PDA

Επιστροφή στο Forum : γαστροοισοφαγικη παλινδρομηση

IOKASTH
17-01-08, 10:38
κοριτσια τα φωτα σας....μιας φιλης μου το μωρο διεγνωσαν παλινδρομηση στον 2μηνα και τωρα κλεινει τον 3ο εχουν αλλαξει 10γαλατα κ παιρνει κ θεραπεια..το παιδι ολη την μερα τρωει καθε 4-5ωρες και την νυχτα καθε 2ωρες..εχουν ψοφησει οι ανθρωποι...

xrysalis
17-01-08, 11:24
ΙΟΚΑΣΤΗ μου, εννοείτε πως πρώτα απ' όλα θα κάνουν ότι λέει ο γιατρός τους...

αλλά αυτό που ξέρω είναι πως σε τέτοιες περιπτώσεις δίνουν πολύ ελαφριά γάλατα -υπάρχει ένα (δεν ξέρω αν μπορώ να πω το όνομα/μάρκα)- που μοιάζει πολύ με το μητρικό ή κάποια που είναι ειδικά για αλλεργίες (πχ αν έχει δυσανεξία στη λακτόζη).

Αλήθεια υπέρηχο του κάνανε για να το σιγουρέψουν;
Και όταν λες παίρνει θεραπεία;;; φάρμακα;

Επίσης πρέπει να ρεύεται πάντα και να το κοιμίζουν με 30 μοίρες κλίση.

Αυτά μου είχε πει η δική μου παιδίατρος όταν είχαμε την υποψία πως ο μικρός έχει παλινδρόμηση (επειδή έβγαζε πολλές φορές γουλιές) αλλά τελικά όλα ήταν ΟΚ...

Εύχομαι τα καλύτερα :wink:

IOKASTH
17-01-08, 11:27
υπερηχο κανανε κ θεραπεια με φαρμακα για την παλινδρομηση αν μπορεις στειλε μου με πμ το γαλα εχουν δοκιμασει 10!

Fivi
17-01-08, 11:52
Εμενα ειχε και η μεγαλη παλινδρομηση και η μικρη τωρα.
Το καλυτερο ειναι η συνεννοηση με το γιατρο!
Η μεγαλη μου ηρεμησε με το AR ALMIRON(με το FRISOLAC COMFORT ηταν χειροτερα) αλλα η μικρη ηρεμησε με το FRISOLAC COMFORT(Με το AR ειχε δυσκοιλιοτητα).
Ταλαιπωρηθηκα ομως 10-15 μερες μεχρι να το συνηθισει. Επισης απο οτι ξερω οι επανλαμβανομενες αλλαγες στα γαλατα δεν ειναι οτι καλυτερο για το παιδι.

mel
17-01-08, 12:12
IOKASTH, καλημέρα.
Είχα αντιμετωπίσει το πρόβλημα της παλινδρόμησης με την πρώτη μου κόρη.
Ήταν μια πολύ δύσκολη περίοδος μέχρι και τον 6ο μήνα που τελικά της πέρασε.
Βέβαια εγώ την θήλαζα και δεν είχα πρόβλημα με το ποιο γάλα να της δώσω.
Αλλά αυτό που έκανα ήταν να την έχω όλη την ώρα αγκαλιά. Μιλάμε για όλη την ώρα. Ακόμα και το βράδυ που ξυπνούσε ανα 2 ώρες για να φάει, αφού έτρωγε, εκανε λίγο εμετούλη, ξαναέτρωγε μετά για μία ώρα την είχα αγκαλιά σχεδόν όρθια. Δεν είχα κοιμηθεί καθόλου για 6 μήνες...
Καποια παιδίατρος μου είχε συστήσει να της δίνω καποιο φάρμακο. Το έκανα για 20 μέρες σχεδόν. Το σταμάτησα γιατί ήταν ακόμα χειρότερα τότε. Δεν έκανε εμετούς βέβαια αλλά της δημιουργούσε "ταραχη" (δεν ξέρω αν είναι η κατάλληλη λέξη για να περιγράψω το ότι δεν κοιμόταν καθόλου, είχε υπερένταση και συνέχεια έδειχνε να πονάει) Και βέβαια η παιδίατρος μου είπε ότι όντως είναι μια παρενέργεια και να της ξεκινήσω ένα άλλο φάρμακο το οποιο όμως ποτε δεν της το έδωσα. Ακολούθησα βέβαια την τακτική του όλη την ώρα αγκαλιά και πολύ περπάτημα.
Τότε μου είχαν πει ότι κυκλοφορούν στο εμπόριο κάποια γάλατα πιο πυχτά ειδικά για παιδιά με παλινδρόμηση.
Α, ξέχασα να αναφέρω οτι της είχα κάνει υπέρηχο και είχε διαγνωσθεί το πρόβλημα και ότι την κοίμιζα σε κρεβάτι με κλίση ή ακόμα και στο ρηλάξ με μεγαλύτερη κλίση, σχεδόν καθιστή.
Η παλινδρόμηση είναι πολύ υπουλη. Ο λόγος είναι ότι μπορεί να δημιουργήσει ακόμα και πλήγούλες στον εισοφάγο και να αρνείται να φάει λόγω πόνου που θα νιώθει το παιδί κατα την κατάποση, πέρα του ότι μπορεί να πάθει αναρρόφηση. Οπότε πρώτα από όλα ας ακούσει τον παιδίατρό της και πολύυυυυυυυ αγκαλιά.
Αυτά και καλό κουράγιο!

paros99
17-01-08, 12:25
Καλημέρα!
Και εμένα η μικρούλα έχει ΓΟΠ.
Την πήγα τη Δευτέρα στο Παίδων Πεντέλης και κάναμε υπέρηχο γιατί η κατάσταση έχει ξεφύγει, αλλάζω 3 φορές την ημέρα ρούχα και εγώ και η μικρή, μπορεί να βγάλει γάλα και τρεις ώρες μετά απο την ώρα που έφαγε..
Ο παιδίατρος μας έδωσε το Almiron AR και έχει μεγάλη βελτίωση. Ξεκινήσαμε και ρυζάλευρο και μου είπε να σταματίσω τελείως το Θηλασμό ώστε να πέρνει μόνο το θεραπευτικό γάλα. Της έδωσε και ένα σιρόπι αλλά δεν νομίζω να της το δώσω..
Πάντως μου είπε οτι θέλει πολύ προσοχή μέχρι τον 8ο μήνα για να μην πνηγεί.
Να τρώει μικρά και συχνά γεύματα, να ρεύεται πολύ καλά μετά το φαγητό, να την βάζω στο ριλάξ για μισή ώρα και μετά για ύπνο και τέλος να κοιμάται στο πλάι με σφηνάκι!

ΡΟΥΛΑ
17-01-08, 13:12
Δυστυχώς ΙΟΚΑΣΤΗ δεν μπορεί να κάνει και πολλά πράγματα θα ηρεμήσει μόλις ξεκινήσει να τρώει στερεή τροφή!!!

IOKASTH
17-01-08, 13:13
σας ευχαριστουμε πολυ για τις αμεσες απαντησεις σας και η φιλη μου που ηρθε για καφε με την μπεμπα!

IOKASTH
17-01-08, 13:14
Καλημέρα!
Και εμένα η μικρούλα έχει ΓΟΠ.
Την πήγα τη Δευτέρα στο Παίδων Πεντέλης και κάναμε υπέρηχο γιατί η κατάσταση έχει ξεφύγει, αλλάζω 3 φορές την ημέρα ρούχα και εγώ και η μικρή, μπορεί να βγάλει γάλα και τρεις ώρες μετά απο την ώρα που έφαγε..
Ο παιδίατρος μας έδωσε το Almiron AR και έχει μεγάλη βελτίωση. Ξεκινήσαμε και ρυζάλευρο και μου είπε να σταματίσω τελείως το Θηλασμό ώστε να πέρνει μόνο το θεραπευτικό γάλα. Της έδωσε και ένα σιρόπι αλλά δεν νομίζω να της το δώσω..
Πάντως μου είπε οτι θέλει πολύ προσοχή μέχρι τον 8ο μήνα για να μην πνηγεί.
Να τρώει μικρά και συχνά γεύματα, να ρεύεται πολύ καλά μετά το φαγητό, να την βάζω στο ριλάξ για μισή ώρα και μετά για ύπνο και τέλος να κοιμάται στο πλάι με σφηνάκι!

το σιροπι pandoren το λενε?

το σιροπι προστατευει τον οισοφαγο απο οισοφαγιτιδα που ισον πληγες κ πολυ ταλαιπωρια...

sophie2
17-01-08, 23:09
Καλή μου και ο γιος μου είχε ΓΟΠ μάλιστα ήταν και ο λόγος που έμεινε παραπάνω στην εντατική (γέννησα δίδυμα και θα έμεναν προληπτικά στην εντατική γιατί είχα ζάχαρο, ο Γιάννης είχε ΓΟΠ και τον κράτησαν περισσότερο για τις εξετάσεις). Ο παιδίατρος μου συνέστησε ένα φάρμακο καθώς και ένα ειδικό γάλο το frisolac, μου είπε επίσης να μην δίνω μητρικό γάλα γιατί εντείνει την κατάσταση. Το φάρμακο το έδωσα γιατί είχε σοβαρό πρόβλημα και τον βοήθησε, έκανε εμετούς αλλά όχι υπερβολικούς, το μητρικό γάλα δεν το έκοψα φυσικά και είχα την ταλαιπωρία των εμετών αλλά θεωρώ πιο σημαντικά τα στοιχεία που παίρνει από το μητρικό γάλα. Οταν σταμάτησα να θηλάζω του έδωσα το frisolac και σε συνδυασμό με το φάρμακο μειώθηκαν κατά πολύ οι εμετοί. Το πρόβλημα στάματησε περίπου στον 9ο μήνα. Εξαρτάται από το παιδί, της αδελφής μου σταμάτησε όταν άρχισε την στερεά τροφή (κρέμες, φρουτόκρεμες).

Κυριακή
17-01-08, 23:11
Εγώ προσωπικά τρελάθηκα μέχρι να βρώ τι έφταιγε και το παιδί μου έκλαιγε. Η τότε γιατρός μου έλεγε...δεν είναι τίποτα...όλα τα παιδιά περνάνε κολίκους. Όμως η μαία μου έλεγε, το μωρό έχει παλινδρόμηση. Άλλαξα γιατρό και τελικά δοκιμάσαμε το Αptamil AR. Το παιδί μου μέχρι τοτε έτρωγε 50 ml και τότε ώς εκ θαύματος μέσα σε μιά μέρα με αυτή την αλλαγή στο γάλα ήπιε 100 ml. Βέβαια η παλινδρόμηση δεν έχει σταματήσει. Το έψαξα στο internet. Σύμφωνα με εμπειρίες γονιών και γνωματεύσεις γιατρών η παλινδρόμηση κρατά μέχρι και 2 1/2 χρονών. Μπορεί να σταματήσει και νωρίτερα. Ανάλογα το είδος της παλινδρόμησης.

biky
18-01-08, 00:10
Κυριακη μηπως ειχαμε την ιδια γιατρο ?! και εμενα ετσι μου ελεγε ¨δεν ειναι τιποτα κολικοι..¨ το μωρο δεν ετρωγε και εκλαιγε συνεχεια με τρομερους πονους....ουτε να τα θυμαμαι.... στη βδομαδα επανω την αλλαξα και σωθηκα :D η παλινδρομιση δεν σταματησε,την ειχαμε μεχρι 7μηνων αλλα ηξερα τι εχει το παιδι μου.... πηραμε φαρμακο οταν ειδαμε οτι δεν γινεται αλλιως (ο μικρος ετρωγε ανα 20 η 30 λεπτα...ολη μερα και το βραδυ...δεν κοιμομουν ποτεεεε και αυτο κρατησε 2μηνες...)
μετα το φαγητο αγκαλιτσα και περπατημα κανα τεταρτο....υπνο σε κλιση (ειχα βαλει πετσετες κατω απο το στρωμα της κουνιας για να κανει γωνια)
υπομονη σε ολες τις μανουλες....

xenia
23-01-08, 10:58
κοριτσια τα φωτα σας....μιας φιλης μου το μωρο διεγνωσαν παλινδρομηση στον 2μηνα και τωρα κλεινει τον 3ο εχουν αλλαξει 10γαλατα κ παιρνει κ θεραπεια..το παιδι ολη την μερα τρωει καθε 4-5ωρες και την νυχτα καθε 2ωρες..εχουν ψοφησει οι ανθρωποι...

