PDA

Επιστροφή στο Forum : Σίδηρο και σύμπληρωμα διατροφής στα βρέφη που θηλάζουν

Σελίδες : [1] 2

Marle
18-11-07, 14:35
Η παιδίατρος βρήκε λίγο χλωμό τον μπέμπη και μου είπε να ξεκινήσουμε σταγονίτσες σιδήρου, από μία φόρα μέχρι να φτάσουμε διαδοχικά τις δέκα. Δεν ξέρω λίγο με φοβίζει αυτό... σε σχέση με τις κενώσεις του, ότι δηλαδή μπορεί να δυσκολεύεται να ενεργηθεί :cry: Η γιατρός μας είπε πως αν δούμε πρόβλημα δυσκοιλιότητας να επιστρέψουμε σε λιγότερες σταγόνες.
Είχε καμία σας τέτοιο θέμα; πως αντέδρασε το μωρό; είναι αλήθεια πως με το μητρικό γάλα δεν τροφοδοτείται ο οργανισμός του μωρού με σίδηρο;

Βαλεντινα
18-11-07, 15:35
και σε μενα ειχε γραψει σιδηρο γιατι θεωρουσε οτι ο θηλασμος ειναι ανεπαρκες :evil: δεν του εδωσα και συνεχισα να θηλαζω μεχρι 9 μηνων.Το μωρο μεγαλωνε πολυ ικανοποιητικα και ο παιδιατρος δεν μπορουσε να το πιστεψει.Μαλιστα παρεξηγηθηκε που τον παρακουσα.Εγω τοτε του απαντησα οτι "ο θηλασμος τον καλυπτει σε ολα ,πιστεψε με".

Ας σου πει καλυτερα η Αγλαΐα.Εγω απο προσωπικη εμπειρια θεωρω οτι δεν χρειαζεται.

Olg@
18-11-07, 16:43
Δεν θα έπρεπε να του κάνει εξετάσεις για ανεπάρκεια σιδήρου αν υποψιάζεται κάτι τέτοιο; Νομίζω ότι στα μωράκια παίρνουν αίμα από την πατουσίτσα και το κάνουν.

Στέλλα
18-11-07, 17:07
Μarle μου και η Νάσια έπινε σταγόνες σιδήρου στο γάλα της παλιότερα,αλλά όχι για μεγάλο χρονικό διάστημα,για 1 μήνα περίπου.Αν θυμάμαι καλά της έβαζα 2 ή 3 σταγονες στο γαλατάκι της.Στο πρωινό γάλα μου είχε πει ο γιατρός γιατί γίνεται καλύτερη απορρόφηση.
:wink: Και η ανιψούλα μου έπινε όταν ήταν μωράκι και ο γιατρός τους της είχε συστήσει να ξεκινήσει κρέας 5 μηνών λόγω του χαμηλού αιματοκρίτη.(Και είναι πολύ καλός παιδίατρος ):wink:

aglaia
18-11-07, 23:06
μητρικό γάλα δεν τροφοδοτείται ο οργανισμός του μωρού με σίδηρο;

Όχι, δεν είναι αλήθεια!

Το μητρικό γάλα καλύπτει τις ανάγκες του υγειούς τελειόμηνου μωρού τουλάχιστον μέχρι τον 6ο μήνα.

Τα παιδιά που δεν τρέφονται με μητρικό γάλα παρουσιάζουν πολύ πιο συχνά έλλειψη σιδήρου παρόλο που το γάλα σε σκόνη περιέχει μεγάλες ποσότητες. Αυτό συμβαίνει γιατί ο σίδηρος στο γάλα σε σκόνη αφομοιώνεται δύσκολα και σε πάρα πολύ μικρό ποσοστό.

Υπάρχουν παιδιά που παρουσίαζουν έλλειψη σιδήρου όχι γιατί ο σίδηρος στο μητρικό γάλα δεν είναι αρκετός αλλά γιατί ο οργανισμός του παιδιού δεν μπορεί να αφομοιώσει το διαθέσιμο σίδηρο.

Πριν δοθεί αγωγή από το γιατρό είναι καλύτερα να γίνουν αιματολογικές εξετάσεις για να διαπιστωθούν οι ελλείψεις σε σίδηρο.

Η αγωγή δεν επιτρέπεται να δινεται προληπτικά.

Marle
19-11-07, 12:02
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.
Τελικά νομίζω πως θα παρακούσω τις οδηγίες της παιδιάτρου και θα αποφύγω να δώσω σίδηρο στον μπέμπη.

galat
19-11-07, 12:22
Καλύτερα να κάνεις εξετάσεις , γιατί όντως μπορεί να χρειάζεται να πάρει σίδηρο και μετά να παρακούσεις τον γιατρό...

Mimis
19-11-07, 18:15
Νομίζω πως είναι καλύτερα να ακολουθήσεις τις οδηγίες της παιδιάτρου σου σε κάθε περίπτωση.

Αν έχεις αμφιβολίες για κάτι μη διστάσεις να τη ρωτήσεις

Marle
19-11-07, 21:12
Μάλλον θα κάνουμε πρώτα αιματολογικές εξετάσεις για να δούμε τα επίπεδα του σιδήρου :wink:

ΦΑΙΗ
01-12-07, 20:19
ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΡΑΚΟΥΣΕΙΣ ΤΙΣ ΟΔΗΓΙΕΣ ΤΟΥ ΓΙΑΤΡΟΥ ΣΟΥ! ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ Κ ΕΝΟΣ ΑΛΛΟΥ ΓΙΑΤΡΟΥ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΑΝ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΠΙΑ!ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΑΚΟΥΜΕ Κ ΑΛΛΕΣ<ΓΝΩΜΕΣ ΠΑΡΑ ΝΑ ΠΕΡΝΟΥΜΕ ΤΕΤΟΙΕΣ ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ ΜΟΝΕΣ ΜΑΣ...ΕΙΔΙΚΑ ΟΤΑΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΑΓΓΕΛΟΥΔΑΚΙΑ ΜΑΣ!ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΓΡΗΓΟΡΑ ΛΥΣΕΙΣ!

aglaia
01-12-07, 21:43
Μάλλον θα κάνουμε πρώτα αιματολογικές εξετάσεις για να δούμε τα επίπεδα του σιδήρου :wink:

Αυτό είναι το καλύτερο. Αν υπάρχει διαπιστωμένη έλλειψη σιδήρου τότε το συμπλήρωμα θα του είναι χρήσιμο. Αν όμως δεν υπάρχει έλλειψη και του το δόσεις μπορεί να δημιουργήσεις άλλα προβλήματα γιατί ο σίδηρος δρα ανταγωνιστικά με άλλα στοιχεία όπως το ασβέστειο αλλά και είναι πολύ καλή τροφή για μικρόβια...

Το θέμα των συμπληρωμάτων δεν είναι τόσο απλό και λυπάμαι που μερικοί γιατροί χορηγούν συμπληρώματα επιπόλαια. Τα συμπληρώματα όσο ωφέλιμα μπορούν να είναι όταν υπάρχει έλλειψή τους, τόσο βλαβερά μπορούν να γίνουν όταν βρίσκονται σε περίσσεια.

Μαρια Στυλιανακη
02-12-07, 23:36
σε κάποιο τόπικ είχα γράψει και εγώ για μια έρευνα,,, δεν θυμάμαι πια που,

για το ότι τα παιδιά με αποκλειστικό θηλασμό μετά τους 6 μήνες είναι πιθανό να αποκτήσουν κάποια έλλειψη σιδήρου,
(το αντίστοιχο ποσοστό σε έρευνα που έγινε και το πιστοποιεί, ήταν μεγαλύτερο απο ότι στα μωρά 6 μηνών που τρέφονταν με γάλα σκόνη του εμπορίου το οποιο είναι εμπλουτισμένο με σίδηρο - κάτι λογικό.)

ο οποίος μόνο μετά απο εξετάσεις αιματολογικές, αποδεικνύεται και τότε χορηγείται σίδηρος στα παιδιά.

zetta
17-01-08, 00:20
Θα ήθελα να ρωτήσω, γιατι έχω καποιες αμφιβολίες σχετικα με το σίδηρο και το συμπήρωμα διατροφής (Β5 )

Η γιατρός μου έχει δώσει τα παραπάνω σε σταγόνες όπου απ΄τον 3 μήνα τις αυξάνουν, και σήμερα τις έχουμε φτάσει στις 15 ημερισίος...

Είναι απαραίτο τα μωρά που θηλάζουν , να τους παρέχονται ;! ...χωρίς να έχει γίνει καμία εξέταση αιματός;;

:?:

aglaia
17-01-08, 00:31
Θα ήθελα να ρωτήσω, γιατι έχω καποιες αμφιβολίες σχετικα με το σίδηρο και το συμπήρωμα διατροφής (Β5 )

Η γιατρός μου έχει δώσει τα παραπάνω σε σταγόνες όπου απ΄τον 3 μήνα τις αυξάνουν, και σήμερα τις έχουμε φτάσει στις 15 ημερισίος...

Είναι απαραίτο τα μωρά που θηλάζουν , να τους παρέχονται ;! ...χωρίς να έχει γίνει καμία εξέταση αιματός;;

:?:

Προληπτικά δεν πρέπει να χορηγείται τίποτα από τα παραπάνω.

Τα μωρά που δεν θηλάζουν έχουν πολύ πιο συχνά έλλειψη σιδήρου...

Να γίνουν οι αιματολογικές εξετάσεις και αν είναι απαραίτητο να συνεχίσει να τι παίρνει.

Ποια ήταν η διάγωση που έγινε και παίρνει αυτά τα συμπληρώματα; Πώς αποφασίστηκε η δοσολογία;

Ακόμη και να υπάρχει έλλειψη το θέμα δεν είναι τόσο απλό για να αποφασιστεί η δοσολογία. Αν ο προσλαμβανόμενος σίδηρος είναι περισσότερος από τον απαραίτητο δημιουργείται σοβαρό πρόβλημα στην απορρόφηση του ασβεστίου...

pizizi
19-01-08, 13:50
η παιδιατρος στο τελευταίο μας ραντεβού με ρώτησε αν πέρνω εγώ σίδηρο και ασβέστιο, της είπα οτι τα έχω κόψει, και μου είπε οτι αν δεν τα πέρνω θα αναγκαστή να δώσει συμπληρωμα σιδήρου στο μωρό...

Η αλήθεια είναι οτι δεν ρώτησα τον γυναικολόγο μου όταν τα έκοψα. Τι με συμβουλευεται να κάνω?

aglaia
19-01-08, 14:00
η παιδιατρος στο τελευταίο μας ραντεβού με ρώτησε αν πέρνω εγώ σίδηρο και ασβέστιο, της είπα οτι τα έχω κόψει, και μου είπε οτι αν δεν τα πέρνω θα αναγκαστή να δώσει συμπληρωμα σιδήρου στο μωρό...

Ο σίδηρος που παίρνεις εσύ μπορεί να δημιουργήσει σοβαρό πρόβλημα στο μωρό και δεν αυξάνει το σίδηρο που παίρνει το μωρό!!!

Τόσο εσύ όσο και το παιδί θα πάρετε σίδηρο μόνο αν γίνουν αιματολογικές εξετάσεις που θα δείξουν τιμές τέτοιες που κάνουν τη λήψη του σιδήρου απαραίτητη. Αν ο σίδηρος δεν είναι απαραίτητος και παρόλα αυτά χορηγείται, τότε δημιουργείται σοβαρό πρόβλημα στην αφομοίωση του ασβεστείου και όχι μόνο...

Είναι πραγματικά επικίνδυνο να χορηγούνται συμπληρώματα χωρίς αυτά να είναι πραγματικά απαραίτητα.

Η παιδίατρος στο συγκεκριμένο θέμα είναι επικίνδυνα αυθαίρετη. Ποτέ δεν έχει δημοσιευτεί πουθενά ότι μπορεί η μητέρα παίρνοντας σίδηρο να αυξήσει την περιεκτικότητα του γάλακτος σε σίδηρο ή να αυξήσει την πρόσληψη σιδήρου από το παιδί.

pizizi
19-01-08, 14:24
Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση αγλαια, πολύ γυναικολόγοι και παιδίατροι συνιστούν συμπληρώματα για την μητέρα σε όλοι την διαρκεία του θηλασμού.

aglaia
19-01-08, 17:26
Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση αγλαια, πολύ γυναικολόγοι και παιδίατροι συνιστούν συμπληρώματα για την μητέρα σε όλοι την διαρκεία του θηλασμού.

Τα συμπληρώματα πρέπει να τα παίρνει η μητέρα αν πραγματικά τα έχει ανάγκη. Ειδικά η έλλειψη σιδήρου φαίνεται καθαρά στις αιματολογικές εξετάσεις.

Κάποιοι γιατροί τα χορηγούν χωρίς να υπάρχει ανάγκη και αυτό είναι απαράδεκτο ως νοοτροπία, όπως είναι απαράδεκτο να χορηγούν φάρμακα φασόν ή φάρμακα περιττά... Κερδίζουν αρκετά από αυτή την ιστορία....

Όμως αυτό που σου είπε η γιατρός σου, ότι αν δεν πάρεις εσύ σίδηρο θα αναγκαστεί να δώσει στο παιδί είναι εντελώς αβάσιμο. Μπορεί να έχεις εσύ επάρκεια σιδήρου και το μωρό εξαιτίας προβλήματος να έχει σοβαρή έλλειψη αλλά και το αντίθετο, μπορεί να έχεις εσύ σοβαρή έλλειψη και το μωρό καθόλου. Αυτό που σου είπε δεν είναι ιατρικη αλλά μπακαλική.

pizizi
19-01-08, 18:44
πιστευεις λοιπόν οτι θα πρέπει να κάνουμε αιματολογικές εξετάσεις, και καλά εμείς ειμαστε συνιθισμένες. τα μωράκια ομώς? να τα υποβάλουμε σε τέτοια ταλαιπωρία.
Πόσο συνιθισμένο είναι παιδιά που θηλάζουν και κάνουν σωστή διατροφή να έχουν έλλειψη σιδήρου?
Το συμπληρωμα ασβεστίου μήπως ενισχυει το μητρικό γάλα με ασβεστιο, ή είναι και αυτό περιττό?

aglaia
19-01-08, 20:31
Πόσο συνιθισμένο είναι παιδιά που θηλάζουν και κάνουν σωστή διατροφή να έχουν έλλειψη σιδήρου?

Η έλλειψη σιδήρου είναι πιο συχνή στα παιδιά που δεν θηλάζουν. Παρόλο που το γάλα σε σκόνη είναι φορτωμένο με αρκετό σίδηρο, η χημική του μορφή είναι τέτοια που δεν αφομοιώνεται εύκολα...

Το συμπληρωμα ασβεστίου μήπως ενισχυει το μητρικό γάλα με ασβεστιο, ή είναι και αυτό περιττό?

Η περιεκτικότητα του μητρικού γάλακτος σε ασβέστιο παραμένει σταθερή ακόμη και αν το ασβέστιο στη διατροφή σας δεν είναι αρκετό.

Το πρόβλημα με το ασβέστιο στη διατροφή της μητέρας είναι η αφομοίωση. Αν απλά η πρόσληψη έλυνε το πρόβλημα δεν θα υπήρχε οστεοπόρωση. Ο θηλασμός κινητοποιεί το ασβέστιο στον οργανισμό της μητέρας και αυξάνει την αφομοίωση του από τις τροφές. Οι μητέρες που θηλάζουν για ένα χρόνο έχουν στο τέλος του χρόνου μεγαλύτερη οστική μάζα από ότι είχαν πριν την εγκυμοσύνη. Αντίθετα οι μητέρες που δεν θηλάζουν έχουν μικρότερη οστική μάζα εξαιτίας των απωλειών της εγκυμοσύνης που δυστυχώς μετά δεν μπορούν να αναπληρώσουν.

aglaia
19-01-08, 20:50
πιστευεις λοιπόν οτι θα πρέπει να κάνουμε αιματολογικές εξετάσεις, και καλά εμείς ειμαστε συνιθισμένες. τα μωράκια ομώς? να τα υποβάλουμε σε τέτοια ταλαιπωρία.

Σου μεταφέρω απάντηση παιδιάτρου όπως ακριβώς τη βρήκα γραμμένη στο:

http://users.otenet.gr/~sakarets/index.html

Υπαρχουν πολλες επιστημονικες ανακοινωσεις οι οποιες τονιζουν οτι και μικρου βαθμου υπερφορτωση με σιδηρο μπορει να προκαλει προβληματα σε ευαισθητα οργανα οπως η καρδια,οι ενδοκρινεις αδενες και αλλα. Προσωπικα στα παιδια τα οποια παρακολουθω οταν εχω απο το ιστορικο η απο την εξεταση του παιδιου υποψια σιδηροπενιας κανω αρχικα μια εξεταση αιματος (ειναι ενα τσιμπημα σχεδον ανωδυνο με το οποιο
λαμβανονται ελαχιστα κυβικα εκατοστα αιμα) και με βαση τα αποτελεσματα της εξετασης ρυθμιζω την δοση και την διαρκεια της χορηγησης του σιδηρου,εκμηδενιζοντας τον κινδυνο υπερφορτωσης με σιδηρο..

Μαρια Στυλιανακη
19-01-08, 21:33
απο έρευνες έχει φανεί ότι γύρω στον 6 ο μήνα και μετά είναι πιθανό
να υπάρχει έλλειψη σιδήρου σε παιδιά που θηλάζουν.

ΜΟΝΟ όταν αυτή επιβεβαιώνεται με εξετάσεις, ΤΟΤΕ γίνεται χορήγηση συμπληρώματος.
το έχουμε ξανασυζητήσει, και είχα βάλει εκεί τις έρευνες.

Φρόντισε να το θηλάζεις, να το έχεις στο στήθος σου δηλαδή, όταν του πάρουν αίμα.

Έρευνες έχουν αποδείξει ότι ο θηλασμός, είναι ότι καλύτερο για αυτό το πράγμα.
δες.
http://www.asklenore.info/breastfeeding/health/painkiller.htmlCHICAGO - Breastfeeding eases a baby's discomfort during a painful needle stick procedure and might work as a potent painkiller during potentially traumatizing experiences such as circumcision, researchers said yesterday.

Infants who were held and breastfed while undergoing a painful heel lance, a routine hospital procedure used to obtain a blood sample, cried and grimaced less and their heartbeats remained calmer than infants who were not breastfed, a University of Chicago study said.

aglaia
19-01-08, 21:53
απο έρευνες έχει φανεί ότι γύρω στον 6 ο μήνα και μετά είναι πιθανό
να υπάρχει έλλειψη σιδήρου σε παιδιά που θηλάζουν.

είναι ακριβώς έτσι μαρία, γι αυτό και μετά τον 6ο μήνα συστήνεται η εισαγωγή τροφών πλούσιων σε σίδηρο (πλήρη δημητριακά, αργότερα κρέας κλπ).

Μαρια Στυλιανακη
19-01-08, 22:45
The results of this study imply that the
current Hb cut-off set for anaemia in infancy may be
too high and the prevalence of anaemia in young
infants overestimated. More needs to be learned about
the appropriate age for starting iron supplementation
in infancy, and the Hb and ferritin limits that signify
true deficiency σελίδα 5.

http://www.ifpri.org/pubs/books/whatworks/whatworks_ch04.pdf

We conclude that routine iron supplementation of breast-fed infants may benefit those with low Hb but may present risks for those with normal Hb.
http://jn.nutrition.org/cgi/content/full/132/11/3249

εδώ ένα προηγούμενο πόστ της Αγλαίας για αυτό το θέμα

http://www.parents.gr/forum/viewtopic.php?p=45749&sid=bb4c308a523cd7d41f82edd0faf1aef7

και εδώ

http://www.parents.gr/forum/viewtopic.php?t=645

Μαρια Στυλιανακη
19-01-08, 22:47
γράφει κάπου εκεί η Αγλαία, απο copypaste αγγλικού κειμένου, ότι το καλύτερο για να σιγουρευτεί η μητέρα ότι το μωρό της θα έχει ότι χρειάζεται είναι να παίρνει εκείνη ένα σκέυασμα με πολυβιταμίνες, έτσι ώστε το σώμα της να μπορεί να δώσει στο μωρό ότι χρειάζεται.

aglaia
20-01-08, 00:21
γράφει κάπου εκεί η Αγλαία, απο copypaste αγγλικού κειμένου, ότι το καλύτερο για να σιγουρευτεί η μητέρα ότι το μωρό της θα έχει ότι χρειάζεται είναι να παίρνει εκείνη ένα σκέυασμα με πολυβιταμίνες, έτσι ώστε το σώμα της να μπορεί να δώσει στο μωρό ότι χρειάζεται.

Δεν υπάρχει τέτοια οδηγία από κάποιον επισημο φορέα, δεν υιοθετούμε απόψεις μεμονωμένων άρθρων γιατί είναι επισφαλές.

aglaia
20-01-08, 00:40
Anemia is uncommon in breastfed babies for several reasons

Healthy, full-term babies have enough iron stores in their bodies to last for at least the first six months. The current research indicates that a baby's iron stores should last between six and twelve months, depending upon the baby.

The iron in breastmilk is better absorbed than that from other sources. The vitamin C and high lactose levels in breastmilk aid in iron absorption.

Iron Source Percentage of Iron Absorbed
breastmilk ~50 - 70%
iron-fortified cow milk formula ~3 - 12%
iron-fortified soy formula less than 1% - 7%
iron-fortified cereals 4 - 10%
cow's milk ~10%
Note: The amount of iron absorbed from any food depends greatly upon the milk source of iron (eg, human vs cow), type of iron compound in the food, the body's need for iron, and the other foods eaten at the same meal.

Breastfed babies don't lose iron through their bowels; cow's milk can irritate the intestinal lining (resulting in a tiny amount of bleeding and the loss of iron).
The original iron stores of a full-term healthy baby, combined
with the better-absorbed iron in breastmilk, are usually enough
to keep baby's hemoglobin levels within the normal range
well into the second six months.

.........................

Why not use iron supplements as a protective measure for every baby?

The iron in breastmilk is bound to proteins which make it available to the baby only, thus preventing potentially harmful bacteria (like E.coli, Salmonella, Clostridium, Bacteroides, Escherichia, Staphylococcus) from using it. These two specialized proteins in breastmilk (lactoferrin and transferrin) pick up and bind iron from baby's intestinal tract. By binding this iron, they

stop harmful bacteria from multiplying by depriving them of the iron they need to live and grow, and
ensure that baby (not the bacteria) gets the available iron.
The introduction of iron supplements and iron-fortified foods, particularly during the first six months, reduces the efficiency of baby's iron absorption. As long as your baby is exclusively breastfed (and receiving no iron supplements or iron-fortified foods), the specialized proteins in breastmilk ensure that baby gets the available iron (instead of "bad" bacteria and such). Iron supplements and iron in other foods is available on a first come, first served basis, and there is a regular "free-for-all" in the baby's gut over it. The "bad" bacteria thrive on the free iron in the gut. In addition, iron supplements can overwhelm the iron-binding abilities of the proteins in breastmilk, thus making some of the iron from breastmilk (which was previously available to baby only) available to bacteria, also. The result: baby tends to get a lower percentage of the available iron.

Supplemental iron (particularly when administered in solution or as a separate supplement rather than incorporated into a meal) can interfere with zinc absorption. In addition, iron supplements and iron-fortified foods can sometimes cause digestive upsets in babies.

A recent study (Dewey 2002) found that routine iron supplementation of breastfed babies with normal hemoglobin levels may present risks to the infant, including slower growth (length and head circumference) and increased risk of diarrhea.

A recent review article on iron (Griffin and Abrams, 2001) indicates that if your baby is basically healthy, iron deficiency in the absence of anemia should not have developmental consequences.

http://www.idpas.org/pdf/1153IronandBreasfeeding.pdf

Τα αντέγραψα από εδώ:

http://www.kellymom.com/nutrition/vitamins/iron.html

Όπου υπάρχει πλούσια βιβλιογραφία στο τέλος και μάλιστα από επίσημους φορείς όπως η Αμερικάνικη Ακαδημία Παιδιατρικής

και το Centers for Disease Control and Prevention.

aglaia
20-01-08, 00:57
[

http://www.ifpri.org/pubs/books/whatworks/whatworks_ch04.pdf

Μαρία μπορείς να μου δώσεις το λινκ πριν από αυτό το κείμενο; θέλω να έχω και τίτλο εξώφυλο κλπ του βιβλίου, στο ψάξιμο που έκανα στα γρήγορα εδώ:

http://www.ifpri.org

δεν το βρήκα (ίσως να φταίει και η ώρα...)

aglaia
20-01-08, 00:59
[

We conclude that routine iron supplementation of breast-fed infants may benefit those with low Hb but may present risks for those with normal Hb.
http://jn.nutrition.org/cgi/content/full/132/11/3249

Αυτό το άρθρο είναι πολυ καλό! Το αποθήκευσα... Το κακό είναι ότι όσα περισσότερα διαβάζω τόσο περισσότερο συγχίζομαι με την επιπολαιότητα μερικών γιατρών...

