PDA

Επιστροφή στο Forum : ΝΟΙΚΟΚΥΡΙΟ! συμβουλές, tips & μικρά μυστικά!

Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 [7]

Lucy
15-03-11, 16:25
Eπειδη δεν μπορω να διαβασω ολες αυτες τις σελιδες :oops::oops: θα ηθελα αν ξερει καποια κοπελα πως μπορουν οι πετσετες μας οταν μπαινουν στο πληντυριο να βγαινουν οπως ηταν χνουδωτες και αφρατατες και οχι αγριες οπως μου ειναι τωρα. Σας ευχαριστω πολυ

Είχα δοκιμάσει τα πάντα και ετοιμαζόμουν να πετάξω τις πετσέτες και να πάρω άλλες...
Τελικά πήρα στεγνωτήριο και σώθηκα!!! Σαν καινούριες βγαίνουν! Αφράτες και μυρωδάτες!:D

casperαki
18-03-11, 13:31
Kalimera~
Εχω που λετε καναπε στο σπιτι και ειναι τοσο βρωμικος που δεν αντεχω αλλο να τον βλεπω
Ειναι βρωμια απο καιρο τωρα , ολα απο το παιδι.
Τα περισσοτερα ειναι γαλατα , λαδια ισως , σοκολατες κτλ....
Ο καναπες ειναι σκουρος καφες κ οι λεκεδες ειναι ολοι ασπροι....πως να τους βγαλω?
Τα καλυματα βγαινουν αλλα με ποαραπ ολυ δυσκολια , τα ειχα βγαλει περσυ τα ειχα βαλει στο πλυντηριο αλλα οταν τα εβαλα σκιστηκαν σε καποια σημεια και δεν γινετε να το ξανακανω γιατι θα γινει αχρηστο τελειως
Τα ετριψα με ειδικο σαμπουν για καναπεδες αλλα τιποτ.α..
Ξερετε κανενα μυστικο?????θα με σωσετε!!!

ΣΩΤΗΡΙΑ
18-03-11, 14:23
Είχα δοκιμάσει τα πάντα και ετοιμαζόμουν να πετάξω τις πετσέτες και να πάρω άλλες...
Τελικά πήρα στεγνωτήριο και σώθηκα!!! Σαν καινούριες βγαίνουν! Αφράτες και μυρωδάτες!:D

μονο με το στεγνωτηριο ουτε χωρος υπαρχει και τωρα ουτε περιττα εξοδα :confused:

ΦΩΤΕΙΝΗ763
18-03-11, 15:51
Καλησπέρα. Για τις πετσέτες ο αντρας μου που δουλευει στο χωρο των λευκών ειδών μου εχει πει οτι για να παραμεινουν απορροφητικές και μαλακές θα πρεπει πριν τις πρωτοπλυνουμε (αχρησιμοποιητες) να τις αφησουμε ενα βραδυ σε σκετο νερο επειδη το βαμβάκι ειναι υδροφιλο. Μετά τις πλενουμε κανονικά.

Lucy
18-03-11, 16:09
Kalimera~
Εχω που λετε καναπε στο σπιτι και ειναι τοσο βρωμικος που δεν αντεχω αλλο να τον βλεπω
Ειναι βρωμια απο καιρο τωρα , ολα απο το παιδι.
Τα περισσοτερα ειναι γαλατα , λαδια ισως , σοκολατες κτλ....
Ο καναπες ειναι σκουρος καφες κ οι λεκεδες ειναι ολοι ασπροι....πως να τους βγαλω?
Τα καλυματα βγαινουν αλλα με ποαραπ ολυ δυσκολια , τα ειχα βγαλει περσυ τα ειχα βαλει στο πλυντηριο αλλα οταν τα εβαλα σκιστηκαν σε καποια σημεια και δεν γινετε να το ξανακανω γιατι θα γινει αχρηστο τελειως
Τα ετριψα με ειδικο σαμπουν για καναπεδες αλλα τιποτ.α..
Ξερετε κανενα μυστικο?????θα με σωσετε!!!

Υπάρχουν υπηρεσίες καθαρισμού που έρχονται στο σπίτι σου και καθαρίζουν τους καναπέδες.
Μυστικό δυστυχώς δεν ξέρω...

μονο με το στεγνωτηριο ουτε χωρος υπαρχει και τωρα ουτε περιττα εξοδα :confused:

Δυστυχώς δεν ξέρω άλλο κόλπο. Είχα δοκιμάσει και εγώ τα πάντα αλλά οι πετσέτες γίνονταν σαν από αλουμινόχαρτο (ακόμα και οι πιο καλές-ακριβές).
Για το θέμα του χώρου, μπορείς να το τοποθετήσεις πάνω από το πλυντήριό σου.

Καλησπέρα. Για τις πετσέτες ο αντρας μου που δουλευει στο χωρο των λευκών ειδών μου εχει πει οτι για να παραμεινουν απορροφητικές και μαλακές θα πρεπει πριν τις πρωτοπλυνουμε (αχρησιμοποιητες) να τις αφησουμε ενα βραδυ σε σκετο νερο επειδη το βαμβάκι ειναι υδροφιλο. Μετά τις πλενουμε κανονικά.

Το είχα δοκιμάσει και αυτό, αλλά μακροπρόθεσμα πάλι γίνονταν χάλια οι πετσέτες...

oikat
02-04-11, 00:11
αγόρασα το σφουγγαράκι της vileda που είναι ειδικό για τις κεραμικές εστίες και τις καθάρισε μόνο με νερό όπως γράφει! Είναι απλά τέλειο!!!

agapoulini
02-04-11, 00:38
αγόρασα το σφουγγαράκι της vileda που είναι ειδικό για τις κεραμικές εστίες και τις καθάρισε μόνο με νερό όπως γράφει! Είναι απλά τέλειο!!!

τα σημαδια γυρω απο τις εστιες τα εξαφανιζει;

Gold
02-04-11, 01:57
πως λεγεται?αν θελεις μπορεις να γραψεις την ακριβη ονομασια του?
γιατι εχω ενα θεματακι τωρα τελευταια με μια μονο εστια,μου εβγαλε λευκους κυκλους,και ψυλλιαζομαι πως ειναι απο καποιο μπρικι:?δεν βγαινει με τιποτα:mad::(εχω χρησιμοποιησει την ειδικη ξυστρα,αλλα τιποτα..

τα σημαδια γυρω απο τις εστιες τα εξαφανιζει;

δοκιμασες την ειδικη ξυστρα για κεραμικες εστιες?

oikat
03-04-11, 10:41
είναι το "vileda active wave", σφουγγαράκι για κεραμικές εστίες - Δε χαράζει. Έχει 2 μέσα.

Εμένα τα σημάδια από φαγητό δεν έφευγαν ούτε με τη ξύστρα ούτε με τρίψιμο με το απλό σφουγγαράκι και υγρό πιάτων που ήξερα. Με αυτό έφυγαν κατευθείαν μόνο με νερό και χωρίς πολύ τρίψιμο. Έχει 2 πλευρές, καθαρίζει αυτή που είναι σκληρή. Τώρα η κουζίνα είναι όπως την αγόρασα. Έπαθα πλάκα!!!

Gold για λευκούς κύκλους δε ξέρω αλλά δε χάνεις τίποτα να το δοκιμάσεις.

ποτάκης
16-04-11, 21:53
καμιά ιδέα για το πώς μπορώ να καθαρίσω τις τέντες απο την εξωτερική πλευρά. έχει γεμίσει κάτι σα μούχλα:???:

gimnasio
17-04-11, 17:59
κι ό,τι καθάρισα και γω το εσωτερικό των τεντών αλλά βρε κορίτσια κάποια σημεία δεν καθάρισαν καλά. Μήπως υπαρχει κάποιο ειδικό υγρό;

sandy8
19-04-11, 08:03
Κοριτσια αυτος ο γιος μου δεν υπαρχει. Πηρε στυλο κ εγραψε την οθονη του υπολογιστη αντε πειτε μου τωρα πως βγαινει αυτο το πραγμα, θα τρελαθω...

sandy8
19-04-11, 08:35
Κοριτσια αυτος ο γιος μου δεν υπαρχει. Πηρε στυλο κ εγραψε την οθονη του υπολογιστη αντε πειτε μου τωρα πως βγαινει αυτο το πραγμα, θα τρελαθω...

Κοριτσια βρηκα μονη μου την απαντηση μετα απο ψαξιμο στο ιντερνετ
ΟΔΟΝΤΟΚΡΕΜΑ εκανε θαυματα εφυγε αμεσως το βρηκα σε ενα ξενο site ευτυχως εφυγε γιατι ποιος ακουγε τον αντρα μου....

marianna28
19-04-11, 12:55
Κορίτσια θέλω τη γνώμη σας. Εχει δοκιμάσει καμια τα Ariel Baby? Εγώ χρησιμοποιώ φανατικά τα Baby Planet αλλά θέλω να ξέρω και για το Ariel. Δεν τα έχω δει στο σουπερ μαρκετ αλλά το είδα σε ένα περιοδικό.Αν τα έχει δοκιμάσει κάποια ας μας πει.

Lucy
19-04-11, 13:05
Κοριτσια βρηκα μονη μου την απαντηση μετα απο ψαξιμο στο ιντερνετ
ΟΔΟΝΤΟΚΡΕΜΑ εκανε θαυματα εφυγε αμεσως το βρηκα σε ενα ξενο site ευτυχως εφυγε γιατι ποιος ακουγε τον αντρα μου....

Θα το έχω υπόψη μου... Εμάς είχε γράψει με κηρομπογιές την οθόνη της τηλεόρασης... Έφυγε σιγά σιγά με πολύ τρίψιμο με αυτό το ειδικό υγρό για τις οθόνες...

Gold
19-04-11, 22:52
είναι το "vileda active wave", σφουγγαράκι για κεραμικές εστίες - Δε χαράζει. Έχει 2 μέσα.

Εμένα τα σημάδια από φαγητό δεν έφευγαν ούτε με τη ξύστρα ούτε με τρίψιμο με το απλό σφουγγαράκι και υγρό πιάτων που ήξερα. Με αυτό έφυγαν κατευθείαν μόνο με νερό και χωρίς πολύ τρίψιμο. Έχει 2 πλευρές, καθαρίζει αυτή που είναι σκληρή. Τώρα η κουζίνα είναι όπως την αγόρασα. Έπαθα πλάκα!!!

Gold για λευκούς κύκλους δε ξέρω αλλά δε χάνεις τίποτα να το δοκιμάσεις.

oikat σ ευχαριστω για την απαντηση σου:D
το πηρα το vilenda active wave την κεραμικη μια χαρα την καθαρισε,και χωρις ξυστρα;-) αλλα δυστυχως οι λευκοι κυκλοι δεν φευγουν με τιποτα:-(
ατιμο μπρικι,μαλλον αυτο τους δημιουργησε:confused::???:

oikat
21-04-11, 22:17
oikat σ ευχαριστω για την απαντηση σου:D
το πηρα το vilenda active wave την κεραμικη μια χαρα την καθαρισε,και χωρις ξυστρα;-) αλλα δυστυχως οι λευκοι κυκλοι δεν φευγουν με τιποτα:-(
ατιμο μπρικι,μαλλον αυτο τους δημιουργησε:confused::???:

χαίρομαι που σου άρεσε γιατί και συ μ'έχεις βοηθήσει! :D

Όσον αφορά το μπρίκι φαντάζομαι ότι εννοείς το περιεχόμενο του; Τι είχε μέσα; Μήπως ζάχαρη;

Gold
23-04-11, 19:48
χαίρομαι που σου άρεσε γιατί και συ μ'έχεις βοηθήσει! :D

Όσον αφορά το μπρίκι φαντάζομαι ότι εννοείς το περιεχόμενο του; Τι είχε μέσα; Μήπως ζάχαρη;
oikat μου το μπρικι δεν ειχε ζαχαρη,δεν ειναι ανοξειδωτο ατσαλι 18/10 και προφανως το ¨μειγμα¨απο το οποιο ειναι κατασκευασμενο δεν ειναι οτι καλυτερο,και δημιουργησε τους κυκλους..
μετα το Πασχα θα το ψαξω λιγο πιο διεξοδικα γιατι μου την δινει να το βλεπω ετσι.
Σ ευχαριστω και παλι!

ποτάκης
21-05-11, 11:43
Η κρεβατοκάμαρά μου έχει στο μεγαλύτερο μέρο απ' το κεφαλάρι της ύφασμα μπεζ που απ' ότι μου είχαν πει είναι πλενόμενο. Μέχρι να πάρω ατμοκαθαριστή πώς μπορώ να το φρεσκάρω? δεν έχει λεκέδες...

"φασολακι"
21-05-11, 13:19
καμιά ιδέα για το πώς μπορώ να καθαρίσω τις τέντες απο την εξωτερική πλευρά. έχει γεμίσει κάτι σα μούχλα:???:

και εμενα ετσι εγιναν και μαλλον θα βαλω σε μια λεκανη χλωρινη με νερο και με την σκουπα θα το τριψω ...μετα ξεβγαλμα με λαστιχο
το θεμα ειναι απο την εξω μερια πως φτανετε?
ισως αν παω στον επανω οροφο που μενει ο αδερφος μου αλλα και παλι δεν ξερω αν φτανω....
ακροβατης:lol::lol::lol::lol::lol:

tamar
07-06-11, 10:11

Υπάρχει τέτοιο πράγμα;...Α θα πάω να πάρω κι εγώ.

belle
07-06-11, 17:51
εγώ τις κεραμικές εστίες τις καθαρίζω με ζιφ , ζεστό νερό και την ξύστρα... καθώς και με το σφουγγαράκι της σκοτς μπραίτ που δεν χαράζει... θα δοκιμάσω κι αυτο της βιλέντα!!!

vasiliki40
13-06-11, 11:18
Κορίτσια καλημέρα!!Τώρα το καλοκαίρι με τις ζέστες ,τι κάνετε με τα διακοσμητικά κεριά??ΜΟυ έχουνε μείνει αρκετά από το χειμώνα και δεν ξέρω πως να τα φυλάξω.Είναι και αρωματικά ,οπότε να τα βάλω τυλιγμένα στο ψυγείο δεν γίνεται

mom
13-06-11, 11:21
Κορίτσια καλημέρα!!Τώρα το καλοκαίρι με τις ζέστες ,τι κάνετε με τα διακοσμητικά κεριά??ΜΟυ έχουνε μείνει αρκετά από το χειμώνα και δεν ξέρω πως να τα φυλάξω.Είναι και αρωματικά ,οπότε να τα βάλω τυλιγμένα στο ψυγείο δεν γίνεται

Δεν έχω κάνει ποτέ καμία ιδιαίτερη συσκευασία στα κεριά για να τα φυλάξω... Τα έχω απλά μέσα στο ντουλάπι... Δεν έχουν πάθει ποτέ τίποτα... Μέσα στο σπίτι δεν έχουμε βέβαια, ποτέ την θερμοκρασία που έχει έξω, άρα πως να λιώσουν??

maria- elpida
13-06-11, 11:35
και εμενα ετσι εγιναν και μαλλον θα βαλω σε μια λεκανη χλωρινη με νερο και με την σκουπα θα το τριψω ...μετα ξεβγαλμα με λαστιχο
το θεμα ειναι απο την εξω μερια πως φτανετε?
ισως αν παω στον επανω οροφο που μενει ο αδερφος μου αλλα και παλι δεν ξερω αν φτανω....
ακροβατης:lol::lol::lol::lol::lol:
καλημερα, στις τεντες ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ καθε ειδος απορρυπαντικου..
τουλαχιστον εμενα ετσι μου ειπαν οταν την βαλαμε.
μονο νερο και τριψιμο με την σκουπα..

εγω ανεβηκα στην γειτονισσα με το πιεστικο και την καθαρισα με σκετο νερο!

vasiliki40
13-06-11, 12:04
Δεν έχω κάνει ποτέ καμία ιδιαίτερη συσκευασία στα κεριά για να τα φυλάξω... Τα έχω απλά μέσα στο ντουλάπι... Δεν έχουν πάθει ποτέ τίποτα... Μέσα στο σπίτι δεν έχουμε βέβαια, ποτέ την θερμοκρασία που έχει έξω, άρα πως να λιώσουν??

Εγώ έχω αρκετή ζέστη μέσα στο σπίτι και τα κεριά που έχω βγάζουνε από κάτω κάτι σαν λάδι ,αφήνουνε και λεκέδες .Πρός το παρόν τα έχω τυλίξει με αλουμινόχαρτο αλλά δεν ξέρω εάν είναι αρκετό ,φοβάμαι να τα βάλω σε ντουλάπι γιατί έτσι και λιώσει τίποτα ,θα τα βάψει τα πάντα.

miriki
15-06-11, 12:58
Βρε κορίτσια εσείς που ξέρετε πολλά, πώς φροντίζουμε μαύρη λάκα; Θυμάμαι η μαμά μου χρησιμοποιούσε φανελένιο πανί και κάτι ακόμη, αλλά δε θυμάμαι τι και δυστυχώς δεν είναι πια κοντά μας να τη ρωτήσω (και αυτό και τρεις χιλιάδες άλλα πράγματα που θα ήθελα να τη ρωτήσω και να της πω αλλά δεν είναι της παρούσης αυτό το ζήτημα).

lop
01-07-11, 19:22
oikat & Gold πέστε μου σας παρακαλώ από που πήρατε αυτό το σφουγγαράκι της Vileda γιατί carrefur και Σκλαβενίτης δεν το έχουν και το θέλωωωωωωωωω.......

oikat
03-07-11, 00:56
oikat & Gold πέστε μου σας παρακαλώ από που πήρατε αυτό το σφουγγαράκι της Vileda γιατί carrefur και Σκλαβενίτης δεν το έχουν και το θέλωωωωωωωωω.......

