PDA

Επιστροφή στο Forum : OLYMPION ΠΑΤΡΑ

Panagiota
19-01-08, 15:31
ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΟΛΥΜΠΙΟΝ ΣΤΗΝ ΠΑΤΡΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ, ΤΙΜΕΣ ΚΛΠ?

Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΣΥΝΕΡΓΑΖΕΤΑΙ ΜΕ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΞΕΡΩ!

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!

Afroditi D
19-01-08, 16:09
Παναγιώτα , έγω γέννησα εκεί τον γιό μου , τον Ιουνιο του 2006!
Οι εντυπώσεις μου πολύ καλές, (ήταν στην αρχή της λειτουργείας της μαιευτικής μονάδας).
Οι εγκαταστάσεις πολυ συγχρονές και λειτουργικές.
Καθαροί χώροι & φιλόξενο περιβάλλον.
Οι μαίες , νοσοκόμες, παίδίατροι &γενικά τα προσωπικό , πάντα ευδιάθετοι και πρόθυμοι να βοηθήσουν.
Απο τιμές δεν θυμάμαι να σου πω , αλλα θυμάμαι να ήταν προσιτές για τα δικά μας δεδομένα.
Έμεινα σε δίκλυνο. Διαθέτει μέχρι και τετράκλινα απο οτι ξέρω!
Και βέβαια Σουίτες !!! :P
Αυτή την στιγμή θεωρώ ότι είναι ότι σύνχρονο υπάρχει στη πελλοπόνησσο , στο ιδιωτικό τομέα πάντα.
Στην παρακάτω σελίδα μπορείς να μάθεις περισσότερα & με ένα τηλ. θα ενημερωθείς για τα τρέχοντα τιμολόγια!
http://www.olympion-sa.gr/

Αυτά απο εμένα και ...... καλή λευτεριά!!! :D :D :D

Sotiria
25-01-08, 12:43
Λοιπόν επειδή προχθές πήγα για να δω τα δωμάτια και να πάρω τιμές, έχω τις καινούριες:
Φυσιολογικός τοκετός
lux- 2100euro
suite- 2400
1κλινο- 1400
2κλινο- 1250
3κλινο- 1150
4κλινο- 970

Καισαρική
lux- 2450
suite- 2750
1κλινο- 1600
2κλινο- 1450
3κλινο- 1350
4κλινο- 1150

Αυτά καλύπτουν 4 μέρες για φυσιολ.τοκετό και 5 για καισαρική, φάρμακα και υλικά(εκτός απο σετ επισκληριδίου, κρέμα στήθους, θήλαστρο)
Όλα τα υπόλοιπα είναι extra- για παράδειγμα ο αναισθησιολόγος θα πάρει απο 125 ως 370 euro ανάλογα με το τί θα κάνει. Ο παιδίατρος, έλεγχος νεογνού και φάρμακα καισαρικής επίσης extra. Αυτά!

Βρε Afroditi ξέρεις τί να μην πάρω που θα μου το δώσουν εκεί για να μην κουβαλάω περιττά?

demi
25-01-08, 12:59
Πολυ καλες οι τιμες θα ελεγα!!!!!!μακαρι να ειναι και καλο το προσωπικο για να μεινει αξεχαστη η εμπειρεια.

Sotiria
25-01-08, 13:10
Ναι μακάρι! Ελπίζω να βοηθάνε με το θηλασμό, αυτό είναι μια αγωνία μου.

Afroditi D
25-01-08, 13:18
Ναι μακάρι! Ελπίζω να βοηθάνε με το θηλασμό, αυτό είναι μια αγωνία μου.

Βοηθάνε Σωτηρία έκει βοηθάνε , μετα είναι θέμα δικό σου.... :D :D :D
εφόσον έχεις διάθεση και όρεξη , όλα θα πάνε καλά!
Προσοχή μόνο στη/στον παιδίατρο ... κάποιοι , αδιαφορόυν και δεν επιμένου ή απλά δεν βοηθούν :!: :(

Afroditi D
25-01-08, 13:28
Βρε Afroditi ξέρεις τί να μην πάρω που θα μου το δώσουν εκεί για να μην κουβαλάω περιττά?

Σωτηρία μου , τίποτα απολύτως !!!
Αλήθεια , πέρα απο το προσωπικό σου νεσεσέρ ( οδοντοκρεμα , οδιντοβουρτσα , χτένες , σεσουαρ , ενα λιπ γκοσ :arrow: για τις πρωτες φωτο :lol: , ένα ρουζάκι πάλι για τις πρώτες φωτο :lol: ) τίποτα άλλο !!!

Εγω πάντως μόνο τις δικες μου σερβιέτες χρησιμοποίησα , απο όσα είχα πάρει μαζί μου ! Τα υπόλοιπα τα έστειλα στίπι απο την πρώτη μέρα! Όσο λιγοτερα τόσο καλύτερα !

Βάλε ένα σετ πιτσάμες παραπάνω ...... :D

MARS
25-01-08, 16:39
Λογικές μου φαίνονται οι τιμές!

Απ'οτι εχω ακούσει και το περιβάλλον είναι πολύ καλό!

Μακάρι γιατί και ο δικός μου γιατρός με το Ολύμπιον συνεργάζεται! :P :P

Afroditi D
25-01-08, 18:09
Μακάρι γιατί και ο δικός μου γιατρός με το Ολύμπιον συνεργάζεται! :P :P

Απο τα μέρη μας και εσυ ? ωραία !!! :D :D :D

Lucie
31-01-08, 15:15
Κι εγώ εκεί γέννησα το Δεκέμβριο του 2006 και έμεινα πολύ ευχαριστημένη.Φυσιολογικός τοκετός με επισκληρίδιο σε μονόκλινο μας στοίχισε 3700 κομπλέ.Αν κάνω δεύτερο παιδάκι εκεί θα πάω ξανά.

Sotiria
31-01-08, 16:22
Εννοείς κομπλέ μαζί με του γιατρού να υποθέσω?
Έχεις να μας δώσεις καμιά συμβουλή.... κάτι που πρέπει να προσέξουμε?? :shock:

MARS
31-01-08, 20:36
:P Πολύ μ'αρέσει που ακούω θετικά σχόλια!!

Το περιβάλλον το έχω δεί όταν είχα πάει για κάτι άσχετες εξετάσεις παλιότερα και όντως είναι πολύ καλό... ήρεμο (χωρίς αυτό τον πανικό των νοσοκομείων)... και φυσικά πολύ καθαρό!

Εξίσου σημαντικό όμως είναι και η συμπεριφορά του προσωπικού που απ'ότι έχω ακούσει είναι πολύ καλή....

Μακάρι να πάνε όλα τέλεια για όλες μας!

xazomama
04-02-08, 13:18
Tί τυχερές που είστε βρε κορίτσια!
Όχι όπως εδώ στην Aθήνα που κυριολεκτικά σε γδύνουν για το ίδιο ακριβώς πράγμα!

Eδώ πληρώνουμε την διαφήμιση της Mενεγάκη και της Kιμ Kίλιαν.... :evil:

MARS
17-07-08, 21:29
Μήπως μπορεί κάποια απο εσάς που έχετε γεννήσει στο Ολύμπιον, να μου πεί τι ακριβώς πρέπει να έχω μαζί μου για το μωρό??? (ρούχα, πάνες κλπ) παρέχονται από την κλινική ή πρέπει να έχω μαζί μου? Θα παω την άλλη εβδομάδα για ενημέρωση αλλά αν μου λέγατε θα το εκτιμούσα!!! :D

Sotiria
18-07-08, 08:32
Ρούχα θα έχεις εσύ για το παιδί, κουβερτούλα, σεντονάκια και πολλά πετσετάκια για γουλίτσες. Πάρε μπόλικα γιατι λερώνονται εύκολα τα νεογέννητα.
Πάνες μιας χρήσης- pampers, είδη υγιεινής για την μητέρα δίνουν εκεί.
Αυτά.

Afroditi D
18-07-08, 10:19
Καλημέρα , για το μωρό θα χρειαστείς αυτά που ειπέ η Σωτηρία , φορμάκια,(αμάνικα + κοντομάνικα) , σεντονάκια , κουβερτούλα πικεδένια , σελτεδάκια , πανάκια για γουλίτσες.Οσο αφορά την υγειινή του μωρού , σου έχουν τα πάντα ( πάνες , κρέμες , κτλ) έτσι και αλλιώς θα χρεωθείς... άσχετα αν τα χρησιμοποιήσεις ή οχι.. θα πάρεις και δώρο ενα βαλιτσάκι της Pampaers.
Για εσένα θα έχει καποια πράγματα όσο αφορά την υγειινή , αλλα δεν ξέρω αν θα σε βολέψουν.Εσώρουχα μια χρήσης εγω χρησιμοποίησα τις πρώτες μέρες (απο φαρμακείο) , πιτζάμες ή νυχτικά για εσένα , πετσέτες μπάνιου , σαμπουάν κτλ.

Αυτά , αν θυμηθώ κάτι άλλο θα σου ξαναγράψω.

Η ώρα η καλή :D

Sotiria
18-07-08, 11:06
Α, και αν θες να κρατήσεις βλαστοκύτταρα αποφάσισε απο πριν ποιά εταιρεία θα προτιμήσεις γιατι στο Ολύμπιο
υπάρχει μια μόνιμη αντιπρόσωπος εταιρείας η οποία είναι εξαιρετικά ενοχλητική
( εμένα ήρθε να με ρωτήσει γιατί δεν προτίμησα αυτούς την ώρα που ήμουν στις οδύνες και με οξυγόνο στο στόμα.......το έφαγε το κράξιμό της!).

Με το καλό να έρθει το μωράκι σου!!!!

MARS
18-07-08, 11:56
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!!!!
Οτιδήποτε άλλο χρήσιμο θυμηθείτε.... εδώ είμαι!!!!
Ευχαριστώ και πάλι!!!! :P

Lucie
18-07-08, 14:42
Α, και αν θες να κρατήσεις βλαστοκύτταρα αποφάσισε απο πριν ποιά εταιρεία θα προτιμήσεις γιατι στο Ολύμπιο
υπάρχει μια μόνιμη αντιπρόσωπος εταιρείας η οποία είναι εξαιρετικά ενοχλητική
( εμένα ήρθε να με ρωτήσει γιατί δεν προτίμησα αυτούς την ώρα που ήμουν στις οδύνες και με οξυγόνο στο στόμα.......το έφαγε το κράξιμό της!).

Με το καλό να έρθει το μωράκι σου!!!!
Σοβαρά;Εμένα δε μου έτυχε κάτι τέτοιο.Είχα αποφασίσει από πριν να κρατήσω,αλλά δε συνάντησα κανέναν.Εννοείται πως αν ερχόταν σε μια τέτοια κατάσταση να μου αρχίσει το ψηστήρι το κράξιμο δε θα το γλύτωνε!

sofoula
19-09-08, 13:22
και ναι επιτελους ηρθε η ωρα να ρωτησω και εγω μερικα πραγματακια...

οι τιμες που ειπατε ειναι με την αμοιβη του γιατρου μεσα;
τα μωρακια τα εχετε μαζι σας;
παιδιατρο φερατε και δικο σας ή μονο της κλινικης;

αυτα για αρχη..χαχαχαχ

(αν και ειναι εκτος θεματος,θα ηθελα να μου προτινετε και παιδιατρο για τα διδυμακια μου...)

Afroditi D
19-09-08, 13:43
οι τιμες που ειπατε ειναι με την αμοιβη του γιατρου μεσα;

οχι ... μακάρι να ήταν :lol: :(

τα μωρακια τα εχετε μαζι σας;

ναι! :D

παιδιατρο φερατε και δικο σας ή μονο της κλινικης;

κατόπιν συνενόησης πιστεύω πως μπορείς να φέρεις και τον δικό σου :D

(αν και ειναι εκτος θεματος,θα ηθελα να μου προτινετε και παιδιατρο για τα διδυμακια μου...)

θα σου στείλω πμ! :D

αντε με το καλό Σοφούλα , τα διδυμάκια σας ! :D

sofoula
19-09-08, 14:41
ευχαριστω αφροδιτακι για ολα.... http://dl9.glitter-graphics.net/pub/244/244519cj7iewvdtg.gif (http://www.glitter-graphics.com)

να φανταστω οτι ο γιατρος περνει την ιδια αμοιβη με την κλινικη οπως στο ιασω;;;;

μηπως εχεις ιδεα τι γινετε με τα διδυμα;;
καλα φανταζομαι η γιατρος μου θα παρει παραπανω λεφτα για τα διδυμα αλλα η κλινικη;

ρωταω εσας και οχι την γιατρο μου γιατι μου ειπε οτι μεχρι να γεννησω εχουμε καιρο να τα πουμε αυτα αλλα εχω αποριες..χαχα

Afroditi D
19-09-08, 14:49
δεν ξέρω τι παίρνουν στο ιασώ ... εμάς 1500ευρουλάκια μας τα πήρε πάντως ... και φιλική τιμή :P ... και απο τα γνωστα ονόματα της πόλης μας ... :lol:

Στην Πάτρα ειναι ο γιατρός σου ?

sofoula
19-09-08, 15:01
ναι αφροδιτη μου στη μαυροματη [ηγα.ειναι συνεργατιδα το κεντρου που εκανα την εξωσωματικη και πηγα εκει..καλα ειναι αν παρει κανενα 2000λιαρο..χααχ

στο ιασω αν παρεις πχ σουιτα 2500 ευρω τοσα περνει και ο γιατρος..

ξερω ποιον γιατρο εχεις οντως μεγαλο κεφαλι.. :wink: μονο καλα ακουω

Afroditi D
19-09-08, 15:10
ωραία ωραία ! την αμοιβή της γιατρού σου την κουβεντιάζεις μαζι της , πιστεύω το κατι τις παραπάνω θα το πάρει ομως... :lol:

πάντως στο Ολυμπιόν θα πληρωσεις την τιμη του 1κλινου ας πούμε & απο εκει κ πέρα
την αμοιβη του παιδιατρου(οταν θα γεννηθούν τα μωράκια) χ 2
γενικά οτι χρεωσεις αφορούν τα μωρα θα ειναι χ 2
(το ξερω καλά αυτο γιατι ξενησε ξαδέρφη του διδυμάκια εκει )
όλα τα υπόλοιπα χ 1...
(πχ.αναισθιολόγος , ή φαρμακα επισκληριδίου...)
α! για την γιατρό σου έχω ακούσει καλά λόγια και εχω μάθει οτι μια μαία που εχει ειναι καταπλικτική , με πολυ υπομονή και βοηθάει πολυ τις κοπέλες !!! :D

Lucie
19-09-08, 23:20
Κι εγώ αυτή τη γιατρό έχω.Την πάω με τα χίλια και δεν την αλλάζω με τίποτα!

BABY
03-11-08, 16:40
sofia & lucie, ποιόν γιατρό είχατε στην εξωσωματική??ρωτώ γιατί εγω εχω τον Παντο του Γενεσις , δεν έκανα εξωσωματική, έμεινα μόνη μου εγκυος, και ψαχνω καποιον καλο γιατρό στο Ολύμπιον. Αυτή είναι η συνεργατιδά του που λένε??

cristinab
26-07-09, 15:23
Ψαχνω γυναικολογο στην Πατρα που να συνεργάζεται με το Ολυμπιον, γιατι μας προέκυψε μετακόμιση ξαφνικά. Οποια μπορει ας μου στείλει πμ γιατι ειμαστε στα όρια της απελπισίας :)

christiana08
26-07-09, 15:43
Καλωσηρθες,Χριστινα.Ξερω πολυ καλη γυναικολογο που συνεργαζεται με το Ολυμπιον,μονο που θα κανεις λιγη υπομονη μεχρι το απογευμα να βρω την καρτα με τα τηλεφωνα της και τα στοιχεια της.
Καλωσηρθες στην Πατρα μας.

artemis69
02-01-10, 17:33
……..ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟ ΠΑΤΡΩΝ Α.Ε και το Ολυμπιον
στην Πατρα αν θα θέλατε να μου πείτε και τιμές

φιλια

artemis69
15-01-10, 15:39
Κανένα κοριτσάκι :(

Γαριδούλα
15-01-10, 16:10
Γεια σου artemis69. Γεννησε εκει η γυναικα ξαδερφου μου. Με την επισκληριδιο ειχε προβλημα. Για 15 ημερες ειχε ιλλιγγους. Μαθε για τους αναισθησιολογους που εχει.

Lucie
16-01-10, 08:10
Γεια και από εμένα.Για το ιδιωτικό μαιευτήριο δεν ξέρω τίποτα,αλλά πριν τρία χρόνια που γέννησα στο Ολύμπιον έμεινα απόλυτα ευχαριστημένη.Με την επισκληρίδιο δεν είχα κανένα πρόβλημα,η εξυπηρέτηση ήταν μια χαρά,όλα πήγαν άψογα.Αν ο γιατρός σου συνεργάζεται και με τα δύο μαιευτήρια μπορείς να επιλέξεις όποιο νομίζεις.Όπως και να είναι με το καλό!

artemis69
17-01-10, 12:44
Γαριδούλα (http://www.parents.gr/forum/member.php?u=24144) και Lucie (http://www.parents.gr/forum/member.php?u=8320) σας εστειλα μπ:D

Δ+Β
18-01-10, 10:26
Καλήμέρα! Ας πω κι εγώ τη δική μου εμπειρία! Γέννησα εκεί την πρώτη μου κόρη.Ο φυσιολογικός ήταν το 2008 2800 ευρώ , ενώ η καισαρική 3400 ευρώ. Γέννησα φυσιολογικά και με έπεισαν να κάνω επισκληρίδιο γιατί έκανα 12 ώρες να γεννήσω, για την οποία πλήρωσα +350 ευρώ και αφού είχα ακούσει χίλια δύο από τις μαίες γιατί πήγα παραμονή πρωτοχρονιάς και γέννησα ανήμερα, λες και ήθελα να τους χαλάσω τη βραδυά. Οταν μου έφεραν την κόρη μου άκουγα που έλεγαν όλοι πως το μώρο ροχαλίζει. Αν είναι δυνατόν! Έχοντασ σπουδάσει νοσηλευτική ρωτάω την παιδίατρο αν αυτό είναι φυσιολογικό, μήπως δεν την έχουν καθαρίσει καλά από τα υγρά. Μου πήρε εκείνη τη στιγμή το παιδί και μετά από λίγο με ειδοποίησαν οτι είναι στην θερμοκοιτίδα και είχαν ήδη πείσει τον άντρα μου να μη τη στείλουν σε δημόσιο.+ 200 ευρώ την ημέρα η θερμοκοιτίδα. Υποτίθεται οτι προσπαθούσα να κατεβάσω γάλα και να το βγάλω με το θήλαστρο και μου έδιναν να φάω φιλέτα αλα κρεμ και άλλα τέτοια.Από το ίδιο βράδυ μου είπαν οτί ήταν καλά αλλά ούτε λόγος να μπει σε κουνάκι. Το έκαναν μόνο όταν έκανε ίκτερο. + 50 ευρώ η λάμπα. Την τρίτη ημέρα 5:30 το πρωί χωρίς να ξέρω το γιατί ήθελα να πάω να τη δω. Ακουγα ένα κλάμα από το διάδρόμο και ήταν του δικού μου παιδιού, το οποίο ήταν μόνο του στη θαλαμο, άνοιξα τη θερμοκοιτίδα, της έδωσα πιπίλα και ο οποιοσδήποτε θα μπορούσε να μου την είχε πάρει χωρίς να καταλάβει κανείς τίποτα.Την πήρα σπίτι με τα αίματα από τη γέννα γιατί δεν την είχαν πλείνει, με σοβαρότατο σύγκαμα και μολυσμένο αφαλό. Αφήστε που περίμενα ορθοπαιδικό να τη δει γιατι είχε ραιβοιποποδία ο οποίος δεν ήρθε ποτέ και όταν την πήγα σε ορθοπαιδικό στο Ρίο την 5η μέρα μου είπε ότι έχουμε αργήσει πολύ τη θεραπεία,έπρεπε ήδη να έχουν μπει γύψοι κλπ. Αυτά και πολλά αλλά για το Ολύμπιον.΄Έκανα τη δεύτερη μου κόρη σε δημόσιο νοσοκομείο και ήταν πολύ καλύτερα το ίδιο θα κάνω τώρα και στο τρίτο.

candy!!
10-02-10, 21:51
Γεια σας κορίτσια!Σκέφτομαι να γεννήσω στο Ολύμπιον και θα ήθελα να μου πείτε ότι ξέρετε για τις τιμές και για το νοσοκομείο..Ο γιατρός μου ξεγεννάει και στην κλινική ΗΩ και θα πρέπει να δω ποιά κλινική είναι καλύτερη για μένα και την μπέμπα μου!!!!!Μήπως ξέρει καμία τίποτα και για αυτήν την κλινική?

mama xrysa
10-02-10, 22:17
Αυτό που ξέρω εγώ για το Ολύμπιο απο φίλη που γέννησε το Μάρτιο του 2009 είναι οτι είχαν έλλειψη απο μαίες.Το παιδί το καθάριζαν με μωρομάντηλα και το πήρε στο σπίτι με σοβαρό σύγκαμα!Δ+Β λυπάμαι για την εμπειρία σου, πολύ άσχημα πράγματα όντως...

