PDA

Επιστροφή στο Forum : "ΚΟΛΠΟΣ" για εσάς που έχετε ήδη γεννήσει...

m4ri4
09-12-07, 21:18
Θέλω να ρωτήσω εσάς που έχετε γεννήσει: το περίνεο, ο κόλπος τελοσπάντων, αφού επουλωθεί από τα ράμματα επιστρέφει στιν αρχική του μορφή/μέγεθος; Μου είχε πει ένας γιατρός ότι δεν υπάρχουν μύες στη συγκεκριμένη περιοχή κ γι' αυτό το λόγο ο κόλπος δεν μπορεί να γίνει όπως πριν.

Στέλλα
09-12-07, 21:39
Βρήκα αυτό:

Ο κόλπος μετά τον τοκετό βρίσκεται σε χαλαρή μορφή. Σπάνια ξαναπαίρνει το προηγούμενο σχήμα ακόμα και όταν επουλωθεί τελείως η τομή που έκανε ο γυναικολόγος στο περίνεο κατά την γέννα.
http://www.gynecology.gr/toketos.htm

και αυτό
http://www.mitera.gr/UserFiles/File/table15/101800_epanarthotiki.doc

:wink:

m4ri4
09-12-07, 23:18
Σ'ευχαριστώ... :(

mimika
11-12-07, 12:27
Μπορει να γεννησα με καισαρικη αλλα ειχα τελεια διαστολη για πανω απο 3-4 ωρες (σχεδον μολις μπηκα στο μαιευτηριο). Βεβαια δεν εκανα περινεοτομη (εννοειται!) αλλα απο οτι μου λεει ο καλος μου ειναι οπως πριν.
Εγω πως ειναι δυνατον καλε να το ξερω??????????

m4ri4
12-12-07, 14:26
Οι άντρες σας όμως το ξέρουν σίγουρα... Αλλά δεν έχω την ευκαιρία να τους ρωτήσω! Οπότε ρωτάω εσάς... :wink:

eleana
13-12-07, 11:27
γεννησα φυσιολογικα και τα 2 μου παιδια.οταν ρωτησα τον αντρουλη μου να μπυ πει μετα απο2 γεννες αν υπαρχει διαφορα ξερετε τι μου ειπε "οτι δεν υπαρχει καμια διαφορα και οτι ηταν και καλυτερα απο πριν"και το λεγε αληθεια..το καταλαβα :D αρα μην αγχωνεστε

elenik
15-12-07, 01:09
Εμενα ο γιατρος μου μου ειπε πως μετα το 3ο παιδι υπαρχει θεματακι αλλα και παλι υπαρχουν κατι ασκησουλες που μπορουν να βοηθησουν (σφιγγεσαι σαν να κατουριεσαι και χαλαρωνεις , και αντε παλι μετα. Οσο και οποτε μπορεις).
Επισης μου ειχε πει οτι οτι αφορα το θεμα τοκετος (λεκανη, κολπος κλπ) επανερχεται 3-9 μηνες μετα στο απολυτως φυσιολογικο. Οποτε χαλαρωσε.

elenik
15-12-07, 01:19
Το βρηκα σε πιο επιστημονική εξήγηση :D :D

Ακολουθήστε τη μέθοδο Kegel. Τη δεκαετία του 1950, ο Dr. Arnold Kegel ανέπτυξε μια σειρά από ασκήσεις ενδυνάμωσης των κολπικών μυών, οι οποίοι περιβάλλουν την περιοχή της πυέλου (λεκάνης) και συσπώνται κατά τη διάρκεια του οργασμού. Πρόκειται γι’ ασκήσεις που βοηθούν στην ενδυνάμωση των μυών του πυελικού πατώματος (οι μύες που χρησιμοποιούνται κατά την ούρηση). Οι συγκεκριμένες ασκήσεις θα πρέπει να γίνονται όταν η ουροδόχος κύστη είναι άδεια, με δυνατές συστολές των μυών διαρκείας 10 δευτερολέπτων για 10 φορές. Επαναλάβετε τις ασκήσεις 3 φορές κάθε μέρα.

Στην συνέχεια, ξεκινήστε ένα πρόγραμμα σύσπασης και χαλάρωσης 25 επαναλήψεων για 2 φορές την ημέρα. Σιγά σιγά θα διαπιστώσετε πως μπορείτε να το ακολουθήσετε πολύ πιο γρήγορα. Αυξήστε τον αριθμό των επαναλήψεων σε 50 ημερησίως, πάντα 2 φορές την ημέρα. Στο τελικό στάδιο, προσπαθήστε να διατηρήσετε κάθε σύσπαση μετρώντας από το 1 μέχρι το 3. Έτσι οι κολπικοί μύες θα «εκπαιδευτούν» και θα έχετε πλέον τη δυνατότητα να «σφίγγετε» περισσότερο τον κόλπο σας.

και εδω: http://www.pelvictoner.co.uk/kegel_bastardization.htm

aglaia
15-12-07, 01:45
Μου είχε πει ένας γιατρός ότι δεν υπάρχουν μύες στη συγκεκριμένη περιοχή κ γι' αυτό το λόγο ο κόλπος δεν μπορεί να γίνει όπως πριν.

Είσαι σίγουρη ότι αυτό είπε;

http://www.lab.anhb.uwa.edu.au/mb140/CorePages/FemaleRepro/Images/vag02he.jpg

Vagina, human - H&E
Identify the layers of the vagina.

Εδώ φαίνεται ότι υπάρχου μύες! (muscularis)

άρα μπορείς να τους γυμνάσεις!

felinidoc
15-12-07, 12:45
Καλά Αγλαία είσαι φοβερή !!!! :lol:
Που το βρήκες το πλακίδιο !!!

Αυτό που λένε οι γυναικολόγοι είναι ότι αν δεν επανέλθει ο κύκλος κανονικά και παρέλθει κάποιος καιρός δεν θα ξαναγίνει ο κόλπος όπως ήταν...

Και πάλι πιστεύω ότι ίδιος ακριβώς δεν θα ξαναγίνει. Απλά με την πάροδο του χρόνου συνηθίζουμε τα νέα δεδομένα... :wink:

m4ri4
15-12-07, 17:00
ναι είμαι απόλυτα σίγουρη aglaia, ετσι ακριβώς μου είχε πει...
Αλλά από ότι διαβάζω δεν είναι τόσο τραγικά τα πράματα!!!

mimika
15-12-07, 17:51
Εννοειται οτι δεν ειναι τραγικα τα πραγματα.

Μεταξυ μας οι ασκησεις kegel ειναι καταπληκτικες.
Τις κανω πολυ καιρο πριν μεινω εγκυος και πιστεψτε με.....αποδιδουν τα μεγιστα.... :oops: !!!!!!!!!!!!!!!!!!

Τις εκανα και στο μαιευτηριο και οταν με ειδε ο γιατρος μου περιπου στο 40ημερο ξαφνιαστηκε ευχαριστα, κι οταν του ειπα για τις ασκησεις μου εδωσε συγχαρητηρια! (και μου ειπε "μακαρι να της ειχε κανει και η γυναικα μου"!!!!!!!!!!!)

Annak
16-12-07, 23:08
Μου είχε πει ένας γιατρός ότι δεν υπάρχουν μύες στη συγκεκριμένη περιοχή κ γι' αυτό το λόγο ο κόλπος δεν μπορεί να γίνει όπως πριν.

:shock: :shock: :shock: :?: :?: :?:

Απλά, κάνε Kegel και θα δεις αποτελέσματα!

ilonka19
17-12-07, 12:31
Αν εχω καταλάβει καλά οι ασκήσεις Kegel δυναμώνουν τους μυς της πυέλου οι οποιοι στηρίζουν μητρα, κολπο,ουροδόχο κύστη, εντερα. Οι μυς της πυέλου επιρρεαζοντα από το φυσιολογικό τοκετό περισσοτερο απ'ότι οτα γίνεται καισαρική. Υπάρχουν και καποιοι μυς στη μήτρα αλλά αυτους δεν ξέρω κατά πόσο ειναι ευκολο να τους ελεγκσουμε (μαλλον ειναι όπως οι μυς που ελεγχουν την κίνηση των αυτιών).
Υ.Γ Annak μια μαια ή ενας γυναικολόγος μπορουν να καταλαβουν αν μια γυναικα εχει γεννήσει στο παρελθον (εννοω με βαση τα ανατομικά χαρακτηριστικά και όχι τη συμπεριφορά)?

Annak
18-12-07, 02:14
Αν εχω καταλάβει καλά οι ασκήσεις Kegel δυναμώνουν τους μυς της πυέλου οι οποιοι στηρίζουν μητρα, κολπο,ουροδόχο κύστη, εντερα. Οι μυς της πυέλου επιρρεαζοντα από το φυσιολογικό τοκετό περισσοτερο απ'ότι οτα γίνεται καισαρική.

Πολύ σωστά έχεις καταλάβει

Υ.Γ Annak μια μαια ή ενας γυναικολόγος μπορουν να καταλαβουν αν μια γυναικα εχει γεννήσει στο παρελθον (εννοω με βαση τα ανατομικά χαρακτηριστικά και όχι τη συμπεριφορά)?

Οχι στο 100% αλλά σε κάποιο βαθμό μπορούμε να καταλάβουμε για κάποιες γυναίκες.

embryoyla
18-12-07, 08:40
Μπορεί κάποια να εξηγήσει πως γίνονται οι ασκήσεις αυτές?

sissy82
18-12-07, 12:28
Εμένα πάντως όχι απλά δεν είναι πιο χαλαρός αλλά νιώθω ακριβώς το αντίθετο.Γιατί να συμβαίνει αυτό..

marpolu44
25-12-07, 22:44
Και εγώ μετά από δύο φυσιολογικούς τοκετούς και μάλιστα το πρώτο παιδί με πολύ μεγάλο κεφάλι και με διαφορά των δύο γεννήσεων 15 μηνών , όχι μόνο δεν χαλάρωσε αλλά το αντίθετο, έχω πρόβλημα, Δυσκολεύομαι αρκετά στην πράξη. Ο σύζυγος λέει ότι δεν υπάρχεικαμία απολύτως διαφορά.

ELENA1974
28-12-07, 12:23
O ΑΜΕΣΑ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΕΝΟΣ ΔΕΝ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕ ΤΙΠΟΤΑ :P :P :P
ΟΠΟΤΕ ΕΓΩ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΔΙΑΦΩΝΗΣΩ :?:

m4ri4
07-01-08, 11:27
Ωραία με χαροποιούν πολύ οι απαντήσεις σας! :wink:

HRA
08-01-08, 13:17
Γέννησα δυό παιδιά με φυσιολογικό τοκετό. Στο δευτερο άρχησα να αγχόνομαι οτι δεν θα επανέρθει στην αρχική του κατάσταση. Μετά απο 2-3 μήνεσ ήταν ολά όπωσ πριν τισ γέννεσ.
Τα κιλά τα έχασα σχεδον αμέσως (17 στην πρώτη, 15 στην δευτερη)

m4ri4
08-01-08, 18:13
HRA άλλαξες την διατροφή σου για να χάσεις τόσα κιλά μετά τις γέννες;

HRA
09-01-08, 10:04
δεν άλλαξα την διατροφή μου. ετρωγα και τισ σοκολατεσ μου και ότι ήθελα.
ήμουν πολύ αδύνατη πριν και έτσι δεν φαινόταν τα κιλά που πήρα. ο γιατρόσ με ζυγισε την πρώτη φορά και μετα δεν το ξαναέκανε.
στην πρώτη γέννα πήγα στο νοσοκομείο με 65 κιλά και γύρισα σπίτι 55. (φυσικά δεν έμπαινα στα στενά τζιν που φόραγα πρώτα...)την πρώτη εβδομάδα έφυγαν τα άλλα 5 . μου είχαν μείνει 2 κιλά που έφυγαν σε 1-2 μήνεσ. ε!στην δευτερη εγκυμοσύνη δεν έφυγαν τόσο γρήγορα. πήρα 15,5 κιλα και στην γέννα έχασα μόνο τα 5,5. μέσα σε λίγουσ μήνεσ τα έχασα και τα υπόλοιπα χωρισ να κανω τίποτα. Τώρα 9 μήνεσ αργότερα ειμαι όπωσ ήμουν και πρώτα.έχει φύγει και η κοιλιά.
τι να πω.Ισωσ ειναι θέμα μεταβολισμού. και καλά που ήρθαν έτσι τα πράγματα γιατι με την γυμναστική δεν τα παω καθολου καλά. έχω να γυμναστώ α΄π'οταν πηγαινα στο γυμνάσιο....

m4ri4
09-01-08, 13:36
Δηλαδή, τώρα πλέον φοράς τα τζην που φορούσες προ εγκυμοσύνης και τα μπλουζάκια κλπ;

ΜΕΛΙΝΑ
17-01-08, 15:32
εγώ έχω μια ερώτηση αφού υπάρχει πιθανότητα να υπάρξει ένα πρόβλημα με την περιοχή της πυέλου και οι γυναίκες δεν επανέρχονται όπως πριν γιατί μας υποβάλλουν στην διαδικασία του φυσιολογικού τοκετού και επιμένουν και δεν κάνουν σε όλες καισαρικές που είναι πιο έυκολες γι' αυτούς αλλά και το περίνεο μας μένει άθικτο. Εγώ πάντως δεν νιώθω 7 μήνες μετά ίδια και αυτό με έχει επηρεάσει ψυχολογικά σκέφτομαι ότι δεν θα επανέλθω και έχω και μια ψύχωση γιατί με πείραξε που μου έκαναν τομή.

LENIO
31-03-08, 16:07
Κοριτσια εγω εχω να σας πω μετα την πρωτη γεννα ημουν "18αρα"!
Εγινα καλυτερα και απο πριν!!!!!! :wink: :wink: :wink: Η δευτερη ηταν καισαρικη. Πραγματικα δεν
ενιωθα καθολου χαλαρη γιατι απλα δεν ημουν!!! Μηπως παιζει ρολο και ο γιατρος? Δεν γνωριζω απλα ρωταω.

Μαμά του Ωρίων
31-03-08, 16:54

:shock: :shock: :shock: :?: :?: :?:

Απλά, κάνε Kegel και θα δεις αποτελέσματα!

εκτός θέματος αλλά πρέπει να σας το πω....
κάντε αυτή την άσκηση ενώ είσαστε σε συνεύρεση με τον καλό σας και στείλτε τον στο διάστημα :wink:

Irenegr
31-03-08, 18:10
Παιδιά εγώ δεν μπορώ να πω ότι έχω επανέλθει. Πονάω πολύ ακόμα κατά τη διάρκεια της πράξης και είμαι ένα βήμα πριν το τηλέφωνο στο γιατρό γιατί έχω αρχίσει και ανυσηχώ. Πάντως ο σύζηγος λέει ότι είναι καλύτερα από πριν..εγώ πάλι δεν το φχαριστιέμαι παρόλο που το θέλω πάρα πολύ.
Είναι φυσιολογικό να έχω πόνο (σαν από τα ράμματα αλλά εσωτερικα) μετά από τόσο καιρό;HELP! :roll:

tasuki
31-03-08, 18:50
Παιδιά εγώ δεν μπορώ να πω ότι έχω επανέλθει. Πονάω πολύ ακόμα κατά τη διάρκεια της πράξης και είμαι ένα βήμα πριν το τηλέφωνο στο γιατρό γιατί έχω αρχίσει και ανυσηχώ. Πάντως ο σύζηγος λέει ότι είναι καλύτερα από πριν

Mηπως σε παραστενεψε στο ραψιμο ο γιατρος? (υποθετω οτι σου εκανε περινεοτομη)

dakat
31-03-08, 19:01
Παιδιά εγώ δεν μπορώ να πω ότι έχω επανέλθει. Πονάω πολύ ακόμα κατά τη διάρκεια της πράξης και είμαι ένα βήμα πριν το τηλέφωνο στο γιατρό γιατί έχω αρχίσει και ανυσηχώ. Πάντως ο σύζηγος λέει ότι είναι καλύτερα από πριν

Λοιπόν αυτό υποψιάστηκα εγώ στην πρώτη μου γέννα μιας και δεν άντεχα με τίποτα την επαφή. Πονούσα πολύ και όχι μόνο την πρώτη φορά που ένιωσα σχεδόν παρθένα :lol:
Μετά ήρθε η επόμενη εγκυμοσύνη γρήγορα (στους 9μήνες) και το ξέχασα το άθλημα....
Μετά τη 2η γέννα λοιπόν (με άλλο γιατρό) νιώθω όπως πριν τα παιδιά. Νιώθω την ανατομία της περιοχής όπως ήμουν προ παιδιών. Χωρίς να πονάω πλέον, αλλά νορμάλ. δηλαδή τόσο όσο. Ο σύζυγος δεν βρίσκει διαφορά στην επαφή και εγώ το ευχαριστιέμαι πολύ περισσότερο αφού δεν πονάω...

