PDA

Επιστροφή στο Forum : Γάλα-Νερό: Από το μπιμπερό στο ποτήρι

annastasia
03-01-08, 16:31
Ήθελα να ρωτήσω το εξής... ως τώρα ο μικρός μας πίνει στη διάρκεια της ημέρας το νεράκι του κανονικά στο ποτηράκι (το ειδικό με το στόμιο) και το γάλα στο μπιμπερό... Θεωρώ πως καλό είναι σιγά σιγά τα "πειραματιστούμε" και με το γάλα σε ποτήρι. Πήρα ένα training kit της Avent από το Mothercare το οποίο είναι σα μπιμπερό πλαστικό με χερουλάκια και έχει ένα αντίστοιχο στόμιο με το ποτηράκι που πίνει το νερό. Η διαφορά όμως είναι πως το στόμιο αυτό έχει τρεις τρυπούλες αντί για μια που έχει το ποτήρι του... οπότε με το που του έβαλα το γάλα εκεί πήγε να πνιγεί ο καημένος, του ήρθε μονορούφι πολύ γάλα κατά πως φαίνεται! Μετά δεν ήθελε να συνεχίσει και του έβαλα ξανά το γάλα στο μπιμπερό για να το πιει... καμιά ιδέα για το μεταβατικό αυτό στάδιο; Γνωρίζετε κάτι στην αγορά που να μπορεί να βοηθήσει, ώστε να αποχωριστούμε το μπιμπερό σιγά σιγά;
Ευχαριστώ προκαταβολικά!
:D

evita
03-01-08, 17:18
annastasia, εννοείται ότι δεν έχω ιδέα να σου απαντήσω γιατί ο δικός μου είναι πολύ μικρός ακόμα, θέλω όμως να σε ρωτήσω το εξής:
έχω πάρει και εγώ αυτό το ποτηράκι της avent αλλά μόλις το έφερα σπίτι πρόσεξα ότι έχει 3 μεγάλες τρύπες και το παιδί θα πνίγεται. Δεν πήγα να ξαναδώ αν υπάρχουν άλλα με μία τρύπα γιατί και αυτό μου το πούλησαν για μωράκι από 6 μηνών.
Αυτό που έχεις και πίνει μέχρι τώρα ο μικρός σου τι μάρκα είναι;

rena
03-01-08, 18:23
Εγω εχω ενα mam ποτηρακι με 3 τρυπουλες και προσπαθουμε να εκπαιδευτουμε ακομη με το νερο αλλα συνηθως πνιγεται...Πινει λιγο λιγο...(Για γαλα ουτε λογος βεβαια να πιειε απο κει αν και ειμαστε μικροι ακομη...)Αν καποια εχει βολικο ποτηρακι με 1 τρυπουλα θα με ενδιεφερε κι εμενα τι μαρκα ειναι!!

biky
04-01-08, 00:02
Αν βοηθαω υπαρχει ενα ποτηρακι της NUK το οποιο το στομιο του ειναι απο μαλακο υλικο (καουτσουκ? ετσι λεγεται?) πιστευω περνανε πιο ευκολα ετσι απο το ενα σταδιο στο αλλο σχημα ποτηριου υφη μπιμπερο!

tozdel
04-01-08, 01:19
εγώ αγόρασα το εκπαιδευτικό ποτηράκι της FISHER PRICE και έχει σύστημα με μία τάπα από μέσα που δεν αφήνει ούτε να χύνεται το υγρό (νερό, τσάι, χυμός κλπ) ούτε να καταπίνει πολύ, αφού ρουφάει όση ποσότητα θέλει η μικρή!!
το βρήκα στα prenatal - και έχει πάρει και βραβείο!!

επίσης έχει ανταλλακτικό το επάνω μέρος - ένα μαλακό κι ένα σκληρό για αργότερα!!

πολύ το έχουμε βολευτεί - ωστόσο η βασιλική "μάγκεψε" και κρατά το νερό στο στόμα και το αφήνει να κυλήσει έξω....χαμογελώντας πονηρά!! αφού ξέρει ότι αυτό που κάνει δεν είναι δεκτό!! :wink:

Marilena
04-01-08, 10:53
Κοριτσακια καλημεραααααααα !!!
Θα σας πω καταρχας κατι πολυ σημαντικο, κατ εμε !
Μην πιεσετε τα παιδια για την αλλαγη.... καταρχας καθε παιδακι εχει τους ρυθμούς του και δεν υπάρχει ΠΡΕΠΕΙ !!! και κατα δευτερον σε τετοιες μεταβασεις μπορει να κοψουν τα παιδια το γαλα που δεν ειναι καθολου καλο !!!

