PDA

Επιστροφή στο Forum : βηχας βηχας βηχας

elena32
09-12-07, 08:34
:) καλημερα.εχω ενα κοριτσακι 28 μηνων.το τελευταιο τριμηνο μου αρρωσταινει συνεχεια.μυτες κ μετα βηχας.καθε μερα σχεδον ειμαστε με μασκες.τι γινεται?ξερει κανεις αν παθαινει εξαρτηση απο αυτες?ειχε αρρωστησει 5 μηνων απο βρογχιολιτιδα κ μου ειχε πει η παιδιατρος οτι θα χει μια ευαισθησια μεχρι 2 ετων.εχετε αναλογη εμπειρια?ποτε αρχιζουν να αποκτουν πολλα αντισωματα κ πως μπορουμε να βοηθησουμε?

ΡΟΥΛΑ
09-12-07, 09:11
Εξάρτηση δεν παθαίνει απλά θα εχει ευαισθησία μέχρι κάποια ηλικία, αυτό που πρέπει να κάνεις ειναι ότι μόλις μυξούλες θα πρέπει να της καθαρίζεις την μύτη με φυσιολογικό ορό συχνά για να μην πηγαίνουν πίσω οι μύξες και την πιάνει βήχας.

Μαρία Αστεριάδου
10-12-07, 15:59
δεν είναι ακριβώς εξάρτηση αυτό που παθαίνουν όμως παθαίνουν κάτι σαν εξάρτηση που λέγεται φαρμακευτική ρινίτιδα. Το έχει προκαλέσει η εκτεταμένη χρήση του φαρμάκου, φαντάζομαι ότι όταν λες μάσκα εννοείς το αερολιν, η χρήση αυτού του φαρμάκου δεν είναι πανάκια, είναι φάρμακο όπως όλα τα φάρμακα και η εκτεταμένη χρήση προκαλεί την ευαισθησία στον οργανισμό του παιδιού... Αν έχετε χρόνιο πρόβλημα η ομοιοπαθητική είναι η μόνη λύση. Μη το πλακώνεις στις μάσκες, προσπάθησε κάτι πιο ήπιο όπως τα ομοιοπαθητικά φάρμακα, θα πάρει καιρό αλλά θα έχεις αποτελέσματα.

elena32
10-12-07, 16:56
εχω ακουσει διαφορα για την ομοιοπαθητικη οπως π.χ οτι οταν μεγαλωσουν δεν πρεπει να τρωνε μελι η καφε κ.τ.λ

Μαρία Αστεριάδου
11-12-07, 13:22
Η ομοιοπαθητική κακό δεν κάνει. Είναι αλήθεια ότι κάποια λίγα πράγματα τα αποφευγεις γιατί αναστέλουν την αποτελεσματικότιτα των φαρμάκων αλλά είναι τόσο λίγα και τόσο ασήμαντα όπως μέντα, καφεϊνούχα και 2-3 ακόμα. Όχι μέλι. Μπορείς να μάθεις πολλά από αντίστοιχο θέμα εδώ στο parents.gr. Σκέψου το, βοηθά σε χρόνιες παθήσεις, ειδικά στα αναπνευστικά προβλήματα.

fay
13-12-07, 14:34
Κι εμείς τα έχουμε περάσει κι ακόμα είμαστε με εισπνοές Flixotide μέχρι τις γιορτές, για να μην ξανακυλήσει.
Είχα ανοίξει και θέμα σχετικά με αυτό: "Βήχας μετά από λαρυγγίτιδα" στην ίδια ενότητα.
Η αλήθεια είναι ότι τραβάει πολύ όλο αυτό με το βήχα, αλλά δεν είστε οι μοναδικοί.
Περαστικά σας!!!

elena32
13-12-07, 16:26
φαιυ εγω εχω αγανακτησει.με το παραμικρο μπουκωμα αμεσως βηχα

Sofia
14-12-07, 09:50
Κι εμάς, από πέρισυ που έπαθε πνευμονία... με το παραμικρό της γυρνάει σε βήχα....
Όμως προσπαθώ όσο μπορό να το αντιμετωπίζω με φυσιολογικό ορό (και στην πολύ ανάγκη otrivin) και προσπαθώ να αποφεύγω την χρήση aerolin....
Όσο για το flixotide κι εμείς πέρναμε πέρισυ... Νομίζω ότι είναι κορτιζονούχο....

katrin
14-12-07, 11:55
Εμάς η μεγάλη γύρω στα 3 που ξεκίνησε παιδικό, είμασταν όλη τη σεζόν με βρογχιολίτιδες και εισπνεόμενα.

Ψάχνοντας να βρούμε τι φταίει (αν είναι αλεργικό π.χ.), φτάσαμε στο σημείο να παίρνει 5 διαφορετικά φάρμακα την ημέρα.

Τελικά πλησιάζοντας το καλοκαίρι και αφού είχαμε απελπιστεί πλέον, ξαφνικά σταμάτησε το πρόβλημα. Εκτοτε μόνο μία φορά αρρώστησε με βήχα.

Μάλλον ήταν ιώσεις που τη "χτυπούσαν" εκεί. Πάντως εξάρτηση δεν παρουσίασε από τη μάσκα και τα φάρμακα, παρόλο που είχαν κορτιζόνη.

elena32
14-12-07, 19:36
οταν εσας περνανε καποια ιωση εστω χωρις βηχα κ χωρις πυρετο τα βλεπετε να θελουν να ναι ολη την ωρα ξαπλωμενα κ να ναι κακοδιαθετα?κ να μην ξερετε γιατι?

fay
17-12-07, 07:44
Κι εμένα ο μικρός πάλι έχει βήχα (βασικά στον ύπνο). Είχε και φλεματάκια και του έδωσα για μια εβδομάδα το Mucothiol, το οποίο επειδή σπάει τα φλέματα, χειροτερεύει το βήχα. Κι εγώ έχω απελπιστεί με αυτή την κατάσταση, αλλά μάλλον δε μπορούμε να κάνουμε κάτι άλλο εκτός από τα εισπνεόμενα και πολύ ορό στη μύτη. Το Flixotide είναι όντως κορτιζονούχο. Ελπίζω κι εγώ να περάσει κάποια στιγμή όλο αυτό.
Γενικά ο μικρός όταν περνάει ίωση είναι ευδιάθετος, εκτός από όταν έχει πυρετό. Μάλιστα από το 37,1 (που δεν είναι καν πυρετός) πέφτει πάρα πολύ, θέλει αγκαλίτσα κι είναι σαν ζαλισμένος. Αλλά συνέρχεται γρήγορα.

Sofia
17-12-07, 10:07
οταν εσας περνανε καποια ιωση εστω χωρις βηχα κ χωρις πυρετο τα βλεπετε να θελουν να ναι ολη την ωρα ξαπλωμενα κ να ναι κακοδιαθετα?κ να μην ξερετε γιατι?

Όχι.... ακόμη και όταν έχει υψηλό πυρετό παίζει και είναι σχετικά καλή... Η μόνη περίπτωση που ήταν ξαπλωμένη, χωρίς διάθεση και χάλια γενικώς ήταν πέρισυ που περάσαμε 2 φορές πνευμονία και είχε σοβαρό πρόβλημα... Έτσι όπως την είδα, ψιλιάστηκα ότι κάτι δεν πάει καθόλου καλά και καταλήξαμε στο νοσοκομείο....
Πάντως κι εμείς είχαμε πολύ βήχα τις τελευταίες μέρες (τον οποίο τώρα τον κόλλησα κι εγώ) αλλά αυτή τη φορά πέρασε σχετικά εύκολα ΜΟΝΟ με ορό στην μύτη....

Polina
17-12-07, 10:55
Και ο Ιωακείμ παρόλο που μπορεί να κάνει υψηλό πυρετό κάποιες φορές, ευτυχώς η διάθεσή του είναι γενικά καλή. Μόνο όταν έκανε κάτι 39+ λόγω αμυγδαλίτιδας είχε "πέσει", αλλά με το που έπεφτε ο πυρετός συνέρχονταν.
Αυτός ο βήχας αργεί να φύγει όντως...και το κακό είναι ότι μόλις ξαπλώσει και κοιμηθεί αρχίζει το πανηγύρι...Εμένα αν έχει πιεί υγρό και 2 ώρες πρίν, κάνει εμετό. :?
Την τελευταία φορά που κόλησα και εγώ, είχα βήχα 4 μέρες, έβηχα κάθε δευτερόλεπτο. Δεν είχα φλέμματα και ήταν πολύ επώδυνος, τα σωθικά μου με πόναγαν. Τελικά πήγα στο γιατρό (τελευταία στιγμή και αφού είχα περάσει όοολη την ταλαιπωρία) και με τα κατάλληλα φάρμακα υποχώρησε σε 1 μέρα.
Εγω ως σιρόπι του δίνω το spiropent, διαλύει τα φλέμματα και σταματάει σταδιακά ο βήχας. Εχω παρατηρήσει ότι τα εισπνεόμενα (Αερολιν κλπ) τον επιδείνώνουν κάπως...το έχετε παρατηρήσει και εσείς;

fay
17-12-07, 11:07
Δεν έχω καταλάβει αν τα εισπνεόμενα επιδεινώνουν το βήχα. Η παιδίατρος μου έχει πει ότι την ώρα της κρίσης του βήχα μπορώ να του κάνω Aerolin για να τον βοηθήσω. Τι να πω; Έχω μπερδευτεί με όλα αυτά.
Από ότι ακούω, είναι σε έξαρση αυτού του είδους οι ιώσεις (του άνω αναπνευστικού). Και σίγουρα δε βοηθάει η υγρασία του κλίματος. Εδώ στην Πάτρα, έχουμε πολλή υγρασία κι η παιδίατρος μου έχει πει όσο μπορώ να τον αφήνω στους γονείς μου στην Αθήνα, που το κλίμα είναι πιο ξηρό.
Πάντως κι εγώ που είχα κολλήσει από το μικρό, ταλαιπωρήθηκα σχεδόν 2 μήνες με βήχα που τελικά πέρασε μόνος του. Είχα πιει αντιβίωση, 2 μπουκάλια σιρόπι και δεν είχε γίνει τίποτα. Το άφησα και πέρασε μόνο του τελικά.

Fivi
18-12-07, 23:43
Η μεγαλη μου οποτε αρρωσταινει μπουκωμα κλπ το γυρναει σε βρογχιολιτιδα και ειμαστε μονιμως και εμεις με aerolin και flixotide, οπως και τωρα.
Και η μαια μου αλλα και ο παιδιατρος (πανω-κατω) που το συζητησαμε με ρωτησαν ποιος απο τους δυο μας εχει αλλεργιες ή κατι παρομοιο.
Να πω συμπτωση? Να πω οτι ισχυει? Ο αντρας μου ειναι σε ολες τις αλλεργιες "μεσα" και εχει χρονια σπαστικη βρογχιτιδα.
Επισης, δεν ξερω αν σας ενδιαφερει αλλα επειδη ταλαιπωρηθηκα και λιγο με ωτιτιδες, πηγα σε Ωρυλα, ο οποιος μου ειπε οτι τα παιδακια μεχρι 5 χρονων αρρωσταινουν πιο ευκολα απο εμας γιατι υπαρχει ενα σωληνακι το οποιο συνδεει τα αυτια μας με τη μυτη μας. Αυτο το σωληνακι στα παιδια εως 5 χρονων δεν εχει τελειοποιηθει, με αποτελεσμα να μην αεριζεται το αυτι και να μπουκωνουν στη μυτη κατευθειαν. Μου προτεινε να χρησιμοποιω ορο στη μυτη καθημερινα και ας μην εχει προβλημα. Να ειναι η μυτη της παντα καθαρη.

Marilena
29-12-07, 15:00
Εμεις Δοξα το Θεο δεν εχουμε παρει ποτε τετοια φαρμακα... μάσκες κλπ, όμως το τελευταιο διμηνο η Αγγελιαννα εχει συνεχεια βηχα... μια με φλεμματα, μια οχι κλπ κλπ Ο παιδιατρος που την βλεπει συνεχεια λεει οτι δεν ειναι τιποτα, αντιδραση του οργανισμου σε ιωσεις και κρυωματα κλπ και μας ειπε να το "συνηθισουμε" αφου λογω παιδικου μεχρι την ανοιξη ετσι θα ειμαστε...

angela
29-12-07, 15:06
Εμάς ο Αγιος Βασίλης μας άφησε τα Χριστουγεννα δωράκι μια ιωσούλα με βήχα και έτσι πήραμε την πρώτη μας αντιβίωση για φέτος! :cry: :evil:
Μάσκες με aerolin και flixotide, πέρνουμε ήδη για ένα μήνα και συνεχίζουμε ακάθεκτοι :shock: :evil:
Το μονο καλό είναι ότι για πρώτη φορά φέτος δεν έιχαμε πυρετό και το ωφείλουμε στις σταγόνες της εχινάτσιας!!! :wink: :) Κάτι είναι και αυτό!!!

Περαστικά σε όλα τα παιδάκια εύχομαι :? :)

Jean
29-12-07, 23:42
Κι εμεις εχουμε βηχα και μυξες (πολλες μυξες) αλλα καθολου πυρετο. Το βραδυ ο βήχας χειροτερευει και ξυπναει συνεχεια και κλαιει... Αρχισαμε αερολιν και φυσιολογικό ορό (στην αναγκη και λίγο παιδικο οτριβιν)... Για να διουμε τι θα διουμε...

