PDA

Επιστροφή στο Forum : ΝΟΙΚΟΚΥΡΙΟ! συμβουλές, tips & μικρά μυστικά!

Σελίδες : 1 2 3 4 [5] 6 7

mom
17-03-10, 09:48
Δοκίμασε να τα τρίψεις με λίγο βαμβάκι αφού πρώτα το εμποτίσεις με οινόπνευμα ή με λίγο καθαρή βενζίνη. Εγώ που δοκίμασα να βγάλω τις αυτοκόλητες ταινίες από τα προστατευτικά των ντουλαπιών βγήκαν εντελώς, μόνο που χρειάστηκε αρκετή επιμονή γιατί ήταν πολύ δυνατή η κόλα τους. Καλή επιτυχία.

Κι εγώ έτσι τα βγάζω πάντα..

casperαki
19-03-10, 01:08
να σας ρωτησω και εγω.
Τα 2 καλα μου τηγανια εχουν μαυρισει απο κατω και γυρω γυρω απο καμενα λιπη φανταζομαι.Αλλα επειδη ειναι ετσι καιρο δεν φευγει πλεον.
Εβαλα σημερα ciling bang καπως ετσι τελος παντων λεγετε αλλα δεν κανει τιποτα.
Πηρα την ξυστρα και εκανε δουλεια αλλα μαζι με τα λιπη εγευγε και το χρωμα το γαλαζιο του τηγανιου....
Καμια ιδεα???μιαζουν παλια ενω δεν ειναι

anti1980
19-03-10, 08:23
Δοκίμασε να τα τρίψεις με λίγο βαμβάκι αφού πρώτα το εμποτίσεις με οινόπνευμα ή με λίγο καθαρή βενζίνη. Εγώ που δοκίμασα να βγάλω τις αυτοκόλητες ταινίες από τα προστατευτικά των ντουλαπιών βγήκαν εντελώς, μόνο που χρειάστηκε αρκετή επιμονή γιατί ήταν πολύ δυνατή η κόλα τους. Καλή επιτυχία.

Τελικά τα κατάφερα με την κόλα!!!:grin::grin::grin:

Και άμα σας πω με τι…. Άνοιξα το ντουλάπι κάτω από το νεροχύτη ψάχνοντας για το οινόπνευμα… αλλά το οινόπνευμα το είχα στο μπάνιο και μιας και βαριόμουν να πάω, σκέφτηκα να χρησιμοποιήσω ελαιόλαδο που το είχα ποιο εύκαιρο!!!! Έβαλα λίγο ελαιόλαδο σε μια χαρτοπετσέτα και την έβγαλα την κόλα πανεύκολα!!!!
Δεν ήθελα να χρησιμοποιήσω κανένα χημικό καθώς είναι σκεύος φαγητού και τελικά τα κατάφερα…:mrgreen::mrgreen::mrgreen:

Nefelirene
19-03-10, 09:10
Κορίτσια καλημέρα δώστε και σε εμένα μια συμβουλή.Αυτή την εποχή προσπαθούμε να κόψουμε την πάνα, τι γίνεται όμως αν η διαρροή φτάσει μέχρι το χαλί.Στο μάλλινο που έπεσαν 2σταγόνες όταν τρέχαμε για το μπάνιο ρίξαμε ξύδι και καθαρό πανάκι και δεν φαίνεται κάτι τώρα ούτε μύρισα κάτι .Αυτό όμως είναι αρκετό θέλω να πω τα μικρόβια πως θα τα αντιμετωπίσω? Μήπως πρέπει το βράδυ να περάσω το χαλί ένα καρπέ ξ?:roll:

mom
19-03-10, 09:27
να σας ρωτησω και εγω.
Τα 2 καλα μου τηγανια εχουν μαυρισει απο κατω και γυρω γυρω απο καμενα λιπη φανταζομαι.Αλλα επειδη ειναι ετσι καιρο δεν φευγει πλεον.
Εβαλα σημερα ciling bang καπως ετσι τελος παντων λεγετε αλλα δεν κανει τιποτα.
Πηρα την ξυστρα και εκανε δουλεια αλλα μαζι με τα λιπη εγευγε και το χρωμα το γαλαζιο του τηγανιου....
Καμια ιδεα???μιαζουν παλια ενω δεν ειναι

casperaki, η αλήθεια είναι ότι προσωπικά προσέχω πολύ τα σκεύη μου. Δηλαδή, σε κάθε πλύσιμο μετά το μαγείρεμα, καθαρίζω τα λίπη απο κάτω γιατί αν αυτά "ξαναψηθούν" μετά δεν βγαίνουν εύκολα. Οπότε, φροντίζω ώστε την επόμενη φορά που θα τα βάλω στο "μάτι" να μην υπάρχει κανένα υπόλειμμα καμμένου λίπους.
Στην περίπτωση σου, θα δοκίμαζα να μουλιάσω τον πάτο σε ένα ταψί με βραστό νερό και μετά να τρίψω με το πράσινο συρματάκι, έχοντας βάλει επάνω του σκόνη VIM!! δοκίμασε το, μου το έχει πει η μαμά μου.

mom
19-03-10, 09:32
Κορίτσια καλημέρα δώστε και σε εμένα μια συμβουλή.Αυτή την εποχή προσπαθούμε να κόψουμε την πάνα, τι γίνεται όμως αν η διαρροή φτάσει μέχρι το χαλί.Στο μάλλινο που έπεσαν 2σταγόνες όταν τρέχαμε για το μπάνιο ρίξαμε ξύδι και καθαρό πανάκι και δεν φαίνεται κάτι τώρα ούτε μύρισα κάτι .Αυτό όμως είναι αρκετό θέλω να πω τα μικρόβια πως θα τα αντιμετωπίσω? Μήπως πρέπει το βράδυ να περάσω το χαλί ένα καρπέ ξ?:roll:

Πιστεύω ότι το ξύδι με τις αντισηπτικές και αντιβακτηριακές του ιδιότητες, είναι καλύτερο απο το carpex.

casperαki
19-03-10, 14:34
casperaki, η αλήθεια είναι ότι προσωπικά προσέχω πολύ τα σκεύη μου. Δηλαδή, σε κάθε πλύσιμο μετά το μαγείρεμα, καθαρίζω τα λίπη απο κάτω γιατί αν αυτά "ξαναψηθούν" μετά δεν βγαίνουν εύκολα. Οπότε, φροντίζω ώστε την επόμενη φορά που θα τα βάλω στο "μάτι" να μην υπάρχει κανένα υπόλειμμα καμμένου λίπους.
Στην περίπτωση σου, θα δοκίμαζα να μουλιάσω τον πάτο σε ένα ταψί με βραστό νερό και μετά να τρίψω με το πράσινο συρματάκι, έχοντας βάλει επάνω του σκόνη VIM!! δοκίμασε το, μου το έχει πει η μαμά μου.

Θα το δοκιμασω ευχαριστω πολυ!!!
Μονο πες μου τι ειναι το ΠΡΑΣΙΝΟ συρμα?εγω μονο το ασημενιο ξερω.
Μπηως ειναι αυτο που ειναι χαλια στην αφη που κολλανε πανω χιλια πραγματακια απο το νεροχυτη????Αυτο λες?σορυ αλλα δεν ξερω πως αλλιως να το πω!!!

mom
19-03-10, 14:36
Θα το δοκιμασω ευχαριστω πολυ!!!
Μονο πες μου τι ειναι το ΠΡΑΣΙΝΟ συρμα?εγω μονο το ασημενιο ξερω.
Μπηως ειναι αυτο που ειναι χαλια στην αφη που κολλανε πανω χιλια πραγματακια απο το νεροχυτη????Αυτο λες?σορυ αλλα δεν ξερω πως αλλιως να το πω!!!

:lol::lol: sorry, εννοώ το πράσινο συρματάκι που έχει απο την μια πλευρά το σφουγγαράκι Scotch Brite (ή αυτού του τύπου τελοσπάντων.) :D

aneraida
19-03-10, 17:48
Τελικά τα κατάφερα με την κόλα!!!:grin::grin::grin:

Και άμα σας πω με τι…. Άνοιξα το ντουλάπι κάτω από το νεροχύτη ψάχνοντας για το οινόπνευμα… αλλά το οινόπνευμα το είχα στο μπάνιο και μιας και βαριόμουν να πάω, σκέφτηκα να χρησιμοποιήσω ελαιόλαδο που το είχα ποιο εύκαιρο!!!! Έβαλα λίγο ελαιόλαδο σε μια χαρτοπετσέτα και την έβγαλα την κόλα πανεύκολα!!!!
Δεν ήθελα να χρησιμοποιήσω κανένα χημικό καθώς είναι σκεύος φαγητού και τελικά τα κατάφερα…:mrgreen::mrgreen::mrgreen:

Δε σε πρόλαβα αλλά ευτυχώς το βρήκες μόνη σου! Λαδάκι ή baby oil για τα αυτοκόλλητα!!

aneraida
19-03-10, 17:50

Για 2 σταγόνες δε θα ανησυχούσα, από τη στιγμή που έβαλες και ξύδι...δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα.

casperαki
20-03-10, 00:51
:lol::lol: sorry, εννοώ το πράσινο συρματάκι που έχει απο την μια πλευρά το σφουγγαράκι Scotch Brite (ή αυτού του τύπου τελοσπάντων.) :D

δεν το προλαβα το μνμ και πηρα ενα συρματακι αλλα μαλακο σαν σφουγγαρι.Πηρα και το καραθιστικο το μουλιαξα και τα τηγανια μου ειναι ΣΟΥΠΕΡ!!!!ΧΙΛΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ@!!!!!

mom
20-03-10, 07:57
δεν το προλαβα το μνμ και πηρα ενα συρματακι αλλα μαλακο σαν σφουγγαρι.Πηρα και το καραθιστικο το μουλιαξα και τα τηγανια μου ειναι ΣΟΥΠΕΡ!!!!ΧΙΛΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ@!!!!!

:-D:-D :-D Να'σαι καλά casperaki!!! Χαίρομαι που βοήθησα!! :D:D:D

sandy8
21-03-10, 09:15
Κοριτσια καλημερα θελω τη βοηθεια σας γεμισα μυρμηγκια πως θα τα εξοντωσω??

mom
21-03-10, 09:32

Ή με spray Aroxol MEC (άοσμο) ή ρίχνοντας αλάτι εκεί που έχουν φωλιά ή σε ένα "μονοπάτι" τους. (ή τελοσπάντων σε κάποιες γωνίες απο όπου περνάνε) ;)

sandy8
21-03-10, 09:38
Επειδη δεν εχω τωρα aroxol θα προσπαθησω με αλατι ελπιζω να φυγουν..
Καμια αλλη ιδεα δεκτη.

Niki81
21-03-10, 09:45

Ασε...μια απο τα ιδια κι εγω...μου εχουν σπασει τα νευρα.Ριχνω σπραι φευγουν για λιγες μερες και μετα ξαναερχονται απο αλλο σημειο...μια στο μπανιο και μια στην κουζινα.Ξερω οτι φευγουν και με λεμονι...δεν πλησιαζουν περιοχες που εχεις σταξει λεμονι...το ειχα δοκιμασει πιο παλια που περπαταγαν στον παγκο της κουζινας και οντως εφυγαν...αλλα τωρα ειναι παντου ρε γαμωτο στν παγκο,στους τοιχους, στο πατωμα..μεχρι και μεσα στα τουλαπια μπαινουν:evil:.Τι νακανω?Να ψεκασω ολο το σπιτι με λεμονι?Θα δοκιμασω και το αλατι που προτινε η κοπελα.

mom
21-03-10, 10:00
Κάπου είχα διαβάσει ότι κάποια έντομα τα απωθεί το ξύδι. Μπορείτε να το δοκιμάσετε και αυτό...αν αντέχετε!! :lol::lol:

elenaκι
21-03-10, 21:03
Δοκίμασε τις μυρμυγοπαγίδες της Raid. Είναι άοσμες. Τοποθέτησε 2-3εκεί όπου τα βλέπες και θα εξαφανιστούν. Αν κάτω από τα ντουλάπια σου έχεις κενό καλυπτόμενο με πρόσοψη άνοιξέ τη και τοποθέτησε κάτω από τα ντολάπια.

ultraviolet
24-03-10, 23:55
κοριτσια εχει παρει καμια σιτες απο το Practicer? απο αυτες που ανεβοκατεβαινουν?

χρύσα08
25-03-10, 09:46
Είχα πάρει παλιά για μπαλκονόπορτα. Δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολες στην τοποθέτηση, αν έχετε εργαλεία και κάποιον που να πιάνουν τα χέρια του και είναι αρκετά καλές για την τιμή τους. Το μόνο αρνητικό είναι ότι αυτή που πιάνει κάτω απαιτεί σκύψιμο για το άνοιξε-κλείσε.

φιλιτσα
25-03-10, 11:31
Είχα πάρει παλιά για μπαλκονόπορτα. Δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολες στην τοποθέτηση, αν έχετε εργαλεία και κάποιον που να πιάνουν τα χέρια του και είναι αρκετά καλές για την τιμή τους. Το μόνο αρνητικό είναι ότι αυτή που πιάνει κάτω απαιτεί σκύψιμο για το άνοιξε-κλείσε.

σιτες ειχα πάρει εγω για όλες τις μπαλκονοπορτες τις εχω σηχαθει αυτες ασε που χαλανε ευκολα εκτος αν εχεις σκοπο για παραθυρο που δεν θα τις ανοιγεις συνεχεια 60 ευρω η μια ... κριμα τα λεφτα . τωρα όμως θα βαλω τις αλλες τις καινουργιες που ειναι σαν φυσαρμονικα και τις εχω δει και σε σπίτι ειναι ακριβες αλλα αξιζουν για μια ζωη ... καποια κοπελα ειπε για μυρμιγκια εχω και εγω στο δωματιο της μικρης και μου εχουν σπασει τα νευρα εριξα όμως ενα αντισηπτικο σπρέι απο τα τζαμπο και μεχρι στιγμης εχω γλιτωσει ... επίσης 2 παγιδες απο αυτος που μου κανει απεντομωση καθε 6μηνο θελετε να σας τις στειλω ??? γιατι εγω στο δωματιο της δεν βαζω γιατι θελει να ειναι μονιμο και στην ευθεια που περπατανε τα παλιομυρμιγκακια

x32klaw
31-03-10, 07:38
Με παιδιά στο σπίτι, σίγουρα και οι δικοί σας τοίχοι είναι λερωμένοι. Ξέρετε κανέναν εύκολο και πρακτικό τρόπο για να τους καθαρίσω?

Ευάκι
31-03-10, 08:02
Καλημέρα, έχω 3 τρόπους να σου προτείνω: 1) με ατμοκαθαριστή μπορείς να κάνεις μεγάλες επιφάνειες με λερώματα ελαφριά πχ. σημάδια από χέρια βρώμικα, το σφουγγαράκι για τους τοίχους της Scotts bright (έτσι νομίζω γράφεται) που υπάρχει στα σούπερ μάρκετ που κάνει πολύ καλή δουλειά σε έντονους λεκέδες ή μολύβια στους τοίχους και τέλος το πιο σπαστικό, αλλά ανέξοδο αν δεν έχεις ατμοκαθαριστή, σαπούνισμα με σφουγγάρι. :rolleyes:

x32klaw
31-03-10, 08:04
Ευχαριστώ πολύ

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 13
31-03-10, 09:01
Eγώ έχω κρατήσει το κουβαδάκι με τη μπογιά που είχα βάψει τους τοίχους, κανονικά αραιωμένο, και απλά το ανοίγω, βουτάω όπως είναι έτοιμο το πινέλο, βάφω τοπικά και ούτε γάτα ούτε ζημιά. Δε φαίνονται ούτε μπαλώματα ούτε τίποτα. Συγκεκριμένα το έκανα πριν μια βδομάδα και το σπίτι άλλαξε όψη!
Εχω δοκιμάσει και το σφουγγαράκι που γράφει η άλλη κοπέλα αλλά δε καθαρίζει όλες τις βρωμιές. Πιο πολύ ώρα χαλάς με το τρίψε -τρίψε, παρά με το πινέλο. Και το αποτέλεσμα δε συγκρίνεται!

elenaκι
31-03-10, 11:39
Προσέξτε το σφουγγαράκι γιατί μπορέι να καθαρίζει τους λεκέδες αλλά όταν δεις τον τόιχο με το φως του ήλιου από πλάγια καταλαβαίνεις ότι αφήνει λεκέ και φαίνονται ακριβώς οι κινήσεις που έχεις κάνει. Έχω καεί!!! Από ΄τοτε σφουγγάρι και jif!

Με τον ατμοκαθαριστή πως το κάνεις? Χωρίς να τον καθαρίσεις τον τοίχο πρώτο κατευθείαν με τον ατμό?
Αφοράσαμε πρόσφατα έναν αλλά δεν τον έχουμε χρησιμοποιήσει και είμαι άσχετη.

NASIA
31-03-10, 13:13
Κορίτσια ρολι και σφουγγαράκι και γίνονται τέλεια .

zounitsa
31-03-10, 14:48
Να πω και εγω????? Θα πω.... Αν θέλεις απλά να φρεσκάρεις τους τοίχους και όχι κάτι τοπικό, χρησιμοποιήσε αυτό που πλένουμε τα τζάμια. Αυτό που χρησιμοποιούν και τα συνεργεία καθαρισμού τζαμιών. Κορίτσια μου το είπε η πεθερά μου και σώθηκα...... Τους περνάω με αυτό (το βουτάω στον κουβα με το απορυπαντικό και λίγο στύψιμο με το χέρι) και μετά με στεγνό vetex και είναι σαν φρεσκοβαμμένοι... Αλλά επαναλαμβάνω είναι για φρεσκάρισμα και όχι για λεκέδες από μπογιές κτλ!!!

x32klaw
31-03-10, 19:32
Χρησιμοποίησα το σφουγγαράκι που λέτε και είναι πραγματικά σαν γόμα. Τώρα δεν ξέρω αν φαίνεται στο φως, όπως λέτε.

koufetaki
31-03-10, 19:48
Να πω και εγω????? Θα πω.... Αν θέλεις απλά να φρεσκάρεις τους τοίχους και όχι κάτι τοπικό, χρησιμοποιήσε αυτό που πλένουμε τα τζάμια. Αυτό που χρησιμοποιούν και τα συνεργεία καθαρισμού τζαμιών. Κορίτσια μου το είπε η πεθερά μου και σώθηκα...... Τους περνάω με αυτό (το βουτάω στον κουβα με το απορυπαντικό και λίγο στύψιμο με το χέρι) και μετά με στεγνό vetex και είναι σαν φρεσκοβαμμένοι... Αλλά επαναλαμβάνω είναι για φρεσκάρισμα και όχι για λεκέδες από μπογιές κτλ!!!
θεικο ετσι και γρηγορα και δεν σου κοβονται τα χερια και δεν αφηνει και γραμμες!!!

zounitsa
31-03-10, 21:47
θεικο ετσι και γρηγορα και δεν σου κοβονται τα χερια και δεν αφηνει και γραμμες!!!

Και δεν περνάς όλη σου τη μέρα πλένοντας τοίχους....... Σημαντικό!!!! :D:D:D:D

alcyon
31-03-10, 22:24
Αν είναι φρέσκο... με ένα μωρομάντιλο! ;) Κάνει θαύματα! ;)

x32klaw
01-04-10, 07:56
Τα μωρομάντιλα εγώ τα χρησιμοποιώ για πολλές δουλειές τελικά, είναι πολύ βολικά...

MIDE
01-04-10, 10:48
μωρομαντηλα σιγουρα για φρεσκο λεκε...
(κ οχι μονο πανω σε τοιχους...κ γω τα χρησιμοποιω παντου..)

για δαχτυλιες-γρατσουνιες κ γενικα βρωμιες σε τοιχους αλλα κ κασοματα (λευκα οπως ειναι τα δικα μου) κ.α. χρησιμοποιω παντα το θαυματουργο σφουγγαρακι -γομα που ειπαν κ παραπανω

elenaki ..για να μην αφηνει βρωμιες κ γραμμες οταν καθαριζεις με το σφουγγαρακι θελει συχνα βρεξιμο (το σφουγγαρακι) με καθαρο νερο να φευγουν οι βρωμιες κ μετα να ξανασυνεχιζεις μεχρι να τελειωσεις...και στο τελος με ενα καθαρο βρεγμενο βετεξ περασε εκει που καθαρισες για τυχον υπολειματα βρωμικου νερου οι γραμμες.(γιατι το βρωμικο νερο ειναι αυτο που αφηνει τις μακιες στο τελος-την εχω πατησει κ εγω στην αρχη πριν προσεξω οτι μαυριζει ευκολα το σφουγγαρακι):)

κ τελος αν η επιφανεια του τοιχου ειναι μεγαλη η ο λεκες δεν βγαινει σιγουρα συμφερει να εχεις λιγο χρωμα κ να περνας με πινελο οπως ειπε κ η ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 13..;);)

efitsa
01-04-10, 11:07
klinex 4σε1!!!!!!!
ψεκαζεις , αφηνεις 3-4 λεπτα και περνας με βρεγμενο πανακι.
γλυτωσα απο το vim που ναι μεν εκανε δουλεια , αλλα για να το ξεβγαλω αρρωσταινα.
το συγκεκριμενο, διαλυει τα παντα και δεν εχει χλωριο;)

MIDE
19-04-10, 14:30
εγω ΕΝΑ χω να πω...μικρο αλλα πολυ μεγαλο τελικα....

μακρυα απο χλωρινη........

εγω εχω μια στο σπιτι μου δεν θυμαμαι κ γω απο ποτε...στην αρχη εβαζα στο μπανιο...στα πατωματα...κ οπου ηθελα να βγαλω δυσκολη βρωμια η να απολυμανω....

τωρα ομως οχι...η χλωρινη απαγορευεται δια ροπαλου για πολλους κ διαφορους λογους...

χλωρινη μονο οταν ειναι πραγματικα αναγκη κ απαραιτητη --απο σπανια εως καθολου....

στο μπανιο δε βαζω πλεον χλωρινη...μονο detol...
εννοειτε κ στο παγκο της κουζινας μονο detοl αφου δεν θελει καν ξεπλυμα..(ουτε πριν εβαζα στο παγκο χλωρινη-μονο πατωματα κ μπανιο)
στο πατωμα απλο απορυπαντικο για σφουγγαρισμα...κ μερικες φορες κ λιγο ξυδακι μεσα...

εννοειται φυσικα οτι απαγορευεται να πλενουμε ποτηρια-πιατα κ γενικα σκευη κουζινας για να μην μυριζουν (αβγο-ψαρι) η για να τα απολυμανουμε ..οπως κανουν μερικες "νοικοκυρες καθαρες" που πλενουν μεχρι κ τα μπιμπερο...ημαρτον..ειναι για εκτελεση...(εδω οι γιατροι το απαγορευουν οπουδηποτε για χρηση αυτες πανε κ το βαζουν στα ποτηρια...):-x:-x:-x:-x:-x:-x:-x
ποτε βεβαια δεν χρησιμοποιουσα πολυ χλωρινη κ βεβαια ποτε δεν την χρησιμοποιουσα στο πιατα-ποτηρια...εκει βαζω ΞΥΔΑΚΙ κ ΚΡΥΟ νερο κ δεν μυριζουν ποτε..

