PDA

Επιστροφή στο Forum : ΕΛΛΕΙΨΗ ΕΝΖΥΜΟΥ G6PD....ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ?

ΦΑΙΗ
29-11-07, 21:03
ΓΕΙΑ ΣΑΣ! ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΑ Κ ΝΕΑ ΜΑΜΑ ΜΙΑΣ ΜΠΕΜΠΑΣ 6,5 ΜΗΝΩΝ!ΣΗΜΕΡΑ ΕΜΑΘΑ ΠΩΣ ΕΧΟΥΜΕ ΤΗΝ ΕΛΛΕΙΨΗ ΤΟΥ ΕΝΖΥΜΟΥ G6PD!H ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΕ ΚΑΘΗΣΥΧΑΣΕ ΛΕΓΟΝΤΑΣ ΠΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΤΟ ΣΟΒΑΡΟ..., ΑΠΛΑ ΠΡΟΣΕΧΟΥΜΕ ΚΟΥΚΙΑ Κ ΚΑΠΟΙΑ ΑΝΤΙΒΙΟΤΙΚΑ!!! ΕΓΩ ΟΠΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΕ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΑΘΩ Κ ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΠΟ ΑΛΛΕΣ ΜΑΜΑΔΕΣ!!! ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΜΕ ΑΓΩΝΙΑ!
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

felinidoc
29-11-07, 23:26
ΣΗΜΕΡΑ ΕΜΑΘΑ ΠΩΣ ΕΧΟΥΜΕ ΤΗΝ ΕΛΛΕΙΨΗ ΤΟΥ ΕΝΖΥΜΟΥ G6PD!H ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΕ ΚΑΘΗΣΥΧΑΣΕ ΛΕΓΟΝΤΑΣ ΠΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΤΟ ΣΟΒΑΡΟ..., ΑΠΛΑ ΠΡΟΣΕΧΟΥΜΕ ΚΟΥΚΙΑ Κ ΚΑΠΟΙΑ ΑΝΤΙΒΙΟΤΙΚΑ!!!

Στην πράξη δεν μπορώ να σου πω αλλά σαν γιατρός, απλά δεν πρέπει να φάει κουκιά και καποια φάρμακα (αν θέλεις πλήρη κατάλογο πές μου)
Πάντα το αναφέρεις σε περίπτωση νοσηλείας ή ιατρικής επίσκεψης

(Sorry αν γράφω αυτονόητα αλλα απ΄ότι έχω δει ΔΕΝ είναι πάντα αυτονόητα!!! :roll: )
Αυτό που με παραξενεύει είναι ότι το έμαθες τώρα!
Γίνεται μέτρηση με τη γέννηση του παιδιού!

mariam
29-11-07, 23:38
Προσθεσε και την ασπιρινη και την ναφθαλινη στα απαγορευμενα :wink:

Βαλεντινα
30-11-07, 00:43
Η έλλειψη του ενζύμου G6ΡD, είναι πολύ συχνή αλλά όχι τόσο επικίνδυνη. Η έλλειψη του ενζύμου αυτού μπορεί να προκαλέσει καταστροφή των ερυθρών αιμοσφαιρίων, αν το παιδί έρθει σε επαφή με ναφθαλίνη, κουκιά, φάβα και με μερικά φάρμακα. Απλή προφύλαξη από τις ουσίες αυτές απροτρέπει τον κίνδυνο αιμόλυσης στο παιδί (συχνότητα εμφανίσεως: 5 παιδιά στα 100).

sstamoul
30-11-07, 10:20
Έλλειψη αυτού του ενζύμου έχει κι ο Βασίλης μου.
Γενικά, στα αγόρια είναι συνηθέστερη, ενώ τα κορίτσια τις περισσότερες φορές είναι απλά "φορείς" (δηλαδή μπορεί να γεννήσουν παιδιά με έλλειψη ενζύμου χωρίς τα ίδια να έχουν πρόβλημα), καθώς το γονίδιο που το μεταφέρει είναι το Χ.

Μπορείς να βρεις πολλές πληροφορίες εδώ:
http://www.g6pd.org/favism/english/index.mv

(Αυτό που εγώ πιστεύω είναι σημαντικό είναι να το μάθουμε στα παιδιά μας, να το ξέρουν και να το κάνουν τρόπο ζωής. Θα ήθελα ο Βασίλης να μπορεί να προφυλαχθεί ακόμα κι αν δεν είμαι εγώ μαζί του τη στιγμή που κάποιος του προσφέρει κουκιά ή μπλε καραμέλες ας πούμε).

ΦΑΙΗ
30-11-07, 12:46
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΠΑΛΙ!ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ!ΜΙΑ ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΗ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ!ΑΠΟ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ Η ΜΠΕΜΠΑ ΗΞΕΡΑ ΠΩΣ ΕΧΕΙ "ΠΙΘΑΝΗ ΕΛΛΕΙΨΗ" ΟΠΩΣ ΜΑΣ ΕΙΠΑΝ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ! ΣΤΟ 6ΜΗΝΟ ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΝΑΜΕ ΕΞΕΤΑΣΗ ΑΙΜΑΤΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΘΕΙ Η' ΟΧΙ!Η ΜΙΚΡΟΥΛΑ ΕΙΧΕ ΔΕΙΚΤΗ 4 ΕΝΩ Η ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΤΙΜΗ ΕΙΝΑΙ 7-20!ΑΥΤΑ! ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΚΑΙ ΕΧΕΤΕ ΚΑΠΟΙΑ ΛΙΣΤΑ, ΑΝ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΔΩΣΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟ, ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΣΑΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΚΑΙ ΥΛΙΚΟ!ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ!!! :D :D :D

irenedur
30-11-07, 18:24
Eimai 25 kai den exo kai ego ayto to enzimo....

Apla den troo koykia-fava kai makria apo nafthalini.

Aspirini eperna paliotera kai den eixa pote provlima ,sxetika me farmaka
den to iksera ayto,mexri stigmis eperna ola ta farmaka apla eixa
paratirisei mia allergia sto ponstan .Den ksero an exei sxesi.

motherof2
05-12-07, 15:46
Βρε κορίτσια και εγώ έχω έλλειψη και ο γιος μου
(και ο πατέρας μου και οι αδερφές μου επίσης.....) :roll: :roll:

εκτός από κουκιά, ναφθαλίνες, ασπιρίνες και κάποια άλλα φάρμακα, δεν ήξερα ότι δεν πρέπει να τρώμε φάβα (που την τσακίζουμε οικογενειακώς!!!) καθώς και μπλε καραμέλες????

θα μου πείτε ????? :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?:

sstamoul
05-12-07, 16:07

εκτός από κουκιά, ναφθαλίνες, ασπιρίνες και κάποια άλλα φάρμακα, δεν ήξερα ότι δεν πρέπει να τρώμε φάβα (που την τσακίζουμε οικογενειακώς!!!) καθώς και μπλε καραμέλες????

Η φάβα δεν έχει πρόβλημα. Απλά στα αγγλικά τα κουκιά λέγονται fava beans (αλλά καμία σχέση με τη φάβα, έτσι για να μπερδευόμαστε μόνο!) Η φάβα είναι μια χαρά για όσους έχουν έλλειψη G6PD!

Το μπλε χρώμα ζαχαροπλαστικής λένε ότι είναι πρόβλημα, όπως και τα μπλε βατόμουρα (ή άγρια μύρτιλλα). Δεν το έχω δοκιμάσει (φυσικά!) αλλά προτιμώ να μην το ρισκάρουμε ποτέ κι έτσι δεν δίνω στο Βασίλη καθόλου τούρτα αν έχει πάνω μπλε χρώμα ας πούμε. (Σημ.: έχει σημασία επίσης το φύλο. Οι γυναίκες όπως είπα και πιο πάνω συνήθως έχοντας έλλειψη είναι απλά "φορείς" ενώ για τους άντρες είναι πιο σημαντικό να ακολουθούν τις οδηγίες).

Επίσης, σύμφωνα με το site που παρέθεσα παραπάνω υπάρχουν περίπου 400 παραλλαγές της έλλειψης και αυτό σημαίνει διαφορετική ευαισθησία σε διαφορετικά τρόφιμα ή φάρμακα:
There are more than 400 mutations of the deficiency, each responding differently to certain foods and drugs. Some are more sensitive, others are less so. Besides fava beans, other elements may be harmful to you. Just be aware of this risk.

Sam
05-12-07, 16:14
[quote="sstamoul"]Το μπλε χρώμα ζαχαροπλαστικής λένε ότι είναι πρόβλημα,

καλό είναι να αποφεύγονται όλα τα χρώματα ζαχαροπλαστικής όσο εντυπωσιακά κι αν είναι...........υπάρχουν κι άλλοι τρόποι να χρωματίζουμε γλυκά

dora
05-12-07, 23:33
Υα σιχενομαι αυτα τα χρωματα στις τουρτες.. μπλιαχ..

irenedur
06-12-07, 18:58
Η φάβα δεν έχει πρόβλημα. Απλά στα αγγλικά τα κουκιά λέγονται fava beans (αλλά καμία σχέση με τη φάβα, έτσι για να μπερδευόμαστε μόνο!) Η φάβα είναι μια χαρά για όσους έχουν έλλειψη G6PD!

Ego poy rotisa ton giatro molis gennisa an se periptosi eixe i mikri moy
aytin tin elleipsi enzimoy ti prepei na kano....
kai ton rotisa epitides na do an i kainoyrgia iatriki exei allaksei
ta palia poy legane stis miteres mas,apla moy eipe.....

oxi koykia-oxi fava-oxi nafthalini....tipote allo.... :?:

Αντα
13-12-07, 00:31
Γεια σε ολους και απο μενα!!Παρακολουθω τις συζητησεις εδω και καιρο και επιτελους αποφασισα να γραφτω και να αρχισω να καταθετω και εγω τις γνωμες μου!! :D :D

Εχω μια κορουλα 8 ετων με ελλειψη ενζυμου g6pd. Εχει ηδη παθει κυαμωση οταν ηταν 3 ετων. Ο γιατρος δεν μας εχει δωσει καποια λιστα με τα φαρμακα που απαγορευονται, το μονο που ξερω και εγω ειναι οχι κουκια,ασπιρινη και ναφθαλινη.

Καταρχην θα ηθελα να ρωτησω ποιες ειναι αυτες οι μπλε καραμελες που λετε γιατι δεν τις γνωριζω ( :oops: ) και επισης οταν λετε τα χρωματα ζαχαροπλαστικης εννοειτε το γλασο που βαζουν στις τουρτες?? Συγνωμη αν φαινονται ανοητες οι ερωτησεις μου αλλα ο γιατρος μας εχει πει οτι εφοσον εχει ηδη παθει μια φορα κυαμωση η πιθανοτητα να ξαναπαθει ειναι πολυ αυξημενη ακομα και αν φαει πολυ μικρη ποσοτητα απαγορευμενου φαγητου...και οπως θα γνωριζεται στο δημοτικο τα παιδικα παρτυ (με τις πολυχρωμες τουρτες) δινουν και παιρνουν! Να αρχισω να ανησυχω??

Τελος θα ηθελα να ρωτησω που μπορω να βρω αυτη τη λιστα με τα φαρμακα που απαγορευονται. Ο παιδιατρος μας δεν εχει και στο μιαιευτηριο δεν μας ειχαν δωσει καποια :( :( :(

sstamoul
13-12-07, 09:47
Μπορείς να βρεις πολλές πληροφορίες εδώ:
http://www.g6pd.org/favism/english/index.mv

Εδώ έχει όλες τις πληροφορίες, έχει αναλυτική λίστα με τις ουσίες που έχουν πρόβλημα, καθώς και τα εμπορικά ονόματα των φαρμάκων.

ΜΕΛΙΝΑ
22-12-07, 23:54
μπείτε στο site του ινστιτούτου υγείας παιδιού και δείτε εκεί .

dimidour
12-01-08, 00:27
Και εγώ έχω έλλειψη του ενζύμου G6PD αλλά το θέμα είναι ότι το κληρονόμησε και η νεογέννητη κόρη μου (8 μηνών)....κάτι που δεν ήταν και πολύ πιθανό.... Αυτό που δεν ξέρω είναι κατά πόσο έχει μερική ή ολική έλλειψη. Η τιμή της βγήκε 1,93 με φυσιολογικές τιμές από 4,6 έως 13,5 σύμφωνα με το μικροβιολογικό εργαστήριο. Αυτήν την τιμή η παιδίατρός μας την ονόμασε ολική έλλειψη αλλά η αδελφή μου που έχει επίσης το ίδιο πρόβλημα έχει 1,24 και της το ονομάζει ο γιατρός της μερική... Ξέρει κανείς φίλος από εδώ;

Στο Ινστιτούτο Υγείας Παιδιού βγαίνουν στο τηλέφωνο πάντα γραμματείς και ποτέ ένας γιατρός για να μου λύσει την απορία.... Το καλό είναι ότι μου έστειλαν 3 σελίδες με φάρμακα και ουσίες που καλό θα ήταν να αποφεύγονται από εμάς με την έλλειψη.... Να φανταστείτε ότι έχει η λίστα ακόμα και το Depon και το Panadol. Παρόλα αυτά εγώ τα παίρνω και ποτέ δεν μου δημιουργήθηκε κάποιο πρόβλημα στα 32 μου χρόνια...
Θα προσπαθήσω να σας τις διαθέσω και σε εσάς αυτές τις σελίδες με την πρώτη ευκαιρία!

ΜΕΛΙΝΑ
14-01-08, 12:46
Μην στεναχωριέστε δεν είναι κάτι φοβερό απλά θα αποφεύγετε κάποια τρόφιμα και ουσίες . Μην παίρνεις τηλέφωνο γιατί δεν θα βρείς άκρη καλύτερα να μπε΄.ις στην ιστοσελίδα του ινστιτούτο υγείας παιδιού που έχει πληρογφορίες για περίπτωση αυτή http://www.ich.gr γενικές βέβαια αλλά μορείς να ψάξεις στο internet και να πάς στο παίδων αγίας σοφίας ναβρείς τον γιατρό που είναι υπέυθυνοσ στο ινστιτούτο υγείας για να ρωτήσεςι περισσότερα. Πα΄ντως μην ανυσηχείς. Να σε ρωτήσω κάτι όμως πως το βρήκατε έκανε εξετάσεις η παιδιάτρος ή σας έστειλαν ειδοποίηση από το ινστιτούτο υγείας του παιδιού¨?

dimidour
20-01-08, 00:24
Μας έστειλε ειδοποίηση το Ινστιτούτο 20 ημέρες μετά την γέννηση της μικρής. Βέβαια εμείς είμασταν υποψιασμένοι από πριν καθώς και εγώ έχω την έλλειψη....οπότε απλά επιβεβαιώθηκαν οι φόβοι μας. Έχω διαβάσει αρκετά για το G6PD, γνωρίζω τι χρειάζεται να αποφεύγει κανείς, αλλά αυτό που δεν ξέρω είναι τα όρια που καθορίζουν την ολική έλλειψη από την μερική, κάτι που γενικά είναι κρίσιμο για την πιθανότητα εκδήλωσης αιμόλυσης αν ληφθεί κάποια ουσία που βρίσκεται στο τρισέλιδο κατάλογο...

ΜΕΛΙΝΑ
20-01-08, 23:25
Δεν ξέρω εαν σας έδωσαν από το ινστιτούτο το χαρτί με τα αποτελέσματα αλλά πήγαινε στο ινστιτούτο υγειάς μόλις μπείς στο Παίδων στρίβεις αμέσως δεξιά ίσω σχεδόν από το εκκλησάκι θα πάς στο τμήμα που κάνυονυ το τέστ και με το όνομα του παιδιού και την ημερομηνία γέννησης ζήτα να σου δώσουν τα αποτελέσματα της εξέτασης εκεί γράφει τι έβγαλε το τέστ για το παιδί και δίπλα τα ανεκτά όρια ρώτα και την υπέυθυνη στο εργαστήριο για αυτό που λές. Πιστεύω ότι εαν πας από κοντά θα βρείς άκρη γιατί είναι πολύ εξυπηρετικοί.

theano
21-01-08, 00:30
επειδή έχω και εγώ έλλειψη ενζύμου και την πέρασα και στο γιό μου, για να πω την αλήθεια στην αρχή όταν το έμαθα ανησυχησα. από το μαιευτήριο όμως με καθησύχασαν και μου έδωσαν και μια λίστα με φάρμακα που πρέπει να αποφεύγει κάθώς και κουκιά και ναφθαλίνη. αλλά τώρα αυτό με το τρισέλιδο δεν το ήξερα. πάντως όσον αφορά το depon η παιδίατρος μου έχει πει ότι δεν υπάρχει πρόβλημα. φυσικά να μην το παίρνει σε τρελές ποσότητες γιατί κανένα φάρμακο δεν πρέπει να παίρνει κανείς γενικά σε μεγάλες ποσότητες αλλά του το δίνω και πραγματικά δεν έχουμε κανένα πρόβλημα

ΝΤΖ-EIRINI
02-04-08, 18:53
H ΕΛΛΕΙΨΗ ΤΟΥ ΕΝΖΥΜΟΥ G6PD ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΑΘΩΑ
ΑΝ ΔΕΝ ΕΝΗΜΕΡΩΝΕΣΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΦΑΡΜΑΚΑ ΠΟΥ ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ

Ο ΞΑΔΕΛΦΟΣ ΜΟΥ ΜΠΗΚΕ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΓΙΑ ΜΙΑ ΜΕΡΑ, ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΑΠΛΟ,
ΚΑΙ ΤΟΥ ΔΩΣΑΝΕ ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ ΚΑΙ ΚΑΘΗΣΕ 2 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ

efig
17-05-08, 23:13
Καλησπέρα.
Με λένε Έφη. η κόρη μου είναι 3 ετών και ο γιός μου μόλις 5 ημερών.
Σήμερα βγήκα από το μαιευτήριο και αμέσως αποφάσισα να γίνω μέλος της ωραίας σας παρέας.
Πριν δυο μέρες έμαθα ότι τελικά το μωρό έχει τη έλλειψη του συγκεκριμένου ενζύμου και όπως καταλαβαίνεται έχω τρελαθεί.
σήμερα που επέστρεψα στο σπίτι μου, προσέχω τα πάντα και φοβάμαι να χρησιμοποιήσω το κάθε τι. μας έδωσαν μια κατάσταση με ποιεσ ουσίες πρέπει να αποφεύγουμε, αλλά δεν ΄ξέρω τι πρέπει να κάνω.
ότι αγοράζουμε από εδω και στο εξής, (απορρυπαντικά, σαπούνια κλπ) πρέπει να ελέγχουμε αν περιλαμβάνουν αυτές τις χημικές ουσίες?και αν ναι πώς είναι δυνατόν να βγάλουμε άκρη....?
να φανταστείτε ο σύζυγός μου έλεγξε το σαπούνι που χρησιμοποιούμε DETTOL και είδε ότι πίσω υπάρχει μια ουσία SULFONATE που μοιάζει να είναι η ΣΟΥΛΦΟΝΗ που απαγορεύει η λίστα που έχουμε και αμέσως το καταργήσαμε μέχρι να έρθει ο παιδίατρος και να ενημερωθούμε.
πραγματικά βρίσκομαι σε μεγάλη σύγχυση.
Συγνώμη για το μπέρδεμα που σας "προσέφερα".
Θα εκτιμούσα οποιαδήποτε χρήσιμη συμβουλή από τη μέχρι τώρα εμπειρία σας.
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων,

Έφη

katerina24
17-05-08, 23:31
Εφη,καλως ηρθες!!!
δεν χρειαζεται να πανικοβαλεσαι!!!
εμας λιστα δεν μας εδωσαν και το εχει κι εμενα το μωρο μου,εχω χρησιμοποιησει dettol και δεν εγινε κατι.
επειδη θηλαζω κιολας προσεχω κι εγω μην τυχον και πιω ασπιρινη ή φαω κουκια!!!
ναφθαλινη εγω δεν χρησιμοποιω.
αυτα!!!
να σου ζησει :P

efig
18-05-08, 21:08
Ευχαριστώ κατερίνα24
να σου ζήσει ο μανόλης σου

efig
18-05-08, 21:31
πρώτη μέρα με το μωρό σήμερα.
περιμένουμε πως και πως αύριο τον παιδίατρο για να δούμε τι συμβουλές θα μας δώσει.
εντωμεταξύ συν τις άλλης έχουμε και θέμα με τον ίκτερο...
έχω να κοιμηθώ από το μαιευτήριο γιατί ανά μια ώρα ξυπνά και κλαίει και προσπαθώ να τον θηλάζω.
είχα ξεχάσει πως είναι να έχεις νεογέννητο.
φιλία

katerina24
18-05-08, 22:07
εντωμεταξύ συν τις άλλης έχουμε και θέμα με τον ίκτερο...
κι εμεις το ιδιο!!!
ανά μια ώρα ξυπνά και κλαίει και προσπαθώ να τον θηλάζω.
καλα κανεις και μπραβο σου!!!
και εφοσον υπαρχει και ικτερος τοσο το καλυτερο!!!!
ΘΗΛΑΖΕ ΤΟ!!!!
το μωρο πρεπει να θηλαζει τωρα,εχει αναγκη απο υγρα.

καλη συνεχεια :P

pieria_parents
07-06-08, 12:57
και μας ο μικρος[11 μηνων]εχει πληρη ελειψη του ενζυμου g6pd...τι να κανουμε θα προσεχουμε και παραπανω απο οσο μπορουμε.

staaronis3
05-07-08, 22:36
Κι εγώ έχω έλειψη ενζίμου G6PD, και τα 3 ξαδέρφια μου.

Εμάς (δηλαδή στους γονείς μας) είπαν να μην μυρίζουμε μπογιά. Δε ξέρω αν ισχύει αυτό, πάντως έχουμε βάψει το σπίτι, η θεία μου έβαψε το δικό της, βάψαμε και της γιαγιας μου, και σε όλα ήμασταν μέσα και δε πάθαμε τίποτα. Η μπογιά ήταν άγνωστο αν ήταν η λεγόμενη οικολογική (που υποτίθετε δεν παθένουμε κάτι) γιατί την έφερνε ο μπογιατζής.

Ο πατέρας μου, μου έχει πει ότι εκτώς απ τα κουκιά υπάρχει πρόβλημα και με τον ανθό απο το φυτό αλλα όχι με το ίδιο το φυτό (με το οποίο έχω βρεθεί αρκετά κοντά όταν δεν είχε ανθό).

Με το depon απ όσο ξέρω δεν υπάρχει πρόβλημα, και γι αυτό πέρνω (τώρα βέβαια σπάνια γιατί έχω συνηθήσει στον πονοκέφαλο). Πάντως κάθε φωρά που πήγενα στον παιδίατρο (σαν παιδάκι) η αργότερα στον παθολόγο, όταν ερχόταν η στιγμή να μου δώσει φάρμακα του έλεγε ότι έχω την έλλειψη ενζίμου.

Όσο για το detol είναι το μόνο που χρησιμοποιώ εδώ και αρκετό καιρό.

Για το μπλε χρώμα δεν έχω ακούσει κάτι.

Έχετε μήπως καμία ιδέα που θα βρούμε μια πλήρη ελληνική λίστα με το τι απαγορεύετε;;; Γιατί στο site με τα αγγλικά δε καταλαβένω τίποτα!!!

Και κάτι τελευτέο, μήπως χρειάζετε να κάνω επανεξέταση τώρα που μεγάλωσα;;; Είμαι 17, όσο για το βιβλιάριο υγείας μου λέει μόνο οτι υπάρχει έλειψη και δεν αναφέρει κάποιο νούμερο.

