PDA

Επιστροφή στο Forum : Β-χοριακή και ορμονολογικές εξετάσεις - φυσιολογικές τιμές

Σελίδες : 1 [2] 3 4 5

eleni-kalam
21-04-10, 01:28
Πάντος αφου φαντάζομαι θα κλείσεις ραντεβού με το γιατρό σου ρώτησε τον κιόλας καλό είναι να ρωτάμε για ότι μας απασχολεί, έτσι και ο γιατρός είναι ενήμερος και εμείς πιο ήσυχες.

iokasth79
21-04-10, 15:40
καλησπερα σε ολους!
θα ηθελα αν μπορει καποιος να με βοηθησει.
ειχα τελευταια περιοδο 19/2 , αρα οι γονιμες μερες μου 14,15 μερες μετα ητανε στις 7/3.σημερα ο γιατρος μου ειπε οτι ειμαι 6 βδομαδων εγκυος (συμφωνα με τους υπολογισμους μου σωστα) και οτι βρησκει μικρη την εγκυμοσυνη μου, θα επρεπε να ημουνα λεει 8βδομαδων.εκανα μια χοριακη την παρασκευη 7634,2 και μια την δευτερα 11000.απο την εμπειρια σας τι μου λετε???

marilu
23-04-10, 16:06
Να ρωτήσω όποια κοπέλα γνωρίζει? Η υψηλές τιμές στη χοριακή ειναι απαραίτητα δίδυμα?
Εγώ έχω πρώτη χοριακή μετά απο 6 μέρες καθυστέρηση 4128, β χοριακή 1 εβδομάδα μετά 26629 και 3 χοριακή μετά απο μια εβδομάδα 96000. Φαίνεται στον υπέρηχο απο τώρα αν είναι δίδυμα?

domnina
25-04-10, 08:01
Ιοκάστη μου δεν θέλω να σε αγχώσω αλλά όντως είσαι 8 βδομάδων. Εγώ είμαι έγκυος 8 βδομάδων τσεκαρισμένα και είχα τελευταία περίοδο 23/2. Νομίζω ότι η χοριακή σου είναι όντως λίγο μικρή. Στον υπέρηχο σίγουρα μπορείς να δεις τι γίνεται οπότε καλό είναι να κλείσεις ένα ραντεβού με το γιατρό σου αμέσως..

Μαριλού μου οι υψηλές τιμές δεν σημαίνει απαραίτητα δίδυμα. Μπορεί να είναι ένα και να έχει εμφυτευθεί τέλεια. Στον υπέρηχο πάντως σε αυτή τη φάση μπορείς σίγουρα να δεις πόσα έμβρυα είναι. Με το καλό κοριτσάκι μου να τα δεις!

marilu
25-04-10, 22:01
Ευχαριστώ πολύ, το είδα στον υπέρηχο, 1 ειναι προς το παρόν τουλάχιστον

domnina
26-04-10, 07:28
Μαριλού μακάρι να πάνε όλα τέλεια από εδώ και στο εξής και με το καλό να το υποδεχθείς με τον καινούργιο χρόνο!

Ριτσάκι
26-04-10, 12:21
Υπάρχει κανένα Ελληνικό site για τιμές χοριακής? ή γνωρίζει καμία κοπέλα απο εδώ να με ενημερώσει????

iokasth79
26-04-10, 18:45
marilou, ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου! ευτυχως για μενα ολα πηγαινουνε καλα συμφωνα με τον γυναικολογου μου και τις τελευταιες εκελιξεις.επειδη εχω πολυκιστικες ωοθηκες και οχι σταθερη περιοδο για μενα η συληψη προφανως εγινε 15 η και 20 μερες μετα την τελευταια περιοδο.χοριακη και εμβριο μεγαλωνουνε κανονικα και δειχνουνε οτι ειμαι στην 6 εβδομαδα και παω στην 7.το λεω και για ολες τις κοπελες που εχουνε τα ιδια προβληματα με μενα να μην απογοητευονται. ο γιατρος δεν μπορει να ξερει ποτε γινεται η συληψη.αν το εμβρυο και η χοριακη μεγαλωνουνε τοτε ολα ειναι καλα! καλο κουραγιο σε ολες!

iokasth79
26-04-10, 18:47
http://www.woman-on-top.gr/?p=485
pitsaki αυτο ειναι ενα σιτε που μπορεις να δεις τις τιμες χοριακης

domnina
27-04-10, 07:26
Συγχαρητήρια Ιοκάστη μου, χαίρομαι πολύ που εξελίσσονται όλα φυσιολογικά για σένα! Με το καλό να κρατήσεις το μωράκι σου στην αγκαλιά σου!

Alarice
29-04-10, 11:51
Κοριτσια καλημερα :razz: Θα ηθελα να μου πειτε την γνωμη σας. Ηταν να αδιαθετησω στις 20/04. 19/04 κανω την πρωτη χοριακη η οποια ηταν 282 μοναδες. 27/04 κανω την δευτερη χοριακη και η τιμη της ειναι 2492 μοναδες. Ειναι χαμηλη?

amande
29-04-10, 14:34
Alarice καλησπέρα, αν κοιτάξεις στην παραπάνω διεύθυνση που δίνει η ιοκάστη79 πιστευω πως θα κατατοπιστείς πλήρως...θεωρώ πάντως οτι είναι καλή η χοριακή σου

Alarice
05-05-10, 11:57
Kαλημερα σε ολες. Πειτε μου αν η παρακατω ιστορια εχει συμβει σε καμια σας γιατι κοντευω να τρελαθω. Για να παρω τα πραγματα απο την αρχη, κανονικα ηταν να αδιαθετησω 20/04. 19/04 κανω την πρωτη χοριακη η οποια ηταν 282 μοναδες. 27/04 κανω την δευτερη χοριακη και η τιμη της ειναι 2492 μοναδες. Το σαββατο 1 Μαιου ξυπναω και βλεπω καφε εκκρισεις. Παμε στο εφημερευον νοσοκομειο μου κανουν υπερηχο εξωτερικο στον οποιο φανηκε ο σακος και εκανα και χοριακη η τιμη της οποιας ηταν 3359. Μου δινουν και utrogestan 6 συνολικα την ημερα. Μου ειπαν ομως την Τριτη 04/05 που ξαναεφημερευει να ξαναπαω να κανω μια ακομη χοριακη για να δουμε αν ανεβαινει σωστα.Μου ειπαν να παω εκει για να εχουμε τις τιμες απο το ιδιο εργαστηριο. Οντως ξαναπηγα εκανα χοριακη και το αποτελεσμα ηταν 3907 μοναδες δηλαδη απογοητευτικο. 3 γιατροι αρχιζουν να λενε πως πρεπει να κανω το πολυ μεσα στισ επομενες 2 3 μερες αποξεση και πως δεν υπαρχει ελπιδα αφου η χοριακη ειναι τοσο χαλια κι εχω ακομη και το καφε αιματακι. Καταλαβαινετε το σοκ που επαθα. Κατευθειαν κλεινουμε ραντεβου με γυναικολογο ιδιωτικο, εγω τελειως απογοητευμενη. Να μην σας τα πολυλογω, ενω ειμαι εγκυος 5 εβδομαδες κι 6 μερες ακουσαμε και την καρδουλα. Ειχε 110 παλμους το λεπτο και η αναπτυξη του εμβρυου ειναι κανονικοτατη. Αλλα το σοκ δεν μου εχει φυγει. Φοβαμαι μηπως ειναι θεμα χρονου να γινει κατι ασχημο κι απλα δεν εχει φανει κατι ακομη, μια και το καφε αιμα δεν σταματαει. Εχει συμβει κατι αντιστοιχο σε καποια απο εσας? Το γεγονος οτι η χοριακη δεν μεγαλωσε οσο επρεπε τι μπορει να σημαινει? Οτι κατι θα παει στραβα απλα δεν εχει εκδηλωθει ακομη? Συγνωμη για το τεραστιο κειμενο και σας ευχαριστω πολυ.

dsunny
05-05-10, 12:47
Μπορεί να είχες δίδυμα και να μην άντεξε το 1 και γι' αυτό και τα σκαμπανεβάσματα της χοριακής... Εκτός και αν έκαναν λάθος στο νοσοκομείο με τις εξετάσεις σου... Κοίτα να είσαι ήρεμη και επανέλαβε τη χοριακή σε εξωτερικό μικροβιολογικό με διαφορά δύο ημερών (φαντάζομαι έτσι θα σου πρότεινε κι ο γιατρός σου)

Alarice
05-05-10, 13:12
Μου ειπε να μην κανω αλλη χοριακη προς το παρον για να αποφυγω το αγχος αλλα θα παω σε μια βδομαδα ακριβως να με ξαναδει. Επισης ειπε πως πολλες φορες γινονται και λαθη στα εργαστηρια. Αυτο ελπιζω κι ο Θεος βοηθος.

iokasth79
05-05-10, 13:52
καλησπερα dsunny.
Εχω διαβασει (δεν θυμαμαι σε ποιο σιτε) μαρτυρια κοπελας που ειχε το ιδιο προβλημα με σενα κανονισε εκτρωση σε 10 μερες και τελικα δεν την εκανε γιατι το μωρο μεγαλωνε κανονικα.υπαρχουνε κανονες στην ιατρικη και αυτες ειναι καθε 2 μερες η χοριακη να διπλασιαζεται αλλα επειδη η ζωη γενικα ειναι ενα θαυμα υπαρχουνε και εξαιρεσεις και δεν μπορουν οι γαιτροι να τα προβλεπουνε ολα.οτι και να γινει να ηρεμησεις και να μην βιαστεις να παρεις καμια αποφαση, δεν παθαινεις τιποτα με το εμβρυο μεσα σου, δωστου χρονο και να ειναι θετικη.;).μπορει να κανανε λαθος στην μετρηση η να ειναι 2 που το ενα παλινδομη οπως ειπε η παραπανω κοπελα.ολα ειναι πιθανα.καλη επιτυχια.

iokasth79
05-05-10, 13:53
συγνωμη η απαντηση ειναι για την alarice.

Alarice
05-05-10, 14:38
Ευχαριστω πολυ. Προσπαθω να ειμαι θετικη. Την επομενη Πεμπτη θα ξερω περισσοτερα. Θαυματα γινονται. :)

elephantina
05-05-10, 22:48
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΜΗΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΑ?ΣΗΜΕΡΑ ΕΙΝΑΙ 4ΜΕΡΑ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗΣ ΚΑΙ ΕΚΑΝΑ Β ΧΟΡΙΑΚΗ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΑΠΟ ΤΟ ΤΗΛ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΘΕΤΙΚΟ ΜΕ 675 ΜΟΝΑΔΕΣ....ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΧΑΜΗΛΗ/.Η ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ?ΑΑΑΑΑΧ ΑΣ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΠΟΙΑ.....ΠΛΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΖ
KORITSAKI SOY EYXOMAI TA KALYTERA EGO EIMAI SE FASH EXOSOMATIKHS EIMAI 40 XRONON APO HRAKLEIO PLHSIAZEI H ORA MOY GIA NA MPV STH DIADIKASIA ΩΟΛΗΨΙΑΣ ΑΣΤΑ..................................

ZOUZOUNIARA
10-05-10, 14:31
Γεια σας κοριτσάκια!
Μου έχει συστήσει η Γυναικολόγος μου Ορμονολογικές Εξετάσεις (2η-5η μέρα του κύκλου). Νομίζω..... αλλά δεν είμαι κι απόλυτα σίγουρη..... μην την αδικήσω τη γυναίκα..... πως μου είπε όταν λέμε 2η π.χ. μέρα..... να έχουνε κλείσει 2 24ωρα! Εγώ όμως αδιαθέτησα το μεσημεράκι της Κυριακής κι έλεγα για Τρίτη, γιατί είναι λιγάκι δύσκολο να ευκαιρήσω τις άλλες μέρες, αλλά..... θα είναι σωστά???
Θέλω να πω.... μήπως πάω νωρίς??? Δεν ξέρω..... πολύ μπουρδουκλώθηκα... θα της τηλ. στις 4, που θα είναι στο Ιατρείο της, αλλά μήπως γνωρίζει καμία να μου πει???? Ευχαριστώ.....

ΗΛΙΟΣ
10-05-10, 16:49
ΖΟΥΖΟΥΝΙΑΡΑ ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΕΜΕΝΑ Ο ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΣ ΜΟΥ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΣΥΣΤΗΣΕΙ ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΣΤΟ ΕΝΔΙΑΜΕΣΟ ΤΩΝ ΗΜΕΡΩΝ. ΔΗΛ. ΑΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΙΣ ΚΑΝΩ 2η - 5η ΜΕΡΑ ΤΟΥ ΚΥΚΛΟΥ, ΝΑ ΠΑΩ 3η ή 4η
ΕΠΙΣΗΣ ΣΕ ΟΠΟΙΟΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ. ΑΥΡΙΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΧΟΡΙΑΚΗ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΑΠΟ ΧΘΕΣ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΕΧΩ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΣΤΗ ΜΗΤΡΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΛΕΠΤΟ, ΑΛΛΑ ΠΟΙΚΙΛΟΥΝ.
ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΝΙΩΘΩ ΕΙΝΑΙ: ΜΟΥΔΙΑΣΜΑ, ΠΕΤΑΡΙΣΜΑ, ΚΑΠΟΙΕΣ ΦΟΡΕΣ ΠΟΝΑΚΙΑ, ΣΑ ΝΑ ΤΡΑΒΑΕΙ, ΣΑ ΝΑ ΕΩ ΕΝΑ ΚΟΥΤΑΛΑΚΙ ΜΕΣΑ ΜΟΥ & ΓΥΡΝΑΕΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΑΛΛΑ ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΑΝ ΕΧΕΙ ΦΟΥΣΚΩΣΕΙ Η ΜΗΤΡΑ ΜΟΥ ΜΙΑ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΗ ΑΝΑΣΤΑΤΩΣΗ, ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΞΑΝΑΝΙΩΣΕΙ ΤΕΤΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ
ΚΟΝΤΕΥΩ ΝΑ ΣΚΑΣΩ. ΛΕΤΕ ΝΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑ ΝΑ ΕΜΕΙΝΑ ΕΓΚΥΟΣ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ????????????
ΟΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΕΧΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΕΝΤΑΣΗ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

iokasth79
10-05-10, 23:30
Ηλιε στο ευχομαι ολοψυχα να εισαι εγκυος!
εγω ειμαι στην 9βδομαδα, και απο την αρχη ενοιωθα πονους σαν της περιοδου,διαφορα τσιμπιματακια δεξια κυριως. δεν εχω κατι αλλο να σου πω, τις ευχες μου να σου δωσω μονο.

argyro30
10-05-10, 23:36
ΖΟΥΖΟΥΝΙΑΡΑ ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΕΜΕΝΑ Ο ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΣ ΜΟΥ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΣΥΣΤΗΣΕΙ ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΣΤΟ ΕΝΔΙΑΜΕΣΟ ΤΩΝ ΗΜΕΡΩΝ. ΔΗΛ. ΑΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΙΣ ΚΑΝΩ 2η - 5η ΜΕΡΑ ΤΟΥ ΚΥΚΛΟΥ, ΝΑ ΠΑΩ 3η ή 4η
ΕΠΙΣΗΣ ΣΕ ΟΠΟΙΟΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ. ΑΥΡΙΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΧΟΡΙΑΚΗ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΑΠΟ ΧΘΕΣ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΕΧΩ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΣΤΗ ΜΗΤΡΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΛΕΠΤΟ, ΑΛΛΑ ΠΟΙΚΙΛΟΥΝ.
ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΝΙΩΘΩ ΕΙΝΑΙ: ΜΟΥΔΙΑΣΜΑ, ΠΕΤΑΡΙΣΜΑ, ΚΑΠΟΙΕΣ ΦΟΡΕΣ ΠΟΝΑΚΙΑ, ΣΑ ΝΑ ΤΡΑΒΑΕΙ, ΣΑ ΝΑ ΕΩ ΕΝΑ ΚΟΥΤΑΛΑΚΙ ΜΕΣΑ ΜΟΥ & ΓΥΡΝΑΕΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΑΛΛΑ ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΑΝ ΕΧΕΙ ΦΟΥΣΚΩΣΕΙ Η ΜΗΤΡΑ ΜΟΥ ΜΙΑ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΗ ΑΝΑΣΤΑΤΩΣΗ, ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΞΑΝΑΝΙΩΣΕΙ ΤΕΤΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ
ΚΟΝΤΕΥΩ ΝΑ ΣΚΑΣΩ. ΛΕΤΕ ΝΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑ ΝΑ ΕΜΕΙΝΑ ΕΓΚΥΟΣ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ????????????
ΟΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΕΧΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΕΝΤΑΣΗ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
Μακαρι!!!!!Στο ευχομαι ολοψυχα να εισαι εγκυουλα!!!!αχ αυτα τα πονακια ας ειναι για καλο Παναγιτσα μου!!!!!

maraki10
16-05-10, 18:31
καλησπερα!!! Αυριο θα παω να κανω χοριακή (είναι η πρωτη μερα της καθυστερησης).
Ποιες ειναι οι φυσιολογικές τιμες.
Εχω κανει τεστ και βγηκε θετικό.

Επίσης, επειδη ειμαι επιτηρητρια στις εξετασεις και ανεβοκατεβαίνω σκαλες πειράζει????

amande
16-05-10, 18:46
καλησπερα!!! Αυριο θα παω να κανω χοριακή (είναι η πρωτη μερα της καθυστερησης).
Ποιες ειναι οι φυσιολογικές τιμες.
Εχω κανει τεστ και βγηκε θετικό.

Επίσης, επειδη ειμαι επιτηρητρια στις εξετασεις και ανεβοκατεβαίνω σκαλες πειράζει????
Για φυσιολογικές τιμές δες εδω http://www.woman-on-top.gr/?p=485
Όσον αφορά τις σκάλες καλόείναι τον πρώτο καιρό να κάνεις ήπια σωματική άσκηση αλλά όλα σχετικά είναι, εγω ήμουν ήδη και με πολλές μέρες καθυστέρηση και έκανα τα πάντα απο δουλειές, το τι βάρη είχα σηκώσει δε λέγεται....και όλα μια χαρά...βέβαια όταν το έμαθα σταμάτησα τις ταρζανιές:)

elephantina
17-05-10, 21:06
σου ευχομαι τα καλυτερα κοριτσακι μου εγω τηντεταρτη θα κανω την εμβρυομεταφορα και εχω αγχοσ για τη βαλβα........................και οχι μονο.

renata0706
25-05-10, 20:22
Γεια σας κοριτσακια, εχω πολυ καιρο να μπω στο site!!Ευχομαι σε ολες τα καλυτερα!Να ρωτησω αν ξερει καμια, εγω εκανα χοριακη στις 22/05 (το σαββατο) μετα απο 2η εμβρυομεταφορα και με πηρε ο γιατρος και μου λεει συγχαρητηρια εισαι εγκυος με τιμη 67, τον ρωταω καλη ειναι η τιμη και μου λεει ναι!Ωραια που λετε και προχθες (τη κυριακη) την επομενη της χοριακης βλεπω λιγο αιμα και μετα κατι καφε και μου λεει ο γιατρος μην αγχωνεσαι μπορει να ειναι μια μικρη αποκολληση κτλ και μου λεει πηγαινε αυριο για χοριακη...και παω τη δευτερα 24/05 και βγαζει τιμη 72 οπου μου λεει να σταματησω τα φαρμακα γιατι ειναι μη αναπτυσομμενη κυηση και απλα να παω παλι για χοριακη να δω οτι οντως η τιμη αρχιζει να πεφτει!
Εν τω μεταξυ δεν μου εχει ερθει ακομα περιοδος, υπαρχει περιπτωση να εξελιχθει εγκυμοσυνη με τοσο χαμηλη αυξηση της χοριακης σε 2 μερες???
Θα παω αυριο το πρωι να κανω χοριακη να δουμε τι τιμη θα βγαλει!!
Τι τραβαμε ρε κοριτσια!!!!????!!!!

amande
26-05-10, 08:42
Γεια σας κοριτσακια, εχω πολυ καιρο να μπω στο site!!Ευχομαι σε ολες τα καλυτερα!Να ρωτησω αν ξερει καμια, εγω εκανα χοριακη στις 22/05 (το σαββατο) μετα απο 2η εμβρυομεταφορα και με πηρε ο γιατρος και μου λεει συγχαρητηρια εισαι εγκυος με τιμη 67, τον ρωταω καλη ειναι η τιμη και μου λεει ναι!Ωραια που λετε και προχθες (τη κυριακη) την επομενη της χοριακης βλεπω λιγο αιμα και μετα κατι καφε και μου λεει ο γιατρος μην αγχωνεσαι μπορει να ειναι μια μικρη αποκολληση κτλ και μου λεει πηγαινε αυριο για χοριακη...και παω τη δευτερα 24/05 και βγαζει τιμη 72 οπου μου λεει να σταματησω τα φαρμακα γιατι ειναι μη αναπτυσομμενη κυηση και απλα να παω παλι για χοριακη να δω οτι οντως η τιμη αρχιζει να πεφτει!
Εν τω μεταξυ δεν μου εχει ερθει ακομα περιοδος, υπαρχει περιπτωση να εξελιχθει εγκυμοσυνη με τοσο χαμηλη αυξηση της χοριακης σε 2 μερες???
Όντως δε φαίνεται να αυξάνεται ικανοποιητικά, μακάρι όμως να είναι διαφορετικά τα πράγματα....σου εύχομαι οτι καλύτερο και να γίνεις σύντομα μανούλα:)....

domnina
26-05-10, 12:05
Ρενάτα κοριτσάκι μου,

Δυστυχώς δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλά όντως δεν δείχνει να εξελίσσεται καλά η κύηση.. Κανονικά χθες θα έπρεπε η τιμή να είναι γύρω στο 100 με 120... Αν δεν κόψεις τα φάρμακα δεν θα σου' ρθει η περίοδος..

