PDA

Επιστροφή στο Forum : Εμβόλιο ανεμοβλογιας

Jean
03-12-07, 17:30
Ρε παιδια, καντε μου μια χαρη γιατι θα τα παρω με τους γιατρους... Κοιταξτε τα βιβλιαρακια των παιδιων σας και πειτε μου ποσων μηνων το κανατε και κυριως σε ποσες δοσεις. Η γιατρος μου μας το εγραψε πρωτη δοση 13 μηνων και δευτερη 4 χρονων κι ο γιατρος του Ι.Κ.Α που πηγα να μου το γραψει επιμενει οτι γινεται 19 μηνων σε μια μονο δοση...και φυσικα δςν μου το γραφει :evil: :evil:

Sam
03-12-07, 17:58
δεν έχω το βιβλιάριο του παιδιού μαζί μου αλλά θυμάμαι πολύ καλά ότι το εμβόλιο της ανεμοβλογιάς το κάναμε όταν ήταν 13μηνών δεν θυμάμαι αν χρειάζεται επαναληπτικό και πότε θα το κοιτάξω .................................
δεν κατάλαβα με ποιά λογική δεν στο γράφει?

Jean
03-12-07, 18:08
Ευχαριστω ΣΑΜ. Ειπε στον πεθερο μου (αυτον εστειλα για την ακριβεια) οτι δεν το γραφει γιατι αυτο το εμβολιο γινεται 19 μηνων σε μια δοση. Του λεει ο πεθερος μου: μα η γιατρος μας εγραψε 13 μηνων και επαναληπτικο στα 4 χρονια. Και του απανταει: ε, τωρα, ακους τι σου λεω; 19 μηνων λεμε, κουβεντα θ' ανοιξουμε;; :shock: :shock:
Να παω αυριο απο κει να του ξηγησω τ' ονειρο;;

Μηπως το Ι.Κ.Α εβαλε εναν μεσο ορο τους 19 μηνες και σε μια δοση για να γλιτωσει το επαναληπτικό; :evil:

Sam
03-12-07, 18:16
εγώ θα πήγαινα όχι για κανένα άλλο λόγο αλλά για την άθλια συμπεριφορά του :evil:
για να πω την αλήθεια τα εμβόλια τα κάνω στον παιδίατρο μας τα πληρώνω κι έχω το κεφάλι μου ήσυχο με τους απαράδεκτους του ΙΚΑ...................

Jean
03-12-07, 18:33
Κι εμενα τα κανει ολα η παιδιατρος μας. Τα γραφω ομως στο κεντρο προστασια ς μανας και παιδιου... Τα παιρνω μετα απ' το φαρμακειο και παω στη γιατρο μας να το κανει. ΤΑ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΣΤΕ ΣΑΜ!! Μας κανουν του κοσμου τις κρατησεις, γιατι να μην μας τα γραψουν; Τα μοναδικα που πληρωσα ηταν τα prevenar κι αυτο γιατι το ΙΚΑ εδινε ενα αλλο (πιο φθηνο για να γλιτωσει τα λεφτα) που ηταν σε δυο δοσεις και δεν ηθελα να φαει το παιδι δυο τσιμπηματα . Ολα τα αλλα μου τα εγραψαν... Θα παω απο κει το πρωι και δεν θα φυγω αν δεν μου το γραψει. Οχι για τα λεφτα αλλα τους εχεις βαρεθει η ψυχη μου... Γιατι να τους πληρωνουμε αφου δεν μας τα γραφουν; Δεν το καταργουν το μπο***λο να κανουμε ολοι απο μια ιδωτικη ασφαλιση να τελειωνει το πανηγυρι;;

Sam
03-12-07, 19:35
Κι εμενα τα κανει ολα η παιδιατρος μας. Τα γραφω ομως στο κεντρο προστασια ς μανας και παιδιου... Τα παιρνω μετα απ' το φαρμακειο και παω στη γιατρο μας να το κανει. ΤΑ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΣΤΕ ΣΑΜ!! Μας κανουν του κοσμου τις κρατησεις, γιατι να μην μας τα γραψουν; Τα μοναδικα που πληρωσα ηταν τα prevenar κι αυτο γιατι το ΙΚΑ εδινε ενα αλλο (πιο φθηνο για να γλιτωσει τα λεφτα) που ηταν σε δυο δοσεις και δεν ηθελα να φαει το παιδι δυο τσιμπηματα . Ολα τα αλλα μου τα εγραψαν... Θα παω απο κει το πρωι και δεν θα φυγω αν δεν μου το γραψει. Οχι για τα λεφτα αλλα τους εχεις βαρεθει η ψυχη μου... Γιατι να τους πληρωνουμε αφου δεν μας τα γραφουν; Δεν το καταργουν το μπο***λο να κανουμε ολοι απο μια ιδωτικη ασφαλιση να τελειωνει το πανηγυρι;;

φύγαμε από το ΙΚΑ και πήγαμε στο άλλο μπ....ΤΕΒΕ :lol: :lol:

Afroditi D
03-12-07, 20:46
Έμείς την πρώτη δόση την κάναμε 19-3-07 δηλαδή 9 μηνών
την δεύτερη δόση την κάναμε 14-5-07 δηλαδή 11 μηνών
και έχουμε άλλη μια δόση όταν θα είναι 24 μηνών.
Τα εμβόλια τα κάνω στην παιδ/τρο στο ιατρείο της.

Afroditi D
03-12-07, 20:48
Τα γραφω ομως στο κεντρο προστασια ς μανας και παιδιου... Τα παιρνω μετα απ' το φαρμακειο και παω στη γιατρο μας να το κανει.

Jean , αύτο που λές για το κέντρο προστασίας μάνας & παιδιού ; τι άκριβως είναι ; Αφορά μόνο ασφάλεια Δημοσίου Ταμείου; :?:

Jean
03-12-07, 21:10
Ειναι παραρτηματα του Ι.Κ.Α τα οποια εχουν μεσα γυναικολογους και παιδιατρους. Εκει πανε μονο εγκυες και μωρα-νηπια. Οι γυναικολογοι συνταγογραφουν (μετα τον 3ο μηνα) ολα τα φαρμακα της εγκυμοσυνης για να μην ταλαιπωρειται η εγκυος με ραντεβου του Ι.Κ.Α και ουρες. Μετα πας και σου γραφουν τα εμβολια του παιδιου και εννοειται πως τα κανουν κιολας αν θες. Ειναι για ασφαλισμενους του Ι.Κ.Α (το παιδι μου το ασφαλιζει ο αντρας μου). Αν εισαι στο Ι.Κ.Α ρωτα ποιο ειναι το πλησιεστερο σε σενα κεντρο προστασιας μανας και παιδιου. Τα εμβολια τα δικαιουμεστε, παιδια, μην τα πληρωνετε... Εν τω μεταξυ εγω τυχαια εμαθα την υπαρξη των κεντρων αυτων...Δεν το λενε, βολευτηκανε μια χαρα να τα πληρωνουν ολα οι γονεις...

dakat
03-12-07, 21:14
Το εμβόλιο της ανεμοβλογιάς έπαψε να θεωρείται υποχρεωτικό με αποτέλεσμα το ΙΚΑ να είναι υποχρεωμένο να στο γράψει. Στα υποχρεωτικά έχει το δικαίωμα να μη στα γράψει αλλά να σε υποχρεώσει να τα κάνεις εκεί όποτε σου πει ο γιατρός του ΙΚΑ.
Πληροφοριακά πάντως ο δικός μας ο παιδίατρος δεν το συστήνει το εμβόλιο της ανεμοβλογιάς και δεν το κάνει εκτός κι αν το θέλουν οπωσδήποτε οι γονείς. Θεωρεί ότι μπορεί να είναι περισσότερες οι παρενέργειες του εμβολίου απ'ότι αν νοσήσει το παιδί...
Κάθε γιατρός έχει το δικό του πρόγραμμα μου φαίνεται...

ilonka19
04-12-07, 11:10
Τα μοναδικα που πληρωσα ηταν τα prevenar κι αυτο γιατι το ΙΚΑ εδινε ενα αλλο
To prevenar το ικα το γράφει κανονικότατα. Mαλιστα τη μια δόση μου την εγραψε ενας παιδίατρος και τη δευτερη άλλος.
Εμενα πάλι δεν ήθελαν να μου γραψουν το infarix hexa.

irenedur
04-12-07, 18:05
Oti theleis vlepeis me ayto to IKA ,

emena i mikri mo tin perase poli mikri,6 minon kai den xreiastike na to kano..

alla ennia minon moy eipe o giatros

helen18
01-09-08, 01:50
Aύριο θα πάω να κάνω το εμβόλιο της ανεμοβλογιάς.
Όσες το έχετε κάνει, πέστε μου τι παρενέργειες έχει?
έίναι γενικά καλά ανεκτό ή κάνει υψηλό πυρετό κ.λ.π.
Κάποια κοπέλα έγραψε οτι ο γιατρός της δεν το κάνει γιατί το εμβόλιο έχει λέει περισσότερες παρενέργειες απ΄ότι αν αρωστήσεις από την ίδια τη νόσο.
Ισχύει αυτό?
Σας ευχαριστώ!