Fivi
31-12-07, 10:21
Μου συνεβει κατι το οποιο δεν το πιστευα !!!
Απο τις 10/12 ξεκινησαμε aerolin + flixotide γιατι ειχε βηχα και φοβηθηκε για βρογχιολιτιδα ο παιδιατρος, την οποια δεν αργησαμε να εκδηλωσουμε. Συνεχιζαμε την αγωγη με τις εισπνοες, αλλα καμμια καλυτερευση.
Την περασμενη εβδομαδα, τον καλεσα στο σπιτι γιατι ηταν χαλια, μας εδωσε αντιβιωση amoxil και σταγονες soldesanil.
Το αποτελεσμα ειναι οτι τοσο καιρο εγω που της εκανα τις εισπνοες ηταν σαν να μην της εκανε!!!! Της εβαζα τη μασκα, μετραγαμε μεχρι το 10, ομως η "κυρια" κραταγε την αναπνοη της!!! Δεν φαινοταν καθολου να πιεζεται και δεν το ειχα σκεφτει καθολου οτι μπορει να εκανε κατι τετοιο. Τωρα βαζουμε τη μασκα και προσπαθω να την κανω να μιλαει, ετσι ωστε ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ να γινει καλα.

angela
31-12-07, 10:32
Απλά μετά την λήψη του flixotide να δίνεις να πίνει νερό για να ξεπλύνει το στόμα της γιατί η χρήση του δημιουργεί τεριδόνα στα δόντια!!! :wink:
Σε τέτοια φάρμακα έχω κάνει διατρηβή!!! :shock: :evil:

pitsaki
22-01-08, 20:36
ΕΜΕΙΣ ΠΕΡΑΣΑΜΕ ΠΝΕΥΜΟΝΙΑ ΤΟΝ ΟΚΤΩΒΡΗ ΚΙ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΕΧΟΥΜΕ ΣΕ ΠΟΛΥ ΤΑΚΤΑ ΧΡΟΝΙΚΑ ΔΙΑΣΤΗΜΑΤΑ ΒΗΧΑ. ΧΘΕΣ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΤΟΝ ΠΗΓΑ ΣΤΟ ΠΑΙΔΩΝ ΜΕ ΒΗΧΑ, ΠΟΝΟ ΣΤΟ ΑΥΤΙ, ΚΟΚΚΙΝΑ ΜΑΤΙΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΟΤΙ ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΟΤΙ ΠΑΕΙ ΦΕΤΟΣ ΠΡΩΤΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΑΘΜΟ ΑΥΤΑ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΙΩΣΕΙΣ ΠΟΥ ΚΟΛΛΑΕΙ. ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟΥ ΔΙΝΩ ΑΦΟΒΑ ΑΕΡΟΛΙΝ (ΑΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΤΟΥ ΣΤΑΜΑΤΑΕΙ ΚΑΠΩΣ ΤΟ ΒΗΧΑ) ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΝ ΞΑΝΑΠΑΩ ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΑΝΕΒΑΣΕΙ ΠΥΡΕΤΟ (ΑΠΟ 38 ΚΑΙ ΠΑΝΩ). ΚΑΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΓΙΑ ΤΟ ΑΕΡΟΛΙΝ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΡΟΚΑΛΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΚΙ ΑΝ ΤΟ ΠΑΙΡΝΕΙ.

Polina
23-01-08, 09:52
το aerolin μου το πρότεινε και μένα η παιδίατρος να το κάνω όταν είναι κρυωμένος γιατί επειδή είναι βροχοδιασταλτικό βοηθά στο βήχα, αλλά προλαμβάνει και την υποτροπή σε βροχίτιδα.

Επίσης το μέλι κάνει πολύ καλό στο βήχα, διάβασα ένα άρθρο που έλεγε ότι σε έρευνα που έγινε διαπιστώθηκε ότι το μέλι πριν το βραδινό ύπνο είχε θετικότερα αποτελέσματα απο τα κλασσικά φάρμακα.
Στον Ιωακείμ έκανα ένα μιγμα απο αφέψημα απο θιμάρι και ζαμπούκο. Σε αυτό πρόσθεσα αρκετό μέλι ώστε να γίνει σαν σιρόπι και του έδινα περίπου 1,5 ml πρωϊ-βράδυ. Δεν ξέρω αν ήταν τυχαίο αλλά βελτιώθηκε κατά 80%.
Δεν ξέρω αν κάνει για μικρότερα παιδάκια- Ο ιωακείμ είναι 3,5 σχεδόν.

TZOYTZA
20-02-08, 11:36
Kαι εμεις απο σημερα ξεκινησαμε aerolin πολυ βηχα και πηρετο 39,5
διαγνωση πνευμονια βροχων και αντιβιωση για 10 μερες.
βρε παιδια εχω απογοητευτει τη θα κανω???? :cry:

demi
26-02-08, 10:04
μου συστησε ο γιατρος ενα ομοιοπαθητικο σιροπι για τον βηχα και αν και δεν ειμαι fun της ομοιοπαθητικης το σιροπι ηταν καλο.απο το φαρμακειο το πηρα και ειμαι πολυ ευχαριστημενη...τωρα η ηταν ενα βηχαλακι που θ απερνουσε ευκολα η εκανε δουλεια το σιροπακι..για ρωτηστε τον γιατρο σας..(με διαβεβαιωσε οτι δεν εχει τιποτα το φαρμακευτικο μεσα μονο βοτανα και τετοια)

DALIA
20-03-08, 08:36
:) καλημερα.εχω ενα κοριτσακι 28 μηνων.το τελευταιο τριμηνο μου αρρωσταινει συνεχεια.μυτες κ μετα βηχας.καθε μερα σχεδον ειμαστε με μασκες.τι γινεται?ξερει κανεις αν παθαινει εξαρτηση απο αυτες?ειχε αρρωστησει 5 μηνων απο βρογχιολιτιδα κ μου ειχε πει η παιδιατρος οτι θα χει μια ευαισθησια μεχρι 2 ετων.εχετε αναλογη εμπειρια?ποτε αρχιζουν να αποκτουν πολλα αντισωματα κ πως μπορουμε να βοηθησουμε?

ελενα ακριβως το ιδιο επαθα και εγω οταν ηταν 5 μηνων επαθε βρογχιολιτιδα και 1 ετους νοσηλευτηκαμε στο διαβαλκανικο για τον ιδιο λογο. τωρα ειναι 28 μηνων.λοιπον αρχες σεπτεμβρη τον πηγα σε εναν πολυ καλο παιδοπνευμονολογο απο τουσ κορυφαιους απ'οτι εμαθα.και μου εδωσε τις εξης συμβουλες καθε βραδυ φυσιολογικο ορο και με το που ακουω λιγο βηχα ξεκιναω berovent ( εισπνεομενο ) το οποιο δεν περιεχει κορτιζονη για 3-4 μερες.φετος ολο τον χειμωνα τον περασαμε πολυ ηπια.εμενα με διευκρινησε ομως οτι εκανε πολυ καλη δουλεια ο παιδιατροσ που μασ παρακολουθουσε γιατι ποτε δεν μασ φορτωσε με φαρμακα.παντως εαν θελεις καποιες περετερω συμβουλες ρωτα γιατι την εχω ψαξει αρκετα.
Υ.Γ.: ΤΑ ΣΙΡΟΠΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΒΗΧΑ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΩΣ ΠΕΡΙΤΑ.ΓΕΝΙΚΩΣ ΔΕΝ ΒΟΗΘΑΝΕ.

ROULITSA
20-03-08, 11:00
Αλέκα καλημέρα
Κι εγώ έχω μεγάλη ιστορία με την μικρή μου
http://www.parents.gr/forum/viewtopic.php?p=67771#67771
Το θέμα είναι ότι ο άντρας μου βαρέθηκε να την σέρνουμε από γιατρό σε γιατρό και δε θέλει να την πάμε σε πνευμονολόγο
Λέει ότι θα κάνουμε το Flixotide & Sungulair όπως μας έχουν πεί και θα τις φυγει με τα χρόνια (όταν θα αναπτύξει αντισώματα)....

elena32
21-03-08, 00:06
μηπως ξερετε αν αυτες οι συχνες ιωσεις με το βηχα κ.τ.λ οδηγουν σε μονιμο ασθμα? :?: αλεκα εγω δινω αερολιν παντα αλλα καποιες νυχτες εχω δωσει soldesanil

DALIA
21-03-08, 10:44
μηπως ξερετε αν αυτες οι συχνες ιωσεις με το βηχα κ.τ.λ οδηγουν σε μονιμο ασθμα? :?: αλεκα εγω δινω αερολιν παντα αλλα καποιες νυχτες εχω δωσει soldesanil

ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΚΟΡΙΤΣΙ ΜΟΥ ΑΠΟ ΤΟΝ ΒΗΧΑ,ΚΑΙ ΤΗΝ ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΤΟΥ.ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΑΠΟ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΚΟΥΣ ΠΑΡΑΓΟΝΤΕΣ.ΕΑΝ ΠΑΣ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΕ ΠΑΙΔΟΠΝΕΥΜΟΝΟΛΟΓΟ ΘΑ ΣΟΥ ΤΑ ΕΞΗΓΗΣΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΑ.ΞΕΓΩ SOLDESANIL Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΩΣΕΙ ΠΟΤΕ.

ROULITSA
21-03-08, 10:50
Εμείς δεν έχουμε ιστορικό με άσθμα και ούτε από αλλεργίες.
Η μικρή μου έχει χρόνιο αλλεργικό άσθμα και της έχουμε δώσει αρκετές φορές soldesanil (το οποίο είναι κορτιζόνη). Είδαμε καλυτέρευση για 2 -3 ημέρες και μετά πάλι τα ίδια.

Τελικά τα παιδιά δεν έχουν αναπτύξει ακόμη αντισώματα και τα επηρεάζει πολύ η μόλυνση στο περιβάλλον μας.

Θέλει να κάνουμε υπομονή και υπομονή....

DALIA
21-03-08, 10:52
Αλέκα καλημέρα
Κι εγώ έχω μεγάλη ιστορία με την μικρή μου
http://www.parents.gr/forum/viewtopic.php?p=67771#67771
Το θέμα είναι ότι ο άντρας μου βαρέθηκε να την σέρνουμε από γιατρό σε γιατρό και δε θέλει να την πάμε σε πνευμονολόγο
Λέει ότι θα κάνουμε το Flixotide & Sungulair όπως μας έχουν πεί και θα τις φυγει με τα χρόνια (όταν θα αναπτύξει αντισώματα)....

ROYLITSA ΠΟΣΟ ΕΙΝΑΙ Η ΜΙΚΡΗ ΣΟΥ? ΤΟ SINGULAIR ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΤΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΚΑΙ ΓΩ ΜΟΥ ΤΟ ΣΥΣΤΗΣΕ ΚΑΙ Ο ΠΝΕΥΜΟΝΟΛΟΓΟΣ ΚΑΙ Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΓΙΑ ΦΑΡΜΑΚΟ ΕΙΝΑΙ " ΑΘΩΟ".ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΕΙ.ΟΣΟ ΑΝΑΦΟΡΑ ΤΟ FLIXOTIDE Ο ΠΝΕΥΜΟΝΟΛΟΓΟΣ ΤΟ ΘΕΩΡΕΙ ΠΕΡΙΤΤΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ.ΤΟ FLIXOTIDE ΠΕΡΙΕΧΕΙ ΚΟΡΤΙΖΟΝΗ.ΤΙ ΕΝΝΟΕΙΣ ΑΠΟ ΓΙΑΤΡΟ ΣΕ ΓΙΑΤΡΟ? ΑΛΛΑΖΕΙΣ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΥΣ.ΚΟΡΙΤΣΙΑ Η ΠΡΟΩΠΙΚΗ ΤΑΠΕΙΝΗ ΜΟΥ ΓΝΩΜΗ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΟΙ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΙ ΕΙΝΑΙ ΜΕΧΡΙ ΕΝΑ ΟΡΙΟ ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΠΗΓΑΙΝΟΥΜΕ ΣΕ ΕΙΔΙΚΟΥΣ

ROULITSA
21-03-08, 11:15
Η μικρούλα μου είναι σχεδόν 21 μην.
Όπως έχω ήδη γράψει το πρόβλημα ξεκίνησε από 10 μην με πολλές μύξες και μετά με πολύ βήχα. Έκανε και ακροαστικά. Ο γιατρός μας έδινε την μία αντιβίωση/θεραπεία μετα την άλλη. Ήρθε το καλοκαίρι και πήγαμε Κέρκυρα όπου το παιδί χειροτέρεψε. Την πήγαμε σε μία παιδίατρο όπου πάλι θεραπεία χωρίς αποτέλεσμα. Έτυχε να περάσουμε απο το τοπικό κέντρο υγείας για την γιαγιά μου και ζητήσαμε την γνώμη τους, Εκεί μας 'εδωσαν το singulair οπότε τα ακροαστικά άρχισαν να υποχωρούν.

Επιστρέφοντας στην Αθήνα πήγαμε πάλι στην παιδίατρο. Μας έδωσε πάλι μία σειρά από θεραπείες και στο τέλος αφού τα "έφτισε" η γυναίκα μας έστειλε στο Παιδων για έλεγχο ινοκυστικής νόσου. 2 φορές πήγαμε και τις δύο φορές αμφίβολο το αποτέλεσμα. (Εντω μεταξύ όλες οι άλλες εξετάσεις ήταν πολύ καλές και η ακτινογραφία θώρακος που είχε λίγα ευρήματα ήταν μάλλον απο τα ακροαστικά). Μας στέλνουν να κάνουμε τεστ DNA περιμένουμε 1 μήνα τα αποτελέσματα - ευτυχώς όλα καλά.

Μετά μπαίνουμε στη διαδικασία για έλεγχο αντιγόνων και αλλεργικές εξετάσεις με μόνο εύρημα μέτρια αλλεργία στο αυγό. Πάμε σε αλλεργιολόγο. Μας δίνει θεραπεία για την αλλεργική ρινίτιδα και μας λέει ότι δεν φταίει το αυγό και ότι έχει αλλεργική αντίδραση στις ιώσεις. Σημ το παιδί δεν έχει αρρωστήσει όλο το χειμώνα...

Οπότε πάλι από την αρχή στην δική μας παιδίατρο.

Με την μικρή να κάνει αερολίν, flixotide & singulair (10 μήνες σταθερά + τις υπόλοιπες θεραπείες). Τώρα της σταμάτησα το αερολίν και κάνει flixotide & singulair σαν "συντήρηση". Βέβαια το παιδί από 10 μην. δεν έχει καθαρίσει από τα φλέματα. Στο τέλος μας είπαν να μην ασχολούμαστε τόσο πολύ και να αφήσουμε το παιδί να του φύγουν με τον καιρό.

Εγώ φοβάμαι μήπως αυτές οι εκκρίσεις της αφήσουν πρόβλημα...

ΑΡΤΕΜΟΥΛΑ
21-03-08, 14:17
Συγνώμη 10 μήνες το παιδί παίρνει Κορτιζονούχα και Αερολίν.... η δεν κατάλαβα καλά.

ROULITSA
21-03-08, 14:23
Ναι το παιδί πέρνει 10 μήνες Flixotide, Aerolin & 8 μην Singulair
Tώρα έχει πεί η παιδίατρος συντήρηση Flixotide & Singulair. Έχω ρωτήσει άν αυτά την καλύπτουν δεδομένου ότι έχει μονίμως φλέμμα και λέει ότι αυτά την προστατέυουν ώστε να μην της αφήσουν κάτι αργότερα.

Τώρα τι να σου πώ...

Και οι άλλοι αυτά έλεγαν. Δεν είναι ότι μείναμε στην μία άποψη και δεν το ψάξαμε. Συνολικά την έχουν δεί 5 διαφορετικοί γιατροί.

Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να καθαρίσει επιτέλους το παιδάκι μου και να υσηχάσει από αυτό το ύπουλο πράγμα.

ΑΡΤΕΜΟΥΛΑ
21-03-08, 14:27
Ναι το παιδί πέρνει 10 μήνες Flixotide, Aerolin & 8 μην Singulair
Tώρα έχει πεί η παιδίατρος συντήρηση Flixotide & Singulair. Έχω ρωτήσει άν αυτά την καλύπτουν δεδομένου ότι έχει μονίμως φλέμμα και λέει ότι αυτά την προστατέυουν ώστε να μην της αφήσουν κάτι αργότερα.

Τώρα τι να σου πώ...

Και οι άλλοι αυτά έλεγαν. Δεν είναι ότι μείναμε στην μία άποψη και δεν το ψάξαμε. Συνολικά την έχουν δεί 5 διαφορετικοί γιατροί.

Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να καθαρίσει επιτέλους το παιδάκι μου και να υσηχάσει από αυτό το ύπουλο πράγμα.

Θα το ερευνήσω προσωπικά και θα σου πώ μέχρι αύριο :D

ROULITSA
21-03-08, 14:30
Ευχαριστώ πολύ
:)

DALIA
21-03-08, 15:28
Ευχαριστώ πολύ
:)
ROYLITSA MOY ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΜΕ ΤΗΝ ΑRTEMOYLA ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΦΟΡΤΩΜΕΝΟ ΑΠΟ ΦΑΡΜΑΚΑ.ΕΜΕΙΣ ΠΕΡΥΣΙ ΠΟΥ ΝΟΣΗΛΕΥΤΗΚΑΜΕ ΓΙΑΤΙ ΑΠΟ ΒΡΟΓΧΙΟΛΙΤΙΔΑ ΤΟ ΓΥΡΙΣΕ ΣΕ ΒΡΟΓΧΟΠΝΕΥΜΟΝΙΑ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΑΥΤΟ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΤΟ ΞΕΠΕΡΑΣΑΜΕ ΤΟΣΟ ΓΡΗΓΟΡΑ ΓΙΑΤΙ Ο ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ ΤΟΥ ΗΤΑΝ "ΠΑΡΘΕΝΟΣ" ΑΠΟ ΑΝΤΙΒΙΟΣΕΙΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΕΤΟΙΑ.ΕΜΕΝΑ ΓΕΝΙΚΑ Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΔΥΣΚΟΛΑ ΔΙΝΕΙ ΦΑΡΜΑΚΑ.ΓΙΑ ΑΠΛΟ ΒΗΧΑ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΑΣΤΟ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΜΟΝΟ ΤΟΥ.

ROULITSA
21-03-08, 15:32
Δεν αντιλέγω
Αλλα πές μου εσύ τι θα έκανες αν αυτό σου έλεγαν όλοι οι γιατροί και άν το παιδί δεν είχε έναν απλό βήχα αλλά ένα χρόνιο βήχα παραγωγικό.

Το θέμα είναι ότι εγώ θέλω να πάω το κοριτσάκι μου σε ομοιοπαθητικό ενώ ο άντρας μου είναι κάθετος σε αυτό και πολλές φορές φτάνουμε σε συγκρούσεις.

ΑΡΤΕΜΟΥΛΑ
21-03-08, 15:47
Δεν αντιλέγω
Αλλα πές μου εσύ τι θα έκανες αν αυτό σου έλεγαν όλοι οι γιατροί και άν το παιδί δεν είχε έναν απλό βήχα αλλά ένα χρόνιο βήχα παραγωγικό.

Το θέμα είναι ότι εγώ θέλω να πάω το κοριτσάκι μου σε ομοιοπαθητικό ενώ ο άντρας μου είναι κάθετος σε αυτό και πολλές φορές φτάνουμε σε συγκρούσεις.

ΓΙΑ ΑΛΛΕΡΓΙΚΟ ΑΣΘΜΑ ΤΟ ΕΧΕΤΕ ΨΑΞΕΙ :D

ROULITSA
21-03-08, 15:54
Όπως θα δείς και σε άλλες μου απαντήσεις δεν μας έχουν δώσει σαφή απάντηση (μερικοί λένε αλλεργικό άσθμα).
Γενικά έχω καταλάβει ότι είναι πολύ δύσκολο να βγάλουν οι γιατροί κάποιο σαφές συμπέρασμα όταν το παιδί έχει πρόβλημα με το αναπνευστικό. Και πίστεψέ με το έχω ψάξει πολύ - μέχρι και από συγγράμματα....
Εγώ δεν είχα πότέ να κάνω με φάρμακα (απ'όσο με θυμάμαι) και αυτό που συμβαίνει τώρα με το παιδάκι μου, μου φαίνεται αδιανόητο.¨΄Οτι δηλ. κανένα φάρμακο δεν έχει αποτέλεσμα πάνω της.

ΑΡΤΕΜΟΥΛΑ
21-03-08, 15:58
Όπως θα δείς και σε άλλες μου απαντήσεις δεν μας έχουν δώσει σαφή απάντηση (μερικοί λένε αλλεργικό άσθμα).
Γενικά έχω καταλάβει ότι είναι πολύ δύσκολο να βγάλουν οι γιατροί κάποιο σαφές συμπέρασμα όταν το παιδί έχει πρόβλημα με το αναπνευστικό. Και πίστεψέ με το έχω ψάξει πολύ - μέχρι και από συγγράμματα....
Εγώ δεν είχα πότέ να κάνω με φάρμακα (απ'όσο με θυμάμαι) και αυτό που συμβαίνει τώρα με το παιδάκι μου, μου φαίνεται αδιανόητο.¨΄Οτι δηλ. κανένα φάρμακο δεν έχει αποτέλεσμα πάνω της.

Τι σημαίνει δεν έχουν δώσει σαφή απάντηση Ρουλιτσα... Σαφή θεραπεία όμως δίνουνε..... και σαφέστατα πιο πολύ αντιβιωτικά. Οχι να το ψάξεις καλυτερα και να απαιτήσεις ΣΑΦΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ και τότε να κάνεις την πιο σαφή Θεραπεία. ... και ακόμη πιο σαφή να είναι η υπογραφή τους.

Ακου 10 μήνες με Κορτιζονούχα... Συνέχεια? ή ανα τακτά διαστήματα.

ROULITSA
21-03-08, 16:02
Όταν λέω σαφή απάντηση εννοώ ότι ο κάθε ένας γιατρός το λέει με διαφορετικό όνομα είτε αλλεργικό ασθμα είτε αλλ.βρογχιτιδα.

Και δυστυχώς ναι - τα πέρνει συνέχεια (2 πατησιές πρωί και 2 το βράδυ) και 1 φακελάκι singulair κάθε απόγευμα.

Και όλοι στην αρχή ειδικά της έδιναν θεραπείες συνέχεια γιατί κανένα αντιβιωτικό δεν είχε αποτέλεσμα

Κι έτσι κατέληξε να πέρνει αυτά που πέρνει και τα οποία όπως μας έχουν πεί μέχρι το καλοκαίρι θα συνεχίσει να τα πέρνει.

ΑΡΤΕΜΟΥΛΑ
21-03-08, 16:15
Όταν λέω σαφή απάντηση εννοώ ότι ο κάθε ένας γιατρός το λέει με διαφορετικό όνομα είτε αλλεργικό ασθμα είτε αλλ.βρογχιτιδα.

Και δυστυχώς ναι - τα πέρνει συνέχεια (2 πατησιές πρωί και 2 το βράδυ) και 1 φακελάκι singulair κάθε απόγευμα.

Και όλοι στην αρχή ειδικά της έδιναν θεραπείες συνέχεια γιατί κανένα αντιβιωτικό δεν είχε αποτέλεσμα

Κι έτσι κατέληξε να πέρνει αυτά που πέρνει και τα οποία όπως μας έχουν πεί μέχρι το καλοκαίρι θα συνεχίσει να τα πέρνει.

Εχω την εντύπωση οτι το singulair το δίνουν προληπτικά σε κρίσεις ασθματικής βρογχίτιδας ακριβώς για να μην προχωρήσει αλλά επειδή δεν μπορώ να βρώ τον γιατρο μου τώρα θα σου απαντήσω επίσημα αύριο.

ROULITSA
21-03-08, 16:18
Το singulair της το έχουν δώσει για να μην κάνει ακροαστικά

ΑΡΤΕΜΟΥΛΑ
22-03-08, 09:52
Καλημέρα Ρουλίτσα όπως σου είπα θα επανέλθω δριμύτερη....

Λοιπόν το Singulair είναι όπως σού είπα για πρόληψη άσθματος και είναι δυνατόν να χορηγείται για 10 μήνες περίοδος χορήγησης απο Σεπτέμβριο μέχρι και Ιούνιο .....τώρα το flixodite είιναι υπερβολικό να χορηγείται για 10 μήνες το ανώτερο διάστημα είναι 2 μήνες ... Πέστο στον γιατρό σου, γιατί όπως ξέρεις η χορήγηση κορτιζονούχων παραπάνω απο 2 μήνες δεν είναι και ότι καλύτερο.

Εχω εμπιστοσύνη στον Γιατρό μου διότι μας γλύτωσε πολλές φορές απο το νοσοκομείο και είναι ειδικός νεογνολόγος.

Και οχι μόνο πιστεψέ με με τον Χρηστάκη μου τα εχω δει ολα..
Απο 1 μηνών μού έκανε βρογχιολίτιδες- βρογχιτιδες μέχρι πριν ένα μήνα που έκανε μεσα σε ένα μήνα 3 βρογχοπνευμονίες και η μία υπο αντιβίωση.

DALIA
24-03-08, 00:25
[quote="ΑΡΤΕΜΟΥΛΑ"]Καλημέρα Ρουλίτσα όπως σου είπα θα επανέλθω δριμύτερη....

Λοιπόν το Singulair είναι όπως σού είπα για πρόληψη άσθματος και είναι δυνατόν να χορηγείται για 10 μήνες περίοδος χορήγησης απο Σεπτέμβριο μέχρι και Ιούνιο .....τώρα το flixodite είιναι υπερβολικό να χορηγείται για 10 μήνες το ανώτερο διάστημα είναι 2 μήνες ... Πέστο στον γιατρό σου, γιατί όπως ξέρεις η χορήγηση κορτιζονούχων παραπάνω απο 2 μήνες δεν είναι και ότι καλύτερο.

ΑΡΤΕΜΟΥΛΑ ΑΝ ΔΕΝ ΗΣΟΥΝ ΑΠΟ ΑΘΗΝΑ ΘΑ ΕΛΕΓΑ ΟΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ.ΚΑΙ Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΚΑΙ Ο ΠΝΕΥΜΟΝΟΛΟΓΟΣ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΑΠΟΨΗ ΕΧΟΥΝ ΓΙΑ FIXOTIDE.ΥΠΕΡΒΟΛΗ.ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΦΙΛΕΣ ΟΤΙ ΤΟ ΧΟΡΗΓΟΥΝ ΤΟΣΟ ΚΑΙΡΟ.ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΑΙΜΑΤΟΣ ΓΙΑ ΑΛΛΕΡΓΙΚΟ ΑΣΘΜΑ ΚΑΝΑΤΕ? ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΕΧΕΙ ΜΟΝΟ ΒΗΧΑ? ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΟΡΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΣ?

ROULITSA
24-03-08, 09:02
Κορίτσια ευχαριστώ πάρα πολύ.

Έχουμε κάνει αλλεργικές εξετάσεις και δεν έχει κάποια ένδειξη - μόνο μέτρια αλλεργία στο αυγό που το κόψαμε κι αυτό προληπτικά για 1 μήνα περίπου χωρίς καμία βελτίωση (οπότε η αλλεργιολόγος είπε ότι δεν είναι από αυτό). Μάλιστα μας είπε ότι είναι αλλεργική αντίδραση στις ιώσεις!!! (Σημ 1 το παιδί δεν έχει αρρωστήσει ούτε μία φορά το χειμώνα) (Σημ2 η συγκεκριμένη αλλεργιολόγος είναι από τους κορυφαίους αλλεργ. στην Ελλάδα και η απάντηση που μας έδωσε ήταν πολύ γενική, Επίσης ενώ της είπαμε για το Flixotide ότι το πέρνει τόσο καιρό μας είπε να αυξήσουμε τη δόση για 14 ημέρες και μετά πάλι με την παλιά δόση).

Τέλος πάντων.
Κορίτσια θα το πώ στην παιδίατρό μου πάλι να δώ τι θα μου πεί.

Πάντως είναι τραγικό να μην υπάρχουν φάρμακα τα οποία να βοηθούν αποτελεσματικά.

DALIA
24-03-08, 12:06
EYXOMAI OΛΑ ΝΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ ΤΟ ΣΥΝΤΟΜΟΤΕΡΟ.ΚΑΙ ΜΕΙΣ ΕΧΟΥΜΕ ΑΠΟ ΧΘΕΣ ΠΑΛΙ ΒΗΧΑ ΑΛΛΑ ΕΜΕΝΑ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΣΕ 10 ΜΕΡΕΣ ΠΕΡΙΠΟΥ, ΤΟΣΟ ΚΡΑΤΑΕΙ.ΕΓΩ ΑΝ ΔΩ ΟΤΙ ΒΗΧΕΙ ΠΟΛΥ ΞΕΚΙΝΑΩ BEROVET.ΚΑΙ IΣΩΣ ΛΙΓΟ ΣΙΡΟΠΑΚΙ ΑΝΤΙS H PROSPAN.(ΟΡΟ ΣΥΝΕΧΕΙΑ )ΠΑΝΤΩΣ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΤΟΝ ΠΗΓΑ ΣΤΟΝ ΠΝΕΥΜΟΝΟΛΟΓΟ ΕΧΩ ΗΡΕΜΗΣΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ,ΠΛΕΟΝ ΔΕΝ ΑΓΧΩΝΟΜΑΙ.ΜΕ ΑΠΛΑ ΛΟΓΙΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ Ο ΜΙΚΡΟΣ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ ΜΕ ΜΙΚΡΟΤΕΡΟΥΣ ΒΡΟΓΧΟΥΣ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ Η ΠΑΡΑΜΙΚΡΗ ΙΩΣΟΥΛΑ 'Η ΜΥΞΟΥΛΑ ΝΑ ΤΟΥ ΠΡΟΚΑΛΕΙ ΒΗΧΑ.ΕΠΙΣΗΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΟΣΟ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΜΕΓΑΛΩΝΟΥΝ ΟΙ ΒΡΟΧΓΟΙ ΤΟΣΟ ΛΙΓΟΤΕΡΑ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΑ ΜΕ ΒΗΧΑ ΘΑ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ.
Υ.Γ.: ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΤΟ FIXOTIDE ΤΟ ΚΟΒΕΙΣ ΣΤΑΔΙΑΚΑ ΟΧΙ ΜΙΑ ΚΑΙ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΗ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ.ΠΙΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΣ ΤΩΝ 50 Ή ΤΩΝ 125?

Πάντως είναι τραγικό να μην υπάρχουν φάρμακα τα οποία να βοηθούν αποτελεσματικά.[/quote]

ROULITSA
24-03-08, 13:32
Της δίνουμε των Flixotide50.Είναι ακόμη μικρούλα για το 125. Berovent έπερνε συνέχεια αλλά τώρα που το καταργήσανε της δίναμε Aerolin το οποίο έχουμε κόψει εδώ και 2 εβδομάδες.

mamaka
27-03-08, 16:51
καλησπέρα ,

εμείς έχουμε φτάσει στο σήμειο που έχουμε αγοράσει και νεφελοποιητή!!
και κανουμε αμπούλες Aeroli & Flixotide
δεν θέλω να σε απαλπίσω όμως ο δικός μου με το που ξεκινήσει συνάχι την επόμενη έχει βήχα αλλά γαιδουρόβηχα!!!
είναι 5 χρονών και όλα ξεκίνησαν πέρυσι που ξεκινήσαμε παιδικό σταθμό ...
κάποια στιγμή πήρε και singulair είναι μασώμενα χάπια ( παιδιά βοήθησαν όσο δεν φαντάζεστε) τώρα είμαστε με τον νεφελοποιήτη αγκαλιά!!

