιμασει απειρα μαλλακτικα(τωρα εχω το Quanto Ελληνικα νησια),ολοι οι υπολοιποι ομως μπορουν να καταλαβουν την μυρωδια τους
Πιστευω οτι εμεις μυριζουμε των αλλων τα ρουχα αλλα οχι τα δικα μας :D

anthula
27-01-09, 17:43
Νομίζω πάντως πως παίζει ρόλο και το νερό, αν είναι πολύ σκληρό ή όχι.
Επίσης το απορρυπαντικό και όπως σου είπαν να το βάζεις προς το τέλος γιατί αρκετά πλυντήρια το παίρνουν νωρίτερα επειδή τρέχει πολύ το νερό.

myiang
27-01-09, 17:43
Hmm δεν συμφέρει τότε.. Α το πλυντήριο της μαμάς μου παρατήρησε ότι μόλις έβαζε το μαλακτικό έφυγε στον κάδο, έτσι την ώρα που έπρεπε να τραβήξει μαλακτικό δεν υπήρχε.. Μήπως παθαίνει και το δικό σου πλυντήριο κάτι τέτοιο??

Επίσης νομίζω αν κατάλαβα καλά την διαφήμηση βγήκαν κατι ταμπλέτες μαλακτικού που τις έβαζες στον κάδο.. Μπορει και να κάνω λάθος.. νομιζω της μασσαλιας..κάτι τέτοιο..

Pipi
27-01-09, 17:56
Το πλυντηριο της πληροφοριακα ειναι SIEMENS...

Αα, παίζει αλήθεια αυτό; Έχω Siemens και μυρίζουν τα ρούχα συνέχεια και πολύ έντονα. Όσο ήμουν έγκυος δεν έβαζα μαλακτικό γιατί με ενοχλούσε απίστευτα. Αλλά γιατί να γίνεται αυτό μόνο σ' αυτή τη μάρκα πλυντηρίου;

dora
27-01-09, 18:07
Νομιζω οτι ειναι αυτο που λενε τα κοριτσια .. να το βαζεις προς το τελος τςη πλυσης, πριν το τελευταιο ξεβγαλμα..
Εγω δεν το κανω και τα ρουχα δεν μυριζουν.. Οταν βαζει η μαμα μου πλυντηριο στο σπιτι μου (με το δικο μου πλυντηριο και με το δικο μου μαλακτικο) μυριζουν.. Ομως το βαζει παντα στο τελος της πλυσης.

vouraikos
27-01-09, 18:18
Λοιπον ειχα ακριβως αυτο το προβλημα!!
Ειχα δοκιμασει τα παντα δεν εμενε κανενα!!!
Ειχα καταληξει στο πλυντηριο και εψαχνα λογους για να το στειλω και να παρουμε αλλο. Αλλα αν ελεγα "να παρουμε αλλο για να μυριζει το απορυπαντικο" θα ακουγοταν τουλαχιστον χαζο!!
Τελικα βρηκα λυση .
Σταματησα το μαλακτικο!!!
χααχαχα!!
Οχι το εννοω. Σταματησα το μαλακτικο και για απορυπαντικο βαζω το skip το υγρο-πανισχυρο μικρο- (που ειναι συμπικνωμενο, την μπλε συσκευασια )
Εχει υπεροχη μυρωδια και τα ρουχα μυριζουν ποοοοολυ καιρο μετα.
Το χρησιμοποιουσε μια συναδελφος του αντρα μου και μου που κατα καιρους μου εδινε ρουχα του γιου της , για τον δικο μου (οταν του μικραιναν) και τα ρουχα της μυριζαν μερες μεταααα!!!!
http://www.greekretail.gr/articles/1780/index.html

elachl
27-01-09, 19:34
νεοματ απορυπαντικο και μαλακτικο.το μπλε συνηθως.παρτε το και θα με θυμηθειτε.μεθυστικο αρωμα!

vereniki
27-01-09, 20:13
Νομιζω οτι ειναι αυτο που λενε τα κοριτσια .. να το βαζεις προς το τελος τςη πλυσης, πριν το τελευταιο ξεβγαλμα..
Εγω δεν το κανω και τα ρουχα δεν μυριζουν.. Οταν βαζει η μαμα μου πλυντηριο στο σπιτι μου (με το δικο μου πλυντηριο και με το δικο μου μαλακτικο) μυριζουν.. Ομως το βαζει παντα στο τελος της πλυσης.

(Χαζή απορία :oops: )
Ωραία, κατάλαβα τι σημαίνει προς το τέλος της πλύσης, αλλά πότε θα καταλάβω ότι είναι το τέλος της πλύσης? :?: Κάθεστε και το περιμένετε μια φορά και μετά από εκεί και πέρα ξέρετε πότε να το βάλετε? Ρωτάω γιατί εγώ δεν έχω ποτέ παρατηρήσει το πρόγραμμα του πλυντηρίου...

katrin
27-01-09, 20:56
Το ξεχιλίζω και στο τέλος βάζω και παραπάνω.... :?

Aυτό είναι το πρόβλημα! Το έκανα κι εγώ παλιά, ώσπου μια φίλη μου είχε πει ότι μάλλον το πλυντήριό μου δεν κρατάει το μαλακτικό ως το τέλοςτης πλύσης. Το μαλακτικό μπαίνει μετά το τελευταίο ξέβγαλμα και μένει πάνω στα ρούχα, δεν ξεπλένεται.

Τότε παρατήρησα, ότι όταν ξεχείλιζα τη θήκη του μαλακτικού, αυτό χανόταν μέσα και δεν έμενε στη θέση του. Δοκίμασα λοιπόν να μην βάζω τόσο πολύ, ώστε να μένει στη θέση του (γιατί γίνεται κάτι σαν συγκοινωνούντα δοχεία).

Από τότε, τα ρούχα μύριζαν μαλακτικό.

Όμως, παίζουν κι άλλα πράγματα ρόλο, όπως π.χ. πού τα απλώνεις και αν είσαι καπνιστής.

mel
27-01-09, 21:36
Τότε παρατήρησα, ότι όταν ξεχείλιζα τη θήκη του μαλακτικού, αυτό χανόταν μέσα και δεν έμενε στη θέση του. Δοκίμασα λοιπόν να μην βάζω τόσο πολύ, ώστε να μένει στη θέση του (γιατί γίνεται κάτι σαν συγκοινωνούντα δοχεία).
ειχαμε φερει μια κυρια να μας κανει παρουσιαση του καινουριου μας πλυντηριου και μας το ειχε επισημανει ααυτο. δηλαδη να μην βαζουμε πολυ ποσοτητα απο το μαλακικο γιατι τελικα το τραβαει κατα την πλυση.
αλλα σωθηκα με το αριελ που εχει μεσα μαλακτικο.
μου αρεσει παρα πολυ η μυρωδια του και ειναι το μονο που μενει και για πολυ καιρο μετα.
αριελ αλπιν και αριελ λεβαντερ νομιζω.

Νίκη
27-01-09, 21:44
Το Cazoline! :wink:

Κι εγώ αυτό.. Και απορρυπαντικό Skip, σε συνδυασμό βγάζουν πολύ τέλεια τα ρούχα!

noni
27-01-09, 21:57
το endless το μπλε. Δεν το βρίσκεις παντού αλλά είναι πάρα πολύ καλό. Αμα το δοκιμάσεις θα με θυμηθείς! Επίσης αυτό που λένε τα κορίτσια να μη ξεχειλίζει το μαλακτικό γιατί χάνεται κατά τη διάρκεια της πλύσης. Θέλει λίγο κάτω από το max. πάντως το endless σε όποια φίλη μου το έχω πεί ενθουσιάστηκε! και για σφουγγάρισμα το fabuloso, βανίλια ή το πορτοκαλί. ΦΟβερά!

kimi
27-01-09, 23:26
παιδια ειχα το ιδιο προβλημα αλλα βρηκα λυση πιστεψτε με soupline MAGIC MOMENTS παρτε το και μετα δεχομαι ευχαριστιες ειναι απλα αψογο, το βαζω απο την αρχη, που ξερω ποτε ειναι το τελευταιο ξεβγαλμα?
ειναι απλα αψογο μοσχοβολαει το σπιτι και τα ρουχα μεχρι την επομενη πλυση :wink: :wink:

noni
28-01-09, 10:45
ναι και αυτό το ξέχασα. το loving hug είναι πολύ καλό.

Αμαρυλις
28-01-09, 11:34
Μηπως γνωριζει κανεις πως μπορω να αφαιρεσω την μουχλα που δημιουργει η υγρασια στον τοιχο και αν υπαρχει καποια λυση να μην ξαναγινει? ευχαριστω

baduz
28-01-09, 11:38
Υπάρχει κάποιο ειδικό υγρό που το παιρνείς αφού το έχεις τρίψει κτλ.
Πήγαινε στα μαγαζί με χρώματα και θα σου πουν! :wink:

Γατουλα
28-01-09, 11:40
το θεμσ ειναι να κοψεις την υγρασια απο εκει που πηγαζει και οχι εκει που την ξερναει αν καταλαβαινεις τι εννοω
Μπορει ν αβαλεις τα ειδικα και μετ να τα φτυσει ολα
Στο υπογειο ο πατερας μου χτυπησε τον παλιο τοιχο το ξανατσιμενταρισε και μετα το περασε και με τα ειδικα. Ειναι καπως καλυτερα αλλα γενικα ημιμετρα ειναι ολα αυτα

maraki 1
28-01-09, 11:53
Αμαρυλίς κι εγώ έχω αυτό το πρόβλημα πολύ έντονο στην κρεβατοκάμαρα. Ρώτησα πολλούς ειδικούς και επίσης δοκίμασα πολλά από αυτά τα ειδικά υγρά, αλλά τίποτα μετά από λίγοκαιρό πάλι τα ίδια. Μου είπαν ότι η μούχλα είναι μύκητας ο οποίος πολλαπλασιάζετια 1.000.000 φορές την ημέρα και 'οτι όπως είπε η Γατούλα πρέπει να σταματήσεις την υγρασία από εκεί ου πηγάζει. Ίσως μια μόνωση στον τοίχο ή ανα από κάποιό λούκι παίρνει νερό να το επισκευάσεις. Εμένα μου είπαν ότι η λύση στην δική μου περίπτωση είναι να μονοθεί εξωτερικά ο τοίχος της Πολυκατοικίας αλλά αυτό κοστίζει πολύ. Δεν ξέρω θα δούμε τι θα κάνουμε.

Αντιγόνη
28-01-09, 11:56
Καλημέρα Αμαρυλίς.
Υπάρχει και στο Praκtiker ειδικό σπρέυ για τη μούχλα στους τοίχους.
Θυμίζει τη χλωρίνη. Θα πρέπει να απομακρύνεις τα παιδιά, και να κάνεις πάρα πολύ καλό αερισμό. Κανονικά, θέλει να το κάνεις πρωί και να αερίσεις όλη την υπόλοιπη μέρα.
Καλύτερα όμως να δεις τη ρίζα του προβλήματος γιατί η μούχλα δημιουργεί μύκητες και κάνει την ατμόσφαιρα στο σπίτι πολύ ανθυγεινή, ιδίως για τα παιδιά και κυρίως αν κοιμάσται κοντά στους προσβεβλημένους τοίχους.
Να μην ξεχνάς, μέχρι να διορθωθεί να αερίζεις ούτως ή άλλως πολύ συχνά.
Θέλει άμεση αντιμετώπιση.

Αμαρυλις
28-01-09, 12:04
ευχαριστω πολυ ολες σας γιατην αμεση ανταποκρηση. Το θεμα ειναι οτι αυτο δωματιο ειναι διπλα στο μπανιο οπου υπηρχε μια μικρη διαροη την οποια φτιαξαμε . Αλλα τωρα βγαζει υγρασια σε αλο σημειο καμια σχεση με τον τοιχο του μπανιου. Αν φερω υδραβλικο θα μπορει να δει αν περναει κανενας σωληνας απο εκει η πρεπει να μιλησω με τον κατασκευαστη. Το αεριζω συνεχεια ειναι και το δωματιο του μωρουκαι με ανυσηχει παρα πολυ

Αντιγόνη
28-01-09, 12:30
Ωχ, Αμαρυλίς δεν μπορεί, θα πρέπει να υπάρχει και από αλλού κάποια μικρή διαρροή τότε. Φώναξε υδραυλικό πριν εξαπλωθεί πολύ.

DALIA
28-01-09, 12:31
Σε ένα μπουκάλι ΑΖΑΧ ή οτιδήποτε δοχείο ψεκασμού βάζεις ίση ποσότητα νερό με ίση ποσότητα χλωρίνη, ψεκάζεις το αφήνεις περίπου ένα μισάωρο και μετά το καθαρίζεις με πανί και νερό σκέτο.
Εάν δεν φύγει με αυτό τον τρόπο τότε η μόνη λύση είναι βάψιμο με ειδική αντιμουχλιακή μπογιά η οποία είναι πολύ πιο ακριβή από την κοινή μπογιά.