Δ+Β
11-02-10, 09:40
Καλημέρα! candy όσο αφορά τις τιμές να πάρεις προσφορά από το γιατρό σου. Ο γιατρός μου, μου είχε πει 2800 για φυσιολογικό και 3400 για καισαρική σε τετράκλινο και τα λεφτά τα πήρε ο ίδιος στο χέρι, ενώ η απόδειξη κόπηκε στο λογιστήριο. Αν όμως πας στο λογιστήριο και ζητήσεις αναλυτικά τιμές σου βγαίνει πολύ παραπάνω. Σου χρεώνουν τα πάντα : δωματιο, φαγητό, πάνες, εσωρουχα μιας χρήσεις, σερβιέτες, ύγρό καθαρισμού ευαίσθητης περιοχής, το πόσους ορούς θα σου βάλουν, φλεβοκαθετήρα για τον ορό κλπ. Μην ξεχνάς ότι είσαι πελάτης σε ένα ξενοδοχείο!

Όντως υπάρχει έλλειψη σε μαίες γιατί τελικά δεν τους έχουν πάει τα πράγματα όπως τα ήθελαν και έχουν μειώσει το προσωπικό στο ελάχιστο. Τ ο μόνο που αξίζει είναι το φαγητό τους το οποίο έδινα στους συγγενείς μου γιατί διαφορετικά δε θα μπορούσα να θηλάσω και το υπερσύγχρονο κρεβάτι που είχα περάσει πολλές ώρες παίζοντας με τα κουμπιά του.

pastakia
11-07-10, 11:19
Καλημέρα σε όλους,

Έχω μείνει έγκυος από εξωσωματική.Τρείς μήνες στο κρεβάτι, λόγω οτι εμφάνισα λίγο αίμα και.....αισίως φθάνουμε στο τέλος(Βοήθησε και ο Θεός και ο γιατρός:p).Πρόκειται να γεννήσω στο Ολύμπιο:confused:, λόγω οτι ο γιατρός μου βρίσκεται και εκεί, αλλά και λόγω οτι σε σχέση με τα υπόλοιπα είναι πιο καινούριο. Επειδή είναι το πρώτο μας και όσο και να μην το θέλεις, ανησυχείς, ποια είναι η κατάσταση εκεί; Έχει γεννήσει κάποια από εσάς εκεί..Σας παρακαλώ απαντήστε μου, γιατί έχω ακούσει πολλά ευχάριστα αλλά και δυσάρεστα...

vasoteo
09-08-10, 19:37
καλησπέρα και από εμένα,
ισως να είναι αργα τωρα που ειδα το μηνυμα σου και να έχεις ήδη γεννήσει ένα υγειέστατο μωράκι. Προσωπικά γέννησα το Δεκέμβριο (2009) στο Ολύμπιο και έχω τις καλύτερες εντυπώσεις και ξαφνιάστηκα πάρα πολύ με όσα διάβασα παραπάνω. Γέννησα με καισαρική στην 41η εβδομάδα μιας και η μικρή μου δεν ήθελε να βγει, στις 7.30 το απόγευμα και το άλλο πρωί ήμουν ήδη όρθια και έκανα βόλτες στους διαδρόμους. οι δε κοπέλες έτρεχαν διαρκως και ήταν πραγματικά πολύ ευγενικές και πρόθυμες για το καθετί. Με βοήθησαν πάρα πολύ στο θέμα θηλασμού, αν και δεν κατάφερα ποτέ να έχω γάλα, στο να περιποιηθώ το μικρό, να περιποιηθούν εμένα,τους ανθρώπους που ηταν μαζί μου και τα βράδια με παρακαλούσαν να πάρουν τη μικρή στη φύλαξη προκειμένου να κοιμηθώ λίγο...Σε γενικές γραμμές δεν θα το άλλαζα με τίποτα όχι από θέμα εγκαταστάσεων αλλά από θέμα συμπεριφοράς. Εχω υπάρξει επισκέπτρια σε πολλά μαιευτήρια ενώ φίλες μου έχουν γεννήσει τόσο σε άλλα ιδιωτικά όσο και σε δημόσια νοσοκομεία. από τις κουβεντες που έχουμε κάνει προσωπικά δεν το αλλάζω ...
σου ευχομαι με το καλό το μωράκι σου ....

mantinop
09-08-10, 21:02
Εγώ γέννησα εκεί τον Ιούνιο του 09 και έμεινα απόλυτα ικανοποιημένη. Τα κορίτσια ήταν εξυπηρετικότατα και πολύ πρόθυμα. Τάιζαν το μωρό, του έκαναν μπάνιο καθημερινά και μου έμαθαν να το ταϊζω και να το αλλάζω αφού δεν ήξερα τίποτα:oops:
Τα φαγητά ήταν σούπες κατάλληλες για θηλασμό και με έπλεναν και άλλαζαν συνέχεια.
Έχω ακούσει ότι η εξυπηρέτηση είναι ανάλογη του δωματίου και εγώ είχα μονόκλινη σουίτα ίσως γι' αυτό η εξυπηρέτηση ήταν τέλεια.
Εγώ θα το συνιστούσα ανεπιφύλακτα...όσο για τα κρεβάτια του...άπαικτα:-D
Εγώ έμεινα πολύ δυσαρεστημένη από το γιατρό μου (για άλλους λόγους) αλλά εκεί με βοήθησαν σε πολλές απορίες που είχα.
Κάθε μέρα παιδίατροι εξέταζαν το μωρό και μου εξυγούσαν πολλά πράγματα, βέβαια πληρώθηκαν και αυτοί αλλά όσο να' ναι νιώθεις μια σιγουριά.
Η δε καθαριότητα στα δωμάτια ήταν άψογη. Στο νοσοκομείο δεν υπάρχει τέτοια εξυπηρέτηση και καθαριότητα.

stafroditi2353
09-08-10, 21:38
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ. ΕΓΩ ΓΕΝΝΗΣΑ ΤΟΝ ΑΠΡΙΛΗ ΣΤΟ ΟΛΥΜΠΙΟΝ ΚΑΙ ΕΜΕΙΝΑ ΠΟΛΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΗ. ΕΙΝΑΙ ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΟ, Ο ΑΝΑΙΣΘΗΣΙΟΛΟΓΟΣ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΣ, ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΙ Η ΜΑΙΑ. ΓΕΝΝΗΣΑ ΜΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΚΑΙ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΕΝΟ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΚΑΙ ΟΛΑ ΠΗΓΑΝΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΜΕ ΠΡΟΣΕΞΑΝ ΠΟΛΥ. ΟΙ ΝΟΣΟΚΟΜΕΣ ΑΨΟΓΕΣ, ΕΥΓΕΝΕΣΤΑΤΕΣ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΕΞΥΠΗΡΕΤΙΚΕΣ. ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΑΝ ΚΑΙ ΕΝΑ ΦΟΥΣΚΩΜΑΤΑΚΙ ΠΟΥ ΕΙΧΕ Η ΜΠΕΜΠΑ ΜΟΥ ΣΤΟ ΠΟΔΑΡΑΚΙ ΤΗΣ. Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΣ.ΚΑΙ ΠΡΟΘΥΜΟΣ ΝΑ ΕΞΗΓΗΣΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ. ΚΑΙ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΑΝ ΚΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΜΕ ΤΟΝ ΘΗΛΑΣΜΟ. ΑΝ ΚΑΝΩ ΑΛΛΟ ΠΑΙΔΙ, ΠΑΛΙ ΕΚΕΙ ΘΑ ΠΑΩ..ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ...

Arsi
22-08-10, 20:20
Γέννησα στο Ολύμπιον πριν 2,5 χρόνια με επείγουσα καισαρική, και πάλι πριν ένα μήνα με προγραμματισμένη αυτή τη φορά καισαρική! Και τις δύο φορές έμεινα απόλυτα ικανοποιημένη! Το προσωπικό ήταν ευγενέστατο και επαρκές, τα δωμάτια πεντακάθαρα, παιδίατρος και αναισθησιολογος υπέροχοι και τις δύο φορές (ήταν διαφορετικόι), το φαγητό πολύ καλό, θρεπτικό και νοστιμότατο...(δεν καταλαβα γιατί πιο πάνω αναφέρθηκε ότι ήταν ακαταλληλο για θηλασμό... ποια φαγητά δηλαδή είναι καταλληλα για θηλασμό???Οκ καλες οι σουπες για τις πρωτες μερες αλλα υγρά μπορεις να παρεις και πινοντας νεράκι ενώ απολαμβάνεις το μπιφτεκάκι σου!... θηλασα τον γιο μου μια χαρα την πρωτη φορά και δόξα τω θεω και τωρα υπέροχα τα παω!)

Ειλικρινά το συστήνω ανεπιφύλακτα!!

p_hardaway
30-08-10, 15:39
είμαι καινούργια στο forum και θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποια από τις μανούλες που γέννησαν το τελευταίο χρόνο στο Ολύμπιο ποιο γιατρό είχαν και τι τους κόστισε. Είμαι στην 34 εβδομάδα και όπως καταλαβαίνετε... Η επισκληρύδιος είναι extra?

Panagiota
31-08-10, 13:52
Γειά σας! Γέννησα πριν 20 μέρες περίπου το δεύτερο παιδάκι μου στο Ολύμπιον οπότε έχω σχετικά φρέσκο το κοστος!
Καισαρική με επισκληρίδιο, σε μονόκλινο μου κόστισε περίπου 2400.

Πάντως μπορείς να περάσεις όποια στιγμή θες να πάρεις έναν αναλυτικό τιμοκαταλογο που εχει τις χρεώσεις ανα είδος τοκετου (Φυσιολογικός ή καισαρική) , ανάλογα με το δωμάτιο και όλες τις έξτρα χρεώσεις αναλυτικά.

Να πω έδώ ότι και εγώ έμεινα απόλυτα ευχαριστημένη (όπως και στην πρώτη μου γέννα)!
Περιβάλλον, προσωπικό και φροντίδα που με άφησαν 100% ικανοποιημένη!

Active Member
09-09-10, 00:39
είμαι καινούργια στο forum και θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποια από τις μανούλες που γέννησαν το τελευταίο χρόνο στο Ολύμπιο ποιο γιατρό είχαν και τι τους κόστισε. Είμαι στην 34 εβδομάδα και όπως καταλαβαίνετε... Η επισκληρύδιος είναι extra?

Τον Απριλιο γεννησα στο Ολυμπιο με καισαρικη και επισκληριδιο.

Το νοσοκομειο μας πηρε ακριβως 2,000 ευρω σε μονοκλινο δωματιο(χωρις την αμοιβη του γιατρου εννοειται). Το συνολο μαζι με την αμοιβη του γιατρου (1400) εφτασε τα 3700, γιατι καναμε και καποιες προαιρετικες εξετασεις στο παιδι.

Ολα ηταν αψογα! Οι κοπελες φανταστικες, η καθαριοτητα απεριγραπτη, το φαγητο πολυ καλο, γενικως ολο το περιβαλλον πολυ καλο!

Αυτο που με χαλασε ηταν οτι χρεωναν τα παντα. Δλδ, μου αλλαξαν τη γαζα στη τομη και ειχε στο λογαριασμο χρεωση 0,70 ευρω! Ή το αλλο....ειχε ενα αφρολουτρο Fissan Mama στο δωματιο και το χρεωναν 3-4 ευρω. Θα μου πεις τωρα...εκει κολλησες? Οχι...αλλα γιατι να εχουν κατι που δε το χω ζητησει και να μου το χρεωνουν κιολας? Στη τελικη αυτα τα παιρνουν δωρεαν απο τις εταιριες για προωθηση προιοντων.
Θα μπορουσαν καποια εξοδα να τα εχουν ενσωματωσει στην αμοιβη του νοσοκομειου, οχι τιποτα αλλο...για να μη φαινεται ασχημο.

Παντως, εκτος απο την οδοντοβουρτσα σου ...δε χρειαζεται να παρεις τιποτα μαζι σου. Σου εχουν τα παντα εκει ....

Επισης, ειχα νοσηλευτει για ενα βραδυ στον 8ο εκει γιατι ειχα προωρες συσπασεις. Καθε μια ωρα σχεδον ερχοταν μια κοπελα να με κοιταξει. Ποτε μου βαζαν θερμομετρο, ποτε τα χαπια, ποτε απλα να με σκεπασουν που κοιμομουν...μια χαρα.

Υ.Γ. Κοριτσια ειχα μια αναισθησιολογο....υπεροχη!!!!! Μου μιλουσε καθ' ολη τη διαρκεια της καισαρικης και ξεχνιομουνα....εκανε και λιγο τον ψυχολογο δλδ!

Active Member
09-09-10, 00:40
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ. ΕΓΩ ΓΕΝΝΗΣΑ ΤΟΝ ΑΠΡΙΛΗ ΣΤΟ ΟΛΥΜΠΙΟΝ ΚΑΙ ΕΜΕΙΝΑ ΠΟΛΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΗ. ΕΙΝΑΙ ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΟ, Ο ΑΝΑΙΣΘΗΣΙΟΛΟΓΟΣ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΣ, ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΙ Η ΜΑΙΑ. ΓΕΝΝΗΣΑ ΜΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΚΑΙ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΕΝΟ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΚΑΙ ΟΛΑ ΠΗΓΑΝΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΜΕ ΠΡΟΣΕΞΑΝ ΠΟΛΥ. ΟΙ ΝΟΣΟΚΟΜΕΣ ΑΨΟΓΕΣ, ΕΥΓΕΝΕΣΤΑΤΕΣ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΕΞΥΠΗΡΕΤΙΚΕΣ. ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΑΝ ΚΑΙ ΕΝΑ ΦΟΥΣΚΩΜΑΤΑΚΙ ΠΟΥ ΕΙΧΕ Η ΜΠΕΜΠΑ ΜΟΥ ΣΤΟ ΠΟΔΑΡΑΚΙ ΤΗΣ. Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΣ.ΚΑΙ ΠΡΟΘΥΜΟΣ ΝΑ ΕΞΗΓΗΣΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ. ΚΑΙ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΑΝ ΚΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΜΕ ΤΟΝ ΘΗΛΑΣΜΟ. ΑΝ ΚΑΝΩ ΑΛΛΟ ΠΑΙΔΙ, ΠΑΛΙ ΕΚΕΙ ΘΑ ΠΑΩ..ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ...

stafroditi2353 ποτε γεννησες? Εγω 15 Απριλη....

g19
15-09-10, 10:24
καλημερα ειμαι καινουρια εδω ηθελα να πω την εμπειρια μου απο το ολυμπιο το οποιο ακουω κ τρεχω... πριν λιγους μηνες πηγα εκει για καποιο πονο στην κοιλια η διαγνωση μετα απο πολλες ωρες ηταν οτι ημουν εγκυος αλλα το μωρο ηταν εξωμητριο και οτι αν δεν γινοταν επειγοντως εγχειρηση θα πεθαινα. πραγματι με εβαλαν χειρουργειο μου αφαιρεσαν την δεξια σαλπιγγα και ωοθηκη και περιμενω να περασει ο καιρος να αναρρωσω. ομως αντι να αναρρωνω γινομουν χειροτερα η κοιλια μου ειχε γινει σαν μπαλονι κ τη νυχτα ξυπνουσα γιατι ανακατευομουν πολυ. το εκεγα στον μεγαλογιατρο που μου εκανε την επεμβαση κ ελεγε δεν ειναι τιποτα ειναι απο την επεμβαση.εχει περασει περιπου 1 μηνας απο την επεμβαση κ εγω συνεχιζω να παραπονιεμαι οτι δεν ειμαι καλα κ αποφασιζει να μου κανει υπερηχο βλεπει λοιπον οτι εχω μια κυστη μεγαλη κ πρεπει να μου κανει νεα επεμβαση για να την αφαιρεσει αλλα ηθελε να παω ξανα μετα απο 15 ημερες να με δει κ τοτε θα μου ελεγε σιγουρα. πηγα λοιπον μετα απο 15 ημερες κ οταν μπηκα στο γραφειο του θυμηθηκα οτι μου χρωστουσε την βιοψια απο την επαμβαση.οταν τηζητησα ταραχτηκε παρα πολυ κ μου ειπε χωρις υπερηχο οτι ξερεις υπαρχει πιθανοτητα να εισαι εγκυος. εγω λεω αποκλειεται αυτο δεν υπαρχει τετοια περιπτωση γιατι απο την εγχειρηση κ μετα δεν ειχαμε κανει τιποτα με τον αντρα μου γιατι πονουσα κ δεν ημουν καλα οπως ειπα πιο πανω. το αποτελεσμα ειναι οτι μου εκανε υπερηχο κ ημουν πραγματι εγκυος 2,5 μηνων. το μωρο ειναι εκεινο που δηθεν ηταν εξωμητριο και μου αφαιρεσε τα οργανα αδικα χωρις κανενα λογο το μωρακι μου ηταν μεσα στη μητρα κανονικα. δοξα το θεο σε 2 με 3 ημερες θα γεννηθει το παιδακι μας κ μεχρι ωρας τα παει μια χαρα. ολη αυτη η ιστορια στο ολυμπιο μας κοστισε 3700Ε τα 1270 της κλινικης τα υπολιοπα γυναικολ. κ αναισθ. φυσικα για τις τιμες δε μας ενημερωσε κανενας εκ των προτερων κ στο τιμολογιο ειχαν χρεωσει δωματιο β κατηγοριας ενω εγω ημουν σε τετρακλινο κ το ταμειο μου δικαιολογει δωματιο α θεσης................... αυτη ειναι η ιστορια μου κ το συμπερασμα μου οτι τελικα χρειαζομαστε γιατρο επιστημονα οχι γιατρο κολλητο πρεπει να κοιταζουμε τις γνωσεις του κ οχι να μας καλομιλαει κ να κανει αστεια.

p_hardaway
16-09-10, 10:34
[QUOTE=g19;1701174]καλημερα ειμαι καινουρια εδω ηθελα να πω την εμπειρια μου απο το ολυμπιο το οποιο ακουω κ τρεχω... πριν λιγους μηνες πηγα εκει για καποιο πονο στην κοιλια η διαγνωση μετα απο πολλες ωρες ηταν οτι ημουν εγκυος αλλα το μωρο ηταν εξωμητριο και οτι αν δεν γινοταν επειγοντως εγχειρηση θα πεθαινα. πραγματι με εβαλαν χειρουργειο μου αφαιρεσαν την δεξια σαλπιγγα και ωοθηκη και περιμενω να περασει ο καιρος να αναρρωσω. ομως αντι να αναρρωνω γινομουν χειροτερα η κοιλια μου ειχε γινει σαν μπαλονι κ τη νυχτα ξυπνουσα γιατι ανακατευομουν πολυ. το εκεγα στον μεγαλογιατρο που μου εκανε την επεμβαση κ ελεγε δεν ειναι τιποτα ειναι απο την επεμβαση.εχει περασει περιπου 1 μηνας απο την επεμβαση κ εγω συνεχιζω να παραπονιεμαι οτι δεν ειμαι καλα κ αποφασιζει να μου κανει υπερηχο βλεπει λοιπον οτι εχω μια κυστη μεγαλη κ πρεπει να μου κανει νεα επεμβαση για να την αφαιρεσει αλλα ηθελε να παω ξανα μετα απο 15 ημερες να με δει κ τοτε θα μου ελεγε σιγουρα. πηγα λοιπον μετα απο 15 ημερες κ οταν μπηκα στο γραφειο του θυμηθηκα οτι μου χρωστουσε την βιοψια απο την επαμβαση.οταν τηζητησα ταραχτηκε παρα πολυ κ μου ειπε χωρις υπερηχο οτι ξερεις υπαρχει πιθανοτητα να εισαι εγκυος. εγω λεω αποκλειεται αυτο δεν υπαρχει τετοια περιπτωση γιατι απο την εγχειρηση κ μετα δεν ειχαμε κανει τιποτα με τον αντρα μου γιατι πονουσα κ δεν ημουν καλα οπως ειπα πιο πανω. το αποτελεσμα ειναι οτι μου εκανε υπερηχο κ ημουν πραγματι εγκυος 2,5 μηνων. το μωρο ειναι εκεινο που δηθεν ηταν εξωμητριο και μου αφαιρεσε τα οργανα αδικα χωρις κανενα λογο το μωρακι μου ηταν μεσα στη μητρα κανονικα. δοξα το θεο σε 2 με 3 ημερες θα γεννηθει το παιδακι μας κ μεχρι ωρας τα παει μια χαρα. ολη αυτη η ιστορια στο ολυμπιο μας κοστισε 3700Ε τα 1270 της κλινικης τα υπολιοπα γυναικολ. κ αναισθ. φυσικα για τις τιμες δε μας ενημερωσε κανενας εκ των προτερων κ στο τιμολογιο ειχαν χρεωσει δωματιο β κατηγοριας ενω εγω ημουν σε τετρακλινο κ το ταμειο μου δικαιολογει δωματιο α θεσης................... αυτη ειναι η ιστορια μου κ το συμπερασμα μου οτι τελικα χρειαζομαστε γιατρο επιστημονα οχι γιατρο κολλητο πρεπει να κοιταζουμε τις γνωσεις του κ οχι να μας καλομιλαει κ να κανει αστεια.

