PDA

Επιστροφή στο Forum : αλλεργια σε μωρο που θηλάζει

Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 [19] 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29

valeri
08-07-11, 16:28
valeri, αυτό περί γαστρεντερολόγων με είχε προβληματίσει και την άλλη φορά που το έγραψες.
Ο λόγος που τα πεπτικά ένζυμα έφεραν βελτίωση σε κάποιες περιπτώσεις είναι ότι έγινε καλύτερη χώνεψη, οπότε δεν πέρασαν αλλεργιογόνες πρωτεΐνες (ή πέρασαν λιγότερες) στην κυκλοφορία και από εκεί στο γάλα, έτσι δεν είναι;
Και αν κάποια τρόφιμα μερικές φορές ή πάντα προκαλούν και σε μας τις ίδιες και στα μωρά μας συμπτώματα λόγω δικής μας κακής πέψης, τότε κάποιο περαστικό ή χρόνιο πρόβλημα υπάρχει στο πεπτικό, γιατί το πρόβλημα δεν είναι στην τροφή. Άρα, ένας καλός γαστρεντερολόγος θα ήταν αρμόδιος να το λύσει, έτσι δεν είναι;
Με το σκεπτικό πάντα ότι η μεγαλύτερη δράση του ανοσοποιητικού επιτελείται στα έντερα, οπότε οποιαδήποτε παθολογική κατάσταση, μικρή ή μεγάλη, επηρεάζει όλο μας το σύστημα, οπότε και το θηλασμό.
πραγματι η λυση ειναι να παμε σε παιδογαστρεντερολογο αφου το προβλημα εμφανιζεται με πεπτικα συμπτωματα,ομως ξαναλεω απο την δικη μου εμπειρια, παρατηρησα οτι οι παιδογαστρεντερολογοι απλα αποκλειουν παρα πολλες τροφες χωρις να γνωριζουν τους μηχανισμους που προκαλουν την αλλεργια
κατ'εμε χρειαεζεται ενας παιδογαστρεντερολογος που ομως να εχει γνωσεις και αλλεργιολογου
δεν ειναι δυνατον να αποκλειεις τοσες τροφες χωρις να προτεινεις εναλλακτικα φαγητα που θα αναπληρωσουν τα θρεπτικα συστατικα που χρειαζεται μια θηλαζουσα και ενα αλλεργικο παιδι που δεν θηλαζει,εαν η γαστρεντερολογος δεν μπορει να το κανει τοτε η ιδια πρεπει να συμβουλευσει καποιον διατροφολογο που να ασχολειται με τις τροφικες δυσανεξιες-αλλεργιες ,αν και πιστευω οτι ειναι υποχρεωμενη να τα ξερει ιδια,πρεπει να ξερει πως επιρεαζει η καθε τροφη το εντερο και σε ποιες συνθηκες μπορει να μειωθει η αλλεργιογονικοτητα της τροφης(π.χ βρασιμο) ωστε να μην αποκλειστει εντελως ,δεν ειναι δυνατον ενα ατομο να επηρεαζεται στα καλα καθουμενα απο 20 τροφες χωρις να εχει καποιο αλλο προβλημα περαν της αλλεργιας,που το προβλημα αυτο μπορει να ειναι κατι πολυ απλο η και πολυπλοκο
βεβαια σε περιπτωση των μωρων που θηλαζουν ειναι συνηθως απλο,για να μην σας τρομαξω το λεω
αρα εαν καποιος αποφασισει να παει σε παιδογαστρεντερολογο πρεπει να βρει καποιον που να ξερει απεξω και ανακατοτα την επιρροη της τροφης στην λειτουργια του εντερου και τους μηχανισμους με τους οποιους μια τροφη προκαλει την αλλεργια,και να προτεινει καποια βοηθητικα μεσα για να βελτιωσει το εντερο, ακομη και του μωρου (σε καποιες χωρες ακομη και σε μωρα προτεινονται προβιοτικα μετα απο εξετασεις βεβαια,μεχρι να αρχισει να ωριμαζει το ανοσοποιητικο του) οπως τα προβιοτικα ,τα πεπτικα ενζυμα και η ιδια η τροφη ,ο Ιπποκρατης δεν ελεγε οτι η τροφη ειναι φαρμακο?
φυσικα δεν αναιρω ολους τους παιδογαστρεντερολογους

amaretto πολύ ενδιαφέρον αυτό που λες (και συνδέεται και άμεσα με τη συζήτηση για την καντιντίαση που προηγήθηκε).

Όμως και πάλι ο γαστρεντερολόγος θα πρέπει να ξέρει από βέσπα (θηλασμό αλλά και τις πιο εναλλακτικές- ολιστικές προσεγγίσεις στο θέμα). Πού βρίσκουμε τέτοιους; Και όποια βρήκε ας τον βγάλει μια φωτοτυπία και για τις υπόλοιπες...
συμφωνω

valeri
08-07-11, 16:50
αχ μη μου το λες αυτό! έχω ρίξει πολύ κλάμα αλλά δεν μπορώ να γυρίσω το χρόνο πίσω στο μαιευτήριο κ να μην αφήσω το μωρό από δίπλα μου. Βεβαια η ταμπελα με το ονομά του έγραφε "ΜΗΤΡΙΚΟΣ ΘΗΛΑΣΜΟΣ" αλλά ... Μέχρι κ καταγγελία έχω σκεφτεί να κάνω αλλά πως να τα βάλεις με τους λύκους? Θέλω να το ξέρουν κ άλλες μανούλες να μην την πατήσουν!
κοιτα δεν ειναι σιγουρο οτι αυτο φταιει αποκλειστικα για την εκδηλωση της αλλεργιας
συνηθως αναφερουμε τους πιθανους παραγοντες που μπορει να πειροδοτισουν μια κατασταση
τα κενα στο συστημα υγειας ειναι μεγαλα ,και αυτο που ανεφερες καποια στιγμη (νομιζω εσυ ησουν)το γιατι δεν περνουν ιστορικο απο τους γονεις πριν η στη διαρκεια της εγκυμοσινης ειναι εξισου σοβαρο

Να ρωτήσω κ κάτι τις "βετεράνους":razz:

Εγω έχω παρατητρήσει το μεγάλο πρόβλημα να το έχει συγκεκριμένα στο γάλα...δηλαδή πχ όταν έτρωγε γιαουρτάκι ή τυράκι δεν είχε τοσο εμφανές πρόβλημα όσο με το γάλα...επίσης πολύ μεγαλύτερο πρόβλημα σε 2 συγκεκριμένες μάρκες...

Μπορεί να ισχύει κάτι τ'ετοιο??
φυσικα και μπορει
το τυρακι και πολυ περισσοτερο το γιαουρτι μπορει να εχουν λιγοτερες αλλεργιογονες πρωτεινες σε σχεση με το γαλα, αφου προηγηθηκε καποια επεξεργασια για να γινουν ,στην διαρκεια της οποιας εχουν διασπαστει η εχουν απομακρυνθει οι πρωτεινες
βεβαια εξαρταται και σε ποια απο τις πρωτεινες ειναι αλλεργικος καποιος ,γιατι ορισμενες απο αυτες ,π.χ η καζεινη δεν αλλαζει ο'τι κιαν της κανεις:mad::mad:

και για να πω λιγο και για τους αλλεργιολογους οτι και εκει θελει ψαξιμο
μην βασιζεσται σε τιτλους

Katerinoula23
08-07-11, 16:59
κοιτα δεν ειναι σιγουρο οτι αυτο φταιει αποκλειστικα για την εκδηλωση της αλλεργιας
συνηθως αναφερουμε τους πιθανους παραγοντες που μπορει να πειροδοτισουν μια κατασταση
τα κενα στο συστημα υγειας ειναι μεγαλα ,και αυτο που ανεφερες καποια στιγμη (νομιζω εσυ ησουν)το γιατι δεν περνουν ιστορικο απο τους γονεις πριν η στη διαρκεια της εγκυμοσινης ειναι εξισου σοβαρο

φυσικα και μπορει
το τυρακι και πολυ περισσοτερο το γιαουρτι μπορει να εχουν λιγοτερες αλλεργιογονες πρωτεινες σε σχεση με το γαλα, αφου προηγηθηκε καποια επεξεργασια για να γινουν ,στην διαρκεια της οποιας εχουν διασπαστει η εχουν απομακρυνθει οι πρωτεινες
βεβαια εξαρταται και σε ποια απο τις πρωτεινες ειναι αλλεργικος καποιος ,γιατι ορισμενες απο αυτες ,π.χ η καζεινη δεν αλλαζει ο'τι κιαν της κανεις:mad::mad:

και για να πω λιγο και για τους αλλεργιολογους οτι και εκει θελει ψαξιμο
μην βασιζεσται σε τιτλους

Η παιδογαστρεντερολογος μας παρέπεμψε στη Συριγου... Είναι καλή;;; Γενικά έχω διαβάσει καλά λόγια στο forum αλλα κ κανά δύο αρνητικά....
Βασικά εγω θέλω να πιστοποίησω σε τι έχει αλλεργία μην της αποκλείω τσάμπα ομάδες τροφών...

valeri
08-07-11, 17:07
και κατι ακομη επειδη υπαρχουν πολλων ειδων προβιοτικα ,πεπτικα ενζυμα δεν σημαινει οτι ολα βοηθανε και εκει θελει ψαξιμο ,αρχισε και γινεται μοδα η χρυση τους ,ομως πολυ λιγα απο αυτα εχουν αποτελεσμα

valeri
08-07-11, 17:10
Η παιδογαστρεντερολογος μας παρέπεμψε στη Συριγου... Είναι καλή;;; Γενικά έχω διαβάσει καλά λόγια στο forum αλλα κ κανά δύο αρνητικά....
Βασικά εγω θέλω να πιστοποίησω σε τι έχει αλλεργία μην της αποκλείω τσάμπα ομάδες τροφών...
κοιτα δεν εχω εμπειρια απο την συγκεκριμενη γιατρο,παντως να ξερεις οτι παντα θα υπαρχει κατι αρνητικο για τον καθε γονιο αρκει να μην ειναι καθοριστικο στην θεραπεια
η δικη σου η κορουλα ειναι στην ηλικα να κανει εξετασεις παντως

amaretto
08-07-11, 17:26
και κατι ακομη επειδη υπαρχουν πολλων ειδων προβιοτικα ,πεπτικα ενζυμα δεν σημαινει οτι ολα βοηθανε και εκει θελει ψαξιμο ,αρχισε και γινεται μοδα η χρυση τους ,ομως πολυ λιγα απο αυτα εχουν αποτελεσμα

Αν το θέμα της αλλεργίας βασίζεται κυρίως στην καλή πέψη της μαμάς και δευτερευόντως του μωρού, τότε υπάρχουν πολλά πράγματα να κάνεις. Τα χαπάκια απλά κάνουν (κουτσά, κατά την άποψη μου) αυτό που δεν κάνουμε εμείς: προσεγμένο φαγητό, προσεγμένες ποσότητες, προσεγμένος τρόπος.
Αν η συμβολή στην κατάσταση του μωρού είναι μικρή, τουλάχιστον σου μένει το ευεργετικό αποτέλεσμα στον οργανισμό σου (όπως και με την αποχή από γαλακτοκομικά, γλουτένη και γενικώς τις πολύ επεξεργασμένες τροφές).

Rosie
08-07-11, 18:16
Έτσι είναι, τα πεπτικά ένζυμα είναι ένα quick-fix μέχρι να βοηθήσουμε τον οργανισμό μας να επανέλθει με σωστή διατροφή.
Προχθές διάβαζα κάπου (σε άρθρο που δεν είχε καμία σχέση με αλλεργίες αλλά με την καλή λειτουργία του πεπτικού μας συστήματος) ότι είναι καλό να παίρνουμε πάντα πεπτικά ένζυμα στις περιπτώσεις όπου το γεύμα μας αποτελείται μόνο από μαγειρεμένη τροφές.
Δεδομένου ότι πολλές κοπέλες εδώ πέρα έχουνε διάφορα στομαχικά/πεπτικά προβλήματα και δεν μπορούνε να ανεχθούνε ωμές τροφές καλό είναι να εξετάσουνε το ενδεχόμενο των πεπτικών ενζύμων.
Μπορεί να μην βοηθήσουνε τα μωράκια τους για αρχή αν το πρόβλημά τους είναι μεγάλο αλλά θα βοηθήσουνε σιγά σιγά το δικό τους οργανισμό.

Τώρα θυμήθηκα πέρσι το καλοκαίρι όπου η κόρη μου ήτανε νεογέννητο ακόμη και όποτε έτρωγα μελιτζάνες/φασόλια, μπάμιες κτλ, δηλαδή φαγητά που με πειράζουνε κι εμένα η κόρη μου ξυπνούσε την άλλη μέρα τα ξημερώματα με πολλά αέρια, πόνο στα εντεράκια της και γκρίνια!
Φέτος φροντίζω κάθε φορά που τρώω αυτά να παίρνω και ένα πεπτικό ένζυμο μαζί με το γεύμα μου, αν και όταν ξεχάσω να πάρω δεν με επηρεάζουνε πια τόσο πολύ οι τροφές αυτές.

valeri
08-07-11, 19:10
η σωστη διατροφη ,και δεν εννοω το να τρως λιγοτερη ζαχαρη π.χ ,αλλα να ξερεις το πως θα μαγειρεψεις ,το πως θα συνδυασεις τις τροφες ,και αλλα που δεν μου ερχονται τωρα ειναι ολοκληρη επιστημη ,που οι περισσοτεροι γιατροι στους οποιους απευθνθηκαμε δεν γνωριζουν
και ειναι και δυσκολο για μας τις μαμαδες να τα ξερουμε ολα ,εκτος απο καποιες εξαιρεσεις (οπως η Ροσι π.χ):D

polimerou
08-07-11, 23:51
απο την δικη μου εμπειρια, παρατηρησα οτι οι παιδογαστρεντερολογοι απλα αποκλειουν παρα πολλες τροφες χωρις να γνωριζουν τους μηχανισμους που προκαλουν την αλλεργια
κατ'εμε χρειαεζεται ενας παιδογαστρεντερολογος που ομως να εχει γνωσεις και αλλεργιολογου

Valeri έχεις να προτείνεις κάποιον?

valeri
09-07-11, 10:59
δυστυχως οχι
αν μενεις παντως Αθηνα θα εχεις καποιες επιλογες και με αλλεργιολογους και με διατροφολογους που ασχολουνται με τις τροφικες αλλεργιες ,εγω δεν μενω Αθηνα ,ψαξε και εδω για γνωμες

polimerou
09-07-11, 11:05
δυστυχως οχι
αν μενεις παντως Αθηνα θα εχεις καποιες επιλογες και με αλλεργιολογους και με διατροφολογους που ασχολουνται με τις τροφικες αλλεργιες ,εγω δεν μενω Αθηνα ,ψαξε και εδω για γνωμες

Ούτε εγω μένω Αθήνα... αλλα εδώ που μενω δεν έχουμε ούτε παιδογαστρεντερολογο ούτε αλλεργιολόγο!!! Αναγκαστικά θα πρέπει να πάω στην Αθήνα!

valeri
09-07-11, 19:07
Rosie μιας που σε πέτυχα εδώ, ήθελα να σε ρωτήσω πως τα πηγαίνει η μικρή σου με το φαγητό?

Ξεκινήσατε πάλι??? Εαν ναι, τί της έδωσες και πώς??

Σκέφτομαι να δοκιμάσω πάλι την μικρή ( μπας και φάει επιτέλους κάτι ) αλλά προβληματίζομαι τί και πώς αφού αλεσμένα δεν τρώει καθόλου.

Τίποτα δεν τρώει αν και δοκιμάζω να της δώσω τα πάντα!

Κάποιες καλές μέρες μπορεί να φάει το 1/10 μιας μπανάνας, μιας φράουλας, ένα πολύ μικρό κομματάκι πατατίτσας, κάποιες ίνες κρέατος!

Η μικρή σου ακόμη είναι πολύ μικρούλα σε σχέση με τη δικιά μου, μην ανησυχείς!
το δικο μου που ειναι σχεδον 14 μηνων τρωει σχετικα καλα εδω και μισο μηνα
αυτο που κανω ειναι να του προσφερω καθε μιση με μια ωρα φαγητο ,εχω 2-3 ετοιμα σε πιατακια γυρω γυρω και καθε φορα του προτεινω καποιο ,τρωει 2- 3 κουταλακια ,και ετσι ολη μερα τρωει περιπου οσα πρεπει,δηλ.οσα ειχα στα πιατακια (καλα μην φανταστειτε μεγαλες ποσοτητες γυρω στα 5 με 10 κουταλακια το καθενα ) και ενδιαμεσα θηλαζει συνεχεια ,βεβαια κρεατακι τρωει λιγο ,αλλα δεν φαινεται να εχει προβλημα

αλεσμενα εξακολουθει να μην τρωει
σουπιτσες και φαγητα πατημενα με το πηρουνι μονο και νερακι στο ποτηρακι
δοκιμαστε μηπως και πετυχει ετσι

chrisanda
10-07-11, 19:36
Σε πόσο καιρό είδες βελτίωση... Εϊχε μόνο αίμα στα κακα ή είχε και βλέννες?????
sorry, είχα καιρό να μπω. βελτίωση είδα στη βδομάδα.από το γαλακτοκομικό. γιατί από ψαρι που έφαγα και μάλλον την πείραξε, "της πέρασε" στις 3 μέρες

Sofia-posi
12-07-11, 22:06
Μέσα στον κύβο κνορ κοτόπουλο έχει γάλα!!!! Ακόμα δεν μπορω να το συνειδητοποιήσω!!!!!!

και στα πατατάκια :rolleyes: κ σχεδόν παντού.

40+mama
12-07-11, 22:57
O μπέμπης μου είναι 3 μηνών... μετά τις 40 μέρες παρουσίασε κενωσεις πράσινες με βλέννες... έκοψα τα αγελαδινά και άλλα αλλεργιογόνα.. έπινα όμως κατσικίσιο γάλα και προβειο τυρι και γιαουρτι... Αυτά για ένα μήνα χωρίς να δώ αποτέλεσμα, ισα ίσα που παρατηρούσα και ιχνη αίματος στα κακα του.... βέβαια την πάτησα αρκετές φορές με κρυφά γαλακτοκομικά!!!
Τώρα έχω 9 μέρες πολύ αυστηρής διατροφής... κομμένα και τα αιγοπρόβεια!!! ακόμα δεν έχω δει βελτίωση...
Μέχρι τώρα προσπαθώ να βγάλω άκρη μόνη μου... η παιδίατρος μου είναι καλή αλλά ψιλοάσχετη με το θέμα!!!
Δε θέλω με τιποτα να σταματήσω τον θηλασμό... ο μπέμπης αναπτυσεται πάρα πολύ καλά... γεννήθηκε 51εκατοστα και 3250 κιλα και τώρα, 3 μηνων έφτασε τα 65εκατοστα και 6900κιλα.... Έχω όμως ψιλοαπογοητευτεί!!!!!!

Μην κόβεις τα πάντα. Κόψε καταρχήν όλα τα γαλακτοκομικά και το μοσχάρι και παρατήρησε τις κενώσεις του μωρού σου. Το πιθανότερο είναι να ενοχλούσαν το μωρό τα γαλακτοκομικά που έτρωγες και όχι η ντοματούλα ή η πιπεριά.... Τα κρυφά γαλακτοκομικά κάναν τη ζημιά στη δική μου τη μικρή: είχα "ψοφήσει στην πείνα" μέχρι που ανακάλυψα ότι η φέτα ζαμπόν γαλοπούλας που έτρωγα κάθε πρωί, είχε ορό γάλακτος. Μην τρως τίποτε που δεν έφτιαξες μόνη σου και σε μερικές εβδομάδες θα δεις διαφορά.

Να κόψεις το θηλασμό δεν είναι λύση. Και τι θα του δώσεις; Όλα τα άλλα φτιάχνονται από αγελαδινά γάλατα και τα προτείνουν φανατικά όσοι τα παιρνουν από τις εταιρίες. Μόνο με το θηλασμό τέτοιες αλλεργίες ξεπερνιούνται...

40+mama
12-07-11, 23:00
Μέσα στον κύβο κνορ κοτόπουλο έχει γάλα!!!! Ακόμα δεν μπορω να το συνειδητοποιήσω!!!!!!

Ρε συ θα σε δείρω!!!!! Μην τρως τίποτε τυποποιημένο. Υπάρχει παντού ορός γάλακτος ή πρωτεΐνες γάλακτος ή ίχνη γάλακτος...

Επιστροφή στην απλή κουζίνα χωρίς μαγικές σκόνες. (Οι κύβοι κάνουν κακό είτε έχεις αλλεργία είτε όχι- το γλουταμινικό νάτριο που το πας;)

Sofia-posi
13-07-11, 13:56
Δηλαδή 40+μαμα να προσέχουμε κ τις συσκευασίες που λένε "Μπορεί να περιέχει ίχνη γάλακτος κλπ" ...? Πάντως είναι πολύ δύσκολο 'η επιστροφή στη φύση' ειδικά αμά δεν μαγειρεύεις η ίδια. Κ αυτή η φράση πια βρίσκεται ΠΑΝΤΟΥ!
Πάντως κορίτισια, δεν ξέρω αν κάνω καλά, αλλά εγώ έχω αντικαταστήσει το γάλα με ένα ρόφημα ρυζιού που βρίσκω σε ένα βιολογικό κατάστημα (απλό, χωρίς έξτρα γεύσεις που έχει: αμύγδαλο, κακάο κλπ). Τουλάχιστον μπορώ κ τρώω κ κάνα δημητριακό καλαμποκιού το πρωί.

Επίσης, όχι μόνο έχουν τα αλλαντικά ορό γάλακτος αλλά ΚΑΙ τα ψωμιά του τοστ.

Νατάσα20
14-07-11, 15:09
Το αγοράκι μου είναι 6 μηνών και 3 εβδομάδων. Εχει αλλεργία. Ο παιδιατρος μου είπε να ξεκινήσω να τρωω μοσχαρι για να δουμε αν θα βάλουμε και στη χορτοσουπα μοσχαρι. Εχω σταματησει να το τρωω από τότε που σταματησα και τα γαλακτοκομικά, οτν δηλ διαπιστωσα την αλλεργια. Εχω ομως μια ανησυχια... Σε ποσες μερες θα φανει αν το ανεχεται το μωρο;

40+mama
14-07-11, 16:07
Το αγοράκι μου είναι 6 μηνών και 3 εβδομάδων. Εχει αλλεργία. Ο παιδιατρος μου είπε να ξεκινήσω να τρωω μοσχαρι για να δουμε αν θα βάλουμε και στη χορτοσουπα μοσχαρι. Εχω σταματησει να το τρωω από τότε που σταματησα και τα γαλακτοκομικά, οτν δηλ διαπιστωσα την αλλεργια. Εχω ομως μια ανησυχια... Σε ποσες μερες θα φανει αν το ανεχεται το μωρο;

Γιατι τέτοια εμμονή με το μοσχάρι; Χάθηκε το αρνάκι-κατσικάκι-γαλοπούλα-κοτόπουλο; Η δικιά μου έφαγε μοσχάρι 27 μηνων και μια χαρά αναπτύχθηκε.
Η γιατρόςμου - σύμβουλος θηλασμού μου είχε πει να αρχίσουμε μετά τα 2 έτη. Είχε πει ότι αφού το παιδί μεγάλωνε πολύ καλά γιατί να το ρισκάρουμε; 6 μηνών είναι λίγο μικρό για πειράματα... Δώσε χρόνο στο ανοσοποιητικό του να αναπτυχθεί...

Sofia-posi
14-07-11, 16:10
Natasa20 ο παιδίατρός μας μας έχει αρχίσει με κοτόπουλο κ το αγοράκι μου είναι 8 παρά κάτι μηνών. Είναι τώρα 3 μήνες με έξαρση δερματική κ ενοχλήσεις γαστρεντερικές (που όμως εξαρτώνται άμεσα από την δική μου διατροφή) κ δεν έχουμε εισάγει ακόμα τα ύποπτα φαγητά. Είναι τόσα άλλα που μπορεί να φάει (άσε που δεν τρώει τίποτα :rolleyes: ).
Το παιδί σου πότε εμφάνισε την αλλεργία? Είναι σίγουρα αλλεργία, κ αν ναι, σε γαλακτοκομικά? Τώρα είναι καλά? Αν είναι καλά θα καταλάβεις από μερικές ώρες έως 2-3 μέρες ότι τον ενόχλησε το μοσχάρι. Βέβαια αν είναι καλά τώρα, πρέπει να προσέχεις την διατροφή σου να είναι ίδια με πριν, ώστε να μην τον ενοχλήσει κάτι άλλο κ μπερδευτείς.
Εμένα στα γαλακτοκομικά (τα κρυφά που την πατάω κ τρώω εγώ) ενοχλείται αμέσως (μέσα σε λίγες ώρες) κ βέβαια τότε οι νύχτες είναι πολύ δύσκολες (κλαίει πολύ η καρδουλίνα μου :sad:)
Επίσης να σου πω πως αλλεργιολόγος μου είπε πως μπορεί να μην ενοχληθεί με κάτι που τρώω εγώ αλλά μόνο όταν θα το φάει ο ίδιος.

valeri
14-07-11, 17:15
βρε παιδια πως ειναι τα παιδια σας στις καμπυλες υψους βαρους ?
πως ξεκινησατε και που ειστε ?ως αλλεργικα εννοω
Ροσι εσεις? αρχισα και αγχωνομαι ,εχουμε πεσει και στο υψος και στο βαρος (ο μικρος μου )

Rosie
14-07-11, 17:23
Valeri μην ρωτάς για την κόρη μου γιατί δεν υπάρχει αντίστοιχη καμπύλη για το βάρος της, μόνο για πιο μεγάλες ηλικίες!
Το ύψος δεν το έλεγξα να σου πω, αλλά είναι αρκετά ψηλό κοριτσάκι για την ηλικία της.

Πόσα κιλά είναι ο δικός σου; Περπάτησε;

valeri
14-07-11, 17:44
Valeri μην ρωτάς για την κόρη μου γιατί δεν υπάρχει αντίστοιχη καμπύλη για το βάρος της, μόνο για πιο μεγάλες ηλικίες!
Το ύψος δεν το έλεγξα να σου πω, αλλά είναι αρκετά ψηλό κοριτσάκι για την ηλικία της.

Πόσα κιλά είναι ο δικός σου; Περπάτησε;
περπαταει απο ενος ετους ,τωρα ειναι σχεδον 14 μηνων,συνεχεια κινειται
στα κιλα εχουμε κολλησει εδω και 2 μηνες στα 10

Νατάσα20
14-07-11, 21:30
Σας ευχαριστώ . Συμφωνώ μαζί σας.

polimerou
14-07-11, 22:47
Ρε συ θα σε δείρω!!!!! Μην τρως τίποτε τυποποιημένο. Υπάρχει παντού ορός γάλακτος ή πρωτεΐνες γάλακτος ή ίχνη γάλακτος...

Επιστροφή στην απλή κουζίνα χωρίς μαγικές σκόνες. (Οι κύβοι κάνουν κακό είτε έχεις αλλεργία είτε όχι- το γλουταμινικό νάτριο που το πας;)

Ένα χεράκι ξύλο το χρειάζομαι....!!!!
Έκοψα όλα τα αλλεργιογόνα γιατι φόβάμαι μήπως τον πειράζει΄και τίποτε άλλο και πάει ακόμα ένας μήνας χαμένος!!!!
Έχω τώρα 15 μέρες που προσέχω πάαααααααρα πολύ και τα φανερά και τα κρυφά και όλα!!!!
Αποτέλεσμα 0!!!!!!!!!

Katerinoula23
14-07-11, 23:58
Καλησπερα κι από μενα!!!

Λοιπόν σημερα πήραμε τις απαντήσεις των πατς....

Αλλεργία σε όλα τα γάλατα, γαλακτοκωμικά, στο κοτόπουλο, στο μοσχάρι κ στη σόγια..

Νατάσα20
15-07-11, 12:19
τι ειναι τα πατσ katerinoula23;

Νατάσα20
15-07-11, 12:24
[QUOTE=Sofia-posi;2086789]Natasa20 ο παιδίατρός μας μας έχει αρχίσει με κοτόπουλο κ το αγοράκι μου είναι 8 παρά κάτι μηνών. Είναι τώρα 3 μήνες με έξαρση δερματική κ ενοχλήσεις γαστρεντερικές (που όμως εξαρτώνται άμεσα από την δική μου διατροφή) κ δεν έχουμε εισάγει ακόμα τα ύποπτα φαγητά. Είναι τόσα άλλα που μπορεί να φάει (άσε που δεν τρώει τίποτα :rolleyes: ).
Το παιδί σου πότε εμφάνισε την αλλεργία? Είναι σίγουρα αλλεργία, κ αν ναι, σε γαλακτοκομικά? Τώρα είναι καλά?

Εμφάνισε αιμα στα κακά τον 5ο μήνα. Εκοψα γαλακτοκομικα κ μοσχαρι κ εγινε σε 1 μηνα καλσ.

40+mama
15-07-11, 16:36
Εμφάνισε αιμα στα κακά τον 5ο μήνα. Εκοψα γαλακτοκομικα κ μοσχαρι κ εγινε σε 1 μηνα καλσ.

Ένας λόγος παραπάνω να καθυστερήσεις ακόμη να του δώσεις μοσχάρι...

Katerinoula23
15-07-11, 20:23
τι ειναι τα πατσ katerinoula23;

Καλησπέρα!!
Το πατς τεστ είναι εξέταση που γίνεται στην πλατουλα του μωρού. Ο αλλεργιολογος σε κάτι μικρά δισκακια αλειφει Διάφορες αλλεργιογονες ουσίες ( στη δική μας περίπτωση τροφές) σε μορφή κρεμας κ τις κολλάει με αυτοκολλητη ταινία στην πλάτη... Αυτά τα βγάζουν οι γονείς μετά απο 48 ώρες κ η αξιολόγηση απο το γιατρο γίνεται στις 72 ώρες... Αν εκεί που υπήρχαν τα δισκακια εμφανιστεί ερεθισμος ή σπυθουρακια τότε σημαίνει πως το παιδί είναι θετικό σ΄αυτη την ουσία!!!
Είναι ανώδυνη κ έγκυρη μέθοδος απλώς δεν πρέπει να βραχει η πλατουλα για 72 ώρες...

polimerou
15-07-11, 22:38
Καλησπέρα!!
Το πατς τεστ είναι εξέταση που γίνεται στην πλατουλα του μωρού. Ο αλλεργιολογος σε κάτι μικρά δισκακια αλειφει Διάφορες αλλεργιογονες ουσίες ( στη δική μας περίπτωση τροφές) σε μορφή κρεμας κ τις κολλάει με αυτοκολλητη ταινία στην πλάτη... Αυτά τα βγάζουν οι γονείς μετά απο 48 ώρες κ η αξιολόγηση απο το γιατρο γίνεται στις 72 ώρες... Αν εκεί που υπήρχαν τα δισκακια εμφανιστεί ερεθισμος ή σπυθουρακια τότε σημαίνει πως το παιδί είναι θετικό σ΄αυτη την ουσία!!!
Είναι ανώδυνη κ έγκυρη μέθοδος απλώς δεν πρέπει να βραχει η πλατουλα για 72 ώρες...

Katerinoula τι ηλικία έχει το μωρό σου... Από τι ηλικία μπορείς να κάνεις αυτά τα τεστ?

chrisanda
15-07-11, 23:10
κι εγω την ίδια απορία έχω. α)από τι ηλικία γίνονται τα πατσ β)πού γίνονται; έχω ραντεβού με τη συρίγου, το πρώτο ραντεβού.θα τα κανει αυτή στο ιατρείο της;και πώς γίνεται η χρέωση;έχει καμία από εσάς επισκεφτεί τη σαξώνη;

Katerinoula23
16-07-11, 01:18
κι εγω την ίδια απορία έχω. α)από τι ηλικία γίνονται τα πατσ β)πού γίνονται; έχω ραντεβού με τη συρίγου, το πρώτο ραντεβού.θα τα κανει αυτή στο ιατρείο της;και πώς γίνεται η χρέωση;έχει καμία από εσάς επισκεφτεί τη σαξώνη;

Στο νοσοκομείο ήταν ένα μωρο 5 μισή μηνών που έκανε την ίδια εξέταση.. Τώρα δεν ξέρω για νωρίτερα... Εμείς τα κάναμε στο νοσοκομείο κάθε Δευτέρα πρωί βάζουν τα πατς κ κάνουν κ τις δερματικες εξετάσεις για IgE αλλεργία ( διαρκεί 20' έχει γύρω στα 15 τσιμπηματακια:|). Αυτα τα κάνει η ίδια με μια βοηθό. Η αξιολόγηση γίνεται τις Πεμπτες οπότε γίνεται κ η πληρωμή κ της γιατρού κ των εξετάσεων ( εμάς με ΤΕΒΕ δεν καλύπτονται, ούτε απο ΙΚΑ απ΄οσο θυμάμαι ) είναι 80€ η επίσκεψη (συμπεριλαμβάνει κ τις 2 επισκέψεις ) κ αλλα 40-50€ οι εξετάσεις...