Αχ, τι μου κάνεις βραδιάτικα!!!

xrysalis
20-01-08, 01:28
Tώρα κατάλαβα γιατί έχθες που είχαμε ραντεβού με την παιδίατρο "μου τα 'χωσε" που δεν έχω ξεκινήσει ακόμη κρέας του μικρού... :oops:
θα σου κάνει καμιά αναιμία μου είπε... έτσι του έδωσα σήμερα την πρώτη του χορτόσουπα και αύριο θα του βάλω και μοσχάρι... (αν και εξαρχής είχα άλλο σκοπο... να τα βάλω όλα ένα-ένα και σιγά-σιγά... αλλά ένα αυτό που μου είπε κι ένα ο άντρας μου.... άλλαξαν τα σχέδια!

aglaia
20-01-08, 14:26
Tώρα κατάλαβα γιατί έχθες που είχαμε ραντεβού με την παιδίατρο "μου τα 'χωσε" που δεν έχω ξεκινήσει ακόμη κρέας του μικρού... :oops:
θα σου κάνει καμιά αναιμία μου είπε... έτσι του έδωσα σήμερα την πρώτη του χορτόσουπα και αύριο θα του βάλω και μοσχάρι... (αν και εξαρχής είχα άλλο σκοπο... να τα βάλω όλα ένα-ένα και σιγά-σιγά... αλλά ένα αυτό που μου είπε κι ένα ο άντρας μου.... άλλαξαν τα σχέδια!

Δεν είναι σίγουρο ότι θα σου κάνει αναιμία και δεν υπάρχει λόγος να πανικοβάλεσαι. Στο γιο μου έδωσα 11,5 μηνών κρέας αλλά δεν έδειξε πιο μπροστά ενδιαφέρον ενώ έτρωγε άλλες στερεές τροφές από τον 8ο μήνα (όχι πιο μπροστά).

Σύμφωνα με την Αμερικάνικη Ακαδημία Παιδιατρικής μερικά παιδιά (πρόωρα, χαμηλού βάρους...) μπορεί να χρειάζονται τροφές με σίδηρο μετά τον 4ο μήνα ενώ άλλα μετά τον 8ο. Στη φύση δεν υπάρχουν αυστηροί κανόνες και κάθε μωρό είναι πολύ διαφορετικό.

Είναι σημαντικό να παρακολουθείται το μωρό από κάποιον έμπειρο παιδίατρο που μπορεί να εκτιμήσει το κάθε παιδί ξεχωριστά και να μην κολλάει στα νούμερα και τους μέσους όρους.... Αυτό είναι το δύσκολο, να βρεις έναν τέτοιο γιατρό που να γνωρίζει κάτι περισσότερο από τους μεσους όρους και να μπορεί να εκτιμήσει την κατάσταση της υγείας του παιδιού... :?

http://aappolicy.aappublications.org/cgi/content/full/pediatrics;115/2/496

Unique needs or feeding behaviors of individual infants may indicate a need for introduction of complementary foods as early as 4 months of age, whereas other infants may not be ready to accept other foods until approximately 8 months of age

felinidoc
20-01-08, 16:19

Μην αγχώνεσαι και εμείς το μόνο που τρώμε με όρεξη είναι η φρουτόκρεμα (τελικά μετά από περιπέτειες :D ) και λίγο γιαουρτάκι το απόγευμα.. Αρα και εμένα θα μαλώσουν :D :D :D

Η Φύση όταν ακολουθείς τους κανόνες της δεν επιτρέπει ούτε τα μωρά να πάθουν αναιμία (μιλάω για υγειή τελειόμηνα και με κανονική ανάπτυξη) γιατί παίρονουν από το μητρικό γάλα, ούτε όμως και τις μητέρες.. αλλιώς το είδος μας θα είχε εξαφανιστεί !!!! Η αμηνόρροια του θηλασμού σε αυτό εξυπηρετεί, να αποθηκεύσει η μαμά τον σίδηρο που έχασε στην εγκυμοσύνη και στη γέννα!

Ταπεινή μου γνώμη είναι να χαλαρώσεις και να μην αγχώνεσαι, το μωρό σου έχει τέλεια ανάπτυξη και είναι σχεδόν απίθανο να του λείπει το κρέας από τη διατροφή του...

Marle
20-01-08, 21:54
Είναι σημαντικό να παρακολουθείται το μωρό από κάποιον έμπειρο παιδίατρο που μπορεί να εκτιμήσει το κάθε παιδί ξεχωριστά και να μην κολλάει στα νούμερα και τους μέσους όρους.... Αυτό είναι το δύσκολο, να βρεις έναν τέτοιο γιατρό που να γνωρίζει κάτι περισσότερο από τους μεσους όρους και να μπορεί να εκτιμήσει την κατάσταση της υγείας του παιδιού... :?

Αυτό ξαναπέστο Αγλαϊα! Δυστυχώς, αν οι γονείς δεν ενημερώνονται και μόνοι τους και δεν διασταυρώνουν τις εκτιμήσεις των παιδιάτρων μπορεί πολύ εύκολα να πέσουν θύματα επιτήδειων που θέλουν να κάνουν καλό μόνο στην υγεία ...της τσέπης τους... :x
Έχω κουραστεί να ακούω τις ανοησίες της παιδιάτρου μας που ακόμα επιμένει να δώσουμε συμπλήρωμα σιδήρου στο μωρό γιατί λέει το χρώμα του είναι λίγο ωχρό (όπως είναι και το δικό μου και του συζύγου μου). Επίσης επειδή ο μπέμπης πήρε τον τελευταίο μήνα 150 γραμμάρια με ρώτησε αν έχω γάλα και αν του φτάνει και να το μπουκώνω λέει με τις στέρεες τροφές :evil:
Όποτε έρχεται μας αναστατώνει. Θα ήθελα πάρα πολύ να αλλάξω παιδίατρο, αλλά να βρω κάποιον που να είναι ενήμερος στα θέματα θηλασμού και διατροφής και να είναι υπέρ του μητρικού θηλασμού. Παρακαλώ πολύ την Αγλαϊα ή όποια άλλη μανούλα γνωρίζει κάποιον παιδίατρο στο κέντρο της Αθήνας ας μου στείλουν πμ.
Ευχαριστώ πολύ!!!

katerina24
21-01-08, 06:36
ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΧΟΡΗΓΗΣΕ ΣΙΔΗΡΟ ΣΤΟ ΜΙΚΡΟ ΜΟΥ!
ΔΕΝ ΤΟΥ ΕΚΑΝΕ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ!ΔΕ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΓΙΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΥ ΔΩΣΩ ΑΠΛΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΓΙΑ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΘΑ ΤΟΥ ΔΙΝΩ 1 ΣΤΑΓΟΝΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ 2 ΣΤΑΓΟΝΕΣ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ 1 ΕΤΟΥΣ!ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ 2 ΜΗΝΩΝ!
ΤΟΥ ΔΙΝΩ ΜΟΝΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΓΑΛΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟΥ ΤΟ ΕΙΠΑ ΤΟΥ ΓΙΑΤΡΟΥ!
ΤΟ ΔΙΝΕΙ ΛΕΕΙ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΜΩΡΑ!!
ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ?

manoula
21-01-08, 07:40
Να μη το δώσεις!!!Πώς γίνεται να δίνεις σίδηρο σε ένα παιδί που δεν έχει έλλειψη, ούτε καν υπόνοια έλλειψης!!

xrysalis
21-01-08, 10:17
Είναι σημαντικό να παρακολουθείται το μωρό από κάποιον έμπειρο παιδίατρο που μπορεί να εκτιμήσει το κάθε παιδί ξεχωριστά και να μην κολλάει στα νούμερα και τους μέσους όρους.... Αυτό είναι το δύσκολο, να βρεις έναν τέτοιο γιατρό που να γνωρίζει κάτι περισσότερο από τους μεσους όρους και να μπορεί να εκτιμήσει την κατάσταση της υγείας του παιδιού... :? Αυτό ξαναπέστο Αγλαϊα! Δυστυχώς, αν οι γονείς δεν ενημερώνονται και μόνοι τους και δεν διασταυρώνουν τις εκτιμήσεις των παιδιάτρων μπορεί πολύ εύκολα να πέσουν θύματα επιτήδειων που θέλουν να κάνουν καλό μόνο στην υγεία ...της τσέπης τους... :x Έχω κουραστεί να ακούω τις ανοησίες της παιδιάτρου μας
Θα ήθελα πάρα πολύ να αλλάξω παιδίατρο, αλλά να βρω κάποιον που να είναι ενήμερος στα θέματα θηλασμού και διατροφής και να είναι υπέρ του μητρικού θηλασμού. Παρακαλώ πολύ την Αγλαϊα ή όποια άλλη μανούλα γνωρίζει κάποιον παιδίατρο στο κέντρο της Αθήνας ας μου στείλουν πμ.
Ευχαριστώ πολύ!!!
Kαι εγώ θα το ήθελα αυτο!

Αγλαϊα και felinidoc καταρχήν σας ευχαριστώ για τις συμβουλες... :D
η αλήθεια είναι πως είμαι αρκετά χαλαρή, χωρίς άγχος απλά αναγκάζομαι να υποκύπτω...:?

Ναι, θέλω να αλλάξω παιδίατρο γιατί μου σπάει τα νεύρα... μπορεί να την εμπιστεύομαι σαν επιστήμονα, να είναι "δοκιμασμένη" από αρκετές φίλες μου τα τελευταία χρόνια... αλλά εμένα τελικά δε μου κάνει! (και ας είναι ο άντρας μου της γνώμης πως ο γιατρός πρέπει να είναι κοντά (στην περιοχή μας), για τα έκτακτα...) Καταρχήν δεν είναι fun του θηλασμού... όταν ήταν να ξεκινήσω τη δουλειά εύκολα μου είχε πεί (και μάλιστα με επιμονή :evil:) πως δεν θα τα καταφέρω, θα μου κοπεί το γάλα κλπ και να ξεκίναγα ξένο.... ευτυχώς την αγνόησα :lol: :lol: :lol: μέχρι και σήμερα τεχνιέντως το προσπερνάει το θέμα!! σε βαθμό που το χαρηκε πολύ όταν συμπλήρωνε στο βιβλιάριο, στη διατροφή μουρμουρώντας γελαστά «επιτέλους» κρέας... και φυσικά σαν να μην άκουσε την ερώτησή μου «μα όλα αυτά, δεν είναι συμπληρωματικά του θηλασμού ακόμα;»

Της είπα πως ακόμη δεν του έχω δώσει πορτοκάλι γιατί φοβάμαι τις αλλεργίες... «δε με πειράζει, να του δώσεις κρεας θέλω!»
και γιαουρτάκι; πότε θα του δώσω; «εδώ δεν του έχει δώσει κρέας, για το γιαούρτι ρωτάει... έχουμε καιρό, ας φαει κρεας και μετα θα δώσουμε αντί για ρυζάλευρο, φαρίνα, θα έρθει το κοτόπουλο, το γιαούρτι και μετά το ψάρι, το αυγό.... το παιδί είναι ανεπτυγμένο!»

Το θέμα είναι πως έχω και έναν "μπαμπά" που δεν εμπιστευεται εύκολα το ένστικτό μου... εκείνη είναι γιατρός και ξέρει ενω εγώ, μια πεισματάρα μεν, μάνα δε, που υιοθετώ ότι διαβάζω, μαθαίνω, ακούω.... :( και μπορεί να βάζω ακόμη και σε κίνδυνο το μωρό μας... έχουμε και τα γιαγιαδοπαππούδια που τσιγκλανε την κατάσταση... :evil: «το παιδί έχει μεγαλώσει, πρέπει να φαεί, μας κοιτά και ξερογλύφεται, μόνο φρουτα και κρεμες, φαϊ να του δωσεις.... και πόσο θα τον θηλάζεις ακομη, και του φτάνει;.... τι είναι αυτά τα πράγματα.....» μέχρι που με ρώτησε η πεθερά μου αν μου είπε η γιατρός να του αλλάξω πιά γάλα... ναι τόσο καιρό έβγαζα αγελαδινό και τώρα λεω να παραγω κατσικίσιο!!! μου 'ρθε να της πω αλλά πάλι κρατήθηκα.... αμαν πια...

σημ.: Αγλαϊα όσο και να σηκώνω το φρύδι... δεν πιάνει σ' αυτες τις περιπτώσεις :x :lol:

Και μιλάμε για ένα μωρό που γεννήθηκε 4 μέρες πριν την ΠΗΤ, 3800gr πήρε τον 1ο μήνα 1850gr και σήμερα, μέχρι την Παρασκευή τουλάχιστον!! ήταν 9130gr... με ροδοκόκκινες μαγούλες.... ω! ναι!..... μπορεί να μου κάνει αναιμία...

Πάντως το καλό είναι πως ο μπέμπης είναι πολύ βολικό μωρό και με βοηθά να χαλαρώνω... αν εξαιρέσω τις 3 πρώτες μέρες που κάναμε προσπάθεια ένταξης στις στέρεες τροφές (δυσκολεύτηκε να δεχτεί την αλλαγή, όχι όμως γιατί είχε πρόβλημα με τις γεύσεις αλλά γιατί από ότι μου έδειχνε, φοβότανε να καταπιεί κάτι ποιό παχύρευστο από το γνωστό του γαλατάκι!!)
Τώρα ανοίγει το στόμα σαν τον χάνο με το που με βλέπει να τα ετοιμάζω :lol: :lol: :lol: .
Μόνο που έχω πάθει πλάκα με τις ποσότητες που καταναλώνει... δεν ξέρω μήπως πρέπει να το φρενάρω λίγο!! 1 μήλο και 1 αχλάδι το πρωϊ, ακόμη και για μενα είναι αρκετό!!
το μεσημέρι του Σαββατου έφαγε όλη τη χορτοσουπα (περίπου 200 ml) και ας ήταν 1η φορά που τη δοκίμαζε! τα ίδια είχαμε και χθες που του πρόσθεσα το μοσχάρι!! έτρωγε και η χαρά του ήταν απερίγραπτη!!

ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΧΟΡΗΓΗΣΕ ΣΙΔΗΡΟ ΣΤΟ ΜΙΚΡΟ ΜΟΥ!
ΔΕΝ ΤΟΥ ΕΚΑΝΕ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ!ΔΕ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΓΙΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΥ ΔΩΣΩ ΑΠΛΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΓΙΑ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΘΑ ΤΟΥ ΔΙΝΩ 1 ΣΤΑΓΟΝΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ 2 ΣΤΑΓΟΝΕΣ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ 1 ΕΤΟΥΣ!ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ 2 ΜΗΝΩΝ!
ΤΟΥ ΔΙΝΩ ΜΟΝΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΓΑΛΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟΥ ΤΟ ΕΙΠΑ ΤΟΥ ΓΙΑΤΡΟΥ!
ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ?
Να μη το δώσεις!!!Πώς γίνεται να δίνεις σίδηρο σε ένα παιδί που δεν έχει έλλειψη, ούτε καν υπόνοια έλλειψης!! συμφωνώωωωωω και χωρίς εξετάσεις; :shock:

annastasia
21-01-08, 11:24
Να μη το δώσεις!!!Πώς γίνεται να δίνεις σίδηρο σε ένα παιδί που δεν έχει έλλειψη, ούτε καν υπόνοια έλλειψης!!

Βρε κορίτσια, μην την πάρουμε και στο λαιμό μας την κοπέλα!!! Και αν τον χρειάζεται το σίδηρο το παιδάκι; Νομίζω το καλύτερο σε αυτές τις περιπτώσεις (για να έχεις και το κεφάλι σου ήσυχο και μιας και στη βάζει την "τσίτα" ο γιατρός) είναι να του κάνεις μια αιματολογική... :wink:

felinidoc
21-01-08, 11:26
Αυτό το άρθρο είναι πολυ καλό! Το αποθήκευσα...

Το κακό είναι ότι όσα περισσότερα διαβάζω τόσο περισσότερο συγχίζομαι με την επιπολαιότητα μερικών γιατρών...

Τώρα το διάβασα και είναι όντως καταπληκτικό !
Έχω εκνευριστεί με τον παιδιατρικό πληθυσμό και εγώ...μια για την στάση ύπνου, μια για τις στερεές τροφές και τώρα για το σίδηρο :evil:

Μαρια Στυλιανακη
21-01-08, 15:17
μα βεβαίως κάνεις αιματολογική για να επιβεβαιώσεις ή για να αποκλείσεις αν υπάρχει ανάγκη για κάποιο συμπλήρωμα.
...λογικό δεν είναι?
2 μηνών κιόλας?...

Marle
21-01-08, 15:43
ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ?

Εντάξει, να του κάνει εξετάσεις αλλά τουλάχιστον να υπήρχε μια υπόνοια... εδώ σου λέει ο γιατρός αυτός το δίνει ....προληπτικά σε όλα τα μωρά!!! :shock: :?
Μα καλά, συγγνώμη κιόλας, από που πέρνουν τα πτυχία τους; οι κομπογιαννίτες.... :evil:

annastasia
21-01-08, 16:07
ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ?

Εντάξει, να του κάνει εξετάσεις αλλά τουλάχιστον να υπήρχε μια υπόνοια... εδώ σου λέει ο γιατρός αυτός το δίνει ....προληπτικά σε όλα τα μωρά!!! :shock: :?
Μα καλά, συγγνώμη κιόλας, από που πέρνουν τα πτυχία τους; οι κομπογιαννίτες.... :evil:

Να τις κάνει Marle μου... να του βουλώσει και το στόμα στην τελική.... (του γιατρού)

katerina24
22-01-08, 02:34
ρωτησα και δευτερο γιατρο και μου ειπε οτι καλα εκανε και του το εδωσε!
επειδη λεει οτι το μωρο γεννηθηκε 2700!και περασε και απο ικτερο!
τι να πω πια?
εγω ειμαι ασχετη στο κατω-κατω.
δε μπορω ομως να παρω το μωρο στο λαιμο μου και να πω πως δεν του το δινω!
κι αν παθει αργοτερα καμια αναιμια?

xrysalis
22-01-08, 08:13
Κατερινάκι κι εμένα ο μπέμπης μπορεί να γεννήθηκε 3800 αλλά πέρασε ίκτερο και μάλιστα το πολεμάγαμε 1,5 μήνα.... αλλά δε μου είπανε τίποτε για σίδηρο και απλά στο τέλος κάναμε μια καλιέργεια ούρων...

Δεν του κάνεις κι εσύ, σε συμφωνία με τον γιατρό σας μια εξέταση αίματος;
δε νομίζω να είναι κακό, ούτε να σου το αρνηθεί αν του το πείς!
Έτσι θα είσαι και εσύ ήσυχη πως κάνεις το σωστό και πως δεν κάνετε πράγματα επειδή μπορεί το ένα ή μπορεί το άλλο... Να ξέρεις, στα σίγουρα...
Είναι πολύ μωρό ρε γμτ... δεν καταλαβαίνω τη λογική των γιατρών, αφού μπορεί εύκολα να ξεκαθαρίσει αν πραγματικά το έχει ανάγκη ή όχι...
τί να πώ... εγώ πάντως θα του έκανα την εξέταση....(κι ας λυπάμε που τα τσιμπάνε με την ενεσούλα....)

katerina24
22-01-08, 10:01
επειδη ομως στην εξεταση του σιδηρου αλλα αποτελεσματα θα δειξει τη μια μερα και αλλα την αλλη!
αν δε ρωτουσα και δευτερο γιατρο θα ειχα αμφιβολιες.
εγω δεν ειμαι παιδιατρος αλλα ολες οι μαναδες που ξερω δεν τους δινουν σιδηρο,
ομως τα μωρα τους ηταν πανω απο 3 κιλα.εμενα ηταν 2700 γι'αυτο λεει του το εδωσαν.
τι να πω κι εγω?
τι να πιστεψω!
ο γιατρος που τον παω ειναι απ'τους καλυτερους και εμπειρους!!

manoula
22-01-08, 10:17
Μια εξέταση αίματος δε βλάπτει σε καμία περίπτωση, για να ξέρεις και τί κάνεις και αν το παιδί έχει όντως πρόβλημα.

zetta
04-03-08, 22:50

Να γίνουν οι αιματολογικές εξετάσεις και αν είναι απαραίτητο να συνεχίσει να τι παίρνει.

Ποια ήταν η διάγωση που έγινε και παίρνει αυτά τα συμπληρώματα; Πώς αποφασίστηκε η δοσολογία;

Ακόμη και να υπάρχει έλλειψη το θέμα δεν είναι τόσο απλό για να αποφασιστεί η δοσολογία. Αν ο προσλαμβανόμενος σίδηρος είναι περισσότερος από τον απαραίτητο δημιουργείται σοβαρό πρόβλημα στην απορρόφηση του ασβεστίου...

....Δεν ήθελα να κάνω ιατρική στο μώρο μου μέσο του forum άλλα μπηκαν
ψυλλοι στα αύτια μου και πήγα και του έκαναν μία εξέταση αίματος, η οποία έδειξε ότι δεν χρείαζεται σιδήρο
...Τωρα έγω τι πρέπει να κάνω στην γιατρο να την πίασω απ΄το λάιμο;

xrysalis
05-03-08, 09:57
ψυλλοι στα αύτια μου και πήγα και του έκαναν μία εξέταση αίματος, η οποία έδειξε ότι δεν χρείαζεται σιδήρο
...Τωρα έγω τι πρέπει να κάνω στην γιατρο να την πίασω απ' το λάιμο;Γι' αυτο κι εγω που δεν ειμαι γιατρος... τοσο καιρο ελεγα (οχι σε σενα) πως μια εξεταση δε βλαπτει.... μαλλον διαφωτιζει...
οσο για τη γιατρο σου... δεν ξερω τι να κανεις πραγματικα! εγω παντως δεν θα ημουν αρνακι.... θα εβγαζα νυχια :evil:
οχι τιποτε αλλο, αλλα και κακο να μην του εκανε η ασκοπη χορηγηση (δεν ξερω στ?αληθεια τι συμβαινει στον οργανισμο σε τετοια περιπτωηση...) δεν παυει να ηταν ασκοπη χορηγηση... και αν αυτη λειτουργησε σαν επιστημονας ετσι σ' αυτο το θεμα, σε κατι αλλο τι θα κανει;;;; προληπτικη εγχειρηση πχ;;;; ειπαμε ρε γμτ.... ολα στο βωμο του χρηματος;;;; ε, αμαν δηλαδη.......

aggeliki
05-03-08, 10:09

...Τωρα έγω τι πρέπει να κάνω στην γιατρο να την πίασω απ΄το λάιμο;

εννοειται οτι πρεπει να της το πεις, :x βεβαια αυτη θα πει παλι καμια δικαιολογια,αλλα τωρα εισαι διαβασμενη και ξερεις να της κλεισεις το στομα! :D

aglaia
05-03-08, 19:30
[ και αν αυτη λειτουργησε σαν επιστημονας ετσι σ' αυτο το θεμα, σε κατι αλλο τι θα κανει;;;; προληπτικη εγχειρηση πχ;;;; ειπαμε ρε γμτ.... ολα στο βωμο του χρηματος;;;; ε, αμαν δηλαδη.......[/color]

xrysalis κι εγώ αυτό δεν αντέχω... τη νοοτροπία... Δεν περιμένω θαύματα από κανέναν γιατρό, ξέρω τα όρια της επιστήμης όμως περιμένω να είναι άνθρωπος. Καταλαβαίνω πότε μια διάγνωση δεν είναι εύκολη, καταλαβαίνω τι σημαίνει να μην υπάρχει λύση όμως δεν μπορώ να ανεχτώ αυτή τη νοοτροπία...

zetta
05-03-08, 21:53
xrysalis κι εγώ αυτό δεν αντέχω... τη νοοτροπία... Δεν περιμένω θαύματα από κανέναν γιατρό, ξέρω τα όρια της επιστήμης όμως περιμένω να είναι άνθρωπος. Καταλαβαίνω πότε μια διάγνωση δεν είναι εύκολη, καταλαβαίνω τι σημαίνει να μην υπάρχει λύση όμως δεν μπορώ να ανεχτώ αυτή τη νοοτροπία...

Είμαστε τυχεροί που συνομιλόυμε με ανθρώπους σαν και σας!!
Εχέτε προσφέρει πάρα πολλα :lol: :lol: :lol:

Pepi
09-03-08, 11:33
Και μένα τα ίδια ο παιδίατρός μου. Μας έδωσε σίδηρο απο 6 μηνών με τη δικαιολογία ότι το μητρικό γάλα μετα τον 6ο μήνα δεν περιέχει αρκετό σίδηρο για να καλύψει τις ανάγκες του μωρού. Εγώ της έδωσα λίγο στην αρχή αλλά μετά διαβάζοντας κι εδώ αποφάσισα πως το καλύτερο είναι να της κάνω πρώτα εξετάσεις και μετά βλέπουμε! Όμως που μπορώ να της κάνω την εξέταση? Πρέπει να τη πάω στο Παίδων. Μήπως καμιά μανούλα ή η Αγλαία γνωρίζετε κάνα εργαστήριο εδώ στην Αγ. Παρασκευή (Αθήνα) που να παίρνει αίμα απο τόσο μωρά? :?
Μήπως παίζει ρόλο το ότι έχω πρόβλημα (μονίμως) με τη φερριτίνη?

