PDA

Επιστροφή στο Forum : ΤΙ ΓΑΛΑ ΔΙΝΕΤΕ

Σελίδες : [1] 2

Κ61207
18-01-08, 11:41
ΚΑΛΗΜΕΡΑ σε ολες τις μανουλες δινω στο μωρακι μου που ειναι 42 ημερων το almiron 1 EINAI KALO :?: εσεις τι δινετε :?: :?: :?: :roll:

elena73
18-01-08, 11:57
καλημερα κουκλιτσα!!
κι εγω εδινα το ιδιο γαλα στα μωρακια μου....ειναι πολυ καλο!!τουλαχιστον εμενα δεν μου παρουσιασε καποιο θεμα......αλλεργια, δυσκοιλιοτητα κλπ κλπ
θηλαζα κιολας και το εδινα εξαρχης σαν συμπληρωμα στα μωρα μου ......
και η παιδιατρος μας ειπε, εφοσον τους αρεσει και το πινουν δεν αλλαζουμε....
φιλια στο μπουλουκακι σου!!!!να σου ζησει!! :D :D :D

Κ61207
18-01-08, 12:33
ευχαριστω ελενα κ εγω για συμπληρωμα το δινω :wink: :wink: απλως δεν ηξερα αμα ειναι καλο ειμαι νεα μαμα

κατερινα/καστορια
18-01-08, 14:10
Εμεις του διναμε το ιδιο γαλα με το δικο σου,αλλα μας παρουσιασε δυσκοιλιοτητα και ετσι του το αλλαξαμε και του δωσαμε το Novalac IT 1 και εν συνεχεια μετα τον 6ο το 2!!Αν δεις κατι που δεν σου αρεσει,συμβουλεψου τον παιδιατρο σας για τυχον αλλαγη γαλακτος!Να σας ζησει το μωρακι σας!! :)

maira07
18-01-08, 17:05
Εγω όσες φορές χρειάστηκε έδωσα το S26 Gold. Η κουμπάρα μου που είναι φαρμακοποιός μου είπε ότι είναι το πιο κοντινό στο μητρικό γάλα. Ο καημένος μου ότι και να του δώσω το πίνει.

Κ61207
18-01-08, 19:23
ευχαριστω για τις απαντησεις να στε καλα

felicita
19-01-08, 22:15
Kouklitsaegw dinw to APTAMIL 1!Stin arxi diname to aptamil EC gia tous kolikous alla twra pinei to aptamil 1!Einai polu kalo gala kai auto tis edinan kai sto maieutirio

DIMITRA1983
17-02-08, 11:47
μηπως ξερετε ποιο ειναι το καλυτερο γαλα σκονη?εγω επειδη δεν μπορεσα να τον θηλασω του δινω σκονη απο 7 ημερων το aptamil της milupa.ξεκινησε με το PRE αλλα δε τον χορταινε γιατι πεινουσε ανα 2 ωρες και εδω και μια 5 μερες του δινω το νουμερο 1 που κανει για αυτη την ηλικια και τον πιανει καλυτερα.τωρα πειναει καθε 3 με 3,5 ωρες.η κορουλα μου το απταμιλ δε το επινε αν και ειχα γενικα προβληματα με το ξενο γαλα απο 3 μηνων που σταματησα να τη θηλαζω.της ειχα αλλαξει πολλα γαλατα.ειχα παει το aptamil μετα το NESTLE μετα το Milumil και τελικα κατεληξε στο ALETE(δε ξερω αν υπαρχει στην ελλαδα ειναι της νεστλε αι αυτο) εσεις ξερετε κανενα καλυτερο γαλα?απο οσο ξερω το καλυτερο ειναι το απταμιλ

Τόνια
17-02-08, 11:56
Κι εγώ Aptamil δίνω το ν. 3 τώρα και είναι μια χαρά!!!! Ο παιδίατρος μου το σύστησε και από την αρχή δεν είχαμε κανένα πρόβλημα!

katerina24
17-02-08, 12:15
εμενα μου ειπανε απο το νοσοκομειο το Aptamil και ο παιδιατρος μου ειπε οκ και να μην το αλλαξουμε!!!
ειναι καλο γαλα αν και του κανω μονο 1 γευμα την ημερα με ξενο.
:D :D :D :D

DIMITRA1983
17-02-08, 12:17
πολυ προβλημα αυτες οι σκονες παντως!οταν εγινε η κορη μου 10 μηνων και μου ειπε ο παιδιατρος οτι μπορει να αρχισει το φρεσκο γαλα ειχα παρει μεγαλη ανακουφηση!!!ειναι και πιο οικονομικο εκτος απο το οτι ειναι πολυ πιο καλο απο τη σκονη!

Τόνια
17-02-08, 12:40
Να σου πω την αλήθεια εγώ τη σκόνη την έχω βολευτεί πολύ ιδίως για το βράδυ. έχεις έτοιμο το νερό στο θερμαντήρα, βάζεις η σκόνη και έτοιμο. Ενώ το άλλο άντε να ζεσταίνεις με το ένα μάτι κλειστό....!!!! :lol:

dora
17-02-08, 16:40
Εγω χρησιμοποιουσα το Nativa και ημουν πολυ ευχαριστημενη.. Ολες οι σκονες το ιδιο ειναι.. δεν υπαρχει καλυτερο και χειροτερο..
Τωρα μου ειπε και μενα ο παιδιατρος για φρεσκο αλλα ο μικρος δεν το θελει.. Οσες φορες κι αν δοκιμασαμε.. Καλα δεν με πολυνοιαζει κιολας.. εγω μεγαλωσα με ζαχαρουρο απο 3 μηνων γιατι δεν επινα τιποτα αλλο, το εβαπορε θα μας πειραξει? Γενικα δεν ειμαστε και πολυ της υγιεινης διατροφης στο σπιτι..

Olg@
17-02-08, 16:53
Δεν νομίζω τελικά ότι υπάρχει καλύτερο και χειρότερο βρεφικό γάλα... όλα λίγο πολύ στα ίδια είναι, το μόνο που αλλάζει μπορεί να ειναι ίσως η γεύση του. Αυτό το λέω γιατί εμείς αφού δοκιμάσαμε όλα τα γάλατα που υπάρχουν στην αγορά ήπιαμε μόνο το Guigoz και απο εκεί που δεν μας άρεσε το γάλα γίναμε γαλατούδες :lol: :lol: :lol: για αυτό λέω ότι μάλλον είναι και κάπου θέμα γεύσης.

Eliza
18-02-08, 12:15
.. Ολες οι σκονες το ιδιο ειναι.. δεν υπαρχει καλυτερο και χειροτερο..
...

Κι εμάς ο παιδίατρος το ίδιο μας είπε...όλα το ίδιο είναι και αλλάζει μόνο η γεύση οπότε του ερέσει και το πίνει είναι οκ :D

DIMITRA1983
18-02-08, 21:08
μηπως εχει δοκιμασει καμια απο σας το aptamil comfort?δεν ξερω αν υπαρχει στην ελλαδα.γραφει οτι ειναι για τους κολικους των πρωτων μηνων και το αγορασα σημερα γιατι ο μπεμπης εχει πολλους κολικους και ξενυχταμε απο τις 2 το βραδυ ως τις5 το πρωι!δε το δοκιμασε ακομη γιατι θα του το δωσω πριν τον βαλω για υπνο.αν το εχει παρει καμια απο σας μπορει να μου πει αν ειδε διαφορα?

Μαμά του Ωρίων
18-02-08, 22:31
μηπως εχει δοκιμασει καμια απο σας το aptamil comfort?δεν ξερω αν υπαρχει στην ελλαδα.γραφει οτι ειναι για τους κολικους των πρωτων μηνων και το αγορασα σημερα γιατι ο μπεμπης εχει πολλους κολικους και ξενυχταμε απο τις 2 το βραδυ ως τις5 το πρωι!δε το δοκιμασε ακομη γιατι θα του το δωσω πριν τον βαλω για υπνο.αν το εχει παρει καμια απο σας μπορει να μου πει αν ειδε διαφορα?

εμείς!!! το παίρνουμε εδώ και πολύ καιρό!
aptamil digestive comfort! αυτό λες?
το παίρνουμε για τη δυσκοιλιότητα εμείς κι έχουμε σωθεί...
γενικώς κολικούς εμείς δεν είχαμε να πω την μαύρη μου αλήθεια...
ίσως όμως όντως έπαιξε ρόλο το ότι έπινε αυτο το γάλα γιατί το πίνει από 40 ημερών!

λάβε υπόψη σου ότι όταν το ετοιμάζεις πρέπει να βγαίνει γυρω στα 10 Ml Περισσότερο, θα βάζεις λιγο περισσότερο νερο
αν διαβάσεις και στο πλαι στο κουτι λέει πχ 6 μεζούρες 180 ml Νερο, δίνουν 200 Ml γάλα...

επίσης να σε προϊδεάσω... κάνει πράσινα κακά και ΠΟΛΥ βρωμερά!
μιλάμε όμως για ΠΑΑΑΑΑΑΑΑΡΑ πολύ βρώμα :lol:

να προσθέσω επίσης ότι με αυτό το γάλα χορταίνει το παιδί καλά και σύντομα μπήκε σε καλή σειρά γευμάτων :wink:

DIMITRA1983
19-02-08, 00:49
αληθεια?χαιρομαι παρα πολυ με οσα ειπες!ειδικα το οτι χορταινει!οσοο για τα κακα δε με πειραζει αν ειναι να γλυτωσουμε τα μεταμεσονυχτια γλεντια!!!θα δω πως θα παει αποψε και θα σου πω αυριο.ελπιζω να κοιμηθω παραπανω γιατι κοιμαμαι 3-4 ωρες τη μερα :(

ΧΡΥΣΑ
19-02-08, 08:29
Να σου πω την αλήθεια εγώ τη σκόνη την έχω βολευτεί πολύ ιδίως για το βράδυ. έχεις έτοιμο το νερό στο θερμαντήρα, βάζεις η σκόνη και έτοιμο. Ενώ το άλλο άντε να ζεσταίνεις με το ένα μάτι κλειστό....!!!! :lol:

Θεμα συνηθειας ειναι Τονια μου.
Και εγω το ιδιο ελεγα αλλα οταν αρχισα το φρεσκο γαλα διαπιστωσα οτι ειναι ακομα πιο ευκολο. Μπορεις να εχεις ετοιμο το γαλα στο μπιμπερο η οπου αλλου το βαζεις για να το ζεστανεις μεσα στο ψυγειο και οταν ειναι να το δωσεις στο ζουζουνι σου να το βαλεις στο θερμαντηρα. Ετσι κανω και εγω.
Επισης ο γιατρος μου ειπε οτι δεν εχει νοημα το βρεφικο γαλα μετα το χρονο. Χρειαζεται να πινει φρεσκο γαλα πλεον για να παιρνει και το παχος του γαλακτος.

Μαμά του Ωρίων
19-02-08, 12:26
αληθεια?χαιρομαι παρα πολυ με οσα ειπες!ειδικα το οτι χορταινει!οσοο για τα κακα δε με πειραζει αν ειναι να γλυτωσουμε τα μεταμεσονυχτια γλεντια!!!θα δω πως θα παει αποψε και θα σου πω αυριο.ελπιζω να κοιμηθω παραπανω γιατι κοιμαμαι 3-4 ωρες τη μερα :(

μην περιμένεις άμμεσα να δεις την αλλαγή.... αλλά σε μερικές μέρες
θέλει μερικές μέρες να το συνηθίσει το παιδί καθώς και ο οργανισμός του

επίσης κάνε σύστημα να του δίνεις αργά το βράδυ ένα μπουκάλι γάλα ΕΝΩ κοιμάται χωρίς να το ξυπνήσεις

DIMITRA1983
19-02-08, 17:10
τελικα το δοκιμασα χτες και κημιθικα 2 ωρες παρα πανω :lol: δεν ξερω αν ηταν τυχαιο αλλα ισως και να εκανε δουλεια :o παντως τα κακα του το πρωι ηταν οντως βρωμερα και πρασινοπα :x αυτο το συστημα με το γαλα στον υπνο το εφτιαχνα στην κορη μου και κοιμοταν σερι 14 ωρες.μαλλον θα το δοκιμασω και σε αυτον...

Μαμά του Ωρίων
19-02-08, 17:36
τελικα το δοκιμασα χτες και κημιθικα 2 ωρες παρα πανω :lol: δεν ξερω αν ηταν τυχαιο αλλα ισως και να εκανε δουλεια :o παντως τα κακα του το πρωι ηταν οντως βρωμερα και πρασινοπα :x αυτο το συστημα με το γαλα στον υπνο το εφτιαχνα στην κορη μου και κοιμοταν σερι 14 ωρες.μαλλον θα το δοκιμασω και σε αυτον...

μάλλον δεν ήταν και τόσο τυχαίο :lol:

DIMITRA1983
20-02-08, 12:03
ρε κοριτσια να σας ρωτησω...ειναι φυσιολογικο ενα μηνων να πινει 150-180γρ γαλα??η κορη μου 150 επινε 3 μηνων!!!φοβαμαι μη βαρυστομαχιασει η μη κανει εμετο!προσπαθω να τον ξργελασω με τσαι η με παιχνιδια αλλα τιποτα....ουρλιαζει μεχρι να του δωσω κιαλλο...

BIZELI
20-02-08, 12:20
Το καθενα εχει τα δικά του μωρε...μη συγκρινεις...ασε που αλλο τα κοριτσια και αλλο τα αγορια στο θεμα αυτο!!!

Μαμά του Ωρίων
20-02-08, 12:40
ρε κοριτσια να σας ρωτησω...ειναι φυσιολογικο ενα μηνων να πινει 150-180γρ γαλα??η κορη μου 150 επινε 3 μηνων!!!φοβαμαι μη βαρυστομαχιασει η μη κανει εμετο!προσπαθω να τον ξργελασω με τσαι η με παιχνιδια αλλα τιποτα....ουρλιαζει μεχρι να του δωσω κιαλλο...

ναι αλλά πόσα γευματα κάνει? κάνει 7-8 γεύμετα των 180?

DIMITRA1983
20-02-08, 14:44
ανα 3-4 ωρες τρωει 150-180 γρ...

Μαμά του Ωρίων
20-02-08, 16:00
τρώει δλδ πάνω από 1000 Ml το 24ωρο!
μου φαίνονται πράγματι πολλά για τέτοια ηλικία αλλά το κάθε μωράκι έχει τις ανάγκες του και όλοι παιδίατροι λένε ότι "Στο μωρό δεν κάνουμε δίαιτα, το αφήνουμε να φάει όσο θέλει!" ... άρα... συνεχίζεις και το αφήνεις να φάει όσο θέλει
ίσως είναι φάση που θα περάσει γιατί απ ότι είδα κι εγώ στο τεφτέρι μου είχε κάτι φάσεις που έτρωγε πολύ περισσότερο απ ότι τις άλλες μέρες του Μέσου όρου

από την άλλη το σημαντικό δεν είναι το πόσο τρώει το παιδί αλλά αν είναι αναλογικό το βάρη σε σχέση με το ύψος
εμένα δλδ ήταν σχεδόν πάντα πάνω απ το μέσο όρο του βάρους με τα άλλα μωρά της ηλικίας του αλλά ήταν απόλυτα αρμονικό με το ύψος του

ΕΥΗ Γ
20-02-08, 16:08
συμφωνα με την παιδιατρο μας το παιδι οσο ζηταει πρεπει να τρωει!!οποτε μην αγχωνεσαι δημητρα!!!ο δικος μου τρωει μονιμα πλεον 180!!!αλλα ακομη δεν σταθεροποιηθηκαμε στο γαλα γιατι βγαζει κατι σπυρακια..τωρα τρωει το nan-sensitive..

αληθεια βρε κοριτσια,πως τα ταιζετε κοιμισμενα?εγω και μονο στη σκεψη φοβαμαι!!!τη δευτερα θα παμε για το πρωτο μας εμβολιο και θα ρωτησω τη γιατρο αν μπορω να κοψω το βραδυνο ταισμα κ πως...

Μαμά του Ωρίων
20-02-08, 16:15
αληθεια βρε κοριτσια,πως τα ταιζετε κοιμισμενα?εγω και μονο στη σκεψη φοβαμαι!!!τη δευτερα θα παμε για το πρωτο μας εμβολιο και θα ρωτησω τη γιατρο αν μπορω να κοψω το βραδυνο ταισμα κ πως...

το ότι είναι κοιμισμένο δε σημαίνει ότι είναι και ξαπλωμένο :wink:
το παιρνεις στην αγκαλιά σου, έχεις το κεφαλάκι πιο ψηλά απ τα ποδαράκια και του βάζεις το μπιμπερό στο στόμα...
η κίνηση που κάνουν είναι μηχανική και δεν τα ενοχλεί καθόλου. Ισα ίσα το αντιθετο θα έλαγα
τρωει λοιπον χωρίς να ξυπνήσει, το βάζεις στον ώμο, ρεύεται και χωρίς να ξυπνήσει, το ξαναβάζεις κούνια κι ολα καλά :D

DIMITRA1983
20-02-08, 17:14
συμφωνω με τη μαμα του Ωριων.κιεγω ετσι την ταιζα τη δικια μου

athina_m
27-02-08, 12:21
ο μικρουλης μου ηταν δυσκοιλιος και δυσκολευτηκαμε πολυ η γιατρος μου ειπε να του δωσω το novalac it 1 και μετα απο μια εβδομαδα ειδα αποτελεσματα αυτη την στιγμη ειναι τεσσαρων μηνων και πινει 200ml ανα 4 ωρες.

artemis
29-02-08, 19:42
συμφωνα με την παιδιατρο μας το παιδι οσο ζηταει πρεπει να τρωει!!οποτε μην αγχωνεσαι δημητρα!!!ο δικος μου τρωει μονιμα πλεον 180!!!αλλα ακομη δεν σταθεροποιηθηκαμε στο γαλα γιατι βγαζει κατι σπυρακια..τωρα τρωει το nan-sensitive..

ΕΥΗ μου να σου πω την αλήθεια και εγώ προσπάθησα μετά τον 2ο μήνα να του κόψω το βραδινό, αλλά μάταιες οι προσπάθειες. Επειδή από την αρχή έτρωγε πολύ (180 ml / 3 ωρο) ξύπναγε πάντα το βράδυ. Αυτό που θα σε συμβούλευα να κάνεις είναι να τον ταϊζεις εσύ από μόνη σου το τελευταίο του γεύμα γύρω στις 11 με 12 (όπως εσύ αντέχεις) και θα δεις ότι θα φτιάξει μόνος του το πρόγραμμα. Αρκεί να σου πω ότι εμένα άρχισε να κοιμάται συνεχόμενο 8ωρο-9ωρο λίγες μέρες πριν μπει στον 4ο. Σχετικά αργά απ' ότι είχα συζητήσει με άλλες μανούλες. Αλλά ότι και αν έκανα εγώ αυτός θα ξύπναγε το βράδυ να φάει έστω και μία φορά. Μην αγχώνεσαι απλά χρειάζεται λίγο υπομονή. Αν δεν δουλεύεις και φυσικά δεν χορταίνεις τον βραδυνό ύπνο, τότε κάνε αυτό που σίγουρα όλες κάνουμε (εγώ ακόμα και τώρα το κάνω αν και δουλεύω τα απογεύματα)..... Μόλις κοιμηθεί στη διάρκεια της μέρας, πέσε και εσύ δίπλα του.... θα ξεκουραστείς και εσύ λίγο παραπάνω για να αντέχεις τα ξενύχτια!!!!!

elepet
04-03-08, 23:46
εγώ της δίνω το s26 της εταιρείας wyeth απο 2 μηνων και είμαι πολύ ευχαριστημένη.συνεχίζω να της το δίνω ακομα και είναι 16 μηνών.

DIMITRA1983
04-03-08, 23:55
16 μηνων και της δινεις σκονη? :shock: εδω απο 10 μηνων δινουν φρεσκο

ΧΡΥΣΑ
05-03-08, 00:32
16 μηνων και της δινεις σκονη? :shock: εδω απο 10 μηνων δινουν φρεσκο
Και εδω :!:
Αν και υπαρχουν σκονες για μεγαλυτερη ηλικια ο παιδιατρος μου ειπε οτι δεν εχει να ωφεληθει τιποτα το παιδι.