anthula
01-09-08, 10:00
Και εγώ έκλεισα ραντεβού στα δυο μεγάλα να το κάνουν στις 12/9 γιατί δεν πέρασαν ανεμοβλογιά (14 και 8 ετών) γιατί φοβάμαι για την μικρή.
Λέτε να μην το κάνω; Ποιά η γνώμη σας;

Athena
01-09-08, 10:10
Και εγώ έκλεισα ραντεβού στα δυο μεγάλα να το κάνουν στις 12/9 γιατί δεν πέρασαν ανεμοβλογιά (14 και 8 ετών) γιατί φοβάμαι για την μικρή.
Λέτε να μην το κάνω; Ποιά η γνώμη σας;Ποιος ο λογος να φοβασαι για την μικρη;μακαρι να την περναγε παρα να εκανε το εμβολιο.Εγω απο ανασφαλεια στη Μελινα τηςτο ειχα κανει 2 ετων,μολις πρωτοβγηκε.Ο Μαριος λοιπον 5 μηνων κολλησε ανεμοβλογια που μετεφερε η Μελινα απο τον σταθμο χωρις η ιδια να νοσησει λογω εμβολιου.Μια χαρα την περασε ,λιγος πυρετος και τα σπυρακια.Αυτος εχει τωρα ανοσια,η Μελινα σε λιγα χρονια δεν νομιζω ομως....

anthula
01-09-08, 10:21
Φοβάμαι γιατί μια φίλη που είχε παιδιά σχολικής ηλικίας κόλλησαν στην μικρή της που ήταν 5 μηνών. Η μικρή δεν το εκδήλωσε εξωτερικά με σπυράκια αλλά εσωτερικά, έπαθε συψαιμία και πέθανε πρωτού καλά-καλά το καταλάβουν. Εκτός αυτού ο μεγάλος που είναι 14 μου είπαν ότι θα το περάσει κατά πάσα πιθανότητα πιο βαριά λόγω της ηλικίας του.

Athena
01-09-08, 10:25
Δεν ξερω οπως σου ειπα ο μαριος 5 μηνων την περασε και πηγε καλα...τωρα με τα μεγαλυτερα παιδια τι να σου πω;;; :roll: αλλο το να σκεφτεις τι ειναι καλυτερο για αυτα και αλλο τι ειναι καλυτερο για την μικρη.Εγω θα προτιμουσα τελικα να μην ειχα κανει το εμβολιο στη Μελινα και να την ειχε περασει.

Vann
01-09-08, 10:54
Athena μου τα εμβολια τα κανουμε για να μην νοσησουν τα παιδια μας κ επειδη εσενα ο μικρος την περασε ελαφρια δεν σημαινει οτι ολα τα παιδακια της περνανε ετσι ,εγω την ειχα περασει με 41,5πυρετο ημουν ενα μηνα χαλια κ ειχα χασει 13κιλα,οποτε χιλιες φορες να υπηρχε το εμβολιο παρα αυτα που τραβηξε η μανα μου.Και να λεμε παλι καλα που η ιατρικη εξελισσεται κ εχουμε πλεον εναλλακτικες

helen18
01-09-08, 11:28
Tελικά το εμβόλιο είχε παρενέργειες?

helen18
01-09-08, 11:31
Λέτε να μην το κάνω; Ποιά η γνώμη σας;

Η παιδίατρος μου είχε πει οτι από το εμβόλιο μπορεί κάποιο άλλο
παιδί να κολλήσει την ανεμοβλογιά.
Τότε που το μωρό ήταν 2 μηνών δεν το έκανε στον μεγάλο γι΄αυτό το λόγο.

Vann
01-09-08, 11:36
helen18 δεν το πολυ καταλαβα αυτο που εγραψες,το δικο μου το παιδι δεν ειχε απολυτως καμια παρενεργεια στο συγκεκριμενο εμβολιο

helen18
01-09-08, 15:16
Μου είπε η παιδίατρος οτι αν κάποιος κάνει το εμβόλιο της ανεμοβλογιάς μπορεί να μεταδώσει τη νόσο σε κάποιον που δεν την έχει περάσει.
Αυτό συμβαίνει με το συγκεκριμένο εμβόλιο γι΄αυτό και δεν μου το έκανε στο μεγάλο μου γιο όταν το μωρό ήταν 2 μηνών, γιατί θα μπορούσε να κολήσει το μωρό ανεμοβλογιά απο΄τον μεγάλο που θα είχε κάνει απλά το εμβόλιο.
Γι΄αυτό τώρα θα το κάνω και στους δυο ταυτόχρονα.

anthula
01-09-08, 15:49
Αύριο περιμένω κατ΄οίκον τον παιδίατρο, θα τον ρωτήσω να δω τί θα μου πει.

Vann
01-09-08, 16:11
helen18 δεν το ηξερα αυτο κ ομολογω οτι δεν το ειχα ξανα ακουσει γι αυτο κ δεν το καταλαβα πριν,ευχομαι να μην εχεις καμια παρενεργεια αν κ δεν το πιστευω

Souloumpamia
01-09-08, 22:59
Aύριο θα πάω να κάνω το εμβόλιο της ανεμοβλογιάς.
Όσες το έχετε κάνει, πέστε μου τι παρενέργειες έχει?
έίναι γενικά καλά ανεκτό ή κάνει υψηλό πυρετό κ.λ.π.
Κάποια κοπέλα έγραψε οτι ο γιατρός της δεν το κάνει γιατί το εμβόλιο έχει λέει περισσότερες παρενέργειες απ΄ότι αν αρωστήσεις από την ίδια τη νόσο.
Ισχύει αυτό?
Σας ευχαριστώ!

Καλησπέρα,

έκανα το εμβόλιο στο γιο μου (17 μηνών) εδώ και δυο βδομάδες και μέχρι τώρα δεν έχω παρατηρήσει ούτε πυρετό ούτε σπυράκια στο σημείο της ένεσης. Μια ζαβλακομάρα μόνο στο υπόλοιπο της ημέρας εκείνης και αυτό ήταν όλο.

Στην Αγγλία γίνεται σε μια δόση για τα παιδιά και σε δύο για τους ενήλικες (αν θυμάμαι καλά, μετά τα 12-13). Εδώ δεν είναι υποχρεωτικός εμβολιασμός.

Μ.

ΧΡΥΣΑ
02-09-08, 00:47
Εμεις το συγκεκριμενο εμβολιο το καναμε 12 μηνων και εχουμε επαναληπτικο 4-6 χρονων και παλι επαναληπτικο 10-12 χρονων. Σε τρεις δοσεις δηλαδη. Τα κανουν αλλιως εδω απ'οτι φαινεται.
Α και οταν εμεινα εγκυος μου εκαναν και εξεταση να δουν αν εχω αντισωματα στη συγκεκριμενη αρρωστεια και δεν ειχα. Ετσι οταν γεννησα μετα απο δυο μηνες το εκανα και εγω σε δυο δοσεις. Δεν θα ηταν καθολου καλο να ξανα μεινω εγκυος και να κολλησω ανεμοβλογια.

Athena
02-09-08, 09:13
Athena μου τα εμβολια τα κανουμε για να μην νοσησουν τα παιδια μας κ επειδη εσενα ο μικρος την περασε ελαφρια δεν σημαινει οτι ολα τα παιδακια της περνανε ετσι ,εγω την ειχα περασει με 41,5πυρετο ημουν ενα μηνα χαλια κ ειχα χασει 13κιλα,οποτε χιλιες φορες να υπηρχε το εμβολιο παρα αυτα που τραβηξε η μανα μου.Και να λεμε παλι καλα που η ιατρικη εξελισσεται κ εχουμε πλεον εναλλακτικεςΔεν υπαρχει 100% ανοσια με τα εμβολια.Εγω δεν αγχωνομαι αν θα νοσησει το παιδι μου ισα ισα που το να αρρωσταινουν ειναι καλο σημαδι και ο πυρετος καλο κανει.Μας εχουν κανει οι παιδιατροι της κλασσικης ιατρικης να εχουμε ντουλαπια γεματα φαρμακα και με το παραμικρο να αγχωνομαστε για τα παιδια μας.Τους κανουμε και οτι καινουργιο βγει χωρις να πολυψαξουμε ολη αυτη την "τεχνητη ανοσοποιηση",εγω αυτα φοβαμαι.

Vann
02-09-08, 09:23
κανενα εμβολιο δεν σου λεει οτι δεν προκειται να νοσησεις απλα το κανεις για το αν νοσησεις να το περασεις πιο ελαφρια, επισης το εμβολιο της ανεμοβλογιας υπαρχει 20χρονια μπορει κ παραπανω στην Αμερικη απλα στην Ελλαδα αργησε να ερθει κ δυστυχως ηρθε πριν 5χρονια.Σου ευχομαι να μην αρρωστησει ποτε κανενα σου παιδι απο παιδικη ασθενεια, αλλα μην πιστευεις οτι ειναι ευκολες οι παιδικες ασθενεις επειδη ετυχε να την περασει ο μικρος πολυ ευκολα,γιατι οπως σου εγραψα εγω την περασα πολυ δυσκολα κ ημουν απο νοσοκομειο σε νοσοκομειο με 41,5.Σκεψου να ειχες περασει τα ιδια?Τωρα οσο για τα φαρμακα κ για το τι μας δινουν οι γιατροι αυτο ειναι στο χερι του καθε γονιου το τι κανει με το παιδι του κ ποσο το ψαχνει αυτο που του λεει ο γιατρος του

Athena
02-09-08, 09:28
Σου ευχομαι να μην αρρωστησει ποτε κανενα σου παιδι απο παιδικη ασθενεια, αλλα μην πιστευεις οτι ειναι ευκολες οι παιδικες ασθενεις επειδη ετυχε να την περασει ο μικρος πολυ ευκολα,γιατι οπως σου εγραψα εγω την περασα πολυ δυσκολα κ ημουν απο νοσοκομειο σε νοσοκομειο με 41,5.Σκεψου να ειχες περασει τα ιδια?ναι σε καταλαβαινω,θα περασες πολυ δυσκολα αν ησουν μεγαλη,λεω ομως οτι θα προτιμουσα η κορη μου να την ειχε περασει την ανεμοβλογια σε μικρη ηλικια και να μην της ειχα κανει το εμβολιο.