μπορείς ,αν φυσικά θες, να μου πεις το όνομα του γιατρού. Στείλε pm

Active Member
31-10-10, 23:41
καλημερα ειμαι καινουρια εδω ηθελα να πω την εμπειρια μου απο το ολυμπιο το οποιο ακουω κ τρεχω... πριν λιγους μηνες πηγα εκει για καποιο πονο στην κοιλια η διαγνωση μετα απο πολλες ωρες ηταν οτι ημουν εγκυος αλλα το μωρο ηταν εξωμητριο και οτι αν δεν γινοταν επειγοντως εγχειρηση θα πεθαινα. πραγματι με εβαλαν χειρουργειο μου αφαιρεσαν την δεξια σαλπιγγα και ωοθηκη και περιμενω να περασει ο καιρος να αναρρωσω. ομως αντι να αναρρωνω γινομουν χειροτερα η κοιλια μου ειχε γινει σαν μπαλονι κ τη νυχτα ξυπνουσα γιατι ανακατευομουν πολυ. το εκεγα στον μεγαλογιατρο που μου εκανε την επεμβαση κ ελεγε δεν ειναι τιποτα ειναι απο την επεμβαση.εχει περασει περιπου 1 μηνας απο την επεμβαση κ εγω συνεχιζω να παραπονιεμαι οτι δεν ειμαι καλα κ αποφασιζει να μου κανει υπερηχο βλεπει λοιπον οτι εχω μια κυστη μεγαλη κ πρεπει να μου κανει νεα επεμβαση για να την αφαιρεσει αλλα ηθελε να παω ξανα μετα απο 15 ημερες να με δει κ τοτε θα μου ελεγε σιγουρα. πηγα λοιπον μετα απο 15 ημερες κ οταν μπηκα στο γραφειο του θυμηθηκα οτι μου χρωστουσε την βιοψια απο την επαμβαση.οταν τηζητησα ταραχτηκε παρα πολυ κ μου ειπε χωρις υπερηχο οτι ξερεις υπαρχει πιθανοτητα να εισαι εγκυος. εγω λεω αποκλειεται αυτο δεν υπαρχει τετοια περιπτωση γιατι απο την εγχειρηση κ μετα δεν ειχαμε κανει τιποτα με τον αντρα μου γιατι πονουσα κ δεν ημουν καλα οπως ειπα πιο πανω. το αποτελεσμα ειναι οτι μου εκανε υπερηχο κ ημουν πραγματι εγκυος 2,5 μηνων. το μωρο ειναι εκεινο που δηθεν ηταν εξωμητριο και μου αφαιρεσε τα οργανα αδικα χωρις κανενα λογο το μωρακι μου ηταν μεσα στη μητρα κανονικα. δοξα το θεο σε 2 με 3 ημερες θα γεννηθει το παιδακι μας κ μεχρι ωρας τα παει μια χαρα. ολη αυτη η ιστορια στο ολυμπιο μας κοστισε 3700Ε τα 1270 της κλινικης τα υπολιοπα γυναικολ. κ αναισθ. φυσικα για τις τιμες δε μας ενημερωσε κανενας εκ των προτερων κ στο τιμολογιο ειχαν χρεωσει δωματιο β κατηγοριας ενω εγω ημουν σε τετρακλινο κ το ταμειο μου δικαιολογει δωματιο α θεσης................... αυτη ειναι η ιστορια μου κ το συμπερασμα μου οτι τελικα χρειαζομαστε γιατρο επιστημονα οχι γιατρο κολλητο πρεπει να κοιταζουμε τις γνωσεις του κ οχι να μας καλομιλαει κ να κανει αστεια.

Επανερχομαι μετα απο πολυ καιρο στο θεμα σου, και απο ο,τι βλεπω δε παρακολουθεις το φορουμ, αλλα μιας και επεσε το ματι μου πανω...λεω να κανω ενα σχολιο...(μη χασω!:mrgreen:)

Το Ολυμπιο τι σχεση εχει με ολα αυτα? Ο γιατρος σου την εκανε την πατατα!

rkt
01-11-10, 08:41
Χμ, για το Ολύμπιον δεν έχω να πω τίποτα, εγώ γέννησα στο Ιδιωτικό Μαιευτήριο. Στο Ολύμπιο πήγα μόνο μία επίσκεψη σε μια φίλη μου που γέννησε εκεί. Καλοί χώροι, στο ξενοδοχιακό του κομμάτι. Τα υπόλοιπα δεν τα ξέρω.
Θέλω απλώς να κάνω μία ερώτηση στην g19 για ....στατιστικούς λόγους...

Ο γιατρός που σου αφαίρεσε την σάλπιγγα, για το εξωμήτριο που ήταν ενδομήτριο!(αν είναι δυνατόν), μήπως το όνομά του αρχίζει από Β...και τελειώνει σε ..όπουλος?

mantinop
01-11-10, 08:55
Για τα λάθη των γιατρών δεν φταίνε οι κλινικές.
Ο γιατρός που γράφεις rkt ήταν ο δικός μου και έμεινα απόλυτα δυσαρεστημένη:-x ο τύπος δεν είναι γιατρός...έμπορος είναι:evil:
Η δε αμοιβή που μου πήρε (εκτός από τα έξοδα της κλινικής) ήταν τρελή....και δεν ήρθε να με δει καθόλου μετά την γέννα.

rkt
01-11-10, 09:04
Φυσικά δεν φταίνε οι κλινικές. Συμφωνώ. Επίσης δεν είμαι από αυτές που με το που θα ακούσουν το παραμικρό για κάποιον γιατρό, οποιασδήποτε ειδικότητας, θα τον πυροβολήσει. Εχουν δει τα μάτια μου εμένα... Απλά για τον συγκεκριμένο, αν σας πω περίπτωση κολλητής μου, θα ..πεθάνετε στο γέλιο, ή στο κλάμα, ανάλογα.

Kate2
01-11-10, 09:26
Χμ, για το Ολύμπιον δεν έχω να πω τίποτα, εγώ γέννησα στο Ιδιωτικό Μαιευτήριο. Στο Ολύμπιο πήγα μόνο μία επίσκεψη σε μια φίλη μου που γέννησε εκεί. Καλοί χώροι, στο ξενοδοχιακό του κομμάτι. Τα υπόλοιπα δεν τα ξέρω.
Θέλω απλώς να κάνω μία ερώτηση στην g19 για ....στατιστικούς λόγους...

Ο γιατρός που σου αφαίρεσε την σάλπιγγα, για το εξωμήτριο που ήταν ενδομήτριο!(αν είναι δυνατόν), μήπως το όνομά του αρχίζει από Β...και τελειώνει σε ..όπουλος?

Καλημέρα κορίτσια και από μένα! Ο συγκεκριμένος γιατρός πάντως είναι ο γυναικολόγος μου για 10 χρόνια. Έκανα 2 παιδάκια με αυτόν και αρκετές φίλες μου επίσης και κανένα παράπονο δεν άκουσα από κανέναν. Εγώ δεν τον αλλάζω με τίποτα και σαν γιατρό και σαν άνθρωπο.
Όσον αφορά το Ολύμπιον το 2006 και το 2007 που γέννησα εγώ ήταν πολύ καλό. Σαν 5άστερο ξενοδοχείο, εξυπηρέτηση τρελή, όλα τέλεια. Τώρα έχει ρίξει πολύ το επίπεδο, με μεγάλες μειώσεις προσωπικού και πολλά άλλα. Πρόσφατα γέννησε φίλη παιδίατρος εκεί και το τι τους σούρνει δε λέγεται.

rkt
01-11-10, 09:34
Γεια σου συντοπίτισσα. Ολοι οι γιατροί έχουν funs αλλά και ορκισμένους εχθρούς. Λογικό. Και αυτοί άνθρωποι είναι. Και τον δικό μου γυναικολόγο άμα σου τον πω σίγουρα θα έχεις κάτι να του προσάψεις.
Απλά, καλό είναι όταν κάνουν λάθος να το αναγαγνωρίζουν, να λένε και καμμιά συγνώμη. Οχι βλακείες, πατώντας στο πιο ευαίσθητο σημείο μιας γυναίκας (και άντρα), όταν δυσκολεύονται να κάνουν ένα παιδί. Γιατί εξαιτίας αυτού, μπορούν να πιστέψουν και την μεγαλύτερη κουταμάρα.

Kate2
01-11-10, 09:56
Γεια σου συντοπίτισσα. Ολοι οι γιατροί έχουν funs αλλά και ορκισμένους εχθρούς. Λογικό. Και αυτοί άνθρωποι είναι. Και τον δικό μου γυναικολόγο άμα σου τον πω σίγουρα θα έχεις κάτι να του προσάψεις.
Απλά, καλό είναι όταν κάνουν λάθος να το αναγαγνωρίζουν, να λένε και καμμιά συγνώμη. Οχι βλακείες, πατώντας στο πιο ευαίσθητο σημείο μιας γυναίκας (και άντρα), όταν δυσκολεύονται να κάνουν ένα παιδί. Γιατί εξαιτίας αυτού, μπορούν να πιστέψουν και την μεγαλύτερη κουταμάρα.

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου!

Active Member
01-11-10, 10:29
Για τα λάθη των γιατρών δεν φταίνε οι κλινικές.
Ο γιατρός που γράφεις rkt ήταν ο δικός μου και έμεινα απόλυτα δυσαρεστημένη:-x ο τύπος δεν είναι γιατρός...έμπορος είναι:evil:
Η δε αμοιβή που μου πήρε (εκτός από τα έξοδα της κλινικής) ήταν τρελή....και δεν ήρθε να με δει καθόλου μετά την γέννα.

Για πες τι αμοιβη σου πηρε?Εχω ακουσει κατι τρελα της ταξης των 3,000 ευρω(η προσωπικη του αμοιβη) και τετοια...ισχυουν ή ειναι παραμυθι?

rkt
01-11-10, 11:53
Δεν ξέρω ο συγκεκριμένος πόσα παίρνει, αλλά ο δικός μου τόσα μου πήρε το 2007 για δίδυμα. Απλώς δεν πλήρωσα τίποτα άλλο, εννοώ επισκέψεις πάρα πολλές και Κυριακές και αργίες.

mantinop
01-11-10, 12:28
Ναι κορίτσια αυτής της τάξης είναι η αμοιβή του και μάλιστα σε ξεγεννάει και...εξαφανίζεται....:evil:

mantinop
01-11-10, 12:29
Ενοείται χωρίς τις επισκέψεις στο ιατρείο....η ταρίφα αυτή μόνο για την γέννα.

Γιώτα Αμαλιάδα
01-11-10, 14:11
κοριτσια καλησπερα!εγω γεννησα στο ολυμπιο τον αυγουστο του 2009.το νοσοκομειο ηταν ξενοδοχειο πρωτης κατηγοριας απο θεμα δωματιων καθαριοτητας και εξοπλισμου!γεννησα φυσιολογικα αλλα εκανα επισκληριδιο την οποια χρεωθηκα σαν να εκανα καισαρικη τομη....(φαρμακα υλικα και αναισθησιολογος 500 ευρω)ημουν σε μονοκλινο(1400 ευρω) το οποιο ομως δεν χαρηκα αφου δεν πηρα το μωρακι μου εκει μιας και το ειχαν στην μοναδα παρακολουθησης νεογνων(200 ευρω την ημερα)30 ευρω χρεωνε σε καθε επισκεψη ο παιδιατρος.το μωρακι μου εκανε ικτερο και το εβαλαν και σε λαμπα μεσα στην ανοιχτη θερμοκοιτιδα που ηταν (εξτρα χρεωση)αλλα οπως μου ειπε μετα η παιδιατρος που μας παρακολουθει δεν ηταν αναγκη να μπει σε λαμπα με την τιμη που ειχε!!!!!!!!:twisted::twisted::twisted::twisted::twisted:!με την μαια που με ξεγενησε ειμαι πολυ ικανοποιημενη οπως και με τις κοπελες στην μοναδα νεογνων!καταληξαμε να φυγουμε με εναν λογαριασμο της ταξης των 5000 ευρω για 4 ημερες που μειναμε εκει μαζι με την αμοιβη της γιατρου μου που δεν την αλλαζω με τπτ!τωρα στο δευτερο οταν με το καλο γεννησω ισως και να ξαναπαω εκει.....θα δειξει...

Kate2
01-11-10, 14:12
Για πες τι αμοιβη σου πηρε?Εχω ακουσει κατι τρελα της ταξης των 3,000 ευρω(η προσωπικη του αμοιβη) και τετοια...ισχυουν ή ειναι παραμυθι?

Εμένα μου ζήτησε αμοιβή δική του όσο θα πλήρωνα στο δωμάτιο. Συγκεκριμένα 1700 την πρώτη φορά και 1800 την δεύτερη (καισαικές καιοι δύο). Δωμάτιο όμως μου έκλεισε ο ίδιος τρίκλινο και το είχα μόνη μου και ερχόταν πρωί βράδυ να με δει και καμιά φορά το μεσημέρι. Όλες τις επισκέψεις στην διάρκεια της εγκυμοσύνης τις πλήρωνα με το ταμείο μου και πέρα από αυχενική και παρακέντηση που τη ζήτησα εγώ δεν του έδωσα άλλα χρήματα. Το ίδιοκαι σε όλες τις φίλες μου που γέννησαν σε αυτόν.

rkt
01-11-10, 14:28
Περίεργο βρε Kate2. Στην φίλη μου, της είπε να της κάνει την αυχενική και τη β' επιπέδου μόνος του :shock: (την οποίά πλήρωσε σχεδόν όσα εγώ που την έκανα σε εξιδεικευμένο γιατρό και με δίδυμα!) και μετά της είπε ότι δεν έβλεπε καλά, δεν ήταν σίγουρος, και την έστειλε να την ξανακάνει και σε εξιδικευμένο!!:rolleyes:
Επιπλέον σε άλλη μου φίλη, της είπε να της κάνει αυτός την αμνιοπαρακέντηση :shock::shock::shock::shock::shock::shock: και φυσικά αυτή έφυγε τρέχοντας. Πολυτεχνίτης ο γιατρός! Και εμβρυολόγος, γενετιστής, απεικονιστής κλπ κλπ. Αυτό δεν μου αρέσει σε αυτόν, καθώς και κάτι άλλο, το κορυφαίο, που δεν σας το έχω πει. Ακόμα. Αν με παρακαλέσετε όμως και είστε ευγενικές........:lol::lol::lol::lol::lol:

mpiskotaki
01-11-10, 15:04
Ενταξει κοριτσια καλά ειναι τα ξενοδοχεία μαιευτηρια...αλλα αν προκυψει καποιο προβλημα πάλι στο Ριο τα στελνουν..
Ο καθενας θελει να λεει οτι γεννησε εκει και πληρωσε μονοκλινο κι ειχε του βασιλια τις περιποιησεις..αλλα για πηγαινετε κ λιγο στο δημοσιο...οι γιατροι παλι θα τη παρουν τη μιζουλα τους και θα σε προσεξουνε..και καλο κρεβατι σου δινουν και απόλα..
Αλλα στη νοοτροπια του Ελληνα δυστυχως εχει περασει η "πολυτελεια" στα πάντα χωρις να προσεξουν την υγεια του μωρου που θα ερθει!

Active Member
02-11-10, 00:20
Αυτό δεν μου αρέσει σε αυτόν, καθώς και κάτι άλλο, το κορυφαίο, που δεν σας το έχω πει. Ακόμα. Αν με παρακαλέσετε όμως και είστε ευγενικές........:lol::lol::lol::lol::lol:

Pleaaaaaaaaaaaase! :p

Εμενα με καισαρικη και επισκληριδιο, με παιδιατρο και καποιες εξτρα εξετασεις (προαιρετικες) που καναμε στο μωρο σε μονοκλινο το Ολυμπιο πηρε 2300 και 1400 ο γιατρος...
Αυτο που μου την εσπασε ειναι οτι -επειδη πηγα κανα 2 φορες να με μετρησουν στον καρδιοτοκογραφο0 μου επαιρναν 17 ευρω...

Μια χαρα μου φαινονται...αν σκεφτεις οτι η καισαρικη στο Ριο παει 1500 στο γιατρο, + 500 στον αναισθησιολογο+απο 100 στις μαιες (πολλες φορες και κανα 50αρικο στις καθαριστριες)...μια η αλλη! Και βαλε οτι σε οποιο δωματιο σου κατσει θα πας, και αν γεννησεις ξημερωματα, αργια, πασχα, χριστουγεννα θα σε ξεγεννησει στην καλυτερη ειδικευομενος....

Η αδερφη μου που γεννησε στο ιδιωτικο, ενα μηνα μετα απο μενα, η διαφορα στην τιμη ηταν 300 ευρω...αλλα καμια σχεση γενικα..ουτε σαν κτιριο, ουτε σαν εξυπηρετηση...

Active Member
02-11-10, 00:24
Ενταξει κοριτσια καλά ειναι τα ξενοδοχεία μαιευτηρια...αλλα αν προκυψει καποιο προβλημα πάλι στο Ριο τα στελνουν..
Ο καθενας θελει να λεει οτι γεννησε εκει και πληρωσε μονοκλινο κι ειχε του βασιλια τις περιποιησεις..αλλα για πηγαινετε κ λιγο στο δημοσιο...οι γιατροι παλι θα τη παρουν τη μιζουλα τους και θα σε προσεξουνε..και καλο κρεβατι σου δινουν και απόλα..
Αλλα στη νοοτροπια του Ελληνα δυστυχως εχει περασει η "πολυτελεια" στα πάντα χωρις να προσεξουν την υγεια του μωρου που θα ερθει!

Mpiskotaki, δεν ειναι ακριβως ετσι. Καταρχην η μαιευτικη του Ριου εχει ενα μονο μονοκλινο...δυο να γεννανε ταυτοχρονα, τι θα γινει? Θα βγαλουμε τη μιζα σε δημοπρασια? :p

Tο οτι αν γινει κατι θα σε πανε στο Ριο ειναι λιγο ..παραπλανητικο. Υπο την εννοια, ναι μεν θα σε πανε στο Ριο, αλλα οχι εκει θα σε σωσουν. Απλα καποιος θα αναλαβει την ευθυνη....ιατρικα δε σημαινει οτι ειναι καλυτερα σωνει και καλα.

Επισης, να σου πω κατι? Μου τη σπαει απιστευτα να δινω λεφτα σε μιζα. 1000 φορες να τα δωσω στο Ολυμπιο που σου λεει" Κυριε, αυτοι ειμαστε ,τοσο χρεωνουμε, αν θες ερχεσαι", παρα να καλλιεργω την εννοια της μιζας στα δημοσια νοσοκομεια....μαγκες ειναι αυτοι δλδ? Στη τελικη σκεψου και το αλλο...ετσι που τους εχουμε καλομαθει, καποια στιγμη πιθανως να μην εχουμε να δωσουμε...θα ναι σαν να τους νομιμοποιουμε να μας εχουν παραπεταμενους επειδη δεν εχουμε μιζα...οχι! δε συμφωνω! Πολυ τους καλομαθαμε....

mantinop
02-11-10, 09:06
Ο γνωστός γιατρός μου έκανε και εμένα την αυχεική διαφάνεια και την αμνιοπαρακέντηση. Η τιμή του ήταν η ίδια με τους εξειδικευμένους.
Το Ρίο έχει απαράδεκτες συνθήκες....η κουνιάδα μου που γέννησε 3 βδομάδες μετά από μένα έμεινε σε 6 κλινο και μετά το μετατρέψανε σε 7 κλινο προσθέτωντας μία Ρομά με όλο της το σόϊ. Το μωρό 4 μέρες δεν το πλύνανε καθόλου, γάλατα δεν είχανε, πάνες ούτε για δείγμα και ο γιατρός της "σταρ" του νοσοκομείου την είχε ξεχάσει κανονοκά μετά το φακελάκι.
Την τουαλέτα την χρησιμοποιούσαν όλοι....τουλάχιστον στο Ολύμπιο έκανα τα ντουσάκια μου με την άνεσή μου.

Kate2
02-11-10, 11:43
Περίεργο βρε Kate2. Στην φίλη μου, της είπε να της κάνει την αυχενική και τη β' επιπέδου μόνος του :shock: (την οποίά πλήρωσε σχεδόν όσα εγώ που την έκανα σε εξιδεικευμένο γιατρό και με δίδυμα!) και μετά της είπε ότι δεν έβλεπε καλά, δεν ήταν σίγουρος, και την έστειλε να την ξανακάνει και σε εξιδικευμένο!!:rolleyes:
Επιπλέον σε άλλη μου φίλη, της είπε να της κάνει αυτός την αμνιοπαρακέντηση :shock::shock::shock::shock::shock::shock: και φυσικά αυτή έφυγε τρέχοντας. Πολυτεχνίτης ο γιατρός! Και εμβρυολόγος, γενετιστής, απεικονιστής κλπ κλπ. Αυτό δεν μου αρέσει σε αυτόν, καθώς και κάτι άλλο, το κορυφαίο, που δεν σας το έχω πει. Ακόμα. Αν με παρακαλέσετε όμως και είστε ευγενικές........:lol::lol::lol::lol::lol:

rkt, τι εννοείς εξειδικευμένους άλλους γιατρούς? Ρώτησες ο ίδιος γιατί κάνει αυχενική και παρακέντηση? Η φίλη σου που πήγε και της την έκανε ρώτησε αν και αυτός ο γιατρός έχει εξειδίκευση και από πού? Εμένα μου μου έκανε και αυχενική και παρακέντηση και ήταν πολύ καλός και στα δύο. Και έχει και ειδικευτεί και έχει και τα κατάλληλα μηχανήματα για να μπορεί να τα κάνει. Αυτά τα διευκρίνησα πριν δεχθώ να τα κάνω. Το να έχει μάθει κάτι παραπάνω κάποιος γιατρός δεν κάνει κακό... Αυτά! Πες μας και το άλλοα όμως μήπως όντως είναι σημαντικό...