DIMITRA1983
05-03-08, 00:41
και σε μενα το ιδιο ειχε πει.ανυπομονουσα να γινει 10 μηνων για να της δωσω φρεσκο γαλα.παιρνω το βιολογικο για πιο σιγουρα!το φρεσκο ειναι 100% πιο θρεπτικο απο τις σκονες.

happy duckie
11-04-08, 17:01
ποιο γαλα δινετε στα μωρακια σας?
μου εδωσαν καποια κουτια Αlmiron1 .
η παιδιατρος μου ειπε οτι ειναι καλο,αλλα μπορει να φερει δυσκοιλιοτητα....

Μαμά του Ωρίων
11-04-08, 17:27
όντως.... εμείς με το almiron 1 κάναμε δυσκοιλιότητα

εμείς βρήκαμε την υγειά μας απ όλα με το aptamil digestive comfort
κάθε παιδάκι βέβαια... θέλει ψάξιμο να βρεις ποιο του κάνει και δεν του δημιουργει πρόβλημα

happy duckie
11-04-08, 17:31
του δινω το aptamil1

ετυχε να μου δωσουν 5 κουτια αλμιρον κι ελεγα να του τα δωσω...

δεν ξερω τι θα κανω τελικα...μαλλον θα το αφησω...

Μαμά του Ωρίων
11-04-08, 17:45
όχι βρε... δεν είναι σίγουρο ότι θα σου κάνει κι εσένα...
αφού τα έχεις δοκίμασε τα
κρίμα είναι, είναι και πανάκριβα τα σκασμένα!!!
αμαρτία!

απλά αν δεις μέσα σε μια βδομάδα ότι το παιδί δεν ενεργείται κανονικά, στείλτα αδιάβαστα

(εννοείται ότι αν θηλάζεις δεν τα χρειάζεσαι ούτε σαν συμπλήρωμα)

happy duckie
11-04-08, 18:26
σε ευχαριστω πολυ....

vlanik
11-04-08, 20:35
Εγώ ξεκίνησα με το Almiron, αλλα η παιδίατρος μου είπε ότι θεωρείται βαρύ γαλα και μου πρότεινε το Frisolac. Λόγω παλλινδρόμησης στη συνέχεια περάσαμε στο Frisolac comfort και τώρα λόγω πιθανής αλλεργίας στο γάλα του δίνω το Humana HA, το οποίο απορώ πως πίνει γιατί έχει απαίσια γεύση. :roll:

LENAV
11-04-08, 21:37
Εμείς ξεκινήσαμε με almiron (το προωθούν τρελλά στα μεαιυτήρια) αλλά μας έφερε δυσκοιλιότητα. Το αλλάξαμε και μέχρι χθες πίναμε το novalac IT αλλά τώρα που διαπιστώθηκε αλλεργία πήραμε το frisolak HA .
Ελπίζω να είναι καλό.
Διαφορετικά θα πρέπει να βρούμε άλλο γάλα ΗΑ.

Maria-P
12-04-08, 02:28
Ο μπέμπης έπινε Frisolac αλλά επειδή τώρα τελευταία παρουσίασε μια ελαφράς μορφής δυσκοιλιότητα το αναμειγνύουμε με Frisolac Comfort!
Το προβληματάκι λύθηκε αμέσως! :)

LENIO
12-04-08, 09:32
Της Αννας της ειχε φερει δοιαροια!!!Η παιδιατρος παντως οταν της ειπα οτι ηρθαμε στο σπιτι με το δευτερο μωρακι και μου εδωσαν almiron1 εφριξε. Δεν το πολυθελουν. Δοκιμασαμε διαφορα. Aptamil, adapta, novalac, novalac it, navalac ar, frisolac, αλλα επειδη ειχαμε γουλιτσες και ολα τα γαλατα ηταν χαλια για εμας, σωθηκαμε με almiron ar! Αλλα ξαναλεω οτι ειναι για μωρα με γουλιτσες.

happy duckie
12-04-08, 10:33
και ο δικος μου βγαζει πολλες γουλιτσες και λυσαμε το προβλημα ανασηκωνοντας το στρωματακι του λικνου....

μεχρι τωρα του δινω το aptamil
αξιζει τον κοπο να του αλλαξω το γαλα ?5 κουτια ειναι αρκετα,αλλα ξερω κι εγω.....

LENIO
12-04-08, 10:49
Εγω dina τα δοκιμασα ολα και συνεχιζε και εβγαζε γουλιτσες συνεχως
και μαλιστα μυριζαν. Και το almiron ar μας εσωσε σου λεω. Το ειχα
δοκιμασει και στη μεγαλη μου και ειχε το ιδιο καλα αποτελεσματα, κοπικαν μαχαιρι οι γουλιες!!! Η παιδιατρος στην αρχη
δεν μου εδινε αντιαναγωγικο γαλα και ολο μου ελεγε περιμενε και περιμενε. Αλλα δεν σταματουσαν, μυριζαν κιολας και δεν μου αρεσε.
Και τη ειπα εγω για το almiron ar και οταντο ξεκινησαμε δεν πιστευε
οτι της εκανε τοσο καλο! Αν ρωτησεις θα σου πουν οτι πολυ καλο σαν γαλα αλλα ειναι ειδικο γαλα,αντιαναγωγικο δηλαδη και ειναι λιγο
σπασιμο στο να το φτιαξεις γιατι ειναι πολυ πιχτο. Ανοιγα θυμαμαι
πολυ τη θηλη ακομα κι οταν ηταν βρεφος.

happy duckie
12-04-08, 16:46
θα ρωτησω την παιδιατρο....σε ευχαριστω πολυ :D

Eliza
14-04-08, 10:50
Από διατροφική αξία όλα τα γάλατα ίδια είναι.
Αν δεν έχετε κάποιο πρόβλημα που να απαιτείται ειδικό γάλα δοκίμασε το.
Ο Κωστής Almiron έπινε από τότε που σταματήσαμε το θηλασμό. Το frisolac που δοκιμάσαμε δεν ήθελε ούτε να το μυρίσει. Φαίνεται πως έχουν πολύ διαφορετική γεύση :roll:

Εμένα όλα απαίσια μου φαίνονται και πολύ χαίρομαι που μεγαλώσαμε και πίνουμε φρέσκο :D

sofia_nefeli
14-04-08, 11:30
ΕΜΕΙΣ ΠΙΝOYΜΕ ΤΟ ADAPTA KAI ΔΕΝ ΕΙΧΑΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. ΑΠ'ΟΣΟ ΤΟ ΕΙΧΑ ΨΑΞΕΙ ΗΤΑΝ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΑ. ΥΠΑΡΧΕΙ SITE ΜΕ ΟΛΑ ΤΑ ΓΑΛΑΤΑ ΠΟΥ ΚΥΚΛΟΦΟΡΟΥΝ ΣΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΑΓΟΡΑ ΚΑΙ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΟΛΑ ΤΑ ΣΥΣΤΑΤΙΚΑ ΤΟΥΣ. ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΠΙΟ ΕΙΝΑΙ.ΑΝ ΤΟ ΒΡΩ ΘΑ ΣΤΟ ΓΡΑΨΩ. ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΑΛΛΑΞΑΜΕ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΠΗΡΑΜΕ ΤΟ 2ης ΒΡΕΦΙΚΗΣ ΗΛΙΚΙΑΣ ΔΕΝ ΤΟ ΠΙΝΕΙ ΟΛΟ ΚΑΙ ΒΡΩΜΑΕΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ :shock: :shock: :!:
ΘΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΗ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΟ ΑΛΛΑΞΟΥΜΕ. ΠΑΝΤΩΣ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΕΙΧΑ ΜΕΙΝΕΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΗ...
ΒΑΣΙΚΑ ΨΑΞΕ ΤΟ ΠΡΩΤΑ ΚΑΛΑ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΠΑΙΖΕΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΡΩΤΑ ΤΟΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ. ΕΤΣΙ ΘΑ ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΣΟΥ ΛΕΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΙ ΤΙ ΝΑ ΡΩΤΗΣΕΙΣ. ΑΣΕ ΠΟΥ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΘΑ ΣΕ ΟΔΗΓΗΣΕΙ ΜΟΝΟ ΤΟΥ.
ΑΥΤΑ ΑΠΟ ΜΕΝΑ :D :D

happy duckie
14-04-08, 12:50
αν μπορεις να βρεις το σαιτ να κανω μια συγκριση.... :) :)

Μαράκι
15-04-08, 10:50
Και εμείς δυσκοιλιότητα με το Αλμιρόν...μετά Νοβαλάκ και τελικά Χουμάνα! βρήκαμε την υγεία μας!!

sofia_nefeli
15-04-08, 11:25
Αυτο που ειχα στο μυαλο μου δεν το βρισκω :( :(
βρηκα ενα αλλο το οποιο ομως δεν γραφει αναλυτικα ειναι:
http://www.pediatrics-uoa.edu.gr/pub/pdf/dimosieuseis/galata_kremes.pdf
ομως εμενα μου το εμφανιζει μονο σαν HTML. θα ψαξω και στο σπιτι μηπως βρω κατι...(απο την δουλεια μπαινω στο φορουμ)

elepet
15-04-08, 11:48
Δίνει καμία στο μωρό της sanilac 3?? Εγώ της έδινα s26 gold της Wyeth μέχρι 14 μηνών..τώρα που έγινε 17 μηνών είπα να της πέρνω σκόνη πάλι αλλά απο το σούπερ όχι απο το φαρμακείο.Δεν ρώτησα κανένα για να το πάρω..είναι της ΓΙΩΤΗΣ.

evelina2008
15-04-08, 23:17
i evelina mou einai 2misi minwn kai tis edinan nun1...alla telutaia den to etrwge...kai mou eipe o paidiatros kai simera dokimasa to guigoz...to dinei kammia sas auto?[/b]

Irenegr
16-04-08, 00:55
Εμεις ξεκινήσαμε με Almiron αλλά λόγω δυσκοιλιότητας τώρα πίνουμε εδώ και καιρό το Frisolac AC. Αυτό τη βοήθησε πολύ. Τώρα μάλλον σιγά σιγά θα περάσουμε στο σκέτο FRISOLAC. Θα δούμε.

LOUKAS
16-04-08, 17:20
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ....ΕΙΜΕ ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ.ΕΝΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ!!!ΜΗΝ ΔΙΝΕΤΕ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΑΣ ΑΓΕΛΑΔΙΝΟ ΓΑΛΑ.ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΧΗΡΟΤΕΡΟ ΔΗΛΗΤΙΡΙΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΔΩΣΕΤΕ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΑΣ!!!!!!ΠΡΟΣΕΞΤΕ ΤΟ ΚΑΛΑ ΑΥΤΟ!!!!!!

tboys
16-04-08, 17:45
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ....ΕΙΜΕ ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ.ΕΝΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ!!!ΜΗΝ ΔΙΝΕΤΕ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΑΣ ΑΓΕΛΑΔΙΝΟ ΓΑΛΑ.ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΧΗΡΟΤΕΡΟ ΔΗΛΗΤΙΡΙΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΔΩΣΕΤΕ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΑΣ!!!!!!ΠΡΟΣΕΞΤΕ ΤΟ ΚΑΛΑ ΑΥΤΟ!!!!!!

Γιατί δηλητήριο????????????
Θα μας το εξηγήσεις λίγο καλύτερα σε παρακαλώ ...

LENAV
16-04-08, 23:09
i evelina mou einai 2misi minwn kai tis edinan nun1...alla telutaia den to etrwge...kai mou eipe o paidiatros kai simera dokimasa to guigoz...to dinei kammia sas auto?[/b]
είναι πολύ γνωστή μάρκα και από τις παλιές.
Τουλάχιστον λένε οι παιδίατροι ότι δεν μυρίζει άσχημα.

Μαράκι
17-04-08, 08:36

Γιατί δηλητήριο????????????
Θα μας το εξηγήσεις λίγο καλύτερα σε παρακαλώ ...

Νομίζω ότι πρέπει αν γωρίζεις κάτι να ενημερώσεις υπεύθυνα και όχι απλα να δημιουργούμε θόρυβο και ανησυχία...

fysalida
18-04-08, 10:17
i evelina mou einai 2misi minwn kai tis edinan nun1...alla telutaia den to etrwge...kai mou eipe o paidiatros kai simera dokimasa to ...to dinei kammia sas auto?[/b]

Καλημέρα!!!
evelina2008 εγώ έδινα στην κόρη μου το guigoz2 γιατί μέχρι και 6 μηνών την θήλασα.Οταν αρχίσαμε την σκόνη δεν έπινε κανένα γάλα μέχρι που δοκιμάσαμε αυτό.Έχει πιο γλυκιά γεύση και δεν μυρίζει τόσο όσο τα άλλα.Δεν μας παρουσίασε κανένα πρόβλημα.

jimskerle
18-04-08, 21:23
η δικια μας πινει humana HA2 και ειναι 7 μηνων τωρα. θα συνεχισουμε με humana HA3 μετα τον 8.

evelina2008
21-04-08, 22:22
egw tis allaksa pali gala....giati den etrwge....tis edwsa almiron ....kai oute auto to ithele kai twra 2 meres trwei to S26...mexri sigmis ola kala!

evelina2008
23-04-08, 23:05
den thelei oute to s26.....twra tis dinw frisolac ac....gia na doume!....exw agorasei ola ta galata tis agoras!

Pepi
24-04-08, 12:16
Εγώ τη μικρή μου τη θηλάζω ακόμα αλλά της δίνω και συμπλήρωμα Almiron το οποίο τα καταβροχθίζει. Εχω δοκιμάσει και το guigoz και κάποιο άλλο δεν θυμάμαι και δεν τα ήθελε με τίποτα. Τώρα πειμένω να τελειώσει το κουτί και θα της δώσω ειδικό γάλα για βρέφη αλλά κατσικίσιο. Ελπίζω να της αρέσει.
Το αγελαδινό γάλα λένε ότι κάνει φλεγμωνές και αυτή η "μύξα" που έχουν τα παιδάκια οφείλεται σε αυτό το γάλα. Επίσης στους μεγάλους κάνει αρθρίτιδες, περιαρθρίτιδες, φλεγμωνές, αλλεργίες, δυσανεξία κλπ γι'αυτό και πολλής κόσμος αποφευγει το αγελαδινό γάλα. Λένε ότι η πρωτεϊνη του δεν είναι συμβατή με του ανθρώπου και έτσι δημιουργεί προβλήματα. Ενώ το κατσικίσιο μοιάζει περισσότερο στο ανθρώπινο γάλα!. Ψάχνω να βρώ κάποιο γάλα και για τη μεγάλη μου κόρη που δεν το θέλει το αγελαδινο (μου βγάζει τη πίστη μέχρι να το πιει και μετά λέει ότι τη πονάει η κοιλιά της :? )
Τώρα κατα πόσο αυτά στέκουν και δεν έχει πέσει η μια βιομηχανία να φάει την άλλη, δεν ξέρω. Παίζονται πολλά συμφέροντα είτε για να γκρεμίσουν την αυτοκρατορία των γαλακτοκομικών προιοντων (γιατι σκεφτήτε τι έχει να γίνει αν μάθουν όλοι ότι τα αγελαδινά γαλακτοκομικά προϊοντα κάνουν κακό στον άνθρωπο) είτε για να προοθήσουν και να πλουτίσουν αυτοί που παράγουν τα άλλα "συμβατικά" προϊόντα υγιεινής διατροφής, βιολογικής καλλιέργειας κλπ!
Η αλήθεια είναι ότι έχω μπερδευτεί πολύ με αυτή την ιστορία και θέλω τα παιδιά μου να μεγαλώσουν σωστά. Εγώ προσωπικά δεν πίνω γάλα (έτσι κι αλλιώς με πείραζε - όπως και το 90% των ανθρώπων) καθώς και έχω μειώσει την κατανάλωση γιαουρτιών και τυριού. Εχω ξεπρηστεί, νοιώθω καλύτερα και οι εξετάσεις που έκανα ήταν τέλειες.
Τώρα τι να πώ, οι επιλογές ειναι προσωπικές για τον καθένα και ελπίζω κάποια στιγμή να ξεκαθαριστούν όλα.
Συγνώμη αν σας κουρασα!

http://www.rense.com/general26/truth.htm
http://www.antiaginglifeextension.com/health_matters_minutes/articles/milk.asp?a=1563&c=&p=
http://www.enzymeuniversity.com/artman/publish/article_20.shtml

Eliza
24-04-08, 12:27
Ψάχνω να βρώ κάποιο γάλα και για τη μεγάλη μου κόρη που δεν το θέλει το αγελαδινο (μου βγάζει τη πίστη μέχρι να το πιει και μετά λέει ότι τη πονάει η κοιλιά της :? )
[....] Εγώ προσωπικά δεν πίνω γάλα (έτσι κι αλλιώς με πείραζε - όπως και το 90% των ανθρώπων)

Αφού εσένα το γάλα σε πειράζει και η μεγάλη σου κόρη παραπονιέται ότι την πονάει η κοιλιά της μάλλον πρέπει να την πιστέψεις και να το ψάξεις λίγο.
Μήπως έχει δυσανεξία στη λακτόζη;
Είναι κάτι αρκετά συχνό (αλλά όχι και 90% βρε παιδί μου, υπερβάλεις λίγο...)

Pepi
24-04-08, 12:37
Ψάχνω να βρώ κάποιο γάλα και για τη μεγάλη μου κόρη που δεν το θέλει το αγελαδινο (μου βγάζει τη πίστη μέχρι να το πιει και μετά λέει ότι τη πονάει η κοιλιά της :? )
[....] Εγώ προσωπικά δεν πίνω γάλα (έτσι κι αλλιώς με πείραζε - όπως και το 90% των ανθρώπων)

Αφού εσένα το γάλα σε πειράζει και η μεγάλη σου κόρη παραπονιέται ότι την πονάει η κοιλιά της μάλλον πρέπει να την πιστέψεις και να το ψάξεις λίγο.
Μήπως έχει δυσανεξία στη λακτόζη;
Είναι κάτι αρκετά συχνό (αλλά όχι και 90% βρε παιδί μου, υπερβάλεις λίγο...)

Δεν ξέρω αν υπερβάλω ή όχι και η αλήθεια είναι ότι το ψάνχω ακόμα πάρα πολύ! :wink: Επίσης ψάχνω τι τροφές μπορεί να τρώει έτσι ώστε να μην της λείπουν τα θρεπτικά συστατικά και φυσικά το ασβέστιο!

Μαμά του Ωρίων
24-04-08, 13:06
Τώρα πειμένω να τελειώσει το κουτί και θα της δώσω ειδικό γάλα για βρέφη αλλά κατσικίσιο.

επειδή με ενδιαφέρει κι εμένα αυτό.... που το βρήκες? τι μάρκα είναι?
(επιτρέπεται να πεις απ τους κανόνες αλλά αν νιώθεις άβολα, σε παρακαλώ μου στέλνεις με πμ? ευχαριστώ :oops: )

Pepi
24-04-08, 13:34
Τώρα πειμένω να τελειώσει το κουτί και θα της δώσω ειδικό γάλα για βρέφη αλλά κατσικίσιο.

(επιτρέπεται να πεις απ τους κανόνες αλλά αν νιώθεις άβολα, σε παρακαλώ μου στέλνεις με πμ? ευχαριστώ :oops: )

Δεν νοιώθω καθόλου άβολα. Το βρήκα σε μαγαζί με βιολογικά και προιοντα υγιεινής διατροφής και είναι Γερμανικής εταιρείας (νομίζω η Hole ...ή κάπως έτσι λέγεται). Αυριο θα ποστάρω τη μάρκα.
Και λέω να δοκιμάσω να δώσω και στη μεγάλη μου κατσικίσιο απο βιολογικά (που ξέρεις μπορεί και να της αρέσει!) βλέποντας και κάνοντας!

Μαμά του Ωρίων
24-04-08, 14:20

Δεν νοιώθω καθόλου άβολα. Το βρήκα σε μαγαζί με βιολογικά και προιοντα υγιεινής διατροφής και είναι Γερμανικής εταιρείας (νομίζω η Hole ...ή κάπως έτσι λέγεται). Αυριο θα ποστάρω τη μάρκα.
Και λέω να δοκιμάσω να δώσω και στη μεγάλη μου κατσικίσιο απο βιολογικά (που ξέρεις μπορεί και να της αρέσει!) βλέποντας και κάνοντας!

