PDA

Επιστροφή στο Forum : Ημικρανίες/Πονοκέφαλος

Sotiria
06-01-08, 11:44
Απο τον 4 μήνα και μετά με πιάνουν έντονοι πονοκέφαλοι και αν δεν πάρω τίποτα (depon που επιτρέπεται) κρατάνε δύο μέρες και υποφέρω. Είχε καμια σας αυτό το πρόβλημα στην εγκυμοσύνη? Εγώ απο την εφηβεία μου έχω πονοκεφαλους αλλά νομίζω οτι τώρα είναι πιο έντονοι και συχνοί. Τα depon είναι όντως σχετικά ακίνδυνα΄?

ΡΟΥΛΑ
06-01-08, 11:50
Μπορείς να πιείς μέχρι 3 την ημέρα από όσο ξέρω.

joe
06-01-08, 13:16
Sotiria μου καλησπερα και καλη χρονια!!! Οχι απλα σε καταλαβαινω αλλα μπορω να πω οτι σε νιωθω ΑΠΟΛΥΤΑ!!! Γυρω στον 4ο μηνα αρχισαν να με πιανουν κατι πονοκεφαλοι που δεν μπορω να βρω ουτε λογια να τους περιγραψω,μιλαμε ενιωθα λες και καποιος μου εσφιγγε το κεφαλι με μεγγενη και ταυτοχρονα με κοπαναγε με βαριοπουλα!!! :D Παιδια σας λεω υπεφερα απο τους πονους,μπορουσα να τους αντιμετωπισω μονο οταν ξαπλωνα και παλι οχι εντελως,ενω σχεδον το μεγαλυτερο μερος της μερας το περναγα με τους πονους.Ηταν φοβερο!!! Αν και ο γιατρος μου ειχε πει οτι ειναι ενταξει να παρω Depon (ΠΟΤΕ ΟΜΩΣ ΑΣΠΙΡΙΝΗ!!!) εγω δεν πηρα τιποτα γιατι ειπα καλου κακου να αποφυγω οποιοδηποτε φαρμακο στην εγκυμοσυνη.
Οι πονοκεφαλοι μου περασαν μονοι τους μετα απο κανα-δυο βδομαδες και εκτοτε δε με εχουν ξαναπιασει,ηταν ομως αξεχαστη εμπειρια!!!
Πιστευω οτι κι εσενα ετσι ξαφνικα οπως αρχισαν θα σου περασουν,το εχω ακουσει κι απο αλλες εγκυες και νομιζω οτι εχει να κανει με τις ορμονες περισσοτερο. Υπομονη!!!

Marilena
06-01-08, 13:24
Τζοε !!! Τι κανεις ακομα εδω ??? Η βαλιτσα σου ειναι ετοιμη ??? Στο ειπα οτι σημερα θα γεννησεις ??? χαχα !!! Τετοιο φιλινγκ εχω !!! Και κακομοιρα μου.... μην και δεν μας ενημερωσεις !!! :lol:

Sotiria
06-01-08, 14:50
Ας ελπίσουμε να μου περάσουν κι εμένα. Τώρα έχουν μειωθεί- έχω έναν κάθε εβδομάδα ή κατι τέτοιο....και μόλις μπήκα στον 7 μήνα! joe απο οτι είδα γεννάς όπου ναναι....με το καλό!!!!!!!

VassoP
07-01-08, 09:16
Sotiria σε καταλαβαίνω και εγώ απόλυτα.
Τώρα όμως προς το παρών μου έχουν περάσει.....
Είναι φρικτό και το κακό πως τα depon με χαλάρωναν μόνο για καμιά ώρα, άρα έπρεπε να επιλέγω ποιά ώρα δεν άντεχα άλλο για να το πάρω.
Απ'ότι μου είπε η γιατρός μου είναι λόγω της υψηλής έκκρισης ορμονών.
Υπομονή....
Ξέρεις τι ανακουφίζει λίγο? Να τρίψεις λίγο Vicks στους κροτάφους και στο μέτωπο.

eleana
07-01-08, 09:48
σωτηρια και γω ακριβως το ιδιο απο τον 3 μηνα ειχα πονοκεφαλους επι 3 μερες,να σου πω την αληθεια επαιρνα παναντολ γιατι με κανενα αλλο φαρμα κο δεν υποχωρουσε.στην δευτερη εγκυμοσυνη ειχα στον 6 μηνα πονοδοντο και κει πηρα αρκετα.τα παιδια μου ειναι υγιεστατα.αρα μην αγχωνεσαι δεν υπαρχει κινδυνος.κινδυνος υπαρχει οταν πονας και σε τρελαινει.και καλο υπολοιπο :D

joe
07-01-08, 12:16
Marilena και η μαμα μου χτες Κυριακη νομιζε οτι θα γεννησω!!! Ηταν και σιγουρη μαλιστα!!! Ομως απ΄ο,τι βλεπω θα την φτασουμε και θα την ξεπερασουμε την ΠΗΤ!!! Μ΄αρεσει που καποιες συναδελφοι μου ελεγαν στο γραφειο οτι να προσεχω πολυ γιατι θα γεννησω προωρα λογω χαμηλης κοιλιας!!! Συμπερασμα; Μην ακουτε κανεναν σε αυτα τα θεματα,μονο το γιατρο σας κοριτσια!!! :D

surfmammy
07-01-08, 16:55
Και εγώ είχα τέτοιους πονοκεφάλους γύρω στις αρχές του πέμπτου αλλά μου πέρασαν μόνοι τους. Ο γιατρός μου είχε πει να τσεκάρω και την πίεσή μου, αλλά ήταν φυσιολογική. Καλού κακού, τσέκαρε και την δική σου. Joe με το καλό να γεννήσεις το κουτσούνι σου.

Sotiria
08-01-08, 11:19
Ναι το ξέρω αυτό με την πίεση που σχετίζεται με πονοκέφαλο, αλλά έχω πάντα φυσιολογική πίεση- έχει ο πατέρας μου πιεσόμετρο και την έχει βρει να μας μετράει όλους κάθε τρεις και λιγο :lol:
Αλήθεια eleana πήρες panadol??? Αυτό θα με έσωζε γιατί νομίζω οτι το depon είναι πολύ ελαφρύ για μένα..... επιτρέπεται το panadol?