Ιοκάστη καλημέρα, μόλις έκανα την εγγραφή μου σε αυτό το πολύ ενδιαφέρον site. Η μικρή μου είναι τώρα 9 μηνών και από την πρώτη στιγμή παρουσίασε προβλήματα με το γάλα(δεν θήλασα). Το να αλλάζεις διαρκώς γάλατα είναι ότι χειρότερο για το μωράκι. Σε αυτές τις περιπτώσεις προτείνονται γάλατα μειωμένης αντιγονικότητας και φυσικά χωρίς λακτόζη, απλά και μόνο με ενδείξεις αλλεργίας στο γάλα. Εμείς χρησιμοποιούμε το S26 HA, από το οποίο είμαστε ικανοποιημένοι και επιτέλους ησύχασε και η μικρή...πολύ ταλαιπορία όλοι μας. Ρώτα τον παιδίατρο για το συγκεκριμένο γάλα...

dimitris
15-04-08, 11:12
Αγαπητοί γονείς θα ήθελα σας παρακαλώ την βοήθεια σας. Έχω ένα μωράκι 50 ημερών κάθε μέρα το μωρό από την γέννηση του γκρίνιαζε έκλαιγε σπαραχτικά και κοιμόταν πολύ λίγο φαινόταν ότι πόναγε πολύ και ότι κάτι το ενοχλούσε. Στην αρχή ο παιδίατρος μας είπε κολικούς (γουλιές δεν έκανε ποτέ) και να κάνουμε υπομονή όσο περνούσε ο καιρός η κατάσταση χειροτέρευε πριν 5 ημέρες μάθαμε ότι έχει ΓΟΠ. Ο παιδίατρος μας είπε ότι θέλει υπομονή και να αρχίσουμε να παίρνουμε το epadoren τρεις φορές την ημέρα και να συνεχίσουμε το γάλα NOVALAC AC 1. Εδώ και πέντε ημέρες δεν έχουμε δεί καμιά διαφορά πίνει 60ml γάλα και μετά κλάμα μετά από μια ώρα πάλι τα ίδια. Χτες για πρώτη φορά δάκρυσε και εγώ και η γυναικά μου δεν αντέχουμε να τον βλέπουμε να υποφέρει Έχετε ζήση κάποια παρόμοια κατάσταση? πόσο καιρό κάνουν να φανούν τα αποτελέσματα από το φάρμακο? Ποιο γάλα σας έχει προτείνει ο γιατρό σας.

ΜΑΡΙΑ30
15-04-08, 11:58
dimitri καλημέρα,

η κόρη μου (11μηνών τώρα) είχε ήπια μορφή παλινδρόμησης, που οφείλεται σε ισοφαγική ανωριμότητα και δεν είναι κάτι παθολογικό.
Αν έβαζες το χέρι στην πλάτη της ένιωθες ένα "χουρχουριτό" σαν να είχε ακροαστικά.
Το καημένο πονούσε και γυρνούσε το κεφάλι του προς τα πίσω ακόμα και όταν κοιμόταν. Προφανώς η κίνηση αυτή την ανακούφιζε. Δεν έβγαζε γουλιές αλλά κάποιες φορές, έβλεπα γάλα να ανεβαίνει στο στόμα της........... Έκλεγε γοερά, (σαν να ακούς γατάκι να κλαίει πολύ έντονα). Ξεκίνησε 40 ημερών.
Η παιδίατρος μας που είναι εναντίον των φαρμάκων γενικά, μας είπε ότι είναι κάτι από το οποίο υποφέρουν πολλά παιδιά.
Σηκώσαμε το κρεβάτι της 45 μοίρες, μετά το φαγητό της την κρατούσα όρθια για μισή ώρα όρθια και σιγά σιγά άρχισε να υποχωρεί ο πόνος. Είχα στο σπίτι malox που δεν της έδωσα ποτέ. Το γάλα της ήταν "βαρύ"και πλούσιο σε θερμίδες, δεν διαλυόταν εύκολα και αν δεν το έπινε έβλεπα κομμάτια στον πάτο του μπιμπερό μετά από λίγη ώρα. Δεν της έδινα ποτέ χαμομηλάκι σκέτο γιατί είναι πολύ ελαφρύ και παλινδρομεί εύκολα (όποιο και αν χρησιμοποιείτε, εγω χρησιμοποιώ χαμομήλι κανονικό και όχι παιδικό), και όταν είχε δυσκοιλιότητα έβαζα στο γάλα αντί για νερό, χαμομήλι. Όλα τα παραπάνω τη βοηθούσαν ώστε να μη σπαράζει στο κλάμα, βέβαια το κεφάλι το γυρνούσε προς τα πίσω, σημάδι που έδειχνε ότι το πρόβλημα συνεχίζεται.
Όταν ξεκίνησε να τρώει φαγητά, (6ο μήνα), άρχισε η αισθητή υποχώρηση των συμπτωμάτων. Τώρα είναι μια χαρά.
Υπομονή.

tboys
15-04-08, 12:04
Μαρία το φαγητό σου το έβγαζε ή έστωτο ανέβαζε στο στόμα?

ΜΑΡΙΑ30
15-04-08, 12:12
Με το φαγητό τα πράγματα ήταν καλά. Προφανώς, είχε ωριμάσει ο ισοφάγος με τον καιρό.
Έβλεπα γουλιές γάλα να ανεβαίνουν στο στόμα της, που καμιά φορά ήταν σαν γιαούρτι. Γουλιές έβγαζε πολύ σπάνια, κυρίως όταν έπινε πολύ γάλα ή όταν ρευόταν λίγο.

dimitris
15-04-08, 12:16
Με το φαγητό τα πράγματα ήταν καλά. Προφανώς, είχε ωριμάσει ο ισοφάγος με τον καιρό.
Έβλεπα γουλιές γάλα να ανεβαίνουν στο στόμα της, που καμιά φορά ήταν σαν γιαούρτι. Γουλιές έβγαζε πολύ σπάνια, κυρίως όταν έπινε πολύ γάλα ή όταν ρευόταν λίγο.

Μαρία μέχρι 6 μηνών δεν είδες καμία βελτίωση

dimitris
15-04-08, 12:19
αν συνεχισει να κλαιει έτσι φοβάμια να μην πάθει κατι

Vann
15-04-08, 12:20
dimitri καλημερα, ειχα γυρισει πολλους γιατρους κ ειχα παει κ σε παιδογαστρεντερολογο κ ολοι μου λεγαν να κανω υπομονη ενω το παιδι μου υπεφερε, εμεις τις διναμε επαντορεν κ σιλιροτον το ενα μετα το φαγητο κ το αλλο πριν.Εγω σαν λυση ειχα βρει να την ταιζω στον υπνο της ,την επερνα αγκαλεια κ την ταιζα κ την αφηνα κατω μετα απο μιση ωρα το παιδι ηταν απολυτα ηρεμο κ δεν εβγαζε σταγονα ουτε ποναγε, αυτο που σου λεω δεν μου το ειχε πει κανενας γιατρος μονη μου το ανακαλυψα κ ειχα σωθει για πολυ καιρο, γιατι το παιδι μου επινε κ την αναλογη ποσοτητα κ δεν ποναγε.Δοκιμαστε το μπορει να σου φαινεται τρελο αυτο που σου λεω αλλα εγω ετσι ειχα δει αποτελεσματα,καντε υπομονη κ ολα θα περασουν απλα αυτα τα νινακια πρεπει να ειναι συνεχεια σε κλιση κ οταν τρωνε να τα κραταμε μια ωρα ορθια.Ελπιζω να το ξεπερασετε πολυ γρηγορα

ΜΑΡΙΑ30
15-04-08, 12:21
Μόλις σηκώσαμε το κρεβάτι της και την κρατούσα όρθια μισή ώρα αφού έπινε το γάλα, είχε έντονη βελτίωση : σταμάτησε το έντονο κλάμα που διαρκούσε ώρες (μέχρι και 4 ώρες κατακαλόκαιρο με 45 βαθμούς..........) ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ.
Έκλεγε πολύ πολύ λιγότερο (το κλάμα από αυτή την αιτία είναι χαρακτηριστικό) αλλά δεν το είχε ξεπεράσει γιατί έβλεπα το κεφάλι της να το γυρνάει προς τα πίσω.
Πάντως θέλει πολύ υπομονή και αγάπη γιατί πονάει πολύ από ότι κατάλαβα.

Vann
15-04-08, 12:24
επισης μου ειχαν πει κ εμενα οτι μεχρι 6μηνων κραταει, εμενα δυστυχως κρατησε μεχρι 13μηνων κ με πολυ αρνηση στο φαγητο

ΜΑΡΙΑ30
15-04-08, 12:25
Νομίζω παρόμοια είναι και αυτά που σου λέει η Vann.
Η κλίση στον ύπνο και το να μένει όρθιο το παιδί για να κατέβει το γάλα στο στομάχι του είναι αυτό που το βοηθάνε.
Αν νομίζεις ότι οι συμβουλές του παιδιάτρου δε σε καλύπτουν γιατί δεν πας και σε άλλον?

dimitris
15-04-08, 12:26
το μωρακι μας όλη το 24 ωρο κοιμάτε το πολυ 8 ώρες 5 ώρες το βράδυ και τρείς την ημέρα

ΜΑΡΙΑ30
15-04-08, 12:27
Η δικιά μου παιδίατρος πάντως δε μου έδωσε χρονικό ορίζοντα. Εγώ παρατήρησα έντονη βελτίωση στους 6 μήνες και εξάλειψη στους 10 μήνες.

Δημήτρη,
το παιδί είναι πολύ μικρό. Στην αρχή και η μικρή μου τόσο κοιμόταν. Μην απογοητεύεστε είναι μωρούλι. Και κάτι που έχω ακούσει και το έχω ξαναγράψει : σκέψου τον εαυτό σου όταν πηγαίνεις διακοπές, δε θέλεις 2-3 μέρες να προσαρμοστείς? Φαντάσου το μωρό....
Δοκιμάστε και κάτι άλλο, τη νύχτα να έχετε ησυχία στο σπίτι και να κοιμάται σε άλλο χώρο από τη μέρα.
Εγώ είχα τη μικρή στο πορτ μπεμπε στο σαλόνι τη μέρα με θορύβους του σπιτιού και μουσική και στο κρεβατάκι της δίπλα μου τη νύχτα με πολύ ησυχία.

Vann
15-04-08, 12:30
μια χαρα κοιμαται, εμενα κοιμοταν 10λεπτα κ εμενε ξυπνια για 4ωρες,τα ειχα παιξει ειχα παραισθησεις απο την αυπνια.Εμενα ειχε ευρεια παλινδρομηση κ δυστυχως αργησε να της περασει,ευχομαι σε εσας να ειναι πολυ πιο ευκολα τα πραγματα,να σε ρωτησω υπερηχο τι εχετε κανει?φανταζομαι οτι θα του κανατε στον Παπανικολαου ε?

dimitris
15-04-08, 12:33
Μαρία το γάλα που έπηζε ποιο γρηγορα σου το εδωσε ο γιατρός και το στρώμα στο καλαθακι πως ακριβώς το σήκωσες

ΜΑΡΙΑ30
15-04-08, 12:34
αν συνεχισει να κλαιει έτσι φοβάμια να μην πάθει κατι

Δεν παθαίνει τίποτα.