Η ΧΛΩΡΙΝΗ ΔΕΝ ΔΑΙΛΕΙΕΤΕ ΕΥΚΟΛΑ Κ ΔΕΝ ΦΕΥΓΕΙ ΕΥΚΟΛΑ ΜΕ ΤΟ ΝΕΡΟ....φανταστητε να το χρησιμοποιειται στα ποτηρια κ πιατα σας...ειναι σκετος θανατος...χωρια το αναπνευστικο....μη το πιασω κ αυτο..!

γι'αυτο μακρυα απο χλωρινη κ γενικα δυνατα καθαριστικα....

mom
19-04-10, 14:33
ε
εννοειται φυσικα οτι απαγορευεται να πλενουμε ποτηρια-πιατα κ γενικα σκευη κουζινας για να μην μυριζουν (αβγο-ψαρι) η για να τα απολυμανουμε ..οπως κανουν μερικες "νοικοκυρες καθαρες" που πλενουν μεχρι κ τα μπιμπερο...ημαρτον..ειναι για εκτελεση...(εδω οι γιατροι το απαγορευουν οπουδηποτε για χρηση αυτες πανε κ το βαζουν στα ποτηρια...):-x:-x:-x:-x:-x:-x:-x

:shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock: Υπάρχει άνθρωπος που κάνει αυτό το πράγμα????

Stellinula
19-04-10, 14:37
Συγγνώμη αλλά ποιός πλένει με χλωρίνη τα πιάτα του και τα ποτήρια του?? Ακόμα και με ψάρι-αυγό να έχουν λερωθεί????
Ήμαρτον Κύριε....Με χλωρίνη??? Δηλαδή βάζω τα χεράκια μου να βγάλω τα ματάκια μου???:shock::shock::shock::shock:

MIDE
19-04-10, 14:59
Συγγνώμη αλλά ποιός πλένει με χλωρίνη τα πιάτα του και τα ποτήρια του?? Ακόμα και με ψάρι-αυγό να έχουν λερωθεί????
Ήμαρτον Κύριε....Με χλωρίνη??? Δηλαδή βάζω τα χεράκια μου να βγάλω τα ματάκια μου???:shock::shock::shock::shock:

κ ομως stellinula πρωτα πρωτα εχω την εντυπωση (δεν ειμαι κ σιγουρη) οτι πρεπει να το εκανε παλιοτερα η πεθερα μου γιατι μια φορα ο δικος μου πηγε αν πλυνει τα πατηρια μας απο αβγο κ μου ζητησε χλωρινη κ επαθα εγκεφαλικο...του λεω που το ειδες εσυ αυτο?μου λεει ετσι κανουν για να μην μυριζουν ,, αρα απο τη μανουλα του θα το ειδε το καμαρι μου...κ εχω την εντυπωση οτι καποια στιγμη ειχα δει χλωρινη διπλα στο υγρο πιατων της,...

αλλα εκτος αυτου εχω μια γειτονισα που εχει 3 πιτσιρικια...ειναι πολυ φιλη της αδερφης μου...κ μου ελεγε η αδερφη μου οτι οταν τα παιδια της ηταν μικρα τους επλενε τα πιμπερο για καλυτερη αποστειρωση με χλωρινη..ειμαι βεβαιη οτι αυτο δεν θα το ειχε πει στο παιδιατρο της ..γιατι θα την ειχε καταγγειλει......σιγουρααααααααααααα....

Stellinula
19-04-10, 15:07
αλλα εκτος αυτου εχω μια γειτονισα που εχει 3 πιτσιρικια...ειναι πολυ φιλη της αδερφης μου...κ μου ελεγε η αδερφη μου οτι οταν τα παιδια της ηταν μικρα τους επλενε τα πιμπερο για καλυτερη αποστειρωση με χλωρινη..ειμαι βεβαιη οτι αυτο δεν θα το ειχε πει στο παιδιατρο της ..γιατι θα την ειχε καταγγειλει......σιγουρααααααααααααα....

Ρε αυτή τότε είναι δολοφόνα....Ξέρεις πόσες μικροποσότητες χλωρίνης έχουν καταπιέι τα παιδιά αυτα???? ΕΛΕΟΣ...και μόνο που το διαβάζω ανατριχιάζω και νευριάζω:evil::evil::evil:

MIDE
19-04-10, 15:15
κ το ξαναλεω ..η χλωρινη κ γενικα τα δυνατα τοξικα καθαριστικα ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ

η ξαδερφη μου απο αυτα τα σκατολοιδια./....χλωρινη κ ακουαφορτε πριν κοντα μια 6ετια πηγε να πεθανει...στο τσακ την προλαβαν σοτ νοσοκομειο...κ βεβαια η βλακεια της αυτη της κοστισε...της πειραξε τα πνευμονια...κ τωρα πλεον ειναι πολυ ευαισθητη στα πνευμονια κ ειναι πια μονιμα αλεργικη σε ολα αυτα...ετσι κ μυρισει χλωρινη πριζεται ολοκληρη κ καταληγει νοσοκομειο...απο εκεινη την πρωτη φορα ηδη εχει παει αλλεσ 3-4 φορες σχεδον πεθαμενη στο νοκομειο..κ οχι γιατι χρησιμοποιησε αυτη ξανα χλωρινη αλλα γιατι πηγε σε σπιτι που ειχαν χρησιμοποιηση χλωρινη κ τη μυρισε κ την επιασε παλι..
φαντασου τη ζημια της προκαλεσαι...

η κουνιαδα μου πηγε να παθει μια απ'τα ιδια αλλα το προλαβε κ ο γιατρος της απαγορευσε τη χλωρινη κ τοι αλλα δυνατο...!!!

παρομοια ζημια κανει κ η χρηση της στην λεκανη τουαλετας....εκει βλαπτει απευθειας τα εξωτερικα γεννητικα μας οργανα..αλλα πολυ δεν το γνωριζουν....

mom
19-04-10, 16:27
Για τα διάφορα σκεύη και τα μπιμπερό, δεν το συζητώ, έχω πάθει φρίκη!!!

Σαφώς και η χλωρίνη δεν είναι καθόλου αθώα και καλό είναι όταν την χρησιμοποιούμε να φοράμε γάντια καθώς και να αερίζεται ο χώρος.

Αυτό που έπαθε όμως η ξαδέρφη σου, μάλλον ήταν αυτό που έπαθε και η μαμά μου. Καθάριζε το μπάνιο του εξοχικού, χρησιμοποιώντας (και καλά για καλύτερο αποτέλεσμα στην υγρασία που είχε πιάσει) ταυτόχρωνα χλωρίνη και υδροχλωρικό οξύ. Αυτό είναι θάνατος. Έπαθε λοιπόν κρίση άσθματος και κατέληξε στο νοσοκομείο, όπου διαπιστώθηκε ότι είχε πάθει εγκαύματα απο την εισπνοή του μίγματος στον λάρυγγα. Έκανε θεραπεία για πάρα πολύ καλό, με μάσκες κλπ και είχε πολύ καιρό ενοχλήσεις και βήχα. Τις πρώτες μέρες ούτε να μιλήσει δεν μπορούσε.....:confused:

soevan07
19-04-10, 17:35
κ το ξαναλεω ..η χλωρινη κ γενικα τα δυνατα τοξικα καθαριστικα ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ

Κορίτσια, με πιάσατε πάνω στην φάση που ψάχνω κάτι για να αντικαταστήσω την χλωρίνη!

Εχετε ακούσει για το BORAX (η βόρακας)?

Λένε οτι έχει αντισηπτικές ιδιότητες.

Το βρίσκεις στο φαρμακείο.

Για δείτε αυτό
http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%92%CF%8C%CF%81%CE%B1%CE%BA%CE%B1%CF%82

Λένε οτι καθαρίζει και τον φούρνο :shock:
http://meacolpa.blogspot.com/2010/04/blog-post_7805.html

Βασικά όλα αυτά τα διάβασα στο τόπικ με τα "απορρυπαντικά"
και επειδη είμαι υπερ του οικολογικου-βιολογικού
ψήνομαι να το πάρω....

Επίσης σε ερώτησή μου τι μπορώ να βάζω στο πλυντήριο πιάτων αντί για κοινό απορρυπαντικό
πήρα αυτή την πολυ ενδιαφέρουσα απάντηση:

Στη θήκη του απορρυπαντικού βάζεις:

1. 1 κουταλιά μαγειρική σόδα
2. 1 κουταλιά βόρακα
3. 1/4 της κουταλιάς χονδρό θαλασσινό αλάτι
4. 2-3 σταγόνες αιθέριο έλαιο λεμονιού (ή γκρέιπφρουτ ή όποιο άλλο σ' αρέσει)

Βάζω ξύδι αντί του αντιστυλβωτικού και αλάτι Sonett.

MIDE
20-04-10, 11:07
mom... αυτο που επαθε η μαμα σου επαθε κ η ξαδερφη μου..κριση ασθματος μονο που σε αυτην εγινε χρονια αλεργια κ οταν ξαναμυρισει χλωρινη η παρομοια απορυπαντικα η εντονες μυρωδιες τετοιων απορυπαντικων ειναι κατευθιαν για νοσοκομειο...κ καθε φορα πιο σοβαρα,..ο γιατρος της ειπε οτι αν δεν προσεχει μπορει να μην προλαβει καποια στιγμη...γι'αυτο φωναζω για την χλωρινη κ τετοια απορυπαντικα... εγω ακουαφορτε τωρα μπορει να χρησιμποιησω 2-3 φορες το χρονο και μονο στο μπαλκονι που ειναι ανοιχτα κ μετα αμεσως πολυ νερο...κ αυτο το εχω κοψει μη σου πω τωρα...

soevan07 ..για το πλυντηριο πιατων με πιανεις αδιαβαστη..γιατι δεν εχω..

το φουρνο καθαρισε τον με σοδα....
εμενα ο φουρνος μου ειναι πολυ παλιος κ δεν με πολυνοιαζει...κανω τα στραβα ματια..αλλα η αδερφη μου που εχει καινουριο της mile κ αυτη με σοδα τον κανει...
τον βορακα τον εχω ξαναακουσει αλλα δεν εχω ιδεα τι ειναι κ τι κανει..

τη χλωρινη κ βεβαια να την αντικαταστησεις....
με detol ειδικα σε παγκο κουζινας κ λεκανη τουαλετας...
με ξυδι μαζι με το απορυπαντικο για το σφουγγαρισμα...
με σοδα κ ξυδι για βρωμιες κ αλατα....
οριστε ολα οικολογικοτατα κ χωρις τυψεις για την υγεια μας....

δυαντα καθαριστικα βαζουμε πολυυυυυυυυυυυ σπανια...κ αν χρειαστει...μια φορα το χρονο σε κατι δυσκολο ας πουμε...κ μετα προσεχουμε να καθαριζουμε καλα με οικολογικα οπως παραπανω για να μην ξαναχρειαστουμε τα δυνατα απορυπαντικα..
για παραδειγμα εγω οταν νοικιασα το σπιτι που μενω το μπανιο ηταν γεματο αλατα κ βρωμιες..σε αθλια κατασταση...κ βεβαια σιχαινομουν να το χρησιμοποιησω καθαριζοντας το με απλα απορυπαντικα στην αρχη...
εκει εριξα πολυ χλωρινη....μετα στη λεκανη που ηταν μαυρη εριξα κ ακουαφορτε..(χωρις χλωρινη εννοειτε...) αλλα μονο για μια φορα οταν πηγα εδω κ 1.5 χρονο...
απο τοτε στην αρχη ξεγελιωμουν με λιγη χλωρινη στη λεκανη μια φορα το μηνα αλλα το ακοψα κ αυτο...γενικα την ακοψα τη χλωρινη...
κ κανω το μπανιο μονο με detol...azax..ξυδακι...μια φορα το μηνα viakal για να γυαλισουν οι μπαταριες..γιατι οσο κ να καθαριζω τα νερα αμεσως κ να τα περναω κ ξυδι επειδη ειναι παλια θελουν το viakal τους μια φορα το μηνα κ ισως κ αργοτερα για να γυαλισουν λιγο...τωρα εσενα αν ειναι καινουρια κ τα προσεχεις ισως δεν χρειαζεται κ τοσσο..

MARIAEVA
21-04-10, 17:18
Κορίτσια, γεια σας! Χρειάζομαι τη συμβουλή σας...
Ψάχνω για εταιρεία που να έρχεται στο σπίτι και καθαρίζει καναπέδες.
Εχω έναν ωραιότατο καναπέ σε χρώμα καφέ, το ύφασμα είναι σαν κοτλέ και τα αγοράκια μου, ζωή να χουν, τον έχουν λερώσει ουκ ολίγες φορές, αφήστε τη σκόνη που συσσωρεύεται. Τον καθαρίζω με ηλεκτρική κάθε εβδομάδα κια τίνάζω τα μαξιλάρια, αλλά δεν αρκεί!

protoula
21-04-10, 18:55
κοριτσια χιλια συγνωμη αλλα ειναι πολλες οι σελιδες και δεν τις εχω διαβασει ολες.
υπαρχει καποιο σπιτικο οικολογικο καθαριστικο για πλυσιμο των πιατων στο χερι?

Access
22-04-10, 11:35
κοριτσια χιλια συγνωμη αλλα ειναι πολλες οι σελιδες και δεν τις εχω διαβασει ολες.
υπαρχει καποιο σπιτικο οικολογικο καθαριστικο για πλυσιμο των πιατων στο χερι?
Σπιτικό δεν ξέρω οικολογικό όμως ....το γνωστό πράσινο σαπούνι Αρκάδι η σκόνη με λίγο νερό αν την χτυπήσεις στο μούλτι έτσι ώστε να γίνει υγρό μπορείς να το χρησιμοποιήσεις και για τα πιάτα στο χέρι :p

Θέλω και εγώ να ρωτήσω
Ξέρει κάποια/ κάποιος πως καθαρίζουμε λευκά δερμάτινα παπούτσια ??? έχω ένα ζευγάρι της μικρής και φοβάμαι μην τα χαλάσω :roll::roll:

Access
22-04-10, 11:39
να και μια ενδιαφέρουσα σελίδα με σπιτικά καθαριστικά :D

http://noikokyrokoritso.blogspot.com/2009/07/blog-post.html

soevan07
22-04-10, 12:29
να και μια ενδιαφέρουσα σελίδα με σπιτικά καθαριστικά :D

http://noikokyrokoritso.blogspot.com/2009/07/blog-post.html

Πολύ ενδιαφέρον!!
Θα το εκτυπώσω για να το έχω πάντα μαζί μου! :wink:

MIDE
22-04-10, 13:21
κοριτσια συγνωμη που χαλαω το θεμα κ γραφω εδω αλλα δεν ξερω που να ψαξω...
που ειναι τελος παντων αυτο το parents caffe ..πως το βρισκω κ τι πρεπει να κανω για να μπω..
ψαχνω 2 μερες τωρα κ τιποτα..
sorry κ παλι..

MIDE
22-04-10, 13:41
ααααααα χχχχχχ τι στραβαδι που ειμαι..αλλου κοιταζα κ ηταν μπροστα στα ματια μου..το βρηκα κοριτσια ...sorry..!!!

protoula
22-04-10, 14:23
Σπιτικό δεν ξέρω οικολογικό όμως ....το γνωστό πράσινο σαπούνι Αρκάδι η σκόνη με λίγο νερό αν την χτυπήσεις στο μούλτι έτσι ώστε να γίνει υγρό μπορείς να το χρησιμοποιήσεις και για τα πιάτα στο χέρι :p

χεχε κι εγω αυτο κανω μεχριο στιγμης, αλλα δεν το βαζω στο μουλτι.
διαβασα ομως οτι το κανονικο σαπουνι απο ελαιολαδο ειναι ασπρο και οτι στο αρκαδι βαζουν χρωστικες ουσιες, για αυτο και σκεφτομαι να το αλλαξω...

soevan07
24-04-10, 17:27

Το έκανα κι εγώ μια εποχή (παλιά φανατική του πράσσινου σαπουνιού)
αλλά δυστυχώς δεν τα καθάριζε καλά τα πιάτα...
....άφηνε δηλαδή μια λιπαρότητα, μια λίγδα.

Πρόσθεσα και ξύδι, και πάλι τίποτα. :(

Εαν έχετε καμία άλλη ιδέα?? :confused:

Προς το παρόν τα πλένω με Planet....

Rosie
24-04-10, 17:40
χεχε κι εγω αυτο κανω μεχριο στιγμης, αλλα δεν το βαζω στο μουλτι.
διαβασα ομως οτι το κανονικο σαπουνι απο ελαιολαδο ειναι ασπρο και οτι στο αρκαδι βαζουν χρωστικες ουσιες, για αυτο και σκεφτομαι να το αλλαξω...

Δυστυχώς το αγνό σαπούνι ελαιόλαδου δεν πολυαφρίζει και είναι και πολύ λιπαρό οπότε δεν το βρίσκω κατάλληλο για τα πιάτα, το δοκίμασα αρκετές φορές.

Κι εγώ για την ώρα Αρκάδι χρησιμοποιώ για τα πιάτα και είμαι ικανοποιημένη. Ούτε κι εγώ το βάζω στο μούλτι, απλά βάζω ένα κουταλάκι αρκάδι σ' ένα μπωλάκι στο οποίο έχω το σφουγγαράκι και προσθέτω καυτό νερό για να διαλυθεί.

soevan07
24-04-10, 17:53
Ηθελα να σας ρωτήσω εαν ξέρετε κανένα κόλπο
για να απομακρύνω κάτι μύγες

που μαζεύονται στην πυλωτή του σπιτιού μας
και έχουν γίνει μόνιμοι κάτοικοι!!.....:roll:

Τα απογεύματα που θέλουμε να κατέβουμε με την μικρή κάτω για να παίξει,
δεν μπορούμε να περάσουμε απο το σμήνος.....

....έχει δροσιά συνήθως στην πυλωτή μας
και απο την άνοιξη μέχρι το επόμενο φθινόπωρο
εκεί αυτές!!.....

Δεν θα ήθελα να ψεκάσω με κάτι τον χώρο...
(ψάχνω να βρω για κανένα tip)

Στην αρχή σκέφτηκα να βάλω εκείνη την λάμπα που έχουν μερικές ταβέρνες για να κολλάνε πάνω τους!!..:shock:.....

Υπερβολικό?

Μετά σκέφτηκα οτι ίσως υπάρχει κάποιο κόλπο
όπως εκείνο για τις μέλισσες-σφήγκες (με το άδειο μπουκάλι)

Καμιά ιδέα εσείς??

iphi
24-04-10, 22:33

που μαζεύονται στην πυλοτή του σπιτιού μας

....έχει δροσιά συνήθως στην πυλοτή μας
εκεί αυτές!!.....

Στην αρχή σκέφτηκα να βάλω εκείνη την λάμπα που έχουν μερικές ταβέρνες για να κολλάνε πάνω τους!!..:shock:.....

Υπερβολικό?

Καμιά ιδέα εσείς??

Εχουμε ακριβως το ιδιο προβλημα με την πυλωτη!!Εγω σκεφτομουνα ταινιες διπλης οψης( ειδικες για αυτη τη δουλεια) τις οποιες κρεμας απο καπου και προσελκυουν τις μυγες.Ειναι μονο λιγο αντιαισθητικο σαν θεαμα και δεν ξερω αν λυνει το θεμα για παντα.Αλλα ειναι προβλημα αυτες οι μυγες.Απο τοτε που ηταν στα μπετα η οικοδομη υπηρχαν.Αν εχει καποιος αλλος καμια ιδεα καλοδεχουμενη!!

Εμεις εχουμε και ενα αλλο θεμα,τα κουνουπια!!Μου καναν το μωρο σουρωτηρι:evil: Δε ξερω πως να τα αντιμετωπισω,σιτες εχω αλλα απο καπου τρυπωνουν.Σημερα εβαλα ταμπλετα αντικουνουπικη και η καρδια μου το ξερει ποσο στεναχωρηθηκα με τα χημικα αλλα δεν αντεχει αλλο τσιμπημα το μωρο.Τι να κανω?

Που να ζουσαμε και στην εξοχη!!!

katerina2
24-04-10, 22:50
Ιδέες για να διώξω τα περιστέρια εκτός από cd, ανεμόμυλους και συναφή, καλαμάκια για σουβλάκι;
Προτείνετε σας παρακαλώ κάτι. Αγόρασα καινούρια έπιπλα βεράντας και δε λέει να μου τα λερώσουν και αυτά.

soevan07
24-04-10, 22:59
Ιδέες για να διώξω τα περιστέρια εκτός από cd, ανεμόμυλους και συναφή, καλαμάκια για σουβλάκι;
Προτείνετε σας παρακαλώ κάτι. Αγόρασα καινούρια έπιπλα βεράντας και δε λέει να μου τα λερώσουν και αυτά.

Εαν κατέβαζες καμιά τέντα μέχρι κάτω?

katerina2
24-04-10, 23:03
Εαν κατέβαζες καμιά τέντα μέχρι κάτω?

Δεν έχω τέντες και δε βάζω αν δε φύγουν τα περιστέρια. Μη μου τις μαγαρίσουν κι αυτές.

soevan07
24-04-10, 23:22
Εχουμε ακριβως το ιδιο προβλημα με την πυλωτη!!Εγω σκεφτομουνα ταινιες διπλης οψης( ειδικες για αυτη τη δουλεια) τις οποιες κρεμας απο καπου και προσελκυουν τις μυγες.Ειναι μονο λιγο αντιαισθητικο σαν θεαμα και δεν ξερω αν λυνει το θεμα για παντα.Αλλα ειναι προβλημα αυτες οι μυγες.Απο τοτε που ηταν στα μπετα η οικοδομη υπηρχαν.Αν εχει καποιος αλλος καμια ιδεα καλοδεχουμενη!!

Τι είναι αυτό το πράγμα πια με αυτές τις μύγες!!
Και σου χαλάνε όλη την διάθεση....

...η κόρη μου όλη την ώρα ασχολείται με αυτές τις μύγες! :roll:
κάτι πρέπει να κάνουμε!

Αυτές οι ταινίες διπλής όψεως πως λειτουργούν?
Καλή ιδέα μου φαίνεται...απ το ολότελα...

Εμεις εχουμε και ενα αλλο θεμα,τα κουνουπια!!Μου καναν το μωρο σουρωτηρι:evil: Δε ξερω πως να τα αντιμετωπισω,σιτες εχω αλλα απο καπου τρυπωνουν.Σημερα εβαλα ταμπλετα αντικουνουπικη και η καρδια μου το ξερει ποσο στεναχωρηθηκα με τα χημικα αλλα δεν αντεχει αλλο τσιμπημα το μωρο.Τι να κανω?

Που να ζουσαμε και στην εξοχη!!!