οκ ευχαριστώ! θα περιμένω να δω τη μάρκα :D

vagia01
24-04-08, 14:22
ΚΙ ΕΜΕΙΣ ADAPTA ΠΙΝΑΜΕ ΚΑΙ ΟΛΑ ΜΙΑ ΧΑΡΑ

evelina2008
24-04-08, 16:22
kala....simera den thelei na piei oute to frisolac ac....einai athlio...brwmaei san skulotrofi....apapa....tha milisw me ton paidiatro gia na to allaksoume pali....exw dokimasei tosa galata...kai kanena den mas kanei...ti na kanwwww!

frene
24-04-08, 17:12
kala....simera den thelei na piei oute to frisolac ac....einai athlio...brwmaei san skulotrofi....apapa....tha milisw me ton paidiatro gia na to allaksoume pali....exw dokimasei tosa galata...kai kanena den mas kanei...ti na kanwwww!
evelina τη θηλαζεις κιολας?Ρωταω, αν την θηλαζεις κιολας και το ξενο το δινεις ως συμπληρωμα, να της εδινες μονο δικο σου, ισως με καποιο θηλαστρο αν εβγαζες...

Maya
24-04-08, 17:53
Αυτό το κατσικίσιο της Holle του το έδινα κι εγώ μετά το θηλασμό, εναλλάξ με το αγελαδινό της ίδιας εταιρίας. Του άρεσε πολύ και, όπως έχω διαβάσει, το κατσικίσιο είναι πιο κοντά στο μητρικό.

evelina2008
25-04-08, 00:24
oxi den tin thilazw....ekeini ti stamatise...den ithele....
twra mou eipe o giatros na dokimasw to almiron pepti mipws einai kalutero stin geusi...metaksu mas...kai auto brwmaeiiiii....tha deiksei

frene
25-04-08, 00:49
oxi den tin thilazw....ekeini ti stamatise...den ithele....
twra mou eipe o giatros na dokimasw to almiron pepti mipws einai kalutero stin geusi...metaksu mas...kai auto brwmaeiiiii....tha deikseiΝα σου πω κατι??Δοκιμασε να αλλαξεις μπιμπερο!!Δηλαδη αν εχεις κικο, παρε νουκ ή το αντιστροφο.Μπορει να σε βοηθησει!!!Πιανει καμια φορα!! :wink:

evelina2008
25-04-08, 00:54
exw avent bibero....den nomizw oti ftaei auto...giati to xamomili to pinei mia xara...xwris provlima...twra to vradu to ipie olo...doksa to theo@
alla apo tis 12 to mesimeri ...koimithike misi wra gurw stis 7 kai twra pia tin pire me ta xilia zoria....einai polu anusixi ...nustazei kai den borei na koimithei...ase pou den exei energithei katholou....

frene
25-04-08, 01:21
Ξερεις τι?Και εμενα το παθαινε αυτο που λες,οτι νυσταζει και ειναι ανησυχη και μπορει να ειναι επειδη δε τρωει πολυ, το παθαινε ενα φεγγαρι αυτο αλλα μετα αρχισαμε να την ταιζουμε ξαπλωμενη και αρχισε να τρωει πιο πολυ...Αλλα μπορει να ειναι και απο τα κακακια που δεν ησυχαζει.
Καποια απο τα γαλατα σκονη προκαλουν δυσκοιλιοτητα απο οσο ξερω.
Μπορει γι αυτο να ειναι ετσι......
Εγω δινω μητρικο γαλα με μπιμερο γιατι δεν μπορουσε να θηλασει καλα λογω επιπεδων θηλων.. :cry:

GrimSlayerette
25-04-08, 02:16
To gala ine mia diskoli ipothesi.
Kat'arhin o pediatros den ine andikimenikos giati proothi siggekrimenes markes. An sas to allaxi me tin proti horis na ehete kapio provlima, tote xerete...
Emas o megalos epine Almiron(apo to nosokomio) ke den ihe provlima diskiliotitas. Logo anagogon tou dosame to Almiron AR alla afto tou ekane diskiliotita (to haroupalevrio vlepis). To Frisolac Confort den itan toso apotelesmatiko stis anagoges oso to Almiron AR ki etsi kaname ena oreo cocktail me ta dio. Vale ke ligo hamomili ke den sas leo pos mirize! Thavma pos to epine.
I mirki ekane diskiliotita me to Almiron ke tis dinoume to Nativa. Apopsi mou ine pos ke ta dio vromane exisou. Ta kaimenoulia ti tous dinoume.
Me ta bibero den ihame provlima. Alla tous dosame ke to Neo Gripe Baby Water gia tous kolikous ke ta aeria. Ke to klassiko migma glikaniso, tilio, hamomili.
Olokliri epistimi vre aderfe!

Pepi
26-04-08, 19:10

οκ ευχαριστώ! θα περιμένω να δω τη μάρκα :D

Όπως ανέφερε και η φίλη μας πιο κάτω, Holle λέγεται το γάλα απο μαγαζι με βιολογικά προϊοντα, βεβαια εχει τη διπλασια τιμή απο τα αλλα 400γρ 19Ε!!!. Θα το αρχίσουμε σήμερα και ελπίζω να το πιει! :o Θα δοκιμάσω να δώσω και στη μεγάλη μου, κατσικίσιο φρέσκο (αν και δεν υποφέρεται η μυρωδιά του :P ).

Pepi
27-04-08, 20:36
Κορίτσια, ήπιαμε χτές το βράδυ το κατσικίσιο γάλα για πρώτη φορά και το ήπιε ευχάριστα - που εκτός απο Almiron δεν έπινε τίποτα άλλο!! Επίσης δεν βρώμαγε ούτε κατσικίλα ούτε όπως τα άλλα γάλατα της αγοράς (Almiron κλπ), μάλιστα μύριζε υπέροχα. Όσο λοιπόν με παίρνει οικονομικά, αυτό θα τις παίρνω, όσο το δίνω συμπλήρωμα, καλά είναι - μέτα θα αρχίσουν τα ζόρια :lol: :lol: :lol: :lol: .
Στη μεγάλη μου πήρα βιολογικό φρέσκο και το ήπιε πιο ευχάριστα απο το απλό (Δέλτα κλπ) και μάλιστα μου είπε ότι της άρεσε! Αντε να δούμε, μπορεί και να ήταν της στιγμής :lol: :lol: :lol: .

μπαμπι
06-05-08, 16:55
ΒΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ Η ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 16 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΖΟΡΙ ΠΙΝΕΙ ΤΟ ALMIRON ΤΗΣ ΔΟΚΙΜΑΣΑ ΟΛΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΤΗΣ ΑΛΛΑ ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΤΗΣ ΑΡΕΣΕΙ Η ΜΑΡΚΑ ΑΛΛΑ ΤΟ ΓΑΛΑ.ΠΕΡΑΣΑΤΕ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΑΡΝΗΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΓΑΛΑ? ΠΟΤΕ ΠΙΝΕΙ ΛΙΓΟ ΤΟ ΠΡΩΙ ΑΛΛΑ ΤΟ ΒΡΑΔΥΝΟ ΠΟΛΥ ΣΠΑΝΙΑ.

ΦΑΙΗ
09-05-08, 22:36
0-6 frisolac
6-12 frisomel
και τωρα που χρονισαμε πινουμε το frisigrow.δεν αντιμετωπισαμε ποτε κανενα προβλημα!

papi
14-05-08, 17:01
Κανένα μωράκι δεν πίνει s-26;;; Παράξενο, θεωρείτε πολύ καλό γάλα :cry:

daddycool
16-05-08, 14:49
Ο μπέμπης μας καταβροχθίζει απίστευτες ποσότητες γάλατος. Είναι τώρα πέντε μηνών και πίνει 4 γεύματα των 210ml και στο βραδυνό του καθαρίζει 250 ml !

Βέβαια όταν πίναμε ALMIRON 1 είχαμε τρομερό πρόβλημα , αηδίαζε , αναγουλιαζε έσπρωχνε το μπουκάλι.

Δοκιμάσαμε κανα δυό μάρκες και τελικά η παιδίατρος μας πρότεινε να δοκιμάσουμε ένα καινούργιο σχετικά γάλα το HUMANA 1 το οποίο και μας "εσωσε".

Πάντως θέλω να τονίσω ότι κατά την γνώμη μου . και κατά την γνώμη πολλών ¨ειλικρινών" γιατρών οι διαφορές στα γάλατα σκόνη είναι απλά στην γεύση. Ο λόγος ; Όσον αφορά τον εμπλουτισμό τους σε ιχνοστοιχεία , αμινοξέα, βιταμίνες κλπ όλα είναι πανω κάτω ΤΑ ΙΔΙΑ . Ανθρώπινα αντισώματα ΔΕΝ έχει κανένα και να μην παραμυθιαζόμασθε. Το μητρικό είναι ο απόλυτος βασιλιάς της διατροφής μέχρι τους 6-7 μήνες.

Από την άλλη , το να δίνεις σε ένα μωράκι κάτω του ενός έτους εβαπορέ ή φρέσκα γάλατα είναι μεγάλο λάθος. Τα μη παιδικά γάλατα και υψηλή περιεκτικότητα σε νάτριο έχουν , βλαβερό για τα ανώριμα παιδικά νεφρά και "φτωχά" σε σχέση με το μητρικό και τις σκόνες είναι.

Για να συνοψίσω λιγάκι , γνώμη μου είναι εάν σε ένα μπεμπίνι δεν αρέσει ένα γάλα και δεν έχει δυσανεξία στην λακτόζη ούτε έχει αναγωγές , μπορείτε άφοβα να πειραματιστείτε σε διάφορες μάρκες για να βρείτε αυτή που αρέσει στο μπεμπάκι σας να καταβροχθίζει.

Μην διστάζετε να πιείτε από το γάλα που δίνετε στο μωρό (Όχι από το μπουκάλι :) ) Θα εκπλαγείτε με το πόσες διαφορετικές γεύσεις υπάρχουν ανάλογα την μάρκα.

Φιλάκια κυρίες μου
daddycool

dora
16-05-08, 15:20
Παντως ειναι οντως καλο να δοκιμαζετε το γαλα του παιδιου.. απο την εμπειρια που εχω με το γιο μου εχω παρατηρηση οτι οτι γαλα μπορω να πιω εγω μπορει και αυτο.. οτι δεν μου ερεσει εμενα, το φτυνει και ουτε να το βαλει στο στομα του.
Αρχικα επινε το NATIVA και δεν εχαμε κανενα προβλημα.. Οταν σε καποια φαση εκανε μια ατοπικη δερματιτιδα μου ειπε ο παιδιατρος οτι το πρωτο που πρεπει να τσεκαρουμε ηταν το γαλα και μας εδωσε το frizolac (υποαλλεγρικο) το οποιο κατα τη γνωμη μου νρωμουσε.. το παιδι δεν το επινε.. οπότε γυρισαμε στο αλλο. Στους 8 μηνες και εφοσον ετρωγε διαφορα πλέον, το εκοψε εντελως και καταλήξαμε στο noulac το οποιο παλι επινε με δυσκολία (οχι πανω απο 100 γραμμαρια τη φορα).
Τελικα ξεκινησαμε φρεσκο και το μονο που πίνει ειναιή το βιολογικο Ολυμπος ή το κατσικισιο Εβολ ή της γεωργικής σχολής (αναλογα τι θα βρω γιατι ειναι γενικα δυσεβρετα και τα τρία) . Το καλο που εχουν σε συγκριση με αλλα γαλατα ειναι οτι δεν μυριζουν και μπορω κι εγω να τα πιω ευχαριστα.. Το κατσικίσιο θελει λιγη προσοχη στο ζεσταμα, γιατι αν το ζεστανεις πολυ μυριζει τραγιλας.. Αν ομως το ζεστανεις λιγο δεν μυριζει καθολου .

nea mamaka
16-05-08, 15:30
Εμείς ξεκινήσαμε με almiron (το προωθούν τρελλά στα μεαιυτήρια) αλλά μας έφερε δυσκοιλιότητα. Το αλλάξαμε και μέχρι χθες πίναμε το novalac IT αλλά τώρα που διαπιστώθηκε αλλεργία πήραμε το frisolak HA .
Ελπίζω να είναι καλό.
Διαφορετικά θα πρέπει να βρούμε άλλο γάλα ΗΑ.

ΟΤΑΝ ΛΕΣ ΑΛΛΕΡΓΙΑ ΤΙ ΕΝΝΟΕΙΣ;

elepet
16-05-08, 16:45
Εμείς πίνουμε s26 απο 2 μηνών.Ξεκινήσαμε με το 1,μετά απο 5 μηνών το 2 και απο 1 ετούς το 3!
Η παιδίατρος μου είπε να της το δίνω.Στο μαιευτήριο μου δώσαμε almiron αλλά το κόψαμε σχεδόν αμέσως..έκανε συνέχεια αναγωγές.Το s26 είναι πιο παχύρευστο και είμασταν μια χαρά.Θα συνεχίσω να της το δίνω τουλάχιστον μέχρι 2 ετών.

ΖΩΓΡΕΩΡΓΙΟΥ
27-05-08, 13:07
ΒΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ Η ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 16 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΖΟΡΙ ΠΙΝΕΙ ΤΟ ALMIRON ΤΗΣ ΔΟΚΙΜΑΣΑ ΟΛΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΤΗΣ ΑΛΛΑ ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΤΗΣ ΑΡΕΣΕΙ Η ΜΑΡΚΑ ΑΛΛΑ ΤΟ ΓΑΛΑ.ΠΕΡΑΣΑΤΕ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΑΡΝΗΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΓΑΛΑ? ΠΟΤΕ ΠΙΝΕΙ ΛΙΓΟ ΤΟ ΠΡΩΙ ΑΛΛΑ ΤΟ ΒΡΑΔΥΝΟ ΠΟΛΥ ΣΠΑΝΙΑ.

Εγώ θα σου πω για το πρώτο μου παιδί γιατί το δεύτερο το θηλάζω ακόμη. Όταν σταμάτησα το θηλασμό του έδωσα το Frisolac. Μετά από ένα μήνα σχεδόν δεν ήθελε καθόλου να πιει γάλα οπότε το άλλαξα και του έδωσα το Nativa. Ούτε και αυτό όμως το έπινε. Μετά από συννενόηση με την παιδίατρο άρχισα να του δίνω το Noulac το οποίο και πίνει ακόμη.

Το Noulac άρχισα να του το δίνω όταν ήταν 8-9 μηνών

Μαράκι
27-05-08, 14:32
ΚΑι εμείς στην αρχή Αλμιρόν, πολύ γρήγορα αλλαγή σε Χουμάνα, γιατί έφερε τρομερή δυσκοιλιότητα.και από τους 11 μήνες και κάτι και μετά, φρέσκο φρεσκότατο γαλατάκι.. :lol:

Lucie
28-05-08, 14:00
Ήπιαμε με τη σειρά NovalacI,II,Frisogrow και εδώ και ένα μήνα,από 17 μηνών αρχίσαμε το φρέσκο γάλα,συνήθως Όλυμπος.Ευτυχώς δεν είχαμε κανένα πρόβλημα.

kausonas
04-07-08, 20:36
ΤΙ ΓΑΛΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΤΑΙ ΣΕ ΝΕΟΓΝΑ?

evgenia
04-07-08, 21:30
καλησπέρα!
τα δικά μου ξεκίνησαν με almiron (θήλασα ελάχιστα) αλλά καταλήξαμε σε frisolac και frisolac comfort.

pegi
04-07-08, 22:59
καλως το καυσονακι μας.
εμεις FRISOLAK,απο την αρχη αυτο πινουμε αν και θηλασαμε και 2 μηνες.

zouzounitsa79
05-07-08, 01:44
εμεις ξεκινησαμε με NAN μετα almiron μετα almiron omneo μετα ενα που δε θυμαμαι :P και καταληξαμε στο frisolac comfort :)
Ολη η αγορα στα πόδια μας :P ειχαμε μεγαλο προβλημα δυσκοιλιοτητας, κολλικους και μερικες γουλιτσες γιαυτο καναμε γκαλοπ στα γαλατα :wink:

Μαμά του Ωρίων
05-07-08, 10:10
εμείς ξεκινήσαμε με almiron είναι αυτό που μας έδωσαν στο νοσοκομείο αλλά του έκανε δυσκοιλιότητα
μετά περάσαμε στο Novalac ΙΤ που όμως δεν τον βοήθησε καθόλου στη δυσκοιλιότητα, μετά σε κάτι άλλα αλλά τελικά καταλήξαμε στο Aptamil Digestive Comfort που ακόμα αυτό πίνει και με αυτό ήταν οκ τα κακά του και εκ των υστέρων μάθαμε ότι μάλλον δεν μας έκανε κολικούς επειδή αυτό το γάλα είναι και για τους κολικούς και δεν το ξέραμε

Μαριλίνα
05-07-08, 21:32
kausona
από ότι θυμάμαι το μωρό σου έχει γεννηθεί.
Εμείς χρησιμοποιούσαμε το Aptamil 1, το οποίο μας το είχανε συστήσει στο μαιευτήριο. Αυτό του δίνανε λόγω του ότι δεν μπόρεσα κάποιες μέρες να το θηλάσω.
:wink: :wink: :wink:

happy duckie
05-07-08, 21:55
aptamil κι εμεις :D

daddycool
06-07-08, 00:44
Με κίνδυνο να χαρακτηριστώ ξενερουά , εάν θέλετε αλλάζετε τον τίτλο του θέματος σε "ΤΙ ΓΑΛΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΤΕ ΣΕ ΝΕΟΓΝΑ;"

Πρόκειται για δευτερο πληθυντικό - ενεργητική φωνή και άρα γράφεται με έψιλον και όχι τρίτο ενικό - παθητική φωνή που γράφεραι με -αι.

Το ευκολο κόλπο για να αποφαζίζουμε εάν θα γράψουμε με -ε ή με -αι είναι να βλέπουμε εάν το ρήμα είναι στον ενικό η στον πληθυντικό.

Αμα το ρήμα απευθύνεται σε πολλούς , είναι στον πληθυντικό και γράφουμε με έψιλον αλλιώς με -αι

Υ.Γ. Και για να μην είμαι εντελώς εκτός θέματος , μετά από διάφορες δοκιμές Humana 1 και τώρα Humana 2

manina
06-07-08, 11:00
daddycool,δε θηλάζατε εσείς??

eleftheriak
06-07-08, 12:19
Eμείς πίνουμε almiron pepti 1,σε μια εβδομάδα θα πάρουμε almiron HA να δούμε πως θα πάμε και με αυτό(με το pepti είμαστε μια χαρά)Το ΗΑ το έχει δώσει καμιά μαμά?

daddycool
06-07-08, 13:04
daddycool,δε θηλάζατε εσείς??

Αποθηλάσαμε , στους έξι μήνες.

manina
06-07-08, 14:06
οκ

desdemona
07-07-08, 08:25
Εμείς μόνο με pre-ΝΑΝ είμαστε ακόμα. Δεν θήλασα καθόλου λόγω φαρμάκων και από ότι ξέρω στην επόμενη επίσκεψη στην παιδίατρο θα το αλλάξουμε. ( έκλεισε χρόνο η μπέμπα ).

eleana
07-07-08, 14:05
καλως το καυσονακι μας.
εμεις FRISOLAK,απο την αρχη αυτο πινουμε αν και θηλασαμε και 2 μηνες.

και μεις frisolac και στα 2 μου παιδια

fistikaki
19-09-08, 21:43
Κανένα μωράκι δεν πίνει s-26;;; Παράξενο, θεωρείτε πολύ καλό γάλα :cry:

κι εμεις αυτο πινουμε

juliava
22-11-08, 02:09
μια ερωτηση ηθελα να κανω. οταν λετε γουλιτσες τι ακριβως εννοειτε? ο μικρος μου πινει novalac IT 1 και σε καθε γευμα στο ρεψιμο, ισως και λιγη ωρα αργοτερα , μου βγαζει λιγο γαλα , οχι ρουκετα, η ποσοτητα που βγαζει ποικιλλει. μετα ειμαστε ενταξει. το ιδιο συμβαινει συχνα και με το κιντερντε αλλα οχι παντα. αυτο θεωρειται προβλημα? αυτο εννοειτε οταν λετε γουλιτσες?

pikoulinaki
28-11-08, 15:12
πίνει κανένα παιδάκι το alfare;

PAKEL
09-12-08, 15:48
εμείς ''πίναμε'' το αλφαρέ για ένα χρόνο περίπου λόγω της αλλεργίας που είχε στο γάλα.Βέβαια όταν λέω Πίναμε δεν κυριολεκτώ γιατί έχει απαίσια μυρωδιά και γεύση.Έτσι για να την κάνω να το φάει της το έβαζα σε μια κρέμα επίσης υποαλλεργική την ΣΙΝΛΑΚ.Αυτή ήταν πιο νόστιμη κι έτσι ευτυχώς έπαιρνε όλο το γάλα που έπρεπε κάθε μέρα.

pikoulinaki
09-12-08, 15:52
Ευχαριστώ για την απάντηση. Σήμερα μετά από 4,5 μήνες το αλλάξαμε και πίνουμε almiron pepti. Ευχαριστώ το Θεό γιατί περνούσαμε ένα δράμα. Σήμερα πολύ καλύτερα τα πράγματα. καλό απόγευμα σε όλους

STAUROULA
10-12-08, 10:09
βρε κοριτσια να κανω και εγω μια ερωτηση γιατι με εχει προβληματιση πολυ,
εμεις πιναμε το almiron 3 μας ειχε πει η παιδιατρος να του το δινουμε μεχρι 18 μηνων και τωρα που ο μικρος ειναι σχεδον 17 μηνων του το αλλαξα (εδω και μια εβδομαδα) και πινουμε το φρεσκο το δελτα το παιδικο κια ενω το πινει εχει αρχισει και μου ξυπναει 2 και 3 φορες το βραδυ ξανακοιματε βεβαια αν τον κουνησω λιγο αλλα δεν ξερω πριν αντε να ξυπναγε μια φορα, το πινει δεν εχει προβλημα (γενικα οτι γαλατα του δωσαμε τα επινε ) αλλα σκεφτομαι μηπως δεν χορταινει και πρεπει να ξαναγυρισω στην σκονη?
να του δωσω εβαπορε?
εχω δει οτι βγαζει και κατι δοντακια αλλα μια εβδομαδα και.... και να μην κοιματε και αλλες φορες βγαλαμε δοντια αλλα δεν ηταν ετσι...