Μπορει να γεννησα με καισαρικη αλλα ειχα τελεια διαστολη για πανω απο 3-4 ωρες (σχεδον μολις μπηκα στο μαιευτηριο). Βεβαια δεν εκανα περινεοτομη (εννοειται!) αλλα απο οτι μου λεει ο καλος μου ειναι οπως πριν.
Εγω πως ειναι δυνατον καλε να το ξερω??????????

έχω την εντύπωση ότι αφού γέννησες με καισαρική δεν παίζει να αλλάζει η φυσιολογία του κόλπου. Το ότι είχες τελεία διαστολή δε σημαίνει κάτι γιατί η διαστολή είναι στον τράχηλο και όχι στον κόλπο. Ο κόλπος ζορίζεται και ενίοτε σχίζεται κατά την έξοδο....μπορεί να κάνω και λάθος αλλά έτσι το'χω στο κεφάλι μου...

tasuki
31-03-08, 19:20
αφού υπάρχει πιθανότητα να υπάρξει ένα πρόβλημα με την περιοχή της πυέλου και οι γυναίκες δεν επανέρχονται όπως πριν γιατί μας υποβάλλουν στην διαδικασία του φυσιολογικού τοκετού και επιμένουν και δεν κάνουν σε όλες καισαρικές που είναι πιο έυκολες γι' αυτούς αλλά και το περίνεο μας μένει άθικτο.

Εγω ξερω οτι η περιοχη της πυελου μπορει να επηρεαστει κι απο ενα βαρυ μωρο στη μητρα ανεξαρτητα απο το ΦΤ, γι'αυτο κι ακρατεια ουρων υπαρχει κι αναμεσα στις γυναικες που εχουν γεννησει με καισαρικη.

Αλλά για ν'απαντησω στην ερωτηση σου, η καισαρικη ειναι μια χειρουργικη επεμβαση κατα την οποια σου κοβουν το δερμα της κοιλιας, τους μυες της κοιλιας, τη μητρα σου και τον αμνιακο σακο. Θα προτιμουσες ενα νυστερι να στα κοβει ολα αυτα απο το να κοβει μονο το περινεο? Ασε που κανονικα δεν επρεπε καν να κοβει το περινεο, εκτος κι αν ειναι απολυτως απαραιτητο, αλλά οι (περισσοτεροι) Ελληνες γιατροι το κανουν στανταρ! Σε αλλες χωρες κανουν αναδρομες στο παρελθον μιλωντας για τις εποχες που οι γιατροι εκαναν τετοια βαρβαρα πραγματα στις γυναικες... πού να μαθαιναν τι υφιστανται ακομα οι Ελληνιδες! :shock:

ΜΕΛΙΝΑ
31-03-08, 22:04
δεν ξλερω τι να πω βρε κορίτσια άλλες λένε ότι είναι όπως πριν και δεν συμβάινει τίποτα και εγώ τα έχω δεί πόλα μετά από 9 μήνες πονάω φοβερά στην περίοδο και έχω αιμορραγία ενώ δεν καταλα΄βαινα τίποτα πριν επίσης έχω ακόμη πόνους στον κόλπο και στην τομή πήγα κια σε χειρούργιο και με κοίταξε και μου είπε ότι η τομή είναι καλά επουλωμένη και δεν υπάρχει πρόβλημα τι να πω. Κάποιες είναι πιο τυχερές από άλλες.

Irenegr
31-03-08, 23:17

Περινεοτομή έκανε σίγουρα αλλά νομίζω ότι αυτό αφορά τα εξωτερικά ράμματα που κάνει ο γιατρός (ή κάνω λάθος) με τα οποία δεν είχα πρόβλημα. Εσωτερικά είναι το θέμα μου. Δεν ξέρω...θα τον ρωτήσω γιατί δεν γίνεται αυτό το πράγμα..να θες και να μην μπορεις...ειναι δράμα!

tasuki
01-04-08, 09:45
θα τον ρωτήσω γιατί δεν γίνεται αυτό το πράγμα..να θες και να μην μπορεις...ειναι δράμα!

Εγω θα σε συμβουλευα να πας πρωτα σε καποιον αλλο γυναικολογο να σε κοιταξει, πριν πας στον δικο σου, γιατι αν ο δικος σου εχει κανει καποια "στραβη" μπορει να διστασει να στο παραδεχτει.

Lia
01-04-08, 10:14
δεν ξλερω τι να πω βρε κορίτσια άλλες λένε ότι είναι όπως πριν και δεν συμβάινει τίποτα και εγώ τα έχω δεί πόλα μετά από 9 μήνες πονάω φοβερά στην περίοδο και έχω αιμορραγία ενώ δεν καταλα΄βαινα τίποτα πριν επίσης έχω ακόμη πόνους στον κόλπο και στην τομή πήγα κια σε χειρούργιο και με κοίταξε και μου είπε ότι η τομή είναι καλά επουλωμένη και δεν υπάρχει πρόβλημα τι να πω. Κάποιες είναι πιο τυχερές από άλλες.

Το ίδιο πρόβλημα έχω κι εγώ. Ενώ πριν τη γέννα δεν είχα κανένα πρόβλημα με την περίοδό μου (ούτε ιδιαίτερος πόνος, ούτε πολύ αίμα) μετά και είχα πολύ πόνο και πλημμύρα...... Ο πόνος τους τελευταίους 2 μήνες μετριάστηκε (πονάω πια μόνο αν κουραστώ πολύ ή σηκώνω βάρος). Το αίμα παραμένει πάαααρα πολύ. Η γυναικολόγος μου μου έχει πει να παίρνω για το πολύ αίμα το mitrotan (αυτά που δίνουν και μετά τη γέννα για να σφίξει η μήτρα). Δεν το αντέχω όμως αυτό το πράγμα κάθε μήνα...

Να σημειώσω ότι στη γέννα, επειδή η μικρή μου είχε και το χέρι της στο πρόσωπο χρειάστηκε μεγαλύτερο άνοιγμα και σχίστηκα από κάτω.... Και επίσης η γυναικολόγος μου χρειάστηκε καμμιά ώρα για να με ράψει.... Την΄εβλεπα που ζορίζονταν τότε (δεν καταλάβαινα γιατί αλλά εκείνη τη στιγμή δε με πολυένοιαζε). Πάντως στις επισκέψεις που της έχω κάνει μου έχει πει ότι δεν ε΄χω κανένα πρόβλημα.... :roll:

annastasia
01-04-08, 11:13
Εγώ από τότε που γέννησα κορίτσια, με καισαρική, έχω λιγότερο αίμα από πριν στην περίοδο, ΔΕΝ πονάω που πριν είχα ΤΕΡΑΣΤΙΟ πρόβλημα (πέρασα φάση που έκανα παυσίπονη ένεση την 1η μέρα του κύκλου :shock: ) και όσο για το σεξουαλικό, εκεί μάλλον δεν έχω να πω κάτι μιας και από κάτω δεν πειράζεται τίποτα στην καισαρική...
Φίλη μου πάντως που έχει κάνει φυσιολογικά τα δύο της παιδάκια, μου κάνει παράπονα για ελαφριά "ακράτεια". Το δεύτερο παιδάκι της είναι ήδη 2 χρόνια που το έκανε... :? Ένας από τους λόγους της καισαρικής ήταν και αυτός, μιας και ο μικρός ήταν πολύ μεγάλος και θα ήταν ιδαίτερα δύσκολο να γεννηθεί (είμαι αδύνατη και στενή χαμηλά) και με ενημέρωσε και ο γιατρός για την περίπτωση της ακράτειας όταν το μωρό είναι μεγάλο... :?

erica
01-04-08, 12:16

Περινεοτομή έκανε σίγουρα αλλά νομίζω ότι αυτό αφορά τα εξωτερικά ράμματα που κάνει ο γιατρός (ή κάνω λάθος) με τα οποία δεν είχα πρόβλημα. Εσωτερικά είναι το θέμα μου. Δεν ξέρω...θα τον ρωτήσω γιατί δεν γίνεται αυτό το πράγμα..να θες και να μην μπορεις...ειναι δράμα!

Irenegr, μήπως θηλάζεις? Γιατί όταν θηλάζεις , είναι πιο στεγνή η περιοχή του κόλπου και συνήθως για να μην πονάς συνιστάται η χρήση λιπαντικού (ή φυσικού - βάλε την φαντασία σου! :lol: - ή KY gel από τα φαρμακεία).
Και εγώ μέχρι να το μάθω πόναγα πολύ....Μετά όλα οκ.

Και εγώ φυσιολογικά γέννησα, μεγάλο μωρο (3.750, 53 εκατοστά) αλλά η φυσιολογία της περιοχής δεν έχει αλλάξει καθόλου, ή αν πιστέψουμε αυτά που λέει ο άντρας μου, μάλλον στενότερα είναι τα πράγματα :shock: ....Μάλλον τα φαντάζεται όλα αυτά βέβαια, λόγω της αραιότητας των συνευρέσεων, σε σύγκριση με πριν! :lol: :lol: :lol:

Όσον αφορα τα συμπτώματα της περιόδου, σε μένα δεν άλλαξε τίποτα:...ποτάμια και πριν, ποτάμια και τώρα....τρομερές ημικρανίες στη αρχή της και στο τέλος της τότε, οι ίδιες ημικρανίες και τώρα..... :?

annastasia
01-04-08, 14:07
Αχ Έρικα... εγώ 4260, στην 38 βδομάδα!!!!! Για νηπιαγωγίο έτοιμος!
:shock: :lol: :lol:

erica
01-04-08, 16:29
Πω, πω...αν κρίνω απο την δική μου εμπειρία (φυσιολογικός, χωρίς επισκληρίδιο) αν είχες γεννήσει φυσιολογικά και χωρίς επισκληρίδιο θα σε άκουγε όλη η Ελλάδα! :shock: :lol: :lol: :lol: :lol:

Εμένα με άκουσαν μόνο τα ΒΠ... :lol: :lol: :lol:

annastasia
01-04-08, 16:45
Χαχαχαχα... καλά δεν το συζητώ... και αν έβλεπες και το σώμα μου (αδύνατη και στενή), θα καταλάβαινες ότι θα έπιανα και βαλκάνια.... (το δε ενδεχόμενο να περιμένω να κλείσει ο 9ος ΚΑΙ φυσιολογικά ούτε στη φαντασία μου) :lol: :lol: :lol: :lol:

Irenegr
01-04-08, 23:37
Irenegr, μήπως θηλάζεις? Γιατί όταν θηλάζεις , είναι πιο στεγνή η περιοχή του κόλπου και συνήθως για να μην πονάς συνιστάται η χρήση λιπαντικού (ή φυσικού - βάλε την φαντασία σου! :lol: - ή KY gel από τα φαρμακεία).
Και εγώ μέχρι να το μάθω πόναγα πολύ....Μετά όλα οκ.

Όχι, δεν θυλάζω εδώ και καιρό οπότε αποκλείεται και αυτό το σενάριο.

Και εγώ φυσιολογικά γέννησα, μεγάλο μωρο (3.750, 53 εκατοστά) αλλά η φυσιολογία της περιοχής δεν έχει αλλάξει καθόλου, ή αν πιστέψουμε αυτά που λέει ο άντρας μου, μάλλον στενότερα είναι τα πράγματα :shock: ....Μάλλον τα φαντάζεται όλα αυτά βέβαια, λόγω της αραιότητας των συνευρέσεων, σε σύγκριση με πριν! :lol: :lol: :lol:

:P Κι εμένα τα ίδια μου λέει ο σύζηγος αλλά θα συμφωνήσω μαζί σου ότι μάλλον είναι η φαντασία του λόγω έλλειψης... :oops:

ΜΕΛΙΝΑ
02-04-08, 12:22
μα βρε Λία μου να πάρεις mitrotan μας το έδιναν στο μαιευτήριο και πέθαινα καλύτερα να γεννόυσα παρά αυτό το πράγμα και με τα άλλα κορίτσια όταν η μα πήρε δύο μαζί γιατί ξέχασε να πάρει το πρωινό και ούρλιαζε ήρθε ο γιατρός της κια έγινε οχαμός τις πήρε και τις σήκωσε τις μαίες θυμάμαι ότι μονολογούσε μα είναι δυνατόν να πάρει δύο mitrotan
? Τότε καταλάβαμε γιατί πονούσαμε τόσο. Και εγώ γέννησα δύο εβδομάδες πιο νωρίς 3600 τον μπεμπάκο και είμαι πολύ αδφύνατη και στενή το εικοσάλεπτο που ξεκλίνησαν οι ωθήσεςι πίστευα ότι θα πεθάνω. Πάντως το περίεργο είναι ότι στις 40 ημέρες ήμουν τέλεια χωρίς κανέναν πόνο λές και δεν είχα γεννήσει μετά ξεκίνησαν τα προβλήματα. Πάντως για την ακράτεια μου έιπε ο αδελφός μου ότι συμβαίνει αλλά με τον καιρό κλείνουν οι τομές στις γυναίκες και εξαλείφεται και οτι γίνεται σε μεγάλο πρόβλημα κάποια μικροεπέβαση που διορθώνει το πρόβλημα. Δεν μου λέει πολλά πολλά ο άτιμος γιατί λεέι πως είμαι μια χαρά και όλα είναι της φαντασίας μου γιατί τις γυναίκες τις πιάνουν τα ψυχολογικά τους. Η κοπέλα πάντως που γεννήσαμε μαζί και έβγαλε παιδαρά 4400 χωρίς επισκληρίδιο είναι μια χαρα΄αλλά μου λέει ότι κάποιες φορές νιώθει σαν να τις ξεριζώνουν τα γεννητικά όργανα και πονάει.

papi
02-04-08, 22:16
ΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ, ΓΙΑ ΚΑΘΗΣΤΕ, ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΑΝΤΙΛΛΗΨΗΣ ΤΟΥ ΠΟΝΟΥ. ΘΑ ΜΠΕΙ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΚΟΠΕΛΙΤΣΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΕΙ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΚΑΙ ΘΑ ΠΡΟΤΙΜΗΣΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΠΙΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΤΕ. ΕΝΤΑΞΕΙ, ΚΙ ΕΓΩ ΠΟΝΕΣΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΣΤΗΝ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΔΕΝ ΛΕΩ, ΑΛΛΑ ΟΛΑ ΑΝΤΕΧΟΝΤΑΙ ΟΤΑΝ ΒΛΕΠΕΙΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΛΑΣΜΑΤΑΚΙ ΔΙΠΛΑ ΝΑ ΑΝΟΙΓΕΙ ΤΑ ΜΑΤΑΚΙΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΣΕ "ΚΟΙΤΑΕΙ" :lol: ΕΙΧΑ ΜΙΑ ΔΙΠΛΑΝΗ ΣΤΟ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟ ΠΟΥ ΟΥΡΛΙΑΖΕ ΛΕΣ ΚΑΙ ΤΗ ΣΦΑΖΑΝΕ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ. ΚΑΙ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΤΕ ΟΤΙ ΘΗΛΑΖΑ Κ ΔΕΝ ΕΠΑΙΡΝΑ Κ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΠΑΥΣΙΠΟΝΕΣ. Η ΦΥΣΗ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΕΨΕΙ ΓΙΑ ΟΛΑ, ΑΛΛΑ ΕΙΜΑΣΤΕ Κ ΠΟΛΥ ΜΙΓΙΑΓΚΙΧΤΕΣ ΚΑΠΟΙΕΣ ΦΟΡΕΣ. :roll:

erica
03-04-08, 11:09
ΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ, ΓΙΑ ΚΑΘΗΣΤΕ, ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΑΝΤΙΛΛΗΨΗΣ ΤΟΥ ΠΟΝΟΥ. ΘΑ ΜΠΕΙ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΚΟΠΕΛΙΤΣΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΕΙ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΚΑΙ ΘΑ ΠΡΟΤΙΜΗΣΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΠΙΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΤΕ. ΕΝΤΑΞΕΙ, ΚΙ ΕΓΩ ΠΟΝΕΣΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΣΤΗΝ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΔΕΝ ΛΕΩ, ΑΛΛΑ ΟΛΑ ΑΝΤΕΧΟΝΤΑΙ ΟΤΑΝ ΒΛΕΠΕΙΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΛΑΣΜΑΤΑΚΙ ΔΙΠΛΑ ΝΑ ΑΝΟΙΓΕΙ ΤΑ ΜΑΤΑΚΙΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΣΕ "ΚΟΙΤΑΕΙ" :lol: ΕΙΧΑ ΜΙΑ ΔΙΠΛΑΝΗ ΣΤΟ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟ ΠΟΥ ΟΥΡΛΙΑΖΕ ΛΕΣ ΚΑΙ ΤΗ ΣΦΑΖΑΝΕ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ. ΚΑΙ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΤΕ ΟΤΙ ΘΗΛΑΖΑ Κ ΔΕΝ ΕΠΑΙΡΝΑ Κ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΠΑΥΣΙΠΟΝΕΣ. Η ΦΥΣΗ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΕΨΕΙ ΓΙΑ ΟΛΑ, ΑΛΛΑ ΕΙΜΑΣΤΕ Κ ΠΟΛΥ ΜΙΓΙΑΓΚΙΧΤΕΣ ΚΑΠΟΙΕΣ ΦΟΡΕΣ. :roll:

Αναφέρεσαι και στη δική μου δημοσίευση? :roll:
Αν ναι, εγώ δεν γέννησα με καισαρική αλλα φυσιολογικά και χωρίς επισκληρίδιο, όπως έγραψα παραπάνω, και αν και ειμαι άνθρωπος που αντέχει πολύ πόνο, ανάμεσα στις συσπάσεις την ώρα της εξώθησης λιποθυμούσα απο την εξάντληση του πονου και ξαναξύπναγα όταν ερχόταν η σύσπαση.....Αυτή είναι η δική μου αλήθεια.

