PDA

Επιστροφή στο Forum : ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΕΛΙΕΣ;;;

surfmammy
07-01-08, 16:50
Ήθελα να ρωτήσω την άποψή σας για αυτό το θέμα: Πρόσφατα ο άντρας μου παρατήρησε ότι έχει μεγαλώσει μία κρεατοελιά που έχω στην πλάτη, ότι κάποιες άλλες ελίτσες έχουν γίνει πιο σκούρες και ότι έχω βγάλει και κάποιες καινούργιες. Ανησύχησε πολύ και μου είπε πως πρέπει να πάω σε δερματολόγο. Έχω διαβάσει όμωε ότι είναι σύμπτωμα της εγκυμοσύνης. Είναι όντως αυτό σύμπτωμα της εγκυμοσύνης ή πρέπει να ανησυχήσω; Έχει συμβεί σε καμία σας κάτι παρόμοιο;

surfmammy
07-01-08, 16:51
Sorry, είναι λίγο σιχαμερό θέμα όπως φαίνεται στον τίτλο που έβαλα... :oops:

ELENA K.
07-01-08, 16:55
Δεν γνωρίζω για να απαντήσω , αλλά τώρα που το λές εγώ στην εγκυμοσύνη μου απέκτησα μια μικρή κρεατοελίτσα ....στο κουτουπιέ του αριστερού μου ποδιού...αν είναι δυνατόν. Εκείνο το διάστημα δεν έδωσα σημασία και είπα θα το δώ μετά , αλλά επειδή δεν είμαι πολύ των γιατρών το άφησα ! ΄Οντως ισχύει αυτό ?

surfmammy
07-01-08, 16:59
Βασικά και ένας παθολόγος μου είπε ότι είναι της εγκυμοσύνης. Δεν ξέρω, μεθαύριο έχω ραντεβού με τον γυναικολόγο μου, οπότε θα τον ρωτήσω. Απλώς έχω την εντύπωση ότι ό,τι και να πάθουμε μας λένε ".... είναι της εγκυμοσύνης" γι’αυτό ρωτάω

Sam
07-01-08, 18:13
Λυπάμαι που σας στεναχωρώ αλλά όντως είναι της εγκυμοσύνης οι περισότερες φεύγουν μετά αλλά πολλές μένουν το ξέρω από προσωπική πείρα :( :? 8) :lol:

Lia
07-01-08, 19:19
Δυστυχώς είναι της εγκυμοσύνης τα "μειονεκτήματα".... Εμένα όχι μόνο σκούρυναν και μεγάλωσαν κάποιες ελιές που είχα αλλά εμφανίστηκαν και ελιές που δεν είχα.... Ευτυχώς μετά τη γέννα, μετά από κάμποσο διάστημα επανηλθαν στη θέση τους.... Τώρα αν ξέμεινε και καμμιά επιπλέον, δεν ξέρω γιατί έχω τόσες ελιές που δεν θυμάμαι πόσες είχα και πόσες έχω πια!!! :D :D :D

margarita
07-01-08, 20:35
Δε ξερω αν ειναι της εγκυμοσυνης η οχι παντως τωρα που το λετε σαν να ειδα κι εγω μια μικρη διαφορα σε σχεση με πριν στις ελιες μου!!! :!:

Sophia D
07-01-08, 21:14
kai ego exo proseksei oti ebgala polles mikres elitses ston laimou mou kai merikes einai skoures...alla den to eixa sundesei me thn egkumosunh....tha rotiso aurio ton giatro mou kai tha sas po....

karfori's baby
07-01-08, 21:14
Οφείλω να συμφωνήσω! Πάντα είχα ελίτσες αλλά λόγω της εγκυμοσύνης, τώρα είμαι χειρότερη κι από το Σημίτη! :lol:

Renia
07-01-08, 21:20
Θα συμφωνησω με τα κοριτσια!Κιεγω παρατηρησα μια εξαρση στις ελιες κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης μετα βεβαια οι περισσοτερες εξαφανιστηκαν! :D

mariam
07-01-08, 22:19
Kαι εγω ομοιοπαθουσα με τις ελιες, μαζι με την γραμμη στην κοιλια και τις σκουρες θηλες ειναι αποτελεσμα της αυξημενης μελανινης κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης.
Βεβαια ακομη μου εχουν μεινει...

xrysalis
07-01-08, 22:47
Ρε κορίτσια και εγώ όταν ήμουν έγκυος, έβγαλα τουλάχιστον 2 μικρές ελίτσες στα δάχτυλα των ποδιών μου και μάλιστα κατά σύμπτωση στο ίδιο δάχτυλο του κάθε ποδιού, αλλά δεν ήξερα ότι καί αυτό είναι της εγκυμοσύνης... τώρα μιλάμε έπαθα πλάκα!!