Μακάρι η σημερινή σου χοριακή να δείξει κάτι θετικό, ειλικρινά σου το εύχομαι...

wannabemummy
12-06-10, 21:37
ΚΟΡΙΤΣΙΑ, ΘΕΛΩ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ. ΟΛΟ ΤΟΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΜΗΝΑ ΕΙΧΑΜΕ ΕΛΕΥΘΕΡΕΣ ΕΠΑΦΕΣ ΚΑΙ ΠΕΡΙΟΔΟ ΠΕΡΙΜΕΝΑ 10-11 ΙΟΥΝΙΟΥ. Ο ΚΥΚΛΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΣΤΑΘΕΡΟΣ+ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ ΜΟΥ.ΑΠΟ ΤΗΝ 1Η ΙΟΥΝΙΟΥ ΠΕΡΙΠΟΥ ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΠΡΗΖΕΤΑΙ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΜΟΥ ΠΟΛΥ, ΕΙΧΑ ΖΑΛΑΔΕΣ ΚΑΘΕ ΠΡΩΙ,ΣΥΧΝΟΟΥΡΙΑ ΚΑΙ ΕΙΧΑΝ ΠΡΗΣΤΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΤΑ ΟΥΛΑ ΜΟΥ (ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΠΑΛΛΙΝΔΡΟΜΗ) ΚΑΙ ΕΝΙΩΘΑ ΣΥΝΕΧΩΣ ΚΟΥΡΑΣΜΕΝΗ. ΕΠΕΙΔΗ 11 ΜΑΙΟΥ ΗΤΑΝ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΟΛΟ ΤΟ ΣΑΒ/ΚΟ ΕΚΑΝΑ ΧΟΡΙΑΚΗ ΚΑΙ ΒΓΗΚΕ ΑΡΝΗΤΙΚΗ (0,5). ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΕΙΧΑ ΚΑΤΙ ΚΑΦΕ ΥΓΡΑ ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΑ ΟΤΙ ΑΔΙΑΘΕΤΗΣΑ. ΑΛΛΑ ΤΙΠΟΤΑ. ΚΡΑΤΗΣΑΝ ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΚΑΙ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑΝ. ΚΑΙ Η ΚΟΙΛΙΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΜΕ ΠΟΝΑΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ.ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΔΕΙΞΕ Η ΧΟΡΙΑΚΗ?

MiLoupaki
12-06-10, 22:10

καλησπέρα....θα σε απογοητευσω αλλα μην έχεις ελπίδες....πέρασα τα ίδια σε δυο αποβολές...η χοριακή ανέβαινε έστω και καπως καλουτσικα...κι ομως αφου δεν ανεβαινε οπως επρεπε σε μοναδες...μετα απο λιγες μερες ακολουθουσε και η αποβολη....τα φαρμακα σου ειπε να τα σταματησεις για να αδιαθετησεις κι ολας...γιατι εγω ειχα αποβαλει...δεν το ηξερα....και επειδη επαιρνα τα φαρμακα δεν ειχα αιμα και νομιζα ακομα οτι ειχα το μωρακι μου :sad:

Wanna_be_mummy
15-06-10, 19:29
Καλησπέρα κορίτσια!
τελευταία φορά είχα περίοδο στις 6/5 και ο κύκλος μου είναι 28-30 ημέρες. Οπότε περίμενα περίοδο στις 4-6/6 και δεν μου έχει έρθει ακόμη μέχρι και σήμερα. Στις 6/6 είχαμε ελεύθερη επαφή. Υπέθεσα μία πιθανή εγκυμοσύνη κ έτσι χθές μετά από 8 μέρες πήγα και έκανα χοριακή αλλά από το μικροβιολογικό μου είπανε πως είναι κάτω από 2 οπότε είναι αρνητική. Τι να κάνω? τι μπορεί να συμβαίνει?

domnina
15-06-10, 19:59
Μπορεί να είναι απλά η εποχή του χρόνου που παρουσιάζεται μια μικροανωμαλία στον κύκλο σου.. Μπορεί να κουράστηκες τον προηγούμενο μήνα ή να ζορίστηκες ψυχολογικά.. το πολύ πολύ να έχεις κάποια κυστούλα η οποία θα φύγει μόλις έρθει η περίοδος..

Μην ανησυχείς.. κάνε μια βδομάδα υπομονή ακόμα και αν δεν σου έρθει πάρε το γιατρό σου τηλέφωνο..

cst
17-06-10, 18:36
καλησπέρα σας! Έχω καταμπερδευτει....λοιπόν! Έχω καθυστέρηση ...2 μήνες!!! Ο κύκλος μου πάντα ήταν άστατος αλλά ποτέ με τόση καθυστέρηση...έκανα με το σύζυγό μου μια προσπάθεια για μωράκι τη 1 Ιουνίου...η περίοδός μου ακόμα άφαντη.Κάθε μέρα έχω ενοχλήσεις περιόδου αλλά καθόλου αίμα...έκανα ενα τεστ αλλά βγήκε αρνητικό.Σήμερα 17 ιουνίου έκανα κ χοριακή αλλά βγήκε αρνητική 0.4....η αδιαθεσία συνεχίζεται...ο μικροβολόγος μου είπε πως αν θέλω μπορώ να επαναλάβω σε μια βδομάδα την χοριακή αν κ εφόσον δεν αδιαθετήσω μέχρι τότε(γιατί ίσως να πήγα νωρίς)...αξίζει τον κόπο για μια επανάληψη της χοριακής;

amande
17-06-10, 19:11
cst, χωρίς να θέλω να σε στενοχωρήσω, λίγο δύσκολο εως απίθανο το βρίσκω να είσαι έγκυος, έχουν περάσει πάρα πολλές μέρες απο την επαφή και θα έπρεπε να είχε δείξει η χοριακή....πάρε και τη γνώμη του γυναικολόγου σου.

cst
18-06-10, 11:30
maraki76 σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!Είμαι τελείως άσχετη με όλα αυτά!Χοριακές,τεστ εγκυμοσύνης και λοιπές διαδικασίες...τώρα μπήκα στον [χορό] ...πάντα πρόσεχα πολύ έτσι ωστε να μην γίνω....μανούλα! Και τώρα που το πήρα απόφαση είμαι τελείως άσχετη!Μάλλον κάποιο ορμονικό πρόβλημα θα παίζει γιατί η περίοδός μου μέχρι κ σήμερα δεν έχει κάνει την εμφάνισή της...2 μήνες+Το απόγευμα θα πάω στον γιατρό κ θα μου λυθούν οι απορίες!κ πάλι ευχαριστώ που μπήκες στον κόπο να μου απαντήσεις!!!:o:o:o

amande
18-06-10, 11:39
Δεν κάνει τίποτα:)...εύχομαι πολύ σύντομα να γίνεις μανούλα....και οτι απορίες έχεις..εδώ είμαστε:mrgreen:

πολυξενη76
12-07-10, 16:26
κοριτσια γεια σας!!!!!
σας διαβαζω τον τελευταιο καιρο...ειμαι 33 ετων και εχει αρχισει να με προβληματιζει το θεμα της μητροτητας και της γονιμοτητας μου...
θα ηθελα την βοηθεια σας και γω...
στις 30-5 ειχα την τελευταια μου περιοδο.......στις 18 ιουνη εκανα τεστ παπ και η κυτταρολογος μου ειπε οτι ειδε κυτταρα που δεν ηταν συμβατα με την μερα του κυκλου...συνεπως η ωορρηξια μου δεν εγινε την 14 μερα αλλ αργοτερα...να σημειωσω οτι μεχρι τωρα ειχα παντα σταθερο κυκλο!!!!!
το θεμα που με απασχολει ειναι οτι μεχρι σημερα δεν εχω αδιαθετησει ακομα...εκανα μια χοριακη την παρασκευη 9-7 και το αποτελεσμα ηταν 1.
να σας πω ακομα οτι ειχα μια ελευεθερη επαφη στις 25-6..υπαρχει περιπτωση να εγινε συλληψη τοτε και ακομα να μην φαινεται αυξηση της χοριακης????
εχω πρηξιμο στην κοιλια..και στο στηθος ...με πονανε μονο οι θηλες μου (οι οποιες ειναι και πιο σκουρες) και οχι ολος ο μαστος...
ευχαριστω προκαταβολικα για την βοηθεια σας!!!!!!!

blubluka
13-07-10, 16:49
γεια σας κοριτσια τι κανετε?
εγω χαθηκα γιατι εψαχνα να βρω ακρη για τις ορμονολογικες μεγαλη ταλαιπωρία τεσπα
σημερα πηρα ενα μερος τον εξετασεων και ενω ολες ειναι σε φυσιολογικα επιπεδα μια ορμονη με εχει κανει και ανησυχώ αν και ο γιατρος ( δεν ειναι ο δικος μου αλλα ενεκεν η οικονομικη κριση και πηγα μεσω ικα και τις εκανα ) μου ειπε οτι ειναι λιγο τσιμπημένη και μην στεναχωριέσαι.

η LH - ωχρινοτροπος ορμονη εχει τιμη 12.30 με τιμες παραγωγικης φασης 2.0-10.0

εκτος του οτι δεν μου ειπε τι ειναι εψαξα στο ιντερνετ και σε αλλα λεει οτι ισως ειναι προβλημα σύλληψης και σε αλλα οτι μπορει να ειναι κοντα στην ωορρηξία .
μεχρι τελος του μηνα που θα παρω και τις υπολοιπες εγω θα τρελλαθω
μπας και μπορει να με διαφωτίσει καμια ζουζουνα τι στο καλο ειναι τελικα?

zwaki28
16-07-10, 22:52
κοριτσια γεια σας!!!!!
σας διαβαζω τον τελευταιο καιρο...ειμαι 33 ετων και εχει αρχισει να με προβληματιζει το θεμα της μητροτητας και της γονιμοτητας μου...
θα ηθελα την βοηθεια σας και γω...
στις 30-5 ειχα την τελευταια μου περιοδο.......στις 18 ιουνη εκανα τεστ παπ και η κυτταρολογος μου ειπε οτι ειδε κυτταρα που δεν ηταν συμβατα με την μερα του κυκλου...συνεπως η ωορρηξια μου δεν εγινε την 14 μερα αλλ αργοτερα...να σημειωσω οτι μεχρι τωρα ειχα παντα σταθερο κυκλο!!!!!
το θεμα που με απασχολει ειναι οτι μεχρι σημερα δεν εχω αδιαθετησει ακομα...εκανα μια χοριακη την παρασκευη 9-7 και το αποτελεσμα ηταν 1.
να σας πω ακομα οτι ειχα μια ελευεθερη επαφη στις 25-6..υπαρχει περιπτωση να εγινε συλληψη τοτε και ακομα να μην φαινεται αυξηση της χοριακης????
εχω πρηξιμο στην κοιλια..και στο στηθος ...με πονανε μονο οι θηλες μου (οι οποιες ειναι και πιο σκουρες) και οχι ολος ο μαστος...
ευχαριστω προκαταβολικα για την βοηθεια σας!!!!!!!

Γειά σου και καλώς όρισες!
Η χοριακή δείχνει 15 μέρες μετά τη σύλληψη. Μπορεί να δείξει και στις 12-13 αλλά εξαρτάται απο τον οργανισμό και το πόσο γρήγορα θα ανέβουν οι μονάδες της (πληροφορίες απο το γιατρό μου τη προηγούμενη εβγομάδα). Αν έχεις αγχος και το σκέφτεσαι διαρκώς καθυστερεί η περίοδος η άτιμη και σε τρελαίνει! Γιαυτό χαλάρωσε , όσο αυτό είναι δυνατόν, και ότι είναι να γίνει 8α γίνει.
Σου εύχομαι να γίνει αυτό που επιθυμείς!!

koritsaki9200
21-07-10, 00:08
rikste mia matia se afti ti selida, ipologizei poso prepei na afksanete i xoriaki!
http://www.123baby.me/hCG_calculator.html

annmike
23-07-10, 13:04
Καλημερα κοριτσια!Εχω μια απορια,θα μπορουσε η β χοριακη να δειξει αποτελεσμα πριν την καθυστερηση;Εκανα σημερα μια δυο μερες πριν αδιαθετισω(και ευχομαι να μην γινει) με σταθερο κυκλο 28 ημερων.Ειχα κανονικα επαφη στις γονιμες μερες και επιδη ειμαι λιγο βιαστικη την εκανα νωριτερα να μαθω.Σε μια ωρα θα ξερω!

mariapap82
23-07-10, 13:06
Καλημερα κοριτσια!Εχω μια απορια,θα μπορουσε η β χοριακη να δειξει αποτελεσμα πριν την καθυστερηση;Εκανα σημερα μια δυο μερες πριν αδιαθετισω(και ευχομαι να μην γινει) με σταθερο κυκλο 28 ημερων.Ειχα κανονικα επαφη στις γονιμες μερες και επιδη ειμαι λιγο βιαστικη την εκανα νωριτερα να μαθω.Σε μια ωρα θα ξερω!

Σαφως και δειχνει! Και στις 2 εγκυμοσυνες μου εκανα την 26η μερα απο 28 ημερων κυκλο. Θα μαθεις σε μια ωρα!

annmike
23-07-10, 13:09
Σε ετχαριστω πολυ! Μακαρι Παναγιτσα μου! Εχω πολυ αγχος!!!!

mariapap82
23-07-10, 13:37
Σε ετχαριστω πολυ! Μακαρι Παναγιτσα μου! Εχω πολυ αγχος!!!!

μπες να μας πεις τι εγινε! καλα αποτελεσματα!

me tin niki
26-07-10, 19:21
Κορίτσια γειά σας. Ειστε οι πρώτες που θέλω να μοιραστώ την αγωνία μου. Τον τελευταίο καιρό έχω 25-26 μέρες κύκλο με κάποια καφέ 3-4 μέρες πριν έρθει. Ο τελευταίος μου κύκλος ήταν 22 ημερών (μετά απο σαλπιγγογραφία) και τελευταία περίοδος ήρθε 2/7. Πήγαμε διακοπές 7-11/7 και του δώσαμε και κατάλαβε, θεωρητικά έπεσαν και οι γόνιμες μέσα. Τώρα είμαι στην 25η μέρα του κύκλου. Καθόλου καφε υγρά που τα είχα μόνιμα τα τελευταία 2 χρόνια, μουδιασμα χαμηλά στην κοιλιά με ελαφρύ πονάκι όπως όταν περιμένω. Χθες Κυριακή, 24η μέρα του κύκλου έκανα τεστ self clear αλλά ήταν αρνητικό. Προσπαθούμε ένα χρόνο περίπου και η σαλπιγγογραφία έδειξε δεξιά σάλπιγγα με συμφύσεις αριστερή βουλωμένη αλλά η γιατρός μου είπε να προσπαθήσουμε γερά τώρα μετά την εξέταση γιατί έχουμε πιθανότητες. Ποτε μπορώ να κάνω χοριακή? Πόσο να περιμένω? Το τεστ το έκανα νωρίς ?(αν και λέει απο την 5η μέρα της σύλληψης). Βοήθειαααααα

Χρυσοβαλάντη
29-07-10, 09:40
Κοριτσια σας παρακαλω 8α η8ελα τα φωτα σας....ποτε 8εωρειται 8ετικη η χωριακη για εγγυμοσυνη?Διαβασα μια λιστα με τις τιμες κ λεει πανω απο 5,7....δηλαδη υπαρχει περιπτςσει οταν εχεις 8,5 χωριακη (1 εβδομαδα πριν την κανονινη περιοδο) να εισαι εγγυος???Σας παρακαλω ας μου απαντησει καποια...Ευχαριστω πολυ....

mariapap82
29-07-10, 10:05
Κοριτσια σας παρακαλω 8α η8ελα τα φωτα σας....ποτε 8εωρειται 8ετικη η χωριακη για εγγυμοσυνη?Διαβασα μια λιστα με τις τιμες κ λεει πανω απο 5,7....δηλαδη υπαρχει περιπτςσει οταν εχεις 8,5 χωριακη (1 εβδομαδα πριν την κανονινη περιοδο) να εισαι εγγυος???Σας παρακαλω ας μου απαντησει καποια...Ευχαριστω πολυ....

και βεβαια εισαι εγκυος!!!!!!! Πανω απο 5 πρεπει να ειναι!

Χρυσοβαλάντη
29-07-10, 10:18
και βεβαια εισαι εγκυος!!!!!!! Πανω απο 5 πρεπει να ειναι!
Αχ λες mariapap82 mou???Μακαρι....Την Δευτερα 8α παω να δω αν ανεβει...Εχω πολυ αγωνια...Μοθ φενεται χαμιλη η χωριακη...τι να πω δεν ξερω....:roll::roll::roll:

εφακη
29-07-10, 10:25
καλημερα!!!και βεβαια εισαι εγκυος απλως εκανες την χοριακη πολυ νωρις για αυτο και ηταν χαμηλη επαναλαβε την σε δυο μερες να δεις αν θα αυξηθη!!

mariapap82
29-07-10, 10:36
Αχ λες mariapap82 mou???Μακαρι....Την Δευτερα 8α παω να δω αν ανεβει...Εχω πολυ αγωνια...Μοθ φενεται χαμιλη η χωριακη...τι να πω δεν ξερω....:roll::roll::roll:

Κανονικα πρεπει καθε δυο μερες να διπλασιαζεται. Εγω 2 μερες πριν την περιοδο ειχα 38. Κι εσυ αν εχεις 8,5 7 μερες πριν τοτε σε 4 μερες θα εχεις πριπου 33!

Χρυσοβαλάντη
29-07-10, 10:40
Κοριτσια απο το στομα σας κ στου Θεου ταφτι.....

εφακη
29-07-10, 10:40
Κανονικα πρεπει καθε δυο μερες να διπλασιαζεται. Εγω 2 μερες πριν την περιοδο ειχα 38. Κι εσυ αν εχεις 8,5 7 μερες πριν τοτε σε 4 μερες θα εχεις πριπου 33!

εγω εκανα χοριακη 8 ημερες μετα την συλληψη και ηταν 1.38 και μετα απο δυο μερες 18 και ειμαι εγκυος πηγα στο γιατρο και ειδαμε και σακο!!!
καλη επιτυχια καλη μου!!

Χρυσοβαλάντη
29-07-10, 10:45
εγω εκανα χοριακη 8 ημερες μετα την συλληψη και ηταν 1.38 και μετα απο δυο μερες 18 και ειμαι εγκυος πηγα στο γιατρο και ειδαμε και σακο!!!
καλη επιτυχια καλη μου!!
Δεν ξερετε τι κουραγιο μου δινεται...δεν θελω ομως να ενθουσιαστω χωρισ λογο...θα παω αυριο για 2η χωριακη να δω τι θα γινει!!!

Χρυσοβαλάντη
30-07-10, 11:53
Σημερα εκανα δευτερη χωριακη....δυστυχως επεσε απο 8 στις 4 μοναδες....:-(
Αρα τιποτα....μηπως φταιει ποθ τον προηγουμενο μηνα επερνα αντισυλληπτικα λογω αποξεσης???Δεν ξερω....δεν ηταν τυχερο αυτη την φορα...

mariapap82
30-07-10, 11:59
Σημερα εκανα δευτερη χωριακη....δυστυχως επεσε απο 8 στις 4 μοναδες....:-(
Αρα τιποτα....μηπως φταιει ποθ τον προηγουμενο μηνα επερνα αντισυλληπτικα λογω αποξεσης???Δεν ξερω....δεν ηταν τυχερο αυτη την φορα...

κριμα!μηπως ηταν απο τα χαπια?ρωτα το γιατρο σου!Δεν πειραζει τον επομενο μηνα ελπιζω να εισαι πιο τυχερη

Χρυσοβαλάντη
30-07-10, 12:13
κριμα!μηπως ηταν απο τα χαπια?ρωτα το γιατρο σου!Δεν πειραζει τον επομενο μηνα ελπιζω να εισαι πιο τυχερη
μακαρι....τι να πω....μακαρι....:cry::roll:

Φιλίππα
30-07-10, 14:13
sos!!!!!!!!!!!!!!!!!!! με 15 προγεστερονη την 9 μερα απο την σπερματεγχυση υπαρχει πιθανοτητα εγκυμοσυνης? Αν ξερει καμια ας μου απαντησει σας παρακαλω

MEVI
30-07-10, 14:34
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ. ΜΕΤΑ ΑΠΟ 1 ΠΑΛΛΙΝΔΡΟΜΗ ΚΥΗΣΗ ΤΟΝ ΝΟΕΜΒΡΗ ΚΑΙ 6 ΜΗΝΕΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΩΝ ΚΑΤΑΦΕΡΑΜΕ ΚΑΙ ΤΟ ΠΙΑΣΑΜΕ. ΠΗΓΑ ΣΤΙΣ 22/7, 3η ΜΕΡΑ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗΣ ΚΑΙ ΕΙΧΑ ΧΟΡΙΑΚΗ 239. ΠΗΓΑ ΧΘΕΣ ΓΙΑ ΕΠΑΝΑΛΛΗΠΤΙΚΗ 2950 Η ΧΟΡΙΑΚΗ. 381 Η ΠΡΟΓΕΣΤΕΡΟΝΗ ΚΑΙ 181 Η ΟΙΣΤΡΑΔΙΟΛΗ. Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΑΥΞΗΣΕ ΤΑ CYCLACOUR SE 3 THN ΗΜΕΡΑ ΚΙΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΠΑΩ ΓΙΑ ΕΠΑΝΑΛΗΠΤΙΚΗ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΠΕΜΠΤΗ. ΝΟΜΙΖΕΤΑΙ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΥΣΗΧΩ ΓΙΑ ΑΠΟΒΟΛΗ? ΦΟΒΑΜΑΙ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ!!