Υ.γ.: εννοείται ότι στο σπίτι δεν χρησιμοποιείς υγραντήρα ή πήλινα πιατάκια επάνω στα καλοριφέρ

kiknaki
28-01-09, 17:46
ευχαριστω πολυ ολες σας γιατην αμεση ανταποκρηση. Το θεμα ειναι οτι αυτο δωματιο ειναι διπλα στο μπανιο οπου υπηρχε μια μικρη διαροη την οποια φτιαξαμε . Αλλα τωρα βγαζει υγρασια σε αλο σημειο καμια σχεση με τον τοιχο του μπανιου. Αν φερω υδραβλικο θα μπορει να δει αν περναει κανενας σωληνας απο εκει η πρεπει να μιλησω με τον κατασκευαστη. Το αεριζω συνεχεια ειναι και το δωματιο του μωρουκαι με ανυσηχει παρα πολυ

Σα να τα γράφω εγώ αυτά μου φαίνεται.Αμαρυλλίς το ίδιο περίπου πρόβλημα είχα με διαρροή στο μπάνιο και το διπλανό δωμάτιο είναι το δωμάτιο της κόρης μου.Η υγρασία προχώρησε αρκετά αφού εξαπλώθηκε πολύ γρήγορα λόγω "κρυφής" διαρροής στο μπάνιο κάτι που δεν αντιληφθήκαμε αμέσως.Λοιπόν θα σου πω τι ακριβώς κάναμε εμείς.
α)αποκάταστησαμε τη βλάβη άμεσα(δε μας έπαιρνε άλλωστε και να το καθυστέρησουμε)
β)ανοίξαμε μια τρύπα στο τοίχο του δωματίου για να στεγνώσει πιο γρήγορα(η βλάβη βρισκόταν στη βαλβίδα της μπανιέρας με αποτέλεσμα ότι νερά ρίχναμε τα μισά να μένουν κάτω από αυτήν.
γ)μεταφέραμε τη κόρη σε άλλο δωμάτιο.Η υγρασία/μούχλα είναι επιβλαβής για την υγεία του παιδιού γιατί πολλές φορές θεωρείται υπεύθυνη για εμφάνιση αλλεργίας και η δικιά μας είναι ήδη αλλεργική.
Τώρα μετά από 3 μήνες περίπου η υγρασία έχει "στεγνώσει" και όλα έγιναν όπως πριν. Εύχομαι και σε σένα καλά ξεμπερδέματα και να ξέρεις οτι η υγρασία θέλει το χρόνο της να στεγνώσει αν δεν υπάρχει σωστός αερισμός.

kiknaki
28-01-09, 17:52
Κι εγώ θα συμφωνήσω οτι για να μυρίζουν τα ρούχα και να είναι σίγουρα πιο μαλακά το μαλλακτικό πρέπει να μπαίνει προς τέλος.Το θέμα είναι αν ξεβγάλεται από τα ρούχα αρκετά ή μένουν επάνω υπολλείματα απορυπαντικού?
Εγώ χρησιμοποιούσα μέχρι τώρα το soupline softness&care το υποαλλεργικό(υπέροχο άρωμα) και προχθές αγόρασα για πρώτη φορά το planet το οικολογικό και δεν το χρησιμοποιήσα ακόμη για να ξέρω να σας πω αλλά από ότι διάβασα και από την Afroditi d που το χρησιμοποιεί πρέπει να είναι πολύ καλό.

fistikaki
28-01-09, 18:27
να ενα θεμα που δεν ειχα σκεφτει ποτε!! :)

οποιο να ναι βαζω....

μου φαινεται οτι,ναι μυριζουν ωραια μετα.... νομιζω δηλαδη :roll:

κοιτα να δεις... χωρις πλακα, δεν το χω σκεφτει ποτε αυτο!!!

kiknaki
28-01-09, 18:50
Καλά φιστικάκι μη νομίζεις κι εγώ δε θα το είχα σκεφτεί αν δε μου το έλεγε η μαμά μου όταν παντρεύτηκα.Άλλωστε δεν είχα σχέση με το άθλημα πριν.Με συμβούλεψε να βάζω το μαλλακτικό στο δεύτερο κύριο πρόγραμμα της πλύσης και όχι μετά (πρόγραμμα μαλλακτικού).Κι έτσι και μυρωδάτα ρούχα έχω και καλύτερα ξεβγαλμένα πιστεύω δηλαδή.

maribel
28-01-09, 18:59
αυτό που έχω παρατηρήσει εγώ, δεν ξέρω αν είναι τυχαίο, αλλά
όταν το πλυντήριο δεν έχει πολλά ρούχα μυρίζουν πολύ περισσότερο
απότι όταν το παραγεμίζω,δηλαδή σχεδόν πάντα :)

anna+
28-01-09, 19:28
Όποιο μαλακτικό κι αν βάλω τα ρούχα δε μυρίζουν. Βάζω το μαλακτικό στο τέλος της πλύσης, βάζω τη σωστή ποσότητα, έχω αλλάξει διάφορα μαλακτικά αλλά και πάλι τίποτα...
Η λύση που βρήκα είναι τα αρωματικά ξύλινα μπαλάκια στα συρτάρια - κι επιτέλους έχω κι εγώ μυρωδάτα ρούχα!!! :D

kallisto
28-01-09, 19:57
Λοιπόν Βίκυ, αγόρασε απο τα προιόντα του ΒΑΣΙΛΟΠΟΥΛΟΥ το μαλακτικό με άρωμα πούδρα!!!!!! Εμείς έχουμε ξετρελαθεί,μυρίζει τέλεια και διαρκεί πολύ. Αφού να φανταστείς μας τελείωσε τις προάλλες και επειδή δεν μπορούσαμε να πάμε στο συγκεκριμένο σουπερ, πηραμε cajoline και ξενερώσαμε απιστευτα :? Ευτυχως την αλλη μέρα πήραμε την θεική πουδρίτσα :wink: :wink: :wink:

vereniki
28-01-09, 20:05
Κι εγώ θα συμφωνήσω οτι για να μυρίζουν τα ρούχα και να είναι σίγουρα πιο μαλακά το μαλλακτικό πρέπει να μπαίνει προς τέλος.

Ακούστε τι έπαθα εγώ η έξυπνη!!! :D :D
Ξεκίνησα την πλύση και είπα να την παρακολουθώ για να βάλω πιο μετά το μαλακτικό σύμφωνα με τις συμβουλές σας και τελικά το ξέχασα τελείως!! :lol: :lol:
Τώρα νομίζω πως τελικά βρήκα το πρόγραμμα που έχει μόνο ξέβγαλμα για να βάλω και το μαλακτικό...Όποιος δεν έχει μυαλό... :lol:

yls
28-01-09, 20:09
ειχαμε φερει μια κυρια να μας κανει παρουσιαση του καινουριου μας πλυντηριου και μας το ειχε επισημανει ααυτο. δηλαδη να μην βαζουμε πολυ ποσοτητα απο το μαλακικο γιατι τελικα το τραβαει κατα την πλυση.
αλλα σωθηκα με το αριελ που εχει μεσα μαλακτικο.
μου αρεσει παρα πολυ η μυρωδια του και ειναι το μονο που μενει και για πολυ καιρο μετα.
αριελ αλπιν και αριελ λεβαντερ νομιζω.

Εγώ έχω πλυντήριο που παίρνει αυτόματα το μαλακτικό. Μάλιστα είναι η τελευταία ενέργεια που κάνει πριν το τελικό ξέβγαλμα. Επίσης δεν έβαζα ποτέ υπερβολικό μαλακτικό. Παρόλα αυτά δεν είχα μοσχομυριστά ρούχα. Μια φίλη μου είπε για το ARIEL με μαλακτικό. Το πήρα και πραγματικά σώθηκα! Βάζω πλυντήριο και μυρίζει όλο το σπίτι, τα ρούχα δε και μετά το άπλωμα και μετά το σιδέρωμα έχουν υπέροχη μυρωδιά.

vouraikos
28-01-09, 20:49
Και δηλαδη εξηγηστε και σε μας τις ασχετες, πως ξερεις ποτε ειναι το τελος της πλυσης!???
εμενα το πλυντηριο ειναι στο πλυσταριο που ειναι κατω απο το σπιτι....δηλαδη βγαινω στο μπαλκονι κατεβαινω σκαλες και παω στο πλυσταριο.....πως θα ξερω ποτε ειναι το τελος????("ποτε ειναι το τελος??" σαν απειλη ακουγεται χαχαχ)

maribel
28-01-09, 21:05
vereniki κι εγώ ακριβώς το ίδιο έπαθα,μαυτά και με τάλλα ξεχάστηκα και δεν
έβαλα καθόλου μαλακτικό :oops: ααα...δεν είναι για μένα το σπορ..ήθελα να δώσω και συμβουλές τρομάρα μου :D

vereniki
28-01-09, 21:11
vereniki κι εγώ ακριβώς το ίδιο έπαθα,μαυτά και με τάλλα ξεχάστηκα και δεν
έβαλα καθόλου μαλακτικό :oops: ααα...δεν είναι για μένα το σπορ..ήθελα να δώσω και συμβουλές τρομάρα μου :D

:D :D :D :D :D

politissa
28-01-09, 22:14
Παραθετω συχνοτατο διαλογο με τη μαμα μου

μαμα: αυτα (υφος ξινισμενο) πλυμενα ειναι;
εγω: ναι μανουλα
μαμα: απο ποτε; (υφος καχυποπτο)
εγω: εχθες τα επλυνα
μαμα: μαλακτικο εβαλες;
μαμα: ναι ε;(υφος παρεξηγημενο)
εγω: soupline εβαλα
μαμα: μμμμμ(υφος "μας δουλευεις ψιλο γαζι")

hepl!!!!Τα ρουχα της μαμας μου ειναι μοσχομυριστα και κατασπρα σε αντιθεση με τα δικα μου γμτ....Σε καθε πλυσιμο βαζω skip-soupline-λευκαντικο και αποσκληρυντικο. Τα ρουχα σκατα, τα νευρα τσαταλια!

anna+
28-01-09, 22:17

hepl!!!!Τα ρουχα της μαμας μου ειναι μοσχομυριστα και κατασπρα σε αντιθεση με τα δικα μου γμτ....Σε καθε πλυσιμο βαζω skip-soupline-λευκαντικο και αποσκληρυντικο. Τα ρουχα σκατα, τα νευρα τσαταλια!

:D Bρε μήπως φταίει το πλυντήριο;
Εγώ ετοιμάζομαι να ενοχοποιήσω το δικό μου - αφού εγώ τα κάνω όλα σωστά μάλλον αυτό φταίει... :evil:

anastazia
28-01-09, 23:20
χμχμ, και γω το ίδιο πρόβλημα είχα και αναρωτιόμουν μήπως φταίει το πλυντήριο....τελικά βρήκα το quanto όποιο σχέδιο και να πάρεις είναι φανταστικό!Βάζω 2 καπάκια στο τελευταίο ξέβγαλμα και τα ρούχα μου μυρίζουν πολύ ωραία.

nemo
28-01-09, 23:30
Λοιπον κοριτσια εχω βρει το ΤΕΛΕΙΟ μαλακτικο ρουχων ......οταν απλωνω μυριζει ολο το σπιτι και μενει τοσο πολυ που οταν φοραω ενα ρουχο με ρωτανε τι κολωνια φοραω. μονο που τωρα τελευταια εγω το εχω συνιθησει τοσο πολυ και δεν μου μυριζει εμενα αλλα στους αλλους εξακολουθει να μυριζει. το αγοραζω απο ενα κααταστημα που πουλαει ειδη καθαρισμου και χαρτικα δυστυχως δεν υπαρχει στα σουπερ μαρκετ. αν το βρειτε να το αγορασετε οπωσδηποτε και θα με θυμηθειτε ( το μπλε περνω) και λεγεται softer της castel. δυστυχως δεν ξερω που μπορειτε να το βρειτε.

ΥΓ. ελπιζω να μη θεωρηθει διαφημιση

monbebe
29-01-09, 00:09
αν υπηρχε ενα σπιτι που θα μπορουσε να ονομαστει "μουχλοσπιτο" θα ηταν το δικο μου... σε ολα τα δωματια, στις ντουλαπες... μεχρι στρωμα και μαξιλαρι μουχλιασε και εκανε σταμπες... ασε η μυρωδια και τα ρουχα... ας μην συγχιζομαι παλι και δεν κανει... εμεις και μονωτικο που βαλαμε... αντιδια... τιποτα δεν εκανε... ξανα τα ιδια... το μονο που καθαριζει πανευκολα χωρις καν τριψιμο ειναι το συστηματακι που ειπε και η Νταλια... ψεκασε με χλωρινη και νερο και σχεδον αμεσως το βλεπεις οτι φευγει η μουχλα... αλλα δυστυχως επιστρεφει...

gp1
29-01-09, 05:48
και εμεις το ίδιο πρόβλημα είχαμε με μουχλα. Καθαρίσαμε το τοίχο με χλωρίνη σπρει και μετά τον έβαψε με μπογία η οποία περιέχει κάτι σαν λάστιχο και δεν επιτρέπει να βγεί η μούχλα .Είναι πρώτη χρονιά που δεν ξανα είδα μούχλα.

Αμαρυλις
29-01-09, 07:27
Κικνακι το ξερω οτι υγρασια ειναι επιβλαβης γι αυτο και ανυσυχω . Δεν ειναι ευκολο να γινει αλλαγη δωματιου δυστυχως. Οποτε εχω παντα ελαχιστα ανοιχτο το παραθυρο του οταν ειναι μεσα και συνεχεια ανοικτο οταν τον εχω σε αλλο χωρο. Τωρα με αυτες τις υγρασιες ειναι ακομα πιο δυσκολο.
DALIA αυτο το σπρειε χλωρινης που πουλανε κανει? εχω ενα τετoio.
Βρε μαργαριταμ σε καταλαβαινω εμενα ενα δωματιο ειναι και εχω τρελαθει φαντασου εσυ.
Και παλι ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις

DALIA
29-01-09, 09:58
DALIA αυτο το σπρειε χλωρινης που πουλανε κανει? εχω ενα τετoio.

