PDA

Επιστροφή στο Forum : αλλεργια σε μωρο που θηλάζει

Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 [25] 26 27 28 29

fairy's mom
21-02-12, 20:23
Πως και που ζηταω πεπτικα ενζυμα? Σε φαρμακειο? Σε βιολογικο?
Το συκωτι το μισω.Θα προσπαθησω να τρωω με το ζορι οσο συχνοτερα μπορω.
Φτιαχνω ψωμι χωρις γλουτενη και τρωω με μελι και παλι ομως απ οτι εχω διαβασει σ αυτη τη φαση δεν ειναι οτι καλυτερο και το αλευρι ακομα και χωρις γλουτενη...

Καλύτερα να προτιμήσεις αυτά
http://www.iherb.com/Garden-of-Life-O-Zyme-Ultra-Ultimate-Digestive-Enzyme-Blend-180-UltraZorbe-Veggie-Caps/7796?at=0
Εϊναι με 4-6 δολαρια μεταφορικά, ανάλογα το βάρος και καμία σχέση ποιοτικώς με αυτά της Ελλάδας
http://www.iherb.com/Garden-of-Life-Enzymes
Αυτή είναι πολύ καλή εταιρία και εδώ είναι όλα τα πετπικά της αν θες μιρκότερη συσκευασία ή σε σκόνη

Αν ψωνίσεις από iherb πάρε αυτό το μουρουνέλαιο
http://www.iherb.com/Nordic-Naturals-Arctic-Cod-Liver-Oil-Orange-Flavor-16-fl-oz-473-ml/4192?at=0
Εγώ τώρα τελειώνω αυτό
http://www.iherb.com/Carlson-Labs-Norwegian-Cod-Liver-Oil-Lemon-Flavor-16-8-fl-oz-500-ml/2804?at=0

Το συκώτι του αρνιού είναι πιο νοστιμο από του μοσχαριού. Ουτε εμένα είναι το αγαπημένο μου. Να δίνεις και στο παιδί. Αλλά προσοχή! Όλα να τα παιρνεις συμβατικά αν δεν το αντέχει το πορτοφόλι σου. Το συκώτι όμως ποτέ!! Μόνο βιολογικό ή από κτηνοτρόφο που εμπιστεύεσαι πάρα πολύ!

Όχι δεν είναι ό,τι καλύτερο. Αλλα αν δεν ακολουθείς την γκαπς, κάτι πρέπει να τρως. Οπότε, θα φας και αλεύρι. Σε μετρημένες ποσότητες όσο γίνεται.

fairy's mom
21-02-12, 21:38
a medical doctor who cured herself of MS (σκληρυνση κατά πλάκας). Please watch this video, its fascinating.

http://www.youtube.com/watch?v=KLjgBLwH3Wc (http://www.youtube.com/watch?v=KLjgBLwH3Wc)

Στο τελος αναφέρει και τις αλλεργίες

caramello
21-02-12, 21:58
Ευχαριστω παρα πολυ...
Μιλησα με τον αλλεργιολογο μου στην Ελλαδα και του εξηγησα την περιπτωση και ειπε οτι πρεπει να δει το παιδι ενας παιδογαστρεντερολογος εφοσον τα συμπτωματα δεν εχουν υποχωρησει με τη διακοπη ολων των αλλεργιογονων...
Μιλησε και για βιοψια και κολονοσκοπηση. Εχουμε καποια περιπτωση εδω που εχει κανει κολονοσκπηση γι αυτο το λογο?
Προτεινε και στοιχειακο αλλα συμφωνησε μαζι μου οτι αν ειναι αλλεργια δε βοηθαει αλλα θα το ξανασυζητησουμε μετα τις εξετασεις και εφοσον τα συμπτωματα συνεχιζουν...
Το κακο ειναι οτι εδω δεν υπαρχει παιδογαστρεντερολογος και πρεπει να τραβολογαω το παιδι με αεροπλανα στην Αθηνα...
Αυτο δε θα γινει πριν τις 15 μαρτιου γιατι μεχρι τοτε θα εχω τη μαμα μου εδω και ισως επιστρεψουμε μαζι..μακαρι να εχουν υποχωρησει ως τοτε και να μη χρειαστει..

Aglaia Papadima
21-02-12, 22:09
.
Σιδηρο εχω σταματησει παιρνω.... μονο οταν ζαλιζομαι ...ασβεστιο ειχα σταματησει για λιγο να δω αν φταιει αλλα με μαλωσανε οτι αφου δε παιρνω απο αλλου ασβεστιο θα παθω ζημια και ετσι ξαναπαιρνω...

Όταν υπάρχει έλλειψη σιδήρου, δεν παίρνουμε ασβέστιο γιατί επιδεινώνεται η έλλειψη. Είναι απαράδεκτο να χορηγείται ασβάστιο ενώ υπάρχουν τόσο έντονα συμπτώματα έλλειψης σιδήρου.

Ποιος εξέτασε το διαιτολόγιό σου και είδε ότι δεν παίρνεις από πουθενά ασβέστιο;

Aglaia Papadima
21-02-12, 22:13
αλλο πράγμα η σούπα, άλλο ο ζωμός που κάνεις από κόκκαλα και θα σου δώσει ασβέστιο μεταξύ άλλων. Δες οδηγίες στο θέμα με τις γκαπς συνταγές.

Το ασβέστιο αποθηκεύεται στα κόκκαλα μαζί με άλλες ενώσεις, χωρίς τις οποίες είναι δύσκολα ή καθόλου αφομοιώσιμο

αν παίρνεις ασβέστιο χωρίς να υπάρχει αρκετό μαγνήσιο και φωσφορος, τότε το περισσότερο δεν αφομοιώνεται

caramello
21-02-12, 22:21
Όταν υπάρχει έλλειψη σιδήρου, δεν παίρνουμε ασβέστιο γιατί επιδεινώνεται η έλλειψη. Είναι απαράδεκτο να χορηγείται ασβάστιο ενώ υπάρχουν τόσο έντονα συμπτώματα έλλειψης σιδήρου.

Ποιος εξέτασε το διαιτολόγιό σου και είδε ότι δεν παίρνεις από πουθενά ασβέστιο;

Επειδη εχω κοψει και τα γαλακτοκομικα μου ειπαν 3 παιδιατροι οτι πρεπει να παιρνω...:confused:
Ετρωγα ταχινι για ασβεστιο και το σταματησα κι αυτο μηπως ενοχλει...

caramello
21-02-12, 22:32
Μια γνωστη μου ειχε το ιδιο θεμα..μετα τον 4ο μηνα προσθεσε ρυζαλευρο στο γαλα και το παιδι συνηλθε και ειναι μια χαρα 8 μηνων και τρωει τα παντα χωρις προβλημα.Θα μπορουσα λετε να το δοκιμασω οταν κλεισουμε τον τεταρτο,σε 2 βδομαδες, αν δεν εχουν υποχωρησει ακομα τα συμπτωματα πριν αρχισω να την τρεχω σε παιδογαστρεντερολογους?

Aglaia Papadima
21-02-12, 22:54
Επειδη εχω κοψει και τα γαλακτοκομικα μου ειπαν 3 παιδιατροι οτι πρεπει να παιρνω...:confused:
Ετρωγα ταχινι για ασβεστιο και το σταματησα κι αυτο μηπως ενοχλει...

caramello, ο παιδίατρος δεν έχει διδαχθεί τίποτα για τη διατροφή, όσα ξέρει τα ξέρει από τις διαφημίσεις και νομίζει ότι το ασβέστιο το παίρνουμε από τα γαλακτοκομικά, τα οποία έχουν πράγματι ασβέστιο αλλά το περισσότερο δεν αφομοιώνεται

το ασβέστιο που δεν αφομοιώνεται, επιβαρύνει σοβαρά τη λειτουργία των νεφρών και οσο κυκλοφορεί χωρίς να αφομοιώνεται, εμποδίζει την αφομοίωση του σιδήρου

Το δικό σου πρόβλημα είναι ο σίδηρος και εκεί θα πρέπει να εστιάσεις.

Διάβασε εδώ το κεφάλαιο του σιδήρου στη σελίδα 101

http://www.euro.who.int/__data/assets/pdf_file/0004/98302/WS_115_2000FE.pdf

Θα δεις ότι η έλλειψη σιδήρου είναι ένα σοβαρό πρόβλημα που αφορά πολύ μεγάλο μέρος του πληθυσμού παντού στον πλανήτη.

Δες τον πίνακα στη σελίδα 107 που αναφέρει ποιες τροφές εμποδίζουν την αφομοίωση του σιδήρου και ποιες την ευνοούν

http://farm7.staticflickr.com/6227/6335504993_73379ae6bc.jpg (http://www.flickr.com/photos/taste-lab/6335504993/)
Screen shot 2011-11-12 at 3.35.06 AM (http://www.flickr.com/photos/taste-lab/6335504993/) by taste lab (http://www.flickr.com/people/taste-lab/), on Flickr

Aglaia Papadima
21-02-12, 22:55
Μια γνωστη μου ειχε το ιδιο θεμα..μετα τον 4ο μηνα προσθεσε ρυζαλευρο στο γαλα και το παιδι συνηλθε και ειναι μια χαρα 8 μηνων και τρωει τα παντα χωρις προβλημα.Θα μπορουσα λετε να το δοκιμασω οταν κλεισουμε τον τεταρτο,σε 2 βδομαδες, αν δεν εχουν υποχωρησει ακομα τα συμπτωματα πριν αρχισω να την τρεχω σε παιδογαστρεντερολογους?

Τα μωρά δεν έχουν αρκετή παγκρεατική αμυλάση για να διασπάσουν το άμυλο και είναι πολύ επικίνδυνη πρακτική να δώσεις ρυζάλευρο σε ένα ανώριμο πεπτικό που έχει τόσο σοβαρά προβλήματα.

caramello
21-02-12, 23:10
Τα μωρά δεν έχουν αρκετή παγκρεατική αμυλάση για να διασπάσουν το άμυλο και είναι πολύ επικίνδυνη πρακτική να δώσεις ρυζάλευρο σε ένα ανώριμο πεπτικό που έχει τόσο σοβαρά προβλήματα.

Ευχαριστω,δε θα το δοκιμαζα αν δεν επαιρνα γνωμη ειδικου...

Nina-Nana
21-02-12, 23:36
Το κοτοπουλο να ειναι καλύτερα βιολογικο γιατι το συμβατικό τρώει χίλιες δυο μπούρδες και πιθανόν γαλακτοκομικα.

caramello
21-02-12, 23:37
Επρεπε να εχω σπουδασει διατροφολογος τελικα! Σας ευχαριστω και παλι...

caramello
21-02-12, 23:46
Το κοτοπουλο να ειναι καλύτερα βιολογικο γιατι το συμβατικό τρώει χίλιες δυο μπούρδες και πιθανόν γαλακτοκομικα.

Το εχω διαβασει αλλα δυστυχως εδω τα βιολογικα δε τα φερνουν γιατι δεν εχουν ζητηση..

caramello
22-02-12, 09:54
Καλημερα και παλι!
Θελω να σας ευχαριστησω παρα πολυ και για τις πολυτιμες πληροφοριες αλλα και για το κουραγιο που μου δινετε...κανετε εξαιρετικη δουλεια και δε θα μπορουσε να πιστεψει καποιος οτι οι περισσοτερε εισαστε απλα μανουλες και οχι γιατροι η ειδικοι!
Σημερα κοιμηθηκα λιγες ωρες γιατι σκεφτομουν..σκεφτομουν..σκεφτομουν..και δεν εκλεινε το ματι!
Σας ειχα πει οτι μου προτειναν 2 μερες τεστ για καποια γευματα στοιχειακο. Μου εχετε ηδη απαντησει, αλλα δε θα μπορουσε να "ξεκουρασει"(οχι να επουλωσει) λιγο ισως το εντερακι με 2-3 γευματα για 2 μερες και να αντλω τα γευματα που δε τρωει?

amaretto
22-02-12, 10:07
Σας ειχα πει οτι μου προτειναν 2 μερες τεστ για καποια γευματα στοιχειακο. Μου εχετε ηδη απαντησει, αλλα δε θα μπορουσε να "ξεκουρασει"(οχι να επουλωσει) λιγο ισως το εντερακι με 2-3 γευματα για 2 μερες και να αντλω τα γευματα που δε τρωει?

Δεν ξέρω αν μπορεί να "ξεκουραστεί" καν το έντερο έτσι (σε ενήλικο πιστεύω ότι μόνο η νηστεία θα ξεκούραζε το έντερο αλλά σε μωρό είναι σχεδόν αδύνατο). Αλλά σκέφτομαι σε τι θα έμενε εκτεθειμένο το έντερο χωρίς το μητρικό γάλα και δεν θα το έκανα.
Αλλά έστω ότι κάνεις το πείραμα και έχεις μια θετική εικόνα. Πώς θα συνεχίσεις από εκεί και μετά; Πιστεύεις ότι μακροπρόθεσμα θα ωφελούσε περισσότερο το μητρικό γάλα με μικροπροβλήματα ή θα δεχόσουν να κάνετε αποκλειστική διατροφή με στοιχειακό γάλα;

caramello
22-02-12, 10:53
Οχι ακομα και να δειξει θετικη εικονα δε θα το αντικαταστησω το μητρικο.Αν κανω το τεστ θα δινω παραλληλα και μητρικο.Μονο 2-3 γευματα για 2-3 μερες..και μετα συνεχιζουμε κανονικα το θηλασμο...Προσπαθω κι εγω να σκεφτω ...

caramello
22-02-12, 11:06
Amaretto θηλαζεις 5 χρονια??Συγχαρητηρια! Πως ειναι να θηλαζεις τοσο μεγαλο παιδακι?Εσεις ειχατε θεμα με αλλεργιες?Το εχετε ξεπερασει?

fairy's mom
22-02-12, 20:51
Caramello συμφνωνώ απόλυτα με την αμαρέτο. Δεν εχει νόημα να κάνεις ένα τέτοιο πείραμα. Θα ταλαιπωρηθείτε και οι δύο για 2-3 μέρες χωρίς λόγο.
Εσύ με τις αντήσεις και το μωρό με το απαίσιο αυτό γάλα (δεν πίνονται αυτά τα ειδικά γάλατα!!)

fairy's mom
22-02-12, 20:57
Πάνω σε αυτό που σου είπε η Αγλαία, να προσθέσω ότι τα μωρά αποκτούν την αμυλάση μετά τον χρόνο και κάποιοι ειδικοί διαφωνούν και λένε ακόμα αργότερα. Κοινώς δεν ενδείκνυνται δημητριακά και άμυλο πριν τους 18-24 μήνες σε παιδιά χωρίς πρόβλημα. Πόσο μάλλον σε παιδιά με πρόβλημα όπως τα δικά μας!
Αν ήσουν δικός μου άνθρωπος θα έκανα τα αδύνατα δυνατά για να σε πεισω να ακολουθήσεις την εισαγωγή τροφών που προτείνει η Κάμπελ. Ή τουλάχιστον να βασιστείς πάρα πολυ σε αυτό το πρότυπο
http://gaps.me/preview/?page_id=34
Άσε τα δημητριακά και τις αμυλούχες για μετά τον χρόνο - ενάμισι
Όσο για τον χρόνο εισαγωγής, καλό είναι να μην γίνει πριν τους 6 μήνες.

amaretto
22-02-12, 21:03
Amaretto θηλαζεις 5 χρονια??Συγχαρητηρια! Πως ειναι να θηλαζεις τοσο μεγαλο παιδακι?Εσεις ειχατε θεμα με αλλεργιες?Το εχετε ξεπερασει?

Εμείς έχουμε περάσει από διάφορα στάδια, δεν έχουμε καθαρή εικόνα, οπότε ψαχνόμαστε ακόμη - πιστεύω όμως μετά από τόσο καιρό ότι υπάρχει και φιλοσοφικό θέμα, κάτι που μαθαίνουμε από αυτές τις διαδικασίες, να δεχόμαστε τα παιδιά μας με τις ατέλειες τους - ακόμη κι αν είναι κάτι που διορθώνεται με μια απλή κίνηση. Τεσπα, μεγάλη κουβέντα, δεν θα επεκταθώ, για να μην βγω εκτός θέματος.

caramello
22-02-12, 22:01
Το θεμα δεν ειναι οτι δε θελω να ακολουθησω gaps, αλλα πχ μια ματια που εριξα λεει για ψαρι που ακομα δε τρωω, βουτυρο αμυγδαλου φουντουκιου γιαουρτι κλπ και δε το διαβασα ακομα ολο.Περιμενω να δω βελτιωση για να εισαγω καποια πραγματα που θα μπορουσε να ειναι και με τον τροπο της gaps αλλα δε βλεπω βελτιωση οποτε δε μπορω να προχωρησω.Θα ακολουθησω τις συμβουλες με προβιοτικα μουρουνελαιο κλπ που ειπαμε χτες για λιγο ακομα και ελπιζω να βοηθηθουμε.

Αmaretto πολυ σωστα αυτα που λες και παρολο που ειναι μια πολυ κουραστικη κατασταση ψυχικα και σωματικα εγω ευχαριστω το Θεο καθε μερα γιατι υπαρχουν πολυ πιο δυσκολες καταστασεις...

Aglaia Papadima
23-02-12, 00:41
Το θεμα δεν ειναι οτι δε θελω να ακολουθησω gaps, αλλα πχ μια ματια που εριξα λεει για ψαρι που ακομα δε τρωω, βουτυρο αμυγδαλου φουντουκιου γιαουρτι κλπ και δε το διαβασα ακομα ολο.

Caramello μάλλον μπερδεύεσαι κάπου.
Όλα τα συστήματα διατροφής, για θεραπεία ή μη, είναι προτεινόμενα, δηλαδή προτείνουν πχ 30 τροφές, αλλά κανείς δεν υποχρεώνεται να φάει και τις 30. Μπορεί να φάει κάποιες από τις 30.

valeri
23-02-12, 09:18
caramello
1.για να εισαγεις το στοιχειακο γαλα θα χρειαστεις πολλες μερες ,δηλ.ειναι αδυνατον να το κανεις ξαφνικα για δυο μερες, γιατι απλα το παιδι δεν θα το δεχτει αμεσα σε μεγαλη ποσοτητα ,η γευση του ειναι ασχημη ,το μωρο δεν θα το αντικαταστησει ετσι απλα αφου το μητρικο γαλα εχει πολυ ωραια γευση
οποτε η θεωρια για 2 μερες δοκιμης δεν ευσταθει,θα χρειαστεις τουλαχιστον πολλες μερες σκληρης προσπαθειας για να αντικαταστησεις καποια γευματα
2.θα μπορουσες να το κανεις εαν εχετε διαρροιες και ειναι ανεξελεγκτες παρα την αποχη απο υποπτες τροφες
3.σε τοσο μικρη ηλικια ,το στοιχειακο γαλα θα μπορουσε να βοηθησει, αλλα υπαρχει ο κινδυνος κατα την εισαγωγη των στερεων να επανεμφανιστει το προβλημα
4.οσο για την κολονοσκοπηση ,μα ειναι παρα πολυ νωρις για να τιθεται ,
σιγουρα θα δειξει κατι αλλα δεν υπαρχει καποια θεραπεια που μπορει να λυσει το προβλημα ,μιλαω παντα για την ηλικια του παιδιου σου ,υπαρχει κινδυνος να μπει σε θεραπειες που μπορει να επιδεινωσουν τα πραγματα πολυ (κορτιζονες κα)
5. στην Ελλαδα το μονο που μας συστηνουν σε τετοιες περιπτωσεις ειναι να απεχουμε απο πολλες τροφες και να περιμενουμε μηπως και λυθει το προβλημα ,σε πολλες περιπτωσεις λυνεται με καποια υπολλειπομενα ,σε αλλες οχι ,ιδιαιτερα εαν εχουν μπει σε διαδικασιες θεραπειας με αντιβιωση η στην μη σωστη εισαγωγη των στερεων και αλλα
στην δικη σου την περιπτωση η αποχη απο γαλακτοκομικα δεν ειχε ιδιαιτερο αποτελεσμα ,αυτο που σιγουρα θα πρεπει να αποφυγεις ειναι το φρεσκο γαλα ,το γιαουρτι 24ωρης ζυμωσης εγω θα το ξαναδοκιμαζα , τη ζαχαρη και καποιες αλλες τροφες που εισαι σιγουρη οτι επηρεαζουν(αν και απο την πειρα μου για τιποτα δεν μπορει να εισαι τελειως σιγουρη)
τα προβιοτικα και η λακταση που δινεις κακο δεν θα κανουν,αλλα μπορει και να μην βοηθανε ,ειδικα τα προβιοτικα, θελει θεραπευτικες δοσεις και "θεραπευτικα" προβιοτικα,αν και απο μονα τους δεν ειναι αποτελεσματικα σε σοβαρες περιπτωσεις
ελπιζω να μην σε στεναχωρησα αλλα ετσι εχουν τα πραγματα εδω
προσπαθησε το παιδι να αποφυγει συνεχομενες αντιβιωσεις ωστε να μην επιβαρυνθει η κατασταση και οταν ειναι να εισαγεις την τροφη να το κανεις σωστα ,αν θες το ξανασυζηταμε αυτο μετα ,οταν ερθει η ωρα
και να εισαι ανοιχτη και σε ταυτοχρονες εναλλακτικες λυσεις

valeri
23-02-12, 09:27
αμαρεττο μας ελειψες :):)

caramello
23-02-12, 11:56
Valeri μη μου ζητας συγγνωμη! Εδω εχετε μοιραστει μαζι μου πολυτιμες γνωσεις που εχετε αποκομισει με κοπο και εμπειρια και σας ευχαριστω παρα πολυ!
Θα προσπαθησω να εφαρμοσω οσα εχουμε πει, να μελετησω λιγο περισσοτερο τη gaps να δω τι θα μπορουσα να ακολουθησω και υπομονη! Σας ευχαριστω παρα πολυ !

prosperous
23-02-12, 12:02
καθηστε να ξαναγραψω κσι εγω..

χθες εφαγα φακες και λιγο απο σαρδελες κονσερβας..
φακες τρωω καθε εβδομαδα μια φορα μια λογικη ποσοτητα και αιματακι δεν εχω δει στο μωρο αλλα σημερα μετα τον χθεσινο συνδυασμο ειδα αιμα στα κακα του δυο φορες..

ενδεχεται να εχει αλλεργια και στο ψαρι???

επισης επειδη απεχω απο ολα τα γαλακτομικα και τα εχοντας ιχνη επισης δεν τρωω σοκολατες και αλλα γλυκα εκτος απο χαλβα και παστελι συνεπως για να καλυπτω την ελλειψη μου αυτη πινω πιο συχνα αναψυκτικα σε μικρες δοσεις.. υπαρχει περιπτωση να πειραζουν και αυτα???

valeri
23-02-12, 13:49

φακες τρωω καθε εβδομαδα μια φορα μια λογικη ποσοτητα και αιματακι δεν εχω δει στο μωρο αλλα σημερα μετα τον χθεσινο συνδυασμο ειδα αιμα στα κακα του δυο φορες..

επισης επειδη απεχω απο ολα τα γαλακτομικα και τα εχοντας ιχνη επισης δεν τρωω σοκολατες και αλλα γλυκα εκτος απο χαλβα και παστελι συνεπως για να καλυπτω την ελλειψη μου αυτη πινω πιο συχνα αναψυκτικα σε μικρες δοσεις.. υπαρχει περιπτωση να πειραζουν και αυτα???
αυτα που πειραζουν ειναι η ζαχαρη που εχουν
ο χαλβας συνηθως εχει ζαχαρη και οχι μελι ,το παστελι το ιδιο και μαλιστα σε μεγαλες ποσοτητες ,για τα αναψυκτικα δεν το συζητω
αλλα ακομη και το μελι σε μεγαλες ποσοτητες μπορει να πειραζει

σαρδελες να τρως φρεσκες αμεσως μετα την αγορα

Katerinoula23
23-02-12, 14:15

Aπό γλυκά μπορέις να τρως κ αποξηραμένα φρούτα (αρκει να μην περιέχουν ζάχαρη ) οπως χουρμάδες ή μουρα. Η να φτιαχνεις δικό σου παστελάκι που σου αρέσει με μέλι ή αλλα γλυκακια που θα βαζεις μεσα μελι. Υπάρχει κ ένα παστελι το μελεκουνι αν θυμαμαι καλά που δεν εχει ζαχαρη. Τα αναψυκτικά πέρα από τα βλαβερά συστατικά κ την ζάχαρη περιέχουν κ το ανθρακικό που δυσκολέυει τα μωράκια. ( το θυμάμαι κ από την δική μου που δυσφορούσε οταν επινα)

Μια μέρα φάε μονο ψαράκι φρεσκο για να τσεκάρεις το θέμα της αλλεργίας κ τίποτε αλλο υποπτο.

prosperous
23-02-12, 15:10
η ζαχαρη λετε ε??? και ισως οι σαρδελες... για να δουμε γιατι σημερα πρωτη φορα που βγαζει αιματακι σε καθε εκκενωση.. τις αλλες φορες στο προηγουμενο διμηνο ειχε βγαλει απο μια φορα (συνολο 3) και τελος μεσα στην ημερα...

prosperous
23-02-12, 15:18
εχθες ελειψα και ηπιε αντλημενο αποψυγμενο γαλα μου.. υπαρχει περιπτωση να χει ενοχληθει απο αυτο?

ειλικρινα μου κανει εντυπωση οτι επιμενει το αιματακι..

ZA25
23-02-12, 15:23
εχθες ελειψα και ηπιε αντλημενο αποψυγμενο γαλα μου.. υπαρχει περιπτωση να χει ενοχληθει απο αυτο?

ειλικρινα μου κανει εντυπωση οτι επιμενει το αιματακι..

Μήπως το ειχες αντλήσει πριν την αποχή?

prosperous
23-02-12, 17:12
Μήπως το ειχες αντλήσει πριν την αποχή?

οχι, επι της αποχης.. η αντληση ξεκινησε μετα απο την εναρξη της αποχης και αυτο ηταν αρχες Φλεβαρη

ελπιζω αυριο να ειναι καλυτερα..

fairy's mom
23-02-12, 20:25
Το θεμα δεν ειναι οτι δε θελω να ακολουθησω gaps,
Na διευκρινίσω μόνο ότι εννοούσα να την κανεις στο μωρό όταν ξεκινήσετε τις στέρεες ή τεσπα να στηριχτείς πολύ σε αυτήν πχ μην δώσεις στο μωρό πατάτα και δημητριακά ως είθισται.

Σου απαντησαν οι κοπέλες. Να συμπληρώσω μόνο όταν κάνεις όσπρια, να τα βάζεις όλο το βράδυ σε αλατόνερο και μετά καλό ξέβγαλμα και μετά μαγείρεμα.

Το μελεκούνι όντως δεν εχει ζαχαρι. Το είδα κι εγώ Κατερίνα στο σούπερ :), αλλά παρόλαυτα κόλλησα να το πάρω. :roll:Έχω φάει στην Ρόδο και είναι πολύ νόστιμο, σαν το παστέλι.

Όσο για το αναψυκτικό....συγνώμη αλλά δεν είναι δυνατόν να πίνεις αναψυκτικά? :shock: Μόνο ζάχαρι έχουν? Τα χίλια μυρια συντηρητικά έχουν!
Καλό είναι να βάζουμε λίγο και την λογική μας κάτω...
Αν θελεις πάρα πολύ γλυκό, να τρως πολύ ώριμες μπανάνες, μέλι ή αποξηραμένα φρούτα που σου είπε και η Κατερίνα. Μάλιστα μία ποικιλία, τα mulberries είναι σα να έχουν επικάλυψη μελιού.

Και ό,τι τρως να το φτιάχνεις γενικά μόνη σου. Πρέπει να κόψεις τις κονσέρβες κάθε είδους γιατί περιέχουν διάφορα συντηρητικά που μπορεί να ερεθίσουν το έντερο.

οχι, επι της αποχης.. η αντληση ξεκινησε μετα απο την εναρξη της αποχης και αυτο ηταν αρχες Φλεβαρη

ελπιζω αυριο να ειναι καλυτερα..
Να ξέρεις ότι το σώμα σου θέλει έναν μήνα για να καθαρίσει τελείως.
Κι εγώ σου εύχομαι να είναι καλύτερα αύριο!

valeri
23-02-12, 20:34
προσπεριους
αυτο που γινεται στα περισσοτερα παιδακια εδω ειναι να εχουν προβλημα στο εντερο που επιδεινωνεται με την καταναλωση πολλων τροφων ,αλλες απο αυτες επηρεαζουν πολλη αλλες λιγο

εφοσον απεχεις απο τα γαλακτοκομικα εδω και ενα μηνα και ξαφνικα εμφανιζεται πολλη αιμα σημαινει ,κατα πασα πιθανοτητα ,οτι το παιδακι σου ανηκει σε αυτην την κατηγορια των μωρων που προανεφερα

για την ζαχαρη που ειπα εννοουσα οτι γενικα πειραζει πολυ σε τετοιες περιπτωσεις ,αυτα που ανεφερες τα ετρωγες εδω και καιρο ,
το ψαρακι ομως το εφαγες για πρωτη φορα χτες ,κονσερβοποιημενοο η μη ανηκει στις τροφες που μπορει να πειραξουν πολυ ,και επειδη συνεχιζεται το αιματακι ολη μερα καλο ειναι για ενα διαστημα να μην το ξαναφας

παντως να ξερεις οτι ολα οσα λεμε δεν ειναι απολυτως σιγουρα

υπαρχουν παιδακια με πραγματικη αλλεργια που οταν φανε γαλακτοκομικο παθαινουν αναφυλαξια ,αλλα οταν πινουν μητρικο γαλα απο μαμα που καταναλωνει γαλα δεν παθαινουν τιποτα

valeri
23-02-12, 20:39
νεραιδομαμα γραφουμε μαζι
αυτο που λες οτι ο οργανισμος καθαριζει σε ενα μηνα μπορει και να ισχυει αλλα οταν μετα απο εναν μηνα αποχης ξαφνικα παρατηρειται επιδεινωση σημαινει οτι δεν εχει σχεση με το γαλα

fairy's mom
23-02-12, 20:59
νεραιδομαμα γραφουμε μαζι
αυτο που λες οτι ο οργανισμος καθαριζει σε ενα μηνα μπορει και να ισχυει αλλα οταν μετα απο εναν μηνα αποχης ξαφνικα παρατηρειται επιδεινωση σημαινει οτι δεν εχει σχεση με το γαλα
Συμφωνώ!
Το έγραψα για το γάλα που άντλησε

valeri
23-02-12, 21:37
σωστα νεραιδομαμα αρα οντως μπορει να ειναι και απο το γαλα που αντλησε ,εαν η αντληση εγινε λιγο μετα την εναρξη της αποχης

Αγλαια ,να σε ρωτησω ?γιατι λες οτι το ασβεστιο που περιεχει το γαλα δεν ειναι απορροφησιμο ,αφου εχει καλη αναλογια με τον φωσφορο

caramello
23-02-12, 22:38
Να ρωτησω και κατι αλλο ..
Μου ειπε η παιδιατρος αν θελω να καθυστερησω την εισαγωγη στερεων και να μη κανουμε κατι πριν τον 6ο θα πρεπει να δωσω συμπληρωμα σιδηρου.Δε το αναλυσαμε εκτενεστερα αν θα κανουμε εξεταση πριν να δουμε τιμες και συγγνωμη που η ερωτηση δεν αφορα αλλεργια.Αλλα σκεφτομαι και το εντερακι... ααααν εχει στρωσει να το βομβαρδισουμε παλι με σιδηρο?
Εδωσε καποια απο εσας συμπληρωμα σιδηρου ?

prosperous
24-02-12, 18:31
εγω αποχη απο καθε ειδους γαλακτομικα και απο οτι μπορει να εμπεριεχει ιχνη γαλακτομικων κανω απο τα μεσα Γεναρη

αναψυκτικα πινω σχεδον καθημερινα επειδη πινει ο ανδρας μου μπροστα μου και ειλικρινα δεν ειμαι καθολου εγκρατης με αυτο το θεμα εστω και μια γουλια πινω.. αλλα μιλαμε και παλι το μεγιστο ειναι αναλογια ποτηριου οχι μπουκαλιου η κουτιου (θα μου πειτε καλο ειναι και αυτο?)
σαφως και δεν πιστευω οτι τα αναψυκτικα κανουν καλο αλλα ειδικα η κοκα κολα μου προσφερει την ικανοποιηση της σοκολατας (κουφο αλλα ειλικρινες)

κατα τ αλλα αν θελω γλυκο τρωω παστελια, χαλβα, κανω και μια μηλοπιτα χωρις γαλα και βουτυρο και ετσι εχω το δικο μου γλυκο κομματι.. και καμια φορα αν δεν βαριεμαι τρωω μπανανα η μηλα..

φακες τρωω μια μικρη ποσοτητα μια φορα την εβδομαδα συνηθως με ελιες και οι αλλες μερες εχουν κρεας, κοτοπουλο, πατατες, ζυμαρικα και μια φορα βραστα λαχανικα, η λαχανικα με ρυζι και μια φορα λαδερο (αρακα, μπαμπιες η μπριαμ)
σεν στερουμαι τιποτε και δεν εχω δει καποια παρενεργεια στον μικρο..

αιμα παντως στο 4μηνο εχω δει 3 φορες σε ασχετες φασεις και μονο απο μια εμφανιση, ενω εχθες ως τεταρτη φορα εβλεπα αιμα σε 4 συνεχομενες πανες..

σημερα εκανε καλα κακακια, μουσταρδι και καθαρα..

το αντλημενο γαλα που του δωσα ηταν τελη Γεναρη δηλαδη ηδη 15 μερες απο την αποχη.. και με τα γαλακτομικα δεν εχω παρεκλινει καθολου.. το μονο μου παραπτωμα ειναι τα αναψυκτικα.. κατα τ αλλα θα λεγα οτι εχω βολευτει κιολας με την αποχη αυτη.. αν και ωρες ωρες δεν θα λεγα οχι σε ενα παστιτσιο η μουσακα η σε κατι με βουτυρο και γαλα..