το πήρα από το my market. Όντως δεν υπάρχει σε όλα τα σούπερ.

lop
03-07-11, 09:56
Να' σαι καλά. Ευχαριστώ.

sandy8
06-07-11, 15:00
Κοριτσια γνωριζει καμια τι μπορω να κανω στα παπουτσια μου που με στενευουν κανενα κολπο? Η χρειαζεται να παω στον τσαγκαρη?

lop
06-07-11, 19:44
κορίτσια μούφα ότι δεν κάνει να πλύνεις τις τέντες με απορρυπαντικό. Την έπλυνα αφού την κατέβασα. την 'επιασα, την έβρεξα με το λάστιχο και με απορρυπαντικό πιάτων σε μια σκούπα, και ....καλό τρίψιμο έγινε ξέξασπρη. Μεγάλη διαφορά και ευχάριστο το πιτσίλισμα λόγω ζέστης...

miriki
06-07-11, 21:24
Κοριτσια γνωριζει καμια τι μπορω να κανω στα παπουτσια μου που με στενευουν κανενα κολπο? Η χρειαζεται να παω στον τσαγκαρη?

Μπορείς να αγοράσεις καλαπόδια για αντρικά παπούτσια και να τα βάλεις στα δικά σου αφού πρώτα τους βάλεις από μέσα λίγη ενυδατική κρέμα (αρκεί να είναι δερμάτινα τα παπούτσια ε; ) .

Δοκιμασμένο ;)

κωστας ασπα
13-07-11, 01:29
Μου αδειασε κατσαρολα με λαδι τηγανισματος πανω σε μαρμαρινη σκαλα και γεμισε λεκεδες απο λαδι και πιτσιλιες σχεδον ολοκληρη και σε ξερω πωσ νατη καθαρισω. Εχτε να μου προτεινετε κατι
:(:(:confused::(

oikat
13-07-11, 14:13
Μου αδειασε κατσαρολα με λαδι τηγανισματος πανω σε μαρμαρινη σκαλα και γεμισε λεκεδες απο λαδι και πιτσιλιες σχεδον ολοκληρη και σε ξερω πωσ νατη καθαρισω. Εχτε να μου προτεινετε κατι
:(:(:confused::(

έχω ένα βιβλίο που γράφει τα εξής για το μάρμαρο:

- οι λεκέδες αφαιρούνται με οξυζενέ
- λεκέδες από λίπος: διαλύετε 25γρ. πράσινο σαπούνι σε 1/2 λίτρο ζεστό νερό. Το αφήνετε να κρυώσει και προσθέτετε 2 κουταλιές αμμωνία και λίγη κιμωλία. Τρίβετε καλά το μάρμαρο, το σκουπίζετε και το καλύπτετε με αυτό το μίγμα.

Το λάδι μάλλον ανήκει στην 2η κατηγορία.

Ο,τι είναι να κάνεις πάντως πρέπει να το κάνεις γρήγορα πριν ποτήσει ο λεκές.

κωστας ασπα
13-07-11, 14:19
ευχαριστω πολυ. Την κιμωλια τη βρισκω και σε σκονη η απλα παιρνω την κοινη που χρησιμοποιουν τα παιδια:!:

ΡΙΑ84
13-07-11, 16:58
κοριτσια και εμενα μια βοηθεια....
εβαλα ενα πλυντηριο με ασπρα ρουχα στους 60 και στο μεγαλο προγραμμα με λευκαντικο,απορρυπαντικο και λιγο χλωρινη πλυντηριου και τωρα που τα εβγαλα.....δεν τα λες και ασπρα...
τι μπορω να κανω για να γινουν αυτο που λεμε"γαλα"???

κωστας ασπα
13-07-11, 23:11
εβαλα ενα πλυντηριο με ασπρα ρουχα στους 60 και στο μεγαλο προγραμμα με λευκαντικο,απορρυπαντικο και λιγο χλωρινη πλυντηριου και τωρα που τα εβγαλα.....δεν τα λες και ασπρα...

Mημως να τα επλενες με vanish σκονη σε ασπρο πλαστικο κουτι, που ειναι καταλληλη για τα λευκα.

novpal
14-07-11, 00:23
Βρε κορίτσια, να σας ρωτήσω, κάθε πότε κάνετε ξεσκόνισμα-σκούπα-σφουγγάρισμα? Εγώ κάνω 2 φορές την εβδομάδα & κανένα πέρασμα με το σουίφερ ενδιάμεσα αλλά το σπίτι βρωμίζει αμέσως απο την επόμενη μέρα. Ειδικά τώρα που περπατάω συχνά ξυπόλητη το πόδι μου μαυρίζει μέσα στη μέρα (!!!). Μήπως φταίει το απορρυπαντικό? Χρησιμοποιώ πλάνετ. παρεπιπτόντως, χρησιμοποιώ και σαπούνι & μαλακτικό για τα ρούχα πλάνετ & δεν το βρίσκω καθόλου αποτελεσματικό, τα ρούχα δεν καθαρίζουν με τίποτα.

Gold
21-07-11, 17:28
Εγω το χω παρει απ τον Μασουτη.

ΡΙΑ84
21-07-11, 22:48
Mημως να τα επλενες με vanish σκονη σε ασπρο πλαστικο κουτι, που ειναι καταλληλη για τα λευκα.

εβαλα το ιδιο αλλα απο το ariel....λες να μην κανει δουλεια αυτο και να παρω το vanish????

kalamaraki
21-07-11, 23:35
Βρε κορίτσια, να σας ρωτήσω, κάθε πότε κάνετε ξεσκόνισμα-σκούπα-σφουγγάρισμα? Εγώ κάνω 2 φορές την εβδομάδα & κανένα πέρασμα με το σουίφερ ενδιάμεσα αλλά το σπίτι βρωμίζει αμέσως απο την επόμενη μέρα. Ειδικά τώρα που περπατάω συχνά ξυπόλητη το πόδι μου μαυρίζει μέσα στη μέρα (!!!). Μήπως φταίει το απορρυπαντικό? Χρησιμοποιώ πλάνετ. παρεπιπτόντως, χρησιμοποιώ και σαπούνι & μαλακτικό για τα ρούχα πλάνετ & δεν το βρίσκω καθόλου αποτελεσματικό, τα ρούχα δεν καθαρίζουν με τίποτα.

Ξεσκόνισμα σκουπισμα με την ηλεκτρική και σφουγγάρισμα μια φορά την εβδομάδα εκτός απροόπτου/ επίσκεψης.

Ενδιάμεσα σκουπισμα/μάζεμα τριχών με σουίφερ σκούπα μέρα παρά μέρα
Σημαντικό επισης ειναι οτι στο σπίτι μέσα δεν μπαινουμε/περπατάμε με τα παπούτσια ποτέ, μονο στο χωλάκι της εισόδου, και ετσι η μονη βρωμιά που βρισκεις είναι η σκόνη που μαζεύεται απο το αέρισμα.

Μπορείς να ανανεώνεις το σφουγγάρισμα μέρα παρά μέρα....αλλά ειναι κόπος.

Ξεσκόνισμα με σουίφερ για τα χοντρά και μετά πέρασμα με πανάκι και ενα μείγμα σε βαποριζατέρ απο ενα δάχτυλο εναμιση μαλακτικό, ενα σφηνάκι ξυδι και το υπολοιπο νεράκι.
Ξεκάζεις σκουπιζεις και δεν μαζευει τοσο σκόνη και δεν χρειάζεται καθημερινά.

Τα πλάνετ μια φορά τα πηρα και δεν τα ξαναπήρα, απαράδεκτα και δεν καθαρίζουν ουτε του πλυντηριου ουτε ουτε του πατώματος.

Στο μειγμα για το σφουγγάρισμα βάζω νερό δυο καπάκια υγρό πατώματος για το άρωμα και ενα καπάκι χλωρίνη συμπυκνωμένη.

Εγώ για το πλυντήριο ρούχων χρησιμοποιώ ή το Νεοματ υγρό το μπλε ή το Εσεξ Γιασεμί και πλένω μονο στους 30βαθμούς ή στους 40 καμιά φορά. Πάντα βγαινουν ολοι οι λεκέδες μου. Βεβαια οταν ειναι λαδιά ή σάλτσα μολις λερωθει του βάζω λιγο απορρυπαντικό πιάτων επιτόπου φευγει το περισσότερο και μετά πλυντήριο.
Μαλακτικό ρουχων χρησιμοποιώ το Σουπλιν αρόμα θέραπυ το φουξ ή το Λενορ το χρυσό (ειναι τα μονα δυο που εγώ τουλάχιστον δοκιμασα και μένει η μυρωδιά στα ρουχα και μετά το στέγνωμα και στο σιδέρωμα και στην ντουλάπα) τα παιρνω σε μεγάλες ποσότητες οταν βρίσκω προσφορές πχ πηρα την δευτερα απο το καρφουρ 6 σουπλιν μικρά με 40% έκπτωση και είχε για κάθε ενα και ένα ακομη δώρο. Πληρωσα 6ευρώ και για τα έξι κουτάκια των 750μλ.

kourkoumpini
24-07-11, 17:20
Ηθελα να ρωτησω αν ξερει καμια κοπελα πώς φευγει το γαριασμα απο τα ρουχα. εχετε δοκιμασει καποιο απορρυπαντικο και το πετυχατε; δεν θελω να τα μουλιασω στη χλωρινη. υπαρχει τροπος;

kourkoumpini
24-07-11, 17:25
δεν ξερω αν το συγκεκριμενο ποστ και η συγκεκριμενη ερωτηση πρπει να μπουν σε αυτο το τοπικ αλλα δεν ξερω που αλλου να το ρωτησω.
θελω να αγορασω πολυ μεγαλες ναιλον "σακουλες" για καναπε για να βαλω μεσα καποια επιπελα και ηλεκτρικα στη μετακομιση. θελω δηλαδη να βρω ετσι μεγαλες γερες "σακουλες" για τον καναπε, την κουνια του μωρου, το ψυγειοι κτλ. καταλαβατε. ξερετε καποιο μεγαζι με ειδη συσκευασιας απο οπου να μπορω να αγορασω; υπαρχει τετοιο πραγμα η θελω παραλογα πραγματα; αμα γνωριζετε θα με βοηθουσατε πολυ

mgeorgan
24-07-11, 22:37
δεν ξερω αν υπαρχουν οι σακουλες που λες, αλλά υπάρχει αυτο το ναυλον με τις φουσκες σε ρολό τεράστιο (υψος 1,5 μετρο νομίζω και καμια 50 μηκος). Αυτο μπορεις να το παρεις απο μαγαζί που πουλάει χρώματα σιδερικά.
Διαφορετικά αν ρωτούσες σε κάποιο επιπλαδικο γνωστό σου να σου δώσει τετοιο ναυλον.

ΡΙΑ84
24-07-11, 22:39
δεν ξερω αν το συγκεκριμενο ποστ και η συγκεκριμενη ερωτηση πρπει να μπουν σε αυτο το τοπικ αλλα δεν ξερω που αλλου να το ρωτησω.
θελω να αγορασω πολυ μεγαλες ναιλον "σακουλες" για καναπε για να βαλω μεσα καποια επιπελα και ηλεκτρικα στη μετακομιση. θελω δηλαδη να βρω ετσι μεγαλες γερες "σακουλες" για τον καναπε, την κουνια του μωρου, το ψυγειοι κτλ. καταλαβατε. ξερετε καποιο μεγαζι με ειδη συσκευασιας απο οπου να μπορω να αγορασω; υπαρχει τετοιο πραγμα η θελω παραλογα πραγματα; αμα γνωριζετε θα με βοηθουσατε πολυ

αχ οταν εκανα την μετακομηση μου απο Αθηνα -Κερκυρα ειχα παρει τετοιες σακουλες(χοντρες και ηταν σε ρολο και μου το εκοψε στο μεγεθος που ηθελα ακριβος) απο μαγαζι με τετοια ειδη....σακουλες,χαρτι για τυλιγμα με φουσκες κ.α. τωρα στην Θεσ/νικη δεν ξερω που μπορεις να βρεις αλλα σιγουρα καπου θα εχει ενα τετοιο μαγαζι!!!

kourkoumpini
25-07-11, 07:20
Σας ευχαριστω πολυ και τις δυο.
Ρια στην Αθηνα ψαχνω μαγαζι με τετοια ειδη. θα γυρισουμε θεσσαλονικη.
υπαρχει περιπτωση να εχει το πρακτικερ ή το αλεξπακ;

Stap
25-07-11, 10:34
οικολογική λύση: με λεμόνι. Ή τα αφήνεις να μουλιάσουν για κάποια ώρα σε νερό με χυμό λεμονιού ή βάζεις κατευθείαν στον κάδο του πλυντηρίου μαζί με το απορρυπαντικό μισό φλυτζάνι χυμό λεμονιού (από στυμένο κανονικό λεμόνι όχι χυμό αγοραστό γιατί συχνά δεν είναι από λεμόνι).

Stap
25-07-11, 10:47
Εγώ τέτοιο νάυλον με φουσκάλες βρίσκω σε "παραδοσιακά" καταστήματα σιδηρικών (χρώματα-σιδηρικά, που πουλάνε από κλειδαριές, χρώματα, βίδες μέχρι εργαλεία, βρύσες κλπ) που έχουν κι απλό νάυλον σε ρολό, χαρτόνι "κυματιστό" για συσκευασία, ρολό πλαστικό δίχτυ που βάζουμε για τα φυτά κλπ. όλα αυτά με το μέτρο.

maria_t
25-07-11, 10:54
Κορίτσια ήθελα να ρωτήσω με ποιό τρόπο να καθαρίσω τα μαξιλάρια. Τόσο τα βαμβακερά όσο και τα πουπουλένια...

Είναι ασφαλές να τα βάλεις στο πλυντήριο ή καταστρέφονται; Υπάρχει κάποιο μυστικό;

kokoraki
25-07-11, 11:58
Τα βαμβακερά βάλτα άφοβα (αν χωράνε στο πλυντήριό σου) αλλά ένα ένα και σε πρόγραμμα χωρίς πολλές στροφες στο στίψιμο. Μετά καλο στέγνωμα σε απλώστρα (όχι κρέμασμα). Τα πουπουλένια ούτε να το σκεφτείς, θα τα καταστρέψεις. Μάλλον σε καθαριστήριο θα γίνει η δουλειά.

kourkoumpini
25-07-11, 12:50
Κοριτσια σας ευχαριστω παρα πολυ. ευτυχως εχει κοντα μαγαζι με σιδηρικα, χρωματα κτλ. θα ρωτησω τιμες. επισης βρηκα μεσω ιντερνετ ενα μαγαζι με ειδη συσκευασιας και πηρα τηλ και ειπαν οτι εχουν τετοιες "σακουλες" αλλα σε ρολο και πουλανε με το κιλο. αυτο με τις φουσκαλιτσες ειναι καλο νομιζω και για να μην χτυπηθουν, οχι μονο για να μην λερωθουν.
παντως η μετακομιση ειναι πολυ δαπανηρη και μεγαλο μανικι.

kourkoumpini
25-07-11, 12:54
Αθυτο με το λεμονι θα το δοκιμασω. θα βαλω ολα τα γαριασμενα μαζι και μια κουπα λεμονι μη σας πω μαζι με το απορρυπαντικο. ευχαριστουμε για το τιπ.

kourkoumpini
25-07-11, 12:58
Τα βαμβακερά βάλτα άφοβα (αν χωράνε στο πλυντήριό σου) αλλά ένα ένα και σε πρόγραμμα χωρίς πολλές στροφες στο στίψιμο. Μετά καλο στέγνωμα σε απλώστρα (όχι κρέμασμα). Τα πουπουλένια ούτε να το σκεφτείς, θα τα καταστρέψεις. Μάλλον σε καθαριστήριο θα γίνει η δουλειά.

θα συμφωνησω απολυτα με το κοκορακι. και εγω τα βαμβακερα τα βαζω μια χαρα στο πλυντηριο, στο προγραμμα με τα ευαισθητα. βαζω μαλιστα και αυτα του καναπε και αστραφτουν. χιχιχι. τα μαξιλαρια που εχω ειναι φθηνα του ικεα (τοτε αυτα μπορουσαμε να παρουμε, μολις ειχαμε μετακομισει απο θεσσαλονικη) και ξεπουπουλιαστηκαν με πλυσιματα. αλλα εχω παρει και κατι ακριβα απο μαγαζι (για τους ξενους) τρομαρα μου και αυτα δεν ξεπουπουλιαστηκαν. μια χαρα μενουν μετα απο καθε πλυσιμο.