είναι το ίδιο πράγμα μ'αυτο που ανεφερα εγω, μου το ειπε μάστορας.Αυτό που λέει το kiknaki για τις αλλεργιες και την μουχλα εχει απολυτο δικιο.Της κολλητης μου ο γιος ( είχαν πολυ μουχλα στο σπιτι ) συνεχως ηταν άρρωστος, παιδιατροι, πνευμονολογοι, το παιδι συχεχως χαλια.Την τελευταια φορα νοσηλευοτα σε κλινικη με πνευμονια και αποφασισαν να κανουν μεσα στην κλινικη τεστ αλλεργιας και το αποτελεσμα ηταν αλλεργια στη μουχλα. :shock: Με την αποκατασταση της βλαβης οπως ακριβως προανεφερε το kiknaki το σπρευ της χλωρινης και βαψιμο με αντιμουχλιακη μπογια και πλεον θεραπεια για την αλλεργια το παιδι ειναι παρα πολυ καλα.
Δε νομιζω να ειναι τυχαιο ολο αυτο.

kiknaki
29-01-09, 10:07
Έτσι είναι Dalia όπως τα λες..Δεν είναι τυχαίο!
Και αυτό γιατί το πρώτο πράγμα που μας ρώτησε ο παιδοαλλεργιολόγος που εξέτασε για πρώτη φορά την κόρη μου ήταν αν έχουμε υγρασία στο σπίτι.Βέβαια τότε δεν είχαμε ούτε για δείγμα αλλά μετά αποκτήσαμε και με το παραπάνω :? .

angy
29-01-09, 10:27
Quanto ελληνικα νησια...απαιχτοοοοο
κ μενει στα ρουχα κ μετα το σιδερωμα κ μοσχοβολουν
οι ντουλαπες.......κ ειναι κ οικονομικο :wink:

Αυτό χρησιμοποιούσε η μαμά μου και μου έκανε εντύπωση γιατί έμενε η μυρωδιά, όποτε όταν άρχισα να το χρησιμοποιώ και εγώ μου λέει ο γιος μου:Μαμά τα ρούχα μυρίζουν γιαγιά... :!:
Αυτό όμως που έχω παρατηρήσει είναι ότι όταν αφήνω τα ρούχα μου απλώμενα αρκετά αφού έχουν στεγνώσει, η μυρώδιά εξαφανίζεται!!!!!
Οπότε, τα μάζεύω μόλις έχουν στεγνώσει και τα σιδερώνω όσο μπορώ πιο άμεσα.

Αμαρυλις
29-01-09, 11:07
Ευτυχως μεχρι ωρας δεν μου εχει παρουσιασει τιποτα γι αυτο και εγω με το πρωτο που ειδα θορηβηθηκα.Το παραξενο ειναι οτι πριν το κανουμε παιδικο ποτε δεν παρουσιασε υγρασια. Σημερα σκευτηκα οτι επειδη ο μικρος ειναι πολυ ζωηρος τον κοιμιζω στο παρκο και για να μην χτυπησει στον τοιχο εβαζα ενα στρωματακι σαν αφρολεξ ενδιαμεσα. Πισω απο αυτο εμφανιστηκε. Ειναι δυνατον αν δεν υπαρχει προβλημα να δημηουργηθηκε εξαιτιας αυτου? Να μην αεριζοταν καλα ο τοιχος?

th@lia
29-01-09, 11:15
Λοιποον!Θεματαρα!!!Ειχα ακριβως το ιδιο προβλημα!!Εκανα διαφορα που προαναφερθηκαν παραπανω!Μεχρι και που εβαζα δευτερη μιση πλυση για να ξαναβαλω μαλακτικο!!Επισης, δεν μπορουσα να αλλαξω πλυντηριο με την δικαιολογια για να μυριζουν τα ρουχα!!Αααα εδω αν πω οτι ειχα siemens και δεν ημουν ευχαριστημενη.Ομως, ως γυναικα κατι σκεφτηκα, εμεινα εγκυος, επρεπε να παρουμε στεγνωτηριο για τα παιδικα ρουχαλακια, μια μερα εβαλα και μια μεγαλη κουβερτα στο πλυντηριο και εβγαλε κατι νερα, εεε λεω θα παρουμε που θα παρουμε στεγνωτηριο δεν παιρνουμε και πλυντηριο μαζι να ειναι ιδια και κανουρια!!Φυσικα πηραμε!!Αρχισαν τα ρουχα να μυριζουν μετα!!Βεβαια μετα απο ερευνες και ερωτησεις στους πλυντηριαδες κατεληξα στα εξης πρωτον στο πως κανει τις πλυσεις του το πλυντηριο και πως παιρνει το μαλακτικο και δευτερον η σκληροτητα του νερου και η ποσοτητα του απορρυπαντικου!Γιαυτο παντα αποσκληρυντικο και μαλιστα στα παιδικα βαζω δυο ταμπλετες και τελος μετα απο ερευνες στα εργαστηρια του σπιτιου μου κατεληξα στο soupline red passion κραταει πολλεεες μεεερες μετα!Σας μιλαω τα δοκιμασα οολααα!!!Επισης παρατηρησα οτι στο στεγνωτηριο η μυωρδια μενει πολυ περισσοτερο αποτι οταν στεγνωνουν εξω!!!Ασχετο αλλα αξιζει να το αναφερω!!!Και ξανα λεω θεματαραααα!!! :D :D

zouzoula
29-01-09, 12:26
Η κουρτίνες σας γκριζάρουν; Για να πάρουν πάλι την λευκή τους λάμψη ρίξτε απλά μαζί με το απορρυπαντικό ρούχων και μιά κουταλιά του φαγητού ζάχαρη άχνη. :arrow: Δοκιμασμένο και αποτελεσματικό :wink:

σαρδελακι ισχυει το ιδιο κολπο και για πετσετες που εχουν γκριζαρει?

monbebe
29-01-09, 12:38
Ευτυχως μεχρι ωρας δεν μου εχει παρουσιασει τιποτα γι αυτο και εγω με το πρωτο που ειδα θορηβηθηκα.Το παραξενο ειναι οτι πριν το κανουμε παιδικο ποτε δεν παρουσιασε υγρασια. Σημερα σκευτηκα οτι επειδη ο μικρος ειναι πολυ ζωηρος τον κοιμιζω στο παρκο και για να μην χτυπησει στον τοιχο εβαζα ενα στρωματακι σαν αφρολεξ ενδιαμεσα. Πισω απο αυτο εμφανιστηκε. Ειναι δυνατον αν δεν υπαρχει προβλημα να δημηουργηθηκε εξαιτιας αυτου? Να μην αεριζοταν καλα ο τοιχος?

και σ'εμας που ξηλωσαμε 1 χρονου ντουλαπα απο τον τοιχο -το σπιτι δεν ειχε οταν μπηκαμε ουτε ντουλαπα ουτε καλοριφερ, μετα βαλαμε- παλι το ιδιο κανει και μετα απο βαψιμο με μονωτικο... by the way μηπως τα κουφωματα σου ειναι απο αλουμινιο?[/b]

Αμαρυλις
29-01-09, 13:06
Ναι γιατι παιζει καποιο ρολο?

politissa
29-01-09, 18:49
Εχετε συνειδητοποιησει πως ειμαστε ενα τσουρμο παλαβες που καθομαστε και μυριζουμε τα ρουχα μας και το συζηταμε 3 μερες τωρα;
Αχ δεν παμε καλα λαλησαμε λεμεεεεε :lol: :lol: :lol:

anna+
29-01-09, 18:56
Εχετε συνειδητοποιησει πως ειμαστε ενα τσουρμο παλαβες που καθομαστε και μυριζουμε τα ρουχα μας και το συζηταμε 3 μερες τωρα;
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

amaretto
29-01-09, 20:26
Κι εγώ θα συμφωνήσω οτι για να μυρίζουν τα ρούχα και να είναι σίγουρα πιο μαλακά το μαλλακτικό πρέπει να μπαίνει προς τέλος.Το θέμα είναι αν ξεβγάλεται από τα ρούχα αρκετά ή μένουν επάνω υπολλείματα απορυπαντικού?
Εγώ χρησιμοποιούσα μέχρι τώρα το soupline softness&care το υποαλλεργικό(υπέροχο άρωμα) και προχθές αγόρασα για πρώτη φορά το planet το οικολογικό και δεν το χρησιμοποιήσα ακόμη για να ξέρω να σας πω αλλά από ότι διάβασα και από την Afroditi d που το χρησιμοποιεί πρέπει να είναι πολύ καλό.

Για να μην έχουμε τον φαύλο κύκλο το μαλακτικό να καθαρίζει τα υπολείμματα του απορρυπαντικού και το απορρυπαντικό τα υπολείμματα του μαλακτικού (στην επόμενη πλύση), χρησιμοποιούμε λευκό ξύδι. Εμείς βάζουμε σκέτο ξύδι στην θήκη του μαλακτικού και τα ρούχα κρατάνε τη μυρωδιά του απορρυπαντικού πολύ πιο έντονα (αν και μόλις τα βγάζεις, μυρίζει το ξύδι, αλλά αυτό εξατμίζεται και μένει η μυρωδιά του απορρυπαντικού). Μερικοί βάζουν και 1-2 σταγόνες από το αγαπημένο τους αιθέριο έλαιο για μυρωδιά ή αιθέριο έλαιο τεϊόδεντρου, που είναι αντιβακτηριδιακό. Και αποτελεσματικό και οικολογικό :wink:

anna+
29-01-09, 20:32

Για να μην έχουμε τον φαύλο κύκλο το μαλακτικό να καθαρίζει τα υπολείμματα του απορρυπαντικού και το απορρυπαντικό τα υπολείμματα του μαλακτικού (στην επόμενη πλύση), χρησιμοποιούμε λευκό ξύδι. Εμείς βάζουμε σκέτο ξύδι στην θήκη του μαλακτικού και τα ρούχα κρατάνε τη μυρωδιά του απορρυπαντικού πολύ πιο έντονα (αν και μόλις τα βγάζεις, μυρίζει το ξύδι, αλλά αυτό εξατμίζεται και μένει η μυρωδιά του απορρυπαντικού). Μερικοί βάζουν και 1-2 σταγόνες από το αγαπημένο τους αιθέριο έλαιο για μυρωδιά ή αιθέριο έλαιο τεϊόδεντρου, που είναι αντιβακτηριδιακό. Και αποτελεσματικό και οικολογικό :wink:

Αυτό με το αιθέριο έλαιο μου άρεσε. Θα το δοκιμάσω. Έτσι μου έρχεται να βάλω τώρα το πλυντήριο που ετοίμασα για αύριο αλλά ποιος τα απλώνει μετά;

vouraikos
29-01-09, 21:13

οπα! αυτο με το ξυδι και τα ελαια δεν το καταλαβα ...αλλη μια παρακαλω!!

Να ριξω και μια "βομβα" που μολις σκεφτηκα??
Ειμαστε βεβαιοι οτι ολες αυτες οι μυρωδιες δεν ειναι βλαβερες για τον οργανισμο μας??? ξερ γω? χημικα ειναι ρε γαμωτο????

yls
29-01-09, 21:42
Έχεις δίκιο αλλά να ήταν μόνο το μαλακτικό...

anna+
29-01-09, 21:48
Έχεις δίκιο αλλά να ήταν μόνο το μαλακτικό...

δυστυχώς έτσι είναι...

kiknaki
29-01-09, 23:19
Ειμαστε βεβαιοι οτι ολες αυτες οι μυρωδιες δεν ειναι βλαβερες για τον οργανισμο μας??? ξερ γω? χημικα ειναι ρε γαμωτο????

Για το λόγο αυτό αγόρασα το μαλακτικό planet που είναι φιλικό στο περιβάλλον και άρα και στον οργανισμό μας.Τώρα αν είναι καλό στη δουλειά του...η πλύση θα δείξει.

micnat
29-01-09, 23:25
Δεν έχω διαβάσει όλο το θέμα, συγχωρέστε με...

Εγώ το έχω καταργήσει το μαλακτικό από πέρισυ, για οικολογικούς λόγους (δεν πιστεύω πως προσφέρει κάτι αλλά μόνο μολύνει το περιβάλλον) και γιατί παιδεύομαι με τα δερματικά της κορούλας μου. Δεν έχω παρατηρήσει καμμιά αλλαγή ούτε στα ρούχα, ούτε στη μυρωδιά τους.
Βάζω καμμιά φορά ένα καθαριστικό λάδι που μυρίζει πορτοκάλι μαζί με το απορρυπαντικό και μυρίζει όλο το μπάνιο για μέρες αλλά τα ρούχα τίποτε :lol:

Για τα Planet δεν ξέρω, τι λένε τα συστατικά;; Δεν είναι ίδια ή παρόμοια με τα συμβατικά απορρυπαντικά;;

kiknaki
30-01-09, 00:01
micnat δεν περιέχουν τα ίδια συστατικά με τα κοινά απορρυπαντικά...Λένε οτι δεν περιέχονται χημικές ουσίες κτλ...

...δες εδώ.

http://www.myplanet.com.gr/index.php?module=content&action=products&id=22

micnat
30-01-09, 00:05
kiknaki σ'ευχαριστώ. Όντως δεν περιέχουν πετροχημικές ουσίες.

monbebe
30-01-09, 00:31
σ'εμας τουλαχιστον παιζει... ιδρωνει ολο το σπιτι! η εξωπορτα, τα παραθυρα, τα τζαμια, οι κασες, ολα μουσκεμα, μαζι και οι τοιχοι... οσο τα μισουσα πριν μεινω εδω αλλο τοσο τα μισω τωρα... μονιμως μαυρισμενα απο τη μουχλα... δεν αναπνεει καθολου το σπιτι.. και ειδικα οταν ειναι το καλοριιφερ το χειμωνα... ο υγραντηρας ειναι το μονο πραγμα που δεν χρειαζομαστε εδω μεσα! οσο και αν ανοιγω το πρωι -που ποσο να αφησεις ανοικτα με το κρυο- μολις κλεισω παλι τα ιδια... και αυτη η μυρωδια... ελεεινη...

Jen.
30-01-09, 00:40
Πέρσι νοικιάσαμε πρώτοι νεόκτιστο σπίτι και όλο το χειμώνα (επειδή είμαι κρυουλιάρα) δεν αέριζα φυσικά με αποτέλεσμα την άνοιξη να βρούμε μούχλα παντού σε όλα τα δωμάτια πίσω από όλα τα έπιπλα και γύρω γύρω από τις μπαλκονόπορτες...φρίκαρα!

Το ψάξαμε πολύ και τελικά φταίει το γεγονός ότι οι νέες οικοδομές βάζουν τα super dooper αλουμινένια κουφώματα που δεν τα διαπερνάει τίποτα με αποτέλεσμα να μην αναπνέει καθόλου το σπίτι και φυσικά να δημιουργείτε μούχλα παντού...να σκεφτείτε ότι κάθε μέρα τον χειμώνα έβλεπα τα τζάμια μας "ιδρωμένα" να στάζουν απίστευτο νερό σαν να τους ρίξαμε μια κανάτα νερό...