Επειδή κι εμείς έχουμε θέμα με κουνούπια
(εγώ να φανταστείς είμαι αλλεργική στο τσίμπημα των κουνουπιών :shock:
γίνομαι τούμπανο εκεί που με τσιμπάνε)

βάλαμε κουνουπιέρες σε ΟΛΑ τα κρεβάτια!! :cool::rolleyes:
ΚΑΙ στο δικό μας!!
(πέρα απο τις σίτες που έχουμε βάλει σε ΟΛΑ τα παράθυρα)
Δεν σου κάνω πλάκα....
........δεν έβρισκα άλλη λύση!

Δεν θέλω να βάζω ταμπλέτες, φιδάκια, και τέτοια
(άσε που δεν κάνουν και μεγάλη δουλειά -πλέον τα κουνούπια είναι καινούργιας γενιάς -πιο ανθεκτικά :lol:)

Σαν το κρεβάτι της "ωραίας κοιμωμένης" είναι η κρεβατοκάμαράς μας :lol:

Για σκέψου το.

soevan07
24-04-10, 23:56
Δεν έχω τέντες και δε βάζω αν δε φύγουν τα περιστέρια. Μη μου τις μαγαρίσουν κι αυτές.

Που σου κάθονται τα περιστέρια
στην κουπαστή του κάγκελου?

Εάν σου κάθονται εκεί
θα μπορούσες να κρέμαγες μικρές ζαρντινιέρες γύρω γύρω με φουντωτά φυτά
(έχει κατι ωραίες το praktiker και το Leroy Merlin -όχι και πολύ ακριβές)

ετσι ώστε να μην τα διευκολύνεις να κάθονται και....
να προτιμούν τη κουπαστή του γείτονα! :lol:

Για σκέψου το....

ΜΕ ΤΙΣ ΜΥΓΕΣ ΣΤΗΝ ΠΥΛΩΤΗ ΜΟΥ ΕΓΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ?????
ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΜΙΑ ΙΔΕΑ??........
http://cdn.content.sweetim.com/sim/cpie/emoticons/000203C5.gif (http://www.sweetim.com/s.asp?im=gen&lpver=3&ref=10)

iphi
25-04-10, 00:10
Τι είναι αυτό το πράγμα πια με αυτές τις μύγες!!
Και σου χαλάνε όλη την διάθεση....

...η κόρη μου όλη την ώρα ασχολείται με αυτές τις μύγες! :roll:
κάτι πρέπει να κάνουμε!

Αυτές οι ταινίες διπλής όψεως πως λειτουργούν?
Καλή ιδέα μου φαίνεται...απ το ολότελα...

Επειδή κι εμείς έχουμε θέμα με κουνούπια
(εγώ να φανταστείς είμαι αλλεργική στο τσίμπημα των κουνουπιών :shock:
γίνομαι τούμπανο εκεί που με τσιμπάνε)

βάλαμε κουνουπιέρες σε ΟΛΑ τα κρεβάτια!! :cool::rolleyes:
ΚΑΙ στο δικό μας!!
(πέρα απο τις σίτες που έχουμε βάλει σε ΟΛΑ τα παράθυρα)
Δεν σου κάνω πλάκα....
........δεν έβρισκα άλλη λύση!

Δεν θέλω να βάζω ταμπλέτες, φιδάκια, και τέτοια
(άσε που δεν κάνουν και μεγάλη δουλειά -πλέον τα κουνούπια είναι καινούργιας γενιάς -πιο ανθεκτικά :lol:)

Σαν το κρεβάτι της "ωραίας κοιμωμένης" είναι η κρεβατοκάμαράς μας :lol:

Για σκέψου το.

Αυτες τις ταινιες τις εχω δει σε εξοχικα μερη με πολλες μυγες.Εχουν κολλα επανω και μια ουσια που προσελκυει τις μυγες.Πετανε επανω στην ταινια και κολλανε.Θα ψαξω στο κεντρο της Αθηνας για να τις βρω αν και θα ηθελα μια λυση πιο 'καθαρη'.

Η κουνουπιερα ειναι οντως καλη λυση αλλα δεν θελω να τρυπησω το ταβανι για να τη στερεωσω.Φετος ειχαμε κουνουπια ολο το χειμωνα.Εχω γινει γραφικη με το θεμα,οπου πηγαινω κοιταω γυρω γυρω για κουνουπια απο συνηθεια...

χρύσα08
25-04-10, 00:12
Ο μόνος αποτελεσματικος τρόπος για να διώχνεις τα περιστέρια είναι μια γάτα! :) Σε κουπαστές κλπ, υπάρχουν κάτι ακίδες πλαστικές για να μη μπορούν να κάτσουν, αλλά από μπαλκόνι δύσκολα τα διώχνεις. Εγώ με γάτα και πάλι όλο κουτσουλιές πλένω, οι δε τέντες ένα χάλι!
Για τις μύγες μόνο την ταινία σκέφτομαι, αλλά είναι όντως αντιαισθητικό το θέαμα. Αλλά και να ψεκάσεις, σε 10 μέρες τα ίδια θα είναι...

soevan07
25-04-10, 00:21
Ο μόνος αποτελεσματικος τρόπος για να διώχνεις τα περιστέρια είναι μια γάτα! :) Σε κουπαστές κλπ, υπάρχουν κάτι ακίδες πλαστικές για να μη μπορούν να κάτσουν, αλλά από μπαλκόνι δύσκολα τα διώχνεις. Εγώ με γάτα και πάλι όλο κουτσουλιές πλένω, οι δε τέντες ένα χάλι!
Για τις μύγες μόνο την ταινία σκέφτομαι, αλλά είναι όντως αντιαισθητικό το θέαμα. Αλλά και να ψεκάσεις, σε 10 μέρες τα ίδια θα είναι...

Mια εποχή είχαμε βάλει κι εμείς τον γατούλη μας στο μπαλκόνι για να τα διώχνει
με αποτέλεσμα όλη την ώρα να ανεβαίνει ο γάτος στην κουπαστή και να τα κυνηγάει....
ώσπου μια μέρα γλύστρησε και τον βρήκαμε κάτω
(ευτυχώς είμασταν στον α΄όροφο και ως 7-ψυχος δεν είχε παθει τίποτα...)

...τώρα τον γάτο τον έχουμε κάτω στην αυλή-πυλωτή...

αλλα δυστυχώς δεν κυνηγάει ΜΥΓΕΣ!!!!!!!!! :x

χρύσα08
25-04-10, 00:32
Εμένα η δικιά μου κυνηγάει και μύγες, δυστυχώς, έχει τρυπήσει και δύο κουρτίνες πάνω στον ενθουσιασμό της! :( Μέχρι και ιπτάμενη κατσαρίδα μου έφερε "δώρο" ένα βράδυ, τι φρίκη!
Καμιά ιδέα για την τρύπα στην κουρτίνα, μιας και το έφερε η κουβέντα? Είναι λεπτό το ύφασμα και έσπασε η οριζόντια κλωστή.

soevan07
25-04-10, 07:41
Εμένα η δικιά μου κυνηγάει και μύγες, δυστυχώς, έχει τρυπήσει και δύο κουρτίνες πάνω στον ενθουσιασμό της! :( Μέχρι και ιπτάμενη κατσαρίδα μου έφερε "δώρο" ένα βράδυ, τι φρίκη!
Καμιά ιδέα για την τρύπα στην κουρτίνα, μιας και το έφερε η κουβέντα? Είναι λεπτό το ύφασμα και έσπασε η οριζόντια κλωστή.

A! Ειναι super-cat αφου κυνηγάει και μύγες!!
Εμεις περιοριζόμαστε σε ακρίδες, κατσαρίδες και....πουλάκια (:()

Για την τρύπα στη κουρτίνα....
ή την μαζεύεις με πιάστρα (για να μην φαίνεται :mrgreen: -έχει και το jumbo)
ή....την αλλάζεις!...

soevan07
25-04-10, 08:07

Αυτές οι ταινίες δηλαδή πως τοποθετούνται....
δεν έχω ξαναδεί!

katerina2
25-04-10, 09:16

Είμαι σχεδόν βέβαιη ότι δε θα γλιτώσω ποτέ από τα κ.....περιστέρια! Έχω ρωτήσει το σύμπαν και κανείς δεν έχει να προτείνει μια αποτελεσματική λύση.

iphi
25-04-10, 09:24
Αυτές οι ταινίες δηλαδή πως τοποθετούνται....
δεν έχω ξαναδεί!

Τις κρεμας απο το ταβανι της πυλωτης και οποια μυγα καθησει επανω κολλαει και δε μπορει να φυγει.Οταν γεμισει μυγες ξεκρεμας την ταινια και την πετας.Μονο αυτη τη λυση μπορω να σκεφτω γιατι δε θελω τα χημικα.

Τις κουνουπιερες στο σπιτι πως τις κρεμασατε?Με γαντζακι απο το ταβανι?

iphi
25-04-10, 09:26
Είμαι σχεδόν βέβαιη ότι δε θα γλιτώσω ποτέ από τα κ.....περιστέρια! Έχω ρωτήσει το σύμπαν και κανείς δεν έχει να προτείνει μια αποτελεσματική λύση.

Πρεπει να βρεις ποιος τα ταιζει.Οταν υπαρχουν περιστερια σε γειτονιες σιγουρα βρισκεται καποιος που τα ταιζει διαφορετικα φευγουν.Επισης αν υπαρχουν σκυλια σε ταρατσα και τους αφηνουν ξηρα τροφη σε μπωλ τα περιστερια την τρωνε και στρατοπαιδευουν στην περιοχη.Εχεις εντοπισει κατι τετοιο?

ravT
25-04-10, 11:10
Δεν είναι απόλυτο. Το μπαλκόνι μου είναι κάτω απ τα πεύκα. Που να πάνε τα πουλιά? Πάντως αν και κορόϊδευα αυτό με τα κρεμασμένα cd από τότε που το έκανα έχουν ελαχιστοποιηθεί οι κουτσουλιες. Αλλά δεν έχω δει οριστική λύση...

katerina2
25-04-10, 13:30
Πρεπει να βρεις ποιος τα ταιζει.Οταν υπαρχουν περιστερια σε γειτονιες σιγουρα βρισκεται καποιος που τα ταιζει διαφορετικα φευγουν.Επισης αν υπαρχουν σκυλια σε ταρατσα και τους αφηνουν ξηρα τροφη σε μπωλ τα περιστερια την τρωνε και στρατοπαιδευουν στην περιοχη.Εχεις εντοπισει κατι τετοιο?

Επειδή έχω κάνει πολυετή έρευνα (γιατί είχα πρόβλημα και στο προηγούμενο σπίτι μου) σχετικά με τα περιστέρια, διαπίστωσα ότι υπάρχουν άπειροι πανηλίθιοι που τα ταΐζουν. Επίσης, διάβασα ότι άπαξ και έρθουν σε ένα μέρος και το κάνουν στέκι, δεν πα να φέρεις και την πυροσβεστική, αυτά δε θα φύγουν ποτέ εντελώς. Επίσης διάβασα ότι στο Λονδίνο (δε θυμάμαι σε ποια κεντρική του πλατεία, νομίζω στην Τραφάλγκαρ) έχεις πρόστιμο αν ταΐσεις περιστέρι. Και αυτό μετά από τα οργανωμένα παράπονα των γύρω καταστηματαρχών και επιχειρήσεων γενικότερα.
Δυστυχώς το σπίτι μου είναι κοντά σε εκκλησία (τίγκα στο περιστέρι) και σε πλατεία όπου οι πανηλίθιοι δίνουν ψιχουλάκια και σποράκια στα παιδάκια για να ταΐσουν τα περιστέρια.
Όμως δε φταίνε μόνο οι πανηλίθιοι που τα ταΐζουν επί τούτου. Όλοι μας φταίμε. Με την αύξηση του όγκου των απορριμάτων μας τα τελευταία χρόνια, έχουν αυξηθεί και οι πληθυσμοί των περιστεριών τα οποία τρέφονται από τα αποφάγια μας που βρίσκουν διάσπαρτα εδώ κι εκεί.
Λέω μήπως τώρα με την κρίση περιορίσουμε τα σκουπίδια μας και έτσι δε μπορούν να τραφούν και όοοοοοοολα αυτά τα περιστέρια.

soevan07
25-04-10, 14:57
Τις κρεμας απο το ταβανι της πυλωτης και οποια μυγα καθησει επανω κολλαει και δε μπορει να φυγει.Οταν γεμισει μυγες ξεκρεμας την ταινια και την πετας.Μονο αυτη τη λυση μπορω να σκεφτω γιατι δε θελω τα χημικα.

Σκέφτομαι να τις κρεμάσουμε στις γωνίες και να μην είναι τόσο χάλια!
Πάντως οι μύγες είναι ανυπόφορες, προτιμώ τις ταινίες!

Τις κουνουπιερες στο σπιτι πως τις κρεμασατε?Με γαντζακι απο το ταβανι?

Ναι, τις κουνουπιέρες τις κρεμάμε απο ένα στρογγυλό κρικάκι-γατζάκι
που έχουμε βιδώσει στο ταβάνι με ούπατ.
(Είναι στάνταρ αξεσουάρ για τα κρεβάτια μας! ;))

MARIAEVA
25-04-10, 17:50
Κορίτσια, γεια σας! Χρειάζομαι τη συμβουλή σας...
Ψάχνω για εταιρεία που να έρχεται στο σπίτι και καθαρίζει καναπέδες.
Εχω έναν ωραιότατο καναπέ σε χρώμα καφέ, το ύφασμα είναι σαν κοτλέ και τα αγοράκια μου, ζωή να χουν, τον έχουν λερώσει ουκ ολίγες φορές, αφήστε τη σκόνη που συσσωρεύεται. Τον καθαρίζω με ηλεκτρική κάθε εβδομάδα κια τίνάζω τα μαξιλάρια, αλλά δεν αρκεί!

επαναλαμβάνω γιατί με ξεχάσατεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε

amelie@
27-04-10, 22:07
Να ρωτήσω και γω κάτι τις πιο έμπειρες νοικοκυρές:
Μήπως υπάρχει κανένας τρόπος να μη χαλάνε τόσο γρήγορα οι φράουλες;
Αν δεν τις φάς την ίδια μέρα είναι για πέταμα την επόμενη...

katerina2
27-04-10, 23:14

Νομίζω ότι τις πλένεις μόνο όταν θέλεις να τις φας και όχι από πιο πριν, τότε διατηρούνται πιο πολύ.

Labrinoula
28-04-10, 00:14
Εγω με τις φραουλες κανω το εξης τις πλενω και τις κοβω σε ενα μπωλ τις πασπαλιζω με 2-3 κ.σ. ζαχαρη (γινεται και με καστανη ή μαυρη) και αν θες και λιγο ποτο λικερ ή κονιακ. Ελαφρως ανακατεμα με το κουταλι και κλεινεις το μπωλ (καλο ειναι το μπωλ να κλεινει αεροστεγως).Επειτα στο ψυγειο.Αυτο θα βγαλει και ζουμι απο μονο του, ειναι πολυ νοστιμο και δροσιστικο και κραταει αρκετες μερες. Ελπιζω να βοηθησα! :)

Nefelirene
28-04-10, 09:12
Εγω με τις φραουλες κανω το εξης τις πλενω και τις κοβω σε ενα μπωλ τις πασπαλιζω με 2-3 κ.σ. ζαχαρη (γινεται και με καστανη ή μαυρη) και αν θες και λιγο ποτο λικερ ή κονιακ. Ελαφρως ανακατεμα με το κουταλι και κλεινεις το μπωλ (καλο ειναι το μπωλ να κλεινει αεροστεγως).Επειτα στο ψυγειο.Αυτο θα βγαλει και ζουμι απο μονο του, ειναι πολυ νοστιμο και δροσιστικο και κραταει αρκετες μερες. Ελπιζω να βοηθησα! :)

Ακριβώς το ίδιο κάνω και εγώ μόνο που παραλείπω την ζάχαρη και φτιάχνω και άλλο μπωλάκι χωρίς λικέρ για την μικρή ε μην αρχίσει να μας τραγουδάει απο τώρα.:grin:

elenaκι
28-04-10, 09:46
Δοκίμαστε αντί για λικέρ ή κονιάκ να ρίξετε φρέσκο χυμό πορτοκαλιού και να τις αφήσετε να βγάλουν τα ζουμιά τους μαζί με τη ζαχαρη, γίνονται πεντανόστιμες!

amelie@
28-04-10, 10:04
Thanks a lot κορίτσια θα τα δοκιμάσω!!

Rosie
28-04-10, 11:46

Εννοείς ότι τις βάζεις στο ψυγείο και χαλάνε την επόμενη μέρα;;;

Αυτό μου κάνει εντύπωση, γιατί εγώ παίρνω 4-5 μεγάλα πακέτα κάθε βδομάδα από τη βιολογική λαϊκή και είναι μια χαρά μέχρι την επόμενη! Και πάντα κρατάω ένα πακέτο εκτός ψυγείου για να τρώμε γιατί προσωπικά δεν μ' αρέσει η γεύση της κρύας φράουλας.

kalamaraki
28-04-10, 12:17
Εγω τις πλένω τις φράουλες, τις βάζω στο ταπεράκι εκεινο που το γυρνάμε για να μαζευει την υγρασια απο τα μαρουλια πχ και αφου εχουν μεινει στεγνες τις βαζω σε ταπερ με μια χαρτοπετσέτα απο κάτω και κρατάνε τουλάχιστον 5 μέρες. Νομίζω η υγρασία τις χαλάει

amelie@
28-04-10, 22:08
Kalamaraki μου χαρτί κουζίνας βάζω από κάτω αλλά πάλι χαλάνε...
Rosie σοβαρά κρατάνε μια βδομάδα;;;
Εντύπωση μου κάνει.
Σκεφτομαι έτσι όπως μου τα λέτε μήπως παίζει ρόλο τελικά οτι μένω σε επαρχιακή πόλη της Μακεδονίας και ίσως αργούν να φτάσουν εδώ απο τη στιγμή που μαζεύονται.
Ειλικρινά την επόμενη μέρα είναι μαλακές και κάποιες ήδη χαλασμένες.
Καλά για τρίτη μέρα δεν το συζητώ καν...

Stellinula
30-04-10, 12:58
Εννοείς ότι τις βάζεις στο ψυγείο και χαλάνε την επόμενη μέρα;;;

Αυτό μου κάνει εντύπωση, γιατί εγώ παίρνω 4-5 μεγάλα πακέτα κάθε βδομάδα από τη βιολογική λαϊκή και είναι μια χαρά μέχρι την επόμενη! Και πάντα κρατάω ένα πακέτο εκτός ψυγείου για να τρώμε γιατί προσωπικά δεν μ' αρέσει η γεύση της κρύας φράουλας.

πρέπει να μην της πλένεις και να τις διατηρείς στην χάρτινη σακούλα του μανάβη καλά κλεισμένες μέσα στην συντηρηση, κάθε φορά που θες να φάς παίρνεις λίγες τις πλένεις και τις τρώς, τις άλλες καλό κλείσιμο με την χάρτινη σακούλα και πάλι πίσω στην συντηρηση...κρατάνε τραγανες και καθόλου δεν μπαγιατεύουν για αρκετές μέρες...:):):):)

Rosie
30-04-10, 18:09
Rosie σοβαρά κρατάνε μια βδομάδα;;;
Εντύπωση μου κάνει.
Σκεφτομαι έτσι όπως μου τα λέτε μήπως παίζει ρόλο τελικά οτι μένω σε επαρχιακή πόλη της Μακεδονίας και ίσως αργούν να φτάσουν εδώ απο τη στιγμή που μαζεύονται.

Θα στο λεγα απ' την αρχή, παίζει σημαντικό ρόλο η ημέρα συλλογής του φρούτου, ειδικά στη φράουλα. Στη βιολογική λαϊκή που πάω εγώ συνήθως κόβονται την ίδια μέρα, γι' αυτό μάλλον διατηρούνται.

Επίσης αν υπάρχουν μαλακές/ ελαφρώς σάπιες φράουλες στο κάτω μέρος του κουτιού (συνήθως οι παραγωγοί τις βάζουνε κάτω κάτω για να μην φαίνονται) τότε θα επηρεαστούνε πολύ γρήγορα όλες οι φράουλες, γι' αυτό θέλει προσοχή.

πρέπει να μην της πλένεις και να τις διατηρείς στην χάρτινη σακούλα του μανάβη καλά κλεισμένες μέσα στην συντηρηση, κάθε φορά που θες να φάς παίρνεις λίγες τις πλένεις και τις τρώς, τις άλλες καλό κλείσιμο με την χάρτινη σακούλα και πάλι πίσω στην συντηρηση...κρατάνε τραγανες και καθόλου δεν μπαγιατεύουν για αρκετές μέρες...:):):):)

Στη χαρτοσακούλα δεν τις βάζω (λόγω τεμπελιάς!) αλλά τις κρατάω στην αρχική τους συσκευασία στο ψυγείο, εκτός από το πακέτο που πρόκειται να καταναλωθεί την ίδια μέρα (τρώμε πολλές φράουλες οικογενειακώς!).

katerina_emm
07-05-10, 17:19
Μηπως ξερει καποιος να με βοηθησει σε ενα προβλημα που εχω??

Εχω το ατμοσιδερο της Tefal. Στην πλακα του σιδερου και στις τρυπιτσες που βγαινει ο ατμος υπαρχουν καποια μαυρα στιγματα. Καποια στιγμη σιδερωνωντας ενα ρουχο στο maximum μου χαλασε και το ρουχο κολλησαν και στις τρυπες και τωρα δεν μπορει να βγει δυνατος ατμος...

Μπορει καποιος να μου πει πως θα καθαρισω την πλακα και τις τρυπουλες???

Ευχαριστω πολυ!

Α! και εγω παντα πλενω ξεχωριστα τα ασπρα απο τα χρωματιστα και επισης τα μαυρα.
Ετσι διατηρουνται τα χρωματα

mom
07-05-10, 17:28
Με οινόπνευμα δοκίμασες?Όταν μου κολλάνε ίνες απο κάποιο ρούχο, τις καθαρίζω με πανάκι με οινόπνευμα. Τις τρυπούλες προσπάθησε να τις καθαρίσεις με οδοντογλυφίδα. Αλλιώς, πήγαινε σε ένα μαγαζί απο αυτά που πουλάνε και σακούλες για σκούπες κλπ και ρώτα τι μπορείς να βάλεις μέσα στο σίδερο μαζί με το νερό για να καθαρίσει. Αυτοί ξέρουν. :D

aneraida
07-05-10, 21:26
Μηπως ξερει καποιος να με βοηθησει σε ενα προβλημα που εχω??

Εχω το ατμοσιδερο της Tefal. Στην πλακα του σιδερου και στις τρυπιτσες που βγαινει ο ατμος υπαρχουν καποια μαυρα στιγματα. Καποια στιγμη σιδερωνωντας ενα ρουχο στο maximum μου χαλασε και το ρουχο κολλησαν και στις τρυπες και τωρα δεν μπορει να βγει δυνατος ατμος...

Μπορει καποιος να μου πει πως θα καθαρισω την πλακα και τις τρυπουλες???

Ευχαριστω πολυ!

Α! και εγω παντα πλενω ξεχωριστα τα ασπρα απο τα χρωματιστα και επισης τα μαυρα.
Ετσι διατηρουνται τα χρωματα

Τρίψ' το με αλάτι... Κάνει θαύματα. Δυστυχώς δεν κάνει για την πλάκα της πρέσας, στην οποία και μένα μου έχουν κολλήσει διάφορα...