Και κάτι που μου ήρθε τώρα, λίγο άκυρο βέβαια. Αν κάνουν μετάγκηση αίματος σε κάποιον που έχει έλειψη ενζίμου, και του δώσουν αίμα απο κάποιον που την προηγούμενη που έδωσε το αίμα είχε φάει μια αρκετή ποσότητα απο κουκιά θα πάθει κάτι αυτός με την έλειψη ενζίμου;;;

Φιλικά,
Σταμάτης Α.

katerina24
06-07-08, 07:31
Έχετε μήπως καμία ιδέα που θα βρούμε μια πλήρη ελληνική λίστα με το τι απαγορεύετε;;; Γιατί στο site με τα αγγλικά δε καταλαβένω τίποτα!!!
γεια σου Σταματη,
εγω εχω αυτη τη λιστα :

ΦΑΡΜΑΚΑ ΠΟΥ ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ ΣΕ ΑΤΟΜΑ ΜΕ ΕΛΛΕΙΨΗ ΤΗΣ ΓΛΥΚΟΖΟ 6 ΦΩΣΦΟΡΙΚΗΣ ΔΕΥΔΡΟΓΕΝΑΣΗΣ ( G -6 -PD)
Από Bull. WHO 67; 60 1, 1989

ANΘΕΛΟΝΟΣΙΑΚΑ :

ΠΡΙΜΑΚΙΝΗ *
ΠΑΜΑΚΙΝΗ
ΧΛΩΡΟΚΙΝΗ **

ΣΟΥΛΦΟΝΑΜΙΔΕΣ & ΣΟΥΛΦΟΝΕΣ :
ΣΟΥΛΦΑΝΥΛΑΜΙΔΗ
ΣΟΥΛΦΑΠΥΡΙΔΙΝΗ
ΣΟΥΛΦΑΔΙΜΙΔΙΝΗ
ΣΟΥΛΦΑΚΕΤΑΜΙΔΗ (Albucid).
ΣΟΥΛΦΑΦΟΥΡΑΖΟΛΗ (Gantrisin)
ΣΑΛΥΚΙΛΑΖΟΣΟΥΛΦΑΙΠΥΡΙΔΙΝΗ (Salazopyrin)
ΔΑΠΣΟΝΗ***
ΣΟΥΛΦΟΖΟΝΗ***
ΓΛΥΚΟΖΟΣΟΥΛΦΑΝΙΚΟ Νa (Promin)
Septrin

Άλλα ΑΝΤΙΒΑΚΤΗΡΙΑΚΑ ΣΚΕΥΑΣΜΑΤΑ :

ΝΙΤΡΟΦΟΥΡΑΝΙΑ ; ΝΙΤΡΟΦΟΥΡΑΝΤΟΊ΄ΝΗ
>> ΦΟΥΡΑΖΟΛΙΔΟΝΗ
>> ΝΙΤΡΟΦΟΥΡΑΖΟΝΗ
ΝΑΛΙΔΙΖΙΚΟ ΟΞΥ
ΧΛΩΡΑΜΦΕΝΙΚΟΛΗ
ΠΑΡΑΑΜΙΝΟΣΑΛΥΚΙΛΙΚΟ ΟΞΥ

ΑΝΑΛΓΗΤΙΚΑ :

ΑΚΕΤΥΛΟΣΑΛΥΚΙΛΙΚΟ ΟΞΥ (Αspirin) μέτριες δόσεις μπορεί να χρησιμοποιηθούν.
ΑΚΕΤΟΦΕΝΕΤΙΔΙΝΗ (Phenacetin)
Aντί αυτών μπορεί να χρησιμοποιηθεί ΠΑΡΑΚΕΤΑΜΟΛΗ δηλαδη ντεπον

ΑΝΘΕΛΜΙΝΘΙΚΑ :
Β-ΝΑΦΘΟΛΗ
ΣΤΙΜΠΟΦΕΝ
ΝΙΡΙΔΑΖΟΛΗ

sunsun
07-07-08, 13:56
Αντιγράφω από το βιβλιάριο της μπέμπας μου τα τυπωμένα για τον Προληπτικό Έλεγχο Νεογνών, εξετάσεις που παρέχονται από την Πολιτεία στο σύνολο των νεογέννητων της χώρας δωρεάν.

1) φαινυλκετονουρία (...)

2) Συγγενής υποθυρεοειδισμός (...)

3) Η ανεπάρκεια του ενζύμου αφυδρογονάση της 6 - φωσφορικής γλυκόζης (G6PD) δεν είναι αρρώστια. Τα άτομα (μωρά και μεγάλοι) που έχουν την ανεπάρκεια δεν ανέχονται πάντα ορισμένες ουσίες (ναφθαλίνη, κουκιά και πολύ σπάνια ορισμένα φάρμακα) και υπάρχει κίνδυνος να κάνουν οξεία αιμόλυση αν έρθουν σε επαφή μαζί τους (φάνε κουκιά ή μυρίσουν ναφθαλίνη). Η εντόπιση των ατόμων που έχουν αυτή την ευαισθησία και η ενημέρωση τους για το ποιές ουσίες πρέπει να αποφεύγουν, έχει σαν αποτέλεσμα την προστασία τους από κρίση αιμόλυσης.

staaronis3
07-07-08, 14:04
Αντιγράφω από το βιβλιάριο της μπέμπας μου τα τυπωμένα για τον Προληπτικό Έλεγχο Νεογνών, εξετάσεις που παρέχονται από την Πολιτεία στο σύνολο των νεογέννητων της χώρας δωρεάν.

1) φαινυλκετονουρία (...)

2) Συγγενής υποθυρεοειδισμός (...)

3) Η ανεπάρκεια του ενζύμου αφυδρογονάση της 6 - φωσφορικής γλυκόζης (G6PD) δεν είναι αρρώστια. Τα άτομα (μωρά και μεγάλοι) που έχουν την ανεπάρκεια δεν ανέχονται πάντα ορισμένες ουσίες (ναφθαλίνη, κουκιά και πολύ σπάνια ορισμένα φάρμακα) και υπάρχει κίνδυνος να κάνουν οξεία αιμόλυση αν έρθουν σε επαφή μαζί τους (φάνε κουκιά ή μυρίσουν ναφθαλίνη). Η εντόπιση των ατόμων που έχουν αυτή την ευαισθησία και η ενημέρωση τους για το ποιές ουσίες πρέπει να αποφεύγουν, έχει σαν αποτέλεσμα την προστασία τους από κρίση αιμόλυσης.

Τα κουκιά δεν είναι μόνο αν τα φάνε, και ανθός τους δημιουργεί πρόβλημα. Ίσως να μην τον αναφέρουν γιατί είναι κάτι το ασυνήθηστο στις περισότερες περιοχές.

sunsun
07-07-08, 14:28
έχουν ανθό τα κουκιά και το τρώμε;;; Ομολογώ δεν το ήξερα ! Κορίτσι της πόλης... Τα κουκιά θα μπορούσε να μεγαλώνουν σαν τις πατάτες :lol: :lol:

staaronis3
07-07-08, 14:32
έχουν ανθό τα κουκιά και το τρώμε;;; Ομολογώ δεν το ήξερα ! Κορίτσι της πόλης... Τα κουκιά θα μπορούσε να μεγαλώνουν σαν τις πατάτες :lol: :lol:

Δεν τρόμε τον ανθό!!! Απλά είναι πάνω στο φυτό πριν βγουν τα κουκιά! Οπότε προσοχή αν πάτε σε κανένα χωράφι!!!
Πάντως αν δεν έχετε δει κουκιά μιάζουν με γίγαντες απλα είναι πιο σκούρα και μετά το μαγείρεμα είναι σκούρα, και βρομάνε απέσια!!!!!!

Τα τελευτέα χρόνια παραλίγο να τα μπερδέψω και να τα φάω κάπιες φορές!!! Ευτιχώς κάθε φορά ροτούσα τι είναι!!!!

sunsun
08-07-08, 17:32
Προσοχή και στα τσιμπούρια σ'αυτή την περίπτωση.. Παραμονεύει η νόσος της Κριμαίας! :lol:

staaronis3
08-07-08, 17:45
Προσοχή και στα τσιμπούρια σ'αυτή την περίπτωση.. Παραμονεύει η νόσος της Κριμαίας! :lol:

Μμμμμμ κρυάδες :p:p:p:p

Κι όλας τι είναι αυτό;;;

katerinak
07-11-08, 12:08
Ανεπάρκεια G6PD

Τα άτομα που έχουν ανεπάρκεια της G6PD όταν πάρουν ορισμένα φάρμακα και ουσίες μπορεί να κάνουν αιμόλυση (αναιμία, ίκτερο).
Διαβάστε ποια φάρμακα απαγορεύονται τελείως και ποια μπορεί να ληφθούν σε ανάγκη (*).
Σημειώστε την ανεπάρκεια στο βιβλιάριο.

ΦΑΡΜΑΚΑ ΠΟΥ ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ ΣΕ ΑΤΟΜΑ ΜΕ ΕΛΛΕΙΨΗ ΤΗΣ ΓΛΥΚΟΖΟ 6 ΦΩΣΦΟΡΙΚΗΣ ΔΕΥΔΡΟΓΕΝΑΣΗΣ ( G -6 -PD)
Από Bull. WHO 67; 60 1, 1989

ANΘΕΛΟΝΟΣΙΑΚΑ

ΠΡΙΜΑΚΙΝΗ *
ΠΑΜΑΚΙΝΗ
ΧΛΩΡΟΚΙΝΗ **

ΣΟΥΛΦΟΝΑΜΙΔΕΣ & ΣΟΥΛΦΟΝΕΣ

ΣΟΥΛΦΑΝΥΛΑΜΙΔΗ
ΣΟΥΛΦΑΠΥΡΙΔΙΝΗ
ΣΟΥΛΦΑΔΙΜΙΔΙΝΗ
ΔΑΠΣΟΝΗ***
ΣΟΥΛΦΟΖΟΝΗ***
Septrin

Άλλα ΑΝΤΙΒΑΚΤΗΡΙΑΚΑ ΣΚΕΥΑΣΜΑΤΑ

>> ΦΟΥΡΑΖΟΛΙΔΟΝΗ
>> ΝΙΤΡΟΦΟΥΡΑΖΟΝΗ
ΝΑΛΙΔΙΖΙΚΟ ΟΞΥ
ΧΛΩΡΑΜΦΕΝΙΚΟΛΗ
ΠΑΡΑΑΜΙΝΟΣΑΛΥΚΙΛΙΚΟ ΟΞΥ

ΑΝΑΛΓΗΤΙΚΑ

Aντί αυτών μπορεί να χρησιμοποιηθεί ΠΑΡΑΚΕΤΑΜΟΛΗ

ΑΝΘΕΛΜΙΝΘΙΚΑ

Β-ΝΑΦΘΟΛΗ
ΣΤΙΜΠΟΦΕΝ
ΝΙΡΙΔΑΖΟΛΗ

ELENA1974
07-11-08, 21:05
ακουστε για να φριξετε!!!!!!!!!
Σημερα το πρωι καθως χαζευα στο φορουμ ειπα να παρω τηλ στο ινστ υγειας παιδιου για να ρωτησω για τα αποτ του μπεμπη. Μου ειπαν πως εφοσον δεν πηρα κανενα γραμμα σημενει οτι τα αποτ ειναι φυσιολογικα. Ελα ομως που του μπεμπη επειδη ειχε ικτερο του κανανε την εξεταση και στο νοσοκομειο και βρεθηκε με ελλειψη ενζυμου? Το ειπα στην κοπελα στο τηλ και μου ειπε να ζητησω γραπτως το αποτελεσμα. Τωρα εγω τι κανω? Το μωρακι μου εχει ή δεν εχει ελλειψη ενζυμου. Να αμφιβαλο και για τον Βασιλη μου που επεισης δεν πηρα γραμμα με αποτελεσματα?

yiannaf
08-11-08, 01:37
ακουστε για να φριξετε!!!!!!!!!
Σημερα το πρωι καθως χαζευα στο φορουμ ειπα να παρω τηλ στο ινστ υγειας παιδιου για να ρωτησω για τα αποτ του μπεμπη. Μου ειπαν πως εφοσον δεν πηρα κανενα γραμμα σημενει οτι τα αποτ ειναι φυσιολογικα. Ελα ομως που του μπεμπη επειδη ειχε ικτερο του κανανε την εξεταση και στο νοσοκομειο και βρεθηκε με ελλειψη ενζυμου? Το ειπα στην κοπελα στο τηλ και μου ειπε να ζητησω γραπτως το αποτελεσμα. Τωρα εγω τι κανω? Το μωρακι μου εχει ή δεν εχει ελλειψη ενζυμου. Να αμφιβαλο και για τον Βασιλη μου που επεισης δεν πηρα γραμμα με αποτελεσματα?

Elena1974 έτσι και αλλιώς με το γράμμα σου λένε πως υπάρχει πιθανότητα να έχει έλλειψη του ενζήμου. Πήρα τέτοιο γράμμα. Αυτό δεν σημαίνει βέβαια ότι έχει. Στο γράμμα λένε πως θα πρέπει να γίνει ποσοστικός προσδιορισμός στο εξάμηνο αλλά η παιδίατρός μας μου είπε πως είναι καλυτερα να γίνει ο έλεγχος πάνω στο χρόνο. Αν έχεις αμφιβολίες περίμενε και στο χρόνο κάνε και εσύ μια εξέταση αίματος :wink:

δύτης
08-12-08, 23:07
καλησπερα σας.
ονομαζομαι Γιαννης και ειμαι 23 ετων,εχω και εγω ελλειψη ενζυμου g6pd και γνωριζω καλα τα πραγματα, διοτι τυχενει να ειμαι και δυτης...
οποτε προσεχω αρκετα...
αν σασ ενδιαφερει να μαθετε ποια ειναι αυτα τα φαρμακα που απαγορευοντε μπορειτε να ριξετε μια ματια στο site

http://www.theabyss.gr/community/index.php?action=printpage;topic=1244.0

πιστευω να σας βοηθησει...ειναι φορουμ απο γιατρους ιδικουσ και στουσ δυτεσ κοιτανε αυτη την ελλειψη :):) ευχαριστω

Demi7
08-12-08, 23:21
Αυτό που ήθελα να αναφέρω σχετικά με τη φάβα που αναφέρθηκε είναι να προσέχετε πολύ γιατί μερικοί επιτήδιοι χρησιμοποιούν κουκιά για "φάβα" πράγμα που καμία σχέση έχει και μπορεί να προκαλέσει πολλά προβλήματα. Ακόμα και η φάβα Σαντορίνης που λένε στη λαϊκή μερικοί και την πουλάνε 3 ευρώ το κιλό είναι "μαϊμού" καθώς η αυθεντική φάβα (το φάβα που λένε οι Σαντορινιοί) είναι ένα προϊόν που διατίθεται σε μικρή ποσότητα και με μεγάλο κόστος αγοράς. Η ξαδέρφη μου που μένει μόνιμα στη Σαντορίνη μου είπε ότι και οι πλανόδιοι στο νησί πουλάνε "φάβα Τουρκίας" που είναι αμφιβόλου προέλευσης...

Δεν διαφημίζω τη φάβα Σαντορίνης, η οποία είναι μοναδική και βγαίνει απο ένα είδος φασολιού, απλά είναι τραγικό να κάνουν τέτοια "απατεωνιά" εις βάρος ανθρώπινων ζωών....

δύτης
08-12-08, 23:26
Αυτό που ήθελα να αναφέρω σχετικά με τη φάβα που αναφέρθηκε είναι να προσέχετε πολύ γιατί μερικοί επιτήδιοι χρησιμοποιούν κουκιά για "φάβα" πράγμα που καμία σχέση έχει και μπορεί να προκαλέσει πολλά προβλήματα. Ακόμα και η φάβα Σαντορίνης που λένε στη λαϊκή μερικοί και την πουλάνε 3 ευρώ το κιλό είναι "μαϊμού" καθώς η αυθεντική φάβα (το φάβα που λένε οι Σαντορινιοί) είναι ένα προϊόν που διατίθεται σε μικρή ποσότητα και με μεγάλο κόστος αγοράς. Η ξαδέρφη μου που μένει μόνιμα στη Σαντορίνη μου είπε ότι και οι πλανόδιοι στο νησί πουλάνε "φάβα Τουρκίας" που είναι αμφιβόλου προέλευσης...

Δεν διαφημίζω τη φάβα Σαντορίνης, η οποία είναι μοναδική και βγαίνει απο ένα είδος φασολιού, απλά είναι τραγικό να κάνουν τέτοια "απατεωνιά" εις βάρος ανθρώπινων ζωών....

αυτο ειναι σωστο, η φαβα εχω ακουσει οτι επιτρεπετε,αλλα η φαβα απο κουκια ειναι αυτη που δεν επιτρεπετε και απαγορευεται αυστηρως..τωρα για την φαβα τησ σαντορινης δυστηχως δεν γνωριζω...:)

Nicole79
15-12-08, 13:35

Ti ennoeis mple karameles???

Pipi
15-12-08, 16:41
Έχω κι εγώ έλλειψη του συγκεκριμένου ενζύμου. Την έχει η γιαγιά μου, η ο οποία έχει πάθει πολλές φορές κυάνωση γιατί δεν εννοεί να σταματήσει να τρώε κουκιά, την πέρασε στον πατέρα μου κι αυτός σε μένα. Εγώ δεν την έδωσα σε κανένα παιδί μου, ευτυχώς. Αποφεύγω ότι έχει να κάνει με ασπιρίνες, ναφθαλίνες, κουκιά. Πρέπει να το αναφέρουμε παντού και σε καθε γιατρό, νοσοκομείο κλπ. Είναι σημαντικό. Έχω ενημερώσει και τον άντρα μου γιατί μπορεί να τύχει κάτι και να πρέπει να το αναφέρει αυτός.

kristina
16-12-08, 09:09
Και μένα ο γιός μου έχει έλλειψη ενζύμου. Εκτός απο τις γνωστές προφυλάξεις (κουκιά, ναφθαλίνες κλπ) ΠΑΝΤΑ αναφερουμε την έλλειψη στους γιατρούς πριν απο κάθε χορήγηση φαρμάκου! Κατα τ'αλλα δεν είχαμε κανένα αλλο πρόβλημα με αυτό.
Κατι άλλο σχετικό με αυτό. Μου είχε πει μια γνωστή μου η οποία έχει και αυτή έλλειψη, οτι αποφεύγει τα Kellog's και γενικότερα την βιταμίνη Κ. Ξέρει κανείς αν αληθεύει αυτό;
Ακόμα μία απορία
Τα παιδιά με έλλειψη ενζύμου είναι συνήθως χλωμά;

STAUROULA
16-12-08, 11:10
καλημερα κοριτσια να σας κανω μια ερωτηση ?

εμας στο βιβλιαριο του μικρου μας εχουν γραψει στην ελλειψη ενζυμου 24,00 αυτο σημαινει οτι εχει?

αχ απαντηστε μου γιατι ανησηχησα τωρα :(

barbielemonia
19-12-08, 15:57
koritsia na rotiso kati epeisi exo agxos.i eidopoiisi apo to institouto ugeias irthe sto diko sas onoma i stou antra sas?irthe me aplo gramma i me sustimeno kai se poses meres irthe?euxaristo

elenik
20-12-08, 17:00
Ερωτηση: Σας ηρθε γραμμα με το αν το εχει η οχι ή σας ζητησαν επαναληπτικο. Μας στειλαν γραμμα που λεει οτι πρεπει να γινει επαναληψη αλλα το γιατι δεν λενε. :?

mariori
20-12-08, 23:03
Εγώ έκανα παλαιότερα εξέταση G6PD στο Ιπποκράτειο και στα αποτελέσματα αναφέρει :
Ευρεθείσα τιμή : αποχρωματισμός σε 30'
Γνωρίζει κάποια τι σημαίνει αυτό;

xazomama
24-12-08, 11:25
Κορίτσια και αγόρια, καλημέρα!
Έχω κι εγώ έλλειψη αυτού του ενζύμου και πάντα αποφεύγω τις ναφθαλίνες και τα κουκιά. Όσο για τις ασπιρίνες, τώρα πια τις αποφεύγω κι αυτές, αλλά σαν μωρό πήρα πολλές από κείνες τις παιδικές (τις ροζ) και δεν έπαθα τίποτα.... ευτυχώς...
Αυτό που φροντίζω πάντα είναι να ενημερώνω για την έλλειψη αυτή όποιον γιατρό μου χορηγήσει φάρμακα, για οποιοδήποτε λόγο.
Ακόμα και μέσα στο ΙΑΣΩ, πριν μπω στο χειρουργείο για την καισαρική μου κόλλησαν ένα αυτοκόλλητο που υποδείκνυε ότι είμαι αλλεργική. Αλλά μόλις τους έλεγα τί έχω, όλοι έλεγαν "αα, μόνο αυτό;"
Δεν είναι κάτι σοβαρό, απλά θέλει προσοχή και παρακολούθηση.

Το φοβερό όμως είναι ότι σε κάποιες εξετάσεις που έκανα στην 2η εγκυμοσύνη, ζήτησα να επιβεβαιωθεί η έλλειψη του ενζύμου και τα νούμερα που βγήκαν ήταν φυσιολογικά.
Ρώτησα κάποιον γιατρό και μου είπε ότι ή είχαν κάνει λάθος στο μαιευτήριο όταν γεννήθηκα ή..... μου πέρασε... :shock: :shock:
Δεν ξέρω αν γίνεται αυτό.... πάντως καλό θα είναι να ξανακάνετε εξετάσεις εσείς ή τα παιδάκια σας, μετά από λίγο καιρό, για να βεβαιώσετε την έλλειψη. Γιατί μπορεί απλά ..... να σας περάσει :!: :!: :?:

40+mama
05-02-09, 11:30
επειδή έχω και εγώ έλλειψη ενζύμου και την πέρασα και στο γιό μου, για να πω την αλήθεια στην αρχή όταν το έμαθα ανησυχησα. από το μαιευτήριο όμως με καθησύχασαν και μου έδωσαν και μια λίστα με φάρμακα που πρέπει να αποφεύγει κάθώς και κουκιά και ναφθαλίνη. αλλά τώρα αυτό με το τρισέλιδο δεν το ήξερα. πάντως όσον αφορά το depon η παιδίατρος μου έχει πει ότι δεν υπάρχει πρόβλημα. φυσικά να μην το παίρνει σε τρελές ποσότητες γιατί κανένα φάρμακο δεν πρέπει να παίρνει κανείς γενικά σε μεγάλες ποσότητες αλλά του το δίνω και πραγματικά δεν έχουμε κανένα πρόβλημα
¨
Έλλειψη ενζύμου έχει και ο γιος και η νεογέννητη κόρη μου. Αυτό με το depon( και γενικά με την παρακεταμόλη) η παιδίατρός μου που γενικώς είναι ψαγμένη δεν μου το είπε. Αυτό που λέει ο δικός σου "όχι σε τρελές ποσότητες " τι εννοεί; Αν το παιδί κάνει πυρετό δεν θα του δίνεις ανά 6ωρο; Είναι τρελλή ποσότητα αυτό;

40+mama

dina
05-02-09, 15:33
κοριτσια εμενα το μωρο μου δεν εχει ελειψη αλλα εχω εγω και απλα μεχρι τωρα δεν εχω φαει κουκια με πειραζει η ναφθαλινη και εχω ακουσει για την ασπιρινη αλλα εγω επινα μικρη και την παιδικη και την κανονικη.βεβαια οταν βρεθω σε νοσοκομειο η μιλησω με γιατρο το λεω.ακομη εχω ακουσει οτι καποιους τους πειραζουν τα μανιταρια αναλογα βεβαια με το ποσο ελειψη εχεις.ντεπον και παναντολ εχω πιει απειρα και ντετολ χρησιμοποιω πολυ καιρο και δεν με πειραζει ουτε για καποια συγκεκριμενη αντιβιωση εχω προβλημα,και σιγουρα τα ρεβυθια ή η φαβα δεν πειραζουν μονο τα κουκια.θυμαμαι μικρη με ειχε ταισει μια γειτονησα μαμα φιλης μου κουκια και η μανα μου οταν το ακουσε με ειχε 1 ωρα πανω απο την λεκανη να κανω εμετο και ηθελε να με παει για πλυση στομαχου!ευτηχως δεν ειχαν αφομειωθει απο τον οργανισμο μου και την γλιτωσα.να ενημερωνετε τα παιδακια οταν καταλαβαινουν τι δεν πρεπει να φανε αλλα και φιλους η γνωστους που μπορει να φαει το παιδι οπως πχ την μαμα του/της φιλης/ου του παιδιου,η σε καποιο παρτι κτλ.αυτα ως συμβουλη και φυσικα παντα ρωταμε το γιατρο για φαρμακα ετσι και αλλιως δεν δινει κανενας ετσι στο παιδι του οτι να ναι.

aliepre
09-02-09, 10:24
Γεια σε όλους.
Η κορούλα μου έχει αυτή την έλλειψη ενζύμου G6PD και όπως καταλαβαίνετε με ανησυχεί.
Με ενημέρωσαν από τις πρώτες μέρες της γέννησής της για αυτή την έλλειψη και μαζί με το βιβλιάριο υγείας μου έδωσαν και μία λίστα με τα απαγορευμένα. Τα πιο γνωστά βέβαια είναι η ναφθαλίνη, ασπιρίνη και τα κουκιά.
Αυτό που με ανησυχεί είναι ότι μεγαλώνοντας αν βρεθεί κάπου (σε σπίτι που έχει ναφθαλίνη) και δεν το ξέρει, ή αν φάει κάτι άλλο που ίσως την πειράξει, τότε τι γίνεται;;
Και κάτι άλλο. Τα δάχτυλα (2ο και 3ο) και των δύο ποδιών είναι ενωμένα όχι μέχρι πάνω, λίγο στην βάση ας πούμε. Μου είπαν ότι δεν είναι τίποτα αυτό, έτσι γεννήθηκε και ότι μπορεί να χειρουργηθεί οποιαδήποτε στιγμή θελήσουμε.
Να ανησυχώ ή όχι;;

jimmy
15-02-09, 02:59
Το δικό μας μωράκι (2μιση μηνών) έχει 25,7 στο βιβλιάριό του... Είδαμε ότι οι φυσιολ.τιμές είναι 4,6 - 13,5. Τι σημαίνει αυτό? Γιατί το δικό μας έχει τόσο υψηλές τιμή? Είναι έλλειψη ενζύμου αυτό?