Φυσικά αυτόν τον χειμώνα το πήρα το μάθημα μου και αερίζω κάθε μέρα (μιας και δεν είμαι πλέον και κρυουλιάρα λόγω και της εγκυμοσύνης :D )...

Απλά όλα αυτά δεν τα ήξερα γιατί στα προηγούμενα σπίτια που μέναμε προφανώς δεν είχαν κουφώματα αλουμινίου τελευταίας τεχνολογίας (και καλά κάναν στην τελική!)...

politimi
30-01-09, 00:40
Και εγω αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα, φέτος πιο έντονο, είμαστε κάτω απο την ταράτσα , παλιά πολυκατοικία και έχουμε διπλά τζάμια αλουμινίου κτλ..
Το πρόβλημα εντοπίζεται κυρίως στην πάνω ντουλάπα της κρεβατοκάμαρας.. προσπαθούμε να την αφήνουμε ανοικτή για να στεγνώνει, έχω πάρει και ένα απορρυπαντικό απο τα λίντλ κατά της μούχλας έχω βάλει και απο αυτά που "τραβάνε" την υγρασία / βλέποντας και κάνοντας..
Θέλω να ρωτήσω κάποιο ελαιοχρωματιστή, αν μάθω κάτι θα σας πω.. Καλή επιτυχία !

Jen.
30-01-09, 00:42
Η μόνη λύση για μένα είναι (αν το σπίτι ήταν δικό μου) αλλαγή κουφωμάτων σε πιο απλά και όχι διπλά φυσικά! Να "αναπνέει" το σπίτι! :wink:

monbebe
30-01-09, 01:04
εμενα η μονη λυση ειναι η μετακομιση! :D
ευτυχως δεν εινα δικο μου το σπιτι... αλλα ακουω που φτιαχνουν καινουρια σπιτια και βαζουν αλουμινια και παθαινω ενα ταρακουλο....
εχω τα διπλα τζαμια με το αλουμινιο, εχει και τα προβληματα του το σπιτι -δεν ξερω κι εγω απο που πρωτοτραβαει υγρασια- στο τελος θα φυτρωνουν στο πατωμα βρυα και λειχηνες...

amaretto
30-01-09, 02:40

Το απορρυπαντικό χτίζει στρώμα ανάμεσα στις ίνες των ρούχων, είναι ένας από τους λόγους που σκληραίνουν στο πλύσιμο. Έτσι, βάζουμε το μαλακτικό, για να διώξει τα υπολείμματα του απορρυπαντικού.
Το λευκό ξύδι έχει την ιδιότητα να διώχνει τα υπολείμματα αυτά κι έτσι κάνει την ίδια δουλειά με το μαλακτικό. Το βάζουμε στη θήκη του μαλακτικού στο πλυντήριο - εννοείται ότι δεν βάζουμε μαλακτικό - και αν θέλουμε, ρίχνουμε μέσα ελάχιστες σταγόνες από κάποιο αιθέριο έλαιο, ανάλογα με το τι θέλουμε να κάνουμε. Το έλαιο τεϊόδεντρου έχει ευχάριστο άρωμα και αντιβακτηριδιακή δράση.
Σόρρυ για την επανάληψη, ελπίζω να μην άφησα κενά 8)

Αμαρυλις
30-01-09, 08:01
Τι να πω ρε κοριτσια ισως εχετε δικιο γιατα αλουμινια μου φενεται. Αυτο που κανω τωρα ειναι να εχω παντα μια χαραμαδα ανοιχτη να παιρνει αερα οσο γινεται και βλεπουμε. Αληθεια αυτοι οι συσωρευτες υγρασιας κανουν τιποτα?

tab
30-01-09, 08:36

κ γω το ιδιο μενει παρα πολυ :)

livinath
30-01-09, 09:16

Κοίταξε το φίλτρο σου στο κάτω μέρος του πλυντηρίου! Μάλλον θέλει καθάρισμα! Επίσης μην στουμπώνεις τα ρούχα στον κάδο. Και που και που κάνε και μια πλύση με κενό κάδο, στους 90° βαθμούς, με διπλή δόση αποσκληρυντικού και τη μεγαλύτερη δόση απορυπαντικού που παίρνει. Κάνει ένα είδος συντήρησης-καθαρισμού. :wink:

Α! Για μαλακτικό, cajoline easy iron και sensitive. :wink:

th@lia
30-01-09, 09:30
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Και μαλιστα με ενθουσιασμο!!Γυναικες!!! :shock:

monbebe
30-01-09, 09:59
απ'οτι μου εχουν πει κανουν... και μεχρι τα Χριστουγεννα ημουν στο τσακ να παρω... αν και επρεπε να το ειχα κανει απο την αρχη και οχι 5 χρονια μετα... τελικα δεν εχω παρει ακομα, λογω εξοδων που σκεφτομαι αλλα και της προοπτικης της μετακομισης οπου δεν θα το χρειαζομαι πλεον...

vouraikos
30-01-09, 10:18

Το απορρυπαντικό χτίζει στρώμα ανάμεσα στις ίνες των ρούχων, είναι ένας από τους λόγους που σκληραίνουν στο πλύσιμο. Έτσι, βάζουμε το μαλακτικό, για να διώξει τα υπολείμματα του απορρυπαντικού.
Το λευκό ξύδι έχει την ιδιότητα να διώχνει τα υπολείμματα αυτά κι έτσι κάνει την ίδια δουλειά με το μαλακτικό. Το βάζουμε στη θήκη του μαλακτικού στο πλυντήριο - εννοείται ότι δεν βάζουμε μαλακτικό - και αν θέλουμε, ρίχνουμε μέσα ελάχιστες σταγόνες από κάποιο αιθέριο έλαιο, ανάλογα με το τι θέλουμε να κάνουμε. Το έλαιο τεϊόδεντρου έχει ευχάριστο άρωμα και αντιβακτηριδιακή δράση.
Σόρρυ για την επανάληψη, ελπίζω να μην άφησα κενά 8)

Να σαι καλα!!!
Ειναι και αυτα τα γονιδια των προγονων μου ποντιων, που με ταλαιπωρουνε!!! :P :) :lol:

τα καταλαβα ολα, θα το δοκιμασω!
ευχαριστω!

livinath
30-01-09, 10:27
Ειναι και αυτα τα γονιδια των προγονων μου ποντιων, που με ταλαιπωρουνε!!! :P :) :lol:

Είσαι τεμέτερον πουλόπομ;;;; :lol: :lol:

DALIA
30-01-09, 10:56
Πέρσι νοικιάσαμε πρώτοι νεόκτιστο σπίτι και όλο το χειμώνα (επειδή είμαι κρυουλιάρα) δεν αέριζα

Το να μην αερίζουμε μπορεί να κάνει χειρότερη ζημιά από τη μούχλα.Φαντάσου να μην ανακυκλώνεται ο αέρας μέσα στο σπίτι.Εγώ είχα γεννήσει Νοέμβριο μέσα στα κρύα και αυτό που έκανα και κανω μεχρι τωρα είναι το εξής.6:30 που σηκώνομαι το πρωί πάω τον μικρο με τον μπαμπα του στην κρεββατοκάματα ανοιγω όλο το υπόλοιπο σπίτι και το μεσημέρι που γυρνάω στο σπίτι ανοιγω και αερίζω την κρεββατοκάμαρα.
Παλιά στη δουλειά είχα μαλώσει με μια κοπελα επειδη δεν ηθελε το πρωί που παμε στο γραφειο να αερίζουμε.Γινεται όμως αυτό? 5 άτομα σε εναν κλειστό χωρό και να μην αεριζουμε?
Θύμωσε γιατί της είπα " ε βάλε το μπουφάν μεχρι να ξαναρθει η θερμικρασία εκεί που τη θελεις"

baduz
30-01-09, 11:22

Είσαι τεμέτερον πουλόπομ;;;; :lol: :lol:

Τρυγόνα μ’, ντε φτας?
Καλατζευεις τα ποντιακά?

Τεμέτερον και εγώ κατά το ήμισυ....
:lol:

livinath
30-01-09, 11:24
Κι εγώ κατά το ήμισυ! Από μαμά!! :D :D

baduz
30-01-09, 11:31
Κι εγώ κατά το ήμισυ! Από μαμά!! :D :D

Και εγώ από μαμά!!!!! :lol:
Χάρηκα πολύ!

vouraikos
30-01-09, 11:36
να λελευω τα πουλοπαμ!
ολοι εδω ανταμα τα τεμετερα....!!!

Αντε σιρτε ενα ξαϊ!!!!
κατι καλατσευω και εγω. αλλα οχι πολλα ριζαμ΄

Απο μαμα ποντια και εγω. Αλλα με αδυναμια σε αυτη την καταγωγη.
Σε χορευτικο ποντιακο εδω και 16 χρονια και μια περιοδο εκανα και γω την δασκαλα ποντιακων σε παιδακια στον εν λογο συλλογο. Εχω μεγαλη αδυναμια σε αυτη την μερια!!!

:D :lol: :wink:

baduz
30-01-09, 12:11
να λελευω τα πουλοπαμ!

Αντε σιρτε ενα ξαϊ!!!!

Σε χορευτικο ποντιακο εδω και 16 χρονια και μια περιοδο εκανα και γω την δασκαλα ποντιακων σε παιδακια στον εν λογο συλλογο. Εχω μεγαλη αδυναμια σε αυτη την μερια!!!

Και εγώ έχω μεγάλη αδυναμία ως ΛΑΖΙΝΑ!

Μήπως να ανοίξουμε ένα τοπικ με θέμα "Τα Τεμέτερον"?

ΑΣΠΑΣΙΑ Β
30-01-09, 13:11
Αχ κοριτσάκια, όλα αυτά που λέτε μου φαίνοντα τίποτα μπροστά στο δικό μου πρόβλημα, καινούργια πολυκατοικία πρώτος όροφος και κάθε χειμώνα (2 σύνολο) παρουσίαζε όχι απλά υγρασία αλλά νερό, πολύ νερό στις δύο κρεββατοκάμαρες, τι τον κατασκευαστή φέραμε και μας έβαλε επιπλέον μόνωση από κάτω στην πιλωτή (με χρέωση του εννοείτε), τι μηχανικοί και υδραυλικοί περάσαν, ολόκληρος στρατός, κανένας δεν έβρισκε την αιτία, λύση καμμία, ώσπου φέτος πήρα έναν αφυγραντήρα και ΣΩΘΗΚΑ, νερό πουθενά, πιστεύω ότι βρέθηκε η λύση. Βέβαια ο κατασκευαστής μου έχει ανανεώσει την εγγύηση λόγω του προβλήματος.

Jen.
30-01-09, 13:13
Αχ κοριτσάκια, όλα αυτά που λέτε μου φαίνοντα τίποτα μπροστά στο δικό μου πρόβλημα, καινούργια πολυκατοικία πρώτος όροφος και κάθε χειμώνα (2 σύνολο) παρουσίαζε όχι απλά υγρασία αλλά νερό, πολύ νερό στις δύο κρεββατοκάμαρες, τι τον κατασκευαστή φέραμε και μας έβαλε επιπλέον μόνωση από κάτω στην πιλωτή (με χρέωση του εννοείτε), τι μηχανικοί και υδραυλικοί περάσαν, ολόκληρος στρατός, κανένας δεν έβρισκε την αιτία, λύση καμμία, ώσπου φέτος πήρα έναν αφυγραντήρα και ΣΩΘΗΚΑ, νερό πουθενά, πιστεύω ότι βρέθηκε η λύση. Βέβαια ο κατασκευαστής μου έχει ανανεώσει την εγγύηση λόγω του προβλήματος.

δηλαδή δεν βρήκαν αν έχει σπάσει κάποιος σωλήνας? και εμάς ο δίπλα έκανε την βλακεία να μην ενώσει καλά το σιφόνι του μπάνιου του και έτσι γέμισε όλη η πλάκα από τα νερά του όταν έκανε μπάνιο και περιμένουμε να έρθει το καλοκαίρι να στεγνωσουνε τα πατώματα και οι κοινοί τοίχοι...μήπως κάτι τέτοιο έγινε και με σας?

τι είναι αυτός ο αφυγραντήρας? και πόσο κοστίζει?

ΑΣΠΑΣΙΑ Β
30-01-09, 13:27
Δεν υπάρχει πρόβλημα σπασμένου σωλήνα γιατί τα ελέγξανε όλα, δεν υπάρχει πρόβλήμα ούτε από άλλο διαμέρισμα γιατί δεν επικοινωνούν τα δωμάτια με άλλους. Το πρόβλημα βέβαια υπάρχει, γι’ αυτό και ανανέωσα την εγγύηση, που όμως δεν μπορεί να το βρει κανένας. Ο αφυγραντήρας είναι μία συσκευή ηλεκτρική που την βάζω και λειτουργεί όλη την ημέρα και μέσα σε έναν κάδο μαζεύει νερό, το τι νερό μαζεύει δε λέγετε, κάθε δεύτερη μέρα να φανταστείς το αδειάζω. Κοστίζουν νομίζω από 80€ έως και 200€ αν θυμάμαι καλά.

Γλύκα
30-01-09, 13:30
έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα, τα ρούχα ΔΕΝ μυρίζουν!Γενικά όλα όσα προτείνουν οι κοπέλες θα τα δοκιμάσω γιατί αντιμετωπίζω το ίδιο ακριβώς πρόβλημα! Άντε βρήκα καινούρια λόξα...

mammy
30-01-09, 13:41
Καλησπέρα!!

Κι εμείς το ίδιο πρόβλημα έχουμε με τους τοίχους. Όσους ειδικούς ρωτήσαμε μας είπαν ότι φταίνε τα αλουμίνια. Μήπως σωθούμε με τον αφυγραντήρα;; Και πώς γίνεται;; Χρειάζεται ένας για όλο το σπίτι ή θα πρέπει να βάλω σε κάθε δωμάτιο;;;

politimi
30-01-09, 13:46
Δεν υπάρχει πρόβλημα σπασμένου σωλήνα γιατί τα ελέγξανε όλα, δεν υπάρχει πρόβλήμα ούτε από άλλο διαμέρισμα γιατί δεν επικοινωνούν τα δωμάτια με άλλους. Το πρόβλημα βέβαια υπάρχει, γι’ αυτό και ανανέωσα την εγγύηση, που όμως δεν μπορεί να το βρει κανένας. Ο αφυγραντήρας είναι μία συσκευή ηλεκτρική που την βάζω και λειτουργεί όλη την ημέρα και μέσα σε έναν κάδο μαζεύει νερό, το τι νερό μαζεύει δε λέγετε, κάθε δεύτερη μέρα να φανταστείς το αδειάζω. Κοστίζουν νομίζω από 80€ έως και 200€ αν θυμάμαι καλά.

