PDA

Επιστροφή στο Forum : αλλεργια σε μωρο που θηλάζει

Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 [26] 27 28 29

Nina-Nana
13-06-12, 00:15
Βάρος γέννησης 3235 (23/02)
4225 (24/03)
5465 (27/04)
6080 (18/05)
6465 (11/06)

Ευχαριστώ

Το μωρο σου έχει πάρει πολυ καλό βάρος! Συγκεκριμένα, έχει ήδη διπλασιάσει το βάρος γέννησης (που θα μπορούσε να γίνει μέχρι 6 μηνών) κι είναι μια καμπύλη πάνω απο την καμπύλη γέννησης (δλδ θα μπορούσε να ήταν σχεδόν 1 κιλό λιγότερο).
Η παιδιατρος θα έπρεπε να κοιτάξει την συνολική ανάπτυξη του μωρου, να μην κοιτάει μεμονωμένα γραμμάρια και να μη βγάζει αυθαίρετα νούμερα απο το κεφάλι της. Επίσης να περάσει τις ζυγίσεις του μωρου στις καμπύλες του βιβιλιαριου (που ακόμα και πειραγμενες που είναι δείχνουν ότι το μωρο σου τα παει μια χαρά στο βάρος του).
Το λιγότερο φυσιολογικο γι αυτήν την ηλικία είναι 113 γρ κι όχι 150 που σου είπε (αλλα και πάλι δεν κοιτάμε μεμονωμένες εβδομάδες σε αυτήν την ηλικία αφού η συνολικη εικόνα είναι καλή).

Mevi12
13-06-12, 09:59
Το μωρο σου έχει πάρει πολυ καλό βάρος! Συγκεκριμένα, έχει ήδη διπλασιάσει το βάρος γέννησης (που θα μπορούσε να γίνει μέχρι 6 μηνών) κι είναι μια καμπύλη πάνω απο την καμπύλη γέννησης (δλδ θα μπορούσε να ήταν σχεδόν 1 κιλό λιγότερο).
Η παιδιατρος θα έπρεπε να κοιτάξει την συνολική ανάπτυξη του μωρου, να μην κοιτάει μεμονωμένα γραμμάρια και να μη βγάζει αυθαίρετα νούμερα απο το κεφάλι της. Επίσης να περάσει τις ζυγίσεις του μωρου στις καμπύλες του βιβιλιαριου (που ακόμα και πειραγμενες που είναι δείχνουν ότι το μωρο σου τα παει μια χαρά στο βάρος του).
Το λιγότερο φυσιολογικο γι αυτήν την ηλικία είναι 113 γρ κι όχι 150 που σου είπε (αλλα και πάλι δεν κοιτάμε μεμονωμένες εβδομάδες σε αυτήν την ηλικία αφού η συνολικη εικόνα είναι καλή).

Eυχαριστώ για την απάντηση, και εγώ το ίδιο πιστεύω απλά με προβλημάτισε που έγινε μειωμένη πρόσληψη βάρους σε σχέση με τους προηγούμενους μήνες. Όσο για την τακτική να ξυπνάω το μωρό να το θηλάσω μέσα στο 8ωρο ενδείκνυται; Αν πεινούσε δεν θα ξυπνούσε από μόνο του;

Nina-Nana
13-06-12, 11:15
Eυχαριστώ για την απάντηση, και εγώ το ίδιο πιστεύω απλά με προβλημάτισε που έγινε μειωμένη πρόσληψη βάρους σε σχέση με τους προηγούμενους μήνες. Όσο για την τακτική να ξυπνάω το μωρό να το θηλάσω μέσα στο 8ωρο ενδείκνυται; Αν πεινούσε δεν θα ξυπνούσε από μόνο του;

Η παιδιατρος σου έχει εμπειρία απο μωρα που θηλαζουν αποκλειστικα; Ένα μωρο που θηλαζει αποκλειστικα τείνει να βάζει πολυ βάρος τους πρώτους 2-3 μήνες και μετά ο ρυθμός προσληψης βαρους να πέφτει φυσιολογικά. Δεν μπορει να βάζει πάντα τόσο πολυ βάρος, θα γινόταν γίγαντας!
Δεν καταλαβαίνω γιατι σου είπε να το ξυπνας. Αν το πρόβλημα κατα τη γνώμη της είναι η αλλεργία τι σχέση έχει το βραδινό ξύπνημα; Το πρόβλημα κατα την παιδιατρο είναι ότι δεν πίνει αρκετό γάλα κι έτσι πρέπει να αναπληρώσει την νύχτα;
Εγώ προσωπικά θεωρώ το μωρο αρκετά μεγάλο για να το ξυπνας να θηλασει, ειδικά αφού έχει τόσο καλο βάρος. Τώρα, αν κάτι σε ανησυχούσε τότε θα μπορούσες να το κανεις αλλα δεν ξέρω αν έχει μεγάλο νόημα κάτι τέτοιο.
Ποσα γεύματα κάνει το μωρο το 24ωρο;

female
13-06-12, 11:30
Εγώ δεν έχω πάρει ασβέστιο. Μπορείς να δώσεις έμφαση στα αμύγδαλα και το αμυγδαλογαλα. Για κάνε ένα γκουγκλ να βρεις τροφές πλούσιες σε ασβέστιο. Ενδεικτικα είναι τα κόκκαλα των μικρών ψαριών (γάυρος σαρδελες) το ταχίνι και το σουσάμι.

Τα προβιοτικά θα βοηθήσουν την εντερική σου χλωρίδα που ευθυνεται για αυτές τις αλλεργίες. Καλό είναι να πάρει και το μωρό.

Τα πάντα που αναφέρει η Αγλαια είναι σπιτικά φτιαγμένα. Τιποτα αγοραστό!

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.
Αμύδγαλα και αμυγδαλόγαλα δεν μπορώ να πάρω γιατί μου έχει αποκλείσει η παιδογαστρεντερολόγος τους ξηρούς καρπούς από την διατροφή μου. Το ίδιο ισχύει και για τα ψάρια. Ταχίνι και σουσάμι καταναλώνω αλλά με μέτρο γιατί τα φοβάμαι και αυτά.
Προβιοτικά μπορούμε να βρούμε στο εμπόριο?Και αν όχι πώς ακριβώς τα φτιάχνουμε?

fairy's mom
13-06-12, 15:06
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.
Αμύδγαλα και αμυγδαλόγαλα δεν μπορώ να πάρω γιατί μου έχει αποκλείσει η παιδογαστρεντερολόγος τους ξηρούς καρπούς από την διατροφή μου. Το ίδιο ισχύει και για τα ψάρια. Ταχίνι και σουσάμι καταναλώνω αλλά με μέτρο γιατί τα φοβάμαι και αυτά.
Προβιοτικά μπορούμε να βρούμε στο εμπόριο?Και αν όχι πώς ακριβώς τα φτιάχνουμε?

Tην ίδια απαγορευση είχα κι εγώ για τους ξηρούς καρπούς. Αλλά η εμπειρία μου έχει δείξει ότι το αμυγαλόγαλα συνήθως δεν πειράζει. Εγώ στην θέση σου θα το δοκίμαζα. Για αρχή μόνο το γάλα αμυγδαλου και αν όλα έβαιναν καλώς τότε θα δοκίμαζα και αμύγδαλα μουλιασμένα και αφυδατωμένα (αρχικά ψημένα).

Μήπως να πάρεις καποια πεπτικά ένζυμα, για να αρχίσεις να τρως κάποιες περισσότερες τροφές?

Προβιοτικά βρίσκεις σε χάπια. Έχω δώσει λινκ πιο πάνω. Αλλά τα καλύτερα είναι τα προβιοτικά των τροφών, δλδ τουρσιά (λάχανο, καρότο και ό,τι σου αρεσει), κεφίρ νερού. Αν θες δες στο θέμα με την γκαπς. Μπορεί να σε προμηθεύσει με κεφίρ κάποια κοπέλα από εκεί.

Mevi12
13-06-12, 15:49
Η παιδιατρος σου έχει εμπειρία απο μωρα που θηλαζουν αποκλειστικα; Ένα μωρο που θηλαζει αποκλειστικα τείνει να βάζει πολυ βάρος τους πρώτους 2-3 μήνες και μετά ο ρυθμός προσληψης βαρους να πέφτει φυσιολογικά. Δεν μπορει να βάζει πάντα τόσο πολυ βάρος, θα γινόταν γίγαντας!
Δεν καταλαβαίνω γιατι σου είπε να το ξυπνας. Αν το πρόβλημα κατα τη γνώμη της είναι η αλλεργία τι σχέση έχει το βραδινό ξύπνημα; Το πρόβλημα κατα την παιδιατρο είναι ότι δεν πίνει αρκετό γάλα κι έτσι πρέπει να αναπληρώσει την νύχτα;
Εγώ προσωπικά θεωρώ το μωρο αρκετά μεγάλο για να το ξυπνας να θηλασει, ειδικά αφού έχει τόσο καλο βάρος. Τώρα, αν κάτι σε ανησυχούσε τότε θα μπορούσες να το κανεις αλλα δεν ξέρω αν έχει μεγάλο νόημα κάτι τέτοιο.
Ποσα γεύματα κάνει το μωρο το 24ωρο;

Και εμένα η λογική μου το ίδιο λέει. Η παιδίατρος προφανώς βλέπει ότι λόγω αλλεργίας δεν παίρνει αρκετό βάρος και φαντάζομαι ότι με ένα ακόμα γεύμα θα έπαιρνε κάποιες παραπάνω θερμίδες. Πάντως δεν έχω σκοπό να το ξυπνάω. Το μωρό θηλάζει ανά 2 περίπου ώρες, εκτός από το βράδυ που κοιμάται σερί 6-8 ώρες, θηλάζει και μετά ξανακοιμάται 3 ώρες.

female
13-06-12, 16:20
Tην ίδια απαγορευση είχα κι εγώ για τους ξηρούς καρπούς. Αλλά η εμπειρία μου έχει δείξει ότι το αμυγαλόγαλα συνήθως δεν πειράζει. Εγώ στην θέση σου θα το δοκίμαζα. Για αρχή μόνο το γάλα αμυγδαλου και αν όλα έβαιναν καλώς τότε θα δοκίμαζα και αμύγδαλα μουλιασμένα και αφυδατωμένα (αρχικά ψημένα).

Μήπως να πάρεις καποια πεπτικά ένζυμα, για να αρχίσεις να τρως κάποιες περισσότερες τροφές?

Προβιοτικά βρίσκεις σε χάπια. Έχω δώσει λινκ πιο πάνω. Αλλά τα καλύτερα είναι τα προβιοτικά των τροφών, δλδ τουρσιά (λάχανο, καρότο και ό,τι σου αρεσει), κεφίρ νερού. Αν θες δες στο θέμα με την γκαπς. Μπορεί να σε προμηθεύσει με κεφίρ κάποια κοπέλα από εκεί.

Δεν έχω δει αποτελέσματα ακόμη από την αποχή. Νωρίς είναι φυσικά, μόλις 1 βδομάδα από τα αγελαδινά και 6 μέρες από τα υπόλοιπα. Μόλις δω βελτίωση θα αρχίσω να βάζω τροφές γιατί τώρα και κάτι να την πειράξει δεν θα το καταλάβω εφόσον η κατάστασή της είναι όπως ήταν και πριν. Τα πεπτικά ένζυμα τι είναι και που τα βρίσκουμε? Είδα το θέμα με την γκαπς αλλά δεν έχω χρόνο για πολύ διάβασμα δυστυχώς.

miriki
13-06-12, 16:32
Και εμένα η λογική μου το ίδιο λέει. Η παιδίατρος προφανώς βλέπει ότι λόγω αλλεργίας δεν παίρνει αρκετό βάρος και φαντάζομαι ότι με ένα ακόμα γεύμα θα έπαιρνε κάποιες παραπάνω θερμίδες. Πάντως δεν έχω σκοπό να το ξυπνάω. Το μωρό θηλάζει ανά 2 περίπου ώρες, εκτός από το βράδυ που κοιμάται σερί 6-8 ώρες, θηλάζει και μετά ξανακοιμάται 3 ώρες.

ΜΗΝ ΤΗΝ ΞΥΠΝΑΑΑΑΑΑΣ! Θα το αλλάξει κάποια στιγμή το πρόγραμμα και θα χτυπάς το κεφάλι σου.... Αφού βρέχει πάνες κλπ, άστο. Φτιάξε τα υπόλοιπα.

Mevi12
13-06-12, 17:16
Έχετε δίκιο κορίτσια.

Ερώτηση: το λάχανο τουρσί που προτείνετε δεν μειώνει την παραγωγή; Γιατί από ότι ξέρω είναι από τις τροφές που σταματούν το γάλα και εγώ τρώω κάθε μέρα.

female
13-06-12, 17:27
Mevi εγώ αυτό που κάνω είναι την ταίζω κατά τις 11μιση-12,πριν κοιμηθώ τελοσπάντων αλλά έτσι και αλλιώς ξυπνάει κατά τις 5-6 μετά να φάει. Αλλά αν δεν θες να την ξυπνάς και να προσθέσεις ένα γεύμα, μπορείς να κάνεις αυτό που σου λέω.

galera
14-06-12, 13:30
Σας έχω ζαλίσει το ξέρω. (Θα μου πείτε και γιατί συνεχίζεις?) Η ανάγκη με κάνει. Λοιπόν..
Αφού περάσαμε μια ίωση και πράσινα κακά και βλέννες πολλές, που εγώ απέδωσα στην ίωση συνέχισα την διατροφή και τα πράγματα πήγαιναν για 3 μέρες συνεχώς καλύτερα. Είχα ξεκινήσει με σούπες σιγοβρασμένες απο κόκκαλα και λαχανικά και περίμενα να περάσουν μερικές μέρες για να βάλω αμύγδαλα κλπ. Ομως σήμερα πάλι πράσινα κακα με πολλές βλέννες. Πήρα την παιδίατρο τηλ και μου είπε οτι παραασχολήθηκα με το θέμα κακά και αν δεν βγάζει αίμα να μην δίνω σημασία. Είπε οτι το πιθανότερο είναι να είναι κολικοι που θα φύγουν γύρω στον τέταρτο μήνα και έχει φλεγμονή το έντερο και για αυτό όλα αυτά. Να συνεχίσω περιορισμένη διατροφή και αν θέλω να βρώ προβιοτικά και ένζυμα να παίρνω εγώ.

Συνοψίζω 1ον μπορεί οι αναγωγές και τα πράσινα κακά με βλέννες να είναι απο κολικούς πράγματι?
2ον μου σύστησε τα probio relief. Τα γνωρίζετε? Αν είναι θα τα παραγγείλω απο iherb.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Jen.
14-06-12, 16:14
galera, οι κολικοί δεν είναι η αιτία, είναι ένα σύμπτωμα και αυτό όπως οι αναγωγές, οι εμετοί κλπ. Άρα, δεν μπορούν να προκαλούν τίποτα, απλά μπορεί να συνυπάρχουν με άλλα συμπτώματα. Από την δική μου εμπειρία με τα παιδιά μου, έχω πειστεί ότι οι κολικοί και οι αναγωγές είναι σύμπτωμα της αλλεργίας στα γαλακτοκομικά. Η αποχή που έκανες για να δεις αποτελέσματα πρέπει να διαρκέσει τουλάχιστον 15 μέρες.

Προβιοτικά κυκλοφορούν πολλά και καλά, αυτά που γράφεις δεν τα ξέρω.

Καλή τύχη.

galera
14-06-12, 22:51
κατι δεν εγραψα σωστα. δυο μηνες την κανω την διαιτα. Εχω καιρο που ενω προσεχω πολυ δεν γινεται τιποτα.

Jen.
15-06-12, 00:36
κατι δεν εγραψα σωστα. δυο μηνες την κανω την διαιτα. Εχω καιρο που ενω προσεχω πολυ δεν γινεται τιποτα.

τότε μήπως παίζει να είναι κάποια ίωση ή υπερπαραγωγή?

miriki
15-06-12, 13:14
Γαλέρα έχει κόψει και γλουτένη και σόγια; Μήπως όντως είναι υπερπαραγωγή;

mmkt
15-06-12, 18:34
Καλησπέρα,
λίγο άσχετο αυτό που θα ρωτήσω αλλά το έχω απορία...
Τα μωρά που έχουν αλλεργία στο αγελαδινό γάλα όταν έρθει η ώρα για κρεατόσουπα, επιτρέπεται το μοσχάρι και αν όχι τι άλλο μπορούν να φάνε;
Ευχαριστώ.:oops:

Και μία ακόμη ερώτηση... σε τι βοηθούν τα προβιοτικά; α. τη μαμά, β. το μωρό μέσω του θηλασμού αν η μαμά παίρνει και γ. αν παίρνει το μωρό. (τα πρεβιοτικά είναι το ίδιο; )

Προτείνετε μου και μερικές μάρκες...:oops:

Ευχαριστώ και πάλι!:oops:

sagia
17-06-12, 17:36
γεια σας κοριτσια!με θυμαται κανεις??μαλλον οχι...εγω ομως σας θυμαμαι....εχω πολυ καιρο να γραψω και δυστυχως ξαναγραφω παλι για δυσαρεστα πραγματα. Ημουν φανατικη αυτου του θεματος για χρονια με τον μεγαλο μου, αλλα δυστυχως η τυχη μου ειναι ακριβως η ιδια και με την μικρη μου. για να συνοψισω ο μικρος μου δεν εχει ξεπερασει το προβλημα, πινει ακομα το αλμιρον και εχουμε συνεχεια θεμα και με εκεινον. Παρ ολα αυτα και η μικρη μου που θηλαζει εβγαλε αιματακι...μπηκα για λιγο εδω στο φορουμ και σας βρισκω πραγματικα πολυ προχωρημενες!!! τι ειναι το προβιοτικα, τι ειναι τα ενζυμα???ενα σωρο αγνωστο λεξεις? που ναπρολαβω να διαβασω με 2 παιδια τωρα?!!! προσπαθω αλλα ειμαι γεματη αποριες!!!τι να πρωτορωτησω!!! παλι ξυπνησε το μωρο, που εχει τρελλαθει στις διαρροιες τις τελευταιες ημερες!!
σας αφηνω για την ωρα, συνεχιζω με θηλασμο και διαιτα...τι αλλο!! παλια μου τεχνη κοσκινο!!!!
(αντε να δουμε πως θα αντεξω τουλ αλλους 6 μηνες θηλασμο με διαιτα οπως εκανα και στον μεγαλο μου, θα λιμοκτονησω παλι!!)

Katerinoula23
18-06-12, 11:40
Καλησπέρα,
Τα μωρά που έχουν αλλεργία στο αγελαδινό γάλα όταν έρθει η ώρα για κρεατόσουπα, επιτρέπεται το μοσχάρι και αν όχι τι άλλο μπορούν να φάνε;

Και μία ακόμη ερώτηση... σε τι βοηθούν τα προβιοτικά; α. τη μαμά, β. το μωρό μέσω του θηλασμού αν η μαμά παίρνει και γ. αν παίρνει το μωρό. (τα πρεβιοτικά είναι το ίδιο; )

Koίτα θα πρέπει να δοκιμάσεις μία πολύ μικρή ποσότητα (πχ μισό κουταλάκι σουπίτσα) και να τσεκάρεις για συμπτώματα. Φυσικά δεν θα πρέπει να έχει καθόλου συμπτώματα την εποχή που θα κάνεις εισαγωγή για να μην μπερδευτούν τα πράγματα. Το κρέας που θα διαλέξεις πρέπει να έιναι όσο το δυνατον πιο αγνό αν μπορέις να πάρεις απο κάποιον γνωστό που ξέρεις τί το ταίζει ή βιολογικό. Πολλές φορές μπορεί να συνυπάρχει αλλεργία και στο μοσχάρι ( όπως και σε πολλές τροφές ταυτόχρονα αφου το έντερο είναι ερεθισμένο) αλλά κάνε πρώτα δοκιμή και μετά απόρριψε το αν δεις συμπτώματα.

Αν δεν μπορεί να ανεχτεί το μοσχάρι υπάρχει το κατσικάκι, το κοτόπουλο, το αρνάκι κλπ. Υπάρχουν κρέατα μην ανησυχεις.

Τα προβιοτικά είναι μικροοργανισμοί που "επιτίθονται" στους παθογόνους μικροοργανισμούς που υπάρχουν στο ερεθισμένο ένετερο. Εστι βοηθουν στο να αντιμετωπιστεί η κατάσταση ταχύτερα και πιο αποτελεσματικά. Τώρα τελευταία συνεχως έρχονται καινούργιες έρευνες που αναφέρουν την σπουδαιότητα τους σε διάφορες καταστάσεις. Αυξάνοντας τις αποικίες των προβιοτικών βοηθάς να περιοριστούν οι αποικίες των παθογόνων. Οταν ένα μωράκι έχει ερεθισμένο έντερο τις περισσότερες φορές υπάρχει πρόβλημα κρυμμένο ή φανερό και στην μαμά γι αυτό είναι καλύτερο να παίρνει και η μαμά. Για περισσότερες πληροφορίες δειτε το θέμα της gaps.

Eχω ακούσει πολλοί παιδίατροι να δίνουν τα biogaia που είναι σε σταγονίτσες αν δεν κάνω λάθος για τα μωρά. Υπάρχουν όμως και αυτά που είανι πάρα πολύ καλά και τα έχουμε δοκιμάσει κάποιες κοπέλες απο εδώ στο forum είναι ειδικά για μωρά.
http://specialhealthstore.co.uk/ShowDetails.asp?id=61

tot72
18-06-12, 12:52
Καλησπέρα,

Επειδή διαφέρουν λίγο σε σχέση με αυτά που λέει η Κατερίνα...
θα σου γράψω κι εγώ αυτά που ξέρω μετά από συζητήσεις με σχετικούς στο είδος.όταν το παιδί έχει αλλεργία στο γάλα δεν σημαίνει πως θα αντιδράσει αλλεργικά και στο μοσχάρι και στο τυρί ή στο γιαούρτι.Ο λόγος είναι πως η επεξεργασία του τυριού και του γιαουρτιού αλλά και το μαγείρεμα του κρέατος
(το μαγείρεμα γενικά.Γι αυτό και οι αλλιεργιολόγοι σπανίως επικροτούν τον κανόνα των τριών ημερών στις κρεατοχορτόσουπες.βέβαια σύντομα θα συζητήσω αν ισχύει και για τις σούπερ αλλεργιογόνες τροφές) συνήθως καταστρέφουν την αλλεργιογόνο ουσία.Τα προβιοτικά ουσιαστικά βελτιώνουν την εντερική χλωρίδα,οπότε το έντερο δεν αφήνει τον οργανισμό να πληγεί από παθογόνα μικρόβια.προσωπικά δεν θα καλλιεργούσα μόνη μου προβιοτικά.Πρώτον γιατί αν αυτά τα κακαρώσουν είναι δώρον άδωρον αλλά και γιατί φοβάμαι πιθανή επιμόλυνση των προβιοτικών.Αλλά όπως είπα είναι δικοί μου φόβοι.

sagia
18-06-12, 13:20
διαβαζοντα και εγω σιγα σιγα βλεπω οτι τα προβιοτικα ειναι πολυ σημαντικα και χρησιμα! με τον μεγαλο μου γιο δεν ηξερα την υπαρξη τους. απο οτι βλεπω εχετε παραθεσει και πολλα links όπου μπορουμε να τα προμηθευτούμε. Να ρωτησω τον παιδιατρο για τα προβιοτικα? ή απο την εμπειρια σας θα ειναι αρνητικος ή δε θα ξερει τιποτα?απλα θα ηθελα μια γνωμη για το δικο μου παιδι συγκεκριμενα. Διαφορετικα θα πρεπει να σας εμπιστευτω για τις αναλογιες, τη συχνοτητα κλπ κλπ.

tot72
18-06-12, 14:09
Για μένα εννοείται πως εμπιστεύεσαι αυστηρά και μόνο τον παιδιατρό σου και το ένστικτό σου σε σχέση με αυτόν.Θεωρώ λάθος να εμπιστευτείς για το μωρό σου την τοτ72..23...34..53,κατερινα 65(τυχαίο παράδειγμα εντελώς) και τέλος πάντων καταλαβαίνεις τι εννοώ.

Katerinoula23
18-06-12, 14:53
Επειδή διαφέρουν λίγο σε σχέση με αυτά που λέει η Κατερίνα...
θα σου γράψω κι εγώ αυτά που ξέρω μετά από συζητήσεις με σχετικούς στο είδος.όταν το παιδί έχει αλλεργία στο γάλα δεν σημαίνει πως θα αντιδράσει αλλεργικά και στο μοσχάρι και στο τυρί ή στο γιαούρτι.Ο λόγος είναι πως η επεξεργασία του τυριού και του γιαουρτιού αλλά και το μαγείρεμα του κρέατος
(το μαγείρεμα γενικά.Γι αυτό και οι αλλιεργιολόγοι σπανίως επικροτούν τον κανόνα των τριών ημερών στις κρεατοχορτόσουπες.βέβαια σύντομα θα συζητήσω αν ισχύει και για τις σούπερ αλλεργιογόνες τροφές) συνήθως καταστρέφουν την αλλεργιογόνο ουσία.Τα προβιοτικά ουσιαστικά βελτιώνουν την εντερική χλωρίδα,οπότε το έντερο δεν αφήνει τον οργανισμό να πληγεί από παθογόνα μικρόβια.προσωπικά δεν θα καλλιεργούσα μόνη μου προβιοτικά.Πρώτον γιατί αν αυτά τα κακαρώσουν είναι δώρον άδωρον αλλά και γιατί φοβάμαι πιθανή επιμόλυνση των προβιοτικών.Αλλά όπως είπα είναι δικοί μου φόβοι.

Αρχικά δεν κατάλαβα πού λέμε διαφορετικά πράγματα :?:

Κατα δεύτερον αν δεν θες να φτιάξεις τουρσακια, κέφιρ κλπ τουλάχιστον μπορείς να πάρεις τα συμπληρώματα και απλά να υπάρχουν στο ψυγείο. Δεν είναι τίποτε τρομερό και όσους ρώτησα κανένας δεν μου είπε να μην δώσω προβιοτικα. Πολλοί παιδίατροι τα δίνουν ακόμα κι αν το παιδί πάρει αντίβιωση προληπτικά. Σίγουρα ρωτάμε το γιατρό απλά το είπα επειδή δεν είναι κάτι να μας τρομάζει.

tot72
18-06-12, 16:11
Ρε συ δεν το πα για κακό.Απλά είπα πως πλέον υποστηρίζουν πως αλλεργία στο γάλα δεν σημαίνει αλλεργικές αντιδράσεις σε τυριά,γιαούρτια και μοσχάρι και πως φοβάμαι τα φτιαχτά προβιοτικά.προσωπικά χρησιμοποιώ προβιοτικά.Δεν το πα για να σε θίξω.όσο για τον γιατρό με φόβισε αυτό το "να σας εμπιστευτώ "της σάγια όχι το δικό σου μήνυμα.

Katerinoula23
18-06-12, 16:30
Ρε συ δεν το πα για κακό.Απλά είπα πως πλέον υποστηρίζουν πως αλλεργία στο γάλα δεν σημαίνει αλλεργικές αντιδράσεις σε τυριά,γιαούρτια και μοσχάρι και πως φοβάμαι τα φτιαχτά προβιοτικά.προσωπικά χρησιμοποιώ προβιοτικά.Δεν το πα για να σε θίξω.όσο για τον γιατρό με φόβισε αυτό το "να σας εμπιστευτώ "της σάγια όχι το δικό σου μήνυμα.

Το ξέρω καλε δεν θιχτηκα!! :D

Απλά δεν κατάλαβα που ήταν η διάφορα! Γι αυτό είπα ότι καλύτερα να δοκιμάζουμε πρώτα και να μην αποκλείουμε τροφές έτσι. Φυσικά είναι πιθανό να παρουσιαστούν πολλαπλές αλλεργίες τέτοιου τύπου. Αν το εντέρο είναι πολύ ερεθισμενο γίνεται διαπερατο και απεπτες ουσίες περνούν στην κυκλοφορια. Αυτή η ουσία αναγνωρίζεται ως ξένο σώμα και έτσι βλέπουμε τα αλλεργικα συμπτώματα ( πολύ πολυ απλοϊκά το είπα ). Γι αυτό όταν εισάγουμε καινούργια τροφή δεν θα πρέπει να υπάρχουν συμπτώματα. Για παράδειγμα εμένα η κόρη μου είχε ( δόξα τω Θεω φαίνεται πως τις ξεπερνάει σιγά σιγά ) σε πολλές τροφές. Απλά ένας γονιός αν το παιδι του έχει αλλεργίες πρέπει να προσέχει γενικά και αν μην βιάζεται να βάλει καινούργια πράγματα. Το αν ανέχεται το γιαούρτι ή το τυρί έχει να κάνει και με το πόσο ερεθισμενο είναι το εντέρο. Πχ η μικρή μου μετά από κάποιους μήνες διατροφής πρώτα ανεχτηκε το βουτυρο ghee, αργοτερα το κανονικο βουτυρο μετα το τυρί πολυμηνης ωρίμανσης (παρμεζανα, cheddar...) και τέλος το γιαούρτι.

Το μόνο σίγουρο είναι πως πρέπει να διασταυρωνουμε τις πληροφορίες! Εδώ μέσα μόνο τις προσωπικές εμπειρίες μας γράφουμε :wink:

sagia
18-06-12, 17:23
ναι, εχετε δικιο δεν εκφραστηκα καθολου καλα...απλα τα εχω και εγω λιγο χαμενα, δεν φανταζομουν οτι και το 2ο παιδι θα παρουσιαζε το ιδιο προβλημα με την ιδια μαθηματικη ακριβεια. και θεωρησα οτι αυτα τα προβιοτικα μπορει ναηταν περισσοτερο ομοιο ιατρικης παρα κλασσικης. τωρα που το σκεφτομαι καλυτερα πρεπει να μοιαζουν με αυτα τα ενζυμα που περνουμε μαζι με τις αντιβιωσεις.
εχουμε παει σε παιδογαστρεντερολογους, αλλεργιολογους, ομοιοπαθητικους για τον μεγαλο και βλεπω την ιδια ταινια 2 φορα...θα μιλησω με τον παιδιατρο μου να δω πως θα με καθοδηγησει

amaretto
19-06-12, 12:15
To μαγείρεμα *συνήθως* καταστρέφει τα αλλεργιογόνα στις φυτικές τροφές. Στις ζωικές είναι κάπως πιο πολύπλοκο, μπορεί να καταστρέφει άλλες πρωτεΐνες και άλλες όχι.
Τα πρεβιοτικά είναι "τροφή" για τα προβιοτικά.
Ο κανόνας των 4-7 ημερών ανάμεσα στις τροφές δεν ξέρω πώς μπορεί να βλάψει :???:
Ρίξτε και σε αυτούς τους πίνακες μια ματιά:
http://www.latrobe.edu.au/microbiology/milk.html#tables

tot72
19-06-12, 21:18
To μαγείρεμα *συνήθως* καταστρέφει τα αλλεργιογόνα στις φυτικές τροφές. Στις ζωικές είναι κάπως πιο πολύπλοκο, μπορεί να καταστρέφει άλλες πρωτεΐνες και άλλες όχι.
Τα πρεβιοτικά είναι "τροφή" για τα προβιοτικά.
Ο κανόνας των 4-7 ημερών ανάμεσα στις τροφές δεν ξέρω πώς μπορεί να βλάψει :???:
Ρίξτε και σε αυτούς τους πίνακες μια ματιά:
http://www.latrobe.edu.au/microbiology/milk.html#tables

αμαρέτο βοήθεια...δεν κατάλαβα ποιούς πίνακες πρέπει να κοιτάξουμε :confused::confused::confused:

amaretto
20-06-12, 01:52
Το λινκ σε πηγαίνει σε ένα σημείο της σελίδας που γράφει:

Table 1: Antibacterial factors found in human milk
Table 2: Antiviral factors found in human milk
Table 3: Antiparasite factors found in human milk
Table 4: Microbial contaminants or nucleic acid detected in human milk
Table 5: Isolated contaminants from expressed human milk that caused infection
Table 6: Contaminants in infant formula that caused infections
Table 7: Effect of heat treatment and storage on antimicrobial factors in human milk

argen
04-07-12, 17:24
Κορίτσια γεια σας, ξέρει καμιά σας αν ο "γαλακτωματοποιητης"?? σα συστατικό όταν αναγράφεται στα φαγητα έχει σχέση με γάλα?
Ή είναι κάτι άλλο τεχνητό που "εφαρμόζει" στα φαγητα σα γάλα?
Είμαι 2 μήνες με αποχή απο τα γαλακτοκομικά και βρήκα κάτι μπισκότα που πολύ θέλω να δοκιμάσω αλλα γράφει αυτό στα συστατικά τους. Και δεν αναφέρουν τίποτα ούτε για ίχνη από γάλα.

tot72
04-07-12, 22:21
Κορίτσια γεια σας, ξέρει καμιά σας αν ο "γαλακτωματοποιητης"?? σα συστατικό όταν αναγράφεται στα φαγητα έχει σχέση με γάλα?
Ή είναι κάτι άλλο τεχνητό που "εφαρμόζει" στα φαγητα σα γάλα?
Είμαι 2 μήνες με αποχή απο τα γαλακτοκομικά και βρήκα κάτι μπισκότα που πολύ θέλω να δοκιμάσω αλλα γράφει αυτό στα συστατικά τους. Και δεν αναφέρουν τίποτα ούτε για ίχνη από γάλα.
Ο γαλακτωματοποιητής είναι μέρος των έκδοχων.Είναι για να ομογενοποιεί τα υλικά.Δεν έχει να κάνει με γάλα.Συνήθως χρησιμοποιείται η λεκιθίνη σόγιας.Να ξέρεις όμως πως τα παιδιά με δυσανεξία στην πρωτεΐνη γάλακτος κάποιες φορές αντιδρούν και στην σόγια.Βέβαια αν δεν δοκιμάσεις δεν θα μάθεις.Δες τι γράφει στην παρένθεση που αφορά τον γαλακτωματοποιητή.

argen
04-07-12, 23:36
Εντάξει έχω δοκιμασει σογια σε πιτσα και δεν ειδα καποιο σημαδι δυσανεξίας.
Για να δω τι θα γινει και με αυτα τα μπισκοτακια τώρα.
Ευχαριστώ για την απάντηση!!