Rosangel
07-01-08, 22:49
http://www.myworld.gr/browse/28360

Οι ορμόνες παίζουν πρωταγωνιστικό ρόλο
Μια δεύτερη σημαντική αλλαγή που συμβαίνει είναι η παραγωγή περισσότερων οιστρογόνων στον οργανισμό μας, η οποία οδηγεί στη μεγαλύτερη παραγωγή μελανίνης. Έτσι αρχίζει να σκουραίνει περισσότερο η περιοχή γύρω από τη θηλή, αλλά μπορεί να αλλάξουν χρώμα και τυχόν φακίδες ή ελιές. Οι περισσότερες έγκυες παρατηρούν στη διάρκεια του τρίτου τριμήνου μια σκουρόχρωμη γραμμή που διατρέχει την κοιλιά τους. Σε κάποιες περιπτώσεις μάλιστα αυτή η γραμμή μπορεί να εμφανιστεί νωρίτερα, δηλαδή προς το τέλος του δευτέρου τριμήνου.

eleana
08-01-08, 08:30
μην ανησυχεις και γω στην εγκυμοσυνη εβγαλα 2-3 στην αρχη δεν εδωσα σημασια αλλα οταν ρωτησα τον γιατρο μου πε πως ειναι απο την εγκυμοσυνη.και φυσικα δεν φευγουν :(

TZOYTZA
08-01-08, 09:21
KAI ΕΓΩ ΕΧΩ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙ ΟΤΙ ΣΚΟΥΡΕΝΟΥΝ ΟΙ ΕΛΙΕΣ!!!!!

ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΒΕΒΑΙΑ ΠΟΥ ΕΓΩ ΕΒΓΑΛΑ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ
ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΦΥΓΕ ΗΤΑΝ ΤΡΙΧΕΣ ΣΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ :twisted:
ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΕΧΩ ΔΥΣΤΥΧΩΣ, ΑΛΛΑ ΕΙΠΑ ΚΑΤΣΕ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ
ΤΟ ΑΛΛΟ ΝΑ ΒΓΟΥΝ ΟΣΕΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΒΓΟΥΝ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΦΩΤΟΛΥΣΗ 8) :lol:

Α!!!! ΟΛΑ ΤΑ ΚΑΛΑ ΣΕ ΕΜΕΝΑ..... ΚΑΙ ΡΑΓΑΔΕΣ ΠΟΛΛΕΣ ΠΟΥ ΦΟΒΗΘΗΚΑ
ΓΙΑΤΙ ΕΙΧΑΝ ΓΙΝΕΙ ΜΠΛΕ ΑΦΟΥ ΕΦΥΓΑΝ(ΜΑΛΛΟΝ ΑΣΠΡΙΣΑΝ) ΜΕΤΑ ΑΠΟ 2-3 ΜΗΝΕΣ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΣΑ.

ΟΧΙ ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΟΙ ΑΝΤΡΕΣ ΤΑ ΠΕΡΝΑΝΕ ΑΥΤΑ???????

surfmammy
08-01-08, 11:27
Thanks κορίτσια. Τώρα ησύχασα, γιατί τουλάχιστον είναι φυσιολογικό. Εμάς είχε πάει ο νούς μας στα χειρότερα, οπότε ας είναι.... κι αν μείνουν, αφού δεν είναι επικίνδυνες... Όσο για τριχοφυία δεν το συζητώ. Είμαι που είμαι κι εγώ, τώρα έχω γίνει αρκούδα :lol: Και ραγάδες δυστυχώς, είχα βγάλει και στην εφηβεία από το απότομο ύψος (λόγω δέρματος), και τώρα, παρόλο που βάζω συνέχεια κρέμες, έχω βγάλει στο στήθος κάτι μώβ φρικιαστικές. Λές και κάποιος μου έχει κάνει μαχαιριές. Θα φύγουν, δεν θα φύγουν...δεν έχω ιδέα. Τουλάχιστον ελπίζω να μην βγάλω και στην κοιλιά, για να μπορώ να φοράω και κανένα μπικινάκι το καλοκαίρι.

BIZELI
08-01-08, 12:19
κοριτσια και εγω και στις 2 εγκυμοσύνες, εχω γινει γοριλλακι στη κοιλια απο τη τριχα, οι θηλες μου εχουν γινει HUGEEEEEE και αραπισιες και μαλιστα εβγαλα μια ελια πανω στη θηλή από την πρωτη εγκυμοσύνη!!!

πολυ γοητευτικές ειμαστε.. :lol: :lol: :lol:

Rosangel
08-01-08, 12:45
κοριτσια και εγω και στις 2 εγκυμοσύνες, εχω γινει γοριλλακι στη κοιλια απο τη τριχα, οι θηλες μου εχουν γινει HUGEEEEEE και αραπισιες και μαλιστα εβγαλα μια ελια πανω στη θηλή από την πρωτη εγκυμοσύνη!!!

πολυ γοητευτικές ειμαστε.. :lol: :lol: :lol:

Καντα 2 τα γοριλακια,ειμαι και εγω εδω :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :P

ΛΗΤΩ
08-01-08, 15:53
:lol: :lol: :lol: Μια από τα ίδια....
Πολλές λευκές μικρές κρεατοελιές στο λαιμό.Τώρα έχει μείνει το 1/3 ευτυχώς.
Τρίχες μαύρες σε όλη την κοιλιά.Έπεσαν μόλις γέννησα.
Η μαύρη γραμμή στην κοιλιά ,ο κατάμαυρος αφαλός κι οι σκούρες θηλές σήμα κατατεθέν.
Ευτυχώς που γέννησα καλοκαίρι,και με τη θάλασσα και τον ήλιο ήρθε και μαύρισε όλο το σώμα και δεν φαινόταν η διαφορά.
Πάντως ο αφαλός θυμάμαι ότι απέκτησε ξανά το φυσιολογικό του χρώμα μετά τους 3 μήνες...τον έτριβα με το σφουγγάρι,τον ξανάτριβα,δεν άσπριζε με τίποτα.Ώσπου τον παράτησα κι εγώ μια μέρα,κι ήρθε κι έστρωσε από μόνος του.. :lol: :lol:

niadk
08-01-08, 20:29
Το ίδιο αναρωτιόμουν...οπότε είναι της εγκυμοσύνης. Αρκετές ελιές που είχα μεγαλώσαν και έβγαλα και καινούργιες. Μία μάλιστα στο πρόσωπο :evil:

xrysalis
09-01-08, 10:31
Δηλαδή με μένα 3 οι γοριλίνες και συνεχίζουμε;;;;;; :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

surfmammy, πάσχουμε από τα ίδια προβλήματα, ραγάδες στα... "πίσω μου" κατά την εφηβεία (βέβαια μακάρι να ήταν από το απότομο ύψος!!!! εγώ πήρα 6 κιλά σε 6 μέρες μη με ρωτήσετε πώς!!! από 44 πήγα στο μπαμ 50....), η τρίχα πάει συννέφο από την κορυφή ως τα νύχια (τόσο που όταν ήταν να γίνω νυφούλα πήγα σε ειδικό να ρωτήσω κόστος ολικής αποτρίχωσης (χαρακτηριστικά του είπα: μόνο τα μαλλιά, τα φρύδια και το επίμαχο σημείο θέλω να κρατήσω!!) αλλά είναι ασύμφορο και χωρίς μόνιμα αποτελέσματα... Τελικά αρκέστηκα στα κλασικά, ξύρισμα ποδιών, κερί στο μπουστάκι και για πρώτη φορά, με θάρρος (!!!) χαλάουα στα χέρια...
Στην εγκυμοσύνη η κοιλιά δεν ήταν για χάδια... με τέτοια τρίχα!! ούτε για βαζελίνη ή baby oil που έβαζα για να μη κάνω ραγάδες, δυστυχώς τις έχω ακόμη, η γραμμή τώρα άρχισε να σβήνει.... και κονόμισα και μια τρίχα στο πιγούνι!! Τουλάχιστον δεν έκανα ραγάδες ούτε στο στήθος ούτε στην κοιλιά...

Ρε τι τραβάμε οι γυναίκες :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: και τι βλέπουν οι άντρες μας :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

xrysalis
09-01-08, 10:35
Ξέχασα να σας πώ πως όσο ήμουν έγκυος μειώθηκε η τριχοφυία στα ποδια μου :shock: :shock: :shock:, λέτε γι' αυτό να συγκεντρώθηκαν αλλού;;;;;

και το άλλο θέμα με τις τρίχες είναι πως τώρα με το θηλασμό μαδάω τρελά.... τί κι αν κουρεύτηκα για να δυναμώσουν!!!!

Tania
09-01-08, 13:41
Εγώ που είμαι σαν τον Σημίτη, πριν καν μείνω έγκυος, πως θα γίνω; :shock: :shock: :shock:

TZOYTZA
09-01-08, 13:44
Εγώ που είμαι σαν τον Σημίτη, πριν καν μείνω έγκυος, πως θα γίνω; :shock: :shock: :shock:

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: ΚΑΛΟ!!!!!!!!!!!!

fenia
12-01-08, 14:49
Τώρα άμα σας πω ότι εγω την έβγαλα την κρεατοελιά απο κάτω μου??? Μα τόσο άτυχη πια? Ρε κορίτσια, πως θα με ξυρίσουν πριν τον τοκετό? Θα προσέξουν ή θα έχουμε άλλα?

sunsun
15-01-08, 19:13
Κι εγώ μία εκεί κάτω είχα από πριν και νομίζω μεγάλωσε... Αφού σκέφτομαι στον τοκετο να τους πώ να μου την αφαιρέσουν. Λέτε να γελάσουν;;;

xazomama
16-01-08, 11:06
Ξέχασα να σας πώ πως όσο ήμουν έγκυος μειώθηκε η τριχοφυία στα ποδια μου :shock: :shock: :shock:, λέτε γι' αυτό να συγκεντρώθηκαν αλλού;;;;;

:lol: :lol: :lol: :lol:

SOULA33
26-05-08, 12:14
Επαναφέρω το θέμα γιατί έχω αγχωθεί.
Η κρεατοελιά που είχα στην βάση του λαιμού μου έγινε τεράστια και είναι σε τέτοιο σημείο που και τα μαλλία μου ακουμπάνε όσο και αν τα μαζευω και τα ρούχα την ερεθίζουν.
Φοβάμαι και λέεω να πάω σε δερματολόγο αλλα έτσι και αλλιως τι θα μου κάνει.
Αφού ότι και να εχω πρέπει να περιμένω να γεννήσω.
δεν ξέρω αν είναι από την εγκυμοσύνη ή συμβαίνει κάτι άλλο και θα σκάσω.
Αμαν πια δεν φτάνουν όλα όσα εχω ηρθε και αυτο

gerakina
26-05-08, 13:59
Κοίταξε οι κρεατοελιές αλλάζουν κι αυτές κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης.
Έχω στην πλάτη και γίνανε λίγο πιο μεγάλες.
Δεν μπορείς να κάνεις την επέμβαση αφαίρεσή τους τώρα αλλά για να σου φύγει και μόνο το άγχος,πήγαινε σε ένα δερματολόγο.Έτσι για να μην το σκέφτεσαι και προβληματίζεσαι.
Προσωπικά τις αγνοώ αυτή την περίοδο και θα τις παρακολουθήσω μετά την γέννα.
Έχω ήδη αφαιρέσει μία που είχα μπροστά λίγο πιο πάνω από το στήθος (πριν2 χρόνια) και γενικά πιστεύω οτι είναι η καλύτερη και πιο ασφαλής λύση,αν φυσικά υπάρχουν ενδείξεις.(αλλαγή στο σχήμα ή στο χρώμα ή στο μέγεθος,αν ματώνουν,αν βγάζουν μικρούς περιφερικούς σπίλους κλπ)

anti1980
26-05-08, 19:14
Κι εγώ μία εκεί κάτω είχα από πριν και νομίζω μεγάλωσε... Αφού σκέφτομαι στον τοκετο να τους πώ να μου την αφαιρέσουν. Λέτε να γελάσουν;;;