Αυτα!!!:grin:

Πάντως είναι πολυ αναλυτική κ λεπτομερής η Συριγου εμείς μείναμε ικανοποιημένοι :smile:

Katerinoula23
16-07-11, 01:22
Να ρωτήσω κι εγω κατι:lol:

Εμείς που κάνει μόνο αρνάκι , κατσικακι, χοιρινό ( δηλαδή όλα λιπαρά κρέατα ) κ κουνελακι... Πόσες φορές την εβδομάδα μπορει να τα τρώει.;;;
Δεν υπάρχει θέμα χοληστερίνης;;;:confused:

polimerou
16-07-11, 12:29
Πάντως είναι πολυ αναλυτική κ λεπτομερής η Συριγου εμείς μείναμε ικανοποιημένοι :smile:

είναι υπερ του θηλασμού????

Ελινα Ζ.
16-07-11, 14:40

Εξαρταται την περιπτωση.Σε περιπτωση που το μωρο δεν ειναι ιδιαιτερα καλο σε αναπτυξη μπορει ευγενικα να σου προτεινει τη λυση του ξενου.Σε εμας για παραδεγμα επειδη ο μικρος οταν πηγαμε ηταν 5μιση μηνων και αρκετα τροφαντος,της φανηκε μια χαρα η αναπτυξη του και δεν ειπε τιποτα για ξενο, με εκοψε κιολας οτι ειμαι λιγο σκληροπυρηνικη με τον θηλασμο οποτε δεν ειχαμε κανενα θεμα.

Ελινα Ζ.
16-07-11, 14:49
Λοιπον εγω σας ειχα πει οτι καταλαθος δοκιμασαμε μια πιτα που ειχε τυρι μεσα κια περιμενα με αγωνια το τι θα συμβει...Και δεν δοκιμασαμε απλα.Οσπου να καταλαβω τι εχει μεσα ηδη ειχα φαει τη μιση:confused:(απο το ταψι:oops:)
Τελικα κοριτσια δεν επαθε τιποτα απολυτως:p
Αναρωτιεμαι με τον αντρα μου μηπως αρχιζει πλεον και ξεπερναει την αλλεργια.Δεν ξερω ποτε να του δοκιμασω πραγματα ακομη φοβαμαι αλλα ηταν πολυ θετικο αυτο που συνεβη.Δεν ξερω σε τι φαση βρισκεται με την αλλεργια του εφοσον 18 μηνες απεφευγα τα παντα ακομη και τα ιχνη σε οτι μας πειραζε χωρις καμια ατασθαλια εως τωρα.
Παντως ενω οσο ηταν μωρακι ηταν μεγαλοσωμο,απο τοτε που χρονισε και που γενικα παμε πολυ καλα,εξακολουθει να μην τρωει ιδιαιτερες ποσοτητες και εχει πεσει στις καμπυλες και του υψους και του βαρους.Βεβαια ειναι και ιδιατερα ενεργητικο παιδιΚαι αναρωτιεμαι...
Ποσο θα επηρεαζει την αναπτυξη του ολο αυτο?Καποια στιγμη θα παρει μπρος?Προβληματιζομαι γιατι ειμαστε και οι 2 γονεις ψηλοι και δεν ξερω εαν τελικα η αλλεργια επηρεασει την κληρονομικοτητα που εχει το παιδι στο να γινει ψηλο κτλ.

Katerinoula23
16-07-11, 20:21

Εμένα με ρωτησε αν σκεφτομαι σιγα σιγα να αποθηλασω γιατι είμαστε ηδη 16μηνων...αλλά δεν με πιεσε ουτε μου είπε τίποτα ενοχλητικο ή τετοια...
Ίσα ίσα που είπε οτί το υποαλλεργικό γαλα έχει ένα θέμα με τη γεύση που θα είναι δυσκολο να συνηθίσει...

Γενικά σε όλους τους γιατρούς τους "μεγάλους" που πήγαμε είναι υπερ του θηλασμού μέχρι το χρόνο, εγώ προσωπικά δεν έχω σηναντήσει κανέναν (εκτος από το γυναικολόγο μου) που να υποστηρίζει τα 2 χρόνια, για περισσότερο άστο καλύτερα..:lol:

Ευτυχώς που 'εχουμε κ το forum:D

valeri
17-07-11, 02:23
Τελικα κοριτσια δεν επαθε τιποτα απολυτως:p
:grin::grin::grin::grin:

.Δεν ξερω ποτε να του δοκιμασω πραγματα ακομη φοβαμαι αλλα ηταν πολυ θετικο αυτο που συνεβη.θα σε βοηθησει η ιατρος σου

Παντως ενω οσο ηταν μωρακι ηταν μεγαλοσωμο,απο τοτε που χρονισε και που γενικα παμε πολυ καλα,εξακολουθει να μην τρωει ιδιαιτερες ποσοτητες και εχει πεσει στις καμπυλες και του υψους και του βαρους.Βεβαια ειναι και ιδιατερα ενεργητικο παιδιΚαι αναρωτιεμαι...που βρισκεσται δηλαδη?
επειδη τελευταια αρχισα και παλι να ασχολουμαι με τις καμπυλες των γιων μου και εγω ,για αυτο σε ρωταω
Ποσο θα επηρεαζει την αναπτυξη του ολο αυτο?Καποια στιγμη θα παρει μπρος?Προβληματιζομαι γιατι ειμαστε και οι 2 γονεις ψηλοι και δεν ξερω εαν τελικα η αλλεργια επηρεασει την κληρονομικοτητα που εχει το παιδι στο να γινει ψηλο κτλ.εχεις υπολογισει το πιθανο τελικο υψος ?

Ελινα Ζ.
17-07-11, 10:33
Valeri ηταν στην 97 καμπυλη σαν μωρακι και μαλιστα τοτε που υποτιθεται ειχε πολυ εντονο το προβλημα της αλλεργιας.Μετα απο αρκετους μηνες αρχισε να φρεναρει μετα ειχε καποιες αναλαμπες και ξαφνικα ετρωγε και εβαζε βαρος οσπου μετα τους 15 μηνες κολλησαμε ,βαλε και μια ιωση που περασε βαλε και τα δοντια,οτι επαιρνε το εχανε ,βαλε και οτι οι ποσοτητες φαγητου ειναι μικρες σχετικα οποτε τωρα πεσαμε λιγο κατω απο την 50 δηλ παμε προς 25.ο γιατρος μου δεν ανησυχει καθολου.Τι εννοεις αν εχω υπολογισει το τελικο υψος?
Απλα αγχωνομαι λιγακι καποιες φορες μηπως και επηρεαζεται η αναπτυξη του.Ο αντρας μου ειναι μεγαλοσωμος και 1.93 κι εγω ημουν παντα λεπτη και 1.74.Δεν με πειραζει να ειναι αδυνατος με αγχωνει το υψος μηπως επηρεαζεται απο τετοιους παραγοντες οπως αλλεργιες κτλ...Ολοι μου λενε πως αποκλειεται με τετοια κληρονομικοτητα να μην ψηλωσει αλλα...
Τωρα πρεπει να ειναι κολλημενος στα 11 κιλα + - και γυρω στους 83 ποντους.

valeri
17-07-11, 12:51
Valeri ηταν στην 97 καμπυλη σαν μωρακι και μαλιστα τοτε που υποτιθεται ειχε πολυ εντονο το προβλημα της αλλεργιας.
ποια ειναι η καμπυλη γεννησης? Μετα απο αρκετους μηνες αρχισε να φρεναρει θηλαζες αποκλειστικα ετσι δεν ειναι ? ποτε ακριβως αρχισε να πεφτει στις καμπυλες ?
μετα τους 15 μηνες κολλησαμε να εμεις κολλησαμε τωρα απο τον 12ο μηνα και ετσι πεφτουμε στις καμπυλες
πεσαμε λιγο κατω απο την 50 δηλ παμε προς 25.σε γενικες γραμμες ο μικρος μου εχει ακριβως τις ιδιες καμπυλες με σας
εχεις το παλιες η τις καινουργιες καμπυλες?
.Τι εννοεις αν εχω υπολογισει το τελικο υψος?υψος πατερα +υψος μητερας /2 +6.5 cm οταν προκειται για αγορι και - 6.5 οταν προκειται για κοριτσι
το τελικο υψος που θα βρεις ειναι αυτο που εχει καθοριστει γεννετικα (δεν ειναι και εντελως αξιοπιστο ετσι)
εαν το υψος που βρεις απεχει 1.5 καμπυλη απο το υψος που ειναι τωρα τοτε ισως υπαρχει προβλημα
Απλα αγχωνομαι λιγακι καποιες φορες μηπως και επηρεαζεται η αναπτυξη του.Ο αντρας μου ειναι μεγαλοσωμος και 1.93 κι εγω ημουν παντα λεπτη και 1.74.Δεν με πειραζει να ειναι αδυνατος με αγχωνει το υψος μηπως επηρεαζεται απο τετοιους παραγοντες οπως αλλεργιες κτλ...Ολοι μου λενε πως αποκλειεται με τετοια κληρονομικοτητα να μην ψηλωσει αλλα...
Τωρα πρεπει να ειναι κολλημενος στα 11 κιλα + - και γυρω στους 83 ποντους.υπολογισε να δεις
εγω σκεφτομαι πια να κανω εναν πληρη ελεγχο μιας και ειναι πια σε ηλικα(14 μηνων) που θα υπαρχουν πιο αξιοπιστα αποτελεσματα ,μεχρι τωρα εκανα διαιτα χωρις εργαστηριακο ελεγχο

μια σχετικη συζητηση κανω εδωhttp://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=39697&page=9 με τα κοριτσια που ξερουν καλα απο θηλασμο και την συσχετιση του με τις καμπυλες ,βεβαια σε μας υπαρχει και η αλλεργια

Ελινα Ζ.
17-07-11, 13:14
Οταν γεννηθηκε ηταν 3700 και ηταν καπου στην 50 εαν θυμαμαι καλα.
Μετα εκτοξευθηκε στην 97 και εμεινε εκει,στον 7ο μηνα πηγε στην 90,14 μηνων πηγε λιγο κατω απο την 75 και 18 μηνων πηγε στην 25.Δεν πηγαινει καθε μηνα στον γιατρο γιαυτο στα γραφω ετσι.Σε αναλογη πορεια ειναι κ το υψος του.
Θηλαζω αποκλειστικα απο την αρχη ναι.

Ελινα Ζ.
17-07-11, 13:19
Στο υψος ειναι πανω απο την 25 και κατω απο την 50.Αλλα δεν μπορω να υπολογισω αυτο που λες με την μιαμιση καμπυλη εαν απεχει κτλ...:oops::oops:

Ελινα Ζ.
17-07-11, 13:21
Τι ελεγχο θα του κανεις?αιματολογικες?Κι εγω το σκεφτομαι αλλα φοβαμαι τη διαδικασια.Εαν θα κατσει και τετοια.

polimerou
17-07-11, 22:19
Aχ κορίτσια θα σκάσω!!!!
Είμαι πολύ απογοητευμένη.... 18η μέρα πολύ αυστηρής διατροφής και αντί να πάει καλύτερα νομίζω χειροτερευει... 4 φορές αίμα στα κακά σήμερα περισσότερο από κάθε άλλη φορά!!!!!!!

Katerinoula23
18-07-11, 00:20
Aχ κορίτσια θα σκάσω!!!!
Είμαι πολύ απογοητευμένη.... 18η μέρα πολύ αυστηρής διατροφής και αντί να πάει καλύτερα νομίζω χειροτερευει... 4 φορές αίμα στα κακά σήμερα περισσότερο από κάθε άλλη φορά!!!!!!!

Μήπως, λέω τώρα, μήπως το πειράζει και/ή κάτι άλλο:?:

Katerinoula23
18-07-11, 00:30
Τι ελεγχο θα του κανεις?αιματολογικες?Κι εγω το σκεφτομαι αλλα φοβαμαι τη διαδικασια.Εαν θα κατσει και τετοια.

Κοίτα η διαδικασία δεν ήταν κάτι τρομερό εκτός από αυτά τα τσιμπηματάκια( σχεδόν επιδερμικά) 15 δευτερόλεπτα υπόθεση... Είναι όμως ΣΩΤΗΡΙΑ!!!
Που να φανταστώ εγώ οτί η μικρή μου θα είχε αλλεργία ΚΑΙ στο κοτόπουλο:confused::shock:
Φαντάσου μόνο με θηλασμό το μωρό ήταν στην 95η θέση μονίμως κ όταν ξεκινήσαμε με τροφές άρχισε να πέφτει κ έφτασε το προηγούμενο μήνα 50η:shock::shock::shock:!!! Η αλλεργιολόγος το θεώρησε απίστευτα ύποπτο για αλλεργία κ χωρίς να έχει κάνει τις εξετάσεις...κ απόλυτα δικαιολογημένα τελικά αφού με ότι τρεφόταν το παιδί ήταν αλλεργιογόνο!!!!!!

chrisanda
18-07-11, 10:06
katerinoula sorry δεν κατάλαβα..θα πάω στο ιατρείο της, φαντάζομαι θα μας πει κάποια πράγματα και μετά θα μας κλείσει η ίδια ραντεβού για νοσοκομείο για τα πατς και τα πρικ;;ρωτάω για να κλείσω εγώ από τώρα στο νοσοκομείο αν είναι. και μετά θα ξαναπάω για αξιολόγηση και για όλα αυτά θα πληρώσω 80 € συν τις εξετάσεις;;και κάτι άλλο. από κρέμες συστήνει κάποιες αυτή;να της πω για τις holle κ babynutt που είναι και βιολογικές;;από όσα έχω διαβάσει από το θέμα μας έχω στο μυαλό μου αυτές και της humana.εσύ τι δίνεις;ευχαριστώ και πάλι sorry που σε βάζω να τα ξαναγράφεις!!

Katerinoula23
18-07-11, 15:12
katerinoula sorry δεν κατάλαβα..θα πάω στο ιατρείο της, φαντάζομαι θα μας πει κάποια πράγματα και μετά θα μας κλείσει η ίδια ραντεβού για νοσοκομείο για τα πατς και τα πρικ;;ρωτάω για να κλείσω εγώ από τώρα στο νοσοκομείο αν είναι. και μετά θα ξαναπάω για αξιολόγηση και για όλα αυτά θα πληρώσω 80 € συν τις εξετάσεις;;και κάτι άλλο. από κρέμες συστήνει κάποιες αυτή;να της πω για τις holle κ babynutt που είναι και βιολογικές;;από όσα έχω διαβάσει από το θέμα μας έχω στο μυαλό μου αυτές και της humana.εσύ τι δίνεις;ευχαριστώ και πάλι sorry που σε βάζω να τα ξαναγράφεις!!

Εμείς που την είχαμε καλέσει μας εκλεισε ραντεβού κατευθείαν στο νοσοκομείο. Την πρωτη φορά δεν πληρώσαμε τίποτα. Με την αξιολόγηση πληρώσαμε αυτά που έγραψα επισκεψη συν τις εξετάσεις.
Για κρέμα στη δική μας περίπτωση μας είπε πως εκτος από σκέτο ρυζι, βρώμη κλπ...μπορεί να π'αρει κ της humana με μήλο, αλλά δεν την έχω δοκιμάσει ακόμα...

Katerinoula23
18-07-11, 15:17
Εσείς για σνακ τι δίνετε??

Βρώμη της έκανα (oatmeal) δεν το θέλει, φρούτα δεν τα θέλει (με το ζόρυ 2,3 μπουκιές μπανάνα), τοστ που τρελενόταν τωρα δεν κάνει, αυγό που έτρωγε τώρα δεν το θέλει κ η γιατρός είπε το πολύ 2 φορες την εβδομάδα, λαχανικά ωμά δεν τα θέλει.....

Αχ δεν τρώει τίποτα, δεν ξέρω εχω πελαγώσει...:confused:

Πείτε καμια ιδέα!!!

Ελινα Ζ.
18-07-11, 16:51
Κατερινουλα σε ευχαριστω εγω εχω κανει στηΣυριγου τα τεστ στο χερακι και τα πατσ οταν ο μικρος ηταν 5 μιση μηνων και επιβεβαιωθηκα σε αυτα οπου εχει αλλεργια.(Παλια καραβανα:lol::lol:)Μετα απο 18 μηνες αποχης πλεον σκεφτομαι μηοως να του κανω αιματολογικες για να δουμε σε τι φαση ειμαστε.Κι εμεις παντως ειμασταν τροφαντα μωρα αλλα ο μικρος επεσε στις καμπυλες ουτως η αλλως μετα τον χρονο δεν ετρωγε τιποτα αλλεργιογονο ομως απλα τρωει σχετικα μικρες ποσοτητες και κινειται ΣΥΝΕΧΕΙΑ:lol:

Ελινα Ζ.
18-07-11, 16:52
Εσείς για σνακ τι δίνετε??

Βρώμη της έκανα (oatmeal) δεν το θέλει, φρούτα δεν τα θέλει (με το ζόρυ 2,3 μπουκιές μπανάνα), τοστ που τρελενόταν τωρα δεν κάνει, αυγό που έτρωγε τώρα δεν το θέλει κ η γιατρός είπε το πολύ 2 φορες την εβδομάδα, λαχανικά ωμά δεν τα θέλει.....

Αχ δεν τρώει τίποτα, δεν ξέρω εχω πελαγώσει...:confused:

Πείτε καμια ιδέα!!!

Υπομονη !!!!!Ετσι συμβαινει στα περισσοτερα!!!

Katerinoula23
18-07-11, 17:03
Κατερινουλα σε ευχαριστω εγω εχω κανει στηΣυριγου τα τεστ στο χερακι και τα πατσ οταν ο μικρος ηταν 5 μιση μηνων και επιβεβαιωθηκα σε αυτα οπου εχει αλλεργια.(Παλια καραβανα:lol::lol:)Μετα απο 18 μηνες αποχης πλεον σκεφτομαι μηοως να του κανω αιματολογικες για να δουμε σε τι φαση ειμαστε.Κι εμεις παντως ειμασταν τροφαντα μωρα αλλα ο μικρος επεσε στις καμπυλες ουτως η αλλως μετα τον χρονο δεν ετρωγε τιποτα αλλεργιογονο ομως απλα τρωει σχετικα μικρες ποσοτητες και κινειται ΣΥΝΕΧΕΙΑ:lol:

Αιματολογικές μας είπε κι εμάς να κάνουμε αλλά οχι για να δουμε που κι αν είναι αλλεργική...οι εξετάσεις αυτές μπορεί να είναι κ αρνητικές κ το παιδί να είναι αλλεργικό. Απότι μας είπε τις κάνουμε κι αν βγει κάτι θετικό το αξιολογούμε για να δούμε συγκεκριμένα από που προέρχεται η αλλεργία. Αν κάτι βγει αρνητικό δεν το κοιτάμε καν.

valeri
19-07-11, 13:16
Elina δεν βρηκα ακομη χρονο να απαντησω,συγνωμη :-(:-(

valeri
19-07-11, 14:24
Ο αντρας μου ειναι μεγαλοσωμος και 1.93 κι εγω ημουν παντα λεπτη και 1.74.Δεν με πειραζει να ειναι αδυνατος με αγχωνει το υψος μηπως επηρεαζεται απο τετοιους παραγοντες οπως αλλεργιες κτλ...Ολοι μου λενε πως αποκλειεται με τετοια κληρονομικοτητα να μην ψηλωσει αλλα...
Τωρα πρεπει να ειναι κολλημενος στα 11 κιλα + - και γυρω στους 83 ποντους.

Οταν γεννηθηκε ηταν 3700 και ηταν καπου στην 50 εαν θυμαμαι καλα.
Μετα εκτοξευθηκε στην 97 και εμεινε εκει,στον 7ο μηνα πηγε στην 90,14 μηνων πηγε λιγο κατω απο την 75 και 18 μηνων πηγε στην 25.Δεν πηγαινει καθε μηνα στον γιατρο γιαυτο στα γραφω ετσι.Σε αναλογη πορεια ειναι κ το υψος του.
Θηλαζω αποκλειστικα απο την αρχη ναι.

Στο υψος ειναι πανω απο την 25 και κατω απο την 50.Αλλα δεν μπορω να υπολογισω αυτο που λες με την μιαμιση καμπυλη εαν απεχει κτλ...:oops::oops:
λοιπον
1. υψος συμφωνα με την εξισωση 1.90 (189.5 για την ακριβεια) αυτο αντιστοιχει στην 97η θεση
2.με τι υψος γεννηθηκε ακριβως ?
3.τωρα ειναι μεταξυ 50ης και 25ης θεσης (αν ειναι στους 83 ποντους τοτε ειναι σχεδον στην 50η θεση)
τωρα ολα αυτα ειναι συμφωνα με τις παλιες καμπυλες που δεν ισχυουν για θηλαζοντα βρεφη ,πρεπει να δουμε τι γινεται στις καμπυλες για θηλαζοντα

συνεχιζουμε μολις βρω χρονο :p

Ελινα Ζ.
19-07-11, 18:23
Σε ευχαριστω:p:p
Γεννηθηκε 53 ποντους:rolleyes:

polimerou
19-07-11, 20:00
Μήπως, λέω τώρα, μήπως το πειράζει και/ή κάτι άλλο:?:

Ξέρω κι εγώ???? τι να πω???

tselinkas
19-07-11, 20:44
ΘΑ ΤΟ ΓΡΑΨΩ ΜΕ ΜΕΓΑΛΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΘΕΩΡΩ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΜΟΝΟ ΣΕ ΠΑΙΔΟΑΛΛΕΡΓΙΟΛΟΓΟ ΟΙ ΠΑΙΔΟΓΑΣΤΡΕΝΤΕΡΟΛΟΓΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΣΧΕΤΟΙ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΑΛΛΕΡΓΙΑΣ ΕΩς ΚΑΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΙ οι περισσοτεροι τουλαχιστον ,τωρα εαν υπαρχει καποιος ποιο σχετικος αντε να τον βρεις
βαλερι καλησπερα.πανω σε αυτο το θεμα θελω να μου απαντησεις.η παιδογαστρεντερολογος μας ειναι καθετη πανω στο οτι ο θηλασμος κ μονο ο θηλασμος βοηθαει στις αλλεργιες και σημερα πηγα σε αλλεργιολογο και ειπε οτι κανω κακο που τον θηλαζω.....

tselinkas
19-07-11, 21:05
λοιπον κοριτσια.αλλη μια μερα απογοητευσης απο τους γιατρους.δεν την παλευω αλλο.ο μικρος εχει γινει 18 μηνων.τα τρωει ολα εκτος απο γαλακτκομικα,αυγο,ψαρι,μοσχαρι.τρωει μονο φετα κατσικισια απο τυρι.ολα πανε καλα.τα κιλα του φυσικα στασιμα,τα κοκκαλα του πεταγονται...
επειδη περασε ο καιρος ειπα να παω και σε αλλεργιολογο.βρηκα εναν που ειναι κ υπευθυνος τμηματος αλλεργιολογιας μεγαλου ξακουστου νοσοκομειου.ακουστε τι μου ειπε.
οτι μονο τα βρεφακ8ια τα πολυ μικρα κανουν τροφικες αλλεργιες.ο δικος μου που ειναι μετγαλος δεν κανι πια.και με ρωτησε να κανει ακομα κακα με αιμα.λεω προσφατα του δωσα χυ,ο ροδακινο και μου βγαλε αιμα.,πα λεεει δεν εχει σχεση.κατι αλλα εινια.λεει καταρχην επρεπε απο την αρχη να δωσω λεει υποαλλεργικο γαλα γιατι για ολα φταιει ο μητρικος θηλασμος.(εγω απλα ακουγα και εκαν ατην χαζη να δω τι θα μου πει).μετα λεει στερω απο το μωρο τις βιταμινες που χρειαζεται.αν ειναι δυνατον να μην εχει φαει ακομ ααυγο!!!θα παθει λεει ραχητιδα.ασε που δεν αναπτυσεται σωστα γιατι ειναι παρα πολυ αδυνατος!!!λεει κανε αυτες τις εξετασεις (ραστ)και θα δουμε τι θα κανουμε.λεω γιατρε τα αποτελεσματα κανουν 2 μηνες απο το νοσοκομειο.λεω μεχρι τοτε?λεει μετα θα αποφασισουμε.θα περιμενουμε.λεω γιατρε τα ραστ συνηθως δεν πβγαζουν ψευδη αποτελεσματα?λεει ε ναι αλλα με τα αποτελεσματα και το ιστορικο του παιδιου θα αποφασισουμε...λεω οκ.τα λεμε σε 2 μηνες..καταλαβατε???
λυπαμαι παρα πολυ για τους γιατρους στην χωρα μας...ειναι αγραμματοι.εγω ειμαι παλι σε απογνωση.γιατι μας μεινανε τα πολυ βασικα τροφιμα και δεν ξερω πως να τα δωσω και δεν εχω γιατρο να με συμβουλεψει./πρεπει να πληρωνω 100 ρικα εδω κ εκει γι να κανω τεστ μεχρι να βρω κανεναν ΓΙΑΤΡΟ???ακομα και η παιδογαστρενετρολογος μας που ειναι υπερμαχος του θηλασμου εμενα ρωτησε τοτε με τι να ξεκινησουμε τις στερεες τροφες και την πληρωσα 80 ευρω για να της πω εγω τι θ; κανουμε...θελω εναν γιατρο που να ξερει τι του γινεται..ελεος πια.

valeri
20-07-11, 07:31
βαλερι καλησπερα.πανω σε αυτο το θεμα θελω να μου απαντησεις.η παιδογαστρεντερολογος μας ειναι καθετη πανω στο οτι ο θηλασμος κ μονο ο θηλασμος βοηθαει στις αλλεργιες και σημερα πηγα σε αλλεργιολογο και ειπε οτι κανω κακο που τον θηλαζω.....
το θεμα της αλλεργιας σε θηλαζοντα παιδια ειναι πολυπλοκο

εχω διευκρινισει ,οτι ακομη και ο αλλεργιολογος θελει ψαξιμο ,απλα απο την δικη μου εμπειρια ,ετυχα σε παιδογαστρεντερολογους που δεν ειχαν γνωσεις ιδιαιτερες σε σχεση με την αλλεργια και δεν ειχαν μια ολικη προσεγγιση στο θεμα αυτο,αν ανατρεξεις στα προηγουμενα μηνυματα θα το καταλαβεις
απλα οι αλλεργιολογοι που μας ετυχαν ειχαν να προτεινουν λιγο παραπανω πραγματα χωρις ομως και παλι την ολικη αντιμετωπιση
δηλ.παντα περνονται ημιμετρα ,θα προτεινουν το ενα θα ξεχασουν το αλλο ,δεν θα δωσουν προσοχη στο τριτο ,θα σνωμπαρουν την γνωμη της μαμας στο τεταρτο
οι αλλεργιολογοι γνωριζουν τους μηχανισμους της αλλεργιας ,πιθανων και καποιοι λιγοι παιδογαστερνερολογοι ,και λιγα πραγματα για την διατροφη
απο θηλασμο δεν νομιζω να γνωριζει κανεις τους

και να σου πω και την αληθεια εγω η ιδια δεν εχω καταληξει ακομη εαν ο θηλασμος οφελει παντα την αλλεργια η οχι ,και για να μην παρεξηγηθω να συμπληρωσω οτι εαν δουμε οτι ενα παιδι με ολα τα μετρα που περνουμε (με αυτην την "κουτση" στηριξη που εχουμε απο τους γιατρους που ετυχε να παμε τα παιδια μας ,γιατι εαν ετυχε να ειμαστε στα χερια ενος πραγματικου γνωστη του προβληματος τοτε δεν θα εχουμε προβλημα ετσι κιαλλιως)),δεν αναπτυσσεται σωστα ,τοτε ναι ισως η λυση ειναι η διακοπη του θηλασμου

λοιπον κοριτσια.αλλη μια μερα απογοητευσης απο τους γιατρους.δεν την παλευω αλλο.ο μικρος εχει γινει 18 μηνων.τα τρωει ολα εκτος απο γαλακτκομικα,αυγο,ψαρι,μοσχαρι.τρωει μονο φετα κατσικισια απο τυρι.ολα πανε καλα.τα κιλα του φυσικα στασιμα,τα κοκκαλα του πεταγονται...
ολα πανε καλα εκτος απο τα κιλα του?δεν εχει αλλα συμπτωματα?
επειδη συζηταμε για τις καμπυλες δες λιγακι που βρισκεται ?

οτι μονο τα βρεφακ8ια τα πολυ μικρα κανουν τροφικες αλλεργιες.ο δικος μου που ειναι μετγαλος δεν κανι πια.
αυτο ειναι πολυ απολυτο για ενα μωρο 18 μηνων μονο και με ρωτησε να κανει ακομα κακα με αιμα.λεω προσφατα του δωσα χυ,ο ροδακινο και μου βγαλε αιμα.
πως το ειδες το αιμα ,εκανε διαρροια ?

ΚΡΙΣΤΙΝΑ
20-07-11, 09:42
οτι μονο τα βρεφακ8ια τα πολυ μικρα κανουν τροφικες αλλεργιες.

πολύ ασαφή απάντηση χρειάζεται επεξήγηση
δηλ. δεν υπάρχουν ενήλικα άτομα που όταν τρώνε φουντούκι π.χ παθαίνουν αλλεργικό σοκ. Γιατί αν εκείνος δεν εχει δει να του φερω τον θείο μου.... ή την φίλη μου που έχει 3 σταυρούς στο μήλο (με το που ακουμπαει μήλο στο στόμα της γεμίζει κοκκινίλες ο ουρανίσκος και φαγούρα)
δεν υπάρχουν άτομα με κοιλιοκάκη (δεν είναι αλλεργία μεν αλλα) για τα οποία η γλουτένη είναι απαγορευτική?

ο δικος μου που ειναι μετγαλος δεν κανι πια.και με ρωτησε να κανει ακομα κακα με αιμα.λεω προσφατα του δωσα χυ,ο ροδακινο και μου βγαλε αιμα.,πα λεεει δεν εχει σχεση.κατι αλλα εινια.

σωστά δεν είναι ας πουμε τροφική αλλεργία τότε τί είναι?
τι άλλο??? τι υποψίες έχετε γιατρέ?
π.χ είναι θέμα εντέρου?? πρέπει να κάνουμε κάποια εξέταση εκεί?

λεει καταρχην επρεπε απο την αρχη να δωσω λεει υποαλλεργικο γαλα γιατι για ολα φταιει ο μητρικος θηλασμος.(εγω απλα ακουγα και εκαν ατην χαζη να δω τι θα μου πει).

ποιες είναι οι βιταμίνες γιατρέ που υπάρχουν στο υποαλλεργικό γάλα αλλά όχι στο μητρικό. αν σου πει για βιταμίνη d του λες απλά ότι η κύρια πηγή της είναι ο ήλιος και το 10% οι τροφές. Αν υπάρχει θεμα με την βιταμίνη d ένα απλό συμπλήρωμα είναι οκ.

μετα λεει στερω απο το μωρο τις βιταμινες που χρειαζεται.αν ειναι δυνατον να μην εχει φαει ακομ ααυγο!!!θα παθει λεει ραχητιδα.ασε που δεν αναπτυσεται σωστα γιατι ειναι παρα πολυ αδυνατος!!!

η ραχίτιδα είναι μια σοβαρή πάθηση η οποία σχετίζεται με την στέρηση βιταμίνης d, στερηση ασβεστίου, στερηση φωσφορου λόγω κακής σίτησης, λόγω νοσημάτων του πεπτικού, ή ραχίτιδα ανθεκτιμή στη βιταμίνη d και ωφείλεται σε γονιδιακές διαταραχές (τα λεω με λιγα λόγια).....
το αυγό είναι το λιγότερο......

λεει κανε αυτες τις εξετασεις (ραστ)και θα δουμε τι θα κανουμε.

και εδώ είναι το παράδοξο θεωρεί ότι το παιδί ειναι μεγάλο για να είναι αλλεργικό παρολα αυτά προτείνει ραστ τεστ....γιατί????
αφού εξαρχής υποψιάζεται κάτι άλλο γιατί δεν σε παραπέμπει σωστά??