Παντως εμεις καναμε την μεταβαση αρχικα με ενα ποτηρακι της ΜΑΜ που εχει αυτο το συστημα με την ταπα που λεει η tozdel και ειναι σουπερ !!! Παμφθηνο και παο τα Jumbo - εχουμε συλλογή σε ολα τα χρωματα...

Και λιγο πιο μετα την καταβρηκαμε με το καλαμακι !!! χαχα ! :wink:

annastasia
04-01-08, 12:14
Το ποτηράκι που πίνουμε νερό είναι με μία τρυπούλα και είναι από τα mothercare επίσης (της σειράς mothercare, σε γαλάζιο ή ροζ ανάλογα το φύλο :D ). Θα ήταν καλό και για το γάλα του, όμως είναι μικρό και δε χωράει το γάλα που πίνει.... Αυτό για όσες ρωτήσατε κορίτσια... :wink:

Marilena σε καμία περίπτωση δε θα τον πιέσω να αλλάξει χωρίς να το θέλει... μια δοκιμή θέλω να κάνω γιατί βλέπω πως το ποτηράκι με το νερό ξέρει ήδη να το χειρίζεται οπότε λέω να κάνω μια δοκιμή και με το γάλα... με το κατάλληλο "σκεύος" βέβαια... :D

Biky και tozdel αν κατάλαβα και οι δύο έχετε πάρει κάτι ανάλογο με αυτό που έχω πάρει της Avent με το στόμιο... πόσες τρυπούλες έχει εσάς όμως, γιατί της Avent βγαίνει μόνο με τρεις που είναι κάπως υπερβολικό με την ποσότητα που κατεβάζει!!! Αν έβρισκα με μια θα ήταν το ιδανικό!

Σας ευχαριστώ όλες!

mamavasia
04-01-08, 16:10
εγώ έχω ένα της tupperware και έχει μια τρύπα. με βοήθησε πολύ καθότι είναι μαλακό απο σιλικόνη και δεν μπορεί να το σκίσει με τα δόντια της. Έχει 12 ευρώ και είναι πιο ακριβό απο τα άλλα αλλά δεν χίνεται σταγόνα.

annastasia
04-01-08, 16:18
Vasia είναι αρκετά μεγάλο να χωράει τα 240ml γάλα; Με στόμιο μπροστά εννοείς έτσι; Όχι με θηλή... και τέλος, από που το προμηθεύτηκες;
(Σε ζάλισα νομίζω... :D )

euapap
05-01-08, 23:07
η κόρη μου δυσκολεύτηκε με το ποτηράκι που έχει ειδικό στόμιο για να μη στάζει, ενώ με το απλό, χωρίς το μηχανισμό έπινε πιο εύκολα.

annastasia
07-01-08, 12:43
η κόρη μου δυσκολεύτηκε με το ποτηράκι που έχει ειδικό στόμιο για να μη στάζει, ενώ με το απλό, χωρίς το μηχανισμό έπινε πιο εύκολα.

Το κανονικό τι εννοείς; Σαν αυτό που πίνουμε εμείς;;; :?: :?:

Παρεπιπτόντως, βρήκα και πήρα στο mothercare άλλο ποτηράκι με μία τρυπούλα αλλά αποτύχαμε. Τελικά κατέληξα πως όλα καλά με το νερό στο ποτηράκι αλλά δεν είναι έτοιμος να πιει και το γάλα σε ποτήρι. Το έχει συνδιάσει με το μπιμπερό απόλυτα, οπότε θα κάνουμε λιγάκι υπομονή! :?

mamavasia
07-01-08, 15:01
annastasia το προμηθεύτηκα απο την πεθερά μου που είναι αντιπρόσωπος της εταιρίας. Αν θές να το δεις μπες στο ελληνικό site τησ εταιρίας και επέλεξε την παιδική σειρά του καταλόγου.

annastasia
07-01-08, 15:09
annastasia το προμηθεύτηκα απο την πεθερά μου που είναι αντιπρόσωπος της εταιρίας. Αν θές να το δεις μπες στο ελληνικό site τησ εταιρίας και επέλεξε την παιδική σειρά του καταλόγου.

