PDA

Επιστροφή στο Forum : Αντισύλληψη

Σελίδες : [1] 2

renik
18-01-08, 16:41
μετά τη γέννα ακολουθήσατε κάποια αντισυλληπτική μέθοδο? εγώ ξεκίνησα σχεδόν αμέσως αντισυλληπτικά (yasmin) αλλά μου δημιούργησαν πονοκόφελα και ταχυκαρδίες που και που..σκέφτομαι για σπιράλ τώρα....εσείς πια μέθοδο χρησιμιοποιείται, αν χρησιμοποιείται?

embryoyla
18-01-08, 16:45
Tα yasmin έπαιρνα κι γω.Εγω εβγαλα ακμη κ τριχοφυία.Μην τα σταματάς,το πρώτο 3μηνο δημιουργούνται τα ανεπιθύμητα συμπτώματα..

gavrias
18-01-08, 16:47
Μετά τον πρώτο τοκετό, Και μετά απο συζήτηση με το γιατρό μου σπιράλ.Όταν αποφάσισα 2ο παιδί, το έβγαλα, έκανα το παιδάκι μου και πάλι σπιράλ. :D :D :D :D :D

renik
18-01-08, 16:57
το σπιράλ σε ενοχλεί ή είναι σαν να μην υπάρχει? πονάς όταν στο τοποθετεί ο γυναικολόγος?

mama
18-01-08, 17:02
Σαν να μην υπάρχει!!!
Τωρα, αν ποναει όταν το βαζει ο γιατρος, δεν θυμαμαι... Τωρα που θα παω για "σερβις", θα θυμηθω...

Κ61207
18-01-08, 17:05
εχω γεννησει εδω κ 42 ημερες υπαρχει κατι αλλο εκτος απο σπιραλ :?: φοβαμαι να βαλω :cry:

gavrias
18-01-08, 17:05
το σπιράλ σε ενοχλεί ή είναι σαν να μην υπάρχει? πονάς όταν στο τοποθετεί ο γυναικολόγος?΄

Η διαδικασία είναι παρόμοια με το test ΠΑΠ,με την ίδια αίσθηση πονου???
, όχι δεν πόνεσα ποτέ.( το αλλάζω κάθε 2 χρόνια).Δεν το καταλαβαίνω καθόλου και δεν με ενοχλεί.Είναι σαν να μην υπάρχει. Πριν το σπιράλ έπαιρνα αντισυλιπτικά χωρίς να έχω καμιά παρενέργεια επίσης, αλλά πάντα μετά απο συζήτηση με το γιατρό. :D :D :D :D :D :D

Marilena
18-01-08, 20:11
Εγω παλι φοβαμαι το σπιραλ και δεν θελω χαπια.... τι να κανω ?

Jean
18-01-08, 21:24
Μαριλενα μου, προφυλακτικο τοτε, αλλιως σε βλεπω να τριτωνεις... :lol: :lol:

Μια λυση επισης ειναι να ξεκοψεις εντελως απο το αθλημα, σιγουρη αντισυλληψη με 100% επιτυχια!! :lol:

TZOYTZA
19-01-08, 10:51
κοριτσια εγω μετα την πρωτη μου γεννα εβαλα μετα απο 40 ημερες σπυραλ
χαλια!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

δεν πονεσα καθολου οταν μου το εβαλε αλλα......... το ειχα ενα χρονο και
μετα πηγα και το εβγαλα. ειχα συνεχως αιμα. μαλλον κατι καφε ακαθαρσιες
το ελεγα στο γιατρο και μου ελεγε σιγα σιγα θα φτιαξει αλλα τιποτα.πονουσα και λιγο στην κοιλια σαν πονο περιοδου απο τοτε δεν θελω να ξανα ακουσω αυτη τη λεξη. βεβαια αυτο ειναι και θεμα οργανισμου,εμενα δεν μπορουσε να το δεκτει ο οργανισμος μου.

χαπια δεν μπορω να παρω γιατι καπνιζω και ο γιατρος μου ειπε ξεχνα το
αυτα τα δυο δεν πανε μαζι.οι φιλες μου βεβαια καπνιζουν αλλα περνουν
χαπια εγω δεν το ρισκαρω και ετσι κλασικα προφυλακτικα τι να κανεις....

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Marilena
19-01-08, 13:05
Να τριτωσω θελω, οκ, μετα τι κανω ? Και αντε και μετα λεμε να 4ωσω.... και παλι μετα ???
Θελω κατι πιο σιγουρο ακομα και απο το προφυλακτικο ομως...
Για περιδεση ελεγα, αλλα μου την πεσανε στο τσατ !!! χαχα

DIMITRA1983
28-02-08, 00:07
κοριτσια μια γνωστη μου μου ειπε οτι επιασε εξωμητριο οταν φορουσε σπιραλ.επισης μια αλλη γνωστη μου που ειχε σπιραλ το εβγαλε γιατι της δημιουργουσε κυστες οι οποιες εσπαγαν και ειχε αφορητους πονους και χωρια που ειχε και ασταθια στην περιοδο και απο τοτε που το εβγαλε ολα ειναι οκ.τελικα ποσο ασφαλες ειναι το σπιραλ?

maspir
28-02-08, 00:27
Να τριτωσω θελω, οκ, μετα τι κανω ? Και αντε και μετα λεμε να 4ωσω.... και παλι μετα ???
Θελω κατι πιο σιγουρο ακομα και απο το προφυλακτικο ομως...
Για περιδεση ελεγα, αλλα μου την πεσανε στο τσατ !!! χαχα

Και εγω για περιδεση ελεγα,αλλα δεν.. :lol: περνω λοιπον τα meliane και ολα μια χαρα.

Nikole00
03-03-08, 09:43
εχω την εντυπωση πως παιζει ρολο αν το δεχθει ο οργανισμος σου το σπιραλ. αν δεν το δεχθει , εχεις αυτα τα συμπτωματα. αν ναι, τοτε δεν το καταλαβαινεις :wink:

lenagr1
03-03-08, 10:27
εμεις παιδιά το παλεύουμε, γιατί δεν ειμαστε για άλλο μωρό προς το παρόν!!
άσε που η κατάσταση και η κούραση που τραβάμε και οι δυο ολη μέρα δεν μας αφήνει και πολλά περιθωρια :roll: :roll:
και όπως λέει και η Jean: Μια λυση επισης ειναι να ξεκοψεις εντελως απο το αθλημα, σιγουρη αντισυλληψη με 100% επιτυχια!!

ΧΡΙΣΤΙΝΑ
03-03-08, 11:55
Συγγνωμη βρε κοριτσια, να κανω μια ερωτηση....
Εμεις εως τωρα τη μονη μεθοδο αντισυλληψης που χρησιμοποιουσαμε ηταν το προφυλακτικο.
Για ποιο λογο εσεις δεν το σκεφτεστε καν..;
Γιατι ποτε δεν μου περναγε απο το μυαλο πως θα επαιρνα αντισυλληπτικα ή σπυραλ........

Lia
03-03-08, 12:34
Το μέσο αντισύλληψης πιστεύω είνα καθαρά υποκειμενικό. Τι ταιριάζει στον καθένα. Αν ήταν δεν θα κυκλοφορούσαν και τόσοι μέθοδοι αντισύλληψης. Εγώ για παράδειγμα δεν θα έβαζα ποτέ κάτι σε σπιράλ στο σώμα μου αλλά και το προφυλακτικό με "χαλάει". Κατέληξα στα χάπια -πριν μείνω έγκυος- γιατί ήθελα 100% αντισύλληψη καθώς έκανα και θεραπεία για το θυρεοειδή μου αι ο ενδοκρινολόγος μου το είχε τονίσει ότι δεν έπρεπε να μείνω έγκυος. Από την άλλη με βόλευε και μένα γιατί ένιωθα πιο ελευθερη τη ώρα την ώρα της πράξης.... (τα προφυλακτικά βάλε βγάλε... ε, είναι΄κάπως)..... :oops:
Τώρα βέβαια, μετά τη γέννα, και επειδή θέλω να ξαναμείνω έγκυος προτιμώ τα προφυλακτικά γιατί έτσι μπορώ να τεστάρω και τον κύκλο μου. Όταν όμως και αν με το καλό ξαναμείνω έγκυος και γεννήσω, ε μετά θα το ξαναδώ για αντισυλληπτικά.

ΧΡΙΣΤΙΝΑ
03-03-08, 13:46
Ευχαριστω πολυ Λια μου για την απαντηση σου!
Και βεβαια εχεις δικιο οτι η μεθοδος αντισυλληψης ειναι καθαρα θεμα υποκειμενικο!
Απλα και εγω οσον αφορα το θεμα του σπιραλ ανατριχιαζω μονο στην ιδεα !!!!

maspir
03-03-08, 15:40
Ευχαριστω πολυ Λια μου για την απαντηση σου!
Και βεβαια εχεις δικιο οτι η μεθοδος αντισυλληψης ειναι καθαρα θεμα υποκειμενικο!
Απλα και εγω οσον αφορα το θεμα του σπιραλ ανατριχιαζω μονο στην ιδεα !!!!

εμενα ο γιατορς μου με εχει φαει να βαλω σπιραλ,αλλα και εγω μια απο τα ιδια,τρεμω με την ιδεα,... :?

evoulita
03-03-08, 16:07
Κορίτσια εγω χρησιμοποιούσα χάπια πριν μέινω εγκυος. Και τα ξαναάρχισα αφότου γέννησα 2 μήνες μετά. Για σπιράλ δεν το σκέφτηκα ποτέ αλλα και ο γιατρός μου δεν το πρότινε ποτέ. Επίσης δεν μαρέσουν τα προφυλακτικά!!! Αυτη η μυρωδια λαστιχίλας και η αίσθηση δεν υποφέρεται...

angela_kgr
04-03-08, 17:00
στη ερωτηση μου για σπιράλ ο γιατρός μου ηταν αρνητικός εφόσον δεν έχω κάνει ακόμα δεύτερο παιδί,
για αυτό μου προτεινε το mini pill το οποίο είναι το μόνο αντισυλληπτικό χάπι που είναι συμβατό με το θηλασμό.....

litsar
31-10-08, 10:11
Εσείς που είστε παντρεμένοι, έχετε κάνει τα παιδιά που θέλετε, τι κάνετε με την αντισύλληψη από δω και πέρα???

Ο γυναικολόγος μου μου προτείνει να βάλω σπιράλ. Έχει βάλει κάποια από σας???

mata
31-10-08, 10:17
Εγώ είχα βάλει όταν γέννησα τον γιο μου και δεν το δέχτηκε ο οργανισμός μου. Πήγα να το ξανατοποθετήσω και έγινε το ίδιο για 2η φορά. Το ίδιο είχε γίνει με την μητέρα μου. Καλό είναι σαν μέθοδος, αλλά πρέπει να πηγαίνεις να το ελέγχεις. Ως μέθοδος αντισύλληψης θεωρώ ότι είναι καλή.Επίσης έχω ακούσει και συμφωνώ ότι είναι καλό να το βγάζουμε πρίν την ενδεδειγμένη ημερομηνία και να το ανανεώνουμε.

litsar
31-10-08, 10:21
Όταν λες δεν το δεχτηκε ο οργανσιμός σου, πονούσες???

Μούπε ο γιατρός ότι χρειάζεται έλεγχος στους 3 μήνες και στους έξι. Και ότι στα 2 χρόνια θα το αλλάξουμε, ας λενε οι κατασκευαστές στα 5.

athens2006
31-10-08, 10:25
Εγώ έχω κουραστεί υπερβολικά με τα αντισυλληπτικά χάπια 10 χρόνια τώρα με διακοπή ενα μηνα πριν την εγκυμοσύνη. Θέλω και εγώ να βάλω σπιράλ ή κάτι που να μην χρειάζεται κάθε μέρα να το σκέφτομαι αλλά προβληματίζομαι. Για βοηθήστε και μένα λοιπον.
Ευχαριστώ.

anthula
31-10-08, 10:29
Σπιράλ μετά την δεύτερη γέννα.
Αλήθεια είναι ότι πρέπει να βγαίνει νωρίτερα από τα 5 χρόνια.
Με το που το έβγαλα μου είπε ο γιατρός να περάσουν 2-3 μήνες να ξεκουραστεί ο τράχηλος αν θυμάμαι καλά, εεεε και με λίγους μήνες καθυστέρησης δικής μου μας ήρθε η μπέμπα.
Τώρα ήρθε η ώρα να ξαναβάλω, έτσι δεν είναι; :lol:

mata
31-10-08, 10:40
Δεν πονούσα, απλά κάποιες φορές ένοιωθα μια μικρή ενόχληση. Το θέμα όμως δεν ήταν εκεί. Εϊναι ότι δεν έμενε στη θέση που έπρεπε. Το σπιράλ πρέπει να ΄μείνει στη θέση που πρέπει στον κόλπο, για να είναι αποτελεσματικό.

Εγώ ήμουν μια περίπτωση και δεν έμενε σταθερό. Όσες ακούω ότι το έχουν, είναι ευχαριστημένες. Από τις υπόλοιπες μεθόδους αντισύληψης, το ψηφίζω ως το καλύτερο, από το γεγονός ότι
α)δεν επιβαρύνει τον οργανισμό, λόγω του ότι δεν είναι φάρμακο
β) δεν πρέπει εσύ να θυμάσαι να το παίρνεις
γ) είναι κατά πολύ αξιοπιστο

litsar
31-10-08, 10:57
Δηλαδή από γνωστές σου έχεις ακούσει καλά λόγια, ότι είναι ευχαριστημένες???

Σκεφτόμουν να μην το βάλω, αλλά και με το προφυλακτικό δεν μπορώ άλλο!!! δεν είναι και τόσο ασφαλές και αυτό...

mata
31-10-08, 11:18
Τώρα ήρθε η ώρα να ξαναβάλω, έτσι δεν είναι; :lol:

:lol: :lol: :lol: :lol:

mata
31-10-08, 11:19
Δηλαδή από γνωστές σου έχεις ακούσει καλά λόγια, ότι είναι ευχαριστημένες???

Σκεφτόμουν να μην το βάλω, αλλά και με το προφυλακτικό δεν μπορώ άλλο!!! δεν είναι και τόσο ασφαλές και αυτό...

Ναι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα αν το δεχτεί ο οργανισμός!Όλες είναι ευχαριστημένες!

micnat
31-10-08, 11:21
Εχτές το βράδυ σκεφτόμουν να δω αν υπήρχε για να ανοίξω θέμα για την αντισύλληψη!!! Με προλάβατε!

Κι εγώ έβαλα σπιράλ μετά την τρίτη γέννα, και πονούσα λίγο τις πρώτες μέρες αλλά μετά σταμάτησε η ενόχληση. Δεν έχω πάει να το ελέγξω και μάλλον πρέπει. Θα πάω για τεστ παπ και θα το δούμε.

Είμαι σε γενικές γραμμές ευχαριστημένη, και το επέλεξα για τους λόγους που λέει η mata. Έχω δύο θέματα:

1. Η περίοδός μου έχει γίνει πολύ βαριά. Μου κρατάει 10 μέρες (από 6 που είχα) και έχω ΠΟΛΥ αίμα. Η τελευταία περίοδος ήταν πιο ήπια, οπότε μπορεί να στρώνει... Το έχω 8 μήνες.

2. Στο σεξ καμμιά φορά ενοχλεί, τσιμπάει τον καλό μου, αλλά κι εγώ έχω νοιώσει ενόχληση μια φορά.

Κι εμένα πάντως ο γιατρός μου είπε στα 2 χρόνια να το βγάλουμε. Πιστεύω πως θα το ξαναβάλω. Έχω ησυχάσει :lol: :lol: :lol:
Δεν είμαι γι'άλλα, φτάνει!

litsar
31-10-08, 11:28
Ναι μου είπε ο γιατρός ότι φέρνει περισσότερο αίμα στην περίοδο...

Αλλά για πόνο κατά τη διάρκεια της επαφής δεν το περίμενα...

maggie73
31-10-08, 12:46
εγω συνεχιζω και μετα τα παιδια την χρηση του προφυλακτικου.Μπορει να ειναι κουραστικο για καποιους , εμεις το εχουμε συνηθισει αλλα εμας τις γυναικες θεωρω οτι μας προστατευει και απο πολλα αλλα.
Ο γυναικολογος μου δεν ειναι πολύ θετικος με το σπυραλ και ανεκαθεν θεωρουσε οτι κανω πολύ καλα που χρησιμοποιω προφυλακτικο και στην περιοδο της εγκυμοσυνης.

resident
31-10-08, 13:05
2. Στο σεξ καμμιά φορά ενοχλεί, τσιμπάει τον καλό μου, αλλά κι εγώ έχω νοιώσει ενόχληση μια φορά.

:shock: ωχ,τι ειναι αυτο τωρα;πρωτη φορα το ακουω,τρομακτικο μου φαινεται! Μια φιλη μου εχει σπιραλ και μου ειπε οτι ειναι ευχαριστημενη.Εγω το σκεφτηκα καποια στιγμη αλλα φοβομουν μηπως δε μενει στη θεση του και τελικα το αφησα.Επι τη ευκαιρια να πω οτι καποια στιγμη που ρωτησα στο γυμναστηριο για πλατφορμα δονησης( power plate)μου ειπαν οτι δεν μπορεις να κανεις αν εχεις σπιραλ!!

sofia_nefeli
31-10-08, 13:28
εγω τωρα παιρνω αντισυλληπτικα αλλα δε ξερω κατα ποσο αξιζει αφου το βραδυ πλεον μας παιρνει κ τους δυο ο υπνος... :lol: :lol: :lol:
παντως η μαμα μου που ειχε χρησιμοποιησει σπιραλ (προ 20ετιας) ειχε πολλα προβληματα(εξωμητριους κυησεις). δε ξερω αν εχει αλλαξει κατι τωρα...γενικα ειμαι πολυ επιφυλακτικη με το σπιραλ...

litsar
31-10-08, 13:36
Και για κάποια οργανα γυμναστικής μου είπε ότι δεν πρέπει να τα χρησιμοποιούμε και ότι υπάρχει ΜΙΚΡΗ πιθανότητα για εξωμήτριες κυήσεις... όλα έχουν τα υπέρ και τα κατά μου φαίνεται...

mata
31-10-08, 15:30
Αυτό με τις εξωμητρίους κυήσεις ισχύει. Εγώ΄ούτως ή άλλως, όποια μέθοδο κι αν χρησιμοποιούσα, ο άντρας μου πάλι δεν θα έκανε τελειως ελεύθερα!!!!!!!!Πάντα έχει το νού του!!!Ακόμα και πιστοποιητικό προβλημάτων γονιμότητας από 100 γιατρούς να του έδινα, πάλι θα είχε το νού του!!Ακόμα και στην μικρή περίοδο που είχα βάλει το σπιράλ, δεν είχαμε ελεύθερες επαφές.
Τον γιο μου δεν τον συνέλαβα από ελεύθερη επαφή να φανταστείτε!!!!!!!! :lol: :lol:

sofia_nefeli
31-10-08, 15:32
ματα μου το συμπερασμα τοτε ειναι ενα! το οποιο θα σου δωσει και ελπιδες!!
ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΡΟΣΕΧΕΙ ΑΡΚΕΤΑ!! :lol: :lol: :lol:

christiana08
01-11-08, 19:04
Εγω μολις το εβγαλα,δεν ειχα καμια ενοχληση,τωρα εχω που θελω να κανω κι αλλο παιδακι.Παντως εμεινα πολυ ικανοποιημενη.

Athena
01-11-08, 19:11
Εσείς που είστε παντρεμένοι, έχετε κάνει τα παιδιά που θέλετε, τι κάνετε με την αντισύλληψη από δω και πέρα???