Δεν στο παίζω έξυπνη αλλά πλεον όταν πηγαίνω σε κάποιο γιατρό δεν φεύγω απο το ραντεβού παρα μόνο όταν όλα είναι ξεκάθαρα στο μυαλό μου, όταν μου έχει λύσει όλες τις απορίες.
Να επιμένεις στις εξηγήσεις γιατί από μόνοι τους δεν κάνουν τίποτα πετάνε έτσι απλά μερικές ατάκες και σε αφήνουν να φαντάζεσαι....
Για την ανάπτυξη δεν μπορεί να σου πει πολλά πράγματα ο αλλεργιολόγος, η παιδίατρος τι λεει για το θέμα αυτό?
Οι καμπύλες σας τι λενε η γενική εικόνα του παιδιού?

polimerou
20-07-11, 13:06
Έχει να μου προτίνει κάποια μανούλα κανέναν καλό παιδογαστεντερολόγο???
Και μπορεί καποια να μου πει πως μπορώ να επικοινωνήσω με τη Συρίγου??

valeri
20-07-11, 18:53
λοιπον
1. υψος συμφωνα με την εξισωση 1.90 (189.5 για την ακριβεια) αυτο αντιστοιχει στην 97η θεση
2.με τι υψος γεννηθηκε ακριβως ?
3.τωρα ειναι μεταξυ 50ης και 25ης θεσης (αν ειναι στους 83 ποντους τοτε ειναι σχεδον στην 50η θεση)
τωρα ολα αυτα ειναι συμφωνα με τις παλιες καμπυλες που δεν ισχυουν για θηλαζοντα βρεφη ,πρεπει να δουμε τι γινεται στις καμπυλες για θηλαζοντα

συνεχιζουμε μολις βρω χρονο :p

Σε ευχαριστω:p:p
Γεννηθηκε 53 ποντους:rolleyes:

εδω θα βρεις την καμπυλη αναπτυξης σε θηλαζοντα παιδια αναλογα με την ηλικια http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=34535&highlight=%EA%E1%EC%F0%F5%EB%E5%F2+%E1%ED%E1%
τσελινκα και εσυ αμα θες
στον μικρο μου παντως στο βαρος ειναι ενα κιλο περισσοτερο συμφωνα με αυτες τις καμπυλες ,σε αντιθεση με εκεινες των παλιων βιβλιαριων ,μια ολοκληρη καμπυλη
στο υψος παλι ειναι πιο ψηλα (λιγο πιο ψηλα σε σχεση με τις καμπυλες για μη θηλαχοντα)

ελινα το παιδακι σου στο υψος συμφωνα με αυτες τις καμπυλες ειναι μεταξυ 75ης και 50ης θεσης

δειτε εδω ειναι η καμπυλη του υψους και του βαρους σε μια σελιδα και ειναι πιο διαφωτιστικη
http://www.cdc.gov/growthcharts/data/who/GrChrt_Boys_24LW_9210.pdf

βεβαια αν συγκρινετε τις παλιες με τις καινουργιες καμπυλες υπαρχει μπερδεμα
ελινα συμφωνα με τις παλιες καμπυλες το τελικο υψος (1.90)απεχει απο το τωρινο κατα 3 καμπυλες
δες το και εσυ μηπως κανω κανενα λαθος

tselinkas
20-07-11, 21:55
κριστινα πηγα προετοιμασμενη να κουσω αυτα που ακουυσα.θες διαισθηση,θες απογοητευση απο τους γιατρους....γι αυτο δεν ειπα κ τιποτα εφυγα..
βρηκα εναν παιδιατρο που γραφει σε πολλα σαι,διαβασα και το βιογραφικο του..θα παω τελη αυγουστου σε αυτον να μας δει και αμα ειναι καλος θα τον κανουμε ππαιδιατρο μας.εγω κουραστηκα με ολους τους γιατρους πια.
ο μικρος ειναι 10200.ειχε ανεβει στα 10800 αλλα επαθε βαρια στοματιτιδα κ εκανε ενα μηνα να ξαναφαει κ επεσε παλι στα γνωστα 10200.ειναι 18 μηνων.εγεννηθηκε 3840.αυτα.οσο για τα κιλα του κατα περιοδους εχω λιγα γραμμενα.αν μου τα ζητησετε θα σας τα πω.αλλα περα απο το οτι ειναι αδυνατος ειναι μια χρα μ,ωρακι.ζωηρο,δεν βαζει κωλο κατω κ πολυ χαρουμενο παντα χωρις να γκρινιαζει.
ναι το αιμα φανηκε οπως π[αλια.τωρα τους τελευταιους μηνες μου χει κανει αιμα 3-4 φορες.πολυυυυυυυ σπανια...στανταρ ηταν απο τον χυμο ροδακινο...φιλια πολλα

tselinkas
20-07-11, 22:00
μπα εμενα δεν μου την ανοιγει την καμπυλη.δεν ξερω γιατι..

tselinkas
20-07-11, 22:02
αχ κριστινα γενικα η απαντηση του ηταν ας βγουν τα αποτελεσματα και βλεπουμε...κ εγω απο μεσα μου ειπα ας βρω αλλον γιατρο.στο ψαξιμο...

Ελινα Ζ.
20-07-11, 22:41
εδω θα βρεις την καμπυλη αναπτυξης σε θηλαζοντα παιδια αναλογα με την ηλικια http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=34535&highlight=%EA%E1%EC%F0%F5%EB%E5%F2+%E1%ED%E1%
τσελινκα και εσυ αμα θες
στον μικρο μου παντως στο βαρος ειναι ενα κιλο περισσοτερο συμφωνα με αυτες τις καμπυλες ,σε αντιθεση με εκεινες των παλιων βιβλιαριων ,μια ολοκληρη καμπυλη
στο υψος παλι ειναι πιο ψηλα (λιγο πιο ψηλα σε σχεση με τις καμπυλες για μη θηλαχοντα)

ελινα το παιδακι σου στο υψος συμφωνα με αυτες τις καμπυλες ειναι μεταξυ 75ης και 50ης θεσης

δειτε εδω ειναι η καμπυλη του υψους και του βαρους σε μια σελιδα και ειναι πιο διαφωτιστικη
http://www.cdc.gov/growthcharts/data/who/GrChrt_Boys_24LW_9210.pdf

βεβαια αν συγκρινετε τις παλιες με τις καινουργιες καμπυλες υπαρχει μπερδεμα
ελινα συμφωνα με τις παλιες καμπυλες το τελικο υψος (1.90)απεχει απο το τωρινο κατα 3 καμπυλες
δες το και εσυ μηπως κανω κανενα λαθος

Σε ευχαριστω πολυ για τον κοπο σου!!!Αν παμε με τις παλιες δηλαδη ειμαστε ποοολυ κατω!!!:confused::confused:Ε??:confused::confused::confused:
Αχ στεναχωρηθηκα πολυ τωρα.Δηλαδη να εχει μια κληρονομικοτητα να γινει ψηλο και μπορει να του σταθει εμποδιο η κ...αλλεργια.Κατι τετοιες στιγμες νευριαζω ρε γμτ και κουραζομαι ψυχολογικα με αυτο το πραγμα ελεος πια τοσος αγωνας τοσες στερησεις τοση ταλαιπωρια.Τι στο καλο να κανω αλλο?Ρε παιδια δηλαδη πειτε μου.Ο γιατρος δεν δειχνει να ανησυχει που κατεβαινει τις καμπυλες,ο αντρας μου με λεει υπερβολικη και οτι κακως ανησυχω και οτι το παιδι θα ειναι μια χαρα.Ρωταω για εξετασεις μου λεει ο παιδιατρος οχι να μην κανω.Ναι αλλα ΔΕΝ τρωει αρκετα το βλεπω και δεν καθεται και καθολου ολο κινειται.Και το θεμα μου δεν ειναι οτι δεν τρωει αρκετα τοθεμα μου ειναι οτι με τοσες ομαδες τροφων που εχουμε αποκλεισει μηπως εχει αντικτυπο στην αναπτυξη του.Μηπως δηλαδη γινει ανεπανορθωτη ζημια.Τι στο καλο να κανω?Ειμαι πολυ απογοητευμενη.Κατα τα αλλα ρε κοριτσια ειναι παρα πολυ καλος ψυχοκινητικα και κυριως στην ομιλια ειναι πολυ μπροστα αντικειμενικα (παλι καλα υπαρχει και κατι που παει καλα)αλλα δεν ξερω εχω φρικαρει τωρα με εχει πιασει ενα αγχος ενας θυμος μηπως δηλαδη πρεπει να κανω κατι και δεν το κανω.Αλλα τι πια να κανω?Ουφφφ...Σορρυ για τον μονολογο αλλα δεν ειμαι στα καλα μου τωρα οπως θα διαπιστωσατε και μονες σας...

valeri
21-07-11, 11:27
ΟΠ ΟΠ Ελινα χαλαρωσε
πρωτον δεν ειναι 3 καμπυλες αλλα 2.5 (το ξανακοιταξα)
δευτερον οσα ειπαμε εδω να τα συζητησεις με τον γιατρο σου να δεις τι θα πει
τριτον εαν θεωρεις εσυ οτι πρεπει να κανεις εξετασεις να τις κανεις ,εαν δηλαδη αισθανεσαι οτι κατι δεν παει καλα ,η μαμα παντα ξερει καλυτερα
σιγουρα ειναι κατι προσωρινο και δεν νομιζω να επηρεασει μονιμα την αναπτυξη του παιδιου η τωρινη δατροφη:-):-):-):-)

Katerinoula23
21-07-11, 14:27
Έχει να μου προτίνει κάποια μανούλα κανέναν καλό παιδογαστεντερολόγο???
Και μπορεί καποια να μου πει πως μπορώ να επικοινωνήσω με τη Συρίγου??

Τον παιδογαστρεντερολόγο γιατί ακριβώς τον χρειάζεσαι?
Ρωτάω γιατί εμείς πήγαμε στην διευθήντρια στο Παίδων κ δεν λέω πολύ καλή αλλά αν πρόκειται για αλλεργία θα σε παραπέμψει σε αλλεργιολόγο. Δεν έχουν γνώσεις πάνω σε αλλεργίες. Να φανταστείς εμάς όταν μας είδε μας "απέκλεισε" το ενδεχόμενο αλλεργίας...κ στη δεύτερη επικοινωνία όταν πλέον ήμουν σίγουρη οτί πρόκειται για αλλεργία τότε μας παρέπεμψε στη Συρίγου...

Αν θες πάντως πες μου να σου στείλω πμ έχω κ των δύο τα τηλέφωνα..

Katerinoula23
21-07-11, 14:34
και να σου πω και την αληθεια εγω η ιδια δεν εχω καταληξει ακομη εαν ο θηλασμος οφελει παντα την αλλεργια η οχι ,και για να μην παρεξηγηθω να συμπληρωσω οτι εαν δουμε οτι ενα παιδι με ολα τα μετρα που περνουμε (με αυτην την "κουτση" στηριξη που εχουμε απο τους γιατρους που ετυχε να παμε τα παιδια μας ,γιατι εαν ετυχε να ειμαστε στα χερια ενος πραγματικου γνωστη του προβληματος τοτε δεν θα εχουμε προβλημα ετσι κιαλλιως)),δεν αναπτυσσεται σωστα ,τοτε ναι ισως η λυση ειναι η διακοπη του θηλασμου
?

Σίγουρα έχεις πολύ μεγαλύτερη εμπειρία από μένα.. απλά ήθελα να προσθέσω αυτό που μας είπε ο γαστρεντερολόγος.. Ο θηλασμός βοηθάει στις αλλεργίες γιατί δημιουργεί ένα προστατευτικο εσωτερικό "περιβλημα" στο εντεράκι του παιδιού..(το είπα εντελώς απλοικά)...
Απλά τουλάχιστον σε αυτό οφελεί...

valeri
21-07-11, 16:31
ποιες είναι οι βιταμίνες γιατρέ που υπάρχουν στο υποαλλεργικό γάλα αλλά όχι στο μητρικό. αν σου πει για βιταμίνη d του λες απλά ότι η κύρια πηγή της είναι ο ήλιος και το 10% οι τροφές. Αν υπάρχει θεμα με την βιταμίνη d ένα απλό συμπλήρωμα είναι οκ.

η ραχίτιδα είναι μια σοβαρή πάθηση η οποία σχετίζεται με την στέρηση βιταμίνης d, στερηση ασβεστίου, στερηση φωσφορου λόγω κακής σίτησης, λόγω νοσημάτων του πεπτικού, ή ραχίτιδα ανθεκτιμή στη βιταμίνη d και ωφείλεται σε γονιδιακές διαταραχές (τα λεω με λιγα λόγια).....
το αυγό είναι το λιγότερο......

συμφωνω με ολα

και εδώ είναι το παράδοξο θεωρεί ότι το παιδί ειναι μεγάλο για να είναι αλλεργικό παρολα αυτά προτείνει ραστ τεστ....γιατί????
αφού εξαρχής υποψιάζεται κάτι άλλο γιατί δεν σε παραπέμπει σωστά??
αληθεια τσελινκας σου ειπε τιποτα για διερευνηση του πεπτικου με ενδοσκοπικο ελεγχο (κολονοσκοπηση)αφου σου λεει οτι δεν ειναι αλλεργια ?απο οτι βλεπω στο Ιπποκρατειο εχουν την ιδια τακτικη οι ιατροι
Δεν στο παίζω έξυπνη αλλά πλεον όταν πηγαίνω σε κάποιο γιατρό δεν φεύγω απο το ραντεβού παρα μόνο όταν όλα είναι ξεκάθαρα στο μυαλό μου, όταν μου έχει λύσει όλες τις απορίες.
Να επιμένεις στις εξηγήσεις γιατί από μόνοι τους δεν κάνουν τίποτα πετάνε έτσι απλά μερικές ατάκες και σε αφήνουν να φαντάζεσαι....θελει πολλη εξασκηση για να αντλησεις ολες τις πληροφοριες ,θελει να εχεις παει πολλες φορες στους γιατρους ,πολλες φορες δεν εχουν διαθεση να εξηγησουν πραγματα
Για την ανάπτυξη δεν μπορεί να σου πει πολλά πράγματα ο αλλεργιολόγος, η παιδίατρος τι λεει για το θέμα αυτό?εαν ο αλλεργιολογος ειναι και παιδιατρος σιγουρα πρεπει να ασχοληθει με την ανανπτυξη και τις καμπυλες

ο μικρος ειναι 10200.ειχε ανεβει στα 10800 αλλα επαθε βαρια στοματιτιδα κ εκανε ενα μηνα να ξαναφαει κ επεσε παλι στα γνωστα 10200.ειναι 18 μηνων.εγεννηθηκε 3840
γραψε ο'τι μετρησεις εχεις για τα κιλα και το υψος για να τις βαλουμε στις καμπυλες και να δουμε τις διακυμανσεις απο τοτε που γεννηθηκε μεχρι τωρα .

ναι το αιμα φανηκε οπως π[αλια.τωρα τους τελευταιους μηνες μου χει κανει αιμα 3-4 φορες.πολυυυυυυυ σπανια...στανταρ ηταν απο τον χυμο ροδακινο...φιλια πολλαμαλλον χρειαζεσαι να κανεις εξεταση κοπρανων για αιμα(mayer)

Σίγουρα έχεις πολύ μεγαλύτερη εμπειρία από μένα.. απλά ήθελα να προσθέσω αυτό που μας είπε ο γαστρεντερολόγος.. Ο θηλασμός βοηθάει στις αλλεργίες γιατί δημιουργεί ένα προστατευτικο εσωτερικό "περιβλημα" στο εντεράκι του παιδιού..(το είπα εντελώς απλοικά)...
Απλά τουλάχιστον σε αυτό οφελεί...
ναι με τον θηλασμο το εντερο καλυπτεται με το αντισωμα Α που περιεχεται στο γαλα και προστατευει και απο αλλεργιες
ο θηλασμος προσφερει και πολλες αλλες ουσιες που δεν τις βρησκεις ευκολα στην μορφη που ειναι στο μητρικο γαλα
μιλησα για πιθανη διακοπη του θηλασμου μονο στην περιπτωση που εχουμε κανει τα παντα(ο'τι μπορει η καθε μαμα με αυτη την ελλειπη συνηθως στηριξη απο τους γιατρους) και η αναπτυξη του παιδιου παρ"αυτα υστερει πολυ

Ελινα Ζ.
21-07-11, 21:57
ΟΠ ΟΠ Ελινα χαλαρωσε
πρωτον δεν ειναι 3 καμπυλες αλλα 2.5 (το ξανακοιταξα)
δευτερον οσα ειπαμε εδω να τα συζητησεις με τον γιατρο σου να δεις τι θα πει
τριτον εαν θεωρεις εσυ οτι πρεπει να κανεις εξετασεις να τις κανεις ,εαν δηλαδη αισθανεσαι οτι κατι δεν παει καλα ,η μαμα παντα ξερει καλυτερα
σιγουρα ειναι κατι προσωρινο και δεν νομιζω να επηρεασει μονιμα την αναπτυξη του παιδιου η τωρινη δατροφη:-):-):-):-)

Mακαρι να μην επηρεασει!Κοιτα γενικα δεν ανησυχουσα ιδιαιτερα αλλα τα στατιστικα με αγχωνουν!!Σε γενικες γραμμες δεν τον βλεπω οτι κατι εχει αλλα με προβληματιζει αυτη η φαση που περναει με τις καμπυλες κτλ...τΙ να πω θα δειξει,θα κοιταξω να μιλησω με το γιατρο παλι και βλεπουμε...

polimerou
21-07-11, 23:45
Ρωτάω γιατί εμείς πήγαμε στην διευθήντρια στο Παίδων κ δεν λέω πολύ καλή αλλά αν πρόκειται για αλλεργία θα σε παραπέμψει σε αλλεργιολόγο. Δεν έχουν γνώσεις πάνω σε αλλεργίες. Να φανταστείς εμάς όταν μας είδε μας "απέκλεισε" το ενδεχόμενο αλλεργίας...κ στη δεύτερη επικοινωνία όταν πλέον ήμουν σίγουρη οτί πρόκειται για αλλεργία τότε μας παρέπεμψε στη Συρίγου...

Η παιδίατρος μου είπε να απευθυνθώ πρώτα σε παιδογαστρεντερολόγο γιατι λέει αυτή εξετάζουν όλα τα ενδεχόμενα και όχι μόνο την αλλεργία.... Μου πρότεινε δύο, την Καφρίτσα και την Ζέλου....
Τι να πω??? Κι εγώ στα τυφλά πάω.... !!!
Απο τη Συρίγου είσαι ικανοποιημένη??? Έχεις βρει άκρη με την αλλεργια???
Αν θέλεις στείλε μου τα τηλέφωνα!

valeri
22-07-11, 06:37

προτωφανες νομιζω ,μπραβο στην παιδογαστρενερολογο που μολις αντιληφθηκε οτι προκειται για αλλεργια σας παρεπεμψε σε αλλεργιολογο
,τουλαχιστον εμμεσα παραδεχτηκε οτι δεν ξερει απο αλλεργιες
μακαρι και η δικη μας να το παραδεχοταν μονη της χωρις να χρειαζεται να πειραματιστει στο παιδι (στον μεγαλο μου γιο) ,και κατι αλλο μην βασιζεσται ποτε σε τιτλους (καθηγητες.διευθυντες κτλ)
θα ηθελα να πω εδω οτι καλο ειναι ολες οι καινουργιες κοπελες με αλλεργικα παιδακια να διαβασουν το συγκεκριμενο τοπικ απο την αρχη μεχρι το τελος για να δουν πως μεσα στον χρονο αλλαζουν τα πραγματα

μπορειτε να μαθετε απο τα λαθη μας

Sofia-posi
22-07-11, 17:03
Αχ δεν τα καταφέρνω δεν τα καταφέρνω! Πάλι τη πάτησα (με ψωμάκι αυτή τη φορά)! Περιμένω και τις εξετάσεις απο το Παίδων από τις αρχές ΜαΪου! Όλο στα τυφλά πηγαίνω! Το αγαπουλίνη μου έχει φαγούρα κ κράμπες στη κοιλιά πάλι... Έχει να κοιμηθεί καλά (κ μαζί του κ γω) από το ΠΑΣΧΑ!
Σε τεστ με τσίμπιμα βγήκε θετικός στο αυγό. Σε τεστ με πατς γάλα κ ισταμίνη φούντωσε η πλάτη του (εγώ το αξιολογώ γιατί ο ιατρός -ανοσολόγος-, στον οποίο τα έστειλα με μήνυμα, είπε θα τα πούμε όταν βγούν κ οι εξετάσεις αίματος - του Αγ. ΠΟΤΕ δηλαδή) ΟΥΦΦΦ! Συγγνώμη, αλλά τα έχω πάρει (ξανά)!
Πάντως κορίτσια, το άτιμο το δερμα στο πατς με γάλα δεν έχει ηρεμήσει ακόμα (κ έχουν περάσει 3 βδομάδες - τόσο κρατάει τελικά! Επιβεβαιωμένο για όσες ρωτάνε μετά από πόσο καιρό αποχής μπορεί να δουν αποτέλεσμα...
Έχω ξαναρωτήσει τι κάνετε εσείς με τα εμβόλια με τα παιδία με αλλεργία κ δεν έχω πάρει κάποια απάντηση... Δεν πειράζει, μάλλον το πήρα απόφαση, από Σεπτέμβρη κ βλέπουμε (θα περιμένουν οι τρίτες δόσεις).
Νυστάζω κ κλαίω ... πάνε αυτά τα δυο μαζί...?

Sofia-posi
22-07-11, 17:07
Πάντως Βαλερι κ οι ίδιοι οι ιατροί πολλές φορές σου λένε να σε δουν κ άλλες ειδικότητες. Συνήθως στην αλλεργία εμπλέκονται αλλεργιολόγοι, γαστρεντερολόγοι, ανοσολόγοι, δερματολόγοι... κάποιοι για τα συμπτώματα κάποιοι για τις αιτίες... Πάντως, στη ρίζα του προβλήματος, κανείς δεν φτάνει (τουλάχιστον στη δική μου περίπτωση). Κ όσο για καθοδήγηση ... ας γελάσω καλύτερα...

Sofia-posi
22-07-11, 17:10
Κάτι άλλο... κάτω από τα μάτια του έχει κύκλους μωβ! Έχω διαβάσει ότι η ατοπία είναι ένα τρένο με 3 βαγόνια - δερματικά, γαστρεντερικά κ αναπνευστικά. Στα δυο πρώτα έχουμε επιβιβαστεί ... λέτε να ετοιμαζόμαστε για το 3ο? Γιατί ρε γμτ ?!!??

Ελινα Ζ.
22-07-11, 17:22
Αχ δεν τα καταφέρνω δεν τα καταφέρνω! Πάλι τη πάτησα (με ψωμάκι αυτή τη φορά)! Περιμένω και τις εξετάσεις απο το Παίδων από τις αρχές ΜαΪου! Όλο στα τυφλά πηγαίνω! Το αγαπουλίνη μου έχει φαγούρα κ κράμπες στη κοιλιά πάλι... Έχει να κοιμηθεί καλά (κ μαζί του κ γω) από το ΠΑΣΧΑ!
Σε τεστ με τσίμπιμα βγήκε θετικός στο αυγό. Σε τεστ με πατς γάλα κ ισταμίνη φούντωσε η πλάτη του (εγώ το αξιολογώ γιατί ο ιατρός -ανοσολόγος-, στον οποίο τα έστειλα με μήνυμα, είπε θα τα πούμε όταν βγούν κ οι εξετάσεις αίματος - του Αγ. ΠΟΤΕ δηλαδή) ΟΥΦΦΦ! Συγγνώμη, αλλά τα έχω πάρει (ξανά)!
Πάντως κορίτσια, το άτιμο το δερμα στο πατς με γάλα δεν έχει ηρεμήσει ακόμα (κ έχουν περάσει 3 βδομάδες - τόσο κρατάει τελικά! Επιβεβαιωμένο για όσες ρωτάνε μετά από πόσο καιρό αποχής μπορεί να δουν αποτέλεσμα...
Έχω ξαναρωτήσει τι κάνετε εσείς με τα εμβόλια με τα παιδία με αλλεργία κ δεν έχω πάρει κάποια απάντηση... Δεν πειράζει, μάλλον το πήρα απόφαση, από Σεπτέμβρη κ βλέπουμε (θα περιμένουν οι τρίτες δόσεις).
Νυστάζω κ κλαίω ... πάνε αυτά τα δυο μαζί...?

Σοφια εγω στον μικρο μου δεν εκανα κανενα εμβολιο και θα αργησω να κανω πολυ.Ισως καποια επιλεκτικα κι αυτο ποοολυ αργοτερα.Με τη συμφωνη γνωμη του παιδιατρου.Κι εμας οταν εκανε τα πατσ αργησαν να φυγουν οι ερεθισμοι...
Σε καταλαβαινω απολυτα προσπαθησε να χαλαρωσεις,ξερω ειναι πικρα η κατασταση τα χω περασει...
Κι εμεις ειχαμε και τα 3 που ανεφερες.Ατοπικη δερματιτιδα,προβληματα πολλα με το στομαχι (ειχα τραβηξει τρελα ξενυχτια και ταλαιπωρια με αυτο το θεμα.)και φυσικα κυκλους ειχαμε κι εμεις ποτε εντονους ποτε οχι...

valeri
22-07-11, 17:57
Πάντως Βαλερι κ οι ίδιοι οι ιατροί πολλές φορές σου λένε να σε δουν κ άλλες ειδικότητες. Συνήθως στην αλλεργία εμπλέκονται αλλεργιολόγοι, γαστρεντερολόγοι, ανοσολόγοι, δερματολόγοι... κάποιοι για τα συμπτώματα κάποιοι για τις αιτίες... Πάντως, στη ρίζα του προβλήματος, κανείς δεν φτάνει (τουλάχιστον στη δική μου περίπτωση). Κ όσο για καθοδήγηση ... ας γελάσω καλύτερα...
αν βρεις την αιτια δεν χρειαζεσαι πολλες ειδικοτητες ,μια φτανει
αν αντιμετωπισεις την αιτια-ριζα δεν χρειαζεται να αντιμετωπισεις ξεχωριστα ολα τα συμπτωματα σε καθε επιμερους ειδικοτητα
ναι εμπλεκονται ολοι εαν ενας απο αυτους βρει την αιτια και ξερει να αντιμετωπισει αυτην αρκει
μην στεναχωριεσαι ομως ολα ειναι περαστικα ,οσο ασχολεισαι και ψαχνεσαι το παιδι σου δεν θα παθει τιποτα σοβαρο
και στην τελικη δεν ειναι και καμια σοβαρη παθηση
απλα χρειαζεται να επιμενεις με τους γιατρους

Ελινα καποια στιγμη σου εβαλα αυτην την φατσα:p ,χιλια συγνωμη δεν προσεξα οτι σημαινει να βγαζεις την γλωσσα:oops::oops::oops::oops:

Sofia-posi
22-07-11, 18:31
Elina είδα ότι είσαι καιρό εδώ μέσα :( σε έχω διαβάσει καμια 50αρια σελίδες πριν...
Αυτό 'με τη σύμφωνη γνώμη του παιδιάτρου' πολύ χάρηκα που το διάβασα... γιατί ο δικός μου 3 μήνες τώρα λέει 'με το που ηρεμήσει λίγο το προσωπάκι να έρθετε να κάνουμε τα υπόλοιπα - για να μην πάνε χαμένα τα προηγούμενα'! Μόλις τύπωσα κ το 'Εμβολιασμοί υπό επιστημονική κρίση' και θα το διαβάσω στο σπίτι (είμαι γραφείο όπως κατάλαβες :neutral:)...
Δεν έχω ξεκαθαρίσει κάτι: αν δεν το βοηθήσουμε το παιδί, είτε με τη δική μας διατροφή (για το θηλασμό) είτε με τη δική του, να αποφύγει την αλλεργιογόνο ουσία μπορεί η αλλεργία να παραταθεί? Δηλαδή ο οργανισμός χρειάζεται να καθαρίσει, να ωριμάσει κ όποτε (καιρό μετά) ξανασυναντήσει την ουσία αυτή να μην τον ενοχλεί? Αυτό συμβαίνει με όλες τις τροφές? Δηλαδή η ισταμίνη (που ακόμα δεν έχω διαβάσει σε ποιες τροφές υπάρχει) το γάλα, το αυγό (κ οτι άλλο βγει από τα τεστ) δεν θα τον ενοχλούν μετά από 1-1.5 χρόνο αν προσέχουμε τώρα αλλά να τα κουβαλάει μια ζωή αν δεν 'καθαρίσει' τώρα που είναι μικρός κ επιπλέον να αποκτήσει κ άλλες αλλεργίες?
Κ κάτι άλλο, ιατρός μου είπε ότι σε παιδιά που θηλάζουν αποκλειστικά οι μόνες πρωτεΪνες που βγαίνου 'ατόφιες' στο γάλα κ μπορεί να προκαλούν αλλεργία είναι αυτές του αγελαδινού γάλακτος. Ισχύει?

polimerou
22-07-11, 20:50
Να σας ρωτήσω... Διάβασα εδώ πως μπορεί να πάρει και 4 εβδομάδες για να καθαρίσει το παιδί από τις αλλεργιογόνες ουσίες.... Αυτό ισχύει γενικότερα για όλα τα αλλεργιογόνα ή μονο για τις πρωτεινες γάλακτος???
Μπορεί να πάρει και πάνω από 4 εβδομάδες για να καθαρίσει?

polimerou
22-07-11, 20:54
Σοφια εγω στον μικρο μου δεν εκανα κανενα εμβολιο και θα αργησω να κανω πολυ.Ισως καποια επιλεκτικα κι αυτο ποοολυ αργοτερα.Με τη συμφωνη γνωμη του παιδιατρου...

Αυτό με τα εμβόλια δεν το έχω καταλάβει πολύ καλά... Επιβαρύνουν τα εμβόλια τα αλλεργικά παιδιά?

Ελινα Ζ.
22-07-11, 23:17
Elina είδα ότι είσαι καιρό εδώ μέσα :( σε έχω διαβάσει καμια 50αρια σελίδες πριν...
Αυτό 'με τη σύμφωνη γνώμη του παιδιάτρου' πολύ χάρηκα που το διάβασα... γιατί ο δικός μου 3 μήνες τώρα λέει 'με το που ηρεμήσει λίγο το προσωπάκι να έρθετε να κάνουμε τα υπόλοιπα - για να μην πάνε χαμένα τα προηγούμενα'! Μόλις τύπωσα κ το 'Εμβολιασμοί υπό επιστημονική κρίση' και θα το διαβάσω στο σπίτι (είμαι γραφείο όπως κατάλαβες :neutral:)...
Δεν έχω ξεκαθαρίσει κάτι: αν δεν το βοηθήσουμε το παιδί, είτε με τη δική μας διατροφή (για το θηλασμό) είτε με τη δική του, να αποφύγει την αλλεργιογόνο ουσία μπορεί η αλλεργία να παραταθεί? Δηλαδή ο οργανισμός χρειάζεται να καθαρίσει, να ωριμάσει κ όποτε (καιρό μετά) ξανασυναντήσει την ουσία αυτή να μην τον ενοχλεί? Αυτό συμβαίνει με όλες τις τροφές? Δηλαδή η ισταμίνη (που ακόμα δεν έχω διαβάσει σε ποιες τροφές υπάρχει) το γάλα, το αυγό (κ οτι άλλο βγει από τα τεστ) δεν θα τον ενοχλούν μετά από 1-1.5 χρόνο αν προσέχουμε τώρα αλλά να τα κουβαλάει μια ζωή αν δεν 'καθαρίσει' τώρα που είναι μικρός κ επιπλέον να αποκτήσει κ άλλες αλλεργίες?
Κ κάτι άλλο, ιατρός μου είπε ότι σε παιδιά που θηλάζουν αποκλειστικά οι μόνες πρωτεΪνες που βγαίνου 'ατόφιες' στο γάλα κ μπορεί να προκαλούν αλλεργία είναι αυτές του αγελαδινού γάλακτος. Ισχύει?

Σοφια μου κι εγω δεν ξερω να σου απαντησω στα σιγουρα σε αυτα που ρωτας αλλα καπου ειχα διαβασει παλαιοτερα οτι οταν εμφανιστει η αλλεργια σε πολυ μικρη ηλικια πχ μηνων τοτε πιθανοτατα ξεπερνιεται σε λιγα χρονια.Εμενα ο παιδιατρος μου ειπε να ξεκινησω να δοκιμαζω στο παιδι πραγματα μετα τα 1.5 και καλυτερα στα 2.Κατι τετοιο θα κανω να δουμε που βρισκομαστε.Σιγουρα ομως εχει δυναμωσει πολυ το ανοσοποιητικο του γιατι με το περιστατικο που εφαγα κατα λαθος σπανακοτυροπιτα φανηκε πως δεν τον πειραξε τιποτα ενω σε αλλη περιπτωση παλαιοτερα θα χαμε μεγαλο θεμα...

Ελινα Ζ.
22-07-11, 23:21
Αυτό με τα εμβόλια δεν το έχω καταλάβει πολύ καλά... Επιβαρύνουν τα εμβόλια τα αλλεργικά παιδιά?

Υπαρχει πιθανοτητα εξαρσης της αλλεργιας ναι.Αυτο μου ειπε και ο παιδιατρος και εχω ακουσει και περιπτωσεις που συνεβη.Αν βαλεις και καποια εμβολια οπως το μμρ και της γριπης που δεν πρεπει να τα κανουν παιδια που εχουν αλλεργια στο αυγο...
Οπως και να χει εγω προσωπικα φοβαμαι πολυ εχουμε περασει πολυ δυσκολες στιγμες με την αλλεργια δεν το συζητω να ζησω ενα τετοιο ενδεχομενο θα πεσω να πεθανω δεν θα αντεξω αλλο:lol::lol:
Οποτε επελεξα να περιμενω ποοοολυ...

amaretto
23-07-11, 04:34
Να σας ρωτήσω... Διάβασα εδώ πως μπορεί να πάρει και 4 εβδομάδες για να καθαρίσει το παιδί από τις αλλεργιογόνες ουσίες.... Αυτό ισχύει γενικότερα για όλα τα αλλεργιογόνα ή μονο για τις πρωτεινες γάλακτος???
Μπορεί να πάρει και πάνω από 4 εβδομάδες για να καθαρίσει?