βλεποντας και κανοντας λοιπον.. αλλα απορω αν τελικα ειναι θεμα των συντηρητικων γιατι εγω μια φορα το μηνα κανω ψαροσουπα και εχω φαιε το βρασμενο ψαρι σκετο και δεν επαθε τιποτε ο μπεμπης

α ναι.. επισης εχθες εκτος απο τη κονσερβα σαρδελας το πρωι ειχα πιει μισο ποτηρι γαλα βρωμης.. αυτο ηταν το πλεον καινουργιο και ξενο στη διατροφη μου..υποτιθεται οτι δεν ειναι αλλεργιογονο..υπαρχει καμια περιπτωση?

fairy's mom
24-02-12, 20:39
Να ρωτησω και κατι αλλο ..
Μου ειπε η παιδιατρος αν θελω να καθυστερησω την εισαγωγη στερεων και να μη κανουμε κατι πριν τον 6ο θα πρεπει να δωσω συμπληρωμα σιδηρου.Δε το αναλυσαμε εκτενεστερα αν θα κανουμε εξεταση πριν να δουμε τιμες και συγγνωμη που η ερωτηση δεν αφορα αλλεργια.Αλλα σκεφτομαι και το εντερακι... ααααν εχει στρωσει να το βομβαρδισουμε παλι με σιδηρο?
Εδωσε καποια απο εσας συμπληρωμα σιδηρου ?
Θα σου πω την δική μας ιστορία με τον σιδηρο. Εμένα η μπέμπα γεννηθηκε πρόωρη. Από το νοσοκομείο λοιπόν μου είπαν ότι το μωρό πρέπει να πάρει σίδηρο για 6 μήνες τουλάχιστον. Πήγα στην κλασική παιδίατρο μου είπε τα ίδια. Μάλιστα, ενώ γενικά σέβεται τις αποφάσεις μου για μη εμβολιασμό, κλπ σε αυτό ήταν απόλυτη. Εγώ καταλαβαίνοντας ότι το μωρό εχει ευαισθητο έντερο δεν ήθελα να δώσω. Από την άλλη φοβόμουν. Πήγα λοιπόν σε έναν 2ο παιδίατρο που όμως ήταν και ομοιοπαθητικός για 2η γνώμη. Αυτός μου είπε να μην δώσω τίποτα! Πρέπει να σου πω ότι αισθάνθηκα μεγάλη ανακούφιση, γιατί ξέρω ότι το σίδηρο σε αλλεργικά μωρά μπορεί να τα "σακατέψει". Τους πέφτει πολύ βαρύ. Μου είπε μόνο ότι θα μπορούσα να πάρω εγώ καποιον ελαφρύ σίδηρο, αυτός μου πρότεινε το φλοραντίξ. Ξέρω όμως ότι υπάρχουν και κάποια σκευάσματα easy iron που τα αντέχουν ακόμα και άτομα με κρον (αυτό μου το είχε πει η σύμβουλος που είχα). Μάλιστα δεν έχουν ίχνος αλλεργιογόνων. Εμένα μου τα είχε φέρει η αδερφή μου από Αγγλία, όταν ήταν μωρό η μεγάλη μου. Δεν ξέρω αν και πού πωλούνται εδώ. Τώρα στην μικρή δεν έχω πάρει σίδηρο γιατί δεν είναι συμβατά με την γκαπς ούτως η άλλως.
Τώρα εσείς αφού θηλάζετε ακόμα θα μπορούσες να ενισχύσεις τον σίδηρο που λαμβάνεις εσύ και να αφήσεις το μωρό χωρίς σκευάσματα.
Και στην φίλη μου που είχε το ίδιο θέμα, η δική της σύμβουλος-παιδίατρος την έβαλε να κάνει εξετάσεις αίματος στο μωρό.

caramello
24-02-12, 22:13
Θα σου πω την δική μας ιστορία με τον σιδηρο. Εμένα η μπέμπα γεννηθηκε πρόωρη. Από το νοσοκομείο λοιπόν μου είπαν ότι το μωρό πρέπει να πάρει σίδηρο για 6 μήνες τουλάχιστον. Πήγα στην κλασική παιδίατρο μου είπε τα ίδια. Μάλιστα, ενώ γενικά σέβεται τις αποφάσεις μου για μη εμβολιασμό, κλπ σε αυτό ήταν απόλυτη. Εγώ καταλαβαίνοντας ότι το μωρό εχει ευαισθητο έντερο δεν ήθελα να δώσω. Από την άλλη φοβόμουν. Πήγα λοιπόν σε έναν 2ο παιδίατρο που όμως ήταν και ομοιοπαθητικός για 2η γνώμη. Αυτός μου είπε να μην δώσω τίποτα! Πρέπει να σου πω ότι αισθάνθηκα μεγάλη ανακούφιση, γιατί ξέρω ότι το σίδηρο σε αλλεργικά μωρά μπορεί να τα "σακατέψει". Τους πέφτει πολύ βαρύ. Μου είπε μόνο ότι θα μπορούσα να πάρω εγώ καποιον ελαφρύ σίδηρο, αυτός μου πρότεινε το φλοραντίξ. Ξέρω όμως ότι υπάρχουν και κάποια σκευάσματα easy iron που τα αντέχουν ακόμα και άτομα με κρον (αυτό μου το είχε πει η σύμβουλος που είχα). Μάλιστα δεν έχουν ίχνος αλλεργιογόνων. Εμένα μου τα είχε φέρει η αδερφή μου από Αγγλία, όταν ήταν μωρό η μεγάλη μου. Δεν ξέρω αν και πού πωλούνται εδώ. Τώρα στην μικρή δεν έχω πάρει σίδηρο γιατί δεν είναι συμβατά με την γκαπς ούτως η άλλως.
Τώρα εσείς αφού θηλάζετε ακόμα θα μπορούσες να ενισχύσεις τον σίδηρο που λαμβάνεις εσύ και να αφήσεις το μωρό χωρίς σκευάσματα.
Και στην φίλη μου που είχε το ίδιο θέμα, η δική της σύμβουλος-παιδίατρος την έβαλε να κάνει εξετάσεις αίματος στο μωρό.
Ευχαριστω πολυ..ανακουφιστηκα κι εγω με τη σειρα μου..Μα απο τη μια θελουν να κοψουν το θηλασμο γιατι δε βρισκουμε τι την πειραζει και απο την αλλη να φορτωσουμε σιδηρο σε ενα ευαισθητο εντερο? Ειναι κατι που μπορω να σκεφτω εγω που δεν ειμαι γιατρος! Τελοσπαντων...ευχαριστω και παλι!

caramello
26-02-12, 22:34
Καλησπερα...
Να ρωτησω αν ξερετε για τα τυποποιημενα κοτοπουλα υπαρχουν καποιοι κωδικοι που δηλωνουν αν ειναι ελευθερας κλπ.Επειδη δε τα καταφερνω να βρω βιολογικο και δυστυχως αυτα που αγοραζω δεν το γραφουν ξεκαθαρα και απλα "ελευθερας βοσκης",μηπως ξερετε τι πρεπει να τσεκαρω στη συσκευασια?

ZA25
26-02-12, 23:35
Καλησπερα...
Να ρωτησω αν ξερετε για τα τυποποιημενα κοτοπουλα υπαρχουν καποιοι κωδικοι που δηλωνουν αν ειναι ελευθερας κλπ.Επειδη δε τα καταφερνω να βρω βιολογικο και δυστυχως αυτα που αγοραζω δεν το γραφουν ξεκαθαρα και απλα "ελευθερας βοσκης",μηπως ξερετε τι πρεπει να τσεκαρω στη συσκευασια?

Ο δικός μας κρεοπώλης επειδή δεν πουλάει ο ίδιος μας ειπε για να μην μας εξαπατήσουν τα ελευθέρας ειναι πολύ κιτρινα σε σχέση με το κλασσικό.Αυτό αν σε βοηθα να τα ξεχωρίσεις τουλάχιστον.Αλλά ελευθέρας πρέπει να αναγράφει.Για φρέσκο τιποτα μη συσκευασμένο αν ψάξεις?

caramello
27-02-12, 00:05
Εχω ρωτησει κρεοπωληδες για βιολογικα και δεν εχουν και για ελευθερας αν πουν οτι εχουν και μου δωσουν παλι οτι να ναι? Γι αυτο λεω τουλαχιστον τα συσκευασμενα εχουν εναν ελεγχο.Δε μπορει να γραφει ελευθερας και να μην ειναι.Εδω δε το γραφουν η απλα δεν υπαρχουν..
Εχουν κατι κωδικους που κατι σημαινουν σχετικα με αυτο,γι αυτο ρωταω μηπως ξερετε.Θα ξαναψαξω στο ιντερνετ μηπως βρω κατι.
Ξεστραβωνομαι καθε φορα και ψαχνω και δε γραφουν...αναγκαζομαι και διαλεγω καποιο χωρις να ειμαι σιγουρη.
Δυστυχως δεν εχω καποιον κρεοπωλη να εμπιστευομαι εδω.Αυτο που λες με το χρωμα δε το ηξερα! Πιστευω θα με βοηθησει.Ευχαριστω!:)

caramello
28-02-12, 13:22
Γεια σας και παλι!
Αυτη τη φορα θελω να ρωτησω αν ο "γαλακτοματοποιητης" στα συσκευασμενα ειναι παντα απαγορευμενος στην αποχη γαλακτοκομικων.Εχουμε πει να μη γραφουν ορό γάλακτος, ορολευκωματίνη, λακταλβουμίνη καζεινη, πρωτεινες γαλακτος ή πρωτεινούχο αλευρι...τα υπολοιπα ειναι ασφαλη? (για γαλακτοκομικα παντα,εννοειται οχι σογια γλουτενη ξηρους καρπους κλπ)
Για παραδειγμα ενα γαλα καρυδας γραφει γαλακτοματοποιητης:εστερας σακχαροζης...

Katerinoula23
28-02-12, 13:51
Γεια σας και παλι!
Αυτη τη φορα θελω να ρωτησω αν ο "γαλακτοματοποιητης" στα συσκευασμενα ειναι παντα απαγορευμενος στην αποχη γαλακτοκομικων.Εχουμε πει να μη γραφουν ορό γάλακτος, ορολευκωματίνη, λακταλβουμίνη καζεινη, πρωτεινες γαλακτος ή πρωτεινούχο αλευρι...τα υπολοιπα ειναι ασφαλη? (για γαλακτοκομικα παντα,εννοειται οχι σογια γλουτενη ξηρους καρπους κλπ)

Γειά κ πάλι!! Πως πάτε??

Θα κοιτάς για γαλακτοματοποιητή λεκιθίνη σόγιας αν θες να αποφεύγεις την σόγια. Αν είναι λεκιθίνη ηλιάνθου είνα οκ. Για το γάλα καρύδας καλύτερα να παίρνεις αγνό 100% γάλα καρύδας χωρίς προσθετα. Τον εστέρα σακχαρόζης δεν τον έχω ξανακούσει για να είμαι ειλικρίνής προέρχεται από ζάχαρη αλλά δεν πιστεύω να έχει κατί το πολύ βλαπτικό:p

fairy's mom
28-02-12, 13:54
Γεια σας και παλι!
απαγορευεται

ισως το βρεις χρησιμο
http://www.vita.gr/html/ent/326/ent.1326.asp

caramello
28-02-12, 14:04
Ναι θα παιρνω απο βιολογικο στο εξης...Ευχαριστω πολυ...
Να σας πω την αληθεια δε ξερω αν βελτιονομαστε...εκει πολυ λεω παμε καλα μου εκανε προχτες μια κενωση με ορατοτατο αιμα ενω ειχαμε περιοριστει στις κουκκιδες...ειναι δυνατον νσ φταιει το κουνουπιδι??Δε ξερω τι να κατηγορησω...απο προχτες δε ξαναειδα αιμα και εχουν μειωθει και οι κενωσεις και δεν ειναι τοσο διαρροικες...Αλλα...Προσπαθω να μη περιμενω πολυ αμεσα βελτιωση για να μην απογοητευομαι..
Ευχαριστω και για το λινκ..πολυ χρησιμο...:)

ZA25
28-02-12, 14:31
Γειά κ πάλι!! Πως πάτε??

Θα κοιτάς για γαλακτοματοποιητή λεκιθίνη σόγιας αν θες να αποφεύγεις την σόγια. Αν είναι λεκιθίνη ηλιάνθου είνα οκ. Για το γάλα καρύδας καλύτερα να παίρνεις αγνό 100% γάλα καρύδας χωρίς προσθετα. Τον εστέρα σακχαρόζης δεν τον έχω ξανακούσει για να είμαι ειλικρίνής προέρχεται από ζάχαρη αλλά δεν πιστεύω να έχει κατί το πολύ βλαπτικό:p

Εισαι σίγουρη για αυτό?Γιατί εμένα και οι 2 παιδογαστρεντερορολόγοι που πήγα μου ειπαν όχι στα προιόντα σόγιας αλλά για τη λεκιθίνη σόγιας και οι 2 μου ειπαν ότι σαν συστατικό δεν υπάρχει πρόβλημα...

Επίσης και αυτό ότι θέλει να καθαρίσει το γάλα 15 μερες και το μωρό άλλες 15 μέρες ειναι μύθος..Αργούν να υποχωρήσουν τα συμπτωματα της αλλεργίας στο μωρό και μπορεί να πάρουν καιρό παρόλο που υπάρχει αποχή, το μητρικό γαλα όμως ειναι καθαρό πολύ πιο συντομα..Και αυτό αφου το επιβεβαίωσα το γράφω.

caramello
28-02-12, 19:51
Κι ομως βρηκα κι αλλη απορια!
Πηγα να αγορασω αθερμο μελι και στα διπλανα ραφια ειδα μελασσα και χαρουπομελο. Μπορουμε να καταναλωσουμε κατι απ αυτα? Ξερω οτι εχουν πολυ σιδηρο και αρκετα καλα στοιχεια.Στην εγκυμοσυνη ετρωγα μελασσα και με βοηθουσε πολυ...

fairy's mom
28-02-12, 20:21
Κι ομως βρηκα κι αλλη απορια!
Πηγα να αγοτασω αθερμο μελι και στα διπλανα ραφια ειδα μελασσα και χαρουπομελο. Μπορουμε να καταναλωσουμε κατι απ αυτα? Ξερω οτι εχουν πολυ σιδηρο και αρκετα καλα στοιχεια.Στην εγκυμοσυνη ετρωγα μελασσα και με βοηθουσε πολυ...
Φυσικά μπορείς! Κάνει και πάρα πολύ καλό η μελάσσα. Αν αντεχεις να την φας. Εγώ πήγα να κάνω εμετο δυστυχώς :(

fairy's mom
28-02-12, 20:27
Εισαι σίγουρη για αυτό?Γιατί εμένα και οι 2 παιδογαστρεντερορολόγοι που πήγα μου ειπαν όχι στα προιόντα σόγιας αλλά για τη λεκιθίνη σόγιας και οι 2 μου ειπαν ότι σαν συστατικό δεν υπάρχει πρόβλημα...

Επίσης και αυτό ότι θέλει να καθαρίσει το γάλα 15 μερες και το μωρό άλλες 15 μέρες ειναι μύθος..Αργούν να υποχωρήσουν τα συμπτωματα της αλλεργίας στο μωρό και μπορεί να πάρουν καιρό παρόλο που υπάρχει αποχή, το μητρικό γαλα όμως ειναι καθαρό πολύ πιο συντομα..Και αυτό αφου το επιβεβαίωσα το γράφω.
Όλα τα συντηρητικά μπορεί να εντείνουν το πρόβλημα και να ερεθίσουν το έντερο. Γι αυτό λενε όχι συσκευασμένα προιοντα :wink:

Αυτό που λες είναι παραπληροφορηση. Θελει έναν μηνα να καθαρίσει ο οργανισμός, απλά βλέπεις βελτίωση από την πρώτη κιόλας βδομάδα. Αλήθεια από ποιον το επιβεβαίωσες?

caramello
28-02-12, 20:33
Φυσικά μπορείς! Κάνει και πάρα πολύ καλό η μελάσσα. Αν αντεχεις να την φας. Εγώ πήγα να κάνω εμετο δυστυχώς :(

Τη διαλυω σε λιγο ζεστο νερακι και την πινω ουσιαστικα.Δε τρελαινομαι.Σα φαρμακο την επινα.Ωραια χαρηκα τωρα θα παω να παρω.Και χαρουπομελο?

fairy's mom
28-02-12, 20:56
Τη διαλυω σε λιγο ζεστο νερακι και την πινω ουσιαστικα.Δε τρελαινομαι.Σα φαρμακο την επινα.Ωραια χαρηκα τωρα θα παω να παρω.Και χαρουπομελο?
Δεν ξέρω να απαγορευεται. Απλά πρόσεχε γιατί καθε οργανισμός είναι διαφορετικός. Καλύτερα τώρα που το σκέφτομαι να το άφηνες. Γιατί το χαρούπι απαγορεύεται στην γκαπς, άρα μπορεί να ερεθίσει το έντερο. Προτίμησε ένα απλό μέλι καλύτερα.

Rosie
28-02-12, 21:00
Και η μελάσσα απαγορεύεται στην GAPS, δεν ξέρω βέβαια αν η κοπέλα κάνει GAPS, απλά διάβασα τα τελευταία σας ποστς.

fairy's mom
28-02-12, 21:07
Οχι δεν κανει. Αλλά το χαρουπαλευρο δεν θα της προσφέρει κατι περισσότερο από το απλό μέλι. Δεν ξέρω αν κάνω λάθος. Η μελάσσα όμως είναι πολύ πλούσια σε σίδηρο.

Nina-Nana
28-02-12, 22:07
Όλα τα συντηρητικά μπορεί να εντείνουν το πρόβλημα και να ερεθίσουν το έντερο. Γι αυτό λενε όχι συσκευασμένα προιοντα :wink:

Αυτό που λες είναι παραπληροφορηση. Θελει έναν μηνα να καθαρίσει ο οργανισμός, απλά βλέπεις βελτίωση από την πρώτη κιόλας βδομάδα. Αλήθεια από ποιον το επιβεβαίωσες?

Κι εγω το ίδιο ξέρω και δεν το θεωρώ παραπληροφόρηση...

caramello
28-02-12, 22:20
Ωραια...μελασσα λοιπον και οχι χαρουπομελο! Απλα διαβαζω οτι βοηθαει πολυ στην ομαλη λειτουργια του εντερου και οχι οτι ερεθιζει...γι αυτο σκεφτηκα οτι ισως θα βοηθουσε...αλλα η περιπτωση μας ειναι διαφορετικη .......Θα δοκιμασω μελασσα και βλεπουμε...

ZA25
28-02-12, 22:54
Νεραιδομάνα μην εισαι τόσο απόλυτη σε κάποια θέματα..Απο τη μαια που ξέρω και χαρη σε αυτη θηλασα πιστοποιημένη συμβουλο θηλασμου σε Δημόσιο Νοσοκομειο στο τμήμα εκπαίδευσης θηλασμου , η οποία τρέχει σε σεμινάρια και ενημερώνεται συνεχώς και από κοπέλα που πάει σε παιδίατρο-συμβουλο θηλασμου. Και το γράφω γιατι αναπαράγεται συνεχώς εδω μέσα ενώ είναι μύθος και το έμαθα όταν έφαγα κατι που δεν έπρεπε και αγχωθηκα ότι θα μεπάει΄πισω και ότι θα έχω γάλα με αλλεργιογόνο ουσία για 15 μέρες.

Nina-Nana
28-02-12, 23:58
Νεραιδομάνα μην εισαι τόσο απόλυτη σε κάποια θέματα..Απο τη μαια που ξέρω και χαρη σε αυτη θηλασα πιστοποιημένη συμβουλο θηλασμου σε Δημόσιο Νοσοκομειο στο τμήμα εκπαίδευσης θηλασμου , η οποία τρέχει σε σεμινάρια και ενημερώνεται συνεχώς και από κοπέλα που παει σε παιδίατρο-συμβουλο θηλασμου. Και το γράφω γιατι άναπαράγεται συνεχώς εδω μέσα ενώ είναι μύθος και το έμαθα όταν έφαγα κατι που δεν έπρεπε και αγχωθηκα ότι θα μεπάει΄πισω και ότι θα έχω γάλα με αλλεργιογόνο ουσία για 15 μέρες .

Κι εγω το ίδιο ξέρω απο παιδοαλλεργιολογο, απο παιδογαστρεντερολογο και απο παιδιατρο-σύμβουλο θηλασμού. Επίσης απο δική μου παρατήρηση καθώς όταν είχαμε αιματακι απο γάλα που καταναλωσα πχ, σε λιγότερο απο 24 ώρες η μικρη ήταν μια χαρα.

Aglaia Papadima
29-02-12, 01:58
Νεραιδομάνα μην εισαι τόσο απόλυτη σε κάποια θέματα..Απο τη μαια που ξέρω και χαρη σε αυτη θηλασα πιστοποιημένη συμβουλο θηλασμου σε Δημόσιο Νοσοκομειο στο τμήμα εκπαίδευσης θηλασμου , η οποία τρέχει σε σεμινάρια και ενημερώνεται συνεχώς και από κοπέλα που πάει σε παιδίατρο-συμβουλο θηλασμου.

To ότι θήλασες χάρη σε αυτή είναι πολύ θετικό, αυτό όμως δεν αποδεικνύει ότι ξέρει τα πάντα. Επίσης το ότι τρέχει σε σεμινάρια είναι θετικό και δείχνει τη φιλομάθειά της, αλλά επίσης δεν σημαίνει ότι όλα όσα δεν ξέρει δεν υπάρχουν.

Όπως ισχύει και το αντίστροφο: εγώ που γνωρίζω το συγκεκριμένο και το αναφέρω, δεν αποδεικνύει ότι γνωρίζω τα πάντα.

Η διαφορά είναι ότι για όσα δεν γνωρίζω, δεν διαδίδω ότι δεν υπάρχουν ή ότι είναι μύθοι.

Και το γράφω γιατι αναπαράγεται συνεχώς εδω μέσα ενώ είναι μύθος και το έμαθα όταν έφαγα κατι που δεν έπρεπε και αγχωθηκα ότι θα μεπάει΄πισω και ότι θα έχω γάλα με αλλεργιογόνο ουσία για 15 μέρες.

Το ότι δεν έχουν επαρκείς γνώσεις δύο πρόσωπα που τυχαίνει να γνωρίζεις δεν σημαίνει τίποτα.

http://kellymom.com/babyconcerns/food-sensitivity.html

Eliminating a food for less than 2-3 weeks may not be effective—cow’s milk protein, for example, can persist in mom’s body for 1½ - 2 weeks, and it may be another 1½ - 2 weeks before the protein is out of baby's system.

Page last modified: 06/17/2011
Written: 10/26/1999

fairy's mom
29-02-12, 10:36
Νεραιδομάνα μην εισαι τόσο απόλυτη σε κάποια θέματα..
Δεν είμαι απόλυτη σαν άνθρωπος. Απλά το συγκεκριμένο είναι μία γνώση που έχω κι εγώ από την δική μου σύμβουλο, από την σύμβουλο - παιδίατρο της φίλης μου και νομίζω μου το είχε πει και η γαστρεντερολογος. Πάντως σίγουρα κλασική γιατρός...

Nina-Nana
29-02-12, 12:11
Τι να πω; Ο καθένας τα δικα του! Εγω λέω να εμπιστευτω τους γιατρούς που προανέφερα καθώς και την κρίση μου (που συνεχώς υποστηρίζεται σε αυτο το θέμα οτι σαν την κρίση της μαμάς δεν έχει) και θα εξακολούθησω να πιστεύω οτι ειναι μύθος.

ZA25
29-02-12, 13:45
Αγλαία θα διαφωνήσω μαζί σου γιατι τα άτομα που μου το ειπαν ειναι ενημερωμένα, συν την παιδογαστρεντερολόγο ξέχασα να προσθέσω και λυπάμαι αλλά θα άκούσω αυτούς. Δεν θέλω να συγκρουστω μαζί σου, ο καθένας πιστευει όποιον εμπιστευεται καλύτερα και τα άτομα που μου το ειπαν τα εμπιστευομαι με κλειστα ματια, γιαυτό θα συμφωνήσω με τη Nina-nana και θα συνεχίσω να πιστευω ότι ειναι μυθος.Επίσης και από προσωπική εμπειρία, εφαγα κάτι για να δω αν θα την πειραξει και η αντιδραση ήταν στο 24ωρο απο εκει και κρατησε επιπλέον του 24ωρου λίγες ώρες ακομα και μετα τελος σαν να μην συνεβει ποτε κανονικες κενωσεις.

Katerinoula23
29-02-12, 14:09
Κορίτσια αυτό για τον ενα μηνα το λέμε κυρίως για τις πρωτεινες του γαλακτος. Και η παραθεση της Αγλαιας εκεί αναφέρεται.
Από την δική μου εμεπιρία 'οντως χρει'αστηκαν τουλάχιστον δυο βδομάδες για να δω βελτίωση.

Σε άλλα θέματα όπως έγραψα πρόσφατα για τον καφ'ε πχ που την ενοχλούσε μόλις κατάλαβα οτί την πείραζε κ τον έκοψα μέσα σε δυο μέρες συνήλθε.

Αυτό όμως δεν σημαίνει οτί θα τ΄ρωμε κάτι κ επειδή δεν θα πειράζει παρά για μερικές μέρες θα ερεθίζουμε το εντεράκι του μωρού ετσι??

Για τις 15 μέρες τωρα που το θυμήθηκα μου το είπε κ η αλλεργιολόγος στο νοσοκομείο.

ZA25
29-02-12, 14:15
Αυτό όμως δεν σημαίνει οτί θα τ΄ρωμε κάτι κ επειδή δεν θα πειράζει παρά για μερικές μέρες θα ερεθίζουμε το εντεράκι του μωρού ετσι??

Δεν νομίζω καμία μαμα να ερεθίζει το έντερο του μωρου για πλάκα.Ειχα τους λόγους μου που το δοκίμασα και για μένα ειναι προσβλητικό αυτό που γράφεις.

Katerinoula23
29-02-12, 14:27
Δεν νομίζω καμία μαμα να ερεθίζει το έντερο του μωρου για πλάκα.Ειχα τους λόγους μου που το δοκίμασα και για μένα ειναι προσβλητικό αυτό που γράφεις.

Γιατί το πήρες παλι προσβλητικά καλέ??? Εγώ γενικά το έγραψα...συγγνώμη αν το πήρες στραβά.

Δεν είπα οτί το κάνει κάποιος για πλάκα. Υπάρχουν μαμάδες κ έχω κ πολύ καλή μου φίλη μάλιστα που της λέει ο γιατρος γι αποχή κ εκείνη κάνει λίγο καιρό μετα τσιμπολογαει κ γεμίζει το μωράκι με εκζέματα... Απλά δεν καταλαβαίνει τη σοβαρότητα του θέματος.

Nina-Nana
29-02-12, 14:40
Γιατί το πήρες παλι προσβλητικά καλέ??? Εγώ γενικά το έγραψα...συγγνώμη αν το πήρες στραβά.

Δεν είπα οτί το κάνει κάποιος για πλάκα. Υπάρχουν μαμάδες κ έχω κ πολύ καλή μου φίλη μάλιστα που της λέει ο γιατρος γι αποχή κ εκείνη κάνει λίγο καιρό μετα τσιμπολογαει κ γεμίζει το μωράκι με εκζέματα... Απλά δεν καταλαβαίνει τη σοβαρότητα του θέματος.

Ο ομοιοπαθητικός μου είχε πει οτι υπάρχουν μαμάδες που τρώνε αυτα που πειράζει το μωρο. Κάποιες το έκαναν γιατι δεν είχαν διαφορά πριν και μετα την σποχη και κάποιες παρατηρουσαν μια σταδιακή απευαισθητοποιηση στο μωρο. Εγω να πω την αλήθεια δεν συμφωνω.

Πάντως κάθε φορα που έτρωγα κατι με αγελαδινο είτε καταλαθος, είτε για πρόκληση ή για χ ψ λόγους και ειχε αιμα στα κακα σε λιγότερο απο 24 ωρες ήταν μια χαρα.

Katerinoula23
29-02-12, 14:59
Ο ομοιοπαθητικός μου είχε πει οτι υπάρχουν μαμάδες που τρώνε αυτα που πειράζει το μωρο. Κάποιες το έκαναν γιατι δεν είχαν διαφορά πριν και μετα την σποχη και κάποιες παρατηρουσαν μια σταδιακή απευαισθητοποιηση στο μωρο. Εγω να πω την αλήθεια δεν συμφωνω.

Πάντως κάθε φορα που έτρωγα κατι με αγελαδινο είτε καταλαθος, είτε για πρόκληση ή για χ ψ λόγους και ειχε αιμα στα κακα σε λιγότερο απο 24 ωρες ήταν μια χαρα.

Πίστεύω πως τον μεγαλύτερο ρόλο παίζει κ η κατάσταση του εντέρου του μωρού.
Στην πρώτη αποχή που ερχόταν συνέχεια το μωρό με το αλλεργιογόννο είχε ερεθιστεί πολύ. Ενώ στην πορεία αρχίζει η επούλωση. Εστι αν ξαναέρθει σε επαφή το έντερο δεν θα είναι σε αυτή τη χάλια κατάσταση κ θα επανέλθει γρηγορότερα.

Nina-Nana
29-02-12, 15:06
Πίστεύω πως τον μεγαλύτερο ρόλο παίζει κ η κατάσταση του εντέρου του μωρού.
Στην πρώτη αποχή που ερχόταν συνέχεια το μωρό με το αλλεργιογόννο είχε ερεθιστεί πολύ. Ενώ στην πορεία αρχίζει η επούλωση. Εστι αν ξαναέρθει σε επαφή το έντερο δεν θα είναι σε αυτή τη χάλια κατάσταση κ θα επανέλθει γρηγορότερα.

Συμφωνω. Αλλα αν υπήρχε στο γάλα μου η αγελαδινη πρωτεΐνη για 2 εβδομάδες και για άλλες 2 εβδομάδες στο μωρο δεν θα είχε ξανά συμπτώματα; Εδω ειναι η ενστασή μου. Το θεωρώ πολυ τραβηγμένο!

ZA25
29-02-12, 15:09

Το ξέρω οτι μπορει να υπάρχουν μαμάδες που δεν πολυ δίνουν σημασία, υπάρχουν όμως και άλλες που τα τηρουν κατα γράμμα και ανησυχούν πολύ, όπως και εγω και μία τέτοια δήλωση φαίνεται κάπως, τέσπα οκ το ξεχνάμε :)

fairy's mom
29-02-12, 19:17
Συμφωνω. Αλλα αν υπήρχε στο γάλα μου η αγελαδινη πρωτεΐνη για 2 εβδομάδες και για άλλες 2 εβδομάδες στο μωρο δεν θα είχε ξανά συμπτώματα; Εδω ειναι η ενστασή μου. Το θεωρώ πολυ τραβηγμένο!
Eξαρταται την περιπτωση. Εμένα η μεγάλη μου που είχε μεγαλύτερη ευαισθησία συνήλθε από το αίμα και τις βλένες τουλάχιστον 2 με 3 μηνες αφού ξεκίνησα την αποχή. Και μιλάμε ότι έκανα γερμανικού τυπου αποχή!
Η μικρή μου συνήλθε πολύ γρήγορα και όχι με τόσο αυστηρη διατροφή!
Οπότε συμπεραίνω το ότι συνέρχεται το μωρό δεν σημαίνει ότι έχει αποβληθεί η αλλεργιογονος τροφή, αλλά ότι το μωρό μπορεί και αντέχει την φθίνουσα ουσία που λαμβάνει.

Nina-Nana
29-02-12, 19:22
Eξαρταται την περιπτωση. Εμένα η μεγάλη μου που είχε μεγαλύτερη ευαισθησία συνήλθε από το αίμα και τις βλένες τουλάχιστον 2 με 3 μηνες αφού ξεκίνησα την αποχή. Και μιλάμε ότι έκανα γερμανικού τυπου αποχή!
Η μικρή μου συνήλθε πολύ γρήγορα και όχι με τόσο αυστηρη διατροφή!
Οπότε συμπεραίνω το ότι συνέρχεται το μωρό δεν σημαίνει ότι έχει αποβληθεί η αλλεργιογονος τροφή, αλλά ότι το μωρό μπορεί και αντέχει την φθίνουσα ουσία που λαμβάνει.

Οκ αλλα αν υπάρχει στο γάλα μου 2 εβδομάδες η αγελαδινη πρωτεΐνη σημαίνει οτι το πρώτο 24ωρο δεν ειναι φθίνουσα.

Aglaia Papadima
01-03-12, 11:44
Οκ αλλα αν υπάρχει στο γάλα μου 2 εβδομάδες η αγελαδινη πρωτεΐνη σημαίνει οτι το πρώτο 24ωρο δεν ειναι φθίνουσα.

Η συγκέντρωση είναι μεγάλη μέχρι αποβληθεί από το πεπτικό (1-3 24ωρα, ανάλογα με τη συχνότητα των κενώσεων). Η πρώτη μείωση είναι πιο σημαντική και ακολουθεί επιπλέον σταδιακή μείωση.

Aglaia Papadima
01-03-12, 12:54
τα άτομα που μου το ειπαν τα εμπιστευομαι με κλειστα ματια,
Προσωπικά διαφωνώ με αυτή την αντίληψη γιατί δεν υπάρχει κανείς που να κατέχει όλη τη γνώση, συμπεριλαμβανομένου και εμού.

Δεν πρόκειται ούτε για υπόθεση, ούτε για θεωρία, ούτε για μύθο και φυσικά δεν πρόκειται για αντιπαράθεση.

Οι πρωτεΐνες ανιχνεύονται στον ορό του αίματος με συγκεκριμένες διαδικασίες. Έχουν ανιχνευθεί και έχει δημοσιευτεί η σχετική έρευνα, κάποιοι το γνωρίζουν και κάποιοι όχι.

Αυτοί που δεν το γνωρίζουν, συνηθίζουν να κάνουν υποθέσεις και να βγάζουν συμπεράσματα χωρίς να προηγηθεί συστηματική έρευνα και αξιολόγηση των αποτελεσμάτων με στατιστικές μεθόδους. Τέτοιου είδους συμπεράσματα είναι θεωρητικές αυθαιρεσίες.

Επίσης και από προσωπική εμπειρία, εφαγα κάτι για να δω αν θα την πειραξει και η αντιδραση ήταν στο 24ωρο απο εκει και κρατησε επιπλέον του 24ωρου λίγες ώρες ακομα και μετα τελος σαν να μην συνεβει ποτε κανονικες κενωσεις.

Για μωρά με περιορισμένη ευαισθησία αναμένεται βελτίωση τα πρώτα 1-3 24ωρα. Είναι πιο πιθανό να συμβεί αυτό μια και τα μωρά με περιορισμένη ευαισθησία είναι πολύ περισσότερα από τα μωρά με αυξημένη ευαισθησία.

Όπως έγραψα και παραπάνω, η συγκέντρωση των πρωτεϊνών μειώνεται σημαντικά μετά την ολοκληρωμένη πέψη (συμπεριλαμβανομένης της κένωσης) του επίμαχου τροφίμου.

oneiraki
01-03-12, 15:55
Μήπως μπορεί κάποια κοπέλα να μου πει ποια είναι τα πιθανά συμπτώματα αλλεργίας? Γιατί διάβασα κάτι για αναγωγές που εμείς πχ υπάρχουν μέρες που κάναμε πολλές (τώρα σταματήσαμε κάπως ,και όταν λέω αναγωγές δεν εννοώ την γουλίτσα που μπορεί να βγάλει στο ρέψιμο αλλά να βγάλει σχεδόν ότι έφαγε ή να βγάλει ακόμη και μετά από μία ή τρεις ώρες!!).Όταν το έθιξα στην παιδίατρο μου είχε πει ότι δεν μπορεί να είναι κάτι παθολογικό εφόσον το παιδί πήρε 1,5κιλό σε ένα μήνα.Αλλά φοβάμαι γιατί αν πχ έχει κάποια αλλεργία κάπου και δεν το καταλάβουμε?

Nina-Nana
01-03-12, 16:00
Μήπως μπορεί κάποια κοπέλα να μου πει ποια είναι τα πιθανά συμπτώματα αλλεργίας? Γιατί διάβασα κάτι για αναγωγές που εμείς πχ υπάρχουν μέρες που κάναμε πολλές (τώρα σταματήσαμε κάπως ,και όταν λέω αναγωγές δεν εννοώ την γουλίτσα που μπορεί να βγάλει στο ρέψιμο αλλά να βγάλει σχεδόν ότι έφαγε ή να βγάλει ακόμη και μετά από μία ή τρεις ώρες!!).Όταν το έθιξα στην παιδίατρο μου είχε πει ότι δεν μπορεί να είναι κάτι παθολογικό εφόσον το παιδί πήρε 1,5κιλό σε ένα μήνα.Αλλά φοβάμαι γιατί αν πχ έχει κάποια αλλεργία κάπου και δεν το καταλάβουμε?

Αν αυτο ειναι το μόνο σύμπτωμα δεν μπορείς να καταλάβεις αν ειναι αλλεργία. Εμένα πχ είχε παλινδρομηση κι αργότερα ανακαλύψαμε αλλεργία με αίμα στα κακα.
Κάποια συμπτώματα ειναι παλινδρομηση, αίμα στα κακα, νερουλες κενωσεις με βλεννες, συγκαμα ή ελαφρά κόκκινος ποπος, εκζεμα, ατοπικη δερματιτιδα, χαμηλή πρόσληψη βαρους κα.
Αν θέλεις δοκίμασε να κόψεις τα γαλακτοκομικα λίγες μέρες και δες αν έχει βελτίωση στις αναγωγές.

amaretto
01-03-12, 18:23

http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=40412

oneiraki
01-03-12, 22:53
http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=40412

Σ'ευχαριστώ πολύ!:)

caramello
01-03-12, 23:07
Καλησπερα..Διαβαζω τις αποψεις σας για την παραμονη του αλλεργιογονου στο γαλα..μακαρι να υπηρχε μια συγκεκριμενη απαντηση.Δε μπορουμε να κανουμε ομως κατι περισσοτερο απο υπομονη...
Εχω να δω αιμα απο την Κυριακη κι αυτο ειναι ρεκορ για εμας...ειπα να δοκιμασω οσπρια που δεν ειχα φαει καθολου ως τωρα για τους κολικους,(ασχετα με την προοδο μας με το αιμα) και μας εκανε αερια..και αφρους...απο τα αερια ειναι και αυτο? Ευτυχως οχι αιμα αλλα απ οτι φαινεται την ερεθιζει και θα πρεπει να τα αποφυγω για λιγο ακομα, σωστα?
Δε παιρνω θαρρος ακομα αλλα ποσες μερες πρεπει να ειναι καθαρη απο ορατο αιμα για να κανω μαγιερ?

ZA25
02-03-12, 01:18
Δε παιρνω θαρρος ακομα αλλα ποσες μερες πρεπει να ειναι καθαρη απο ορατο αιμα για να κανω μαγιερ?

Δεν υπάρχει περιορισμός στις μέρες..Μπορεις ταυτοχρονα με τη μαγιερ να κάνεις και μια μικροσκοπική κοπράνων να παρακολουθεις αν το αιματάκι μειώνεται.

Katerinoula23
02-03-12, 08:39
Καλησπερα..Διαβαζω τις αποψεις σας για την παραμονη του αλλεργιογονου στο γαλα..μακαρι να υπηρχε μια συγκεκριμενη απαντηση.Δε μπορουμε να κανουμε ομως κατι περισσοτερο απο υπομονη...
Εχω να δω αιμα απο την Κυριακη κι αυτο ειναι ρεκορ για εμας...ειπα να δοκιμασω οσπρια που δεν ειχα φαει καθολου ως τωρα για τους κολικους,(ασχετα με την προοδο μας με το αιμα) και μας εκανε αερια..και αφρους...απο τα αερια ειναι και αυτο? Ευτυχως οχι αιμα αλλα απ οτι φαινεται την ερεθιζει και θα πρεπει να τα αποφυγω για λιγο ακομα, σωστα?