Τα αυτιά σας και η καρδιά σας αντέχουν, το δικό μου πρόβλημα εκεί ήταν.

dimitris
15-04-08, 12:34
Vann πράγματι τον υπερηχο τον κάναμε στον Παπανικολάου

Vann
15-04-08, 12:38
εμενα παντως δεν μου το εδωσε ο γιατρος το γαλα το αντιαναγωγικο, δεν το ηθελε με τιποτα εγω πηγα κ το πηρα.ο Παπανικολαου τι σας ειπε?ειναι μεγαλη παλινδρομηση?στην κουνια της ειχαμε βαλει μια κουβερτα τυλιγμενη ετσι ωστε να εχει μια μεγαλη κλιση,φαντασου οτι το παιδι γλυστραγε κ την ειχαμε συνεχεια στο ριλαξ με κλιση.Παντως δοκιμασε να το ταισετε κοιμισμενο θα δεις που θα δεις μεγαλη διαφορα κ στην ποσοτητα αλλα κ το παιδι δεν θα κλαει μετα γαιτι δεν θα ποναει

ΜΑΡΙΑ30
15-04-08, 12:39
Μαρία το γάλα που έπηζε ποιο γρηγορα σου το εδωσε ο γιατρός και το στρώμα στο καλαθακι πως ακριβώς το σήκωσες

Δε σε προλαβαίνω.
Το γάλα ήταν το Guigoz AR, όμως πρέπει να συνενοηθείς με ο γιατρός σου.
Στο πορτ μπεμπε έβαλα βιβλία από κάτω από την πλευρά που ήταν το κεφάλι, (2 τόμους της δομής), το πορτ μπεμπέ το είχα σε ένα τραπεζάκι και μια καρέκλα την οποία χρησιμοποιούσα για stop, γιατί γλιστρούσε.
Στο κρεβάτι έβαλα κάτω από το στρώμα μια κουβέρτα διπλωμένη έτσι ώστε να δημιουργεί μια ομοιόμορφη κλίση και όλο το βράδυ ξυπνούσα και μάζευα το μωρό από το κάτω μέρους του κρεβατιού του όπου γλιστρούσε. Βέβαια η παιδίατρος μου είχε πει να βάλω ένα τούβλο κάτω από τα πόδια του κρεβατιού για να δημιουργηθεί η κλίση, αλλά φοβόμουν γιατί είχε ρόδες που δεν έβγαιναν...

Vann
15-04-08, 12:41
κ εγω το ιδιο γαλα εδινα με την μαρια ειναι το μοναδικο απο τα αντιαναγωγικα που ειναι πιο ευγεστο

dimitris
15-04-08, 12:42
Vann τον ρώτησ και μου ειπε ότι δεν υπάρχει μεγάλη ήμικρη απλά το μωρακι έχει παλινδρομηση

ΜΑΡΙΑ30
15-04-08, 12:42
και βρωμάει............. το γάλα εννοώ

ΜΑΡΙΑ30
15-04-08, 12:45
Δημήτρη,

κάνε μια προσπάθεια σε συνδυασμό αυτών που σου είπαμε : να πίνει γάλα στον ύπνο, να το κρατάτε όρθιο για μισή ώρα μετά το γάλα και να δώσετε κλίση στο κρεβάτι, για μια δυο μέρες και νομίζω ότι θα σταματήσει το έντονο κλάμα. Άλλωστε δε σου λέμε κάτι υπερβολικό ή δύσκολο.

Vann
15-04-08, 12:47
εμενα πανω στον υπερηχο ειχε γραψει οτι ειχε ευρεια παλινδρομηση, ενω σε μια φιλη μου της ειχε γραψει οτι ηταν μικρη,επισης υπαρχουν πολλα ειδη παλινδρομησης οπως η κρυφη που εχει το παιδο του δημητρη.Εγω ειχα αλλαξει πολλα γαλατα μεχρι να καταληξω στο guigoz, κ μου το ειπε ενας παιδιατρος οτι ειναι πιο ευγεστο απο ολα τα υπολοιπα

Vann
15-04-08, 12:49
Συμφωνω με την Μαρια σε οσα σου ειπε αλλα λογικα θα πρεπει να σας εχει πει ο παιδιατρος για την κλιση , γιατι ειναι το πρωτο πραγμα που λενε στα παιδια με παλινδρομηση

dimitris
15-04-08, 12:49
Μαρία & Vann ευχαριστώ πολυ θα σας ενημερώσω για τα αποτελέσματα

ΜΑΡΙΑ30
15-04-08, 12:50
Εύχομαι αύριο να σε δω χαμογελαστό από τα αποτελέσματα. :D

Vann
15-04-08, 12:54
Να μας πεις εαν δεις καποια αλλαγη, ευχομαι το μωρακι σου να το ξεπερασει πολυ γρηγορα κ να μην ταλαιπωρηθει αλλο :D

mamaka
16-04-08, 10:41
και εμένα η μικρή μου είχε παλινδρόμηση και μάλιστα μεγάλη , υπέρηχος στον Παπανικολάου φυσικά και πεχαμετρία στην Ευρωκλινική Παίδων ...
epadoren & silroton και κράτησε μέχρι κοντά 13 μηνών ...
θέλει πολύ προσοχή , υπομονή και ενημέρωση ..
κάπου διάβασα για το γάλα να το δίνεις όταν κοιμάται .. λάθος που το έκανα και εγώ , όταν το είπα στην παιδογαστρεντερόλογο μου είπε οτ είναι οτι χειρότερο μπορώ να κάνω γιατί όταν κοιμουντε δεν καταλαβαίνουν αν έχουν χορτάσει και επιβαρύνεται το στομαχάκι τους..
ούτε εμείς ειχαμέ αλλάξει γάλα απλά με τα φάρμακα μετα απο τον1 μήνα ήταν σαφώς καλύτερα

tboys
16-04-08, 10:52
Εμένα ο δικός μου έχει παλινδρόμηση μέτριας έντασης αλλά δε φάνηκε ποτέ να πονάει γι’αυτό και δε δώσαμε σιρόπι. Γάλα δεν αλλάξαμε γιατί έχει και αλλεργία οπότε έτσι και αλλοιώς πίνει ειδικό... Με τη στερεά τροφή βγάζει ακόμα κάποιες ποσότητες φαγητού, μικρές βέβαια αλλά τις βγάζει...
Mamaka είναι λογικό αυτό με τις στερεές τροφές? Εσένα έβγαζε? Είπες ότι τι ξεπεράσατε στους 13 μήνες γι’αυτό σε ρωτάω...

tboys
16-04-08, 10:55
υπέρηχος στον Παπανικολάου φυσικά και πεχαμετρία στην Ευρωκλινική Παίδων ...
Η πεχαμετρία απαιτεί εισαγωγή? Τα μωρά υποφέρουν ?

Ευχαριστώ!

Vann
16-04-08, 10:57
Σε εμενα εβγαζε κ με τις στερεες τροφες αλλα πιο λιγο, μερικες φορες το εκανε κ ολο εμετο,αλλα σε γενικες γραμμες το προβλημα καλυτερευει παρα πολυ, κ ειδικα εαν δεν εχει εντονο προβλημα μπορει να εξαλειφθει τελειως

mamaka
16-04-08, 11:04
στις στερεές τροφές περιορίστηκς λίγο το πρόβλημα απλά μετά απο κάθε ΄γεύμα ακουγα ενα γκλούπ και μετά ένας λόξυγγας άλλο πράγμα!!!
Η πεχαμετρία είναι επώδυνη για τους ενήλικες ...όταν μου την περιέγραφε η παιδογαστρεντερόλογος ανατρίχιασα ...βάζουν ένα σωληνάκι απο την μύτη και φτάνει μέχρι το στομαχάκι τους το αφήνουν 24 ώρες ( εισαγώγη στο νοσοκομείο) και αφου περάσει το 24ωρο το βγάζουν το μωρό δεν πονάει όσο το έχει απλά μια ενόχληση όταν του το βάζουν και άλλη μια όταν του το βγάζουν ...κατα την διάρκεια του 24ωρου τρώει κανόνικότατα δεν το ενοχλεί ...αλλά και μόνο που το βλέπεις το σωληνάκι αρκεί ...
έλα μου όμως που έπρεπε οπωσδήποτε να το κάνουμε...

tboys
16-04-08, 11:04
Ευχαριστώ Vann, ηρέμησα κάπως γιατί πίστευα ότι με τις στερεές δεν πρέπει να βγάζουν καθόλου. Εμείς ρε γμτ δεν είμαστε πολύ σχολάστικοί με το θέμα. Έχουμε βάλει βέβαι την κούνια σε κλίση αλλά αυτό με το ρέψιμο ... αστα να πάνε... Βλέπεις ο μεγάλος μου γιος είναι 2 ετών και μας τ΄ρωει τόοοοοοοσο χρόνο.... Το δεύτερο είναι σε ... δεύτερη μοίρα αναγκαστικά .... :oops:

tboys
16-04-08, 11:06
Thanks mamaka :wink:

ΜΑΡΙΑ30
17-04-08, 10:48
Δημήτρη,

κανένα νέο???

dimitris
17-04-08, 11:44
Καλημέρα δεν έχω ακόμα κάποιο νέο βλέπω κάπια βελτίωση δεν ξέρω όμως μηπως είναι κάποιες καλές μέρες σημερα έχου ραντεβου με το γιατρο και θα του πω μηπως να αλλαξουμε το γάλα.

mamaka
17-04-08, 11:54
καλημέρα Δημήτρη , απο τη δική μας εμπειρία , η άποψη μου είναι να μην αλλάξετε γάλα
αφού το πίνει

Vann
17-04-08, 11:57
Εμενα παντως που δεν επινε γαλα,ειχα αλλαξει ολα τα γαλατα, κ τελικα καταληξαμε στο guigoz ar .Παντως πρεπει να του δωσεις λιγο χρονο ακομα στο παιδακι γιατι ειναι λιγο καιρο που περνει τα φαρμακα,κ η βελτιωση δεν γινεται απο την μια στιγμη στην αλλη

dimitris
17-04-08, 12:00
μήπως με το γάλα που πήζει ποιο ευκολα και γρηγορα το βοηθήσουμε λίγο μερες κάλες υπηρχαν απο την εμπειρια σας ΄η έχουμε ξεκινήσει να βλέπουμε κάποια βελτίωση

mamaka
17-04-08, 12:00
θα συμφωνήσω με Vann απόλυτα

dimitris
17-04-08, 12:06
ειχατε και έσεις καλες ημερες???

Vann
17-04-08, 12:07
εγω καλυτερα να μην σου απαντησω γιατι θα απογοητευτεις, αλλα δεν ειχαμε κ το ιδιο προβλημα,εγω την κραταγα μια ωρα ορθια μετα το φαγητο κ παλι μου εβγαζε.Οσο για το γαλα οι αποψεις διιστανται δηλ ο παιδιατρος μου,μου ειχε πει να μην το αλλαξω το γαλα γιατι δεν κανει τιποτα,ενας αλλος παιδιατρος μου ειχε πει οτι το παιδι πρεπει να πινει ΑR οτι μαρκα γαλα κ να δινω.Αυτο με το γαλα θα το δειτε στην πορεια δηλ εαν αρεσει στο παιδι κ το πινει τοτε μην του το αλλαξετε , εαν ομως δεν πινει την απαραιτητη ποσοτητα κ αυτη με το ζορι,τοτε καλυτερα ρωτα τον παιδιατρο μηπως κ πρεπει να το αλλαξετε

mamaka
17-04-08, 12:10
εμείς πάντως πριν το φάρμακο δεν είχαμε μέρες καλές απλά βγάζαμε συνεχώς ( μέχρι και απο τη μύτη της έβγαινε και πνιγόταν)
πάντως μετά τα φάρμακα στον πρώτο μήνα είδαμε βελτίωση ...κάντε λίγο υπομονή ,,,,ξέρω πως ακούγεται εύκολο αλλά στην πράξη είναι δύσκολο .
και για μένα εκείνη η περίοδος της παλινδρόμησης ήταν κομματάκι δύσκολη..φοβόμουν πολύ γιατί μου πνιγόταν συνεχώς ..
αφού φαντάσου ο ίδιος ο παιδίατρος μου είχε συστήσει να κοιμάμαι μαζί της γιατί ακόμα και στον ύπνο της έβγαζε γουλιές...
βέβαια εμείς είχαμε πολύ μεγάλη παλινδρόμηση έτσι .....

dimitris
17-04-08, 12:14
το γάλα του αρέσει και το πίνει πολυ ευκολα (πολλές φορές 70 80 μλ την φορά) άνετα θέλα πραγματικα να μου πείς για τις καλές ημερες και μετα από ποσο καιρό απο το φαρμακο ειδατε βελτίωση???