ROULITSA
28-03-08, 09:40
Κάνει συνέχεια flixotide & aerolin?

Εμάς τελικά μας είπε πάλι η παιδίατρος να συνεχίσουμε κανονικά το flixotide τουλάχιστον μέχρι το καλοκαίρι.

Τις τελευταίες 3 ημέρες η μικρή μπούκωσε και ο βήχας χειροτέρεψε οπότε κάνει και aerolin πάλι.

Ο γιατρός σας τι σας λέει? Πότε θα του φύγει του μικρού?

Πηγαίνει ακόμη παιδικό?

Η μικρή μου δεν έχει ξεκινήσει ακόμη. Ελεγα να αρχίσει από Σεπτέμβρη αλλά με αυτά που ακούω μάλλον θα την κρατήσω σπίτι ακόμη.

mamaka
28-03-08, 09:43
σχεδόν κάθε μήνα ....
δεν μας έχει πει τίποτα ο παιδίατρος είναι απλά ευαίσθητος στον βήχα ...
πηγαίνει σχολείο ( προνήπιο φέτος) δεν μπορώ να τον σταματήσω γιατι θα τον πάω πίσω ...

πάντως το aerolin & flixotide δεν έχουν καμία σχέση αν τα εφαρμόζεις με νεφελοποιητή ( σάφως καλύτερα )

ROULITSA
28-03-08, 09:57
Πόση ώρα περνάει εκεί? Έχω ακούσει για 20λεπτα.

Ο μικρός έχει παραγωγικό βήχα?
Μέχρι πότε θα τα κάνει όλα αυτά?

Ελπίζω να του περάσουν γρήγορα για να μην ταλαιπωρείτε το παιδάκι.

mamaka
28-03-08, 10:30
roulitsa , είναι ανάλογα την ποσότητα του φαρμάκου, εμείς είμαστε γύρω στα 15 λεπτά όμως δεν τον στεναχωρεί .. ο βήχας ναι είναι παραγωγίκος , τώρα που θα καλμάρει μας είπε ο γιατρός να κάνει είσπνοές με ceretide για συντήρηση μέχρι το καλοκαιράκι .
Νεφελοποιητή κάνει όποτε έχει βήχα , ξέρεις τι αντιβίωση έχουμε γλυτώσει με αυτό ??

ROULITSA
28-03-08, 10:32
Ελπίζω να σας πάνε όλα καλά.

Πέρισυ το καλοκαίρι είχε ηρεμήσει?

mamaka
28-03-08, 10:33
ναι γιατί δεν κόλλαγε καμία ίωση οπότε ούτε βήχες ούτε τίποτα είμασταν ήρεμοι...

ROULITSA
28-03-08, 10:41
Οπότε μπορώ να ελπίζω κι εγώ για τη μικρή? :D
Μακάρι να τελειώσουν όλα αυτά και όλα τα παιδάκια να ηρεμήσουν και να είναι χαρούμενα :)

mamaka
28-03-08, 10:44
αυτό ξαναπέστο ...
εμείς είμασταν 1 βδομάδα στην Ευρωκλινική πριν μια βδομάδα με τη μικρή με 40 πυρετό ΙΩΣΗ ,,, μόνο πυρετό και τίποτα άλλο άσε κοντεύω να πάρω δίπλωμα παιδιατρικής με όλες αυτές τις ιώσεις!!!

ROULITSA
28-03-08, 10:46
:cry:

mamaka
28-03-08, 10:58
άστα .. αυτά έχουν τα παιδάκια όμως!!!! τι νακάνεις ? τα βάλεις στην γυάλα να μην αρρωσταίνουν? δεν γίνεται! :roll:

DALIA
28-03-08, 12:10
κοριτσια καλημερα και απο μενα.οπως σας ειπα το προηγουμενο σαββατοκυριακο ξεκινησαμε βηχα.εγω του ξεκιναω κατευθεια berovent για 4 μέρες και περναει.αυτη τη φορα ειπα να το διακινδυνεψω και του δωσα ενα σιροπι με propoli είναι φυτικο ( χωρις συνταγη γιατρου ) και του περασε μεσα σε 3 μερες ο βηχας χωρις εισπνοες.εγω έχει 1 μηνα περιπου που εκοψα το singulair. εννοειται οτι συνεχεια ειμαι με το fysiomer για καθαρη μυτη.
ΕΥΧΟΜΑΙ ΟΛΑ ΝΑ ΜΑΣ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ ΤΟΝ ΕΠΟΜΕΝΟ ΧΕΙΜΩΝΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΜΑΣ.ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΜΑΣ ΝΑ'ΝΑΙ ΥΓΙΕΣΤΑΤΑ! :)

mamaka
28-03-08, 12:23
Αλέκα μου, το θέμα είναι να κάθεται και το παιδί για το fysiomer!! ο δικός μου είναι 5 χρονών και δεν τον κρατάει ούτε ο μπαμπάς του για spray!!
γίνεται το έλα να δεις!!!

ROULITSA
28-03-08, 12:31
Aλέκα τώρα που καταργήθηκε το berovent τι θα κάνεις? Εμάς μας είπαν aerolin.

Επίσης τι ακριβώς είναι αυτό το σιροπι με propoli? Pls στείλε αναλυτικά πληροφορίες.

Για την μύτη δεν έχω δοκιμάσει fysiomer αλλά pulmicort το οποίο γράφει για άνω των 6ετων αλλά η γιατρός είπε οτι είναι οκ.

Αυτή τη στιγμή για την μύτη της βάζω ΠΟΛΥ ορό

DALIA
28-03-08, 14:32
[quote="ROULITSA"]Aλέκα τώρα που καταργήθηκε το berovent τι θα κάνεις? Εμάς μας είπαν aerolin.

Επίσης τι ακριβώς είναι αυτό το σιροπι με propoli? Pls στείλε αναλυτικά πληροφορίες.

ROYLITSA μου εισαι σιγουρη για το berovent? θα μαθω απο εγκυρη πηγη αν οντως ετσι ειναι τοτε aerolin ειναι το ιδιο ακριβως.πολυ καλα κανεις με ορο. μπορεις να πας σε φαρμακειο και να ζητησει σιροπι με propoli κυκλοφορουν νομιζω 2-3 στην αγορα τα οποια ειναι εξισου πολυ καλα.απλα διευκρινησε οτι ειναι για παιδι. ( αν και ολα αυτα ειναι φυτικα ).θα σου στηλω πμ απο το σπιτι

ROULITSA
28-03-08, 14:49
Ευχαριστώ πολυυύ :D

mamaka
28-03-08, 15:02
εμείς πάντως ποτέ δεν πήραμε κάτι διαφορετικό απο Aerolin & Flixotide

DALIA
28-03-08, 21:55
κοριτσια τι ειναι ο νεφελοποιητης?.

mamaka
29-03-08, 09:36
Αλέκα , ονεφελοποιητής είναι μια ηλεκτρική συσκευή που έχει μασκούλα και βάζεις σε υγρή μορφή το φάρμακο και παράγει καπνό , όποτε το φάρμακο πάει καλύτερα στους πνεύμονες του παιδίου..

εμείς που έχουμε κάνει και τις δυο μορφές μάσκας σε πληροφορώ οτι με τον νεφελοποιήτη είδαμε γρηγορότερα αποτελέσματα , βέβαι η τιμή του είναι λίγο τσουχτερή ( ~ 500€) αλλά μπορεί να στον γράψει το ΙΚΑ ή γενικά το ταμείο σου

DALIA
29-03-08, 15:01
ευχαριστω πολυ mamaka για την πληροφορια.καταλαβα τι ειναι,περισυ που νοσηλευτικαμε σε κλινικη με βρογχοπνευμονια για 2 μερες σε τετοια μορφη μας χορηγουσαν το φαρμακο.φετος απο σεπτεμβριο 3-4 φορες που τον επιασε βηχας με τη μασκουλα και το berovent περνουσε.( εως μεσα φεβρουαριου του εδινα και singulair )

ROULITSA
03-04-08, 16:16
Aλέκα περιμένω πμ για το propoli...

DALIA
04-04-08, 09:20
Aλέκα περιμένω πμ για το propoli...

ROULITSA ΕΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΠΗΡΕΣ ΞΑΝΑΓΡΑΨΕ ΜΟΥ!!!

ROULITSA
04-04-08, 09:21
οχι δεν το πηρα :cry:

DALIA
04-04-08, 10:39
ROULITSA μου αυτο που πηρα εγω λεγεται propoli mix, ειναι καινουριο προιον τελειως φυτικο προιον.Απ'οτι ξερω ομως κυκλοφορουν και αλλα σιροπια στην αγορα με προπολι και απ'οτι ξερω ειναι εξισου καλα.παντως αν διαβασεις για τις ιδιοτητες της προπολη θα παθεις πλακα.εγω σου λεω του περασε ο βηχας μεσα σε 2 μερες χωρις καμια εισπνοη.( κοιτα μπορει να ειναι και τυχαιο και να μην παιζει ρολο το σιροπι ) αλλα παντα μας κρατουσε καμια 10 μερες ο βηχας.

Υ.Γ.: εχεις δικιο για το berovent καταργηθηκε αλλα οχι για λογους επικυνδηνοτητας αλλα για οικονομικους.

Η ΜΙΚΡΟΥΛΑ ΣΟΥ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ?

ROULITSA
04-04-08, 10:42
Αλέκα σε ευχαριστώ για το email.

Η μικρούλα είναι τα ίδια - βήχας και μιξούλες.

Διάβασα για το propoli στο internet.
Πόσες κουταλιές του έδινες?
¨
Έχουν παρενεργειες?

DALIA
04-04-08, 11:44
Εγω του εδινα 3 κουταλιες τις σουπας μεσα στον χυμο του την ημερα.Ειναι τελειως φυτικα ( τουλαχιστον αυτο που πηρα εγω) αυτα δεν αναγραφονται πανω ουτε καν παρενεργειες.

ROULITSA
04-04-08, 11:48
Ευχαριστώ Αλέκα
Θα το δοκιμάσω και θα σου πώ

vicky67
06-04-08, 09:14
ο μικρός μου είναι 3,5 πήγε φέτος παιδικό και έχουμε περάσει τα πάντα
όλες τις ιώσεις. βήχας, γαστρεντερίτιτδες, πυρετοί αμυγδαλίτιδες, πυρετούς, είμαστε μονίμως με φάρμακα aerolin, aerius, seretide, αλλά ελπίζω του χρόνου που θα είναι κα μεγαλύτερος να λιγοστέψουν τα κρούσματα. Ο ανηψιός μου μέχρι τα 4 ήταν συνέχεια άρρωστος , λίγο μετά τα 4 μέχρι κα τώρα που είναι 7 αρρωσταίνει 1-2 φορές τον χρόνο.
Υ Π Ο Μ Ο Ν Η !!

ROULITSA
07-04-08, 08:45
Εχεις δικιο Vicky67
Όμως ειναι τοσο ψυχοφθόρο να βλέπεις να πέρνει το παιδάκι σου τόσα φάρμακα. Τώρα η μικρούλα μου έκανε πάλι ωτίτιδα. Μόλις αρχίζουν οι μυξούλες, ο βήχας γίνεται όλο και πιο έντονος και μετά ωτίτιδα.

Τι να πώ!!!! Απελπισία με πιάνει καμιά φορά.

pastoula
23-09-08, 00:52
Με βοηθησατε παρα πολυ, απο την αποψη οτι βλεπω οτι δεν τα περναει μονο το δικο μου παιδι αυτα (και εννοω τον επιμονο βηχα με κορτιζονη/aerolin/singulair ανα τακτα διαστηματα) και καπως παιρνω κουραγιο γιατι εχω απελπιστει με τον βηχα.

Μια πολυ καλη ω/ρι/λα γιατρος μου ειχε πει τα εξης για τις μυξουλες. Χρηση οτριβιν για 5 με 6 μερες/ 3 φορες τη μερα και μετα αν οι μυξουλες επιμενουν μονο ορο. Παραλληλα,απο την αρχη, πρεπει να καθαριζεται η μυτουλα του παιδιου συνεχεια απο τις μυξες. Αν δεν μπορει να τη φυσηξει μονο του πρεπει να την καθαρισει η μαμα!!!!! Ξερετε με εκεινη τη συσκευη που 'ρουφαει' τις μυξες (η μια ακρη στο στομα της μαμας και η αλλη στη μυτουλα του παιδιου). Οσο ακουτε μυξες στη μυτουλα του παιδιου τοσο θα τισ ρουφατε. Οσες φορες τη μερα κι αν χρειαστει. Ξερω, ξερω ακουγεται χαλια,ειναι αβολο πολυ για τα μικρα, αλλα πολυ πολυ αποτελεσματικο. Οσο παραμενουν οι μυξες στη μυτη ειναι επικινδυνο για ωτιτιδες και βρογχιτιδα.

ROULITSA
23-09-08, 08:58
Αχ! pastoula!! 10 αμπούλες την ημέρα της βάζω. Το καλό είναι ότι έχει μάθει και φυσάει την μύτη της με δύναμη και συνήθως δεν βγάζω εγώ τίποτα με το οtrisalin.
Το καλοκαίρι βγήκε σχετικά καλά αφού συνέχεια την βουτάγαμε στη θάλασσα. Δεν μπορείς να φανταστείς πως καθαρίζει η μυτούλα με το θαλασσινό νερό!!

Τώρα που μπαίνει ο χειμώνας να δούμε πως θα τον περάσουμε!!

Όσον αφορά το otrisalin εγώ ξέρω ότι δεν κάνει να χρησιμοποιείται παραπάνω από 3 ημέρες - τώρα τι να πώ..

Athena
23-09-08, 09:13
Όσον αφορά το otrisalin εγώ ξέρω ότι δεν κάνει να χρησιμοποιείται παραπάνω από 3 ημέρες - τώρα τι να πώ..και βεβαια κανει,δεν περιεχει καποια χημικη ουσια,θαλασσινο νερο ειναι κι αυτο.

ROULITSA
23-09-08, 09:16
Βρε Αθηνά τα μπέρδεψα - otrivin ήθελα να γράψω ( είναι πρωί ακόμα!!) :)

DALIA
23-09-08, 09:24
Μαλλον το otrivin εννοει η Roulitsa και το ιδιο ξερω και εγω οχι πανω απο 3 μερες.