Α και κάτι άλλο βρε κορίτσια. Σε πόσο καιρό αφού εμφανίστηκαν για πρώτη φορά σας πέρασαν?? Κάνανε μήνες να φύγουν οι πονοκέφαλοι?

elenak
08-01-08, 15:00
Απο ερώτηση στη γιατρό μου απαντάω κι εγώ (καθότι επίσης πολύ επιρρεπής στους πονοκεφάλους και δε με πιάνουν και εύκολα τα παυσίπονα) : μπορείς να πάρεις ότι παυσίπονο θέλεις εκτός απο ponstan και ασπιρίνη. Αυτά μέχρι και τον έκτο, μετά μόνο depon.

ΛΗΤΩ
08-01-08, 15:42
Καθ΄όλη τη διάρκεια της εγκυμσύνης μου από την στιγμή που συνέλαβα μέχρι και που γέννησα σχεδόν ,υπέφερα από πονοκεφάλους...το θυμάμαι πολύ έντονα σαν σύμπτωμα...δεν ήταν συνεχείς αλλά κατά διαστήματα υπέφερα...μπορεί να μου κρατούσαν και μια βδομάδα...
Από παυσίπονα έπαιρνα μόνο depon και buscopan....

sardelaki
14-02-08, 08:56
Καλημέρα σε όλους.
Θα ήθελα να μοιραστώ τον πόνο μου με άλλες κοπέλες εδώ στο Φόρουμ, που ίσως υποφέρουν επίσης...πράγμα που δεν εύχομαι σε καμία.

Υποφέρω από μικρό παιδί από ημικρανίες. Όσο δεν ήμουν έγκυος είχα τα κατάλληλα χάπια απο Γερμανία, που μόνο αυτά με βοηθούσαν.
Εννοείται πως στην εγκυμοσύνη δεν τα παίρνω, αλλά ρε κορίτσια υποφέρω πάρα πολύ.
Με πιάνει συχνά και κάθε φορά είμαι γύρω στις 3 μέρες φυτό, με έναν κουβά αγκαλιά να κάνω εμμετό ανά μισή ώρα και να πονάω τόσο, ώστε να μου έρχεται να πάρω φορά και να χτυπάω το κεφάλι μου στον τοίχο.

Υπάρχει κάποια που έχει το ίδιο πρόβλημα; :(

Rosangel
14-02-08, 10:35
Καλημερα!
Δεν ξερω κατι σχετικα με τις ημικρανιες,αλλα βρηκα αυτα:

http://www-org.euro2day.gr/articles/100087/

http://woman.pathfinder.gr/health/261543.html

http://www.vita.gr/html/ent/193/ent.2193.asp?chl=%CE%A6

Ελπιζω συντομα να απαλλαγεις οσο γινεται απο τις ημικρανιες!

ΒΙΚΥ
14-02-08, 10:41
SARDELAKI μου αρέσει πολύ το όνομα σου!!!

Έχω πρόβλημα με τις ημικρανιές αλλά όχι στον βαθμόπου περιγράφεις. Κάνω και εγώ εμετό αλλά όχι πάντα. Έχω διαπιστώσει οτι είναι ορμονικό και το αντιμετωπίζω στα έσα του κύκλου πάντα. Έχεις δοκιμάσει τα υπόθετα cafergal? Έίναι για τις ημικρανίες.

sardelaki
14-02-08, 10:44
Καλημερα!
Δεν ξερω κατι σχετικα με τις ημικρανιες,αλλα βρηκα αυτα:

http://www-org.euro2day.gr/articles/100087/

http://woman.pathfinder.gr/health/261543.html

http://www.vita.gr/html/ent/193/ent.2193.asp?chl=%CE%A6

Ελπιζω συντομα να απαλλαγεις οσο γινεται απο τις ημικρανιες!

Thanks Rosangel...8α τις διαβάσω κι αυτές τις σελίδες όπως έχω διαβάσει και χιλιάδες άλλες και δυστυχώς ακόμη να βρω γιατρειά :(

sardelaki
14-02-08, 10:51
SARDELAKI μου αρέσει πολύ το όνομα σου!!!

Έχω πρόβλημα με τις ημικρανιές αλλά όχι στον βαθμόπου περιγράφεις. Κάνω και εγώ εμετό αλλά όχι πάντα. Έχω διαπιστώσει οτι είναι ορμονικό και το αντιμετωπίζω στα έσα του κύκλου πάντα. Έχεις δοκιμάσει τα υπόθετα cafergal? Έίναι για τις ημικρανίες.

Γειά σου Βίκυ μου, σ΄ευχαριστώ για το θετικό σχόλιο για το όνομα!
Έχω πάει σε διάφορους γιατρούς για τις ημικρανίες...στην Γερμανία είχα πάει και σε νευρολόγο για να γίνει μιά φορά πλήρης εξέταση. Όλα καλά με τα νεύρα, είναι καθαρή ημικρανία μου είπε και στις περισσότερες περιπτώσεις είναι κληρονομικό.
Γενικά υποφέρω πολύ από μικρό παιδί με τους πόνους, αλλά τώρα στην εγκυμοσύνη πολύ περισσότερο επειδή δεν παίρνω τα χάπια μου. Ο γιατρός μου επιτρέπει μόνο Depon που είτε το πάρω είτε όχι είναι το ίδιο γιατι δεν με βοηθάει.
Τα υπόθετα cafergal δεν τα ξέρω...φυσικά δεν επιτρέπονται στην εγκυμοσύνη;;; :?:

Μετά την γέννα, με το καλό, θέλω να θηλάσω κιόλας, αλλά δεν με βλέπω για πολύ. Τώρα σχέδον έξι μήνες τραβάμε τα πάνδυνα με τους ηλίθειους πονοκεφάλους, πόσο ακόμη να πάει αυτό;

ΒΙΚΥ
14-02-08, 11:22
Μήπως να έκανες ομοιοπαθητική που επιτρέπεται και στην εγκυμοσύνη και στον θηλασμό? Ρώτα όμως και τον γιατρό σου μήπως επειδή πρόκειτε για υπόθετο επιτρέπεται? Δεν ξέρω! :?

sardelaki
14-02-08, 11:29
Βίκυ μου έχω δοκιμάσει τα πάντα και ομοιπαθητική, αλλά φαίνεται πως έχω ξεροκέφαλο :P
Θα τον ρωτήσω για τα υπόθετα αλλά στάνταρ θα μου πεί ΟΧΙ, επειδή από την αρχή μου τόνισε μόνον Depon και τίποτε άλλο.