Kate2
02-11-10, 11:47

Δηλαδή για να καταλάβω εσύ θέλεις να πληρώσεις -γιατι στο δημόσιο θα πληρώσεις- αλλά να μην έχεις βασιλική περιποίηση αν μπορείς...
Εγώ αν με ρωτάς χαίρομαι που γέννησα εκεί με τις τότε συνθήκες και όχι μςε τις σημερινές... Και όχι γιατί θέλω να τι λέω ότι πήγα εκεί αλλά γιατί θέλω το καλύτερο για μένα και τα παιδάκια μου όταν μπορώ να το έχω, να το έχω...

rkt
03-11-10, 09:11
rkt, τι εννοείς εξειδικευμένους άλλους γιατρούς? Ρώτησες ο ίδιος γιατί κάνει αυχενική και παρακέντηση? Η φίλη σου που πήγε και της την έκανε ρώτησε αν και αυτός ο γιατρός έχει εξειδίκευση και από πού? Εμένα μου μου έκανε και αυχενική και παρακέντηση και ήταν πολύ καλός και στα δύο. Και έχει και ειδικευτεί και έχει και τα κατάλληλα μηχανήματα για να μπορεί να τα κάνει. Αυτά τα διευκρίνησα πριν δεχθώ να τα κάνω. Το να έχει μάθει κάτι παραπάνω κάποιος γιατρός δεν κάνει κακό... Αυτά! Πες μας και το άλλοα όμως μήπως όντως είναι σημαντικό...
Φυσικά και μπορεί να πάρει εξιδείκευση και να πάρει και τα μηχανήματα, απλά θεωρώ πως 2 καρπούζια στην ίδια μασχάλη δεν χωράνε. Πότε τα προλαβαίνει όλα? Και πιστεύω πως άλλη εμειρία έχει ο εμβρυολόγος που καθημερινά εξετάζει δεκάδες έμβρυα, από τον γυναικολόγο που βλέπει σαφώς λιγότερα. Επίσης ο εμβρυολόγος παρακολουθεί στενά (μιλάμε για σωστούς γιατρούς) τις εξελίξεις στον τομέα του, το ίδιο και ο γυναικολόγος στον δικό του τομέα. Αλλά σε όλους (μαιευτική, εμβρυολογία, απεικονιστική)? Ε, κάτι θα του ξεφύγει.

rkt
03-11-10, 09:11
Pleaaaaaaaaaaaase! :p
Ε, καλά. Δεν μπορώ να αφήσω παραπονεμένη την πρώτη συντοπίτισσα που ανακάλυψα στο forum. Θα ξεκινήσω με μία ερώτηση (και ξέρω τις απόψεις σου, σε έχω συναντήσει σε διάφορα topic!!:grin:). Πιστεύεις στην .........νεκρανάσταση?:mrgreen:

p_hardaway
11-11-10, 10:58
κορίτσια καλημέρα! Γέννησα πριν ένα μήνα στο Ολύμπιο. Οι εντυπώσεις οι καλύτερες το όλο πακέτο 4200 με φτ και επισκληρίδιο. Αμοιβή ιατρού 2000. Μακάρι και στα επόμενα να μπορώ να ξαναπάω. Ανθρώπινες καταστάσεις παιδιά και ο γιατρός μου από πάνω μου όλη την ώρα και ερχόταν να με δει τουλάχιστον 2 φορές την ημέρα. Αυτά...

kathy110908
18-11-10, 13:19
Καταπληκτικό μαιευτήριο, πολύ καλό φαγητό (δεν ξέρω αλλά εμένα από τις γέννες μου'χει μείνει η πείνα που είχα μετά) , πολύ πολύ πολύ καλό προσωπικό και ο γιατρός μου κορυφή. Ομως είχα θέμα με την επισκληρίδιο (τα έχω γράψει αναλυτικά σε άλλο ποστ) όπου μετά από τη δεύτερη γέννα μου σε άλλο μαιευτήριο (λόγω μετακόμισης) κατέληξα στο συμπέρασμα ότι μάλλον η αναισθησιολόγος ήταν λίγο άσχετη :(

Επίσης, καταπληκτικός παιδίατρος

Τα χρήματα μου είχαν φανεί οκ (η αμοιβή του γιατρού ήταν τσιμπημένη όμως)

Το συνιστώ ανεπιφύλακτα !

anastasia82
29-11-10, 12:47
ο γιατρος μου συνεργαζεται με την κλινικη ολυμπιον, οποτε οταν με το καλο ερθει η ανοιξη θα γεννησω εκει.
εχω ακουσει τα καλυτερα, αλλα απο τιμες δεν ξερω τιποτα ακομα. σιγουρα τα 2000 ευρω δεν τα γλιτωνω , αφηστε που και τον γιατρο μου δεν τον εχω ρωτησει ακομα ποσα θα μας παρει..οπότε αναμενουμε....

Active Member
29-11-10, 14:07
2000 πληρωσα εγω με καισαρικη τον απριλιο(στη τιμη ειναι και ο παιδιατρος και η επισκληριδιος που κοστισε 270). Για φυσιολογικο νομιζω ειναι 1500 με επισκληριδιο...

tsiph
13-02-11, 12:49
Καλημέρα και από μένα! Εμένα γέννησε η ξαδερφή μου στο Ολύμπιο το Σεπτέμβρη που μας πέρασε. Το μόνο που μου φάνηκε περίεργο είναι ότι δεν επιτρέπανε στο μεγαλύτερο παιδί της να πάει να τους δεί. Την πρώτη φορά που πήγε και τους είδε ο γιατρός τους σκυλόβρισε και την επόμενη τον πήγαν κρυφά. Επίσης κάτι άλλο που με παραξένεψε (επειδή η αδερφή μου είχε γεννήσει 15 μέρες πριν στο Ιδιωτικό και δεν μας έτυχε) ήταν ότι το μωρό το είχαν ανάσκελα και της απαγόρεψαν να το βάλει στο πλάι.

Εγώ ήξερα ότι τα αφήνουν στο πλάι μην κάνουν κανέναν εμετό. Τωρα γιατί αυτό δεν ξέρω!

Active Member
13-02-11, 17:29
σε καμια μαιευτικη κλινικη δεν επιτρεπεται η εισοδος σε ατομα κατω των 14 (ή τουλαχιστον ετσι θα επρεπε να ειναι)

anastasia82
19-02-11, 19:56
γεια σας κοριτσια! ηθελα να ρωτησω οποια κοπελα ξερει δηλαδη, για τα δωματια του ολυμπιον.
εγω με το καλο γενναω τον αλλο μηνα και δεν ξερω ακομα τι δωματιο να παρω, ειμαι αναμεσα στο δικλινο και μονοκλινο.εσεις τι προτεινετε??
το οικονομικο ειναι που μας προβληματιζει λιγο...

Γιώτα Αμαλιάδα
19-02-11, 20:16
τι να σου πω βρε αναστασια!το θεμα του δωματιου ειναι καθαρα προσωπικο θεμα!εγω δεν αντεχω ουτε με την μανα μου στο ιδιο δωματιο!ποσο μαλλον με καποια αγνωστη κοπελα!ασε το θεμα των επισκεπτων!απαπαπαπαπα!εγω μονοκλινο ειχα παρει και μονοκλινο θα ξαναπαρω με το καλο.τωρα οσον αφορα το χρηματικο δεν εχεις αδικο ειδικα στις μερες που ζουμε.ειναι πολυ μεγαλη διαφορα στα χρηματα;δεν ειχα ρωτησει καν.παντως προσωπικα εγω ψηφιζω μονοκλινο.για την ηρεμια μου και την ησυχια μου θα χαλουσα κατι παραπανω....

mantinop
19-02-11, 20:26
Και εγώ μονόκλινο είχα στο Ολύμπιο με καταπληκτική θέα στην γέφυρα:D
Εκτός από τους επισκέπτες είναι και το θέμα της τουαλέτας...γενικά το μονόκλινο είναι προτιμότερο αλλά αν δεν θες να πληρώσεις την διαφορά:cool: όλα καλά και στο δίκλινο;)

Active Member
19-02-11, 20:27
Συμφωνω απολυτα με τη Γιωτα Αμαλιαδα. Τα δωματια ειναι τα ιδια ακριβως, δεν ειναι οτι λειπει κατι απο τα δικλινα. Απο κει και περα ειναι θεμα προσωπικης επιλογης.

Ειδικα αυτο που λες Γιωτα μου με τους επισκεπτες.....απαπαπαππα! Εγω δε μπορουσα με τους δικους μου, θα εχω και της διπλανης? Με τιποτα ομως!

Η διαφορα στη τιμη δε νομιζω οτι ειναι μεγαλη παντως. Οταν ειχα νοσηλευτει στον 8ο με προωρες συσπασεις, ειχε το 3κλινο 90 ευρω, ενω το 1κλινο 120...οποτε αν ειναι τοσο λιγη η διαφορα μονοκλινο-τρικλινο, φανταζομαι οτι μονοκλινο-δικλινο ειναι ακομα μικροτερη

Παντως υπαρχει ενα μονοκλινο, νομιζω το 204, που ειναι απο την πισω πλευρα και δεν εχει ψυγειο μεσα και το χρεωνουν λιγοτερο. Για ρωτα γι' αυτο....αλλα ειναι μονο ενα. Αν το χει πιασει αλλη κοπελα, δεν εχει αλλο ...

anastasia82
19-02-11, 20:42
σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας...ειμαι γενικως αναποφασιστη....
ειχα παρει τηλεφωνο και η διαφορα δικλινου με μονοκλινο ειναι περιπου 200 ευρω.
η αληθεια ειναι οτι υπολογιζω ολα μαζι τα εξοδα κλινικης και γιατρου, θα πανε πολυ up.

Active Member
19-02-11, 20:45
Ποσο σου βγαινει το πακετο? Ολα μαζι γιατρος-νοσοκομειο? Ποιον γιατρο εχεις?

anastasia82
19-02-11, 20:51
μαλλον καισαρικη θα παμε, οπότε παιρνω αυτο το πακετο.
ο γιατρος 2000 και κλινικη αναλογως με τι δωματιο θα παρω.
ξεκινα απο 2000 το τετρακλινο και ανεβαινουνε τα υπολοιπα.

Active Member
19-02-11, 21:03
μαλλον καισαρικη θα παμε, οπότε παιρνω αυτο το πακετο.
ο γιατρος 2000 και κλινικη αναλογως με τι δωματιο θα παρω.
ξεκινα απο 2000 το τετρακλινο και ανεβαινουνε τα υπολοιπα.

2000 το τετρακλινο?
:confused::confused::confused::confused:

εγω 2000 πληρωσα το μονοκλινο τον Απριλιο(με τον παιδιατρο, με καισαρικη με επισκληριδιο)....και 1400 ο γιατρος...

anastasia82
19-02-11, 21:06
με ολα μαζι βγαινει 2000 το τετρακλινο (δηλαδη τον παιδιατρο,εξετασεις, αναισθησιολογο και γενικως ολα τα βασικα).
ο γυναικολογος ειναι αλλη ιστορια.

mantinop
19-02-11, 21:08
Ράννια εγώ είχα πληρώσει 2400 τον Ιούνιο του '09...:shock: μόνο για το δωμάτιο:roll:...βέβαια για καισαρική με επισκληρίδιο:rolleyes:
Είχα το 312 μπροστά (αν θυμάμαι καλά:oops:) απέναντι από τον γκισέ των νοσοκόμων;)

Active Member
19-02-11, 21:09
Εγω το 206. Ηταν προς το διαδρομο που ειναι τα χειρουργεια....

παντως βρε αναστασια, 2000 για τετρακλινο, πολλα μου φαινονται....σιγουρα καταλαβαν καλα τι τους ρωτησες?

anastasia82
19-02-11, 21:13
στην αρχη και εγω νομιζα οτι δεν ακουσα καλα...τοσα ειναι τα χρηματα ειναι σιγουρο, γιατι ξαναρωτησα και μου ειπανε αμα θελω μπορω να παω να παρω τον τιμοκαταλογο που τα γραφει ολα αναλυτικα..

Active Member
19-02-11, 21:17
εμενα γιατι με χρεωσαν 2000? με συμπαθησαν φαινεται....χεχε

ΠΟιον γιατρο εχεις ?

mantinop
19-02-11, 21:18
Μπορείς να τους ζητήσεις να σου στείλουν τον τιμοκατάλογο και με φαξ....για να μην τρέχεις;) μια σελίδα είναι όλη κι όλη:rolleyes:

Και εμένα πολλά μου φαίνονται...μεσ' την κρίση αυτοί αυξήσαν τόσο πολύ τις τιμές?:shock::rolleyes::confused:

anastasia82
19-02-11, 21:24
δικιο εχεις θα ζητησω να μου το στειλουν, που να τρεχω εκει....σας ευχαριστω ολες.
καλο βραδυ!

stafroditi2353
19-02-11, 22:35
2000 πληρωσα εγω με καισαρικη τον απριλιο(στη τιμη ειναι και ο παιδιατρος και η επισκληριδιος που κοστισε 270). Για φυσιολογικο νομιζω ειναι 1500 με επισκληριδιο...
και εγω το ιδιο.ασχετο αλλα ποτε γεννησες???εγω 17 απριλη

Active Member
19-02-11, 22:56
15 απριλη, μαζι ημασταν :)

raniab
26-02-11, 01:33
Μήπως θα μπορούσε κάποια να με ενημερώσει τι θα χρειαστεί να πάρω στο μαιευτήριο για το μωρό (πάνες ,σεντονάκια,φορμάκια κ.λ.π.) και τι για μένα (εσώρουχα μιας χρήσης, σερβίετες, πετσέτες κ.λ.π.), γιατί η προηγούμενη γέννα μου ήταν στο Ιασώ και δεν είχε χρειαστεί τίποτα από αυτά αφού τα έδιναν από το μαιευτήριο. Ευχαριστώ

Active Member
26-02-11, 08:37
Για σενα δε θα χρειαστεις κατι (εκτος απο οδονοβουρτσα-οδοντοκρεμα και σαμπουαν). Τα αλλα τα δινουν εκει

Για το μωρο δινουν παμπερς.

raniab
26-02-11, 11:50
Ευχαριστώ Ράννια

GIOYLA
27-02-11, 11:42
καλημερα για σενα οντως δεν θα χρειαστει να παρεις τιποτα εκτος απο αυτα που ειπε η ραννια αλλα πετσετες θα χρειαστεις,τουλαχιστον σε εμενα δεν ειχαν
Για το παιδι τωρα ειχαν και παμπερς και μωρομαντηλα και διαφορα αφρολουτρα,ταλκ,κρεμες συγκαματος κ,τ.λ

mantinop
27-02-11, 11:51
Για το παιδί θα χρειαστείς τα ρούχα του, σεντονάκια, κουβερτούλες και πετσέτες για το μπάνιο. Επίσης κάποια πανάκια για το ρέψιμο;)
Όλα τα υπόλοιπα θα στα δώσουν εκεί και φυσικά θα σε χρεώσουν για όλα...ένα προς ένα:(...δεν είναι δωράκια.

raniab
27-02-11, 23:17
Ευχαριστώ κορίτσια

raniab
06-03-11, 11:17
Κορίτσια μου έστειλαν με Fax τα πράγματα που χρειάζεται να έχεις μαζί σου - αυτή δεν θα είναι βαλίτσα μίνι μετακόμιση θα κάνουμε :rolleyes: χαχαχα - μου έκανε εντύπωση γιατί στο Ιασώ που είχα γεννήσει το 2005 δεν μου χρειάστηκε τίποτα άλλο εκτός από τα προσωπικά μου είδη :D χρεωμένα βέβαια όλα αυτά που σου πρόσφεραν αλλά μέσα στο άγχο σου για τη γέννα δεν είχες να κουβαλήσεις και όλη την ντουλάπα :confused:

Active Member
06-03-11, 17:55
τι εχει η λιστα δλδ?

GIOYLA
06-03-11, 21:41
και εμενα το ιδιο fax μου εστειλαν,ενα κατεβατο! για αυτο σου ειπα οτι για το παιδι χρειαζεσαι τα παντα και επισης και για σενα εκτος απο αυτα που σου ειπα παραπανω φαντασου οτι πηγα με δυο βαλιτσες

Active Member
06-03-11, 21:55
για πειτε ρε παιδια...τι λεει η λιστα δλδ....

mantinop
06-03-11, 22:16
Το Ολύμπιο διαθέτει μόνο πάνες, μωρομάντιλα, γάλατα και αφρόλουτρα για τα μωρά. Όλα τα υπόλοιπα πρέπει να τα φέρουν οι γονείς.
Για την μητέρα διαθέτει σερβιέτες, σεντόνια, πετσέτες και τίποτα άλλο.
Άρα σίγουρα η λίστα είναι μεγάλη;)

raniab
07-03-11, 00:56
Mantinop ακόμα και οι σερβίετες είναι στη λίστα χαχαχα

Active Member
07-03-11, 00:58
σερβιετες λοχειας και εσωρουχα μιας χρησεως ειχε παντως ....

raniab
07-03-11, 01:04
προσπαθώ εδώ και ώρα να γραψω τη λίστα και με πεταέι έξω γκρρρρρρ!!!!!!!

raniab
07-03-11, 01:07
ΓΙΑ ΤΗ ΜΗΤΕΡΑ:

νυχτικά 2 -πόμπα
παντόφλες
στηθόδεσμοι θηλασμού 2
εσώρουχα
σερβίετες λοχείας
επιθέματα στήθους
καλλυντικά -προσωπικά είδη

raniab
07-03-11, 01:12
ΓΙΑ ΤΟ ΝΕΟΓΝΟ:

φορμάκια 4-5
εσώρουχα -κορμάκια 4-5
σεντονάκια αγκαλιάς 2 ζευγάρια
κουβερτούλα μάλλινη ή πικέ ανάλογα με την εποχή γα το κουνάκι
κουβερτούλα αγκαλιάς
πετσέτες μπάνιου ή μπουρνουζι 2
πανάκια ή σαλίερες 5-6
καλλυντικά (σαμπουάν, αφρόλουτρο, κρέμες κ.λ.π.)

Active Member
07-03-11, 01:13
σερβιετες λοχειας ειχαν, αν και μονο τη πρωτη μερα τις χρησιμοποιησα...απο τη δευτερη κανονικες σερβιετες...

ενταξει...δεν ειναι και τοσα πολλα....καποια απο αυτα τα θεωρω αυτονοητα παντως....

GIOYLA
07-03-11, 01:16
την ιδια λιστα εχουμε απλα σε ορισμενα ελεγε προαιρετικα αλλα βρε κοριτσια σε εμενα πετσετες δεν ειχαν :confused:

raniab
07-03-11, 01:22
Η εμπειρία μου από το Ιασώ ήταν πολύ διαφορετική , άσε που πιστεύω πως τισ πρώτες μέρες για τα νεογνά καλό είναι να χρησιμοποιείται ιματισμός (σεντονάκια, φορμάκια, πετσέτες) που έχου κλιβανιστεί σε μεγάλες θερμοκρασιες (όπως αυτές των επαγγελματικών πλυντηρίων των νοσοκομείων)

GIOYLA
07-03-11, 01:40
ασχετο με τα πραγματα που σου ζητανε να εχεις μαζι σου γνωστες μου και φιλες που εχουν εμπειρια και απο το ιασω και απο το ολυμπιον λενε οτι σαφως καλυτερο ειναι το ολυμπιον και οσο για μενα που γεννησα πολυ προσφατα μονο τα καλυτερα εχω να σου πω,το προσωπικο ηταν ολο εξαιρετικο τα δωματια μεγαλα και πεντακαθαρα και οσες φορες και να φωναζες τις νοσοκομες παντα ερχοντουσαν με το χαμογελο πραγμα που πιστευω στο ιασω δεν γινεται

mantinop
07-03-11, 08:56
Όταν γέννησα εγώ είχαν σερβιέτες,πετσέτες, εσώρουχα μιας χρήσης και σαμπουάν για τα μωράκια...βέβαια στα χρέωναν κανονικότατα και με τιμές μεγαλύτερες από τα φαρμακεία:rolleyes:

Σεντονάκια είχα πάρει δικά μου γιατί δεν είχαν;)

mantinop
07-03-11, 08:57
την ιδια λιστα εχουμε απλα σε ορισμενα ελεγε προαιρετικα αλλα βρε κοριτσια σε εμενα πετσετες δεν ειχαν :confused:

Σε μονόκλινο ήσουν? ή σε δίκλινο?

raniab
07-03-11, 10:47
Ίσως φτάει το άγχος μου που αυξάνεται λόγω τελευταίων ημερών (προγραματισμένη καισαρική 19/3) :oops::oops::oops:
Έχω και τον μικρό άρρωστο με αμυγδαλίτιδα :sad: ...
Όλα καλά πιστεύω πως θα είναι τελικά ;)

Γιώτα Αμαλιάδα
07-03-11, 16:36
εγω οταν γεννησα το 2009 σερβιετες και εσωρουχα μιας χρησης τα εδιναν εκεινοι,οπως και πετσετες.τωρα για το μωρο μου δεν χρειαστηκα και πολλα γιατι μου το ειχαν στην μοναδα γυμνουλι....:(εδιναν παντως παμπερς μωρομαντηλα και αφρολουτρο.ρουχαλακια εβλεπα η καθε μαμα εδινε τα δικα της.δεν μπορω να σας βοηθησω στο τι ακριβως χρειαζεται το μωρακι εκτος απο αυτα που λεει η λιστα.παντως ο,τι προσεφεραν ηταν κανονικα χρεωμενο και με το παραπανω!π.χ.με χρεωσαν 10 υποσεντονα και αναθεμα αν χαλασα 2!αφου ημουν ολη μερα στην μοναδα...χρεωσαν 10 εσωρουχα μιας χρησης και εγω χρησιμοποιησα μονο 1!την αλλη μερα εβαλα τα δικα μου.δεν ειναι τοσο για το κοστος τους.εξαλλου δεν ειναι και τοσο ακριβα.απλα μου εδωσαν την εντυπωση οτι με κοιτουσαν μονο σαν πορτοφολι....
παντως απο μαιες δεν εμεινα καθολου ευχαριστημενη.ουτε το θηλαστρο δεν ηρθαν να μου δειξουν να χρησιμοποιω.λες και επρεπε να ξερω....τι που ηταν το μωρο μου στην μοναδα;δεν επρεπε να ερθουν να δουν τι κανει εκεινη η λεχωνα με το γαλα της;

GIOYLA
07-03-11, 17:02
Σε μονόκλινο ήσουν? ή σε δίκλινο?
σε μονοκλινο

Ίσως φτάει το άγχος μου που αυξάνεται λόγω τελευταίων ημερών (προγραματισμένη καισαρική 19/3) :oops::oops::oops:
Έχω και τον μικρό άρρωστο με αμυγδαλίτιδα :sad: ...
Όλα καλά πιστεύω πως θα είναι τελικά ;)
ολα καλα θα πανε:D
Γιωτα εγω γεννησα τωρα:Dκαι δεν εχω την ιδια αποψη!οι κοπελες ερχοντουσαν να με βοηθησουν για τα παντα και ειληκρινα δεν ειδα καμια τους να δυσανασχετει τωρα οσο για τις χρεωσεις και στην δικη μου την περιπτωση παρολο που δεν χρησιμοποιησα σχεδον τιποτα μου τα χρεωσαν

Melina22
17-04-11, 20:15
Υπάρχει κάποια κοπέλα που να γέννησε στο ολύμπιον κ που να θέλει να μοιραστεί την εμπειρία της(είτε θετική είτε αρνητική); Τι θα πρέπει να προσέξω σε περίπτωση που επιλέξω να γεννήσω εκεί;

Melina22
18-04-11, 19:51
Υπάρχει κάποια κοπέλα που να γέννησε στο ολύμπιον κ που να θέλει να μοιραστεί την εμπειρία της(είτε θετική είτε αρνητική); Τι θα πρέπει να προσέξω σε περίπτωση που επιλέξω να γεννήσω εκεί;

Active Member
18-04-11, 19:54
δε νομιζω οτι πρεπει να προσεξεις κατι ιδιαιτερα....ολα καλα...