Vann
17-04-08, 12:21
κοιτα για να αρχισει να το πιανει θελει τουλαχιστον 10μερες,αλλα οχι για να ηρεμησει,απλα για να αρχισει να τον πιανει, κ να μην το καινε τα γαστρικα υγρα.Προσπαθησε να εχετε υπομονη γιατι εχετε καιρο ακομα, κ τα νινακια ταλαιπωρουνται πολυ κ πονανε.Εγω μετα τον 3μηνα την ταιζα κοιμισμενη κ ετσι μονο ειδα καποιες αλλαγες

petula
17-04-08, 13:40
Δημητρη γεια τωρα ειδα το θεμα.Δυστηχως το "σπουδασα" Και συνεχιζω αλλα αστα τα δικα μου μη σε αγχωνω χωρις λογο.Αν καταλαβα καλα δεν κανει εμετο η πολλες γουλιτσες.Αυτη η παλινδρομηση λεγετε σιωπηλη και ειναι η πιο υπουλη.Δημιουργει οισοφαγιτιδα (ερθισμο στον οισοφαγο )απο τα γασρτρικα υγρα που πανε κι ερχονται κι αυτο ειναι που κανει το παιδι και πονα και ενω πειναει δε θελει να πιει.Πολλες φορες συνυπαρχει με αλλεργια στο αγελαδινο θα σου προτεινα να δοκιμασεις και το υποαλλεργικο γαλα τωρα που ειναι μικρο το παιδι γιατι δυστηχως ειναι απαισιο και αργοτερα αποκλειετε να το δεχτει μονο αν το συνιθησει τωρα ΑΝ εμεις δεν το καταφεραμε.Το φαρμακο θ αρχισει να λειτουργει σε 20+ μερες αλλα να ξερεις πως δεν ειναι θεραπεια αλλα επουλωση παει και μαλακωνει τον ερεθισμενο οισοφαγο .Να εισαι σχολαστικος να το δινεις 20 λεπτα μετα το φαγητο και ορθιο το παιδι οσοοοο περισσοτερο μπορεις και 1 ωρα αν μπορεις να ρευεται το γαλα του 2-3-4 φορες και να ρευεται και το επαντορεν.Αν δεις οτι το παιδι βραζει η εχει βηχα θα πρεπει να μιλησεις με το γιατρο σου να σου δωσει και σιλροτον το οποιο θα δινεις 20 λεπτα πριν το φαγητο.Για το σηκωμα του στρωματος υπαρχει στο λητω ειδικο αντιπνικτικο μαξιλαρι μπαινει κατω απο το σεντονι και κρατα το παιδι σε ιδανικη θεση .Το μεγαλο εφαρμοζει ακριβως στα μετρα της κουνιας και εχει 26 ευρω υποθετω το μικρο ειναι στα μετρα για καλαθακι αλλα δεν ειμαι σιγουρη. Οσο για το πηχτο γαλα (ο δικος μου μονο αυτο δεχετε) κανει και δεν κανει καλο.Δημητρη οτι μα οτι μπορω να κανω για να βοηθησω στειλε μου πμ η μαιλ μη διστασεις στιγμη ,και καντε κουραγιο .

petula
17-04-08, 13:46
Επισης κοριτσια η phμετρια δεν ειναι επωδυνη για το παιδι να δεχτω πως ειναι ταλαιπωρια η 24ωρη παραμονη στο νοσοκομειο ναι αλλα σε καμια περιπτωση δεν ειναι επωδυνη η εξεταση αντε το βαλε βγαλε απο το σωλινακι 10 λεπτα υποθεση.Εγω ειχα πανικοβληθει κι ο μικρος εβλεπε τα παιδακια και γελαγε και σας πληροφορω περασε μια χαρα.Για πληροφορηση το αναφερω γιατι καποιες περιπτωσεις απαιτουν να γινει εμεις καναμε και γαστροσκοπηση την οποια ανεβαλα μηνεεες και τωρα αναρωτιεμαι μηπως αν την εκανα νωριτερα...μηπως φταιω εγω;;;

mamaka
17-04-08, 13:48
ναι αυτό έγραψα και εγώ οτι είναι επώδυνη για τους ενήλικες ( καθώς βλέπεις το νινί με το σωληνάκι ) το μωρό δεν καταλαβαίνει τίποτα

petula που την κάνατε?

Vann
17-04-08, 14:00
κοριτισια θα τον τρελανουμε τον ανθρωπο μην του λεμε τετοια, γιατι εαν του πω κ εγω οτι τελικα την χειρουργησα την μικρη, θα τον τρομοκρατησουμε.Αφου εχει κανει υπερηχο το νινακι κ δεν εδειξε τιποτε αλλο εκτος απο την παλινδρομηση ,κ δεν θελει κ περεταιρω εξετασεις ειναι μια χαρα,απλα θα παυδευτουνε λιγο κ εκεινη αλλα κ το μωρο

dimitris
17-04-08, 14:01
petula είχες κάπια ένδειξη ότι έχει αλεργία στο αγελαδινό γάλα??

mamaka
17-04-08, 14:04
Vann μου την phμετρία την κάνεις απλά για να ελέγξεις το μέγεθος της παλινδρόμησης όχι για κάτι άλλο ...απλά για να ξέρεις σε τι επίπεδο είναι η παλινδρόμηση και σου βγάζει και σε ποιές τροφές έχει μεγαλύτερη δυσανεξία

dimitris
17-04-08, 14:05
Vann σοβαρά έκανες χειρουργέιο ήταν η τελευταία λύση

petula
17-04-08, 14:15
Οπα οπα δεν θελω να τρομοκρατησω τον δημητρη και σιγουρα δε χρειαζεται χειρουργειο το παιδι του αυτο το υπογραφω .Της βαν το παιδι εκανε χειρουργειο για στενωση πυλωρου.Δημητρη εμας απο τις εξετασεις (ΠΧμετρια ,γαστροσκοπηση ,ραστ)φανηκε πως δεν εχει αλλεργια στο αγελαδινο απλα σου αναφερω οτι σ αυτες τις περιπτωσεις συνηθως συνυπαρχει.Το υποαλλεργικο γαλα ομως βοηθα ουτως η αλλως γιατι περιεχει πεπτιδια και διευκολυνει την πεψη που σ αυτα τα παιδια ειναι επισης ενα μεγαλο θεμα... εγω σου ξαναλεω δεν τα καταφερα προσπαθησα ομως να το δοκιμασω οταν ηταν 3 μηνων πρωτη φορα και κακα τα ψεμματα αυτο το γαλα μυριζει μπακαλιαρο...

dimitris
17-04-08, 14:16
πως καταλαβενεται ότι έχει ερεθιστει ο οισοφαγος του

dimitris
17-04-08, 14:19
η απάντηση στον υπερηχο ήταν: συχνα παρατηρηθηκε ευρεία ΓΟΠ με παρατεταμένο χρόνο κένωσεις του οισοφάγου. ελευθερη η διοδος από τον πυλωρο, δεν παρατηρηρται εικόνα υπερτροφικής πυλωρικής στένωσης

petula
17-04-08, 14:19
Κλαιει οταν πινει η μετα,σταματαει στα 50 και κανει τοξο το κορμι ,γενικως κανει τοξο το κορμι...κ.αλλαα..αλλα αυτα τα βασικα.
Δυστηχως δεν εξακριβωνετε ουτε με υπερηχο ουτε με οισοφαγογραφημα μονο με γαστροσκοπηση αλλα τα συμπτωματα ειναι αυτα...

Vann
17-04-08, 14:22
Δημητρη μην τα ακους ολα αυτα γιατι θα τρελαθεις,εγω χρειαστηκε να της κανω χειρουργειο γιατι ηταν υπερτροφικος ο μυς στο στομαχι κ γι αυτο της δημιουργηθηκε η παλινδρομηση(στενωση πυλωρου λεγεται), οτι δηποτε αλλο ειχε το παιδι σου, θα στο ελεγε ο Παπανικολαου γιατι ο ανθρωπος ειδικευεται σε αυτα.ρημετρια εγω δεν της εκανα γιατι μου ειχε πει ο Παπανικολαου που ξαναπηγα μετα το χειρουργειο οτι το παιδι θα το ταλαιπωρησει πολυ η παλινδρομηση,μου ειχε κανει κ καποιες μετρησεις κ μου το ειχε πει.Επισης της ειχα κανει εξετασεις για αλλεργια αλλα οταν ειναι πολυ μικρο οι εξετασεις δεν δειχνουν τα πραγματικα αποτελεσματα κ πρεπει να περιμενεις να μεγαλωσει.Οποτε για μενα μην μπλεξεις με εξετασεις για αλλεργια, γιατι το παιδι σου ειναι πολυ μικρο, κ σε αυτες της ηλικιες μπορει να ειναι αυτον τον μηνα αλλεργικο στο γαλα, κ τον επομενο να ειναι στο αβγο.Γι αυτο το λογο οι γιατροι δεν συστηνουν τις εξετασεις κ σου λενε να περιμενεις λιγο ακομα να μεγαλωσει το παιδι(εγω που στα γραφω αυτα,τις ειχα κανει τις εξετασεις για την αλλεργια στο αγγελαδινο γαλα)Και γενικοτερα ειχα παει σε πολλους γιατρους κ παιδογαστρενερολογους, το μονο που καταφερα ειναι να μπερδευομαι κ να αγχωνομαι περισσοτερο,κανε υπομονη κ θα περασει,αφου εχεις κανει τον υπερηχο κ εδειξε μονο παλινδρομηση να μην ανυσηχεις για τιποτα

dimitris
17-04-08, 14:25
petula κατα την διαρκεια του φαγητού (όχι σε κάθε γευμα από τα 8 γευματαματα τα 3 με 4 είναι έτσι δεν κλάιει όταν φτάσει 50 60ml κλαίει κάνει το γνωστό τόξο τον πιάνει εκνευρισμος και δεν μπορεί να φάει ή τρώει μετά από μια ώρ)α το υπολοιπο από την ημέρα που ξεκινήσαμε το φαρμακο στις 8ημέρες δεν το κάνει συχνά

Vann
17-04-08, 14:26
Δημητρη απο τον υπερηχο που εγραψες το αποτελεσμα το παιδι σου δεν εχει τιποτα μονο την παλινδρομηση, οποτε μην ανυσηχεις

dimitris
17-04-08, 14:27
Vann είδες την απάντηση του υπερηχου???????????

Vann
17-04-08, 14:28
ναι κ σου απαντησα δεν υπαρχει κανενας λογος να ανυσηχεις.Ο Παπανικολαου τι σου ειπε μετα τον υπερηχο?

dimitris
17-04-08, 14:30
τον ρώτησα και μου είπε παλινδρομηση τιποτα άλλο για τα υπόλοιπα θα μιλήσεται με το γιατρό σας

petula
17-04-08, 14:30
Ποσα κιλα ειναι το παιδι κ ποσο φαρμακο παιρνει;;2 η 3 φορες την ημερα;βραζει το στηθος του σαν να ειναι κρυωμενο η βηχει σαν να πνίγεται;;Αν προλαβες στην αρχη τον ερεθισμο θα δεις μεγαλη βελτιωση μετα απο 1 μηνα περιπου ...

