PDA

Επιστροφή στο Forum : βρεφική οδοντοφυϊα

sassy
13-12-07, 18:15
Γεια σε ολους!

Μόλις ανακάλυψα το forum (δε χρειαζόταν να ασχοληθώ με θέματα μωρών πριν, αλλά η 4 μηνών κορούλα μου μου δημιουργεί πολλές απορίες... :oops: ) και νομίζω ότι πραγματικά μπορείτε να με βοηθήσετε.

Αρχικά ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζετε πότε είναι η συνήθης χρονική στιγμή που βγαίνουν τα πρώτα δοντάκια γιατί μου φαίνεται ότι πολύ νωρίς μπήκαμε στα βάσανα...

Η μικρή έχει πολλά σαλάκια και είναι διαρκώς με το χέρι στο στόμα. Η παιδίατρος είπε ότι είναι φουσκωμένα τα ούλα της και ότι σε 1 μήνα περίπου θα σκάσουν.
Το θέμα είναι ότι το μωρό τις τελευταίες μέρες έχει ανησυχία, δεν τρώει όπως έτρωγε και επίσης ξυπνάει τη νύχτα. Υπάρχει κάποιος τρόπος να τη βοηθήσω :?: :?: :?:
Πως μπορώ να καταλάβω ότι αυτά τα συμπτώματα είναι συμπτώματα οδοντοφυίας και όχι κάτι άλλο?

PLS HELP :!:

elenak
13-12-07, 18:28
Καλώς ήρθες και να χαίρεσαι την κουκλίτσα σου! Το κάθε μωρό έχει δικό του ρυθμό ανάπτυξης και οδοντοφύας. Εμένα πχ 3 1/2 μηνών έβγαλε τα 2 πρώτα!!! Οπότε ΔΕΝ είναι νωρίς. Το μόνο που μπορείς να κάνεις (φαντάζομαι θα στο είπε και η παιδίατρος) είναι να της βάζεις mundisal ή bexident bebe για να ανακουφίζεται λιγάκι. Τα σάλια και τα χέρια (και τα πάντα δηλαδή) μέσα στο στόμα δε τα γλιτώνεις :roll: , οπότε υπομονή και απλά προσέχεις να μη βάλει κάτι που δεν πρέπει στο στόμα. Επίσης βοηθάει να πάρεις μια βρεφική οδοντόβουρτσα, να τη βρέχεις και να της τρίβεις τα ούλα....

maria
14-12-07, 09:33
και εμένα ο μικρός έβγαλες το 1ο δόντι γύρω στον 4ο (του πήρε και λίγες μέρες παραπάνω), και αυτές τις μέρες βγάλαμε και άλλο δοντάκι..με απίστευτη γκρίνια όμως....

eleana
14-12-07, 10:33
καταρχας καλως ηρθες να χαιρεσαι τη μικρη.αχ το θεμα της οδοντοφυιας δυστυχως ειναι μεγαλο.ενα μωρο μπορει να χει σαλακια απο νωρις και τελικα μπορει να του παρει μηνες μεχρι να σκασει το δοντακι.ο δικος μου 3 μηνες ειχα σαλια και ανησυχια.αυτα που αναφερεις ειναι συμπτωματα οδοντοφυιας αλλα το ποτε θα σκασει το δοντι ουτε η γιατρος το ξερει με σιγουρια υπομονη σασυ τιποτα αλλο.αν θες να την ανακουφισεις παρε απο το φαρμακειο ενα ζελ λεγεται mundisal βεβαια δεν ξερω κατα ποσο τα ανακουφιζει τα καημενα.μπορεις με το χερι σου να της βαλεις λιγο ουζακι πανω στα ουλα.παντως το καλυτερο ειναι υπομονη δοντι ειναι θα σκασει.ολα τα παιδια ετσι κανουν :D :D

Vaspy
14-12-07, 10:54
Αλήθεια, (μια χαζή ερώτηση) όταν βγάλουν δόντια με τον θηλασμό τι γίνεται, δαγκώνουν;
Και η δικιά μου δεν το βγάζει το χέρι της απ' το στόμα και τα σαλάκια της γεμίζουν τον τόπο. Ακόμα βέβαια τίποτα από δόντια αλλά φαντάζομαι ότι σύντομα θα σκάσει το πρώτο.

jodido
14-12-07, 12:22
Εμείς απο 3,5 μηνών ταλαιπωρούμαστε με πολλά σάλια και όλα γενικά τα συμπτώματα οδοντοφυίας αλλα το πρώτο δόντι το βγάλαμε 7 μηνών. Τώρα έχουμε έξι και μάλιστα κοφτερά...

sassy
14-12-07, 13:57
eleana μου, αυτό με το ούζο έχει αποτέλεσμα ή θα την μπεκρουλιάσω τσάμπα τη μικρή :?: :lol:

είμαι διατεθιμένη να δοκιμάσω τα πάντα γιατί τη λυπάμαι την καημένη...

elenak
14-12-07, 16:42
Το ούζο απαγορεύεται δια ροπάλου απο τους γιατρούς!!!! Το μουντιζαλ κάνει δουλειά και για περισσότερη ώρα απο οποιοδήποτε γιατροσόφι. sassy λες να είναι σημαδιακό το οτί σου απάντησε πρώτα μια έλενα;;;;

ΛΗΤΩ
14-12-07, 19:41
Το ούζο απαγορεύεται δια ροπάλου απο τους γιατρούς!!!! Το μουντιζαλ κάνει δουλειά και για περισσότερη ώρα απο οποιοδήποτε γιατροσόφι. sassy λες να είναι σημαδιακό το οτί σου απάντησε πρώτα μια έλενα;;;;

Ναι βρε κορίτσια :!: :!: :!: Όχι ούζο στα μωράκια :o :o :o ..κι εμένα ο γιατρός μου πε ότι δεν κάνει....

sassy
15-12-07, 19:19
τίποτα δεν είναι τυχαίο Έλενα!

ΟΚ, κατάλαβα... ούζο και μεζέ αργότερα για τη μπέμπα :)
Θα δοκιμάσω το gel

annastasia
17-12-07, 12:13
Εμάς είχε τα συμπτώματα από τον 2ο μήνα, για να σκάσει το δόντι πριν από μια βδομάδα, 12 1/2 μηνών περίπου δηλαδή :shock: :shock: Αν όμως η παιδίατρός σας είδε φουσκωμένα τα ούλα, να το περιμένεις το πρώτο. Μεγιά! :D

Παλλάδα
17-12-07, 12:31
Ο δικός μας έχει βγάλει τα 2 κάτω και τώρα μόλις έσκασαν τα πάνω δόντια. Έχει όμως φοβερή καταρροή η οποία έρχεται και φεύγει. Μια φίλη μου είπε ότι μπορεί να είναι από τα δόντια του.

Έχετε συναντήσει κάτι παρόμοιο?

annastasia
17-12-07, 12:35
Έχω ακούσει για βήχα από οδοντοφυία (από τα υπερβολικά σάλια που κατεβαίνουν στο λαιμό και τα πνίγουν) για καταρροή.... :? Καμιά από τα άλλα κορίτσια ίσως;

elenak
17-12-07, 14:11
Εφόσον είναι μόνο καταρροή και δεν έχει κάποιο άλλο σύμπτωμα (πχ πυρετό) τότε είναι απο τα δόντια, αλλιώς μάλλον πρόκειται για ίωση. Και εμένα μου έκανε καταρροή στα τελευταία και η παιδίατρος μου είπε αυτά που ανέφερα και οτί μάλλον οφείλεται στο οτί όσο πιο μεγάλο βγάζει δοντάκια, τόσο πιο πολύ δυσκολεύεται γιατί έχουν σκληρήνει και τα ούλα....

sassy
17-12-07, 18:56
όχι, δεν παρουσίασε καταρροή.
Ούτε όμως και διάρροια ή πυρετό όπως σε κάποια άλλα παιδάκια.
εμείς, προς το παρόν, τρώμε οτιδήποτε πέφτει στα χέρια μας, έχουμε πολλά σαλάκια και αρκετή γκρίνια!

μάλλον κάθε παιδάκι εμφανίζει διαφορετικά συμπτώματα αλλά καλό είναι να ρωτήσεις και τον γιατρό σου γιατί αν είναι ιωσούλα θα πρέπει να το αντιμετωπίσεις διαφορετικά.

xazomama
18-12-07, 13:29
Kι εμείς είχαμε συμπτώματα οδοντοφυϊας απ'τον 5ο, αλλά τελικά τα 2 πρώτα τα έβγαλε 8.5 μηνών! Πάρα πολλά σάλια, πάρα πολύ καταροή και αρκετή γκρίνια. Kαι έλλειψη όρεξης για φαγητό.
Tην προηγούμενη βδομάδα έβγαλε τα άλλα 2 και μάλλον συνεχίζουμε και για το 5ο και 6ο γιατί συνεχίζεται η γκρίνια και η έλλειψη όρεξης φαγητού. Kαι είναι και αρκετά φουσκωμένα τα ούλα.

tozdel
04-01-08, 00:55
γειά σας και πάλι,

η βασιλική έδειχνε με τα συμπτώματα πως θα έβγαζε δόντια νωρίς, αλλά...τελικά μόνο όταν έγινε 9 μηνων εμφανίστηκαν τα δύο κάτω....επομένως απλά παρακολουθείς και περιμένεις!!!

αλλά να σας ρωτήσω κάτι σχετικό και άσχετο?? η βασιλική μου, έχει μπερδέψει την σειρά...βγήκαν τα πρώτα δύο κάτω κεντρικά και μετά.....τίποτα για πολύ καιρό. ξαφνικά πρίν περίπου 10 μέρες έσκασαν μύτη τα διπλανά από τα κάτω....τίποτα επάνω και απίστευτα πρησμένα είναι μόνο τα κάτω πίσω ούλα....πρησμένα και κάτασπρα!!! τώρα αυτό είναι νορμάλ???