Vann
02-09-08, 09:37
εαν την ειχε περασει η κορη σου οπως εγω θα ελεγες ακομα καλυτερα να την ειχε περασει?εγω επιμενω συνεχεια κ σε ρωταω γιατι μια παιδικη ασθενεια μπορει να την περασεις στο ποδι αλλα μπορει κ να σε γονατισει για να μην πω τα χειροτερα,οποτε καλο ειναι για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο να προσπαθησεις να μην την περασεις καθολου.Οταν γεννηθηκε η κορη μου καθε μηνα καναμε εμβολιο κ ρωτησα μια μερα τον παιδιατρο,μηπως θα ηταν καλυτερα να περναγε κ καποια παιδικη ασθενεια?για να εχει αντισωματα το παιδι?μπορω να σου πω οτι με εκανε σκουπιδι (εχουμε μεγαλη οικειοτητα με τον παιδιατρο γιατι μας ξερει πανω απο 20χρονια).Ειναι παρα πολλα αυτα που μου ειχε πει τοτε κ μου το ειχε αναλυσει παρα πολυ καλα ωστε να ειμαι θετικη να κανω ολα τα εμβολια στο παιδι κ να μην σκεφτομαι διαφορετικα.Και ο συγκεκριμενος γιατρος δεν εχει διικο του ιατρειο ωστε να τον πλησιαζουν οι εταιριες,μαλλον δεν θα μου ελεγε ποτε κατι με συμφερων να βγαλει λεφτα,γιατι οπως εγραψα κ πιο πανω ειναι οικογενειακος φιλος

Souloumpamia
02-09-08, 10:42
Μανούλες καλημέρα,

δε θέλω να δημιουργήσω ούτε πανικό ούτε να κάνω την έξυπνη, ξέρω όμως δυο συναδέλφισσες μου, των οποιων τα παιδιά (το ένα 19 μηνών και το άλλο 2 ετών) πέρασαν την ανεμοβλογιά πολύ βαριά και χρειάστηκαν να μπουν στο νοσοκομείο. Συγκεκριμένα το ένα έπαθε μόλυνση στο δέρμα του (απ'ό,τι μου είπε η γυναίκα, από τη μέση και κάτω δεν έβλεπες δέρμα, παρά μόνο σπυράκια, ακόμα και στο πουλάκι του) και καπάκι λοίμωξη στο αναπνευστικό (δεν ξέρω πως λέγεται στα ελληνικά). Έχουν περάσει σχεδόν δυο μήνες και ακόμα βάζουν κρέμες και σκέφτονται να πάνε σε πλαστικό χειρούργο γιατί το δέρμα του δεν έχει 'φτιάξει' ακόμα. Είναι πολύ σπάνιο να τραβήξει σε κάτι τέτοιο, συνήθως η ανεμοβλογιά περνιέται πολύ εύκολα και ίσως τα παιδάκια αυτά να είχαν και πεσμένο το ανοσοποιητικό τους, αλλά ξέρω γω? και αν...? Και γω την έχω περάσει μικρή, μάλιστα έχω και σημαδάκι στο πρόσωπό μου, και δε θυμάμαι να είχα υποφέρει.

Souloumpamia
02-09-08, 10:56
Η παιδίατρος μου είχε πει οτι από το εμβόλιο μπορεί κάποιο άλλο
παιδί να κολλήσει την ανεμοβλογιά.
Τότε που το μωρό ήταν 2 μηνών δεν το έκανε στον μεγάλο γι΄αυτό το λόγο.[/quote]

Βρήκα αυτές τις πληροφορίες στο από το εδώ (Αγγλία) σύστημα υγείας, όπου λέει ότι εμβόλιο γίνεται σε παιδιά (δεν είναι υποχρεωτικό αλλιώς) που έχουν αδέρφια με λευχαιμία ή έχουν γίνει λήπτες οργάνων για να μην τα κολήσουν επειδή έχουν πεσμένο το ανοσοποιητικό τους σύστημα...είμαι λίγο μπερδεμένη, γιατί ο γιατρός σου λέει ότι ακόμα και ένα παιδί που έχει κάνει εμβόλιο, μπορεί να μεταδόσει την αρρώστια?

http://www.nhsdirect.nhs.uk/articles/article.aspx?articleId=1033

Athena
02-09-08, 11:06
εαν την ειχε περασει η κορη σου οπως εγω θα ελεγες ακομα καλυτερα να την ειχε περασει?εγω επιμενω συνεχεια κ σε ρωταω γιατι μια παιδικη ασθενεια μπορει να την περασεις στο ποδι αλλα μπορει κ να σε γονατισει για να μην πω τα χειροτερα,οποτε καλο ειναι για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο να προσπαθησεις να μην την περασεις καθολου.Οταν γεννηθηκε η κορη μου καθε μηνα καναμε εμβολιο κ ρωτησα μια μερα τον παιδιατρο,μηπως θα ηταν καλυτερα να περναγε κ καποια παιδικη ασθενεια?για να εχει αντισωματα το παιδι?μπορω να σου πω οτι με εκανε σκουπιδι (εχουμε μεγαλη οικειοτητα με τον παιδιατρο γιατι μας ξερει πανω απο 20χρονια).Ειναι παρα πολλα αυτα που μου ειχε πει τοτε κ μου το ειχε αναλυσει παρα πολυ καλα ωστε να ειμαι θετικη να κανω ολα τα εμβολια στο παιδι κ να μην σκεφτομαι διαφορετικα.Και ο συγκεκριμενος γιατρος δεν εχει διικο του ιατρειο ωστε να τον πλησιαζουν οι εταιριες,μαλλον δεν θα μου ελεγε ποτε κατι με συμφερων να βγαλει λεφτα,γιατι οπως εγραψα κ πιο πανω ειναι οικογενειακος φιλοςοι γιατροι απο α
ναλυσεις αλλο τιποτα...για πειραματοζωα μας εχουν...εγω πια μονο με εναλλακτικους τη βρισκω να συζηταω για θεματα "πραγματικης υγειας".

xrysalis
02-09-08, 15:35
Δηλαδή κάνουμε το εμβόλιο και παρ' όλα αυτά μπορεί πάλι να την περάσει;;; πείτε μου σας παρακαλώ γιατί σήμερα έχω ραντεβού να κάνουμε το εμβόλιο αυτό!

yogini
02-09-08, 15:51
Δηλαδή κάνουμε το εμβόλιο και παρ' όλα αυτά μπορεί πάλι να την περάσει;;; πείτε μου σας παρακαλώ γιατί σήμερα έχω ραντεβού να κάνουμε το εμβόλιο αυτό!

Απ'οτι εχουν αναφέρει οι μανούλες παραπάνω μπορεί να την περάσει εν τέλει αλλα ελαφρύτερα.

Souloumpamia
02-09-08, 15:53
Υπάρχει ένα μικρό ενδεχόμενο να την κολλήσει, δεν υπάρχει 100% κάλυψη. Σίγουρα όμως τα συμπτώματα θα είναι πολύ πιο ήπια και θα κρατήσει πολύ λιγότερο.

xrysalis
02-09-08, 16:02
:( ...
Mακάρι να μην την περάσει ποτέ!
Ακόμη θυμάμαι πόσο μαρτύριο ήταν για μένα!...

και εύχομαι να μην του κάνει και παρενέργεια...

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!

helen18
02-09-08, 17:02
souloumpamia έγραψε:
Βρήκα αυτές τις πληροφορίες στο από το εδώ (Αγγλία) σύστημα υγείας, όπου λέει ότι εμβόλιο γίνεται σε παιδιά (δεν είναι υποχρεωτικό αλλιώς) που έχουν αδέρφια με λευχαιμία ή έχουν γίνει λήπτες οργάνων για να μην τα κολήσουν επειδή έχουν πεσμένο το ανοσοποιητικό τους σύστημα...είμαι λίγο μπερδεμένη, γιατί ο γιατρός σου λέει ότι ακόμα και ένα παιδί που έχει κάνει εμβόλιο, μπορεί να μεταδόσει την αρρώστια?

http://www.nhsdirect.nhs.uk/articles/article.aspx?articleId=1033

Δεν το κατάλαβες καλά μάλλον.Ίσως και εγώ να μην το εξήγησα καλά.Μπορεί να μεταδώσει την ασθένεια μόνο τότε που θα κάνει το εμβόλιο,για κάποιες μέρες δηλαδή που θα βρίσκεται στον οργανισμό του ο εξασθενημένος ιός της ανεμοβλογιάς λόγω εμβολίου.
Μετά από κάποιες μέρες δεν θα υπάρχει πρόβλημα.