τα φωτα σας please :D

sboura
18-12-08, 21:18
κοριτσια τα φωτα σας !!
ειμαι ασχετη απο γαλατα γιατι τον γιο μου τον θηλαζω -τωρα ειναι 7 μηνων-αλλα επιειδη σκεφτομαι να σταματησω το θηλασμό θελω να μου προτεινεται ενα γαλα που να μην βαρη καθως το μητρικό ειναι πολυ ελαφρύ!!

Μένια
18-12-08, 23:12
Εμάς ο γιατρός μας μας είχε προτείνει τα εξής:
Frisomel
guigoz
humana
ως πιο εύπεπτα μιας κι εμείς αντιμετωπίζαμε αρκετούς μήνες προβλημα με ΓΟΠ.
Εγώ του δίνω το frisomel και δεν έχουμε κανένα απολύτως πρόβλημα.

yasemi
19-12-08, 00:24
εγω τι να πω που λογω αλλεργιας ουτε υποαλλεργικα γαλατα δε πινουμε αλλα ενα που μας εχουν γραψει απο το ΠΑΙΔΩΝ το NEOCATE???ειναι πιο πικρο απο το ALmiron PEpti και δε ειναι την πιανει αρκετα....

υπομονη σε οσες μαναδες εχετε παιδια με αλλεργια ...καποια στιγμη ελπιζω να περασει...

DIMIDIMI
22-12-08, 02:01
Yasemi,

Και εμείς το Νεοcate παίρναμε, όχι το Neocate Advance, του έπεφτε βαρύ.
Η εταιρεία, νομίζω Milupa, έχει βελτιωτικά γέυσης, ανανά, πορτοκάλι.
Του μικρού του άρεσε περισσότερο ο Ανανάς. Δοκίμασε να επικοινωνήσεις
μαζί τους. Τέλος του το δίναμε και με Cheerios.

Kαλή συνέχεια!

frene
22-12-08, 08:34
sorry αλλα το Cheerios τι ακριβως ειναι;Και σε ποσω ετων-μηνων παιδακι το δινατε;;;;;

DIMIDIMI
22-12-08, 13:44
Ta Cheerios είναι είδος "Kellogs" με μέλι. Αυτά του τα δίναμε μαζί με το γάλα (Νεocate) για να μπορεί να πιεί το γάλα πιο ευχάριστα. Τα ξεκινήσαμε από 3.5 ετών. Τώρα είναι 4.5

iro
22-12-08, 13:52
κοριτσια τα φωτα σας !!
ειμαι ασχετη απο γαλατα γιατι τον γιο μου τον θηλαζω -τωρα ειναι 7 μηνων-αλλα επιειδη σκεφτομαι να σταματησω το θηλασμό θελω να μου προτεινεται ενα γαλα που να μην βαρη καθως το μητρικό ειναι πολυ ελαφρύ!!

Σβούρα μου, όχι επιλογή γάλακτος μέσω φόρουμ και internet.

Μόνο ο παιδίατρος σου είναι υπεύθυνος για μια τέτοια σύσταση, προκειμένου να μην βάλεις σε κίδυνο την υγεία του παιδιού από την αλλαγή.

yasemi
22-12-08, 17:21
[quote="DIMIDIMI"]Yasemi,

Και εμείς το Νεοcate παίρναμε, όχι το Neocate Advance, του έπεφτε βαρύ.
Η εταιρεία, νομίζω Milupa, έχει βελτιωτικά γέυσης, ανανά, πορτοκάλι.
Του μικρού του άρεσε περισσότερο ο Ανανάς. Δοκίμασε να επικοινωνήσεις
μαζί τους. Τέλος του το δίναμε και με Cheerios.

Kαλή συνέχεια![/quote

ευτυχως εμαθε και το πινει ετσι....εγω βεβαια αναρωτιεμαι πως το πινει γιατι ειναι πικρο....

οσο για τα cherios με μελι εγω της τα δινω ηδη εδω και κανα διμηνο που τα δεχεται γιατι παλιοτερα τα ειχα δοκιμασει μεσα στη φρουτοκρεμα για να γλυκανει λιγο αλλα την ειχε πειραξει το μελι...και ειμαστε 19 μηνων...τα τρωει σαν σνακ...δε τα θελει μεσα στο γαλα...

χριστινα@
14-01-09, 16:49
....καμια σας δεν δινει το ΝΑΝ 1 :?: :?: :?: :?: :?

χριστινα@
15-01-09, 01:33
εγω ξεκινησα με ΝΑΝ 1 μου το συστησε φαρμακοποιος και οταν το ανεφερα στο παιδιατρο μου ειπε οτι ειναι καλο...........δεν εχω καποιο παραπονο μεχρι τωρα (50 ημερων) και παραλληλα το θηλαζω :)

Eleftheria
15-01-09, 08:42
και μεις frisolac και στα 2 μου παιδια

angela_kgr
15-01-09, 22:49
μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο γάλα για τη μικρή μου(σταματήσαμε το θηλασμό πρεπει να βγάλω το ticker αλλά δε μπορώ ακοόμη....)
είναι 14μηνών τώρα.....

antu
16-01-09, 10:58
εγω θηλασα μονο 4 μηνες οποτε μετα εδωσα το Holle 1 και μετα τον 7ο μηνα το 2. Καποια στιγμη διαβαζοντας τα συτατικα δεν βρηκα να περιεχει φολικο οξυ οποτε αρχισα το nan 2 εως και τυς 13 μηνες. Τωρα πλεον της δινω το Βιολογικο του βεροπουλου (δεν ειναι φρεσκο εχει ημερ. 10 15 ημερων) και οταν ξυπναει το βραδυ το νουνου kids ( το νουλακ δεν τις αρεσει)

angela_kgr
16-01-09, 13:01
βιολογικό αγελαδινό?

asi
16-01-09, 14:40
ΓΕΙΑΣ ΜΑΜΑΔΕΣ ΚΑΙ ΜΠΑΜΠΑΔΕΣ,
ΕΓΩ ΘΗΛΑΣΑ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΤΗΝ ΠΡΙΓΚΙΠΙΣΣΑ ΜΟΥ ΓΙΑ ΔΥΟ ΜΗΝΕΣ. ΕΔΩ ΚΑΙ ΔΥΟ ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΤΗΝ ΕΧΩ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΚΑΙ ΤΙΣ ΔΙΝΩ ΤΟ GIGOS 1 ΠΟΥ ΜΑΣ ΤΟ ΣΥΝΕΣΤΗΣΕ Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΑΣ. ΠΙΝΕΙ ΠΕΝΤΕ ΓΕΥΜΑΤΑ ΤΩΝ 150 ML ΗΜΕΡΕΣΙΩΣ ΑΛΛΑ ΠΑΡΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΠΗΡΕ ΜΟΝΟ 100 GR ΕΝΩ ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΗ ΕΒΔΟΜΑ ,ΠΟΥ ΠΙΝΕΙ ΤΟ GIGOS ,ΠΗΡΕ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 150 GR.H ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΛΕΕΙ ΟΙ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΤΟ ΒΑΡΟΣ ΠΟΥ ΠΗΡΕ ΜΕ ΤΗΝ ΑΛΛΑΓΗ ΓΑΛΑΤΟΣ ΚΑΙ ΟΤΙ ΜΕΤΑ ΤΟ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΘΑ ΔΟΥΜΕ ΑΝ ΤΟ ΓΑΛΑ ΤΗΣ ΚΑΝΕΙ Η ΟΧΙ.ΑΝΗΣΥΧΩ ΜΗΠΩΣ ΔΕΝ ΤΗΝ ΠΙΑΝΕΙ Ο ΓΑΛΑ. ΕΣΕΙΣ ΤΙ ΛΕΤΕ;
ASI

antu
16-01-09, 17:07
βιολογικο αγελαδινο μονο 1,17 το λιτρο. Το ξερω οτι δεν ειναι τοσο καλο ασο το βιολογικο το φρεσκο αλλα οχι και 2 ευρω το μπουκαλι που ζητανε

blue
17-01-09, 02:15
εμεις ξεκινησαμε με Αλμιρον, μετα ΝΑΝ1 ΗΑ λογω κολικων οι οποιοι ευτυχως κρατησαν 10 μερες και μεχρι τωρα ΝΑΝ1 το κανονικο. Το πινουμε ολο κι εχουμε γινει κοπελαρες!! :P :P :P

paco
17-01-09, 15:50
Κορίτσια βοηθείστε...Ο μπέμπης μου θηλάζει και προσπαθώ σιγά-σιγά να αποθηλάσω αλλα δεν του αρέσουν τα ξένα γάλατα!έχουμε δοκιμάσει το Frisolac,το Ναν και Το νουλακ αλλά ενω τις 2 πρώτες φορές τα πίνει μετά το καταλαβαίνει και ουρλιάζει οπότε και τον θηλάζω!Είχε καμία παρόμοια εμπειρία και αν ναι ποιο γάλα μου προτείνετε να δοκιμάσω!!!

frene
17-01-09, 16:13
paco γιατι θέλεις να αποθηλασεις?Υπαρχει καποιος συγκεκριμενος λογος ή απλα δεν θελεις εσυ;
Σε ρωτω γιατι πολλες κοπελες μπαινουν στην διαδικασια του αποθηλασμου χωρις να ειναι επαρκως ενημερωμενες, ακουγοντας τις ηλιθιοτητες γιατρων και πεθεροκουμπαροξαδερφων,οτι το γαλα μετα τους 6 μηνες δεν ειναι καλο,δε φτανει,αραιωνει και αλλες τετοιες μπαρουφες....

elachl
17-01-09, 16:19
καλησπερα.εμεις διναμε το ναν 1 και μετα επειδη πονουσε η κοιλια της της δωσαμε το ναν σενσιτιβ 15ευρω το κουτιεκανε.μετα της δωσαμε το ναν2 και μετα κερδισα 2 κουτες γαλατα gs26 νο2 και νο3 και την περασαμε μια χαρα τη δευτερη και την τριτη βρεφικη ηλικια.τωρα δινω το νουνουκιντ του ενος λιτρου.η παιδιατρος ειπε μετα τα 2 να της δινω οτι θελω αλλα εγω θα συνεχισω το κιντ.

paco
17-01-09, 18:55
Θελω να αποθηλάσω γιατι δουλευω και το γαλα μου δεν επαρκει μερικες φορες!Η αληθεια ειναι οτι εχω κουραστει κιολας!

frene
17-01-09, 22:27
Το γαλα απλα να ξερεις οτι επαρκει παντα,αν το μωρο μπαινει στο στηθος οποτε το ζηταει :wink:
Αλλά αν εχεις κουραστει σε καταλαβαινω απολυτα και το σεβομαι.

Το προβλημα ειναι το οτι δεν δεχεται το μπιμπερο ή παιρνει το μπιμπερο ευκολα και οταν καταλαβαινει την γευση το φτυνει;

paco
17-01-09, 23:22
Οποτε 3εκναμε ενα καινουριο γάλα το δεχεται κανονικα τισ 2-3 πρςτες φορες!Μετά καταλαβαινει τη γευση και κλαιει...Το μπιμπερο το πιανει μια χαρα...και όταν περιεχει δικο μου γάλα τότε κάνουμε πάρτυ...Μου έχουν πει για το ΑΛΜΙΡΟΝ ποια ειναι η αποψή σου?Ο παιδιατρος όταν του αναφέρω αυτό το θέμα γελάει...

frene
17-01-09, 23:31
Δεν εχω ιδεα απο ξενα γαλατα,σορυ...
Αλλά ο παιδιατρος γιατι γελαει;;; :roll:

Μου κανει εντυπωση παντως που πινει 2-3 μπιμπερο και μετα ξινιζει.Αν τον ενοχλουσε η γευση δεν θα επινε καθολου,ετσι δεν ειναι;;
Πωπωωωω αυτα τα μωρα,αβυσσος η ψυχη τους....Δεν τα πιανεις πουθενα!

paco
17-01-09, 23:35
Νομίζω ότι τα παιδια που θηλάζουν,εχουν συνηθισει να αλλαζει συνεχώς η γεύση στο γάλα από τη διατροφή της μαμας και δεν τους αρέσει η μονοτονια!Ετσι το εξηγώ...Ο γιατρος γελαει γιατι μάλλον ξέρει ότι είναι πολύ δύσκολο αυτό που προσπαθώ να κανω!!!

frene
17-01-09, 23:50
Τι να πω για τον γιατρο τωρα... :twisted: υποτιθεται πρεπει να σε βοηθησει...δε ξερω για την γευση...

Σκεφτηκα κατι,αν αναμιξεις ξενο με δικο σου και σιγα σιγα μειωνεις την ποσοτητα του δικου σου;; :roll:

fistikaki
18-01-09, 00:32
paco, μηπως το μωρο κανει γαστρ.παλλινδρομηση?? ετσι μου εκανε και μενα με το γαλα, και νομιζα πως δεν της αρεσε και ολο αλλαζα γαλατα, αλλα δεν εφταιγε αυτο... την ενοχλουσε τη καημενη ο οισοφαγος....

διαβασα αυτα που γραφεις, και μου θμιζετε πολυ την περιπτωση μου

paco
18-01-09, 07:59
απο τότε που γεννήθηκε δεν μου εχει βγάλει ουτε μια γουλια...δεν νομιζω:

fistikaki
18-01-09, 10:53
δε μου εβγαζε η μικρη γουλιες... δεν ειχα και γω ενδειξεις... μονο το οτι εκλαιγε πινοντας γαλα...

paco
18-01-09, 18:00
Όταν θηλάζει ή οταν το μπιμπερο περιεχει δικο μου γαλα ολα ειναι μια χαρα!Ασε που σημερα καταφερα να του δωσω 170 μλ 3ενο γαλα!

monbebe
18-01-09, 22:54
εγω στον γιο μου εδωσα ολη τη σειρα του Almiron -δεν θηλασε καθολου-..
ξεκινησε το 1, μετα το 2, το 3, μεχρι που το γυρισαμε στο φρεσκο... και σ'εμας παντως η μαμα μου το ιδιο εδινε...

ΑΛΕΞ
18-02-09, 21:39
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ. ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΟΛΙΣ 5 ΚΑΙ 1/2 ΜΗΝΩΝ. ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΧΕ ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΟΥ ΔΙΝΩ ALMIRON AR. ΕΝΩ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΗΤΑΝ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΧΕΙΡΟΤΕΡΕΥΕΙ. ΑΡΧΙΣΑΜΕ ΚΑΙ ΚΡΕΜΟΥΛΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΒΕΛΤΡΙΩΝΕΤΑΙ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ. Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΔΕΝ ΜΟΥ ΔΙΝΕΙ ΣΑΦΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ. ΑΡΑΓΕ ΘΑ ΒΕΛΤΙΩΘΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ; ΜΕ ΕΧΕΙ ΦΑΕΙ ΤΟ ΑΓΧΟΣ. ΤΟΥ ΜΕΙΩΣΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΤΑ ΙΔΙΑ.

supernicolis
23-03-09, 19:25
ΠΙΝΕΙ ΚΑΝΕΙΣ S26 GOLD? ΕΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ 3 ΜΗΝΩΝ,ΚΙ ΕΧΟΥΜΕ ΜΕΓΑΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ,ΚΛΑΙΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΑΕΡΙΣΤΕΙ, ΓΙΑ ΝΑ ΡΕΥΤΕΙ ΚΑΙ ΚΑΝΕΙ ΚΑΚΑ ΚΑΘΕ 2 ΜΕΡΕΣ. Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΔΕΝ ΜΟΥ ΤΟ ΑΛΛΑΖΕΙ ΓΙΑΤΙ ΛΕΕΙ ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΑΦΟΥ ΤΟ ΠΙΝΕΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΑ....ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ??????

maria_23
24-03-09, 09:24
Ξεκινήσαμε με Frisolac, είχε δυσκοιλιότητα όμως κ έτσι η παιδίατρος πρότεινε Novalac AC μία φορά τη μέρα (πρωί) κ τα υπόλοιπα γεύματα της μέρας ήτανε με Novalac κανονικό. Είδαμε άσπρη μέρα με τα κακά τουλάχιστον, έκανε κ κάνει μία έως 3 φορές την μέρα, βέβαια από τον 6ο μήνα κ μετά που αρχίσαμε φρούτα κ λαχανικά, σταματήσαμε το Novalac AC κ πίνει μόνο το Novalac το σκέτο, και συνεχίζει να ενεργείται το ίδιο συχνά με πρίν.

dina
24-03-09, 23:37
εμεις θηλαζαμε για 25 μερες αποκλειστικα αλλα μετα παρουσιασε γοπ και διναμε novalac AR και novalac AC αναμεικτο το ενα για την γοπ και το αλλο για τους κολικους,για 1 μηνα πηγαμε ετσι αλλα οταν σταματησε ο θηλασμος(μειωθηκε πολυ το γαλα και το παιδι το εκανε εμετο γιατι δεν ηταν πηκτο και παλινδρομουσε),η μικρη εκανε φοβερη δυσκοιλιοτητα,τοτε δοκιμασαμε το novalac AR μαζι με novalac IT αλλα δεν την βοηθησε πολυ,μετα δοκιμασαμε το frisolac comfort που ειναι και για γοπ και για δυσκοιλια μωρα και ευτηχως την εστρωσε και στα 2 προβληματακια.ηπιε και για 1 εβδομαδα το s26 gf αλλα την στουμπωνε φοβερα και δεν της αρεσε.δεν αφησαμε και κανενα γαλα νομιζω.... :shock: ελπιζω να μην χρειαστει να της ξαναλλαξω γαλα γιατι το εχουμε τρελανει το παιδακι,ευτηχως ομως περνει κανονικα και με το παραπανω βαρος .
sypernikolis η δικια μου γιατρος λεει οτι αν το παιδακι περνει κανονικα βαρος δεν πειραζει να δοκιμαζεις και αλλα γαλατα,και γενικα καθε μωρακι εχει διαφορετικο οργανισμο και αλλα μωρακια τα ευνοει ενα γαλα ενω αλλα οχι,εμενα η κολλητη μου δινει στον μπεμπη της νοβαλακ ιτ και παει 3 φορες την μερα τουαλετα ενω η δικια μου με το ιδιο πηγαινε 1 φορα καθε 3 μερες και δεν το επινε κιολας ευχαριστα,και φαντασου οτι το φριζολακ το κομφορτ που πεινει η δικια μου τωρα και κανει 2 φορες την μερα κακακια το επινε πριν ο μπεμπης και ηταν δυσκοιλιος.η γνωμη μου ειναι να δοκιμασεις καποια γαλατα ωστε να βρεις πιο ταιριαζει στο μωρο σου,φυσικα ομως αφου ρωτησεις το γιατρο.τωρα αυτο που περιγραφεις οτι συμβαινει στο παιδι με τα αερια τα κλαματα κτλ μπορει να ειναι ακομα κολικοι,οποτε δεν μπορεις να κανεις και πολλα πραγματα.......ελπιζω να βοηθησα λιγακι :)

kalamaraki
01-04-09, 05:38
ΠΙΝΕΙ ΚΑΝΕΙΣ S26 GOLD? ΕΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ 3 ΜΗΝΩΝ,ΚΙ ΕΧΟΥΜΕ ΜΕΓΑΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ,ΚΛΑΙΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΑΕΡΙΣΤΕΙ, ΓΙΑ ΝΑ ΡΕΥΤΕΙ ΚΑΙ ΚΑΝΕΙ ΚΑΚΑ ΚΑΘΕ 2 ΜΕΡΕΣ. Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΔΕΝ ΜΟΥ ΤΟ ΑΛΛΑΖΕΙ ΓΙΑΤΙ ΛΕΕΙ ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΑΦΟΥ ΤΟ ΠΙΝΕΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΑ....ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ??????