πουπουλενια δεν εχω αλλα ειχε ο αδερφος μου ενα μπουφαν χειμωνιατικο με πουπουλα. η μανα μμου το επλενε στο πλυντηριο κανονικα στα ευαισθητα. βεβαια καθε φορα ξεπουπουλιαζοταν και απο λιγο αλλα καθαριζε μια χαρα.

z-maria
02-08-11, 13:41
Κορίτσια ξέρετε κάποιον οικολογικό τρόπο να καθαρίσω τα άλατα που έχουν τα πλακάκια γύρω από την μπανιέρα;

kagly81
02-08-11, 14:19
Κορίτσια ξέρετε κάποιον οικολογικό τρόπο να καθαρίσω τα άλατα που έχουν τα πλακάκια γύρω από την μπανιέρα;

Με ξυδι βγαινουν μια χαρα...

z-maria
02-08-11, 15:12
Με ξυδι βγαινουν μια χαρα...

Σκέτο ξύδι ή διαλυμένο σε νερό και σε ποια αναλογία;

kagly81
02-08-11, 16:57
Σκέτο ξύδι ή διαλυμένο σε νερό και σε ποια αναλογία;
Εγω σκετο βαζω και μετα το ξεπλενω και στις βρυσες σε ενα σπιτι με ενοικιο που εμεινα και ηταν χαλια εβαζα πανακι βουτηγμενο με ξυδι τις τυλιγα και τις αφηνα λιγο μετα λιγο τρυψιμο και ελαμπαν.
Ελπιζω να βοηθησα

ΡΙΑ84
02-08-11, 18:27

συγνωμη που αργησα....
εγω τα ειχα παρει απο ενα μαγαζι που ειναι στον Ταυρο-Πετραλωνα(στα συνορα!!!)επανω στην λεωφορο Χαμοστερνας ακριβος απο κατω απο την γεφυρα που περναει το τρενο(πετραλωνα-Ταυρος)

εκει ειναι το μαγαζι,ειναι λιγο μικρουλη αλλα θα το δεις,εχει απ'εξω ρολλα με χαρτονια,σακουλες και τετοια....ειχε πολυ καλες τιμες!!!

angie!
04-08-11, 15:39
γεια σας μανούλες νοικοκυρές κι απο μένα!λοιπον το θέμα σας είναι πολύ χρήσιμο,αλλά δυστυχώς δεν προλαβαίνω και να θέλω να το διαβάσω όλο ,γιατι απο τη μία έχω την Χρυσάνθη μου να την κυνηγάω όλη μέρα κι απο την άλλη μαζεύω κούτες γιατι σε λίγες μέρες ξεκινάμε μετακόμιση! θα ήθελα να μου πείτε αν ξέρετε:
1ον πως να καθαρίσω το ξύλινο τραπέζι του μπαλκονιού μου ?που ενω το πήραμε πέρυσι έχει ξεθωριάσει απο τον ήλιο,σκονίζεται πολύ κι έχει κ του κόσμου τα ψίχουλα χωμένα στις εσοχές του! αυτά θα τα κάνω με το πιεστικό με νερό,πως ομως (με τι) να το γυαλίσω?τι χρησιμοποιείται?
2ον όταν σφουγγαρίζω (ανεξάρτητα απο τι υγρό βάζω κάθε φορά) όλο μου αφήνει στάμπες στο πάτωμα? δοκίμασα να βαζω πολύ λίγη ποσότητα,δοκίμασα να βαλω μονο χλωρίνη,ή μονο υγρό πατώματος,αλλά πάλι αφήνει σημάδια..γιατΊ?

mgeorgan
04-08-11, 16:10
ειδικά η χλωρίνη αφηνει θαμπαδα στο πάτωμα, μην το κανεις με χλωρίνη. Επίσης το υγρό πιάτων κάνει πολύυυυυυυυυυυυυυυυ αφρο και θέλει ξεπλυμα. Οπότε να χρησιμοπιήσεις τα υγρά που είναι για το πάτωμα ή εναλλακτικά-οικολογικά ξυδάκι!
Καλή τύχη

angie!
04-08-11, 17:35
ειδικά η χλωρίνη αφηνει θαμπαδα στο πάτωμα, μην το κανεις με χλωρίνη. Επίσης το υγρό πιάτων κάνει πολύυυυυυυυυυυυυυυυ αφρο και θέλει ξεπλυμα. Οπότε να χρησιμοπιήσεις τα υγρά που είναι για το πάτωμα ή εναλλακτικά-οικολογικά ξυδάκι!
Καλή τύχη

δεν βάζω καλέ υγρό πιάτων!κανένα AZAX πατώματος παίρνω κι αυτό ακόμα θαμπάδα αφήνει...:?τι άλλο να δοκιμάσω? να βάλω λες ξύδι μέσα στον κουβά μαζί με το υγρό?

mgeorgan
04-08-11, 23:59
sorry, δεν ξερω πως διαβασα υρο πιατων :confused: Το ξυδι το βαζουμε μοναχουλι του με νερό. Μήπως φταιει το πλακακι σου? Αν το περνουσες με στεγνο πανι λίγο πριν στεγνώσει? Ακουγεται πολύ κουραστικό αλλά δεν μπορω να σκεφτώ κατι άλλο

sandy8
05-08-11, 15:22
Αν καταλαβα καλα μιλατε για ξυλινο πατωμα γιατι κ το δικο μου ξυλινο πατωμα αφηνει σταμπες οταν σφουγγαριζωκ εχω δοκιμασω κ νερο με ξυδι κ υγρα που ειναι μονο για ξυλινα πατωματα αλλα τιποτα οταν στεγνωνει εχει σταμπες...

Κ κατι αλλο ξερετε κανενα μυστικο να μυριζει ωραια το μπανιο? Εχω δοκιμασει διαφορα αλλα η μυρωδια χανεται μετα την τριτη μερα

riniw 1980
23-08-11, 14:58
να ρωτήσω βρε κορίτσια κάτι;πόσο συχνά κάνετε απόψυξη;1 φορά το μήνα π.χ.;όταν πιάσει πολύ πάγο η κατάψυξη;πόσο συχνά πρέπει να κάνουμε απόψυξη;

ssttaa
23-08-11, 15:18
γεια σας μανούλες νοικοκυρές κι απο μένα!λοιπον το θέμα σας είναι πολύ χρήσιμο,αλλά δυστυχώς δεν προλαβαίνω και να θέλω να το διαβάσω όλο ,γιατι απο τη μία έχω την Χρυσάνθη μου να την κυνηγάω όλη μέρα κι απο την άλλη μαζεύω κούτες γιατι σε λίγες μέρες ξεκινάμε μετακόμιση! θα ήθελα να μου πείτε αν ξέρετε:
1ον πως να καθαρίσω το ξύλινο τραπέζι του μπαλκονιού μου ?που ενω το πήραμε πέρυσι έχει ξεθωριάσει απο τον ήλιο,σκονίζεται πολύ κι έχει κ του κόσμου τα ψίχουλα χωμένα στις εσοχές του! αυτά θα τα κάνω με το πιεστικό με νερό,πως ομως (με τι) να το γυαλίσω?τι χρησιμοποιείται?
2ον όταν σφουγγαρίζω (ανεξάρτητα απο τι υγρό βάζω κάθε φορά) όλο μου αφήνει στάμπες στο πάτωμα? δοκίμασα να βαζω πολύ λίγη ποσότητα,δοκίμασα να βαλω μονο χλωρίνη,ή μονο υγρό πατώματος,αλλά πάλι αφήνει σημάδια..γιατΊ?

To ξύλινο τραπέζι είχα δει την Κιμ και την Αγκι που το έκαναν ε λαδολέμονο (μισό ελαιόλαδο-μισο χυμό λεμόνι). Το λάδι "θρέφει το ξύλο και το λεμόνι απολυμαίνει και δίνει άρωμα. Ήταν ένα τραπέζι με παλιο λούστρο. Αν το δικό σου δεν έχει καθόλου λούστρο αστο καλύτερα μην ποτίσει
Για το πλακάκι δοκίμασε καυτό νερό με ξύδι. Το καυτό διαλύει τα λίπη (καυσαέρια) καί το ξύδι τα άλατα

mgeorgan
23-08-11, 15:22
εμεις κανουμε 1 φορα το χρόνο, ειναι ψυγειοκαταψυκτης και δεν πιανει παγο υποτιθεται. Όταν φτασει ο καιρος για την αποψυξη κανει κατι περιεργους θορυβους γιατι προσπαθει απο μόνο του να σπασει τον παγο, οποτε το καταλαβαίνουμε. Το δικο σου ειναι τετοιο? Ή ειναι απο τα παλιοτερα?

riniw 1980
23-08-11, 15:55
καινούργιο πριν 2 μήνες το πήραμε ενα μικρό της LIEBHER κατάψυξη πάνω,συντήρηση κάτω..το θέμα είναι πως σε 2 μήνες μέσα έχω κάνει απόψυξη 2 φορές και φοβάμαι μη χαλάσει.....τη μια φορά έβαλε ο Νίκος το μπουκάλι του νερού που παίρνει μαζί στη δουλειά μέσα και δεν πρόσεξε οτι ήταν ανοιχτή όλο το βράδυ η καταψυξη και γέμισε πάγο (10 μέρες χρήση) και τώρα εγω είχα βάλει απο αυτές τις παγοκυψέλες που κλείνουν αυτόματα μόνο που δεν είχε κλείσει!!!!οπότε έπιασε πάλι και ξαναέκανα...μ'ενοχλεί γιατί είναι μικρό που είναι απο μόνο του άμα πιάσει και λίγο πάγο δε χωράει τίποτα...δεν είναι κρίμα όμως να το καταστρέψω;γκρινιαζω στο Νίκο συνεχως να μην κάθεται με την πόρτα ανοιχτή ώσπου ν'αποφασίσει,και στο τέλος θα το καταστρέψω εγω μου φαίνεται...

mgeorgan
23-08-11, 16:05
Δεν εχω ακουσει να χαλασει ψυγειο απο αποψυξη, τι να σου πω! Μονο ταλαιπωρια το θεωρώ. Άλλωστε οι δικοι μου εχουν ενοικιαζόμενα με κουζινακια μέσα και έχουμε 30 τετοια ψυγειάκια που τα αποψυχουμε καθε Σάββατο που έρχεται άλλο γκουπ, είναι 10ετιας τα ψυγεια. Φαντάζεσαι τι τα κάνουν οι τουρίστες? Δεν έχουν πάθει τίποτα (μην τα ματιάσω :p) οΠότε νομίζω αδικα ανησυχείς. Αν ωστόσο δεν ησυχάζεις ζητα απο εκει που το πήρες μερικές διευκρινήσεις :lol:

annoula1987
23-08-11, 16:26
Κορίτσια ΣΟΣ!!!Έχει λίγο καιρό που ξεκινήσαμε φρουτόκρεμα από φρέσκα φρούτα (μήλο-αχλάδι-μπανάνα) και έχουμε το εξής πρόβλημα,επειδή την μισή φρουτόκρεμα την τρώει το φανελάκι και η σαλιάρα μας,οι λεκέδες δεν βγαίνουν μετά...Τι σκιπ έχω δοκιμάσει,τι Αριέλ,τίποτα!!Καλά για το βρεφικό δεν το συζητάω κάν!Τι μπορώ να κάνω??Μόλις άπλωσα τα ρούχα και έχει καταστραφεί είναι άσπρο παντελονάκι από το καρπούζι που του έδωσα να δοκιμάσει..:(

riniw 1980
23-08-11, 18:51
Δεν εχω ακουσει να χαλασει ψυγειο απο αποψυξη, τι να σου πω! Μονο ταλαιπωρια το θεωρώ. Άλλωστε οι δικοι μου εχουν ενοικιαζόμενα με κουζινακια μέσα και έχουμε 30 τετοια ψυγειάκια που τα αποψυχουμε καθε Σάββατο που έρχεται άλλο γκουπ, είναι 10ετιας τα ψυγεια. Φαντάζεσαι τι τα κάνουν οι τουρίστες? Δεν έχουν πάθει τίποτα (μην τα ματιάσω :p) οΠότε νομίζω αδικα ανησυχείς. Αν ωστόσο δεν ησυχάζεις ζητα απο εκει που το πήρες μερικές διευκρινήσεις :lol:

σ'ευχαριστώ με ανακούφισες!!!!γιατί στο πατρικό μου έκανα 1 στο τόσο δηλ. ξεπερνούσα το 3μηνο απο απόψυξη σε απόψυξη....

korina1974
23-08-11, 19:24
Κορίτσια ΣΟΣ!!!Έχει λίγο καιρό που ξεκινήσαμε φρουτόκρεμα από φρέσκα φρούτα (μήλο-αχλάδι-μπανάνα) και έχουμε το εξής πρόβλημα,επειδή την μισή φρουτόκρεμα την τρώει το φανελάκι και η σαλιάρα μας,οι λεκέδες δεν βγαίνουν μετά...Τι σκιπ έχω δοκιμάσει,τι Αριέλ,τίποτα!!Καλά για το βρεφικό δεν το συζητάω κάν!Τι μπορώ να κάνω??Μόλις άπλωσα τα ρούχα και έχει καταστραφεί είναι άσπρο παντελονάκι από το καρπούζι που του έδωσα να δοκιμάσει..:(

Δυστυχώς αν δεν το πλύνεις αμέσως το ρούχο, τα φρούτα δεν βγαίνουν με τίποτα. Μου είχαν χαλάσει έτσι πόσες φορμίτσες. Καλύτερα να του βάζεις τις σαλιάρες που είναι σαν μπλουζάκια ή κάτι πρόχειρο όταν το ταίζεις φρουτόκρεμα.

annoula1987
23-08-11, 19:39
Δυστυχώς αν δεν το πλύνεις αμέσως το ρούχο, τα φρούτα δεν βγαίνουν με τίποτα. Μου είχαν χαλάσει έτσι πόσες φορμίτσες. Καλύτερα να του βάζεις τις σαλιάρες που είναι σαν μπλουζάκια ή κάτι πρόχειρο όταν το ταίζεις φρουτόκρεμα.

Α τόσο καλά....:( Θα το έχω υπόψιν μου,ευχαριστώ!!

kagly81
23-08-11, 21:43
να ρωτήσω βρε κορίτσια κάτι;πόσο συχνά κάνετε απόψυξη;1 φορά το μήνα π.χ.;όταν πιάσει πολύ πάγο η κατάψυξη;πόσο συχνά πρέπει να κάνουμε απόψυξη;

Εγω δυο χρονια που το εχω δεν εκανα ουτε μια φορα ειναι no frost πραγματικα με εσωσε αυτο. Της πεθερας μου ομως πιανει συνεχεια παγο συνεχεια ομως.Δεν νομιζω οτι παθαινουν κατι απο την αποψυξη αλλα ταλαιπωρια.

neraides
17-09-11, 12:43
κοριτισια ξερετε πωε βγαινει ο λεκες απο μαλακτικο ρουχων;; εβαλα πλυντιριο και βρηκα σε 2 ρουχα λεκε απο μαλακτικο..πως θα το βγαλω;;

novpal
17-09-11, 18:42
κοριτισια ξερετε πωε βγαινει ο λεκες απο μαλακτικο ρουχων;; εβαλα πλυντιριο και βρηκα σε 2 ρουχα λεκε απο μαλακτικο..πως θα το βγαλω;;

πως είναι ο λεκές απο μαλακτικό? Εμένα μου έχει συμβεί 2-3 φορές να βγουν στα ρούχα των παιδιών κάτι λεκέδες (σαν σκουριά φαντάσου ή πως αφήνει η φρουτόκρεμα αν ξεραθεί πάνω στο ρούχο) κυρίως σε κάτι φανελάκια τα οποία δεν είχαν κανέναν λεκέ προηγουμένως. Δεν έχω βρει μέχρι τώρα απο τι προήλθαν. Αν τα δικά σου είναι έτσι δεν θα βγουν με τίποτα, εγώ απο τα νεύρα μου μέχρι και χλωρίνη τους έβαλα και δεν έφυγαν!

neraides
18-09-11, 09:34
πως είναι ο λεκές απο μαλακτικό? Εμένα μου έχει συμβεί 2-3 φορές να βγουν στα ρούχα των παιδιών κάτι λεκέδες (σαν σκουριά φαντάσου ή πως αφήνει η φρουτόκρεμα αν ξεραθεί πάνω στο ρούχο) κυρίως σε κάτι φανελάκια τα οποία δεν είχαν κανέναν λεκέ προηγουμένως. Δεν έχω βρει μέχρι τώρα απο τι προήλθαν. Αν τα δικά σου είναι έτσι δεν θα βγουν με τίποτα, εγώ απο τα νεύρα μου μέχρι και χλωρίνη τους έβαλα και δεν έφυγαν!
ειναι φολες γκρι γεματο τα ρουχα...απο το μαλακτικο ειναι δυστυχως...να σκασω μου ρχεται!!!!!!!!!! αμαν πια!!!!!!! σ'ευχαριστω για την απαντηση σου!!!!!