Χρυσοβαλάντη
30-07-10, 14:59
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ. ΜΕΤΑ ΑΠΟ 1 ΠΑΛΛΙΝΔΡΟΜΗ ΚΥΗΣΗ ΤΟΝ ΝΟΕΜΒΡΗ ΚΑΙ 6 ΜΗΝΕΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΩΝ ΚΑΤΑΦΕΡΑΜΕ ΚΑΙ ΤΟ ΠΙΑΣΑΜΕ. ΠΗΓΑ ΣΤΙΣ 22/7, 3η ΜΕΡΑ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗΣ ΚΑΙ ΕΙΧΑ ΧΟΡΙΑΚΗ 239. ΠΗΓΑ ΧΘΕΣ ΓΙΑ ΕΠΑΝΑΛΛΗΠΤΙΚΗ 2950 Η ΧΟΡΙΑΚΗ. 381 Η ΠΡΟΓΕΣΤΕΡΟΝΗ ΚΑΙ 181 Η ΟΙΣΤΡΑΔΙΟΛΗ. Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΑΥΞΗΣΕ ΤΑ CYCLACOUR SE 3 THN ΗΜΕΡΑ ΚΙΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΠΑΩ ΓΙΑ ΕΠΑΝΑΛΗΠΤΙΚΗ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΠΕΜΠΤΗ. ΝΟΜΙΖΕΤΑΙ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΥΣΗΧΩ ΓΙΑ ΑΠΟΒΟΛΗ? ΦΟΒΑΜΑΙ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ!!
Δεν καταλαβαινω γιατι ανησυχεισ...αφου η χωριακη σου αυξανεται....ολα καλα θα πανε....θετικη σκεψη....Αντε κ σε 8 μηνεσ με ενα αγγελουδι στην αγκαλια σου!

MEVI
30-07-10, 15:24
ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΗ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ. ΜΟΥ ΕΔΩΣΕΣ ΑΡΚΕΤΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ.ΑΝΥΣΗΧΩ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΧΑΜΗΛΗ Η ΟΙΣΤΡΑΔΙΟΛΗ. ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟΛΥΤΑ ΙΚΑΝΟΠΟΗΜΕΝΗ.

Χρυσοβαλάντη
31-07-10, 08:20
Κουραγιο σε ολες μας....

babystar
20-08-10, 13:56
Τι την ήθελα τη εξέταση...?

Είπα να την κάνω, δε μου έφταναν τα 5 θετικά τεστ...

Και αγχώθηκα πολύ....Τι την ήθελα?

Λοιπόν, ΤΕΡ 8/7, κύκλος μικρός, κάπου 24-26 μέρες, στις 2/8 (δηλ. 25η του κύκλου), κάνω τεστ και βγαίνει θετικό.Σήμερα είμαι 43 μέρες από την ΤΕΡ.

Σύμφωνα με αυτό, http://www.woman-on-top.gr/?p=485 έπρεπε η β χοριακή μου να είναι 13750-30880. Αλλά επειδή έχω μικρό κύκλο περίμενα να είναι πάνω από 22.000-23.000. Τελικά η εξέταση έδειξε 19800, μόνο. Δεν είναι χαμηλή?Μήπως αποβάλλω και πέφετι η χοριακή?Δε θα περάσουν οι μέρες μέχρι τη Δευτέρα που θα πάω στο γιατρό...Τι ήθελα και την έκανα?

Δεν παίζει αργοπορημένη σύλληψη, ξέρω τις δυο ύποπτες μέρες και ήταν μέσα στις γόνιμες μου, όπως τις υπολογίζω...

Τι λέτε???Κάτι δεν πάει καλά??

sofaki1978
20-08-10, 14:01
ασε και εγω τις ηξερα τις υποπτες μερες αλλα τελικα και η χοριακη και ο υπερηχος εδειχναν οτι η συλληψη εγινε αρκετα πιο μετα.συμφωνα με την τελευταια περιοδο ειχα πητ 4/12,συμφωνα με τον υπερηχο 14/12 και τελικα γεννησα στις 20/12!δεν νομιζω οτι παιζει αποβολη και κατεβαινει η χοριακη,εισαι μια χαρα εγκυος,απολαυσε το!

babystar
20-08-10, 14:08
Σε ευχαριστώ!!

Αν πάρω την πιο καθυστερημένη ύποπτη μέρα, είναι 31 μέρες από την επαφή-σύλληψη, που σημαίνει ότι σύμφωνα με αυτό http://www.woman-on-top.gr/?p=485 έπρεπε να είναι 19910-43220.

Οπότε 19800 μου φαίνεται πολύ χαμηλή. Βέβαια, το συγκεκριμένο site Μιλάει πάντα για κύκλο 28 ημερών και όχι πιο χαμηλό. Και γιατί έχει τόσο μεγάλες αποκλείσεις ανάμεσα στις τιμές??Πωπω, πολύ αγχώθηκα τώρα...

Να χαίρεσαι την μπεμπούλα σου!!!!!!!(χμ...εριέττα σε αγοράκι δε μου ταιριάζει...)

sofaki1978
20-08-10, 14:15
ααααααααχ εκανες την εριεττα μου μπεμπακο!!!!:mrgreen::mrgreen:

εγω θυμαμαι οτι 42 μερες μετα την τερ ειχα χοριακη 7,500 και ημουν λεει στην 5η εβδομαδα.

μην αγχωνεσαι καλε!!!ολα καλα ειναι!!!:wink:

babystar
20-08-10, 14:18
Αχ καλέ πώς το έκανα αυτό!!!!Συγγνώμη, το διορθώνω τώρα!!!Και έχει και τόσο ωραίο όνομα!!Μου αρέσει που διάβασα και το τικεράκι και σκέφτηκα ότι ΣΗΜΕΡΑ είναι 8 μηνών ακριβώς!!!Να σου ζήσει!!Πού έχω το μυαλό μου???Συγγνώμη, χίλια συγγνώμη, δεν ξέρω τι σκεφτόμουν!!!

babystar
20-08-10, 14:20
εγω θυμαμαι οτι 42 μερες μετα την τερ ειχα χοριακη 7,500 και ημουν λεει στην 5η εβδομαδα.

μην αγχωνεσαι καλε!!!ολα καλα ειναι!!!:wink:

ΟΥΦ...Μου φαίνεται ότι τελικά όλα είναι σχετικά και πρέπει να σταμτήσω να σκέφτομαι τους αριθμούς...

Σε ευχαριστώ!!!

sofaki1978
20-08-10, 14:23
τι σκεφτοσουν και εκανες τετοιο τραγικο λαθος:lol:???????την χοριακη σου!:mrgreen:

οντως,αυτοι οι αριθμοι ειναι σχετικοι.σταματα να σκεφτεσαι,σε λιγες μερες θα ακουσεις καρδουλα!:wink:

Grateful
26-08-10, 14:56
Καλησπέρα κορίτσια, γνωρίζει μήπως κάποια κοπέλα γιατί οι φ.τ. της χοριακής διαφέρουν από εργαστήριο σε εργαστήριο; Δεν θα έπρεπε να ισχύει κανονικά ό,τι ισχύει με άλλες ορμονολογικές ή αιματολογικές εξετάσεις; (να υπάρχουν δηλαδή "απόλυτες φυσιολογικές τιμής" και κάθε εργαστήριο να βγάζει αποτελέσματα σύμφωνα με αυτές?).

babystar
26-08-10, 18:10
Την ίδια απορία έχω κι εγώ...

προβατάκι
26-08-10, 18:32
κορίτσια καλησπέρα! έκανα χοριακή την Τρϊτη, ακριβώς 13 μέρες μετά την ωορηξία. Ξέρω πότε ακριβώς έγινε γιατί την προκαλέσαμε με πρεγκνύλ. Το αποτέλεσμα ήταν 21, θετικό. Την επανέλαβα σήμερα, δυστυχώς σε άλλο εργαστήριο γιατί μέχρι χθες ήμουν διακοπές, και σήμερα έδειξε 17. Ο γιατρός μου είπε ότι αν και από εργαστήριο σε εργαστήριο οι τίμές διαφέρουν, ωστόσο φαίνεται πως κάτι δεν πάει καλά... Μου είπε να την επαναλάβω το Σάββατο. Έχετε ακούσει κάτι παρόμοιο που τελικά να εξελίχθηκε καλά; Ξέρω ότι πρέπει να ακούω τον γιατρό μου αλλά είχα χαρεί τόσο πολύ, προσπαθούμε περίπου 1 χρόνο μόνοι μας και 4 μήνες με κλομιφένη κτλ. Έχω πολυκυστικές και εντελώς άστατο κύκλο.
Όποια ξέρει ας μου πει, από την αγωνία μου έχω γράψει παντού :ρ σόρρυ!

Aranka
29-08-10, 00:04
[QUOTE=προβατάκι;1675192]κορίτσια καλησπέρα! έκανα χοριακή την Τρϊτη, ακριβώς 13 μέρες μετά την ωορηξία. Ξέρω πότε ακριβώς έγινε γιατί την προκαλέσαμε με πρεγκνύλ. Το αποτέλεσμα ήταν 21, θετικό. Την επανέλαβα σήμερα, δυστυχώς σε άλλο εργαστήριο γιατί μέχρι χθες ήμουν διακοπές, και σήμερα έδειξε 17. Ο γιατρός μου είπε ότι αν και από εργαστήριο σε εργαστήριο οι τίμές διαφέρουν, ωστόσο φαίνεται πως κάτι δεν πάει καλά... Μου είπε να την επαναλάβω το Σάββατο. Έχετε ακούσει κάτι παρόμοιο που τελικά να εξελίχθηκε καλά; Ξέρω ότι πρέπει να ακούω τον γιατρό μου αλλά είχα χαρεί τόσο πολύ, προσπαθούμε περίπου 1 χρόνο μόνοι μας και 4 μήνες με κλομιφένη κτλ. Έχω πολυκυστικές και εντελώς άστατο κύκλο.
Όποια ξέρει ας μου πει, από την αγωνία μου έχω γράψει παντού :ρ σόρρυ![/QUOTE

papina
08-09-10, 14:21
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!ΜΟΛΙΣ ΕΓΙΝΑ ΜΕΛΟΣ ΚΑΙ ΕΙΠΑ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΑΓΩΝΙΑ!ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΑ ΑΔΙΑΘΕΤΗΣΩ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟ ΣΤΙΣ 11/9/10 ΚΑΙ ΧΤΕΣ ΕΙΔΑ ΛΙΓΑ ΚΑΦΕ ΥΓΡΑ ΣΤΟ ΕΣΩΡΟΥΧΟ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΠΗΓΑ ΤΟΥΑΛΕΤΑ ΚΑΙ ΣΚΟΥΠΙΣΤΗΚΑ ΕΙΔΑ ΛΙΓΟ ΑΙΜΑ!ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΜΟΝΟ ΚΑΦΕ ΥΓΡΑ ΒΛΕΠΩ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ.ΠΗΓΑ ΚΑΙ ΕΚΑΝΑ Β-ΧΟΡΙΑΚΗ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ!ΛΕΤΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΝΩΡΙΣ???ΝΑ ΒΓΕΙ ΑΡΝΗΤΙΚΗ ΚΑΙ ΝΑ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΟΥΜΕ???

klairi000
24-09-10, 19:05
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!!!ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΣ ΣΑΣ!!ΣΕ 2 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΠΑΝΤΡΕΥΟΜΑΙ!!ΣΤΙΣ 27/8 ΗΤΑΝ Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΜΟΥ.ΗΤΑΝ ΝΑ ΑΔΙΑΘΕΤΗΣΩ 23/9 ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ 24/9 ΜΕ 1 ΗΜΕΡΑ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ ΠΗΓΑ ΓΙΑ ΧΟΡΙΑΚΗ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΑ ΑΛΛΟ!ΚΑΙ Η ΤΙΜΗ ΤΗΣ ΧΩΡΙΑΚΗΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 90,13.ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΗ?Ο ΜΙΚΡΟΒΙΟΛΟΓΟΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ 2-3 ΕΒΔΟΜΑΔΩΝ ΕΓΚΥΟΣ.ΙΣΧΥΕΙ?ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΗ? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!

pan07
07-10-10, 11:43
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΜΕΡΑ!!! ΕΧΩ ΕΝΑ ΘΕΜΑΤΑΚΙ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ! ΕΙΧΑ ΤΕΡ 1/9/10 ΜΕ ΚΥΚΛΟ ΜΕΓΑΛΟ 34-35 ΜΕΡΕΣ. ΣΤΙΣ 30/9 ΕΚΑΝΑ ΜΙΑ ΧΟΡΙΑΚΗ ΚΑΙ ΒΓΗΚΕ 11. ΕΠΑΝΕΛΑΒΑ ΤΗΝ ΕΞΕΤΑΣΗ ΧΘΕΣ, ΣΤΙΣ 6/10 ΔΗΛΑΔΗ 6 ΜΕΡΕΣ ΜΕΤΑ ΚΑΙ ΒΓΗΚΕ 267. ΠΗΡΑ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ ΜΕΣ ΤΗ ΧΑΡΑ, ΟΜΩΣ ΕΚΕΙΝΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΗ Η ΤΙΜΗ ΚΑΙ ΝΑ ΕΠΑΝΑΛΑΒΩ ΤΗΝ ΕΞΕΤΑΣΗ ΣΕ 2 ΜΕΡΕΣ...ΚΟΝΤΕΥΩ ΝΑ ΤΡΕΛΛΑΘΩ...Η ΣΥΛΛΗΨΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΓΙΝΕ 19-20 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ...ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΑΛΛΟ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΗ ΠΙΕΣΗ...ΘΕΛΩ ΝΑ ΞΕΡΩ ΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΜΕΣΑ ΜΟΥ....ΠΡΙΝ 6 ΜΗΝΕΣ ΕΙΧΑ ΜΙΑ ΠΑΛΛΙΝΔΡΟΜΗ ΚΥΗΣΗ ΣΤΗΝ 13 ΕΒΔΟΜΑΔΑ...ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟ ΞΑΝΑΖΗΣΩ....ΕΥΤΥΧΩΣ ΕΧΩ ΕΝΑ ΑΓΟΡΑΚΙ ΓΕΡΟ ΠΟΥ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΧΑΜΟΓΕΛΑΩ.....ΕΣΕΙΣ ΤΙ ΛΕΤΕ ΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ???ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΤΙΜΕΣ?

newbie G
07-10-10, 12:50
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!!!ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΣ ΣΑΣ!!ΣΕ 2 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΠΑΝΤΡΕΥΟΜΑΙ!!ΣΤΙΣ 27/8 ΗΤΑΝ Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΜΟΥ.ΗΤΑΝ ΝΑ ΑΔΙΑΘΕΤΗΣΩ 23/9 ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ 24/9 ΜΕ 1 ΗΜΕΡΑ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ ΠΗΓΑ ΓΙΑ ΧΟΡΙΑΚΗ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΑ ΑΛΛΟ!ΚΑΙ Η ΤΙΜΗ ΤΗΣ ΧΩΡΙΑΚΗΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 90,13.ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΗ?Ο ΜΙΚΡΟΒΙΟΛΟΓΟΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ 2-3 ΕΒΔΟΜΑΔΩΝ ΕΓΚΥΟΣ.ΙΣΧΥΕΙ?ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΗ? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!

Μια χαρά είναι η χοριακή σου. Συγχαρητήρια!!! Η ώρα η καλή. :D Απλά θα πρέπει να την επαναλάβεις σε λίγες μέρες, θα σου πει κι ο γιατρός σου, να δεις αν αυξάνεται.

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΜΕΡΑ!!! ΕΧΩ ΕΝΑ ΘΕΜΑΤΑΚΙ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ! ΕΙΧΑ ΤΕΡ 1/9/10 ΜΕ ΚΥΚΛΟ ΜΕΓΑΛΟ 34-35 ΜΕΡΕΣ. ΣΤΙΣ 30/9 ΕΚΑΝΑ ΜΙΑ ΧΟΡΙΑΚΗ ΚΑΙ ΒΓΗΚΕ 11. ΕΠΑΝΕΛΑΒΑ ΤΗΝ ΕΞΕΤΑΣΗ ΧΘΕΣ, ΣΤΙΣ 6/10 ΔΗΛΑΔΗ 6 ΜΕΡΕΣ ΜΕΤΑ ΚΑΙ ΒΓΗΚΕ 267. ΠΗΡΑ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ ΜΕΣ ΤΗ ΧΑΡΑ, ΟΜΩΣ ΕΚΕΙΝΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΗ Η ΤΙΜΗ ΚΑΙ ΝΑ ΕΠΑΝΑΛΑΒΩ ΤΗΝ ΕΞΕΤΑΣΗ ΣΕ 2 ΜΕΡΕΣ...ΚΟΝΤΕΥΩ ΝΑ ΤΡΕΛΛΑΘΩ...Η ΣΥΛΛΗΨΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΓΙΝΕ 19-20 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ...ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΑΛΛΟ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΗ ΠΙΕΣΗ...ΘΕΛΩ ΝΑ ΞΕΡΩ ΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΜΕΣΑ ΜΟΥ....ΠΡΙΝ 6 ΜΗΝΕΣ ΕΙΧΑ ΜΙΑ ΠΑΛΛΙΝΔΡΟΜΗ ΚΥΗΣΗ ΣΤΗΝ 13 ΕΒΔΟΜΑΔΑ...ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟ ΞΑΝΑΖΗΣΩ....ΕΥΤΥΧΩΣ ΕΧΩ ΕΝΑ ΑΓΟΡΑΚΙ ΓΕΡΟ ΠΟΥ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΧΑΜΟΓΕΛΑΩ.....ΕΣΕΙΣ ΤΙ ΛΕΤΕ ΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ???ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΤΙΜΕΣ?

Λοιπόν κάτι είναι λάθος με τα νούμερα. Η χοριακή πρέπει να διπλασιάζεται κάθε δεύτερη μέρα. Αν η δική σου ήταν 11 αρχικά, έξι μέρες μετά θα έπρεπε να είναι 88. Αν βγήκε 267 είναι πάρα πολύ καλή. Μήπως η αρχική σου ήταν 111 κι έκανες τυπογραφικό; Γιατί μόνο τότε θα ήταν δικαιολογημένος ο γιατρός να πει ότι δεν είναι καλή η τιμή. Τέλος πάντων, αφού κάνεις και τρίτη χοριακή, θα δείξει τι παίζει. Υπομονή...

pan07
07-10-10, 13:56
oxi koritsara mou, opws to egrapsa. 11 me 267....den einai na trellainesai???

newbie G
07-10-10, 14:33
Τότε 6 μέρες μετά είναι πολύ μεγαλύτερη απ' ότι θα περίμενε κανείς!

pan07
07-10-10, 15:35
makari apla na pareksigise o giatros mou!!! ti na pw!!!! upomoni!!!! ap oti vlepw newbie G freskia egkuoula, e?? sou euxomai ta kalutera ki ena gero mwraki!!!

bourbou
07-10-10, 18:16
η χοριακή είναι μια χαρά, μεγαλύτερη από οτι θα περίμενα. Λίγο περίεργος ο γιατρός σου, μήως δεν πρέπει να τον εμπιστεύεσαι;Σου εύχομαι μια καλή εγκυμοσύνη

pan07
07-10-10, 18:41
bourbou mou, katarxin na sou euxithw mia kali kai teleiwmini egkumosuni!!! dustuxws 'h eutuxws uparxoun polloi logoi gia tous opoious empisteuomai apoluta ton giatro mou. me exei voithisei sto parelthon apisteuta polu san epistimonas kai epipleon exw kanei kai mia genna mazi tou, opou ola pigan roloi!! as elpisoume oti exei kanei lathos upologismous kai oti emeis exoume dikio....pantws, kati paromoio perasa kai ton xeimwna...oi times gia mena fusiologikes, gi' auton mikres kai telika, ekei pou ola edeixnan oti egw eixa dikio kai to mwro anaptusotan mia xara, na sou mia palindromi stin 13 ebdomada.....gi' auto anisixw....

bourbou
07-10-10, 18:59
σε ευχαριστώ πολύ. Αν η σύλληψη έγινε στις 20, η φυσιολογική τιμή της χοριακής 16 μέρες μετά τη σύλληψη είναι από 200 έως 300, και είσαι μέσα στο όριο, όλα μια χαρά. Μπες εδώ:
http://www.babymed.com/pregnancy-symptoms/normal-hcg-pregnancy-hormone-levels-pregnancy

pan07
07-10-10, 20:45
s' euxaristw koritsi mou....aurio tha kanw tin 3h xoriaki ki an to apotelesma einai kalo, tha episkeuthw kateutheian ton giatro mou..tha sas enimerwsw amesws molis exw nea!!

bourbou
07-10-10, 22:03
καλά αποτελέσματα!θα περιμένω νέα σου

pan07
08-10-10, 15:20
έχω καλά νέα!!! η χοριακή μου σήμερα ήταν 608 και ο γιατρός μου είπε οτι είναι καλή τελικά με βάση την ημέρα της σύλληψης (στο περίπου)! υπέρηχο από εβδομάδα!!!

bourbou
08-10-10, 21:46
άντε με το καλό. Ήμουν σίγουρη οτι όλα θα ήταν καλά! Σου εύχομαι μια καλή εγκυμοσύνη!