Τα όσπρια τα είχες προετοιμάσει σωστα?? Δηλαδή τουλάχιστον 24 ώρες να τα μουλιάσεις? Αν κάνεις το μούλιασμα διευκολύνεις πολύ το έντερο. Ετσι κι αλλιώς κ υγιης να είναι ένας οργανισμός τα φασόλια προκαλούν αέρια εστω κ λίγο. Περίμενε λιγάκι κ ξαναδοκίμασε με καλό μούλιασμα κ ίσως με φακές πρώτα... Τώρα στην gaps υπάρχει κ ενα αλλος τρόπος προετοιμασίας αλλά επειδή αφορά γαλακτοκομικό εγώ δεν τον κάνω. Αν θες όμως περισσότερες πληροφορίες ρώτα.

caramello
02-03-12, 09:53
Καλημερα!
Με φσκες ξεκινησα...και χωρις ντοματα κρεμυδια σκορδα κλπ...μονο λαδακι και ριγανη....Αλλα μειναμε αυπνες το βραδυ και το πρωι εγινε χαμος!:rolleyes: Σημερα καλυτερα...
Θα αφησω ενα διαστημα και θα ξαναδοκιμασω με λιγοτερη ποσοτητα ισως!
Θα δω και σημερα πως θα παμε με το αιματακι ...
Τι διαφορα εχει η μαγιερ απο τη μικροσκπικη?

caramello
02-03-12, 11:55
Δε προλαβα να το πω...Εμφανιστηκε αιμα..και πολυ....να ερεθιστηκε απο τα αερια?
Mηπως εκανε ραγαδα απο τα αερια? ουφ..

rinakikok
21-03-12, 16:24
καλησπερα σας..
ασ μου απαντησει οποια γνωριζει κατι..
το 5μιση μηνων μωρο μου εχει αλλεργια στα γαλακτοκομικα,πινει ακομα μητρικο γαλα,ειναι αληθεια οτι σε περιπτωση αλλεργιας οι στερεες τροφες ΠΡΕΠΕΙ να μπουν μετα τον 6ο μηνα;γιατι η παιδιατρος μου ειπε μολις εκλεισε τον 5ο να αρχισω να του δινω αχλαδι..

επισης
παρατηρησα στις κενωσεις του τριχουλες!!αν υποθεσω οτι εχει καταπιει μιας κ βαζει τα παντα στο στομα ειναι ανυσηχιτικο αυτο;;το χετε ξανακουσει;

Nina-Nana
21-03-12, 16:31
καλησπερα σας..
ασ μου απαντησει οποια γνωριζει κατι..
το 5μιση μηνων μωρο μου εχει αλλεργια στα γαλακτοκομικα,πινει ακομα μητρικο γαλα,ειναι αληθεια οτι σε περιπτωση αλλεργιας οι στερεες τροφες ΠΡΕΠΕΙ να μπουν μετα τον 6ο μηνα;γιατι η παιδιατρος μου ειπε μολις εκλεισε τον 5ο να αρχισω να του δινω αχλαδι..

επισης
παρατηρησα στις κενωσεις του τριχουλες!!αν υποθεσω οτι εχει καταπιει μιας κ βαζει τα παντα στο στομα ειναι ανυσηχιτικο αυτο;;το χετε ξανακουσει;

Αργότερα θα βρίσκεις κι ο,τι άλλο τρώει απο κάτω την ώρα που μπουσουλαει! :p

Καλύτερα να ξεκινήσετε όταν γίνει 6 μηνών.

Rosoulita
22-03-12, 16:27
Καλησπέρα!
Η μικρή μου δύο μηνών εμφάνισε αλλεργία. Μετά από εξετάσεις βρήκαμε ότι είναι αλλεργική σε γάλα, αυγό, σόγια. Κατά τα γνωστά θήλαζα και έκανα την απαραίτητη δίαιτα.
Τώρα είναι ενός, έχω κόψει τον θηλασμό, αλλά της δίνω υποαλλεργικό γάλα και δεν έχω εισάγει ακόμα γαλακτοκομικά, αυγό, ψάρι.
Ο γιατρός μου έγραψε να κάνει RAST για να δούμε που βρισκόμαστε.
Τι γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις? Πώς πρέπει να κινηθώ? Μήπως πρέπει να κάνω άλλες εξετάσεις?

Katerinoula23
22-03-12, 17:58
Καλησπέρα!
Η μικρή μου δύο μηνών εμφάνισε αλλεργία. Μετά από εξετάσεις βρήκαμε ότι είναι αλλεργική σε γάλα, αυγό, σόγια. Κατά τα γνωστά θήλαζα και έκανα την απαραίτητη δίαιτα.
Τώρα είναι ενός, έχω κόψει τον θηλασμό, αλλά της δίνω υποαλλεργικό γάλα και δεν έχω εισάγει ακόμα γαλακτοκομικά, αυγό, ψάρι.
Ο γιατρός μου έγραψε να κάνει RAST για να δούμε που βρισκόμαστε.
Τι γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις? Πώς πρέπει να κινηθώ? Μήπως πρέπει να κάνω άλλες εξετάσεις?

Προσωπική μου αποψη....είναι λίγο μικρούλα για rast. Υπάρχει μεγάλη περίπτωση να δείξουν ψευδή αποτελέσματα.. Οι προηγούμενες εξετάσεις τί τύπου ήταν? Τί συμπτωματα είχε? Κατά την γνώμη μου αν είχε non IgE αλλεργίες φαίνονται καλύτερα με τα patch. Εμένα πχ είχαν βγεί όλα τα rast αρνητικά αλλά τα patch θετικά. Βέβαια αυτό δεν είναι απόλυτο ετσι? Σου λέω απλά την προσωπική μου εμπειρία. Με το καλό να έχουν περάσει όλα σας εύχομαι!

Rosoulita
22-03-12, 21:31
Οι προηγούμενες εξετάσεις ήταν με Patch tests. Το κύριο σύμπτωμα ήταν αίμα στα κακά.
Απλά επειδή δεν τις είχα κάνει εδώ, που μπορώ να κάνω πάλι patch tests, χωρίς να πληρώσω μια περιουσία?

Katerinoula23
23-03-12, 10:16
Οι προηγούμενες εξετάσεις ήταν με Patch tests. Το κύριο σύμπτωμα ήταν αίμα στα κακά.
Απλά επειδή δεν τις είχα κάνει εδώ, που μπορώ να κάνω πάλι patch tests, χωρίς να πληρώσω μια περιουσία?

Εγώ πλήρωσα μια περιουσία τα rast!:mad:
Τέλος πάντων...

Τα patch μπορείς να τα κάνεις σε κάποιο νοσοκομείο αλλά πού βρίσκεσαι? Δηλαδή εμείς τα είχαμε κάνει στο Σωτηρία, 'αλλοι στο Παίδων κ στα δικαιολογούν. Πληρώνεις κάτι αλλά δεν είναι τραγικό το ποσό..
Ο αλλεργιολόγος που πας τί σου λέει?

Rosoulita
23-03-12, 16:02
Tα προηγούμενα patch test τα έκανα ιδιωτικά σε αλλεργιολόγο και μου κόστισαν 400 ευρώ περίπου, αλλά είναι στο εξωτερικό και δεν ξέρω που να απευθυνθώ. Θα δω για σωτηρία και παίδων.
Ευχαριστώ!!!!!

Katerinoula23
23-03-12, 16:59
Tα προηγούμενα patch test τα έκανα ιδιωτικά σε αλλεργιολόγο και μου κόστισαν 400 ευρώ περίπου, αλλά είναι στο εξωτερικό και δεν ξέρω που να απευθυνθώ. Θα δω για σωτηρία και παίδων.
Ευχαριστώ!!!!!

Xα χα τόσο μου κόστισαν τα rast...:lol::lol::lol:

Αλλά μάλλον για κλαματα είναι :roll:

Καλά αποτελέσματα.

sofia1978
23-03-12, 20:22
κοριτσια την βοηθεια σας...η μικρη μου ειναι 13 μηνων και θηλαζει αποκλειστικα.απο την αρχη ειχε βλεννες και διαρροιες αλλα αιμα ποτε καθως τα γαλακτοκομικα τα σταματησα αμεσως.στην αρχη ιδιωτης γιατρος μας ειχε πει αποχη μονο γαλα, σογια,σουσαμι, ξηρους καρπους.δεν αλλαξε τιποτα.με τις στερρεες τροφες ηρθε η δυσκοιλιοτητα.πηγαμε στο παιδων.απο τοτε τρωμε μονο κοτοπουλο,κατσικι,πρασινα λαχανικα,μηλο,αχλαδι, μπανανα,ρυζι και ψωμι που φτιαχνω εγω. μας ειπαν να συνεχισουμε μεχρι να γινει 2 ετων και μετα να δοκιμασουμε παλι αλλες τροφες.για λιγο το παιδι ηταν καλα.οι βλεννες δεν φυγαν αλλα μπορουσε να ενεργηθει.εδω και δυο εβδομαδες εχουμε παλι δυσκοιλιοτητα.ποναει κλαιει και δεν τρωει.εξετασεις αλλεργιας δεν μας καναν ποτε.λενε ειναι μικρη ακομα.να σημειωσω οτι της βρηκαν αναιμια και παιρνει και σιδηρο.δυστυχως δε μπορουμε να το σταματησουμε γιατι εχουμε αιματοκριτη 25!εχει καμια σας αναλογη εμπειρια?δε ξερω πια τι να κανω.να αλλαξουμε παλι γιατρο?

ZA25
23-03-12, 20:58
κοριτσια την βοηθεια σας...η μικρη μου ειναι 13 μηνων και θηλαζει αποκλειστικα.απο την αρχη ειχε βλεννες και διαρροιες αλλα αιμα ποτε καθως τα γαλακτοκομικα τα σταματησα αμεσως.στην αρχη ιδιωτης γιατρος μας ειχε πει αποχη μονο γαλα, σογια,σουσαμι, ξηρους καρπους.δεν αλλαξε τιποτα.με τις στερρεες τροφες ηρθε η δυσκοιλιοτητα.πηγαμε στο παιδων.απο τοτε τρωμε μονο κοτοπουλο,κατσικι,πρασινα λαχανικα,μηλο,αχλαδι, μπανανα,ρυζι και ψωμι που φτιαχνω εγω. μας ειπαν να συνεχισουμε μεχρι να γινει 2 ετων και μετα να δοκιμασουμε παλι αλλες τροφες.για λιγο το παιδι ηταν καλα.οι βλεννες δεν φυγαν αλλα μπορουσε να ενεργηθει.εδω και δυο εβδομαδες εχουμε παλι δυσκοιλιοτητα.ποναει κλαιει και δεν τρωει.εξετασεις αλλεργιας δεν μας καναν ποτε.λενε ειναι μικρη ακομα.να σημειωσω οτι της βρηκαν αναιμια και παιρνει και σιδηρο.δυστυχως δε μπορουμε να το σταματησουμε γιατι εχουμε αιματοκριτη 25!εχει καμια σας αναλογη εμπειρια?δε ξερω πια τι να κανω.να αλλαξουμε παλι γιατρο?

Της φίλης μου το παιδάκι ήταν σαν τη δική σου περίπτωση και η δυσκοιλιότητα σταμάτησε μόνη της 1μιση ετων.Μήπως το πειράζει κάτι..Εμένα πάντως η παιδογαστρεντερολόγος από Θεσ/κη δεν μου έχει δώσει τέτοιες οδηγίες..Και μία άλλη συνάδελφος από Αθήνα της έλεγαν ότι νάναι μέχρι και κωλονοσκόπηση και εκεινης αλλεργία το μωράκι της και πήγε Θεσ/κη σε γιατρό και όντως βοηθήθηκε και πάει καλά..Μήπως κάποια από αυτα που της δίνεις της προκαλέι τη δυσκοιλιότητα.Θυμήσου πότε ξεκίνησε με ποια τροφή μηπως και ευθυνεται εκείνη η τροφή.Ετρωγε πάντως και όσπρια και άλλες τροφες και ας ειχε δυσκοιλιότητα συμφωνα με τις οδηγίες της παιδογαστρεντερολόγου.

valeri
23-03-12, 21:09
1.εχεις ενημερωσει τους γιατρους οτι δεν βοηθησε η διατροφη?
2.γνωριζουν για τον αιματοκριτη? τοσο χαμηλος δεν δικαιολογειται
3.κανατε εξεταση κοπρανων για αιμα ?
4.λογω του ιστορικου δεν μπορει η δυσκοιλιοτητα να οφειλεται απλα σε μια τροφη ,οπως λεει η ΖΑ25,και ειδικα με συνοδο βλεννα

sofia1978
23-03-12, 21:52
η παιδογαστρεντερολογος γνωριζει για τον αιματοκριτη.εκεινη μας εδωσε τον σιδηρο.επισης γνωριζει για την κατασταση και μας ειπε οτι θελει 6 μηνες να καθαρισει ο οργανισμος.εξετασεις κοπρανων καθαρες.η δυσκοιλιοτητα ξεκινησε μολις εισαγαμε την πρωτη τροφη.αχλαδι.δοκιμασαμε μηλο.βγαλαμε το μηλο.τι να σας πω εχουμε κανει απειρους συνδιασμους.δοκιμασαμε allergy care με υποαλλεργικο γαλα και εβγαζε σκετη βλεννα για 2 μερες.με πολυ κλαμα ομως!!αν ενεργεθει μετα απο 48 ωρες εχουν οψη πλαστελινης που εχει μεινει εξω καιρο.στις 72 ωρες κανει εμετους και δεν τρωει.τοτε ερχεται το κλισμα και εχουμε την οψη κατσικας.ολα αυτα με πολυ βλεννα.η πρωτη γιατρος που μας ειχε πει υπαρχουν και χειροτερα που βγαζουν αιμα..δηλαδη πρεπει να την αφησω να βγαλει αιμα για να βρουμε μια λυση??δε μπορει αυτη να ειναι η αντιμετωπιση της αλλεργιας.ξεχασα να σας πω οτι μεχρι να αρχισει τις στερρεες ειχαμε και εμετους.πολλους.εξεταστηκαμε για γοπ αλλα μας ειπαν ειναι η αλλεργια.το εχω τρελανει το μωρο στο κολοκυθι, στο αχλαδι και στο κατσικι για να την βοηθησω.

valeri
23-03-12, 23:15
στη θεση σου θα εδινα μικρες δοσεις καποιου φαρμακου για την δυσκοιλιοτητα,γιατι δεν ειναι δυνατον να κλαιει το παιδι συνεχεια επειδη δεν μπορει να ενεργηθει και ταυτοχρονα θα εψαχνα για την αιτια
ισως να ξεκινουσα απο την αρχη την εισαγωγη των στερεων και νομιζω δεν θα με καλυπτε και εμενα η απαντηση οτι πρεπει να περασουν 6 μηνες για να καθαρισει ο οργανισμος ,χωρις καμια αλλη παρεμβαση
και απο οτι φαινεται δεν σας πειραζει μονο μια τροφη αρα αυτο απο μονο του δηλωνει κατι
διαβασε τις ακριβως προηγουμενες σελιδες για να μπεις λιγο στο νοημα και εδω ειμαστε

δωσε και πανταζαρι οποσδηποτε ,θα βοηθησει πολυ χωρις παρενεργεια

ZA25
23-03-12, 23:55
Συμφωνω με την valeri..Αφου θηλάζεις μη δινεις allergy care και υποαλλεργικά γάλατα εμας μας ειχε πειράξει στην αρχή το ειχε δώσει η παιδιατρος και έτσι πηγαμε θεσσαλονική σε παιδογαστρεντερολόγο με γύρισε 10 μέρες μόνο θηλασμο με διαιτα δική μου και μετά αρχισαμε εισαγωγή στερεων απτο μηδεν ηταν ομως μικρουλα ακόμα..Εμένα δόξα το θεό μολις σταμάτησε να ειναι διαροικη η κενωση της δεν μου γυρισε σε δυσκοιλιότητα οπότε δεν ειμαι και η πιο κατάλληλη να σου απαντήσω, οχαμηλός αιματοκρίτης με προβληματίζει λίγο, αν δεν ηταν αυτό την δυσκοιλιότητα την ειχα ακουσει και απο την φίλη μου. Δωσε λαχανικά καλύτερα με βρωμη αν τη δέχεται, χωρις γάλα απο τα βιολογικα.ή αβοκάντο με γλυκοπατάτα ή αβοκάντο με λαδολέμονογια απογευματινο αν τα δεχεται (για τα λαχανικά μου ειχε πει οκ η γιατρός για το αβοκάντο το έδωσα απο μόνη μου κια το δεχτηκε).Με το κοτόπουλο σου κάνει εμετους?Εμένα την πειραζε και αργησα να το καταλάβω στην αρχη απο κανα 2 γουλιές και μετα απο κανένα μήνα μολις έτρωγε κοτόπουλο ενω πεινουσε, της κοβόταν η όρεξη, ετρωγε λίγο και μετα από 3 ωρες το έκανε όλο εμετο.Στην αρχή λέω γαστερεντερίδα όταν ειδα να επαναλαμβάνεται το έκοψα αφου ενημερωσα τη γιατρό και μου ειπε σε 2 μηνες πάλι κια μου το έχει τωρα ξανα..Στο μοσχάρι όμως δόξα το θεό δεν ειχε κανένα πρόβλημα που μου το ειχε η παιδογαστρεντερολόγος 9 μηνων..Στα κακά με το κοτόπουλο δεν μου ειχε κάνει κάτι μόνο εμετό.Και στο τέλος του μηνα δεν ειχε βάλει πολύ βάρος.Αφου το έκοψα αμέσως επανήλθε η όρεξη της και πήρε τα πάνω της και ανεβήκαμε και καμπύλη. Κρατα ένα ημερολόγιο εμένα με βοήθησε πάρα πολύ..Το κολοκυθι τωρα δεν ειναι εποχής ουτε το αχλάδι καλύτερα μηλο μπανάνα..Στη σουπα βάζε μπροκολο της φιλης μου την βοηθούσε πολύ.Και κρέας μπορεις και κουνέλι αντι για κοτόπουλο και αρνι αντι για κατσίκι αν και το κατσίκι ειναι καλύτερο..Παρε και μια δευτερη γνωμη μην στενοχωριέσαι θα βρεθει μια λυση.

sofia1978
24-03-12, 05:55
valeri για το παντζαρι ειμαστε σιγουρες?γιατι εκτος απο λιγο καροτο μου ειπαν μονο οτι ειναι πρασινο σε λαχανικο.
za25 θα δοκιμασω το αβοκαντο αλλα λεμονι και κοκκινο ξυδι μας τα εχουν κοψει.αχλαδι της δινω γιατι απο αυτα που εγω ειχα σημειωσει την πειραζε το μηλο και η μπανανα.η γιατρος ομως ηταν καθετη και μου ειπε κατι αλλο ειναι, αυτα αποκλειεται.το κατσικι το προτιμαμε λογω σιδηρου.κοτοπουλο τρωει μια φορα την εβδομαδα.θα το κοψω να δω.εμετους κανει λογω της δυσκοιλιοτητας.σφιγγεται τοσο που δακρυζουν τα ματια της, κοκκινιζει και μετα της ανεβαινει το φαγητο.βρωμη απο βιολογικα ειχα δοκιμασει και βοηθανε αλλα οχι παντα.μπροκολο οσες φορες εδωσα τα αερια σε συνδιασμο με την δυσκοιλιοτητα την αποτελειωσαν.ουτε το ζωμο απο μπροκολο.και να σημειωσω οτι θηλαζουμε συχνα καθως δεν τρωει πολυ.για τον αιματοκριτη μας ειπαν στην αρχη για αιμολυση..δεν ηταν..τωρα να κανουμε επανελεγχο με τον συζυγο για μεσογειακη μηπως εχει στιγμα..εξετασεις ειχαμε κανει πριν 12 χρονια στο πρωτο μας παιδι αλλα ηταν μια χαρα.τι να πω..

Aglaia Papadima
24-03-12, 08:32
αν ενεργεθει μετα απο 48 ωρες εχουν οψη πλαστελινης που εχει μεινει εξω καιρο.

δυστυχώς έχω ελάχιστο χρόνο και αναγκαστικά θα τα γράψω πολύ περιληπτικά.

τα συμπτώματα αυτά δείχνουν σοβαρή διαταραχή στην εντερική χλωρίδα

στις 72 ωρες κανει εμετους και δεν τρωει.τοτε ερχεται το κλισμα και εχουμε την οψη κατσικας.

αυτά ενισχύουν το παραπάνω

ολα αυτα με πολυ βλεννα.

και αυτό είναι ένδειξη αλλεργίας

η πρωτη γιατρος που μας ειχε πει υπαρχουν και χειροτερα που βγαζουν αιμα..δηλαδη πρεπει να την αφησω να βγαλει αιμα για να βρουμε μια λυση??

Μάλλον κατάλαβες λάθος: η γιατρός σου είπε ότι υπάρχουν και χειρότερα περιστατικά που μένουν αβοήθητα όπως και το συγκεκριμένο περιστατικό και να χαίρεσαι που δεν είναι χειρότερα.

δε μπορει αυτη να ειναι η αντιμετωπιση της αλλεργιας.ξεχασα να σας πω οτι μεχρι να αρχισει τις στερρεες ειχαμε και εμετους.πολλους.εξεταστηκαμε για γοπ αλλα μας ειπαν ειναι η αλλεργια.το εχω τρελανει το μωρο στο κολοκυθι, στο αχλαδι και στο κατσικι για να την βοηθησω.

όμως τρώει ψωμί και ρύζι που χειροτερεύουν σημαντικά τα συμπτώματα που έχει

Aglaia Papadima
24-03-12, 08:42
valeri για το παντζαρι ειμαστε σιγουρες?γιατι εκτος απο λιγο καροτο μου ειπαν μονο οτι ειναι πρασινο σε λαχανικο.
za25 θα δοκιμασω το αβοκαντο αλλα λεμονι και κοκκινο ξυδι μας τα εχουν κοψει.αχλαδι της δινω γιατι απο αυτα που εγω ειχα σημειωσει την πειραζε το μηλο και η μπανανα.η γιατρος ομως ηταν καθετη και μου ειπε κατι αλλο ειναι, αυτα αποκλειεται.

Οι δικές σου παρατηρήσεις θα βοηθήσουν περισσότερο το μωρό

το κατσικι το προτιμαμε λογω σιδηρου.κοτοπουλο τρωει μια φορα την εβδομαδα.θα το κοψω να δω.εμετους κανει λογω της δυσκοιλιοτητας.σφιγγεται τοσο που δακρυζουν τα ματια της, κοκκινιζει και μετα της ανεβαινει το φαγητο.

θα ήταν πολύ σοφό να αλλάξεις εντελώς προσέγγιση στο φαγητό

βρωμη απο βιολογικα ειχα δοκιμασει και βοηθανε αλλα οχι παντα.μπροκολο οσες φορες εδωσα τα αερια σε συνδιασμο με την δυσκοιλιοτητα την αποτελειωσαν.

προφανώς το μωρό δεν μπορεί να ανεχτεί τα πολύ ινώδη λαχανικά όπως το μπρόκολο, οπότε σε αυτή τη φάση είναι καλύτερα να μην τα δίνεις, δημιουργείς χειρότερο πρόβλημα

και να σημειωσω οτι θηλαζουμε συχνα καθως δεν τρωει πολυ...

συνέχισε με πολύ θηλασμό και κάνει την εισαγωγική φάση της GAPS: βγάλε οπωσδήποτε όλα τα μαγειρεμένα άμυλα για πολύ καιρό (ρύζι, πατάτα, ψωμί, ζυμαρικά, δημητριακά, ψευδοδημητριακά, όσπρια)

και βγάλε όλα τα λαχανικά και τα φρούτα για μία εβδομάδα και δίνε μόνο κρέας με το ζωμό του και αν τρώει αυγό, μόνο τον κρόκο, αν δεν τρώει λογω αλλεργιών μην το δίνεις

Είναι προφανές ότι οι οδηγίες που έχεις για τη διατροφή δεν ταιριάζουν στο συγκεκριμένο μωρό και του δημιουργούν τεράστιο πρόβλημα. Εσύ θα προσπαθήσεις να βρεις τη λύση για το πρόβλημα του παιδιού σου και οι δικές σου παρατηρήσεις είναι σημαντικές.

ethy
24-03-12, 08:54
Σοφια,μολις διαβασα το θεμα σου,δεν εχω καμια εμπειρια απο την περιπτωση σας το μονο που θα σου πω και δεν ξερω αν βοηθω καθολου ειναι οτι ο σιδηρος προκαλει δυσκοιλιοτητα.Το ειδα και στην εγκυμοσυνη καποιες φορες αλλακαι στο γιο μου που του ειχαμε δωσει καποιες βιταμινες με σιδηρο ...επισης οταν αρχισα να του δινω το ΝΟΥΝΟΥ ΚΙD (που ειναι εμπλουτισμενο με σιδηρο) του ψυγειου παρουσιασε δυσκοιλιοτητα και μου το επιβεβαιωσε και ο παιδιατρος οτι ειναι απο αυτο.Παντως το κατσικισιο γαλα ειναι καλυτερο για τη λειτουργια του εντερου...οσο το επινε δεν ειχαμε ποτε προβλημα δυσκοιλιοτητας.Ευχομαι να βγαλετε ακρη συντομα και να παψει η ταλαιπωρια σας.

valeri
24-03-12, 09:53
συμφωνω απολυτα με την Αγλαια ,απλα πιστευω οτι το παιδι χρειαζεται αμεση ανακουφιση μεχρι να πειστει η μαμα για μια απο τις αιτιες του προβληματος (που ειναι η διαταραχη της εντερικης χλωριδας ),δεν ειναι ευκολο να κανεις αμεσως ολη αυτην την διατροφη και να πειστεις και για την ορθοτητα της οταν δεν εχεις ακουσει τιποτα απο γιατρους
αλλωστε το γνωστο φαρμακο για την δυσκοιλιοτητα ,σε μικρες δοσεις λειτουργει και σαν πρεβιοτικο(οχι προβιοτικο)
το παντζαρι θα το δοκιμαζα επισης ,ειναι πολυ πιο ευτπεπτο ,για το συγκεκριμενο εντερο,απο τα πρασινα φυλλωδη λαχανικα
ο σιδηρος κανει δυσκοιλιοτητα ,απλα εδω η δυσκοιλιοτητα ειχε ξεκινησει πολυ πιο πριν

sofia1978
24-03-12, 11:22
εχω παθει ενα μικρο σοκ!δεν ηξερα για την gaps.οι γιατροι γιατι δε λενε κατι?ρωταω γιατι απο το ιδιο νοσοκομειο η μικρη παρακολουθειτε και απο νευρολογο λογω "επεισοδιων" οπως τα ονομαζουν.μαλιστα εχει προγραμματιστει για τον μαιο μαγνητικη εγκεφαλου γιατι το εγκεφαλογραφημα βγηκε καθαρο.απο οτι βλεπω μπορει να σχετιζονται.παντως θηλαζουμε καθε 3 ωρες ολο το 24ωρο και οταν λεω ρυζι δεν εχει φαει ποτε πανω απο μια κουταλια.μια τελευταια ερωτηση.την εισαγωγικη διατροφη πρεπει να την κανω και εγω?

miriki
24-03-12, 14:19
Σοφία πάρε το βιβλίο και προβιοτικά για σένα για αρχή και δώσε στους γιατρούς που παρακολουθούν το παιδί αυτό http://www.gaps.me/preview/?page_id=344.

Όταν θηλάζεις το συχνά κανονικά δεν κάνεις ίντρο. Εγώ που θηλάζω τρεις με πέντε φορές την ημέρα άντεξα δύο εβδομάδες.

Βασικά θα τρως ότι τρώει το παιδί και ό,τι από όσα είναι επιτρεπόμενα στην πλήρη γκαπσ ανέχεται το παιδί όταν τα τρως. (π.χ. αν φας μπρόκολο εσύ το δέχεται; κάπως έτσι). Επίσης θα πρέπει να αφουγκράζεσαι το δικό σου κορμί και να καταλαβαίνεις πότε κάτι πειράζει εσένα ώστε να μην το καταναλώνεις μέχρι να βελτιωθεί το δικό σου πεπτικό. Σου φαίνεται απλό τώρα, αλλά εγώ ακόμη δεν το έχω καταφέρει σε όλες τις περιπτώσεις και είμαι στον τρίτο μήνα.

Η fairy's mom είναι η πιο κατάλληλη να σε καθοδηγήσει γιατί το εφαρμόζει η ίδια.

Καλή ευκολία εύχομαι και να δεις σύντομα βελτίωση.

valeri
24-03-12, 15:20
εχω παθει ενα μικρο σοκ!δεν ηξερα για την gaps.οι γιατροι γιατι δε λενε κατι?ρωταω γιατι απο το ιδιο νοσοκομειο η μικρη παρακολουθειτε και απο νευρολογο λογω "επεισοδιων" οπως τα ονομαζουν.μαλιστα εχει προγραμματιστει για τον μαιο μαγνητικη εγκεφαλου γιατι το εγκεφαλογραφημα βγηκε καθαρο.απο οτι βλεπω μπορει να σχετιζονται.παντως θηλαζουμε καθε 3 ωρες ολο το 24ωρο και οταν λεω ρυζι δεν εχει φαει ποτε πανω απο μια κουταλια.μια τελευταια ερωτηση.την εισαγωγικη διατροφη πρεπει να την κανω και εγω?
κοιτα η συγκεκριμενη διαιτα ειναι προταση μιας γιατρου ,δεν ειναι γνωστη
και οταν γινεται γνωστη δεν γινεται τελειως αποδεκτη απο ολους ,εγω ας πουμε ακομη την μελετω ,καποια κοριστσια την εφαρμοζουν και βλεπουν σημαντικη βελτιωση ηδη ,και ειδικα η εισαγωγικη ειναι τελειως "φευγα",
θελει χρονο για να πιασεις το νοημα της συγκεκριμενης διαιατας και να προετοιμαστεις
μεχρι να την μελετησεις και να δεις εαν την δεχεσαι, κατι πρεπει να κανεις για να μην υποφερει το παιδι αμεσα για να ενεργειται ,δεν μπορω να την σκεφτομαι να κλαιει επειδη δεν μπορει να κανει κακακια :(:(
και πιστευω οτι μια ακομη εξεταση κοπραανων για αιμα καλο ειναι να ξαναγινει για να εντοπιστει η αιτια που προκαλει την πτωση του αιματοκριτη ,που μπορει να ειναι η απωλεια απο το πεπτικο ,μπορει ν αειναι η δυασσαποροφηση αλλα και η ελλειπης προσληψη της ,πολλες φορες ενω υπαρχει απωλεια απο το πεπτικο καποια μικροβιολογικα εργαστηρια δεν την εντοπιζουν ,σε μενα εχει συμβει

Aglaia Papadima
24-03-12, 23:44
η GAPS σαν όνομα είναι σχετικά πρόσφατο, όμως η δίαιτα είναι πολύ παλιά και γνωστή ως SCD = Specific Carbohydrates Diet

http://www.scdiet.org/1about/haasbiblio.html

valeri
25-03-12, 12:03
Aglaia το ξερω ,και συγκεκριμενα για αυτο το μωρακι πιστευω οτι θα ειναι η μονη λυση ,τουλαχιστον να βελτιωθει συντομα
και το λεω αυτο γιατι στην Ελλαδα δεν υπαρχει και κανενας αλλος τροπος να αντιμετωπισεις τις διαταραχες της εντερικης χλωριδας ,εκτος απο διαιτες

fairy's mom
25-03-12, 18:12
Η fairy's mom είναι η πιο κατάλληλη να σε καθοδηγήσει γιατί το εφαρμόζει η ίδια.

Ευχαριστως να βοηθήσω αν μπορώ, αλλά πρώτα πρέπει να διαβάσει το βιβλίο και όλο το θέμα που έχουμε ανοίξει. Αν προκύψουν απορίες όλα τα κορίτσια εδώ είμαστε. :wink:
Πάντως Σοφία με αυτά που διάβασα σας θεωρώ κλασική περίπτωση gaps. Κάνε ένα search. Και ξεκίνα οπωσδήποτε προβιοτικά τόσο σε χάπια όσο και σε τροφές (τουρσιά) σε συνδιασμό με τους ζωμούς και τα κρέατα που σου είπε η Αγλαια. Πίνε όσο πιο πολλούς ζωμούς μπορείς.

Katerinoula23
25-03-12, 18:58
Αντι για φάρμακο για άμεση ανακούφιση η gaps προτείνει κλισματακια ( οχι εμπορίου ) μεχρι να καθαρίσει εντελώς το εντερακι. Επισης όπως ειπε κ η Fairy's mom ζουμακι απο σπιτικο τουρσι.

Η δυσκοιλιοτητα δεν ειναι καλο πράγμα ιδιαίτερα άμα πονάει κ το κακομοιρο.

Θυμισου αυτα που σου ειπε κ η Αγλαια για το άσπρο ψωμι κ το ρύζι. Αυτα συνήθως ειναι στουμπωτικα κ πρέπει δυστυχως να τα αποφευγεις...

Η gaps δεν ειναι κατι διαδεδομένο ακόμη στην Ελλάδα οπότε δεν θα βρεις κ πολλούς να στην υποστηρίξουν. Κ ετσι το πρόβλημα συνήθως αντιμετωπίζεται με φάρμακα....

valeri
25-03-12, 19:45
Ρε παιδια εδω μιλαμε για ενα μωρο που θελει αμεση ανακουφιση
τα κλυσματακια δεν ειναι καθολου ευχαριστα για τα περισσοτερα μωρα και βοηθουν απλα να εξελεθει το ηδη σκληρο κακακι
για να μην σκληραινουν ομως τα κακα χρειαζεται κατι απο το στομα
το ζουμακι απο τουρσι, που λετε, πρεπει καταρχην να ετοιμαστει -θελει μερες ,και κατα δευτερον να το δεχτει το μωρο σε αρκετα μεγαλη ποσοτητα ετσι οπως ειναι ,για να βοηθηθει

νομιζετε οτι μπορει η μαμα του να τα ετοιμασει ολα αυτα στο αψε σβησε

παντως το ζουμακι οντως βοηθαει

μην κατατασσουμε τα φαρμακα στα δηλητηρια
και αυτα που ειναι για την δυσκοιλιοτητα η τα καθαρκτικα γενικα, εχουν ελαχιστες παρενεργειες οταν δινονται για συντομο χρονο

fairy's mom
26-03-12, 09:46
Ρε παιδια εδω μιλαμε για ενα μωρο που θελει αμεση ανακουφιση
το ζουμακι απο τουρσι, που λετε, πρεπει καταρχην να ετοιμαστει -θελει μερες ,και κατα δευτερον να το δεχτει το μωρο σε αρκετα μεγαλη ποσοτητα ετσι οπως ειναι ,για να βοηθηθει

νομιζετε οτι μπορει η μαμα του να τα ετοιμασει ολα αυτα στο αψε σβησε

Συμφωνώ. Για άμεση ανακούφιση θα δοκίμαζα να πιω εγώ ένα λάδι από λιναρόσπορο. ΑΝ θες μάρκα θα κοιτάξω να σου πω, γιατί δεν την έχω εύκαιρη τώρα. Και αν δεν έπιανε, τότε θα έβαζα μάλλον υποθετο σιλικόνης.

Ούτως ή άλλως δεν ξεκινάς την γκαπς την επόμενη μέρα, ούτε καν την επόμενη βδομάδα. Θέλει πρώτα διαβασμα και σωστή προετοιμασία.

fairy's mom
26-03-12, 09:48
Αντι για φάρμακο για άμεση ανακούφιση η gaps προτείνει κλισματακια ( οχι εμπορίου ) μεχρι να καθαρίσει εντελώς το εντερακι.
Εχεις κανει ποτέ κλύσμα στην μικρή?

Φοβάμαι πάρα πολύ να της κάνω..

valeri
26-03-12, 10:08
εμεις μιλαμε η μαμα λειπει:):)

Katerinoula23
26-03-12, 12:28
Aρχικά να πω πως δεν ειπα οτί τα φαρμακα είναι δηλητήρια απλά είπα τί προτείνει η Gaps. Ιδιαιτερα αν η δυσκοιλιότητα κρατάει μέρες. Επισημαίνει πως δηλητηριάζεται ο οργανισμος κ δεν πρεπει να μενουμε μερες χωρίς κενωση.

Οχι εγω δεν το εχω δοκιμάσει ποτέ μιαςκ η δικιά μου ποτέ δεν είχε δυσκοιλιότητα αλλά το σύμπτωμα της ηταν διάρροια..

valeri
26-03-12, 12:56
Κατερινουλα συγνωμη δεν ηθελα να σε θιξω
νομιζω οτι υπαρχει γενικα ενα κλιμα φαρμακοφοβιας εδω λιγο υπερβολικο κατ"εμε .δεν ισχυει για ολα τα φαρμακα,δεν συμφωνεις οτι πολλες φορες ειναι σωτηρια?