Τα ίδια ακριβώς έκανε και η μικρή μου ενώ επινε S26 GOLD είχε πρόβλημα δυσκυλίοτητας γενικότερα και χωρίς να το πολυσκεφτώ συζητώντας το και με τον φαρμακοποιό μου ότι όλα τα γάλατα καλά είναι άλλαζα μόνη μου τις μάρκες -βέβαια μου είπε ο παιδίατρος και ο φαρμακοποιός ότι για να πεις ότι ένα γάλα δεν κάνει πρέπει να καταναλώσει τουλάχιστον 2 κουτιά των 400γρ και να δεις ότι δεν κάνει δουλειά- μέχρι που βρήκα το ΝΑΝ Sensitive (είναι ειδικό γάλα για κολικούς ψάξτο λίγο στον ιντερνετ να το δεις είναι της Nestle)
είναι μαγικό με το που το ήπιε για δυο μέρες.. ήρθε και έγινε άλλο παιδί, αεριζόταν κανονικά και κανονικά άρχισε να ενεργείτε μια με δυο φορές την ημέρα. Είναι αρκετά πιο τσιμπημένη η τιμή του από τα άλλα γάλατα αλλά εμένα αφού μου έκανε καλά την μικρή και σταμάτησαν και οι κολικοί της ήταν η σωτηρία μου! :D :D
Επισης για τους κολικούς μου σύστησε ο γιατρός μου το Infacolic που είναι Σιμεθικόνη η οπόια επίσης μας έσωσε γιατί η μικρή εμφάνισε κολικούς στον 3 μήνα μόλις είχα αρχίσει την διαδικασία αποθηλασμού και με το Infacolic άρχισαμε να ξανακοιμόμαστε τα βράδια... καταλαβαίνεις γιατί το αποκαλώ σωτηρία μου!!

sofia_p
05-04-09, 21:54
εγω θηλασα αποκλειστικα για πεντε μηνες,και στον εκτο ο γιατρος μου, μου συστησε το frisolac HA ,ευτυχως πηγαν ολα καλα και δεν χρειαστηκε να αλλαξω αλλο γαλα. .l: :lol: :lol:

ANABELA
05-04-09, 22:36
ΓΕΙΑΣ ΜΑΜΑΔΕΣ ΚΑΙ ΜΠΑΜΠΑΔΕΣ,
ΕΓΩ ΘΗΛΑΣΑ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΤΗΝ ΠΡΙΓΚΙΠΙΣΣΑ ΜΟΥ ΓΙΑ ΔΥΟ ΜΗΝΕΣ. ΕΔΩ ΚΑΙ ΔΥΟ ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΤΗΝ ΕΧΩ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΚΑΙ ΤΙΣ ΔΙΝΩ ΤΟ GIGOS 1 ΠΟΥ ΜΑΣ ΤΟ ΣΥΝΕΣΤΗΣΕ Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΑΣ. ΠΙΝΕΙ ΠΕΝΤΕ ΓΕΥΜΑΤΑ ΤΩΝ 150 ML ΗΜΕΡΕΣΙΩΣ ΑΛΛΑ ΠΑΡΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΠΗΡΕ ΜΟΝΟ 100 GR ΕΝΩ ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΗ ΕΒΔΟΜΑ ,ΠΟΥ ΠΙΝΕΙ ΤΟ GIGOS ,ΠΗΡΕ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 150 GR.H ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΛΕΕΙ ΟΙ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΤΟ ΒΑΡΟΣ ΠΟΥ ΠΗΡΕ ΜΕ ΤΗΝ ΑΛΛΑΓΗ ΓΑΛΑΤΟΣ ΚΑΙ ΟΤΙ ΜΕΤΑ ΤΟ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΘΑ ΔΟΥΜΕ ΑΝ ΤΟ ΓΑΛΑ ΤΗΣ ΚΑΝΕΙ Η ΟΧΙ.ΑΝΗΣΥΧΩ ΜΗΠΩΣ ΔΕΝ ΤΗΝ ΠΙΑΝΕΙ Ο ΓΑΛΑ. ΕΣΕΙΣ ΤΙ ΛΕΤΕ;
ASI

το gigoz το εδινα κ εγω στη κορη μου κ ειναι απο τα καλα γαλατα κ τα οποια παχαινουν τα μωρα.ετσι μου ειχε πει η παιδιατρος μου.τωρα δινω το nan2 κ λεω να περασω σε φρεσκο

ΕΛΒΙΡΑ
11-04-09, 16:01
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ!ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΡΩΤΗΣΩ ΕΑΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙ ΚΑΜΜΙΑ ΤΟ ΓΑΛΑ FREZYLAC ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΒΙΟΛΟΓΙΚΟ.ΜΟΥ ΤΟ ΣΥΣΤΗΣΕ Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΚΑΙ ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΤΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΣΤΗΝ ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ 6 ΜΗΝΩΝ.ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΘΗΛΑΖΩ ΚΑΙ ΤΡΩΕΙ ΚΑΙ ΦΡΟΥΤΟΚΡΕΜΑ

Athena
11-04-09, 16:03
ΤΙ ΓΑΛΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΤΑΙ ΣΕ ΝΕΟΓΝΑ?μητρικο εννοειτε.

hasmouritsa
13-04-09, 00:36
Εμένα μου συνέστησε η παιδίατρος το Frisolac, και τώρα πίνει το Frisomel. Ακόμα δεν θέλει να της δώσω εβαπορέ, προτιμά το γάλα σε σκόνη.

nnm004
13-04-09, 08:16
Εμεις ο μικρος ηπιε το almiron 1 μετα το 2 και τελικα το growing up , η μικρη επειδη ειχε αναγογες της δωσαμε για καποιο διαστημα s26 gf αντιαναγωγικο ,μετα πηραμε το almiron 1 και τωρα πινει ενα βιολογικο της frezyderm το καινουργιο frezylac λεγεται το 2

eleniza
14-04-09, 12:43
εμεις πινουμε απο την αρχη το σανιλακ1 της γιωτις και τωρα το 2 χωρις κανενα προβλημα

Μίκα
14-04-09, 13:06
εγω στον γιο μου εδωσα ολη τη σειρα του Almiron -δεν θηλασε καθολου-..
ξεκινησε το 1, μετα το 2, το 3, μεχρι που το γυρισαμε στο φρεσκο... και σ'εμας παντως η μαμα μου το ιδιο εδινε...

Κι εγώ σχεδόν το ίδιο. Θήλασε δυστυχώς μόνο 2 μήνες (ίσως και κάτι λιγότερο). Τώρα πίνει το 2.

Ο μεγάλος θήλαζε αποκλειστικά περίπου 8 μήνες, μετά Almiron 3 μέχρι το χρόνο και μετά φρέσκο.

Άσχετο. monbebe, πόσο χρονών είσαι;;;;;;;;:confused::confused::confused:

Εκτός και αν το Almiron κυκλοφορεί πολλά χρόνια. :)

mariagiord
27-04-09, 00:00
Κορίτσια βοήθεια
Είμαι νέα μανούλα το κοριτσακι μου είναι 27 ημερών.
Ξεκινήσαμε με το Φριζολάκ γαλα σε σκόνη και λόγω των κολικών ο γιατρός μας είπε να της δώσουμε το Nan Sensitive,
Mόνο που με αυτό το γάλα δεν χορταίνει!!
Τρώει σχεδόν ανα 3-4 ώρες 150 γρ και σε μισή ώρα θέλει κι άλλο.Τις φορές που τις δίνω στήθος μετά απο μισή ώρα κλαίει πάλι και πίνει πάλι 150γρ με αποτέλεσμα να έχει χάσει τα ωράρια της στο φαγητό και να κλαίει να κλαίει.Μήπως το Nan Senstive είναι ελαφρύ και δεν χορταίνει?Μήπως κάτι δεν κάνω καλα?
Βοήθεια :(

bouboukitsa
20-05-09, 13:00
mariagiord να σου ζήσει η μικρούλα σου! Κι εγώ frisolac δίνω στη μικρή μου αλλά σε λίγες μέρες θα πάρουμε το 2ης βρεφικής ηλικίας. Κι εμένα είχε κολικούς και είδα ότι ανακουφιζόταν πολύ με το τσαγάκι Μάραθο (σε μπλε κουτί) της Milupa. Πριν της αλλάξεις το γάλα χόρταινε με το Frisolac? Τα περισσότερα μωράκια έχουν κολικούς, Εμένα η μικρή μου λίγο με το τσαγάκι και λίγο με τρίψιμο στην πλατούλα κάπως ανακουφιζόταν. Δοκίμασε πριν την ταΐσεις να την κρατήσεις μπρούμυτα στα πόδια σου και να της τρίψεις την πλατούλα. Ίσως βοηθήσει.
Πες μας αν δούλεψε κανένα από τα παραπάνω.

νεφελη
20-05-09, 13:33
Το θεμα δεν ειναι πιο γαλα ειναι καλυτερο, αλλα πιο κανει στο καθε παιδι. Εμεις επειδη ειχαμε θεμα με γουλιες (το εβγαζε σχεδον ολο) της εδινα το απταμιλ AR κ μια χαρα ειμασταν. Ξερω κ απο φιλες μου που αναμιγνυαν σκονες κ τετοια... Εμεις ευτυχως δεν ειχαμε τετοια. Αρκετες γνωστες δινουν το Φρισολακ (καπως ετσι..). Παντως κ εγω της δοκιμασα 3-4 γαλατα μεχρι να βρω ποιο μας κανει κ της αρεσει.
Τωρα το αν χορταινει ή οχι, καλυτερα να συνεννοηθεις με τον παιδιατρο. Εγω παντως παντα της εδινα οσο ηθελε να πιει κ οσοα συχνα ηθελε. Ακομα κ τωρα καμια φορα ξυπναει το βραδυ κ θελει λιγο γαλα για να κοιμηθει..

kalamaraki
21-05-09, 09:32
Κορίτσια βοήθεια
Ξεκινήσαμε με το Φριζολάκ γαλα σε σκόνη και λόγω των κολικών ο γιατρός μας είπε να της δώσουμε το Nan Sensitive,
Τρώει σχεδόν ανα 3-4 ώρες 150 γρ και σε μισή ώρα θέλει κι άλλο.Τις φορές που τις δίνω στήθος μετά απο μισή ώρα κλαίει πάλι και πίνει πάλι 150γρ με αποτέλεσμα να έχει χάσει τα ωράρια της στο φαγητό και να κλαίει να κλαίει.Μήπως το Nan Senstive είναι ελαφρύ και δεν χορταίνει?Μήπως κάτι δεν κάνω καλα?
Βοήθεια :(

Καλημέρα mariagiord , να σου ζήσει το κοριτσάκι σου! :D
Και εγώ το ΝΑΝ Sensitive της έδινα εώς 7 μηνών περίπου γιατί υπόφερε από κολικούς και δυσκοιλιότητα αλλά χόρταινε , βέβαια στην ηλικία σας την θηλαζα και το αρχίσαμε μεικτό θηλασμο και σκόνη στον 1 μιση μήνα. Δεν πιστεύω ότι είναι ποιο ελαφρύ αλλά είναι ειδικό για δυσκοιλιότητα και κολικους. Τώρα όμως μην περιμένεις μωράκι ενός μηνα να έχει ωράριο... είναι νωρίς ακόμα, τυχαίνει κάποιες φορές να συμπέφτουν οι ώρες που τρώει αλλά γενικά είναι πολύ νωρίς για ωράριο φαγητού. Και συνήθως πεινάνε καθε 2-3 ωρες . Μήπως της δίνεις λιγο κ αυτή έχει ανάγκη περισσότερο για αυτο να στο ζητάει. Δοκίμασε να της δώσεις 180μλ και δες τι θα κάνει.Αν πραγματικά δεν πεινάει άλλο θα σταματήσει στα 150 ειδάλως θα το φάει, δεν θα παθει τίποτα αν της το δώσεις ούτε θα βαρυστομαχιάσει, ξέρουν ποτε να σταματήσουν. Εμένα η δικιά μου κάνω κάθε βράδυ 300μλ....άλλωτε σταματά στα 240μλ και άλλωτε το τρώει όλο, εξαρτάται πόσο πεινάει! Μην σου φαίνεται πολύ, και μην ακούς τι σου λέει ο γιατρός κάθε παιδί εχεις ειδικές ανάγκες. Εμας όταν μας έλεγε αν τρώει 90μλ τρώγαμε 120 και όταν μας είπε να τρώει 150μλ ήδη έτρωγε 210μλ :shock::shock: Απλά πεινούσε περισσότερο!

Μαμά του Θωμά
26-05-09, 23:25
Έχει δοκιμάσει κάποια μανούλα το Novalac AC που είναι ειδικό για κολικούς; Ο γιος μου, που μόλις σαράντησε υποφέρει από κολικούς και η παιδίατρος συνέστησε το συγκεκριμένο γάλα. Μέχρι τώρα πίναμε το S26. Ελπίζω το νέο γάλα να έχει αποτελέσματα γιατί σπαράζει η καρδιά μου να τον βλέπω να ταλαιπωρείται έτσι!

Μαμά του Θωμά
26-05-09, 23:28
Επίσης μου είπε και για ένα καινούριο σχετικά σιρόπι - Gripe ή κάπως έτσι - που είναι με ginger και υποτίθεται ότι βοηθάει. Το έχετε ακούσει ή ακόμα καλύτερα δοκιμάσει?

kalamaraki
27-05-09, 07:02
Καλημέρα Μαμά του Θωμά, να σου ζήσει το μπεμπάκι σου, εμείς για τους κολικούς πέρναμε το ΝΑΝ Sensitive το οποίο της διόρθωσε και την δυσκιολιότητα που ανέπτυξε όταν γυρίσαμε σπίτι και για σκεύασμα σαν "φάρμακο" για τους κολικούς μας είχε συστήσει το Infacolic, το οποίο έκανε θαύματα στην μικρή μου και στης φίλης μου το γιο που έχουν την ίδια ηλικία. Μέσα σε δυο μέρες θα δεις τεράστια διαφορά με το Infacolic. Για αυτό που λες με το τζιντζερ δεν γνωρίζω κάτι!

joa
22-06-09, 15:28
Μαμα του θωμα το σιροπακι που λες λεγεται new baby gripe water ειναι φυτικο σιροπακι και σε μας εκανε πααααρα πολυ καλο ..το συνιστω ανεπιφυλακτα!!!!
Εμεις σαν γαλα πιναμε το Almiron Ar1 στην ηλικια αυτη...

annia
22-06-09, 16:25
εμας μας ειπε η παιδιατρος το ναν αυτο επινε μεχρι 12μηνων τωρα πινουμε νουνου κιντ φρεσκο...αλλα δεν ειχε προβλημα και χορταινε και ηταν αρκετα ευπεπτο το ναν...

Δέσποινα79
04-01-10, 15:44
Γεια σας κορίτσια!
Θέλω να σας ρωτήσω, όποια ξέρει, ποιο γάλα είναι το καλύτερο για τη δυσκοιλιότητα; Ο μπέμπης μου είναι 44 ημερών κι ενεργείται κάθε 3 μέρες και μόνο με υπόθετο (βέβαια είναι σαν αλοιφή). Δεν αντέχω να τον βλέπω να ταλαιπωρείται, γιατί σφίγγεται συνέχεια. Σε κάθε γεύμα του τον θηλάζω και του δίνω και συμπλήρωμα αρκετό όμως. Αρχικά έπινε το Frisolac, εδώ και 2 μέρες το Aptamil 1 αλλά ακόμα δεν έχω δει τίποτα. Η παιδίατρος μου είπε να πάρω το Frisolac Comfort, αλλά ότι παρασκευάζεται δύσκολα.
Εσείς τι λέτε;

Δέσποινα79
09-01-10, 16:44
Τελικά δοκίμασα και το S26 Gold 1 επειδή παρασκευάζεται πιο εύκολα. Δεν ξέρω αν είναι τυχαίο αλλά ενεργείθηκε στις 3 μέρες 1 φορά μόνος του. Έχει ακούσει καμία ότι το συγκεκριμένο γάλα βοηθάει στο να ενεργούνται πιο συχνά;

Δέσποινα79
12-01-10, 17:06
Είναι φοβερό! Με το S26 Gold 1 επιτέλους ενεργείται μόνος του. Επίσης του αρέσει πολύ και σαν γεύση και ταιριάζει με το μητρικό γάλα. Η προσωπική μου άποψη είναι ότι είναι το καλύτερο γάλα.

eleni_puppy
22-01-10, 12:25
γεια σου Πεπη. Εχεις ακουσει τιποτα για το βιολογικο γαλα Holle? Ειναι απο κατσικισιο γαλα και λενε οτι ειναι πολυ καλο. Το εδωσα στο μωρακι μου 3 μερες και γλυτωσαμε απο τους κολικους. Ομως εχθες εκανε εμετο και κανει και γουλιτσες αλλα δεν ξερω αν ειναι απο το γαλα. Σημερα του εδωσα το Frezilac Comfort κατ'εντολη της παιδιατρου για να δουμε αν φταιει το Holle. Θα εκτιμουσα οτιδηποττε πληροφορια εχεις. Ευχαριστω
Ελενη

Δέσποινα79
11-03-10, 15:24
Έχω μια απορία: Άλλα γάλα είναι το Guigoz κι άλλο το Nativa; Σας ρωτάω γιατί και τα δύο γράφουν πάνω ότι είναι της Guigoz.

eleana82
11-03-10, 17:51
κοριτσια η μικρη μου επινε αρχικα το ΝΑΝ 1 και απο 6 μηνων το ΝΑΝ 2 και δεν ειχα ποτε καποιο προβλημα, τωρα στον 12 μηνα θα της αλλαξω γαλα και θα παμε στο NESLAC σε χαρτινη συσκευασια!!!!!

olgaholic
30-03-10, 18:20
εγώ τελικά μπερδεύτηκα! ο δικός μου ειναι 23 ημερών και τον θηλάζω αλλά του δίνω και συμπλήρωμα καθότι φαγάς!! τώρα του δίνω της Νοβαλάκ το AC για τους κολικούς αλλά κάθε φορά που τελειώνει το γεύμα του αρχίζει και ζορίζεται κοκκινίζει και μουγκρίζει για κάμποση ώρα με αποτέλεσμα να ξεξυπνάει να γκρινιάζει και να χαλάει το πρόγραμμά του!! η γιατρός μου έδωσε κάτι σταγόνες που είναι προβιοτικές για να τον βοηθήσουν αλλα δε ξέρω πότε θα δείξει άν βοηθάνε ή όχι... σκεφτόμουν να του αλλάξω γάλα, αλλά η παιδίατρος επιμένει στο Νοβαλάκ και δε ξέρω αν είναι απο πεποίθηση ή λόγω ποσοστών...
μια φίλη μου μου σύστησε τησ Μιλούπα αλλά πρέπει να του αλλάξω απο μόνη μου το γάλα ή όχι?? αν μπορεί κάποια να μου απαντήσει άμεσα γιατί σύντομα πρέπει να αγοράσω νέο κουτί....

fouli
31-03-10, 10:35
εγώ τελικά μπερδεύτηκα! ο δικός μου ειναι 23 ημερών και τον θηλάζω αλλά του δίνω και συμπλήρωμα καθότι φαγάς!! τώρα του δίνω της Νοβαλάκ το AC για τους κολικούς αλλά κάθε φορά που τελειώνει το γεύμα του αρχίζει και ζορίζεται κοκκινίζει και μουγκρίζει για κάμποση ώρα με αποτέλεσμα να ξεξυπνάει να γκρινιάζει και να χαλάει το πρόγραμμά του!! η γιατρός μου έδωσε κάτι σταγόνες που είναι προβιοτικές για να τον βοηθήσουν αλλα δε ξέρω πότε θα δείξει άν βοηθάνε ή όχι... σκεφτόμουν να του αλλάξω γάλα, αλλά η παιδίατρος επιμένει στο Νοβαλάκ και δε ξέρω αν είναι απο πεποίθηση ή λόγω ποσοστών...
μια φίλη μου μου σύστησε τησ Μιλούπα αλλά πρέπει να του αλλάξω απο μόνη μου το γάλα ή όχι?? αν μπορεί κάποια να μου απαντήσει άμεσα γιατί σύντομα πρέπει να αγοράσω νέο κουτί....