Titina37
21-10-10, 13:57
Καλησπέρα κορίτσια! Γράφω πρώτη φορά αλλά σας διαβάζω καιρό! Θέλω λοιπόν να σας ρωτήσω τις πιο "έμπειρες" για το δικό μου θέμα. Έχω κύκλο 30 ημερών και ήταν να αδιαθετήσω την Κυριακή 24/10/10 αλλά εδώ και 1 βδομάδα ένιωθα κάπως περίεργα και επειδή κλασσικά δεν κρατήθηκα έκανα προχθές τεστ εγκυμοσύνης 4-5 μέρες πριν αδιαθετήσω (χωρίς καθυστέρηση) και έδειξε θετικό! Το αμέσως επόμενο πρωινό έκανα β-χοριακή και έδειξε 68,20mIU/mL - αυτό περίπου 3-4 μέρες πριν την αναμενόμενη περίοδο..! πως σας φαίνεται αυτή η τιμή? το γυναικολόγο μου θα τον πάρω σήμερα το απόγευμα..!

newbie G
21-10-10, 14:00
Μια χαρά είναι η χοριακή σου Titina37. Με το καλό να διπλασιαστεί και να πας να σε δει κι ο γιατρός σου. :-)

Titina37
21-10-10, 14:22
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ! οπωσδήποτε θα πάω στο γιατρό μου..θα τον πάρω το απόγευμα και ό,τι μου πεί!

pan07
21-10-10, 20:54
μπράβο titina37!!!! συγχαρητηρια!!!!! η χοριακούλα σου είναι μια χαρά!!! υπομονή λίγες μέρες για την πρώτη σου επίσκεψη για υπέρηχο!!!!;)

Titina37
22-10-10, 13:46
Σε ευχαριστώ pan07!! χαίρομαι πάρα πολύ...γιατί και η μικροβιολόγος μου είπε πως είναι πολύ νωρίς ακόμη και να περιμένουμε να κάνουμε άλλη μία να δούμε...!και γενικά ενώ η χαρά μου είναι απερίγραπτη είμαι κάπως συγκρατημένη...και όχι τπτ άλλο χθες δεν είχε ιατρείο ο γυναικολόγος μου και περιμένω να τον πάρω σήμερα να δώ τι θα μου πεί...

θεά
22-10-10, 15:58
Σε ευχαριστώ pan07!! χαίρομαι πάρα πολύ...γιατί και η μικροβιολόγος μου είπε πως είναι πολύ νωρίς ακόμη και να περιμένουμε να κάνουμε άλλη μία να δούμε...!και γενικά ενώ η χαρά μου είναι απερίγραπτη είμαι κάπως συγκρατημένη...και όχι τπτ άλλο χθες δεν είχε ιατρείο ο γυναικολόγος μου και περιμένω να τον πάρω σήμερα να δώ τι θα μου πεί...
ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΧΕΙΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΑ ΝΕΑ!!!ΚΑΙ ΓΩ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΑ ΔΩ ΑΝ ΘΑ ΑΔΙΑΘΕΤΗΣΩ!ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΚΑΘΟΛΟΥ.....ΚΑΙ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΑΝΧΟΣ....!!!ΝΑ ΣΑΙ ΚΑΛΑ....ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΚΑΛΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ;-)

Titina37
22-10-10, 16:05
Σου εύχομαι να μην αδιαθετήσεις και να έχεις τα πιο ευχάριστα νέα!! Να ξέρεις πως και εγώ το έμαθα πριν την καθυστέρηση...κανονικά ήταν να αδιαθετήσω αύριο ή την Κυριακή..!! αλλά ο ανυπόμονος άνθρωπος...!!!

Πραγματικά σου εύχομαι να μην την ξαναδείς τη "σιχαμένη" για τους επόμενους μήνες...!!!Περιμένω νέα σου!

fg14.07.2010
25-10-10, 12:43
kalispera k apo mena...eimai kainoyrgia edw k 8a h8ela na me voh8hsete gt me vlepw suntoma sto dafniii...o kuklos mou einai 31 hmeres..eixa teleytaia periodo 2/10..kanoume eley8era me tn suntrofo mou apo tis 13/10..eimai sigoyrh oti exw meinei egkuos omws ta 5 test pou ekana (4 self clear k ena predictor) htan arnhtika..ti lete na kanw?? sas eyxaristw..

joanna75
25-10-10, 12:55
kalispera k apo mena...eimai kainoyrgia edw k 8a h8ela na me voh8hsete gt me vlepw suntoma sto dafniii...o kuklos mou einai 31 hmeres..eixa teleytaia periodo 2/10..kanoume eley8era me tn suntrofo mou apo tis 13/10..eimai sigoyrh oti exw meinei egkuos omws ta 5 test pou ekana (4 self clear k ena predictor) htan arnhtika..ti lete na kanw?? sas eyxaristw..

Καλησπερα και σε σενα!!!Θα σου ελεγα να πας να κανεις μια χοριακη για να μαθεις τι γινεται,αλλα ακομα ειναι πολυ νωρις ποσο μαλλον για τεστ!Περιμενε να εχεις καθυστερηση πρωτα και μετα τρεχεις

fg14.07.2010
25-10-10, 13:07
joanna s eyxaristw polu gia tn apanthsh sou..h xoriakh poses meres meta tn pi8anh sullhpsh einai kalytero na ginetai?

joanna75
25-10-10, 13:11
joanna s eyxaristw polu gia tn apanthsh sou..h xoriakh poses meres meta tn pi8anh sullhpsh einai kalytero na ginetai?

Μετα απο δυο εβδομαδες,αν θυμαμαι καλα.Αλλα γιατι να μπεις σε αυτη τη διαδιακασια χωρις να εχεις καθυστερηση?Οτι αποφασισεις εσυ!!!Μακαρι να σου πανε ολα οπως θελεις!!;)

maria- elpida
25-10-10, 13:24
κοριτσακι μου, αν μετραω καλα δεν εχεις καν καθυστερηση..
δεν πρεπει να περιμενεις μεχρι να τελειωσει ο κυκλος σου?

tamar
27-10-10, 08:35
Σήμερα έκανα χοροιακή μετά πό 2 θετικά τεστ φαρμακείου. Αντε να δούμε!

Αν οι τιμές ειναι χαμηλότερες του φυσιολογικού τί γίνεται;

newbie G
27-10-10, 09:43
Σήμερα έκανα χοροιακή μετά πό 2 θετικά τεστ φαρμακείου. Αντε να δούμε!

Αν οι τιμές ειναι χαμηλότερες του φυσιολογικού τί γίνεται;

Ο μικροβιολόγος μου είχε πει ότι οι τιμές είναι σχετικές και "παίζουν" από εργαστήριο σ' εργαστήριο, γι αυτό χοριακή πρέπει να κάνεις πάντα στο ίδιο. Σημασία έχει να διπλασιάζεται κάθε 2 μέρες στην αρχή, ακόμα κι αν οι τιμές είναι λίγο χαμηλές. Μην αγχώνεσαι από τώρα, αν έχεις πάνω από 6, είσαι έγκυος. Υπάρχουν γυναίκες που ξεκίνησαν με πολύ χαμηλή χοριακή, αλλά έφεραν στον κόσμο το μωράκι τους. Ενώ άλλες που ξεκίνησαν με ψηλές τιμές, και κάτι πήγε λάθος στο δρόμο και η εγκυμοσύνη δεν προχώρησε. Η χοριακή απλά θα δώσει μια ένδειξη στο γιατρό σου σε ποια βδομάδα περίπου βρίσκεσαι. Καλά αποτελέσματα σου εύχομαι.

Titina37
27-10-10, 10:42
tamar ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ!! Καταρχάς με το να έχεις 2 θετικά τεστ έχεις επιβεβαιώσει την εγκυμοσύνη σου!! Όπως σου είπε η Newbie G σημασία δεν έχει τόσο η τιμή της χοριακής αλλά το κατά πόσο αυξάνεται στην αρχή της εγκυμοσύνης...!!Καλά αποτελέσματα & ...ενημέρωσε μας!! Έκανα και εγώ μια επαναληπτική χοριακή σήμερα να δώ..τη Δευτέρα έχω το πρώτο ραντεβού με το γυναικολόγο!:D;):D:-P

tamar
28-10-10, 08:38
2336 για αρχή (7η μερα καθυστέρησης σε κύκλο 30 ημερών). Καλά δεν ειναι;

fg14.07.2010
28-10-10, 10:31
kalimera se oles...loipn ekana k th xoriakh meta apo 5 arnhtika test...htan 2.1(8 meres prin tn periodo)..exw pi8anothta na eimai egkuos? mhpws viasthka na kanw k ta test k th xoriakh?

fg14.07.2010
28-10-10, 10:36
yg. twra eimai 5 hmeres prin tn periodo.
na kanw allo ena test shmera? to clear blue pou deixnei k evdomades einai kalytero mhpws?
xserw oti to prwto einai na kanw upomonh mexri tn hmera pou einai na er8ei h periodos omws DN EXW dystyxws....

newbie G
28-10-10, 10:44
kalimera se oles...loipn ekana k th xoriakh meta apo 5 arnhtika test...htan 2.1(8 meres prin tn periodo)..exw pi8anothta na eimai egkuos? mhpws viasthka na kanw k ta test k th xoriakh?

Η χοριακή θεωρείται θετική όταν είναι από 6 και πάνω. Σίγουρα την έκανες νωρίς, αλλά λένε πως δείχνει και μια βδομάδα μετά τη σύλληψη. Να μην κάνεις άλλα τεστ, ούτε άλλη χοριακή, αν δεν έχεις καθυστέρηση.

fg14.07.2010
28-10-10, 10:51
eyxaristw gia tn apanthsh newbie..h pi8anh syllhpsh egine 19/10 k th xoriakh tn ekana 25/10..to 2.1 pou evgale meta apo 6 meres dn einai en8arruntiko? exw shmadia periodou(pou lene oti einai ta idia sxedn me tis egkumosynhs..eidika polu prhsmeno k vary sth8os pou pote xsana dn eixa toses meres prin tn periodo)

filaki233
29-10-10, 20:26
geia sas koritsia tha hthela na kanw mia erwthsh an mporeite na moy apanthsete me ton eteron mou hmhsh ksekhnhsame na prospathoyme gia mpempe kai shmera poy hrthame se epafh meta eixa polla ygra kserei kamia giati einai fysiologiko eyxaristw>

filaki233
29-10-10, 20:36
tha mpoproyse na moy apanthsh kapoia

ΚΙΤΤΥ.
29-10-10, 22:13
tha mpoproyse na moy apanthsh kapoia

Καλησπέρα ,

καταρχην εδω το θεμα ειναι οι τιμες των χοριακών. αλλα τι ακριβως εννοεις ?

και τι νομιζεις οτι μπορει να ειναι αυτα τα υγρα ?

αν και κατα την γνωμη ειναι φυσιολογικο

filaki233
30-10-10, 21:03
nai exeis dikio to thema einai allo apla to epsaxna kai den briskw akrh gia ayto eipa na rwthsw kai esas thanks pantos

fg14.07.2010
01-11-10, 13:09
kalispera se olous...mphka apla na sas enhmerwsw k na moirastw th xara mou mazi sas..telika ap oti ola deixnoun eimai egkuos..eixa viastei polu na kanw ta test k th xoriakh k gi ayto evgainan ola arnhtika..proxtes ekana pali test k vghkan 8etika (o plh8untikos epeidh sto prwto htan axnh h grammh k dn hmoun sigoyrh)...shmera to prwi ekana k xoriakh...ayrio 8a parw ta apotelesmata gia tis monades alla h prwth eikona opws mou eipan sto ergasthrio pou milhsa prin apo ligo deixnei oti eimai...eyxaristw polu oses me voh8hsan...kala apotelesmata se oles oses perimenoun...filia...

Titina37
01-11-10, 13:38
ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ!!Τελικά στην περίπτωση σου ισχύει το "ο επιμένων νικά"!!
Να φανταστείς βέβαια πως ήμουνα έτοιμη να σου πώ να περιμένεις για να μη βασανίζεσαι αλλά τελικά μας πρόλαβες με τα καλά νέα! Όταν έχεις τιμές της χοριακής σου ενημέρωσε μας, οκ??:wink:

fg14.07.2010
01-11-10, 14:58
na sai kala Titina37...ennoeitai oti 8a sas enhmerwsw k eyelpistw o epimenwn na nikhse;)

Γιώργος Ηράκλειο
09-11-10, 10:50
Καλημέρα σας, είναι η πρώτη φόρα που γράφω στο forum και θα ήθελα λιγάκι την βοήθεια σας στο εξής.
Η σύζηγος μου έχει ανακατοσούρες που καταλίγουν σε έμετο 2 εώς 3 φορές την ημέρα. Εάν έχουμε καταφέρει την πολυπόθητη σύληψη αυτό θα έγινε 26 ή 28 Οκτώβρίου. Εχτές, στις 8 Νοεμβρίου (δηλ.13 ή 15 μέρες μετά) θέλοντας να μας κάνει ενα κοινό δώρο (αφορμή και της γιορτής της - Αγγελικούλα) η σύζηγος μου έκανε μία εξέταση Β' φοριακή η οποία έδειξε 57 και η κοπέλα απο το νοσοκομείο της είπε ότι δεν έχει συλάβει, χωρίς να την ρωτίσει πότε είχε περίοδο ή γώνιμες μέρες. Σύμφωνα με αυτα που δίαβασα εγώ σήμερα η τιμή του αποτελέσματος έχει άμεση σχέση με τις παραπάνω ημερομηνίες. Μοίπος ήταν λάθος της να το αποκλίσει ή λόγο της μεγάλης μας επιθυμίας δεν βλέπουμε ξεκάθαρα? Σας ευχαριστώ εκ των πρωτέρο... Καλημέρα!!!

genuine
09-11-10, 10:54
Εγώ νομίζω ότι είναι έγκυος.. Εμένα η δική μου πρώτη χοριακή ήταν 44 και τώρα η κόρη μου είναι 14 μηνών. Απλά έγινε νωρίς η χοριακή και η τιμή της είναι χαμηλή. Ας την επαναλάβει σε 2-3 μέρες για να σιγουρευτείτε!

Γιώργος Ηράκλειο
09-11-10, 10:58
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ genuine. Μακάρι να έχει δίκιο...
Να την χαίρεστε την κορούλα σας... Καλημέρα!

pan07
09-11-10, 13:17
Γιώργο καλησπέρα κι απο μένα!!!! Η β χοριακη όταν είναι πάνω απο 5 μονάδες, θεωρείται εγκυμοσύνη. Το ότι ήταν μόλις 57 μονάδες σημαίνει απλά ότι η κύηση είναι μόλις λίγων ημερών.. Άρα, για μένα είναι ξεκάθαρα έγκυος η γυναίκα σου και σου εύχομαι τα καλύτερα!! Εγώ είχα πάει για χοριακή 10 μέρες μετά την σύλληψη και είχα μόλις 11 μονάδες!!! το μόνο που πρέπει να κάνει (φαντάζομαι θα σας το πει και ο γιατρός σας) είναι να επαναλάβει την εξέταση 2-3 φορές , κάθε 2 μέρες για να διαπιστώνετε ότι αυξάνεται η ορμόνη με τον σωστό ρυθμό!!!

redrose
03-12-10, 13:21
117 τη 2η μερα καθυστερησης ειναι καλο??

ValiaK
03-12-10, 13:30
117 τη 2η μερα καθυστερησης ειναι καλο??

Ωραίοτατο! Συγχαρητήρια!!!

παττυ27
03-12-10, 15:49
κοριτσια καλημερα, γραφω πρωτη φορα αλλα διαβαζω το σιτε χρονια.
θα ηθελα τη βοηθεια σας γιατι εχω παρα πολυ αγχος.ειμαι 27 και εχω ενα κοριτσακι 2 ετων,πριν 4 μηνες ειχα μια εξωμητριο που αποβληθηκε ευτυχωε μονη της και απλα παρακολουθουσα τις χοριακες να πεφτουν. τωρα ειμαι παλι εγκυος τελ. περιοδος 31-10. εκανα β χοριακη στις 24-11 που περιμενα κανονικα περιοδο και ηταν 70, στις 2-12 ηταν 440 και αποτην πρωτη μερα εχω καφε ροζ υγρα ελαχιστα συνηθως. ογιατρος ειπε να ξανακανω χορικη σε μια βδομαδα και να παρω utrogestan. λετε να ειναι παλι εξωμητριο οι χοριακες ειναι χαμηλες?βοηθηστε γιατι χανομαστε!!!!!

mpempa28
05-12-10, 13:38
εχω 7 μερες καθυστερηση και χθες εκανα β χοριακη και με βγαλε 32,8 αλλα μεσα στη μητρα δε βλεπει κατι ο γυναικολογος γιατι?

HELEN80
05-12-10, 14:13
ειναι πολυ νωρις για να δει ο γιατρος κατι, δεν στο ειπε? για να δει πρεπει η χοριακη σου να ειναι απο 1500 μοναδες και πανω. ευχομαι να διπλασιαζετια η χοριακουλα σου ανα δευτερη ημερα. εγω στην πρωτη μου εγκυμοσυνη με ενατη ημερα καθυστερηση ειχα 289 μοναδες η οποια ηταν βιοχημικη και στη δευτερη εγκυμοσυνη παλι με ενατη ημερα καθυστερηση ειχα 116 μοναδες αλλα και αυτη κατεληξε σε εξωμητρια κυηση με αφαιρ.σαλπιγγα....γενικα ειμαι πολυ τυχερη στις εγκυμοσυνες μου. μου φαινεται χαμηλη η χοριακουλα σου αλλα εδω μεσα εχω δει ιστοριες γυναικων με πολυ χαμηλη χοριακη να εχουν μια υγειη εγκυμοσυνη.....ισως να εγινε και αργα η συλληψη. σου ευχομαι να κρατας σε 8-9 μηνακια το μωρακι σου.

mpempa28
05-12-10, 15:47
ναι μου ειπε οτι ειναι μαλον νωρις αλλα φοβουνται και για αποβολη επειδη δεν ειναι μεσα στη μητρα το μωρακι...και μου ειπανε συνεχει ξαπλα,εσυ τη λες?αυριο μου ειπε να παω να κανουμε υπερηχο

mpempa28
05-12-10, 15:49
σε ευχαριστω για την ευχη σου μακαρι να πανε ολα καλα το θελουμε τοσο πολυυυυυυυυυυ

asimi
06-12-10, 14:49
κοριτσια καλησπερα,περιμενω κι εγω την τεταρτη να κανω χοριακη επειτα απο την πρωτη μου εξωσωματικη!Το αγχος απεριγραπτο,δεν περνανε με τιποτα οι ωρες.......

ΛΙΝ
12-12-10, 12:40
γεια σας κοριτσια να σας πω και εγω τα δικα μου, η πρωτη χοριακη ηταν 29 η δευτερη 153 και η τριτη 466 μοναδες ειναι καλο? και θα παω και σε 5 μερες να ξανακανω και την αλλη βδομαδα μου ειπαν καρδουλα.

jeni-jeni
22-12-10, 14:02
γεια σας!!θα ηθελα να σας πω και για το δικο μου ''θεματακι''...
καταρχην εχω 6 μερες καθυστερηση,εκανα τεστ εγκυμοσυνης στις 4 μερες καθυστερησης και βγηκε αρνητικο,λεω να παω αυριο να κανω μια β-χοριακη να δω επιτελους τι σημβαινει ειμαι ή δεν ειμαι εγκυος??(θελω πολυ να ειμαι)
αλλα αγχωνομαι λιγακι γιατι ειχα παρει καποια χαπια για την μεση μου και το ποδι μου που ειχα πιαστει και εμεινα στο κρεββατι 10 μερες...ισως και να επηρεασαν την περιοδο μου,αλλα αν ειμαι εγκυος ισως να ειναι επικυνδυνο που τα πηρα.....
ειχα και λιγακι αναγουλα 2 μερες :confused: ,στην κορη μου οταν ειμουνα εγκυος δεν ειχα ουτε αναγουλες,ουτε ζαλαδες..

τι λετε????

alex1978
22-12-10, 22:10
γεια σας και απο εμενα ειναι η πρωτη φορα που γραφω στο forum. Βρηκα τον πινακα με τις τιμες της β-χοριακης, απλα δεν μπορω να καταλαβω τι εννοει ημερομηνια τελευταιας περιοδου.... Ποτε ηρθε ή ποτε τελειωσε η τελευταια περιοδος????? Ευχαριστω!!!!!!!!!!!!!!!!!