Sweet Ellie
18-09-11, 13:23
Καλημέρα σας παιδιά!Ζητώ τη βοηθειά σας!
Πέρσι έκαναν φωλιά σκαθάρια μέσα στο σπίτι .Πέταξα τη φωλιά άλλα εξαπλώθηκαν & εναπόθεσαν τα αβγα τους παντού.Φέτος τέλη Μαίου έκαναν την επανεμφανισή τους.Έχω κάνει απολύμανση αλλά οτι αβγό σκάει φαίνεται σαν να μην επηρεάζεται.Δεν έχω φυτά στη βεράντα.Μόνο κάποια περιστέρια που πηγαίνουν στην πέργκολα.Σας παρακαλώ περιμένω μια απάντηση έστω στο τι φάρμακο μπορώ να χρησιμοποιώ μόνη μου & πόσο συχνά!Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

mocha
19-09-11, 01:19
Βρε κορίτσια ξέρει καμμια
1. πως βγαίνει το μελάνι, έγραψε η κόρη μου με στυλό, από λευκή λάκα?????
2. πως βγαίνουν οι δακτυλιές από βεγκε ντουλάπια της κουζίνας?????
3. τελευταίο και πιο εκνευριστικό .....βάλαμε ψευδοροφή στο μπάνιο ΄και οι "επαγγελματίες" δεν είχαν κλείσει το καπάκι της τουαλέτας με αποτέλεσμα να πέσει σοβας και γύψος, έγινε στόκος με αποτέλεσμα να έχει πιάσει πουρί και να μη φεύγει με ΤΙΠΟΤΑ!!!!! ....καμια ιδέα????
Σας ευχαριστώ...

mom
16-10-11, 19:45
Βρε κορίτσια ξέρει καμμια
1. πως βγαίνει το μελάνι, έγραψε η κόρη μου με στυλό, από λευκή λάκα????? κι εμένα με ενδιαφέρει, αφού πήγα να το καθαρίσω με το σφουγγαράκι και έκανα σημάδι.... Φοβάμαι ότι και με οινόπνευμα ή ασετόν,πάλι σημάδι θα αφήσει...Αν ξέρει κάποια ας μας πει...
2. πως βγαίνουν οι δακτυλιές από βεγκε ντουλάπια της κουζίνας????? Όλες τις δαχτυλιές απο τα βέγκε έπιπλα μου, τις καθαρίζω με απορρυπαντικό γενικής χρήσης ή με υγρό για τα πιάτα.
3. τελευταίο και πιο εκνευριστικό .....βάλαμε ψευδοροφή στο μπάνιο ΄και οι "επαγγελματίες" δεν είχαν κλείσει το καπάκι της τουαλέτας με αποτέλεσμα να πέσει σοβας και γύψος, έγινε στόκος με αποτέλεσμα να έχει πιάσει πουρί και να μη φεύγει με ΤΙΠΟΤΑ!!!!! ....καμια ιδέα???? Πάρε μια σπάτουλα ή μια ξύστρα απο κατάστημα με χρώματα-σιδηρικά και ξύστο να φύγει. Με καθαριστικά μην περιμένεις....
Σας ευχαριστώ...

:-D...

baggi
16-10-11, 22:57
Μπορώ να σε βοηθήσω ίσως στο δεύτερο. Εγώ έχω εργολαβική κουζίνα αλλά όχι βέγκε πιο ανοιχτοχρωμη. Μέχρι πρότεινως ήταν μέσα στη δαχτυλιά. Είχα δοκιμάσει νερό, άζαξ και άλλα. Τελικά μια φίλη μου είπε..υγρό καθαριστικό για τα πλακάκια, οποιοδήποτε διαλυμένο σε μια λεκανίτσα με νερό και τα περνάς με μαλακό πανάκι (κάτι πανάκια με μικροίνες που πουλάνε στα τζάμπο). Σώθηκα..δεν ξέρω αν είναι το καθαριστικό ή το πανάκι ή ο συνδιασμός...

baggi
16-10-11, 22:59
Α!!!! ξέχασα!!!!!! Έχω κι εγώ απορία...σκουριά από τα ρούχα πως βγαίνει??? Δεν θέλω κάτι ισχυρά καθαριστικά γιατί πρόκειται για το ολόλευκο μπουρνουζάκι του μωρού που το άπλωσα στην απλώστρα και κάπου είχε ξεφλουδίσει το χρώμα και μου γέμισε σκουριά......

mom
16-10-11, 23:02
Α!!!! ξέχασα!!!!!! Έχω κι εγώ απορία...σκουριά από τα ρούχα πως βγαίνει??? Δεν θέλω κάτι ισχυρά καθαριστικά γιατί πρόκειται για το ολόλευκο μπουρνουζάκι του μωρού που το άπλωσα στην απλώστρα και κάπου είχε ξεφλουδίσει το χρώμα και μου γέμισε σκουριά......

Υπάρχει ένα καθαριστικό (διαβολάκος του λεκέ) που είναι για σκουριά. Δεν το έχω χρησιμοποιήσει, αλλά δεν χάνεις τίποτα να το δοκιμάσεις. Πάντως, ένα σεντόνι μας που είχε λερωθεί απο σκουριά, δεν καθάριζε με τίποτα...

mocha
19-10-11, 00:24
Mom & Baggi σας ευχαριστώ πολύ!!!!
Θα τα εφαρμόσω και θα μοιραστω μαζί σας την εμπειρία μου...
Καληνύχτα σας..

love..
19-10-11, 18:51
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΚΑΙ ΟΛΟΥΣ!!ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ,ΑΝ ΞΕΡΕΤΕ ΒΕΒΑΙΑ...ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑ ΣΗΜΕΡΑ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΥΠΟΛΕΙΜΜΑΤΑ ΜΠΟΓΙΑΣ ΑΠΟ ΤΗ ΜΑΣΚΑ ΤΟΥ ΤΖΑΚΙΟΥ ΜΑΣ ΚΑΙ ΕΚΑΝΑ ΓΡΑΤΖΟΥΝΙΕΣ..ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΝΑ ΣΩΣΩ ΤΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ????

mama-lia
25-10-11, 18:48
Επειδή σώθηκα από μια συμβουλή τη μοιράζομαι μαζί σας!
Είχαν κολλήσει τσίχλα στην οροφή του αυτοκινήτου. Λοιπόν, αφήνεις λίγα λεπτά 5-6 επάνω της ένα παγάκι και μετά την σπρώχνεις ελαφρά με ένα ξυλάκι και... φεύγει ως δια μαγείας, ολόκληρη!!!;-)

gimnasio
02-11-11, 15:28
κορίτσια πως να καθαρίσω από μπογιά τους διακόπτες;

mianoula
03-11-11, 10:13
Μπορεί να είναι παλιό αλλα εγώ το έμαθα πρόσφατα και ενθουσιάστηκα :)

Λαδακι baby oil τζονσον για όλες τις επιφάνειες ινοξ. Απο χερούλια πόρτας μέχρι τον αποροφητήρα μου και την πόρτα της κουζίνας μου έκανα και έγιναν όλα τέλεια!

stavroulitsa
04-11-11, 18:31
κορίτσια πως να καθαρίσω από μπογιά τους διακόπτες;

Δοκίμασες το μαγικό σφουγγάρι;;;

gimnasio
05-11-11, 00:04
Δοκίμασες το μαγικό σφουγγάρι;;;

ναι και δεν έκανε τίποτα! :(

ολγακι
05-11-11, 00:12
ασετον..

ολγακι
05-11-11, 00:14
βαζεις λιγο λεμονι τοπικα και αλατι και το αφηνεις στον ηλιο..μετα το πλενεις κανονικα

ΡΙΑ84
05-11-11, 00:34
βαζεις λιγο λεμονι τοπικα και αλατι και το αφηνεις στον ηλιο..μετα το πλενεις κανονικα

εγω το εκανα και δεν εγινε τιποτα.....:oops::oops::oops:
σε μια λευκη φουστα μου.....σνιφ!!!!

stavroulitsa
05-11-11, 11:14
Θα πας στο φαρμακείο και θα ζητήσεις ένα μπουκαλάκι rupido (ή κάπως έτσι) για τη σκουριά. Θα βάλεις επάνω πρώτα σε μία γωνίτσα που δεν φαίνεται για να δοκιμάσεις και μετά βάζεις επάνω στη σκουριά το αφήνεις λίγο και μετά το ξεπλένεις. Αν δεν έχει φύγει με τη μία το ξανακάνεις μετά από λίγο. Το ξέρω γιατί οι γονείς μου είχαν καθαριστήριο και έτσι έβγαζαν τη σκουριά από τα ρούχα που τους έφερναν και είχε πάντα αποτέλεσμα.

riniw 1980
05-11-11, 12:33
προχθές καθάρισα το ψυγείο διαλύοντας σόδα μαγειρική σε ζεστό νερό και το πέρασα όλο μ'ενα πανάκι βουτηγμένο στο διάλυμα...διαλύει πλήρως τις οσμές
θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ να κάνω το ίδιο και με ξύδι για όλες τις επιφάνειες της κουζίνας...
επίσης στο νεροχύτη που είναι εμαγιέ κι ολόλευκος ψεκάζω με χλωρίνη σε σπρέυ κι αφήνω για κάνα 20λεπτο να δράσει,γίνεται καινούργιος...γνωρίζετε αν θα μπορούσα να κάνω το ίδιο με λεμόνι π.χ;

gimnasio
05-11-11, 13:13
ασετον..

είσαι κούκλαααααααα!!!!! Σ'ευχαριστώ πολύ!!! Λαμπίκο έγιναν!!!!!

stavroulitsa
05-11-11, 13:55
είσαι κούκλαααααααα!!!!! Σ'ευχαριστώ πολύ!!! Λαμπίκο έγιναν!!!!!

Μπράβο Ολγάκι, για να ξέρουμε και εμείς!!

baggi
08-11-11, 01:20
εγω το εκανα και δεν εγινε τιποτα.....:oops::oops::oops:
σε μια λευκη φουστα μου.....σνιφ!!!!

Εγώ πάλι θα το δοκιμάσω γιατί θέλω να πιστεύω πως θα φύγει...

lovely people
09-11-11, 17:03
Tα παπουτσάκια της μικρής, μπροστά γίνονται απο ασπρα - μαύρα. Αλλα δεν καθαρίζουν γιατι γκρατζουνιούνται απο το περπάτημα της και είναι σαν να μπαινει μεσα εκεί η βρωμιά. Υπάρχει κανένας φυσικός τρόπος να τα καθαρίσω???

Αννα Μ.
09-11-11, 23:34
Tα παπουτσάκια της μικρής, μπροστά γίνονται απο ασπρα - μαύρα. Αλλα δεν καθαρίζουν γιατι γκρατζουνιούνται απο το περπάτημα της και είναι σαν να μπαινει μεσα εκεί η βρωμιά. Υπάρχει κανένας φυσικός τρόπος να τα καθαρίσω???

Με το σφουγγαρακι-γομα που ειναι για τους τοιχους! θα γινουν καινουργια!

ολγακι
09-11-11, 23:55
κοριτσια καμια ιδεα για το πως να βγαλω κολλες απο αυτοκολλητα που εχουν μεινει στα πορτακια της ντουλαπας;τα πορτακια ειναι απο βακελιτη

gimnasio
10-11-11, 08:29
κοριτσια καμια ιδεα για το πως να βγαλω κολλες απο αυτοκολλητα που εχουν μεινει στα πορτακια της ντουλαπας;τα πορτακια ειναι απο βακελιτη

κολλες βγάζω με την καθαρή βενζίνη σε λίγο βαμβακάκι. Σε βακελίτη δε το έχω δοκιμάσει.

άλλα κορίτσια διάβασα ότι χρησιμοποιούν baby oil.

Δοκίμασε σε ενα μικρό σημείο αν θες.

Totzo
10-11-11, 11:43
βρήκα αυτά και είπα να τα μοιραστώ μαζί σας .αν καποια εχουν ξαναμπεί με συγχωρείτε

Ξεχωρίστε εύκολα τα ξηρά φρούτα.
Πριν χρησιμοποιήσετε τα ξηρά φρούτα τα οποία κολλάνε (χουρμάδες, σταφίδες, κ.λπ.), βάζετέ τα για λίγα λεπτά σε ζεστό φούρνο. Θα ξεχωρίζουν πολύ πιο εύκολα.
Χαλαρώστε από την ένταση.
Για να χαλαρώσετε, ακουμπήστε τα δύο σας δάκτυλα στον αστράγαλο, ακριβώς πάνω από το οστό. Αυτό το σημείο πιέσεως, ανακουφίζει όλα τα σημεία του σώματος, τα οποία υποφέρουν από ένταση.
Χαλαρώστε τα χέρια σας από την χρήση του υπολογιστή.
Για να χαλαρώσουν τα χέρια σας μετά από μία ολόκληρη μέρα στο πληκτρολόγιο ενός υπολογιστή, δοκιμάστε την ακόλουθη άσκηση: Ανοίξτε τα δάκτυλά σας και τεντώστε τα όσο περισσότερο μπορείτε, ώστε να νοιώσετε την ένταση. Μείνετε σε αυτήν την θέση, δέκα δευτερόλεπτα. Κατόπιν, λυγίστε τα δάκτυλά σας και μείνετε έτσι μερικά λεπτά. Επαναλάβετε την άσκηση, χωρίς να ξεχνάτε να αναπνέετε αργά και βαθιά, την ώρα κατά την οποία τεντώνετε τα δάκτυλα.
Σταματήστε έναν πονοκέφαλο από ένταση ή άγχος.
Για να σταματήσετε έναν πονοκέφαλο, ο οποίος οφείλεται σε ένταση, ή άγχος, πιέστε, απαλά, δύο δάκτυλα κατά μήκος του αυχένα και του λαιμού σας και μετά χαλαρώστε. Αυτό ανακουφίζει τους μύες, οι οποίοι σκληραίνουν γρήγορα, με την επίδραση των εντάσεων της ημέρας.
Εάν αισθάνεσθε ένταση πριν τον ύπνο.
Εάν έχετε τέτοια ένταση, ώστε να μην μπορείτε να κοιμηθείτε, επί δέκα δευτερόλεπτα, σφίγγετε κάθε ομάδα μυών του σώματός σας, αρχίζοντας από τα πόδια και μετά χαλαρώνετε επί δέκα δευτερόλεπτα. Η άσκηση αυτή είναι καλή για την χαλάρωση και ετοιμάζει το σώμα για τον ύπνο.
Αρωματίστε ελαφρά το σπίτι.
Για να αρωματίζετε ελαφρά το σπίτι σας, εμποτίζετε κομμάτια βαμβάκι και αιθέρια έλαια και βάζετέ τα πίσω από τα καλοριφέρ. Όταν ανάβουν, το δωμάτιο θα μυρίζει όμορφα.
Ακονίστε το ψαλίδι.
Για να ακονίσετε το ψαλίδι σας, κόβετε επί ένα λεπτό, ένα φύλλο αλουμινόχαρτο, διπλωμένο στα τέσσερα.
Απαλό αρωματικό χώρου.
Ένα αρωματικό χώρου, λεπτό και απαλό: Αφήστε να σιγοβράσουν σε μία κατσαρόλα, ένα ποτήρι χυμό λεμονιού, ένα ποτήρι νερό, τρία μοσχοκάρφια και ένα μπαστουνάκι κανέλλα.
Αφαιρέστε τις ετικέττες με τις τιμές.
Οι ετικέττες με τις τιμές θα βγαίνουν ευκολότερα, εάν τρις τρίβετε απαλά, με ένα φυτικό έλαιο.
Βγάλτε την κόλλα από τα δάκτυλά σας.
Για να βγάλετε την κόλλα από τα δάκτυλά σας, εμποτίστε ένα βαμβάκι με ξεβαφτικό νυχιών και τρίψτε τα ελαφρά.
Διατηρήστε την φόρμα στις μπλούζες σας κατά το πλύσιμο.
Κουμπώνετε το πόλο και άλλες μπλούζες, πριν τις βάλετε στο πλυντήριο. Έτσι θα κρατάνε την φόρμα τους.
Γιορτινός αέρας στις γόβες σας.
Για να δώσετε έναν γιορτινό αέρα στις γόβες σας, στερεώστε επάνω τους ένα ζευγάρι σκουλαρίκια.
Γαριασμένα εσώρουχα.
Μην πετάτε τα εσώρουχα τα οποία έχουν γαριάσει. Αφήστε τα μία ολόκληρη νύκτα σε αραιωμένο τσάϊ και θα έχετε εσώρουχα σε χρώμα εκρού.
Για να μην ξεφεύγουν οι βελόνες ή οι καρφίτσες.
Έχετε έναν μικρό μαγνήτη στο κουτί με τα ραπτικά σας, για να μαζεύετε τις βελόνες και τις καρφίτσες.
Δροσερό άρωμα στο σπίτι.
Για να δίνετε στο σπίτι σας δροσερό άρωμα, βρέχετε μία βαμβακερή πετσέτα με λίγο μαλακτικό πλυντηρίου και βάζετέ την επάνω σε ένα αναμμένο σώμα καλοριφέρ.
Αποφύγετε τις δυσάρεστες οσμές.
Για να αποφεύγετε τις δυσάρεστες οσμές, βάζετε μερικά κλαράκια δενδρολίβανο, ή λεβάντα, στον πάτο του σκουπιδοτενεκέ σας.
Διπλώστε μόνη σας τα σεντόνια.
Εάν είσθε μόνη και θέλετε να διπλώσετε σεντόνια, χρησιμοποιήστε ένα συρτάρι. Βάλτε την μία άκρη τού σεντονιού, διπλωμένη, στο συρτάρι, κλείστε το και μετά θα μπορείτε να διπλώσετε και την άλλη άκρη, πιο εύκολα.
Ρούχα χωρίς τσακίσεις μετά το σιδέρωμα.
Αφού τα σιδερώσετε, αφήνετε τα ρούχα σας να κρυώσουν και μετά διπλώνετέ τα για να τα βάλετε στην ντουλάπα. Έτσι δεν θα κάνουν τσακίσεις.
Ρούχα με υπέροχο άρωμα μετά το σιδέρωμα.
Ρίξτε δύο σταγόνες αιθέριο έλαιο λεβάντας στο νερό του ατμοσίδερού σας και τα ρούχα σας θα έχουν ένα υπέροχο άρωμα.
Ελέγξτε τα κουμπιά των ρούχων.
Όταν αγοράζετε ένα καινούργιο ρούχο, βεβαιωθείτε ότι τα κουμπιά είναι καλά ραμμένα. Έτσι δεν θα κινδυνεύετε να χάσετε κάποιο και να χρειασθεί να τα αντικαταστήσετε όλα.
Γρήγορο στέγνωμα.
Για να στεγνώσει ένα βρεγμένο παλτό, ή σακκάκι, πιο γρήγορα, κρεμάστε το από ένα κουρτινόξυλο, βάζοντας μέσα μία θερμοφόρα γεμάτη ζεστό νερό. Η ζέστη θα επιταχύνει την εξάτμιση της υγρασίας.
Για να μην κολλά το σαπούνι στον νιπτήρα.
Πιέστε το καπάκι από ένα μπουκάλι μπύρας, στο κέντρο μίας πλευράς του σαπουνιού. Έτσι, θα στέκεται στον νιπτήρα χωρίς να γλυστρά.
Για να μην τρέχει η μπογιά στην λαβή του πινέλλου.
Για να μην τρέχει η μπογιά στην λαβή του πινέλλου, βάλτε μερικά λάστιχα ανάμεσα στην βούρτσα και στο μεταλλικό μέρος του πινέλλου.
Για να μην μείνουν σημάδια στους τοίχους.
Για να μην μείνουν σημάδια στους τοίχους τους οποίους θα βάψετε, ή στους οποίους θα περάσετε ταπετσαρία, τυλίξτε τις άκρες της σκάλας με παλιές κάλτσες.
Θρεπτικό πότισμα.
Τα φυτά λατρεύουν το άμυλο. Φυλάτε τό νερό στο οποίο βράσατε πατάτες, ή ζυμαρικά. Αφήνετέ το να κρυώσει, για να το χρησιμοποιήσετε για πότισμα.