Ηλιάννα
08-05-10, 13:00
Κοριτσια της αδελφης μου το πλυντηριο ρουχων της βγαζει στα ρουχα κατι σαν λασπη
Ο καδος απο την πισω πλευρα εχει υπολειματα μαζεψει(7 ετων)και πρεπει καπως να το καθαρισει
Ειχα ακουσει καποια στιγμη για μαγειρικη σοδα σε πλυση χωρις ροτχα ισχυει ή θα την παρω στο λαιμο μου;;;

pasxalitsa v
08-05-10, 14:09
Εχω το ατμοσιδερο της Tefal. Στην πλακα του σιδερου και στις τρυπιτσες που βγαινει ο ατμος υπαρχουν καποια μαυρα στιγματα. Μπορει καποιος να μου πει πως θα καθαρισω την πλακα και τις τρυπουλες???
κατερινα κι εγω το ιδιο σιδερο εχω...;)
το επαθα κι εγω με την πλακα και οσο ηταν λιιιγο ζεστο το ετριψα λιγο με το νυχι μου (με προσοχη ) και το περασα με ενα βρεγμενο πανακι...
τωρα για τις τρυπουλες αν δοκιμαζες να το καθαρισεις με μπατονετα ή οδοντογλυφιδα και αμεσως μετα να βαλεις τον ατμο για να τα διωξει προς τα εξω????

χρύσα08
09-05-10, 19:21
Κοριτσια της αδελφης μου το πλυντηριο ρουχων της βγαζει στα ρουχα κατι σαν λασπη
Ο καδος απο την πισω πλευρα εχει υπολειματα μαζεψει(7 ετων)και πρεπει καπως να το καθαρισει
Ειχα ακουσει καποια στιγμη για μαγειρικη σοδα σε πλυση χωρις ροτχα ισχυει ή θα την παρω στο λαιμο μου;;;

Εγώ του βάζω μπόλικο calgon σε πλύση χωρίς ρούχα, μέσα στον κάδο και στη θήκη του απορρυπαντικού και το βάζω στους 90 βαθμούς και ό,τι υπολείμματα έχουν μαζευτεί μαλακώνουν αρκετά και τα καθαρίζω με μια βούρτσα. Εμένα είναι με την πόρτα από πάνω και καθαρίζω τον κάδο γύρω γύρω, ό,τι μπορώ να δω. Σίγουρα δεν χαλάει με calgon, για τη σόδα δεν ξέρω να σου πω.

Access
09-05-10, 20:33

δες εδώ ίσως να βοηθήσει

http://noikokyrokoritso.blogspot.com/2009/05/blog-post_31.html

annia
09-05-10, 20:41
κοριτσια εγω εχω εχω πληντυριο που ανοιγει απο πανω...και στο λαστιχο παροτι αφηνω παντα ανοιχτη την πορτα μετα το πλυσιμο εχει πιασει μουχλα που δεν φευγει με τιποτα..εχω δοκιμασει σοφα ξυδι αλλα παλι τιποτα..και ειναι σε σημειο που δεν μπορω να βαλω το χερι μου να το καθαρισω...για πειτε βρε κοριτσια πως θα φυγει..το εχω 3χρονια το πληντυριο..

amande
09-05-10, 21:14

Η σόδα κάνει καλή "δουλειά", θα βάλει πλύση στους 90 χωρίς ρούχα....κανονικά πρέπει να το κάνουμε 1 φορά το μήνα αυτό για να μην πιάνουν άλατα...μου το είχε πει παλιότερα μια φίλη και το εφαρμόζω εδώ και καιρό - μας το πρότεινε και ένας τεχνικός πλυντηρίου, επισης μου είχε πει αντί για λευκαντικό να βάζω και πάλι σόδα.

pasxalitsa v
10-05-10, 08:12
κοριτσια καλημερα!
να ρωτησω κατι κι εγω?
πως φευγει η κολλα απο καθρεφτη?
μας εφεραν ενα καινουριο επιπλο και δεν μπορω να το καθαρισω με τιποτα...:confused:

ΤΙΓΡΑΚΙ
10-05-10, 08:15
Η σόδα κάνει καλή "δουλειά", θα βάλει πλύση στους 90 χωρίς ρούχα....κανονικά πρέπει να το κάνουμε 1 φορά το μήνα αυτό για να μην πιάνουν άλατα...μου το είχε πει παλιότερα μια φίλη και το εφαρμόζω εδώ και καιρό - μας το πρότεινε και ένας τεχνικός πλυντηρίου, επισης μου είχε πει αντί για λευκαντικό να βάζω και πάλι σόδα.

και εμενα μου το ειχε πει ο τεχνικος οταν ειχα παρει το πλυντηριο ρουχων.το κανω απλα οχι συχνα.αλλα ναι πρεπει για να τα καθαριζει η σοδα ολα.

soevan07
10-05-10, 09:35

Δηλαδή βάζοντας απλά σόδα 1 φορά τον μήνα
δεν χρειάζεται να βάζουμε σε κάθε πλύση ταμπλέτα calgonit??? (αυτό για τα άλατα)

-αχ πείτε μου "ναι"...δεν την γουστάρω καθόλου αυτή τη ταμπλέτα κάθε φορά που την βάζω!!!...

amande
10-05-10, 10:01
Έτσι μου είχαν πεί και είναι και πιό οικονομική λύση.... η age χθες είπε να κοιτάξουμε σ'αυτή τη σελίδα http://noikokyrokoritso.blogspot.com/2009/05/blog-post_31.html ,είναι περίπου αυτά που σας είπα και λίγο πιό δραστική μέθοδος, θα την δοκιμάσω κι εγώ.

amande
10-05-10, 10:07
κοριτσια καλημερα!
να ρωτησω κατι κι εγω?
μας εφεραν ενα καινουριο επιπλο και δεν μπορω να το καθαρισω με τιποτα...:confused:
Ίσως με ασετόν ή οινόπνευμα

Access
10-05-10, 10:10
Δηλαδή βάζοντας απλά σόδα 1 φορά τον μήνα
δεν χρειάζεται να βάζουμε σε κάθε πλύση ταμπλέτα calgonit??? (αυτό για τα άλατα)

-αχ πείτε μου "ναι"...δεν την γουστάρω καθόλου αυτή τη ταμπλέτα κάθε φορά που την βάζω!!!...

ούτε και εγώ την χρησιμοποιώ............ έχω αγοράσει μαγνήτες (τους έχω βάλει στην σωλήνα είσοδο του νερού προς το πλυντήριο) και δημιουργούν ένα μαγνητικό πεδίο έτσι τα άλατα αλλάζουν δομή ώστε να μην επικάθονται στην επιφάνεια του πλυντηρίου:wink::wink:

soevan07
10-05-10, 10:10
Έτσι μου είχαν πεί και είναι και πιό οικονομική λύση.... η age χθες είπε να κοιτάξουμε σ'αυτή τη σελίδα http://noikokyrokoritso.blogspot.com/2009/05/blog-post_31.html ,είναι περίπου αυτά που σας είπα και λίγο πιό δραστική μέθοδος, θα την δοκιμάσω κι εγώ.

Θα το κάνω κι εγώ αυτό οπωσδήποτε!!

...απλά σκεφτόμουν μήπως να καθιέρωνα να βάζω σόδα
σε κάθε πλύση αντί για αυτό το calgonit.

anti1980
10-05-10, 10:11

Πολύ καλή η σελίδα!!!!!

Και πάνω που με έπιασε άγχος πως θα καθαρίσω το πλυντήριο που εδώ και λίγο καιρό το νερό που βγάζει μυρίζει σαν θειάφι και τα ρούχα μυρίζουν μούχλα και ψάχνομαι σαν το βλάκα!!!! Μπράβο και πάλι μπράβο… όταν πάω σπίτι θα το κάνω επιτόπου και θα σας πω και τα νέα αύριο.

Αυτή τη διατανθρακική σόδα που τη βρίσκουμε???? Είναι η απλή σόδα ή είναι κάτι άλλο????

soevan07
10-05-10, 10:16
Αυτή τη διατανθρακική σόδα που τη βρίσκουμε???? Είναι η απλή σόδα ή είναι κάτι άλλο????

Δεν είναι η μαγειρική σόδα ????.......:confused:

amande
10-05-10, 10:42
Είναι η απλή μαγειρική σόδα

amande
10-05-10, 10:44
ούτε και εγώ την χρησιμοποιώ............ έχω αγοράσει μαγνήτες (τους έχω βάλει στην σωλήνα είσοδο του νερού προς το πλυντήριο) και δημιουργούν ένα μαγνητικό πεδίο έτσι τα άλατα αλλάζουν δομή ώστε να μην επικάθονται στην επιφάνεια του πλυντηρίου:wink::wink:

Καλόοοοο

Access
10-05-10, 10:52
Να διευκρινίσω μόνο ότι είναι ειδικοί μαγνήτες :roll:

amande
10-05-10, 10:55
Απο που τους προμηθεύτηκες?

anti1980
10-05-10, 11:01
Να διευκρινίσω μόνο ότι είναι ειδικοί μαγνήτες :roll:

Εγώ αγόρασα ένα σφαιρικό μαγνήτη* για τα άλατα και από τότε τα ρούχα μου βρωμάνε και σήμερα με τη συζήτηση εδώ διαπίστωσα ότι μάλλον έχει βουλώσει το φίλτρο και αντί για να φεύγουν αυτά που η μπάλα διαλύει, μένουν μέσα στο πλυντήριο και μυρίζουν τα ρούχα. Βουρ στο σπίτι μετά για καθαρισμό. Αι στο καλό τόσο καιρό έψαχνα να βρω τι φταίει. Φαίνεται πως η μπαλίτσα κάνει τη δουλειά της… εγώ είμαι η χαζή!!!!

*Σφαιρικός μαγνήτης με κενό εσωτερικό, επενδυμένος με μαλακό καουτσούκ, ειδικά κατασκευασμένος ώστε χωρίς τη χρήση ηλεκτρικής ενέργειας ή χημικών, να ιονίζει τα ασβεστιακά άλατα και να τα συγκεντρώνει σε κρυσταλλικές νιφάδες, ενώ η ροή του νερού από το πλυντήριο αφήνει τον κάδο αλλά και την πλύση ή τα πιάτα σε άριστη κατάσταση, χωρίς ίχνη από άλατα.
Εξοικονομεί έως και 50% της ποσότητας απορρυπαντικού, γυαλιστικού, λευκαντικού και ενέργειας. Μπαίνει στον κάδο μαζί με τα πιάτα ή τα ρούχα της πλύσης, και με τον καιρό απομακρύνει ακόμη και παλιά στρώματα αλάτων στον κάδο.
Εξαιρετικά χρήσιμο, συνίστανται ακόμη περισσότερο σε περιοχές με σκληρό νερό, εφόσον με τη χρήση του μαγνήτη πλένουμε σαν να ήταν το νερό μαλακό.
Όπως και τα υπόλοιπα προϊόντα της σειράς, επαναχρησιμοποιείται χιλιάδες φορές, εξοικονομώντας χρήματα αλλά και πολύτιμους περιβαλλοντικούς πόρους.

Να ρωτήσω και κάτι άλλο????? Το Αρκάδι τι είναι και που το βρίσκουμε???

Access
10-05-10, 11:01
τους είχα αγοράσει από μια γνωστή μου που πουλούσε συστήματα φιλτραρίσματος του νερού.
Αν γουγλάρεις το μαγνήτες για τα άλατα θα σου βγάλει αρκετά αποτελέσματα (από ότι βλέπω οι τιμές έχουν πέσει) :p

amande
10-05-10, 11:04
Το αρκάδι είναι πράσινο σαπούνι σε τρίμμα, η συσκευασία είναι χάρτινο κουτί και έχει ενα μωράκι, αν θυμάμαι, σε φωτογραφία και το βρίσκεις σε όλα τα super markets.

amande
10-05-10, 11:04
τους είχα αγοράσει από μια γνωστή μου που πουλούσε συστήματα φιλτραρίσματος του νερού.
Αν γουγλάρεις το μαγνήτες για τα άλατα θα σου βγάλει αρκετά αποτελέσματα (από ότι βλέπω οι τιμές έχουν πέσει) :p
Οκ, ευχαριστώ πολυ:D

anti1980
10-05-10, 11:17
Το αρκάδι είναι πράσινο σαπούνι σε τρίμμα, η συσκευασία είναι χάρτινο κουτί και έχει ενα μωράκι, αν θυμάμαι, σε φωτογραφία και το βρίσκεις σε όλα τα super markets.

Σε ευχαριστώ πολύ!!! Σήμερα κιόλας θα πάω να πάρω!!! Έχω βαρεθεί να ρίχνω λεφτά σε καθαριστικά που τελικά μόνο καλό δε μας κάνουν…

soevan07
10-05-10, 11:45
Σε ευχαριστώ πολύ!!! Σήμερα κιόλας θα πάω να πάρω!!! Έχω βαρεθεί να ρίχνω λεφτά σε καθαριστικά που τελικά μόνο καλό δε μας κάνουν…

Nα προτιμήσεις το άσπρο αρκάδι γιατί έχει υποθεί οτι είναι πιο αγνό απο το πράσσινο αρκάδι!
(μπορεί να περιέχει και χρωστικές λένε για το πράσσινο)

Προσοχή: ΜΗΝ ΤΟ ΒΑΛΕΙΣ στη θήκη του απορρυπαντικού του πλυντηρίου γιατί θα σου κολλήσει!!

Να το βάλεις κατευθείαν στον κάδο του πλυντηρίου μέσα σε ρολέτα διαλυμένο με ζεστό νερό (απο την βρύση) !!!
Εγώ βάζω 2 ρολέτες
και στην κάθε μια ρολέτα διαλύω 2-3 κουταλιές αρκάδι

(και απο σήμερα θα προσθέτω και σόδα -στη θήκη όμως αυτή)

Επίσης εαν θέλεις κάποιο άλλο βιολογικό απορρυπαντικό δες εδώ: http://www.ecofamily.gr/index.php?target=products&product_id=29779

anti1980
10-05-10, 12:03
Nα προτιμήσεις το άσπρο αρκάδι γιατί έχει υποθεί οτι είναι πιο αγνό απο το πράσσινο αρκάδι!
(μπορεί να περιέχει και χρωστικές λένε για το πράσσινο)

Προσοχή: ΜΗΝ ΤΟ ΒΑΛΕΙΣ στη θήκη του απορρυπαντικού του πλυντηρίου γιατί θα σου κολλήσει!!

Να το βάλεις κατευθείαν στον κάδο του πλυντηρίου μέσα σε ρολέτα διαλυμένο με ζεστό νερό (απο την βρύση) !!!
Εγώ βάζω 2 ρολέτες
και στην κάθε μια ρολέτα διαλύω 2-3 κουταλιές της σούπας αρκάδι

(και απο σήμερα θα προσθέτω και σόδα -στη θήκη όμως αυτή)

Επίσης εαν θέλεις κάποιο άλλο βιολογικό απορρυπαντικό δες εδώ: http://www.ecofamily.gr/index.php?target=products&product_id=29779

Τα έχω πάρει τα soapnuts αλλά τα έχω χρησιμοποιήσει λίγες φορές γιατί χρειάζονται υψηλές θερμοκρασίες για να λειτουργήσουν καλά και εγώ πλένω το πολύ στους 40 βαθμούς. Εκτός αυτού, μου φάνηκε ότι δε καθαρίζει καλά τα ρούχα και τα κάνει λίγο σκληρά… ίσως να είναι και λάθος αυτό, γιατί όπως είπα και πιω πάνω, έχει πρόβλημα το πλυντήριο μου. Τώρα που θα το κάνω ένα καλό format θα αρχίσω να τα ξαναχρησιμοποιώ τα soapnuts.

Το Αρκάδι δε το θέλω για το πλυντήριο. Στο site που γράφτηκε ποιο πάνω διάβασα ότι τρίμα από Αρκάδι μαζί με μισή κούπα λεμονιού και μια κουταλιά σόδα αρκεί για να σφουγγαριστεί ολόκληρο διαμέρισμα… και μιας και εγώ έχω φάει πολύ χλωρίνη και απορρυπαντικό στη μάπα εδώ και 15 χρόνια και έχω αρχίσει να αγχώνομαι για την υγεία μας, λέω να αρχίσω να χρησιμοποιώ εναλλακτικούς φυσικούς τρόπους καθαρισμού στο σπίτι και να αποτοξινωθώ από τα εμπορικά χημικά προϊόντα…

amande
10-05-10, 12:27
Τα έχω πάρει τα soapnuts αλλά τα έχω χρησιμοποιήσει λίγες φορές γιατί χρειάζονται υψηλές θερμοκρασίες για να λειτουργήσουν καλά και εγώ πλένω το πολύ στους 40 βαθμούς. Εκτός αυτού, μου φάνηκε ότι δε καθαρίζει καλά τα ρούχα και τα κάνει λίγο σκληρά… ίσως να είναι και λάθος αυτό, γιατί όπως είπα και πιω πάνω, έχει πρόβλημα το πλυντήριο μου. Τώρα που θα το κάνω ένα καλό format θα αρχίσω να τα ξαναχρησιμοποιώ τα soapnuts.

Το Αρκάδι δε το θέλω για το πλυντήριο. Στο site που γράφτηκε ποιο πάνω διάβασα ότι τρίμα από Αρκάδι μαζί με μισή κούπα λεμονιού και μια κουταλιά σόδα αρκεί για να σφουγγαριστεί ολόκληρο διαμέρισμα… και μιας και εγώ έχω φάει πολύ χλωρίνη και απορρυπαντικό στη μάπα εδώ και 15 χρόνια και έχω αρχίσει να αγχώνομαι για την υγεία μας, λέω να αρχίσω να χρησιμοποιώ εναλλακτικούς φυσικούς τρόπους καθαρισμού στο σπίτι και να αποτοξινωθώ από τα εμπορικά χημικά προϊόντα…

Πάντως όπου και να το χρησιμοποιήσεις να το διαλύσεις πρώτα καλά σε ζεστο νερό για να μη σου αφήσει υπολλείμματα.
Κι εγώ συνηθίζω να αποφεύγω τα χημικά....επίσης για τα άλατα σε βρύσες, νεροχύτες κτλ χρησιμοποιώ ξύδι άφθονο (μυρίζει λίγο αλλά τι να κανουμε).

ARNIKOL
10-05-10, 12:38
κοριτσια καλημερα!
να ρωτησω κατι κι εγω?
Μήπως με baby oil?

anti1980
10-05-10, 12:45
Πάντως όπου και να το χρησιμοποιήσεις να το διαλύσεις πρώτα καλά σε ζεστο νερό για να μη σου αφήσει υπολλείμματα.
Κι εγώ συνηθίζω να αποφεύγω τα χημικά....επίσης για τα άλατα σε βρύσες, νεροχύτες κτλ χρησιμοποιώ ξύδι άφθονο (μυρίζει λίγο αλλά τι να κανουμε).

Σαν πως το αφαλατικό ή η χλωρίνη, μυρίζουν καλύτερα???? Χίλιες φορές ξύδι!!!!!!!!!! Ούτος ή άλλος, μετά από λίγο η μυρωδιά του εξαφανίζεται. Και μόλις τελειώνω τις δουλειές, ανάβω το κεράκι στην αρωματική συσκευή και βάζω νεράκι και αιθέριο έλαιο και μοσχοβολάει το σπιτι!!!!

soevan07
10-05-10, 12:48

Eγώ σφουγγαρίζω αποκλειστικά με νερό και ξύδι
(το οποίο απολυμαίνει, διώχνει τα μυρμήγκια κλπ)
και δεν μπορείς να φανταστείς πως γυαλίζουν μετά τα πλακάκια!!

Για την μυρωδιά μπορείς να προσθέσεις
κάποιο αιθέριο έλαιο!

Η μικρή έβαζε στο στόμα της Ο,ΤΙ ΕΒΡΙΣΚΕ απο κάτω,
οπότε για φαντάσου χλωρίνη που θα είχε φάει εαν την χρησιμοποιούσα!!

anti1980
10-05-10, 12:55
Eγώ σφουγγαρίζω αποκλειστικά με νερό και ξύδι
(το οποίο απολυμαίνει, διώχνει τα μυρμήγκια κλπ)
και δεν μπορείς να φανταστείς πως γυαλίζουν μετά τα πλακάκια!!

Για την μυρωδιά μπορείς να προσθέσεις
κάποιο αιθέριο έλαιο!

Η μικρή έβαζε στο στόμα της Ο,ΤΙ ΕΒΡΙΣΚΕ απο κάτω,
οπότε για φαντάσου χλωρίνη που θα είχε φάει εαν την χρησιμοποιούσα!!

Πω πω… έξαλλη έχω γίνει με τον εαυτό μου τώρα… αλλά τουλάχιστον, κάλιο αργά παρά ποτέ…

Είχα αντικαταστήσει τη χλωρίνη με ξύδι στη κουζίνα, αλλά για το μπάνιο και το πάτωμα δεν ήξερα τι να χρησιμοποιήσω…

Να 'σαι καλά!!!! Σε ευχαριστώ πολύ!!! Όλα τα κορίτσια τα ευχαριστώ πολύ!!! Πολύ καλές συμβουλές όλες!!!!

amande
10-05-10, 12:56
Σαν πως το αφαλατικό ή η χλωρίνη, μυρίζουν καλύτερα???? Χίλιες φορές ξύδι!!!!!!!!!! Ούτος ή άλλος, μετά από λίγο η μυρωδιά του εξαφανίζεται. Και μόλις τελειώνω τις δουλειές, ανάβω το κεράκι στην αρωματική συσκευή και βάζω νεράκι και αιθέριο έλαιο και μοσχοβολάει το σπιτι!!!!
Όντως, άσε που μετά απο τη χλωρίνη δε μπορούσα ούτε νερό να πιώ, μου άφηνε μια απαίσια γεύση στο στόμα.
Ένα καλό tip για να καθαρίσετε τα άλατα που "επιμένουν" στις μπαταρίες του νεροχύτη ή του νιπτήρα είναι να τις τυλίξετε με χαρτί κουζίνας και να "ποτίσετε" το χαρτί με ξύδι, αφήστε το αρκετή ώρα και μόλις αφαιρέσετε το χαρτί θα έχουν φύγει και τα άλατα.

anti1980
10-05-10, 13:05
Όντως, άσε που μετά απο τη χλωρίνη δε μπορούσα ούτε νερό να πιώ, μου άφηνε μια απαίσια γεύση στο στόμα.
Ένα καλό tip για να καθαρίσετε τα άλατα που "επιμένουν" στις μπαταρίες του νεροχύτη ή του νιπτήρα είναι να τις τυλίξετε με χαρτί κουζίνας και να "ποτίσετε" το χαρτί με ξύδι, αφήστε το αρκετή ώρα και μόλις αφαιρέσετε το χαρτί θα έχουν φύγει και τα άλατα.