Από την άλλη όμως, το έχω ξαναγράψει όταν έγραφα για την εμπειρία του δικού μου τοκετού, ότι και την επόμενη φορά έτσι θα επιλέξω να γεννήσω... Αν βέβαια με ρώταγες τότε, δεν ήθελα κάν να θυμάμαι τις ώρες που πέρασα.... :lol: ....Πιστεύω ότι η εμπειρία της γέννας μου, με διδαξε πολλά πράγματα και ήταν μία διαδικασία που - πως να το πω - έπρεπε να την περάσω. Μόλις βγήκε η Μάγια και την πήρα αγκαλιά....το συναίσθημα της λύτρωσης, ολοκλήρωσης, δικαίωσης, ευφορίας, ασυλληπτης χαράς δεν μπορεί να περιγραφεί!!!!!Πραγματικά δεν υπάρχουν λόγια...εκσταση και παραπάνω....πιθανώς να φτάει και η αδρεναλίνη που έκκρινε το σώμα μου για να αντέξει τους πόνους.... Από εκείνη την ώρα και έπειτα ένιωθα τόσο καλά που ήμουνα σίγουρη ότι δεμ υπάρχει κάτι στον κόσμο που δεν μπορώ να κάνω! Είμαι παντοδύναμη και ο κόσμος μου ανήκει!....και έχω το καλύτερο δώρο της ζωής στα χέρια μου....
Την επόμενη μέρα , πέραν της ενοχλησης των ραμμάτων (την οποία είχα καιρο...2 μήνες περίπου) και των συσπάσεων της μήτρας - που μέσα στη χαρά μου ουτε καν τα σκεφτόμουνα - ήμουν περδίκι!!!!..Σε συγκριση με τις κοπέλες στο δωμάτιο (μία με καισαρική και μία με φτ αλλα επισκληρίδιο) εγώ πεταγα! Καθόμουν οκλαδόν, πήγαινα βόλτες στους διαδρόμους, μόνη μου μπάνιο, βαφόμουνα, κτλ. κτλ.

Οπότε εγώ, σίγουρα δεν είμαι μυγιάγκιχτη....και όταν λέω ότι πονεσα, πόνεσα....αλλά ξαναλέω, για τους λόγους που έγραψα παραπάνω, όταν ξαναγεννήσω, έτσι θελω να γεννήσω.... :wink:

erica
03-04-08, 11:10

Αναφέρεσαι και στη δική μου δημοσίευση? :roll: Αν όχι ο.κ.....
Αν ναι, εγώ δεν γέννησα με καισαρική αλλα φυσιολογικά και χωρίς επισκληρίδιο, όπως έγραψα παραπάνω, και αν και ειμαι άνθρωπος που αντέχει πολύ πόνο, ανάμεσα στις συσπάσεις την ώρα της εξώθησης λιποθυμούσα απο την εξάντληση του πονου και ξαναξύπναγα όταν ερχόταν η σύσπαση.....Αυτή είναι η δική μου αλήθεια.

Από την άλλη όμως, το έχω ξαναγράψει όταν έγραφα για την εμπειρία του δικού μου τοκετού, ότι και την επόμενη φορά έτσι θα επιλέξω να γεννήσω... Αν βέβαια με ρώταγες τότε, δεν ήθελα κάν να θυμάμαι τις ώρες που πέρασα.... :lol: ....Πιστεύω ότι η εμπειρία της γέννας μου, με διδαξε πολλά πράγματα και ήταν μία διαδικασία που - πως να το πω - έπρεπε να την περάσω. Μόλις βγήκε η Μάγια και την πήρα αγκαλιά....το συναίσθημα της λύτρωσης, ολοκλήρωσης, δικαίωσης, ευφορίας, ασυλληπτης χαράς δεν μπορεί να περιγραφεί!!!!!Πραγματικά δεν υπάρχουν λόγια...εκσταση και παραπάνω....πιθανώς να φτάει και η αδρεναλίνη που έκκρινε το σώμα μου για να αντέξει τους πόνους.... Από εκείνη την ώρα και έπειτα ένιωθα τόσο καλά που ήμουνα σίγουρη ότι δεμ υπάρχει κάτι στον κόσμο που δεν μπορώ να κάνω! Είμαι παντοδύναμη και ο κόσμος μου ανήκει!....και έχω το καλύτερο δώρο της ζωής στα χέρια μου....
Την επόμενη μέρα , πέραν της ενοχλησης των ραμμάτων (την οποία είχα καιρο...2 μήνες περίπου) και των συσπάσεων της μήτρας - που μέσα στη χαρά μου ουτε καν τα σκεφτόμουνα - ήμουν περδίκι!!!!..Σε συγκριση με τις κοπέλες στο δωμάτιο (μία με καισαρική και μία με φτ αλλα επισκληρίδιο) εγώ πεταγα! Καθόμουν οκλαδόν, πήγαινα βόλτες στους διαδρόμους, μόνη μου μπάνιο, βαφόμουνα, κτλ. κτλ.

Οπότε εγώ, σίγουρα δεν είμαι μυγιάγκιχτη....και όταν λέω ότι πονεσα, πόνεσα....αλλά ξαναλέω, για τους λόγους που έγραψα παραπάνω, όταν ξαναγεννήσω, έτσι θελω να γεννήσω.... :wink:

papi
03-04-08, 14:00
ΕΡΙΚΑ ΟΧΙ, ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ ΣΤΗΝ ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ. Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΙ ΕΓΩ ΤΕΛΙΚΑ ΕΚΑΝΑ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΕΝΩ ΕΤΟΙΜΑΖΟΜΟΥΝ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΑΛΛΑ ΤΕΛΙΚΑ ΔΕΝ ΤΟ ΓΛΥΤΩΣΑ ΤΟ ΜΑΧΑΙΡΙ. ΑΠΛΑ ΜΕΡΙΚΕΣ ΚΟΠΕΛΕΣ ΥΠΕΡΒΑΛΛΟΥΝ ΚΑΙ ΠΑΝΙΚΟΒΑΛΛΟΥΝ ΚΑΙ ΤΙΣ ΕΓΚΥΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΕΤΣΙ ΚΙ ΑΛΛΙΩΣ ΑΓΧΟΣ. ΛΙΓΟ ΥΠΟΜΟΝΗ ΘΕΛΕΙ ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΠΕΡΑΣΟΥΝ ΣΕ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ. ΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΜΑΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΚΑΙ Ο ΠΟΝΟΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΠΟΥ ΘΑ ΣΚΕΦΤΟΥΜΕ ΝΟΜΙΖΩ!

eleni^^
03-04-08, 17:27
κοριτσια εγω μετα απο 3 μηνες αποχη λογο εγκυμοσυνης κ αλλους 2 μετα τη γεννα...ομολογω πως δε ξερω αν θελω να ξαναμπω σε αυτη τη διαδικασια...θελω πολυ τον αντρα μου! αλλα αυτος ο πονος!! ουτε την πρωτη φορα...μια λυση κανεις? :oops: :oops:

ΜΕΛΙΝΑ
03-04-08, 23:28
θα συμφωνήσω με την erica ότι και εγώ όταν ξαναγεννήσω θα γεννήσω πάλι φυσιολογικά παρόλα αυτά είναι καλό να μην κοροιδευόμαστε και να λέμε τα π΄ραγματα με το ονομά τους ότι πονάς πονάς και αυτοί που λένε ότι πήγαν και γελούσαν και λέγανε ανέκδοτα για τις πρωτότοκες μιλάω λένε απλά ψέματα. Πονάς αλλά πρέπει να ξέρεις να αντέχεις με αξιοπρέπεια τον πόνο δηλαδή και αυτό με κάποιες που ουρλιάζουν και τρώνε σφαλιάρες από τους γιατρούς δεν μου αρέσει μπορεί να πονούσα αλλά η φωνή μου δεν ακοούστηκε και ο γιατρός μου έδωσε συγχαρητήρια γιατί είπε ήμουν πολύ συνεργάσιμη. Πάντως στις ωθήσεις ταλαιπωρήθηκα αυτή είναι η προσωπική μου εμπειρεία και δεν θέλω να κοροιδέυω καμία κοπελίτα γιατί και εμένα με δουλέυανε κάποιες ότι το γεννήσανε χωρίς καν να σπρώχνουνε και όταν μου είπε ο γιατρός ότι ήρθε η ώρα να ξεκινήσω να σπρώχνω νόμιζα ότι το παιδί θα έβγαινε με μια φορά. Οι γιατροί λένε ότι ο τοκετός είναι το μεγαλύτερο χειρυργείο που παιρνάει ο άνθρωπος απλά με τα σημερινά μέσα και την εμπειρεά δεν υπάρχουν προβλήματα όπως συνέβαινε παλιά. Επίσης το πως νιώθεις μετά εξαρτάται από κοπέλα σε κοπέλα άλλες που έιχαν πολύ αίμα στην περίοδο μετά δεν έχουν και άλλες που ήταν καλά έχουν. Επίσης δεν μπορεί να συγκριθεί ένας φυσιολογικός τοκετός με μια προγραμματισμένη καισαρική που ούτε βιώνει τους πόνους ούτε την διαδικασία του τοκετού.

annastasia
04-04-08, 00:29
Θα διαφωνήσω ως προς τα εξής:
1. Αν και ΔΕ γέννησα φυσιολογικά θεωρώ πάαααααρα πολύ φυσικό να φωνάζει η έγκυος τη στιγμή του πόνου... (σιγά να μην κοιτάξει καθωσπρεπισμούς εκείνη την ώρα) και δεν υπάρχει περίπτωση να την κατακρίνει κανείς γι' αυτό, και
2. Κάθε γέννα έχει τον πόνο της... πόνεσες εσύ που γέννησες φυσιολογικά την ώρα εκείνη, πονούσα και εγώ με τη σειρά μου κανά 2μηνο σπίτι μου αφού βγήκα από την κλινική μετά την καισαρική....
Με λίγα λόγια, είτε έτσι είτε αλλοιώς τους πόνους ΔΕΝ τους γλιτώνεις... :?

biky
04-04-08, 01:07
θα συμφωνήσω με την erica ότι και εγώ όταν ξαναγεννήσω θα γεννήσω πάλι φυσιολογικά παρόλα αυτά είναι καλό να μην κοροιδευόμαστε και να λέμε τα π΄ραγματα με το ονομά τους ότι πονάς πονάς και αυτοί που λένε ότι πήγαν και γελούσαν και λέγανε ανέκδοτα για τις πρωτότοκες μιλάω λένε απλά ψέματα. Πονάς αλλά πρέπει να ξέρεις να αντέχεις με αξιοπρέπεια τον πόνο δηλαδή και αυτό με κάποιες που ουρλιάζουν και τρώνε σφαλιάρες από τους γιατρούς δεν μου αρέσει μπορεί να πονούσα αλλά η φωνή μου δεν ακοούστηκε και ο γιατρός μου έδωσε συγχαρητήρια γιατί είπε ήμουν πολύ συνεργάσιμη. Πάντως στις ωθήσεις ταλαιπωρήθηκα αυτή είναι η προσωπική μου εμπειρεία και δεν θέλω να κοροιδέυω καμία κοπελίτα γιατί και εμένα με δουλέυανε κάποιες ότι το γεννήσανε χωρίς καν να σπρώχνουνε και όταν μου είπε ο γιατρός ότι ήρθε η ώρα να ξεκινήσω να σπρώχνω νόμιζα ότι το παιδί θα έβγαινε με μια φορά. Οι γιατροί λένε ότι ο τοκετός είναι το μεγαλύτερο χειρυργείο που παιρνάει ο άνθρωπος απλά με τα σημερινά μέσα και την εμπειρεά δεν υπάρχουν προβλήματα όπως συνέβαινε παλιά. Επίσης το πως νιώθεις μετά εξαρτάται από κοπέλα σε κοπέλα άλλες που έιχαν πολύ αίμα στην περίοδο μετά δεν έχουν και άλλες που ήταν καλά έχουν. Επίσης δεν μπορεί να συγκριθεί ένας φυσιολογικός τοκετός με μια προγραμματισμένη καισαρική που ούτε βιώνει τους πόνους ούτε την διαδικασία του τοκετού.

δεν ξερω για τους πονους της γεννας μιας και γεννησα με καισαρικη
αλλα ξερω οτι ποναγα απο τις 2το βραδυ μεχρι της 12.00 το μεσημερι μεχρι να μπω για καισαρικη και μετα για 2μηνες το περπατημα ηταν εφιαλτης το να σηκωσω το μωρο το ιδιο το να παω τουαλετα δραμα....
μην εχετε την εντυπωση οτι η καισαρικη ειναι παιχνιδακι..... τα δυο 24 μετα την καισαρικη ηταν οτι χειροτερο εχω ζησει....να πρεπει να σηκωθεις απο το κρεβατι και να νομιζεις οτι σε κοβουν στα δυο να πρεπει να πας τουαλετα και να νομιζεις οτι θα λιποθυμησεις.....
και φαντασου οτι σε γενικες γραμμες αντεχω στον πονο...
γεννα χωρις πονο δεν υπαρχει μην το ψαχνετε

th@lia
04-04-08, 10:23
Εγω εδω να πω οτι μαλλον ειναι και λιγο πως θα σου κατσει.Οπως στον φυσιολογικο αλλες κοπελες πονανε πολυ και αλλες λιγοτερο, αλλες τις παιρνει πολυ ωρα και αλλες τσακ μπαμ ετσι ειναι και στην καισαρικη. Εγω το ιδιο βραδυ σηκωθηκα και ψιλο περπατησα. Την αλλη μερα τα εβγαλα ολα ορους,καθετηρες κλπ και πηγα και εφαγα στο εστιατοριο της κλινικης. Μονο λιγο μετα την επισκληριδιο αρχισα να καταλαβαινω τους πονους της μητρας και αυτο αν επεμενα στις νοσοκομες θα με εδιναν και αλλα παυσιπονα και ουτε αυτο θα καταλαβαινα.Βεβαια ειμαι και πολυ ευχαριστημενη απο τον γιατρο μου που νομιζω επαιξε πολυ μεγαλο ρολο στην ολη διαδικασια.

tasuki
04-04-08, 11:32
Πιστεύω ότι η εμπειρία της γέννας μου, με διδαξε πολλά πράγματα και ήταν μία διαδικασία που - πως να το πω - έπρεπε να την περάσω. Μόλις βγήκε η Μάγια και την πήρα αγκαλιά....το συναίσθημα της λύτρωσης, ολοκλήρωσης, δικαίωσης, ευφορίας, ασυλληπτης χαράς δεν μπορεί να περιγραφεί!!!!!Πραγματικά δεν υπάρχουν λόγια...εκσταση και παραπάνω....πιθανώς να φτάει και η αδρεναλίνη που έκκρινε το σώμα μου για να αντέξει τους πόνους.... Από εκείνη την ώρα και έπειτα ένιωθα τόσο καλά που ήμουνα σίγουρη ότι δεμ υπάρχει κάτι στον κόσμο που δεν μπορώ να κάνω! Είμαι παντοδύναμη και ο κόσμος μου ανήκει!