*tingerbell*
22-12-10, 22:25
εννοει ποτε ηρθε.οπως για τον καθε κυκλο μετραει σαν πρωτη μερα η πρωτη μερα ροης ετσι και για την τερ μετραει στην ουσια η 1η μερα του τελευταιου κυκλου.δεδομενου οτι και η εγκυμοσυνη σε εβδομαδες μετριεται βασει της τερ κι οχι βασει της πιθανης ημερομηνιας συλληψης.λεω εγω τωρα..
ευχομαι να εχεις μια χαρα τιμες χοριακης εφοσον εισαι εγκυος!

alex1978
22-12-10, 22:41
σημερα εκανα χοριακη με 6 ημερες καθυστερηση και βγηκε 350. Ειναι καλο? :confused:

*tingerbell*
29-12-10, 12:39
συγγνωμη που απανταω λιγο καθυστερημενα αλλα νομιζω πως η χοριακη σου ειναι μια χαρα.δεν μπορεις να ξερεις με σιγουρια ποτε εγινε η συλληψη.μην αγχωνεσαι για τιποτα!ο γιατρος σου θα σε ενημερωσει για τα παντα!να εχεις μια καλη κ τελειομηνη εγκυμοσυνη και χρονια πολλα!

jeni-jeni
30-12-10, 01:06
εκανα τελικα β-χοριακη αλλα τιποτα,δεν ειμαι εγκυος..
αλλα η καθυστερηση εκει...παραμενει...
δεν πειραζει καποια στιγμη θα θυμιθει να ερθει και τον αλλο μηνα καλα να ειμαστε!!!

Κατια_D
12-01-11, 13:59
:pΚαλημέρα σε όλες!Σας παρακολουθώ καιρό τώρα και ομολογώ πώς έχω μάθει πολλά από όλα όσα γράφετε...Ήρθε λοιπόν ο καιρός να γράψω κι εγώ αυτο που μου συμβαίνει...
Περίμενα περίοδο στις 02-01,δεν ήρθε όμως και την δευτέρα 10/01 έκανα τέστ και βγήκε θετικό...Έτσι πήρα την απόφαση να κάνω και μια χωριακή για σιγουριά...Έκανα χθες λοιπόν και η τιμή της ήταν 2245 και δίπλα έγραφε πως είμαι στην 5η εβδομάδα...Οι τιμές είναι φυσιολογικές?Ας ξέρει κάποια ας απαντήσει...Θα σκάσω αν περιμένω μέχρι τις 20/01 που θα πάω στη γυναικολόγο μου...
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων...Καλή χρονιά σε όλες !:D:D:D

mpoutoumpou
12-01-11, 22:10
Κατια συγχαρητηρια!:D Η χοριακη σου ειναι καταπληκτικη και φυσιολογικοτατη. Και να ο πινακας που εχω: Ως 5= Αρνητικό ή εμμηνόπαυση
Κύηση
3η-4η = 09-130
4η-5η= 75-2600
5η-6η= 850-20800
6η-7η=4000-100200
7η-12η=11500-289000
12η-16η 18300-137000
16η-29η= 1400-53000
29η-41η=940-60000
Ευχομαι να εχεις μια καλη εγκυμοσυνη και να κρατησεις το υγιες μωρακι σου σε 8,5 μηνες(περιπου) στην αγκαλια σου!

Κατια_D
13-01-11, 16:37
Σε ευχαριστώ πολύ mpoutoumpou για την απάντηση σου.Εύχομαι και σε εσένα τα καλύτερα!!:D:D:D

Psi
16-01-11, 16:25
Εγώ έκανα ΠΑΠ και έβγαλε κολπίτιδα.. Μέχρι να πάρω τις εξετάσεις όμως - που να το ήξερα..- είχα μια πρώτη ελεύθερη επαφή στις 2/1. Περιμένω περίοδο στις 20/1, και έκανα χοριακή στις 14/1 οπου και ήταν αρνητική μιας και ήθελα να αρχίσω την θεραπεία για τους μύκητες.

Και σας ρωτώ εσάς που είστε μάλλον πιο έμπειρες.. Η κολπίτιδα επηρρεάζει το σπέρμα και την σύλληψη; Mπορεί να ωφείλεται σε αυτήν η μόνιμη θερμοκρασία 37+, τα πονάκια στη κοιλιά και η ατελείωτη κούραση..; Γιατί φοβάμαι μην έκανα νωρίς την εξέταση μιας και δε μου βγαίνει από το μυαλό πως υπάρχει μια μικρή περίπτωση να είμαι εγκυος....

Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας

atyo
17-01-11, 12:58
@Psi
Εγω πριν 3-4 μηνες ειχα αποτελεσματα απο το Τεστ ΠΑΠ κολπίτιδα ή τραχηλιτιδα δεν θυμαμαι ακριβως παντως μυκητες που θελανε θεραπεια και απο τους 2 μας... Παρολα αυτα η γυναικολογος μου μου ειπε οτι τα χαπια αυτα που μου ειχε δωσει δεν επηρρεαζουν ασχημα και να εκμεταλλευτουμε τον κυκλο που πλησιαζε.. Και ετσι ειχαμε ελευθερες επαφες..
ρωτα τη γιατρο σου καλυτερα και μην ανησυχεις άδικα..
Ευχομαι τα καλυτερα!!!:razz:

arthur12011
19-01-11, 12:30
Σε ευχαριστώ πολύ mpoutoumpou για την απάντηση σου.Εύχομαι και σε εσένα τα καλύτερα!!:grin::grin::grin:

www.*********.com

UGG Classic AAA Boots (http://www.************.com/ugg-ugg-classic-aaa-boots-c-53_892_896)

victor230
21-01-11, 11:02
ευχαριστώ πολύ mpoutoumpou για την απάντηση σου.Εύχομαι και σε εσένα τα καλύτερα!!:grin::grin::grin:
www.*********.com

2009 (http://www.************.com/air-max-nike-shoes-nike-air-max-2009-shoes-c-53_688_784)

puma (http://www.************.com/brand-shoes-puma-shoes-c-53_765)

Stressed
17-03-11, 15:43
Καλησπέρα σας!

Διαβάζω το φόρουμ από πριν διαπιστώσω την εγκυμοσύνη μου και έχω μάθει πολλά πράγματα από όλες εσάς.

Θα ήθελα τη γνώμη / εμπειρία σας για τα παρακάτω:

Eίμαι 30 ετών με άστατο κύκλο και πολυκυστικές. Το clearblue βγήκε θετικό την 35η μέρα από την προηγούμενη περίοδο μου κάτι ήταν αναμενόμενο για μένα μιας και ο κύκλος μου συχνά φτάνει τις 34-35 μέρες.

Δυστυχώς την επόμενη μέρα είχα λίγους πόνους περιόδου και είδα καφέ υγρά στο εσώρουχό μου. Μίλησα με το γιατρό μου ο οποίος μου είπε να ξεκουραστώ και να τον επισκεφτώ την επόμενη μέρα.

Κάναμε υπέρηχο και δεν είδε τίποτα, οπότε και μου ζήτησε να κάνω μία β-χοριακή. Η τιμή της ήταν 395 (κάτι που γι'αυτόν εξηγεί το γεγονός ότι δεν μπόρεσε να δει κάτι στον υπέρηχο).

Μου ζήτησε να επαναλάβω τη β-χοριακή σε 48 ώρες το οποίο και έκανα (δυστυχώς σε άλλο εργαστήριο από την πρώτη) και η τιμή που πήρα ήταν 671.

Καφέ υγρά δεν έχω ξαναδεί. Ποιά η γνώμη σας; Προχωράει η εγκυμοσύνη μου;

Xίλια ευχαριστώ!

newbie G
17-03-11, 16:36
Stressed, To μονο σίγουρο είναι πως είσαι έγκυος! Συγχαρητήρια! :D Η τιμη της χοριακής σου είναι πολύ καλή. να ξέρεις ότι από μικροβιολογικο σε μικροβιολογικό οι τιμές διαφέρουν, αλλά σε γενικές γραμμές είσαι πολύ καλά. Για να δει κάτι ο γιατρός στον υπέρηχο, πρέπει να πάει πάνω από 2000, γι αυτό και θα σου κλείσει ραντεβού λίγο αργότερα. Συνήθως ο πρώτος υπέρηχος γίνεται γύρω στην 5η-6η εβδομάδα (μετράμε από την τελευταία περίοδο). Τα καφέ υγρά είναι πολύ συνηθισμένα στις αρχές της εγκυμοσύνης. Απλά θα πρέπει να μην κουράζεσαι και να προσέχεις, να μη σηκώνεις βάρη κλπ.

Stressed
17-03-11, 18:19
Newbie G, ευχαριστώ θερμά για την απάντηση. Πραγματικά με βοήθησες και ηρέμησα αρκετά.

Θα είμαστε σε επικοινωνία μιας και η αγωνία μου είναι μεγάλη!!!!

Stressed
18-03-11, 22:00
...τι γνώμη σας και πάλι παρακαλώ....σήμερα πήρα πάλι τα αποτελέσματα της β χοριακής...

από 671 σε 1954 σε 48 ώρες...η αύξηση φαίνεται καλή...αλλά δεν είναι σχετικά μικρή η τιμή για 5 εβδομάδα;;;

αναμένω νέα σας...

tatasa
19-03-11, 23:17
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ......
ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΠΕΡΙΟΔΟΣ 20-02 ΚΑΙ 18-02 ΔΥΟ ΘΕΤΙΚΑ ΤΕΣΤ ΦΑΡΜΑΚΕΙΟΥ ΚΑΙ ΧΟΡΙΑΚΗ 39.04....ΧΑΜΗΛΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Η ΤΙΜΗ????
ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΑΥΡΙΟ 20-03!!!! Η ΧΟΡΙΑΚΗ ΕΓΙΝΕ 2 ΜΕΡΕΣ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ!!!!

Stressed
20-03-11, 11:05
Tatasa, μάλλον εννοείς 18/03 σωστά;;;

Καταρχήν μάλλον είσαι έγκυος, οπότε συγχαρητήρια!!!!!

Μάλλον ανακάλυψες την εγκυμοσύνη νωρίς εξού και η χαμηλή τιμή β χοριακής...θα πρέπει να την επαναλάβεις ανα 2 μέρες για να δεις αν έχεις μία αύξηση της τάξης τουλάχιστον του 66%.

Μην αγχώνεσαι όλα καλά θα πάνε...Μην ξεχνάς να μιλάς με το γιατρό σου για το οτιδήποτε σε απασχολεί...όλοι εμείς εδώ μιλάμε με βάση τη δική μας εμπειρία αλλά κάθε εγκυμοσύνη είναι ξεχωριστή. Ενημέρωσέ μας για την πορεία σου. :p

tatasa
20-03-11, 14:40
ΝΑΙ ΣΩΣΤΑ 18-03 ΕΝΝΟΩ!!!ΑΥΡΙΟ ΘΑ ΕΠΑΝΑΛΑΒΩ ΤΗΝ ΧΟΡΙΑΚΗ ΑΛΛΑ ΕΙΜΑΙ ΤΟΣΟ ΑΓΧΩΜΕΝΗ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΤΙΜΗ ΠΟΥ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΘΑ ΧΑΘΕΙ ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ ΑΥΡΙΟ!

Stressed
20-03-11, 17:52
Προσπάθησε να κάνεις θετικές σκέψεις κοπέλα μου...Κάνε τη χοριακή σου αύριο (πάνω κάτω ίδια ώρα με την προηγούμενη) και στο ίδιο εργαστήριο.

Νομίζω πως όλα θα πάνε καλά...Let us know!

sofia28
24-03-11, 00:20
κοριτσια έχω καθυστερηση 3 μερες και χοριακη 5,8. Η γιατρος ειπε να περιμενω μια βδομαδα. Να ελπίζω?

νανι
26-03-11, 08:26
γειααααα!!!!!καινουργια και εγω εδω στην παρεα σας..σας διαβαζω καιρο τωρα!!!ειμαι για πρωτη φορα εγκυος!!!!!!!!τελευταια περιοδο 8-02 και τιμη χωριακης 414.1 στις 23-03 και 660 στις 24-03 εγω ξερω οτι η συλληψη εγινε αρχες μαρτιου δεν εχω καθολου σταθερο κυκλο.τωρα την δευτερα θα ξαναπαω να κανω αλλα αγχονομαι τρομερα φοβαμαι παρα πολυ!!!!!!βοηθειστε με σας παρακαλω!!!ολα καλα πανε????????

beloved
26-03-11, 16:32
ολα καλα ειναι, μην αγχωνεσαι!!!εγω στο γιο μου ειχα 55 χοριακη!!!ηταν κατα μια εβδομαδα καθυστερημενη η συλληψη, γι'αυτο. τη δευτερα θα παω κι εγω για χοριακη. σημερα ειναι η 3η μερα καθυστερησης!!!

μμαρια
04-04-11, 14:36
κοριτσια γεια σας.εκανα τεστ και βγηκε θετικο μετα ομωσ ειδα λιγο αιμα.πηγα λοιπον για χοριακη η οποια ειναι στο 501.εχω καυθστερηση 3 μερεσ σε κυκλο 26 ημερων.ειναι καλη η να ανησυχησω;ευχαριστω

Stressed
04-04-11, 19:18
μμαρία μια χαρά φαίνεται η χοριακή σου...να την επαναλάβεις σε 48 ώρες...λογικά θα δεις μία αύξηση της τάξης του 60% και πάνω..

Εύχομαι όλα να πάνε καλά...

μΑΡΙΑΚι1986
05-04-11, 22:37
Καλησπερα παιδια :) Ειμαι καινουρια εδω αλλα επειδη ειναι και η πρωτη μου εγκυμοσυνη εχω παρα πολυ αγχος...
Τελευταια περιοδο ειχα στις 5/2 και ο κυκλος μου ηταν παντα 30-38 ημερες.Σημερα εκανα χοριακη οπως μου ειπε ο γιατρος μου και ειχα τιμη 24876..Εδω και ενα μηνα εχω πονακια που και που χαμηλα στην κοιλια...Μεθαυριο θα παω για την δευτερη χοριακη αλλα εχω πολυ αγχος..πςσ σασ φανηκε η τιμη...?

μμαρια
07-04-11, 14:27
γεια σας και παλι ευχαριστω για την απαντηση εκα να και παλι β χοριακη και βγηκε 2173 μοναδεσ οποτε προχωραει κανονικα.να ρωτησω ν ξερετε αν υπαρχει περιπτωση διδυμησ κυησησ;τελευταια περιοδοσ 7/3
:-)

argyk
13-04-11, 15:41
γεια σας κοριτσια.. ειμαι καινουργια εδω..... εχω διαβασει πολλα και αποφασισα να γραφτω!!βρισκομαι σε κατασταση πανικου... εκανα χτες βραδυ τεστ εγκυμοσυνης και μου βγηκε αρνητικο. ο γιατρος μου παρολα αυτα μου ειπε να κανω μια χοριακη..σημερα το πρωι εκανα τη χοριακη. γυρισα σπιτι χωρις να ελπιζω κατι. και μετα απο λιγη ωρα με πηρε η γιατρος και μου ανακοινωσε οτι ειναι θετικη.. τιμες βεβαια δεν ξερω ακομα..τι γινεται τωρα????? ειμαι δεν ειμαι? ο γιατρος ειπε να επαναλαβω την εξεταση... μπορει η χοριακη να κανει λαθος? :confused::confused::confused::confused:

newbie G
13-04-11, 22:02
γεια σας κοριτσια.. ειμαι καινουργια εδω..... εχω διαβασει πολλα και αποφασισα να γραφτω!!βρισκομαι σε κατασταση πανικου... εκανα χτες βραδυ τεστ εγκυμοσυνης και μου βγηκε αρνητικο. ο γιατρος μου παρολα αυτα μου ειπε να κανω μια χοριακη..σημερα το πρωι εκανα τη χοριακη. γυρισα σπιτι χωρις να ελπιζω κατι. και μετα απο λιγη ωρα με πηρε η γιατρος και μου ανακοινωσε οτι ειναι θετικη.. τιμες βεβαια δεν ξερω ακομα..τι γινεται τωρα????? ειμαι δεν ειμαι? ο γιατρος ειπε να επαναλαβω την εξεταση... μπορει η χοριακη να κανει λαθος? :confused::confused::confused::confused:

Τα τεστ δεν είναι και πολύ αξιόπιστα αλλά η χοριακή δεν κάνει λάθος. Ο γιατρός σου ζητάει επανάληψη χοριακής για να δει πώς προχωράει η κύηση κι ανάλογα με το νούμερο θα σου κλείσει ραντεβού να σε δει. Η χοριακή πρέπει να είναι πάνω από 2000 μονάδες για να μπορέσετε να δείτε κάτι.

carmen
27-04-11, 23:12
κοριτσακια γεια σας...σας γραφω γιατι εχω τρελο αγχος!!!
εχω καθυστερηση 6 μερες σε κυκλο 26-28 ημερων.
εκανα χοριακη...μονο 84,5 :-(
ο γιατρος μου ειπε να μην ανυσηχω και να κανω ξανα χοριακη σε 3 μερες (Σαββατο)
πριν 9 μηνες ειχα μια βιοχημικη και φοβαμαι τρελα
ειχε καμια απο εσας τετοια χοριακη με 6 μερες καθυστερηση και ολα πηγαν καλα????

mariren
28-04-11, 14:37
Κορίτσια καλησπέρα!

Είμαι καινούργια στην παρέα σας και θα ήθελα την βοήθεια σας. Εγώ έκανα εμβρυομεταφορά στις 24/3 και την πέμπτη 11/4 έκανα χοριακή που ήταν 44,45, ξαναέκανα επαναληπτική την Δευτέρα και ήταν 154, μου είπανε να κάνω μετά απο μία βδομάδα και την Δευτέρα που ξαναέκανα ήταν 376, ξαναέκανα την τετάρτη ήταν 525 και μετά το Σάββατο που ήταν 918. Την τρίτη έκανα ξανά μήπως είχε ανέβει πάνω απο 1500 για να το δούμε και να δούμε τι γίνεται αλλά ήταν 1160. Τώρα θα ξανακάνω το Σάββατο και θα προσπαθήσει να δει ο γιατρός μου τι γίνεται.
Αυτό που ήθελα να σας ρωτήσω είναι αν είχε καμία κοπέλα μικρά ανεβάσματα χοριακής και στο τέλος να ήταν όλα καλα;;;;

anetaki
29-04-11, 21:48
Γεια σας κοριτσια....εχω 4 μερες καθυστερηση.Σημερα εκανα β χοριακη....αρνητηκη....Μηπως την εκανα νωρις???Περιμενω απαντηση...φιλια.

anetaki
29-04-11, 21:50
κοριτσακια γεια σας...σας γραφω γιατι εχω τρελο αγχος!!!
εχω καθυστερηση 6 μερες σε κυκλο 26-28 ημερων.
εκανα χοριακη...μονο 84,5 :-(
ο γιατρος μου ειπε να μην ανυσηχω και να κανω ξανα χοριακη σε 3 μερες (Σαββατο)
πριν 9 μηνες ειχα μια βιοχημικη και φοβαμαι τρελα
ειχε καμια απο εσας τετοια χοριακη με 6 μερες καθυστερηση και ολα πηγαν καλα????
Εγω ξερω πως πανω απο 5 μοναδες εισαι εγκυος....οποτε λογικα εισαι.Σου ζητανε να την ξανακανεις να δουν αν πανε ολα καλα....περιμενω νεα!!

patty1980
30-04-11, 01:06
κοριτσια sos! χοριακη 4.171 5 εβδομαδων ειναι οκ?

annia
30-04-11, 16:37
πατυ μια χαρα η χοριακη σου....για διδυμα πας καλε?????εγω προχτες που εκανα,την τεταρτη συγκεκριμενα ηταν 1083

patty1980
01-05-11, 01:08
:lol::lol::lol:Σ'ευχαριστω πολυ!!! Λες διδυμα;:cool::cool:

eleni_1984
02-05-11, 16:00
kalhspera sas.. kalo mhna se olous.. kserete peripou poso kostizei h b xwriakh???

karkinaki
02-05-11, 16:03
15 € κοστιζει η εξεταση περιπου

eleni_1984
02-05-11, 17:21
se euxaristw polu karkinaki..... gia ton logo oti eimai neo melos sto xwro.. na kanw akoma mia erwthsh.. ean kai exw polu sta8ero kuklo 28-30 meres auth thn fora 21/04 adia8ethsa alla nai men htan fusiologikh h roh alla meta thn 2h mera elaxista ews ka8olou.. thn deutera 25/04 den eixa tipota kai thn epomenh mera htan kafe.. edw kai peripou mia bdomada exw kati anakatosoures sto stomaxi.. uparxei periptwsh na eimai egkuos?