Θενκς Βάσια :D
Απ' ό,τι βλέπω αυτό χωράει 200ml? Το γάλα που πίνει βέβαια είναι 240 ml...
(ωραίο design παρόλα αυτά!)
:D

tozdel
14-01-08, 17:56
Biky και tozdel αν κατάλαβα και οι δύο έχετε πάρει κάτι ανάλογο με αυτό που έχω πάρει της Avent με το στόμιο... πόσες τρυπούλες έχει εσάς όμως, γιατί της Avent βγαίνει μόνο με τρεις που είναι κάπως υπερβολικό με την ποσότητα που κατεβάζει!!! Αν έβρισκα με μια θα ήταν το ιδανικό!

Σας ευχαριστώ όλες!

έχει τρείς τρυπούλες αλλά όπως είπα δεν τρέχει παρά μόνο όσο ρουφήξει η μικρή!!

από όσο ξέρω κυκλοφορεί σε δύο χρωματισμούς, μοντέρνες εκδοχές του γαλάζιο ροζ!!

rena
15-01-08, 19:02
Πηρα κι εγω αυτο το fisher price(το βρηκα στο σουπερμαρκετ και λεω ας κανω μια δοκιμη).Τελικα φαινεται οτι τον βολεψε πολυ τον δικο μου.Ειναι μαλακο μπροστα και δεν πνιγεται.Με το mam αρολο που ειχε κι εκεινο βαλβδα πνιγοταν...Τι να πεις,θελει δοκιμες...Αυτο της tupper το ειχα δει κι εγω απο μια γνωστη που ειναι dealer αλλα μου ειχε φανει ακριβο.Ισως ομως να αξιζει τα λεφτα του τελικα....

vickygirl79
13-06-08, 17:41
σε ποια ηλικια τα μωρακια αρχισουν να πινουν νερακι η οποιοδηποτε αλλο ροφημα απο μονα τους??εννοω με αυτα τα εκπαιδευτικα ποτηρακια..........?ενα μωρο που θηλασε και δεν πολυεμαθε στο μπιμπερο????????

Μαμά του Ωρίων
13-06-08, 22:06
ο δικός μου πάντως τώρα έχει ξεκινήσει σιγά σιγά και πιάνει μόνος του το μικρό πλαστικό μπουκαλάκι με το νερό και τα ψιλοκαταφέρνει
το κάνει εδώ και λίγες μέρες άρα θα πω στην ηλικία των 7 μηνών για εμάς

όσο για τα περί θηλασμού κλπ σόρρυ δεν ξέρω :(

mariamb
13-06-08, 22:28
Το Κορινάκι είναι 6 μηνών και κάτι. Έχει αρχίσει να τρώει κρεμούλες (φρουτόκρεμα, χορτόσουπα και ρυζάλευρο) και θηλάζει. Μπιμπερό δεν έχει πάρει...διότι έχει άποψη ....και ούτε καν το καταδέχεται...το ποτηράκι όμως το πήρε αμέσως.Δεν μπορεί να το κρατήσει με πολύ σταθερότητα και χρειάζεται βοήθεια...αλλά το παλεύει...Φαντάζομαι ότι στον 7ο μήνα θα μπορεί να το κρατάει μόνη της.

Eliza
13-06-08, 22:38
Ο Κωστής πάλι, που γενικά τα κάνει όλα -τα υπόλοιπα- γρήγορα το ποτήρι του αποφάσισε να το πιάσει μόνος του για να πιεί νερό 2-3 εβδομάδες τώρα (κοντεύουμε 17 μηνών!!!). Όσο για το γάλα μετά από 2-3 φορές που το κράτησε όταν ήταν περίπου 12 μηνών, ΣΗΜΕΡΑ :shock: το κράτησε για λίγη ώρα μόνος του και μετά μου το παρέδωσε :lol: :lol:
...και μιλαμε για παιδάκι που τρέχει και μιλάει πάαααααααρα πολύ καλά!! 8)

vickygirl79
13-06-08, 23:09
ευχαριστω κοριτσια!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :lol: :lol: :D :lol: :D :lol:

manina
14-06-08, 11:34
η δική μου πίνει μόνη της,της είχα δώσει το ποτηράκι απο όταν άρχισαν οι κρέμες και τώρα έχει αρκετή δύναμη για να το κρατάει μόνη της όπως θέλει :)