Μαρινούλα
05-07-12, 00:33
Θηλάζω την 4 μηνών κορούλα μου από την πρώτη στιγμή. Πριν κάποιες μέρες είχε ελάχιστες τριχούλες αίμα και βλέννες στα κακάκια. Επίσης, ήταν υδαρή. Καθώς ήμουν φανατική των γαλακτοκομικών υποψιαστήκαμε με την παιδίατρο αλλεργία και άρχισα αποχή. Το θέμα είναι ότι πήρα την πρωτοβουλία και έκοψα κι άλλες τροφές. Η κατάσταση ίδια. Πήγαμε σε παιδογαστρεντερολογο και ζήτησε καλλιέργεια για τοξινη defficile. Για άλλα είχαμε ήδη κάνει. Η μικρή βρέθηκε θετική οπότε σιροπάκι. Με το να κόψω τόσες τροφές η γιατρός είπε ότι τα έκανα χειρότερα και τώρα να τις εντάξω σιγά σιγά στο διαιτολόγιο μου. Σας γράφω την εμπειρία μου για να βοηθήσω.

Jen.
05-07-12, 01:38
Θηλάζω την 4 μηνών κορούλα μου από την πρώτη στιγμή. Πριν κάποιες μέρες είχε ελάχιστες τριχούλες αίμα και βλέννες στα κακάκια. Επίσης, ήταν υδαρή. Καθώς ήμουν φανατική των γαλακτοκομικών υποψιαστήκαμε με την παιδίατρο αλλεργία και άρχισα αποχή. Το θέμα είναι ότι πήρα την πρωτοβουλία και έκοψα κι άλλες τροφές. Η κατάσταση ίδια. Πήγαμε σε παιδογαστρεντερολογο και ζήτησε καλλιέργεια για τοξινη defficile. Για άλλα είχαμε ήδη κάνει. Η μικρή βρέθηκε θετική οπότε σιροπάκι. Με το να κόψω τόσες τροφές η γιατρός είπε ότι τα έκανα χειρότερα και τώρα να τις εντάξω σιγά σιγά στο διαιτολόγιο μου. Σας γράφω την εμπειρία μου για να βοηθήσω.

τι τοξίνη είναι αυτή?
από που προήλθε?
και το σιροπάκι τι είναι ακριβώς και πως την διώχνει?
πρώτη φορά ακούω κάτι τέτοιο πάντως...

Μαρινούλα
05-07-12, 06:58
τι τοξίνη είναι αυτή?
από που προήλθε?
και το σιροπάκι τι είναι ακριβώς και πως την διώχνει?
πρώτη φορά ακούω κάτι τέτοιο πάντως...

Clostridium defficile. Η παιδογαστρεντερολογος είπε ότι το έχουν στο εντεράκι τους τα περισσότερα νεογέννητα, όμως σε κάποια γίνεται παθογόνο. Αναπτύσσεται τοξίνη. Παίρνει αντιβίωση flagyl. Σήμερα είναι η τελευταία μέρα και βλέπουμε. Πάντως έχει βελτιωθεί και αιματάκι δεν έχω δει. Εγώ ξαναβαλα στη διατροφή μου ψάρι, αυγό, θαλασσινά, πορτοκάλια. Από γαλακτοκομικά κατσικίσιο και πρόβεια προϊόντα. Επιπλέον παίρνω ασβέστιο.

argen
06-07-12, 16:16
Κορίτσια ούτε το γαλακτικό οξύ δεν έχει σχέση με το γάλα?
Μπορώ να καταναλώνω τρόφιμα που το αναφέρουν?
Βούτυρο Βιταμ τρώτε? Αναφέρει στα συστατικά του και γαλακτωποιητη και γαλακτικό οξύ.

Μαρινούλα
06-07-12, 23:35
Κορίτσια ούτε το γαλακτικό οξύ δεν έχει σχέση με το γάλα?
Μπορώ να καταναλώνω τρόφιμα που το αναφέρουν?
Βούτυρο Βιταμ τρώτε? Αναφέρει στα συστατικά του και γαλακτωποιητη και γαλακτικό οξύ.

Απ΄ ό,τι διάβασα δρα ως συντηρητικό. Δεν εχει σχέση με το γάλα. Δεν πρέπει να δίνεται σε βρέφη γιατί δεν μπορούν να το μεταβολίσουν. Αλλά για το θηλασμό δε φαίνεται να υπάρχει θέμα.

miriki
06-07-12, 23:46
Καλύτερα φάε βούτυρο κανονικό ή αν θέλεις να "βγάλεις" τις πρωτεΐνες του που προκαλούν τις αλλεργίες φάε λιωμένο βούτυρο ghee (ενδεικτικά http://www.iherb.com/Purity-Farms-Organic-Ghee-Clarified-Butter-13-oz-368-g/26860 ή http://www.youtube.com/watch?v=IYCN19b5-wU). Το βιτάμ είναι ένα κατασκεύασμα από αμφιβόλου ποιότητας φυτικά λάδια, με χρώματα και λοιπές αηδίες. Το κορμί σου και το μωρό σου αξίζουν περισσότερα.

40+mama
07-07-12, 17:53
Clostridium defficile. Η παιδογαστρεντερολογος είπε ότι το έχουν στο εντεράκι τους τα περισσότερα νεογέννητα, όμως σε κάποια γίνεται παθογόνο. Αναπτύσσεται τοξίνη. Παίρνει αντιβίωση flagyl. Σήμερα είναι η τελευταία μέρα και βλέπουμε. Πάντως έχει βελτιωθεί και αιματάκι δεν έχω δει. Εγώ ξαναβαλα στη διατροφή μου ψάρι, αυγό, θαλασσινά, πορτοκάλια. Από γαλακτοκομικά κατσικίσιο και πρόβεια προϊόντα. Επιπλέον παίρνω ασβέστιο.

Γιατί παίρνεις ασβέστιο; Έχεις κάνει εξετάσεις όπου φαίνεται ότι έχεις έλλειψη;
Σου το έδωσε κάποιος γιατρός και με ποια πρόφαση;
Σε ρωτ'αω γιατι πολλοί γιατροί δίνουν συμπληρώματα διατροφής χωρίς να προηγηθούν εξετάσεις αλλά προληπτικά. Δεν είναι ακίνδυνα οι βιταμίνες και τα συμπληρώματα. Και κυρίως χωρίς λόγο (αν τρέφεσαι σωστά ....)

Μαρινούλα
07-07-12, 20:38
Γιατί παίρνεις ασβέστιο; Έχεις κάνει εξετάσεις όπου φαίνεται ότι έχεις έλλειψη;
Σου το έδωσε κάποιος γιατρός και με ποια πρόφαση;
Σε ρωτ'αω γιατι πολλοί γιατροί δίνουν συμπληρώματα διατροφής χωρίς να προηγηθούν εξετάσεις αλλά προληπτικά. Δεν είναι ακίνδυνα οι βιταμίνες και τα συμπληρώματα. Και κυρίως χωρίς λόγο (αν τρέφεσαι σωστά ....)

Παίρνω ασβέστιο, το ίδιο με της εγκυμοσύνης, καθώς οι ανάγκες αυξάνονται λόγω του θηλασμού. Από τη στιγμή που έκοψα και τα γαλακτοκομικά και πριν είχα κόψει κι άλλες τροφές, μου φάνηκε λογικό να ενισχύσω τον οργανισμό μου με ασβέστιο. Προσπάθησα να πιω κατσικίσιο γάλα, αλλά δε μου αρέσει. Τρώω πια κατσικίσιο και αιγοπρόβειο τυρί και πρόβειο γιαούρτι. Τη Δευτέρα θα κάνω αιματολογικό έλεγχο και βλέπουμε.

Aglaia Papadima
08-07-12, 15:21
Παίρνω ασβέστιο, το ίδιο με της εγκυμοσύνης, καθώς οι ανάγκες αυξάνονται λόγω του θηλασμού.

Στη διάρκεια της εγκυμοσύνης ο οργανισμός αποβάλλει φυσιολογικά ασβέστιο δια μέσου των ούρων. Κάποιοι εικάζουν ότι αυτός είναι ένας μηχανισμός για να αυξάνεται η αφομοιωσιμότητα του σιδήρου στη διάρκεια της εγκυμοσύνης που οι ανάγκες είναι ιδιαίτερα αυξημένες.

Μη αφομοιώσιμο ασβέστιο που υπάρχει στο αίμα και στο πλάσμα δημιουργεί πρόβλημα στην απορρόφηση του σιδήρου ανεξάρτητα από το αν λαμβάνεται χρονικά μακριά από το σίδηρο.

Στη διάρκεια του θηλασμού οι ανάγκες σε ασβέστιο δεν είναι περισσότερο αυξημένες, είναι φυσιολογικές και δεν χρειάζεται συμπλήρωμα ασβεστίου ακόμη και αν μια μητέρα απέχει από τα γαλακτοκομικά.

Επιπλέον τα συμπληρώματα έχουν φανεί ότι είναι αποτελεσματικά σε ποσοστό περίπου 10%, δηλαδή μόνο τόσο υπάρχει δυνατότητα να αφομοιωθεί. Αυτό σημαίνει ότι το 90% του συμπληρώματος κυκλοφορεί στο σώμα επιβαρύνοντάς το (πχ τα συμπληρώματα ασβεστίου αυξάνουν τις πιθανότητες δημιουργίας πέτρας στα νεφρά).

Από τη στιγμή που έκοψα και τα γαλακτοκομικά και πριν είχα κόψει κι άλλες τροφές, μου φάνηκε λογικό να ενισχύσω τον οργανισμό μου με ασβέστιο.

Το ασβέστιο αποθηκεύεται κυρίως στα οστά αν και υπάρχει αρκετό και στο κρέας και στους συνδετικούς ιστούς. Από αυτές τις τροφές μπορείς να παίρνεις επαρκές ασβέστιο.

Προσπάθησα να πιω κατσικίσιο γάλα, αλλά δε μου αρέσει. Τρώω πια κατσικίσιο και αιγοπρόβειο τυρί και πρόβειο γιαούρτι. Τη Δευτέρα θα κάνω αιματολογικό έλεγχο και βλέπουμε.

Γενικά κανένα θηλαστικό δεν χρειάζεται γάλα στην περίοδο της γαλουχίας, χρειάζεται τις τροφές που αρμόζουν στο είδος για να τρέφεται ικανοποιητικά.

Μαρινούλα
08-07-12, 21:55
Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον.

zaharini
13-07-12, 15:40
Δεν είναι υπο-αλλεργικά τα βρεφικά γάλατα, συμπεραίνει ο FDA
http://www.mitrikosthilasmos.com/2012/07/blog-post_961.html

Μαρινούλα
13-07-12, 16:33
Δεν είναι υπο-αλλεργικά τα βρεφικά γάλατα, συμπεραίνει ο FDA
http://www.mitrikosthilasmos.com/2012/07/blog-post_961.html

Και τι γίνεται με τα μωράκια που έχουν αλλεργία στο αγελαδινό γάλα και η μανούλα θέλει να αποθηλάσει; Και με τις κρέμες ισχύει το ίδιο;

tot72
13-07-12, 22:30
Και τι γίνεται με τα μωράκια που έχουν αλλεργία στο αγελαδινό γάλα και η μανούλα θέλει να αποθηλάσει; Και με τις κρέμες ισχύει το ίδιο;
Το μωρό θα πιεί γάλα εκτενούς υδρόλυσης που είναι υποαλλεργικό.
Θα φάει κρέμες χωρίς γάλα.Το άρθρο αναφέρεται στα γάλατα ΗΑ και όχι στα υποαλλεργικά.τα συγκεκριμένα γάλατα αναφέρουν ήδη στην συσκευασία τους πως δεν συνιστούνται για μωρά με αλλεργία στο γάλα.

Angie23
19-07-12, 04:08
Έχω το ίδιο γνωστό πρόβλημα που τόσο άκουγα πριν καν μείνω έγκυος και με τόση αυτοπεποίθηση πίστευα πως εμείς δεν πρόκειται να το πάθουμε…
Πριν λίγο καιρό το μωράκι μου εμφάνισε βλέννες σαν τριχουλες που είχαν και λίγο αίμα μέσα…
Όταν το είδα μου έπεσε η πάνα από τα χεριά από το σοκ… βλέπετε δεν ήξερα πως έτσι εμφανίζονται οι αλλεργίες αλλά νόμιζα πως τα μωρά βγάζουν σπυράκια…
Όταν το είπα στην παιδίατρο το πρώτο που με ρώτησε ήταν τι διαφορετικό είχα φάει αυτές τις μέρες και το μόνο διαφορετικό ήταν το γιαούρτι και σε λίγο μεγαλύτερη ποσότητα…
Μου είπε να κόψω τελείως τα γαλακτοκομικά ακόμη και τα κρυφά και βλέπουμε…
Αυτό που μου έκανε εντύπωση ήταν ότι μου είπε να τα κόψω τελείως μόνο για 3 μέρες και μετά να ξαναρχίσω σιγά… Δεν είναι λίγος ο καιρός για να συνέλκει το μωράκι μου…
Ειλικρινά δεν με πειράζει αρκεί να γίνει καλά αλλά μήπως πρέπει να απέχω πιο πολύ καιρό???
Εσάς ποσό καιρό σας είπε να απέχετε???

Jen.
19-07-12, 10:58
Τουλάχιστον 15 μέρες.

roxanne_
19-07-12, 13:22
Οντως ειναι πολυ λιγο.
Εγω ειδα διαφορα στις 20 μερες.

Angie23
19-07-12, 18:19
Τουλάχιστον 15 μέρες.

Οντως ειναι πολυ λιγο.
Εγω ειδα διαφορα στις 20 μερες.

Και ειδατε οντος διαφορα??? Δηλαδη τα παιδακια σας ηταν οντος αλλεργικα στα γαλακτοκομικα??? Και μετα απο ποσο καιρο φαγατε εσεις παλι???
Το παιδακια σας το ξεπερασαν τελειως???

roxanne_
20-07-12, 13:42
Και ειδατε οντος διαφορα??? Δηλαδη τα παιδακια σας ηταν οντος αλλεργικα στα γαλακτοκομικα??? Και μετα απο ποσο καιρο φαγατε εσεις παλι???
Το παιδακια σας το ξεπερασαν τελειως???

Εγω ειδα μεγαλη διαφορα. Τωρα τα κακα ειναι παλι μουσταρδι χωρις αιμα και βλεννες. Οποτε καταλαβα οτι οντως τα γαλακτοκομικα προκαλουσαν το προβλημα.
Το μωρο μου ειναι 4 μηνων και δεν ξερω ποτε θα το ξεπερασει. Ευχομαι συντομα. Σκεφτομαι σε 2-3 μηνες να δοκιμασω να πιω λιγο γαλα για να σω πως θα αντιδρασει.

Angie23
20-07-12, 15:01
Εγω ειδα μεγαλη διαφορα. Τωρα τα κακα ειναι παλι μουσταρδι χωρις αιμα και βλεννες. Οποτε καταλαβα οτι οντως τα γαλακτοκομικα προκαλουσαν το προβλημα.
Το μωρο μου ειναι 4 μηνων και δεν ξερω ποτε θα το ξεπερασει. Ευχομαι συντομα. Σκεφτομαι σε 2-3 μηνες να δοκιμασω να πιω λιγο γαλα για να σω πως θα αντιδρασει.

Εμάς τα κακά μας είναι κανονικά μουσταρδί με σποράκια αλλά έχει μέσα και κάτι διάφανα μακρόστενα σαν διάφανες μύξες sorry κιόλας δεν ξέρω πως αλλιώς να το περιγράψω αυτές οι βλέννες πως είναι έχω μπερδευτεί… σε εσένα πως ήταν???

roxanne_
20-07-12, 17:57
Εμάς τα κακά μας είναι κανονικά μουσταρδί με σποράκια αλλά έχει μέσα και κάτι διάφανα μακρόστενα σαν διάφανες μύξες sorry κιόλας δεν ξέρω πως αλλιώς να το περιγράψω αυτές οι βλέννες πως είναι έχω μπερδευτεί… σε εσένα πως ήταν???

Μαλλον τις βλεννες περιγραφεις.:lol:
Εμας τα κακα ηταν καταπρασινα, σαν διαρροια, με βλεννες σα μυξα οπως λες και εσυ και καποιες φορες λιγο αιματακι. Αισχος δηλαδη! Ειχα στενοχωρηθει πολυ αλλα διαβαζοντας στο φορουμ καταλαβα οτι ειναι συχνο σε μωρακια και ακολουθησα τις οδηγιες των πιο εμπειρων. Ευτυχως βελτιωθηκε!

Katerinoula23
31-07-12, 12:26

Καλύτερα να ξεκινήσεις με λίγο τυρακι παρμεζανα πχ ή cheddar, μετα γιαουρτακι παραδοσιακό και το γάλα τελευταίο.

roxanne_
31-07-12, 14:20
Καλύτερα να ξεκινήσεις με λίγο τυρακι παρμεζανα πχ ή cheddar, μετα γιαουρτακι παραδοσιακό και το γάλα τελευταίο.

Ειναι λιγοτερο περιεκτικα αυτα που προτεινεις σε πρωτεινη γαλακτος ή λογω ζυμωσης;
Η αληθεια ειναι οτι τωρα που εφτιαξαν τα κακα με βαρια καρδια θα κανω τη δοκιμη!:?

sagia
04-08-12, 12:43
κοριτσια χρειαζομαι τη βοηθεια σας...οπως σας εχω ξαναπει και η μικρη μου εχει παρουσιασει αιμα στα κακακια της και θηλαζει αποκλειστικα. παρ ολα αυτα ειναι σε πιο καλη κατασταση απο τον μεγαλο μου ο οποιιος ειχε συνεχεια πολυ αιμα παρολη την αυστηρη διαιτα που ειχα κανει και σε αυτον. τωρα στη μικρη μου εχω κοψει μονο γαλακτοκομικα, (κρυφα και φανερα, τα εχω μαθει αυτα απο τον μεγαλο) μοσχαρι, σοκολατες, ξηρους καρπους, οσπρια και συσκευασμενα. τρωω δηλ. αρκετα αλλα πραγματα και δεν εχω ξεκινησει τις γκεσταπικες διαιτες που εκανα στον μεγαλο.
τα κακα της δεν εχουν πια αιμα (ελεγχος με μαγερ), συνεχιζουν ομως καποιες φορες να ειναι πρασινα αλλα εχουν παντα βλεννες και ειναι διαρροικα.

ερχομαι στο προκειμενο: πριν 4 εβδομαδες που πηγα στον παιδιατρο μου ειπε οτι το βαρος της δεν ειναι πολυ καλο και ισως πρεπει να δωσω συμπληρωμα...εγω δεν πτοηθηκα φυσικα, ουτε που του εδωσα σημασια αλλα το τελευταιο διαστημα βλέπω οτι ΔΕΝ παιρνει βαρος!!!
και αρχιζω και αγχωνομαι, βλεπετε με τον μεγαλο μπορει να ειχαμε ενα σωρο προβληματα (αιμα, διαρροιες, ατοπικες δερματιτιδες) αλλα ημασταν και ειμαστε στο 90% της καμπυλης!
εχω αρχισει και αγχωνομαι και δε ξερω και τι να κοψω απο τη διατροφη αφου δεν εχω και πολλες ενδειξεις...
σας δινω τα στοιχεια της μικρης:
10/4 γεννα 3.030 με κτ
εξοδος απο μαιευτηριο 3.040κ
19/4 3,160
12/6 4,700
3/7 5.150 (τελευταια επισκεψη στο γιατρο, που μου ειπε οτι τα πραγματα δεν ειναι πολυ καλα και τον αλλο μηνα ισως βαλουμε συμπληρωμα)
και με ζυγαρια καινουργια δικη μου πια:
13/7 5,430
22/7 5,540
27/7 5.640
4/8 5,64
συγγνωμη αν σας ζαλισα...:sad:

fairy's mom
04-08-12, 15:48
Sagia γεια σου! Πολύ στεναχωριέμαι για τα νέα σας βρε κοπέλα μου! Μην αγχώνεσαι! Φαίνεται όντως να έχετε μία στασιμότητα, αλλά όλα ξεπερνιώνται. Προσπάθησε για τις επόμενες 1-2 βδομάδες να κάνεις μία γκαπς διατροφή (σε παρακαλώ διάβασε γι αυτήν, -πιστεύω ότι αυτό χρειάζεστε!). Μην δεις αυτισμό κλπ και πεις τι σχέση έχει αυτό με εσάς. Αφορά και την αλλεργική πρωκτοκολίτιδα (διάβασε με προσοχή και θα δεις)
http://gaps.me/preview/?page_id=28
http://gaps.me/preview/?page_id=20
Επιγραμματικά σου εξηγώ
Καθολου ζάχαρι, μόνο μέλι (τροφοδοτεί τα παθογονα του εντερου η ζαχαρι και μεταφερεται τοξικό γάλα στο μωρό σου)

Φτιάχνε ζωμούς από κοτόπουλο κυρίως, αλλά όχι μόνο, και πίνε τους 3 φορές την ημέρα πριν από κάθε γεύμα.
Κατανάλωνε περισότερο ζωική πρωτεινη με λαχανικά πολύ καλά βρασμένα
Φρούτα και λαχανικά gaps legal (διάβασε το τόπικ που έχουμε ανοιξει)
Καθόλου γλουτένη και μείωσε το άμυλο για 1-2 βδομάδες να δεις πώς θα πάτε.

Ξεκίνα ΑΜΕΣΑ προβιοτικά τόσο σε χάπια, όσο και σε τροφές (άρχισε με τουρσιά που θα φτιάχνεις μόνη σου, ειδικά του λάχανου το τουρσί είναι σωτήριο!). Πρέπει να ενισχύσεις το πεπτικό σου και κατ επεκτασιν και του παιδιού. Μπορεί να παρει και το μωρό (τα adult για σενα και τα baby για την μικρή)
http://www.specialhealthstore.co.uk/search.asp?types=Digestive+Health+%3EProbiotics+%3E+Nutrivene

Τώρα έχω κολλήσει. Αν θυμηθώ και κάτι άλλο θα ξαναγράψω.

Υπάρχει και τόπικ με gaps legal συνταγές για να διευκολυνθείς.

sagia
04-08-12, 15:53
ευχαριστω fairy s mom! μωρε απο τοτε που σε αφησα εσυ εχεις κανει απιστευτες προοδους, εμενα ολα αυτα μου φαινονται βουνο....διαβαζω όποτε μπορω τα τοπικ που αναφερεις, αλλα ακρη δεν πολυβγαζω.... τελοςπαντων παραγγελνω τα προβιοτικα που εχεις προτεινει και ο θεος βοηθος...απλα αισθανομαι οτι η διαιτα αυτη ειναι μια επιστημη, που απλα εγω δεν κατεχω ακομη...:sad:

Μπουρμπουρ1
04-08-12, 20:04
Κοριτσια
πονακια στην κοιλιτσα του μωρου και δυσκολια και πονοι πριν τις κενωσεις μαζι με λιγες βλεννες στα κακα ειναι συμπτωμα αλλεργιας η δυσπεψιας σε κατι που τρωω εγω; ή οι πονοι ειναι ασχετοι;

sofiamk
06-08-12, 18:55
Καλησπέρα.
Έχω ξαναγράψει αλλά δεν πήρα κάποια απάντηση.
Συνοπτικά λοιπόν και πάλι.
Η μικρούλα 4 1/2 μηνών περίπου θηλάζει αποκλειστικά. Τα κακά της είναι λίγα (μπορεί και κάθε 3 μέρες ή περισσότερο) και σχεδόν πάντα πράσινα. Βλέννες ή αίμα δεν έχω δει ποτέ.
Υπάρχει περίπτωση να είναι αλλεργία; Δεν θα έπρεπε να έχει και βλέννες ή κάποιο πρόβλημα πρόσληψης βάρους; Η μικρή μου γεννήθηκε 3750 και στις 23/8 ήταν 8100!!!
Επίσης, κάνω block feeding εδώ και περίπου 3 εβδομάδες γιατί το πρώτο που σκέφτηκα ήταν η υπερπαραγωγή. Παρόλα αυτά δεν έχω δει καμία διαφορά στα κακά της.
Τι κάνω; Το αφήνω όπως έχει; Αρχίζω δίαιτα; Συνεχίζω το block feeding; Πρέπει να ψάξω κάτι άλλο;

Nina-Nana
08-08-12, 00:00
Καλησπέρα.
Έχω ξαναγράψει αλλά δεν πήρα κάποια απάντηση.
Συνοπτικά λοιπόν και πάλι.
Η μικρούλα 4 1/2 μηνών περίπου θηλάζει αποκλειστικά. Τα κακά της είναι λίγα (μπορεί και κάθε 3 μέρες ή περισσότερο) και σχεδόν πάντα πράσινα. Βλέννες ή αίμα δεν έχω δει ποτέ.
Υπάρχει περίπτωση να είναι αλλεργία; Δεν θα έπρεπε να έχει και βλέννες ή κάποιο πρόβλημα πρόσληψης βάρους; Η μικρή μου γεννήθηκε 3750 και στις 23/8 ήταν 8100!!!
Επίσης, κάνω block feeding εδώ και περίπου 3 εβδομάδες γιατί το πρώτο που σκέφτηκα ήταν η υπερπαραγωγή. Παρόλα αυτά δεν έχω δει καμία διαφορά στα κακά της.
Τι κάνω; Το αφήνω όπως έχει; Αρχίζω δίαιτα; Συνεχίζω το block feeding; Πρέπει να ψάξω κάτι άλλο;

Οι κενώσεις είναι εκρηκτικές κι αφρωδεις;

Σε τι φως βλέπεις τα πράσινα κακα; Σε φυσικό, φθορισμού ή κίτρινο;

sofiamk
08-08-12, 13:12
Οι κενώσεις είναι εκρηκτικές κι αφρωδεις;

Σε τι φως βλέπεις τα πράσινα κακα; Σε φυσικό, φθορισμού ή κίτρινο;

Δεν είναι αφρώδεις. Όσο για το εκρηκτικές, κάποιες φορές τις ακούω και κάποιες όχι. Τα πράσινα κακά τα βλέπω σε φυσικό φως.

Nina-Nana
08-08-12, 14:28
Δεν είναι αφρώδεις. Όσο για το εκρηκτικές, κάποιες φορές τις ακούω και κάποιες όχι. Τα πράσινα κακά τα βλέπω σε φυσικό φως.

Κάποιοι παιδιατροι, μεταξύ των οποίων κι ο Παπαβεντσης που είναι και σύμβουλος θηλασμου, έχουν γράψει ότι τα πράσινα κακά είναι μια φυσιολογικού χρώματος κένωση μωρου που θηλαζει.
Εδω το γράφει σε δυο σημεία: http://pediatros-thes.gr/θηλασμός/οδηγίες-θηλασμού/ούρα-και-κόπρανα-φυσιολογικών-βρεφών/

Αν δεν έκανες block feeding θα σου πρότεινα αυτο αλλα αφου κανεις ήδη και δεν έχεις δει βελτίωση θεωρώ ρίσκο το να μεγαλώσεις το διάστημα προσφοράς του ίδιου στήθους αν δεν έχεις ενδείξεις υπερπαραγωγής πέρα του χρώματος των κενωσεων.

sofiamk
08-08-12, 17:54
Κάποιοι παιδιατροι, μεταξύ των οποίων κι ο Παπαβεντσης που είναι και σύμβουλος θηλασμου, έχουν γράψει ότι τα πράσινα κακά είναι μια φυσιολογικού χρώματος κένωση μωρου που θηλαζει.
Εδω το γράφει σε δυο σημεία: http://pediatros-thes.gr/θηλασμός/οδηγίες-θηλασμού/ούρα-και-κόπρανα-φυσιολογικών-βρεφών/

Αν δεν έκανες block feeding θα σου πρότεινα αυτο αλλα αφου κανεις ήδη και δεν έχεις δει βελτίωση θεωρώ ρίσκο το να μεγαλώσεις το διάστημα προσφοράς του ίδιου στήθους αν δεν έχεις ενδείξεις υπερπαραγωγής πέρα του χρώματος των κενωσεων.

Το κιτρινοπράσινα-κιτρινοκαφέ είναι η καλύτερη περιγραφή που διάβασα και χαίρομαι που υπάρχει ως αναφορά φυσιολογικών κοπράνων.
Δεν έχουν όμως τα "σπαράκια" των συνηθισμένων μουσταρδί κενώσεων. (τα έχω δει μετρημένες στα δάχτυλα φορές και πάλι ήταν σε κιτρινοπράσινο φόντο!)
Να συνεχίσω το block feeding? Έχει κανένα νόημα; Η αλλεργία είναι μάλλον απίθανη; Δεν έχω χειρότερο από το να μου πει κάποιος πως πρέπει να κόψω τη φέτα..... :(

Nina-Nana
08-08-12, 22:18
Το κιτρινοπράσινα-κιτρινοκαφέ είναι η καλύτερη περιγραφή που διάβασα και χαίρομαι που υπάρχει ως αναφορά φυσιολογικών κοπράνων.
Δεν έχουν όμως τα "σπαράκια" των συνηθισμένων μουσταρδί κενώσεων. (τα έχω δει μετρημένες στα δάχτυλα φορές και πάλι ήταν σε κιτρινοπράσινο φόντο!)
Να συνεχίσω το block feeding? Έχει κανένα νόημα; Η αλλεργία είναι μάλλον απίθανη; Δεν έχω χειρότερο από το να μου πει κάποιος πως πρέπει να κόψω τη φέτα..... :(

Λίγο πιο πάνω γράφει ότι μπορει να είναι πράσινα κι υδαρή.

Τι να σου πω; Εγω προσωπικά μόνο με πράσινα κακα ούτε τα γαλακτοκομικά θα έκοβα ούτε block feeding θα έκανα (αυτο θα το προσπαθούσα αλλα προσεκτικά-εκτός αν είχα κι αλλα συμπτώματα υπερπαραγωγής). Αλλα είναι προσωπική άποψη. Αν είχες κι άλλα συμπτώματα οκ!

sofiamk
09-08-12, 09:23
Σε ευχαριστώ για άλλη μια φορά Νίνα-Νανά που με καθησυχάζεις. Μάλλον είναι όλα καλά...
Θα περιορίσω το bolck feeding σιγά-σιγά και ελπίζω να μην εμφανιστεί κάτι άλλο.

aaaa
10-08-12, 00:31
roxanne τι κανεις? με θυμασαι? εχετε και εσεις αλλεργια

roxanne_
10-08-12, 12:31
roxanne τι κανεις? με θυμασαι? εχετε και εσεις αλλεργια

Φυσικα σε θυμαμαι! Εχει αλλεργια και εχω κοψει τα γαλακτοκομικα. Ευτυχως πλεον στα κακα ειναι καλο το χρωμα αλλα οι βλεννες συνεχιζονται.
Εσεις σε τι εχετε αλλεργια;
Στειλε μου τα νεα σου σε πμ μη βγουμε εκτος τοπικ!
Ποσο ειναι το μωρακι;

Martinia
13-08-12, 23:15
Εμάς ο μικρός εδώ και μία βδομάδα έχει διάρροια...:(Η πρώτη συμβουλή της παιδιάτρου ήταν να περιμένουμε να δούμε αν θα σφίξουν τα κακάκια(τις πρώτες 2-3 μέρες της διάρροιας είχα φάει εγώ πολλά πράσινα χόρτα).Αφού δεν έσφιξαν,αλλά συνεχίστηκαν, και μάλιστα προχτές το βράδυ άκουσα ότι έκανε κακάκια(πολύ εκρηκτικά όπως πάντα),αλλά ανοίγοντας την πάνα είδα μόνο βλέννες.Μου είπε λοιπόν τώρα να κόψω τα γαλακτοκομικά για 2-3 μέρες,να μη σταματήσω με τίποτα το θηλασμό και να δούμε αν θα υπάρξειι βελτίωση.Αν όχι,θα πρέπει να κάνουμε κ/α ούρων και κοπράνων....:(
Να ρωτήσω κάτι,τα γαλακτοκομικά τα έκοψα χτες, Κυριακή.Από πότε και μετά θα πρέπει να περιμένω να δω βελτίωση?

Jen.
14-08-12, 01:34
Εμάς ο μικρός εδώ και μία βδομάδα έχει διάρροια...:(Η πρώτη συμβουλή της παιδιάτρου ήταν να περιμένουμε να δούμε αν θα σφίξουν τα κακάκια(τις πρώτες 2-3 μέρες της διάρροιας είχα φάει εγώ πολλά πράσινα χόρτα).Αφού δεν έσφιξαν,αλλά συνεχίστηκαν, και μάλιστα προχτές το βράδυ άκουσα ότι έκανε κακάκια(πολύ εκρηκτικά όπως πάντα),αλλά ανοίγοντας την πάνα είδα μόνο βλέννες.Μου είπε λοιπόν τώρα να κόψω τα γαλακτοκομικά για 2-3 μέρες,να μη σταματήσω με τίποτα το θηλασμό και να δούμε αν θα υπάρξειι βελτίωση.Αν όχι,θα πρέπει να κάνουμε κ/α ούρων και κοπράνων....:(
Να ρωτήσω κάτι,τα γαλακτοκομικά τα έκοψα χτες, Κυριακή.Από πότε και μετά θα πρέπει να περιμένω να δω βελτίωση?