Ασπασία πολύ χαίρομαι που βρήκες λύση στο πρόβλημά σου θα μπορούσες να μας πεις την μάρκα ή να βάλεις λίνκ , για την συσκευή που πήρες?
Ευχαριστούμε πολύ!

ΑΣΠΑΣΙΑ Β
30-01-09, 13:49
Καλησπέρα,
Εμείς έχουμε έναν και πιάνει τα δύο δωμάτια που έχουν πρόβλημα (να φανταστείς είναι απέναντι το ένα από το άλλο) νομίζω ότι πιάνει περίπου 50 τ.μ.

th@lia
30-01-09, 13:55
να λελευω τα πουλοπαμ!

Αντε σιρτε ενα ξαϊ!!!!

θα ειναι καφε "Τεμέτερον"!!!Και πολυ στεναχωρεθηκα που ησαστε μισες(ποντιες εννοω):D:D!Κοιταξτε κατα δω και μια ολοκληρη!!Μαμα,μπαμπας, παππουδες και οσο κοιταμε πιο πισω φτανουμε στην Τραπεζουντα!!! :D :D :D

ΑΣΠΑΣΙΑ Β
30-01-09, 13:55
Τον πήρα από το telemarketing αλλά μετά μου είπαν ότι έχει και το praktiker, ρίξτε μια ματιά.
Φιλάκια πολλά σε όλες τις ομοιοπαθούσες.

ΒΙΚΥ
30-01-09, 14:03
Βρε σεις! Πότε μου το κάνατε το θέμα 5 σελίδες χαμπάρι δεν πήρα! :lol:

Πάντως σας ευχαριστώ! Διαπίστωσα 2 λάθη που κάνω. Πρώτον ξεχειλίζω το μαλακτικό, δεύτερον στουμπώνω το πλυντήριο! Πολύ ρούχο βρε κορίτσια, πολύ.... :cry: Με 2 μπόμπιρες καταλαβαίνετε.....κάθε μέρα βάζω πλυντήριο..και το καλάθι πάλι τίγκα είναι κάθε βράδυ!!! Θα ξεκινήσω λοιπόν να κάνω πρώτα την συντήρηση με τους 90 και τις ταμπλέτες αποσκληρυντικού μαζί με το ξυδάκι.

mammy
30-01-09, 14:05
Κορίτσια εγώ έχω γύρω γύρω μπαλκόνι και η υγρασία παρουσιάζεται στους εξωτερικούς τοίχους όλων των δωματίων :shock: . Πολύ απαίσιο πράγμα. Ο άντρας μου το καθαρίζει συνέχεια, αλλά τι να σου κάνει; Ξαναβγαίνει. Χρειάζεται μια μόνιμη λύση. Θα ξαναρωτήσω γιατί δεν γίνεται να το αφήνουμε. Στο μεταξύ όλα γίνονται το χειμώνα με τα καλοριφέρ. Το καλοκαίρι όλα μια χαρά! :roll:

baduz
30-01-09, 14:39
να λελευω τα πουλοπαμ!

Αντε σιρτε ενα ξαϊ!!!!

θα ειναι καφε "Τεμέτερον"!!!Και πολυ στεναχωρεθηκα που ησαστε μισες(ποντιες εννοω):D:D!Κοιταξτε κατα δω και μια ολοκληρη!!Μαμα,μπαμπας, παππουδες και οσο κοιταμε πιο πισω φτανουμε στην Τραπεζουντα!!! :D :D :D

Axx τι κάλα!!!
Συμφωνώ καφε "Τεμέτερον"!!!!!!
Άσε που μου ήρθαν στο μυαλό στα λαβάσ' και θα πάρω τη μαμά μου τηλ. να μας φτιάξει!!!!!

Αν συμφωνούν και τα υπόλοιπα κορτόσπον ή και αγούραι τότε να ανοίξουμε το τοπικ!

Αμαρυλις
30-01-09, 15:15
Ασπασια Β ο αφυγραντηρας μπορει να μπει σε μπανιο που εμενα δεν εχει παραθυρο καιο εξαερισμο δεν κανει τοσο καλη δουλεια?

mpouki
30-01-09, 16:58
Ρε κορίτσια εσείς που είστε χρυσονοικοκυρές (που λέει και η γιαγιά μου), μήπως ξέρετε πως μπορώ να βγάλω το διορθωτικό (blanko) από ένα παντελόνι κοτλέ και από τις δερμάτινες μπότες μου?

Ξέφυγε της γραμματέως του παιδίατρου και γέμισα. Μου έφερε λιγο από το αντισηπτικό που χρησιμοποιεί ο γιατρός σε μορφή τζελ αλλά δυστυχώς μάζι με το blanko ξέβαψε και η μπότα στο συγκεκριμένο σημείο. Και έτσι εγκατέλειψα την προσπάθεια και δεν συνέχισα. Τώρα η μια μπότα μου είναι καφέ με άσπρα πουα. Να την βάψω ή δεν θα το καλύψει? Και το παντελόνι? Τα φώτα σας!!!! :D

Afroditi D
30-01-09, 17:23
mpouki δοκίμασε βενζίνη (καθαρή - αυτη που πουλούν στα σ/μ ) , για το παντελόνι σου :) τις μπότες μάλλον να τις πάς για εμποτισμό , βαφή σε τσαγκάρη. :?

vouraikos
30-01-09, 21:40
να λελευω τα πουλοπαμ!

Αντε σιρτε ενα ξαϊ!!!!

Axx τι κάλα!!!
Συμφωνώ καφε "Τεμέτερον"!!!!!!
Άσε που μου ήρθαν στο μυαλό στα λαβάσ' και θα πάρω τη μαμά μου τηλ. να μας φτιάξει!!!!!

Αν συμφωνούν και τα υπόλοιπα κορτόσπον ή και αγούραι τότε να ανοίξουμε το τοπικ!

http://www.parents.gr/forum/viewtopic.php?p=523828#523828

εδω ειμαστεεεεεε!!!!

Ira3
30-01-09, 23:22
Kai emis ehoume afigranthira,to pirame apo to makro.Pragmati kani doulia. Eine prosoriniisi sto problima,pai analogos me ta tetragonika pou theletete na kalipsete,eiparhoun diafora 'megethi".Os tote ama paris ena gia 100 tetragonika metra, kai to spidi eine peripou toso,mporis na to valis se opio dipote simio tou spidiou.Ama eine gia ligotera tatragonika apo oti eine to spidi,tote ton alazis tesi..analogos se pio horo ehi perisoteri igrasia.

Αμαρυλις
09-02-09, 12:21
Επαναφερω παλι το θεμα διοτι θελω να ρωτησω αν ο αφυγραντηρας που εχει το κλιματιστικο κανει την ιδια δουλεια με τους αλλους. Το εχει χρησημοποιησει καμια ?

ΒΙΚΥ
09-02-09, 15:41
ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ!!!

Μετά από μαλακτικό-τεστ κατέληξα στο ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΝΗΣΙΑ της Quanto και ΝΑΙ!!! Μένει στα ρούχα!!! :wink:

ΠΕΖΗ
09-02-09, 15:46
ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ!!!

Μετά από μαλακτικό-τεστ κατέληξα στο ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΝΗΣΙΑ της Quanto και ΝΑΙ!!! Μένει στα ρούχα!!! :wink:

ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΙΟ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ!! ΤΟ ΜΠΛΕ ΚΑΙ ΤΟ ΑΣΠΡΟ ΤΗΣ Quanto! ΔΟΚΙΜΑΣΤΕ ΤΑ ΚΑΙ ΘΑ ΔΕΙΤΕ ΤΙ ΘΑ ΠΕΙ ΜΥΡΩΔΙΑ ΣΤΑ ΡΟΥΧΑ!!

ΒΙΚΥ
09-02-09, 15:49
ΠΕΖΗ άσπρο είναι τα νησιά! Υπάρχει και άλλο? Να τα ανακατέψω λες και τα 2 μαζί? Καλή ιδέα!!!

DALIA
09-02-09, 15:49
ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ!!!

ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΙΟ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ!! ΤΟ ΜΠΛΕ ΚΑΙ ΤΟ ΑΣΠΡΟ ΤΗΣ Quanto! ΔΟΚΙΜΑΣΤΕ ΤΑ ΚΑΙ ΘΑ ΔΕΙΤΕ ΤΙ ΘΑ ΠΕΙ ΜΥΡΩΔΙΑ ΣΤΑ ΡΟΥΧΑ!!

Τώρα το είδα το θέμα, παιδία ναι ΜΟΝΟ αυτό μένει για πολύ καιρό.

ΠΕΖΗ
09-02-09, 15:54
ΠΕΖΗ άσπρο είναι τα νησιά! Υπάρχει και άλλο? Να τα ανακατέψω λες και τα 2 μαζί? Καλή ιδέα!!!

ΤΟ ΜΠΛΕ ΕΧΕΙ ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΕΝΤΟΝΟ ΑΡΩΜΑ. ΠΑΝΤΩΣ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΙΧΤΑ ΕΙΤΕ ΜΟΝΑ ΤΟΥΣ ΕΙΤΕ ΜΑΖΙ. ΕΓΩ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΜΙΑ ΤΟ ΕΝΑ ΜΙΑ ΤΟ ΑΛΛΟ ΓΙΑ ΑΛΛΑΓΗ.

angi
09-02-09, 15:55
Εγω βαζω το συμπυκνωμενο ΝΕΟΜΑΤ με αρωμα λεβαντα και μοσχοβολαει.

ΒΙΚΥ
09-02-09, 15:55
Ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία!!! :wink:

Aggeloudia
09-02-09, 18:27
Βρε σεις! Πότε μου το κάνατε το θέμα 5 σελίδες χαμπάρι δεν πήρα! :lol:

Πάντως σας ευχαριστώ! Διαπίστωσα 2 λάθη που κάνω. Πρώτον ξεχειλίζω το μαλακτικό, δεύτερον στουμπώνω το πλυντήριο! Πολύ ρούχο βρε κορίτσια, πολύ.... :cry: Με 2 μπόμπιρες καταλαβαίνετε.....κάθε μέρα βάζω πλυντήριο..και το καλάθι πάλι τίγκα είναι κάθε βράδυ!!! Θα ξεκινήσω λοιπόν να κάνω πρώτα την συντήρηση με τους 90 και τις ταμπλέτες αποσκληρυντικού μαζί με το ξυδάκι.

Βικάκι...τι γρεάφεις;;;Το ιδιο και με μένα...Επειδη δεν παιζει να διαβάσω 6 σελίδες...πλίζ κάνε μια σούμα για τα πρεπει και τα μη με τα μαλακτικά-κάτι πήρε το μάτι μου για ξυδια και αλάτια...-και γράψτα πλίζ και εγω κάνω 20 τις κρέπες και τις στέλνω με κουριερ...
ΠΛΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΖΖΖΖΖΖΖΖΖΖΖΖΖΖΖΖ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
:D :D :D :D :D :D :D :D

DALIA
09-02-09, 21:30
Παιδιά με quanto ασπρα ( ελληνικα νησια ) επλυνα τα μαξιλαρια και τα υφασματα του καναπε στο σαλονι και μυριζαν για εναμιση μηνα.

ΒΙΚΥ
10-02-09, 08:36
Βικάκι...τι γρεάφεις;;;Το ιδιο και με μένα...Επειδη δεν παιζει να διαβάσω 6 σελίδες...πλίζ κάνε μια σούμα για τα πρεπει και τα μη με τα μαλακτικά-κάτι πήρε το μάτι μου για ξυδια και αλάτια...-και γράψτα πλίζ και εγω κάνω 20 τις κρέπες και τις στέλνω με κουριερ...

Aggeloudia μου,
1) δεν στουμπώνουμε το πλυντήριο. Στο πάνω μέρος του κάδου πρέπει να χωράει η παλάμη μα ςόρθια, να έχει κενό δηλαδή.
2)δεν ξεχιλίζουμε το μαλακτικό,αν το κάνουμε θα "φύγει" την ώρα της πλύσης και δεν θ αυπάρχει στο τελευταίο ξέβγαλμα
3)Αν το νερό της περιοχής είναι σκληρό, χρησιμοποιούμαι ταμπλέτες αποσκλυρυντικού
4) Καλό είναι να κάνουμε πλύση εγώ λέω φορά το εξάμηνο, χωρίς ρούχα στους 90, αδειάζοντας ένα μπουκάλι λευκό ξύδι και 4 κουταλιές σούπας σόδα μαγειρική, την σκόνη.
5)Το απορρυπαντικό για τα ρούχα δεν πρέπει να έχει έντονη μυρωδιά γιατί θα καλύψει την μυρωδιά του μαλακτικού.
6)Τα ρούχα πρέπει να απλώνονται και να μαζεύονται όσο το δυνατόν γρηγορότερα.
7) Υπάρχουν υγρά απορρυπαντικά που έχουν ενσωματωμένο και το μαλακτικό όπως ΑΡΙΕΛ προσωπικά τα μύρισα και δε μου άρεσαν
8)Υπάρχει το ΣΚΙΠ πανίσχυρο μικρό που είναι μόνο απορρυπαντικό και έχειέντονη μυρωδιά που μένει στα ρούχα και κάποιες κοπέλες δεν χρησιμοποιούν καθόλου μαλακτικό, δεν ξέρω όμως αν τα ρούχα είναι μαλακά μετά την πλύση και επίσης λέχθηκε ότι το μαλακτικό έχει την ιδιότητα να απομακρύνει τα υπολείμματα σαπουνιού, οπότε δεν ξέρω τι γίνεται ΄στην περίπτωση του υγρού απορρυπαντικού.
8)Τα Ελληνικά νησιά μυρίζουν όντως πολύ ωραία όπως και η ΠΟΥΔΡΑ του Βασιλόπουλου αλλά δεν μου έμεινε στα ρούχα όσο τα νησιά με το σίδερο μειώθηκε πολύ...
Αυτά! Αν χρειάζεσαι περισσότερες ίνφο πέστο ε?!