Ειλικρινά τη μπανιέρα τη μισώ!!! Δε μπορώ να πω ότι μου τρώει πολύ χρόνο για να τη καθαρίσω, λόγο ότι είμαι περίεργη με τη καθαριότητα και απλά δεν αφήνω να βρομήσει τίποτα μέσα στο σπίτι… οπότε και δε τρίβω ποτέ τίποτα γιατί στην ουσία είναι όλα καθαρά… αλλά για κάποιον χαζό λόγο, μάλλον επειδή πιάνει πολύ χώρο μέσα στο μπάνιο, δε τη χωνεύω καθόλου και ανυπομονώ να φτιάξω από την αρχή το σπιτάκι μου και να βάλω ντουζιέρα!!!

Ωραία και αυτή η συμβουλή με το χαρτί… άμα δω τα δύσκολα με το ξύδι και τη σόδα, θα τη χρησιμοποιήσω!!!;);)

anti1980
10-05-10, 13:08
A!!! Εσύ έγραψες μπαταρία, εγώ διάβασα μπανιέρα!!! Sorry εκτός από παστρικοθοδώρα είμαι και δυσλεκτική!!!! Και ευτυχώς που το ξαναδιάβασα!!! Φαντάζεσαι να τύλιγα όλη τη μπανιέρα με χαρτί κουζίνας?????:lol::lol::lol:

amande
10-05-10, 13:44
A!!! Εσύ έγραψες μπαταρία, εγώ διάβασα μπανιέρα!!! Sorry εκτός από παστρικοθοδώρα είμαι και δυσλεκτική!!!! Και ευτυχώς που το ξαναδιάβασα!!! Φαντάζεσαι να τύλιγα όλη τη μπανιέρα με χαρτί κουζίνας?????:lol::lol::lol:
:lol::lol::lol: γίνεται και αυτό πάντως, εκεί που είχα διαβάσει γιατις μπαταρίες έγραφε οτι μπορούμε να απλώσουμε χαρτί σε όποια επιφάνεια έχει άλατα.

χρύσα08
10-05-10, 14:48
Κορίτσια, το ξύδι κάνει δουλειά και στη λεκάνη της τουαλέτας για τα άλατα? Είναι το μόνο σημείο που εξακολουθώ να χρησιμοποιώ χλωρίνη και θέλω να τη σταματήσω τελείως. Έχουμε πολλά άλατα στο νερό, όλο πιάνει...
Εγώ την μπανιέρα και τις μπαταρίες τα πλένω με απορρυπαντικό πιάτων, εχουμε ακρυλική μπανιέρα και δεν αντέχει δυνατά καθαριστικά. Μεγάλη πίκρα, στο επόμενο σπίτι δεν ξαναπαίρνω που να με πληρώνουν! Είχα κάνει και αυτό με το χαρτί και το ξύδι σε επίμονα άλατα, αλλά τελικά προτιμώ υγρό πιάτων και βούρτσα, δρα πιο γρήγορα και βγάζω και το άχτι μου στο τρίψιμο! :)

amande
10-05-10, 16:17
Δεν το έχω δοκιμάσει στη λεκάνη και δεν ξέρω να σου πω :confused:

Ηλιάννα
10-05-10, 16:35
Κοριτσια ευχαριστω για τις πληροφοριες,απλα δεν ξερω αν ειναι αλατα,ειναι σαν λασπη και ειναι πισω απο τον καδο του πλυντηριου(αν βγαλεις πχ τον καδο ειναι απο την εξωρερικη του πλευρα)

κοριτσια καλημερα!
να ρωτησω κατι κι εγω?
Με ασετον μια χαρα θα καθαρισει,ετσι ξεκολλαω τα υπολοιματα απο τα σελοτειπ στις βιτρινες του μαγαζιου

χρύσα08
10-05-10, 16:39
Αυτό στο πίσω μέρος του πλυντηρίου εγώ νόμιζα ότι είναι μούχλα και δεν μπορώ να το διώξω τελείως. Θα δοκιμάσω και τη σόδα που λέτε. Πάω να βάλω ξύδι στη λεκάνη, να το αφήσω και θα σας πω αύριο τα αποτελέσματα!

ziu_zitsu
10-05-10, 17:22
Κοριτσιααααααααααα δοκιμασα το μαλακτικο με το νερο για ξεσκονισμα και πιανει!
Το σπιτι ειναι πανω σε δρομο, στον πρωτο, εχω ξεσκονισε το Σαββατο κια ακομα ειναι γυαλιστερα και καθαρα τα επιπλα μου:D!:D!:D!:D και ειναι κ βεγκε!:mrgreen:

χρύσα08
10-05-10, 20:27
Έλα! Θα το κάνω κι εγώ! Δοκίμασα το ξύδι στην τουαλέτα, αν και το άφησα λίγη ώρα έκανε δουλειά!

amande
10-05-10, 20:50
Μια χαρά...τέρμα τα χημικά!!!

Access
10-05-10, 21:11
α..........κοριτσάκια κάπου είχα διαβάσει για την λεκάνη της τουαλέτας.........coca cola.......(τι πίνουμε) :roll:
Επίσης κάτι που θέλω να το ψάξω και θα εκτιμούσα γνώμες αν κάποιος το χρησιμοποιεί αντί για χλωρίνη να χρησιμοποιήσω βόρακα τον αγοράζεις από το φαρμακείο και καταπολεμά τα βακτήρια

soevan07
10-05-10, 22:09
Το σπιτι ειναι πανω σε δρομο, στον πρωτο, εχω ξεσκονισε το Σαββατο κια ακομα ειναι γυαλιστερα και καθαρα τα επιπλα μου:D!:D!:D!:D και ειναι κ βεγκε!:mrgreen:

Μπορείς να κάνεις μια επανάληψη??....
τι ακριβώς έκανες με μαλακτικό και νερό ??????........
(ενδιαφέρον μου ακούγεται!!)

voulam
11-05-10, 09:41
Καλημέρα κορίτσια θα ήθελα τη συμβουλή σας...
Σε λίγες μέρες μετακομίζω και πήγα να καθαρίσω το καινούριο σπίτι..Η προηγούμενη είχε πατάκι μέσα στην μπανιέρα.Εστυψε αυτό και δεν μπορώ να το καθαρίσω.Τι να ρίξω άλλο εκτός από χλωρίνη;

soevan07
11-05-10, 09:49
Σε λίγες μέρες μετακομίζω και πήγα να καθαρίσω το καινούριο σπίτι..Η προηγούμενη είχε πατάκι μέσα στην μπανιέρα.Εστυψε αυτό και δεν μπορώ να το καθαρίσω.Τι να ρίξω άλλο εκτός από χλωρίνη;

Για δοκίμασε να ψεκάσεις τοπικά τα σημεία με cillit bang

http://www.ourhomeourplanet.gr/hard-surface-cleaning-tips.php (http://www.ourhomeourplanet.gr/hard-surface-cleaning-tips.php)

και άστο για μερικά λεπτά να δράσει μόνο του
και μετά τρίψτο με σκληρό σφουγγάρι (ή σύρμα)

Πρέπει πρώτα όμως να σιγουρευτείς για το υλικό που είναι η μπανιέρα...
εάν είναι απο πορσελάνη μπορείς να το τρίψεις άνετα

εαν όμως είναι απο ακρυλικό είσαι περιορισμένη
δοκίμασε πρώτα σε μια άκρη
και απέφυγε τα σκληρά τριψίματα....

χρύσα08
11-05-10, 09:53

Αν είναι ακρυλική η μπανιέρα (αν τη χτυπήσεις, ακούγεται σαν κούφια και από πλαστικό) δοκίμασε να βάλεις χαρτί κουζίνας ποτισμένο με μπόλικο ξύδι και να το αφήσεις αρκετή ώρα να μουλιάσει και μετά τρίψιμο με τρίχινη βούρτσα. Αν είναι η κανονική μπανιέρα, μπορείς να βάλεις και πιο δυνατά καθαριστικά. Ελπίζω να καθαρίσει! Στη χειρότερη, θα πάρεις ένα παρόμοιο πατάκι... :(

Lucy
11-05-10, 12:37

άσε είχα παρόμοιο θέμα και τώρα (μετά από αρκετά χρόνια και πολλές προσπάθειες) το σημάδι ακόμα εκεί είναι... :sad:

anti1980
11-05-10, 13:03
Έχω βγάλει αρκετά δύσκολα σημάδια σε μπανιέρες, νιπτήρες και άλλες δύσκολες επιφάνειες, με εκείνο το άσπρο σφουγγαράκι που κυκλοφορεί στην αγορά και είναι για καθαρισμό τοίχων από μπογιές κ.α. Αυτό το σφουγγαράκι με έχει σώσει στα δύσκολα!!! Μέχρι και κολλητική ταινία έχει βγάλει από έπιπλα που δεν έβγαινε με τίποτα…

Κάποια κοπέλα ρώτησε για τον καθρέφτη της και την κόλλα που έχει επάνω. Ας το δοκιμάσει. Το σίγουρο είναι ότι δεν είναι χημικό από αυτά που αφήνουν σημάδια και το πολύ πολύ να μη κάνει τίποτα ή να κάνει λίγη δουλειά. Ζημιά πάντως δε θα κάνει.

Δε θυμάμαι ποιας εταιρίας είναι. Αλλά νομίζω πως μόνο μιας κυκλοφορεί στην αγορά και δεν είναι ακριβό. Εγώ το λέω «το μαγικό σφουγγάρι»!!!

Nantia
11-05-10, 13:08
[QUOTE=anti1980;1561626]Έχω βγάλει αρκετά δύσκολα σημάδια σε μπανιέρες, νιπτήρες και άλλες δύσκολες επιφάνειες, με εκείνο το άσπρο σφουγγαράκι που κυκλοφορεί στην αγορά και είναι για καθαρισμό τοίχων από μπογιές κ.α. Αυτό το σφουγγαράκι με έχει σώσει στα δύσκολα!!! Μέχρι και κολλητική ταινία έχει βγάλει από έπιπλα που δεν έβγαινε με τίποτα…

Αντι μου δεν το ξερω το σφουγγαρακι και πραγματικα θα ηθελα να το δοκιμασω γιατι και η δικη μου η μπανιερα ειναι χαλια (Εχω δοκιμασει ολα τα καθαριστικα και δεν βγαινουν τα σημαδια με τιποτα) Απο που το αγοραζουμε το σφουγγαρακι??? και πως το ζηταμε δηλαδη εχει ειδικη ονομασια?

soevan07
11-05-10, 13:19
Έχω βγάλει αρκετά δύσκολα σημάδια σε μπανιέρες, νιπτήρες και άλλες δύσκολες επιφάνειες, με εκείνο το άσπρο σφουγγαράκι που κυκλοφορεί στην αγορά και είναι για καθαρισμό τοίχων από μπογιές κ.α. Αυτό το σφουγγαράκι με έχει σώσει στα δύσκολα!!! Μέχρι και κολλητική ταινία έχει βγάλει από έπιπλα που δεν έβγαινε με τίποτα…

Δε θυμάμαι ποιας εταιρίας είναι. Αλλά νομίζω πως μόνο μιας κυκλοφορεί στην αγορά και δεν είναι ακριβό. Εγώ το λέω «το μαγικό σφουγγάρι»!!!

Αντι μου δεν το ξερω το σφουγγαρακι και πραγματικα θα ηθελα να το δοκιμασω γιατι και η δικη μου η μπανιερα ειναι χαλια (Εχω δοκιμασει ολα τα καθαριστικα και δεν βγαινουν τα σημαδια με τιποτα) Απο που το αγοραζουμε το σφουγγαρακι??? και πως το ζηταμε δηλαδη εχει ειδικη ονομασια?

Eίναι της scotch brite και όντως είναι πολύ καλό!
Εγω το χρησιμοποιώ για σημαδια στον τοίχο.
Λειτουργεί σαν γόμα και με την χρήση σιγά-σιγά λιώνει.

anti1980
11-05-10, 13:27

Απ’ ότι λέει και η φίλη μας η soevan07 είναι της scotch brite. Από το super market το παίρνω. Δε ξέρω αν το έχουν όλα, αλλά φαντάζομαι τα μεγάλα ή γνωστά S.M. θα το έχουν σίγουρα…

_mpoumpou_
11-05-10, 14:07
To σφουγγαρακι αυτο ειναι απιθανο...
Γενικα το εχω βολευτει σε πολλά πραγματα, πχ καθαριζει αψογα λευκα παπούτσια, δεν θα πιστευετε στα ματια σας, εκανα τα λευκα κομματια των all star με αυτο κι εγιναν σαν καινουρια!

Nantia
11-05-10, 14:25
ευχαριστωω κοριτσια θα το αγορασω σημερα κιολας απο το σουπερ μαρκετ....
και θα σας πω αυριο εντυπωσεις...
Ειστε εκπληκτικες νοικοκυρες

_mpoumpou_
11-05-10, 14:41
Eίναι λευκο από κάτω, μπλε απο πανω - της scotch brite και γραφει 3Μ...
Πρέπει να κοστίζει 1,30 με 1,50...

Εγω από δω εχω μαθει ενα καρο πραγματα παντως!!! Οσο ζουμε μαθαινουμε!

Diamonds
11-05-10, 14:50

μορεις να μας πεις λιγο πιο αναλυτικα?
κ εμενα βεγκε ειναι κ εχω μετανιωση τη στιγμη!!!!! ειμαι ισογειο κ το ξεσκονισμα ειναι δωρον αδωρον!! μεσα σε μιση ωρα ξανασυσωρευετε η σκονη!!!! :(

anti1980
11-05-10, 14:56

Ναι και εγώ θέλω να μάθω λεπτομέρειες… τι μαλακτικό χρησιμοποίησες???? Και σε τι ποσότητα/αναλογια με το νερό???

soevan07
11-05-10, 14:57

μορεις να μας πεις λιγο πιο αναλυτικα?
κ εμενα βεγκε ειναι κ εχω μετανιωση τη στιγμη!!!!! ειμαι ισογειο κ το ξεσκονισμα ειναι δωρον αδωρον!! μεσα σε μιση ωρα ξανασυσωρευετε η σκονη!!!! :(

Ax ναι καλέ!!!...
Κι εγώ περιμένω να μας πει!!!!!

Access
11-05-10, 15:07
δείτε εδώ
http://www.parents.gr/forum/showpost.php?p=1536663&postcount=735
:-D:-D

anti1980
11-05-10, 15:14
δείτε εδώ

Καλό μου φαίνεται!!!! Σίγουρα θα το δοκιμάσω!!!:wink::wink::wink:

soevan07
11-05-10, 15:14
δείτε εδώ

Σ ευχαριστούμε AGE !! (στραβομάρα μας...)

Εγώ πάντως έχω ακούσει για νερό και ξύδι για το ξεσκόνισμα
(δεν είναι και χημικό όπως το μαλακτικό...:?)

Το ξύδι σπάει τα άλατα του νερού και το κάνει πιο "μαλακό"
όπως και το μαλακτικό δηλαδή.
Το μόνο που δεν μυρίζει όπως το μαλακτικό.......

anti1980
11-05-10, 15:17
Σ ευχαριστούμε AGE !! (στραβομάρα μας...)

Εγώ πάντως έχω ακούσει για νερό και ξύδι για το ξεσκόνισμα
(δεν είναι και χημικό όπως το μαλακτικό...:?)

Σίγουρα αν δεν έχεις θέμα με τη σκόνη, είναι καλύτερο το ξυδάκι!!! Εμένα τα έπιπλα μου είναι μαύρα και φαίνεται από μακριά η σκόνη, την ίδια ώρα που ξεσκονίζω, την ίδια ώρα είναι πάλι εκεί…:shock::???:

Diamonds
11-05-10, 15:50
πολυ ωραια ακουγονται τα tip σας!! Συντομα θα τα δοκιμασω!

μια ερωτηση ομως: με το μαλακτικο ή και με το ξυδι, δεν χαλανε τα επιπλα? φοβαμαι μηπως λεκιασουν.... υπαρχει τετοιο θεμα?

soevan07
11-05-10, 15:56
πολυ ωραια ακουγονται τα tip σας!! Συντομα θα τα δοκιμασω!

μια ερωτηση ομως: με το μαλακτικο ή και με το ξυδι, δεν χαλανε τα επιπλα? φοβαμαι μηπως λεκιασουν.... υπαρχει τετοιο θεμα?

Το ξύδι πάντως δεν λεκιάζει (το έχω δοκιμάσει εγώ)
αλλά θα το ψεκάσεις πάνω στο πανί αραιωμένο με νερό...
όχι κατευθείαν πάνω στο έπιπλο!

katerina_emm
13-05-10, 15:56
Θα το κάνω κι εγώ αυτό οπωσδήποτε!!

...απλά σκεφτόμουν μήπως να καθιέρωνα να βάζω σόδα
σε κάθε πλύση αντί για αυτό το calgonit.

Κοριτσια εγω παντως 7 χρονια τωρα μονο σοδα βαζω.

μιση κουταλια της σουπας
ουτε αλατα εχω ουτε τπτ.
σε καθε πλυση!!!

katerina_emm
13-05-10, 16:05
Απ’ ότι λέει και η φίλη μας η soevan07 είναι της scotch brite. Από το super market το παίρνω. Δε ξέρω αν το έχουν όλα, αλλά φαντάζομαι τα μεγάλα ή γνωστά S.M. θα το έχουν σίγουρα…

Ναι κι εγω εκανα τους τοιχους καινουριους!!!

Ειναι σφουγγαρακι της Scotch-Brite και λεει Σβηνει και τις πιο δυσκολιες βρωμιες απο τοιχους πλακακια.....

Θα σας βγαλει ασπροπροσωπους....

και δεν το εχουν και αλλες εταιριες και πιο οικονομικο

katerina_emm
13-05-10, 16:07
Το ξύδι πάντως δεν λεκιάζει (το έχω δοκιμάσει εγώ)
αλλά θα το ψεκάσεις πάνω στο πανί αραιωμένο με νερό...
όχι κατευθείαν πάνω στο έπιπλο!

Κοριτσια εμενα τα επιπλα μου ειναι σκουρα. 10 λεπτα μετα και ειναι σαν να μην ξεσκονισα ποτε!!!!

Με το μαλακτικο που λετε θα εχω αποτελεσμα???? Και σε τι αναλογια????

soevan07
13-05-10, 17:01

Εγώ δεν το έχω δοκιμάσει το μαλακτικό...

Φαντάζομαι οτι όταν θα περάσεις τα έπιπλά σου με το μαλακτικό και το νερό η σκόνη θα "γλιστράει" και δεν θα κολλάει....

(εαν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος)

Την ίδια δουλειά κάνει και το ξύδι...

Κοριτσια εμενα τα επιπλα μου ειναι σκουρα. 10 λεπτα μετα και ειναι σαν να μην ξεσκονισα ποτε!!!!

Μήπως "σηκώνεις" πολύ σκόνη στον αέρα απτο ξεσκόνισμα
και μετά απο λίγο ξανακάθεται?

kalamaraki
13-05-10, 17:06
Κορίτσιααααααααααα
Εκανα και εγω σήμερα αυτο με το μαλακτικο..... καλα εννοειτε οτι μοσχομύρισε το σπιτι σανδαλοξυλο και βανίλια χαχαχα και θελω να δω σε δυο μερες πως θα ειναι!!!
Παντως οντως μετα το ξυλο ηταν απαλο και γλυστρουσε

anti1980
14-05-10, 08:40
Κορίτσιααααααααααα
Εκανα και εγω σήμερα αυτο με το μαλακτικο..... καλα εννοειτε οτι μοσχομύρισε το σπιτι σανδαλοξυλο και βανίλια χαχαχα και θελω να δω σε δυο μερες πως θα ειναι!!!
Παντως οντως μετα το ξυλο ηταν απαλο και γλυστρουσε

Τι άρωμα είναι το μαλακτικό σου και μυρίζει έτσι όταν ξεσκονίζεις????:shock::shock::shock: Το σανταλόξυλο είναι από τις αγαπημένες μου μυρωδιές!!!:razz::razz::razz:

kalamaraki
14-05-10, 09:32
Καλημέρα Αντι Χρησιμοποιώ το ροζ σκουρο Soupline που ήταν συμπυκνωμένο μεχρι πριν ενα μηνα περίπου και τωρα το εχει βγάλει σε 2λιτρο και 5λιτρο. Τα συστατικά του λεει το ένα ειναι σανδαλόξυλο και το δευτερο έιναι ή βανίλια ή τροπικά λουλουδια..δεν θυμάμαι...

anti1980
14-05-10, 09:37
Καλημέρα Αντι Χρησιμοποιώ το ροζ σκουρο Soupline που ήταν συμπυκνωμένο μεχρι πριν ενα μηνα περίπου και τωρα το εχει βγάλει σε 2λιτρο και 5λιτρο. Τα συστατικά του λεει το ένα ειναι σανδαλόξυλο και το δευτερο έιναι ή βανίλια ή τροπικά λουλουδια..δεν θυμάμαι...

Μμμ ωραίο μου ακούγεται!!! Πως και δε το είδα μέχρι τώρα???? Κρίμα ρε γ@μ... Πήρα εχτές καινούριο… θα το έχω υπόψιν μου όμως για την επόμενη φορά!!!!:wink::wink:

Thank’s!!!!:D

kalamaraki
14-05-10, 09:41
ααα και που εισαι...παει απολυτα μαζι με το απορυπαντικό Dixan το υγρο ροζ , γιατι και εκεινο εχει σανδαλόξυλο και κατι ακόμα και κανουν φοβερο συνδυασμο και μενει το αρωμα πολυ περισσότερο!!

anti1980
14-05-10, 09:44
ααα και που εισαι...παει απολυτα μαζι με το απορυπαντικό Dixan το υγρο ροζ , γιατι και εκεινο εχει σανδαλόξυλο και κατι ακόμα και κανουν φοβερο συνδυασμο και μενει το αρωμα πολυ περισσότερο!!

Nice!!!;-)

Lucy
14-05-10, 13:22
Πολύ ωραίο το κόλπο με το μαλακτικό στα έπιπλα!!! Μόλις το δοκίμασα! :-)

Και εμένα η γόμα τοίχου με έχει σώσει!!!

Elm
14-05-10, 16:21
Εγώ κάνω τα έπιπλα με πολύ καλά στιμμένο πανί. Πειράζει αν στο λεκανάκι μου βάλω λίγο μαλακτικό και ξεβγάζω εκεί το πανί μου?

ziu_zitsu
14-05-10, 16:36

katerina εγω εγραψ πως ισχυει...εκανα τα επιπλα μου το προηγουμενο Σαββατο και τα ξανα εκανα πριν απο λιγο!!!
ενταξει μπορει να ηθελαν και απο χτες αλλα δεν πειραζει:!:
Κοριτσια ειμαι πολυυυυυυυυυυυ χαρουμενη:lol::lol::lol:

soevan07
14-05-10, 16:40
Koρίτσια με έχετε επηρρεάσει πολύ!....:-?
Λέω να το δοκιμάσω κι εγώ αλλά όχι με κοινό-χημικό μαλακτικό

λέω να το δοκιμάσω με αυτό
http://www.ecofamily.gr/index.php?target=products&product_id=29786

soevan07
14-05-10, 22:12

που μαζεύονται στην πυλωτή του σπιτιού μας

....έχει δροσιά συνήθως στην πυλωτή μας
εκεί αυτές!!.....