Κανονικά θέλει 30 μέρες περίπου, αλλά τις περισσότερες φορές η βελτίωση φαίνεται και πολύ νωρίτερα, ίσως και 15 μέρες. Καλή δύναμη.

Μπουρμπουρ1
14-08-12, 10:37
Συγνωμη αν βγαινω εκτος θεματος αλλα ποσο ειναι το μωρακι σου και πως ξεχωριζεις την διαρροια απο τις απλες νερουλες κενωσεις;;

Martinia
14-08-12, 11:57
Συγνωμη αν βγαινω εκτος θεματος αλλα ποσο ειναι το μωρακι σου και πως ξεχωριζεις την διαρροια απο τις απλες νερουλες κενωσεις;;

Είναι 2μιση μηνών.Κανονικά τα κακάκια του είχαν μέσα μουσταρδί "σποράκια",μεγάλα σε μέγεθος. Εδώ κ μια βδομάδα όμως, δεν έχουν μέσα τίποτα σχηματισμένο,είναι τελείως νερουλά.Μόνο βλέννες βλέπω μαζί με καφετί υγρά(παλιότερα ήταν πιο μουσταρδί κ όχι τόσο καφέ).Διάρροια δε θεωρείται αυτό??

Μπουρμπουρ1
14-08-12, 13:01
Είναι 2μιση μηνών.Κανονικά τα κακάκια του είχαν μέσα μουσταρδί "σποράκια",μεγάλα σε μέγεθος. Εδώ κ μια βδομάδα όμως, δεν έχουν μέσα τίποτα σχηματισμένο,είναι τελείως νερουλά.Μόνο βλέννες βλέπω μαζί με καφετί υγρά(παλιότερα ήταν πιο μουσταρδί κ όχι τόσο καφέ).Διάρροια δε θεωρείται αυτό??
Δεν εχω ιδεα!κι εμενα ειναι πολυ νερουλα, μερικες φορες ισα που χρωματιζουν την πανα.

Angie23
17-08-12, 22:04
Αγαπητή Αγλαΐα
Απευθύνομαι σε εσένα για να μου πεις την άποψη σου σχετικά με την δική μου κατάσταση…
Στης 18 Ιουλίου είδα για πρώτη φορά βλέννες και 3 μικρές τριχουλες αίμα στα κακά του μωρού μου… Επικοινώνησα με την παιδίατρο μου και αμέσως κόψαμε τα γαλακτοκομικα…εως της 23 του μηνά είχαμε τριχουλες αίμα μικρές μαζί με βλέννες αλλά όχι σε κάθε πάνα ανά 3 μπορώ να πω…στης 30 του μηνά ξαναεμφανίστηκε το αίμα καθώς είχα φάει μοσχάρι ( χαζομάρα ) και είχε πάλι μέχρι την 1 του μηνά όπου και σταμάτησε… Είχαν περάσει 15 μέρες χωρίς αίμα και είχα ησυχάσει πλεον…Όμως για κάποιο λόγο είχα την υπόνοια πως τον ενοχλεί το ρύζι την πρώτη φορά που είδα άσχημη αντίδραση στο ρύζι έριξα το φταίξιμο στους ξηρούς καρπούς καθώς είχε μέσα και κουκουνάρι το φαγητο…την δεύτερη που το έφαγα είχε λίγα αέρια παραπάνω και το έριξα στο κρεμμυδι…την τρίτη όμως είχα φάει ρύζι με κοτόπουλο και η επομένη μέρα ήταν η χειρότερη… Εμετούς αέρια και κλαματα…το πρωί είδα και την πρώτη κουκιδα αίμα ήταν σαν το κεφάλι της βελόνας αλλά δεν έπαυε να είναι αίμα… το πηρά το μωρό το πρωί και πήγα στο παιδίατρο και μου είπε πως το ρύζι είναι όντος αλλεργιογόνο και δεν του φάνηκε καθόλου περίεργο…
Μου είπε αν θέλω να πάω σε αλλεργιολόγο αλλά πως δεν θα μου πει κάτι διαφορετικό από αυτά που μου λέει εκείνη και πως σε αυτήν την ηλικία ο μονός τρόπος είναι απλά να παρατηρείς τη ενοχλεί το μωρο και να το αφαιρείς από το διαιτολόγιο σου…
Αυτά που θέλω να σε ρωτήσω είναι τα εξης…Θα ήταν προτιμότερο να συμβουλευτώ ένα γαστρεντερολόγο η όχι καθώς και ποσό κοινό είναι να έχει ένα μωρό αλλεργία στο ρύζι???
Το πιο σημαντικό που θέλω να μάθω όμως είναι το εξης…από την στιγμή που θα φάω κάτι εγώ που ενοχλεί το μωρό ποτέ θα δω τα συμπτώματα???
Για παράδειγμα το ρύζι το είχα φάει αργά το βράδυ και τα συμπτώματα εμφανιστήκαν στο μωρό την επομένη το μεσημέρι περίπου...

Angie23
17-08-12, 22:19
Κορίτσια ας μου πείτε μερικές από εσάς που έχετε αυτό το θέμα επίσης τι τρωτέ καθημερινά… εμείς δεν μπορούμε να φάμε τα γνωστά γαλακτοκομικά μοσχάρι καθώς επίσης και το ρύζι… Κάπου διάβασα πως πρέπει να κόψω και το ψωμί αλλά εγώ τρώω μαύρο ψωμί και δεν βλέπω να ενοχλεί το μωρό τουλάχιστον ως τώρα… Η παιδίατρος μου είπε πως μπορώ να φάω άφοβα κασέρι αλλά εγώ φοβαμαι…εσεις τρωτέ κασέρι???
Τι άλλο υπάρχει εκτός από κοτόπουλο χοιρινό ψαρί και ζυμαρικά που να μπορώ να φάω???
Επίσης κάτι άσχετο εσάς ποτέ σας είπε η παιδίατρος σας πως θα κάνει πρόκληση στους 6 μήνες η στον χρόνο???

evi_mav
18-08-12, 15:37
εχω κι εγω μια απορια:
οταν λεμε απεχουμε απο τα γαλακτοκομικα εννοουμε μονο τα αγελαδινα;;;(αφου αυτο προκαλει την αλλεργια). δηλαδη, κατσικισιο τυρι, φετα, κασερι μπορουμε να τρώμε;
angie, κι εγω αναρωτιεμαι, γιατι το κασερι και η φετα ειναι απο αιγοπρόβειο γαλα...

εμενα το μωρο μου δεν εχει εμφανισει αιμα αλλα ειχε πολλες αναγωγες και ρουκετες και τα εκοψα(με συμβουλη της παιδιατρου). είναι πάντως, κι αυτα συμπτωμα αλλεργιας;;; και τα κακα του ειναι παντα εκρηκτικα, ακουγονται σαν υγρες πορδιτσες, ειναι φυσιολογικο αυτο ή ειναι κι αυτο συμπτωμα;:confused:

Martinia
18-08-12, 16:22
Σήμερα παρατήρησα δεξιά από τον πωπό του μωρού,μερικά κόκκινα σπυράκια,με άσπρη κορυφή.Έχει καμία σχέση αυτό με αλλεργία :(?

Μπουρμπουρ1
19-08-12, 13:03
Κοριτσια οι τριχουλες με αιμα στα κακα του μωρου εχουν κοκκινο χρωμα;
γιατι εγω βρισκω καμμια φορα μαυρες τριχουλες και τα σπορακια απο τα κακα ειναι επισης μαυρα στις ακρες.Υπαρχει περιπτωση να ειναι αιμα;

Μαρινούλα
20-08-12, 13:34
Κορίτσια, θέλω να θυμίσω τη δική μου περίπτωση, μήπως βοηθήσω σε κάτι και να συμπληρώσω στοιχεία. Είχε και μένα η μικρή μου τριχίτσες αίμα και τα κακάκια της ήταν υδαρή, πράσινα, σκούρα και μύριζαν. Αρχικά υποψιαστήκαμε αλλεργία. Έκοψα γαλακτοκομικά, αλλά τίποτα. Πήγα σε παιδογαστρεντερολόγο και μετά από υπόδειξή της η μικρή βρέθηκε θετική στην τοξίνη deficil. Πήρε αντιβιωσούλα και όλα καλά. Κάποιες τριχίτσες, όμως, που και που παρουσιάζονταν. Την αποχή από γαλακτοκομικά τη συνέχιζα. Έκανα, όμως, λάθος μού είπε που έτρωγα προϊόντα κατσικίσια και πρόβεια. Οπότε αποχή και από αυτά. Αφού καθάρισε, έκανα δοκιμή με λίγο αγελαδινό γάλα και έκανε αμέσως κακάκια με τριχίτσες. Πέρασαν τρεις βδομάδες για να καθαρίσει. Έχω κόψει και το μοσχάρι, αν και η γιατρός έιπε ότι μόνο το δέκα τοις εκατό έχουν αλλεργία σε αυτό. Κατάλαβα, λοιπόν, ότι τόσο για το χρώμα όσο και για το αίμα μπορέι να συμβάλλουν πολλοί παράγοντες.

40+mama
23-08-12, 18:05
Αγαπητή Αγλαΐα
.......
Το πιο σημαντικό που θέλω να μάθω όμως είναι το εξης…από την στιγμή που θα φάω κάτι εγώ που ενοχλεί το μωρό ποτέ θα δω τα συμπτώματα???
Για παράδειγμα το ρύζι το είχα φάει αργά το βράδυ και τα συμπτώματα εμφανιστήκαν στο μωρό την επομένη το μεσημέρι περίπου...

Αν το πειράζει κάτι μπορεί να στο εμφανίσει και αμεσα στις επόμενες μέρες.

Να σε ρωτήσω πώς ήταν μαγειρεμένο το ρύζι; Μήπως το είχαν φτιάξει με βούτυρο και αυτό το ενόχλησε; Μήπως ήταν από αυτά το σχεδόν μαγειρεμένα ρύζια στα σακκουλάκια; Ψάξε και για κρυμμένα γαλακτοκομικά....

Aglaia Papadima
24-08-12, 00:14
Μου είπε αν θέλω να πάω σε αλλεργιολόγο αλλά πως δεν θα μου πει κάτι διαφορετικό από αυτά που μου λέει εκείνη και πως σε αυτήν την ηλικία ο μονός τρόπος είναι απλά να παρατηρείς τη ενοχλεί το μωρο και να το αφαιρείς από το διαιτολόγιο σου…

Σε αυτή την ηλικία τα τεστ δεν είναι αξιόπιστα, οπότε η παρατήρηση είναι το μόνο που βοηθάει.

Αυτά που θέλω να σε ρωτήσω είναι τα εξης…Θα ήταν προτιμότερο να συμβουλευτώ ένα γαστρεντερολόγο η όχι καθώς και ποσό κοινό είναι να έχει ένα μωρό αλλεργία στο ρύζι???

Ο γαστρεντερολόγος δεν έχει να προσθέσει κάτι περισσότερο σε αυτά που σου είπε η παιδίατρος.

Στο παρακάτω link
http://www.food-allergens.de/symposium-3-1/rice/rice-allergens.htm

θα βρεις τη συχνότητα αλλεργίας στο ρύζι που εμφανίζεται σε διάφορες μελέτες σε ασθενείς που έχουν παρουσιάσει αλλεργία. Οι ασθενείς που παρουσιάζουν αλλεργία σε κάποιο άλλο δημητριακό, έχουν μεγάλη πιθανότητα να εμφανίσουν και στο ρύζι.

Δεν γνωρίζουμε γιατί μερικές φορές αρκούν λίγες ώρες ενώ άλλες φορές εμφανίζονται τα συμπτώματα μετά από συσσωρευμένη έκθεση του παιδιού στο αλλεργιογόνο.

Martinia
29-08-12, 19:21
Δυστυχώς οι διάρροιες του μικρού με τις βλέννες συνεχίζονται....Πάνε 3 βδομάδες τώρα...:(
Κάναμε και καλλιέργεια ούρων και κοπράνων αλλά βγήκαν αρνητικές.Έχω κόψει εδώ και 15 μέρες περίπου τα γαλακτοκομικά, αλλά βελτίωση δεν είδα...:(
Η απορία μου είναι,πώς γίνεται να είναι αλλεργία χωρίς να βλέπω αίμα και το μωρό να παίρνει βάρος?(όχι τόσο όσο έπαιρνε,αλλά ικανοποιητικό).Απλά ανησυχώ μήπως είναι κάτι πιο σοβαρό κι εμείς ψάχνουμε για αλλεργία....

Angie23
29-08-12, 20:48
Δυστυχώς οι διάρροιες του μικρού με τις βλέννες συνεχίζονται....Πάνε 3 βδομάδες τώρα...:(
Κάναμε και καλλιέργεια ούρων και κοπράνων αλλά βγήκαν αρνητικές.Έχω κόψει εδώ και 15 μέρες περίπου τα γαλακτοκομικά, αλλά βελτίωση δεν είδα...:(
Η απορία μου είναι,πώς γίνεται να είναι αλλεργία χωρίς να βλέπω αίμα και το μωρό να παίρνει βάρος?(όχι τόσο όσο έπαιρνε,αλλά ικανοποιητικό).Απλά ανησυχώ μήπως είναι κάτι πιο σοβαρό κι εμείς ψάχνουμε για αλλεργία....

Όταν λες καλλιέργεια ουρών και κοπράνων μπορείς να μου πεις τι ακριβώς εννοείς???
Δηλαδή τι ψάχνατε και που τις έκανες αυτές??? Πόσες μέρες έκαναν τα αποτελέσματα να βγουν και ποσό σας κόστισαν???
Αν είναι να κάνω και εγώ???

miriki
29-08-12, 20:54

Ρώτα τον παιδίατρό σου αν μπορείς να δώσεις στο μωρό κάποιο προβιοτικό για να το βοηθήσεις.

Συνέχισε παράλληλα την αποχή από τα γαλακτομικά (ΟΛΑ Ε;;;;) να δεις στο μήνα αποχής τι γίνεται.

Martinia
30-08-12, 00:50
Angie23, τις κάναμε για να αποκλείσουμε την ύπαρξη ουρολοίμωξης ή άλλης λοίμωξης στο έντερο.Κανονικά είναι ακριβές, αλλά μέσω ΕΟΠΥΥ μας στοίχισαν μόνο 1,81 ευρώ!!Αυτό που δεν ήξερα και μας καθυστέρησε, είναι ότι θέλει ένα 24ωρο να μη βάλει κρέμα στο μωρό.Για τα ούρα μας ετοίμασαν στο εργαστήριο(αν και επειδή είχα βάλει κρέμα, εμείς κάναμε τη μία μέρα εκεί τη γενική ούρων,και για την καλλιέργεια τον ετοίμασα την επόμενη στο σπίτι).Για τα κόπρανα πας απλά μια πάνα,το πολύ σε ένα δύωρο από ό,τι μου είπαν από όταν τη λερώσει.Έκαναν 3 μέρες τ'αποτελέσματα.

miriki,δίναμε biogaia όταν είχα κολικούς, αλλά μου είπε να μη του δώσω τώρα.Προς το παρόν μου έχει κόψει όλα τα γαλακτοκομικά, κ είπαμε σήμερα να κόψω και αβγό,σοκολάτα,ξηρούς καρπούς και ψάρι μήπως δούμε βελτίωση(ευτυχώς είναι πολύ υπερ του θηλασμού και μου είπε ότι το μόνο που δεν προκειται να κόψουμε είναι το μητρικό!).
Την άλλη βδομάδα θα έρθει να τον δει,να δει και μια πάνα του,γιατί μου είπε ότι ίσως αυξήθηκε και το γάλα μου,κόψαμε και τις σταγόνες biogaia,(τον πρώτο μήνα έπαιρνε και συμπλήρωμα-τώρα είναι 3),οπότε ίσως και να είναι κάτι φυσιολογικό οι κενώσεις που κάνει.Εμένα όμως με προβληματίζουν πολύ οι βλέννες....Αλλά σκεφτομαι,ότι αν ήταν αλλεργία δε θα έβλεπα και αίμα?Δε θα έμενα στάσιμο το παιδί στο βάρος?(ή δε θα έπαιρνε πιο λίγο?)

miriki
30-08-12, 09:48
Δεν είναι απαραίτητο το αίμα. Εμείς δεν είχαμε κάτι ορατό τουλάχιστον. Σύγκαμα, γκρίνια, βλέννες, διάρροιες, μαύροι ή κόκκινοι κύκλοι κάτω από τα μάτια, αϋπνία και γενικότερος εκνευρισμός, κολικοί, αέρια, φούσκωμα, δυσκοιλιότητα, παρατεταμμένο μπούκωμα (μήνες), αυτά σε παραπέμπουν σε θέμα με το έντερο ή και αλλεργία.

Ρώτα τον ξανά για προβιοτικό. Η βλέννα είναι προσπάθεια να επουλωθεί το έντερο γιατί κάτι το ενόχλησε. Γιαυτό σου λέω για προβιοτικά.

Μετά το γάλα πάντως το αμέσως επόμενο ύποπτο είναι η γλουτένη. Καλού κακού περιόρισε τη ζάχαρη που τρως αν μπορείς κόψτην τελείως.

miriki
30-08-12, 10:02
Ξέχασα να αναφέρω, το έκζεμα, την ατοπική δερματίτιδα γενικότερα (έστω και ως ξηροδερμία), ακόμα και η πολλή και επίμονη νινίδα είναι μερικές φορές ένδειξη.

Martinia
31-08-12, 04:32
Δεν είναι απαραίτητο το αίμα. Εμείς δεν είχαμε κάτι ορατό τουλάχιστον. Σύγκαμα, γκρίνια, βλέννες, διάρροιες, μαύροι ή κόκκινοι κύκλοι κάτω από τα μάτια, αϋπνία και γενικότερος εκνευρισμός, κολικοί, αέρια, φούσκωμα, δυσκοιλιότητα, παρατεταμμένο μπούκωμα (μήνες), αυτά σε παραπέμπουν σε θέμα με το έντερο ή και αλλεργία.

Ρώτα τον ξανά για προβιοτικό. Η βλέννα είναι προσπάθεια να επουλωθεί το έντερο γιατί κάτι το ενόχλησε. Γιαυτό σου λέω για προβιοτικά.

Μετά το γάλα πάντως το αμέσως επόμενο ύποπτο είναι η γλουτένη. Καλού κακού περιόρισε τη ζάχαρη που τρως αν μπορείς κόψτην τελείως.

Από τα συμπτώματα αυτά,αυτά που έχει είναι αέρια,κάποιος εκνευρισμός, κυρίως τις βραδινές ώρες.Κακάκια μπορεί να κάνει και ΄μόνο1-2 φορές την ημέρα, απλά όταν κάνει είναι τελείως νερό.

Η γλουτένη πού υπάρχει??

Μπουρμπουρ1
01-09-12, 13:33
Δεν γνωρίζουμε γιατί μερικές φορές αρκούν λίγες ώρες ενώ άλλες φορές εμφανίζονται τα συμπτώματα μετά από συσσωρευμένη έκθεση του παιδιού στο αλλεργιογόνο.
Και τι συμπτωματα περιμενουμε να δουμε;
Βλεννες και αιμα στα κακα;
Η υφη των κενωσεων(ποσο πηχτα ειναι,αν εχουν σπορακια,κτλ), το χρωμα, η μυρωδια, ειναι συμπτωματα;
Επισης πονακια και κολικοι ειναι συμπτωματα οτι κατι το πειραξε;Κατι αλλο;

aaaa
04-09-12, 22:35
κοριτσια εχω απογοητευθει τελειως, εχω πελαγωσει!! η μικρη απο αρχες αυγουστου ειχα να δω αιμα αλλα βλεννη συνεχοζοταν καποιεσ φορες περισσοτερο και πανω που ελεγα σημερα να δοκιμασω ντοματα ξανα αιμα! θα τρελαθω εχω κοψει τοσα πραγματα δεν ξερω ποια τι να φαω?? εβαλα ρεβυθια αυτη την φορα, ελιες και τα ρεβυθια τα ειχα ξαναφαει αλλα δεν ειχε βγαλει αιμα και την δευτερα δοκιμασα συμιγδαλενιο χαλβα (ειχε λιγο αμυγδαλο και δεν το ηξερα) πρωτη φορα γλυκο μετα απο 3 μηνες να εινα απο αυτο? αλλα τοσο γρηγορη αντιδραση? βεβαια η μπεμπα περναει τελεια ουτε γκρινια βαρος πολυ καλο ολα μια χαρα, τι να πω.....

fairy's mom
05-09-12, 00:05
http://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2012/05/12/dr-campbell-mcbride-on-gaps.aspx

Από την συνέντευξη της γιατρού παραθέτω:

The biggest groups of people that suffer from this situation are people with food allergies and
intolerances. This condition is still not recognized by the mainstream medicine, because they
only recognize two allergies. This is an anaphylactic type allergy, when your lips swell and you
can’t breathe, and it can be a very serious situation – like peanut allergy, for example. But food
allergies and intolerances are very different group of allergies. They’re not mediated by the same immunoglobulin as the true allergies are.
They can manifest themselves today, a couple of hours later, tomorrow, a couple of days later, or even a couple of weeks later. Different reactions can overlap on top of each other. For example, on any given day you can be reacting to broccoli that you have just had for lunch, and to lamb that you’ve eaten yesterday, and to egg that you’ve eaten two days ago, and to a piece of bread that you’ve eaten 10 days ago. All of these reactions overlap on top of each other. On any given day, you have no idea what exactly you’re reacting to.
Trouble is, these food allergies and intolerances can bring up any reaction under the sun. It can
be a headache. It can be sneezing. It can be a skin rash. It can be coughing. It can be abdominal pain. It can be swollen joints. It can be psoriasis. It can be eczema flaring up. It can be or it can be chronic cystitis. It can be an episode of depression, anxiety, or a
panic attack. Any kind of symptom can be brought up by food allergies and intolerances.
Where do they come from (food allergies and intolerances)? They come from the fact that your
immune system is out of balance. At the same time, what’s happening because your gut flora is
abnormal, the gut lining deteriorates. The lining of our digestive system is maintained and looked
after by our gut flora. The gut flora makes sure that the cells that line your digestive system are
healthy, well-fed, and protective from any chemical attack, or from any microbial attack.
But when the gut flora is abnormal, these cells deteriorate and the junctions between them open.
The gut becomes damaged, leaky, or porous. It becomes like a sieve. Foods don’t get the chance to be digested properly before they are absorbed.
They’re absorbed in this maldigested or partially broken down form. When the immune system
and the bloodstream finds them and looks at them, it doesn’t recognize them as food. It says,
“You’re not food. I don’t recognize you,” and it reacts to them. It creates immune complexes,
which attack these partially digested proteins. As a result, we’ll get all sorts of symptoms in the
body. When you have a food allergy and intolerance of this kind or sort, you don’t focus on the
food. It is not the food’s fault.
You focus on healing and healing your gut lining. It is your digestive system that is letting through partially broken down food.
There are many testing methods developed now for food allergies and intolerances. There are
many laboratories around that would test your blood or test something else for you. If one had
enough money to test twice a day for two weeks in a row, you would discover that you react to everything you eat – pretty much to every food on this planet. Because as long as your gut lining is like a sieve – as long as it is damaged – all food will not have a chance to be digested properly.
It will absorb partially digested, and your immune system will be reacting to it, bringing a
plethora of symptoms.

filaki
08-09-12, 10:49
Παιδιά καλημέρα, έχουμε ένα μωράκι το οποίο τελικά αποδείχθηκε ότι δεν ήταν αλλεργικό, εν τω μεταξύ όμως είχαμε αγοράσει ένα κάρο γάλατα neocate. Επειδή υπάρχει μεγάλη ανάγκη χρημάτων προσπαθώ να τα πουλήσω οπότε αν κάποιος ή κάποια ενδιαφέρεται παρακαλώ ρίξτε μία ματιά στην αγγελία:
http://www.parentscafe.gr/showthread.php?t=8881

Για όποιον δεν ξέρει το κάθε κουτί γάλακτος neocate κοστίζει 58€ απο τα φαρμακεία και τουλάχιστον στην περίπτωσή μας δεν καταφέραμε να μας τα γράψει το ταμείο μας. Τιμή πώλησης έχει οριστεί στα 29€ το κουτί.

sagia
12-09-12, 18:23
γυριζουμε και εμεις απο παιδιατρο....:???:

συνοψιζω..
βαρος γεννησης 3050
1μηνα 3160
2μηνων 4700
3μηνων 5150
5μηνων 5800

σε 2 μηνες μεσα πηρε 650γρ οποτε μου λεει γρηγορα συμπληρωμα....
ποιο υποαλλεργικο ρωταω, δωσε νεοκειτ, μου λεει...τοοσ αυστηρο, του λεω εγω μα γιατι...ε, δωσε αλμιρον πεπτι...Μηπως να παω σε παιδογαστρεντερολογο ρωτω εγω, μπα δε χρειαζεται ξεκινα με πεπτι και βλεπουμε....:-?
ειναι αληθεια πως πεσαμε καμπυλη, (απο 50 στην 25), αλλα ψηλωσε πολυ.
υπαρχει περιπτωση να μην παιρνει βαρος λογω αλλεργιας ή αφου ψηλωσε σημαινει οτι απλα δε φτανει το γαλα μου.
ο γιος μου στην αντιστοιχη ηλικια αιμορραγουσε στα κακα και εγω λιμοκτονουσα και θηλαζα, θηλασε μεχρι 8,5 μηνων. τωρα η μικρη μου που ειναι πολυ καλυτερα (εγω δεν τρωω μονο γαλακτοκομικα) θα θηλασει μεχρι τους 5 μηνες? αλλα παλι αν δεν παιρνει βαρος?
δε ξερω...

υγ. fairy s mom, μονο τα προβιοτικα πηρα...τις πατατες, μακαρονια και ζαχαρη δεν τα εχω κοψει γιατι νομιζω οτι θα τρελλαθω στην πεινα χωρις αυτα...

Nina-Nana
12-09-12, 22:18

συνοψιζω..
βαρος γεννησης 3050
1μηνα 3160
2μηνων 4700
3μηνων 5150
5μηνων 5800

ποιο υποαλλεργικο ρωταω, δωσε νεοκειτ, μου λεει...τοοσ αυστηρο, του λεω εγω μα γιατι...ε, δωσε αλμιρον πεπτι...Μηπως να παω σε παιδογαστρεντερολογο ρωτω εγω, μπα δε χρειαζεται ξεκινα με πεπτι και βλεπουμε....:-?
υπαρχει περιπτωση να μην παιρνει βαρος λογω αλλεργιας ή αφου ψηλωσε σημαινει οτι απλα δε φτανει το γαλα μου.
ο γιος μου στην αντιστοιχη ηλικια αιμορραγουσε στα κακα και εγω λιμοκτονουσα και θηλαζα, θηλασε μεχρι 8,5 μηνων. τωρα η μικρη μου που ειναι πολυ καλυτερα (εγω δεν τρωω μονο γαλακτοκομικα) θα θηλασει μεχρι τους 5 μηνες? αλλα παλι αν δεν παιρνει βαρος?
δε ξερω...

υγ. fairy s mom, μονο τα προβιοτικα πηρα...τις πατατες, μακαρονια και ζαχαρη δεν τα εχω κοψει γιατι νομιζω οτι θα τρελλαθω στην πεινα χωρις αυτα...

Αν το γάλα σου δεν έφτανε ούτε ύψος θα έπαιρνε.
Το βάρος συνολικά δεν ειναι κακο. Εχει σχεδόν διπλασιάσει το βάρος γέννησης.

Ο τρόπος του παιδιατρου σου μου φαίνεται λιγο μπακαλιστικος. Μια δεύτερη γνώμη δεν ειναι άσχημη ιδέα νομίζω.

fairy's mom
12-09-12, 23:15
Νομίζεις ότι θα τρελαθείς στην πείνα αλλά δεν θα είναι καθόλου έτσι. Δες το θέμα με τις γκαπς συνταγές για να πάρεις και ιδέες.

Επίσης ξεκίνα άμεσα ζωμούς κρεάτων και ειδικα κοτόπουλου. Πίνε 1-3 την ημέρα. Σε κρατάνε και σε θρέφουν όσο δεν φανταζεσαι. Και κόψε ζάχαρη τελείως! Κράτα το μέλι σαν γλυκαντικό σε ό,τι κάνεις και τα πολύ ώριμα φρούτα πχ μπανάνες ή αχλάδια. Επίσης και οι μουσκεμένοι χουρμάδες (βρίσκεις στον ΑΒ χύμα) κάνουν πολύ καλό γλυκαντικό. Κράτα προσωρινά γλουτενη και άμυλο και δες πως θα πας χωρίς την ζάχαρη. Εννοείται τπτ συσκευασμένο. Ζάχαρη υπαρχει παντού, ακόμα και στην απλή σάλτσα ντομάτας.

Και κάνε τα πάντα να μην δώσεις το υποαλλεργικό. Κράτα θηλασμό με σωστή διατροφή δική σου και πραγματικά θα πάνε όλα καλά.

Τέλος το θυμήθηκα, φτιάξε τουρσιά και ειδικά λάχανο (όταν βγουν τα καλά) και τρώγε με κάθε γεύμα σου. Βοηθούν στην πέψη!

Angie23
13-09-12, 23:42

συνοψιζω..
βαρος γεννησης 3050
1μηνα 3160
2μηνων 4700
3μηνων 5150
5μηνων 5800

δε ξερω...

Να ξέρεις κάτι βασικό είναι καθαρά ανάλογα το παΐδι τι το ενοχλεί και πως εκδηλώνει τα συμπτώματα… Να φανταστείς μια γνωστή μου που το έπαθε έτρωγε κριτσινια και γαλόπουλα σε φέτες που έμενα μου τα απαγόρευσε και τα δυο αυτά η παιδογαστρεντερολογος και έκανε στο παΐδι της πρόκληση στους 6 μήνες και ήταν μια χαρά… Όσο για την ζάχαρη εγώ που πήγα σε παιδογαστρεντερολογο δεν μου είπε τίποτα αλλά παρατήρησα από μονή μου πως αν έτρωγα το παΐδι αντιδρούσε λίγο και έτσι την έκοψα την άσπρη και χρησιμοποιώ μαύρη αλλά και αυτή μετρό… φτιάχνω κέικ για παράδειγμα και βάζω 3/4 της κούπας και όχι μια που λέει η συνταγή και το τρώω σε 3 μέρες και όχι μονή μου...Αυτό κάνω εγώ και ως τώρα μια χαρά αλλά και πάλι εσύ πρέπει να δεις τι ενοχλεί το παΐδι σου μπορεί να το ενοχλεί μπορεί και όχι… Όσο αναφορά τα μακαρόνια και τις πατάτες και γενικά το άμυλο δεν μου είπε τίποτα έμενα η παιδογαστρεντερολογος γιατί να τα κόψεις βοηθά σε κάτι αυτό αν είναι τουλάχιστον να τα μειώσω δύσκολο βεβαία αλλά να προσπαθήσω??? Το βάρος παντός είναι καλό σε γενικές γραμμές σαν σύνολο αφού πρέπει να το διπλασιάσει σε 5 μήνες και εσείς σχεδόν το διπλασιάσατε το ότι πηρέ 650 σε 2 μήνες από μόνο του είναι λίγο αλλά δεν νομίζω να λέει κάτι από μόνο του… Οι γιατροί πανικοβάλλονται καμία φορά…Όσο για το συμπλήρωμα αυτό είναι καθαρά στην κρίση σου αν θα δώσεις η όχι προσπάθησε όμως να μην κόψεις τον θηλασμο… Aλλά μην τρελαθείς κιόλας ειλικρινά και μην στενοχωριέσαι αφού το πέρασες ξανά ξέρεις πως ξεπερνιέται... Αλήθεια ο γιος σου ποσό ήταν όταν το ξεπέρασε???

miriki
14-09-12, 07:20
Επιβεβαιώνω για τους ζωμούς ότι σε κρατάνε χορτάτη όλη την ημέρα και δεν αποζητάς κιόλας το γλυκό. Τρώγε και αποξηραμένα φρούτα και δε θα ζητάς ζάχαρη καθόλου.

Angie23
14-09-12, 07:29
Επιβεβαιώνω για τους ζωμούς ότι σε κρατάνε χορτάτη όλη την ημέρα και δεν αποζητάς κιόλας το γλυκό. Τρώγε και αποξηραμένα φρούτα και δε θα ζητάς ζάχαρη καθόλου.

Ζωμούς πως φτιάχνεις ακριβώς… αποξηραμένα φρούτα εννοείς βερίκοκα δαμάσκηνα και του γενικά αυτά του εμπορίου… Εσύ ξέρεις για πιο λόγο πρέπει να μην τρώμε μακαρόνια και γενικά το άμυλο???

Μπουρμπουρ1
17-09-12, 11:58
Παρατηρησα πως οταν τρωω συγκεντρωμενες ποσοτητες ακομη κι απο ασφαλεις τροφες ή αν φαω το ιδιο φαγητο δευτερη ημερα στη σειρα εχουμε προβλημα με κολικους και προβληματα στις κενωσεις.
Και δυστυχως ειχα συνηθησει να τρωω μεγαλες ποσοτητες.

sagia
17-09-12, 16:01
Παιδιά καλημέρα, έχουμε ένα μωράκι το οποίο τελικά αποδείχθηκε ότι δεν ήταν αλλεργικό, εν τω μεταξύ όμως είχαμε αγοράσει ένα κάρο γάλατα neocate. Επειδή υπάρχει μεγάλη ανάγκη χρημάτων προσπαθώ να τα πουλήσω οπότε αν κάποιος ή κάποια ενδιαφέρεται παρακαλώ ρίξτε μία ματιά στην αγγελία:
http://www.parentscafe.gr/showthread.php?t=8881

Για όποιον δεν ξέρει το κάθε κουτί γάλακτος neocate κοστίζει 58€ απο τα φαρμακεία και τουλάχιστον στην περίπτωσή μας δεν καταφέραμε να μας τα γράψει το ταμείο μας. Τιμή πώλησης έχει οριστεί στα 29€ το κουτί.