Εγω γεννησα με ΦΤ κι επισκληριδιο κι ετσι δεν πονεσα καθολου, αλλά πρωτα ο Θεος θελω να προσπαθησω να γεννησω το επομενο παιδι χωρις επισκληριδιο, ακριβως για να βιωσω αυτο το μοναδικο συναισθημα, αυτην την εκσταση, αυτο το υπερτατο "φτιαξιμο" απο τη μεγιστη εκλυση των ενδορφινων στον εγκεφαλο. Ειναι κατι που μονο οι γυναικες στον τοκετο μπορουν να το βιωσουν και θελω να το κανω κεκτημενο μου.

annastasia
04-04-08, 12:27
Θάλια... αναμφίβολα ο πόνος είναι εντελώς υποκειμενικός... Προσωπικά "άργησα" να ξεπεράσω τον πόνο της καισαρικής, ξέρω και άλλες κοπέλες σαν και μένα και άλλες σαν και εσένα... :wink:
Όπως και στο ΦΤ άλλες πονούν λιγότερο και άλλες περισσότερο... έχεις δίκιο!!!
Αυτό που ΔΕ ΔΕΧΟΜΑΙ με τίποτα είναι να μου πουν ότι δε γνώρισα πόνο γιατι δε γέννησα φυσιολογικά γιατί... :evil:
Εγώ το ξέρω μόνο... :)

Jean
04-04-08, 12:57
Θα πω κι εγω οτι επειδη εμεινα καιρο στο νοσοκομειο και εζησα απο κοντα απειρους τοκετους, θαυμασα τις αντοχες των γυναικων που γεννουσαν φυσιολογικα. Τις εφερναν διπλα μου κι εβλεπα τον πονο που βιωναν μεχρι να κανουν διαστολη και κρυβομουν κατω απο το σεντονι. Κι ελεγα μεσα μου Παναγιτσα μου ευτυχως που θα γεννησω με καισαρική.... Μονο που μετα ειδα κι εγω τη γλυκα. Τα 2 24ωρα που ακολουθησαν το χειρουργειο ειναι μακραν τα χειροτερα της ζωής μου. Τετοιος πονος, ουτε στον εχθρο μου. ελεγα οτι δεν θα τα καταφερω ποτε να σταθω ορθια. Και για μηνες μετα πονουσα καθε φορα που σηκωνομουν ορθια. Ας μην γελιομαστε, η καισαρικη δεν παυει να ειναι μια μεγαλης εκτασης επεμβαση στον κοιλιακο χωρο, ασχετως αν εμεις την εχουμε συνδεσει μ' ενα ευχαριστο γεγονος και την περναμε στο ντουκου. (αλλες πιο ευκολα αλλες πιο επωδυνα). Το συμπερασμα λοιπον που βγαινει ειναι ειτε με φυσιολογικό ειτε με καισαρική ο πονος ειναι πονος. Ευτυχως ολα ξεχνιουνται πολυ γρηγορα. Αν δεν ξεχνιοντουσαν καμια γυναικα δεν θα εκανε 2ο και 3ο παιδι.

ευδοκία
04-04-08, 14:15
jean με καλυψες ΑΠΟΛΥΤΑ!!!

annastasia
04-04-08, 14:43
:D :wink:

erica
07-04-08, 11:58
Θα διαφωνήσω ως προς τα εξής:
1. Αν και ΔΕ γέννησα φυσιολογικά θεωρώ πάαααααρα πολύ φυσικό να φωνάζει η έγκυος τη στιγμή του πόνου... (σιγά να μην κοιτάξει καθωσπρεπισμούς εκείνη την ώρα) και δεν υπάρχει περίπτωση να την κατακρίνει κανείς γι' αυτό, και
2. Κάθε γέννα έχει τον πόνο της... πόνεσες εσύ που γέννησες φυσιολογικά την ώρα εκείνη, πονούσα και εγώ με τη σειρά μου κανά 2μηνο σπίτι μου αφού βγήκα από την κλινική μετά την καισαρική....
Με λίγα λόγια, είτε έτσι είτε αλλοιώς τους πόνους ΔΕΝ τους γλιτώνεις... :?

Συμφωνώ απόλυτα με την annastasia! :D

O πόνος είναι υποκειμενικό πράγμα και ποτέ δεν μπορούμε να κρίνουμε εξ ιδίων τα αλλότρια... :?

ΜΕΛΙΝΑ
07-04-08, 21:47
λοιπόν για να μην παρεξηγηθούμε ο πόνος είναι πόνος και ο ίδιος για όλες τις γυναίκες είτε με τον ένα είτε με τον άλλο τρόπο αυτό που δεν άρέσει σε εμένα είνα οι ακρότητες και γι΄αυτές μιλάω φυσικό είναι να ακούγεται μια κοπέλα που γεννάει αλλά όχι να της λέιε ο γιατρός σπρώξε γιατί το παιδί είναι στον κόλπο και να έχει σηκώσει την κλινική στο ποδάρι και να του λέει κάνε μου καισαρική. Το λέω γιατί το έκανε μια ξαδέλφη μου και ήμουν παρούσα και βγήκε κάποια στιγμή ο γιατρός και είπε στον άντρα της ότι δεν με ακούει και ότι δεν είχε καμιά ευθύνη εαν το παιδί έβγαινε νεκρό γιατί θα το έπνιγε. Αυτό τώρα είναι νορμάλ και κρίνω εξ ίδίων τα αλλότρια?

Μαμά του Ωρίων
07-04-08, 22:36
λοιπόν για να μην παρεξηγηθούμε ο πόνος είναι πόνος και ο ίδιος για όλες τις γυναίκες είτε με τον ένα είτε με τον άλλο τρόπο αυτό που δεν άρέσει σε εμένα είνα οι ακρότητες και γι΄αυτές μιλάω φυσικό είναι να ακούγεται μια κοπέλα που γεννάει αλλά όχι να της λέιε ο γιατρός σπρώξε γιατί το παιδί είναι στον κόλπο και να έχει σηκώσει την κλινική στο ποδάρι και να του λέει κάνε μου καισαρική. Το λέω γιατί το έκανε μια ξαδέλφη μου και ήμουν παρούσα και βγήκε κάποια στιγμή ο γιατρός και είπε στον άντρα της ότι δεν με ακούει και ότι δεν είχε καμιά ευθύνη εαν το παιδί έβγαινε νεκρό γιατί θα το έπνιγε. Αυτό τώρα είναι νορμάλ και κρίνω εξ ίδίων τα αλλότρια?

χωρίς να λέω ότι έχεις άδικο, θα σου πω μόνο ότι σε ένα σημείο κάνεις λάθος
ο πόνος δεν είναι ίδιος για όλες τις γυναίκες
άλλες πονάνε περισσότερο άλλες λιγότερο
άλλες αντέχουν άλλες όχι

xanp
07-04-08, 22:50

Μελίνα επειδή εγώ γέννησα φυσιολογικά μπορώ να σου πω με το χέρι στην καρδιά ότι δεν πόνεσα καθόλου μιας και είτε έχω άπειρες αντοχές είτε ήμουν τυχερή γιατί η όλη διαδικασία κράτησε από το σπίτι μου μέχρι το μαιευτήριο ήτοι 35 λεπτά.Και ναι είμαι πρωτότοκος και ναι δεν πόνεσα καθόλου απλά κάτι σουβλιές....Και ναι έσπρωξα δύο φορές μόνο και βγήκε το μωρό που σχεδόν ήταν έξω.όμως μπορώ να σου πω ότι η διπλανή μου στο νοσοκομείο αν και με καισαρική η κοπέλα σφάδαζε από τον πόνο και δεν πιστεύω ότι είχε ανάγκη να προσποιηθεί κάτι τέτοιο...Τα πράγματα ήταν απλά ΠΟΝΟΥΣΕ...ολόκληρο χειρουργείο έφαγε ήταν δυνατόν αν μην πονέσει με τομή και ράμματα;;; Ενώ εγώ απλά ένιωσα κάτι σουβλιές και όλα αυτά για 35 λεπτά μόνο....!Οπότε καταλήγω και εγώ ότι καλό είναι να δεχόμαστε και την άποψη του άλλου έστω και αν διαφέρει από την δική μας!
Πιστεύω ότι περισσότερο θα πόναγε αν έκανα καισαρική.

annastasia
08-04-08, 11:03

Και μπάτσες να έδινε στο γιατρό την ώρα που πονούσε, φυσιολογικό θα το έβρισκα.... :lol: :lol:

erica
08-04-08, 12:00
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Και εγώ! :lol: :lol:

Μελίνα μου δεν σε κατηγορώ (καταλαβαίνω ότι μπορεί την απάντησή μου να την διάβασες έτσι, αλλά δεν είχα αυτή την πρόθεση)... Αλλά πραγματικά ο πόνος είναι κάτι υποκειμενικό, και η αντίδραση του κάθε ανθρώπου σε αυτόν είναι πάλι υποκειμενική υπόθεση και δεν νομίζω ότι χωρεί σχολιασμού από τρίτους. Δεν λέω ότι έχεις κακή πρόθεση να κρίνεις τους άλλους, απλά σου λέω ότι όντως μπορεί κάποιος να νιώθει αβάσταχτο πόνο και να μην μπορεί να τον κοντρολάρει.

Εγώ έκανα και ψυχοπροφύλαξη και από φύση είμαι άνθρωπος που αντέχει τον πόνο....Στη γέννα όμως ένιωθα ότι θα μείνω..... Και φώναζα για να εκτονωθώ....Πίστεψέ με, το τι μπορεί να έλεγαν οι διπλανές και πως θα με έκριναν, προφανώς δεν πέρασε ούτε καν από το μυαλό το δικό μου, του μαιευτήρα μου, του άντρα μου αλλά και της μαίας (η οποία με το που βγήκε η Μάγια και την είδε πόσο μεγάλο μωράκι ήταν, είπε χαρακτηριστικά "Πωπω κοριτσάκι μου, γι' αυτό φώναζες τόσο...Κοίτα μία κοράκλα που έβγαλες!")

ilonka19
08-04-08, 13:09

χωρίς να λέω ότι έχεις άδικο, θα σου πω μόνο ότι σε ένα σημείο κάνεις λάθος
ο πόνος δεν είναι ίδιος για όλες τις γυναίκες
άλλες πονάνε περισσότερο άλλες λιγότερο
άλλες αντέχουν άλλες όχι

επίσης σε άλλες βάζουν πολύ οκυτοκίνη ενώ σε άλλες λιγότερο

Pavlina
25-08-08, 17:29
Για να μπει μπω στο τριπακι τι θα γινει μετά ο κόλπος μου... και αν θα γινει όπως πρώτα... συμφώνησα πριν μπω στο νοσοκομείο να κάνω κατευθείαν καισαρική και οι λόγοι ήταν οι εξής:
1. Προτιμώ ράμματα κάτω από την κοιλιά μου παρά στον κόλπο μου.
2. Έχω μακρύ και στενό τράχυλο και πιθανότατα να δυσκολευόμουν αρκετές ώρες για να γεννήσω.
3. Πολλές γυναίκες μετά το φυσιολογικό τοκετό έχουν ακράτεια ή πτώση σπλάχνων κλπ κλπ.
4. Η εικόνα μου να ουρλιάζω και να φωνάζω από τον πόνο για μένα είναι αποκρουστική και δεν ήθελα κανένας να με δει σε αυτή την κατάσταση. Εντάξει, μπορεί ο κάθε γυναικολόγος να έχει ακουσει διάφορα, αλλά δε θα ήθελα εγώ να είμαι άλλη μια που θα τη θυμάται σε έξαλλη κατάσταση...
5. Με ενδιαφέρει ο άντρας μου να είναι το ίδιο ικανοποιημένος στον έρωτα όπως και πριν και όχι να νιώ8ει ότι άλλαξαν οι καταστάσεις (βλ. αλεύρι...)

Η γνώμη μου είναι ότι η καισαρική είναι προτιμότερη από το φυσιολογικό τοκετό, παρόλο που είναι μια παρεξηγημένη τεχνική...

tasuki
27-08-08, 08:38
3. Πολλές γυναίκες μετά το φυσιολογικό τοκετό έχουν ακράτεια ή πτώση σπλάχνων κλπ κλπ.

Η πτωση σπλαχνων και η ακρατεια ουρων δεν οφειλονται στο φυσιολογικο τοκετο, αλλά στους τελευταιους μηνες της εγκυμοσυνης που το μεγεθος της μητρας μετατοπιζει τα σπλαχνα και αποδυναμωνει τους μυες. Ειναι ενας απο τους φυσιολογικους κινδυνους καθε εγκυμοσυνης (ακομη περισσοτερο της διδυμης), οχι του τοκετου.
Η ακρατεια ουρων μπορει επισης να προκληθει απο τον καθετηρα που σπρωχνουν μεσα στην ουρηθρα, κατι που το κανουν ΠΑΝΤΑ στην καισαρικη που απαιτει αναισθησια (ενω στο Φ.Τ. το κανουν μονο στην επισκληριδιο), αρα ο κινδυνος ακρατειας μεγαλωνει στην καισαρικη!

4. Η εικόνα μου να ουρλιάζω και να φωνάζω από τον πόνο για μένα είναι αποκρουστική και δεν ήθελα κανένας να με δει σε αυτή την κατάσταση.

Τοτε χρειαζεται επισκληριδιος, οχι καισαρικη.

5. Με ενδιαφέρει ο άντρας μου να είναι το ίδιο ικανοποιημένος στον έρωτα όπως και πριν

Δηλαδη δε θα σε ενδιεφερε να ειναι ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ικανοποιημενος απο πριν? Γιατι αυτο λενε οι περισσοτεροι συζυγοι γυναικων που εχουν γεννησει φυσιολογικα, οτι τα πραγματα ειναι καλυτερα απ'ο,τι ηταν πριν την εγκυμοσυνη! :wink: Ισως να οφειλεται στη "συσφιξη" που κανουν οι γιατροι με τα ραμματα, επαναφεροντας ετσι τον κολπο στις διαστασεις της πρωιμης νιοτης, ποιος ξερει... :roll:

Η γνώμη μου είναι ότι η καισαρική είναι προτιμότερη από το φυσιολογικό τοκετό, παρόλο που είναι μια παρεξηγημένη τεχνική...

:lol: Ναι, με ποσοστο μητρικου θανατου και αλλων περιπλοκων μεγαλυτερο του Φ.Τ., η καισαρικη ειναι σιγουρα προτιμοτερη κι ασφαλεστερη για τη γυναικα.
Να της κοβουν το δερμα, τη μητρα, να χωνονται ολοκληρα χερια μεσα στο σωμα της κι ενιοτε να ξεχνιουνται και χειρουργικα εργαλεια... Αν κινδυνευει το παιδι στον τοκετο, τοτε φυσικα μια μανα θ'αναγκαστει να υποστει την καισαρικη, αλλά να παει απο μονη της για καισαρικη, αυτο μονο σε κατι εκπομπες τυπου "Dr 90210" ταιριαζει...

Pavlina
08-09-08, 17:33
Αγαπητή tasuki,
μεθόδους και τεχνικές γυναικολόγων αναγνωρισμένων στο χώρο τους με μεγάλη φήμη και εξιδείκευση στις "δύσκολες περιπτώσεις" 'οπως τεχνιτές κ.α., δεν τις αμφισβητούμε απλά τις εξηγούμε.
Εχεις κάποια σχετική κατάρτιση στον τομέα της γυναικολογίας?
Πριν πολλά χρόνια όταν η καισαρική επιλεγόταν ως η υστατη λύση σε πολύπλοκες περιπτώσεις, η πτώση σπλάχνων ήταν ένα σύνηθες φαινόμενο σε φυσιολογικούς τοκετούς. (το γνωρίζω από τη μητέρα μου που δούλευε σε γυναικολογική κλινική πριν πολλά χρόνια και φυσικά ούτε να ακούσει για καισαρική δεν ήθελε αλλα είχε αντιμετωπίσει πολλά δυσάρεστα σε Φ.Τ.)
Γνωρίζω νέα γυναίκα που έπαθε ακράτεια ούρων μετά από φυσιολογικό τοκετό και από τότε ταλαιπορείτε καθημερινώς. Φυσικά στο δεύτερο παιδί της έκανε καισαρική και όπως είπε η ίδια στον άντρα μου: κακώς που δεν την επέλεξα και από το πρώτο παιδί, ήθελα βλέπεις να νιώσω την εμπειρία της φυσιολογικής γέννας. (με αυτή της τη φράση έπεισε τον άντρα μου για την καισαρική)
Εξηγώ λοιπόν περισσότερο γιατί είναι προτιμότερη η καισαρική. Με την προϋπόθεση ότι η εγκυος
1. έχει μπει στο μήνα της και έχει πάρει τουλάχιστον 10 μέρες,
2. έχει κάνει όλες τις εξετάσεις με αποτελέσματα απολύτως φυσιολογικά και
3. δε συντρέχει κάποιος άλλος λόγος παράτασης της εγκυμοσύνης.
τότε προτιμότερο είναι να μην καθυστερείται η γέννα γιατί η παράταση της εγκυμοσύνης εγκυμονεί επιπλέον ρίσκο.
Συγκεκριμένα, υπάρχουν σοβαρές πιθανότητες να συμβούν τα παρακάτω:
1. ο ομφάλιος λώρος να τυλιχτεί στο λαιμό του μωρού
2. η έγκυος να έχει κάποιο ατύχημα (συμβαίνει συνήθως λόγω βάρους και κούρασης)
3. να κολλήσει ιό (π.χ. γρίπη), μικρόβιο στον κόλπο, ή κάποια άλλη αρρώστια φέρνοντας σε σοβαρό κίνδυνο την εγκυμοσύνη της.
Εκτός από τα παραπάνω υπάρχουν και άλλοι κίνδυνοι (πιο εξιδεικευμένοι) οι οποίοι όμως δε χρειάζεται να αναφερθούν εκτενέστερα (στο κάτω κάτω ένα ποστ είναι και όχι ιατρική μελέτη)
Αν όμως ο γιατρός δεν έχει πείρα στις καισαρικές, δεν εμπνέει εμπιστοσύνη στην έγκυο και γενικότερα και ο γιατρός και η εγκυος διακατέχονται από φόβο μόνο και μόνο στο άκουσμα της καισαρικής, τότε καλύτερα να αποφεύγεται η μέθοδος γιατί γίνονται λάθη όπως αυτά τα τραγελαφικά που λές (να ξεχασει τα εργαλεία του μέσα στη μήτρα της γυναίκας :shock: ).
Φυσικά προτείνω ο γυναικολόγος που επιλέγεται να εμπνέει απόλυτη εμπιστοσύνη, να γνωρίζει και να ενημερώνεται καθημερινώς για νέες τεχνικές (χωρίς να έχει παροπίδες) και να έχει μεγάλη φήμη ώστε να μην καταδέχεται να τη βάζει σε κίνδυνο απόλειάς της. Από την άλλη, ένας γυναικολόγος που δεν έχει επειρία και γνώσεις ακόμα και στο Φ.Τ. μπορεί να κάνει τραγικά λάθη.
Για να ολοκληρώσω τις απόψεις μου θα ήθελα να σου πω μερικές εμπειρίες γυναικών όπως μου τις είπαν οι ίδιες τις ημέρες που ήμουν στο Ιασώ.
Η πρώτη κυρία στο πρώτο της παιδί γέννησε με Φ.Τ. Την ώρα όμως που έβγαινε το μωρό κλότσισε και της έκαναν 8 πάμματα στον κόλπο! Στο δευτερο παιδί έκανε καισαρική και μου είπε συγκεκριμένα ότι "έπρεπε να την είχα επιλέξει από την πρώτη φορά.."
Η δεύτερη και η τρίτη κυρία είχαν γυναικολόγους κατά της καισαρικής και παλεύανε να γεννήσουν πάνω από 8 ώρες, αφού είχε περάσει η τελευταία μέρα που αναμένανε να γεννήσουν αλλά δεν είχαν καθόλου διαστολή. Τελικά μετά από την πολύώρη ταλαιπορία και πόνο που ενιωθαν αποφάσισαν οι γυναικολόγοι να κάνουν καισαρική... και το αποτέλεσμα? Οι ίδιες μου είπαν "πολύ καλύτερα έτσι, αφου σταματήσαμε ταλαιπορούμαστε".
Το σίγουρο στην καισαρική είναι να έχεις έμπειρο γυναικολόγο που εμπνέει εμπιστοσύνη στις κινήσεις του για να μην ακούς χειρουργείο και τρέχεις...
Μακάρι ο δικός μου να ήταν και παιδίατρος...

tasuki
08-09-08, 18:42
Γνωρίζω νέα γυναίκα που έπαθε ακράτεια ούρων μετά από φυσιολογικό τοκετό και από τότε ταλαιπορείτε καθημερινώς.