Souloumpamia
02-09-08, 18:10
Ευχαριστώ! Τώρα κατάλαβα... :)

vera
02-09-08, 18:14
Για την ανεμοβλογια μου ειπε ξαδερφος φαρμακοποιος πως ηταν υπερ του να μη γινεται μεχρι που επαθε νιλα ενας φιλος του.......το παιδι του πεταξε εξανθημα στην κορη του ματιου και ταλαιπωρηθηκαν αφανταστα με χειρουργεια....... :? ...οποτε θα το κανω..........εγω την περασα 23 ετων σχετικα καλα θα ελεγα, αλλα μαλλον ειναι και θεμα τυχης...που θα βγαλεις τα εξανθηματα δλδ.......αν τα βγαλεις εσωτερικα στο σωμα μεχρι που κινδυνευεις να πεθανεις.......

Μια φιλη εβγαλε μεσα στον κολπο της και τρελλαθηκε απο ταλαιπωρια και μολυνσεις για πολυ καιρο......

helen18
02-09-08, 18:35
Δηλαδή μπορεί να τα βγάλεις και εσωτερικά?
Τότε πως θα ξέρεις οτι είναι ανεμοβλογιά αφού δεν θα φαίνονται?
Κάτι δεν καταλαβαίνω μάλλον.

vera
02-09-08, 18:56
Τα εξανθηματα μπορουν να βγουν οπουδηποτε.......γιατι να βγουν μονο εξωτερικα? Μπορουν να βγουν στον κολπο (οπως ανεφερα) η και στα πνευμονια (που ειναι πολυ επικινδυνο)......δλδ μεσα τα εσωτερικα οργανα μπορουν να κανουν μολυνση με τις γνωστες συνεπειες.......δεν ειμαι και γιατρος να σου πω τι ακριβως συμβαινει.....

Φυσικα θα βγαλεις και εξωτερικα.........απο τα εξωτερικα θα ξερεις τι αρρωστια ειναι........εγω θυμαμαι σπουδαζα στο εξωτερικο οταν το επαθα......μια μερα ειχα μια τρελλη και ξαφνικη αδιαθεσια....τρομερο και φριχτο πονοκεφαλο......μετα εβγαλα τα πρωτα εξανθηματα...επειδη ηταν απιστευτη η αδιαθεσια πηγα στη νοσοκομα του πανεπιστημιου και μου εκανε την διαγνωση.......απο το εξανθημα φαινεται.......μου πε οτι απλα πρεπει να ξαπλωσω και να περιμενω να περασει........μια βδομαδα ημουν πολυ χαλια.....σπυρια σε ολο το σωμα αλλα πολυ περισσοτερο στα τριχωτα μερη........μου χαν πει να μη τα πειραξω για να μη μεινουν σημαδια αλλα συνεβει το αντιθετο........αυτα που εφυγαν νωρις λογω θεσης δεν αφησαν τιποτα......αντιθετα οσα φυλαξα και δεν επιραζα αφησαν σημαδια για πολλα χρονια......

Ζωγια
02-09-08, 19:16
Ο γιος μου έκανε το εμβόλιο της ανεμοβλογιάς 2 χρονών και κάτι (στις 16-3-07 και ενώ η μικρή ήταν 1,5 μηνών και δεν είχε καμία παρενέργια σε κανέναν απο τους δυο) και η μικρή μου δεν το έχει κάνει ακόμη.

• Εμβόλιο Ανεμοβλογιάς
Αυτό το εμβόλιο απευθύνεται σε παιδιά πάνω από 15 μηνών. Γίνεται σε διαφορετικές δόσεις ανάλογα με την ηλικία των παιδιών. Σε παιδιά πάνω από 15 μηνών γίνεται σε 1 δόση, ενώ σε παιδιά πάνω από 13 ετών γίνεται σε 2 δόσεις. Αυτό το εμβόλιο γίνεται για την προστασία του παιδιού από την ανεμοβλογιά.

βρήκα και το παρακάτω:

ΕΘΝΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΜΒΟΛΙΑΣΜΩΝ – ΧΡΟΝΟΔΙΑΓΡΑΜΜΑ ΕΜΒΟΛΙΑΣΜΩΝ ΓΙΑ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΕΦΗΒΟΥΣ ΕΠΕΞΗΓΗΣΕΙΣ :
http://www.virtualpharmacy.gr/nv.htm

helen18
02-09-08, 20:38
Με άλλα λόγια μπορεί να εξελιχθεί σε κάτι πολύ επικίνδυνο.Αν βγάλεις σπυράκια εσωτερικά πως θα το καταλάβεις?π.χ. στα πνευμόνια?
Εγώ δεν την έχω περάσει και προβληματίζομαι πολύ με όλα αυτά.

anthula
02-09-08, 22:45
Δηλαδή μπορεί να τα βγάλεις και εσωτερικά?
Τότε πως θα ξέρεις οτι είναι ανεμοβλογιά αφού δεν θα φαίνονται?
Κάτι δεν καταλαβαίνω μάλλον.

Helen18 γράφω στην προηγούμενη σελίδα για μια φίλη που είχε βρέφος 5 μηνών το οποίο κόλλησε ανεμοβλογιά από τα μεγαλύτερα αδέρφια, την εκδήλωσε εσωτερικά με αποτέλεσμα να καθυστερήσουν να το καταλάβουν.
Τελικά έπαθε μόλυνση, συψαιμία και το παιδί πέθανε.
Ήρθε σήμερα ο παιδιάτρος και τον ρώτησα για τα μεγάλα αν έκανα καλά που τους έκλεισα ραντεβού για το εμβόλιο της ανεμοβλογιάς και μου είπε φυσικά και πρέπει να το κάνουν.

vera
03-09-08, 15:54
Αμα τα βγαλει μονο εσωτερικα ...αστα να πανε!!!!!

Κι εγω δεν ημουν υπερ περιττων εμβολιων αλλα ειδικα αυτο θα το κανουμε, μετα απο οσα εχω ακουσει.......

Αυτο που με προβληματιζει ειναι που λετε οτι μπορει να κολλησει απο το παιδι και καποιος αλλος........μα αν ειναι να κολλαει τοσο ευκολα δεν θα την περασει κανονικα την ασθενεια και το ιδιο το παιδι? Υποτιθεται οτι ειναι εξασθενημενο στελεχος ιου...... :?

yogini
03-09-08, 15:58
Καλά εμένα μου εχει σηκωθεί η τρίχα με όλα τα θέματα που παρακολουθούν και αναφέρονται στα εμβόλια!!!!
Ο κάθε γιατρός τα δικά του, κουλές και σπάνιες επιπλοκές :roll: :roll: :roll:
Αλλα παιδάκια έχουν παρενέργειες άλλα όχι....δεν ξέρω it's too complicated!

Abbie
03-09-08, 16:43
Ο γιος μου είναι 11 μηνών και περιμένει για μεταμόσχευση. Επειδή μετά την μεταμόσχευση δεν επιτρέπεται κανένα εμβόλιο, τα κάνει όλα τώρα, και μάλιστα όλες τις δόσεις. Το εμβόλιο της ανεμοβλογιάς είναι υποχρεωτικό για αυτόν, γιατί η ανεμοβλογια είναι πολύ επικύνδινη για όλα τα παιδάκια που έχουν πρόβλημα με τα νεφρά τους. Μου είπαν ότι θα γίνει όταν κλείσει ενός έτους, θα γίνει με προγραμμα γιατί πρέπει να κάνουμε και το MMR (2 δόσεις) και ότι θα κάνουν μια δόση για ανεμοβλογια, θα κάνουν εξετάσεις αίματος να δούν αν έχει αρκετά αντισώματα, και αν χρειάζεται θα κάνουν δεύτερη δόση ανεμοβλογιά. Κάποιες φορές αρκεί η μια δόση, κάποιες φορές θέλει και δεύτερη. Στην δική μας περίπτωση, αν δεν χρειάζεται δεύτερη δόση, δεν θα περιμένουμε γιατί θέλουμε να κάνουμε το χειρουργείο. Αλλά για τα δικά σας παιδάκια που είναι απλή περίπτωση, αντί να τα ταλαιπωρήσετε με εξετάσεις αίματος κλπ... θα σας συνιστούσα να κάνετε την δεύτερη δόση ούτως ή άλλως. Παρενέργειες δεν υπάρχουν από παραπάνω αντισώματα - και στην κόρη μου που είναι υγιείς θα κάνω, και θα το κάνω σε δύο δόσεις. Η ανεμοβλογιά είναι πολύ πιο επικύνδινη από ένα παραπάνω τσιμπιματάκι!!!

xrysalis
04-09-08, 09:30
Εμείς τελικά το κάναμε την Τρίτη (14,5 μηνών) και ευτυχώς δεν έχει κάποια παρενέργεια! Για 2η δόση δεν είπαμε κάτι, απλά όταν τη ρώτησα αν πλέον μπορεί να κολλήσει μου είπε αυτό που μου είχατε πει κι εσείς! οτι δηλαδή 100% κάλυψη δεν έχεις! απλά αν τύχει... την περνάει ποιό απαλά! και πως στα τόοοοοοσα παιδάκια που παρακολουθεί μόνο ένα την πέρασε μετά το εμβόλιο κι αυτό με μόνο 2 σπυράκια!