διαβασε λιγο και τα προηγουμενα ποστς

morchella
02-05-11, 09:26
καλημέρα σας, υπάρχει κάποια κοπέλα να μοιραστεί την εμπειρία της καποια κοπέλα που να έχει γεννήσει φυσιολογικά με επισκληρίδιο?

p_hardaway
04-05-11, 13:23
[QUOTE=morchella;2007126]καλημέρα σας, υπάρχει κάποια κοπέλα να μοιραστεί την εμπειρία της καποια κοπέλα που να έχει γεννήσει φυσιολογικά με επισκληρίδιο?

καλημέρα γέννησα τον οκτώβριο στο ολύμπιον με φτ και επισκληρίδιο. όλα τέλεια. Γέννησα μέσα σε τρισήμιση ώρες, ξεκίνησα με την προοπτική αν αντέχω να μην κάνω επισκληρίδιο αλλά...δεν... οπότε και έκανα και καλύτερα γιατί δεν αξίζει να ταλαιπωρείται καμία μανούλα με τόσους πόνους. Ο φτ είναι εμπειρία ζωής και γενικότερα η γέννα. Ο αναισθησιολόγος πάνω από το κεφάλι μου μέχρι και που βγήκα από το χειρουργείο, ογιατρός μου με επισκεφτόταν 2 φορές την ημέρα, η μαία που είχα την ώρα του τοκετού η καλύτερη του ολυμπίου ήμουν τυχερή γιατί το βράδυ εκείνο είχε βάρδια. Και όλες οι μαίες πολύ καλές. Αυτά...όσο για τα χειρουργεία τους πεντακάθαρα και το περιβάλλον άψογο.

Melina22
09-05-11, 20:01
Μπράβο! Πολύ χαίρομαι που είχες τόσο καλή εμπειρία! Να σου ζήσει!:D Επειδή δεν έχω καταλάβει υπάρχει η μαία της βάρδιας κ υπάρχει κ η μαία που συνεργάζεται με τον γιατρό; Και κάτι άλλο, πόσα άτομα ήταν συνολικά μαζί σου την ώρα που γεννούσες;

Active Member
09-05-11, 20:07
Για καισαρικη με επισκληριδιο, ηταν ο γυναικολογος, η αναισθησιολογος, η παιδιατρος(καθ' ολη τη διαρκεια) και 2 μαιες.

Melina22
09-05-11, 20:13
Οκ. Σ ευχαριστώ για την απάντηση.

stafroditi2353
09-05-11, 23:16
Για καισαρικη με επισκληριδιο, ηταν ο γυναικολογος, η αναισθησιολογος, η παιδιατρος(καθ' ολη τη διαρκεια) και 2 μαιες.
και σε μενα το ιδιο

sporiklos
10-05-11, 00:54
Μelina αν θέλεις πες στον γιατρό σου ότι για μαία θέλεις την προισταμένη ( δεν θυμάμαι όνομα αλλά μία είναι). ίσως πληρώσεις κάτι παραπάνω δεν είμαι σίγουρη. Για το μόνο που είμαι σίγουρη είναι ότι είναι καταπληκτική! Φοβερά έμπειρη και η μόνη που μου είπε ότι έχω γάλα και δεν χρειάζομαι συμπλήρωμα. Το μετάνιωσα που δεν ζήτησα να με αναλάβει απο την αρχή.

Melina22
11-05-11, 01:45
Μelina αν θέλεις πες στον γιατρό σου ότι για μαία θέλεις την προισταμένη ( δεν θυμάμαι όνομα αλλά μία είναι). ίσως πληρώσεις κάτι παραπάνω δεν είμαι σίγουρη. Για το μόνο που είμαι σίγουρη είναι ότι είναι καταπληκτική! Φοβερά έμπειρη και η μόνη που μου είπε ότι έχω γάλα και δεν χρειάζομαι συμπλήρωμα. Το μετάνιωσα που δεν ζήτησα να με αναλάβει απο την αρχή.

Σε ευχαριστώ για την πληροφορία! Θα το έχω υπόψιν!

doom
16-05-11, 14:37
γεια σας κοριτσια γεννησα στο ολυμπιον την κορη μου το 2006 εμεινα πολυ ευχαριστημενη με ολα.απ οτι βλεπω δεν εχουν αλαξει καθολου οι τιμες.τωρα μου εστειλαν τιμοκαταλογο με φαξ τα ιδια με πριν 5 χρονια ειναι.εχω πητ 25/7 αλλα επειδη γεννησα το πρωτο μου φυσιολογηκα και δεν περασα και πολυ καλα φοβαμε να ξαναγεννησω και κουβεντιαζω με το γιατρο μου για καισσαρικη στις 15/07.δεν ξερω.....αλλα πρεπει να αποφασισω γρηγορα μπαινω στον 8ο μηνα πια.το μονο κακο που εγινε εκει ηταν με μια ηλιθια παιδιατρο που αντι για οινοπνευμα μου ειπε να βαλω φυσιολογικο ορο στον αφαλο της μικρης.(το εχω και γραπτως με την σφραγιδα της)με αποτελεσμα να παθει μολυνση η μικρη αλλα ευτυχως το προλαβαμε με την παιδιατρο....
ημουνα νεα μαμα και δεν ειχα ιδεα οτι βαζουν μονο οινοπνευμα.τωρα ξερω και αν ειναι εκει ακομα η ιδια μαυρο φιδι που την εφαγε!!!!!

Melina22
16-05-11, 21:40
γεια σας κοριτσια γεννησα στο ολυμπιον την κορη μου το 2006 εμεινα πολυ ευχαριστημενη με ολα.απ οτι βλεπω δεν εχουν αλαξει καθολου οι τιμες.τωρα μου εστειλαν τιμοκαταλογο με φαξ τα ιδια με πριν 5 χρονια ειναι.εχω πητ 25/7 αλλα επειδη γεννησα το πρωτο μου φυσιολογηκα και δεν περασα και πολυ καλα φοβαμε να ξαναγεννησω και κουβεντιαζω με το γιατρο μου για καισσαρικη στις 15/07.δεν ξερω.....αλλα πρεπει να αποφασισω γρηγορα μπαινω στον 8ο μηνα πια.το μονο κακο που εγινε εκει ηταν με μια ηλιθια παιδιατρο που αντι για οινοπνευμα μου ειπε να βαλω φυσιολογικο ορο στον αφαλο της μικρης.(το εχω και γραπτως με την σφραγιδα της)με αποτελεσμα να παθει μολυνση η μικρη αλλα ευτυχως το προλαβαμε με την παιδιατρο....
ημουνα νεα μαμα και δεν ειχα ιδεα οτι βαζουν μονο οινοπνευμα.τωρα ξερω και αν ειναι εκει ακομα η ιδια μαυρο φιδι που την εφαγε!!!!!

Όταν λες δεν πέρασες πολύ καλά τι εννοείς; Λόγω πόνου; Αν θες πες μας περισσότερα για τον τοκετό σου...

Melina22
16-05-11, 21:42
Κορίτσια στο Ολύμπιον σου επιτρέπουν να κινείσαι κ να παίρνεις διάφορες στάσεις κατά τον τοκετό ή σε συνδέουν με καρδιοτοκογράφο κ είσαι περιορισμένη; Όταν γεννάς σου βάζουν κατευθείαν το μωρό σου πάνω σου; Και μετά περιμένεις να βγει κ ο πλακούντας; Ώσπου να βγει τι γίνεται; Δοκιμάζεις να θηλάζεις ή αυτό το κάνεις αφού βγει; Ίσως να ακούγονται αστείες οι ερωτήσεις αλλά θέλω να ξέρω πώς ακριβώς γίνεται κ να μην φαντάζομαι διάφορα..

Γιώτα Αμαλιάδα
17-05-11, 00:11
μελινα μου με το καλο να δεχτεις το μωρακι σου!!!!!!!!εγω οταν γεννησα εκει δεν υπηρχε η δυνατοτητα να κινουμαι κατα τις ωδυνες.ημουν συνδεδεμενη με τον καρδιοτοκογραφο.οσο για το μωρο οταν βγηκε δυστυχως δεν μου το εβαλαν επανω μου ουτε καν για να ξεκινησω τον θηλασμο που πρεπει να ξεκινησει μεσα σε 1 ωρα μετα την γεννα.....ειναι βλεπεις μαλλον πιο σημαντικο να το καθαρισουν παρα να το δωσουν στην μαμα του ενω μπορουν ανετα να τα κανουν και τα δυο:evil:ολα αυτα ενω ειναι ιδανικα δυστυχως δεν ξερω αν γινονται στην ελλαδα και σε πιο μαιευτηριο....στο εξωτερικο γνωριζω οτι ετσι γινεται....εδω ομως ειπαμε ειναι ελλαδα!!!!οσο για τον πλακουντα βγαινει μετα απο λιγο.δεν ειναι κατι τραγικο!τα χειροτερα εχουν περασει εξαλλου!;)
doom και εμενα τα ιδια μου ειχαν πει το 2009 για τον αφαλο!!!!μονο φυσιολογικο ορο!!!!:evil:ευτυχως που η παιδιατρος μου μας εβαλε στο οινοπνευμα σχετικα γρηγορα(5 ημερα)και γλυτωσαμε τα χειροτερα!!!!

doom
17-05-11, 08:27
ΚΑΛΗΜΕΡΑ....ΚΟΡΙΤΣΙΑ.Η ΓΕΝΝΑ ΜΟΥ ΕΚΕΙ ΗΤΑΝ ΨΙΛΟΤΑΛΑΙΠΩΡΙΑ ΓΙΑΤΙ ΕΚΑΝΑ ΜΙΑ ΕΠΙΣΚΛΗΡΗΔΙΟ ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ ΑΡΓΑ 8 Η 10 ΔΙΑΣΤΟΛΗ ΔΕ ΘΥΜΑΜΕ ΑΚΡΙΒΩΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΣΤΑΜΑΤΗΣΟΥΝ ΟΙ ΣΥΣΠΑΣΕΙΣ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΔΕΝ ΕΚΑΝΑΝ ΝΩΡΙΤΕΡΑ.ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ Η ΝΑΡΚΩΣΗ ΜΕ ΕΠΟΙΑΣΕ ΜΕΤΑ ΤΗ ΓΕΝΝΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΝΟΙΩΘΑ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΤΗ ΜΕΣΗ ΚΑΙ ΚΑΤΩ.Η ΜΠΕΜΠΑ ΜΟΥ ΗΤΑΝ 4300 ΜΕΓΑΛΟΥΤΣΙΚΗ ΚΑΙ ΜΟΛΙΣ ΒΓΗΚΕ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΣΦΗΝΩΣΕ Η ΥΠΟΛΟΙΠΗ ΝΑ ΣΠΡΩΧΝΩ ΝΑ ΣΠΡΩΧΝΩ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΜΙΑ ΤΟΜΗ ΣΤΟ ΠΕΡΙΝΕΟ ΜΕ 30 ΡΑΜΜΑΤΑ ΚΑΙ ΑΝΑΒΗΚΑΝ ΚΑΙ ΕΚΑΤΣΑΝ ΣΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ ΜΟΥ ΓΙΑΤΡΟΣ ΚΑΙ ΜΑΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΤΑΧΤΕΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΕΞΩ.ΕΚΑΝΑ ΝΑ ΚΑΤΣΩ ΣΕ ΚΑΡΕΚΛΑ 3 ΜΗΝΕΣ ΚΑΙ ΕΠΙ 8 ΜΗΝΕΣ ΕΠΕΦΤΑΝ ΡΑΜΜΑΤΑ ΓΙΑΤΙ ΟΤΑΝ ΠΗΓΑ ΝΑ ΤΑ ΚΟΨΩ ΔΕΝ ΕΚΑΤΣΑ ΕΠΕΙΔΗ ΗΜΟΥΝ ΠΟΛΥ ΠΡΗΣΜΕΝΗ ΚΑΙ ΠΟΝΟΥΣΑ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΠΡΟΤΥΜΗΣΑ ΝΑ ΤΑ ΑΦΗΣΩ ΝΑ ΠΕΣΟΥΝ ΜΟΝΑ ΤΟΥΣ.ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΑΠΟΡΟΦΗΣΗΜΑ.ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΠΛΑΚΟΥΝΤΕΣ ΚΑΙ ΑΓΚΑΛΙΕΣ ΑΣΤΑ ΝΑ ΠΑΝΕ.....ΜΟΥ ΠΑΤΗΣΑΝΕ ΜΙΑ ΕΝΕΣΟΥΛΑ ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΒΓΗΚΕ Η ΜΠΕΜΠΑ ΚΑΙ ΕΚΛΕΙΣΑ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΟΥ ΣΕ ΚΛΑΣΜΑΤΑ ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΟΥ.ΟΥΤΕ ΜΩΡΟ ΕΙΔΑ ΟΥΤΕ ΠΛΑΚΟΥΝΤΑ ΜΕ ΡΑΒΑΝΕ 1 ΩΡΑ ΚΑΙ ΞΥΠΝΗΣΑ ΣΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ ΠΙΑ.ΓΙ ΑΥΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΚΑΙΣΣΑΡΙΚΗ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΟΥ ΑΠ ΟΤΙ ΒΛΕΠΩ ΔΕ ΤΗ ΓΛΥΤΩΝΩ.ΧΘΕΣ ΠΗΓΑ ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ Ο ΜΠΕΜΠΗΣ ΚΑΣΚΟΛ ΤΟ ΛΩΡΟ ΚΑΙ ΕΡΧΕΤΕ ΜΕ ΤΑ ΠΟΔΙΑ ΑΝ ΣΥΝΕΧΙΣΕΙ ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΤΙΘΕΤΕ ΘΕΜΑ ΣΚΕΨΗΣ.

Melina22
17-05-11, 11:37
μελινα μου με το καλο να δεχτεις το μωρακι σου!!!!!!!!εγω οταν γεννησα εκει δεν υπηρχε η δυνατοτητα να κινουμαι κατα τις ωδυνες.ημουν συνδεδεμενη με τον καρδιοτοκογραφο.οσο για το μωρο οταν βγηκε δυστυχως δεν μου το εβαλαν επανω μου ουτε καν για να ξεκινησω τον θηλασμο που πρεπει να ξεκινησει μεσα σε 1 ωρα μετα την γεννα.....ειναι βλεπεις μαλλον πιο σημαντικο να το καθαρισουν παρα να το δωσουν στην μαμα του ενω μπορουν ανετα να τα κανουν και τα δυο:evil:ολα αυτα ενω ειναι ιδανικα δυστυχως δεν ξερω αν γινονται στην ελλαδα και σε πιο μαιευτηριο....στο εξωτερικο γνωριζω οτι ετσι γινεται....εδω ομως ειπαμε ειναι ελλαδα!!!!οσο για τον πλακουντα βγαινει μετα απο λιγο.δεν ειναι κατι τραγικο!τα χειροτερα εχουν περασει εξαλλου!;)

Γιώτα μου σ 'ευχαριστώ για τις ευχές σου κ την απάντηση! Έτσι όπως τα λες είναι κ εγώ τώρα που μπαίνω στην διαδικασία του να γίνω γονιός συνειδητοποιώ ότι ακόμα κ για το παραμικρό χρειάζεται να ενημερώνομαι γιατί πολλά συμβαίνουν ενώ δεν θα έπρεπε... Αυτό δημιουργεί ανασφάλεια, όταν ξέρεις δηλαδή ότι το ίδιο το σύστημα δεν φροντίζει πάντα για το καλό σου...κ με στεναχωρεί πολύ όταν διαβάζω κ εδώ στο φόρουμ για περιπτώσεις κοριτσιών που έχουν πληγωθεί από όλο αυτό...Είναι πολύ άδικο κ για τις μαμάδες κ για τα μωράκια...:(

doom
18-05-11, 09:31
εμενα το ειδε η παιδιατρος μετα απο 10 μερες ειχε ηδη παθει μολυνση η μικρη και ο αφαλος της βρωμουσε.της καναμε ενεσεις για να συνελθει.μυνηση θα της εκανα εαν δεν συνερχοταν το παιδι.γι αυτο οσες διαβασετε αυτο το μυνημα να γνωριζετε οινοπνευμα μονο στον αφαλο και αν σας τυχει να σας πει η παιδιατρος φυσιολογικο ορο πνιξτε την!!!δεν καταλαβαινω γιατι το εκανε αυτο οπου και να ρωτησετε θα φριξουν με αυτο που ειπε.

Melina22
18-05-11, 18:15
Πέρασες ταραχή χωρίς λόγο! Σ ευχαριστούμε που το μοιράζεσαι εγώ δεν είχα ιδέα ότι μπορεί να συμβεί κάτι τέτοιο. Κ η γέννα σου δεν ήταν καθόλου εύκολη απ' ότι κατάλαβα...εύχομαι η επόμενη να μην έχει καμία σχέση.

Γιώτα Αμαλιάδα
18-05-11, 22:21
πω πω τι περασες βρε κοριτσι μου!!!!!τι γεννα ηταν αυτη;;;;τι ταλαιπωρια;;;;μακαρι η δευτερη σου γεννα να ειναι σαν την δικη μου.να γεννησεις μεσα σε 3 ωρες και να μην χρειαστεις ουτε 1 ραμμα!!!!!

peds
30-05-11, 00:00
εμενα το ειδε η παιδιατρος μετα απο 10 μερες ειχε ηδη παθει μολυνση η μικρη και ο αφαλος της βρωμουσε.της καναμε ενεσεις για να συνελθει.μυνηση θα της εκανα εαν δεν συνερχοταν το παιδι.γι αυτο οσες διαβασετε αυτο το μυνημα να γνωριζετε οινοπνευμα μονο στον αφαλο και αν σας τυχει να σας πει η παιδιατρος φυσιολογικο ορο πνιξτε την!!!δεν καταλαβαινω γιατι το εκανε αυτο οπου και να ρωτησετε θα φριξουν με αυτο που ειπε.