το καλό είναι ότι δεν ζορίζεται ιδιαίτερα - ούτε γκρίνια ούτε τίποτα!!! κάποια καταροή αλλά κι αυτό χωρίς να έχουμε πρόβλημα!! :)

theano
22-01-08, 20:37
εμάς ο νικήτας είχε σάλια απο τις αρχές του 2ου και έβγαλε τα 2 κάτω δόντια στις αρχές του 3ου. τώρα είναι 9,5 μηνών και έχει βγάλει 10 δοντάκια. πάντως κάθε φορά που είχε οδοντοφυία και ακόμη δηλαδή όταν έχει πάντα έχει βήχα, επειδή πνίγεται απο τα πολλά σάλια και καταρροή. η γιατρός μου είπε ότι κάποια παιδάκια παρουσιάζουν αυτά τα συμπτώματα και ότι είναι φυσιολογικό.

mariab
27-01-08, 22:37
Καλησπέρα σε όλες.

Είμαι σχετικά καινούργια στην παρέα, αλλά ήδη μαθαίνω πολλά. Ειναι το πρώτο μου παιδί και είμαι όλο απορίες.

Σχετικά με τα δοντάκια: Η μπέμπα μπυ είναι 8.5. μηνών και έχει 3 δόντια. Ολα τα βγάλαμε με απίστευτη γκρίνια, καταροή και πόνο.

Ερώτηση: Depon δίνεται? Η παιδίατρος μου λέει ότι μπορώ να της δώσω για να ηρεμήσει ο πόνος, αλλά εγώ διστάζω.

biky
27-01-08, 22:46
Εχω δωσει 3-4 φορες στον μικρο μου (3-4 φορες για 10 δοντια :D )
και μας μας ειχε πει οτι δεν υπαρχει προβλημα,και απο το να μην μπορει να κοιμηθει απο το κλαμα και τον πονο προτιμω να πει ντεπον (ειμαι κατα των φαρμακων και σε καμια περιπτωση δεν θα εδινα για το παραμικρο...μιλαμε ομως για μερες που το παιδι βασανιζοταν....)

ΧΡΥΣΑ
27-01-08, 22:48
Εγω δεν του εδωσα ποτε ντεπον, αλλα το μονο που εκανα ηταν να πλενω πολυ καλα το δαχτυλο μου και να του κανω μασαζ στα ουλα. Μπορεις να το κανεις και με μια καθαρη πετσετα. Αυτο τον ανακουφιζε πολυ. Μπορεις να του δωσεις επισης και αυτα τα ειδικα πλαστικα που τα δαγκωνουν τα μωρα (μου διαφευγει τωρα πως τα λενε).

Eliza
28-01-08, 12:33
Γεια σας!
Ο Κωστής είναι τώρα 1 έτους και έχει 8 δόντια. Έβγαλε τα πρώτα του δοντάκια λίγο πριν κλέισει τους 5 μήνες.
Επειδή γενικά είμαστε της ομοιπαθητικής ρωτήσαμε τη γιατρό μας και μας έδωσε ένα ομοιοπαθητικό φάρμακο για τους πόνους της οδοντοφυϊας και μας έσωσε.
Λέγεται CHAMOMILA 30CH (1 δόση μέρα παρά μέρα) και θα το βρείτε σε οποιοδήποτε ομοιοπαθητικό φαρμακείο.
Να τονίσω ότι τα ομοιοπαθητικά φάρμακα ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να έχουν παρενέργειες και να κάνουν κακό στα μωρά μας. Το πολύ πολύ να μην κάνει τίποτα.
Μπορείτε να δοκιμάσετε. Έιναι κρίμα να τα αφήνουμε να ταλαιπωρούνται όταν μπορούμε να τα βοηθήσουμε :wink:

xrysalis
28-01-08, 13:25
Ο πρίγκιπάς μου έβγαλε το 1ο δόντι 5,5 μηνών (το κάτω δεξί). Μάλιστα ήταν τόσο ανώδυνο που δεν το πήρα χαμπάρι και το είδε η γιατρός που συμπτωματικά είχαμε ραντεβού!! Είχε για λίγο καιρό σαλάκια και 2-3 μέρες πριν καταρροή και λίγο βηχαλάκι, επίσης κοκκίνησαν τα μαγουλάκια του και έβγαλε λίγα μικρά σπιθουράκια γύρο από το στόμα (δεν ξέρω αν ήταν σύμπτωση, αλλά τότε παρουσίασε σύγκαμα από μήκητα).
6,5 μηνών έσκασαν και οι 2 κυνόδοντες μαζί και 7 μηνών έβγαλε το 4ο δοντάκι (κάτω αριστερό) πάλι μόνο με καταρροή και βηχαλάκι... και μόλις προχθές έβγαλε το 5ο του δοντάκι... αυτή τη φορά το πάνω δεξί!! Στο τελευταίο, εκτός από καταρροή και βήχα, είχαμε πάλι κόκκινα μαγουλάκια με σπιθουράκια και ένα ελαφρύ σύγκαμα που το προλάβαμε...
Μιλάμε πως μέσα σε 20 μέρες έχει βγάλει 3 δόντια! και ευτυχώς δεν πονάει καθόλου, έτσι με οδηγούν τα συμπτώματα να ψάξω και τσουπ!! τα βρίσκω :D
Φυσικά, όλο αυτόν τον καιρό δε μας λείπει το χέρι από το στόμα και γενικότερα του αρέσει να δαγκώνει ή εμάς :shock: :lol: :lol: :lol: ή οτιδήποτε σκληρό!! Ανακούφισει βρίσκει και με τα ειδικά παιχνιδάκια που παγώνουν στο ψυγείο ή ακόμη και με την αγαπημένη του πιπίλα....
Πάντως αναμένω κι άλλα σύντομα, γιατί έχουμε φουσκωμένα και άσπρα ουλάκια...

Αλήθεια, (μια χαζή ερώτηση) όταν βγάλουν δόντια με τον θηλασμό τι γίνεται, δαγκώνουν;Vaspy μου, δεν είναι χαζή ερώτηση! και 'γω αναρωτιώμουν αλλά μια φίλη μου που το είχε περάσει μου είχε πεί "τα μωρά δεν είναι χαζά!, εσύ όταν τρως πχ παγωτό το δαγκώνεις;;; ή όταν ρουφάς τον καφέ σου με το καλαμάκι;;;"
και φυσικά όταν ήρθε ο καιρός μας το είδα και από μόνη μου!
ΔΕΝ δαγκώνει, αλλά πολλές φορές στο τέλος μου το κάνει για παιχνίδι.... εγώ τσιρίζω και αυτός γελάει!!
Το δύσκολο είναι μόνο όταν περνάει ο πατέρας του από μπροστά και ο μικρός προσπαθεί να τον ακολουθήσει με το βλέμα γυρνώντας το κεφαλάκι του χωρίς όμως να αφήνει το στήθος... :shock: αυτό ψιλοπονάει :? :D

όλιβ_80
19-01-10, 00:53
Κοριτσια γεια σας!!!
Διαβαζω με προσοχη τα οσα γραφετε αλλα δεν αναφερεται καμια σας στο πυρετο... εμενα κανει ξαφικα δεκατα και που και που 38... εχει βγαλει ηδη τα δυο κατω και δεν ειχε ξανα ανεβασει ποτε πυρετο ετσι στα κουφα (χωρις αλλα συμπτωματα δηλαδη), ο γιατρος με ψιλο φοβισε οτι μπορει να ειναι ουρολοιμοξη και τωρα ψαχνομαστε...:cry: εχει καμια σας εμπειρια με την οδοντοφυια και πυρετους:?::?::?:

Ellemphriem
19-01-10, 07:22
Αχ, να την χαιρεσαι την κουκλα σου. Αμα σου πω οτι εμενα δεν μου εβγαλε τιποτα ως συμπρωμα τι θα πεις? Ειχε πολλα σαλια 4 μηνων και εμενα και λεω ωραια βγαινουν δοντια. Παμε παιδιατρο τα κοιταει φουσκωμενα τα ουλα τουμπανο αλλα μας ειπε αυτο δεν ειναι ενδεικτικο μπορει και να αργησει να βγει το πρωτο. Και βγαλαμε το πρωτο παρακαλω στους 11 μηνες. Απο εκει μεχρι τους 14 εχουμε βγαλει 6 συνολο. Εκτος απο σαλια και οτι δαγκωνει οτι βρει μπροστα της (το οποιο κανει ετσι και αλλιως αμα γουσταρει την υφη ενος πραγματος) δεν ειχε αλλα συμπτωματα. Τιποτα λεμε. Ουτε γκρινια ουτε τσαντιλα ουτε τιποτα. Ακεφιες καμια φορα αλλα κρινεις απο αυτο αν βγαζει δοντια? Δυστυχως δεν εκφραζεται στον πονο ευκολα, πρεπει να φτασει ο κομπος στο χτενι για να μας τα 'πει'. Για να καταλαβεις τα δυο τελευταια που εβγαλε (δεν ξερω πως λεγονται, ειναι διπλά απο τα δυο μπροστινα δεξια και αριστερα πανω-τρια πουλακια) τα ειδα ΕΓΩ οτι πανε να βγουνε γιατι την ειχα αναποδα και γελαγε και ειδα τις μυτουλες που πηγαιναν να σκασουν και εμεινα λαμακας. Αν δεν το ειχα δει τοτε δεν θα το καταλαβαινα. Οσο για το πρωτο το καταλαβα οτι βγηκε επειδη ματσαλαγε ενα πλαστικο κουταλκι και ξαφνικα ακουσα κριτς κρατς...ΟΚ...δεν ειναι ολα τα παιδακια τοσο εκφραστικα, μερικα δεν τα καταλαβαινεις καν.......Οσο για εσενα ολιβ_80 δεν ξερω για τον πυρετο. Ρωτησα την γιατρο για δεκατα ή και πυρετο σε σχεση με δοντια και το αρνητε καθετα. Δεν το συσχετιζει καθολου. Η δικια μας ανεβοκατεβαζει θερμοκρασια αναλογα του τι κανει, οποτε δεν μπορω να το συσχετισω και εγω με δοντια. Τι να σου πω. Μηπως ειναι καμια αλλη λοιμωξουλα? Κρυωμα?

Anastasia1
19-01-10, 09:22
Και εμεις απο 2 1/2 μηνων σαλακια...και βγαλαμε το πρωτο 5μιση μηνων...Τωρα εχουμε γκριμνια για το δευτερο με διαφορα 15 ημερων.

Αλοιφη Mundisal και εγω εδωσα ντεπον γιατι στο πρωτο δοντακι δεν κοιμοταν ολο το βραδυ......Εκλαιγε και ουρλιαζε.