stellaTD
23-11-11, 12:54
καλησπερα
πολυ ωραιες ολες οι συμβουλες σας. Εχετε γραψει τοοοοοοοοοοοσα πολλα. Εγω εχω ενα θεματακι με το παγκο στο νεροχυτη μου.Εχει σε καποια σημεια κιτρινιλες που επειμενουν. Δωστε μου τα φωτα σας οοι εμπειρες :-)

Valia
19-01-12, 10:59
Και εγώ έχω ακρίβώς το ίδιο πρόβλημα. Κιτρινίλες, από τις οποίες έχω προσπαθήσει με διάφορους τρόπους να απαλλαγώ, αλλά δεν τα καταφέρνω...

evhgiorgos
20-01-12, 22:41
βρήκα αυτά και είπα να τα μοιραστώ μαζί σας .αν καποια εχουν ξαναμπεί με συγχωρείτε

Ξεχωρίστε εύκολα τα ξηρά φρούτα.
Πριν χρησιμοποιήσετε τα ξηρά φρούτα τα οποία κολλάνε (χουρμάδες, σταφίδες, κ.λπ.), βάζετέ τα για λίγα λεπτά σε ζεστό φούρνο. Θα ξεχωρίζουν πολύ πιο εύκολα.
Χαλαρώστε από την ένταση.
Για να χαλαρώσετε, ακουμπήστε τα δύο σας δάκτυλα στον αστράγαλο, ακριβώς πάνω από το οστό. Αυτό το σημείο πιέσεως, ανακουφίζει όλα τα σημεία του σώματος, τα οποία υποφέρουν από ένταση.
Χαλαρώστε τα χέρια σας από την χρήση του υπολογιστή.
Για να χαλαρώσουν τα χέρια σας μετά από μία ολόκληρη μέρα στο πληκτρολόγιο ενός υπολογιστή, δοκιμάστε την ακόλουθη άσκηση: Ανοίξτε τα δάκτυλά σας και τεντώστε τα όσο περισσότερο μπορείτε, ώστε να νοιώσετε την ένταση. Μείνετε σε αυτήν την θέση, δέκα δευτερόλεπτα. Κατόπιν, λυγίστε τα δάκτυλά σας και μείνετε έτσι μερικά λεπτά. Επαναλάβετε την άσκηση, χωρίς να ξεχνάτε να αναπνέετε αργά και βαθιά, την ώρα κατά την οποία τεντώνετε τα δάκτυλα.
Σταματήστε έναν πονοκέφαλο από ένταση ή άγχος.
Για να σταματήσετε έναν πονοκέφαλο, ο οποίος οφείλεται σε ένταση, ή άγχος, πιέστε, απαλά, δύο δάκτυλα κατά μήκος του αυχένα και του λαιμού σας και μετά χαλαρώστε. Αυτό ανακουφίζει τους μύες, οι οποίοι σκληραίνουν γρήγορα, με την επίδραση των εντάσεων της ημέρας.
Εάν αισθάνεσθε ένταση πριν τον ύπνο.
Εάν έχετε τέτοια ένταση, ώστε να μην μπορείτε να κοιμηθείτε, επί δέκα δευτερόλεπτα, σφίγγετε κάθε ομάδα μυών του σώματός σας, αρχίζοντας από τα πόδια και μετά χαλαρώνετε επί δέκα δευτερόλεπτα. Η άσκηση αυτή είναι καλή για την χαλάρωση και ετοιμάζει το σώμα για τον ύπνο.
Αρωματίστε ελαφρά το σπίτι.
Για να αρωματίζετε ελαφρά το σπίτι σας, εμποτίζετε κομμάτια βαμβάκι και αιθέρια έλαια και βάζετέ τα πίσω από τα καλοριφέρ. Όταν ανάβουν, το δωμάτιο θα μυρίζει όμορφα.
Ακονίστε το ψαλίδι.
Για να ακονίσετε το ψαλίδι σας, κόβετε επί ένα λεπτό, ένα φύλλο αλουμινόχαρτο, διπλωμένο στα τέσσερα.
Απαλό αρωματικό χώρου.
Ένα αρωματικό χώρου, λεπτό και απαλό: Αφήστε να σιγοβράσουν σε μία κατσαρόλα, ένα ποτήρι χυμό λεμονιού, ένα ποτήρι νερό, τρία μοσχοκάρφια και ένα μπαστουνάκι κανέλλα.
Αφαιρέστε τις ετικέττες με τις τιμές.
Οι ετικέττες με τις τιμές θα βγαίνουν ευκολότερα, εάν τρις τρίβετε απαλά, με ένα φυτικό έλαιο.
Βγάλτε την κόλλα από τα δάκτυλά σας.
Για να βγάλετε την κόλλα από τα δάκτυλά σας, εμποτίστε ένα βαμβάκι με ξεβαφτικό νυχιών και τρίψτε τα ελαφρά.
Διατηρήστε την φόρμα στις μπλούζες σας κατά το πλύσιμο.
Κουμπώνετε το πόλο και άλλες μπλούζες, πριν τις βάλετε στο πλυντήριο. Έτσι θα κρατάνε την φόρμα τους.
Γιορτινός αέρας στις γόβες σας.
Για να δώσετε έναν γιορτινό αέρα στις γόβες σας, στερεώστε επάνω τους ένα ζευγάρι σκουλαρίκια.
Γαριασμένα εσώρουχα.
Μην πετάτε τα εσώρουχα τα οποία έχουν γαριάσει. Αφήστε τα μία ολόκληρη νύκτα σε αραιωμένο τσάϊ και θα έχετε εσώρουχα σε χρώμα εκρού.
Για να μην ξεφεύγουν οι βελόνες ή οι καρφίτσες.
Έχετε έναν μικρό μαγνήτη στο κουτί με τα ραπτικά σας, για να μαζεύετε τις βελόνες και τις καρφίτσες.
Δροσερό άρωμα στο σπίτι.
Για να δίνετε στο σπίτι σας δροσερό άρωμα, βρέχετε μία βαμβακερή πετσέτα με λίγο μαλακτικό πλυντηρίου και βάζετέ την επάνω σε ένα αναμμένο σώμα καλοριφέρ.
Αποφύγετε τις δυσάρεστες οσμές.
Για να αποφεύγετε τις δυσάρεστες οσμές, βάζετε μερικά κλαράκια δενδρολίβανο, ή λεβάντα, στον πάτο του σκουπιδοτενεκέ σας.
Διπλώστε μόνη σας τα σεντόνια.
Εάν είσθε μόνη και θέλετε να διπλώσετε σεντόνια, χρησιμοποιήστε ένα συρτάρι. Βάλτε την μία άκρη τού σεντονιού, διπλωμένη, στο συρτάρι, κλείστε το και μετά θα μπορείτε να διπλώσετε και την άλλη άκρη, πιο εύκολα.
Ρούχα χωρίς τσακίσεις μετά το σιδέρωμα.
Αφού τα σιδερώσετε, αφήνετε τα ρούχα σας να κρυώσουν και μετά διπλώνετέ τα για να τα βάλετε στην ντουλάπα. Έτσι δεν θα κάνουν τσακίσεις.
Ρούχα με υπέροχο άρωμα μετά το σιδέρωμα.
Ρίξτε δύο σταγόνες αιθέριο έλαιο λεβάντας στο νερό του ατμοσίδερού σας και τα ρούχα σας θα έχουν ένα υπέροχο άρωμα.
Ελέγξτε τα κουμπιά των ρούχων.
Όταν αγοράζετε ένα καινούργιο ρούχο, βεβαιωθείτε ότι τα κουμπιά είναι καλά ραμμένα. Έτσι δεν θα κινδυνεύετε να χάσετε κάποιο και να χρειασθεί να τα αντικαταστήσετε όλα.
Γρήγορο στέγνωμα.
Για να στεγνώσει ένα βρεγμένο παλτό, ή σακκάκι, πιο γρήγορα, κρεμάστε το από ένα κουρτινόξυλο, βάζοντας μέσα μία θερμοφόρα γεμάτη ζεστό νερό. Η ζέστη θα επιταχύνει την εξάτμιση της υγρασίας.
Για να μην κολλά το σαπούνι στον νιπτήρα.
Πιέστε το καπάκι από ένα μπουκάλι μπύρας, στο κέντρο μίας πλευράς του σαπουνιού. Έτσι, θα στέκεται στον νιπτήρα χωρίς να γλυστρά.
Για να μην τρέχει η μπογιά στην λαβή του πινέλλου.
Για να μην τρέχει η μπογιά στην λαβή του πινέλλου, βάλτε μερικά λάστιχα ανάμεσα στην βούρτσα και στο μεταλλικό μέρος του πινέλλου.
Για να μην μείνουν σημάδια στους τοίχους.
Για να μην μείνουν σημάδια στους τοίχους τους οποίους θα βάψετε, ή στους οποίους θα περάσετε ταπετσαρία, τυλίξτε τις άκρες της σκάλας με παλιές κάλτσες.
Θρεπτικό πότισμα.
Τα φυτά λατρεύουν το άμυλο. Φυλάτε τό νερό στο οποίο βράσατε πατάτες, ή ζυμαρικά. Αφήνετέ το να κρυώσει, για να το χρησιμοποιήσετε για πότισμα.

Σ'ευχαριστούμε!!ΠΟΛΥ ΠΡΑΚΤΙΚΑ ΚΑΙ ΕΞΥΠΝΑ!!:p

evhgiorgos
20-01-12, 22:43
καλησπερα
πολυ ωραιες ολες οι συμβουλες σας. Εχετε γραψει τοοοοοοοοοοοσα πολλα. Εγω εχω ενα θεματακι με το παγκο στο νεροχυτη μου.Εχει σε καποια σημεια κιτρινιλες που επειμενουν. Δωστε μου τα φωτα σας οοι εμπειρες :-)
Τον ψεκάζω με ξύδι και τον αφήνω όλη την νύχτα να σταθεί!Την άλλη μέρα είναι σαν καινούργιος όπως και ο νεροχύτης!;)

ESTHER
05-02-12, 22:26
ΝΑ ΣΑΣ ΡΩΤΗΣΩ...ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΤΕΙΟ, ΤΟ ΕΧΩ ΑΠΟΡΙΑ ΜΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ- ΕΣΕΙΣ ΣΙΔΕΡΩΝΕΤΕ ΤΑ ΕΣΩΡΟΥΧΑ??? ΚΑΠΟΙΟΙ ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΕΙ ΟΤΙ ΔΕ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΓΙΑΤΙ ΒΡΑΖΟΥΝ ΣΤΟΥΣ 90 ΒΑΘΜΟΥΣ- ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΤΑ ΣΚΟΥΡΑ ΚΑΙ ΤΑ ΧΡΩΜΑΤΙΣΤΑ ΔΕΝ ΤΑ ΒΑΖΕΙΣ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 40- ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΣΙΔΕΡΩΝΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΣΚΟΤΩΘΟΥΝ ΤΑ ΜΙΚΡΟΒΙΑ. ΑΠ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ, ΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΜΙΚΡΟΒΙΑ ΤΟΤΕ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΠΛΥΣΗ ΑΥΤΑ ΘΑ ΜΕΤΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΛΤΣΕΣ, ΠΑΝΑΚΙΑ ΚΛΠ. ΑΥΤΟ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΙΔΕΡΩΝΩ ΚΑΙ ΤΙΣ ΚΛΑΤΣΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΞΕΣΚΟΝΟΠΑΝΑ??? ΑΣ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΑ..!!!! :)

gimnasio
07-02-12, 22:31
ΝΑ ΣΑΣ ΡΩΤΗΣΩ...ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΤΕΙΟ, ΤΟ ΕΧΩ ΑΠΟΡΙΑ ΜΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ- ΕΣΕΙΣ ΣΙΔΕΡΩΝΕΤΕ ΤΑ ΕΣΩΡΟΥΧΑ??? ΚΑΠΟΙΟΙ ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΕΙ ΟΤΙ ΔΕ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΓΙΑΤΙ ΒΡΑΖΟΥΝ ΣΤΟΥΣ 90 ΒΑΘΜΟΥΣ- ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΤΑ ΣΚΟΥΡΑ ΚΑΙ ΤΑ ΧΡΩΜΑΤΙΣΤΑ ΔΕΝ ΤΑ ΒΑΖΕΙΣ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 40- ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΣΙΔΕΡΩΝΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΣΚΟΤΩΘΟΥΝ ΤΑ ΜΙΚΡΟΒΙΑ. ΑΠ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ, ΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΜΙΚΡΟΒΙΑ ΤΟΤΕ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΠΛΥΣΗ ΑΥΤΑ ΘΑ ΜΕΤΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΛΤΣΕΣ, ΠΑΝΑΚΙΑ ΚΛΠ. ΑΥΤΟ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΙΔΕΡΩΝΩ ΚΑΙ ΤΙΣ ΚΛΑΤΣΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΞΕΣΚΟΝΟΠΑΝΑ??? ΑΣ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΑ..!!!! :)

Τα σιδερώνω τα εσώρουχα και τα πλένω ξεχωριστά από τις κάλτσες όπως και τα ξεσκονόπανα μόνα τους. Τα 2 τελευταία δε τα σιδερώνω.

tamar
08-02-12, 10:04
Εγώ επειδή τα βάζω στο στεγνωτήριο δεν τα σιδερώνω μιας και βγαίνουν αποστειρωμένα.