Ο γυναικολόγος μου μου προτείνει να βάλω σπιράλ. Έχει βάλει κάποια από σας???Εβαλα το Μαιο και ειναι η καλυτερη επιλογη.Μου εχει φυγει το αγχος για μια ανεπιθυμητη εγκυμοσυνη και δεν νιωθω τιποτα.Ουτε μετρας μερες,ουτε προφυλακτικα,ουτε χαπια,ουτε προσευχες :lol: Η καλυτερη μεθοδος αντισυλληψης

Athena
01-11-08, 19:15
1. Η περίοδός μου έχει γίνει πολύ βαριά. Μου κρατάει 10 μέρες (από 6 που είχα) και έχω ΠΟΛΥ αίμα. Η τελευταία περίοδος ήταν πιο ήπια, οπότε μπορεί να στρώνει... Το έχω 8 μήνες.

Κι εμένα πάντως ο γιατρός μου είπε στα 2 χρόνια να το βγάλουμε. Πιστεύω πως θα το ξαναβάλω. Έχω ησυχάσει :lol: :lol: :lol:
Δεν είμαι γι'άλλα, φτάνει!Και εμενα η περιοδος κραταει 8 μερες(το γνωριζα αυτο),ενοχλησεις δεν εχω,ουτε ο συντροφος μου.Εμενα ειναι για 4 χρονια,δεν εχω παει στο γυναικολογο ακομη,δεν νιωθω κατι.Οταν κανω το παπ τεστ θα το δει.

milver
01-11-08, 19:17
Τον γιο μου δεν τον συνέλαβα από ελεύθερη επαφή να φανταστείτε!!!!!!!! :lol: :lol:

ΕΛΑ ΒΡΕ ΜΑΤΑ!!!
ΤΙ ΕΝΝΟΕΙΣ?????

ΠΕΣ ΜΑΣ ΤΑ ΜΥΣΤΙΚΑ ΣΟΥ. ΤΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΜΕΙΝΩ ΕΓΚΥΟΣ ΜΕ ΤΟ ΓΝΩΣΤΟ ΤΡΟΠΟ. ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΕΛΙΚΑ??? :D :D :D

ΜΙΑ ΦΙΛΗ ΜΟΥ ΠΟΥ ΕΒΑΛΕ ΣΠΙΡΑΛ,ΕΙΧΕ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΕΞΩΜΗΤΡΙΕΣ ΚΥΗΣΕΙΣ.
ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.ΜΠΕΡΔΕΜΑ.

mama3
01-11-08, 22:06
κορίτσια όλα έχουν τα υπέρ και τα κατά τους. το χάπι όταν θηλάζεις είναι απαγορευτικό και αν το ξεχάσεις κάποια φορά τι γίνεται.. το προφυλακτικό δεν μου αρέσει κόβει τον αυθορμητισμό όταν βρούμε και τον χρόνο.. (με τι τρία παιδιά τι περιμένεις..) άσε που σπάει καμιά φορά. Με το σπιράλ έχω βολευτεί, αν και στη διάρκεια της περιόδου έχω πολύ αίμα αλλά κρατάει λιγότερς μέρες 4 από 7 που ήταν. Βλέπεις τις επιλογές σου και αποφασίζεις. Η αποχή είναι κι αυτή μια επιλογή... :lol:

mata
01-11-08, 23:08
ματα μου το συμπερασμα τοτε ειναι ενα! το οποιο θα σου δωσει και ελπιδες!!
ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΡΟΣΕΧΕΙ ΑΡΚΕΤΑ!! :lol: :lol: :lol:

Τότε ήταν άλλο Σοφία μου. Η σύλληψη έγινε από απανωτή επαφή!!!!Ξέρεις...τότε που δεν αρκούμασταν στην μία!!!!Τώρα όμως....... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: Προσέχει αυτός, ακόμα κι αν τον ναρκώσω............!!!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

mata
01-11-08, 23:13
ΕΛΑ ΒΡΕ ΜΑΤΑ!!!
ΤΙ ΕΝΝΟΕΙΣ?????

ΠΕΣ ΜΑΣ ΤΑ ΜΥΣΤΙΚΑ ΣΟΥ. ΤΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΜΕΙΝΩ ΕΓΚΥΟΣ ΜΕ ΤΟ ΓΝΩΣΤΟ ΤΡΟΠΟ. ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΕΛΙΚΑ??? :D :D :D

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: Το μυστικό ε;;;;;;;; :lol: :lol: :lol: Το γραφω παραπάνω στη Σοφία. Είναι ότι στις συνεχόμενες επαφές, ακόμα κι αν δεν κάνεις ελεύθερα, υπάρχουν τα προσπερματικά υγρά πρίν την έναρξη της δεύτερης επαφής για παράδειγμα. Αλλά εσένα παιδί μου, δεν σου χρειάζεται αυτό ως μέθοδος, αφού κάνεις ελεύθερα. Εσύ είπαμε τί θέλεις!Χαλάρωση και αποβολή του άγχους! :wink: :wink: :D :D :D

ΡΕΑ
02-11-08, 10:15
Χρησιμοποιούσα σπιράλ για 6 χρόνια, δε μου δημιούργησε κανένα πρόβλημα, δεν το ένιωθα, δεν είχα παρενέργειες, το μόνο που πρόσεξα είναι ότι είχα περισσότερο αίμα από πριν όταν είχα περίοδο αλλά με είχε προειδοποιήσει γι αυτό ο γιατρός μου.. Εγώ το άλλαζα περίπου κάθε 2 χρόνια. Το έλεγχα κάθε χρόνο οπωσδήποτε όταν πήγαινα για έλεγχο και παπ τεστ. Το έβγαλα γιατί ήθελα και άλλο μωράκι και τώρα που το απέκτησα και είναι 8 μηνών σκέφτομαι να ξαναβάλω. Κορίτσια όλες οι μέθοδοι αντισύλληψης έχουν υπερ και κατά, πιστεύω ότι με την κατάλληλη ενημέρωση μπορεί η κάθε μια να βρει αυτήν που της ταιριάζει.

Nikole00
05-11-08, 11:32
συμφωνω με την micnat. και στην ποσοτητα του αιματος στην διαρκεια της περιοδου, αλλα και στα τσιμπιματακια που εχουμε και οι δυο.

ΣΩΤΗΡΙΑ
05-11-08, 12:16
Κορίτσια εγώ είμαι υπέρ του τραβήγματος. Σε καμία περίπτωση δεν θα έβαζα σπιράλ, σε καμία περίπτωση δεν θα έπερνα χάπι, στα προφυλακτικά συμφωνώ αλλά 10 χρόνια σχέση με τον άντρα μου ακολουθούσαμε την μέθοδο του τραβήγματος.

Christie
05-11-08, 12:30
Με αυτη τη μεθοδο εμεινα 2 φορες εγκυος οπως η Ματα, οποτε δε θα ελεγα οτι μπορω να βασιστω σε αυτην μακροπροθεσμα :? ... Θα ηθελα κι εγω κατι πιο αξιοπιστο...

boukie17
05-11-08, 12:37
Κορίτσια καλημέρα!!!
και εγώ ειμαι σε δίλλημα σχετικά με το σπιράλ.
ο γιατρός μου είπε οτι ειναι η καλήτερη μεθοδος αντισύλληψης αλλα εγώ εχω ακόμα ενα κόλλημα...
επερνα χάπια για 10 χρόνια αλλα τα βαρέθηκα..
προφυλακτικό εχουμε χρησημοποιήση αλλά κατι μας χαλάει με αυτο !!! :? :?
την μέθοδο του τραβήγματος εχω τωρα σαν μέθοδο αντισύλληψης αλλα πάλι δεν ειναι τελείως ασφαλές...
δεν ξέρω εχω μπερδευτή..
επιπλέον αιμα εχω πολλύ στην περίοδο κρατάει 6 μέρες ,και χαλάω μισο και κάτι ,πακετο τη φορά...
δηλ.αν βάλω σπιραλ τι θα γίνει???θα πλυμμηρίσω???
δεν ξέρω θέλει πολλυ σκέψη!!! :? :? :? :?

sofia_nefeli
05-11-08, 13:07
εγω ειμαι το αντικειμενο προς διερευνηση απο τους γυναικολογους...εχω μεινει εγκυος ενω ειχα περιοδο( :oops: :oops: ) μετα μου ειρθε περιοδος κανονικα και μετα ανακαλυψα οτι ημουν εγκυος. ο γιατρος που ειχε βγαλει τις μερες εμεινε αναυδος...μου ειπε οτι αυτο δε γινεται!! το τραβηγμα σημαινει ανεπιθυμητη εγκυμοσυνη...για μενα τουλαχιστον.
κατεληξα να παιρνω αντισυλληπτικα ενω κανενας γιατρος δεν ηθελε να μου δωσει. μετα απο μια εκτρωση πειστηκε ο γιατρος και μου εδωσε.
το σπιραλ το φοβαμαι πολυ...ισως θα επρεπε να το επανεξετασω...
προφυλακτικο οχι για πολλους λογους (σπαει, βγαινει, δε θελει ο αντρας μου)
το αλλο με τη στειρωση που κανουν και στις γατες το ξερετε? :lol: :lol: :lol:

Lilly
05-11-08, 13:13
το αλλο με τη στειρωση που κανουν και στις γατες το ξερετε? :lol: :lol: :lol:

ΚΑΙ στους γάτους, ΚΑΙ στους γάτους!!! :lol: :lol: :lol:

boukie17
05-11-08, 13:17
[quote="sofia_nefeli"]εγω ειμαι το αντικειμενο προς διερευνηση απο τους γυναικολογους...εχω μεινει εγκυος ενω ειχα περιοδο( :oops: :oops: ) μετα μου ειρθε περιοδος κανονικα και μετα ανακαλυψα οτι ημουν εγκυος. ο γιατρος που ειχε βγαλει τις μερες εμεινε αναυδος...μου ειπε οτι αυτο δε γινεται!! το τραβηγμα σημαινει ανεπιθυμητη εγκυμοσυνη...για μενα τουλαχιστον.

sofia nefeli αυτο το έπαθα ακριβώς το ιδιο και εγω με την δευτερη εγκυμοσύνη μου!!!
αστα δράμα!!! :lol: :lol: :lol: :lol:

ΣΩΤΗΡΙΑ
05-11-08, 15:22
Βρε κορίτσια τα έχουμε βάλει όλα κάτω :) και από ότι βλέπουμε πάντα θα υπάρχει ο κίνδυνος είτε για περίπτωση υγείας είναι εγκυμοσύνης. Δεν γίνεται όμως διαφορετικά.... πάντα θα υπάρχει το 1%. Εγώ λέω να χαλαρώσουμε κι ας μην μας γίνει έμμονη ιδέα.

ΥΓ: Προσωπικά εγώ κορίτσια είμαι έγκυος 3μηνών και δυστυχώς δεν μπορώ να έρθω σε επαφή με τον άντρα μου. Κάνω πολλούς εμετούς δεν είμαι καλά σωματικά και φοβάμαι ότι μέχρι να γεννήσω έτσι θα είναι τα πράγματα. Αν και πιστεύω ότι αργότερα από τον 5ο και μετα με την κοιλιά πέρα τι σεξ να ευχαριστηθώ. Σας έχει τύχει εσάς;

christiana08
05-11-08, 15:51
Μετα το τριμηνο,οι εμετοι καταλαγιαζουν.Στην πρωτη μου κορη,ομως,ενα περιεργο πραγμα,δεν ειχα εμετους αλλα δεν ειχα καθολου διαθεση για σεξ και το πιο περιεργο ηταν οτι ακομα και στην τηλεοραση να εβλεπα ζευγαρι να φιλιεται,μου φαινοταν αποκρουστικο.Και τους 9 μηνες.Ακου περιεργα πραγματα.Στην δευτερη εγκυμοσυνη,ειχα τους εμετους το πρωτο τριμηνο,αλλα μετα που περασαν ειχα διαθεση για επαφη.

maggie73
05-11-08, 16:25
Κορίτσια εγώ είμαι υπέρ του τραβήγματος. Σε καμία περίπτωση δεν θα έβαζα σπιράλ, σε καμία περίπτωση δεν θα έπερνα χάπι, στα προφυλακτικά συμφωνώ αλλά 10 χρόνια σχέση με τον άντρα μου ακολουθούσαμε την μέθοδο του τραβήγματος.

Η παραπανω διαδικασια δεν ειναι μεθοδος αντισυλληψης κατα την γνωμη μου και ξερω οτι αποτελει και αιτια για πολλα γυναικολογικα προβληματα .......

christiana08
05-11-08, 18:37
Ναι,σωστα,προστατη στους αντρες.Τι ειπα τωρα,λες και εχουν προστατη οι γυναικες.

mama tou kostantinoulh
05-11-08, 21:03
Πάντως μετά από 12 χρόνια σχέση και ενώ πάντα ακολουθούσαμε τη μέθοδο του τραβήγματος δεν έχει συμβεί καμμία ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη. Και το παιδάκι μου έγινε μετά από κάποιους μήνες ελεύθερες επαφές

http://ticker.7910.org/as1cCyH0g411210ODM0ODlkfDU3NTcwZHxPIGZhZm91dGFrb3MgbW91IGVpbmFp.gif (http://ticker.7910.org/eng)

Jen.
05-11-08, 22:17
Ναι,σωστα,προστατη στους αντρες.Τι ειπα τωρα,λες και εχουν προστατη οι γυναικες.

:shock: :shock: :shock: αληθεύει αυτό?

christiana08
06-11-08, 08:22
Καλημερα,κουκλα μου.Δυστυχως αληθευει,μου το εχει πει γιατρος.Οχι,βεβαια αν γινει μια δυο φορες,αλλα στην συγκεκριμμενη περιπτωση γινεται κατ'εξακολουθηση.

maggie73
06-11-08, 13:58
Τωρα για να καταλαβω , μας ενδιαφερει τι παθαινει ο αντρας ή τι γινεται με εμας?
Κολπιτιδα , προβληματα με τον τραχηλο ,και μεταδιδομενα νοσηματα ειναι μερικα απο τα προβληματα .

Βεβαια οσον αφορα τα νοσηματα ειναι προβλημα και για τις υπολοιπες μεθοδους αντισυλληψης.

Κοριτσια οι εποχες ειναι πονηρες και πρεπει να ειμαστε πολύ προσεκτικες.......

christiana08
06-11-08, 14:17
Εμενα παντως με ενδιαφερει και ο αντρας μου.Παντως,εχεις δικιο στο οτι οι καιροι ειναι πονηροι.

maggie73
06-11-08, 15:03
μαλλον το εθεσα λαθος.Φυσικα και μας ενδιαφερει ο συντροφος μας αλλα ξερω οτι στη μεθοδος του τραβηγματος συνηθως ο ανδρας αρνειται να χρησιμοποιησει προφυλακτικο .

Τελος παντων το σεξ ειναι απολαυση και δεν πρεπει να κολαμε σε τετοια πραγματα αλλα να χαιρομαστε την καθε φορα σαν να ειναι η πρωτη

Jen.
06-11-08, 15:11
Εγώ πάντως σε όλη μου την ζωή (με όλους τους συντρόφους) την μέθοδο του τραβήγματος χρησιμοποιούσαμε και ποτέ δεν έμεινα κατα λάθος έγκυος και φυσικά δεν το ήξερα ότι έχει αυτό επιπτώσεις στον άνδρα... :(
Εξακολουθώ να την βρίσκω την πιο βολική...μετά το προφυλακτικό φυσικά. :wink:

christiana08
06-11-08, 15:28
Εγω τωρα που εβγαλα το σπιραλ για να κανω παιδακι και ο γιατρος μου ειπε να περιμενω κανενα διμηνο,ειπα στον αντρα μου να χρησιμοποιουμε προφυλακτικο και μου απαντησε 'Τι ειναι αυτο,που το πουλανε :?: '.Μαλλον δεν του πολυαρεσε η ιδεα.

christiana08
06-11-08, 15:32
ουτε ενα ticker δεν μπορω να βαλω,γμτ.ΦΤΟΥΥΥΥΥΥΥΥΥ :x :x :x :x :x :x :x :x :? :? :? :?

Jen.
06-11-08, 16:30
Μπορείτε σαν παρακαλώ να με παραπέμψετε σε άρθρα που να λένε ότι το τράβηγμα (δηλαδή η εκσπερμάτωση εκτός του κόλπου) προκαλεί προστάτη? Δεν μπορώ να το καταλάβω λογικά για αυτό...

Σας ευχαριστώ. :)

christiana08
06-11-08, 16:44
Λιγο που το εψαξα στο google το μονο που ειδα ειναι οτι αυτη η μεθοδος δεν ειναι αποτελεσματικη και οτι προκαλει ανικανοτητα στους αντρες λογο ψυχολογικων προβληματων,αυτο το διαβασα σε 2 site.Ουτε αυτο εχει λογικη.Θα το ξανακοιταξω,συγγνωμη που σε τρομαξα,ετσι μου ειπε κι'εμενα.

sofia_nefeli
07-11-08, 09:03
Και εγω το ξερω...για το προστατη. αυτο γινεται γιατι ο αντρας κρατιεται για να εκσπερματωσει. το παθαινουν και οταν κρατιουνται για να εχει η επαφη μεγαλυτερη....διαρκεια!! τωρα δε ξερω να πω πως και γιατι....

mamakoulina
23-11-08, 00:40
Αχ, κορίτσια κι εμείς θάλουμε μια μέθοδο αντισύλληψης που να αρέσει και στους δύο. Το προφυλακτικό δεν αρέσει σε κανέναν, με σοκάρατε ότι το σπιράλ τσιμπάει και για τις εξωμήτριες, θέλουμε να κάνουμε μετά από κάποιους μήνες και άλλο ένα παιδάκι οπότε ακυρο, και σύν τοις άλλοις έχω ήδη 8 μέρες περίοδο και αλλάζω κάθε δύο ώρες τις night τις σερβιέτες τις πρώτες μέρες. Οϋτε να τραβιέται θέλει, έχουμε τρελή γκρίνια!!! Άσε που μου κάνει και χάλια τα μαλλιά, πρέπει να φυλάγομαι από τις σφαίρες!!! Για τα αντισυλληπτικά είμαι κατά, γιατί δεν παίρνω κανένα χάπι ποτέ στη ζωή μου και δε μ΄αρέσουν τα χημικά... δεν θέλω να επιβαρύνω τον οργανισμό μου. Αλήθεια έχω ακούσει ότι για να ξαναμείνεις έγκυος μετά από χρόνια λήψη αντισυλληπτικών, θα σου πάρει κάποιους μήνες, είναι αλήθεια; Μήπως κρύβουν και άλλους κινδύνους; Μισώ τα χάπια!!! Τέλος θα σας πω και για μια φίλη μου, η οποία μετά από τρία παιδιά δεν ήθελε με τίποτα και άλλο παιδί και έτσι στην τρίτη καισαρική ο γυναικολόγος της έραψε τις ωοθήκες και δε μπορεί να μείνει έγκυος ξανά. Προφανώς δεν μπορούν να πέσουν τα ωάρια, αλλά αυτό δεν έχει παρενέργειες, τι να πω; Και τέλος λέω κι εγώ, γιατί δεν κάνει αυτός αγγειεκτομή αν θέλουν μόνιμη λύση; Και τα δύο τα βρίσκω ακραία και άδικο για όποιον κι αν το κάνει. Γιατί ποτέ δεν ξέρεις τι σου επιφυλάσει το αύριο...
Και τελικά τίποτα δεν αποφασίζουμε και μένει η γκρίνια και η στενοχώρια, σοβαρα μιλάω τώρα, μας στενοχωρεί το θέμα. Αφού λέμε να πάμε να... και η επόμενη ερώτηση είναι, ναι αλλά που θα... και πολλές φορές το αφήνουμε για να μη χαλάσουμε τις καρδιές μας. Ε, δε λέει να το αφήνουμε...