Να ρωτησω και κατι αλλο?? Εμετο εκανα τα δικα σας?? Γιατι ο δικος μου εκτος του οτι δεν τρωει βγαζει και πολλεςς γουλιτσες.....Ειναι βεβαια λαιμαργος αλλα βγαζει αρκετα.
ΓΟΠ δεν εχουμε....

Αχ υπομονη...βοηθησε επισης ενα κρικακι με ,μαλακες τριχουλες που εχει (ειναι πλαστικες λεπτες τριχουλες που κανουν μασαζακι.....Ειναι σαν θηκη μπαινει εκει μεσα το σημειο της οδοντοστοιχιας και κανουν μασαζακι τα ουλα οι τριχουλες.

madreterra
21-01-10, 15:05
Μήπως να δοκιμάσετε τα "κολιεδάκια από κεχριμπάρι" που τα φοράνε τα μωράκια (δεν τα βάζουνε στο στόμα, απλά τα φοράνε) και βοηθάνε πολύ με τα πονάκια των δοντιών

Θεραπευτικές ιδιότητες του Κεχριμπαριού
Λέγεται ότι βοηθά το σώμα να θεραπευτεί μόνο του.
Ανακουφίζει από τον πονοκέφαλο.
Κάνει καλό στα καρδιακά προβλήματα.
Ανακουφίζει από τον πόνο των νέων δοντιών στα μωρά.
Το κεχριμπάρι χρησιμοποιείται κατά της αρθρίτιδας

εμείς με αυτά νομίζω περάσαμε τα νέα δοντάκια χωρίς να τα καταλάβουμε. και τώρα συνεχίζουμε και τα φοράμε και οι ιώσεις.... μακρυά!!!!!

όλιβ_80
17-02-10, 16:15
Ellemphriem (http://www.parents.gr/forum/member.php?u=23834) εισαι πολυ πολυ τυχερη που το παιδακι σου περνάει ετσι ανωδυνα την οδονοφυια!!!!!!!!!!! εμεις τελικα δεν ειχαμε ουρολοιμωξη ουτε τιποτε αλλο (ευτυχως!!!! ΑΑΑ, αγορακι εχω) και συνεχιζουμε ακαθεκτα..... βγαλαμε και το τριτο, το πανω αριστερα!!!!

kajoe2
18-02-10, 21:36
Να σας ζησουν πρωτα απ'ολα τα μωρακια σας ! ο μπεμπης μου ειναι 4 μηνων , και απο 2 1/5 μηνων , τρεχουν τα σαλια του , και βαζει ολη τη γροθια μεσα στο στομα ! Τωρα που διαβασα οσα εχετε γραψει , να περιμενω και εγω κανα δοντι μαλλον ! Εχει γκρινια,ποναει ο καημενος μαλλον , δεν καταλαινει ομως να βαλει αυτα που του δινω για να ανακουφιστει . Του τα εχω παρει ολα , μηλα, αρκουδους , αυτα που βαζεις στο ψυγειο . Αλλα απ'ολα προτιμαει τα χερια του ! Και βασικα , μια απορια εχω , και ρωτησα και τον γιατρο σημερα , αλλα δεν τον ανησυχησε . Μηπως κανει ζημια στο στομα του ???
δηλαδη να παραμορφωσει την στοματικη του κοιλοτητα ??? Ή ακομα χειροτερα , να βγουνε στραβα τα δοντια ??? αλλα μαλλον χαζομαρα θα λεω . εσεις τι λετε ?

stalitsaki
21-02-10, 16:32
ταλαίπωρες μανούλες (και πατερούληδες) που βρίσκεστε και εσείς στην φάση οδοντοφυίας, καλησπέρα, κουράγια και καλή σαρακοστή να έχουμε... Εμείς (7 μηνών και κάτι) έχουμε 2 μέρες τώρα με α π ι σ τ ε υ τ η γκρίνια, κλάμματα με τις ώρες, κοκκινίλες στα μαγουλάκια και λίγο γύρω από το στόμα, δάγκωμα χεριού, απώλεια όρεξης και λίγα δέκατα ανά διαστήματα οπότε φαντάζομαι ότι όλα είναι από τα πρώτα μας δοντάκια που ασπρίζουν τα ουλάκια μας αυτες τις μέρες. Μήπως ξέρετε πόσο κρατάει αυτή η φάση του έντονου πόνου μέχρι να βγει το δοντάκι να ηρεμίσουμε? (έχουμε προγραμματισει και ταξιδι -τώρα βρήκαμε και εμείς?!) Επίσης, ξέρει κανείς ανά πόσο διάστημα μπορώ να της δίνω ντεπόν (της έχω δώσει 2 φορές σύνολο) και αν αυτά τα τζελ που κυκλοφορούν είναι αποτελεσματικά?

mammy-m
26-02-10, 02:55
Αυτα τα gel ειναι αποτελεσματικα αλλα και το depon το βραδυ για 5 μερες μεχρι να συνελθει.

nekt
26-02-10, 08:19
ταλαίπωρες μανούλες (και πατερούληδες) που βρίσκεστε και εσείς στην φάση οδοντοφυίας, καλησπέρα, κουράγια και καλή σαρακοστή να έχουμε... Εμείς (7 μηνών και κάτι) έχουμε 2 μέρες τώρα με α π ι σ τ ε υ τ η γκρίνια, κλάμματα με τις ώρες, κοκκινίλες στα μαγουλάκια και λίγο γύρω από το στόμα, δάγκωμα χεριού, απώλεια όρεξης και λίγα δέκατα ανά διαστήματα οπότε φαντάζομαι ότι όλα είναι από τα πρώτα μας δοντάκια που ασπρίζουν τα ουλάκια μας αυτες τις μέρες. Μήπως ξέρετε πόσο κρατάει αυτή η φάση του έντονου πόνου μέχρι να βγει το δοντάκι να ηρεμίσουμε? (έχουμε προγραμματισει και ταξιδι -τώρα βρήκαμε και εμείς?!) Επίσης, ξέρει κανείς ανά πόσο διάστημα μπορώ να της δίνω ντεπόν (της έχω δώσει 2 φορές σύνολο) και αν αυτά τα τζελ που κυκλοφορούν είναι αποτελεσματικά?

Εμάς η "διαδικασία" να σκάσουν τα πρώτα δόντια κράτησε περίπου 15 ημέρες.Εμείς είχαμε μεγαλύτερο πρόβλημα το βράδυ.Ξύπναγε περίπου ανα δύο ώρες.10 ημέρες έκανε να σκάσει το πρώτο, ηρέμησε σχετικά 2 ημέρες και μετά έσκασε το δεύτερο (το δύο κάτω εννοώ).Μετά που φανηκαν οι ακρούλες πάντως χρειάστηκε ακόμη δύο, τρεις ημέρες να ηρεμήσει.Το ντεπόν να το δίνεις το βράδυ για να κοιμάται ηρεμότερα η ψυχούλα, εγώ στις 15 ημέρες έδωσα τέσσερεις φορές, τις μέρες που ΄καταλάβαινα ότι πονάει πολύ.Από τζελ εμείς χρησιμοποιούμε Bexident bebe.Έχω ακούσει ότι δεν είναι πολύ αποτελεσματικές, την δικιά μου πάντως την ηρεμούσε λίγο.Εγώ, αφού μου έδωσε το οκ η παιδίατρος την χρησιμοποιούσα και για ψυχολογικούς λόγους (δικούς μου βεβαίως):νοιώθείς ότι κάτι προσπαθείς να κάνεις βρε παιδί μου, δεν κάθεσαι άπραγος ενώ το παιδί υποφέρει.Καλό κουράγιο!

sofia07
26-02-10, 16:39
Η μεγάλη μου κόρη (που κοντεύει τα τρία) έτρωγε τις μπουνιές της, τα σεντόνια της και ό,τι άλλο μπορούσε να πιάσει από τον τρίτο μήνα. Δόντια όμως έβγαλε στο 12ο μήνα... Οπότε καλή υπομονή :? -μπορεί να έχετε πολύ κουπί ακόμα!

mikio
26-02-10, 16:55
Η μεγάλη μου κόρη (που κοντεύει τα τρία) έτρωγε τις μπουνιές της, τα σεντόνια της και ό,τι άλλο μπορούσε να πιάσει από τον τρίτο μήνα. Δόντια όμως έβγαλε στο 12ο μήνα... Οπότε καλή υπομονή :? -μπορεί να έχετε πολύ κουπί ακόμα!

Σοφία πώς ήταν όταν τα έβγαζε? Υπέφερε πολύ? Λένε ότι όσο μεγαλύτερα είναι τα παιδιά τόσο δυσκολότερα βγαίνουν. Πολύ περισσότερη γκρίνια και συμπτώματα. Ο άντρας μου και τα αδέρφια του τα έβγαλαν κοντά στο χρόνο και μάλλον κι ο μπέμπης μου έχει πάρει από εκεί... Φοβάμαι μη μαρτυρήσει το πουλάκι μου...
Ξέρει κανένας άλλος αν ισχύει αυτό?

Μπουμπουλιθρα
26-02-10, 16:55
Μήπως να δοκιμάσετε τα "κολιεδάκια από κεχριμπάρι" που τα φοράνε τα μωράκια (δεν τα βάζουνε στο στόμα, απλά τα φοράνε) και βοηθάνε πολύ με τα πονάκια των δοντιών

Θεραπευτικές ιδιότητες του Κεχριμπαριού
Λέγεται ότι βοηθά το σώμα να θεραπευτεί μόνο του.
Ανακουφίζει από τον πονοκέφαλο.
Κάνει καλό στα καρδιακά προβλήματα.
Ανακουφίζει από τον πόνο των νέων δοντιών στα μωρά.
Το κεχριμπάρι χρησιμοποιείται κατά της αρθρίτιδας

εμείς με αυτά νομίζω περάσαμε τα νέα δοντάκια χωρίς να τα καταλάβουμε. και τώρα συνεχίζουμε και τα φοράμε και οι ιώσεις.... μακρυά!!!!!
που τα βρισκουμε αυτα και πως ειναι πρωτη φορα τα ακουω;;;;

sofia07
26-02-10, 17:28
Καλησπέρα mikio και γεια σε όλους!
Δεν μπορώ να πω ότι είχαμε ιδιαίτερα προβλήματα πέρα από τα απίστευτα σάλια και το σύνδρομο "φέρτε ό,τι βρείτε να το βάλω στο στόμα μου"! Λίγη γκρινίτσα παραπάνω για μια-δυο μέρες και τσουπ! νάτο το δοντάκι! Ελπίζω έτσι να γίνει και με τον μικρούλη μου που είναι σχεδόν 10 μηνών και -φυσικά- ακόμα φαφούτης!