Έχω και εγώ από κάτω μια ελιά και τόσο καιρό αναρωτιέμαι γιατί αυτή η ελιά έχει γίνει τόσο μεγάλη!;!;
Άμα τη δει το μωρό μου καθώς θα βγαίνει, θα φοβηθεί και θα ξαναμπεί μέσα…
Και σκεφτόμουν και εγώ ακριβώς το ίδιο να πω στους γιατρούς… αλλά θα με πάρουν με τις πέτρες….χεχε…

xrysalis
29-05-08, 10:56
Έχω και εγώ από κάτω μια ελιά...
Άμα τη δει το μωρό μου καθώς θα βγαίνει, θα φοβηθεί και θα ξαναμπεί μέσα? :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

nen
21-06-08, 19:29
και γω ξαφνικα γεμισα μικρες ελιτσες στο λαιμο, και καποιες αλλες που ειχα στο σωμα μου εγιναν πιο εντονες.Ψιλοφρικαρα στην αρχη, αλλα τελικα μου ειπαν οτι ειναι ορμονικο και φυσιολογικο στην εγκυμοσυνη... τριχες δεν εχω πολλες ευτυχως, αλλα ο αφαλος εχει γινει ψιλομπλιαχ... τελος παντων, ας ευχαριστουμε το Θεο που δε μας φυτρωνει και δευτερη μυτη στην εγκυμοσυνη.. αν και παλι θα λεγαμε "δε πειραζει, αρκει να πανε ολα καλα με το μωρο"...

evangelia
21-06-08, 22:09
ΠΟΛΛΕΣ ΕΛΙΕΣ!!!!!!ΤΙ ΠΡΑΓΜΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟ!!ΚΥΤΑΡΙΤΙΔΑ, ΚΙΡΣΟΙ ΚΑΙ ΕΛΙΕΣ!!ΟΥΦ.ΚΑΙ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΜΟΝΟ 4 ΚΙΛΑ.ΠΟΥ ΝΑ ΕΠΑΙΡΝΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ :shock: :shock: ΑΧ, ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΟΡΜΟΝΕΣ.

xrysalis
23-06-08, 12:59
ας ευχαριστουμε το Θεο που δε μας φυτρωνει και δευτερη μυτη στην εγκυμοσυνη.. αν και παλι θα λεγαμε "δε πειραζει, αρκει να πανε ολα καλα με το μωρο"... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

sunsun
23-06-08, 17:30

Δεν γέλασαν και πληρώθηκαν κανονικότατα. Μια χαρά

ROARY
24-06-08, 13:53
Εγώ έχω κάποιες ελιές στην κοιλιά απ' όταν γεννήθηκα που ήταν καφέ και μεγαλούτσικες όμως ήταν "ένα με το δέρμα". Στην υφή δηλαδή δεν καταλαβαινες ότι υπάρχουν ελιές. Στο 2ο τρίμηνο άρχισαν να σκουραίνουν και πετάχτηκαν, δηλαδή έγιναν "ανάγλυφες"!! Όχι εντυπωσιακή διαφορά, όμως εγώ που τις ήξερα το καταλαβαίνω!

Επίσης μου φύτρωσε μια κρεατοελιά στο χρώμα του δέρματος κάτω απ' το δεξί στήθος, στη γραμμή του σουτιέν. Αυτή μέχρι να γεννήσω μεγάλωνε και μετά παρέμεινε στάσιμη. Ήταν όμως πολύ ενοχλητική αφού την πίεζε η μπανέλα και φοβόμουν μην κοπεί! Βρήκα λύση να την καλύπτω με χάνσαπλαστ και έκλεισα ραντεβού στο Συγγρού για να μου τη βγάλουν. Πήγα που λέτε, ξαπλώνω στο κρεββάτι, πάει να μου κάνει τοπική αναισθησία, της λέω ότι είμαι αλλεργική στην ξυλοκαϊνη και τι μου λέει; "Δεν έχουμε αντιαλλεργικά αναισθητικά στο νοσοκομείο, έχουμε μόνο ξυλοκαϊνη"!!! Τι να κάνω κι εγώ η άμοιρη! Να κλείσω νέο ραντεβού για μετά από 2 μήνες και να τους πήγαινα εγώ το αναισθητικό;; Λέω, εδώ ολόκληρο παιδί μου έβγαλαν, εκεί θα κολλήσουμε; Κι έκατσα χωρίς νάρκωση!! Μου την έκοψε, μου την καυστηρίασε, τα είδα όλα!! Αλλά πάει κι αυτό... πέρασε!!

xrysalis
24-06-08, 14:41
έκατσα χωρίς νάρκωση!! Μου την έκοψε, μου την καυστηρίασε, τα είδα όλα!! Αλλά πάει κι αυτό... πέρασε!!καλέεεεεεεε... με ανατρίχιασες!! φτού σου κοπέλα μου, θηρ'ιο είσαι!
κι έλεγα πως εγώ είμαι σκυλί στον πόνο!!!!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

nen
24-06-08, 15:08
αααααααααααααααααααααααααααααααα :shock: :shock: :shock: :? :?
τι ειπες τωρα?????????? χωρις αναισθητικο??????
και γω παντως εχω εκ γεννετης μια ελια κατω απο το στηθος στη γραμμη του σουτιεν, που εχει γινει πιο εντονη τωρα λογω εγκυμοσυνης... βαζω και γω συνηθως χανζαπλαστ για να μην ταλαιπωρειται απο το σουτιεν... λες να την αφαιρεσω??? ειναι επικυνδινο αραγε να πειραζεις ελιες?