Αυτα που λετε σχετικα με τη φροντιδα του ομφαλου ειναι απολυτως ανακριβη και οι απειλες σας αδικαιολογητες.
Για αποκατασταση λοιπον της αληθειας σας παραθετω τα παρακατω επιστημονικα δεδομενα που αποδεικνυουν οτι στις αναπτυγμενες χωρες (δηλαδη οχι του 3ου κοσμου) δεν υπαρχει καμμια διαφορα στην πιθανοτητα ομφαλιτιδας ειτε εφαρμοζεται αυτο που λεμε dry cord care (δηλαδη απλα διατηρουμε τον ομφαλο καθαρο χωρις εφαρμογη αντισηπτικων ουσιων) είτε χρησιμοπουμε καποιο απο τα παρακατω αντισηπτικα: triple dye, alcohol (οινοπνευμα δηλαδη), silver sulfadiazine, and chlorhexidine.
Τα παραπανω προκυπτουν απο μια μεταναναλυση 21 μελετων που συνολικα περιλαμβαναν 8959 νεογνα και δημοσιευεται στην γνωστη για ιατρους βαση δεδομενων COCHRANE.
Το link ειναι http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed?term=15266437
Οσον αφορα τη "μολυνση" (ιατρικα λεγεται ομφαλιτιδα) που αναφερετε καλο ειναι να γνωριζετε οτι παρατηρειται σε περιπου 0.7% των νεογνων δηλαδη δεν ειναι και τοσο σπανια. Παραγοντες που προδιαθετουν την αναπτυξη τη λοιμωξης αυτης ειναι το χαμηλο βαρος γεννησης, ο παρατεταμενος τοκετος, η παρατεταμενη ρηξη υμενων, η υπαρξη λοιμωξης της γεννητικης περιοχης της μητερας, η γεννηση στο σπιτι και η χρηση καθετηρων ομφαλιου λωρου.
Ο καθαρισμος λοιπον με φυσιολογικο ορο χωρις αλλο αντισηπτικο ΔΕΝ αποτελει παραγοντα λοιμωξης του ομφαλο και ισως καποιος αλλος απο τους παραπανω παραγοντες υπηρχε στην περιπτωση σας.
Θα σας συνιστουσα θερμα να σταματησετε να τρομοκρατειτε τους υπολοιπους νεους/μελλοντικους γονεις. Ουτε βεβαια χρειαζετε να "πνιξετε" κανεναν παιδιατρο που σας δινει μια πραγματικη ιατρικη συμβουλη βασισμενη σε γερα επιστημονικα δεδομενα.
Ελεος!!!

Ενας παιδιατρος

doom
03-06-11, 21:48
αγαπητη peds.τιποτα απ οσα αναφερεις δεν συνεβησαν στην εγκυμοσυνη και στη γεννα μου.εισαι εντελως εκτος θεματος.δεν ειχα τιποτα απ οσα προαναφερεις που να επεδιωξαν την μολυνση της μικρης μου.και ολα οσα αναφερω παιδιατρος τα διεγνωσε και μου ειπε και την αποψη του για τη χρηση φυσιολογικου ορου στον αφαλο.ολα οσα λεω ειναι οτι ακριβως περασα και οχι καποια παραπληροφορηση και τρομοκρατια προς τις αλλες εγκυουλες.ισα ισα που τους εδωσα την καλυτρη συμβουλη.οινοπνευμα μονο στον αφαλο και οπου και να ρωτησουν μειλαω πολυ σωστα.οσο για το πνιξιμο.εαν συνεβαινε στο δικο σου παιδι και σου πιστοποιουσε παιδιατρος το λαθος που εκανε η αλλη παιδιατρος στο ολυμιον,και συ καπως ετσι θα ενοιωθες...

peds
04-06-11, 02:31
Καλο να διαβαζετε ολο το μηνυμα πριν χαρακτηρισετε καποιον "εκτος θεματος" ιδιως μαλιστα οταν αυτοπροσδιοριζεται ως παιδιατρος και σας παραθετει στοιχεια ιατρικων μελετων βαση των οποιων οι ιατροι αποφασιζουν για τη φροντιδα των ασθενων τους.
Με βαση τα επιστημονικα δεδομενα που ανεφερα η χρηση φυσιολογικου ορου ειναι ορθη τακτικη σε ανεπτυγμενες χωρες και ισοδυναμη (ως προς την ασφαλεια) με ολα τα αλλα αντισηπτικα.
Αρα πως ο "αλλος παιδιατρος" πιστοποιησε οτι ο ορος εφταιγε για την ομφαλιτιδα; Προκειται για λαθος ιατρικη εκτιμηση που οφειλεται σε ελειψη ιατρικης ενημερωσης απο μερους του. Παρ'ολα αυτα εσεις συνεχιζετε να επιμενετε οτι αυτο που σας ειπε ηταν σωστο.
Λετε οτι δεν ειχατε κανεναν αλλο παραγοντα κινδυνου. Εχετε καλλιεργεια κολπικου που να αποδεικνυει οτι δεν ειχατε εσεις λοιμωξη;
Επιτρεψτε μου ομως να προσθεσω και κατι τελευταιο. Οι ομφαλιτιδες συνηθως οφειλονται σε λοιμωξεις απο σταφυλοκοκκο. Εχετε αποτελεσματα καλλιεργειας που να σας εδειξαν ποιο ηταν το υπευθυνο μικροβιο στη περιπτωση σας; Επισης σε καθε περιπτωση η ομφαλιτιδα αντιμετωπιζεται με παρεντερικη θεραπεια στο νοσοκομειο. Απο οτι καταλαβα το παιδι σας δε νοσηλευθηκε σε καποιο νοσκοκομειο αλλα μιλατε για ενεσεις. Τι ενεσεις ηταν αυτες και καλυπταν το σταφυλοκοκκο που ειναι απο τα κυριαρχα αιτια ομφαλιτιδας;
Σεβομαι απολυτα την ταλαιπωρια που περασατε το παιδι σας κι εσεις. Αυτο ομως δε σας δινει το δικαιωμα να κατηγορειτε ή να απειλειτε με αγωγες ή πνιξιματα κανεναν ιατρο που επαναλαμβανω σας εδωσε μια επιστημονικα ορθη συμβουλη (φυσιολογικος ορος στον λωρο).
Τελος λυπουμαι για τη συναδελφο που ενισχυσε τη λανθασμενη αποψη που εχετε, ειτε απο ελειψη ιατρικης ενημερωσης ειτε ισως και απο δολο απεναντι σε συναδελφο του (και μη μου πειτε οτι δε γνωριζετε οτι συμβαινουν τετοια πραγματα).

Melina22
04-06-11, 02:39
Αυτα που λετε σχετικα με τη φροντιδα του ομφαλου ειναι απολυτως ανακριβη και οι απειλες σας αδικαιολογητες.
Για αποκατασταση λοιπον της αληθειας σας παραθετω τα παρακατω επιστημονικα δεδομενα που αποδεικνυουν οτι στις αναπτυγμενες χωρες (δηλαδη οχι του 3ου κοσμου) δεν υπαρχει καμμια διαφορα στην πιθανοτητα ομφαλιτιδας ειτε εφαρμοζεται αυτο που λεμε dry cord care (δηλαδη απλα διατηρουμε τον ομφαλο καθαρο χωρις εφαρμογη αντισηπτικων ουσιων) είτε χρησιμοπουμε καποιο απο τα παρακατω αντισηπτικα: triple dye, alcohol (οινοπνευμα δηλαδη), silver sulfadiazine, and chlorhexidine.
Τα παραπανω προκυπτουν απο μια μεταναναλυση 21 μελετων που συνολικα περιλαμβαναν 8959 νεογνα και δημοσιευεται στην γνωστη για ιατρους βαση δεδομενων COCHRANE.
Το link ειναι http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed?term=15266437
Οσον αφορα τη "μολυνση" (ιατρικα λεγεται ομφαλιτιδα) που αναφερετε καλο ειναι να γνωριζετε οτι παρατηρειται σε περιπου 0.7% των νεογνων δηλαδη δεν ειναι και τοσο σπανια. Παραγοντες που προδιαθετουν την αναπτυξη τη λοιμωξης αυτης ειναι το χαμηλο βαρος γεννησης, ο παρατεταμενος τοκετος, η παρατεταμενη ρηξη υμενων, η υπαρξη λοιμωξης της γεννητικης περιοχης της μητερας, η γεννηση στο σπιτι και η χρηση καθετηρων ομφαλιου λωρου.
Ο καθαρισμος λοιπον με φυσιολογικο ορο χωρις αλλο αντισηπτικο ΔΕΝ αποτελει παραγοντα λοιμωξης του ομφαλο και ισως καποιος αλλος απο τους παραπανω παραγοντες υπηρχε στην περιπτωση σας.
Θα σας συνιστουσα θερμα να σταματησετε να τρομοκρατειτε τους υπολοιπους νεους/μελλοντικους γονεις. Ουτε βεβαια χρειαζετε να "πνιξετε" κανεναν παιδιατρο που σας δινει μια πραγματικη ιατρικη συμβουλη βασισμενη σε γερα επιστημονικα δεδομενα.
Ελεος!!!

Ενας παιδιατρος

Από περιέργεια η γέννηση στο σπίτι με ποιον τρόπο αποτελεί παράγοντα που προδιαθέτει την ανάπτυξη της λοίμωξης ;

peds
04-06-11, 10:23
Από περιέργεια η γέννηση στο σπίτι με ποιον τρόπο αποτελεί παράγοντα που προδιαθέτει την ανάπτυξη της λοίμωξης ;

Η γεννηση στο σπιτι συνδεεται στατιστικα με μεγαλυτερη πιθανοτητα λοιμωξης. Δε σημαινει δηλαδη οτι ολα τα νεογνα που θα γεννηθουν στο σπιτι θα εμφανισουν ομφαλιτιδα. Απλα εχουν μεγαλυτερη πιθανοτητα απο οτι αν γεννηθουν στο νοσοκομειο. Η εξηγηση ειναι οτι στο σπιτι δεν υπαρχουν οι σωστες συνθηκες αποστειρωσης με αποτελεσμα την εκθεση του λωρου σε μικροβια, κατα τη φροντιδα του.

Melina22
04-06-11, 11:17
Η γεννηση στο σπιτι συνδεεται στατιστικα με μεγαλυτερη πιθανοτητα λοιμωξης. Δε σημαινει δηλαδη οτι ολα τα νεογνα που θα γεννηθουν στο σπιτι θα εμφανισουν ομφαλιτιδα. Απλα εχουν μεγαλυτερη πιθανοτητα απο οτι αν γεννηθουν στο νοσοκομειο. Η εξηγηση ειναι οτι στο σπιτι δεν υπαρχουν οι σωστες συνθηκες αποστειρωσης με αποτελεσμα την εκθεση του λωρου σε μικροβια, κατα τη φροντιδα του.

Κατάλαβα. Σ' ευχαριστώ.

doom
04-06-11, 12:42
δεν θα επιμεινω προς θεου γιατρος δεν ειμαι.το μονο που λεω ειναι οτι δεν το γνωριζει κανεις αυτο με τον ορο στον αφαλο,ολοι για οινοπνευμα ξερουν.οτι ειναι λαθος μου το επιβεβαιωσαν 2 παιδιατροι και οχι 1 και μια μαια 35 χρονια στο επαγγελμα.αλλωστε το ιδιο αναφερει παραπανω και αλλη μια κοπελα η γιωτα αμαλιαδα(doom και εμενα τα ιδια μου ειχαν πει το 2009 για τον αφαλο!!!!μονο φυσιολογικο ορο!!!!:evil:ευτυχως που η παιδιατρος μου μας εβαλε στο οινοπνευμα σχετικα γρηγορα(5 ημερα)και γλυτωσαμε τα χειροτερα!!!)
αυτης της κοπελας που το λεει οτι δεν προλαβε να παθει μολυνση το μωρο της γιατι η παιδιατρος της της ειπε να σταματησει και να βαλει οινοπνευμα?
αρα εχουμε και τριτο παιδιατρο που το απαγορεψε.σαν πολλοι δεν μαζευτικαν?
πιστευω οτι ειναι ενας καλος λογος να βαζουμε ολες οινοπνευμα και τελιωνει η υποθεση...

peds
04-06-11, 15:25
δεν θα επιμεινω προς θεου γιατρος δεν ειμαι.το μονο που λεω ειναι οτι δεν το γνωριζει κανεις αυτο με τον ορο στον αφαλο,ολοι για οινοπνευμα ξερουν.οτι ειναι λαθος μου το επιβεβαιωσαν 2 παιδιατροι και οχι 1 και μια μαια 35 χρονια στο επαγγελμα.αλλωστε το ιδιο αναφερει παραπανω και αλλη μια κοπελα η γιωτα αμαλιαδα(doom και εμενα τα ιδια μου ειχαν πει το 2009 για τον αφαλο!!!!μονο φυσιολογικο ορο!!!!:evil:ευτυχως που η παιδιατρος μου μας εβαλε στο οινοπνευμα σχετικα γρηγορα(5 ημερα)και γλυτωσαμε τα χειροτερα!!!)
αυτης της κοπελας που το λεει οτι δεν προλαβε να παθει μολυνση το μωρο της γιατι η παιδιατρος της της ειπε να σταματησει και να βαλει οινοπνευμα?
αρα εχουμε και τριτο παιδιατρο που το απαγορεψε.σαν πολλοι δεν μαζευτικαν?
πιστευω οτι ειναι ενας καλος λογος να βαζουμε ολες οινοπνευμα και τελιωνει η υποθεση...

Επειδη βρηκατε 3 παιδιατρους και 1 μαια, βγαλατε επισημο επιστημονικο συμπερασμα.
Να καταργησουμε λοιπον τις μελετες και να κανουμε γκαλοπ σε παιδιατρους και μαιες για να γνωριζουμε πως πρεπει να γινεται σωστα η ασκηση της ιατρικης.
Εαν θελετε να βαζετε οινοπνευμα, φυσικα και αποτελει σωστη τακτικη. Ομως ΔΕΝ ειναι λαθος ο ορος (ή καμμια ειδικη φροντιδα), λεγεται dry cord care και εφαρμοζεται σε νοσοκομεια του εξωτερικου με απολυτη ασφαλεια (μεταξυ των οποιων και μεγαλο κεντρο του εξωτερικου απο οπου εχω περασει προσωπικα). Το αν λενε το αντιθετο 15 παιδιατροι, 25 μαιες και 30 παπαγαλοι, χωρις επιστημονικα επιχειρηματα δεν αναιρει την ορθοτητα των οσων σας εγραψα.
Δεν θα ξανασχολιασω το θεμα, νομιζω οτι ο καθενας/μια μπορει να σχηματισει τη δικη του γνωμη απο τον ευχάριστο, ομολογω διαλογο, που ειχαμε αυτες τις ημερες

doom
05-07-11, 09:08
καλημερα κοριτσια μου εχουν μεινει κανα δυο εβδομαδες για την γεννα αν φτασω την πητ.γεννησε καμια προσφατα στο ολυμπιον γιατι εκει θα ξαναπαω.γεννησα πριν 5 χρονια εκει και δεν ξερω αν εχουν αλαξει τα πραγματα ως προς το τι να παρω κοντα.εχθες εφτιαχνα βαλιτσα και δεν ηξερα να παρω μπιμπερο?πανες?σερβιετες λοχειας?αφρολουτρα?πριν 5 χρονια δεν ειχα χρειαστει,τα δινουν ακομα?η μηπως τους αγγιξε η κριση και δεν δινουν τπτ?

tsiph
05-07-11, 10:46
Εγώ θα γεννήσω τις επόμενες μέρες στο Ιδιωτικό στη Ρήγα Φεραίου. Δεν ξέρω για το Ολύμπιο να σου πω εγώ πάντως τα έχω πάρει όλα αυτά που αναφέρεις και αν δω ότι δεν χρειάζονται απλά θα τα ξαναστείλω σπίτι με τον άντρα μου! Από το να σου λείψουν ακι να τα αγοράζεις από κανένα κυλικείο σε τραγικές τιμές καλύτερα να τα κουβαλήσεις τσάμπα!

doom
05-07-11, 13:29
εχεις δικιο αυτο θα κανω γιατι δεν βλεπω να μου απανταει και καμια κοπελα που να εχει γεννησει εκει προσφατα.θα τα παρω κοντα ετσι κι αλλιως το αμαξι θα τα κουβαλαει...ευχαριστω για την απαντηση.καλη σου λευτερια καλη μου....

p_hardaway
06-07-11, 09:39
καλημέρα γέννησα πριν 8 μήνες. Δίνουν ότι έδιναν. Σερβιέτες λοχείας, αφρόλουτρα, pampers , κρέμες περιποίησης για τη μαμά.
Δεν έχει αλλάξει κάτι. Καλή λευτεριά.

doom
06-07-11, 13:24
σε ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση να σαι καλα....

OVELIX3
22-08-11, 03:43
κοριτσια γεια σας εγω ειμαι καινουργια και στο ολυμπιο και στη σελιδα.θα γεννησω το πολυ σε 20 μερες το ολο πακετο παει περιπου στα 4000-5.000 ευρω.ο δικος μου ο γιατρο,ενας πολυ.......ψηλος θελει 2000 ειτε ειναι φυσιολογικος ειτε καισαρικη,οποτε ξερεις οτι δεν θα σε <σφαξει για τα ευρα> αν γινει θα εχει πραγματικους λογους να το κανει.εγω μεχρι τωρα δεν εχω παραπονο απο τον γιατρο πλην της αναμονης στο ιατριο του.

eleni2010
22-08-11, 08:15
καλημερα. γεννησα πριν 1 1/2 χρονο στο ολυμπιο στην πατρα και 5000 ηταν μαζι με το γιατρο και μαλιστα σε σουιτα.απο οτι ξερω δεν εχουν αλλαξει οι τιμες.

thomai1979
15-11-11, 22:36
γεια σας κοριτσια γεννησε καμια προσφατα στο ολυμπιον?πειτε μου ποσο σας κοστισε μονο το μαιευτηριο σε 3κλινο και 2κλινο δωματιο με σφαλεια ικα....και αν κανουν εκπτωση σε ανεργες μητερες...!!!ακουσα στο ιασω οτι κανουν -20%

p_hardaway
31-12-11, 15:54
εκπτώσεις και τέτοια ξέχνατα στο ολύμπιον. όλα τέλεια το κόστος σε κανονικό μονόκλινο είναι 2000 περίπου. το ικα σου επιστρέφει τα χρήματα και με το παραπάνω.

Kira
21-09-12, 18:14
να επαναφερω το θεμα,για να ρωτησω κι εγω ,τωρα με τον εοππυ τί γινεται;ειναι συμβεβλημενο απ οτι εχω ακουσει,αλλα ξερει κανεις λεπτομερειες;κι εχει τυχει να κανει καμια αμνιοπαρακεντηση εκει,κι αν ναι,τι τιμες χωρις εοππυ και με εοππυ;

xristinak
23-11-12, 12:22
γεια σας κοριτσια.θα ηθελα να ρωτησω αν γνωριζει καποια το κοστος τοκετου στο ολυμπιον, γιατι πηγα χθες και ρωτησα και δεν μου ειπαν γιατι γινονται λεει ανακαταταξεις λογω ΕΟΠΥ.Εγω ομως πρεπει να ξερω για να αποφασισω αναλογως του οικονομικου , αν θα επιλεξω να με παρακολουθησει γιατρος ιδιωτης η να παω στο ριο που γεννησα και το πρωτο μου παιδακι. Μηπως γνωριζει κανεις τον γυναικολογο Μάλλιο και την Λουκίδη? ευχαριστώ

Χρύσα, Μεσολόγγι
23-11-12, 13:03
γεια σας κοριτσια.θα ηθελα να ρωτησω αν γνωριζει καποια το κοστος τοκετου στο ολυμπιον, γιατι πηγα χθες και ρωτησα και δεν μου ειπαν γιατι γινονται λεει ανακαταταξεις λογω ΕΟΠΥ.Εγω ομως πρεπει να ξερω για να αποφασισω αναλογως του οικονομικου , αν θα επιλεξω να με παρακολουθησει γιατρος ιδιωτης η να παω στο ριο που γεννησα και το πρωτο μου παιδακι. Μηπως γνωριζει κανεις τον γυναικολογο Μάλλιο και την Λουκίδη? ευχαριστώ

Γεια σου Χριστίνα,
Η νύφη μου γέννησε στο Ολύμπιον τον Σεπτέμβρη του 2012. Αν θυμάμαι καλά, πλήρωσαν περίπου 2700€ (καισαρική με επισκληρίδιο, δίκλινο δωμάτιο και αμοιβή γιατρού περίπου 1200 με 1500). Το βοήθημα τοκετού (περίπου 1000€) το πήρε η κλινική από τον ΕΟΠΥΥ.
Οι τιμές, βέβαια, δεν έχουν αλλάξει και πολύ από το 2009, που γέννησα εγώ στο Ολυμπιον. Τότε είχαμε δώσει σκάρτα 3900 (καισαρική με επισκληρίδιο, μονόκλινο δωμάτιο και αμοιβή γιατρού 1700€) και το βοήθημα τοκετού το είχαμε πάρει στα χέρια μας, δεν υπήρχε ΕΟΠΥΥ.
Υποτίθεται, λόγω κρίσης, δεν θα έπρεπε και οι κλινικές να κάνουν καλύτερες τιμές;;; Θέλουμε και εμείς δεύτερο παιδάκι, αλλά έχουμε μπλοκάρει λόγω οικονομικών δυσκολιών... :-(

xristinak
23-11-12, 13:46
σ 'ευχαριστω πολυ χρυσα για την αμεση απαντησή σου.Πολλα λεφτά για 3 μέρες δηλ 2700+1200 περιπου στις 4000 πρεπει να δωσουμε σε μια μερα
αστο καλυτερα μαλλον για ριο με βλεπω οπως και το πρωτο.Δεν μπορω να πω δεν ηταν ασχημα, αλλα αν σου συμβει κατι αυτο που με εκνευριζει οτι δεν βρισκεις ευκολα το γιατρο στο τηλ συνηθως το εχει κλειστο και το ανοιγει 1 φορα την ημερα .Αυτο που λες οτι το σκεφτεστε για δευτερο λογω οικονομικων , δεν ειστε οι μονοι πολλοι ειναι σε παρομοια κατασταση και γω να σου πω το σκεφτομαι , αλλα θελουμε ενα δευτερο παιδακι και μετα στοπ.Ας ειμαστε αισιοδοξοι ...τι να πω...

xristinak
23-11-12, 14:41
μαλλον τα 1000 που πηρε η κλινικη απο τον εοππυ πρεπει να αφαιρουνται απο τα 2700 δηλ δωσανε μετρητησ στην κλινικη τα 1700 και τα 1500 του γιατρου ετσι δεν ειναι? και κατι αλλο αν δεν εργαζεται η γυναικα και ειναι εμμεσα ασφαλισμενη απο τον συζηγό της παιρνει αυτο το επιδομα?