Φιλίππα
26-02-10, 18:13
Καλησπέρα! Εμείς βγάλαμε τα πρώτα 2 δοντάκια πεντέμισι μηνών. Τρελά σάλια και φαγούρα!!!
Έτρωγε τα πάντα με μανία!!! Βέβαια μόλις έσκασαν μου ψιλοαρώστησε με μιξούλες και βηχαλάκι που δυστυχώς οδήγησε σε βρογχιολίτιδα!!! Ο παιδίατρος μου είπε οτι όταν τα μωρά βγάζουν δόντια το ανοσοποιητικό τους είναι πολύ ευαίσθητο και κολλούν εύκολα ιωσούλες!!!

ΠΑΝΤΕΛΗΣ1979
09-03-10, 20:28
ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΓΙΑ ΤΟ ΟΥΖΟ, ΠΟΥ ΣΥΖΗΤΑΤΕ, ΦΥΣΙΚΑ ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΠΙΚΡΟΤΩ ΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ ΑΥΤΗ. ΑΠΛΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΩ, ΟΤΙ ΕΠΕΙΔΗ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΠΕΡΝΑΜΕ ΤΑ ΙΔΙΑ ΜΕ ΤΟΝ ΜΠΕΜΠΗ ΜΑΣ, ΔΗΛΑΔΗ ΓΚΡΙΝΙΑ, ΞΥΠΝΗΜΑ ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΝΥΧΤΑ ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΣΥΝΑΦΗ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ, ΑΦΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΤΗΚΑΜΕ ΤΟΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΜΑΣ, ΠΗΡΑ ΤHN ΑΛΟΙΦΗ MUNDISAL, Η ΟΠΟΙΑ ΑΛΟΙΦΗ ΑΝ ΤΗΝ ΜΥΡΙΣΕΤΕ, ΕΧΕΙ ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΜΥΡΩΔΙΑ ΜΕ ΤΟ ΟΥΖΟ, ΕΝΩ ΑΝ ΔΙΑΒΑΣΕΤΕ ΤΑ ΣΥΣΤΑΤΙΚΑ ΠΟΥ ΠΕΡΙΕΧΕΙ ΑΝΑΓΡΑΦΕΙ ΟΤΙ ΠΕΡΙΕΧΕΙ ΚΑΙ ΑΛΚΟΟΛΗ, ΠΑΡΑΚΑΛΩ. ΕΠΟΜΕΝΩΣ ΕΙΤΕ ΤΟ ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΟ ΜΑΣ ΟΥΖΑΚΙ ΕΙΤΕ Η ΕΝ ΛΟΓΩ ΑΛΟΙΦΗ, ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΜΑΣ, ΤΑ ΜΠΕΚΡΟΥΛΙΑΖΟΥΜΕ. ΕΠΙΣΗΣ ΞΕΧΑΣΑ ΝΑ ΣΑΣ ΑΝΑΦΕΡΩ, ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΑ, ΟΤΙ Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΑΣ, ΜΑΣ ΕΙΠΕ, ΕΑΝ ΔΕΝ ΔΟΥΜΕ ΟΤΙ ΗΣΥΧΑΖΕΙ Ο ΜΠΕΜΠΗΣ ΜΕ ΤΗΝ ΕΝ ΛΟΓΩ ΑΛΟΙΦΗ, ΝΑ ΤΟΥ ΔΩΣΟΥΜΕ ΚΑΙ DEPON. ΚΑΛΗ ΥΠΟΜΟΝΗ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΄΄ ΠΑΣΧΟΝΤΕΣ ΄΄, ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΒΓΑΛΟΥΝ ΔΟΝΤΑΚΙΑ ΤΑ ΑΓΓΕΛΟΥΔΙΑ ΜΑΣ.

πιπιλετος
10-03-10, 23:14
exw ena mpempako 7.5 mhnwn xtes eida oti paei na skasei to prwto dontaki tou.gkrinia den exei alla kanei emeto...lete na einai apo to dontaki tou;;;;gia bradyou edwsa ligo xamomhli kai afou perase ena 2wro tou eftiaxa ena gala araiwmeno se sxesh me thn kanonikh dosh na hremhsei to stomaxaki tou.oso gia ta oula bazw mundisal.

mariab
11-03-10, 17:07
Να ρωτήσω κάτι σχετικό με το θέμα, εάν τυχόν κάποιος το γνωρίζε. Υπάρχει στην Αγγλία ένα "φάρμακο" για τον πόνο της οδοντοφυίας, το οποίο λέγεται teetha. Τη λέξη φάρμακο τη βάζω σε εισαγωγικά γιατί πρόκειται για σκεύασμα φυτικό με βάση το χαμομήλι. Δεν κυκλοφορεί στην Ελλάδα, αλλά μου το σύστησε η παιδίατρος που το έχει ακούσει από άλλη μαμά.
Το έχετε ακούσει? Ξέρετε εάν κάνει ΄κάτι?

πιπιλετος
11-03-10, 20:30
shmera o mpemphs mou ekane pali emeto to prwi.ton afhsa na hremhsei to stomaxaki tou kai meta apo 4 wres tou edwsa araiwmeno gala.to apogeuma eida oti paei siga siga na skasei muth kai to allo dontaki tou.auto pou me problhmatizei einai basika to fai tou.na synexisw kanonika to faghto h' mono gala;;

SOFIA71
12-03-10, 15:26
και εμένα ο μικρός έβγαλες το 1ο δόντι γύρω στον 4ο (του πήρε και λίγες μέρες παραπάνω), και αυτές τις μέρες βγάλαμε και άλλο δοντάκι..με απίστευτη γκρίνια όμως....
ΓΙΑ ΣΑΣ ΕΙΜΕ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΝΑ ΣΑΣ ΖΗΣΟΥΝ ΤΑ ΜΟΡΑΚΙΑ Η ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 4ΜΗΝΟΝ ΕΧΕΙ 2 ΕΒΔΟΜΑΔ ΣΑΛΙΑ ΓΚΡΙΝΙΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙΠΡΙΣΜ ΟΥΛΑ

πιπιλετος
13-03-10, 12:18
kalhmera sas!telika mallon exeigastrenteritida xtes olh mera eixe diaroia.tou eftiaja gala me ryzonero kai twra mia xara

Stap
12-08-10, 08:59
Έχουμε εδώ και 2 περίπου εβδομάδες ανησυχία, σάλια, το χέρι και δάχτυλα στο στόμα με έκφραση ενόχλησης κ.λπ. Είμαστε 3 μηνών και 2 εβδομάδων.
Τις τελευταίες 3 μέρες η ανησυχία έχει κορυφωθεί. Δεν κοιμάται το μεσημέρι (ενώ κοιμόταν π.χ. 3-5 ή 4-6). Κοιμάται μόνο 2 ή 3 μισάωρα κατά τη διάρκεια της μέρας (πριν το μεσημέρι) με αποτέλεσμα να είναι με απίστευτα νεύρα απ' το μεσημέρι και μετά. Παρόλο ξυπνάει και πολύ νωρίς το πρωί. Δεν ευχαριστιέται παιχνίδι, ακόμη και στην αγκαλιά πάει να χαλαρώσει και τινάζεται με γκρίνια, δε θέλει κάποιες φορές να ακούει ούτε τη φωνή μου όταν πάω να της τραγουδήσω!!! (που συνήθως το κάναμε ως τώρα και χαλάρωνε, την έπαιρνε ο ύπνος). Απ' το μεσημέρι και μετά γκρινιάζει από αυπνία αλλά σαν να φοβάται να κοιμηθεί (φοβάται τον πόνο της οδοντοφυίας?)
Υπάρχει περίπτωση να ετοιμάζεται δόντι?
Αυτό που δεν έχω καταλάβει με την οδοντοφυία είναι: η ανησυχία και όλα αυτά είναι έτσι κάθε μέρα μέχρι να βγάλει δόντι /α επί μήνες δηλαδή καθημερινώς ή κάποιο διάστημα ώσπου να βγει (αυτό που τελοσπάντων ετοιμάζεται να βγει) μετά χαλαρώνει πάλι το παιδί για κάποιο καιρό κι έπειτα πάλι για το επόμενο δόντι κ.ο.κ. Γιατί έτσι οπως το βλέπω ή θα πρέπει να βγει δόντι ή αν είναι μ' αυτά που διαβάζω, να βγει δόντι τον 8ο μήνα και το παιδί να γκρινιάζει έτσι μέχρι τότε κάθε μέρα....."τη βάψαμε".

Τις τελευταίες μέρες είμαστε σχεδόν όπως στη φάση του νεογέννητου: αγκαλιά και κόντρα αγκαλιά και κλάμα. Το βράδυ κοιμάται τις πρώτες 4 ώρες περίπου ήρεμα (π.χ από 9 που συνήθως κοιμάται μέχρι 12 ή 1 τη νύχτα), μετά ξυπνάει για θηλασμούς αλλά και από ενόχληση στα ούλα (βάζει δάχτυλα - χέρια στα ούλα). Ουσιαστικά είναι σαν να είμαστε ξυπνητοί όλη τη νύχτα εκτός από κανένα 3ωρο συνεχόμενο, μετά με διαλείματα για 5λεπτο ύπνο...Σήμερα ξύπνησε απ' τις 4 τη νύχτα με ενόχληση στα ούλα, την παρηγορούσα στο κρεβάτι μας, έφαγε και τελικά στις 7 με κλάμα "δήλωσε" ότι σηκωνόμαστε. Αναρωτιέμαι, δε νυστάζει???

Δεν προλαβαίνω φυσικά να κάνω τίποτα κατά τη διάρκεια της ημέρας (δουλειές απλές όπως να μαγειρέψω για να φάμε, μία σκούπα, ένα σίδερο τα ρούχα της έστω!) παρά μόνο αυτά τα 2-3 μισάωρα που κοιμάται κατά τη διάρκεια της ημέρας (μετα από 1 ώρα παρηγοριά, νανούρισμα κι αγκαλιές) και κανένα 10λεπτο 20λεπτο ενδιάμεσα που κάθεται στο ρηλάξ και έχει διάθεση για παιχνίδι...οπότε τότε για να τη χαρώ κι εγώ δεν κάνω δουλειές αλλά παίζω μαζί της. Οι μόνες ώρες που "έχω" είναι οι τρεις ώρες το βράδυ απ' της 9 εώς της 12 που θα πέσω κι εγώ για ύπνο εξαντλημένη.