εν μερη δικαολογω την δυσπιστια στα φαρμακα γιατι πολλες φορες συνταγογραφουνται χωρις λογο ενω θα μπορουσαν να αντικατασταθουν με κατι εναλλακτικο χωρις προβλημα η και καθολου να μην χορηγειται κατι

Rosie
26-03-12, 13:11
Χυμό καρότου δεν προτείνει για τη δυσκοιλιότητα η Campbell αν θυμάμαι καλά από το βιβλίο;

Για τα υπόθετα έχει απαντήσει:

What is your opinion on the use of glycerine suppositories for children? I know you recommend enemas, but so far this has been impossible to carry out on my 3-year-old. The glycerine suppositories do work well as she has bowel movements usually about half an hour later.

As an occasional remedy it is OK to use glycerine suppositories, as well as castor oil or magnesium oxide powder. But in the long run you need to work on healing the gut and removing constipation. One of the most common reasons for constipation is poor fat digestion, please read about it in the FAQs under ‘gallstones’ and ‘liver’. There are many other measures you can take to remove constipation long-term, please read about it in the FAQs under ‘constipation’.

fairy's mom
26-03-12, 16:45
θα έβαζα μάλλον υποθετο σιλικόνης.

:lol::lol::lol:
γλυκερίνης...

Katerinoula23
26-03-12, 16:47
Κατερινουλα συγνωμη δεν ηθελα να σε θιξω
νομιζω οτι υπαρχει γενικα ενα κλιμα φαρμακοφοβιας εδω λιγο υπερβολικο κατ"εμε .δεν ισχυει για ολα τα φαρμακα,δεν συμφωνεις οτι πολλες φορες ειναι σωτηρια?

εν μερη δικαολογω την δυσπιστια στα φαρμακα γιατι πολλες φορες συνταγογραφουνται χωρις λογο ενω θα μπορουσαν να αντικατασταθουν με κατι εναλλακτικο χωρις προβλημα η και καθολου να μην χορηγειται κατι

Μην ανησυχείς δεν θιχτηκα;) απλά ξεκαθάρισα αυτό που είπα!

Σίγουρα αν δεν υπάρχει αλλη πιο ασφαλής λύση θα πάρουμε φάρμακα. Απλά από τοτε που ¨μπλέξαμε¨με τις αλλεργίες προσπαθώ να δίνω στην μικρή ή να παίρνω εγώ όσο το δυνατον λιγότερα μιας κ τα περισσότερα επηρεαζουν κάπως με κάποιο τρόπο την εντερική χλωρίδα. Συγκεκριμένα για τα φάρμακα της δυσκοιλιότητας δεν το έχω ψάξει καθόλου οπότε δεν έχω άποψη...

sofia1978
26-03-12, 22:55
σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας!εχουμε ενα βαρβατο πυρετο που μας ταλαιπωρει και δε μπορουσα να μπω.εμεις χρησιμοποιουμε το κλισμα γλυκερινης το οποιο δεν ειναι το κλασικο σαν αυτο που μας κανουν στο νοσοκομειο για την γεννα.καμια φορα θελει και μιση ωρα να περασει για γινει κατι.το παιδι συνεχιζει να σφιγγεται απλα αυτο βοηθαει να βγει με την υγρασια που δημιουργει.δεν αδειαζει το εντερο.σε καμια περιπτωση δεν πρεπει να χρησιμοποιειτε χωρις την συγκαταθεση γιατρου.οταν ειχαμε την πρωτη γαστρεντερολογο μας ειχε δωσει διαφορες τροφες για την δυσκοιλιοτητα.πεπονι, ξερα δαμασκηνα, χυμο δαμασκηνο,πορτοκαλι, μανταρινι, επιπλεον ελαιολαδο στο φαγητο της και ενα σωρο αλλα.τιποτα δε "γιατρεψε" την δυσκοιλιοτητα.το ζητημα ειναι να βρεθει η αιτια και γι'αυτο και αλλαξα γαστρεντερολογο γιατι το παιδι δεν ειχε βοηθηθει καθολου και η ιδια αδιαφορουσε.την τελευταια φορα μαλιστα μας εδιωξε και ειπε να μην ξαναερθουμε αν το παιδι δεν βγαλει αιμα.ε δε μπορει ομως να ζεις και με τα κλισματα!απλα βλεπω οτι και παλι κατι την πειραζει.θα ξεκινησω παλι απο την αρχη με διακοπη απο ολα και επαναεισαγωγη και βλεπουμε.

Katerinoula23
26-03-12, 23:02
Η αιτία ειναι αυτη που σου ειπε η Αγλαια πιο πανω ( φυσικά αν δεν συντρέχει κατι αλλο που απο οτι φαίνεται οι γιατροι δεν βρήκαν ). Προσπάθησε να βοηθήσεις το εντερο με προβιοτικα. Είτε με σκευασμα, είτε με τουρσακι ( σπιτικο θα γινει σε 2 βδομάδες περιπου). Δίνε χυμούς που βοηθούν κ αποφεύγε τα άσπρα που σφίγγουν περισσοτερο.

Καλα ο γιατρός που σας ειπε για το αίμα απλα απαράδεκτος αυτο έχω να πω... Τί άνθρωποι υπάρχουν :roll::mad:

sofia1978
27-03-12, 04:04
το καλυτερο που μας ειπε η γιατρος ειναι οτι η κιτρινη οψη του παιδιου ειναι το φυσικο της χρωμα και ψαχναμε να δουμε απο ποιον πηρε το παιδι αυτο το χρωμα.οταν πηγαμε στο παιδων με το που το ειδαν μας ειπαν εχει ικτερικη οψη.τελικα ηταν η αναιμια.και μιλαμε για γιατρο πασιγνωστη στον ιδιωτικο τομεα.τι να πω?την πετυχαμε σε περιεργες μερες μαλλον.

Ελινα Ζ.
06-04-12, 13:20
Κοριτσακια εχω καιρο να γραψω θελω να ρωτησω κατι..
Οταν ο μικρος πηγε για εγχειρηση κρεατακια πριν 4 βδομαδες στο αγλαια κυριακου,τον κοιταξε ο αλλεργιολογος(γενικα τον προσεξανε πολυ λογω των αλλεργιων) μιλησαμε λιγο για το ιστορικο του κτλ και μου εδωσε να κανω τωρα καποιες εξετασεις αιματος για αλλεργιες.Δεν του εχω ξανακανει,μου σημειωσε αυτος διαφορα ,εμεις με τον αντρα μου λεμε να κανουμε ολες αυτες που γραφει το χαρτι(τροφικες αλλεργιες)να δουμε τι γινεται...Ειναι 28 μηνων πλεον και φανταζομαι κατι θα φανει ετσι δεν ειναι?Αυτο που μας ειπε ειναι να δουμε και αν εχει οντως αλλεργια στο ψαρι καθως δεν του εχω δωσει ποτε να φαει(κι εγω απεχω 27 μηνες)προληπτικα γιατι λεει ειναι σημαντικο και επισης ο οργανισμος ετσι και δοκιμασει ξαφνικα θα παθει μεγαλο σοκ...
Τελος παντων θελω να μου πει καμια μανουλα που εχει κανει αιματος αν ειναι αξιοπιστες και αν μπορουν να δειξουν τωρα που βρισκομαστε μια που ο μικρος ψιλοξεπεταχτηκε.

miriki
06-04-12, 13:29
το καλυτερο που μας ειπε η γιατρος ειναι οτι η κιτρινη οψη του παιδιου ειναι το φυσικο της χρωμα και ψαχναμε να δουμε απο ποιον πηρε το παιδι αυτο το χρωμα.οταν πηγαμε στο παιδων με το που το ειδαν μας ειπαν εχει ικτερικη οψη.τελικα ηταν η αναιμια.και μιλαμε για γιατρο πασιγνωστη στον ιδιωτικο τομεα.τι να πω?την πετυχαμε σε περιεργες μερες μαλλον.

Απ' τη λεμονιά στην αυλή σας το πήρε το χρώμα. Μα είναι σοβαρή πανάθεμά με; Για καταγγελία είναι.... Γραπτώς όλα από εδώ και μπρος...... Συγγνώμη αλλά έχω εκνευριστεί πολύ.

amaretto
06-04-12, 14:22
Μπορεί να μην δείξουν αλλεργία τα τεστ αλλά το παιδί να εξακολουθεί να έχει συμπτώματα. Οπότε μετά υπάγεσαι στο κεφάλαιο "GAPS".

Ελινα Ζ.
06-04-12, 15:00
Μπορεί να μην δείξουν αλλεργία τα τεστ αλλά το παιδί να εξακολουθεί να έχει συμπτώματα. Οπότε μετά υπάγεσαι στο κεφάλαιο "GAPS".

Δηλαδη μπορει να μην φανει στις αιματος εαν εχει αλλεργια σε καποια τροφη?
Εμεις ειμαστε μεγαλη ιστορια εχει διαπιστωμενη αλλεργια σε αυγο σογια και γαλακτοκομικα(περασε και αλλεργικο σοκ με τυρι το δεκεμβριο),δεν εχουμε διαρροιες κτλ ειμαστε σε μια καλη φαση απλα θελω να δω πλεον εαν εχει πχ στο ψαρι που δεν εχει δοκιμασει ποτε να φαει η ακομη και αν υπαρχει αλλεργια σε κατι που δεν μου περναει απο το μυαλο...
Την ξερω την γκαπς εχω και το βιβλιο απλα ειναι δυσκολο να την εφαρμοσω ακομη στον μικρο και σε μενα εξολοκληρου εφοσον ειναι πολλα που δεν τρωω επειδη φοβαμαι οτι θα τον πειραξουν.Ειμαι και εγκυος οποτε αστα να πανε!!

DEPY27
09-04-12, 16:22
καλησπερα κοριτσια!εχω ενα μωρακι 10 ημερων!εδω και 2 μερες ειχα εντονα πονακια σαν να σφιγγεται για να κανει κακα του αλλα δεν εχει δυσκοιλιοτητα!!!του αλλαξα γαλα γιατι του δινω και ξενο και τον θηλαζω!το θεμα ειναι οτι 2 μερες τωρα οταν του δωσω δικο μου γαλα το κανει εμετο η βγαζει γουλιτσες αρκετες φορες μετα το γευμα!να συμπληρωσω οτι το γαλα το ξενο ειναι αντααναγωγικο και δεν βγαζει οταν πινει απο αυτο!να τον πειραζει κατι που τρωω;η ετυχε;

mmkt
10-04-12, 09:23
Καλημέρα σε όλες τις μανούλες και στις οικογένειες σας.
Μάλλον μπήκα κι εγώ στο club της αλλεργίας...:(.
Η κόρη μου είναι 2,5 μηνών και θηλάζουμε αποκλειστικά, χθες από το πρωί έδειχνε ότι ζορίζεται λίγο με τα κακά της και το απόγευμα είδα ένα τριχίδιο αίματος στην πάνα της:(.
Τα κακά της είναι νερουλά άρα φαντάζομαι ότι δεν είναι δυσκοίλια και να ερέθισε το έντερο της, και ήταν λίγο πράσινα με βλέννες. Εκανα block feeding και σήμερα ήταν ωραιότατα...:smile: μουσταρδί χωρίς αίμα και βλέννες!
Το μόνο που άλλαξα στην διατροφή μου ήταν τα αυγά, ενώ τρώω 2 κάθε 15 μέρες, έφαγα 4 σε 3 μέρες συν τσουρέκι και κάποια άλλα φαγητά που περιέχουν αυγά:!::!:
Λέτε να φταίνε αυτά και τι προτείνετε να κάνω;
Να κόψω και τα γαλακτοκομικά ή μόνο τα αυγά;
Ο παιδίατρος μας είπε ότι μπορεί να πρόκειται για μεμονωμένο γεγονός και απλά να παρατηρώ τις κενώσεις τις, αν ξαναδώ τότε θα το συζητήσουμε. (είναι υπέρ του θηλασμού).
Υπάρχει τέτοια περίπτωση δηλαδή να είναι μεμονωμένο γεγονός;
Κάναμε και τα πρώτα μας εμβόλια πριν 5 μέρες (εξαπλό και γαστρεντερίτιδας rotateq) λέτε να ευθύνονται αυτά;

Ευχαριστώ και συγνώμη για τις τόσες ερωτήσεις...:-?

rinakikok
14-04-12, 08:37
γεια σας....χρειαζομαι επιγωντος την ενημερωση σας κ την γνωμη οσων γνωριζουν κατι σχετικο..
το μωρο μου 6 μηνων εχει αλλεργια στα γαλακτ..(κ ολα τα υπολοιπα)κ δεν εκανε κακακια.απο τοτε που το διαπιστωσαμε αλλαξα διατροφη κ το προβλημα διορθοθηκε.τωρα σταματαω τον θηλασμο (κανω 3 αντλησεις τη μερα μονο)γιατι θα ξεκινησω δουλεια,θα λειπω πολλες ωρες κ δυστυχως δε γινεται να συνεχισω.εχω αρχισει να του δινω κ ξενο γαλα που λεει ειναι υποαλλεργικο.ειναι το 2ο γαλα που αλλαζω ομως γιατι εχει ΠΟΛΥ ΣΚΛΗΡΕΣ ΚΕΝΩΣΕΙΣ ΣΑΝ ΠΕΤΡΑ!!Κ ΔΥΣΚΟΛΕΥΕΤΑΙ ΝΑ ΤΑ ΚΑΝΕΙ!!Κ ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΝΕΙ ΟΛΑ ΜΟΝΟ 1 2 ΜΠΑΛΙΤΣΕΣ!!εχω τρελαθει!!δε γινεται να μενει με αυτα μεσα!!θα εχει αλλα προβληματα μετα!!
κ ρωταω..ποσο υποαλλεργικα γαλατα θεωρουντε αυτα αφου εχουν μεσα την πρωτεινη του αγελαδινου γαλατος;;κ αν υποθεσουμε οτι ετσι παει ,εγω,αφου εχω διαπιστωσει απ τον θηλασμο(6 μηνες)οτι εχει την αλλεργια στο αγελαδινο γαλα γιατι πρεπει να τον ταλαιπωρω με τα ξενα γαλατα ξεκινοντας απ αυτο που δεν ειναι τοσο υποαλλεργικο μεχρι να φτασω σε αυτο που θα κανει για το μωρο;κ μεχρι τοτε τι γινεται;πως θα ενεργητε το παιδι;
πειτε μου τι γνωριζετε σας παρακαλω!!

valeri
14-04-12, 10:17
γεια σας....χρειαζομαι επιγωντος την ενημερωση σας κ την γνωμη οσων γνωριζουν κατι σχετικο..
το μωρο μου 6 μηνων εχει αλλεργια στα γαλακτ..(κ ολα τα υπολοιπα)
ποια υπολοιπα ?
κ δεν εκανε κακακια.απο τοτε που το διαπιστωσαμε αλλαξα διατροφη κ το προβλημα διορθοθηκε.πως το διαπιστωσατε ?
και τι εννοεις οτι δεν εκανε κακακια ?
τωρα σταματαω τον θηλασμο (κανω 3 αντλησεις τη μερα μονο)γιατι θα ξεκινησω δουλεια,θα λειπω πολλες ωρες κ δυστυχως δε γινεται να συνεχισω.εχω αρχισει να του δινω κ ξενο γαλα που λεει ειναι υποαλλεργικο.ειναι το 2ο γαλα που αλλαζω ομως γιατι εχει ΠΟΛΥ ΣΚΛΗΡΕΣ ΚΕΝΩΣΕΙΣ ΣΑΝ ΠΕΤΡΑ!!Κ ΔΥΣΚΟΛΕΥΕΤΑΙ ΝΑ ΤΑ ΚΑΝΕΙ!!Κ ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΝΕΙ ΟΛΑ ΜΟΝΟ 1 2 ΜΠΑΛΙΤΣΕΣ!!εχω τρελαθει!!δε γινεται να μενει με αυτα μεσα!!θα εχει αλλα προβληματα μετα!!
κ ρωταω..ποσο υποαλλεργικα γαλατα θεωρουντε αυτα αφου εχουν μεσα την πρωτεινη του αγελαδινου γαλατος;;κ αν υποθεσουμε οτι ετσι παει ,εγω,αφου εχω διαπιστωσει απ τον θηλασμο(6 μηνες)οτι εχει την αλλεργια στο αγελαδινο γαλα γιατι πρεπει να τον ταλαιπωρω με τα ξενα γαλατα ξεκινοντας απ αυτο που δεν ειναι τοσο υποαλλεργικο μεχρι να φτασω σε αυτο που θα κανει για το μωρο;κ μεχρι τοτε τι γινεται;πως θα ενεργητε το παιδι;
πειτε μου τι γνωριζετε σας παρακαλω!!ποιο γαλα δινεις? πιο ηταν το πρωτο?και τι συμπτωματα κανει με αυτα τα γαλατα εκτος απο την δυσκοιλιοτητα?

rinakikok
14-04-12, 13:34
ποια υπολοιπα ?ξηρους καρπους,ψαρι,ντοματα.
πως το διαπιστωσατε ?το διαπιστωσαμε μετα απο 3 μηνες περιπουοταν εβγαλε δλδ καποια σπυρακια κ εξανθηματα.πριν απ αυτο ειχε μονο δυσκοιλιοτητα.
και τι εννοεις οτι δεν εκανε κακακια ?του βαζαμε υποθετο 1 φορα την βδμ για να κανει αλλιως δεν εκανε μονος του.
ποιο γαλα δινεις? πιο ηταν το πρωτο?και τι συμπτωματα κανει με αυτα τα γαλατα εκτος απο την δυσκοιλιοτητα?το πρωτο ηταν το ΗΑνουβαλακ(το πηραμε για 10 μερες περιπου),τωρα πηραμε το ΑΤνουτριμπεν (2ημερα).εχει παλι σπυρακια κ τα ιδια εξανθηματα.
επισης εχει κουραστει το παιδι μου αυτες τις μερες!!καθε 2 με 3 ωρες κλαιει για να κανει κακακια κ μετα απ την εξαντληση του κοιμαται.κ δεν τα χει κανει κιολας..
σκεφτομαι να παρω απο μονη μου το νεοκατε(που δεν εχει καθολου πρωτεινη αγελ.γαλατος)για να δω τι θα γινει.

σε ευχαριστω για το ενδιαφερον!!
κ Καλη Ανασταση σε ολους!!
απο το αγχος μου ουτε που ευχηθηκα!!

physcomum
14-04-12, 15:57
Η κόρη μου είναι 2,5 μηνών και θηλάζουμε αποκλειστικά, χθες από το πρωί έδειχνε ότι ζορίζεται λίγο με τα κακά της και το απόγευμα είδα ένα τριχίδιο αίματος στην πάνα της:(.
Τα κακά της είναι νερουλά άρα φαντάζομαι ότι δεν είναι δυσκοίλια και να ερέθισε το έντερο της, και ήταν λίγο πράσινα με βλέννες. Εκανα block feeding και σήμερα ήταν ωραιότατα...:smile: μουσταρδί χωρίς αίμα και βλέννες!
Το μόνο που άλλαξα στην διατροφή μου ήταν τα αυγά, ενώ τρώω 2 κάθε 15 μέρες, έφαγα 4 σε 3 μέρες συν τσουρέκι και κάποια άλλα φαγητά που περιέχουν αυγά:!::!:
Ο παιδίατρος μας είπε ότι μπορεί να πρόκειται για μεμονωμένο γεγονός και απλά να παρατηρώ τις κενώσεις τις, αν ξαναδώ τότε θα το συζητήσουμε. (είναι υπέρ του θηλασμού).
Κάναμε και τα πρώτα μας εμβόλια πριν 5 μέρες (εξαπλό και γαστρεντερίτιδας rotateq) λέτε να ευθύνονται αυτά;

Σίγουρα υπάρχει η πιθανότητα του να ήταν ένα τυχαίο γεγονός. Απο όσα έχω μάθει γιατί το έχω ψάξει σε βάθος το θέμα αλλεργία, το αυγό δεν σχετίζεται με αίμα και βλέννη στα κακά αλλά μόνο η πρωτεινη του αγελ. γάλακτος . Οπότε δεν έχει νόημα να κόψεις τίποτα σε αυτή την φάση. Με βάση τις οδηγίες που είχα λάβει εγώ απο γιατρό αλλεργιολόγο τρώς κανονικά και αν ξαναδείς αίμα και βλέννη 1-2 φορές οφείλεις να διακόψεις τα γαλακτοκομικά πλήρως και φυσικά να συμβουλευτείς έναν καλό γιατρό.

physcomum
14-04-12, 16:01
το μωρο μου 6 μηνων εχει αλλεργια στα γαλακτ..(κ ολα τα υπολοιπα)κ δεν εκανε κακακια.απο τοτε που το διαπιστωσαμε αλλαξα διατροφη κ το προβλημα διορθοθηκε.τωρα σταματαω τον θηλασμο (κανω 3 αντλησεις τη μερα μονο)γιατι θα ξεκινησω δουλεια,θα λειπω πολλες ωρες κ δυστυχως δε γινεται να συνεχισω.εχω αρχισει να του δινω κ ξενο γαλα που λεει ειναι υποαλλεργικο.ειναι το 2ο γαλα που αλλαζω ομως γιατι εχει ΠΟΛΥ ΣΚΛΗΡΕΣ ΚΕΝΩΣΕΙΣ ΣΑΝ ΠΕΤΡΑ!!Κ ΔΥΣΚΟΛΕΥΕΤΑΙ ΝΑ ΤΑ ΚΑΝΕΙ!!Κ ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΝΕΙ ΟΛΑ ΜΟΝΟ 1 2 ΜΠΑΛΙΤΣΕΣ!!εχω τρελαθει!!δε γινεται να μενει με αυτα μεσα!!θα εχει αλλα προβληματα μετα!!

Οταν λες υπόλοιπα τι εννοείς?Πως διαπιστώθηκε η αλλεργία στο γάλα?.
Εχει κάνει το παιδί αναφυλακτική αντίδραση ή έχει αλλεργική πρωκτοκολίτιδα?

valeri
14-04-12, 22:43
το πρωτο ηταν το ΗΑνουβαλακ(το πηραμε για 10 μερες περιπου),τωρα πηραμε το ΑΤνουτριμπεν (2ημερα).εχει παλι σπυρακια κ τα ιδια εξανθηματα.
επισης εχει κουραστει το παιδι μου αυτες τις μερες!!καθε 2 με 3 ωρες κλαιει για να κανει κακακια κ μετα απ την εξαντληση του κοιμαται.κ δεν τα χει κανει κιολας..
σκεφτομαι να παρω απο μονη μου το νεοκατε(που δεν εχει καθολου πρωτεινη αγελ.γαλατος)για να δω τι θα γινει.

σε ευχαριστω για το ενδιαφερον!!
κ Καλη Ανασταση σε ολους!!
απο το αγχος μου ουτε που ευχηθηκα!!
το πρωτο ειναι μερικης υδρολυσης
το δευτερο δεν το εχω υποψη

1.επειδη μου λες οτι διορθωθηκε το προβλημα με την αποχη απο καποια "αλλεργιογονα", ισως θα ηταν καλυτερα να συνεχισεις τον θηλασμο ,ειδικα τωρα που βλεπεις οτι αντιδρα στα γαλατα
2. επισης τωρα ειναι η στιγμη να εισαγεις στερεες τροφες οποτε θα δυσκολευτεις διπλα να καταλαβεις τι πειραζει
δεν ξερω σκεψου το
το νεοκειτ ειναι πολυ ακριβο για να το προμηθευεσαι μονη σου

evaMuki
16-04-12, 12:00

Δίνεις πολλούς παράγοντες μαζί που θα μπορούσαν να ευθύνονται για το αίμα (υπερπαραγωγή - διατροφή - εμβόλια).
Αν έχεις υπερπαραγωγή τότε ναι, το έντερο του μωρού μπορεί να ερεθίζεται σε βαθμό να αιμορραγήσει. Καλύτερα να ρυθμίσεις πρώτα αυτό και αν συνεχίζεται το αίμα ή οι βλέννες να δεις τους άλλους παράγοντες. Κατά τη γνώμη μου δεν πρέπει να κάνεις πολλές αλλαγές μαζί (δηλ. block feeding KAI δίαιτα αποκλεισμού) γιατί δεν θα καταλάβεις τι τελικά φταίει. Ειδικά οι δίαιτες αποκλεισμού δεν θα πρέπει να γίνονται παρά μόνο όταν είμαστε σίγουρες ότι το πρόβλημα εντοπίζεται στη διατροφή.

Aglaia Papadima
16-04-12, 14:29
γιατι θα ξεκινησω δουλεια,θα λειπω πολλες ωρες κ δυστυχως δε γινεται να συνεχισω.εχω αρχισει να του δινω κ ξενο γαλα που λεει ειναι υποαλλεργικο.
Aν δεν θέλεις να συνεχίσεις, εντάξει.
Αν θέλεις να συνεχίσεις και νομίζεις ότι δεν γίνεται, θα μπορούσαμε να δούμε πώς γίνεται.
(Ακόμη και γιατροί που λείπουν για 36ωρες εφημερίες, καταφέρνουν να συνεχίσουν το θηλασμό)

Τα υποαλλεργικά γάλατα είναι αυτό που λένε: λιγότερο αλλεργιογόνα από τα υπόλοιπα αλλά εξακολουθούν να είναι αλλεργιογόνα.

rinakikok
16-04-12, 21:46
καλησπερα..
αγλαια θελω να συνεχιζω να του δινω μητρικο γαλα εαν ειναι εφικτο..δεν θηλαζω εδω κ 2 μηνες περιπου(πλεον δε θελει το στηθος αλλωστε).το σκεφτομαι να το προσπαθησω κ οτι γινει.δλδ να αντλω 2 φορες(πρωι-βραδυ)κ να του δινω ξενο μονο το μεσημερι(μεχρι να μπει το φαγητο).
αυριο θα παω στην παιδογαστρ..να δει το δερματακι του..κ να δω τι θα μου πει..
ειμαι πιο ανακουφισμενη γιατι με το αλλο γαλα που πηραμε εχει καλες σχετικα κενωσεις αλλα εχει εξανθηματα κ μικρα σπυρακια..οποτε ακυρο κ αυτο το γαλα μαλλον.

αγλαια στην ουσια δεν υπαρχει κανενα γαλα υποαλλεγικο με την ακριβη του εννοια;
αλλα γαλα χωρις γαλα γινεται;δε γινεται.

z-maria
19-04-12, 10:15
Κορίτσια καλημέρα!
Θα ήθελα να σας κάνω μια ερώτηση.
Εμενα η μικρή μου από 2 μηνών περίπου εμφάνισε δυσανεξία στην πρωτεΐνη του γάλακτος με αίμα στα κακάκια. Έκανα αποχή από τα γαλακτοκομικά και για πολλούς μήνες, από το καλοκαίρι νομίζω (μέχρι να πάρω χαμπάρι ότι ένα χαπάκι που έπαιρνα είχε λακτόζη και την πείραζε κι αυτό πέρασαν κάτι μήνες κι έφτασε το καλοκαίρι :rolleyes:) δεν είδα στην πάνα της ούτε ίχνος.
Τώρα είναι 13μιση μηνών και από το Πάσχα άρχισα να τρώω. Είπα ότι θα αρχίσω σταδιακά αλλά έπεσα με τα μούτρα (σχεδόν): τυρί, τσουρέκι, γαλακτομπούρεκο, παγωτό. (Βασικά μέσα στη Σαρακοστή έτρωγα για πολύ καιρό, κάνα δυο βδομάδες, τα μπισκοτάκια τα Μιράντα που έχουν μέσα λακτόζη, αλλά δεν το ήξερα, το έμαθα αφού είχα φάει αρκετές μερες, και δεν την πείραξαν όμως. Πήρα και 3 χαπάκια που είχαν ως έκδοχο λακτόζη και ούτε και αυτά την πείραξαν. Οπότε ψιλοθεώρησα ότι μάλλον το είχε ξεπεράσει και το Πάσχα έφαγα κανονικά) . Και θέλω να ρωτήσω τώρα το εξής: Αίμα στα κακάκια λοιπόν από τότε που άρχισα να τρώω, δεν έχω δει. Αυτό σημαίνει ότι όντως σίγουρα το έχει ξεπεράσει, ή υπάρχει περίπτωση η φλεγμονή να δημιουργηθεί σιγά σιγά και να εμφανιστεί πάλι μετά από μερικές ημέρες; Και σε περίπτωση που όντως για καιρό δε δω αίμα, μετά από πόσο καιρό το παιδί μπορεί το ίδιο να φάει γαλακτοκομικά;

Nina-Nana
19-04-12, 10:41
Κορίτσια καλημέρα!
Θα ήθελα να σας κάνω μια ερώτηση.
Εμενα η μικρή μου από 2 μηνών περίπου εμφάνισε δυσανεξία στην πρωτεΐνη του γάλακτος με αίμα στα κακάκια. Έκανα αποχή από τα γαλακτοκομικά και για πολλούς μήνες, από το καλοκαίρι νομίζω (μέχρι να πάρω χαμπάρι ότι ένα χαπάκι που έπαιρνα είχε λακτόζη και την πείραζε κι αυτό πέρασαν κάτι μήνες κι έφτασε το καλοκαίρι :rolleyes:) δεν είδα στην πάνα της ούτε ίχνος.
Τώρα είναι 13μιση μηνών και από το Πάσχα άρχισα να τρώω. Είπα ότι θα αρχίσω σταδιακά αλλά έπεσα με τα μούτρα (σχεδόν): τυρί, τσουρέκι, γαλακτομπούρεκο, παγωτό. (Βασικά μέσα στη Σαρακοστή έτρωγα για πολύ καιρό, κάνα δυο βδομάδες, τα μπισκοτάκια τα Μιράντα που έχουν μέσα λακτόζη, αλλά δεν το ήξερα, το έμαθα αφού είχα φάει αρκετές μερες, και δεν την πείραξαν όμως. Πήρα και 3 χαπάκια που είχαν ως έκδοχο λακτόζη και ούτε και αυτά την πείραξαν. Οπότε ψιλοθεώρησα ότι μάλλον το είχε ξεπεράσει και το Πάσχα έφαγα κανονικά) . Και θέλω να ρωτήσω τώρα το εξής: Αίμα στα κακάκια λοιπόν από τότε που άρχισα να τρώω, δεν έχω δει. Αυτό σημαίνει ότι όντως σίγουρα το έχει ξεπεράσει, ή υπάρχει περίπτωση η φλεγμονή να δημιουργηθεί σιγά σιγά και να εμφανιστεί πάλι μετά από μερικές ημέρες; Και σε περίπτωση που όντως για καιρό δε δω αίμα, μετά από πόσο καιρό το παιδί μπορεί το ίδιο να φάει γαλακτοκομικά;

Κι εγω έχω παρόμοιες απορίες και θα ηθελα να μας πουν τα κοριτσια την γνωμη τους.
Εγω δεν τρώω τίποτα απο γαλακτοκομικα ακόμα. Να πω την αλήθεια μου έχουν λείψει κάποια πράγματα :( Ετρωγες αιγοπροβεια γαλακτοκομικα το διάστημα της αποχής σου;
Γιαούρτι (προβειο) της έχεις δώσει;

z-maria
19-04-12, 10:58
Κι εγω έχω παρόμοιες απορίες και θα ηθελα να μας πουν τα κοριτσια την γνωμη τους.
Εγω δεν τρώω τίποτα απο γαλακτοκομικα ακόμα. Να πω την αλήθεια μου έχουν λείψει κάποια πράγματα :( Ετρωγες αιγοπροβεια γαλακτοκομικα το διάστημα της αποχής σου;
Γιαούρτι (προβειο) της έχεις δώσει;

Δεν έτρωγα απολύτως τίποτα από γαλακτοκομικά. Ούτε τα προϊόντα που τα περιείχαν. Και τα μπισκότα με λακτόζη που έτρωγα τα ετρωγα επειδή... δεν ήξερα ότι περιείχαν λακτόζη. Και μου κάνει εντύπωση γιατί υποτίθεται ότι είχα διαβάσει τα συστατικά τους. Τέλος πάντων, τι να πω, αφού δεν την πείραξαν εντάξει. Στη μικρή από γαλακτοκομικά δεν έχω δώσει τίποτα ακόμα.

Nina-Nana
19-04-12, 12:51
Δεν έτρωγα απολύτως τίποτα από γαλακτοκομικά. Ούτε τα προϊόντα που τα περιείχαν. Και τα μπισκότα με λακτόζη που έτρωγα τα ετρωγα επειδή... δεν ήξερα ότι περιείχαν λακτόζη. Και μου κάνει εντύπωση γιατί υποτίθεται ότι είχα διαβάσει τα συστατικά τους. Τέλος πάντων, τι να πω, αφού δεν την πείραξαν εντάξει. Στη μικρή από γαλακτοκομικά δεν έχω δώσει τίποτα ακόμα.

Κι εγω κανένα γαλακτοκομικο δεν έτρωγα κι ούτε της έχω δώσει. Η παιδιατρος είχε πει κάποια στιγμη που την είχα ρωτήσει αγελαδινα να φάω κι εγω κι η μικρη όταν θα ειναι 2 χρονών. Τυπικά αιγοπροβεια μπορω να φάω κι εγω κι αυτη αλλα όταν ήταν 5-6 μηνών είχε αίμα στο κατσικίσιο τυρι και βουβαλινο γάλα που έτρωγα εγω. Βέβαια έχει περάσει τόσος καιρός αλλα ακόμα δεν έχω επιχειρήσει άλλη δοκιμή.

z-maria
19-04-12, 14:04
Επίσης μόλις πήραμε κάτι εξετάσεις αίματος που είχαμε κάνει της μικρής. Το rash test στο αγελαδινό βγήκε αρνητικό, αλλά η IgE βγήκε με τιμή 85, με φυσιολογική τιμή για μωρά 1-2 ετών κάτω από 15. Αυτό σημαίνει πως η μικρή έχει αλλεργία σε κάποια άλλη τροφή που τρώει, ή φανερώνει μια γενική προδιαθεση αλλεργίας, που μπορεί να συμπεριλαμβάνει από αλλεργία σε τροφή μέχρι πχ αλλεργίκή ρινίτιδα που μπορεί να αναπτύξει στο μέλλον κτλ;

ZA25
19-04-12, 14:36
Χθες πήγα στην παιδογαστρεντερολόγο που μας παρακολουθεί.Η μικρή δόξα το Θεό ειναι πολύ καλά στις καμπυλες στο 75 τοις εκατό τρωει μοσχάρι εδω και 2 μηνες και μαγιερ αρνητικές ολα καλά..Τη ειπα αφού ειναι καλά να δοκιμάσω να φαω αιγοπρόβεια.Μου ειπε ΟΧΙ ακόμα να κάνω αυστηρά τη διαιτα μέχρι το Σεπτέμβρη , να κάνω λίγο υπομονή γιατί ειναι να δώσουμε σοβαρες τροφες όπως αυγό ψάρι απο τον άλλο μήνα και μπορει από αυτα που τρωω ενω θα ειναι μια χαρά να μας βγάλει αλλεργία σε τροφή που με την πλήρη αποχή να μην έκανε κανένα συμπτωμα.Και για το κοτόπουλο που την πειραξε τότε μου ειπε ειναι σπάνιο και μηπως δεν έκανα αυστηρά τη διαιτα και ετρωγα ιχνη..Επίσης μου ειπε ότι αν δεχτει αυτα κια όλα τα υπόλοιπα που μου έχει σε λίστα για τους επόμενους 3 μήνες παιρνει βαρος και ειναι όλα οκ πλέον μπορούμε να επισπευσουμε τη διαδικασία και ειμαστε σε θέση για προκληση στο σπιτι, δεν θα έχει εχει κινδυνο για σοκ και θα δώσει οδηγίες για το πως τον Σεπτέμβρη που θα μας ξαναδει.

Nina-Nana
19-04-12, 16:12
Z-Maria το οτι οι εξετάσεις για το αγελαδινο βγήκαν αρνητικές δε σημαίνει οτι ειναι κιόλας. Μπορεί να είναι ψευδώς αρνητικό το αποτέλεσμα.

ΖΑ25 δεν θα δοκιμασεις πρώτα εσύ γαλακτοκομικα, κατευθείαν η μικρη;

mmkt
20-04-12, 10:45
Καλημέρα,
εδώ και 10 μέρες τα κακά μας είναι μια πράσινη βλέννα βέβαια ο παιδίατρος μας είπε ότι περνάμε ιωσούλα γιατί είχαμε τσίμπλες, κόκκινα ματάκια και πολλές μύξες. Κάνω αποχή από γαλακτοκομικά τις τελευταίες 3 μέρες (ελπίζω το ψωμί του φούρνου να μην έχει μέσα γάλα!)
Πότε θα δω διαφορά στα κακά;
Υπάρχει περίπτωση οι βλέννες να είναι από την ίωση;
Ευχαριστώ.