Χρύσα, Μεσολόγγι
23-11-12, 15:46
μαλλον τα 1000 που πηρε η κλινικη απο τον εοππυ πρεπει να αφαιρουνται απο τα 2700 δηλ δωσανε μετρητησ στην κλινικη τα 1700 και τα 1500 του γιατρου ετσι δεν ειναι? και κατι αλλο αν δεν εργαζεται η γυναικα και ειναι εμμεσα ασφαλισμενη απο τον συζηγό της παιρνει αυτο το επιδομα?
Νομίζω ότι έδωσαν 2700€ στην κλινική. Ενώ το ΙΚΑ έδωσε επιπλέον το βοήθημα τοκετού. Θα τους ξαναρωτήσω και θα σου γράψω ξανά.
Το βοήθημα του τοκετού νομίζω, το παίρνει και η έμμεσα ασφαλισμένη σύζυγος.
Τα υπόλοιπα επιδόματα μητρότητας (κυοφορίας και λοχείας) τα δικαιούσαι αν έχεις 200 ένσημα την τελευταία διετία πριν την πιθανή ημερομηνία γέννησης, έστω και αν δεν εργάζεσαι την εποχή της εγκυμοσύνης.
Εγώ μέσα στο 2012 έχω γύρω στα 150ένσημα και προσπαθώ να μαζέψω άλλα 50, ώστε να φτάσω αυτά τα 200 ένσημα...εκτός και αν τα καταργήσουν και αυτά τα επιδόματα...

xristinak
26-11-12, 18:14
κοριτσια για οποια ενδιαφερεται για το ολυμπιον , σημερα πηγα και ρωτησα για τιμες και εξεπλαγην ευχαριστα.
Φυσιολογικος 825 ευρω σε τρικλινο
και καισαρικη 1120 συμεριλαμβανομενου αναισθησιολογου και παιδιατρου.
Το σκεφτομαι για εκει απο το δημοσιο ,γιατι τα εβαλα κατω και μη σας πω κοστιζει περισοτερα στο δημοσιο, γιατι οι επισκεψεις πανε απο 75 ή 90 ευρω την φορα αναλογα το βαθμο του γιατρου, το φακελακι περι τα 1000 ευρω και εαν ζητησεις μονοκλινο η δικλινο φανταζομαι κατι θα χρεωνουν παραπανω.
εαν υπαρχει και καποια ιδιωτικη ασφαλιση οπως στη δουλεια του αντρα μου παιρνεις πισω 800 ευρω.Οποτε μενει μονο η αμοιβη του γιατρου περιπου στο 1000ρικο, οσο δηλ και το φακελακι και βεβαια καλυτερες συνθηκες και εχεις και το γιατρο του χεριου σου δεν τον ψαχνεις αν συμβει κατι και να το εχει συνεχεια κλειστο το κινητο .το μονο που με ανησυχει αν κατι δεν παει καλα στη μητερα ή το παιδί κατα ποσο μπορουν να το αντιμετωπισουν εκει...

Χρύσα, Μεσολόγγι
27-11-12, 11:14
κοριτσια για οποια ενδιαφερεται για το ολυμπιον , σημερα πηγα και ρωτησα για τιμες και εξεπλαγην ευχαριστα.
Φυσιολογικος 825 ευρω σε τρικλινο
και καισαρικη 1120 συμεριλαμβανομενου αναισθησιολογου και παιδιατρου.
Το σκεφτομαι για εκει απο το δημοσιο ,γιατι τα εβαλα κατω και μη σας πω κοστιζει περισοτερα στο δημοσιο, γιατι οι επισκεψεις πανε απο 75 ή 90 ευρω την φορα αναλογα το βαθμο του γιατρου, το φακελακι περι τα 1000 ευρω και εαν ζητησεις μονοκλινο η δικλινο φανταζομαι κατι θα χρεωνουν παραπανω.
εαν υπαρχει και καποια ιδιωτικη ασφαλιση οπως στη δουλεια του αντρα μου παιρνεις πισω 800 ευρω.Οποτε μενει μονο η αμοιβη του γιατρου περιπου στο 1000ρικο, οσο δηλ και το φακελακι και βεβαια καλυτερες συνθηκες και εχεις και το γιατρο του χεριου σου δεν τον ψαχνεις αν συμβει κατι και να το εχει συνεχεια κλειστο το κινητο .το μονο που με ανησυχει αν κατι δεν παει καλα στη μητερα ή το παιδί κατα ποσο μπορουν να το αντιμετωπισουν εκει...
Μην ξεχνάς όμως και τις επισκέψεις στον ιδιώτη γιατρό (μέση τιμή επίσκεψης 40-50€) κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης! Από την άλλη, η αμοιβή του γιατρού στην ιδιωτικη κλινική είναι τουλάχιστον 1000€, ενώ στο νοσοκομείο υπάρχουν γιατροί που δεν ζητούν συγκεκριμένο φακελάκι. Τον Σεπτέμβρη, πάλι, γέννησε και η δεύτερη νύφη μου και αυτή επέλεξε το Ρίο. Εκεί τα έξοδα της γέννας (φυσιολογικός τοκετός σε δίκλινο δωμάτιο) δεν ξεπέρασαν τα 400€ αλλά είχε πολύ δύσκολη γέννα και ο γιατρός εξαφανισμένος, την περισσότερη ώρα...Κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης, έπαιρνε επίσκεψη 75€...Πρέπει να τα ζυγίσεις τα συν και τα κατά και τελικά να δεις πού γλυτώνεις λεφτά!!! Λεφτά που πρέπει να μείνουν στο σπίτι για τα έξοδα της οικογένειας και όχι να καταλήξουν σε μία κλινική ή σε ενα νοσοκομείο!!!
Αλήθεια, μήπως ρώτησες τιμές αμνιοπαρακέντησης στο Ολύμπιον και πόσο κοστίζει στο Ρίο;

xristinak
27-11-12, 14:15
Στο νοσοκομειο οι επισκεψεις κοστιζουν 75ή 90 ευρω αν ειναι καθηγητης οποτε παραπανω απο τον ιδιωτη και επειδη ο αντρας μου εχει ιδιωτικη ασφαλιση δεν θα πληρωσω τιποτα στην κλινικη μονο το γιατρο, οπως φυσικα και στο δημοσιο , οπου η πρωτη μου γεννα κοστισε 1500 με γιατρο , μαιες και δικλινο (γιατι αν γεννησεις εκτος βαρδιας του και θελεις να ρθει στη γεννα το θελει το κατιτις του που συνηθως πλησιαζει το 1000ρικο)και φυσικα μιλαμε για φιλικη συμμετοχη του 5λεπτου ημουν 5 ωρες στο νοσοκομειο και τον περιμενα εγω να ερθει την τελευταια στιγμη στην κυριολεξια μου λεγανε οι μαιες μην ζοριζεσαι κρατησου....και ημουνα τυχερη που ηταν νυχτα και δεν ειχαν δουλεια γιατι το πρωι δεν υπηρχε ουτε κρεββατι να με ξαπλωσουν να γεννησω και 2 μαιες τι να προτοκανουν.τελοσπαντων εγω ημουν υπερ του δημοσιου και μονο ,δεν συζητουσα για ιδιωτικη κλινικη αλλα μετα απο την προσωπικη μου εμεπιρια και την συμπεριφορα των γιατρων που τους ενδιαφερει μονο να φαει ο ενας τη θεση του αλλου, εχω αρχισει και αναιρω...και δεν ειναι μονο η γεννα ειναι και οι 9 μηνες παρακολουθησης ,οσες φορες τον χρειαστηκα κλειστο το κιν , οποτε η ψυχολογια μου τωρα δεν ειναι και η καλυτερη να ειμαι μονιμα στην αβεβαιοτητα.Τελοσπαντων ας ευχηθουμε να πανε καλα καθ'ολη την διαρκεια τα πραγματα(γιατι εχω 2 ασχημες εμειριες με παλινδρομες) και βλεπουμε.

μπεμπηςς μου
27-11-12, 14:39
καλησπερα κοριτσια!!!
εγω γεννησα στην ιδιωτικη κλινικη ρηγα φεραιου...εμεινα παρα πολυ ευχαριστημενη κι αμα κανω παλι παιδακι παλι εκει θα παω με τον ιδιο γιατρο!!!
οι μαιες ειναι πολυ εμπειρες και βοηθανε πολυ στον θηλασμο...αντιθετα με το ολυμπιον που δεν βοηθανε..γενικως δεν βοηθαγανε πολυ...σιγουρα το Ολυμπιον εχει πολυ ωραια ατμοσφαιρα-χωρους αλλα υστερει στις μαιες κ οργανωση....η ξαδερφη μου γεννησε εκει μετην Κατσανου Στελλα και εβλεπα τα μειον που ενεφερα!!!οπως κ το φαγητο δεν ηταν καλο ...εγω πληρωσα 3.400 κλινικη-γιατρος-παιδιατρος-αναισθησιολογος-καισαρικη-επισκληριδιος κ.λ.π αυτα ειναι γουστα φυσικα και η καθεμια εχει τα δικα της θελω!!!!μου λεγανε να παω στο ολυμπιον γιανα ειμαι κοντα στο ριο για τυχων επιπλοκες....ειμαι προλυπτικη αλλα οχι σε αυτο το βαθμο...εχω θετικη ενεργεια και αμα γινει κατι κακο θα παμε στο ριο...εγω προτυμω ιδιωτικα γιατι τον γιατρο τον εχεις οποτε χρειαστεις....μια φιλη μου που γεννησε στο ριο ,,σπασανε τα νερα στης 2 την νυχτα και την κρατησανε μεχρι της 9 με πονους μεχρι να ερθει ο γιατρος της γιατι δεν αναλαμβανε αλλος.....φαναταζεσαι????

Χρύσα, Μεσολόγγι
27-11-12, 16:59
καλησπερα κοριτσια!!!
εγω γεννησα στην ιδιωτικη κλινικη ρηγα φεραιου...εμεινα παρα πολυ ευχαριστημενη κι αμα κανω παλι παιδακι παλι εκει θα παω με τον ιδιο γιατρο!!!
οι μαιες ειναι πολυ εμπειρες και βοηθανε πολυ στον θηλασμο...αντιθετα με το ολυμπιον που δεν βοηθανε..γενικως δεν βοηθαγανε πολυ...σιγουρα το Ολυμπιον εχει πολυ ωραια ατμοσφαιρα-χωρους αλλα υστερει στις μαιες κ οργανωση....η ξαδερφη μου γεννησε εκει μετην Κατσανου Στελλα και εβλεπα τα μειον που ενεφερα!!!οπως κ το φαγητο δεν ηταν καλο ...εγω πληρωσα 3.400 κλινικη-γιατρος-παιδιατρος-αναισθησιολογος-καισαρικη-επισκληριδιος κ.λ.π αυτα ειναι γουστα φυσικα και η καθεμια εχει τα δικα της θελω!!!!μου λεγανε να παω στο ολυμπιον γιανα ειμαι κοντα στο ριο για τυχων επιπλοκες....ειμαι προλυπτικη αλλα οχι σε αυτο το βαθμο...εχω θετικη ενεργεια και αμα γινει κατι κακο θα παμε στο ριο...εγω προτυμω ιδιωτικα γιατι τον γιατρο τον εχεις οποτε χρειαστεις....μια φιλη μου που γεννησε στο ριο ,,σπασανε τα νερα στης 2 την νυχτα και την κρατησανε μεχρι της 9 με πονους μεχρι να ερθει ο γιατρος της γιατι δεν αναλαμβανε αλλος.....φαναταζεσαι????
Όταν και εάν ξαναμείνω έγκυος, θα ψάξω όλες τις κλινικές της περιοχής... Γέννησα την κόρη μου το 2009 στο Ολύμπιον, έμεινα αρκετά ικανοποιημένη αλλά τότε τα 3900€ τα ξόδευσα υπό άλλες οικονομικές συνθήκες. Απλά πλέον, έχουν αλλάξει κατά πολύ τα οικονομικά μας λόγω κρίσης, οπότε βασικό μου κριτήριο είναι το χαμηλότερο κόστος. Μακάρι, να μην ήμασταν στριμωγμένοι και δεν θα συζητούσα για δημόσιο νοσοκομείο.

Χρύσα, Μεσολόγγι
27-11-12, 17:01
Στο νοσοκομειο οι επισκεψεις κοστιζουν 75ή 90 ευρω αν ειναι καθηγητης οποτε παραπανω απο τον ιδιωτη και επειδη ο αντρας μου εχει ιδιωτικη ασφαλιση δεν θα πληρωσω τιποτα στην κλινικη μονο το γιατρο, οπως φυσικα και στο δημοσιο , οπου η πρωτη μου γεννα κοστισε 1500 με γιατρο , μαιες και δικλινο (γιατι αν γεννησεις εκτος βαρδιας του και θελεις να ρθει στη γεννα το θελει το κατιτις του που συνηθως πλησιαζει το 1000ρικο)και φυσικα μιλαμε για φιλικη συμμετοχη του 5λεπτου ημουν 5 ωρες στο νοσοκομειο και τον περιμενα εγω να ερθει την τελευταια στιγμη στην κυριολεξια μου λεγανε οι μαιες μην ζοριζεσαι κρατησου....και ημουνα τυχερη που ηταν νυχτα και δεν ειχαν δουλεια γιατι το πρωι δεν υπηρχε ουτε κρεββατι να με ξαπλωσουν να γεννησω και 2 μαιες τι να προτοκανουν.τελοσπαντων εγω ημουν υπερ του δημοσιου και μονο ,δεν συζητουσα για ιδιωτικη κλινικη αλλα μετα απο την προσωπικη μου εμεπιρια και την συμπεριφορα των γιατρων που τους ενδιαφερει μονο να φαει ο ενας τη θεση του αλλου, εχω αρχισει και αναιρω...και δεν ειναι μονο η γεννα ειναι και οι 9 μηνες παρακολουθησης ,οσες φορες τον χρειαστηκα κλειστο το κιν , οποτε η ψυχολογια μου τωρα δεν ειναι και η καλυτερη να ειμαι μονιμα στην αβεβαιοτητα.Τελοσπαντων ας ευχηθουμε να πανε καλα καθ'ολη την διαρκεια τα πραγματα(γιατι εχω 2 ασχημες εμειριες με παλινδρομες) και βλεπουμε.
Να σου πάνε όλα καλά και ότι και να διαλέξεις, να καταφέρεις να βγάλεις εις πέρας την εγκυμοσύνη και να κρατήσεις το μωρό σου γερό!

μπεμπηςς μου
27-11-12, 23:44
εχεις δικιο Χρυσα!!!!γερα παιδακια να κανουμε και οπου ναναι!!!!δυστηχως τα πραγματα ειναι δυσκολα οικονομικα,,,μακαρι να ανακαμψουν ολες οι οικογενειες!!!!ευχομαι οτι καλυτερο!!!!φιλια στο υπεροχο Μεσολογγι

Amarullida
18-03-13, 18:40
Κοριτσια γνωριζει καμια τις καινουριες τιμες που ισχυουν στον Ολυμπιον μετα τις τελευταιες ανακοινωσεις του υπουργου υγειας (27 φεβρουαριου 2013)για καταργηση του επιδοματος τοκετου?

νικολ28
18-03-13, 20:03
Κοριτσια γνωριζει καμια τις καινουριες τιμες που ισχυουν στον Ολυμπιον μετα τις τελευταιες ανακοινωσεις του υπουργου υγειας (27 φεβρουαριου 2013)για καταργηση του επιδοματος τοκετου?
καλησπερα και καλη σαρακοστη!για το ολυμπιον δεν εχει αλλαξει κατι,εφοσον ειναι συμβεβλημενο με το εοπυυ.οι τιμες ειναι οι ιδιες.το επιδομα τοκετου εχει καταργηθει για τις ιδιωτικες κλινικες που δεν ειναι συμβεβλημενες(δεν ειναι οπως παλια που πληρωνες και μετα κατεθετες τα χαρτια και επαιρνες το επιδομα στο χερι.σου λενε αν θες πηγαινε σε συμβεβλημενο μαιευτηριο να πληρωσεις τη διαφορα,εναλλακτικα σε νοσοκομειο και να μην πληρωσεις τιποτα,αλλιως πληρωσετα απο την τσεπη σου σε μη συμβεβλημενο μαιευτηριο) και για τα δημοσια νοσοκομεια.στο ολυμπιον απλα πληρωνουμε τη διαφορα οπως ισχυε και πριν.

Amarullida
19-03-13, 12:39
καλησπερα και καλη σαρακοστη!για το ολυμπιον δεν εχει αλλαξει κατι,εφοσον ειναι συμβεβλημενο με το εοπυυ.οι τιμες ειναι οι ιδιες.το επιδομα τοκετου εχει καταργηθει για τις ιδιωτικες κλινικες που δεν ειναι συμβεβλημενες(δεν ειναι οπως παλια που πληρωνες και μετα κατεθετες τα χαρτια και επαιρνες το επιδομα στο χερι.σου λενε αν θες πηγαινε σε συμβεβλημενο μαιευτηριο να πληρωσεις τη διαφορα,εναλλακτικα σε νοσοκομειο και να μην πληρωσεις τιποτα,αλλιως πληρωσετα απο την τσεπη σου σε μη συμβεβλημενο μαιευτηριο) και για τα δημοσια νοσοκομεια.στο ολυμπιον απλα πληρωνουμε τη διαφορα οπως ισχυε και πριν.

Σ'ευχαριστω νικολ μου για την αμεση απαντηση σου.Εγω εχω τιμη απο Ολυμπιον για φ.τ κ τρικλινο 648€.Ισχυει ακομη αυτη η τιμη?

Amarullida
20-03-13, 12:19
Επανερχομαι με τον τιμοκαταλογο απο Ολυμπιον για οσες ενδιαφερονται(γιατι εγω το απεκλεισα πλεον)!!
Φ.Τ 3κλινο 825€,για επισκληριδιο κ αναισθησιολογο υπολογιστε εξτρα 240€
2κλινο 1096€
1κλινο 1458€
Κ.Τ 3κλινο 1195€
2κλινο 1512€
1κλινο 1783€
Εξωφρενικα ποσα για τις μερες μας!!!!Το ιδιο ισχυει και για τον γιατρο μου ο οποιος ζηταει 1300€φ.τ με αποδειξη 1100€ και 1600€ κ.τ. κ αποδειξη 1300€!!!
Χωρια οι επισκεψεις 35€καθε φορα!!!!:evil

Χρύσα, Μεσολόγγι
20-03-13, 15:35
Επανερχομαι με τον τιμοκαταλογο απο Ολυμπιον για οσες ενδιαφερονται(γιατι εγω το απεκλεισα πλεον)!!
Φ.Τ 3κλινο 825€,για επισκληριδιο κ αναισθησιολογο υπολογιστε εξτρα 240€
2κλινο 1096€
1κλινο 1458€
Κ.Τ 3κλινο 1195€
2κλινο 1512€
1κλινο 1783€
Εξωφρενικα ποσα για τις μερες μας!!!!Το ιδιο ισχυει και για τον γιατρο μου ο οποιος ζηταει 1300€φ.τ με αποδειξη 1100€ και 1600€ κ.τ. κ αποδειξη 1300€!!!
Χωρια οι επισκεψεις 35€καθε φορα!!!!:evil

Αμαρυλλίδα, οι τιμές αυτές είναι οι τελικές που δίνουμε εμείς στο Ολύμπιον;
Ή από τις τιμές αυτές αφαιρούμε το βοήθημα τοκετού που το δίνει ο ΕΟΠΠΥ στην κλινική;;;
Όταν γέννησα το 2009 στο Ολύμπιον (πακέτο καισαρικής τομής με επισκληρίδιο, μονόκλινο και εξτρα εξετάσεις παιδιάτρου) είχα πληρώσει περίπου 3900€ (από αυτά 1700 η αμοιβή γιατρού με απόδειξη 1000€ και τα υπόλοιπα 2200 στη κλινική)!!! Τότε το βοήθημα τοκετού το έπαιρνες στα χέρια και όχι η κλινική μέσω εοππυ.
Σήμερα δηλαδή το αντίστοιχο πακέτο στο Ολύμπιον κοστίζει περίπου τα ίδια με το 2009 και η μόνη αλλαγή είναι στην αμοιβή του γιατρού;;;!!! Και κατά τ΄άλλα σου λένε, ότι έπεσαν οι τιμές λόγω κρίσης!!! Πώς ακριβώς έπεσαν οι τιμές;;;

Amarullida
20-03-13, 21:32
Αμαρυλλίδα, οι τιμές αυτές είναι οι τελικές που δίνουμε εμείς στο Ολύμπιον;
Ή από τις τιμές αυτές αφαιρούμε το βοήθημα τοκετού που το δίνει ο ΕΟΠΠΥ στην κλινική;;;
Όταν γέννησα το 2009 στο Ολύμπιον (πακέτο καισαρικής τομής με επισκληρίδιο, μονόκλινο και εξτρα εξετάσεις παιδιάτρου) είχα πληρώσει περίπου 3900€ (από αυτά 1700 η αμοιβή γιατρού με απόδειξη 1000€ και τα υπόλοιπα 2200 στη κλινική)!!! Τότε το βοήθημα τοκετού το έπαιρνες στα χέρια και όχι η κλινική μέσω εοππυ.
Σήμερα δηλαδή το αντίστοιχο πακέτο στο Ολύμπιον κοστίζει περίπου τα ίδια με το 2009 και η μόνη αλλαγή είναι στην αμοιβή του γιατρού;;;!!! Και κατά τ΄άλλα σου λένε, ότι έπεσαν οι τιμές λόγω κρίσης!!! Πώς ακριβώς έπεσαν οι τιμές;;;

Ασε Χρυσα εχω απογοητευτει!Εννοειτε οτι στις τιμες αυτες συμπεριλαμβανεται το επιδομα του εοππυ το οποιο εισπρατει το Ολυμπιον.Δεν ειναι πολλα..περιπου 700€ απο τα 900€ που ηταν πριν!