FEAR72
04-05-11, 09:54
κορίτσια καλημέρα!!!! είμαι νέο μέλος και πραγματικά θέλω να μοιραστώ αυτό που μου συμβαίνει τους τελευταίους μήνες.....
έχω ήδη ένα κοριτσάκι 3 χρονών με μια εγκυμοσύνη φυσιολογικότατη από την αρχή ως στο τέλος, πριν δύο χρόνια ξαναμένω έγκυος αλλά η εγκυμοσύνη δεν εξελίχθηκε καλά ήταν παλίνδρομη ύστερα από αυτό ξαναπροσπαθήσαμε για κάνα χρόνο αλλά τίποτα....αποφάσισα λοιπόν να πάω στον γυναικολόγο μου πριν τρεις μήνες για το ετήσιο τσεκ και να συζητήσω μαζί του το θέμα για δεύτερο παιδάκι λαμβάνοντας υπόψη ότι είμαι 39 χρονών, κατά την εξέταση με τον γιατρό μου διαπιστώθηκε ότι έχω ενδομητρίωμα στην μία ωοθύκη και με παρακολούθηση 2 μηνών το πόρισμα του ήταν το εξής: οι πιθανότητες εγκυμοσύνης ελάχιστες λόγω ηλικίας και ενδομητριώματος και εαν μείνω έγκυος δύσκολα η εγκυμοσύνη θα εξελιχθει καλά θα υπάρξει αποβολή εκτός εαν κανω χειρουργειο και αφαιρεθει το ενδομητρίωμα εκει αλλαζουν τα πραγματα. Καταλαβαίνετε οτι έπαθα σοκ δεν πίστευα σ'αυτο που άκουγα με αποτελεσμα να αρχισω να ξεχναω το θεμα "δευτερο παιδακι" ομως τον Απρίλιο πήγα σ'ενα άλλο γιατρό για δεύτερη γνώμη ακούγοντας το History μου είπε ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΕΝ ΣΕ ΒΑΖΩ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ ΓΙΑ ΕΝΔΟΜΗΤΡΙΩΜΑ ΤΟΣΟ ΜΙΚΡΟ .....κάνε περισσότερες προσπάθειες και τα ξαναλέμε.......ΔΕΝ ΙΣΧΥΟΥΝ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΣΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΑΛΛΟΣ...........
Οπως καταλαβαίνετε οι γνώμες διχάστηκαν αποφάσισα λοιπόν να μην ξαναασχοληθώ με το θέμα είπα θα τα αφήσω όλα στην τύχη τους δεν ασχολούμαι άλλο.
11/04/11 έκανα την επισκεψη στο γιατρο για την δεύτερη γνώμη
σήμερα 04/05/11 έχω καθυστέρηση 5 μέρες με δύο τεστ θετικά και μια β χοριακή θετική 3 ΒΔΟΜΑΔΩΝ όπως καταλαβαίνετε δεν το πιστεύω........!!!!!!!
Να σας πω την αλήθεια τρεις λέξεις με χαρακτηρίζουν αυτή τη στιγμή
ΦΟΒΟΣ ΑΓΩΝΙΑ ΑΓΧΟΣ
θα μπορούσα να εγραφα για ώρες εδώ αλλά δεν θέλω να σας ζαλίζω....
ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ
και εύχομαι σε όλες σας τα καλύτερα και να θυμάστε γίνονται και ΘΑΥΜΑΤΑ!!!!!!

Moth
05-05-11, 09:51
Καλημέρα σε όλους σας. Fear 72 μόλις διάβασα το μήνυμά σου.. Πραγματικά μου έδωσες κουράγιο. Εύχομαι να πηγαίνει καλά η εγκυμοσύνη σου. Η δική μου ιστορία είναι η εξής. Είμαι 34 χρονών και τελευταίους 10 μήνες προσπαθώ με τον άνδρα μου για ένα παιδάκι. Κάθε μήνα πριν αδιαθετήσω έχω καφέ, περίπου 5 ημέρες πριν, κάθε μέρα μέχρι να αδιαθετήσω. Αυτή τη φορά είδα ελάχιστο μόνο τη 19η μέρα του κύκλου και ένιωθα και κάτι τσιμπήματα χαμηλά εκείνη και την προηγούμενη μέρα. Από τότε τίποτα. Αύριο είναι η 28η μέρα και κανονικά πρέπει να αδιαθετήσω. Το αργότερο μεθαύριο, γιατί κατάλαβα την ωορρυξία τη 14η ημέρα. Εύχομαι να γίνει και για μενα το θαύμα της ζωής, γιατί το λαχταρώ πολύ. ΄Εχω μία γλυκιά αγωνία, αλλά προσπαθώ να μην το σκέφτομαι - πολύ τουλάχιστον - και απογοητευτώ, όπως τις άλλες φορές... Καλημέρα σε όλους σας......:oops:

mpoumpoukaki
06-05-11, 23:25
Κοριτσια καλησπερα,

χρειαζομαι τη βοηθεια σας....

η τελευταια μου περιοδος ηταν 03/04/2011 και επειδη γενικως ο κυκλος μου ειναι πολυ σταθερος 28-30 μερες με μια μερα καθυστερηση (δλδ στις 04/05/2011) πηγα και εκανα μια εξεταση αιματος (Β- Χοριακη) η οποια βγηκε 16,95.Μιλησα με το γιατρο μου και μου ειπε να επαναλαβω την εξεταση σημερα (06/05/2011).Την εκανα και βγηκε 59,65 η τιμη της Β - Χοριακης.

Μηπως κατι δεν παει καλα και για αυτο ειναι τοσο χαμηλα τα νουμερα της εξετασης?

Οποια μπορει σας παρακαλω να μου απαντησει γιατι ειμαι αρκετα αγχωμενη...

Ευχαριστω πολυ και ευχομαι καλο βραδυ σε ολες και ολους...

lenaki87
27-05-11, 18:32
κοριτσια τι κανετε???Την Δευτερα εμαθα οτι ειμαι εγκυος...την τριτη πηγα στον γιατρο και ειδαμε την κουκκιουλα μας..και σημερα εκανα μια χοριακη απο περιεργεια και οι μοναδες ειναι 7.656.
Να σημειωσω οτι βαση τελευταιας περιοδου ειμαι 6w+1d και πιστυεω οτι η συλληψη εγινε 3-4 Μαιου.
Η τιμη ειναι καλη????

vivian21
28-05-11, 16:08
ξερει καμια σας αν για ανηλικη χρειαζετε κηδεμονας για να κανει χωριακη β?

vivian21
28-05-11, 16:10
ξερει καμια σας αν για ανηλικη χρειαζετε κηδεμονας για να κανει χωριακη β? peite mou opoia kserei einai epeigon

annia
28-05-11, 16:14
γεια σου βιβιαν...οταν λες ανηλικη τι ηλικια εννοεις???Δεν νομιζω να χρειαζετε...παρε σε ενα μικροβιολογικο και ρωτα!

BitsosBebitsos
13-06-11, 00:11
να ρωτήσω? τη β χοριακή την κάνουμε αφού ξεκινήσουν οι μέρες της καθυστέρησης ή μπορεί να δείξει και πιο πριν?? πότε να την κάνω? αν την κάνω πιο νωρίς (24η - 25η μέρα της περιόδου) και δείξει αρνητικό ισχύει ότι δεν είμαι έγγυος ή μπορεί να είναι αμφίβολο το αποτέλεσμα λόγω του ότι δεν έχουν έρθει ακόμα οι μέρες της καθυστέρησης?? και ο κύκλος που θα μετρήσω την καθυστέρηση είναι 28 ημερών ακόμα κι αν εγώ έχω κύκλο 24 ημερών??

aperanto galazio
27-06-11, 15:04

Δυστυχως μπορει να κάνει λάθος και η β χοριακή, ειδικά αν εχει πάρει κανείς pregnyl. Εμένα μου βγήκε λανθασμένα θετική. Θετικό είναι εαν βγει και η δευτερη β χοριακή με τιμές διπλάσιες από τις τιμές τις πρώτης εξέτασης. Καλή επιτυχία!!!

aperanto galazio
27-06-11, 15:06
να ρωτήσω? τη β χοριακή την κάνουμε αφού ξεκινήσουν οι μέρες της καθυστέρησης ή μπορεί να δείξει και πιο πριν?? πότε να την κάνω? αν την κάνω πιο νωρίς (24η - 25η μέρα της περιόδου) και δείξει αρνητικό ισχύει ότι δεν είμαι έγγυος ή μπορεί να είναι αμφίβολο το αποτέλεσμα λόγω του ότι δεν έχουν έρθει ακόμα οι μέρες της καθυστέρησης?? και ο κύκλος που θα μετρήσω την καθυστέρηση είναι 28 ημερών ακόμα κι αν εγώ έχω κύκλο 24 ημερών??

Όχι να μην κάνεις νωρίτερα τεστ, γιατι μπορεί και η β χωριακή να δειξει λάθος θετικό αποτέλεσμα επιρεασμένη απο τα φάρμακα, και ν ααπογοητευθεις. Υπομονη!!!

Μπεμπούλα10
15-07-11, 16:28
Κορίτσια, οι χοριακές σας αυξάνονταν με τον ίδιο ρυθμό; Είχε κάποια από σας μικρό ποσοστό αύξησης της χοριακής στην αρχή(5η εβδ.) και μετά πολύ μεγάλο;

zoira
26-07-11, 16:39
Γεια σας κορίτσια! Αν και έχω διαβάσει πολλές φορές θέματα του forum σας, αποφάσισα επιτέλους να εγγραφώ, μιας και σιγά σιγά μπαίνω στο club των μαμάδων :D. Ήθελα να ρωτήσω τη γνώμη σας σχετικά με τα επίπεδα της Β' χοριακής μου. Το λοιπόν, 1η μέρα τελευταίας περιόδου 23/6/2011, ημέρα εξέτασης 23/7/2011... αποτέλεσμα 447,40 μονάδες (επίσης, έχω και ένα θετικό αποτέλεσμα σε τεστ εγκυμοσύνης από φαρμακείο). Και ο μικροβιολόγος και ο γυναικολόγος μου, είπαν ότι ναι μεν οι τιμές είναι μέσα στα φυσιολογικά πλαίσια, αλλά παρόλα αυτά είναι λίγο χαμηλές. Για το λόγο αυτό αύριο θα κάνω επαναληπτικές και θα ξαναμιλήσω με το γιατρό. Όπως, βέβαια, καταλαβαίνετε έχω αγχωθεί πολύ έως.....ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ!!! Λέτε κάτι να πηγαίνει στραβά ?? Έχω διαβάσει και τόσα πολλά στο διαδίκτυο και έχω φτάσει στο σημείο να νομίζω ότι έχω τα πάντα :cry:

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγνώμη για το μεγάλο μήνυμα :oops:

Φιλικά,
Ζωή

Aggeliki:-)
28-07-11, 19:19
Γεια σας κοριτσια και απο μένα... Να σας πώ και εγώ την ιστορια μου, Είμαι 23 χρονών, εδώ και 8μήνες προσπαθούμε με τον αντρούλι μου για νινάκι, έχω πολυκυστικές οωθήκες και γιαυτό η περίοδος μου δεν είναι και τόσο σταθερή. Απο αρχές του χρόνου που την παρακολουθώ με ημερολόγιο κυμαίνετε απο 24-28 μέρες όμως αυτή την φορά κάτι δεν πάει καλά. Περίμενα απο τις 20 μέχρι τις 24 του μήνα αλλά ακόμα τίποτα, έκανα χοριακή και το αποτέλεσμα ήταν <1 είναι αρνητική απ ότι ξέρω αλλα έχω τον εξής προβληματισμό.. Υπάρχει πιθανότητα να ήταν πολύ νωρίς όταν την έκανα και να μην έδειξε???Σασ παρακαλώ βοηθήστε με.

pharmacy
31-07-11, 13:06
καλημαρα αγγελιικη μοιυ....τι να πω εχω κι εγω τα ιδια συμπτωματα.....εχω κυκλο 35 ημερω....στην 14 μερα μετα αποπιθανη συλληψη με τεστ ωορηξιασ κ μου ειπαν οτι ειναι 1 αρνητικη δηλδη...την ε[πομενη εκανα τεστ εγκυμοσυνησ κ αυτο αρνητικο..το ξερω ειναι νωρισ αλλα κα τα 2 να κανουν τοσ λαθοσ?????τωτρα εχω 5 μερεσ καθυστερηση και μαλλον θα παω σε γυναικολογο να δω τι συμβαινει....εχω σπο τηη μερα που περιμενα περιοδο κανονικα ολο ροζ κ καφεεεεε:twisted:

Zaxarenia
02-08-11, 21:31
Γεια σας, με ΤΕΡ περίπου στις 15/7 και κύκλο 25 ημερών, πιθανή ημερομηνία σύληψης 23-24/07 έκανα σήμερα χοριακή και μου είπαν 4,47! Μου είπαν ότι είναι στο όριο και να την επαναλάβω σε δυο-τρεις μέρες. Κανονικά διπλασιάζεται κάθε μέρα. Στο μεταξύ να πω και το παράπονό μου...25 Ε κόστισε (χαλάλι, δε λέω) είναι πανάκριβοι στο Μητέρα!
Δεν περίμενα κι εγώ να είμαι εξαρχής σίγουρη...τώρα θα αγωνιώ περισσότερο. Και δεν ξέρω πότε να την κάνω πάλι.
Α, ο θηλασμός υπάρχει περίπτωση να επηρεάζει τα αποτελέσματα;;;:rolleyes:

sususe
10-08-11, 20:58
Καλησπέρα σε όλες (και όλους).
Κρατώ στα χέρια μου το αποτέλεσμα της χοριακής μετά από 13 ημέρες από την εμβρυομεταφορά και η τιμή είναι 780.
Από την τελευταία έμμηνο ρύση κλείνω σήμερα 5 εβδομάδες.
Δυστυχώς η γιατρός έλειπε όταν πήρα τα αποτελέσματα και φυσικά δεν ήθελα να ρωτήσω τις γραμματείς.
Εχω τρομερή αγωνία μέχρι αύριο που θα ξαναπάω να δω τελικά πώς ερμηνεύεται το αποτέλεσμα.
Μήπως ξέρετε τι μπορεί να σημαίνει-θετικό ή αρνητικό;
Δεν μπορώ να ησυχάσω...

Α...στην βιοιατρική μου τη χρέωσαν 44 ευρώ την εξέταση,μάλλον πολλά,ε;

Skorpina78
10-08-11, 22:19
Καλησπέρα σε όλες...έχω ανάγκη τη βοήθειά σας! Έκανα εμβρυομεταφορά στις 28/7 και στις 11/8 θα έκανα τη β χοριακή! Όμως 9/8 μου ρθε κανονική περίοδος οπότε την χοριακή την έκανα σήμερα και βγήκε θετική αν και πολύ χαμηλή 12! Τα χω βάψει μαύρα! Νιώθω πως όλα έχουν τελειώσει μα μου ζήτησε ο γιατρός να κάνω επαναληπτική την Παρασκευή! Δε μου ειπε κάτι!Τι λέτε? Υπάρχει ακόμα ελπίδα?Η όλα έχουν τελειώσει?

XRYS
11-08-11, 11:02
καλημέρα και καλώς σας βρήκα. Είμαι καινούριο μέλος.Προσπαθώ για παιδάκι τρεις μήνες και τίποτα. Αυτό το μήνα έχω μια εβδομάδα καθυστέρηση έκανα χοριακή και βγήκε αρνητική.Σήμερα θα πάω στο γιατρό γιατί δεν έχω δείγματα περιόδου. Να σημειώσω στο παρελθόν είχα ξαναπροσπαθήσει σχεδόν δύο χρόνια για παιδί αλλά μάταια. Στη συνέχεια χώρισα και τώρα που ξανάφτιαξα τη ζωή μου ξαναξεκίνησα. Είχα κάνει παλαιότερα εξετάσεις και δεν είχα πρόβλημα.Οι ζαλάδες και οι πόνοι στον αφαλό
που μπορεί να οφείλονται?

robenula
11-08-11, 17:06
Καλησπέρα σε όλες (και όλους).
Κρατώ στα χέρια μου το αποτέλεσμα της χοριακής μετά από 13 ημέρες από την εμβρυομεταφορά και η τιμή είναι 780.
Από την τελευταία έμμηνο ρύση κλείνω σήμερα 5 εβδομάδες.
Δυστυχώς η γιατρός έλειπε όταν πήρα τα αποτελέσματα και φυσικά δεν ήθελα να ρωτήσω τις γραμματείς.
Εχω τρομερή αγωνία μέχρι αύριο που θα ξαναπάω να δω τελικά πώς ερμηνεύεται το αποτέλεσμα.
Μήπως ξέρετε τι μπορεί να σημαίνει-θετικό ή αρνητικό;
Δεν μπορώ να ησυχάσω...

Α...στην βιοιατρική μου τη χρέωσαν 44 ευρώ την εξέταση,μάλλον πολλά,ε;θετικο σημαινει οτι εισαι εγκυος και μαλιστα ειναι πολυ καλο το νουμερο.θα σου το πει και ο γιατρος σου.με το καλο!!!

sususe
12-08-11, 15:09
θετικο σημαινει οτι εισαι εγκυος και μαλιστα ειναι πολυ καλο το νουμερο.θα σου το πει και ο γιατρος σου.με το καλο!!!

Robenula,σ ευχαριστώ για την απάντησή σου.
Όντως το πράγμα ξεκαθαρίστηκε και είμαι έγκυος.

Πάντως αυτό που συμβαίνει τον Αύγουστο που λείπουν γιατροί και ειδικοί
μπορεί μέχρι και να αποβεί μοιραίο.
Εγώ μίλησα τελικά με μια συνεργάτιδα του γιατρού μου(που λείπει),
η οποία "παράκουσε" την τιμή της χοριακής που της είπα και μου είπε ότι είναι αρνητικό.Και μάλιστα να σταματήσω και τα φάρμακα.

Μου έφυγε το αίμα,αλλά είπα να μην την ακούσω αν δεν μιλήσω με τη γιατρό που έκανε τις εξετάσεις,η οποία φυσικά μου είπε την άλλη μέρα ότι είναι καρα-θετικότατο.
Περιττό να σας πω τη σαστιμάρα που έπαθε η συνεργάτης του γιατρού όταν της ξανατηλεφώνησα και συνειδητοποίησε το λάθος που έγινε.
Από τη χαρά μου δεν μπορούσα να της κρατήσω καμία κακία,αλλά πραγματικά "πήγα στον άλλο κόσμο και γύρισα" μέχρι να το επιβεβαιώσω.
Ήμουν και μόνη χωρίς τον άντρα μου εκείνη τη μέρα.

Γι αυτό κοπέλες προσοχή και διπλοτσεκάρισμα σε όλα και φυσικά ενημέρωση μέσω ίντερνετ,φόρουμ και ό,τι άλλο έχει και θέλει ο καθένας.

xeraki erifili
06-09-11, 18:49
γεια σασ 1/9 εκανα τεστ στο σπιτι και βγηκε θετικο χωρισ να εχω καθηστερηση 2/9 εκανα χοριακη και οι μοναδεσ ηταν 100 σημερα 6/9 ξαναεκανα και οι μοναδεσ ειναι 224,77 με προβληματιζει ομωσ οτι και η κουμπαρα μου εκανε και εχει 400 μοναδεσ και εχουμε μια δυο μερεσ διαφορα οι δικεσ μου μοναδεσ ειναι φυσιολογικεσ η" ειναι χαμηλεσ σασ παρακαλω ασ μου πει καποιοσ

newbie G
06-09-11, 18:56
γεια σασ 1/9 εκανα τεστ στο σπιτι και βγηκε θετικο χωρισ να εχω καθηστερηση 2/9 εκανα χοριακη και οι μοναδεσ ηταν 100 σημερα 6/9 ξαναεκανα και οι μοναδεσ ειναι 224,77 με προβληματιζει ομωσ οτι και η κουμπαρα μου εκανε και εχει 400 μοναδεσ και εχουμε μια δυο μερεσ διαφορα οι δικεσ μου μοναδεσ ειναι φυσιολογικεσ η" ειναι χαμηλεσ σασ παρακαλω ασ μου πει καποιοσ

Η χοριακή διπλασιάζεται κάθε δεύτερη μέρα περίπου. Μη συγκρίνεις τη δική σου χοριακή με καμίας άλλης γυναίκας, κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός. Το σημαντικό είναι να διπλασιάζεται ή να αυξάνεται κατά 60% τουλάχιστον. Έπρεπε να είναι λίγο μεγαλύτερη η χοριακή σου, αλλά αυτό δε σημαίνει απαραίτητα ότι κάτι δεν πάει καλά. Είσαι έγκυος! Μίλα με το γιατρό σου.

dimitris soula
07-09-11, 00:25
γεια σας κοριτσια. ειμαι νεα εδω και θα ηθελα την βοηθεια σας.ειχα 9 μερες καθυστερηση και μετα ειδα αιμα.ειπα οτι μου ηρθε η περιοδος αλλα ενω θα επρεπε να εχω πολυ δεν συμβαινει αυτο.στο παρελθον ειχα μια παλινδρομη λογω χαμηλης προγεστερονης αλλα μετα απο αυτο εκανα το τριτο μου παιδακι .λετε να εγινε το ιδιο?

anna*22
09-09-11, 15:26
καλησπέρα σας!! σημερα έχουμε 9/9/2011 και εγω έχω 3 μέρες καθυστέρηση, πονάκια σαν τις περιόδου και συχνοουρία, και μια ζαλάδα που δεν είναι ακριβώς ζαλάδα, νιώθω σαν να μου πέφτει η πίεση όταν το παθαίνω.... Εκανα ένα τεστ την 2η μέρα καθυστέρησης και βγήκε αρνητικό! Το θέμα είναι πως μάλλον η σύλληψη (αν είμαι έγκυος) έγινε το προηγούμενο σάββατο (3/9/2011)... Νωρίς δεν ήταν για να δείξει το τέστ?? Και τώρα τί να κάνω? Πόσο να περιμένω, και πότε να κάνω μια χοριακή για να είμαι σίγουρη?? Και με αυτά τα συμπτώματα που έχω υπάρχει περίπτωση να μην ειμαι?? Δεν ξέρω... Θα ήθελα τη βοήθεια σας... Ελπίζω να έχω σύντομα μια απάντηση!!!!!
Ευχαριστώ πολύ.......

