PDA

Επιστροφή στο Forum : Σίδηρο και σύμπληρωμα διατροφής στα βρέφη που θηλάζουν

Σελίδες : 1 [2]

sofuka
06-01-09, 22:57
Να σας πω ένα ανέκδοτο που συνέβη σε μένα. Όταν θήλαζα το πρώτο μου παιδί μου έδωσε και εμένα η παιδίατρος βιταμίνη D σε σταγόνες για το γιο μου. Άσχετη καθώς ήμουν, ΜΗ ΓΕΛΑΣΕΤΕ, τις έπαιρνα εγώ γιατί νόμιζα ότι τις έδωσε για μένα, αφού το μωρό θήλαζε και δεν του έδινα τίποτα εκτός από το γάλα μου. Στην επόμενη επίσκεψή της με ρωτάει πώς τα πάμε με τις βιταμίνες και τις είπα 'εντάξει, τις παίρνω κανονικά' με κοιτάζει με γουρλωμένα μάτια και μετά μου είπε ότι εφόσον βγαίνουμε έξω αρκετά δεν πειράζει αν δεν τις πήρε, προαιρετικές ήταν.

:lol: :lol: :lol: Είσαι άπαιχτη, και πολύ πιο λογική από τη γιατρό σου :wink:

aglaia
06-01-09, 23:41
αλλά φοβάμαι κιόλας να μην ακολουθήσω τις οδηγίες της παιδιάτρου μήπως τυχόν και προκαλέσω πρόβλημα στο παιδί μου.

υπάρχουν και άλλοι παιδίατροι και μπορείς να πάρεις τη γνώμη τους.

ο δικός μάλλον έχει αυξημένα έξοδα και προσπαθεί να τα αρπάξει από παντού...

aglaia
06-01-09, 23:44
Και εμείς ξεκινήσαμε από εχθές που ήρθε ο γιατρός βιταμινούχο συμπλήρωμα. Λέγετε Multi-vitamin syrup και έχει πολλές βιταμίνες και Ω3 με γεύση πορτοκάλι. Δεν ήξερα ότι δεν χρειάζεται :o

Αυτό το συμπλήρωμα το έπαιρνε και ο προϊστορικός άνθρωπος... :roll: :lol:

Το συμπλήρωμα είναι καλό για τα μωρά που δεν θηλάζουν και τρέφονται με γάλα που ουσιαστικά είναι νεκρό και οι μόνες βιταμίνες που περιέχει είναι τα πρόσθετα...

Eve
07-01-09, 14:31
καλα με τις βιταμίνες αυτές....αλλά με το σιδηρο τί γινεται;;

μηπως χρειαζεται;
ολοενα και περισσοτερο μαθαινω για μωρα που δεν λαμβαναν σιδηρο και αργοτερα εμφανισαν έλλειψη και διαφορων ειδών αναιμιες...
εμεις δεν περνουμε, ο παιδιαοτρος μου ειχε πει μεχρι το χρονο και εφοσον θηλαζει ΟΧΙ, αλλά σκεφτομαι να ξαναρωτησω...

λινα-βολος
29-01-09, 15:31
γεια σας κοριτσια ειμαι νεο μελος και θα ηθελα την πολυτιμη βοηθεια σας.ο μπεμπης μου ειναι 2 μηνων και του εκανα εξετασεις αιματος και ειχε 23.7 αιματοκριτη 7.9 αιμοσφαιρινη και 53 σιδηρο.ο παιδιατρος μου εδωσε σιδηρο και filicine για 2 μηνες.αλλος γιατρος μου ειπε οτι δεν χρειαζεται τιποτα γιατι ολα τα μωρα μεχρι 4 μηνων εχουν τοσο.δεν ξερω τι να κανω.τον θηλαζω και παιρνω κι εγω σιδηρο και filicine.ευχαριστω

geoste
29-01-09, 15:43
λινα καλως ηρθες.και εγω εχω δωσει κατα καιρους και στις δυο μου κορες σιδηρο αλλα πρωτα ειχαμε κανει εξετασεις εδω http://www.parents.gr/forum/viewtopic.php?t=14693&highlight=
θα δεις μια συζητηση για το ιδιο θεμα

λινα-βολος
29-01-09, 15:49
ευχαριστω πολυ.τι αιματοκριτη ειχαν τα δικα σου και τι ηλικια?

Συντονιστής Περιεχομένου
29-01-09, 17:50
Γεια σας,

Παρακαλούμε πριν την δημοσιευση νέων θεμάτων αναζητήστε την ύπαρξη
ίδιων θεμάτων στην παρούσα ή στις προηγουμενες σελίδες της κατηγορίας

Με το να είναι συγκεντρωμένες οι δημοσιεύσεις ερωταπαντήσεων ίδιας
θεματολογίας, βοηθάτε τα επόμενα μέλη/αναγνώστες στο να βρούν όλες
τις πληροφορίες μαζεμένες και με μεγαλύτερη ευκολία.

aglaia
29-01-09, 23:54
γεια σας κοριτσια ειμαι νεο μελος και θα ηθελα την πολυτιμη βοηθεια σας.ο μπεμπης μου ειναι 2 μηνων και του εκανα εξετασεις αιματος και ειχε 23.7 αιματοκριτη 7.9 αιμοσφαιρινη και 53 σιδηρο.ο παιδιατρος μου εδωσε σιδηρο και filicine για 2 μηνες.αλλος γιατρος μου ειπε οτι δεν χρειαζεται τιποτα γιατι ολα τα μωρα μεχρι 4 μηνων εχουν τοσο.δεν ξερω τι να κανω.τον θηλαζω και παιρνω κι εγω σιδηρο και filicine.ευχαριστω

στην ηλικία των δύο μηνών οι φυσιολογικές τιμές είναι:

αιματοκρίτης 35
αιμοσφαιρίνη 11,2

νομίζω ότι ο άλλος γιατρός δεν θυμόταν σωστά τις τιμές...

http://www.aafp.org/afp/20011015/1379.html

έχεις αναιμία και παίρνεις σίδηρο;

lydia31
18-02-09, 18:19
κοριτσια γεια σας .ειμαι πολυ στεναχωρεμενη εχω μια μικρουλα 11 μηνων αυτον τον μηνα πηρε μοο 120γρ .γενικα το βαρος της ειναι λιγο ειναι 7700
αν και αυτο το μηνα περασαμε και μια ιωσουλα με υψηλο πυρετο .αλλα γενικα δεν τρωει μονο θηλαζει .ολη την μερα θηλαζει .απο στερεες τρωει μονο λιγο κρεατοσουπα αλλα πολυ λιγο .η παιδιατρος μας ειπε να της δωσουμε ενα σιροπι με βιταμινες να την βοηθησουμε λιγακι.μου ειπε δεν ειναι τιποτα .πολυβιταμινουχο ειναι τι να κανω να της δωσω? το σιροπι ειναι το vi-daylin .

Λαμπρινή
18-02-09, 21:56
Δεν εχω ιδέα αλλα σου ευχομαι να πανε ολα καλα με το μωράκι σου :D

lydia31
18-02-09, 22:11
ευχαριστω να 'σαι καλα

frene
18-02-09, 23:30
Δε γραφεις τις ζυγισεις σας απο την αρχη;

lydia31
18-02-09, 23:42
Δε γραφεις τις ζυγισεις σας απο την αρχη;

γενηθηκε 3300
ενος μηνων 3910
2 μηνων 4540
3 μηνων 5.000
4 μηνων και 20 ημερων 5900 (γασρτρεντεριτιδα)
6 μηνων και 18 ημερων 6200
7,5 μηνων 6950
8,5 μηνων 7300
9,5 μηνων 7600
και τωρα 7720

protoula
20-02-09, 17:45
η παιδιατρος στο τελευταίο μας ραντεβού με ρώτησε αν πέρνω εγώ σίδηρο και ασβέστιο, της είπα οτι τα έχω κόψει, και μου είπε οτι αν δεν τα πέρνω θα αναγκαστή να δώσει συμπληρωμα σιδήρου στο μωρό...

Ο σίδηρος που παίρνεις εσύ μπορεί να δημιουργήσει σοβαρό πρόβλημα στο μωρό και δεν αυξάνει το σίδηρο που παίρνει το μωρό!!!

Τόσο εσύ όσο και το παιδί θα πάρετε σίδηρο μόνο αν γίνουν αιματολογικές εξετάσεις που θα δείξουν τιμές τέτοιες που κάνουν τη λήψη του σιδήρου απαραίτητη. Αν ο σίδηρος δεν είναι απαραίτητος και παρόλα αυτά χορηγείται, τότε δημιουργείται σοβαρό πρόβλημα στην αφομοίωση του ασβεστείου και όχι μόνο...

Είναι πραγματικά επικίνδυνο να χορηγούνται συμπληρώματα χωρίς αυτά να είναι πραγματικά απαραίτητα.

Η παιδίατρος στο συγκεκριμένο θέμα είναι επικίνδυνα αυθαίρετη. Ποτέ δεν έχει δημοσιευτεί πουθενά ότι μπορεί η μητέρα παίρνοντας σίδηρο να αυξήσει την περιεκτικότητα του γάλακτος σε σίδηρο ή να αυξήσει την πρόσληψη σιδήρου από το παιδί.
ΕΑΝ Η ΜΗΤΕΡΑ & ΤΟ ΜΩΡΟ ΕΧΟΥΝ ΣΤΙΓΜΑ ΜΕΣΟΓΕΙΑΚΗΣ ΑΝΑΙΜΙΑΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΕΡΝΕΙ Η ΜΗΤΕΡΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΑ ΣΙΔΗΡΟΥ & ΦΥΛΛΙΚΟΥ ΟΞΕΩΣ ΟΣΟ ΘΗΛΑΖΕΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΗΓΗΘΕΙ ΑΙΜΑΤΟΛΟΓΙΚΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ?

cruelty
20-02-09, 19:35
Η μητερα ναι στο μωρο μη δωσεις αν δεν κανετε εξετασεις.

Ηθελα να πω πως τα σκευασματα βιταμινων δεν ειναι και εντελως αθωα προσωπικα εχω παθει αλλεργικη αντιδραση σε χαπι ασβεστιου. Μολις το πηρα γεμισα εξανθημα οταν ημουν εγκυος .

Γενικα και στην πρωτη και σε αυτη την εγκυμοσυνη ο θειος μου και γιατρος μου δεν μου δινει συμπληρωμα αν δε δει τις εξετασεις αιματος το μονο που δινει σε καθε εγκυμονουσα χωρις να προηγηθουν εξετασεις ειναι το φυλλικο οξυ ολα τα αλλα τα χορηγει κατοπιν εξετασεων.
Το ιδιο συμβουλεψε και στη διαρκεια της γαλουχιας μετα απο εξετασεις πηρα εκει γυρω στο 5μηνο μια πολυβιταμινη 1 μηνα και τελος.

Οσο για το παιδι και μας η γιατρος μας ειπε ακομα και τωρα που χρονισε πως μονο αν δει την οψη του και καποια αλλα στοιχεια πως παραπεμπουν σε ελλειψη σιδηρου θα του εκανε αναλυση αιματος και ΜΟΝΟ τοτε θα χορηγουσε σκευασμα.

aglaia
20-02-09, 22:56
Οι αιματολογικές εξετάσεις πάντα χρειάζονται για να καθορίζεται με ακρίβεια η δοσολογία του σιδήρου. Ο αιματολόγος πρέπει να παρακολουθεί τακτικά τους ασθενείες.

nimar
27-02-09, 19:11
Γεια σας! ειμαι νεο μελος και θα ηθελα να ρωτησω τ εξης. το μωρο μου ειναι 7 μηνων και θηλαζει. Εχουμε ξεκινησει στερεες εδω και ενα μηνα. Η παιδιατρος μου ειπε οτι πρεπει να της δινω συμπληρωμα σιδηρου γιατι το μητρικο γαλα δεν την καλυπτει! Ισχυει κατι τετοιο? Ευχαριστω.

ilonka19
27-02-09, 19:19
Εχει ξανασυζητηθεί το θέμα αναλυτικά http://www.parents.gr/forum/viewtopic.php?t=2413

nimar
27-02-09, 19:27
Ευχαριστω! Το ειχα δει, αλλα σκεφτομουνα μηπως κατι αλλαζει οσο μεγαλωνει το παιδι!

Χλοη
27-02-09, 21:02
Δεν αλλάζει κάτι με την ηλικία. Είναι επικύνδινο να δώσουμε συμπλήρωμα σιδήρου αν δεν έχει έλειψη το παιδί.

prosperous
09-03-09, 13:44
θηλαζω δυο μηνες αποκλειστικα. η παιδιατρος μου ειπε να δινω στο παιδι καθε μερα μια σταγονα ενος συμπληρωματος βιταμινων a-d (ακουαζολ) επειδη το μητρικο γαλα ειναι φτωχο σε αυτες τις βιταμινες. ισχυει?

amaretto
09-03-09, 15:07
Έκανε κάποιες εξετάσεις στο παιδί και βρήκε έλλειψη ή έτσι προληπτικά;

Ειδικά για την Α:
http://www.kellymom.com/nutrition/vitamins/vitamins.html#a
Breastmilk is a natural, excellent source of vitamin A. Promoting breastfeeding is the best way to protect babies from Vitamin A deficiency. Vitamin A deficiency is rare in breastfed babies even in areas of the world where vitamin A deficiency is widespread.
και για την D:
http://www.kellymom.com/nutrition/vitamins/vitamin-d.html

Factors that put your breastfed baby at risk for vitamin D deficiency (rickets) are:

* Baby has very little exposure to sunlight.
* Both mother and baby have darker skin and thus require more sun exposure to generate an adequate amount of vitamin D.
* Mother is deficient in vitamin D - this is rare in western countries. The amount of vitamin D in breastmilk depends upon mom's vitamin D status.

aglaia
09-03-09, 17:54
Να προσέχετε φτωχούς παιδιάτρους που προσπαθούν να πλουτίσουν... :?

aglaia
09-03-09, 17:56
θηλαζω δυο μηνες αποκλειστικα. η παιδιατρος μου ειπε να δινω στο παιδι καθε μερα μια σταγονα ενος συμπληρωματος βιταμινων a-d (ακουαζολ) επειδη το μητρικο γαλα ειναι φτωχο σε αυτες τις βιταμινες. ισχυει?

Να ζητήσεις από τη γιατρό σου την επιστημονικά τεκμηριωμένη έρευνα, έτσι όπως έχει δημοσιευτεί στα επιστημονικά περιοδικά, που να λέει ότι όλα τα μωρά που τρέφονται με μητρικό γάλα, πρέπει να παίρνουν αυτές τις βιταμίνες.