Χρύσα, Μεσολόγγι
04-04-13, 12:06
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο asteraki8281 http://www.parents.gr/forum/images/buttons/viewpost.gif (http://www.parents.gr/forum/showthread.php?p=2547098#post2547098)
ευχαριστω πολυ χρυσα μου για την απαντηση!
ανεξαρτητως σε τι κατηγορια δωματιου διαλεγεις σου αφηνουν το μικρο?εγω εχω σκοπο να διαλεξω 3κλινο.θα σε ενημερωσω για τις τιμες αν και συμφωνα με το τιμολογιο που ζητησα απο το λογιστηριο του νοσοκομ.θα στοιχ.περιπου1300 χωρις τον γιατρο.ο γιατρος περνει αλλα τοσα.ο γιτροσ μου ειναι απο αγρινιο.ΝΑ ΥΠΟΛΟΓ. ΠΕΡΙΠΟΥ 2500EURO περιπου.τηα σε ενημερωσω οταν τα πληρωσω τον Μαιο.

Σου έδωσαν κάποιο τιμοκατάλογο ή προφορικά σε ενημέρωσαν; Όταν γέννησα εγώ το 2009 μου είχαν στείλει φαξ τον τιμοκατάλογο και ένα χαρτί για το τί να εχω μαζί μου. Τότε για μονόκλινο και καισαρική με επισκληρίδιο και ότι εξτρα εξετάσεις μωρού κλπ είχαμε δώσει 2200€ στο Ολύμπιον και άλλα 1700€ στον γιατρό, με ασφάλεια ΙΚΑ (το βοήθημα τοκετού το είχα πάρει στα χέρια) Σύνολο 3900€!!! Δουλεύαμε όμως και οι δύο...
Τώρα προσπαθούμε για δεύτερο παιδί αλλά δεν ξέρω αν θα επιλέξουμε Ολύμπιον... Να καταφέρω να μείνω έγκυος πρώτα αλλά λόγω οικονομικών δυσκολιών και εμπειρίας από την πρώτη γέννα, ψάχνω να βρω την οικονομικότερη λύση για την 2η γέννα. Θα δείξει...
Μετά την γέννα μου, άλλαξα γιατρό. Ο τωρινός έχει ιατρείο στο Αγρίνιο... Ποιος είναι ο δικός σου; Αν δεν θες να μην τον αναφέρεις δημόσια, στείλε μου ενα προσωπικό μήνυμα.Θέλω να πάρω και δεύτερη γνώμη για τα γυναικολογικά μου... Η αμοιβή του 1200€ αν κατάλαβα καλά;
Στείλε μου και τον τιμοκατάλογο της κλινικής αν μπορείς!
Πάντως η νύφη μου που γέννησε τον Σεπτέμβρη 2012 σε δίκλινο είχαν και οι δύο οι λεχώνες τα μωρά τους μαζί!
Σόρρυ αν σε ζάλισα αλλά καταλαβαίνεις... :oops:

ΑΣΤΕΡΑΚΙ σου έστειλα και π.μ.!!!
Απάντησέ μας με το καλό σε αυτή την υποκατηγορία με θέμα το ΟΛΥΜΠΙΟΝ.

νικολ28
24-04-13, 16:52
Γεια σας κοριτσακια!χαθηκαμε γιατι 17 απριλιου γεννησα το αγορακι μου!προχθες επιστρεψαμε σπιτι,και ειπα να σας ενημερωσω για το ολυμπιον!μονοκλινο δωματιο με καισαρικη 1400ευρω,παιδιατρος100ευρω,αναισθησιολογος200ευρω,φαρμακα επισκληριδου 80 ευρω,και εξετασεις neolab για αλλεργιες(προαιρετικες)60 ευρω.συνολο 1840 ευρω(χωρις αμοιβη γιατρου).το προσωπικο και οι μαιες αψογο,ο χωρος πεντακαθαρος,σε βοηθανε πολυ στο θηλασμο(παρολο που εμενα ο γιος μου δεν επιασε,οσο κ αν προσπαθησα!),επιπλεον σου παρεχουν pampers,σαπουνι για την ευαισθητη περιοχη,σερβιετες και εσωρουχα λοχειας και σου λενε οτι οτι μεινει τα παιρνεις σπιτι σου!α!!!!!!!!!πετσετες,σαμπουαν,αφρολουτρα δεν παρεχουν!απο χαρτια θελουν ταυτοτητες και των 2 γονεων,ληξιαρχικη πραξη γαμου,βιβλιαριο ασφαλιστικο δικο σας!για να δηλωσετε το μωρο στο ληξιαρχειο δεν ισχυει πια η ληξ.πραξη γαμου αλλα πιστοποιητικο οικογενειακης καταστασης και το χαρτι του μαιευτηριου και ταυτοτητες και των 2 συζηγων(προσοχη!!!!οχι φωτοτυπια).αυτα για να μην τρεχετε!ελπιζω να βοηθησα!και στα δικα σας με καλο ευχομαι και οτι χρειαστειτε εδω ειμαι!:-P:-P:-P:-P:-P:-P:-P:-P:-P:-P:-P:-P:-P

Ηλιοβασίλεμα
24-04-13, 19:54
Γεια σας κοριτσακια!χαθηκαμε γιατι 17 απριλιου γεννησα το αγορακι μου!προχθες επιστρεψαμε σπιτι,και ειπα να σας ενημερωσω για το ολυμπιον!μονοκλινο δωματιο με καισαρικη 1400ευρω,παιδιατρος100ευρω,αναισθησιολογος200ευρω,φαρμακα επισκληριδου 80 ευρω,και εξετασεις neolab για αλλεργιες(προαιρετικες)60 ευρω.συνολο 1840 ευρω(χωρις αμοιβη γιατρου).το προσωπικο και οι μαιες αψογο,ο χωρος πεντακαθαρος,σε βοηθανε πολυ στο θηλασμο(παρολο που εμενα ο γιος μου δεν επιασε,οσο κ αν προσπαθησα!),επιπλεον σου παρεχουν pampers,σαπουνι για την ευαισθητη περιοχη,σερβιετες και εσωρουχα λοχειας και σου λενε οτι οτι μεινει τα παιρνεις σπιτι σου!α!!!!!!!!!πετσετες,σαμπουαν,αφρολουτρα δεν παρεχουν!απο χαρτια θελουν ταυτοτητες και των 2 γονεων,ληξιαρχικη πραξη γαμου,βιβλιαριο ασφαλιστικο δικο σας!για να δηλωσετε το μωρο στο ληξιαρχειο δεν ισχυει πια η ληξ.πραξη γαμου αλλα πιστοποιητικο οικογενειακης καταστασης και το χαρτι του μαιευτηριου και ταυτοτητες και των 2 συζηγων(προσοχη!!!!οχι φωτοτυπια).αυτα για να μην τρεχετε!ελπιζω να βοηθησα!και στα δικα σας με καλο ευχομαι και οτι χρειαστειτε εδω ειμαι!:-P:-P:-P:-P:-P:-P:-P:-P:-P:-P:-P:-P:-P

Να χαίρεσαι τον μπέμπη σου και να τον έχεις πάντα γερό!!!
Ευχαριστούμε για τις πληροφορίες και μπράβο που βρήκες χρόνο να μας ενημερώσεις αν και μόλις πρίν λίγες μέρες γέννησες!!!:lol:
Το 2013 πλήρωσες 1840 € χωρίς αμοιβή γιατρού και μέσω ΕΟΠΠΥ το βοήθημα τοκετού, έτσι;
Εγώ το 2009 είχα δώσει για το αντίστοιχο πακέτο περίπου 2200 € αλλά τότε το βοήθημα τοκετού (περίπου 900€) το είχα πάρει η ίδια από το ΙΚΑ.
Το βοήθημα τοκετού ισχύει ακόμη ή όχι; Πόσο έχει πάει; Γιατί η διαφορά των ποσών που πληρώσαμε στις 2 γέννες είναι περίπου 400€, ενώ δεν θα έπρεπε να είναι παραπάνω; Να είχες πληρώσει δηλαδή λιγότερα από 1840;

skountoufla
24-04-13, 21:22
Κορίτσια, απλά για να βεβαιωθώ ότι κατάλαβα καλά:
Το Ολύμπιον είναι συμβεβλημένο με ΕΟΠΥΥ?
Όταν λέτε "μέσα και το επίδομα" εννοείται ότι η κανονική τιμή είναι 1.800 € + 700 €=2.500 €, απλά εσείς δίνετε μόνο τα 1.800 €
ή είναι 1.800 € - 700 € = 1.100 €?
Ελπίζω να μην σας μπέρδεψα προσπαθώντας να ξεμπερδευτώ εγώ....

Ηλιοβασίλεμα
24-04-13, 22:39
Κορίτσια, απλά για να βεβαιωθώ ότι κατάλαβα καλά:
Το Ολύμπιον είναι συμβεβλημένο με ΕΟΠΥΥ?
Όταν λέτε "μέσα και το επίδομα" εννοείται ότι η κανονική τιμή είναι 1.800 € + 700 €=2.500 €, απλά εσείς δίνετε μόνο τα 1.800 €
ή είναι 1.800 € - 700 € = 1.100 €?
Ελπίζω να μην σας μπέρδεψα προσπαθώντας να ξεμπερδευτώ εγώ....

Αν δεν κάνω λάθος,το Ολύμπιον είναι συμβεβλημένο μαιευτήριο και δέχεται το βοήθημα τοκετού απευθείας από ΙΚΑ... Δυστυχώς η τιμή είναι 1800+700 = 2500 € ....... Νικόλ 28, έτσι δεν είναι;;; Εσύ έλαβες το βοήθημα τοκετού (το πήρε απευθείας η κλινική) και πλήρωσες επιπλέον από την τσέπη σου 1840 + αμοιβή γιατρού!
Όπως και να έχει πολλά τα λεφτά.......:cry::cry::cry:

νικολ28
25-04-13, 16:04
κοριτσακια πληρωσα 1840 ευρω εξτρα απο την τσεπη μου.το επιδομα ειναι ηδη υπολογισμενο στην τιμη.η τιμη του γιατρου ειναι εξτρα.η τιμη που σας δινω ειναι μονοκλινο,αναισθησιολογος,παιδιατρος,φαρμακα επισκληριδιου και μια ειδικη εξεταση αιματος για αλλεργιες η οποια ειναι προαιρετικη.εχετε δικιο ειναι πολλα τα χρηματα,αλλα ειπαμε πρωτο παιδακι ειναι ας τα δωσουμε τωρα που μπορουμε γιατι οταν με το καλο παμε για δευτερο,δεν ξερουμε αν θα μπορουμε!

νικολ28
25-04-13, 16:12
Να χαίρεσαι τον μπέμπη σου και να τον έχεις πάντα γερό!!!
Ευχαριστούμε για τις πληροφορίες και μπράβο που βρήκες χρόνο να μας ενημερώσεις αν και μόλις πρίν λίγες μέρες γέννησες!!!:lol:
Το 2013 πλήρωσες 1840 € χωρίς αμοιβή γιατρού και μέσω ΕΟΠΠΥ το βοήθημα τοκετού, έτσι;
Εγώ το 2009 είχα δώσει για το αντίστοιχο πακέτο περίπου 2200 € αλλά τότε το βοήθημα τοκετού (περίπου 900€) το είχα πάρει η ίδια από το ΙΚΑ.
Το βοήθημα τοκετού ισχύει ακόμη ή όχι; Πόσο έχει πάει; Γιατί η διαφορά των ποσών που πληρώσαμε στις 2 γέννες είναι περίπου 400€, ενώ δεν θα έπρεπε να είναι παραπάνω; Να είχες πληρώσει δηλαδή λιγότερα από 1840;
το βοηθημα τοκετου εφοσον το μαιευτηριο ειναι συμβεβλημενο με τον εοπυυ(το ολυμπιον ειναι)το παιρνει απευθειας αυτο.αν δεν ειναι,δεν παιρνεις τιποτα!:twisted::twisted::twisted::twisted::twisted:σου λενε πηγαινε στο νοσοκομειο αν θες αλλιως γεννα σπιτι σου για να το παρεις!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!τραγικο????????????:evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil:επιπλεον νομιζω οτι ειναι 700 ευρω,γι αυτο εχουμε τοσο λιγη χρηματικη διαφορα.επιπλεον εγω εκανα και προαιρετικη εξεταση αιματος στο μωρο(60 ευρω).

skountoufla
25-04-13, 16:54
το βοηθημα τοκετου εφοσον το μαιευτηριο ειναι συμβεβλημενο με τον εοπυυ(το ολυμπιον ειναι)το παιρνει απευθειας αυτο.αν δεν ειναι,δεν παιρνεις τιποτα.
Νικόλ να σου ζήσει!!!!! Ευχαριστώ για την απάντηση.
Το επίδομα, αν το μαιευτήριο δεν είναι συμβεβλημένο, το παίρνεις εσύ στο χέρι, μετά, απλά αυτό το "μετά" είναι περίπου ένας χρόνος...
Εγώ θα γεννήσω στο Ιδιωτικό Μαιευτήριο στην Ρ.Φερραίου (μη συμβεβλημένο) και η τιμή που μου έχουν δώσει για μονόκλινο με φ.τ. είναι 1.620 Ε (μέσα ο αναισθησιολόγος, η επισκληρίδιος, ο παιδίατρος και οι βασικές εξετάσεις του μωρού, έξω τα φάρμακα της επισκληριδίου και, φυσικά ο γιατρός, αφού ο καθένας ζητάει ό,τι θέλει).
[Βέβαια, δεν περίμενα να έχει τόση διαφορά το ένα με το άλλο (εκτός αν κάτι δεν έχω καταλάβει καλά ή μου βγάλουν τίποτα κρυφές χρεώσεις...:evil:). Θα σου πω μετά το Πάσχα, πρώτα ο Θεός!]

Ηλιοβασίλεμα
25-04-13, 23:44
κοριτσακια πληρωσα 1840 ευρω εξτρα απο την τσεπη μου.το επιδομα ειναι ηδη υπολογισμενο στην τιμη.η τιμη του γιατρου ειναι εξτρα.η τιμη που σας δινω ειναι μονοκλινο,αναισθησιολογος,παιδιατρος,φαρμακα επισκληριδιου και μια ειδικη εξεταση αιματος για αλλεργιες η οποια ειναι προαιρετικη.εχετε δικιο ειναι πολλα τα χρηματα,αλλα ειπαμε πρωτο παιδακι ειναι ας τα δωσουμε τωρα που μπορουμε γιατι οταν με το καλο παμε για δευτερο,δεν ξερουμε αν θα μπορουμε!

Είχα και εγω γεννήσει σε μονόκλινο με καισαρική, επισκληρίδιο και ότι άλλο χρέωνε η κλινική μαζί και όλα τα προαιρετικά τεστ (αλλεργίες) και είχα δώσει περίπου 2200€ στο Ολύμπιον το 2009.
Τότε δίνανε το βοήθημα τοκετού (περίπου 900€) στη ασφαλισμένη γυναίκα όπου και να γένναγε:!::!::!: Και εγώ τότε επειδή ήταν το πρώτο μου και επειδή δουλεύαμε και οι δύο μας, είχαμε αποφασίσει να τα δώσουμε στην ιδιωτική κλινική και στον τότε γυναικολόγο μου... Μας είχαν φύγει κοντά στα 3900€...

Σήμερα που έχουν αλλάξει κατά πολύ τα οικονομικά μας, εγώ είμαι άνεργη και θέλουμε να κάνουμε 2ο παιδί, τα σκεφτόμαστε όλα τα έξοδα περί εγκυμοσύνης και γέννας, έστω και αν ακόμη δεν είμαι έγκυος... Μακάρι να αποκτήσουμε 2ο παιδάκι, αλλά σίγουρα η τελική επιλογή γιατρού και κλινικής ή δημόσιου νοσοκομείου θα γίνει σε μεγάλο βαθμό αναλόγως του κόστους.:cry:
Τώρα πια το βοήθημα τοκετού είναι περίπου 700€ και το δίνουν μόνο στις συμβεβλημένες ιδιωτικές κλινικές. Όμως αυτές δεν φαίνεται να έχουν ρίξει καθόλου τις τιμές τους παρά την κρίση...

Ηλιοβασίλεμα
25-04-13, 23:48
Νικόλ να σου ζήσει!!!!! Ευχαριστώ για την απάντηση.
Το επίδομα, αν το μαιευτήριο δεν είναι συμβεβλημένο, το παίρνεις εσύ στο χέρι, μετά, απλά αυτό το "μετά" είναι περίπου ένας χρόνος...
Εγώ θα γεννήσω στο Ιδιωτικό Μαιευτήριο στην Ρ.Φερραίου (μη συμβεβλημένο) και η τιμή που μου έχουν δώσει για μονόκλινο με φ.τ. είναι 1.620 Ε (μέσα ο αναισθησιολόγος, η επισκληρίδιος, ο παιδίατρος και οι βασικές εξετάσεις του μωρού, έξω τα φάρμακα της επισκληριδίου και, φυσικά ο γιατρός, αφού ο καθένας ζητάει ό,τι θέλει).
[Βέβαια, δεν περίμενα να έχει τόση διαφορά το ένα με το άλλο (εκτός αν κάτι δεν έχω καταλάβει καλά ή μου βγάλουν τίποτα κρυφές χρεώσεις...:evil:). Θα σου πω μετά το Πάσχα, πρώτα ο Θεός!]

Με το καλό να γεννήσεις ένα γερό μωρό!!!
Όταν βρεις χρόνο, να μας γράψεις τις εντυπώσεις και τα έξοδα από το Ιδ. Μαιευτήριο. Έχεις ρωτήσει και τις τιμές για καισαρική;
Αυτό που λες για το βοήθημα τοκετού ισχύει;;;Το δικαιούσαι να το πάρεις αν γεννάς σε ιδιωτική κλινική μη συμβεβλημένη;;;

anastasia82
02-09-13, 14:29
αχ!κοριτσια μου γλυκα, τι τιμες ειναι αυτές?τιποτα δεν κατεβασανε????
τελος του ετους θα γεννησω και δεν ξερω ακομα αν θα παω στο ολυμπιον, βεβαια ειναι εκει ο γιατρος μου και δεν εχω πολλες επιλογες...
αραγε να κατεβασανε καθολου τις τιμες?ξερετε?
δεν εχω ρωτησει τιποτα ακομα δηλαδη τι ισχυει,
οι εποχες ειναι δυσκολες και ζοριζομαστε λιγο... ειδωμεν!!!

ερινα
04-09-13, 17:25
αχ!κοριτσια μου γλυκα, τι τιμες ειναι αυτές?τιποτα δεν κατεβασανε????
τελος του ετους θα γεννησω και δεν ξερω ακομα αν θα παω στο ολυμπιον, βεβαια ειναι εκει ο γιατρος μου και δεν εχω πολλες επιλογες...
αραγε να κατεβασανε καθολου τις τιμες?ξερετε?
δεν εχω ρωτησει τιποτα ακομα δηλαδη τι ισχυει,
οι εποχες ειναι δυσκολες και ζοριζομαστε λιγο... ειδωμεν!!!

να προσεξεισ μην σε ξεγελασουν και σου παρουν και το βιβλιαριο και πληρωσεισ και κανονικα οτι θα πληρωνεσ χωρισ τον εοπυ.ξαδελφη μου που ειναι μαια εκει μου πε πωσ πληρωνεισ 800 ευρω μονο με το βιβλιαριο συν το γιατροσ σου.κοιταξε το γιατι φιλη μου που γεννησε τησ πηραν 1600ε μζι με το βιβλιαριο αδικα

katnanina
06-11-13, 22:59
Κορίτσια καλησπέρα, είμαι στο μήνα μου και θα γεννήσω στο Ολύμπιον, έχει γεννήσει κάποια από εσάς τώρα πρόσφατα εκεί; Θέλω να μάθω σχετικά με το προσωπικό γιατί ακούω διάφορα πχ για μειώσεις προσωπικού και τέτοια. Ευχαριστώ