Καλο ειναι να εμπιστευομαστε αυτο που μας λεει η γιατρος...αν πιστευεις οτι οντως αυτο δημιουργει προβλημα στο μωρακι σου ξανα συζητησε το μαζι της.Εγω στην αρχη της εδινα guigoz κ ειχαμε προβλημα δυσκοιλιοτητας η παιδιατρος μου ελεγε να μην το αλλαξω και οτι τα παιδια με μικτη διατροφη, θηλαζω κιολας, το εχουν αυτο το προβλημα.Τελικα αυτο το ειπα 3-4 φορες μου ειπε να παρω το nativa και τωρα δεν εχουμε κανενα προβλημα κανει 3 φορες κακα την ημερα.

olgaholic
31-03-10, 19:10
για να είμαι ειλικρινής δεν μου έχει "κάτσει" πολύ καλά η παιδίατρος, μου τη σύστησε η γυναικολόγος μου αλλά μαλλον δεν μου έχει κάνει το κλικ...
μια φίλη μου σύστησε το Gold S26 και θα τον δοκιμάσω σε αυτό το γάλα καθώς ο δικός της παιδίατρος την είχε συμβουλεύσει πως όλα τα βρεφικά γάλατα είναι εξίσου καλά και πως η ίδια πρέπει να ακολουθεί το ένστικτό της σε τέτοια θέματα και να μην ανησυχεί...
αλήθεια αν υπάρχει καμιά κοπέλα απο Χανιά και ξέρει να μου συστήσει παιδίατρο θα την ευχαριστούσα καθώς μόλις μετακομίσαμε και δεν ξέρω ...

LILUCKY
31-03-10, 20:27

Αφού θηλάζεις, διάβασε καλύτερα τα θέματα θηλασμού και ρώτησε την Αγλαία να σε βοηθήσει να χορταίνει το μωρό με το δικό σου γάλα.
Το καλύτερα γάλα υπάρχει και είναι το μητρικό.;)

marigoulio
01-04-10, 19:22
εγω του εχω αλλαξει ηδη 3 γαλατα.ειμαστε στο 4ο.ο μικρος μου δεν εχει κλεισει ουτε τους 4 μηνες.το ενα το βγαζει το αλλο δεν τον χορταινει!μια φιλη μου στη κυπρο αλλαξε 8!!!:(

Δέσποινα79
26-04-10, 17:42
Γεια σας κορίτσια!
Ο μπέμπης μου είναι τώρα 5 μηνών κι ακόμα έχουμε πρόβλημα δυσκοιλιότητας. Όποιο γάλα και να δοκομάζουμε βλέπουμε κάποια αποτελέσματα για καμιά βδομάδα και μετά πάλι τα ίδια. Το τελευταίο γάλα που πίνει μέχρι και σήμερα είναι το Frisolac Comfort. Για 15 περίπου μέρες έκανε τα κακάκια του κάθε μέρα . Μετά όμως άρχισε να αραιώνει η συχνότητα. Τότε αρχίσαμε να του δίνουμε χυμό πορτοκαλιού (λιγο-λιγο στην αρχή και το αυξάναμε). Τώρα πίνει περίπου 70 ml χυμό πορτοκαλιού και παρόλα αυτά οι κενώσεις του δεν είναι καθημερινές πάντα. Ένας φαρμακοποιός μας είπε ότι καμιά φορά το Frisolac Comfort αντί για καλό, χειροτερεύει την κατάσταση. Ξέρετε κάτι τέτοιο; Επίσης ήθελα να ρωτήσω εάν οι ραγάδες δημιουργούνται από δυσκοιλιότητα.

μαρίνα
28-04-10, 09:45
κορίτσια καλημέρα..
εγώ στα δύο μου αγόρια έδινα το φριζολακ κομφορτ . ο μεγάλος ενεργούταν σε κάθε γεύμα του. ο μικρός μια φορά την ημέρα. κολικούς δεν είχαμε και όλα ήταν καλά. Τώρα στη μικρή μου αλλαξα και εγω αρκετά . το παραπάνω γάλα το έβγαζε δεν έκανε κακά παρόλου που εννοείται πως βοηθάει σε αυτό και συνέχεια έκανε αναγούλες. πήγα σε ένα βιολογικο το χιπ ωραίο αλλά δεν της άρεσε σαν γεύση . Τώρα εδώ και λίγες μέρες παίρνω το απταμιλ αρ 1 της μιλουπα και νομίζω πως τη βρήκαμε τη λύση. αυτά.......:smile:

sevoula
30-04-10, 08:45
Επίσης ήθελα να ρωτήσω εάν οι ραγάδες δημιουργούνται από δυσκοιλιότητα.
ναι, η δυσκοιλιότητα προκαλεί ραγάδες.

εγώ της δίνω το φριζομέλ. πρι έπινε το φριζολάκ. δεν είχεποτέ πρόβλημα με δυσκοιλιότητα. το ακραιβώς αντίθετο μάλιστα, κάνει κακάκια 4-6 φορές την ημέρα, με ήχους ευχαρίστησης στο τέλος. χαχαχα!!!!!!!!

savropinguinos
30-04-10, 09:51
Γεια σας κορίτσια!
Ο μπέμπης μου είναι τώρα 5 μηνών κι ακόμα έχουμε πρόβλημα δυσκοιλιότητας. Όποιο γάλα και να δοκομάζουμε βλέπουμε κάποια αποτελέσματα για καμιά βδομάδα και μετά πάλι τα ίδια. Το τελευταίο γάλα που πίνει μέχρι και σήμερα είναι το Frisolac Comfort. Για 15 περίπου μέρες έκανε τα κακάκια του κάθε μέρα . Μετά όμως άρχισε να αραιώνει η συχνότητα. Τότε αρχίσαμε να του δίνουμε χυμό πορτοκαλιού (λιγο-λιγο στην αρχή και το αυξάναμε). Τώρα πίνει περίπου 70 ml χυμό πορτοκαλιού και παρόλα αυτά οι κενώσεις του δεν είναι καθημερινές πάντα. Ένας φαρμακοποιός μας είπε ότι καμιά φορά το Frisolac Comfort αντί για καλό, χειροτερεύει την κατάσταση. Ξέρετε κάτι τέτοιο; Επίσης ήθελα να ρωτήσω εάν οι ραγάδες δημιουργούνται από δυσκοιλιότητα.

μα δεν ειναι δεδομενο ουτε απαραιτητο να κανει καθε μερα κακα του,τουλαχιστον ετσι μας ειχε πει η παιδιατρος,προσωπικα ενισταμαι στο χυμο πορτοκαλι σας το συστησε γιατρος?

mariazei
30-04-10, 09:54
ναι, η δυσκοιλιότητα προκαλεί ραγάδες.

εγώ της δίνω το φριζομέλ. πρι έπινε το φριζολάκ. δεν είχεποτέ πρόβλημα με δυσκοιλιότητα. το ακραιβώς αντίθετο μάλιστα, κάνει κακάκια 4-6 φορές την ημέρα, με ήχους ευχαρίστησης στο τέλος. χαχαχα!!!!!!!!

Κακακια 4-6 φορες την μερα????????????
Απιστευτο!!!!
Εμεις "αν κανουμε" μια φορα τη μερα κ εκει χειροκροταμε απο χαρα που επιτελους εκανε!
Γαλατακι πινουμε το humana 1.

sevoula
30-04-10, 10:20
Κακακια 4-6 φορες την μερα????????????
Απιστευτο!!!!
Εμεις "αν κανουμε" μια φορα τη μερα κ εκει χειροκροταμε απο χαρα που επιτελους εκανε!
Γαλατακι πινουμε το humana 1.
είναι 6,5 μηνών, οπότε τρώει όλα της τα φρούτα και όλη τη σουπίτσα με το ωμό ελαιόλαδο, βιολογικό ψυχρής εκθλιψης μια κουταλιά της σούπας, και το ρυζάλευρο της holle.
αφού όταν τα κάνει ξεχωρίζεις τί είναι αυτό που έβγαλε, φρούτα, γάλα, σουπίτσα, ρυζάλευρο. μη φανταστείς ποσότητα πάντα, αλλά έχει πολύ πλάκα. έντερο εργοστάσιο. χιχιχιχι!
Σε διαφήμιση κατά της δυσκοιλιότητας θα την βάλω τη ζουζούνα μου!

eleana82
30-04-10, 10:32
Εμεις πιναμε το ΝΑΝ και τωρα εχουμε αρχισει το NESLAC 1 το ετοιμο, ευτυχως δεν εχω καποιο προβλημα και της αρεσει!!!

stellasss
07-05-10, 16:08
Κορίτσια θέλω την γνώμη σας.Σήμερα η Παιδίατρος μας άλλαξε το γάλα. Στον ένα που βγάζει γουλιές έδωσε το Αlmiron αντιαναγωγικό και πήραμε μεγάλη θηλή και μεγάλη τρύπα αλλά δυσκολεύεται να το τρώει. Στο άλλο μας είπε αρκετές εναλλακτικές προτάσεις. ΤΟυ πήρα το βιολογικό της frezyderm! Μήπως το έχετε δοκιμάσει?

desi
26-06-10, 10:50
eimaste 30 imeron kai trome para para poli,kate 1-2 orws kai oli mera apostirono mpoukalia kai ftiaxno gala,sto spiti eimaste se dieta den exo xrono na magirevo ston andra mou kai ti kori mou den mou ftani o xronos,pinoume to Frizolak kai pinoume 120 gr kate 1-2 ores den andexo mipos kserete kanena kalitero gala pou xorteni voitiste me

zeta77
26-06-10, 11:47
αλλαξαμε 9 γαλατα αν θελετε το πιστευετε η μικρη ειχε και ΓΟΠμε σωσατε κοριτσια γιατι μου ειπατε για το φριζολακ κομφορτ που δεν μου ειχε δωσει η παιδιατρος 3 μηνες το πηνουμε και βαρος πηραμε που ηταν μια σταλιτσα και εμετους πια καναμε 5 φορες σε 3 μηνες το ποσο σας ευχαριστω δεν λεγεται.ασε που το τσακιζει!

desi
27-06-10, 09:13
Kalimera se olous,elpizo na min anangasto na alakso toso pola galata pandos kopsame to Frizolak pou piname kai pirame to S-26 GOLD fenete kalitero pali tha diksi pandos kimitika kapos xtes to vradi den eftiaxna gala kate 1 ora,kai den kani kai mpalonakia mesa sto mpoukali opos tha ala galata malon afto einai kalo den ksero pali tha diksi

eirini2
04-08-10, 23:12
το γαλα nativa το χρησιμοποιει καμια απο σας να μου πει αν ειναι ευχαριστημενη

kiki*
05-08-10, 09:21
το γαλα nativa το χρησιμοποιει καμια απο σας να μου πει αν ειναι ευχαριστημενη

το υποαλλεργικο που πήρα για λίγο του έφερνε γουλιές και γενικά του ήρθε βαρύ στο στομάχι του. το ρευόταν συνέχεια. Δεν ξέρω βέβαια για το απλό. Μπορεί να έχει διαφορά.

prune
05-08-10, 09:45
Αφού θηλάζεις, διάβασε καλύτερα τα θέματα θηλασμού και ρώτησε την Αγλαία να σε βοηθήσει να χορταίνει το μωρό με το δικό σου γάλα.
Το καλύτερα γάλα υπάρχει και είναι το μητρικό.;)

Τι σκεψη μου διαβασες!!Συμφωνω απολυτα!!

dafnii
17-08-10, 13:32
Καλημέρα κορίτσια , εμένα ο μπέμπης μου πινει το frisolac από την αρχή κ είναι μια χαρά. Τώρα που σαράντησε πίνει 150 γρ. κ ξυπνάει καθε δυόμισι με τρισήμιση ώρες .Ολα καλά πάνε κ χορταίνει έκτός άπό καποιες φορές που αργεί να φάει δηλ. μετά από 4-5 ώρες κ δεν ξέρω αν πρέπει να του δώσω 180 γρ. |Τι λέτε εσείς?

eliana_1976_
17-08-10, 18:07
Eμάς ο μικρός έπινε aptamil ar 1 λόγω ευρείας γοπ. Αυτή τη στιγμή είναι 6,5 μηνών και συνεχίζουμε με aptamil ar 2. Τρώμε φρουτόκρεμα (με δυσκολία μεγάλη και χτυπάω τα φρούτα μέσα σε 60γρ γάλα για να τα φάει), τρώμε χορτόσουπα, κοτόπουλο και κρέμα βανίλια το απόγευμα. Η παιδίατρος συνέστησε να αλλάξω το γάλα και να του δώσω το απλό aptamil 2. Εάν δω αναγωγές θα τον γυρίσω πάλι στο ar. Το θέμα είναι να μην του ταλαιπωρήσω το στομαχάκι του. Σκεφτόμουν να του δίνω στην αρχή ανάμειξη γάλακτος. Δηλαδή να του βάζω 3 κουπάκια aptamil 2 και 4 κουπάκια aptamil ar 2 στο ίδιο μπιμπερό, για να μην του δώσω αμέσως το απλό aptamil. Το έχει κάνει καμμιά κοπέλα ??? Η να τον βάλω κατευθείαν στο απλό και βλέπουμε ???

new_mammy
17-08-10, 23:24
geia sas koritsia ki apo mena
sorry gia ta greeklish alla den exei to pc ellinika

emeis eimaste 3 mhnwn kai 2 evdomadwn kai exoume allaksei 5 galata
h istoria phge ws eksis:
ton prwto mhna hpiame to almiron premature
to deutero mhna logw trelwn kolikwn to nan sensitive to opoio ekane ta diduma trela dyskoilia
meta phrame to novalac HA gia 15 meres peripou to opoio ekane ta pragmata akoma xeirotera sth duskoiliothta
sth synexeia to novalac IT
meta to novalac AC
kai apo shmera to viologiko ths frezyderm to frezylac
elpizw na doume giatreia kai stous kolikous kai sth duskoiliothta
opoia pinei frezylac as mou pei th gnwmh ths

uparxei periptwsh na mhn mou xortainoun ta mwra me to gala? ki emena pinoun 140 peripou me 150 ana triwro. lete na theloun allo?
pote ena mwro mpainei se routina upnou ????
filia!

vasilikh79
07-10-10, 16:38
καλησπερα σας,
εχω ενα κοριτσακι 31/2 μηνων κ μεχρι τωραεπινε frisolac comfort . η γιατρος ζητησε να το αλλαξουμε σε απλο εδω κ λιγες μερες αλλα αλλωτε το πινει κ αλλωτε οχι επειδη δεν βρισκουμε θηλες να τη βολευουν..εαν εβαζα μισο comfort k μισο απλο λετε να συνηθηζε τη ροη στο comfort χρισιμοποιουσαμε 4+ στο μπουκαλι φυσικη μεθοδος τωρα με το απλο frisolac πνιγετε.μπορει να με βοηθησει καποιος?:cry:

Δέσποινα79
07-10-10, 16:45
Οι θηλές για 4+ είναι αυτές με τις 3 τρύπες; Γιατί δεν παίρνεις αυτές με την ελεγχόμενη ροή της Chicco; Θα της το δίνεις στο 1 ή στο 2.

vasilikh79
07-10-10, 17:06
τις εχω κ αυτες αλλα δεν κανουμε τιποτα τις ερχετε αρκετα ρευστο το γαλα

vasilikh79
07-10-10, 17:14
οι 4+ να5 ειναι με 3 τρυπες

Ανθή 28
07-10-10, 18:48
Καλησπέρα κι από εμένα.
Ο μπεμπούλης μου έπαιρνε συμπλήρωμα το ΝΑΝ 1 αλλά λόγω του ότι εμφάνισε κάποια συυμπτώματα ΓΟΠ η παιδίατρος του έδωσε το ΝΑΝ ΗΑ 1. Το θέμα είναι ότι ενώ δεν έχουμε ρουκέτες όπως πριν σε πολλά γεύματα (όχι όλα) κάνει μεγάλες γουλίτσες και βγάζει αρκετό γάλα.
Η παιδίατρος μου είπε ότι μάλλον ήρθε η ώρα να του γράψουμε κάποια συνταγή για να πάρει ώστε να λυθεί το πρόβλημα.
Ποια είναι η γνώμη σας;
Να σημειώσω ότι κάνει 7 γεύματα την ημέρα και παίρνει βάρος κανονικά (και παραπάνω).

MARIAEVA
07-10-10, 19:32
τα δικά μου , από 8 μηνών το καθένα που σταμάτησα να θηλάζω, πίνανε το almiron και τώρα ο μεγάλος Ολυμπος βιολογικό (αν είμαι τυχερή κ το βρω, αλλιώς το πλήρες ολυμπος)

silia84
07-10-10, 19:37
και εμεις σιγα σιγα αρχισαμε αποθηλασμο....δινω frezylac 2, μας το συστησε ο παιδιατρος....και ολα κάλά ως τώρα.

Αγγελίνα#2
07-10-10, 20:34
Εγώ τον θήλασα 5 μήνες (δυστυχώς τόσο εφτασε το γάλα μου) και μετά πήραμε το Humana 1. Τώρα που είναι 11 μηνών πίνει το 2. Στον μεγάλο μετά το χρόνο μας είχε δώσει το Neslac 1+ το χάρτινο, δεν ξέρω αν τώρα θα μας προτείνει κάτι άλλο. Πάντως από τα φρέσκα, επειδή δοκιμάσαμε πολλά, το καλύτερο νομίζω είναι το Φάρμα Κουκάκη.

KATERINA 23
08-10-10, 11:57
καλημερα.εγω δινω ενα καινουριο.τα εδινα το almiron pd οταν γεννηθηκαν,μετα ομωσ αρχισαν οι κολικο και πηραμε το aptamil για τουσ κολικουσ,ομως τωρα εχουν δυσκοιλιοτητα,και παλι αλαξαμε πηραμε το APTAMIL για τη δυσκοιλιοτητα αλλα τιποτα.δοκιμασα τα παντα τωρα περνουμε το nytriben AE ενα καινουριο.οι κορουλεσ μου ομωσ δε κανουν παλι τιποτα.τι να κανω??θα σκασουνε..

KATERINA 23
08-10-10, 12:38
ο χυμοσ πορτοκαλι αρεωμενοσ κανει για μωρα 3 μηνων?

ckyvimathious
08-10-10, 12:52
Καλησπέρα κι από εμένα.
Ο μπεμπούλης μου έπαιρνε συμπλήρωμα το ΝΑΝ 1 αλλά λόγω του ότι εμφάνισε κάποια συυμπτώματα ΓΟΠ η παιδίατρος του έδωσε το ΝΑΝ ΗΑ 1. Το θέμα είναι ότι ενώ δεν έχουμε ρουκέτες όπως πριν σε πολλά γεύματα (όχι όλα) κάνει μεγάλες γουλίτσες και βγάζει αρκετό γάλα.
Η παιδίατρος μου είπε ότι μάλλον ήρθε η ώρα να του γράψουμε κάποια συνταγή για να πάρει ώστε να λυθεί το πρόβλημα.
Ποια είναι η γνώμη σας;
Να σημειώσω ότι κάνει 7 γεύματα την ημέρα και παίρνει βάρος κανονικά (και παραπάνω).