Aggeloudia
10-02-09, 09:08
Καλά γελάω ΑΚΟΜΑ μαζί σου...(οχι μεσενα αλλά με το πως ταγραψες...)

Εισαι ΘΕΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ερωτηση προην χαζής ξανθιάς...Η συντηρηση του κάδου αυτο με το ξυδι ...το ξυδι και η σοδα κατευθειαν στον κάδο ή στην θηκη;

http://dl9.glitter-graphics.net/pub/1422/1422749yb3nxyefmn.gif (http://www.glitter-graphics.com)

Γιατι το πληντηριο εχει φρουμάξει...δεν παιρνει ανασα το τσαμένο....εχω περιοδικά και καλλυντικά πάνω...

ΒΙΚΥ
10-02-09, 09:12
Στη θήκη φιλενάδα για να περάσει από όλα τα εξαρτήματα του το καημένο! Και εγώ βάζω κάθε μέρα πλυντήριο στάνταρ! Μόνο μην με ρωτήσεις κανείς για το σίδερο θα κάνω ΦΟΝΟ!!!!! :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:

Aggeloudia
10-02-09, 09:17
:D :D :D :D :D :D :D

Christie
10-02-09, 09:28

Aggeloudia μου,
1) δεν στουμπώνουμε το πλυντήριο. Στο πάνω μέρος του κάδου πρέπει να χωράει η παλάμη μα ςόρθια, να έχει κενό δηλαδή.
2)δεν ξεχιλίζουμε το μαλακτικό,αν το κάνουμε θα "φύγει" την ώρα της πλύσης και δεν θ αυπάρχει στο τελευταίο ξέβγαλμα
3)Αν το νερό της περιοχής είναι σκληρό, χρησιμοποιούμαι ταμπλέτες αποσκλυρυντικού
4) Καλό είναι να κάνουμε πλύση εγώ λέω φορά το εξάμηνο, χωρίς ρούχα στους 90, αδειάζοντας ένα μπουκάλι λευκό ξύδι και 4 κουταλιές σούπας σόδα μαγειρική, την σκόνη.
5)Το απορρυπαντικό για τα ρούχα δεν πρέπει να έχει έντονη μυρωδιά γιατί θα καλύψει την μυρωδιά του μαλακτικού.
6)Τα ρούχα πρέπει να απλώνονται και να μαζεύονται όσο το δυνατόν γρηγορότερα.
7) Υπάρχουν υγρά απορρυπαντικά που έχουν ενσωματωμένο και το μαλακτικό όπως ΑΡΙΕΛ προσωπικά τα μύρισα και δε μου άρεσαν
8)Υπάρχει το ΣΚΙΠ πανίσχυρο μικρό που είναι μόνο απορρυπαντικό και έχειέντονη μυρωδιά που μένει στα ρούχα και κάποιες κοπέλες δεν χρησιμοποιούν καθόλου μαλακτικό, δεν ξέρω όμως αν τα ρούχα είναι μαλακά μετά την πλύση και επίσης λέχθηκε ότι το μαλακτικό έχει την ιδιότητα να απομακρύνει τα υπολείμματα σαπουνιού, οπότε δεν ξέρω τι γίνεται ΄στην περίπτωση του υγρού απορρυπαντικού.
8)Τα Ελληνικά νησιά μυρίζουν όντως πολύ ωραία όπως και η ΠΟΥΔΡΑ του Βασιλόπουλου αλλά δεν μου έμεινε στα ρούχα όσο τα νησιά με το σίδερο μειώθηκε πολύ...
Αυτά! Αν χρειάζεσαι περισσότερες ίνφο πέστο ε?!

Να σαι καλα για τη λιστα :wink: ... Θα δοκιμασω και το Quanto να δω τι διαφορα εχει με το Cajoline ...

froufrou
10-02-09, 14:17
Καλημέρα.Με τι καθαρίζεται πατωμα ,τζάμια,πόρτες δεδομένο οτι η μικρή ακουμπάει και γλύφει τα πάντα?Ρώτησα βέβαια την παιδιάτρο για τα απορυπαντικά και μου είπε δεν υπάρχει πρόβλημα αλλά ως μάνα έχω τις αμφιβολίες μου!!!!Κάποιοι μου είπαν με σκέτο νερό αλλα γίνεται δουλειά ετσι? Για τα εντομοκτόνα τι γνωμη έχετε?

DALIA
10-02-09, 15:36
Frourou μου, εγω από τοτε που γεννηθηκε ο Θεόφιλος όλα τα καθάριζα με το αντίστοιχο απορρυπαντικό.Πόρτες με γενικης χρήσης.Στο σφουγγαρισμα μέσα στον κουβά έσταζα και μια σταγονα χλωρίνη.Συνήθως όμως πέρνω απορρυπαντικό γενικής χρήσης που να περιέχει χλώριο.( σ'αυτή την περίπτωση δεν στάζω χλωρίνη )
Εντομοκτόνα όχι δεν χρησιμοποίησα ποτε..μακρυά.Εσύ γιατί ακριβώς τα χρειάζεσαι τα εντομοκτόνα?

υ.γ.: γράφω αυτό που εκανα εγώ που δεν είναι απαραίτητα το σωστο.Να εξηγούμαστε για να μην παρεξηγούμαστε. :D

katerina24
10-02-09, 16:44
δε χρησιμοποιω ουτε εντομοκτονα,ουτε πολλα χημικα!!!
σφουγγαριζω σχεδον παντα με ξυδι και τα υπολοιπα τα κανω με γεν.χρησεως.τις τουαλετες συνηθως με χλωρινη!!! :)

froufrou
10-02-09, 20:37
εμφανίστηκαν τα αγαπημένα μου μυρμηγκάκια και είμαι να σκάσω :cry: :cry:

baduz
10-02-09, 21:46
εμφανίστηκαν τα αγαπημένα μου μυρμηγκάκια και είμαι να σκάσω :cry: :cry:

Η ρίγανη είναι ότι πρέπει!
:wink: Δεν πλησιάζουν! Καθώς και ο βασιλικός για τα έντομα!

thessalonikia
10-02-09, 23:31
μια καλη λυση αν και θα ακουστει κουφο για τις πορτες ειναι τα μωρομαντηλα ναι τα μωρομαντηλα μου το ειπε μια φιλη και δεν μπορειτε να φανταστειτε τι πορτες <τζαμι> κανει οσο για πατωμα κτλ εγω χλωρινη βαζω

monbebe
11-02-09, 01:27
και εννοειται πως θα εγραφα κι εγω η φανατικη της χλωρινης... παντου.... πως λατρευω αυτη τη μυρωδια της...

Γιωτούλα
11-02-09, 02:47
Εγώ χρησιμοποιώ topine αντιμικροβιακό σε όλα,
πάγκους πάτωμα τουαλέτα παιχνίδια
είναι σούπερ καθαρίζει καλά και μοσχομυρίζει,
το χρησιμοποιούσαμε και στον παιδικό σταθμό που δούλευα..
δοκιμάστε το είναι φοβερό και έχω και το κεφάλι μου κάπως ήσυχο...αλλιώς ...detol.

Gold
11-02-09, 03:00
Αν και απολυμαινει καλα η χλωρινη(την οποια κι εγω χρησιμοποιω)δεν πρεπει να αναμιγνυεται με αλλα καθαριστικα γιατι μπορει να προκαλεσει σοβαρες βλαβες στον ανθρωπινο οργανισμο.
Ειχα διαβασει για ¨ τα τοξικα στο σπιτι¨της greenpeace αυτος ειναι και τιτλος,και το τι λεει κοριτσια μεσα ,δεν περιγραφεται :shock:

DALIA
11-02-09, 08:36
Αν και απολυμαινει καλα η χλωρινη(την οποια κι εγω χρησιμοποιω)δεν πρεπει να αναμιγνυεται με αλλα καθαριστικα γιατι μπορει να προκαλεσει σοβαρες βλαβες στον ανθρωπινο οργανισμο.

Gold μου αυτό ισχύει όταν χρησιμοποιείς την χλωρίνη με καθαριστικά που έχουν σχέση με απομάκρυνση αλάτων. Στο γενικής χρήσης δεν υπάρχει πρόβλημα.

ΔΗΜΗΤΡΑ2
16-02-09, 10:42
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΤΡΟΠΟ ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΜΕΤΑ ΤΟ ΠΛΥΣΙΜΟ ΝΑ ΜΕΝΟΥΝ ΟΙ ΠΕΤΣΕΤΕΣ ΑΠΑΛΕΣ ΌΠΩΣ ΤΙΣ ΑΓΟΡΑΣΑ? ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ? Ή ΤΕΛΙΚΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΙΣ ΑΝΤΙΚΑΘΙΣΤΩ ΣΥΧΝΑ?

micnat
16-02-09, 10:50
Νομίζω πως με το σιδέρωμα μένουν απαλές. Και πλύσιμο βέβαια σε χαμηλή θερμοκρασία...

roulaki71
16-02-09, 10:54
Με τον καιρο σκηραινουν δυστυχως. Απλα οταν σκληραινουν απο πετσετες προσωπου γινονται ποδιων και για το προσωπο παιρνουμε αλλες. :wink:

MARGIO
16-02-09, 15:15
Με τον καιρο σκηραινουν δυστυχως. Απλα οταν σκληραινουν απο πετσετες προσωπου γινονται ποδιων και για το προσωπο παιρνουμε αλλες. :wink:

:lol: :lol: :lol: :lol: κι εγω αυτο κανω

ΝΤΙΝΤΙ
16-02-09, 16:21
ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΣΙΔΕΡΟ ΚΑΙ ΤΟ ΠΛΥΣΗΜΟ ΣΕ ΧΑΜΗΛΟΥΣ ΒΑΘΜΟΥΣ ΜΕΝΟΥΝ ΓΙΑ ΛΙΓΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΠΙΟ ΜΑΛΑΚΕΣ Α¨ ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΜΑΛΑΚΤΙΚΟ.ΒΕΒΑΙΑ ΕΙΔΙΚΑ ΟΙ ΑΣΠΡΕΣ ΠΕΤΣΕΤΕΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΛΕΝΟΝΤΑΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΩΝ ΣΤΟΥΣ 60 ΒΑΘΜΟΥΣ ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΙΣ ΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ ΜΑΛΑΚΕΣ .ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΜΗΝ ΠΕΡΝΕΤΑΙ ΠΟΛΥ ΑΚΡΙΒΕΣ ΠΕΤΣΕΤΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΤΙΣ ΑΛΛΑΖΕΤΑΙ ΠΙΟ ΣΥΧΝΑ

Olg@
16-02-09, 16:27
Με το στεγνωτήριο .... μαλακές και αφράτες :wink: !!!

Γιωτούλα
16-02-09, 16:41
εγώ έχω ένα κολπάκι που νομίζω ότι πιάνει...
πριν τις σιδερώσω τις ψεκάζω το ψεκαστήρι (χαχα..τι λέγειν έχω η άτιμη)
που μέσα έχει λίγο νεράκι και λίγο μαλακτικό...προσοχή λίγο μαλακτικό ελάχιστο...αυτό το κάνω και σε άλλα ρούχα...και έτσι είναι πολύ πιο
μαλακά και πολύ πιο μυρωδάτα :wink:

amaretto
16-02-09, 17:22
Μερικές οδηγίες συγκεντρωμένες από έναν κατασκευαστή:
http://www.klotsotiras.gr/various_gr.asp

xelwnaki
19-02-09, 08:13
Κοριτσια τη βοηθεια σας εσεις που ειστε πιο εμπειρες νοικοκυρές, η μικρουλα μου εχει αρχισει και ανακαλυπτει τη μαγεια του στυλο! Φτανει πια στα συρταρια και δεν τολμαμε να αφησουμε τιποτα και πουθενα. Ανακαλυψε κατι στυλους και εκανε παντελονι - μπλουζα χαλια. Τα εχω βαλει πλυντήριο με Βιο Shout πριν αλλα τιποτα. Μου αρεσε αυτο το φορμακι δεν θέλω να το βαλω στην απομαχία. Ουαααααααααααααα. Πειτε μου αν ξέρετε κάτι που να το αφαιρεί. Ευχαριστωωωω

zoitheodos
19-02-09, 08:17
Πείτε καμια συμβουλή τι να βάλω? Οξύ, κοκα κόλα? Ξύδι δοκίμασα χτες και τίποτα...

ROULITSA
19-02-09, 08:40
xelwnaki έχω πάρει τη σειρά "Διαβολάκος του λεκέ" είναι κάτι μικρά μπουκαλάκια σιελ χρώμα κι έχει για να αφαιρείς στυλό, μαρκαδόρους, σάλτσες, σοκολάτα ακόμη και φρούτα.

Το βάζεις πάνω στο λεκέ (πρίν τον πλύνεις) το αφήνεις λίγο και πλένεις.

Άν το φορμάκι είναι άσπρο δοκίμασε να βάλεις σε αυτό το σημείο ελάχιστη χλωρίνη το αφήνεις κάποια δευτερόλεπτα και πλένεις με άφθονο νερό και σαπούνι.