(τόσα εκατομύρια χρόνια εξέλιξης, δεν έφτασαν ώστε το τελευταίο είδος που εμφανίστηκε να έχει ισάξιο γάλα με τα προηγηθέντα θηλαστικά....)

vickygirl79
10-03-09, 16:19
να της πεις εσυ να παρει αυτη dulcolax(για να παει να χι?στει)-συγγνωμη κιολας)..μα ειναι δυνατον τοση αυθαιρεσια ποια...??απορω αυτοι οι γιατροι που ορκιζονται δεν εχουν τσιπα πανω τους...?

Artemis25
01-04-09, 17:07
Καλησπέρα.

Σήμερα πήγαμε στην παιδίατρο και μας είπε ότι επειδή γεννήθηκε 2800 και επειδή πήρε 1.5 κιλά σε 1 μήνα πρέπει να ξεκινήσουμε προληπτικά σίδηρο.
Την ρώτησα γιατί και πως το ξέρει χωρίς εξετάσεις και μου είπε ότι τα νεογνικά ερυθρά μετατρέπονται σε βρεφικά :shock: και επειδή έχει μικρές αποθήκες θα πρέπει να πάρει προληπτικά σίδηρο.

Δεν συμφωνώ με αυτό αν και όλοι με έχουν τρελάνει...

Μένω Ηλιούπολη Αθήνα υπάρχει κάποιος παιδίατρος που να μπορούσατε να μου συστήσεται?

Δεν μπορώ να συνεχίσω με κάποιο γιατρό που δεν εμπιστεύομαι αλλά ούτε και έχω την οικονομική δυνατότητα να πάρω σβάρνα τους παιδίατρους...

Χλοη
01-04-09, 20:21
Άρτεμις, συμπλήρωμα σιδήρου, δεν πρέπει να δίνουμε προληπτικά χωρίς να είναι σίγουρο οτι έχει έλειψη. Είναι επικίνδυνο! Μπορεί να προκαλέσει προβλήματα, ακόμα και να καθυστερήσει την ανάπτυξη.

Sofia32
16-04-09, 20:27
ΕΜΕΝΑ ΠΟΥ Η ΜΙΚΡΗ ΕΙΝΑΙ ΠΡΩΟΡΑΚΙ, ΜΑΣ ΕΔΩΣΕ ΤΙΣ ΒΙΤΑΜΙΝΕΣ. ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΟΥΝ ΚΑΘΟΛΟΥ.

Maggie
17-04-09, 08:27
Για τη βιταμίνη Α δεν ξέρω. Για τη βιταμίνη D είναι προτιμότερο να βγάζεις κάθε μέρα το μωράκι για λίγο στον ήλιο (συγκεκριμένα μέχρι να γίνουν ροζ τα μάγουλα) και δεν θα έχει καμία ανάγκη για συμπλήρωμα βιταμίνης D. Στην Ελλάδα ζούμε! Με τόσο ήλιο κανείς δεν έχει ανάγκη για συμπλήρωμα βιταμίνης D

babbo
21-04-09, 18:03
Συγνώμη αν έχει ξανασυζητηθεί αλλά επειδή ο παιδίατρος μου σύστησε να δώσουμε β. Κ στο μωρό προληπτικά αν συνεχίσω αποκλειστικό θηλασμό, ξέρετε εσείς κάτι γι'αυτό; Στο πρώτο μου παιδί είχα άλλη παιδίατρο και δεν ανέφερε τίποτα για κάτι τέτοιο.

ψαράκι
22-04-09, 22:00
Θηλάζω εδώ και 9 μήνες, αλλά περίοδο έχω από τον 5ο μήνα... Κα Αγλαϊα πρέπει να συνεχίσω να παίρνω συμπληρώματα του ασβεστίου και του σιδήρου, μιας και δεν με προστατεύει η αμμηνοροϊα?
Επιπλέον, σήμερα κάναμε αιματολογικό έλεγχο του μικρού και έδειξε σιδηροπεννία. Έχει 10 αντί για 10,5 που είναι το ελλάχιστο φυσιολογικό. Έτσι ο παιδίατρος (που είναι ΥΠΕΡ του θηλασμού) μου έδωσε σταγόνες (16 ημερησίως), δεδομένου ότι έχει ο άντρας μου και στίγμα! ...μάλλον και τον μικρό για "στιγματισμένο" τον βλέπω (χα,χα!)

ΝΙΚΟΛΕΤΑ
07-05-09, 20:59
Σήμερα πήγα την μικρή μου(43 ημερών) στην παιδίατρο και μουέίπε όλα καλά,αλλά λόγω αποκλειστικού θηλασμού πρέπει να παίρνει το παιδί κάτι σταγονίτσες(aquasol)που περιέχουν βιταμίνη Α και D,επειδή το μητρικό γάλα δεν τις περιέχει.Την ρώτησα για το ξένο γάλα(να δώ τί θα μου πεί)και είπε ότι τις περιέχει.Να τονίσω όμως ότι ποτέ δεν με απέτρεψε από το θηλασμό απλά μου έγραψε ένα γάλα σε περίπτωση που κάποια στιγμή το χρειαστώ.Εσείς δίνατε στο παιδί σας κάτι τέτοιο;Πρέπει,λέει,να τις παίρνει για αρκετό καιρό...

ΝΙΚΟΛΕΤΑ
07-05-09, 22:25
Συγνώμη δεν είχα βρεί το θέμα...

marian
05-06-09, 22:36
Σημερα πηγαμε παιδιατρο και μου ειπε οτι θα πρεπει το μωρό να τρώει 5 μερες τη βδομαδα μοσχαρι και 2 μερες κοτόπουλο (με λαχανικα βεβαια να τα συνοδευουν) συν αλλο ενα γευμα φρουτα ή γιαουρτι αν θελω.Επειδη ομως μέχρι τώρα το μωρο δεν τρωει και πολυ μεγαλη ποσοτητα φαγητο, συμηθως 6-7 κουταλιες μικρες κοφτες, μου ειπε οτι εαν συνεχισει και τον επομενο μηνα να μην τρώει ικανοποιητικα ισως να δωσουμε συμπληρωματα σιδηρου γιατι λεει οτι τα θηλαζοντα μωρα εχουν περισσοτερη αναγκη απο σιδηρο.Εχω διαβασει ομως στο forum οτι μεχρι τον χρονο ο μητρικος θηλασμος καλυπτει πληρως τις αναγκες του μωρου ακόμα κι αν αυτο δεν δειχνει ιδιαίτερο ενδιαφερον στις στερεες.Τώρα τι γινεται?Υπαρχει περιπτωση να εχει το μωρο μου ελλειψη σιδηρου, μήπως πρέπει να του κάνω κάποια εξέταση?Ημαστε 7 μηνων βαρος 7800 και υψος 66.5.

amaretto
06-06-09, 00:56
Σημερα πηγαμε παιδιατρο και μου ειπε οτι θα πρεπει το μωρό να τρώει 5 μερες τη βδομαδα μοσχαρι και 2 μερες κοτόπουλο (με λαχανικα βεβαια να τα συνοδευουν) συν αλλο ενα γευμα φρουτα ή γιαουρτι αν θελω.Επειδη ομως μέχρι τώρα το μωρο δεν τρωει και πολυ μεγαλη ποσοτητα φαγητο, συμηθως 6-7 κουταλιες μικρες κοφτες, μου ειπε οτι εαν συνεχισει και τον επομενο μηνα να μην τρώει ικανοποιητικα ισως να δωσουμε συμπληρωματα σιδηρου γιατι λεει οτι τα θηλαζοντα μωρα εχουν περισσοτερη αναγκη απο σιδηρο.Εχω διαβασει ομως στο forum οτι μεχρι τον χρονο ο μητρικος θηλασμος καλυπτει πληρως τις αναγκες του μωρου ακόμα κι αν αυτο δεν δειχνει ιδιαίτερο ενδιαφερον στις στερεες.Τώρα τι γινεται?Υπαρχει περιπτωση να εχει το μωρο μου ελλειψη σιδηρου, μήπως πρέπει να του κάνω κάποια εξέταση?Ημαστε 7 μηνων βαρος 7800 και υψος 66.5.

Καταρχάς, σωστά σκέφτεσαι ότι δεν είναι ΟΚ να δώσεις συμπλήρωμα στο μωρό χωρίς εξέταση. Ο περιττός σίδηρος μπορεί να δημιουργήσει προβλήματα στο μωράκι.

Έχει το μωρό συμπτώματα αναιμίας; Υπάρχει βάσιμος λόγος να το ταλαιπωρήσετε με εξετάσεις; Αν ναι, τις κάνεις, για να είσαι ήσυχη.

Αν το μωρό δεν τρώει και πολλές στερεές, δώσε έμφαση στο να τρώει το κρεατάκι και μετά τις άλλες τροφές.
Πάντως, το ότι τα μωρά που θηλάζουν έχουν μεγαλύτερη ανάγκη από σίδηρο δεν ισχύει. Δεν δίνουμε προληπτικά κανένα συμπλήρωμα διατροφής, παρά μόνο σε αποδεδειγμένη ανάγκη.
Αν θέλεις, διάβασε κι εδώ:
http://www.kellymom.com/nutrition/vitamins/iron.html

thiresia
14-06-09, 18:42
οταν ήμουν έγκυος ο γυναικολόγος μου συνέστησε 2 φορές την ημέρα ferofolic γιατί είχα κάποια αναιμία(αιματοκρίτης 35)Εγώ έπαιρνα στην αρχή κανονικά την δοσολογία που μου είπε αλλα μετά το έπαιρνα μόνο κάθε πρωί.Εφτασα να γεννήσω με αιματοκρίτη 31 και ο γιατρός μου μου είπε να παίρνω το ίδιο συμπλήρωμα για 2 ακόμη μήνες.Θηλάζω αποκλειστικά την κόρη μου εδώ και 25 ημέρες που είμαι λεχώνα.Διάβασα αρκετά για τα συμπληρώματα σιδήρου και με έχουν προβληματίσει.Εχω σταματήσει εδώ και 2 μέρες να παίρνω το συμπλήρωμα κυρίως γιατί ήθελα να διαπιστώσω κάτι.Τα κακκάκια της μικρής μου είναι κιτρινοχακί...ενω κανονικά όπως διάβασα εδω πρέπει να είναι κίτρινα.σκέφηκα λοιπόν οτί μπορεί όπως το συμπλήρωμα επηρρεάζει εμάς να επηρρεάζει και το χρώμα απο τα κακκά της μικρής.Διαφορά μεγάλη δεν είδα ακόμα,αλλα θα επιμένω και δεν θα πάρω άλλο σίδηρο.Επίσης ήθελα να ρωτήσω και κάτι ακόμα σχετικό με την διατροφή των μαμάδων που θηλάζουν.Υπάρχουν κάποιες τροφές εκτός απο τα όσπρια που μου τα απαγόρεψε ο παιδίατρος,που να προκαλούν αέρια στο μωρό?Α!! επίσης μου είπε να μην τρώω φράουλες(που τις λατρεύω και τις έτρωγα πριν μου το πεί ενω θήλαζα) γιατί είναι αλλεργιογόνες, και πιπεριές.Απο γαλακτοκομικά μου συνέστησε 1,5 λίτρο γάλα οπωσδήποτε (με τίποτα δεν μπορώ να πιω τόσο γάλα,1 ποτήρι με το ζόρι).
Εννοείται οτι μου είπε τα γνωστά για τα ωράρια και πως αν ξυπναει ενδιάμεσα θα πρέπει να του δίνω ξένο.Στην πρώτη μου κόρη μάλιστα μου έφερε δωρεάν το πρώτο κουτί!!!Τότε όμως δεν είχα internet!!!και δεν ήξερα που μου παν τα 4.Εδινα στο παιδί δικό μου γάλα που το έβγαζα με το θήλαστρο γιατί κάποιες έξυπνες μαίες μου είπαν οτι δεν είχα θηλές...τέλοςπαντων,γνωστή ιστορία...στο 2 παιδί ήξερα τι είχα κάνει λάθος και προσπα΄θησα να το διορθώσω.Μέχρι τώρα τα πάμε μια χαρά και χάρη σε σας που με ενημερώνετε για όλα, μου έφυγε το άγχος των ωραρίων και θηλάζω όποτε το ζητήσει η μπέμπα.

Σόρυ που μακρυγόρησα.Απλά θέλω αν ξέρει κάποια μιά πληροφόρηση σχετικά με το συμπλήρωμα σιδήρου που έπαιρνα εγώ και κατά πόσο αυτό επηρρεάζει θετικά η αρνητικά το παιδί μου.Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

pichon
02-07-09, 23:46
Θα ήθελα να απευθύνω μία ερώτηση στην Αγλαϊα και σε όσες πιο έμπειρες μπορείτε να μου απαντήσετε. Πρώτα από όλα όμως ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όλες σας γιατί με τη συμπαράσταση, τις συμβουλές και την παρέα σας έχουμε καταφέρει να θηλάζουμε μέχρι τώρα.
Σήμερα λοιπόν πήγαμε στην παιδίατρο και μου είπε να δώσω στον μικρό βιταμίνη A και D γιατί... θηλάζουμε. Σκέφτομαι να του δώσω αλλά το γιατί δεν το καταλαβαίνω...
Επίσης μου είπε ότι όταν θελήσω να σταματήσω το θηλασμό θα πρέπει να πάρει κάποια σκόνη... Τώρα θηλάζουμε κυρίως πρωί, μεσημέρι, βράδυ και αν ξυπνήσει τη νύχτα αλλά και μες στην ημέρα κάποιες φορές γιατί δεν τρώμε καλά. Εγώ θα ήθελα να ρωτήσω γιατί να μην δώσω το γάλα που πίνουμε κι εμείς μετά το χρόνο και βλέποντας και κάνοντας;

pichon
08-07-09, 20:57
Ήθελα να ρωτήσω την Αγλαία και τις πιο έμπειρες μαμάδες για ποιο λόγο η παιδίατρος μου συνέστησε να δώσω βιταμίνη a και d στο μωρό μου που είναι 9 μηνών. Τρώμε με δυσκολία αλλά είμαστε εντάξει από βάρος (8300, γεννήθηκε 2550). Είμαστε βέβαια λίγο κοντοί (70 εκ.). Θηλάζει κυρίως πρωί και βράδυ (δυστυχώς ξυπνά και τη νύχτα), αλλά μερικές φορές και την ημέρα για να κοιμηθεί.
Επίσης η παιδίατρος μου είπε ότι αν δώσω γάλα μετά το χρόνο θα πρέπει να είναι σκόνη, πράγμα το οποίο δε θέλω και δεν πρόκειται να κάνω. Από πότε μπορεί να πάρει το μωρό αγελαδινό ή κατσικίσιο γάλα;
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια αλλά και γιατί με έχετε ήδη βοηθήσει πάρα πολύ και χάρη σε σας καταφέραμε να θηλάζουμε τόσο καιρό!!!

anastasie
29-08-09, 12:10
καλημερα κι απο μενα!
πριν λιγες μερες γεννησα τις διδυμουλες μου.
ο παιδιατρος μου ειπε οτι επειδη ειναι δυο και γεννηθηκαν νωριτερα(38η εβδομαδα) πρεπει μετα την 15η ημερα της ζωης τους να τους δινω σιδηρο (ferrum hausmann) 2 σταγονες πρωι-βραδυ και ενα σιροπι με βιταμινες (vi-daylin) (περιεχει βιταμινες Α D B1 B2 B6 C και νιασινη)
ειναι τοσο απαραιτητο να τους τα δωσω??????

anastasie
02-09-09, 11:32
κανεις?
αγλαιααααααααααα?????????????????????

amaretto
02-09-09, 15:50
Αναστασία, να σου ζήσουν τα διδυμάκια!
Γενικά, δεν είναι καλό να δίνουμε συμπληρώματα, αν δεν υπάρχει διαπιστωμένη έλλειψη, γιατί και η "υπερβιταμίνωση" μπορεί να έχει δυσάρεστες συνέπειες. Αν πιστεύεις ότι υπάρχει λόγος ανησυχίας, καλύτερα να το δείς με εξετάσεις.

anastasie
02-09-09, 17:06
σε ευχαριστω amaretto!
ξερεις ομως αν υπαρχει καποια συγκεκριμενη αναφορα για προωρα μωρακια(τοκετος στην 38η εβδομαδα θεωρειται προωρος?) ή για διδυμα?

amaretto
02-09-09, 17:48
Δεν νομίζω ότι θεωρείται προωρος, κι εγώ στην 38η γέννησα. Τώρα για τα διδυμάκια δεν ξέρω, αλλά και πάλι, είναι γενικές συστάσεις. Αν το παιδάκι δεν το χρειάζεται, γιατί να το πάρει; Ειδικά ο σίδηρος μπορεί να προκαλέσει φουσκώματα, αέρια, δυσκοιλιότητα κτλ.

