PDA

Επιστροφή στο Forum : ΠΑΡΟΧΕΣ ΙΚΑ & ΟΑΕΔ

Σελίδες : [1] 2

Access
23-01-08, 14:14
Το βρήκα σε κάποιο site και θεώρησα ότι μπορεί να είναι ενδιαφέρον να τα έχουμε κάπου μαζεμένα

(συγνώμη αν υπάρχουν ήδη κάπου και δεν το έχω εντοπίσει σε αυτή την περίπτωση παρακαλώ τους administrator να το σβήσουν)

Η εργαζόμενη που είναι σε ενδιαφέρουσα, δικαιούται άδεια 56 ημερών πριν από την πιθανή ημερομηνία του τοκετού (άδεια τοκετού) και 63 ημερών μετά τον τοκετό (άδεια λοχείας). Άρα το σύνολο της άδειας είναι 119 μέρες.

Αν ο τοκετός πραγματοποιηθεί σε προγενέστερο χρονικό διάστημα, οι μέρες της άδειας του τοκετού μεταφέρονται στην άδεια λοχείας, έτσι ώστε το σύνολο της άδειας να είναι και πάλι 119 μέρες.

Αν αντίθετα ο τοκετός πραγματοποιηθεί σε μεταγενέστερο χρονικό διάστημα, αυξάνουν οι μέρες της άδειας τοκετού (μέχρι τελικά να πραγματοποιηθεί ο τοκετός), χωρίς να μεταβάλλονται οι μέρες της άδειας λοχείας. Άρα στην περίπτωση αυτή η συνολική άδεια υπερβαίνει τις 119 μέρες.

Όσον αφορά τα δικαιώματα της εργαζόμενης, θα πρέπει να πληρωθεί από τον εργοδότη της :
α) Για μισό μήνα αν δεν έχει κλείσει εργασιακό έτος στον ίδιο εργοδότη, και β) Για ένα μήνα αν έχει κλείσει πάνω από ένα εργασιακό έτος στον ίδιο εργοδότη.

Ακριβώς τα ίδια ισχύουν και για την ασφάλιση της.

Περαιτέρω δικαιούται η εργαζόμενη να εισπράξει από το ΙΚΑ επίδομα τοκετού και επίδομα λοχείας. Το επίδομα τοκετού για να το πάρει η εργαζόμενη θα πρέπει να έχει 50 ένσημα το τελευταίο έτος ή το τελευταίο 15μηνο χωρίς να λαμβάνονται υπόψη οι δύο τελευταίοι μήνες.
Για το επίδομα λοχείας απαιτείται να έχει συνολικά στην ασφάλιση 200 ένσημα (οποτεδήποτε).

Όσον αφορά το επίδομα του ΟΑΕΔ, καταβάλλεται σε ασφαλισμένες του Ι.Κ.Α. με σχέση εργασίας ιδιωτικού δικαίου (παρέχουν εξαρτημένη εργασίας). Η καταβολή του γίνεται σε γυναίκες που εργάζονται κατά την έναρξη της αδείας κυοφορίας, μετά τον τοκετό και εφόσον εισπράξουν το επίδομα από το Ι.Κ.Α. για την αποχή από την εργασία λόγω κυοφορίας και λοχείας.
Οι παροχές μητρότητας είναι ίσες με τη διαφορά που προκύπτει αν από τις αποδοχές που καταβάλλει ο Εργοδότης αφαιρεθεί το επίδομα που κατέβαλε το Ι.Κ.Α. για το ίδιο χρονικό διάστημα.
Η προθεσμία για την υποβολή σχετικής αίτησης είναι τρεις μήνες από την ημερομηνία πληρωμής από το Ι.Κ.Α.
Νόμοι και διατάγματα που καλύπτουν την παροχή, είναι τα ακόλουθα:
Ν. 549/1977, Π.Δ. 776/77, Π.Δ. 221/97.