Access
14-02-08, 14:52
Sardelaki, το ίδιο πρόβλημα αντιμετωπίζω και εγώ από την εφηβεία μου.

Είχα κάνει όποια εξέταση μπορούσε να φανταστεί, οποιοσδήποτε γιατρός μπορείς να φανταστείς, :lol: :lol: χωρίς να βρεθεί ποτέ τίποτε παθολογικό. Πάντα έκανα εμετούς που με ανακούφιζαν λίγο.
Στην δική μου περίπτωση είχα παρατηρήσει ότι οποιαδήποτε απότομη αλλαγή του καιρού π.χ βροχή μου επιδείνωνε το πρόβλημα και αισθανόμουν ένα πιάσιμο στην πλάτη και αυτό όχι πάντα, οπότε θεωρούσα (χωρίς να έχει βρεθεί κάτι ιατρικά) ότι το πρόβλημα ήταν μυϊκό και το μόνο που βοηθούσε ήταν το mesulit (απαγορεύεται δια ροπάλου στην εγκυμοσύνη) ο μεγαλύτερος φόβος μου όπως καταλαβαίνεις ήταν τι θα κάνω σε περίπτωση εγκυμοσύνης.

Αυτό το οποίο βοήθησε κάπως την κατάσταση είναι ένα ειδικό μαξιλάρι (δυστυχώς σχετικά ακριβό) που είναι υποτίθεται ανατομικό και παίρνει το σχήμα του σώματος (αν σε ενδιαφέρει σου στέλνω περισσότερες πληροφορίες σε pm).

Να σημειώσω ότι στην δική μου περίπτωση, οι ορμόνες είναι……… οι σύνδεσμοι που χαλαρώνουν είναι, που προσέχω πως κοιμάμαι …….. πάντως οι ημικρανίες εξαφανίστηκαν από τον δεύτερο μήνα. :D :D

υπομονή κοριτσάκι μου, μπορεί να είσαι και εσύ το ίδιο τυχερή σε λίγο........ :P :P

lili
14-02-08, 15:30
sardelaki μπορω να πω οτι σε καταλαβαινω. Εμενα οι ημικρανιες εμφανιστηκαν στην εγγυμοσυνη και συνεχιζονται ακομα. Δυστηχως δεν μπορω να σου προτεινω καποιο φάρμακο γιατι ουτως ή αλλως αυτά δεν κάνει να τα παιρνεις τώρα. Όταν ομως είχα παει μια φορα - εγγυος ακόμα- στο φαρμακειο καποιου γνωστου μου ειχε δώσει ενα λαδάκι που το έβαζα στο κεφάλι μου οταν ειχα ημικρανια και αυτο με χαλαρωνε. Δεν εφευγε ο πονος αλλα με ηρεμουσε αρκετα. Ακομα και τώρα το χρησιμοποιω. Ειναι γερμανικό προιον και μυριζει ευκάλυπτο νομίζω οτι το λένε 'China Oil'. Παντα όμως εσυ να συμβουλευεσαι το γιατρο σου. Εμένα για παράδειγμα δεν μου επέτρεπε να πινω Depon ποτε, ουτε οταν μια φορα πηγα σχεδον λιποθυμη στο νοσοκομείο απο τον πονοκέφαλο. Ε εκει με λυπηθηκε ενας αλλος γιατρος και μου έδωσε ενα αλλα ο δικος μου το έμαθε 'κατόπιν εορτης' που λεμε...

sardelaki
14-02-08, 15:37
Έλα βρε AGE...
προ εγκυμοσύνης είχα δοκιμάσει κι εγώ το Mesulid αλλά τίποτε. Δεν είναι μυικό σε μένα.
Καλά από εμμετούς δεν το συζητάμε...τρελλές καταστάσεις. Είναι ανυπόφορω να είσαι γύρω στις 24ώρες και παραπάνω με έναν κουβά αγκαλιά και να μην μπορείς να βάλεις ούτε νερό στο στόμα γιατι θα το βγάλεις κι αυτό :twisted:

Όσο για το μαξιλάρι το σκέφτηκα κι εγώ...θα χαιρόμουν πολύ αν μου έστελνες περισσότερες λεπτομέρεις!
Ευχαριστώ

sardelaki
14-02-08, 15:40
sardelaki μπορω να πω οτι σε καταλαβαινω. Εμενα οι ημικρανιες εμφανιστηκαν στην εγγυμοσυνη και συνεχιζονται ακομα. Δυστηχως δεν μπορω να σου προτεινω καποιο φάρμακο γιατι ουτως ή αλλως αυτά δεν κάνει να τα παιρνεις τώρα. Όταν ομως είχα παει μια φορα - εγγυος ακόμα- στο φαρμακειο καποιου γνωστου μου ειχε δώσει ενα λαδάκι που το έβαζα στο κεφάλι μου οταν ειχα ημικρανια και αυτο με χαλαρωνε. Δεν εφευγε ο πονος αλλα με ηρεμουσε αρκετα. Ακομα και τώρα το χρησιμοποιω. Ειναι γερμανικό προιον και μυριζει ευκάλυπτο νομίζω οτι το λένε 'China Oil'. Παντα όμως εσυ να συμβουλευεσαι το γιατρο σου. Εμένα για παράδειγμα δεν μου επέτρεπε να πινω Depon ποτε, ουτε οταν μια φορα πηγα σχεδον λιποθυμη στο νοσοκομείο απο τον πονοκέφαλο. Ε εκει με λυπηθηκε ενας αλλος γιατρος και μου έδωσε ενα αλλα ο δικος μου το έμαθε 'κατόπιν εορτης' που λεμε...