ZA25
20-04-12, 11:30
ΖΑ25 δεν θα δοκιμασεις πρώτα εσύ γαλακτοκομικα, κατευθείαν η μικρη;

Για το Σεπτέμβρη μιλάμε αν και εφόσον δεχθει τα υπόλοιπα..Εγω πλέον το μετάνιωσα που πήγα Θεσσαλονίκη και δεν εμεινα στο Παιδογαστρεντερολόγο της πόλης μου, ο οποίος συστηνει αποχή να σταματήσουν τα συμπτωματα και μολις υποχωρήσουν προκληση όσων μηνών και να ειναι και αν βγει θετική η προκληση τότε μπαινει διαγνωση αλλεργία στο γάλα και γινεται αποχη για ενα χρονο, όχι απλά επιεδή ειχε αιμα στα κακα.Ενός συναδέλφου το παιδί που σιτιζόταν με ξενο με διαρροιες και αιμα στα κακα απο 10 ημερών και πολύ θεμα πήγε σε αυτόν 4 μιση μηνων έκαναν προκληση και το μωρό δεν ειχε τίποτα:shock::shock::shock:.Αν πηγαινε στην άλλη που πάω θα του τα έκοβε μεχρι 18 μηνων..Και το άλλο ενω τρωμε μοσχάρι μια χαρά μολις χθες της δοκίμασα κοτόπουλο μετα απο 3μιση μηνες διακοπής και τα ίδια και χειρότρερα 5 εμετους μεχρι να αδειασει εντελως το στομάχι και έβγαλε σπυράκια στα ποδια μικρα.Με το γάλα ετσι δεν έκανε ποτέ.Άρχίζω να πιστευω οτι στο γάλα δεν εχει αλλεργία και απτο κοτόπουλο ήταν το αιμα γιαυτο και με την αποχή αργήσαμε να δουμε αποτελεσμα, οταν σταματησα εγω καποια στιγμη τοτε το κοτόπουλο γιατι δεν μου αρεσει απλά το έριξα εκει γιατι δεν μπορουσα να φάω μοσχάρι αλλά δεν μου αρεσε και το εκοψα, τοτε νομίζω καθάρισε σταματησε...Μετα την περιπτωση του παιδιου πιο πάνω μου φαινεται η προκληση ειναι ο πιο αξιοπιστος τροπος να ξεκαθαρίσει το τοπίο( στην δική μας περιπτωση τουλάχιστον).

Nina-Nana
20-04-12, 12:22
Για το Σεπτέμβρη μιλάμε αν και εφόσον δεχθει τα υπόλοιπα..Εγω πλέον το μετάνιωσα που πήγα Θεσσαλονίκη και δεν εμεινα στο Παιδογαστρεντερολόγο της πόλης μου, ο οποίος συστηνει αποχή να σταματήσουν τα συμπτωματα και μολις υποχωρήσουν προκληση όσων μηνών και να ειναι και αν βγει θετική η προκληση τότε μπαινει διαγνωση αλλεργία στο γάλα και γινεται αποχη για ενα χρονο, όχι απλά επιεδή ειχε αιμα στα κακα.Ενός συναδέλφου το παιδί που σιτιζόταν με ξενο με διαρροιες και αιμα στα κακα απο 10 ημερών και πολύ θεμα πήγε σε αυτόν 4 μιση μηνων έκαναν προκληση και το μωρό δεν ειχε τίποτα:shock::shock::shock:.Αν πηγαινε στην άλλη που πάω θα του τα έκοβε μεχρι 18 μηνων..Και το άλλο ενω τρωμε μοσχάρι μια χαρά μολις χθες της δοκίμασα κοτόπουλο μετα απο 3μιση μηνες διακοπής και τα ίδια και χειρότρερα 5 εμετους μεχρι να αδειασει εντελως το στομάχι και έβγαλε σπυράκια στα ποδια μικρα.Με το γάλα ετσι δεν έκανε ποτέ.Άρχίζω να πιστευω οτι στο γάλα δεν εχει αλλεργία και απτο κοτόπουλο ήταν το αιμα γιαυτο και με την αποχή αργήσαμε να δουμε αποτελεσμα, οταν σταματησα εγω καποια στιγμη τοτε το κοτόπουλο γιατι δεν μου αρεσει απλά το έριξα εκει γιατι δεν μπορουσα να φάω μοσχάρι αλλά δεν μου αρεσε και το εκοψα, τοτε νομίζω καθάρισε σταματησε...Μετα την περιπτωση του παιδιου πιο πάνω μου φαινεται η προκληση ειναι ο πιο αξιοπιστος τροπος να ξεκαθαρίσει το τοπίο( στην δική μας περιπτωση τουλάχιστον).

Μήπως φταίνε τα γαλακτοκομικα που τρωει η κότα;
Αν και πολυ πιθανόν να είναι το κοτοπουλο έτσι όπως το περιγράφεις.

Nina-Nana
20-04-12, 12:24
Καλημέρα,
εδώ και 10 μέρες τα κακά μας είναι μια πράσινη βλέννα βέβαια ο παιδίατρος μας είπε ότι περνάμε ιωσούλα γιατί είχαμε τσίμπλες, κόκκινα ματάκια και πολλές μύξες. Κάνω αποχή από γαλακτοκομικά τις τελευταίες 3 μέρες (ελπίζω το ψωμί του φούρνου να μην έχει μέσα γάλα!)
Ευχαριστώ.

10 μέρες ειναι αρκετές για να ειναι ιωση αλλα δεν ειναι κι απίθανο.
Το ψωμι του φουρνου ειναι πιθανόν να έχει γάλα για την ακρίβεια ειναι σχεδόν σίγουρο ότι έχει.

ZA25
20-04-12, 12:51
Μήπως φταίνε τα γαλακτοκομικα που τρωει η κότα;
Αν και πολυ πιθανόν να είναι το κοτοπουλο έτσι όπως το περιγράφεις.

Εδω τρωει μοσχαρι και δεν την ενοχλεί καθόλου.Η κοτα την πειράζει και η βιολογική και η ελευθερας και του κρεοπώλη.

ZA25
20-04-12, 13:01
Καλημέρα,
Ευχαριστώ.

Ολα ειναι πιθανα αν και συμφωνω με την Nina-Nana ειναι αρκετες οι μέρες αλλά μπορει να έπεσε το ανοσοποιητικό του μωρου και να κρατά ακόμα μεχρι να επανελθει. Το ψωμί πολύ πιθανό να έχει σιγουρα το μαυρο δεν έχει αν παιρνεις από αγνωστο φουρνο και απτον δικό σου ζητα του να σου γραψει τα συστατικά.Γενικά πρεπει να βλέπεις ετικέτες ότι λεει ιχνη γαλακτος 'η ορο γαλακτος, πρωτεινη γαλακτος, ορολευκωματίνη, λακτοσφαιρίνη, καζεινη πρεπει να μην τα τρως ετσι κανεις πραγματική αποχή..Ομως αφου ο γιατρός σου ειπε έτσι περιμενε λιγο ακόμα.Βελτίωση απο την αποχή αν ειναι όντως τα γαλακτοκομικά που την ενοχλούν θα δεις μετα απο 15 μερες και εντελώς απουσια συμπτωματων μετα απο μήνα ή και περισσότερο ανάλογα με το πόσο έχει ερεθιστει το έντερο.

mmkt
20-04-12, 14:48
Ολα ειναι πιθανα αν και συμφωνω με την Nina-Nana ειναι αρκετες οι μέρες αλλά μπορει να έπεσε το ανοσοποιητικό του μωρου και να κρατά ακόμα μεχρι να επανελθει. Το ψωμί πολύ πιθανό να έχει σιγουρα το μαυρο δεν έχει αν παιρνεις από αγνωστο φουρνο και απτον δικό σου ζητα του να σου γραψει τα συστατικά.Γενικά πρεπει να βλέπεις ετικέτες ότι λεει ιχνη γαλακτος 'η ορο γαλακτος, πρωτεινη γαλακτος, ορολευκωματίνη, λακτοσφαιρίνη, καζεινη πρεπει να μην τα τρως ετσι κανεις πραγματική αποχή..Ομως αφου ο γιατρός σου ειπε έτσι περιμενε λιγο ακόμα.Βελτίωση απο την αποχή αν ειναι όντως τα γαλακτοκομικά που την ενοχλούν θα δεις μετα απο 15 μερες και εντελώς απουσια συμπτωματων μετα απο μήνα ή και περισσότερο ανάλογα με το πόσο έχει ερεθιστει το έντερο.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Αν κατάλαβα καλά το μαύρο ψωμί δεν έχει ποτέ γάλα ή ίχνη από οπουδήποτε το αγοράσω;:oops:
Για το τύπου γερμανικό γνωρίζετε αν περιέχει;
Ευχαριστώ και πάλι.

ch.christina
20-04-12, 15:16
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ.ΤΟ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 2 ΜΗΝΩΝ..ΘΗΛΑΖΩ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΕΧΟΥΜΕ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΕΡΑΣΤΙΟΥΣ ΕΜΕΤΟΥΣ-ΡΟΥΚΕΤΕΣ.ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΘΕ ΓΕΥΜΑ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ 2-3 ΜΕΓΑΛΟΙ ΕΜΕΤΟΙ.ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΒΓΑΖΕΙ ΚΑΙ ΓΑΛΑ ΑΠΟ ΤΗ ΜΥΤΗ.Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΔΕΝ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΑΝΗΣΥΧΕΙ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΠΑΙΡΝΕΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΒΑΡΟΣ.ΟΜΩΣ ΑΣ ΡΩΤΗΣΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΜΟΥ ΠΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΤΙ ΒΑΣΑΝΙΖΕΤΑΙ. ΔΟΚΙΜΑΣΑ 2 ΦΟΡΕΣ ΑΠΟΧΗ ΑΠΟ ΤΑ ΓΑΛΑΚΤΟΚΟΜΙΚΑ ΚΑΙ ΕΙΔΑ ΜΕΓΑΛΗ ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΚΑΘΩΣ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΘΟΛΟΥ ΕΜΕΤΟΥΣ ΚΑΙ ΧΩΝΕΥΕ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΓΑΛΑ ΑΦΟΥ ΡΕΥΟΤΑΝ, ΕΝΩ ΠΡΙΝ ΟΧΙ. ΤΑ ΚΑΚΑΚΙΑ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΣΙΝΑ ΚΑΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΙΧΑΜΕ Κ ΒΛΕΝΝΑ..ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΟΠΟΙΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΤΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΣ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙ.ΑΠΕΛΠΙΣΤΗΚΑ

physcomum
20-04-12, 15:59
Αλλεργία. Διέκοψε πλήρως τα γαλακτοκομικά και συνέχισε το θηλασμό.Συμβουλέψου έναν καλό αλλεργιολόγο και άλλαξε παιδίατρο.Θα περάσει αλλά να μην ταλαιπωρείται τώρα το καημενούλι!

Katerinoula23
20-04-12, 16:01
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ.ΤΟ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 2 ΜΗΝΩΝ..ΘΗΛΑΖΩ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΕΧΟΥΜΕ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΕΡΑΣΤΙΟΥΣ ΕΜΕΤΟΥΣ-ΡΟΥΚΕΤΕΣ.ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΘΕ ΓΕΥΜΑ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ 2-3 ΜΕΓΑΛΟΙ ΕΜΕΤΟΙ.ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΒΓΑΖΕΙ ΚΑΙ ΓΑΛΑ ΑΠΟ ΤΗ ΜΥΤΗ.Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΔΕΝ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΑΝΗΣΥΧΕΙ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΠΑΙΡΝΕΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΒΑΡΟΣ.ΟΜΩΣ ΑΣ ΡΩΤΗΣΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΜΟΥ ΠΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΤΙ ΒΑΣΑΝΙΖΕΤΑΙ. ΔΟΚΙΜΑΣΑ 2 ΦΟΡΕΣ ΑΠΟΧΗ ΑΠΟ ΤΑ ΓΑΛΑΚΤΟΚΟΜΙΚΑ ΚΑΙ ΕΙΔΑ ΜΕΓΑΛΗ ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΚΑΘΩΣ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΘΟΛΟΥ ΕΜΕΤΟΥΣ ΚΑΙ ΧΩΝΕΥΕ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΓΑΛΑ ΑΦΟΥ ΡΕΥΟΤΑΝ, ΕΝΩ ΠΡΙΝ ΟΧΙ. ΤΑ ΚΑΚΑΚΙΑ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΣΙΝΑ ΚΑΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΙΧΑΜΕ Κ ΒΛΕΝΝΑ..ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΟΠΟΙΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΤΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΣ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙ.ΑΠΕΛΠΙΣΤΗΚΑ

Κάνεις ακόμη αποχή από γαλακτοκομικά? Πόσο καιρό περίπου?

Αν βλέπεις εσύ οτί αυτό την βοηθάει τότε συνέχισε την αποχή. Εχετε κοιτάξει για ΓΟΠ?

Ο γιατρός τί είπε που με την αποχή καλυτέρεψε το παιδί?

ch.christina
20-04-12, 23:41
Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΨΥΧΩΣΗ ΜΕ ΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ. ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΠΡΟΚΑΤΕΙΛΗΜΕΝΟΣ ΑΠ'ΟΤΙ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΠΩΣ ΟΙ ΜΗΤΕΡΕΣ ΒΡΙΣΚΟΥΝ ΑΦΟΡΜΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΑΚΟΨΟΥΝ ΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ. ΤΟΥ ΑΝΑΦΕΡΩ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΛΛΑ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑ ΑΛΛΕΡΓΙΑ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΟΤΙ ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΜΕ ΜΟΝΟ ΜΕ ΘΗΛΑΣΜΟ ΑΓΝΟΩΝΤΑΣ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΒΑΖΕΙ ΒΑΡΟΣ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ, Κ ΟΤΙ ΜΕΙΩΝΕΤΑΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΠΟΥ ΣΤΟΝ 6ο-7ο ΜΗΝΑ ΠΟΥ ΞΕΚΙΝΑ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΚΡΕΜΟΥΛΕΣ.ΜΟΝΗ ΜΟΥ ΤΟ ΨΑΧΝΩ.Κ ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΠΩΣ ΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ ΔΕΝ ΤΟΝ ΣΤΑΜΑΤΩ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ. ΑΠΛΑ ΨΑΧΝΩ ΜΗΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΤΙ. ΒΑΖΩ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΜΟΥ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΕΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΙΣΗ ΜΕ ΜΙΑ ΩΡΑ ΑΝΟΙΓΕΙ ΤΑ ΜΑΤΑΚΙΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΜΕ ΚΟΙΤΑΖΕΙ ΣΑΝ ΝΑ Κ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ 'ΣΩΣΕ ΜΕ'. ΚΑΙ ΤΡΕΧΩ ΚΑΙ ΓΩ ΜΕ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΛΑΒΩ ΓΙΑ ΝΑ ΓΛΙΤΩΣΟΥΜΕ ΕΝΑ ΑΚΟΜΗ ΑΛΛΑΓΜΑ ΣΕΝΤΟΝΙΩΝ,ΡΟΥΧΩΝ Κ.Τ.Λ ΔΕΝ ΑΠΟΛΑΜΒΑΝΩ ΤΙΣ ΠΡΩΤΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ ΜΕ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΜΟΥ ΓΙ' ΑΥΤΟ ΤΟ ΛΟΓΟ. ΕΧΩ ΔΙΑΚΟΨΕΙ ΤΑ ΓΑΛΑΚΤΟΚΟΜΙΚΑ 2 ΦΟΡΕΣ ΓΙΑ ΜΙΑ ΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΚΑΠΟΥ ΣΤΗΝ 3Η-4Η ΗΜΕΡΑ ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΒΛΕΠΩ ΔΙΑΦΟΡΑ. ΤΩΡΑ ΠΑΩ ΓΙΑ 3Η ΦΟΡΑ. ΜΠΟΡΕΙ Κ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΑΙΟ ΤΙ ΝΑ ΠΩ...

ch.christina
20-04-12, 23:46
Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΤΟΥ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΥΠΟΨΙΑΖΟΜΑΙ ΑΛΛΕΡΓΙΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΑΠΛΑ ΝΑ ΜΕΙΩΣΩ ΤΗΝ ΠΡΟΣΛΗΨΗ ΓΑΛΑΚΤΟΚΟΜΙΚΩΝ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΝ ΕΝΗΜΕΡΩΣΩ. ΑΝ ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ Η ΜΕΙΩΣΗ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΚΑΤΙ. Η ΑΠΕΧΕΙΣ ΕΝΤΕΛΩΣ Η ΤΙΠΟΤΑ..ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ. ΜΕ ΤΗΝ ΑΠΟΧΗ ΔΕΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙΤΑΙ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΜΟΥ ΑΠΟ ΕΛΛΕΙΨΗ ΑΣΒΕΣΤΙΟΥ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΘΗΛΑΖΩ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ;;

Katerinoula23
21-04-12, 01:41
T'οτί περν΄άνε ουσίες με το θηλασμό δεν σημαινει οτί τον σταματάμε κιόλας :rolleyes:. Αφου βλέπεις βελτίωση με την αποχή κάνε γερή αποχή από γαλακτοκομικά μπας κ ησυχάσει το καημένο. Μπορέις να ξεκαθαρίσεις στον γιατρό σου οτί δεν σκέφτεσαι με τον τρόπο που εκέινος το βλέπει αλλά να ξέρεις πως δεν ξέρουν όλοι οι παιδίατροι από αλλεργίες, ΓΟΠ κλπ οπότε καλό είναι που το ψάχνεις και μόνη σου. Το οτί ησυχάζει την 3η-4η μέρα δεν είναι καθόλου τυχαίο αφού έχει φύγει η μεγάλη ποσότητα του αλλεργιογόνου. Σιγουρα με τον καιρό ωρίμάζει κ το εντεράκι των μωρών και δέχονται καλύτερα τις τροφές. Συνήθως γύρω στον μήνα βλέπεις ουσιαστική βελτίωση οπότε κάνε μέχρι τότε και βλέπεις πως θα πάει. Τα πράσινα κακάκια και οι βλέννες δυστυχώς είναι και αυτά ένδειξη ερεθισμένου εντέρου.... Υπομονή :)

physcomum
21-04-12, 11:02
Οπως γράφει και η Κατερινούλα23 χρειάζεται αποχή πλήρης απο φανερά και κρυφά γαλακτοκομικά για τουλάχιστον 15 ημέρες για να διαπιστώσεις διαφορά στο μωρό. Συνέχισε και ολα θα πάνε καλά.

ch.christina
21-04-12, 15:54
ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΟΡΙΤΣΙΑ. ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΔΩ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΟΝΤΟΣ ΑΛΛΕΡΓΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΑΣΤΙΚΗ!

galera
24-04-12, 15:34
Α. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος 37 και 1 ημ
Β. Το φύλο του βρέφους αγόρι
Γ. Τον τρόπο τοκετού: Φυσιολογικός (ΦΤ) ή Καισαρική (ΚΤ) κ.τ.
Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία. ολική
Ε. Αν το μωρό εφμάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη. γύρω στο 10
Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο.

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες

γέννηση 12,03,2012 2.550
ημ εξοδου 16.03.2012 2.400
22.03.2012 2.690
10.04.2012 3.750
19.04.2012 3.950
2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο. περίπου 8-9

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει σε όλα

4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει περίπου σε κάθε γεύμα

5. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο παίρνει συνολικά το 24ωρο (το υπολογίζετε μετρώντας με ακρίβεια την ποσότητα για ένα 24ωρο)

6. Αν χρησιμοποιείτε θήλαστρο σας παρακαλώ πολύ να γράφετε με ακρίβεια τον τύπο του θήλαστρου και την εταιρεία.

7. Αν κάνετε συστηματικές αντλήσεις:
7α. πόσες αντλήσεις κάνετε το 24ωρο
7β. ποιες ώρες αντλείτεκαι
7γ. πόσο διαρκεί η κάθε άντληση

8. Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο (όχι πόσες γεμίζει, πόσες φορές ουρεί). Αν το μωρό είναι μικρό η ποσότητα των ούρων είναι πολύ μικρή και οι πάνες πολύ απορροφητικές. Αν δεν μπορείτε να καταλάβετε πότε ουρεί, μπορείτε να βάλετε μέσα στην πάνα ένα κομματάκι χαρτί κουζίνας. Αν αυτό βραχεί σημείνει ότι το παιδί έχει ουρήσει.

Πολλές. Γεμίζει 7-8 πάνες και περίπου

9. Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο

Περίπου 6-7 σχεδόν σε κάθε γεύμα

10. Συμπληρώστε οποιαδήποτε συμπεριφορά του παιδιού σας νομίζετε ότι θα ήταν χρήσιμη....

Λοιπόν χρειάζομαι την βοήθειά σας γιατί ψυχολογικά τουλάχιστον έχω αρχίσει να μην αισθάνομαι καλά.
Στο πρώτο μου μωρό δεν θήλασα για τους γνωστούς κλασικούς λογους. τώρα ήμουν αποφασισμένη.Με πολύ διάβασμα απο εσάς και την σχεδόν άριστη βοήθεια απο τις μαίες στο Μητέρα (καμία σχέση με την προηγούμενη φορά) ξεπεράσαμε τις δυσκολίες και έφυγα απο το μαιευτήριο με πολύ καλές βάσεις. Ολα πήγαιναν καλά για το πρώτο 20ήμερο καθώς το μωρό θήλαζε και κοιμόταν. Σταδιακά όμως άρχισε να βγάζει γουλιες και να γκρινιάζει. Αρχικά είπαμε κολικοι. Μετά όμως άρχισε γενικά να μην έχει καλή εικόνα. Είχαν ενταθεί οι γουλιες, είχε αρκετά αέρια σε άσχετες ώρες την ημέρα, τα κακά του είχαν πολλές βλέννες και κάπου κάπου κάποια σημεία πράσινα. Εδειχνε να υποφέρει καθώς σφιγγόταν συνέχεια και έκανε έναν θόρυβο όχι ακριβως σφιξιματος αλλα μάλλον οισοφαγίτιδας. Η γιατρός μας μου είπε οτι μάλλον είναι αλλεργία και να κόψω τα γαλακτοκομικά και βλεπουμε. Αυτό περίπου πρίν απο δύο εβδομάδες. Επίσης ξεκινήσαμε επαντορεν. Περίπου πριν μια εβδομάδα έκανε μια βελτίωση των δύο ημερών και ξανακυλήσαμε. Η παιδίατρος λέει οτι μάλλον ήταν βελτίωση παροδική λογω του επαντορεν. Μας είπε οτι επειδή η εικόνα του είναι καλή, είναι ζωηρός και βάζει βάρος δεν φοβαται για λοιμώξεις κλπ. Τώρα ξεκινήσαμε να βγάλω απο τη διατροφή και τα αυγά, το ψάρι, το χοιρινό, τη σόγια, το πορτοκάλι και τους ξηρούς καρπούς. Να σημειώσω οτι στο διάστημα αυτό έφαγα δύο φορές τρόφιμα που περιείχαν γάλα χωρίς να το σκεφτώ. Τελευταια φορά πριν δύο μέρες που έφαγα δυο πηρουνιές χυλοπίτες. Μετά μου είπαν οτι φτιάχνονται με γάλα.
Να σημειώσω οτι ο ίκτερος παραμένει γύρω στο 10. Το μωρό το έχω πλέον σχεδόν συνέχεια αγκαλιά. Ετσι κοιμόμαστε. Τα κακά του αυτές τις μέρες είναι σχεδόν καφέ και υδαρή και αυτός τις περισσότερες φορές θα βγάλει γουλια ακόμα και 2 ώρες μετά το φαγητό όταν αποφασίσω να τον αφήσω για λίγο κάτω να κάνω κάτι αλλο. ΔΕν ξέρω αν έχει σημασία αλλα έχει συνέχεια μυξούλες και κάνουμε ορό και σπυράκια στο πρόσωπο που όμως μου είπε πως δεν είναι ατοπική.

Οποια μπορεί να βοηθήσει θα με βοηθούσε πολυ.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Nina-Nana
24-04-12, 15:49
Α. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος 37 και 1 ημ
Β. Το φύλο του βρέφους αγόρι
Γ. Τον τρόπο τοκετού: Φυσιολογικός (ΦΤ) ή Καισαρική (ΚΤ) κ.τ.
Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία. ολική
Ε. Αν το μωρό εφμάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη. γύρω στο 10
Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο.

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες

γέννηση 12,03,2012 2.550
ημ εξοδου 16.03.2012 2.400
22.03.2012 2.690
10.04.2012 3.750
19.04.2012 3.950
2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο. περίπου 8-9

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει σε όλα

4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει περίπου σε κάθε γεύμα

5. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο παίρνει συνολικά το 24ωρο (το υπολογίζετε μετρώντας με ακρίβεια την ποσότητα για ένα 24ωρο)

6. Αν χρησιμοποιείτε θήλαστρο σας παρακαλώ πολύ να γράφετε με ακρίβεια τον τύπο του θήλαστρου και την εταιρεία.

7. Αν κάνετε συστηματικές αντλήσεις:
7α. πόσες αντλήσεις κάνετε το 24ωρο
7β. ποιες ώρες αντλείτεκαι
7γ. πόσο διαρκεί η κάθε άντληση

8. Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο (όχι πόσες γεμίζει, πόσες φορές ουρεί). Αν το μωρό είναι μικρό η ποσότητα των ούρων είναι πολύ μικρή και οι πάνες πολύ απορροφητικές. Αν δεν μπορείτε να καταλάβετε πότε ουρεί, μπορείτε να βάλετε μέσα στην πάνα ένα κομματάκι χαρτί κουζίνας. Αν αυτό βραχεί σημείνει ότι το παιδί έχει ουρήσει.

Πολλές. Γεμίζει 7-8 πάνες και περίπου

9. Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο

Περίπου 6-7 σχεδόν σε κάθε γεύμα

10. Συμπληρώστε οποιαδήποτε συμπεριφορά του παιδιού σας νομίζετε ότι θα ήταν χρήσιμη....

Λοιπόν χρειάζομαι την βοήθειά σας γιατί ψυχολογικά τουλάχιστον έχω αρχίσει να μην αισθάνομαι καλά.
Στο πρώτο μου μωρό δεν θήλασα για τους γνωστούς κλασικούς λογους. τώρα ήμουν αποφασισμένη.Με πολύ διάβασμα απο εσάς και την σχεδόν άριστη βοήθεια απο τις μαίες στο Μητέρα (καμία σχέση με την προηγούμενη φορά) ξεπεράσαμε τις δυσκολίες και έφυγα απο το μαιευτήριο με πολύ καλές βάσεις. Ολα πήγαιναν καλά για το πρώτο 20ήμερο καθώς το μωρό θήλαζε και κοιμόταν. Σταδιακά όμως άρχισε να βγάζει γουλιες και να γκρινιάζει. Αρχικά είπαμε κολικοι. Μετά όμως άρχισε γενικά να μην έχει καλή εικόνα. Είχαν ενταθεί οι γουλιες, είχε αρκετά αέρια σε άσχετες ώρες την ημέρα, τα κακά του είχαν πολλές βλέννες και κάπου κάπου κάποια σημεία πράσινα. Εδειχνε να υποφέρει καθώς σφιγγόταν συνέχεια και έκανε έναν θόρυβο όχι ακριβως σφιξιματος αλλα μάλλον οισοφαγίτιδας. Η γιατρός μας μου είπε οτι μάλλον είναι αλλεργία και να κόψω τα γαλακτοκομικά και βλεπουμε. Αυτό περίπου πρίν απο δύο εβδομάδες. Επίσης ξεκινήσαμε επαντορεν. Περίπου πριν μια εβδομάδα έκανε μια βελτίωση των δύο ημερών και ξανακυλήσαμε. Η παιδίατρος λέει οτι μάλλον ήταν βελτίωση παροδική λογω του επαντορεν. Μας είπε οτι επειδή η εικόνα του είναι καλή, είναι ζωηρός και βάζει βάρος δεν φοβαται για λοιμώξεις κλπ. Τώρα ξεκινήσαμε να βγάλω απο τη διατροφή και τα αυγά, το ψάρι, το χοιρινό, τη σόγια, το πορτοκάλι και τους ξηρούς καρπούς. Να σημειώσω οτι στο διάστημα αυτό έφαγα δύο φορές τρόφιμα που περιείχαν γάλα χωρίς να το σκεφτώ. Τελευταια φορά πριν δύο μέρες που έφαγα δυο πηρουνιές χυλοπίτες. Μετά μου είπαν οτι φτιάχνονται με γάλα.
Να σημειώσω οτι ο ίκτερος παραμένει γύρω στο 10. Το μωρό το έχω πλέον σχεδόν συνέχεια αγκαλιά. Ετσι κοιμόμαστε. Τα κακά του αυτές τις μέρες είναι σχεδόν καφέ και υδαρή και αυτός τις περισσότερες φορές θα βγάλει γουλια ακόμα και 2 ώρες μετά το φαγητό όταν αποφασίσω να τον αφήσω για λίγο κάτω να κάνω κάτι αλλο. ΔΕν ξέρω αν έχει σημασία αλλα έχει συνέχεια μυξούλες και κάνουμε ορό και σπυράκια στο πρόσωπο που όμως μου είπε πως δεν είναι ατοπική.

Οποια μπορεί να βοηθήσει θα με βοηθούσε πολυ.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Να σου ζήσει!

Οι πάνες και το βάρος ειναι παραπάνω απο σούπερ!

Δεν ξέρω αν ειναι καλη ιδεα να κόψεις όλες τις ομάδες τροφιμων μαζι. Ίσως καλο θα ήταν να κανεις μια πιο προσεκτική αποχη απο τα γαλακτοκομικα μόνο.
Με μεγάλη προσοχή στα κρυμμένα γαλακτοκομικα που βρίσκονται στο ψωμι, στο βιταμ, στα αλλαντικά, μπισκότα, πατατάκια κτλ.

Ο ικτερος μην σε απασχολεί, παρόλο που πέρασε καιρός, απ΄ ο,τι διαβάζω στο βιβλίο της Πατσουρου δεν ειναι κατι ανησυχητικο.
Τα σπυράκια αν κρίνω απο την ηλικία ειναι νεογνικη ακμή.

galera
24-04-12, 19:53
Ευχαριστω για την αμεση απαντηση.
γενικα παντωσ σου ακουγεται αλεργια ή λες οτι ισως πρεπει να κινηθω καπωσ αλλιως?

Katerinoula23
24-04-12, 20:08
Ευχαριστω για την αμεση απαντηση.
γενικα παντωσ σου ακουγεται αλεργια ή λες οτι ισως πρεπει να κινηθω καπωσ αλλιως?

Σίγουρα από τα συμπτώματα δείχνει ερεθισμένο εντεράκι. Κανε εσύ ένα μηνα αποχή αλλά αυστηρή. Προσεχε αυτά που τρως, απόφευγε να τρως εξω και πάντα να ρωτάς πριν. Σχεδον σε όλα τα συσκευασμένα εμπεριέχεται πρωτεινη γαλακτος οπότε διάβαζε τις ετικέτες και αποχή από αλλαντικά. Δες πως θα πάει αν οι γουλιές δεν μειώνονται μηπως να κοιτάξεις για ΓΟΠ με τον γιατρό σου. Να θυμάσαι οτί ο θηλασμός με κατάλληλη διατροφή είναι η καλύτερη τροφή σε ευαίσθητα μωράκια. Μην βγάλεις με την μία όλες αυτες τις ομάδες τροφών γιατί μετά δεν θα ξέρεις τί πραγματικά ενοχλεί. Μονο με παρατήρηση θα αφαιρείς τροφες και μία μία...

galera
24-04-12, 20:38
Ευχαριστώ και σένα Κατερίνα.
Πραγματικά με γυροφέρνει κατάθλιψη. Είμαι και αρρωστοφοβική και όσο παραμένει η κατάσταση μου μπαινουν τρελές ιδέες.
Κάτι ακόμα που θυμήθηκα.
Σήμερα η παιδίατρος μου πρότεινε να πάρουμε σταγόνες προβιοτικά πρέπει να είναι biogaia μάλλον γράφεται.
Το έχετε ακούσει? Και τί γνώμη έχετε.

Katerinoula23
24-04-12, 21:15
Ευχαριστώ και σένα Κατερίνα.
Πραγματικά με γυροφέρνει κατάθλιψη. Είμαι και αρρωστοφοβική και όσο παραμένει η κατάσταση μου μπαινουν τρελές ιδέες.
Κάτι ακόμα που θυμήθηκα.
Σήμερα η παιδίατρος μου πρότεινε να πάρουμε σταγόνες προβιοτικά πρέπει να είναι biogaia μάλλον γράφεται.
Το έχετε ακούσει? Και τί γνώμη έχετε.

Ναι τα προβιοτικά βοηθούν πάρα πολύ την κατάσταση. Στην Ελλάδα τα πιογνωστά για μωρά είναι αυτά που γράφεις όμως υπάρχουν κ άλλα πιο ισχυρά. Παρ΄τα καλό θα κάνουν. Δεν νομίζω οτί υπάρχει λόγος να σου μπαίνουν άλλες ιδέες. Απλά πρεπει να εχεις υπομονή αυτά τα θέματα δεν τελειώνουν από την μια μέρα στην άλλη δυστυχώς..

Aglaia Papadima
25-04-12, 11:12
Τώρα ξεκινήσαμε να βγάλω απο τη διατροφή και τα αυγά, το ψάρι, το χοιρινό, τη σόγια, το πορτοκάλι και τους ξηρούς καρπούς.

Δεν έχει νόημα να κάνεις τέτοια αποχή που μπορεί να σε κουράσει πολύ. Καλύτερα θα ήταν να επιμείνεις στα γαλακτοκομικά.

Θα πρέπει να ψάξεις αρκετά τα τρόφιμα με κρυφά γαλακτοκομικά: κοτόπουλο που δεν είναι βιολογικό. Τα κοτόπουλα μπορεί να έχουν πρωτεΐνες αγελαδινού γάλακτος γιατί στη διατροφή τους συχνά περιέχεται ορός γάλακτος. Το ίδιο ισχύει και για το χοιρινό. Μπορείς όμως να τρως βιολογικό κοτόπουλο και βιολογικό χοιρινό. Επίσης μπορείς να τρως κατσίκι, γίδια, αρνί, ζυγούρι.

Προσοχή και στο ψωμί. Συχνά περιέχει γάλα ή ορό γάλακτος.

Επίσης προσοχή στις ετικέτες κάθε είδους. Είναι καλύτερα να περιορίσεις τα συσκευασμένα τρόφιμα στο μέγιστο δυνατό.

Μετά από ένα μήν αποχής μπορείς να αξιολογήσεις την κατάσταση. Σε λιγότερο διάστημα, η αξιολόγηση είναι επισφαλής.

galera
25-04-12, 23:06
Ολη την εγκυμοσύνη την πέρασα να ονειρεύομαι τί θα φάω όταν γεννήσω. Εκανα αυστηρότατη δίαιτα λόγω διαβήτη κύησης. Πήρα μόνο 4 κιλά. Τώρα, σχετικά με το φαγητό θα ακολουθήσω την συμβουλή σας. Βιολογικό εδώ μάλλον δύσκολο. Θα δώ ίσως στα Γιάννενα ή αλλιώς θα περιοριστώ στα αμνοερίφια. Ο μικρός εξακολουθεί στο ίδιο μοτίβο: αναγωγές, διάρροια σε πράσινο χρώμα και κολικούς. Επίσης παραμένει κίτρινος (κάπου στο 10 τον κόβω)και δεν στέκεται λεπτό χωρίς αγκαλια. Σκέφτομαι αν είναι συνετό να αφήσω 20-30 μέρες να δώ το αποτέλεσμα της πλήρους αποχής ή πρέπει στο μεταξύ να κάνω και τίποτα εξετάσεις. Πάντως ψυχολογικά είμαι καλύτερα σήμερα. Καλό βράδυ.

Katerinoula23
25-04-12, 23:20
Ολη την εγκυμοσύνη την πέρασα να ονειρεύομαι τί θα φάω όταν γεννήσω. Εκανα αυστηρότατη δίαιτα λόγω διαβήτη κύησης. Πήρα μόνο 4 κιλά. Τώρα, σχετικά με το φαγητό θα ακολουθήσω την συμβουλή σας. Βιολογικό εδώ μάλλον δύσκολο. Θα δώ ίσως στα Γιάννενα ή αλλιώς θα περιοριστώ στα αμνοερίφια. Ο μικρός εξακολουθεί στο ίδιο μοτίβο: αναγωγές, διάρροια σε πράσινο χρώμα και κολικούς. Επίσης παραμένει κίτρινος (κάπου στο 10 τον κόβω)και δεν στέκεται λεπτό χωρίς αγκαλια. Σκέφτομαι αν είναι συνετό να αφήσω 20-30 μέρες να δώ το αποτέλεσμα της πλήρους αποχής ή πρέπει στο μεταξύ να κάνω και τίποτα εξετάσεις. Πάντως ψυχολογικά είμαι καλύτερα σήμερα. Καλό βράδυ.