ΠΡΟΫΠΟΘΕΣΕΙΣ:

•Παροχή στο Ι.Κ.Α. επιδομάτων κυοφορίας και λοχείας.
•Ενεργός εργασιακή σχέση κατά το χρόνο έναρξης της αποχής, λόγω, κυοφορίας ή λοχείας.

ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ:

1.Ασφαλιστικό βιβλιάριο του Ι.Κ.Α.
2.Βεβαίωση του εργοδότη.
3.Βεβαίωση του Ι.Κ.Α. για την διάρκεια της επιδότησης, το ύψος του ημερησίου επιδόματος και του συνολικού καταβληθέντος ποσού των επιδομάτων κυοφορίας και λοχείας.

ΠΗΓΗ : www.taxheaven.gr

kgkourid
24-01-08, 16:34
πολύ ενδιαφέρον το αθρο σου.

Μόνο μια διευκρίνιση με βαση τα δεδομενα της γυναικάς μου.

Ειναι να γεννήσει ΠΗΤ 29/02. Σταμάτησε την δουλειά στις 29/12

31/12 πληρώθηκε κανονικά απο την δουλειά της.

Συμφωνα με αυτά που λές "Όσον αφορά τα δικαιώματα της εργαζόμενης, θα πρέπει να πληρωθεί από τον εργοδότη της :
α) Για μισό μήνα αν δεν έχει κλείσει εργασιακό έτος στον ίδιο εργοδότη, και β) Για ένα μήνα αν έχει κλείσει πάνω από ένα εργασιακό έτος στον ίδιο εργοδότη. "

Θα ππέπει να πληρωθεί και τέλος φεβρουαρίου έναν ολόκληρο μισθό?

Δουλευει στον ιδιο εργοδότη για περιπου 10 χρόνια.

Ευχαριστώ πολύ,

Access
25-01-08, 09:38
Δυστυχώς δεν το έχω γράψει εγώ, το βρήκα στο site που αναφέρω. Ρωτώντας στο λογιστήριο της εταιρίας μας δεν ήξεραν κάτι (μου ανάφεραν κάτι για ένσημα ενός μήνα επιπλέον) αλλά θα το ψάξουν και θα έχω απάντηση μέσα στην ημέρα. Μπορείτε πάντως να επικοινωνήσετε με την επιθεώρηση εργασίας και να ρωτήσετε.

Access
25-01-08, 11:14
Λοιπόν, μόλις μίλησα με τον chief accountant (sic) μας :lol: ο οποίος δεν χρειάστηκε να το ψάξει, μου απάντησε θετικά. Τον μισθό ενός μήνα και τα ένσημα.

(αν όμως έλαβε αποδοχές ασθενείας ενός μήνα κατά την εγκυμοσύνη της ή κατά τη διάρκεια του εργασιακού έτους, τότε δεν δικαιούται τίποτα από τον εργοδότη).

kgkourid
25-01-08, 12:07
Se euxaristo poli. Tha paro tilephono na rotiso kai tin epitheorisi ergasias.

Pantos na sou po tin alitheia mou fainetai ligo trelo, afou tha plirotheis kanonika apo to IKA, sin ton OAED.

Mammyblue
01-02-08, 12:17
Δεν είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα. Ο εργοδότης πληρώνει την διαφορά που προκύπτει από το επίδομα κυοφορίας και τον μισθό, δηλαδή απο τις 56 ημέρες που επιδοτεί το ικα ο εργοδότης αφαιρεί τις 30 ημέρες. ενα παράδειγμα:

μισθός 750 ?
επίδομα κυοφορίας 900 ?(ανάλογα με το ύψος του μισθού σας)
900 ? / 56ημέρες = 16,07 ?
16,07 * 30=482 ?

Αφαιρούμε από τον μισθό 750 ? τις 30 ημέρες 482 ? = 268 ? οφείλει ο εργοδότης

Άρα ως επίδομα κυοφορίας παίρνεις 900 ? + 268 ? = 1168 ?