Abbie εύχομαι καλή επιτυχία με το χειρουργείο του μικρού σου!

Souloumpamia
04-09-08, 11:17
Καλημέρα σε όλους!

ένα γρήγορο update από μας, 3 βδομάδες μετά το εμβόλιο, από χτες βγάλαμε σπυράκια στην περιοχή κάτω από τη μασχάλη και στη μισή κοιλιά. Είναι κόκκινα (φυσικά!) με ένα μικρό κεφαλάκι στη μέση...μόλις μίλησα με την παιδίατρο στην Αθήνα, με καθησύχασε ότι μάλλον είναι από το εμβόλιο και θα περάσουν σε 4-5 μέρες. Αν όμως αρχίσουν να βγάζουν υγρό και εξαπλώνονται πολύ τότε θα είναι κάτι άλλο (μου μυρίζει σταφυλόκκοκος) οπότε θα πρέπει να τον πάω σε γιατρό εδώ για τα γνωστά (αντιβιώσεις, κρέμες κλπ). Πυρετό είναι λίγο σπάνιο να κάνει και πόλυ σπάνιο επίσης σ'αυτή τη φάση να κολήσει άλλα παιδάκια. Πάντως σήμερα το πρωί ήταν πολύ μουστρούφης και ήθελε συνέχεια αγκαλιά. Πέμπτη δεν είναι σήμερα? Σαββατοκύριακο δεν έρχεται? Σιγά μην το περνάγαμε έτσι!

Αν έχω κάτι νεότερο θα σας πω.

Φιλικά,
Μ η ταλαίπωρη

xrysalis
04-09-08, 11:46
από χτες βγάλαμε σπυράκια στην περιοχή κάτω από τη μασχάλη :shock: κι εγώ είδα μέσα από το μπρατσάκι του και κάτ από το πηγούνι σπιθουράκια, αλλά θεώρησα πως είναι δρωτσίλες! λεεεεεεςςς;;;; να πάρω τηλ τη γιατρό;;;

Πάντως σήμερα το πρωί ήταν πολύ μουστρούφης και ήθελε συνέχεια αγκαλιάκι εμένα από την Τρίτη που κάναμε το εμβόλιο είναι ειδιαίτερα αγκαλίτσας...

Souloumpamia
04-09-08, 12:17
Πάρε να ρωτήσεις πιο πολύ για να σου φύγει η έννοια.

Αχ, μανούλα μου, αγκαλίτσα...έπρεπε να φύγω για τη δουλειά (ήδη είχα καθυστερήσει λόγω...αγκαλίτσας) και με πείραζε που δε μπορούσα να τον πάρω και άλλο...και καθόταν τόσο ήσυχος όταν τον έπαιρνα, παραδιδόταν εντελώς! :) Ο Γιώργος, που μόνο με φαγητό τον κρατάς ήρεμο...ένα λεπτό!

xrysalis
04-09-08, 12:43
Θα δω το απόγευμα πως θα τον βρω... και αν είναι θα την πάρω τηλ.
πόσο είναι ο Γιώργος σου;

Souloumpamia
04-09-08, 13:17
Στις 12 κλείνει τους 18 μήνες! :)

xrysalis
04-09-08, 13:33
Nα σου ζήσει! δηλαδή να κάνω όνειρα πως σε 3,5 μήνες κι εμένα δε θα λέει μόνο μαμά;;; :lol: :lol: :lol: :lol:

Souloumpamia
04-09-08, 13:41
Μόνο θα λέει?? Τί θα κάνει να δεις!!! :lol:
Και πού είμαστε και οι δυο ακόμα...

Να σου ζήσει και σένα!

xrysalis
04-09-08, 13:51
Σ΄ευχαριστώ!

πω πω... θα μας κυνηγήσουν! το ισοπεδώσαμε το τόπικ!!! :oops: :oops: :oops: :lol: :lol: :lol:

Souloumpamia
04-09-08, 14:29
Μόλις μίλησα με τον παιδικό, τα σπυράκια του είναι ως έχει, δε βγάζουν υγρό όποτε προς το παρόν πάμε καλά.

xrysalis
04-09-08, 14:42
:D

Μαμά του Ωρίων
04-09-08, 14:47
ταραταταααααααααμ αυλαία και η υπόκλιση...
παρακαλώ ενημερώστε την άσχετη μάνα... (Εγώ είμαι αυτή)
το εμβόλιο της ανεμοβλογιάς είναι το περιβόητο ΜΜR?

Αν ναι, εμάς ο γιατρός μας το έχει γράψει πρώτη δόση ότι θα το κάνουμε λίγες μέρες μετά που θα κλείσει χρόνο επειδή πάει και σταθμό το παιδί, λέει να μην το καθυστερήσουμε καθόλου

xrysalis
04-09-08, 14:54
Μαμά του Ωρίων ΟΧΙ το εμβόλιο της ανεμοβλογιάς είναι για την ανεμοβλογια!
το ΜΜR είναι για ιλαρά, παρωτίτιδα! εγώ τελικά της ζήτησα να το αφήσουμε για μετά τον 24ο μήνα! αφού δεν έχουμε παιδικούς... μας παίρνει!

Μαμά του Ωρίων
04-09-08, 14:58
το λένε κάπως συγκεκριμένα λοιπόν αυτό το εμβόλιο? ποια είναι η κωδική του ονομασία 8)
διάβασα για εσωτερικά σπυράκια σηψαιμίες και θανάτους και με έχει πιάσει μια ταχυκαρδία και ένας κρύος ιδρώτας η αλήθεια είναι

Souloumpamia
04-09-08, 15:05
Το MΜR είναι για παρωτίτιδα-ιλαρά-ερυθρά. Καλέ πότε προλάβατε να απαντήσετε??

xrysalis
04-09-08, 15:12
το λένε κάπως συγκεκριμένα λοιπόν αυτό το εμβόλιο? ποια είναι η κωδική του ονομασία 8)
διάβασα για εσωτερικά σπυράκια σηψαιμίες και θανάτους και με έχει πιάσει μια ταχυκαρδία και ένας κρύος ιδρώτας η αλήθεια είναι

κωδική ονομασία;;; :lol: :lol: :lol: Ναι! εμβόλιο για James Bond!!!!
έλα βρε... μη φρικάρεις! αυτό είναι πολύ light μπροστά σε οτι διαβάσαμε για το ΜΜR! χαλάρωσε!

Souloumpamia
05-09-08, 10:40
Καλημέρα και πάλι,

τα σπυράκια είναι ακόμα εκεί αλλά...με βελτιωμένη εμφάνιση, οπότε είναι από το εμβόλιο. Τίποτε άλλο προς το παρόν δεν έχουμε και η ζωή συνεχίζεται... :lol:

xrysalis
05-09-08, 11:33
Εγώ πήρα τηλέφωνο τη γιατρό χθες βράδυ τελικά! Μου είπε πως δεν έχουν σχέση με το εμβολίο... μάλλον από ιδρώτα είναι! ουυυυυυφ! :D

Souloumpamia
05-09-08, 11:38
Μπράβο! κάτι με τις ζέστες, κάτι με τις...δίπλες :lol: πολύ θέλουν και αυτά να βγουν? Θυμάμαι και γω πέρυσι το καλοκαίρι που το πέρασα Ελλάδα μέσα στη δροτσίλα είμασταν! :P Το πηγουνάκι/λαιμουδάκι του να σκουπίζεις συχνά, γιατί με τα σάλια, τα γάλατα και όλα τα συναφή γίνεται μακελειό!

helen18
05-09-08, 14:25
Τελικά τα σπυράκια της δροτσίλας πότε φεύγουν? Εμείς τα έχουμε πολλή καιρό.Το πρωιείναι άχρωμα και το μεσημέρι φουντώνουν.Μέχρι στα χέρια έχει.Χθες το βράδυ κοκκίνηζε η πλάτη του πάρα πολύ.Σήμερα το πρωί η κοκκινίλα είχε εξαφανιστεί και ήταν μόνο τα ψιλά σπυράκια που για να τα δεις πρέπει να πας κοντά.
Έτσι είναι και σας?

helen18
05-09-08, 14:31

Η κωδική ονομασία του είναι VAR

Souloumpamia
05-09-08, 14:34
Νομίζω ότι θα φύγουν μόλις σταματήσει να ζεσταίνεται και να ιδρώνει.

xrysalis
05-09-08, 14:38
εγώ πάντως στα δύσκολα του βάζω λίγη υγρή πούδρα fissan και τέλος!! :D

helen18
05-09-08, 14:52
εγώ πάντως στα δύσκολα του βάζω λίγη υγρή πούδρα fissan και τέλος!! :D
Η παιδίατρος μου είπε να μην του βάζω υγρή πούδρα γιατί λέει κλείνουν οι πόροι.Απλά με το που θα τον βλέπω να ιδρώνει να τον κάνω ντουζ με σκέτο νερό και να τον κάνω μπάνιο με το Eubus το μπλε ,κάπως έτσι λέγεται.Μου έδωσε και ένα σιρόπι το Aerius για την φαγούρα,είναι αντιαλεργικό

xrysalis
05-09-08, 15:03
κάθε γιατρός λέει τα δικά του! προτιμώ για λίγη ώρα να μείνουν κλειστοί οι πόροι του, από το να του δώσω και το ποιό "αθώο" φαρμακάκι!

helen18
05-09-08, 17:14
Nαι,αλλά μερικές φορές είναι απαραίτητα τα φάρμακα.Εμένα σε κάποια σημεία στα ΄χέρια επειδή ξυνόταν έπαθε δερματίτιδα, οπότε μου είπε να του δώσω λίγες μέρες απ΄αυτο για να ηρεμίσει το δέρμα του και να μην ξύνεται.
Εδώ άλλα παιδιά με αλεργίες παίρνουν συνέχεια.Είναι να μην σου τύχει.
Τότε τι θα κάνεις θα το αφήσεις να υποφέρει?

xrysalis
08-09-08, 12:40
Είναι να μην σου τύχει.
Τότε τι θα κάνεις θα το αφήσεις να υποφέρει?Ε, όχι δα! είπαμε!! απλά τα αποφέυγω όοοοοοοσο περισσότερο μπορώ! ίσως να είμαι αρκετά υπερβολική... :?

manina
22-10-08, 10:48
λοιπον...............