Το China Oil το ξέρω λιλι λόγω το ότι έχω μεγαλώσει στην Γερμανία. Το έχω δοκιμάσει και τι λες να παθαίνω. Κάνω εμμετό στο δευτερόλεπτο γιατι με ενοχλεί η μυρωδιά.
Βασικά όταν με πιάνει, θέλω απόλυτη ηρεμία, σκοτάδι κι αν γίνεται να μην μυρίζω τίποτε.
Μόνο με τον κουβά μου καταλαβαίνομαι χα χα, όλοι οι άλλοι απλά ενοχλούν αυτές τις 2-3 μέρες.

lili
14-02-08, 15:57
Το ιδιο παθαινει και ο αντρας μου οταν το μυριζει.. Μονο εμενα ευχαριστει μου φαινεται αυτη η μυρωδια :) . Οταν με πιανει η ημικρανια τρεχω αμεσως να το βάλω αυτο και μετα πινω Depon (αν δεν με ηρεμησει)

sardelaki
14-02-08, 16:04
χαίρομαι που τουλάχιστον σε βοηθάει εσένα. Φαίνεται όμως πως έχεις πολύ πιο ήπιες ημικρανίες απο μένα.
Όλο το κουτί Depon να πιω δεν πρόκειται να περάσει. Εγώ θέλω ειδικά χάπια που είναι μόνο για ημικρανίες.
Δεν μου μένει τίποτε άλλο από το να κάνω υπομονή μέχρι να γεννήσω. Θέλω να θηλάσω αλλά με ημικρανίες θα το κόψω. Δεν βοηθάει νομίζω κανένα μωρό να έχει δυο φορές τον μήνα μιά μάνα για 2-3 μέρες που δεν θα έχει κουράγιο ούτε αγκαλιά να το πάρει.
Θα πρέπει να αρχίσω πάλι τα χάπια μου για να μπορώ να ανταπεξέλθω στις καινούργιες μου υποχρεώσεις :!: :(

Μαρια Στυλιανακη
14-02-08, 16:12
εγώ έπαθα χτες ημικρανία αυτή που όταν σε πιάνει εκτός απο πονοκέφαλο, παθαίνεις κάτι στο μάτι και δεν βλέπεις , βλέπεις ζιγκ ζάγκ μαυρόασπρα, λες και σου κάνουν ηλεκτροπληξία στο μάτι - ! και ξεκίνησε απο θολό τζάμι του αυτοκινήτου σε συνδυασμό με τα φώτα των άλλων αυτοκινήτων, και τις κινήσεις τους... :? φρίκη! :?
το παθαίνε φίλη, και δε μπορούσα να καταλάβω τότε, - μου έλεγε ότι βλέπει ρίγες σαν του καλοριφέρ να κάνουν ζιγκ ζαγκ... ! :? τώρα το κατάλαβα... :? 8)

sardelaki
14-02-08, 16:27
ναι υπάρχουνε δυο διαφορετικές μορφές τις ημικρανίες και μία είναι αυτή που περιέγραψες. Και; Πως σου πέρασε το κεφάλι;
Εμένα αν με έπιανε χθες τουλάχιστον μέχρι αύριο θα ήμουν εκτός τόπου και χρόνου :shock:

Μαρια Στυλιανακη
15-02-08, 02:57
με κλείσιμο ματιών, με το που γυρίσαμε, μπήκα με κλειστά μάτια στο σπίτι, και ξάπλωσα κατευθείαν κουκουλώθηκα να μην υπάρχει τίποτα τριγύρω, μόνο απόλυτο σκοτάδι και σιγά σιγά έφυγε, χαλάρωσα και εγώ όμως.
σήμερα πάλι, πήγε να αρχίσει.... απο φώτα...
όμως δεν νομίζω ότι είναι μάλλον βαριάς μορφής, ή το προλαβαίνω /συμβαίνει σε στιγμές που να μπορώ να κλείσω μάτια και να απομονωθώ...
όλα και όλα μου έχει συμβεί γενικά πολύ λίγες φορές - μάλλον είναι απο κούραση. ... (σε συνδυασμό με φώτα περίεργα).

θυμάμαι πάντως η καλή μου φίλη που έπρεπε να ξαπλώσει, και άν .... της φυγει, και το πάθαινε στην δουλειά σε φάσεις άγχους... και με μόνο με ένα ειδικό φάρμακο της πέρναγε, ένα σπρέι ήταν νομίζω...

το κεφάλι σε μένα ήταν ένας πόνος όχι απο μέσα αλλά σαν απο έξω απο το πλάι διαγώνια... πίεζα στα σημεία που πόναγε σχεδον διαρκώς με πίεση και έκανα μασάζ στο πρόσωπο. (κόκκαλο των ζυγωματικών απο πάνω και απο κάτω, φρύδι, μυς μετώπου κτλ)

ξέρεις αυτό κάνει θαύματα -...! σου έχουν κάνει ποτέ? ή να μάθεις να κάνεις η ίδια στον εαυτό σου?
κανονικά δεν θέλει πίεση, όταν στο κάνει άλλος, αλλά καμιά φορά, κάνει θαύματα η πίεση στα σωστά σημεία....

sardelaki
15-02-08, 10:56
ναι έχω μάθει να κάνω μόνη μου μασάζ στα σημεία που λες και όταν είναι ο άντρας μου σπίτι μου κάνει αυτός.
Παρόλα αυτά τις δυο μέρες τις χρειάζομαι για να απαλλαγώ τελείως από τον πόνο και τους εμμετούς :cry:
Ξεροκέφαλο παιδάκι μου...ακόμη και η επιστήμη σηκώνει τα χέρια ψηλά :lol:

mairoula28
06-03-08, 15:18
συχνα εχω και εγω πονοκεφαλους εντονους ημικρανιες θα ελεγα
πολυ σπανια πινω ενα depon μονο αυτο μου επιτρεπει ο γιατρος.

sardelaki
06-03-08, 15:24
το Depon το παίρνουμε άφοβα...ρωτήστε κι εμένα που πάσχω από τα 12 μου από ημικρανίες και κοντεύω να σαλτάρω τώρα στην εγκυμοσύνη.
Εννοείται πως το Depon είτε το παίρνω είτε όχι το ίδιο κάνει....μ΄αυτό το χάπι περνάνε απλοί πονοκεφάλοι αλλά δυστυχώς δεν υπάρχει καμία ανακούφιση για ανθρώπους με ημικρανίες!

Sotiria
06-03-08, 15:32
Πάντως για να ΄δωσω και λίγο θάρρος σε εσάς που υποφέρετε.... εμένα μου φύγανε καθώς προχωρούσα στις εβδομάδες της εγκυμοσύνης. Τώρα δεν έχω καθόλου κορίτσια... υπομονή ίσως υποχωρήσουν σε λίγο...

mairoula28
06-03-08, 15:43
ο γιατρος μου μου ειπε οτι δεν ειναι ανησυχητικο αλλα ειναι ορμονικο.
απλα να ελεγχω την πιεση μου.