Nepheli
09-03-08, 12:30
Μη ξεχνάτε ότι η ιατρική πλέον είναι κυρίως "όργανο" των φαρμακευτικών εταιριών...αυτές διεξάγουν και τις περισσότερες έρευνες, προς το συμφέρον τους...το γνωρίζω εκ πείρας.

Οι καλοί γιατροί που είναι πιστοί στον όρκο του Ιπποκράτη και που δεν χορηγούν σκευάσματα απλά επειδή έτσι τους λένε να κάνουν είναι λίγοι.

tasuki
14-03-08, 08:31
ρωτησα και δευτερο γιατρο και μου ειπε οτι καλα εκανε και του το εδωσε!
επειδη λεει οτι το μωρο γεννηθηκε 2700!και περασε και απο ικτερο!

Το βαρος παιζει ρολο, γιατι οσο μικροτερο γεννηθει το μωρο (οι ερευνες λενε κατω απο 3 κιλα), τοσο μικροτερες ειναι οι αποθηκες φεριττινης του και τοσο μικροτερες ειναι οι ποσοτητες σιδηρου που εχει μπορεσει ν'αποθηκευσει απο τον πλακουντα. Αρα μπορει ο σιδηρος να του "τελειωσει" πριν γινει 6 μηνων που αρχιζουν συνηθως τις στερεες τροφες.

Το μωρο μετα τον τοκετο ΔΕΝ καλυπτει τις ημερησιες του αναγκες σε σιδηρο απο το μητρικο γαλα (πώς θα μπορουσε, αλλωστε, αφου ο σιδηρος στο μητρικο γαλα ειναι ελαχιστος, αν κι ευαπορροφησιμος), αλλά απο τα αποθεματα σιδηρου που απεκτησε κατα την ενδομητρια ζωη του. Οταν αυτα τα αποθεματα τελειωσουν γυρω στον 6ο μηνα (αναλογως του μωρου), καλυπτεται με την εισαγωγη στο διαιτολογιο του στερεων τροφων πλουσιων σε σιδηρο. Η σιδηροπενικη αναιμια ειναι κοινοτατη στα βρεφη 6-12 μηνων που γεννηθηκαν με μικρο βαρος και δε διατρεφονται με τροφες πλουσιες σε σιδηρο.

με τη δικαιολογία ότι το μητρικό γάλα μετα τον 6ο μήνα δεν περιέχει αρκετό σίδηρο για να καλύψει τις ανάγκες του μωρού.

Αυτο οντως ισχυει (το μητρικο γαλα, οπως και το αγελαδινο και ολα τα γαλατα ειναι φτωχο σε σιδηρο), αλλά η λυση δεν ειναι η χορηγηση συμπληρωματος σιδηρου, αλλά η καθημερινη χορηγηση τροφων πλουσιων σε σιδηρο. Η φυση τα παντα εν σοφια εποιησε, γι'αυτο και το γαλα, η βασικη αυτη τροφη των βρεφων που τους δινει ο,τι πολυτιμοτερο για την αναπτυξη των οστων τους (το ασβεστιο!), δε θα ηταν δυνατον να ειναι πλουσια σε σιδηρο, μιας κι ετσι θα μειωνοταν η απορροφηση του ασβεστιου! Στα υποκαταστατα μητρικου γαλακτος οι εταιριες προσθετουν σιδηρο, αλλά αυτο δε σημαινει οτι κανουν καλα!

Αυτο μπορει να παιζει ρολο, κυριως απο αποψη κληρονομικοτητας. Επισης, αν δεν επαιρνες συμπληρωματα σιδηρου στην εγκυμοσυνη κι ειχες ηδη προβλημα πριν την εγκυμοσυνη, οι αποθηκες σου φερριτινης πιθανοτατα εχουν αδειασει εντελως. Εσυ, λοιπον, πιθανοτατα θα επρεπε να παιρνεις συμπληρωμα σιδηρου! Το μωρο, ομως, θα πρεπει να κανει πρωτα μια εξεταση αιματος για να εισαι σιγουρη οτι εχει κι αυτο προβλημα, ειδικα αν γεννηθηκε αρκετα πανω απο 3 κιλα κι επαιρνες συμπληρωματα σιδηρου κατα την εγκυμοσυνη, οπότε μπορει και να μην εχει προβλημα! :wink:

tasuki
14-03-08, 08:36
Για την ιστορια, εγω εκανα στο γιο μου εξεταση αιματος στους 8 μηνες (αν κι ηξερα εκ των προτερων τι θα δειξει, μιας κι ειχε γινει καταχλωμος με κυκλους κατω απο τα ματια) κι εδειξε οτι οντως ειχε σιδηροπενικη αναιμια, οπότε του χορηγησα σιδηρο για τρεις μηνες (την ακριβη ποσοτητα σταγονων την καθοριζε ο παιδιατρος καθε φορα βασει βαρους του μωρου).

Γεννηθηκε 3075, αλλά οταν αντικατεστησα το μεσημεριανο θηλασμο με τη χορτοσουπα στον 6ο-7ο μηνα, λογω παρανοησης με τον παιδιατρο δεν του εδινα καθημερινα κρεας, αλλά μονο 3 φορες τη βδομαδα και τις υπολοιπες ετρωγε σκετα λαχανικα! Κι επειδη θηλαζε αποκλειστικα (δηλαδη δεν καλυπτε τον σιδηρο που δεν επαιρνε στο μεσημεριανο του με το σιδηρο των υποκαταστατων μητρικου γαλακτος) κι επισης δεν ετρωγε κρεμα εμποριου γι'απογευματινο (που κι αυτες ειναι εμπλουτισμενες με σιδηρο) αλλά παλι θηλαζε, ανεπτυξε σιδηροπενικη αναιμια. Προσοχη ομως να μη γινει παρανοηση: το λαθος δεν ηταν οτι θηλαζε αποκλειστικα, αλλά οτι δεν ετρωγε καθημερινα καποια τροφη πλουσια σε σιδηρο. Κι εκ των υστερων ειδα οτι ηταν οντως προτιμοτερο να του δινω σταγονες σιδηρου και να θηλαζει αποκλειστικα, παρα να του δινω υποκαταστατο γαλα με σιδηρο. :wink:

Marle
14-03-08, 11:12
Γεννηθηκε 3075, αλλά οταν αντικατεστησα το μεσημεριανο θηλασμο με τη χορτοσουπα στον 6ο-7ο μηνα, λογω παρανοησης με τον παιδιατρο δεν του εδινα καθημερινα κρεας, αλλά μονο 3 φορες τη βδομαδα και τις υπολοιπες ετρωγε σκετα λαχανικα!

Κι εγώ δίνω δύο φορές την εβδομάδα χορτόσουπα χωρίς κρέας, τις υπόλοιπες κοτόπουλο και μοσχάρι, υπάρχει φόβος να αναπτύξει σιδηροπενία; :roll: Και τα διάφορα χορταρικά δεν περιέχουν σίδηρο; Το σπανάκι, η πατάτα, αλλά και τα φρούτα, όπως η μπανάνα; Δεν παίρνει από αυτά τα τρόφιμα το σίδηρο που χρειάζεται;

annastasia
14-03-08, 11:18
Γεννηθηκε 3075, αλλά οταν αντικατεστησα το μεσημεριανο θηλασμο με τη χορτοσουπα στον 6ο-7ο μηνα, λογω παρανοησης με τον παιδιατρο δεν του εδινα καθημερινα κρεας, αλλά μονο 3 φορες τη βδομαδα και τις υπολοιπες ετρωγε σκετα λαχανικα!

Κι εγώ δίνω δύο φορές την εβδομάδα χορτόσουπα χωρίς κρέας, τις υπόλοιπες κοτόπουλο και μοσχάρι, υπάρχει φόβος να αναπτύξει σιδηροπενία; :roll: Και τα διάφορα χορταρικά δεν περιέχουν σίδηρο; Το σπανάκι, η πατάτα, αλλά και τα φρούτα, όπως η μπανάνα; Δεν παίρνει από αυτά τα τρόφιμα το σίδηρο που χρειάζεται;

Marle ο σίδηρος από τα λαχανικά δεν είναι τόσο απορροφίσιμος όσο από το κρέας... :wink:

Marle
14-03-08, 11:21

Marle ο σίδηρος από τα λαχανικά δεν είναι τόσο απορροφίσιμος όσο από το κρέας... :wink:

Κάνω δηλαδή κακό που του δίνω σκέτα λαχανικά και χορταρικά δυο φορές τη βδομάδα ε; :cry:

annastasia
14-03-08, 11:29
Νομίζω μια φορά τη βδομάδα λαχανικά μόνο για "αποτοξίνωση" από το κρεας είναι αρκετό... έτσι μας είχε πει και η παιδίατρος!
:wink:

felinidoc
14-03-08, 11:32
Η παιδίατρος μου μου έχει πει ότι τα μωρά χρειάζονται μέχρι 1 έτος κάθε μέρα μοσχάρι (μου έιπε να μη του δίνω πάνω από μία φορά την εβδομάδα κοτόπουλο γιατί είναι φτωχό σε σίδηρο). Μετά το έτος μπορείς να μην του δίνεις κάθε μέρα...
Τώρα αυτή αυτά μου είπε, εγώ τα ακολουθώ αλλά δεν το έχω ψάξει περαιτέρω...
Το ανήψι μου που θήλαζε μέχρι 18 μηνών ανέπτυξε και αυτό σιδηροπενική αναιμία επειδή και αυτό η μάνα του του έδινε μόνο 2 φορές την εβδομάδα μοσχάρι...

karfori's baby
14-03-08, 11:35
Και σε μας η παιδίατρος είχε δώσει συμπλήρωμα σιδήρου, όταν ήταν περίπου 5 μηνών-για τρείς μήνες, μας είπε- αλλά επειδή είχα διαβάσει τα όσα είχαν γραφτεί εδώ σε συνδυασμό με μια μικρή δυσκοιλιότητα που υποψιάζομαι ότι προκάλεσε στο μικρό, το σταμάτησα μετά από μερικές μέρες και της είπα ότι θα κάνω πρώτα εξετάσεις. Μας τύχανε διάφορα και καθυστέρησα τελικά να τον πάω. Τελικά, ο μικρός έχει μια ελαφρά σιδηροπενία (ίσως και λόγω κληρονομικότητας, δεν ξέρω), αλλά επειδή αρχίσαμε στο μεταξύ στερεές τροφές, η γιατρός είπε ότι τώρα δε χρειάζεται γιατί θα τον πάρει από το φαγάκι του.

karfori's baby
14-03-08, 11:36
Εμάς μας είπε ανα δύο μέρες κοτόπουλο-μοσχάρι εναλλάξ.

karfori's baby
14-03-08, 11:40
Και μένα τα ίδια ο παιδίατρός μου. Μας έδωσε σίδηρο απο 6 μηνών με τη δικαιολογία ότι το μητρικό γάλα μετα τον 6ο μήνα δεν περιέχει αρκετό σίδηρο για να καλύψει τις ανάγκες του μωρού. Εγώ της έδωσα λίγο στην αρχή αλλά μετά διαβάζοντας κι εδώ αποφάσισα πως το καλύτερο είναι να της κάνω πρώτα εξετάσεις και μετά βλέπουμε! Όμως που μπορώ να της κάνω την εξέταση? Πρέπει να τη πάω στο Παίδων. Μήπως καμιά μανούλα ή η Αγλαία γνωρίζετε κάνα εργαστήριο εδώ στην Αγ. Παρασκευή (Αθήνα) που να παίρνει αίμα απο τόσο μωρά? :?
Pepi, εγώ πήγα σε μια γνωστή μας στο Χαλάνδρι. Αν σε ενδιαφέρει, πες μου να σου στείλω στοιχεία. Πάντως, να είσαι προετοιμασμένη ότι δεν είναι και πολύ εύκολο και μπορεί να κλαίει αρκετά το μικρό σου. Είναι λίγο δύσκολο να βρούνε φλέβα σε αυτή την ηλικία... :?

Marle
14-03-08, 19:09
Εμάς πάλι ο παιδίατρος μας έχει πει δυο μέρες μοσχάρι, δυο μέρες κατσικάκι και δυο μέρες κοτόπουλο. Το κατσικάκι λίγο το φοβάμαι αλλά θα του δώσω τελικά αυτή τη βδομάδα. :roll:

tasuki
15-03-08, 08:01
Μήπως καμιά μανούλα ή η Αγλαία γνωρίζετε κάνα εργαστήριο εδώ στην Αγ. Παρασκευή (Αθήνα) που να παίρνει αίμα απο τόσο μωρά? :?
Pepi, εγώ πήγα σε μια γνωστή μας στο Χαλάνδρι. Αν σε ενδιαφέρει, πες μου να σου στείλω στοιχεία. Πάντως, να είσαι προετοιμασμένη ότι δεν είναι και πολύ εύκολο και μπορεί να κλαίει αρκετά το μικρό σου. Είναι λίγο δύσκολο να βρούνε φλέβα σε αυτή την ηλικία... :?

Αν πας το μωρο στο Παιδων να του παρουν αιμα, προσεξε να μην το πας στο "Αγλαϊα Κυριακου" αλλά στο "Αγια Σοφια" - παρολο που τα νοσοκομεια ειναι διπλα-διπλα, εχουν εντελως διαφορετικη τακτικη στο θεμα της αιμοληψιας βρεφων. Στο αιματολογικο του Αγια Σοφια βαζουν τη μαμα να κατσει στην καρεκλα αιμοληψιας με το μωρο στην αγκαλια της και του παιρνουν το αιμα στο αψε-σβησε, ενω στο Αγλαϊα Κυριακου βαζουν το μωρο ξαπλα κρατωντας του χερια και ποδια και προσπαθουν να του παρουν αιμα ενω αυτο φυσικα σπαραζει στο κλαμα. (κι άλλες μαμαδες μου ειπαν οτι δεν τις αφησαν καν να μπουν μεσα, απλά πηραν το μωρο κι εκλεισαν την πορτα)

zetta
15-03-08, 12:36
Μήπως καμιά μανούλα ή η Αγλαία γνωρίζετε κάνα εργαστήριο εδώ στην Αγ. Παρασκευή (Αθήνα) που να παίρνει αίμα απο τόσο μωρά? :?

Αν πας το μωρο στο Παιδων να του παρουν αιμα, προσεξε να μην το πας στο "Αγλαϊα Κυριακου" αλλά στο "Αγια Σοφια" - παρολο που τα νοσοκομεια ειναι διπλα-διπλα, εχουν εντελως διαφορετικη τακτικη στο θεμα της αιμοληψιας βρεφων. Στο αιματολογικο του Αγια Σοφια βαζουν τη μαμα να κατσει στην καρεκλα αιμοληψιας με το μωρο στην αγκαλια της και του παιρνουν το αιμα στο αψε-σβησε, ενω στο Αγλαϊα Κυριακου βαζουν το μωρο ξαπλα κρατωντας του χερια και ποδια και προσπαθουν να του παρουν αιμα ενω αυτο φυσικα σπαραζει στο κλαμα. (κι άλλες μαμαδες μου ειπαν οτι δεν τις αφησαν καν να μπουν μεσα, απλά πηραν το μωρο κι εκλεισαν την πορτα)

Εγώ πήγα στο Τζάνειο, είχα μία συγγενή και με «προώθησε», αλλά οι κύριες γιατρίνες βρήκαν το μπέλα τους μαζί μου :oops: ...
Γιατι πήρα το μώρο το έβαλαν κάτω και το έψαχναν για φλέβες και αύτος βεβαια σπαραζέ στο κλαμα, έμενα με έιχαν πετάξει έξω και κοιτούσα απο το τζαμάκι. Δεν άντεχα και έμπενα μέσα με ξαναπέταξαν έξω μεχρι που έιδαν οτι αγρίεψα και με άφησαν να είμαι μέσα.Δεν μιλήσα γιατι ήθελα να τελειωσει οσο το δύνατον πιο σύντομα...Και δεν τους τα «εψαλα» γιατι είχα παει σφίνα...

Καλύτερα, που έγινε όμως γιατι μόνο έτσι, μπόρεις να είσαι σίγουρη γιατο έαν θα πρέπει να το δίνεις στο παιδί σου ή οχι

Pepi
17-03-08, 09:44
Κατόπιν μακράν συζητήσεως με τον παιδίατρο και λόγω του ότι η μικρή μου μάλλον έχει κοιλιοκάκη :cry: (δεν μπορεί να φάει δημητριακά και οτι περιέχει γλουτένη με αποτέλεσμα να μην απορροφούνται οι βιταμίνες απο τα δημητριακά κλπ) αποφάσισα να της δίνω σίδηρο. Ο γιατρός με διαβεβαίωσε ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα με το συμπλήρωμα γιατί έτσι κι αλλιώς χρειάζονται πολύ σίδηρο σε αυτή την ηλικία, δεν πρόκειται να πάθει τίποτα το μωρό και μου είπε ότι αν δεν της δώσω θα έχω προβλήματα αργότερα! Οπότε όπως καταλαβαίνετε δεν το διακινδυνέυω.
Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια για τις απαντήσεις σας. :)

vivian ΜΕΤΑ
06-04-08, 18:59
Τελικα ολα ειναι θεμα γνωσεων των ιατρων...
ο δικος μου ο γυναικολογος μου συνεστησε να τη θηλασω χωρις να μου δωσει κανενα σκευασμα σιδηρου..
τη θηλαζω εδω και 8 μηνες χωρις να παιρνουμε οι δυο μας τιποτε.

vivian ΜΕΤΑ
06-04-08, 19:07
αγαπητη xrysalis

Aν συνεχιζεις να θελεις ιατρο υπερ του θηλασμου και με εκπαιδευση σε θεματα θηλασμου στειλε μου πμ
μενει στη Ηλιουπολη

bon-bon
06-04-08, 20:47
tasuki μου εισαι σιγουρη ; εμεις πηγαμε στο αγιας σοφιας για εξεταση αιματος και το μωρακι το ξαπλωσαν και με εβαλαν να του κραταω τα ποδαρακια! νομιζα οτι θα λυποθυμουσε απο το κλαμα, το θυμαμαι και σπαραζει η καρδια μου!

tasuki
07-04-08, 08:46
tasuki μου εισαι σιγουρη ; εμεις πηγαμε στο αγιας σοφιας για εξεταση αιματος και το μωρακι το ξαπλωσαν και με εβαλαν να του κραταω τα ποδαρακια!

Ναι ειμαι σιγουρη, γιατι ηταν οντως εφιαλτικη εμπειρια, αλλά ηταν στο Αγλαϊα Κυριακου. Στο Αγια Σοφιας ηταν τυπος και υπογραμμος στην αιμοληψια. :?

bon-bon
07-04-08, 10:02
Ναι ειμαι σιγουρη, γιατι ηταν οντως εφιαλτικη εμπειρια, αλλά ηταν στο Αγλαϊα Κυριακου. Στο Αγια Σοφιας ηταν τυπος και υπογραμμος στην αιμοληψια.

τοτε μαλλον εμεις ειμασταν ατυχοι! ή τα πραγματα αλλαξανε και στο αγιας σοφιας. χαιρομαι μονο που το μωρο ειναι μικρο και μολις την εβαλα στο στηθος μου ηρεμησε! μετα ηταν μια χαρα ... και αρκετα ταλαιπωρημενη!

politimi
07-04-08, 19:21
Το μωράκι μας τρέφεται με μητρικό γάλα αποκλειστικά, παίρνει κανονικά βάρος και η παιδίατρος μας χορήγησε σε σταγόνες σκεύασμα βιταμινών Α και D. Είναι σύνηθες, σας έχει συμβεί? Είμαι λίγο επιφυλακτική..

Maya
07-04-08, 19:48
Σας είπε για ποιο λόγο?

Jean
07-04-08, 20:13
Αναφερεσαι στο Aquasol; Δεν ξερω για ποιο λογο σας το εδωσε, παντως κακο δεν θα κανει. Αντιθετως βοηθαει στο νευρικό συστημα και στην καλη απορροφηση των θρεπτικών συστατικών του γαλακτος. Μην ξεχνας να το διατηρεις στο ψυγειο!

ΛΗΤΩ
07-04-08, 20:13
..της έδινα κι εγώ μέχρι 2 μηνών...νομίζω ότι μου είχε πει ότι η βιταμίνη d βοηθάει στην απορρόφηση ασβεστίου;;;δεν είμαι σίγουρη όμως..της έδωσα έχοντας εμπιστοσύνη στον παιδίατρό μου ο οποίος γενικά είναι κατά των φαρμάκων...

Jean
07-04-08, 20:19
Δεν ειναι φαρμακο. Ειναι πολυτιμο για πολλα παιδακια και ιδιως για τα προωρα

politimi
07-04-08, 20:27
Nαι το aquasol είναι, με καθησυχάσατε λιγάκι..

Jean
07-04-08, 20:29
Μην ανησυχεις καθολου. Εμενα το επαιρνε πολλους μηνες.

ΛΗΤΩ
07-04-08, 20:51
Δεν ειναι φαρμακο. Ειναι πολυτιμο για πολλα παιδακια και ιδιως για τα προωρα

...εννοείται ότι δεν είναι φάρμακο..σκεύασμα βιταμινών είναι...απλά ανέφερα ότι ο γιατρός μου είναι κατά των φαρμάκων και γενικά των φαρμακευτικών σκευασμάτων αν δεν υπάρχει λόγος, και για αυτό τον εμπιστεύομαι οπότε δεν το πολυέψαξα για τις βιταμίνες..αφού μου είπε να τις δώσω τις έδωσα.. :)

Jean
07-04-08, 20:52
Καταλαβα τι ειπες. :D

annastasia
07-04-08, 21:23
Εμάς για τη βιταμίνη D μας είπε η παιδίατρος πολλές βόλτες την ημέρα και όταν είμαστε στο σπίτι να τον βάζουμε κοντά στο παράθυρο. Σε μια τόσο ηλιόλουστη χώρα όπως είναι η Ελλάδα, νομίζω ότι μπορούμε να αποφεύγουμε να την παίρνουμε τη βιταμίνη σε σκευάσματα όταν μπορούμε με το φυσικό τρόπο. Αν ήμασταν στην Σουηδία... οκ! :wink:
Εκτός αν υπάρχουν αποδεδειγμένοι ιατρικοί λόγοι φυσικά... :?

IOKASTH
08-04-08, 09:56
κι εμας μας το εδωσε μεχρι 3 μηνων ομως οταν αλλαξαμε παιδιατρο μας ειπε οτι αυτο το σκευασμα δινεται μονο σε προωρα μωρακια και το σταματησαμε..

politimi
08-04-08, 11:50
οι απόψεις μου συμποίπτουν με τις anastassia αλλά αφου μας το δίνουν μαλλον θα είναι δικαιολογημένα..

voula2
09-04-08, 09:05
politimi πέρναμε και εμείς ενάμιση χρόνο. Σε πολλά παιδιά χρειάζεται (και όχι μόνο στα πρόωρα).
Τώρα που θα ανοίξει ο καιρός να το βγάζετε έξω να το βλέπει ήλιος.
Eτσι θα παράγει βοταμίνη d.

ismene
06-05-08, 11:25
Εμένα σίδηρο και ασβέστιο μου είπε η γυναικολόγος να συνεχίσω αφού θηλάζω (3 μήνες τώρα) αλλά ο παιδίατρος ούτε που αναφέρθηκε στο θέμα.
Εγω συνεχίζω γιατί έχω αναιμία αλλά σκέφτομαι να κόψω το ασβέστιο εφόσον δεν είναι απραίτητο σαν συμπλήρωμα στο θηλασμό και μάλλον δεν βοηθάει όσο νόμιζα! :roll:

aglaia
06-05-08, 19:28
Εμένα σίδηρο και ασβέστιο μου είπε η γυναικολόγος να συνεχίσω αφού θηλάζω (3 μήνες τώρα) αλλά ο παιδίατρος ούτε που αναφέρθηκε στο θέμα.
Εγω συνεχίζω γιατί έχω αναιμία αλλά σκέφτομαι να κόψω το ασβέστιο εφόσον δεν είναι απραίτητο σαν συμπλήρωμα στο θηλασμό και μάλλον δεν βοηθάει όσο νόμιζα! :roll:

Αν έχεις αναιμία το ασβέστειο μπορεί να σου δημιουργήσει πρόβλημα...

Σιγουρέψου για την ποσότητα του σιδήρου που χρειάζεσαι με αιματολογικές εξετάσεις που θα κάνεις.
:)

ismene
07-05-08, 19:18
Εκανα στις 50 μερες μετα τη γεννα χωρις να εχω σταματησει σιδηρο/ασβεστιο (μονο την προηγουμενη των εξετασεων δεν πηρα σιδηρο) και ηταν καλες αλλα μου ειπε να συνεχισω και με τα δυο μεχρι να σταματησω το θηλασμο. τωρα εχουν περασει τρεις μηνες απο τη γεννα. μαλλον θα πρεπει να ξανακανω εξετασεις.

aglaia
07-05-08, 22:19
Εκανα στις 50 μερες μετα τη γεννα χωρις να εχω σταματησει σιδηρο/ασβεστιο (μονο την προηγουμενη των εξετασεων δεν πηρα σιδηρο) και ηταν καλες αλλα μου ειπε να συνεχισω και με τα δυο μεχρι να σταματησω το θηλασμο.