καλή επιτυχία

antigoni84
19-02-09, 08:52
Εγω βαζω το μαυρο το χαρπικ και μετα χλωρίνη,το αφηνω καμμια ώρα,μετα τραβάω το καζανάκι γιατι κανει αναθυμιάσεις η χλωρίνη και με μια παλιά βούρτσα που εχω γιαυτή τη δουλεια το τρίβω προσθέτωντας κιάλο χαρπικ,καλό ειναι και το σίλιτ μπάνγκ στο ροζ μπουκάλι,σιχαινομαι απίστευτα το πουρί και το καθαριζω συνέχεια για να μη κανει.Το ξύδι ειναι πολύ καλό σε συνδιασμό με μαγειρική σοδα,αλλα αν ειναι εντονο το πρόβλημα θελει κατι πιο ισχυρο!Δοκίμασε μαυρο χαρπικ και παχύρεστη χλωρίνη και πες μου,οσο πιο πολύ τ αφήσεις τοσο το καλύτερο.ΤΟΝΙΖΩ ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΕΙΣ ΤΙΣ ΑΝΑΘΥΜΙΑΣΕΙΣ,τη πρωτη φορα κοντεψα να παω στο νοσοκομείο.

ΝΑΝΤΙΑ1
19-02-09, 08:55
εγω συνηθως στα ρουχα τησ κορης μου απο μελανια και μαρκαδορους βαζω τοπικα γαλα.το τριβω και μετα στο πλυντηριο.καλη επιτυχια

roulaki71
19-02-09, 08:56
Μην ανακατευετε απορρυπαντικα για να μην παθετε καμια δηλητηριαση. :wink:

antigoni84
19-02-09, 09:07
το ξερω οτι δεν κάνει αλλα ειναι ο μόνος τροπος να καθαρίστει τέλεια,αλλωστε πριν καθαρισω ριχνω νερο και φοραω γάντια,την πρωτη φορα ημουν απο πάνω και καθαριζα!!!!

zoitheodos
19-02-09, 10:22
antigoni84 θα το δοκιμάσω γιατί έχω λυσσάξει! Θα το βάλω πρώτα σκέτο και βλέπουμε. Όσο για τις αναθυμιάσεις, έχω μάσκα και φοράω και γυαλάκια. Δεν παίρνεις μυρωδιά. Εντάξει για λίγη ώρα αν μου μυρίσει θα σταματήσω.

manina
19-02-09, 10:44
...και αν τυχον πεσει μελανι σε ξυλινο έπιπλο,το τριβεις με οδοντοκρεμα!!! απίστευτο αλλα πιάνει.

evangelia
19-02-09, 10:57
βάζεις λεμόνι πάνω στον λεκέ και το τρίβεις..στη συνέχεια συνεχίζεις το τρίψιμο με αλάτι..το πλένεις και ο λεκές εξαφανίστηκε..

ria
19-02-09, 12:18
συγνωμη για την σφηνα... αλλα αποτι βλεπω εισαι και εγκυος.. μηπως να ελεγες σε καποιον αλλο να το κανει??? εννοω το ανακατεμα απορρυπαντικων το οποιο κι εμενα δε βρισκει συμφωνη :roll: :roll:

zoitheodos
19-02-09, 12:28
Ναι έχεις δίκιο κι εγώ το ξανασκέφτηκα και μάλλον θα το κάνω με ξύδι και σόδα κι ότι βγεί. Κάποιοι λένε πως αν βάλεις κοκα κολα όλη νύχτα το πρωί έχει φύγει το πουρί. Το γνωρίζετε?

amaretto
19-02-09, 12:31
Για να πω την αμαρτία μου, όταν η τουαλέττα είναι παρατημένη (πχ σε μετακόμιση, σε ενοικιαζόμενο δωμάτιο κτλ) και έχει κάνει πουρί που φαίνεται ξεκάθαρα, ρίχνω μισό-ένα βιακαλ και το αφήνω όλη νύχτα. Το πρωί λίγο τρίψιμο και λαμπίκο! Δεν ξέρω κατά πόσο βλάπτει το υλικό της λεκάνης αλλά σίγουρα δεν είναι οικολογικό. Όταν έχω πια καθαρή τουαλέττα, απλά φροντίζω να το καθαρίζω συχνά, για να μη συσσωρεύεται. Βράζω νερό στον βραστήρα, μαζί με ξύδι και το ρίχνω και το αφήνω. Χλωρίνες κτλ τις έχω περιορίσει στο ελαχιστότατο.

Maggie
19-02-09, 12:33
συγνωμη για την σφηνα... αλλα αποτι βλεπω εισαι και εγκυος.. μηπως να ελεγες σε καποιον αλλο να το κανει??? εννοω το ανακατεμα απορρυπαντικων το οποιο κι εμενα δε βρισκει συμφωνη :roll: :roll:

Οπωσδήποτε να βάλεις κάποιον άλλο

ria
19-02-09, 12:38
Ναι έχεις δίκιο κι εγώ το ξανασκέφτηκα και μάλλον θα το κάνω με ξύδι και σόδα κι ότι βγεί. Κάποιοι λένε πως αν βάλεις κοκα κολα όλη νύχτα το πρωί έχει φύγει το πουρί. Το γνωρίζετε?

το εχω δει να το κανουν αυτες στο σκαι... σε μια εκπομπη που καθαριζουν σπιτια...

livinath
19-02-09, 12:46
Εμένα μου τελείωσε ένα παπί που είχα πάρει και του έβγαλα το καπάκι και το ξέπληνα καλά και του έβαλα παχύρευστη χλωρίνη μέσα, μια χαρά καθαρίζει. Το ρίχνω βράδυ και το αφήνω, το πρωί το τρίβω λίγο (ούτε που χρειάζεται) και είναι λαμπίκο!! :D

ΤΟΝΙΖΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΑΝΑΚΑΤΕΨΑ ΤΑ ΑΠΟΡΡΥΠΑΝΤΙΚΑ! ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΡΟΚΛΗΘΟΥΝ ΕΓΚΑΥΜΑΤΑ ΣΤΗΝ ΑΝΑΠΝΕΥΣΤΙΚΗ ΟΔΟ ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΝΑΘΥΜΙΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΔΗΛΗΤΗΡΙΑΣΗ!

Sorry για την φωνή αλλά προς αποφυγή παρεξηγήσεως... Μην πάρω και κανέναν στο λαιμό μου...!

athens2006
19-02-09, 13:10
Πώς θα ξεφύγετε...
Λερωθήκατε από μελάνι;

1. Τρίψτε το λεκέ από την ανάποδη, με σφουγγαράκι εμποτισμένο σε καθαρό οινόπνευμα.
2. Tρίψτε το λεκέ με λίγο σαπούνι χεριών και ξεπλύνετε καλά.
3. Πλύνετε κανονικά με το απορρυπαντικό ....

... διορθωσα το ονομα του απορρυπαντικου γιατι τις συμβουλες εκλεψα απο αντιστοιχα σελιδα στο νετ.

mybabygirl
19-02-09, 17:56
Εγώ παίρνω το διαβολάκο του λεκέ και κάνει θαύματα....................

zoitheodos
19-02-09, 18:53
livinath φοβερό το τικεράκι σου!

ria η εκπομπή δεν παίζεται!! Έμαθα πάρα πολλά. Κρίμα νομίζω τελειώσε

Maggie ποιόν ? Άστα πονεμένη ιστορία

amaretto ευχαριστώ για την συμβουλή, θα ξεκινήσω απο τα μαλακά και μετά αν δεν καθαρίσει θα πάω στα σκληρά. Μετά απο κάτι άρθρα που διάβασα σήμερα αποφάσισα τέλος στα χημικά καθαριστικά εκτός απο του πλυντηρίου πιάτων είναι μία πολυτέλεια που δεν μπορώ να βγάλω απο την ζωή μου με τίποτα.

Silmaril
19-02-09, 20:24
Η εκπομπή έχει μεταφερθεί στις 13:30 απο αυτήν την εβδομάδα...Κι εγω είμαι φαν γιατί εχω μάθει πολλά κόλπα!

Να σας ρωτήσω κι εγω κάτι τώρα...Στη μπανιέρα έχουν γίνει κάτι "νερά" απο άλατα μάλλον, που δημιουργήθηκαν περισσότερο απο το αντιολισθητικό χαλάκι με τις βεντουζίτσες...Έγκυος ειχα τεράστια κοιλιά και κίνδυνο για πρόωρο τοκετό οπότε δεν μπορούσα να σκύψω να καθαρίσω...Φώναζα στον σύζυγο να το κάνει, αλλά έκανε όσα βλέπει η πεθερά κι έτσι κατάντησε χάλια η μπανιέρα! Απο τότε που γέννησα προσπαθώ να την καθαρίσω αλλά δεν γίνεται τίποτα! Τι σόδα με ξύδι έβαλα, τι χλωρίνη παχύρευστη, έτριψα δυνατά με την βούρτσα για τα χαλάκια, τίποτα! Εχετε καμιά ιδέα βρε κοριτσάκια; Το νοικιάζουμε το σπίτι και δεν θέλω να χαλάσει η μπανιέρα...
Αχ...αμα δεν κάνεις κάποια πράγματα μόνος σου ιδού τα αποτελέσματα... :roll:

Και κάτι ον τοπικ...Επειδή είμαι ΠΟΛΥ σιχασιάρα με την τουαλέτα, σκέφτηκα να χρησιμοποιώ αντί για οτιδήποτε άλλο κάποια πιγκάλ μιας χρήσης που πωλούνται στα σ/μ για το πουρί γύρω γύρω κάτω απο τα χείλη της λεκάνης... Λέτε να κάνω δουλειά ή πρέπει να συνεχίσω με τις παραδοσιακές μεθόδους; Το πιγκάλ της λεκάνης δεν την πιάνει την περιοχή, αλλά αυτά της μιας χρήσης είναι πιο λεπτοκαμωμένα...

DaF
19-02-09, 22:31
υδροχλωρικό οξύ : το βρίσκεις στο σουπερμαρκετ σε πορτοκαλι φιαλίδιο σαν του οινοπνεύματος, είναι φτηνό, οικολογικό και βασικά είναι το οξύ που έχουμε στο στομάχι μας.

Αδειάζεις ένα ολόκληρο -αμα έχεις μεγάλο πρόβλημα- μέσα στη λεκάνη όπου έχει πουρί ή στη μπανιέρα και μετά από λίγο ξεπλένεις με νερό. Εϊναι άοσμο και απ'όσο ξέρω εντελώς ακίνδυνο για το αναπνευστικό, απλά προσέχεις μην έρθει σε επαφή με δέρμα, μάτια και λοιπά γιατί όπως βλέπετε είναι οξύ. Επίσης μην το ανακατέψετε με άλλα καθαριστικά, ούτε αποσμητικά τουαλέτας!!! Συμβουλή του άντρα μου : καλύτερα να το αφήσετε όλη νύχτα με ανοιχτό παράθυρο για τις αναθυμιάσεις από τη βρώμα σε συνδυασμό με το οξύ.

Silmaril
19-02-09, 22:51
Σε πορτοκαλί φιαλίδιο σαν του οινοπνεύματος είναι το ακουαφόρτε...Το οποίο είναι εξτρα τοξικό...Δεν λέμε το ίδιο, έτσι;

DaF
19-02-09, 22:52
όχι καλέ! το γράφει απέξω 'υδροχλωρικό οξύ'. Δεν είναι τοξικό, αλλά είναι καυστικό!

amaretto
20-02-09, 10:03
Για το χείλος της λεκάνης, ο ατμοκαθαριστής είναι πολύ αποτελεσματικός. Όπως και για την υπόλοιπη λεκάνη, αν είναι καθαρισμένη μια φορά καλά, μετά καθαρίζει μια χαρά με ήπια μέσα και συχνές εφαρμογές.

Silmaril
20-02-09, 12:08
όχι καλέ! το γράφει απέξω 'υδροχλωρικό οξύ'. Δεν είναι τοξικό, αλλά είναι καυστικό!

Οκ κοριτσάκι! Σ' ευχαριστώ πολύ!
Ελπίζω να κάνει δουλειά στην μπανιέρα γιατί έχω απελπιστεί! :roll:

Με το καλό το νινάκι!

DaF
20-02-09, 21:44
Να'σαι καλά, άντε να συντομεύει όμως το νινάκι, γιατί έχω σκάσει!! :lol: Δώσε προσοχή στη συμβουλή του αντρα μου, την έγραψα πριν (είναι καλός στην ..χημεία :lol: ) στην περίπτωση της μπανιέρας λίγη ώρα αρκεί, δεν χρειάζεται όλη νύχτα! :wink:

roulaki71
21-02-09, 09:59
Εμεις με κοκα κολα ξεμπροκαραμε σκουριασμενο μεντεσε παλιας πορτας που ειχε χρονια να ανοιξει. Σκεψου τι κανει στο στομαχι μας... :lol:

goofy
22-02-09, 00:43
Viacal ή Bref για τα άλατα πρώτα και μετά χλωρίνες κλπ.
Για φοβερές καταστάσεις μάλλον ακουαφόρτε..

Silmaril
22-02-09, 02:35
Τελικά πήγα σήμερα για να αγοράσω το υδροχλωρικό οξύ...κι είναι όντως το ακουαφόρτε που σας είχα πει!
DaF είναι πολύ τοξικό, το γράφει επάνω και το μπουκάλι αν και το ήξερα όπως σου είχα πει ήδη, πέρα απο τη διαβρωτική του δράση ως οξύ...Καλύτερα τώρα που είσαι εγκυούλα να το αποφεύγετε...
Θα δοκιμάσω κανένα άλλο πρώτα, κι αν δεν δω φως θα το χρησιμοποιήσω μετα φόβου...

Angel_Bill
22-02-09, 14:47
οταν μετακομισα στο σπιτι που μενω τωρα η λεκανη ηταν γεματη με πουρι ως πανω πανω :shock: :shock: :shock:
το καθαρισα τοτε με πολλα ακου φορτε (οξυ) και απο κει και περα ριχνω καθε βραδυ οταν παμε για υπνο παχυρευστη χλωρινη και δεν ξαναεχει πιασει τιποτε απο τοτε.

dora
22-02-09, 16:42
Τι ειναι το πουρι??
Εγω ριχνω καθημερινα χλωρινη (2-3 φορες) ριχνω αυτο το παπι συνεχεια ομως, βαζω διαφορα μεσα στο καζανακι, βαζω αρωματικα αποα που στερεωνονται πανω στη λεκανη, και μια φορα την εβδομαδα χρησιμοποιω αυτο το φακελακι που το ριχνεις κανει αφρο και το αφηνεις για μιση ωρα και μετα απλα τραβας το καζανακι..
Δεν εχω δει ποτε πουρι..