Vann
17-04-08, 14:33
τοτε γιατι ανυσηχεις?μαλλον σε αγχωσαμε ανευ λογου κ αιτιας, παντως να ξερεις επειδη εγω ειχα τρελαθει τοτε οποιος μου ελεγε οτι ειχε καλο παιδιατρο ετρεχα,κ το μονο που ειχα καταφερει ειναι να αγχωνομαι ακομα περισσοτερο χωρις να υπαρχει αποτελεσμα για το παιδι μου.
Και τωρα το μονο που μπορω να σου πω ειναι να κανετε υπομονη γιατι αυτο χρειαζεται πραγματικα κ ολα θα περασουν

petula
17-04-08, 14:34
Θα ξαναπω πως η παλινδρομηση απο μονη της δεν δημιουργει πονο ,η παλινδρομηση κανει οισοφαγιτιδα κι αυτη πονο...Δεν φαινεται σε καμια εξεταση πλην της γαστροσκοπησης δεν συνιστω να γινει μια και τα συμπτωματα απο μονα τους αρκουν....Εμεις την καναμε γιατι παροοοοολα τα φαρμακα επιμενει.

dimitris
17-04-08, 14:34
είναι 55 ημερών 4.800 (γεννηθηκε 2.400) το βρήκαμε ότι έχει ΓΟΠ στις 48 ημέρες δεν βράζει το στηθος του και δέν έχει βήχα το μόνο που έχω παρατηρησει είναι οτι κανει γγγγγγγγ σαν θέλει να καθαρισει τον λαιμό του

dimitris
17-04-08, 14:35
είναι 55 ημερών 4.800 (γεννηθηκε 2.400) το βρήκαμε ότι έχει ΓΟΠ στις 48 ημέρες δεν βράζει το στηθος του και δέν έχει βήχα το μόνο που έχω παρατηρησει είναι οτι κανει γγγγγγγγ σαν θέλει να καθαρισει τον λαιμό του πινει epadoren 3 φορές την ημέρα 0.5 μλ

mamaka
17-04-08, 14:37
σύμφωνω με την Vann το αποτέλεσμα του υπέρηχου είναι απλό .. απλά μια παλινδρόμηση , το ίδιο είχε δείξει και σε εμάς ..
αν ήταν κάτι σοβαρό θα στο έλεγε ο Παπανικολάου ( δεν είναι τυχαίο που όλοι συστήνουν αυτόν για υπέρηχο) εμείς απλά κάναμε την phμετρία να δούμε σε τι επίπεδο είναι η παλινδρόμηση για να δούμε αν μπορούμε τελικά να κόψουμε σταδιακά τα φάρμακα...

δεν είναι κάτι που πρέπει να σε φοβίζει η παλινδρόμηση , απλά θέλει υπομονή και προσοχή στο παιδί ...

οτι θες εδω είμαστε να σε βοηθήσουμε

Vann
17-04-08, 14:37
πετουλα μου θα διαφωνησω μαζι σου, γιατα η παλινδρομηση ποναει πολυ γιατι σε καινε τα γαστρικα υγρα, γι ατο κ τα παιδια με παλινδρομηση πινουν το επαντορεν

mamaka
17-04-08, 14:40
πετούλα μου η παλινδρόμηση στα μωρά είναι σαν την ακούρα στους μεγάλους
πως είναι οταν έχεις καούρα και νιώθεις κάτι καυτό να ανεβαίνει προς τα πάνω ??
κάτι αντιστοιχο είναι και στα μωρά..και σαφώς πονάνε..

Vann
17-04-08, 14:40
Δημητρη ο γιος σου ειναι σοπυερρρρρρρρρρρρρρρρ
διπλασιασε το βαρος του μεσα σε 55μερες, τι συζηταμε ????????????????
το παιδι ειναι μια χαρα(φτου φτου)ΜΗΝ ΑΝΥΣΗΧΕΙΣ Κ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΚΑΙΡΟ

Vann
17-04-08, 14:41
Δημητρη ο γιος σου ειναι σοπυερρρρρρρρρρρρρρρρ
διπλασιασε το βαρος του μεσα σε 55μερες, τι συζηταμε ????????????????
το παιδι ειναι μια χαρα(φτου φτου)ΜΗΝ ΑΝΥΣΗΧΕΙΣ Κ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΚΑΙΡΟ

petula
17-04-08, 14:43
ωραια δημητρη η δοση ειναι σε χαμηλα επιπεδα αν δεις οτι εχει βελτιωση σημαινει πως δεν ειναι ιδιαιτερα ερεθισμενο και θα τελειωσει συντομα.Οσο δε βραζει το στηθος δε χρειαζεται το αλλο φαρμακο.Υπομονη πολυ υπομονη πολυ αγκαλια πολυ ωρα ορθιο..να μας λες τα νεα σου...
Μαμακα ποτε κοψατε τα φαρμακα; σε τι δοση ειχατε φτασει;

mamaka
17-04-08, 14:47
κοριτσάκι την δόση δεν την θυμάμαι πέρναμε επαντορεν & σιλροτον
αχ και κάποιο άλλο στην αρχή
αλλα όλα τα κόψαμε περίπου 13-14 μηνών

ΜΑΡΙΑ30
17-04-08, 14:58
Δημήτρη, σου στέλνω πμ

petula
17-04-08, 15:08
petula που την κάνατε?
Στο παιδων Αγια -Σοφια εκει ειναι η γιατρος μας

dimitris
17-04-08, 15:18
Μαρία τι είναι το πμ
Ευχαριστω

dimitris
17-04-08, 15:23
Μαρία το είδα το μυνημά σου ευχαριστώ πολύ

ΜΑΡΙΑ30
23-04-08, 15:06
Δημήτρη,

πως πάει το παιδάκι σας?

dimitris
23-04-08, 15:25
Μαρία καλησπέρα δεν μπορω να πω με σιγουρια ο΄τι πάμε καλύτερα υπρχουν κάποια μισάωρα μέσασ την ημέρα που τον πιάνει ένα απιστευτο κλάμα

dimitris
23-04-08, 15:26
Μαρία καλησπέρα δεν μπορω να πω με σιγουρια ο΄τι πάμε καλύτερα υπρχουν κάποια μισάωρα μέσασ την ημέρα που τον πιάνει ένα απιστευτο κλάμα

ΜΑΡΙΑ30
23-04-08, 16:00
Αν έχουν λιγοστέψει τα διαστήματα που κλαίει είναι πολύ καλό σημάδι.
Η δικιά μου είχε βελτίωση από τις πρώτες μέρες. Αυτό δε σημαίνει ότι δεν έκλαιγε καθόλου. Το καθόλου αργεί ακόμα.
Σας καταλαβαίνω.
Ο παιδίατρος τι σας είπε? Σταματήσατε τα φάρμακα? Του είπες για την κλίση στο κρεβάτι?

ΥΓ : υπάρχουν και τα πμ

dimitris
23-04-08, 16:24
Ο γιατρος είπε ότι θα πρέπει να περάσουν 20 ημέρες και μετα να βγάλουμε ένα συμπέρασμα δεν ξέρω έχει μια απίστευτη γκρίνια σκεφτομαι να του αλλάξω το γάλα με αντιαλλεργικο

Vann
23-04-08, 17:25
Εαν σκοπευεις να το κανεις αυτο καντο τωρα, γιατι μετα το παιδι δεν θα το πινει με τιποτα, εγω που το δοκιμασα οταν ηταν 3,5μηνων δεν το επινε με τιποτα.Την ειχα αφησει 2μερες νηστικια κ παλι δεν το επινε,οποτε καντο τωρα γιατι μετα θα δυσκολευτεις πολυ

petula
24-04-08, 00:18
Εαν σκοπευεις να το κανεις αυτο καντο τωρα, γιατι μετα το παιδι δεν θα το πινει με τιποτα, εγω που το δοκιμασα οταν ηταν 3,5μηνων δεν το επινε με τιποτα.Την ειχα αφησει 2μερες νηστικια κ παλι δεν το επινε,οποτε καντο τωρα γιατι μετα θα δυσκολευτεις πολυ
ετσι ακριβως,δοκιμασε το τωρα

ΜΑΡΙΑ30
06-05-08, 15:50

Μετά από 2 εβδομάδες, τι γίνεται?

dimitris
07-05-08, 10:43
αυξησαμε την δόση του epadoren 0.8 και βλέπω ότι πάμε καλύτερα πάντα με το ίδιο γάλα

ANDEDANTINOS
11-06-08, 19:35
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΓΑΣΤΡΟ ΟΙΣΟΦΑΓΙΚΗ ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗΣΗ?
ΕΧΩ ΔΥΔΥΜΑΚΙΑ 2,5 ΜΗΝΩΝ ( ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ- ΑΓΟΡΑΚΙ ) ΚΑΙ ΤΟ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΜΟΛΙΣ ΦΑΕΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 10-20 ΛΕΠΤΑ ΑΡΧΙΖΕΙ ΚΑΙ ΠΟΝΑΕΙ ΚΑΙ ΚΛΑΕΙ Ή ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΜΙΑ ΩΡΑ ΒΓΑΖΕΙ ΓΟΥΛΙΤΣΕΣ ΓΑΛΑΤΟΣ ΜΙΚΡΕΣ
ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΑ ΜΕ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΠΑΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΥΠΕΡΗΧΟ ΓΑΣΤΡΟ ΟΙΣΟΦΑΓΙΚΗΣ ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗΣΗΣ?

happy duckie
11-06-08, 19:40
ο γιος μου δεν έχει ΓΑΣΤΡΟ ΟΙΣΟΦΑΓΙΚΗ ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗΣΗ , αλλα είχε γκρινια μετα απ καθε γευμα και εβγαζε γουλιτσες.....ησυχαμε ανασηκωνοντας το στρωματακι του λικνου,ωστε να μην ανεβαινουν οι γουλιες και του προκαλουν καουρες......απο τοτε ησυχασαμε.......

ANDEDANTINOS
11-06-08, 19:48
ο γιος μου δεν έχει ΓΑΣΤΡΟ ΟΙΣΟΦΑΓΙΚΗΣ ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗΣΗ , αλλα είχε γκρινια μετα απ καθε γευμα και εβγαζε γουλιτσες.....ησυχαμε ανασηκωνοντας το στρωματακι του λικνου,ωστε να μην ανεβαινουν οι γουλιες και του προκαλουν καουρες......απο τοτε ησυχασαμε.......

ΚΑΙ ΜΕΝΑ ΑΠΟ ΓΚΡΙΝΙΑ ΑΛΛΟ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΕΝΩ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΤΙΝΑΖΕΤΑΙ ΚΑΙ ΑΡΧΙΖΕΙ ΚΑΙ ΚΛΑΕΙ . ΑΥΤΟ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΙΔΑΙΤΕΡΑ ΑΜΕΣΩΣ ΜΕΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΦΑΕΙ .
ΘΑ ΠΑΕΙ ΑΥΡΙΟ ΓΙΑ ΥΠΕΡΗΧΟ ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ

happy duckie
11-06-08, 20:01
αχ πόσο σε καταλαβαινω........τι περασαμε........

κι εσυ που εχεις 2 ακομα πιο δυσκολα.........μαμαδες διδυμων σας θαυμαζω

να σου ζησουν....να τα χαιρεσαι.....

αν θέλεις ενημερωσε με για το υπερηχογραφημα....καλα αποτελεσματα :D

τωρα που το σκεφτομαι η γιατρος μου ειχε πει οτι κανει παλινδρομηση,αλλα δεν ξερω αν η γαστροοισοφαγικη ειναι κατι πιο σοβαρο :oops:

elena32
12-06-08, 01:07
ειχε η δικια μου.δεν ειναι κατι τρομακτικο οταν βγαινουν μονο γουλιτσες.αλλα μωρα κανουν εμετους.οποτε θα ναι κατι απλο.δωσε αντιαναγωγικο γαλα κ υπομονη μεχρι τους 6 μηνες που θ αρχισουν στερεα τροφη κ θα μειωθουν οι γουλιτσες κ μεχρι τους 11 μηνες περναει τελειως

ΝΙΚ-16
12-06-08, 08:42
Και μένα ο μικρός μου είχε γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση μέτρια (+). Έτσι έδειξε το υπερηχογράφημα.
Η παιδίατρος μας άλλαξε το γάλα σε αντιαναγωγικό, μας είπε να σηκώσουμε τη θέση που είναι το κεφαλάκι του στο κρεββάτι 30 μοίρες, και να ρεύεται πολύ καλά.
Θέλει πολύ υπομονή και προσοχή. Εμένα ο δικός μου εκτός του οτι έκανε γουλιές αμέσως μετά το φαγητό, έκανε και μετά απο τρεις ώρες και συνήθως στον ύπνο του. Το οποίο είναι πολύ επικίνδυνο μην πάθει αναρρόφηση.
Το μυστικό είναι τάισμα λίγο και συχνά, δηλαδή θα πρέπει να ισομερήσετε τα γεύματα του , να τα διπλασιάσετε σε ώρες και να τα μειώσετε στο μισό σε ποσότητα. Και όσο γίνεται το μωρό σας να είναι καθιστό ή σε όρθια θέση.
Έχω κοιμηθεί άπειρα βράδια με το μωρό στην αγκαλιά μου. Ευτυχώς στους τρείς μήνες του πέρασε και ησύχασα. Η γιατρός μου είχε πει οτι υπάρχουν και παιδάκια που το έχουν μέχρι και 12 μηνών.
Υπομονή λοιπόν και όλα θα πάνε καλά.