λάθος σου τα είπε... :?

οι γυναίκες που θηλάζουν ένα χρόνο χωρίς να παίρνουν κανένα συμπλήρωμα και χωρίς να κάνουν κάποια προσεγμένη διατροφή, έχουν μεγαλύτερη οστική μάζα σε σχέση με πριν την εγκυμοσύνη...

για το σίδηρο, εκτός από ελάχιστες περιπτώσεις ακόμη και μαμάδες με υποσιδηρική αναιμία που έπαιρναν για χρόνια, δεν τον χρειάζονται, είναι η μόνη περίοδος της ζωής τους που είναι καλά!

ismene
09-05-08, 00:05
Σέυχαριστω για τις πληροφοριες αυτες, ασκοπα δηλαδη τα παιρνω τοσο καιρο...σε λιγες μερες θα την επισκεφτω ξανα οποτε θα της μιλησω για αυτο το θεμα!

aglaia
09-05-08, 01:08
Σέυχαριστω για τις πληροφοριες αυτες, ασκοπα δηλαδη τα παιρνω τοσο καιρο...σε λιγες μερες θα την επισκεφτω ξανα οποτε θα της μιλησω για αυτο το θεμα!

πιθανότατα δεν θα καταλάβει :?

Αν ήξερε κάτι διαφορετικό θα σου το έλεγε...

annastasia
09-05-08, 11:16
Ερώτηση: Αν μια μαμά θηλάσει για λιγότερο από ένα χρόνο ισχύουν τα παραπάνω για το σίδηρο και το ασβέστιο στο αίμα της; Ή τότε καλό είναι να έχει πάρει τα συμπληρώματα;

aglaia
09-05-08, 11:47
Ερώτηση: Αν μια μαμά θηλάσει για λιγότερο από ένα χρόνο ισχύουν τα παραπάνω για το σίδηρο και το ασβέστιο στο αίμα της; Ή τότε καλό είναι να έχει πάρει τα συμπληρώματα;

O θηλασμός όσο λίγο και να διαρκέσει εξοικονομεί σίδηρο λόγω απουσίας περιόδου. Αν μετά τη διακοπή του θηλασμού η μαμά έχει έλλειψη σιδήρου όπως είχε πιθανόν και πριν την εγκυμοσύνη, τότε ίσως χρειάζεται συμπλήρωμα. Οι αιματολογικές εξετάσεις θα το δείξουν. Η προληπτική χορήγηση είναι απαράδεκτη.

Ίσως να χρειαστεί ασβέστιο αν θηλάσει 6 μήνες ή λιγότερους αλλά δεν ξέρω αν αυτό είναι τελικά αφομοιώσιμο. Το πρόβλημα με τις μητέρες που δεν θηλάζουν είναι ότι ενώ λαμβάνουν ασβέστιο από τις τροφές ή τα συμπληρώματα, αυτό δεν μπορεί να αφομοιωθεί. Η άσκηση με βάρη αυξάνει επίσης την αφομοίωση ασβεστίου και ίσως είναι ο μόνος τρόπος για να αυξηθεί ικανοποιητικά η οστική μάζα.

annastasia
09-05-08, 17:04
Ευχαριστούμε Αγλαϊα... για άλλη μια φορά!
:D

Afrodite
09-05-08, 23:20
Δε ξερω τι να κανω πια με αυτο το θεμα....
Δε τρωω γαλακτοκομικα ουτε μοσχαρι, ουτε ξηρους καρπους ή ψαρια, λογω αλλεργιας της μικρης. Ανεκαθεν ειχα χαμηλη φεριτινη, αλλα ο αιματοκριτης μου ηταν καλος. Δε ξαναεκανα προσφατα εξετασεις αλλα θα κανω. Στη μικρη εκανα χτες εξετασεις και εχει φιριτινη, αιματοκριτη και αιμοσφαιριινη πολύ πολυ χαμηλα. Εννοειται οτι ξεκιναμε σιδηρο με την ελπίδα να μην την ξαναπειραξει στην αλλεργια της.
Εγω ομως τι να κανω? Να παρω ασβεστιο ή χειροτερευει την προσληψη σιδηρου? ΑΝ εγω εχω χαμηλο σιδηρο δεν επηρρεαζει και το μωρο αυτο, εστω και λίγο? Οι γιατροι λένε να παιρνω απο όλα και μαλιστα σε ποσοστητες αλλα για ποσο καιρο μπορω να το κανω αυτο χωρις παρενεργειες. Απο τον 3ο μηνα της εγκυμοσυνης επαιρνα και τα διεκοψα πριν 2-3 μηνες γιατι υποψιαζομουν οτι χειροτερευαν την αλλεργια.....

bon-bon
10-05-08, 10:36
τα διεκοψα πριν 2-3 μηνες γιατι υποψιαζομουν οτι χειροτερευαν την αλλεργια.....

και εγω τα ιδια εκανα, αλλα τουλαχιστον για το ασβεστιο επεμεναν ολοι να το παιρνω ανελλιπως!
μηπως να εκανες μια γενικη αιματος για να σου φυγει η αγωνια.
τη γαλοπουλα, τα οσπρια , σπανακι μπορεις να τρως;;;

Afrodite
10-05-08, 10:47
τα διεκοψα πριν 2-3 μηνες γιατι υποψιαζομουν οτι χειροτερευαν την αλλεργια.....

και εγω τα ιδια εκανα, αλλα τουλαχιστον για το ασβεστιο επεμεναν ολοι να το παιρνω ανελλιπως!
μηπως να εκανες μια γενικη αιματος για να σου φυγει η αγωνια.
τη γαλοπουλα, τα οσπρια , σπανακι μπορεις να τρως;;;

ναι, ναι αυτα τα τρωω, πια. Θα κανω και εξετασεις συντομα.
Μαλλον την πειραξε λιγακι το σιδηρο γιατι σημερα τα κακακια της ηταν πιο υγρα.... Στην αναμονή....

yianna.g
13-05-08, 22:27
Η μπεμπίτα μου είναι 5 μηνών και σήμερα που την πήγαμε στην παιδίατρο μας είπε οτι σε κανα δυο βδομάδες θα ξεκινήσουμε κρέμα και πως απο τον 6ο μήνα θα της δώσουμε και λίγο σιδηρο συμπλήρωμα ,γιατί τα μωρα που θηλάζουν τον χρειάζονται.Είναι στάνταρ αυτό?

aglaia
13-05-08, 22:55
Η μπεμπίτα μου είναι 5 μηνών και σήμερα που την πήγαμε στην παιδίατρο μας είπε οτι σε κανα δυο βδομάδες θα ξεκινήσουμε κρέμα και πως απο τον 6ο μήνα θα της δώσουμε και λίγο σιδηρο συμπλήρωμα ,γιατί τα μωρα που θηλάζουν τον χρειάζονται.Είναι στάνταρ αυτό?

Όχι δεν είναι στάνταρ και δεν επιτρέπεται να χορηγείται σίδηρος αν δεν γίνουν αιματολογικές εξετάσεις που δείχνουν ότι υπάρχει σοβαρή έλλειψη και πρέπει να χορηγηθεί.

Μετά τον 6ο μήνα το μωρό χρειάζεται τροφές πλούσιες σε σίδηρο, όχι συμπλήρωμα σιδήρου...

Η προληπτική χορήγηση σιδήρου μπορεί να φέρει μείωση στην ανάπτυξη του μωρού...

Γιάννα, δυστυχώς η παιδίατρός σου δεν έχει ιδέα από θηλασμό και εφαρμόζει πρακτικές που μπορεί να έχουν αρνητικές επιπτώσεις στην υγεία και ανάπτυξη του μωρού σου...

katerina24
14-05-08, 00:36

κι εμενα το ιδιο εκανε ο παιδιατρος και μαλιστα του χορηγησε απο τον 2ο μηνα.
εγω δεν τον ακουσα φυσικα,αφου ο ανθρωπος εχει πληρη αγνοια απο το κομματι που λεγεται θηλασμος!!!
καλως ηρθες στην παρεα μας yianna.g

yianna.g
15-05-08, 00:12
[quote=yianna.g]Η μπεμπίτα μου είναι 5 μηνών και σήμερα που την πήγαμε στην παιδίατρο μας είπε οτι σε κανα δυο βδομάδες θα ξεκινήσουμε κρέμα και πως απο τον 6ο μήνα θα της δώσουμε και λίγο σιδηρο συμπλήρωμα ,γιατί τα μωρα που θηλάζουν τον χρειάζονται.Είναι στάνταρ αυτό?

Όχι δεν είναι στάνταρ και δεν επιτρέπεται να χορηγείται σίδηρος αν δεν γίνουν αιματολογικές εξετάσεις που δείχνουν ότι υπάρχει σοβαρή έλλειψη και πρέπει να χορηγηθεί.

Μετά τον 6ο μήνα το μωρό χρειάζεται τροφές πλούσιες σε σίδηρο, όχι συμπλήρωμα σιδήρου...

Η προληπτική χορήγηση σιδήρου μπορεί να φέρει μείωση στην ανάπτυξη του μωρού...

Γιάννα, δυστυχώς η παιδίατρός σου δεν έχει ιδέα από θηλασμό και εφαρμόζει πρακτικές που μπορεί να έχουν αρνητικές επιπτώσεις στην υγεία και ανάπτυξη του μωρού σου...[/quote Θα της το πω να δω τί θα μου πει.Πάντως δεν έχω σκοπό να την ακούσω,να εισαι σιγουρη,θα της ζητήσω να το ψάξουμε πρώτα πριν απο ο,τιδήποτε!

aglaia
15-05-08, 02:00
Θα της το πω να δω τί θα μου πει.
Η παιδίατρός σου είναι αλλού προσανατολισμένη... Δεν ξέρω αν έχει νόημα να έρθεις σε αντιπαράθεση μαζί της... Γιατί είναι αντιπαράθεση να της πεις ευθέως ή έμμεσα ότι δεν πρέπει να σου χορηγεί το σίδηρο έτσι αλλά πρέπει να γίνονται αιματολογίες για να καθορίζεται η δόση με ακρίβεια... Μπορεί αυτή να είναι ο ορθή πρακτική, αλλά για να μην την ακολουθεί σημαίνει ότι δεν είναι ενημερωμένη ή ότι δεν πιστεύει σε αυτή την πρακτική...

θα της ζητήσω να το ψάξουμε πρώτα πριν απο ο,τιδήποτε!
Προφανώς η ίδια δεν συμφωνεί με το ψάξιμο, αν συμφωνούσε θα σου το είχε προτείνει. Επίσης δεν πιστεύει ότι αν χορηγηθεί σίδηρος σε μωρό που δεν το χρειάζεται θα πάθει κάτι. Όμως υπάρχουν μελέτες που δείχνουν ότι παθαίνουν... Προφανώς ενημερώνεται με άλλους τρόπους...
Αδυνατεί να αντιμετωπίσει το κάθε μωρό σαν ξεχωριστή περίπτωση, χορηγεί συμπλήρωμα σιδήρου σε όλα τα μωρά ή σε όλα όσα θηλάζουν... :?

yianna.g
15-05-08, 23:18
Θα της το πω να δω τί θα μου πει.
Η παιδίατρός σου είναι αλλού προσανατολισμένη... Δεν ξέρω αν έχει νόημα να έρθεις σε αντιπαράθεση μαζί της... Γιατί είναι αντιπαράθεση να της πεις ευθέως ή έμμεσα ότι δεν πρέπει να σου χορηγεί το σίδηρο έτσι αλλά πρέπει να γίνονται αιματολογίες για να καθορίζεται η δόση με ακρίβεια... Μπορεί αυτή να είναι ο ορθή πρακτική, αλλά για να μην την ακολουθεί σημαίνει ότι δεν είναι ενημερωμένη ή ότι δεν πιστεύει σε αυτή την πρακτική...

θα της ζητήσω να το ψάξουμε πρώτα πριν απο ο,τιδήποτε!
Προφανώς η ίδια δεν συμφωνεί με το ψάξιμο, αν συμφωνούσε θα σου το είχε προτείνει. Επίσης δεν πιστεύει ότι αν χορηγηθεί σίδηρος σε μωρό που δεν το χρειάζεται θα πάθει κάτι. Όμως υπάρχουν μελέτες που δείχνουν ότι παθαίνουν... Προφανώς ενημερώνεται με άλλους τρόπους...
Αδυνατεί να αντιμετωπίσει το κάθε μωρό σαν ξεχωριστή περίπτωση, χορηγεί συμπλήρωμα σιδήρου σε όλα τα μωρά ή σε όλα όσα θηλάζουν... :? :? Tί να πω βρε παιδί μου!Και δεν είμαι και υπέρ των συμπληρωμάτων , γενικά.. Πάντως δεν έχω σκοπό να το δεχτώ έτσι, χωρίς λόγο :evil:

C@t
17-05-08, 02:50
Το ίδιο μου είπε σήμερα κι εμένα η γιατρός... επειδή η μπέμπα μου είναι πολύ άσπρη, δεν έχει κόκκινα μαγουλάκια,΄είναι πολύ ωχρή. Το είχαμε παρατηρήσει σχεδόν από τότε που γεννήθηκε. Εγώ έπαιρνα σίδηρο στην εγκυμοσύνη. Να την πάω δηλαδή για εξετάσεις, ή το χρώμα είναι ενδεικτικό;

tasuki
17-05-08, 07:55
Η μπεμπίτα μου είναι 5 μηνών και σήμερα που την πήγαμε στην παιδίατρο μας είπε οτι σε κανα δυο βδομάδες θα ξεκινήσουμε κρέμα

Συγγνωμη, αλλά γιατι θα ξεκινησετε τις στερεες τροφες απο τοσο νωρις? Αφου ολοι μα ολοι οι επιστημονες συστηνουν τουλαχιστον 6 μηνες αποκλειστικο θηλασμο. Εχει καποιο προβλημα αναπτυξης το μωρο?

Ειδικα για την κρεμα, δεν ξερω αν εννοει πρωινη φρουτοκρεμα, οπότε ΟΚ, αλλά αν εννοει φαριν λακτε, εμενα ο παιδιατρος μου ειχε πει οτι:
α) αν δε θελω το μωρο να γινει παχυσαρκο, να του δινω γι'απογευματινο ρυζι και φρουτο, οχι κρεμα που εχει αδειες θερμιδες
β) αρκετα μωρα αντιδρουν στη γλουτενη οταν τρωνε φαριν λακτε απο τοσο νωρις.

Afrodite
17-05-08, 11:01
Το ίδιο μου είπε σήμερα κι εμένα η γιατρός... επειδή η μπέμπα μου είναι πολύ άσπρη, δεν έχει κόκκινα μαγουλάκια,΄είναι πολύ ωχρή. Το είχαμε παρατηρήσει σχεδόν από τότε που γεννήθηκε. Εγώ έπαιρνα σίδηρο στην εγκυμοσύνη. Να την πάω δηλαδή για εξετάσεις, ή το χρώμα είναι ενδεικτικό;

Εννοειται οτι καλυτερα ειναι να κανεις εξετασεις. Αν πας και σε καποιο ειδικευμενο εργαστηριο για παιδακια, θα αποφυγετε τα πολλα τρυπηματα.

Ενα κολπο που μου ειπε η γιατρος για την αναιμια ειναι το εξης (για να παρεις μια ιδεα, οχι για σιγουρια).
Στο εσωτερικό απο το χερακι του ή στην πατουσιτσα του πιεσε λιγο με το δάκτυλό σου σαν να ζωγραφιζεις. Πισω, το δερματακι θα μεινει πιο ασπρο απο το ροδαλο που ηταν πριν. Αν το ροδαλο αργησει να επανέλθει σημαινει αναιμια, αν ξανακοκκινισει αμεσως ειναι καλυτερα τα πραματα. Εμενα που εχει εντονη αναιμια κανει αρκετα δευτερολεπτα να επανέλθει.

C@t
17-05-08, 16:02
Αν πας και σε καποιο ειδικευμενο εργαστηριο για παιδακια, θα αποφυγετε τα πολλα τρυπηματα.

Ξέρεις κάποιο στην Αθήνα; Διάβασα εδώ ότι είναι καλύτερα να την θηλάζω όσο κάνει την λήψη. Εγώ έχω φοβία με τις ενέσεις, και θα μου είναι πολύ δύσκολο, γιατί στο μωρό έχω πολλαπλή φοβία. Ελπίζω να μην λιποθυμήσω πάλι όπως με την πεταλούδα στη γέννα. :!: :!:

Στο πατουσάκι κάνει 2-3 δευτερόλεπτα περίπου να επανέλθει. Τόσο εννοείς;

Φιλιά.

Afrodite
17-05-08, 18:37
Αν πας και σε καποιο ειδικευμενο εργαστηριο για παιδακια, θα αποφυγετε τα πολλα τρυπηματα.

Ξέρεις κάποιο στην Αθήνα; Διάβασα εδώ ότι είναι καλύτερα να την θηλάζω όσο κάνει την λήψη. Εγώ έχω φοβία με τις ενέσεις, και θα μου είναι πολύ δύσκολο, γιατί στο μωρό έχω πολλαπλή φοβία. Ελπίζω να μην λιποθυμήσω πάλι όπως με την πεταλούδα στη γέννα. :!: :!:

Φιλιά.
3-4 sec κανει σε μας συνηθως, μερικες φορες και πιο πανω :cry: :cry:
Σου στελνω με πμ τα στοιχεια του μικροβιολογικου, ειναι στα Α. Πατησια. Ειναι πολύ καλη η κοπελα, σιγουρα πιο καλη απο τα νοσοκομεια και απο τους αιμολήπτες στα μεγαλα μικροβιολογικά κεντρα. Παντως αν εχεις πολύ φοβια, ας πας μαζι και με καποιον πιο ψυχραιμο. Τωρα δε ξερω αν θα χρειαστει να την θηλασεις, αλλωστε αυτη ειχε ξαφνιαστει οταν της ειπα οτι θηλάζω ακόμα...
Βεβαια επειδη το μικράκι σου δεν εχει αρχισει ακομα να τρωει, κυριως κρεας, ισως να ειναι λιγο φυσιολογικες οι χαμηλες τιμες και να μη χρειαστει να παρει συμπλήρωμα. Ο γιατρός σου τι λέει? Η αγλαία?
Ελπίζω να πανε ολα καλά

C@t
18-05-08, 01:51

Φιλιά.
3-4 sec κανει σε μας συνηθως, μερικες φορες και πιο πανω :cry: :cry:
Σου στελνω με πμ τα στοιχεια του μικροβιολογικου, ειναι στα Α. Πατησια. Ειναι πολύ καλη η κοπελα, σιγουρα πιο καλη απο τα νοσοκομεια και απο τους αιμολήπτες στα μεγαλα μικροβιολογικά κεντρα. Παντως αν εχεις πολύ φοβια, ας πας μαζι και με καποιον πιο ψυχραιμο. Τωρα δε ξερω αν θα χρειαστει να την θηλασεις, αλλωστε αυτη ειχε ξαφνιαστει οταν της ειπα οτι θηλάζω ακόμα...
Βεβαια επειδη το μικράκι σου δεν εχει αρχισει ακομα να τρωει, κυριως κρεας, ισως να ειναι λιγο φυσιολογικες οι χαμηλες τιμες και να μη χρειαστει να παρει συμπλήρωμα. Ο γιατρός σου τι λέει? Η αγλαία?
Ελπίζω να πανε ολα καλά

Η γιατρός την είδε κάτω από τα μάτια και μου είπε να της δώσω σίδηρο. Της έχω (σχετική) εμπιστοσύνη γιατί είναι μεγάλη σε ηλικία και ήταν για χρόνια στο Παίδων, οπότε έχει δεί εκατοντάδες μωρά. Δεν θέλω να ταλαιπωρήσω τη μπέμπα χωρίς λόγο. Νομίζω θα κάνω το κορόιδο για λίγες μέρες και μετά θα της δώσω πολύ λίγη δόση.

Στα εμβόλια την κρατάει ο μπαμπάς, εγώ είμαι σε μία γωνιά και τρέμω. Αλλά ρώτησα για το θηλασμό, αν είναι να ανακουφίζεται έτσι θα το αντέξω.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, θα σε δω στον Εθνικό Κήπο. Εμείς οι αλλεργικές να κάτσουμε δίπλα-δίπλα!

C@t
18-05-08, 02:01
Να συμπληρώσω πως και ο μπαμπάς και εγώ είμαστε μελαχρινοί, και η μπέμπα είναι αλαβάστρινη! Η μαμά μου το λέει εδώ και καιρό πως είναι χλωμή... :(

felinidoc
18-05-08, 10:03
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, θα σε δω στον Εθνικό Κήπο. Εμείς οι αλλεργικές να κάτσουμε δίπλα-δίπλα!

Ναι έτσι να χωριστούμε σε γκρουπάκια..
Γκρούπ 1 Οι αλλεργικές
Γκρούπ 2 Οι μη αλλεργικές
Γκρουπ 3 Αυτές που τα μωρά τους ξυπνανε την νύχτα και είναι ερείπια (ΕΓΩ)
Γκρουπ 4 Αυτές που μωρά τους ΔΕΝ ξυπνανε την νύχτα και είναι μια χαρούλα (με μαλλί από κομμωτήριο)
Γκρουπ 5 Αυτές που τα μωρά τους τρώνε όλο το φαγητό τους και φαίνεται!!!

Και στην κεφαλή ....ταραμταραμτατά.. Η ΑΓΛΑΙΑ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Afrodite
18-05-08, 10:39

Γκρούπ 1 Οι αλλεργικές
Γκρουπ 4 Αυτές που μωρά τους ΔΕΝ ξυπνανε την νύχτα και είναι μια χαρούλα (με μαλλί από κομμωτήριο)

ωραια, εγω θα πάρω το 1 και το 3, παρακαλώ!

katerina24
18-05-08, 10:57
και Γκρουπ 6 Αυτες που αντλουν και τα μωρα τους δεν ξυπνανε τη νυχτα!!!(εγω)

aglaia
18-05-08, 11:34
Η γιατρός την είδε κάτω από τα μάτια και μου είπε να της δώσω σίδηρο. Της έχω (σχετική) εμπιστοσύνη γιατί είναι μεγάλη σε ηλικία και ήταν για χρόνια στο Παίδων, οπότε έχει δεί εκατοντάδες μωρά. Δεν θέλω να ταλαιπωρήσω τη μπέμπα χωρίς λόγο. Νομίζω θα κάνω το κορόιδο για λίγες μέρες και μετά θα της δώσω πολύ λίγη δόση.
Είναι καλό να γίνονται αιματολογικές εξετάσεις για να μπορεί να καθοριστεί η δόση του συμπληρώματος με ακρίβεια, να μην είναι ούτε παραπανίσια ούτε ελλειπής. :wink:

C@t
18-05-08, 11:59

Γκρούπ 1 Οι αλλεργικές

ωραια, εγω θα πάρω το 1 και το 3, παρακαλώ!

Εγώ θα είμαι στο 1, στο 4 και στο 5. Αλλά για μαλλί κομμωτηρίου δεν υπόσχομαι. Έτσι ήμουν όμως και προ μπέμπας 8) .

Αυτές που έχουν πολλά δόντια είναι ξεχωριστή κατηγορία; Γιατί και εκεί είμαστε!

C@t
18-05-08, 12:02
Είναι καλό να γίνονται αιματολογικές εξετάσεις για να μπορεί να καθοριστεί η δόση του συμπληρώματος με ακρίβεια, να μην είναι ούτε παραπανίσια ούτε ελλειπής. :wink:

Θα το αντέξουμε κι αυτό... :cry:

aglaia
18-05-08, 12:52
Θα το αντέξουμε κι αυτό... :cry:

Καλό κουράγιο στη μαμά...

frene
18-05-08, 13:42

Γκρούπ 1 Οι αλλεργικές

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Μαιρούλα
20-05-08, 17:44
Αυτός ο προβληματισμός με τα συμπληρώματα ασβεστίου και σιδήρου...Και μενα μου είχε συστήσει ο γιατρός μου ο γυναικολόγος να τα παίρνω όσο θηλάζω...τα σταμάτησα έντρομη όταν διάβασα τα σχετικά από εσάς και τώρα...που αδιαθέτησα είπα να ξαναπάρω το σίδηρο γιατί έχανα πολύ αίμα αλλά και το ασβέστιο γιατί έκανα για μερικές μέρες χαζομάρες δεν έπαιρνα γάλα και τέτοια...τελικά η απάντηση είναι όχι; Λέτε να έχω κάνει κακό στο μωρό τόσο καιρό που τα χρησιμοποιώ και να κάνουμε εξετάσεις;

aglaia
20-05-08, 20:08
Αυτός ο προβληματισμός με τα συμπληρώματα ασβεστίου και σιδήρου...Και μενα μου είχε συστήσει ο γιατρός μου ο γυναικολόγος να τα παίρνω όσο θηλάζω...τα σταμάτησα έντρομη όταν διάβασα τα σχετικά από εσάς και τώρα...που αδιαθέτησα είπα να ξαναπάρω το σίδηρο γιατί έχανα πολύ αίμα αλλά και το ασβέστιο γιατί έκανα για μερικές μέρες χαζομάρες δεν έπαιρνα γάλα και τέτοια...τελικά η απάντηση είναι όχι; Λέτε να έχω κάνει κακό στο μωρό τόσο καιρό που τα χρησιμοποιώ και να κάνουμε εξετάσεις;

Σίδηρο χρειάζεσαι μόνο αν έχεις κάνει εξετάσεις που δείχνουν ότι η έλλειψη είναι σοβαρή και δεν μπορείς με τη διατροφή να το διορθώσεις.