Athena
23-11-08, 19:35
Καλε δεν τσιμπαει το σπιραλ... :lol: :lol: :lol: και θα το ξαναπω οτι ειναι η καλυτερη μεθοδος αντισυλληψης.

xazomama
24-11-08, 00:46
Kορίτσια, εσείς που έχετε βάλει σπιράλ, πείτε μου πώς είναι η διαδικασία τοποθέτησης;
Δηλαδή θέλω να πω, τί κάνατε; Πήγατε και αγοράσατε μόνες σας το σπιράλ ή το είχε ο γιατρός; Η τοποθέτηση έγινε στο ιατρείο ή στο νοσοκομείο; Χρειάστηκε αναισθησία; Πόση ώρα κράτησε; Το κόστος;
Ξέρω μια κοπέλα που το έβαλε, αλλά είχε τόσες πολλές ενοχλήσεις που μετά από μερικές μέρες το έβγαλε.
Αλλά διαβάζω ότι είστε πολλές κοπέλες ευχαριστημένες και αυτό μου δίνει κουράγιο. Το σκέφτομαι κι εγώ να το κάνω, γιατί δεν θέλω να μπω πάλι στη διαδικασία των χαπιών. Τα έπαιρνα για πάνω από 10 χρόνια και βαρέθηκα.
Η μέθοδος του τραβήγματος αποδείχθηκε μοιραία την τελευταία φορά και έφερε στην οικογένειά μας το 4ο μέλος.
Το προφυλακτικό δεν το θέλω καθόλου, ούτε ο σύζυγος. Χάνεται η πραγματική αίσθηση και δυστυχώς και η απόλαυση. Γίνεται που γίνεται αραιά, τουλάχιστον να το χαιρόμαστε! :wink:

micnat
24-11-08, 01:11
Καλε δεν τσιμπαει το σπιραλ... :lol: :lol: :lol: και θα το ξαναπω οτι ειναι η καλυτερη μεθοδος αντισυλληψης.

Μην το λές Αθηνά... Κι εγώ κι άλλη μια κοπέλα έχουμε τέτοια εμπειρία. Ο άντρας μου καμμιά φορά μπορεί να το νοιώσει και το έχω νοιώσει κι εγώ μια φορά. Όμως να το τονίσω πως δεν το αλλάζω με τίποτε. Κι ας μου έχει βαρύνει η περίοδος. Είναι στατιστικά τα στοιχεία, κάτι που παθαίνω εγώ δεν σημαίνει πως το παθαίνουν όλοι...

Η διαδικασία που μπαίνει είναι απλή. Πάς στο γυναικολόγο σου και στο βάζει. Έχει εκείνος στο ιατρείο του. Η όλη φάση κρατάει όσο το τέστ παπ. Μπορεί να πονέσεις μετά από λίγες ώρες μιας και ο οργανισμός προσπαθεί να το αποβάλλει. Το κόστος εξαρτάται φαντάζομαι από το γιατρό και από τη μάρκα του σπιράλ. Εγώ είχα πληρώσει 100 αφρό :lol: :lol: και θα το αλλάξω σε 2 χρόνια.

mamakoulina
24-11-08, 01:41
Άκουσα τα εξής, και θέλω να μου πείτε αν ισχύουν:
για το σπιράλ
Είναι αλήθεια ότι το σπιράλ το βάζεις μια συγκεκριμένη μέρα του κύκλου και το βγάζεις ενώ έχεις περίοδο;
Είναι αλήθεια ότι οι γυναικολόγοι το συστήνουν σε γυναίκες που δε σκοπεύουν να κάνουν άλλα παιδιά;
Επηρεάζει τη μετέπειτα γονιμότητα;
Μετά από πόσο χρονικό διάστημα από την αφαίρεση του μπορείς να μείνεις έγκυος;
για τα σντισυλληπτικά (εκτός του ότι κάποια από αυτά παχαίνουν)
Δημιουργούν ψυχολογικές μεταπτώσεις;
Επηρεάζουν τη μετέπειτα γονιμότητα;
Χρειάζονται κάποιοι μήνες από τη διακοπή της λήψης για να μείνεις ξανά έγκυος;

Έκτός από όλες αυτές τις μεθόδους αντισύλληψης, υπάρχει και μια νέα. Ουρείς σε ένα δοχείο, τοποθετείς μέσα ένα τέστερ και σου λέει αν είσαι γόνιμη ή οχι... λένε ότι είναι 99% ασφαλές. Και εγώ λέω τώρα, μένεις έγκυος και τις μη γόνιμες μέρες και όταν έχεις περίοδο, τότε τι δείχνει...
Υπάρχει και ένα που βασίζεται λέει στη θερμοκρασία; Αυτό το ξέρετε;

micnat
24-11-08, 10:05
Άκουσα τα εξής, και θέλω να μου πείτε αν ισχύουν:
για το σπιράλ
Είναι αλήθεια ότι το σπιράλ το βάζεις μια συγκεκριμένη μέρα του κύκλου και το βγάζεις ενώ έχεις περίοδο;
Είναι αλήθεια ότι οι γυναικολόγοι το συστήνουν σε γυναίκες που δε σκοπεύουν να κάνουν άλλα παιδιά;
Επηρεάζει τη μετέπειτα γονιμότητα;
Μετά από πόσο χρονικό διάστημα από την αφαίρεση του μπορείς να μείνεις έγκυος;
Για όλα αυτά που ρωτάς ο αρμόδιος να σου απαντήσει είναι ο γυναικολόγος σου, ίσως μπορείς να βρεις κάτι και στο internet. Για την τοποθέτηση/αφαίρεση του σπιράλ βολεύουν κάποιες μέρες για να είναι πιο ανοικτός και μαλακός ο τράχηλος.
Οι γυναικολόγοι το συστήνουν απ'όσο ξέρω σε γυναίκες που έχουν κάνει παιδιά, δεν ξέρω γιατί όμως... Έχει κάποιους κινδύνους για εξωμήτρια κύηση, δεν ξέρω σε τι βαθμό και φαντάζομαι με το που θα το αφαιρέσεις θα μπορείς να μείνεις έγκυος. Δεν είναι "φαρμακευτικό" για να θέλει κάποιου είδους αποτοξίνωση, είναι μηχανικός τρόπος αντισύλληψης.

Ορμόνες είναι, και έχουν κατηγορηθεί κατά καιρούς για φουσκώματα/μεταβολές βάρους/ψυχολογικές μεταπτώσεις/κινδύνους για καρκίνους ίσως, ρώτα το γιατρό σου...

Έκτός από όλες αυτές τις μεθόδους αντισύλληψης, υπάρχει και μια νέα. Ουρείς σε ένα δοχείο, τοποθετείς μέσα ένα τέστερ και σου λέει αν είσαι γόνιμη ή οχι... λένε ότι είναι 99% ασφαλές. Και εγώ λέω τώρα, μένεις έγκυος και τις μη γόνιμες μέρες και όταν έχεις περίοδο, τότε τι δείχνει...
Υπάρχει και ένα που βασίζεται λέει στη θερμοκρασία; Αυτό το ξέρετε;

Το έχω ακουστά, όμως έχε υπ'όψη σου πως το σπέρμα ζει για 48 ώρες περίπου, οπότε δε βοηθάει και ιδιαίτερα αυτή η μέθοδος κατά τη γνώμη μου...

Maggie
24-11-08, 10:17

Έπερνα 8 χρόνια αντισυλληπτικά. Δεν πάχυνα και έμεινα έγκυος όταν μέσα σε 2 κύκλους από τη στιγμή που αποφάσισα ότι θέλω να μείνω έγκυος.

christiana08
24-11-08, 10:21
Αν ειναι αληθεια οτι μετα την αφαιρεση του σπιραλ δεν μπορεις να κανεις παιδια,θα τον σκοτωσω τον γιατρο μου.

micnat
24-11-08, 10:38
Αν ειναι αληθεια οτι μετα την αφαιρεση του σπιραλ δεν μπορεις να κανεις παιδια,θα τον σκοτωσω τον γιατρο μου.

Δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση. Ρωτήστε βρε παιδιά τους γιατρούς σας, μη φρικάρετε λέμεεεεεε :lol:

christiana08
24-11-08, 10:42
Τον ρωτησα,κουκλα μου και ειναι και πολυ καλος γιατρος,μου ειπε οτι δεν υπαρχει θεμα,φρικαρω ομως,γιατι οντως στο ιντερνετ το προτεινουν σε γυναικες που εχουν γεννησει και δεν διευκρινιζουν αν μπορει ανετα μια γυναικα να ξανακανει παιδακια μετα.Παντως,εμενα με βολεψε αφανταστα και δεν ειχα κανενα προβλημα.

micnat
24-11-08, 10:51
Απ'ότι έχω καταλάβει εγώ, αυτό που λένε για το να έχεις κάνει ήδη παιδιά και να μη βάζουν σπιράλ οι νεαρές γυναίκες είναι μάλλον για αποφυγή μολύνσεων που μπορεί να επηρρεάσουν τη γονιμότητα (σαλπιγγίτιδες κλπ). Επειδή το σπιράλ είναι ξένο σώμα και αναλλοίωτο, αν προσβληθεί η περιοχή από κάποιο μικρόβιο, μπορεί να γίνει το ίδιο εστία μικροβίων και να επιβαρύνει την κατάσταση. Οπότε σου λέει αν είσαι νεαρή (έχεις πολλούς συντρόφους) και δεν έχεις κάνει παιδιά (οπότε θα θελήσεις να κάνεις κάποτε) μη βάλεις σπιράλ για να έχω κι εγώ (ο γιατρός) το κεφάλι μου ήσυχο, μην πάθεις καμμιά μόλυνση και με κυνηγάς... Αυτό είναι το συμπέρασμα στο οποίο έχω καταλήξει.

christiana08
24-11-08, 11:05
Ναι,ετσι πρεπει να ειναι,τωρα που το εβγαλα εγω μου ειπε κανε ενα παπ τεστ και αν εισαι οκ,ορμα.Θα το κανω μετα απο 2 περιοδους και αν ολα ειναι καλα,θα γινει χαμος :!: .Τριαντα παιδια θα κανω (και θα πειναμε all together,παρεα,χαχαχαχαχαχαχαχ).

mamakoulina
24-11-08, 11:05
Δηλαδή μια σαλπιγγίτιδα και μια μόλυνση, δε μπορεί να συμβεί και σε μια γυναίκα που έχει ήδη γεννήσει; Και τότε δεν επηρεάζεται η γονιμότητα της όσο και αυτής που δεν έχει γεννήσει; Απλώς απαναπαυόμαστε στο ότι αυτή τουλάχιστον έχει κάνει 1, 2, χ παιδάκια... δεν πειράζει;
Δεν ξέρω τι να πω, εντάξει όλα αυτά είναι παρενέργειες που είναι φυσικές γιατί προσπαθούμε να πάμε ενάντια στη φύση μας (ωορηξία - γονιμοποίηση). Κάποιες από αυτές είναι ακραίες περιπτώσεις, με πολύ μικρά ποσοστά. Αλλά τα πάντα στη ζωή μας κρύβουν και κινδύνους, όταν επεμβαίνεις στο σώμα σου και καταργείς φυσιολογικές λειτουργίες μπορεί να υπάρχουν και ανεπιθύμητες συνέπειες. Το θέμα είναι πόσο ανεπιθύμητες και πόσο σοβαρές είναι αυτές... και κατά πόσο αναστρέψιμες!

micnat
24-11-08, 11:11
Δηλαδή μια σαλπιγγίτιδα και μια μόλυνση, δε μπορεί να συμβεί και σε μια γυναίκα που έχει ήδη γεννήσει; Και τότε δεν επηρεάζεται η γονιμότητα της όσο και αυτής που δεν έχει γεννήσει; Απλώς απαναπαυόμαστε στο ότι αυτή τουλάχιστον έχει κάνει 1, 2, χ παιδάκια... δεν πειράζει;
Δεν ξέρω τι να πω, εντάξει όλα αυτά είναι παρενέργειες που είναι φυσικές γιατί προσπαθούμε να πάμε ενάντια στη φύση μας (ωορηξία - γονιμοποίηση). Κάποιες από αυτές είναι ακραίες περιπτώσεις, με πολύ μικρά ποσοστά. Αλλά τα πάντα στη ζωή μας κρύβουν και κινδύνους, όταν επεμβαίνεις στο σώμα σου και καταργείς φυσιολογικές λειτουργίες μπορεί να υπάρχουν και ανεπιθύμητες συνέπειες. Το θέμα είναι πόσο ανεπιθύμητες και πόσο σοβαρές είναι αυτές... και κατά πόσο αναστρέψιμες!

Αναστρέψιμες είναι, αν τις πάρεις χαμπάρι νωρίς. Υποτίθεται πως κάνουμε συχνά τεστ παπ και δεν έχουμε το φόβο να πάθουμε μια μόλυνση την οποία δεν θα πάρουμε χαμπάρι. Αν είσαι 20 χρονών δεν απαιτείται να κάνεις τεστ παπ κάθε χρόνο... Έτσι νομίζω... Δεν είναι θέμα ότι εσύ που έχεις κάνει παιδιά δεν πειράζει αν δεν κάνεις άλλα!!! :wink:

christiana08
24-11-08, 11:13
20 χρονων..............................ΠΟΛΥ ΠΑΛΙΑ ΟΜΩΣ.........

mamakoulina
24-11-08, 11:13
Σίγουρα οι γυναικολόγοι μας ξέρουν καλύτερα και μπορούν να μας ενημερώσουν ακόμη και για τον ελάχιστο κίνδυνο, το 0,0000001%, πρέπει να το ξέρουμε. Το παν είναι η ενημέρωση, ας μην τρελαινόμαστε και αγχωνόμαστε...
christiana08, σου εύχομαι να γίνεις η mrs rabbit, κακά τα ψέματα κι εγώ θα ήθελα πολύ να γίνω... έλα όμως που τα μωρά δε μεγαλώνουν μόνο με καρότα δυστυχώς. Και την πείνα δε την αντέχουμε...
Εσύ πάντως κάνε το χαμό, θα βγείς σίγουρα κερδισμένη :wink: ... ή χαρούμενη :P τουλάχιστον!!! Θα λάμπεις κοριτσάκι και όλοι θα ρωτάνε, τι συμβαίνει; Τι κάνεις βρε τώρα τελευταία και είσαι στις ομορφιές σου; Πες μας το μυστικό σου... Ξέρετε είναι το πολύ..... :oops: :oops: :oops:

mamakoulina
24-11-08, 11:16
Δίκιο έχεις micnat, όσο μεγαλώνεις, τόσο πιο πολύ ψάχνεσαι... η πρόληψη είναι η καλύτερη θεραπία!!!

christiana08
24-11-08, 11:27
ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ,Mamakoulina μου,θα γινει χαλασμος.Παντως,στο ξαναλεω,ειναι πολυ πρακτικο το σπιραλ,ησυχαζει το κεφαλι σου.

micnat
24-11-08, 11:38
ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ,Mamakoulina μου,θα γινει χαλασμος.Παντως,στο ξαναλεω,ειναι πολυ πρακτικο το σπιραλ,ησυχαζει το κεφαλι σου.

Αυτό ακριβώς...

Εσύ που το έβγαλες όμως τι μιλάς;; :lol: :lol: :lol:

Jean
24-11-08, 11:46
To σκεφτομαι κι εγω το σπιραλ. Λογω προβληματων υγειας δεν μπορω να παρω αντισυλληπτικα, το προφυλακτικο ειναι πολυ ξενερωτικο σε μια μονιμη και αποκλειστική σχεση (γνωμη μου) κι ετσι σκεφτομαι τις αλλες λυσεις και κατεληξα σ' αυτην του σπιραλ αλλα εχω ορισμενες επιφυλαξεις. Καπου διαβασα για την εκτρωτική του δραση (ισχυει; ) αλλα και για την πιθανοτητα εξωμητριας κυησης. τι ισχυει τελικα απ' ολα αυτα; Α, και κατι αλλο; Τι σημαινει το κοστος κυμαινεται αναλογα με την ποιοτητα; Ποιος καθοριζει την βελτιστη ποιοτητα; Εχει σχεση η ποιοτητα με το ποσοστο επιτυχιας στην αντισυλληψη ή ειναι απλα θεμα υλικου; Α, και τι σημαινει σου κραμμονται 2 κορδονακια; :lol:

christiana08
24-11-08, 11:58
Jean μου γλυκια,καλημερα.Απο τα λιγα που ξερω,η ποιοτητα εχει σχεση οσον αφορα με την ανεκτικοτητα του απο τον οργανισμο.Ζητα απο τον γιατρο σου την μεγιστη ποιοτητα και κανονισε ενα ραντεβου να στο τοποθετησει,μην πας και σου βαλει ο,τι εχει εκει.Δυο κορδονακια κρεμονται εσωτερικα,ειναι μη ορατα,για την στιγμη που θελεις να το αφαιρεσεις,να βγει ευκολα.Ισχυει η εκτρωτικη του δραση,αν μεινεις εγκυος και θελεις να μην το κρατησεις,σου το τοποθετουν,δεν γνωριζω σε ποιες περιπτωσεις,επισης εκτρωτικη δραση ειναι και το περιβαλλον που δημιουργει ωστε να μην γονιμοποιηθει το ωαριο.Εξωμυτρια κυηση,ειναι μια σπανια περιπτωση βεβαια,που ναι μπορει να γινει ενω ειναι τοποθετημενο και μπορει να προκυψει και οταν το βγαλεις,αν μεινεις εγκυος αμεσως.Συγγνωμη αν σε κατι κανω λαθος,μπορει τα αλλα κοριτσια να ξερουν παραπανω.

micnat
24-11-08, 12:02
To σκεφτομαι κι εγω το σπιραλ. Λογω προβληματων υγειας δεν μπορω να παρω αντισυλληπτικα, το προφυλακτικο ειναι πολυ ξενερωτικο σε μια μονιμη και αποκλειστική σχεση (γνωμη μου) κι ετσι σκεφτομαι τις αλλες λυσεις και κατεληξα σ' αυτην του σπιραλ αλλα εχω ορισμενες επιφυλαξεις. Καπου διαβασα για την εκτρωτική του δραση (ισχυει; ) αλλα και για την πιθανοτητα εξωμητριας κυησης. τι ισχυει τελικα απ' ολα αυτα;
Την εκτρωτική του δράση δεν την καταλαβαίνω, δηλαδή έχεις ένα γονιμοποιημένο ωάριο το οποίο δεν μπορεί να εγκατασταθεί στη μήτρα και;; Αυτό μάλλον καταλήγει σε εξωμήτρια κύηση και είναι παρενέργεια της χρήσης σπιράλ, αυτό είναι αλήθεια. Την έκτρωση δεν την καταλαβαίνω, προκαλεί αποβολή του γονιμοποιημένου ωαρίου το σπιράλ;;; Και γιατί δε λέγεται παλινδρόμηση της κύησης και λέγεται έκτρωση;;; Που το διάβασες αυτό;

Α, και κατι αλλο; Τι σημαινει το κοστος κυμαινεται αναλογα με την ποιοτητα; Ποιος καθοριζει την βελτιστη ποιοτητα; Εχει σχεση η ποιοτητα με το ποσοστο επιτυχιας στην αντισυλληψη ή ειναι απλα θεμα υλικου; Α, και τι σημαινει σου κραμμονται 2 κορδονακια; :lol:

Φαντάζομαι πως είναι στην ποιότητα του υλικού... Μια συνάδελφος που μου το πρότεινε εμένα το σπιράλ πριν κανένα χρόνο, μου είχε πει πως άλλαξε γυναικολόγο επειδή της έβαλε κάποιο σπιράλ το οποίο σκούριασε μέσα και θα είχε θέμα (ούτε ξέρω, ούτε και που θέλω να φαντάζομαι τι θα μπορούσε να είχε πάθει...)
Τα κορδονάκια δεν κρέμονται έξω, στον τράχηλο μάλλον είναι για να μπορέσει ο γιατρός να σου το βγάλει όταν έρθει η ώρα.