Vann
12-06-08, 09:21
Οταν κανετε το υπερηχο γραψε μας τα αποτελεσματα,κ που τον κανατε

Agapi6
12-06-08, 14:41
Εμείς κάναμε υπερηχο και τελικά δεν είχε τίποτα. Επειδή θηλάζω, όταν δίνω ξένο γάλα του δίνω αντιαναγωγικό. Απλά όπως είπαν και παραπάνω οι κοπέλες όταν κοιμάται πρέπει να έχει κάποια κλίση.

letti
13-06-08, 23:40
ADEDANTINOS θέλει υπομονή και κουράγιο. Η μικρή μου έχει ΓΟΠ (μιλάμε για πολύ εμετό όχι αστεία) και η κατάσταση είναι ακόμη πιο δύσκολη γιατί είναι φοβερά λαίμαργο παιδί. Τους πρώτους μήνες της ζωής της εγώ δεν κοιμόμουνα επειδή φοβομουνα πολύ μην πάθει κάτι στον ύπνο της. Ξεκινήσαμε στερεες τροφές λίγο νωρίτερα γιατί ο γιατρός μου είναι εναντίον της φαρμακευτικής αγωγής και τώρα πλέον που είναι 7 μηνών υπάρχει κάποια βελτίωση και στην ένταση και στη συχνότητα των εμετών. Ελπίζω μέχρι να χρονίσει να της έχει περάσει εντελώς αν και γνώρισα μια κοπέλα τις προάλλες η οποία είναι 35 χρονών και μου είπε ότι έχει ΓΟΠ από μωράκι. Ας ελπίσουμε ότι δε θα είμαστε αυτή η σπάνια περίπτωση!!

πιγκουινακι
18-06-08, 23:08
λοιπον, σε όσα έγραψαν τα κοριτσια παραπανω έχω να προσθεσω τα έξης
καταρχήν και εμενα ο μικρος μου αρχισε να έχει αυτα τα συμπτωματα νωρις, γυρω στην αρχή του τριτου μηνα.τον πηγα σε δυο ιδιωτες παιδιατρους και στην παιδογαστρεντερογογο του Παιδων.Η τελευταια μου ειπε οτι ο υπερηχός ειναι ψηλοαχρηστος αφου το ότι κανει αναγωγες το ξερουμε ,αυτο που δεν ξερουμε ειναι η αιτια .δηλαδη μπορει να είναι χαλαρος ο σφιγκτηρας του οισοφαγου του με αποτελεμα μια ποσοτητα απο το γαλα να ξαναγυριζει πανω(παλινδρομει) μαζι με καυστικα γαστικα υγρα γιαυτο και
καιγεται και κλαιει, μπορει όμως να έχει και δυσανεξια στο γαλα .κατι καθολου σπανιο, που κιαυτο περναει εφόσον όμως προσεξεις στην αρχή
και του δώσεις ειδικο υδρολημενο αντιαλλεργικο γαλα αποκλεισεις το μοσχαρι απο τη διατροφή του στον απογαλακτισμο κ.τ.λ Διοτι αν'οπως μου εξηγησε επιμεινεις στο κοινο γαλα και απλα δώσεις φαρμακο τοτε απλα
καλυπτεις τα συμπτωματα και η αλλεργια μπορει να παρουσιαστει στο δερμα στο αναπνευστικο κ,τ,λ .Παντως εμεις πηραμε και το ειδικο γαλα και το φαρμακο και έχουμε δει αρκετα καλα αποτελεσματα!επισης βοηθαει μετα τα γευματα για κανενα μισαωρο να την βαζεις στο ρηλαξ της σε ημικαθιστη σταση και μετα να την ξαπλωνεις!
.

VassoP
23-06-08, 23:18
Είπα να μην ανοίξω καινούργιο θέμα μιας και είδα αυτό εδώ.
Εδώ και κάποιες μέρες η μπέμπα εκνευρίζεται στο στήθος μετά από κάποια λεπτά συνήθως 10 λεπτά, την κρατάω να ρευτεί, ρεύεται και κάνει γουλίτσες.
Σχεδόν πάντα όταν τη βάζω στο relax θα πνιγεί μόνη της. Κάνει το κεφάλι προς τα πίσω λες και κάτι την ενοχλεί, μαζεύεται και βγάζει γουλίτσα και πνίγεται, βήχει.
Εκνευρίζεται πάρα πολύ, κλαίει αλλά θέλει συνέχεια να είναι στο στήθος.

Αυτές είναι ενδείξεις ΓΟΠ?

Δεν βρίσκω και παιδίατρο, η δικιά μου είναι στη Γερμανία.

Τί να κάνω να τη βοηθήσω??

πιγκουινακι
23-06-08, 23:54
το αν ειναι ή δεν ειναι ενδειξεις ΓΟΠ μονο η παιδιατρος θα το αποφασισει
οποτε αν η δικη σου ειναι μακρια και δε μπορεις ουτε τηλεφωνικα να επικοινωνησεις για να παρεις οδηγιες τοτε καλυτερα να απευθυνθεις αλλου σε καποιον που θα σου συστήσουν.θα σου έδινα το τηλεφωνο του γιατρου- νεογνολογου που μας βοηθησε αλλα φευγει μεθαυριο για διακοπες...
παντως ότι και αν ειναι καλυτερα να μην το καθυστερησεις γιατι μετα τα μικρουλια τσαντιζονται αγρια και δε θελουν να φανε καθολου και αστα να πανε...

elena32
27-06-08, 00:18
Μπορεί το μωρό μου να έχει παλινδρόμηση;
ΤΕΥΧΟΣ - Ιανουάριος 2008
Το μωρό σας, όπως και πολλά άλλα μωρά, βγάζει γουλιές όταν πίνει το γάλα του. Εσείς ειδικά όταν πρόκειται για το πρώτο σας μωρό αναρωτιέστε αν θα πρέπει να ανησυχήσετε ή να θεωρήσετε τις γουλιές αυτές «φυσιολογικές». Πόσο μάλλον όταν ακούσετε ότι αυτό που εσείς έχετε συνηθίσει να ονομάζετε γουλιές, ο παιδίατρος που παρακολουθεί το μωρό σας το ονομάζει γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση! Μη θορυβείστε, συγχέοντας την παλινδρόμηση που παρουσιάζεται στους ενηλίκους με αυτήν της βρεφικής ηλικίας, καθώς πρόκειται για ένα φαινόμενο που στις περισσότερες περιπτώσεις υποχωρεί σταδιακά από μόνο του μετά την ηλικία των 6 μηνών. Θα πρέπει, όμως, για καλό και για κακό, να συμβουλευτείτε τον παιδίατρο ή ειδικότερα τον παιδογαστρεντερολόγο, που θα σας βοηθήσει να διερευνήσετε περαιτέρω το πρόβλημα όταν αυτό είναι πολύ έντονο (το μωρό κάνει συχνά μεγάλες «γουλιές») και επιμένει για μεγάλο χρονικό διάστημα.

Μια συνήθης πάθηση
Γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση παρουσιάζουν μικροί και μεγάλοι, πολλές φορές την ημέρα, χωρίς να έχουν κάποιο παθολογικό πρόβλημα. Μάλιστα, σύμφωνα με επιστημονικές μελέτες, ένας ενήλικος την παρουσιάζει μέχρι και 45 φορές την ημέρα και ένα μωρό μέχρι και 73 φορές. Η συχνότητα, λοιπόν, του φαινομένου στα μωρά είναι μεγαλύτερη από κάθε άλλη ηλικία. Σχεδόν το 70% των βρεφών που κάνουν αναγωγές («γουλιές») τους πρώτους 4 μήνες της ζωής τους είναι υγιέστατα και μέχρι να φτάσουν στην ηλικία των 12-18 μηνών ξεπερνούν εντελώς το πρόβλημα.

Πώς προκαλούνται οι «γουλιές»
Στη βρεφική ηλικία, ο σφιγκτήρας που χωρίζει τον οισοφάγο από το στομάχι δεν έχει αναπτυχθεί επαρκώς, με αποτέλεσμα να παραμένει χαλαρός και να επιτρέπει στα υγρά του στομάχου να ανεβαίνουν στον οισοφάγο και μετά στο στόμα, προκαλώντας έτσι αναγωγές («γουλιές»).

Τρόποι αντιμετώπισης
Αν το μωρό σας κάνει περισσότερες και μεγαλύτερες «γουλιές» από ό,τι συνήθως, ο παιδίατρος θα σας υποδείξει ορισμένους απλούς κανόνες στο τάισμά του, που αν τους ακολουθήσετε, το πιθανότερο είναι το μωρό σας να ξεπεράσει γρήγορα το πρόβλημα.
1. ΤαΪστε το με μέτρο: Μέχρι την ηλικία των 3-4 μηνών, το μωρό δεν έχει αναπτύξει το αίσθημα του κορεσμού και συνήθως είναι λαίμαργο. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι θα πρέπει να του δίνετε συνέχεια πολύ γάλα· θυμηθείτε οτι το πεπτικό του σύστημα είναι ακόμη ανώριμο. Αντίθετα, θα πρέπει να του δίνετε να πίνει τόση ποσότητα γάλακτος όση χρειάζεται ανάλογα με την ηλικία του και πάντοτε σύμφωνα με τις οδηγίες του γιατρού. Μια μέση ποσότητα γάλακτος που πρέπει να πίνει ένα μωρό μέχρι 6 μηνών είναι περίπου 20 ml ανά κιλό βάρους σώματος. Για παράδειγμα, αν ζυγίζει 6 κιλά, μπορεί να πίνει περίπου 120 ml γάλα σε κάθε γεύμα. Αυτό δεν σημαίνει, για παράδειγμα, ότι δεν μπορεί να πιει 150 ml. Όμως, η υπερβολικά μεγάλη ποσότητα γάλακτος μπορεί να «φουσκώσει» το στομάχι του και να του προκαλέσει γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση. Επίσης, ανάμεσα στα γεύματα, θα πρέπει να μεσολαβούν τουλάχιστον δυόμισι ώρες.
2. ΤαΪστε το με διαλείμματα: Μην το αφήνετε να πίνει το γάλα «μονορούφι», ιδιαίτερα αν είναι λαίμαργο. Όταν έχει πιει περίπου τη μισή ποσότητα, διακόψτε το τάισμα και κρατήστε το για λίγο (περίπου 5 -7 λεπτά) όρθιο στον ώμο σας, ώστε να κατέβει το γάλα στο στομάχι του και να αποβάλει με το ρέψιμο τον περιττό αέρα που έχει τυχόνκαταπιεί. Με αυτό τον τρόπο, το μωρό θα χωνέψει καλύτερα το γάλα και δεν θα έχει πολλές αναγωγές. Επίσης, όταν ολοκληρώσει το γεύμα του, μην το βάλετε αμέσως για ύπνο. Κρατήστε το και πάλι όρθιο στον ώμο σας, περίπου για 20-30 λεπτά, ώστε να «χωνέψει» καλά το γάλα.
3. Κοιμήστε το σωστά: Είναι προτιμότερο να κοιμάται γυρισμένο στο πλάι και μάλιστα με ελαφρώς ανασηκωμένο (περίπου κατά 30 μοίρες) το πάνω μέρος του κρεβατιού. Σε αυτή τη στάση, το μωρό σας θα κάνει λιγότερες αναγωγές.

Όταν υπάρχει σοβαρό πρόβλημα
Στη σπάνια περίπτωση που όλα τα μέτρα που έχουμε ήδη αναφέρει δεν αποδώσουν και παρατηρήσετε ότι το μωρό σας εμφανίζει ένα ή περισσότερα από τα παρακάτω συμπτώματα, επισκεφτείτε αμέσως τον παιδίατρο.
1. Κάνει συχνά εμετούς, πράσινους ή καφέ.
2. Νιώθει δυσφορία ή πόνο όταν καταπίνει.
3. Χάνει βάρος ή παίρνει βάρος δύσκολα.
4. Βήχει ή δυσκολεύεται να αναπνεύσει κατά τη διάρκεια του γεύματος ή μετά από αυτό.
5. Είναι νευρικό, έχει έντονους κολικούς και ανήσυχο ύπνο.
6. Το χρώμα του δεν είναι ροδαλό, αλλά ωχρό.