Οι πρωτεΐνες των γαλακτοκομικών κάνουν 4 εβδομάδες. Αν όμως το έντερο είναι πολύ ερεθισμένο, πιθανώς να χρειάζεται μεγαλύτερος χρόνος αποχής, μέχρι να επουλωθεί το έντερο. Μέχρι τότε μπορεί να υπάρχουν ψευδο-αντιδράσεις, κάποιες τροφές να φαίνονται ότι προκαλούν αλλεργία.
Άλλες πρωτεΐνες χρειάζονται περισσότερο καιρό αλλά από όσο έχω διαβάσει, τα πιο έντονα φαινόμενα προκαλούνται από την κατανάλωση γαλακτοκομικών και αποτελέσματα φαίνονται μόνο με ολοκληρωτική αποχή. Ενώ πχ στη γλουτένη μπορεί να υπάρξει σημαντικός περιορισμός με ακόλουθη βελτίωση των συμπτωμάτων.

polimerou
23-07-11, 11:17
Οι πρωτεΐνες των γαλακτοκομικών κάνουν 4 εβδομάδες. Αν όμως το έντερο είναι πολύ ερεθισμένο, πιθανώς να χρειάζεται μεγαλύτερος χρόνος αποχής, μέχρι να επουλωθεί το έντερο. Μέχρι τότε μπορεί να υπάρχουν ψευδο-αντιδράσεις, κάποιες τροφές να φαίνονται ότι προκαλούν αλλεργία.
Άλλες πρωτεΐνες χρειάζονται περισσότερο καιρό αλλά από όσο έχω διαβάσει, τα πιο έντονα φαινόμενα προκαλούνται από την κατανάλωση γαλακτοκομικών και αποτελέσματα φαίνονται μόνο με ολοκληρωτική αποχή. Ενώ πχ στη γλουτένη μπορεί να υπάρξει σημαντικός περιορισμός με ακόλουθη βελτίωση των συμπτωμάτων.

Ευχαριστώ για την απάντηση amaretto! Την Τετάρτη κλείνω 4 εβδομάδες αλλα είμαι απογοητευμένη αφου βλέπω βλέννες καθημερινά και μέχρι και εχτες και αίμα!!! Τα έχω κόψει ΟΛΑ κρυφά, φανερα....
Εντωμεταξύ πάει τόσος καιρός, που έχω ξεχάσει πως ειναι οι φυσιολογικές κενώσεις...!!!!

Sofia-posi
23-07-11, 21:44
...
ενώ στην ουσία προκάλεσαν ερεθισμό της ήδη υπάρχουσας πληγής. Από το στόμα μου το πήρες. Ήθελα να το ξεκαθαρίσω αυτό σε πολλές κοπέλες που λένε ότι τα παιδιά τους φαίνεται να είναι αλλεργικά σε πολλά πράγματα - όταν βλέπουν αίμα μετά από την κατανάλωσή τους. Σε πολλές περιπτώσεις το αίμα προέρχεται από ερεθισμό της πληγής που δεν έχει κλείσει ακόμα. Σε εμάς το δερματικό είναι ο δείκτης μας - αυτό αντιδρά άμεσα (μερικές ώρες) σε αλλεργιογόνες ουσίες.

polimerou
23-07-11, 22:26
Και με τις βλέννες τι γίνεται???? Κι αυτές 4΄εβδομάδες για να φύγουν... Εδώ και 2 μήνες σχεδόν δεν είχαμε ούτε μια κενωση χωρις βλέννες!

aglaia
24-07-11, 00:06

αλλεργία μπορεί να προκαλούν και οι πρωτεΐνες που περιέχονται στο πρόβειο ή το κατσικίσιο γάλα αλλά τα παιδιά που παρουσιάζουν αλλεργία στο αγελαδινό είναι πολύ περισσότερα

επίσης η γλουτένη είναι πρωτεΐνη που περιέχεται κυρίως στο σιτάρι και σε μερικά ακόμη δημητριακά και μπορεί επίσης να προκαλέσει αλλεργική αντίδραση στο μωρό που θηλάζει αποκλειστικά

valeri
24-07-11, 14:05
...
ενώ στην ουσία προκάλεσαν ερεθισμό της ήδη υπάρχουσας πληγής. Από το στόμα μου το πήρες. Ήθελα να το ξεκαθαρίσω αυτό σε πολλές κοπέλες που λένε ότι τα παιδιά τους φαίνεται να είναι αλλεργικά σε πολλά πράγματα - όταν βλέπουν αίμα μετά από την κατανάλωσή τους. Σε πολλές περιπτώσεις το αίμα προέρχεται από ερεθισμό της πληγής που δεν έχει κλείσει ακόμα. Σε εμάς το δερματικό είναι ο δείκτης μας - αυτό αντιδρά άμεσα (μερικές ώρες) σε αλλεργιογόνες ουσίες.
ετσι ετσι ,ερεθιζεται το ηδη ερεθισμενο εντερο και ετσι δημιουργειται ενας φαυλος κυκλος
και φαινεται οτι ολες οι τροφες ενοχλουν

Sofia-posi
24-07-11, 14:55
αλλεργία μπορεί να προκαλούν και οι πρωτεΐνες που περιέχονται στο πρόβειο ή το κατσικίσιο γάλα αλλά τα παιδιά που παρουσιάζουν αλλεργία στο αγελαδινό είναι πολύ περισσότερα

επίσης η γλουτένη είναι πρωτεΐνη που περιέχεται κυρίως στο σιτάρι και σε μερικά ακόμη δημητριακά και μπορεί επίσης να προκαλέσει αλλεργική αντίδραση στο μωρό που θηλάζει αποκλειστικά

Αυτό είναι πολύ σημαντικό να μας το ξεκαθάριζε κάποιος. Διότι, όπως είναι κ το θέμα αυτού του τοπικ, μιλάμε για αλλεργία σε παιδιά που θηλάζουν. Κ να προσθέσω ότι αν την αλλεργία την παρουσιάζουν όταν τρέφονται αποκλειστικά με μητρικό γάλα, ένας επιστήμονας (:rolleyes: απ'όλους αυτούς που συναντάμε κ τα σκάμε) πρέπει να μας εξηγήσει ποιες ουσίες περνάνε στο γάλα, αν τροποποιούνται κ πως, κ αν επηρεάζουν το μωρό (κ ας μην μας τα εξηγούν - ας τα ξέρουν οι ίδιοι κ να μας καθοδηγήσουν σωστά) . Κ στη περίπτωσή μας, κ πιστεύω κ σε πολλές άλλες, τα πράγματα περιπλέκονται όταν τα μωρά αρχίζουν τις στερεές τροφές.

polimerou
25-07-11, 22:07
Σήμερα τα κακά του ήταν μουσταρδί και πιο σχηματισμένα μετά από πάρα πολυ καιρό.... λίγες βλέννες και ίχνη από αίμα είχαμε.... Λέτε να έχουμε καμια πρόοδο??

Sofia-posi
26-07-11, 17:17
bravo polimerou. Ελπίζω να είναι η βελτίωση που περίμενες!
Πάντως, κ σε μας, πρώτα αλλάξανε τα κακά του (που πριν ήταν πολυ μα πάρα πολύ υδαρά κ γέμιζε ολόκληρος ο καημένος - κ ας έκανε κάθε 3 μέρες με πολύ γκρίνια) μετά σαν να ηρέμησε η κοιλίτσα του (αλλά ακόμα είναι πολύ ευαίσθητος) κ επιμένουν τα δερματικά του.

polimerou
26-07-11, 17:25
bravo polimerou. Ελπίζω να είναι η βελτίωση που περίμενες!
Πάντως, κ σε μας, πρώτα αλλάξανε τα κακά του (που πριν ήταν πολυ μα πάρα πολύ υδαρά κ γέμιζε ολόκληρος ο καημένος - κ ας έκανε κάθε 3 μέρες με πολύ γκρίνια) μετά σαν να ηρέμησε η κοιλίτσα του (αλλά ακόμα είναι πολύ ευαίσθητος) κ επιμένουν τα δερματικά του.

To παίρνω πίσω.... Μου έκανε πάλι μια κένωση κιτρινοπράσινη, όλο βλέννα χωρίς σχεδόν καθόλου σπόρους και αιματάκι.... Πρίν απο αυτή μου είχε κάνει πολύ ανοιχτό κίτρινο, σχεδόν άσπρα...έχει τύχει σε καμία????
Ειμαι πολύ απογοητευμένη.....!!
Εμείς δερματικά δεν έχουμε... μόνο με τα κακά είναι το πρόβλημα... Δε ξέρω τι άλλο να κάνω.... την τελευταια εβδομάδα είμαι με αρνι πατάτες και πεπόνι... από αυριο κομμένο και το πεπόνι διάβασα εδώ μέσα ότι είναι και αυτό αλλεργιογόνο....

Και μου είπε και η παιδίατρος να πάω σε γαστρεντερολόγο μήπως δεν είναι αλλεργία και είναι κανένα μικρό πολύποδάκι.... και μου έχει βάλει ιδέες!

ΘΑ ΣΚΑΣΩ!!!!!!

Sofia-posi
26-07-11, 18:05
Όταν είχε αρχίσει η αλλεργία (ή μάλλον όταν το κατάλαβα εγώ) έκανε κακάκια μα αφρούς! Αλλά όχι άσπρα όπως λες... κιτρινο-μπεζ θα έλεγα...

Sofia-posi
26-07-11, 18:06
Φτου! Ο θηρεοειδής μου έχει πάρει φωτιά! Αυτό μας έλειπε! Θα παίρνω κ φάρμακα τώρα... Θα ανοίξω καινούργιο θέμα....

polimerou
26-07-11, 20:04
Έχω νεότερα....
Το απόγευμα πήρα τα αποτελεσματα απο τα ραστ... Κάναμε για γαλακτοκομικα, αυγό και σιτηρα... Βγήκαμε θετικοί στα σιτηρά...!!
Τελευταία φορα εφαγα μακαρονια πριν 11 μερες... ποσο να θέλει να φύγουν τα αλλεργιογόνα απο τον οργανισμο??
είδα ότι στα σιτηρα ανηκουν το σιταρι, κριθαρι, σικαλη, βρωμη και αραβοσιτος...
Να ρωτησω κατι η ασχετη... ο αραβοσιτος ειναι το καλαμποκι?
Το ρύζι είναι σιτηρό??? Η σόγια????

Επίσης μου βγήκαν λίγο χαμηλες οι τιμες σιδηρου και αιματοκριτη λέτε ναφταιει το ελαχιστο αιματακι που βγαινει στα κακα?

amaretto
26-07-11, 22:43
Έχω νεότερα....
Το απόγευμα πήρα τα αποτελεσματα απο τα ραστ... Κάναμε για γαλακτοκομικα, αυγό και σιτηρα... Βγήκαμε θετικοί στα σιτηρά...!!
Τελευταία φορα εφαγα μακαρονια πριν 11 μερες... ποσο να θέλει να φύγουν τα αλλεργιογόνα απο τον οργανισμο??

Επίσης μου βγήκαν λίγο χαμηλες οι τιμες σιδηρου και αιματοκριτη λέτε ναφταιει το ελαχιστο αιματακι που βγαινει στα κακα?

Δεν είμαι σίγουρη για το πότε απομακρύνεται η γλουτένη, έχω διαβάσει από 2 βδομάδες μέχρι μήνες.

Ο αραβόσιτος είναι το καλαμπόκι. Το ρύζι δεν έχει γλουτένη. Η σόγια είναι όσπριο αλλά λόγω του ότι συνήθως είναι μεταλλαγμένη, δεν θα την πρότεινα.
Η βρώμη φαίνεται να έχει ελάχιστη γλουτένη και γίνεται συνήθως καλά ανεκτή αλλά μπορεί λόγω επεξεργασίας σε χώρους επεξεργασίας άλλων σιτηρών να περιέχει πολλά ίχνη, οπότε χρειάζεται προσοχή.
Το αιματάκι στα κακά μπορεί να προκαλέσει αναιμία, όταν υπάρχει πολύ καιρό, μερικές φορές δεν φαίνεται καν.

Αν ψάξεις για κοιλιοκάκη (celiac) θα βρεις πολλές πληροφορίες για κρυμμένη γλουτένη (πχ κέτσαπ, παγωτά κτλ).

Katerinoula23
26-07-11, 23:08
Έχω νεότερα....

Αλήθεια, πότε έκανες τις rast?? Σε πόσο καιρό βγήκαν?? Γιατί εμάς η αλλεργιολόγος μας είπε για 4 με 6 εβδομάδες :shock: κ δεν τις έκανα ακόμη:-|

Θα κάνεις κ πατσ test??

polimerou
26-07-11, 23:10
Δεν είμαι σίγουρη για το πότε απομακρύνεται η γλουτένη, έχω διαβάσει από 2 βδομάδες μέχρι μήνες.

Ο αραβόσιτος είναι το καλαμπόκι. Το ρύζι δεν έχει γλουτένη. Η σόγια είναι όσπριο αλλά λόγω του ότι συνήθως είναι μεταλλαγμένη, δεν θα την πρότεινα.
Η βρώμη φαίνεται να έχει ελάχιστη γλουτένη και γίνεται συνήθως καλά ανεκτή αλλά μπορεί λόγω επεξεργασίας σε χώρους επεξεργασίας άλλων σιτηρών να περιέχει πολλά ίχνη, οπότε χρειάζεται προσοχή.
Το αιματάκι στα κακά μπορεί να προκαλέσει αναιμία, όταν υπάρχει πολύ καιρό, μερικές φορές δεν φαίνεται καν.

Αν ψάξεις για κοιλιοκάκη (celiac) θα βρεις πολλές πληροφορίες για
κρυμμένη γλουτένη (πχ κέτσαπ, παγωτά κτλ).

Προς το παρόν έχω μιλήσει μόνο με τον μικροβιολόγο που μου έδωσε τα αποτελέσματα... και μου είπε πως άλλο είναι η αλλεργία στα σιτηρά και άλλο η κοιλιοκάκη (δυσανεξία στη γλουτένη) και ότι για την δευτερη περίπτωση γίνονται άλλες εξετάσεις για να διαπιστωθεί και όχι ραστ τεστ...
Μήπως δεν εχω καταλαβει κάτι καλά?

Katerinoula23
26-07-11, 23:17
Προς το παρόν έχω μιλήσει μόνο με τον μικροβιολόγο που μου έδωσε τα αποτελέσματα... και μου είπε πως άλλο είναι η αλλεργία στα σιτηρά και άλλο η κοιλιοκάκη (δυσανεξία στη γλουτένη) και ότι για την δευτερη περίπτωση γίνονται άλλες εξετάσεις για να διαπιστωθεί και όχι ραστ τεστ...

H δυσανεξία είναι άλλος μηχανισμός από την αλλεργία κ δεν ανιχνεύεται με αυτες τις εξετάσεις...μας το είχε πει κ η αλλεργιολόγος..

Katerinoula23
26-07-11, 23:21
Απλά σε ρώτησα για τα πατσ επειδή τα ραστ μπορεί να βγουν αρνητικά (χωρίς να θέλω να σε τρομάξω φυσικά) κ τελικά να είναι αλλεργικό το παιδί... Μόνο τα θετικά αποτελάσματα αξιολογούνται... οπότε αποχή απο τα σιτιρα:?

polimerou
26-07-11, 23:24
Αλήθεια, πότε έκανες τις rast?? Σε πόσο καιρό βγήκαν?? Γιατί εμάς η αλλεργιολόγος μας είπε για 4 με 6 εβδομάδες :shock: κ δεν τις έκανα ακόμη:-|

Θα κάνεις κ πατσ test??

Δεν έχω έρθει ακόμα σε επαφή με αλλεργιολόγο... είμαι από επαρχεια και θα πρέπει να πάω Αθήνα....
Η παιδίατρος μου έγραψε τις εξετάσεις και πήγα σε έναν μικροβιολόγο και τις έκανα... τη Παρασκευή τις κάναμε και σήμερα Τρίτη βγήκαν τα αποτελεσματα
Εκανα γενικη αιματος... Ανοσολογικές για Ιge
Και rast για κρόκο αυγού, λευκωμα αυγού, γαλα και σιτηρά

polimerou
26-07-11, 23:26
Απλά σε ρώτησα για τα πατσ επειδή τα ραστ μπορεί να βγουν αρνητικά (χωρίς να θέλω να σε τρομάξω φυσικά) κ τελικά να είναι αλλεργικό το παιδί... Μόνο τα θετικά αποτελάσματα αξιολογούνται... οπότε αποχή απο τα σιτιρα:?

Ναι... το γνωρίζω...
Τουλάχιστον ξέρω πως είναι αλλεργικός στα σιτηρά... εννοείται πως έχω βγάλει από τη διατροφή μου και αλλες αλλεργιογονες τροφες
Πήρα τα αποτελεέσματα και όταν είδα ότι βγήκε θετικός στα σιτηρά χάρηκα γιατι με είχε τρομαξει η παιδίατρος λέγοντας μου μήπως δεν είναι από αλλεργία τα συμπτωματα αλλά απο πολύποδα στο έντερο!

Katerinoula23
26-07-11, 23:34
Ναι... το γνωρίζω...
Τουλάχιστον ξέρω πως είναι αλλεργικός στα σιτηρά... εννοείται πως έχω βγάλει από τη διατροφή μου και αλλες αλλεργιογονες τροφες
Πήρα τα αποτελεέσματα και όταν είδα ότι βγήκε θετικός στα σιτηρά χάρηκα γιατι με είχε τρομαξει η παιδίατρος λέγοντας μου μήπως δεν είναι από αλλεργία τα συμπτωματα αλλά απο πολύποδα στο έντερο!

Αχ μακάρι να είναι αυτό κ να δεις γρήγορα βελτίωση!!!!:D

Katerinoula23
26-07-11, 23:39
Εμένα η παιδίατρος με ανησύχησε λιγάκι επειδή το παιδί δεν τρώει μοσχάρι κ κοτόπουλο, μήπως πάθει σιδηροπενία...:sad:Ισχύει κάτι τέτοιο??

Από ποιές άλλες τροφές μπορεί να πάρει επαρκείς ποσότητες σιδήρου???

polimerou
26-07-11, 23:47
Εμένα η παιδίατρος με ανησύχησε λιγάκι επειδή το παιδί δεν τρώει μοσχάρι κ κοτόπουλο, μήπως πάθει σιδηροπενία...:sad:Ισχύει κάτι τέτοιο??

Από ποιές άλλες τροφές μπορεί να πάρει επαρκείς ποσότητες σιδήρου???

δημητριακά
μούσλι
ψωμί ολικής άλεσης
όσπρια
ρεβύθια
φασόλια
αρακάς
φακές (η απορρόφηση του σιδήρου αυξάνεται αν προσθέσουμε λεμόνι)
λαχανικά
ραδίκια
σπανάκι (η απορρόφηση του σιδήρου αυξάνεται αν προσθέσουμε λεμόνι)
αγκινάρα
αρακάς
γλυκοπατάτα
μανιτάρια
κόκκινο λάχανο
κολοκυθάκια
φοινόκιο
φρούτα
μούρα
Μεταξύ των ειδών και τεμαχίων των κρεάτων θεωρούνται καλύτερες πηγές σιδήρου οι ακόλουθες
όλα τα εντόσθια πχ συκώτι τα οποία όμως αποφεύγουμε
πουλερικά
μπούτι κοτόπουλου
χήνα, γαλοπούλα μπούτι
αρνί, κατσίκι
«φιλέτο»
μπριζόλα
στήθος
μπούτι
μοσχάρι
μπριζόλα
μπούτι
βοδινό
φιλέτο
γλώσσα
μπούτι
καθαρή μπριζόλα
χοιρινό
ψαρονέφρι
σνίτζελ
καπνιστή μπριζόλα
κυνήγι
κουνέλι, λαγός

Katerinoula23
27-07-11, 00:20
Ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ!!!!:grin::grin::grin:

amaretto
27-07-11, 00:22

Συνήθως λέμε αλλεργία στα σιτηρά την αλλεργία στη γλουτένη (όχι κοιλιοκάκη, η κοιλιοκάκη βασικά δεν είναι αλλεργία). Ίσως πρέπει να το ξεκαθαρίσεις με τον γιατρό που έγραψε τις εξετάσεις, γιατί υπάρχει και αλλεργία στο ίδιο το φυτό (στα στάχυα ή κάτι τέτοιο).
Το ρύζι και το κεχρί είναι σιτηρά αλλά δεν έχουν γλουτένη.
Υπάρχει περίπτωση η εξέταση να ήταν γενικώς για δημητριακά και όχι μόνο για σιτηρά; Στην πρώτη περίπτωση, θα υπάρχει θέμα με όλους τους παρόμοιους "σπόρους" (σιτηρά, όσπρια, ηλιόσποροι κτλ).

Πρότεινα αυτού του είδους την αναζήτηση, για να βρεις πηγές για τις τροφές χωρίς γλουτένη, συνταγές, εναλλακτικές, όχι για την κοιλιοκάκη καθ' αυτή. Επειδή η κοιλιοκάκη επιβάλλει ολοκληρωτική αποχή από τη γλουτένη, γενικά, τα sites με πληροφορίες για την κοιλιοκάκη παρέχουν αξιόπιστες πληροφορίες για διατροφή χωρίς γλουτένη.

Sofia-posi
27-07-11, 12:38
Polimerou ευχαριστούμε για τη λίστα σου!

(Για γερά στομάχια) Έχω αυτό το site που δείχνει πως πρέπει να είναι τα κακά των μωρών ανάλογα με την ηλικία κ το τι τρώνε:
http://www.babycenter.com/baby-poop-photos
:oops:
για όσες αναρωτίεστε αν είναι φυσιολογικά τα δικά σας...

Κορίτσια, εγώ ρώτησα τον παιδίατρο (μιας κ δεν τρώμε μοσχαράκι) αν μπορώ να δώσω άλλες τροφές πλούσιες σε σίδηρο, αντί για σταγόνες, όπως πχ φακές κ μου απάντησε πως δεν θα έχει αποτέλεσμα διότι ο φυτικός σίδηρος δεν απορροφάται από τον οργανισμό (τόσο πολύ όσο ο φαρμακευτικός σίδηρος). Κ ξαναμείναμε σε πατάτες, καρότα, κολοκύθια, κοτόπουλο κ βέβαια διάφορες κρέμες (που δεν τις έχω πάρει βεβαίως - βεβαίως, μόνο ρύζι από βιολογικά για να δέσουν τα φαγητά).

Jen.
27-07-11, 12:45
Polimerou ευχαριστούμε για τη λίστα σου!

(Για γερά στομάχια) Έχω αυτό το site που δείχνει πως πρέπει να είναι τα κακά των μωρών ανάλογα με την ηλικία κ το τι τρώνε:
http://www.babycenter.com/baby-poop-photos
:oops:
για όσες αναρωτίεστε αν είναι φυσιολογικά τα δικά σας...

Κορίτσια, εγώ ρώτησα τον παιδίατρο (μιας κ δεν τρώμε μοσχαράκι) αν μπορώ να δώσω άλλες τροφές πλούσιες σε σίδηρο, αντί για σταγόνες, όπως πχ φακές κ μου απάντησε πως δεν θα έχει αποτέλεσμα διότι ο φυτικός σίδηρος δεν απορροφάται από τον οργανισμό (τόσο πολύ όσο ο φαρμακευτικός σίδηρος). Κ ξαναμείναμε σε πατάτες, καρότα, κολοκύθια, κοτόπουλο κ βέβαια διάφορες κρέμες (που δεν τις έχω πάρει βεβαίως - βεβαίως, μόνο ρύζι από βιολογικά για να δέσουν τα φαγητά).

Και εμείς δεν τρώγαμε μοσχάρι για πολύ καιρό λόγω αλλεργίας αλλά του έδινα σχεδόν καθημερινά κατσικάκι ή αρνάκι και μια χαρά ανέβηκε ο σίδηρος του. Γιατί δεν του δίνεις και εσύ?

Sofia-posi
27-07-11, 12:59
Αυτή τη φορά μου είπε κ για κατσικάκι (μπούτι με 2 βρασίματα) κ θα το δοκιμάσω. Το μοσχάρι έχει παραπάνω σίδηρο από άλλα κρέατα? Αλήθεια ο φυτικός σίδηρος είναι δύσκολος στη απορρόφηση?

Sofia-posi
27-07-11, 13:00
Είναι βαρύ το κατσικάκι για το μωρό?
Στη χώνεψη? Εμένα μου καταστρέφει το στομάχι...

Jen.
27-07-11, 13:12
Εγώ του το έδινα από 7 μηνών και χωρίς βρασίματα πριν και ήταν μια χαρά.

Ελινα Ζ.
27-07-11, 13:22
Αυτή τη φορά μου είπε κ για κατσικάκι (μπούτι με 2 βρασίματα) κ θα το δοκιμάσω. Το μοσχάρι έχει παραπάνω σίδηρο από άλλα κρέατα? Αλήθεια ο φυτικός σίδηρος είναι δύσκολος στη απορρόφηση?

Σοφια καλησπερα δες αυτο το λινκ,ειναι μια συζητηση που ειχα κανει πριν μηνες για το θεμα του σιδηρου και μια κοπελα μου δωσε παρα πολυ χρησιμες πληροφοριες,βρες το μην. μου και απο κει και περα διαβασε τις απαντησεις πιστευω θα σε βοηθησει!

http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=47086&page=2

Sofia-posi
27-07-11, 13:46
Ευχαριστώ Ελίνα. Το διάβασα. Αυτούς τους προβληματισμούς έχω κ γω. Κ ναι ίσως πρέπει να του δώσω λίγο χρόνο - 8 μηνών είναι μόνο. Δεν τρώνε κ όλα τα παιδιά μοσχάρι σε αυτή την ηλικία?

Κορίτσια, πότε τα πατς θεωρούνται θετικά? Το μωράκι έβαλε 2 πατσ (γάλα κ ισταμίνη) κ κοκκίνησε όλη η περιοχή κ έξω από τα πατσ, αλλά ο ιατρός είπε ότι δεν είναι (έστειλα φωτογραφίες από κινητό στο μαιλ). Πηρα κ τα ραστ κ είναι αρνητικά (εκτός από τα λεύκωμα αυγού που είχαμε επιβεβαιώσει κ με πρικ τεστ). Αλλά το αρνητικό δεν σημαίνει ότι δεν είναι αλλεργικό, έτσι?

Ελινα Ζ.
27-07-11, 13:54
Ευχαριστώ Ελίνα. Το διάβασα. Αυτούς τους προβληματισμούς έχω κ γω. Κ ναι ίσως πρέπει να του δώσω λίγο χρόνο - 8 μηνών είναι μόνο. Δεν τρώνε κ όλα τα παιδιά μοσχάρι σε αυτή την ηλικία?

Κορίτσια, πότε τα πατς θεωρούνται θετικά? Το μωράκι έβαλε 2 πατσ (γάλα κ ισταμίνη) κ κοκκίνησε όλη η περιοχή κ έξω από τα πατσ, αλλά ο ιατρός είπε ότι δεν είναι (έστειλα φωτογραφίες από κινητό στο μαιλ). Πηρα κ τα ραστ κ είναι αρνητικά (εκτός από τα λεύκωμα αυγού που είχαμε επιβεβαιώσει κ με πρικ τεστ). Αλλά το αρνητικό δεν σημαίνει ότι δεν είναι αλλεργικό, έτσι?

Σοφια νομιζω πως ειναι θετικα απο τη στιγμη που κοκκινησε η περιοχη.Τωρα τον βαθμο δεν ξερω εμας ας πουμε στα πατσ ειχε 3 πολυ εντονα κοκκινισμενα με φουσκαλιτσες ας το πουμε και αυτα ηταν τα πιο καραμπινατα (αυγο,γαλα,σογια)απο κει και περα ειχαμε και καποια αλλα κοκκινα αλλα οχι τοσο εντονα οπως τα σιτηρα(η Συριγου μου ειχε πει τοτε να δωσω σιτηρα μετα το χρονο οπως και εκανα και δεν δειχνει να χει πια προβλημα),το ρυζι και η πατατα:rolleyes:σε αυτα μου ειχε πει απλα να μην τρωω πολυ συχνα κι εγω δηλ.να τρωω ελεγχομενες ποσοτητες.Δεν αντιμετωπισα προβλημα οποτε θεωρω οτι το δικο μας βασανο ηταν η σογια το αυγο και το γαλα.Οπωσδηποτε ομως αφου κοκκινησαν ειναι θετικα.Και φυσικα ναι το αρνητικο μπορει να ειναι και ψευδως αρνητικο.Πχ στο μοσχαρι δεν εδειξε οτι εχουμε αλλεργια αλλα προληπτικα εγω δεν του δωσα ποτε.

Ελινα Ζ.
27-07-11, 14:01
Μην αγχωνεσαι παντως για το μοσχαρι μπορει να τρωει κατσικακι,αρνι,γαλοπουλα ,κοτοπουλο(εαν δεν εχει προβλημα με το κοτοπουλο.)Εγω τωρα ξερεις τι κανω φτιαχνω ωραιοτατα μπιφτεκακια απο γαλοπουλα,αρνι,κοτοπουλο,προσθετω μεσα φρυγανια που αλεθω στο μπλεντερακι απο παξιμαδι τσεκαρισμενο βιολογικο,(γιατι του εμποριου ενδεχεται να εχει γαλα κτλ)τριβω καροτο,κολοκυθι και καποιες φορες πιπερια φλωρινης γλυκεια,κρεμμυδακι,λαδακι αλατοπιπερο και γινεται πολυ νοστιμο.Του το συνοδευω με διαφορα αλλα οπως ρυζι ,πουρε απο πατατα η παταες φουρνου κτλ και μια χαρα το τρωει.Γιατι εμενα κιολας σκετο το κρεας δεν το θελει καθολου ο μικρος,παιδι της μανας του :lol::rolleyes:

Sofia-posi
27-07-11, 14:08
ναι ναι κ φουσκαλιτσες... κ εκεί που είχε το πατσ με το γάλα του έχει μείνει λίγο πιο σκούρο χρώμα όσο ένα 2ευρω... ενώ η ισταμίνη παρόλο που είχε κοκκινίσει πιο πολύ έφυγε σε δυο 24ωρα.
Εμένα μου ακούγεται σαν θαύμα να τον δω να τρώει... ενώ είχαμε ξεκινήσει δειλα δειλά στους 6μιση μήνες να ψιλοτρώμε, τώρα αρνείται να φάει οτιδήποτε εκτός από σκέτο πουρέ πατάτας κ ρυζόκρεμα (με νερο, είχα δοκιμάσει με ζωμό κοτόπουλο κ δεν το έφαγε)... κ αυτά 5-6 κουταλιές. Οπότε δεν ξέρω τι να σκεφτώ, είναι αντίδραση φυσιολογική ή τον ενοχλούν κάποια φαγητά π.χ. κολοκύθα, κοτόπουλο... Μήπως να τα ξαναρχίσω μετά από 1-2 βδομάδες ξανά προσεχτικά ένα ένα ή θα ξεχάσουμε κ αυτά που έχουμε μάθει...?

Sofia-posi
27-07-11, 14:08
Η συνταγή σου για κεφτεδάκια - μπιφτεκάκια είναι καταπληκτική ;-)

Ελινα Ζ.
27-07-11, 14:17
ναι ναι κ φουσκαλιτσες... κ εκεί που είχε το πατσ με το γάλα του έχει μείνει λίγο πιο σκούρο χρώμα όσο ένα 2ευρω... ενώ η ισταμίνη παρόλο που είχε κοκκινίσει πιο πολύ έφυγε σε δυο 24ωρα.
Εμένα μου ακούγεται σαν θαύμα να τον δω να τρώει... ενώ είχαμε ξεκινήσει δειλα δειλά στους 6μιση μήνες να ψιλοτρώμε, τώρα αρνείται να φάει οτιδήποτε εκτός από σκέτο πουρέ πατάτας κ ρυζόκρεμα (με νερο, είχα δοκιμάσει με ζωμό κοτόπουλο κ δεν το έφαγε)... κ αυτά 5-6 κουταλιές. Οπότε δεν ξέρω τι να σκεφτώ, είναι αντίδραση φυσιολογική ή τον ενοχλούν κάποια φαγητά π.χ. κολοκύθα, κοτόπουλο... Μήπως να τα ξαναρχίσω μετά από 1-2 βδομάδες ξανά προσεχτικά ένα ένα ή θα ξεχάσουμε κ αυτά που έχουμε μάθει...?

Σε καταλαβαινω μην απελπιζεσαι θα δεις σιγα σιγα θα τρωει καλυτερα.Εμενα αρχισε φρουτα αφου εκλεισε τους 7 μηνες (εντολη παιδιατρου λογω αλλεργιας βεβαιως βεβαιως) φαγητο δεν το συζητω περασε απο διαφορες φασεις καιακομη περναει.Φαγητο θυμαμαι ψιλοσταθερα αρχισε να τρωει μετα τον χρονο.Αλλα και παλι σου λεω με πολλα σκαμπανεβασματα μιανα μην θελει να το δει μια να το τρωει ολο.Δινε του αυτα που βλεπεις οτι του αρεσουν εστω και λιγο ,υπηρξαν φορες που εφτιαξα και 3 διαφορετικα σε μια μερα για να τον "πιασω" καπου καπου και να φαει 3-4 κουταλιες.Ειναι φυσιολογικες οι αντιδρασεις του να ξερεις κι εμενα ακομη και τωρα με τις ωρες του ειναι.Το χουν τα αλλεργικα παιδακια αυτο δυστυχως και εδω το χουν και τα μη αλλεργικα,ποσο μαλλον τα δικα μας.Ξαφνικα μπορεις να το δεις να ανοιγει το στομα του σαν να μην συμβαινει τιποτα...:rolleyes:
Εγω πλεον του βαζω μεσα στη φρουτοκρεμα κεχρι σε σκονη γιατι ειναι πλουσιο σε σιδηρο απο οτι εχω διαβασει οποτε απο οπου μπορω προσθετω.