Athena
23-09-08, 09:29
Βρε Αθηνά τα μπέρδεψα - otrivin ήθελα να γράψω ( είναι πρωί ακόμα!!) :)καλημεεεεραααααααα!ολη μερα. :)

Μαμά κ Bibi
28-09-08, 02:16
Κοριτσάκια καλησπέρα,
Λοιπόν παρακολουθώ τις συζητήσεις σας κ μου ρχεται να βαλω τα κλάματα....Είμαι κι εγώ απογοητευμένη....
Λοιπόν εμέις ξεκινήσαμε με μύξες κ βάζαμε πολύ πολύ ορό. Εν τω μεταξύ επειδή μένουμε κ σε νησί ξεκινήσαμε μπανάκια από όταν ήταν 5 μιση μηνων που μας αρέσουν ΤΡΕΛΑ κ που θεωρούσα ότι τη βοηθάω τη μικρουλίτσα μου...Σιγά σιγά άρχισε το βράσιμο. Πάμε στην παιδίατρο μου λέει δεν ελιναι τίποτα, μυξούλες είναι που έχουν εγκλωβιστεί, πολύ πολύ ορό κ όλα καλά. Όμως το βρασιμο συνεχίζει. Την πάω σε πνευμονολόγο, μου λέει τα ίδια, δεν έχει ακροαστικά, ορό και χτύπημα στην πλάτη κ να μην είναι πολύ ώρα ξαπλωμένη (που δεν ήταν σιγά μην καθόταν!).
Όμως όπως καταλαβαίνεται το βράσιμο ήταν πολύ έντονο παρόλα τα μπάνια κ τις βουτιλες κ τον όρό κ όλα. Ξανά παιδίατρο μου λέει ότι μάλλον θα κάνει κάποια στιγμή άσθμα, προς το παρόν κάνει έναν ήπιο βροχοσπασμό, προτείνει να μη δώσουμε σπρέυ (μου είπε κ για ένα που το λένε πρόληψη?? δε θυμάμαι ) γενικά να μη δώσουμε τπτ, δε χρειάζεται, μόνο με αιθέριο έλαιο ευκάλυπτο εντριβές και στο μπάνιο, ορό και πολύ χτύπημα στη πλάτη (εκείνη προσέξτε μου λέει χτυπάς δυνατα! με λυγισμένα τα δάχτυλα και με την εξωτερική τους πλευρά χτυπάς δυνατά πίσω στην πλάτη δεξιά και αριστερά ΔΥΝΑΤΑ. μου το έδειξε κι όλας). Ωστόσω επειδή το μωρό μου έβραζε πολύ, την ξαναπάω στην πνευμονολόγο η οποία αυτή τη φορά δε συμφώνησε, μου είπε ότι έχει κάνε έντονο βροχόσπασμο κ με στέλνει Αθήνα στην ΣΑΞΩΝΗ-ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ που είναι αλλεργιολόγος (αλήθεια καλό θα ήταν να λέμε ονόματα των γιατρών) κορυφαια όπως μου είπε.
Πήγαμε λοιπόν σε αυτήν, κάναμε κάποιες βασικές αλλεργικές εξετάσεις, όπου φάνηκε πως δεν έχει ειδικές αλλεργίες (δλδ σε τροφές) αλλά έχει μια αλλεργική προδιάθεση και σαν συμπέρασμα μου είπε ότι αντιδρά με αλλεργικό τρόπο στις ιώσεις (κ κάποια άλλη μανούλα το ανέφερς), πέρασε κάποια ίωση και αντιδρά έτσι. Α! Εκείνη μου είπε όχι αιθέριο έλαιο ευκαλύπτου, το αποφευγουμε γιατί μπορεί να δρα ερεθιστικά και ΟΧΙ δυνατό χτύπημα στην πλάτη. Στην παραγματικότητα μου είπε πολύ απαλό!Λοπόν εδώ κ ένα μήνα σχεδόν έιμαστε με αερολίν κ φλιξοτάιτ και τπτ.απογοήτευση..το μπεμπάκι μου βράζει...η ΣΑΞΩΝΗ λέει πως αυτά είναι χρονοβόρα κλπ κλπ... διάβασα κ τις δικές σας ιστορίες καιαπογοητεύτηκα..

σας έπρηξα αλλάδν ξέρω ήθελα να ταπω...δεν ξέρω τι νακάνω..άσε που νιώθω κ ενοχές μήπως με τα μπάνια την κρύωσα (οι γιατροί μου λένε πως δεν φταίει αυτό).

ROYLITSA δεν μας είπες για εκέινο το σιρόπι με την πρόπολη..΄΄εκανε τπτ?
Καλό βράδυ

Fivi
28-09-08, 16:30
Τι να πω και εγω με αυτα που διαβαζω!
Και εμεις ξεκινησαμε με ενα απλο βηχα και συναχι πριν απο 2 εβδομαδες! Πηγαμε στον παιδιατρο, δεν ειχαν ουτε βρογχιτιδα, ουτε ωτιτιδα...τιποτα, μια απλη ιωση! Μετα απο μια εβδομαδα σηκωσαμε πυρετο και οι δυο μαζι!!!! Πηγαμε ξανα παιδιατρο, παλι τιποτα!!!!! Ομως ο πυρετος δεν σταματαει, το βραδυ δεν κοιμουνται απο το βηχα και το μπουκωμα, ξεκινησαμε aerolin-flixotide-soldesanil-atarax-garamat(σταγονες για την μυτη) + depon,ponstan (για τον πυρετο) και σημερα η μεγαλη μου την ποναει το αφτι της και εχει ωτιτιδα!!!! Και ο παιδιατρος μας εδωσε procef! Τι να πω???? Εχουν εξαντληθει και οι δυο τοσο πολυ που δεν μπορω να τις βλεπω αλλο ετσι!

Athena
28-09-08, 17:48
Εγω τους εκανα εντριβη με την κρεμα της propoline με εχινακεια και ευκαλυπτο.Βοηθουσε αρκετα.Στον Μαριο δεν εδωσα το σετ αερολιν-φιξοταιντ-σολντεσανιλ.του εκανα ομοιπαθητικη και αρρωστησε μονο μια φορα πριν απο αυτη,μετα καθολου.

Ομοιπαθητικα σκευασματα θαυματουργα ειναι οι σταγονες
L52 της εταιριας LEHNING(ΓΡΙΠΗ,ΒΗΧΑΣ.ΣΥΝΑΧΙ.ΑΔΥΝΑΜΙΑ)
Drosera complexe N°64(ΞΗΡΟ ΒΗΧΑ)
Kreosotum complexe N°62(ΒΡΟΧΙΤΙΔΑ)

http://www.lehning.com

pastoula
29-09-08, 03:42
ακριβως τα ιδια μας ειπε και η δικη μας γιατρος στην Ελλαδα (γιατι μενω γερμανια), οτι δηλαδη έχει μια αλλεργική προδιάθεση και αντιδρά με αλλεργικό τρόπο στις ιώσεις. Αφου περασαμε εναν χειμωνα (στη γερμανια) με συνεχεις βρογχιτιδες, βηχα κα αντιβιωσεις ειχα απελπιστει εντελως. Μεχρι που ηρθαμε διακοπες το καλοκαιρι στην Ελλαδα και ξαναρρωστησε και εκει η παιδιατρος μας ειπε αυτο που ανεφερα πιο πανω και μας προτεινε το Singulair. Πραγματικα το Singulair ειναι φοβερο.Αποφευγεται και η βρογχιτιδα και το ασθμα, μονο που πρεπει να δινεται καθημερινα ακομα και οταν το παιδι ειναι καλα. Αλλα αξιζει τον κοπο. Τα γραφω αυτα για την μαμα κ Bibi. Ρωτησε τον ή την παιδιατρο σου για το Singulair. Ειναι πραγματικα πολυ καλο, μονο που αν αρχισει το παιδι σου να το παιρνει τα αποτελεσματα θα φανουν μετα 14 μερες (γι'αυτο ισως χρειαζεται και να το παιρνει συνεχεια)

ROULITSA
29-09-08, 09:19
Mama κ Bibi τα ίδια μας είπε και εμάς η συγκεκριμένη αλλεργιολόγος.
Όμως εμένα δεν με έπεισε καθώς η μικρή μου το έχει αυτό το βήχα από από 10μηνών-τώρα είναι 2χρ και δε σταματάει ούτε τα καλοκαίρια!! Βήχει μονίμως - με φλέμματα. Δεν μπορεί λοιπόν να είναι αλλεργική στις ιώσεις καθώς δεν αρρώστησε το καλοκαίρι (ούτε το χειμώνα αρρώστησε αλλά πές ότι ήταν κάποια ελαφριά ίωση και δεν φάνηκε - το καλοκαίρι όμως????)

Γενικά το έχουμε ψάξει πάρα πολύ - μέχρι και τέστ DNA μας βάλανε να κάνουμε- και τελικά μετά από πάααααρα πολλές συζητήσεις που κάνω με άλλους γιατρούς (μας ξέρουν όλοι σχεδόν) και με μαμάδες και από τους γνωστούς μας κατάλαβα ότι σχεδόν τα μισά και ίσως παραπάνω παιδάκια θα το περάσουν αυτό αλλά θα τους φύγει κάποια στιγμή αργότερα. (Τώρα τι φταίει και τα παιδάκια μας αρρωσταίνουν πιο συχνά απ'ότι αρρωσταίναμε εμείς παλιά δεν το ξέρω - αλλά κοιτάω γύρω μου και καταλαβαίνω εν μέρει!!!!!!)

Εμείς θα κάνουμε μία τελευταία προσπάθεια με ακτινογραφία ιγμορίων μήπως δείξει κάτι - άν δεν δείξει κάτι η εξέταση τότε δεν θα κάνουμε άλλες - του έχουμε αλλάξει τα φώτα του παιδιού στις εξετάσεις!!!

Όσον αφορά την προπολη δεν αγόρασα αλλά βάζω μισό κουταλάκι μέλι στο γάλα της μικρής - το κάνω αυτό περίπου 1 μήνα και ο βήχας έχει μαλακώσει κάπως - μη φανταστείς τεράστια διαφορά αλλά δεν έχει συνέχεια αυτά τα ξεσπάσματα που είχε παλιότερα!

Αυτή τη στιγμή η μικρη κάνει seretide & sungulair (και είμαστε στο φθινόπωρο ακόμη - το χειμώνα ελπίζω να μην το βγάλουμε όπως πέρισυ :( ) Επίσης αυτό που την βοήθησε πάρα πολύ την μικρή είναι το atrovent όμως΄είναι απαίσιο και το αφήσαμε καθώς το βράδυ πεταγόταν στον ύπνο της και φώναζε κλαίγοντας "όχι το πράσινο" Αλλά βοηθάει πραγματικά.

Τέλος μίλησα με την παιδίατρό μου και μας είπε να της κάνουμε το εμβόλιο για τις ιώσεις - όχι ότι άν το κάνει δεν θα αρρωστήσει αλλά θα τις περάσει πιο ελαφριά. Ξέρω ότι στα παιδάκια που έχουν αναπνευστικά προβλήματα βοηθάει - τώρα θα το δούμε αυτό και στην πράξη.Συζήτησέ το πάντως κι εσύ με τον δικό σου παιδίατρο. Ελπίζω να βοήθησα.

Όντως είναι απελπιστικό να μην μπορείς να κάνεις κάτι αποτελεσματικό για το παιδάκι σου και να το βλέπεις να ταλαιπωρείται έτσι :cry: Δεν είχα ποτέ πολλά πάρε δώσε με γιατρούς και πίστευα ότι για όλα υπάρχουν θεραπείες. Όμως άλλα βιώνω.... :cry:

Επίσης το χειμώνα της έκανα εισπνοές με ευκάλυπτο - όμως ο ευκάλυπτος σε μεγάλες ποσότητες μπορεί να γίνει τοξικός - θέλει προσοχή.

Αthena αυτά τα ομοιοπαθητικά σε τι δοσολογία τα δίνεις?? Επίσης η κρέμα με τον ευκάλυπτο κάνει για παιδάκια (από ποιά ηλικά)?/

elena32
29-09-08, 09:57
οταν λες το εμβολιο για τις ιωσεις μηπως εννοεις το εμβολιο γριπης?

ROULITSA
29-09-08, 10:06
Ναι

Athena
29-09-08, 21:55
Αthena αυτά τα ομοιοπαθητικά σε τι δοσολογία τα δίνεις?? Επίσης η κρέμα με τον ευκάλυπτο κάνει για παιδάκια (από ποιά ηλικά)?/4 σταγονες σε νερο,τεσσερις φορες την ημερα.

evoulita
30-09-08, 14:04
υπάρχει ευκάλυπτος σε αιθ ελαιο. εγω της ρίχνω 2-3 σταγόνες στο μαξιλαρι της το βραδυ και την βοηθάει στον υπνο.

elena32
03-10-08, 00:12
να ρωτησω.το singulair ειναι σε χαπι η σε σιροπι?μου το προτεινε κι εμενα για τη μικρη ο παιδιατρος κ μου πε σε χαπι.πως γινεται να παρει παιδι 3 ετων χαπι?δεν ρωτησα ακριβως δεν ξερω αν θα της το δωσω

ROULITSA
03-10-08, 08:59
Εμείς της δίνουμε τα φακελάκια σε σκόνη (την οποία ή την δίνεις όπως είναι ή την ανακατεύεις με λίγη στερεά τροφή - κατα προτίμηση γιαούρτι όχι σε όλο το γιαούρτι αλλά βάζεις τη σκόνη στο κουτάλι και λίγο γιαούρτι και το δίνεις)

Το ξέρω ότι υπάρχει και σε χάπι αλλά δεν ξέρω από ποιά ηλικία και μετά ξεκινάνε να το δίνουν σε αυτή τη μορφή.

DALIA
03-10-08, 09:52
Και εμεις τη σκονη περναμε ειναι ακριβως το ιδιο.Αλλα μια φιλη μου περυσι που ηταν 3 ο γιος της το χαπι περνανε ( προσοχη ομως γιατι νομιζω το χαπι ειναι 2 ειδων αναλογα την ηλικια ) και απ'οτι μου ειπε διαλυεται αμεσως στο στομα.
Εγώ παιδια εχω ευχαριστα τον επιασε βηχας 3-4 μερες ορο,2 μερες οtrivin και μια φορα σιροπι antis και τελος.Εχθες που πηγα στον παιδιατρο και συζητησαμε μου ειπε οτι αφου ειχαμε το ιστορικο με την βρογχοπνευμονια και τις 2 βρογχιολιτιδες καλο ειναι μεχρι τα 5 να κανουμε το αντιγριπικο.Παντως περυσι που το ειχαμε κανει ο χειμωνας περασε πολυ ανωδυνα με κανα δυο φορες πυρετο μεχρι 38,5 και μυξουλες.

elena.
03-10-08, 11:08
υπάρχει ευκάλυπτος σε αιθ ελαιο...