Mammyblue
01-02-08, 12:25
Το αντίστοιχο συμβαίνει και με το επίδομα λοχείας. Μόνο που στην περίπτωση που προκύπτει διαφορά από τα χρήματα που θα παίρνατε αν εργαζόσασταν κανονικά και απο αυτά που σας δόθηκαν ως επίδομα λοχείας, σας τα δίνει ο οαεδ και όχι ο εργοδότης. Στην ουσία τα μόνα χρήματα που παίρνουμε καθαρά
είναι το βοήθημα τοκετού.

Ένα παράδειγμα:

Μισθός 750 ?

Επίδομα λοχείας 16,07* Χ 63 =1012,41 ?
Αν δουλεύατε κανονικά οι 63 μέρες αντιστοιχούν 2,52 μήνες
2,52 χ 750 ?=1890 ? στο περίπου διότι υπάρχουν και κρατήσεις

1890 ? - 1012,41=878 ? απο τον οαεδ

baggy
06-02-08, 20:26
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΛΕΝΕ ΒΑΓΓΥ ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ 31 ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΔΟΥΛΕΥΩ ΑΚΟΜΑ ΘΑ ΔΟΥΛΕΨΩ ΜΕΧΡΙ ΤΕΛΟΣ ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΣΥΜΠΛΗΡΟΣΩ ΤΑ 200 ΕΝΣΙΜΑ ΛΕΤΕ ΝΑ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΩ ΑΚΟΜΑ?
ΠΙΘΑΝΗ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΟΚΕΤΟΥ 12-04-08.ΑΝ ΞΕΡΕΤΑΙ ΠΙΤΕ ΜΟΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ.

ilonka19
06-02-08, 22:41
Κανονικά με βαση την ΠΗΤ σου θα επρεπε να σταματήσεις την εργασιά 56 νωριτερα, δηλαδη περίπου 15/02. Αν ο γιατρος σημειωσει οτι εχεις ΠΗΤ 25/04 τοτε μπορεις να εργαστεις μεχρι τελη Φεβρουαρίου :roll:

evoulita
07-02-08, 13:05
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΛΕΝΕ ΒΑΓΓΥ ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ 31 ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΔΟΥΛΕΥΩ ΑΚΟΜΑ ΘΑ ΔΟΥΛΕΨΩ ΜΕΧΡΙ ΤΕΛΟΣ ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΣΥΜΠΛΗΡΟΣΩ ΤΑ 200 ΕΝΣΙΜΑ ΛΕΤΕ ΝΑ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΩ ΑΚΟΜΑ?
ΠΙΘΑΝΗ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΟΚΕΤΟΥ 12-04-08.ΑΝ ΞΕΡΕΤΑΙ ΠΙΤΕ ΜΟΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ.

Ο γιατρός του ΙΚΑ θα βάλει μεταγενέστερη ΠΗΤ. και τςι μέρες που θα χάσεις πριν θα μεταφερθούν για μετα. Και εγω είχα δηλώσει ΠΗΤ ενα μήνα αργότερα. Γέννησα και 10 μέρες νωρίτερα από την κανονική μου οπότε εκατσα 20 μερες πριν και τις υπόλοιπες τις πήρα μετα και με τον νόμο!

baggy
08-02-08, 12:17
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ.ΤΗΝ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΠΛΗΡΩΘΩ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΤΗ ΔΟΣΗ Ο ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΣ ΜΟΥ ΕΠΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΤΟ ΑΛΕΞΑΝΔΡΑΣ Η ΠΡΕΠΕΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΤΟΥ ΙΚΑ?

evoulita
08-02-08, 13:42
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ.ΤΗΝ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΠΛΗΡΩΘΩ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΤΗ ΔΟΣΗ Ο ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΣ ΜΟΥ ΕΠΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΤΟ ΑΛΕΞΑΝΔΡΑΣ Η ΠΡΕΠΕΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΤΟΥ ΙΚΑ?