Ασβέστειο γενικά δεν χρειάζεσαι. Δεν χρειάζεται οπωσδήποτε να πίνεις γάλα για να πάρεις ασβέστειο. Περιέχεται ακόμη και στα λαχανικά.

manina
04-06-08, 22:56
λοιπόν...σε μια βάφτιση,μιλάω με μια κοπέλα και με ρωτάει πως γίνεται με το θηλασμό να καλύπτω τις ανάγκες του μωρού μου σε σίδηρο,τώρα που μεγάλωσε. Μας διακόπτουν και δεν της απαντάω.

και τώρα σκέφτομαι,πως ούτε το σκέφτηκα αυτό ποτέ. Απλά θηλάζω κανονικά και η μικρή τρώει και λαχανικά,φρούτα,μοσχάρι. Δεν έχω κάνει καμία εξέταση αίματος για να δώ αν είμαι οκ. Μήπως αυτή η ...ανέμελη στάση μου φέρει προβλήματα?? :roll: μήπως να πήγαινα για εξέταση? Ακόμα το βρίσκω κουφό...΄κάνω λάθος όμως?

aglaia
04-06-08, 23:58
λοιπόν...σε μια βάφτιση,μιλάω με μια κοπέλα και με ρωτάει πως γίνεται με το θηλασμό να καλύπτω τις ανάγκες του μωρού μου σε σίδηρο,τώρα που μεγάλωσε. Μας διακόπτουν και δεν της απαντάω.

και τώρα σκέφτομαι,πως ούτε το σκέφτηκα αυτό ποτέ. Απλά θηλάζω κανονικά και η μικρή τρώει και λαχανικά,φρούτα,μοσχάρι. Δεν έχω κάνει καμία εξέταση αίματος για να δώ αν είμαι οκ. Μήπως αυτή η ...ανέμελη στάση μου φέρει προβλήματα?? :roll: μήπως να πήγαινα για εξέταση? Ακόμα το βρίσκω κουφό...΄κάνω λάθος όμως?

Το μωρό σου το παρακολουθεί γιατρός και αν διαπιστώσει σημάδια αναιμίας θα πρέπει να σε παραπέμψει σε εξετάσεις...

Τα περισσότερα μωρά εδώ και ένα εκκατομύριο χρόνια καλύπτουν τις ανάγκες τους σε σίδηρο όπως και το δικό σου μωρό! :wink:
Οι αναιμίες είναι πολύ πιο συχνές σε μωρά που δεν θηλάζουν!... :?

ΠΓ
05-06-08, 15:28
Ζητάω εκ των προτέρων συγνώμη αν το θέμα έχει ήδη απαντηθεί.
Από γνωστες κολέπες που πάνε στην ίδια παιδίατρο ακουσα ότι τους έδινα μετά τον 6ο μηνα στα παιδάκια προληπτικά σίδηρο.

Εμας ο παιδίατρος είναι μεγάλος και γενικά κουλ και προς το παρόν δεν μασ έχει πει ακόμη τίοτα.

Αύριο που συμποληρώνουμε τον 5ο έχουμε επίσκεψη. Να τον ρωτήσω για εξετάσεις αιματολογικές και για σίδηρο;

Απλά δεν θυμάμαι πριν απο 30 χρόνια και 20 ο αδελφός μου να δίνουν τόσα επιπλέον συμπληρώματα.

aglaia
05-06-08, 16:59
Εμας ο παιδίατρος είναι μεγάλος και γενικά κουλ και προς το παρόν δεν μασ έχει πει ακόμη τίοτα.

Αύριο που συμποληρώνουμε τον 5ο έχουμε επίσκεψη. Να τον ρωτήσω για εξετάσεις αιματολογικές και για σίδηρο;

Αν ο παιδίατρος είναι κουλ εσείς δεν ρωτάτε τίποτα! :wink:

Απλά δεν θυμάμαι πριν απο 30 χρόνια και 20 ο αδελφός μου να δίνουν τόσα επιπλέον συμπληρώματα.
Εκείνη την εποχή οι γιατροί είχαν διαφορετικές απαιτήσεις από τη ζωή τους...

frene
05-06-08, 17:10
Ζητάω εκ των προτέρων συγνώμη αν το θέμα έχει ήδη απαντηθεί.
Από γνωστες κολέπες που πάνε στην ίδια παιδίατρο ακουσα ότι τους έδινα μετά τον 6ο μηνα στα παιδάκια προληπτικά σίδηρο.

Oντως το θεμα εχει απαντηθει,αν το βρω θα σε παραπεμψω!
Ειναι παντως μεγαλο λαθος,απο οτι εχουν πει αυτοι που ξερουν(Αγλαια) να χορηγειται προληπτικα σιδηρος στα μωρα!
Αν ο γιατρος δει καποια σημαδια και κρινει,τοτε το μωρο θα κανει εξετασεις αιματος και αν χρειαστει θα του χορηγηθει σιδηρος.

frene
05-06-08, 17:11
οταν ξεκινησα να γραφω το ποστ δεν ειχες γραψει Αγλαια,αλλα ως που να πατησω υποβολη ειχες ηδη απαντησει... :oops:

aglaia
05-06-08, 17:21
οταν ξεκινησα να γραφω το ποστ δεν ειχες γραψει Αγλαια,αλλα ως που να πατησω υποβολη ειχες ηδη απαντησει... :oops:

Γράφαμε ταυτόχρονα και σκεφτόμασταν τα ίδια! Τα μεγάλα πνεύματα.... :wink:

ria
08-06-08, 15:29
Βρε κοριτσια κι εμενα μου εχει δωσει σιδηρο... και βιταμινες Α και D και αυτο μολις κλεισαμε τον τριτο μηνα... προληπτικα ''λεει''. Του ειπα ''μηπως να κανουμε καμια εξεταση πρωτα?'' ''οχι'' μου λεει ''δε χρειαζεται σε ολα τα παιδακια που θηλαζουν δινουμε... προληπτικα μεχρι να αρχισει στερεες τροφες''. Επισης τον ρωτησα ποτε θα αρχισουμε φρουτα και μου αρχισε το παραμυθι με το ρυζαλευρο... αλλο αυτο.
Παντως τι να κανω με το σιδηρο? Να τον παω για εξετασεις μονη μου και να αποφασισω μονη? Τοτε τους γιατρους γιατι τους πληρωνουμε? Ασε που φοβαμαι να παρω τετοια αποφαση...

katerina24
08-06-08, 15:49
ria μου,κι εμενα τα ιδια ακριβως μου ελεγε ο παιδιατρος!!
του το χορηγησε απο τον 2ο μηνα του μωρου και χωρις εξετασεις.
εγω διαβασα αυτα που μου ειπε η Αγλαια και τελικα δεν το εδωσα.

aglaia
08-06-08, 16:03
Βρε κοριτσια κι εμενα μου εχει δωσει σιδηρο... και βιταμινες Α και D και αυτο μολις κλεισαμε τον τριτο μηνα... προληπτικα ''λεει''. Του ειπα ''μηπως να κανουμε καμια εξεταση πρωτα?'' ''οχι'' μου λεει ''δε χρειαζεται σε ολα τα παιδακια που θηλαζουν δινουμε... προληπτικα μεχρι να αρχισει στερεες τροφες''. Επισης τον ρωτησα ποτε θα αρχισουμε φρουτα και μου αρχισε το παραμυθι με το ρυζαλευρο... αλλο αυτο.
Παντως τι να κανω με το σιδηρο? Να τον παω για εξετασεις μονη μου και να αποφασισω μονη? Τοτε τους γιατρους γιατι τους πληρωνουμε? Ασε που φοβαμαι να παρω τετοια αποφαση...

Να πάρεις άλλη γνώμη. Κλείσε ραντεβού σε νοσοκομεία και ρώτησε αν το μωρό έχει σημάδια αναιμίας. Όταν πάρεις 4-5 διαφορετικές γνώμες και καταλάβεις πόσο αυθαιρετούν οι γιατροί, τότε θα καταλάβεις και το ότι αναγκαστικά εσύ παίρνεις την απόφαση για το παιδί σου. Ο γιατρός δεν αποφασίζει (δεν έχει εκτελεστική εξουσία), μόνο προτείνει....

ria
08-06-08, 16:38
[quote=ria]

Να πάρεις άλλη γνώμη. Κλείσε ραντεβού σε νοσοκομεία και ρώτησε αν το μωρό έχει σημάδια αναιμίας. Όταν πάρεις 4-5 διαφορετικές γνώμες και καταλάβεις πόσο αυθαιρετούν οι γιατροί, τότε θα καταλάβεις και το ότι αναγκαστικά εσύ παίρνεις την απόφαση για το παιδί σου. Ο γιατρός δεν αποφασίζει (δεν έχει εκτελεστική εξουσία), μόνο προτείνει....

Δεν αποφασιζει βρε Αγλαϊα αλλα παμε στο γιατρο για μια εμπεριστατωμενη και επιστημονικη αντιμετωπιση στα θεματα της υγειας μας.. αλλωστε γι αυτο σπουδαζουνε γιατροι... αλλα καταληγουν κομπογιαννητες... :?:

aglaia
08-06-08, 20:21
Δεν αποφασιζει βρε Αγλαϊα αλλα παμε στο γιατρο για μια εμπεριστατωμενη και επιστημονικη αντιμετωπιση στα θεματα της υγειας μας.. αλλωστε γι αυτο σπουδαζουνε γιατροι... αλλα καταληγουν κομπογιαννητες... :?:

Κομπογιαννήτες δεν είναι αλλά προσπαθούν να προωθήσουν φάρμακα κα συμπληρώματα και σε αυτούς που δεν τα χρειάζονται γιατί ξέρουν πώς να πλουτίσουν. Ευτυχώς δεν είναι όλοι οι γιατροί έτσι. Είναι χρέος μας να υποστηρίζουμε μόνο τους γιατρούς που δεν είναι έτσι και είναι χρέος μας να αποφεύγουμε τους άλλους. Χρέος απέναντι στο παιδί μας, όχι μόνο για την υγεία του αλλά και για το μέλλον του. Αν αφήσουμε να εκλείψουν οι λίγοι γιατροί με ήθος, θα είναι και δική μας η ευθύνη... :?

VassoP
09-06-08, 13:58
Επειδή έχω ξεκινήσει εδώ και περίπου 1 εβδομάδα να παίρνω τη μαγιά μπύρας όπως έχετε πει 7 χάπια σε κάθε γεύμα. Η παραγωγή έχει αυξηθεί.
Θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορεί να προκαλέσει αυτή η ποσότητα μαγιάς κάποιο πρόβλημα στο παιδί που είναι 40 ημερών.

Δηλ. κάποια δυσκοιλιότητα, ή διάρροια, ή υπερδιέγερση κλπ κλπ.

Ευχαριστώ

VassoP
09-06-08, 16:03
Γιατί ρε κορίτσια καμία απάντηση???? Τόσο πολύ σας έχω κουράσει με τις ερωτήσεις μου ??? :oops: :oops:

annastasia
09-06-08, 16:06
Γιατί ρε κορίτσια καμία απάντηση???? Τόσο πολύ σας έχω κουράσει με τις ερωτήσεις μου ??? :oops: :oops:

Όχιιιι βρε Βασούλα μου, τι να μας κουράσεις!!! :) .... προσωπικά δεν μπορώ να σου απαντήσω με σιγουριά γι' αυτό και δεν έγραψα κάτι.

Υποθέτω πως σε αυτές τις ποσότητες δε μπορεί να παρουσιαστεί στο παιδάκι κάποιο πρόβλημα αλλά ακόμα καλύτερα να σου απαντήσει κάποια άλλη κοπέλα ή η Αγλαϊα με σιγουριά.... :wink:

aglaia
09-06-08, 16:31
Τώρα το ειδα!

Δεν έχει αναφερθεί καμία επίδραση στο μωρό.

kathjem
09-06-08, 17:19
Στο έτος κάναμε γενικές εξετάσεις στον μικρό. Είχε αιμοσφαιρίνη 12.2!!! Πάρα πολύ καλά!!!

VassoP
09-06-08, 20:44
Ευχαριστώ!!! :)

aglaia
09-06-08, 21:50
Ευχαριστώ!!! :)

είσαι σίγουρη ότι πρέπει να αυξήσεις την παραγωγή; Αν δημιουργήσεις υπερπαραγωγή μπορεί να έχεις προβλήματα χωρίς λόγο...

ria
11-06-08, 12:00

Πριν λιγο γυρισα απο το Παιδων Πεντελης... Η επιμελητρια που μιλησα για το θεμα του προληπτικου σιδηρου με κοιταξε με μισο ματι... αυτο το παιδι τι αναιμια να εχει?? ροδαλο ροδαλο ειναι... γενικοτερα μου εξηγησε τα πραγματα και ειναι οπως τα λεει η Αγλαϊα... προληπτικα δε δινουμε ποτε... αντιθετως μπορει δινοντας να δημιουργησουμε προβλημα στο παιδι.. εξεταση αιματος μετα το χρονο... και η προσληψη σιδηρου γινεται καλυτερα στα παιδια που θηλαζουν... Ευχαριστω και παλι Αγλαϊα...

frene
11-06-08, 12:13

Πριν λιγο γυρισα απο το Παιδων Πεντελης... Η επιμελητρια που μιλησα για το θεμα του προληπτικου σιδηρου με κοιταξε με μισο ματι... αυτο το παιδι τι αναιμια να εχει?? ροδαλο ροδαλο ειναι... γενικοτερα μου εξηγησε τα πραγματα και ειναι οπως τα λεει η Αγλαϊα... προληπτικα δε δινουμε ποτε... αντιθετως μπορει δινοντας να δημιουργησουμε προβλημα στο παιδι.. εξεταση αιματος μετα το χρονο... και η προσληψη σιδηρου γινεται καλυτερα στα παιδια που θηλαζουν... Ευχαριστω και παλι Αγλαϊα...

Μηπως πρεπει να αλλαξεις και παιδιατρο???? :? Λεω εγω τωρα.........

ria
11-06-08, 12:34
Ισως... αλλα επειδη δεν ειμαι απο εδω και δεν ξερω κανεναν... (κι αυτον που παω μου τον συστησαν) αν ξερει καμια εναν καλο παιδιατρο στο Χαλανδρι η΄και γυρω περιοχες ας μου στειλει ενα pm..

aglaia
11-06-08, 14:38

Ρία, πολύ καλά έκανες και πήγες στο νοσοκομείο. Έτσι κι αλλιώς αυτά που γράφω δεν είναι τίποτα περισσότερο από τεκμηριωμένες ιατρικές απόψεις. Το ότι δεν τις ακολουθούν όλοι οι γιατροί όπως θα έπρεπε είναι ένα σοβαρό θέμα προσωπικής ανηθικότητα αλλά και κακής λειτουργείας του Συστήματος Υγείας.

Το μόνο που μπορούμε να κάνουμε για να προστατέψουμε τον εαυτό μας και τα παιδιά μας είναι να παίρνουμε και άλλες γνώμες (καλύτερα από υψηλότερα ιστάμενους γιατρούς) και να τις λέμε στους άλλους για να καταλάβουν ότι δεν είναι τόσο εύκολο να αυθαιρετούν.

Πρέπει όσο περνάει από το χέρι μας να προσπαθούμε να απομονώνουμε τους γιατρούς που δεν ανταποκρίνονται στις απαιτήσεις της επιστήμης τους. :wink:

nits
03-07-08, 09:29
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΧΘΕΣ ΠΗΓΑ ΣΤΗΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΠΟΥ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 3 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΣΙΔΗΡΟ ΓΙΑ ΤΟ ΜΩΡΟ.ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΝΑ ΠΑΙΡΝΩ ΕΝΑ ΑΝΤΙ ΓΙΑ ΔΥΟ ΠΟΥ ΕΠΑΙΡΝΑ (ΕΓΩ ΜΟΝΙΜΑ ΕΧΩ ΑΝΑΙΜΙΑ) ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΙΡΝΩ ΚΑΙ ΤΟ ΑΣΒΕΣΤΙΟ .ΚΑΙ ΣΤΟ ΜΩΡΟ 5 ΣΤΑΓΟΝΕΣ ΤΟ ΠΡΩΙ ΚΑΙ 5 ΣΤΑΓΟΝΕΣ ΤΟ ΒΡΑΔΥ.ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ?

frene
03-07-08, 09:54
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΧΘΕΣ ΠΗΓΑ ΣΤΗΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΠΟΥ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 3 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΣΙΔΗΡΟ ΓΙΑ ΤΟ ΜΩΡΟ.ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΝΑ ΠΑΙΡΝΩ ΕΝΑ ΑΝΤΙ ΓΙΑ ΔΥΟ ΠΟΥ ΕΠΑΙΡΝΑ (ΕΓΩ ΜΟΝΙΜΑ ΕΧΩ ΑΝΑΙΜΙΑ) ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΙΡΝΩ ΚΑΙ ΤΟ ΑΣΒΕΣΤΙΟ .ΚΑΙ ΣΤΟ ΜΩΡΟ 5 ΣΤΑΓΟΝΕΣ ΤΟ ΠΡΩΙ ΚΑΙ 5 ΣΤΑΓΟΝΕΣ ΤΟ ΒΡΑΔΥ.ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ?
Σου ειπε γιατι σου το εδωσε?Κανατε εξετασεις αιματος ή ετσι προληπτικα στο δωσε?Παντως από αυτα που εχω διαβασει,προληπτικα δεν πρεπει να χορηγειται ποτε!
Για το βαρος τι σου ειπε?

Πέλλα
04-07-08, 00:07
O θηλασμός όσο λίγο και να διαρκέσει εξοικονομεί σίδηρο λόγω απουσίας περιόδου. Αν μετά τη διακοπή του θηλασμού η μαμά έχει έλλειψη σιδήρου όπως είχε πιθανόν και πριν την εγκυμοσύνη, τότε ίσως χρειάζεται συμπλήρωμα. Οι αιματολογικές εξετάσεις θα το δείξουν. Η προληπτική χορήγηση είναι απαράδεκτη.

Αγαπητή Αγλαία,

αν έχεις χρόνο και διάθεση ήθελα να μου πεις δυο τρια πραγματάκια ακόμα!

Διάβασα μία παλαιότερη δημοσίευσή σου και ήθελα να σε ρωτήσω το εξής: Παρόλο που θηλάζω αποκλειστικά 6 μήνες τώρα, η περιοδός μου επέστρεψε στον 3ο μήνα. Βέβαια ο κύκλος μου δεν είναι 28 ημερών όπως πριν την εγκυμοσύνη αλλά μεγαλύτερος. Γνωρίζεις για ποιο λόγο μπορεί να επανήλθε η περίοδος; Σκοπεύω να συνεχίσω τον θηλασμό, νομίζεις ότι πρέπει να το κοιτάξω με αιματολογικές εξετάσεις κτλ; Ο αιματοκρίτης μου είναι 38 αλλά δεν γνωρίζω αν αποτελεί ένδειξη ή χρειάζεται να δω τα αποθέματα σιδήρου;

Επίσης γνωρίζεις αν το ρυζάλευρο για βρέφη έχει καθόλου σίδηρο ή πρέπει να προσθέσω και κάποιο άλλο δημητριακό για το μωρό μου; Βάζω μέσα και λίγη μπανάνα προς το παρόν μέχρι να περάσουμε στα λαχανικά την επόμενη εβδομάδα.

Ευχαριστώ και πάλι,
Πέλλα

frene
04-07-08, 00:26
Πελλα καλωσηρθες!Να σου ζησει το μωρακι!Ποσο ειναι;

Νομιζω οτι το 38 αιματοκριτη ειναι πολυ σουπερ!Παντως ειδικη δεν ειμαι...

Η περιοδος,από οτι εχω καταλαβει,δεν εχει κανόνα.Μπορει να ερθει από τις 40 μερες ως και μετα τον χρόνο,ισως και παραπανω.
Οσο για το ρυζαλευρο,δεν ξερω!Τωρα το ξεκινησες?Δινεις βιολογικο ή του εμπορίου;
Παντως δημητριακα ειναι καλυτερα,από ότι εχω καταλαβει, να δινονται λιγο αργοτερα απο την εισαγωγη των στερεων,γιατι περιεχουν γλουτενη

ΠΓ
04-07-08, 09:42
Η ΑΓΛΑΙΑ ΕΓΡΑΨΕ: "Αν ο παιδίατρος είναι κουλ εσείς δεν ρωτάτε τίποτα! Wink "

ΑΧ ΜΑΛΛΟΝ ΕΙΜΑΙ ΧΑΖΗ, ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ.
ΔΗΛΑΔΗ ΜΟΥ ΛΕΣ ΝΑ ΜΕΙΝΩ ΣΧΕΤΙΚΑ ΚΟΥΛ ΚΑΙ ΕΓΩ ΟΠΩΣ Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ;

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ :D

aglaia
05-07-08, 01:09
Διάβασα μία παλαιότερη δημοσίευσή σου και ήθελα να σε ρωτήσω το εξής: Παρόλο που θηλάζω αποκλειστικά 6 μήνες τώρα, η περιοδός μου επέστρεψε στον 3ο μήνα. Βέβαια ο κύκλος μου δεν είναι 28 ημερών όπως πριν την εγκυμοσύνη αλλά μεγαλύτερος. Γνωρίζεις για ποιο λόγο μπορεί να επανήλθε η περίοδος;

Σε μερικές μέρες επανέρχεται η περίοδος από τις 40 μέρες, σε άλλες μετά τα 2 χρόνια. Κάθε περίπτωση είναι φυσιολογική και σχετίζεται τόσο με την ορμονική ισορροπία της μητέρας όσο και με τις συνήθειες του παιδιού.

Σκοπεύω να συνεχίσω τον θηλασμό, νομίζεις ότι πρέπει να το κοιτάξω με αιματολογικές εξετάσεις κτλ; Ο αιματοκρίτης μου είναι 38 αλλά δεν γνωρίζω αν αποτελεί ένδειξη ή χρειάζεται να δω τα αποθέματα σιδήρου;

Αν αισθάνεσαι αδυναμία ή γενικά ότι κάτι δεν πάει καλά, τις κοιτάζεις. Αν νιώθεις καλά δεν χρειάζεται! :)

Επίσης γνωρίζεις αν το ρυζάλευρο για βρέφη έχει καθόλου σίδηρο ή πρέπει να προσθέσω και κάποιο άλλο δημητριακό για το μωρό μου;

Το ρυζάλευρο ως τροφή για μωρά έχει πολλά πρόσθετα μεταξύ των οποίων και σίδηρο. Το γράφει στη συσκευασία.

Καμία συσκευασμένη τροφή δεν είναι απαραίτητη για τα βρέφη.

aglaia
05-07-08, 01:11
Η ΑΓΛΑΙΑ ΕΓΡΑΨΕ: "Αν ο παιδίατρος είναι κουλ εσείς δεν ρωτάτε τίποτα! Wink "

ΑΧ ΜΑΛΛΟΝ ΕΙΜΑΙ ΧΑΖΗ, ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ.
ΔΗΛΑΔΗ ΜΟΥ ΛΕΣ ΝΑ ΜΕΙΝΩ ΣΧΕΤΙΚΑ ΚΟΥΛ ΚΑΙ ΕΓΩ ΟΠΩΣ Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ;

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ :D

Οι παιδίατροι προσέχουν πολύ και δικαιολογημένα τις περισσότερες φορές. Δεν θα διακινδύνευαν τη φήμη τους με περιστατικά που τους ξεφεύγουν. Αν λοιπόν ένας παιδίατρος δεν προβληματίζεται σημαίνει 99% ότι δεν υπάρχει πρόβλημα.

Sotiria
28-07-08, 11:49
Διαβάζω εδώ και έχω θυμώσει γιατι ο παιδιατρός μας έδωσε συμπλήρωμα σιδήρου για το μωρό μας χωρίς καν να κάνουμε εξετάσεις!

Δεν τα ήξερα αυτά που λέτε εδώ και ευτυχώς τα διάβασα και έτσι τώρα θα πάμε να του κάνουμε αιματολογικές να δούμε αν χρειάζεται σίδηρο.