φιλακι, επιεδη σε παρακολουθω χρονια, ΔΕΝ ηταν η μικρη τελικα αλλεργική???:?: τι ειχε συμβει δηλαδη????
εμενα ο γιος μου ακομα απεχει απο τα γαλακτοκομικα και πινει υποαλλεργικο αλμιρον πεπτι.

filaki
18-09-12, 21:18
φιλακι, επιεδη σε παρακολουθω χρονια, ΔΕΝ ηταν η μικρη τελικα αλλεργική???:?: τι ειχε συμβει δηλαδη????
εμενα ο γιος μου ακομα απεχει απο τα γαλακτοκομικα και πινει υποαλλεργικο αλμιρον πεπτι.

Παρεξήγηση, πρόκειται για το παιδάκι πολύ στενού φίλου. Ήξερε τα δικά μου και τον φόβισε κι ο γιατρός του και ... την πάτησε! Ο γιός του πέρασε όλες τις εξετάσεις και τώρα τρώει κανονικό γαλατάκι όπως όλα τα μωράκια της ηλικίας του. Τώρα προσπαθεί να τα πουλήσει κοψοχρονιά μπας και σώσει κάποια χρήματα.

Αν δεν καταφέρει να τα πουλήσει, του έχω πει να κάνει δωρεά (πριν λήξουν). Τόσες μανάδες έχουν οικονομικές δυσκολίες...

Tasoulitsa
20-09-12, 19:28
Καλησπέρα σε όλες,
Θα ήθελα την γνώμη σας και την βοήθεια σας...
Εμένα το κοριτσάκι μου είναι δυο μηνών, γεννήθηκε με βάρος 1860 λόγο του προβλήματος με το πλακουντα.Το πρώτο μήνα έδινα αποκλειστικά μητρικο γαλα.Η κατάσταση ήταν τραγική. Έκανε εμετους απ το στόμα κ την μύτη συνέχεια, πράσινα κακά,άρπαζε το μπουκαλι έτρωγε δυο σταγόνες κ ουρλιαζε. Έκοψα γαλακτοκομικα, λαχανικά ,φρούτα τα πιο πολλά καφέ έπινα ντεκαφεινε κτλ. και τίποτα.....δεν έκοψα το ψωμί κ το ρύζι ας πούμε. Επειδή επερνε την εβδομάδα 40 γρ, δεν είχα περιθώρια για δοκιμές κ έτσι άρχισα να δίνω ξένο, είναι καλύτερα τα πραγματα σαφώς όχι όμως οτι τρώει 200 ml. Κάποια στιγμή ξαναδωκιμασα μητρικο και την ηρεμουσα 6 ωρες!!! Αποθηκευω το γαλα κ το βάζω στο καταψυκτη μπας και κάποια στιγμή....αλλα με πιάνει η καρδιά μου να εχω τόσο γαλα και να αναγκαζομαι να δίνω ξένο. Σκέφτηκα να ξανά δοκιμάσω αλλα μήπως να έκανα κάποια δίαιτα πριν?? Δεν μπορώ να φανταστώ τι είναι αυτο που την ενοχλει τόσο πολύ.
Αν μπορειτε να με βοηθήσετε.....
Ευχαριστω πολυ..

Elena@
21-09-12, 20:34
Φιλεναδες καλησπέρα, παρακαλώ δώστε μου τις συμβουλές σας,
Θηλαζουμε αποκλειστικά είμαστε 4 μηνών γύρω στα 7500 κιλά και τις τελευταίες μέρες βγάζει πολλές γουλιτσες και σήμερα είδα και αιματακι στα κακά!να αρχίσω να κόβω τα γαλακτοκομικά η να περιμένω να ξαναεμφανιαει αίμα;ψιλοαγχωθηκα λίγο να σας πω την αλήθεια!σήμερα επίσης ήταν πολύ ήσυχος λέτε να υπάρχει κάποιος συσχετισμός;είμαι λίγο παραφρων η όχι;κλαίει το παιδί κάτι έχει,ησυχάσει πάλι κάτι έχει!!:):):)

Μπουρμπουρ1
24-09-12, 21:40
Kalhspera
Μετα απο 2 μηνες χαζο-αποχης εχω 2εβδ που κανω αυστηρη διαιτα απο γαλακτοκομικα και λοιπες πιθανα αλλεργιογονες τροφες γιατι εκτος απο βλεννες κτλ ειδα και μια φορα μια κουταλια της σουπας αιμα. Εχτες και προχτες δοκιμασα να φαω λιγη σαρδελα και σημερα ειδα στην πανα 3 κουκιδες αιμα(πιθανον βεβαια να ειχε κι αλλες φορες, δεν εχω κανει ποτε μαγιερ) αυτο σημαινει οτι ειναι αλλεργικη στη σαρδελα;να μην ξαναφαω;
Επισης αν κι εχουν περασει 2 εβδ αποχης οι βλεννες δεν εχουν υποχωρησει καθολου, το συγκαμα του πωπου και το μπουκωμα της μυτης επιμενουν, υποχωρησαν μονο οι κολικοι. Δεν επρεπε να ειχα δει περισσοτερη βελτιωση; Μηπως ειναι αλλεργικη και σε κατι αλλο που τρωω αυτη την εποχη;
Τρωω: πατατα, κολοκυθι,καροτο,λιγο ρυζι στη σουπα,χοιρινο,ψωμι, μελι, φασολακια,μακαρονια και κριθαρακι μαλλον θα τα κοψω, μηλα, χυμο μηλου, τσαι, χαμομηλι,κρεμμυδι.Να κοψω και το ψωμι; τρωω αρκετο.

amaretto
24-09-12, 23:11
Το αγοραστό ψωμί μπορεί να έχει μέσα γάλα σκόνη. Αποκλείεις να περνάει κάποια ίωση;

nanouka28
24-09-12, 23:14
σιγουρα καποια ψωμια εχουν γαλα. ρωτα στο εργαστηριο του φουρνου που ψωνιζεις. εγω οποτε δεν ετρωγα απο το φουρνο μου καποιες φορες η μικρη μου ειχε αιμα...

Μπουρμπουρ1
25-09-12, 11:23
Το αγοραστό ψωμί μπορεί να έχει μέσα γάλα σκόνη. Αποκλείεις να περνάει κάποια ίωση;
Ειμαι επαρχια και ο φουρναρης ειναι γνωστος, δεν βαζει γαλα στο ψωμι και τρωω μονο δικο του. Για ιωση λεω οχι γιατι στην κατασταση αυτη ειναι εναν μηνα τωρα.
Αμαρετο διαβασα πως εισαι η γκουρου των αλλεργιων.
Ανησυχω γιατι με το βαρος δεν παμε καλα τον τελευταιο καιρο. Ηγιατρος μου εδωσε ολο κι ολο να κανω μια μαγερ, να της ζητησω καλλιεργεια ουρων και κοπρανων μηπως υπαρχει κανενα μικροβιο;
Τις σαρδελες να τις κοψω;ή να κοβω μονο οταν βλεπω πολυ αιμα οπως ελεγε παλια μια κοπελα;τις επελεξα για τα λιπαρα και το ασβεστιο γιατι η γιατρος μου ειπε να παρω συμπληρωμα.
Παρακαλω πειτε μου την γνωμη σας!

nanouka28
25-09-12, 11:51
Καλο ειναι να κανεις και mayer και καλλιεργεια κοπρανων και παρασιτολογικη κοπρανων για να σιγουρευτεις οτι ειναι αλλεργια, που μαλλον ειναι. αποχη χρειαζεται 4 βδομ για να καθαριζει εντελως ο οργανισμος. Ομως οι βλεννες μπορει να συνεχιζονται και μετα το μηνα. Το μωρο μπορει να κανει αιμα απο μια τροφη που εφαγες τις 3 τελευταιες μερες. Εγω κρατουσα ημερολογιο με το τι ετρωγα αναλυτικα μεσα στη μερα και καθε φορα που εβλεπα αιμα ξεχωριζα ποια τροφη ηταν διαφορετικη απο αυτες που συνηθιζα να τρωω και την απομονωνα. Θα σου προτεινα να κανεις το ιδιο. Επισης μηπως τρως κατι συσκευασμενο που γραφει οτι μπορει να περιεχει ιχνη απο γαλα? εγω δεν τρωω ουτε κατι που να αναφερει ιχνη ή ορο γαλακτος. Οσο για το βαρος μην πολυανησυχεις γιατι κ εμας η γιατρος μας ειπε οτι δεν πηραμε και πολυ αλλα τελικα συμβουλος θηλασμου μου ειπε οτι παμε μια χαρα.

Μπουρμπουρ1
25-09-12, 12:03
Και ημερολογιο κραταω και τα συσκευασμενα εχω καταργησει...
Τρωω τις συγκεκριμενες τροφες που ανεφερα πιο πανω.
Υπαρχει περιπτωση να την πειραζουν τα τηγανητα(πατατες);

nanouka28
25-09-12, 12:25
Αχ δεν ξερω για τα τηγανιτα, μακαρι να μπορουσα να σου πω... Κανε παντως κ τις υπολοιπες εξετασεις. Ισως ξεκαθαρισεις το τοπιο. Θα διαβασω κ τις παλιοτερες δημοσιευσεις σου γιατι ειμαι καινουρια κ αν εχω κατι να σου πω θα σου στειλω. Ειμαστε σε παρομοια φαση...

Μπουρμπουρ1
25-09-12, 12:46
Εχεις δικιο μακαρι να ξεραμε...
Αντε να δουμε, καλο κουραγιο!

amaretto
25-09-12, 15:15
Γκουρού δεν είμαι σε καμιά περίπτωση :)
Για τη σαρδέλα δεν είμαι σίγουρη, άφησε λίγες μέρες και ξαναδοκίμασε για να σιγουρευτείς.
Είναι αρκετά πολύπλοκο το θέμα και υπάρχουν διαφορετικές προσεγγίσεις, με κύριο άξονα ότι το πεπτικό της μητέρας δεν μπορεί να επεξεργαστεί καλά κάποιες τροφές και περνούν ανεπεξέργαστες πρωτεΐνες στο γάλα της. Κάνε μια αναζήτηση για gut healing και για νηστειοθεραπεία. Σίγουρα θα απέφευγα γαλακτοκομικά και δημητριακά σε πρώτη φάση.

sagia
26-09-12, 22:36
fairy s mom συγγνωμη που σε πρηζω, αλλα ηθελα να σε ρωτησω αυτα τα nutrivene baby biotic, τα προβιοτικα, πως τα βρηκες?φανταζομαι τα εχεις δωσει στα παιδια σου ,ε?

μωρε εμενα δεν με αφησε η παιδογαστρεντερολογος να δωσω στη μικρη και μου προτεινε να παρω μονο εγω, κατι που εκανα. Δυστυχως ομως χρειαστηκε να παρει αντιβιωση ( τη ceclor) για το ματακι της και γεμισε η πανα αιμα....τετοια πανα ειχα να δω απο την εποχη του γιου μου....και σκεφτομαι οτι πρεπει απαραιτητως να τησ δωσω προβιοτικα! την αντιβιωση μου την εκοψε αμεσως ο παιδιατρος (την πηρε μολις 1,5 μερα, σκετη αποτυχια ηταν αυτη η αντιβιωση τελικα) και ελπιζω να συνελθουν τα κακα της.

fairy's mom
26-09-12, 23:02
fairy s mom συγγνωμη που σε πρηζω, αλλα ηθελα να σε ρωτησω αυτα τα nutrivene baby biotic, τα προβιοτικα, πως τα βρηκες?φανταζομαι τα εχεις δωσει στα παιδια σου ,ε?

μωρε εμενα δεν με αφησε η παιδογαστρεντερολογος να δωσω στη μικρη και μου προτεινε να παρω μονο εγω, κατι που εκανα. Δυστυχως ομως χρειαστηκε να παρει αντιβιωση ( τη ceclor) για το ματακι της και γεμισε η πανα αιμα....τετοια πανα ειχα να δω απο την εποχη του γιου μου....και σκεφτομαι οτι πρεπει απαραιτητως να τησ δωσω προβιοτικα! την αντιβιωση μου την εκοψε αμεσως ο παιδιατρος (την πηρε μολις 1,5 μερα, σκετη αποτυχια ηταν αυτη η αντιβιωση τελικα) και ελπιζω να συνελθουν τα κακα της.

Αυτά προτείνονται σε μωρά που έχουν αλλεργία σε γαλ/κα. Αλλιώς δίνουμε τα bio-kult. Τα βρήκα μέσα από τις πληροφορίες της γκαπς. Εννοείται ότι τα δίνω κάθε μέρα! Στην μεγάλη τα bio-kult και στο μωρό τα baby. Προβιοτικά είναι και μάλιστα από τα καλύτερα ποιοτικώς, γιατί περιέχουν πολλά στελέχη.

:evil::evil: Με ποια λογική σου είπε να μην τα δώσεις?! Αφου είναι ειδικά για μωρά!! Την άσχετη!
Δεν φτάνει να παίρνεις μόνο εσύ. Πρέπει και εσύ και το μωρό. Και για σένα είναι τα adult όχι τα baby. Ειδικά σε φάση αντιβίωσης επιβάλλεται να παίρνουμε όλοι οι άνθρωποι προβιοτικά και μάλιστα για 2 βδομάδες ακόμα μετά την λήξη της αντιβίωσης.

Την σεκλόρ την μελετάγαμε σήμερα με την Vera που την έδινε στον μικρό της. ΑΠό τις χειρότερες αντιβιώσεις! Εγώ την είχα δώσει στην μεγάλη μου 4 μηνων για σταφυλοκκοκο και μου έκανε ροζ βλένες. Την έκοψα μαχαίρι χωρίς να ολοκληρώσω θεραπεία.

Τι έβγαλε στο μάτι? Να βάζεις κάθε ώρα σταγόνες από το γάλα σου. Ό,τι και να έχει θα την βοηθήσει. Υπάρχουν ομοιο φάρμακα για τα μάτια να ξέρεις. Θες να σου συστήσω την παιδίατρο μας? Ερχεται σπίτι και είναι εναλλακτική, εκτός αν είναι πραγματικά απαραίτητο το χημικό φάρμακο (και σε τέλεια τιμή οι επισκέψεις της). Πες μου αν θες να σου στειλω τα στοιχεία της. Τουλάχιστον μηπως καταφέρεις και αποφεύγεις όσο μπορείς τα χημικά φάρμακα.

fairy's mom
26-09-12, 23:10
για την πσοότητα με την οποία θα ξεκινησεις δεν είμαι απόλυτα σίγουρη. Λογικά δεν πρέπει να είναι όλη η δόση δλδ 1/4 κγ, αλλά να ξεκινήσεις με μικρότερη ποσότητα και κάθε μέρα να αυξάνεις λίγο.
Εθεσα ερωτηση και στο θεμα με την γκαπς.

(για να μην φοβηθείς, δεν ξεκιναμε με την κανονική δόση, όχι γιατί θα πάθουμε δηλητηρίαση, αλλά γιατί θα πεθάνουν πολλά παθογόνα του εντέρου. Αυτό μπορεί να προκαλέσει κάποια άσχημα συμπτώματα πχ φούσκωμα, σύγκαμα, πιο μους κακά κλπ γιατί τα κακά μικρόβια όταν πεθαίνουν ελευθερώνουν τοξίνες που προκαλούν κάτι από τα παραπάνω)

sweetbaby
27-09-12, 14:01
Εμάς 2 εβδομάδω παρουσίασε 2 κουκίδες αίμα στα κακά και πολλές βλένες. Ξεκίνησα δίαιτα με αποχή απο γαλακ/κά όπως επίσης : όχι ψάρι, όχι πιπεριές, όχι ξηρούς καρπούς , όχι μανιτάρια, όχι συσκευασμένα προϊόντα,όχι κοκκινιστά, όχι πράσινα, όχι όσπρια. Είδα αποτέλεσμα τώρα που η μικρή είναι 1,5 μηνών. Έφαγα εχθές γιουβέτσι ζυγούρι με κριθαράκι φυσικά και ΣΑΛΤΣΑ. Ευτυχώς η μικρή δεν παρουσίασε τίποτα.Το διαιτολόγιο μου περιλαμβάνει τα εξής:
ΓΛΥΚΑ χαλβά σιμιγδαλένιο
ΦΑΓΗΤΑ ζυμαρικά, ελιές, κατσίκι, κοτόπουλο και φρούτα.

Εσείς κορίτσια τί τρώτε;

Μπουρμπουρ1
28-09-12, 12:47
Πατατες, καροτα, κολοκυθακι(απο τα πρασινα ειναι το πιο αθωο, μπορεις να το δοκιμασεις), ρυζι,κρεμμυδι,σεληνο,χοιρινο(με τον κιμα φτιαχνω πολλα φαγητα), μηλο, επισης μελι, μαρμελαδα(μπορεις και γλυκο του κουταλιου), τις προαλλες εφτιαξα κουλουρακια λαδιου(ηταν πολυ απλα, νοστιμα και χορταστικα),ζελε. Σκεφτομαι να φτιαξω τηγανητες με μελι, κεικ νηστησιμο και απλα μηλοπιτακια(βρηκα συνταγη στις πρωτες σελιδες του θεματος).

Νεες τροφες δοκιμαζεις;με ποιο συστημα;

nanouka28
04-10-12, 20:37
Κορίτσια η μικρή μου είναι 4,5 μηνών, έχει μάλλον αλλεργία σε κάτι που τρώω και κάνει πράσινα βλεννώδη κακά με λίγο αίμα. Εγώ απέχω από γαλακτοκομικά. Σήμερα έκανε τα γνωστά κακά με περισσότερο αίμα από άλλες φορές και μία άσπρη βλέννα. Ξέρει καμία κάτι για τις άσπρες βλέννες? sos...........

Μπουρμπουρ1
05-10-12, 09:19
Κορίτσια η μικρή μου είναι 4,5 μηνών, έχει μάλλον αλλεργία σε κάτι που τρώω και κάνει πράσινα βλεννώδη κακά με λίγο αίμα. Εγώ απέχω από γαλακτοκομικά. Σήμερα έκανε τα γνωστά κακά με περισσότερο αίμα από άλλες φορές και μία άσπρη βλέννα. Ξέρει καμία κάτι για τις άσπρες βλέννες? sos...........
Νομιζω ειναι αχωνευτες μυξουλες, ηταν μαλακη ή σκληρη;

"sofi"
05-10-12, 09:27
Τα κακάκια εμένα βγήκαν πρασινα-μουσταρδι κάπως...υπάρχει περιπτωση να είναι από κάτι που έφαγα...κάποια αλλεργία...γιατι αλλαξε το χρώμα?

nanouka28
05-10-12, 11:42
Νομιζω ειναι αχωνευτες μυξουλες, ηταν μαλακη ή σκληρη;

Ήταν μαλακή,απλά ήταν μεγάλη,γι'αυτό αγχώθηκα. Κ έτυχε να έχει κ πολύ αίμα σε εκείνη την πανα και τρομοκρατήθηκα.

nanouka28
05-10-12, 11:45
Τα κακάκια εμένα βγήκαν πρασινα-μουσταρδι κάπως...υπάρχει περιπτωση να είναι από κάτι που έφαγα...κάποια αλλεργία...γιατι αλλαξε το χρώμα?

Περίμενε 2-3 μέρες μήπως είναι καμιά ιωσούλα,πιθανόν να επανέλθουν.εν τώ μεταξύ καλό είναι να μην υπέρκαταναλώνεις γαλακτοκομικά για προληπτικόυς λόγους.

mpouklitsa1
05-10-12, 13:19
Καλημερα σας,εχω σοβαρο προβλημα με το μωρακι μου και την αλλεργια του,ειναι 7 μηνων,2 μηνες τωρα κανω αποχη απο γαλακτοκομικα,μοσχαρι και αυγο (θηλαζω).Η μπεμπα ξεκινησε στερεες μηλο-αχλαδι και μπανανα εχει φαει μεχρι τωρα ομως το αιμα δεν εχει σταματησει ετσι σκεφτηκα να ξεκινησω gaps,εδωσα 3 μερες καροτο χυμο αραιωμενο με νερο ομως το αποκορυφωμα την τελευταια βδομαδα ειχε σε καθε πανα που την αλλαζα απο μια τριχουλα και χθες ειχε πολλες τριχουλες,πηρα την πανα και πηγα στο νοσοκομειο,της κοιταξαν τον ποπο και μου ειπαν εχει 2 μεγαλες ραγαδες,σταματαω το θηλασμο και δινω alfare.......δεν σταματαω το θηλασμο με τιποτα,σημερα θα παω και σε εναν αλλο γιατρο να παρω μια 2η γνωμη...... ειμαι πολυ τρομαγμενη μηπως τελικα δεν τα καταφερω με την αποχη και της κανω καποιο κακο,δηλαδη να ποναει το παιδι αδικα.......πειτε μου σας παρακαλω τη γνωμη σας.

mmkt
05-10-12, 20:56
Καλημερα σας,εχω σοβαρο προβλημα με το μωρακι μου και την αλλεργια του,ειναι 7 μηνων,2 μηνες τωρα κανω αποχη απο γαλακτοκομικα,μοσχαρι και αυγο (θηλαζω).Η μπεμπα ξεκινησε στερεες μηλο-αχλαδι και μπανανα εχει φαει μεχρι τωρα ομως το αιμα δεν εχει σταματησει ετσι σκεφτηκα να ξεκινησω gaps,εδωσα 3 μερες καροτο χυμο αραιωμενο με νερο ομως το αποκορυφωμα την τελευταια βδομαδα ειχε σε καθε πανα που την αλλαζα απο μια τριχουλα και χθες ειχε πολλες τριχουλες,πηρα την πανα και πηγα στο νοσοκομειο,της κοιταξαν τον ποπο και μου ειπαν εχει 2 μεγαλες ραγαδες,σταματαω το θηλασμο και δινω alfare.......δεν σταματαω το θηλασμο με τιποτα,σημερα θα παω και σε εναν αλλο γιατρο να παρω μια 2η γνωμη...... ειμαι πολυ τρομαγμενη μηπως τελικα δεν τα καταφερω με την αποχη και της κανω καποιο κακο,δηλαδη να ποναει το παιδι αδικα.......πειτε μου σας παρακαλω τη γνωμη σας.

Δεν ξερω να σου απαντησω επιστημονικά, αλλά θελω να σου πω ότι προσφέρεις το καλύτερο στο παιδί σου με τον θηλασμό!!!:smile:
Δεν του κάνεις κακό! Περαστικά σας και υπομονή, θα περάσει!:-)

Μπουρμπουρ1
06-10-12, 10:48
Αααχχ...Ολες οι μανουλες σκεφτομαστε τα ιδια τελικα...κι εγω τις ιδιες ανησυχιες εχω...τελικα πειστηκα οτι δεν της κανω περισσοτερο κακο,αν θες μπορω αλλη φορα να σου πω τα επειχηρηματα που το βασιζω.

Στη θεση σου θα σταματουσα για λιγο να εισαγω νεες τροφες μεχρι να ηρεμησει λιγο το εντερακι της κι εγω θα εκανα λιγο πιο αυστηρη τη διαιτα μου για λιγες ημερες.Ξενο γαλα δεν θα δοκιμαζα και μαλιστα τωρα γιατι μπορει να κανει τα πραγματα χειροτερα, να μην το δεχτει το εντερακι της και να ερεθιστει περισσοτερο.
Αν το αιμα ειναι απο ραγαδα δεν θα ανησυχουσα τοσο.Ενταξει, το παιδακι εχει αλλεργια ειπαμε, τετοια πραγματα θα συμβαινουν που και που.
Αλλα πως και ανακαλυψατε την αλλεργια στον 5ο μηνα;συνηθως νομιζω εκδηλωνεται πιο νωρις. Αυτα που δινεις στο παιδι τα ετρωγες ηδη εσυ και δεν την πειραζαν;Πριν ξεκινησει στερεες ειχε συχνα αιμα;Απο παρατηρηση δεν εχεις βρει κατι αλλο που την πειραζει;
Υποψην οτι η μπανανα κανει για μερες κοκκινες τριχουλες που νομιζουμε οτι ειναι αιμα.
Πες μας τι θα σου πει ο δευτερος γιατρος.

Aglaia Papadima
06-10-12, 11:06
Την οδηγία για διακοπή του θηλασμού και εισαγωγή ειδικού γάλακτος σας την έχουν δώσει γραπτώς ή απλά συνταγογράφησαν το ειδικό γάλα;

Είναι πολύ δύσκολο να βρεις κάποιον ειδικό που να δίνει επιστημονικά τεκμηριωμένες οδηγίες γι' αυτό το θέμα. Επιστημονικά ισχύει ακριβώς η αντίθετη οδηγία από αυτή που σου έδωσαν: είναι απόλυτη ανάγκη να συνεχιστεί ο θηλασμός για το συγκεκριμένο μωρό και μέχρι τώρα δεν υπάρχουν τεκμηριωμένες ενδείξεις ότι τα ειδικά γάλατα μπορούν να προσφέρουν κάτι καλύτερο ή ίδιο με το μητρικό γάλα.

Έχει γίνει μάγιερ κοπράνων;

Katerinoula23
06-10-12, 11:17

Μπουκιτσα μην απελπιζεσαι!! Αν θες γράψε και στο θέμα της gaps που έχουμε παρόμοια προβλήματα να σου απαντήσουν οι κοπέλες πιο αναλυτικά.

Καλό κουράγιο!

fairy's mom
07-10-12, 01:11
Ηομως το αιμα δεν εχει σταματησει ετσι σκεφτηκα να ξεκινησω gaps,εδωσα 3 μερες καροτο χυμο αραιωμενο με νερο ομως το αποκορυφωμα την τελευταια βδομαδα ειχε σε καθε πανα που την αλλαζα απο μια τριχουλα και χθες ειχε πολλες τριχουλες,.
Γράψε στο αντίστοιχο θέμα όπως σου είπε η Κατερίνα. Αλλά γιατί έδωσες καροτόζουμο? Θα έπρεπε να ξεκινήσεις με ζωμούς. Και σε σενα και στο μωρό. Τον χυμό τον αφήνεις για αργότερα, γιατί είναι αποτοξινωτικός. Εσύ αυτήν την στιγμή θες healing και αυτό θα το πετυχείς με πολλούς ζωμούς και αρκετό κρέας με ζελέ (πχ ποντίκι, βιολογικό κοτόπουλο με λίπος, αρνί/κατσίκι κυρίως μερη με λίπος πχ λαιμός). Τα λαχανικά που θα συνοδεύεις το φαγητό σου θα είναι πολύ καλά βρασμένα, ξεφλουδισμένα και ξεσποριασμένα. Το βιβλίο το έχεις διαβάσει?

Elena@
07-10-12, 13:52
Κορίτσια καλημέρα, θα ήθελα για αλλη μία φορά τη βοήθειά σας, πήγαμε
σήμερα στη παιδίατρο για να κάνουμε τα εμβόλια, είμαστε 4 μηνών και 7800 κιλά. Πριν 2,5 εβδομάδες είδα στα κακάκια του μωρού αιματάκι, και πριν 1 εβδομάδα τα κακακια αρχίσαν να είναι πράσινα. αυτέσ τισ μέρες είναι πρασινομουσταρδί!!επίσης, είναι σαν διάρροια..(σορι για την περιγραφή>>)να πω ότι θηλάζουμε αποκλειστικά. η παιδίατρος σημερα μας σύστησε να πάρουμε το ultra levure κάτι σαν αμπούλα και να το βάζω σε χαμομήλι κάθε πρωί για 10 μέρες για να φτιάξει η φυσιολογική χλωρίδα του εντέρου. Χαμομήλι δεν του δίνω μόνο θηλάζουμε, έχω κόψει τα γαλακτοκομικά εδω και λίγεσ μέρες, να αναφέρω ότι πριν είχαμε και τεράστιες γουλιές όπου έχουν σταματήσει προφανώς από την αποχή γαλακτοκομικών από τη διατροφή μου. θα ήθελα στη συμβουλή σας, να του δώσω το σκέυασμα, έχει χρησιμοποιήσει καμία παρόμοιο φαρμακάκι? επίσης μας είπε ότι μπορεί να περνούσε καμία ιωσούλα όπου το σκέφτηκα και εγώ γιατί και η μυτούλα του ήταν λίγο υγρή. Τέλος μου είπε να κάνω εγώ το εμβόλιο της γρίπης για να περάσει μέσα από το γάλα στο παιδί.

τι λέτε εσείς?

ευχαριστώ

Elena@
07-10-12, 13:59
Καλημέρα,

το παρακάτω ποστ, ήταν για μία εβδομάδα περίπου πριν,
επανέρχομαι με καινούργια δεδομένα. δεν του έχω δώσει τπτ, τα κακάκια του επανήλθαν στο μουσταρδί και κανα δυο φορές μόνο είχαν και λίγο πράσινα.
ξέχασα να αναφέρω ότι κάποια στιγμή είχε βγάλει και κάτι σπυράκια τον Σεμπτέμβρη όπου κατάλαβα ότι τον πείραζε το αυγό(είχα φάει πολλά εκείνες τις μέρες γιατί μας φέραν χωριάτικα..,και είχα ξετρελαθεί!!)κάων αποχή από γαλακτοκομικά και δεν κάνει σχεδόν καθόλου γουλίτσες.οπότε ο μικρός έχει αλλεργία?να του δώσω το σκεύασμα?το εμβόλιο της γρίπης να το κάνω? πολλές απορίες!!!ουφ!!:):):)

ευχαριστώ πολύ

sweetbaby
07-10-12, 17:41
Καλησπέρα σε όλες σας. Αγλαϊα θα ήθελα την ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΟΥ.
Η μπέμπα μου είναι 2 μηνών. Την δεύτερη εβδομάδα γέννησης της παρουσίασε 2 κόκκινες κουκίδες. Τα κακάκια κυρίως το βράδυ άλλαζαν χρώμα και από πορτοκαλί γινόντουσαν πράσινα. Έκανα αποχή απ΄'όλα τα γαλ/κά , ψάρια και γενικά ότι θεωρείται αλλεργιογόνο. Την Παρασκευή μου είπε η παιδίατρος αφού στρώσαν τα κακά εδώ και 3 εβδομάδες να δοκιμάσω ψάρια. Δοκίμασα και η μικρή μια χαρά ούτε αέρια , τα κακά καλά.
Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:
- Σε τι διάστημα μπορώ να δοκιμάσω κάτι καινούριο;
- Συμπλήρωμα ασβεστίου να πάρω;Την παιδίατρο την άκουσα πολύ αποφασιστική στο να δοκιμάσω ακόμα και γάλα.
ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΜΕ ΑΝΥΠΟΜΟΝΗΣΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ ΚΑΙ ΣΕ ΟΠΟΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙ.

Μπουρμπουρ1
07-10-12, 19:26
Καλησπέρα σε όλες σας. Αγλαϊα θα ήθελα την ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΟΥ.
Η μπέμπα μου είναι 2 μηνών. Την δεύτερη εβδομάδα γέννησης της παρουσίασε 2 κόκκινες κουκίδες. Τα κακάκια κυρίως το βράδυ άλλαζαν χρώμα και από πορτοκαλί γινόντουσαν πράσινα. Έκανα αποχή απ΄'όλα τα γαλ/κά , ψάρια και γενικά ότι θεωρείται αλλεργιογόνο. Την Παρασκευή μου είπε η παιδίατρος αφού στρώσαν τα κακά εδώ και 3 εβδομάδες να δοκιμάσω ψάρια. Δοκίμασα και η μικρή μια χαρά ούτε αέρια , τα κακά καλά.
Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:
- Σε τι διάστημα μπορώ να δοκιμάσω κάτι καινούριο;
- Συμπλήρωμα ασβεστίου να πάρω;Την παιδίατρο την άκουσα πολύ αποφασιστική στο να δοκιμάσω ακόμα και γάλα.
ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΜΕ ΑΝΥΠΟΜΟΝΗΣΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ ΚΑΙ ΣΕ ΟΠΟΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙ.
Για να καθαρησει ο οργανισμος σου απο τις πρωτεινες του γαλακτος θελει 2 εβδ και αλλες τοσες το μωρο, συνολο εναν μηνα.
Μπορεις να δοκιμαζεις μικρες ποσοτητες τροφων με τον εξης τροπο:τρως δυο συνεχομενες ημερες την τροφη που θες και περιμενεις αλλες δυο για να σου δειξει συμπτωματα.Αρα καθε 4 ημερες δοκιμαζεις κατι νεο.(διαλεξες τον σκληρο δρομο κοβοντας τα ολα)
Αν τρως τροφες πλουσιες σε ασβεστιο οπως φακες,μπροκολο,ξηρους καρπους, σαρδελες, καλυπτεσαι πιστευω.Εχεις κανει εξετασεις;

sweetbaby
07-10-12, 20:21
Mουρμπουρ ευχαριστώ για την απάντηση. Δεν έχω κάνει εξετάσεις, αλλά όλοι οι γιατροί και γυναικολόγος και παιδίατρος μου είπαν ότι πρέπει να παίρνω ασβέστιο.Τον γιό μου που είχε και αυτός αλλεργία με παλλινδρόμηση, και πολύ αίμα στα κακά στους 11 μήνες δοκίμασα πρώτη φορά γαλ/κό και είχε υποχωρήση η αλλεργία. Επίσης η παιδογαστρεντολόγος μου είχε πει τότε το ίδιο.Δεν έχουμε κανένα προβλημα αλλεργίας τώρα είναι 3,5 ετών και είμαστε παμφάγα.:p Τότε πήρα ασβέστιο για λίγο διάστημα, γιατί και αυτά δεν είναι τόσο αθώα όσο τα παρουσιάζουν.

fairy's mom
09-10-12, 00:45
Κορίτσια καλημέρα, θα ήθελα για αλλη μία φορά τη βοήθειά σας, πήγαμε
σήμερα στη παιδίατρο για να κάνουμε τα εμβόλια, είμαστε 4 μηνών και 7800 κιλά. Πριν 2,5 εβδομάδες είδα στα κακάκια του μωρού αιματάκι, και πριν 1 εβδομάδα τα κακακια αρχίσαν να είναι πράσινα. αυτέσ τισ μέρες είναι πρασινομουσταρδί!!επίσης, είναι σαν διάρροια..(σορι για την περιγραφή>>)να πω ότι θηλάζουμε αποκλειστικά. η παιδίατρος σημερα μας σύστησε να πάρουμε το ultra levure κάτι σαν αμπούλα και να το βάζω σε χαμομήλι κάθε πρωί για 10 μέρες για να φτιάξει η φυσιολογική χλωρίδα του εντέρου. Χαμομήλι δεν του δίνω μόνο θηλάζουμε, έχω κόψει τα γαλακτοκομικά εδω και λίγεσ μέρες, να αναφέρω ότι πριν είχαμε και τεράστιες γουλιές όπου έχουν σταματήσει προφανώς από την αποχή γαλακτοκομικών από τη διατροφή μου. θα ήθελα στη συμβουλή σας, να του δώσω το σκέυασμα, έχει χρησιμοποιήσει καμία παρόμοιο φαρμακάκι? επίσης μας είπε ότι μπορεί να περνούσε καμία ιωσούλα όπου το σκέφτηκα και εγώ γιατί και η μυτούλα του ήταν λίγο υγρή. Τέλος μου είπε να κάνω εγώ το εμβόλιο της γρίπης για να περάσει μέσα από το γάλα στο παιδί.