Κι εγω γνωριζω καπνιστη 78 ετων που καπνιζει 2 πακετα τη μερα και ειναι υγιης, αυτο ομως δε θα το χρησιμοποιησω ως επιχειρημα για να πεισω καποιον ν'αρχισει να καπνιζει, ισχυριζομενη οτι το τσιγαρο ειναι ασφαλεστερο για την υγεια του απο το να μην καπνιζει. Αν η πραγματοποιηση μιας εγχειρησης ηταν προτιμοτερη απο την αποφυγη αυτης της εγχειρησης, δε νομιζεις οτι ολα τα επισημα ιατρικα σωματα θα συνιστουσαν κατι τετοιο?

Εκτός από τα παραπάνω υπάρχουν και άλλοι κίνδυνοι (πιο εξιδεικευμένοι) οι οποίοι όμως δε χρειάζεται να αναφερθούν εκτενέστερα (στο κάτω κάτω ένα ποστ είναι και όχι ιατρική μελέτη)

Κι ομως, οταν κανεις λιστα με κινδυνους που δεν ειναι αποδεκτοι απο την πλειοψηφια του ιατρικου κοσμου για την επιλογη καισαρικης εναντι ΦΤ, οφειλεις να δωσεις link των δημοσιευμενων ιατρικων μελετων στις οποιες βασιζεσαι. Γιατι ειναι γεγονος οτι αυτα που ισχυριζεσαι δεν υπαρχουν σε καμια απο τις επισημες οδηγιες του ΠΟΥ (Παγκοσμιου Οργανισμου Υγειας). Αρα πού τα διαβασες? 'Η μηπως απλά στα ειπε προφορικα ο γυναικολογος σου, πραγμα που σημαινει οτι προφανως εξεφραζε τη δικη του, προσωπικη (κι αβασιμη) αποψη?

aglaia
08-09-08, 21:26
Γνωρίζω νέα γυναίκα που έπαθε ακράτεια ούρων μετά από φυσιολογικό τοκετό και από τότε ταλαιπορείτε καθημερινώς.
Kι εγώ γνωρίζω μητέρες με ακράτεια (τα μωρά τους είναι κάτω του έτους, δεν τις έχουν πάρει τα χρόνια για να οφείλεται η ακράτεια σε άλλα αίτια) που έκαναν καισαρική χωρίς ποτέ να κάνουν φυσιολογικό τοκετό. Αυτό σημαίνει κάτι;
Εννοώ οι γνωριμίες μας

Φυσικά στο δεύτερο παιδί της έκανε καισαρική και όπως είπε η ίδια στον άντρα μου: κακώς που δεν την επέλεξα και από το πρώτο παιδί, ήθελα βλέπεις να νιώσω την εμπειρία της φυσιολογικής γέννας. (με αυτή της τη φράση έπεισε τον άντρα μου για την καισαρική)

Η προσωπική γνώμη μιας γυναίκας που πιθανότατα είχε μια δυσάρεστη εμπειρία Φ.Τ. δεν είναι επιχείρημα για κανέναν εκτός από την ίδια που αποφασίζει για τον εαυτό της.

3. να κολλήσει ιό (π.χ. γρίπη), Εκτός από τα παραπάνω υπάρχουν και άλλοι κίνδυνοι (πιο εξιδεικευμένοι) οι οποίοι όμως δε χρειάζεται να αναφερθούν εκτενέστερα (στο κάτω κάτω ένα ποστ είναι και όχι ιατρική μελέτη)΄

Το ποστ μπορεί να μην είναι ιατρική μελέτη αλλά μια και ξεκινάει καλό είναι να είναι σοβαρό και να περιέχει πληροφορίες ελεγμένες και πλήρεις. Υπάρχουν ιατρικοί λόγοι που καθορίζουν πότε η καισαρική είναι επιλογή

Η γρίπη πάντως δεν έχει αναφερθεί μέχρι τώρα και μάλλον είναι επικίνδυνο να μπει μια μητέρα στο χειρουργείο και να υποστεί τέτοια ταλαιπωρία ενώ έχει ήδη γρίπη.

Αν όμως ο γιατρός δεν έχει πείρα στις καισαρικές, δεν εμπνέει εμπιστοσύνη στην έγκυο και γενικότερα και ο γιατρός και η εγκυος διακατέχονται από φόβο μόνο και μόνο στο άκουσμα της καισαρικής,

Αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει ούτε ένας εν ενεργεία γυναικολόγος που να μην μπορεί να κάνει μια καλή καισαρική, το ίδιο και 3 δεκαετίες πριν...

Πριν 40 χρόνια μπορεί, σίγουρα όμως όχι τώρα.

aglaia
08-09-08, 21:35
Μεμονωμένα περισταστικά δεν αποτελούν επιστημονικά τεκμηριωμένη άποψη και δεν έχει κανένα νόημα να αναφέρονται ως επιχειρήματα. Δεν είναι επιχειρήματα.

δηλαδή το ξέρω ένα τύπο που είναι 150 κιλά και είναι υγιέστατος δεν σημαίνει ότι όλοι οι υπέρβαροι είναι υγιέστατοι.

Μεμονωμένες παρατηρήσεις είναι απλώς άχρηστες. Οι επιστήμονες για να καταλήξουν σε κάποιο συμπέρασμα συλλέγουν μεθοδικά παρατηρήσεις τηρώντας του κανόνες της δειγματολειψίας κι επεξεργάζονται τις παρατηρήσεις με στατιστικές μεθόδους αποδεκτές για το λόγο που επιλέγονται. Μετά καταλήγουν σε κάποια συμπεράσματα και πάλι όχι με ασφάλεια. Συνήθως τα ασφαλή συμπεράσματα βγαίνουν όταν η μελέτη επαναλειφθεί και αλλού με τον ίδιο και διαφορετικό τρόπο και καταλήξει στα ίδια συμπεράσματα.

aglaia
08-09-08, 23:42

Καλά έκανες και προτίμησες καισαρική αν νομίζεις ότι αυτό σου ταίριαζε καλύτερα. Από την προσωπική επιλογή όμως μέχρι το να γίνει πρτιμότερη γενικά για όλους η απόσταση είναι τεράστια...

H καισαρική τομή είναι μια εγχείριση που μπορεί να σώσει ζωές, παραμένει όμως μια εγχείριση που έχει πολύ σοβαρότερες επιπλοκές σε σχέση με το φυσιολογικό τοκετό γι αυτό και ιατρικά δεν τίθεται καν το ερώτημα τι να επιλέξουμε. Επιλέγουμε την καισαρική όταν υπάρχει ιατρικός λόγος

Σε παρένθεση αναφέρεται η επίπτωση της επιπλοκής ανά 100.000 γυναίκες με καισαρική και με φυσιολογικό τοκετό αντίστοιχα (στοιχεία Βρετανίας).

Πιο πιθανό μετά από καισαρική
Κοιλιακό άλγος (900/500)
Τραυματισμός κύστης (10/0,3)
Τραυματισμός ουρητήρα (3/0,1)
Υστερεκτομή (80-2)
Σχηματισμός θρόμβου
Μακρύτερη παραμονή στο νοσοκομείο (3-4/1-2 ημέρες)
Ανάγκη νοσηλείας σε Μ.Ε.Θ. (90-10)
Ανάγκη κι άλλης επέμβασης (50-3)
Μειωμένη γονιμότητα (4200-2900)
Ανάπτυξη προδρομικού πλακούντα σε επόμενη κύηση (40-70/20-50)
Ρήξη μήτρας σε επόμενο τοκετό (40/1)

9 φορές μεγαλύτερη πιθανότητα να νοσηλευτεί η μητέρα στην εντατική

17 φορές μεγαλύτερη πιθανότητα να χρειαστεί άλλη επέμβαση

1,5 φορά μεγαλύτερη πιθανότητα για υπογονιμότητα

2 φορές μεγαλύτερη πιθανότητα για ανάπτυξη προδρομικού πλακούντα σε επόμενη κύηση (αυτό σημαίνει μεγάλη πιθανότητα για πρόωρο τοκετό με νοσηλεία του μωρού και μεγάλη πιθανότητα αιμοραγίας)

40 φορές μεγαλύτερη πιθανότητα να γίνει ρίξη μήτρας σε επόμενο τοκετό (όχι φτ, γενικά τοκετό, δηλ και καισαρική)

αυτά είναι πολύ σοβαροί λόγοι για να μην επιλέγεται η καισαρική τομή όπως επιλέγουμε ένα άσπρο φόρεμα έναντι ενός μαύρου...

http://health.in.gr/news/article.asp?lngArticleID=49957

μανουλα
09-09-08, 01:42
μπραβο αγλαια. εγω γεννησα με φτ και μεχρι να μεινω εγκυος ελεγα οτι δεν ξανακανω παιδι και αν κανω θα ζητησω καισαρικη. ηταν λογια της στιγμης. μακαρι να γεννησω ξανα με φτ. εξαλλου για αυτο λεγετε φυσιολογικος :!: η ξαδερφη του αντρα μου στην τριτη γεννα με καισαρικη ο γιατρος την εσωσε τελευταια στιγμη απο ρηξη μητρας.

παραξενο που η pavlina εχει ακουσει αυτες τις γυναικες να μετανιωσαν για το φτ. εγω παλι ακουω συνεχεια απο γυναικες που εκαναν καισαρικη ποσο στεναχωρεθηκαν.

13 ωρες ειχα στο χειρουργειο με διαστολη 2 και στην επομενη 1 ωρα ειχε παει 9 και γεννησα με 3 εξωθησεις.(γεννησα σε δημοσιο :wink: , κι αυτο ειναι σημαντικο, γιατι σε ιδιωτικα της περιοχης μου το περισσοτερο που ακουσα να περιμενει ο γιατρος ηταν 5 ωρες δεν ηθελε να υποφερει η κοπελα :roll: )
40 μερες μετα που αρχισα να εχω επαφες με τον αντρα μου :oops: νομιζα οτι δεν θα νοιωσω τιποτα λογω του οτι ακουγα να λενε πως ''ξεχειλωνει'' η γυναικα. ψεμα μεγαλο. για ακρατεια ουτε λογος.

SofiaDav
09-09-08, 07:42
ego pantos pote den akousa gunaika na metanionei gia fusiologino toketo.
Otan gennas fusiologika anaroneis para polu grigora.

Oso gia thn akrateia to epatha kai ego...eimouna polu apogoiteumeni tis protes meres..den mporousa na gelaso i na fternisto. Telika 3 mhnes meta ola irthan sta fusiologika tous kai tora eimaste mia xara.

ΧΡΥΣΑ
09-09-08, 09:18
Αγαπητη Pavlina,
Δεν ξερω αν εχεις παιδακι η οχι αλλα δεν θα επρεπε να σε νοιαζει περισσοτερο το τι θα γινει ο κολπος σου μετα τη γεννα και η εμφανιση σου απο το να φερεις στον κοσμο ενα υγειες παιδακι με ασφαλεια.
Μου ειναι αδιανοητο να μου δινετε εμενα η δυνατοτητα να επιλεξω καισαρικη η φυσιολογικο. Εαν δεν συντρεχει κανενας λογος μεχρι και 42 εβδομαδες μπορει να κρατηθει το μωρο μεσα και να γεννηθει με φυσιολογικο τοκετο. Αλλα εδω που τα λεμε φταινε και οι γιατροι που σας δινουν τη δυνατοτητα να επιλεξετε.
Ειναι αδιανοητο!

kalamaraki
09-09-08, 10:32
Τωρα εγω με την σειρά μου να κάνω μια σχετική ερώτηση με τον τίτλο του θεματος... Εχουμε αρχίσει με τον αντρούλη μου τις "εξωσχολικές" δραστηριότητες από οταν σαράντισα, όρεξη έχω έτσι και έτσι όχι τρελλή αλλά έχω (νομίζω μου φταίει η κούραση και τα ξενύχτια) αλλα παρατήρησα την στιγμή που είμαστε στα φόρτε μας και έιμαι μια χαρά νίώθω ευχάριστα με το σώμα μου, εκείνο δε (το σώμα) δεν ανταποκρίνετε όπως παλιά .... Πως να το πω .. ντρέπομαι λίγο :oops: :oops: :oops: ε να δεν υπάρχουν πολλά υγρά μια ξηρασία βρε παιδί μου λες και δεν βρίσκομαι εκεί είμαι αλλού...σε αντίθεση με την όρεξή μου και τον ερεθισμό μου( ουφ το είπα)!! Συμβάινει αυτό είναι κάτι φυσιολογικό? Γιατί ντρέπομαι να πάρω τον γυναικολόγο και να τον ρωτάω... Το έχει πάθει καμιά σας αυτό?

aglaia
09-09-08, 14:01
http://www.medscape.com/viewarticle/512946_4

Δεν βρήκα κάποια αξιόπιστη ελληνική πηγή με βιβλιογραφία γι αυτό σας τα παραθέτω στα αγγλικά

Risks for the Newborn of Cesarean Delivery
Neonatal Death.
Although cesarean deliveries are typically performed for the benefit of the fetus, there are also risks for the newborn. In fact, a large observational study of more than 580,000 deliveries in California (that did not control for potential confounders) found that babies both born by planned as well as unplanned cesarean deliveries had a nearly 4-fold risk of dying before discharge compared with those delivered vaginally (8 deaths per 10,000 births for each planned or unplanned cesarean deliveries and 2 per 10,000 for those delivered vaginally).[35]

4 φορές μεγαλύτερο κίνδυνος θανάτου

Respiratory Difficulties. Most well described are the respiratory difficulties encountered in newborns delivered at term. These respiratory difficulties, known as transient tachypnea of the newborn (TTN), probably result from a failure of the mechanisms to resorb fetal lung fluid that are typically triggered during vaginal birth. A review of nearly 30,000 births found that the incidence of TTN is about 3 times more common after elective cesarean delivery than after vaginal delivery (3.1% v. 1.1%, respectively).[36]

3 φορές περισσότερα αναπνευστικά προβλήματα...

Asthma. Several studies have reported an association between cesarean delivery and the later development of asthma. One of these studies examined more than 40,000 children delivered by cesarean and found that those delivered either by planned or unplanned cesarean were approximately 30% more likely than those delivered vaginally to have been admitted to the hospital for asthma during childhood.[37] This increased risk of asthma may persist into adulthood. In a study of more than 9700 Danish women, the authors found that those who were delivered by cesarean were also approximately 30% more likely to report that they ever had asthma.[38]

30% περισσότερες πιθανότητες να εμφανίσει άσθμα στην παιδική ηλικία ή αργότερα...