Κια να σας πω και το πιο εντυπωσιακό όλων?????
Ο γιατρός μας έχει σελίδα στο internet και εκεί έγραψε οτι χρειάζονται αιματολογικές πριν τη χορήγηση....στην πράξη όμως κάνει το αντίθετο!!!! :shock:

Λαμπρινή
28-07-08, 12:14
Sotiria πάντως στη θεωρια τα ξέρει ο γιατρος σας .... :?

frene
28-07-08, 16:15
Διαβάζω εδώ και έχω θυμώσει γιατι ο παιδιατρός μας έδωσε συμπλήρωμα σιδήρου για το μωρό μας χωρίς καν να κάνουμε εξετάσεις!

Δεν τα ήξερα αυτά που λέτε εδώ και ευτυχώς τα διάβασα και έτσι τώρα θα πάμε να του κάνουμε αιματολογικές να δούμε αν χρειάζεται σίδηρο.

Κια να σας πω και το πιο εντυπωσιακό όλων?????
Ο γιατρός μας έχει σελίδα στο internet και εκεί έγραψε οτι χρειάζονται αιματολογικές πριν τη χορήγηση....στην πράξη όμως κάνει το αντίθετο!!!! :shock:
Δηλαδη εδω και 4 μηνες δινεις στο μωρο σιδηρο? :shock:
Τωρα και εξετασεις να κανετε ,με τοσο σιδηρο που εχει παρει,δεν νομιζω οτι θα δειξει ελλειψη.Τωρα παλι ειδικος δεν ειμαι...

Sotiria
28-07-08, 16:28
Οχι χθες μας το είπε να πάρουμε σίδηρο μέχρι να μπούνε οι τροφές τέλος Σεπτέμβρη.Αν δεν έχει έλλειψη όμως γιατί να πάρει το μωρό συμπλήρωμα???

frene
28-07-08, 16:37
Οχι χθες μας το είπε να πάρουμε σίδηρο μέχρι να μπούνε οι τροφές τέλος Σεπτέμβρη.Αν δεν έχει έλλειψη όμως γιατί να πάρει το μωρό συμπλήρωμα???
Ααααα,παλι καλα...που δεν παιρνατε τοσο καιρο.
Εγω παντως οσους γιατρους ρωτησα, μου ειπαν οτι αν το μωρο δεν δειχνει κατι αλλο(καποια σημαδια δηλαδη),δεν το κανουμε καν εξετασεις αιματος για να δουμε το σιδηρο.Γιατι να ταλαιπωρηθει τοσο μικρουλη????
Πες απλα στον παιδιατρο σου οτι δεν θελεις να δωσεις.Δεν εισαι υποχρεωμενη να κανεις αυτο που λεει.
Ή ρωτα και καποιον αλλο παιδιατρο. :wink:

Sotiria
28-07-08, 17:00
Ελα ντε! Αυτό λέω κι εγώ οτι μου φαίνεται οτι τζάμπα μας βάζει σε περιπέτειες.
Η λογική του είναι οτι τα παιδιά που θηλάζουν έχουν συχνα έλλειψη σιδήρου!!! :shock:
Αλλά είπαμε να μην το διακινδυνεύσουμε να πάρουμε μια απόφαση
μόνοι μας και να αφήσουμε τις εξετάσεις να μας πουν.

Είναι επίπονη για το παιδί η λήψη αίματος?
Ξέρεις αν του παίρνουν απο την πατούσα όπως στο μαιευτήριο ή όχι?

frene
28-07-08, 17:55
Η λογική του είναι οτι τα παιδιά που θηλάζουν έχουν συχνα έλλειψη σιδήρου!!! :shock:

Δεν ξερω δυστυχως....ισως καποια αλλη μανουλα ξερει.
Επιπονη δεν θα ναι?Αφου του παιρνουν αιμα.
Αφου τωρα μπηκατε στο τρυπακι,πατε να το κανετε να τελιωνετε και να ειστε ησυχοι. :wink:

Marle
28-07-08, 18:28
Sotiria η γνώμη η δική μου είναι να κάνετε την αιματολογική για να δείτε αν πράγματι χρειάζεται σίδηρο το μωρό. Εμείς δυστυχώς είχαμε άσχημη εμπειρία, έπρεπε να είχαμε κάνει αυτή την εξέταση μήνες πριν, αλλά φοβόμουν μην ταλαιπωρήσω το μωρό μου. Τώρα πια φτάσαμε στο μη περαιτέρω, δυστυχώς οι αποθήκες του σιδήρου είναι άδειες και οι τιμές είναι πάρα πολύ χαμηλές :cry: Στην κατάσταση αυτή θα έπρεπε να γίνονται ενέσεις σιδήρου, αλλά θα ακολουθήσουμε μια διατροφή πλούσια σε σίδηρο και φυσικά με συμπλήρωμα σιδήρου που θα παίρνει τουλάχιστον 5 μήνες. Επίσης θα κάνουμε μια Mayer κοπράνων να δούμε αν έχουμε απώλεια αίματος από εκεί και αν βγει θετική( :( ) τότε θα κάνουμε υπερηχογράφημα κοιλιάς και βλέπουμε.... :cry: :( :cry:
Όπως βλέπεις καλύτερα είναι να πονέσει για δυο λεπτά (γιατί τόσο διαρκεί η λήψη αίματος) και να ηρεμήσετε παρά να τραβιέστε αργότερα και να ταλαιπωρείται το μωράκι χειρότερα.
Όσο για τη λήψη αίματος, εμάς μας πήρανε από το χεράκι γιατί θέλανε μαγάλη ποσότητα αίματος.

Silmaril
28-07-08, 20:33
Τα ελλιποβαρή μωράκια ή τα πρόωρα συνήθως βγαίνοντας απο το μαιευτήριο λαμβάνουν συμπληρώματα σιδήρου και Α+D, άσχετα αν θηλάζουν ή όχι...Αυτό μου το είχε πει η παιδίατρός μας στον Ραφαήλ, η οποία εργαζόταν για χρόνια στη Β' Μονάδα Εντατικής Νεογνών στο Παίδων Αγ. Σοφία...Μάλιστα είχε απορήσει που όταν τον πήρα απο τη μονάδα νεογνών του Γ.Κ.Νικαίας δεν μου είχαν δώσει συμπληρώματα! Τελικά βέβαια εμάς η αναιμία μας ήταν εντελώς διαφορετικής αιτιολογίας, αλλά θυμάμαι αυτό που μου είχε πει και σας το γνωστοποιώ...

ilonka19
28-07-08, 20:38

H λογική είναι οτι το μητρικό γάλα έχει λίγο σίδηρο σε σχέση με το γάλα σε σκόνη, αλλά οι γιατροι συχνα δεν γνωρίζουν οτι πολύ μικρο ποσοστό από το σίδηρο αυτό απορροφάται.

Οσον αφορα τηνν εξέταση αιματος εκανα στο γιο μου εξέταση αίματος και η αιμοληψια εγινε από το χέρι. Δεν ηταν ευχαριστη εμπειρία, αλλά σε 5 λεπτα το ειχε ξεχασει.

frene
28-07-08, 23:25
Marle γιατι λες οτι επρεπε να την ειχατε κανει μηνες πριν?Ειχατε καποιο σημαδι;Ή ετσι προληπτικα;

Ελπιζω παντως να το ξεπερασετε συντομα και μια και καλη! :)

Sotiria
29-07-08, 12:49
Πήγαμε στο ΠΑΙΔΩΝ εδώ στην Πάτρα σήμερα και μας είπε μια παιδίατρος οτι
πρέπει να το δώσουμε το συμπλήρωμα και οτι το δίνουν λέει σε όλα τα παιδιά, είναι στη βιβλιοφραφία τους!!! :shock:

Αν θέλετε λέει σας κάνω εξετάσεις αλλά τζάμπα ταλαιπωρία για το παιδάκι.
Το ασβέστιο απορροφάται λέει ακόμα και με υπερφόρτωση σιδήρου.

Τί να πώ? Δεν την κάναμε κι εμείς την εξέταση και δεν ξέρω αν θα του το
δώσω τελικά το σίδηρο....
Ασε που μας αντιμετώπισαν λες και μας κάνανε χάρη.... ελληνικά νοσοκομεία :twisted:

Marle
29-07-08, 13:20
Marle γιατι λες οτι επρεπε να την ειχατε κανει μηνες πριν?Ειχατε καποιο σημαδι;Ή ετσι προληπτικα;

Ελπιζω παντως να το ξεπερασετε συντομα και μια και καλη! :)

Βασικά το χρώμα του ήταν μερικές φορές κίτρινο, αλλά από την άλλη ο Ιάσονας δεν είχε ποτέ κόκκινα μαγουλάκια. Στην αρχή είχαμε μια παιδίατρο που ήθελε να του δώσει σίδηρο προληπτικά, έφερα έναν άλλο παιδίατρο που τον εμπιστεύομαι αρκετά, είναι και αναπλ. διευθ. στο Παίδων και μου είπε πως μόλις πάει ενός έτους κάνουμε εξετάσεις και βλέπουμε...
Τώρα δεν ξέρω αν του είχαμε δώσει τότε αν θα είχε σωθεί η κατάσταση, ο γιατρός βέβαια λέει πως δεν θα είχαμε κάνει τίποτα.

Ευχαριστώ πάντως για τις ευχές σου. :)

Alienaki
30-07-08, 15:24
Χθές πήγαμε κ μεις στην παιδίατρο κ μας είπε ότι απο την επόμενη φόρα που θα πάμε(σε ένα μήνα) μπορεί να δώσουμε σίδηρο συμπλήρωμα.Κ της είπα ότι δεν θα ήταν καλύτερο να κάναμε μια εξέταση πρώτα κ μου είπε οτι θα κάνουμε πρώτα μια εξέταση αίματος κ μετά βλέπουμε.Με ρώτησε τις τιμές του αιματοκρίτη μου στην εγγυμοσυνη.Αλλά απο ότι έχω διαβάσει εδώ δεν έχει κ μεγαλη σχέση ο σιδηρος της μητερας με τον σίδηρο του μωρου.Τουλάχιστον απο ότι έχω καταλάβει η παιδιατρος μας δεν υπονομευει τον θηλασμό αλλά η καημένη είναι άσχετη σε πολλά πράγματα σχετικα με αυτον.Αφού μου είπε ότι τα μωρά που θηλάζουν έχουν αναγκή απο συμπλήρωμα σιδηρου περισσοτερο απο τα μωρα που πινουν ξενο γάλα!Τελωσπαντων θα κάνουμε την εξέταση κ θα δειξει!Τουλάχιστον εμείς δεν φοβόμαστε το τσιμπιματάκι,εχουμε καλό μικροβιολόγο,ελαφροχέρη!:D :D :D

Marle ελπίζω να σας πάνε όλα καλά με τον μικρό! :)

Marle
30-07-08, 15:57
Marle ελπίζω να σας πάνε όλα καλά με τον μικρό! :)

Ευχαριστώ πολύ!! :)
Εύχομαι καλά αποτελέσματα! :)

angela_kgr
31-07-08, 09:47
περαστικά και από εμένα για τον Ιάσωνα σου,
σκέφτομαι και εγώ να της κάνω μια εξέταση γιατί η μυτούλα της κιτρινίζει αρκετά...θεωρείται ενδειξη αυτό για να την "ταλαιπωρήσω"?

Marle
31-07-08, 17:07
Βγήκανε τα αποτελέσματα από την Mayer κοπράνων κι ευτυχώς ήταν αρνητικά!!! Έτσι με το συμπλήρωμα σιδήρου και με αρκετές τροφές πλούσιες σε σίδηρο θα το ξεπεράσουμε σιγα-σιγά!!!! Ουφ!! μου έφυγε ένα βάρος :)

Angela_kgr ο παιδίατρος τί σας λέει;

manina
31-07-08, 17:55
μπραβο Marle!!!

Sotiria
31-07-08, 18:06
Μπράβο! ΚΑΛΆ ΤΑ ΝΈΑ!

angela_kgr
31-07-08, 20:04
μπραβο , όλα καλά θα πάνε.
μου είπε να μη κάνω κάτι προς το παρόν....

Marle
31-07-08, 23:07
Ευχαριστώ όλες σας για το ενδιαφέρον! :)

Angela_kgr αφού ο παιδίατρος δεν ανησυχεί; Δεν ξέρω... για να σου φύγει το άγχος κάνε έναν έλεγχο....

Afrodite
01-08-08, 12:08
Μπραβο Marle, οπως λες θα φτιαξουν τα πραματα ,με το συμπληρωμα κ την καταλληλη διαιτα.

περαστικά και από εμένα για τον Ιάσωνα σου,
σκέφτομαι και εγώ να της κάνω μια εξέταση γιατί η μυτούλα της κιτρινίζει αρκετά...θεωρείται ενδειξη αυτό για να την "ταλαιπωρήσω"?

Δε ξερω για τη μυτουλα, αλλα για κατω απο τα ματια, οτι θα πρεπει να ειναι κοκκινο κ οχι "ξασπρισμενο" αλλα κ για το εσωτερικο των χεριων κ οι πατουσιτσες να μην ειναι πολυ χλωμα. Επισης στη πατουσιτσα μπορεις με το δαχτυλο σου να πατησεις κ να δεις ποση ωρα μενει πισω το ασπρο σημαδακι. Αν δεν επανερχεται αμεσα το χρωμα δηλωνει αναιμια. Βεβαια η πιο αξιοπιστη λυση ειναι η εξετασεις που αν πατε σε καλο μικροβιολογο για παιδια δε θα ειναι κ τοσο επωδυνες (ξερω μια κοπελα στα πατησια αν σε βολευει). Σε μας ειχε κλαωει ελαχιστα η Δαναη.

galat
01-08-08, 12:14
afrodite δεν μας γράφεις τα στοιχεία της? Δεν είναι θέμα τόσων και τόσων γιατρών έχουμε γράψει, φαντάζομαι επιτρέπεται...

Κι εμένα είναι λίγο χλωμούλα αλλά ο γιατρός λεει εξετάσεις στον χρόνο και προτείνει να της δώσω συμπλήρωμα :evil: που δεν θέλω χωρίς εξετάσεις...

Πατήσια ήταν και το πατρικό μου οπότε ξέρω τα κατατόπια!

angela_kgr
01-08-08, 12:44
πρότεινα στη γιατρό να κάνουμε εξετάσεις και μου είπε ότι εφόσον το παιδί τρώει καλά και γενικά έχει ένα " μπρονζέ " χρωματακι ....λόγω πολύ καρότου μάλλον ,να μη κάνω ακόμη εξετάσεις.... η μπέμπα φαίνεται πιο κιτρίνη στη μύτη και κυρίως το απόγευμα....για συμπλήρωμα ήταν αντίθετη χωρίς εξετάσεις ....
θα κοιτάξω και αυτά που μου γράφεις μόλις ξυπνήσει....
ευχαριστώ πολύ πολύ

tasuki
02-08-08, 09:36
η μπέμπα φαίνεται πιο κιτρίνη στη μύτη και κυρίως το απόγευμα

Αυτο δεν ειναι σημαδι αναιμιας. Στην αναιμια, το παιδι ειναι χλωμο, με ασπρο το εσωτερικο του βλεφαρου (το βλεννογονο επιπεφυκοτα) και μαυρους κυκλους κατω απο τα ματια.

manoula
04-08-08, 07:26
Αυτο δεν ειναι σημαδι αναιμιας. Στην αναιμια, το παιδι ειναι χλωμο, με ασπρο το εσωτερικο του βλεφαρου (το βλεννογονο επιπεφυκοτα) και μαυρους κυκλους κατω απο τα ματια.

Αααχχ, αυτά ακριβώς τα σημάδια παρατηρώ στην μικρή τον τελευταίο καιρό. Σωστή η διάγνωση της μάνας :cry: :cry: Παιδίατρο θα πάμε τέλη του μήνα ετσι κι αλλιώς, τώρα λείπει και λείπουμε. Μήπως να την τρέξω για εξετάσεις νωρίτερα;;; Με έχει πιάσει λιγάααακι άγχος η αλήθεια είναι :? :?

Afrodite
04-08-08, 12:46

Αααχχ, αυτά ακριβώς τα σημάδια παρατηρώ στην μικρή τον τελευταίο καιρό. Σωστή η διάγνωση της μάνας :cry: :cry: Παιδίατρο θα πάμε τέλη του μήνα ετσι κι αλλιώς, τώρα λείπει και λείπουμε. Μήπως να την τρέξω για εξετάσεις νωρίτερα;;; Με έχει πιάσει λιγάααακι άγχος η αλήθεια είναι :? :?

Απο διαθεση πως ειναι? Κοιμαται περισσοτερο ή δειχνει να κουραζεται ευκολα? Δε ξερω αν πρεπει να τρεξεις, καλου κακοθ ομως, να της δινεις κρεας οσο πιο συχνα μπορεις και πρασινα φυλλωδη λαχανικα, ταχινι κτλ.

galat (ή οποιος αλλος), θες να σου στειλω τα στοιχεια της μικροβιολογου με πμ καλυτερα?

manoula
04-08-08, 14:24
Απο διαθεση πως ειναι? Κοιμαται περισσοτερο ή δειχνει να κουραζεται ευκολα? Δε ξερω αν πρεπει να τρεξεις, καλου κακοθ ομως, να της δινεις κρεας οσο πιο συχνα μπορεις και πρασινα φυλλωδη λαχανικα, ταχινι κτλ.
Από διάθεση και δυνάμεις καλά φαίνεται.Θα περιμένω να πάμε παιδίατρο και μετά εξετάσεις.Δεν πάω σε γιατρό που δεν ξέρω. Επειδή το ταχίνι δε το συμπαθώ, πώς το δίνουμε στα μικρά;;

galat
05-08-08, 11:04
Αφροδίτη μου στείλτα μου ναι, σε ευχαριστώ...εμένα είναι λίγοω χλωμή κλπ αλλά από ζωηράδααααααααααααα ουουουου...

Afrodite
05-08-08, 14:26
Από διάθεση και δυνάμεις καλά φαίνεται.Θα περιμένω να πάμε παιδίατρο και μετά εξετάσεις.Δεν πάω σε γιατρό που δεν ξέρω. Επειδή το ταχίνι δε το συμπαθώ, πώς το δίνουμε στα μικρά;;

Δοκιμασε να το βαλεις μεσα σε γιαουρτι... Συνδυαζεται πολυ καλα με μελι αλλα ειναι ιδανικη τροφη με χαρουπομελο (πανω σε ψωμι ή σε σαντουιτσάκι).
Ευχομαι να μην ειναι τιποτα :wink: :wink: :wink:

manoula
05-08-08, 15:16
Δοκιμασε να το βαλεις μεσα σε γιαουρτι... Συνδυαζεται πολυ καλα με μελι αλλα ειναι ιδανικη τροφη με χαρουπομελο (πανω σε ψωμι ή σε σαντουιτσάκι).
Ευχομαι να μην ειναι τιποτα :wink: :wink: :wink:
Ευχαριστώ!!!!!Κι εγώ ελπίζω να μην είναι τίποτα, απλά ο χρώμα της και σε συνδυασμό με το ότι μέχρι πρίνένα μήνα δεν έτρωγε τίποτα γιαούρτι στο πολύ κέφι και θηλασμός με κάνει να πιστεύω ότι κάτι μπορεί να της λείπει. Σε κάθε περίπτωση το βλέπω χαλάρα, ότι και κάτι να είναι θα πάρω το συμπλήρωμά της, θα τη βάλω και σε πρόγραμμα διατροφής και θα στρώσει!Το καλό είναι ότι της αρέσει πολύ το μοσχάρι, οπότε το έχουμε ρίξει στην κρεατοφαγία :lol: :lol:

haido
01-10-08, 00:13
Ζητώ συγνώμη προκαταβολικά, αν αυτό που θα ρωτήσω έχει απαντηθεί κάπου αλλού, αλλά σε μια γρήγορη ματιά που έριξα δεν το είδα. Ο γυναικολόγος μου προχτές μου έγραψε συμπλήρωμα σιδήρου ξανά, διότι ανέκαθεν είχα χαμηλό αιματοκρίτη, και ιδιαίτερα κατά την εγκυμοσύνη. Αυτός ο σίδηρος που θα παίρνω εγω, περνάει από το θηλασμό και στο μωρό μου? Στο μωρό δεν έχει εντοπιστεί έλλειμα σιδήρου, ούτως ή άλλως βέβαια, δεν κάναμε και καμιά εξέταση. Επίσης η μικρή μου δεν τρώει ακόμα καμιά στερεή τροφή... (άρα και ούτε κρέας).

aglaia
01-10-08, 00:34
Έκανες αιματολογικές εξετάσεις για να προσδιοριστεί το αν και πόσο σίδηρο χρειάζεσαι;

Στο μητρικό γάλα περνάει κάποια ποσότητα και μερικές φορές δημιουργεί δυσκοιλιότητα στο μωρό (και άλλα πιθανά προβλήματα που δεν είναι του παρόντος).

dimitra1
01-10-08, 17:53
Διαβάζοντας όλα αυτά μου γεννήθηκε η εξής απορία:

Το μωρό μου (σχεδόν 7 μηνών) αρνείται προς το παρόν σχεδόν τελείως τη στερεά τροφή, επομένως δεν παίρνει έξτρα σίδηρο.

Σε λίγες μέρες που θα πάμε στην παιδίατρο είναι λογικό να θεωρήσω ότι αφού δεν τρώει και θηλάζει μόνο, θα πρέπει να κάνει εξέταση για να δούμε αν χρειάζεται σίδηρο?
Ή μόνο αν δει κάποια σημάδια αναιμίας?
(για να ξέρω τι να περιμένω)

Athena
01-10-08, 18:00

Το μωρό μου (σχεδόν 7 μηνών) αρνείται προς το παρόν σχεδόν τελείως τη στερεά τροφή, επομένως δεν παίρνει έξτρα σίδηρο.

Σε λίγες μέρες που θα πάμε στην παιδίατρο είναι λογικό να θεωρήσω ότι αφού δεν τρώει και θηλάζει μόνο, θα πρέπει να κάνει εξέταση για να δούμε αν χρειάζεται σίδηρο?
(για να ξέρω τι να περιμένω)Εγω οσο θηλαζα ανα 6μηνοπεριπου εκανα εξεταση φεριττινης,οποτε το τσεκαρα ετσι.Γυρω στα 2 χρειαστηκε ο Μαριος να παρει σιδηρο,αλλα νομιζω τα περισσοτερα παιδακια παιρνουν καποια στιγμη σε εκεινη την ηλικια..Καλο ειναι να ελεγχονται αλλα εκει,γυρω στα 2.Εμενα ο Μαριος εφαγε στερεα τροφη γυρω στα 2 να ξερεις.

dimitra1
01-10-08, 18:40
Εμενα ο Μαριος εφαγε στερεα τροφη γυρω στα 2 να ξερεις.

:shock: :shock: Στα 2??? Άρα έχουμε μέλλον ακόμη :lol:
Και μέχρι τα 2 ήταν ok με το θηλασμό μόνο?

frene
01-10-08, 20:36
Παναγια μου Αθηνα!!Στα 2 ???Σοβαρα μιλας;;;;Μονο θηλασμο ως τοτε;

Δωσε μας κουραγιο..... :lol: :lol:

Athena
01-10-08, 21:26
Ναι μεχρι τα 2...ηταν και αυτο μεσα στους λογους που σταματησα τον θηλασμο,αν και μετα απο συζητηση με την Αγλαια καταλαβα οτι ισως θα επρεπε να τον ειχα βαλει σε "προγραμμα"με το φαγητο(μετα τον 1ο χρονο).Ειχε κολησει στο στηθος ο μικρουλης και δεν ηθελε τιποτα αλλο.Νομιζω μετα τον χρονο καλο ειναι να μην δινουμε συνεχεια το στηθος αλλα να δωσουμε βαρος περισσοτερο στην τροφη. :roll: Και ο θηλασμος θελει προγραμμα τελικα. :)

amaretto
01-10-08, 22:37

(για να ξέρω τι να περιμένω)

Υπάρχει έρευνα που δείχνει ότι στους 12 μήνες τα παιδάκια που θηλάζουν αποκλειστικά για 7 μήνες, έχουν καθόλου ή λιγότερη αναιμία σε σχέση με τα παιδάκια που δεν θηλάζουν και τρώνε εμπλουτισμένες τροφές.

Αν η παιδίατρος βλέπει σημάδια αναιμίας, μπορεί να ζητήσει εξετάσεις και να πράξετε αναλόγως. Πάντως, πολλά παιδάκια σχεδόν μόνο θηλάζουν για πολλούς μήνες και δεν δημιουργείται πρόβλημα. Πάντα κρίνεις από τη συνολική εικόνα του παιδιού.

Και ο θηλασμος θελει προγραμμα τελικα.
Δεν θα συμφωνήσω ότι ο θηλασμός χρειάζεται πρόγραμμα, αν και καταλαβαίνω τι λες. Θα το διατύπωνα ως "και οι στερεές θέλουν πρόγραμμα" :wink:

dimitra1
01-10-08, 22:39
μετα απο συζητηση με την Αγλαια καταλαβα οτι ισως θα επρεπε να τον ειχα βαλει σε "προγραμμα"με το φαγητο(μετα τον 1ο χρονο).

Δηλαδή?