ΧΡΥΣΑ
15-06-08, 00:08
Εμεις ειμασταν ενος ετους και κατι οταν αρχισαμε να το πιανουμε μονοι μας το ποτηρακι.

galat
15-06-08, 00:24
εμένα πίνει ήδη...αλλά επειδή το έκανα δοκιμαστικά, δεν είναι ακόμα η ώρα της γιανερό, της έκοψα τη χαρα! :lol:

katerina@!!
15-06-08, 08:53
εμένα πίνει ήδη...αλλά επειδή το έκανα δοκιμαστικά, δεν είναι ακόμα η ώρα της γιανερό, της έκοψα τη χαρα! :lol:
:lol:

Olg@
15-06-08, 10:10
Το μικρό μπιμπερό με το νερό το κρατάει μόνη της και πίνει από 11 μηνών περίπου και έχει πλάκα γιατί ανοιγοκλείνει το καπάκι με πολύ περισπούδαστο ύφος χιχιχι. Από το εκπαιδευτικό ποτηράκι έπινε νερό ακόμα νωρίτερα αλλά ποτέ δεν ήθελε να το κρατά μόνη της. Με αυτό που έχει ξετρελαθεί και πίνει μόνη της συνέχεια είναι το εκπαιδευτικό ποτηράκι με καλαμάκι non split της MAM. Εδώ και ένα μήνα έμαθε να ρουφάει με το καλαμάκι και δεν σταματά!!!

Πάντως το μπιμπερό με το γάλα πότε δεν θελει να το κρατήσει και αν της το δώσω πίνει μια γουλιά και μετά μου το δίνει ... τι να πεις γούστα είναι αυτά :lol: :lol: :lol: !!!

κατερινα/καστορια
15-06-08, 20:32
Εμενα μεχρι προτινος επινε με το μπιμπερο,του το κρατουσαμε κιολας και με τη θηλη 0-6 μηνων παιδια,κοτζαμ αντρας 18 μηνων!! :shock: Τωρα πινει με το καλαμακι,αλλα δεν κανει καν τον κοπο να το κρατησει!Βαριεται?τι να πω! :cry:

zouzounitsa79
16-06-08, 04:18
χμμμ...ωραια να ρωτησω και εγω. Εμενα κραταει τα μπιμπερο και πινει ωραιοτατα τωρα και 3 μηνες περιπου γαλα και νερο :) ρουφαει με το καλαμακι επισης αλλα το αποφευγω γιατι παιζει και βρεχεται.
Η απορια μου ειναι το εκπαιδευτικο ποτηρακι δεν ειναι αυτο με τις τρεις τρυπουλες? Ακομα και τωρα οταν της το δινω πνιγεται καμια φορα και οταν δεν πνιγεται μου πεταει νερο εξω απο το στομα (σα να πινει παρα πολυ)!
Ενω απο κανονικο ποτηρι πινει καλυτερα αρκει να το κραταω εγω για να το κοντρολαρω!
Τι να πει κανεις!!!

Olg@
17-06-08, 09:41
χμμμ...ωραια να ρωτησω και εγω. Εμενα κραταει τα μπιμπερο και πινει ωραιοτατα τωρα και 3 μηνες περιπου γαλα και νερο :) ρουφαει με το καλαμακι επισης αλλα το αποφευγω γιατι παιζει και βρεχεται.
Η απορια μου ειναι το εκπαιδευτικο ποτηρακι δεν ειναι αυτο με τις τρεις τρυπουλες? Ακομα και τωρα οταν της το δινω πνιγεται καμια φορα και οταν δεν πνιγεται μου πεταει νερο εξω απο το στομα (σα να πινει παρα πολυ)!
Ενω απο κανονικο ποτηρι πινει καλυτερα αρκει να το κραταω εγω για να το κοντρολαρω!
Τι να πει κανεις!!!