Γιατρός του ΙΚΑ, εφόσον υπάρχει γιατρός. Και εγω γιατρό του νοσοκομείου είχα... τις επισκέψεις στο ΙΚΑ δεν τις γλιτώνεις.

baggy
08-02-08, 14:16
ΟΚ......ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

baggy
08-02-08, 14:20
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΣΥΓΝΩΜΗ ΠΟΥ ΡΩΤΑΩ ΣΥΝΕΧΕΙΑ..............
ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΤΑΙ ....ΕΜΕΝΑ ΤΟ ΑΦΕΝΤΙΚΟ ΜΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΣΥΜΦΩΝΙΣΗ ΝΑ ΜΕ ΑΠΟΛΙΣΗ ΤΕΛΟΣ ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ ,ΜΗΠΩΣ ΘΑ ΕΧΩ ΚΑΠΙΟ ΠΡΟΩΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΙΚΑ?
ΚΑΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΕΣΩ ΤΑΜΕΙΟ ΑΝΕΡΓΕΙΑΣ?

ilonka19
08-02-08, 14:30
Αν σε απολύσει τελη Φεβρουαρίου πρεπει να προσέξεις να μη χασεις τα χρηματα του ΟΑΕΔ (περίπου 1000 ευρώ). Για να να τα παρεις πρεπει τη στιγμή που αρχιζει η αδειά σου να εχεις ενεργο σχεση εργασίας. Αν ειναι να σε απολύσει τουλάχιστον ας σε απολύση την επόμενη μερα αφότου αρχισει η αδεια.
Εσυ με το ΙΚΑ δεν εχεις προβλημα, αυτος που θεωρετικα μπορει να εχει ειναι ο εργοδοτης σου.

alvadi
08-02-08, 14:35
Απαγορεύεται η απόλυση εγκύου

baggy
08-02-08, 14:37
ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΑΕΔ ΠΟΤΕ ΤΑ ΠΕΡΝΩ ΠΡΙΝ ΤΗ ΓΕΝΝΑ?
ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΑ ΠΑΡΩ ΑΡΧΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΤΟΥ ΠΩ ΝΑ ΜΕ ΑΠΟΛΙΣΕΙ?
ΣΕ ΑΔΕΙΑ ΠΩΣ ΘΑ ΒΓΩ ΜΟΥ ΔΙΝΕΙ ΤΟ ΑΦΕΝΤΙΚΟ ΚΑΠΙΟ ΧΑΡΤΙ?

evoulita
08-02-08, 14:41
Να σαι απολύσει δεν μπορεί. Μόνο αν παραιτηθείς. Οπότε εκεί μάλλον θα έχεις πρόβλημα με το ταμείο ανεργίας. Να πάς να ρωτήσεις και να το ψάξεις καλά για να μην χάσεις τίποτα.

Από τον ΟΑΕΔ τα χρήματα τα παίρνεις μετα την γέννα. Οπως και από το ΙΚΑ. Πριν από την γέννα παίρνεις μερικά την αποζημείωση για τις 56 μέρες που θα κάθσαι.

alvadi
08-02-08, 14:42
Baggy πρώτα απ'όλα απαγορεύεται η απόλυση σε έγκυο και μετά για ένα χρόνο από τη προσέλευση στην εργασία σου!

Από τον ΟΑΕΔ τα χρήματα τα παίρνεις αφού γεννήσεις και αφού πληρωθέίς από το ΙΚΑ με την βεβαίωση που θα παρεις από τον εργοδότη και από το ΙΚΑ. Σε αδεια βγαίνεις σύμφωνα με το χαρτί του γιατρού του ΙΚΑ.

evoulita
08-02-08, 14:43
Και στην άδεια για να βγείς σου δίνουν από το ΙΚΑ χαρτι και το υπογράφε- σφραγίζει ο εργοδότης και δηλώνει οτι δουλεύεις ακόμα. Μόνο έτσι μπορείς να πάρεις άδεια, αν δουλεύιες.

ilonka19
08-02-08, 14:46
Τα χρήματα απο τον ΟΑΕΔ τα παιρνεις μόλις γεννήσεις.
Για να μάθεις ποια χαρτια χρειαζεται να εχεις για την αδεια θα πρεπει να περασεις απο ΙΚΑ και ΟΑΕΔ. Τα χρηματα από το ΙΚΑ θα τα παρεις σίγουρα, αλλά θα ηταν κριμα να χασεις αυτα του ΟΑΕΔ.