Και κάτι άλλο. Εδώ και πολύ καιρό έχει λίγο αιματάκι στα κακά του. Μπορεί αυτό να έχει καμιά σχέση με το ένζυμο αυτό?

Ευχαριστώ πολύ,
Jimmy

filaki
15-02-09, 05:43
Και κάτι άλλο. Εδώ και πολύ καιρό έχει λίγο αιματάκι στα κακά του. Μπορεί αυτό να έχει καμιά σχέση με το ένζυμο αυτό?

Άσχετα με το ένζυμο, αυτό το θέμα μιας και συμβαίνει πολύ καιρό δεν το έχετε δει με τον παιδίατρο;

ANABELA
15-02-09, 08:18
Το δικό μας μωράκι (2μιση μηνών) έχει 25,7 στο βιβλιάριό του... Είδαμε ότι οι φυσιολ.τιμές είναι 4,6 - 13,5. Τι σημαίνει αυτό? Γιατί το δικό μας έχει τόσο υψηλές τιμή? Είναι έλλειψη ενζύμου αυτό?

[quote]

η ελλειψη ενζυμου μεταδιδεται απο τον πατερα στην κορη κ απο την κορη στον δικο της γυιο(εαν κανει).με την εξαιρεση οτι η κορη ειναι φορεας ενω το αγορι το νοσει.

εχει κ ο συζ μου αυτη την ελλειψη ενζυμου κ οταν γεννησα την κορη μου καναμε την εξεταση αλλα δεν μας ηρθε ειδοποιηση.μου ειπανε οτι εαν δεν ερθει σημαινει οτι δεν εχει.τεςπα εγω ανησυχω ακομα.

η ελλειψη αυτη ενζυμου απαγορευει την επαφη ναφθαλινης,ασπιρινης,κουκια κι ολες τις τροφες που περιεχουν κουκια(πχ βαφλες νομιζω.

jimmy το θεμα με τα κακα του μωρου σου δεν νομιζω να παιζει ρολο με την ελλειψη ενζυμου.καλο ειναι να το πεις στον γιατρο σου αμεσα.

Olg@
16-02-09, 16:10

Ευχαριστώ πολύ,
Jimmy

Συζητήστε το με τον παιδίατρό σας άμεσα ... από όσο γνωρίζω είναι καραμπινάτο δείγμα αλλεργίας στο γάλα ...
Στο λέω γιατί και εμείς ψάχνουμε το θέμα της αλλεργίας στη μικρή μου και ο παιδίατρος μου είπε ότι το χαρακτηριστικό σύμπτωμα της ειναι το αίμα στα κακά του μωρου.
Κράτησε μια πάνα και πήγαινε την στον παιδίατρο να την εξετάσει.

katerina24
17-02-09, 03:44

Ευχαριστώ πολύ,
Jimmy

οταν το μωρακι σας παει 1 ετους καλο ειναι να επαναληφθει η εξεταση γιατι ισως να μην το εχει!!
το εχει ο γιος μου και οταν του καναμε ξανα 12 μηνων την εξεταση ειχε 18.
εσεις αποφευγεται αυτα που ξερετε:κουκια,ασπιρινη και ναφθαλινη.
φαρμακα μονο κατοπιν συνεννοησεως με το γιατρο.
το αιμα στα κακα του ειναι αλλεργια!
εμας δεν το ειχε κανεις μας ,δεν ηταν κληρονομικο δηλ. κι ομς το εχει ο μικρος!!! :?

yiouli
16-03-09, 09:47
Εγώ έπαθα κυάμωση σε ηλικία 6 ετών! Την έλλειψη του ενζύμου την έχουν κληρονομήσει :cry: και τα τρία αγόρια μου δυστυχώς! Έτσι βιώνω συνεχώς αυτή την κατάσταση με τα φάρμακα που επιτρέπονται ή δεν επιτρέπονται. Δεν έχω εμπιστοσύνη σε κανέναν ούτε στους γιατρούς!
Φίλες μου ό,τι φάρμακο σαν δίνουν να το ψάχνετε και μόνες σας.Σ' εμένα έδωσε έμπειρη παιδίατρος Ercefuril (ελπίζω να το έγραψα σωστά), για τη διάρροια, στον γιό μου που ήταν 3 ετών τότε (ο μεγάλος) και φίλη στο γραφείο που έχει ο άντρας της φαρμακείο μου είπε ότι αυτό απαγορεύεται. Πράγματι διάβασα τις οδηγίες στο χαρτί που είναι μέσα στη συσκευασία του φαρμάκου και έγραφε ότι απαγορεύεται η χορήγησή στου σε άτομα με έλλειψη G6PD.

Άλλη περίπτωση: Στο πρόβλημα που είχα με τη μέση μου (και τελικά χειρουργήθηκα), οι γιατροί μου είχαν πει ότι δεν μπορώ να πάρω αντιφλεγμονώδη γιατί απαγορεύονται. Έφτασα στα κακά μου τα χάλια, έκανα σπονδυολοδεσία, το νεύρο του ποδιού μου ήταν κατακόκκινο από τη φλεγμονή και ακόμη έχω κουσούρι. Το αποτέλεσμα; Ρώτησα φίλο αιματολόγο και μου είπε ότι Mesulid μπορώ να παίρνω!!! Δεν τους έχω εμπιστοσύνη και ότι μου λένε το ψάχνω και μόνη μου!

Συγνώμη που σας κούρασα αλλά επειδή είμαι παθούσα ήθελα να μοιραστώ τις εμπειρίες μαζί σας για να ξέρετε και εσείες που έχετε παιδάκια με την έλλειψη του G6PD....

yiouli
16-03-09, 09:50

[quote]

η ελλειψη ενζυμου μεταδιδεται απο τον πατερα στην κορη κ απο την κορη στον δικο της γυιο(εαν κανει).με την εξαιρεση οτι η κορη ειναι φορεας ενω το αγορι το νοσει.

εχει κ ο συζ μου αυτη την ελλειψη ενζυμου κ οταν γεννησα την κορη μου καναμε την εξεταση αλλα δεν μας ηρθε ειδοποιηση.μου ειπανε οτι εαν δεν ερθει σημαινει οτι δεν εχει.τεςπα εγω ανησυχω ακομα.

η ελλειψη αυτη ενζυμου απαγορευει την επαφη ναφθαλινης,ασπιρινης,κουκια κι ολες τις τροφες που περιεχουν κουκια(πχ βαφλες νομιζω.

jimmy το θεμα με τα κακα του μωρου σου δεν νομιζω να παιζει ρολο με την ελλειψη ενζυμου.καλο ειναι να το πεις στον γιατρο σου αμεσα.

Εμένα στο ΜΗΤΕΡΑ μου είπε ο παιδίατρος ότι την δίνει η μητέρα στο αγόρι πάντα και το κορίτσι μπορεί να γλυτώσει! Το αγόρι όχι! Ο πατέρας μου δεν έχει έλλειψη ενζύμου. Είχε από το σόι της μητέρας μου ο αδελφός της γιαγιάς μου, (της μητέρας της μητέρας μου δηλαδή)! Έπαθα κυάμωση σε ηλικία 6 ετών από κουκιά!

ANABELA
16-03-09, 11:29
συμφωνω μαζι σου.ο συζ μου εχει ελλειψη ενζυμου.η μητερα ειναι φορεας κ την μεταδιδει στον γιο ο οποιος νοσει.τωρα η κορη μου ειναι φορεας κ αν κανει γιο θα νοσησει.

ΧΡΗΣΤΟΣΠΕΠΙ
25-05-09, 18:32
ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΛΙΣΤΑ ΤΩΝ ΦΑΡΜΑΚΩΝ ΓΙΑ G6PD

ΧΡΗΣΤΟΣΠΕΠΙ
25-05-09, 18:34
ΚΑΙ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΚΑΤΑΠΟΣΗΣ ΤΙΣ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ

dimitraz
25-05-09, 19:05
Είναι φάρμακα που δύσκολα θα πάρει όπως η πριμακίνη , η σουλφομεθοξαζόλη, η σουλφακεταμίδη (αντιβιοτικά όχι καθημερινής χρήσης), το κυανό του μεθυλενίου (μόνο σε νοσοκομείο μπορεί να βρεθεί). Αντίθετα η ασπιρίνη, η βιταμίνη κ , το ασκορβικό οξύ, η φαινυτοίνη (αντιεπιληπτικό ) θεωρούνται πλέον ασφαλή αν και παλιά απαγορευόταν. Η έλλειψη του ενζύμου συνεπάγεται ευαισθησία σε οξειδωτικούς παράγοντες πχ. μια ίωση και συνοδεύεται απο χρόνια ή επεισοδιακή αιμόλυση (καταστροφή των ερυθρών αιμοσφαιρίων). Η θεραπεία είναι καλή ενυδάτωση για προστασία των νεφρών ή και μετάγγιση αίματος. Ξέχασα τα κουκιά απαγορεύονται!!

aleca
24-06-09, 16:27
εγώ δεν ξέρω κάποιο παιδάκι με αυτή την έλλειψη. Ο γαμπρός μου όμως και ο αδερφός του την έχουν. είναι υγιέστατοι, και ποτέ δεν έιχαν κάποιο πρόβλημα με αυτό

KATERINA APRIL
25-06-09, 18:51
ΚΑΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΟΤΑΝ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΗΛΙΚΙΑ ΠΟΥ ΠΑΝΕ ΣΧΟΛΕΙΟ ΝΑ ΤΟΥΣ ΦΟΡΕΣΕΤΕ ΜΙΑ ΤΑΥΤΟΤΗΤΟΥΛΑ ΠΟΥ ΘΑ ΑΝΑΓΡΑΦΕΙ ΠΑΝΩ ΤΗΝ ΕΛΛΕΙΨΗ ΑΥΤΗ.Ο ΣΚΟΠΟΣ ΤΗΝ ΝΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΨΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΝΑΓΚΗΣ.ΑΧΡΕΙΑΣΤΗ ΝΑ ΕΙΝΑΙ..

dimidour
16-07-09, 15:53
αυτο ειναι σωστο, η φαβα εχω ακουσει οτι επιτρεπετε,αλλα η φαβα απο κουκια ειναι αυτη που δεν επιτρεπετε και απαγορευεται αυστηρως..τωρα για την φαβα τησ σαντορινης δυστηχως δεν γνωριζω...:)

Είναι η λεγόμενη κουκόφαβα που στη Κρήτη είναι πολύ διαδεδομένη αλλά που πρέπει να την αποφεύγουμε εμείς οι έχοντες την έλλειψη του G6PD

ΠΑΝΤΕΛΗΣ1979
28-10-09, 21:05
ΓΕΙΑ ΣΑΣ. ΜΟΛΙΣ ΠΡΙΝ ΑΠΟ 43 ΗΜΕΡΕΣ ΑΠΕΚΤΗΣΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΟΥ ΠΑΙΔΙ, ΑΓΟΡΑΚΙ. ΧΘΕΣ ΕΦΤΑΣΕ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ ΕΝΑ ΓΡΑΜΜΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΓΡΑΦΕ ΟΤΙ ΤΟ ΑΓΟΡΑΚΙ ΜΟΥ ΠΙΘΑΝΟΤΑΤΑ ΝΑ ΕΧΕΙ ΕΛΛΕΙΨΗ ΤΟΥ ΕΝΖΥΜΟΥ G6PD. ΕΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΤΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ, Ή ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΓΟΝΕΑΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΠΑΙΔΙ ΜΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΕΛΛΕΙΨΗ ΕΝΖΥΜΟΥ, ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΞΩ.

mariadi
28-10-09, 21:11
Καλησπερα! Εχω ελλειψη του συγκεκριμενου ενζυμου. Πρεπει να λες παντα στον γιατρο οτι το μωρο εχει ελλειψη ενζυμου γιατι καποια φαρμακα δεν ειναι συμβατα. Επισης απαγορευεται (αργοτερα βεβαια, τωρα ειναι πολυ μικρακι) να φαει κουκια. Ακομη, να αποφευγετε την ναφθαλινη κ την ασπιρινη (παλι για αργοτερα). Για τα κουκια μου ειχαν πει οτι προκαλουν αιμολυση.

Να σας ζησει κ μην ανησυχεις! Δεν ειναι κατι τραγικο, ουτε κανει την ζωη του παιδιου δυσλειτουργικη!

small bart
28-10-09, 21:15
καλησπερα δεν γνωριζω κατι αλλα υπαρχει παρομοιο θεμα στο φορουμ με τιτλο "ελλειψη ενζυμου G6PD .....γνωριζει κανεις?" διαβασε το.να σας ζησει!:p

ΠΑΝΤΕΛΗΣ1979
28-10-09, 21:23
ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ, ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΕΣΥ ΟΤΙ ΕΠΙΘΥΜΕΙΣ. ΠΑΝΤΩΣ ΒΡΗΚΑ ΑΡΚΕΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ FORUM ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

roulaki71
28-10-09, 21:28
Δεν ειναι τιποτα απλα να προσεχει καποια φαρμακα και οπως ειπε η κοπελια πιο πανω να μην φαει κουκια , να μην παρει ασπιρινη και να μην ερχεται σε επαφη με ναφθαλινη. Επισης να ενημερωνει τους γιατρους οταν μεγαλωσει για την ελλειψη αυτου του ενζυμου για να του δινουν τα καταλληλα φαρμακα. Εμενα εχει αυτη την ελλειψη η πεθερα μου και η κουνιαδα μου και η παιδιατρος μου ειπε οτι ειναι κληρονομικο και πιθανον να την εχει και το μωρο. Στειλαμε κι εμεις την καρτελα με τα δειγματα αιματος στην Αθηνα οπου τα εξεταζουν και πιστευω οτι αν ηταν θετικο θα ειχαμε ειδοποιηθει τωρα (απαντανε μονο στα θετικα αφου τα δειγματα ειναι εκατονταδες) .

gogga
14-11-09, 23:39
ΓΕΙΑ ΣΑΣ. ΜΟΛΙΣ ΠΡΙΝ ΑΠΟ 43 ΗΜΕΡΕΣ ΑΠΕΚΤΗΣΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΟΥ ΠΑΙΔΙ, ΑΓΟΡΑΚΙ. ΧΘΕΣ ΕΦΤΑΣΕ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ ΕΝΑ ΓΡΑΜΜΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΓΡΑΦΕ ΟΤΙ ΤΟ ΑΓΟΡΑΚΙ ΜΟΥ ΠΙΘΑΝΟΤΑΤΑ ΝΑ ΕΧΕΙ ΕΛΛΕΙΨΗ ΤΟΥ ΕΝΖΥΜΟΥ G6PD. ΕΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΤΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ, Ή ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΓΟΝΕΑΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΠΑΙΔΙ ΜΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΕΛΛΕΙΨΗ ΕΝΖΥΜΟΥ, ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΞΩ.

Συγνωμη που γινομαι αδιακριτη, αλλα το γραμμα απο που το ελαβες;;;;

Γκαλινα
15-11-09, 00:04
http://www.paidiatros.gr/index.php?cid=4&id=380&st=2

ΡΟΖ ΣΥΝΝΕΦΑΚΙ
09-12-09, 13:56
ΕΧΩ ΜΙΑ ΚΟΡΟΥΛΑ 4ων ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΣΤΟ ΒΙΒΛΙΑΡΙΟ ΤΗΣ ΕΧΟΥΝ ΣΗΜΕΙΩΣΕΙ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΜΕΡΙΚΗ ΕΛΕΙΨΗ ΤΟΥ ΕΝΖΥΜΟΥ ΑΥΤΟΥ . ΕΧΟΥΝ ΓΡΑΨΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΠΟΣΟΣΤΟ 20.80 . ΞΕΡΕΙ ΚΑΜΙΑ ΜΑΝΟΥΛΑ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΚΑΙ ΠΟΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΕΣ ΤΙΜΕΣ ΤΟΥ???? SOS

mom
09-12-09, 14:17
δυστυχώς δεν ξέρω κάτι περισσότερο απο το ότι πρέπει να μην έρθει σε επαφή (ακόμη και εισπνοή) με ναφθαλίνη, και να μη φάει κουκιά νομίζω.....

Αν θέλεις, ρίξε μια ματιά εδώ που έχει ξανασυζητηθεί......

edit admin (εξαιτίας συγχώνευσης) (http://www.parents.gr/forum/...........)
(http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=20938)

Πενιώ
20-01-10, 16:08
καναμε εξεταση αιματος, μας λειπει το ενζημο g6pd, που σημαινει οτι δεν τρωμε κουκια και δεν εισπνεουμε ναφθαλινη, αλλα μας βρηκαν ηωσηνοφιλια, που σημαινει λεει οτι ειμαστε επιρρεπεις σε αλλεργειες. την αλλη βδομαδα θα παμε στην γιατρο, αλλα μεχρι τοτε θελω να ρωτησω αν το ξερει καμμια μανουλα και με καθησυχασει...

Ellemphriem
20-01-10, 18:51
Κοριτσι μου μονο ακουστα τα εχω τα Ηωσηνοφιλα και τα Βασεοφιλα επειδη δουλευα τεχνικη υποστηριξη σε ενα μικροβιολογικο και εχουν να κανουν με τις μετρησεις στο αιμα.....δεν ξερω τιποτε αλλο αλλα ελπιζω ολα να πανε καλα και να μην ειναι τιποτα τιποτα σημαντικο.....

elenik
21-01-10, 03:44
Δες αυτα
http://www.mednet.gr/archives/2003-3/pdf/316.pdf
http://www.dikatsa.info/download/gr/ypepthnews/dikatsa_apant_path.doc
http://www.iatronet.gr/article.asp?art_id=140

Anastasia1
21-01-10, 08:17
Και εγω εχω ηωσινοφιλια αλλα οχι παντα.
Οταν ειμαι εκτεθειμενη σε καποιο αλλεργικο για μενα παραγοντα..πχ. στην γυρη των λουλουδιων τα ηωσινοφιλα μου κανουν παρτυ.

Διαφορετικα ειναι σε χαμηλα επιπεδα.
Δυστυχως την αλλεργια μου κληρονομησε και ο γιος μου στο γαλα.

Δεν ειναι τιποτα απλα πρεπει να βρεις τι τον ενοχλει.
Λιγο προσοχη στο σπιτι με την σκονη και την ατμοσφαιρα του σπιτιου, τα παπλωματα του, το στρωμα του, συχνο αερισμα.

Πενιώ
21-01-10, 10:04
καλημερα κοριτσια! ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας!!! δεν ανησυχω παρα πολυ, απλα θα ηθελα να μην το εχει η μπεμπα.. δεν πειραζει, ακουμε τοσα πραγματα καθημερινα... ας ειναι αυτο, το χειροτερο που θα παθει στην ζωη της. και παλι σας ευχαριστω!!

T_BA
22-02-10, 16:37
Έχω ένα αγοράκι 7,5 μηνών και θα ξεκινήσουμε να τρώμε χορτόσουπες (πατάτα-καρότο-Σέλινο).Το αγοράκι μας έχει ολική έλλειψη ενζύμου g6pd (0,5) και κάπου έχει διαβάσει ότι καλό θα είναι να αποφεύγουν να τρώνε σέλινο όσοι έχουν την έλλειψη ενζύμου.Ο παιδίατρος μου δεν το ξέρει και μου είπε να του δώσω του μικρού μας.Ξέρει κανείς σας κάτι? Δηλ. από τα φαγητά μόνο τα κουκιά είναι που απαγορεύονται?Που μπορώ να βρω την λίστα που να μας λεέι τι να προσέχουμε?

χρύσα08
22-02-10, 16:55
Καλησπέρα!
Και ο δικός μου ο μπέμπης έχει έλλειψη του G6PD, αλλά για το σέλινο δεν ξέρω κάτι. Εμένα στο Ιασώ μου είπαν να μη φάω κουκιά και μανιτάρια, επειδή θηλάζω και περνάνε στο μωρό. Τώρα που το είπες θα το ξαναψάξω όμως και αν βρω κάτι σχετικό θα ενημερώσω.

blomita
22-02-10, 17:56
καλησπέρα!
και ο δικός μου έχει την έλλειψη ενζύμου.για μανιτάρια και σέλινο πρώτη φορά το ακούω!!αν μπορείτε παραπέμψτε με στις πηγές σας.κι εγώ θηλάζω και δεν μου έχουν πει τίποτα τέτοιο!

κλάρα
22-02-10, 18:03
Και εμένα ο μπέμπης μου πρέπει να έχει ελλεψη αυτού του ενζύμου.Λέω πρέπει γιατί΄τον πρώτο μήνα μας στείλανε ένα χαρτί απο το ΙΝΣΤΤΙΤΟΥΤΟ ΥΓΕΙΑΣ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ που βρίσκεται στο ΑΓΙΑ ΣΟΦΙΑ και αναφέρει ότι το παιδί ενδεχωμένως να έχει έλλειψη αυτού του ενζύμου και πρεπει να γίνει επανέλενχος στους 6 μήνες.Τώρα που ο μπέμπης μου έγινε 6 μηνών σκέφτομαι να του κάνω αυτή την εξέταση ώστε να είμαστε σίγουροι αν υπάρχει έλλειψη ή όχι....