Ελινα Ζ.
27-07-11, 14:19
Η συνταγή σου για κεφτεδάκια - μπιφτεκάκια είναι καταπληκτική ;-)

Ετσι του το παταω με το πιρουνακι και το ανακατευω στο φαγητο του.Αλλιως δεν υπαρχει περιπτωση να το φαει το κρεας;)
Παντως ειναι νοστιμοτατο αφου ο αντρας μου ζηλευει και μου ζητιανευει καθε φορα να του κανω κι εκεινου ;)

Τα ζυμωνω ,τα βαζω σε ταπερακι στην καταψυξη και ξεπαγωνω καθε φορα και ενα και του το βαζω (του μικρου:grin:)

Katerinoula23
27-07-11, 18:39
Κορίτσια μην με δειρετε με αυτο που θα ρωτήσω...:oops:

Απο 12 μηνών τρωγαμε κ ψάρι... Βέβαια με τόσα αλλεργιογονα που τρεφοταν μέσα στην άγνοια μου το παιδι δεν παρατήρησα καμία αντίδραση... Βέβαια η αλλεργιολογος δεν μας έκανε πατς για το ψάρι οπότε δεν ξέρω με σιγουριά τι συμβαίνει... Το θέμα είναι ότι η παιδιατρος μου είπε να της δίνω πολυ συχνά τώρα που δεν τρώει τα υπόλοιπα αλλα προχτές που της έδωσα κι έφαγε έβγαλε σήμερα 5 με 6 κόκκινα σπυρακια με φουσκαλιτσες κ ανησυχώ... Μήπως αντέδρασε ....:-(

Εσάς τι σας έχουν πει οι αλλεργιολογοι για το ψάρι ;;; Καλύτερα να αποφεύγεται;;;

Ελινα Ζ.
27-07-11, 21:25
Κορίτσια μην με δειρετε με αυτο που θα ρωτήσω...:oops:

Απο 12 μηνών τρωγαμε κ ψάρι... Βέβαια με τόσα αλλεργιογονα που τρεφοταν μέσα στην άγνοια μου το παιδι δεν παρατήρησα καμία αντίδραση... Βέβαια η αλλεργιολογος δεν μας έκανε πατς για το ψάρι οπότε δεν ξέρω με σιγουριά τι συμβαίνει... Το θέμα είναι ότι η παιδιατρος μου είπε να της δίνω πολυ συχνά τώρα που δεν τρώει τα υπόλοιπα αλλα προχτές που της έδωσα κι έφαγε έβγαλε σήμερα 5 με 6 κόκκινα σπυρακια με φουσκαλιτσες κ ανησυχώ... Μήπως αντέδρασε ....:-(

Εσάς τι σας έχουν πει οι αλλεργιολογοι για το ψάρι ;;; Καλύτερα να αποφεύγεται;;;

Κατερινουλα εμενα το χε απαγορεψει η αλλεργιολογος παρολο που δεν ειχαμε κανει τεστ.Επισης κ ο παιδιατρος ξεροντας την κατασταση το χει απαγορεψει ,το μεχρι ποτε αγνωστο, μαλλον μεχρι να ξεπεραστει η αλλεργια μας.:rolleyes: Εγω στη θεση σου θα το κοβα αμεσως εφοσον υπηρχε κ ερεθισμος.

Sofia-posi
27-07-11, 22:22
Εγώ ρώτησα για ψάρι κ κάτι άλλο που δεν θυμάμαι :oops: κ μου είπε μετά από 2-3 χρόνια θα δούμε...

Sofia-posi
27-07-11, 22:25
Βεβαία βρε παιδί μου τώρα τελευταία όλο περισσότερο υλικό βρίσκω πάνω στο θέμα των αλλεργιών κ ειδικά που λένε ότι η καθυστέρηση εισαγωγής αλλεργιογόνων ουσιών δεν βοηθάει στο να μην πάθει αλλεργία το παιδί. Πιστεύω όμως ότι εννοούν παιδιά χωρίς αλλεργίες.
Στη περίπτωσή σου όμως ... αφού τον ενόχλησε τι συζητάμε :)

Katerinoula23
27-07-11, 23:48
Ναι εχετε δίκιο κι εγώ έτσι πίστευα αλλά αυτοί οι παιδίατροι όλο μας μπερδεύουν:? Να σας πω την αλήθεια φοβόμουν να ρωτήσω την αλλεργιολόγο μη μου έφερνε το τηλέφωνο στο κεφάλι:p

Οπότε κομμένο κ το ψαράκι (δυστυχως της άρεσε της καημένης:sad:)...

Ευχαριστώ!!:-)

polimerou
28-07-11, 16:02
Να σας ρωτήσω βρε κορίτσια... στα κακά του εκτός από τα γνωστά σποράκια έχει και κάτι που μοιάζει με ασπράδι αυγού... πως είναι όταν αυγοκόβεις ένα φαγητό και σου κόβει το αυγο.... (καλά μιλάμε για τρελή περιγραφή)... έχει τυχει σε καμία?

chrisanda
29-07-11, 17:45
να πω λίγο τον πόνο μου;;εγω πάντως έχω αρχίσει και απογοητεύομαι..έκανα και δίαιτα σε όλη τηνεγκυμοσύνη για διαβήτη και τωρα έκλεισα 2 μήνες δίαιτας για την αλλεργία.βλέπω τα ψυγεία με τα παγωτά και νομίζω ότι θα ορμήσω.στις διακοπές πρέπει να κατανάλωσα πέντε κιλά κουλούρια με σπανακι, χάλια!!εν τω μεταξύ τρίτη μέρα σήμερα humana με μήλο, η μπέμπα να τσιρίζει σπαρακτικά..συν του ότι έχει κολλήσει πάνω μου κυριολεκτικά καθώς 6 μήνες τώρα είμαστε κάθε μέρα μαζί, και εγώ τελευταία έχω αναπτύξει μία απέχθεια προς το θήλαστρο και αποφεύγω να βγάζω γάλα..χαμός δηλαδή..προσανατολίζομαι προς τον αποθηλασμό, αλλά από την άλλη..έχει δοκιμάσει καμιά να δίνει κάποιο γεύμα ξένο και τα υπόλοιπα να θηλάζει μεσα στη μέρα;;και κάτι άλλο βρε κορίτσια, δηλαδή αυτό ήθελα να ρωτήσω και άλλα βγήκαν στη φόρα..:???: εφαγα καρπούζι, πεπονι και μπάνάνα και σε όλα είχε την ίδια ντίδραση:μία πάνα με αίμα και μετά τίποτα. έτσι και σε σας, μόνο μία φορά αίμα;;να είναι αλλεργική σε όλα αυτά, ή αυτά της ερεθίζουν το ηδη ερεθισμένο εντεράκι της;;και σόρυ για την μίρλα αλλά είμαι να σκάσω ώρες ώρες:(

Sofia-posi
29-07-11, 21:55
Να το πεις το πόνο σου...
Συμπάσχω ειδικά σ'αυτό το θέμα με τα παγωτά :cry: κ οι άλλοι τρώνε ατάραχοι μπροστά μου (σύζυγος, αδέρφια, γιαγιάδες...)
Humana κ μεις γιοκ! Προτιμάει το γάλα της μαμάς. Το θήλαστρο το έχω κ γω σιχαθεί. Βλέπεις δεν είσαι η μόνη :-)
Έχω ανακαλύψει κρέμα γάλακτος ρυζιού, ρόφημα ρυζιού, σοκολάτα χωρίς γάλα, μαγιονέζα χωρίς αυγό, γρανίτες... μμμ αυτά θυμάμαι...
Αυτό με τα κακά δεν το πολυκατάλαβα... μια φορά αμέσως μετά την κατανάλωση κ μετά τίποτα...? Δεν μου μοιάζει για αλλεργία αλλά ας σου πούνε κ οι πιο έμπειρες...

Katerinoula23
30-07-11, 01:18
Κορίτσια μου να σας ρωτήσω κάτι...

Εσάς έχουν βγάλει ποτε τα μωρακια σας ( απο αλλεργική αντίδραση ) κόκκινα σπυρακια με λίγο διαφανες υγρό μέσα;;;

Μου έβγαλε κάτι τέτοια η μικρή μου 5-6 στον αριθμό, κ αναρωτιέμαι μήπως είναι αλλεργική αντίδραση ή τίποτε άλλο. Την πήγα βέβαια κ σε έναν παιδιατρο ( ο δικός μας λείπει) αλλα δεν κατάλαβε τι μπορει να είναι.. Καλα απο αλλεργίες δεν το συζητώ δεν έχουν κ πολυ πείρα γί αυτο ρωτάω εδώ...

Katerinoula23
30-07-11, 01:29
να πω λίγο τον πόνο μου;;εγω πάντως έχω αρχίσει και απογοητεύομαι..έκανα και δίαιτα σε όλη τηνεγκυμοσύνη για διαβήτη και τωρα έκλεισα 2 μήνες δίαιτας για την αλλεργία.βλέπω τα ψυγεία με τα παγωτά και νομίζω ότι θα ορμήσω.στις διακοπές πρέπει να κατανάλωσα πέντε κιλά κουλούρια με σπανακι, χάλια!!εν τω μεταξύ τρίτη μέρα σήμερα humana με μήλο, η μπέμπα να τσιρίζει σπαρακτικά..συν του ότι έχει κολλήσει πάνω μου κυριολεκτικά καθώς 6 μήνες τώρα είμαστε κάθε μέρα μαζί, και εγώ τελευταία έχω αναπτύξει μία απέχθεια προς το θήλαστρο και αποφεύγω να βγάζω γάλα..χαμός δηλαδή..προσανατολίζομαι προς τον αποθηλασμό, αλλά από την άλλη..έχει δοκιμάσει καμιά να δίνει κάποιο γεύμα ξένο και τα υπόλοιπα να θηλάζει μεσα στη μέρα;;και κάτι άλλο βρε κορίτσια, δηλαδή αυτό ήθελα να ρωτήσω και άλλα βγήκαν στη φόρα..:???: εφαγα καρπούζι, πεπονι και μπάνάνα και σε όλα είχε την ίδια ντίδραση:μία πάνα με αίμα και μετά τίποτα. έτσι και σε σας, μόνο μία φορά αίμα;;να είναι αλλεργική σε όλα αυτά, ή αυτά της ερεθίζουν το ηδη ερεθισμένο εντεράκι της;;και σόρυ για την μίρλα αλλά είμαι να σκάσω ώρες ώρες:(

Chrisanda μου αν σε παρηγορεί όλες μαζι συμπασχουμε!!!

Επίσης να σου πω εμείς 17 μηνών σχεδόν κ θηλαζουμε σαν νεογεννητα ΌΛΗ την ώρα κολλημένη όπως το λες κι εσυ..κάποιες μέρες μάλιστα όταν δεν έχει τις καλές της θηλαζουμε αποκλειστικά γιατί δεν τρώει ούτε μια μπουκιά :cool:( κυριολεκτικά μιλάω).
Το θηλαστρο κι εγω 2 φορές το χρησιμοποίησα κ δεν το άντεξα καθόλου!!! ( μπράβο στις μανουλες που κάνουν αποκλειστική αντληση:shock:)
Απο κρεμουλα εμένα της αρέσει κ το σκέτο ρυζαλευρο ( με νερο φυσικά ). Την humana δοκίμασες να την φτιάξεις με νερο ή την φτιαχνεις με υποαλλεργικο γάλα;; Με νερο η δικιά μου την τρώει ( μην φανταστείς βέβαια καμία ποσότητα)

40+mama
30-07-11, 01:36
να πω λίγο τον πόνο μου;;εγω πάντως έχω αρχίσει και απογοητεύομαι..έκανα και δίαιτα σε όλη τηνεγκυμοσύνη για διαβήτη και τωρα έκλεισα 2 μήνες δίαιτας για την αλλεργία.βλέπω τα ψυγεία με τα παγωτά και νομίζω ότι θα ορμήσω.στις διακοπές πρέπει να κατανάλωσα πέντε κιλά κουλούρια με σπανακι, χάλια!!

Έκανα αποχή τελείως από γαλακτοκομικά και μοσχάρι 17 μηνες. Το αίμα σταμάτησε στους 5 μήνες αποχής όταν έκοψα τελείως κάθε τι έτοιμο ή συσκευασμένο... ακόμη και ψωμί

εν τω μεταξύ τρίτη μέρα σήμερα humana με μήλο, η μπέμπα να τσιρίζει σπαρακτικά..συν του ότι έχει κολλήσει πάνω μου κυριολεκτικά καθώς 6 μήνες τώρα είμαστε κάθε μέρα μαζί, και εγώ τελευταία έχω αναπτύξει μία απέχθεια προς το θήλαστρο και αποφεύγω να βγάζω γάλα..χαμός δηλαδή..προσανατολίζομαι προς τον αποθηλασμό, αλλά από την άλλη..έχει δοκιμάσει καμιά να δίνει κάποιο γεύμα ξένο και τα υπόλοιπα να θηλάζει μεσα στη μέρα;;και κάτι άλλο βρε κορίτσια, δηλαδή αυτό ήθελα να ρωτήσω και άλλα βγήκαν στη φόρα..:???:

Αν αποθηλάσεις το μωρο με τι θα τρέφεται???????????? Το ξένο γάλα είναι αγελαδινό δηλαδή ό,τι χειρότερο. Όλες μας από εκεί περάσαμε και σε καταλαβαίνουμε. Κάνε υπομονή για να μπορέσεις να βοηθησεις το μωρό σου να ξεπεράσει την αλλεργία.... Ο θηλασμός είναι Η ΛΥΣΗ

εφαγα καρπούζι, πεπονι και μπάνάνα και σε όλα είχε την ίδια ντίδραση:μία πάνα με αίμα και μετά τίποτα. έτσι και σε σας, μόνο μία φορά αίμα;;να είναι αλλεργική σε όλα αυτά, ή αυτά της ερεθίζουν το ηδη ερεθισμένο εντεράκι της;;και σόρυ για την μίρλα αλλά είμαι να σκάσω ώρες ώρες:(

Μπορεί να μην είναι αλλεργική σε όλα αυτά αλλά να εκδηλώνεται έτσι επειδή το εντεράκι της είναι ερεθισμένο. Κάνε μια λεπτομερή καταγραφή της διατροφής σου σε χαρτί κάθε μέρα και θα βρεις σιγά σιγά τι φταίει. Πάντως για να καθαρίσει από τα "γαλακτοκομικά" θέλει πάνω από 1-2 μήνες. Αν δεν καθαρίσσει μπορεί να σου εκδηλώνει αντιδράσεις και σε άλλα τρόφιμα χωρίς να είναι αυτά η αιτία. Επίσης ψάξε να βρεις τα κρυμμένα γαλακτοκομικά

40+mama
30-07-11, 09:52
Να σας ρωτήσω βρε κορίτσια... στα κακά του εκτός από τα γνωστά σποράκια έχει και κάτι που μοιάζει με ασπράδι αυγού... πως είναι όταν αυγοκόβεις ένα φαγητό και σου κόβει το αυγο.... (καλά μιλάμε για τρελή περιγραφή)... έχει τυχει σε καμία?

Μη'ηπως εννοεις βλεννα;

Ελινα Ζ.
30-07-11, 11:04
Μαλλον ναι την βλεννα εννοει...:wink:
Κοριτσια υπομονη κι εγω 19 μηνες αποχη και φυσικα σχεδον τιποτα συσκευασμενο οπως λεει και η mama ουτε ψωμι...Και ολοι παγωτα σοκολατες μπροστα μου αλλα απλα μετα σου γινεται συνηθεια και ειδικα οταν ξερεις οτι το παιδακι σου θα εχει προβλημα..:???:

40+mama
30-07-11, 21:59
Μαλλον ναι την βλεννα εννοει...:wink:
Κοριτσια υπομονη κι εγω 19 μηνες αποχη και φυσικα σχεδον τιποτα συσκευασμενο οπως λεει και η mama ουτε ψωμι...Και ολοι παγωτα σοκολατες μπροστα μου αλλα απλα μετα σου γινεται συνηθεια και ειδικα οταν ξερεις οτι το παιδακι σου θα εχει προβλημα..:???:

Αρτοπαρασκευαστης και ...ξερό ψωμί!!!!

polimerou
31-07-11, 15:46
Μη'ηπως εννοεις βλεννα;

Δεν εννοώ τη βλέννα... Έχει την ίδια σύσταση με τα σποράκια αλλά δεν είναι σαν σποράκια... ειναι σαν αυγό ομελέτα.... sorry για την αηδιαστική περιγραφή!

amaretto
31-07-11, 16:08
Δεν είμαι σίγουρη ότι καταλαβαίνω τη μορφή τους αλλά καλά θα ήταν να το αναφέρεις στον παιδίατρο. Έχε το νου σου μήπως υπάρχουν και συμπτώματα στοματίτιδας κτλ, γενικότερα ενδείξεις μυκητίασης σε σένα ή στο μωρό. Παρατήρησε μήπως τρως κάτι συγκεκριμένο σε μεγάλες ποσότητες και αν μπορείς να το συνδέσεις με τα κομματάκια.

Ελινα Ζ.
31-07-11, 16:23
Αρτοπαρασκευαστης και ...ξερό ψωμί!!!!

Α καλα δεν το συζητω...δουλεψε πολυ ο αρτοπαρασκευαστης μιλαμε!!!

chrisanda
01-08-11, 11:57
καλό μήνα!!κορίτσια έχει ξαναγραφτεί αλλά εγλω χθες το επιβεβαίωσα!έφαγα τάρτα λεμόνι από ζαχαροπλαστείο fr...h miam miam!για αλλεργικούς στο γάλα!! οι απλές χαρές της ζωής!!

Katerinoula23
01-08-11, 14:11
καλό μήνα!!κορίτσια έχει ξαναγραφτεί αλλά εγλω χθες το επιβεβαίωσα!έφαγα τάρτα λεμόνι από ζαχαροπλαστείο fr...h miam miam!για αλλεργικούς στο γάλα!! οι απλές χαρές της ζωής!!

Είναι ειδική για αλλεργικους; Γιατί εγω που την φτιαχνω μονη μου στη βάση της ταρτας βάζω φυτικό βούτυρο κ έτσι δεν υπάρχει πρόβλημα... Απο τα f... Έτσι είναι η βάση;; Συνήθως βάζουν ζωικο βούτυρο...

polimerou
02-08-11, 09:56
Kαι αναρωτιέμαι αν θα δω κάποια στιγμή αποτέλεσμα.... έχω πεθαίνω από την πείνα εδω και 2,5 μήνες και τίποτα.... Αρχίζω και ανησυχώ... μηπως συμβαίνει κάτι άλλο!

chrisanda
02-08-11, 12:27
στο ζαχαροπλαστείο είχαν μία λίστα για "αλλεργία στο γάλα".δεν την πείραξε τη μπέμπα μου.επίσης χθες πήρα επάλλειμμα σοκολάτας χωρίς γάλα από βιολογικάδικο, κάτι σν μερέντα δηλαδή!και ερώτηση σοσ. έχει δοκιμάσει καμιά να φτιάξει την την babynutt βανίλια με νερό;;γιατί οι οδηγίες λένε για γάλα.

Jen.
02-08-11, 12:42
στο ζαχαροπλαστείο είχαν μία λίστα για "αλλεργία στο γάλα".δεν την πείραξε τη μπέμπα μου.επίσης χθες πήρα επάλλειμμα σοκολάτας χωρίς γάλα από βιολογικάδικο, κάτι σν μερέντα δηλαδή!και ερώτηση σοσ. έχει δοκιμάσει καμιά να φτιάξει την την babynutt βανίλια με νερό;;γιατί οι οδηγίες λένε για γάλα.

Εννοείται ότι την φτιάχναμε με νερό μετά από κάποια στιγμή και ήταν πολύ νόστιμη.

40+mama
02-08-11, 12:53

Όλες με νερό τις εφτιαχνα. Μπορείς όμως να βάλεις από το δικό σου γάλα.

Rosie
02-08-11, 13:28
Δεν εννοώ τη βλέννα... Έχει την ίδια σύσταση με τα σποράκια αλλά δεν είναι σαν σποράκια... ειναι σαν αυγό ομελέτα.... sorry για την αηδιαστική περιγραφή!

Καταλαβαίνω τι εννοείς, το έχω δει κι εγώ μερικές φορές στην πάνα της κόρης μου που δεν είναι αλλεργική αλλά θηλάζει ακόμη σχεδόν αποκλειστικά.
Διάβασα σε ξένα sites ότι είναι απλά το λίπος από το μητρικό γάλα (milk curds) που δεν έχει χωνευτεί ικανοποιητικά.
Aν δεν είναι συχνό φαινόμενο τότε μην ανησυχείς.

polimerou
02-08-11, 13:35
Καταλαβαίνω τι εννοείς, το έχω δει κι εγώ μερικές φορές στην πάνα της κόρης μου που δεν είναι αλλεργική αλλά θηλάζει ακόμη σχεδόν αποκλειστικά.
Διάβασα σε ξένα sites ότι είναι απλά το λίπος από το μητρικό γάλα (milk curds) που δεν έχει χωνευτεί ικανοποιητικά.
Aν δεν είναι συχνό φαινόμενο τότε μην ανησυχείς.

Eυχαριστώ πολύ Rosie!

Katerinoula23
02-08-11, 13:52
Kαι αναρωτιέμαι αν θα δω κάποια στιγμή αποτέλεσμα.... έχω πεθαίνω από την πείνα εδω και 2,5 μήνες και τίποτα.... Αρχίζω και ανησυχώ... μηπως συμβαίνει κάτι άλλο!

Αχ βρε polimerou μου σε νιώθω απόλυτα!!! Κι εμένα 3 τελευταίες μέρες άρχισε πάλι βλεννες κ σπαω το κεφάλι μου να βρω τι άλλο στο καλό την πειράζει... Τώρα προσανατολιζομαι προς το πορτοκαλί ή την ντομάτα... Έχω πελαγωσει κ είμαι πολυ στεναχωριμενη...:(

Θες να μας γράψεις πάνω κάτω τι τρώτε μπας κ καμία έμπειρη μανούλα σε βοηθήσει;;

Katerinoula23
02-08-11, 13:55

Α ωραία τότε!! Όταν πάμε κάπου να παίρνουμε απο εκεί γιατί μέχρι τώρα ή εφτιαχνα εγω ή εμένα με τη γλυκα στο στόμα :p

Κι εγω όλες τις κρεμουλες με νερό τις φτιαχνω κ να σου πω την αλήθεια μου φαίνονται κ πιο νοστιμες έτσι!!!:wink:

polimerou
02-08-11, 21:24
Αχ βρε polimerou μου σε νιώθω απόλυτα!!! Κι εμένα 3 τελευταίες μέρες άρχισε πάλι βλεννες κ σπαω το κεφάλι μου να βρω τι άλλο στο καλό την πειράζει... Τώρα προσανατολιζομαι προς το πορτοκαλί ή την ντομάτα... Έχω πελαγωσει κ είμαι πολυ στεναχωριμενη...:(

Θες να μας γράψεις πάνω κάτω τι τρώτε μπας κ καμία έμπειρη μανούλα σε βοηθήσει;;

Έχω κόψει τα γαλακτοκομικά πάνω από μήνα... Μου βγήκε θετικός στα σιτηρά σε rast test και έχω κόψει και τα σιτηρά από 1/8 και έχω να φάω ρύζι από 19/08.... Είχα καμία εβδομάδα έτρωγα μόνο αρνί, πατάτες, πεπόνι και καρπούζι και είδα μια μικρή διαφορά στο χρώμα και στο ότι δεν έβγαιναν τόσο νερουλά και είχαν και σποράκια... (βλέννες είχαμε καθημερινά και αίμα σχεδόν καθημερινά)... Πριν 3 μέρες έφαγα κουνέλι και παντζαρια που δεν είχα ξαναφάει και εχτές και σήμερα εφαγα κοτόπουλο και κολοκύθι που είχα να φάω καιρό.... Σήμερα το πρωί μου έκανε σαν διάροια... πράσινα με βλέννες και σχεδόν καθολου σποράκια... Πριν από λίγο μου έκανε πρασινοκαφέ με πάρα πολύ βλέννα.... (αίμα δεν είδα)
Τη Δευτέρα πάμε να μας δει η Ζέλλου... επέμενε η παιδίατρος να πάω σε γαστρεντερολόγο... Αρχές Σεπτέμβρη έχω ραντεβού με τη Συρίγου
Κοντέβω να σκάσω... έχω απογοητευτεί.... Δεν αντέχω άλλο... Και δε με νοιάζει που δεν τρώω, ας ζούσα μόνο με νερό αρκεί κάποιος να μου έλεγε πως θα έχω αποτέλεσμα!

polimerou
02-08-11, 21:28
.... Ξέχασα να πώ πως έχω 2 μήνες να φάω χοιρινο, μοσχαρι, ψαρι, αυγο, ξηρούς καρπούς και σοκολάτα.... και τον τελευταίο μήνα έκοψα και ντοματα και εσπεδιδοειδή....
Να την έχω "πατήσει" με κάτι κρυφό δεν υπάρχει περίπτωση.... δεν τρώω τιποτε συσκευασμένο και ποτέ δεν τρώω αν δεν το εχω μαγειρέψει εγώ!

amaretto
02-08-11, 22:43
Το κοτόπουλο μπορεί να είναι ταϊσμένο με γαλακτοκομικά, μήπως να έμενες στα πιο καθαρά κρέατα; (κουνέλι, κατσίκι)

amaretto
02-08-11, 22:48
Γενικά, κοτόπουλο και χοιρινό επειδή μπορεί να ταΐζονται ό,τι να'ναι, καλό είναι να αποφεύγονται. Διάβαζα για περιπτώσεις με αλλεργία στο καλαμπόκι που εμφάνισαν αλλεργία στο κοτόπουλο που έτρωγε καλαμπόκι.

polimerou
02-08-11, 22:54
Γενικά, κοτόπουλο και χοιρινό επειδή μπορεί να ταΐζονται ό,τι να'ναι, καλό είναι να αποφεύγονται. Διάβαζα για περιπτώσεις με αλλεργία στο καλαμπόκι που εμφάνισαν αλλεργία στο κοτόπουλο που έτρωγε καλαμπόκι.

Κομμένο και το κοτόπουλο λοιπόν!!!! Θα το γυρίσω πάλι στο αρνί... κι έχω και λίγο τσιμπιμένη χοληστερίνη γ@@@το!!!!

amaretto
02-08-11, 23:07
Πόσο συχνά τρως κρέας για να οφείλεται η χοληστερίνη σε αυτό; Όσπρια και λαχανικά;

μινουλα
03-08-11, 07:25
Καλημερα σας. Ηθελα να ρωτησω, σημερα το πρωι το μικρο μου (40 ημερων) εκανε πρωτη φορα κακακια (μικρη ποσοτητα βεβαια) πρασινωπα. Επισης εδω κ λιγες μερες (2-3) κανει ευκοιλιοτητα, δλδ νερο με σπορακια, αλλα αυτα ειναι μουσταρδι χρωμα. Μηπως ειναι αλλεργια αυτο; Εχω κοψει σοκολατες-και οτι περιεχει καφεινη γιατι εβλεπα οτι τον κανανε πολυ νευρικο. Α! Κανουμε μικτη διατροφη, μεχρι στιγμης ετρωγε πιο πολυ γαλα ξενο, αλλα εδω κ λιγες μερες εχει αυξηθει η παραγωγη μου κ τρωει περισσοτερα γευματα δικα μου.

polimerou
03-08-11, 09:02
Πόσο συχνά τρως κρέας για να οφείλεται η χοληστερίνη σε αυτό; Όσπρια και λαχανικά;

Η χοληστερίνη είναι κληρονομίκη... αλλα την ενισχυω κι εγώ με το αρνάκι... τα όσπρια δεν είναι αλλεργιογόνα? δέν έχω φάει καθόλου από τότε που γέννησα γιατί φοβόμουν μήπως πειράξουν το μωρό..
Από λαχανικά τρώω κολοκύθι και καρότο...και πρόσφατα εφαγα και παντζαρι... ντομάτα δεν τρώω είναι αλλεργιογόνο... πράσινα, μπροκολλα κουνουπιδια λαχανα δεν τρωω γιατι μου είχαν πει από την αρχη να τα αποφευγω γιατι μπορεί να πειραξουν το μωρο... ισχύει?

amaretto
03-08-11, 09:32
Η χοληστερίνη είναι κληρονομίκη... αλλα την ενισχυω κι εγώ με το αρνάκι... τα όσπρια δεν είναι αλλεργιογόνα? δέν έχω φάει καθόλου από τότε που γέννησα γιατί φοβόμουν μήπως πειράξουν το μωρό..
Από λαχανικά τρώω κολοκύθι και καρότο...και πρόσφατα εφαγα και παντζαρι... ντομάτα δεν τρώω είναι αλλεργιογόνο... πράσινα, μπροκολλα κουνουπιδια λαχανα δεν τρωω γιατι μου είχαν πει από την αρχη να τα αποφευγω γιατι μπορεί να πειραξουν το μωρο... ισχύει?

Δεν κόβουμε τίποτε προληπτικά! Ειδικά λαχανικά και όσπρια! Μόνο αν κάτι πειράζει το μωρό! Όταν δίνουμε τροφές στο μωρό, αρχικά αποφεύγουμε τα ισχυρά αλλεργιογόνα (γαλακτοκομικά, ξηρούς καρπούς, σοκολάτες κτλ) και όσα το έχουν πειράξει μέσω της δικής μας διατροφής. Προληπτική αποχή προκαλεί άχρηστη ταλαιπωρία τόσο στη μαμά, όσο και στο μωρό και τέτοιος περιορισμός στις τροφές είναι εις βάρος της μαμάς. Τρώγε μικρές ποσότητες και βλέποντας και κάνοντας. Μπορείς να βάζεις μια νέα τροφή ανά 4-7 μέρες, ώστε να παρατηρείς άνετα αντιδράσεις στο μωρό. Φρόντιζε για τη δική σου καλή πέψη τρώγοντας μικρά γεύματα, μασώντας πολύ καλά, περιορίζοντας στο ελάχιστο τα υγρά μαζί και αμέσως μετά το φαγητό κοκ.

zaharini
03-08-11, 15:20
Γεια σας και από εδώ! Έχω καιρό να σας γράψω νέα μας αλλά σας παρακολουθώ ανελλιπώς.