Φαρμακευτική αγωγή και εξετάσεις
Τα φάρμακα που συνιστούν οι παιδίατροι σε αυτές τις περιπτώσεις είναι τα αντιόξινα. Αν, παρ’ όλα αυτά, το μωρό δεν παρουσιάσει βελτίωση -πράγμα σπάνιο-, θα πρέπει να το δει παιδογαστρεντερολόγος. Εκείνος, ανάλογα με το ιστορικό του μωρού και τα συμπτώματα που παρουσιάζει, θα αποφασίσει αν θα πρέπει να κάνει κάποιες ειδικές εξετάσεις, έτσι ώστε να αποκλείσει το ενδεχόμενο να πάσχει από γαστροοισοφαγική νόσο. Αν, λοιπόν, το κρίνει αναγκαίο, μπορεί να συστήσει τις ακόλουθες εξετάσεις:
Μέτρηση του pH στον οισοφάγο: Τοποθετείται ένα καθετη-ράκι στη μύτη του παιδιού, που φτάνει μέχρι τον οισοφάγο και μετράει για 24 ώρες την οξύτητα του οισοφάγου. Αν διαπιστωθεί ότι η οξύτητά του ξεπερνά τα φυσιολογικά όρια, αυτό σημαίνει ότι τα όξινα υγρά του στομάχου παλινδρομούν στον οισοφάγο και προκαλούν τα συμπτώματα στο μωρό.
Βαριούχος διάβαση του ανώτερου πεπτικού σωλήνα: Πρόκειται για ειδική ακτινογραφία που γίνεται αφού χορηγηθεί στο μωρό βάριο. Συνιστάται προκειμένου να αποκλειστεί το ενδεχόμενο κάποιας ανατομικής ανωμαλίας στην περιοχή (διαφραγματοκήλη, στένωση του δωδεκαδακτύλου κ.ά.), που προκαλεί παλινδρόμηση.
Γαστροσκόπηση: Είναι ο μόνος τρόπος για να διαπιστωθεί εάν υπάρχει φλεγμονή στον οισοφάγο του μωρού, καθώς και το πόσο σοβαρή είναι αυτή. Επιπλέον, με την εξέταση υλικού από την περιοχή (βιοψία), διερευνάται το ενδεχόμενο η παλινδρόμηση να οφείλεται σε άλλα αίτια, όπως π.χ. μια τροφική αλλεργία.

Πότε να του δώσετε ειδικό γάλα
1. Αν το μωρό σας αρχίσει να κάνει περισσότερες αναγωγές, εμετούς και επιπλέον δεν παίρνει το φυσιολογικό βάρος για την ηλικία του, ίσως πρέπει να πίνει άλλου είδους γάλα, το οποίο μόνο ο γιατρός σας μπορεί να σας το υποδείξει. Πρόκειται για γάλα στο οποίο έχει προστεθεί ένας πηκτικός παράγοντας, όπως αλεύρι από χαρούπι ή άμυλο καλαμποκιού. Έτσι, λόγω της πυκνής του σύστασης, το γάλα δεν θα ξαναγυρνά εύκολα προς τα πάνω. Ωστόσο, θα πρέπει να σημειωθεί ότι δεν παρατηρείται βελτίωση σε όλα τα μωρά που το πίνουν.
2. Αν η κατάσταση του μωρού σας δεν βελτιωθεί ή αντίθετα χειροτερέψει, παρά το γεγονός ότι ακολουθήσατε όλες τις οδηγίες του γιατρού, τότε ενδέχεται να έχει αλλεργία στο αγελαδινό γάλα και να εκδηλώνει ακριβώς τα ίδια συμπτώματα με αυτά της γαστροοισοφαγικής παλινδρόμησης. Στην περίπτωση αυτή, ο γιατρός θα σας συμβουλεύσει να δώσετε δοκιμαστικά στο μωρό υποαλλεργικό γάλα περίπου για 2-3 εβδομάδες.

Ευχαριστούμε για τη συνεργασία την κ. Παναγιώτα Καφρίτσα, παιδογαστρεντερολόγο, διευθύντρια του Παιδογαστρεντερολογικού Τμήματος της «Ευρωκλινικής Παίδων» Αθηνών

evgenia
27-06-08, 00:34
καλησπέρα!
έχω κι εγώ διδυμάκια (αγόρι-κορίτσι) σχεδόν 15 μήνων τώρα. με τον μικρό είχα μεγάλο πρόβλημα με εμετούς! δεν είχαμε κάνει ποτέ εξέταση αλλά οι εμετοί ήταν αρκετά συχνοί. η γιατρός είχε διαγνώσει "ανωριμότητα του πεπτικού συστήματος" αλλά εξακολούθησε μέχρι και μετά τα πρώτα του γενέθλια. γενικά είναι πολύ ευαίσθητος. ενώ του δίναμε το frisolac, πολύ σύντομα ξεκίνησε frisogrow που είναι για μωράκια με ΓΟΠ. τον βοήθησε αρκετά. αλλά αυτό που σίγουρα τον βοήθησε πολύ είναι ότι τον τάιζα επί 40-45 λεπτά! έπινε λίγο, σταματούσα. έκλαιγε ο κακομοίρης επειδή πεινούσε, αλλά έβλεπα αποτέλεσμα. ίσως να το δοκιμάσεις και αυτό.

evgenia
27-06-08, 18:30
καλησπέρα!
ενώ του δίναμε το frisolac, πολύ σύντομα ξεκίνησε frisogrow που είναι για μωράκια με ΓΟΠ.

χίλια συγνώμη, έκανα λάθος το γάλα. του δώσαμε FRISOLAC COMFORT.

xrisas2
30-06-08, 19:33
ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΙΣΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΕ ΤΗΝ NIK KAI THN EVGENIA ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ ΑΠΟ 3 ΜΗΝΩΝ ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΙΣ ΛΕΓΟΜΕΝΕΣ "ΓΟΥΛΙΕΣ" Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΤΟ ΓΑΛΑ FRISOLAC ΤΟ ΠΡΑΣΣΙΝΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ. ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΕΙΩΣΩ ΤΑ ΓΡΑΜΜΑΡΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΓΕΥΜΑΤΑ. ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΣ ΠΩΣ Ο ΜΙΚΡΟΣ ΜΟΥ 3 ΜΗΝΩΝ ΕΠΕΙΝΕ 250GR ΓΑΛΑ!!! ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΝΑΜΕ ΣΤΑ 200GR ΜΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΚΑΙ ΠΙΟ ΣΥΧΝΑ ΓΕΥΜΑΤΑ. ΜΕΣΑ ΣΤΟΝ ΜΗΝΑ ΤΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑ ΟΛΑ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΠΗΓΕ 6 ΜΗΝΩΝ ΤΟΥ ΠΗΡΑ ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ ΕΒΑΠΟΡΕ ΓΑΛΑ ΓΙΑ ΠΑΙΔΙΑ ΑΠΟ 6 ΜΗΝΩΝ.

moscha
09-07-08, 15:29
Γειά σας σε όλους!!

και εγώ είμαι μία καμένη μαμά στο θέμα ΓΟΠ!!!

Η πρώτη μου κόρη το εμφάνισε από την αρχή του 2ου μήνα και με τη χωρήγηση του Frisolac Comfort, την κλήση στην κούνια της και το καλό ρέψιμο όλα λύθηκαν.

Με τη δεύτερή μου κόρη (ο οποία έχει επίσης ΓΟΠ!!!! Τί Έκπληξη!!!!) δυστυχώς τα πράγματα είναι λίγο χειρώτερα. Στην αρχή του 2ου μήνα ξεκινήσαμε γουλιές και γουλιές και γουλιές. Διευκρινίζω ότι δεν είχαμε εμετούς αλλά πολλές γουλιές, μερικές φορές και μεγάλες, και αρκετά συχνά. Με το κανονικό γάλα ούτε που μπορούσαμε να σταθούμε. ΤΗν είχαμε συνεχώς τυλιγμένη με πετσέτες γιατί οι σαλιάρες δεν έκαναν τίποτα. Με τη χορήγηση αντιαναγωγικού γάλατος Humana AR η κατάσταση ψιλοβελτιώθηκε αλλά πολύ ψιλό. Συνεχίζουμε να κάνουμε γουλίτσες και γουλίτσες και σπάνια μικρορουκετίτσες. Δεν συζητώ να μείνουμε χωρίς σαλιάρα και λερώνουμε περίπου 6 -8 κάθε ημέρα. Αλλάζουμε και 2-3 κορμάκια.

Είχα ψιλοανησυχίσει με την κατάσταση που δεν βελτιωνόταν δραστικά όπως με την πρώτη μου.
Διαβάζοντας μέσα στο site βρήκα ότι κάποιες μαμάδες είπαν ότι έδιναν humana AR και δεν είδαν βελτίωση μέχρι που χωρήγησαν κάποιο άλλο αντιαναγωγικό και βρήκαν λύση, όπως με το Guigoz AR. Εάν διαβάσουν το μήνυμά μου ας μου γράψουν για να μάθω λίγο περισσότερες λεπτομέρειες.

Επίσης βλέπω εδώ καταλαβαίνω ότι πρέπει να κάνω υπομονή μέχρι το 6μηνο αλλά είναι πολύ σπαστικό. Εκτός από τις ενοχλήσεις και τις καούρες που είναι τρομερό δεν μπορείς να κάνεις τίποτα στο μωράκι χωρίς να κάνει γουλίτσες. Πρέπει να το έχεις ακίνητο στο ριλάξ και να μην το πολυαγγίζεις. Το σηκώνεις... γουλίτσα, το βάζεις στο κρεβάτι ξαπλωμένο ανάσκελα χωρίς ανάκληση... γουλίτσα, το γυμνάζεις λίγο χεράκια ποδαράκια... γουλίτσα, προσπαθεί να γυρίσει μπρούμητα και από την προσπάθεια... γουλίτσα, κάθεται μπρούμητα.... γουλίτσα, το βάζεις λίγο καθιστό στο ποπό του.... γουλίτσα... Δεν στεριώνει ρούχο επάνω του, στις εξόδους πρέπει να κουβαλάς μαζί σου ολόκληρη γκαρνταρόμπα ΟΥΦ ΟΥΦ ΟΥΦ :? :? :?