Γι' αυτό ρωτάω: αυτο θα είναι καθημερινό??? Ή απλώς μια φάση ημερών? ή κάνω εγώ κάτι λάθος?

kounelitsa
12-08-10, 09:11
Αχ κι εμεις παιδευόμαστε με τα προεόρτια αλλά τίποτα ακόμα....έχουμε δρόμο μάλλον!!!

Κορίτσια μου έχει κάνει 3 φορες εμετό από το χέρι στο στόμα..τί να κάνω??? Της πήρα και τα ειδικά που τα βάζεις στο ψυγείο (τους δακτύλιους) αλλα πρέπει να της το κρατάς και μόλις το αφήνει πιάνει το χέρι!!!!!

sweet_february
12-08-10, 10:56
Stap καλημερα! Τα ιδια τα εχω περασει κι εγω με την κορη μου και σε πολυ χειροτερο βαθμο.. :? Πιστεψε με, ακομα και για "χοντρο" πηγαιναμε μαζι αγκαλια.. Κι ελεγα τοτε, ακομα κι εκει που μεχρι κι ο Βασιλιας παει μονος του, εγω εχω συνοδεια.. Μπορει να ακουγεται αστειο τωρα, αλλα πραγματικα δεν ειναι... Μερα - νυχτα στα χερια και η εξαντληση στο φουλ.... Χωρις να θελω να σε απογοητευσω, εμεις αυτο το ειχαμε σερι απο 2.5 μηνων μεχρι τους 7 που εσκασε το 1ο δοντι.. (Μην πηδηχτεις απ' το παραθυρο, σου εχω και καλα νεα! :mrgreen:) Το κακο λοιπον ηταν πως για 4.5 μηνες ζουσαμε την κατασταση που περιγραφεις. Το καλο ειναι πως αφου εσκασε το πρωτο, ηρεμησε καπως και μετα γκρινιαζε μεχρι να σκασει μυτη καποιο απο τα υπολοιπα. Μολις εβγαινε η μυτουλα, σταματαγε "μαγικα" και ξανααρχιζε στο επομενο και ουτω καθεξης... Οπλισου με πολλη υπομονη γιατι αυτη η περιοδος της ζωης σας ειναι πολυ ευαισθητη. Βεβαια υπαρχει και το ενδεχομενο η δικια σου να ηρεμησει και να μη σας παρει τοσο διαστημα! Το καθε παιδακι αντιδρα εντελως διαφορετικα, εγω απλα σου λεω τι εκανε η δικια μου! ;)
Kounelitsa κανει εμετο επειδη την αηδιαζει η "γευση" των χεριων ή επειδη βαζει τοσο βαθια το χερι που αναγκαστικα αναγουλιαζει και μετα ερχεται ο εμετος?
Αν ισχυει το πρωτο, δεν μπορεις να κανεις και πολλα πραγματα, αλλα αν ισχυει το 2ο πιστευω αν εισαι ολη την ωρα απο πανω και τραβας το χερακι προς τα εξω οποτε βλεπεις πως το εχει βαλει πολυ βαθια, τοτε δεν θα ξανακανει εμετο! :)

kounelitsa
12-08-10, 11:01
αλλα αν ισχυει το 2ο πιστευω αν εισαι ολη την ωρα απο πανω και τραβας το χερακι προς τα εξω οποτε βλεπεις πως το εχει βαλει πολυ βαθια, τοτε δεν θα ξανακανει εμετο! :)

Ολη μέρα και όλη νύχτα έιμαι από πάνω της και βγάζω το χεράκι από το στόμα!!!!! Δε νομίζω ομως ότι είναι και αυτό λύση!! Θα ρωτήσω τη γιατρό για καμια αλοιφούλα:D

sweet_february
12-08-10, 11:07
Ολη μέρα και όλη νύχτα έιμαι από πάνω της και βγάζω το χεράκι από το στόμα!!!!! Δε νομίζω ομως ότι είναι και αυτό λύση!! Θα ρωτήσω τη γιατρό για καμια αλοιφούλα:D
:oops::oops: Συγγνωμη, δεν καταλαβα πως εχεις κουραστει απο ολο αυτο (που ειναι πολυ λογικο), και γι' αυτο προτεινα να εισαι stand by ολη την ωρα...:oops::oops:
Εμας παντως ο παιδιατρος μας ειχε πει οταν η κατασταση φτανει στο αμην να της βαζουμε λιγη αλοιφη mundisal. Ειναι μια κρεμα σε ροζ σωληναριο που μυριζει ουζο:!: και με αυτη κανεις μασαζ στα ουλακια. Εμεις τη βαζαμε και στο ψυγειο για να ειναι δροσερη και να ανακουφιζεται περισσοτερο αλλα εν τελει δεν τη χρησιμοποιησα γιατι φοβομουν μην γλυψει τα ουλα της και την καταπιει.
Επισης οταν γκρινιαζε πανω απο 2 ωρες non stop, της εδινα λιγο depon.
Ελπιζω τωρα να βοηθησα!:D

Stap
13-08-10, 09:40
Χωρις να θελω να σε απογοητευσω, εμεις αυτο το ειχαμε σερι απο 2.5 μηνων μεχρι τους 7 που εσκασε το 1ο δοντι.. (Μην πηδηχτεις απ' το παραθυρο, σου εχω και καλα νεα! :mrgreen:)
:shock::shock: ...έχουμε μέλλον δηλαδή!

Φαίη ευχαριστώ για την απάντηση....λίγο κουράγιο χρειαζόμαστε για όσα δεν περάσαμε ακόμη οι νέοι γονείς! ...αλλά τι τραβάνε κι αυτά τα καυμένα!
Σήμερα, βέβαια, κατάλαβε ότι η μαμά κουράστηκε. Κοιμήθηκε πολύ καλά (με αρκετά ξυπνήματα για θηλασμό) αλλά σηκωθήκαμε 8.30!!!! Ξεκουράστηκα, ευτυχώς είχα την εντύπωση ότι θα ήταν κάθε μέρα έτσι, ήμουν έτοιμη να καταρρεύσω...αλλά τελικά υπάρχουν και κάποιες καλές μέρες!
Εξακολουθεί βέβαια να φαγουρίζεται και να έχει ενόχληση (χέρι στα ούλα) αλλά έχει καλύτερη διάθεση. Επισης, χθες κατάφερε να κοιμηθεί 2 ωρίτσες το μεσημέρι (θα μου πείτε λογικό αφού ξυπνήσαμε απ' τις 4 τα χαράματα...).

Κουνελίτσα να σου ζήσει το μωράκι σου! Θυμάμαι που ήμασταν ακριβώς στην ίδια μέρα κύησης! (γέννησα 26 Απριλίου)

Η δική μου τους κρίκους δεν τους θέλει σχεδόν καθόλου (της Nuk ένα σκληρό κι ένα μαλακό που μπαίνει ψυγείο). Της αρέσει αρκετά η Sophie η καμηλοπάρδαλη (που προς το παρόν δαγκώνει τα οπίσθιά της:D) και μια "αλυσίδα" δαγκωτήρι της Nuby (απ' την οποία δαγκώνουμε το μπλε με τις "φουσκαλίτσες" - προσπαθεί και κάποιες φορές καταφέρνει και το κρατάει μόνη της στο στόμα για λίγη ώρα και με τα δύο χέρια).
http://www.sophielagirafe.co.uk/
http://www.nuby.com/en/nuby/teethers-toys/478

kounelitsa
13-08-10, 10:02
:oops::oops: Συγγνωμη, δεν καταλαβα πως εχεις κουραστει απο ολο αυτο (που ειναι πολυ λογικο), και γι' αυτο προτεινα να εισαι stand by ολη την ωρα...:oops::oops:
Εμας παντως ο παιδιατρος μας ειχε πει οταν η κατασταση φτανει στο αμην να της βαζουμε λιγη αλοιφη mundisal. Ειναι μια κρεμα σε ροζ σωληναριο που μυριζει ουζο:!: και με αυτη κανεις μασαζ στα ουλακια. Εμεις τη βαζαμε και στο ψυγειο για να ειναι δροσερη και να ανακουφιζεται περισσοτερο αλλα εν τελει δεν τη χρησιμοποιησα γιατι φοβομουν μην γλυψει τα ουλα της και την καταπιει.
Επισης οταν γκρινιαζε πανω απο 2 ωρες non stop, της εδινα λιγο depon.
Ελπιζω τωρα να βοηθησα!:D

Βοήθησες και πολύ!! Ευχαριστω για την απάντηση:D:D:D

Stap
14-08-10, 06:53
Σήμερα, βέβαια, κατάλαβε ότι η μαμά κουράστηκε. Κοιμήθηκε πολύ καλά (με αρκετά ξυπνήματα για θηλασμό) αλλά σηκωθήκαμε 8.30!!!! Ξεκουράστηκα, ευτυχώς είχα την εντύπωση ότι θα ήταν κάθε μέρα έτσι, ήμουν έτοιμη να καταρρεύσω...αλλά τελικά υπάρχουν και κάποιες καλές μέρες!
....ενώ σήμερα πάλι ξύπνησε στις 5 το πρωί.......