Aυτό το κάνει και η δική μας η πονήρω!!! Αφού πιει καλά καλά και ξεδιψάσει μετά ρουφάει και το αφήνει να τρέξει η άτιμη ... της αρέσει να βρέχεται και να δροσίζεται φαίνεται!!!

zouzounitsa79
17-06-08, 10:10
Aυτό το κάνει και η δική μας η πονήρω!!! Αφού πιει καλά καλά και ξεδιψάσει μετά ρουφάει και το αφήνει να τρέξει η άτιμη ... της αρέσει να βρέχεται και να δροσίζεται φαίνεται!!!
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: ατιμα θυληκααα :P :P

Olg@
17-06-08, 10:15
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: ατιμα θυληκααα :P :P

Και τι έχουμε να δούμε ακόμα .... στο μεταξύ το κάνει και με κοιτάει και γελάει γιατί ξέρει ότι θα τη μαλώσω :wink: !!!

zouzounitsa79
17-06-08, 10:35
ακριβως τα ιδια κανει και εμενα.... να τους κανουμε κανα dna λες?
χαχαχα :lol: :lol: :P :P :P

Eliza
17-06-08, 10:40
Τι να πει κανεις!!!

έχω κι ένα αρσενικό που κάνει ακριβώς το ίδιο :lol: :lol:
Δύο γουλίτσες καταπίνει και μετά το αφήνει επιδεικτικά να τρέχει :lol: :lol: (κυρίως από κανονικό ποτήρι, τα άλλα δεν τρέχουν αρκετά και έχει λιγότερη πλάκα)
...όσο για το εκπαιδευτικό ποτηράκι, ξέχασα να γράψω ότι από 6-7 μηνών το κρατούσε αλλά όχι για να πιει... :? .... για να καταπιτλίσει το τόπο όλο! :lol:

Christie
17-06-08, 10:47
Καλά αυτό με το νερό το κάνουν τελικά όλα τα ατιμα :lol: ... Κι η δική μας πρεπει να πινει υπο επίβλεψη γιατι μόλις πιει θα το γυρίσει και λίγο τούμπα να καταβρεξει κιόλας...

Παντως από νωρίς είχε αρχίσει να κρατά το μπιμπερο και μετά το ποτηρακι μόνη της...

annastasia
17-06-08, 12:38
Το νερό το ξεκινήσαμε από νωρίς από το ποτήρι με το καλαμάκι το ενσωματωμένο ξέρετε... αυτό που δυσκολεύομαι να του κόψω είναι το γάλα από το μπιμπερό... :?

Eliza
17-06-08, 12:55
1 φορά προσπάθησα να του δώσω το γάλα με το καλαμάκι και με μου επέστρεψε με ύφος :
"Με δουλεύεις? Αυτό δεν το πίνουμε έτσι!! :evil: " :lol: :shock:
Το μπιμπερό όμως το έκοψε μόνος του 11,5 μηνών και πίνει το γάλα από το ποτηράκι με το ειδικό στόμιο (αλλά όχι μόνος του) :D

annastasia
17-06-08, 14:30
Ελίζα, να σε ρωτήσω...
Επειδή έχω πάρει και εγώ ένα τέτοιο μήπως και το μάθει από εκεί το γάλα (ποτηράκι με στόμιο εννοώ, δεν έχω την απαίτηση στο γάλα να πάει απευθείας στο καλαμάκι :) ) το δικό σου πόσες τρύπες έχει; Αν και πίνει με το καλαμάκι νερό και δεν πνίγεται, με το ποτηράκι με το στόμιο το οποίο έχει 3 τρύπες :shock: και το οποίο τρέχει πραγματικά πολύ πνίγεται ο καημένος. Έχεις εσύ υπόψιν σου κανένα με μια τρύπα πιθανότατα, κατάλληλο για γάλα και χωρητικότητας τουλάχιστον 250ml? :?

Christie
17-06-08, 15:51
Αυτό θα με ενδιέφερε και μένα γιατι το γάλα ακόμα στο μπιμπερό το πινουμε :cry: (Ευτυχως μόνο το γάλα)...