baggy
08-02-08, 14:50
ΟΠΟΤΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΓΩ ΣΕ ΑΔΕΙΑ ΚΑΙ ΜΟΛΙΣ ΓΕΝΙΣΩ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΠΑΡΩ ΚΑΙ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΠΑΡΕΤΟΥΜΕ

evoulita
08-02-08, 14:52
http://www.anaconda.gr/HTMErgatika/MitrotitaToketos.htm

evoulita
08-02-08, 15:01
Τα χρήματα απο τον ΟΑΕΔ τα παιρνεις μόλις γεννήσεις.
Για να μάθεις ποια χαρτια χρειαζεται να εχεις για την αδεια θα πρεπει να περασεις απο ΙΚΑ και ΟΑΕΔ. Τα χρηματα από το ΙΚΑ θα τα παρεις σίγουρα, αλλά θα ηταν κριμα να χασεις αυτα του ΟΑΕΔ.

Και από το ΙΚΑ δεν θα τα πάρει όλα. Τις αποζημειώσεις για τις μέρες που έχει άδεια αν δεν δουλευει δεν θα τις πληρωθει.

evoulita
08-02-08, 15:02
ΟΠΟΤΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΓΩ ΣΕ ΑΔΕΙΑ ΚΑΙ ΜΟΛΙΣ ΓΕΝΙΣΩ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΠΑΡΩ ΚΑΙ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΠΑΡΕΤΟΥΜΕ
Αν παραιτηθεις δεν θα μπορείς να βγεις ταμείο ανεργίας.

baggy
08-02-08, 15:12
ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟ ΣΑΙΤ.
1 ΕΡΩΤΗΣΗ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΛΑ ΕΧΩ ΜΠΕΡΔΕΥΤΗ.
ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ ΚΑΙ ΟΑΕΔ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΟΥΝ ΚΑΙ Η 63 ΜΕΡΕΣ ΜΕΤΑ ΤΗ ΓΕΝΝΑ Η ΜΠΟΡΩ ΚΑΙ ΝΩΡΙΤΕΡΑ ΜΟΛΙΣ ΒΓΩ ΑΠΟ ΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ?

baggy
08-02-08, 15:16
ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ ΑΠΟ ΤΗ ΞΕΡΩ ΘΑ ΤΑ ΠΑΡΩ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΕΙΝΑΙ 200 ΕΝΣΙΜΑ ΕΤΣΙ ΤΑ ΠΗΡΕ ΚΑΙ ΜΙΑ ΦΙΛΗ ΜΟΥ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΠΟΘ ΕΙΧΕ ΤΕΛΙΟΣΕΙ Η ΣΥΜΒΑΣΗ ΤΗΣ ΚΑΙ ΔΕ ΔΟΥΛΕΥΕ

evoulita
08-02-08, 15:18
ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟ ΣΑΙΤ.
1 ΕΡΩΤΗΣΗ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΛΑ ΕΧΩ ΜΠΕΡΔΕΥΤΗ.
ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ ΚΑΙ ΟΑΕΔ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΟΥΝ ΚΑΙ Η 63 ΜΕΡΕΣ ΜΕΤΑ ΤΗ ΓΕΝΝΑ Η ΜΠΟΡΩ ΚΑΙ ΝΩΡΙΤΕΡΑ ΜΟΛΙΣ ΒΓΩ ΑΠΟ ΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ?