Υπερβολικό?

Καμιά ιδέα εσείς??

Λοιπόν κορίτσια, σήμερα πήγα στο praktiker και βρήκα κάτι συσκευές
όπως αυτές που ανέφερα πάνω:
είναι σαν ηλεκτρικά φαναράκια που λειτουργούν με ρεύμα
και το μωβ φως που εκπέμπουν τραβάνε τις μύγες
και τις κολλάει πάνω!

Το πήρα,
μόλις το δοκιμάσω και δω τα αποτελέσματά του θα σας πω.
Κοστίζει περίπου 14 ευρώ.

soevan07
15-05-10, 16:37
Επίσης βρήκα και αυτό
http://www.apolimantikiltd.gr/greek/%CE%A0%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD%CF%84%CE%B1/%CE%9F%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CE%BA%CE%AC/

melita
16-05-10, 00:19
Κορίτσια τα φώτα σας.
Έχω πρόβλημα με το σιφόνι της μπανιέρας καθώς δεν ρουφάει γρήγορα τα νερά και πότε πότε μυρίζει άσχημα. Ίσως έχει φράξει ο σωλήνας αλλά τι μπορώ να ρίξω εκτός από τουμποφλό για να λυθεί το πρόβλημα αποτελεσματικά?

χρύσα08
16-05-10, 09:43
To δικό μας μαζεύει τρίχες δικές μου και βουλώνει κάθε τρεις και λίγο. Εγώ βγάζω το στρογγυλό μεταλλικό στον πάτο της μπανιέρας (δεν ξέρω πώς λέγεται, αυτό που τη βουλώνει τέλος πάντων) και με ένα μυτοτσίμπιδο από τα εργαλεία του συζύγου βγάζω τις τούφες μου που έχουν κολλήσει πάνω πάνω και ξεβουλώνει μια χαρά. Αν είναι από αυτές τις μπανιέρες που έχουν το σχαράκι με τις τρύπες που είναι βιδωμένο, δεν ξέρω αν πρέπει να το πειράξεις, έχω κάνει ζημιά σε νιπτήρα έτσι και δεν το συνιστώ.
Αντί για τουμποφλό μπορείς να ρίξεις βραστό νερό και για τις μυρωδιές ξέρω ότι τις διώχνει το πετρέλαιο, αλλά δεν είναι και πολύ οικολογικό...

pasxalitsa v
16-05-10, 16:54
κοριτσια...με σωσατε!
η κολλα απο τον καθρεφτη βγηκε τελικα με ασετον...;)

annia
16-05-10, 19:41
ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ??ΕΧΩ ΜΙΑ ΛΕΚΑΝΗ ΣΤΟ WC Η ΟΠΟΙΑ ΤΗΝ ΚΑΘΑΡΙΖΑ ΚΑΘΕ 2ΜΕΡΕΣ ΜΕ ΧΛΩΡΙΝΗ ΑΛΛΑ ΠΑΡΟΛΑ ΑΥΤΑ ΕΧΕΙ ΓΕΜΙΣΕΙ ΜΙΚΡΕΣ ΚΙΤΡΙΝΕΣ ΠΙΤΣΙΛΙΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΘΑΡΙΣΩ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ..ΚΑΜΙΑ ΙΔΕΑ?

marmar
16-05-10, 20:17
Εγώ να ρωτήσω κάτι μηπως κάποια κοπέλα ξέρει να μου πεί;;;;
Μετακομίζω σε καινούριο σπίτι τον Ιούνιο και έχω το εξής πρόβλημα: πρίνα απο εμάς έμενε μια τρισάθλια, που τελικά την διώξανε, με 6 αδέσποτους σκύλους!!!!!!!!!! Τους έβαζε και μέσα στο σπίτι!!!!!! Το σπίτι είναι άθλιο απο άποψη καθαριότητας, φανταστείτε οτι έχει παντού τρίχες και τσίσα σκύλων!!!!!!!!! Υπάρχει κάτι που να απολυμαίνει και να αποστειρώνει εκτός απο την χλωρίνη;;;;; Έχετε καμιά ιδέα τί να κάνω;;; Γιατί πραγματικά σας μιλάω σιχαίνομαι να κάνω το μωρό μου μπάνιο σε αυτή την μπανιέρα. Και να φανταστείτε οτι ο άνθρωπος είχε κάνει ανακαίνηση 100%!!!!! Είχε δώσει τρελά λεφτά και είναι όλα καινούρια μέσα αλλά τα σκυλιά ήταν σε άθλια κατάσταση και μεγάλα και τα έχουν κάνει όλα χάλια εκεί μέσα. Τί να κάνω για να απολυμάνω τελείως τον χώρο;;; Ειδικά το μπάνιο!!!!

Ηλιάννα
16-05-10, 20:51
Μηπως να παρεις καποια εταιρεια να σου κανει απολυμανση,ετσι τουλαχιστον θα εχεις το κεφαλι σου ησυχο....

marmar
16-05-10, 20:53
Καλά αυτό θα το κάνω έτσι κι αλλιώς. Πιάνει;;; Δηλαδή μετά απο την απολύμανση απλά καθαρίζω και είμαι OK;

melita
17-05-10, 00:05
To δικό μας μαζεύει τρίχες δικές μου και βουλώνει κάθε τρεις και λίγο. Εγώ βγάζω το στρογγυλό μεταλλικό στον πάτο της μπανιέρας (δεν ξέρω πώς λέγεται, αυτό που τη βουλώνει τέλος πάντων) και με ένα μυτοτσίμπιδο από τα εργαλεία του συζύγου βγάζω τις τούφες μου που έχουν κολλήσει πάνω πάνω και ξεβουλώνει μια χαρά. Αν είναι από αυτές τις μπανιέρες που έχουν το σχαράκι με τις τρύπες που είναι βιδωμένο, δεν ξέρω αν πρέπει να το πειράξεις, έχω κάνει ζημιά σε νιπτήρα έτσι και δεν το συνιστώ.
Αντί για τουμποφλό μπορείς να ρίξεις βραστό νερό και για τις μυρωδιές ξέρω ότι τις διώχνει το πετρέλαιο, αλλά δεν είναι και πολύ οικολογικό...

Καποιος μου είχε πει να ρίξω βιτριόλι το οποίο ξεφράσει τις σωλήνες - θα το σκεφτώ και ίσως το χρησιμοποιήσω.

soevan07
17-05-10, 09:51
Κορίτσια τα φώτα σας.
Έχω πρόβλημα με το σιφόνι της μπανιέρας καθώς δεν ρουφάει γρήγορα τα νερά και πότε πότε μυρίζει άσχημα. Ίσως έχει φράξει ο σωλήνας αλλά τι μπορώ να ρίξω εκτός από τουμποφλό για να λυθεί το πρόβλημα αποτελεσματικά?

Καποιος μου είχε πει να ρίξω βιτριόλι το οποίο ξεφράσει τις σωλήνες - θα το σκεφτώ και ίσως το χρησιμοποιήσω.

Όλα αυτά τα tuboflo κλπ τρυπάνε με τον καιρό τους σωλήνες!!

Εγώ γενικώς χρησιμοποιώ πολύ την βεντούζα
(τις πουλάνε σε όλα τα σούπερ)
και παλιά έριχνα χλωρίνη (λιώνει τις τρίχες)
που την άφηνα όλο το βράδυ....

...τώρα όμως έχω αποφασίσει να σταματήσω την χλωρίνη
(όσο μπορώ) και προσπαθώ να βρίσκω εναλλακτικές μεθόδους με οικολογικά προιόντα!

Εαν σε ενδιαφέρει για κάτι πιο οικολογικό περίμενε να ψάξω να βρω...
(με ενδιαφέρει και εμένα)

αλλά μην ρίξεις tuboflo!!
Δεν τις λυπάσαι τις σωληνώσεις; :-(

Nantia
17-05-10, 10:04
νοικοκυρουλες καλημερα,

Λοιπον επανερχομαι στο θεμα του ξεσκονισματος με μαλακτικο..

Ηθελα να σας πω οτι το δοκιμασα και εγω και ειναι καταπληκτικο αφηνει μια γυαλαδα στα επιπλα και απομακρυνει καθε σκονη... Εγω εβαλα σε μια μικρη λεκανιτσα λιγο νερακι με λιγο μαλακτικο και μετα εβαλα ενα πανακι μεσα, το εστιψα καλα και ετοιμο για ξεσκονισμα...

Το θεμα τωρα με το σφουγγαρακι το ασπρο που καθαριζει τα παντα δυστυχως στο σουπερ μαρκετ της γειτονιας μου δεν το ειχε, μου ειπαν οτι σταματησαν να το φερνουν. Δεν ξερω τον λογο..........

Μηπως ξερετε κανεναν αλλο τροπο να καθαρισω την μπανιερα μου καθως οσα απορρυπαντικα και αν εχω χρησιμοποιησει και με πολυ τριψιμο δεν καθαριζει τελειως. Βεβαια θελω εδω να παω οτι στις αρχες (διοτι και πολυ νοικοκυρα τρομαρα μου ) ετριβα τιν μπανιερα με σκληρο σφουγγαρι και ετσι την κατεστρεψα.. Και τωρα δυστυχως ειναι μαυρο χαλι και οι λεκεδες μενουν εκει σαν να τους απορροφαει η μπανιερα γκρρρ τα νευρα μου.......

Access
17-05-10, 10:15
για το σιφόνι της μπανιέρας κάπου είχα διαβάσει (δεν το έχω κάνει όμως) ότι μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε αποτριχωτική κρέμα σε σπρέι την αφήνουμε να δράσει και μετά μπόλικο ζεστό νερό (μάλλον ακριβή λύση) :mrgreen::mrgreen:

soevan07
17-05-10, 10:26
Όλα αυτά τα tuboflo κλπ τρυπάνε με τον καιρό τους σωλήνες!!

Εγώ γενικώς χρησιμοποιώ πολύ την βεντούζα
(τις πουλάνε σε όλα τα σούπερ)
και παλιά έριχνα χλωρίνη (λιώνει τις τρίχες)
που την άφηνα όλο το βράδυ....

...τώρα όμως έχω αποφασίσει να σταματήσω την χλωρίνη
(όσο μπορώ) και προσπαθώ να βρίσκω εναλλακτικές μεθόδους με οικολογικά προιόντα!

Εαν σε ενδιαφέρει για κάτι πιο οικολογικό περίμενε να ψάξω να βρω...
(με ενδιαφέρει και εμένα)

αλλά μην ρίξεις tuboflo!!
Δεν τις λυπάσαι τις σωληνώσεις; :-(

melita
διάβασε εδώ

http://noikokyrokoritso.blogspot.com/2009_07_01_archive.html

Αποφρακτικά σιφωνιών και καθαριστικά φούρνου: Αυτά κι αν προκαλούν προβλήματα στο αναπνευστικό. Δεν είναι υπερβολή να πούμε ότι περιέχουν ποσότητες χημικών που ρίχνουν κάτω ελέφαντα. Βάλτε αντί για αυτά τα καυστικά χημικά στο σιφώνι σας, μια κούπα διττανθρακική σόδα, ρίξτε μια κούπα ξύδι, και 1-2 λίτρα βραστό νερό. Τον ίδιο συνδυασμό μπορείτε να χρησιμοποιήσετε για να καθαρίσετε τις σωληνώσεις και τον κάδο του πλυντηρίου σας, τη σκουριά που πιθανώς να έχουν στάξει οι γλάστρες σας στο μπαλκόνι, καμένα λίπη στο φούρνο, μέχρι και κατσαρόλες στις οποίες κάψατε το φαγητό. Ξύδι+Σόδα+Βραστό νερό και καθάρισες

anti1980
17-05-10, 10:36
Μηπως ξερετε κανεναν αλλο τροπο να καθαρισω την μπανιερα μου καθως οσα απορρυπαντικα και αν εχω χρησιμοποιησει και με πολυ τριψιμο δεν καθαριζει τελειως. Βεβαια θελω εδω να παω οτι στις αρχες (διοτι και πολυ νοικοκυρα τρομαρα μου ) ετριβα τιν μπανιερα με σκληρο σφουγγαρι και ετσι την κατεστρεψα.. Και τωρα δυστυχως ειναι μαυρο χαλι και οι λεκεδες μενουν εκει σαν να τους απορροφαει η μπανιερα γκρρρ τα νευρα μου.......

Η μαμά μου επί χρόνια, καθάριζε τη μπανιέρα με cif σκόνη. Δε ξέρω αν το θυμάσαι… ένα κίτρινο μπουκάλι πλαστικό, με τρυπούλες από πάνω που έπεφτε η σκόνη όπως το ταλκ. Θυμάμαι έριχνε γύρω-γυρω στη μπανιέρα, έβρεχε ένα σφουγγαράκι για τα πιάτα και την καθάριζε. Μετά έριχνε νερό και η μπανιέρα έλαμπε. Μια φορά την έβαψε ο αδελφός μου με σπρέι ασημένιο σε ένα σημείο και η μαμά μου με αυτό την καθάρισε…

anti1980
17-05-10, 10:39
melita
διάβασε εδώ
στο σημείο που λέει αποφρακτικά σιφωνιών

Αυτό που λέει στο blog είχα σήμερα σκοπό να κάνω… θα σας ενημερώσω σύντομα για το αποτέλεσμα!!!;);)

melita
17-05-10, 10:50
Τελικά αυτήν την λύση που διάβασα την είχα δει στην εκπομπή του ΣΚΑΙ και δεν την θυμόμουν. Θα την δοκιμάσω. Ευχαριστώ!

JENNI
17-05-10, 11:01
Εγώ να ρωτήσω κάτι μηπως κάποια κοπέλα ξέρει να μου πεί;;;;
Μετακομίζω σε καινούριο σπίτι τον Ιούνιο και έχω το εξής πρόβλημα: πρίνα απο εμάς έμενε μια τρισάθλια, που τελικά την διώξανε, με 6 αδέσποτους σκύλους!!!!!!!!!! Τους έβαζε και μέσα στο σπίτι!!!!!! Το σπίτι είναι άθλιο απο άποψη καθαριότητας, φανταστείτε οτι έχει παντού τρίχες και τσίσα σκύλων!!!!!!!!! Υπάρχει κάτι που να απολυμαίνει και να αποστειρώνει εκτός απο την χλωρίνη;;;;; Έχετε καμιά ιδέα τί να κάνω;;; Γιατί πραγματικά σας μιλάω σιχαίνομαι να κάνω το μωρό μου μπάνιο σε αυτή την μπανιέρα. Και να φανταστείτε οτι ο άνθρωπος είχε κάνει ανακαίνηση 100%!!!!! Είχε δώσει τρελά λεφτά και είναι όλα καινούρια μέσα αλλά τα σκυλιά ήταν σε άθλια κατάσταση και μεγάλα και τα έχουν κάνει όλα χάλια εκεί μέσα. Τί να κάνω για να απολυμάνω τελείως τον χώρο;;; Ειδικά το μπάνιο!!!!

ΚΑΛΗΜΕΡΑ , ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΚΑΤΑ ΠΟΣΟ ΘΑ ΣΕ ΒΟΗΘΟΥΣΕ ΕΝΑΣ ΑΤΜΟΚΑΘΑΡΙΣΤΗΣ . ΕΓΩ ΕΧΩ ΕΝΑΝ ΠΟΥ ΤΟΝ ΑΓΟΡΑΣΑ 40 ΕΥΡΩ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΛΥΣΕΙ ΤΑ ΧΕΡΙΑ.

Nantia
17-05-10, 11:27
Η μαμά μου επί χρόνια, καθάριζε τη μπανιέρα με cif σκόνη. Δε ξέρω αν το θυμάσαι… ένα κίτρινο μπουκάλι πλαστικό, με τρυπούλες από πάνω που έπεφτε η σκόνη όπως το ταλκ. Θυμάμαι έριχνε γύρω-γυρω στη μπανιέρα, έβρεχε ένα σφουγγαράκι για τα πιάτα και την καθάριζε. Μετά έριχνε νερό και η μπανιέρα έλαμπε. Μια φορά την έβαψε ο αδελφός μου με σπρέι ασημένιο σε ένα σημείο και η μαμά μου με αυτό την καθάρισε…

Ευχαριστω αντι μου για την απαντηση. Αν και νομιζω οτι το εχω χρησιμοποιησει δεν χανω τιποτα να το ξαναχρησιμοποιησω.

Ανοιξα και το μπλοκ αυτο με το νοικοκυριο και εχει πραγματικα πολυ ωραιες συμβουλες μαλλον θα χρησιμοποιησω μια που διαβασα για την μπανιερα ξυδι και μαγειρικη σοδα που ξερεις ισως πιασει....

θα σας πω εντυπωσεις μαλλον αυριο.

anti1980
17-05-10, 11:36
Ευχαριστω αντι μου για την απαντηση. Αν και νομιζω οτι το εχω χρησιμοποιησει δεν χανω τιποτα να το ξαναχρησιμοποιησω.

Πρέπει να έκανα λάθος τη μάρκα… δεν είμαι σίγουρη αν είναι το cif ή το rolly…:rolleyes::rolleyes:

Nantia
17-05-10, 11:38
Πρέπει να έκανα λάθος τη μάρκα… δεν είμαι σίγουρη αν είναι το cif ή το rolly…:rolleyes::rolleyes:

χαχαα μπορει να ειναι ρολλυ τωρα που το λες κατι θυμαμαι .....:)

Access
17-05-10, 11:39
η μαμά μου η καλή καθαρίζει με rolly :wink::wink: (τι θυμήθηκα τώρα λέμε):?:?

Nantia
17-05-10, 11:42
η μαμά μου η καλή καθαρίζει με rolly :wink::wink: (τι θυμήθηκα τώρα λέμε):?:?
χαχα μην το λες προδιδεις την ηλικια σου ........

(και εγω το θυμαμαι);)

Access
17-05-10, 11:49
:D:Dηλικία ποια ηλικία :razz::razz:εγώ απλώς εξ ακοής το γνωρίζω :cool::cool: ............ χαχαχαχα

soevan07
17-05-10, 13:46
melita
διάβασε εδώ

Αποφρακτικά σιφωνιών και καθαριστικά φούρνου: Αυτά κι αν προκαλούν προβλήματα στο αναπνευστικό. Δεν είναι υπερβολή να πούμε ότι περιέχουν ποσότητες χημικών που ρίχνουν κάτω ελέφαντα. Βάλτε αντί για αυτά τα καυστικά χημικά στο σιφώνι σας, μια κούπα διττανθρακική σόδα, ρίξτε μια κούπα ξύδι, και 1-2 λίτρα βραστό νερό. Τον ίδιο συνδυασμό μπορείτε να χρησιμοποιήσετε για να καθαρίσετε τις σωληνώσεις και τον κάδο του πλυντηρίου σας, τη σκουριά που πιθανώς να έχουν στάξει οι γλάστρες σας στο μπαλκόνι, καμένα λίπη στο φούρνο, μέχρι και κατσαρόλες στις οποίες κάψατε το φαγητό. Ξύδι+Σόδα+Βραστό νερό και καθάρισες

Τελικά αυτήν την λύση που διάβασα την είχα δει στην εκπομπή του ΣΚΑΙ και δεν την θυμόμουν. Θα την δοκιμάσω. Ευχαριστώ!

Εγώ στη θέση σου
θα τα έριχνα το βράδυ αργά και θα το άφηνα όλη την νύχτα
(χωρίς να έριχνα νερό καθόλου)

Raw_Shooter
17-05-10, 14:55
Κορίτσια ήρθε και η δική μου σειρά να ρωτήσω κάτι.Έχω κάτι δισκόπανα πλεχτά άσπρα(αυτά που βάζουν πάνω στους ασημένιους δίσκους)και κιτρίνισαν.Ξέρετε πώς θα βγουν?

pasxalitsa v
17-05-10, 19:46
raw shooter...
νομιζω αυτα βγαινουν με το πλυσιμο...ισως αν ειναι πολυ κιτρινα και με καποιο extra λευκαντικο στην πλυση που θα κανεις στο πλυντηριο...

kiknaki
17-05-10, 22:57
Θα συμφωνήσω κι εγώ με την προλαλήσασα. Κι εγώ με το πλύσιμο έβγαλα την κιτρινίλα από κάτι άσπρα πετσετάκια..Είχα βάλει και Vanish και τα έπλυνα στους 70 βαθμούς. Μια χαρά είχαν καθαρίσει.

TARA
18-05-10, 00:07
Aπο την αγγλικη εκπομπη How clean is your house?

http://www.channel4.com/4homes/cleaning/

MIDE
19-05-10, 12:19
γεια σας κοριτσια.....ειχα μερες να μπω στο site και διαπιστωσα οτι ακολουθησατε τη συμβουλη μου για το ξεσκονισμα με το μαλακτικο ρουχων...

χαιρομαι πολυυυυυυυυυυυυυυυ που σας αρεσε κ σας βοηθησε στο νοικοκυριο σας η συμβουλη μου......
ελπιζω να ανακαλυψω και αλλα τετοια κολπακια...

πραγματικα κ εγω απο τοτε που το ανακαλυψα ετσι ξεσκονιζω...συν οτι βαζω κ λιγο ξυδακι μεσα για πολυμανση οπως σας ειχα πει...ετσι για να ειμαι κ λιγο πιο σιγουρη...

candy1234
19-05-10, 14:12
Επειδή πηγα 3-4 σελίδες πίσω και δεν βρήκα αυτό το μυστικούλι με το μαλακτικό για το ξεσκόνισμα...μπορείτε να μου πειτε...βαζουμε νερακι και μαλλακτικό κ μετά περναμε τα επιπλα και κατόπιν τα περναμε με σκετο νερο;

Access
19-05-10, 15:18
δείτε εδώ
δες εδώ

μινουλα
19-05-10, 18:37
Να κανω και γω μια ερωτηση: Πηγα σε σουπερ μαρκετ να παρω ασπρο ξυδι και σοδα με το κιλο (:p ), για να βαζω στα πλυντηρια πιατων και να καθαρισω και τα σιφονια, και δεν ειχε :cry:. ΠΟυ μπορω να βρω; Πηγα σημερα και σε ενα αλλο σουπερ, παλι δεν ειχε....

Lucy
19-05-10, 19:24
γεια σας κοριτσια.....ειχα μερες να μπω στο site και διαπιστωσα οτι ακολουθησατε τη συμβουλη μου για το ξεσκονισμα με το μαλακτικο ρουχων...

χαιρομαι πολυυυυυυυυυυυυυυυ που σας αρεσε κ σας βοηθησε στο νοικοκυριο σας η συμβουλη μου......
ελπιζω να ανακαλυψω και αλλα τετοια κολπακια...

πραγματικα κ εγω απο τοτε που το ανακαλυψα ετσι ξεσκονιζω...συν οτι βαζω κ λιγο ξυδακι μεσα για πολυμανση οπως σας ειχα πει...ετσι για να ειμαι κ λιγο πιο σιγουρη...