μηπως ξερουμε απο τι ηλικια μπορουμε να "χρησιμοποιουμε" τα αιθερια ελαια στα μωρακια?

pastoula
04-10-08, 11:05
Η μονη διαφορα στη σκονη Singulair και στο χαπι ειναι οτι τη σκονη μπορεις να την δινεις ανεξαρτητα με το ποτε εφαγε, ενω το χαπι (το οποιο τρωγεται ευχαριστα) πρεπει να το δινεις 1 ωρα πριν το φαγητο ή 2 ωρες μετα το φαγητο. Και τα δυο βεβαια δινονται το βραδυ πριν τον υπνο. Εγω δοκιμασα και τα δυο στο δικο μου παιδι που ειναι 2 χρονων.Δυσκολευομουνα ομως να κρατησω τα ωραρια για το χαπι (αντε να πεισσε ενα παιδι δυο χρονων μη φας τωρα θα φας σε π.χ. μιση ωρα) γι'αυτο του δινω τη σκονη.
Υπαρχει και ελαια ευκαλυπτου για παιδια, μονο που ειναι σε στυλ αλοιφης. Εχει τα ιδια αποτελεσματα με τα αιθερια ελαια για μεγαλους.

Kelly26!!!
04-10-08, 16:53

μηπως ξερουμε απο τι ηλικια μπορουμε να "χρησιμοποιουμε" τα αιθερια ελαια στα μωρακια?

Και εγώ χρησιμποιώ ευκάλυπτο όταν είναι κρυωμένη, μου το πρότεινε ο παιδίατρος.Εμένα τώρα είναι 2 χρονών και κάτι και μιας και αρρωσταίνουμε συχνα το χρησιμποιούμε εδώ και κάτι μήνες..τώρα για μικρότερα παιδάκια δεν ξέρω..

Athena
04-10-08, 17:44

μηπως ξερουμε απο τι ηλικια μπορουμε να "χρησιμοποιουμε" τα αιθερια ελαια στα μωρακια?απο 2 μηνων και μετα. :)

evoulita
06-10-08, 16:07
Απο μωρά μπορει να χρησιμοποιηθει ο ευκαλυπτος. ειναι φυτο σε αιθ ελαιο. στο μαξιλαρακι 2-3 σταγονες για να εισπνεεται. Επίσης το χειμώνα και πάνω στο καλοριφερ. με την ζεστη μυρίζει ολο το δωμάτιο. μπορείς να το κάνεις και για εισνοπές. σε κατσαρολα βραστο νερο. μερικεσς σταγόνες και εισπνοές.

Athena
06-10-08, 16:17
- Βασιλικός: Στον αρωματιστή ή σαν άρωμα αραιωμένο σε αλκοόλη, ηρεμεί και ξεκαθαρίζει τις σκέψεις. Ευεργετικός στα κρυολογήματα και αποχρεμπτικός με εσωτερική χρήση. Αδιάλυτος πάνω σε τσιμπήματα εντόμων.
- Γεράνι: Στον αρωματιστή ή σαν άρωμα αραιωμένο σε αλκοόλη, ως απολυμαντικό. Σαν άρωμα, απομακρύνει τις άσχημες μυρωδιές. Μια σταγόνα σε νερό, ως πλύση για το στόμα για ευχάριστη αναπνοή. Κατά της κυτταρίτιδας.
- Γκρέιπ φρουτ: Στον αρωματιστή ή σαν άρωμα αραιωμένο σε αλκοόλη, ως τονωτικό. Κατά της κυτταρίτιδας και της παχυσαρκίας.
- Δάφνη: Στον αρωματιστή ή σαν άρωμα αραιωμένο σε αλκοόλη, βοηθάει στη μελέτη, κατευνάζει την ανησυχία και την ταραχή. Για αρθρίτιδες, για ρευματισμούς, για όλες τις δερματίτιδες και για την τριχόπτωση.
- Δεντρολίβανο: Στον αρωματιστή ή σαν άρωμα αραιωμένο σε αλκοόλη, ανακουφίζει από το κρυολόγημα και τη βρογχίτιδα. Βοηθάει το λεμφικό σύστημα. Καταπραΰνει τους πόνους των ποδιών. Σε πληγές, καψίματα ως επουλωτικό. Ωφελεί τη μνήμη.
- Δυόσμος: Στον αρωματιστή ή σαν άρωμα αραιωμένο σε αλκοόλη, κατευνάζει την έξαψη, ανακουφίζει από τον πυρετό και τους πονοκεφάλους. Για χρόνιες δερματικές παθήσεις, αρθριτικούς πόνους, κουρασμένα πρησμένα άκρα.
- Ευκάλυπτος: Στον αρωματιστή ή σαν άρωμα αραιωμένο σε αλκοόλη, απολυμαίνει το χώρο και βοηθάει την αναπνοή. Εξωτερικά σε μυϊκούς, αρθριτικούς πόνους.
- Κόλιανδρος: Στον αρωματιστή ή σαν άρωμα αραιωμένο σε αλκοόλη, ως ηρεμιστικό κατά του εκνευρισμού, για πονοκεφάλους. Για ευερέθιστο δέρμα, αλλεργικούς τύπους δέρματος.
- Κυπαρίσσι: Στον αρωματιστή ή σαν άρωμα αραιωμένο σε αλκοόλη, για το άσθμα, δύσπνοιες, βήχα. Για κυτταρίτιδα, για λιπαρό και κουρασμένο δέρμα.
- Λεβάντα: Στον αρωματιστή ή σαν άρωμα αραιωμένο σε αλκοόλη, απολυμαίνει το χώρο και τονώνει το νευρικό σύστημα. Το αρωματικό νερό της στο δέρμα για εγκαύματα του ήλιου, στους κροτάφους και στο μέτωπο για πονοκεφάλους, στο μασάζ για πόνους μυών.
- Λεμόνι: Στον αρωματιστή ή σαν άρωμα αραιωμένο σε αλκοόλη, ως αντισηπτικό, καθαρίζει τις αρνητικές ενέργειες στο χώρο. Για φλογώσεις, δερματίτιδες, κουρασμένους μυς, φλεβίτιδες, κιρσούς και για τσιμπήματα εντόμων.
- Μαντζουράνα: Στον αρωματιστή ή σαν άρωμα αραιωμένο σε αλκοόλη, ως τονωτικό του νευρικού συστήματος, για αϋπνίες και ημικρανίες. Τονώνει το ανοσοποιητικό του δέρματος, για μυϊκούς πόνους, χτυπήματα, διαστρέματα, πρηξίματα, ερεθισμένα δέρματα, φλογώσεις.
- Μάραθος: Στον αρωματιστή ή σαν άρωμα αραιωμένο σε αλκοόλη, ωφελεί το γαστρεντερικό σύστημα με εισπνοές.
- Μέντα: Στον αρωματιστή ή σαν άρωμα αραιωμένο σε αλκοόλη, απολυμαίνει την ατμόσφαιρα, ανοίγει την αναπνοή, μειώνει τους διάφορους πόνους, ανακουφίζει από το κρυολόγημα και το πυρετό. Τονώνει την αιμάτωση της επιδερμίδας. Για τσιμπήματα από έντομα.
- Περγαμόντο: Στον αρωματιστή ή σαν άρωμα αραιωμένο σε αλκοόλη, ως αντικαταθλιπτικό, χαρίζει ευχάριστη διάθεση και δίνει υπέροχο άρωμα. Χρησιμοποιείται σαν λοσιόν κατά της δερματίτιδας.
- Πεύκο: Στον αρωματιστή ή σαν άρωμα αραιωμένο σε αλκοόλη, ως χαλαρωτικό για αϋπνίες, νευρικότητα, αναζωογονητικό του εγκεφάλου.
- Πορτοκάλι: Στον αρωματιστή ή σαν άρωμα αραιωμένο σε αλκοόλη, κατά της ταχυπαλμίας και της αϋπνίας. Τονωτικό, ξεκουράζει όλο το σώμα και το ανανεώνει.
- Ρίγανη: Στον αρωματιστή ή σαν άρωμα αραιωμένο σε αλκοόλη, για το άσθμα, τη βρογχίτιδα, το βήχα και την κυτταρίτιδα. Αραιωμένο για τις ψείρες.
- Σιτρονέλα: Στον αρωματιστή ή σαν άρωμα αραιωμένο σε αλκοόλη, εντομοαπωθητικό, ή πάνω στο σώμα του καλοριφέρ, αραιωμένο με κάποια βάση που προτιμάτε. Ως τονωτικό σε κουρασμένους μυς.
- Τεϊόδεντρο: Στον αρωματιστή ή σαν άρωμα αραιωμένο σε αλκοόλη, για κρυολογήματα, ιώσεις, πονοκεφάλους. Δερματικά προβλήματα, μυκητιάσεις, μολυσμένες πληγές, τσιμπήματα εντόμων.
- Υλάνγκ - Υλανγκ: Στον αρωματιστή ή σαν άρωμα αραιωμένο σε αλκοόλη, για ένταση, αϋπνία, κατάθλιψη. Αφροδισιακό και ρυθμιστικό του ορμονικού συστήματος.
- Φασκόμηλο: Στον αρωματιστή ή σαν άρωμα αραιωμένο σε αλκοόλη, απολυμαίνει και αρωματίζει την ατμόσφαιρα. Για έκζεμα, παχυσαρκία, ατονία, αδυναμία. Τέλος, καθαρίζει το δέρμα.

KOSLEN
07-10-08, 11:46
Καλη σας ημερα! :D
Εγω εχω ενα αγορακι 3 ετων λοιπον εγω τον εκανα μια θεραπεια και σωθηκα ειναι πολυ ασφαλες μου το επιβεβαιωσαν και καποιοι αλλοι γιατροι εκτος τον παιδιατρο μας που ειναι κατα των φαρμακων αλλα και η φαρμακοποιος μου το περνει και η ιδια γιατι υποφερει (φυσικα για ενηλικες ) ρωτηστε και εσεις τον γιατρο σας και τον φαρμακοπειο σας γιατι πολοι γιατροι δεν το λενε και δεν ξερω το λογο.
Το φαρμακο ειναι το εξης:

BRONCHO-VAXOM

ROULITSA
15-10-08, 09:03
Λοιπόν κορίτσια το αντιγριπικό γίνεται σε 2 δόσεις (άν το παιδί το κάνει για 1η φορά) και υπάρχει ξεχωριστό εμβόλιο για παιδιά έως 3ετών

Επίσης το broncho - vaxom είναι εμβόλιο που το παίρνουν από το στόμα και το δίνουν σε παιδιά που έχουν ιστορικό με πολλές μικροβιακές λοιμώξεις στο παρελθόν.

Επειδή η δικιά μου πέρισυ έκανε πολλές θα δούμε πως θα πάει και ίσως της το δώσει.

Διαρκεί 1 μήνα και είναι 65% αποτελεσματικό.

KOSLEN
15-10-08, 15:41
ROULITSA Γεια σου

ποιο διαρκει 1 μηνα το bronho;
αν ενοεις αυτο μαλλον κανεις λαθος γιατι η θεραπεια ειναι για τρεις μηνες απο 10 ημερες καθε μηνα.

ROULITSA
15-10-08, 16:06
Βασικά εμένα αυτό μου είπε η παιδίατρος - τώρα τι να σου πώ - δεν έχει χρειαστεί να το κάνουμε ακόμη. Μήπως παίζει ρόλο η ηλικία του παιδιου??

pastoula
15-10-08, 22:16
Το brohco-vaxom απο οτι ξερω ειναι χαπια ή σκονη που ενισχυει το ανοσοποιητικο συστημα. Δηλαδη ειναι βακτηρια, αλλα σε πολυ μικρες ποσοτητες και οχι καποια χημικη ουσια. Δεν ξερω ποσο αποτελεσματικο ειναι αλλα θα το συζητησω σιγουρα με τον παιδιατρο.

ROULITSA
16-10-08, 09:02
ROULITSA Γεια σου

ποιο διαρκει 1 μηνα το bronho;
αν ενοεις αυτο μαλλον κανεις λαθος γιατι η θεραπεια ειναι για τρεις μηνες απο 10 ημερες καθε μηνα.

Μήπως εννούσε τις συνολικές ημέρες (δηλ 3 *10 = 30ημέρες που θα πρέπει να το πίνει) Όταν κάνει η μικρή και το επόμενο εμβόλιο θα την ρωτήσω.

Αυτό που ξεκαθάρισε είναι ότι το δίνουν κυρίως σε παιδιά με πολλές ωτίτιδες κτλ που προκαλούνται από μικροβιολογικές λοιμώξεις και είναι τελείως διαφορετικό από το αντιγριπικό εμβόλιο. Επίσης δεν είναι το ίδιο αποτελεσματικό σε όλα τα παιδιά - μπορεί να το πάρει κάποιο παιδάκι και να μην το βοηθήσει. Απο την εμπειρία της μου είπε ότι είναι περίπου 65% αποτελεσματικό.

Επίσης στο Internet βρήκα ότι όντως είναι ανοσοδιεργέτης http://www.gap.gr/el/what/el_greek_market.htm

ELENA K.
17-10-08, 10:26
Kαλημέρα ! Ξέρει κανείς να μου πει πως μπορεί ένα παιδάκι 3 χρονών να βγάλει τα φλέμματα χωρίς την χρήση αποχρεμπτικού σιροπιού ?
Η δικιά μας παιδίατρος δεν δίνει σιρόπια τέτοιου τύπου σε παιδιά κάτω των 5 ετών , δεν ξέρω ακριβώς γιατί ! :?
Ταλαιπωρούμαστε με βήχα εδώ και ένα μήνα και διάφορα εισπνεόμενα και σταγόνες ! Τώρα ο βήχας είναι καθαρά βήχας με φλέμμα και δεν ξέρω πως να του τα βγάλω ! Καμμιά συμβουλή ??? :roll:

ROULITSA
17-10-08, 10:37
Elena K. μακάρι να μπορούσα να σε βοηθήσω. Η κόρη μου το έχει αυτό από 10μηνών και τώρα είναι σχεδόν 28μηνών και δεν της σταματάει ποτέ ο βήχας.

Επίσης αυτή την περίοδο παίρνει σιρόπι (αυτό κάνει για 7ημέρες το πολύ) αλλά στην ουσία της λιώνει τα φλέμματα - βήχει - τα καταπίνει - φεύγουν με τα κακά - αλλά τα φλέμματα συνεχίζονται, γιατί συνεχώς παράγει νλεα βλένα.

Το σημαντικότερο κατα την άποψη μου είναι να σταματήσει να παράγουν βλένα - προφανώς κάτι ερεθίζει τον οργανισμό τους και αντιδράει έτσι. Η μικρή έχει κάνει πάάάάρα πολλές εξετάσεις και δεν καταφέραμε να βρούμε τι ακριβώς την ενοχλεί.