Άντε να ξεκινήσει το κουτάλι μπας και δούμε καμία "αγουλίτσωτη" μέρα αν και έχω διαβάσει σε άλλα posts ότι μερικά μωρά με παλινδρόμηση κάνουν γουλιές και με τις στερεές τροφές. ΗΜΑΡΤΟΝ

Να τα χαίρεστε όλοι

ikas
12-07-08, 16:33
καλησπερα σε ολους! εχω μια κορουλα 1 1/2 μηνων και εχει ΓΟΠ της δινω αντιαναγωγικο γάλα το ΝΑΝ ΑR, ειναι το τρίτο γάλα που εχουμε αλλαξει διοτι εκανε¨"ρουκετες" οχι γουλιτσες! και τελικα το προβλημα δεν λυθηκε ουτε με το αντιαναγωγικο αλλα με θεραπεια ο γιατρος μας εδωσε το σιροπι το EPADOREN παει καλυτερα τουλαχιστον κανει παλι εμετο αλλα έναν στις 2 μερες ή στις 3. ελπιζω οπως διαβαζω και οπως μου λενε να διορθωθει το προβλημα μεγαλωνοντας.αν ξέρει λκαποιος κατι για το σιροπι ας με διαφωτησει!

pineza
22-03-09, 09:52
καλημερα.υπρχει καποιος που να εχει εμπειρια ή γνωση πανω στο θέμα της παλινδρόμισης.εχω το εξης προβλημα.εχω ενα αγορακι 26 ημερων.εχουμε προβλημα στο γευμα.δεν βγάζει καθολου γουλιες αλλα την ωρα που πινει κανει σαν τρελο κλαιει το φτυνει τεντωνει τον κορμο του και κλαιει σαν κατι να του φταιει,εχει παρα πολλα αερια.καναμε υπερυχο αφου του δωσανε χμομηλι και δεν εδειξε κατι ηπιε μονο 55 ml και μου ειπαν οτι σε αυτη τη ποσοτητα δεν κανει παλινδρομιση παραπανω δεν ξερουν αλλα δεν μπορω να το ταιζω μονο τοσο.η παιδιατρος ειπε να το παρακολουθησω και ισως του δωσουμε epadoren γνωριζει καποιος τι κανει αυτο το φαρμακο.επισης πινουμε υποαλλεργικο γαλα.

pikoulinaki
22-03-09, 10:07
καλημέρα και εμείς τα ίδια ακριβώς συμπώτατα!! Τελικά είχαμε παλινδρόμηση και πίνουμε εδώ και δυο μήνες epadoren. και εμείς υποαλλεργικό γάλα!

bebarakos
22-03-09, 12:33
εισαι σιγουρη οτο εχετε παλινδρομηση; αφου δεν εδειξε κατι ο υπερηχος και δεν βγαζει γουλιες μαλλον δεν ειναι αυτο! μετα τις εικοσι μερες εμφανιζονται κολικοι που συνοδευονται με αερια. Τα αντιαναγωγικα γαλατα συχνα επιδεινωνουν την κατασταση και το επαντορεν δινεται ως τελευταια λυση στηυν παλινδρομηση οταν οι αναγωγες ειναι τοσο πολλες που το μωρο δεν βαζει καθολου βαρος. Εμεις που ειχαμε παλινδρομηση δεν πηραμε τιποτα, ο γιατρος δεν μου εδινε φαρμακα οσο κι αν τον πιεζα (ευτυχως) και η κατασταση βελτιωθηκε κατα τον 5ο μηνα. Και να σκεφτεις οτι ο δικος μου εβγαζε πραγματικες ρουκετες. Υπαρχουν εδω σχετικες παλιοτερες δημοσιευσεις. Ριξε μια ματια και στο θεμα "θηλασμος" η Αγλαια εχει αναφερθει εκτενως στο θεμα παλινδρομηση. Αν θες τη γνωμη μου ο θηλασμος ειναι η μοναδικη λυση σε οποιοδηποτε πεπτικο προβλημα.

bebarakos
22-03-09, 12:37
Υπόμνημα: ΓΟΠ ΛΑΘΗ & ΥΠΕΡΒΟΛΕΣ ΓαστροΟισοφαγική Παλινδρόμηση
[ Μετάβαση στη σελίδα: 1 ... 5, 6, 7 ]

pikoulinaki
22-03-09, 12:39
bebarakos εμείς ούτε γουλιές βγάζαμε ούτε πρόβλημα με το βάρος είχαμε. Ισα ισα που είναι παραπάνω από το κανονικό σε βάρος. Είχαμε όμως παλινδόμιση και αποδείχθειτε στο υπέρηχο. Υπάρχει και η σιωπηρή παλινδρόμιση που δεν έχει γουλιές και εμετό.

bebarakos
22-03-09, 16:47
http://www.iatrikionline.gr/Deltio_53c_2006/6.pdf

Σας μεταφέρω μέρος της μελέτης της Ε. Ρώμα-Γιαννίκου, που είναι μια καλή κριτική και αξιολόγηση των συνηθισμένων πρακτικών των παιδιάτρων.

...Ο στόχος της θεραπείας, όταν μάλιστα αφορά σε βρέφη και μικρά παιδιά, είναι να υπάρξει ισορροπία μεταξύ της βελτίωσης των συμπτωμάτων και των επιπλοκών από την ίδια τη θεραπεία.

Είναι βέβαιο ότι η γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση υπερθεραπεύεται, επειδή τα συμπτώματα είναι συχνά και μη ειδικά, ενώ δυστυχώς δεν υπάρχει αξιόπιστη διαγνωστική δοκιμασία.

Η αντιμετώπιση περιλαμβάνει 3 σκέλη (πίνακας 10): τη μη φαρμακευτική, όπως είναι οι οδηγίες σιτίσεως, η θέση και τα ειδικά γάλατα, τη φαρμακευτική και τη χειρουργική.

Φάρμακα χρειάζονται μόνο στη βαριά παλινδρομική νόσο και λιγότερο συχνά στην ήπια και μέτρια. Πολλή συζήτηση έχει γίνει για τη θέση που πρέπει να τοποθετείται το βρέφος. Οι μελέτες με pΗ-μετρία άλλαξαν τις απόψεις που υπήρχαν παλαιότερα. Βρέθηκε (πίνακας 11) ότι η υπερυψωμένη θέση αυξάνει την παλινδρόμηση, όπως επίσης η ύπτια και η δεξιά πλάγια. Εξακολουθεί και ισχύει το πλεονέκτημα της πρηνούς υπερυψωμένης και πρηνούς οριζόντιας θέσης για τη μείωση της ΓΟΠ, αλλά ο κίνδυνος του αιφνιδίου θανάτου στερεί τα βρέφη από το πλεονέκτημα αυτής της θέσης. Η αριστερή πλάγια επίσης μειώνει τη ΓΟΠ. Παρ’ όλα αυτά, πολύ συχνά τοποθετούνται τα βρέφη στα καρεκλάκια ως βασικό μέρος της θεραπείας (εικόνα 2).

Ο όγκος και το είδος του γάλατος επηρεάζουν τη ΓΟΠ. Αυξημένος όγκος και αυξημένη ωσμωτικότητα την αυξάνουν, ενώ το υποαλλεργικό γάλα με πεπτίδια μειώνει τη ΓΟΠ. Τα γάλατα με πηκτικές ουσίες (AR) μειώνουν τις αναγωγές, αλλά αυξάνουν την έκθεση του οισοφάγου στο οξύ. Είναι
γνωστές σε όλους οι οδηγίες για τη μη φαρμακευτική αγωγή, όπως είναι τα συχνά μικρά γεύματα, συχνό ρέψιμο, όχι άσκοπες αλλαγές γαλάτων, όχι
πίεση στην κοιλιά μετά τη σίτιση, όχι κάπνισμα στο δωμάτιο του βρέφους και οπωσδήποτε όχι διακοπή του μητρικού θηλασμού, γιατί η παλινδρόμηση είναι λιγότερη στα θηλάζοντα.

Τα τελευταία χρόνια, η αγορά κατακλύσθηκε από τα λεγόμενα
γάλατα για την παλινδρόμηση (AR). Δυστυχώς, η ονομασία τους και μόνο συχνά αποτελεί σχεδόν «επιτακτικό καθήκον» στον ασκούντα παιδίατρο μόλις υποψιασθεί ή διαγνώσει ΓΟΠ να τα χορηγήσει, ακόμα και θυσιάζοντας το μητρικό γάλα.
(εδώ θα ήθελα να προσέξετε τα εισαγωγικά...)

Είναι όμως χωρίς παρενέργειες τα γάλατα αυτά; Στον πίνακα 12 φαίνονται τα οφέλη αλλά οι παρενέργειες, που είναι πολύ περισσότερες κυρίως στα νεογνά, πρόωρα και νεαρά βρέφη. Συνήθως μειώνουν τους εμέτους και εφησυχάζουν γονείς και γιατρό, όμως δε μειώνουν την παλινδρόμηση στον οισοφάγο.

Χρειάζονται οι αναγωγές γάλατα με πηκτικά; Ναι, όταν το βρέφος δεν παίρνει βάρος, παρά το γεγονός ότι λαμβάνει αρκετό γάλα, δηλαδή όταν η
στασιμότητα βάρους οφείλεται στη μεγάλη απώλεια εμεσμάτων.

Οπωσδήποτε δεν χορηγούνται σε βρέφη με οισοφαγίτιδα, αναπνευστικά προβλήματα, πρόωρα και νεογνά και όταν υπάρχει αλλεργία στα πηκτικά. Η Ευρωπαϊκή Εταιρεία Διατροφής εκφράζει σαφώς την άποψή της για τη μείωση της κατάχρησης και την αποφυγή της χρήσης τους όταν υπάρχει πιθανότητα παρενεργειών.

....

δανειστηκα τη δημοσιευση της Αγλαιας γιατι πιστευω οτι συχνα γινεται καταχρηση φαρμακευτικων ουσιων χωρις λογο. Τα βρεφη δεν πρεπει να εκτιθενται σε κανενα φαρμακο, πριν κλεισουν τους εξι μηνες παρα μονο οταν εχει διαβεβαιωθει αναγκη. Οταν ο παιδογαστρεντερολογος λεει οτι δεν βλεπει παλινδρομηση και ο γιατρος συστηνει επαντορεν τοτε αλλαζουμε γιατρο!

pineza
25-03-09, 23:42
καλημέρα και εμείς τα ίδια ακριβώς συμπώτατα!! Τελικά είχαμε παλινδρόμηση και πίνουμε εδώ και δυο μήνες epadoren. και εμείς υποαλλεργικό γάλα!
πικουλινακι τι κανετε.τελικα αρχισα και γω ο epadoren την κυριακη.να σε ρωτησω κατι?επειδη ουτε εσεις ειχατε εμετους τελικα το συροπι σε τι βοηθησε?παρολο που το παιρνουμε τρεις μερες τωρα σημερα για παραδειγμα ουρλιαζει μετα το γαλα για 10 λεπτ περιπου και ανησυχω.ειχατε και σεις τετοια συμπτωματα?

pineza
26-03-09, 16:54
γεια σας μανουλες.να ρωτησω και γω κατι σχετικα με την παλινδρομιση.τα αντιαναγωγικα γαλατα τα δινουμε μονο σε περιπτωση που εχει εμετους και γουλιες το μωρο ή βοηθανε και στον πονο?εμενα δεν εχει ιδιαιτερα γουλιες αλλα ποναει σχεδον μετα απο καθε γευμα αλλοτε πολυ ωρα αλλοτε λιγα λεπτα.του δινω γαλα για βρεφη με αλλεργια frisolac ac.

elena32
26-03-09, 22:44
τα αντιαναγωγικα περιοριζουν γουλιες και εμετους αρα κ τον πονο .εγω εδινα μεχρι 11 μηνων το almiron AR

pikoulinaki
27-03-09, 16:15
Καλησπέρα , πρέπει να περάσουν τουλάχιστον 3 εβδομάδες για να δεις αλλαγή.Ποιό γάλα πίνετε;

Συντονιστής Περιεχομένου
27-03-09, 18:36
Γεια σας,
αν μπορείτε επιλέξτε κάποιο απο τα θέματα που βρίσκονται εδώ
και ξαναδημοσιεύστε την ερώτησή σας σε κάποιο απο αυτά τα θέματα.

http://www.parents.gr/forum/viewtopic.php?t=9762&start=0
http://www.parents.gr/forum/viewtopic.php?t=3739&start=0
http://www.parents.gr/forum/viewtopic.php?t=6481&start=0
http://www.parents.gr/forum/viewtopic.php?t=15844&highlight=%C3%CF%D0
http://www.parents.gr/forum/viewtopic.php?t=9382&highlight=%C3%CF%D0
http://www.parents.gr/forum/viewtopic.php?t=6846&start=0
http://www.parents.gr/forum/viewtopic.php?t=7593
http://www.parents.gr/forum/viewtopic.php?t=16234&highlight=%C3%CF%D0

το θέμα κλειδώνεται για να συνεχιστεί η συζήτηση σε κάποιο απο τα υπάρχοντα θέματα.

[color=brown][i]Παρακαλούμε πριν την δημοσιευση νέων θεμάτων
αναζητήστε την ύπαρξη ίδιων θεμάτων στην παρούσα ή στις προηγουμενες
σελίδες της κατηγορίας

ή κάντε χρήση της υπηρεσίας "Αναζήτηση" περισσοτερες πληροφορίες για την καλύτερη χρήση της εδώ :
http://www.parents.gr/news/a309

Με το να είναι συγκεντρωμένες οι δημοσιεύσεις ερωταπαντήσεων ίδιας
θεματολογίας, βοηθάτε τα επόμενα μέλη/αναγνώστες στο να βρούν όλες
τις πληροφορίες μαζεμένες και με μεγαλύτερη ευκολία.