Επειδή είχα και εγώ το ίδο πρόβλημα με εσένα με την διαφορά οτι πέταγε ρουκετες συνέχεια , να φανταστεις απο τα 100gr μου έβγαζε τα 60 αλλα βάρος έπαιρνε κανονικότατα, ο παιδίατρος μου είπε να πάρω το novalac AR tο οποίο θεωρείται απο τα καλύτερα γάλατα για αναγωγές.Το δοκίμασα και συνέχιζε να βγάζει γαλατάκι αλλα πολυ λιγότερο.Βέβαια το novalac AR είναι δύσκολο απο την άποψη ροής , έτσι αποφάσισα να αλλάξω μερικές μάρκες για να δω με ποιο γάλα θα σταματήσει εντελώς τις αναγωγές και καταστάλαξα στο Frisolac comfort . Δεν βγάζει καθόλου γάλα ο μικρός , κάνει κακάκια του (βασικό γτ ο δικός μου με τα άλλα γάλατα AR στούμπωνε:lol:) και δεν έχω πρόβλημα ροής γτ χρησιμοποιώ πιπίλες 4+.Ο παιδίατρος μου είχε πεί ότι κάλο θα είναι να αποφύγουμε του δώσουμε κάποια συνταγή και ειδικά απο την στιγμή που παιρνει βάρος.
Πάντως σε γενικές γραμμές οι αναγωγές θέλουν μεγάλη προσοχή γτ μπορεί το μικρο σου να σου κάνει εισρόφηση, να προσέχεις το μωράκι σου να είναι πάντα στο πλάι και να δώσεις κατηφορική κλίση στο κρεβατάκι του (βάλε κάτω απο το στρώμα του ένα μαξιλαράκι) και να προσέχεις να σου ρεύεται πάντα.(έτσι κάνω και εγώ)
Η ΓΟΠ στρώνει κυρίος απο τον όγδωο μήνα και μετά όταν το μωράκι αρχίσει να τρώει φαγάκι.
Σαν συμβουλη προσπάθεισαι να αποφύγεις τα φαρμακάκια και όσο μπορείς παλεψέ το με γαλα, άλλαξε μερικές μάρκες AR σε γάλατα δοκιμασέ τα τουλάχιστον για 3 μέρες (για να προλάβει να ''δείξει'' το γάλα ) και είμαι σίγουρη οτι θα βρείς αυτό που ζητάς!

kiki*
08-10-10, 13:17
καλησπερα σας,
εχω ενα κοριτσακι 31/2 μηνων κ μεχρι τωραεπινε frisolac comfort . η γιατρος ζητησε να το αλλαξουμε σε απλο εδω κ λιγες μερες αλλα αλλωτε το πινει κ αλλωτε οχι επειδη δεν βρισκουμε θηλες να τη βολευουν..εαν εβαζα μισο comfort k μισο απλο λετε να συνηθηζε τη ροη στο comfort χρισιμοποιουσαμε 4+ στο μπουκαλι φυσικη μεθοδος τωρα με το απλο frisolac πνιγετε.μπορει να με βοηθησει καποιος?:cry:

εάν δεν σε βόλεψε της chicco ρυθμιζόμενη ροή , δοκίμασε ένα μπουκάλι της AVENT ρυθμιζόμενη ροή 3+. Το 4+ δεν μπορώ να το χρησιμοποιήσω ούτε εγώ που ο δικός μου είναι 6 1/2 . Το μωρό πνίγεται και εκτός απο αυτό επειδή πέφτει γρήγορα το γάλα στο ρέψιμο βγάζει αρκετά.

vasilikh79
09-10-10, 00:17

παλια εδιναν χυμο στα βρεφη απο πολυ νωρις απο οτι γνωριζω..βεβαια εσυ θα πρπει καλυτερα να ακολουθεις τις οδηγιες του/της ιατρου σου αν στο επιτρεπει η δικη μου ιατρος παντως δεν μου εχει αναφερει τιποτα για χυμο που ειναι 3 μηνων

ada9
09-10-10, 00:35
ο παιδιατρος μου ειχε πει για χυμο μονο του μετα τον 8ο ενω πορτοκαλι μεσα στη φρουτοκρεμα απο τον 6ο!το πορτοκαλι εχει οξεα και μπορει να βλαψει το στομαχακι τους, επιπλεον δεν ειναι αποστηρωμενο για 3 μηνων βρεφος!

eliana_1976_
10-10-10, 00:04
Aνθή το ΗΑ είναι υποαλλεργικό γάλα και δεν κάνει για την ΓΟΠ. Πρέπει να πίνει AR και όχι ΗΑ πες στην παιδίατρο. Ετσι και η δική μου στην αρχή της έλεγα ότι κάνει γουλιές και μου έδωσε ΗΑ και έγινε το παιδί χειρότερα και τελικά κάναμε υπέρηχο έδειξε ευρεία παλινδρόμηση και πήραμε AR.
Σου δίνει η παιδίατρος ΗΑ, διέγνωσε ΓΟΠ χωρίς να κάνετε υπέρηχο να δείτε σε τι επίπεδο βρίσκεται η ΓΟΠ και σου συστήνει φάρμακα εάν κατάλαβα καλά ???
Γιατί να πάρει το παιδάκι σου φάρμακα, η παιδίατρος δεν ξέρει ότι στην ΓΟΠ δίνουμε AR γάλα ??? Μην τρελαθούμε τώρα !!!

eliana_1976_
10-10-10, 00:08
Κατερίνα 23 ο χυμός πορτοκάλι φυσικά και όχι σε μωρό 3 μηνών !!! Από τη στιγμή που θα μπείτε στις στέρες τροφές μπορείς να του δώσεις πορτοκάλι, αφού έχεις δώσει πρωτα χωριστά το κάθε φρούτο μήλο, αχλάδι, μπανάνα και στο τέλος συνδιασμό όλων αυτών. Εχε υπόψη σου όμως ότι όλα τα όξινα προκαλούν σύγκαμα. Στέρεες τροφές και φρούτα ξεκινούν μετά τον 5ο μήνα

xaroulitsa2010
10-10-10, 00:16
Γεια σας. Το κοριτσακι μου είναι 8 μηνών και έχω μπει στη διαδικασία αποθηλασμου . Ομως δε θελω να της δώσω γάλα σε σκόνη. ΘΕΛΩ να της δώσω φρέσκο γάλα. Η παιδίατρος μου δε θΕλει και συστήνει τη σκόνη γιατί έχει σίδηρο και άλλα ιχνοστοιχεία. Οταν τη ρώτησα αν πίνει φρέσκο αν μπορεί να προκαλέσει κάποιο πρόβλημα μου είπε πως δε βλ'απτει απλά οτι μπορεί να μην παίρνει τα ιχνοστοιχεία.
Εγώ πιστεύω οτι όλα μπορεί να τα πάρει από τις τροφές που τρώει, σίδηρο από το κρέας και τα λαχανικά, και ψευδάργυρο από το γιαουρτ κτλι.Δεν της δίνω κρέμες, αλλά το ίδιο φαγητό μεσημέρι και απόγευμα, διοτι όπως καταλαβαίνετε ουτε κρέμες θέλω να δώσω στ η μικρή. Θεωρώ οτι αποκλείεται το γάλα σε σκόνη να υπερτερεί του φρεσκου σε αυτούς τους μήνες. Πάνω από 6 μηνών γενικότερα. Ρώτησα και μια φίλη μου διατροφολόγο και μου είπε οτι από τις τροφές που της δίνω σίγουρα παίρνει τα απαραίτητα κανονικά.
Θα ήθελα μια γνώμη από κάποιον σχετικό αν γίνεται. Η αλήθεια είναι οτι ως νεα μανούλα(δυστύχως του υγειονομικού κλάδου,είμαι οδοντίατρος) είδα οτι από την πλευρά των γιατρών υπάρχει μεγάλη άγνοια ως προς το θηλασμό. Δεν μπορούν και ίσως δεν ξέρουν, να καθοδηγήσουν και να συμβουλεψουν μια μανούλα να θηλάσει. ΩΣ ΕΚ ΤΟΥΤΟΥ ΜΗΠΩς ΕΧΟΥΝ ΔΩΣΕΙ ΑΞΙΑ ΣΤΟ ΓΑΛΑ ΣΚΟΝΗ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΗ ΑΠΟ ΟΤΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕ.

eliana_1976_
10-10-10, 11:44
Χαρουλίτσα επειδή είσαι οδοντίατρος και κατέχεις κάποια πράγματα εάν διαβάσεις ένα ένα τα συστατικά που αναγράφονται στο κουτί που περιέχει την σκόνη γάλακτος θα δεις ότι η πλειοψηφία δεν αναφέρεται στο φρέσκο γάλα. Η σκόνη περιέχει όντως συστατικά που δεν θα τα πάρει από το φρέσκο. Δεν ξέρω κατά πόσο ένα μωρό 8 μηνών μπορεί να δεχτεί το φρέσκο γάλα. Θεωρώ ότι δεν είναι έτοιμο το στομαχάκι του. Τώρα ο κάθε γιατρός έχει τα δικά του πιστεύω αλλά εγώ δεν πάω πάντα με τα δικά του τροπάρια, γιατί οι περισσότεροι στηρίζουν τις εκάστοτε εταιρείες. Εγώ πήρα το κουτί με την σκόνη και έδωσα ένα ένα τα συστατικά στο google για να δω τι είναι π.χ η νιασίνη και που βοηθάει και τόσα άλλα συστατικά. Θα συμφωνήσω με την παιδίατρο ότι το γάλα σκόνη υπερτερεί σε σχέση με το φρέσκο και θα συμφωνήσω μαζί σου ως προς τις κρέμες. Δεν τις θεωρώ κι εγώ απαραίτητες και τις δίνω στο μωρό μόνο μια φορά την εβδομάδα έτσι για να του αλλάζω μόνο το μενού. Απογεύματα του δίνω από το μεσημερινό φαγητό ή γιαουρτάκι ή κρέμα (αυστηρά όμως μία φορά τη βδομάδα και μόνο βανίλια ή φαρίνα και όχι μπισκοτόκρεμα), άσχετα ότι η δική μου παιδίατρος υποστηρίζει ότι οι κρέμες υπερτερούν σε σχέση με το γιαούρτι. Σε κάποια πράγματα δεν ακολουθώ τις οδηγίες της.

mamanea
10-10-10, 16:01
Εγώ πάλι συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Μέχρι τώρα ικανοποιητική απάντηση δεν πήρα από κανένα παιδίατρο για τις φόρμουλες. Θήλαζα 9 μήνες και δίνω στο αγοράκι μου κατσικίσιο γάλα σε φόρμουλα γιατί δεν του αρέσει καθόλου το φρέσκο. Άρχισα να το αναμιγνύω, αλλά ακόμα δεν ξεφορτώθηκα τη φόρμουλα γιατί του αρέσει πολύ. Πρώτη μου επιλογή πάντως ήταν το φρέσκο κατσικίσιο γάλα και ξέρω πολλές μητέρες που μετά το θηλασμό το χρησιμοποιούν. Το κόστος φυσικά είναι τριπλάσιο από το αγελαδινό, αλλά νομίζω αξίζει τον κόπο.
Αν γνωρίζεις πάντως κάποιον παιδίατρο που δεν του χάρισε καμία εταιρεία Η/Υ ούτε αεροπορικά εισιτήρια, άκουσε τη γνώμη του. Εγώ βρήκα έναν και μου είπε μακριά από κατεργασμένα προϊόντα όπως φόρμουλες, έτοιμες τροφές, μπισκότα για μωρά κ.λ.π. κ.λ.π. Όσο το δυνατόν πιο φυσικά και αγνά προϊόντα.

xaroulitsa2010
11-10-10, 01:18
Ηδη δοκίμασα Ολυμπος φρέσκο και η αλήθεια είναι οτι δεν περίμενα να το πιει. Αλλά όχι οτι τρελάθηκε κιόλας. Προσπάθησα να της το δώσω κοιμισμένη και νομίζω οτι είναι σαφώς καλυτερα γιατί το πίνει όλο. Νομίζω οτι αν το πιει θα ξεκινήσω να της το δίνω κανονικά παρά τις συμβουλές της παιδιάτρου΄.
Είναι σίγουρο οτι το στομάχακι από τα μωράκια μας μπορεί να πέψει καλύτερα το φρέσκο από τη σκόνη. ΄΄΄ ΄το θέμα είναι μήπως χάνει από θρεπτικά συστατικά, που δεν το νομίζω από τη στιγμή που παίρνουν τις στερεές τροφές. Θα το κοιτάξω ξανά με τη διατροφολόγο.
Επίσης είμαι σίγουρη για τα συμφέροντα. στην αφρική σχετικά πρόσφατα κυκλοφόρησε μια καμπανια με στόχο το θηλασμό, οτι δεν είναι τόσο ωφέλιμος συγκριτικά με τα γάλατα σε σκόνη και τα συμπυκνωμένα.Για να μη θηλάζουν οι γυναίκες. Και με τα λεφτά από τα φιλανθρωπικά ιδρύματα unicef, κτλ. που τα δίνουμε εμείς, χρηματοδοτούσαν τη νουνου και τη nestle για να στέλνουνε τα γάλατα στην αφρική. Για να στηρίξουν τις βιομηχανίες. Γι αυτό είμαι πολύ δύσπιστη!Οπως οι φαρμακοβιομηχανίες επίσης. Κατι τετοιο ειχε γίνει και στην ευρώπη παλαιότερα, και πηρε χρόνια να αποκατασταθεί η σταθερή αξία του θηλασμού. Ακόμα στην Ελλάδα είμαστε πίσω σε αυτό.

Πιστεύω στα αγνά υλικά. ΄δεν ήξερα για το κατσικίσιο γάλα. Πιο κυκλοφορεί σε φρέσκο?

sevoula
11-10-10, 08:54
κατάλληλος-αρμόδιος για το θέμα διατροφή του μωρού πέρα από τον διατροφολόγο είναι κυρίως ο αιματολόγος.
για το πώς θα ενισχυθεί το αίμα του μωρού σε σίδηρο, κλπ.
τάδε έφη εμβρυολόγος.

ckyvimathious
11-10-10, 10:04
Aνθή το ΗΑ είναι υποαλλεργικό γάλα και δεν κάνει για την ΓΟΠ. Πρέπει να πίνει AR και όχι ΗΑ πες στην παιδίατρο. Ετσι και η δική μου στην αρχή της έλεγα ότι κάνει γουλιές και μου έδωσε ΗΑ και έγινε το παιδί χειρότερα και τελικά κάναμε υπέρηχο έδειξε ευρεία παλινδρόμηση και πήραμε AR.
Σου δίνει η παιδίατρος ΗΑ, διέγνωσε ΓΟΠ χωρίς να κάνετε υπέρηχο να δείτε σε τι επίπεδο βρίσκεται η ΓΟΠ και σου συστήνει φάρμακα εάν κατάλαβα καλά ???
Γιατί να πάρει το παιδάκι σου φάρμακα, η παιδίατρος δεν ξέρει ότι στην ΓΟΠ δίνουμε AR γάλα ??? Μην τρελαθούμε τώρα !!!

Και εγώ απόρησα γτ όντως τα ΗΑ είναι υποαλλεργικά και υπέθεσα ότι ίσως έκανε λάθος η Ανθή!Για ΓΟΠ είναι μόνο τα ΑR.

eliana_1976_
11-10-10, 12:47
Εχε υπόψη σου ότι το γάλα δεν πρέπει να το δίνουμε στα παιδιά μας κοιμισμένα-ξαπλωμένα γιατί μπορεί να τους δημιουργήσουμε ωτίτιδα, ούτε να το δίνουμε στα ίδια να το πίνουν μόνα τους με το μπιμπερό γιατί πιπιλίζουν συνεχώς και δεν κάνει για τα δόντια τους. Διάβασε στο google να δεις σχετικές αναφορές...

mamanea
12-10-10, 21:16
Εχε υπόψη σου ότι το γάλα δεν πρέπει να το δίνουμε στα παιδιά μας κοιμισμένα-ξαπλωμένα γιατί μπορεί να τους δημιουργήσουμε ωτίτιδα,
Αυτό το άκουσα και γω αλλά δεν ξέρω αν ισχύει. Αλλιώς πώς συστήνεται απο όλους ο θηλασμός σε ξαπλωτή θέση;

eliana_1976_
12-10-10, 23:07
Στο θηλασμό το παιδί ρουφάει με το στόμα του το γάλα. Εάν δεν ρουφήξει δεν ρέει το γάλα. Σωστά ??? Με το μπιμπερό όμως εάν το παιδί δεν ρουφάει το γάλα ρέει. Αν γυρίσεις ανάποδα το μπιμπερό βγαίνει γάλα, που αν το παιδί είναι κοιμισμένο μπορεί και να πνιγεί. Αυτά σκέφτομαι εγώ, εάν σκέφτομαι βλακείες ας με διορθώσετε.

xaroulitsa2010
12-10-10, 23:38
Εχε υπόψη σου ότι το γάλα δεν πρέπει να το δίνουμε στα παιδιά μας κοιμισμένα-ξαπλωμένα γιατί μπορεί να τους δημιουργήσουμε ωτίτιδα, ούτε να το δίνουμε στα ίδια να το πίνουν μόνα τους με το μπιμπερό γιατί πιπιλίζουν συνεχώς και δεν κάνει για τα δόντια τους. Διάβασε στο google να δεις σχετικές αναφορές...

Πιστεύω οτι δεν πρέπει να χει σχέση η ωτίτιδα με το να δίνεις το γάλα σε κοιμισμένο η ξαπλωμένο παιδί. Η ωτίτιδα από όσο ξέρω οφείλεται σε μικρόβιο.Αλλο οτι πρέπει να το κρατάς το παιδί λίγο ορθιο στην αγκαλιά για να μην πάθει αναρρόφηση.
Είμαστε πολύ καλά πλέον. ΄το πίνουμε το γάλα μας. Αλλά το βράδυ μου ξυπνάει, περίπου. Δεν έχει ανοικτά τα μάτια και μπορεί να κλαψουρίσει λίγο, ή να χρειαστεί να της δώσω την πιπίλα.Τουλάχιστον 5-8 φορές το βράδυ. Μια ξαδέρφη μου που θήλασε 18 μήνες μου είπε οτι είναι από το θηλασμό. Μου φαίνεται λίγο περίεργο γιατί για το φαί τσίριζε, σα να λεγε φαί τώρα. Ενώ αυτό που περιγράφω είναι σαν να είναι κοιμισμένη και ξύπνια ταυτοχρόνως και με την αγκαλιά κοιμάται κατευθείαν. Και γω νόμιζα οτι μπορεί να ήταν απο τα δόντια της. Βγάλαμε τα πρώτα μας δοντάκια.

Η γλυκούλα μου. Και έχεις δίκιο SEVOULA ΘΑ ΤΑΝ ΚΑΛΟ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΞΕΤΑΣΕΙς ΝΑ ΤΟ ΤΣΕΚΑΡΩ. Μάλλον τον άλλον μήνα, ώστε αν είναι κάτι θα φανεί σίγουρα.;)

xaroulitsa2010
12-10-10, 23:45
Στο θηλασμό το παιδί ρουφάει με το στόμα του το γάλα. Εάν δεν ρουφήξει δεν ρέει το γάλα. Σωστά ??? Με το μπιμπερό όμως εάν το παιδί δεν ρουφάει το γάλα ρέει. Αν γυρίσεις ανάποδα το μπιμπερό βγαίνει γάλα, που αν το παιδί είναι κοιμισμένο μπορεί και να πνιγεί. Αυτά σκέφτομαι εγώ, εάν σκέφτομαι βλακείες ας με διορθώσετε.

Εγώ που δοκίμασα το μπιμπερό, αν δε ρουφήξεις, δεν πέφτει και τόσο εύκολα. Μάλιστα μου κανε εντύπωση γιατι σκέφτηκα μεπόση δύναμη πρεπει να ρουφάει το μωρό για να το πιει, Γενικά απο όσο ξέρω και είδα με τη μικρή μου, ο βήχας είναι αντανακλαστκό για να καθαρίσει τους πνεύμονες από οτιδήποτε ενοχλητικό. Δεν είναι τόσο εύκολο να πνιγει την ώρα πίνει, και σίγουρα είναι καλύτερα να ναι ξύπνιο΄,

eliana_1976_
13-10-10, 15:01
Μία σοβαρή αιτία ανάπτυξης τερηδόνας σε μωρά που χρησιμοποιούν μπιμπερό, είναι η λήψη γάλακτος σε θέση κατάκλισης την ώρα που πάνε για ύπνο. Αυτό αποτελεί καταστροφική συνήθεια για τα δοντάκια του παιδιού ακόμη κι όταν δεν βάζουν επιπλέον ζάχαρη μέσα στο γάλα, το οποίο από μόνο του είναι σάκχαρο (γαλακτόζη).

Η χρήση μπιμπερό στον ύπνο είναι σοβαρή αιτία για καταστροφικές τερηδόνες στα μπροστινά και στα πίσω νεογιλά δοντάκια .

Η αμέλεια ορισμένων γονιών αλλά και παιδιάτρων να ασχοληθούν με τα παιδικά νεογιλά δοντάκια με την δικαιολογία ότι αυτά κάποτε θα αλλάξουν είναι αδικαιολόγητη καθώς τώρα πια είναι γνωστό το πόσο σημαντική είναι αυτή η προσωρινή οδοντοφυία του παιδιού για την μόνιμη οδοντοφυία του και την επίδραση που έχει αυτή όχι μόνο στην οδοντοσκελετική του ανάπτυξη αλλά και στην εμφάνιση του παιδιού και κατά συνέπεια στον ψυχισμό του.