Σας εύχομαι περαστικά (ελπίζω σε εσάς να είναι μόνο κάποια ίωση και να περάσει γρήγορα)

ELENA K.
17-10-08, 10:47
Και σε σας περαστικά ROULITSA ! Ελπίζω να βρείτε γρήγορα τι έχει το κοριτσάκι σας ! :)

elena32
17-10-08, 14:56
προκληση εμετου ,αρκετα μεγαλη ανακουφιση απ τα φλεμματα

ELENA K.
17-10-08, 15:19
Αχ τo ξέρω Ελενα μου ! Το θέμα είναι πως να του το προκαλέσω !!! :roll:

elena32
17-10-08, 15:47
δωστου ζεστο γαλατακι να μαλακωσουν τα φλεμματα κ πατα του λιγο τη γλωσσιτσα με τα 2 δαχτυλα

lenagr1
04-11-08, 11:18
εμεις με το που θα την πιασει ο βήχας και θα της βάλω μια λεκανίτσα μπροστά της, κατευθείαν κάνει εμετό, προφανώς αφήνεται ελευθερη βλέποντας την λεκάνη? δεν ξέρω αλλά όσες φορές το έχουμε κάνει πιανει με επιτυχία και φευγουν τα φλέμματα.
Και εμείς σε αυτήν την κατάσταση είμαστε διαρκώς, η Ευα μου είναι 27 μηνών και το παλεύουμε με αερολίν, flixotide, singulair κοκκους, soldesanl και ορους. Το θέμα με τους ορους είναι πολύ δυσκολο και επίπονο. Από μονη της πια λέει όχι μαμά ορό, δεν θα κάνουμε ορό, της έχει γίνει εφιάλτης, αλλά τι να κανω? και την λυπάμαι που την γραπώνουμε με τον πατέρα της και της κανουμε ορό γιατί αλλιώς δεν κάθετε αλλά και να την αφήσω με τα φλέμματα, δεν μπορώ να την ακουω να αγκομαχά από δυσκολία να αναπνεύσει.
Προφανως πρέπει να συνήθίσουμε σε αυτην την κατάσταση, αλλά μεχρι πότε? άκουσα μια μητέρα ότι μέχρι τα 5 θα γίνεται αυτό. Έχω και τους γόνείς μου που επιμένουν να την πάω σε άλλο γιατρό γιατί αυτός που την παρακολουθεί είναι εναντίον των φαρμάκων τυπου αντιβιωσεων και σιροπιων, και ότι θα της μείνει χρονιο προβλημα ο βηχας αφου δεν της κάνω κάτι να της περάσει.
Τι άλλο μπορώ να κάνω?
Πείτε μου μια γνώμη σας παρακαλώ? Τουλάχιστον να μην έχω τύψεις ότι δεν της προσφέρω αυτά που πρέπει, μέχρι και σε παιδοπνευμονολόγο την πήγα και μου είπε τα ίδια που μου είπε ο παιδίατρος μας.

ROULITSA
04-11-08, 11:33
lenagr1 το flixotide (ή και το seretide) που είναι κορτιζονούχα - εφ'όσον τηρείς ευλαβικά την θεραπεία που σου έχει δώσει ο γιατρός - προστατεύουν το παιδί στο να μην μείνει πρόβλημα στους βρόγχους. Το aerolin βοηθάει στα ακροαστικά (βρογχόσπασμος) το ίδιο και το singulair το οποίο είναι και αντιαλλεργικό.

Όλα αυτά ξεκινούν από τις μύξες. Επειδή είναι πολύ μικρή και δεν μπορεί να φυσήξει τη μύητη της αυτά κυλάνε προς τα πίσω και της δημιουργεί βήχα.

Επίσης πήρα κι εγώ τον ευκάλυπτο σε σταγόνες. Βράζω νερό και ρίχνω 2-3 σταγόνες. Βοπηθάει στο μπούκωμα. Ακόμη είναι αρχή και θα δούμε πώς θα πάει.

Το καλοκαίρι πώς το περάσατε??

lenagr1
04-11-08, 11:47
το καλοκαίρι δεν είχαμε πρόβλημα γιατί η Ευα μου δεν παει παιδικό ώστε να έρθει σε επαφή με ιωσεις άμεσα, οι οποιες δεν ευδοκιμουν και το καλοκαίρι.
Ξεκινήσαμε σε αυτήν την κατάσταση εδώ και ένα μήνα, με τα πρώτα κρυα -που κρυα να τα κάνει ο θεος-
Ένα έχω να πω η ατμοσφαιρα είναι αποπνικτική και βοηθάει να είμαστε όλοι έτσι.
Μπορεί και εγώ να την κόλλησα και να μην το ξέρω!
Σε ευχαριστώ πολύ ρουλίτσα πάντως, για τις διευκρινήσεις πάνω στα φάρμακα.
Με τον ευκαληπτο κάνω και εγώ το ίδιο και το βάζω στο δωμάτιο της.
Θα δούμε πως θα πάει. Κουράστηκα να την βλέπω έτσι. Πάντα τετοια εποχή τα τραβάμε, είτε είναι παιδικό, που την πήγαινα περσι είτε τώρα που την σταμάτησα και την έχω σπίτι.

ROULITSA
04-11-08, 11:57
Καλό θα ήταν να κάνετε το αντιγριπικό εμβόλιο και πολύ πολύ καλό θα ήταν να την πείσεις να φυσάει την μύτη της όταν της βάζεις ορό.

Θα της πείς κοίτα εγώ πως κάνω και δεν με πονάει (λέω εγώ τώρα για παράδειγμα) ή θέλεις να κάνουμε μούσκεμα την κούκλα σου?? Ξέρω ακούγονται γελοία :oops: αλλά άν καταφέρεις να της βάζεις λίγο λίγο ορό και να φυσάει την μύτη της τότε θα καλυτερέψει κατά πολύ.

Επίσης το καλοκαίρι είναι σαφώς πολύ καλύτερα - ειδικά με τις βουτιές στην θάλασσα. Καθαρίζει τέλεια την μυτούλα τους. Στην μικρή μου δεν σταμάτησε ούτε το καλοκαίρι άν και δεν έχει το βήχα που είχε όταν ήταν μικρότερη π.χ. 1έτους.

Μην ανυσηχείς όλα θα πάνε καλά. Αυτό πιστεύω και όπως έχω ξαναγράψει το ίδιο μου λένε οι γιατροί που την ΄πηγαίνω. ¨οτι θα φύγει με την ηλικία (Τώρα μη ρωτήσεις σε ποιά ηλικία - εξαρτάται από το παιδάκι)

Όλα καλά θα πάνε. :)

lenagr1
04-11-08, 13:11
εχεις δίκιο ρουλιτσα έτσι πιστεύω και εγω πως όλα καλά θα πάνε και θα περάσουν με τον καιρό.
Πάντως με τον ορό έχουμε δοκιμάσει τα πάντα, το βαζουμε και στο χεράκι μας και το ρουφάμε με την μυτη -τωρα θα μου πείτε πως μας παραπέμπει σε κατι άλλο, αλλά στην αναγκη τι να κάνεις?
Κάθομαι και μου κάνει ορό, κάνουμε στην κουκλα, κανουμε στον μπαμπά μας. Δεν υπάρχει λύση γιατί χαζολογά και στο τέλος αφου έχει περάσει σχεδον μια ώρα την βάζουμε και της κανουμε ορό με το ζορι.

ROULITSA
04-11-08, 13:45
Τότε όταν της ρουφάς την μύτη μπορείς να της κλείνεις ελαφρά το άλλο.

Επίσης, δοκίμασε να πετάτε τον ορό σε κάτι που "φοβάται". Π.χ. την ηλεκτρική σκούπα που "μουγκρίζει" :lol:

Πάντως σε καταλαβαίνω είναι πολύ ψυχοφθόρο όλο αυτό και για την μικρή και για εσάς. :( Πολλές φορές τα περνάμε κι εμείς.

Σας έχει κάνει ωτίτιδες?? Συνήθως οι βουλωμένες μυτούλες μπουκώνουν και τα αυτάκια και δημιουργούν μολύνσεις. Πέρισυ το χειμώνα η μικρή μου το πέρασε με ωτίτιδες και πολλές πολλές αντιβιώσεις. :cry:

Κουράγιο, ελπίζω ότι θα φτιάξουν.

pastoula
04-11-08, 23:38
lenagr1 μην ανησυχεις. Και εμεις τα ιδια περναμε. Προσφατα εμαθα βεβαια και κατι αλλο. Ο γιος μου (που εχει το προβλημα με τις μυξες και το βηχα) ειναι αλλεργικος στα ακαρεα που βρισκονται σε στρωματα, χαλια παπλωματα, μαξιλαρια κ.τ.λ και στην ισταμινη που ειναι σε τοματες, μπανανες, φραουλες κ.τ.λ.. Ειχαμε κανει τεστ αιματος για αλλεργιες τον Απριλιο και ειχε βγει αρνητικο. Μετα 5 μηνες (ο παιδιατρος μας ειπε οτι τα τεστ αλεργιας στα μικρα παιδια πρεπει να επαναλαμβανονται καθε 5-6 μηνες γιατι καμια φορα οι αλεργιες δεν φαινονται, λογω ηλικιας) εκανε και νεο τεστ, στο δερμα αυτη τη φορα και βγηκε θετικο. Απο τοτε που εβαλα τα ειδικα καλλυματα για τα ακαρεα, εβγαλα τα χαλια απο ολο το σπιτι και φυσικα προσεχω τι τρωει,oi μυξες εφυγαν και ο βηχας σταματησε. Δεν ξερω βεβαια για ποσο, αλλα αν τωρα παρολο που κανω ολα αυτα επανελθει ο βηχας και επιμενει θα κανει μια θεραπεια με αερολιν για 3-4 μηνες + το SINGULAIR το οποιο ακομα και τωρα το συνεχιζει μιας και ειναι ευαισθητος στο αναπνευστικο συστημα. Μην ξεχνατε να επαναλλαμβανεται τα τεστ αλλεργιας, ειναι σημαντικο!

tboys
05-11-08, 23:52
Με τους ορούς είχαμε και εμείς πρόβλημα πάντα...
Τώρα νομίζω ότι βρήκαμε τη λύση, τον βάζω πρώτα να μου βάλει αυτός ορό... κάνω ένα ααααααααα τινάζω και λίγο το κεφάλι μου και μετά .... η σειρά του....
σε εμάς πιάνει τις περισσότερες φορές, πολλές φορές μάλιστα μου ζητάει κι άλλο... Μια απόφαση είναι και ο πιτσιρικάς το έχει καταλάβει :wink:

lenagr1
05-11-08, 23:58
pastoula μου όταν λες τα τα ειδικα καλλυματα για τα ακαρεα, τι εννοείς? τι ακριβώς είναι αυτά γιατί και εμείς εχουμε αλλεργία σε αυτό.

pastoula
06-11-08, 12:25
Υπαρχουν ειδικα καλυμματα για το κρεββατι για να μην βγαινουν εξω τα ακαρεα και να μην ερχονται σε επαφη ουτε με το δερμα του παιδιου (και ετσι αποφευγεται ο βηχας, ειδικα το βραδυ και το πρωι που ξυπναει). Δηλαδη για το στρωμα, το μαξιλαρι και το παπλωμα. Ειναι λιγο ακριβα αλλα προκειμενου να μην εχει συνεχεια μυξες και να βηχει, δεν το συζηταω, αξιζει τον κοπο να τα αγορασεις. Εγω γραφω απο γερμανια (εδω κοστιζουν 170 ευρω), αλλα ξερω οι υπαρχουν και στην Ελλαδα. Συνηθως οι ωτορινολαρυγγολογοι και οι παιδιατροι ξερουν τετοιες εταιριες που τα πουλανε. Τετοια καλυμματα επρεπε να παρουμε και για το κρεββατι του αδερφου του γιατι κοιμουνται στο ιδιο δωματιο. Ευτυχως δεν θελει ποτε να κοιμαται μαζι μας γιατι θα επρεπε να παρουμε και για την κρεββατοκαμαρα καλυματα.
Μεχρι να τα παρεις ομως θα πρεπει να πλενεις μαξιλαρια, παπλωματα, θηκες, κουβερτες, λουτρινα κουκλακια(ολα) καθε 1 ή το πολυ καθε 2 εβδομαδες!!!!!!!!! Καλο θα ηταν να βαζεις 2 σεντονια και 2 μαξιλαροθηκες στο κρεββατι που κοιμαται και οπωσδηποτε καλυμματα (απλα) στους καναπεδες (αν δεν εχεις δερματινους). Αστα να πανε δηλαδη. Ευτυχως τα εδικα καλυματα χρειαζονται μονο 1 με 2 φορες το χρονο πλυσυμο. Αρα θα γλυτωσεις και το πλυσιμο των μαξιλαριων και των παπλωματων.
Και κατι ακομα. Ο παιδιατρος του εδωσε και ενα αντιαλεργιογονο σιροπι (για την αλλεργικη ρινιτιδα) για να του φυγουν οι μυξες, το οποιο επρεπε να το πινει καθε βραδυ μεχρι να βαλουμε τα καλυμματα. Και με το σιροπι ειδα βελτιωση αλλα οπως μου εξηγησε και ο γιατρος μονο με τα καλυμματα δν θα εχει προβλημα με τις μυξες. Και ειχε δικιο. Παρολο που επλενα συνεχεια μαξιλαρια, παπλωματα κ.τ.λ , δν ειχα αλλο χαλια στο σπιτι ο βηχας του εφυγε μονο με τα καλυμματα γιατι οτι και να κανεις απο το στρωμα δεν μπορεις να τα διωξεις.

angelina
15-12-08, 13:59
Κορίτσια βοήθεια....
Η μικρή μου έχει εδώ και 3 μήνες απίστευτο μπούκωμα στη μύτη. Το οποίο από μόνο του δεν είναι τόσο πρόβλημα κατά τη διάρκεια της ημέρας αλλά τα βράδυα ζούμε ένα δράμα. Διότι, απ' ότι μου έχει πει η παιδίατρος, όταν ξαπλώνει κατεβαίνει η μύξα στο λαιμό, την πνίγει κι αρχίζει ο βήχας. Μιλάμε όμως για βήχα που τις περισσότερε φορές καταλήγει σε εμετό. Έχουμε δε 3 μέρες τώρα που το παθαίνει αυτό μεσημέρι και βράδυ με το που θα κοιμηθεί. Ορούς της βάζω άπειρους κι απ' ότι μου έχει πει η παιδίατρος η μόνη λύση για να της φύγει αυτό το πράγμα είναι η αντιβίωση. Επειδή όμως δεν έχει κάτι άλλο (πχ ωτίτιδα) ούτε εγώ θέλω να της τη δώσω την αντιβίωση ούτε η παιδίατρος είναι υπέρ αυτής της λύσης. Για σιρόπια που την έχω ρωτήσει μου λέει ότι δεν κάνουνε τίποτα.
Υποφέρει όμως πάρα πολύ το παιδί και μαζί μ' αυτήν κι εμείς. Κι αναρωτιέμαι τώρα εγώ, ή ορός ή αντιβίωση; μέση λύση δεν υπάρχει? Μήπως να την πάω σε ΩΡΛ? Κι έχω και κάποιους που μου λένε ότι ο ορός την κάνει χειρότερα γιατί της τα κατεβάζει όλα στο λαιμό και της προκαλεί το βήχα....

ROULITSA
15-12-08, 14:20
Angelika όλα από εκεί ξεκινούν. Μύξες και μετά βήχας.