Μαριλίν
23-09-09, 12:56
Κορίτσια καλημέρα!
Συγνώμη αν έχει ανοιχτεί παρόμοιο θέμα αλλα δεν έχω το χρόνο να διαβάσω.
Χτες είχαμε πάει στον παιδίατρο είμαστε επτά μηνών και θηλάζουμε αποκλειστικά. Μου είπε οτι πρέπει να δίνω στη μικρή σίδηρο διότι το μητρικό γάλα δεν περιέχει σίδηρο και μπορεί να κάνει αναιμια. Πείτε σας παρακαλώ δίνεται εσείς στα μωράκια σας σίδηρο? Αντιμετωπίσατε πρόβλημα αναιμίας?
Επίσης με συμβούλεψε να προσπαθήσω πρίν το χρόνο να διακόψουμε το θηλασμό. Δεν έδωσα σημασία ....
Ρε κορίτσια ώρες ώρες αισθάνομαι άσχημα...
Πειράζει που θέλω να θηλάσω όσο θέλει το μωρό μου και εγώ?
Όλοι αρνητικοί?
Ιδιαίτερα αν λές οτι θέλεις να θηλάσεις περισσότερο απο έξη μήνες σε κοιτάνε σαν ufo...
Γιατί?

sisicat
23-09-09, 13:45
Υπάρχει όντως θέμα http:///www.parents.gr/forum/showthread.php?t=21586&highlight=%E8%E7%EB%E1%F3%EC%EF%F2+%F3%E9%E4%E7%F1%EF%F2 (http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=21586&highlight=%E8%E7%EB%E1%F3%EC%EF%F2+%F3%E9%E4%E7%F1%EF%F2)
Μήπως να αλλάξεις παιδίατρο??
Εγώ είχα ξεκινήσει να του δίνω σίδηρο, αλλά μετά από αυτά που διάβασα στο forum τον έκοψα. Συνεχίζουμε και θηλάζουμε κανονικά και το απολαμβάνουμε και οι δύο.
Και αν υπάρχουν άτομα που με κοιτούν και μένα σαν ufo, εγώ είμαι περήφανη που κάνω για το παιδί μου το καλύτερο.
Διάβαζε στο forum αυτά που λέει για το θηλασμό και παίρνε κουράγιο!
Καλή συνέχεια!

DaF
23-09-09, 14:24
Καλά τα λέει η φίλη sisicat :D!
Αν ίσχυε αυτό που λεει ο γιατρος...δεν θα πεθαινε ο πληθυσμός της γης από έλλειψη σιδήρου πολύ πριν βγουν τα εμπλουτισμενα σε σιδηρο γαλατα;;;;:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

και γιατί να κοψεις το θηλασμό πριν το χρόνο, σου εξήγησε;;αμαν πια με την επιθεση στο θηλασμο......

επίσης αν εχεις λιγακι χρονο δες κι εδω: Οφέλη "παρατεταμένου" θηλασμού (http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=42236)

επισης μπορείς να παρεις το "θηλασμός μια υπεροχη σχεση" (το διαβαζω τωρα!) της Πατσουρου, εκδ.συγχρονοι οριζοντες κ να του ριχνεις μια ματια την ωρα που θηλαζεις!;-)

ψαράκι
23-09-09, 15:46
χωρίς τις απαραίτητες αιματολογικες εξετάσεις δεν πρέπει να παίρνει ένα βρέφος συμπλήρωμα σιδήρου!
Εμάς ο μικρός είχε σιδηροπενία (στον 9ο μηνά καναμε τις εξετάσεις) και πήρε για 3 μήνες συμπλήρωμα. Γέμισαν οι αποθήκες και τώρα που τις επαναλάβαμε είναι ο.κ.!
Παρ' όλο το σίδηρο όμως, δεν κόψαμε τον θηλασμό!
Συνεχίσαμε κανονικά και αποθηλάσαμε στο έτος (με δική μου πρωτοβουλία)!

Μαριλίν
24-09-09, 20:23
Κορίτσια σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Πραγματικά δεν ξέρω τί να κάνω. Αλήθεια υπάρχει κάτι επίσημα δημοσιευμένο πάνω σ' αυτό το θέμα ? Αγλαία?

katiapol
01-10-09, 17:10
kalispera se olous!
tha ithela na sas theso tin erotisi mou anaforika me to siropi vitaminon Vi-Daylin. O gios mou einai 2,5 eton kai dystyxos exei mia para poly kaki synitheia.DEN TROEI!!!
Pinei gala, troei mono tomates, aggouria, patates, makaronia kai fakes. Gia na ta faei omos esto kai ayta ta liga prepei na gkremistei kanenas fournos. Den exei provlima stin anaptyksi tou (einai 99 cm - arketa psilo paidi alla einai adynatos...). Me ayta pou troei omos fovamai oti den pairnei oles tis vitamines kai ta metala pou xreiazetai enas sostos organismos. An einai dynaton na zei mono me patates kai makaronia...Gia kreas oute logos...
I mitera mou kai i theia mou mou eipan oti tote se emas edinan oi paidiatroi tis vitamines vi-daylin oi opoies kai kala anoigan kai tin oreksi sta paidia kai etrogan pio eykola meta.
To eipa stin paidiatro mou kai symfonise na tis doso ston gio mou gia 2 evdomades kathos einai 2,5 eton (den einai moro pia) kai tha tou anoixei tin oreksi. Fysika ayto egine afou tis eksigisa akrivos poso kai ti troei se mia synithismeni imera.
Mou eipe oti aytes tis vitamines den tha tis edine pote se moro mexri ton 2 eton alla gia ena paidi 2,5 eton kai gia ligo diastima den yparxei provlima.
Sas parakalo poly, an kapoios exei mia empeiria i gnomi pano sto thema as epikoinonisei mazi mou giati opos oloi katalavainete eimai idiaitera agxomeni se themata anaptyksis kai diatrofis ton paidion mou!!!! (klassiki ellinida mama...)
Sas eyxaristo poly poly!

daisy
19-01-10, 13:57
Να γράψω κι εγώ τη δική μας εμπειρία.
Εμάς η παιδίατρος μας έλεγε κάθε μήνα για το θηλασμό πέραν του 6μήνου και την έλλειψη σιδήρου που συνήθως συνεπάγεται. Μέχρι το 6μηνο, λέει, το μωρό έχει αποθέματα σιδήρου από την εγκυμοσύνη (γι αυτό και παρουσιάζεται αναιμία στις εγκύους), μετά όμως πρέπει να τον λαμβάνει από τις τροφές. Εμείς ξεκινήσαμε στερεές τον 6ο μήνα και φαγητό (2 μέρες μοσχάρι, 2 κοτόπουλο, 2 μοσχάρι, και 1 μόνο λαχανικά) από τον 7ο μήνα. Μου είχε πει ότι αν συνεχίσω να θηλάζω μετά το 6μηνο στους 10 μήνες θα κάναμε αιματολογικό έλεγχο. Και κάναμε. Και το μωρό έχει σίδηρο 25 με κατώτερη τιμή 45 και φεριττίνη 5.4. Αποτέλεσμα; Μας έγραψε να πάρουμε σίδηρο.
Γιατί όμως να έχει έλλειψη; Εγώ ακόμα δεν έχω αδιαθετήσει και τρώω κρέας. Αυτός, να πούμε την αλήθεια, δεν τρώει ικανοποιητικές ποσότητες φαγητού για την ηλικία σου και τα κιλά του. Προτιμάει να θηλάσει. Με την ευκαιρία να πω ότι στους 10 μήνες είναι 10.700 και 77 πόντους.
Μας έγραψε σταγόνες Hemafer 22 την ημέρα. (3,33mg ανά σταγόνα) Είναι πολύ; Μας είπε ότι τουλάχιστον για 3 μήνες θα πρέπει να πάρει σίδηρο και μετά θα κάνουμε επανέλεγχο. Ο σίδηρος έχει παρενέργειες;
Έχω προβληματιστεί. Γενικά είμαι ευχαριστημένη από τη γιατρό και είναι υπέρ της που δεν έδωσε συμπλήρωμα προληπτικά όπως άλλοι (από αυτά που έχω διαβάσει εδώ), αλλά μετά από εξέταση και διαπιστωμένη έλλειψη σιδήρου. Βέβαια ο μικροβιολόγος που κάναμε την εξέταση μας είπε ότι όλα τα μωρά σ' αυτή την ηλικία έχουν έλλειψη σιδήρου.
Τί λέτε εσείς; Να δώσω το συμπλήρωμα; Και αν ναι, όλη τη δόση;

edit: Στις οδηγίες λέει για πρόωρα 1 σταγόνα ανά kg και για βρέφη μέχρι 1 έτους 5-15 σταγόνες την ημέρα. Εμάς μας έδωσε 2 σταγόνες ανά kg.
Και το δίνω μπαπ κατευθείαν 22 σταγόνες ή προοδευτικά; Ας πούμε την 1η μέρα 5 σταγόνες και αν δεν δω παρενέργειες αυξάνω τη δόση;

dora7376
20-01-10, 22:21
Θα ήθελα να μοιραστώ και τη δική μας περίπτωση μαζί σας.
Πριν λίγες ημέρες ήρθε η παιδίατρος για την καθιερωμένη μηνιαία επίσκεψη.Μετρηθήκαμε, ζυγιστήκαμε, κάναμε και το εμβόλιο μας και αφού συμβουλεύτηκε τις καμπύλες ανάπτυξης, είπε πως καλά θα ήταν να κάνουμε στην μικρή κάποιες εξετάσεις.
Ένα κατεβατό εξετάσεις, που όπως είπε αν η μικρή ήταν πιο συνεργάσιμη, θα τις κάναμε περίπου στο χρόνο. Αποφάσισε λοιπόν να τις κάνουμε τώρα, γιατί την βρήκε λίγο ωχρή, αλλά και γιατί το μήνα που πέρασε πήρε μόνο 200γρ και δεν ψήλωσε.
Kάναμε λοπόν τις εξετάσεις και τα αποτελέσματα βγήκαν όλα φυσιολογικά εκτός από:
Αιματοκρίτης :35,5 --Φ.Τ 30-40%
Σίδηρος:87-- Φ.Τ. 22-135 μg/dl
Φερριτίνη:12-- Φ.Τ. 7-140 ng/ml, οπότε μας έγραψε σίδηρο.
Θα κάνουμε την θεραπεία 2 μήνες και θα παίρνουμε 4,5ml πρωί-βράδυ σίδηρο Legofer.
Διαβάζοντας λοιπόν τις οδηγίες, γράφει πως περιέχει parabens...:shock:
Έχει καμιά σας υπόψιν εαν είναι οκ?
Μήπως εγώ σάλταρα αδίκως?:oops:
Θα ήθελα την βοήθειά σας, εαν γνωρίζετε...
Επίσης μήπως ξέρετε εαν οι χαμηλές τιμές στην γ-gt και στην κρεατινίνη έχουν να κάνουν με το οτι η μικρή δεν τρώει πολύ κρέας?
Συγνώμη για το μεγάλο post...

Palladin
20-01-10, 22:50
συγνώμη, δεν κατάλαβα, φυσιολογικές δεν είναι οι τιμές; γιατί έγραψε σίδηρο;

anastasie
20-01-10, 23:25
συγνώμη, δεν κατάλαβα, φυσιολογικές δεν είναι οι τιμές; γιατί έγραψε σίδηρο;

την ιδια απορια εχω και εγω.... αντε να πεις οτι η φερριτινη ειναι στα κατωτατα ορια αλλα οχι οτι χρειαζεται και σιδηρο....:confused:

dora7376
22-01-10, 12:29
την ιδια απορια εχω και εγω.... αντε να πεις οτι η φερριτινη ειναι στα κατωτατα ορια αλλα οχι οτι χρειαζεται και σιδηρο....:confused:

Δεν με προβληματίζει τόσο αυτό...Εξάλλου, οι τιμές δεν είναι τόσο υψηλές για να της δημιουργήσει πρόβλημα το οτι θα πάρει συμπλήρωμα (φαντάζομαι...)
Αυτό που με έχει φρικάρει, είναι τα parabens.
Να της το δώσω ή να ζητήσω συνταγή για άλλη μάρκα? :?
Καμιά συμβουλή..καμιά ιδέα... ίσως,μια γνώμη...

ΑΝΝΑΖ
22-01-10, 12:41
Αυτό είναι το καλύτερο. Αν υπάρχει διαπιστωμένη έλλειψη σιδήρου τότε το συμπλήρωμα θα του είναι χρήσιμο. Αν όμως δεν υπάρχει έλλειψη και του το δόσεις μπορεί να δημιουργήσεις άλλα προβλήματα γιατί ο σίδηρος δρα ανταγωνιστικά με άλλα στοιχεία όπως το ασβέστειο αλλά και είναι πολύ καλή τροφή για μικρόβια...