χρύσα08
23-02-10, 13:47
καλησπέρα!
και ο δικός μου έχει την έλλειψη ενζύμου.για μανιτάρια και σέλινο πρώτη φορά το ακούω!!αν μπορείτε παραπέμψτε με στις πηγές σας.κι εγώ θηλάζω και δεν μου έχουν πει τίποτα τέτοιο!

Την τρίτη ή τέταρτη μέρα στο μαιευτήριο (Ιασώ) ήρθε η παιδίατρος και μου είπε για την έλλειψη ενζύμου και μου είπε για κουκιά, μανιτάρια, ναφθαλίνη και στο βιβλιάριο υγείας του παιδιού έχουν καρφιτσώσει μια λίστα με φάρμακα που δεν επιτρέπεται να παίρνει. Για να είμαι ειλικρινής δεν είχα ξανακούσει κι εγώ για μανιτάρια, αλλά τα έκοψα αφού μου το είπαν. Κι εμας μας ήρθε επιστολή από το Ινστιτούτο Υγείας του Παιδιού και σε λίγο που κλείνουμε τους 6 μήνες θα πάμε για επανέλεγχο, καθώς και για την ομάδα αίματος.

marynip
23-02-10, 14:03
Εμένα μου είπαν για ασπιρίνη, κουκιά, ναφθαλίνη αλλά για μανιτάρια τίποτα.Σήμερα για την ακρίβεια στο φαγητό είχα βάλει και μανιτάρια.Έχε γούστο!!

blomita
23-02-10, 14:03
τα μανιταρια με προβληματιζουν,γιατί τρωω και πολλά!ο πατέρας μου είχε πάθει κυαμωση λόγω έλλειψης ενζύμου, από κουκιά και ούτε αυτός ξέρει κάτι για τα μανιτάρια!θα πάμε και εμείς για επανέλεγχο και θα δούμε σε τι κατάσταση βρίσκεται.έχω βρει και ένα βιβλίο από τις εκδόσεις"φαρμακευτικός κόσμος" που είναι σχετικό και λέω να το παραγγείλω.θα δείξει...το θέμα με αυτη την έλλειψη είναι οτι το παιδί το ίδιο από νωρίς σχετικά πρέπει να έχει αυτέλεγχο.

χρύσα08
23-02-10, 14:09
Αυτό με τον αυτοέλεγχο είναι μεγάλο θέμα...
Πάντως ούτε όλοι οι γιατροί είναι ενημερωμένοι και τα δεδομένα αλλάζουν συνεχώς. Τα κουκιά και η ναφθαλίνη είναι σταθερές αξίες από παλιά, τα υπόλοιπα είναι τα νέα trends... και ποιον να πιστέψεις για έγκυρη και σύγχρονη ενημέρωση?

blomita
23-02-10, 14:50
Αυτό με τον αυτοέλεγχο είναι μεγάλο θέμα...
Πάντως ούτε όλοι οι γιατροί είναι ενημερωμένοι και τα δεδομένα αλλάζουν συνεχώς. Τα κουκιά και η ναφθαλίνη είναι σταθερές αξίες από παλιά, τα υπόλοιπα είναι τα νέα trends... και ποιον να πιστέψεις για έγκυρη και σύγχρονη ενημέρωση?
έτσι ακριβώς αισθανομαι κι εγώ!από τότε που είμαστε με τον μπέμπη,αναγκαστικά έρχομαι σε επαφή με γιατρούς και ιατρικές γνώμες,είτε για θέματα που αφορούν στον μικρό,είτε για θέματα θηλασμού και κανείς δεν μου έχει εμπνεύσει καμία εμπιστοσύνη!!!παντού προχειρότητα,γενικότητες,χωρίς επιστημονική τεκμηρίωση και ποτέ καμια εξατομικευμένη προσεγγιση...:-?

κλάρα
23-02-10, 15:24
Πρεπει να σιγουρευτούμε εάν τα παιδάκια μας έχουν έλλειψη αυτού του ενζύμου ή όχι και αυτό μπορούμε να το μάθουμε σίγουρα σε βάθος χρόνου.Ρώτησα την μικροβιολόγο μου που είναι και καλή μου φιλή και μου είπε να μην ...τρελένομαι γιατί δεν είναι σίγουρο ότι το παιδί έχει έλλειψη,άλλα είναι μια πιθανότητα.Τώρα που ο μπέμπης μου έγινε 6 μηνων θα του κάνω μία πρώτη έξέταση και μετά ξανα στον χρόνο ωστε να συγκρίνουμε τα αποτελέσματα για να είμαστε σίγουροι.Μου είπε μάλιστα ότι υπάρχει πιθανότητα να εξαφανιστεί μέχρι τον χρόνο και το παιδί να μεγαλώσει χώρις το συγκεκριμένο πρόβλημα,απλως θέλει παρακουλούθηση.
Αυτό που διαβασα σε ένα σχετικό sait και με τρόμαξε είναι ότι πέρα της διατροφής και μιας λίστας φαρμάκων είναι πολύ επικύνδινες και κάποιες ουσίες που χρησιμοποιούν στις γενικές αναισθησίες στα χειρουργεία.....Αυτό πίστεύω πως είναι μεγάλο θέμα γιατί αν ποτέ χρειαστεί κάποιος που έχει αυτό το προβλημα να κάνει κάποιο χειρουργείο πρέπει να το αναφέρει ή αυτός ή οικογένειά του...... θα προλάβει όμως???????
Τέλως πάντων ένα είναι το σίγουρο πως πρέπει να το ψάξουμε καλά........

sofie
23-02-10, 16:42
Καλησπέρα σας!Έχει και η μπέμπα μου πιθανή έλλειψη του ενζύμου.Μήπως γνωρίζετε με ποιον τρόπο γίνεται ο έλεγχος στους 6 μήνες;Θα της πάρουν αίμα από το χεράκι;:(

χρύσα08
23-02-10, 17:48
Καλησπέρα σας!Έχει και η μπέμπα μου πιθανή έλλειψη του ενζύμου.Μήπως γνωρίζετε με ποιον τρόπο γίνεται ο έλεγχος στους 6 μήνες;Θα της πάρουν αίμα από το χεράκι;:(

Ναι, λογικά από το χεράκι. Τσιμπι τσίμπι τα καημένα... Κλαίει ο μπέμπης μέσα, κλαίω κι εγώ απ'έξω... :(

marynip
23-02-10, 18:09
Εμένα ο μικρός έχει έλλειψη ενζύμου και κάναμε εξετάσεις αίματος όταν χρόνισε.

sofie
23-02-10, 21:06
Αχ τα πουλάκια μου.Μάλλον θα την αφήσω κι εγώ για το χρόνο

pitsikoki
23-02-10, 21:07
Και εμεις εχουμε την ελλειψη και απορω γιατι αφου λενε οτι ειναι κληρονομικη και κανενας μας δεν το ειχε. Παντως ο γιατρος μας ειπε οτι δεν ειναι κατι το φοβερο απλα απαγορευονται τα κουκια, η ναφθαλινη και η ασπιρινη. Αυτο που με μπερδεψε ειναι η λιστα με τα φαρμακα. Εκει και η παρακεταμολη αναφερεται αλλα Depon μπορουμε να παρουμε. Στο χαρτι που μας εστειλαν ελεγαν για επανελεγχο στο 6μηνο ομως ο γιατρος μας ειπε στο χρονο καθως ενδεχεται το ενζυμο να δημιουργηθει.Κοριτσια δειτε το και απο την αλλη πλευρα!!Εγω χαριτολογοντας λεω οτι τα παιδια μας ειναι τυχερα αφου οι εχοντες την ελλειψη αυτη δεν μπορουν να κολλησουν ελλονοσια!!!!!:p:p

Elsou
06-03-10, 09:08
Γεια σας,
Ελλειψη ενζυμου εχει και η αδερφη μου απο τοτε που γεννηθηκε. Δεν ειναι τιποτα.. τωρα εινια 25 χρονων και δεν της εχει δημιουργησει προβλημα. Οντως καποια στιγμη ο παιδιατρος ειχε πει στη μαμα μου πωσ δημιουργηθηκε το ενζυμο αυτο. Παρολαυτα Δεν τρωει κουκια, δεν πινει ασπιρινη, δεν τρωει μανιταρια κ δεν μυριζει ναφθαλινη. Σε καθε επισκεψη σε γιατρο πριν γραπψουν οποιοδηποτε φαρμακο πρεπει να το τονιζεται οτι υπαρχει η ελλειψη και ολα μελι γαλα! :D :)

T_BA
06-03-10, 12:29
Ο γιος μου έχει ολική έλλειψη ενζύμου και θα ήθελα να μου πείτε που μπορώ να βρω την λίστα με τη απογορεύεται.

pitsikoki
06-03-10, 22:24
Παραθετω τα φαρμακα που απαγορευονται
ANΘΕΛΟΝΟΣΙΑΚΑ :

ΠΡΙΜΑΚΙΝΗ *
ΠΑΜΑΚΙΝΗ
ΧΛΩΡΟΚΙΝΗ **

ΣΟΥΛΦΑΝΥΛΑΜΙΔΗ
ΣΟΥΛΦΑΠΥΡΙΔΙΝΗ
ΣΟΥΛΦΑΔΙΜΙΔΙΝΗ
ΔΑΠΣΟΝΗ***
ΣΟΥΛΦΟΖΟΝΗ***
Septrin

>> ΦΟΥΡΑΖΟΛΙΔΟΝΗ
>> ΝΙΤΡΟΦΟΥΡΑΖΟΝΗ
ΝΑΛΙΔΙΖΙΚΟ ΟΞΥ
ΧΛΩΡΑΜΦΕΝΙΚΟΛΗ
ΠΑΡΑΑΜΙΝΟΣΑΛΥΚΙΛΙΚΟ ΟΞΥ

ΑΝΑΛΓΗΤΙΚΑ :

ΑΝΘΕΛΜΙΝΘΙΚΑ :
Β-ΝΑΦΘΟΛΗ
ΣΤΙΜΠΟΦΕΝ
ΝΙΡΙΔΑΖΟΛΗ
http://www.parents.gr/forum/images/statusicon/user_offline.gif http://www.parents.gr/forum/images/buttons/report.gif (http://www.parents.gr/forum/report.php?p=370565) http://www.parents.gr/forum/images/buttons/quote.gif (http://www.parents.gr/forum/newreply.php?do=newreply&p=370565) http://www.parents.gr/forum/images/buttons/multiquote_off.gif (http://www.parents.gr/forum/newreply.php?do=newreply&p=370565) http://www.parents.gr/forum/images/buttons/quickreply.gif (http://www.parents.gr/forum/newreply.php?do=newreply&p=370565) katerina24 Εμφάνιση Δημόσιου Προφίλ (http://www.parents.gr/forum/member.php?u=8143) Αποστολή προσωπικού μηνύματος στον/στην: katerina24 (http://www.parents.gr/forum/private.php?do=newpm&u=8143) Εμφάνιση περισσότερων μηνυμάτων του χρήστη katerina24 (http://www.parents.gr/forum/search.php?do=finduser&u=8143) Add katerina24 to Your Contacts (http://www.parents.gr/forum/profile.php?do=addlist&userlist=buddy&u=8143)
http://www.parents.gr/forum/images/statusicon/post_old.gif 07-07-08, 13:56

pitsikoki
06-03-10, 22:25
ANΘΕΛΟΝΟΣΙΑΚΑ :

ΠΡΙΜΑΚΙΝΗ *
ΠΑΜΑΚΙΝΗ
ΧΛΩΡΟΚΙΝΗ **

ΣΟΥΛΦΑΝΥΛΑΜΙΔΗ
ΣΟΥΛΦΑΠΥΡΙΔΙΝΗ
ΣΟΥΛΦΑΔΙΜΙΔΙΝΗ
ΔΑΠΣΟΝΗ***
ΣΟΥΛΦΟΖΟΝΗ***
Septrin

>> ΦΟΥΡΑΖΟΛΙΔΟΝΗ
>> ΝΙΤΡΟΦΟΥΡΑΖΟΝΗ
ΝΑΛΙΔΙΖΙΚΟ ΟΞΥ
ΧΛΩΡΑΜΦΕΝΙΚΟΛΗ
ΠΑΡΑΑΜΙΝΟΣΑΛΥΚΙΛΙΚΟ ΟΞΥ

ΑΝΑΛΓΗΤΙΚΑ :

ΑΝΘΕΛΜΙΝΘΙΚΑ :
Β-ΝΑΦΘΟΛΗ
ΣΤΙΜΠΟΦΕΝ
ΝΙΡΙΔΑΖΟΛΗ

(http://lilypie.com/)
http://www.parents.gr/forum/images/statusicon/user_offline.gif http://www.parents.gr/forum/images/buttons/report.gif (http://www.parents.gr/forum/report.php?p=370565)
http://www.parents.gr/forum/images/buttons/quote.gif (http://www.parents.gr/forum/newreply.php?do=newreply&p=370565) http://www.parents.gr/forum/images/buttons/multiquote_off.gif (http://www.parents.gr/forum/newreply.php?do=newreply&p=370565) http://www.parents.gr/forum/images/buttons/quickreply.gif (http://www.parents.gr/forum/newreply.php?do=newreply&p=370565) katerina24 Εμφάνιση Δημόσιου Προφίλ (http://www.parents.gr/forum/member.php?u=8143) Αποστολή προσωπικού μηνύματος στον/στην: katerina24 (http://www.parents.gr/forum/private.php?do=newpm&u=8143) Εμφάνιση περισσότερων μηνυμάτων του χρήστη katerina24 (http://www.parents.gr/forum/search.php?do=finduser&u=8143) Add katerina24 to Your Contacts (http://www.parents.gr/forum/profile.php?do=addlist&userlist=buddy&u=8143)
http://www.parents.gr/forum/images/statusicon/post_old.gif 07-07-08, 13:56

pitsikoki
06-03-10, 22:26
ANΘΕΛΟΝΟΣΙΑΚΑ :

ΠΡΙΜΑΚΙΝΗ *
ΠΑΜΑΚΙΝΗ
ΧΛΩΡΟΚΙΝΗ **

ΣΟΥΛΦΑΝΥΛΑΜΙΔΗ
ΣΟΥΛΦΑΠΥΡΙΔΙΝΗ
ΣΟΥΛΦΑΔΙΜΙΔΙΝΗ
ΔΑΠΣΟΝΗ***
ΣΟΥΛΦΟΖΟΝΗ***
Septrin

>> ΦΟΥΡΑΖΟΛΙΔΟΝΗ
>> ΝΙΤΡΟΦΟΥΡΑΖΟΝΗ
ΝΑΛΙΔΙΖΙΚΟ ΟΞΥ
ΧΛΩΡΑΜΦΕΝΙΚΟΛΗ
ΠΑΡΑΑΜΙΝΟΣΑΛΥΚΙΛΙΚΟ ΟΞΥ

ΑΝΑΛΓΗΤΙΚΑ :

ΑΝΘΕΛΜΙΝΘΙΚΑ :
Β-ΝΑΦΘΟΛΗ
ΣΤΙΜΠΟΦΕΝ
ΝΙΡΙΔΑΖΟΛΗ

(http://lilypie.com/)

http://www.parents.gr/forum/images/buttons/quote.gif (http://www.parents.gr/forum/newreply.php?do=newreply&p=370565) http://www.parents.gr/forum/images/buttons/multiquote_off.gif (http://www.parents.gr/forum/newreply.php?do=newreply&p=370565) http://www.parents.gr/forum/images/buttons/quickreply.gif (http://www.parents.gr/forum/newreply.php?do=newreply&p=370565) katerina24 Εμφάνιση Δημόσιου Προφίλ (http://www.parents.gr/forum/member.php?u=8143) Αποστολή προσωπικού μηνύματος στον/στην: katerina24 (http://www.parents.gr/forum/private.php?do=newpm&u=8143) Εμφάνιση περισσότερων μηνυμάτων του χρήστη katerina24 (http://www.parents.gr/forum/search.php?do=finduser&u=8143) Add katerina24 to Your Contacts (http://www.parents.gr/forum/profile.php?do=addlist&userlist=buddy&u=8143)

Anga
29-04-10, 15:14
Καλημέρα.
Δηλαδή φαντάζομαι πως το amoxil επιτρέπεται σε μωράκια που έχουν έλλειψη του ενζύμου. Μας έγραψε σήμερα η γιατρός να της δώσω amoxil λογω βήχα και ξέχασα να της αναφέρω για την έλλειψη και δεν ξέρω αν το θυμόταν.:???:

χρύσα08
29-04-10, 23:50
Και ο μικρός μου έχει πάρει amoxil και zinadol και augmentin. Τώρα που το λες όμως, όταν το έγραψε ο γιατρός δεν του υπενθύμισα για το ένζυμο, αλλά έχει το βιβλιάριο ένα χαρτί καρφιτσωμένο και πέφτει πάνω του συνέχεια όποτε το ανοίγει, λογικά το βλέπει κάθε φορά...

Για το σέλινο που έλεγε κάποια μαμά, ρώτησα τον παιδίατρό μας και μου είπε ότι δεν έχει σχέση με το ένζυμο.

akamatra
29-04-10, 23:55
Ο γιος μου που μόλις έκλεισε τα 11 του χρόνια έχει έλλειψη ενζυμου.
Έχουμε κολλήσει έξω από το βιβλιάριο και το συνταγολόγιο μια ετικέτα (από τις αυτοκόλλητες που κυκλοφορούν) όπου γράφουμε ότι έχει έλλειψη ενζύμου

Anga
30-04-10, 13:45
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Τελικά την πήρα τηλέφωνο και μου ειπε πως δεν υπάρχει πρόβλημα. Καλή ιδέα το χαρτάκι. Θα το κολλήσω και εγώ.

anna_new_mommy
20-05-10, 12:38
Μόλις έλαβα το χαρτί από το "Παίδων" ότι μπορεί η κόρη μου 21 ημερών να έχει έλλειψη του ενζύμου και ομολογώ ότι ανησύχησα πολύ. Δεδομένου ότι θηλάζω θα πρέπει να αποφεύγω αυτές τις τροφές που αναφέρετε νωρίτερα αλλά και τα φάρμακα εννοείται. αλλα γιατι ζηταει επανάληψη? υπαρχει περίπτωση να το εχεισ και να σου φυγει μετα? και επίσης μεταφερεται απο πατερα σε κορη και από μάνα σε γιο?

Λιζα14
20-05-10, 12:56
Μόλις έλαβα το χαρτί από το "Παίδων" ότι μπορεί η κόρη μου 21 ημερών να έχει έλλειψη του ενζύμου και ομολογώ ότι ανησύχησα πολύ. Δεδομένου ότι θηλάζω θα πρέπει να αποφεύγω αυτές τις τροφές που αναφέρετε νωρίτερα αλλά και τα φάρμακα εννοείται. αλλα γιατι ζηταει επανάληψη? υπαρχει περίπτωση να το εχεισ και να σου φυγει μετα? και επίσης μεταφερεται απο πατερα σε κορη και από μάνα σε γιο?
ζητάνε επανάληψη για να είναι 100% σίγουροι.να αποκλείσουν πιθανότητα λάθους...κι εμείς είχαμε κάνει επανάληψη γιατί το αίμα που στάλθηκε δεν ήταν σωστά τοποθετημένο στα κυκλάκια.τελικά το παιδί δεν είχε τίποτα.αλλά και αυτή η έλλειψη ενζύμου δεν είναι κάτι σοβαρό απλά θέλει προσοχή.λυπάμαι αλλά δεν ξέρω να σου δώσω άλλες πληροφορίες

κλάρα
20-05-10, 13:57
Εμεις σε ηλικία 8 μηνών κάναμε την εξέταση και το αποτέλεσμα ήταν αρνητικό ότι δλδ δεν έχει έλειψη ενζύμου........τζάμπα είχα ανχωθει.....

CHRISTIE M
20-05-10, 23:41
Εμένα έχει ο γιος μου έλλειψη G6PD.Είχε φανεί στις εξετάσεις που του είχαν κάνει σαν νεογέννητο στο μαιευτήριο, αλλά με επιστολή που μας έστειλε το Ινστιτούτο Υγείας Παιδιού μας ζητούσαν επανεξέταση μετά την ηλικία των 6 μηνών.Η παιδίατρος μου μας εξήγησε πως ο επενέλεγχος ζητείται γιατί είναι πιθανόν το μωρό να αναπτύξει το ένζυμο αργότερα.Τελικά ο γιος μου δεν το ανέπτυξε, αλλά το πρόβλημα είναι αμελητέο.Το έχουμε αναγράψει στο βιβλιάριο, έχουμε λίστα φαρμάκων που αποφεύγουμε από τα οποία η ασπίρινη είναι το σημαντικότερο, δεν τρώμε κάποιες τροφές(κουκιά) και δεν χρησιμοποιούμε ναφθαλίνη.Αυτά!

natasa2002
20-05-10, 23:46
Εμεις σε ηλικία 8 μηνών κάναμε την εξέταση και το αποτέλεσμα ήταν αρνητικό ότι δλδ δεν έχει έλειψη ενζύμου........τζάμπα είχα ανχωθει.....

Πες μου σε παρακαλώ είναι δύσκολο να βρούνε φλέβα πρίν να κλείσουν χρόνο, γιατί και οι δύο παιδίατροι που εχουμέ μου είπαν να το καθυστερήσω λίγο.
Από την μία θέλω να το κάνω να τελειώσει η αγωνία αλλά απο την άλλη τον λυπάμαι.

κλάρα
21-05-10, 08:31
Πες μου σε παρακαλώ είναι δύσκολο να βρούνε φλέβα πρίν να κλείσουν χρόνο, γιατί και οι δύο παιδίατροι που εχουμέ μου είπαν να το καθυστερήσω λίγο.
Από την μία θέλω να το κάνω να τελειώσει η αγωνία αλλά απο την άλλη τον λυπάμαι.
Οι παιδιάτροι σωστα σου λένε......όταν ήταν 7 μηνων πριν κανα 2 μηνο δλδ νοσηλευτηκαμε στο νοσοκομειο και για να του πάρουν αιμα οι παιδιατροι το.....κανανε το μωράκι μου σουρωτηρι...μ'ονο που δεν πλακώθηκα μαζί τους.......και μου είπαν πως δεν μπορούσαν να βρουν φλεβα.....
Ρωτησα μετα την μικροβιολόγο μου για να καθηστερισω λίγο την εξέταση για το ενζυμο μεχρι τον χρόνο και μου απάντησε οτι οι παιδιατροι συνηθως δεν έχουν εμπειρια στις αιμοληψιες και οτι στα νοσοκομεια τις κανουν οι νοσοκομες αλλά και παλι στα βρεφη είναι δυσκολα.....
Σε πληροφορω πως η μικροβιολόγος του βρηκε φλεβα στο δευτερόλεπτο και σε ελάχιστα λεπτα είχαμε τελειωσει.....μην φοβασε αν πας σε εμπειρη μικροβιολόγο η δουλεια σου θα γινει.....στο κατω κατω...ειναι η ειδικοτητά τους.....

κλάρα
21-05-10, 08:34
.Τελικά ο γιος μου δεν το ανέπτυξε, αλλά το πρόβλημα είναι αμελητέο.Το έχουμε αναγράψει στο βιβλιάριο, έχουμε λίστα φαρμάκων που αποφεύγουμε από τα οποία η ασπίρινη είναι το σημαντικότερο, δεν τρώμε κάποιες τροφές(κουκιά) και δεν χρησιμοποιούμε ναφθαλίνη.Αυτά!
Τι εννοεις με αυτο?????οτι ενω εκανες την εξέταση και εδειξε οτι δεν εχει ελλειψη του ενζύμου ...εσυ το προστατευεις σαν να εχει την ελλειψη?????
Υπάρχει περιπτωση οι εξετάσεις να δινουν λάθος στοιχεία?????