ΣΤΕΓΙΑ
30-07-09, 19:10
ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΥΜΠΤΩΜΑ ΤΡΕΛΑΙΝΟΜΑΙ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΑΠΟ ΠΟΝΟΚΕΦΑΛΟΥΣ...
ΤΗΝ ΒΓΑΖΩ ΞΑΠΛΑ ΗΡΕΜΩΝΤΑΣ Η ΚΟΙΜΙΣΜΕΝΗ...
ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΠΑΥΣΙΠΟΝΟ Π.Χ. ΝΤΕΠΟΝ.
ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ...
Α!!!ΚΑΙ ΚΑΝΑ ΜΥΣΤΙΚΟ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΔΙΩΞΩ..
ΕΧΩ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΜΑΣΑΖ,ΠΑΓΑΚΙΑ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΑΛΛΑ..:?:

annina
30-07-09, 20:13
Στο γιατρό σου εχεις μιλήσει γι΄αυτό?

ΣΤΕΓΙΑ
31-07-09, 12:53
ΓΕΝΙΚΑ ΠΑΝΤΑ ΕΙΧΑ ΗΜΙΚΡΑΝΙΕΣ ΟΠΟΤΕ ΤΩΡΑ ΑΠΛΑ ΤΟ ΒΛΕΠΩ ΣΑ ΠΑΡΕΛΚΟΜΕΝΟ...
ΠΡΙΝ ΘΑ ΕΠΙΝΑ ΝΤΕΠΟΝ ΠΑΝΑΝΤΟΛ ΚΤΛ..
ΤΩΡΑ ΔΕ ΘΕΛΩ ΚΑΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΔΕ ΤΟ ΕΙΠΑ ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ ΚΑΘΟΤΙ ΤΟ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΩ 4-5 ΜΕΡΕΣ...
ΑΝ ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΝ ΟΜΩΣ ΘΑ ΤΟΝ ΕΝΗΜΕΡΩΣΩ..
ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ..:p

mammaharry
01-08-09, 11:33
Και εγώ έχω ημικρανίες κυρίως τώρα πού έχει ζέστη και κυρίως ξεκινάει στον ύπνο μου. Στην αρχή έπαιρνα depon αλλά ο γιατρός μου είπε να τα αποφεύγω. Τώρα προσπαθώ να κοιμαμαι χωρίς μαξιλάρι (!) κάνω λίγο μασαζ στο κεφάλι και κάθομαι λίγο στο κλιματιστικό (σε σιγανή ένταση για αν έχει δροσιά). Επίσης πίνω ελαφρύ καφέ γιατί έχω δεί ότι με βοηθάει και προσπαθώ να τρώω φρούτα γιατί επίσης έχω δεί ότι βοηθάνε (καμμία επιστημονική λογική σε ότι λέω αλλά αυτά με βοηθάνε)

ΣΤΕΓΙΑ
01-08-09, 12:47
ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΟΤΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΕ ΤΑ ΙΔΙΑ ΒΡΗΚΑ ΣΩΤΗΡΙΑ?
ΕΙΔΙΚΑ ΣΤΟΝ ΥΠΝΟ ΧΩΡΙΣ ΜΑΞΙΛΑΡΙ ΕΧΕΙΣ ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ...
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΑ ΦΡΟΥΤΑ ΤΑ ΛΑΤΡΕΥΩ ΚΑΙ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΤΡΩΩ ΥΓΙΕΙΝΑ..
ΕΙΤΕ ΜΕ ΕΙΤΕ ΧΩΡΙΣ ΚΛΙΜΑΤΙΣΤΙΚΟ... Ο ΠΟΝΟΚΕΦΑΛΟΣ ΕΚΕΙ..
ΔΟΞΑ ΤΟ ΘΕΟ 2 ΜΕΡΕΣ(ΦΤΟΥ,ΜΗ ΜΕ ΜΑΤΙΑΣΩ) ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΝΟΚΕΦΑΛΟ...
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΠΑΝΤΩΣ.....mammaharry
ΦΙΛΑΚΙΑ!!!:p:p:p

ΣΤΕΓΙΑ
01-08-09, 12:48
ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΟΤΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΕ ΤΑ ΙΔΙΑ ΒΡΗΚΑ ΣΩΤΗΡΙΑ?
ΕΙΔΙΚΑ ΣΤΟΝ ΥΠΝΟ ΧΩΡΙΣ ΜΑΞΙΛΑΡΙ ΕΧΕΙΣ ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ...
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΑ ΦΡΟΥΤΑ ΤΑ ΛΑΤΡΕΥΩ ΚΑΙ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΤΡΩΩ ΥΓΙΕΙΝΑ..
ΕΙΤΕ ΜΕ ΕΙΤΕ ΧΩΡΙΣ ΚΛΙΜΑΤΙΣΤΙΚΟ... Ο ΠΟΝΟΚΕΦΑΛΟΣ ΕΚΕΙ..
ΔΟΞΑ ΤΟ ΘΕΟ 2 ΜΕΡΕΣ(ΦΤΟΥ,ΜΗ ΜΕ ΜΑΤΙΑΣΩ) ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΝΟΚΕΦΑΛΟ...
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΠΑΝΤΩΣ.....mammaharry
ΦΙΛΑΚΙΑ!!!:p:p:p:smile::smile::smile::smile::smile::smile:
:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:
ΜΑΚΙΑ ΣΕ ΟΛΕΣ!!!