Πάντως δεν είμαι ειδικός, την γνώμη που έχω σχηματίσει προσωπικά γράφω έτσι;; Εγώ το έχω βολευτεί πολύ γιατί αλλιώς θα έκανα κι εγώ 30 παιδιά σαν την christiana που έβαλε μπρος :lol: :lol:

micnat
24-11-08, 12:08
Τώρα είδα την απάντηση της christiana08. Δεν το ήξερα ότι στο τοποθετούν για να τελειώσουν μια κύηση...Εξακολουθεί να μου φαίνεται κουφό βέβαια :?

christiana08
24-11-08, 12:10
Micnat,θα πεινουσαμε παρεα...............Κριμα τα λεφτα που εδωσα να μου το βαλει,στους 4 μηνες μετανοιωσα,ηθελα παιδι και το εβγαλα...Οταν ομως κανω 2 παιδακια ακομη(ε,ρε πεινες),θα το ξαναβαλω αεραααααααααα.

maggie73
24-11-08, 15:43
Και τελικά τίποτα δεν αποφασίζουμε και μένει η γκρίνια και η στενοχώρια, σοβαρα μιλάω τώρα, μας στενοχωρεί το θέμα. Αφού λέμε να πάμε να... και η επόμενη ερώτηση είναι, ναι αλλά που θα... και πολλές φορές το αφήνουμε για να μη χαλάσουμε τις καρδιές μας. Ε, δε λέει να το αφήνουμε...[/quote]

τελικα πως την παλευετε την κατασταση????

δεν εχω καταλαβει

christiana08
24-11-08, 15:45
maggie μου,δεν καταλαβα τι ακριβως εννοεις,συγγνωμη.

maggie73
24-11-08, 15:50
ρωταω την κοπελα που εχει δυσκολια με τις περισσοτερες μεθοδους αντισυλληψης τι κανει τελικα.... μεχρι να βρει αυτο που της ταιριαζει

Jean
24-11-08, 15:52
Να εξηγησω τι εννοω με το "εκτρωτικη δραση". Τα αντισυλληπτικα επι παραδειγματι εμποδιζουν να γονιμοποιηθει ενα ωαριο. Οπως και το προφυλακτικο. Το σπερμα δεν φτανει ποτε στο ωαριο. Το σπιραλ ομως εμποδιζει το γονιμοποιημενο ωαριο (εαν φυσικα υπαρξει γονιμοποιηση) να εγκατασταθει στη μητρα. Αυτο θεωρειτε εκτρωτική και οχι αντισυλληπτική δραση. Επισης το γονιμοποιημενο ωαριο σε σπανιες περιπτωσεις αφου εμποδιζεται απο το σπιραλ να εγκατασταθει στη μητρα εγκαθισταται τελικα εκτος του περιβαλλοντος της μητρας με αποτελεσμα να εχουμε εξωμητριο κυηση. Αυτα εβγαλα ως συμπερασμα διαβαζοντας για το σπιραλ στο διαδικτυο. Με ενοχλησε καπως σαν ιδεα.

christiana08
24-11-08, 16:03
Εχεις δικιο,αλλα νομιζω οτι γραφει κιολας οτι αυτες οι περιπτωσεις ειναι σπανιες,σωστα,γιατι δεν θυμαμαι καλα,λεει για ενα μικρο ποσοστο.

Amelie2479
25-11-08, 00:10
Πάντως εμείς με την σύμφωνη γνώμη του γιατρού χρησιμοποιούμε χάπια...Και δεν έχω καμμία παρενέργεια..Σε κάθε περίπτωση ο γιατρός μετά από εξετάσεις θα προτείνει ποιο είναι το κατάλληλο χάπι για την κάθε μια από μας. Και επίσης είναι μύθος ότι δεν μπορείς να συλλάβεις μετά από χρήση αντισυλληπτικών..Σύμφωνα με τον γιατρό μου πάντα..

NANA
27-11-08, 13:13
ΟΛΑ ΤΑ ΜΕΙΟΝΕΚΤΗΜΑΤΑ ΣΚΕΦΤΟΜΟΥΝ ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΗΞΩ ΣΕ ΜΕΘΟΔΟ ΑΝΤΙΣΥΛΛΗΨΗΣ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΓΕΝΝΗΣΗ ΤΗΣ ΔΕΥΤΕΡΗΣ ΚΟΡΗΣ ΜΟΥ... ΚΑΙ ΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑ? ΠΑΩ ΓΙΑ ΤΟ ΤΡΙΤΟ... (ΜΗΝ ΠΩ ΟΤΙ ΚΑΙ ΤΑ ΑΛΛΑ 2 ΤΑ ΕΚΑΝΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΛΟΓΟ. ΛΕΣ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΚΑΝΕΝΑ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΑΠΟ ΚΟΥΤΣΟΧΩΡΙ ΧΩΡΙΣ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ, ΧΩΡΙΣ ΓΝΩΜΗ ΚΑΙ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ, ΕΡΜΑΙΟ )

ΠΡΟΦΥΛΑΚΤΙΚΟ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ (ΜΕ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΟ ΜΗΝΑ ΠΟΥ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΝΟΥΜΕ ΔΕΝ ΤΟΝ ΑΔΙΚΩ ΑΛΛΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΕ ΜΙΑ ΓΕΝΝΑ ΔΕΝ ΦΤΟΥΡΑΕΙ ΤΟ ΖΟΡΙ ΤΟΥ. ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΜΟΝΟ ΕΜΕΝΑ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟ ΤΡΑΒΗΞΕΙ ΚΑΝΕΝΑ 3ΩΡΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΑΝΤΕΞΩ...)

ΤΑ ΧΑΠΙΑ ΤΑ ΣΙΧΑΙΝΟΜΑΙ. ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΩ ΟΥΤΕ ΕΝΑ PANADOL ΤΟ ΧΡΟΝΟ. ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΠΟΝΑΩ, ΚΑΙ ΝΑ ΗΘΕΛΑ ΔΗΛΑΔΗ ΝΑ ΤΑ ΠΑΡΩ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΠΟΥ ΑΚΟΥΣΑ ΣΙΓΟΥΡΑ ΤΙΣ ΜΙΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΘΑ ΤΑ ΞΕΧΝΟΥΣΑ.

ΣΠΙΡΑΛ ΔΕΝ ΔΟΚΙΜΑΣΑ...ΕΙΜΑΙ ΣΧΕΔΟΝ ΣΙΓΟΥΡΗ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΔΕΧΤΕΙ Ο ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ ΜΟΥ. ΕΧΩ ΤΡΟΜΕΡΗ ΕΥΑΙΣΘΗΣΙΑ. ..
ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΑΚΟΥΩ ΚΑΙ ΓΙΑ ΕΞΩΜΗΤΡΙΕΣ....

ΩΧ ΠΑΝΑΓΙΤΣΑ ΜΟΥ ΤΙ ΤΡΑΒΑΜΕ. ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΙ ΣΙΓΟΥΡΟ ΚΑΙ ΑΝΩΔΥΝΟ... ΣΕ ΠΟΙΑ ΕΠΟΧΗ ΖΟΥΜΕ... ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΝΑΝ ΑΝΤΡΑ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ 4 ...

Μαμά Ελένης και Χριστίνας
02-12-08, 13:26
Φορω σπιραλ εδω και 6 χρονια ακριβως. Μολις σαραντισα στην δευτερη κορη μου . Δεν εχω κανενα - κανενα προβλημα και εχω το κεφαλι μου ησυχο και λιγο κατσουφιασμενο το στεφανι μου διοτι θα ηθελε και 4η πριγκιπισσα ( 1 εγω + 2 οι κορες) :lol:

maggie73
02-12-08, 13:34
Φορω σπιραλ εδω και 6 χρονια ακριβως. Μολις σαραντισα στην δευτερη κορη μου . Δεν εχω κανενα - κανενα προβλημα και εχω το κεφαλι μου ησυχο και λιγο κατσουφιασμενο το στεφανι μου διοτι θα ηθελε και 4η πριγκιπισσα ( 1 εγω + 2 οι κορες) :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

christiana08
02-12-08, 14:01
Φορω σπιραλ εδω και 6 χρονια ακριβως. Μολις σαραντισα στην δευτερη κορη μου . Δεν εχω κανενα - κανενα προβλημα και εχω το κεφαλι μου ησυχο και λιγο κατσουφιασμενο το στεφανι μου διοτι θα ηθελε και 4η πριγκιπισσα ( 1 εγω + 2 οι κορες) :lol:

Ετσι,δωσε μου κουραγιο....

Jean
02-12-08, 15:12
Τελικα τι ειδους ειναι και ποσο κανει το σπιραλ (απ' αυτο που εχεις το κεφαλι σου ησυχο; ) Πως το ζητας;

Christie
02-12-08, 15:17
Οντως με ενδιαφερει κι εμενα...

geoste
02-12-08, 15:25
εβαλα σπιραλ πριν ενα μηνα μου το συστησε ο γιατρος μου αν και εγω το ηθελα μετα απο 2 γεννες με διαφορα 17 μηνων,κοστισε 150ε τιποτα συγκριτικα με τις γεννες και δεν καταλαβα τιποτα.Το προβλημα μου ειναι οτι απο εκεινη την μερα εχω σχεδον καθε μερα αιμα.Εχει συμβει και σε αλλη;

christiana08
02-12-08, 15:50
Εμενα μου το εβαλε ο γιατρος μου στο νοσοκομειο,οχι στο ιατρειο του και μου αφησε "ανοιχτο" το ποσο.Του εδωσα τοσα κι'εγω,150,αλλα και λιγοτερα να του εδινα,δεν θα μου ελεγε τιποτα.Μου ειχε πει οτι μπορουσα να παω να μου το βαλουν πρωι στην εφημερια αλλοι γιατροι και δεν θα κοστιζε σχεδον τιποτα,αλλα ειπα να μην το διακινδυνευσω.Αυτο με το αιμα,ειχα για αρκετες μερες ελαχιστο,αλλα οχι και μηνα,μηπως να σε δει ο γιατρος σου :?:

Jean
02-12-08, 16:01
Δηλαδη το εχουν οι γιατροι; Δεν το ψωνιζεις απο φαρμακειο ας πουμε; Μην πετροβολατε αν πεταω κοτσανες, ειμαι ασχετη...

maria70
02-12-08, 16:04
ρε συ Jean οι γυναικολογοι εχουν μανα μου!!!!συνεχιστε ομως με ενδιαφερει και μενα .....

maggie73
02-12-08, 16:11
εμενα ο γυναικολογος μου μου ειπε οτι η τοποθετηση γινεται στο μαιευτηριο.....και κοστιζει γυρω στα 200 με 250

micnat
02-12-08, 16:12
Δύο σελίδες πίσω είχα γράψει κι εγώ σχετικά...

http://www.parents.gr/forum/viewtopic.php?p=393557#393557

Αγαπητή geoste πιστεύω πως ένας μήνας με αίμα είναι πολύ. Εμένα μετά την τοποθέτηση μου είχε πει πως μπορεί να είχα αίμα για 1 μέρα το πολύ 2 αν είχα πιο πολύ θα έπρεπε να πάω να το δει... Του το έχεις πει του γιατρού σου;;;

christiana08
02-12-08, 16:40
Jean και μεις δεν ξεραμε πριν ασχοληθουμε,μην ανησυχεις.Ναι,ο γιατρος το εχει,αλλα ποια κοπελα εγραψε για 250 ευρω,ημαρτον,κουκλα μου,σε κλεβουν....Το εχουν και στα νοσοκομεια,αν κλεισεις ραντεβου με γυναικολογο,σου το τοποθετει με καλυψη απο βιβλιαριο ασθενειας,αλλα χιλιες φορες ο γιατρος σου.

03-12-08, 08:21
Moυ κοστισε 150,00 στον δικο μου γυναικολογο μαζι με πληρη εξεταση , ψηλαφηση , υπερηχο κολπικο και 50,00 pap test --προαιρετικο).
Ειναι ενα μικρο '' εξαρτημα'' απο χαλκο , δεν καταλαβαινεις την τοποθετηση αλλα ουτε την αφαιρεση και πιο ενοχλητικο απο ολα ειναι εκεινο το μαρκουτσι που κρατα τον τραχηλο ανοικτο. Ενοχλητικο και οχι επωδυνο.
Οσο για αιμα , ειχα λιγες σταγονες (4-5) την μερα της τοποθετησης και την επομενη . Α! ισως ειμαι χοντροπετση , αλλα εχω ακουσει για αιμοραγιες και -- φτου-φτου -- δεν ειχα ποτε.
Παντως ειναι γεγονος , για εμας που εχουμε αποφασισει οτι τελειωσαμε με τα γεννητουρια ειναι ο ασφαλεστερος τροπος αντισυλληψης .

ΠΑΛΙ , εαν παρολα αυτα ειμαι στο 2% του ποσοστου αποτυχιας του σπιραλ θα ειστε ολο το φορουμ ΝΟΝΕΣ !!!! :lol: ΟΚ??

christiana08
03-12-08, 08:30
Οκ,μεσα.Τι ενοχλητικο το μαρκουτσι,καλε,εγω εχω κανει 2 φυσιολογικους τοκετους και αυτο το κερατο ειναι ο εφιαλτης μου,οχι οτι ποναει,αλλα δεν το αντεχω με τιποτα.Τρεμω το επομενο παπ...........

03-12-08, 08:36
Οκ,μεσα.Τι ενοχλητικο το μαρκουτσι,καλε,εγω εχω κανει 2 φυσιολογικους τοκετους και αυτο το κερατο ειναι ο εφιαλτης μου,οχι οτι ποναει,αλλα δεν το αντεχω με τιποτα.Τρεμω το επομενο παπ...........

Χιλια δικια φιλενας . Και εγω 2 φυσιολογικους τοκετους --- παρεπιπτοντως 15 λεπτα εκαστος :) --- αλλα με τσιτωνει το μαρκουτσι :lol:

03-12-08, 08:37
Οσο για την κουμπαρια με τοσες χρυσοχερες εδω , υπερθεαμα θα γινει :lol:

christiana08
03-12-08, 08:40
15 λεπτα εκαστως εννοεις απο τοτε που αρχισαν οι πονοι :?:

03-12-08, 08:43
:lol: ΝΑΙ

03-12-08, 08:44
Και να σημειωσω με προκληση πονων , οξυτοκινη

christiana08
03-12-08, 08:45
Σοοοοοοοοοοοοοοοοκ :!: .Μπραβο,κουκλα μου,εισαι τυχερη,εγω 1 ωρα στην πρωτη κορη μου και 4 στην δευτερη.Σνιφ :!: .

Γι' αυτο δεν εχω και το επιχειρημα '' εγω τα τραβαω ολαααααααα''
οταν ο συζυξ εξεφρασε επιθυμια για τριτη κορη :lol:

christiana08
Και να σημειωσω με προκληση πονων , οξυτοκινη

Μια απο τα ιδια

03-12-08, 08:46
Παντως , εχω ακουσει για κατι 10ωρα και μου σηκωνεται η τριχα !! :shock:

christiana08
03-12-08, 08:47
Εμενα εξεφρασε και για τριτη και για τεταρτη και για πεμπτη και του ειπα οκ για την τριτη,αλλα παρακαλα να ειναι διδυμα η τριδυμα,αλλιως τον τεταρτο φυσιολογικο καντον μονος σου....

03-12-08, 08:50
Εμενα εξεφρασε και για τριτη και για τεταρτη και για πεμπτη και του ειπα οκ για την τριτη,αλλα παρακαλα να ειναι διδυμα η τριδυμα,αλλιως τον τεταρτο φυσιολογικο καντον μονος σου....

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Μπορω να στο κλεψω και εγω ???? :)

christiana08
03-12-08, 08:52
Ο Θεος να δωσει να κανω τετραδιμα,να σε βολεψω κι'εσενα :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: .
Παω να κανω μπανιο τις τσουπες μου τωρα και τσιριζουν πια θα κανει πρωτη (21 μηνων και 9 μηνων θηριακια).

03-12-08, 08:54
Α!ειναι μικρακια ... εμενα ειναι 9 και 6 χρονων

Καλο μπανακι :)

christiana08
03-12-08, 09:57
Ενταξει,τελειωσαμε.Να σου ζησουν,γλυκεια μου...

mor@ki_K
03-12-08, 13:39
Κορίτσια εσείς μιλάτε για σπιράλ ενώ σε μένα ο γυναικολόγος μου μου είπε να πάρω αντισυλληπτικά για κανά χρόνο τουλάχιστον αντί να βάλω σπιράλ. Λέει πως όπως και να το κάνουμε είναι ξένο σώμα μέσα στη γυναίκα..

Έχω 1 κορούλα, δεν σκέφτομαι για δεύτερο γιατί ακόμα είμαι μικρή αλλά τα φοβάμαι τα αντισυλληπτικά, κάθε μέρα χάπι άσε που είμαι και ξεχασιάρα, μόνο με υπενθύμιση θα πρέπει να τα παίρνω!!!

Έχει πάρει καμία σας?
Έχουν παρενέργειες στο σώμα ή π.χ. στη διάθεση???

Christie
03-12-08, 13:45
Εγω εχω παρει αντισυλληπτικα, αλλα το θεμα ειναι οτι πρεπει να θυμασαι να τα παιρνεις με θρησκευτικη ευλαβεια, αλλιως η δραση τους μειωνεται και μπορει να βρεθεις εξ απροοπτου... Εγω εβαζα υπενθυμιση στο κινητο κεθε μερα την ιδια ωρα, αλλιως δεν υπηρχε περιπτωση να το θυμηθω :roll: :roll:

Παντως δεν ειχα κανενα προβλημα , ουτε κιλα ειχα παρει... Επισης η περιοδος μου ειχε γινει πολυ πιο ελαφρια...

Αλλα οπως και να το κανουμε δεν παυουν να ειναι χαπια και δεν θα ηθελα να τα επαιρνα και για πολλα χρονια, αλλα ηταν μια πολυ καλη και αξιοπιστη μεθοδος...

christiana08
03-12-08, 14:20
Μπα,εγω και υπενθυμιση να βαλω,θα το κλεισω,θα παω να τα παρω και στο δρομο θα το ξεχασω....τοση αφηρημαδα.

mor@ki_K
03-12-08, 14:27
χα χα!!!
christiana μου σε καταλαβαίνω, εγώ με 1 τρελοκοτσιδού και έχω αλλού γι' αλλού το μυαλό μου, που και σεις οι μανούλες με 2,3,4,5..... παιδιά!!!

Έχω μόνο και 2 μέρες περίοδο, παλαιότερα έιχα κανονικά 5 μερούλες.
Λέτε να στρώσει εαν πάρω τα αντισυλληπτικά??

Christie
03-12-08, 14:31
Δεν το ξερω αυτο, παντως πριν παρεις οτιδηποτε θα πρεπει να μιλησεις με τον γυναικολογο σου, υπαρχουν και περιπτωσεις που δεν κανει να παρεις χαπια..

Maggie
03-12-08, 14:31
Μπα,εγω και υπενθυμιση να βαλω,θα το κλεισω,θα παω να τα παρω και στο δρομο θα το ξεχασω....τοση αφηρημαδα.

Βάλ'τα στο κομοδίνο μαζί με ένα ποτήρι νερο για να τα παίρνεις όταν ξυπνάς, ή δίπλα από την οδοντόβουρτσα ή μαζί με την ενυδατική ή δίπλα από κάποιο αντικείμενο που χρησιμοποιείς κάθε μέρα.
Δεν είναι απαραίτητο να τα παίρνεις την ίδια ώρα, αρκεί να τα παίρνεις κάθε μέρα: υποτίθεται ότι υπάρχουν για να κάνουν τη ζωή μας πιο εύκολη και όχι για να μας αγχώνουν. Επίσης δεν συνδυάζονται με κάπνισμα όταν υπάρχει θρομβοφιλία ή όταν είμαστε πάνω από τα 35.
Τα έπερνα 8 χρόνια και είχα το κεφάλι μου ήσυχο. Δεν είχαν παρενέργειες.
Christiana, ο άντρας σου ναυτικός δεν είναι; Αν λείπει πολλούς μήνες, μήπως να βρεις άλλη μέθοδο και να μην χαπακώνεσαι;

Maggie
03-12-08, 14:33
Δεν το ξερω αυτο, παντως πριν παρεις οτιδηποτε θα πρεπει να μιλησεις με τον γυναικολογο σου, υπαρχουν και περιπτωσεις που δεν κανει να παρεις χαπια..