Να ρωτήσω κάτι; Τους λεκέδες από τα φρούτα πώς τους βγάζετε;

Totzo
08-02-12, 10:05
εγώ τα δικά μου τα σιδερώνω.κατά τη διάρκεια του απλώματος ,πέφτουν πάνω σκόνες ,διάφορα.και τα σιδερώνω 3-4 μέρες μετά το στέγνωμα οπότε δεν είναι φρέσκα από το πλυντήριο.. ειδικά αν τα απλώνεις στο μπαλκόνι νομίζω πρέπει να τα σιδερώνεις. αν χρησιμοποιείς στεγνωτήριο,δε χρειάζεται φυσικά.

kalliopaki
08-02-12, 10:44
Εγώ πάλι τα σιδερώνω για να διπλώνουν όμορφα... Βέβαια δεν σιδερώνονται όλα... το έμαθα αυτό έχοντας ήδη καταστρέψει μερικά....

ΣΟΣ κορίτσια, έριξα κόλλα Logo, πάνω στο τραπέζι μας από ξύλο τικ. Είναι μία κηλίδα σε μέγεθος νομίσματος των 20 λεπτών. Καμιά ιδέα για να το καθαρίσω???
Χάλασα και το τραπεζομάντηλο, αλλά αυτό δεν με πειράζει

jo89
08-02-12, 11:02
Εγώ πάλι τα σιδερώνω για να διπλώνουν όμορφα... Βέβαια δεν σιδερώνονται όλα... το έμαθα αυτό έχοντας ήδη καταστρέψει μερικά....

ΣΟΣ κορίτσια, έριξα κόλλα Logo, πάνω στο τραπέζι μας από ξύλο τικ. Είναι μία κηλίδα σε μέγεθος νομίσματος των 20 λεπτών. Καμιά ιδέα για να το καθαρίσω???
Χάλασα και το τραπεζομάντηλο, αλλά αυτό δεν με πειράζει

αχ το ειχα παθει και εγω....και με οτι προσπαθησα να το βγαλω το εκανα πολυ πιο χαλια...δεν ειχε βγει:(:( και ολο το καλυπτα με τραπεζομαντηλα...ελπιζω να σου πουν καμμια ιδεα να τα καταφερεις

madrid05
08-02-12, 11:12
Κορίτσια, την βοήθεια σας σε δύο θέματα:

1) Πως μπορώ να καθαρίσω λευκό μάρμαρο από λεκέδες (συγκεκριμένα, μαρμάρινο πάγκο κουζίνας ο οποίος με τον καιρό έχει "λεκιαστεί" σε ορισμένες περιοχές)

2)Πως καθαρίζουμε ελεφαντόδοντο? (είχα ακόυσει για γάλα?...δεν ειμαι σίγουρη...)

gimnasio
08-02-12, 20:39
Να ρωτήσω κάτι; Τους λεκέδες από τα φρούτα πώς τους βγάζετε;

μετά από λεκέδες φρούτων που έμεναν στα ρουχα του μωρού, παρατήρησα ότι όταν τα ρούχα τα πλύνεις εκείνη την ώρα που είναι φρέσκος ο λεκές, δε μένει μετά. Δεν πρέπει να στεγνώσει δηλαδή. Ορισμένες φορές που το έκανα αυτό μετά από λίγες ώρες αλλά την ίδια μέρα, έβαζα πάνω ace gentile υγρό και κατευθείαν πλυντήριο. Εξαφανιζόταν.

gimnasio
09-02-12, 18:03
το σιδερόπανο, αυτό που είναι πάνω στη σιδερώστρα δηλαδή έχει κάτι στάμπες από το σίδερο που πέφτει πότε πότε νερό. Πλένονται αυτά;

mgeorgan
09-02-12, 22:15
Εγω πάντως το έπλυνα το σιδερόπανο και δεν έπαθε τίποτα :D Εγινε σαν καινούριο.

gimnasio
09-02-12, 22:44
πλυντήριο ή χέρι;

mgeorgan
09-02-12, 23:47
στο πλυντήριο στους 40.

antaspil
10-02-12, 00:00

ως νεαρα κ εγω θελωντας να κανω το καλυτερο για τον εαυτο μου σιδερωνα τα εσωρουχα ολα..ετσι λοιπον ειχα συνεχως μυκιτες.. την 3 φορα που πηγα στον γιατρο μου προσπαθωντας να καταλαβω γιατι εχω συνεχως του ανεφερα κ αυτο..μου ειπε λοιπον οτι καλο ειναι να μην τα σιδερωνω οτι ειμαι πλεον μεγαλη σε ηλικια αυτο το κανουμε μονο στα μωρα.. γιατι???? γιατι ετσι λοιπον αποστηρωνουμε πληρως την περιοχη εκει κατω .(.πρεπει να υπαρχουν κ βακτηριδια τα λεγομενα καλα) με αποτελεσμα να κολαμε με το παραμικρο μικροβια..ετσι λοιπον εκοψα το σιδερο, κ απλα ως δια μαγειας εφυγαν κ οι μυκιτες..

margyt
10-02-12, 01:13
Οι μαρκαδ'οροι πώς βγαίνουν από τα χέρια και τα ρούχα???
Ευχαριστώ

gimnasio
10-02-12, 08:08
mgeorgan σ'ευχαριστώ.

margyt αν είναι με βάση το νερό, τα ρούχα καθαρίζουν στο πλυντήριο. Αν είναι ανεξίτηλοι μάλλον θα υπάρχει διαβολάκος που θα το καθαρίσει.

Totzo
10-02-12, 08:22
ως νεαρα κ εγω θελωντας να κανω το καλυτερο για τον εαυτο μου σιδερωνα τα εσωρουχα ολα..ετσι λοιπον ειχα συνεχως μυκιτες.. την 3 φορα που πηγα στον γιατρο μου προσπαθωντας να καταλαβω γιατι εχω συνεχως του ανεφερα κ αυτο..μου ειπε λοιπον οτι καλο ειναι να μην τα σιδερωνω οτι ειμαι πλεον μεγαλη σε ηλικια αυτο το κανουμε μονο στα μωρα.. γιατι???? γιατι ετσι λοιπον αποστηρωνουμε πληρως την περιοχη εκει κατω .(.πρεπει να υπαρχουν κ βακτηριδια τα λεγομενα καλα) με αποτελεσμα να κολαμε με το παραμικρο μικροβια..ετσι λοιπον εκοψα το σιδερο, κ απλα ως δια μαγειας εφυγαν κ οι μυκιτες..
τι σχέση έχουν τα βακτηρίδια με τα εσώρουχα?νομίζω δεν έχεις καταλάβει κάτι καλά από αυτό που σου είπε..

margyt
10-02-12, 16:13
mgeorgan σ'ευχαριστώ.

margyt αν είναι με βάση το νερό, τα ρούχα καθαρίζουν στο πλυντήριο. Αν είναι ανεξίτηλοι μάλλον θα υπάρχει διαβολάκος που θα το καθαρίσει.

Ευχαριστώ για την απάντηση αλλά κι αυτοί με βάση το νερό δεν φεύγουν από τα χέρια τους

malecon
12-02-12, 12:22
Κορίτσια, για τις κεραμικές εστίες ειχα δει πριν πολύ πολυ καιρό σε μια εκπομπή της Στεφανίδου να τις καθαρίζουν με σόδα, αν θυμαμαι καλά...:confused: ή με κάτι άλλο?
Υπάρχει κάποια που να θυμαται καλύτερα ή να το έχει δοκιμάσει?

gimnasio
13-02-12, 23:23
Κορίτσια, για τις κεραμικές εστίες ειχα δει πριν πολύ πολυ καιρό σε μια εκπομπή της Στεφανίδου να τις καθαρίζουν με σόδα, αν θυμαμαι καλά...:confused: ή με κάτι άλλο?
Υπάρχει κάποια που να θυμαται καλύτερα ή να το έχει δοκιμάσει?

χρησιμοποιώ το vileda active wave που έχει αναφερθεί κιολας. Πολύ καλό.

gimnasio
20-02-12, 20:55
έχω μια κούνια παιδική στη βεράντα, που το ύφασμα δεν βγαίνει για να πλυθεί. Πως μπορώ να το καθαρίσω;

NENOS
20-02-12, 22:40
Κορίτσια, την βοήθεια σας σε δύο θέματα:

1) Πως μπορώ να καθαρίσω λευκό μάρμαρο από λεκέδες (συγκεκριμένα, μαρμάρινο πάγκο κουζίνας ο οποίος με τον καιρό έχει "λεκιαστεί" σε ορισμένες περιοχές)

2)Πως καθαρίζουμε ελεφαντόδοντο? (είχα ακόυσει για γάλα?...δεν ειμαι σίγουρη...)

υπάρχουν ειδικα καθαριστηκά για μαρμαρα σε χρωματοπωλεια

NENOS
20-02-12, 22:41
εγω εχω θέμα με τον φούρνο μου εχω πάρει διαφορα καθαριστηκα αλλά καθαρίζει μονο τις μικροβρωμιτσες .τι να κανω?

gimnasio
20-02-12, 23:03
εγω εχω θέμα με τον φούρνο μου εχω πάρει διαφορα καθαριστηκα αλλά καθαρίζει μονο τις μικροβρωμιτσες .τι να κανω?

σε ένα μικρό κατσαρολάκι θα βράσεις νερό. Μετά σιγά σιγά θα ρίξεις ένα μικρό φακελάκι αμμωνία (αυτό που βάζουμε και στα γλυκά), θα το ανακατέψεις και θα το βάλεις μέσα στο φούρνο και θα το αφήσεις όλο το βράδυ. Το πρωί απλά θα τον καθαρίσεις χωρίς ιδιαίτερο τρίψιμο. Λαμπίκο θα γίνει!

gatoulaaleka
21-02-12, 00:40
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ,ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΧΡΗΣΙΜΕΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΣΑΣ
ΕΙΝΑΙ ΟΛΕΣ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΕΣ

ΛΙΝ
28-02-12, 12:30
Καλημερα!
θα ηθελα τη συμβουλη σας ο βραστηρας εχει γεμιση αλατα, τι να κανω?

Access
28-02-12, 12:39
Καλημερα!

αγόρασε από το σουπερ μαρκετ ένα φακελάκι ξυνό (θα το βρείς μαζί με τα μπαχαρικά κλπ) βάλε νερό στον βραστήρα και βάλε τον να λειτουργήσει όταν σου σταματήσει ρίξε ένα κουταλάκι του γλυκού ξυνό μέσα στον βραστήρα και άστο από 10 λεπτά μέχρι 30 ανάλογα το πρόβλημα μετά το ξεπλένεις με νερό
την ίδια δουλειά κάνει και το ξύδι μόνο που με το ξυνό τα αποτελέσματα είναι γρηγορότερα

annoula1987
28-02-12, 13:00
Καλημερα!

Εγώ βράζω 1 κούπα ξύδι με μια κούπα νερό 2-3 φορές ανάλογα πόσο χρειάζεται για να καθαρίσει τελείως!

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 13
28-02-12, 16:38
Καλημερα!

Πολύ απλά ρίχνεις ξιδάκι του Θεού. Άστο καμιά ωρίτσα και ξέπλυνε ( και πιο γρήγορα ενεργεί αλλά δε ξέρω σε τι κατάσταση είναι ο βραστήρας) .

ΛΙΝ
29-02-12, 09:36
καλημερα!
κοριτσια σας ευχαριστω πολυ για της συμβουλες σας!
θα δοκιμασω σημερα και θα σας πω...

ΛΙΝ
29-02-12, 11:11
Ο βραστηρας εγινε ολοκαινουριος αστραφτη!!!
και παλι ευχαριστω!!!

bebekia
29-02-12, 14:58
Εκτός από το ξύδι που είναι super sos λένε ότι αν ρίξεις μέσα ένα μικρό κοχυλάκι από τη θάλασσα δεν θα έχει ποτέ άλατα.Το έχει κάνει κ η μαμά μου κ από όσο ξέρω κάνει καλή δουλειά

micky
29-02-12, 15:03
αγόρασε από το σουπερ μαρκετ ένα φακελάκι ξυνό (θα το βρείς μαζί με τα μπαχαρικά κλπ) βάλε νερό στον βραστήρα και βάλε τον να λειτουργήσει όταν σου σταματήσει ρίξε ένα κουταλάκι του γλυκού ξυνό μέσα στον βραστήρα και άστο από 10 λεπτά μέχρι 30 ανάλογα το πρόβλημα μετά το ξεπλένεις με νερό
την ίδια δουλειά κάνει και το ξύδι μόνο που με το ξυνό τα αποτελέσματα είναι γρηγορότερα

Εγώ το ξυνό το αγοράζω με το κιλό από αποθύκες χύμα... το τοποθετώ σε βαζάκια και το χρησιμοποιω αντι για viakal παντού... στην κουζίνα, στο μπανιο, στην καφετιερα, βραστηρα, μπρικια...κτλ... χρειαζεται μονο μια κουταλιτσα με ζεστο νερό και λαμπίκο.

gimnasio
12-03-12, 08:30
όταν έπλενα τα σουτιέν στο πλυντήριο γίνονταν πολύ καθαρά αλλά χαλούσαν. Στο χέρι που τα πλένω ειδικά τα άσπρα δεν καθαρίζουν τόσο καλά. Βάζω μόνο υγρό απορρυπαντικό χωρίς λευκαντικό. Καμιά ιδέα;

gimnasio
12-03-12, 09:02
Οι μαρκαδ'οροι πώς βγαίνουν από τα χέρια και τα ρούχα???
Ευχαριστώ

κάτι που βρήκα http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=19632

fallingaway
17-03-12, 20:08
Καλησπέρα.Πολύ καλά τα μικρά μυστικά που διευκολύνουν τη ζωή μας.Να σας πω και εγώ ένα.Είναι με τη γνωστή μας βανίλια.Όταν τελειώνουμε το μαγείρεμα ή απλά αν θέλουμε να μυρίσει ωραία το σπίτι μας, βάζουμε μια βανίλια σε ένα κομμάτι αλουμινόχαρτο και το τοποθετούμε πάνω στο μάτι της κουζίνας (αναμμένο).Εγώ το βάζω και στα τασάκια μας και έτσι όταν σβήνουμε το τσιγάρο, βγαίνει καπνός βανίλια.Πολύ θαυματουργό στις μυρωδιές απο ψάρια!

ΛΙΝ
11-04-12, 12:37
Κοριτσια θα ηθελα τη γνωμη σας, εχω εξω στην αυλη κουνια η οποια εχει μαξιλαρα και δυστηχος υπαρχουν γατες που καθοντε πανω στην κουνια και σκευτηκα να βαλω τη μαξιλαρα στο πλυντηριο στους 90 βαθμους να σκοτωθουν και τα μικροβιο αλλα, ο λογος που φοβαμαι να το κανω ειναι μηπως κατα τη διαρκεια της πλυσης μεινουν μεσα στο καδο τριχες απο της γατες και ειναι ο θεος να σε φυλαει απο γατοτριχα. τι να κανω???? κατι αλλο που σκευτηκα ειναι μετα να βαλω πλυντηριο χωρις ρουχα για να καθαριστη απο πιθανον γατοτριχες.
πειτε μου τη γνωμη σας!!!!

χρύσα08
11-04-12, 12:48
Κοριτσια θα ηθελα τη γνωμη σας, εχω εξω στην αυλη κουνια η οποια εχει μαξιλαρα και δυστηχος υπαρχουν γατες που καθοντε πανω στην κουνια και σκευτηκα να βαλω τη μαξιλαρα στο πλυντηριο στους 90 βαθμους να σκοτωθουν και τα μικροβιο αλλα, ο λογος που φοβαμαι να το κανω ειναι μηπως κατα τη διαρκεια της πλυσης μεινουν μεσα στο καδο τριχες απο της γατες και ειναι ο θεος να σε φυλαει απο γατοτριχα. τι να κανω???? κατι αλλο που σκευτηκα ειναι μετα να βαλω πλυντηριο χωρις ρουχα για να καθαριστη απο πιθανον γατοτριχες.
πειτε μου τη γνωμη σας!!!!

:lol: (συγγνώμη αλλά ως γατόφιλη μου φαίνεται πολύ αστείο).

Επειδή ζω με γάτα, πρώτα θα αφαιρέσεις τις τρίχες από τα μαξιλάρια με ένα αυτοκόλλητο ρολό ή κολλητική ταινία (σαν αυτή που κολλάμε τα κιβώτια) και μετά θα τα πλύνεις. Με το πλύσιμο δεν φεύγουν οι τρίχες.
Είσαι σίγουρη ότι πλένονται σε τόσο υψηλή θερμοκρασία τα μαξιλάρια? Μπορεί να μπουν... Και στους 60 νομίζω αποστειρώνονται πάντως, οι μύκητες πεθαίνουν στους 45 περίπου.

ΛΙΝ
11-04-12, 12:54
:lol: (συγγνώμη αλλά ως γατόφιλη μου φαίνεται πολύ αστείο).