Dimitra_13
02-09-09, 20:15
Καλησπέρα σας...Γνωρίζει κάποια τί μπορούμε να κάνουμε για τις ημικρανίες;Έχω ημικρανία δύο μέρες τώρα,και δεν έχω επικοινωνήσει με τον γιατρό μου.Είμαι 3,5 μηνών(14 εβδομάδων).Γενικά είμαι αρκετά ανεκτική στον πόνο,αλλά επειδή στην δουλειά με ταράζει το να είμαι έτσι,θα ήθελα να ξέρω αν μπορώ να κάνω κάτι.Ευχαριστώ προκαταβολικά!

sofiap81
14-09-09, 03:47
δεν ξερω εαν εχει καμμια σχεση το μαγνησιο με τους πονοκεφαλους αλλα εχω παρατηρησει οτι απο τοτε που το ξεκινησα ησυχασε το κεφαλι μου..

mide2008
07-11-09, 23:24
βρε κορίτσια, είμαι στη δέκατη βδομάδα της εγκυμοσύνης μου και έχω λίγες μέρες που υποφέρω από πονοκεφάλους και πιο συγκεκριμένα, το κεφάλι μου πονά από πάνω, όπως όταν έχουμε μαζεμένα τα μαλλιά μας. Μόνο όταν το πιέζω με πονά, αλλά το κεφάλι μου το αισθάνομαι βαρύ και όταν σκύβω με πονά επίσης! Είμαι πολύ στεναχωρημένη και το μυαλό μου πηγαίνει μόνο στο κακό και δεν μπορώ να χαρώ την εγκυμοσύνη μου! Θα πάω στο γιατρό αλλά και αυτός μόνο εξωτερικά αν δει κάτι, αλλιώς δεν μπορεί να κάνει κάτι λόγω της κατάστασης!!!είχε καμμιά σας ανάλογο σύμπτωμα?:cry::cry::cry:

BILL
07-11-09, 23:38
ΜΗΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΑΓΗ ΤΟΥ ΚΑΙΡΟΥ Ή ΣΤΕΝΑΧΩΡΗΘΗΚΕΣ ΓΙΑ ΚΑΤΙ. ΜΠΟΡΕΙ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ, ΓΙΑΤΙ ΟΧΙ?

mide2008
10-11-09, 11:03
ΜΗΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΑΓΗ ΤΟΥ ΚΑΙΡΟΥ Ή ΣΤΕΝΑΧΩΡΗΘΗΚΕΣ ΓΙΑ ΚΑΤΙ. ΜΠΟΡΕΙ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ, ΓΙΑΤΙ ΟΧΙ?

Σε ευχαριστώ BILL, αλλά τελικά πήρα τη γυναικολόγο μου και μου απάντησε πως αυτό που μου συμβαίνει δεν έχει καμμία σχέση με την εγκυμοσύνη μου. Πήγα στον οικογενειακό μου γιατρό και του περιέγραψα ακριβώς τα συπτώματά μου και μου είπε ο πόνος προέρχεται από το αυχενικό μου, που δεν ήξερα ότι πάσχω μέχρι τώρα και αντανακλά στο πάνω μέρος του κεφαλιού σαν κάψιμο. Και οι δυο μου συνέστησαν μόνο depon kai panadol και τίποτα άλλο στη παρούσα φάση. Υποφέρω λίγο αλλά μπροστά σε αυτά που φανταζόμουν δεν είναι τίποτα. Υγεία να έχουμε, να μεγαλώσουμε και να χαρούμε τα παιδάκια μας! Ευχαριστώ....

lianakleopatra
10-11-09, 11:19
Σε ευχαριστώ BILL, αλλά τελικά πήρα τη γυναικολόγο μου και μου απάντησε πως αυτό που μου συμβαίνει δεν έχει καμμία σχέση με την εγκυμοσύνη μου. Πήγα στον οικογενειακό μου γιατρό και του περιέγραψα ακριβώς τα συπτώματά μου και μου είπε ο πόνος προέρχεται από το αυχενικό μου, που δεν ήξερα ότι πάσχω μέχρι τώρα και αντανακλά στο πάνω μέρος του κεφαλιού σαν κάψιμο. Και οι δυο μου συνέστησαν μόνο depon kai panadol και τίποτα άλλο στη παρούσα φάση. Υποφέρω λίγο αλλά μπροστά σε αυτά που φανταζόμουν δεν είναι τίποτα. Υγεία να έχουμε, να μεγαλώσουμε και να χαρούμε τα παιδάκια μας! Ευχαριστώ....
Εγώ δεν είμαι έγκυος αλλά επειδή υποφέρω πάνω απο 1 μήνα απο αυτά τα συμπτώματα (κάψιμο, πονοκέφαλος σαν μέγγενη, μουδιάσματα κ.λ.π.) πήρα σβάρνα όλους τους γιατρούς, έκανα μέχρι και αξονική και το μόνο που μου βρήκαν είναι ευθειασμό αυχένα (κοινώς αυχενικό), μου έγραψαν φάρμακα , τα οποία δεν παίρνω γιατί είναι βαριά, κολλάρο (το οποίο φοράω και βρίσκω ανακούφιση) και να πάω για φυσικοθεραπείες. Οπότε, μην ανησυχείτε, το αυχενικό σε συνδυασμό ίσως και με το στρες της εγκυμοσύνης είναι εκρηκτικός συνδυασμός.

katia1984
24-01-10, 13:33
κοριτσια και εγω τα ιδια εχω!εννοειται πως τα φαρμακα δεν με πιανουν και για αυτο βρηκα αλλο κολπο(βασικα μου το ειπε ο γιατροσ).παιρνω παγοκυστη,την τυλιγω σε μια πετσετα και την βαζω στο κεφαλι μου.μπορει να φαινεται γελοιο αλλα στα 5 λεπτα μου εχουν περασει ολα!!

nikijo
17-02-10, 00:40
...οποτε ετοιμαζω κ εγω τα παγακια μου κ βλεπουμε.......:(

ioannam24
11-05-10, 09:34
Γειά σε όλους!!!

είμαι στην 22η εβδομάδα και σχεδόν κάθε εβδομάδα έχω ημικρανίες, παίρνω μόνο depon. ο πόνος γίνεται ανυπόφορος όταν ανεβαίνω σκαλιά και γενικά όταν ζορίζομαι.
επίσης εδω και μία εβδομάδα περίπου ζαλίζομαι όχι μόνο όταν έχω πονοκέφαλο αλλά και όταν είμαι καλά.

από την 8η εβδομάδα που είχα μια αποκόλληση μέχρι και σήμερα πίνω ultrogestan (3 την ημέρα).

τι μπορεί να φταίει ? πρέπει να μετράω την πίεση μου ?

True
11-05-10, 09:41
Δεν θα ήταν κακό να την παρακολουθείς, έστω και προληπτικά για να ξέρεις τις διακυμάνσεις της.