Σώστα, είμαι υπέρμαχος της χρήσης αλλά μόνο κατόπιν συνεννόησης με τον γυναικολόγο.

mor@ki_K
03-12-08, 14:36
Κορίτσια εγώ που τον ρώτησα τον γυναικολόγο μου, μου΄πε πως δεν υπάρχει πρόβλημα με την περίοδο(απ΄ότι κατάλαβα) επειδή έχω μόνο 2 μέρες αφού μου έρχετε κανονικά κάθε μήνα.

Μετά τον ρώτησα για σπιράλ και μου'πε για τα αντισυλληπτικά. Αλλά ξέχασα να τον ρωτήσω εαν επηραστεί η περίοδος με αυτα. :oops: :oops: :oops:
Γι'αυτό σας ρωτάω αν επηρεαστεί η ροή της περιόδου.

Maggie
03-12-08, 14:43
Κορίτσια εγώ που τον ρώτησα τον γυναικολόγο μου, μου΄πε πως δεν υπάρχει πρόβλημα με την περίοδο(απ΄ότι κατάλαβα) επειδή έχω μόνο 2 μέρες αφού μου έρχετε κανονικά κάθε μήνα.

Μετά τον ρώτησα για σπιράλ και μου'πε για τα αντισυλληπτικά. Αλλά ξέχασα να τον ρωτήσω εαν επηραστεί η περίοδος με αυτα. :oops: :oops: :oops:

Εγω είχα λιγότερο αίμα και αυτό με βόλευε λόγω αναιμίας: όσο χρησιμοποιούσα χάπια είχα αιματοκρίτη 36 και τώρα έπεσα στο 33. Αν έχεις περίοδο μόνο 2 μέρες μάλλον δεν θα δεις διαφορά. Επίσης αν πονάς, με τα χάπια πονάς λιγότερο

maggie73
03-12-08, 14:47
υπαρχει και ακομη ενα συν των χαπιων.Ξερεις ποτε ακριβως θα σου ερθει η επομενη περιοδος.Ο κυκλος ειναι σταθεροτατος ακομη και στις ωρες .Δεν χρησιμοποιω τωρα ( οπως εχω ηδη γραψει ειμαι fun των condom) αλλα ειχα χρησιμοποιησει ενα διαστημα πριν κανω τα παιδια διοτι ειχα εντονους πονους περιοδου και μου τα ειχε συστησει ο γιατρος μου.

christiana08
03-12-08, 14:48

Βάλ'τα στο κομοδίνο μαζί με ένα ποτήρι νερο για να τα παίρνεις όταν ξυπνάς, ή δίπλα από την οδοντόβουρτσα ή μαζί με την ενυδατική ή δίπλα από κάποιο αντικείμενο που χρησιμοποιείς κάθε μέρα.
Δεν είναι απαραίτητο να τα παίρνεις την ίδια ώρα, αρκεί να τα παίρνεις κάθε μέρα: υποτίθεται ότι υπάρχουν για να κάνουν τη ζωή μας πιο εύκολη και όχι για να μας αγχώνουν. Επίσης δεν συνδυάζονται με κάπνισμα όταν υπάρχει θρομβοφιλία ή όταν είμαστε πάνω από τα 35.
Τα έπερνα 8 χρόνια και είχα το κεφάλι μου ήσυχο. Δεν είχαν παρενέργειες.
Christiana, ο άντρας σου ναυτικός δεν είναι; Αν λείπει πολλούς μήνες, μήπως να βρεις άλλη μέθοδο και να μην χαπακώνεσαι;

Ναυτικος ειναι,το παλιοπαιδο....Οχι,τωρα δεν μου χρειαζεται τιποτα,ειχα σπιραλ και το εβγαλα,για να κανω κι'αλλο παιδακι,αν πετυχω ποθενα τον αντρα μου βεβαια και τον υπολοιπο καιρο,οταν λειπει,τι αντισυλληψη,τι να την κανω :?: .Ποια κοπελα ειπε οτι εχει 2 μερες περιοδο :?: .Οταν κανω την ποδοσφαιρικη ομαδα απο παιδια,μακαρι να μου τυχαινε.

mor@ki_K
03-12-08, 14:48
Η αλήθεια είναι πως έχω καλό αιματοκρίτη (απ'οτι θυμάμαι)
Οτί πονάω, πονάω εκείνες τις μέρες αλλά εννοείς για εκέινες τις ημέρες ή και όταν κάνεις σεξ?
εγώ αυτό που παρατηρώ είναι πως όταν είμαι στις γόνιμες πονάω λίγο κατά την επαφή, αλλά αυτό μπορεί να είναι και άσχετο με την περίοδο ή τα αντισυλληπτικά...

christiana08
03-12-08, 14:49

Το σπιραλ το απεκλεισε :?: .Πολυ βολικο,βρε κοριτσια,εγω σωθηκα.

mor@ki_K
03-12-08, 14:52
Υ.Γ. κορίτσια αν γράφω κάτι που δεν καταλαβαίνετε είναι γιατί μ'έχει αποσυντονήσει η μικρή μου, μόλις ξύπνησε και πειράζει το laptop, άφήστε δεν μπορώ να την μαζέψω :lol: :lol: :lol: :lol:

mor@ki_K
03-12-08, 14:56
christiana εγώ το θέλω πολύ αλλά ο γυναικολόγος μου δεν μου τοποθετεί!!!
Λέει πως είναι καλύτερα με αντισυλληπτικά και επειδή έχω μόνο 1 παιδάκι καλύτερα να πάρω χάπια.
Ελα ντε όμως που δεν θέλω ακόμα 2ο, προσέχουμε όσο μπορούμε..
Λέτε να παίρνει μίζες απ'αυτά τα χάπια και μου το λέει συνέχεια????

christiana08
03-12-08, 14:59
Δεν ξερω,Μαρακι μου,οποτε μου λενε πως δεν συνιστουν σπιραλ εαν δεν εχεις κανει οσα παιδια θελεις,με πιανει πανικος....Εμενα ο γιατρος μου,που ειναι κορυφη για μενα,μου ειχε πει οτι δεν υπαρχει θεμα.Εχει γουστο ομως......

mor@ki_K
03-12-08, 15:10
εγώ πάντως λέω να ρωτήσω και κανέναν άλλον γιατρό για το σπιράλ, τα χάπια με ψιλόφοβίζουν :( :( :( :(
Αν και πολλές γνωστές μου μου λενε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα, εγώ όμως θα προτιμούσα το σπιράλ για σίγουρα. Αφού γέννησα, που είναι το πρόβλημα μωρε??.. αμάν, με άνχωσε ο γυναικολόγος μου..

Θα σας αφήσω τώρα γιατί πεινάει το Κατερινάκι μου. Όποια έχει άποψη για τα αντισυλληπτικά ας γράψει κάτι... :) :) :)
christiana σ'ευχαριστώ για τις συμβουλές και καλή υπομονή με το ναυτάκι και τα ζουζουνάκια σου!
Θα τα πούμε

christiana08
03-12-08, 15:12
Kαλη του ορεξη και να το χαιρεσαι για την γιορτη του.....λιγο αργα βεβαια.

mor@ki_K
04-12-08, 16:04
Χριστιάννα μου σ΄ευχαριστώ για τα χρόνια πολλά της Κατερινούλας μου, μιλάμε βέβαια και σε άλλη θ.ενότητα απλά είπα να σ'ευχαριστήσω εδώ, να ξέρεις ότι δεν το αμέλησα!!! :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D

christiana08
04-12-08, 16:22
Μην στενοχωριεσαι για τετοια,κουκλα μου,που να πρωτογραφουμε,εχει παρα πολλα καλα θεματα.................

agentP
17-06-09, 22:52
Παλιό το post, αλλά δεν πειράζει.
Μετά από είκοσι μέρες καθυστέρηση σε πολύ ομαλό κύκλο :confused: κι αφού είχα κατατρομάξει ότι πάω για τέταρτο :shock:, αφού έκανα εφτά τέστ εγκυμοσύνης -όλα αρνητικά :rolleyes:, επιτέλους ήρθε η περίοδος :D και την ίδια μέρα έβαλα το σπιράλ για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο8)
ΟΥΦ! Όχι ξανά στο υπόγειο του μαιευτηρίου! Μόνο επισκέψεις στους ορόφους και στην καφετέρια!:mrgreen:

litsar
06-08-09, 10:40
Ζέττα πώς είναι τώρα με το σπιράλ?? Έχεις ενοχλήσεις??? Για πες πες τώρα που έχει περάσει καιρός...

agentP
06-08-09, 16:52
Ζέττα πώς είναι τώρα με το σπιράλ?? Έχεις ενοχλήσεις??? Για πες πες τώρα που έχει περάσει καιρός...
Τις πρώτες μία-δυό μέρες είχα ελαφριά πονάκια, μετά το ξέχασα τελείως, δεν με ενοχλεί πια, αλλά είχα μιά μικρή αιμορραγία στη μέση του κύκλου που με ανησύχησε, μάλλον ήταν στην ωορρηξία, τώρα και πάλι δεν έχω καμία ενόχληση.
Όπως και να 'χει προτιμώ τη σιγουριά ότι δεν θα έχω κανένα ατύχημα...

Ρούλα26
06-08-09, 17:44
Εγω παλι δεν ξερω,μαλλον θα πρεπει να βρω αλλο τροπο αντισυλληψης.Τα φοβαμαι τα σπιραλ.Οσο και να λενε οι γιατροι οτι δεν ειναι βλαβερα δεν παυει να ειναι ξενο σωμα μεσα μας.

fraoulopoulitsa
10-08-09, 11:23
κι εγώ σκέφτομαι σοβαρά τον τελευταίο χρόνο να βάλω σπιράλ, όμως συνέχεια το αναβάλλω γιατί φοβάμαι. Βέβαια μάλλον θα πρέπει να κινηθώ άμεσα γιατί ο καλός μου μάλλον γλυκαίνεται στη σκέψη ενός τρίτου παιδιού (τρεχάτε καλά μου πόδια....). Όσο για το χάπι της επόμενης μέρας μύθος.... σε κάποια στραβή που μας έτυχε ένα πρωί ανακαλύπτω ότι είμαι σε μέρες ωορρηξίας... μου έρχεται κόλπος και το μυαλό μου τρέχει με ιλιγγιώδη ταχύτητα στο αποτέλεσμα (όχι ξανά πάνες και αποστειρώσεις δεν θέλω έχω αλλεργία πια). Το απόγευμα τηλ στο γυναικολόγο μου για να μου πει πιο χάπι θα πάρω... η απάντησή του? το χάπι το παίρνουμε αμέσως μετά την επαφή και όχι κανένα χρόνο αργότερα.... και τώρα τι κάνουμε? απορημένη εγώ προς το γιατρό μου, τα λέμε τον άλλο μήνα για να δούμε το μωράκι στον υπέρηχο:confused::confused::confused:. Ευτυχώς με λυπήθηκε ο καλός Θεούλης και την γλύτωσα εκείνη τη φορά... την επόμενη όμως? γι' αυτό φύλαγε τα ρούχα σου....

agentP
10-08-09, 11:44
Κι εγώ συνέχεια το ανέβαλα μέχρι που κατατρόμαξα ότι είμαι ξανά έγκυος... Ευτυχώς δεν ήμουν γιατί θα μου έφερνε τα πάνω-κάτω. Είμαι κοντά στα σαράντα με τρία παιδιά. Δεν έχω κάνει ποτέ έκτρωση και ούτε θα ήθελα να κάνω, οπότε θα βρισκόμουν σε τρομερά δύσκολη θέση. Θα είμαι σε αντισύλληψη μέχρι να μπω στην εμμηνόπαυση, δεν το ρισκάρω ξανά.

νεφελη
10-08-09, 12:54
Εγω εχω σπιραλ εδω κ ενα χρονο. Οταν το εβαλα ημουν σιγουρη οτι το ηθελα κ να παρω χαπια απλα δεν ειναι μεθοδος για εμενα. Εκτος του οτι τα χαπια (οτι κ αν λενε) εχω το φοβο οτι δημιουργουν κατακρατησεις κ λογω πολυκυστικων εχω προβλημα οποτε δεν ριψοκινδυνευω να το μεγαλωσω, επισης εγω ξεχναω κ δεν ημουν σιγουρη οτι θα μπορουσα να τηρω το προγραμμα. Επισης επειδη δεν εχω καθολου σταθερο κυκλο εχω κ ενα θεμα για το κατα ποσο θα ειναι ολα καλα. Κ βεβαια εσεις που καπνιζετε να ξερετε οτι αυτο ειναι ανασταλτικος παραγοντας.
Το σπιραλ κραταει για δυο χρονια κ προς το παρον δεν εχω κανενβλημα. Δεν πονεσα καθολου. Ειχεις βεβαια λιγο αιμα τις πρωτες μερες (γιαυτο καλυτερα να μπει κ κατα την περιοδο) κ επισης οι δυο πρωτες περιοδοι θα ειναι ως περισσοτερο αιμα. Αλλα απο εκει κ περα δεν ειχα κανενα θεμα. Βεβαια θελει προσοχη γιατι εχει ενα σκοινακι για να το τραβηξει ο γιατρος να βγει (μεσα βεβαια ειναι δε φαινεται τιποτα μην αγχωνεστε) οποτε προσοχη τραβηχτει αυτο κ βγει. Αλλα παντως ολα φυσιολογικα κ καλα κ μπορειτε ανενοχλητα να χαιρεστε τις επαφες σας...

aleca
10-08-09, 13:59
και εγώ σπιράλ. Από τα 22 μου που είμαι με τον άντρα μου μέχρι τα 29 μου που ήθελα να κάνω παιδί. Έμεινα έγκυος σε 2 -3 μήνες και μετά το ξαναέβαλα όταν ο γιος μου ήταν 2 μηνών. Το έβγαλα και πάλι λίγο πριν μείνω έγκυος στο δεύτερο και προβλέπεται να το ξαναβάλω άμεσα μετά τη γέννα.

annalu
31-08-09, 11:43
καλημερα!γνωριζει καμια κοπελα ποσο κοστιζει η τοποθετηση σπιραλ στο "μητερα" με μεθη?

poney
31-08-09, 11:50
Πριν από 2 μήνες πλήρωσα για τοποθέτηση σπιράλ με μέθη € 500 (σύνολο Μητέρα+γιατρό). Είναι πολλά, ίσως όμως να εξαρτάται και από τον γιατρό. Συνολικά μένεις εκεί ένα 3ωρο. Εντελώς ανώδυνη διαδικασία.

annalu
31-08-09, 12:06
ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση!κ ειναι για δυο χρονια?

Μίκα
31-08-09, 12:35
Εγώ πάλι έβαλα για πέντε χρόνια και πλήρωσα 300 ευρώ. Άλλη πόλη άλλες τιμές;;; Τι να πω...

Θα χρειαστεί σε ένα μήνα να ξαναπάς, μετά σε ένα εξάμηνο και μετά μια φορά το χρόνο

edit:
πας για έλεγχο, αν και μου είπε πως μπορώ να ελέγχω και μόνη μου. να συμπληρώσω επίσης πως ο πόνος είναι ελάχιστος

fully
31-08-09, 12:37
Εγώ σπιραλ βάζω εδώ και 11 χρόνια και όλες τις φορές (πρώτη τοποθέτηση και αλλαγές) στο ιατρείο του γυναικολόγου μου. Δε χρειάστηκε μέθη. Ήταν σχεδόν ανώδυνη διαδικασία (ε, μια ενόχληση υπήρχε) και φεύγω αμέσως. Κόστος 300 γιούρος. Εγώ αλλάζω κάθε 2,5 χρόνια περίπου.

poney
31-08-09, 12:40
Η γυναικολόγος μου μου είπε ότι το σπιράλ έχει διάρκεια 3 χρόνια αλλά συναστάται η αντικατάστασή του στα 2.

poney
31-08-09, 12:45
Το αν χρειάζεται μέθη εξαρτάται από τη περίπτωση. Σ' εμένα ήταν απαράιτητο λόγω θέσης τραχήλου. Στη δική μου περίπτωση πάντα δεν υπήρξε καμία ενόχληση. Φυσικά η τοποθέτηση στο ιατρείο χωρίς μέθη είναι πιο φθηνή από την τοποθέτηση στο νοσοκομείο.

annalu
31-08-09, 13:28
το γνωριζω οτι ειναι φθηνοτερη στο ιατρειο απλα μου ειπε ο γιατρος οτι οι γυναικες που εχουν γεννησει με καισαρικη συνηθως πονανε λιγο κατα την τοποθετηση κ γι'αυτο ειναι προτιμοτερο να γινει με μεθη.

aleca
31-08-09, 13:36
¨Εβαλα σπιράλ πρώτη φορά στα 22 μου στην Αγγλία που σπούδαζα, χωρίς κν το ειδικόμηχάνημα (με το χέρι δηλαδή), πόνεσα για κανένα μισάλεπτο και ήταν δωρεάν. Πέντε χρόνια, το έβγαλα στα 4. Ξαναέβαλα στο Γιατρείο του γυναικολόγου μου στην Ελλάδα πριν 3 χρόνια, 140 ευρώ, δεν πόνεσα καθόλου. Ήταν για 5 χρόνια, το έβγαλα στα 2.5 για να μείνω έγκυος.
Σκοπέυω με το που θα γεννήσω, στο δίμηνο να ξαναβάλω.

poney
31-08-09, 14:15
το γνωριζω οτι ειναι φθηνοτερη στο ιατρειο απλα μου ειπε ο γιατρος οτι οι γυναικες που εχουν γεννησει με καισαρικη συνηθως πονανε λιγο κατα την τοποθετηση κ γι'αυτο ειναι προτιμοτερο να γινει με μεθη.

Ναι ισχύει. Κι εγώ έχω κάνει δύο καισαρικές οι οποίες επηρρέασαν τη θέση του τράχηλου και γι' αυτό μου πρότεινε μέθη.

monbebe
31-08-09, 15:00
εγω σαν ανιδεη να κανω μια ερωτηση? το σπιραλ μεθοδος αντισυλληψης δεν ειναι? γιατι να μπει μια γυναικα σε αυτη τη διαδικασια -και απο αποψη κοστους- και να μην χρησιμοποιει το ζευγαρι πχ προφυλακτικο?

annalu
31-08-09, 18:20
αυτο ειναι αλλο θεμα..ισως για να μην τρεχει στο περιπτερο, οπως στα δεκαπεντε, καθε τρεις κ λιγο, κοιταει αν εχει μαζι του πριν αποφασισει οτι θα κανει σεξ(κ αν οχι το αφηνει για καποια αλλη φορα..),σταματαει στο καλυτερο να το τοποθετησει,κ στο τελος κοιταει με αγωνια αν ειναι ενταξει (τρεις φορες εχει τυχει να σπασει στο παρελθον κ ειναι πολλες πολλες οι πιθανοτητες εγκυμοσυνης σε τετοια περιπτωση λογω της ποσοτητας σπερματος..)???!!ασε τα λιπαντικα τους που κανεις δεν ξερει τι περιεχουν..

annalu
31-08-09, 18:22
κ μια τελευταια ερωτηση...η μεθη πως ακριβως γινεται?με ενδοφλεβια?σας ευχαριστω πολυ πολυ ολες για τις απαντησεις σας..

poney
01-09-09, 12:42
Η μέθη είναι ουσιαστικά μια ελαφριά νάρκωση και γίνεται με ενδοφλέβια. Πρέπει να πας νηστικός. Στο Μητέρα: σου λένε να γδυθείς και να φορέσεις μια ρόμπα και περιμένεις σε ένα δωμάτιο που έχει 2 κρεβάτια. Σε φωνάζουν για καρδιογράφημα, πας τουαλέτα και μετά σε πάνε στην αίθουσα, ξαπλώνεις και σου κάνουν την ένεση. Όταν ξυπνάς σε μεταφέρουν πίσω στο δωμάτιο και μετά από 1 ώρα περίπου έχεις συνέλθει και σε αφήνουν να φύγεις. (εγώ νύσταζα όλη μέρα μετά).