Το θέμα των συμπληρωμάτων δεν είναι τόσο απλό και λυπάμαι που μερικοί γιατροί χορηγούν συμπληρώματα επιπόλαια. Τα συμπληρώματα όσο ωφέλιμα μπορούν να είναι όταν υπάρχει έλλειψή τους, τόσο βλαβερά μπορούν να γίνουν όταν βρίσκονται σε περίσσεια.

dora7376 εγώ θα έπερνα και 2η γνωμη!

anastasie
22-01-10, 22:52
Δεν με προβληματίζει τόσο αυτό...Εξάλλου, οι τιμές δεν είναι τόσο υψηλές για να της δημιουργήσει πρόβλημα το οτι θα πάρει συμπλήρωμα (φαντάζομαι...)
Να της το δώσω ή να ζητήσω συνταγή για άλλη μάρκα? :?
Καμιά συμβουλή..καμιά ιδέα... ίσως,μια γνώμη...

αυτο νομιζω οτι επιβαλλεται αν πρεπει τελικα να δωσεις σιδηρο....(κατα την γνωμη μου παντα ε....) αλλα θα συμφωνησω και με την προλαλησασα...
μηπως να παρεις και 2η γνωμη? ειδικα με αυτες τις τιμες.....

daisy
04-02-10, 12:08
Εμείς πήραμε και μια 2η γνώμη, αλλά δε μας διαφώτισε. Μέσες-άκρες μας είπε ότι δεν είναι και απολύτως απαραίτητο να πάρει σίδηρο, αλλά δεν θα του έκανε και κακό να πάρει, αφού δεν ήπιε και καθόλου εμπλουτισμένο γάλα ή κρέμες - χαχαχα, εδώ γελάμε - και φυσικά φταίει ο θηλασμός για την έλλειψη σιδήρου...
Το καθοριστικό στην απόφασή μας ήταν τα parabens που διάβασα ότι περιέχει. Και, αφού το πήρε για 3-4 μέρες, όταν το είδα, το σταματήσαμε. Άρχισε να τρώει και κάπως καλύτερα και είπαμε με τον άντρα μου να κάνουμε έναν επανέλεγχο στο χρόνο και να δούμε τότε. Στην παιδίατρό μας δεν το είπαμε ακόμα...

JENIA
04-02-10, 12:35
να σας πω κοριτσια τι εγινε με τον γιο μου οταν ηταν 2 μηνων . ο Σπυροσ γενικα σαν παιδι εχει φοβερη αναπτυξη γεννηθηκε 57 ποντ και 3700 κιλ. οταν ηταν 2 μηνων εφτασε 66 ποντ. και 6770 φοβερο βαρος αλλα και φοβερο υψος .το παιδι λογο της ολης καταστασης αρχησαν να του πεφτουν τα μαλια η παιδιατρος μας ειπε να κανουμε αιματολ. τις καναμε και αποδικτικε οτι ναι το παιδι ηταν στα ορια τον φυσιολογικον αλλα χριαζοταν και συμπληρομα (μεχρι των 9 μηνα θυλαζα) . τον επομενιο μηνα και κατι 7440 και 69 ποντ. για να μην πολυλογο ο σπυρος μεχρι και το καλοκαιρι 3 χρονον περνε 25 σταγ. Hemafer γιατι ολο το διαστημα αυτο την γεννηση του και των αυγουστο εχει παρει υψος 110 και 20,5 κιλ .εχει 53 ποντους απο την μερα γεννησεις μεσο ορος αναπτυξης του μηνα 2 ποντοι ηταν υπερβολη . σημερα ο γιος μου 3,5 χρονων ειναι 112 και 21 κιλα.
τωρα ποια δεν περνουμε συμπηρωμα αλλα παντα προσπαθω να του εχω στην διατροφη του τροφες που εχουν πολυ σιδερο . βεβαια η παιδιατροσ μας δεν ξεκινησε
με τοσες πολες σταγονς στην αρχη ηταν 3 και καθε μηνα αυξαναμε μια μεχρη 2 χρονια μετα το αφησε σταθερο 25στ. μεχρι 3χρ. και τελος.

zouzounel
04-02-10, 12:36
να πω κατι, από προσωπική πείρα, μιας και παιδεύομαι με αναιμίες από μικρή.
κάποια στιγμή συμβουλεύτηκα αιματολόγο και μου είπε ότι η τιμή του σιδήρου δε μας απασχολεί (και να μην την εξετάζω καν), γιατί διαφέρει σε κάθε μέτρηση (δλδ μπορεί να βγει φυσιολογική το πρωί για παράδειγμα, υψηλη το μεσημέρι και χαμηλη το βράδυ).Αυτο που μας απασχολεί και πρεπει να εξετάζεται είναι η φεριττίνη, είναι ουσιαστικά η αποθήκη του σιδήρου, δείχνει τι σιδηρος υπάρχει διαθέσιμος στον οργανισμό και με βάση αυτήν κρίνει κανείς αν χρειάζεται θεραπεία σιδήρου ή οχι.

daisy
04-02-10, 14:01
Jenia κι εμάς έχει ανάπτυξη ο μικρός. Στους 9 μήνες, αν θυμάμαι καλά, ήταν 10.500 και 76 εκ. Και η παιδίατρος αυτό μας είπε, ότι επειδή μεγάλωσε απότομα ήταν αυξημένες οι ανάγκες του για σίδηρο και δεν τον κάλυπτε ο θηλασμός.
zouzounel και η φεριττίνη μας χαμηλή ήταν. Λες να πρέπει τελικά να του δώσω σίδηρο; Μωρέ μήπως κάνω βλακεία; Απλά η 2η παιδίατρος κατάλαβα ότι δεν θα έδινε μ' αυτές τις εξετάσεις συμπλήρωμα, απλά δεν το είπε ανοιχτά για να μην ακυρώσει και την άλλη. Και σκέφτηκα να δούμε πως θα πάει και με το φαί και να ξανακάνουμε έναν έλεγχο σε 2 μήνες. Γιατί δεν έτρωγε κιόλας αυτό το μήνα. Τώρα του βάζουμε λίγη αλοιφή πριν και τρώει καλά. Φαίνεται τον ενοχλούσαν τα δοντάκια...

kassiani
04-02-10, 14:54
Τα σημαντικα ειναι η φερριτινη και η αιμοσφαιρινη, μιας και λετε για αναιμια.
Οταν λες οτι η φερριτινη σας ηταν χαμηλα, τι εννοεις?
Κατω απο τα κατωτατα ορια?
Και ποια σας εδωσαν ως ορια στο εργαστηριο?
Αλλες ειναι οι φ.τ. για ενηλικα, αλλες για παιδι, αλλες για βρεφος.

Δεν ειναι μονο τα παραμπενς το προβλημα.
Το κυριοτερο ειναι οτι επιβαρυνεται πολυ το συκωτι οταν ο σιδηρος ειναι πλεοναζων.

dora7376
04-02-10, 15:46
[QUOTE=kassiani;1469986]Τα σημαντικα ειναι η φερριτινη και η αιμοσφαιρινη, μιας και λετε για αναιμια.
Αλλες ειναι οι φ.τ. για ενηλικα, αλλες για παιδι, αλλες για βρεφος.
QUOTE]

Έχεις υπόψιν σου Κασσιανή ποιες είναι οι φυσιολογικές τιμές για τα βρέφη?

zouzounel
05-02-10, 10:03
Kάναμε λοπόν τις εξετάσεις και τα αποτελέσματα βγήκαν όλα φυσιολογικά εκτός από:
Αιματοκρίτης :35,5 --Φ.Τ 30-40%
Σίδηρος:87-- Φ.Τ. 22-135 μg/dl
Φερριτίνη:12-- Φ.Τ. 7-140 ng/ml, οπότε μας έγραψε σίδηρο.

Αφού τα έγραψες μόνη σου πριν κοριτσάκι ;)
Κάθε εργαστήριο δίνει τις δικές του φτ, ανάλογα με τα μηχανήματα και τα αντιδραστήρια που χρησιμοποιεί. Γι αυτό αν θες να κάνεις σωστές συγκρίσεις σε εξετάσεις, το σωστό είναι να τις κάνεις κάθε φορά στο ίδιο εργαστήριο.

daisy
05-02-10, 13:04
Τα σημαντικα ειναι η φερριτινη και η αιμοσφαιρινη, μιας και λετε για αναιμια.
Αλλες ειναι οι φ.τ. για ενηλικα, αλλες για παιδι, αλλες για βρεφος
Δεμ θυμάμαι ακριβώς. Θα τα δω. Πάντως η φεριττίνη σύμφωνα με τα όρια που είχε το χαρτί ήταν οριακά χαμηλά. Η αιμοσφαιρίνη, ο αιματοκρίτης και ο σίδηρος ήταν κάτω από τα όρια. Νομίζω ήταν:
Αιματοκρίτης 31,3 με Κατώτερη Φ.Τ. 33
Σίδηρος 25 με Κατώτερη Φ.Τ. 45 και
Φεριττίνη 5,2 με Κατώτερη Φ.Τ 4,2 (1-3 ετών)

JENIA
05-02-10, 13:16
εμας κοριτσια οταν ο σπυρος ηταν 1 χρονων και πηγενε για τον 13 μηνα πηρε 6 ποντους απο 81 ποντ πηγε καπακι που λενε 87 το σιδερο και η φεριτινη επαθαν φρικι ειχαν πεσει και ο σπυρος ηταν καταχλωμος

dimmar
05-02-10, 20:25
Εγώ κορίτσια σήμερα πήρα αποτελέσματα για τη μικρή μου 11 μηνών. Αιματοκρίτης 34, Σίδηρος 43, Φερριτίνη 7. Πήγα στον παιδίατρο και μου είπε να πάρει σταγόνες για 2 μήνες μόνο, και να προσέξω τη διατροφή της και να συνεχίσω να τη θηλάζω. Πάντως μου είπε οτι και να μην της δώσουμε σίδηρο δε θα πείραζε αν προσέξω τη διατροφή της.

dora7376
08-02-10, 15:38
Κάθε εργαστήριο δίνει τις δικές του φτ, ανάλογα με τα μηχανήματα και τα αντιδραστήρια που χρησιμοποιεί. Γι αυτό αν θες να κάνεις σωστές συγκρίσεις σε εξετάσεις, το σωστό είναι να τις κάνεις κάθε φορά στο ίδιο εργαστήριο.

Δεν το ήξερα...:oops:
Σκέφτηκα πως ήταν φυσιολογικές τιμές για ενήλικες..

dora7376
08-02-10, 15:42
Πάντως μου είπε οτι και να μην της δώσουμε σίδηρο δε θα πείραζε αν προσέξω τη διατροφή της.

Και εγώ αυτό προσπαθώ να κάνω, αλλά η μικρή μου έχει άλλη άποψη..
Χθες τις έφτιαξα μπιφτέκια στο φούρνο και με το ζόρι έφαγε το μισό..
Ούτε 50γρ. δηλαδή...και η παιδίατρος θέλει να τρώει 100γρ :shock: την φορά..

daisy
24-02-10, 13:05
Επειδή εμείς τελικά θα δώσουμε σίδηρο, γιατί οι τιμές μας είναι πολύ χαμηλές για να ανέβουν μόνο με τη διατροφή, να ρωτήσω κάτι;
Το σκεύασμα που μας έγραψε η παιδίατρος έχει paraben (νομίζω methylparaben & propylparaben). Πόσο κακό είναι αυτό;
Έκανα και μια έρευνα σε φαρμακείο και όλα τα σκευάσματα σε σταγόνες για βρέφη είχαν. Ξέρετε εσείς κάποιο σκεύασμα που να μην έχει;

MUMSOFIA
25-02-10, 10:35
Επειδή εμείς τελικά θα δώσουμε σίδηρο, γιατί οι τιμές μας είναι πολύ χαμηλές για να ανέβουν μόνο με τη διατροφή, να ρωτήσω κάτι;
Το σκεύασμα που μας έγραψε η παιδίατρος έχει paraben (νομίζω methylparaben & propylparaben). Πόσο κακό είναι αυτό;
Έκανα και μια έρευνα σε φαρμακείο και όλα τα σκευάσματα σε σταγόνες για βρέφη είχαν. Ξέρετε εσείς κάποιο σκεύασμα που να μην έχει;

Απλά για να ξέρεις, έχω ενημερωθεί γιατι το έψαχνα και εγώ όλα τα φάρμακα για σίδηρο έχουν συστατικό paraben.

kassiani
26-02-10, 11:19

Οταν λεμε οτι οι τιμες σας ειναι πολυ χαμηλες, εννοεις κατω απο το κατωτατο φυσιολογικο για βρεφος ή μεσα στο φυσιολογικο και απλα χαμηλες?

Συγγνωμη που σε ρωταω, αλλα τα παραμπενς εχουν κριθει επικινδυνα για ενηλικες, ποσο μαλλον για βρεφος, οποτε ισως να επρεπε να δωσεις μονο αν υπαρχει πραγματικη αναγκη.

xarοula
10-03-10, 12:35
Αγλαΐα, αν μπορείς απάντησέ μου σε παρακαλώ. Θα ήθελα πάρα πολύ την άποψή σου. Το μωρό μου το θηλάζω αποκλειστικά από την αρχή. Είναι τώρα 8,5 μηνών και οι παιδίατροι με έχουν ζαλίσει από την αρχή να του δώσω σίδηρο, αλλά εγώ αρνούμαι πεισματικά. Υπάρχει περίπτωση να έχει χαμηλό σίδηρο επειδή είχε κάνει κεφαλαιμάτωμα και ίκτερο όταν γεννήθηκε;

Επειδή με πιέσανε τόσο για να του δώσω σίδηρο, που του έκανα στον 5ο μήνα εξετάσεις αίματος. Είχε αιματοκρίτη 32,6 με κατώτερο το 29, και φερριτίνη 52,69. Τώρα είναι 8,5 μηνών. Υπάρχει περίπτωση ο σίδηρος με αυτές τις τιμές να είναι πολύ χαμηλός; Με λέγανε να κάνω εξετάσεις για τον σίδηρο και εξέταση σιδήρου δεν με δώσανε να κάνω.

Στα αποτελέσματα που είχανε βγει τότε, μου έδειξαν αριθμός λευκών 16,9 με φυσιολογικές τιμές 4-12 και ηωσινόφιλα 8. Αυτές οι τιμές έχουν ένδειξη για πιθανή αλλεργία; Πώς θα το καταλάβω; Όταν ήταν νεογέννητο είχε πολλές βλέννες, αλλά τότε η παιδίατρος μου έλεγε δεν είναι τίποτα αυτό. Είχε και πράσινες κενώσεις, αλλά ήταν από την υπερπαραγωγή που είχα και όχι πάντα.