Σεχτικά με το "κιτρινος" εμάς στο νοσοκομείο μας είχαν πει το μωρό να βρίσκεται συνέχεια δίπλα στο παράθυρο με ανοιχτα όλα να το βλέπει όσο γίνεται ο ήλιος. Καθόλου σκοτεινά ακόμη και το βράδυ μας είχαν πει να κοιμάται με το φως ανοικτό. Σε μία βδομάδα της πέρασε και το χρώμα επανήλθε. Δεν ξερω αν είανι οι καταλληλότερες οδηγίες αλλά σε εμας βοήθησαν.

babybou
02-05-12, 13:14
Η μικρη μου απο 2 μηνων αρχισε να βγαζει εκξανθηματα στο σωμα και στο προσωπο να εχει βλεννες στα κακακια της και να κανει ρουκετες μετα απο καθε θηλασμο.το βαρος της παντα ηταν πολυ καλο η παιδιατρος μου εδωσε κατι κρεμες για το εκζεμα αλλαξα παιδιατρο γιατι θεωρησα πως επρεπε να εξαφανισω το προβλημα και οχι να το κουκουλωσω με κρεμες!ειχα διαβασει εδω να κοψω ριζικα τα γαλακτοκομικα και 1μηνα το εκανα και το μονο που καταφερα ηταν να γινω σαν ακτινογραφια επειδη φοβομουν να φαω το οτιδηποτε λαθος μου βεβαια αλλα το μωρο σταθερα ειχε το προβλημα.αρχισα να πεφτω και ψυχολογικα.πηγαμε σε μια πολυ καλη παιδιατρο και συμβουλο θηλασμου θεσσαλονικη και μου ειπε πως απο τη στιγμη που δεν εχει αιμα στα κακακια να μην στενοχωριεμαι το εκζεμα της καποια στιγμη θα φυγει γιατι ηταν και ηπιο οπως ειπε και να μην καταναλωνω μεγαλη ποσοτητα γαλακτος πχ να κατεβαζω ενα ποτηρι γαλα και να κοψω αναψυκτικα που δεν επινα ουτως η αλλως και πορτοκαλι.
Η μικρη καθως αρχισε τις στερεες τα κακακια της σχηματηστικαν και οσο για το εκζεμα συνηθως λενε μεχρι 2χρονων φευγει αλλα η μικρη ενω οταν την δινω πορτοκαλι στην φρουτοκρεμα φουντωνει εχω σταματησει να της δινω και εχει φυγει τελειως!!!οσο για τις γουλιτσες ο οισοφαγος εχω διαβασει κλεινει μετα τον 6 μηνα αν κανω λαθος διορθωστε με.
Θελω να καταληξω πως χωρις λογω δεν θελει αγχος και ακροτητες.βεβαια η καθε μανα κανει οτι περναει το χερι της για να ειναι καλα το παιδι της.ομως καποια πραγματα θελουν το χρονο τους.
σας γραφω προσωπικη μου εμπειρια και δικη μου αποψη.:p

galera
02-05-12, 18:17
Να΄σαι καλα και να τη χαιρεσαι.

fourfouromama
05-05-12, 09:38
κορίτσια, ξανά εδώ...οι παλιές ίσως με θυμάστε...θήλασα το μωράκι μου 13,5 μήνες μόνο χάρη στη βοήθεια της Αγλαίας και των υπόλοιπων κοριτσιών. Είχαμε θέμα με αλλεργία στα γαλακτοκομικά, αποχή, άγχος, εξετάσεις και -κάπως αργά βέβαια, στα 2 του χρόνια- κάναμε πρόκληση για να δούμε αν μας ξέχασε η παλιοαλλεργία! και ναι, μας ξέχασε!τώρα είναι 3 ετών και τρώει όχι τα πάντα...ΤΑ ΠΑΝΤΑ!τί γάλα, τί σοκολάτα, τι γλυκά, τί χαλβάδες, κρέας, ρύζια, ό,τι θες!!!Και μένω έγκυος και γεννάω πριν 2,5 μήνες έναν δεύτερο κούκλο! Και επειδή η αλλεργιομάνα δεν ξεχνά...κάθε μέρα εντατική εξέταση πάνας προληπτικά!ναι να σου πάλι η υποψία αίματος, και είναι και δεν είναι, και κόβω πάλι τα γαλακτοκομικά!΄Και πάνω που έλεγα να αρχίσω δίαιτα για να χάσω κανένα κιλό...ήρθε αυτό!Στεναχωρήθηκα πολύ, αλλά βλέπω το μεγάλο και ελπίζω πως τώρα και πιο ψύχραιμη θα είμαι, και πιο νωρίς θα δρομολογήσω κάποια πράγματα. Αλλά όταν σου χτυπάει την πόρτα δεύτερη φορά...είναι σπάσιμο!Το ομολογώ!Δηλαδή μαζί με τη χαρά για το μωρό, παίρνω πακετάκι και την αλλεργία!και είναι τόσο καλός, κοιμάται τις νύχτες ήρεμος, μου γελάει και με κοιτάει με γλύκα, και 2 μηνών και 4 ημερών ήταν ήδη 6 κιλά!1.250 πήρε αυτό το μήνα!τί να πω...ελπίζω ή να είναι κάτι περιστασιακό και να μην είναι, ή αν είναι...να φύγει γρήγορα και σε μας και στα παιδάκια σας!Αν θέλετε να με ρωτήσετε τίποτα μιας και τα έχουμε περάσει είμαι εδώ!τους αγωνιστικούς μου χαιρετισμούς σε όλες τις ηρωίδες μαμάδες!!!

ZA25
11-05-12, 13:05
Καλησπέρα κορίστσια!Τελικά αλλάξα γιατρο και πήγαμε σε αυτον που ειχαμε παει στην αρχή που θέλει πρόκληση για να βγει η διαγνωση και το τολμήσαμε δόξα το Θεό ήταν επιτυχημένη τρώμε ελευθερα γαλακτοκομικά και εγω και το μωρό και το παρακολουθούμε. Στον μηνα θα κάνουμε μαγιερ και αν όλα ειναι οκ τοτε μπορούμε να πουμε με σιγουρια ότι δεν έχουμε αλλεργία στο γάλα.Μεχρι στιγμης που τρωει και κανονικό φρεσκο γιαουρτι το μωρό και εγω ελέυθερα δοξα το Θεο όλα καλά!Εμεις παρουσιασαμε μόνο στο κοτοπουλο εντονη αντίδραση.

Nina-Nana
11-05-12, 13:18
Καλησπέρα κορίστσια!Τελικά αλλάξα γιατρο και πήγαμε σε αυτον που ειχαμε παει στην αρχή που θέλει πρόκληση για να βγει η διαγνωση και το τολμήσαμε δόξα το Θεό ήταν επιτυχημένη τρώμε ελευθερα γαλακτοκομικά και εγω και το μωρό και το παρακολουθούμε. Στον μηνα θα κάνουμε μαγιερ και αν όλα ειναι οκ τοτε μπορούμε να πουμε με σιγουρια ότι δεν έχουμε αλλεργία στο γάλα.Μεχρι στιγμης που τρωει και κανονικό φρεσκο γιαουρτι το μωρό και εγω ελέυθερα δοξα το Θεο όλα καλά!Εμεις παρουσιασαμε μόνο στο κοτοπουλο εντονη αντίδραση.

Μπράβοοοο!!! Πολύ χάρηκα!
Κι εγω θέλω να κάνω κατι δραστικό μέχρι το καλοκαίρι γιατί δεν είμαι καθόλου σίγουρη ότι χρειάζεται τόσο αυστηρή αποχή όπως αυτη που κάνουμε!

ZA25
11-05-12, 13:32
Σε ευχαριστώ πολύ Nina- Nana!Σας το ευχομαι να ξεμπερδέψετε συντομα και εσεις!..Εχουμε βεβαια δρόμο μπροστά μας για να το πουμε με σιγουριά αλλά ο γιατρος μας ειπε αφου δεν αντεδρασε ειναι λίγο σπανιο να μας βγαλει αργοτερα αλλά παρολα αυτα 2 μηνες τυπικά θα το παρακολουθούμε.. Να ειναι καλά ο άνθρωπος παρότι γινόταν χαμός μας εξυπηρέτησε ενω δεν ειχε τακτικά ραντεβου (γιατι μονο εκει τον βρίσκεις) ειναι διευθυντης της παιδιατρικής και παιδογαστρεντερολόγος στο νοσοκομειο εδώ στην πόλη μας, μας έκανε εισαγωγη γιατι τυχαία ειχε εφημερία την ημέρα που μας ειπε να παμε να μας δει , το κυριότερο μας εξυπηρετησε καλύτερα απο ιδιώτη χωρις καμία αμοιβή σε σημειο που σου δειχνει ότι αν τον δωροδοκήσεις θα προσβληθει, χωρια το ότι ειχε υπομονή και μου εξηγούσε στις ανασφάλειες μου γιατι φοβόμουν την προκληση..Και προεδρος της ομάδας θηλασμου του νοσοκομειου ο οποίος μου ειπε να συνεχίσω να θηλάζω και μου έδωσε συγχαρητηρια..Συγγνωμη για το off topic αλλά δυσκολα βρίσκεις πλεον δημόσιους γιατρους χωρις πελατιακές σχέσεις που να ειναι υπεράνω χρημάτων και αριστοι στη δουλεια τους.

Katerinoula23
11-05-12, 18:03
Σε ευχαριστώ πολύ Nina- Nana!Σας το ευχομαι να ξεμπερδέψετε συντομα και εσεις!..Εχουμε βεβαια δρόμο μπροστά μας για να το πουμε με σιγουριά αλλά ο γιατρος μας ειπε αφου δεν αντεδρασε ειναι λίγο σπανιο να μας βγαλει αργοτερα αλλά παρολα αυτα 2 μηνες τυπικά θα το παρακολουθούμε.. Να ειναι καλά ο άνθρωπος παρότι γινόταν χαμός μας εξυπηρέτησε ενω δεν ειχε τακτικά ραντεβου (γιατι μονο εκει τον βρίσκεις) ειναι διευθυντης της παιδιατρικής και παιδογαστρεντερολόγος στο νοσοκομειο εδώ στην πόλη μας, μας έκανε εισαγωγη γιατι τυχαία ειχε εφημερία την ημέρα που μας ειπε να παμε να μας δει , το κυριότερο μας εξυπηρετησε καλύτερα απο ιδιώτη χωρις καμία αμοιβή σε σημειο που σου δειχνει ότι αν τον δωροδοκήσεις θα προσβληθει, χωρια το ότι ειχε υπομονή και μου εξηγούσε στις ανασφάλειες μου γιατι φοβόμουν την προκληση..Και προεδρος της ομάδας θηλασμου του νοσοκομειου ο οποίος μου ειπε να συνεχίσω να θηλάζω και μου έδωσε συγχαρητηρια..Συγγνωμη για το off topic αλλά δυσκολα βρίσκεις πλεον δημόσιους γιατρους χωρις πελατιακές σχέσεις που να ειναι υπεράνω χρημάτων και αριστοι στη δουλεια τους.

Oχι καλό είναι να τα λες μήπως και κάποιοι άλλοι γονείς ενδιαφερθούν για την περιοχή που βρίσκεστε. Μπράβο! Πολύ χαρήκαμε για τα καλά σας νέα. Δείνε από εδώ και πέρα ότι πιο αγνό γίνεται στο μωρό! Καλή λευτεριά και από το κοτόπουλο ;)

ZA25
11-05-12, 22:28
Oχι καλό είναι να τα λες μήπως και κάποιοι άλλοι γονείς ενδιαφερθούν για την περιοχή που βρίσκεστε. Μπράβο! Πολύ χαρήκαμε για τα καλά σας νέα. Δείνε από εδώ και πέρα ότι πιο αγνό γίνεται στο μωρό! Καλή λευτεριά και από το κοτόπουλο ;)

Ευχαριστω πολύ Κατερινουλα!Και εσεις μετο καλό να το ξεπεράσετε..Ναι το προσπαθώ βρηκα και γαλα απο αγελάδα φιλου μας και μας δινει γάλα και απο κατσικα αν θελουμε ωμο που τρωνε χορταρακι και δεν τους δίνει τιποτα, φτιαχνω κεφιρ και τωρα γιαουρτάκι.Ψωμάκι μόνο παιδευομαι και δεν μπορω να πετυχω το πρωτο προζυμι και ετσι αποφευγω να της δίνω μόνο αν ζητήσει.Κρεας κουνελάκι βρηκα κάποιον με βιολογικά και μας σφαζει καθε τοσο και μας δίνει και μοσχάρι απο δικό μας κρεοπωλη που το ψαχνει και μας φέρνει και τυρι αιγοπρόβειο παλι απο δικό μας..Απο 100 μεριες αλλά δεν πειράζει...Για το κοτόπουλο δεν με απασχολει γιατί δεν μου αρέσει με το ζόρι το έτρωγα και στην εγκυμοσυνη ουτε να το μυρίσω δεν ήθελα.

tot72
11-05-12, 22:42
Ευχαριστω πολύ Κατερινουλα!Και εσεις μετο καλό να το ξεπεράσετε..Ναι το προσπαθώ βρηκα και γαλα απο αγελάδα φιλου μας και μας δινει γάλα και απο κατσικα αν θελουμε ωμο που τρωνε χορταρακι και δεν τους δίνει τιποτα, φτιαχνω κεφιρ και τωρα γιαουρτάκι.Ψωμάκι μόνο παιδευομαι και δεν μπορω να πετυχω το πρωτο προζυμι και ετσι αποφευγω να της δίνω μόνο αν ζητήσει.Κρεας κουνελάκι βρηκα κάποιον με βιολογικά και μας σφαζει καθε τοσο και μας δίνει και μοσχάρι απο δικό μας κρεοπωλη που το ψαχνει και μας φέρνει και τυρι αιγοπρόβειο παλι απο δικό μας..Απο 100 μεριες αλλά δεν πειράζει...Για το κοτόπουλο δεν με απασχολει γιατί δεν μου αρέσει με το ζόρι το έτρωγα και στην εγκυμοσυνη ουτε να το μυρίσω δεν ήθελα.
Το προζύμι είναι πολύ περίπλοκο.Να σκεφτείς εγώ που ζυμώνω τακτικά χρησιμοποιώ προζύμι που μου έδωσε η μητέρα μου ,που της έδωσε η κουμπάρα της,που της έδωσε η αδερφή της,που της το δωσε ...κοκ.:p Δεν ξέρω να φτιάχνω.η μητέρα μου μάλιστα μου λέει πως χρειάζεται αγιασμό και ούτε η ίδια ξέρει.Πάντως επειδή σε παρακολουθούσα χαίρομαι πολύ που δεν έχετε αλλεργία και μου δίνει κουράγιο για την μικρή μου.Η γιατρός μας ισχυριζόταν πάντα πως έχει αλλεργία χωρίς ουσιαστικές ενδείξεις ,εγώ επέμενα το αντίθετο και πήρα την απόφαση να την αλλάξω μόνο και μόνο γι αυτό.Είμαστε στην δεύτερη βδομάδα κανονικού γάλακτος χωρίς παρενέργειες.
Σου εύχομαι τα καλύτερα.

ZA25
12-05-12, 15:09
Το προζύμι είναι πολύ περίπλοκο.Να σκεφτείς εγώ που ζυμώνω τακτικά χρησιμοποιώ προζύμι που μου έδωσε η μητέρα μου ,που της έδωσε η κουμπάρα της,που της έδωσε η αδερφή της,που της το δωσε ...κοκ.:p Δεν ξέρω να φτιάχνω.η μητέρα μου μάλιστα μου λέει πως χρειάζεται αγιασμό και ούτε η ίδια ξέρει.Πάντως επειδή σε παρακολουθούσα χαίρομαι πολύ που δεν έχετε αλλεργία και μου δίνει κουράγιο για την μικρή μου.Η γιατρός μας ισχυριζόταν πάντα πως έχει αλλεργία χωρίς ουσιαστικές ενδείξεις ,εγώ επέμενα το αντίθετο και πήρα την απόφαση να την αλλάξω μόνο και μόνο γι αυτό.Είμαστε στην δεύτερη βδομάδα κανονικού γάλακτος χωρίς παρενέργειες.
Σου εύχομαι τα καλύτερα.

Σε ευχαριστώ πολύ και εσεις ευχομαι να συνεχίσετε ετσι και ο, τι καλυτερο!Για το προζύμι πιάνεται του Σταυρού με τα λουλουδάκια που σου δίνει ο ιερέας το αναδύεις στο νερό και έτσι παίρνει ευλογία το ψωμί όλης της χρονιας μεχρι την επόμενη εορτη..Στειλε μου σε παρακαλώ με π.μ. την συνταγη που έχεις και πως φτιαχνεις το ψωμακι με το προζύμι που σου έδωσαν και θα βρω προζυμάκι απο κάποια κυρια εδω...

Για την αλλεργία από ότι κατάλαβα γίνεται και υπερδιαγνωση η τα αποδίδουν ολα στα γαλακτοκομικά ενω τελικά κάνουν και αλλες τροφες τετοια συμπτωματα..Αυτος ο γιατρος θέλει προκληση αφου έχουν υποχωρήσει τα συμπτωματα με διαιτα για να μπει η διαγνωση αλλεργία στην πρωτεινη γαλακτος και εχει δικιο γιατι του φίλου μας που ειχε αιμα στα κακά και πολύ προβλημα απο ημερων μολις συνήλθε του έκανα 4 μηνων προκληση και δεν ειχε τιποτα.Και η παιδιατρός μας μου ειπε ότι έκαναν διαιτα στο παιδι και στη μαμα στα γαλακτοκομικά και τελίκά το μωρό ειχε μόνο στο αυγό..Εμας μεχρι στιγμής έχει μόνο στο κοτόπουλο και γιαυτο τα συμπτωματα παρα την αυστηρη αποχή υποχωρησαν 15 μερες μετα τη νηστεια που ειχα ξεκινήσει..Ακομα έχουμε δρομο μπροστα μας για να το πουμε με σιγουρια οτι δεν έχει και επειδή σχεδόν χρονισε και παλι δεν μπορουμε να ξερουμε αν ειχε και το ξεπερασε ή δεν ειχε ποτε.Ο ανθρωπος τότε μου ειχε πει αφου μου έδωσε τη διαιτα μολις σταματησουν τα συμπτωματα να γίνει προκληση γιατι δεν κάνει να στερεις τετοια μεγαλη ομάδα τροφων απο μητερα και παιδι αν δεν εισαι σίγουρος.Εγω φοβήθηκα και αλλαξα γιατρο αλλά τελικά ειχε απολυτα δικιο και επιβεβαιώθηκε απο αυτο με το παιδι του φιλους μας, έτσι πηρα θαρρος και πήγα ξανά σε αυτόν για προκληση.

Aglaia Papadima
12-05-12, 16:01
Aυτή η συνταγή για προζύμι είναι εγγυημένη και για αντίξοες συνθήκες

http://www.thefreshloaf.com/node/233

Θέλει κάποιες μέρες αλλά δεν είναι πολύπλοκο, ούτε δύσκολο.

galera
14-05-12, 19:09
Εχω γραψει πιο πάνω την ιστορια μας μεχρι τώρα. Λοιπόν, πηγαίναμε καλύτερα αλλα εδω και μερικες μερες κάτι με πειραξε και λογω εντονης και ανυποφορης κνήδωσης, πήρα κορτιζονη medrol. Γραφει στα συστατικα λακτοζη κι ταυτοχρονα το μωρο εχει επιδεινωση. Η παιδιατρος μας (η οποια ειναι γενικα φοβερη) μου ειπε οτι η λακτοζη δεν είναι στις ουσιες που ενοχοποιουνται για αλλεργιες. Εσεις τι γνωμη εχετε γι αυτο.

physcomum
14-05-12, 21:51
Εχω γραψει πιο πάνω την ιστορια μας μεχρι τώρα. Λοιπόν, πηγαίναμε καλύτερα αλλα εδω και μερικες μερες κάτι με πειραξε και λογω εντονης και ανυποφορης κνήδωσης, πήρα κορτιζονη medrol. Γραφει στα συστατικα λακτοζη κι ταυτοχρονα το μωρο εχει επιδεινωση. Η παιδιατρος μας (η οποια ειναι γενικα φοβερη) μου ειπε οτι η λακτοζη δεν είναι στις ουσιες που ενοχοποιουνται για αλλεργιες. Εσεις τι γνωμη εχετε γι αυτο.
κι εγώ έχω την εντύπωση οτι υπάρχει η δυσανεξία στη λακτόζη και όχι αλλεργία, κάτι που είναι εντελώς διαφορετικό.
Ας σου απαντήσει καλύτερα ομως κάποιος πιο ειδικός ή παθών:confused:

Aglaia Papadima
14-05-12, 23:49

η δυσανεξία μπορεί να προκαλέσει επιδείνωση των συμπτωμάτων, κάτι τέτοιο είναι αρκετά συνηθισμένο

tot72
15-05-12, 16:11
γραψει πιο πάνω την ιστορια μας μεχρι τώρα. Λοιπόν, πηγαίναμε καλύτερα αλλα εδω και μερικες μερες κάτι με πειραξε και λογω εντονης και ανυποφορης κνήδωσης, πήρα κορτιζονη medrol. Γραφει στα συστατικα λακτοζη κι ταυτοχρονα το μωρο εχει επιδεινωση. Η παιδιατρος μας (η οποια ειναι γενικα φοβερη) μου ειπε οτι η λακτοζη δεν είναι στις ουσιες που ενοχοποιουνται για αλλεργιες. Εσεις τι γνωμη εχετε γι αυτο.
Τα υποαλλεργικά γάλατα π.χ. αλμιρον πέπτι που έπινε η μικρή περιέχουν ίχνη λακτόζης.Μάλιστα είχα διαβάσει και θετικά σχόλια από αλλεργιολόγους για την μη πλήρη αποφυγή της λακτόζης κατά την διάρκεια της αποφυγής της αγελαδινής πρωτεΐνης.Υποθέτω πως η λακτόζη στο σκεύασμα είναι επίσης ελάχιστη.Αλλά ειδικός δεν είμαι ,ούτε κατά διάνοια.
ΖΑ25 ελπίζω να πήρες το π.μ.

argen
15-05-12, 17:25
Καλησπέρα! Ο μπέμπης μου μετά από 11 μέρες δικής μου αποχής από κάθε τι γαλακτοκομικό, φανερό ή κρυφό, φαίνεται να έχει συνέλθει. Τα κακάκια του είναι πάλι μουσταρδί (το μόνο σύμπτωμα μας ήταν τα πράσινα κακά με ελάχιστο αιματάκι το οποίο φάνηκε μόνο στις μικροβιολογικές εξετάσεις).

Απλά ήθελα να μάθω αν επιτρέπεται να εισάγω κάποιο τρόφιμο που έχει κρυφά πρωτείνη γάλακτος μέσα οπως πχ ψωμί τοστ, βούτυρο, μπισκότα?? Η φέτα που είναι από αιγοπρόβειο γάλα?? το μοσχάρι?? για να τεστάρω αν αυτά τον ενοχλούν ή όχι.
Ενδείκνυται κάτι τέτοιο ή όχι?

ZA25
15-05-12, 17:35
Τα υποαλλεργικά γάλατα π.χ. αλμιρον πέπτι που έπινε η μικρή περιέχουν ίχνη λακτόζης.Μάλιστα είχα διαβάσει και θετικά σχόλια από αλλεργιολόγους για την μη πλήρη αποφυγή της λακτόζης κατά την διάρκεια της αποφυγής της αγελαδινής πρωτεΐνης.Υποθέτω πως η λακτόζη στο σκεύασμα είναι επίσης ελάχιστη.Αλλά ειδικός δεν είμαι ,ούτε κατά διάνοια.
ΖΑ25 ελπίζω να πήρες το π.μ.

Ναι το πηρα σε ευχαριστω πολύ!

Katerinoula23
15-05-12, 17:39
Καλησπέρα! Ο μπέμπης μου μετά από 11 μέρες δικής μου αποχής από κάθε τι γαλακτοκομικό, φανερό ή κρυφό, φαίνεται να έχει συνέλθει. Τα κακάκια του είναι πάλι μουσταρδί (το μόνο σύμπτωμα μας ήταν τα πράσινα κακά με ελάχιστο αιματάκι το οποίο φάνηκε μόνο στις μικροβιολογικές εξετάσεις).

Απλά ήθελα να μάθω αν επιτρέπεται να εισάγω κάποιο τρόφιμο που έχει κρυφά πρωτείνη γάλακτος μέσα οπως πχ ψωμί τοστ, βούτυρο, μπισκότα?? Η φέτα που είναι από αιγοπρόβειο γάλα?? το μοσχάρι?? για να τεστάρω αν αυτά τον ενοχλούν ή όχι.
Ενδείκνυται κάτι τέτοιο ή όχι?

Μαλλον είναι πολύ νωρίς για να κάνεις πειράματα. Αφησε λίγο καιρό το εντεράκι να επουλωθεί γιατί μπορεί να μη έχει συμπτώματα αλλά σίγουρα είανι ακόμη ερεθισμένο. Αργότερα θα μπορούσες να δοκιμάσεις ξεκινώντας από το μοσχάρι που είναι το πιο "μακρινό" ας πουμε ( τουλάχιστον έτσι θα έκανα εγώ- πάρε κι άλλες γνωμες). Φτιάξε δικό σου ψωμάκι αν μπορείς ή τρώγε από φούρνο που να εμπιστεύεσαι.

mmkt
17-05-12, 20:05
Καλησπέρα,
αν και είναι νωρίς ακόμη για εμάς θα ήθελα να σας ρωτήσω πως και πότε κάνουμε πρόκληση αλλεργίας για να δούμε ότι μας πέρασε.
Δεν έχουμε πάει σε γαστρεντερολόγο ούτε σε αλλεργιολόγο γιατί ζούμε σε νησί αλλά είδαμε τρομερή βελτίωση με την αποχή που έκανα.
Ευχαριστώ.

physcomum
18-05-12, 12:02
Αν πράγματι είδες βελτιωση ένας έλεγχος απο αλλεργιολόγο στο χρόνο είναι καλά νομίζω.οχι νωρίτερα

galera
18-05-12, 18:30
Γειά σας.
Μετά απο κάτι χρόνια αποφάσισα να βγώ μια βόλτα το βράδυ. Το μωρό είναι 2 μηνών και ακολουθώ διατροφή γιατί μάλλον έχει πρόβλημα αλλεργίας. Το θηλάζω αποκλειστικά με επιτυχία μιας και παρόλους τους εμετούς και τις διάρροιες παίρνει ένα κιλό και κάτι το μήνα. Το θέμα είναι ότι με το θήλαστρο (medela swing) τώρα το απόγευμα έβγαλα μόνο 80 ml και απο τα δύο στήθη. Το ξέρω πως αυτό δεν σημαίνει οτι δεν έχω γάλα αλλα ρωτάω αν αυτό άραγε σε αυτή την ηλικία του φτάνει για ένα γευμα. Μου γεννήθηκε επίσης η απορία αν για κάποιο λόγο δεν μπορώ να θηλάσω μια φορά και δεν έχω αποθήκη τί εναλλακτική υπάρχει.
Λόγω αλλεργίας εννοώ.

40+mama
19-05-12, 16:33
Γειά σας.
Μετά απο κάτι χρόνια αποφάσισα να βγώ μια βόλτα το βράδυ. Το μωρό είναι 2 μηνών και ακολουθώ διατροφή γιατί μάλλον έχει πρόβλημα αλλεργίας. Το θηλάζω αποκλειστικά με επιτυχία μιας και παρόλους τους εμετούς και τις διάρροιες παίρνει ένα κιλό και κάτι το μήνα. Το θέμα είναι ότι με το θήλαστρο (medela swing) τώρα το απόγευμα έβγαλα μόνο 80 ml και απο τα δύο στήθη. Το ξέρω πως αυτό δεν σημαίνει οτι δεν έχω γάλα αλλα ρωτάω αν αυτό άραγε σε αυτή την ηλικία του φτάνει για ένα γευμα. Μου γεννήθηκε επίσης η απορία αν για κάποιο λόγο δεν μπορώ να θηλάσω μια φορά και δεν έχω αποθήκη τί εναλλακτική υπάρχει.
Λόγω αλλεργίας εννοώ.

Το μωρό στην ηλικία των δύο μηνών και με ιστορικό αλλεργίας δεν έχει εναλλακτική άλλη από το "αποθηκευμένο" ασφαλές γάλα της μανουλας. Ούτως ή άλλως μέχρι τον 6ο μήνα είναι καλό να θηλάζει αποκλειστικά.
Προσπάθησε να κάνεις "κάβα" σιγά σιγά. Κάνε συχνούς θηλασμούς ώστε να αυξηθεί η παραγωγή και χρησιμοποίησε το θήλαστρο πιο συχνά. Η αλήθεια είναι ότι το θήλαστρο σου είναι για περιστασιακή χρήση, αλλά αν έχεις το μωρό να σου ρυθμίζει την παραγωγή θα τα καταφ'ερεις

galera
27-05-12, 19:32
Είμαι μάλλον στα όριά μου. Εχω κόψει σχεδόν τα πάντα και το μωρό δεν βελτιώνεται. Σταμάτησα και τα σιτηρά και τρώω μόνο κοτόπουλο, (ελευθέρας) πατάτες, αρνί λίγο ρύζι και μήλα για πρωινό και απογευματινό. Ας έβλεπα τουλάχιστον βελτίωση να ησυχάσουμε και να αρχίσω να εισάγω πάλι κάποιες τροφές. Τα όσπρια και τα λαχανικά τα έχω κόψει γιατί παρόλο που λένε οτι δεν ενοχοποιούνται για αλλεργίες του έκαναν κολικούς το απόγευμα και έκλαιγε απαρηγόρητο. Εν τω μεταξύ έχουν αρχίσει να με κοιτάνε όλοι περίεργα που δεν σταματώ τον θηλασμό. Τα συμπτώματα είναι, γουλιές, νερουλές κενώσεις (καφέ πορτοκαλί και μουσταρδί) και με άσχημη μυρωδιά και χωρίς σπυράκια λίπους καθώς και μυξούλες συνέχεια και κλειστή μύτη. Τί να πώ δεν ξέρω. Εχω αρχίσει και φοβάμαι μήπως είναι καμιά δυσανεξία στη λακτόζη που απο οτι κατάλαβα απλά την υπομένεις.

Εχετε καμιά ιδέα τί να κάνω?

Nina-Nana
28-05-12, 00:20
Είμαι μάλλον στα όριά μου. Εχω κόψει σχεδόν τα πάντα και το μωρό δεν βελτιώνεται. Σταμάτησα και τα σιτηρά και τρώω μόνο κοτόπουλο, (ελευθέρας) πατάτες, αρνί λίγο ρύζι και μήλα για πρωινό και απογευματινό. Ας έβλεπα τουλάχιστον βελτίωση να ησυχάσουμε και να αρχίσω να εισάγω πάλι κάποιες τροφές. Τα όσπρια και τα λαχανικά τα έχω κόψει γιατί παρόλο που λένε οτι δεν ενοχοποιούνται για αλλεργίες του έκαναν κολικούς το απόγευμα και έκλαιγε απαρηγόρητο. Εν τω μεταξύ έχουν αρχίσει να με κοιτάνε όλοι περίεργα που δεν σταματώ τον θηλασμό. Τα συμπτώματα είναι, γουλιές, νερουλές κενώσεις (καφέ πορτοκαλί και μουσταρδί) και με άσχημη μυρωδιά και χωρίς σπυράκια λίπους καθώς και μυξούλες συνέχεια και κλειστή μύτη. Τί να πώ δεν ξέρω. Εχω αρχίσει και φοβάμαι μήπως είναι καμιά δυσανεξία στη λακτόζη που απο οτι κατάλαβα απλά την υπομένεις.

Νομίζω η διατροφη σου ειναι αρκετα περιορισμένη και δεν είμαι σίγουρη οτι χρειάζεται να ειναι έτσι.. Κι εγω θα σε κοιτούσα περίεργα!! :p πλάκα κάνω!
Έχετε παει σε αλλεργιολογο; Η αλήθεια ειναι οτι δεν έχει και τρανταχτά συμπτώματα αλλεργίας.

galera
28-05-12, 03:05
Ξεχασα να γραψω, οι πανες γεματες βλενες.

Aglaia Papadima
28-05-12, 23:31

Μια πρόταση είναι ξεκινήσεις εισαγωγή τροφών ως εξής:

1. Κάνεις ζωμούς από τα κρέατα που τρως (κοτόπουλο, αρνί, κατσίκι, ζυγούρι, γίδα), χρησιμοποιώντας και το κόκκαλο. Τρως μαζί με το φαγητό σου τουλάχιστον 3 φλιτζάνια ζωμό καθημερινά. Αυτό θα σε βοηθήσει να πάρεις πολλά ιχνοστοιχεία.

2. Μαγειρεύεις τους ζωμούς με λαχανικά, αυτά που τρως και αυτά που δεν τρως. Τα ιχνοστοιχεία που αφήνουν στο ζωμό είναι πολύτιμα.

3. Κάνεις χυμούς από λαχανικά (σέλερυ, μαρούλι, αγγούρι κλπ) για να παίρνεις βιταμίνες

4. Κάνεις χυμούς από φρούτα (μήλο-καρότο ή αχλάδι-καρότο για αρχή και μετά το διευρύνεις.

5. Τρως μουσκεμένα αμύγδαλα για αρχή και στη συνέχεια και φουντούκια. Αν το μωρό δεν έχει πρόβλημα, επεκτείνεσαι και στα καρύδια.

6. Τρως αυγά, κυρίως με μελάτο κρόκο αλλά και σε οποιαδήποτε μορφή, αν είναι καλά ανεκτά και από τους δύο σας.

7. Προσθέτεις σταδιακά προβιοτικά μέχρι να φτάσεις σε μεγάλες ποσότητες. Ξεκινάς από το λάχανο τουρσί (η ανάμικτο) που περιέχει 4-5 είδη γαλακτοβάκιλων και συνεχίζεις με το κεφίρ νερού που περιέχει περίπου 40 είδη μικροβίων και μυκήτων, τα οποία παράγουν άφθονες βιταμίνες και έχουν πολλά ιχνοστοιχεία. Τα προβιοτικά θα πρέπει να τα παίρνεις σε τουλάχιστον 3 γεύματα.

8. Δεν τρως πατάτες και ρύζι.

Ελινα Ζ.
29-05-12, 00:09
Καλησπερα...πηρα σημερα τα ραστ του μικρου.απο μωρο ειχε διαγνωστει αλλεργια σε γαλακτοκομικα αυγο κ σογια...εκτοτε αποχη μεχρι κ σημερα εγω σε αυτα καθως κ σε μοσχαρι κ προληπτικα σε ψαρι.εδειξαν λοιπον υψηλη αλλεργια σε γαλα,ασπραδι κ κροκι αυγου (τι χες γιαννη τι ειχα παντα) ομως στη σογια ηταν μη ανιχνευσιμη πια η αλλεργια καθψς κ το ψαρι το οποιο δεν εδωσα ποτε εως τωρα κ δεν ετρωγα ουτε εγω....ξεχασα να πω οτι καζεινη ηταν η πιο υψηλη μας ευαισθησια απο ολα οσα κοιταξαμε ,λακταβουλμινη κ λακτοσφαιρινη επισης υψηλες.ολα τα αλλα μη ανιχνευσιμα.ερωτηση....ειναι αξιοπιστα αυτα που λενε μη ανιχνευσιμα? Επισης το τεστ του ψαριου ελεγε μπακαλιαρος,εννοειτακ για ολα τα ψαρια τωρα ?κ τωρα πως κκνουμαστε απο δω κ περα?παω κ μιλαω με αλλεργιολογο να μου πει εαν εισαγω καποια τροφη?φοβαμαι παρα πολυ να του δοκιμασω ψαρι ειδικα....εχει οερασει κ ενα αλλεργικο σοκαπο τυρι του τοστ κ φοβαμαι τρελα.