GEODATOU
01-09-09, 13:42
Εγώ πάλι όταν είχα ρωτήσει το γυναικολόγο μου,μου είπε ότι την κάνει στο ιατρείο του.Το κόστος ήταν 150 ευρώ και γίνεται χωρίσ καμία νάρκωση!!!Απλά θα έπρεπε να πάω 1 ημέρα πριν τελειώσει η περίοδος για να το βάλει ή μια μερά από οταν άρχισε.Δεν θυμάμαι καλά.Και ότι δεν πονάει απλά νιώθεις μια εχόχληση σαν να κάνεις τεστ παπ!!!Εγώ δεν το έκανα γιατι ο άντρας μου δεν ήθελε να με υποβάλει σε τέτοια διαδικασία.Προσέχουμε και ελπίζουμε να μη συμβεί τίποτα.Αλλά και αν συμβεί καλοδεχούμενο!!!

annalu
05-09-09, 15:33
κοριτσια τλκ ειναι 250 με μεθη στο 'μητερα' κι αυτο γιατι εχω γεννησει με καισαρικη κ θα ειναι ισως κ αδυνατη η τοποθετηση στο ιατρειο λογω της σκληροτητας του τραχηλου..

keli
06-09-09, 21:35
Κοριτσια εμενα ο γιατρος μου,μου ζητησε 200 ευρω στο ιασω χωρις μεθη για 5 χρονια.Ειχα ξαναβαλει πριν 6 περιπου χρονια με 150 ευρω το εβγαλα στα 2 χρονια για να μεινω εγκυος στο τριτο παιδι.Το μονο συμπτωμα ειναι οτι ειχα παραπανω ροη στην περιοδο εσεις ειχατε;

annalu
09-09-09, 17:51
μια ερωτησουλα ακομα ...μετα τη μεθη σε ποση ωρα συνερχεσαι?μπορεις να οδηγησεις κανονικα δλδ φευγοντας απο το νοσοκομειο?

fraoulopoulitsa
09-09-09, 21:09
Αυτό είναι ανάλογα τις αντιδράσεις που έχεις στην νάρκωση και στο συγκεκριμένο φάρμακο που θα σου βάλουν. Εγώ κάνω γαστροσκόπηση με μέθη και δεν νιώθω τίποτα, τελειώνει η εξέταση και σηκώνομαι και φεύγω ,λες και δεν την έχω κάνει είναι. Η φίλη μου που έκανε το ίδιο στον ίδιο γιατρό με το ίδιο φάρμακο βγήκε υποβασταζόμενη και μετά κοιμόταν για 1,5 μέρα.

mmdad
17-09-09, 19:40
Τι μεθοδο χρησιμοποιητε? Ειδικα αν δεν ειστε σιγουροι οτι δεν θελετε αλλο? Γεννησα πριν 2 μηνες και ο συζυγος δεν θελει τριτο (αγορι) εγω αυτη την στιγμη δεν θελω τριτη γεννα γιατι και τις 2 φορες κοντεψα να πεθανω...
Απο την αλλη νομιζω οτι λογο ηλικιας μου (κοντευω τα 40) και επειδη οι εγκυμοσυνες ηταν αποτελεσμα ομολογης σπερματγχυσης ειναι λιγο απιθανο να τα καταφερουμε μονοι μας. Προς το παρον ο γιατρος μου εδωσε χαπια προγεστερονης για οσο θηλαζω αλλα θελω να σκεφτω και το αργοτερα..

Olympia99
17-09-09, 21:17
Τι μεθοδο χρησιμοποιητε? Ειδικα αν δεν ειστε σιγουροι οτι δεν θελετε αλλο? Γεννησα πριν 2 μηνες και ο συζυγος δεν θελει τριτο (αγορι) εγω αυτη την στιγμη δεν θελω τριτη γεννα γιατι και τις 2 φορες κοντεψα να πεθανω...
Απο την αλλη νομιζω οτι λογο ηλικιας μου (κοντευω τα 40) και επειδη οι εγκυμοσυνες ηταν αποτελεσμα ομολογης σπερματγχυσης ειναι λιγο απιθανο να τα καταφερουμε μονοι μας. Προς το παρον ο γιατρος μου εδωσε χαπια προγεστερονης για οσο θηλαζω αλλα θελω να σκεφτω και το αργοτερα..

Εγώ έπαιρνα για έξι ολόκληρα χρόνια αντισυλληπτικά και πίστεψε δεν
είχα κανενα απρόοπτο.
Το μόνο που πρέπει να προσεχείς είναι το κάπνισμα , απαγορεύεται.

agentP
17-09-09, 21:28
Το θέμα έχει συζητηθεί κι εδώ edit admin (λόγω συγχώνευσης)

xazomama
25-09-09, 15:09
Η αντισύλληψη είναι ένα θέμα που με απασχολεί πολύ, διότι και οι 2 εγκυμοσύνες μου "ήρθαν" ΠΟΛΥ εύκολα. Με την 1η και τις 2 φορές.
Το προφυλακτικό είναι κάτι που δε θέλω καθόλου, ούτε ο σύζυγος φυσικά ;).
Χάπια έπαιρνα για 12 χρόνια και προς το τέλος είχα κάποιες παρενέργειες που δε θέλω να θυμάμαι...
Την διακοπτώμενη επαφή δεν την εμπιστεύομαι καθόλου!

Άρα έκανα μια συζήτηση με τον γιατρό μου για σπιράλ. Την είχα κάνει και πιο παλιά, προ εγκυμοσυνών, αλλά ήταν αρνητικός. Μόνο μετά τις γέννες, μου είχε πει.
Άρα τώρα πια είμαι έτοιμη να το κάνω, διότι το μηνιαίο άγχος της περιόδου δεν το αντέχω!
Και έρχομαι να σας ενημερώσω.
Υπάρχουν 2 ειδών σπιράλ, το σπιράλ χαλκού (απλό) και το ορμονικό σπιράλ (Mirena). Kαι τα 2 τοποθετούνται μέσα στη μήτρα και ουσιαστικά ο ρόλος τους είναι να καθιστούν "αφιλόξενο" το περιβάλλον της μήτρας για το γονιμοποιημένο ωάριο. Και ιδίως το 2ο σπιράλ, απελευθερώνει σταδιακά μικρή ποσότητα ορμονών, περιορίζοντας έτσι στο ελάχιστο τις αιμορραγίες της περιόδου. Δηλαδή από 5 μόλις σε 2 μέρες!
Στη δική μου περίπτωση, μου πρότεινε το 2ο σπιράλ, το Mirena.
Θα μου το τοποθετήσει στο νοσοκομείο, και κατά τη διάρκεια της περιόδου.
Θα κλείσω ραντεβού μόλις μου έρθει η περίοδος.
Το κόστος και η διάρκεια για κάθε περίπτωση είναι:
-για το σπιράλ χαλκού, 300 ευρώ και διαρκεί 2 (ή 3 δεν είμαι σίγουρη) χρόνια
-για το Mirena, 600 ευρώ και διαρκεί 5 χρόνια.
Τα χρήματα μου φαίνονται πολλά, αλλά αν το καλοσκεφτείς είναι λιγότερα απ'οσο στοιχίζουν τα χάπια συνολικά.
Και εμπιστεύομαι τρελά τον γιατρό μου, άρα θα του δώσω ό,τι ζητήσει.
Ελπίζω να σας βοήθησα!

Κοριτσομανα
25-09-09, 15:19
Μην ορμησετε :( γιατι υπαρχει ευαισθησια στο θεμα αλλα ξερω σιγουρα οτι με το σπιραλ γινεται καταστροφη γονιμοποιημενων ωαριων και σας το αναφερω σε περιπτωση που καποια θελει να το ξερει για τη χρηση τους. ;)
Εγω απεφυγα τη χρηση του γιατι το θεωρω μεσο εκτρωσης, αφου εγω, αντιλαμβανομαι ως ζωη το γονιμοποιημενο ωαριο και με συμβουλη του Πνευματικου μου χρησιμοποιησα αλλο τροπο προφυλαξης.

Ελευθεροι ανθρωποι ειμαστε, διαλεγουμε οτι νομιζουμε. Απλα ενημερωνω μηπως υπαρχει αγνοια, οπως ειχα και εγω. ;)

xara52
25-09-09, 22:20
Μην ορμησετε :( γιατι υπαρχει ευαισθησια στο θεμα αλλα ξερω σιγουρα οτι με το σπιραλ γινεται καταστροφη γονιμοποιημενων ωαριων και σας το αναφερω σε περιπτωση που καποια θελει να το ξερει για τη χρηση τους. ;)
Εγω απεφυγα τη χρηση του γιατι το θεωρω μεσο εκτρωσης, αφου εγω, αντιλαμβανομαι ως ζωη το γονιμοποιημενο ωαριο και με συμβουλη του Πνευματικου μου χρησιμοποιησα αλλο τροπο προφυλαξης.

Ελευθεροι ανθρωποι ειμαστε, διαλεγουμε οτι νομιζουμε. Απλα ενημερωνω μηπως υπαρχει αγνοια, οπως ειχα και εγω. ;)
συμφωνω και επαυξανω!!!!!!!!!!!

sisika
03-10-09, 16:33
Ποιο θεωρείτε τότε το καλύτερο μέσο αντισύλλψης?Αν δεν κάνω λάθος,η εκκλησία είναι αντίθετη σε όλα τα μέτρα αντισύλληψης.

mmdad
03-10-09, 16:52
Επιτρεπετε ομως το σεξ με βαση την εκκλησια ολο το χρονο? Η πχ στις νηστιες δεν κανει? (το λεω χωρις καμια διαθεση ειρωνιας). Δεν νομιζω οτι η εκκλησια θελει να κανει καποιος περισσοτερα παιδια απο οσα μπορει να φροντισει. Εχει τυχει να εχω γνωρισει 5-6 κληρικους παντρεμενους και μονο ενας τους εχει 5 παιδια. Οι αλλοι 2-3 το πολυ..

Παντως εγω ειμαι υπερ του χαπιου γιατι μπορεις να ελεξεις και ποτε θα εχι περιοδο (οχι πχ την μια και μοναδικη εβδομαδα το χρονο που πας διακοπες). Και ας μην ξεχναμε οτι υπαρχουν και τα προφυλακτικα. Σε κανεναν δεν αρεσουν αλλα τι να κανουμε?

Κοριτσομανα
07-10-09, 18:15
Ποιο θεωρείτε τότε το καλύτερο μέσο αντισύλλψης?Αν δεν κάνω λάθος,η εκκλησία είναι αντίθετη σε όλα τα μέτρα αντισύλληψης.

Λαθος. Το χαπι ο ιδιος ιερεας με συμβουλεψε οτι φερνει ορμονικες διαταραχες και να το αποφευγουμε και συνεστησε προφυλακτικο. Δε διαφωνησα γιατι εχω παρει χαπια αντισυλληψης και οντως ειχα τετοια νευρα...
Στην εκκλησια υπαρχει η αποχη σε ημερες νηστειας αλλα παντοτε στο μετρου του καθενος και ωστε να μην αποστερει ο ενας τον αλλον (διαβασε Αποστολο Παυλο).

Κοριτσομανα
07-10-09, 18:27
Επιτρεπετε ομως το σεξ με βαση την εκκλησια ολο το χρονο? Η πχ στις νηστιες δεν κανει? (το λεω χωρις καμια διαθεση ειρωνιας). Δεν νομιζω οτι η εκκλησια θελει να κανει καποιος περισσοτερα παιδια απο οσα μπορει να φροντισει. Εχει τυχει να εχω γνωρισει 5-6 κληρικους παντρεμενους και μονο ενας τους εχει 5 παιδια. Οι αλλοι 2-3 το πολυ..

Παντως εγω ειμαι υπερ του χαπιου γιατι μπορεις να ελεξεις και ποτε θα εχι περιοδο (οχι πχ την μια και μοναδικη εβδομαδα το χρονο που πας διακοπες). Και ας μην ξεχναμε οτι υπαρχουν και τα προφυλακτικα. Σε κανεναν δεν αρεσουν αλλα τι να κανουμε?

Ειπαμε, ας μην κοιταμε τι κανουν οι παπαδες. Εμας μας ενδιαφερει τι διδαξε ο Χριστος. Επειτα πως εισαι σιγουρη οτι τοσα παιδια τους εδωσε ο Θεος αν και ηθελαν και αλλα; Εγω ξερω πολλους με πολλα παιδια. Και αν εγω προσεχω να μεινω σε μικρο νουμερο παιδιων πως θα κρινω αλλον και ας ειναι ιερεας; Ή εσενα ή τον αλλον;

Επειτα, για το σπιραλ ειναι γεγονος οτι συμβαινει αυτο. Αν εσυ το δεχεσαι ή οχι, δικο σου θεμα, ετσι δεν ειναι ;) Εγω να πληροφορησω θελω. Γιατι ουτε εγω το ηξερα και ευτυχως που το εμαθα, γιατι αν το μαθαινα μετα, προσωπικα θα το επαιρνα βαρεως...

fully
16-11-09, 13:18
Σε καμία περίπτωση το σπιραλ δε "σκοτώνει" γονιμοποιημένα ωάρια. Αν είναι δυνατόν! Η δράση του "σπιραλ χαλκού" είναι δισχιδής. Εν πρώτοις, απελευθερώνει ιόντα χαλκού που έχουν σπερματοκτόνο δράση και δευτερευόντως, η ύπαρξή του στη μήτρα, δίνει το μήνυμα οτι υπάρχει "ξένο" σώμα στην περιοχή, οπότε και δεν ευνοείται η εμφύτευση τυχόν εμβρύου. Είναι ένα ακίνδυνο μέσο αντισύλληψης, μιλώντας βέβαια γενικά και όχι για κάποιες ειδικές περιπτώσεις που πιθανώς να προκαλούνται αλλεργικά φαινόμενα ή άλλου είδους ανεπιθύμητες αντιδράσεις. Είμαι 43 ετών και φοράω σπιραλ τα τελευταία 12 χρόνια δηλ. από τότε που γέννησα το 2ο παιδί μου. Σε συνεννόηση με το γιατρό θα το αλλάξω άλλη μια φορά(3ετία) και μετά βλέπουμε. Ε, ελπίζω οτι και η μητέρα φύση στα 47-48 που θα είμαι τότε, δε θα μου επιφυλάσσει εκπλήξεις......

Κοριτσομανα
21-11-09, 12:47
Σε καμία περίπτωση το σπιραλ δε "σκοτώνει" γονιμοποιημένα ωάρια. Αν είναι δυνατόν! Η δράση του "σπιραλ χαλκού" είναι δισχιδής. Εν πρώτοις, απελευθερώνει ιόντα χαλκού που έχουν σπερματοκτόνο δράση και δευτερευόντως, η ύπαρξή του στη μήτρα, δίνει το μήνυμα οτι υπάρχει "ξένο" σώμα στην περιοχή, οπότε και δεν ευνοείται η εμφύτευση τυχόν εμβρύου. Είναι ένα ακίνδυνο μέσο αντισύλληψης, μιλώντας βέβαια γενικά και όχι για κάποιες ειδικές περιπτώσεις που πιθανώς να προκαλούνται αλλεργικά φαινόμενα ή άλλου είδους ανεπιθύμητες αντιδράσεις. Είμαι 43 ετών και φοράω σπιραλ τα τελευταία 12 χρόνια δηλ. από τότε που γέννησα το 2ο παιδί μου. Σε συνεννόηση με το γιατρό θα το αλλάξω άλλη μια φορά(3ετία) και μετά βλέπουμε. Ε, ελπίζω οτι και η μητέρα φύση στα 47-48 που θα είμαι τότε, δε θα μου επιφυλάσσει εκπλήξεις......

Εισαι σιγουρη γι' αυτο, φανταζομαι οτι το εχεις μελετησει...Απο παντα ηταν αυτο; Γιατι εχει αλλη φημη;

mmdad
21-11-09, 13:49
Νομιζω οτι εμποδιζοντας την εμφυτευση γονημοποιημενων ωαριων σκωτωνει τα εμβρυα. Οχι οτι αν εμφυτετυει το γοημοποιημενο ωαριο το σκοτωνει (αν και τα ποσοστα αποβολης σε αυτη την περιπτωση ειναι που μεγαλα)

fully
24-11-09, 14:16
Πρώτα απ'όλα δρα σαν σπερματοκτόνο μέσω των ιόντων χαλκού. Ααααααααν παρ'ελπίδα, γονιμοποιηθεί το ωάριο (ατυχές ποσοστό υπάρχει σε κάθε μέθοδο αντισύλληψης), τότε το εμποδίζει να εμφυτευτεί. Ομως βρε παιδιά, για όνομα του Θεού. Δε νομίζω οτι τίθεται εδώ θέμα ηθικής. Μέθοδος αντισύλληψης είναι. Τι περιμένει κανείς από μια τέτοια μέθοδο? Τη μη σύλληψη φυσικά.

Κοριτσομανα
25-11-09, 01:07
Πρώτα απ'όλα δρα σαν σπερματοκτόνο μέσω των ιόντων χαλκού. Ααααααααν παρ'ελπίδα, γονιμοποιηθεί το ωάριο (ατυχές ποσοστό υπάρχει σε κάθε μέθοδο αντισύλληψης), τότε το εμποδίζει να εμφυτευτεί. Ομως βρε παιδιά, για όνομα του Θεού. Δε νομίζω οτι τίθεται εδώ θέμα ηθικής. Μέθοδος αντισύλληψης είναι. Τι περιμένει κανείς από μια τέτοια μέθοδο? Τη μη σύλληψη φυσικά.

Φυσικα αλλα βρε παιδακι μου, εμενα ακομη και η πιθανοτητα με τρομαζει, δε θελω κατα λαθος να γονιμοποιηθει το ωαριο και μετα να καταστραφει, θεωρω οτι με τη γονιμοποιηση γινεται νεα ζωη με ψυχη.Δικη μου πεποιθηση, σεβαστη η αλλη αποψη, μη αφομειωμενη απο εμενα. ;) Αν ξερω ομως, μπορω να διαλεξω αλλη μεθοδο, χωρις αυτην την πιθανοτητα,ετσι ωστε αν τελικα πρ' ελπιδα γονομοποιηθει το ωαριο, η διαδικασια να ξεκινησει στη μητρα, οποτε να συνεχισω την αντιλαμβανομενη πια κυηση.

Τελος παντων, αυτη η συζητηση νομιζω οτι πρεπει να σταματησει εδω, αφου μετα περναμε σε αλλο θεμα που οδηγει σε συγκρουσεις αποψεων και απομακρυνση επι του θεματος, που ειναι μονο οι μεθοδοι αντισυλληψης. Και εγω το μονο που ηθελα με την παρεμβαση μου ειναι η διευκρινηση της μεθοδου αυτης. Τωρα νομιζω κατεχω και εγω μια πιο ολοκληρωμενη εικονα της μεθοδου αυτης, ευχαριστω για τις πληροφοριες... :)

Smouts
27-11-09, 18:02
ρωτησα στο γυμναστηριο για πλατφορμα δονησης( power plate)μου ειπαν οτι δεν μπορεις να κανεις αν εχεις σπιραλ!!