Iatrogenic Prematurity. Also encountered more commonly with planned cesarean deliveries than those performed after the onset of labor is iatrogenic prematurity. This occurs occasionally even for babies thought to be full term, as was reported in a study of more than 170,000 births in England.[39]

Trauma. Babies delivered by cesarean are also at risk of trauma, most commonly as the result of surgical cuts, particularly during emergency deliveries. One recent study reported that the incidence of the lacerations was about 3%, although they were usually mild.[40]

Failure to Breastfeed. A meta-analysis of 9 studies found that babies delivered by cesarean were less likely to be breastfed compared with those who were delivered vaginally, and this effect seemed to be stronger for those delivered by unplanned cesareans.[28] Another study of more than 580,000 women in California found that mothers who underwent planned or unplanned cesarean deliveries were nearly twice as likely to have breastfeeding difficulties compared with those who delivered vaginally.[35]

διπλάσιες πιθανότητες να αντιμετωπίσουν προβλήματα στο θηλασμό...

Η βιβλιογραφία υπάρχει στο τέλος του άρθρου που είναι πολυσέλιδο.

Η καισαρική είναι μια εγχείριση που μπορεί πράγματι να είναι σωτήρια αλλά δεν την επιλέγουμε για πλάκα γιατί έχει σοβαρές επιπτώσεις τόσο στη μητέρα όσο και στο έμβρυο...

Οι ιστορίες που μπορεί ο καθένας να διηγηθεί για την τάδε που έκανε ή δεν έκανε καισαρική και πήγαν όλα καλά δεν έχουν κανένα νόημα. Οι σοβαρές μελέτες περιλαμβάνουν μερικές χιλιάδες τοκετούς, εδώ αναφέρεται μελέτη με 580.000 τοκετούς....

tasuki
09-09-08, 14:33
Μου ειναι αδιανοητο να μου δινετε εμενα η δυνατοτητα να επιλεξω καισαρικη η φυσιολογικο.

Kαι πες οτι δινεται αυτη η δυνατοτητα σε μια εγκυο... ομως υπαρχει τεραστια αποσταση απο το να κανει την επιλογη για τον εαυτο της και το μωρο της, μεχρι να ισχυριζεται οτι αυτη ειναι η προτιμοτερη επιλογη για ολες τις εγκυους λογω απιθανων κινδυνων, που ειναι αμελητεοι μπροστα στους υπαρκτους κινδυνους μιας εγχειρησης!
Ειναι σα να λεει μια μαμα που επελεξε να μη θηλασει καθολου οτι η τεχνητη διατροφη ειναι προτιμοτερη απο το θηλασμο, λογω απιθανων κινδυνων απο το θηλασμο που ωχριουν μπροστα στους υπαρκτους κινδυνους απο την τεχνητη διατροφη! :shock: (ασχετο, αλλά ας μην ξεχναμε οτι εκεινα τα μωρακια στις θερμοκοιτιδες του Αρεταιειου δε θα ειχαν εγχειριστει για νεκρωτικη εντεροκολλιτιδα αν θηλαζαν αποκλειστικα, αντι να τρεφονται με γαλα σκονη απο μπουκαλι...)

δεν υπάρχουν πολλά υγρά μια ξηρασία βρε παιδί μου λες και δεν βρίσκομαι εκεί είμαι αλλού...σε αντίθεση με την όρεξή μου και τον ερεθισμό μου( ουφ το είπα)!! Συμβάινει αυτό είναι κάτι φυσιολογικό? Γιατί ντρέπομαι να πάρω τον γυναικολόγο και να τον ρωτάω...

Καθολου να μην ντρεπεσαι να τον ρωτησεις, η ξηροτητα του κολπου ειναι απολυτα φυσιολογικη μετα απο τη γεννα, ειδικα οσο θηλαζεις. Η λυση ειναι το καταπληκτικο τζελ KY που μπορεις να βρεις στο φαρμακειο... λιγο απο αυτο κι εγινε η δουλεια! :wink:

aglaia
09-09-08, 18:17
μπραβο αγλαια..
μανούλα, κι εγώ με καισαρική γέννησα αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι θα τη διαφημίζω ως τον καλύτερο τρόπο τοκετού με πλεονεκτήματα για το μωρό και τη μαμά!

Δυστυχώς στην Ελλάδα δεν υπάρχει κανένας έλεγχος στους γιατρούς και οι τοκετοί με καισαρικές υπερβαίνουν το 50% στα ιδιωτικά μαιευτήρια... οι γιατροί πείθουν τις γυναίκες να κάνουν καισαρική είτε προβάλλοντας ιατρικούς λόγους που δεν υφίστανται, είτε παραπλανώντας τες με μη ιατρικούς λόγους...

Pavlina
13-11-08, 20:14
Αν γνωρίζετε λοιπόν κανέναν πλαστικό χειρούργο για ρωτήστε τον λοιπόν τι σημαίνει ΑΝΑΠΛΑΣΗ ΚΟΛΠΟΥ και για ποιο λόγο γίνεται... το ποιο βασικό όμως: ποιες το παθαίνουν το πρόβλημα και τελικά τρέχουν και δε φτάνουν??
αυτή η πληροφορία χρειάζεται σε όσες δεν έχουν ακούσει να δημιουργείται ακράτια και πτώση σπλάχνων (και άλλα που δε λέγονται) μετά από μια φυσιολογική γέννα...

tasuki
14-11-08, 09:33
αυτή η πληροφορία χρειάζεται σε όσες δεν έχουν ακούσει να δημιουργείται ακράτια και πτώση σπλάχνων (και άλλα που δε λέγονται) μετά από μια φυσιολογική γέννα...

Δεν ειπαμε οτι δε δημιουργειται, αλλά οτι δημιουργειται και μετα απο καισαρικη κι οτι γενικα ειναι σπανιο φαινομενο. :wink: Ας αρχισουμε να σκεφτομαστε λοιπον και τη μια στις 100000+ γυναικες που πεθαινει απο τα κυτταρα του μωρου που μπαινουν στο αιμα της για να μη μενουμε καθολου εγκυες. :roll:

doroula
25-11-08, 16:28
ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ δεν αντιμετωπιζω!Δεν υπαρχει διαφορα!Ετσι μου ειπε ο ανδρας μου μετα απο ερωτηση μου.Και εννοειται πως και γω δεν αισθανομαι καμια διαφορα!

citron
29-11-08, 16:23
Θα συμφωνησω με πολλα που γραφτηκαν εδω αλλα δεν θα συμφωνησω με την αναγκη να γραφτει λεπτομερεστατη λιστα με ολες τις επιπλοκες που ειναι δυνατο να συμβουν σε μια ΚΤ. Πιο πολυ τρομαζουν τις μελλουσες μαμαδες και ενδεχεται να απογοητευτουν εαν για καποιους λογους δεν πανε γεννησουν με ΦΤ, παρα βοηθανε.

Οταν εμπαινα για ΚΤ σκεφτομουν ολα τα κατα που ειχαν γραφτει για τις ΚΤ και επαθα εναν ωραιοτατο πανικο που ηθελα ηρεμιστικο για να συνελθω. Δυστυχως τοτε δεν ειχα την διαυγεια να καταλαβω πως εσωζα την ζωη του μωρου μου.

samiamidi
08-12-08, 06:21
Εγώ είμαι καινούρια στο φόρουμ αλλά διαβάζω όλα αυτά που γράφετε και με αφορούν. Το συγκεκριμένο ζήτημα του κόλπου με απασχολεί ακόμη αν και έχω γεννήσει 4 μήνες. Γέννησα φυσιολογικά στην 36η εβδομάδα, είχα μια εκπληκτική εγκυμοσύνη και μια πολύ καλή γένα για πρωτάρα. Γέννησα σε 5 ωρίτσες. Οταν άρχισαν οι δυνατοί πόνοι και με διαστολή 6 αποφάσισα να κάνω επισκληρείδιο. Σώθηκα!!! Είχα πλήρη συναίσθηση, είχα άψογη συνεργασία με το γιατρό και τη μαία, απλά δεν πονούσα. Πόνεσα στο στάδιο των εξωθήσεων το οποίο όμως κράτησε πολύ λίγο. Δεν μετάνιωσα που γέννησα φυσιολογικά εφόσον είχα την επιλογή της επισκληρειδίου και δεν ταλαιπωρήθηκα ιδιαίτερα, στις 12 το μεσημέρι με ανέβασαν στο δωμάτιο όπου απόλαυσα ένα ωραιότατο και πλουσιοπάροχο γεύμα!! (σε αντίθεση με την κοπέλα δίπλα μου που είχε κάνει καισαρική).
Ο κόλπος μου είναι μια χαρά, στενότερος απο πριν, το νοιώθω, και αν και πονάω λίγο ακόμη εσωτερικά, με λίγο λιπαντικό όλα διορθώνονται!
Αν και γέννησα σε ιδιωτικό μαιευτηριο ο γιατρός μου είναι υπέρ του φυσιολογικού το οποίο όμως δεν σημαίνει οτι δεν θα κάνει καισαρική αν και εφόσον χρειαστεί.
Μην αγχώνεστε κορίτσια, αφήστε τη φύση να κάνει τη δουλειά της, ξέρει καλύτερα.Υπάρχουν όμως πλέον και οι επεμβατικές μέθοδοι για να διορθώσουν τυχόν αναποδιές που ίσως προκύψουν κατα τη διάρκεια ενός φυσιολογικού τοκετού και γιαυτό πρέπει να είμαστε χαλαρές!

samiamidi
08-12-08, 06:23
Εγώ είμαι καινούρια στο φόρουμ αλλά διαβάζω όλα αυτά που γράφετε και με αφορούν. Το συγκεκριμένο ζήτημα του κόλπου με απασχολεί ακόμη αν και έχω γεννήσει 4 μήνες. Γέννησα φυσιολογικά στην 36η εβδομάδα, είχα μια εκπληκτική εγκυμοσύνη και μια πολύ καλή γένα για πρωτάρα. Γέννησα σε 5 ωρίτσες. Οταν άρχισαν οι δυνατοί πόνοι και με διαστολή 6 αποφάσισα να κάνω επισκληρείδιο. Σώθηκα!!! Είχα πλήρη συναίσθηση, είχα άψογη συνεργασία με το γιατρό και τη μαία, απλά δεν πονούσα. Πόνεσα στο στάδιο των εξωθήσεων το οποίο όμως κράτησε πολύ λίγο. Δεν μετάνιωσα που γέννησα φυσιολογικά εφόσον είχα την επιλογή της επισκληρειδίου και δεν ταλαιπωρήθηκα ιδιαίτερα, στις 12 το μεσημέρι με ανέβασαν στο δωμάτιο όπου απόλαυσα ένα ωραιότατο και πλουσιοπάροχο γεύμα!! (σε αντίθεση με την κοπέλα δίπλα μου που είχε κάνει καισαρική).
Ο κόλπος μου είναι μια χαρά, στενότερος απο πριν, το νοιώθω, και αν και πονάω λίγο ακόμη εσωτερικά, με λίγο λιπαντικό όλα διορθώνονται!
Αν και γέννησα σε ιδιωτικό μαιευτηριο ο γιατρός μου είναι υπέρ του φυσιολογικού το οποίο όμως δεν σημαίνει οτι δεν θα κάνει καισαρική αν και εφόσον χρειαστεί.
Μην αγχώνεστε κορίτσια, αφήστε τη φύση να κάνει τη δουλειά της, ξέρει καλύτερα.Υπάρχουν όμως πλέον και οι επεμβατικές μέθοδοι για να διορθώσουν τυχόν αναποδιές που ίσως προκύψουν κατα τη διάρκεια ενός φυσιολογικού τοκετού και γιαυτό πρέπει να είμαστε χαλαρές!

mpempa
15-02-09, 19:55
ΤΕΣΤ

kassiani
31-03-09, 20:20
Ο κολπος μπορει να χαλαρωσει και μονο απο το βαρος της μητρας, απο το οποιο βαρος μπορει να δημιουργηθει και ακρατεια χωρις να γινει φ.τ.

Αυτος, οπως και πολλοι αλλοι που εχω κατα καιρους ακουσει, ΔΕΝ ειναι λογος να επιλεξει καποια συνειδητα και χωρις να υπαρχει σοβαρη ιατρικη ενδειξη την καισαρικη.

Η καισαρικη ειναι εγχειριση, οχι αστειο και επιβαλλεται οταν υπαρχει λογος και οχι για ψυλλου πηδημα.

Τα εχω γραψει και αλλου και δε θελω να κουραζω καμια, ειναι επιλογη της καθε γυναικας φυσικα να επιλεξει καισαρικη, αλλα δεν ειμαι σιγουρη οτι οσες το επιλεγουν ξερουν καλα τις πιθανες συνεπειες.
Στην Ελλαδα οι γιατροι δεν τις εξηγουν και το αποτελεσμα ειναι αυτο το απιθανο 50% που ανεφερε η Αγλαϊα.

Ειμαι σιγουρη οτι εαν ακουγατε απο τους Αμερικανους γιατρους (φοβουνται τις αγωγες γι αυτο τα λενε ολα) τις συνεπειες της καισαρικης η και των πλαστικων πολλες θα αλλαζατε δρομο :lol:

Παντως ειναι σχετικο το θεμα της χαλαρωσης. Εγω μετα απο δυο γεννες, ειμαι πραγματικα μια χαρα και απολαμβανω το σεξ οσο και πριν.
Επισης δοκιμαστε τις ασκησεις κεγκελ. Ειναι προτιμοτερη λυση απο της καισαρικης ή της κολποπλαστικης.

Και παλι βεβαια μια γνωμη λεμε..

kapap
24-07-09, 10:36
Φυσιολογικός τοκετός, 15 ώρες (...), ραφές μετά εσωτερικά και όλα μια χαρά. Δεν πόνεσα σχεδόν καθόλου μετά τον τοκετό και ο κόλπος επανήλθε αμέσως, χωρίς κανένα πρόβλημα. Μπορεί να είναι απλά θέμα τύχης....

annia
24-07-09, 14:37
γεννησα φυσιολογικα με περινεοτομη και ειναι παλι οπως πριν δεν εχω κανενα προβλημα...

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 13
24-07-09, 14:50
Διάλογος με τον γιατρό μου μετά από τον Φ.Τ. (έχουμε αίσθηση του χιούμορ και οι δυό μας)

Γιατρός: Λοιπόν τώρα θα σε ράψω, ο άντρας σου τον έχει μεγάλο ή μικρό; για να ξέρω πόσο να στο ράψω!

(Σκέψεις από μένα σε κλάσματα δευτερολέπτων: Αν του πω μεγάλω θα μου το ράψει ανοιχτό, αν του πω μικρό για να μου το κάνει σφιχτό θα ρεζιλεψω τον άντρα μου...)

απάντηση: Γιατρέ κάνε με 16αρα και άσε τα μεγέθη!
Γιατρός: γέλιο...

Εγώ και ο άντρας μου δεν έχουμε παρατηρήσει διαφορά στον κόλπο μετά τη γέννα.(σ.σ. η δευτερη ήταν Κ.Τ.)

loukomamy
24-07-09, 15:11
ΚΑΛΟΟΟΟΟΟ!!!!!

Λιζα Ν.
27-07-09, 18:04
Βρε παιδια δισταζω να ρωτησω τοσο καιρο.....εχμ....αλλα οταν γεννας φυσιολογικα και εχεις δυσκολη γεννα και το μωρο σε τραυματισει αρκετα, δεν κινδυνευει το σημειο G???

H περινεοτομη βοηθα σε αυτο? Η το αντιθετο??

Μη γελατε, ε???? Ειναι μια απορια που εχω πολυ καιρο και αν δεν κανω τελικα καισαρικη -γιατι ειναι πολυ μεγαλο το μωρο και ειναι πολυ πιθανο- δεν θελω να σκεφτομαι εκεινη τη στιγμη τετοια......

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 13
28-07-09, 01:34
Λιζα Ν. εσύ το έχεις βρει το σημείο G; Υπάρχει; Εγώ δεν έχω βρει τιποτα και επιπροσθέτως διάβασα ότι δεν υπάρχει και σταμάτησα έτσι το ψάξιμο. Ασε που όπως λες και να το χα βρει με τη γέννα μπορεί να το χανα πάλι! Τι είχαμε , τι χάσαμε δηλαδη!

zoitheodos
28-07-09, 11:36
Εμένα το σημείο g δεν έπαθε τίποτα ούτε την πρώτη φορά ούτε την δεύτερη.

Περισσότερο χρόνο μου πήρε να συνηθίσω κολπικά μετά την γέννα.

Τώρα, 3,5 μήνες μετά την δεύτερη γέννα μπορώ να πώ οτι είμαι μια χαρά στις επαφές ,όπως πρίν.

zoitheodos
28-07-09, 11:43
Λιζα Ν. εσύ το έχεις βρει το σημείο G; Υπάρχει; Εγώ δεν έχω βρει τιποτα και επιπροσθέτως διάβασα ότι δεν υπάρχει και σταμάτησα έτσι το ψάξιμο. Ασε που όπως λες και να το χα βρει με τη γέννα μπορεί να το χανα πάλι! Τι είχαμε , τι χάσαμε δηλαδη!