χρύσα08
21-05-10, 09:53
Νομίζω πως σε ένα νεογέννητο που φαίνεται πως έχει έλλειψη του ενζύμου, αργότερα το ένζυμο μπορεί να αναπτυχθεί και να μην υπάρχει πια έλλειψη. Η κοπέλα λέει ότι το παιδάκι της δεν το ανέπτυξε, άρα έχει ακόμα έλλειψη, σωστά κατάλαβα?

Κι εγώ θα τις καθυστερήσω τις εξετάσεις, κυρίως για να είναι πιο σίγουρο το αποτέλεσμα. Φλέβα βρίσκουν οι έμπειροι μικροβιολόγοι-νοσοκόμες κλπ (η εμπειρία μου λέει ότι δεν παίζει ρόλο η ειδικότητα, αλλά το καλό χέρι), αλλά δεν έχουν όλα τα μωρά καλές φλέβες. Ο δικός μου, π.χ. δεν έχει και κάθε φορά τον ταλαιπωρούν.

κλάρα
21-05-10, 10:11
Νομίζω πως σε ένα νεογέννητο που φαίνεται πως έχει έλλειψη του ενζύμου, αργότερα το ένζυμο μπορεί να αναπτυχθεί και να μην υπάρχει πια έλλειψη. Η κοπέλα λέει ότι το παιδάκι της δεν το ανέπτυξε, άρα έχει ακόμα έλλειψη, σωστά κατάλαβα?
.
ΟΚ τωρα το κατάλαβα......καλά πρωι είναι ακομα σιγα-σιγα θα προσαρμοστω....:cool:αλλά διαβαζω...άλλα καταλαβαινω.....

natasa2002
21-05-10, 10:17
Κλάρα να΄σαι καλά.

blomita
25-05-10, 10:02
καλημερα!
καναμε τις επαναληπτικες εξετασεις για το ένζυμο και η τιμη μας ήταν 0,5(δηλαδη σχεδον ολικη έλλειψη).δεν υπαρχει περιπτωση λαθους γιατι το μετρησαν 3 φορες στο εργαστηριο!!!στο μαιευτηριο είχαν δωσει τιμη 5(δηλαδη οριακη έλλειψη).τα μαιευτηρια στελνουν το δειγμα που λαμβανουν απο τα νεογνα στο ΙΥΠ κι εκει κανουν τις μετρησεις,για να δουν κυριως ποια παιδια έχουν πιθανη ανεπαρκεια.επειδη οι συνθηκες αποστολης και συντηρησης μπορει να μην είναι οι καταλληλες,ζητανε μια επαναληψη στους 6 μηνες(τοτε το παιδι είναι θεωρητικα ευκολο να του παρουν αιμα)για να δουνε την τελικη τιμη.η παιδιατρος μου ειπε οτι αυτη η τιμη που θα βρουνε είναι και η τελικη(εφοσον ο οργανισμος δεν βρισκεται σε κατασταση αιμολυσης).εψαξα και βρηκα πληροφοριες από πολλές πηγες για τις επικινδυνες ουσιες και τα φαρμακα!παρεπιπτοντως τα μανιταρια δεν ανηκουν σε αυτες!η παιδιατρος ήταν κατηγορηματικη κι εγω δεν βρηκα καμια αναφορα σε κανενα επιστημονικο εγγραφο.σας παραθετω τον πιο επισημο ελληνικο καταλογο σχετικα με τις ουσιες!!!http://www.ich.gr/content.php?cid=170

χρύσα08
25-05-10, 16:52
Τα μανιτάρια μου τα είπαν στο Ιασώ... να τους πάρω να τους τα πω ένα χεράκι?

Η λίστα έχει μέσα και το ντεπόν και εγώ έχω πάρει 3-4 φορές ενώ θήλαζα. Έχω ρωτήσει τον παιδίατρο και μου είχε πει ότι δεν πειράζουν. Δηλαδή αν κάνουν πυρετό τι θα τους δώσουμε?

Αννικο
25-05-10, 17:00
καλημερα!
καναμε τις επαναληπτικες εξετασεις για το ένζυμο και η τιμη μας ήταν 0,5(δηλαδη σχεδον ολικη έλλειψη).δεν υπαρχει περιπτωση λαθους γιατι το μετρησαν 3 φορες στο εργαστηριο!!!στο μαιευτηριο είχαν δωσει τιμη 5(δηλαδη οριακη έλλειψη).τα μαιευτηρια στελνουν το δειγμα που λαμβανουν απο τα νεογνα στο ΙΥΠ κι εκει κανουν τις μετρησεις,για να δουν κυριως ποια παιδια έχουν πιθανη ανεπαρκεια.επειδη οι συνθηκες αποστολης και συντηρησης μπορει να μην είναι οι καταλληλες,ζητανε μια επαναληψη στους 6 μηνες(τοτε το παιδι είναι θεωρητικα ευκολο να του παρουν αιμα)για να δουνε την τελικη τιμη.η παιδιατρος μου ειπε οτι αυτη η τιμη που θα βρουνε είναι και η τελικη(εφοσον ο οργανισμος δεν βρισκεται σε κατασταση αιμολυσης).εψαξα και βρηκα πληροφοριες από πολλές πηγες για τις επικινδυνες ουσιες και τα φαρμακα!παρεπιπτοντως τα μανιταρια δεν ανηκουν σε αυτες!η παιδιατρος ήταν κατηγορηματικη κι εγω δεν βρηκα καμια αναφορα σε κανενα επιστημονικο εγγραφο.σας παραθετω τον πιο επισημο ελληνικο καταλογο σχετικα με τις ουσιες!!!http://www.ich.gr/content.php?cid=170

Τα μανιτάρια μου τα είπαν στο Ιασώ... να τους πάρω να τους τα πω ένα χεράκι?

Η λίστα έχει μέσα και το ντεπόν και εγώ έχω πάρει 3-4 φορές ενώ θήλαζα. Έχω ρωτήσει τον παιδίατρο και μου είχε πει ότι δεν πειράζουν. Δηλαδή αν κάνουν πυρετό τι θα τους δώσουμε?

ο αδελφός μου(32 χρονών) δεν έχει αντιμετωπίσει ποτέ πρόβλημα εξαιτίας της έλλειψης και ο γιος μου (25 ημερών) έχουν έλλειψη, τα μανιτάρια είναι μέσα στα απαγορευμένα απλός είναι από τα τελευταία ευρήματα και δεν έχουν ανανεωθεί ακόμα οι λίστες (αυτό μας το είπε γιατρός)!

pitsikoki
25-05-10, 20:19
Παντως εγω εχω φαει απειρα μανιταρια και θηλαζω. Λετε οντως να πειραζουν;

pitsikoki
25-05-10, 20:27
To depon ειναι στη λιστα με τα φαρμακα που ειναι ασυμβατα με την ελλειψη του ενζυμου.Ομως πολλοι γιατροι(και ο δικος μας) μας ειπαν οτι μπορουμε να το χρησιμοποιουμε. Πως γινεται αυτο;Ξερει κανεις;

blomita
25-05-10, 22:00
σύμφωνα με το ΙΥΠ η παρακεταμολη μπορει να χορηγηθει σε κανονικες δόσεις και μονο μετα απο ιατρική συμβουλη.ο καταλογος είναι πολυ προσφατος.τελευταια ενημερωση έγινε το 2009 και αυτη δεν εχει να κανει με τις ουσιες,αλλα με τα φαρμακα που τις περιεχουν.τα μανιταρια δεν ανηκουν στις απαγορευμενες τροφες!εχω φαει απειρα και θηλαζω!!!τα αγρια μανιταρια ειναι επικινδυνα για όλους μας!προκειται ίσως για μια αλλη παρανοηση της ιατρικης κοινοτητας,γιατι χρονια τωρα διαδιδεται αυτη η πληροφορια στους ανθρωπους με ανεπαρκεια.

blomita
25-05-10, 22:07
να κι ένας καταλογος ,για το ποιες ουσιες είναι υψηλης και ποιες χαμηλης επικινδυνοτητας!http://www.g6pd.org/favism/english/index.mvc?pgid=avoid

χρύσα08
25-05-10, 23:42
Για το ντεπόν, θυμήθηκα ότι ο παιδίατρος μου είχε πει ότι επηρεάζει τα άτομα μαύρης φυλής περισσότερο. Ή κάτι τέτοιο κατάλαβα τέλος πάντων.

ΛΗΤΩ
26-05-10, 02:05
Βρε κορίτσια εσείς που τα μωράκια σας έχουν έλλειψη ενζύμου σας έχουν στείλει και ενημέρωση από το Παίδων?
Στη μικρή μου κόρη βρήκαν πιθανή έλλειψη ενζύμου στο ΛΗΤΩ (7,3 με όριο το 7 νομίζω)και επειδή νοσηλεύτηκε στη ΜΕΝΝ λόγω ίκτερου μου συνέστησαν επαναλλειπτική εξέταση στο εξάμηνο.Η παιδίατρος μου είπε όμως ότι αν το παιδί είχε έλλειψη θα με είχαν ενημερώσει γραπτώς από το Παίδων και εφ όσον δεν έλαβα κάτι να μην βασανίζω το παιδί με εξετάσεις!!!
Εγώ το σκέφτομαι όμως, θα ήθελα να σιγουρευτώ...τι λέτε?

χρύσα08
26-05-10, 09:23
Εμένα μου το είπαν από το Ιασώ (το έχουν γράψει και στο βιβλιάριο) και μετά ήρθε το γράμμα από το Παίδων που έλεγε να επαλαληφθεί η εξέταση στο εξάμηνο.

blomita
26-05-10, 12:51
Βρε κορίτσια εσείς που τα μωράκια σας έχουν έλλειψη ενζύμου σας έχουν στείλει και ενημέρωση από το Παίδων?
Στη μικρή μου κόρη βρήκαν πιθανή έλλειψη ενζύμου στο ΛΗΤΩ (7,3 με όριο το 7 νομίζω)και επειδή νοσηλεύτηκε στη ΜΕΝΝ λόγω ίκτερου μου συνέστησαν επαναλλειπτική εξέταση στο εξάμηνο.Η παιδίατρος μου είπε όμως ότι αν το παιδί είχε έλλειψη θα με είχαν ενημερώσει γραπτώς από το Παίδων και εφ όσον δεν έλαβα κάτι να μην βασανίζω το παιδί με εξετάσεις!!!
Εγώ το σκέφτομαι όμως, θα ήθελα να σιγουρευτώ...τι λέτε?
εμας μας ειχε ερθει επιστολη απο το ΙΥΠ.εχει και ο πατερας μου ανεπαρκεια,αρα εγω ειμαι φορεας και τα παιδια μου εχουν 50% πιθανοτητα για ανεπαρκεια!
τωρα αν ειναι να εχεις αμφιβολιες,καποια στιγμη αργοτερα,κανε τις εξετασεις για να ηρεμησεις.παντως δεν ειναι κατι το φοβερο,απο τη στιγμη που το γνωριζεις και εισαι ενημερωμενος.

Anga
14-06-10, 19:47
Να σας ρωτήσω, οι πιο παλιές μανούλες θα γνωρίζετε. Και εμένα μου είχαν στείλει απο το ΙΥΠ επιστολή για πιθανή έλλειψη. Και επανάληψη στο εξάμηνο. Η εξέταση πρέπει να γίνει στο νοσοκομείο, να σταλεί στο ΙΥΠ ή γίνεται σε οποιοδήποτε μικροβιολογικό εργαστήριο;

κλάρα
14-06-10, 20:05
Να σας ρωτήσω, οι πιο παλιές μανούλες θα γνωρίζετε. Και εμένα μου είχαν στείλει απο το ΙΥΠ επιστολή για πιθανή έλλειψη. Και επανάληψη στο εξάμηνο. Η εξέταση πρέπει να γίνει στο νοσοκομείο, να σταλεί στο ΙΥΠ ή γίνεται σε οποιοδήποτε μικροβιολογικό εργαστήριο;
Μπορείς να το κάνεις σε οποιοδήποτε μικροβιολογικό εργαστήριο....στο νοσοκομείο που ρώτησα μου 'ειπαν να απευθηνθω στο ταμειο ασφάλησης μου και στον παιδίατρό μου....
Μεσα σε 2-3 μέρες έχεις τα αποτελέσματα....έγω πάντως δεν ενημέρωσα το ΙΥΠ για το αποτελέσμα γιατί τελικά δεν 'έιχαμε έλλειψη του ενζύμου......

Anga
15-06-10, 12:54
Σ'ευχαριστώ πολύ Κλάρα. :grin:

Νατασούλα
15-06-10, 17:42
Και το δικό μου κοριτσάκι πιθανόν να έχει έλλειψη ενζύμου, μόλις κλείσει τον 6ο μήνα θα κάνουμε εξετάσεις για να δούμε τελικά αν υφίσταται κάτι τέτοιο ή όχι.

T_BA
19-06-10, 09:13
καλημέρα, ο γιος μου είναι 11,5 μηνων και έχει ολική έλλειψη ενζύμου (0,5).Επειδή εδώ και μια εβδομάδα τον έχουν τσιμπίσει κουνούπια και κάποια από τα τσιμπίματα έχουν γίνει μεγάλα κόκκινα σημάδια και τα ξύνει πήρα τηλ. τον παιδίατρο τι να του βάλω και μου είπε fenestil ή fusicort μου είπε ότι το fenestil είναι στην λίστα με τα φάρμακα που απαγορεύονται να δίνετε σε κάποιον που έχει έλλειψη ενζύμου αλλά μου είπε ότι αν του βάλω λίγω σε κάθε τσίμπημα δεν έχει πρόβλημα και ότι αιμόλυση παθαίνουν από χορήγηση φαρμάκων σε ενέσιμη μορφή.Ήθελα να ρωτήσω αν ισχύει κάτι τέτοιο και να κάποια μανούλα που έχει το παιδί της έλλειψη αν του έχει βάλει κάποια από αυτές τις αλλοιφές? Τι άλλο μπορώ να του βάλω διότι βλέπω ότι θα περάσουμε δυσκολο καλοκαιρι με τα τσιμπήματα και με τον μικρό να έχει φαγούρα.

ninakia
12-07-10, 18:51
Δυστυχώς πριν μία εβδομάδα επιβεβαιώσαμε κι εμείς ολική έλλειψη ενζύμου!! Η παιδίατρος μου ήταν ιδιαίτερα καθησυχαστική και μου είπε ότι πχ "παναντολ" δίνουμε κανονικά αν και περιλαμβάνεται στη λίστα του ΙΥΠ. Δεν δίνουμε ποτέ ασπιρίνη, κουκιά και δεν χρησιμοποιούμε ναφθαλίνη, τα υπόλοιπα που περιέχουν μικρές ποσότητες των απαγορευμένων ουσιών απλώς τα χρησιμοποιούμε με μέτρο και παρατηρούμε τυχόν ελαφρά συμπτώματα όπως κόπωση. ο γιος μου είναι σήμερα 2 χρονών και εδώ και δύο χρόνια χρησιμοποιώ συνεχώς τα προιόντα της "crilen", αν θέλεις δοκίμασέ τα.

ERIANTON
17-07-10, 00:24
καλησπερα σας,
καναμε και εμεις ποσοτικο προσδιορισμο για το ενζυμο g6pd αφου με την επιστολη που λαβαμε μας ειπαν οτι το μρο μας πιθανον να εχει ελλειψη του ενζυμου και στον εκτο μηνα θα επρεπε να κανουμε την συγκεκριμενη εξεταση.το αποτελεσμα ειναι 22.μπορει καποιος να μου πει αν ειναι φυσιολογικο ή εχουμε ελλειψη?

lop
17-07-10, 00:38
καλή μου και τα δύο παιδιά μου έχουν ολική έλλειψη και ξέρω ότι 0 - 9 είναι ολική - μερική έλλειψη και από 9 & πάνω έως 24 είναι φυσιολογική. Αρα μην ανυσηχείς.

ERIANTON
17-07-10, 00:55
σε ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση σου.απλα ηθελα να ικανοποιησω την περιεργεια μου μεχρι να μιλησω με τον γιατρο μας.
ειχες ποτε προβληματα στην διατροφη τους σε σχεση με την ελλειψη αυτη??

elenimarios
28-08-10, 23:21
exv meriki elleipsi tou ewnzumou ,zw fusiologika alla prosexw ta farmaka mou...to mple xrwma den isxuei,,,exei k o gios mou aytin tin elleipsi k tzakizei mple karameles,,,bres tin lista apo ton paidiatro sou k ola ua pane kala!!!!

katerinakriti
28-08-10, 23:36
32 χρόνια πορεύομαι μ'αυτή την ελλειψη και δεν έχω πάθει τίποτα πέρα απο μια φορά που η μαμά μου έβαλέ φουλ ναφθαλίνη στα ρούχα και με τρέχαν στο νοσοκομείο. απο κει και πέρα μάθαμε, ενημερωθήκαμε και πλέον προσέχω κάποια πράγματα. υπαρχει λίστα με τα απαγορεύμενα και πάντα όταν παώ σε γιατρό το αναφέρω (μάλιστα έχω βάλει και ένα αυτοκολλητάκι στο εξώφυλλο του βιβλιαρίου μου.) δεν είναι όμως κάτι το τρομερό. αν αποφύγεις κάποια πράγματα είναι όλα φυσιολογικότατα.μάλιστα διαβασα και κάπου αλλά δεν ξέρω αν ισχύει ότι τα άτομα με την έλλειψη του g6pd δεν κινδυνεύουν να πάθουν ελονοσία. ξέρει καμιά?
τώρα ήρθε χαρτί ότι μάλλον το έχει και ο γιός μου και θα πάμε για εξετάσεις στο εξάμηνο αλλά δε με ανησυχεί καθόλου το αποτέλεσμα.

lenaki1982
01-09-10, 17:11
και η μπεμπούλα μου ίσως να έχει έλλειψη αυτού του ενζύμου. αυτό το έχει και η αδελφή μου. στους 6 μήνες θα κάνουμε την επαναληπτική εξέταση να βεβαιωθούμε για το αποτέλεσμα.

σκορπινα
12-09-10, 16:33
Και ο δικος μου γιος ειναι 31/2ετων εχει ελλειψη.οταν το εμαθα εσκασα επειδη το ειχα συναντησει στη δουλεια μου για καποια νεογεννητα(βοηθος μικροβιολογου)και το αντιμετοπιζαν σαν προβλημα .Οταν ρωτησα ομως τον γιατρο μου και αλλους ανθρωπους με ελληψη μου απαντησαν οτι υπαρχουν πολυ χειροτερα προβληματα σε παιδακια!Τοτε συνειδητοποιησα οτι ειναι κατι απλο και δεν πρεπει να παραπονιεμαι μονο να λεω δοξα τον θεο που ειναι αυτοκαι οχι κατι χειροτερο!

σκορπινα
12-09-10, 16:37
Δεν ειναι τιποτα σοβαρο.Οχι κουκια ασπιρινη ναφθαλινη και καποια φαρμακα

pitsikoki
18-10-10, 23:37
Εφτασε ο καιρος να κανουμε την εξεταση για να διαπιστωθει αν τελικα η μικρη εχει την ελλειψη του ενζυμου και αν ναι σε τι ποσοστο. Ρωτησα τον γιατρο μας αν πρεπει να την κανουμε και εμεις αφου ουτε εγω ουτε ο συζηγος εχει την ελλειψη και υποτιθεται οτι ειναι κληρονομικη.Μου πε οτι δεν χρειαζεται γιατι αυτη η εξεταση γινοταν στα βρεφη πριν 30 χρονια (οι ηλικιες μας) οποτε θα το γνωριζαμε. Μα πως, του λεω τοτε, ειναι κληρονομικη; Μου απαντησε οτι καμια φορα ισως υπαρχει μεταλλαξη του γονιδιου και ετσι το παιδι να εχει παρολο που οι γονεις δεν εχουν. Γνωριζετε κατι για αυτο; Σε εσας που τα παιδια σας εχουν την ελλειψη την εχετε και σεις; Υπαρχει εδω στο φορουμ καποιος που ενω ουτε ο ενας συζηγος εχει ουτε ο αλλος, εχει το παιδι του;
Ευχαριστω

ERIANTON
19-10-10, 00:15
καλησπερα ,
εγω εχω φαει κουκια και η οικογενεια μου το ιδιο,και με ρουχα που ηταν σε ναφθαλινη ειχα ερθει σε επαφη παλιοτερα και ασπιρινες εχω πιει απειρες.το ιδιο και ο καλος μου.παρολα αυτα ο γιος μου εχει ελλειψη του ενζυμου .

elektra
19-10-10, 00:56
καλησπερα και απο εμενα . Ο μικρος μου μολις γεννηθηκε με ενημερωσαν οτι εχει ελλειψη ενζύμου και μου ειπε η παιδιατρος οτι ειναι κληρονομικο . Εγω απορησα γιατι δεν ήξερα οτι ειχα ελλειψη ουτε ο αντρας μου βεβαιως. Επεμεινα και ξαναρωτησα την γιατρο και μου απαντησε οτι σίγουρα ενας απο τους δυο μας την εχει. Πηγα λοιπον και εκανα εξεταση αιματος και πραγματι εγω είμαι αυτη που εχω την ελλειψη κατι που πριν απο τριαντα χρονια που γεννηθηκα δεν το ειχαν γραψει στο βιβλιαριο μου. Σε καποιο site διαβασα τα εξης

Ελλειψη του ενζύμου αφυδρογονάση της 6-Φωσφορικής Γλυκόζης (G6PD) κληρονομείται με φυλοσύνδετο υπολειπόμενο γονίδιο (δηλ. το υπεύθυνο γονίδιο βρίσκεται στο Χρωμόσωμα X). Αυτός είναι ο λόγος που η ανεπάρκεια εμφανίζεται συχνότερα στα αγόρια συγκριτικά με τα κορίτσια.
Όταν σ' ένα νεογνό με ανεπάρκεια G6PD ή στη μητέρα που το θηλάζει χορηγηθούν φάρμακα που απαγορεύονται ή έλθει σε επαφή με ναφθαλίνη ή η τελευταία φάει κουκιά μπορεί το νεογνό να εμφανίσει αιμολυτική αναιμία και έντονο ίκτερο.
Η εντόπιση των πασχόντων και η ενημέρωσή τους για τις ουσίες και τα φάρμακα που πρέπει να αποφεύγουν έχει σαν αποτέλεσμα την προστασία τους από αιμόλυση.

Για μενα κανε μια εξεταση για ελεχγο. Γινεται απο ολα τα εργαστηρια και κοστιζει περιπου κοντα στα 10 ευρω.

marlen
19-10-10, 01:04
μόλις πρόσφατα κάναμε κ εμείς την έξέταση γιατί μας τη ζήτησαν από παιδικό! όταν γεννήθηκε δεν ήταν άπολυτα σίγουρο το αποτέλεσμα κ χρειάστηκε επανέλεγχος! οι γονείς δεν ξερουμε αν έχουμε την έλλειψη, ξέρω όμως οτι την έχει ένας παππούς!
πήρα κ χαρτί με τα απαγορευτικά από παιδίατρο...

katerinakriti
16-11-10, 23:56
σήμερα αγόρασε ο άντρας μου διάφορους ξηρούς καρπούς. πήρε λοιπόν και μια συσκευασία με ανάμεικτούς ξηρούς καρπούς (δεν ξέρω πως λέγονται πάντως είναι αυτοί πού έχουν μέσα αρακά και κάτι άλλα πορτοκαλί πικάντικα). κοιτούσα λοιπόν τα συστατικά και έιδα ότι έχουν μέσα και κουκιά!!!ομολογώ ότι αυτό δεν το ήξερα. κι έχω φάει τόνους απ'αυτούς ποτέ όμως δεν έπαθα τίποτα ευτυχώς!