ο γιος μου εχει κανει το εμβολιο της ανεμοβλογιας. Ηξερα πως δεν παρεχει 100% καλυψη αλλα αν κολλησει,θα το περασει πολυ ελαφρα,οτι ισως δεν το καταλαβουμε κιολας.

Το σαββατο εκανε μια φορα 38 πυρετο,την Κυριακη αλλη μια,κι απο εκει κι επειτα κατι δεκατα μεχρι που κλεινοντας το 3ο εικοσιτετραωρο εφυγε εντελως. Ταυτοχρονα στο μπανιο ειδα πολλα σπιθουρακια κατωαπο τις δυο μασχαλες,πεντε εξι στο προσωπο/κοντα στο αυτι κλπ.

Υποψιασμενη τον εστειλα στον γιατρο που λεει πως δεν ειναι με τιποτα ανεμοβλογια :roll: εγω πολυ φοβαμαι οτι ειναι και το περασε ετσι λογω εμβολιου. Το θεμα μας ομως δεν ειναι αυτο-ειναι οτι αν αυτο ηταν ανεμοβλογια,προφανως κολλησε την μικρη μου :? στο ιδιο σπιτι,ολη την ωρα μαζι,τη περιπτωση υπαρχει?? :(

δεν μπορω πλεον να κανω κατι,αν ηταν οντως και κολλησε η μικρη σε πολυ λιγες μερες θα μαθω.......δεκαπεντε μερες δεν ειναι? ε σε καμια δεκαρια μερες θα ξερω....

εχετε καμια ιδεα?

maryp
22-10-08, 10:53
για την ανεμοβλογιά φιλενάδα δεν ξέρω, αυτό που ξέρω είναι ότι όταν ο μεγάλος μου ήταν 3,5 και ο μικρός 2, πέρασε ο μεγάλος οστρακιά. Εκείνο το διάστημα αλλάζανε μεταξύ τους πιπίλες, μπιμπερόν και γενικώς .... όλα! Τα ανταλλάσανε όλα λοιιπόν, εκτός από την οστρακιά, που ευτυχώς δεν την κόλλησε ο μικρός, αλλά την κόλλησα εγώ! :evil:
Αυτό που θέλω να σου πω, είναι ότι όλα είναι σχετικά... Και ο μικρός αδερφός μου είχε κολήσει θυμάμαι κάποτε κοκκίτη, έβηχε 3 μήνες, και ούτε εγώ ούτε ο μεγάλος είχαμε κολλήσει τίποτα.... Θέμα οργανισμού ειναι και ίσως να ανησυχείς άδικα...
Εύχομαι να μην κολλήσει η μπεμπούλα σας!!!

Α! Και χτες κάναμε την αναμνηστική δόση του εμβολίου της ανεμοβλογιάς... Κλάααααμα και οι δύο... και πού να τους κρατήσω... ολόκληρα παιδιά... Και όταν τελείωσε η ένεση γυρνάει ο μεγάλος (που είχε ξεκινήσει πρώτος να κλαίει) και λέει στην παιδίατρο: τελικά... δεν πόνεσε! :!:

ilonka19
22-10-08, 10:56
Περαστκά σας ειτε ειναι ανεμοβλογιά ειτε οχι. Πώς λεγετε το εμβόλιο που του έκανες?

manina
22-10-08, 11:04
σας ευχαριστω.
Ελπιζω οντως οπως και να'ναι να μην εχει η μικρη τιποτα...

ilonka varivax λεγεται...

maryp
22-10-08, 11:06
αντε ντε κι έσπαγα το κεφάλι μου μια ώρα πώς λέγεται! :lol: :lol:

Χλοη
22-10-08, 12:02
Athena μου τα εμβολια τα κανουμε για να μην νοσησουν τα παιδια μας κ επειδη εσενα ο μικρος την περασε ελαφρια δεν σημαινει οτι ολα τα παιδακια της περνανε ετσι ,εγω την ειχα περασει με 41,5πυρετο ημουν ενα μηνα χαλια κ ειχα χασει 13κιλα,οποτε χιλιες φορες να υπηρχε το εμβολιο παρα αυτα που τραβηξε η μανα μου.Και να λεμε παλι καλα που η ιατρικη εξελισσεται κ εχουμε πλεον εναλλακτικεςΔεν υπαρχει 100% ανοσια με τα εμβολια.Εγω δεν αγχωνομαι αν θα νοσησει το παιδι μου ισα ισα που το να αρρωσταινουν ειναι καλο σημαδι και ο πυρετος καλο κανει.Μας εχουν κανει οι παιδιατροι της κλασσικης ιατρικης να εχουμε ντουλαπια γεματα φαρμακα και με το παραμικρο να αγχωνομαστε για τα παιδια μας.Τους κανουμε και οτι καινουργιο βγει χωρις να πολυψαξουμε ολη αυτη την "τεχνητη ανοσοποιηση",εγω αυτα φοβαμαι.

Όπως τα λες είναι Αθηνά μου. Αν μη τι άλλο, τα εμβόλια δεν δυναμώνουν το ανοσοποιητικο, το εξασθενούν. Κι αυτό θα στο πει κάθε παιδίατρος. Γι'αυτό και για να κάνει το παιδί εμβόλιο δεν πρέπει να είναι άρρωστο. Επίσης κανένας γιατρός δε θα σου υποσχεθεί οτι το εμβόλια δε θα έχει παρενέργιες, ή οτι σίγουρα το παιδί δε θα αρρωστήσει απ΄την αρρώστια για την οποία εμβολιάστηκε. Απλά σου λένε οτι τα οφέλη είναι περισσότερα απ'τους κινδύνους. Είναι όμως???

Μανινάκι εύχομαι να 'ναι όλα καλά με τη μπέμπα! :)

xrysalis
22-10-08, 15:45
ειδα πολλα σπιθουρακια κατωαπο τις δυο μασχαλες,πεντε εξι στο προσωπο/κοντα στο αυτι κλπ. :shock: κι εμένα μερικές μέρες μετά από το εμβόλιο παρουσίασε σπιθουράκια σαν δρωτσίλες στα σημεία που λες κι ένα στο ποδαράκι του! η γιατρός επέμενε πως δεν ήταν η ανεμοβλογιά...εγώ όμως το πιστέυω!

ελπίζω να μην κόλλησε η μικρή σου!

Rosalita
22-10-08, 15:57
Το βασικότερο είναι να μην αγχώνεσαι! Κατ'αρχάς μπορεί να μην κολλήσει και κατά δεύτερον και να κολλήσει δε χάλασε και ο κόσμος! Ο μεγάλος μου την πέρασε 7 μηνών και δεν είχαμε ιδιαίτερο πρόβλημα...ίσα ίσα!!

G.Geo
14-09-09, 13:36
Απ' ότι είδα σε διάφορα site και μας είπε και η γιατρός, το εμβόλιο της ανεμοβλογιάς είναι πλέον στα υποχρεωτικά!
Με προβληματίζει λίγο, το ότι είναι σχετικά καινούργιο, (νομίζω από το 2007 είναι υποχρεωτικό).
Το έχετε κάνει εσείς στα παιδιά σας και αν ναι, σε ποια ηλικία το κάνατε στα παιδιά σας,
είχατε κάποιες παρενέργειες? Πως λέγεται θυμόσαστε?
Ευχαριστώ πολύ!

evita
15-09-09, 13:27
Δεν το έχουμε κάνει ακόμα αν και μας το έχει γράψει η γιατρός για να το πάρουμε όταν το αποφασίσουμε. Varivax λέγεται.

G.STONE
15-09-09, 15:22
Εμείς το κάναμε 16,5 μηνών και αν θυμάμαι καλά γίνεται σε δυο δόσεις. Από ότι μου είχε πεί η παιδίατρος μπορεί να εμφανίσει παρενέργειες μετά από 2 εβδομάδες. Ισως κάποια εξανθήματα ή και πυρετό, ευτυχώς το καστοράκι μου δεν έμφάνισε τίποτα.