Αυτό που θα βοηθούσε είναι το ζιρτέκ και για το μπούκωμα το οτριβίν (μόνο για 3 ημέρες)
(ρώτησε τον παιδίατρό σου)

Κάποια στιγμή πέρισυ η μικρούλα μου είχε πάάάάρα πολλές μύξες (κιτρινο - πράσινες) δεν μπορούσε να κοιμηθεί, έκανε εμετούς κτλ και το μόνο που την βοήθησε είναι το pulmicort (είναι σπρέϋ κορτιζονούχο). Με αυτό μέσα σε 10 μέρες - το πολύ - καθάρισε και ευτυχώς δεν έχει ξαναπαρουσιάσει κάτι ανάλογο - σε τέτοιο βαθμό δηλ.

Με λύπη διαπιστώνω ότι είναι πάρα πολλά τα παιδάκια που ταλαιπωρούνται από τέτοιου είδους προβλήματα.
Ελπίζω να το ξεπεράσετε σύντομα και να μην ταλαιπωρηθείτε άλλο.

DALIA
15-12-08, 14:33
angelina εγω θα σου προτινα να δει το παιδι αλλεργιολογος.Ειναι πολυ 3 μηνες βηχας.Λοιπον παιδια το ιδιο προβλημα ειχε και μια φιλη,αυτης της το γυρνουσε 2-3 φορες σε πνευμονια.Απο γιατρο σε γιατρο τελικα το προβλημα δημιοργηθηκε απο τις πολλες αντιβιωσεις.Πηγαν σε αλλεργιολογο τους εδωσε μια εξεταση να δουν τα αντισωματα και μια 3μηνη θεραπεια και προς το παρον το παιδι παει πολυ καλα.
Εγω θεωρω οτι η αντιβιωση στην περιπτωση σου ειναι ανευ ουσιας :oops: και να λυθει το προβλημα θα λυθει προσωρινα.

προσωπικη αποψη παντα

angelina
15-12-08, 14:42
Κορίτσια ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Βασικά δεν είναι 3 μήνες ο βήχας είναι 3 μήνες το μπούκωμα και κάθε τόσο αρχίζει κι ο βήχας. Το otrivin το έχουμε δοκιμάσει και είναι λύση, κι όχι απόλυτη, μόνο για εκείνη τη στιγμή. Επίσης με την αντιβίωση αυτό φοβάμαι κι εγώ, ότι μόλις τη σταματήσει θα έχουμε πάλι τα ίδια (δεδομένου ότι πάει και παιδικό). Το ίδιο σκέφτομαι και για την κορτιζόνη (αυτή κι αν τη φοβάμαι). Θα πάω μάλλον σήμερα σε ΩΡΛ και μετά θα κοιτάξω και για αλλεργιολόγο. Το καϋμένο ξυπνάει μέσα στη μαύρη νύχτα και μου λέει κλαίγοντας "μαμά ζε σέλω άλλο κάνω γκούχου γκούχου σέλω κάνω νάνι" :( (κι εγώ επίσης)

ROULITSA
15-12-08, 14:47
To pulmicort που αναφέρω παραπάνω το είχε δώσει στην μικρή αλλεργιολόγος. Επίσης το ζιρτέκ και το οτριβίν.

elenik
10-04-09, 06:07
Σε συνεχεια του ποστ http://www.parents.gr/forum/viewtopic.php?t=19610

Πηγαμε στον δικο μας παιδιατρο (ειχα πει να αλλαξω αλλα αν μου τα πει αλλος αμφιβαλω ) και τελικα εχει βροχητιδα. Aerolin + soldesanil για να μην κανει δυσπνοια το βραδυ.
Σημερα ειναι πολυ καλυτερα

DALIA
10-04-09, 08:39
Elenik περαστικά σας !! :D

elenik
10-04-09, 09:34
Ευχαριστω . Το κακο ειναι οτι Κυριακη ειναι τα γεννεθλια της κολητης του και εχει λυσαξει ο μικρος να παει.
Ξερετε αν η βροχιτιδα ειναι κολητικη? Ειναι ιωση? Κρυωμα? Τι ειναι?
Και μεχρι ποτε κολαει τους υπολοιπους αν ειναι κολητικη?

Εχω μεταφερει τον Βασιλη και κοιμαται παρεα μου και τον μπαμπα τον εχουμε βαλει στου Βασιλη :lol: για να μην κολησει και ο μπεμπης. Αλλα δεν θελω να τραβηξει πολυ γιατι μετα ... θα χουμε γλεντια να ξαναπαει στο κρεβατι του.
Ειναι ηδη απο Δευτερα και απο Τριτη αρχισε Αερολιν (μεχρι Δευτερα) και απο χθες και soldesanil (μεχρι αυριο αυτο).

Επισης με εχει σωσει ενα σιροπι με τον παππου (ολο ξεχναω πως το λενε). Εχει μεσα μαραθο, μελι κλπ. Το ξερετε? Ειναι καλο?

Οσο για ευκαληπτο βρωμαει ολο το σπιτι αλλα κανει τρελλη δουλεια. :D
Τον κανω και ενα ζεστο μπανιο και βαζω 3-4 σταγονες μεσα και με τους υδρατμους γινεται απεχτο.

Τελος υπαρχει μια κρεμουλα (σαν το παλιο βιξ :lol: ) κατι winter balm νομιζω λεγεται και ειναι της Power Health. Την συνιστω (φυτικη ειναι δεν νομιζω να εχει παρενεργειες αλλα ρωτηστε τον γιατρο σας). Την βαζω και εγω

DALIA
10-04-09, 09:45
Ευχαριστω . Το κακο ειναι οτι Κυριακη ειναι τα γεννεθλια της κολητης του και εχει λυσαξει ο μικρος να παει.
Ξερετε αν η βροχιτιδα ειναι κολητικη? Ειναι ιωση? Κρυωμα? Τι ειναι?
Και μεχρι ποτε κολαει τους υπολοιπους αν ειναι κολητικη?

Μπόρει να είναι και τα δύο, δηλ.ίσως ειναι όντως κρύωμα που δεν κολάει,αλλά ίσως να προκλήθηκε από ίωση και το γυρισε σε βρογχίτιδα..Αν το παιδί είναι καλά δεν βρίσκω λόγο να χάσει το πάρτυ..

Επισης με εχει σωσει ενα σιροπι με τον παππου (ολο ξεχναω πως το λενε). Εχει μεσα μαραθο, μελι κλπ. Το ξερετε? Ειναι καλο?

Ναι είναι φυτικό αντιβηχικό του korre...σε μας πάντως ποτέ δεν είχε βοηθήσει :?

Τελος υπαρχει μια κρεμουλα (σαν το παλιο βιξ :lol: ) κατι winter balm νομιζω λεγεται και ειναι της Power Health. Την συνιστω (φυτικη ειναι δεν νομιζω να εχει παρενεργειες αλλα ρωτηστε τον γιατρο σας). Την βαζω και εγω

ναι μία παρόμοια έπερνα και εγώ vapo cream αλλά δεν θυμάμαι εταιρεία όντως ήταν πολύ καλή και μπορεί να χρησιμοποιηθεί ακόμη και από βρέφη..

δόξα τον καλό Θεούλι παρόλλες τις περιπετειούλες που είχαμε φέτος δεν αρρωστήσαμε ουτε μία φορά, αλλά προβληματίζομαι...μήπως θα ηταν καλυτερα να αρρωστενε για να ενεργοποιηθουν λίγο τα αντισώματα του...? ή λεω βλακιες?

glam
12-06-09, 11:15
γεια σας κοριτσια!!!
να σας ρωτησω και εγω...
ο μικρος εχει εδω και δυο βδομαδες εντονο βηχα ειδικα το βραδυ!!!
δεν εχει καποιο αλλο συμπτωμα πυρετο η μυξουλες.
ειναι ευδιαθετος,δεν γκρινιαζει κοιμαται κανονικα αλλα πεταγεται απο τον βηχα.
πηγαμε στον γιατρο και μας ειπε πως ειναι ερεθισμενος ο λαιμος του!!!
μας εδωσε ενα σιροπακι spiropent και μια σκονη singulair.
του τα δινω δυο μερες αλλα η μονη διαφορα που βλεπω ειναι τον βηχα να χειροτερευει
χθες το βραδυ μου εκανε και εμετο απο τον εντονο βηχα!!!
παρακαλω πειτε μου την γνωμη σας γιατι τον βλεπω και στεναχωριεμαι παρα πολυ!!!

DALIA
12-06-09, 11:22
φλέμματα έχει ή είναι ξηρός ο βήχας....?

glam
12-06-09, 11:24
πατατουλα τι κανεις?χιχι δεν σε ξεχασα απλα εμπλεξα ελειπα καιρο καλα εισαι?
οχι δεν εχει τιποτα ξερο βηχα

DALIA
12-06-09, 11:30
όλα καλά κοριτσάκι, τώρα από Σεπτέβρη θα τα πούμε....
μόνο έτσι δικαιολογείται το sibgulaire, αλλιώς τι για ερεθισμένο λαιμό να το δώσει ?, με τίποτα...το singulaire βοηθάει στις αλλεργίες....εκτός αν ο βήχας του είναι αλλεργικό, πολύ πιθανό αφού το μωρό κατά τα άλλα είναι καλά
εγώ προσωπικά αφού τον πήγαινα και μου έλεγε ότι δεν έχει ακροαστικά και ότι τα πνευμόνια του είναι καθαρά ή δεν θα έδινα καθόλου αντιβηχικό ή θα έπερνα κανένα φυτικό από το φαρμακείο....
πάντω

glam
12-06-09, 11:33
δηλ πες κανενα
εσενα σου ειχαν τοσο πολυ καιρο βηχα και τοσο εντονο?

DALIA
12-06-09, 11:47
χμ τώρα δεν θυμάμαι...ρίξε μια ματιά σε όλο το πόστ του βήχα αναφέρουμε κάποια...
εμένα μη βάζεις, εγώ είμαι περίπτωση....όταν ο παιδίατρος μου έλεγε οτι το μωρό δεν έχει ακροαστικά τον έχω αφήσει και 20 μέρες με βήχα (σημ.το παιδί όμως δεν ενοχλούνταν ), επίσης αν πια ήταν τόσο ανυπόφορος ο βήχας μόνο με μία δόση αντιβηχικό πάντα του περνούσε...
εγώ πάντως απορώ τι σχέση έχει το singulaire με τον ερεθισμένο βήχα??? διάβασε και το φυλλάδιο οδηγιών και θα το καταλάβεις και από μόνη σου αυτό που σου λέω...

glam
12-06-09, 12:51
καλα εγω δεν εχω ιδεα απο φαρμακα δεν αρρωσταινω σχεδον ποτε...ειναι για ελαφριας μορφησ ασθματος λεει...
με ρωτησε αν ρουθουνιζει και του ειπα ναι! μηπως μας το εδωσε γι αυτο?

nikol28
06-07-09, 22:06
έχουμε κι εμείς εδώ και 1 εβδομάδα βήχα, η πρώτη διάγνωση ήταν λαρυγγίτιδα και η αγωγή σταγόνες soldesanil, ο βήχας όμως εξακολουθήσε να υπάρχει, πήραμε το spiropend και τίποτα, οβήχας εκεί
σήμερα η διάγνωση ήταν ελαφριας μορφής βρογχιολύτιδα(ασθματική βρογχίτιδα)και μας έδωσε μάσκες seretide
θα μας βοηθήσουν άραγε ???? πάω να σκάσω

glam
06-07-09, 23:44
νικολ και εμενα αυτο τι σιροπι μου ειχε δωσει και δεν ειχα δει διαφορα τωρα με τις μασκες θα πανε ολα καλα θα σταματησει συντομα μην ανησυχεις!!!

Sam
12-10-09, 18:45
Γειά σας,
μήπως ξέρει καμία να μου πει την διαφορά μεταξύ mucosolvan - aerolin?

dimitraz
13-10-09, 10:38
Καμία σχέση..το πρώτο ρευστοποιεί τις εκκρίσεις και το αερολίν κάνει βρογχοδιαστολή δηλαδή ανοίγει τις μικρές διακλαδώσεις στους πνεύμονες..

demi
13-10-09, 11:20
ισως ακουστει χαζο αλλα μαζι με την φαρμακευτικη αγωγη βαλτε σε ζεστο νερακι μελι και λεμονι και καντε ενα υπεροχο ροφημα...
θα εκπλαγειτε με την διαφορα..

Sam
13-10-09, 11:24
Eυχαριστώ dimitraz το είχα διαβάσει στο internet αλλά ακόμη τα έχω χαμένα.
Ο γιος μου έχει βήχα αλλάξαμε πρόσφατα παιδίατρο και ο άντρας μου είχε
την φαεινή ιδέα να τηλεφωνήσει και στον παλιό.
Αποτέλεσμα ο ένας παιδίατρος λεει αερολίν και ο άλλος μουκοσολβάν.:confused:
Τελικά με βλέπω να μην δίνω τίποτα.

Λίτσα - Γιώργος
13-10-09, 11:56
έχουμε κι εμείς εδώ και 1 εβδομάδα βήχα, η πρώτη διάγνωση ήταν λαρυγγίτιδα και η αγωγή σταγόνες soldesanil, ο βήχας όμως εξακολουθήσε να υπάρχει, πήραμε το spiropend και τίποτα, οβήχας εκεί
σήμερα η διάγνωση ήταν ελαφριας μορφής βρογχιολύτιδα(ασθματική βρογχίτιδα)και μας έδωσε μάσκες seretide
θα μας βοηθήσουν άραγε ???? πάω να σκάσω

εμάς ο μικρούλης που είναι 3,5 ετών από μικρός έχει αλλεργική ρινίτιδα και βρογχίτιδα και το μοναδικό που τον πιάνει φάρμακο όταν έχει βήχα είναι το seretide.. δύο εισπνοές το πρωί και δύο το βράδυ κάνουμε..

DALIA
13-10-09, 14:17
Eυχαριστώ dimitraz το είχα διαβάσει στο internet αλλά ακόμη τα έχω χαμένα.
Ο γιος μου έχει βήχα αλλάξαμε πρόσφατα παιδίατρο και ο άντρας μου είχε
την φαεινή ιδέα να τηλεφωνήσει και στον παλιό.
Αποτέλεσμα ο ένας παιδίατρος λεει αερολίν και ο άλλος μουκοσολβάν.:confused:
Τελικά με βλέπω να μην δίνω τίποτα.

sam αερολιν σιρόπι ή μάσκα σας έδωσε?
πόσες μέρες βήχεο ο αντρίκος?
έχει άλλα συμπτώματα εκτός βήχα?
πολύ βήχα?

Sam
13-10-09, 17:05
sam αερολιν σιρόπι ή μάσκα σας έδωσε?
πόσες μέρες βήχεο ο αντρίκος?
έχει άλλα συμπτώματα εκτός βήχα?
πολύ βήχα?

Γειά σου όμορφη καιρό έχω να σε δω:-D
μας πρότεινε αερολίν σιρόπι αλλά έχει ξαναπάρει και συνήθως δεν γίνεται τίποτα.
Ο Αντρίκος έχει ένα ελαφρύ μπούκωμα (φυσιολογικό ορό)και βήχα που του
ξεκίνησε πριν 3 μέρες .