Μαρια hurdles
06-01-11, 20:18
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΕΙΜΑΙ Η ΜΑΡΙΑ,ΕΙΜΑΙ 15 ΧΡΟΝΩΝ ΚΑΙ ΕΧΩ ΤΗΝ ΕΛΛΕΙΨΗ ΑΥΤΗ .. ΑΘΛΟΥΜΑΙ ΣΥΣΤΗΜΑΤΙΚΑ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΠΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΝΑ ΑΘΛΟΥΜΑΙ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΕΧΩΝΤΑΣ ΤΗΝ ΕΛΛΗΨΗ ΑΥΤΗ...ΜΠΟΡΕΙΤΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΑΝ ΑΛΗΘΕΥΕΙ ΑΥΤΟ???ΕΠΙΣΗΣ ΕΓΩ ΚΑΙ Ο ΜΙΚΡΟΣ ΜΟΥ ΑΔΕΡΦΟΣ ΕΧΟΥΜΕ ΤΟ ΕΝΖΥΜΟ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΜΑΣ ΟΥΤΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΛΕΥΡΑ ΤΟΥ ΠΑΤΕΡΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΛΕΥΡΑ ΤΗΣ ΜΗΤΕΡΑΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΟ ΕΝΖΥΜΟ ΑΥΤΟ...ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ???

"φασολακι"
30-01-11, 01:58
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΕΙΜΑΙ Η ΜΑΡΙΑ,ΕΙΜΑΙ 15 ΧΡΟΝΩΝ ΚΑΙ ΕΧΩ ΤΗΝ ΕΛΛΕΙΨΗ ΑΥΤΗ .. ΑΘΛΟΥΜΑΙ ΣΥΣΤΗΜΑΤΙΚΑ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΠΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΝΑ ΑΘΛΟΥΜΑΙ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΕΧΩΝΤΑΣ ΤΗΝ ΕΛΛΗΨΗ ΑΥΤΗ...ΜΠΟΡΕΙΤΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΑΝ ΑΛΗΘΕΥΕΙ ΑΥΤΟ???ΕΠΙΣΗΣ ΕΓΩ ΚΑΙ Ο ΜΙΚΡΟΣ ΜΟΥ ΑΔΕΡΦΟΣ ΕΧΟΥΜΕ ΤΟ ΕΝΖΥΜΟ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΜΑΣ ΟΥΤΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΛΕΥΡΑ ΤΟΥ ΠΑΤΕΡΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΛΕΥΡΑ ΤΗΣ ΜΗΤΕΡΑΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΟ ΕΝΖΥΜΟ ΑΥΤΟ...ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ???

αυτο που λες για την κληρονομικοτητα δεν νομιζω να ησχυει
η επιστολη που εχω λαβει για το μικρο μου λεει οτι συνηθως παρουσιαζετε σε ατομα που εχουν ικτερο/αναιμια.εμεις οντως ανεβασαμε ικτερο.
η μαμα μου οταν ηταν εγκυος σε εμενα επαθε δηλητηριαση απο κουκια και οταν γεννηθηκα μου εκαναν αυτην την εξεταση και βγηκε αρνητικη.
οσο για την γυμναστικη που κανεις δεν νομιζω να επηρεαζει μπορεις να ρωτησεις εναν γιατρο.η επιστολη λεει μακρυα απο χλωρινη και κουκια και καπια φαρμακα.δεν ειναι κατι ανησυχιτικο.λιγη προσοχη μονο!!!!!

danel
30-01-11, 09:20

Πρόσφατα διάβασα σε μία εφημερίδα ότι αυτό με τη γυμναστική ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ πιά, ύστερα από έρευνες που έκαναν σε άτομα. Αν βρω το απόκομμα (της ΝΑΥΤΕΜΠΟΡΙΚΗΣ) θα σου το στείλω.

v & a
30-01-11, 11:32
εμας ειχαν κανει στη μικρη μου την εξεταση και μας ηρθαν αποτελεσματα με μια τιμη 124 (κατι τετοιο),,,θεωρηαμε κι εμεις λοιπον πως αφου μας ηρθε τετοια απαντηση η μικρη εχει ελειψη...ο μπαμπας μου ομως που ειναι με τα ιατρικα τρελος και τα ψαχνει, κατι δε του πηγε καλα του τα στειλε λοιπον τα αποτελεσματα με φαξ πηγε λοιπον στο ινσττιτουτο του παιδιου η πως στο καλο λεγεται και του ειπαν "τετοια τιμη δεν υπαρχει ειναι λαθος οι εξετασεις σας να τις ξανακανετε σε 6 μηνες." πως στο καλο τις βγαλανε λαθος μπορειτε να μου πειτε? και δηλαδη μονο οι δικες μου βγαινουν λαθος, κανενος αλλου? σημειωση πως εχει ελλειψη η γιαγια , η μαμα μου και ο ενας της αδερφος, και το πηρε κ η αδελφη μου. Εγω οχι. ξανακαναμε τις εξετασεις 11 μηνων περιπου αλλα δε μου χει ερθει κανενα χαρτακι παλι. φοβαμαι μονο μηπως λογω καποιων συγκυριων τελικα δεν φτασανε ή δε πηγε και ποτε το αιμα για ελεγχο.... λετε αν παρω τηλεφωνο να βρουμε εναν τροπο να μαθουμε τελικα τι γινεται με το παιδακι μου η πρεπει παλι να δωσει αιμα?

nikol_te
30-01-11, 11:43
Καλημερα!! Κ εγω εχω απο τη γεννηση ελλειψη ενζυμου,αλλα δεν ειναι κατι το φοβερο..προσεχω μονο να μη φαω κουκια,ασπιρινη δεν υπαρχει στο σπιτι(γινονται κ λαθη) καθως κ να αποφευγω τη ναφθαλινη. Επισης μου εμαθε η μαμα μου να λεω στους γιατρους- φαρμακοποιους καθε φορα οτι εχω ελλειψη κ τωρα το πρωτο που μου βγαινει να πω οταν παω,ειναι αυτο!(πριν πω τι εχω,για να ειμαι σιγουρη!!)Κατα τ'αλλα δεν με εμποδισε ουτε στη γυμναστικη,ουτε πουθενα,ολα φυσιολογικα τα εκανα..

mitsogrande
02-02-11, 11:33
Καλημέρα σας και καλώς σας βρήκα, που μπορώ να βρω την λίστα με τα φάρμακα για την έλλειψη ενζύμου?
Με έχει ταλαιπωρήσει πολλά χρόνια αυτή η ιστορία με τα φάρμακα και οι μόνες λίστες που μπορώ να βρω είναι με τις χημικές ουσίες των φαρμάκων και δεν μπορώ να βρω άκρη.

erma79
02-02-11, 15:27
Καλημέρα σας και καλώς σας βρήκα, που μπορώ να βρω την λίστα με τα φάρμακα για την έλλειψη ενζύμου?
Με έχει ταλαιπωρήσει πολλά χρόνια αυτή η ιστορία με τα φάρμακα και οι μόνες λίστες που μπορώ να βρω είναι με τις χημικές ουσίες των φαρμάκων και δεν μπορώ να βρω άκρη.
Δεν γράφουν εμπορικές ονομασίες.Τώρα εάν θες να μάθεις ποια φάρμακα δεν επιτρέπονται μπες στο site του ΕΟΦ(ΕΛΛΗΝΙΚΟς ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ ΦΑΡΜΑΚΩΝ) και εκει θα βρεις το εθνικό συνταγολόγιο 2007.Ψάχνωντας θα βρεις και τις εμπορικές ονομασίες.
www.eof.gr (http://www.eof.gr)

erma79
02-02-11, 15:28
Λάθος Εθνικός οργανισμός φαρμάκων

"φασολακι"
14-02-11, 15:42
γεια σας!!!!!
να ρωτησω κατι και εγω με την σειρα μου...
γιατι πρεπει να την κανω στον 6ο μηνα?
δεν μπορω απο τωρα?
απο εμας δεν εχει κανεις ελλειψη ενζυμου αλλα στο μικρουλη μου ηρθε η επιστολη..
δεν ξερω αν εχει σχεση με αυτο που θα αναφερω:η μαμα μου ειχε παθει δηλητηριαδη απο κουκια και οταν γεννηθηκα μου εκαναν την εξεταση και ηταν φυσιολογικη η τιμη(αρνητικη)
υπαρχει περιπτωση να το μετεδωσα εγω?

danel
14-02-11, 16:06
Είναι κληρονομικό και λένε ότι ο πατέρας μεταφέρει στην κόρη και η μητέρα στο γιό επί το πλείστον, αλλά μπορεί και να περάσει από κάποιον πρόγονό σας που το είχε.

Το να πάρουν αίμα από τη φλέβα σ' ένα μωρό είναι δύσκολο. Ίσως γι'αυτό λένε έξι μηνών, τουλάχιστον να έχει μεγαλώσει λίγο.

Εγώ έχω διαβάσει ότι προκαλούν αλλεργία και η καμφορά και μεγαλώνοντας θα πρέπει να αποφεύγει το αλκοόλ (ειδικά τα ηδύποτα). Όλα βέβαια εξαρτόνται και πόσο έλλειψη από το ένζυμο υπάρχει

mgbubu
17-02-11, 17:39
Κορίτσια κι εγώ έχω μερική έλλειψη του ενζύμου και μάλλον το μετέδωσα στον γιο μας (θα κάνουμε έλεγχο περίπου όταν θα είναι ένα χρονών). Ο γιατρός θεωρεί οτι δεν υπάρχει λόγος να ταλαιπωρήσουμε το μωράκι ψάχνοντας για φλέβα πιο νωρίς και συμφωνώ απόλυτα. Δεν είναι κάτι πολύ σοβαρό αλλά χρειάζεται προσοχή όπως έχει αναφερθεί. Απλά θέλω να προσθέσω κάτι που ακούγεται συχνά από άτομα που λένε "μύρισα ναφθαλίνη και δεν έπαθα τίποτα" κτλ κτλ Δεν σημαίνει οτι αν πάρεις κάποιο φάρμακο πχ panadol ή lonarid ή ασπιρίνη θα πάθεις κάτι, αλλά οτι υπάρχει πιθανότητα να πάθεις αιμόλυση και ίκτερο. Απλά μια φορά θα σου συμβεί, ενώ τις προηγούμενες δέκα δεν είχε συμβεί τίποτα. Για τη φάβα δεν ισχύει. Άλλο πράγμα είναι η φάβα η δική μας και τα fava beans στο εξωτερικό (κουκιά). Κι εγώ ΠΑΝΤΑ αναφέρω την έλλειψη όταν επισκέπτομαι γιατρό. Επίσης, είναι κληρονομικό, αλλά δεν σημαίνει οτι όλα τα παιδιά μιας οικογένειας θα το κληρονομήσουν αν μόνο ένας γονιός έχει έλλειψη ή μερική έλλειψη. Ένα ωραίο και κωμικό άρθρο που δίνει όμως καλές πληροφορίες είναι το παρακάτω αν ενδιαφέρεστε( http://my-greece.blogspot.com/2010/01/g6pd.html) Εδώ εξηγείται και γιατί όσοι έχουν έλλειψη δεν παθαίνουν ελονοσία! Εμένα προσωπικά μου άρεσε πολύ και έμαθα και πράγματα που δεν τα γνώριζα.

bibicos
21-02-11, 20:02
Να ρωτησω και εγω με την σειρα μου το εξης.Μας ηρθε και εμας αυτη η επιστολη οτι πιθανον να εχουμε την ελλειψη του ενζυμου και να κανουμε 6 μηνων εξεταση.Εμενα ο μικρος τωρα μπαινει στον 7ο σε λιγες μερες και δεν ξερω τι να κανω μιας και οταν γεννησα του εγινε αυτη η εξεταση στο μαιευτηριο και οι τιμες ηταν φυσιολογικες!!!!Συγκεκριμενα ειναι γραμμενο και στο βιβλιαριο του.Αφου στο μαιευτηριο εκαναν την εξεταση και ηταν καλη γιατι να πρεπει τωρα να τον υποβαλω σε αυτη την διαδικασια??Εχεις κανεις παρομοια εμπειρια?

mgbubu
21-02-11, 21:26
Να ρωτησω και εγω με την σειρα μου το εξης.Μας ηρθε και εμας αυτη η επιστολη οτι πιθανον να εχουμε την ελλειψη του ενζυμου και να κανουμε 6 μηνων εξεταση.Εμενα ο μικρος τωρα μπαινει στον 7ο σε λιγες μερες και δεν ξερω τι να κανω μιας και οταν γεννησα του εγινε αυτη η εξεταση στο μαιευτηριο και οι τιμες ηταν φυσιολογικες!!!!Συγκεκριμενα ειναι γραμμενο και στο βιβλιαριο του.Αφου στο μαιευτηριο εκαναν την εξεταση και ηταν καλη γιατι να πρεπει τωρα να τον υποβαλω σε αυτη την διαδικασια??Εχεις κανεις παρομοια εμπειρια?

Από όσο γνωρίζω, συνήθως τα αποτελέσματα των εξετάσεων έρχονται στο σπίτι μετά από αρκετό καιρό. Εγώ περίπου δύο τρεις μήνες αφού βγήκαμε από το νοσοκομείο, τους πήρα τηλέφωνο για να μάθω τα αποτελέσματα και μου είπαν οτι θα έρθουν ταχυδρομικώς στο σπίτι (από εργαστήρια της Αθήνας) και οτι αφού δεν είχαν έρθει μέχρι τότε σημαίνει οτι δεν υπάρχει έλλειψη. Μετά από περίπου δέκα ημέρες μας τηλεφώνησαν από το νοσοκομείο να πάμε να παραλάβουμε το φάκελο, γιατί από λάθος πήγε εκεί (τους είχε έρθει ταχυδρομικά μέσα σε αυτές τις δέκα ημέρες). Είσαι σίγουρη οτι είχαν βάλει τις τιμές της εξέτασης; Μήπως απλά ανέφεραν οτι έγινε η εξέταση; Παίρνει λίγο διάστημα να βγουν τα αποτελέσματα και δε νομίζω οι τέσσερεις-πέντε μέρες στην κλινική να αρκούν για να βγουν. Πάντως, για να μην ταλαιπωρήσεις το μωρό μπορείς να κάνεις την εξέταση και λίγο αργότερα, σε λίγους μήνες, που θα μεγαλώσει. Φαντάζομαι δεν θα του δώσεις ούτως ή άλλως ασπιρίνη, κουκιά ή κάτι που να απαγορεύεται από αυτά μέχρι τότε.

bibicos
21-02-11, 21:54
Από όσο γνωρίζω, συνήθως τα αποτελέσματα των εξετάσεων έρχονται στο σπίτι μετά από αρκετό καιρό. Εγώ περίπου δύο τρεις μήνες αφού βγήκαμε από το νοσοκομείο, τους πήρα τηλέφωνο για να μάθω τα αποτελέσματα και μου είπαν οτι θα έρθουν ταχυδρομικώς στο σπίτι (από εργαστήρια της Αθήνας) και οτι αφού δεν είχαν έρθει μέχρι τότε σημαίνει οτι δεν υπάρχει έλλειψη. Μετά από περίπου δέκα ημέρες μας τηλεφώνησαν από το νοσοκομείο να πάμε να παραλάβουμε το φάκελο, γιατί από λάθος πήγε εκεί (τους είχε έρθει ταχυδρομικά μέσα σε αυτές τις δέκα ημέρες). Είσαι σίγουρη οτι είχαν βάλει τις τιμές της εξέτασης; Μήπως απλά ανέφεραν οτι έγινε η εξέταση; Παίρνει λίγο διάστημα να βγουν τα αποτελέσματα και δε νομίζω οι τέσσερεις-πέντε μέρες στην κλινική να αρκούν για να βγουν. Πάντως, για να μην ταλαιπωρήσεις το μωρό μπορείς να κάνεις την εξέταση και λίγο αργότερα, σε λίγους μήνες, που θα μεγαλώσει. Φαντάζομαι δεν θα του δώσεις ούτως ή άλλως ασπιρίνη, κουκιά ή κάτι που να απαγορεύεται από αυτά μέχρι τότε.

Στο βιβλιαριο του παιδιου στην σελιδα 13 εχει στηλη για το G-6PD.Σε εμενα εχει γραψει η παιδιατρος το νουμερο 13 και διπλα εχει γραψει Φ.Τ 7-20 και παραδιπλα εχει την υπογραφη της και την σφραγιδα της...Στο χαρτι που ηρθε απο το Ινστιτουτο δεν αναφερει καμμια τιμη αλλα οτι πιθανως να το εχει και να παμε να κανουμε την εξεταση...Και ρωταω γιατι να παω να κανω την εξεταση εφοσον στο βιβλιαριο γραφει ετσι και εφοσον εχει ηδη γινει...:rolleyes:
Τωρα σχετικα με τα φαρμακα μεχρι τωρα δεν εχει αρρωστησει ποτε και ουτε ντεπον δεν εχει χρειαστει να δωσω...Οσο για τα κουκια δεν εχω φαει ποτε και ουτε εχω σκοπο...
Τωρα αυτο δεν ειναι παραξενο???Και εχω και την παιδιατρο που "νιπτει τας χειρας" και μου λεει πηγαινε κανε την εξεταση για καλο και για κακο.
Δεν θελω να τον ταλαιπωρησω με βελονες...:cry:

mgbubu
21-02-11, 22:10
ναι, η αλήθεια είναι οτι είναι περίεργο, όπως περίεργο είναι που και η παιδίατρος "νιπτει τας χειρας" παρόλο που η ίδια έγραψε από οτι κατάλαβα αυτήν την τιμή. Πού βασίστηκε και την έγραψε δηλαδη; Η εξέταση εκείνη δεν ήταν έγκυρη; Τότε γιατί την έκαναν; Τι να πω; Η γνώμη μου είναι να κάνεις την εξέταση αλλά ίσως να περίμενες λίγο να μπορούν να βρουν εύκολα φλέβα για να μην ταλαιπωρηθείτε. Και να έχει την έλλειψη, χωρίς να κάνετε τώρα την εξέταση, δεν υπάρχει κάποιος άμεσος φόβος για αιμόλυση γιατί δεν τρώει και δεν θα τρώει για αρκετό καιρό κάτι από αυτά που θα έπρεπε να προσέχετε. Ούτε και από τα φάρμακα υπάρχει φόβος άμεσος. Το Depon δεν είναι πρόβλημα και να χρειαστεί να του δώσεις. Εγώ πάντως που βλέπω τα χεράκια του μωρού μας που είναι εφτά μηνών, κι ενω δεν κλαίει ποτέ σε εμβόλιο ή στον παιδίατρο, μου φαίνονται τόσο μικροσκοπικά...πού να βρεις εκεί φλέβα; Με άλλους έξι μήνες που θα περιμένουμε δε χάθηκε κι ο κόσμος!

bibicos
21-02-11, 22:16
ναι, η αλήθεια είναι οτι είναι περίεργο, όπως περίεργο είναι που και η παιδίατρος "νιπτει τας χειρας" παρόλο που η ίδια έγραψε από οτι κατάλαβα αυτήν την τιμή.

Την τιμη την εγραψε η παιδιατρος του μαιευτηριου...
Η παιδιατρος η δικη μου που εχω τωρα νιπτει τας χειρας...

elenip
21-02-11, 22:18
εντύπωση μου κάνει αυτό που λες.. εμάς μας είπαν στο μαιευτήριο ότι μάλλον έχει έλλειψη.. το έγραψαν στο βιβλιάριο, μας ήρθε και η επιστολή και μόλις έκλεισε τον 6ο πήγαμε στο Παίδων του κάναμε την εξέταση και περιμένουμε τα αποτελέσματα... αν δεις στην επιστολή λέει ότι "Στο Ινστιτούτο Υγείας του παιδιού έφτασε μία κάρτα με σταγόνες που πήραν από το μωρό..." κλπ κλπ ... αυτό γίνεται για χιλιάδες μωρά και εξετάζουν το αίμα αυτό για διάφορα νοσήματα και για το ένζυμο... οπότε ή έκαναν λάθος στην εξέταση στο μαιευτήριο ή στο Ινστιτούτο... τι να πω... εμείς επειδή κάναμε την εξέταση και είχα μεγάλο άγχος η κοπέλα που του πήρε αίμα ήταν πάρα πολύ καλή και με την μία.. έκλαψε βέβαια ο κακομοίρης αλλά το περίμενα πολύ χειρότερα... μίλα με το Ινστιτούτο, δες τι θα σου πουν αν υπάρχει περίπτωση λάθους αφού στο βιβλιάριο έχουν γράψει τιμή και βλέπεις τι θα κάνεις...

bibicos
21-02-11, 22:24
εντύπωση μου κάνει αυτό που λες.. εμάς μας είπαν στο μαιευτήριο ότι μάλλον έχει έλλειψη..

Εμενα παλι δεν μου ειπαν κατι και ειχα μεινει και εγω ησυχη αφου ειναι υπογεγραμμενο το βιβλιαριο οτι δεν εχει την ελλειψη...