melinaki5
09-09-11, 16:19
Η χοριακή διπλασιάζεται κάθε δεύτερη μέρα περίπου. Μη συγκρίνεις τη δική σου χοριακή με καμίας άλλης γυναίκας, κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός. Το σημαντικό είναι να διπλασιάζεται ή να αυξάνεται κατά 60% τουλάχιστον. Έπρεπε να είναι λίγο μεγαλύτερη η χοριακή σου, αλλά αυτό δε σημαίνει απαραίτητα ότι κάτι δεν πάει καλά. Είσαι έγκυος! Μίλα με το γιατρό σου.
ΜΠΟΡΕΙ Η ΧΩΡΙΑΚΗ ΝΑ ΔΕΙΞΕΙ ΑΠ ΤΗΝ 6η ΜΕΡΑ ΤΗΣ ΕΠΑΦΗΣ?
ΓΙΑΤΙ ΕΚΑΝΑ ΓΙΑΤΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Η ΜΙΚΡΟΒΙΟΛΟΓΟΣ ΟΤΙ ΔΕΙΧΝΕΙ Κ ΑΠ ΤΗΝ 2η ΚΙΟΛΑΣ.ΔΙΑΒΑΖΩ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΝΩΡΙΣ!Κ ΕΓΩ ΣΥΝΕΧΙΖΩ ΝΑ ΕΧΩ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΠΟΤΕ ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΟΤΙ ΠΕΡΙΜΕ:cry:ΝΩ ΠΕΡΙΟΔΟ!

neraida11
09-09-11, 16:30
μήπως το προηγούμενο Σαββατο 3.9 δεν ηταν και πολυ γόνιμη μερα?
ελπιζω να εχεις την απαντηση που θελεις

καλησπέρα σας!! σημερα έχουμε 9/9/2011 και εγω έχω 3 μέρες καθυστέρηση, πονάκια σαν τις περιόδου και συχνοουρία, και μια ζαλάδα που δεν είναι ακριβώς ζαλάδα, νιώθω σαν να μου πέφτει η πίεση όταν το παθαίνω.... Εκανα ένα τεστ την 2η μέρα καθυστέρησης και βγήκε αρνητικό! Το θέμα είναι πως μάλλον η σύλληψη (αν είμαι έγκυος) έγινε το προηγούμενο σάββατο (3/9/2011)... Νωρίς δεν ήταν για να δείξει το τέστ?? Και τώρα τί να κάνω? Πόσο να περιμένω, και πότε να κάνω μια χοριακή για να είμαι σίγουρη?? Και με αυτά τα συμπτώματα που έχω υπάρχει περίπτωση να μην ειμαι?? Δεν ξέρω... Θα ήθελα τη βοήθεια σας... Ελπίζω να έχω σύντομα μια απάντηση!!!!!
Ευχαριστώ πολύ.......

anna*22
09-09-11, 17:09
Σίγουρα δεν ήταν γόνιμη μέρα αλλά ποιός μου εγκυάται ότι δεν υπάρχει περίπτωση επειδή δεν ήταν γόνιμη να έμεινα έγκυος?? Και εκτός αυτού κανονικά όλες τις μέρες είμαστε γόνιμες και ιδιαιτέρως πιο πολύ τις γόνιμες μέρες...σωστά?? Αλλα τώρα τί να κάνω αν συνεχίσω να έχω καθυστέρηση?? Πότε να πάω για χοριακή?

trelokouneli
09-09-11, 21:41
Κοριτσια καλησπερα! Ηθελα να σας ρωτησω σε κυκλο 27-28 ημερων, χοριακη με αποτελεσμα 190 την 29η μερα του κυκλου ειναι καλη η λιγη? Εχω κ αυριο ραντεβου για την επαναληψη αλλα εχω λιγο αγωνια! Τι λετε?

karkinaki
09-09-11, 21:55
Κοριτσια καλησπερα! Ηθελα να σας ρωτησω σε κυκλο 27-28 ημερων, χοριακη με αποτελεσμα 190 την 29η μερα του κυκλου ειναι καλη η λιγη? Εχω κ αυριο ραντεβου για την επαναληψη αλλα εχω λιγο αγωνια! Τι λετε?

συγχαρητηρια εισαι πολυ εγκυος!!!!!!!!!:lol::lol::lol::lol::lol: πολυ ανεβασμενη χοριακη μπραβο!

trelokouneli
09-09-11, 23:48
συγχαρητηρια εισαι πολυ εγκυος!!!!!!!!!:lol::lol::lol::lol::lol: πολυ ανεβασμενη χοριακη μπραβο! Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου καλη μου! Αντε να δουμε κ αυριο τι θα δειξει! Φιλακια!

dimitris soula
09-09-11, 23:58
anna22 μπορεις να πας για β χοριακη δεν χανεις τιποτα και ειδικα αφου εχεις καθυστερηση.ελπιζω να παρεις το αποτελεσμα που θελεις .trelokouneli συγχαρητηρια για τηνεγκυμοσυνη σου.αντε με το καλο:grin::grin::grin::grin::grin:

trelokouneli
10-09-11, 13:21
Καλημερα κοριτσια! Σημερα εκανα κ την επαναληπτικη κ βγηκε 390!!!!! Ειμαι πολυ χαρουμενη!!!!!!:p:p:p

dimitris soula
10-09-11, 17:25
πολυ χαρηκα με τα νεα σου Trelokoyneli. αντε με το καλο. μηπως ξερετε απο ποια τιμη και πανω σημαινει οτι εισαι εγκυος? :confused:

dimitris soula
22-09-11, 21:10
κοριτσια που χαθηκατε και με ανησυχειτε? ελπιζω να ειστε ολες καλα φιλακια

Martinia
30-09-11, 20:40
Καλησπερα,
ειμαι καινουργια στο φορουμ.Εκανα σημερα εξεταση β-χοριακης,κ τα αποτελεσματα εδειξαν τιμη 322.Τελευταια περιοδο ειχα 15/8,αλλα γενικα τους τελευταιους μηνες ειχα πολυ ασταθη κυκλο,32,36,37 ημερες,αναλογα.
Απλα αγχωθηκα πολυ γιατι δεν ξερω μηπως η τιμη της επρεπε να ειναι πολυ πιο υψηλη.Κ μεσολαβει κ σαβ/κο για να βρω το γιατρο μου:(Θα εκτιμουσα οποιαδηποτε βοηθεια,ευχαριστω.

dimitris soula
30-09-11, 23:17
Καλησπερα,
ειμαι καινουργια στο φορουμ.Εκανα σημερα εξεταση β-χοριακης,κ τα αποτελεσματα εδειξαν τιμη 322.Τελευταια περιοδο ειχα 15/8,αλλα γενικα τους τελευταιους μηνες ειχα πολυ ασταθη κυκλο,32,36,37 ημερες,αναλογα.
Απλα αγχωθηκα πολυ γιατι δεν ξερω μηπως η τιμη της επρεπε να ειναι πολυ πιο υψηλη.Κ μεσολαβει κ σαβ/κο για να βρω το γιατρο μου:(Θα εκτιμουσα οποιαδηποτε βοηθεια,ευχαριστω.
μην ανησυχεις η τιμη μια χαρα μου φαινεται.δεν ξερεις ποτε εμεινες εγκυος και η χοριακη εξαρταται απο την συλληψη.μην αγχωνεσαι χωρις να υπαρχει λογος.πρωτα απο ολα συγχαρητηρια!!!!:p:p:p την δευτερα πηγαινε κανε επαναληψη της χοριακης για να δεις ποσο ανεβηκε και μετα κατευθειαν στον γιατρο σου. μια χαρα τιμη εχεις.πρεπει να εισαι περιπου 3-4 εβδομαδων.συγχαρητηρια και φιλακια.περιμενω νεα σου

Martinia
30-09-11, 23:28
Σ'ευχαριστω παρα πολυ για την αμεση απαντηση σου!!Ακομα δεν το εχουμε συνειδητοποιησει,ηταν πολυ ξαφνικο:grin::grin::grin::grin:!!Κ με τον κυκλο μου ετσι οπως ηταν,ουτε ποτε ειχα καθυστερηση δεν μπορουσα να ξερω.
Υπαρχει περιπτωση δηλαδη με τοσο μικρη τιμη να ειμαι 3-4 εβδομαδων?Γιατι ειδα οτι η τιμη μου αντιστοιχει σε 2 εβδ.αν δεν κανω λαθος.

υγ.Μες στον πανικο ξεχασα κατι πολυ σημαντικο.Την προηγουμενη Πεμπτη ειχα κανει κ τεστ ουρων,αλλα ειχε βγει αρνητικο,γι'αυτο κ δεν πιστευα οτι η αιματος θα εβγαινε θετικη.

dimitris soula
01-10-11, 23:33
Σ'ευχαριστω παρα πολυ για την αμεση απαντηση σου!!Ακομα δεν το εχουμε συνειδητοποιησει,ηταν πολυ ξαφνικο:grin::grin::grin::grin:!!Κ με τον κυκλο μου ετσι οπως ηταν,ουτε ποτε ειχα καθυστερηση δεν μπορουσα να ξερω.
Υπαρχει περιπτωση δηλαδη με τοσο μικρη τιμη να ειμαι 3-4 εβδομαδων?Γιατι ειδα οτι η τιμη μου αντιστοιχει σε 2 εβδ.αν δεν κανω λαθος.

υγ.Μες στον πανικο ξεχασα κατι πολυ σημαντικο.Την προηγουμενη Πεμπτη ειχα κανει κ τεστ ουρων,αλλα ειχε βγει αρνητικο,γι'αυτο κ δεν πιστευα οτι η αιματος θα εβγαινε θετικη.
δεν θυμαμαι ακριβως τις τιμες χοριακης .μαλλον εχεις δικιο γιατι οι τιμες αλλαζουν απο μικροβιολογικο σε μικροβιολογικο.τι σημασια εχει?αυτο που εχει σημασια ειναι οτι εισαι εγκυος.η εξεταση ουρων δεν δειχνει τοσο νωρις ενω η χοριακη φαινεται μια βδομαδα μετα την συλληψη.ελπιζω να εχεις μια τελειομηνη εγκυμοσυνη!!!!!!!:p

Psi
05-10-11, 22:34
κορίτσια καλησπέρα σας...τελευταία περίοδο είχα στις 10 Σεπτεμβρίου και εχθές, 4/10 πήγα για χοριακή μετά από θετικά τεστ κυήσεως, την μέρα που περίμενα περίοδο..Η χοριακή έδειξε 42, στο μικροβιολογικό μου είπαν πως είμαι μεταξύ 3ης και 4ης εβδομάδος. Ο γιατρός από την άλλη μου είπε πως μάλλον για βιοχημική μιλάμε..εντωμεταξύ εγώ νιώθω χάλια, πόνοι πότε αριστερά πότε δεξιά, πότε και στις 2 πλευρές ταυτόχρονα, κουράζομαι, κ έχω μία μεταλλική γεύση στο στόμα μου...

Είμαι έγκυος ή όχι..? και γιατι ο γιατρός μου με αποθάρρυνε τόσο..?λέτε να πάω αύριο για επανάληψη χοριακής ή να περιμένω 10 μέρες για να είναι βαρβάτη η καθυστέρηση...?

amarullis
06-10-11, 10:12
κορίτσια καλησπέρα σας...τελευταία περίοδο είχα στις 10 Σεπτεμβρίου και εχθές, 4/10 πήγα για χοριακή μετά από θετικά τεστ κυήσεως, την μέρα που περίμενα περίοδο..Η χοριακή έδειξε 42, στο μικροβιολογικό μου είπαν πως είμαι μεταξύ 3ης και 4ης εβδομάδος. Ο γιατρός από την άλλη μου είπε πως μάλλον για βιοχημική μιλάμε..εντωμεταξύ εγώ νιώθω χάλια, πόνοι πότε αριστερά πότε δεξιά, πότε και στις 2 πλευρές ταυτόχρονα, κουράζομαι, κ έχω μία μεταλλική γεύση στο στόμα μου...

Είμαι έγκυος ή όχι..? και γιατι ο γιατρός μου με αποθάρρυνε τόσο..?λέτε να πάω αύριο για επανάληψη χοριακής ή να περιμένω 10 μέρες για να είναι βαρβάτη η καθυστέρηση...?

Κοριτσακι κ εγω 10/9 ειχα τελευταια περιοδο.. Τι κυκλο εχεις; Δεν εκανες λιγο νωρις τη χοριακη 4/10; Εγω θα περιμενω κ ανδε μου ερθει περιοδος θα παω γυρω στις 10/10.. Επανελαβε τη κατα τη γνωμη μου απο δευτερα.. Ποτε δε ξερεις... Πως μπορει ο γιατρος σου να προκαταλαμβανει καταστασεις απο τοσο νωρις;

Psi
06-10-11, 11:59
Κοριτσακι κ εγω 10/9 ειχα τελευταια περιοδο.. Τι κυκλο εχεις; Δεν εκανες λιγο νωρις τη χοριακη 4/10; Εγω θα περιμενω κ ανδε μου ερθει περιοδος θα παω γυρω στις 10/10.. Επανελαβε τη κατα τη γνωμη μου απο δευτερα.. Ποτε δε ξερεις... Πως μπορει ο γιατρος σου να προκαταλαμβανει καταστασεις απο τοσο νωρις;

γειά σου amarullis, έχω σχετικά μικρό κύκλο, έρχεται συνήθως στις 25-26 μέρες..Την εξέταση και τα τεστ τα έκανα στις 25 μέρες..πες με ανυπόμονη, πες με ότι θες, ήθελα τόσο πολύ να δω αν είμαι έγκυος και δεν άντεξα να περιμένω..Σήμερα είναι η 27η μέρα μου..μακάρι να είχα το κουράγιο σου..αλλά αδύνατον να το βγάλω από το μυαλό μου μιάς και θέλουμε καιρό μωράκι με τον άντρα μου..εσύ τι κύκλο έχεις?

newbie G
06-10-11, 12:07
Ποτε δε ξερεις... Πως μπορει ο γιατρος σου να προκαταλαμβανει καταστασεις απο τοσο νωρις;

Κι εγώ αυτό απορώ! Πώς μερικές φορές δεν βουτάνε τη γλώσσα στο μυαλό, πριν ανοίξουν το στόμα τους; Μπορεί να είχε καθυστερημένη συλληψη η κοπέλα.

Επανέλαβε τη χοριακή μετά από 2 μέρες για να δεις αν διπλασιάστηκε και μη βάζεις το κακό στο νου σου από τώρα.

robenula
06-10-11, 12:10
να κανεις μετα απο 2 εικοσιτετραωρα στο ιδιο εργαστηρι.αν διπλασιαστει ειναι ολα καλα.δεν εχει καμια σημασια η πρωτη τιμη.ολα να πανε τελεια!

Psi
06-10-11, 12:15
άχ κορίτσια σας ευχαριστώ τόσο πολύ για τα καλά σας λόγια, δε σας ξέρω και με κάνατε να νιώσω τόσο καλά, και ο γιατρός που τον ξέρω χρόνια και τον πληρώνω σχεδόν με πέταξε έξω χτες..σίγουρος πως μιλάμε για βιοχημική...σήμερα ξαναπήγα το πρωί για εξέταση, μεσα στα κλαματα, και έκανα και ένα τεστάκι clear blue που βγήκε ο σταυρός τόσο έντονος, έβγαζε μάτι...θα πάω το απόγευμα το αποτέλεσμα και έτσι και το 42 έχει ανέβει θα το την τρίψω στη μούρη την εξέταση...

ο γιατρός είπε πως έπρεπε να περιμένω την καθυστέρηση..δηλαδή πιο πριν αν το μάθει μια κοπέλα είναι έγκλημα..? καθυστέρηση δεν είχα ποτέ, μήπως φταίω και για αυτό..τη μέρα που περίμενα δεν είχα κανένα σημάδι περιόδου, και έτσι μου μπήκε η ιδέα...

robenula
06-10-11, 13:21
πες μας τα νεα σου το απογευμα.εμενα η φιλη μου μετα απο 5 μερες καθυστερησης και με σταθερο κυκλο ειχε χοριακη 54.η συλληψη ειχε γινει την 22 μερα.τωρα ο μπεμπης ειναι 4 μηνων

robenula
06-10-11, 13:23
κι αν ειναι αλλαξε γιατρο.η ψυχολογια ειναι σημαντικη

robenula
06-10-11, 19:29
κανενα νεο?

Psi
06-10-11, 21:13
κορίτσια η χοριακή 103!!! Ανέβηκε πάνω από το 84 που περίμενα να διπλασιαστεί!! Δε τον πήρα τον γυναικολόγο, δε θελω να με εκνευρίσει πάλι..έχω τρομάξει να πιστέψω πως είμαι έγκυος!!! είπαμε είναι νωρίς, αλλά άμα είναι έτσι, ποιος είναι ο λόγος της πρώιμης ανακάλυψης και προσοχής..???ευχαριστώ κοριτσάκια μου για το θάρρος!!!
εσείς οι πιό παλιές, τι έχετε να πείτε για τα πονάκια..? με πιάνουν πότε δεξιά πότε αριστερά στις ωοθήκες κ γενικώς νιώθω ένα βάρος, δε θα έλεγα πως νιώθω πως θα έρθει περίοδος, αλλά σαν να έχω ωορρηξία κ από τις 2 πλευρές ταυτόχρονα!!!:oops::oops:

neraida11
06-10-11, 21:15
κορίτσια η χοριακή 103!!! Ανέβηκε πάνω από το 84 που περίμενα να διπλασιαστεί!! Δε τον πήρα τον γυναικολόγο, δε θελω να με εκνευρίσει πάλι..έχω τρομάξει να πιστέψω πως είμαι έγκυος!!! είπαμε είναι νωρίς, αλλά άμα είναι έτσι, ποιος είναι ο λόγος της πρώιμης ανακάλυψης και προσοχής..???ευχαριστώ κοριτσάκια μου για το θάρρος!!!
εσείς οι πιό παλιές, τι έχετε να πείτε για τα πονάκια..? με πιάνουν πότε δεξιά πότε αριστερά στις ωοθήκες κ γενικώς νιώθω ένα βάρος, δε θα έλεγα πως νιώθω πως θα έρθει περίοδος, αλλά σαν να έχω ωορρηξία κ από τις 2 πλευρές ταυτόχρονα!!!:oops::oops:

κοριτσι νομιζω το πετυχες!!

Psi
06-10-11, 21:21
κοριτσι νομιζω το πετυχες!!

λες?? λες?? χθές αισθανόμουν έγκυος, με τα πονάκια μου και τα όλα μου..σήμερα μόνο σέρνομαι όλη μέρα και τα τσιμπιματάκια μου...θα φτάσει η χοριακούλα μου άραγε 1000...? 1500..?

dimitris soula
06-10-11, 23:04
λες?? λες?? χθές αισθανόμουν έγκυος, με τα πονάκια μου και τα όλα μου..σήμερα μόνο σέρνομαι όλη μέρα και τα τσιμπιματάκια μου...θα φτάσει η χοριακούλα μου άραγε 1000...? 1500..?
συγχαρητηρια κοριτσακι μου!η χοριακη σου ειναι πολυ καλη αν σκεφτεις οτι η τελευταια περιοδος σου ηταν 10-9.μπραβο σου.καλα ο γιατρος σου δεν ειδε οτι ειναι η χοριακη σου συμφωνα με τις βδομαδες σου καλη? συγνωμη που θα σου το πω ,δεν ξερω και ποσο καιρο τον εχεις αλλα εγω θα τον αλλαζα.ο δικος μου πηγα με 17.3 χοριακη και αιμα και με εστειλε για χοριακη ξανα λεγοντας μου οτι δεν εχει σημασια το αιμα,ενω εγω ηδη ειχα σκεφτει οτι ειχα αποβαλλει.εκεινος δεν με στενοχωρησε καθολου λεγοντας οτι θα δουμε τι γινεται με την χοριακη.μετα αφου βγηκε 7 η χοριακη μου ειπε οτι παλινδρομησε και μαλλον ηταν βιοχημικη.αφου ομως ηταν σιγουρος οχι πριν και ενω ο δικος σου θα ξερει ποσο πολυ θελεις να εισαι εγκυος.δεν μου αρεσουν αυτα.παντως συγχαρητηρια και να εχεις μια τελειομηνη εγκυμοσυνη!!!!!περιμενω νεα σου φιλακιααα

newbie G
07-10-11, 05:30
Ρsi, συγχαρητήρια, είσαι έγκυος! Τα πονάκια και το βάρος είναι απόλυτα φυσιολογικά, θα τα εχεις σε ολο το πρώτο τρίμηνο, επειδη μεγαλώνει η μήτρα. Η χοριακή σου είναι μια χαρά. Θα πάρεις τηλέφωνο στο γιατρό (κάποιον άλλον ελπίζω) και θα σου κλείσει ραντεβού μετά από 2 βδομάδες για να μπορέσετε να δειτε κάτι στον υπέρηχο, πιο πριν είναι νωρίς και θα δείτε μονο έναν μικρούλη σάκο. Ίσως σου ζητήσει να ξανακάνεις χοριακή, αλλά δεν είναι απαραίτητο. Εσύ στο μεταξύ να προσέχεις. ;-)

Psi
07-10-11, 10:01
Καλημέρα σας κορίτσια, σήμερα ξύπνησα πολύ καλά γιατί επιτέλους μετά από πολλές μέρες κοιμήθηκα και ξεκουράστηκα..δεν έλειψαν βέβαια οι επισκέψεις στην τουαλέτα αλλά οκ..