τι λέτε εσείς?

ευχαριστώ
To levure είναι προβιοτικά και κακό δεν θα κάνει σιγουρα. Το αντίθετο. Αν και υπάρχουν και πιο ποιοτικά προβιοτικά στην αγορά κυρίως του εξωτερικού (από κεί τα παίρνω εγώ). Αυτό που σου έδωσε νομίζω έχει και κάτι σε ζάχαρη μέσα και είναι ο μόνος λόγος που προσωπικά το απέρριψα.

Όσο για την πρόταση της να κάνεις εμβόλιο προσωπικά την θεωρώ...ας μην πω τι την θεωρώ καλύτερα... Δεν θα στο συνιστούσα.

Αντίθετα θα σου συνιστουσα να πάρεις κι εσύ προβιοτικά και να κόψεις ζάχαρη και γλουτένη.

Μπουρμπουρ1
09-10-12, 10:41
Αντίθετα θα σου συνιστουσα να πάρεις κι εσύ προβιοτικά και να κόψεις ζάχαρη και γλουτένη.
Γιατι να κοψει τη γλουτενη αφου ειναι λιγες μερες μονο που ξεκινησε αποχη απο γαλακτοκομικα;πιστευεις οτι πρεπει να την κοβουμε απο την αρχη ή για αλλο λογο;
Ηγλουτενη κανει ενα μηνα να καθαρησει απο τον οργανισμο, οπως τα γαλακτοκομικα;

Elena@
09-10-12, 16:13
To levure είναι προβιοτικά και κακό δεν θα κάνει σιγουρα. Το αντίθετο. Αν και υπάρχουν και πιο ποιοτικά προβιοτικά στην αγορά κυρίως του εξωτερικού (από κεί τα παίρνω εγώ). Αυτό που σου έδωσε νομίζω έχει και κάτι σε ζάχαρη μέσα και είναι ο μόνος λόγος που προσωπικά το απέρριψα.

Όσο για την πρόταση της να κάνεις εμβόλιο προσωπικά την θεωρώ...ας μην πω τι την θεωρώ καλύτερα... Δεν θα στο συνιστούσα.

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, αυτές τις μέρες δεν έχει βλεννες αλλά νομίζω ότι είναι διαρροια αλλά με μουσταρδι χρώματα!! Από ότι διάβασα, από εξωτερικό στη σελίδα της campel για gaps diet έχει κάποια προβιοτικα. Αυτά τα συστηνετε;δεν του έχω δώσει τπτ ακόμα, μήπως δεν πρέπει να το καθυστερω κ
του κάνω κακό; Τα γαλακτοκομικά τα έχω κόψει μια εβδομάδα τώρα, να ρωτήσω μόνο της αγελάδας η μπορώ να τρώω κατσικισια ας πούμε;από ποιες τροφές μπορώ να παίρνω ασβέστιο; Από αμύγδαλα;

Ευχαριστώ πολυ

anikologr
10-10-12, 13:12
Καλησπέρα σε όλα τα μέλη του φόρουμ.

Ήθελα να σας πω και την δική μας περιπέτεια με τις αλλεργίες και τα διλλήματα που αντιμετωπίζουμε.

Καταρχάς πρώτη φορά είδαμε αίμα όταν το παιδί ήταν 2 μηνών και 20 ημερών. Η σύζυγος υπόψη θηλάζει αποκλειστικά. Σε επικοινωνία με την παιδίατρο μας σύνεστησε αποχή από τα γαλακτοκομικά μόνον.

Φυσικά και ακολουθήσαμε την συμβουλή της αλλά μας πήρε καιρό μέχρι να ανακαλύψουμε όλα τα κρυφά γαλακτοκομικά. Πλέον είμαστε σίγουροι ότι δεν καταναλώνει ίχνος γάλατος (ακόμα και το ψωμί το ζυμώνουμε).

Έκτοτε το παιδί έχει περιστασιακά αίμα λίγο ή περισσότερο καθώς και βλέννες. Κρατάμε ημερολόγιο του τι τρώει η μητέρα και αν έχουν αίμα οι κενώσεις αλλά δεν μπορούμε να βρούμε κάποια σαφή συσχέτιση.

Μην μπορώντας να ζούμε αυτό το μαρτύριο απευθυνθήκαμε σε παιδοαλλεργιολόγο (πριν ένα μήνα) η οποία αρχικά ήταν καθησυχαστική και μας είπε να δίνουμε βιταμίνη D, να συνεχίσουμε τον θηλασμό και να μην μας ανησυχεί όταν βλέπουμε λίγο αίμα.

Μετά από 15 ημέρες και μετά από 2-3 κενώσεις με κάπως περισσότερο αιματάκι μας πρότεινε και συμπλήρωμα σιδήρου καθημερινά.

Το αίμα και οι βλέννες συνεχίζονται και πλέον σε νεότερη επικοινωνία μας είπε να πάρει γάλα neocate για κάποιο χρονικό διάστημα (πχ μία εβδομάδα) ώστε να υπάρξει διάγνωση ότι μιλάμε για αλλεργία και όχι κάτι άλλο. Επίσης κάποιες αιματολογικές εξετάσεις.

Επειδή πιστεύουμε στον θηλασμό, είμαστε πολύ προβληματισμένοι για το τι πρέπει να κάνουμε. Η σύζυγος σε μια ύστατη προσπάθεια έχει κόψει μοσχάρι, αυγό, ξηρούς καρπούς (όχι πως έτρωγε) εδώ και μια βδομάδα και είναι διατεθειμένη να κάνει ακόμα μεγαλύτερες θυσίες. Βέβαια το αίμα συνεχίζετε κανονικά.

Τι πιστεύεται πως πρέπει να κάνουμε? Να ακολουθήσουμε τις συμβουλές της ειδικού ή το ένστικτο των γονιών? Και οι δύο επιλογές έχουν υπέρ και κατά και βρισκόμαστε σε δίλλημα.

Οποιαδήποτε συμβουλή – παρατήρηση δεκτή.

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας…

Ένας μπαμπάς που αγωνιά για το μικρό του αγγελούδι…

Nina-Nana
10-10-12, 14:27

Ήθελα να σας πω και την δική μας περιπέτεια με τις αλλεργίες και τα διλλήματα που αντιμετωπίζουμε.

Καταρχάς πρώτη φορά είδαμε αίμα όταν το παιδί ήταν 2 μηνών και 20 ημερών. Η σύζυγος υπόψη θηλάζει αποκλειστικά. Σε επικοινωνία με την παιδίατρο μας σύνεστησε αποχή από τα γαλακτοκομικά μόνον.

Φυσικά και ακολουθήσαμε την συμβουλή της αλλά μας πήρε καιρό μέχρι να ανακαλύψουμε όλα τα κρυφά γαλακτοκομικά. Πλέον είμαστε σίγουροι ότι δεν καταναλώνει ίχνος γάλατος (ακόμα και το ψωμί το ζυμώνουμε).

Έκτοτε το παιδί έχει περιστασιακά αίμα λίγο ή περισσότερο καθώς και βλέννες. Κρατάμε ημερολόγιο του τι τρώει η μητέρα και αν έχουν αίμα οι κενώσεις αλλά δεν μπορούμε να βρούμε κάποια σαφή συσχέτιση.

Μην μπορώντας να ζούμε αυτό το μαρτύριο απευθυνθήκαμε σε παιδοαλλεργιολόγο (πριν ένα μήνα) η οποία αρχικά ήταν καθησυχαστική και μας είπε να δίνουμε βιταμίνη D, να συνεχίσουμε τον θηλασμό και να μην μας ανησυχεί όταν βλέπουμε λίγο αίμα.

Μετά από 15 ημέρες και μετά από 2-3 κενώσεις με κάπως περισσότερο αιματάκι μας πρότεινε και συμπλήρωμα σιδήρου καθημερινά.

Το αίμα και οι βλέννες συνεχίζονται και πλέον σε νεότερη επικοινωνία μας είπε να πάρει γάλα neocate για κάποιο χρονικό διάστημα (πχ μία εβδομάδα) ώστε να υπάρξει διάγνωση ότι μιλάμε για αλλεργία και όχι κάτι άλλο. Επίσης κάποιες αιματολογικές εξετάσεις.

Επειδή πιστεύουμε στον θηλασμό, είμαστε πολύ προβληματισμένοι για το τι πρέπει να κάνουμε. Η σύζυγος σε μια ύστατη προσπάθεια έχει κόψει μοσχάρι, αυγό, ξηρούς καρπούς (όχι πως έτρωγε) εδώ και μια βδομάδα και είναι διατεθειμένη να κάνει ακόμα μεγαλύτερες θυσίες. Βέβαια το αίμα συνεχίζετε κανονικά.

Τι πιστεύεται πως πρέπει να κάνουμε? Να ακολουθήσουμε τις συμβουλές της ειδικού ή το ένστικτο των γονιών? Και οι δύο επιλογές έχουν υπέρ και κατά και βρισκόμαστε σε δίλλημα.

Σε ποια πόλη είστε;
Η οδηγία για διακοπη θηλασμου ακόμα και προσωρινή κι αντικατάσταση με υποαλλεργικό γάλα είναι απαράδεκτη. Δεν ειναι μέθοδος διάγνωσης αλλεργίας σε μωρο που θηλαζει.
Να κόψει τη γλουτενη και τη ζάχαρη. Τρώει κάτι συσκευασμένο;
Επίσης τα προβιοτικα θα βοηθήσουν και για το μωρο και για εκείνη. Ρίξε μια ματια στο θέμα gaps.
Διάβασε κι εδω
http://pediatros-thes.gr/ενημέρωση-επαγγελματιών-υγείας/αλλεργική-πρωκτοκολίτιδα-αίμα-στα-κό/
http://pediatros-thes.gr/άρθρα/ψευδείς-ισχυρισμοί-βρεφικών-γαλάτων-2/

Μπουρμπουρ1
10-10-12, 17:10

Ακριβως ετσι κι εγω.Απο αλλα συμπτωματα ειχα υποψιαστει αλλεργια και εκοψα τα γαλακτοκομικα απο τοτε που το μωρο ηταν 15ημερων αλλα με πολλα λαθη λογω των κρυφων.Ετσι κι εγω 2,5 μηνων ειδα πρωτη φορα αιμα.Απο τοτε κανω αυστηροτατη αποχη,εδω δηλ κι ενα μηνα.

Το ιδιο κι εμεις.

Την βιταμινη Δ την σταματησα γιατι παραγεται απο μερος ψαριων και μπορει να ειναι αλλεργικη στο ψαρι(επισης 2 φορες που αποπειραθηκα να φαω ψαρι μου εκανε μετα λιγο αιμα).Προς το παρον βγαινουμε βολτες στον ηλιο.
Πραγματι απ'οσο εχω καταλαβει οδηγια ολων των παιδιατρων ειναι να μην ανησυχουμε στο λιγο αιμα.Μπορει να εχει ερεθιστει το εντερο γενικοτερα ή να οφειλεται σε καποια ραγαδα.

Φοβουνται αναιμια επειδη χανει αιμα,αλλα προσωπικα θα φοβομουν να δωσω.

Το γαλα-σκονη -εστω και το neocate- μπορει να επιδεινωσει την κατασταση, μπορει βεβαια και να το δεχτει μια χαρα...
Δηλ τι αλλο σας ειπαν οτι μπορει να ειναι;
Οι αιματολογικες τι περιλαμβανουν;

Δεν εχω καταλαβει ποσο ειναι το μωρο σαε και ποσο καιρο η μαμα κανει αποχη απο τα γαλακτοκομικα.Θα πρεπει να συμπληρωσει 1-1,5 μηνα αποχης για να καθαρησει το μωρο.Αν μετα το αιμα επιμενει να κοψει και την γλουτενη που ειναι η δευτερη πιο συνηθισμενη αλλεργια στα μωρα. Εχω 10 μερες που εκοψα και το ψωμι και ειδα αισθητη διαφορα/βεβαια βιαστηκα αφου δεν περιμενα να καθαρησουμε τελειως απο τα γαλακτοκομικα, οποτε αργοτερα θα δοκιμασω να το επανεισαγω.

Οι αλλεργιες θελουν μικρα βηματα και υπομονη.
Ο θηλασμος εχει το πλεονεκτημα οτι με ασφαλη τροπο βρισκουμε σιγα σιγα τις αλλεργιες του μωρου και τις αντιμετωπιζουμε εγκαιρως για να μην τις βρουμε μπροστα μας οταν μπουν οι στερεες που τοτε μπορει να ειναι πιο επικινδυνο, ενω συγχρονως το μητρικο γαλα βοηθα να επουλωθει το εντερο του μωρου.

Παρακαλω ενημερωστε για την περαιτερω εξελιξη, ο ενας μαθαινει απο τις εμπειριες του αλλου.

Μαμα ομοιπαθουσα

.......

fairy's mom
11-10-12, 00:42
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, αυτές τις μέρες δεν έχει βλεννες αλλά νομίζω ότι είναι διαρροια αλλά με μουσταρδι χρώματα!! Από ότι διάβασα, από εξωτερικό στη σελίδα της campel για gaps diet έχει κάποια προβιοτικα. Αυτά τα συστηνετε;δεν του έχω δώσει τπτ ακόμα, μήπως δεν πρέπει να το καθυστερω κ
του κάνω κακό; Τα γαλακτοκομικά τα έχω κόψει μια εβδομάδα τώρα, να ρωτήσω μόνο της αγελάδας η μπορώ να τρώω κατσικισια ας πούμε;από ποιες τροφές μπορώ να παίρνω ασβέστιο; Από αμύγδαλα;

Nai φυσικά. Αυτά χρησιμοποιώ κι εγώ και στα παιδιά μου. Σίγουρα τα προβιοτικά θα βοηθησουν πολύ. Αλλά μπορείς να πάρεις και προβιοτικά από τροφές που είναι και πιο ισχυρά και η Καμπελ τα προτιμάει έναντι των συμπληρωμάτων. πχ λάχανο τουρσί (απαραίτητο!), κεφίρ νερού, κεφίρ γάλακτος 24 ωρών για να φύγει η λακτόζη, το ίδιο και το γιαούρτι.

Ασβεστιο θα παίρνεις από ζωμούς κρεάτων και από κοκκαλα (Stock, broth).

Αμυγδαλόγαλα καλύτερα τώρα στην αρχή και ασε τα αμύγδαλα για αργότερα.
Συνταγες και βοήθεια μπορείς να βρεις στα αντιστοιχα τοπικ της γκαπς εδώ μέσα.

Μην πανικοβάλεσαι! Ξεκινα με ζωμούς καθημερινά, ειδικά κοτόπουλου (3 φορές την μέρα), φτιάξε προιοντα ζύμωσης που θα σου παρεχουν προβιοτικά και ειδικά τουρσί λάχανο και ταυτόχρονα παραγγέλνεις και τα προβιοτικά.

Καλό είναι να πάρετε και μουρουνέλαιο fermented
http://www.red23.co.uk/Healthy-Oils-Omega-3_c_41.html

fairy's mom
11-10-12, 00:46
Γιατι να κοψει τη γλουτενη αφου ειναι λιγες μερες μονο που ξεκινησε αποχη απο γαλακτοκομικα;πιστευεις οτι πρεπει να την κοβουμε απο την αρχη ή για αλλο λογο;
Ηγλουτενη κανει ενα μηνα να καθαρησει απο τον οργανισμο, οπως τα γαλακτοκομικα;
Γιατί η γλουτένη και η ζάχαρη δίνουν τροφή στα κακά μικρόβιαο του εντερου που αυτήν την στιγμή έχουν πάρει το πάνω χέρι. Ετσι δεν μπορεί να γίνει σωστή πέψη και οι άπεμπτες τροφές εκλαμβάνονται ως αλλεργιογονες από τον οργανισμό του μωρού. Γι αυτό πρέπει να εστιασει στον αποκλεισμό γλουτένης και ζάχαρης.
Οι ζωμοί βοηθάνε δραματικά στην επούλωση του εντερου που είναι σαν σουρωτήρι και με τον καιρό θα καταφέρει να τρώει γαλακτοκομικά χωρίς προβλημα (ξεκινώντας πάντα από προιοντα ζύμωσης)

fairy's mom
11-10-12, 00:59
.
Την βιταμινη Δ την σταματησα γιατι παραγεται απο μερος ψαριων και μπορει να ειναι αλλεργικη στο ψαρι(επισης 2 φορες που αποπειραθηκα να φαω ψαρι μου εκανε μετα λιγο αιμα).

Φοβουνται αναιμια επειδη χανει αιμα,αλλα προσωπικα θα φοβομουν να δωσω.

Η βιταμινη D είναι απαραιτητη αλλά στην φυσική της μορφή. Δες το λινκ για fermented cod liver oil. Μόνο αυτό είναι φυσική πηγή βιταμίνη D σε απόλυτη ισορροπία με βιαταμίνη Α. Αν έχεις φοβο για πιθανή αλλεργία κάνε τεστ ευαισθησίας:
Στον καρπό βάλε λιγο από ό,τι θες να δοκιμάσεις και το επομενο πρωί αν είναι κοκκινο το αφήνεις. Αν δεν είναι ερεθισμένη η περιοχή, προχωράς. Συνηθως το μουρουνελαιο είναι ασφαλές και στην αλλεργία στο ψάρι.

Είναι λογική η αναιμία, αλλά ο σίδηρος επιδεινώνει την κατασταση. Πρέπει να επικεντρωθείτε στο να επουλωθεί το έντερο. Εγώ σίδηρο δεν εδωσα ποτέ στα παιδιά μου. Ξεκινηστε ζωμούς, συκώτι αν γίνετε και καθημερινά (βιολογικό) και κρόκους σχεδόν ωμούς.

Το ξένο γάλα δεν είναι λύση. Θα σας βγάλει αργότερα χειρότερα προβληματα. Ακουστε το ένστικτό σας και συνεχίστε τον θηλασμό που πραγματικά προστατεύει το μωρό.
Δείτε τι έχω παραθέσει σχετικά με τον συνεχή αποκλεισμό τροφών σε προηγούμενη σελίδα (στα αγγλικά). Είναι λανθασμένη προσέγγιση. Καταλήγεις να κόβεις τα πάντα, να πεινάς και το πρόβλημα αργεί να διορθωθεί ή και δεν επιλύεται καν, οπότε καταφεύγει εξαντλημένη η μαμά στο ξένο γάλα.

Εμβολιάζετε κανονικά?

Εντιτ: Αναγκαίος είναι ο αποκλεισμός ζάχαρης και γλουτένης. Google gaps diet

Μπουρμπουρ1
11-10-12, 15:49
.....

nanouka28
17-10-12, 23:31
Α. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος 40
Β. Το φύλο του βρέφους ΚΟΡΙΤΣΙ
Γ. Τον τρόπο τοκετού: Φυσιολογικός (ΦΤ) ή Καισαρική (ΚΤ) ΦΤ
Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία. ΚΑΜΙΑ
Ε. Αν το μωρό εφμάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη. ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΣΤΑ ΠΛΑΙΣΙΑ ΤΟΥ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΥ, ΞΕΡΩ ΜΟΝΟ ΤΗΝ ΜΕΓΙΣΤΗ 9
Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο. ΟΧΙ

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες
18/5 3280
23/5 3090
7/6 3450
28/6 4260
20/7 4800
21/8 5310
19/9 5790
17/10 5710

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο. 6-7
3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει ΣΕ ΟΛΑ

4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει περίπου σε κάθε γεύμα ΟΧΙ

5. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο παίρνει συνολικά το 24ωρο (το υπολογίζετε μετρώντας με ακρίβεια την ποσότητα για ένα 24ωρο)

6. Αν χρησιμοποιείτε θήλαστρο σας παρακαλώ πολύ να γράφετε με ακρίβεια τον τύπο του θήλαστρου και την εταιρεία. MEDELA SYMPHONY

7. Αν κάνετε συστηματικές αντλήσεις:
7α. πόσες αντλήσεις κάνετε το 24ωρο 2 ΑΝΤΛΗΣΕΙΣ
7β. ποιες ώρες αντλείτε 09.30 KAI 23.30
7γ. πόσο διαρκεί η κάθε άντληση 15 ΛΕΠΤΑ

8. Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο (όχι πόσες γεμίζει, πόσες φορές ουρεί). Αν το μωρό είναι μικρό η ποσότητα των ούρων είναι πολύ μικρή και οι πάνες πολύ απορροφητικές. Αν δεν μπορείτε να καταλάβετε πότε ουρεί, μπορείτε να βάλετε μέσα στην πάνα ένα κομματάκι χαρτί κουζίνας. Αν αυτό βραχεί σημείνει ότι το παιδί έχει ουρήσει. 3-5

9. Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο ΜΕΣΟ ΟΡΟ 2-4/ΗΜΕΡΑ

10. Συμπληρώστε οποιαδήποτε συμπεριφορά του παιδιού σας νομίζετε ότι θα ήταν χρήσιμη.... Το μωρό έχει πρασινωπές βλεννοαιματηρές κενώσεις, κάποιες εκρηκτικές, από τις 9/7 (1,5 μηνός). Από τότε απέχω από φανερά και κρυφά γαλακτοκομικά και μοσχάρι. Υπάρχουν περίοδοι χωρίς αίμα κ με αίμα. Τώρα έχουμε. Mayer θετική, παρασιτολογική και καλλιέργεια κοπράνων αρνητικές. Σήμερα ζυγιστήκαμε. Όχι απλά δε βάλαμε,χάσαμε κ λίγα γραμμάρια. Μέσα στον τελευταίο μήνα αυξησα τα ημερήσια γεύματά από 5-6 σε 7-8. Τη νύχτα αύξησε το ύπνο της από 8-9 ώρες σε 10,όμως κοιμάται ελάχιστα μέσα στη μέρα.έχουμε γκρίνια από τα δόντια.οι κενώσεις μας ήταν περίπου 2-5 την ημέρα,πρασινωπές βλενώδεις,κάποιες με λίγο αίμα λόγω αλλεργίας. δεν μπορω να αξιολογήσω αν κάποιες ήταν διαρροιακές.η παιδίατρος πρώτον με έχει καταγχώσει. Δεύτερον μας στέλνει επειγόντως σε παιδογαστρεντερολογο. Είναι σίγουρη ότι αυτό το βάρος είναι λόγω αλλεργίας.πέστε μου κάποια γνώμη. Υπόψη ότι η γιατρός ήταν ηδη δυσαρεστημένη με τη μηνιαία μας πρόσληψη βάρους.κατα τ αλλα το κορίτσι μου είναι πολύ καλόκεφο κ χαμογελαστό.ενώ eγω...

Είχα γράψει κ σε άλλο θέμα αλλά μάλλον εδώ θ' αράξω!

Nina-Nana
18-10-12, 23:02
Α. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος 40
Β. Το φύλο του βρέφους ΚΟΡΙΤΣΙ
Γ. Τον τρόπο τοκετού: Φυσιολογικός (ΦΤ) ή Καισαρική (ΚΤ) ΦΤ
Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία. ΚΑΜΙΑ
Ε. Αν το μωρό εφμάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη. ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΣΤΑ ΠΛΑΙΣΙΑ ΤΟΥ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΥ, ΞΕΡΩ ΜΟΝΟ ΤΗΝ ΜΕΓΙΣΤΗ 9
Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο. ΟΧΙ

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες
18/5 3280
23/5 3090
7/6 3450
28/6 4260
20/7 4800
21/8 5310
19/9 5790
17/10 5710

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο. 6-7
3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει ΣΕ ΟΛΑ

4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει περίπου σε κάθε γεύμα ΟΧΙ

5. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο παίρνει συνολικά το 24ωρο (το υπολογίζετε μετρώντας με ακρίβεια την ποσότητα για ένα 24ωρο)

6. Αν χρησιμοποιείτε θήλαστρο σας παρακαλώ πολύ να γράφετε με ακρίβεια τον τύπο του θήλαστρου και την εταιρεία. MEDELA SYMPHONY

7. Αν κάνετε συστηματικές αντλήσεις:
7α. πόσες αντλήσεις κάνετε το 24ωρο 2 ΑΝΤΛΗΣΕΙΣ
7β. ποιες ώρες αντλείτε 09.30 KAI 23.30
7γ. πόσο διαρκεί η κάθε άντληση 15 ΛΕΠΤΑ

8. Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο (όχι πόσες γεμίζει, πόσες φορές ουρεί). Αν το μωρό είναι μικρό η ποσότητα των ούρων είναι πολύ μικρή και οι πάνες πολύ απορροφητικές. Αν δεν μπορείτε να καταλάβετε πότε ουρεί, μπορείτε να βάλετε μέσα στην πάνα ένα κομματάκι χαρτί κουζίνας. Αν αυτό βραχεί σημείνει ότι το παιδί έχει ουρήσει. 3-5

9. Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο ΜΕΣΟ ΟΡΟ 2-4/ΗΜΕΡΑ

10. Συμπληρώστε οποιαδήποτε συμπεριφορά του παιδιού σας νομίζετε ότι θα ήταν χρήσιμη.... Το μωρό έχει πρασινωπές βλεννοαιματηρές κενώσεις, κάποιες εκρηκτικές, από τις 9/7 (1,5 μηνός). Από τότε απέχω από φανερά και κρυφά γαλακτοκομικά και μοσχάρι. Υπάρχουν περίοδοι χωρίς αίμα κ με αίμα. Τώρα έχουμε. Mayer θετική, παρασιτολογική και καλλιέργεια κοπράνων αρνητικές. Σήμερα ζυγιστήκαμε. Όχι απλά δε βάλαμε,χάσαμε κ λίγα γραμμάρια. Μέσα στον τελευταίο μήνα αυξησα τα ημερήσια γεύματά από 5-6 σε 7-8. Τη νύχτα αύξησε το ύπνο της από 8-9 ώρες σε 10,όμως κοιμάται ελάχιστα μέσα στη μέρα.έχουμε γκρίνια από τα δόντια.οι κενώσεις μας ήταν περίπου 2-5 την ημέρα,πρασινωπές βλενώδεις,κάποιες με λίγο αίμα λόγω αλλεργίας. δεν μπορω να αξιολογήσω αν κάποιες ήταν διαρροιακές.η παιδίατρος πρώτον με έχει καταγχώσει. Δεύτερον μας στέλνει επειγόντως σε παιδογαστρεντερολογο. Είναι σίγουρη ότι αυτό το βάρος είναι λόγω αλλεργίας.πέστε μου κάποια γνώμη. Υπόψη ότι η γιατρός ήταν ηδη δυσαρεστημένη με τη μηνιαία μας πρόσληψη βάρους.κατα τ αλλα το κορίτσι μου είναι πολύ καλόκεφο κ χαμογελαστό.ενώ eγω...

Είχα γράψει κ σε άλλο θέμα αλλά μάλλον εδώ θ' αράξω!

Τι τρως στο περίπου;

nanouka28
18-10-12, 23:42
Δυστυχώς απέχω μόνο από γαλακτοκομικά κ μοσχάρι κ αυτό γιατί έμεινα στα λεγόμενά της γιατρού ότι είναι στάνταρ από γα. Κ δεν μου άνοιξε το μυαλό ούτε μόνη μου το άνοιξα. Να γράψω κ πιο συγκεκριμένα τι έφαγα στο περίπου πχ τις 2 τελευταίες βδομάδες ή δε θα βοηθούσε?

Nina-Nana
21-10-12, 22:20
Δυστυχώς απέχω μόνο από γαλακτοκομικά κ μοσχάρι κ αυτό γιατί έμεινα στα λεγόμενά της γιατρού ότι είναι στάνταρ από γα. Κ δεν μου άνοιξε το μυαλό ούτε μόνη μου το άνοιξα. Να γράψω κ πιο συγκεκριμένα τι έφαγα στο περίπου πχ τις 2 τελευταίες βδομάδες ή δε θα βοηθούσε?

Επικεντρώσου στο αν τρως κάτι που ίσως να περιέχει γάλα.
Κάποια μωρα τα ενοχλούν ακόμα και τα ίχνη που καταναλώνει η μαμα. Σε αυτήν την περίπτωση ίσως χρειαστει να κόψεις το χοιρινο και το κοτόπουλο καθώς και το αυγό που δεν ειναι βιολογικα επειδη τρέφονται με ζωοτροφες που περιέχουν μοσχάρι κι ειδικα το κοτόπουλο τρώει ο,τι να ναι. Με την ίδια λογική και το ψάρι ιχθυοτροφειου.

nanouka28
21-10-12, 23:00
Πήγαμε σε πδγαστρεντερολόγο τελικά. Είπε ότι δε μας παίρνει για δοκιμές λόγω της στασιμότητας του βάρους και μου έκοψε σόγια αυγό ξ καρπούς ψάρι χοιρινό εσπεριδοειδή ντομάτα μαγιά και το αγοραστό ψωμί φυσικά. Σε 1-2 βδομάδες αν είναι κάτι από αυτά θα δούμε διαφορά. Να ρωτήσω κάτι. Είμαι στη 2η μέρα αποχής τώρα και ήδη 2 μέρες πριν δεν είχα φάει καθόλου ψωμί, σύνολο 4 μέρες άψωμη! Τις 2 τελευταίες δεν έκανε αίμα (ίσως ελάχιστο) και έκανε και αρκετά κίτρινα κακά πράγμα σπάνιο για μας (πάντα πράσινα). Χθες ζύμωσα ψωμί με άσπρο αλεύρι, έβαλα και λίγο καλαμποκάλευρο μέσα και έφαγα. Σήμερα στη δεύτερη πάνα της ημέρας είχε αίμα και σε μια επόμενη επίσης και ήταν όλες πράσινες. Υπάρχει περίπτωση να την πείραξε το ψωμί ή μπορεί εκεί που 2 μέρες δεν έκανε αίμα να ξανακάνει υποτροπή στα πλαίσια της "αποτοξίνωσης"? Μπορεί αυτό το σημερινό αίμα να αξιολογηθεί σε σχέση με το ψωμί ή είναι νωρίς? Ξέρω ότι για να καθαρίσει ο οργανισμός της και το γάλα μου θέλει τουλάχιστον 1,5 βδομάδα απλά προβληματίστηκα γιατί απείχα από ψωμί και μόλις έφαγα έκανε.

Nina-Nana
21-10-12, 23:10
Πήγαμε σε πδγαστρεντερολόγο τελικά. Είπε ότι δε μας παίρνει για δοκιμές λόγω της στασιμότητας του βάρους και μου έκοψε σόγια αυγό ξ καρπούς ψάρι χοιρινό εσπεριδοειδή ντομάτα μαγιά και το αγοραστό ψωμί φυσικά. Σε 1-2 βδομάδες αν είναι κάτι από αυτά θα δούμε διαφορά. Να ρωτήσω κάτι. Είμαι στη 2η μέρα αποχής τώρα και ήδη 2 μέρες πριν δεν είχα φάει καθόλου ψωμί, σύνολο 4 μέρες άψωμη! Τις 2 τελευταίες δεν έκανε αίμα (ίσως ελάχιστο) και έκανε και αρκετά κίτρινα κακά πράγμα σπάνιο για μας (πάντα πράσινα). Χθες ζύμωσα ψωμί με άσπρο αλεύρι, έβαλα και λίγο καλαμποκάλευρο μέσα και έφαγα. Σήμερα στη δεύτερη πάνα της ημέρας είχε αίμα και σε μια επόμενη επίσης και ήταν όλες πράσινες. Υπάρχει περίπτωση να την πείραξε το ψωμί ή μπορεί εκεί που 2 μέρες δεν έκανε αίμα να ξανακάνει υποτροπή στα πλαίσια της "αποτοξίνωσης"? Μπορεί αυτό το σημερινό αίμα να αξιολογηθεί σε σχέση με το ψωμί ή είναι νωρίς? Ξέρω ότι για να καθαρίσει ο οργανισμός της και το γάλα μου θέλει τουλάχιστον 1,5 βδομάδα απλά προβληματίστηκα γιατί απείχα από ψωμί και μόλις έφαγα έκανε.

Η δεύτερη πιο συχνή αλλεργία (η πρώτη ειναι στο γάλα) ειναι στη γλουτενη (σιτηρά), οπότε για αυτο μπορει να εχει βελτίωση μετα την αποχη απο το ψωμι.

nanouka28
22-10-12, 00:10
Η δεύτερη πιο συχνή αλλεργία (η πρώτη ειναι στο γάλα) ειναι στη γλουτενη (σιτηρά), οπότε για αυτο μπορει να εχει βελτίωση μετα την αποχη απο το ψωμι.