Επειδή ζω με γάτα, πρώτα θα αφαιρέσεις τις τρίχες από τα μαξιλάρια με ένα αυτοκόλλητο ρολό ή κολλητική ταινία (σαν αυτή που κολλάμε τα κιβώτια) και μετά θα τα πλύνεις. Με το πλύσιμο δεν φεύγουν οι τρίχες.
Είσαι σίγουρη ότι πλένονται σε τόσο υψηλή θερμοκρασία τα μαξιλάρια? Μπορεί να μπουν... Και στους 60 νομίζω αποστειρώνονται πάντως, οι μύκητες πεθαίνουν στους 45 περίπου.

χρυσα μου συγνωμη που σου φαινετε αστειος ο προβληματισμος μου αλλα, τη να κανουμε ολοι οι ανθρωποι δεν ειναι το ιδιο σε αλλους θα φαινετε αστειο και σε αλλους φυσιολογικο.
παντως σε ευχαριστω.

mariaVdr
11-04-12, 12:59
όταν έπλενα τα σουτιέν στο πλυντήριο γίνονταν πολύ καθαρά αλλά χαλούσαν. Στο χέρι που τα πλένω ειδικά τα άσπρα δεν καθαρίζουν τόσο καλά. Βάζω μόνο υγρό απορρυπαντικό χωρίς λευκαντικό. Καμιά ιδέα;
εγώ χρησιμοποιώ στο πλυσιμο στο χέρι μόνο πλάκα από πράσινο ή άσπρο σαπούνι ή αλλιώς λίγη σκόνη αρκάδι αν έχεις ακουστά.

mariaVdr
11-04-12, 13:00
Καλησπέρα.Πολύ καλά τα μικρά μυστικά που διευκολύνουν τη ζωή μας.Να σας πω και εγώ ένα.Είναι με τη γνωστή μας βανίλια.Όταν τελειώνουμε το μαγείρεμα ή απλά αν θέλουμε να μυρίσει ωραία το σπίτι μας, βάζουμε μια βανίλια σε ένα κομμάτι αλουμινόχαρτο και το τοποθετούμε πάνω στο μάτι της κουζίνας (αναμμένο).Εγώ το βάζω και στα τασάκια μας και έτσι όταν σβήνουμε το τσιγάρο, βγαίνει καπνός βανίλια.Πολύ θαυματουργό στις μυρωδιές απο ψάρια!
Ωραίο αυτό θα το δοκιμάσω σήμερα κιόλας!!!

χρύσα08
11-04-12, 13:02
χρυσα μου συγνωμη που σου φαινετε αστειος ο προβληματισμος μου αλλα, τη να κανουμε ολοι οι ανθρωποι δεν ειναι το ιδιο σε αλλους θα φαινετε αστειο και σε αλλους φυσιολογικο.
παντως σε ευχαριστω.

Δεν το είπα ειρωνικά, έτσι? Αστείο με την καλή έννοια, μου άρεσε όπως το έγραψες! :)

Αν δεν έχεις πρόχειρο ρολό ή ταινία, οι τρίχες φεύγουν και με κάτι βούρτσες με βελούδο που είχαμε παλιά για τα χνούδια. Επίσης και το ελάχιστα νωπό βετέξ κάνει αρκετά καλή δουλειά (κυρίως για τα χοντρά).
(εγώ σκέψου ότι κάνω αυτή τη διαδικασία στα περισσότερα ρούχα πριν από κάθε πλύση τώρα που μαδάει η μικρή!)

ΛΙΝ
11-04-12, 13:12
Δεν το είπα ειρωνικά, έτσι? Αστείο με την καλή έννοια, μου άρεσε όπως το έγραψες! :)

Αν δεν έχεις πρόχειρο ρολό ή ταινία, οι τρίχες φεύγουν και με κάτι βούρτσες με βελούδο που είχαμε παλιά για τα χνούδια. Επίσης και το ελάχιστα νωπό βετέξ κάνει αρκετά καλή δουλειά (κυρίως για τα χοντρά).
(εγώ σκέψου ότι κάνω αυτή τη διαδικασία στα περισσότερα ρούχα πριν από κάθε πλύση τώρα που μαδάει η μικρή!)

οκ:)
αν χρεισιμοποιησω με ρολο που βγαζουμε τα χνουδια απο ρουχα

χρύσα08
11-04-12, 13:15
οκ:)
αν χρεισιμοποιησω με ρολο που βγαζουμε τα χνουδια απο ρουχα
Αυτό ακριβώς, κάνει την καλύτερη δουλειά!

ΛΙΝ
11-04-12, 13:27
Αυτό ακριβώς, κάνει την καλύτερη δουλειά!

:)τελεια! παω να ξεκινησω και παλυ ευχαριστω για το χρονο σου!

Helen@
28-04-12, 19:49
να σας ρωτήσω κ εγώ κάτι νοικοκυρούλες μου....-εαν το έχουν ξανα γράψει σας ζητάω συγνώμη.... μου έδωσαν αρκετά πράγματα για τη μικρή μου που θα φέρω στον κόσμο κ μερικά απο αυτά είναι ενα ριλαξ, ενα βρεφικό γυμναστήριο κλπ..το θέμα είναι με τί θα πλύνω τα υφάσματα-στο πλυντήριο δεν μπαίνουν το γράφουν οι ταμπελίτσες τους...μου είπε μια κοπέλα να τα πλύνω με πράσινο σαπούνι κ όχι με απορρυπαντικά...εσείς τί λέτε???

katepin
10-05-12, 09:07
Γενικά πάντα με ενδιέφερε να χρησιμοποιώ λίγο πιο «αγνά» αγαθά για την οικογένεια μου, χωρίς όμως να το έχω ψάξει και πολύ. Όταν έμεινα έγκυος στο πρώτο παιδί και μετά άρχισα να είμαι λίγο πιο προσεκτική στις προτιμήσεις μου και για να είμαι ειλικρινής αυτό το site μου άνοιξε σε πολλά τα ματιά!!! (δεν σταμάτησα να χρησιμοποιώ χημικά άλλα τουλάχιστον έχω επίγνωση τι κρατάω στα χέρια μου)
Το θέμα μου είναι ότι μέχρι τώρα χρησιμοποιούσα χρωμοπαγίδες για τα ρούχα και δεν είχα αναρωτηθεί ποτέ κατάποση επιτρέπεται να μπαίνει στα βρεφικά ρούχα.
Ξέρει κάνει εάν είναι επικίνδυνα γενικά?
Έψαξα τα συστατικά του αλλά δεν βρήκα τίποτα σχετικό…

mamavicky
02-07-12, 12:11
καλημερα καλη εβδομαδα και καλο μηνα! :p
εκανα εχθες την βλακεια και αδειασα την τσαντα της θαλασσας στην λεκανι με αποτελεσμα τα χαλικακια που περιειχε να πεσουν μεσα.:confused: :oops:
οσα καζανακια και να τραβηξω τα χαλικια ειναι ακομα εκει.
υπαρχει περιπτωση να κανω κατι για να φυγουν η θα μεινουν για παντα ετσι?

ευχαριστω εκ των προτερων.

χρύσα08
02-07-12, 12:27
Μπορείς να φορέσεις ένα γάντι και να τα μαζέψεις με λίγο χαρτί κουζίνας.

mamavicky
02-07-12, 12:39
ΧΜ σωστό!!!δεν το είχα σκεφτεί!!!!α ρε νοικοκυρα να σου πετύχει....
σε ευχαριστώ πολύ.

χρύσα08
02-07-12, 12:47
Παρακαλώ!
Από ιδέες καλά πάω, στην εφαρμογή δυσκολεύομαι! :)

evi155
06-07-12, 18:08
Καλησπέρα!!! Δεν ξέρω αν γράφω στο σωστό thread, αλλά δεν βρήκα κάτι παρόμοιο και απευθύνομαι εδώ:

Πρόκειται να μετακομίσουμε σε ιδιόκτητο διαμέρισμα παλιό, του '50, με μωσαϊκά παντού εκτός από μπάνιο και κρεβατοκάμαρες. Δεν θέλουμε να καλύψουμε τα μωσαϊκά, θέλουμε να τα καθαρίσουμε, να τα τρίψουμε και να τα γυαλίσουμε!

Το έχετε κάνει; έχετε ακούσει τιμές;

nenamou
06-07-12, 18:28
Καλησπέρα!!! Δεν ξέρω αν γράφω στο σωστό thread, αλλά δεν βρήκα κάτι παρόμοιο και απευθύνομαι εδώ:

Πρόκειται να μετακομίσουμε σε ιδιόκτητο διαμέρισμα παλιό, του '50, με μωσαϊκά παντού εκτός από μπάνιο και κρεβατοκάμαρες. Δεν θέλουμε να καλύψουμε τα μωσαϊκά, θέλουμε να τα καθαρίσουμε, να τα τρίψουμε και να τα γυαλίσουμε!

Το έχετε κάνει; έχετε ακούσει τιμές;
πριν 2χρονια τριψαμε κ εμεις τα μαρμαρα του σπιτιου,μετα κρυστολλοποιηση ηταν υπεροχα,σαν καινουργια.γυρω στα 7ευρω το τμ νομιζω κοστισε αλλα αξιζε τον κοπο,πραγματικα σαν καθρεφτης!

nenamou
06-07-12, 18:29
πριν 2χρονια τριψαμε κ εμεις τα μαρμαρα του σπιτιου,μετα κρυστολλοποιηση ηταν υπεροχα,σαν καινουργια.γυρω στα 7ευρω το τμ νομιζω κοστισε αλλα αξιζε τον κοπο,πραγματικα σαν καθρεφτης!

evi155
06-07-12, 19:13

Σε ευχαριστώ nenamou για την άμεση ανταπόκριση! Στην Αθήνα μένεις; Εμείς θα πάμε στα Τρίκαλα και ίσως να είναι διαφορετικές οι τιμές εκεί (ελπίζω :confused:) Μόλις σου έγραψα και στο άλλο για την πάνα ;).

nenamou
07-07-12, 01:03
χαιρεται,ειναι η πρωτη μερα που γραφω εδω κ μαλλον χρειαζεται λιγος χρονος να μαθω.λοιπον evi155 σχετικα κοντα θα μενουμε εγω ειμαι βολο.νομιζω παντως γυρω εκει ηταν η τιμη δεν ειμαι εντελως σιγουρη παιζει αναλογα κ τι ακριβως χρειαζεται να γινει.μπορεις ομως να παρεις μια προσφορα λιγο να δεις που κυμαινονται οι τιμες.μην ξεχνας οτι υπαρχει κ αυτη η κριση κ ισως εχουν μειωθει.

evi155
08-07-12, 18:36
Ευχαριστώ! Ήδη ρώτησα και περιμένω απάντηση!

mikio
25-07-12, 16:45
Μου έσπαγαν τα νεύρα όταν ο καθρέπτης γέμιζε υδρατμούς και πάλευα να τον ξεθαμπώσω για να δω τα μούτρα μου όταν τελείωνα το ντουζ! Και έμεναν και σημάδια και κάθε φορά καθαριστικό μετά.

Μέχρι που δοκίμασα το παρακάτω:
Παίρνεις ένα στεγνό πανί και βάζεις λίγο υγρό πιάτων (π.χ. fairy). Πολύ λίγη ποσότητα σε στεγνό πανί. Με αυτό περνάς όλο τον καθρέπτη καλά-καλά. Αν μείνουν υπολείμματα ξαναπερνάς με στεγνό μέρος του πανιού μέχρι να λάμψει.
Στα επόμενα ντουζ όσο ζεστό νερό και να χρησιμοποιήσεις ο καθρέφτης δεν θα θαμπώσει από τους υδρατμούς!

mirtoula4
25-07-12, 17:02
Μου έσπαγαν τα νεύρα όταν ο καθρέπτης γέμιζε υδρατμούς και πάλευα να τον ξεθαμπώσω για να δω τα μούτρα μου όταν τελείωνα το ντουζ! Και έμεναν και σημάδια και κάθε φορά καθαριστικό μετά.

Μέχρι που δοκίμασα το παρακάτω:
Παίρνεις ένα στεγνό πανί και βάζεις λίγο υγρό πιάτων (π.χ. fairy). Πολύ λίγη ποσότητα σε στεγνό πανί. Με αυτό περνάς όλο τον καθρέπτη καλά-καλά. Αν μείνουν υπολείμματα ξαναπερνάς με στεγνό μέρος του πανιού μέχρι να λάμψει.
Στα επόμενα ντουζ όσο ζεστό νερό και να χρησιμοποιήσεις ο καθρέφτης δεν θα θαμπώσει από τους υδρατμούς!

Τι λες τώρα...τέλειο!

ΛΙΝ
25-07-12, 19:01
........

χρύσα08
09-08-12, 12:05
Δώστε μια συμβουλή βρε παιδιά!
Στη λεκάνη της τουαλέτας, εκεί που τρέχει το νερό από το καζανάκι, έχουν σχηματιστεί κάτι κάθετες γραμμές σαν από άλατα.

Δεν μπορώ να τις καθαρίσω, έχω δοκιμάσει τρίψιμο με σφουγγάρι, να αφήσω πάνω χαρτί ποτισμένο με χλωρίνη για πολλή ώρα και μετά ξανά με σφουγγάρι και δε γίνεται τίποτα. Το κακό είναι ότι με τον καιρό γίνονται πιο έντονες και έχουν αρχίσει να φαίνονται αρκετά.
Έχετε καμιά ιδέα?

Ειρήνη
15-08-12, 23:41
Στη λεκάνη της τουαλέτας, εκεί που τρέχει το νερό από το καζανάκι, έχουν σχηματιστεί κάτι κάθετες γραμμές σαν από άλατα.

Δεν μπορώ να τις καθαρίσω, έχω δοκιμάσει τρίψιμο με σφουγγάρι, να αφήσω πάνω χαρτί ποτισμένο με χλωρίνη για πολλή ώρα και μετά ξανά με σφουγγάρι και δε γίνεται τίποτα. Το κακό είναι ότι με τον καιρό γίνονται πιο έντονες και έχουν αρχίσει να φαίνονται αρκετά.
Έχετε καμιά ιδέα?

Χρυσα μου, θα δοκίμαζα τα εξής:

Βάλε χλωρίνη (παχύρευστη) και άστην να δράσει όλη νύχτα. Το πρωί ρίξε καυτό νερό με τον βραστήρα και τρίψεδ με το πιγκάλ.

Αν δεν γίνει τίποτα, εδώ είμαστε...! ;)

my billy
15-08-12, 23:51
αν ειναι αλατα βαλε viakal οχι το σπρει το αλλο. αστο για λιγα λεπτα κ θα φυγει.

ioanna81
21-08-12, 09:48
μηππως μπορειτε να μου πειτε τι απορρυπαντικα να χρησιμοποιω για τον καθαρισμο του μπανιου? εβαζα viakal για τα αλατα και χλωρινη στα ειδη υγιεινης αλλα παρατηρω τον τελευταιο καιρο οτι μ ενοχλει παρα πολυ η μυρωδια σε σημειο να μην αντεχω να ειμαι στο μπανιο και να φοραω μασκα. με αυτα επλενα παντα και δεν ξερω τωρα τι με επιασε και δεν τ αντεχω

χρύσα08
10-09-12, 10:58
Χρυσα μου, θα δοκίμαζα τα εξής:

Βάλε χλωρίνη (παχύρευστη) και άστην να δράσει όλη νύχτα. Το πρωί ρίξε καυτό νερό με τον βραστήρα και τρίψεδ με το πιγκάλ.

Αν δεν γίνει τίποτα, εδώ είμαστε...! ;)

αν ειναι αλατα βαλε viakal οχι το σπρει το αλλο. αστο για λιγα λεπτα κ θα φυγει.

Κορίτσια ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας! Τις δοκίμασα και τις δύο με τη σειρά που τις γράψατε! Η χλωρίνη και το καυτό νερό έκαναν λίγη δουλίτσα, αλλά όχι θαύματα (περίπου ένα 20% καθάρισε). Μετά έβαλα το viacal και εφυγαν σχεδόν τελείως τα σημάδια. :)
Δυστυχώς όμως τρέχει ελάχιστα το καζανάκι και ξαναδημιουργούνται σιγά σιγά, αλλά τώρα το ξέρω το κόλπο! ;)

annoula1987
10-09-12, 13:25
Κορίτσια ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας! Τις δοκίμασα και τις δύο με τη σειρά που τις γράψατε! Η χλωρίνη και το καυτό νερό έκαναν λίγη δουλίτσα, αλλά όχι θαύματα (περίπου ένα 20% καθάρισε). Μετά έβαλα το viacal και εφυγαν σχεδόν τελείως τα σημάδια. :)
Δυστυχώς όμως τρέχει ελάχιστα το καζανάκι και ξαναδημιουργούνται σιγά σιγά, αλλά τώρα το ξέρω το κόλπο! ;)

Προτείνω να φέρεις υδραυλικό να το φτιάξει...έτσι και δεν θα ξαναέχεις πρόβλημα με άλατα και δεν θα πληρώνετε παραπάνω λογαριασμό νερό,και καλό στο περιβάλλον κάνει εξοικονομώντας νερό..;););)

nectaria1977
14-09-12, 09:45
κορίτσια, για τα άλατα καλύτερο από το ξύδι ΔΕΝ υπάρχει.

polina26
14-09-12, 11:21

Έχετε καμιά ιδέα?