Lilly
24-06-08, 15:14
Αν οι ελιές έχουν γίνει μεγάλες και τρίβονται στα ρούχα, πρέπει να αφαιρούνται γιατί δεν πρέπει να ερεθίζονται καθόλου. Μπορεί να μεταλλαχθούν και να γίνουν κακοήθεις.
Και χειροτερεύουν πολύ με την έκθεση στον ήλιο...

fistikaki
09-08-08, 19:34
kai ego exo proseksei oti ebgala polles mikres elitses ston laimou mou kai merikes einai skoures...alla den to eixa sundesei me thn egkumosunh....tha rotiso aurio ton giatro mou kai tha sas po....

κι εγω.πολλες ελιες σ αυτο το σημειο

mariantinos
09-08-08, 22:04
Α...KOPITΣIA KI EMENA Ο ΛΑΙΜΌΣ MOY ΓΈΜΙΣΕ ΜΙΚΡΈΣ ΚΡΈΑTOΕΛΙΈΣ!Κ EKTOΣ AYTOY ΣKOYPINE TO ΔΈΡΜΑ Σ ΕΚΕΊΝΟ TO ΣHMEIO Κ EINAI ΣAN NA EXΩ NA ΠΛΥΘΩ 1 XPONO!ΠOY KANΩ Η KAHMENH 3-4 NTOYZ THN MEPA.EΠIΣHΣ EBΓAΛA Κ ΠANΩ ΣTIΣ ΘΗΛΈΣ!Κ EIXA ΑΝΗΣΥΧΉΣΕΙ ΠOΛY ΓIA OΛA AYTA!MOY EΦYΓE ENA AΓXOΣ TΩPA...EΛΠIZΩ NA ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΟΎΝ META THN EΓKYMOΣYNH.OI ΘΗΛΈΣ ΘA ΠΑΡΑΜΕΊΝΟΥΝ ETΣI ΣΚΟΥΡΌΧΡΏΜEΣ;

kalamaraki
10-08-08, 03:46

Δεν γέλασαν και πληρώθηκαν κανονικότατα. Μια χαρά

Και εγω είχα μια κατω που είχε εκφυλιστεί και τους ζήτησα μαζί με την καισαρική να την αφαιρέσουν, την έκοψαν αφού τελείωσαν με την καισαρική μου και την έστειλαν για βιοψία και πληρώθηκαν κανονικότατα για την βιοψία!!

zouzounel
11-08-08, 12:51
Αυτές τις μικρές κρεατοελίτσες στο χρώμα του δέρματος μην τις φοβάστε. Είχα κάμποσες πριν μερικά χρόνια και πήγα στο δερματολόγο και μου τις αφαίρεσε με πολύ συνοπτικές διαδικασίες (απλά τους έριξε ένα σπρέι και έπεσαν μετά από 5-6 μέρες :D Για την ακρίβεια το σπρέυ ήταν υγρό άζωτο, το οποίο παγώνει την κρεατοελιά -θήλωμα λεγεται για την ακρίβεια- και λόγω μη οξυγόνωσης αυτή μαραίνεται και πέφτει). Μαλιστα με είχε ρωτήσει τότε αν ήμουν έγκυος, γιατί αυτά εμφανίζονται κυρίως κατά την εγκυμοσύνη. Είναι όμως ακίνδυνα (δεν είναι κρεατοελιές σαν τις άλλες, είναι απλά προεξοχές του δέρματος) και μπορεί και να πέσουν μόνες τους. Αν οχι, ειναι πολύ ευκολο να αφαιρεθούν.

Aquarius
12-08-08, 14:27
Είναι και αυτό μια συνέπεια της εγκυμοσύνης. Μην ανησυχείς. Εμένα κάποιες ελιές μου έγινα πιο έντονες και έβγαλά μικρές κρεατοελίτσες ιδιαίτερα στο λαιμό.

Καλή συνέχεια... Απόλαυσε την εγκυμοσύνη σου! :)

GEORGIA LOGO
30-07-10, 10:46
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ..
Εχω μια απορια σχετικα με την εγκυμοσυνη , που ολα καλα και αγια ειναι παναγιτσα μου με την δικη μου , ευτυχως αλλα τι γινεται με τις ελιες????
Εχω γεμισει λεμε στο λαιμο μου, στο στηθος μου , στην κοιλια μου , παντου και αυτες που ηδη ειχα εχουν γιγαντωθει....
Εσεις εχετε ?? Βγαλατε καινουριες?? Θα φυγουν οταν με το καλο ερθει ο μπεμπουλης μου..???

ΦΙΛΙΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΑ ΜΩΡΑ ΜΑΣ...

esperanza
30-07-10, 10:50
Καλημέρα,

κι εγώ γέμισα τέτοιες ελίτσες. Είχα λίγες από πριν και τώρα γέμισα εκεί που λες κ εσύ.