Μάλιστα.. Η γιατρός μου είπε ότι τη γλουτένη μου την αφήνει τελευταία αν δεν βελτιωθούμε με την τωρινή αποχή γιατί είναι πιο δύσκολη κατηγορία. μια τελευταία ερώτηση.έχει νόημα να κόψω το ψωμί αλλα να τρώω ζυμαρικά,πληγούρι και αλλα γλουτενοειδή? Σε κούρασα με τις ερωτήσεις μου αλλα όπως και να χει με βοηθάς πολύ!

μπεμπηςς μου
22-10-12, 00:42
Μάλιστα.. Η γιατρός μου είπε ότι τη γλουτένη μου την αφήνει τελευταία αν δεν βελτιωθούμε με την τωρινή αποχή γιατί είναι πιο δύσκολη κατηγορία. μια τελευταία ερώτηση.έχει νόημα να κόψω το ψωμί αλλα να τρώω ζυμαρικά,πληγούρι και αλλα γλουτενοειδή? Σε κούρασα με τις ερωτήσεις μου αλλα όπως και να χει με βοηθάς πολύ!

καλησπερα ..διαβασα αυτα που γραφεις παρακατω...δεν εχω πολυ εμπειρια γιατι εμενα ο μπεμπης μου (θηλασα 6,5 μηνες) δεν μου παρουσιασε αλλεργιες ...στην αρχη ειχα δει λιγο αιματακι ...εκοψα τα οσπρια και τα κρεμμυδια-σκορδο κ ηρεμισαμε απο τοτε....οταν ετρωγα κοκκινιστα αλλαζανε τα κακα μας αλλα μεχρι εκει...
σχετικα με το ψωμι πιστευω οτι αυτο πειραζει..γιατι περιεχει γλουτενη..και γενικα πιστευω τα ζυμαρικα πρεπει να αποφευγεις γιατι περιεχουν κ ζαχαρη καποια!!!!
ευχομαι να βρεις τι σας πειραζει γιανα ηρεμισεις
........δεν ξερω αν εχεις θεμα με τα κιλα σου αλλα ευκαιρια κοψε το ψωμι που παχαινει....χαχα πλακιτσα γιανα γελασεις λιγο!!!!:razz:

Μπουρμπουρ1
22-10-12, 08:11
nanouka
καλοσυνη της γιατρου που δεν θελει να σε ταλαιπορει αλλα τελικα ετσι ταλαιπορεισαι περισσοτερο αφου δεν βρισκεις τι φταιει. Το ψωμι το κοβεις μονο του αν υποψιαζεσαι οτι περιεχει ιχνη γαλακτος (σιγουρα δεν τρως αλλες τροφες με ιχνη??) αλλιως κοβεις ολα τα γλουτενοειδη. Κανονικα η γλουτενη ειναι η δευτερη κατηγορια που κοβεις μετα τα γαλακτοκομικα/μοσχαρι. Κι εγω ειχα προσπαθησει τον Αυγουστο να κοψω την γλουτενη αλλα δεν τα καταφερα παρα για λιγο, ομως εκεινες τις μερες προσεξα οτι για το παιδι ηταν οι καλυτερες του ημερες. Τον Σεπτεμβρη ειπα ομως παλι δοκιμαστικα να κοψω και ζυμαρικα και ψωμι για μια εβδομαδα, ειδα παλι εμφανη καλυτερευση κι απο τοτε δεν τα ξαναρχησα. Τωρα μου φαινεται εξαιρετικα απλο και το μωρο φαινεται πολυ καλυτερα!(αν εξαιρεσεις οτι τωρα την επιασαν τα ουλα της :?: sad: ... )
Ομως μονο μεσα απο την παρατηρηση θα καταλαβεις τι παιζεται.
Ο γαστρεντερολογος σου κοβει παρα πολλα πραγματα, θα αντεξεις;κατα τη γνωμη μου δεν ειναι κι απαραιτητο να τα κοψεις ολα μαζι. Και προς θεου μη πεσεις με τα μουτρα στις πατατες, εγω ετσι απορρυθμησα το εντερο μου.

ΥΓ
αυτο που λες για την 1,5 εβδ σε ποια κατηγορια τροφων αναφερεται;

nanouka28
22-10-12, 09:52
Μπουρμπούρμου είπε για όλες τις τροφές περίπου 1-2 βδομάδες εκτός από γα που ξέρω ένα μήνα ότι θέλουν. Μου τα έκοψε όλα γιατί αν δεις πιο κάτω γράφω ότι έμεινε στάσιμη στο βάρος και αν δούμε βελτίωση θα εισάγω σταδιακά μια μια. Αλλα προβληματιστηκα με το ψωμί που έφτιαξα μόνη μου που δεν είχε ίχνη.σίγουρα δεν τρώω ίχνη.η απορία μου είναι αν όσο καθαρίζει ο οργανισμός της μπορεί να έχει βελτίωση κάποιες μέρες και μια μέρα να κάνει υποτροπή. Η αυτό δείχνει ότι κάτι έφαγα? (εφόσον πχ δεν είναι το ψωμί). Ίσως τα γράφω μπερδεμένα,δεν ξέρω αν γίνομαι κατανοητή.

nanouka28
22-10-12, 09:59
σχετικα με το ψωμι πιστευω οτι αυτο πειραζει..γιατι περιεχει γλουτενη..και γενικα πιστευω τα ζυμαρικα πρεπει να αποφευγεις γιατι περιεχουν κ ζαχαρη καποια!!!!
ευχομαι να βρεις τι σας πειραζει γιανα ηρεμισεις
........δεν ξερω αν εχεις θεμα με τα κιλα σου αλλα ευκαιρια κοψε το ψωμι που παχαινει....χαχα πλακιτσα γιανα γελασεις λιγο!!!!:razz:

Έτσι όπως με βλέπω δε θα αργήσω να το κόψω! Μου ακούγεται ζόρικο βέβαια αλλα κάτι θα βρω να τρώω. Από κιλά της εγκυμοσύνης να χάσω κ είμαι οκ. Απλά με τα γα όλως παραδόξως δεν έχασα τίποτα κ πάνε 3 μήνες! Αχ αυτό το αιματακι,λίγο πολύ όλες μας ταλαιπωρεί!

Nina-Nana
22-10-12, 15:12

Προσωπικά θεωρω ότι η δίαιτα που σε έβαλε ειναι πολυ στερητική. Καλύτερα (κατα τη γνώμη μου) να απέχεις απο τη γλουτενη (απο ολα τα γλουτενοειδη) παρα απο όλες αυτές τις ομάδες τροφίμων. Το ψάρι κι οι ξηροί καρποί περισσότερα σου προσφέρουν απο ο,τι σου προσφέρουν τα μακαρόνια!
Ρίξε μια ματια στις συνταγές gaps να πάρεις ιδέες σε περίπτωση που απέχεις απο τη γλουτενη.
Πράγματι είναι δύσκολη η αποχη απο τη γλουτενη αλλα στις παιδικές αλλεργιες σκεψου ότι σχεδόν οι μισές έχουν να κάνουν με το γάλα και το 19% με τη γλουτενη. Το υπόλοιπο 30% μοιράζεται σε ψάρια, αυγό, ξηρούς καρπούς κτλ.

Μπουρμπουρ1
22-10-12, 20:28
Μπουρμπούρμου είπε για όλες τις τροφές περίπου 1-2 βδομάδες εκτός από γα που ξέρω ένα μήνα ότι θέλουν. Μου τα έκοψε όλα γιατί αν δεις πιο κάτω γράφω ότι έμεινε στάσιμη στο βάρος και αν δούμε βελτίωση θα εισάγω σταδιακά μια μια. Αλλα προβληματιστηκα με το ψωμί που έφτιαξα μόνη μου που δεν είχε ίχνη.σίγουρα δεν τρώω ίχνη.η απορία μου είναι αν όσο καθαρίζει ο οργανισμός της μπορεί να έχει βελτίωση κάποιες μέρες και μια μέρα να κάνει υποτροπή. Η αυτό δείχνει ότι κάτι έφαγα? (εφόσον πχ δεν είναι το ψωμί). Ίσως τα γράφω μπερδεμένα,δεν ξέρω αν γίνομαι κατανοητή.Καταλαβα τι ρωτας αλλα δεν ξερω να σου απαντησω.Το ιδιο αναρωτιομουν κι εγω μεχρι να καθαρησουμε απο τα γαλακτοκομικα.Μαλλον δεν μπορεις να απαντησεις αμεσα.Προς το παρον κανε παρατηρηση και καταγραφη, ασε τα συμπερασματα για πιο μετα.Οι αλλεργιες θελουν υπομονη.

Για μια φορα ακομα συμφωνω με τη Νινα-Νανα.

nanouka28
29-10-12, 17:19
Τα αέρια ίσως να οφείλονται στην αλλεργία, γενικώς το πεπτικο σύστημα ειναι ευαίσθητο ακόμη.
Τελικα απέχεις απο τη γλουτενη;

Όχι , δε μ'αφήνει ο άντρας μου! Λέει να ακολουθήσουμε κατά γράμμα τα της παιδογαστρεντερολόγου. Μέχρι και ψωμί κάθεται και μου ζυμώνει!
Όταν ολοκηρώσω 2 βδομάδες αποχής από τα υπόλοιπα (σε 5 μέρες δηλαδή) θα πάω να τη ζυγίσω και αν δεν έχει πάρει ξανά βάρος θα την κόψω ασυζητητί! Πάντως μέχρι τώρα το αίμα έχει ελαττωθεί κατά πολύ, δεν έχει όμως εξαφανιστεί. Θα έπρεπε? Κάνει στις μισές πάνες της ημέρας από ελάχιστο αιματάκι (δηλαδή, 1-2-3 κουκκίδες ή 1-2-3 ίνες). Καμία φορά κάνει λίγο παραπάνω αλλά σπάνια και σε καμία περίπτωση όσο έκανε πριν.:) Τι λέτε γι αυτό? Αυτό που με ανησυχεί όμως είναι ότι από πριν ξεκινήσω τη "μεγάλη" αποχή (2 βδομάδες τώρα) έχει βγάλει στα μαγουλάκια της σαν εκζεματάκι και στο μπουτάκι της επίσης. Αυτά δεν έχουν υποχωρήσει ΚΑΘΟΛΟΥ. :confused:Λογικά δε θα έπρεπε να υποχωρήσουν ή τελευταία φεύγουν? Μάλιστα στο μπουτάκι της άρχισε να ξεφλουδίζεται κιόλας λίγο.:-? Και κατά τόπους το δερματάκι της στα πόδια της είναι λίγο τραχύ. Βέβαια, πάντα ήταν έτσι αλλά δεν είχα δώσει σημασία:(

Μπουρμπουρ1
29-10-12, 17:28
Όχι , δε μ'αφήνει ο άντρας μου! Λέει να ακολουθήσουμε κατά γράμμα τα της παιδογαστρεντερολόγου. Μέχρι και ψωμί κάθεται και μου ζυμώνει!
Όταν ολοκηρώσω 2 βδομάδες αποχής από τα υπόλοιπα (σε 5 μέρες δηλαδή) θα πάω να τη ζυγίσω και αν δεν έχει πάρει ξανά βάρος θα την κόψω ασυζητητί! Πάντως μέχρι τώρα το αίμα έχει ελαττωθεί κατά πολύ, δεν έχει όμως εξαφανιστεί. Θα έπρεπε? Κάνει στις μισές πάνες της ημέρας από ελάχιστο αιματάκι (δηλαδή, 1-2-3 κουκκίδες ή 1-2-3 ίνες). Καμία φορά κάνει λίγο παραπάνω αλλά σπάνια και σε καμία περίπτωση όσο έκανε πριν.:) Τι λέτε γι αυτό? Αυτό που με ανησυχεί όμως είναι ότι από πριν ξεκινήσω τη "μεγάλη" αποχή (2 βδομάδες τώρα) έχει βγάλει στα μαγουλάκια της σαν εκζεματάκι και στο μπουτάκι της επίσης. Αυτά δεν έχουν υποχωρήσει ΚΑΘΟΛΟΥ. :confused:Λογικά δε θα έπρεπε να υποχωρήσουν ή τελευταία φεύγουν? Μάλιστα στο μπουτάκι της άρχισε να ξεφλουδίζεται κιόλας λίγο.:-? Και κατά τόπους το δερματάκι της στα πόδια της είναι λίγο τραχύ. Βέβαια, πάντα ήταν έτσι αλλά δεν είχα δώσει σημασία:(Πλεον εχω σταματησει να λαμβανω υποψη μου ινες και κουκιδες λεω"ραγαδα ειναι" και το βαζω στην ακρη.
Το εκζεμα φουντωνει και ξεφουντωνει; εμεις εχουμε λιγο στο ματακι που δεν πολυφαινεται και φουντωνει οταν την πειραζει κατι.

Μπουρμπουρ1
29-10-12, 18:12
Βρηκα ενα ωραιο αρθρο και το καταθετω
http://www.dietup.gr/paidi/diatrofi/1235.html

nanouka28
29-10-12, 21:34
Το εκζεμα φουντωνει και ξεφουντωνει;

Ναι έτσι νομίζω. Της βάζω εναλλάξ bepanthol που μου είπε η γιατρός και κηραλοιφή με σπαθόλαδο που έχω φτιάξει eγω άλλα αναρωτιέμαι μήπως eγω το φούντωνω με την κηραλοιφή... Άρα τα εκζεματα μπορεί να επιμένουν.

Μπουρμπουρ1
30-10-12, 07:39
Ναι έτσι νομίζω. Της βάζω εναλλάξ bepanthol που μου είπε η γιατρός και κηραλοιφή με σπαθόλαδο που έχω φτιάξει eγω άλλα αναρωτιέμαι μήπως eγω το φούντωνω με την κηραλοιφή... Άρα τα εκζεματα μπορεί να επιμένουν.Νομιζω οτι καπου ειχα διαβασει οτι τα εκζεματα ειναι οντως τα τελευταια που φευγουν, και μαλιστα πρωτα υποχωρουν στο προσωπο και μετα απο το υπολοιπο σωμα.
Εμεις δεν βαζουμε τιποτα επανω.

Παντως για τις τροφες που λες, εγω που τα ειχα κοψει ολα για πολυ καιρο αλλα καταναλωνα "κρυφα' δεν ειδα διαφορα στα συμπτωματα της αλλεργιας.
Διαφορα ειδα την πρωτη φορα που εκοψα τελειως τα γαλακτ/κα (αλλα συχρονως επειχηρησα* να κοψω και την γλουτενη, τα καταφερα μονο για 5 ημερες) και μετα οταν εκοψα πλεον οριστικα τη γλουτενη (αλλα συνεπεσε με το τελος του μηνα που καθαριζαμε απο τα γαλακτ/κα). Οποτε δεν ξερω να σου πω αν η βελτιωση οφειλεται στα γαλακτ/κα ή στην γλουτενη...
Υπομονη 5 μερες ακομα, πες οτι κανεις αποτοξινωση;)...

*επιχειρησα εννοουσα...

Μπουρμπουρ1
30-10-12, 14:35
Πολυ αιμα εχω δει ολο κι ολο 2 φορες:
11/9 οποτε και πηρα σοβαρα την αλλεργια, το πιο υποπτο που ειχα φαει ηταν ψωμι απο το σουπερ μαρκετ αν και δεν εγραφε τιποτα για γαλα
23/10 εισαγωγη πιπεριας ως νεας τροφης και υπεκυψα και σε ενα λουκουμι(με τι τα φτιαχνουν αυτα;νομιζα οτι ειναι αθωα)
Στο μεσοδιαστημα βλεπω κουκιδες και ινες με αιμα αλλα δεν δινω σημασια.
Επισης ειναι φορες που διακρινω πορτοκαλι περιοχες μεσα στα κακα κι αναρρωτιεμαι ειναι αιμα;Συχνα τα κακα μυριζουν και υποψιαζομαι πως και τοτε υπαρχει αιμα(αν κρινω πως μυριζουν οι κενωσεις της γαστρορραγιας στους ενηλικες).

Τεινω να υιοθετησω το συμπερασμα πως καθε ουσια επιφερει τη δικη της αλλεργικη αντιδραση πχ το γαλα φερνει αιμα, η γλουτενη πρηξιμο.

Εδω και 10 ημερες δεν εχουμε δει τιποτα απο ολα αυτα, τα κακα μας ειναι πεντακαθαρα, αλλα δεν παω να ανησυχω γιατι συνηθως μετα απο μερικες καλες πολυ πανες εχουμε κι ενα "αιματηρο επεισοδιο":sad:

Dolorita
30-10-12, 16:00
Εν τω μεταξυ μου αναψατε φωτιες με τα εκζεματα! Ειχε η μπεμπα ενα στο ποδαρακι της κατω στη γαμπα. Εγω θεωρουσα ολο αυτο τον καιρο οτι ειναι επειδη συνεχεια τριβει τα ποδια της παντου. Εβαζα ενυδατικη ειχε υποχωρησει και ξαφνικα εδω και 3 μερες ξαναφουντωσε! Να την πειραζει κατι αλλο, γιατι εγω κανω αποχη 3 μηνες! Εν τω μεταξυ δεν ξερω γιατι τα εκζεματα τα αντιμετωπιζω ετσι αδιαφορα. Αυτο στο προσωπο ελεγα οτι ειναι απο βρεφικη ακμη, μεχρι απο τα γενια του πατερα της! Μαλιστα καποια μου ειχε πει οτι ειναι απο το γαλα, οπως θηλαζει και σταζει και τριβεται και ακοκα και αυτο το θεωρησα πιθανο και εβαζα πετσετουλα. Και τελικα εξαφανιστηκε με την αποχη! Τωρα το αλλο στο ποδι τι ειναι; Και το πραγμα περιπλεκεται γιατι εχουμε ξεκινησει και στερεες! Ουφ!

nanouka28
30-10-12, 16:25
Μια χαρά νομίζω τα αντιμετωπίζεις τα εκζεματα! Πολλά μωράκια κάνουν απλή δέρματίτιδα ή βρεφικό εκζεμα. Πιστεύω ότι ανησυχούμε μόνο όταν επιμένει κάτι. Κι eγω στην αρχή στα μάγουλά της το δικαιολογήσα από το γάλα,μίας κ είχε τότε αρχίσει να παίζει με τη θηλη κ να την ακουμπάει στα μάγουλά.στο μπουτάκι της ξεκίνησε από σύγκαμα κ γύρισε σε εκζεμα. Μετα έβγαλε κι άλλο παραδίπλα. Άλλα τώρα μαζευτηκαν πολλά!

Εσύ από τι απέχεις και γιατί? Ποτέ ξεκίνησε τις στέρεες και τι τρώει?

Dolorita
30-10-12, 21:13
Απέχω από τα γαλακτοκομικά γιατί είχε αέρια και κολικούς. Σε εμένα ήταν και ξεκάθαρο ότι είναι από αυτό, επειδή όταν έπινα φρέσκο γάλα, ήταν πολύ έντονο. Αρχικά δεν έπινα φρέσκο γάλα καθόλου, κατανάλωνα περιορισμένα τα υπόλοιπα αγελαδινά και κανονικά τα άλλα. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να ηρεμήσει αρκετά, αλλά είχε ανήσυχο ύπνο. Όταν ξαναήπια φρέσκο γάλα στους 3 μήνες η αντίδραση ήταν η ίδια, οπότε μετά από συζήτηση με την παιδίατρο αποφάσισα να τα κόψω όλα έτσι ώστε να να μην έρχεται το παιδί σε επαφή με το αλλεργιογόνο καθόλου, να καθαρίσει δλδ εντελώς, για τουλάχιστον 3 μήνες. Ε τα αποτελέσματα ήταν άμεσα, ο ανήσυχος ύπνος έφυγε συν το έκζεμα στα μαγουλάκια. Α πρέπει να είχα και βλέννες αλλά γυαλιστερές όχι πράσινες και δεν είχα δώσει σημασία, δεν ξέρω και αν ήταν κάτι τελικά, αλλά τώρα δεν τις βλέπω.
Οπότε εκεί είμαστε τώρα. Ξεκινήσαμε στερεές πριν από 3 βδομάδες, 6 μηνών, πρώτα με χυμό καρότο, μετά ζωμό και εν συνεχεία λαχανικά. Τώρα κάνουμε μια παύση και θηλάζουμε μόνο γιατί έχει να ενεργηθεί 2 μέρες και μου κάνει και κάτι αναγωγές. Γενικώς πάμε πάρα πολύ αργά, αλλά δεν μας πτοεί αυτό!
Α κι εγώ ξεκίνησα δίαιτα GAPS τώρα, έχω 2 μέρες, όχι για το παιδί τόσο αλλά για να δω και τι αποτέλεσμα θα έχει σε μένα. Έστω να χάσω και τα κιλάκια που έχουν κολλήσει!

Μπουρμπουρ1
31-10-12, 07:09
Εδω και 10 ημερες δεν εχουμε δει τιποτα απο ολα αυτα, τα κακα μας ειναι πεντακαθαρα, αλλα δεν παω να ανησυχω γιατι συνηθως μετα απο μερικες καλες πολυ πανες εχουμε κι ενα "αιματηρο επεισοδιο":sad:
Τι ελεγα;χτες το βραδυ ειχαμε παλι λιγο αιματακι.

Dolorita
γυαλιστερα ειναι παντα τα κακα μας-εκτος απο τις περιπτωσεις που ειναι πολυ αραια σαν διαρροια- οποτε πλεον το θεωρω φυσιολογικη κατασταση για εμας.Πρασινες βλεννες εχει σπανιως.

Ποια κιλα που εχω χασει 15!!! μακαρι να ειχα παρει κι αλλα στην εγκυμοσυνη!!!

amaretto
31-10-12, 08:56
Μπουρμπουρ1, σε συνδυασμό με το άλλο ποστ σου, η υπερπαραγωγή μερικές φορές μπορεί να κάνει αιματηρές κενώσεις. Η υπερπαραγωγή, με την έννοια της υπερβολικής λακτόζης στο πρώτο γάλα που κατεβαίνει, μπορεί να οφείλεται στο αραίωμα των θηλασμών.

nanouka28
31-10-12, 09:08
Τι ελεγα;χτες το βραδυ ειχαμε παλι λιγο αιματακι.

:(
Θα συμφωνήσω για τη γυαλάδα, κι εμείς έτσι. Εμείς βέβαια πάντα βλεννώδη και σπανίως χωρίς έστω και ελάχιστο αιματάκι.
Αμαρετο, η Μπουρμπουρ δηλαδή που είχε δει 3-4 φορές αιματάκι μπορεί να έχει υπερπαραγωγή?
Εγώ που βλέπω κάθε μέρα αποκλείεται ε?:D
Τουλάχιστον να ξεκαθάριζε το τοπίο να ξέραμε με τι έχουμε να κάνουμε! :???:Εγώ δεν μπορώ να δώσω ένα στήθος σε 2 γεύματα γιατί εδώ και 2-3 βδομάδες δε χορταίνει με το ένα και ζητάει και το άλλο...:-o

amaretto
31-10-12, 09:35
Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική και καθένας μπορεί να ξέρει μόνο για τον εαυτό του. Διαβάστε σε έγκυρες και ενημερωμένες πηγές, ώστε να μπορείτε να βγάλετε τα δικά σας συμπεράσματα. Τύχη είναι να έχεις και κάποιον ενημερωμένο γιατρό αλλά συχνά, αν δεν ξέρουμε τι να προσέξουμε, δεν αναφέρουμε και δεν συνδυάζονται τα συμπτώματα.

προβατάκι
31-10-12, 10:04
Μπουρμπουρ1, σε συνδυασμό με το άλλο ποστ σου, η υπερπαραγωγή μερικές φορές μπορεί να κάνει αιματηρές κενώσεις. Η υπερπαραγωγή, με την έννοια της υπερβολικής λακτόζης στο πρώτο γάλα που κατεβαίνει, μπορεί να οφείλεται στο αραίωμα των θηλασμών.

amaretto καλημέρα! Πρώτη φορά ακούω αυτό που λες και μου δίνεις ελπίδες! Αν ξέρεις, υπάρχει περίπτωση από υπερπαραγωγή γάλακτος, να βγαίνει στις εξετάσεις κοπράνων του μωρού λακτόζη η οποία δεν έχει απορροφηθεί και να οφείλεται σε αυτό και όχι σε κάποιο άλλο πρόβλημα;;;

amaretto
31-10-12, 10:22
Το αίμα προέρχεται από ερεθισμένο έντερο. Τι ερεθίζει το έντερο είναι προς διερεύνηση, καθώς και ο τρόπος αντιμετώπισης. Ένα ερεθισμένο έντερο μπορεί να αιμορραγεί από οποιαδήποτε τροφή. Και ναι μεν το μωρό πίνει μόνο μητρικό γάλα αλλά πρωτεΐνες που δεν μπορεί να διασπάσει το σύστημα της μαμάς μπορεί να περνούν στο γάλα. Οπότε βλέπουμε το θέμα συνολικά φροντίζοντας καταρχάς το πεπτικό της μαμάς και περιορίζουμε ή εξαφανίζουμε τα προβλήματα που εμφανίζονται στο παιδί (όταν δεν υπάρχει κάποιο άλλο παθολογικό θέμα).

Dolorita
31-10-12, 13:56
Εμενα με μπερδεψατε! Εβλεπα βλεννες γυαλιστερες αλλα μουσταρδι, οχι πρασινες. Και μερικες φορες ηταν ολα ετσι. Αυτο ειναι κατι φυσιολογικο; Γιατι παντως τωρα δεν ειναι ετσι, αλλα ειναι ομοιομορφα, μουσταρδι και σχετικα ρευστα. Βασικα ετσι ηταν πριν τις στερεες γιατι τωρα βλεπουμε καροτα και κολοκυθια.

Μπουρμπουρ1
31-10-12, 19:06
Η υπερπαραγωγή, με την έννοια της υπερβολικής λακτόζης στο πρώτο γάλα που κατεβαίνει, μπορεί να οφείλεται στο αραίωμα των θηλασμών.Δεν καταλαβαινω.Αν το μωρο τρωγε απο μονο του, χωρις δικες μου καθυστερησεις ανα 2,5 ωρες, αντι ανα 1,5 που θελει, δεν θα κατεβαινε υπερβολικη λακτοζη;Αν σταθεροποιηθουμε σε αυτο τον ρυθμο θα υπαρχει προβλημα;
:???:Εγώ δεν μπορώ να δώσω ένα στήθος σε 2 γεύματα γιατί εδώ και 2-3 βδομάδες δε χορταίνει με το ένα και ζητάει και το άλλο...:-o
Αν ειχες υπερπαραγωγη δεν θα χορταινε μονο με το ενα;
Μπορεις ομως να ξεκινας με το ιδιο στηθος την επομενη φορα.Ε;
amaretto καλημέρα! Πρώτη φορά ακούω αυτό που λες και μου δίνεις ελπίδες! Αν ξέρεις, υπάρχει περίπτωση από υπερπαραγωγή γάλακτος, να βγαίνει στις εξετάσεις κοπράνων του μωρού λακτόζη η οποία δεν έχει απορροφηθεί και να οφείλεται σε αυτό και όχι σε κάποιο άλλο πρόβλημα;;;Τι εγινε; πηρατε τα αποτελεσματα;

βλέπουμε το θέμα συνολικά φροντίζοντας καταρχάς το πεπτικό της μαμάς και περιορίζουμε ή εξαφανίζουμε τα προβλήματα που εμφανίζονται στο παιδί (όταν δεν υπάρχει κάποιο άλλο παθολογικό θέμα).Κατα βαθος πιστευω οτι αυτο ειναι το προβλημα μας γιατι απο τοτε που γεννησα η πεψη μου ειναι χαλια -μου κανει εντυπωση γιατι πριν δεν ειχα κανενα προβλημα:confused:- το χειροτερεψα και με την πατατοφαγια...Τωρα παιρνω προβιοτικα και δινω και στο μωρο.Μεχρι στιγμης μικρη η διαφορα για μενα.
Εμενα με μπερδεψατε! Εβλεπα βλεννες γυαλιστερες αλλα μουσταρδι, οχι πρασινες. Και μερικες φορες ηταν ολα ετσι. Αυτο ειναι κατι φυσιολογικο; Γιατι παντως τωρα δεν ειναι ετσι, αλλα ειναι ομοιομορφα, μουσταρδι και σχετικα ρευστα. Βασικα ετσι ηταν πριν τις στερεες γιατι τωρα βλεπουμε καροτα και κολοκυθια.Το φυσιολογικο ειναι να μην εχει καθολου βλεννες να μην εχουν γυαλαδα.Απλως εγω ειμαι ικανοποιημενη οταν βλεπω μονο αυτο στην πανα:(:rolleyes:...
Βαλτε και κατι κιτρινο να εχετε απ'ολα τα χρωματα!:p:p:p

amaretto
31-10-12, 20:41
Μπουρμπουρ, όλα είναι σχετικά. Δεν ξέρουμε τι θα γινόταν αν ... Γενικά, οι παρεμβάσεις μπορούν να φέρουν απροσδόκητα αποτελέσματα. Μόνο με δική σου παρατήρηση θα δεις πώς επηρεάζεται το δικό σου μωρό, το δεδομένο διάστημα.

nanouka28
31-10-12, 21:06
Αν ειχες υπερπαραγωγη δεν θα χορταινε μονο με το ενα;

Μπουρμπουρ κι εγω αυτο σκεφτομουν, μονο που αυτο αλλαξε προσφατα οποτε αν ειχα υπερ/γη τωρα εχει ρυθμιστει.
Εσυ θα δεις τι σας βολευει να κανεις με τους θηλασμους. Εσυ τωρα δινεις ενα ή δυο στηθη ανα γευμα?

nanouka28
01-11-12, 15:54
Σήμερα όταν ήρθε ο άντρας μου από τη δουλειά (είχε συζητήσει με ένα φίλο πρωτύτερα με παρόμοιο πρόβλημα που έδωσαν υποαλλεργικό) μου λέει "αν δεν στρώσουν τα πράγματα με το μωρό και μας πει η γιατρός να κόψουμε το θηλασμό,θα τον κόψουμε". Eγω κατηγορηματική έβαλα τα κλάματα γιατί θυμήθηκα όταν πήγαμε στην πδγαστρεντερολογο μου είχε πει "δε θα σου πω να κόψεις το θηλασμό,η λύση τώρα είναι να συνεχίσεις". Και τη ρώτησα αν υπάρχουν περιπτώσεις αλλεργίας που προτείνεται η διακοπή τόυ θηλασμού. Μου απάντησε "αν πχ κόψεις και τη γλουτένη και πάλι δεν πάρει βάρος"...
Και ρωτάω eγω τώρα. Τι θα κάνω αν η μικρή δεν ξανάπάρει βάρος και με γλουτένη και χωρίς? Τι γίνεται σ'αυτές τις περιπτώσεις? Φαντάζομαι το ψάχνουμε ιατρικά το θέμα.άλλα σ'αυτές τις περιπτώσεις όντως διακόπτεται ο θηλασμος?αν το μωρό κάνει αίμα και δε βάζει βάρος ή βάζει ελάχιστο? δεν πιστεύω πως έτσι γίνεται απλά ρωτάω για να μου πείτε όχι! Ξέρω ότι το μητρικό θεραπεύει κ δε θέλω κάποιον να με πείσει για να συνεχίσω,θα συνεχίσω ούτως η άλλως,απλά θέλω να μου πείτε αν ξέρετε,αν προτείνεται ο αποθηλασμός.:-(

Nina-Nana
01-11-12, 17:51
Σήμερα όταν ήρθε ο άντρας μου από τη δουλειά (είχε συζητήσει με ένα φίλο πρωτύτερα με παρόμοιο πρόβλημα που έδωσαν υποαλλεργικό) μου λέει "αν δεν στρώσουν τα πράγματα με το μωρό και μας πει η γιατρός να κόψουμε το θηλασμό,θα τον κόψουμε". Eγω κατηγορηματική έβαλα τα κλάματα γιατί θυμήθηκα όταν πήγαμε στην πδγαστρεντερολογο μου είχε πει "δε θα σου πω να κόψεις το θηλασμό,η λύση τώρα είναι να συνεχίσεις". Και τη ρώτησα αν υπάρχουν περιπτώσεις αλλεργίας που προτείνεται η διακοπή τόυ θηλασμού. Μου απάντησε "αν πχ κόψεις και τη γλουτένη και πάλι δεν πάρει βάρος"...
Και ρωτάω eγω τώρα. Τι θα κάνω αν η μικρή δεν ξανάπάρει βάρος και με γλουτένη και χωρίς? Τι γίνεται σ'αυτές τις περιπτώσεις? Φαντάζομαι το ψάχνουμε ιατρικά το θέμα.άλλα σ'αυτές τις περιπτώσεις όντως διακόπτεται ο θηλασμος?αν το μωρό κάνει αίμα και δε βάζει βάρος ή βάζει ελάχιστο? δεν πιστεύω πως έτσι γίνεται απλά ρωτάω για να μου πείτε όχι! Ξέρω ότι το μητρικό θεραπεύει κ δε θέλω κάποιον να με πείσει για να συνεχίσω,θα συνεχίσω ούτως η άλλως,απλά θέλω να μου πείτε αν ξέρετε,αν προτείνεται ο αποθηλασμός.:-(

Αναρωτιέσαι γι αυτο, αλλα έχεις σκεφτεί το αντίθετο; Να κοπεί ο θηλασμος και πάλι να μην παίρνει βάρος; Ειναι πολυ πιο συχνο απο ο,τι φαντάζεσαι..

nanouka28
01-11-12, 18:54
Αναρωτιέσαι γι αυτο, αλλα έχεις σκεφτεί το αντίθετο; Να κοπεί ο θηλασμος και πάλι να μην παίρνει βάρος; Ειναι πολυ πιο συχνο απο ο,τι φαντάζεσαι..