ρίξε κόκα κόλα

mefirst
21-09-12, 09:06
καλημερα,λιγο ασχετο αλλα δ ξερω που να ρωτησω...
εχω παρει τη φορμα σιλικονης για κεϊκ της tupperware κ την εχω χρησιμοποιησει μια φορα.αυτο που δ θυμαμαι-κ πεταξα κ τισ οδηγιες-ειναι αν θελει προθερμανση ο φουρνοσ πριν τη χρησιμοποιησεισ..

Ειρήνη
21-09-12, 20:48

Χαρά μου, που βοηθήθηκες!

Μπορείς να μας βρεις εδώ http://parentscafe.gr/showthread.php?t=3269&page=346 στο καφέ του parents οπου συζητάμε για τα θέματα του σπιτιού μας! Ειδικότης μας η οργάνωση! :lol::lol:

Φιλάκια!

χρύσα08
24-09-12, 09:58
Ευχαριστώ πολύ, θα σας επισκεφθώ γιατί χρειάζομαι πολλές συμβουλές. :) Η οργάνωση είναι το χειρότερό μου!

kokkinoskoufitsa
01-10-12, 13:16
Γειά σας, μήπως γνωρίζει κάποιος να μου πει πως χρησιμοποιείται στο πλυντήριο ρούχων η σόδα ως αποσκληρυντικό νερού, αντί για τις γνωστές ταμπλέτες; Μπαίνει μαζί με το απορρυπαντικό όπως και οι ταμπλέτες ή πρέπει να γίνει ιδιαίτερη πλύση μόνο με σόδα και επίσης η σόδα αυτή είναι η ίδια που χρησιμοποιούμε και στη μαγειρική-ζαχαροπλαστική ή υπάρχει ειδική για αυτή την περίπτωση; Σας ευχαριστώ.

kokoraki
02-10-12, 16:29
καλημερα,λιγο ασχετο αλλα δ ξερω που να ρωτησω...
εχω παρει τη φορμα σιλικονης για κεϊκ της tupperware κ την εχω χρησιμοποιησει μια φορα.αυτο που δ θυμαμαι-κ πεταξα κ τισ οδηγιες-ειναι αν θελει προθερμανση ο φουρνοσ πριν τη χρησιμοποιησεισ..

Την έχω....Αν χρησιμοποιήσεις πάνω-κάτω αντίσταση για το ψήσιμο, τότε πρέπει να προθερμάνεις το φούρνο. Αν χρησιμοποιήσεις αέρα, όχι. Πάντως να ξέρεις ότι δεν θέλει θερμοκρασία πάνω από 220 βαθμούς (όχι ότι θα ψήσεις κέικ στους 220 αλλά λέμε...) και πιθανώς να χρειαστεί λίγο περισσότερη ώρα ψήσιμο το γλυκάκι σου. Άντε, καλές μάσες:)

dimmi
02-10-12, 17:07
Γειά σας, μήπως γνωρίζει κάποιος να μου πει πως χρησιμοποιείται στο πλυντήριο ρούχων η σόδα ως αποσκληρυντικό νερού, αντί για τις γνωστές ταμπλέτες; Μπαίνει μαζί με το απορρυπαντικό όπως και οι ταμπλέτες ή πρέπει να γίνει ιδιαίτερη πλύση μόνο με σόδα και επίσης η σόδα αυτή είναι η ίδια που χρησιμοποιούμε και στη μαγειρική-ζαχαροπλαστική ή υπάρχει ειδική για αυτή την περίπτωση; Σας ευχαριστώ.
μια στο τόσο, ειδικά μετά από πλύσεις χαλιών, παπουτσιών και άλλων βρωμερών...
βάζω λίγη σόδα (μαγειρική σόδα του εμπορίου) μες τον κάδο του πλυντηρίου,
αποπάνω ρίχνω ξύδι λευκό, το μίγμα αφρίζει, και κάνω μια πλύση στους 90.
Αυτό μου το πρότεινε τεχνικός πλυντηρίου πρόσφατα, το πλυντήριο αυτό το έχω κοντά 3 χρόνια. Προς το παρόν φτου φτου λαμποκοπάει μετά και τα άλατα φεύγουν λογικά.
Εγώ πάλι ήθελα να ρωτήσω αν πρέπει να βάζω αποσκληρυντικό νερού, κι αν ναι τί αναζητώ? Νομίζω στην μάρκα calgonit είχα βρεί αποσκληρυντικό πλυντηρίου πιάτων και όχι ρούχων.

gimnasio
02-10-12, 18:01
το lenor σκόνη για τα ρούχα το έχετε δοκιμάσει; Είναι καλό;

mikroutsikouliko
08-10-12, 20:01
καλησπερα. δεν ξερω αν βαζω σωστα εδω το ερωτημα μου. πειτε μου σας παρακαλωπως θα αφαιρεσω απο την πλαστικη μπανιερα του μωρου το σημαδι που εμεινε απο το αυτοκολλητο που ειχε στην πλατη? δοκιμασα οινοπνευμα, βραστο νερο, fairy με μαγειρικη σοδα, azax για τα τζαμια αλλα τιποτα. τι αλλο να δοκιμασω?

beboulix
08-10-12, 23:34
Λευκή βενζίνη,αγαπούλα

mikroutsikouliko
08-10-12, 23:40
Λευκή βενζίνη,αγαπούλα

σε ευχαριστω πολυ!!! θα το δοκιμασω αυριο. πως να το κανω ομως? να την αφησω να δρασει λιγο η να την απλωσω και να το τριψω με καθαρο πανακι?

ΛΙΝ
22-10-12, 16:44
Γεια σας, το σπιτι εχει προβλημα με υγρασια και σκευτομαι να αγορασω αφυγραντηρα.
θα ηθελα να μου πειτε αν εχετε στο σπιτι σας, κατα ποσο βοηθαει, ποσο κοστιζει και μαρκα.

Σας ευχαριστω εκ-των προτερων

polina26
22-10-12, 19:35
Γεια σας, το σπιτι εχει προβλημα με υγρασια και σκευτομαι να αγορασω αφυγραντηρα.
θα ηθελα να μου πειτε αν εχετε στο σπιτι σας, κατα ποσο βοηθαει, ποσο κοστιζει και μαρκα.

Σας ευχαριστω εκ-των προτερων

έχω εγώ. κάνει πολύ καλή δουλειά πραγματικά αποροφά όλη την υγρασία. κάθε χρόνο όμως πρέπει να αλλάζεις το φλίτρο. στοιχίζει απο 15 ευρω εώς 20 ευρω.. μάρκα δεν ξέρω να σου πω όλοι την ίδια δουλειά κάνουν ... πάνε στο πρακτικερ έχει αρκετά καλούς

vaskokkal
23-10-12, 09:53
καλημέρα νοικοκυροκόριτσα. για βοηθείστε με, έχω παλιό νεροχύτη ινοξ κ φαίνονται όλες οι σταλαγματιές, όσο κ να καθαρίζω. τι λέτε εσείς, με τι να τον καθαρίσω να λάμψει;

ΛΙΝ
23-10-12, 10:08
καλημέρα νοικοκυροκόριτσα. για βοηθείστε με, έχω παλιό νεροχύτη ινοξ κ φαίνονται όλες οι σταλαγματιές, όσο κ να καθαρίζω. τι λέτε εσείς, με τι να τον καθαρίσω να λάμψει;

καλημερα, με viakal

polina26
23-10-12, 17:20
καλημερα, με viakal

συμφωνώ

mom
23-10-12, 17:45

Δοκίμασε να καθαρίσεις με κρέμα Cif... Άστο να στεγνώσει και μετά ρίξε ξύδι και άσε να σταθεί (όσο γίνεται, θα τρέχει το ξέρω)..Ξέπλυνε, περίμενε να στεγνώσει να δεις αν έφυγαν. Αν ακόμη δεν έχουν φύγει, τότε βάλε viakal. ;)

Ειρήνη
28-10-12, 20:33
Μικρούλες μου,

Αν σας ενδιαφέρει το νοικοκυριό και η οργάνωση μπορείτε να μας βρείτε εδώ. Είναι το cafe του parents εννοείται, και οι διαχειριστές μας είπαν να ανοίξουμε εκεί το θέμα μας {ξανά} λόγω μεγάλου όγκου συμμετοχής.

http://parentscafe.gr/showthread.php?t=3269&page=441

Σας φιλώ και σας περιμένουμε...

matilnta
31-10-12, 11:35
καμια ιδεα να καθαρισω ευκολα τα θαυματα που εκανε ο αντρας μου με την τοστιερα?φανταστειτε λιωμενο τυρι στις πλακες κ στην τοστιερα κ κολλημενες κορες ψωμιου!

polina26
31-10-12, 11:41
καμια ιδεα να καθαρισψ ευκολα τα θαυματα που εκανε ο αντρας μου με την τοστιερα?φανταστειτε λιωμενο τυρι στις πλακες κ στην τοστιερα κ κολλημενες κορες ψωμιου!

ξυδι με σόδα

matilnta
31-10-12, 11:52
ξυδι με σόδα

με βοηθας λιγο παραπανω?να μουλιασω τις πλακες σε ξυδι κ σοδα?λευκο ξυδι?την τοστιερα γυρω γυρω?

polina26
31-10-12, 11:55
με βοηθας λιγο παραπανω?να μουλιασω τις πλακες σε ξυδι κ σοδα?λευκο ξυδι?την τοστιερα γυρω γυρω?

ακριβώς...μουλιαζεις στο ξύδι ρίχνεις σόδα περιμένεις κάνα τεταρτο και τρίβεις.. για τις πλακες γυρω γύρω μπορείς να τις κάνεις με χοντρό αλάτι..
επίσης και το cif τώρα που το σκεφτόμαι μπορεί να στο καθαρίσει εξίσου καλά ..
καλη επιτυχία

matilnta
31-10-12, 11:57
ακριβώς...μουλιαζεις στο ξύδι ρίχνεις σόδα περιμένεις κάνα τεταρτο και τρίβεις.. για τις πλακες γυρω γύρω μπορείς να τις κάνεις με χοντρό αλάτι..
επίσης και το cif τώρα που το σκεφτόμαι μπορεί να στο καθαρίσει εξίσου καλά ..
καλη επιτυχία

ευχαριστω!θα το δοκιμασω κ αυτο!

Χαρα2010
03-11-12, 12:06
Για να μην λερώνουν ποτέ οι πλακες τις τοστιερας εγω ακολουθω ενα tip που μου ειπε μια φίλη και απο τοτε πραγματικά σώθηκα. Βάζω αντικολλητικό αλουμινόχαρτο και ουσιαστικά καλυπτω τα τοστ απο την πάνω και κάτω πλευρα. Ψηνονται τελεια και η τοστιερα δεν χρειαζεται καθολου καθάρισμα.

Σας φιλώ

barbie2000
05-11-12, 13:12
Για να μην λερώνουν ποτέ οι πλακες τις τοστιερας εγω ακολουθω ενα tip που μου ειπε μια φίλη και απο τοτε πραγματικά σώθηκα. Βάζω αντικολλητικό αλουμινόχαρτο και ουσιαστικά καλυπτω τα τοστ απο την πάνω και κάτω πλευρα. Ψηνονται τελεια και η τοστιερα δεν χρειαζεται καθολου καθάρισμα.

Σας φιλώ

Και εγώ αυτό κάνω ή βάζω αντικολλητικό χαρτί....

matilnta
19-12-12, 19:56
κοριτσια βοηθεια κ παλι!!το πλαστικο απο το γιο γιο που βαζουμε στη λεκανη,δεν καθαριζει απο κατω με τιποτα!(ξερετε πως κανουν τσισα τα αγορακια)καποια βοηθεια?

mom
19-12-12, 20:05
κοριτσια βοηθεια κ παλι!!το πλαστικο απο το γιο γιο που βαζουμε στη λεκανη,δεν καθαριζει απο κατω με τιποτα!(ξερετε πως κανουν τσισα τα αγορακια)καποια βοηθεια?

Καλησπέρα! θα βάλεις παχύρευστη χλωρίνη και θα την αφήσεις να σταθεί λίγο επάνω στο καθισματάκι. Μετά φυσικά θα το ξεπλύνεις καλά. Θα γίνει σαν καινούριο.:wink:

melita
28-12-12, 13:24

Σας φιλώ

Δεν είναι ανθυγιεινο το αλουμινόχαρτο?

thampelina
28-12-12, 14:19
ναι και γω αυτο ξερω...καλητερα χαρτι ψισιματος..

nectaria1977
28-12-12, 14:21
Φυσικά και είναι, καμιά 10 χρόνια τέτοιο κολατσιό και μετά Alzheimer...

ΛΙΝ
12-01-13, 07:26
καλημερα, θα ηθελα τη βοηθεια σας απο το σπιτι μας λυπαμαι για αρκετο χρονικο διαστημα κ διαπιστοσαμε οτι το ψυγειο ειχε μεινη ανοιχτο(σφυριζε) μαρκα ARISTON εχει 3 λαμπακια τα οποια αναβωσβηνουν κανονικα πρεπει να ειναι σταθερα ηταν ενα κιτρινο, πρασινο κ κοκκινο
το κοκκικο εχει γινει κιτρινο τι σημαινη???
μετα απο τοσο καιρο ξεπαγωσαν ολα τα τροφιμα φυσικα τα πεταξα στο ψυγειο εγινε η αποψυξη απο μονο του
το προβλημα ειναι οτι μυριζουν τα συρταρια της καταψυξης τα καθαρησα με χλωρινη, ξυδι αλλα τιποτα
μηπως γνωριζετε τι να βαλω για να ξεμυρισουν?? και αν γνωριζετε τη μαρκα σε σχεση με τα λαμπακια

karita
22-05-13, 00:24
Θα ήθελα και εγώ τη συμβουλή σας: οι πάτοι απο τις κατσαρόλες μου είναι χάλια!Πώς μπορώ να τις καθαρίσω; Το ίδιο συμβαίνει και με τους πάτους απο τα ταψιά...

polina26
22-05-13, 09:15
Θα ήθελα και εγώ τη συμβουλή σας: οι πάτοι απο τις κατσαρόλες μου είναι χάλια!Πώς μπορώ να τις καθαρίσω; Το ίδιο συμβαίνει και με τους πάτους απο τα ταψιά...

ριχνεις μέσα κοκα κόλα μέχρι να καλυφθουνε και το αφηνεις 1-2 μέρες μετά βράζει λίγο και με λίγο τρίψιμο γινονται λαμπικο..

ntemi
22-05-13, 10:08
ριχνεις μέσα κοκα κόλα μέχρι να καλυφθουνε και το αφηνεις 1-2 μέρες μετά βράζει λίγο και με λίγο τρίψιμο γινονται λαμπικο..

το ίδιο και για τα μπρίκια που κολλάει το γάλα;

karita
22-05-13, 13:16

Εννοώ την κάτω μεριά των πάτων, αυτή που ακουμπάει στο μάτι της κουζίνας...
Αλήθεια με την coca cola καθαρίζουν; Παναγιά μου τι πίνω κάθε μέρα;(έχω τρελή εξάρτηση απο το συγκεκριμένο ποτό...και απο ότι κατάλαβα καθαριστικό!!!!)

ntemi
22-05-13, 15:15
Αλήθεια με την coca cola καθαρίζουν; Παναγιά μου τι πίνω κάθε μέρα;(έχω τρελή εξάρτηση απο το συγκεκριμένο ποτό...και απο ότι κατάλαβα καθαριστικό!!!!)

πολύ γέλασα!!!!!!!!!!:p:p:p:p:p:p:p:p

polina26
22-05-13, 17:06
το ίδιο και για τα μπρίκια που κολλάει το γάλα;

ναι για κάθε μαυριλα

polina26
22-05-13, 17:07

ναι το ίδιο θα κάνεις.. απλά θα βάλεις την κοκα κολα σε μια πιο μεγάλη κατσαρόλα και θα βάλεις μέσα αυτό που θες να καθαρίσεις.....
θα αστράψουν...
και εγώ την ιδια εξάρτηση είχα αλλά μετά απο ένα σωρο πειράματα που έκανα την σταμάτησα λόγω ότι φοβηκα για το έλκος που έχω...

nikolaos p.
23-05-13, 15:30

Σας φιλώ
Πολύ χρήσιμο tip! Θα το δοκιμάσω σήμερα κιόλας! Thanks! :)

karita
23-05-13, 20:48
ναι το ίδιο θα κάνεις.. απλά θα βάλεις την κοκα κολα σε μια πιο μεγάλη κατσαρόλα και θα βάλεις μέσα αυτό που θες να καθαρίσεις.....
θα αστράψουν...
και εγώ την ιδια εξάρτηση είχα αλλά μετά απο ένα σωρο πειράματα που έκανα την σταμάτησα λόγω ότι φοβηκα για το έλκος που έχω...

Σε ευχαριστώ πολύ!!!!Θα το δοκιμάσω!