Ο γιατρός σου τι λέει για τις ημικρανίες και τις ζαλάδες;

ioannam24
11-05-10, 09:45
ημικρανίες είχα πολλές και πριν την εγκυμοσύνη.

ο γιατρός μου μου λέει να μην αγχώνομαι και αν ο πόνος είναι δυνατός να παίρνω depon. για τις ζαλάδες δεν τον έχω ρωτήσει.

παντελινο
11-05-10, 10:09
να ελεγχεις την πιεση σου

Niki81
11-05-10, 10:19
Νομιζω οτι το ultrogestan προκαλει τις ζαλαδες...δεν το εχω παρει αλλα ετσι διαβασα και μαλιστα εχθες το διαβαζα και καπου μεσα στο φορουμ.Και νομιζω οι κοπελες ανεφεραν οτι υπαρχει και σε μορφη κολπιλου υποθετου το οποιο δεν προκαλει ζαλαδες...ρωτα το γιατρο σου.

Τωρα για τις ημικρανιες...να σου πω την αληθεια ο μεγαλος μου φοβος τωρα που ειμαι εγκυος ειναι μη με πιασει πονοκεφαλοςειχα πολλους και τι θα κανω.Ανεκαθες ειχα πολλους πονοκεφαλους.Στη ζωη μου νομιζω εχω πιει τονους παυσιπονα.2 φορες που με επιασε μεχρι τωρα στην εγκυμοσυνη ξαπλωσα πριν χειροτερεψει εκλεισα φωτα τελειως και με πηρε ο υπνος το πρωι που ξυπνησα ευτυχως ημουν καλα.Αρκετα με βοηθαει ο παγος η αν μπω και κανω ενα καυτο ντουζ καπως μειωνεται.Προσπαθησε να βρεις καποια πρακτικα πραγματακια να σε βοηθανε.

ioannam24
12-05-10, 08:57
μέτρησα την πίεση μου χθες μετά από ανέβασμα 30 σκαλιών περίπου και ήταν 10 με 4,7 και την ξαναμέτρησα σε ήρεμη κατάσταση και ήταν 10 με 4.
παράλληλα ψιλοζαλιζόμουν...

είναι ανησυχητικό ?

παντελινο
12-05-10, 10:28
η μικρη ειναι 4 πολυ λιγο...και η μεγαλη σου ειναι σχετικα χαμηλη,να το πεις στον γιατρο σου.

katerina11
12-05-10, 14:18
και εγω παιδευομαι με ημικρανια ..στην εγκυμοσυνη ..με ντεπον και ξεκουραση ..!!!

σε ζαλαδες μετρα πιεση ..φαε σαρδελιτσα !!!ή κατι αλμυρο ....ή κατι γλυκο

ckyvimathious
12-05-10, 14:23
Και εγώ μια απο τα ίδια πέρναω! Βέβαια τωρα που άρχισα να προσέχω την διατροφή μου(αποφεύγω φαγητά που ρίχνουν την πίεση , γιατί εχω σε γενικές γραμμές χαμηλή πίεση) και κοιμάμαι αρκετά έχει ελλατωθεί κάπως το πρόβλημα..Πάντως η ημικρανία δεν μου περνάει με τίποτα με το depon..

valeria09
10-11-10, 03:19
Υπαρχει καμια κοπελα που να υποφερει απο ημικρανες στην διαρκεια της εγκυμοσυνης?Πως το αντιμετωπιζεται?

elisabeth_th
10-11-10, 07:50
Καλημερα.
και στην πρωτη και σε αυτη την εγκυμοσυνη κατα διαστηματα εχω πονοκεφαλους εντονους.
αυτο συμβαινει λογω ορμονων ή πιεσης. Λογω οτι εχω υποτασικες τασεις, μολις λιγο κουραστω ή ξεχασω σιδηρο να πιω αρχιζω να ζαλιζομαι.
το ελυσα με καλη διατροφη (φρουτα και λαχανικα) και λιγο εντονες γευσεις στις τροφες προς το αλμυρο (εκτος εγκυμοσυνης τα τρωω ολα αναλατα).

babystar
10-11-10, 08:11
Εγώ και προ εγκυμοσύνης είχα αρκετές...

Στην πρώτη εγκυμοσύνη είχα πολύ λίγες και είχα χαρεί που δεν ήταν τόσες συχνές όσο πριν, αλλά σε αυτή την εγκυμοσύνη με έχουν ταράξει. Έχω πολύ συχνά, πολύ έντονες ημικρανίες και δεν το αντιμετωπίζω, απλά κάθομαι και περιμένω να φτάσει το βράδυ να κοιμηθώ μήπως και ξυπνήσω χωρίς-κάποιες φορές ξυπνώ ΟΚ, αλλά τις περισσότερες ξυπνώ πάλι με ημικρανία, πάντα ήθελε 2-3 μέρες να μου περάσει. Γενικά η ημικρανία ποτέ δε μου περνούσε με φάρμακο και για αυτό δεν έπαιρνα ποτέ, ένα παραπάνω τώρα στην εγκυμοσύνη. Απλά περιμένω να κάνει τον "κύκλο" του (2-3 μέρες) και να φύγει...Αν βρεις κάποια λύση αποτελεσματική, ευχαρίστως να τη μάθω κι υιοθετήσω κι εγώ.

Coraline
10-11-10, 08:44
Στην πρώτη εγκυμοσύνη είχα τρομερές. Γενικά ξάπλωνα όποτε μπορούσα και κοιμόμουν. Προσπαθούσα να μην μένω πολλές ώρες νηστική αλλά να τσιμπάω σνακ ανάμεσα στα γεύματα ( δεν θυμάμαι την εξήγηση τώρα αλλά κάποια σχέση είχε η πείνα από ότι μου εξήγησε ο γιατρός). Και όταν δεν γινόταν αλλιώς, πχ αν ήμουν στην δουλειά έπερνα παυσίπονο, παρακεταμόλη.

Nikolekaki
10-11-10, 11:46
Εγώ υποφέρω από ημικρανίες από 15 χρονών (20 συναπτά έτη δηλαδή). Γενικά τις ξεπερνάω μόνο με mesulid (ξέρω, φρίκη). Στην πρώτη εγκυμοσύνη με ψιλοξέχασαν. Στην δεύτερη όμως όχι! Επειδή υπέφερα πολύ, ο γιατρός μου μου επέτρεψε να παίρνω panadol, παρακεταμόλη δηλαδή, και μάλιστα όταν ήταν ανυπόφορες, μου είπε να πάρω και extra. Και ενώ καφέ μου είχε πει να μην πίνω, όταν πονούσα μου έλεγε να πιω κανέναν, γιατί η καφεϊνη όντως βοηθάει πολύ.