Συμφωνώ! Δεν αναρωτιέμαι όμως για να κόψω το θηλασμό:rolleyes:

Μπουρμπουρ1
01-11-12, 21:21
ισως σε λιγο που θα μπουν οι στερεες να πατε καλυτερα??:-?
Ειμαι σιγουρη πως συντομα θα παρετε το βαρος που πρεπει , μην πτοεισαι.
Το παιδι του φιλου εχει ξεκινησει στερεες;

amaretto
01-11-12, 22:26
Νανούκα, αν - ω μη γένοιτο - συμβεί κάτι τέτοιο, πάντα μπορείς να ζητήσεις δεύτερη γνώμη και αν βρεις και παιδίατρο-σύμβουλο θηλασμού, ακόμα καλύτερα.

Μπουρμπουρ1
01-11-12, 22:38
Μπουρμπουρ κι εγω αυτο σκεφτομουν, μονο που αυτο αλλαξε προσφατα οποτε αν ειχα υπερ/γη τωρα εχει ρυθμιστει.
Εσυ θα δεις τι σας βολευει να κανεις με τους θηλασμους. Εσυ τωρα δινεις ενα ή δυο στηθη ανα γευμα?Απο νεογεννητο ετρωγε μονο απο το ενα στηθος, μονο στα αλματα χρειαστηκε και το δευτερο.
Χτες το μωρο ειχε περιεργο προγραμμα, κοιμοταν, δεν εκανε καθολου κακα-πρωτοφανες!- και ζητουσε πολυ συχνα να φαει.Σημερα επανηλθε αλλα το στηθος μου ειναι τελειως γεματο ενω εγω προσπαθω να το "αδειασω":twisted::twisted:

nanouka28
γρινα, νευρικοτητα και αυπνια/ανησυχια στον υπνο, χωρις λογο, τα αξιολογεις ως συμπτωμα αλλεργιας;

nanouka28
01-11-12, 23:10
γρινα, νευρικοτητα και αυπνια/ανησυχια στον υπνο, χωρις λογο, τα αξιολογεις ως συμπτωμα αλλεργιας;

Έχω διαβάσει πως ο ανησυχος υπνος σχετιζεται, αν κι εμεις ειχαμε το αντιθετο. Προσωπικά και κρινοντας απο τα δικα μας συμπτωματα θα τα απέδιδα στα δόντια! (αν φυσικα δεν παρατηρεις τιποτε αλλο). Εχουμε ακριβως αυτα που λες και ειναι σιγουρα απο τα ουλα της... Οπότε, θελει δε θελει πινει γαλα!

louiza marialena
01-11-12, 23:17
Απο νεογεννητο ετρωγε μονο απο το ενα στηθος, μονο στα αλματα χρειαστηκε και το δευτερο.
Χτες το μωρο ειχε περιεργο προγραμμα, κοιμοταν, δεν εκανε καθολου κακα-πρωτοφανες!- και ζητουσε πολυ συχνα να φαει.Σημερα επανηλθε αλλα το στηθος μου ειναι τελειως γεματο ενω εγω προσπαθω να το "αδειασω":twisted::twisted:

nanouka28

Να σου ζήσει το μικρούλι σου, διαβασα λίγο τα μηνυματά σου...επειδή εχω μια κορούλα, αλλεργική στο γάλα, τα συμπτωματά μας ήταν ότι δεν έβαζε πολύ βάρος(εννοείται είχα αποκλειστικό θηλασμό) και μετά όταν την έδωσα μοσχαρι, είδα αίμα στα κακακια της. Εχω και ένα μικρούλι 6,5 μηνών ...τα συμπτώματά σου είναι από τα ούλα του,λογικά...μάλλον!πιπίλα παίρνετε?

Μπουρμπουρ1
01-11-12, 23:26
ισως σε λιγο που θα μπουν οι στερεες να πατε καλυτερα??:-?
Ειμαι σιγουρη πως συντομα θα παρετε το βαρος που πρεπει , μην πτοεισαι.
Το παιδι του φιλου εχει ξεκινησει στερεες;
,,,,,,

Μπουρμπουρ1
01-11-12, 23:30
Να σου ζήσει το μικρούλι σου, διαβασα λίγο τα μηνυματά σου...επειδή εχω μια κορούλα, αλλεργική στο γάλα, τα συμπτωματά μας ήταν ότι δεν έβαζε πολύ βάρος(εννοείται είχα αποκλειστικό θηλασμό) και μετά όταν την έδωσα μοσχαρι, είδα αίμα στα κακακια της. Εχω και ένα μικρούλι 6,5 μηνών ...τα συμπτώματά σου είναι από τα ούλα του,λογικά...μάλλον!πιπίλα παίρνετε?
μπα... πιπιλα δεν πολυθελει.
Οταν ειναι απο τα ουλα το καταλαβαινω γιατι δαγκωνει με μανια οτι βρει, ειναι μερες ομως που ειναι νευρικη κτλ αλλα δεν βαζει ουτε καν τα δαχτυλα στο στομα, παλι λες να ειναι απο τα ουλα;:confused:

Το εχω συνδιασει ετσι γιατι εχει τυχει να μου γρινιαζει πολυ και την επομενη να κανει αιμα ή βλεννες.Επισης ηταν ανησυχη απο μιρη, πριν κοψω τα γαλακτοκομικα.

nanouka28
01-11-12, 23:31
,,,,,,

Το παιδί της αδερφής του φίλου (!) είναι μεγάλο πια, διέκοψαν το θηλασμό 4,5 μηνών, έδωσαν υποαλλεργικό και μετά από αρκετούς μήνες έστρωσε από μόνο του! Δεν ξέρω άλλες λεπτομέρειες, ούτε αυτό από μόνο του λέει κάτι αλλά αρκούσε για να θορυβήσει τον άντρα μου!

Μπουρμπουρ1
01-11-12, 23:34
Το παιδί της αδερφής του φίλου (!) είναι μεγάλο πια, διέκοψαν το θηλασμό 4,5 μηνών, έδωσαν υποαλλεργικό και μετά από αρκετούς μήνες έστρωσε από μόνο του! Δεν ξέρω άλλες λεπτομέρειες, ούτε αυτό από μόνο του λέει κάτι αλλά αρκούσε για να θορυβήσει τον άντρα μου!
Ναι, πολυ λιγα στοιχεια.Και η καθε περιπτωση ειναι ξεχωριστη.

nanouka28
01-11-12, 23:43
Από τη στιγμη που μπηκατε στις ενοχλησεις της οδοντοφυιας λογικό είναι να είναι μέρα και νύχτα ανήσυχη. Ίσως τη μια μέρα να φαγουρίζεται και ίσως την άλλη μέρα να πονάει και να μην την ανακουφίζει πάντα το ίδιο πράγμα. Παρακολούθα το πάντως σε συνδυασμό και με τα χθεσινά που είπες,μήπως πχ αν δεν ξανάκάνει κακά και τότε έχει γκρίνια. Μήπως έρχεται κανένα αλματάκι?
Τα αυτάκια της τα πιάνει? Η παιδίατρος μου είχε πει ότι όταν πλησιάζουν τα δόντια τραβάνε και τρίβουν τα αυτάκια τους. :shock:Η δικιά μου τα έχει τρελλάνει τα αυτιά της...:D

louiza marialena
01-11-12, 23:51
Σου κάνει κακάκια με αιμα ή βλέννες?Σε ποιο μήνα είστε?Αν θελεις καμία πληροφορία στειλε μου πμ γιατί δεν μπαινω συχνα σ αυτο το θέμα.Να σου πω ότι την μεγάλη μου τη θηλασα 11 μηνες και το μικρό συνεχίζω ακόμη απτοητη...μην σταματασ το θηλασμό με τιποτα...

Μπουρμπουρ1
02-11-12, 00:23
Σ'ευχαριστω!δεν αποκλειεται να σε ενοχλησω καποια στιγμη.

Για τα αυτια εχω ακουσει κι εγω οτι οταν τα τραβανε υπαρχει θεμα σοβαρο.

nanouka28
02-11-12, 00:36
:confused::lol:Τι εννοείς θεμα σοβαρο?

Μπουρμπουρ1
02-11-12, 00:53
Ε ναι, ετσι που τα πεταω που να με καταλαβει κανεις...
Οταν τραβαει τα αυτια του σημαινει οτι για καποιο λογο ποναει πολυ και πρεπει η μανουλα να ψαξει το γιατι.

nanouka28
02-11-12, 10:04
:D οκ αυτό κατάλαβα άλλα είπα να διευκρινίσω γιατί προς στιγμήν ταράχτηκα! :wink:

προβατάκι
02-11-12, 10:17
Βγήκαν τα αποτελέσματα Μπουρμπούρ, ναι, χθες, το έγραψα και στο θέμα της αλλεργίας για να υπάρχει μια συνέχεια. Ευτυχώς, όλα καλά!:D Είχε πάει η ψυχή μας στην κούλουρη με τα μεταβολικά!:x
Τελικά μιλάμε απλώς για αλλεργία στην πρωτεϊνη του γάλακτος οπότε μικρό το κακό. Επίσης, χάρη σε σας και το φόρουμ, το προλάβαμε νωρίς, αίμα δεν έχω δει καθόλου και ούτε η μάγιερ εντόπισε κάτι. Τα έκοψα προφανώς νωρίς, πριν τον πειράξουν τελείως! Και οι βλέννες έφυγαν από τα κακά του πλέον, απίστευτο;! Πέρασε βέβαια πάνω από μήνας για να καθαρίσει έτσι.
Εκζεματάκι πάντως, ελάχιστο, καμία σχέση με αυτό που είχε, μπορεί να βγάζει ακόμα που και που, λίγο στο μετωπάκι...
Αλλά, παιδιά, μετά από όλο αυτό το άγχος για τα μεταβολικά, δεν πειράζει! Θα περάσει!:lol:

προβατάκι
02-11-12, 10:20
Πήρα και γάλα καρύδας με σοκολάτα, από κατάστημα με βιολογικά, (δεν είναι εννοείται γαλακτοκομικό προϊόν). Μου άρεσε πάρα πολύ, μου θύμισε το καρνέϊσον που πίναμε μικροί:D και έτσι ικανοποιώ και λίγο τον...ουρανίσκο μου! (μου λείπει το γάλα είναι αλήθεια, είμαι πολύ των γαλακτοκομικών και της σοκολάτας)

nanouka28
02-11-12, 11:53
Μπράβο προβατακι. Ευχάριστα νέα! Εφευρέτική σε βρίσκω σχετικά με το γάλα καρύδας!:D

Nina-Nana
02-11-12, 13:56
Νανούκα, αν - ω μη γένοιτο - συμβεί κάτι τέτοιο, πάντα μπορείς να ζητήσεις δεύτερη γνώμη και αν βρεις και παιδίατρο-σύμβουλο θηλασμού, ακόμα καλύτερα.

Συμφωνώ! Όταν η κόρη μου ήταν 3 μηνών κι είχαμε αντίστοιχο πρόβλημα ο ένας παιδιατρος έβλεπε το βάρος χαμηλο ενω η παιδιατρος-σύμβουλος μια χαρά!

nanouka28
02-11-12, 21:06
:D Πήραμε βάρος! 350 ολόκληρα γραμμάρια σε 2 βδομάδες! Πολύ καλά δεδομένου ότι τους 3 τελευταίους μήνες παίρναμε από μισό κιλό. Συνεχίζω με την ίδια δίαιτα για άλλες 2 βδομάδες με στόχο άλλα τόσα γραμμάρια. Αν δεν βάλει τότε,λέει,κόβω γλουτένη. Της είπα ότι θέλω να την κόψω από τώρα και μου είπε όχι γιατί αυτή η κατηγορία λέει είναι πολύ σημαντική για τη διατροφή μου άλλα και για τη διατροφή τόυ μωρόυ. :confused: Κι eγω η χαζή δεν τη ρώτησα τι εννοεί με αυτό. ισχύει κάτι τέτοιο? Τι δεν κατάλαβα σαν ξανθιά που είμαι? :rolleyes:Φαντάζομαι όχι επειδή η γλουτένη προκαλεί εύκολα κορεσμό! Έχω κ άλλες απορίες,θα τις θέσω οσονούπω! ;)

nanouka28
02-11-12, 21:21
Θα ήθελα, σε ότι ξέρετε, να μου διασταυρώσετε κάποια πράγματα που μου είπε η πδγαστρ/ος. 1) Αν ήταν η γλουτένη που την πειράζε, δε θα ανέκαμπτε στο βάρος και θα έμενε ακόμα στάσιμη. Οπότε αφού πήρε βάρος κι eγω τρώω γλουτένη δεν είναι η γλουτένη που φταίει. 2) Ότι τα κακά που μυρίζουν άσχημα είναι από κάτι που έφαγα eγω. Το ίδιο και τα εκρηκτικά. 3) ξέρω ότι όταν μπαίνουν οι στέρεες,όπως είπε κ η μπουρμπουρ, τα πράγματα πάνε καλύτερα από άποψη συμπτωμάτων. Αυτό συμβαίνει γιατί μειώνονται οι θηλασμοι και άρα πηγαίνει λιγότερη ποσότητα γάλακτος στο εντερο και δεν ερεθιζεται τόσο,όπως μου εξήγησε η doc?

Dolorita
03-11-12, 00:45
Δεν ξερω αν συμφωνω με την ντοκτορ! Βαση λογικης δικης μου ενα ταλαιπορημενο εντερο θα πρεπει να πεψει μονο του στερεες... Εδω και παιδια χωρις αλλεργιες στις στερεες μια δυσκοιλιοτητα, μια διαρροια την παθαινουν. Ειναι σοκ για ενα πεπτικο συστημα να πρεπει να χωνεψει στερεα τροφη εκει που ειχε συνηθισει μονο το γαλατακι, ποσο μαλλον για ενα προβληματικο πεπτικο συστημα. Δεν στα λεω για να σε αγχωσω, απλα για να μην περιμενεις τις στερεες σαν πανακεια. Σκεψου και το εξης: ενα παιδι με αλλεργιες θα εχει πια αμεση προσβαση στην τροφη και οχι μεσα απο το γαλα σου. Δεν ειναι πιο επιφοβο; Τελος παντων να μην τα κανω τραγικα,απλα στις στερεες θελει παρα πολλη προσοχη!

Dolorita
03-11-12, 00:53
Α και να σου πω και για τα κακα! Τις πρωτες ξερες της αποχης η μπεμπα εκανε πολλες βλεννες, εκει δλδ ειχα προσεξει για τα καλα τις γυαλιστερες που λεγαμε, και καποιες φορες κακα με ασχημη μυρωδια και παχυρευστα πολυ αλλα και πορδιτσες με ασχημη μυρωδια! Αυτο κρατησε δυο τρεις βδομαδες και μετα τα κακα της εγιναν οπως τα ανεφερα σε προηγουμενο ποστ: μουσταρδι, ρευστα και καθαρα!

Μπουρμπουρ1
03-11-12, 08:10
Βλεπω καλα νεα απο ολες μας!:D
Κι εμας σαν να εχουν φουσκωσει τα μαγουλακια μας!κι ολο τρωει!
προβατακι ναι το διαβασα!πολυ ωραια!και τωρα η απλη αλλεργια σου φαινεται παιχνιδακι ετσι;8-)8-)8-):p:p:p
nanouka η γλουτενη αφορα τροφες οπως ψωμι,μακαρονια και λοιπα ζυμαρικα,ασπρο αλευρι,ζυμες κτλ. Γιατι ειναι πιο σημαντικη κατηγορια εναντι του κρεατος, των ψαριων, των οσπριων και των αλλων που σου εχουν κοψει;:rolleyes::confused:
Σε εναν αρρωστο τι θα εδινες ψωμι ή κρεας;Στο παιδακι σου τι θα προτιμουσες να δωσεις, μακαρονια ή ψαρι;Δεν ειμαι τοσο ψαγμενη στο θεμα της διατροφης αλλα πειτε μου αν κανω λαθος.
Τα παιδακια μας οσο μεγαλωνουν χρειαζονται πρωτεινες και λιπη για να καινε.
Ασχετο: ο λαος μας οφειλει πολλα στο ψωμι που αποτελουσε το 70% των θερμιδων που καταναλωνε στην Κατοχη επειδη ομως δεν ειχε κατι αλλο να φαει.Ειναι το φαι του φτωχου.Εχετε δει κανεναν πλουσιο να τη βγαζει με ψωμι και μακαρονια;Μονο ο Ξανθοπλουλος ετρωγε μια φρατζολα με κρεμμυδι και πεντε ελιες...:lol:

Ουτε κι εγω ξερω γι αυτα που ρωτας, οι παλιες μαμαδες θα ξερουν να σε διαφωτισουν.
Εκτιμω οτι: μπορει να ειναι αλλεργικο στη γλουτενη ή στο σταρι αλλα να παιρνει βαρος, η ασχημη μυρωδια συμπεριλαμβανεται στα συμπτωματα της αλλεργιας(οταν συνυπαρχει με αλλα).Οταν μπαινουν οι στερεες τροφες στο δευτερο εξαμηνο ειναι συμπληρωματικες του θηλασμου και δεν βασιζουμε σε αυτες την αναπτυξη του μωρου.Οποτε γαλα θα πινει αρκετο και παλι.Αυτο που ειπα αναφεροταν στο βαρος και να πω την αληθεια το ειπα περισσοτερο για να σε παρηγορησω:oops::oops::oops:.... Για συμπτωματα ισχυει οτι λεει η Dolorita.

Ποσο καιρο εχεις που εκοψες τα γαλακτ/κα;τι τρως τωρα;
Περιμενε να συμπληρωσεις τουλαχιστον 1-1,5 μηνα απο τα γαλακτ/κα πρωτου κοψεις κατι αλλο.

Μπουρμπουρ1
03-11-12, 08:28
Θα με τρελανει η γιατρος.Το γαλακτικο οξυ δεν ειναι κρυφο γαλακτοκομικο;
Μου εγραψε προβιοτικα με γαλακτικο οξυ και λακτιτολη μονοϋδρικη:evil::evil::evil::cry:
Κανει να τα παρω;:shock::cry::evil:
Για τοι λογου το αληθες:
http://www.parents.gr/forum/showthread.php?p=2485312&posted=1#post2485312
http://www.galinos.gr/web/drugs/main/substances/lactitol

nanouka28
03-11-12, 10:06
Μπουρμπουρ δεν ξερω για τα γαλακτικο οξυ, απο την ονομασια του φανταζομαι θα ειναι! :rolleyes:
όσο για τα γαλ/κα τα εχω κομμενα 3 μηνες. :shock: Τον πρώτο μήνα είδαμε βελτιωση μονο στο αιμα, ειχε ελαττωθει ή και εξαφανιστει εντελώς. Μετα ξαναρχισε και τοσο καιρο ειμαστε σταθεροι, αιμα, βλεννες κ πρασινα κακα! ομως το ψωμι απο φουρνο το εκοψα εδω και 20 μερες (μας ελεγαν οτι δεν εχει γαλα, αλλά επρεπε να το ειχα κοψει απο την αρχη:() Θα γραψω σε λίγο τι τρωω στο περιπου...

Όσο γι αυτο που ειπες για τις στερεες το εχω διαβασει κι αλλού, οτι καλυτερετουν τα πραγματα, γι αυτο ρωτησα εαν ισχυει και με ποιον τροπο!

:confused: :confused: :confused: :confused: :confused: :confused: :confused:

Μπουρμπουρ1
03-11-12, 10:44
Γιατι δεν κανετε εξεταση αιματος για την γλουτενη;
Και τα αλλα τεστ στην ηλικια που ειστε ειναι σχετικα αξιοπιστα.

Αιμα εχετε μεσα σε βλεννη;σε τι ποσοτητα ειναι;οι βλεννες ειναι πρασινες;
τωρα που εκανες 2εβδ αποχη απ'ολα το αιμα σταματησε;(αν οχι προτεινω να μη συνεχισεις την αποχη για αλλες 2εβδ οπως σου προτειναν).
Το ψωμι αν το φτιαχνουν σε επιφανεια που πριν εφτιαξαν κατι με γαλα μπορει να περιεχει ιχνη.Μπορει να μην ειναι αλλεργια στην γλουτενη αλλα απλη αλλεργια στο σταρι.
Η Νινα-Νανα ειχε αναφερει οτι οι βλεννες της κορης της σταματησαν οταν μπηκαν οι στερεες. Κι αλλες τετοιες περιπτωσεις εχω ακουσει αλλα νομιζω οτι τοτε οι στερεες αναφερονται ως χρονικο οροσημο κι οχι για αλλο λογο.Οσο για το αν βοηθουν στην προσληψη βαρους, ειδικα τον πρωτο μηνα που το παιδι απλως δοκιμαζει δεν νομιζω οτι κανει διαφορα.Αργοτερα που αυξανονται οι ποσοτητες ισως.

Μπουρμπουρ1
03-11-12, 11:00
Ξερεις που αλλου βρηκα γαλακτικο οξυ;;; σε συσκευασμενες ελιες!!!!!! ελεος!!!

Πιστευω οτι η αλλεγια της κορης μου φανηκε ηδη απο τις πρωτες μερες στο μαιευτηριο.Απο την τριτη μερα εκλαιγε γοερα για καποιες ωρες τα απογευματα, οταν ξεκινησα κι ετρωγα το γιαουρτι που μου εφερναν, μετα απο παραινεση της αδερφης μου για κανω γαλα.Επειδη δεν μου αρεσε σκετο το ετρωγα με κουλουρακια(βλ. γλουτενη! παλι μπλεξιμο).Επισης την τριτη μερα ηπιε ενα μπουκαλι γαλα σκονη (που λενε οτι ενεργοποιει την αλλεργια).
Και η εξεταση για G6PD (αλλεργια στα κουκια) εβγαλε πιθανη αλλεργια, που πιθανοτατα σημαινει οτι βρηκαν αυξημενη IgE ισως απο την αλλεργια στα γαλακτοκομικα???

amaretto
03-11-12, 12:18
Για το γαλακτικό οξύ (δεν είναι γαλακτοκομικό προϊόν)
http://www.food-info.net/gr/e/e270.htm

nanouka28
03-11-12, 12:43
Λοιπόν, αυτές τις μέρες τρώγω: ψωμί δικό μου χωρίς μαγιά, μέλι, κολοκυθάκι, πιπεριά, μανιτάρια, αρακά, φασολάκια, καρότο, μαρούλι, αγγούρι, μελιτζάνα, λάχανο, κουνουπίδι, κρεμμύδι, σκόρδο, πατάτα, μακαρόνια, πληγούρι, ρύζι, φακές, κοτόπουλο, ζυγούρι, μήλο, μπανάνα, αχλάδι, δαμάσκηνο, ελιές και φυσικά μόνο ελαιόλαδο.
Τελικά τρώω πολλά πράγματα ακόμα! :lol::lol::lol::lol::lol:

Δεν έχει ποτέ πόνο στην κοιλίτσα της με κάτι που τρώω. Είχε πόνους μόνο όταν 1,5 μηνών πρωτοεμφάνισε πράσινες βλέννες με τριχούλες αίμα και μόλις έκοψα τα γαλ/κα ηρέμησε. Από τότε δεν έχει κλάψει ποτέ από κολικό ή πονάκια... Η προειδοποίηση σε εμας ήταν πρώτα τα πράσινα κακά που μύριζαν πολύ, υποθέτω. Όταν για μία βδομάδα αντλούσα αποκλειστικά κάθε 2 ώρες (μήπως και γιατρευτούν οι θηλές μου), της έδινα ότι αντλούσα, κάποια στιγμή στην 4η - 5η μέρα άνοιξε το στομαχάκι της και συνήθισε στην ποσότητα (έπινε εξαρχής 200+μλ) και δεν την προλάβαινα. Η σύμβουλος μου είχε πει αν δεν της φτάνει να δώσω μερικά γεύματα ξένο. Έτσι, ελαφρά τη καρδία, της έδωσα 4 φορές frisolac (το αγόρασα τότε μήπως και δεν της φτάσει!). Αν ζοριζόμουν κι άλλο θα το απέφευγα! Που να φανταστώ... Είμαι σίγουρη ότι ήταν από αυτό, δεν είχε ξαναπιεί ξένο ούτε σταγόνα. Και τσουπ με το που το πίνει 1-2 μέρες μετά έκζεμα στα μάγουλα και μετά τα κακά που περιέγραψα πιο πάνω. Αυτά περί της ιστορίας! Από τότε αποχή, μου πήρε κανά μήνα να εντοπίσω όλα τα κρυφά και φτάσαμε εδώ. Δεν θυμάμαι αν τα έχω ξαναγράψει, δε θέλω να κουράζω άλλο.

Στις ερωτήσεις σου Μπουρμπούρ.
Δεν γνωρίζω για την εξέταση αίματος για την γλουτένη. Κάναμε μόνο ραστ (αρνητικό στο γάλα, αλλά αναξιόπιστο απ' ότι ξέρω) και ανεβασμένα ηωσινόφιλα. Αυτή η εξέταση δείχνει αλλεργία στη γλουτένη?
Αίμα μέσα σε βλέννη είχαμε λίγες φορές, τις πιο πολλές φορές το αίμα ήταν ξεχωριστά και ευδιάκριτο. Τώρα δεν έχουμε καθόλου αίμα μέσα σε βλέννη. Επίσης η ποσότητα έχει μειωθεί πολύ. Πριν είχαμε σχεδόν κάθε μέρα σε κάποιες πάνες, και φαινόταν καθαρά (γραμμές με αίμα, όχι μόνο λεπτές αλλά και χοντρές). Τώρα, εκτός από 3-4 φορές, το αίμα είναι ελάχιστο, κουκκίδες και διάφανες γραμμούλες. Οι βλέννες ήταν πάντα καταπράσινες, τώρα τελευταία κιτρινοπράσινες και τις τελευταίες μέρες υπάρχουν και μόνο κίτρινες :cool: Γενικώς, μπήκε και το κίτρινο στην παλέτα μας. Απλά πάντα μυρίζουν... :x
Πλέον δε θυμάμαι πως είναι τα φυσιολογικά κακά ώστε αν τα δω να τα αναγνωρίσω! :? Κι εγώ αυτό λέω, ότι το γάλα εξακολουθεί να είναι η κύρια τροφή ακόμα και μετά τις στέρεες και οτι οι θηλασμοί μπορεί να μην μειωθούν και καθόλου, ή άντε στο ελάχιστο. Και κανείς δε με καταλαβαίνει, όλοι με κοιτάνε σαν ούφο. Όσο δε για το ότι δεν έχω δώσει ακόμα στέρεες η πεθερά μου με έχει πρήξει, η πεθερά μου με ρωτάει κάθε μέρα πότε και πότε και πότε και με κοιτάει με ένα ύφος αναίσθητη, ταλαιπωρείς το παιδί, του στερείς τις κρέμες και τα φρούτα, για να παχύνει επιτέλους! Αυτό το τελευταίο το έχει πει κιόλας!
Όπως καταλάβατε θέλω να την κόψω τη γλουτένη αλλά δεν συμφωνώ με τον άντρα μου! Σας κούρασα...

Μπουρμπουρ1
03-11-12, 12:53
Για το γαλακτικό οξύ (δεν είναι γαλακτοκομικό προϊόν)
http://www.food-info.net/gr/e/e270.htm
βρηκα αυτο:

http://www.eufic.org/article/el/artid/lactic-acid-bacteria/
και προφανως μπερδευτηκα, ευχαριστω για τη διορθωση.Ωστοσο τα προβιοτικα δεν μπορω να τα παρω γιατι υπαρχει ακομη η λακτιτολη, ετσι;

Μπουρμπουρ1
03-11-12, 13:11
Καλα εκανες και μας ειπες το ιστορικο σας.Το ραστ ποτε το κανατε;Η αλλεργια στη γλουτενη ανιχνευεται με εξεταση αιματος και ειναι η μονη αξιοπιστη.
Δηλ αν κοψεις τη γλουτενη θα κοψεις ψωμι,πληγουρι, μακαρονια, μικρο το κακο:rolleyes::rolleyes::rolleyes: Δεν λεω να την κοψεις/εσυ ξερεις καλυτερα.Σκεφτηκες οτι το αιμα μπορει να ειναι πια απλως απο ερεθισμενο εντερο;Εμενα πχ μου εβγαλε αιμα στις πιπεριες αλλα δεν πιστευω οτι ειναι αλλεργικη στην πιπερια απλως την ερεθισε και στα μανιταρια ψιλοαντεδρασε(αν λεω καμμια κοτσανα παρακαλω να με διορθωνει οποιος ξερει).Κραταω κι ημερολογιο απο τις 21 Αυγουστου αλλα δεν εχω βγαλει ασφαλη συμπερασματα.Το ημερολογιο σε εχει βοηθησει καθολου;
Με τι θα ξεκινησεις τις στερεες;

προβατάκι
03-11-12, 14:46
Μπουρμπούρ, το γαλακτικό οξύ, πράγματι δεν είναι γαλακτοκομικό. Μέχρι πριν από λίγες μέρες κι εγώ νόμιζα ότι οι γαλακτοματοποιητές ήταν από ...γάλα:lol: Η γιατρός μου εξήγησε ότι λέγονται έτσι (γαλακτο...) επειδή κάνουν τα τρόφιμα πιο στερεά (το λέω χοντρά χοντρά). "Γαλάκτωμα", δηλαδή παχύρευστο. Στα αγγλικά για να καταλάβεις λέγονται "emulsifiers" καμία σχέση δηλαδή με milk:lol:
Και βασικά σχεδόν όλα τα συσκευασμένα έχουν γαλακτωματοποιητές, δίνουν καλύτερη εμφάνιση στο προϊόν, αν τα λέω καλά...
Εγώ πάντως, την "βρήκα" με το γάλα καρύδας:wink: Είναι σαν γάλα αγελάδας (σαν...) και σήμερα έφτιαξα "μπεσαμέλ" με γάλα καρύδας. Τώρα ετοιμάζομαι να φτιάξω και κορμό με γάλα καρύδας και μια σοκολάτα που βρήκα στα βιολογικά η οποία δεν περιέχει ούτε καν ίχνη γάλακτος, αυγού, ξηρών καρπών κτλ... Να δούμε τι θα βγει...
Πάντως οικονομικά δυστυχώς δεν συμφέρει:sad: Μόνο το "γάλα" θα κρατήσω.

nanouka28
03-11-12, 14:59
Η πιπερια, το μελι, τα μανιταρια, η μελιτζανα και αλλες τροφες δεν ειναι αλλεργιογονα αλλα ερεθίζουν περαιτερω ενα ηδη ερεθισμενο εντερο, οπως πολυ σωστα ειπες. Στην ουσια ειναι οι τροφες που διεγειρουν και το δικο μας εντερο. Το ημερολογιο το κραταω εδω και μολις ενα μηνα και δε μ εχει βοηθησει ιδιαιτερα. Με εκανε μονο να υποψιαστω το αυγο, την πιπερια και το μελι.
Το ραστ το καναμε πριν 2 βδομαδες, μολις ξεκινησα τη "μεγαλη" αποχη. Δηλαδη κανεις μια ειδικη εξεταση αιματος για αλλεργια στη γλουτενη? Ή μπορει να ειναι μεσα στην αιματολογικη που ηδη καναμε μαζι με το ραστ? Εσεις κανατε?

Για στερεες θα δωσω αχλαδι, μηλο απο φρουτα. Οι γιατροι μου ειπαν για ρυζαλευρο υποαλλεργικο αλλα δε θελω να δωσω. Κάπου διαβασα για ρυζοκρεμα. Τι ειναι? Θελω να κανω πραγματα μονη μου για να της δινω αλλα δεν ξερω τι μπορω. Που θα βρω οδηγιες και προτασεις? Κάνει πχ να ξεκινησω με πατατα καροτο κολοκυθι ή είναι νωρις για το εντερο...?

amaretto
03-11-12, 16:20
βρηκα αυτο:

http://www.eufic.org/article/el/artid/lactic-acid-bacteria/
και προφανως μπερδευτηκα, ευχαριστω για τη διορθωση.Ωστοσο τα προβιοτικα δεν μπορω να τα παρω γιατι υπαρχει ακομη η λακτιτολη, ετσι;

Ο γιατρός τι λέει;
Θεωρητικά, πρόκειται για σάκχαρα και όχι αλλεργιογόνες πρωτεΐνες αλλά μπορείς να είσαι σίγουρη για την καθαρότητα του προϊόντος; Θα έψαχνα να βρω κάποιο σκεύασμα που να μην μου αφήνει αμφιβολίες.
Από την άλλη, μπορείς να δεις αν θα έχουν κάποιο σύμπτωμα και να τα δώσεις σε κάποιον άλλο.

Μπουρμπουρ1
03-11-12, 20:23
Τα προβιοτικα μαλλον θα τα φαει κανενας αλλος...:(
Προβατακι οικονομικα αστα...Στην περιοχη μου δεν εχω βρει ακομα μαγαζι με βιολογικα.Θα παω αυριο στον ταυτοχρονο πανελλαδικο θηλασμο και θα ρωτησω τις αλλες μαμαδες.Εχω ετοιμασει ολοκληρη λιστα με θεματα που θελω να κουβεντιασω με μαμαδες και παιδιατρους που θα βρω εκει.
Νανουκα η εξεταση για τη γλουτενη ειναι συγκεκριμενη, δε νομιζω να σας εκαναν μαζι με τα ραστ.Η εξεταση αυτη ειναι πληρως αξιοπιστη γιατι η αλλεργια στη γλουτενη δεν ειναι ψευδοαλλεργια, αν την εχεις σε ακολουθει για μια ζωη(μην πανικοβαλεσαι τωρα που το διαβαζεις αυτο, πιθανοτατα δεν θα εχετε8-)).
Για τις στερεες ειναι νωρις για να το σκεφτω, αλλα φλερταρω με την ιδεα να την αρχισω με γκαπς, δηλ πρωτα χυμο καροτου και μετα ζωμους (πρωτα κοτοπουλο και μετα κρεατος) οπου σιγα σιγα προσθετεις ενα ενα λαχανικο, τα φρουτα επονται.Ηγλουτενη μετα το χρονο γιατι λεει τοτε ειναι ωριμο το εντερο να την πεψει.Απο την αλλη βεβαια ο Παπαβετζης στην θεωρια με τα "διατροφικα παραθυρα"λεει οτι η γλουτενη πρεπει να μπαινει απο 4-6μηνων και ξεκιναει με φρουτα.
Για λεπτομεριες της γκαμπς ρωτα την Ντολοριτα.Εμενα μ'αρεσει ιδιαιτερα η ιδεα των ζωμων γιατι ειναι πολυ θρεπτικοι και ιδιαιτερα θεραπευτικοι για το εντερο(προς το παρον τους πινω εγω).Το καροτο με ξενιζει λιγο που μπαινει πρωτο αλλα μεχρι να ερθει η ωρα να φαμε θα το ξαναδω.