Δικιά σου ήταν η πατέντα??? Μπράβο! Με βοήθησες πολύ! Τι ξύδι ρίχνεις? Άσπρο ή κανονικό???:confused:

Να κανω και γω μια ερωτηση: Πηγα σε σουπερ μαρκετ να παρω ασπρο ξυδι και σοδα με το κιλο (:p ), για να βαζω στα πλυντηρια πιατων και να καθαρισω και τα σιφονια, και δεν ειχε :cry:. ΠΟυ μπορω να βρω; Πηγα σημερα και σε ενα αλλο σουπερ, παλι δεν ειχε....

Δοκίμασε σε μεγαλύτερο σουπερ μαρκετ... Περίεργο να μην έχουν λευκό ξύδι...

μινουλα
19-05-10, 19:31
Δικιά σου ήταν η πατέντα??? Μπράβο! Με βοήθησες πολύ! Τι ξύδι ρίχνεις? Άσπρο ή κανονικό???:confused:

Δοκίμασε σε μεγαλύτερο σουπερ μαρκετ... Περίεργο να μην έχουν λευκό ξύδι...

Δεν ειχε.. εκτος αν δεν το ειδα, τι να πω...
Θα ξαναπαω! θα ρωτησω κιολας. Ειπα να κανω οικονομια στα απορρυπαντικα και να κοψω λιγο τα χημικα μεσα στο σπιτι, και εχω βοηθηθει πολυ απο εσας!:D

candy1234
20-05-10, 09:39
δες εδώ

Thks..Θα το εφαρμόσω...Να ρωτήσω όμως κάτι...Στα ντουλάπια της κουζίνας κάνει να το χρησιμοποιήσω ή μήπως θαμπώσουν; Γιατί ο επιπλοποιός ήταν απόλυτος..όταν μου τα τοποθετούσε...ΜΟΝΟ ΜΕ ΣΚΕΤΟ ΝΕΡΑΚΙ...Είναι τριανταφυλλιά το ξύλο...δεν ξέρω αν παίζει ρόλο...

soevan07
20-05-10, 09:57
Thks..Θα το εφαρμόσω...Να ρωτήσω όμως κάτι...Στα ντουλάπια της κουζίνας κάνει να το χρησιμοποιήσω ή μήπως θαμπώσουν; Γιατί ο επιπλοποιός ήταν απόλυτος..όταν μου τα τοποθετούσε...ΜΟΝΟ ΜΕ ΣΚΕΤΟ ΝΕΡΑΚΙ...Είναι τριανταφυλλιά το ξύλο...δεν ξέρω αν παίζει ρόλο...

Eγώ τα ντουλάπια της κουζίνας
τα καθαρίζω μόνο με ατμοκαθαριστή!

candy1234
20-05-10, 10:02
Δηλαδή πώς; Τα παιρνάς μόνο με τον ατμοκαθαριστή; Εχω ακούσει πως κάνουν δουλίτσα αυτά τα μαραφέτια...:) Βρε μπας και να πάρω έναν; Ποσο κοστίζουν περίπου;

soevan07
20-05-10, 10:04

Εγώ πάντως που έβαλα στον νιπτήρα κανονικό ξύδι με σόδα δεν ξέβαψε καθόλου.

soevan07
20-05-10, 10:09
Δηλαδή πώς; Τα παιρνάς μόνο με τον ατμοκαθαριστή; Εχω ακούσει πως κάνουν δουλίτσα αυτά τα μαραφέτια...:) Βρε μπας και να πάρω έναν; Ποσο κοστίζουν περίπου;

Ναι, βάζεις ένα πανί μπροστά απο το στόμιο του ατμοκαθαριστή και έτσι όπως είναι καυτό το πανί
(απο τον ατμό που περνάει απο μέσα)
καθαρίζει και απολυμαίνει τα πάντα.

Εγώ έχω πάρει αυτόν
http://www.monopolio.com.gr/full_product.php?prod_id=2031&page=1

αλλά εαν ψάξεις υπάρχουν και άλλοι
πολύ πιο οικονομικοί !!

Όλο τον χειμώνα έκανα τα χαλιά και την μοκέτα της μικρής με τον ατμοκαθαριστή (για απολύμανση)

MIDE
20-05-10, 10:21
Επειδή πηγα 3-4 σελίδες πίσω και δεν βρήκα αυτό το μυστικούλι με το μαλακτικό για το ξεσκόνισμα...μπορείτε να μου πειτε...βαζουμε νερακι και μαλλακτικό κ μετά περναμε τα επιπλα και κατόπιν τα περναμε με σκετο νερο;

δεν το βρηκες εδω γιατι αυτο το κολπακι το ειχα βαλει (απο βλακεια μου) στο "ελλειψη οργανωσης"

εγω εχω παρει ενα παλιο αζαξ με βαποριζατερ μπροστα...το γεμιζω νερο βαζω κ λιγο μαλακτικο-με το ματι οχι δοσολογια..τοσσο ωστε να εφηνει μυρωδια...βαζω κ λιγο ξυδακι ετσι για απολυμανση και ψεκαζω το καθαρο μου πανακι κ ξεσκονιζω..

anti1980
20-05-10, 10:24
Δεν ειχε.. εκτος αν δεν το ειδα, τι να πω...
Θα ξαναπαω! θα ρωτησω κιολας. Ειπα να κανω οικονομια στα απορρυπαντικα και να κοψω λιγο τα χημικα μεσα στο σπιτι, και εχω βοηθηθει πολυ απο εσας!:D

Και εγώ το ίδιο έπαθα τη περασμένη εβδομάδα. Πήγα σε υπέρ μάρκετ και δεν είχε(μια άλλη φορά είχα πάρει από εκεί… Ή τα πήραν όλα οι νοικοκυρές ή κατάλαβαν από το σουπερ μάρκετ ότι τα χρησιμοποιούμε για να καθαρίζουμε και τα εξαφάνισαν για να πουλάνε τα απορρυπαντικά τους…:lol::lol::lol:).

Τελικά πήγα σε Σουπερ Μάρκετ μεγάλης αλυσίδας και βρήκα. Και εννοείτε ότι πήρα μεγάλη ποσότητα για να έχω.

Μήπως ξέρει καμία αν στο Μακρο έχει μεγάλες συσκευασίες????

MIDE
20-05-10, 10:24
[QUOTE=Lucy;1572832]Δικιά σου ήταν η πατέντα??? Μπράβο! Με βοήθησες πολύ! Τι ξύδι ρίχνεις? Άσπρο ή κανονικό???:confused:

κοιταξε εγω επειδη ηδη ειχα χυμα κοκκινο ξυδι που ειχα παρει για δουλειες του σπιτιου , εβαλα αυτο το κοκκινο...τωρα τι να σου πω δεν ξερω αν εχει διαφορα στην απολυμανση το λευκο απο το κοκκινο ξυδι..πιστευω οτι την ιδια δουλεια κανουν στην απολυμανση..αν ξερει καποια εδω μεσα με σιγουρια αν μας πει..

MIDE
20-05-10, 10:26

εγω τα δικα μου ντουλαπια με αυτο τα ξεσκονιζω (νερο-μαλακτικο-ξυδι...)αλλα τα ντουλαπια μου (μιας κ μενω σε ενοικιο) ειναι της κακιας συμφορας απο ποιοτητα..ειναι κ ανοιχτοχρωμα κ δεν βλεπω τιποτα ζημια να κανουν οπτικα..τωρα για τα δικα σου τι να σου πω δεν ξερω..

μινουλα
20-05-10, 10:34
Και εγώ το ίδιο έπαθα τη περασμένη εβδομάδα. Πήγα σε υπέρ μάρκετ και δεν είχε(μια άλλη φορά είχα πάρει από εκεί… Ή τα πήραν όλα οι νοικοκυρές ή κατάλαβαν από το σουπερ μάρκετ ότι τα χρησιμοποιούμε για να καθαρίζουμε και τα εξαφάνισαν για να πουλάνε τα απορρυπαντικά τους…:lol::lol::lol:).

Τελικά πήγα σε Σουπερ Μάρκετ μεγάλης αλυσίδας και βρήκα. Και εννοείτε ότι πήρα μεγάλη ποσότητα για να έχω.

Μήπως ξέρει καμία αν στο Μακρο έχει μεγάλες συσκευασίες????
Anti σε ποιο πηγες; Μα ειναι δυνατον να μην έχουν?? παραξενευτηκα, εφερνα γυρες το σουπερ ποση ωρα μηπως και δεν το ειδα χαχαχαχα.
Σε ποιο ραφι το βρηκες μηπως δεν εψαξα σωστα;
Εγω ειπα να κοψω τα πολλα απορρυπαντικα, αφου η δουλεια γινεται και πιο φτηνα και πιο υγιεινα, χαζη ειμαι;;

Nantia
20-05-10, 10:56
λοιπον επομενως ξυδι και σοδα για ολα !!! Τελεια

για τα πατωματα τι να χρησιμοποιησουμε για σφουγγαρισμα??????

anti1980
20-05-10, 11:18
Anti σε ποιο πηγες; Μα ειναι δυνατον να μην έχουν?? παραξενευτηκα, εφερνα γυρες το σουπερ ποση ωρα μηπως και δεν το ειδα χαχαχαχα.

Μινουλα δε ξέρω που μένεις, εμείς πάντως μένουμε Θες/νικη και πήγαμε στο Carrefour αλλά δε βρήκαμε ούτε λευκό ξύδι ούτε σόδα…

Και εγώ το ίδιο έκανα… Γυρνούσα γύρω-γύρω και έψαχνα και ξαναέψαχνα.
Έβαζα και τον άντρα μου να ψάχνει μήπως και δε τα βλέπω… Ρώτησα και μια υπάλληλο και μου έδειξε εκεί που έψαχνα... αλλά τίποτα...:shock::shock::shock:

Τελικά πήγαμε στο Μασουτη και βρήκα και τα δυο.

μινουλα
20-05-10, 12:29
Μινουλα δε ξέρω που μένεις, εμείς πάντως μένουμε Θες/νικη και πήγαμε στο Carrefour αλλά δε βρήκαμε ούτε λευκό ξύδι ούτε σόδα…

Και εγώ το ίδιο έκανα… Γυρνούσα γύρω-γύρω και έψαχνα και ξαναέψαχνα.
Έβαζα και τον άντρα μου να ψάχνει μήπως και δε τα βλέπω… Ρώτησα και μια υπάλληλο και μου έδειξε εκεί που έψαχνα... αλλά τίποτα...:shock::shock::shock:

Τελικά πήγαμε στο Μασουτη και βρήκα και τα δυο.

Χαχαχα και γω τον ειχα βαλει και εψαχνε και εψαχνε... Μεχρι που καποια στιγμη μου λεει" Ρε μωρο μου τι ψαχνουμε τοση ωρα;" :shock::shock:
Μασουτη δεν εχουμε εδω αποτι ξερω, αλλα θα ξαναπαω σε σουπερ και θα ξαναρωτησω.

soevan07
20-05-10, 12:57
για τα πατωματα τι να χρησιμοποιησουμε για σφουγγαρισμα??????

H νερό με ξύδι
ή νερό με αρκάδι (πράσσινο σαπούνι) ;)

mommymini
24-05-10, 08:51
Χαχαχα και γω τον ειχα βαλει και εψαχνε και εψαχνε... Μεχρι που καποια στιγμη μου λεει" Ρε μωρο μου τι ψαχνουμε τοση ωρα;" :shock::shock:
Μασουτη δεν εχουμε εδω αποτι ξερω, αλλα θα ξαναπαω σε σουπερ και θα ξαναρωτησω.
Κορίτσια πήγα Σάββατο Lind ξύδι λευκό 1 λίτρο μόνο 0,69 Ευρώ. Χα χα 5 λίτρα πήρα και κατανάλωσα ήδη το 1. Μήπως υπερέβαλα λιγάκι. Στα άλλα μεγάλα γνωστά σούπερ τα 500ml 3,60 Ευρώ.

mommymini
24-05-10, 08:55
Εγω ειπα να κοψω τα πολλα απορρυπαντικα, αφου η δουλεια γινεται και πιο φτηνα και πιο υγιεινα, χαζη ειμαι;;

Συγνώμη αλλά το δημοσίευσα με λάθος παράθεση. Για το λευκό ξύδι αναφερόμουν.

mommymini
24-05-10, 09:21

Εγώ πάντως που το δοκίμασα δεν είδα αποτέλεσμα να διαρκεί. Μία ώρα μετά να σου η σκόνη πάνω στο τραπέζι και το μπουφεδάκι. Τι να πω μήπως δεν έβαλα αρκετή ποσότητα μαλακτικού; Βέβαια την ώρα που ξεσκονίζεις λαμπιρίζουνε τα έπιπλα.

Diamonds
24-05-10, 13:18
Κοριτσια εγω ξεσκονισα την Παρασκευη και ακομα σημερα Δευτερα τα επιπλα γυαλιζουν!! Μου φαινεται πως σωθηκα με το μαλακτικο!!!

μινουλα
24-05-10, 20:52
Κοριτσια εγω ξεσκονισα την Παρασκευη και ακομα σημερα Δευτερα τα επιπλα γυαλιζουν!! Μου φαινεται πως σωθηκα με το μαλακτικο!!!

Και γω το Σαββατο ξεσκονισα, εχει βεβαια λιγη σκονη, αλλα καμια σχεση με αυτο που γινοταν παλια(γεμιζε μεσα σε 2 ωρες). Αρα ειμαι πολυ ευχαριστημενη:D

Nantia
27-05-10, 14:30
κοριτσια εστειλα σημερα τον πατερα μου να παρει ξυδι απο το λιντλ και με ρωταει "καλε τι θα κανεις με τοσο ξυδι??? Τουρσι??? χααχχαχαχα

Εγω παντως καθαριστηκο για πατωματα και για παγκο κουζινας δεν ξαναγοραζω. Ξυδακι και λιγο μαλακτικο για μυρωδια και το πατωμα γινεται εκπληκτικο!!! Παγκος κουζινας ξυδι και σοδα και παλι ολα τελεια...

Να στε καλα για τις συμβουλες σας. Γλυτωσα χρημα και νοιωθω οτι φροντιζω το περιβαλλον!!!

Diamonds
27-05-10, 16:08
Για μαρμαρο εχετε υπ'οψιν σας κανενα μαγικο?
Το πατωμα στη σαλο-τραπεζαρια ειναι παλιο μαρμαρο (30ετιας) λευκο με μπεζ/γκρι νερα, πριν μετακομισουμε ηρθε συνεργειο κ το γυαλισε κ ηταν πανεμορφο, τωρα ομως 6 χρονια αργοτερα εχει διαφορες θαμπαδες και ειναι δυσκολο νομιζω να το ξαναγυαλισουμε (που θα πανε τοσα επιπλα?? και πως θα καθαριστει απο τοση σκονη που θα σηκωσει??? ακομη κ στο ταβανι θα εχει...)
Καμια ιδεα?

kiknaki
27-05-10, 23:35
Για μαρμαρο εχετε υπ'οψιν σας κανενα μαγικο?
Το πατωμα στη σαλο-τραπεζαρια ειναι παλιο μαρμαρο (30ετιας) λευκο με μπεζ/γκρι νερα, πριν μετακομισουμε ηρθε συνεργειο κ το γυαλισε κ ηταν πανεμορφο, τωρα ομως 6 χρονια αργοτερα εχει διαφορες θαμπαδες και ειναι δυσκολο νομιζω να το ξαναγυαλισουμε (που θα πανε τοσα επιπλα?? και πως θα καθαριστει απο τοση σκονη που θα σηκωσει??? ακομη κ στο ταβανι θα εχει...)
Καμια ιδεα?

Υπάρχει ένα προιον (carrefour-Μαρινόπουλος το είδα) που λέγεται αυτογιάλιστη παρκετίνη μαρμάρων της DURO-STICK, κοστίζει γύρω στα 9 ευρώ. Δεν ξέρω αν κάνει δουλειά όμως, δεν το έχω δοκιμάσει.
Επίσης δεν γνωρίζω αν μετά τη χρήση του το πάτωμα θα γλιστράει.

maria77777
28-05-10, 00:14
για τα μαρμαρα ενα και ενα το πρασινο σαπουνι!

agentP
28-05-10, 00:16
Είχαμε πάρει παλιά (15 χρ) ένα γυαλιστικό μαρμάρων από χρωματοπωλείο (νομίζω λεγόταν μαρμίν) και όντως είχαν διαφορά μετά.

ravT
28-05-10, 00:19
Αυτό της durostic αν είναι σαν ένα άλλο που χα χρησιμοποιήσει μη το χρησιμοποιήσεις με το παιδί στο σπίτι. Είναι υπερβολικά έντονη η μυρωδιά του.

Diamonds
28-05-10, 09:45
ravT ποιο ηταν αυτο που χρησιμοποιησες εσυ? για την εντονη μυρωδια μπορω να κανονισω να βγαλει η γιαγια το παιδι βολτα, ή ακομη καλυτερα να το βγαλω εγω βολτα και να κανει η γιαγια το πατωμα! χε χε :D

Ζέττα αυτο απο το χρωματοπωλειο που λες, γλιστραγε το πατωμα μετα? μολις που εχει αρχισει ο μπεμπης να σερνεται - για την ακριβια, εχει καταλαβει πως να κουναει τα ποδαρακια του αλλα δεν μπορει να συγχρονισει τα χερακια του για να μπουσουλισει και βαζει το μετωπο στο πατωμα για να τραβηξει!! το κακομοιρο...!! - αντιστοιχα τραβαει με τα χερακια οταν μπορει αλλα τα ποδια τα κραταει στον αερα! ολο και καποια εκατοστα καταφερνει, αν γλιστραει το πατωμα ομως δεν θα καταφερνει τιποτα... ασε που μπορει κ εγω να φαω τα μουτρα μου, αδρη κινητικοτητα μηδεν σου λεω!!! χαχαχα)

maria77777 εχω διαβασει στο φορουμ πολλες φορες για το πρασινο σαπουνι, θελει ξεπλυμα μετα? δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε (η ανοικοκυρευτη!) και δεν εχω ιδεα πως να το κανω... Το αγοραζεις σε υγρη μορφη? πως χρησιμοποιητε?

χρύσα08
28-05-10, 10:37
Κι εμείς τα ίδια με τα μάρμαρα, τα γυαλίσαμε, έγιναν σούπερ και τώρα πάλι θόλωσαν. Στο επόμενο σπίτι (λέμε τώρα) πλακάκι και πάλι πλακάκι!

ravT
28-05-10, 11:19
Δεν θυμάμαι ποιο ήταν. Δεν ήταν για μάρμαρα ήταν για πλακάκια και το χα χρησιμοποιήσει μετά την ανακαίνιση του σπιτιου για να βγουν οι έντονες βρωμιές. Έκανε θαύματα αλλά πολύ δυνατή μυρωδιά. Πάντως αυτής της εταιρίας ήταν.

πιγκουινακι
30-05-10, 19:02
ξεφευγω λιγο απο το θεμα με τα μαρμαρα ,κοριτσια!
ήθελα να μοιραστω μαζί σας ένα μικρο κολπακι που έχει κανει την καθαριοτητα του ψυγειου μου(εσωτερικα) δουλεια των 10 λεπτων!:razz:
για καθε ραφι έχω αγορασει απο ένα λεπτο πλαστικο μονοχρωμο δισκο απο το ικεα(2 ευρω).Ετσι δε λερωνονται ποτε οι σκαρες ή τα γυαλινα ραφια που και μανικι ειναι να τα βγαλεις και δυσκολοτερα καθαριζονται.
Λιγο πριν την εβδομαδιαια επισκεψη στο σουπερ ,όταν το ψυγειο εχει ψιλοαδειασει βγαζω τσακα τσακα ό,τι εχει απομεινει και περναω τους δισκους με ενα βιτεξ ή τους πλενω σε πεντε λεπτακια στο νεροχυτη σκουπιζω και τελος!και δειχνει και όμορφα.

χρύσα08
30-05-10, 21:58
Ωχ! Πρέπει να πλύνω τις σχάρες και το αναβάλλω... Δεν χάνεις χώρο με τους δίσκους?

πιγκουινακι
30-05-10, 22:56
οχι καθολου! αυτοι οι δισκοι που πηρα είναι παραλληλογραμοι και επιπεδοι.
οσος χωρος υπαρχει στη σκαρα υπαρχει κα στο δισκο ,στο χωρο της σκαρας που περισσευει στο πλαι-γιατι οι δισκοι ειναι λιγο μικροτεροι απο τη σχαρα-βαζω πραγματα που δε σταζουν και δε λερωνουν π.χ κλειστα γιαουρτια!

melina_m
30-05-10, 23:17
όποιες έχετε μάρμαρα η λύση είναι ηλεκτρική παρκετέζα .
είναι σαν την ηλεκτρική σκούπα και κάνει φοβερή δουλειά.
την εχω δει σε παλιο μαυρο μάρμαρο και φαίνεται φρεσκο γυαλισμένο και πεντακάθαρο.

soevan07
31-05-10, 10:44
Ψάχνωντας στο διαδίκτυο βρήκα αυτό
http://dyspraxia.forumotion.com/forum-f27/topic-t23.htm

και το παραθέτω:

Τα παρακάτω είναι ιδέες που έχω συγκεντρώσει εδώ και καιρό από αναζήτηση εναλλακτικών τρόπων καθαρισμού, κυρίως στο διαδίκτυο.
Προσωπικά εδώ και πάνω από έναν χρόνο έχω πάψει να χρησιμοποιώ οτιδήποτε χημικό – το κατά δύναμιν, δυστυχώς μερικά δεν μπορούμε να τα αποφύγουμε…
Πάμε να δούμε, λοιπόν, τι μπορούμε να κάνουμε εναλλακτικά ώστε να προστατέψουμε τόσο την υγεία μας όσο και το περιβάλλον – μην ξεχνάμε ότι αυτά τα δύο είναι άμεσα συνδεδεμένα μεταξύ τους.

Για τα ρούχα
Απορρυπαντικό-τζελ
Αν προτιμάτε το απορρυπαντικό σας σε μορφή τζελ, χρησιμοποιήστε ένα μέρος σαπουνιού και 10 μέρη κρύου νερού. Τοποθετήστε τα σε μια μεγάλη, ανοξείδωτη κατσαρόλα σε μέτρια φωτιά, ανακατεύοντας συχνά μέχρι να βράσει και να λιώσει τελείως το σαπούνι. Αφήστε το μείγμα να κρυώσει και προσθέστε το αιθέριο έλαιο της αρεσκείας σας - προτιμήστε ευκάλυπτο ή λεβάντα (5 ml είναι αρκετά). Αυτό το τζελ θα το χρησιμοποιήσετε και για το πλυντήριο.

Απορρυπαντικό σε νιφάδες
Στην περίπτωση που προτιμάτε το απορρυπαντικό σας σε νιφάδες, προμηθευτείτε νιφάδες φυσικού σαπουνιού, όπως της ελιάς, ή σαπούνι Mασσαλίας (εναλλακτικά, μπορείτε να περάσετε ένα κομμάτι σαπουνιού από τον τρίφτη). Aναμείξτε 2 μέρη από τις νιφάδες με 1 μέρος ανθρακική σόδα, 1 μέρος βόρακα (θα τον βρείτε στα φαρμακεία) και 5 σταγόνες αιθέριου ελαίου και το φυσικό σας απορρυπαντικό είναι έτοιμο! Επειδή οι νιφάδες σαπουνιού όταν βραχούν έχουν την τάση να σβολιάζουν και να κολλούν στα τοιχώματα του πλυντηρίου, αυτό το απορρυπαντικό χρησιμοποιήστε το αποκλειστικά για πλύσιμο στο χέρι ή πριν το βάλετε στην θήκη του πλυντηρίου διαλύστε το καλά σε χλιαρό νερό.