Πώς θα το διαπιστώσω αν είναι κάποια αλλεργία; και αν το αφήσω στην πορεία να φανεί, υπάρχει κάποιος κίνδυνος; Προς το παρόν το μόνο που απασχολούσε την παιδίατρο ήταν ο σίδηρος. Το μωρό είναι πολύ άσπρο και πιθανόν να έχει το στίγμα που κληρονόμησε από τον άντρα μου.

Λέω να του κάνω εξέταση αίματος στο χρόνο πάνω για να μην το ταλαιπωρώ συνέχεια.

Συγνώμη για το μεγάλο μου μήνυμα, σας παρακαλώ περιμένω απάντηση με αγωνία.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

xarοula
11-03-10, 11:23
Καμιά απάντηση κορίτσια; Σας παρακαλώ όποια γνωρίζει, ας μου απαντήσει;

ΚΡΙΣΤΙΝΑ
11-03-10, 12:29
Καμιά απάντηση κορίτσια; Σας παρακαλώ όποια γνωρίζει, ας μου απαντήσει;

Δεν έχω καταλάβει γιατί σου συστήνουν συμπλήρωμα σιδήρου και μάλιστα παιδίατροι (όχι ένας αλλά και άλλοι). Δεν θέλω να πιστέψω ότι το κάνουν μόνο και μόνο επειδή θηλάζεις.... Υπάρχει κάποιο θέμα με το παιδί? Το βάρος του είναι οκ? Τις εξετάσεις πρέπει να της ερμηνεύει ο παιδίατρος όχι εσύ σε εσένα πρέπει να εξηγήσει πια τιμή είναι αυτή που τον ανησυχεί και γιατί και κατόπιν τούτο να προχωρήσει και να συστήσει το οτιδήποτε. Χωρίς να μπορώ να μιλήσω συγκεκριμένα για το δικό σου παιδί θα μιλήσω υποθετικά. Αν κάποια παιδί έχει κάποια αλλεργία στην τροφή επηρεάζεται η χλωρίδα του εντέρου του με αποτέλεσμα να μην γίνεται σωστή απορρόφηση των θρεπτικών στοιχείων και κατ' επέκταση αυτό να έχει συνέπειες στην υγεία και ανάπτυξη του μωρού.... επηρεάζονται σίγουρα και οι τιμές σιδήρου (ειδικά αν έχουμε και αιματηρές κενώσεις) αλλά και άλλες. Σε αυτήν την περίπτωση λοιπόν δεν καταπολεμάμε τα συμπτώματα (η έλλειψη σιδήρου είναι σύμπτωμα ) αλλά την αιτία...... Νομίζω ότι πρέπει άμεσα να μιλήσεις με κάποιον άλλον παιδίατρο για να αξιολογήσει σωστά την κατάσταση του παιδιού και να είσαι σίγουρη ότι βαδίζεις σωστά. Στην θέση σου μιας και είσαι Θεσσαλονίκη και έχεις την δυνατότητα να συμβουλευτείς παιδίατρους που είναι σε θέση να στηρίξουν μια μαμά που θηλάζει χωρίς να την υποβάλουν σε περιττές εξετάσεις θα σου έλεγα να πάρεις δεύτερη γνώμη.
Δες εδώ
http://www.parents.gr/forum/showthread.php?p=1473947&highlight=%F0%E1%E9%E4%DF%E1%F4%F1%EF%E9+%E8%E5%F3%F3%E1%EB%EF%ED%E9%EA%E7#post1473947 (http://www.parents.gr/forum/showthread.php?p=1473947&highlight=%F0%E1%E9%E4%DF%E1%F4%F1%EF%E9+%E8%E5%F3%F3%E1%EB%EF%ED%E9%EA%E7#post1473947)

xarοula
15-03-10, 11:10
Δεν έχω καταλάβει γιατί σου συστήνουν συμπλήρωμα σιδήρου και μάλιστα παιδίατροι (όχι ένας αλλά και άλλοι). Δεν θέλω να πιστέψω ότι το κάνουν μόνο και μόνο επειδή θηλάζεις.... Υπάρχει κάποιο θέμα με το παιδί? Το βάρος του είναι οκ? Τις εξετάσεις πρέπει να της ερμηνεύει ο παιδίατρος όχι εσύ σε εσένα πρέπει να εξηγήσει πια τιμή είναι αυτή που τον ανησυχεί και γιατί και κατόπιν τούτο να προχωρήσει και να συστήσει το οτιδήποτε. Χωρίς να μπορώ να μιλήσω συγκεκριμένα για το δικό σου παιδί θα μιλήσω υποθετικά. Αν κάποια παιδί έχει κάποια αλλεργία στην τροφή επηρεάζεται η χλωρίδα του εντέρου του με αποτέλεσμα να μην γίνεται σωστή απορρόφηση των θρεπτικών στοιχείων και κατ' επέκταση αυτό να έχει συνέπειες στην υγεία και ανάπτυξη του μωρού.... επηρεάζονται σίγουρα και οι τιμές σιδήρου (ειδικά αν έχουμε και αιματηρές κενώσεις) αλλά και άλλες. Σε αυτήν την περίπτωση λοιπόν δεν καταπολεμάμε τα συμπτώματα (η έλλειψη σιδήρου είναι σύμπτωμα ) αλλά την αιτία...... Νομίζω ότι πρέπει άμεσα να μιλήσεις με κάποιον άλλον παιδίατρο για να αξιολογήσει σωστά την κατάσταση του παιδιού και να είσαι σίγουρη ότι βαδίζεις σωστά. Στην θέση σου μιας και είσαι Θεσσαλονίκη και έχεις την δυνατότητα να συμβουλευτείς παιδίατρους που είναι σε θέση να στηρίξουν μια μαμά που θηλάζει χωρίς να την υποβάλουν σε περιττές εξετάσεις θα σου έλεγα να πάρεις δεύτερη γνώμη.
Δες εδώ
http://www.parents.gr/forum/showthread.php?p=1473947&highlight=%F0%E1%E9%E4%DF%E1%F4%F1%EF%E9+%E8%E5%F3%F3%E1%EB%EF%ED%E9%EA%E7#post1473947 (http://www.parents.gr/forum/showthread.php?p=1473947&highlight=%F0%E1%E9%E4%DF%E1%F4%F1%EF%E9+%E8%E5%F3%F3%E1%EB%EF%ED%E9%EA%E7#post1473947)

Συγνώμη που δεν μπόρεσα πιο πριν να σε απαντήσω, δεν μπορώ να μπαίνω συχνά στο ίντερνετ. Όταν είχα πει τα αποτελέσματα των εξετάσεων στην παιδίατρο, μου είπε ότι είναι πολύ καλά και να μην δώσω σίδηρο. Η απάντηση και των δύο που πήγα ήταν ότι όλα τα παιδιά που θηλάζουν παίρνουν σίδηρο. Το βάρος του είναι καλό, μόνο που τώρα έβγαλε ένα έκζεμα και κάνω διατροφή να δώ τι του πειράζει και ήδη υποχώρησε. Για να πάω σε άλλη περιοχή μου είναι πολύ δύσκολο για να το δει άλλος παιδίατρος. Σε ευχαριστώ πολύ πολύ για την άμεση απάντησή σου.

ΚΡΙΣΤΙΝΑ
15-03-10, 11:26
Συγνώμη που δεν μπόρεσα πιο πριν να σε απαντήσω, δεν μπορώ να μπαίνω συχνά στο ίντερνετ. Όταν είχα πει τα αποτελέσματα των εξετάσεων στην παιδίατρο, μου είπε ότι είναι πολύ καλά και να μην δώσω σίδηρο. Η απάντηση και των δύο που πήγα ήταν ότι όλα τα παιδιά που θηλάζουν παίρνουν σίδηρο. Το βάρος του είναι καλό, μόνο που τώρα έβγαλε ένα έκζεμα και κάνω διατροφή να δώ τι του πειράζει και ήδη υποχώρησε. Για να πάω σε άλλη περιοχή μου είναι πολύ δύσκολο για να το δει άλλος παιδίατρος. Σε ευχαριστώ πολύ πολύ για την άμεση απάντησή σου.

αυτό που σου είπε ο παιδίατρος δεν ισχύει!!!! τα παιδιά που θηλάζουν δεν έχουν ανάγκη να πάρουν κανένα συμπλήρωμα πόσο μάλλον σιδήρου. ο σίδηρος που υπάρχει στο μητρικό γάλα αποροφάται σε πολύ μεγαλύτερο ποσοστό από ότι ο σίδηρος που υπάρχει στα (εμπλουτισμένα με σίδηρο) γάλατα του εμπορείου. δες και εδώ για να μη σε κοροιδεύει κανείς
κυρίως όμως μην επιβαρύνεις τον οργανισμό του μωρού με περιττό σίδηρο δεν κάνει είναι βλαβερό....

ΚΡΙΣΤΙΝΑ
15-03-10, 11:40
αυτό που σου είπε ο παιδίατρος δεν ισχύει!!!! τα παιδιά που θηλάζουν δεν έχουν ανάγκη να πάρουν κανένα συμπλήρωμα πόσο μάλλον σιδήρου. ο σίδηρος που υπάρχει στο μητρικό γάλα αποροφάται σε πολύ μεγαλύτερο ποσοστό από ότι ο σίδηρος που υπάρχει στα (εμπλουτισμένα με σίδηρο) γάλατα του εμπορείου. δες και εδώ για να μη σε κοροιδεύει κανείς
κυρίως όμως μην επιβαρύνεις τον οργανισμό του μωρού με περιττό σίδηρο δεν κάνει είναι βλαβερό....

Επιπλέον το μωρό σου είναι 8,5 μηνών η πρόσληψη σιδήρου δεν γίνεται μόνο από το γάλα αφού το μωρό τρώει και στέρεες αλλά και από τις τροφές. Προσέχεις λοιπόν οι τροφές που δίνεις να είναι πλούσιες σε βιταμίνη c (φρούτα, λαχανικά) και σίδηρο (κρέας, σκούρα πράσινα λαχανικά όσπρια, δαμάσκηνα κλπ............). το συμπλήρωμα σιδήρου
δεν χορηγείτε προληπτικά παρά μόνο όταν υπάρχει διαπιστωμένη έλλειψη του και σε δοσολογία που καθορίζεται από τις τιμές του.

natasoulaki
16-04-10, 23:38
καλησπέρα...σήμερα πήραμε και εμείς τα αποτελέσματα της μικρής (8 μηνών),έχουμε χαμηλή αιμοσφαιρίνη(11.4), φεριτίνη(11.2), αιματοκρίτη(35.1), ουδετερόφυλα(30.8), βασεόφυλα(0.5), μέσος όγκος ερυθρών(74.1), μέση πυκνότητα(24.1) και σίδηρο(36.4)...αυτό όμως που με ανησύχησε είναι ότι είναι αυξημένα τα αιμοπετάλια: 587.000 (φ.τ. 150.000-400.000) και ο αιματοπεταλοκρίτης:0.480 (φ.τ. 0.17-0.35)...γνωρίζει κανείς να μου πει...???????

prune
27-05-10, 00:08
Θα ηθελα να ρωτησω σε ποια περιπτωση λεμε οτι το μωρο εχει αναιμια.Ποσο χαμηλες πρεπει να ειναι οι τιμες του.Αν ειναι ακριβως στο κατωτατο φυσιολογικο οριο ή ελαχιστα παρακατω τι σημαινει? Τι κοιταμε για αναιμια αιματοκριτη,αιμοσφαιρινη,φεριτινη τιμες σιδηρου?Εαν τα μισα εχουν καλες τιμες και τα αλλα μισα χαμηλες?
Ειναι απλοικες οι ερωτησεις μου,το ξερω,αλλα ειμαι μπερδεμενη με το θεμα και ο γιατρος δεν ειχε την υπομονη να μου τα εξηγησει,αν καποιος ξερει υποχρεη!!

kassiani
28-05-10, 11:19
Η αναιμια καλα καταλαβαινεις, ειναι ενας συνδυασμος τιμων και οχι μονο μια.
Το να ειναι πχ ο σιδηρος πιο χαμηλα, αλλα η αιμοσφαιρινη καλη, δεν δινουνε συμπληρωμα.

Κανονικα πρεπει ο γιατρος, διαβαζοντας αναλυτικα ολες τις τιμες του παιδιου (προσοχη, οι τιμες που ειναι γραμμενες διπλα ειναι για ενηλικες ΟΧΙ για παιδια) να σου εξηγησει αναλυτικα και να σου πει γιατι παιρνει τη μια ή την αλλη αποφαση.
Γι αυτο τον πληρωνεις.

Εαν επρεπε να σου απαντησω κατι γενικα, θα σου ελεγα οτι πιο καιρια τιμη ειναι της αιμοσφαιρινης.
Για να δοθει σιδηρος σε μωρο γινεται ΣΟΒΑΡΗ σταθμιση τιμων και παραγοντων και ειναι το υστατο μετρο. Οι σοβαροι γιατροι (που ασχολουνται και δεν ξεπεταν ασθενεις) προτιμουν μια μικρη ελλειψη σιδηρου σε ενα μωρο (θεωρειται αλλωστε πολυ φυσιολογικο να συμβαινει) παρα να δωσουν σιδηρο.
Δεν επιβαρυνουμε το συκωτι του μωρου "προληπτικα".

Βεβαια εδω ακουω πλεον οτι χωρις ΚΑΜΜΙΑ εξεαση δινουν "προληπτικα" και σιδηρο αλλα και βιταμινη D σε βρεφη, σε μια χωρα με μονιμη ηλιοφανεια, οπου αρκει μια δεκαλεπτη βολτα ή μια απλη εξοδος στο μπαλκονι για να συντεθουν τα απαραιτητα ποσοστα της βιταμινης αυτης.