Πήγα σε δερματολόγο γιατί είχα ανησυχήσει κ μου είπε να μην ανησυχώ γιατί είναι απλά ινώματα που βρίσκονται σε έξαρση λόγω εγκυμοσύνης και ότι μετά τη γέννα μπορώ να πάω να μου τα καυτηριάσει.
Οπότε χαλάρωσε, και σε ενημερωτικά φυλλάδια που διάβασα τα ίδια έλεγαν. Ότι είναι νορμαλ σύμπτωμα εγκυμοσύνης.

Με το καλό τα μωράκια μας..:lol:

GEORGIA LOGO
30-07-10, 11:07
Ευχαριστω καλη μου esperanza, εγω δεν εχω παει σε δερματολογο αλλα ειμαι σιγουρη οτι θα μου πει τα ιδια...
Η αληθεια ειναι οι ελιες σε συνδυασμο με τη φαγουρα στην κοιλια ειναι οτι χειροτερο αφου ματωνουν κιολας.... αλλα τι να κανουμε υπομονη. Σε ποια εβδομαδα εισαι πλησιαζεις???

kit_katerina
30-07-10, 11:53
Ναι, ναι τα ιδια κι εγω και στην 1η και στη 2η εγκυμοσυνη. Και εχω απο τη φυση μου πολλες ελιες οποτε φανταζεστε τι εχει γινει. Λιοστασι!!

panan
30-07-10, 22:16
κι εγω εχω βγαλει μικρες ελιτσες οι οποιες ειναι στο χρωμα του δερματος αλλα καποιες ειναι πιο κρεατομενες.στον λαιμο κια κατω απο τις μασχαλες.και καποιες ελιες που ειχα στην κοιλια και πλατη εχουν μεγαλωσει.θελω αν πιστευω οτι μετα θα φυγουν.οπως λενε και για τις παναδες.esperanza τι κανιες κοπελα μου?σε χασαμε.ολα καλα.?με το καλο το μωρακι σου.

katinaki
23-09-10, 17:48
Κορίτσια Καλησπέρα,
Εχω μια ανησυχια και θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει συμβεί σε καμιά απο εσάς. Στην εγκυμοσύνη αυξήθηκαν γενικά οι ελιές που είχα στο σώμα και κάποιες μεγάλωσαν λίγο αλλά θεωρώ τόσο καιρό πως είναι λόγω των ορμονών της εγκυμοσύνης όπως γινονται σκούρες και οι θηλες.
Είχα μια ελιά στο στήθος στο πλάι μεγαλούτσικη αλλά ήταν επίπεδη δεν ήταν προεξέχουσα δλδ σαν χρωματισμός. Κατά το 2ο τρίμηνο αυτή μεγάλωσε και άλλο και έγινε ανάγλυφη. Δεν έδωσα κάποια σημασία αν και δεν ήταν συμπαγείς δλδ ήταν σαν κομματάκια κομματάκια (συγνώμη αν γίνομαι αηδιαστική). Τον τελευταίο μήνα όμως έχω παρατηρήσει οτι κάνει κατι μαυραδάκια σε κάποια σημεία σαν κακαδάκια και πέφτουν Δλδ μαδάει...Είναι λογικό να είναι σε τριβή με το σουτιέν αλλά σήμερα παρατήρησα οτι ένα κοματάκι μάλον λόγω ξεντύματος μάτωσε...μετά αυτό θα γίνει κακαδάκι και θα πέσει. Εχω ανυσηχίσει λίγο δεν έχω ξαναδει τέτοιο πράγμα..Βεβαια δεν πονάει καθόλου αλλά ειιναι νορμάλ αυτό?

esperanza
23-09-10, 18:16
Katinaki μην ανησυχείς,
κι εγώ γέμισα τέτοιες ελίτσες που περιγράφεις. Πήγα στη δερματολόγο κ μου είπε ότι είναι νορμάλ λόγω εγκυμοσύνης. Ονομάζονται ινώματα και ότι μετά τη γέννα μπορώ να παω να μου τα καυτηριάσει.
Χαλάρωσε λοιπόν και με το καλό...

katinaki
23-09-10, 18:25
και μαδούσαν??είναι καφέ όχι στο χρώμα του δέρματος. Αχχ με ανακούφησες λίγο γιατι ψιλοανχώθηκα λίγο..

esperanza
23-09-10, 18:39
Ναι βρε εννοείται καφέ, είναι σαν μικρούλες κρεατοελιές. Και αρκετά από αυτά έχουν ματώσει γιατί βρίσκονται τα περισσότερα κάτω από το στήθος και τρίβονται με το σουτιέν. Μην ανησυχείς!!

ΙΩΑΝΝΑ_30
23-09-10, 19:45
Και γω παρατηρησα τετοιες ελιτσες πολυ ανοιχτοχρωμες στο λαιμο και πιο σκουρες στις θηλες. Για να τις βγαζουμε ολες σχεδον οι εγκυμονουσες μαλλον δεν υπαρχει λογος ανησυχιας. Το καλο θα ειναι να φυγουν μετα βεβαια γιατι εχω ηδη αρκετες ελιες:p

katinaki
23-09-10, 21:05
Τι να πω μακάρι..Βέβαια εμένα δεν έιναι είναι ελίτσα είναι ελιά μεγάλη. Συγνώμη αν γίνομαι κουραστική βρε κορίτσια αλλά και εσας μαδάνε? Κάνουν κακαδάκια και πεφτουν? Η απλά έχετε βγάλει κάποιες ελιές?

mariahn
23-09-10, 21:45
Τι να πω μακάρι..Βέβαια εμένα δεν έιναι είναι ελίτσα είναι ελιά μεγάλη. Συγνώμη αν γίνομαι κουραστική βρε κορίτσια αλλά και εσας μαδάνε? Κάνουν κακαδάκια και πεφτουν? Η απλά έχετε βγάλει κάποιες ελιές?