Λούστε τα μάλλινα!
Μπορείτε, επίσης, να... λούσετε τα ευαίσθητα μάλλινα με σαμπουάν, αρκεί να προορίζεται για συχνή χρήση και να περιέχει ενυδατικές ουσίες. Βυθίζετε τα ρούχα σε χλιαρό νερό όπου έχετε προηγουμένως διαλύσει λίγο σαμπουάν - προσοχή, δεν χρειάζεται πολύ! Το μόνο που θα καταφέρετε με την υπερβολή είναι να μην ξεβγάζονται εύκολα τα ρούχα! Αποφύγετε το τρίψιμο, αφήστε το μάλλινο να μουλιάσει για λίγη ώρα και κατόπιν αλλάξτε το νερό όσες φορές χρειάζεται για να το ξεβγάλετε. Στο τέλος, τυλίξτε το ρούχο σε καθαρή πετσέτα, στύψτε το μαζί με την πετσέτα για να στραγγίξει και απλώστε το μάλλινο πάνω στην απλώστρα για να μην ξεχειλώσει.

Για δύσκολους λεκέδες
Προσθέστε 80 ml μαγειρικής σόδας στο νερό καθώς το πλυντήριο γεμίζει. Βάλτε τα ρούχα. Προσθέστε 375 ml σαπούνι πλυντηρίου. Αν το νερό είναι ιδιαίτερα σκληρό προσθέστε 50 ml σόδα ή 50 ml ξύδι κατά το πρώτο ξέβγαλμα. Προτιμήστε ένα ήπιο απορρυπαντικό πλυντηρίου. Τα απορρυπαντικά αφήνουν κατάλοιπα πάνω στις ίνες, τα οποία αναλαμβάνουν να αφαιρέσουν τα γνωστά μας μαλακτικά. Για να αποφύγουμε τη χρήση των τελευταίων, μπορούμε να προσθέσουμε 80 ml σόδα καθαρισμού πριν τη χρήση σαπουνιού.

Για πολύ δύσκολους λεκέδες υπάρχουν επίσης κάποιες χρήσιμες συμβουλές. Προσοχή! Δοκιμάζουμε σε μια άκρη του ρούχου μήπως ξεβάφει και θυμόμαστε ότι τα οξέα (χυμός λεμονιού και ξύδι) εξουδετερώνουν τα αλκάλια (μαγειρική σόδα και αμμωνία) και αντιστρόφως. Στη συνέχεια πλένουμε.

Λάσπη: Τρίβουμε με διάλυμα 30 ml σόδας καθαρισμού και 250 ml ζεστού νερού.

Φρούτα – κρασί: Ρίχνουμε αμέσως πάνω στο λεκέ αλάτι ή πολύ ζεστό νερό και μετά το βυθίζουμε στο γάλα.

Λάδι – λίπη – γράσα: Ρίχνουμε πρώτα βραστό νερό και μετά μαγειρική σόδα ή αμμωνία και νερό.

Τσίχλα: Τρίβουμε με πάγο.

Μελάνι: Μουλιάζουμε το ρούχο σε γάλα ή καθαρίζουμε με οξυζενέ και νερό.

Αίμα: Μουλιάζουμε το ρούχο σε κρύο νερό. Όσο πιο κρύο, τόσο καλύτερα.

Καφές: Σε χλιαρό νερό, ρίχνουμε λίγο ασπράδι αυγού και τρίβουμε το λεκέ.

Σκουριά: Τρίβουμε με αλάτι και χυμό λεμονιού. Το αφήνουμε στον ήλιο να στεγνώσει.

Μούχλα: Διαλύουμε σαπούνι, καλύπτουμε τους λεκέδες με αυτό, μετά ρίχνουμε αλάτι και το αφήνουμε στον ήλιο, ενώ διατηρούμε συνεχώς τα σημεία υγρά. Επαναλαμβάνουμε τη διαδικασία αν χρειαστεί.

Ένα καθαριστικό γενικής χρήσης

Διαλύστε σε 4 λίτρα ζεστό νερό 50 ml αμμωνία, 50 ml ξύδι και 115 ml μαγειρική σόδα (ένα κουταλάκι του γλυκού αντιστοιχεί σε 5 ml και ένα νεροπότηρο σε 200 ml).
Προσθέστε, εφόσον το επιθυμείτε, λίγες σταγόνες από το αγαπημένο σας άρωμα για να καλύψει τις άλλες μυρωδιές και να αρωματίσει το χώρο σας. Αυτό το διάλυμα είναι αποτελεσματικό και ασφαλές για όλες τις επιφάνειες και μπορεί να ξεπλυθεί με νερό. Για ένα ισχυρότερο απορρυπαντικό ή για να απομακρύνουμε κερί από επιφάνειες, διπλασιάζουμε τις ποσότητες όλων των συστατικών, εκτός φυσικά από το νερό. Προσοχή! Σε καμία περίπτωση μη ρίξετε χλωριωμένα λευκαντικά σε αυτό το μίγμα. Η ανάμιξη χλωρίου και αμμωνίας προκαλεί την έκλυση τοξικών αερίων.

Χαλιά: Χρησιμοποιούμε ξύδι με νερό και σαπούνι. Οι λεκέδες από κόκκινο κρασί καθαρίζονται με λευκό κρασί και ζεστό νερό με σαπούνι. Για άσχημες μυρωδιές ρίχνουμε μαγειρική σόδα και καθαρίζουμε με ηλεκτρική σκούπα.

Φούρνος: Φοράμε γάντια και προσθέτουμε επιπλέον μαγειρική σόδα στην ισχυρή δόση του καθαριστικού για όλες τις χρήσεις (που είδαμε παραπάνω). Μια άλλη συνταγή: Σε ένα ρηχό τηγάνι (όχι αλουμινένιο) βάζουμε 50 ml αμμωνία και προσθέτουμε λίγο νερό μέχρι να καλυφθεί ο πάτος του. Αφού ζεστάνουμε τον φούρνο για περίπου 20 λεπτά, τον κλείνουμε και βάζουμε μέσα το τηγάνι. Οι βρωμιές θα μαλακώσουν και ο φούρνος καθαρίζεται εύκολα με μια βούρτσα και μαγειρική σόδα.

Πιάτα: Διαλύουμε σαπούνι σε ζεστό νερό. Για τα λίπη και τις μυρωδιές προσθέτουμε λίγο ξύδι. Για ευχάριστη μυρωδιά προσθέτουμε αιθέριο έλαιο της προτίμησής μας.

Καθρέπτες – τζάμια: Πλένουμε με σαπούνι και νερό και ξεπλένουμε με ένα μέρος ξύδι και τέσσερα νερό. Μπορούμε επίσης να χρησιμοποιήσουμε ένα ψεκαστήρα και ένα διάλυμα από 120 ml αμμωνία, 25 ml ξύδι και 1 λίτρο ζεστό νερό. Καλό σκούπισμα γίνεται με φύλλα εφημερίδας.

Αποχέτευση: Για να ξεβουλώσει η αποχέτευση, ρίχνουμε 50 ml μαγειρική σόδα, ύστερα 125 ml ξύδι και στη συνέχεια ξεπλένουμε με βραστό νερό.

Για το σφουγγάρισμα: Σε ζεστό νερό διαλύουμε 2-3 κουταλιές τριμμένο πράσινο σαπούνι, προσθέτουμε 2 κουτ. σούπας ξύδι και μερικές σταγόνες αιθέριο έλαιο, πολύ ωραία μυρίζει το τριαντάφυλλο, το όπιουμ αλλά ο καθένας μπορεί να βάλει ότι του αρέσει. Επίσης το tea tree έχει αντισηπτικές ιδιότητες (αλλά είναι συνήθως πιο ακριβό!)

Γυάλισμα μετάλλων

Χαλκός: Χυμός λεμονιού και αλάτι ή ζεστό ξύδι και αλάτι.

Χρώμιο: Λίγη αμμωνία με ζεστό νερό.

Μπρούντζος: Σε ίσα μέρη αλάτι κι αλεύρι μαζί με λίγο ξύδι.

Ασήμι: Βράζουμε 1 λίτρο νερό στο οποίο προσθέτουμε 15 ml αλάτι και 15 ml μαγειρική σόδα. Αφήνουμε να κρυώσει για τρία λεπτά και γυαλίζουμε με ένα μαλακό πανί.

Εναλλακτικά Εντομοκτόνα

Μπορείτε να απαλλαγείτε από ανεπιθύμητους επισκέπτες με ηπιότερους και πιο ασφαλείς τρόπους. Ας δούμε μερικούς από αυτούς.

Κανόνας πρώτος: Μην υπερβάλλετε. Δύο-τρία έντομα στο σπίτι δεν αποτελούν εισβολή. Μερικά δε, όπως οι αράχνες, είναι και χρήσιμα γιατί τρώνε τα υπόλοιπα.
Κανόνας δεύτερος: Μπορείτε να αποφύγετε την παρουσία εντόμων τηρώντας στοιχειώδεις κανόνες υγιεινής και καθαριότητας. Μην αφήνετε εκτεθειμένα τρόφιμα. Κλείστε τις χαραμάδες από όπου θα μπορούσαν να βγουν κατσαρίδες ή μυρμήγκια. Αερίζετε καλά τα ντουλάπια. Οι κατσαρίδες όπως και άλλα έντομα λατρεύουν την υγρασία.

Αν παρόλʼ αυτά εμφανιστούν έντομα, τότε μπορείτε να κάνετε τα εξής:

Χρησιμοποιήστε γλάστρες με φυτά που απωθούν τα κουνούπια και τις μύγες. Ο βασιλικός είναι ένα τέτοιο φυτό. Η αρτεμισία (αψιθιά), το γαρύφαλλο και τα φύλλα κυπαρισσιού δεν είναι επίσης καθόλου αρεστά στα κουνούπια. Σε χώρους που δε θα σας ενοχλήσει η μυρωδιά τους, τον ίδιο ρόλο μπορούν να παίξουν το ξύδι και το κρεμμύδι.
Για επάλειψη στο δέρμα κυκλοφορούν στο εμπόριο προϊόντα με έλαιο σιτρονέλλας που είναι ένα καλό εντομοαπωθητικό.
Για τα μυρμήγκια, ρίξτε λίγο λάδι λεβάντας στο δρόμο τους και δε θα τα ξαναδείτε μπροστά σας. Μπορείτε επίσης να ανακατέψετε βόρακα με ζάχαρη και να βάλετε το μίγμα στους χώρους όπου συχνάζουν τα μυρμήγκια. Η τελική λύση αν τα μυρμήγκια επιμένουν είναι το ξύδι που τα θανατώνει ακαριαία.
Για τις κατσαρίδες, ακολουθήστε τη συνταγή των σεφ στα καλά εστιατόρια. Χρησιμοποιήστε φλούδες από αγγούρι, τη μυρωδιά του οποίου την απεχθάνονται. Επίσης φύλλα δάφνης. Σε χαραμάδες και χώρους που συχνάζουν οι κατσαρίδες βάλτε βόρακα, είτε μόνο του, είτε με ζάχαρη για να τις προσελκύσει.
Γλάστρες με βασιλικό διώχνουν μύγες και κουνούπια.
Για να απαλλαγείτε από τα έντομα φυτών στον κήπο ή στις γλάστρες σας χωρίς τη χρήση συνθετικών φυτοφαρμάκων, μπορείτε να παρασκευάσετε τα δικά σας οικιακά εντομοκτόνα.

Σαπούνι Διαλύετε 50 γραμμάρια σαπούνι σε 1 λίτρο ζεστό νερό και ψεκάζετε.

Νερό με καπνό Βάζετε μια χούφτα καπνό σε 4 λίτρα ζεστού νερού και το αφήνετε για 24 ώρες. Στη συνέχεια ψεκάζετε με το διάλυμα. Προσοχή! Το διάλυμα αυτό είναι δηλητηριώδες. Κρατήστε το μακριά από παιδιά.

Καυτερές πιπεριές Βράζετε 2-3 καυτερές πιπεριές μαζί με μισό κρεμμύδι και μια σκελίδα σκόρδο. Τα αφήνετε για 2 μέρες και στραγγίζετε. Ψεκάζετε με το μίγμα. Μπορεί να φυλαχθεί στο ψυγείο για μελλοντική χρήση.

Τσουκνίδα Ένα καταπληκτικό παρασκεύασμα για προστασία από αφίδες και δυναμωτικό για τα φυτά. Βράζετε τσουκνίδες και ραντίζετε με το διάλυμα.

Πολύ καλά αποτελέσματα στην καταπολέμηση των εντόμων μπορούμε να έχουμε επίσης και με εκχυλίσματα άλλων φυτών όπως η φτέρη, το πολυκόμπι, το στεκούλι, το μελισσόχορτο, το χαμομήλι κλπ. Όλα αυτά τα φυτά χρησιμοποιούνται με επιτυχία στις πρακτικές της οικολογικής γεωργίας.

Επίσης:

Τοξικά και εναλλακτικές

Το πλαστικό στην καθημερινή μας ζωή και οι εναλλακτικές

1. Πλαστική σακούλα – πάνινη σακούλα για τα ψώνια
2. Πλαστικά μπουκάλια νερού, αναψυκτικών – γυάλινα επιστρεφόμενα μπουκάλια, αλουμινένια, φτάνει μετά να τα ανακυκλώσουμε
3. Πλαστικές συσκευασίες τροφίμων κ άλλων ειδών – προτιμάμε τις χάρτινες ή γυάλινες συσκευασίες. Ο βασικός κανόνας πάντως είναι ότι γενικά αποφεύγουμε όσο μπορούμε τις συσκευασίες

Εναλλακτικές στο PVC (πολυβινυλοχλωρίδιο) ως δομικό υλικό

1. Κεραμικοί σωλήνες για εσωτερικούς αγωγούς αποχέτευσης
2. Ξύλο, κεραμικά πλακάκια, λινόλαιο ή φελλός για τα πατώματα
3. Γυαλί για επιστέγαστρα και επικάλυψη επιφανειών
4. Κουφώματα ξύλινα ή ξύλινα –αλουμινένια για πλαίσια σε παράθυρα και πόρτες
5. Καουτσούκ για ηλεκτρικά καλώδια

ekotsifi
31-05-10, 12:14
κορίτσια χαίρετε,

Εχω κάποιες απορίες σχετικά με όλα αυτά τα ωραία οικολογικά και χειροποίητα αππορυπαντικά..
1. Βόρακα που βρίσκουμε? Δεν το βρίσκω και όσους έχω ρωτήσει δεν το γνωρίζουν.
2. ποιά η διαφορά με άσπρο και κόκκινο ξύδι?
3. Στα χειροποίητα αππορυπαντικά για το πλυντήριο, έχετε δεί διαφορά ή όχι? Σε πόσους βαθμούς πλένετε? Φεύγουν οι λεκέδες από τα ρούχα? ξεβάφουν? Χτές έφτιαξα μια δόση για να δώ τι γίνετε με πράσινο σαπουνι, σόδα, ξύδι και νερό (αλλού λένε και χονδό αλάτι) αλλά δεν είδα διαφορά.
4. Ποία η διαφορά τις μαγειρικής σόδας και σόδα πλυσίματος ( ούτε και αυτό βρίσκω)
5. Ενα εντομοκτόνο για σκνίπες ? το δωμάτιο των παιδιών μου για κάποιο λόγω έχει γεμίσει και δεν φεύγουν τα άτιμα.

Συγνώμη που σας ζάλισα και ευχαριστώ εκ των προτέρων.

soevan07
31-05-10, 12:43
κορίτσια χαίρετε,

Εχω κάποιες απορίες σχετικά με όλα αυτά τα ωραία οικολογικά και χειροποίητα αππορυπαντικά..
1. Βόρακα που βρίσκουμε? Δεν το βρίσκω και όσους έχω ρωτήσει δεν το γνωρίζουν.

Σε μεγάλα φαρμακεία

2. ποιά η διαφορά με άσπρο και κόκκινο ξύδι?
Το κόκκινο μπορεί να ξεβάψει

3. Στα χειροποίητα αππορυπαντικά για το πλυντήριο, έχετε δεί διαφορά ή όχι? Σε πόσους βαθμούς πλένετε? Φεύγουν οι λεκέδες από τα ρούχα? ξεβάφουν? Χτές έφτιαξα μια δόση για να δώ τι γίνετε με πράσινο σαπουνι, σόδα, ξύδι και νερό (αλλού λένε και χονδό αλάτι) αλλά δεν είδα διαφορά

το ίδιο όπως και στα κοινά απορρυπαντικά

4. Ποία η διαφορά τις μαγειρικής σόδας και σόδα πλυσίματος ( ούτε και αυτό βρίσκω)

H μαγειρική είναι η διττανθρακική και μπορεί να φαγωθεί
ενώ η σόδα πλυσίματος είναι η ανθρακική σόδα ΔΕΝ ΤΡΩΓΕΤΑΙ αλλά είναι κατάλληλη για το πλύσιμο αφού αντιδρά με τα άλατα που κάνουν το νερό σκληρό

http://www.wisegeek.com/what-is-soda-ash.htm

http://www.wisegeek.com/what-is-washing-soda.htm

5. Ενα εντομοκτόνο για σκνίπες ? το δωμάτιο των παιδιών μου για κάποιο λόγω έχει γεμίσει και δεν φεύγουν τα άτιμα.

Συγνώμη που σας ζάλισα και ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Για δες εδώ
http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=61788

ekotsifi
31-05-10, 12:56
Σε ευχαριστώ για όλες τις παραπάνω πληροφορίες, μία τελευταία, που βρίσκουμαι σόδα πλυσίματος?

soevan07
31-05-10, 14:04
που βρίσκουμαι σόδα πλυσίματος?

Να σου πω την αλήθεια δεν ξέρω...
...τώρα τελευταία έμαθα κι εγώ την διαφορά μεταξύ μαγειρικής και πλυσίματος.:-?
(χρησιμοποιούσα μέχρι στιγμής μόνο την μαγειρική που υπάρχει σε όλα τα σούπερ μάρκετ)

Μόλις μάθω θα σου πω...

εκτός εαν βρεθεί κάποιος να μας πει!....:mrgreen:

TARA
31-05-10, 20:21
Κοριτσια, λαδι σε μπλουζα η οποια εχει πλυθει στο πλυντηριο με vanish αλλα δε βγηκε ο λεκες, τι κανουμε?

Ηλιάννα
31-05-10, 20:30
Κοριτσια, λαδι σε μπλουζα η οποια εχει πλυθει στο πλυντηριο με vanish αλλα δε βγηκε ο λεκες, τι κανουμε?
Εγω βαζω πανω υγρο που πλενω τα πιατα και καθαριζουν μια χαρα

amande
31-05-10, 20:51
Να σου πω την αλήθεια δεν ξέρω...
...τώρα τελευταία έμαθα κι εγώ την διαφορά μεταξύ μαγειρικής και πλυσίματος.:-?
(χρησιμοποιούσα μέχρι στιγμής μόνο την μαγειρική που υπάρχει σε όλα τα σούπερ μάρκετ)

Μόλις μάθω θα σου πω...

εκτός εαν βρεθεί κάποιος να μας πει!....:mrgreen:
Να μας πει να μας πει.....κι εγω την μαγειρική έβαζα:mrgreen:

mom
31-05-10, 21:02

Δοκίμασε να το τρίψεις με οικιακή βενζίνη και μετά πάλι στο πλυντήριο!:mrgreen:

ekotsifi
01-06-10, 10:02
κορίτσια , πήγα πρωι πρωι σε φαρμακεια για βορακα ή βορικό οξύ και δεν πουλάνε, που αλλού μπορώ να βρώ?

Access
01-06-10, 10:31
Για σόδα πλυσίματος δείτε στο κέντρο της Αθήνας στην Σωκράτους
Η σόδα για το πλύσιμο, δεν είναι κατάλληλη για κατανάλωση, αλλά είναι καλή για το πλύσιμο αφού αντιδρά με τα άλατα που κάνουν το νερό σκληρό.

Τώρα για βόρακα δεν έχω αξιωθεί να ρωτήσω την φαρμακοποιό μου αν δεν έχει ίσως μπορεί να μου παραγγείλει.

mommymini
01-06-10, 10:43
κορίτσια , πήγα πρωι πρωι σε φαρμακεια για βορακα ή βορικό οξύ και δεν πουλάνε, που αλλού μπορώ να βρώ?
Εγώ πάλι βορικό οξύ από φαρμακείο το είχα πάρει και μάλιστα μου το έφτιαξε και επιτόπου.

χρύσα08
01-06-10, 11:19
Άλλη είναι η σόδα πλυσίματος και άλλη η μαγειρική σόδα? (ρωτάει η άσχετη)

Για κόκκινο κρασί σε τραπεζομάντηλο, ξέρετε κάτι? Το έπλυνα με ACE και μετά στο πλυντήριο και δε βγήκε... Έχω σκάσει, είναι το αγαπημένο μου τραπεζομάντηλο. Και δεν είναι και άσπρο να το πλακώσω στις χλωρίνες!

Access
01-06-10, 11:55
Άλλη είναι η σόδα πλυσίματος και άλλη η μαγειρική σόδα? (ρωτάει η άσχετη)
Ναι άλλο το ένα άλλο το άλλο βέβαια και τα 2 την ίδια δουλεία κάνουν αλλά νομίζω ότι η σόδα πλυσίματος που την αγοράζεις χύμα είναι φθηνότερη

Για κόκκινο κρασί σε τραπεζομάντηλο, ξέρετε κάτι? Το έπλυνα με ACE και μετά στο πλυντήριο και δε βγήκε... Έχω σκάσει, είναι το αγαπημένο μου τραπεζομάντηλο. Και δεν είναι και άσπρο να το πλακώσω στις χλωρίνες![/QUOTE]
δοκίμασε να βάλεις το σημείο που έχει τον λεκέ σε ένα ποτήρι/μπόλ κάτι τέλος πάντων με νερό και σόδα (κάνει και η μαγειρική) :lol::lol: και μετά στο πλυντήριο πάλι.

Rosie
01-06-10, 12:07

Βλέπω ότι είσαι στο Μαρούσι, οπότε πήγαινε στο ομοιοπαθητικό φαρμακείο της Προβατά (στο κέντρο), εκεί έχει σίγουρα. Είναι όμως πιο ακριβός από άλλα φαρμακεία του κέντρου-νοτίων προαστείων.

Το βορικό οξύ γιατί το θες;

Rosie
01-06-10, 12:15
Σόδα πλυσίματος ούτε κι εγώ βρήκα, αλλά όλα τα οικολογικά λευκαντικά έχουν σαν βάση τους τη σόδα αυτή οπότε αυτά παίρνω.

χρύσα08
01-06-10, 12:26
Θα το δοκιμάσω και ελπίζω να πιάσει!