Μαλιστα τωρα τελευταια μας ειπαν οτι υπαρχει λεει μεταλλαξη του γονιδιου μας και γι αυτο αν και ζουμε στη μεσογειο πρεπει να παρουμε κι εμεις αυτη τη βιταμινη:rolleyes:

blomita
28-05-10, 12:38
έκανα εξετασεις στο μικρο,επειδη εχει ανεπαρκεια g6pd,και μια που τον τρυπησαμε,σκεφτηκα να δουμε και τα αλλα θεματα (σιδηρο,βιταμινηD,φεριτινη,γενικη αιματος).ο μικρος αναπτυσσεται πολυ καλα,ειναι 10,5 κιλα και ροδοκοκkινος.παρολα αυτα οι εξετασεις εδειξαν αναιμια!!!η παιδιατρος χωρις να εχει καμια διαθεση να μου εξηγησει τιποτα και προσπερνωντας τις αποριες μου εβγαλε την ετyμηγορια για 4μηνη θεραπεια με σιδηρο,λεγονταs μου και πως όλα τα παιδια αν τα ψαξεις ειναι λογικο να είναι χαμηλα,μου είπε επισης οτι αυτο ειναι κι ενα απο τα μειονεκτηματα του θηλασμου.......ενστικτωδως δεν με επεισε και δεν ενιωθα καλα να δωσω στο παιδι τη θεραπεια που συνεπαγεται παρενεργειες,επιβαρυνση,εθισμο στα φαρμακα κ.ο.κ χθες τον πηγα στον ομοιοπαθητικο (ο οποιος παρεπιπτοντως με βοηθησε κι εμενα σε θεμα αλεργιας,ανεμιας,δερματικα),μου ειπε οτι δεν ειναι κατι σοβαρο,του εδωσε μια ηπια αγωγη και θα το ελεγχουμε,ειμαι αισιοδοξη κι ελπιζω να ανταποκριθει και ο μπεμπης

prune
28-05-10, 21:49
Η αναιμια καλα καταλαβαινεις, ειναι ενας συνδυασμος τιμων και οχι μονο μια.
Το να ειναι πχ ο σιδηρος πιο χαμηλα, αλλα η αιμοσφαιρινη καλη, δεν δινουνε συμπληρωμα.

Κανονικα πρεπει ο γιατρος, διαβαζοντας αναλυτικα ολες τις τιμες του παιδιου (προσοχη, οι τιμες που ειναι γραμμενες διπλα ειναι για ενηλικες ΟΧΙ για παιδια) να σου εξηγησει αναλυτικα και να σου πει γιατι παιρνει τη μια ή την αλλη αποφαση.
Γι αυτο τον πληρωνεις.

Εαν επρεπε να σου απαντησω κατι γενικα, θα σου ελεγα οτι πιο καιρια τιμη ειναι της αιμοσφαιρινης.
Για να δοθει σιδηρος σε μωρο γινεται ΣΟΒΑΡΗ σταθμιση τιμων και παραγοντων και ειναι το υστατο μετρο. Οι σοβαροι γιατροι (που ασχολουνται και δεν ξεπεταν ασθενεις) προτιμουν μια μικρη ελλειψη σιδηρου σε ενα μωρο (θεωρειται αλλωστε πολυ φυσιολογικο να συμβαινει) παρα να δωσουν σιδηρο.
Δεν επιβαρυνουμε το συκωτι του μωρου "προληπτικα".

Βεβαια εδω ακουω πλεον οτι χωρις ΚΑΜΜΙΑ εξεαση δινουν "προληπτικα" και σιδηρο αλλα και βιταμινη D σε βρεφη, σε μια χωρα με μονιμη ηλιοφανεια, οπου αρκει μια δεκαλεπτη βολτα ή μια απλη εξοδος στο μπαλκονι για να συντεθουν τα απαραιτητα ποσοστα της βιταμινης αυτης.

Μαλιστα τωρα τελευταια μας ειπαν οτι υπαρχει λεει μεταλλαξη του γονιδιου μας και γι αυτο αν και ζουμε στη μεσογειο πρεπει να παρουμε κι εμεις αυτη τη βιταμινη:rolleyes:

kassiani,σε ευχαριστω πολυ!Η απαντηση σου με βοηθησε να καταλαβω!
:grin:

Rosie
28-05-10, 22:22
έκανα εξετασεις στο μικρο,επειδη εχει ανεπαρκεια g6pd,και μια που τον τρυπησαμε,σκεφτηκα να δουμε και τα αλλα θεματα (σιδηρο,βιταμινηD,φεριτινη,γενικη αιματος).ο μικρος αναπτυσσεται πολυ καλα,ειναι 10,5 κιλα και ροδοκοκkινος.παρολα αυτα οι εξετασεις εδειξαν αναιμια!!!η παιδιατρος χωρις να εχει καμια διαθεση να μου εξηγησει τιποτα και προσπερνωντας τις αποριες μου εβγαλε την ετyμηγορια για 4μηνη θεραπεια με σιδηρο,λεγονταs μου και πως όλα τα παιδια αν τα ψαξεις ειναι λογικο να είναι χαμηλα,μου είπε επισης οτι αυτο ειναι κι ενα απο τα μειονεκτηματα του θηλασμου.......ενστικτωδως δεν με επεισε και δεν ενιωθα καλα να δωσω στο παιδι τη θεραπεια που συνεπαγεται παρενεργειες,επιβαρυνση,εθισμο στα φαρμακα κ.ο.κ χθες τον πηγα στον ομοιοπαθητικο (ο οποιος παρεπιπτοντως με βοηθησε κι εμενα σε θεμα αλεργιας,ανεμιας,δερματικα),μου ειπε οτι δεν ειναι κατι σοβαρο,του εδωσε μια ηπια αγωγη και θα το ελεγχουμε,ειμαι αισιοδοξη κι ελπιζω να ανταποκριθει και ο μπεμπης

Δεν είναι απίθανο να έχει αναιμία μια και οι γυναικολόγοι στη χώρα μας έχουνε την ανήθικη συνήθεια να κόβουνε τον ομφάλιο λώρο αμέσως μετά τη γέννηση του παιδιού, χωρίς να τον περιμένουνε να σταματήσει να πάλλεται, όπως άλλωστε συστείνει και ο Π.Ο.Υ..
Η αναιμία δεν οφείλεται στο θηλασμό αλλά στο γεγονός αυτό.
Διάβασε με προσοχή το θέμα αυτό και θα καταλάβεις:

http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=56652

Να δώσεις σίδηρο αλλά σε καμία περίπτωση συνθετικό. Δύο απολύτως φυσικά σκευάσματα που συστείνονται σε εγκύους, θηλάζουσες και μωράκια/παιδιά είναι το Floradix και το Feroglobin.

Rosie
28-05-10, 22:37

Δεν αρκεί καθόλου η δεκάλεπτη βόλτα ή η έξοδος στο μπαλκόνι για να πάρει ένα μωράκι επαρκή ποσότητα βιταμίνης D, ειδικά αν είναι ντυμένο!
Χρειάζεται άμεση έκθεση στον ήλιο του μεσημεριού, με όσο το δυνατό λιγότερα ρούχα και χωρίς αντηλιακό.

Αυτά που αναφέρεις αποτελούσανε τις παλιές οδηγίες, τα δεδομένα άλλαξαν σύμφωνα με πρόσφατες έρευνες.

Το ότι ζούμε σε μια χώρα με μεγάλη ηλιοφάνεια είναι άσχετο. Έρευνα που έγινε στις αμερικάνικες πολιτείες βρήκε ότι οι πολίτες της Αριζόνας, δηλαδή της πολιτείας με τη μεγαλύτερη ηλιοφάνεια, είχανε τα χαμηλότερα επίπεδα Βιταμίνης D! Και αυτό κυρίως γιατί 1. Αποφεύγουνε τον ήλιο κλεισμένοι στα σπίτια τους ή στα γραφεία τους και μετακινούνται με τα αυτοκίνητά τους, 2. Όταν βγαίνουνε στον ήλιο πασαλοίφονται με (επικίνδυνα και τοξικά) αντηλιακά.

Οι Έλληνες τι κάνουνε διαφορετικό δηλαδή; Το παρκάκι στη γειτονιά μας είναι κυριολεκτικά άδειο από τα μέσα του Φθινοπώρου μέχρι και το Μάιο, και αν τύχει να δεις κανένα παιδάκι το χειμώνα θα είναι ντυμένο σαν Εσκιμώος!
Πραγματικά τώρα που άνοιξε ο καιρός απορούμε με τον άντρα μου που ήτανε θαμμένα όλα αυτά τα αμέτρητα παιδάκια που συχνάζουν στο παρκάκι μας!

Μια πολύ χρήσιμη σελίδα:
Vitamin D Council (http://www.vitamindcouncil.org/)

blomita
29-05-10, 11:18
Δεν είναι απίθανο να έχει αναιμία μια και οι γυναικολόγοι στη χώρα μας έχουνε την ανήθικη συνήθεια να κόβουνε τον ομφάλιο λώρο αμέσως μετά τη γέννηση του παιδιού, χωρίς να τον περιμένουνε να σταματήσει να πάλλεται, όπως άλλωστε συστείνει και ο Π.Ο.Υ..
Η αναιμία δεν οφείλεται στο θηλασμό αλλά στο γεγονός αυτό.
Διάβασε με προσοχή το θέμα αυτό και θα καταλάβεις:

http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=56652

Να δώσεις σίδηρο αλλά σε καμία περίπτωση συνθετικό. Δύο απολύτως φυσικά σκευάσματα που συστείνονται σε εγκύους, θηλάζουσες και μωράκια/παιδιά είναι το Floradix και το Feroglobin.
ευχαριστω για τις πληροφοριες.εχεις απολυτο δικιο.τωρα ξεκινησα σιδηρο ομοιοπαθητικο(πολυ πολυ ηπιο),θα δουμε αν θα ανταποκριθει το παιδι (θελω να ειμαι αισιοδοξη),και μετα ισως παμε σε αυτα που λες!
αληθεια! εχει αντιμετωπισει καμια μανουλα την αναιμια μεσω ομοιοπαθητικης, να παρω θαρρος;

kassiani
02-06-10, 14:30
Δεν αρκεί καθόλου η δεκάλεπτη βόλτα ή η έξοδος στο μπαλκόνι για να πάρει ένα μωράκι επαρκή ποσότητα βιταμίνης D, ειδικά αν είναι ντυμένο!
Χρειάζεται άμεση έκθεση στον ήλιο του μεσημεριού, με όσο το δυνατό λιγότερα ρούχα και χωρίς αντηλιακό.

Αυτά που αναφέρεις αποτελούσανε τις παλιές οδηγίες, τα δεδομένα άλλαξαν σύμφωνα με πρόσφατες έρευνες.

Το ότι ζούμε σε μια χώρα με μεγάλη ηλιοφάνεια είναι άσχετο. Έρευνα που έγινε στις αμερικάνικες πολιτείες βρήκε ότι οι πολίτες της Αριζόνας, δηλαδή της πολιτείας με τη μεγαλύτερη ηλιοφάνεια, είχανε τα χαμηλότερα επίπεδα Βιταμίνης D! Και αυτό κυρίως γιατί 1. Αποφεύγουνε τον ήλιο κλεισμένοι στα σπίτια τους ή στα γραφεία τους και μετακινούνται με τα αυτοκίνητά τους, 2. Όταν βγαίνουνε στον ήλιο πασαλοίφονται με (επικίνδυνα και τοξικά) αντηλιακά.

Οι Έλληνες τι κάνουνε διαφορετικό δηλαδή; Το παρκάκι στη γειτονιά μας είναι κυριολεκτικά άδειο από τα μέσα του Φθινοπώρου μέχρι και το Μάιο, και αν τύχει να δεις κανένα παιδάκι το χειμώνα θα είναι ντυμένο σαν Εσκιμώος!
Πραγματικά τώρα που άνοιξε ο καιρός απορούμε με τον άντρα μου που ήτανε θαμμένα όλα αυτά τα αμέτρητα παιδάκια που συχνάζουν στο παρκάκι μας!

Μια πολύ χρήσιμη σελίδα:
Vitamin D Council (http://www.vitamindcouncil.org/)

Αρα θεωρεις χρησιμη τη ληψη συμπληρωματος?
Η τη βολτα χειμωνα-καλοκαιρι?

Η συντριπτικη πλειοψηφια των μωρων, εαν εξεταστουν, το πιθανοτερο ειναι οτι θα εχουν καποια ελαφρια αναιμια.
Οι ψυχραιμοι γιατροι το θεωρουν φυσιολογικο και εφοσον το παιδι αναπτυσσεται κανονικα, δεν δινουν κανενα συμπληρωμα, θεωρωντας οτι το μειονεκτημα ειναι μεγαλυτερο απο το να εχει το μωρο μια ελαφρια αναιμια.

sofulini
28-06-10, 16:18
να ρωτησω και εγω κατι... εκανα εξετασεις αιματος στον μικρο μου (κοντευει να χρονισει) και ειχε αιματοκριτη 29.6 (ΦΤ 30-40) και φερριτίνη 4.4 (ΦΤ 5-140).με βαση και καποιον αλλο δεικτη που ειναι χαμηλος (ο μεσος ογκος ερυθρων) ο παιδιατρος αφου ρωτησε μηπως το παιδι εχει το στιγμα (το εχει ο πατερας μου, αλλα εγω παλια που εκανα εξετασεις δεν ειχα, απλα εχω παντα χαμηλη φερριτινη), μου ειπε να χορηγησω σιδηρο.
το παιδι μου τρωει το πρωι φρούτα, το μεσημερι λαχανικα και κρεας (κολοκυθι, πατατα, ραδικακια ή βλήτα, μπρόκολο και ενιοτε αρακα)ή και τραχανα -ειχαμε προβλημα δυσκοιλιοτητας γιαυτο βαζω χορτα παντα αλλα την ξεπερασε μονος του και το απογευμα τραχανα, λαχανικα ή φρουτα. τελευταια δινω και γιαουρτακι καμια φορα.
τι τροφες εμπλουτισμένες σε σίδηρο μπορω να προσθεσω σε ενα παιδι αυτης της ηλικιας για να τον βοηθησω και με τη διατροφή? (μην μου πειτε σαν τη μητερα μου οτι πρεπει να δωσω ξενο γαλα και κρεμες εμποριου γιατι της ειπαν οτι ειναι εμπλουτισμενες σε σιδηρο και κανουν καλο!!!! θα εσκαγα αν δεν το εγραφα!! με σκαει τοσες μερες...)

ΚΡΙΣΤΙΝΑ
28-06-10, 16:33
(μην μου πειτε σαν τη μητερα μου οτι πρεπει να δωσω ξενο γαλα και κρεμες εμποριου γιατι της ειπαν οτι ειναι εμπλουτισμενες σε σιδηρο και κανουν καλο!!!! θα εσκαγα αν δεν το εγραφα!! με σκαει τοσες μερες...)