ZA25
29-05-12, 00:37

Νομίζω ότι έχεις κόψει παρα πολλά. Αν ηδη είναι ερεθισμένο το εντερακι θα σου κανει κολικους και ας μην φταινε τα οσπρια, νομιζω οτι λαχανικά οσπρια τα εβγαλες αδικα απο τη διατροφη σου..Το κοτοπουλο που τρως μόνο εμένα σε αυτο ειναι που έχει πολυ αλλεργία μόνο μεχρι στιγμης!.Πρωτα κοβουν γαλακτοκομικα μοσχαρι και μετα κοτοπουλο χοιρινο και μετα αυγο ψαρι κλπ ή η αν ειναι πολυ εντονα τα συμπτωματα όλα μαζι μεχρι να υποχωρήσουν τα συμπτωματα.Εσας δεν ειναι τοσο εντονα τα συμπτωματα για τόσο στερητικη διαιτα.Βρες ενα γιατρό για σωστη καθοδήγηση γιατι καθε περίπτωση ειναι διαφορετικη.

miriki
29-05-12, 11:27
Ελίνα σε παιδί που έχει πάθει σοκ δε θα κάνεις πρόκληση μόνη σου. Θα κάνεις μέσα στο νοσοκομείο. Το μόνο που θα μπορούσες να κάνεις θα ήταν ίσως ένα τεστ ευαισθησίας στο χεράκι του για να δεις σε τι επίπεδο είναι. Αλλά ακόμη κι αν αυτό το τεστ βγει αρνητικό μη δοκιμάσεις το ψάρι μόνη σου.

Θα δοκίμαζες στο Αττικό; Η Χλήβα είχε μιλήσει στη φίλη μου σχετικά με την κατάσταση του εντέρου, οπότε ίσως να βρεις και σύμμαχο για τη gaps.

fairy's mom
31-05-12, 08:59
Ελίνα συμφωνώ με την μιρίκι. Εσείς τροφικές προκλήσεις μόνο σε νοσοκομείο. Όσο για το ψάρι ξέρω ότι ξεκινάς με μπακαλιαρο και αν το δεχτεί τότε μόνη σου βάζεις και άλλα ψάρια. Προσοχή μόνο, άλλο πράγμα τα ψάρια και άλλο τα θαλασσινά.
Έχεις κανει το sensitivity test της Κάμπελ?

Ελινα Ζ.
31-05-12, 10:46
Ευχαριστω κοριτσια...
Δεν εχω κανει αυτο της Καμπελ αλλα κ αν το κανω κ δεν δειξει τιποτα?ειναι στανταρ?φοβαμαι ρε κοριτσια κι εγω δεν εχω φαει ποτε ψαρι δυομιση χρονια.Ελεγα να δοκιμασω πρωτη εγω να δω απο το γαλα μου αλλα παλι δισταζω.και τωρα εχω κ τη γεννα ποτε να πρωτοπαω το παιδι για προκληση τωρα που γενναω η οταν θα χω κ το νεογεννητο...δεν ξερω τι να κανω καθολου,θελω τοσο πολυ να φαει λιγο ψαρι πια τρωει τα ιδια και τα ιδια...

Mevi12
31-05-12, 12:08
Γεια σας,
Δυστυχώς μάλλον μπαίνω κι εγώ στην παρέα σας. Προσπαθώ εδώ και μέρες να διαβάσω αυτό το θέμα που ποτέ δεν τελειώνει...
Πρώτη φορά είδα βλέννες και αίμα στα κακά όταν το μωρό ήταν δυόμιση μηνών. Τώρα είναι 3 μηνών και λίγες μέρες. Εκτός από τις βλέννες και το αίμα, που φαντάζομαι είναι από μόνο του ενδεικτικό σύμπτωμα αλλεργίας στα γαλακτοκομικά, έχουμε και ξηροδερμία στο κεφάλι. Πιο μικρός είχε κολικούς και έκανε συχνά εμετό και γουλιές μετά από κάθε γεύμα, αυτό το στάδιο όμως το ξεπεράσαμε. Από τους γιατρούς είμαι πολύ απογοητευμένη. Η πρώτη παιδίατρος μου είπε ότι συμβαίνει και ότι θα περάσει, να μην ανησυχώ. Η δεύτερη μας είπε να δώσουμε στο μωρό flagyl για 5 μέρες, το οποίο το κάναμε, για να αποκλείσουμε το ενδεχόμενη ίωσης γιατί εκείνη την περίοδο ο άντρας μου είχε πρόβλημα διάρροιας και ίσως, όπως είπε, είχε σχέση. Όταν τελείωσε η θεραπεία και το πρόβλημα συνεχιζόταν είπε ότι μάλλον πρόκειται για αλλεργία και σύμφωνα με τις υποδείξεις της εδώ και 22 μέρες κάνω αποχή από γαλακτοκομικά, αυγό, ξηρούς καρπούς και ψάρι. Την προηγούμενη εβδομάδα πήγαμε σε αλλεργιολόγο και κάναμε εξετάσεις αίματος για αλλεργία σε γαλακτοκομικά, αυγό, δημητριακά, γλουτένη και διάφορα άλλα. Σήμερα μίλησα με τον γιατρό και απογοητεύτηκα. Μου είπε ότι τα αποτελέσματα βγήκαν αρνητικά, όταν τον ρώτησα αν είναι αξιόπιστα τα αποτελέσματα σε τόσο μικρό μωρό που είπε ότι σίγουρα είναι αξιόπιστα. Μου είπε να απευθυνθώ σε γαστροεντερολόγο για να γίνει στο μωρό ενδοσκόπηση, να γίνει βιοψία και αν διαπιστωθεί ότι υπάρχει πρόβλημα στο έντερο να του δώσω ειδικό γάλα. Έκλεισα το τηλέφωνο και απελπίστηκα. Χρειάζεται το μωρό να υποβληθεί σε αυτήν την διαδικασία; Μπορεί πράγματι να μην είναι αλλεργία; Πόσους γιατρούς ακόμα να αλλάξω; Ο τελευταίος μάλιστα θεωρείται και πολύ καλός :mad: Ειλικρινά δεν ξέρω ποιό πρέπει να είναι το επόμενό μου βήμα. Οπποιαδήποτε συμβουλή δεκτή, γιατρό μην μου προτείνετε γιατί μένω εξωτερικό......

galera
31-05-12, 13:52
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Με βοηθούν να βρώ μια άκρη με το θέμα μας, και να παίρνω κουράγιο.

physcomum
31-05-12, 14:38
Γεια σας,
Δυστυχώς μάλλον μπαίνω κι εγώ στην παρέα σας. Προσπαθώ εδώ και μέρες να διαβάσω αυτό το θέμα που ποτέ δεν τελειώνει...
Πρώτη φορά είδα βλέννες και αίμα στα κακά όταν το μωρό ήταν δυόμιση μηνών. Τώρα είναι 3 μηνών και λίγες μέρες. Εκτός από τις βλέννες και το αίμα, που φαντάζομαι είναι από μόνο του ενδεικτικό σύμπτωμα αλλεργίας στα γαλακτοκομικά, έχουμε και ξηροδερμία στο κεφάλι. Πιο μικρός είχε κολικούς και έκανε συχνά εμετό και γουλιές μετά από κάθε γεύμα, αυτό το στάδιο όμως το ξεπεράσαμε. Από τους γιατρούς είμαι πολύ απογοητευμένη. Η πρώτη παιδίατρος μου είπε ότι συμβαίνει και ότι θα περάσει, να μην ανησυχώ. Η δεύτερη μας είπε να δώσουμε στο μωρό flagyl για 5 μέρες, το οποίο το κάναμε, για να αποκλείσουμε το ενδεχόμενη ίωσης γιατί εκείνη την περίοδο ο άντρας μου είχε πρόβλημα διάρροιας και ίσως, όπως είπε, είχε σχέση. Όταν τελείωσε η θεραπεία και το πρόβλημα συνεχιζόταν είπε ότι μάλλον πρόκειται για αλλεργία και σύμφωνα με τις υποδείξεις της εδώ και 22 μέρες κάνω αποχή από γαλακτοκομικά, αυγό, ξηρούς καρπούς και ψάρι. Την προηγούμενη εβδομάδα πήγαμε σε αλλεργιολόγο και κάναμε εξετάσεις αίματος για αλλεργία σε γαλακτοκομικά, αυγό, δημητριακά, γλουτένη και διάφορα άλλα. Σήμερα μίλησα με τον γιατρό και απογοητεύτηκα. Μου είπε ότι τα αποτελέσματα βγήκαν αρνητικά, όταν τον ρώτησα αν είναι αξιόπιστα τα αποτελέσματα σε τόσο μικρό μωρό που είπε ότι σίγουρα είναι αξιόπιστα. Μου είπε να απευθυνθώ σε γαστροεντερολόγο για να γίνει στο μωρό ενδοσκόπηση, να γίνει βιοψία και αν διαπιστωθεί ότι υπάρχει πρόβλημα στο έντερο να του δώσω ειδικό γάλα. Έκλεισα το τηλέφωνο και απελπίστηκα. Χρειάζεται το μωρό να υποβληθεί σε αυτήν την διαδικασία; Μπορεί πράγματι να μην είναι αλλεργία; Πόσους γιατρούς ακόμα να αλλάξω; Ο τελευταίος μάλιστα θεωρείται και πολύ καλός :mad: Ειλικρινά δεν ξέρω ποιό πρέπει να είναι το επόμενό μου βήμα. Οπποιαδήποτε συμβουλή δεκτή, γιατρό μην μου προτείνετε γιατί μένω εξωτερικό......

Aίμα και βλέννη στα κακά είναι αλλεργική πρωκτοκολίτιδα.Αποχή απο γαλακτοκομικά και ίχνη τους.Οχι απο κρέας μοσχαρίσιο.Θεωρητικά με την πλήρη αποχή θα δεις διαφορά σε 20 μέρες. Αν είναι λοιπόν κάτι τέτοιο, που θα φανεί με την αποχή, θα του φύγει μέχρι τα 2 του περίπου. Μην στεναχωριέσαι,και φυσικά θα χρειαστεί ειδικό γαλατάκι,υποαλλεργικό ή στοιχειακό στην χειρότερη περίπτωση
H βιοψία είναι κατι τραβηγμένο.

physcomum
31-05-12, 14:48
Καλησπερα...πηρα σημερα τα ραστ του μικρου.απο μωρο ειχε διαγνωστει αλλεργια σε γαλακτοκομικα αυγο κ σογια...εκτοτε αποχη μεχρι κ σημερα εγω σε αυτα καθως κ σε μοσχαρι κ προληπτικα σε ψαρι.εδειξαν λοιπον υψηλη αλλεργια σε γαλα,ασπραδι κ κροκι αυγου (τι χες γιαννη τι ειχα παντα) ομως στη σογια ηταν μη ανιχνευσιμη πια η αλλεργια καθψς κ το ψαρι το οποιο δεν εδωσα ποτε εως τωρα κ δεν ετρωγα ουτε εγω....ξεχασα να πω οτι καζεινη ηταν η πιο υψηλη μας ευαισθησια απο ολα οσα κοιταξαμε ,λακταβουλμινη κ λακτοσφαιρινη επισης υψηλες.ολα τα αλλα μη ανιχνευσιμα.ερωτηση....ειναι αξιοπιστα αυτα που λενε μη ανιχνευσιμα? Επισης το τεστ του ψαριου ελεγε μπακαλιαρος,εννοειτακ για ολα τα ψαρια τωρα ?κ τωρα πως κκνουμαστε απο δω κ περα?παω κ μιλαω με αλλεργιολογο να μου πει εαν εισαγω καποια τροφη?φοβαμαι παρα πολυ να του δοκιμασω ψαρι ειδικα....εχει οερασει κ ενα αλλεργικο σοκαπο τυρι του τοστ κ φοβαμαι τρελα.

Καταρχάς οτι γράφω είναι συμπεράσματα μετά απο συζητήσεις με αλλεργιολόγο, παιδίατρο και παθούσες μαμάδες-φίλες, για να μην παρεξηγηθώ:grin:
Αλλεργία μόνο απο ραστ τεστ δεν είναι αλλεργία.Πρέπει να έχει έρθει σε επαφή με το τρόφιμο είτε απο το στόμα είτε απο το δέρμα και να διαπιστωθεί αντίδραση.Γι'αυτό και δεν έχει νόημα ο προληπτικός αποκλεισμός ομάδων τροφών.Αυτό ισχύει μόνο στην πρωκτοκολίτιδα που έχει να κανει αποκλειστικά με την πρωτείνη του αγελ. γάλακτος. Ο καθολικός χωρίς αποδείξεις αποκλεισμός κάνει περισσότερο κακό παρά καλό.
αυτό που μπορείς με ασφάλεια να κάνεις, είναι με τα αποτελέσματα σας να πας σε έναν καλό αλλεργιολόγο (και δεν εννοώ γηραιό!)να σας κάνει δερματικά τεστ στις τροφές που είχε θετικά ραστ και σε αυτές που θέλεις εσύ να εισάγεις στη διατροφή του παιδιού σου.Αυτό είναι ασφαλές και σίγουρο.Αν το παιδί δεν δοκιμάσει νέα τροφή δεν θα μάθεις ποτέ αν είναι αλλεργικό σε αυτή.

fairy's mom
31-05-12, 14:55
Γεια σας,
Mevi12 κατ' αρχάς θα σου συνιστούσα να αλλάξεις παιδίατρο και αλλεργιολογο. Αντιβίωση στο μωρό χωρίς λόγο?? :evil:
Όσο για τον αλλεργιολογο ήθελε να στα πάρει. Πριν το μωρό γίνει 6-7 μηνών δεν δίνουν τα τεστ αξιοπιστα αποτελέσματα! Και πάλι μπορεί να μην δώσουν απόλυτα αξιοπιστα (ψευδώς αρνητικά) αλλά οι πιθανότητες μειώνονται. Στη θέση σου δεν θα ταλαιπωρουσα άλλο το μωρό μου. Στο λέω εγώ που για την μεγάλη μου έχω τρέξει σε γιατρούς, έχω κάνει εξετάσεις και η λύση ήταν απλή: Αλλαγή στην διατροφή σου και τίποτα αλλο!
Θα συνεχίσεις να θηλάζεις το μωρό κι εσύ θα ξεκινήσεις άμεσα να κρατάς ημερολογιο με το τι τρως και τις κενώσεις του μωρού. Έτσι θα σιγουρευτείς τι το πειράζει και τι όχι. Θα βασιστείς στην παρατήρηση του μωρού σου και θα αφήσεις τις εξετάσεις στην άκρη. Αν αλλάξεις την διατροφή σου και μετά από κανά 2 μήνες δεν βλέπεις καθόλου αποτελέσματα, τότε το ξανασκέφτεσαι.
Επίσης μέχρι να ηρεμήσει το μωρό, σταμάτα προσωρινά τα εμβόλια. Πυροδοτούν τις αλλεργίες non igE. http://www.homeopathy.gr/homeopathy/vaccines_scientific_critisism.html

Ρίξε μια ματιά και στο θέμα με την γκαπς. Είναι μία θεραπευτική διατροφή μεταξύ άλλων και για αλλεργίες τέτοιου τύπου (που δεν προκαλούν αλλεργικά σοκ).

Τα έχω περάσει με την μεγάλη μου με πολύ ασχημες καταστάσεις και σε καταλαβαίνω! Στην μικρή μου όμως έμαθα και την πήγα μόνο μία φορά σε αλλεργιολογο απλά για να δω αν έχει αλλεργίες που κάνουν αλλεργικά σοκ. Η αλλεργιολογος είχε εντυπωσιαστεί από την εικόνα της. Γι αυτό σου λέω να ηρεμήσεις, να διαβάσεις και να ενημερωθείς καλά και όλα θα πάνε καλά. Θα τα καταφέρεις μόνη σου!

Ααα και πολύ σημαντικό! Ξεκίνα άμεσα προβιοτικά σε σενα και το μωρό και εσύ να πάρεις και πεπτικά ένζυμα για να διασπάς καλά τις τροφές και να μειώνονται οι πιθανότητες αυτό που τρως να πειράξει το μωρό.
http://www.thepharmacyshop.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=5698&category_id=865&option=com_virtuemart&Itemid=56

http://www.specialhealthstore.co.uk/search.asp?types=Digestive+Health+%3EProbiotics+%3E+Nutrivene
http://www.iherb.com/Garden-of-Life-O-Zyme-Ultra-Ultimate-Digestive-Enzyme-Blend-180-UltraZorbe-Veggie-Caps/7796?at=0

Mevi12
31-05-12, 15:58
Κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας,
Fairys mom πράγματι οι γιατροί μέχρι τώρα αποδείχθηκαν άθλιοι. Από τον αλλεργιολόγο περίμενα τουλάχιστον να μου δώσει μία διατροφή αλλά το μόνο που έκανε ήταν να πάρει τα λεφτά της εξέτασης. Εμβόλια κάναμε ήδη 2, μετά από επιμονή δική μου δεν κάναμε το επόμενο, η παιδίατρος είπε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα αλλά εγώ σε καμία περίπτωση δεν θα έπαιρνα το ρίσκο, στο κάτω κάτω δικό μου είναι το παιδί. Και αυτό απο το forum το μάθαμε. :!: Μέχρι ποτέ "μπορούμε" να καθυστερήσουμε τα εμβόλια;
Όσο για τα προβιοτικά και τα ένζυμα σίγουρα δεν έχουν ανεπιθύμητες παρενέργειες; Όσες από εσάς έχετε πάρει φαντάζομαι ήταν καθαρά δική σας πρωτοβουλία, σωστά; Αν παίρνω για συγκεκριμένα διαστήματα και αφήνω να παιρνούν κάποιες μέρες αποχής για να μην συνηθίζει ο οργανισμός μου θα λειτουργήσουν εξίσου αποτελεσματικά;
Ημερολόγιο έχω αρχίσει να κρατάω. Φαίνεται προς το παρόν να μας επηρεάζουν και τα όσπρια. Αν δεν δω βελτίσωση με την αποχή από τα γαλακτοκομικά μετά σειρά έχει η γλουτένη στατιστικά, σωστά;
Κάτι τελευταίο, στο baking powder που χρησιμοποιώ έχει καλαμποκάλευρο. Θεωρείται γενικά αλλεργιογόνο το καλαμπόκι;
Αυτά και θα προκύψουν και άλλες απορίες...
Τέλος να πω μπράβο σε όλες τις "παλιές" που μπαίνουν στον κόπο και αφιερώνουν χρόνο για να μοιραστούν τις εμπερίες τους και να δώσουν συμβουλές ξανά και ξανά.

ninakia!!!
31-05-12, 17:46
Εμενα ο μικρος ειναι 3 μηνων και κατι!
μετα απο κακα νερουλα και βλενες (οχι αιμα), επισης πολες φορες οταν τον βαζω στο στηθος να φαει πολες φορες μςτα απο 2 λεπτα κλαιει....
τον πηγα στο παιδον οπου του καναν τεστ στο χερακι και του πηραν αιμα και μου ειπαν οτι ειναι αλλεργικος στο γαλα και το αυγο!!!
Ο γιατρος δεν μου ειπε να κοψω τιποτα στην διατροφη μου.... απλα οτι τρωω να κανω παρατηρηση σε σχεση μα τα κακα του και ολη την συμπεριφορα γενικα!!!! εγω εκοψα το γαλα και το αυγο.... οχι ομως ολα τα γαλακτοκιμικα!!!
στις 2 πρωτες μερες σταματησε να μου κανει διαροιες ειναι σαν μουσταρδα λιγο πιο πηχτα! και χωρις βλενες!καθε 2 με 3 μερες! εχθες ηταν λιγο πιο νερουλα....
ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΟΨΩ ΟΛΑ ΤΑ ΓΑΛΑΚΤΟΚΟΜΙΚΑ???????
Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΤΙΠΟΤΑ?????
:-(

fairy's mom
31-05-12, 18:40
Εμβόλια κάναμε ήδη 2, μετά από επιμονή δική μου δεν κάναμε το επόμενο, η παιδίατρος είπε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα αλλά εγώ σε καμία περίπτωση δεν θα έπαιρνα το ρίσκο, στο κάτω κάτω δικό μου είναι το παιδί. Και αυτό απο το forum το μάθαμε. :!: Μέχρι ποτέ "μπορούμε" να καθυστερήσουμε τα εμβόλια;
Όσο για τα προβιοτικά και τα ένζυμα σίγουρα δεν έχουν ανεπιθύμητες παρενέργειες; Όσες από εσάς έχετε πάρει φαντάζομαι ήταν καθαρά δική σας πρωτοβουλία, σωστά; Αν παίρνω για συγκεκριμένα διαστήματα και αφήνω να παιρνούν κάποιες μέρες αποχής για να μην συνηθίζει ο οργανισμός μου θα λειτουργήσουν εξίσου αποτελεσματικά;
Ημερολόγιο έχω αρχίσει να κρατάω. Φαίνεται προς το παρόν να μας επηρεάζουν και τα όσπρια. Αν δεν δω βελτίσωση με την αποχή από τα γαλακτοκομικά μετά σειρά έχει η γλουτένη στατιστικά, σωστά;
Κάτι τελευταίο, στο baking powder που χρησιμοποιώ έχει καλαμποκάλευρο. Θεωρείται γενικά αλλεργιογόνο το καλαμπόκι;

Moυ θυμίζεις εμάς. Κι εμείς 2 εμβόλια κάναμε, γιατί η παιδιατρος έλεγε ότι δεν επηρεάζουν και ο ομοιοπαθητικός μου άνοιξε τα μάτια. Μετά πήγαινα σοτυς γιατρούς με το άρθρο του παραμάσχαλα :lol:
Θα πρέπει να σταματήσουν τα συμπτώματα για ένα εξάμηνο και μετά κάνεις εμβόλια όσο γίνεται λιγότερο πολυδύναμα, ει δυνατόν και μονά. Επίσης επιλέγεις ποια, δεν είναι ολα απαραίτητα. Ψάξτο λίγο μόνη σου... Αν θες πηγές πες μου να σου στείλω με πμ.

Τα προβιοτικα μόνο καλό κάνουν. Πρπει να πάρετε και οι δύο. Θα σου συνιστούσα καλύτερα όχι τα biokylt γιατί έχουν ίχνη από γάλα. Πάρε την άλλη μάρκα που έχει και για μωρά και για ενηλικες. Θεραπευτικε΄ς δόσεις θα βρεις στο θέμα για την γκαπς.
Τα ένζυμα γιοα αρχή καλό είναι να τα ξεκινήσεις με τροφές που υποπτευεσαι πχ τα όσπρια. Επίσης θα ετοιμάζεις τις τροφές πριν τις μαγειρευεις (μούλιασμα βλ επισης γκαπς) για να είναι πιο εύπεπτες.

Γλουτένη εγώ θα σε συμβούλευα να την κόψεις. Δώσε έμφαση σε κρέας, λαχανικά πολυ καλά βρασμένα και χωρίς σπόρια, φρούτα, αυγά (αν δεν σας πειράζουν), ζωμούς κρέατος και κυρίως κοτόπουλου (η πενικιλίνη των Εβραίων νομίζω ότι το είχα διαβάσει κάπου?). Έχει δώσει η Αγλαια σχήμα διατροφής λίγο πιο πάνω. Καλαμπόκι άστο έξω και πρόσθεσε το αργότερα αν είναι.

Αν έχεις άλλες απορίες ρώτα.

Ελινα Ζ.
31-05-12, 21:22
Καταρχάς οτι γράφω είναι συμπεράσματα μετά απο συζητήσεις με αλλεργιολόγο, παιδίατρο και παθούσες μαμάδες-φίλες, για να μην παρεξηγηθώ:grin:
Αλλεργία μόνο απο ραστ τεστ δεν είναι αλλεργία.Πρέπει να έχει έρθει σε επαφή με το τρόφιμο είτε απο το στόμα είτε απο το δέρμα και να διαπιστωθεί αντίδραση.Γι'αυτό και δεν έχει νόημα ο προληπτικός αποκλεισμός ομάδων τροφών.Αυτό ισχύει μόνο στην πρωκτοκολίτιδα που έχει να κανει αποκλειστικά με την πρωτείνη του αγελ. γάλακτος. Ο καθολικός χωρίς αποδείξεις αποκλεισμός κάνει περισσότερο κακό παρά καλό.
αυτό που μπορείς με ασφάλεια να κάνεις, είναι με τα αποτελέσματα σας να πας σε έναν καλό αλλεργιολόγο (και δεν εννοώ γηραιό!)να σας κάνει δερματικά τεστ στις τροφές που είχε θετικά ραστ και σε αυτές που θέλεις εσύ να εισάγεις στη διατροφή του παιδιού σου.Αυτό είναι ασφαλές και σίγουρο.Αν το παιδί δεν δοκιμάσει νέα τροφή δεν θα μάθεις ποτέ αν είναι αλλεργικό σε αυτή.

ο μικρος εχει κανει δερματικα τεστ απο πολυ μικρος σε αλλεργιολογο κ εδειξαν οτι ακριβως κ τωρα....επισης εχει περασει αλλεργικο σοκ απο τυρι μετα απο εντολη παιδιατρου να αρχισουμε να δοκιμαζουμε σιγα σιγα πρωτα απο το γαλα μου και μετα σε εκεινον...
ειναι τσεκαρισμενη η υψηλη ευαισθησια που εχει και σε γαλα και σε αυγο.Εγω μετα απο εντολη αλλεργιολογου δεν εφαγα ποτε ψαρι δηλαδη ολο μου το αγχος ειναι το ψαρι και το τι θα γινει εαν δοκιμασει εδω η στο νοσοκομειο.Για τα υπολοιπα ειμαι σιγουρη καθως με παρατηρηση εισαγω τροφες και δεν εχουμε καποιο θεμα αν κι ακομη φοβαμαι πολλα...Ειμαστε στον αγωνα δυομιση χρονια τωρα με αποχη κτλ...

physcomum
31-05-12, 21:53
ο μικρος εχει κανει δερματικα τεστ απο πολυ μικρος σε αλλεργιολογο κ εδειξαν οτι ακριβως κ τωρα....επισης εχει περασει αλλεργικο σοκ απο τυρι μετα απο εντολη παιδιατρου να αρχισουμε να δοκιμαζουμε σιγα σιγα πρωτα απο το γαλα μου και μετα σε εκεινον...
ειναι τσεκαρισμενη η υψηλη ευαισθησια που εχει και σε γαλα και σε αυγο.Εγω μετα απο εντολη αλλεργιολογου δεν εφαγα ποτε ψαρι δηλαδη ολο μου το αγχος ειναι το ψαρι και το τι θα γινει εαν δοκιμασει εδω η στο νοσοκομειο.Για τα υπολοιπα ειμαι σιγουρη καθως με παρατηρηση εισαγω τροφες και δεν εχουμε καποιο θεμα αν κι ακομη φοβαμαι πολλα...Ειμαστε στον αγωνα δυομιση χρονια τωρα με αποχη κτλ...
Εφόσον δεν έκανε συνδυαστική αντίδραση στο ψάρι προς τι η αποχή και των δυο σας απο το τρόφιμο?:confused:

Ελινα Ζ.
01-06-12, 01:14
Εφόσον δεν έκανε συνδυαστική αντίδραση στο ψάρι προς τι η αποχή και των δυο σας απο το τρόφιμο?:confused:

Τι να σου πω τοτε αυτα μας ειπε η αλλεργιολογοε οτι καλυτερα να απεχω....αν κ πιστευω οτι θα πρεπε να το χουμε δοκιμασει τελικα...απλα εχει φοβηθει το ματι μου κ δεν ξερω πως να το χειριστω....πρεπει ομως να παω σε αλλεργιολογο παλι ειχα καπιιον αλλο υποψην μου ο οποθος μου ειχε πει οτι το παιδι κακως δεν δοκιμαδε ποτε αυτο ειναι χειροτερο...το θεμα ειναι κανεις μονος σου η στο νοσοκομειο για σιγουρια?

fairy's mom
01-06-12, 09:05
Ελίνα γιάτί δεν δοκιμάζεις να φας εσύ κάποιες φορές και να δεις αντιδράσεις? Ταυτόχρονα κάνε και το τεστ ευαισθησιας να δεις επίσης τι γίνεται και από κει και μετά ξανασκέφτεσαι πώς θα πορευτείς.

fairy's mom
01-06-12, 09:12
Εμενα ο μικρος ειναι 3 μηνων και κατι!
μετα απο κακα νερουλα και βλενες (οχι αιμα), επισης πολες φορες οταν τον βαζω στο στηθος να φαει πολες φορες μςτα απο 2 λεπτα κλαιει....
τον πηγα στο παιδον οπου του καναν τεστ στο χερακι και του πηραν αιμα και μου ειπαν οτι ειναι αλλεργικος στο γαλα και το αυγο!!!
Ο γιατρος δεν μου ειπε να κοψω τιποτα στην διατροφη μου.... απλα οτι τρωω να κανω παρατηρηση σε σχεση μα τα κακα του και ολη την συμπεριφορα γενικα!!!! εγω εκοψα το γαλα και το αυγο.... οχι ομως ολα τα γαλακτοκιμικα!!!
στις 2 πρωτες μερες σταματησε να μου κανει διαροιες ειναι σαν μουσταρδα λιγο πιο πηχτα! και χωρις βλενες!καθε 2 με 3 μερες! εχθες ηταν λιγο πιο νερουλα....
ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΟΨΩ ΟΛΑ ΤΑ ΓΑΛΑΚΤΟΚΟΜΙΚΑ???????
Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΤΙΠΟΤΑ?????
:-(
Ήθελα να σου απαντήσω χθες αλλά χτύπησε το κουδούνι και μου ήρθε κόσμος :)
Πρέπει να κόψεις όλα τα γαλακτοκομικά ακόμα και τα κρυμμένα αλλιώς η προσπάθεια σου δεν θα έχει τα επιυμητά αποτελέσματα.
Ο γιατρός είναι είτε άσχετος είτε αδιαφορος, θα χρησιμοποιούσα μάλιστα άλλο επιθετο αν τα λέγαμε κατ' ιδίαν :evil:
Πήγαινε σε κάποια παιδίατρο που να είναι ταυτόχρονα και σύμβουλος θηλασμού για να σε κατευθυνει σωστά. Είναι μία πολύ καλή στην Καισαριανή που έχει και ειδικότητα στις αλλεργίες. Ή ψάξε κάποια άλλη κοντά στην περιοχή σου. Μην πας σε αλλεργιολογο ακόμα είναι πολύ μικρό το μωρό σου και δεν έχει νόημα.
Και δες τι έγραψα πιο πάνω για τα προβιοτικά και τα πεπτικά ένζυμα και τι διατροφή προτείνει η Αγλαία πιο πάνω.
Η αντίδραση που έχει το μωρό σου στο στήθος είναι κλασική για αυτές τις περιπτώσεις, γιατί έχει συνδέσει το γάλα που πίνει με πόνο που του προκαλεί λόγω των ψευδοαλλεργιών.
Καλή δύναμη!

Ελινα Ζ.
01-06-12, 11:41
Ελίνα γιάτί δεν δοκιμάζεις να φας εσύ κάποιες φορές και να δεις αντιδράσεις? Ταυτόχρονα κάνε και το τεστ ευαισθησιας να δεις επίσης τι γίνεται και από κει και μετά ξανασκέφτεσαι πώς θα πορευτείς.

αυτο σκεφτηκα κι εγω να φαω εγω πρωτα....αλλα το τεστ με το ψαρι πως το κανουν στο χερακι του????

Mevi12
01-06-12, 13:50
Moυ θυμίζεις εμάς. Κι εμείς 2 εμβόλια κάναμε, γιατί η παιδιατρος έλεγε ότι δεν επηρεάζουν και ο ομοιοπαθητικός μου άνοιξε τα μάτια. Μετά πήγαινα σοτυς γιατρούς με το άρθρο του παραμάσχαλα :lol:
Θα πρέπει να σταματήσουν τα συμπτώματα για ένα εξάμηνο και μετά κάνεις εμβόλια όσο γίνεται λιγότερο πολυδύναμα, ει δυνατόν και μονά. Επίσης επιλέγεις ποια, δεν είναι ολα απαραίτητα. Ψάξτο λίγο μόνη σου... Αν θες πηγές πες μου να σου στείλω με πμ.

Τα προβιοτικα μόνο καλό κάνουν. Πρπει να πάρετε και οι δύο. Θα σου συνιστούσα καλύτερα όχι τα biokylt γιατί έχουν ίχνη από γάλα. Πάρε την άλλη μάρκα που έχει και για μωρά και για ενηλικες. Θεραπευτικε΄ς δόσεις θα βρεις στο θέμα για την γκαπς.
Τα ένζυμα γιοα αρχή καλό είναι να τα ξεκινήσεις με τροφές που υποπτευεσαι πχ τα όσπρια. Επίσης θα ετοιμάζεις τις τροφές πριν τις μαγειρευεις (μούλιασμα βλ επισης γκαπς) για να είναι πιο εύπεπτες.

Γλουτένη εγώ θα σε συμβούλευα να την κόψεις. Δώσε έμφαση σε κρέας, λαχανικά πολυ καλά βρασμένα και χωρίς σπόρια, φρούτα, αυγά (αν δεν σας πειράζουν), ζωμούς κρέατος και κυρίως κοτόπουλου (η πενικιλίνη των Εβραίων νομίζω ότι το είχα διαβάσει κάπου?). Έχει δώσει η Αγλαια σχήμα διατροφής λίγο πιο πάνω. Καλαμπόκι άστο έξω και πρόσθεσε το αργότερα αν είναι.

Αν έχεις άλλες απορίες ρώτα.

Ευχαριστώ και πάλι ;)
Αν μπορείς στείλε μου πηγές σχετικά με τα εμβόλια να μάθω περισσότερα και να έχω και να δικαιολογήσω στην γιατρό.
Είδα και τις συμβουλές της Αγλαίας, είναι και εύκολες για ξεκίνημα.
Εδώ και 2 μέρες δεν έχουμε αίμα τουλάχιστον, ελπίζω να συνεχίσουμε έτσι.
Από αύριο θα αρχίσω να ετοιμάζω ζωμούς από κόκκαλα. Αν κατάλαβα καλά από αυτά που διάβασα στο site της Campbell, προτείνει να τρώμε αυτήν την αηδία το μεδούλι;;;
Κι επειδή πλησιάζουν και οι διακοπές αναρωτιέμαι τι θα βρίσκω να τρώω εκεί που θα πηγαίνουμε. Πατάτες, σαλάτες; Εσείς γενικά πως την παλεύατε στις διακοπές;
Άντε καλό μήνα εύχομαι, με δύναμη και τσαγανό

physcomum
01-06-12, 14:11
αυτο σκεφτηκα κι εγω να φαω εγω πρωτα....αλλα το τεστ με το ψαρι πως το κανουν στο χερακι του????Γ

Για να καταλάβω καλά...το οτι δεν τρως γαλακτοκομικά είναι σεβαστο και απαραίτητο γιατί ΜΟΝΟ αυτά κάνουν πρωκτοκολίτιδα(αίμα και βλέννη στα κακά).Οι υπόλοιπες τροφές όχι.Οπότε δεν θα καταλάβεις τίποτα απο το έντερο του αν το φας.Εξάλλου αλλεργικο σοκ διαμέσου θηλασμού δεν υφίσταται.
Αρχικά φάε κανονικά το ψαράκι σου χωρίς ενοχές και στη συνέχεια δώσε και στο παιδί.(ποσότητα ζαριού, σπιρτόκουτου,κλπ,σταδιακά)
Προκλήσεις σε νοσοκομείο γίνονται μόνο σε διαπιστωμένες αλλεργίες γιατί αλλιώς θα πρέπει ότι καινούριο τρώει ένα μωράκι να το τρωει εντός των πυλών.Γι΄αυτό ξεκινάς με την ελάχιστη ποσότητα ωστε να ελαχιστοποιήσεις τους κινδύνους.

fairy's mom
01-06-12, 14:57
αυτο σκεφτηκα κι εγω να φαω εγω πρωτα....αλλα το τεστ με το ψαρι πως το κανουν στο χερακι του????
Θα το ανακατεψεις με νερακι πολτοποιημένο και θα το βάλεις στον καρπό του από την μέσα μεριά για όλο το βράδυ. Εγώ έβαζα και ένα τσιρότο από πάνω για να το κρατάει.

Σημαντική πληροφορία που μόλις μου ήρθε.
Το ψάρι το ξεκινησαμε ως εξής:
Πρώτα έδωσα σούπα από την ψαρόσουπα (μπακαλιάρο) και μετά βάλαμε το ψάρι.

Αν μπορείς στείλε μου πηγές σχετικά με τα εμβόλια να μάθω περισσότερα και να έχω και να δικαιολογήσω στην γιατρό.
Είδα και τις συμβουλές της Αγλαίας, είναι και εύκολες για ξεκίνημα.
Εδώ και 2 μέρες δεν έχουμε αίμα τουλάχιστον, ελπίζω να συνεχίσουμε έτσι.
Από αύριο θα αρχίσω να ετοιμάζω ζωμούς από κόκκαλα. Αν κατάλαβα καλά από αυτά που διάβασα στο site της Campbell, προτείνει να τρώμε αυτήν την αηδία το μεδούλι;;;
Κι επειδή πλησιάζουν και οι διακοπές αναρωτιέμαι τι θα βρίσκω να τρώω εκεί που θα πηγαίνουμε. Πατάτες, σαλάτες; Εσείς γενικά πως την παλεύατε στις διακοπές;
Άντε καλό μήνα εύχομαι, με δύναμη και τσαγανό

Θα σου στείλω μέσα στο σκ.