dimi_Gio
19-08-10, 16:59
Καλησπέρα!!! Ήμασταν μάλλον απο τους "άτυχους" της υπόθεσης... Ξεκίνησε να βάζει χεράκια (και ότι άλλο) στο στόμα, στον 5ο μήνα. Τα πρώτα 2 πάνω έσκασαν στον 8ο... Πρίν 1 μήνα(19 μηνών) βγήκαν και οι κυνόδοντες. Πάντως ταλαιπωρήθηκε το μωράκι μου. Πολύ πόνο, φαγούρα, και στα τελευταία πυρετούς και διάρροιες. Χρησριμοποίησαμε και εμείς στην ροζ κρέμα με το ούζο, αλλά δεν φάνηκε να του κάνει κάτι... Στα πολύ δύσκολα, deponάκι...
Υπομονή... δόντια είναι... Που θα πάει... Θα βγουν

christiana1
22-11-10, 22:12
ΓΕΙΑ ΣΑΣ! ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΛΥ FAN ΤΗΣ ΟΜΟΙΟΠΑΘΗΤΙΚΗΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΠΟΤΕ ΔΙΝΟΥΜΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΤΑΜΠΛΕΤΕΣ. ΤΑ ΟΥΛΑ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΡΙΣΜΕΝΑ ΚΑΙ Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΣΥΜΠΩΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΑ ΔΟΝΤΑΚΙΑ. ΤΟ ΜΩΡΟ ΕΙΝΑ 4 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΓΙΑ DEPON KAI KREMA MUNDISAL ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΓΚΡΙΝΙΑΣ ΚΑΙ ΠΟΝΟΥ. ΤΩΡΑ ΤΙΣ ΤΑΜΠΛΕΤΕΣ ΝΑ ΤΙΣ ΑΡΧΙΣΩ ΑΠΟ ΤΩΡΑ ΜΕΡΑ ΠΑΡΑ ΜΕΡΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΠΟΣΟ ΚΑΙΡΟ? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

erko
17-12-10, 19:17
christiana-1 καλησπέρα!Μόλις χθες έγινα μέλος του forum και ειδα τωρα την ερώτηση σου!Τελικά έμαθε γιαυτές τις ταμπλέτες?Κάποια στιγμή θα τις χρειαστώ και εγώ!Η μικρή μου είναι 8,5 μηνών και δεν έχει βγάλει ακόμα δοντάκια και μας είπε η παιδίατρος οτι αργούν ακόμα.Αν πάρει από την μάνα της, εγώ έβγαλα 13 μηνών το πρώτο δοντάκι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

despoina202005
17-12-10, 23:25
Έχουμε εδώ και 2 περίπου εβδομάδες ανησυχία, σάλια, το χέρι και δάχτυλα στο στόμα με έκφραση ενόχλησης κ.λπ. Είμαστε 3 μηνών και 2 εβδομάδων.
Τις τελευταίες 3 μέρες η ανησυχία έχει κορυφωθεί. Δεν κοιμάται το μεσημέρι (ενώ κοιμόταν π.χ. 3-5 ή 4-6). Κοιμάται μόνο 2 ή 3 μισάωρα κατά τη διάρκεια της μέρας (πριν το μεσημέρι) με αποτέλεσμα να είναι με απίστευτα νεύρα απ' το μεσημέρι και μετά. Παρόλο ξυπνάει και πολύ νωρίς το πρωί. Δεν ευχαριστιέται παιχνίδι, ακόμη και στην αγκαλιά πάει να χαλαρώσει και τινάζεται με γκρίνια, δε θέλει κάποιες φορές να ακούει ούτε τη φωνή μου όταν πάω να της τραγουδήσω!!! (που συνήθως το κάναμε ως τώρα και χαλάρωνε, την έπαιρνε ο ύπνος). Απ' το μεσημέρι και μετά γκρινιάζει από αυπνία αλλά σαν να φοβάται να κοιμηθεί (φοβάται τον πόνο της οδοντοφυίας?)
Υπάρχει περίπτωση να ετοιμάζεται δόντι?
Αυτό που δεν έχω καταλάβει με την οδοντοφυία είναι: η ανησυχία και όλα αυτά είναι έτσι κάθε μέρα μέχρι να βγάλει δόντι /α επί μήνες δηλαδή καθημερινώς ή κάποιο διάστημα ώσπου να βγει (αυτό που τελοσπάντων ετοιμάζεται να βγει) μετά χαλαρώνει πάλι το παιδί για κάποιο καιρό κι έπειτα πάλι για το επόμενο δόντι κ.ο.κ. Γιατί έτσι οπως το βλέπω ή θα πρέπει να βγει δόντι ή αν είναι μ' αυτά που διαβάζω, να βγει δόντι τον 8ο μήνα και το παιδί να γκρινιάζει έτσι μέχρι τότε κάθε μέρα....."τη βάψαμε".

Τις τελευταίες μέρες είμαστε σχεδόν όπως στη φάση του νεογέννητου: αγκαλιά και κόντρα αγκαλιά και κλάμα. Το βράδυ κοιμάται τις πρώτες 4 ώρες περίπου ήρεμα (π.χ από 9 που συνήθως κοιμάται μέχρι 12 ή 1 τη νύχτα), μετά ξυπνάει για θηλασμούς αλλά και από ενόχληση στα ούλα (βάζει δάχτυλα - χέρια στα ούλα). Ουσιαστικά είναι σαν να είμαστε ξυπνητοί όλη τη νύχτα εκτός από κανένα 3ωρο συνεχόμενο, μετά με διαλείματα για 5λεπτο ύπνο...Σήμερα ξύπνησε απ' τις 4 τη νύχτα με ενόχληση στα ούλα, την παρηγορούσα στο κρεβάτι μας, έφαγε και τελικά στις 7 με κλάμα "δήλωσε" ότι σηκωνόμαστε. Αναρωτιέμαι, δε νυστάζει???

Δεν προλαβαίνω φυσικά να κάνω τίποτα κατά τη διάρκεια της ημέρας (δουλειές απλές όπως να μαγειρέψω για να φάμε, μία σκούπα, ένα σίδερο τα ρούχα της έστω!) παρά μόνο αυτά τα 2-3 μισάωρα που κοιμάται κατά τη διάρκεια της ημέρας (μετα από 1 ώρα παρηγοριά, νανούρισμα κι αγκαλιές) και κανένα 10λεπτο 20λεπτο ενδιάμεσα που κάθεται στο ρηλάξ και έχει διάθεση για παιχνίδι...οπότε τότε για να τη χαρώ κι εγώ δεν κάνω δουλειές αλλά παίζω μαζί της. Οι μόνες ώρες που "έχω" είναι οι τρεις ώρες το βράδυ απ' της 9 εώς της 12 που θα πέσω κι εγώ για ύπνο εξαντλημένη.

Γι' αυτό ρωτάω: αυτο θα είναι καθημερινό??? Ή απλώς μια φάση ημερών? ή κάνω εγώ κάτι λάθος?

Εμείς ξεκινήσαμε απίστευτα πολλά σαλάκια από τον 2ο μήνα!!! Ακόμα δεν έχουμε κλείσει τον τρίτο μήνα αλλά η κατάσταση δεν παλεύεται! Ειδικά την νύχτα δεν κοιμάται με τίποτα... Ακόμα καλά καλά δεν έμαθε να χειρίζεται τα χέρια του και βάζει όλη την γροθιά στο στόμα...

Δεν δίνω ακόμα κάτι αλλά αύριο θα πάρω τηλ τον παιδίατρο μήπως του δώσω την κρέμα με το ουζο... Καλό μας κουράγιο!!!

mariatsirou
20-12-10, 14:40
Εμενα ειναι 6 μηνων κι εχει 10 μερες που γυρισε στις συνηθειες του νεογεννητου.Ξυπναει καθε 1 1/2 ωρα ,κλαιει και μονο με τον θηλασμο ηρεμει.Ειναι απο τα δοντια?Θα επανελθει οσον αφορα τον υπνο?
Επισης μολις του βαζω την κρεμα Mundisal σταματαει το κλαμα στο λεπτο?Να του δινω depon να ηρεμει ή οχι?

ΜΑΡΟΥΣΑ
26-02-11, 00:25
ΓΕΙΑ ΣΟΥ, ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ. ΕΧΩ ΚΙ ΕΓΩ ΕΝΑ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΣΧΕΔΟΝ 5 ΜΗΝΩΝ. ΤΑ ΨΑΧΝΩ ΚΙ ΕΓΩ ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ. ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΑ ΒΡΩ ΑΥΤΑ ΤΑ ΚΟΛΙΕΔΑΚΙΑ? ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΠΟΛΥ :p

antrian86
28-02-11, 22:24
καλησπερα κοριτσια!!ειπα κ γω να γραφτω στο φαρουμ!!:p.θελω να κανω κ γω μια ερωτηση μηπως κ εχει τυχη σε καμια σας,η μικρη μου ειναι 15 μηνων κ εχει μονο 4δοντακια τα εβγαλε 9 μηνων,τωρα εχει 2 μερες τα ουλα της ειναι φουσκομενα κ κανει πυρετο,γιατι αργει:confused: τοσο να βγαλει τα υπολοιπα???

antrian86
28-02-11, 22:26
η πρωτη μου κορη ειχε βγαλει το πρωτα 6μηνων.κ ολα τα υπολοιπα κανονικα,γιαυτο με ανησυχει που η μικρη εχει αργησει τοσο.

Mania_K
28-02-11, 22:44
ΓΕΙΑ ΣΟΥ, ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ. ΕΧΩ ΚΙ ΕΓΩ ΕΝΑ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΣΧΕΔΟΝ 5 ΜΗΝΩΝ. ΤΑ ΨΑΧΝΩ ΚΙ ΕΓΩ ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ. ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΑ ΒΡΩ ΑΥΤΑ ΤΑ ΚΟΛΙΕΔΑΚΙΑ? ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΠΟΛΥ :p

Μαρούσα, μήπως βρήκες τελικά αυτά τα κολιεδάκια?

ntemi
07-06-12, 12:02
πότε ξεκινούν και τι μπορούμε να κάνουμε για να ανακουφίσουμε τα μωράκια μας;

υποψιάζομαι πως έχει τέτοιες ενοχλήσεις η δικιά μου,,,
αύριο κλείνουμε τον 3ο μήνα

Little Monkey
07-06-12, 12:43
Λίγο νωρίς δεν είναι για ενοχλήσεις οδοντοφυΐας; Ποιες ακριβώς είναι οι ενδείξεις που έχεις;

marilo
07-06-12, 13:53
Γεια σας και από μένα.το μωράκι μου ειναι 5 μηνών και κατι και εχουν φουσκωσει πολυ τα ουλα του... δεν καλοκοιμαται και το βραδυ ψιλο εχει και πυρετο οποτε απο μερα σε μερα περιμένω.βαζω στο ψυγειο τα παιχνιδια των δοντιών εκεινα με το υγρό μέσα και του τα δίνω αλλα δεν βλέπω να ανακουφιζεται και πολυ.υπαρχουν καποιεσ κρεμες μου ειπαν αλλα δεν θελω να τις δωσω για να πω την αληθεια .η γιατροσ μου ειπε λιγο χαμομηλι πανω στα ουλα του με λιγη γαζα .αυτο νακουφιζει λιγο...υπομονη!