Eliza
17-06-08, 16:09
Το ποτηράκι που έχουμε είναι της nuk με στόμιο σιλικόνης που έχει και ανταλλακτικά (τα βρίσκεις ΜΟΝΟ στο ΛΗΤΩ -τα ανταλλακτικά, το ποτηράκι το έχω δει ακόμα και στα ΑΒ).
Το αρχικό που αγόρασα για το νερό ήταν μικρό με χέρια αλλά το στόμιο "κουμπώνει" σε όλα τα μπουκάλια της φαρδιάς σειράς της nuk που χωράνε 300ml. Οπότε αν έχετε τέτοια μπουκάλια και υπάρχει και ΛΗΤΩ κοντά πέρνετε μόνο τα στόμια :wink:
Έχει 1 τρύπα αλλά σχετικά μεγάλη... :roll:
Δείτε το εδώ
http://www.nuk.de/produkte/mahlzeit/esslern/fctrinklern/learning_to_eat_and_drink.html?lang=en

Στην αρχή του το έδινα γουλιά γουλιά, τώρα έχει μάθει και σταματάει τη ροή μόνος του :shock: (δεν έχω καταλάβει ακριβώς πως ) χωρίς να το κουνάω καθόλου.

annastasia
17-06-08, 16:19
Οπότε (αν κατάλαβα καλά) αγοράζω το στόμιο σιλικόνης της Nuk καθώς επίσης και μπιμπερό από τη "φαρδιά" σειρά. Αφαιρώ από το μπιμπερό την θηλή και προσαρμόζω το στόμιο σιλικόνης και... έτοιμο;;
Υπάρχουν και σε γυάλινα τα μπιμπερό της φαρδιάς σειράς της nuk;;

(πες μου πότε αρχίζω να σε πρήζω...)
:oops:

Eliza
17-06-08, 16:39
Οπότε (αν κατάλαβα καλά) αγοράζω το στόμιο σιλικόνης της Nuk καθώς επίσης και μπιμπερό από τη "φαρδιά" σειρά. Αφαιρώ από το μπιμπερό την θηλή και προσαρμόζω το στόμιο σιλικόνης και... έτοιμο;;
Ακριβώς! :D
Ξέχασα να σας ότι έχω βάλει τέτοιο στόμια και σε φαρδύ της chicco. Μια χαρά κάθεται και το έχω για καβάτζα :wink: Αλλά είναι 240μλ και ο Κωστής συνήθως πίνει 300+

Υπάρχουν και σε γυάλινα τα μπιμπερό της φαρδιάς σειράς της nuk;;
Υπάρχουν! Αλλά αν θέλεις κάποια στιγμή να το πιάσει και μόνος του...δεν το φοβάσαι το γυάλινο?:roll:

(πες μου πότε αρχίζω να σε πρήζω...)
:oops:
έχεις περιθώρια ακόμα :wink: :lol: :lol:

eleniza
22-04-09, 14:03
Ηθελα να ρωτησω ποτε αρχησατε το ποτιρακι και ποιο μου προτυνετε.Η μπεμπα μου ειναι 7 μηνων,ειναι νωρις για ποτιρακι?:D

ΚατερίναΒ
22-04-09, 14:07
Μπορείς να της πάρεις ένα ποτηράκι με λαβες και να της το δώσεις να το κρατάει. Δεν μπορεις να προσδιορίσεις πότε πρέπει να δώσεις ποτηράκι σε κάθε παιδι, το καθένα έχει τις δικές του δυνάμεις, μπορείς να πάρεις ένα και να δοκιμάσεις. Εμείς είχαμε πάρει ένα της nuby το οποίο δεν στάζει, γιατί ένα άλλο που της είχα γινόταν μούσκεμα. Δοκίμασε και αν δεν θέλει, το κρατάς και της το δίνεις αργότερα!

eleniza
22-04-09, 14:14
Ευχαριστω ΚατεριναΒ θα το δοκιμασω.

peony
22-04-09, 14:17
Η μικρή μου χρησιμοποεί ποτηράκι από τους 7 μήνες, σιγά σιγά στην αρχή. Τώρα που είναι 10 μηνών, πίνει μόνο από εκεί. Έχουμε ένα της Avent.

eleniza
22-04-09, 14:23
Τωρα που θα το δοκιμασουμε με το νερο αν το δεχτει μια χαρα τις δινω και το γαλα απο το ποτηρι?Νεα μαμα με πολλες αποριες....ουφ.

korinaki
12-09-09, 13:26
Geia sas koritsia.Kapou diavasa oti meta tous 10 mines tou morou kalo einai na to mathoume na pinei to gala apo ekpaideutiko poturaki ki oxi apo mpimpero giati oso pio noris kopsei to mpimpero toso kalutera.Extes omos eixa mia suzitisi me mia gnosti mou gia auto to thema kai mou eipe oti an to kano auto uparxei kindinos na kopsei teleios to gala.Isxiei kati tetoio?