Τι? Κουλό ε?

Κι εμενα ο γιατρός μου αλλά και η μαία μου, μου έχουν συστήσει να βαλω σπυράλ, αν θελω να ειμαι σίγουρη, και να σας πω την αληθεια το σκεφτόμουν, αλλά μετά σκέφτηκα τα εξής. Μέσα στην επόμενη χρονιά λεμε να ξαναδοκιμάσουμε για ενα ακομα μωρακι. Άρα αξίζει να το βάλω και να το βγάλω τοσο σύντομα? Μάλλον όχι.
2ον, ο κύκλος μου ειναι σταθερός, οπότε όπως πρόσεχα πριν μείνω έγκυος (3,5 χρόνια παντρεμένοι και επειδή προσέχαμε τις μερες, δεν έμενα έγκυος, ενώ με το που σταματήσαμε να προσέχουμε έμεινα αμεσως 2 φορες) μπορώ να προσέχω και τώρα. Και τρίτον, μετά τη γέννηση του παιδιού, δεν μπορώ να πω οτι τρελλαινόμαστε και στο σ@ξ με τον άντρα μου. Αξίζει τον κόπο άραγε?

mmdad
27-11-09, 18:26
Τι? Κουλό ε?

Κι εμενα ο γιατρός μου αλλά και η μαία μου, μου έχουν συστήσει να βαλω σπυράλ, αν θελω να ειμαι σίγουρη, και να σας πω την αληθεια το σκεφτόμουν, αλλά μετά σκέφτηκα τα εξής. Μέσα στην επόμενη χρονιά λεμε να ξαναδοκιμάσουμε για ενα ακομα μωρακι. Άρα αξίζει να το βάλω και να το βγάλω τοσο σύντομα? Μάλλον όχι.
2ον, ο κύκλος μου ειναι σταθερός, οπότε όπως πρόσεχα πριν μείνω έγκυος (3,5 χρόνια παντρεμένοι και επειδή προσέχαμε τις μερες, δεν έμενα έγκυος, ενώ με το που σταματήσαμε να προσέχουμε έμεινα αμεσως 2 φορες) μπορώ να προσέχω και τώρα. Και τρίτον, μετά τη γέννηση του παιδιού, δεν μπορώ να πω οτι τρελλαινόμαστε και στο σ@ξ με τον άντρα μου. Αξίζει τον κόπο άραγε?

Εφοσον θελετε να κανετε και αλλο παιδακι να μην βαλεις σπιραλ. Καταρχην αν ερθει λιγο πιο νωρις σας πειραζει?? Μετα λενε οτι μπορει να τραυματισει την μητρα και να δυσκολεψει την συλληψη..

Smouts
27-11-09, 18:34
Δεν πειράζει και πολύ (εμενα, τον άντρα μου δεν ξέρω), απλά αν σκεφτείς οτι το μωρό ειναι τώρα 4 μηνών, μάλλον θα ήταν καλύτερο, να ξεκουραστεί λίγο και ο οργανισμός μου.

mmdad
27-11-09, 18:53
Αν το να "προσεχεις" βοηθησε μεχρι τωρα μπορει να ξαναβοηθησει.. Παντως χαρας το κουραγιο σου που σκεφτεσαι και για τριτο.. Και μενα ο μικρος 4 μηνων ειναι και λεω ποτε θα πανε φανατροι....

Smouts
27-11-09, 20:07
Για δεύτερο σκέφτομαι. 2 εγκυμοσύνες, αλλά 1 παιδάκι

mmdad
27-11-09, 23:08
Α! Αν ειναι ετσι ασε την αντισυληψη για πιο μετα και κοιτα τη συληψη! Οταν θα εισαι ετοιμη ο Θεος ή η Φυση (οτι προτιμας) θα φερουν την εγκυμοσυνη και ο οργανισμος σου θα τα καταφερει μια χαρα (για τα ξενυχτια μετα δεν ξερω... ειπαμε περιμενω να πανε φανταροι!)

zoi!
22-12-09, 23:16
καλησπερα παιρνω αντισυλληπτικα χαπια εδω και 7 μηνες χωρις κανενα προβλημα. αυτο το μηνα τα επαιρνα κανονικα τα χαπια αλλα λιλο πριν τελειωσουν δηλαδη ειχα ακομα 4 χαπια εμφανιστηκαν υγρα χρωματος καφε μαζι με βλεννα. συγνωμη που το γραφω ετσι απλα θελω να σας δωσω να καταλαβετε. εχς αγχωθει πολυ για το τι μπορει να ειναι. να σημειωσω οτι στις σεξουαλικες επαφες με το αγορι μου χρησιμοποιουμε και προφυλακτικο. υπαρχει λογος να φοβαμαι για ανεπιθυμητη εγκυμισυνη ?βοηθεια pleaseeeeee

Niki81
23-12-09, 10:35
Αφου παίρνεις αντισυλλιπτικα και χρησιμοποιειτε κα προφυλακτικο συγχρονως το θεωρω απιθανο να εχει προκυψει εγκυμοσυνη.Μην αγχωνεσαι.Παρε ενα τηλεφωνο το γιατρο σου ομως να σου εξηγησει τι μπορει να ειναι αυτά τα υγρα.

BILL
16-02-10, 07:47
Ποιά μέθοδο αντισύλληψης χρησιμοποιείτε μέσα στο γάμο, τόσο για την περίοδο της λοχείας όσο και για μετά?

πιγκουινακι
24-02-10, 09:54
αχ κοριτσια!μετα την τριτη γεννα ήμουν 30 ετων κι ήμουν έτοιμη για σπιραλ ,έιχαμε μιλησει με το γιατρο για το μιρενα και εγω η χαζη βιαστηκα να το αγορασω κιολας στο φαρμακειο ένα κερατο λεφτα!δυστυχως μετα στον υπερηχο αποδειχθηκε πως η μητρα μου - που έτσι κι αλλιως είχε οπισθια καμψη-μετα τις καισαρικες έχει κανει τετοιες συμφυσεις που αν παει να βαλει ο γιατρος σπιραλ υπαρχει αυξημενη πιθανοτητα να τρυπησει ,οποτε να λειπει το βυσσινο!χαπια λογω κιρσων δε μπορω να παρω,μονιμη στρειρωση το θεωρω βαρβαρο,προφυλακτικο μπλιαχ , τι απομενει?
παρεπιπτοντως αν καποια ενδιαφερεται για το μιρενα ,το χαριζω!

mia manoula
23-03-10, 14:35
Λεω να ξεκινησω σιγα σιγα το χαπι που επαιρνα και παλια (το yasmin) για να κανω αντισυλληψη (εχω 2 παιδακια και προς το παρον μου φτανουν!) και για να στρωσει ο κυκλος μου που ειναι τρεις λαλουν και δυο χορευουν. Διαβασα σε ενα περιοδικο για ενα καινουργιο χαπι (νομιζω Q) που ειναι απολυτα φυσικο. Ξερει καμια σας λεπτομερειες; Λεω να ρωτησω και το γιατρο γιατι το yasmin μου επρηζε πολυ το στηθος, αν και νομιζω οτι ολα τα χαπια λιγο πολυ θα εχουν παρενεργειες

vatraxaki
30-04-10, 13:19
κοριτσια καλησπερα!
θα ηθελα να ρωτησω οσες γνωριζεται καποια πραγματα για το σπιραλ!
σκεφτομαι να βαλω κι εχω καποιες αποριες:
ποτε το τοποθετουμε ποιες μερες δηλαδη;
εγω εχει 3 εβδομαδες που γεννησα
ποναει η ολη διαδικασια;
σε ναρκωνουν;
υπαρχει προβλημα σε μελλοντικη εγκυμοσυνη;
γιατι εχουμε βλεψεις στο μελλον να κανουμε και τριτο παιδακι!
ποσο κοστιζει;
καθε ποτε το αλλαζεις;
και γενικα ποια τα υπερ και τα κατα!
σας ευχαριστω εκ των προτερων!

love4four
30-04-10, 14:02
Vatraxaki,

Να σου δώσω τα φώτα μου λοιπόν επί του θέματος: αποφασίσαμε την τοποθέτηση σπιράλ μετά το 2ο παιδάκι μας, που γεννήθηκε τέλη Οκτωβρίου.
Από όσα μου είχε πει ο γυναικολόγος μου σου λέω ότι θα πρέπει να έχουν προηγηθεί τουλάχιστον 3 περίοδοι μετά τον τελευταίο τοκετό και test pap εννοείται πριν κάνεις οτιδήποτε.Καλές μέρες για τοποθέτηση είναι 3 μέρες μετά την 1η ημέρα της περιόδου (φρίκαρα όταν το άκουσα) για να υπάρχει λίγο αιματάκι να μην πονέσεις. Προσωπικά πάντως, που το τοποθετήσαμε στην 3η μέρα, δεν πόνεσα καθόλου. Η όλη διαδικασία κράτησε το πολύ 15 λεπτά -χωρίς νάρκωση εννοείται-.
Απλά, για λίγες ώρες μετά αισθανόμουν πολύ ψιλά πονάκια -σαν απαλούς πόνους περιόδου, μην φανταστείς κάτι τρομερό-. Από εκεί και πέρα τπτ... όλα είναι μια χαρά, δεν αισθάνομαι καμία απολύτως ενόχληση ούτε ο σύζυγος αισθάνεται κάτι περίεργο, είμαστε χαλαροί, όλα σούπερ !
Ο γιατρός μου έχει πει ότι μια φορά ετησίως με το παπ τεστ θα γίνεται και έλεγχος του σπιράλ, το οποίο το αλλάζουμε κάθε 2 χρόνια. Το κόστος ήταν μικρό. Από όσο ξέρω (επειδή τον είχα ρωτήσει και στο παρελθόν) καλό θα ήταν να έχεις τελειώσει με τις γέννες σου και μετά να προχωρήσεις στην τοπ/ση σπιράλ. Α! Και μου είχε πει πως υπάροχυν διάφοροι τύποι, ότι δεν ταιριάζουν όλα τα σπιράλ σε όλες τις γυναίκες και πως θα χρειαζόμασταν ύπνωση εάν δεν βάζαμε το συγκεκριμένο. Υποθέτω πως στα έχει εξηγήσει ο γιατρός σου όλα αυτά.
Εάν θες κάτι επιπλέον, πες μου !

GEOELI
30-04-10, 14:11
Καλημέρα vatraxaki. Μετά τη γεννα του πρωτου μου παιδιου εμένα ο γιατρος μου δεν συμφωνούσε να βάλω σπιραλ εφόσον του είχα πει οτι καποια στιγμή θα κάνω και ένα δεύτερο παιδακι. Μετά την δευτερη γεννα το έβαλα με το που μου ηρθε η περιοδος μετα το τελος του θηλασμου. Οπως ειπε και το metaxaki πρεπει να εχεις περίοδο τη μερα που θα τοποθετηθει για να ειναι ανοικτος ο τραχηλος και να μην πονεσεις. Εγω δεν πονεσα καθόλου και ειναι πραγματικα από τις καλυτερες και ανεμελες μεθοδους αντισύλληψης. Δεν το καταλαβαίνεις καθόλου. Το μειονέκτημα του είναι ότι κατά την περιοδο έχεις μεγαλη ροη αίματος και κραταει αρκετες μερες. Εγω βεβαια ήμουν απο τις περιπτώσεις που είχα και μεγαλη αιμορραγια αλλά και μεγαλη διαρκεια μεχρι που ειχα φτασει στο σημειο να έχω και 15 μερες περιοδο - αν οχι αιμα αιμα, τουλαχιστον καφε - γεγονος που με κουρασε πολύ και τελικά το έβγαλα. Θα μπορούσα να βάλω ενα καινούργιο αλλα τελικα ο γιατρος μου συστησε ενα καινουργιο χαπι που κυκλοφορησε και στην Ελλαδα πριν μερικους μήνες, που περιέχει φυσικη οιστραδιολη και ειναι πολυ ελαφρυ. Qlaira λέγεται. Από τον περασμενο Δεκεμβρη το ξεκίνησα και ειμαι πολυ ευχαριστημένη. Η δε περίοδος μου κρατάει 4-5 μέρες με πάρα πολύ λιγο αίμα.

vatraxaki
30-04-10, 15:43
κοριτσια σας ευχαριστω για τις απαντησεις!
δηλαδη εγω που θηλαζω θα πρεπει να περιμενω ποτε θα αδιαθετησω και μετα να βαλω ε;
κι απο οτι καταλαβα αν θελω να κανω κι αλλο παιδακι οι γιατροι δεν το συνηστουν!
τωρα που θα σαραντησω και θα παω στη γιατρο μου θα το συζητησω και μαζι της να δω ποια ειναι η γνωμη της.
παντως για την μεγαλη ροη της περιοδου το εχω ακουσει κι εγω.

x32klaw
04-05-10, 18:03
Υπάρχει περίπτωση να πάθεις μόλυνση από τοποθέτηση σπιράλ?

love4four
05-05-10, 09:44
Δεν νομίζω... ο γυναικολόγος μου δεν μου ανέφερε ποτέ τέτοια πιθανότητα... ξερω πως υπάρχει περίπτωση να μην το δεχτεί ο οργανισμός, αλλά, φαντάζομαι, πως, τότε, πρέπει να πονάς ή να έχεις λίγο αίμα, να το αισθάνεσαι... κάτι τέτοιο φαντάζομαι...

fannie
10-05-10, 11:13
Μπορει, το πρωτο διμηνο-τριμηνο, να εχεις αιμα και ενδιαμεσα στις περοδους και δεν κανει να ερχεσαι σε επαφη εκεινες τις μερες για κινδυνο μολυνσης.
Σιγουρα νιωθεις ανεμελη και ξεγνοιστη, ομως μη νομιζεις οτι εμποδιζει την συλληψη!
Απλα δεν αφηνει το γονιμοποιημενο ωαριο να εγκατασταθει στη μητρα!
Αυτο το εμαθα αφου εβαλα το σπιραλ....αλλα για μενα δεν υπηρχε εναλλακτικη μεθοδος αντισυλληψης!

demi
23-05-10, 14:02
Ο γιατρος μου επιμενει παρα πολυ για την τοποθετηση σπιραλ γιατι μετα απο καισαρικη δεν θελει εγκυμοσυνη τουλαχιστον για 1 χρονο.εχει καμια κοπελα εμπειρια επι του θεματος? Ποναει η τοποθετηση?θελει αναισθησια? Πως βγαινει?ειναι επεμβαση?

Litsa06
07-07-10, 12:39
Η αλήθεια είναι πως έχω καλό αιματοκρίτη (απ'οτι θυμάμαι)
Οτί πονάω, πονάω εκείνες τις μέρες αλλά εννοείς για εκέινες τις ημέρες ή και όταν κάνεις σεξ?
εγώ αυτό που παρατηρώ είναι πως όταν είμαι στις γόνιμες πονάω λίγο κατά την επαφή, αλλά αυτό μπορεί να είναι και άσχετο με την περίοδο ή τα αντισυλληπτικά...

Καλημέρα και απο μένα!
Έπαιρνα αντισυλληπτικα για 5-6 χρονια πριν το γιο μου και τώρα άλλα 2 και σκέφτομαι να τα κόψω αυτο το μήνα και να βάλω σπιράλ.
Παρενέργειες λίγο από όλα! Πρήξιμο (μετά τις γόνιμες δεν μπαίνω στα τζι μου), κατακράτηση υγρών (περίπου 2-3 κιλα), η διάιτα δεν αποδίδει, μειωμένη διάθεση για sex και τέλος αυτό που αναφέρεις ότι πονάς στην επαφή. Είναι παρενέργεια των χαπιών γιατί ξηραίνει τον κόλπο.
βέβαια έχουν και τα θετικά τους, λίγο αίμα και λίγες μέρες καθώς και ξέρεις ακόμη και την ώρα που θα αδιαθετήσεις.
Ο γυναικολόγος μου, μου είχε πει άλλα 2 χρόνια μετα το παιδί και τέρμα. Έτσι αποφάσισα για το σπιράλ. Υπάρχει καμία που να έπαιρνε χάπια και να έβαλε μετά σπιράλ? Ποια η εμπειρία σας?

Ευχαριστώ!:-D

Litsa06
08-07-10, 13:10
Και ξέχασα να σας πω...
Κηλίδες στο πρόσωπο ειδικά τα καλοκαίρι αλλά μόλις μπει χειμώνας αραιώνουν. Ελπίζω να φύγουν τώρα που θα τα σταματήσω...

taskot
28-07-10, 16:16
Το δεύτερο παιδάκι μας ήρθε γρήγορα. Δεν ξέρω ποια μέθοδοαντισύλληψης να ακολουθήσω και φοβάμαι μήπως μείνω πάλι έγκυος. Τι λέτε?

ΚΑΡΔΙΑ
28-07-10, 16:50
Θα σου πρότεινα το σπιράλ.
Μου το πρότεινε ο γυναικολόγος και το έβαλα πριν λίγους μήνες. Μέχρι στιγμής φαίνεται να με έχει σώσει. Απλά παρατήρησα αύξηση 1 ημέρας στην περίοδο και αύξηση στην ποσότητα αίματος.

Μαριρενα
12-08-10, 18:09
σημερα εβαλα και εγω σπιραλ
δεν μπορω να πω οτι λατρεψα την διαδικασια
ευτηχως ειχα μια καλη μαια διπλα μου και με παρηγορουσε
ομολογω πως ειμαι λιγο σοκαρισενη ακομα απο την τοποθετηση
αν και δεν πονεσε παρα πολυ τα πρωτα 5 λεπτα ειναι δυσκολα και οταν βλεπεις τα εργαλεια που σου βαζει ο γιατρος μεσα για το σπιραλ φρικη

απορια θα εχω 3-4 μερες αιμα στην θαλασσα κανει να παω????σε επαφη με τον συντροφο μου ποτε μπορω να εχω????ημουν ζαλισμενη απο το σοκ της τοποθετησης και ξεχασα να ρωτησω
εκεινη τη στιγμη ηθελα απλα να σηκωθω να φυγω

ΚΑΡΔΙΑ
13-08-10, 09:03
σημερα εβαλα και εγω σπιραλ
δεν μπορω να πω οτι λατρεψα την διαδικασια
ευτηχως ειχα μια καλη μαια διπλα μου και με παρηγορουσε
ομολογω πως ειμαι λιγο σοκαρισενη ακομα απο την τοποθετηση
αν και δεν πονεσε παρα πολυ τα πρωτα 5 λεπτα ειναι δυσκολα και οταν βλεπεις τα εργαλεια που σου βαζει ο γιατρος μεσα για το σπιραλ φρικη

απορια θα εχω 3-4 μερες αιμα στην θαλασσα κανει να παω????σε επαφη με τον συντροφο μου ποτε μπορω να εχω????ημουν ζαλισμενη απο το σοκ της τοποθετησης και ξεχασα να ρωτησω
εκεινη τη στιγμη ηθελα απλα να σηκωθω να φυγω

Καλημέρα Μαριρένα,
Δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα για την θάλασσα, έτσι και αλλιώς φαντάζομαι θα χρησιμοποιήσεις ταμπόν. Όσο για τις επαφές, ο δικός μου μου είχε πει ότι τον πρώτο μήνα ξεχνάς ότι το φοράς, σαν να μην υπάρχει. Μετά όμως ελεύθερα.
Εγώ είχα κάνει νάρκωση οπότε δεν κατάλαβα τίποτα. Ξέχασέ το, δεν ήταν τίποτα.