Εγώ πάντως δεν ψάχνομαι τόσο με τα εμβόλια.Ακούω πάντα την παιδίατρό μου, αυτή ξέρει. Όσο για της ανεμοβλογιάς από τη στιγμη που χορηγείται τόσο καιρό στα παιδάκια θεωρώ ότι είναι ασφαλή από ότι μου έχει πεί και η παιδίατρος.

mama-lia
15-09-09, 17:42
Το εμβόλιο της ανεμοβλογιάς δεν το έκανα στα παιδιά μου! Πέρασαν ανεμοβλογιά, όπως τόσα και τόσα παιδιά, και τελειώσαμε μια και καλή!

ΑΦΡΟΔΙΤΑΚΙ
06-01-10, 09:35
Η μικρή μου έκανε το VΑRILRIX όταν ήταν 15 μηνών σχεδόν στο ΙΚΑ.Από εκεί μας είπαν πως η δεύτερη δόση είναι 6 ετών.Εχθές μία καινούρια παιδίατρος που επισκέφτηκα μου είπε πως έπρεπε να το ξανακάνω στα 2 χρόνια δηλαδή να το κάνω άμεσα...Εγώ επέμενα σε αυτό που μου είχαν γράψει στο κέντρο μάνας και παιδιού αλλά αυτή επέμενε πως χρειάζεται επανάληψη κάθε 2 χρόνια.Τόσο μεγάλη διαφορά?

Mairoula F
09-02-10, 15:20
Καλησπέρα σε όλους,

Η κόρη μου είναι 2 χρονών και πριν από 5 μήνες κάναμε το εμβόλιο της ανεμοβλογιάς (varivax). Ενώ η παιδίατρος μας είχε πει ότι οι σύνηθες παρενέργιες του εμβολίου είναι λίγα σπυράκια γύρω από την περιοχή του εμβολιασμού και ίσως λίγο πυρετο (όλα αυτά μέσα σε περίπου 10 ημέρες) η μικρή άρχισε και έβγαζε σπυράκια στην κοιλιά και στην πλάτη μετά από 20 ημέρες και κράτησε αυτό 1 μήνα! Τελικά μας πρότεινε η παιδίατρος να την δει μία ανοσολόγος στο Αγ. Σοφία η οποία και μας έγραψε να κάνουμε κάποιες εξετάσεις αντισωμάτων (να τσεκάρουμε δηλαδή αν έχει πάρει αντισώματα από την ανεμοβλογιά και από κάποια άλλα εμβόλια). Σημειωτέον ότι όταν είχε κάνει την αντίδραση αυτή, εξετάστηκε με δείγμα από κάποιο από τα σπυράκια και βεβαιώθηκε ότι όντως ήταν ανεμοβλογιά. Τελικά μάθαμε ότι αντισώματα από την ανεμοβλογιά δεν έχει κάνει αλλά έχει κάνει από τα άλλα εμβόλια. Όσους ρωτάω μου λένε ότι είναι σπάνιο αυτό αλλά όχι απίθανο να κάνει δηλαδή για μεγάλο διάστημα σπυράκια και να μην έχει αντισώματα γι'αυτό και άλλωστε κάνουν και τη δεύτερη δόση του εμβολίου.

Τώρα μας είπαν ότι εφόσον το παιδί αντέδρασε έτσι στο εμβόλιο έτσι και την κόλλαγε την ανεμοβλογιά θα την πέρναγε πολύ βαριά γι'αυτό και πρέπει να κάνει οπωσδήποτε τη δεύτερη δόση του εμβολίου.

Έχει κανείς αντίστοιχη εμπειρία από αυτό το εμβόλιο?

Ευχαριστώ πολύ

Mairoula F
11-02-10, 14:57
Κανένας?????

eirinoula
01-05-10, 13:36
κορίτσια, έχω ένα κοριτσάκι 13 μηνών και έρχεται το εμβόλιο ανεμοβλογιάς, αλλά ο γιατρός θυμάμαι ότι είχε πει ότι πονάει! τι ξέρετε γι' αυτό και αν έχει παρενέργειες;!!
φιλάκια σε όλα τα παιδάκια

beloved
01-05-10, 17:35
εμας δεν μας παρουσιασε τιποτα απολυτως, ουτε και πονεσε περισσοτερο απο τα υπολοιπα εμβολια...

eirinoula
07-05-10, 15:19
ευχαριστώ δεν είχα δει ότι το είχαμε ξανασυζητήσει και με κατσάδιασε ο αντμινιστρέιτορ! χιχι;)

mmdad
09-08-10, 00:47
Η παιδιατρος μας ειναι της αποψης οτι πρεπει να γινονται δυο δοσεις. Το συζητησα και με παιδιατρο στη Ελλαδα και συμφωνησε..
Εκανα στον Κωνσταντινο σε ηλικια 15 περιπου μηνων το εμβολιο και στα 3 πεσαε ανεμοβλογια! Πολυ ελαφρια. Εβγαλε μονο στην πλατουλα του σπυρακια... Την εμφανισε αμεσως μετα την επεμβαση για τα κρεατακια και πιστευουμε πως ηταν εξασθενιμενος.. Τελως παντων παει περασε. Δεν χρειαζεται δευτερη δοση.
Τι να κανω ομως με το Δημητρη? Ο οποιος μεχρι τωρα δεν φαινεται να κολλησε... Στο Βελγιο κυκλοφορουν 2 εμβολια. Το ενα απο αυτα κυκλοφορει και στην Ελλαδα και εστι καναμε αυτο στον Κωνσταντινο.. Η παιδιατρος μας επειμενει στο αλλο (δεν ειχε λεει κανενα κρουσμα0. Αλλα εδω εγω αποφασιζω πιο θα κανουμε και δεν ξερω..
Αν πρεπει να κανουμε δυο δοσεις δεν ειναι καλυτερα να του κανω το ιδιο που υπαρχει στην Ελλαδα? απο την αλλη αν δεν ειναι τοσο αποτελεσματικο ποιος εγκυαται οτι και ο Δημητρης αν την περασει θα την περασει ελαφρια??

mitsi1
24-11-10, 12:17
καλησπερα σας...να ρωτησω και γω κατι πολυ σημαντικο: αυτο το μηνα εχουμε να κανουμε το πριοριξ και η γιατρος θελει να κανουμε και της ανεμοβλογιας μαζι. Η κορη μου ειναι 15 μηνων. Εχει κανει ποτε καμια και τα 2 αυτα εμβολια μαζι στα παιδια της;;; τα φοβαμαι λιγο και τα δυο μαζι...ποια η γνωμη και η εμπειρια σας;;;;

andigo
24-11-10, 12:32
καλησπερα σας...να ρωτησω και γω κατι πολυ σημαντικο: αυτο το μηνα εχουμε να κανουμε το πριοριξ και η γιατρος θελει να κανουμε και της ανεμοβλογιας μαζι. Η κορη μου ειναι 15 μηνων. Εχει κανει ποτε καμια και τα 2 αυτα εμβολια μαζι στα παιδια της;;; τα φοβαμαι λιγο και τα δυο μαζι...ποια η γνωμη και η εμπειρια σας;;;;

Έχει τύχει στο μεγάλο μου να κάνω 2 φορές από 2 μαζί (1 σε κάθε μπουτάκι). Δε θυμάμαι όμως πια. Θα κοιτάξω το απόγευμα στο βιβλιάριο του να σου πω. Παρενέργειες δεν μου έκανε πάντως σε κανένα. Ούτε πόνεσε περισσότερο αφού οι ενέσεις έγιναν σχεδόν συγχρόνως σε χρόνο dt. (Βέβαια ο γιος μου δεν έχει πάρει χαμπάρι ότι ο γιατρός κάτι του κάνει. Ακόμα ψάχνει το κουνούπι που τον τσίμπησε).

culte
24-11-10, 12:43
μήπως εννοεί το πριοριξ το τετραπλό??

γιατί το καινούργιο περιέχει και την ανεμοβλογιά μέσα...

εμείς πάντως τα κάναμε ξεχωριστά..δλδ πριοριξ τριπλό, και άλλη φορά της ανεμοβλογιάς

ΜΑΡΙΑΛ 2
26-10-11, 19:10
helen18 δεν το ηξερα αυτο κ ομολογω οτι δεν το ειχα ξανα ακουσει γι αυτο κ δεν το καταλαβα πριν,ευχομαι να μην εχεις καμια παρενεργεια αν κ δεν το πιστευω
πως τεκμηριώνεις ότι είναι αδύνατο να μην έχει καμιά παρενέργεια;

tsamar
23-11-11, 12:50
εμείς κάναμε το εμβόλιο προχθές (21 μηνών). ο γιατρός μας είπε οτι σε 7-10 μέρες μπορει να κάνει πυρετο, να εμφανίσει σπυράκια ή να έχει φαγούρα δλδ τα συμπτώματα της ανεμοβλογιάς. επίσης πρέπει να επαναληφθεί στα 3 χρόνια. το ότι έκανε το εμβόλιο δεν σημαίνει ότι δεν θα περάσει ανεμοβλογιά. απλά η ανεμοβλογιά είναι π. επικίνδυνη και μπορεί να προκαλέσει απο πνευμονία έως και θάνατο..... με το εμβόλιο αποκτά αντισώματα το παιδί και αν κολλήσει μάλλον θα την περάσει πιο ελαφρια. τέλος την είχα περάσει και εγω οχι π. μικρή, μεγάλη φαγούρα θυμάμαι...... τελοσπαντων εγω είμαι υπερ των εμβολίων γιατι τα παιδια αποκτούν αντισώματα. και έχω και κορίτσι που σημαίνει στην εγκυμοσύνη της μελλοντικά καλό ειναι να έχει τα διάφορα αντισώματα.......