Προσωπικά επειδή έχω πάαααααρα πολλές ελιές μικρές και μεγάλες τα έχω παίξει κανονικά με την εγκυμοσύνη. Άλλες όπως λες κοκκινίζουν, άλλες κάνουν κακαδάκια και πέφτουν, άλλες έχουν σκουρύνει, άλλες από επιδερμικές έχουν γίνει ανάγλυφες και έχω βγάλει και κάποιες καινούργιες :roll:. Πήγα στην δερματολόγο και μου είπε οτι είναι φυσιολογικά όλα αυτα, να τις παρακολουθώ μόνη μου και να πάω για χαρτογράφηση ώστε να τις παρακολουθήσουμε καλύτερα μετά την εγκυμοσύνη αλλά ο γυναικολόγος μου λέει να μην μπλέξω τώρα με κάτι τέτοιο και να αποφύγω να μπώ σε νοσοκομείο. Οπότε απλά τις παρακολουθώ και προσπαθώ όσες είναι κοντά στο σουτιέν να τις προσέχω ιδιαίτερα να μην ματώσουν ή πληγωθούν γιατί σημειωτέον οι περισσότερες κρέμες που είναι για τις πληγωμένες ελιές είναι ακατάλληλες για την περίοδο της εγκυμοσύνης.

Marigoula
26-09-10, 21:19
Προσωπικά επειδή έχω πάαααααρα πολλές ελιές μικρές και μεγάλες τα έχω παίξει κανονικά με την εγκυμοσύνη. Άλλες όπως λες κοκκινίζουν, άλλες κάνουν κακαδάκια και πέφτουν, άλλες έχουν σκουρύνει, άλλες από επιδερμικές έχουν γίνει ανάγλυφες και έχω βγάλει και κάποιες καινούργιες :roll:. Πήγα στην δερματολόγο και μου είπε οτι είναι φυσιολογικά όλα αυτα, να τις παρακολουθώ μόνη μου και να πάω για χαρτογράφηση ώστε να τις παρακολουθήσουμε καλύτερα μετά την εγκυμοσύνη αλλά ο γυναικολόγος μου λέει να μην μπλέξω τώρα με κάτι τέτοιο και να αποφύγω να μπώ σε νοσοκομείο. Οπότε απλά τις παρακολουθώ και προσπαθώ όσες είναι κοντά στο σουτιέν να τις προσέχω ιδιαίτερα να μην ματώσουν ή πληγωθούν γιατί σημειωτέον οι περισσότερες κρέμες που είναι για τις πληγωμένες ελιές είναι ακατάλληλες για την περίοδο της εγκυμοσύνης.

Τι ακριβώς είναι η χαρτογραφηση που λες; Ξερεις πώς γίνεται και πόσο κοστίζει; Είναι κάτι απλό δηλ. ή ολόκληρη ιστορία; Κι εγώ έβγαλα πολλές νεες ελίτσες στην εγκυμοσύνη κυρίως κόκκινες διαφορα ν8μεγέθη κυρίως κάτω από το λαιμό και στην κοιλιά οι οποίες δεν έχουν φύγει ακόμα (20 μήνες μετά). Δεν ρώτησα ποτέ το γυναικολόγο για αυτές ούτε το έχω ψάξει αλλα θέλω καποια στιγμή. Επίσης έχω ακόματα λεγόμενα red spots τα οποία είναι μικρά κόκκινα -όχι ελιές- πολλά μαζί αλλά αυτό δεν είναι ιατρικό αλλα αισθητικό πρόβλημα

pocoyo
26-09-10, 21:26
και εγω εβγαλα πολλες μικρες αχρωμες κρεαστοελιες πανω στις βλεφαριδες στην δεξια στον μεγαλο μου και στην αριστερη στον μικρο μου και τις 2 φορες μετα την εγκυμοσυνη πηγα στο δερματολογο και με καυτηριαση τις αφαιρεσα και δεν ξαναβγηκαν απο τοτε....αν θυμαμαι καλα ειπε οτι ηταν θηλωματα η καπως ετσι.........

atyo
18-08-11, 15:48
Αχ βρε κοριτσια για πειτε μου κι εσεις...
Μολις μπηκα στον 5ο μηνα και παρατηρησα οτι στις θηλές μου σχηματιστηκαν καποιου ειδους κρεατοελιες καπως "πλακουτσερές" πλατιες και σκουρες.. Δεν ειχα τετοιο θεμα εγω.. και γενικα με κρεατοελιες ποτε πριν..
Επισης στο λαιμο μου δεξια εχουν δημιουργηθει μικρες στο χρωμα του δερματος ομως οχι σκουρες οπως οι αλλες... Τι να κανω? Να παω σε δερματολογο, να ρωτησω τη γυναικολογο μου αν ειναι απο την εγκυμοσυνη?
Εχει συμβει σε καμια αλλη παρομοιο περιστατικο?