Αννουλιτσα
13-08-10, 13:27
Κοριτσια δεν θελω να σας στεναχωρησω..αλλα φιλη μου αυτες τις μερες ανακαλυψε πως ειναι εγκυος και φορουσε σπιραλ απο το Δεκεμβρη!!!!Επαθε σοκ η κοπελα....Χωρια που υπηρχε φοβος για το μωρακι ετσι που θα της το εβγαζαν..Ευτυχως ολα πηγαν καλα και το αφαιρεσε.
Και γω αυτο το διαστημα εψαχνα τη μεθοδο αντισσ. να ακολουθησω..Τελικα κατεληξα στο χαπι..Το επερνα και χρονια παλαιοτερα..Ετσι ολα καλα...
Παντως τιποτε δεν ειναι 100% σιγουρο...Μονο η ΑΠΟΧΗ...χαχα!!!!

ΚΑΡΔΙΑ
13-08-10, 13:38
Για να είμαι ειλικρινής την έχω ακούσει πάλι αυτή την περίπτωση και το έχω στο πίσω μέρος του μυαλού μου. Ευτυχώς μέχρι στιγμής δεν μου έχει συμβεί.

euaggeli
14-08-10, 03:14
κοριτσια εβαλα και εγω σπιραλ δεν εχει ουτε μηνα. Η διαδικασια ηταν ενα 10λεπτο και ενοιωσα μονο ενα τσιμπιμα η γιατρος μου μου ειπε για τρεις- τεσσερις μερες δεν θα εχω επαφες με τον αντρα μου και οτι θα εχω τρεις τεσσερις μερες αιμα προχθες ομως μου ειρθε περιοδος (λογω θυλασμου δεν ειχα 8 μηνες) ειναι φυσιολογικο αυτο

α και θαλασσα πηγα την επομενη μερα ειχα βαλει ταμπον φυσικα.

δεν το νιωθω καθολου ουτε κατα την διαρκεια της επαφης (ακουσα οτι καποιες νιωθανε ενα μικρο τσιμπημα) και δεν ποναω τοσο οσο πονουσα στην περιοδο

euaggeli
14-08-10, 03:28
κοριτσια καλησπερα!
θα ηθελα να ρωτησω οσες γνωριζεται καποια πραγματα για το σπιραλ!
σκεφτομαι να βαλω κι εχω καποιες αποριες:
ποτε το τοποθετουμε ποιες μερες δηλαδη;
εγω εχει 3 εβδομαδες που γεννησα
ποναει η ολη διαδικασια;
σε ναρκωνουν;
υπαρχει προβλημα σε μελλοντικη εγκυμοσυνη;
γιατι εχουμε βλεψεις στο μελλον να κανουμε και τριτο παιδακι!
ποσο κοστιζει;
καθε ποτε το αλλαζεις;
και γενικα ποια τα υπερ και τα κατα!
σας ευχαριστω εκ των προτερων!

εγω το εβαλα χωρις να μου ερθει περιοδος
η διαδικασια ειναι απλη οσο ενα τεστ παπ κραταει 10 15 λεπτα το πολυ
δεν ποναει αλλα δεν ειναι και ευχαριστο υποφερτο θα ελεγα
και εγω νομιζα οτι σε ναρκωνουν η εστω σου κανουν τοπικη αναισθησια
αλλα δεν γινεται τιποτα απο αυτα σαν μια εξεταση ειναι
εμενα μου ειπε στα τεσσερα χρονια
επειδη τωρα το εβαλα εχω λιγοτερους πονους στην περιοδο και το ιδιο αιμα θα ελεγα και κοστιζει στο νοσοκομειο 23,37 ευρω
ελπιζω να σε καλυψα

Μαριρενα
10-10-10, 08:46
τοποθετησα το σπιραλ πριν 3 μηνες
το μονο παραπονο που εχω ειναι οτι η περιοδος εχει αυξηθει τουλαχιστον 10 μερες απο 6-7 που ηταν παλια και ειναι λιγο κουραστικο και τις πρωτες 4-5 μερες της περιοδου με αιμα ποναω και εχω νευρα
το σπιραλ λεγετε Multiload

αυτο που θελω να ρωτησω ειναι οτι αυτη τη φορα
με το θεμα περιοδος μου κραταει τωρα 11 μερες και δειχνει διαθεση να κρατησει μια δυο ακομα σιγουρα ποσο φυσιολογικο ειναι να εχεις απο τις 30 μερες 12-14 μερες περιοδο????

ΚΑΡΔΙΑ
10-10-10, 09:16
τοποθετησα το σπιραλ πριν 3 μηνες
το μονο παραπονο που εχω ειναι οτι η περιοδος εχει αυξηθει τουλαχιστον 10 μερες απο 6-7 που ηταν παλια και ειναι λιγο κουραστικο και τις πρωτες 4-5 μερες της περιοδου με αιμα ποναω και εχω νευρα
το σπιραλ λεγετε Multiload

αυτο που θελω να ρωτησω ειναι οτι αυτη τη φορα
με το θεμα περιοδος μου κραταει τωρα 11 μερες και δειχνει διαθεση να κρατησει μια δυο ακομα σιγουρα ποσο φυσιολογικο ειναι να εχεις απο τις 30 μερες 12-14 μερες περιοδο????

Καλημέρα Μαριρένα!
Και εγώ το ίδιο με σένα. Από τις 5 ημέρες έχω ανέβει στις 7 σίγουρα με πολύ αίμα. Είναι πολύ βολικό βέβαια το σπιράλ, αλλά έχει αυτή την επίπτωση.
Τώρα για την ερώτησή σου, έχω ακούσει αρκετές περιπτώσεις φίλων που έχουν πολλές ημέρες περίοδο και χωρίς να έχουν κάνει τοποθέτηση σπιράλ. Οπότε δεν νομίζω να μην είναι φυσιολογικό, αλλά γιατί δεν ρωτάς τον γιατρό σου?

SPINELA
10-10-10, 09:38
οταν παντρεφτηκα τα 4 πρωτα χρονια επερνα αντισυλληπτικα.μετα που γεννησα την κορη μου,εκανε το ενα μου ποδι,φλεβητιδα,κ ετσι απαγορευτηκε ρητα,απο τοτε να ξαναπαρω χαπια.πριν απο 1 μηνα ακριβως εβαλα κ εγω σπιραλ,μετα τη γεννηση του γιου μου.οντος η διαδικασια ειναι τελειος ανωδυνη,μπορω να πω κ απο το παπ.η πρωτη μου περιοδος ηταν με περισσοτερη ροη,αλλα ο γιατρος μου με ενημερωσε γι αυτο.επισης ειναι για 2 χρονια περιπου.εμενα μου στοιχησε[ο γιατρος μου]200 ευρω.

Danielaki
10-10-10, 09:58
καλημερα
ο γιατρος μου μου ειχε πει ενα περιστατικο απο μια κοπελα η οποια πηγε σε ενα δημοσιο νοσοκομειο για να βαλει σπιραλ κι ενω οι γιατροι της ειπαν οτι της εβαλαν δεν της το ειχαν βαλει με αποτελεσμα η κοπελα να εχει επαφες χωρις περαιτερω προφυλαξης και να μεινει εγκυος..
προσοχη κοριτσια!

Μαριρενα
10-10-10, 14:21
σε δημοσιο νοσοκομειο πηγα αλλα στο δημοσιο παιρνεις εσυ το σπιραλ και στο τοποθετει ο γιατρος

αργ7
12-10-10, 22:07
καλησπερα.παιρνω αντισυλληπτικα για πρωτη φορα και ως καινουρια εκανα το λαθος κι εγω.ξεκινησα το μπλιστερ τις πρωτες 2 μερες και μετα ξεχαστηκα οποτε μετα απο 2 μερες αδιαθετησα.συγκεκριμενα 2 οκτωβρη και ακομα δεν εχει σταματησει η περιοδος .εμενα κρατουσε κανονικα μια εβδομαδα το πολυ.λετε να φταινε τα χαπια .παρακαλω οποια γνωριζει να μου απαντησει .

platykodon
15-10-10, 10:16
Έχω μπερδευτεί λίγο, δεν ξέρω τι να κάνω. Η καθεμία μιλάει από την εμπειρία της. Γενικά πάντως βλέπω ότι είναι μία καλή μέθοδος άν εχεις ξεμπερδέψει με τις εγκυμοσύνες.

politissa
17-12-10, 23:02
Σημερα μιλησα με το γυναικολογο μου για σπιραλ και μου προτεινε ενα ορμονικο σπιραλ, το Mirena. Αυτο δρα στοχευμενα στο ενδομητριο και απελευθερωνει σιγα σιγα μια ορμονη με αποτελεσμα να εχεις πιο ελαφρια περιοδο η και καθολου. Εκανα μια αναζητηση στο google και βρηκα διαφορα σχολια, τα πιο πολλα δυσμενη, στην Αμερικη κυριως. Το συζητησα με το γιατρο , ο οποιος ειναι ενθερμος υποστηρικτης του. Εχετε ακουσει κατι για αυτο το σπιραλ; Το εχει δοκιμασει καποια κοπελα απο εδω;

pitsipopaki
03-01-11, 23:02
Καλησπέρα και καλή χρονιά!
Υπάρχει κάποια κοπέλα που να εχει επιλέξει το σπιραλ ως μέθοδος αντισύλληψης και αν ναι μπορει να μου πεί αν ειναι ενοχλητικό και γενικότερα αν υπαρχουν παρενέργειες?
Ευχαριστώ:roll:;-)

* Maraki *
03-01-11, 23:59
Εγώ αυτό χρησιμοποιώ για δεύτερη φορά . Δεν υπάρχει φόβος εγγυμοσύνης , εκτός αν είναι εξωμήτριο , κάτι που εμένα (ευτυχώς) δε μου συνέβει στα 4,5 χρόνια . Αλλά και για αυτό υπάρχει μια πολύ μικρή πιθανότητα να συμβεί , όσο και χωρίς το σπιράλ . Να ξέρεις ότι είναι για 3 ή 5 χρόνια και υπάρχει πάντα η πιθανότητα να μην το δεχτεί ο οργανισμός σου... Δεν ενοχλεί αλλά μπορεί να κάνεις ευκολότερα κολπίτιδες ..νομίζω . Το αφαιρείς οποιαδήποτε στιγμή θέλεις . Εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα για αυτό κι έβαλα για δεύτερη φορά . Αν θέλεις κάτι άλλο να ρωτήσεις είμαι εδώ . Καλύτερα βέβαια θα ήταν να ενημερωθείς από τον/τη γυναικολόγο σου .

Active Member
11-01-11, 23:14
Μια ερωτηση....ποναει η τοποθετηση του? Ή ειναι κατι σαν το τεστ ΠΑΠ?

Μαριρενα
11-01-11, 23:40
δεν ποναει πολυ αλλα η αισθηση δεν ειναι και η καλυτερη
ειναι λιγο πιο εντονο απο το τεστ παπ
ειδικα αν εισαι και αγχωμενη και σφιγμενη τα τσιμηματακια σου θα τα νιωσεις μαζι με μια ανατριχιλα καθως θα σου βαζει και μια βιδα για να μεινει σταθερο στην θεση του:?:?

Active Member
11-01-11, 23:42
μετα το νιωθεις? μετα απο καιρο εννοω....

Ποση ωρα κραταει?

Μαριρενα
12-01-11, 07:23
ευτηχως κραταει 5 λεπτα δεν το νιωθεις καθολου

* Maraki *
14-01-11, 00:35
΄Οπως λέει κι ο γιατρός μου " πιο πολύ κρατά η διαδικασία παρά η ουσία! ":):):):)

XΡΙΣΤΙΝΑ
09-05-11, 11:21
κοριτσια καλημερα!
ποσο στοιχιζει το σπιραλ και η τοποθετηση, γνωριζει καμια?

Μαριρενα
21-05-11, 10:49
κοριτσια απορια με το σπιραλ υπαρχουν εναλαγες στην ποσοτητα της περιοδου???
ειχα περιοδο πριν 4 μερες η πρωτη μερα ειχε μονο καφε υγρα και την εβγαλα με 2 σερβιετακια καθημερινα η δευερη και η τριτη ειχαν αιμα αλλα μειωμενη ποσοτητα δηλαδη την δευτερη μερα ειχα αλλαξει 3 σερβιετες και την τριτη μερα αλλαξα 2 σερβιετες χθες την τεταρτη μερα ειχα παλι καφε υγρα μνο και εβαλα παλι ενα απλο σερβιετακι

ρωταω γιατι συνηθως δεν με φτανει ενα πακετο σερβιετες οταν εχω περιοδο και οταν εβαλα το σπιραλ απο 5 μερες που κρατουσε η περιοδος κρατουσε μεχρι τον προηγουμενο μηνα μια βδομαδα στανταρ

Μαριρενα
21-05-11, 10:54
κριστινα εγ το σπιραλ μου στοιχισε 50 ευρο και η τοποθετηση τιποτα πηγα σε δημοσιο νοσοκομειο

Μαριρενα
22-05-11, 19:36
??????????

euaggeli
01-06-11, 13:00
κοιτα σε μανα που το εβαλα στον θυλασμο δεν μου ερχοταν καθολου περιοδος μολις σταματησα να θυλαζω μυ ερχοταν 7 ημερες πολυ τους ταιλευταιους μηνες ομως εχει σταθεροποιηθειστις τεσσερις μερες παλι οπως ειχα πάντα . οποτε μπορει να σου αλαξει

travellingmum
01-06-11, 22:11
Κοριτσια (και αγορια), πανω στο θεμα του "δε θελουμε αλλα παιδια", εχετε σκεφτει καθολου τη βασεκτομη;
Ειναι κατι που ο αντρας μου το συζηταει εδω και χρονια (απο τοτε ποπυ γεννησα το δευτερο και του βγηκε του κακομοιρη ο πατος στα ξενυχτια), και εγω τον αποτρεπω γιαιτ φοβαμαι μηπως ειναι επωδυνο.

Αλλα πλεον φοβομαστε πολυ στη διαρκεια του σεξ και καταληγουμε να μην το ευχαριστιομαστε (δε μπορουμε δυστυχως να κανουμε αλλο παιδακι. Μπορουμε δηλαδη απο αποψη συλληψης, αλλα οι καταστασεις που θα δημιουργουσε η συλληψη δεν το επιτρεπουν).

Εχω αρχισει να σκεφτομαι οτι ειναι τελικα η καλυτερη λυση. Δεν υπαρχουν επιπλοκες, ειναι αναστρεψιμη και κραταει μονο λιγα λεπτα. 100% αντισυλληψη.

Ενω για μενα η λυση θα ηταν τα αντισυλληπτικα με ορμονες με τις οποιες παρενεργειες που δεν τις θελουμε ουτε εγω ουτε ο αντρας μου (η τοποθετηση σπιραλ ειναι αδυνατη για μενα, αλλα ακουω οτι μπορει να υπαρξουν και επιπλοκες).

Τι λετε;

Μαριρενα
03-06-11, 02:22
τελικα η μειωμενη ροη και διαρκεια περιοδου ηταν απο το σπιραλ
ειχε φυγει απο την θεση του και για αυτο ενιωθα και καποια πονακια και το εβγαλε σημερα ο γιατρος
αν και ακομα και τωρα που το εβγαλε νιωθω καποια πονακια αλλα πιο απαλα απο πριν

ΑγγελικήΔ
28-06-11, 16:28
Κορίτσια γεια σας.
Έχω βάλει εδώ και 1,5 μήνα σπυράλ, ύστερα από την γέννηση και του δεύτερου παιδιού μου. Απο την στιγμή που το έβαλα μέχρι και σήμερα έχω μονίμως αίμα και κάτι καφέ υγρά. Μου έδωσε να πάρω κάτι χάπια για 5 ο γιατρός μου για το αίμα, και τώρα που τα σταμάτησα πάλι τα ίδια. Περιμένω πάλι να αδιαθετήσω. Δεν μπορώ να πάω για μπάνιο, δεν μπορώ να κάνω τίποτα με τον άντρα μου. Σκέφτομαι να το αφαιρέσω αλλά ο γιατρός μου ζητάει λίγο ακόμα υπομονή.... για πόσο?? εσείς τα είχατε αυτά και μέχρι πότε?

maria ampelokipi
30-06-11, 12:24
Κοριτσια (και αγορια), πανω στο θεμα του "δε θελουμε αλλα παιδια", εχετε σκεφτει καθολου τη βασεκτομη;
Ειναι κατι που ο αντρας μου το συζηταει εδω και χρονια (απο τοτε ποπυ γεννησα το δευτερο και του βγηκε του κακομοιρη ο πατος στα ξενυχτια), και εγω τον αποτρεπω γιαιτ φοβαμαι μηπως ειναι επωδυνο.

Αλλα πλεον φοβομαστε πολυ στη διαρκεια του σεξ και καταληγουμε να μην το ευχαριστιομαστε (δε μπορουμε δυστυχως να κανουμε αλλο παιδακι. Μπορουμε δηλαδη απο αποψη συλληψης, αλλα οι καταστασεις που θα δημιουργουσε η συλληψη δεν το επιτρεπουν).

Εχω αρχισει να σκεφτομαι οτι ειναι τελικα η καλυτερη λυση. Δεν υπαρχουν επιπλοκες, ειναι αναστρεψιμη και κραταει μονο λιγα λεπτα. 100% αντισυλληψη.

Ενω για μενα η λυση θα ηταν τα αντισυλληπτικα με ορμονες με τις οποιες παρενεργειες που δεν τις θελουμε ουτε εγω ουτε ο αντρας μου (η τοποθετηση σπιραλ ειναι αδυνατη για μενα, αλλα ακουω οτι μπορει να υπαρξουν και επιπλοκες).

Τι λετε;

Εφόσον ο άντρας σου (που θα υποστεί την διαδικασία) είναι οκ, δεν βλέπω γιατί να μην το κάνετε. Συνήθως η βασεκτομή δεν γίνεται γιατί δεν θέλουν οι άντρες να την κάνουν. Στο εξωτερικό πάντως γίνεται ευρύτατα.

mariw
06-01-12, 23:27
καλησπερα κοριτσια
ειμαι μαμα ενος μικρου 19 μηνων και σκεφτομαι να του κανω και 1 αδελφακι και μετα τελος... αυτο το τελος που λεω μπορει να γινει ιατρικα...???δηλαδη με καποιο τροπο να "το ραψεις" γιατι φοβαμαι βρε κοριτσια για ακομα 1 μετα και δεν θελω τα χαπια γιατι μου προκαλουν διαφορα ουτε το προφυλακτικο γιατι δεν αρεσει στον αντρα μου... και γενικα υπαρχει τροπος που να μην παρεις μετρα αντισυλιψης αλλα να μην ξαναμινεις εγγυος ποτε?

stella261011
06-01-12, 23:31
ναι υπαρχει αυτο που λες να τις ραψεις !τις σαλπιγγες αν δεν κανω λαθος κ αυτο γινεται μετα τον τοκετο αφου το συννενοηθεις με τον γιατρο σου.συζητησε το μαζι του.

chatzico
06-01-12, 23:32
Το σπιράλ ?

mariw
06-01-12, 23:33
και μετα την καισαρικη γινετε κατευθειαν δηλαδη?

nelly28
06-01-12, 23:36
η επεμβαση νομιζω και εγω οτι γινετε αλλα πρεπει να εισαι 100% σιγουρη

mariw
06-01-12, 23:39
αυτο ειναι συγουρο..παντα 2 παιδια ηθελα !!! δεν μπορω ουτε θα μπορω παραπανω..... αν μπορουσα δεν θα εκανα ουτε 2ο αλλα το θεωρω πολυ εγωιστικο για τον μικρο μου γιατι ειναι συμαντικο να εχεις αδελφακι....
το θεμα ειναι πως μπορω μετα να μην το σκεφτομαι και να μην ανχονομαι αλλο με αυτο το θεμα ....

riki
06-01-12, 23:42
γινεται! μια φιλη μου οταν εκανε το 2ο παιδακι της με καισαρικη δεν ηθελε και εκεινη μια 3η εγκυμοσυνη και ο γιατρος της μολις της εβγαλε το παιδι της γυρισε τις σαλπιγγες ωστε να μην μπορει να συλλαβει! ;)