Εμείς είμαστε κάπως καλύτερα. Δεν έχουμε πολλές βλένες αλλά έχουμε πρασινά κακά αρκετά συχνά και πολλές φορές τα μισά είναι πράσινα και τα μισά κίτρινα. το ενθαρρυντικό είναι ότι αρχές Ιουλίου λείπαμε δύο εβδομάδες εξωτερικό και επειδή δεν προλάβαινα πάντα να μαγειρέψω, δοκίμασε πολλά πράγματα που δεν είχε ξαναφάει,όπως αυγό, αλεύρι και δεν φάνηκε να έχει κάποια αρνητική αντίδραση. Έτσι πήρα θάρρος να αρχίσω να εισάγω σιγά σιγά και άλλα πράγματα στη διατροφή μας. Πρόσφατα πήγαμε σε αλλεργιολόγο. Εκτός του ότι μου συνέστησε να κόψω το θηλασμό γιατί φυσικά κάνω κακό στο παιδί σωματικά και ψυχολογικά:rolleyes:, μας έβαλε να ξανακάνουμε ραστ (γιατί τα ήθελε με άλλη μέθοδο από αυτή που τα κάναμε την προηγούμενη φορά), τα οποία βγήκαν πάλι αρνητικά σε όλα όσα είχαμε βάλει. Από φθινόπωρο θα ξαναπάμε για πρικ και πατς... στο μεταξύ παρατήρηση και ημερολόγιο όπως κάναμε τόσο καιρό έτσι και αλλιώς...

zaharini
03-08-11, 15:27
Σχετικά με τον σίδηρο που ανησυχούν πολλές μαμάδες, θα σας γράψω και εγώ την εμπειρία μας. Πριν από κάποιους μήνες, η μικρή ήταν κάτω από τα όρια, η παιδίατρος μας σύστησε αμέσως χημικό σίδηρο και μάλιστα την μεγαλύτερη δυνατή δοσολογία γιατί ήταν όλα χαμηλά, σίδηρος, φεριτίνη και όλα τα σχετικά. Δεν το πήραμε ποτέ. Της έδωσα ένα μπουκάλι φυτικό σίδηρο, όσο κράτησε, και το πάλεψα με τις τροφές. Της έδινα και πολλά συκωτάκια (αν και δεν ξέρω από αποψη υγιεινής αν είναι ότι καλύτερο), γενικά συνδύαζα τροφές με υψηλό σίδηρο και βιταμίνη C για να μπορεί να τον απορροφήσει. Πρόσφατα που ξανακάναμε εξετάσεις όλα είναι μια χαρά. Δεν είμαστε στα υψηλότερα όρια βέβαια αλλά είμαστε καλά.

zaharini
03-08-11, 15:32
Επίσης για την ανάπτυξη που συζητήθηκε πιο πάνω, και η μικρή μου έχει παρουσιάσει μια στασιμότητα εδώ και κάποιο διάστημα. Αναπτύσσεται μεν αλλά έχει πέσει στις καμπύλες του ύψους (σε σχέση με την καμπύλη γέννησης).Από κιλά δεν παίρνει σχεδόν καθόλου εδώ και καιρό αλλά αυτό ίσως είναι και φυσιολογικό δεδομένου ότι είχε φτάσει στην τελευταία καμπύλη προς τα πάνω ενώ είχε γεννηθεί σε πιο χαμηλή καμπύλη. Μπορεί τελικά να είναι από την αλλεργία ή απλά φρενάρουν λίγο αυτό το διάστημα; Βλέπω ότι και τα δικα σας παιδάκια που έχουν αυτό το 'πρόβλημα' είναι σε παρόμοια ηλικία με την δικιά μου...

zaharini
03-08-11, 15:45
Επίσης για την σύνδεση μεταξύ αλλεργίας και καντιντίασης, δεν θυμάμαι αν το έχω ξαναγράψει αλλά είμαι και εγώ στις καντιντόπληκτες. Είχα κολπίτιδα (από τον γνωστό μύκητα...) σε όλη την εγκυμοσύνη μου. Επίσης και καντιντίαση στις θηλές τους πρώτους μήνες. Και φυσικά η λειτουργία του εντέρου που πριν ήταν μια χαρά, μετά την γέννα, με πειράζουν διάφορα.... Η κατάλληλη διατροφή πάντως βοηθάει πολύ... Δεν ξέρω αν οφείλεται εκεί η αλλεργία αλλά φαίνεται να υπάρχει μια σύνδεση μεταξύ όλων αυτών....

zaharini
03-08-11, 15:47
Και μια συνταγή για παγωτό που κάνει και για εμάς και για τα παιδάκια μας! Αν δεν τρώτε μπανάνα δοκιμάστε με άλλο φρούτο:
http://www.sintagespareas.gr/sintages/super-pagoto-diaitis-mono-me-ena-sistatiko.html

polimerou
03-08-11, 17:39
Δεν κόβουμε τίποτε προληπτικά! Ειδικά λαχανικά και όσπρια! Μόνο αν κάτι πειράζει το μωρό! Όταν δίνουμε τροφές στο μωρό, αρχικά αποφεύγουμε τα ισχυρά αλλεργιογόνα (γαλακτοκομικά, ξηρούς καρπούς, σοκολάτες κτλ) και όσα το έχουν πειράξει μέσω της δικής μας διατροφής. Προληπτική αποχή προκαλεί άχρηστη ταλαιπωρία τόσο στη μαμά, όσο και στο μωρό και τέτοιος περιορισμός στις τροφές είναι εις βάρος της μαμάς. Τρώγε μικρές ποσότητες και βλέποντας και κάνοντας. Μπορείς να βάζεις μια νέα τροφή ανά 4-7 μέρες, ώστε να παρατηρείς άνετα αντιδράσεις στο μωρό. Φρόντιζε για τη δική σου καλή πέψη τρώγοντας μικρά γεύματα, μασώντας πολύ καλά, περιορίζοντας στο ελάχιστο τα υγρά μαζί και αμέσως μετά το φαγητό κοκ.

Τα κακά του παρά την αυστηρή διατροφη που κάνω συνεχίζουν να μην είναι φυσιολογικά.... έτσι και κάτι καινουριο να βάλω σττη διατροφή μου πως θα καταλάβω ότι τον πειράζει?

amaretto
03-08-11, 19:05
Τα κακά του παρά την αυστηρή διατροφη που κάνω συνεχίζουν να μην είναι φυσιολογικά.... έτσι και κάτι καινουριο να βάλω σττη διατροφή μου πως θα καταλάβω ότι τον πειράζει?

Δεν μπορώ να σου πω ελαφρά τη καρδία να πειραματιστείς και να δεις αλλά νομίζω ότι προσωπικά θα το δοκίμαζα. Αφού μάλιστα έχει πρόβλημα με όσα τρώω, κάλλιστα σε νέες τροφές θα μπορούσα να ανακαλύψω κάποιες που δεν πειράζουν. Αν έβλεπα επιδείνωση με μια τροφή, δεν θα την ξαναδοκίμαζα. Η κατανάλωση των ίδιων τροφών σε όλη τη διάρκεια του χρόνου κατατάσσεται στις αιτίες που αυξήθηκαν οι αλλεργίες - πχ κάποτε τρώγαμε ντομάτα μόνο για 3 μήνες, τώρα την τρώμε όλο το χρόνο κοκ. Μπορεί, ας πούμε, αν τρως μια στο τόσο κολοκύθι, να μην σε πειράζει, αλλά η καθημερινή κατανάλωση να ερεθίσει το πεπτικό και των δυο σας. Έχεις δει καθόλου το θέμα με τα πεπτικά ένζυμα;

Katerinoula23
03-08-11, 19:43
Θα ρωτήσω κάτι επειδή όλοι οι συγγενείς μου με έχουν πριξει!!!

Εμείς που δεν τρώμε γαλακτοκομικά... Απο που μπορούμε να πάρουμε ασβέστιο;;;Ξέρω πχ ότι καλή πηγή έιναι τα αμύγδαλα (ξηρος καρπός) ή το μπροκολο( διαταραχες στο εντερο) κάνει όμως να τα καταναλωσουμε;;

Επεισης μπορούμε να πάρουμε συμπλήρωμα;;; Ή είναι περιττό;; Ή μπορει να αντενδεικνειται;;

Υπάρχει όντως κίνδυνος για έλλειψη ασβεστιου αν δεν καταναλώνουμε για ένα χρόνο ή περισσότερο γαλακτοκομικά;;

Συγγνώμη αν έχει ξανασυζητηθει το θέμα αλλα πραγματικά δεν προλαβαίνω να διαβάσω όλες τις σελίδες του θέματος ( είμαι κοντά στις 60 προς το παρόν :cool:)

polimerou
03-08-11, 22:35
Θα ρωτήσω κάτι επειδή όλοι οι συγγενείς μου με έχουν πριξει!!!

Εμείς που δεν τρώμε γαλακτοκομικά... Απο που μπορούμε να πάρουμε ασβέστιο;;;Ξέρω πχ ότι καλή πηγή έιναι τα αμύγδαλα (ξηρος καρπός) ή το μπροκολο( διαταραχες στο εντερο) κάνει όμως να τα καταναλωσουμε;;

Επεισης μπορούμε να πάρουμε συμπλήρωμα;;; Ή είναι περιττό;; Ή μπορει να αντενδεικνειται;;

Υπάρχει όντως κίνδυνος για έλλειψη ασβεστιου αν δεν καταναλώνουμε για ένα χρόνο ή περισσότερο γαλακτοκομικά;;

Συγγνώμη αν έχει ξανασυζητηθει το θέμα αλλα πραγματικά δεν προλαβαίνω να διαβάσω όλες τις σελίδες του θέματος ( είμαι κοντά στις 60 προς το παρόν :cool:)

Απο αυτά που ξέρω και αν κάνω λάθος διορθωστε με οι παλιες... τα συμπληρώματα δεν θα πρέπει να λαμβάνονται προληπτικά χωρίς εξακριβομένη έλειψη... επίσεις τα συμπληρώματα ασβεστίου μπορεί να περειεχουν πρωτείνες γάλακτος

εδώ είναι ένα link που αναφέρει τροφές πλούσιες σε ασβέστιο

http://thematadiatrofis.blogspot.com/2008/09/blog-post_27.html

polimerou
03-08-11, 22:37
Έχεις δει καθόλου το θέμα με τα πεπτικά ένζυμα;

Μιλάω με μια σύμβουλο και μου τα ανέφερε μόλις σήμερα!!! Λέω να τα δοκιμάσω... δεν έχω τίποτα να χάσω...!!!

valeri
04-08-11, 01:30
Κομμένο και το κοτόπουλο λοιπόν!!!!
!
εαν το μωρο ειναι αλλεργικο στο αυγο ,μπορει να ειναι αλλεργικο και στο κοτοπουλο ,εχουν μια κοινη πρωτεινη
ποσο ειναι η μικρη?

Καλημερα σας. Ηθελα να ρωτησω, σημερα το πρωι το μικρο μου (40 ημερων) εκανε πρωτη φορα κακακια (μικρη ποσοτητα βεβαια) πρασινωπα. Επισης εδω κ λιγες μερες (2-3) κανει ευκοιλιοτητα, δλδ νερο με σπορακια, αλλα αυτα ειναι μουσταρδι χρωμα. Μηπως ειναι αλλεργια αυτο; Εχω κοψει σοκολατες-και οτι περιεχει καφεινη γιατι εβλεπα οτι τον κανανε πολυ νευρικο. Α! Κανουμε μικτη διατροφη, μεχρι στιγμης ετρωγε πιο πολυ γαλα ξενο, αλλα εδω κ λιγες μερες εχει αυξηθει η παραγωγη μου κ τρωει περισσοτερα γευματα δικα μου.

με συμπτωματα 2-3 ημερων δυσκολα να σου πει καποιος για αλλεργια ,θελει παρακολουθηση ,εαν συνεχιζεται για πανω απο εβδομαδα και εχει αποκλειστει το ενδεχομενο της γαστρεντεριτιδας τοτε ναι ,θελει ψαξιμο

. πράσινα, μπροκολλα κουνουπιδια λαχανα δεν τρωω γιατι μου είχαν πει από την αρχη να τα αποφευγω γιατι μπορεί να πειραξουν το μωρο... ισχύει?
τα κουνουπιδια και ακομη και τα μπροκολλα δεν πειραζουν ,ουτε θεωρουνται αλλεργιογονα ,φυσικα υπαρχουν και εξαιρεσεις
τα λαχανα απλα ειναι δυσπεπτα

valeri
04-08-11, 01:57
Εμείς είμαστε κάπως καλύτερα. Δεν έχουμε πολλές βλένες αλλά έχουμε πρασινά κακά αρκετά συχνά και πολλές φορές τα μισά είναι πράσινα και τα μισά κίτρινα.
θυμισε μου λιγο σε παρακαλω απο ποτε διαπιστωσατε την αλλεργια ? το ενθαρρυντικό είναι ότι αρχές Ιουλίου λείπαμε δύο εβδομάδες εξωτερικό και επειδή δεν προλάβαινα πάντα να μαγειρέψω, δοκίμασε πολλά πράγματα που δεν είχε ξαναφάει,όπως αυγό, αλεύρι και δεν φάνηκε να έχει κάποια αρνητική αντίδραση. δεν ειχε πρασινες κενωσεις ?
. Πρόσφατα πήγαμε σε αλλεργιολόγο. Εκτός του ότι μου συνέστησε να κόψω το θηλασμό γιατί φυσικά κάνω κακό στο παιδί σωματικά και ψυχολογικά:rolleyes:,σου ειπε για διακοπη επειδη ειναι 2 χρονων?

μας έβαλε να ξανακάνουμε ραστ (γιατί τα ήθελε με άλλη μέθοδο από αυτή που τα κάναμε την προηγούμενη φορά)εννοεις την CARLA?, τα οποία βγήκαν πάλι αρνητικά σε όλα όσα είχαμε βάλει. Σε οτι αφορα το γαλα ,τι βαλατε? εννοω βαλατε και τις 3 πρωτεινες εκτος απο το ολικο γαλα? Από φθινόπωρο θα ξαναπάμε για πρικ και πατς... στο μεταξύ παρατήρηση και ημερολόγιο όπως κάναμε τόσο καιρό έτσι και αλλιώς...δηλαδη ειχατε κανει πρικ και πατς ,τι ειχαν δειξει?
παλι με επιασε η ερωτησωμανια :):)

. Της έδινα και πολλά συκωτάκια (αν και δεν ξέρω από αποψη υγιεινής αν είναι ότι καλύτερο),
οχι δεν ειναι καλο,γιατι το συκωτι λειτουργει σαν εργοστασιο επεξεργασιας με πολλα "αποβλητα" .

Και μια συνταγή για παγωτό που κάνει και για εμάς και για τα παιδάκια μας! Αν δεν τρώτε μπανάνα δοκιμάστε με άλλο φρούτο:
http://www.sintagespareas.gr/sintages/super-pagoto-diaitis-mono-me-ena-sistatiko.html
ευχαριστουμε ,ειναι ηδη στην καταψυξη

valeri
04-08-11, 02:06
το προσεξα και εγω σημερα
αν διαβασεις τα συστατικα θα δεις οτι εχει σογια,που ειναι απο τα πιο αλλεργιογονα τροφιμα, ειδικα σε παιδια που εχουν αλλεργια στο γαλα

polimerou
04-08-11, 09:15
ποσο ειναι η μικρη?

Mικρός είναι και ειναι 4 μηνών... Δεν υπάρχει πιστοποιημένη αλλεργία... Σε κάτι rast που κάναμε ήταν λίγο ανεβασμένη η τιμή στα σιτηρά... Εχω 2,5 μηνες που κανω διατροφή εκ των οποίων τον 1,5 μήνα αυστηρή!

polimerou
04-08-11, 09:19
Όλα τα αλλεργικά μωρά στις εξετάσεις έχουν ανεβασμένες τιμές στα ιωσυνόφυλα και στην ΙgE??? Η μπορεί και αυτά να φαίνονται φυσιολογικά αλλα το παιδί να είναι αλλεργικό???

μινουλα
04-08-11, 09:58
Valeri σε ευχαριστω. Ποσες μερες πρεπει να το παρακολουθω για να πω οτι ειναι αλλεργια; Χτες ειχε και βλενες στα κακακια του.

Katerinoula23
04-08-11, 13:53
Απο αυτά που ξέρω και αν κάνω λάθος διορθωστε με οι παλιες... τα συμπληρώματα δεν θα πρέπει να λαμβάνονται προληπτικά χωρίς εξακριβομένη έλειψη... επίσεις τα συμπληρώματα ασβεστίου μπορεί να περειεχουν πρωτείνες γάλακτος

Πω πω δεν πίστευα ποτε ότι όλα αυτα τα μυρωδικα κ τα καρυκευματα είναι πλούσια σε ασβέστιο!!! Βέβαια οι κυρίες πηγές δυστυχώς αποφεύγονται απο εμάς... Τι να κάνουμε...

Σορρυ που ρώτησα αλλα έχω την πεθερά μου ειδικά που είναι κυριολεκτικά " άρρωστη " με τα συμπληρώματα!!! Τα παίρνει με τις χουφτες, είναι η καλύτερη πελάτησα των γνωστών εταιρειών :cool: κ φυσικά προμηθεύει κ όλους στην οικογένεια :cool:

Μπράβο polimerou σε βρίσκω πολυ διαβασμενη!!!

Katerinoula23
04-08-11, 14:08
Mικρός είναι και ειναι 4 μηνών... Δεν υπάρχει πιστοποιημένη αλλεργία... Σε κάτι rast που κάναμε ήταν λίγο ανεβασμένη η τιμή στα σιτηρά... Εχω 2,5 μηνες που κανω διατροφή εκ των οποίων τον 1,5 μήνα αυστηρή!

Κοιτά αυτο που μου είχαν πει κ πριν πάω στην αλλεργιολογο ( μου φαίνεται η valeri μου το είπε ) την καλύτερη διάγνωση την κάνουμε μόνες μας δυστυχώς... Η αλλεργιολογος θα ψάξει για κάποια αλλεργιογονα τρόφιμα αλλα δεν μπορει να κάνει δοκιμη κ στα πάντα!!! Ψάχνει τα βασικά που μπορει να καταναλώνει ένα μωρο κ δεν "μετράει" που θηλαζουμε κ περνούν οι ουσίες... Με λίγα λόγια δεν νοιάζεται ο γιατρός για το τι θα φας εσυ κ εγω...

Οπότε πρέπει να βρεις τι στο καλο τον πειράζει απο αυτα που ήδη τρως...για να συνεχίζει έτσι κάτι τον ενοχλεί τον καημενο... Ίσως για μια βδομάδα να απομονωνες τροφές;; Να δεις μήπως υπάρξει μικρή βελτίωση;
Πχ εγω αυτές τις μέρες όπως ξαναειπα είχα πάλι βλεννες ( μάλλον απο το πορτοκαλί ) μόλις το εκοψα σε 2 μέρες πάλι φυσιολογικές κενωσεις.. ( τώρα τεσταρω την ντομάτα )
Μήπως να φας σκέτο το κρέας ή κάτι άλλο που ΣΊΓΟΥΡΑ δεν τον πειράζει..
Εγω καμία φορα έτρωγα κ τις υποαλλεργικες κρεμες;-):oops: τι να κάνουμε...
Για να δω διάφορα...

Δεν ξέρω αυτη είναι μια προσωπική τακτική που σε μένα πιάνει δεν ξέρω αν είναι το καλύτερο... Απλά σε συμπονω πολυ όλες ξέρουμε τι δύσκολο που είναι να βλέπεις το μωρακι να μην έχει πρόοδο...

polimerou
04-08-11, 15:36
Κοιτά αυτο που μου είχαν πει κ πριν πάω στην αλλεργιολογο ( μου φαίνεται η valeri μου το είπε ) την καλύτερη διάγνωση την κάνουμε μόνες μας δυστυχώς... Η αλλεργιολογος θα ψάξει για κάποια αλλεργιογονα τρόφιμα αλλα δεν μπορει να κάνει δοκιμη κ στα πάντα!!! Ψάχνει τα βασικά που μπορει να καταναλώνει ένα μωρο κ δεν "μετράει" που θηλαζουμε κ περνούν οι ουσίες... Με λίγα λόγια δεν νοιάζεται ο γιατρός για το τι θα φας εσυ κ εγω...

Οπότε πρέπει να βρεις τι στο καλο τον πειράζει απο αυτα που ήδη τρως...για να συνεχίζει έτσι κάτι τον ενοχλεί τον καημενο... Ίσως για μια βδομάδα να απομονωνες τροφές;; Να δεις μήπως υπάρξει μικρή βελτίωση;
Πχ εγω αυτές τις μέρες όπως ξαναειπα είχα πάλι βλεννες ( μάλλον απο το πορτοκαλί ) μόλις το εκοψα σε 2 μέρες πάλι φυσιολογικές κενωσεις.. ( τώρα τεσταρω την ντομάτα )
Μήπως να φας σκέτο το κρέας ή κάτι άλλο που ΣΊΓΟΥΡΑ δεν τον πειράζει..
Εγω καμία φορα έτρωγα κ τις υποαλλεργικες κρεμες;-):oops: τι να κάνουμε...
Για να δω διάφορα...

Δεν ξέρω αυτη είναι μια προσωπική τακτική που σε μένα πιάνει δεν ξέρω αν είναι το καλύτερο... Απλά σε συμπονω πολυ όλες ξέρουμε τι δύσκολο που είναι να βλέπεις το μωρακι να μην έχει πρόοδο...

Εδω και 2,5 μήνες δεν εχω δει ούτε μια φυσιολογική κένωση... πώς να καταλάβω τι τον πειράζει αφού τα κακα του δεν ειναι φυσιολογικά... και τι άλλο να κόψω από αυτά τα λίγα που τρώω....? :(:(:(:(:(

Katerinoula23
04-08-11, 16:39
Εδω και 2,5 μήνες δεν εχω δει ούτε μια φυσιολογική κένωση... πώς να καταλάβω τι τον πειράζει αφού τα κακα του δεν ειναι φυσιολογικά... και τι άλλο να κόψω από αυτά τα λίγα που τρώω....? :(:(:(:(:(

Να τα φας ίσως ξεχωριστά για 2,3 μέρες... Μήπως τον πειράζει κάτι απο αυτα κ μετα να αρχίσεις να βάζεις κ αλλα οφελημα που είπε κ η amaretto γιατί τώρα δεν τρως σχεδόν τίποτα!!!:shock:
Εγω πχ την είχα στουμπωσει στα κοτόπουλα που τα νόμιζα "ασφαλή" κ το παιδι είχε τρελαθεί!!! Αφού ήταν αλλεργικο!!!
Τα κακά θα είναι μαλακουλια μουσταρδι με σπορακια αλλα όχι με βλεννες ή αίμα που εμφανίζουν στις αλλεργίες... Τουλάχιστον έτσι ήταν τα δικά μας στην ηλικία του μικρού σου κ απο ότι έχω διαβάσει εδώ μέσα...

Κοιτα ούτε γιατρός είμαι, ούτε την τεράστια εμπειρία έχω απλά δίνω καμία ιδεα μπάς κ βοηθηθεις γιατί σε μένα έπιασε

Katerinoula23
04-08-11, 17:07
Τα σιτηρά έχεις διαβάσει σε πόσο καιρο αποβαλλονται απο τον οργανισμό;;;
Επειδή τα εκοψες πρόσφατα ίσως αυτα φταίνε ακόμα....

Αχ κουράγιο τι να πω...

valeri
04-08-11, 17:44
η αληθεια ειναι οτι υπαρχει σημαντικος περιορισμος στις πηγες ασβεστιου οταν δεν μπορεις να καταναλωσεις γαλακτοκομικα και ξηρους καρπους
το αμυγδαλο ομως σε μορφη γαλακτος ειναι σχετικα καλη πηγη ,ειδικα εαν το γαλα φτιαχτει στο σπιτι
το μπροκολο δεν ειναι και πολυ καλη πηγη γιατι το ασβεστιο του δεν απορροφαται καλα λογω ενος οξεος που περιεχει οπως και το σπανακι

το ασβεστιο που χρειαζεται ο οργανισμος θα το παρει απο τα κοκκαλα
ο σκοπος ειναι να καταναλωνονται οσες περισσοτερες τροφες πλουσιες σε ασβεστιο γινεται
εφοσον αυτο δεν ειναι παντα εφικτο δεν ειναι κακο ενα συμπληρωμα ασβεστιου ,εγω παιρνω που και που
αλλα θελει "καλο "συμπληρωμα ,με βιταμινη δ ,μαγνησιο ,φωσφορο κ.α
ωστε να απορροφηθει εστω μια μικρη ποσοτητα
πολλες φορες στην εγκυμοσυνη διονται συμπληρωματα που εχουν σκετο ασβεστιο ,αυτο δεν απορροφαται σχεδον καθολου

το ασβεστιο των τροφων ειναι πολυ καλυτερα απορροφησιμο σε σχεση με αυτο των συμπληρωματων

δυστυχως τα χαμηλα επιπεδα του ασβεστιου δεν φαινονται στις εξετασεις ,εκτος και αν ειναι πολυ πολυ χαμηλα
τα συπληρωματα ασβεστιου μπορει να περιεχουν γαλα,σογια ,λακτοζη και δεν θυμαμαι τι αλλο

valeri
04-08-11, 18:21
τι εννοεις δεν υπαρχει πιστοποιημενη αλλεργια ,και οι ραστ στα σιτηρα?μπορεις να γραψεις τις τιμες απο τα ραστ που κανατε(οχι μονο τα σιτηρα εννοω) και τα φυσιολογικα τους ορια? ετσι απο περιεργεια
Όλα τα αλλεργικά μωρά στις εξετάσεις έχουν ανεβασμένες τιμές στα ιωσυνόφυλα και στην ΙgE??? Η μπορεί και αυτά να φαίνονται φυσιολογικά αλλα το παιδί να είναι αλλεργικό???
αυτο εξαρταται απο την ηλικια αλλα και απο το ειδος της αλλεργιας ,σε μικρη ηλικα (οπως το μωρο σου )μπορει και να μην ειναι αυξημενα ,οπως επισης υπαρχει η non IgE αλλεργια
γενικα πρεπει να σου πω οτι το θεμα των αλλεργιων ειναι πολυπλοκο θελει πολυ εμπειρο γιατρο για να καταλαβει εαν προκειται
για πραγματικη αλλεργια
για ανωριμοτητα του πεπτικου
για αποικισμο του εντερου απο παθογονα μικροβια
για δυσανεξια σε καποιες πρωτεινες
για καποια παθηση του εντερου
για συνδυασμο καποιων απο αυτες τις καταστασεις
για καποιο προβλημα στο πεπτικο της μητερας που δεν πεπτει σωστα τις τροφες

αν θες γραψε και τα ηωσινοφιλα με τα ΙgE

valeri
04-08-11, 18:27
Valeri σε ευχαριστω. Ποσες μερες πρεπει να το παρακολουθω για να πω οτι ειναι αλλεργια; Χτες ειχε και βλενες στα κακακια του.
κοιτα δεν θα ελεγα ετσι απλα οτι προκειται για αλλεργια ,εγω στη θεση σου θα αφηνα λιγο χρονο ακομη μια δυο εβδομαδες να δω εαν χειροτερευουν τα συμπτωματα ,και τοτε θα εμπαινα στην διαδικασια της αποχης
στον μικρο μου γιο παρατηρησα 5-6 φορες λιγη βλεννα και καποιες κοκκινες τριχουλες σε μεσοδιαστημα, αν θυμαμαι καλα, ενος μηνα ,και επειδη ειχαμε το ιστορικο με τον μεγαλο μου γιο(συμπτωματα απο το πεπτικο και δερμα) ,αμεσως αρχισα την αποχη
βεβαια εαν χειροτερεψει η διαρροια τοτε δεν περιμενεις

Katerinoula23
04-08-11, 19:48
η αληθεια ειναι οτι υπαρχει σημαντικος περιορισμος στις πηγες ασβεστιου οταν δεν μπορεις να καταναλωσεις γαλακτοκομικα και ξηρους καρπους
το αμυγδαλο ομως σε μορφη γαλακτος ειναι σχετικα καλη πηγη ,ειδικα εαν το γαλα φτιαχτει στο σπιτι
το μπροκολο δεν ειναι και πολυ καλη πηγη γιατι το ασβεστιο του δεν απορροφαται καλα λογω ενος οξεος που περιεχει οπως και το σπανακι

το ασβεστιο που χρειαζεται ο οργανισμος θα το παρει απο τα κοκκαλα
ο σκοπος ειναι να καταναλωνονται οσες περισσοτερες τροφες πλουσιες σε ασβεστιο γινεται
εφοσον αυτο δεν ειναι παντα εφικτο δεν ειναι κακο ενα συμπληρωμα ασβεστιου ,εγω παιρνω που και που
αλλα θελει "καλο "συμπληρωμα ,με βιταμινη δ ,μαγνησιο ,φωσφορο κ.α
ωστε να απορροφηθει εστω μια μικρη ποσοτητα
πολλες φορες στην εγκυμοσυνη διονται συμπληρωματα που εχουν σκετο ασβεστιο ,αυτο δεν απορροφαται σχεδον καθολου

το ασβεστιο των τροφων ειναι πολυ καλυτερα απορροφησιμο σε σχεση με αυτο των συμπληρωματων

δυστυχως τα χαμηλα επιπεδα του ασβεστιου δεν φαινονται στις εξετασεις ,εκτος και αν ειναι πολυ πολυ χαμηλα
τα συπληρωματα ασβεστιου μπορει να περιεχουν γαλα,σογια ,λακτοζη και δεν θυμαμαι τι αλλο

Valeri σε ευχαριστω πολυ για την αναλυτική απάντηση...
Εσείς είχατε πρόβλημα σε γάλα κ σόγια;;; Αν είχατε είχες ψάξει για συμπλήρωμα που δεν τα περιέχει αυτα;; Μπορείς να μου πεις μάρκα;;; Αν θες στείλε μου πμ..
Ευχαριστω κ πάλι..:D

polimerou
04-08-11, 22:05
Τα σιτηρά έχεις διαβάσει σε πόσο καιρο αποβαλλονται απο τον οργανισμό;;;
Επειδή τα εκοψες πρόσφατα ίσως αυτα φταίνε ακόμα....

Αχ κουράγιο τι να πω...

Κατερινούλα ευχαριστώ!!!!!

1 Αυγούστου εκλεισα 4 εβδομαδες χωρίς σιτηρά... ξερω κι έγω λες κι εμενα να τον πειραζει το κοτόπουλο??? Ή οι πατάτες...που τρωω και πολλές?

polimerou
04-08-11, 22:18
τι εννοεις δεν υπαρχει πιστοποιημενη αλλεργια ,και οι ραστ στα σιτηρα?μπορεις να γραψεις τις τιμες απο τα ραστ που κανατε(οχι μονο τα σιτηρα εννοω) και τα φυσιολογικα τους ορια? ετσι απο περιεργεια
αν θες γραψε και τα ηωσινοφιλα με τα ΙgE

Σιτάρι 0.45 KIU/I και πρέπει να είναι < 0.35

Λευκωμα αυγού 0,35 ΙU/mI
Γάλα 0,29 KIU/I
Κρόκος αυγού 0,23 ΚIU/I

Τα όρια από λέυκωμα, γάλα και κρόκο δεν τα ξέρω γιατίο τα γραφει κωδικοποιημένα αλλά υποτίθεται ότι είναι ΟΚ

Ηωσινοφιλα 4,00% Φυσιολογική τιμή: 1.00 - 5.00
Aνοσοσφερίονες IgE 2.6 IU/mL φυσιολογική τιμή για 1-12 μηνών : <15

polimerou
04-08-11, 22:36
γενικα πρεπει να σου πω οτι το θεμα των αλλεργιων ειναι πολυπλοκο θελει πολυ εμπειρο γιατρο για να καταλαβει εαν προκειται
για πραγματικη αλλεργια
για ανωριμοτητα του πεπτικου
για δυσανεξια σε καποιες πρωτεινες
για καποια παθηση του εντερου
για συνδυασμο καποιων απο αυτες τις καταστασεις
για καποιο προβλημα στο πεπτικο της μητερας που δεν πεπτει σωστα τις τροφες

Έχεις να προτείνεις κάποιον???
Τη Δευτέρα έχω ραντεβού με τη Ζέλλου

Αυτό δε φαίνεται από μικροσκόπική εξέταση και καλλιέργεια κοπράνων???
Αν ναι... έχω κάνει και ήταν ΟΚ!

zaharini
05-08-11, 15:47
θυμισε μου λιγο σε παρακαλω απο ποτε διαπιστωσατε την αλλεργια ?
Aν εννοείς διαπίστωση με βάση κάποια εξέταση δεν υπάρχει. Από δύο-τριών μηνών περίπου η μικρή είχε αρχίσει με βλέννες, πράσινα κακά και κάποιες φορές και αίμα.Επίσης σφύριγμα στην αναπνοή, αναγωγές. Στην αρχή πίστευα ότι είναι υπερπαραγωγή αλλά προφανώς δεν ήταν... Αίμα έχουμε πολύ καιρό πλέον να δούμε. Προσέχουμε αρκετά τη διατροφή μας και είχαμε πάει και σε ομοιοπαθητικό δύο φορές.

δεν ειχε πρασινες κενωσεις ?
κάποιες φορές ήταν μισά μισά και υπήρχαν και κενώσεις εντελώς καφέ, αρχισα μάλιστα να αναρωτιέμαι μήπως την πατάω και εγώ όπως η katerinoula23 με το κοτόπουλo. Μήπως δηλαδή κάτι από αυτά που θεωρώ οκ τελικά την πειράζει.

σου ειπε για διακοπη επειδη ειναι 2 χρονων?

Ναι, μάλιστα σχολίασε "Μα δύο χρονών εχει βγάλει δόντια, το φαντάζεσαι να θηλάζεις ενα παιδί με δοντιά;;;" Δεν ήξερα αν πρέπει να γελάσω ή να κλάψω. Της είπα απλά ότι δεν χρειαζεται να το φανταστω γιατί το ζω... Ο άντρας μου βεβαια δεν αντεξε και της ανοιξε συζήτηση για τα επιστημονικά δεδομένα που υπάρχουν γύρω από το θεμα. 'Οταν την στρίμωξε κατεληξε οτι δεν ειναι αρμόδια και να ρωτήσω την παιδίατρο...Το τραγικό είναι ότι έχει γιο στην ηλικία της κόρης μου με αλλεργία στο γάλα και δεν ξέρω τι άλλο....

εννοεις την CARLA?, Σε οτι αφορα το γαλα ,τι βαλατε? εννοω βαλατε και τις 3 πρωτεινες εκτος απο το ολικο γαλα? δηλαδη ειχατε κανει πρικ και πατς ,τι ειχαν δειξει?
παλι με επιασε η ερωτησωμανια :):)

πρώτη φορά πήγαμε σε αλλεργιολόγο. παλιότερα είχαμε κάνει με την παιδίατρο κάποια ραστ αλλά με την κλασσική μέθοδο. Δεν είμαι σίγουρη πως λέγεται η τωρινή μέθοδος, έχασα το χαρτάκι που μας τα είχε γράψει... Πρικ και πατς από Σεπτέμβρη για να μην ιδρώνει τόσο πολύ... Για γάλα απ'ότι βλέπω έχει βάλει: Γάλα αγελάδας, Α-λακταλβουμίνη, Β-λακτοσφαιρίνη, καζεινη

οχι δεν ειναι καλο,γιατι το συκωτι λειτουργει σαν εργοστασιο επεξεργασιας με πολλα "αποβλητα" .
Οποτε καλά κάναμε που τα σταματήσαμε....

ευχαριστουμε ,ειναι ηδη στην καταψυξη
:):):D

40+mama
05-08-11, 18:05
.... Ξέχασα να πώ πως έχω 2 μήνες να φάω χοιρινο, μοσχαρι, ψαρι, αυγο, ξηρούς καρπούς και σοκολάτα.... και τον τελευταίο μήνα έκοψα και ντοματα και εσπεδιδοειδή....
Να την έχω "πατήσει" με κάτι κρυφό δεν υπάρχει περίπτωση.... δεν τρώω τιποτε συσκευασμένο και ποτέ δεν τρώω αν δεν το εχω μαγειρέψει εγώ!