σήμερα νιώθω ήρεμη, προσπαθώ να μην σκέφτομαι τα πονάκια όταν δεν τα έχω..διάβασα σε ενα βιβλίο πως πολλές γυναίκες ανησυχούν όταν δεν νιώθουν τίποτα, φαντάζομαι είμαι μία από αυτές.. χοριακούλα πάλι την Τετάρτη και ελπίζω να είναι καλή, όχι για να την τρίψω στα μούτρα του γιατρού αλλά για να πιστέψω για τα καλά πως το μωράκι μου κρατάει γερά, όσο και να στενοχωριέται η μανούλα του:) και πάλι σας ευχαριστώ πολύ για όλα, και ανυπομονώ να μαθαίνω και δικά σας νέα! φιλάκια

robenula
07-10-11, 10:42
μπραβο κοριτσακι μου!ολα τα πονακια ειναι φυσιολογικοτατα.με το καλο.να μην κουραζεσαι

Κατερινα 1989
07-10-11, 10:50
η χοριακη σε μια μη εγκυο ποσο βγαινει?

newbie G
07-10-11, 11:01
η χοριακη σε μια μη εγκυο ποσο βγαινει?

Λιγότερο από 5.

maela
07-10-11, 11:39
Psi και εγω με χοριακη 22 ειχα ξεκινησει γτ ειχα πιασει τις τελευταιες γονιμες μερες.Μην αγχωνεσαι μια χαρα ανεβαινει η χοριακη σου και θα την τριψεις στη μουρη του γιατρου σου συντομα!

στελλα α.σ
07-10-11, 14:32
κοριτσια καλησπερα.να ρωτησω κατι? ειναι η δευτερη εγκυμοσυνη μου,τελευταια περιοδο ειχα στις 5/9 και στις 6/10 που εκανα β χοριακη εδειξε 407.ο κυκλοσ μου ειναι σταθερος,28 μερες. ο γιατρος ειπε οτι υπαρχει εγκυμοσυνη αλλα θελει αλλες δυο μετρησεις χοριακης.στην προηγουμενη εγκυμοσυνη δεν ειχε ζητησει.αγχωθηκα πολυ.λετε κατι να συμβαινει?

Psi
07-10-11, 17:17
Γειά σου Στέλλα, με το καλό το μωράκι! Εμένα ο γιατρός μου είναι κάποιας περίεργης σχολής, αγνοεί τις χοριακές και θέλει να διαπιστώσει την εγκυμοσύνη μόνο αν έχει διασωθεί (και με το που το γράφω εκνευρίζομαι) με τον υπέρυχο και τα μάτια του, μετά από 10 μέρες καθυστέρηση. Ο δικός σου γιατρός ενδεχομένως είναι πολύ καλύτερος, μεθοδικός και λεπτομερειακός, γιατί τον ενδιαφέρει και η αιματολογική σου εξέταση ακόμα και από την αρχή της εγκυμοσύνης. Πιθανώς στην προηγούμενη εγκυμοσύνη σου είχες πάει αργότερα στο γιατρό και έτσι το μωράκι σου φαινόταν στον υπέρυχο. Από ότι έχω καταλάβει ο σάκος εμφανίζεται όταν η χοριακή έχει φτάσει αρκετά ψηλά.

dimitris soula
07-10-11, 17:34
κοριτσια καλησπερα.να ρωτησω κατι? ειναι η δευτερη εγκυμοσυνη μου,τελευταια περιοδο ειχα στις 5/9 και στις 6/10 που εκανα β χοριακη εδειξε 407.ο κυκλοσ μου ειναι σταθερος,28 μερες. ο γιατρος ειπε οτι υπαρχει εγκυμοσυνη αλλα θελει αλλες δυο μετρησεις χοριακης.στην προηγουμενη εγκυμοσυνη δεν ειχε ζητησει.αγχωθηκα πολυ.λετε κατι να συμβαινει?
οχι κουκλιτσα ειναι τωρα πια το συνηθισμενο στους γιατρους αυτο.εμενα πριν 3 χρονια που ειχα μεινει εγκυος στην μικρη μου το ιδιο ζητησε.ειναι επειδη ειναι νωρις για να φαινεται στον υπερηχο και με τις χοριακες ξερουν οτι ολα πανε καλα και μολις δειξει 1500-2000 η χοριακη θα σε βαλει στον υπερηχο και θα το δειτε!συγχαρητηρια!!!!!!να εχεις μια τελειομηνη εγκυμοσυνη!να σου ζησει το παιδακι σου!περιμενουμε τα νεα σου!φιλακια
Γειά σου Στέλλα, με το καλό το μωράκι! Εμένα ο γιατρός μου είναι κάποιας περίεργης σχολής, αγνοεί τις χοριακές και θέλει να διαπιστώσει την εγκυμοσύνη μόνο αν έχει διασωθεί (και με το που το γράφω εκνευρίζομαι) με τον υπέρυχο και τα μάτια του, μετά από 10 μέρες καθυστέρηση. Ο δικός σου γιατρός ενδεχομένως είναι πολύ καλύτερος, μεθοδικός και λεπτομερειακός, γιατί τον ενδιαφέρει και η αιματολογική σου εξέταση ακόμα και από την αρχή της εγκυμοσύνης. Πιθανώς στην προηγούμενη εγκυμοσύνη σου είχες πάει αργότερα στο γιατρό και έτσι το μωράκι σου φαινόταν στον υπέρυχο. Από ότι έχω καταλάβει ο σάκος εμφανίζεται όταν η χοριακή έχει φτάσει αρκετά ψηλά.
βλεπεις το μωρο στον υπερηχο οταν φτασει η χοριακη 1500-2000.μην αγχωνεσαι εσυ.κανε υπομονη και θα το δεις το μωρακι.αλλο γιατρο δεν εχει να τον αλλαξεις αυτον αφου δεν σου αρεσει? πρεπει να εχεις εμπιστοσυνη στον γιατρο σου κοριτσακι μου!φιλακια

Psi
11-10-11, 10:36
καλημέρα σε όλα τα κορίτσια του forum..δεν κρατήθηκα, και στις 4 μέρες την επανέλαβα την χοριακή. αλλιώς τα υπολόγιζα και αλλιώς μου βγήκαν...από 103 πήγε 706!!! χάρηκα αφάνταστα!!! βρήκα καινούριο γιατρό, είναι σε δημόσιο νοσοκομείο..ξέρετε αν το τεβε με καλύπτει για εξετάσεις στο δημόσιο, ή αν γιατρός νοσοκομείου μπορεί να μου γράφει εξετάσεις στο βιβλιάριο του τέβε...? ευχαριστώ πολύ κοριτσάκια,και με ενδιαφέρον περιμένω νέα σας!! φιλακιααα:p:p:p

sofaki1978
11-10-11, 13:18
εγω ειχα τελευταια περιοδο 30/8.χθες ηταν η 10η μερα καθυστερησης και η χοριακη εδειξε 1389.να σας πω την αληθεια απογοητευτηκα λιγακι.νομιζα με τοσες μερες καθυστερησης οτι θα βγει αρκετα πιο πανω.θα κανω υπομονη μεχρι την πεμπτη που θα την ξανακανω και ελπιζω ολα να πανε καλα.......

Psi
11-10-11, 14:04
εγω ειχα τελευταια περιοδο 30/8.χθες ηταν η 10η μερα καθυστερησης και η χοριακη εδειξε 1389.να σας πω την αληθεια απογοητευτηκα λιγακι.νομιζα με τοσες μερες καθυστερησης οτι θα βγει αρκετα πιο πανω.θα κανω υπομονη μεχρι την πεμπτη που θα την ξανακανω και ελπιζω ολα να πανε καλα.......

γειά σου sofaki! εγώ με 6 μέρες καθυστέρηση είχα 706..το δικό σου νούμερο είναι μια χαρά!!!!

dimitris soula
11-10-11, 23:53
καλημέρα σε όλα τα κορίτσια του forum..δεν κρατήθηκα, και στις 4 μέρες την επανέλαβα την χοριακή. αλλιώς τα υπολόγιζα και αλλιώς μου βγήκαν...από 103 πήγε 706!!! χάρηκα αφάνταστα!!! βρήκα καινούριο γιατρό, είναι σε δημόσιο νοσοκομείο..ξέρετε αν το τεβε με καλύπτει για εξετάσεις στο δημόσιο, ή αν γιατρός νοσοκομείου μπορεί να μου γράφει εξετάσεις στο βιβλιάριο του τέβε...? ευχαριστώ πολύ κοριτσάκια,και με ενδιαφέρον περιμένω νέα σας!! φιλακιααα:p:p:p
νομιζω οτι οι γιατροι του νοσοκομειου μπορουν να γραφουν μονο του ογα αλλα δεν ειμαι σιγουρη.να το ψαξεις.ολα καλα βλεπω πανε.πολυ χαιρομαι να εχεις μια τελειομηνη εγκυμοσυνη.φιλακια και στο σπορακι σου!!!
συγχαρητηρια κοριτσακι μου!!!!να εχεις μια τελειομηνη εγκυμοσυνη!η χοριακη ειναι καταπληκτικη και μεχρι την πεμπτη θα εχει ανεβει αρκετα για να δεις το σπορακι σου στον υπερηχο.φιλακια και περιμενω νεα σου!!!

sofaki1978
13-10-11, 18:33
λοιπον χοριακη την δευτερα 1389 και χοριακη σημερα πεμπτη 3210.εμενα παντως κατι δεν μου παει καλα σε αυτα τα νουμερα :sad:(εκτος και εαν δεν παω καλα εγω η ιδια :? )

εν τω μεταξυ ειμαι σε αλλαγη γιατρου και δεν εχω ποιον να παρω τηλεφωνο να τα πω......:cry:

dimitris soula
13-10-11, 19:39
η χοριακη σου μου φαινεται μια χαρα,γιατι υποτιθεται οτι διπλασιαζεται στις 48 ωρες,οποτε νομιζω οτι εισαι οκ.μην αγχωνεσαι ολα καλα ειναι και να εισαι ευχαριστημενη που ανεβαινει ετσι.το αντιθετο θα επρεπε να σε ανησυχει.βρες γιατρο για να ηρεμησεις κουκλιτσα μου.να χαιρεσαι πρεπει και οχι να ανησυχεις συνεχεια.φιλακιαααα

claire_
14-10-11, 18:36
καλησπερα κορίτσια
πήγα σημερα και έκανα χοριακή η τιμη της ειναι 771 είναι καλή?
τελευταία περιοδο ήταν στις 14 σεμπτέμβρη και ωορρηξία είχα στις 28

maela
14-10-11, 20:36
Ειναι παρα πολυ καλη νομιζω!Να φανταστεις εγω ξεκινησα με χοριακη 22 και ειχα τελευταια περιοδο 24/11 και χοριακη εκανα 23/12 και ολα πηγαν τελεια! Συγχαρητηρια claire_ μου!!!!!!!!!!!

claire_
15-10-11, 09:42
Ειναι παρα πολυ καλη νομιζω!Να φανταστεις εγω ξεκινησα με χοριακη 22 και ειχα τελευταια περιοδο 24/11 και χοριακη εκανα 23/12 και ολα πηγαν τελεια! Συγχαρητηρια claire_ μου!!!!!!!!!!!

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ, να 'καλά:):)

amande
15-10-11, 09:51
λοιπον χοριακη την δευτερα 1389 και χοριακη σημερα πεμπτη 3210.εμενα παντως κατι δεν μου παει καλα σε αυτα τα νουμερα :sad:(εκτος και εαν δεν παω καλα εγω η ιδια :? )

εν τω μεταξυ ειμαι σε αλλαγη γιατρου και δεν εχω ποιον να παρω τηλεφωνο να τα πω......:cry:
sofaki μια χαρά είναι η χοριακή σου, καλή συνέχεια:D
λογικά την τετάρτη θα ήταν περίπου 2400 μονάδες και συνεπώς είναι άκρως ικανοποιητική η αυξηση στις 3210 την πέμπτη.
Απο 1200-6000 μονάδες διπλασιάζεται σε 72-96 ώρες η χοριακή

καλησπερα κορίτσια
πήγα σημερα και έκανα χοριακή η τιμη της ειναι 771 είναι καλή?
τελευταία περιοδο ήταν στις 14 σεμπτέμβρη και ωορρηξία είχα στις 28
μια χαρά και η δική σου, καλή συνέχεια:D

mama2009
19-10-11, 13:46
koritsia καλησπερα εχω γραψει κι αλλου αλλα η ατιμη η ωρα δε περναει και η αγωνια με σκοτωνει εκανα χοριακη τη δευτερα και βγηκε 19,3 εχτες ειδα αιμα εκανα το πρωι χοριακη αλλα ακομα εχω αιμα σε μια ωρα θα εχω τα αποτεσματα αλλα κοντευει να μου κοπει η ανασα απο την αγωνια

Psi
19-10-11, 15:08
koritsia καλησπερα εχω γραψει κι αλλου αλλα η ατιμη η ωρα δε περναει και η αγωνια με σκοτωνει εκανα χοριακη τη δευτερα και βγηκε 19,3 εχτες ειδα αιμα εκανα το πρωι χοριακη αλλα ακομα εχω αιμα σε μια ωρα θα εχω τα αποτεσματα αλλα κοντευει να μου κοπει η ανασα απο την αγωνια

Kαλησπέρα, είμαι κ εγώ πολύ νέα στα θέματα εγκυμοσύνης και δεν ξέρω να σου πω με σιγουριά. Το 19 είναι σίγουρα θετικό αλλά εξαρτάται από την μέρα του κύκλου σου. Έκανες την εξέταση με καθυστέρηση ή πριν την αναμενόμενη περίοδο σου?

dimitris soula
19-10-11, 15:14
τι εγινε κουκλιτσα μου με τη χοριακη σου?μας εχει φαει η αγωνια!που εισαι?ελπιζω να εισαι καλα!!φιλακια

virviriko
26-10-11, 20:42
Κορίτσια τα φώτα σας.Αν και καταχάρηκα με το θετικό τεστ, με τελευταία περίοδο 26/09 η χοριακή μου μόλις 215.Πολύ χαμηλά λέει ο γιατρός και έγινα κουρέλι.....γιατί δεν προφταίνω να χαρώ???γιατί πρίν μου το δώσει μου το παίρνει???
Υπερβάλλω απο την αγωνία μου και δεν μπορώ να χαρώ ή κάτι δεν πάει καλα?

Ιωάννα Μπ.
26-10-11, 21:09
Κορίτσια τα φώτα σας.Αν και καταχάρηκα με το θετικό τεστ, με τελευταία περίοδο 26/09 η χοριακή μου μόλις 215.Πολύ χαμηλά λέει ο γιατρός και έγινα κουρέλι.....γιατί δεν προφταίνω να χαρώ???γιατί πρίν μου το δώσει μου το παίρνει???
Υπερβάλλω απο την αγωνία μου και δεν μπορώ να χαρώ ή κάτι δεν πάει καλα?

Πόσων ημερών κύκλο έχεις ? γιατί αν είναι 28 ημερών ο κύκλος σου μια χαρά είναι η χοριακή σου! Το ζήτημα από όσο γνωρίζω είναι να διπλασιάζετε ανά δύο ημέρες άρα η χοριακή σου από μόνη της δεν νομίζω ότι θα πρέπει να σε ανησυχεί. Πάντως αν διαβάσεις ιστορίες άλλων κοριτσιών εδώ στο forum άρχισαν με 15 και 20 χοριακή και τώρα έχουν τα μωράκια τους αγκαλιά. Πάντως με εκνευρίζουν λίγο οι γυναικολόγοι , συγγνώμη και όλας αλλά μας λένε θετική σκέψη και καλή ψυχολογία πάνω από όλα και από την άλλη σε αποθαρρύνουν με τριψήφια χοριακή στις πρώτες ημέρες καθυστέρησης? Αν είναι δυνατών....:mad:

virviriko
27-10-11, 07:12
Πόσων ημερών κύκλο έχεις ? γιατί αν είναι 28 ημερών ο κύκλος σου μια χαρά είναι η χοριακή σου! Το ζήτημα από όσο γνωρίζω είναι να διπλασιάζετε ανά δύο ημέρες άρα η χοριακή σου από μόνη της δεν νομίζω ότι θα πρέπει να σε ανησυχεί. Πάντως αν διαβάσεις ιστορίες άλλων κοριτσιών εδώ στο forum άρχισαν με 15 και 20 χοριακή και τώρα έχουν τα μωράκια τους αγκαλιά. Πάντως με εκνευρίζουν λίγο οι γυναικολόγοι , συγγνώμη και όλας αλλά μας λένε θετική σκέψη και καλή ψυχολογία πάνω από όλα και από την άλλη σε αποθαρρύνουν με τριψήφια χοριακή στις πρώτες ημέρες καθυστέρησης? Αν είναι δυνατών....:mad:

Είμαι σταθερή με κύκλο 28 ημερών.Οπότε η μέτρηση ήταν 2-3 ημερών καθυστέρηση.Δεν ξέρω για τον γιατρό μπορεί σήμερα που θα πάω απο κοντά να καταλάβω γιατί το έκανε αλλά ακούγοντας στο τηλ "Είναι πολύ χαμηλό, ωχ απο 26/09...ΠΑΥΣΗ...μην ανυσηχείς θα σου τα πω αύριο όλα απο κοντά.Πάρε ουτροτζέν και έλα αύριο"....ΣΟΡΥ ΑΛΛΑ ΧΕΣΤΗΚΑ ΠΑΝΩ ΜΟΥ....ΟΛΗ ΝΥΧΤΑ ΑΥΠΝΗ ΜΕ Γ@@@@ΝΗ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ........Δεν ξέρω τι να σκεφτώ.

maria ampelokipi
27-10-11, 09:44
να σκεφτείς μόνο πως είσαι έγκυος, τελεία και παύλα!
με το καλό μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη!!!

virviriko
27-10-11, 09:54
Κορίτσια σας ευχαρίστω πολύ.Δεν μπορείτε να φανταστείτε πόση δύναμη μου δίνεται.Τώρα αυτό σκέφτομαι maria πως είμαι έγκυος και δίνω όλη μου τη θετική ενέργεια για να πάνε όλα καλά.Ακούω και για χαμηλότερες τιμές σαν ξεκίνημα.
Όμως λέω μέσα σε μισή μέρα πως περνάς απο την απόλυτη ευτυχία στην αγωνία και το άγχος.

ΘΕΤΙΚΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΚΑΙ ΟΛΑ ΚΑΛΑ.
Φιλιά κορίτσια.Καλή δύναμη σε όλες.

alexouli
27-10-11, 10:11
καλημερα μη στεναχωριεσαι σε καταλαβαινω εχω κανει κι εγω πολλες χοριακες και σε νιωθω αλλα η αδερφη μου ξεκινησε με χορικη 65και ολα πηγαν μια χαρα.σου ειπε να επαναλαβεις;

virviriko
27-10-11, 10:17
καλημερα μη στεναχωριεσαι σε καταλαβαινω εχω κανει κι εγω πολλες χοριακες και σε νιωθω αλλα η αδερφη μου ξεκινησε με χορικη 65και ολα πηγαν μια χαρα.σου ειπε να επαναλαβεις;

ναι νου είπε για δευτέρα λόγω του τριημέρου αλλά δεν άντεξα και πήγα το πρωί να τα πάρω το απόγευμα να δω καμιά λογική αύξηση να πάει η καρδιά στη θέση της.λογικά πρέπει να είναι 400+ έτσι δεν είναι??

alexouli
27-10-11, 10:30
διπλασιαζεται ανα 2 μερες νομιζω;οποτε ναι.μην αγχωνεσαι σε παρακαλω σαν να ακουω εμενα εισαι.ξερω η ψυχουλα σου το ξερει αλλα τι μπορεις να κανεις;κανε την προσευχη σου ο θεος ειναι μεγαλος κι οτι χρειαστεις εδω ειμαστε.εννοειτε οτι μολις παρεις τα αποτελεσματα μας το λες.αντε τωρα μεχρι το απογευμα θα σκασω κι εγω.σε φιλω.:p

virviriko
27-10-11, 10:35
Εννοείται πως αμέσως θα σας ενημερώσω.Και εγώ αυτό σκέφτομαι.Ο Θεός είναι μεγάλος και όλα τα μπορεί....ας προσευχηθώ ας προσέχω ας ελπίζω και όλα καλά θα πάνε.

Πάντως πόσο μπορεί να σε δέσει ενας τόσο ιερός και κοινός σκοπός....!!!!
¨Οσα λέω με εσάς μόνο με τον άντρα μου λέω και εκεί οχι και όλα όλα γιατί μου βάζει χέρι που αγχώνομαι...ούτε στην οικογενειά μου δεν τολμώ να τα πω γιατί πέρα απο το ότι αναμφησβήτητα νοιάζονται δεν μποεουν όπως εσάς να καταλάβουν.Είστε η δεύτερη "οικογενεία" μου.Όλες μαζί η μια για την άλλη και όλα καλά θα πάνε.

alexouli
27-10-11, 10:39
ειλικρινα το ιδιο νιωθω κι εγω για ολα τα κοριτσια εδω μεσα σαν να σας ξερω χρονια.σου ευχομαι μεσα απο τιν καρδια μου να πανε ολα καλα.φιλακια;)