Δεν ξέρω αν είναι σημείο g αλλά είναι ένα σημείο όχι μέσα στον κόλπο, προς την ουρίθρα οπου όταν ο σύντροφος μου με ακουμπήσει εκεί και ταυτόχρονα είναι μέσα μου με στέλνει στον ουρανό!!

Μεχρι τα 23 μου δεν το είχα ανακαλύψει να φανταστείς, γιατί να σταματήσεις το ψάξιμο? Και εγώ το ανακάλυψα με την παρότρυνση ενός πρώην συντρόφου (καλά να είναι) βέβαια μετά χωρίσαμε αλλά με βοήθησε πολύ στο ανακαλύψω τον εαυτό μου και να μπορώ να έχω προσωπικές στιγμές ηδονής.

ΜΑΡΙΑΛ
28-07-09, 17:14
!!!!!!!!!!!!!!

Λιζα Ν.
28-07-09, 19:03
Εμένα το σημείο g δεν έπαθε τίποτα ούτε την πρώτη φορά ούτε την δεύτερη.

Περισσότερο χρόνο μου πήρε να συνηθίσω κολπικά μετά την γέννα.

Τώρα, 3,5 μήνες μετά την δεύτερη γέννα μπορώ να πώ οτι είμαι μια χαρά στις επαφές ,όπως πρίν.

Ευχαριστω! Να χαιρεσαι τα μωρακια σου!

Ειχες ομως τραυματισμο γενικα? Μηπως ησουν απο τις τυχερες που δεν ειχαν πολλα ραμματα.... Αν τραυματιστει καποια αναρωτιεμαι αν επανερχεται... Φοβαμαι γιατι ειναι μεγαλο το μωρο και ειμαι πολυ στενη, μου ειπαν για καισαρικη μαλλον (και για αλλους λογους) αλλα σε περιπτωση που το επιχειρησει ο γιατρος και παμε για ΦΤ (ακομα δεν το εχει αποκλεισει), να μην εχω τετοια φοβια....

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 13
29-07-09, 09:46
Δεν ξέρω αν είναι σημείο g αλλά είναι ένα σημείο όχι μέσα στον κόλπο, προς την ουρίθρα οπου όταν ο σύντροφος μου με ακουμπήσει εκεί και ταυτόχρονα είναι μέσα μου με στέλνει στον ουρανό!!

Μεχρι τα 23 μου δεν το είχα ανακαλύψει να φανταστείς, γιατί να σταματήσεις το ψάξιμο? Και εγώ το ανακάλυψα με την παρότρυνση ενός πρώην συντρόφου (καλά να είναι) βέβαια μετά χωρίσαμε αλλά με βοήθησε πολύ στο ανακαλύψω τον εαυτό μου και να μπορώ να έχω προσωπικές στιγμές ηδονής.

Aυτό που περιγράφεις νομίζω ότι είναι η κλειτορίδα, και εγώ τυχαία την ανακάλυψα ευτυχώς πιο νωρίς από σένα. Το σημείο G λένε ότι είναι μέσα στον κόλπο κάπου, αν υπάρχει δλδ. Νιώθω ότι γραφω στο Cosmopolitan!!!!!!!!! Aλλά καλού κακού κορίτσια εσεις που το έχετε ανακαλύψει που περίπου είναι;

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 13
29-07-09, 09:52
!!!!!!!!!!!!!!

Είχες γράψει άλλο μηνυμα όπως είδα στο mail που μου ΄ρχεται για τις απαντήσεις των θεμάτων. Μόνη σου το έσβησες ή στο σβήσαν οι admin; Aν το έσβησες μόνη σου γιατί;

zoitheodos
29-07-09, 12:59
Aυτό που περιγράφεις νομίζω ότι είναι η κλειτορίδα, και εγώ τυχαία την ανακάλυψα ευτυχώς πιο νωρίς από σένα. Το σημείο G λένε ότι είναι μέσα στον κόλπο κάπου, αν υπάρχει δλδ. Νιώθω ότι γραφω στο Cosmopolitan!!!!!!!!! Aλλά καλού κακού κορίτσια εσεις που το έχετε ανακαλύψει που περίπου είναι;

Καλά λένε πως όσο ζείς μαθαίνεις!! Ευχαριστώ για την πληροφορία..... όταν βρώ χρόνο (!) θα ασχοληθώ με το ψάξιμο, αυτή την στιγμή η απόλαυση έχει πέσει απο άλλους λόγους όχι ανατομικούς, ράμματα κτλ αλλά απο χαμηλή αυτοπεποίθηση (υπολοιπόμενα κιλά εγκυμοσύνης) έλλειψη χρόνου με τον σύντροφο μου, φόβο και απο τους δύο μην πονέσω κ.α.

DALIA
29-07-09, 13:15

οπότε μια χαρά κατάλαβα...
νόμιζα ότι είχα μπερδευτεί....
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ13 πάμε μαζί μια βόλτα στο cosmopolitan...οι παιδούλες του parents

Είχες γράψει άλλο μηνυμα όπως είδα στο mail που μου ΄ρχεται για τις απαντήσεις των θεμάτων. Μόνη σου το έσβησες ή στο σβήσαν οι admin; Aν το έσβησες μόνη σου γιατί;

xa xa την ίδια απορία είχα..και επίσης δεν κατάλαβα το χέρι που δείχνει προς τα κάτω...

Καλά λένε πως όσο ζείς μαθαίνεις!! Ευχαριστώ για την πληροφορία..... όταν βρώ χρόνο (!) θα ασχοληθώ με το ψάξιμο, αυτή την στιγμή η απόλαυση έχει πέσει απο άλλους λόγους όχι ανατομικούς, ράμματα κτλ αλλά απο χαμηλή αυτοπεποίθηση (υπολοιπόμενα κιλά εγκυμοσύνης) έλλειψη χρόνου με τον σύντροφο μου, φόβο και απο τους δύο μην πονέσω κ.α.

βρε γλυκιά μου, μπορείς να ανεβάσεις το ηθικό και την αυτοπεποιθηση ακόμα και με τα περιττα κιλά...αυτό είναι σίγουρο;)
ότι θες ρώτα...
σιγά σιγά και δεν θα πονέσεις...και με αρκετή "δουλίτσα πριν"

Ευχαριστω! Να χαιρεσαι τα μωρακια σου!
Ειχες ομως τραυματισμο γενικα? Μηπως ησουν απο τις τυχερες που δεν ειχαν πολλα ραμματα.... Αν τραυματιστει καποια αναρωτιεμαι αν επανερχεται... Φοβαμαι γιατι ειναι μεγαλο το μωρο και ειμαι πολυ στενη, μου ειπαν για καισαρικη μαλλον (και για αλλους λογους) αλλα σε περιπτωση που το επιχειρησει ο γιατρος και παμε για ΦΤ (ακομα δεν το εχει αποκλεισει), να μην εχω τετοια φοβια....

λίζα μου εγώ λόγω του ότι το μωρό ερχόταν με το χέρι κολλημενο στο κεφάλι και παρόλλο που τραυματιστηκα αρκετα, όλα ήταν και είναι φυσιολογικότατα....
ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΘΟΛΟΥ ΦΟΒΙΕΣ....

Υ..Γ.: τι λέω η γυναίκα μεσημεριατικο :oops::oops:

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 13
29-07-09, 13:55
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ13 πάμε μαζί μια βόλτα στο cosmopolitan...οι παιδούλες του parents

Koίτα να δεις ανυσηχίες που έχουμε οι κατά τα άλλα "έμπειρες" παντρεμένες με παιδιά, τρομάρα μας! Αλήθεια δεν απαντήσατε οι γνώστριες του G , που είναι το το G οέο! (κατα το που ναι η μπάλα οέο)

Λιζα Ν.
29-07-09, 16:41
Το σημειο G ειναι οντως μεσα στον κολπο, ειναι σαν ενα μικρο γρομπαλακι στην επανω πλευρα του κολπου (δηλ απο την πλευρα που ειναι η ουροδοχος κυστη, οχι το περινεο).
Απλα φοβομουν αν τραυματιστεις εκει στη γεννα τι γινεται.....τωρα εχετε δικιο ολο φοβιες ειμαστε αλλα σε ολη την εγκυμοσυνη ειχα για το μωρο, να μην εχω και μια και για εμενα??? :-)
Καλα, ε? Θεμα που ανοιξα η γυναικα!!!

maira77
07-08-09, 21:55
έχω γεννήσει εδώ και 3 1/2 χρόνια η μικρή ήταν 3380 και γεννήθηκε κεφάλι και χέρι μαζί , ο μαιευτήρας με έραβε 3 τέταρτα .
Ο άντρας μου λέει οτι δεν καταλαβαίνει διαφορά εγω όμως χωρίς να το έχω συζητήσει μαζί του καταλαβαίνω τεράστια διαφορά , αφού πλέον δεν καταλαβαίνω σχεδόν τίποτα , οι συσπάσεις που ένιωθα πρίν οταν φτάναμε στη κορύφωση έχουν εξαφανιστεί ούτε για δείγμα, σκέφτομαι πρώτα ο Θεός με την επόμενη εγκυμοσύνη (αν υπάρξει ) να το συζητήσω με τον επόμενο μαιευτήρα.......

maniaa
30-01-10, 22:55
ΕΓΩ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΜΕΤΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΣΑ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΜΕΓΑΛΗ ΧΑΛΑΡΩΣΗ ΚΑΙ ΑΠΟΦΑΣΗΣΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΛΑΣΤΙΚΗ ΚΟΛΠΟΥ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ,ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΔΕΝ ΝΙΩΘΩ ΑΝΕΤΑ .

Χρυσουλιτα
11-02-10, 17:38
bre koritsia exw 2,5 mhnes pou gennhsa kai o kolpos mou einai traumatismenos kai exw mikres aimoragies.xerete kati gia'uto?o giatros leei oti 8a ergisei na epoulo8ei i pligi epeidi 8ilazw.an xerete kati pite mou...thanx

elena 79
16-06-10, 01:50
Προβληματίστηκα τώρα που διάβασα ότι πολλές από εσάς μετά από φ.τ. είχατε πρόβλημα στην σεξουαλική επαφή σας και ότι ο κόλπος σας άργησε να επανέλθει ή δεν επανήλθε καθόλου. Ισχύει το ίδιο και μετά την καισαρική;;; Χάνεται η αίσθηση στον κόλπο;; Ας απαντήσει όποια έχει κάνει!!

Μαρια.X
16-06-10, 02:10
Δεν ξερω να σου απαντησω για φυσιολογικο τοκετο,αλλα εγω που εκανα (δυστυχως :() καισαρικη και δεν εκανα και καθολου διαστολη:mad: ειμαι σα να μη γεννησα ποτε.
Παρολαυτα θα προτιμουσα να ειχα γεννηση με ΦΤ.

Δ+Β
16-06-10, 09:58
Βρε κορίτσια μην τρελαθούμε κι όλας! Ναι ο κόλπος χαλαρώνει μετά το φτ, όχι δεν χαλαρώνει μετά την καισαρική αλλά αυτό δεν είναι λόγος να καταφεύγουμε σε κτ. Το πολύ πολύ σε συνεννόηση με το γιατρό σας του λέτε να σας ράψει λίγο παραπάνω και μπορείτε ακόμα να ξαναγίνετε παρθένες. Εγώ θα το κάνω μόλις γεννήσω γιατί μου δημιουργούνται μικροπροβληματάκια από το άνοιγμα του κόλπου όπως φαγούρα γιατί ακουμπάει περισσότερο στο εσώρουχο και τρίβεται. Ως προς την ευχαρίστηση στο σεξ νομίζω ότι αυτό είναι σχετικό. Εξαρτάται από εμάς και το σύντροφό μας

Danielaki
18-06-10, 00:00
Προβληματίστηκα τώρα που διάβασα ότι πολλές από εσάς μετά από φ.τ. είχατε πρόβλημα στην σεξουαλική επαφή σας και ότι ο κόλπος σας άργησε να επανέλθει ή δεν επανήλθε καθόλου. Ισχύει το ίδιο και μετά την καισαρική;;; Χάνεται η αίσθηση στον κόλπο;; Ας απαντήσει όποια έχει κάνει!!
Η αισθηση στον κολπο δεν χανεται αλλα εμενα με πεθαινε ποτε η κοιλια μου ποτε η μεση μου..καμια σταση δε βολευε ιδιαιτερα στην αρχη..3 1/2 μηνες μετα η κοιλια δεν ποναει αλλα η μεση που και που κανει αισθητη την παρουσια της..ισως γι αυτο να φταει η επισκληριδιος αλλα θα προστιμουσα πιο χαλαρο κολπο παρα τους πονους που ενιωθα στην κοιλα και στη μεση..

elena_nikos
10-07-10, 12:56
:o
Κοριτσια ηθελα να ρωτησω για την μεθοδο Kegel...
Απο ποιο σταδιο της εγκυμοσυνης ειναι καλο να την ξεκιναμε? (εγω π.χ. ειμαι στον 3ο μηνα)
Και αν χρειαζεται οι ασκησεις να συνεχιζονται και μετα την γεννα.

Επισης, αν θα οφελησουν οι συγκεκριμενες ασκησεις κατα τη διαρκεια του τοκετου...:confused:

userdrf
19-07-10, 22:29
ως μαια και μετα απο φυσιολογικο τοκετο μωρου 3,7 κιλων εψαξα πολυ το συγκεκριμενο θεμα. 2 γιατροι και μονο 2 υπαρχουν με πληρη εξειδικευση στην χαλαρωση στην ελλαδα ο ενας εινα ο αθανασιου στην αθηνα και ο αλλος ο πουρναροπουλος στη θεσσαλονικη. η διαφορα ειναι στις τιμες καθως για επισκεπσεις η καποια μικροεπεμβαση αν χρειαστει στη θεσσαλονικη κοστιζουν ολα το 1/3, αν θελετε περισοτερες πληροφοριες στειλτε μηνυμα

fido-dido
07-06-11, 10:25
Θέλω να ρωτήσω εσάς που έχετε γεννήσει: το περίνεο, ο κόλπος τελοσπάντων, αφού επουλωθεί από τα ράμματα επιστρέφει στιν αρχική του μορφή/μέγεθος; Μου είχε πει ένας γιατρός ότι δεν υπάρχουν μύες στη συγκεκριμένη περιοχή κ γι' αυτό το λόγο ο κόλπος δεν μπορεί να γίνει όπως πριν.
φυσικα και εχει μυς και μπορεις να τους γυμνασεις με ασκησεις κεγκελ. κι αν τις κανεις και κατα ην εγκυμοσυνη εχεις πιο ευκολο τοκετο.
τωρα να απαντησω προσωπικα στον αντρα μου του φαινομουν πιο στενη απο πριν, εγω παλι νοιωθω μια διαφορα ειδικα οταν χρησιμοποιω ταμπον ενω πρωτα επαιρνα το μικρο τωρα θελω μεσαιο ή λαρτζ, αλλιως δεν πιανει ολο τον κολπο και μου φευγει αιμα

fido-dido
07-06-11, 10:28
εγω τον πρωτο καιρο που ξαναρχισα τις επαφε εκτος του οτι ενοιωθα λες και ειναι η πρωτη μου φορα, δεν ειχα υγρα οπως πριν, κι οχι μονο στην επαφη γενικα ο κολπος μου ηταν πιο ξηρος. μετα το εξαμηνο επανηλθε.

my billy
07-06-11, 17:42
εγω τον πρωτο καιρο που ξαναρχισα τις επαφε εκτος του οτι ενοιωθα λες και ειναι η πρωτη μου φορα, δεν ειχα υγρα οπως πριν, κι οχι μονο στην επαφη γενικα ο κολπος μου ηταν πιο ξηρος. μετα το εξαμηνο επανηλθε.
ακριβως ετσι κ εγω..... μονο που εχω γεννησει εδω κ 16 μηνες κ δεν εχει αλλαξει κατι ακομα....
αφου αγορασαμε λπαντικο για πρωτη φορα:oops:αλλα κ παλι...:evil:
εχει αλλαξει κ η κλιση του κολπου μου! ειναι εντονα αισθητο κ απο τους δυο μας.
περιεργο που επεσα πανω στο θεμα γιατι εχθες που ειχαμε επαφη κ δεν βολευομασταν....:oops: μου λεει ο αντρας μου τσαντισμενος να πας στον γιατρο να του πεις να σε ξανακανει οπως ησουνα! μας χαλασε το ΣΕΧ!!!!:shock:
ΑΧ ΡΕ ΜΠΕΜΠΟΥΛΗ!!!!!!!!!! Χαλαλι σου:!::!::?::?::rolleyes:

vaso lux
28-12-11, 15:59

εγω που γεννησα με καισαρικη,νιωθω τον κολπο πολυ...στενο:oops: και δεν ειχαμε μεγαλη αποχη απο το αθλημα μονο εναμιση μηνα...αλλα μεγαλη διαφορα τοπριν και το μετα...

ioanna81
20-04-12, 16:18
γεννησα πριν 2,5 μηνες με φτ. Ειπαμε λοιπον με τον αντρα μου να ξαναθυμηθουμε το αθλημα μετα απο μεγαλη αποχη λογω προβληματος στην εγκυμοσυνη(ειμαστε εκτος 10 μηνες). Ο γιατρος μας εχει δωσει λιπαντικο για τους 2 πρωτους μηνες. Ειχα πολυ πονο και δεν καταφεραμε τιποτα, σαν να ηταν κλειστος ο κολπος, δεν μπορουσε να γινει διεισδυση. Εγω τον νιωθω πιο στενο και πιο κρεμασμενο(ωραια περιγραφη ε?), εκτος αυτο εχω στην εισοδο του κολπου ενα πραγματακι σαν σταφυλακι και πεταει και δεν ξερω τι ειναι. Πριν μερικες μερες πηρα και τα αποτελεσματα του τεστ παπ και ολα ηταν μια χαρα. Εγω γιατι νιωθω χαλια?

joan80
20-04-12, 16:45
Καθε αρχή και δύσκολη. Ειδικότερα μετά από τόσο καιρό. Και εμενα στην αρχή ήταν πιο στενός. Και φυσικά, επειδή υπήρχε και ξηρότητα, μόνο με λιπαντικό. Μετά από καποιο διάστημα, όμως, όλα επανήλθαν στο φυσιολογικο τους. Σαν να ξαναβρήκε το αρχικό του σχήμα. Υπομονή χρειάζεται και καλή διάθεση.
Ειχα ρωτήσει το γιατρό και μου είπε ότι καμιά φορα οι γιατροί μπορεί να κανουν πιο στενό τον κόπλο αν εχει γινει περινεοτομή, γιατί δεν μπορούν να γνωρίζουν πως ήταν αρχικά, αλλά με τον καιρό επανέρχεται.