Αυτο που υποψιαζομαι ειναι μηπως το δειγμα που πηγε στο Ινστιτουτο ηταν ελλειπες και θελουν απλα επανεξεταση...
Αν δεν ειχε γινει η εξεταση οταν ειχε γεννηθει θα τον ειχα παει ηδη αλλα τωρα δεν θελω μωρε να τον ταλαιπωρησω για κατι που ισως να ειναι λαθος...Απο την αλλη ξερεις η "τρέλη" η μανα βαζει πολλα στο μυαλο της...

elenip
21-02-11, 22:29
Μίλα με το Ινστιτούτο αν μπορείς να δεις αν όντως το δείγμα ήταν ελλειπές ή το έχασαν ή οτιδήποτε... πάντως αναλόγως τι θα σου πουν μην φοβάσαι την εξέταση... εμένα είναι 7 μηνών και του πήραν κανονικά αίμα όπως παίρνουν σε εμάς τους μεγάλους.. στο χέρι δηλ. με λάστιχο κανονικά.. μην φοβάσαι.. και στο λέω εγώ που με τραβολόγαγε ο άντρας μου να πάμε να την κάνουμε γιατί δεν το ήθελα με τίποτε...

bibicos
21-02-11, 22:37
Εχω θεμα με τις βελονες...Χοντρο θεμα ομως....Γεννησα με κοψανε με ραψανε και το μονο που με ενοχλουσε ηταν ο ορος με την βελονα...Πως θα παω αν χρειαστει να τρυπησουν τον μικρο ενας Θεος το ξερει...:confused:

Θα μιλησω αυριο και θα γραψω νεωτερα...Σας ευχαριστω παντως

elenip
21-02-11, 22:40
Ελπίζω να μην χρειαστεί να μπεις σε αυτή την διαδικασία αφού έχεις τέτοιο θέμα.. από την άλλη αν το μωρό έχει έλλειψη πρέπει να το ξέρεις οπωσδήποτε για να το λέει όταν χρειαστεί να παρει κάποιο φάρμακο.. και φυσικά όχι κουκιά και μακριά από ναφλαλίνη...γράψε μας να μας πεις τι έγινε τελικά!

bibicos
23-02-11, 22:54
Λοιπον μετα απο 2 μερες με ατελειωτα τηλεφωνα με το μαιευτηριο και με το Ινστιτουτο ακρη δεν βγαλαμε....Στο μεν μαιευτηριο λεει εξετασαμε το φακελο του παιδιου και οντως στην εξεταση φαινεται να μην εχει την ελλειψη και ειναι βεβαιοι για το αποτελεσμα στο δε Ινστιτουτο δεν ξερουμε δεν εχουμε ιδεα ελατε να κανετε μια εξεταση :evil:

Αντε βγαλε ακρη τωρα....:evil:

Εγω υποψιαζομαι οτι στο Ινστιτουτο απλα δεν ειχαν επαρκες δειγμα και γιαυτο θελουν επανεξεταση μιας και το νουμερο απο την εξεταση του μαιευτηριου ειναι πολυ καλο...Θα δουμε τι θα κανουμε τωρα...:rolleyes:

elenip
24-02-11, 10:54
Κορίτσι μου καλύτερα είναι να κάνει ο μικρούλης την εξέταση να ξέρετε σίγουρα παρά να αμφιβάλλεις .. και εγώ πιστεύω ότι αφού έγραψαν τιμή στο μαιευτήριο κάτι έγινε μετα στο Ινστιτούτο.. ή το έχασαν ή ήταν ελλειπές... επειδή όμως είναι θέμα υγείας θα πρέπει να ξέρει το παιδί για όλη του την ζωή αν θα πρέπει να αποφεύγει συγκεκριμένα φάρμακα και κουκιά και ναφθαλίνη... οπότε κάνε την καρδιά σου πέτρα!

chrissaxak
24-02-11, 15:45
Καλησπέρα!
Πρώτα απόλα ήθελα να σε ρωτήσω αν γέννησες σε δημόσιο ή σε ιδιωτικό μαιευτήριο. Απ'όσο μου είχαν πει, τις εξετάσεις αυτές (την καρτέλα με τα 6 δειγματάκια) τις κάνει ΜΟΝΟ το Ινστιτούτο Υγείας του Παιδιού κ κανένα άλλο νοσοκομείο δεν έχει τη δικαιοδοσία να το κάνει. Απλά παίρνουν το αίμα κ το στέλνουν κατευθείαν εκεί. Δυστυχώς όμως, το κάνουν κάποια ιδιωτικά για extra χρέωση, παίζοντας φυσικά με την ανησυχία των γονέων.
Όσον αφορά τώρα στα αποτελέσματα:
εμείς είχαμε ανεβάσει πολύ υψηλό ίκτερο κ όταν ο μπεμπούλης μου ήταν μιας εβδομάδας μπήκαμε στο Παίδων για μία εβδομάδα. Όσο ήμασταν εκεί, μου ήρθε στο σπίτι ένα χαρτί που έλεγε ότι πιθανόν να έχουμε έλλειψη του G6PD, αλλά επειδή δεν είναι σίγουρο να ξανακάνουμε τις εξετάσεις, γιατί το δείγμα δεν ήταν σωστό, και μάλιστα στο φάκελο είχε μια καινούρια καρτέλα.
Το Παίδων όμως ήδη τους είχε στείλει ένα νέο δείγμα, λόγω του ίκτερου, το οποίο όμως επίσης δεν ήταν καλό (δλδ το αποτύπωμα στους κύκλους της καρτέλας δεν ήταν σωστό-δεν ξέρω αν έχετε δει αυτήν την καρτέλα). Έτσι κάναμε κ τρίτη λήψη, στην καρτέλα που μου είχαν στείλει και τελικά τα αποτελέσματα ήταν αρνητικά (και θετικά για εμάς!) οπότε τελικά όλα πήγαν καλά.
Θα πρότεινα λοιπόν, να μη σκεφτείτε την μικρή ταλαιπωρία του μωρού, η οποία είναι ασήμαντη μπροστά στην υγεία του, αλλά να εμπιστευτείτε το Ινστιτούτο κ ΜΟΝΟ!
Όσο ήμασταν στο Παίδων, μια μαμά μου είπε πως ήταν μέσα, γιατί ένα ιδιωτικό έκανε αυτές τις εξετάσεις της καρτέλας, με χρέωση 400?. Ένα αποτέλεσμα από τα 6, βγήκε θετικό μεν αλλά ήταν απολύτως ελεγχόμενο, γιαυτό κ το Ινστιτούτο δεν τους ενημέρωσε καν.(το ινστιτούτο υγείας ενημερώνει μόνο αν είναι ανάγκη τους γονείς, αλλιώς δε στέλνει καθόλου τα αποτελέσματα) Αλλά το ιδιωτικό τους τρέλανε λέγοντας τους "αν δεν κάναμε εδώ την εξέταση το παιδί θα έπεφτε σε κώμα ενώ κοιμόταν" το οποίο φυσικά δεν ίσχυε όπως μάθανε μέσα στο Νοσοκομείο. Ωστόσο, το Παίδων ήταν υποχρεωμένο πλέον για λόγους ασφαλείας, να κρατήσουν το νεογέννητο μέσα για όοοολες τις εξετάσεις, κ μείνανε εκεί για 15 μέρες!!! Κ φυσικά η νέα μαμά να μην μπορεί να θηλάσει εκεί μέσα...δεν ξέρω τι έγινε μετά....
Συγγνώμη αν σας κούρασα, απλά μου είχε κάνει μεγάλη εντύπωση η φιλοχρήματη πολιτική ενός νοσοκομείου, που δε σκέφτηκε ούτε το μωρό, ούτε την ψυχολογία των γονέων προκειμένου να πάρει extra χρήματα...

rozalita
22-03-11, 11:56
Η zinadol επιτρεπεται σε νεογνο με ολικη ελλειψη ενζυμου?Κοιταω στη λιστα με τα φαρμακα αλλα δεν μπορω να καταλαβω.:(

χρύσα08
22-03-11, 12:06
Ο γιος μου έχει πάρει ζιναντόλ από 40 ημερών περίπου για ουρολοίμωξη. Την πήρε ενδοφλεβίως στο νοσοκομείο και μετά συνεχίσαμε μικρή δόση (χημειοπροφύλαξη) για άλλους 7 μήνες από το στόμα. Στο νοσοκομείο γνώριζαν για την έλλειψη ενζύμου και την έδωσαν, οπότε υποθέτω ότι επιτρέπεται.

Συγγνώμη που ρωτάω, αλλά γιατί αναρωτιέσαι? Ο παιδίατρος που λογικά θα τη σύστησε θα γνωρίζει (λέω εγώ τώρα)... Αρκεί να ενημερώθηκε για την έλλειψη. Εγώ συνήθως το υπενθυμίζω κάθε φορά που πάμε και είναι να μας δώσει κάποιο φάρμακο.

vicky30
06-05-11, 17:36
Κορίτσια καλησπέρα!! Εδώ και 10 περίπου μήνες είμαι μανούλα και σας ευχαριστώ για τις πληροφορίες που δίνετε μέσω αυτου του site. Ειλικρινά είναι πολύτιμες!! Γράφω για πρώτη φορά... δυστυχώς για να ρωτήσω κάτι που αφορά την μπεμπούλα και αυτό το "χαμένο" το ένζυμο.. Η παιδίατρός μας συνέστησε αντιβίωση amoxil , μήπως γνωρίζετε αν υπάρχει κίνδυνος λόγω έλλειψης ενζύμου;;;

elenip
06-05-11, 21:10
και εμείς έχουμε έλλειψη ενζύμου και μας έχουν δώσει μία καρτέλα που φαντάζομαι θα σας έχουν δώσει και σε εσάς με τι ουσίες φαρμακα δεν επιτρέπονται.. δεν ξέρω να σου πω για την συγκεκριμένη αντιβίωση αλλά επειδή είναι πολύ σοβαρό το θέμα ρώτα την παιδίατρό σου να σου πει σίγουρα αν επιτρέπεται..... μην την δώσεις αν δεν σου πει γιατρός το οκ... να σου ζήσει το μωράκι σου!

χρύσα08
09-05-11, 09:09
Καλημέρα!

Μία συμβουλή για την έλλειψη ενζύμου! ΚΑΘΕ μα ΚΑΘΕ φορά που ο παιδίατρος λέει "θα πάρετε το Χ ή το Ψ φάρμακο" η επόμενη ατάκα των γονιών πρέπει να είναι "έχει έλλειψη ενζύμου, επιτρέπεται?"

Αμοξίλ έχει πάρει και ο δικός μου με έλλειψη ενζύμου.

Εμείς κάναμε εξετάσεις αίματος την Παρασκευή και περιμένουμε τα αποτελέσματα! Μας είχε πει ο παιδίατρος μετά το χρόνο να την επαναλάβουμε, αλλά όταν πήγαμε στο μικροβιολογικό μας είπαν ότι και τώρα που είναι 20 μηνών το παιδί είναι μικρό και τα αποτελέσματα δεν θα είναι τα οριστικά... Είμαι πολύ μπερδεμένη!

vicky30
09-05-11, 16:53
Ευχαριστώ πολύ κορίτσια! Χρύσα εύχομαι να πάνε όλα καλά με τις εξετάσεις. Εμας μας είπε η παιδίατρος πως την πρώτη εξέταση αίματος θα την κάνουμε μόλις κλείσει τον πρώτο χρόνο.. Για να δούμε..

χρύσα08
11-05-11, 08:51
Καλημέρα!
Βγήκαν τα αποτελέσματα του μικρού μου, πάτος το ένζυμο!!! Σχεδόν ανύπαρκτο! :( 0,4 τιμή με φυσιολογικές από 7 και πάνω!
Τέλος πάντων, σιγά την πάθηση που θα μας πάρει και από κάτω! Άλλα είναι τα προβλήματα!
Οπότε συνεχίζουμε να προσέχουμε! :)

"φασολακι"
11-05-11, 09:15
εφτασε ο καιρος να κανουμε και εμεις την εξεταση....
μας επιασε ομως γκουχου γκουχου λετε να το αναβαλω?υπαρχει προβλημα?

χρύσα08
11-05-11, 09:23
Φασολάκι, σας το είπε ο παιδίατρος να την κάνετε από τώρα? Ο δικός μου είχε πει να περιμένουμε να κλείσει χρόνο. Η μικροβιολόγος πάλι μου είπε ότι μέχρι τα 6-7 χρόνια μπορεί να αλλάξει το αποτέλεσμα! Τι να πω...
Εγώ την καθυστέρησα γιατί είχε φάει πολύ τρύπημα ο δικός μου για άλλους λόγους και δεν ήθελα να τον ταλαιπωρήσω.

Για το γκούχου γκούχου, αν περνάει ίωση θα σου βγάλει περίεργη γενική αίματος (ανεβασμένα λευκά π.χ.) και μπορεί να ανησυχήσετε τσάμπα. Το ένζυμο νομίζω δεν επηρεάζεται, αλλά ρώτα καλού κακού το γιατρό. Υποθέτω ότι αν περιμένεις λίγο να γίνει καλά δεν έγινε και τίποτα...

"φασολακι"
11-05-11, 13:06
η παιδιατρος ειπε μολις κλεισει τον 6ο θα περιμενω να φυγει ο βηχας(μονο βηχα εχει) ναι δεν χαλασε ο κοσμος να παω μια βδομαδα η και δυο μετα

με την μικροβιολογο που μιλησα μου ειπε τα εξης:
μου λεει δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει να την κανει...οταν γεννιουνται τα αγορακια ή το εχουν ή δεν το εχουν...στα κοριτσακια την κανουν μετα τον 6ο
και μου ανελυσε για το χ χρωμοσωμα κτλ για το αν ειναι κληρονομικο
με μπερδεψε θα ελεγα και μου δημιουργησε πολλα ερωτηματα:confused:

με ποιο τροπο μαθατε εσεις οτι πρεπει να γινει η εξεταση αυτη?
εμενα μολις γεννηθηκε ο μικρος του πηρανε αιμα και το στειλανε στο παιδων(ετσι κανουν σε ολα τα μωρα μου ειπανε) και αν μου ερθει επιστολη απο το παιδων σημαινει οτι πρεπει να γινει η εξεταση γιατι κατι θα βρηκανε..και μου ηρθε!μετα το ειπα στην παιδιατρο και μου ειπε μετα τον 6ο γιατι δεν θα βρουνε ευκολα φλεβα σε τοσο μικρουλι

η μαμα μου εχει ελλειψη ενζυμου εγω οχι....οποτε πιθανοτατα να εχει και ο μικρος
θα μαθουμε οταν την κανουμε

χρύσα08
11-05-11, 13:29
Κι εμάς χαρτί από το Παίδων μας ήρθε, από το Ινστιτούτο Υγείας ή κάτι τέτοιο ότι έχει έλλειψη ενζύμου και να την επαναλάβουμε στο 6μηνο. Ο παιδίατρος είπε στο χρόνο και μέχρι να την ξανακάνει προσέχαμε.
Τώρα επιβεβαιώθηκε ότι την έχει την έλλειψη.
Όντως είναι δύσκολο να βρούνε φλέβα, δεν ξέρω πού έχεις σκοπό να την κάνεις, αλλά καλύτερα είναι κάπου που να έχουν εμπειρία με μωρά για να μην το ταλαιπωρήσουν πολύ.
Μπορεί να έχεις κι εσύ μερική έλλειψη σαν κι εμένα. ;)

"φασολακι"
11-05-11, 13:51
εγω οταν γεννηθηκα και μου την εκαναν βγηκε αρνητικο..κοιταξα το βιβλιαριο μου...
η μικροβιολογος αυτη ειναι καλη εχει καλο χερι να το πω και ετσι:p εγω που φοβαμαι τις βελονες σε αυτην δεν καταλαβαινω τιποτα σε αντιθεση με την βοηθο της που ειναι απαπαπα
μου ειπε να παω την ωρα που θα ειναι η ιδια και εκει καπως ησυχασα
οταν ητανε νεογεννητο δεν αναλαμβανε να κανει για ικτερο που θελαμε(εκει επερναν απο φτερνα) τωρα ομως που ειναι σχετικα μεγαλουτσικο το μωρο κανει
το θεμα ειναι πως τον κραταμε τον μπομπιρα ειναι πολυ υπερκινητικος (στην παιδιατρο το τσουρομαδαει το χαρτι του κρεβατιου)πρεπει να του αποσπασω την προσοχη με κανενα παιχνιδακι γιατι παρατηρει τους παντες και τα παντα που πηγαινουν τι κανουν κτλ...:lol::lol::lol:

ελπιζω να μην μας γινει κουτσομπολης χαχαχα

χρύσα08
11-05-11, 14:21
Λογικά ξαπλωμένο, απ'οσο θυμάμαι από το δικό μου, αλλά θέλει προσοχή και τσαμπουκά να μην κουνηθεί την ώρα της λήψης. Αν είστε δύο άτομα (τρία με αυτό που θα πάρει το αίμα) λογικά θα τα καταφέρετε. Γι'αυτό στα νοσοκομεία δεν αφήνουν τους γονείς μέσα, είναι δύσκολη φάση...

dimi_Gio
11-05-11, 14:50
και εμένα ο μικρός έχει ολική έλλειψη ενζύμου. Μας το είχαν πει στο μαιευτήριο, ήρθε και το χαρτί απο το Ινστιτούτο Υγείας και πήγαμε κοντά στα 2 να κάνουμε την εξέταση. Πήγαμε στο διαγνωστικό που πάω χρόνια, αλλά δεν μπόρεσαν να του πάρουν αίμα... Δεν θέλω να το ζήσει κανένας αυτό το πράγμα!!! Πολύ κλάμα και σίγουρα πόναγε το παιδί. Τελικά τον πήγα στο Ιασω (πλήρωσα τα μαλλιοκέφαλά μου) αλλά σε 1' είχαμε τελειώσει και ο μικρός βγήκε ήρεμος. Πάντως, μετά τον χρόνο λένε ότι είναι σίγουρο το αποτέλεσμα

"φασολακι"
11-05-11, 15:10
δεν ξερω με οσους εχω συζητησει ο καθε ενας και κατι διαφορετικο μου λεει...
αν κλαψει θα ειναι για ενα λεπτο και στα εμβολια ετσι κανει μετα το ξεχναει τωρα δεν ξερω αν η βελονα ειναι πιο λεπτη...:rolleyes:
δηλαδη θα πρεπει να την ξανακανω μετα απο μηνες?

"φασολακι"
27-05-11, 12:54
βγηκανε και τα δικα μας αποτελεσματα!!!
ειμαστε μεσα στις φυσιολογικες τιμες....:p:p:p
11,1 η τιμη μας
τωρα μεσα στην εβδομαδα θα παμε και παιδιατρο για εξεταση να τα δει και αυτη
υποθετω δεν χριαζεται να ξαναγινει σωστα υποθετω?

"φασολακι"
27-05-11, 12:57
η χρεωση ειναι 15ε αλλα επειδι εχω κανει εκει πολλες εξετασεις εκει φιλικη τιμη 10ε:p:p:p:p
βγηκανε σε 2 μερες τα αποτελεσματα

"φασολακι"
27-05-11, 13:03
χωρις να ειμαι ειδικος εχω βγαλει καποια δικα μου συμπερασματα με βαση τον περιγυρο μου
οσα παιδακια ανεβασαν ικτερο μετα την γεννηση τους, εστειλαν αυτην την επιστολη απο το Παιδων(φυσικα και σε αλλα που δεν ανεβασαν)
τι εννοω
μαλλον λογο του ανεβασμενου ικτερου δεν βγαινουν τα σωστα αποτελεσματα για την ελλειψη ενζυμου και ισως γι αυτο στελνουν το χαρτι για να επανεξεταστει
μπορει να ειναι λαθος αυτη η αποψη μου

kounelitsa
27-05-11, 13:07
Κι εμείς έχουμε έλλειψη ( έχει ο μπαμπάς μου , εγώ όχι) κάναμε την εξέταση στη μικρή στη Βιοιατρική και βγήκε 63 με τιμες 146-376. Η παιδίατρος μας είπε ότι επειδή για τα κορίτσια την εξέταση την κάνουν μόνο στο Παιδων, δεν τη θεωρεί αυτή έγκυρη. Βέβαια δε νομίζω να μπορεί να βγεί ψευδώς θετική, αν ήταν αρνητική το συζητούσαμε...
Ο μπαμπάς μου δεν τρώει κουκιά, όχι στη ναυθαλίνη και την ασπιρίνη την έκοψε πριν μερικά χρόνια, πριν έπαιρνε κανονικά.
Δεν το ξέρανε και παλιά και είχε φάει και κουκιά ο καημένος τεσπα...
Στο κλαμπ κι εμεις (αναμενόμενο)....

kagly81
27-05-11, 14:05
δεν ειναι τιποτα η ελλειψη ενζυμου.
εγω εχω απλα δεν εφαγα ποτε κουκια αν μοιριζει καπου ναυθαλινη φευγω και δεν πινω ασπιρινη.οσο για τα φαρμακα ειχα μια λιστα αλλα τωρα οταν ειναι να παρω φαρμακο λεω στο γιατρο εχω ελλειψη ενζυμου και μου γραφει αναλογως.επισης η μονη αντιβιωση που εχω παρει ειναι η amoxil.

sailing
18-06-11, 23:29
γειά σας ..θα ήθελα αν είναι εύκολο μια διευκρίνιση για το θέμα αυτό.Και σε εμάς έστειλαν λίγες μέρες μετά την γέννηση της μπέμπας το χαρτί αυτό από το ινστιτούτο το οποίο έλεγε για πιθανή έλλειψη ενζύμου..θέλω να ρωτήσω αν η εξέταση μπορεί να γίνει σε απλό μικροβιολογικό εργαστήριο ή θα πρέπει να κλείσω στο παίδων;οχι τίποτα άλλο αλλά η μικρή είναι ήδη έξι μηνών και το αμέλησα να κλείσω στο παίδων στο οποίο αργούν τα ραντεβού..

χρύσα08
20-06-11, 10:10
Καλημέρα. Η εξέταση μπορεί να γίνει σε οποιοδήποτε μικροβιολογικό εργαστήριο.
Όμως, προσωπική μου γνώμη είναι ότι καλύτερα να την κάνετε κάπου που να έχουν εμπειρία σε μωράκια και συνήθως τα εργαστήρια της γειτονιάς δεν έχουν. Εγώ πήγα την περασμένη εβδομάδα σε τοπ εργαστήριο της περιοχής μας, όπου υποτίθεται ότι ξέρουν και ήταν μια άλλη κοπέλα από αυτή που μας εξυπηρετεί συνήθως και το ταλαιπώρησε πολύ το παιδί! Χίλιες φορές στο Παίδων ή σε άλλη παιδιατρική κλινική. Ειδικά το δικό σου που είναι μια σταλίτσα με φλεβίτσες τόσες δα...
Δεν υπάρχει βιασύνη νομίζω, ο δικός μας παιδίατρος μας είχε πει να κλείσει χρόνο πρώτα, γιατί οι τιμές μπορει να αλλάξουν με την πάροδο του χρόνου. Και σε 1 μήνα να σου κλείσουν, δεν χάθηκε ο κόσμος.