Athena
01-10-08, 22:40
Δεν θα συμφωνήσω ότι ο θηλασμός χρειάζεται πρόγραμμα, αν και καταλαβαίνω τι λες. Θα το διατύπωνα ως "και οι στερεές θέλουν πρόγραμμα" :wink::wink:

dimitra1
01-10-08, 22:40
[quote="amaretto"]
Υπάρχει έρευνα που δείχνει ότι στους 12 μήνες τα παιδάκια που θηλάζουν αποκλειστικά για 7 μήνες, έχουν καθόλου ή λιγότερη αναιμία σε σχέση με τα παιδάκια που δεν θηλάζουν και τρώνε εμπλουτισμένες τροφές.

[quote]

Amaretto, μήπως την έχεις πρόχειρη? (site, paper ή κάτι άλλο?)

Athena
01-10-08, 22:43
μετα απο συζητηση με την Αγλαια καταλαβα οτι ισως θα επρεπε να τον ειχα βαλει σε "προγραμμα"με το φαγητο(μετα τον 1ο χρονο).

Δηλαδή?Εγω συνεχιζα να προσφερω το στηθος μου και δεν εδινα στερεες τροφες στον Μαριο.Ετσι και δεν τρεφοταν σωστα και γιναμε εξαρτημενοι ο ενας απο τον αλλον.Θα μπορουσαν να ειχαν γινει αλλιως τα πραγματα μετα τον 1ο χρονο και ισως να μην χρειαζοταν να διακοψω αποτομα.

amaretto
01-10-08, 22:59

Amaretto, μήπως την έχεις πρόχειρη? (site, paper ή κάτι άλλο?)

Είναι σε κάποια αναφορά από τη σελίδα:
Μόλις την επισημάνω, θα σου πω. Αλλά όλα τα λινκς είναι πολύ διαφωτιστικά και σχετικά με το πόσο λίγο απορροφάται ο σίδηρος, όταν δίνεται σαν συμπλήρωμα κτλ.

Είναι η Pisacane A, et al. Iron status in breast-fed infants. J Pediatr 1995 Sep;127(3):429-31.

Βάζω το λινκ, πιστεύω ότι είναι ανοιχτής πρόσβασης. Αν δεν είναι, θα βρω τρόπο να στο στείλω.
http://www.sciencedirect.com/science?_ob=ArticleURL&_udi=B6WKR-4HP5YH5-J&_user=604493&_coverDate=09%2F30%2F1995&_rdoc=1&_fmt=&_orig=search&_sort=d&view=c&_version=1&_urlVersion=0&_userid=604493&md5=c0b504ed8b2843e415ec81f946221db0

Εδώ έχει μια περίληψη:
http://cat.inist.fr/?aModele=afficheN&cpsidt=3653327

haido
01-10-08, 23:20
Αγλαΐα μου (επιτέλους "ανακάλυψα και το " ΐ " χα-χα :lol: ), όχι, δεν κάναμε καμιά εξέταση, και μου έγραψε έτσι, ο γυναικολόγος τον σίδηρο. Είναι λάθος, ε? Τι να κάνω?

Καλέ, έχω να σας πω και ένα νέο απίστευτο:
ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΑΠΟ ΤΗ ΧΑΡΑ ΜΟΥ!!!
:lol: :lol: Το μωρό μου που μέχρι τώρα, δεν έχει ξαναφαέι στερεες, και αρνιόταν πεισματικά, πριν από λίγο έφαγε με ΠΟΛΥ όρεξη, 5 ρόγες σταφύλι σουλτανίνα -κομματιασμένες και ξεφλουδισμένες, που ήταν πολύ γλυκό! Άνοιγε το στόμα της ΄και έκανε, "α-ααα", για να φάει κι άλλο. Δεν το πιστεύω!!! Σε όλα τα άλλα κλείνει πεισματικά το στοματάκι της! Κι άλλη μια φορά που -δοκιμαστικά- της είχα δώσει παγωτό λιωμένο, και το έτρωγε. Αυτές ήταν οι μοναδικές φορές που την είδα να τρώει, κάτι άλλο εκτός από το γάλα μου. Τρελλάθηκα. Αλλά τι να πω? Όλα είναι ζητημα γεύσης τελικά? Μήπως είναι γλυκατζού σαν και μένα? Τι θα κάνω?

Alienaki
02-10-08, 00:22
Χαιδω φτιαξε της κ λιγο μπανανα με δικο σου γαλα κ βαλε κ λιγο ρυζαλευρο μεσα αν θελεις.ΕΙναι γλυκο κ μπορει να της αρεσει!Εμενα ειχε ξετρελαθει με το πεπονι!
Φιλάκια στην νυφη! :D :D :D

dimitra1
02-10-08, 10:01
Είναι σε κάποια αναφορά από τη σελίδα:
Μόλις την επισημάνω, θα σου πω. Αλλά όλα τα λινκς είναι πολύ διαφωτιστικά και σχετικά με το πόσο λίγο απορροφάται ο σίδηρος, όταν δίνεται σαν συμπλήρωμα κτλ.

Είναι η Pisacane A, et al. Iron status in breast-fed infants. J Pediatr 1995 Sep;127(3):429-31.

Βάζω το λινκ, πιστεύω ότι είναι ανοιχτής πρόσβασης. Αν δεν είναι, θα βρω τρόπο να στο στείλω.
http://www.sciencedirect.com/science?_ob=ArticleURL&_udi=B6WKR-4HP5YH5-J&_user=604493&_coverDate=09%2F30%2F1995&_rdoc=1&_fmt=&_orig=search&_sort=d&view=c&_version=1&_urlVersion=0&_userid=604493&md5=c0b504ed8b2843e415ec81f946221db0

Εδώ έχει μια περίληψη:
http://cat.inist.fr/?aModele=afficheN&cpsidt=3653327

Many many thanks!! :D

Athena
02-10-08, 12:51
Χαιδω φτιαξε της κ λιγο μπανανα με δικο σου γαλα κ βαλε κ λιγο ρυζαλευρο μεσα αν θελεις.ΕΙναι γλυκο κ μπορει να της αρεσει!Εμενα ειχε ξετρελαθει με το πεπονι!
Φιλάκια στην νυφη! :D :D :Dε ναι μπανανα οπωσδηποτε!εχεις δοκιμασει;

Felia
02-10-08, 13:09
Το μωράκι μου απ ότι δείχνει δεν πρόκειτε να αρνηθεί να φαγητό...του αρέσουν τα φρουτάκια που του βάζω να τα "θηλάζει".Του φαίνεται λίγο περίεργο αλλά κάθε φορά που με βλέπει να τρώω με κοιτάει με απορία και δείχνει ενδιαφέρον...

μπου μπου
02-10-08, 19:56
Ξέρει καμία πόσο πρέπει να είναι ο αιματοκρίτης στα βρέφη και σε ποια τιμή πρέπει να πάρει συμπλήρωμα? Επίσης ο χαμηλός αιματοκρίτης παίζει ρόλο στο βάρος πρόσληψης του μωρού?

aglaia
02-10-08, 23:18
Αγλαΐα μου (επιτέλους "ανακάλυψα και το " ΐ " χα-χα :lol: ),
πολύ ωραία! τώρα μπορείς να γράφεις πολλές λέξεις! καΐσι, ταΐζω, εξωραΐζω, καΐκι, Ροΐδης...

όχι, δεν κάναμε καμιά εξέταση, και μου έγραψε έτσι, ο γυναικολόγος τον σίδηρο. Είναι λάθος, ε? Τι να κάνω?
ότι κι αυτός!
σου έγραψε.... να τον γράψεις!

Αν πιστεύεις ότι έχεις έλλειψη να κάνεις αιματολογικές για να δεις ακριβώς τι συμβαίνει.

Όλα είναι ζητημα γεύσης τελικά? Μήπως είναι γλυκατζού σαν και μένα? Τι θα κάνω?
να της δίνεις σταφύλια!

Athena
03-10-08, 12:24
όχι, δεν κάναμε καμιά εξέταση, και μου έγραψε έτσι, ο γυναικολόγος τον σίδηρο. Είναι λάθος, ε? Τι να κάνω?
ότι κι αυτός!
σου έγραψε.... να τον γράψεις!

:lol: :lol: γεια σου ρε Αγλαια με τα ωραια σου!ποτε θα κατεβεις προς τα εδω;

Vanora
03-10-08, 15:39
Βρε κοριτσια κι εμενα μου εχει δωσει σιδηρο... και βιταμινες Α και D και αυτο μολις κλεισαμε τον τριτο μηνα... προληπτικα ''λεει''. Του ειπα ''μηπως να κανουμε καμια εξεταση πρωτα?'' ''οχι'' μου λεει ''δε χρειαζεται σε ολα τα παιδακια που θηλαζουν δινουμε... προληπτικα μεχρι να αρχισει στερεες τροφες''...

Η δική μου παιδίατρος (που είναι υπέρ του αποκλειστικού θηλασμού) δεν πρότεινε να παίρνει σίδηρο η μπέμπα, αλλά απ'τον 2ο μήνα μου είπε να της δίνω βιταμίνες A και D (3 σταγόνες aquasol κάθε μέρα). Της έδωσα μερικές φορές αλλά τις περισσότερες φορές ξέχναγα. Μάλλον καλά έκανα :)
Δεν έχω καταλάβει το κόλλημα με τα συμπληρώματα στα μωρά.
Νομίζω φοβούνται ραχίτιδα, επειδή το μητρικό γάλα δεν έχει αρκετή βιταμινή D.

frene
03-10-08, 15:44
Βρε κοριτσια κι εμενα μου εχει δωσει σιδηρο... και βιταμινες Α και D και αυτο μολις κλεισαμε τον τριτο μηνα... προληπτικα ''λεει''. Του ειπα ''μηπως να κανουμε καμια εξεταση πρωτα?'' ''οχι'' μου λεει ''δε χρειαζεται σε ολα τα παιδακια που θηλαζουν δινουμε... προληπτικα μεχρι να αρχισει στερεες τροφες''...

Η δική μου παιδίατρος (που είναι υπέρ του αποκλειστικού θηλασμού) δεν πρότεινε να παίρνει σίδηρο η μπέμπα, αλλά απ'τον 2ο μήνα μου είπε να της δίνω βιταμίνες A και D (3 σταγόνες equasol κάθε μέρα). Της έδωσα μερικές φορές αλλά τις περισσότερες φορές ξέχναγα. Μάλλον καλά έκανα :)

Ενω το ξενο εχει βιταμινη D η οποια απορραφαται καλυτερα;

Vanora
03-10-08, 16:28
Ελα ντε. Πάντως η δικιά μου δεν νομίζω να πιστεύει οτι το ξένο γάλα έχει βιταμινη D που απορροφάται καλυτερα.
Αραγε στις μητέρες που δεν θηλάζουν δίνουν έξτρα σίδηρο και βιταμίνες A + D ;
Οι άσχετοι παιδίατροι αισθάνονται ασφάλεια από την ανάλυση της σύνθεσης στο κουτί του γάλακτος μάλλον :?
Τώρα με την μελαμίνη που δείχνει περισσότερη πρωτεϊνη πρέπει να αναθεωρήσουν ..

amaretto
04-10-08, 01:19

Η ραχίτιδα προκαλείται από ανεπαρκή έκθεση στον ήλιο, όχι γιατί το μητρικό γάλα δεν έχει επαρκή βιταμίνη D. Το σώμα παράγει τη βιταμίνη (βασικά ορμόνη) όταν εκτίθεται στον ήλιο και σε ελάχιστες τροφές περιέχεται σε σημαντική ποσότητα. Κάτι πρέπει να μας λένε αυτά.

http://www.llli.org/Release/vitamind.html
http://www.007b.com/vitamin-d-breast-milk.php

Ενδεικτικοί χρόνοι έκθεσης στο ήλιο και πηγές για τη μαμά μέσω των τροφών:
http://www.kellymom.com/nutrition/vitamins/vitamin-d.html#sunlight

dimitra1
04-10-08, 11:00

Η δική μου παιδίατρος (που είναι υπέρ του αποκλειστικού θηλασμού) δεν πρότεινε να παίρνει σίδηρο η μπέμπα, αλλά απ'τον 2ο μήνα μου είπε να της δίνω βιταμίνες A και D (3 σταγόνες aquasol κάθε μέρα). Της έδωσα μερικές φορές αλλά τις περισσότερες φορές ξέχναγα. Μάλλον καλά έκανα :)

Στο Policy Statement του American Academy of Pediatrics,
εκτός από τα γνωστά για τη σημασία του αποκλειστικού θηλασμού το πρώτο εξάμηνο, λέει ακριβώς τα εξής:

"All breastfed infants should receive 200IU of oral vitamin D drops daily beginning during the first 2 months of life and continuing until the daily consumption of vitamin D-fortified formula or milk is 500mL."

Άρα όσον αφορά στη βιταμίνη D τουλάχιστον, μάλλον καλά κάνουν οι συγκεκριμένοι παιδίατροι...

Η δικιά μου δεν μας έχει δώσει και εμένα το συγκεκριμένο σημείο μου είχε ξεφύγει... :?

Λαμπρινή
04-10-08, 11:52
Κοριτσακια μου και μεις παιρνουμε βιταμίνη D απο την ημέρα που βγήκαμε απο το νοσοκομειο . Δινεται σ΄ολα τα παιδιά των βορειων χωρών λογω ελλειψης ηλιοφάνειας . Στην Ελλάδα ξερω αλλους παιδιατρους που την δινουν και άλλους οχι .
Εγω πολλες φορες μεχρι τωρα την ξεχνουσα ... :oops: Τωρα που χειμωνιάζει την δινω κανονικά .

Athena
04-10-08, 12:17
Κοριτσακια μου και μεις παιρνουμε βιταμίνη D απο την ημέρα που βγήκαμε απο το νοσοκομειο . Δινεται σ΄ολα τα παιδιά των βορειων χωρών λογω ελλειψης ηλιοφάνειας . Στην Ελλάδα ξερω αλλους παιδιατρους που την δινουν και άλλους οχι .
Εγω πολλες φορες μεχρι τωρα την ξεχνουσα ... :oops: Τωρα που χειμωνιάζει την δινω κανονικά .και η μελινα πηρε στην ολλανδια και βιταμινη Κ την τριτη μερα γεννησης-αν θυμαμαι καλα.

Vanora
04-10-08, 12:27
Το καλύτερο είναι να βγάζουμε τα μωρά στον ήλιο.
Εντάξει με την D.

Βιταμίνη A που μου έχει πει η γιατρός, πρέπει να την δίνω;

Πάντως αν δίνουμε αυτά τα συμπληρώματα, αν το πάμε κυριολεκτικά, δεν κάνουμε αποκλειστικό θηλασμό :)

Εγώ πάντως εξακολουθώ να ξεχνάω να δίνω A και D κάθε μέρα.

Λαμπρινή
04-10-08, 12:30
Πάντως αν δίνουμε αυτά τα συμπληρώματα, αν το πάμε κυριολεκτικά, δεν κάνουμε αποκλειστικό θηλασμό :)

Εδω νομιζω κανεις λαθος !

Λαμπρινή
04-10-08, 12:31
Εγω πολλες φορες μεχρι τωρα την ξεχνουσα ... :oops: Τωρα που χειμωνιάζει την δινω κανονικά .και η μελινα πηρε στην ολλανδια και βιταμινη Κ την τριτη μερα γεννησης-αν θυμαμαι καλα.

Η πρωτη δοση ειναι την ωρα που γεννιέται το μωρό , η δευτερη την τριτη μέρα και η τριτη στην πρωτη επισκεψη στον παιδιατρο :D

Athena
04-10-08, 12:37

Η πρωτη δοση ειναι την ωρα που γεννιέται το μωρό , η δευτερη την τριτη μέρα και η τριτη στην πρωτη επισκεψη στον παιδιατρο :Dαχ 6 χρονια περασανε που να θυμαμαι "κορη μου";; :lol:

frene
04-10-08, 17:04

Στο Policy Statement του American Academy of Pediatrics,
εκτός από τα γνωστά για τη σημασία του αποκλειστικού θηλασμού το πρώτο εξάμηνο, λέει ακριβώς τα εξής:

"All breastfed infants should receive 200IU of oral vitamin D drops daily beginning during the first 2 months of life and continuing until the daily consumption of vitamin D-fortified formula or milk is 500mL."

Άρα όσον αφορά στη βιταμίνη D τουλάχιστον, μάλλον καλά κάνουν οι συγκεκριμένοι παιδίατροι...

Η δικιά μου δεν μας έχει δώσει και εμένα το συγκεκριμένο σημείο μου είχε ξεφύγει... :?
Κι εμεις ποτε δεν πηραμε κατι τετοιο.Μαλιστα εχω παει σε 4 παιδιατρους,κανεις δεν μου πε τπτ.Μηπως βρε κοριτσια εχει σχεση οτι ζουμε σε ηλιολουστη χωρα? 8)

Λαμπρινή
04-10-08, 21:28
Κι εμεις ποτε δεν πηραμε κατι τετοιο.Μαλιστα εχω παει σε 4 παιδιατρους,κανεις δεν μου πε τπτ.Μηπως βρε κοριτσια εχει σχεση οτι ζουμε σε ηλιολουστη χωρα? 8)

Ε μα ναι !!! :D

amaretto
05-10-08, 00:03

Ε μα ναι !!! :D

Ε, ναι! ΑΝ ήταν απαραίτητη, θα τη σύστηναν όλοι οι γιατροί, όχι μόνο μερικοί!
Σε κάποιο από τα λινκς που έδωσα έγραφε ότι ΑΝ η μαμά έχει έλλειψη, τότε ίσως έχει πρόβλημα το μωράκι. Συνήθως δεν έχουμε εδώ πέρα ... Η D αποθηκεύεται και εμείς κάνουμε κάμποση "ηλιοθεραπεία"!

amaretto
05-10-08, 09:47
Για τη βιταμίνη Α τα πράγματα φαίνονται ακόμη πιο ξεκάθαρα:
http://www.kellymom.com/nutrition/vitamins/vitamins.html#a

Νομίζω ότι οι γιατροί "φοβούνται", επειδή αυτές οι δυο βιταμίνες (Α και D) λείπουν από το μωρό, όταν η μητέρα έχει έλλειψη. Ακόμη όμως και για τις περιοχές που παρουσιάζεται συχνότερα η έλλειψη στον πληθυσμό, συνιστάται 6 μήνες αποκλειστικός θηλασμός και χορήγηση συμπληρώματος μετά τους 6 μήνες και η χορήγηση συμπληρώματος στις μητέρες γίνεται προσεκτικά και με προϋποθέσεις. Πιστεύω ότι η σύγχρονη διατροφή δυτικού τύπου δύσκολα θα προκαλέσει έλλειψη της Α. Η περιττή(υπερβολική) λήψη της Α έχει αρκετά δυσάρεστες συνέπειες (http://adam.about.com/encyclopedia/infectiousdiseases/Hypervitaminosis-A.htm).

Για τη βιταμίνη Κ, και πάλι υπάρχουν διάφορες αντιρρήσεις.
Η Αμερικάνικη Παιδιατρική Ακαδημία:
http://aappolicy.aappublications.org/cgi/content/full/pediatrics;112/1/191
και κάποιες άλλες θέσεις:
http://www.babyreference.com/VitaminKinjectORnot.htm

dimitra1
07-10-08, 19:55
Κορίτσια, καλησπέρα,

μόλις γυρίσαμε από τη γιατρό, τρελή απογοήτευση :cry: :cry:

Πήγαμε για το εμβόλιο και την κλασική επίσκεψη του μήνα (7ος),
αλλά όταν της είπα ότι ο μικρός αρνείται προς το παρόν τις στερεές,
έγινε αυτό που φοβόμουν:
είπε ότι πρέπει να φάει οπωσδήποτε κρέας άμεσα, ότι διαφορετικά θα κάνει αναιμία και θα χρειαστεί να του δώσουμε σίδηρο.
Της είπα ο κλασικό "να κάνουμε εξέταση αν είναι να δούμε αν χρειάζεται"
και μου απάντησε "σίγουρα θα χρειάζεται, το μόνο πρόβλημα του μητρικού είναι ο σίδηρος".
Τελικά δεν έγραψε σίδηρο προς το παρόν (ίσως επειδή είδε ότι από βάρος τα πηγαίνει πολύ καλά, δεν ξέρω) αλλά μου είπε σαν πρώτο βήμα ότι πρέπει να το αφήσω νηστικό όλη μέρα και ας κλαίει όσο θέλει, μέχρι να φάει το κρέας...
Όπως καταλαβαίνετε, πάω για αλλαγή παιδιάτρου...
Μένω Παπάγου, αν ξέρετε κάποιον τσεκαρισμένο σε αυτά τα θέματα, θα με σώζατε.

Το κακό είναι ότι με αυτά που σου λένε, σου βάζουν ιδέες μήπως συμβεί κάτι κακό στο παιδί, αναρωτιέσαι "λες???? λες να του λείπει ο σίδηρος και να κάνω εγώ λάθος???? " :cry: :cry:

gerakina
08-10-08, 01:05
αλλά μου είπε σαν πρώτο βήμα ότι πρέπει να το αφήσω νηστικό όλη μέρα και ας κλαίει όσο θέλει, μέχρι να φάει το κρέας...

αυτό σε 7 μηνών μωρό?? :shock: :shock: :shock:

frene
08-10-08, 08:35
αλλά μου είπε σαν πρώτο βήμα ότι πρέπει να το αφήσω νηστικό όλη μέρα και ας κλαίει όσο θέλει, μέχρι να φάει το κρέας...

αυτό σε 7 μηνών μωρό?? :shock: :shock: :shock:
Δεν ειμαστε καλα,ετσι;;;;;;;; :shock:

ggeny
08-10-08, 09:33
Δημητρα εχω παθει σοκ με την παιδιατρο!
Και εμεις χτες πηγαμε για εμβολιο και επισκεψη και του ειπα πως περαν την φρουτοκτεμας και αυτη οχι τα επιθυμητα 200 γρ που συστηνει δεν τρωει τιποτα. Τα λαχανικα δε 1 κουταλια πατατα του δινω κ την φτυνει αναγουλιαζει αφανταστα σαν τον δικο σου. Δεν μου ειπε κατι τετοιο. Μου ειπε επι λεξη: Θα φαει ,καποια στιγμη θα φαει! Κανενα παιδακι δεν εμεινε νηστικο. Αφου πινει το γαλα και μαλιστα μητρικο δε εχει προβλημα. Το βαρος του ειναι μια χαρα βλεπουμε οτι παιρνει οποτε δεν υπαρχει λογος ανησυχιας. Μην το πιεζετε! Οταν θελησει μονος του θα φαει"
Μετα σε κουβενυα ειπε πως καλο ειναι το κρεας απο πλευρα σιδηρου αλλα αν δεν το τρωει ΔΕΝ ΠΙΕΖΟΥΜΕ θα ερθει καιρος που θα το φαει.
Εγω θα σου προτεινα να αλλαξεις κ παλι γιατρο.
Εμενα αυτος δεν φαινεται να εχει σουπερ γνωσεις για τον θηλασμο - ελαχιστες θα ελεγα ασ ειναι καλα η αγλαια και το επιτελειο του φορουμ -- αμαρετο , χλοη , φελινι , ντουυυ και ολα τα κοριτσια χιλια ευχαριστω- αλλα κραταει μια ουδετερη σταση και δεν ανακατευεται. Μαλιστα δειχνει περ του θηλασμου. Συνεχως αναφερει πως ειναι καλυτερη τροφη για το μωρο κ μαλιστα απο ξενο. Και στις οδηγιες για στερεες εγραφες μητρικο γαλα αλλα μονο αν δεν ειναι εφικτο ξενο. Η μονη του παρασπονδια ηταν τοτε που επερνε σχεδον 2κιλα το μηνα ο μπεμπης που μου ειπε να μην τον ταιζω συχνα κ να δινω πιπιλα η χαμομηλι για να μην περνει οσο πολυ-οπου τον εγραψα και την επομενη μετα δεν ειπε τπτ.
Μην στεναχωριεσαι θα φαει οταν θα ειναι ετοιμο. Εδω βλεπεις τι λενε τα αλλα κοριτσια που ειναι τα παιδακια τους μεγαλυτερα απο τα δικα μας κ δεν τρωνε!
Παντος για συμπληρωμα διατροφης πρωτη φορα το ακουω , η μαλλον δευτερη, γιατι η ξαδερφη μου στη Γαλλια του δινει απο την ωρα που γεννηθηκε κατι βιταμινες δεν ξερω τι !

dimitra1
08-10-08, 09:38
Δημητρα εχω παθει σοκ με την παιδιατρο!
Και εμεις χτες πηγαμε για εμβολιο και επισκεψη και του ειπα πως περαν την φρουτοκτεμας και αυτη οχι τα επιθυμητα 200 γρ που συστηνει δεν τρωει τιποτα. Τα λαχανικα δε 1 κουταλια πατατα του δινω κ την φτυνει αναγουλιαζει αφανταστα σαν τον δικο σου. Δεν μου ειπε κατι τετοιο. Μου ειπε επι λεξη: Θα φαει ,καποια στιγμη θα φαει! Κανενα παιδακι δεν εμεινε νηστικο. Αφου πινει το γαλα και μαλιστα μητρικο δε εχει προβλημα. Το βαρος του ειναι μια χαρα βλεπουμε οτι παιρνει οποτε δεν υπαρχει λογος ανησυχιας. Μην το πιεζετε! Οταν θελησει μονος του θα φαει"
Μετα σε κουβενυα ειπε πως καλο ειναι το κρεας απο πλευρα σιδηρου αλλα αν δεν το τρωει ΔΕΝ ΠΙΕΖΟΥΜΕ θα ερθει καιρος που θα το φαει.
Εγω θα σου προτεινα να αλλαξεις κ παλι γιατρο.
Εμενα αυτος δεν φαινεται να εχει σουπερ γνωσεις για τον θηλασμο - ελαχιστες θα ελεγα ασ ειναι καλα η αγλαια και το επιτελειο του φορουμ -- αμαρετο , χλοη , φελινι , ντουυυ και ολα τα κοριτσια χιλια ευχαριστω- αλλα κραταει μια ουδετερη σταση και δεν ανακατευεται. Μαλιστα δειχνει περ του θηλασμου. Συνεχως αναφερει πως ειναι καλυτερη τροφη για το μωρο κ μαλιστα απο ξενο. Και στις οδηγιες για στερεες εγραφες μητρικο γαλα αλλα μονο αν δεν ειναι εφικτο ξενο. Η μονη του παρασπονδια ηταν τοτε που επερνε σχεδον 2κιλα το μηνα ο μπεμπης που μου ειπε να μην τον ταιζω συχνα κ να δινω πιπιλα η χαμομηλι για να μην περνει οσο πολυ-οπου τον εγραψα και την επομενη μετα δεν ειπε τπτ.
Μην στεναχωριεσαι θα φαει οταν θα ειναι ετοιμο. Εδω βλεπεις τι λενε τα αλλα κοριτσια που ειναι τα παιδακια τους μεγαλυτερα απο τα δικα μας κ δεν τρωνε!
Παντος για συμπληρωμα διατροφης πρωτη φορα το ακουω , η μαλλον δευτερη, γιατι η ξαδερφη μου στη Γαλλια του δινει απο την ωρα που γεννηθηκε κατι βιταμινες δεν ξερω τι !