Angie23
04-11-12, 15:55
[QUOTE=προβατάκι;2485414]Μπουρμπούρ, το γαλακτικό οξύ, πράγματι δεν είναι γαλακτοκομικό. Μέχρι πριν από λίγες μέρες κι εγώ νόμιζα ότι οι γαλακτοματοποιητές ήταν από ...γάλα:lol: Η γιατρός μου εξήγησε ότι λέγονται έτσι (γαλακτο...) επειδή κάνουν τα τρόφιμα πιο στερεά (το λέω χοντρά χοντρά). "Γαλάκτωμα", δηλαδή παχύρευστο. Στα αγγλικά για να καταλάβεις λέγονται "emulsifiers" καμία σχέση δηλαδή με milk:lol:
Και βασικά σχεδόν όλα τα συσκευασμένα έχουν γαλακτωματοποιητές, δίνουν καλύτερη εμφάνιση στο προϊόν, αν τα λέω καλά...
Εγώ πάντως, την "βρήκα" με το γάλα καρύδας:wink: Είναι σαν γάλα αγελάδας (σαν...) και σήμερα έφτιαξα "μπεσαμέλ" με γάλα καρύδας. Τώρα ετοιμάζομαι να φτιάξω και κορμό με γάλα καρύδας και μια σοκολάτα που βρήκα στα βιολογικά η οποία δεν περιέχει ούτε καν ίχνη γάλακτος, αυγού, ξηρών καρπών κτλ... Να δούμε τι θα βγει...
Πάντως οικονομικά δυστυχώς δεν συμφέρει:sad: Μόνο το "γάλα" θα κρατήσω.

Δεν μπορείς να φανταστείς πόσες απορίες μου έλυσες με αυτά που είπες… Λες και ήξερες τι ερώτηση μπήκα να κάνω…
Να σε ρωτήσω βιταμ χρησιμοποιείς για τον κορμό και αν ναι ποιο αυτό με το ελαιόλαδο???
Αυτά όλα με το γάλα καρύδας και την σοκολάτα ( χωρίς ίχνη ) έχεις ρωτήσει πρώτα αν πειράζουν η απλά δοκίμασες και δεν ειδές αντίδραση???

Dolorita
04-11-12, 18:18
Κοριτσια σχετικα με τις στερεες, μιας και ειμαστε σε αυτη τη φαση εδω και 3 βδομαδες, αποφασισα να ακολουθησω μια διατροφη τυπου gaps για την μπεμπα. Δηλαδη ξεκινησα με λαχανικα, στη συνεχεια θα εισαγω κρεας και φρουτα και εχω σκοπο να μην της δωσω καθολου δημητριακα, αλευρι, πατατα, ρυζι κτλ μεχρι το χρονο. Και εννοειται καθολου κρεμες, κυριως σκονες. Σαν διατροφη θεωρειται η πιο 'φιλικη' για ενα ευαισθητο και ανωριμο εντερο και φυσικα για περιπτωσεις αλλεργιας. Αν θελετε ψαξτε το λιγο και θα κοιταξω να μπω απο τον υπολογιστη να βαλω κανενα λινκ.

Dolorita
04-11-12, 18:20
Καλε ΜπουρΜπουρ πρωτα ποσταρα και μετα ειδα τι εγραψες.....χιχι

προβατάκι
04-11-12, 19:04
[QUOTE=
Δεν μπορείς να φανταστείς πόσες απορίες μου έλυσες με αυτά που είπες… Λες και ήξερες τι ερώτηση μπήκα να κάνω…
Να σε ρωτήσω βιταμ χρησιμοποιείς για τον κορμό και αν ναι ποιο αυτό με το ελαιόλαδο???
Αυτά όλα με το γάλα καρύδας και την σοκολάτα ( χωρίς ίχνη ) έχεις ρωτήσει πρώτα αν πειράζουν η απλά δοκίμασες και δεν ειδές αντίδραση???[/QUOTE]

Χαίρομαι αν βοήθησα, εμένα με έχουν βοηθήσει πάρα πάρα πολύ τα κορίτσια στο φόρουμ!
Δεν έβαλα βιτάμ στον κορμό, το φοβάμαι. Το έφτιαξα βασικά μόνο με μπισκότα, σοκολάτα και γάλα καρύδας. Έβαλα αρκετή σοκολάτα, πιο λίγο γάλα, κι έτσι έγινε ένα μίγμα πηχτό. Το έβαλα στην κατάψυξη και βγήκε μια χαρά!
Αλλά... :rolleyes: και αυτός είναι ο λόγος που μπήκα απόψε: είδα πράσινα κακά:rolleyes:
Παίζει να είναι από την καρύδα;;; Δεν έφαγα τίποτα άλλο ύποπτο. Μα τίποτα όμως! Μπορεί να είναι και κρύωμα; Δεν μοιάζει κρυωμένος όμως!
Μήπως φταίει το ότι έπεσα "με τα μούτρα" στο "γάλα" καρύδας;;;
Οπότε κορίτσια περιμένετε λίγες μέρες να δω αν είναι αλλεργία και μετά δοκιμάστε την καρύδα:(
Όπως κατάλαβες, Angie, δεν ξέρω ακόμα αν πειράζει η καρύδα... Η παιδίατρος μου είχε πει να δοκιμάσω, δεν θεωρείται αλλεργιογόνα, αλλά ποτέ δεν ξέρεις, μου είχε πει, τι πειράζει τον καθένα. Είναι δυνατόν να τον πειράζει και η καρύδα; Δεν θεωρείται ξηρός καρπός πάντως...

προβατάκι
04-11-12, 19:07
Όλο καρύδα και καρύδα λέω στο προηγούμενο μήνυμα:rolleyes:
Στο μεταξύ τώρα είδα μια κοκκινίλα στο δικό μου πρόσωπο, στο μέτωπο και στο μάγουλο. Έχει πλάκα να είμαι εγώ τελικά αλλεργική στην καρύδα!

nanouka28
04-11-12, 19:08
τα μπισκότα?
προφανως κατι πειραξε εσενα πρωτα...

προβατάκι
04-11-12, 19:14
Τι να πω...! Και τα μπισκότα βιολογικά ήταν χωρίς ίχνη γάλακτος αυγών κτλ...:confused:
Μπορεί να είναι και τυχαίο, ε;

amaretto
04-11-12, 21:11
Γιατί αποκλείεις τη σοκολάτα;

προβατάκι
04-11-12, 22:54
Αποκλείω και τη σοκολάτα γιατί κι αυτή λέει χωρίς γάλα, αυγά, γλουτένη!!! Ούτε ίχνος, είναι απόλυτα απαλλαγμένη από όλα αυτά, από το ίδιο κατάστημα! Μπορεί να είναι κάποιος αλλεργικός στο κακάο δηλαδή;;;
Η καρύδα μου φαίνεται πιο πιθανή... Βέβαια πίνω από την Πέμπτη και σήμερα είναι τα κακάκια του έτσι, ολοπράσινα... Ούτε με το κανονικό γάλα δεν ήταν έτσι!:confused: Αλλά ούτε δείχνει να πονάει, ούτε τίποτα:confused: Λίγα μυξάκια έχει αλλά κι αυτό το...συνηθίζει!
Τί να πω! Θα το παρατηρήσω για λίγες μέρες και αν δω ότι συνεχίζει θα κόψω και την καρύδα.
Σοκολάτα και μπισκότα, έστω και βιολογικά, δεν θα ξαναπάρω έτσι κι αλλιώς γιατί είναι πολύ ακριβά και γενικά δεν είμαι φαν των γλυκών, ευτυχώς. (Με εξαίρεση τη σοκολάτα αλλά την κανονική σοκολατάρα, τη γάλακτος;))

amaretto
05-11-12, 02:07
Ναι, μπορείς να είσαι αλλεργικός στη σοκολάτα (ή στο κακάο).
Γενικά, έχε υπόψη ότι, όταν σας πειράζουν τόσα πολλά, που δεν μπορείτε να βγάλετε άκρη, τότε πιθανότατα φταίει το πεπτικό σύστημα. Δεν γίνεται καλή πέψη από τη μαμά και επηρεάζεται και το μωρό, που έχει ανώριμο πεπτικό, ούτως ή άλλως.

Μπουρμπουρ1
05-11-12, 09:29
Σκεφτομαι σοβαρα το ενδεχομενο να σταματησω να κανω σταδιακη εισαγωγη τροφων και να τρωω αφοβα τα παντα (τα ειχα κοψει ολα απο τον Αυγουστο). Να κρατησω την αποχη μονο σε γαλακτοκομικα,γλουτενη,αυγο και λαχανο.Τα κακα της εχουν στρωσει κατα πολυ και υπολοιπα συμπτωματα εχουν υποχωρησει (μαλλον στρωνει και το βαρος!:D). Ξεψαρωσα:D:rolleyes::D...
Τι λετε; θα κραταω κι ημερολογιο.

Μπουρμπουρ1
05-11-12, 09:33
Αυτά όλα με το γάλα καρύδας και την σοκολάτα ( χωρίς ίχνη ) έχεις ρωτήσει πρώτα αν πειράζουν η απλά δοκίμασες και δεν ειδές αντίδραση???
Το απλο βιταμ δεν εχει γαλα;τσεκαρε το

Dolorita
05-11-12, 09:42
Το βιτα εχει γαλα. Λεει πανω γαλακτοβουτυρο σε σκονη, κατι τετοιο. Εγω παντως δε θα εμπιστευομουν καμια μαργαρινη!

προβατάκι
05-11-12, 09:50
Ναι, μπορείς να είσαι αλλεργικός στη σοκολάτα (ή στο κακάο).
Γενικά, έχε υπόψη ότι, όταν σας πειράζουν τόσα πολλά, που δεν μπορείτε να βγάλετε άκρη, τότε πιθανότατα φταίει το πεπτικό σύστημα. Δεν γίνεται καλή πέψη από τη μαμά και επηρεάζεται και το μωρό, που έχει ανώριμο πεπτικό, ούτως ή άλλως.

Καλημέρα! Τι πρέπει να κάνω αν είναι έτσι όπως τα λες; Και γιατί να έχω ξαφνικά προβλήματα πέψης; δεν θα τα είχα καταλάβει από μόνη μου; Δηλαδή δεν θα είχα έστω μια φουσκωμάρα όταν έτρωγα κάτι; Δεν με έχει πειράξει ποτέ κανένα φαγητό, ούτε καν να νιώσω δυσφορία, ποτέ. :confused: Υπάρχει κανένα σύμπτωμα σε μένα που να δείχνει ότι δεν κάνω καλή πέψη;
Σήμερα περιμένω να δω πώς θα είναι τα κακά του και θα σας πω! Ελπίζω να ήταν τυχαίο γιατί είχα χαρεί πολύ με το γάλα καρύδας!

Dolorita
05-11-12, 10:03
Γενικα για τις ψευδοαλλεργιες φταιει το πεπτικο της μαμας. Γι'αυτο και αφηνει να περνουν στο γαλα της ουσιες που δε θα πρεπε, οπως ειναι οι πρωτεινες του αγελαδινου. Ετσι το εχω καταλαβει, αν κανω λαθος διορθωστε με!

Μπουρμπουρ1
05-11-12, 10:25
Οι ψευδαλλεργιες οφειλονται στο ανωριμο πεπτικο του μωρου.Το κακοποιημενο πεπτικο της μητερας που αφηνει αδιασπαστες τις ουσιες να περνανε στο παιδι οπως λες, δεν ειναι η αιτια αλλα ειναι επιβαρυντικος παραγοντας.Ετσι το εχω καταλαβει εγω.

Η κατασταση του πεπτικου της μητερας (παρεπιπτοντως πολυ ωραια ερωτηση) φαινεται πρωτιστως απο τις κενωσεις, αλλωστε και τα μωρα μας απο τις κενωσεις δεν τα τσεκαρουμε;ομοιως και τους ενηλικες.

Γι αυτους τους λογους περνουμε τα προβιοτικα.

nanouka28
05-11-12, 10:39
Καλημέρα!
Κι eγω έχω αυτήν την απορία για το πεπτικό μας. Από τις κενώσεις μας το αξιολογούμε οκ. Εννοούμε δύσκοιλιότητα, αιμορροίδοπάθεια κ τι άλλο πχ? Ή βλακείες λέω?:D

nanouka28
05-11-12, 10:46
Μπουρμπουρ και Dolorita μάλλον λέτε το ίδιο πράγμα δεδομένου ότι το πεπτικό τόυ μωρόυ είναι έτσι κ αλλιώς ανώριμο,όπως έγραψε η αμαρέτο. Άρα ευθύνεται το πεπτικό της μαμάς το οποίο είναι επιβάρυντικος παράγοντας. Προβιοτικά από που μπορούμε να παίρνουμε εκτός από γιαούρτια,κεφίρ και τουρσί?

Dolorita
05-11-12, 13:21
Φταιει το πεπτικο της μαμας που αφηνει τις ουσιες να περνουν στον οργανισμο της και στο γαλα της και εμφανιζει το μωρο της την ψευδοαλλεργια, για την οποια σιγουρα υπαρχει μια προδιαθεση. Απλα αν το πεπτικο της μαμας δεν ηταν ετσι, το μωρο που θηλαζει αποκλειστικα θα προστατευοταν απο ψευδοαλλεργιες 100%. Επισης ενα αλλο που εχω διαβασει, βεβαια οχι πολυ καλα και το αναφερω μηπως καποια κοπελα γνωριζει περισσοτερα, ειναι οτι το μωρο 'κληρονομει' το εντερο της μαμας. Και αυτο γιατι γεννιεται με καθαρο εντερο και στη συνεχεια μεσω του τοκετου, αλλα και της συχνης επαφης με τη μαμα το εντερο με τους ιδιους μικροοργανισμους, καλους και κακους. Αρα οπως το καραλαβαινω εγω 'κληρονομει' και το προβλημα. Κατι τετοιο τελος παντων.
Τωρα οσο αφορα στο τι προβλημα εχει η μαμα. Εγω καποτε ειχα δυσκοιλιοτητα, αφου βελτιωσα τη διατροφη μου με φυτικες ινες σταματησε. Ομως παντα ειχα πολυ φουσκωμα. Με πειραζανε οσπρια, αρακας, λαχανα, μπροκολα μεχρι και τα κολοκυθακια. Επινα μαραθο-μεντα-ματζουρανα για να Νιωθω καλυτερα, πολυ ωραιο ροφημα παρεπιπτοντως. Με την αποχη απο τα γαλακτοκομικα αρχισα να νιωθω πολυ καλυτερα! Τωρα το μονο που με ενοχλει ακομα ειναι το ωμο κρεμμυδι, τα αλλα τα καταναλωνω μια χαρα! Πως εξηγειται δεν ξερω, αν και θα θελα να μαθω, παντως το αποτελεσμα της αποχης μου αυτο ειναι. Α και ακομα ενα μυστηριο: αφου γεννησα το φρεσκο γαλα εκτος απο την μπεμπα ενοχλουσε κι εμενα. Ειχα καουρες, ενω πριν καταναλωνα ενα λιτρο τη μερα χωρις να με ενοχλει, ισα ισα με εκανε να νιωθω και καλυτερα!

προβατάκι
05-11-12, 13:30
Οι κενώσεις μου μια χαρά είναι...:oops: Τί εννοείτε ακριβώς;;;
Όσο για το πεπτικό, δεν με πείραξε ποτέ κανένα φαγητό, όπως είπα και πριν, ούτε καν φούσκωμα δεν μου έκανε τίποτα! Ακόμα και τροφές που θεωρούνται "φουσκωτικές", όπως όσπρια, λάχανο κτλ, ποτέ δεν με πείραξαν. Τα γαλακτοκομικά δε, ειδικά το γάλα, με τα λίτρα...:confused:
Το μόνο που με βάζει σε σκέψεις με αυτά που έχω διαβάσει εδώ, είναι ότι τον χρόνο πριν μείνω έγκυος πήρα αντιβίωση πάνω από 10 φορές και μάλιστα ενδοφλέβια:-( Παίζει΄ρόλο μάλλον, ε;

Dolorita
05-11-12, 13:40
Δειτε αυτο
http://www.naturalnews.com/037033_leaky_gut_syndrome_flora_microorganisms.html
Χοχο βρηκα πως βαζω λινκς απο το κινητο!

Dolorita
05-11-12, 13:42
Ναι οι αντιβιωσεις επηρεαζουν την χλωριδα του εντερου. Οπως και τα αντισυλληπτικα που επαιρνα εγω 8 χρονια!!!

Katerinoula23
05-11-12, 14:07
Ναι οι αντιβιωσεις επηρεαζουν την χλωριδα του εντερου. Οπως και τα αντισυλληπτικα που επαιρνα εγω 8 χρονια!!!

Dolorita επειδή βλέπω πως σε απασχολεί αρκετά το θέμα μπορείς να ενημερωθείς και από εδώ : http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=100239
οπου συζητάμε ακριβώς αυτά! Θα βρεις πάρα πολλές πηγές για leaky gut τα αιτια και την αντιμετώπιση.

Μπουρμπουρ1
05-11-12, 17:49
Ωστε λες οτι για τις ψευαλλεργιες ευθυνεται 100% το εντερο της μαμας ε;χμ...:(
Ποτε αλλωτε δεν ειχα προβλημα με το πεπτικο μου.Ξαφνικα μετα τη γεννα μου προεκυψε θεμα.Πονουσε η κοιλια μου μετα το φαι, οποιοδηποτε φαι και -σορρυ τωρα για την περιγραφη:oops::oops::oops:- στις κενωσεις μου υπηρχαν τροφες απεπτες:oops:.
Αντισυλληπτικα επαιρνα 10 χρονια! Ομως στην εγκυμοσυνη μου επαιρνα μηνες γιουτοπαρ και πηρα και αντιβιωση, ορους κτλ.Εκει ριχνω το φταιξιμο.

Μπουρμπουρ1
05-11-12, 18:02
Α, να σημειωσω ομως οτι προφανως μικρη ημουν κι εγω αλλεργικη στο γαλα αλλα κανεις δεν το ειχε καταλαβει τοτε... σταματησα να πινω απο 4χρονων... και ξαναξεκινησα να πινω στην εγκυμοσυνη μου με το ζορι 2 ποτηρια την ημερα(!) χωρια τα υπολοιπα γαλακτοκομικα... το θεωρω τωρα τραγικο λαθος....

Nina-Nana
05-11-12, 21:04
Ωστε λες οτι για τις ψευαλλεργιες ευθυνεται 100% το εντερο της μαμας ε;χμ...:(
Ποτε αλλωτε δεν ειχα προβλημα με το πεπτικο μου.Ξαφνικα μετα τη γεννα μου προεκυψε θεμα.Πονουσε η κοιλια μου μετα το φαι, οποιοδηποτε φαι και -σορρυ τωρα για την περιγραφη:oops::oops::oops:- στις κενωσεις μου υπηρχαν τροφες απεπτες:oops:.
Αντισυλληπτικα επαιρνα 10 χρονια! Ομως στην εγκυμοσυνη μου επαιρνα μηνες γιουτοπαρ και πηρα και αντιβιωση, ορους κτλ.Εκει ριχνω το φταιξιμο.

Προσωπικά δεν θα έλεγα 100% στο εντέρο της μαμάς. Εγω πχ δεν έκανα διατροφη gaps για την επούλωση του εντέρου ούτε σε μένα ούτε στην μικρη αλλα είμαστε οκ πλέον απο τις ψευδοαλλεργίες. Σίγουρα ειναι επιβαρυντικός παράγοντας ομως στο ανωριμο πεπτικο του μωρου.

Dolorita
05-11-12, 21:29
Σίγουρα παίζουν πολλά ρόλο. Το έντερο της μαμάς, η προδιάθεση, γιατί κι εμένα ο άντρας μου είχε αλλεργία (ψευδοαλλεργία μάλλον), όπως και κάποια τραγικά λάθη (30 μλ στο μαιευτήριο αρκούν λέτε;). Ίσως η gaps επιταχύνει την επούλωση, ίσως είναι και ανάλογα την περίπτωση, δηλαδή πόσο ζημιά έχει το έντερο της μαμάς και πόσο - αν μπορούμε να το πούμε αυτό - αλλεργικό είναι το παιδί, με βάση τη σοβαρότητα των συμπτωμάτων. Έτσι κι αλλιώς όλοι στο ψάξιμο είμαστε, ούτε καν οι γιατροί φαίνεται να ξέρουν να σε καθοδηγήσουν πάντα σωστά δυστυχώς.

Μαρινούλα
06-11-12, 14:29
Καλησπέρα. Η μικρή μου εκδήλωσε αλλεργία, ενώ θηλάζε, στα γαλακτοκομικά που κατανάλωνα εγώ. Όχι κάτι σοβαρό. Τριχίτσες αίμα στα κακά. Έκλεισε τους οκτώ μήνες και έχει να παρουσιάσει κάτι εδώ και τρεις μήνες με δική μου αυστηρή δίαιτα. Είναι στη φάση της υποαλλεργικής κρέμας και όλα πάνε καλά. Σε λίγο θα αρχίσει και το ξένο γάλα, υποαλλεργικό, για να απογαλακτίσω κι εγώ. Θα ήθελα να σας ρωτήσω τις μανούλες που έχουν αλλεργία τα μωρά και σας αν δίνετε μπισκοτάκια. Υπάρχουν χωρίς γάλα; Τα μιράντα κάνουν; Διάβασα ότι έχουν ίχνη από γάλα και αυγό.

Μπουρμπουρ1
06-11-12, 19:23
Οτι μπισκοτα εχω κοιταξει ολα εχουν τουλαχιστον ιχνη γαλακτος.Το "προβατακι" μας ειπε οτι βρηκε στα βιολογικα.Ψαξε εκει καλυτερα.

προβατάκι
06-11-12, 19:58
Ναι, βρήκα στα βιολογικά. Τελικά, τα κακάκια του μωρού από σήμερα δεν είναι πια πράσινα, έγιναν ξαφνικά μουσταρδί με κόκκους και πάλι:shock: Άρα αθώο το γάλα καρύδας και τα... βιομπισκότα:lol:
Στο μεταξύ, η παιδίατρος μου είπε να μην ασχολούμαι τόσο με τα κακάκια του... Και ότι κάθε φορά αλλάζουν ανάλογα με το τί τρώω χωρίς να σημαίνει τίποτα. Μόνο το αίμα και η δυσφορία του μωρού, επιμένει, είναι αυτά που μας ανησυχούν...

nanouka28
06-11-12, 21:53
:mad: Δεν μπορω να καταλάβω! Πηγαίναμε καλα,2-3 μέρες τα κακά κίτρινα χωρίς αίμα,ή μόνο ελάχιστο. Έφαγα μακαρόνια με κρεμμύδια και μανιτάρια και την επόμενη κρεμμύδο μανιτάροπίτα (:shock:που τη βρήκα και τί την ήθελα,και το είπα,δεν είναι για μένα) άρχισα eγω τα αέρια,άρχισε κ η μικρή κ έκανε αίμα και πράσινα κακά. Από εκείνη τη μέρα κάθε μέρα λίγο αίμα στις μισές πανες,δυσφορία,αέρια,γκρίνια,σφίξιμο και μόλις αερίζεται ηρεμεί. :? Χθες έφαγα μπαμιες (μα δε με κόβει καθόλου :rolleyes: άλλα και τί να τρώω,κάπως πρέπει να καταπολέμησω τη δύσκοιλιότητα) και σήμερα ξανά τα ίδια και πιο πολύ αίμα,και 6 φορές κακά(διάρροια?). Αυτό που έλεγε η αμαρέτο,το ερεθισμένο εντερο ερεθιζεται από οποιαδήποτε τροφή τόυ προκαλεί έντονη κινητικότητα. Και πως βγάζουμε άκρη? :confused: Πως βρίσκουμε τί φταίει? Είναι το αλλεργιογόνο ή ο ερεθισμός και το σφίξιμο? Ξέρω,πρέπει να κόψω τη γλουτένη :rolleyes:Όμως είχαμε βελτίωση... Και να κόψω κ τα όσπρια και τα πράσινα που ερεθιζουν :shock: Και θα είναι κατάσταση αυτή? Η μήπως θα είναι λύση? Ούτε το ένα ούτε το άλλο :mad:

nanouka28
06-11-12, 22:02
:evil: Φούντωσα τώρα! Αύριο θα πάρω τηλ τη γιατρό για να κανονίσουμε τα της γλουτένης. Δεν πάει άλλο,μου έχει φάει την ψυχή αυτό το θέμα!:-o:-)

Μαρινούλα
06-11-12, 23:19
Ναι, βρήκα στα βιολογικά. Τελικά, τα κακάκια του μωρού από σήμερα δεν είναι πια πράσινα, έγιναν ξαφνικά μουσταρδί με κόκκους και πάλι:shock: Άρα αθώο το γάλα καρύδας και τα... βιομπισκότα:lol:
Στο μεταξύ, η παιδίατρος μου είπε να μην ασχολούμαι τόσο με τα κακάκια του... Και ότι κάθε φορά αλλάζουν ανάλογα με το τί τρώω χωρίς να σημαίνει τίποτα. Μόνο το αίμα και η δυσφορία του μωρού, επιμένει, είναι αυτά που μας ανησυχούν...

Ποια είναι τα συστατικά των βιομπισκότων; Μου έχει πει η παιδογαστρεντερολόγος να αποφεύγω τη σόγια ως αλλεργιογόνο. Επίσης έχω κόψει και τα κατσικίσια και πρόβεια γιατί δρουν λέει και αυτά καμιά φορά συνδυαστικά στην αλλεργία.

Μπουρμπουρ1
07-11-12, 11:40
Ποια είναι τα συστατικά των βιομπισκότων; Μου έχει πει η παιδογαστρεντερολόγος να αποφεύγω τη σόγια ως αλλεργιογόνο. Επίσης έχω κόψει και τα κατσικίσια και πρόβεια γιατί δρουν λέει και αυτά καμιά φορά συνδυαστικά στην αλλεργία.
Πολυ καλα στα λεει η γιατρος, εντυπωση μου κανει.

:mad: Δεν μπορω να καταλάβω! Πηγαίναμε καλα,2-3 μέρες τα κακά κίτρινα χωρίς αίμα,ή μόνο ελάχιστο. Έφαγα μακαρόνια με κρεμμύδια και μανιτάρια και την επόμενη κρεμμύδο μανιτάροπίτα (:shock:που τη βρήκα και τί την ήθελα,και το είπα,δεν είναι για μένα) άρχισα eγω τα αέρια,άρχισε κ η μικρή κ έκανε αίμα και πράσινα κακά. Από εκείνη τη μέρα κάθε μέρα λίγο αίμα στις μισές πανες,δυσφορία,αέρια,γκρίνια,σφίξιμο και μόλις αερίζεται ηρεμεί. :? Χθες έφαγα μπαμιες (μα δε με κόβει καθόλου :rolleyes: άλλα και τί να τρώω,κάπως πρέπει να καταπολέμησω τη δύσκοιλιότητα) και σήμερα ξανά τα ίδια και πιο πολύ αίμα,και 6 φορές κακά(διάρροια?). Αυτό που έλεγε η αμαρέτο,το ερεθισμένο εντερο ερεθιζεται από οποιαδήποτε τροφή τόυ προκαλεί έντονη κινητικότητα. Και πως βγάζουμε άκρη? :confused: Πως βρίσκουμε τί φταίει? Είναι το αλλεργιογόνο ή ο ερεθισμός και το σφίξιμο? Ξέρω,πρέπει να κόψω τη γλουτένη :rolleyes:Όμως είχαμε βελτίωση... Και να κόψω κ τα όσπρια και τα πράσινα που ερεθιζουν :shock: Και θα είναι κατάσταση αυτή? Η μήπως θα είναι λύση? Ούτε το ένα ούτε το άλλο :mad:Μη τρελαινεσαι! γι'αυτο λεμε μη τα κοβεις ολα, μονο με παρατηρηση θα βρεις τι πειραζει το δικο σου παιδι.Προσπαθησε μονο να μην βαζεις το ενα "επικυνδινο" τροφιμο πισω απο το αλλο, να αφηνεις ενα διαστημα να περναει.Πχ τα μανιταρια που δεν ειναι και η πιο ευπεπτη τροφη τα εφαγες μαλιτσα δυο μερες και στο καπακι μπαμιες!
Η πιτα δεν ειχε μεσα γαλα;
Απο δικη μου εμπειρια εχω να πω οτι το παιδι μου αντιδρα καλυτερα οταν τρωω μιρες ποσοτητες απο τις τροφες ενω και την πιο αθωα τροφη οταν την φαω σε μεγαλη ποσοτητα την πειραζει.Γι αυτο προσπαθω να τρωω διαφορα(αλλα οχι τοσα ωστε να μην μπορω να βρω τι την πειραξε μετα) κι απο λιγο.

Γιατι δεν φτιαχνεις ενα τουρσακι να πινεις σιγα σιγα;

nanouka28
07-11-12, 12:24
Πολυ καλα στα λεει η γιατρος, εντυπωση μου κανει.

τα μανιταρια που δεν ειναι και η πιο ευπεπτη τροφη τα εφαγες μαλιτσα δυο μερες και στο καπακι μπαμιες!
Η πιτα δεν ειχε μεσα γαλα;

Γιατι δεν φτιαχνεις ενα τουρσακι να πινεις σιγα σιγα;

Ε ναι εκανα κι εγω τις βλακειούλες μου... Η πιτα ηταν σπιτική, no milk!
Τουρσιά είμαστε γεμάτοι από πεθερογιαγιαδες... και δεν τα μπορω. Τι εννοείς να πίνω? Το ζουμί :?::?::?::?:

προβατάκι
07-11-12, 12:50

Αχ, δεν θυμάμαι γιατί τα έφαγα ήδη:lol: αλλά όχι, σόγια δεν είχαν σίγουρα γιατί κι εμένα δεν μου την επιτρέπει η παιδίατρος.

Dolorita
07-11-12, 12:59
Νανουκα το τουρσι και το ζουμι του κανουν καλο στο εντερο. Αφου τα εχεις κιολας ξεκινα! Να στελνες και σε μας καλα που θα'ταν!

Μπουρμπουρ1
07-11-12, 13:27
Ε ναι εκανα κι εγω τις βλακειούλες μου... Η πιτα ηταν σπιτική, no milk!
Τουρσιά είμαστε γεμάτοι από πεθερογιαγιαδες... και δεν τα μπορω. Τι εννοείς να πίνω? Το ζουμί :?::?::?::?:Ναι στην αρχη θα ξεκινησεις να πινεις το ζουμι μονο.Μιση κουταλια 1-2 μερες, μια κουταλια 1-2 μερες κι ουτω καθ'εξης.Αν δεν σου αρεσει ριξτο μεσα στο πιατο με το φαγητο σου(να μην ειναι πολυ ζεστο το φαι και καταστρεψει τους μικροοργανισμους) ετσι θα χαθει η γευση του.Θες την συνταγη για τουρσι λαχανο απο την Αγλαια; την εχω.Με λαχανο σκετο ξεκινα και μη βαλεις ξυδι δεν ειναι καλο για το εντερο.Το κακο ειναι οτι πρεπει να περιμενεις μερες για να γινει... οποτε αμα φτιαξεις στειλε και σε μας καλα λεει η Dolorita (http://www.parents.gr/forum/member.php?u=60375)
Πλακα πλακα θα ξαναφτιξω κι εγω αλλα κι εγω θα πιω μονο το ζουμι γιατι το λαχανο νομιζω οτι την πειραξε.

Τα αερια και η δυσκοιλιοτητα σημαινουν οτι οντως εχεις θεμα με το εντερο σου.Για τη δυσκοιλιοτητα δοκιμασε αποξηραμενα φρουτα(δαμασκηνα) δε νομιζω να πειραξουν σε κατι???

Τωρα θυμηθηκα οτι τρωως ψωμι, μηπως εχει μεσα γαλα και δεν παει ουτε το μυαλο του φουρναρη;πχ μπορει να χρησιμοποιει πρωτεινουχο αλευρι.Κοτσανα ειπα παλι;;;

Πρωτου κοψεις το οτιδηποτε φτιαξε ενα ισορροπημενο πλανο διατροφης και μετα αποφασισε τι πρεπει να κοψεις.Τι μας λεω τωρα ε;;;
Νομιζω οτι οσο αφηνεις το εντερο χωρις τροφες για καιρο τοτε το εντερο εχει προβλημα να τις πεψει οταν αποφασισεις να τις ξαναξεκινησεις.Οπως λενε για τη λακτοζη.Φαντασου να κανεις μηνες να φας φακες και μετα να πλακωθεις στις φακες, δε θα σε πειραξουν;Η νεραιδομαμα τα ξερει αυτα.Γι αυτο οτι θες να κοψεις χωρις παρατηρηση να το κανεις μονο για λιγες μερες και μετα επανεισαγωγη.Το λεω σαν ιδεα.Θα το σκεφτω καλυτερα.