δεν θα στο γράφαμε αυτό εδώ ετσι και αλλιώς :D
δες λίγο εδώ
http://www.kellymom.com/nutrition/vitamins/iron.html#ironsources

ΚΡΙΣΤΙΝΑ
28-06-10, 16:44
Επίσης πρόσεχε τους συνδυασμούς μη δίνεις τροφές πλούσιες σε ασβέστιο κοντά σε τροφές πλούσιες σε σίδηρο....προσπάθησε να συνδυάζεις τροφές πλούσιες σε σίδηρο με τροφές πλούσιες σε βιταμίνη c για καλύτερη απορρόφηση....

sofulini
28-06-10, 23:19
κριστινα ευχαριστω για την απαντηση σου αλλα θελω λιγη βοηθεια ακομα...:D μπορει να σου φανουν αστειες οι ερωτησεις μου αλλα ξεκιναω:
φακες μπορει να φαει? δεν εχω δωσει καθολου οσπρια ακομα. μπορω να δωσω και κατι ακομα?
δινω αποξηραμενα δαμασκηνα απο την αρχη λογω δυσκοιλιοτητας. σταφιδες πως τις δινω? μεσα στη φρουτοκρεμα?
δημητριακα?τι μπορω να δωσω??
ο τραχανας που δινω βοηθαει?
πο, πο νιωθω σα να μη ταιζω τιποτα το παιδι μου!! να φανταστεις πηγα σημερα να του δωσω λαχανικα το απογευμα και περναει απο μπροστα ο μπαμπας του με μια φετα καρπουζι!!πια λαχανικα μου λες εσυ!! δεν τρωει και πολυ εξαλλου..με το ζορι τον βαζω αγκαλια μου..αφου περπαταει ολη μερα!
α το ταχινι βοηθαει σε λιγο ψωμακι ή παξιμαδι που του αρεσει να μασουλαει??
αλλη μια!!πολλες φορες πριν το φαγητο θελει να θηλασει. αν δε θηλασει κλασσικα γινεται πολεμος. αν τον αφησεις, μετα απο μιση ωρα τρωει μια χαρα. θελει δηλαδη περισσοτερη ωρα να αφηνω?
κατσε να απαντησεις σε αυτες γιατι στο τελος θα με δειρεις.. ασε γιατι οσο γραφω μου ερχονται και αλλα να ρωτησω..:razz:

ΚΡΙΣΤΙΝΑ
29-06-10, 00:18
κριστινα ευχαριστω για την απαντηση σου αλλα θελω λιγη βοηθεια ακομα...:D μπορει να σου φανουν αστειες οι ερωτησεις μου αλλα ξεκιναω:
φακες μπορει να φαει? δεν εχω δωσει καθολου οσπρια ακομα. μπορω να δωσω και κατι ακομα?
δινω αποξηραμενα δαμασκηνα απο την αρχη λογω δυσκοιλιοτητας. σταφιδες πως τις δινω? μεσα στη φρουτοκρεμα?
δημητριακα?τι μπορω να δωσω??
ο τραχανας που δινω βοηθαει?
πο, πο νιωθω σα να μη ταιζω τιποτα το παιδι μου!! να φανταστεις πηγα σημερα να του δωσω λαχανικα το απογευμα και περναει απο μπροστα ο μπαμπας του με μια φετα καρπουζι!!πια λαχανικα μου λες εσυ!! δεν τρωει και πολυ εξαλλου..με το ζορι τον βαζω αγκαλια μου..αφου περπαταει ολη μερα!
α το ταχινι βοηθαει σε λιγο ψωμακι ή παξιμαδι που του αρεσει να μασουλαει??
αλλη μια!!πολλες φορες πριν το φαγητο θελει να θηλασει. αν δε θηλασει κλασσικα γινεται πολεμος. αν τον αφησεις, μετα απο μιση ωρα τρωει μια χαρα. θελει δηλαδη περισσοτερη ωρα να αφηνω?
κατσε να απαντησεις σε αυτες γιατι στο τελος θα με δειρεις.. ασε γιατι οσο γραφω μου ερχονται και αλλα να ρωτησω..:razz:

Ξεκίνα να διευρύνεις λίγο το μενού- τα παιδιά βαριούνται όπως και εμείς. Λίγο πριν το χρόνο άρχισα να δίνω από το φαγητό μας (αν ήθελα ας έκανα και αλλιώς) απλά φρόντιζα να μην τα κάνω τόσο αλμυρά. Δοκίμαζε λίγο απο όλα. Αν θέλεις πρόσφερε στήθος μια ώρα πριν το τάισμα.....απέφυγε να δίνεις μπισκότα η ψωμιά (για να μένει χώρος για πιο χρήσιμες τροφές εξάλλου τώρα έχεις τον έλεγχο εσύ)
Η καλύτερη πηγή σιδήρου είναι το κρέας (αιματικός σίδηρος) οπότε ρίξε το βάρος εκεί και βάλε φαντασία σου βάζω και ένα λινκ να δεις
http://www.wholesomebabyfood.com/MeatRecipes.htm (http://www.wholesomebabyfood.com/MeatRecipes.htm)

Της κόρης μου άρεσαν πολύ τα μπιφτέκια και ότι είχε σχέση με κιμά
το κοτόπουλο που δεν το έτρωγε τόσο πολύ το έκανα κιμά στον χασάπη και έφτιαχνα μπιφτέκι με κολοκύθι, κουάκερ, καρότο και λεμόνι (το ίδιο και στο μοσχάρι)
τα συνδύαζα με παντζάρι ή σπανάκι. Τις σούπες τις βαρεθήκαμε σχετικά νωρίς όπως επίσης και τα εντελώς λιωμένα προτιμούσε να έχει την αίσθηση ότι μασουλάει (ο κιμάς με διευκόλυνε πολύ για αυτό)
Γιατί όχι φακές μπορείς να δώσεις....
Σταφίδες μπορείς να μουσκεύεις πρώτα και μετά να αλέθεις στο μπλέντερ με τα υπόλοιπα φρούτα.......
Αυγό δεν τρώτε? Έστω κροκό?
Για το ταχίνι με προσοχή αν θέλεις να της το δώσεις δώσε λίγο να δεις αντιδράσεις γιατί έχει σουσάμι που μπορεί να προκαλέσει αλλεργία δώσε μόνο αυτό σαν νεα τροφή και παρακολουθείς αντιδράσεις.
Έχω πολλές ιδέες γιατί έχω παιδί που βαριέται εύκολα τις τροφές της αρέσει η ποικιλία και άφησα την φαντασία μου ελεύθερη.
Ρίξε και μια ματιά εδώ
http://www.wholesomebabyfood.com/solidfood10to12montholdbaby.htm (http://www.wholesomebabyfood.com/solidfood10to12montholdbaby.htm)
και εδώ
http://www.wholesomebabyfood.com/solidfood10to12montholdbaby.htm#nogo (http://www.wholesomebabyfood.com/solidfood10to12montholdbaby.htm#nogo)
Αν έχει ενα μωρό που αεικίνητο μπορείς να αφήνεις φαγητό εκεί που παίζει να τσιμπολογάει στο λινκ που σου έβαλα έχει ιδέες για finger food διάβασε το .............
γιατί καλέ να σε δείρω:D??? εγώ ψάχνομαι συνέχεια για νέες ιδέες.........

sofulini
29-06-10, 11:19
ευχαριστω εκ των προτερων!! θα διαβασω τα link (tτωρα που κοιμαται) και θα επανελθω.. κατσε γιατι ξυπνησε...

despinoula_kouz
30-06-10, 03:20
Καλησπέρα σε όλες! Είχα γράψει ένα ωραίο αναλυτικό μήνυμα αλλά μέχρι να το αποστείλω ξεσυνδέθηκε και μου σβήστηκε :(
Έτσι θα τα πω περιληπτικά. Θηλάζουμε ακόμα με την μπέμπα 7,5 μηνών και πριν 1 μήνα ξεκινήσαμε να τρώμε, ή μάλλον καλύτερα να προσφέρω καθημερινά και αυτή να τα φτύνει! Ένα γεύμα φρουτόκρεμα με 3-4 φρούτα το πρωί τρώει 10 κουταλίτσες και το μεσημέρι μοσχάρι-πατάτα-καρότο-κολοκύθι-λάδι-λεμόνι τρώει 5 κουταλίτσες.
Σήμερα λοιπόν πήγαμε στην παδίατρο και μας βρήκε μία καμπύλη κάτω και σε ύψος και σε βάρος. Δηλ. 7 μηνών ήταν 7.200γρ και σήμερα 7,5 μηνών ζύγιζε μόνο 7.000 γρ. Πως είναι δυνατόν;;;:confused: :confused: :confused:
Ήμουν σίγουρη ότι το μητρικό την κάλυπτε στις ανάγκες τις και δεν ανησυχούσα που δεν έτρωγε. Με φόβισε όμως η γιατρός ότι υποπτεύεται αναιμία και να της δώσω σίδηρο λέει. Της πρότεινα πρώτα εξετάσεις και συμφώνησε, φοβάμαι όμως ότι τα αποτελέσματα μπορεί όντως να είναι χαμηλά(αφού δεν τρώει και το κρεάς).
Τί να κάνω;;;;;

Να την αγνοήσω όπως κι άλλες φορές και τι να δίνω στη μπέμπα για καλύτερη απορρόφηση σε αυτήν την ηλικία;;
Ή να κάνουμε εξετάσεις με τον φόβο για συμπλήρωμα σιδήρου εκεί που δεν χρειάζεται (δεν είναι φαν του θηλασμού και με τρέλανε ότι το μωρό υποσιτίζεται).

Στην υπόλοιπη ανάπτυξη την βρήκε φυσιολογική αλλά μείωση του βάρους χωρίς άλλη αιτία, σας έχει τύχει;;

ΒΟΗΘΕΙΑ....

Ξέρω ότι το θέμα είναι ιατρικό αλλά δεν την εμπιστεύομαι πλέον ούτε σ΄αυτά και δεν την άλλάζω γιατί δεν υπάρχει και κανένας καλύτερος ή έστω πιο φιλικός στον θηλασμό στην πόλη μου!

amaretto
30-06-10, 10:03
Οι θηλασμοί σας έχουν μειωθεί από τότε που ξεκινήσατε τροφές; Πόσες φορές θηλάζετε;
Μήπως το μωρό πέρασε κάποια ίωση τον τελευταίο μήνα;

HAPPY MOMMY
30-06-10, 10:08
Κορίτσια εμένα η μικρή μου ποτέ δεν πήρε βιταμίνη D, πάντα τη βγάζω στον ήλιο με αντηλιακό γιατί μας έχουν πρήξει με τις συνέπειες του ήλιου ... μήπως τελικά πρέπει να της δίνω βιταμίνη D γιατί είναι πολύ χαμηλή η ανάπτυξή της???? Αγχώθηκα τώρα! Είναι ήδη 2,5 χρονών!!!

despinoula_kouz
30-06-10, 10:18
Amaretto, αν ρωτάς εμένα, δεν έχει αντικαταστήσει γεύμα θηλασμού με στέρεες. Ίσα-ίσα που την θηλάζω 1 ώρα πριν και αμέσως μετά. Δεν έχει αρρωστήσει καθόλου.
Είναι λογικό να χάνει βάρος μόνο με το μητρικό γάλα;;;;

amaretto
30-06-10, 10:54
Amaretto, αν ρωτάς εμένα, δεν έχει αντικαταστήσει γεύμα θηλασμού με στέρεες. Ίσα-ίσα που την θηλάζω 1 ώρα πριν και αμέσως μετά. Δεν έχει αρρωστήσει καθόλου.
Είναι λογικό να χάνει βάρος μόνο με το μητρικό γάλα;;;;

Αν προσφέρουμε το στήθος συχνά και βλέπουμε καλές πάνες, δεν μπορούμε να κατηγορήσουμε το θηλασμό για απώλεια βάρους. Δεν μιλάμε δα και για κανένα μεγαλύτερο παιδί που έχουν αυξηθεί δραματικά οι ανάγκες του και δεν φτάνει το γάλα, για να το χορτάσει, πριν ένα μήνα τα πήγαινε μια χαρά σύμφωνα με αυτά που λες.
Πιστεύω ότι η γιατρός πρέπει να ψάξει και για άλλα πράγματα εκτός από αναιμία, συνήθως το μυαλό πάει πρώτα στην ουρολοίμωξη.
Επίσης, χρειάζεται προσοχή στο πώς επηρεάζεται το παιδί από τις τροφές, στην περίπτωση που υπάρχει αλλεργία. Μπορεί να έχασε και την όρεξη του λόγω οδοντοφυΐας αλλά αυτό θα το κρίνεις εύκολα από τις πάνες του. Πάντως, δεν πανικοβαλλόμαστε για 200γρ, δίνουμε την ευκαιρία στο παιδί να επανέλθει με σωστή παρακολούθηση.

Αν και η απώλεια βάρους συνήθως έχει κάποια συγκεκριμένη αιτία, η πορεία των παιδιών πάνω στις καμπύλες δεν είναι απαραίτητο να είναι σταθερή, οι καμπύλες έχουν φτιαχτεί με βάση μέσους όρους από πολλά παιδιά. Μετά, πολλά παιδιά στην αρχή φορτσάρουν στην ανάπτυξη και νομίζεις ότι έχεις τον μικρό γίγαντα και αργότερα συμμορφώνονται και περιορίζονται στα γονίδια τους, ενώ η ανάπτυξη τους είναι μια χαρά φυσιολογική και πρόκειται για υγιέστατα παιδιά.

despinoula_kouz
30-06-10, 22:55
Από πάνες κάνουμε 5-6 και κακά 2-3 φορές ημερησίως. Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι η χωρίς λόγω απώλεια βάρους.(είχαμε και στην αρχή λόγω λανθασμένης τεχνικής θηλασμού-μεγάλη ιστορία). Η παιδίατρος μας είπε ότι δεν της φτάνει πλέον διατροφικά και θερμιδικά το γάλα μου και ΠΡΕΠΕΙ να τρώει έστω και με το ζόρι! Το χειρότερο: το ακούει η μάνα μου και επιβεβαιώνεται ότι "δεν παχαίνει το παιδί", και "δεν τρώει" και το "κρατάω νηστικό" και "ως πότε θα το θηλάζω πια;πρέπει να φάει" και άλλα τέτοια ενθαρρυντικά.Τι να κάνω και εγώ πήγα στο μάρκετ και πήρα μπισκοτόκρεμα την πιο θερμιδοφόρα και της είπα να την φτιάξει για την μπέμπα. Το χειρότερο: την έφαγε όλη -2 μερίδες παρακαλώ- και άνοιγε και το στόμα!!Άντε τώρα να την κάνω καλά που της "στερώ" τόσο πολύτιμες τροφές!!
Όσο για την οδοντοφυΐα που δεν έχει σκάσει ακόμα δόντι, σίγουρα παίζει τον ρόλο του στην όρεξή της αλλά δεν έχουμε το περιθώριο για χάσιμο γραμμαρίων, δυστυχώς δεν είμασταν και ποτέ φορτσάτες στα κιλά!!
Ξέρω ότι δεν κάνει να παίρνει κενές θερμίδες από τις κρέμες, αλλά μήπως όντως δεν της φτάνει το γάλα μου;;Και αφού πεινάει γιατί δεν τρώει τα φαγητά και τα φρούτα αλλά την μπισκοτόκρεμα την τσάκισε;;Δεν ξέρω τι να κάνω, πιέζουν και οι παπουδογιαγιάδες και έτσι μου΄ρχεται να τα παρατήσω...
Μόνο εσάς έχω για συμπαράσταση!

amaretto
01-07-10, 05:02
Όπως είπα, το μυαλό πάει συνήθως πρώτα σε ουρολοίμωξη. Γιατί δεν το ψάχνεις και κάνεις δοκιμές με κρέμες, αν δεν θέλεις να συνεχίσεις έτσι; Γιατί αφήνεις τους άλλους να ανακατεύονται; Υπάρχουν πολλά πράγματα που μπορείς να δοκιμάσεις με τις τροφές που προτιμάς να δίνεις, πριν ενδώσεις στις εμπορικές.

sofulini
01-07-10, 11:50
Κριστίνα επανερχομσι λίγο κσθυτερημενη γιστι δεν ειχα internet..δοκιμασα χτες μπιφτεκι (που το εδινα να δαγκωνει) και το συνοδευσα με πουρε απο πατατα, σπανακι και παντζαρι!! μια χαρα.. μονο που θελει να κραταω εγω το φαγητο και να τρωει ο κυριος!! :cool:
σημερα εχω φακες.. θα δειξει.
παντως να αφηνω πιατο διπλα να τσιμπαει δεν παιζει γιατι το βλεπει σαν παιχνιδι και αναποδογυρίζει το πιατο.. γελασαμε!!
ο γιατρος αργησε πολυ να βαλει πραγματα, δεν ξερω γιατι και εγω η πιο χαζη δεν το εψαξα τοσο. αυγο ξεκινησα την προηγουμενη βδομαδα απο μονη μου (ο γιατρος ειπε απο σεπτεμβρη), ομοια και φακες απο χρονο..
ελπιζω να φτιαξει ο σιδηρος του με τη διατροφη.. δινω βεβαια και τις σταγονες και τα λεμε! λοιπον αν βρω καμια καλη συνταγη θα γραψω!! αλλα μαλλον το εχεις ψαξει περισσοτερο και μας βοηθουν οι δικες σου αποψεις!!;)
καλη μερα!