tot72
08-06-12, 19:52
πότε ξεκινούν και τι μπορούμε να κάνουμε για να ανακουφίσουμε τα μωράκια μας;

υποψιάζομαι πως έχει τέτοιες ενοχλήσεις η δικιά μου,,,
αύριο κλείνουμε τον 3ο μήνα
Εμένα ξεκίνησε 2,5 μηνών.Εννοείται πως δεν πήρα χαμπάρι τίποτα.Μετά το κατάλαβα όταν στους 3,5 είδα το πρώτο δόντι.Τώρα έχουμε 7 και βλέπω άλλα δύο οσονούπω...Μια-δυό φορές έδωσα ντεπόν και πέντ'έξι φορές έδωσα μουντιζάλ.Μετά τα πρώτα τρία δεν δείχνει να ενοχλείται σημαντικά οπότε μόνο μασητικά...

angel306
08-06-12, 20:21
Η δικη μου ξεκηνησε 2 μηνων να ξυνει τα ουλα της.Εβαζε τα παντα μεσα στο στομα.Δεν ηταν συνεχεια αλλα συνηθως το βραδυ την πιανανε πολυ.Τελικα σχεδον 4,5 μηνων εβγαλε το πρωτο και αμεσως μετα το δευτερο τα κατω.Τωρα περιμενουμε τα πανω,βλεπω οτι ξυνεται εκει συνεχεια.Της εβαζα απο αυτη την αλοιφη εκανε δουλεια αλλα μετα απο 5 λεπτα το ιδιο ηταν οποτε οτι εβρησκε στο στομα η κατι κρυο της εβαζα η και καμια φορα το δαχτυλο μου ετρωγε!

marilo
12-06-12, 11:14
αστα κι εμενα τρωει το πηγουνι μου τον ωμο μου τα μαγουλα μου τα δαχτυλα μου!αφου σκεφτομαι οταν θα το βγαλει και θα θελει να συνεχισει να με δακγωνει τι θα κανω???

ntemi
12-06-12, 12:18
οπότε δεν είναι ιδέα μου βρε κορίτσια!
πάλι καλά!
κι εγώ πιστεύω σε κανά μήνα θα ξεπροβάλλει το 1ο!!
βγαίνουν πρώτα τα κάτω ε;

Ερωτευμένη με τον γιο μου
03-07-12, 19:10
Πριν τρεις μέρες κλείσαμε τους 3 μήνες εδω κ 2,5 εβδομάδες έχουμε παρα πολλά σαλια τρώει τα χέρια του συνέχεια κ την πιπιλα δεν την πιπιλα μονο αλλα θέλει να την δαγκωνει κι ολας λέτε να ειναι δόντιακι?δεν ειναι νωρίς ?:confused::confused::confused:

ΣΤΕΛΛΙ
18-12-12, 12:23
Κοριτσια γεια κ απο μενα...παλι!!!Επανερχομαι με θεμα την οδοντοφυια...η μπεμπα μας ειναι 5 μηνων...απο τον 3ο μηνα εχει ενοχλησεις με τα δοντια....3 Δεκεμβρη πηγαμε στη γιατρο κ μας επιβεβαιωσε οτι τα ανω ουλα ειναι πολυ πρησμενα κ ετοιμαζονται....μεχρι χτες ολα ηταν καλα...οκ βαζει χερακια στο στομα, εχει σιελορροια κ ψιλομπουκωματα στη μυτη---δεν ειναι κρυωνα, βαζουμε φουλ ορους---χτες το βραδυ ομως την επιασαν φρικιαστικοι πονοι...εφαγε 11μιση το βραδυ κ αντι μετα να κοιμηθει μας ξενυχτησε ως τις 2!!! τα ξημερωματα---κατι που δεν ειχε κανει ποτε,,κοιμαται ολο το βραδυ της....της διναμε μασουλητηρια ειδικα για τα δοντια κ τα δαγκωνε με λυσσα!!!εν τω μεταξυ εχουμε κ γοπ κ απο τους πονους εβγαζε κ γαλα....ποια κρεμα προτεινετε για να της βαζουμε στα ουλα? μας ειχε πει καποια με γαρυφαλελαιο ή αμυγδαλελαιο αν θυμαμαι καλα η γιατρος αλλα ακομα δεν μας ποναγε τοσο κ δεν ρωτησα να μας γραψει ποιες κρεμες ειναι...ευχαριστω!

newbie G
18-12-12, 12:26
Εμείς έχουμε την Gengigel, αλλά ένα διάστημα μου είχαν δώσει από το φαρμακείο ένα δείγμα από μια ιταλική, δεν θυμάμαι μάρκα τώρα, αλλά έχω την εντύπωση οτι ηταν καλύτερη και του μικρού του αρεσε περισσότερο. Πάντως λένε ότι αυτές οι κρέμες αν και ανακουφίζουν προσωρινά, σκληραίνουν τα ούλα και κάνουν τη διαδικασία της οδοντοφυίας δυσκολοτερη.

YΓ Η παιδίατρος μου είπε αν το βλέπω το μωρό να υποφέρει, να του δίνω λίγο σιροπάκι ντεπόν. Ειδικά το βράδυ που είναι να κοιμηθεί, ειναι σωτήριο.

xena
18-12-12, 13:02
Είναι η baby gum gel της frezyderm αυτή που λες, με το γαρυφαλέλαιο και είναι η καλύτερη. Το ανακουφίζει άμεσα. Εχουμε δοκιμάσει την κίκο και μια άλλη φυτική που ούτε την θυμάμαι. Τίποτα.
Εμάς μας έχει πει όταν έχουμε πονεμένα δοντάκια να μην τ' αφήνουμε να υποφέρει και να εκνευρίζεται, να του δίνουμε gantil σιροπάκι, είναι πιο αναλγητικό από το ντεπόν...

ster
18-12-12, 14:51
Αυτή της frezyderm είναι φυτική? Σκληραίνει και αυτή τα ούλα? Και σε ποιά φάση την βάζουμε? Οταν βγαίνει το δόντι ή όταν έχει ήδη μισοβγεί?

xena
18-12-12, 15:38
Ναι, εντελώς φυτική και την βάζεις όσο συχνά χρειάζεται. Δεν ξέρω να σκληραίνουν τα ούλα παιδιά - δεν είχαμε προβλήματα τέτοια, εμάς μας είχε πει να βάζουμε όποτε το μωρό είναι ανήσυχο/γκρινιάζει και το βλέπεις να βάζει χεράκια ή άλλα πράγματα στα ούλα του σαν να το "τρώνε".

Οταν πάνε να βγούνε τα δόντια υποφέρει το μωρό. Οταν "σκάσουν" τα ούλα (όταν τρυπηθούν απ το δοντάκι: βάζεις το χέρι σου και νιωθεις ότι κάτι "γδέρνει") τελειώνει και το μαρτύριο του.

Έλενα Β.
18-12-12, 16:23
Εγω βαζω την oramil και ειμαι αρκετα ευχαριστημενη.ειναι με μελι.πηρα ακομα μια δεν θυμαμαι με ουζο δεν εκανε τιποτα.Την βαζω 5-6 φορες τη μερα μονο οταν ποναει.σημερα ειναι καλα δεν του εβαλα εχθες το βραδυ τσιριζε του εβαλα.Αλλα ερχονται και μερες που δεν του κανει τιποτα και αναγκαστικα σε εξαιρετικες περιπτωσεις δινω σιροπακι.συνηθως οταν δεν κοιμαται ολη νυχτα.Τα δικα του παντως γρατζουνανε αλλα δοντι μονο μεσα στο ουλο φαινεται,εχει τωρα 3 μηνες μαρτυριο υποφερει

*Marou*
19-12-12, 21:08
Βρε κοριτσια και εμεις υποφερουμε πολυ απο δοντακια. Ειμαστε στη φαση που πανε να βγουν τα 2 κατω (μαζι νομιζω). Το λυπαμαι το καημενο...δειχνει να υποφερει......:(
Ειναι τωρα 2-3 εβδομαδες που τα συμπτωματα ειναι ΠΟΛΥ εντονα, οχι απλα γκρινιαζει, στριγγλιζει με ολη τη δυναμη σε σημειο που βραχνιασε (!!) αλλα δοντακια πουθενα. Πλενω καλα το χερι μου και προσπαθω να της κανω απαλο μασαζακι καθε μερα και βλεπω το ουλακι πιο πρισμενο απο την προηγουμενη, χθες εμφανιστηκαν 2 κοκκινες γραμμουλες. Η εμπειρια σας σας λεει οτι ειμαστε κοντα ή το καθε μωρακι κι απανω του??!! Πως θα καταλαβω οτι ειμαστε κοντα στο να ξεμυτισει?Οταν ξεμυτισει αραγε φαινεται?

dimmi
20-12-12, 01:41
Βρε κοριτσια και εμεις υποφερουμε πολυ απο δοντακια. Ειμαστε στη φαση που πανε να βγουν τα 2 κατω (μαζι νομιζω). Το λυπαμαι το καημενο...δειχνει να υποφερει......:(
Ειναι τωρα 2-3 εβδομαδες που τα συμπτωματα ειναι ΠΟΛΥ εντονα, οχι απλα γκρινιαζει, στριγγλιζει με ολη τη δυναμη σε σημειο που βραχνιασε (!!) αλλα δοντακια πουθενα. Πλενω καλα το χερι μου και προσπαθω να της κανω απαλο μασαζακι καθε μερα και βλεπω το ουλακι πιο πρισμενο απο την προηγουμενη, χθες εμφανιστηκαν 2 κοκκινες γραμμουλες. Η εμπειρια σας σας λεει οτι ειμαστε κοντα ή το καθε μωρακι κι απανω του??!! Πως θα καταλαβω οτι ειμαστε κοντα στο να ξεμυτισει?Οταν ξεμυτισει αραγε φαινεται?
βασικά κι εμάς από 4 μηνών παιδευόταν αλλά το πρώτο το έβγαλε 8 μηνών.
Δε θέλω να σε τρομάξω, γιατί εσάς φαίνονται δυνατά τα "συμπτώματα'.
Εμάς πρίν βγάλει το δόντι στρίγγλιζε όπως λες μες τον ύπνο του, ξυπνούσε και έκλαιγε σπαρακτικά. Σάλια δεν είχε.
Εκανε μπάχαλο το πρόγραμμα του, πχ κάποια μεσημέρια δεν κοιμόταν, κάποια βράδυα δεν κοιμόταν καθόλου, κάποια γεύματα τα έχανε τελείως, άλλες μέρες έκανε τα αντίθετα, κοιμόταν πολύ, έτρωγε πολύ.
Εκεί λοιπόν που είχαμε χάσει τη μπάλα και απορούσαμε τί έχει το παιδί, να σου το πρώτο δοντάκι!
Μετά από λίγες μέρες άρχισε να επανέρχεται και στο πρόγραμμα του, αλλά τώρα νομίζω πάμε για το δεύτερο...:D