Μερικες φορές θελει πάνω από δύο μήνες για να δείξει.....

Το λάχανο δεν κατηγορείται συχνά για αλλεργίες... κακώς το αποφεύγεις

40+mama
05-08-11, 18:10
.......Πρόσφατα πήγαμε σε αλλεργιολόγο. Εκτός του ότι μου συνέστησε να κόψω το θηλασμό γιατί φυσικά κάνω κακό στο παιδί σωματικά και ψυχολογικά:rolleyes:,
..

Αυτό που "καμαρώνω" τους γιατρούς μας είναι ότι ξέρουν τα πάντα για όλες τις ειδικότητες....
Επίσης μπορεί να μην έχουν λύση για το πρόβλημα του μωρού, αλλά όλοι είναι σύμφωνοι ότι πρέπει να σταματήσει να θηλάζει.

Μην χάσουμε και τα ταξιδάκια από τις εταιρίες γάλακτος....

valeri
05-08-11, 19:42
Valeri σε ευχαριστω πολυ για την αναλυτική απάντηση...
Εσείς είχατε πρόβλημα σε γάλα κ σόγια;;; Αν είχατε είχες ψάξει για συμπλήρωμα που δεν τα περιέχει αυτα;; Μπορείς να μου πεις μάρκα;;; Αν θες στείλε μου πμ..
Ευχαριστω κ πάλι..:D
δεν εχω να σου προτεινω κατι συγκεκριμενο ,καθως εψαχνα για ασβεστιο και δεν το εβρισκα σε γειτονικα φαρμακεια ,καθως οι φαρμακοποιοι ειναι λιγο ασχετοι ,βρηκα καποια στο εξωτερικο σε καποιο μου ταξιδι , εδω
δεν τα εψαχνα και πολυ φανατικα
μπορεις να πας σε καποιο μεγαλο φαρμακειο και να τους πεις τα κριτηρια που ειπαμε , συν το οτι να ειναι ανθρακικο η κιτρικο (υπαρχουν και απο οστα αλλα δεν κυκλοφορουν στην Ελλαδα) και οχι σε μεγαλη δοση σε μια ταμπλετα (απο 100-600μγ),μετα καλυτερα να διαβασεις τα συστατικα και εσυ η ιδια
εμεις ειχαμε θετικο ραστ στην β σφαιρινη του γαλακτος (στον μεγαλο μου γιο ) αλλα τον πειραζε και η σογια

Σιτάρι 0.45 KIU/I και πρέπει να είναι < 0.35

Λευκωμα αυγού 0,35 ΙU/mI
Γάλα 0,29 KIU/I
Κρόκος αυγού 0,23 ΚIU/I

Τα όρια από λέυκωμα, γάλα και κρόκο δεν τα ξέρω γιατίο τα γραφει κωδικοποιημένα αλλά υποτίθεται ότι είναι ΟΚ

Ηωσινοφιλα 4,00% Φυσιολογική τιμή: 1.00 - 5.00
Aνοσοσφερίονες IgE 2.6 IU/mL φυσιολογική τιμή για 1-12 μηνών : <15
αυτες τις εξετασεις σου συνεστησε η παιδιατρος? γιατι συνηθως οι παιδιατροι ξεχνουν να πουν οτι πρεπει οποσδηποτε να γινουν και οι 3 πρωτεινες του γαλακτος ,συχνα το ολικο γαλα ειναι αρνητικο ενω τα υπολοιπα ειναι θετικα
το λευκωμα του αυγου ειναι στο ανωτερο φυσιολογικο οριο ,αρα υποπτο πολυ

valeri
05-08-11, 19:59
Έχεις να προτείνεις κάποιον???
Τη Δευτέρα έχω ραντεβού με τη Ζέλλου

δεν ειμαι απο Αθηνα
γενικα μου ειναι δυσκολο να προτεινω καποιον ,ολοι υστερουν σε κατι
καποιος παιδο αλλεργιολογος που ξερει απο θηλασμο και αλλεργιες
η παιδογαστρεντερολογος με γνωσεις αλλεργιολογιας

Αυτό δε φαίνεται από μικροσκόπική εξέταση και καλλιέργεια κοπράνων???
Αν ναι... έχω κάνει και ήταν ΟΚ!
οχι δεν φαινεται ,

δεν υπαρχει εξειδικευση

polimerou
05-08-11, 21:22
αυτες τις εξετασεις σου συνεστησε η παιδιατρος? γιατι συνηθως οι παιδιατροι ξεχνουν να πουν οτι πρεπει οποσδηποτε να γινουν και οι 3 πρωτεινες του γαλακτος ,συχνα το ολικο γαλα ειναι αρνητικο ενω τα υπολοιπα ειναι θετικα
το λευκωμα του αυγου ειναι στο ανωτερο φυσιολογικο οριο ,αρα υποπτο πολυ

H παιδίατρος μετά από δική μου προτροπή....
Αρχες Σεπτεμβρη πάω Αθήνα στη Συρίγου... ελπίζω να ξεκαθαρίσει λιγάκι το τοπίο!

polimerou
05-08-11, 21:24
Μερικες φορές θελει πάνω από δύο μήνες για να δείξει.....

Μακάρι να φταίει το ότι θέλει περισσότερο χρόνο και όχι ότι κάνω κάτι λάθος!!!

polimerou
05-08-11, 21:28
Αυτό που "καμαρώνω" τους γιατρούς μας είναι ότι ξέρουν τα πάντα για όλες τις ειδικότητες....
Επίσης μπορεί να μην έχουν λύση για το πρόβλημα του μωρού, αλλά όλοι είναι σύμφωνοι ότι πρέπει να σταματήσει να θηλάζει.

Μην χάσουμε και τα ταξιδάκια από τις εταιρίες γάλακτος....

http://pediatros-thes.gr/?page_id=135

40+mama
05-08-11, 23:16
http://pediatros-thes.gr/?page_id=135

To έχω διαβάσει παλαιότερα και είναι έτσι και χειρότερα η κατάσταση στην πατρίδα μας.

Είναι τέτοιος ο πόλεμος που συναντά η θηλάζουσα μητέρα και ακόμη περισσότερο η θηλάζουσα με αλλεργικό μωρό που δεν πρέπει να πιστεύουμε τους γιατρούς σα θεούς αλλά να ρωτάμε, να διαβάζουμε, να ψάχνουμε.....

valeri
06-08-11, 11:24
κάποιες φορές ήταν μισά μισά και υπήρχαν και κενώσεις εντελώς καφέ, αρχισα μάλιστα να αναρωτιέμαι μήπως την πατάω και εγώ όπως η katerinoula23 με το κοτόπουλo. Μήπως δηλαδή κάτι από αυτά που θεωρώ οκ τελικά την πειράζει.
το ρωτησα γιατι ειπες οτι ενω δεν ησασταν σπιτι ,το μωρο εφαγε καποια πραγματα και δεν το πειραξαν ,απο οτι καταλαβα επειδη τις πρασινες κενωσεις τις εχετε συνεχεια απο μηνων ,θεωρεις οτι εφοσον δεν υπαρχουν καινουργια συμπτωματα αυτα που εφαγε δεν την πειραξαν
μου κανουν εντυπωση οι πρασινες κενωσεις

Ναι, μάλιστα σχολίασε "Μα δύο χρονών εχει βγάλει δόντια, το φαντάζεσαι να θηλάζεις ενα παιδί με δοντιά;;;" Δεν ήξερα αν πρέπει να γελάσω ή να κλάψω. Της είπα απλά ότι δεν χρειαζεται να το φανταστω γιατί το ζω..:lol::lol:
. Ο άντρας μου βεβαια δεν αντεξε και της ανοιξε συζήτηση για τα επιστημονικά δεδομένα που υπάρχουν γύρω από το θεμα. 'Οταν την στρίμωξε κατεληξε οτι δεν ειναι αρμόδια και να ρωτήσω την παιδίατρο.ασχολειται ο αντρας σου με το θεμα ,μπραβο .

πρώτη φορά πήγαμε σε αλλεργιολόγο. παλιότερα είχαμε κάνει με την παιδίατρο κάποια ραστ αλλά με την κλασσική μέθοδο.καλυτερα τετοιου ειδους εξετασεις να γινονται σε συννενοηση με τους ειδικους και οχι τους παιδιατρους ,και εγω την ειχα πατησει ετσι
εαν το ραστ βγει αρνητικο στο ολικο γαλα και δεν εχουν γινει οι 3 πρωτεινες του τοτε βγαινει λαθος συμπερασμα οτι τελικα το παιδι μπορει και να μην ειναι αλλεργικο στο γαλα
στο αυγο ειχατε κανει ραστ ?

.

valeri
06-08-11, 11:54

οχι δεν ειναι οτι δεν μετραει που θηλαζουμε ,απλα δεν ξερεουν ακριβως ποιες πρωτεινες απο τις τροφες περνανε αυτουσιες στο γαλα ,
νοιαζεται για το τι θα φαμε και επειδη δεν ξερουν με σιγουρια εαν αυτο που θα φαμε πειραζει η οχι, συχνα σου λενε να σταματησεις τον θηλασμο,
κατα τα αλλα εαν η μητερα συνεχιζει να θηλαζει τοτε ο γιατρος σηκωνει τα χερια ψηλα
ασε που και να σου πει να αποκλεισεις πολλες τροφες δεν ξερει να σου πει με τι θα τις αντικαταστησεις ωστε η διατροφη να μην ειναι ελλειπης

τι λεμε τωρα εδω οι περισσοτεροι γιατροι στην Ελλαδα δεν ξερουν να σου πουν πως να πετυχεις να θηλασεις, θα ξερουν πως επηρεαζει ο θηλασμος την αλλεργια

απο οτι φαινεται και απο το τοπικ η συχνοτητα ¨"αλλεργιων"εχει αυξηθει κατακορυφα και αυτο μπορει να οφειλεται στο οτι αυξηθηκε το ποσοστο των γυναικων που θηλαζει μαζι με περιβαλλοντικους- εξωτερικους παραγοντες,οποτε εμεις ειμαστε στην αρχη ,φανταζομαι με τον καιρο θα μελετηθει καλυτερα η αλληλεπιδραση του θηλασμου και των "αλλεργιων "και θα υπαρχει πιο σωστη αντιμετωπιση
ειμαι περιεργη να μαθω τι γινεται στις βορειες χωρες της Ευρωπης οπου θηλαζουν πολλη,εχουν τοσες αλλεργιες?

valeri
06-08-11, 11:59
polimerou
αν θυμαμαι καλα εχεις αποκλεισει και το ρυζι ,γιατι?
μονο στο σιταρι δειχνει οτι ειστε αλλεργικοι ,οχι σε ολα τα σιτηρα ,το ψωμι με τι το αντικατεστησες ?

polimerou
06-08-11, 13:55
polimerou
αν θυμαμαι καλα εχεις αποκλεισει και το ρυζι ,γιατι?
μονο στο σιταρι δειχνει οτι ειστε αλλεργικοι ,οχι σε ολα τα σιτηρα ,το ψωμι με τι το αντικατεστησες ?

Έχω αποκλείσει και το ρύζι γιατί ψάχνω να βρώ τι άλλο μπορεί να φταίει και πορόλες τις αποκλείσεις συνεχίζουμε και έχουμε κενωσεις με βλέννες και αίμα... Το ψωμί δεν το έχω αντικάταστησει... όπως δεν έχω αντικαταστήσει πολλά από όσα έχω σταματήσει να τρώω.... Το ξέρω πως μπορεί να μην είναι σωστό αλλά δε ξέρω τι άλλο να κάνω πια....

40+mama
06-08-11, 16:35
Έχω αποκλείσει και το ρύζι γιατί ψάχνω να βρώ τι άλλο μπορεί να φταίει και πορόλες τις αποκλείσεις συνεχίζουμε και έχουμε κενωσεις με βλέννες και αίμα... Το ψωμί δεν το έχω αντικάταστησει... όπως δεν έχω αντικαταστήσει πολλά από όσα έχω σταματήσει να τρώω.... Το ξέρω πως μπορεί να μην είναι σωστό αλλά δε ξέρω τι άλλο να κάνω πια....

ψωμι φτιαχνεις δικό σου ή αγοράζεις έτοιμο; Ή απλά το έχεις κόψει τελείως;

polimerou
06-08-11, 18:03
ψωμι φτιαχνεις δικό σου ή αγοράζεις έτοιμο; Ή απλά το έχεις κόψει τελείως;

Το έχω κόψει... έχουμε πρόβλημα και με τα σιτηρά!

valeri
06-08-11, 20:55
Η 40 + μαμα εννοει εαν φτιαχνεις ψωμι απο αλευρι που δεν ειναι απο σιταρι,
εγω αν και προσπαθησα πολλες φορες να φτιαξω ψωμι απο αλλο αλευρι δεν τα καταφερα
απο σικαλι,κρθαρι, φανταζομαι μπορεις να φας
υπαρχουν πολλων ειδων αλευρια στα βιολογαδικα
ομως τελευταια εχω παρει ετοιμα ψωμια απο ρυζι και απο κεχρι και ειναι μια χαρα ,δεν ειναι οτι εχουμε προβλημα με το σιταρι απλα τρωμε ψωμια ενναλαξ,διοτι οταν ενα εντερακι ειναι ερεθισμενο ερεθιζεται και απο την γλουτενη(συμβουλη και παιδογαστρεντερολογου)
με το ρυζι μηπως υπερβαλλεις ?

Katerinoula23
06-08-11, 21:05
Valeri αυτο που ήθελα να πω είναι ότι ενδιαφέρονται κυρίως για το μωρό κ την διατροφή του κ όχι για την μάνα... Δηλαδή το μωρό σε αυτή την ηλικία τρώει 5, 10 τροφές κ αυτές είναι που ελέγχονται για αλλεργία... Η μαμα τώρα που θηλαζει τρώει πολυ περισσότερες τροφές που το παιδι δεν θα τις έπαιρνε αν δεν θηλαζε!!!(ποσο μάλλον τους πρώτους μήνες) Οπότε σου λέει πως αν θες να θηλασεις δικό σου το θέμα θα πρέπει να αποφευγεις αυτές τις τροφές... Απο κει κ πέρα αν το μωρό το πειράζει κ κάτι άλλο θα πρέπει να το διαπιστώσει μονη της η μαμα...

Αυτο που ήθελα να πω στην polimerou κ επιμένω είναι ότι πρέπει να διευκρινησει σε ποιες τροφές πιστεύει πως έχει αλλεργία το παιδι γιατί απο μονη της η αλλεργιολογος δεν θα κάνει σε όλες τις τροφές τεστ... Μάλιστα πριν το ραντεβού μιλάς με την γραμματέα για μίνι ιστορικό στο οποίο εγω είχα τονίσει το γάλα κ δεν ανέφερα κ το πορτοκαλί πχ ή κάτι άλλο που υποψιαζομουν.. Έτσι όταν πήγαμε μας έκανε σχετικές με το γάλα κ τα σιτηρά κ όχι για φρούτα πχ...πριν μας πάρει ακριβές ιστορικό μετο που μπήκαμε μας κόλλησε τα πατς... Δικό μου το λάθος κ γί' αυτο το επισημαινω για να παει υποψιασμενη πως η μαμα λέει τι πειράζει κ εκεί γύρω κινείται η εξέταση. Δεν εξετάζεται γενικώς σε τι υπάρχει αλλεργία...

polimerou
06-08-11, 21:08
Η 40 + μαμα εννοει εαν φτιαχνεις ψωμι απο αλευρι που δεν ειναι απο σιταρι,
εγω αν και προσπαθησα πολλες φορες να φτιαξω ψωμι απο αλλο αλευρι δεν τα καταφερα
απο σικαλι,κρθαρι, φανταζομαι μπορεις να φας
υπαρχουν πολλων ειδων αλευρια στα βιολογαδικα
ομως τελευταια εχω παρει ετοιμα ψωμια απο ρυζι και απο κεχρι και ειναι μια χαρα ,δεν ειναι οτι εχουμε προβλημα με το σιταρι απλα τρωμε ψωμια ενναλαξ,διοτι οταν ενα εντερακι ειναι ερεθισμενο ερεθιζεται και απο την γλουτενη(συμβουλη και παιδογαστρεντερολογου)

Στα σιτηρά ανήκει και η σίκαλη και το κριθάρι αν δεν κάνω λάθος.... το κεχρί είναι σίτηρό ή δημητριακό?

με το ρυζι μηπως υπερβαλλεις ?

Ξέρω κι εγώ τι να πω??? μπορεί και να υπερβάλω... δεν προκαλεί αλεργείες το ρυζι??? Η πατάτα είναι ακίνδυνη ή τζαμπα τη τρώω με το κιλό τωρα τελευταία?

Katerinoula23
06-08-11, 21:08
Το έχω κόψει... έχουμε πρόβλημα και με τα σιτηρά!

Τα ψευδοδημητριακα μπορείς να τα φας ή πειράζουν κ αυτά;; Εννοώ κεχρι φαγοπυρο...

polimerou
06-08-11, 21:24
Τα ψευδοδημητριακα μπορείς να τα φας ή πειράζουν κ αυτά;; Εννοώ κεχρι φαγοπυρο...

Ξέρω κι εγώ???? Δεν έχω μιλήσει ακόμα με αλλεργιολόγο...

Αυτε και τα δυο δεν έχουν γλουτένη εεε???? Και πως τρώγωνται???

Katerinoula23
06-08-11, 22:11
Ξέρω κι εγώ???? Δεν έχω μιλήσει ακόμα με αλλεργιολόγο...

Αυτε και τα δυο δεν έχουν γλουτένη εεε???? Και πως τρώγωνται???

Απ'όσο ξέρω από γλουτενη είναι ασφαλή...αυτά μπορείς να τα πάρεις από βιολογικά καταστήματα ακόμα και σε μορφή όπως το αλεύρι για να φτιάξεις ψωμί κ άλλα πράγματα ισως κ κανενα γλυκακι;)...σιγουρα υπάρχουν συνταγές...

Πολλές μαμαδες τα δίνουν στα μωράκια αντι για ρυζαλευρο...κι εγώ τώρα τα ανακαλύπτω σιγά σιγά, είμαστε τωρα στη φάση quaker:D όλες οι συνταγες καθημερινά το περιέχουν αλλά δυστυχως περιέχει λίγη γλουτένη οπότε δεν ξέρω αν κάνει για σας...

Δεν περιέχουν γλουτένη
καλαμπόκι
ρύζι
κινόα
ταπιόκα
κεχρί
φαγόπυρο
ρεβυθάλευρο
σόγια (αλλά πολύ αλλεργιογόνα)

mpempoukos
07-08-11, 12:28
γεια σας. Ο μπέμπης μου 2,5 μηνών εκεί που είχαμε κατακτήσει να κάνει κακά μια φορά την ημέρα από χτες βγάζει συνεχώς μια κίτρινη βλέννη και μάλιστα 2 φορές υπήρξε απειροελάχιστο αίμα. Να πω 1ον ότι είχαμε ξεκινήσει να παίρνουμε αντιβίωση (ceclor) για μια μολυνσούλα στο νύχι και 2ον εδώ και πέντε μέρες ενώ θήλαζα αποκλειστικά άρχισα να του δίνω ένα μπουκάλι το βράδυ (γιατί άρχισα ξανά τη δουλειά και δεν άντεχα άλλο ξενύχτι) με το οποίο κοιμόταν μέχρι το πρωί. Η παιδίατρος μου είπε να κόψω αμέσως τη σκόνη και τα γαλακτοκομικά και να πάω αύριο για καλλιέργεια κοπράνων. Επίσης, βγάζει συνέχεια σπυράκια στο πρόσωπο. Από την εμπειρία σας λέτε όντως να φταίει το ξένο γάλα? Γιατί το έδινα ήδη 5 μέρες και στο παρελθόν που χρειάστηκε να του δώσω σε έκτακτες περιπτώσεις δεν εμφάνισε κάτι αντίστοιχο. Να αναφέρω οτι κάνω περίπου 5 τσιγάρα την ημέρα. μπορεί να επηρέασε αυτό το στομαχάκι του?:confused::confused:

valeri
07-08-11, 20:10
γεια σας. Ο μπέμπης μου 2,5 μηνών εκεί που είχαμε κατακτήσει να κάνει κακά μια φορά την ημέρα από χτες βγάζει συνεχώς μια κίτρινη βλέννη και μάλιστα 2 φορές υπήρξε απειροελάχιστο αίμα.
γιατι θεωρεις κατακτηση την μια φορα σε αυτην την ηλικια?
Να πω 1ον ότι είχαμε ξεκινήσει να παίρνουμε αντιβίωση (ceclor) για μια μολυνσούλα στο νύχιτην αντιβιωση την ξεκινησατε πριν απο τα συμπτωματα απο το εντερο? και 2ον εδώ και πέντε μέρες ενώ θήλαζα αποκλειστικά άρχισα να του δίνω ένα μπουκάλι το βράδυ (γιατί άρχισα ξανά τη δουλειά και δεν άντεχα άλλο ξενύχτι) με το οποίο κοιμόταν μέχρι το πρωίγιατι ξενυχτας την νυχτα ,το μωρο δεν θηλαζει ενω εσυ κοιμασαι(σχεδον).? Η παιδίατρος μου είπε να κόψω αμέσως τη σκόνη και τα γαλακτοκομικά και να πάω αύριο για καλλιέργεια κοπράνων. συμφωνω για την σκονη ,για τα γαλακτοκομικα ισως μεχρι να συνελθει ,και μετα να τα ξαναεισαγεις για να δεις πως θα αντιδρασει Επίσης, βγάζει συνέχεια σπυράκια στο πρόσωπο.μπορει να ειναι αντιδραση στο γαλα Από την εμπειρία σας λέτε όντως να φταίει το ξένο γάλα? Γιατί το έδινα ήδη 5 μέρες και στο παρελθόν που χρειάστηκε να του δώσω σε έκτακτες περιπτώσεις δεν εμφάνισε κάτι αντίστοιχο.κατα πασα πιθανοτητα ,η συνεχης εκθεση μπορει να εχει σαν αποτελεσμα να εμφανιστουν τα συμπτωματα Να αναφέρω οτι κάνω περίπου 5 τσιγάρα την ημέρα. μπορεί να επηρέασε αυτό το στομαχάκι του?:confused::confused:δεν σχετιζεται

irnadi
08-08-11, 01:05
Διαβάζω εδώ και μήνες το θέμα αλλά δεν έχω μπει στη διαδικασία να γράψω.
Σήμερα όμως νιώθω μεγάλη απογοήτευση και είπα να βρώ λίγη παρηγορία...

Είμαι και γω μια πονεμένη-στερημένη μανούλα. Η μικρή μου εμφάνισε 20 ημερών ίνες αίματος στα κακά της και έκτοτε έκοψα μόνο όλα τα γαλακτοκομικά. Μετά από λίγο καιρό ξαναείδα αίμα αφού είχα καταναλώσει μοσχάρι. Κάναμε mayer στο μεσοδιάστημα η οποία βγήκε αρνητική αλλά η αιμοσφαιρίνη κοπράνων βγήκε θετική. Το αίμα σταμάτησε αλλά η βλέννες συνεχίστηκαν για καιρό. Για να μην τα πολυλογώ εδώ και 4 μήνες έχω κόψει μοσχαρι χοιρινό κοτόπουλο γαλακτοκομικά και ότιδήποτε παρασκευάζεται έξω από το σπίτι μου, τρώω βουβάλι , βιολογικό κοτόπουλο , γάλα πίνω κατσικίσιο όποτε πάιρνω από μια στάνη(χαχαχα) γιαούρτι φτιάχνω μόνη μου ψωμί είτε ζυμώνω είτε παίρνω από φύτρο σιταριού
ετά από την αυστηρή διατροφή η κμικρή άρχισε να παίρνει περισσότερο βάρος από παλαιότερα,το αίμα σταμάτησε αλλά οι βλέννες όχι.
Ξεκινήσαμε στερεες τροφές πρίν 1 μήνα περίπου, φρούτακια και λαχανικά και πριν 2 μέρες είπα να της δώσω λίγο κρέας (βουβάλι). Σήμερα το απόγευμα λοιπόν έκανε κακά και ήταν γεμμάτα από ίνες αίματος. Πρώτη φορά είδα τόσο σημαντική ποσότητα.
Υποθέτω πως είναι το βουβάλι αλλά χθες κατανάλωσα εγώ (δυστυχώς) λουκάνικα από αγριογούρουνο που εκ των υστέρων ανακάλυψα πως περιείχαν λακτόζη.
Τελικά δεν ξέρω τί να υποθέσω....

Ελινα Ζ.
08-08-11, 09:28

Είμαι και γω μια πονεμένη-στερημένη μανούλα. Η μικρή μου εμφάνισε 20 ημερών ίνες αίματος στα κακά της και έκτοτε έκοψα μόνο όλα τα γαλακτοκομικά. Μετά από λίγο καιρό ξαναείδα αίμα αφού είχα καταναλώσει μοσχάρι. Κάναμε mayer στο μεσοδιάστημα η οποία βγήκε αρνητική αλλά η αιμοσφαιρίνη κοπράνων βγήκε θετική. Το αίμα σταμάτησε αλλά η βλέννες συνεχίστηκαν για καιρό. Για να μην τα πολυλογώ εδώ και 4 μήνες έχω κόψει μοσχαρι χοιρινό κοτόπουλο γαλακτοκομικά και ότιδήποτε παρασκευάζεται έξω από το σπίτι μου, τρώω βουβάλι , βιολογικό κοτόπουλο , γάλα πίνω κατσικίσιο όποτε πάιρνω από μια στάνη(χαχαχα) γιαούρτι φτιάχνω μόνη μου ψωμί είτε ζυμώνω είτε παίρνω από φύτρο σιταριού
ετά από την αυστηρή διατροφή η κμικρή άρχισε να παίρνει περισσότερο βάρος από παλαιότερα,το αίμα σταμάτησε αλλά οι βλέννες όχι.
Ξεκινήσαμε στερεες τροφές πρίν 1 μήνα περίπου, φρούτακια και λαχανικά και πριν 2 μέρες είπα να της δώσω λίγο κρέας (βουβάλι). Σήμερα το απόγευμα λοιπόν έκανε κακά και ήταν γεμμάτα από ίνες αίματος. Πρώτη φορά είδα τόσο σημαντική ποσότητα.
Υποθέτω πως είναι το βουβάλι αλλά χθες κατανάλωσα εγώ (δυστυχώς) λουκάνικα από αγριογούρουνο που εκ των υστέρων ανακάλυψα πως περιείχαν λακτόζη.

Καλημερα,εγω στη θεση σου θα εκοβα το βουβαλι (και τα λουκανικα δεν θα τα ξανατρωγα).Καποια στιγμη ειχα δοκιμασει βουβαλισιο τυρι(πριν πολλους μηνες)με την ελπιδα οτι δε θα μας πειραξει αλλα τελικα την τριτη μερα και αφου ειχα φαει πολυ μικρες ποσοτητες εβγαλε εκζεμα ο μικρος στο προσωπο,γουλιες και πονο στην κοιλια.
Τωρα για το κατσικισιο που γραφεις οτι καταναλωνεις δεν θελω να σε απογοητευσω γιατι ξερω πως ηδη τρως λιγα πραγματα αλλα ειναι πολυ πιθανο να πειραζει το παιδι σου κ αυτο.Εμας μας πειραζαν ολων των ειδων τα γαλακτοκομικα κ μονο οταν κοπηκαν τελειως ειδα τεραστια διαφορα.

polimerou
08-08-11, 09:48

irnadi μήπως να σταμάταγες και τα κατσικίσια...τα περισότερα παιδια που τα πειράζουν τα αγελαδινά τα πειράζουν και τα αιγοπρόβεια!!!

Katerinoula23
08-08-11, 10:56
Εμάς η αλλεργιολόγος μας απαγόρεψε ΟΛΑ τα γαλακτοκομικά κ τα κατσικίσια κ τα βουβαλίσια απλά όλα!!! Τίποτα που να προέρχεται από γάλα δεν πρέπει να καταναλωθει!!!

Ο λόγος γιατί το κατσίκι μοιάζει με την αγέλάδα στους αλλεργιογόνους παράγοντες κ το βουβάλι σε ένα μωρό που εμφανίζει αλλεργίες μπορεί να προκαλέσει κ αυτό για άλλους λόγους (δηλαδή πως λέμε οτι στα αλλεργικά αργούμε να δώσουμε αυγό πχ κάτι τετοιο)..

Καλύτερα να τα κόψεις όλα για να επουλωθεί το εντεράκι του..

polimerou
08-08-11, 22:18
Πριν λίγο γύρισα από Αθήνα από τη γαστρεντερολόγο... δεν μου γέμισε και πολύ το μάτι... με το τσιγκέλι της τα έβγαζα ένα ένα...

Λοιπόν... μου είπε πως ο μπέμπης έχει ήπια συμπτώματα και δε χρειάζεται να κόψω τον θηλασμό (πάλι καλά Παναγία μου γιατί είχα πάει έτοιμη για τσακωμό) βέβαια μου σημείωσε πια φόρμουλα να πάρω σε περίπτωση "έκτακτης ανάγκης" και με ρώτησε και το εξής "Θα θηλάσεις 6 μήνες που είναι απαραίτητο η θα συνεχίσεις και στους 12"... Στους 12 λέω και βλέπουμε!!!

Μου είπε ότι οι βλέννες δεν είναι κάτι ανησυχητικό, είναι λέει φυσική αντίδραση του εντέρου, το αίμα είναι ανησυχητικό αλλά όχι στην ποσότητα και τη συχνότητα που το έχουμε εμείς!!

Της εξέθεσα την παρακάτω απορία... "αν οι κενωσεις του δεν γίνουν φυσιολογικές που θα καταλάβω τι τον πειράζει με την εισαγωγή των στερεων τροφών" ..... με το αίμα μου λέει.... "και αν συνεχίσουν να έχουν και αίμα"... θα σταματήσει το αίμα μου λέει....
Τωρα αυτή ηταν διαπίστωση... ήταν προφητεία... δεν ξέρω!!!!

Την ξαναρωτάω εγώ... "εφόσον οι κενώσεις με την εισαγωγή των στερεών γίνονται πιο σφιχτές και υπάρχει περίπτωη να μη μπορώ να διακρίνω το αίμα αν υπάρχει μηπως θα πρέπει να στέλνω πάνες για mayer??"... όχι μου λέει, αξιολογούμε ότι βλέπουμε με το μάτι.... και αυτό κουφό!!!

Μου είπε να δώσω υποαλλεργικά ρυζάλευρα.... δεν της ανέφερα ότι σκέφτομαι να μη δώσω καθόλου...
Και να αρχίσω τις κρέμες με τα σιτηρά αργότερα...
Αααααα.... και να πάω λίγο πριν τον 6ο μηνα να μου βγάλει διαιτολόγιο, τουτεστιν 100 ευρώ... Μη φας, θα σφάξουμε γλάρο!!!!

Της ανέφερα ότι αρχες Σεπτεμβρίου εχω ραντεβου με αλλεργιολόγο και μου είπε να μη παω γιατί ουτως ή άλλως δεν μπορεί να καταλάβει κάποια πράγματα λέει, αν το παιδί δεν έχει ξεκινήσει στερεες!!!????!!??!!!??!!???

Της είπα για τα πεπτικά ένζυμα και μου είπε πως δεν εχει αποδειχτεί κάτι αλλα δεν πειράζει και αν τα πάρω!!!

Αυτά μέσες άκρες!!!!!

Katerinoula23
09-08-11, 14:22
Δηλαδή άλλη μια γαστρεντερολογος που κάνει τον αλλεργιολογο!!!!

Τελικά μόνο για τα σύμπτωματα σου είπε ή ότι υπάρχει όντως αλλεργία;;;

Δεν πιστεύω να πειραματιστεις με διαιτολόγιο...καλύτερα να πάρεις γνώμη ειδικού..

Η βλέννα όντως μπορει να μην είναι κ τόσο σοβαρο σύμπτωμα είναι όμως σοβαρή ένδειξη κ η αλλεργιολογος με συνεχαρει που μόνο απο αυτο το σύμπτωμα κατάλαβα ότι πρόκειται για αλλεργία!!! Ας μην είμαστε αφελείς η αλλεργία είναι σοβαρή αν συνεχιστεί η έκθεση του οργανισμού στο αλλεργιογονο!!!!

Φυσικά κ θα συνεχίσεις το θηλασμο!!! Ίσα ίσα προστατευεις κ το παιδι σου κ δεν του δίνεις αυτα τα τεχνητά γαλατα!!!

Χτες πήγα σε έναν αλλεργιολογο για να μου γράψει κάτι εξετάσεις... Λοιπόν πρώτη φορα είδα γιατρό να μου λέει "μπράβο που θηλαζεις κ να το συνεχίσεις όσο παει!!!'' καλα τον αγάπησα αυτο το γιατρο απο τους ελάχιστους που παρακολουθούν κ παιδιά κ ήξερε να μου απαντησει σε ερωτήσεις για το θηλασμο!!! Πραγματικά πρώτη φορα είδα γιατρο να αντιμετωπίζει έτσι το παιδι μου κ εμένα!!!

polimerou
09-08-11, 14:43
Χτες πήγα σε έναν αλλεργιολογο για να μου γράψει κάτι εξετάσεις... Λοιπόν πρώτη φορα είδα γιατρό να μου λέει "μπράβο που θηλαζεις κ να το συνεχίσεις όσο παει!!!'' καλα τον αγάπησα αυτο το γιατρο απο τους ελάχιστους που παρακολουθούν κ παιδιά κ ήξερε να μου απαντησει σε ερωτήσεις για το θηλασμο!!! Πραγματικά πρώτη φορα είδα γιατρο να αντιμετωπίζει έτσι το παιδι μου κ εμένα!!!