νικοςς
24-06-11, 22:25
Eimai 31 xronwn kai exw eleipsh enzymou (den kserw an einai olikh h merikh) kai trww manitaria se kathe eykeiria k den exw pathei tpt.... Osoi eiste neoi goneis kai exei to paidi sas eleipsh mhn agxwneste den eine tpt

popi velissaropolou
14-09-11, 11:10
KAMHMERA EIRUA STHN PAREA SAS .......GIATI ANTIMETOPIZO TO EIDIO PROBLIMA ME TON 8 GIO MOY ........ENO TO GNOREIZO APO 6 MHNON KAUE TETIA EPOXH KANO THN ANALEISEI GIA TO ENZYMA MIPOS KAI POTE ALAJEI KATI .......AYTO ME FOBIZH ........EINAI AROSTIA XOREIS AROSTIA ....UA XARO NA EPOIKINONO ME ALES MHTERES POY GNORIZOYN KATI PARAPANO H ESTO NA MHLAME....POPI KERKYRA:p

stin@
14-09-11, 11:42
Αν κάποιος έχει ελλειψη του ενζύμου, δεν το ανακτά ποτέ... ειναι εφ ορου ζωής η έλλειψη!! Οπότε μην ταλαιπωρεις το παιδί σου με περιττές αναλύσεις.
Σε αυτην την περιπτωση πρέπει να προσέχεις, να μην τρώει κουκιά, να αποφευγει τη ναφθαλίνη και κάποια φάρμακα , για τα οποία θα ήταν καλό να σε ενημερώσει ο παιδίατρος...
Να σαι καλά!

paramedic
14-09-11, 14:58
Είμαι 31 ετών και εχω μια πανέμορφη κορούλα 8 μηνών στην οποία μετέφερα την μερική έλλειψη G6PD μου. Τόσα χρόνια έχω πάρει όλα όσα απαγορεύονται και μάλιστα σε πολλάπλές δόσεις μιας και λόγω της εργασίας μου παίρνω συχνά χημειοπροφύλαξη για τα μεταδοτικά νοσήματα. Εχω πιει περίπου 1 τόνο tonic water που απαγορέυεται αλλα πάλι τίποτα. Απλά προσέχω τη ναφθαλίνη την οποία μυρίζω απο χιλιόμετρα(μια φορά σε σουπερ μάρκετ μικρός μαστούρωσα κιόλας χεχε) και κουκιά ούτε που να τα βλέπω. Η λίστα με τα φάρμακα και τις "απαγορευμένες" ουσίες είναι πολύυ μεγάλη μιας και σε έναν να έχει αναφερθεί πρόβλημα πρέπει να μπει στην λίστα.
Το συμπέρασμα μετά απο τόσα χρόνια? Σιγά την έλλειψη!! Μια χάρα ζωή κάνω και μια χαρά ζωή θα κάνουν και τα μπουμπουκάκια μας μην ανυσηχείτε καθόλου. Το μόνο θέμα είναι οτι δεν μπορούμε να γίνουμε αιμοδότες μιας και το άιμα μας συνήθως το θεωρούν άχρηστο και το πετάνε. Αλλα έχουμε φυσική ανοσία στην Ελονοσία χεχε. Πάμε όλοι Αφρική(έτσι κι' αλλιώς με τον ακατανόμαστο όλοι μετανάστες θα γίνουμε).

mgbubu
15-09-11, 08:46
KAMHMERA EIRUA STHN PAREA SAS .......GIATI ANTIMETOPIZO TO EIDIO PROBLIMA ME TON 8 GIO MOY ........ENO TO GNOREIZO APO 6 MHNON KAUE TETIA EPOXH KANO THN ANALEISEI GIA TO ENZYMA MIPOS KAI POTE ALAJEI KATI .......AYTO ME FOBIZH ........EINAI AROSTIA XOREIS AROSTIA ....UA XARO NA EPOIKINONO ME ALES MHTERES POY GNORIZOYN KATI PARAPANO H ESTO NA MHLAME....POPI KERKYRA:p

Μην αγχώνεσαι χωρίς λόγο. Την έλλειψη αυτή την περνάνε οι μαμάδες στους γιούς κι οι πατεράδες στις κόρες. Αν την έχει δεν θα φύγει ποτέ, επομένως μην υποβάλεις το παιδί σε εξετάσεις άδικα. Το παιδί μια χαρά ζωή θα έχει. Όλα αυτά που πρέπει να αποφεύγουμε, φάρμακα και φαγητά, και να τα πάρουμε ή να τα φάμε κάποια στιγμή δεν σημαίνει οτι αυτόματα θα μας προκαλέσουν ίκτερο ή αιμόλυση ή πτώση του σιδήρου. Απλά, υπάρχει το ενδεχόμενο να γίνει...Όπως ανέφερε και ο κύριος πιο πάνω, δεν μπορούμε να γίνουμε αιμοδότες, όχι γιατί το αίμα μας θεωρείται άχρηστο, αλλά γιατί δεν ξέρουν ποιος θα λάβει αυτό το αίμα και τι φάρμακα θα παίρνει εκείνη τη στιγμή και για αυτό το λόγο, δεν μπορούν να διακινδυνεύσουν μια τέτοια επιπλοκή. Για να ηρεμήσεις μπορείς να ζητήσεις από το γιατρό σου να σου εξηγήσει τι ακριβώς σημαίνει η έλλειψη ενζύμου. Είμαι σίγουρη πως κι αυτός θα σε καθησυχάσει. Αν θέλεις να μάθεις οτιδήποτε περισσότερο στείλε μου μήνυμα.

v & a
15-09-11, 09:24
Μην αγχώνεσαι χωρίς λόγο. Την έλλειψη αυτή την περνάνε οι μαμάδες στους γιούς κι οι πατεράδες στις κόρες.
ποσο εξακριβωμενο ειναι αυτο?
η μαμα μου εχει ελλειψη την οποια πηρε και η αδερφη μου (οχι εγω ομως)...ο πατερας μου δεν εχει. :rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:

mgbubu
15-09-11, 10:13
ποσο εξακριβωμενο ειναι αυτο?
η μαμα μου εχει ελλειψη την οποια πηρε και η αδερφη μου (οχι εγω ομως)...ο πατερας μου δεν εχει. :rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:
Έχεις δίκιο, δεν είναι ακριβώς από τη μάνα στους γιους και από τον πατέρα στις κόρες. Το γονίδιο βρίσκεται στο χρωμόσωμα Χ επομένως μια μητέρα φορέας μπορεί να το μεταδώσει στις κόρες και στους γιους, ενώ ο πατέρας μόνο στις κόρες. Προφανώς, εσύ που δεν έχεις έλλειψη, πήρες τα υγιή Χ χρωμοσώματα και των δύο, ενώ οι αδερφές σου έχουν το ένα χρωμόσωμα Χ από την πλευρά της μητέρας σας με την έλλειψη. Ένας πατέρας, πάντως, δεν μπορεί να το μεταδώσει στο γιο του.

v & a
15-09-11, 10:17
μια νεα απορια που μου προεκυψε:

μπορει να "πηδηξει γενια?" δηλ. εχει η μαμα μου εγω οχι, μπορει να εχουν οι κορες μου? και το ρωταω αυτο γιατι στη μικρη μου που την εκανα μας γυρισε αποτελεσμα που ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ αυτη η τιμη ( μας ειπαν απο το αρμοδιο γραφειο και μας συστησαν να τη ξανακανουμε). Τη δευτερη φορα για διαφορους λογους δεν ειμαστε 100% σιγουροι πως το αιμα σταλθηκε για εξεταση g6pd...

mgbubu
15-09-11, 10:25
μια νεα απορια που μου προεκυψε:

μπορει να "πηδηξει γενια?" δηλ. εχει η μαμα μου εγω οχι, μπορει να εχουν οι κορες μου? και το ρωταω αυτο γιατι στη μικρη μου που την εκανα μας γυρισε αποτελεσμα που ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ αυτη η τιμη ( μας ειπαν απο το αρμοδιο γραφειο και μας συστησαν να τη ξανακανουμε). Τη δευτερη φορα για διαφορους λογους δεν ειμαστε 100% σιγουροι πως το αιμα σταλθηκε για εξεταση g6pd...

Μου φαίνεται απίθανο κάτι τέτοιο. Είναι σαν την αναιμία. Οι δύο γονείς μου είχαν το στίγμα. Εγώ δεν έχω τίποτα, ενώ η αδερφή μου έχει αναιμία. Πιάσαμε τα δύο 25% που υπήρχαν. Τα παιδιά μου, από τη στιγμή που εγώ δεν έχω καν το στίγμα και ούτε ο πατέρας τους, δεν υπάρχει περίπτωση να έχουν και αυτά. Αν κι ο άντρας σου δεν έχει έλλειψη ενζύμου, τότε τα παιδιά δεν θα έχουν και αυτά. Αν κάνω λάθος και γνωρίζει κανείς κάτι περισσότερο, ας με διορθώσει παρακαλώ.

danel
15-09-11, 14:17
Εμένα έχει η κόρη μου έλλειψη και υποθέτουμε από τον μπαμπά της. Ωστόσο όμως είναι χρόνια αιμοδότης και δεν του έχουν αναφέρει κάτι.

ria22
27-09-11, 21:01
Καναμε και εμεις τν εξεταση και σημερα πηραμε τα αποτελεσματα....βασικα δν λεει καθαρα τν απαντηση....κ δν καταλαβαινω...λοιπον λεει.g6pd:299...τι σημαινει ξερετε??

anastasia1993
28-10-11, 19:10
exw kai egw eleipsh enzumou h exetash prepei na ginetai kathe xrono egw kathe xrono pou thn kanw mia vgainei oti exw mia oxi kai etsi h giatroi eipan stous goneis m na me prosexoun san na exw afou den vgainei kati oristiko den kanei koukia kai faba na faei na mirisei kamfora(periexetai se kremes) ma murisei nafthalinh na piei aspirinh kathe fora pou o giatros h o opoiosdhpote sou leei na ths dwseis ena farmako gia opoiodhpote logo tha les oti exei eleipsh enzumou epishs den kanei kai to upokatastato aspirinhs kai na erthei genika se epafh me ta parakatw antibiotika kai xhmika

Όνομα Μοριακή δομή Κίνδυνος Πληθυσμός Acetanilide (acetanilid) C8 H9
N O Υψηλός Μεσογειακοί λαοί, Ασιάτες Acetylphenylhydrazine
(2-Phynylacetohydrazide)c C8 H10 N2
O Υψηλός Όλες Aldesulfone
sodium (sulfoxone) C14 H14
N2 Na2 O6 S3 Υψηλός Όλες Aminophenazone (aminopyrine) C13 H17 N3
O Χαμηλός Όλες Antazoline
(antistine) C17 H19
N3 Χαμηλός Όλες Arsinec As-H3 Υψηλός Όλες Ascorbic
Acid C6 H8
O6 Χαμηλός Όλες Beta-Naphthol
(2-Naphthol) C10 H8 O Υψηλός Όλες Chloramphenicol C11 H12
C12 N2 O5 Υψηλός Μεσογειακοί λαοί, Ασιάτες Chloroquined C18 H26 Cl N3 Υψηλός Μεσογειακοί λαοί, Ασιάτες Ciprofloxacinb C17 H18
F N3 O3 Υψηλός Μεσογειακοί λαοί, Ασιάτες Colchicine C22 H25 N O6 Χαμηλός Όλες Dapsone
(diaphenylsulfone)c C12 H12
N2 O2 S Υψηλός Όλες Dimercaprol C3 H8 O S2 Υψηλός Όλες Diphenhydramine
(difenilhydramine) C17 H21
N O Χαμηλός Όλες Dopamine (L-dopa) C8 H11 N O2 Χαμηλός Όλες Doxorubicin C27 H29
N O11 Υψηλός Μεσογειακοί λαοί, Ασιάτες Furazolidone C8 H7 N3
O5 Υψηλός Όλες Glibenclamideb C32 H28
Cl N3 O5 S Υψηλός Μεσογειακοί λαοί, Ασιάτες Glucosulfone
(glucosulfone sodium) C24 H34 N2
Na2 O18 S3 Υψηλός Όλες Isobutyl
Nitrite C4 H9
N O2 Υψηλός Μεσογειακοί λαοί, Ασιάτες Isoniazid C6 H7 N3
O Χαμηλός Όλες Menadiol
Sodium Sulfate (Vitamin k4 sodium sulfate)f C11 H8
Na2 O8 S2 Υψηλός Όλες Menadione
(menaphtone)f C11 H8 O2 Υψηλός Όλες Menadione
sodium Bisulfite (Vitamin K3 sodium bisulfite)f C11 H8
O2 NaHSO3 Υψηλός Όλες Mepacrine (Quinacrine) C23 H3O Cl N3
O Υψηλός Μεσογειακοί λαοί, Ασιάτες Mesalazine
- 5-Aminosalicylic Acid (paraminosalicylic acid) C7 H7
N O3 Υψηλός Μεσογειακοί λαοί, Ασιάτες Methyltioninium
Chloride (methylene blue) C16 H18 Cl N3
S Υψηλός Όλες Nalidixic
Acidb C12 H12
N2 O3 Υψηλός Μεσογειακοί λαοί, Ασιάτες Naphtalene,
Pure (naphtalin) C10 H8 Υψηλός Όλες Niridazole C6 H6
N4 O3 S Υψηλός Όλες Nitrofural
(nitrofurazone) C6 H6 N4
O4 Υψηλός Όλες Nitrofurantoin C8 H6
N4 O5 Υψηλός Όλες Norfloxacin C16 H18 F N3
O3 Χαμηλός Όλες O-Acetylsalicylic
Acid (acetylsalicylic acid)a C9 H8
O4 Υψηλός Μεσογειακοί λαοί, Ασιάτες Oxidase, Urate (urate
oxidase) Υψηλός Μεσογειακοί λαοί, Ασιάτες Pamaquine C42 H45
N3 O7 Υψηλός Όλες Para-Aminobenzoic
Acid (4-Aminobenzoic Acid) C7 H7 N O2 Χαμηλός Όλες Paracetamol
(acetaminophen) C8 H9
N O2 Χαμηλός Όλες Pentaquine C18 H27 N3
O Υψηλός Όλες Phenacetin
(acetophenetidin)e C10 H13
N O2 Υψηλός Μεσογειακοί λαοί, Ασιάτες Phenazone (antipyrine) C11 H12 N2
O Χαμηλός Όλες Phenazopyridine C11 H11
N5 Υψηλός Μεσογειακοί λαοί, Ασιάτες Phenylbutazone C19 H20 N2
O2 Χαμηλός Όλες Phenytoin C19 H20
N2 O2 Χαμηλός Όλες Phynylhydrazinec C6 H8 N2 Υψηλός Όλες Phytomenadione
(Vitamin K1) C31 H46
O2 Χαμηλός Όλες Primaquineg C15 H21 N3
O Υψηλός Όλες Probenecid C13 H19
NO4 S Υψηλός Όλες Procainamide C13 H21 N3
O Χαμηλός Όλες Proguanil
(chlorguanidine) C11 H16
Cl N5 Χαμηλός Όλες Pyrimethamine C12 H13 Cl N4 Χαμηλός Όλες Quinidine C20 H24
N2 O2 Χαμηλός Όλες Quinine C20 H24 N2
O2 Χαμηλός Όλες Stibophen
(2-(2-Oxido-3,5-Disulphonatophenoxy)-1,3,2,Benzodioxastibole-4-6-Disulphonate) C12 H4
Na5 O16 S4 Sb Υψηλός Όλες Streptomycin C21 H39 N7
O12 Χαμηλός Όλες Sulfacetamide C8 H10
N2 O3 S Υψηλός Όλες Sulfacytine C12 H14 N4
O3 S Χαμηλός Όλες Sulfadiazine C10 H10
N4 O2 S Χαμηλός Όλες Sulfadimidine C12 H14 N4
O2 S Υψηλός Όλες Sulfafurazole
(sulfafurazone, sulfisoxazole) C11 H13
N3 O3 S Υψηλός Μεσογειακοί λαοί, Ασιάτες Sulfaguanidine C7 H10 N4
O2 S Χαμηλός Όλες Sulfamerazine C11 H12
N4 O2 S Χαμηλός Όλες Sulfamethoxazoleh C10 H11 N3
O3 S Υψηλός Όλες Sulfamethoxypyridazine C11 H12
N4 O3 S Χαμηλός Όλες Sulfanilamide
(Sulphanilamide) C6 H8 N2
O2 S Υψηλός Όλες Sulfapyridine C11 H11
N3 O2 S Υψηλός Όλες Sulfasalazine,
Salazosulfapyridine (salazopyrin) C18 H14 N4
O5 S Υψηλός Όλες Thiazosulfone
(thiazolesulfone) C9 H9
N3 O2 S2 Υψηλός Μεσογειακοί λαοί, Ασιάτες Tiaprofenic Acid C14 H12 O3
S Χαμηλός Όλες Tolonium
Chloride, Tolonium Chloride (toluidine blue) C15 H16
Cl N3 S Υψηλός Όλες Trihexyphynidyl (benzhexol) C20 H31 N O Χαμηλός Όλες Trimethoprimk C14 H18
N4 O3 Χαμηλός Όλες Trinitrotoluene (2,4,6-Trinitrotoluene) C7 H5 N3
O6 Υψηλός Μεσογειακοί λαοί, Ασιάτες Tripelennamine C16 H21
N3 Χαμηλός Μεσογειακοί λαοί,

anastasia1993
28-10-11, 19:12
epishs kai auta

Σουλφοναμίδες
Κο-τριμοξαζόλη
Δαπσόνη
Χρωραμφενικόλη
Νιτροφουραντοίνη
Ναλιδιξικό οξύ
Ανθελονοσιακά
Ναφθαλίνη
Μπλε μεθυλενίου
Σουλφασαλαζίνη
Μεθυλντόπα
Μεγάλες δόσεις βιταμίνης C
Προκαιναμίδη

anastasia1993
28-10-11, 19:14
kai auta
Σε κάποιες περιπτώσεις πρέπει να αποφεύγονται, επίσης :

ΣΟΓΙΑ ΚΑΙ ΠΑΡΑΓΩΓΑ ΣΟΓΙΑΣ
ΒΑΤΟΜΟΥΡΑ (ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΑΝ ΠΡΟΣΘΕΤΙΚΟ ΣΕ ΓΙΑΟΥΡΤΙ)
ΚΟΚΚΙΝΟ ΚΡΑΣΙ
TONIC WATER
ΚΑΜΦΟΡΑ (COUNTERPAIN,VOLTAREN - σε χαπάκια αλλά και σε αλοιφή)
ΝΕΦΤΙ

claire1983
22-12-11, 17:15
Καλησπερα σας
ειμαι και εγω καινουρια στην παρεα, εχω ενα υπεροχο μπεμπη 1 μηνος.Καναμε την εξεταση για τον ενζυμο και σημερα μου απαντησαν απο το ινστιτουτο οτι ισως το παιδι να εχει ελειψη ενζυμου.Ισως τι ισως? την εχει η δεν την εχει η την εχει μερικη..και να γινει επανεξεταση σε 6 μηνες.Εσας σας εχουν στειλει τετοια επιστολη?
Σημειωνω πως ουτε εγω ουτε και ο πατερας του εχουμε ελειψη,και το μωρο δεν εκανε καθολου ικτερο οταν γεννηθηκε.

liveloula2
22-12-11, 17:38
claire1983 κι εμας την ιδια επιστολη μας εστειλαν.η γιατρος μας ειπε οτι ζητανε επανεξεταση γιατι αρκετες φορες τελικα δεν υαρχει ελλειψη αλλα σιγουρο αποτελεσμα φαινεται μετα το εξαμηνο.Ουτε εγω ουτε ο αντρας μου εχουμε.

spiros73
11-03-12, 14:05
γεια σας σημερα εψαξα και βρηκα το φορουμ και θελω να ρωτησω αν υπαρχει καποιο διακριτηκο που να φορανε αυτα τα παιδια ητε στο λεμο ητε στο χερι , επισης να σας πω οτι εχω εναν γιο με την εληψη του ενζημου G6PD

marina29
17-03-12, 10:14
Γεια σας! Αν γνωρίζει καποιος για pku ασ μου απαντησει...εχω αναρτησει θεμα εδω.http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=114643

liveloula2
08-01-13, 15:10
Γεια σας!Εμεις τελικα μετα απο επαναληπτικο ελεγχο που καναμε εχουμε πληρη ελλειψη ενζυμου...Αυτο που αναρωτιεμαι ειναι τελικα το εχω κι εγω για να το κληρονομησε ο γιος μου?Απλα μου φαινεται περιεργο γιατι δε το ηξερα και δεν εχω αντιμετωπισει κανενα προβλημα ως τωρα.Κουκια βεβαια δεν εχω φαει αλλα και ναφθαλινη εχω μυρισει και ασπιρινη εχω παρει πολλες φορες ως παιδι...
Επισης κατι αλλο που θα ηθελα να ρωτησω ειναι σχετικα με το μπλε μεθυλενιου...εννοουμε το χρωμα ζαχαροπλαστικης που υπαρχει ακομα και σε τουρτες???

therysma
27-04-13, 15:25
γειά χαρά σε όλους,
είμαι 33 χρονών και έχω έλλειψη ενζύμου G6PD. έχω εισαχθεί στο νοσοκομείο 2 φορές γι' αυτό το λόγω και τη μία σοβαρά μάλιστα με μεταγγύσεις αίματος. Σκοπός μου είναι να σας ενυμερώσω και όχι να σας τρομάξω. Αλλά ΝΑΙ, είναι σοβαρό και σίγουρα θέλει προσοχή.
Διάβασα πολλές από τις συζητήσεις σας και δε ξέρω αν θα πω κάτι καινούριο, αλλά θα προσπαθήσω. λοιπόν... Ναφθαλίνη, κουκιά, πενικιλίνη τα έχετε πει... κάτι που δεν είδα όμως και ήθελα να επισυμάνω είναι η ΜΟΥΧΛΑ! (και όλα τα παράγωγά της) μακριά από μυρωδιές μούχλας! παλιά κτίρια, εισόδοι παλιών πολυκατικιών, σπίτια με χρόνια υγρασία και φουσκομένους σοβάδες και διάφορα άλλα τέτοια μέρη. Προσωπικά με ενοχλεί και η μυρωδιά στα σούπερ μάρκετ στον τομέα των αποριπαντικών, αλλά αυτό δε ξέρω αν έχει σχέση με το αντικείμενο. Επίσης και κάποιες ποικιλίες μανηταριών (δε τρώω μανιτάρια).
Όταν αναφέρεται στο γιατρό σας την έλλειψη ενζύμου καλό θα ήταν να τσεκάρεται και εσείς το φάρμακο από την "απαγορευμένη" λίστα, (γιατί έχουν δει πολλά τα μάτια μας κατά καιρούς) πριν το δώσετε στο παιδί σας.
τα συμπτώματα τώρα...
ταχυκαρδία (και ελαφρύ τρέμουλο), κιτρινίζει το λευκό των ματιών, (τα δικά μου μάτια είναι κίτρινα σε μόνιμη βάση) και γενικά το σώμα χάνει το χρώμα του (κιτρινίζει), και σε προχωριμένο στάδιο, αίμα στα ούρα.
επίσης όπως έχετε αναφέρει και πιο πάνω, οι γυναίκες είναι απλά φορείς, και μεταδίδεται από μητέρα σε γιό, οπότε εάν κάποιος από την οικογένεια το είχε, θα το έχουν και οι επόμενες γενιές...
ελπίζω να μη σας τρόμαξα απλά είπα να σας δώσω μερικές πληροφορίες από τη δική μου εμπειρία...
Μαθαίνεις να ζεις με αυτό αλλά σίγουρα θέλει προσοχή στα σήματα του σώματός μας όσο είναι στην αρχή τα συμπτώματα...
ευχαριστώ για την υπομονή σας...

liveloula2
27-04-13, 22:57
Καλησπερα!Ευχαριστουμε για τις πληροφοριες!Θα ηθελα μια διευκρινηση...οταν λες μουχλα εννοεις πως η μυρωδια της απο ελλειψη ενζυμου μπορει να οδηγησει σε αιμολυση?Εχει ο γιος μου και δεν μας εχουν αναφερει κατι τετοιο.Και μια αλλη ερωτηση στην οποια αν θες απαντας.Τα 2 επεισοδια που παρουσιασες απο τι προκληθηκαν?Ειχες ηδη μαθει οτι εχεις ελλειψη?Σε ρωταω γιατι ειμαι αρκετα αγχωμενη για το θεμα αυτο ενω ολοι με διαβεβαιωνουν οτι δεν ειναι και πολυ ευκολο να συμβει κατι απο τη στιγμη που το γνωριζουμε...

elenimarios
27-04-13, 23:33
εγραψες και πενικιλινη???εχω ελλειψη ,αλλα δεν μου εχουν εχουν πει για πενικιλινη

therysma
29-04-13, 04:04
Ναι, η μυρωδιά της μούχλας μπορεί να έχει τα ίδια συμπτώματα με τη μυρωδιά της νεφθαλίνης. Απ' όσο μπορώ να καταλάβω έχουν όλα να κάνουν με μύκητες.
Το πρώτο περιστατικό ήμουν 3 χρονών (δε το γνωρίζαμε) και είχα φάει κουκιά, τότε το μάθαμε. Στο δεύτερο περιστατικό απλά παρουσίασα τα συμπτώματα και με κράτησαν με ορό 2-3 μέρες μέσα για να με παρακολουθήσουν...
Είναι πολύ εύκολο να συμβεί το γνωρίζεις είτε όχι, για να μη μηλίσω για το στρατό, τα λεωφορία... και γενικά όπου υπάρχουν πολλά άτομα μαζεμένα στον ίδιο χώρο...
Ευτυχώς στις μέρες μας δε χρησιμοποιείται η ναφθαλήνη όπως παλιότερα.

Ναι η πενικιλίνη είναι απαγορευμένο συστατικό... Γι' αυτό το λόγο δε κάνει να πέρνεις και ασπιρίνη.

danel
02-05-13, 18:11
Πώς μπορούν στο δημοτικό να προφυλαχθούν από κάποια παιδιά που οι γονείς τους χρησιμοποιούν την ΚΑΜΦΟΡΑ σαν πρόληψη για ψείρες ή σε κάποιο αθλητικό χώρο που κι εκεί σε πολλά παιδιά βάζουν θερμαντικές αλοιφές;
Δε θα έπρεπε να υπάρχει κάποια ανακοίνωση ώστε να μην τη χρησιμοποιούν; Μήπως οι γονείς με παιδιά που έχουν την έλλειψη θα πρέπει να το ζητήσουν;