Άσε ρε Τζένη, μου 'χει γίνει η καρδιά περιβόλι από χτες...

ggeny
08-10-08, 09:50
Βρε συ μην αγχωνεσαι ! Την τσεπη τους κοιτανε ολοι. Εμας αυτος στο ιατρειο εχει μια ντουλαπα γεματη γαλατα και κρεμες οπως ολοι φανταζομαι! Για να σου πασαρει γαλατα το παει , μην μασας. Αφου ο Σεραφειμακος περνει βαρος μην ανησυχεις. Σας το εχω ξαναπει. Πρεπει να δειτε την ανηψια μου. 8 μηνων και κατι 6.500 και 68 εκ. Η μαμα της απτοητη αγνοει επειδικτικα τον γιατρο για καθε μορφης συμπληρωμα , μεχρι που σταματησε να της το λεει. Βεβαια τωρα κανα 2μηνο την τουμπαρε με τις κρεμες κ τρωει 3 φορες την μερα ρυζαλευρο βανιλια αλλα τεσπα.
Οσο για τις εξετασεις πιστευω δεν χρειαζονται.
Η μαμα μου μου ελεγε προχτες πως εγω μωρο ετρωγα μονο φρουτοκρεμα κ γαλα. Ετσι βλεπω να ειναι κ ο μπεμπης αλλα δεν με πειραζει καποια στιγμη θα φαει. Ακους εκει αστο νηστικο ! Σε λιγο θα σου πει να τον δερνεις αν δεν το τρωει ολο το φαι του ! ΕΛΕΟΣ

dooo
08-10-08, 09:58
Δήμητρα, μη μασάς καθόλου. Δε σου πάει, σου λέω!!!! :)
μακάρι να βρεις κάποιον άλλο γιατρό στη περιοχή σου. Προς το παρόν, μπορείς να τον αρχίσεις στο ψιλό την επόμενη φορά: "γιατρέ μου, δεν μπορώ να του πάρω το μοσχάρι από το στόμα, δε μου τρώει το κολοκύθι όμως, τι να κάάάάάάάάνωωωωωωωω...." :lol:

dimitra1
08-10-08, 15:47
Σε λιγο θα σου πει να τον δερνεις αν δεν το τρωει ολο το φαι του ! ΕΛΕΟΣ

"γιατρέ μου, δεν μπορώ να του πάρω το μοσχάρι από το στόμα, δε μου τρώει το κολοκύθι όμως, τι να κάάάάάάάάνωωωωωωωω...."

:lol: :lol: :lol:

Χλοη
08-10-08, 17:14
Δήμητρα στον Καναδά όταν γέννησα, μου είχαν δώσει βιβλιαράκι απ΄το νοσοκομείο για τις στέρεες τροφές. Κρέας λέει απ'τον 9ο και μετά. Και κάπου διάβασα κάτι για 200 γραμάρια φρούτα? Εγώ άμα φάω 200 γραμάρια φρούτα θα σκάσω!!!

Η κόρη μου είναι 22 μηνών, και δεν τρώει ποτέ 200 γραμάρια από τίποτα σε μια δόση. Το στομαχάκι τους είναι ακόμα πολύ μικρό. σχεδόν σαν τη γροθιά τους.

"το πρόβλημα του μητρικού είναι ο σίδηρος" Το πρόβλημα του μητρικού είναι οι άσχετοι παιδίατροι που δεν έχουν ιδέα τι θα πει μητρικό! :evil: Ε μα πια!

Όταν το παιδάκι δε θέλει να φάει κάτι, σημαίνει οτι ακόμα δεν είναι έτοιμο. Αν το πιέσουμε, μόνο κακό μπορεί να του κάνουμε. Βρες αλλή παιδίατρο, και μη στεναχωριέσαι. Αφού το παιδάκι σου είναι υγιέστατο. Όπως και με το θηλασμό, ασ'τον να φάει ό,τι θέλει κι όσο θέλει.
Σ'αυτή τη φάση οι στέρεες είναι μόνο για εξάσκηση. Κανονικά το παιδί θα πρεπε να τρώει κρέας όταν είναι σε θέση να το μασήσει. Δλδ όταν έχει δόντια. Τώρα εμείς επιμένουμε να τα δίνουμε πιο νωρίς. Ντάξει, δεν πειράζει, αλλά όχι και να το αφήσουμε νηστικό γιατί δεν τρώει μοσχάρι. Δεν πάει καλά η γυναίκα! :?

frene
08-10-08, 17:24
Δημητρα,τα ειπε η Χλοη!!!!Ξεχνα οτι πηγες σε αυτην την γιατρο,ξεχνα αυτα πουσου ειπε και βρες καποιον αλλο.Ετσι απλα....
Α ρε Χλοη,καλα που εχουμε κι εσενα.....Να σαι καλα... :D
Παντως,κι ο αντρας μου το ιδιο λεει για τα δοντια.Λεει επι λεξη:"Μα δεν βλεπεις οτι το παιδι δεν εχει δοντια;;;Δεν εχει δωσει εντολη το DNA ακομη για να φαει".Ε,το σκεφτομαι κι εγω,ισως να ειναι κι ετσι λεω...

dimitra1
08-10-08, 20:34
Κορίτσια,

ευχαριστώ για τη "συμπαράσταση", τη χρειαζόμουν είναι η αλήθεια 8)

Μάλλον βρήκα καινούριο παιδίατρο, μιλήσαμε τηλεφωνικά προς το παρόν
και θα πάμε και την επόμενη εβδομάδα στο ιατρείο του.

Μου είπε βέβαια ότι δεν πρέπει να πιέζουμε το μωρό.
Πες τα χρυσόστομε!!! :lol:

frene
08-10-08, 23:27
Μπραβο ρε Δημητρα!!!!Αντε να μας πεις νεα!

dooo
09-10-08, 10:24
μπράβο, μπράβο, μπράβο!!! τον βρήκες κοντά στην περιοχή σου τελικά???

να μας πεις νέα οπωσδήποτε!!

aglaia
09-10-08, 15:00
Τελικά δεν έγραψε σίδηρο προς το παρόν (ίσως επειδή είδε ότι από βάρος τα πηγαίνει πολύ καλά, δεν ξέρω) αλλά μου είπε σαν πρώτο βήμα ότι πρέπει να το αφήσω νηστικό όλη μέρα και ας κλαίει όσο θέλει, μέχρι να φάει το κρέας...

Η Αμερικάνικη Ακαδημία Παιδιατρικής λέει ότι ΜΕΡΙΚΑ παιδιά τα πάνε καλά με 8 μήνες αποκλειστικού θηλασμού...

Να διαβάζουμε ξέρουμε, υποτίθεται ότι τον παιδίατρο τον χρειαζόμαστε για την κρίση του, να μπορέσει να διακρίνει αν το παιδί μας ανήκει στην κατηγορία των παιδιών που θέλουν πρώιμη εισαγωγή στερεών ή που είναι καλύτερα με κάπως καθυστερημένη εισαγωγή.

Αν ο παιδίατρος δεν μπορεί να καταλάβει τις ιδιαιτερότητες του κάθε παιδιού μένουμε στο κείμενο που έτσι κι αλλιώς το διαβάζουμε καλύτερα και... δεν πληρώνουμε επίσκεψη!

Το κακό είναι ότι με αυτά που σου λένε, σου βάζουν ιδέες μήπως συμβεί κάτι κακό στο παιδί, αναρωτιέσαι "λες???? λες να του λείπει ο σίδηρος και να κάνω εγώ λάθος???? "

Το πιο τραγικό λάθος είναι να εμπιστεύεσαι λάθος ειδικούς...

dimitra1
09-10-08, 19:02
Μπραβο ρε Δημητρα!!!!Αντε να μας πεις νεα!

μπράβο, μπράβο, μπράβο!!! τον βρήκες κοντά στην περιοχή σου τελικά???

να μας πεις νέα οπωσδήποτε!!

:D :D Ναι, είναι σύνορα Χαλανδρίου-Χολαργού.
Για να δουμε!

sboura
22-10-08, 16:49
εχω μπερδευτεί πολύ σχετικα με το συμπλήρωμα σιδήρου.
έχω το βιβλίο της Αμερικάνικης Παιδιατρικής ακαδημίας και στη σελίδα 688 αναφέρει ότι "αν επιλέξετε να θηλάσετε και μετά τον τέταρτο μήνα χωρίς να εισάγετε στερεες τροφές συνίσταται η χορήγηση κάποιου συμπληρώματος σιδήρου.τι λέτε για αυτό;;

natmanou
22-10-08, 19:09
Να ρωτήσω την Αγλαία που πιθανόν να ξέρει.
Εγώ είμαι τώρα στο 9ο και περιμένω να γενήσω. Στις αιματολογικές εξετάσεις πριν 1-2 μήνες, ο αιματοκρίτης μου έπεσε στο 32 από 38-40 αν θυμάμαι καλά και η φεριτίνη μου στο 3! Παίρνω 2 αμπούλες σιδήρου τώρα, τις οποίες κάποιες φορές δεν παίρνω διότι το γεύμα μου περιέχει γαλακτοκομικά και γνωρίζω ότι δεν γίνεται απορρόφηση σιδήρου μαζί με ασβέστιο.
Κατά τη δική σου γνώμη Αγλαία δεν θα πρέπει να μου προτείνουν να παίρνω σίδηρο και κατά τη διάρκεια του θηλασμού, έστω και λιγότερο?
Και επίσης ποια είναι η γνώμη σου για την πρόσληψη συμπληρώματος ασβεστίου κατά το θηλασμό? Εγώ ειδικά, λόγω πολλών εμετών στην αρχή, αυτό το μασώμενο ασβέστιο δεν το άντεχα και γενικώς πήρα πολύ λίγο, τουλάχιστον τώρα φροντίζω να τρώω πολλά γαλακτοκομικά το πρωί και το βράδυ.

aglaia
22-10-08, 20:23
εχω μπερδευτεί πολύ σχετικα με το συμπλήρωμα σιδήρου.
έχω το βιβλίο της Αμερικάνικης Παιδιατρικής ακαδημίας και στη σελίδα 688 αναφέρει ότι "αν επιλέξετε να θηλάσετε και μετά τον τέταρτο μήνα χωρίς να εισάγετε στερεες τροφές συνίσταται η χορήγηση κάποιου συμπληρώματος σιδήρου.τι λέτε για αυτό;;

Το βιβλίο είναι απηρχαιομένο και με σοβαρότατες ελείψεις. Δεν είναι καν σύμφωνο με τις δημοσιεύσεις της Αμερικάνικης Ακαδημίας Παιδιατρικής. Μόνο αν διαπιστωθεί έλλειψη σιδήρου κατόπιν αιματολογικών εξετάσεων επιτρέπεται να χορηγηθεί σίδηρος στο μωρό, αλλιώς είναι επικίνδυνο και μπορεί να καθυστερήσει σοβαρά την ανάπτυξή του γιατί εμποδίζει το ασβέστειο των τροφών να αφομοιωθεί. Δυστυχώς οι περισσότεροι παιδίατροι ακολουθούν τις απηρχαιωμένες οδηγίες.

aglaia
22-10-08, 20:26
Εγώ ειδικά, λόγω πολλών εμετών στην αρχή, αυτό το μασώμενο ασβέστιο δεν το άντεχα και γενικώς πήρα πολύ λίγο,
Γιατί έπρεπε να είνα μασώμενο;
υπάρχουν και άλλα σκευάσματα.

τουλάχιστον τώρα φροντίζω να τρώω πολλά γαλακτοκομικά το πρωί και το βράδυ.
σκέψου λίγο: έτσι κάνουν όλα τα θηλαστικά στη διάρκεια της κύησης;

σε προκαλώ να περάσεις από το τόπικ

Υγιεινή δια(σ)τροφή

για τα συμπληρώματα δεν το συζητώ!
Η αμηνόρροια του θηλασμού προστατεύει από την απώλεια σιδήρου.
Το ασβέστειο δεν χρειάζεται.

natmanou
23-10-08, 14:46
Ευχαριστώ για την απάντησή σου Αγλαία.
Σχετικά με το μασώμενο ασβέστιο μου είχε πει ο γιατρός, αφού δεν το ήθελα, να πάρω όποιο θέλω. Στο φαρμακείο όμως είδαμε ότι τα συνταγογραφούμενα ήταν όλα μασώμενα (έτσι είδε ο φαρμακοποιός) και σε καταπινόμενο βρίκαμε το caltrate αν δεν κάνω λάθος το οποίο όμως έχει και βιταμίνη D. Στην αρχή το απεύφευγα αλλά πότε παίρνω το ένα και πότε το άλλο. Εσύ ποιο καταπινόμενο ξέρεις, πες μου έστω και με π.μ.

aglaia
23-10-08, 23:24
Ευχαριστώ για την απάντησή σου Αγλαία.
Σχετικά με το μασώμενο ασβέστιο μου είχε πει ο γιατρός, αφού δεν το ήθελα, να πάρω όποιο θέλω. Στο φαρμακείο όμως είδαμε ότι τα συνταγογραφούμενα ήταν όλα μασώμενα (έτσι είδε ο φαρμακοποιός) και σε καταπινόμενο βρίκαμε το caltrate αν δεν κάνω λάθος το οποίο όμως έχει και βιταμίνη D. Στην αρχή το απεύφευγα αλλά πότε παίρνω το ένα και πότε το άλλο. Εσύ ποιο καταπινόμενο ξέρεις, πες μου έστω και με π.μ.

Το clatrate ξέρω αλλά ίσως υπάρχουν και άλλα. Γενικά δεν χρησιμοποιώ τέτοια, οπότε η ενημερώσή μου είναι πολύ περιορισμένη!

Χλοη
23-12-08, 11:34
Καλημέρα κορίτσια.
Χτες πήγαμε στο γιατρό, και μας είπε οτι η μικρή πρέπει να έχει λίγο αναιμία. Είναι λίγο κόκκινα τα ματάκια από κάτω είπε, και λίγο διογκωμένη η σπλήνα...Τον ρώτησα αν πρέπει να κάνουμε εξετάσεις, και είπε δε χρειάζεται γιατί φαίνεται.

Τέλος πάντων μας έδωσε συμπλήρωμα. Διαβάζω το κουτί, κι αναρωτιέμαι αν δεν είναι βλαβερά αυτά τα συστατικά. Αν ξέρει κάποια να μου πει... Αμαρέττο?? :)
Sorbitol solution 70%
Sucrose, methylparaben E218, Propylparaben E216 Etanol, lemon essence, Edetate disodium

Aυτά τα paraben με ανησυχούν...

Και να της δώσω χωρίς να χει κάνει εξέταση? Απ'τη μιά χαίρομαι που δε θα την τρυπήσουμε, απ'την άλλη θα 'θελα να ξέρω αν όντως υπάρχει πρόβλημα και αν είναι σοβαρό. Δε μ'αρέσει καθόλου που θα της δώσω συμπλήρωμα.
Κάπου διάβασα οτι βοηθάει να μαγειρεύεις σε σιδερένιες κατσαρόλες. Μήπως να δοκίμαζα αυτό? :?

frene
23-12-08, 11:53
Χλοη μου κανενα αλλο σκευασμα χωρις paraben?καμια αλλη εταιρια;
κοκκινα τα ματια απο μεσα,το εσωτερικο του βλεφαρου ή απο εξω,σαν μαυροι κυκλοι;

Ειμαι σχεδον σιγουρη οτι θα εχουμε κι εμεις....αλλά αν πρεπει να παρουμε συμπληρωμα θα παρουμε,τι να κανουμε...

Χλοη
23-12-08, 11:59
Από κάτω είναι κόκκινα σα μαύροι κύκλοι. Αυτό είδα κι ανησύχησα, γι'αυτό πήγαμε στο γιατρό. Υπάρχουν κάποια φυσικά συμπληρώματα, όπως το Floradix, αλλά δεν ξέρω αν κάνει για παιδιά, ούτε τι ποσότητα θα πρεπει να δώσω.

frene
23-12-08, 12:05
ρωτα τον γιατρο.ομοιοπαθητικος ειναι ή απλος παιδιατρος;

Της ελιζας παντως εχει τυχει να τα δω καμια φορα ετσι κοκκινα.
Οπως τοτε περσι που αρρωστησε κι εβηχε πολυ. :(

Παντως θα υπαρχουν λογικα στην αγορα διαφορα συμπληρωματα σιδηρου,ριξε μια ματια μηπως βρεις κανενα καλυτερο..

amaretto
24-12-08, 21:55
Χλόη, δική μου άποψη, να κάνεις εξέταση, για να ξέρεις πόσο "απειλητική" είναι η αναιμία αυτή. Εμείς κάναμε την εξέταση και η μικρή ήταν μέσα στα φυσιολογικά αλλά σε χαμηλές τιμές. Η γιατρός είπε να προσπαθήσουμε αρχικά με τη διατροφή. Διάβασε και το λινκ (το ίδιο που έβαλα στο καφέ, το βάζω και εδώ για αναφορά):

http://www.rebuild-from-depression.com/resources/Rebuild_Your_Iron.pdf

Μιας και το τρυπήσαμε το παιδί, του κάναμε εξετάσεις για διάφορα. Το ασβέστιο ήταν πάρα πολύ ψηλό σε σχέση με τις άλλες τιμές που ήταν μέτριες. Αναρωτιέμαι για τη συσχέτιση.

Επειδή έχω το στίγμα, υπάρχει περίπτωση να το έχει και η μικρή (δεν φαίνεται ακόμη). Οπότε είναι ένας ακόμη λόγος να μην ανησυχούμε φοβερά για χαμηλές τιμές στο σίδηρο, γιατί μπορεί να μην μπορούμε να τις ανεβάσουμε και πάρα πολύ και να προσπαθούμε άδικα.

Όπως έγραψα και στο καφέ, έχε υπόψην ότι μαύροι κύκλοι κάτω από τα μάτια μπορεί να δείχνουν αλλεργία (η δική μου κάνει με το σουσάμι).

θα έλεγα, κάνε την εξέταση και μιας και θα ληφθεί αίμα, στρίμωξε μέσα όσες περισσότερες εξετάσεις μπορείς, σαν γενικό τσεκάπ. Βάλε μέσα και εξέταση για μόλυβδο, γιατί μερικές φορές είναι αιτία αναιμίας.

SODIA
04-01-09, 18:34
Γειά σας! Έχω ένα μωράκι που κοντεύει τους 2 μήνες. Όταν κλείσαμε τον 1ο μήνα η παιδίατρος μας είπε να του δίνουμε καθημερινά σταγόνες βιταμινών D και A επειδή γεννήθηκε χειμώνα (Νοέμβριο) και δεν εκτείθεται (λόγω του καιρού) αρκετά στο ηλιακό φως και επειδή το μητρικό γάλα είναι φτωχό σε αυτές τις βιταμίνες. Αναρωτιέμαι αν είναι πράγματι απαραίτητες αφού στην πρώτη κορούλα μου που γεννήθηκε Οκτώβριο δεν είχε χορηγήσει κάτι τέτοιο ο παιδίατρος που είχα τότε και δεν είχαμε κάποιο πρόβλημα. Επίσης εγώ λαμβάνω ασβέστιο με βιταμίνη D3. Παίζει κάποιο ρόλο αυτό στη βιταμίνη D που υπάρχει στο γάλα μου;

aglaia
04-01-09, 19:57
An zeite se skoteino spiti pou den to vlepei o hlios pote kai to mwro den vgainei katholou eksw, tote xreiazetai tis vitamines

Sthn ellada tis vitamines aytes tis xreiazontai kyriws oi giatroi gia na pairnoyn thn promithia apo thn etaireia...

ki esy den xreiazesai kamia apo tis vitamines kai ta symplhrwmata pou pairneis an h diatrofh sou einai kapws isorrophmemh

Kanena thilastiko pou thilazei den pairnei symplhrwma asvestiou an trefetai kanonika, oute oi agelades pou paragoun 30 litra gala to 24wro.

(Sorry gia ta greeklish, vriskomai sto ekswteriko kai den exw diko mou ypologisth)

Λαμπρινή
04-01-09, 20:51
Εγω που ζω στην Γερμανία δεν δινω την βιταμίνη D παρολο που επιμενει η γιατρός και οι γνωστοι-φιλοι μας εδω .
Η αληθεια ειναι πως πολλες μερες εχει ενα απαισιο γκρι και δεν βλέπουμε ήλιο . Προχτες ομως που ειχε -2 βαθμους και ενα ηλιο υπέροχο , βγηκαμε βολτα ενα διωρο και λιαστήκαμε ενω στο σπιτι εχουμε παντα τα πατζουρια ανοιχτά χωρις κουρτινες :D

SODIA
05-01-09, 13:47
Σας ευχαριστώ πολύ! Τρέφομαι αρκετά ισσοροπημένα πιστεύω, και έχω κάποιο ενδοιασμό για τη λήψη αυτών των βιταμινών τόσο από εμένα όσο και από το μωρό αλλά φοβάμαι κιόλας να μην ακολουθήσω τις οδηγίες της παιδιάτρου μήπως τυχόν και προκαλέσω πρόβλημα στο παιδί μου.

Pipi
05-01-09, 13:58
Αν διαβάσεις αρκετά θέματα εδώ μέσα θα καταλάβεις ότι τις περισσότερες φορές οι οδηγίες των παιδιάτρων δημιουργούν τα προβλήματα κι όχι το ένστικτο της μητέρας.

Ioanna D.
06-01-09, 17:26
Και εμείς ξεκινήσαμε από εχθές που ήρθε ο γιατρός βιταμινούχο συμπλήρωμα. Λέγετε Multi-vitamin syrup και έχει πολλές βιταμίνες και Ω3 με γεύση πορτοκάλι. Δεν ήξερα ότι δεν χρειάζεται :o

zunix
06-01-09, 22:51
Να σας πω ένα ανέκδοτο που συνέβη σε μένα. Όταν θήλαζα το πρώτο μου παιδί μου έδωσε και εμένα η παιδίατρος βιταμίνη D σε σταγόνες για το γιο μου. Άσχετη καθώς ήμουν, ΜΗ ΓΕΛΑΣΕΤΕ, τις έπαιρνα εγώ γιατί νόμιζα ότι τις έδωσε για μένα, αφού το μωρό θήλαζε και δεν του έδινα τίποτα εκτός από το γάλα μου. Στην επόμενη επίσκεψή της με ρωτάει πώς τα πάμε με τις βιταμίνες και τις είπα 'εντάξει, τις παίρνω κανονικά' με κοιτάζει με γουρλωμένα μάτια και μετά μου είπε ότι εφόσον βγαίνουμε έξω αρκετά δεν πειράζει αν δεν τις πήρε, προαιρετικές ήταν.

Λαμπρινή
06-01-09, 22:56
Να σαι καλά !!!!!!! Οχι απλά γελασα , δακρυσα απο τα γέλια !!!!
Αχ τελειο ήταν αυτο τωρα zunix :D :D :D