Είναι πάρα θρεπτικό και αν βάλεις και αλάτι και πολύ νόστιμο. :D Αν δεν το αντέχεις βάζε το στην σούπα ή κρύψτο κάπου. :wink:

Όσο για τις διακοπές...τι μου θύμισες! :lol::lol: Χωρίς υπερβολή είχα κουβαλήσει όλη σχεδόν την κουζίνα μου και μαγείρευα για το παιδί στο δωμάτιο. Άσε που έτρεχα στην άλλη πλευρά του νησιού για να βρω ΑΒ και να πάρω βιολογικά λαχανικά και κρέατα! (εγώ έχω και έναν κάλο με τα βιολογικά..). Εγώ τότε δεν έκανα την γκαπς, οπότε πολύ σπάνια που φάγαμε έξω, ε πήρα πατάτες, κρέας και σαλάτα. Και φυσικά έπεσε πολύ φρούτο!
Θα σου πω κατι. Στην μεγάλη μου δυσκολεύτηκα πολύ με την ειδική διατροφή και νόμιζα ότι δεν θα μπορέσω να το ξανακάνω. Στην μικρή μου πραγματικά στο λέω, δεν ένιωσα στέρηση, παρά ελάχιστες φορές, γιατί είχα προετοιμαστεί και βρήκα συνταγές που δεν μου στερούσαν ούτε τα νόστιμα αλμυρά, ούτε τα γλυκά. Θέλει λίγη οργάνωση και διαβασμα τώρα που είσαι στην αρχή.

fairy's mom
01-06-12, 15:02
Γ

Για να καταλάβω καλά...το οτι δεν τρως γαλακτοκομικά είναι σεβαστο και απαραίτητο γιατί ΜΟΝΟ αυτά κάνουν πρωκτοκολίτιδα(αίμα και βλέννη στα κακά).Οι υπόλοιπες τροφές όχι.
Ποιος στο είπε αυτό? Γιατρός? Γιατί αυτό που λες δεν είναι καθόλου ακριβές. Κάθε περίπτωση είναι πολύ διαφορετική και κάθε παιδι μπορεί να αντιδράει σε άλλες τροφές, γλουτένη, αυγό, ψάρι κλπ. Άσε που συνήθως δεν είναι μόνο τα γαλ/κα. Το συνηθέστερο ειναι να υπάρχει ευαισθησία και σε άλλες τροφές. Εμάς πχ στην μεγάλη μου μας πείραζε εκτός από γαλα και αυγό και ψάρι και αρακάς. Και όταν λέω πείραζε εννοώ βλένες με αίμα. Γι αυτό η κάθε μαμά πρέπει να βασιστεί στην δική της παρατήρηση και ιδανικά σε ένα ημερολόγιο που θα κρατάει.

physcomum
01-06-12, 15:10
Ποιος στο είπε αυτό? Γιατρός? Γιατί αυτό που λες δεν είναι καθόλου ακριβές. Κάθε περίπτωση είναι πολύ διαφορετική και κάθε παιδι μπορεί να αντιδράει σε άλλες τροφές, γλουτένη, αυγό, ψάρι κλπ. Άσε που συνήθως δεν είναι μόνο τα γαλ/κα. Το συνηθέστερο ειναι να υπάρχει ευαισθησία και σε άλλες τροφές. Εμάς πχ στην μεγάλη μου μας πείραζε εκτός από γαλα και αυγό και ψάρι και αρακάς. Και όταν λέω πείραζε εννοώ βλένες με αίμα. Γι αυτό η κάθε μαμά πρέπει να βασιστεί στην δική της παρατήρηση και ιδανικά σε ένα ημερολόγιο που θα κρατάει.
Οπως προείπα δεν μιλάω απο το κεφάλι μου αλλά μεταφέρω τις συζητήσεις μου με αλλεργιολογο και παιδίατρο γιατί κι εμείς έχουμε πολλαπλές αλλεργίες χωρίς συμπτώματα απο το γαστρεντερικό γιατί δεν έχει αλλεργία στο γάλα.
Οντως κάθε περίπτωση είναι διαφορετική ωστόσο οι βασικές αρχές της ΣΥΓΧΡΟΝΗΣ αλλεργιολογίας(το γραφω κεφαλαία γιατί δεινοπάθησα να βρω σωστό αλλεργιολόγο και όχι κάποιον της σχολής κόψτα όλα για να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο) είναι σαφείς.

fairy's mom
01-06-12, 15:42

Aναφερεσαι σε αυτά?
Σωστά τα λες εκτός από το σημείο με τα γαλ/κα. Αλλεργική πρωκτοκολιτιδα δεν κάνουν μόνο τα γαλακτοκομικά. Το συνηθέστερο είναι να πειράζουν και άλλες τροφές. Μην το πάρεις σαν επίθεση. Το τονίζω γιατί μπορεί να σε διαβάσει μία μαμά και να ησυχάσει ότι κόβει τα γαλ/κα και το πρόβλημα θα περάσει. Και οκ σε μία ήπια περίπτωση δεν κόβεις από την αρχή τα πάντα. Ξεκινάς με γαλ/κα και παρατηρείς. Αλλά σε ενα μωρό με προχωρημένο πρόβλημα (και βλένες και αίμα ή/και στασιμότητα βάρους) θεωρώ ότι θα ήταν χάσιμο πολύτιμου χρόνου να κόψει μία μαμά μόνο τα γαλ/κα

fairy's mom
01-06-12, 15:44
οι βασικές αρχές της ΣΥΓΧΡΟΝΗΣ αλλεργιολογίας(το γραφω κεφαλαία γιατί δεινοπάθησα να βρω σωστό αλλεργιολόγο και όχι κάποιον της σχολής κόψτα όλα για να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο) είναι σαφείς.
Όντως αρχίζουν και αναθεωρούν κάποια πράγματα. Κάτι μου είπε η αλλεργιολογος που μας παρακολουθεί την τελευταία φορά που πήγαμε με αφορμή ερώτηση μου για το γάλα αμυγδάλου.

tot72
01-06-12, 16:19
Όντως αρχίζουν και αναθεωρούν κάποια πράγματα. Κάτι μου είπε η αλλεργιολογος που μας παρακολουθεί την τελευταία φορά που πήγαμε με αφορμή ερώτηση μου για το γάλα αμυγδάλου.
Τι σου απάντησε για το αμυγδαλόγαλα.Με ενδιαφέρει.Ξέρω πως η αλλεργιολόγοι πλέον δεν υποστηρίζουν την καθυστέρηση στην εισαγωγή των αλλεργιογόνων τροφών,αλλά και για τους ξηρούς καρπούς ισχύει;

fairy's mom
02-06-12, 07:27
Τι σου απάντησε για το αμυγδαλόγαλα.Με ενδιαφέρει.Ξέρω πως η αλλεργιολόγοι πλέον δεν υποστηρίζουν την καθυστέρηση στην εισαγωγή των αλλεργιογόνων τροφών,αλλά και για τους ξηρούς καρπούς ισχύει;
Στην αρχή άκουσε την λέξη αμύγδαλα και φρίκαρε :lol: Μετά που της εξήγησα, μου είπε ότι νέες μελέτες δείχνουν ότι αν το μωρό το λαμβάνει από την αρχή (μέσω της μαμάς) τότε μπορεί να γίνει εισαγωγή και νωρίτερα.
Πάντως δεν μας επέτρεψε τους ξηρούς καρπούς καθεαυτούς.
Ωστόσο εγώ τώρα που χρόνισε και μπορεί να φάει μέλι θα δοκιμάσω να της δώσω κάποιο σνακ που φτιάχνω με αλεύρι αμυγδάλου. Το αμυγδαλογαλα το πίνουμε ήδη, οπότε θα της δώσω αμύγδαλο μουλιασμένο, αφυδατωμένο και ψημένο. Αν δεν μπορεί να το δεχτεί τότε το ξαναφήνω για αργότερα.

physcomum
02-06-12, 08:33
Μην ανησυχείς δεν λαμβάνω τίποτα ως επίθεση, ισα ισα με ολη αυτή την κουβέντα ανοίγουν τα μάτια μας και οι επιλογές μας.Εγώ έτσι νοιώθω.
Πάντως για τους ξηρούς καρπούς, η οδηγία του ήταν εφόσον τώρα δεν είναι αλλεργικός σε αυτούς αλλά εχει άλλες αλλεργίες να γίνει εισαγωγή οσο το δυνατόν γρηγοροτερα γιατί ο αποκλεισμός θα οδηγήσει στο αντίθετο αποτέλεσμα.Αυτό ισχύει για όλα βέβαια,οσπρια, ψάρια κλπ.

fairy's mom
02-06-12, 12:02
Μην ανησυχείς δεν λαμβάνω τίποτα ως επίθεση, ισα ισα με ολη αυτή την κουβέντα ανοίγουν τα μάτια μας και οι επιλογές μας.Εγώ έτσι νοιώθω.
Πάντως για τους ξηρούς καρπούς, η οδηγία του ήταν εφόσον τώρα δεν είναι αλλεργικός σε αυτούς αλλά εχει άλλες αλλεργίες να γίνει εισαγωγή οσο το δυνατόν γρηγοροτερα γιατί ο αποκλεισμός θα οδηγήσει στο αντίθετο αποτέλεσμα.Αυτό ισχύει για όλα βέβαια,οσπρια, ψάρια κλπ.

Υπάρχουν πολλές παρεξηγησιάρες μαμάδες που δεν καταλαβαίνουν πάντα ότι κάνουμε διάλογο και όχι "καυγά" γι αυτό το είπα. Χαίρομαι που δεν είσαι μία από αυτές :D

Σχετικά με τους ξηρούς καρπούς, σας έδωσε τρόπο εισαγωγής? Δλδ σου προτεινε να αρχίσεις με κάποιους συγκεκριμένα και να αφήσεις κάποιους άλλους για αργότερα (πχ καρύδια) ή ξεκινάς με ό,τι θες? Επίσης σε ποια μορφή σου πρότεινε? Ωμούς ή ψημένους?

Σχετικά με τα όσπρια, δες στο θέμα με τις γκαπς συνταγές πώς προετοιμάζουμε τα όσπρια και γίνονται ιδιαίτερα εύπεπτα. Θα σου φανεί πολύ χρήσιμο!

Το μωράκι σου τι ηλικία έχει? Συγνώμη αν το έχεις ξαναπεί. Έχω χάσει κάποια ποστς

physcomum
02-06-12, 15:26
Υπάρχουν πολλές παρεξηγησιάρες μαμάδες που δεν καταλαβαίνουν πάντα ότι κάνουμε διάλογο και όχι "καυγά" γι αυτό το είπα. Χαίρομαι που δεν είσαι μία από αυτές :D

Σχετικά με τους ξηρούς καρπούς, σας έδωσε τρόπο εισαγωγής? Δλδ σου προτεινε να αρχίσεις με κάποιους συγκεκριμένα και να αφήσεις κάποιους άλλους για αργότερα (πχ καρύδια) ή ξεκινάς με ό,τι θες? Επίσης σε ποια μορφή σου πρότεινε? Ωμούς ή ψημένους?

Σχετικά με τα όσπρια, δες στο θέμα με τις γκαπς συνταγές πώς προετοιμάζουμε τα όσπρια και γίνονται ιδιαίτερα εύπεπτα. Θα σου φανεί πολύ χρήσιμο!

Το μωράκι σου τι ηλικία έχει? Συγνώμη αν το έχεις ξαναπεί. Έχω χάσει κάποια ποστς

Ειναι 10,5 μηνών.Η πιο συνηθισμένη πρώτη επαφή των παιδιών με τους ξηρούς καρπούς (οσο αμαρτωλό κι αν είναι)είναι η ΜΕΡΕΝΤΑ. Οχι για τα αλλεργικά παιδιά όμως στο γάλα!
Δεν μου έχει προτείνει ακόμα τρόπο μιας και είναι θέμα προς συζήτηση στην επόμενη μας συνάντηση.Νομίζω ομως οτι ωμοί είναι καλύτερα.

Katerinoula23
02-06-12, 16:48
Ειναι 10,5 μηνών.Η πιο συνηθισμένη πρώτη επαφή των παιδιών με τους ξηρούς καρπούς (οσο αμαρτωλό κι αν είναι)είναι η ΜΕΡΕΝΤΑ. Οχι για τα αλλεργικά παιδιά όμως στο γάλα!
Δεν μου έχει προτείνει ακόμα τρόπο μιας και είναι θέμα προς συζήτηση στην επόμενη μας συνάντηση.Νομίζω ομως οτι ωμοί είναι καλύτερα.

Μερεντα;;;:shock::shock:

Συγγνώμη κιόλας για την αντιδραση :lol::lol::lol:

Μπράβο πάντως προχωρημένη η αλλεργιολογος ( αν θες την αναφέρεις κιόλας για να εχουμε υποψιν ;)). Εμένα μου είχε απαγορεψει όλους τους ξηρούς καρπούς και όλα τα εναλλακτικά γάλατα( ξηρών καρπών, καρυδας κλπ). Γενικώς ηταν πολυ συντηρητική. Πέρασα μεγαλο ζόρι μεχρι να πείσω τον εαυτό μου οτι άδικα στερω στο παιδι μου τροφές που δεν του προκαλούν συμπτωματα.

Για τους ξηρούς καρπούς πχ αμυγδαλα η καλύτερη διαδικασία που μου είχε προτείνει τοτε και η Αγλαια ειναι να τους μουλιαζω τουλαχιστον 7 ώρες σε φιλτραρισμενο ή εμφιαλωμένο νερο με λιγο θαλασσινό αλάτι και μετα να τους αφυδατωνω στους 45 περιπου στο φουρνο μεχρι να γίνουν ξριτσανιστοι. Ετσι ειναι πιο ευπεπτοι και λιγότερο αλλεργιογονοι ( δεν μιλάμε βέβαια για IgE αλλεργια )

Katerinoula23
02-06-12, 16:53
Στην αρχή άκουσε την λέξη αμύγδαλα και φρίκαρε :lol: Μετά που της εξήγησα, μου είπε ότι νέες μελέτες δείχνουν ότι αν το μωρό το λαμβάνει από την αρχή (μέσω της μαμάς) τότε μπορεί να γίνει εισαγωγή και νωρίτερα.
Ωστόσο εγώ τώρα που χρόνισε και μπορεί να φάει μέλι θα δοκιμάσω να της δώσω κάποιο σνακ που φτιάχνω με αλεύρι αμυγδάλου. Το αμυγδαλογαλα το πίνουμε ήδη, οπότε θα της δώσω αμύγδαλο μουλιασμένο, αφυδατωμένο και ψημένο. Αν δεν μπορεί να το δεχτεί τότε το ξαναφήνω για αργότερα.

Fairy's mom μου φαίνεται οτι εχουμε την ίδια αλλεργιολογο;; Σου ανέφερε για αυτη την έρευνα στους 3 μηνες;; Πως μπορεις όμως να κανεις εισαγωγη σε τόσο μικρο μωρο; Πάντως σε σχέση με την γκαπς δεν εχουν και πολυ βάση....εφόσον μπορεις να παθεις σε οποιαδήποτε ηλικια...

tot72
02-06-12, 18:07

Σ'ευχαριστω.Δεν μας πολυταιριάζει βέβαια γιατί δεν έχει δοκιμάσει μέσω της μαμάς(πίνει φόρμουλα).Προσωπικά θέλω μέχρι το έτος να έχω εισάγει όλες τις τροφές.Ήθελα ήδη να είχαμε μπει στα δημητριακά αλλά η μικρή με πηγαίνει αλλιώς και εγώ ακολουθώ.

caramello
02-06-12, 20:37
Καλησπερα κοριτσια.Εχω καιρο να σας γραψω.
Ειμαστε καλυτερα απο βλεννες και αιμα αλλα ακομα οχι εντελως καλα.
Μολις κλεισουμε τον 7ο να την πηγαινα για ραστ?

fairy's mom
03-06-12, 09:06
Κατερινούλα την είχα πάει για πατσ όταν ήταν 6,5 μηνών περίπου και μου το είπε τότε. Μην φανταστείς ότι πέταξε η σκούφια της να το δοκιμάσω αλλά δεν ήταν απόλυτα αρνητική. Και εννοείται ότι θα ακολουθούσαμε πρώτα την εισαγωγή κλασικών τροφών και μετά θα δοκιμάζαμε το αμυγδαλόγαλα. Πρώτα βέβαια τις δοκιμές τις έκανα σε μένα. Εννοείται αυτό.
Πάντως για τους ξηρούς καρπούς ξέρω ότι υπάρχουν οι επικινδυνοι πχ καρύδια και οι πιο ακίνδυνοι πχ αμύγδαλα. Τα καρύδια ακόμα δεν τα δίνω ούτε καν ψημένα. Θα το αφήσω για αργότερα.

fairy's mom
03-06-12, 09:13
Κι εμένα η μερέντα μου ξινίζει πολύ! Από την άποψη της ζάχαρης το λέω. Κι επειτα δεν είναι προτιμότερα τα αμύγδαλα από τα φουντούκια που έχουν και πάρα πολύ ασβέστιο?

Να σου πω την αλήθεια εγώ στην εισαγωγή τροφών περισσότερο εμπιστεύομαι την Κάμπελ και ακολουθώ τις δικές της οδηγίες. Και αυτή προτείνει επίσης εισαγωγή ξηρών καρπών με τον τρόπο που περιγράφει η Κατερίνα. Αν δεν μπορεί να πέψει τους ψημένους, φαντάσου πως θα πέσουν στο στομάχι οι ωμοί. Θα σου συνιστούσα να παρεις το βιβλίο της. Πραγματικά εμάς μας έχει βοηθήσει πολύ!

physcomum
03-06-12, 22:44
Κι εμένα η μερέντα μου ξινίζει πολύ! Από την άποψη της ζάχαρης το λέω. Κι επειτα δεν είναι προτιμότερα τα αμύγδαλα από τα φουντούκια που έχουν και πάρα πολύ ασβέστιο?

Να σου πω την αλήθεια εγώ στην εισαγωγή τροφών περισσότερο εμπιστεύομαι την Κάμπελ και ακολουθώ τις δικές της οδηγίες. Και αυτή προτείνει επίσης εισαγωγή ξηρών καρπών με τον τρόπο που περιγράφει η Κατερίνα. Αν δεν μπορεί να πέψει τους ψημένους, φαντάσου πως θα πέσουν στο στομάχι οι ωμοί. Θα σου συνιστούσα να παρεις το βιβλίο της. Πραγματικά εμάς μας έχει βοηθήσει πολύ!
Δεν γνωρίζω τίποτα γι'αυτό που λες.Για πες μου

female
07-06-12, 23:31
Καλησπέρα κορίτσια. Και εμείς στην λίστα με τα αλλεργικά μωράκια, ήπιας μορφής μας είπε. Είναι 4,5 μηνών η κορούλα μου και μέχρι τους 9 μήνεςθα μας έχει περάσει μάλλον. Ωστόσο πρέπει να κόψω γαλακτοκομικά κάθε είδους, αυγό, ψάρι, σόγια και ξηρούς καρπούς! Καμιά ιδέα τι να τρώω???

Aglaia Papadima
08-06-12, 11:00
Καλησπέρα κορίτσια. Και εμείς στην λίστα με τα αλλεργικά μωράκια, ήπιας μορφής μας είπε. Είναι 4,5 μηνών η κορούλα μου και μέχρι τους 9 μήνεςθα μας έχει περάσει μάλλον. Ωστόσο πρέπει να κόψω γαλακτοκομικά κάθε είδους, αυγό, ψάρι, σόγια και ξηρούς καρπούς! Καμιά ιδέα τι να τρώω???

Τι εξετάσεις έχουν γίνει;

Πώς ξέρετε ότι θα υποχωρήσουν οι αλλεργίες μέχρι τους 9 μήνες; (γιατί όχι στους 8 ή στους 10; )

female
08-06-12, 11:48
Καλημέρα Αγλαία. Δεν έχουν γίνει εξετάσεις. Η παιδογαστρεντερολόγος χθες είδε την πάνα της (κιτρινοπράσινα κακά, υδαρή, με λίγες βλέννες) και την εξέτασε (σκόρπια και χωρίς ιδιαίτερης σημασίας ατοπική δερματίτιδα, ελαφρύ σύγκαμα & ραγάδες στον ποπό). Είδε κάποια δείγματα πάνω της αλλά είναι πολύ ήπιας μορφής και μου είπε πως επειδή εμφάνισε την αλλεργία μεγάλη σχετικά και επειδή είναι πολύ ήπιας μορφής, θα περάσει σύντομα. Πιθανολογεί στους 9 μήνες, μπορεί και στο 6μηνο αλλά δεν νομίζει να τραβήξει μέχρι τον χρόνο μου είπε.
Ζήτησα και συμφώνησε αποκλειστικό θηλασμό μέχρι να κλείσει τον 6ο μήνα και μετά εισαγωγή φρούτων στην διατροφή της. Σταδιακά θα εισάγω και εγώ τροφές που μου έχει κόψει για να δούμε πως αντιδράει το παιδί.

Aglaia Papadima
08-06-12, 12:06
Παραπάνω είχα γράψει το εξής:

Δεν έχει νόημα να κάνεις τέτοια αποχή που μπορεί να σε κουράσει πολύ. Καλύτερα θα ήταν να επιμείνεις στα γαλακτοκομικά.

Θα πρέπει να ψάξεις αρκετά τα τρόφιμα με κρυφά γαλακτοκομικά: κοτόπουλο που δεν είναι βιολογικό. Τα κοτόπουλα μπορεί να έχουν πρωτεΐνες αγελαδινού γάλακτος γιατί στη διατροφή τους συχνά περιέχεται ορός γάλακτος. Το ίδιο ισχύει και για το χοιρινό. Μπορείς όμως να τρως βιολογικό κοτόπουλο και βιολογικό χοιρινό. Επίσης μπορείς να τρως κατσίκι, γίδια, αρνί, ζυγούρι.

Προσοχή και στο ψωμί. Συχνά περιέχει γάλα ή ορό γάλακτος.

Επίσης προσοχή στις ετικέτες κάθε είδους. Είναι καλύτερα να περιορίσεις τα συσκευασμένα τρόφιμα στο μέγιστο δυνατό.

Μετά από ένα μήν αποχής μπορείς να αξιολογήσεις την κατάσταση. Σε λιγότερο διάστημα, η αξιολόγηση είναι επισφαλής.

και ισχύει το ίδιο και για σένα

Aglaia Papadima
08-06-12, 12:11
Καλημέρα Αγλαία. Δεν έχουν γίνει εξετάσεις. Η παιδογαστρεντερολόγος χθες είδε την πάνα της (κιτρινοπράσινα κακά, υδαρή, με λίγες βλέννες) και την εξέτασε (σκόρπια και χωρίς ιδιαίτερης σημασίας ατοπική δερματίτιδα, ελαφρύ σύγκαμα & ραγάδες στον ποπό). Είδε κάποια δείγματα πάνω της αλλά είναι πολύ ήπιας μορφής και μου είπε πως επειδή εμφάνισε την αλλεργία μεγάλη σχετικά και επειδή είναι πολύ ήπιας μορφής, θα περάσει σύντομα. Πιθανολογεί στους 9 μήνες, μπορεί και στο 6μηνο αλλά δεν νομίζει να τραβήξει μέχρι τον χρόνο μου είπε.
Ζήτησα και συμφώνησε αποκλειστικό θηλασμό μέχρι να κλείσει τον 6ο μήνα και μετά εισαγωγή φρούτων στην διατροφή της. Σταδιακά θα εισάγω και εγώ τροφές που μου έχει κόψει για να δούμε πως αντιδράει το παιδί.

Οι τροφές που αποκλείονται από τη δική σου διατροφή είναι πάρα πολλές και οι περισσότερες ίσως χωρίς λόγο.

Από τη στιγμή που δεν υπάρχει διαπιστωμένη αλλεργία, είναι καλύτερα να κάνεις αρχικά πλήρη αποχή από τα γαλακτοκομικά (φανερά και κρυφά). Έχεις 50% πιθανότητες να υποχωρήσουν τα συμπτώματα.
Αν αποκλείσεις και τη σόγια (που δεν έχεις λόγο να την τρως, έτσι κι αλλιώς), τότε οι πιθανότητες είναι πάνω από 50%

Από τους ξηρούς καρπούς, περισσότερο αλλεργιογόνα είναι τα φυστίκια και δεν στερείσαι κάτι αν τα αποφύγεις, όμως το να αποκλείσεις χωρίς καμία ένδειξη αλλεργίας, όλους τους ξηρούς καρπούς, το θεωρώ πολύ περιοριστικό για τη διατροφή σου και άνευ λόγου.

Το ίδιο ισχύει και για το αυγό και το ψάρι. Αν το μωρό έχει πρόβλημα με τα γαλακτοκομικά, γιατί να στερηθείς τα αυγά και τα ψάρια;

Οι δίαιτες που αποκλείουν πάρα πολλές τροφές και μάλιστα από τις βασικές, κουράζουν ψυχικά και εξαντλούν το σώμα. Τις περισσότερες φορές είναι χωρίς κανένα νόημα.

female
08-06-12, 12:15
Αγλαία έχεις δίκιο και εγώ κάτι τέτοιο είχα στα υπόψιν σχετικά με την διατροφή. Αρχικά αποκλείεις γαλακτοκομικά και αν δεν δεις βελτίωση προχωράς σε άλλες ομάδες. Όμως θα ακολουθήσω αυτό που ζητάει η γιατρός, εξάλλου δεν είναι τρομερή η θυσία. Μετά τον μήνα και εφόσον βελτιωθεί η κατάσταση θα προσθέτουμε τροφές μου είπε.

Aglaia Papadima
08-06-12, 12:17
Για το τι να τρως:

1. Κάνεις ζωμούς από τα κρέατα που τρως: κοτόπουλο, αρνί, κατσίκι, ζυγούρι, γίδα), χρησιμοποιώντας και το κόκκαλο. Ειδικά το ζυγούρι και η γίδα που είναι μεγάλα ζώα, έχουν περισσότερο σίδηρο (και όχι μόνο) από το αρνί και το κατσίκι. Τρως μαζί με το φαγητό σου τουλάχιστον 3 φλιτζάνια ζωμό καθημερινά. Αυτό θα σε βοηθήσει να πάρεις πολλά ιχνοστοιχεία.

2. Μαγειρεύεις τους ζωμούς με λαχανικά, αυτά που τρως και αυτά που δεν τρως. Τα ιχνοστοιχεία που αφήνουν στο ζωμό είναι πολύτιμα.

3. Κάνεις χυμούς από λαχανικά (σέλερυ, μαρούλι, αγγούρι κλπ) για να παίρνεις βιταμίνες

4. Κάνεις χυμούς από φρούτα (μήλο-καρότο ή αχλάδι-καρότο για αρχή και μετά το διευρύνεις.

5. Τρως μουσκεμένα αμύγδαλα για αρχή και στη συνέχεια και φουντούκια. Τα μουσκεμένα μπορείς να τα καταναλώσεις φρέσκα ή μπορείς να τα αφυδατώσεις στο φούρνο και να τα ψήσεις ελάχιστα μέχρι να γίνουν τραγανά. Αν το μωρό δεν έχει πρόβλημα, επεκτείνεσαι και στα καρύδια.

6. Τρως αυγά, κυρίως με μελάτο κρόκο αλλά και σε οποιαδήποτε μορφή, αν είναι καλά ανεκτά και από τους δύο σας.

7. Προσθέτεις σταδιακά προβιοτικά μέχρι να φτάσεις σε μεγάλες ποσότητες. Ξεκινάς από το λάχανο τουρσί (η ανάμικτο) που περιέχει 4-5 είδη γαλακτοβάκιλων και συνεχίζεις με το κεφίρ νερού που περιέχει περίπου 40 είδη μικροβίων και μυκήτων, τα οποία παράγουν άφθονες βιταμίνες και έχουν πολλά ιχνοστοιχεία. Στη συνέχεια μπορείς να βάλεις και τη κομπούχα. Τα προβιοτικά θα πρέπει να τα παίρνεις σε τουλάχιστον 3 γεύματα και η ποσότητά τους να είναι ικανοποιητική.

8. Το αλάτι που χρησιμοποιείς είναι μόνο ανεπεξέργαστο, είτε θαλασσινό (που δεν έχει πλυθεί και δεν έχει θερμανθεί), είτε ορυκτό, όπως των Ιμαλαΐων.

9. Αποφεύγεις (και καλύτερα αποκλείεις) πατάτες, μακαρόνια, ψωμί και ρύζι.

female
08-06-12, 12:20
Το κεφίρ νερού και η κομπούχα τι είναι?Που τα βρίσκουμε?
Πατάτες, μακαρόνια, ρύζι και ψωμί (που φτιάχνω μόνη μου) γιατί να τα αποκλείσω???

galera
09-06-12, 22:38
Κοριτσια υποβριχιο κανει να τρωμε; γιατι δεν εχω δει να το αναφερεται.

Katerinoula23
11-06-12, 12:25
Κοριτσια υποβριχιο κανει να τρωμε; γιατι δεν εχω δει να το αναφερεται.

Το γνωστο υποβρύχιο βανιλια κλπ;; Έχει πολλή ζάχαρη ή γλυκόζη κλπ καλο ειναι να αποκλειουμε τελειως την ζάχαρη απο την διατροφη μας αν υπάρχουν προβληματα αλλεργιας γιατι ετσι ενισχύουμε το πρόβλημα. Κατα τα αλλα δεν ξέρω αν στα συστατικα του υπάρχει κατι αλλεργιογονο.

Katerinoula23
11-06-12, 12:31
Το κεφίρ νερού και η κομπούχα τι είναι?Που τα βρίσκουμε?
Πατάτες, μακαρόνια, ρύζι και ψωμί (που φτιάχνω μόνη μου) γιατί να τα αποκλείσω???

Αυτες τις απαντήσεις θα τις βρεις στο θέμα gaps diet αλλεργιες.
Συνοπτικά τα δυο πρώτα δεν τα βρίσκεις καπου προς πώληση τα χαρίζουμε μεταξύ μας και ειναι πλούσια σε προβιοτικα και μυκητες που βοηθούν στην επούλωση του εντερου και θεραπευουν ετσι τις ψευδοαλλεργιες.
Αυτες οι ομάδες τροφών ενισχύουν το πρόβλημα της δυσβιωσης του εντερου ( παρεχοντας τροφη στους παθογονους μικροοργανισμους που το αποικιζουν) με αποτέλεσμα να χειροτερεύουν οι αλλεργιες και τα συμπτωματα ή να καθυστερεί η ίαση.

galera
11-06-12, 12:36
Ευχαριστώ πολύ Κατερίνα.

fairy's mom
11-06-12, 15:59
Δεν γνωρίζω τίποτα γι'αυτό που λες.Για πες μου

http://gaps.me/preview/?page_id=34

http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=100239

και το βιβλίο

http://www.bookdepository.co.uk/Gut-Psychology-Syndrome-Dr-Natasha-Campbell-McBride/9780954852023

Mevi12
11-06-12, 19:23
Καλησπέρα κορίτσια,
Έχω γράψει παραπάνω για την περίπτωσή μας. Έχουμε αλλεργία (με βάση το αίμα και τις βλέννες στα κακά) και έχω κόψει γαλακτοκομικά προιόντα και άλλες ύποπτες τροφές.
Ο μικρός μου είναι 3,5 μηνών. Μόλις γυρίσαμε από την παιδίατρο η οποία φάνηκε απογοητευμένη από την αύξηση του βάρους του. Συγκεκριμένα πήρε 385 γραμμάρια σε 3 εβδομάδες ενώ θα έπρεπε λέει να έχει πάρει τουλάχιστον 450 γραμμάρια, 150 γραμμάρια την εβδομάδα δηλαδή. Αν συνεχίσει έτσι προτείνει ενδοσκόπηση, το οποίο εγώ αποκλείω προς το παρόν. Διαβάζω ότι ακόμα και 100 γραμμάρια αύξηση βάρους την εβδομάδα θεωρείται φυσιολογικό. Πράγματι ισχύει; Λόγω αλλεργίας το βρίσκω αναμενόμενο να μην παίρνει το μέγιστο δυνατό βάρος, απλά βλέπω εδώ μέσα ότι η μειωμένη αύξηση βάρους σε περιπτώσεις αλλεργιών συνήθως εμφανίζεται με την εισαγωγή των στέρεων τροφών.
Τον τελευταίο μήνα έχω χάσει κάποια κιλά, δεν ξέρω ακριβώς πόσα (είναι εμφανές από τα ρούχα μου) και επίσης να προσθέσω ότι το βράδυ κοιμάται σερί 8 ώρες (μεσολαβούν 9 ώρες ανάμεσα σε 2 γεύματα και η γιατρός πρότεινε να τον ξυπνάω στο ενδιάμεσο να τον θηλάζω). Σκέφτηκα μήπως αυτοί οι τελευταίοι παράγοντες επηρεάζουν την παραγωγή μου :???:

female
12-06-12, 10:14
Καλημέρα κορίτσια. Παίρνετε κάποιο συμπλήρωμα ασβεστίου όσες κάνετε αποχή από γαλακτοκομικά? Αν ναι, ποιο επιτρέπεται?
Επίσης επειδή έχω χαθεί...τα προβιοτικά για ποιον λόγο είναι σημαντικά και απόπου τα προμηθευόμαστε? Το τουρσί που αναφέρεις Αγλαία το αγοράζουμε ή το φτιάχνουμε?

fairy's mom
12-06-12, 20:28
Καλημέρα κορίτσια. Παίρνετε κάποιο συμπλήρωμα ασβεστίου όσες κάνετε αποχή από γαλακτοκομικά? Αν ναι, ποιο επιτρέπεται?
Επίσης επειδή έχω χαθεί...τα προβιοτικά για ποιον λόγο είναι σημαντικά και απόπου τα προμηθευόμαστε? Το τουρσί που αναφέρεις Αγλαία το αγοράζουμε ή το φτιάχνουμε?
Εγώ δεν έχω πάρει ασβέστιο. Μπορείς να δώσεις έμφαση στα αμύγδαλα και το αμυγδαλογαλα. Για κάνε ένα γκουγκλ να βρεις τροφές πλούσιες σε ασβέστιο. Ενδεικτικα είναι τα κόκκαλα των μικρών ψαριών (γάυρος σαρδελες) το ταχίνι και το σουσάμι.

Τα προβιοτικά θα βοηθήσουν την εντερική σου χλωρίδα που ευθυνεται για αυτές τις αλλεργίες. Καλό είναι να πάρει και το μωρό.

Τα πάντα που αναφέρει η Αγλαια είναι σπιτικά φτιαγμένα. Τιποτα αγοραστό!

Nina-Nana
12-06-12, 23:04
Καλησπέρα κορίτσια,
Έχω γράψει παραπάνω για την περίπτωσή μας. Έχουμε αλλεργία (με βάση το αίμα και τις βλέννες στα κακά) και έχω κόψει γαλακτοκομικά προιόντα και άλλες ύποπτες τροφές.
Ο μικρός μου είναι 3,5 μηνών. Μόλις γυρίσαμε από την παιδίατρο η οποία φάνηκε απογοητευμένη από την αύξηση του βάρους του. Συγκεκριμένα πήρε 385 γραμμάρια σε 3 εβδομάδες ενώ θα έπρεπε λέει να έχει πάρει τουλάχιστον 450 γραμμάρια, 150 γραμμάρια την εβδομάδα δηλαδή. Αν συνεχίσει έτσι προτείνει ενδοσκόπηση, το οποίο εγώ αποκλείω προς το παρόν. Διαβάζω ότι ακόμα και 100 γραμμάρια αύξηση βάρους την εβδομάδα θεωρείται φυσιολογικό. Πράγματι ισχύει; Λόγω αλλεργίας το βρίσκω αναμενόμενο να μην παίρνει το μέγιστο δυνατό βάρος, απλά βλέπω εδώ μέσα ότι η μειωμένη αύξηση βάρους σε περιπτώσεις αλλεργιών συνήθως εμφανίζεται με την εισαγωγή των στέρεων τροφών.
Τον τελευταίο μήνα έχω χάσει κάποια κιλά, δεν ξέρω ακριβώς πόσα (είναι εμφανές από τα ρούχα μου) και επίσης να προσθέσω ότι το βράδυ κοιμάται σερί 8 ώρες (μεσολαβούν 9 ώρες ανάμεσα σε 2 γεύματα και η γιατρός πρότεινε να τον ξυπνάω στο ενδιάμεσο να τον θηλάζω). Σκέφτηκα μήπως αυτοί οι τελευταίοι παράγοντες επηρεάζουν την παραγωγή μου :???:

Γράψε σε παρακαλώ τις ζυγίσεις του μωρου με τις ημερομηνίες.

Mevi12
13-06-12, 00:01
Γράψε σε παρακαλώ τις ζυγίσεις του μωρου με τις ημερομηνίες.

Βάρος γέννησης 3235 (23/02)
4225 (24/03)
5465 (27/04)
6080 (18/05)
6465 (11/06)

Ευχαριστώ