Κοίτα, το ιδανικό είναι να μην παίρνεις φάρμακα. Ούτε καφέ. ΑΛΛΑ εξαρτάται από την συχνότητα, την ένταση και την διάρκεια των ημικρανιών. Όταν υποφέρεις όπως εγώ, και μια ζωή παίρνεις παυσίπονα, δεν την παλεύεις όταν ξαφνικά τα κόψεις όλα, ακόμα και τον καφέ. Απλώς δεν παίζει. Θε έπρεπε να περάσω το μισό της εγκυμοσύνης στο κρεβάτι, με σκοτάδι, γιατί έχω και φωτοευαισθησία κατά την διάρκεια της κρίσης. Τέτοια πολυτέλεια δεν είχα όμως, οπότε... το μη χείρον βέλτιστο.

babystar
10-11-10, 15:11
Κοίτα, το ιδανικό είναι να μην παίρνεις φάρμακα. Ούτε καφέ. ΑΛΛΑ εξαρτάται από την συχνότητα, την ένταση και την διάρκεια των ημικρανιών. Όταν υποφέρεις όπως εγώ, και μια ζωή παίρνεις παυσίπονα, δεν την παλεύεις όταν ξαφνικά τα κόψεις όλα, ακόμα και τον καφέ. Απλώς δεν παίζει. Θε έπρεπε να περάσω το μισό της εγκυμοσύνης στο κρεβάτι, με σκοτάδι, γιατί έχω και φωτοευαισθησία κατά την διάρκεια της κρίσης. Τέτοια πολυτέλεια δεν είχα όμως, οπότε... το μη χείρον βέλτιστο.

Σε αυτό έχεις δίκιο. Όταν έχεις βρει έναν τρόπο να το αντιμετωπίσεις και τον κόψεις είναι άσχημο. Αλλά εμένα δεν μου περνάει εκτός εγκυμοσύνης ΟΥΤΕ με παυσίπονο (ακόμα και mesulid) και έτσι δεν παίρνω ποτέ τίποτα. Και φυσικά δεν παίρνω ούτε στην εγκυμοσύνη.

Επίσης, καφέ δεν πίνω ποτέ, ούτε εκτός εγκυμοσύνης, οπότε δε νομίζω να με οφελήσει τώρα.

Έχω κι εγώ φωτοευαισθησία και δεν αντέχω κανέναν θόρυβο...Οπότε καταλαβαίνεις πώς είμαι τις 2 μέρες που συνήθως με κρατάει, με ένα παιδί στο σπίτι να θέλει να το ταϊσω, να παίξουμε, να βγούμε βόλτα...Απλά δεν παλεύεται...Και δυστυχώς σε όλη τη διάρκεια αυτής της εγκυμοσύνης μέχρι τώρα, έχω πάθει ήδη 5 κρίσεις (με κανονική ημικρανία και άλλες τόσες, πιο "ελαφριές"). Και είμαι 18 εβδομάδων μόνο. Δεν ξέρω πώς θα αντέξω μέχρι το τέλος...

Για αυτό αν βρείτε κάποια λύση...

areta
22-11-10, 14:16
Πονοκεφάλους έντονους έχω από πολλή μικρή ηλικία. Αρχικά οφείλονταν στην ιγμορίτιδα, οπότε και υιοθέτησα την χρήση φυσικού ορού και αργότερα του φυσικού θαλασσινού νερού (που πλέον υπάρχει σε σπρέι), γιατί τα παυσίπονα δεν έπιαναν. Το πρόβλημα γινόταν εντονότερο κάθε αλλαγή εποχής. Πριν από 1 περίπου χρόνο άρχισα να έχω πάλι πονοκεφάλους, αλλά περιοδικά σε μηνιαία βάση. Οι εξετάσεις έδειξαν ότι η ιγμορίτιδα είχε καθαρίσει (έπειτα από τόσα χρόνια) και ότι είχα πρόβλημα στον αυχένα.

Τώρα στην εγκυμοσύνη οι πονοκέφαλοι είναι πιο έντονοι και αρκετά συχνοί με διάρκεια 2-3 ημερών. Η πίεση μου είναι χαμηλή, οπότε απέκλεισα αυτό το ενδεχόμενο ως αιτία του πονοκεφάλου. Τους αντιμετωπίζω με σπρέι θαλασσινού νερού (μόλις νιώσω βουλωμένο ρουθούνι, σπρέι καθημερινά για ένα διάστημα) και προσπαθώ, όσο γίνεται, να προσέχω τις στάσεις μου για να μην επιβαρύνω τον αυχένα μου. Επίσης η γυναικολόγος, μου σύστησε να μην αφήνω τον πονοκέφαλο να δυναμώσει και ότι προκειμένου να συνεχίζει εντονότερος την επόμενη μέρα, όταν είναι απαραίτητο, να παίρνω ένα Depon πριν κοιμηθώ. Αυτά προς το παρόν με βοηθούν. Ελπίζω να βοηθήσουν κι εσάς!

della
05-12-10, 12:28
κοριτσια καλημερα.ανηκω κι εγω στην κατηγορια αυτων των ανθρωπων που υποφερουν απο ημικρανιες.η πλακα ειναι πως νομιζα οτι με την εγκυμοσυνη θα ειμαι καλυτερα!μεγαλο λαθος!λογω των ορμονων στην εγκυμοσυνη ειναι πολυ πιθανο να γινεις χειροτερα!τα συμπτωματα ειναι φρικτα με απιστευτο πονο,εμετο,φωτοευαισθησια(οπως αναφερθηκε και πιο πανω)και αποστροφη για ολες τις μυρωδιες.ο γιατρος μου επιτρεπει παναντολ εξτρα μεχρι 2 οταν μου συμβαινει,το οποιο παρεπιπτοντως απ'οταν εμεινα εγκυος συμβαινει σιγουρα 2φορες την εβδομαδα.δραμα η κατασταση.ευχομαι σε οποια κοπελα το περναει αυτο να κανει κουραγιο και υπομονη!!!