Andy
03-12-10, 17:22
γεια σας!

θα θα ηθελα την συμβουλης σας..

η μπεμπα μου ειναι 41 ημερων!χτες μας ειδε η παιδιατρος και μου ειπε να της δωσω τις σταγονες aquasol για βιταμινες a & d ,ειναι λεει καλο για τα παιδακια που θηλαζουν.
εγω εχω προβληματιστει πολυ γιατι αφενος και τη πρωτη μου κορη τη θηλασα,μεχρι 16 μηνων και δεν της εδωσα τιποτα τετοιο και το παιδι ειναι μια χαρα!αφετερου η μπεμπα ειναι μια χαρα!γεννηθηκε 3500γραμμ και βγηκαμε απο το νοσοκομειο 3200,και μεσα σε 40 μερες πηρε 1350γραμμ,δηλαδη ειναι 4550.θηλαζει αποκλειστικα ολο αυτο το καιρο.
και αναρωτιεμαι να της δωσω ή οχι??

nikijo
21-12-10, 00:55
περιμενω κ εγω απαντηση απο καποια μανουλα που ξερει καλυτερα....:)
Άντυ, εμας μας ειπαν να παρουμε βιταμ.D κ σιδηρο τωρα στον 4ο μηνα...για βιταμ. Α δεν εγινε λογος...

Palladin
21-12-10, 09:45
κορίτσια αν διαβάσετε την πρώτη σελίδα του θέματος θα πάρετε πιστεύω τις απαντήσεις σας

nikijo
21-12-10, 23:12
Αρα χωρις εξετασεις αιματος δεν δινουμε τπτ....
...οι βιταμινες ομως φαινονται σε καποια εξεταση;;;;;δεν νομιζω...

Thanks Palladin :)

Rosie
22-12-10, 09:30
Άντυ, εμας μας ειπαν να παρουμε βιταμ.D κ σιδηρο τωρα στον 4ο μηνα...για βιταμ. Α δεν εγινε λογος...

Βιταμίνη D μπορείς να δώσεις, το πιο πιθανό είναι ότι έχει έλλειψη όπως και όλοι μας τους χειμερινούς μήνες.
Στο εξωτερικό δίνεται από την πρώτη κιόλας μέρα γέννησής τους!

Μόνο να προσέξεις να είναι η φυσική βιταμίνη D3 και όχι η συνθετική D2.
Και δεν πρέπει να δοθεί σε συνδιασμό με τη βιταμίνη Α.

Αν θες να σου δώσω λίνκ απ' αυτές που πήρα εγώ για τη μικρή μου, είναι αμερικάνικες σε μορφή σταγόνων, από τις καλύτερες της αγοράς.

Για το σίδηρο δεν νομίζω να χρειάζεται πριν τον έκτο μήνα, καλύτερα να κάνετε εξέταση αίματος τότε.

Rosie
22-12-10, 09:31
Κορίτσια εμένα η μικρή μου ποτέ δεν πήρε βιταμίνη D, πάντα τη βγάζω στον ήλιο με αντηλιακό γιατί μας έχουν πρήξει με τις συνέπειες του ήλιου ... μήπως τελικά πρέπει να της δίνω βιταμίνη D γιατί είναι πολύ χαμηλή η ανάπτυξή της???? Αγχώθηκα τώρα! Είναι ήδη 2,5 χρονών!!!

Aν τη βγάζεις στον ήλιο με αντηλιακό τότε σίγουρα έχει έλλειψη βιταμίνης D η μικρή!

nikijo
23-12-10, 09:27
σ ευχαριστω Rosie :)
για ποσο καιρο τις δινουμε;;;;;;

amande
23-12-10, 09:42
Αν θες να σου δώσω λίνκ απ' αυτές που πήρα εγώ για τη μικρή μου, είναι αμερικάνικες σε μορφή σταγόνων, από τις καλύτερες της αγοράς.

Rosie στείλε μου κι εμενα το link:)...πρέπει να πάρω κι εγώ μηπως??:confused:

Rosie
23-12-10, 11:54
Αυτές είναι http://www.iherb.com/Carlson-Labs-Baby-Ddrops-400-IU-11-ml/13932?at=0.

Θα τις δώσω μόνο τους χειμερινούς μήνες.

Σας δίνω και ένα κωδικό για $5 off EVI881

Τα μεταφορικά του site αυτού είναι μόνο $4 για παραγγελίες μέχρι 1300 γρ.

Rosie
23-12-10, 11:55
Rosie στείλε μου κι εμενα το link:)...πρέπει να πάρω κι εγώ μηπως??:confused:

Μαράκι εσύ είσαι;;; :shock:

amande
23-12-10, 13:52
Μαράκι εσύ είσαι;;; :shock:
ναι ναι:D;);)

Andy
25-12-10, 20:03
κοριτσια αργησα να δω τις απαντησεις σας.
ομως θα σας πω οτι τελικα δεν εδωσα στη μικρη μου τις σταγονες,γιατι στην πρωτη δεν ειχα δωσει και η μπεμπα δεν ειχε καποιο προβλημα,ουτε εχει !οποτε αποφασισα να μην φορτωσω το παιδι μου φαρμακα.
ελπιζω να επραξα σωστα!
παντως η μπεμπα μια χαρα φαινεται!!

angelina
20-05-11, 15:51
Καλησπέρα σε όλες!
Μας έδωσε και μας η παιδίατρος σταγόνες σιδήρου για το μπέμπη (που θηλάζει αποκλειστικά) αλλά μετά απ' όσα διάβασα εδώ δεν θα του τις δώσω. Το θέμα μου είναι ότι μου έγραψε και ένα άλλο σκεύασμα που είναι κυρίως βιταμίνη D σε συνδυασμό όμως με βιταμίνη Α, για όσο καιρό θηλάζει λέει. Ούτε αυτό να το δώσω?

Pola
20-05-11, 16:48
Κοριτσια καλησπερα!!

Και η δικη μου παιδιατρος μου ειπε να δωσω στο 40 ημερων μωρακι μου (θηλαζει αποκλειστικα) σταγονες aquasol A&D, αλλα αποφασισα να μην δωσω τελικα. Δεν ξερω αν εκανα καλα, στο πρωτο ειχα δωσει, στο δευτερο μονο για λιγες ημερες και στο τριτο καθολου!!!:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Rosie
21-05-11, 00:05
Το Aquasol αν δεν κάνω λάθος περιέχει τη συνθετική μορφή της βιταμίνης D, τη D2 (ergocalciferol).
Η Βιταμίνη D2 είναι τοξική σε μεγάλες δόσεις, επίσης δεν είναι και αποτελεσματική.
Προτιμήστε τη φυσική μορφή της Βιταμίνης D, τη D3.

Eπίσης η βιταμίνη D δεν πρέπει να συνδιάζεται με τη βιταμίνη Α.

Δέστε λίγο παραπάνω μια και σε κάποιο ποστ μου δίνω λινκ μιας βιταμίνης D3 από τις καλύτερες στην αγορά, αυτή που δίνω και στην κόρη μου.

Sofia-posi
05-07-11, 23:07
Ο αιματοκρίτης του μπέμπη μου έπεσε από 33 σε 30 σε ενάμιση μήνα κ ο παιδίατρός μου μου σύστησε να του δίνω 5 σταγόνες σίδηρο την ημέρα κ βλέπουμε. Εξέταση για σίδηρο όμως δεν έχουμε κάνει. Το μωρό είναι 7μιση μηνών κ τρώει μόνο κοτόπουλο (λίγες μέρες που το αρχίσαμε). Κόκκινο κρέας θα αργήσουμε να φάμε λόγω αλλεργίας.
Πρέπει να του κάνω κ εξέταση για σίδηρο ή αυτή η πτώση αιματοκρίτη είναι το ίδιο? Δεν μπορούμε να πολεμήσουμε αυτό το πρόβλημα με άλλα μέσα, π.χ. τροφές ή κάτι πιο φυσικό?

Sofia-posi
07-07-11, 17:49
κ χλωμουλης ειναι...

valeri
10-07-11, 18:17
γιατι τις κανατε τις εξετασεις ? η αιμοσφαιρινη ποσο ειναι ?
καποια εργαστηρια τα κρατανε τα δειγματα για μια βδομαδα ωστε αν χρειαστει καποια επιπλεον εξεταση να την κανουν ,δες το λιγο ,και μαζι με τον σιδηρο να κανετε και την φερριτινη

Sofia-posi
11-07-11, 13:56
Τη πρώτη φορά έκανε εξετάσεις όταν νοσηλεύτηκε με διάρροιες κ αίμα στα κακά. Την δεύτερη φορά :oops: έπεσε από τον καναπέ με το κεφάλι κ ο παιδίατρος μας έστειλε παίδων για ακτινογραφία. Εκεί ο ιατρός του έγραψε κ γενική αίματος οπότε είδα ότι ο αιματοκρίτης είχε πέσει.
Τώρα όμως δεν θέλω να τον ξανατρυπήσουν .... :(

polimerou
11-08-11, 21:56
Ο μπέμπης μου είναι 4 μηνών και η παιδιατρος μου είπε να αρχίσουμε σίδηρο προληπτικα... εγώ εχω τις αμφιβολίες μου...
Μιλησα με μια συμβουλο θηλασμου LLL και μου είπε πως αν εγώ η ίδια λαμβάνω περισσότερη βιταμίνη C θα περάσει στο γάλα μου κι έτσι το μωρό θα μπορεί να αποροφα περισσότερο σίδηρο....
Το έχει ξαναακούσει καμία????
Αγλαία μπορείς να μου το επιβαιβεώσεις ή να μου το διαψευσεις???

πεπα
11-08-11, 22:58
εμενα η παιδιατρος μου ποτε δε μου ειχε πει να παρω κατι προληπτικα. για ποιο λογο? ουτε για σταγονες aquasol (πρωτη φορα το ακουσα στο φορουμ και οταν τη ρωτησα επαθε πλακα:shock:),ουτε για σιδηρο ,απλα θηλαζαμε.

kinkajoujou
11-08-11, 23:09
Ο μπέμπης μου είναι 4 μηνών και η παιδιατρος μου είπε να αρχίσουμε σίδηρο προληπτικα... εγώ εχω τις αμφιβολίες μου...
Μιλησα με μια συμβουλο θηλασμου LLL και μου είπε πως αν εγώ η ίδια λαμβάνω περισσότερη βιταμίνη C θα περάσει στο γάλα μου κι έτσι το μωρό θα μπορεί να αποροφα περισσότερο σίδηρο....
Το έχει ξαναακούσει καμία????
Αγλαία μπορείς να μου το επιβαιβεώσεις ή να μου το διαψευσεις???

όταν τα μωρά που θηλάζουν αποκλειστικά παίρνουν σίδηρο, διαταράσσεται η χλωρίδα του εντέρου τους χοντρικά και αυτό τους δημιουργεί διάφορα θεματάκια. Αν τώρα κάποιο μωρό έχει αποδεδειγμένα έλλειψη σιδήρου, τότε η χορήγηση συμπληρώματος είναι απαραίτητη. Προληπτικά όμως δεν δικαιολογείται η χορήγηση, γιατί αν το παιδί έχει επαρκή αποθέματα σιδήρου, η περίσσεια πάλι μπορεί να του δημιουργήσει πρόβλημα. Γιατί δεν ρωτάς την παιδίατρό σας για ποιο λόγο θεωρεί ότι πρέπει να πάρει το παιδί συμπλήρωμα, χωρίς πρώτα να κάνει εξετάσεις, αν υπάρχει κάποιος λόγος για κάτι τέτοιο;

Rosie
12-08-11, 10:55

Ναι, βιταμίνη C ανιχνεύεται στο μητρικό γάλα περίπου μισή ώρα αφού την πάρει η μαμά.

KaMi_KaMi
02-09-11, 15:47
Η παιδίατρος πρότεινε να κάνουμε εξετάσεις στο μπέμπη και σήμερα πήρα τα αποτελέσματα. Μου είχε γράψει για σταγόνες σιδήρου, να τις έπαιρνε ΑΦΟΥ θα παίρναμε τα αποτελέσματα και μάλλον θα τις χρειαστούμε, εκτός κι αν ερμηνεύω λάθος τις εξετάσεις.
Ο σίδηρος του μικρού είναι 13 και οι φυσιολογικές τιμές ξεκινούν από 28 έως κ 135μg/dl (oύτε που ξέρω τί είναι αυτά) και δεν πήγα ακόμη στην παιδίατρο να τις δει, αλλά μου φαίνεται ΠΟΛΥ ΧΑΜΗΛΟ το 13 όταν βλέπω ότι πρέπει να ξεκινάει από 28....:confused:

Υπάρχει κάποια μανούλα που αντιμετώπισε το ίδιο? Ο μικρός είναι περίπου 5 μηνών και θηλάζει αποκλειστικά.