Τα χρήματα για τις 63 μετα τις προπληρώνεσαι αμέσως μετα την γέννα. Σου τα δίνουν όμως γιατί έχει υπογράψει ο εργοδότης ότι αυτες τις μέρες που έχεις άδεια δεν δουλεύεις. Πάνε στο ΙΚΑ και ενημερώσουν μην βρεθείς προ εκπλήξεων και σου ζητάνε χρήματα πίσω

evoulita
08-02-08, 15:19
ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ ΑΠΟ ΤΗ ΞΕΡΩ ΘΑ ΤΑ ΠΑΡΩ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΕΙΝΑΙ 200 ΕΝΣΙΜΑ ΕΤΣΙ ΤΑ ΠΗΡΕ ΚΑΙ ΜΙΑ ΦΙΛΗ ΜΟΥ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΠΟΘ ΕΙΧΕ ΤΕΛΙΟΣΕΙ Η ΣΥΜΒΑΣΗ ΤΗΣ ΚΑΙ ΔΕ ΔΟΥΛΕΥΕ

Πήρε τα επιδόματα όχι την αποζημείωση για τις μέρες αδείας.

ilonka19
08-02-08, 15:21
Από το ΙΚΑ θα πάρεις περιπου 1000 ευρώ 56 μέρες πριν την ΠΗΤ και τα υπόλοιπα μόλις βγεις από το μαιευτήριο (μπορεί να τα πάρει και ο συζυγός αρκει να του κανεις εξουσιοδότηση-το χαρτι της εξουσιοδότησεις μπορεις να το παρεις απο το ΙΚΑ πριν γεννήσεις). Από τον ΟΑΕΔ θα τα παρεις μόλις πάρεις μόλις σε πληρωσει το ΙΚΑ.

evoulita
08-02-08, 15:22
Εκτός αν κάνω λάθος. Καλύτερα ρώτα σε κάποιο ΙΚΑ να είσαι σίγουρη

evoulita
08-02-08, 15:24
Πάντως στα δικαιολογητικά για να αποζημειωθείς γιαυτες τις μέρες είναι η βεβαίωση του εργοδότη ότι σταμάτησες να δουλεύεις (όχι παραίτηση ή απόλυση)

baggy
08-02-08, 15:27
ΖΑΙΡΑ ΜΟΥ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΣ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ...
ΠΙΣΤΕΥΩ ΚΑΠΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΝΑ ΣΤΟ ΑΝΤΑΠΟΔΩΣΟ.ΦΙΛΙΑ

LOREEN
04-03-08, 20:19
ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΜΕ ΚΙ ΕΜΕΝΑ ΠΑΡΑΚΑΛΩ...
ΕΧΩ ΠΗΤ 22/5/08, ΠΑΙΡΝΩ ΑΔΕΙΑ ΤΟΚΕΤΟΥ ΑΠΟ 26/3/08. Ο ΜΙΣΘΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 800 Ε. ΤΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΠΟΥ ΘΑ ΛΕΙΠΩ ΑΠ΄ ΟΤΙ ΞΕΡΩ ΜΕ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΤΟ ΙΚΑ (500 Ε/ΜΗΝΑ), ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΕΙ ΤΟ ΜΙΣΘΟ ΤΟ ΑΦΕΝΤΙΚΟ ΜΟΥ? ΠΟΤΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΤΕΘΟΥΝ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΣΤΟ ΙΚΑ, ΤΩΡΑ Ή ΟΤΑΝ ΓΕΝΝΗΣΩ?
ΕΧΩ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙ ΤΟ ΑΦΕΝΤΙΚΟ ΜΟΥ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΩ ΞΑΝΑ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ. ΟΜΩΣ ΑΠ΄ ΟΤΙ ΞΕΡΩ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΤΟΥ ΟΑΕΔ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΦΑΝΕΙ ΠΩΣ ΘΑ ΓΥΡΙΣΩ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΟΥ ΤΕΛΟΣ ΙΟΥΛΙΟΥ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΓΙΑ 5 ΜΕΡΕΣ, ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ?
ΜΕΤΑ ΤΟΥ ΖΗΤΗΣΑ ΝΑ ΜΕ ΔΙΩΞΕΙ ΕΚΕΙΝΟΣ (ΕΓΩ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟΥ ΚΑΝΩ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΡΩ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗ) ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΣΩ ΝΑ ΠΑΙΡΝΩ ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΝΕΡΓΙΑΣ ΓΙΑ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ.
ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΩ Ή ΚΟΡΟΙΔΕΥΩ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ??? :D

TZOYTZA
04-03-08, 20:48
ΜΕΤΑ ΤΟΥ ΖΗΤΗΣΑ ΝΑ ΜΕ ΔΙΩΞΕΙ ΕΚΕΙΝΟΣ (ΕΓΩ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟΥ ΚΑΝΩ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΡΩ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗ) ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΣΩ ΝΑ ΠΑΙΡΝΩ ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΝΕΡΓΙΑΣ ΓΙΑ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ.