Το μονο προβλημα που εχω ειναι με τη μπανιερα που που ειναι σαγρε (και καλα για να μην γλιστραει κατω και για κακη μου τυχη η μπανιερα ειχε μπει πριν παρω το σπιτι) και εχει αλλαξει λιγο χρωμα παρολο που μετα απο καθε χρηση καθαριζω με χλωρινη.. Οτι και και να εχω ριξει ετσι μενει..

Maggie
22-02-09, 17:00
εχει αλλαξει λιγο χρωμα παρολο που μετα απο καθε χρηση καθαριζω με χλωρινη.. Οτι και και να εχω ριξει ετσι μενει..

Sorry, αλλά από τη χλωρίνη άλλαξε χρώμα. Τα διαβρώνει. Η χλωρίνη δεν είναι για χόρταση

Maggie
22-02-09, 17:02
αν είναι καθαρισμένη μια φορά καλά, μετά καθαρίζει μια χαρά με ήπια μέσα και συχνές εφαρμογές.

Πολύ σωστά

dora
22-02-09, 17:53
οχι δεν αλλαξε απο τη χλωρινη.. Αλλαξε χρωμα απο τη μουτζουρα γιατι ο αντρας μου δουλευε στα καραβια και οταν γυρναγε και εκανε μπανιο δεν μπορεις να φανταστεις πως γινοτανε η μπανιερα..
Οι χλωρινες αυτες που κυκλοφορανε πλεον οι παχυρευστες δεν κανουν ζημια στα ειδη υγιεινης..

dora
22-02-09, 17:57
Υπαρχει και ενα αλλο καθαριστηκο που λεγετε SWAZ δεν το πουλανε στα σουπερ μαρκετ, συνηθως σε αυτες τις αποθηκες με ειδη καθαρισμου και χαρτικα το βρισκεις..
Αυτο καθαριζει τα παντα αλλα αυτο οντως δεν ειναι για χορταση.. Με αυτο καθαρισα σκουρια απο τα πλακακια στο μπαλκονι αλλα δεν θελω να το βαλω στο μπανιο..
ειναι κατι σαν αυτο που μπορει να εχει τυχει να δειτε να πουλανε πλανοδιοι στο δρομο και για να κανουν επιδηξη καθαριζουν πλακες του πεζοδρομιου (καιει τα παντα ομως...)
Με αυτο ειχαμε καθαρισει παλιοτερα ενα σπιτι που ειχαμε νοικιασει και ειχε πολυ βρωμα αλλα δεν ηταν δικο μας οποτε δεν μας ενοιζε αν θα λιωσουν οι τοιχοι :lol:

zoitheodos
23-02-09, 13:59
Τι ειναι το πουρι??
Εγω ριχνω καθημερινα χλωρινη (2-3 φορες) ριχνω αυτο το παπι συνεχεια ομως, βαζω διαφορα μεσα στο καζανακι, βαζω αρωματικα αποα που στερεωνονται πανω στη λεκανη, και μια φορα την εβδομαδα χρησιμοποιω αυτο το φακελακι που το ριχνεις κανει αφρο και το αφηνεις για μιση ωρα και μετα απλα τραβας το καζανακι..
Δεν εχω δει ποτε πουρι..

Το μονο προβλημα που εχω ειναι με τη μπανιερα που που ειναι σαγρε (και καλα για να μην γλιστραει κατω και για κακη μου τυχη η μπανιερα ειχε μπει πριν παρω το σπιτι) και εχει αλλαξει λιγο χρωμα παρολο που μετα απο καθε χρηση καθαριζω με χλωρινη.. Οτι και και να εχω ριξει ετσι μενει..

Το πουρί είναι βρωμιά που πιάνει η λεκάνη μέσα, είναι σκούρο και δεν βγαίνει όσο και να τρίβεις.
Εμείς επειδή μετακομίσαμε στην επαρχία σε σπίτι 20ετίας που το είχανε για εξοχικό δεν το καθάριζε ποτέ κανείς, Αφού είχε πιάσει πουρί και απέξω απο την λεκάνη χαμηλά εκεί που τελειώνει η λεκάνη και αρχίζει το πλακάκι. Το ακουαφόρτε έκανε τρελή δουλειά τότε και έγιναν όλα πεντακάθαρα αλλά έμεινε λίγο μέσα στην λεκάνη, τώρα είμαι έγκυος και φοβάμαι τις αναθυμιάσεις. Περιμένω ή όταν έρθει η μαμά μου να το καθαρίσει ή μετά την γέννα. Πάντως δοκίμασα όλα όσα είπατε και δυστυχώς δεν είδα αποτέλεσμα ούτε στο ελάχιστο.

DaF
23-02-09, 17:02
Τελικά πήγα σήμερα για να αγοράσω το υδροχλωρικό οξύ...κι είναι όντως το ακουαφόρτε που σας είχα πει!
DaF είναι πολύ τοξικό, το γράφει επάνω και το μπουκάλι αν και το ήξερα όπως σου είχα πει ήδη, πέρα απο τη διαβρωτική του δράση ως οξύ...Καλύτερα τώρα που είσαι εγκυούλα να το αποφεύγετε...
Θα δοκιμάσω κανένα άλλο πρώτα, κι αν δεν δω φως θα το χρησιμοποιήσω μετα φόβου...

Δεν το ήξερα ότι λέγεται κι έτσι!! :roll: Αλλά απορώ, γιατί στο μπουκάλι που έχουμε δεν γράφει τίποτα για τοξικό....! Τέλοσπάντων, αν τα βάλω σε μία σείρά προτίμησης θα ήταν : σόδα+ξύδι-υδροχλωρικό οξύ-χλωρίνη...(την οποία δεν χρησιμοποιώ ποτέ όμως...) σ'ευχαριστώ πάντως που μου το είπες, ίσως να πρόκειται για παρόμοια συσκευασία..τι να πω!

gerakina
23-02-09, 19:45
καλέ dora με τόσα καθαριστικά τι πουρί να δεις?
σε λίγο θα εξαφανιστεί και η λεκάνη!!! :lol: :lol: :lol:

πριν παντρευτώ έριχνα κι εγώ 1-2 φορές τη μέρα χλωρίνη παχύρρευστη
μετά το γάμο ο άντρας μου επέμενε κ τη μείωσα στις 3-4 φορές την εβδομάδα
και στα ενδιάμεσα βάζω viakal για τα άλατα
έχω κι αυτό το φακελάκι που λετε αλλά το βάζω όποτε θυμηθώ, δηλαδή 1 φορά το μήνα, μη σου πω το δίμηνο

ξέρω πως η χλωρίνη δεν είναι και ότι καλύτερο αλλά δυστυχώς μόνο αν περαστεί με χλωρίνη το μπάνιο το νιώθω καθαρό.

για το πουρί έχω δει κι ένα σε μαύρο μπουκάλι με στόμιο σαν αυτά τύπου "παπί" αλλά δεν θυμάμαι όνομα..

politissa
23-02-09, 21:45
Λοιπον αυτο το προβλημα με το πουρι το εχω και εγω. Μεχρι τωρα ειχαμε βοθρο στο σπιτι και δεν ειχα τυψεις για τα χημικα που χρησιμοποιουσα, τωρα ομως που εχουμε συνδεθει με την αποχετευση εχω τις τρελες τυψεις. Κοριτσια δεν υπαρχει τιποτα χειροτερο απο την χλωρινη για το περιβαλλον (και δυστυχως τη λατρευω).
Ξερει καμια σας κολπα για καθαρισμα με φυσικοτερα υλικα να ανοιξουμε ενα τετοιο θεματακι; εχω καπου χαντακωμενο ενα φυλλαδιο της greenpeace με κατι συνταγες για καθαριστικα, θα το ψαξω και θα τα ανεβασω.
Οταν λεμε σοδα και ξιδι τα ανακατωνουμε σε μπολακι πρωτα η τα ριχνουμε απευθειας;

antigoni84
23-02-09, 22:34
ειναι το μαυρο παπί χαρπικ,πολύ αποτελεσματικό,ριξε και αφησε όλη τη νύχτα,τρίψε το πρωι κ θα φύγει!

DALIA
24-02-09, 12:52
ρε παιδιά εγώ ποτέ δεν είχα πουρί στη λεκάνη.μηπως παίζει ρόλο η σκληρότητα του νερού που είναι ανάλογα με την περιοχή?

Αμαρυλις
28-02-09, 16:04
Αγορασα μια μπλουζα αγκορα ( αν το λεω καλα) και μαδαει παρα πολυ με αποτελεσμα να γεμιζει το παλτο χνουδια. Καποιος μου ειπε να τη βαλω στην καταψηξη αλλα δεν εγινε τιποτα. Μηπως ξερετε κατι αλλο εσεις να μου προτεινετε? Ευχαριστω

anna+
28-02-09, 17:16
Η θεία μου ψεκάζει τα πουλόβερ που αφήνουν χνούδι με λίγη λακ πριν τα φορέσει - σύμφωνα με τα λεγόμενα της είναι πολύ αποτελεσματικό και μάλιστα τα πουλόβερ μυρίζουν υπέροχα.

Δεν ξέρω όμως αν όντως έχει απότελεσμα γιατί τα ανκορά και καθετί χνουδωτό μου προκαλέι φαγούρακι έτσι δεν έχω τίποτα τέτοιο στην γκαρνταρόμπα μου καιόπς καταλαβαίνεις δεν έχω δοκιμάσει το κολπάκι της θείας.

Αμαρυλις
28-02-09, 17:32
ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου θα το κανω και θα σου πω :)

manina
28-02-09, 18:47
όντως λενε οτι η καταψυξη κανει θαυματα αλλα δεν το εχω δοκιμασει....

lilika48
28-02-09, 19:21
και εγω για καταψυξη εχω ακουσει

αλεξια και δημητρης
27-03-09, 14:32
Καλησπερα μηπως μπορει καποια να με βοηθησει... Πως μπορω να καθαρισω τον φουρνο τις κουζινας????? Χυθηκε κατι στον πατο εχει ξεραθει και δεν βγαινει,εβαλα το καθαριστικο που μου ειχαν δωσει οταν την αγορασα το αφησα για μιση ωρα οπως γραφει αλλα τιποτα... Τι αλλο πρεπει να κανω βοηθηστε με!!!!!!!!!!!!!!

lefi
27-03-09, 15:38
Αγόρασα πρόσφατα από τη NEFF (τμήμα service) ορισμένα πολύ καλά καθαριστικά.

Αυτό που έκανε την περισσότερη δουλειά (είχα και εγώ παρόμοιο πρόβλημα με το φούρνο) είναι ένα σωληνάριο που καταλήγει σε ένα πλαστικό βουρτσάκι. Κωδικός προϊόντος 463582.

http://www.neff.gr/proionta_katharismou.aspx

Καλά καθαρίσματα!

αλεξια και δημητρης
27-03-09, 15:45
σε ευχαριστω πολυ lefi.. αλλα δεν ξερω αν κανει για ολους τους φουρνους.. εμενα ειναι pitsos.. θα το δοκιμασω... να σαι καλα....

alcyon
27-03-09, 16:03
Κι εγώ έχω το ίδιο πρόβλημα... Αφού καμιά φορά... το ξύνω για να γδαρθεί το πρώτο στρώμα λίπαρών που έχει καεί... και μετά ..... τρίβω τρίβω τρίβω τρίβω....... και πάλι .... δεν πετυχαίνω και πολλά!
Η μεγάλη μου δυσκολία είναι το τμήμα πάνω από το γκριλ... Δεν μπορώ να φτάσω σε όλα τα σημεία (παρόλο που μετακινείται).

Βοηθάει τόσο η κρέμα;

(Κι εγώ Neff έχω)

lefi
27-03-09, 16:33
Είναι απίστευτα καλή!

Εμένα ο φούρνος είχε μεγάλη φθορά γιατί ένα διάστημα το χρησιμποιούσε η μαμά μου η οποία γενικώς δεν πολυπροσέχει τις κουζίνες.

Ο φούρνος ήταν χάλια :x :x :x
Με το gel αυτό έχει γίνει καθρέφτης μέσα. Το μόνο που θέλει είναι να το αφήσεις αρκετές ώρες ή και ένα βράδυ αν είναι δυνατόν!

Το χρησιμοποιήσαμε και στη κουζίνα της μαμάς μου που δεν είναι Neff και εκεί τα ίδια αποτελέσματα.

Δεν έχει να κάνει με τη μάρκα της κουζίνας.

Επίσης καθάρισε τέλεια το κράνος που χρησιμοποιούσα παλιά όταν κυκλοφορούσα με μηχανή. :D

mikio
27-03-09, 17:15
Εγώ χρησιμοποιώ το fairy power spray. Το βρίσκεις σε όλα τα σούπερ μάρκετ μαζί με το απορρυπαντικά πιάτων και είναι για καμμένα λίπη σε ταψιά, κατσαρόλες, φούρνους, μάτια κουζίνας. Ψεκάζεις, περιμένεις κανένα μισάωρο και αφού πάρεις με ένα σφουγγάρι ή βέτεξ τα καμμένα λίπη ξεπλένεις καλά-καλά. Τις περισσότερες φορές δε θέλει καν τρίψιμο. Ένα πέρασμα και έφυγαν όλα! Αν χρειαστεί τρίψιμο χρησιμοποίησε το σκληρό από σφουγγαράκι ή αν δε χαράζει ο φούρνος σου λίγο συρματάκι. Ακόμα και η ξύστρα για τις κεραμικές εστίες κάνει καλή δουλειά και εννοείται δε χαράζει.
Αυτά!! Καλή τύχη! :wink:

resident
27-03-09, 22:36
σε αλλο θεμα μια κοπελα προτεινε το Dr.Beckmann καθαριστικο φουρνου σε gel,το δοκιμασα κι ειναι οντως πολυ καλο.Το αφηνεις περιπου 20 λεπτα και μετα με βετεξ φευγουν ολα ,δε θελει τριψιμο.Υπαρχει στα σουπερ μαρκετ