Υπάρχουν διάφοροι παράγοντες κινδύνου για την ανάπτυξη λοιμώξεων του αυτιού:
•Ηλικία. Τα βρέφη και τα μικρά παιδιά είναι πιο πιθανό να πάθουν λοίμωξη του αυτιού, καθώς το μέγεθος και το σχήμα της ακουστικής τους σάλπιγγας διευκολύνει τη συσσώρευση του υγρού. Οι λοιμώξεις του αυτιού παρουσιάζονται πιο συχνά σε παιδιά ηλικίας 3 μηνών έως 3 ετών. Επίσης, σε όσο μικρότερη ηλικία πάθει ένα παιδί για πρώτη φορά λοίμωξη, τόσο περισσότερες είναι οι πιθανότητες να ακολουθήσουν επαναλαμβανόμενες λοιμώξεις.
•Φύλο. Αν και οι ερευνητές δεν γνωρίζουν ακόμη τα αίτια, τα αγόρια παθαίνουν πιο συχνά ωτίτιδες από τα κορίτσια.
•Κληρονομικότητα. Οι ωτίτιδες μπορεί να είναι οικογενειακές παθήσεις. Οι πιθανότητες των παιδιών να πάθουν επαναλαμβανόμενες (υποτροπιάζουσες) λοιμώξεις του μέσου ωτός είναι αυξημένες αν υπάρχει ιστορικό επαναλαμβανόμενων ωτίτιδων σε κάποιον από τους γονείς ή τα αδέλφια.
•Συνάχι/Αλλεργίες. Το συνάχι συχνά οδηγεί σε ωτίτιδα. Οι αλλεργίες που προκαλούν «μπούκωμα» στη μύτη μπορεί επίσης να οδηγήσουν σε λοιμώξεις του αυτιού.
•Κάπνισμα. Τα παιδιά που ζουν σε περιβάλλον με καπνιστές έχουν αυξημένο κίνδυνο να αναπτύξουν προβλήματα υγείας, συμπεριλαμβανομένων των λοιμώξεων του αυτιού.
•Διατροφή με μπιμπερό. Τα μωρά που τρέφονται με μπιμπερό, ιδιαίτερα μάλιστα ενώ είναι ξαπλωμένα, παθαίνουν περισσότερες ωτίτιδες από τα μωρά που θηλάζουν. Αν ταΐζετε το παιδί με μπιμπερό, τοποθετείτε το κεφάλι του πιο ψηλά από το επίπεδο του στομάχου κατά τη διάρκεια της διαδικασίας, καθώς κατ' αυτόν τον τρόπο προφυλάσσετε τις ακουστικές του σάλπιγγες από το να κλείσουν

roser001
13-10-10, 19:09
Γεια σας κοριτσια,
να σας πω πως εχουν τα πραγματα στην Γερμανία, οπου μένω. Εδω η ταση που ακολουθουν και οι μαμες ειναι να συστηνουν το ειδικο βρεφικο γάλα τυπου πρε (πρωτοι μηνες) που ειναι πιο κοντα στο μητρικο απο τα αλλα (ακομη και απο το νουμερο 1). ειναι πιο ευπεπτο και δεν μπορεις να το παραταισεις το μωρο. Μπορεις να το ταιζεις οσο πειναει. Αυτο σημαινει βεβαια οτι δεν εχει ωραριο, οπως με το 1 (που εχει εφευρεθει συμφωνα με την μαμη μου για να φουσκωνουν τα παιδια και να εχουν οι γονεις για 3 με 4 ωρες το κεφαλι τους ησυχο).
οποτε αν δινετε πρε και πειναει το παιδι μετα απο 2 ωρες δεν σημαινει οτι δεν το χορταινει, αλλα απλα οτι το εχει χονεψει και πειναει ξανα οπως θα εκανε και με το μητρικο.
Επισης υπαρχουν διαφορες στις μαρκες (δεν ειναι δηλαδη ολα τα γαλατα ιδια οπως λεγεται επανειλημμενως). Π.χ στη Γερμανια προτεινουν το pre milk της Νεστλε (beba) και το Hipp. αντιθετα το milupa δεν θεωρειται τοσο καλο, οι μαμες και οι παιδιατροι λενε να το αποφευγεις (ασε που η greenpeace καταγγελει το γεγονος οτι χρησιμοποιουν υλικα γενετικα μεταλλαγμενα - το ξερω επειδη η γκρινπιζ μου στελνει καθε μηνα ενα περιοδικο και το εγραφε αυτο για τα γαλατα milupa).
αν λοιπον ειναι δυνατο, προτιμηστε τα γαλατα τυπου pre και οχι το 1 (ειδικα για τους πρωτους μηνες).και οχι μιλουπα.
Εγω θηλαζω και εχω αρχισει εδω και λιγες βδομαδες να δινω καπου καπου το πρε της hipp και ο μικρος το πινει μια χαρα, ουτε η κοιλιτσα του ποναει ουτε τιποτα.

Olympia99
13-10-10, 19:20
Καλησπέρα roser001 (http://www.parents.gr/forum/member.php?u=33862)
ζω και εγώ στην Γερμανία.
Εγώ δίνω στο μικρό μου το Aptamil 1 της Milupa.
Ο παιδίατρος μου δεν μου είπε τίποτα από όλα αυτά που γράφεις.
Είχα την εντύπωση ότι είναι το καλύτερο γάλα.

roser001
13-10-10, 20:03
Καλησπέρα roser001 (http://www.parents.gr/forum/member.php?u=33862)
ζω και εγώ στην Γερμανία.
Εγώ δίνω στο μικρό μου το Aptamil 1 της Milupa.
Ο παιδίατρος μου δεν μου είπε τίποτα από όλα αυτά που γράφεις.
Είχα την εντύπωση ότι είναι το καλύτερο γάλα.

Δες το παρακάτω link: http://www.greenpeace.de/themen/gentechnik/presseerklaerungen/artikel/achtung_gen_milch_bei_nestle_und_milupa/ansicht/bild/

roser001
13-10-10, 20:07
Δες το παρακάτω link: http://www.greenpeace.de/themen/gentechnik/presseerklaerungen/artikel/achtung_gen_milch_bei_nestle_und_milupa/ansicht/bild/

episis:

http://www.greenpeace.de/themen/gentechnik/nachrichten/artikel/neuer_gentechnik_ratgeber_emmilch_fuer_kinderem-1/

http://www.greenpeace.de/fileadmin/gpd/user_upload/themen/gentechnik/Kindermilchratgeber_5_10.pdf

eleftheriak
13-10-10, 20:54
Για εμένα(καθαρά προσωπική αποψη) το καλυτερο γαλα είναι αυτό που δν προκαλει αλλεργιες στο νεογνό,ουτε ΓΟΠ,ούτε εντερικά προβλήματα!!!Στην κόρη μου το μόνο που δεν της εκανε τίποτα από όλα αυτά ήταν το Guigoz το 2 γιατι αρχικα επηνε Almiron pepti1 και στον γιο μου ΝΑΝ 2 γιατι και αυτος με Almiron pepti 1 εφτασε μέχρι 6 μηνών!!!

agappula
13-10-10, 21:00
μιπως ξερει καποια αν υπαρχουν κ αλλα γαλατα που μπορω να δινω στο μωρο 12 μηνων εκτος απο Αdvanse?

xaroulitsa2010
13-10-10, 22:59
Εχεις δίκιο οτι η ωτίτιδα μπορεί να προκληθεί οταν το παιδί πίνει το γάλα ξαπλωμένο. Είναι σίγουρα από μικρόβιο και φλεγμονή όμως, η οποία από οτι διάβασα προκαλείται στα παιδάκια λόγω της μικρότερης αποστασης της ευσταχιανής σαλπιγγας στο μέσο αυτί. Η αλήθεια είναι οτι εγώ τη σηκώνω πάντα για να την ταίσω, οπως στο θηλασμό. Ευχαριστώ για την επισήμανση.

xaroulitsa2010
13-10-10, 23:09
[QUOTE=eliana_1976_;1741977]Μία σοβαρή αιτία ανάπτυξης τερηδόνας σε μωρά που χρησιμοποιούν μπιμπερό, είναι η λήψη γάλακτος σε θέση κατάκλισης την ώρα που πάνε για ύπνο. Αυτό αποτελεί καταστροφική συνήθεια για τα δοντάκια του παιδιού ακόμη κι όταν δεν βάζουν επιπλέον ζάχαρη μέσα στο γάλα, το οποίο από μόνο του είναι σάκχαρο (γαλακτόζη).

Η χρήση μπιμπερό στον ύπνο είναι σοβαρή αιτία για καταστροφικές τερηδόνες στα μπροστινά και στα πίσω νεογιλά δοντάκια .

Η αμέλεια ορισμένων γονιών αλλά και παιδιάτρων να ασχοληθούν με τα παιδικά νεογιλά δοντάκια με την δικαιολογία ότι αυτά κάποτε θα αλλάξουν είναι αδικαιολόγητη καθώς τώρα πια είναι γνωστό το πόσο σημαντική είναι αυτή η προσωρινή οδοντοφυία του παιδιού για την μόνιμη οδοντοφυία του και την επίδραση που έχει αυτή όχι μόνο στην οδοντοσκελετική του ανάπτυξη αλλά και στην εμφάνιση του παιδιού και κατά συνέπεια στον ψυχισμό του.
Πίστεψέ με νομίζω οτι γνωρίζω καλύτερα αυτά τα οποία γράφεις και αν θέλεις μπορώ να σου τα διευκρινίσω εκτός αν νομίζεις οτι γνωρίζεις καλύτερα την οδοντιάτρικη. Είναι πραγματική αμέλεια των γονιών οτι αφορά τα νεογιλά δόντια πολλές φορές. Όταν το παιδί είναι μικρό εννοείται του δίνεις μπιμπερό. Το παραπάνω ισχύει όταν το παιδί έχει δόντια και όχι όταν είναι μηνών.

Δέσποινα79
14-10-10, 14:01
Ο δικός μου είναι σχεδόν 11 μηνών και πίνει το Noulac. Υπάρχει για 6-12 μηνών νομίζω και μετά Noulac για 1 έτους. Λένε ότι είναι καλύτερο από το Advance.

eliana_1976_
16-10-10, 17:18
xaroulitsa εγώ σου παρέθεσα απλά αυτό που διάβασα, δεν γνωρίζω περισσότερα περί οδοντιατρικής

xaroulitsa2010
17-10-10, 22:23
Απλά Eliana όταν το παιδί είναι πιο μεγάλο πίνει το γάλα του πρώτα 30 λεπτά πριν να κοιμηθεί και επίσης πλένει και τα δοντάκια του πριν.
Η παράθεση που έκανες απλά μου φάνηκε κάπως, περίεργη , για τα δοντάκια προς εμένα. Ολα καλά!

eliana_1976_
17-10-10, 22:43
Η παράθεσή μου δεν είχε κάτι το περίεργο. Απλά πόσταρα αυτό που διάβασα, χωρίς να ξέρω ποιο είναι το επάγγελμά σου, μετά το είδα. Σαφώς ξέρεις περισσότερα

Elachion1
20-10-10, 13:01
Καλημέρα, είμαι νέος χρήστης. Εμένα ο μικρούλης μου ήταν 50 ημερών όταν επειδή έπρεπε να επιστρέψω στη δουλειά τον ξεκίνησα με S26 αλλά έκανε διάρροια. Μετά από 2 μέρες του έδωσα το biolac1 (καινούργιο ελβετικό βιολογικό γάλα και σε πολύ καλή τιμή!!!) και δεν έχει πλέον πρόβλημα !!!

pal123
22-10-10, 22:32
Κορίτσια θέλω την γνώμη σας.Σήμερα η Παιδίατρος μας άλλαξε το γάλα. Στον ένα που βγάζει γουλιές έδωσε το Αlmiron αντιαναγωγικό και πήραμε μεγάλη θηλή και μεγάλη τρύπα αλλά δυσκολεύεται να το τρώει. Στο άλλο μας είπε αρκετές εναλλακτικές προτάσεις. ΤΟυ πήρα το βιολογικό της frezyderm! Μήπως το έχετε δοκιμάσει?
Το μωρό μου είναι 25 ημερών και του αλάξαμε το γάλα πριν 10 μέρες γιατί είχε κολικούς (πολύ πόνο). Με το Frezylac έχει (και έχουμε) ησυχάσει. Πόλυ καλό γάλα αλλά ακριβό.

demimy
01-12-10, 08:17
καλημερα η μικρη μου εχει δοκιμασει 4 γαλατα μεταξυ αυτων και humana ar nutriben at kai almiron pepti mct αλλα κανει ακομα γουλιτσες
υπαρχει κανενα αλλο που να εχετε δει διαφορα;:confused::confused::confused:

Δέσποινα79
02-12-10, 14:04
Στο δικό μου έδινα Frisolac Comfort. Toν βοήθησε με τις γουλίτσες, τη δυσκοιλιότητα και του άρεσε πολύ και σα γεύση. Βέβαια για να διαλυθεί το ανακάτευα μ'ένα μαχαίρι (το πρώτο 6μηνο το αποστύρωνα κιόλας).

kiki*
02-12-10, 14:05
νομίζω ότι βοηθάει το και το frisolac comfort αλλά μήπως να ρωτήσεις τον παιδίατρο σου να σου πει γιατί μπορεί να έχει το μωρό καμμία αλλεργία και να σου προκαλεί γουλίτσες. Φαντάζομαι ότι στην περίπτωση παλινδρόμησης το HUMANA AR θα σε βοηθούσε.
Ο δικός μου είχε γουλίτσες μόνο σε συγκεκριμένα γάλα πχ στο nativa ha και στο frezylac το βιολογικό. προφανώς του πέφτανε βαριά. Αλλά όχι όμως σε άλλα. Εσένα βλέπω σε τρία συνεχόμενα σου κάνει.

derbybaby
02-12-10, 15:32
κοριτσια γεια σας! ο μικρουλης μου ειναι 34 ημερων, θηλαζει αποκλειστικααλλαεχει κολικους. το βραδακι για αρκετη ωρα. μηπως καμια σας ξερει αν του δινω συμπληρωμα απο ειδικο γαλα για κολικους το βραδυ μηπως θα βοηθηθει? το εχει κανει καποια? δε θελω να αποθηλασω, απλα να αντικατστησω ενα γευμα, μηπως κ ηρεμησει διοτι ουτε ινφακολικ ουτε το νερακι με το τζιντζρε βοηθα κ ο μικρος απο 2 εβδομαδων τα παιζει..

zoe_360
02-12-10, 17:07
derbybaby θα ελεγα αφου θηλαζεις αποκλειστικα να μη δωσεις ξενο γαλα. προσεξε λιγο τη διατροφη σου,δινε του και το νερακι με το τζιντζερ και τον ανιθο (αν καταλαβα καλα αυτο δινεις) εμας μας ειχε βοηθησει. Ε και μετα αγκαλιά και στήθος όση ώρα χρειαζεται!

derbybaby
02-12-10, 20:48
τα εχω δοκιμασει ολα αυτα αλλα δεν εχει πιασει τιποτα.. απο οτι μου ειπε ο γιατρος μαλλον εχει κ παλινδρομηση. μη νομιζεις, δεν επίδιωκω ναδωσω ξενο αλλα τον βλεπω ποσο πολυ ποναει ποσο υποφερει που μαυριζει η καρδια μου κ καταληγουμε να κλαιμε κ οι δυο. εχει κλεισει η φωνη του απο το κλαμα κ αυτο γινεται απο 2 εβδομαδων..αμαρτια δεν ειναι??

demimy
03-12-10, 01:01
ειχα παρει και το humana ar και εκανε και με αυτο γουλιες!!!
σκεφτομαι να προτεινω το frisolac στην παιδιατρο να δω τι θα μου πει!
εχω ακουσει περιπτωσεις που αλλαξαν μεχρι και 10 γαλατα μεχρι να βρουν πιο τους κανει. ελπιζω να μην φτασουμε εκει!!!

kiki*
03-12-10, 08:48
εγω είμαι ζωντανό παράδειγμα.

kiki*
03-12-10, 08:55
τα εχω δοκιμασει ολα αυτα αλλα δεν εχει πιασει τιποτα.. απο οτι μου ειπε ο γιατρος μαλλον εχει κ παλινδρομηση. μη νομιζεις, δεν επίδιωκω ναδωσω ξενο αλλα τον βλεπω ποσο πολυ ποναει ποσο υποφερει που μαυριζει η καρδια μου κ καταληγουμε να κλαιμε κ οι δυο. εχει κλεισει η φωνη του απο το κλαμα κ αυτο γινεται απο 2 εβδομαδων..αμαρτια δεν ειναι??

και να αλλάξεις γάλα μην νομίζεις ότι θα έχεις διαφορά. Σε σχέση με το μητρικό τα υπόλοιπα ακόμα και να είναι ειδικά είναι πιο βαριά για το μωρό.
Ο δικός μου είχε κολικούς για τρείς μήνες. Να φανταστείς ξεκίνησαν απο την κλινική η κολικοί του. Θα κάνεις υπομονή και θα περάσουν οι μέρες. Μετά απο τις σαράντα ημέρες λίγο ηρεμεί το μωρό. Πρόσεχε την διατροφή σου αρκετά.
Εγώ λόγω εξωτερικών παραγόντων δεν μπόρεσα να θηλάσω. Εάν είχα θηλάσει το μωρό μου θα ήταν πολύ καλύτερα. Βοηθάει πολύ ο μάραθος και ο μασάζ στην κοιλίτσα του με το λαδάκι της WELEDA. Εγώ τον έβαζα και κάτω απο τον απορροφητήρα και στα δύσκολα του άναβα το πιστολάκι. Μην γελάσεις. Ακούνε τον θόρυβο και υσηχάζουνε για λίγο. Υπάρχει και ενότητα για τους κολικούς. Θα βρείς αρκετές απαντήσεις.

derbybaby
03-12-10, 12:50
τα εχω δοκιμασει ολα αυτα που λες. χαμομηλολαδο κ μασαζ, διατροφη εχω σταματησει ολαα τα πρασινα απο τοτε, οσπρια φυσικα καθολου, κρεμμυδια σκορδα τιποτα.κ πιστολακια, κ σβουρες με το αμαξι. τι να πω.. διαβασα κ ολο το θεμα των κολικων αλλα πανω κατω ολες οι καψερες τα ιδια λεμε!!

kiki*
04-12-10, 09:43
ρωτα τον γιατρο σου μηπως να σταματησεις γαλακτοκομικα. σε καταλαβαίνω πως νιώθεις αλλά με το ξένο γάλα θα είναι χειρότερη η κατάσταση. μετά θα τα θυμάσαι σαν ανάμνηση.

derbybaby
04-12-10, 12:38
καλημερα! απο γαλακτομικα ενα ποτηρι γαλα πινω το πρωι κ τπτ παραπανω επειδη το εχω ακουσει οτι μπορει να επηρεαζουν. σταματησα το χαπι του σιδηρου μου κ βλεπω μια βελτιωση. τωρα τυχαιο ηταν, ηρθε η ωρα να περασουν, θα δειξει! ευχαριστω παντως για ολα!

sofiefilaktou
19-12-10, 23:43
[QUOTE=mariagiord;871887]Κορίτσια βοήθεια
Βοήθεια :([/QUOT
εμεις ειμαστε 4 μηνων και θυλαζουμε αλλα τωρα τελευταια αρχισαμε το ναν και εχοθμε τρομερη δυσκοιλιοτητα και πονους. δεν εχω ιδεα τι να κανω.ολα τα γαλατα ειναι χαλια

sofiefilaktou
19-12-10, 23:48
μπορεις να δωσεις το νεστλε 1 και ξεκιναω

MAJA
22-01-11, 02:14
Ποιο γαλα δινετε στο μωρο σας;εγω στην αρχη του εδινα το frisolac 1,συμφωνα με το παιδιατρο του μαιευτηριου ηταν το καλητερο,μετα αρχισε να γριναζει και να μη το θελει ο μικρος τωρα πιραμε nativa 1,δεν ξετρελατικε ουτε με αυτο...
εσεις τι γαλα πινετε;

Stap
22-01-11, 07:46
Μήπως ρωτάς σε λάθος ενότητα;
Εδώ είναι για όσες θηλάζουν αποκλειστικά....οπότε...δίνουν η καθεμιά το δικό της γάλα....:)