mmdad
13-07-12, 22:24
Η παιδιατρος μας ειναι της αποψης οτι πρεπει να γινονται δυο δοσεις. Το συζητησα και με παιδιατρο στη Ελλαδα και συμφωνησε..
Εκανα στον Κωνσταντινο σε ηλικια 15 περιπου μηνων το εμβολιο και στα 3 πεσαε ανεμοβλογια! Πολυ ελαφρια. Εβγαλε μονο στην πλατουλα του σπυρακια... Την εμφανισε αμεσως μετα την επεμβαση για τα κρεατακια και πιστευουμε πως ηταν εξασθενιμενος.. Τελως παντων παει περασε. Δεν χρειαζεται δευτερη δοση.
Τι να κανω ομως με το Δημητρη? Ο οποιος μεχρι τωρα δεν φαινεται να κολλησε... Στο Βελγιο κυκλοφορουν 2 εμβολια. Το ενα απο αυτα κυκλοφορει και στην Ελλαδα και εστι καναμε αυτο στον Κωνσταντινο.. Η παιδιατρος μας επειμενει στο αλλο (δεν ειχε λεει κανενα κρουσμα0. Αλλα εδω εγω αποφασιζω πιο θα κανουμε και δεν ξερω..
Αν πρεπει να κανουμε δυο δοσεις δεν ειναι καλυτερα να του κανω το ιδιο που υπαρχει στην Ελλαδα? απο την αλλη αν δεν ειναι τοσο αποτελεσματικο ποιος εγκυαται οτι και ο Δημητρης αν την περασει θα την περασει ελαφρια??

Τελικα επελεξα το ιδιο εμβολιο και στην ιδια ηλκια ακριβως, τις ιδιες μερες ακριβως εμφανισε και ο μικρος μου ανεμοβλογια. Αυτος εχει και στο προσωπακι του ενα μεγαλο..
Να δουμε πως θα παει...

zwaki28
15-07-12, 22:18
Τώρα που έχει τέτοιες ζέστες κολλάω να του κάνω τη 2η δόση. Η γιατρός που την ρώτησα μου είπε οτι πρέπει να γίνει αλλά παρόλα ταύτα εγώ το σκέφτομαι ακόμα. Ξέρω οτι τα εμβόλια δεν γίνονται μέσα στο κατακαλόκαιρο. Σκέφτομαι να του το κάνω το Σεπτέμβριο μετά τις διακοπές μας αλλά απο την άλλη φοβάμαι λίγο στη θάλασσα με τόσο κόσμο που θα ερχόμαστε σε επαφή. Για πείτε καμιά γνώμη. Βλέπω πως εμφανίζουν τα συμπτώματα της ανεμοβλογιάς και με 40 βαθμούς το λυπάμαι να το βάλω σε τέτοια ταλαιπώρια, ασε που αρχές Αυγούστου φέυγουμε διακοπές και τρέμω στη σκέψη οτι μπορεί ως τότε να μου βγάλει την αρρώστια! Βέβαια όλο το σκέφτομαι και απόφαση δε παίρνω κ ο καιρός περνάει...

mmdad
15-07-12, 22:23
Δευτερη δοση στο εμβολιο της ανεμοβλογιας?
Εμας γενικα η γιατρος μας μας αφηνε να κανουμε τα εμβολια τον Σεπτεμβρη μετα την επιστροφη.. Τωρα εχει ο μεγαλος την επομενη φορα που θα παμε (οποτε και να ειναι αυτη)

zwaki28
15-07-12, 22:30
Ναι 2η την πρώτη την είχαμε κάνει μαζί με το τριπλό πριοριχ τετρα 15 μηνών. Και εμένα έτσι με βλέπω να κάνω να το βάλω στο πρόγραμμα με την επιστροφή απλά επειδή βγαίνω απο το στανταρ της γιατρού γιαυτό αγχώνομαι μήπως σπάσει ο διάλος το ποδάρι του και πάθουμε τπτ και ποιός ακούει το μπαμπάς μας μετά! δεν την αντέχω τη γκρίνια!!!!!

mmdad
15-07-12, 23:06
Μπορει να ειναι αλλη μαρκα αλλα εμεις θα καναμε στα 6 την δευτερη δοση (στο δημοτικο). Βεβεαια την περασαν και οι 2 πλεον οποτε δεν χρειαζεται αλλο εμβολιο

ster
07-01-14, 15:41
Σε λίγο καιρό θα κάνει και η μικρή μου το εμβόλιο της ανεμοβλογιάς. Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχουν πιο πρόσφατες εμπειρίες από το συγκεκριμένο εμβόλιο. Επειδή με το priorix ταλαιπωρηθήκαμε πάρα πολύ, το καθυστέρησα λίγο της ανεμοβλογιάς, σκέφτομαι να της το κάνω στα 2 χρόνια.
Κάποια μανούλα που να το έκανε πρόσφατα, να μου πει συμπτώματα κτλ?

ster
09-01-14, 16:02
Καμία ρε κορίτσια?

vivien9
09-01-14, 16:23
Εμείς το κάναμε της ανεμοβλογιάς μαζί με το priorix πριν 2 μήνες, 15 μηνών δηλαδη. Η γιατρός είχε πει ότι σε 15 μέρες πιθανον να ανεβάσει πυρετό. Τελικα έκανε υψηλό πυρετό 39 μετά από 7 μέρες και η γιατρός είπε ότι αποκλείεται να είναι από το εμβόλιο, είναι ίωση. Ο πυρετός κράτησε 4 μέρες χωρίς άλλα συμπτώματα. Μάλλον η γιατρός είχε δίκιο και ήταν ίωση. Άλλα συμπτώματα ή πυρετό στις 15 μέρες δεν είχε πάντως.

ekavi_
02-04-14, 15:12
Έχουν παρουσιαστεί στα μικρά σας παρενέργειες από το εμβόλιο της ανεμοβλογιάς; (στη δεύτερη δόση) Εννοώ επιβεβαιωμένες με τον παιδίατρο παρενέργειες (όχι δηλαδή κάποιο σύμπτωμα που εσείς αποδώσατε στο εμβόλιο).

γιαννα!
02-04-14, 16:02
Εμεις εχουμε κανει ολα τα εμβολια που πρεπει στο σωστο μηνα κ της ανεμοβλογιας στο προιγουμενο μηνα (τωρα ημαστε 14) κ δεν εχουμε ποτε κανενα συπτωμα...ισως οχι πολυ ορεξη για φαγητο για καμια βδομαδα αλλα τπτ αλλο..ουτε πυρετους..τωρα 15 μηνων παλι κανουμε καποιο..

ekavi_
03-04-14, 09:36
Εμεις εχουμε κανει ολα τα εμβολια που πρεπει στο σωστο μηνα κ της ανεμοβλογιας στο προιγουμενο μηνα (τωρα ημαστε 14) κ δεν εχουμε ποτε κανενα συπτωμα...ισως οχι πολυ ορεξη για φαγητο για καμια βδομαδα αλλα τπτ αλλο..ουτε πυρετους..τωρα 15 μηνων παλι κανουμε καποιο..

Ευχαριστώ για την απάντηση. Αυτό μου είχε πει η παιδίατρος, ότι δεν θα έχει καμιά παρενέργεια. Μάλιστα τώρα κάναμε τη δεύτερη δόση. Αλλά είδα κάτι σπυράκια χθες και ανησύχησα. Όμως έφυγαν γρήγορα. Πρέπει να ήταν κάποια αλλεργία επειδή ακουμπούσε ένα φερμουάρ στο δέρμα της.

ster
03-04-14, 15:09
Eμείς κάναμε της ανεμοβλογιάς πριν 3 βδομάδες την πρώτη δόση σε ηλικία 2 ετών. Η παιδίατρος μου είπε για τυχόν παρενέργειες σε δύο εβδομάδες. Δεν παρουσίασε τίποτα, ούτε πυρετό, ούτε σπυράκια. Αλλά μια ένταση, γκρίνια και ανορεξία.
Αλήθεια, δεν ήξερα ότι υπάρχει και δεύτερη δόση. Πότε γίνεται αυτή?

ekavi_
03-04-14, 15:22
Αλήθεια, δεν ήξερα ότι υπάρχει και δεύτερη δόση. Πότε γίνεται αυτή?

4χρονών. Δεν θυμάμαι πότε κάναμε την πρώτη όμως...

maria ampelokipi
04-04-14, 09:24
εμείς κάναμε την πρώτη δόση στους 18 μήνες και την δεύτερη τώρα, που κοντεύει 5 ετών (αλλά την καθυστερήσαμε, θα μπορούσαμε να την έχουμε κάνει εδώ και τρεις μήνες)

fonil1
13-05-14, 20:04
είμαι 24 ετών κι έκανα σήμερα το εμβόλιο ανεμοβλογιάς, ήθελα να ρωτησω αν αυτές τις 15-20 μέρες μπορώ να κολλήσω κάποιον που δεν εχει περάσει ανεμοβλογιά;;κι αν ναι πως κολλαει;