Katerinoula θεν να μας πεις ποιος είναι ο γιατρός??:-):-):-):-)

polimerou
09-08-11, 14:46
Δηλαδή άλλη μια γαστρεντερολογος που κάνει τον αλλεργιολογο!!!!

Τελικά μόνο για τα σύμπτωματα σου είπε ή ότι υπάρχει όντως αλλεργία;;;

Μου είπε ότι έχει αλλεργεία αλλά μάλλον αυτό το κατάλαβε από τα αποτελέσματα των rast

Katerinoula23
09-08-11, 15:08
Katerinoula θεν να μας πεις ποιος είναι ο γιατρός??:-):-):-):-)

Κοιτά ο ίδιος μου είπε ότι η Συριγου είναι πολυ καλή κ την εμπιστεύεται στις διαγνωσεις...
Φαντασου μου είπε ότι είναι μόνο 7 αλλεργιολογοι στην Ελλάδα που ξέρουν απο παιδιά!!!
Αν θες σου στέλνω πμ τα στοιχεία του...

Katerinoula23
09-08-11, 15:21
Μου είπε ότι έχει αλλεργεία αλλά μάλλον αυτό το κατάλαβε από τα αποτελέσματα των rast

Δηλαδή τι σου πρότεινε για να καλυτερεψει η κατάσταση;;

40+mama
09-08-11, 16:42
γεια σας. Ο μπέμπης μου 2,5 μηνών εκεί που είχαμε κατακτήσει να κάνει κακά μια φορά την ημέρα από χτες βγάζει συνεχώς μια κίτρινη βλέννη και μάλιστα 2 φορές υπήρξε απειροελάχιστο αίμα. Να πω 1ον ότι είχαμε ξεκινήσει να παίρνουμε αντιβίωση (ceclor) για μια μολυνσούλα στο νύχι και 2ον εδώ και πέντε μέρες ενώ θήλαζα αποκλειστικά άρχισα να του δίνω ένα μπουκάλι το βράδυ (γιατί άρχισα ξανά τη δουλειά και δεν άντεχα άλλο ξενύχτι) με το οποίο κοιμόταν μέχρι το πρωί. Η παιδίατρος μου είπε να κόψω αμέσως τη σκόνη και τα γαλακτοκομικά και να πάω αύριο για καλλιέργεια κοπράνων. Επίσης, βγάζει συνέχεια σπυράκια στο πρόσωπο. Από την εμπειρία σας λέτε όντως να φταίει το ξένο γάλα? Γιατί το έδινα ήδη 5 μέρες και στο παρελθόν που χρειάστηκε να του δώσω σε έκτακτες περιπτώσεις δεν εμφάνισε κάτι αντίστοιχο. Να αναφέρω οτι κάνω περίπου 5 τσιγάρα την ημέρα. μπορεί να επηρέασε αυτό το στομαχάκι του?:confused::confused:

Έχει ξαναπάρει ceclor; Ενοχοποιείται για πάρα πολλές αλλεργίες διότι έχει φράουλα (απ΄ότι θυμάμαι) . Η ανηψια μου κατέληξε στο νοσοκομείο με τη ceclor. Μετά την λήψη της αντιβίωσης είχε το αίμα;

Και ρε φιλενάδα τι το ήθελες το ξένο γάλα; Δε βλεπεις τι τραβήξαμε οι υπόλοιπες εδώ με τις αλλεργίες; Δωσε το καλύτερο γαλατάκι στο μωρό σου.... Το δικό σου!!!! (Δε φταίνε τα τσιγάρα)

40+mama
09-08-11, 16:51
Πριν λίγο γύρισα από Αθήνα από τη γαστρεντερολόγο... δεν μου γέμισε και πολύ το μάτι... με το τσιγκέλι της τα έβγαζα ένα ένα...

Λοιπόν... μου είπε πως ο μπέμπης έχει ήπια συμπτώματα και δε χρειάζεται να κόψω τον θηλασμό (πάλι καλά Παναγία μου γιατί είχα πάει έτοιμη για τσακωμό) βέβαια μου σημείωσε πια φόρμουλα να πάρω σε περίπτωση "έκτακτης ανάγκης" ......

Και ποια είναι -λέει η εν λογω "ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΑΣ"- μη χ...ω -η περιπτωση εκτακτης αναγκης;

Το κατάλαβε από το σύνολο των συμπτωμάτων και τις αιμοραγικές κενώσεις

polimerou
09-08-11, 17:18
Δηλαδή τι σου πρότεινε για να καλυτερεψει η κατάσταση;;

να κάνω αποχή από γαλακτοκομικα σιτηρα αυγο ψαρι ξηρους καρπούς και όταν θα περασουμε στις στερεες να πάρω υποαλλεργικες κρεμες...Αυτα τα ολίγα!@!

polimerou
09-08-11, 17:24
Και ποια είναι -λέει η εν λογω "ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΑΣ"- μη χ...ω -η περιπτωση εκτακτης αναγκης;

Η περίπτωση που νοσηλευτώ και δεν μπορώ να θηλάσω ή αν χρειαστει να πάρω φάρμακα μη συμβατα με τον θηλασμο

Να μη ξεχασω να σας πω πως μου είπε πως είναι υπερ του θηλασμού (αν και τον βρισκει απαραιτητο τους πρωτους 6 μηνες από τα μετεπειτα λεγόμενά της) και ότι σε όλη τη καριερα της έχει συστησει διακοπή θηλασμού μόνο 3 φορές...

ΑΑΑΑΑΑΑαααα μου είπε και το εξής τέλειο... εκεί γκουρλωσαν τα μάτια μου...
"Υπάρχει λέει μια ουσία στο μητρικό γάλα η οποία προκαλεί αλλεργείες... δεν έχουν βρει ακόμα ποια είναι αλλα ερευνάται από επιστημονες"

polimerou
09-08-11, 17:29
Κοιτά ο ίδιος μου είπε ότι η Συριγου είναι πολυ καλή κ την εμπιστεύεται στις διαγνωσεις...
Φαντασου μου είπε ότι είναι μόνο 7 αλλεργιολογοι στην Ελλάδα που ξέρουν απο παιδιά!!!
Αν θες σου στέλνω πμ τα στοιχεία του...

Δε τα στέλνεις να υπάρχουν... αχρειαστος να ναι!!!!

40+mama
09-08-11, 17:39
Η περίπτωση που νοσηλευτώ και δεν μπορώ να θηλάσω ή αν χρειαστει να πάρω φάρμακα μη συμβατα με τον θηλασμο

Δεν υπάρχουν αυτές οι περιπτώσεις.
1. Αν νοσηλευτείς ; Αντλείς
2. Αν χρειαστεί να πάρεις φάρμακα; παίρνεις συμβατά (σαν αυτά που θα έπαιρνε το ίδιο το μωρό αν αρρώσταινε )
Πιστεύεις ότι 2,5 χρόνια δεν αρρώστησα ποτέ;;

Να μη ξεχασω να σας πω πως μου είπε πως είναι υπερ του θηλασμού (αν και τον βρισκει απαραιτητο τους πρωτους 6 μηνες από τα μετεπειτα λεγόμενά της) και ότι σε όλη τη καριερα της έχει συστησει διακοπή θηλασμού μόνο 3 φορές...

Υπέρ του θηλασμού και μιλάει μόνο για 6 μήνες και γράφει ξένο γάλα; Κράτα μικρό καλάθι

ΑΑΑΑΑΑΑαααα μου είπε και το εξής τέλειο... εκεί γκουρλωσαν τα μάτια μου...
"Υπάρχει λέει μια ουσία στο μητρικό γάλα η οποία προκαλεί αλλεργείες... δεν έχουν βρει ακόμα ποια είναι αλλα ερευνάται από επιστημονες"

Πιο υπέρ του θηλασμού δεν γίνεται!!!!! Πάλι καλά που δεν μίλησε για δηλητήριο

Πλήρωσέ την και φύγε τρέχοντας πριν σε πείσουν οι σαχλάμάρες αυτές

Rosie
09-08-11, 18:13
Να αναφέρω οτι κάνω περίπου 5 τσιγάρα την ημέρα. μπορεί να επηρέασε αυτό το στομαχάκι του?:confused::confused:

δεν σχετιζεται

Εάν οι αλλεργίες του μωρού οφείλονται σε candida overgrowth τότε φυσικά συσχετίζονται αυτά τα δύο.
Το κάπνισμα είναι ευνοϊκος παράγοντας μυκητιάσεων, όπως και η καφεϊνη και το αλκοόλ, και η ζάχαρη φυσικά.

Παρήγγειλα αυτό το βιβλίο γιατί παρόλο που δεν φαίνεται να έχουμε εμείς πρόβλημα πια ανάπτυξα έντονο ενδιαφέρον για το θέμα:

http://www.bookdepository.com/book/9780954852023/Gut-and-Psychology-Syndrome

valeri
10-08-11, 14:38
μα τα αποτελεσματα των ραστ που ειχες ηταν μονο για τα σιτηρα και λιγο στο λευκωμα του αυγου ,τα υπολοιπα για το γαλα ηταν ανεπαρκη

Εάν οι αλλεργίες του μωρού οφείλονται σε candida overgrowth τότε φυσικά συσχετίζονται αυτά τα δύο.
Το κάπνισμα είναι ευνοϊκος παράγοντας μυκητιάσεων, όπως και η καφεϊνη και το αλκοόλ, και η ζάχαρη φυσικά.

Παρήγγειλα αυτό το βιβλίο γιατί παρόλο που δεν φαίνεται να έχουμε εμείς πρόβλημα πια ανάπτυξα έντονο ενδιαφέρον για το θέμα:

http://www.bookdepository.com/book/9780954852023/Gut-and-Psychology-Syndrome
ενταξει το καπνισμα γενικα επηραζει το οτιδηποτε

polimerou
10-08-11, 15:31
μα τα αποτελεσματα των ραστ που ειχες ηταν μονο για τα σιτηρα και λιγο στο λευκωμα του αυγου ,τα υπολοιπα για το γαλα ηταν ανεπαρκη

To ξέρω ωστόσο φαίνεται πως κάπου έχει αλλεργία....
Λες με την αλλεργιολόγο τον Σεπτέμβριο να βγάλω άκρη???

valeri
10-08-11, 16:54
To ξέρω ωστόσο φαίνεται πως κάπου έχει αλλεργία....
Λες με την αλλεργιολόγο τον Σεπτέμβριο να βγάλω άκρη???
αλλεργια η ψευδοαλλεργια σιγουρα υπαρχει ,ακομη και στο γαλα
αν θυμασαι, ειχα γραψει για 3 πρωτεινες του γαλακτος
με την αλλεργιολογο θα βγαλεις ακρη αρκει να ξερει και απο θηλασμο

polimerou
10-08-11, 17:11
αλλεργια η ψευδοαλλεργια σιγουρα υπαρχει ,ακομη και στο γαλα
αν θυμασαι, ειχα γραψει για 3 πρωτεινες του γαλακτος
με την αλλεργιολογο θα βγαλεις ακρη αρκει να ξερει και απο θηλασμο

Τι ειναι η ψευδοαλλεργια valeri???

Μανούλαμου!
10-08-11, 23:03
Καλησπέρα κορίτσια. Παρακολουθώ τουλάχιστον ένα χρόνο το θέμα αν και δεν έχω γράψει ποτέ. Θα σας πω όσο πιο συνοπτικά μπορώ τη δική μου ιστορία. Ο μικρός μου παρουσίασε διάρροια με βλέννες και αίμα από 40 ημερών παρόλο που θήλαζα αποκλειστικά. Μετά από αρκετό χαμένο καιρό (περίπου 20 μέρες) καταλήξαμε στο συμπέρασμα ότι ήταν αλλεργία. Μας το επιβεβαίωσε κορυφαία παιδογαστρεντερολόγος της Θεσ/νίκης και συνεχίσαμε τον αποκλειστικό θηλασμό με δικό μου αποκλεισμό των γαλακτοκομικών. Ωστόσο οι βλένες και οι χαλαρές κενώσεις συνεχίζονταν. Στις δύο εβδομάδες με την καθοδήγηση της γιατρού απέκλεισα εκτός από όλα τα γαλακτοκομικά (κρυμμένα και μη), μοσχάρι, χοιρινό, φράουλες, ψάρια, θαλασσινά, σόγια, σουσάμι, αυγό, ντομάτα και δεν θυμάμαι τι άλλο. Κοινώς όπως οι περισσότερες από εσάς γνωρίζετε έτρωγα ελάχιστα πράγματα. Όμως η κατάσταση ελάχιστα καλυτέρευε. Ήμουν στα όρια της απελπισίας. Για 3 -4 μέρες δοκίμασα να τρώω μόνο πατάτες (βλακεία μου) και πάλι τίποτα. Ήμουν χάλια. Ένιωθα ότι δεν είμαι άξια μάνα. Έκλαιγα συνέχεια, φανταζόμουν ότι θα συμβούν τα χειρότερα στο μωράκι μου. Εδώ να τονίσω ότι χάριν στο φορουμ δεν σταμάτησα το θήλασμό και σας ευχαριστώ πολύ. Όλοι γύρω μου μου λέγαν δώσε ξένο γάλα κάνεις κακό στο παιδί και στον εαυτό σου. Να μην σας κουράζω...με την εισαγωγή στερεών τροφών οι κενώσεις έσφιξαν αν και οι μάγιερ πάλι βγαίναν θετικές. Άλλα όσο δεν έβλεπα με το μάτι αίμα είχα αποφασίσει να μην τις αξιολογώ πολύ σοβαρά. Το παιδί δέχθηκε πολύ καλά όλες τις τροφές που πολύ αργά και πάντα με την καθοδήγηση της γιατρού εισάγαμε στην διατροφή του (εκτός από φακές και βερίκοκα αλλά δεν θα σκάσω γι' αυτό). Και τέλος πριν 4 μέρες σε ηλικία πλέον 16 μηνών σταματήσαμε οριστικά το θηλασμό και κάναμε προκληση στο γάλα με πλήρη επιτυχία. Το μωρό μου ξεπέρασε το πρόβλημα και το ίδιο θα γίνει με όλα τα μωράκια. Απλά ήθελα να μοιραστώ την χαρά μου και να σας πώ πως καταλαβαίνω απόλυτα την στεναχώρια ίσως και την απελπισία που νιώθετε μερικές φορές αλλά είναι κάτι περαστικο. Μόνο υπομονή χρειάζεται. Συγνώμη και πάλι για το μακροσκελές μήνυμα.

Katerinoula23
11-08-11, 09:48
Καλησπέρα κορίτσια. Παρακολουθώ τουλάχιστον ένα χρόνο το θέμα αν και δεν έχω γράψει ποτέ. Θα σας πω όσο πιο συνοπτικά μπορώ τη δική μου ιστορία. Ο μικρός μου παρουσίασε διάρροια με βλέννες και αίμα από 40 ημερών παρόλο που θήλαζα αποκλειστικά. Μετά από αρκετό χαμένο καιρό (περίπου 20 μέρες) καταλήξαμε στο συμπέρασμα ότι ήταν αλλεργία. Μας το επιβεβαίωσε κορυφαία παιδογαστρεντερολόγος της Θεσ/νίκης και συνεχίσαμε τον αποκλειστικό θηλασμό με δικό μου αποκλεισμό των γαλακτοκομικών. Ωστόσο οι βλένες και οι χαλαρές κενώσεις συνεχίζονταν. Στις δύο εβδομάδες με την καθοδήγηση της γιατρού απέκλεισα εκτός από όλα τα γαλακτοκομικά (κρυμμένα και μη), μοσχάρι, χοιρινό, φράουλες, ψάρια, θαλασσινά, σόγια, σουσάμι, αυγό, ντομάτα και δεν θυμάμαι τι άλλο. Κοινώς όπως οι περισσότερες από εσάς γνωρίζετε έτρωγα ελάχιστα πράγματα. Όμως η κατάσταση ελάχιστα καλυτέρευε. Ήμουν στα όρια της απελπισίας. Για 3 -4 μέρες δοκίμασα να τρώω μόνο πατάτες (βλακεία μου) και πάλι τίποτα. Ήμουν χάλια. Ένιωθα ότι δεν είμαι άξια μάνα. Έκλαιγα συνέχεια, φανταζόμουν ότι θα συμβούν τα χειρότερα στο μωράκι μου. Εδώ να τονίσω ότι χάριν στο φορουμ δεν σταμάτησα το θήλασμό και σας ευχαριστώ πολύ. Όλοι γύρω μου μου λέγαν δώσε ξένο γάλα κάνεις κακό στο παιδί και στον εαυτό σου. Να μην σας κουράζω...με την εισαγωγή στερεών τροφών οι κενώσεις έσφιξαν αν και οι μάγιερ πάλι βγαίναν θετικές. Άλλα όσο δεν έβλεπα με το μάτι αίμα είχα αποφασίσει να μην τις αξιολογώ πολύ σοβαρά. Το παιδί δέχθηκε πολύ καλά όλες τις τροφές που πολύ αργά και πάντα με την καθοδήγηση της γιατρού εισάγαμε στην διατροφή του (εκτός από φακές και βερίκοκα αλλά δεν θα σκάσω γι' αυτό). Και τέλος πριν 4 μέρες σε ηλικία πλέον 16 μηνών σταματήσαμε οριστικά το θηλασμό και κάναμε προκληση στο γάλα με πλήρη επιτυχία. Το μωρό μου ξεπέρασε το πρόβλημα και το ίδιο θα γίνει με όλα τα μωράκια. Απλά ήθελα να μοιραστώ την χαρά μου και να σας πώ πως καταλαβαίνω απόλυτα την στεναχώρια ίσως και την απελπισία που νιώθετε μερικές φορές αλλά είναι κάτι περαστικο. Μόνο υπομονή χρειάζεται. Συγνώμη και πάλι για το μακροσκελές μήνυμα.

Μπράβο!! Πολυ ευχαριστο μήνυμα!!! Δηλαδή έκανες 12 μήνες περίπου αποχή απο τα αλλεργιογονα;;

Μανούλαμου!
11-08-11, 11:37
Κατερινούλα, πλήρης αποχή μέχρι τους 8 μήνες. Μετά ότι τροφή δεχόταν το μωρό εννοείται ότι την έτρωγα και εγώ. Τους δύο τελευταίους μήνες η αποχή ήταν μόνο από τα γαλακτοκομικά.

mpempoukos
11-08-11, 11:57
Έχει ξαναπάρει ceclor; Ενοχοποιείται για πάρα πολλές αλλεργίες διότι έχει φράουλα (απ΄ότι θυμάμαι) . Η ανηψια μου κατέληξε στο νοσοκομείο με τη ceclor. Μετά την λήψη της αντιβίωσης είχε το αίμα;

Και ρε φιλενάδα τι το ήθελες το ξένο γάλα; Δε βλεπεις τι τραβήξαμε οι υπόλοιπες εδώ με τις αλλεργίες; Δωσε το καλύτερο γαλατάκι στο μωρό σου.... Το δικό σου!!!! (Δε φταίνε τα τσιγάρα)

λες να είναι απο την αντιβίωση? Η γιατρός λέει οτι δεν έχει ξανασυναντήσει αλλεργία λόγω αντιβίωσης, αλλά όλα ξεκίνησαν αφού άρχισα να του τη δίνω.
ΥΓ Με το δικό μου γάλα αποκλειστικά ο μπέμπης ξυπνάει 2-3 φορές τη νύχτα και τώρα που ξεκίνησα τη δουλειά απλώς σέρνομαι. Τις 5 μέρες που του έδωσα ένα μπουκάλι ξένο το βράδυ κοιμήθηκε συνεχόμενα μέχρι το πρωί. :rolleyes:

Μανούλαμου!
11-08-11, 12:05
mpempoukos είναι πολύ πιθανόν να είναι από τη ceclor!!! Εμείς 6 μηνών πάθαμε ουρολείμωξη και μετά την θεραπεία έπρεπε για ένα μήνα να παίρνει χημειοπροφύλαξη. Ο γιατρός μας έδωσε ceclor ως την πιο ελαφριά αντιβίωση. Από την επόμενη κιόλας ημέρα είχε άπειρα κόκκινα σημαδάκια στις κενώσεις (που ούτως ή άλλως ήταν χάλια με άπειρη βλέννη αλλά όχι τόσο κόκκινο!) . Ο άντρας μου επέμεινε ότι ήταν από την αντιβίωση. Ο παιδίατρος το αρνιόταν. Με δική μας πίεση σε μια εβδομάδα μας άλλαξε την αντιβίωση (σε procef αν θυμάμαι καλά). Και ω του θαύματος!!! τα κόκκινα σημαδάκια μειώθηκαν και σε 2-3 μέρες εξαφανίστηκαν.

Rosie
11-08-11, 12:42
λες να είναι απο την αντιβίωση? Η γιατρός λέει οτι δεν έχει ξανασυναντήσει αλλεργία λόγω αντιβίωσης, αλλά όλα ξεκίνησαν αφού άρχισα να του τη δίνω.

Έχεις διαβάσει το θέμα στις προηγούμενες σελίδες;

Η αντιβίωση διαταράσσει την εντερική χλωρίδα μας με αποτέλεσμα στο στομάχι μας να έχουμε ανάπτυξη μύκητων (yeast overgrowth).
Η καντίτα (ο πιο συχνός εντερικός μύκητας) εμποδίζει τη σωστή απορρόφηση των τροφών και έτσι δημιουργούνται διάφορα προβλήματα στο έντερο.

Ακόμη και εάν η μαμά πάρει αντιβιώση ενδέχεται το μωρό να παρουσιάσει εντερικά προβλήματα (ψευδοαλλεργίες), γιατί το δικό της πεπτικό σύστημα εμποδίζει τη διάσπαση κάποιων τροφών (πχ των πρωτεϊνων των γαλακτοκομικών προϊοντων) και έτσι αυτές περνάνε στο μητρικό γάλα αδιάσπαστες.

Τώρα θα πρέπει να αποκατασταθεί η εντερική χλωρίδα του μωρού με βρεφικά προβιοτικά και με σωστή διατροφή της μαμάς.
Στη θέση σου θα έπαιρνα κι εγώ προβιοτικά, καθώς και πεπτικά ένζυμα και θα σταματούσα προσωρινά το κάπνισμα μέχρι να αναρρώσει το εντεράκι του μωρού.

40+mama
11-08-11, 16:10
ΥΓ Με το δικό μου γάλα αποκλειστικά ο μπέμπης ξυπνάει 2-3 φορές τη νύχτα και τώρα που ξεκίνησα τη δουλειά απλώς σέρνομαι. Τις 5 μέρες που του έδωσα ένα μπουκάλι ξένο το βράδυ κοιμήθηκε συνεχόμενα μέχρι το πρωί. :rolleyes:

Με το ξενο γαλα ο μπεμπης δεν ξυπναει γιατι αυτό ειναι πιο δυσκολοχώνευτο από το δικό σου, πέφτει σαν πέτρα στο στομάχι του και ο μικρός π΄φτει σε "χειμερία νάρκη" για να το χωνέψει. Είναι καλύτερο αυτό λες;

Επέστρεψα στη δουλειά όταν η κόρη μου ήταν 8+ μηνών. Τότε θήλαζε 10,30το βράδυ, 1πμ, 4πμ, και 6 το πρωί.Κυκλοφορούσα στην αρχή σα ζόμπι. Μετά κάθε φορά που ξύπναγε και ήθελε να πιει, την ξάπλωνα πλάι μου , την έβαζα στο στήθος και κοιμόμουνα. Ας έτρωγε όσο ήθελε. Μεγαλώνοντας με ξύπναγε στις 3 και στις 6. (μετά ετοιμαζόμουν για τη δουλεά και ούτως ή άλλως δεν ξανακοιμόμουν) Δεν σου λέω ότι είναι πάντα εύκολο. Μα προκειμένου να μην πιει συτά τα "σκατογάλατα" που μας πουλάνε και καλά ως γάλατα ανάπτυξης θα το ξαναέκανα ευχαρ'ιστως. Για μένα δεν υπάρχει άλλη επιλογή από αυτό....

valeri
11-08-11, 17:08
Τι ειναι η ψευδοαλλεργια valeri???
ψευδοαλλεργια ειναι η αντιδραση του πεπτικου σε διαφορες τροφες αλλα οχι αλλεργικης αιτιολογιας δηλ.δεν παραγονται αντισωματα εναντι των πρωτεινων της τροφης
μπορει να συνυπαρχει με μια αλλεργια ,εννοω οτι εαν το εντερο ειναι ερεθισμενο π.χ λογω αντιδρασης στο γαλα τοτε αρχιζει και ερεθιζεται απο την επιδραση και αλλων τροφων
και στις δυο περιπτωσεις εχουμε τα ιδια συμπτωματα

valeri
11-08-11, 17:15
Η αντιβίωση διαταράσσει την εντερική χλωρίδα μας με αποτέλεσμα στο στομάχι μας να έχουμε ανάπτυξη μύκητων (yeast overgrowth).
Η καντίτα (ο πιο συχνός εντερικός μύκητας) εμποδίζει τη σωστή απορρόφηση των τροφών και έτσι δημιουργούνται διάφορα προβλήματα στο έντερο.
μηπως εννοεις το εντερο και οχι το στομαχι? γιατι στο στομαχι δεν μπορει να ανπτυχθει κανενας οργανισμος λογω των οξεων που εχει

Rosie
12-08-11, 10:44
μηπως εννοεις το εντερο και οχι το στομαχι? γιατι στο στομαχι δεν μπορει να ανπτυχθει κανενας οργανισμος λογω των οξεων που εχει

Ναι, έχεις δίκαιο, το έγραψα βιαστικά.
Εννοούσα το έντερο (gut).

polimerou
12-08-11, 10:52

Μακάρι η κάθε μια από εμάς να έχει μια ιστορία με καλό τέλος να διηγηθεί!!!! Να είναι καλά το παιδάκι σου!!!!

Katerinoula23
12-08-11, 20:46
Polimerou έχεις δοκιμάσει να τρως κουνελακι;; Εμείς έχουμε βρει την υγεία μας!!!:grin: αρέσει κ στη μικρη ευτυχώς κ δεν υπάρχει θέμα αλλεργίας απ΄οτι μας είπαν κ όλοι οι γιατροί που ρώτησα!! Ως εναλλακτική λύση στο λέω...

polimerou
12-08-11, 21:37
Polimerou έχεις δοκιμάσει να τρως κουνελακι;; Εμείς έχουμε βρει την υγεία μας!!!:grin: αρέσει κ στη μικρη ευτυχώς κ δεν υπάρχει θέμα αλλεργίας απ΄οτι μας είπαν κ όλοι οι γιατροί που ρώτησα!! Ως εναλλακτική λύση στο λέω...

Ευχαριστω Κατερινούλα που με σκέφτεσαι!!!
Eχω αρχίσει και το τρώω!!!! Το κάνω και στο φούρνο και δεν έχει πολύ κρεατάκι το καημένο και θέλω ένα κουνέλι τη φορά!! χεχεχε!!!!
Εχεις ιδέα για κινόα, κεχρι και φαγόπυρο που τρωνε και τα μωρά???? Είναι αλλεργιογόνα!!!???

Katerinoula23
13-08-11, 13:48
Ευχαριστω Κατερινούλα που με σκέφτεσαι!!!
Eχω αρχίσει και το τρώω!!!! Το κάνω και στο φούρνο και δεν έχει πολύ κρεατάκι το καημένο και θέλω ένα κουνέλι τη φορά!! χεχεχε!!!!
Εχεις ιδέα για κινόα, κεχρι και φαγόπυρο που τρωνε και τα μωρά???? Είναι αλλεργιογόνα!!!???

Οχι απ'οτι έχω διαβασει δεν είναι αλλεργιογόνα, τουλαχιστον ξέρω πως δεν περιέχουν γλουτένη...

valeri
13-08-11, 14:52
δεν εχουν γλουτενη
το κινοα και το κεχρι δεν εχουν χρησσιμοποιηθει στην διατροφη μας (στην Ελλαδα)οποτε δεν υπαρχουν επαρκη στοιχεια για τις αλλεργιες που προκαλουν(ετσι νομιζω δηλαδη)
το φαγοπυρο μπορει και να προκαλει ,ειναι αρκετα αλλεργιογονο απο οτι εχω διαβασει
εγω παντως που το τρωω απο μικρη δεν εχω κανενα προβλημα
το τρωνε και τα παιδια μου με μεγαααλη ορεξη
και η βρωμη ομως ειναι πολυ καλη τροφη με πολλα θρεπτικα συστατικα

τελικα η αλλεργια στο σηταρι συσχετιζεται με την περιεκτικοτητα της σε γλουτενη η σε καποια αλλη πρωτεινη ? εβγαλες ακρη?

polimerou
13-08-11, 16:56
τελικα η αλλεργια στο σηταρι συσχετιζεται με την περιεκτικοτητα της σε γλουτενη η σε καποια αλλη πρωτεινη ? εβγαλες ακρη?

H παιδογαστρεντερολόγος δεν μου το ξεκαθάρισε... το μόνο που μου είπε είναι πως ένα ερεθισμένο έντερο μπορεί να ερεθιστεί ακόμη περισσότερο από τη γλουτένη ασχετως αλλεργίας ή δυσανεξίας... γι αυτό καλό είναι μωρά με αλλεργίες να μη καταναλώνουν τεραστιες ποσότητες τροφίμων που περιέχουν γλουτένη

Θα ρωτήσω και την αλλεργιολόγο μήπως και μπορεέσει να μου απαντήσει πιο συγκεκριμένα!!!

polimerou
13-08-11, 16:58
Το πρωί είχαμε μια κένωση με πολύ ωραίο μουσταρδί χρώμα, γεμάτο σποράκια αλλά και πολλές βλέννες!!

Μετά από 2 ώρες περίπου είχαμε μια κένωση πάρα πολύ καλή χωρίς βλέννες... Και περιμένουμε την επόμενη

Ξέρει κανείς που μπορεί να ωφείλεται το ότι εκεί που πάει να φτιάξει εκεί ξαναχαλάει... χωρίς να εχω προσθέσει κάτι καινούριο στη διατροφή μου!!!??

valeri
13-08-11, 20:54
H παιδογαστρεντερολόγος δεν μου το ξεκαθάρισε... το μόνο που μου είπε είναι πως ένα ερεθισμένο έντερο μπορεί να ερεθιστεί ακόμη περισσότερο από τη γλουτένη ασχετως αλλεργίας ή δυσανεξίας... γι αυτό καλό είναι μωρά με αλλεργίες να μη καταναλώνουν τεραστιες ποσότητες τροφίμων που περιέχουν γλουτένη
!!
ναι αυτο ισχυει ,το εφαρμοζω και εγω

valeri
13-08-11, 21:00
Ξέρει κανείς που μπορεί να ωφείλεται το ότι εκεί που πάει να φτιάξει εκεί ξαναχαλάει... χωρίς να εχω προσθέσει κάτι καινούριο στη διατροφή μου!!!??
αυτο ειναι μια ενδειξη του οτι ,ειδικα σε τοσο μικρες ηλικιες, το προβλημα στο εντερο δεν οφειλεται αποκλειστικα στην διατροφη αλλα στην ανωριμοτητα του πεπτικου ως αφορα στην ισορροπια της εντερικης χλωριδας ,στην ανεπαρκεια των ενζυμων που παραγει το πεπτικο και οδηγει στην ανεπαρκη πεψη , αρα μπορει να επηρεαστει και απο μια κατα τα αλλα "φυσιολογικη "τροφη
συνηθως κατα των 6ο -7ο μηνα φτιαχνουν καπως τα πραγματα

Katerinoula23
14-08-11, 00:17
αυτο ειναι μια ενδειξη του οτι ,ειδικα σε τοσο μικρες ηλικιες, το προβλημα στο εντερο δεν οφειλεται αποκλειστικα στην διατροφη αλλα στην ανωριμοτητα του πεπτικου ως αφορα στην ισορροπια της εντερικης χλωριδας ,στην ανεπαρκεια των ενζυμων που παραγει το πεπτικο και οδηγει στην ανεπαρκη πεψη , αρα μπορει να επηρεαστει και απο μια κατα τα αλλα "φυσιολογικη "τροφη
συνηθως κατα των 6ο -7ο μηνα φτιαχνουν καπως τα πραγματα

Σε αυτο τον τομέα δεν μπορούν να βοηθήσουν τα ενζυμα;;;

Η βρωμη περιέχει λίγη γλουτενη (όχι όπως το σιτάρι δηλαδή), επίσης "βοηθάει" στη λειτουργία του εντέρου οπότε καλύτερα να την αποφύγεις μέχρι τουλάχιστον να ξεκαθαρίσει το τοπίο με τη γλουτενη... Ακόμα κ σε μας ο αλλεργιολογος μου είπε να μην την χρησιμοποιω τόσο συχνά ( μας αρέσει τι να κάνουμε :oops:) γιατί επιδεινωνονται τα σύμπτωματα στο εντερο...