Εγω θα σου έλεγα να μην απογοητευεσαι. Είναι και οι ορμόνες που ακομη δεν έχουν επανέλθει πλήρως. Σιγα σιγά όλα θα γίνουν.

ioanna81
20-04-12, 16:57
η αληθεια ειναι οτι εχω απογοητευτει και δεν ξερω αν θα τα καταφερω παλι, με φοβιζει η ιδεα του σεξ. Περα απο αυτο μετα τη γεννα εχω πονο και στις αρθρωσεις, ερειπιο νιωθω

joan80
20-04-12, 17:09
Σε καταλαβαίνω, γιατί καπως έτσι ένιωθα και γω. Εχανα καθε διάθεση μόνο και στην ιδεα ότι θα πονέσω. ομως καθε φορά ήταν και καλύτερα. Αν δεν προσπαθήσεις δεν θα γίνει κάτι.

Garouf
23-04-12, 09:23
Γέννησα με ΚΤ μετά από προσπάθεια με πρόκληση για ΦΤ, και μηδενική διαστολή ( :( ). Αφού και σήμερα πιστεύω ότι δεν βάλανε κανένα κολπικό χάπι και ο ορός ήταν νεράκι (γιατί ούτε πονάκια είχα μετά από 12 ώρες - ΤΙΠΟΤΑ).
Τεσπα, επί του θέματος: το 1ο εξάμηνο οι επαφές ήταν χειρότερες και από τη 1η φορά (στην οποία ούτε αίμα δεν είχα): όχι μόνο η έρημος Σαχάρα, αλλά λες και είχε γίνει κουμπότρυπα. Ότι λιπαντικά και αν βάλαμε δεν προχώραγε. Είπα ότι θα το κόψουμε το άθλημα έτσι που πάω.... Μετά τον 6ο λίγο καλύτερα (χειρότερα πάντα από τη 1η φορά).
¶ρχισα να έρχομαι στα ίσα μου γύρω στον 11ο μήνα, 1 μήνα πριν αδιαθετήσω για 1η φορά. Μέσα σε 1 μήνα, όλα τέλεια, και καλύτερα από πριν.
Προφανώς, ορμονικό ήταν το θέμα.
Και κάτι άλλο. Μετά τη ΚΤ δεν πόναγα (μάλιστα δεν πήρα και τα παυσίπονα). Το 1ο βράδυ μέ τους όρους και το καθετήρα μόνη μου ήμουν και με rooming in. Τα λόχεια και ο καθετήρας με δυσκόλευαν, αλλά με βοήθησε το προσωπικό με 4 πλήσεις. Ένα τράβηγμα που και που στη ραφή (κυρίως την ώρα του θηλασμού). Όμως μια πολύ ελαφριά ακράτεια την απέκτησα η οποία τώρα έφυγε (περιέργως που είμαι ξανά έγκυος). Ίσως λόγω του καθετήρα ;;
Για την επόμενη εγκυμοσύνη θα επιδιώξω ΦΤ (vbac), και ελπίζω αυτή τη φορά να μου έρθουν όπως τα θέλω (και όχι όπως τα θέλει ο γιατρός, η εφημερεύοντες μαίες, και το νοσοκομείο)

v.polina
23-04-12, 10:29
Γέννησα με ΚΤ μετά από προσπάθεια με πρόκληση για ΦΤ, και μηδενική διαστολή ( :( ). Αφού και σήμερα πιστεύω ότι δεν βάλανε κανένα κολπικό χάπι και ο ορός ήταν νεράκι (γιατί ούτε πονάκια είχα μετά από 12 ώρες - ΤΙΠΟΤΑ).

Για την επόμενη εγκυμοσύνη θα επιδιώξω ΦΤ (vbac), και ελπίζω αυτή τη φορά να μου έρθουν όπως τα θέλω (και όχι όπως τα θέλει ο γιατρός, η εφημερεύοντες μαίες, και το νοσοκομείο)

μια απο τα ιδια...και οι επαφες μας ηταν σπανιες μεχρι τους 10 μηνες περιπου που επανηλθα.
καλη εγκυμοσυνη να εχεις και καλη επιτυχια στο vbac...!!!

black_rose
23-04-12, 11:50
Γέννησα φυσιολογικά πριν 2 χρόνια!Προσπαθήσαμε να έρθουμε σε επαφή με τον άντρα μου 2 μήνες μετά τη γέννα χωρίς να τα καταφέρουμε γιατί πονούσα!Ένιωθα σαν παρθένα και ακόμη χειρότερα τολμώ να πω!Κάναμε αρκετές προσπάθειες για κάποιους μήνες αλλά χωρίς αποτέλεσμα!Βέβαια εγώ θήλαζα και δεν είχα περίοδο άρα ήμουν και εντελώς στεγνή..και δεν είχα και καθόλου όρεξη.Παίζει ρόλο και αυτό!"Ολοκληρώσαμε" αν θυμάμαι καλά μετά απο 9-10 μήνες μετά τον τοκετό.Με πολύ λιπαντικό και πόνο.Σε κανένα μήνα "έστρωσε" το πράγμα.Ο κόλπος μου δεν έχει ΑΠΟΛΥΤΩΣ καμία διαφορά με πριν γεννήσω...εγώ δεν καταλαβαίνω τίποτα,ούτε ο άντρας μου!Το σεξ το απολαμβάνω πιο πολύ τώρα και όλα είναι πια όπως πριν κάνω παιδί.

στεκια3
23-04-12, 12:29
geia sas ..k egw gennhsa me kaisarikh evw piga gia proklhsh gia fisiologiko..prospathisame stis 40 meres ....xalia! meta apo ena estrwsan ta pragmata alla prospathoume sxedon kathe mera..vevaia den einai opws prin alla elpizw.. na rwthsw kati thn garouf..ti einai to vbac giati ki egw thelw toulaxiston na prospathisoume gia to epomeno me to kalo

Garouf
23-04-12, 12:36
Φυσιολογικός τοκετός μετά από καισαρική (VBAC)
Έχει topic που αναφέρει γιατρούς που το υποστηρίζουν:
http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=67041

στεκια3
23-04-12, 12:45
se euxaristw...elpizw na ta kataferoume!

sgreece
05-05-12, 19:19
12345

sgreece
05-05-12, 19:37
γεννησα πριν 2,5 μηνες με φτ. Ειπαμε λοιπον με τον αντρα μου να ξαναθυμηθουμε το αθλημα μετα απο μεγαλη αποχη λογω προβληματος στην εγκυμοσυνη(ειμαστε εκτος 10 μηνες). Ο γιατρος μας εχει δωσει λιπαντικο για τους 2 πρωτους μηνες. Ειχα πολυ πονο και δεν καταφεραμε τιποτα, σαν να ηταν κλειστος ο κολπος, δεν μπορουσε να γινει διεισδυση. Εγω τον νιωθω πιο στενο και πιο κρεμασμενο(ωραια περιγραφη ε?), εκτος αυτο εχω στην εισοδο του κολπου ενα πραγματακι σαν σταφυλακι και πεταει και δεν ξερω τι ειναι. Πριν μερικες μερες πηρα και τα αποτελεσματα του τεστ παπ και ολα ηταν μια χαρα. Εγω γιατι νιωθω χαλια?

Έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με σενα..Με τη μόνη διαφορά ότι εγώ γέννησα πριν 4 μήνες και τα πράγματα δεν έχουν αλλάξει.. Με έχει πιάσει πανικός...Φοβάμαι μήπως είναι μια μόνιμη κατάσταση..Όσο για το σταφυλάκι που λες, μου είπε ο γιατρός ότι είναι λόγω των ραμμάτων και καμιά φορά συμβαίνει..Με μια μικρή καυτηρίαση φεύγει αυτό...
Δεν ξέρω, πήρα λίγο κουράγιο διαβάζοντας στο φόρουμ, ότι ίσως ο πόνος είναι περαστικός...:confused:..Αν δεν επανέλθει ο κόλπος, τότε τι μπορεί άραγε να γίνει;;Κάποια επέμβαση ίσως;;Πάντως είναι χάλια η αίσθηση και μεγάλη η απογοήτευση...

ioanna81
05-05-12, 22:55
Έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με σενα..Με τη μόνη διαφορά ότι εγώ γέννησα πριν 4 μήνες και τα πράγματα δεν έχουν αλλάξει.. Με έχει πιάσει πανικός...Φοβάμαι μήπως είναι μια μόνιμη κατάσταση..Όσο για το σταφυλάκι που λες, μου είπε ο γιατρός ότι είναι λόγω των ραμμάτων και καμιά φορά συμβαίνει..Με μια μικρή καυτηρίαση φεύγει αυτό...
Δεν ξέρω, πήρα λίγο κουράγιο διαβάζοντας στο φόρουμ, ότι ίσως ο πόνος είναι περαστικός...:confused:..Αν δεν επανέλθει ο κόλπος, τότε τι μπορεί άραγε να γίνει;;Κάποια επέμβαση ίσως;;Πάντως είναι χάλια η αίσθηση και μεγάλη η απογοήτευση...

οντως το σταφυλακι ηταν απο τα ραμματα, πηγα και το εβγαλα δεν ηταν τιποτα. Το θεμα σεξ με τρομοκρατει, δεν ξερω αν θα μπορεσω ξανα, νιωθω χαλια. Εχω την εντυπωση οτι θα τραβηξουμε πολλους πονους .Αναρωτιεμαι πως κανουν δευτερο παιδι αφου ετσι οπως ειμαστε το σεξ το εχουμε κοψει?

sgreece
06-05-12, 00:22
οντως το σταφυλακι ηταν απο τα ραμματα, πηγα και το εβγαλα δεν ηταν τιποτα. Το θεμα σεξ με τρομοκρατει, δεν ξερω αν θα μπορεσω ξανα, νιωθω χαλια. Εχω την εντυπωση οτι θα τραβηξουμε πολλους πονους .Αναρωτιεμαι πως κανουν δευτερο παιδι αφου ετσι οπως ειμαστε το σεξ το εχουμε κοψει?

Στο γιατρό σου έχεις μιλήσει;Τι σου έχει πει;;Γιατί εμένα μου είπε ότι ο πόνος μπορεί να οφείλεται σε αυτό το σταφυλάκι....Αλλά απ'ότι διαβάζω και βλέπω, αλλού είναι το θέμα...Ας ελπίσουμε ότι θα περάσει γιατί όντως είναι πολύ άδικο και ψυχοφθόρο..

jo89
24-06-12, 14:31
Bρε κοριτσια σημερα πηρα το καθρεφτακι να δω τι γινεται εκει κατω γιατι ποναω στο περινεο λιγο:oops::oops:
Και οπως ξαπλωνω και ανοιγω τι να δω μεσα στον κολπο ειναι σαν ενα μικρο γρομπαλακι στην επανω πλευρα του κολπου (δηλ απο την πλευρα που ειναι η ουροδοχος κυστη οχι το περινεο πιανει την μιση σχεδον εισοδο:oops::oops:)
Δεν νομιζω να το ειχα πριν αυτο τι ειναι???το επιασα και δεν ποναει καθολου.....φοβαμαι μην επαθα τιποτα αυριο θα παω στον γιατρο αν μπορεσω αλλιως μεσα στην εβδομαδα αλλα το ειχε καμμια ??Τι στο καλο ειναι???
Γεννησα με φτ και ραμματα εχω εσωτερικα αποροφησημα

ioanna81
24-06-12, 16:43
Bρε κοριτσια σημερα πηρα το καθρεφτακι να δω τι γινεται εκει κατω γιατι ποναω στο περινεο λιγο:oops::oops:
Και οπως ξαπλωνω και ανοιγω τι να δω μεσα στον κολπο ειναι σαν ενα μικρο γρομπαλακι στην επανω πλευρα του κολπου (δηλ απο την πλευρα που ειναι η ουροδοχος κυστη οχι το περινεο πιανει την μιση σχεδον εισοδο:oops::oops:)
Δεν νομιζω να το ειχα πριν αυτο τι ειναι???το επιασα και δεν ποναει καθολου.....φοβαμαι μην επαθα τιποτα αυριο θα παω στον γιατρο αν μπορεσω αλλιως μεσα στην εβδομαδα αλλα το ειχε καμμια ??Τι στο καλο ειναι???
Γεννησα με φτ και ραμματα εχω εσωτερικα αποροφησημα

εγω ειχα ενα γρομπαλακι σαν σταφυλακι το ελεγα γιατι ηταν σαν να κρεμοταν ειχα στην εισοδο του κολπου αλλα απο την κατω μερια, πηγα στο γιατρο και το εβγαλα, ηταν απο τα ραμματα μου ειπε. Το εβγαλε εκεινη τη στιγμη μη φανταστεις οτι ηταν κατι το ιδιαιτερο αλλα πηγαινε να το δει γιατι στις επαφες ειναι ενοχλητικο

jo89
24-06-12, 17:57
εγω ειχα ενα γρομπαλακι σαν σταφυλακι το ελεγα γιατι ηταν σαν να κρεμοταν ειχα στην εισοδο του κολπου αλλα απο την κατω μερια, πηγα στο γιατρο και το εβγαλα, ηταν απο τα ραμματα μου ειπε. Το εβγαλε εκεινη τη στιγμη μη φανταστεις οτι ηταν κατι το ιδιαιτερο αλλα πηγαινε να το δει γιατι στις επαφες ειναι ενοχλητικο

Δεν κρεμεται εξω τωρα το ξαναειδα κλενει την μιση την εισοδο:shock::shock:
Αμαν δεν θ ηρεμησω ποτε νομιζω μετα την γεννα..με εχει πιασει σημερα κ φριχτος πονος στο περινεο...ουφφφ ουτε ν κατσω μπορω..:oops::oops:.πως στο βγαλε ιωαννα???τ εννοεις??:confused::confused:

ioanna81
24-06-12, 18:42
Δεν κρεμεται εξω τωρα το ξαναειδα κλενει την μιση την εισοδο:shock::shock:
Αμαν δεν θ ηρεμησω ποτε νομιζω μετα την γεννα..με εχει πιασει σημερα κ φριχτος πονος στο περινεο...ουφφφ ουτε ν κατσω μπορω..:oops::oops:.πως στο βγαλε ιωαννα???τ εννοεις??:confused::confused:

μου εκανε μια τοπικη αναισθησια και το εκοψε και το καυτηριασε για να μην ματωνει, πραγματικα δεν ηταν τιποτα ουτε ποναγε ουτε με ενοχλησε μετα, σε 5 λεπτα ειχε τελειωσει. μη σε φοβισει η τοπικη αναισθησια που γραφω, δεν κραταει ουτε 10 λεπτα, πως πας στον οδοντιατρο και σου κανει ενεσουλα? κατι τετοιο ειναι

swanocean
30-09-12, 16:03
Δεν ξέρω για το φτ αλλά με καισαρική που γέννησα νομίζω ότι ο κόλπος μου έχει στενέψει κιόλας!Είναι λιγάκι αστείο αλλά κάποιες φορές νιώθω λες κ είμαι παρθένα ακόμα κ δε μπαίνει τίποτα εκεί μέσα!Αλλά όσες φίλες είχα που γέννησαν με φτ μου είπαν ότι επανήλθαν τουλάχιστον μετά από 1μιση χρόνο.Δεν ξέρω τι ισχύει!