Ev
18-08-11, 16:02
http://www.babyonline.gr/egkymosyni/ygeia/allages-dermatos-egkymosyni

Αλλαγές του δέρματος κατα την εγκυμοσύνη

1) Υπερμελάγχρωση
• Το δέρμα γίνεται πιο σκούρο στις θηλές, στη μέση γραμμή της κοιλιάς, στα μικρά χείλη και σε σημεία τριβής
• Μέλασμα- καφέ κηλίδες στο πρόσωπο
• Αλλαγή χρώματος των σπίλων (ελιές). Κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης οι μελαγχρωματικοί σπίλοι γίνονται πιο σκούροι
• Εφελίδες (φακίδες) γίνονται πιο σκούρες.

καλυτερα ομως να ρωτησεις τη γυναικολογο σου για πιο ακριβεστερη απαντηση φυσικα!

atyo
18-08-11, 16:21
Ευχαριστω Ev μου, τα εχω διαβασει αυτα, αλλα εγω δεν ειχα πριν κρεατοελιες και τωρα εβγαλα γι αυτο μου κανε εντυπωση κ ρωτησα..
Καποια που δεν ειχε κ εβγαλε στην εγκυμοσυνη?
Της φυγανε μετα?

Eva333
07-11-11, 10:52
Αχ βρε κοριτσια για πειτε μου κι εσεις...
Μολις μπηκα στον 5ο μηνα και παρατηρησα οτι στις θηλές μου σχηματιστηκαν καποιου ειδους κρεατοελιες καπως "πλακουτσερές" πλατιες και σκουρες.. Δεν ειχα τετοιο θεμα εγω.. και γενικα με κρεατοελιες ποτε πριν..
Επισης στο λαιμο μου δεξια εχουν δημιουργηθει μικρες στο χρωμα του δερματος ομως οχι σκουρες οπως οι αλλες... Τι να κανω? Να παω σε δερματολογο, να ρωτησω τη γυναικολογο μου αν ειναι απο την εγκυμοσυνη?
Εχει συμβει σε καμια αλλη παρομοιο περιστατικο?

Ακριβώς το ίδιο εχω πάθει κι εγω και εχω τρελαθεί! Αλλα μάλλον απότι διαβάζω φυσιολογικό θα είναι!! atyo πως ειναι τωρα οι κρεατοελιες σου εχουν χειροτερέψει?? Εχει τυχει σε καμμια αλλη μικρες κρεατοελιτσες πανω στη θηλη?

ξενια1985
15-08-13, 14:55
βρε κοριτσια μου ειμαι να σκασω!μεσα σε ολο το αγχος της εγκυμοσυνης τωρα ποναω κιολας και ανησυχω για κατι εποπλεον.απο οταν θυμαμαι τον εαυτο μου εχω μια κρεατοελιτσα λιγο πιο διπλα απο τον αφαλο που δεν με ενοχλησε ποτε.ελα ομως που ξαφνικα απο χθες(ειμαι 25+5)αρχισε να ποναει,να μην μπορει να ακουμπησει τιποτα πανω,να μην μπορω να γυρισω πλευρο στο κρεβατι αλλα ακομη κι οταν περπαταω μαλλον επειδη εχει τεζαρει η κοιλια παλι με ενοχλει.τι να κανω δεν ξερω ειναι ενας λεπτος διαπεραστικος πονος ποτε σαν τσιμπια ποτε σαν βελονια με πιανει τρελα τι θα κανω μεχρι να γεννησω;κι αν χειροτερεψει;τωρα δεν διακινδυνευω να τη βγαλω.για πειτε μου ξερετε αν κανει να βαλω χανζαπλαστ η δεν θα παιρνει αερα και δεν κανει.κατι αλλο βοηθαει;περιμενω απαντηση σας!

Victori@
19-08-13, 14:09
βρε κοριτσια μου ειμαι να σκασω!μεσα σε ολο το αγχος της εγκυμοσυνης τωρα ποναω κιολας και ανησυχω για κατι εποπλεον.απο οταν θυμαμαι τον εαυτο μου εχω μια κρεατοελιτσα λιγο πιο διπλα απο τον αφαλο που δεν με ενοχλησε ποτε.ελα ομως που ξαφνικα απο χθες(ειμαι 25+5)αρχισε να ποναει,να μην μπορει να ακουμπησει τιποτα πανω,να μην μπορω να γυρισω πλευρο στο κρεβατι αλλα ακομη κι οταν περπαταω μαλλον επειδη εχει τεζαρει η κοιλια παλι με ενοχλει.τι να κανω δεν ξερω ειναι ενας λεπτος διαπεραστικος πονος ποτε σαν τσιμπια ποτε σαν βελονια με πιανει τρελα τι θα κανω μεχρι να γεννησω;κι αν χειροτερεψει;τωρα δεν διακινδυνευω να τη βγαλω.για πειτε μου ξερετε αν κανει να βαλω χανζαπλαστ η δεν θα παιρνει αερα και δεν κανει.κατι αλλο βοηθαει;περιμενω απαντηση σας!

Χα χα εγώ την έχω μέσα στον αφαλό μου και τώρα που τσιτώνει η κοιλιά φαίνεται πολύ!!!(είμαι 25+2) Είσαι σίγουρη ότι αυτές οι τσιμπιές είναι από την ελίτσα? Γιατί νιώθω κι εγώ κάποιες τσιμπιές σε διάφορα σημεία της κοιλιάς και η γιατρός μου είπε ότι είναι από τη στάση του σώματος. Πράγματι αν αλλάξω στάση μου φεύγουν αμέσως.