Α την παραμονή πρίν δούμε το δόντι (το οποίο θα το νιώσεις με το δάχτυλο σου ενώ του κάνεις μασαζ)
είχε γκρίνια 24 ώρες το 24 ώρο, ίσως όχι μόνο την παραμονή, αλλά πάθαμε μπλακ αουτ από την κούραση και δε θυμόμαστε χαχαχαχχα

matina80
20-12-12, 02:13
Εμείς ξενυχτάμε πάλι... Δεν αντέχω άλλο. Τα νεύρα μου, μέρα νύχτα ξύπνια. Κλαίει συνέχεια, έχει υπερένταση μία γελάει μία κλαίει χαμός!!! Χθές στις 3 τα ξημερώματ εγώ έπινα καφέ και η μπέμπα έπαιζε στο πάτωμα!!! Πότε θα βγούν τα άτιμα???

dimmi
20-12-12, 02:35
Εμείς ξενυχτάμε πάλι... Δεν αντέχω άλλο. Τα νεύρα μου, μέρα νύχτα ξύπνια. Κλαίει συνέχεια, έχει υπερένταση μία γελάει μία κλαίει χαμός!!! Χθές στις 3 τα ξημερώματ εγώ έπινα καφέ και η μπέμπα έπαιζε στο πάτωμα!!! Πότε θα βγούν τα άτιμα???
πρίν είχε κάποιο πρόγραμμα? Είσαι σίγουρη πως είναι από τα δοντια αυτό?
Μπορεί απλά να έχει κάνει τη νύχτα μέρα. Κι γω ξενυχτάω, μόνη! Πανέξυπνη είμαι. Πάω να πέσω. Αν είναι από τα δύσκολα βράδυα θα ξυπνήσει για γάλα...
κι ο μπαμπάς γαλατάς λείπει...
Καλό ξημέρωμα, εύχομαι να κοιμηθείτε σύντομα!

Δώσε και λίγο ντεπόν να δείς.

Πόσο είστε?

ioanna81
20-12-12, 06:46
εμας καθε βραδυ 1-3 κλαιει παρα πολυ, δεν αντεχω αλλο στις 6 σηκωνομαι για δουλεια. Εχουν βγει 2 κατω, 2 πανω και ερχονται αλλα 2 λετε να ειναι απο αυτο? ειναι μαρτυριο

*Marou*
20-12-12, 07:39
καλημερα στις ξενυχτισμενες μανουλες......Ειναι οντως μαρτυριο τα δοντακια, πανω απο ολα για τα μωρα..αλλα και για εμας..
Δηλαδη αυτο θα ζουμε μανα και κορη 2-3 χρονακια μεχρι να βγουνε ολα????
:shock::shock::shock:

ster
20-12-12, 15:09
Κορίτσια, σε ένα άλλο ποστ, διάβασα ότι αυτή η συνεχόμενη γκρίνια μπορεί να οφείλεται εν μέρει και στο άλμα ανάπτυξης!

ΣΤΕΛΛΙ
20-12-12, 15:33
Εμας που ειναι 5 μηνων μονο το προχθεσινο βραδυ αντι για 11 το βραδυ κοιμηθηκε 2!!!Ετρωγε κυριολεκτικα τα χερια της---δοκιμασαμε κ γαλα μηπως πειναει...τιποτα!!!Μια εκλαιγε -μια μας μιλαγε....Εχουμε γενικα εντονη σιελορροια κ βαζουμε χερακια ΣΥΝΕΧΕΙΑ στο στομα...βεβαια η γιατρος μας ειπε οτι αυτο δεν ειναι μονο λογο της οδοντοφυιας αλλα κ οτι αρχιζει κ εξερευνα τα χερια της κ τα διαφορα αντικειμενα!!Τα μεσημερια αλλοτε κοιμαται φουλ αλλοτε ξυπνα που κ που...ειμαστε ετοιμες για δοντια μας ειπε η γιατρος....ελπιζω να τα περασει ετσι κ να μην χρειαζεται να ξενυχτησουμε το βραδυ γιατι να μην τη ματιασω, κοιμαται σερι τα βραδια απο 2,5 μηνων περιπου...τουλαχιστον να ξυπνησει ενδιαμεσα 1 ή 2 βραδια τη βδομαδα...προμηθευτηκα κ κρεμα για τα ουλα...για να δουμε!!!υγ¨: να πω οτι ενοχλησεις οδοντοφυιας εχουμε απο 3 μηνων κ ολοι μου ελεγαν ποσο νωρις ειναι κ οτι κανω λαθος...μεχρι που πηγαμε κ στη γιατρο κ μας το επιβεβαιωσε!!

xena
20-12-12, 16:28
Καλέ δώστε gantil ή depon στα μωράκια που πονάνε - έστω για να μπορέσουν να αποκοιμηθούν λίγη ώρα... κρίμα δεν είναι; ρωτήστε τους παιδιάτρους σας....

*Marou*
20-12-12, 21:23
Κι εμας που την ειδε σημερα, μας προτεινε ντεπον, αφου ειπε οτι ειναι θεμα ημερων να δουμε το δοντακι. Ομως μας ειπε οτι οι κρεμουλες δεν κανουν τιποτα και ειναι "πεταμενα λεφτα", ισχυει???? Ανακουφιζονται καθολου τα μωρακια?Παρολα αυτα σκεφτομαι να παρω για να δοκιμασω της frezyderm. Επισης εχει καποια μανουλα χρησιμοποιήσει ομοιοπαθητικα??Chamimila λεγεται νομιζω....
Επισης γνωριζετε κατι για το κολιε απο κεχριμπαρι? (Ειμαι πολυ επιφυλακτικη οταν κατι που μου προτεινεται ειναι μη επιστημονικα τεκμηριωμενο, ομως αυτο ισως εχει καποια βαση)
http://www.jenny.gr/kehribari-kata-tou-brefikou-ponodontou/

polina26
20-12-12, 22:18
Κοριτσια γεια κ απο μενα...παλι!!!Επανερχομαι με θεμα την οδοντοφυια...η μπεμπα μας ειναι 5 μηνων...απο τον 3ο μηνα εχει ενοχλησεις με τα δοντια....3 Δεκεμβρη πηγαμε στη γιατρο κ μας επιβεβαιωσε οτι τα ανω ουλα ειναι πολυ πρησμενα κ ετοιμαζονται....μεχρι χτες ολα ηταν καλα...οκ βαζει χερακια στο στομα, εχει σιελορροια κ ψιλομπουκωματα στη μυτη---δεν ειναι κρυωνα, βαζουμε φουλ ορους---χτες το βραδυ ομως την επιασαν φρικιαστικοι πονοι...εφαγε 11μιση το βραδυ κ αντι μετα να κοιμηθει μας ξενυχτησε ως τις 2!!! τα ξημερωματα---κατι που δεν ειχε κανει ποτε,,κοιμαται ολο το βραδυ της....της διναμε μασουλητηρια ειδικα για τα δοντια κ τα δαγκωνε με λυσσα!!!εν τω μεταξυ εχουμε κ γοπ κ απο τους πονους εβγαζε κ γαλα....ποια κρεμα προτεινετε για να της βαζουμε στα ουλα? μας ειχε πει καποια με γαρυφαλελαιο ή αμυγδαλελαιο αν θυμαμαι καλα η γιατρος αλλα ακομα δεν μας ποναγε τοσο κ δεν ρωτησα να μας γραψει ποιες κρεμες ειναι...ευχαριστω!

εμείς έχουμε ήδη 2 δοντια τα έβγαλε 3,5 μηνών.. η κρέμες δεν έκαναν τίποτα αυτό που έκανα και ηρεμουσε ήταν το εξής
έβαζα τις πιπίλες στην κατάψυξη και όποτε πονούσε τις έδινα εναλλασοντες τες κάθε 10 λεπτά μετά απο κανα 30 λεπτο ηρεμούσε

ΣΤΕΛΛΙ
21-12-12, 00:01
Απο οτι εχω ακουσει η καταψυξη απαγορευεται γιατι μπορει να δημιουργησει εγκαυμα στα ουλα η πιπιλα ή καποιο μασουλητηρι....εμεις στο ψυγειο τις βαζουμε κ οντως την ανακουφιζουν.....

ster
21-12-12, 15:49
Εγώ σήμερα πήρα της frezyderm , θα την δοκιμάσω το βράδυ. Πάντως ήταν πανάκριβη, τα 25 ml κοντά στα 10 ευρώ.

*Marou*
21-12-12, 17:00
ster οταν τη δοκιμασετε πες μας πως σου φανηκε!!

ster
23-12-12, 15:18
ster οταν τη δοκιμασετε πες μας πως σου φανηκε!!

Δεν έκανε τίποτα, ούτε καν την καθησύχασε. Θα την δοκιμάσω και άλλες φορές βέβαια αλλά μάλλον τζάμπα λεφτά.

μητσουκο
23-12-12, 19:18
εμείς έχουμε ήδη 2 δοντια τα έβγαλε 3,5 μηνών.. η κρέμες δεν έκαναν τίποτα αυτό που έκανα και ηρεμουσε ήταν το εξής
έβαζα τις πιπίλες στην κατάψυξη και όποτε πονούσε τις έδινα εναλλασοντες τες κάθε 10 λεπτά μετά απο κανα 30 λεπτο ηρεμούσε
Μη τις βαζεις στη καταψυξη μονο στη ψυξη.Υπαρχει κινδυνος να κολλησουν στη γλωσσιτσα της και να τραυματιστει.