για αυτο που γνωριζω σου απαντω LOREEN μου και εγω οταν δουλευα του ζητησα και μου εκανε αποληση και μπηκα ενα χρονο στο ταμειο δεν ειχε κανενα προβλημα ουτε αυτος ουτε εγω και για ενα χρονο επερνα το ταμειο
και καθομουν :D :D :D

Bouboukaki
04-03-08, 22:55
ΕΧΩ ΠΗΤ 22/5/08, ΠΑΙΡΝΩ ΑΔΕΙΑ ΤΟΚΕΤΟΥ ΑΠΟ 26/3/08. Ο ΜΙΣΘΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 800 Ε. ΤΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΠΟΥ ΘΑ ΛΕΙΠΩ ΑΠ΄ ΟΤΙ ΞΕΡΩ ΜΕ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΤΟ ΙΚΑ (500 Ε/ΜΗΝΑ), ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΕΙ ΤΟ ΜΙΣΘΟ ΤΟ ΑΦΕΝΤΙΚΟ ΜΟΥ? ΠΟΤΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΤΕΘΟΥΝ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΣΤΟ ΙΚΑ, ΤΩΡΑ Ή ΟΤΑΝ ΓΕΝΝΗΣΩ?
ΕΧΩ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙ ΤΟ ΑΦΕΝΤΙΚΟ ΜΟΥ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΩ ΞΑΝΑ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ. ΟΜΩΣ ΑΠ΄ ΟΤΙ ΞΕΡΩ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΤΟΥ ΟΑΕΔ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΦΑΝΕΙ ΠΩΣ ΘΑ ΓΥΡΙΣΩ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΟΥ ΤΕΛΟΣ ΙΟΥΛΙΟΥ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΓΙΑ 5 ΜΕΡΕΣ, ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ?

Πιστευω οτι ειναι λιγο δυσκολα τα πραγματα για να σε διωξει βεβαια αυτο εξαρταται και απο την σχεση που ειχατε αλλα πλεον ο κοσμος δεν εχει εμπιστοσυνη στον ιδιο του τον εαυτο λες να εμπιστευτει οτι δεν θα του κανεις καταγγελια μετα?Αν και πιστευω οτι δεν πρεπει να γινεται καν αυτο που λες το θεωρω πολυ δυσκολο μακαρι να σου απαντηση καποια που ειναι γνωστης αυτου και να συμβουν τα πραγματα οπως τα επιθυμεις.Καλη λευτερια και με κανεναν πονο :D

ilonka19
04-03-08, 23:36

Ολα γίνονται! Καταρχήν 56 μερες πριν την ΠΗΤ θα πάς στο ΙΚΑ οπου θα πάρεις περίπου 700-850 ευρώ, στη συνέχεια θα γεννήσεις θα πάρεις ακόμα περίπου 1600 από το ΙΚΑ και στο τέλος θα πας στον ΟΑΕΔ και θα πάρεις και απο εκεί κατι (περιπου 800). Στη συνέχεια θα καθίσεις 63 που διαρκει η αδειά σου. Μόλις εχεις πάρει από το ΙΚΑ και από τον ΟΑΕΔ τα χρηματα σου και περάσουν οι 63 μερες μετά τον τοκετό πας για 1-2 μέρες στη δουλεια και σε απόλύει ο εργοδότης σου-πας στον ΟΑΕΔ με την απόλυση, τα ενσημά σου και την καρτα ανεργίας και βγαινεις στο ταμείο.

gerakina
05-03-08, 00:43
Απ'ότι άκουσα από την ώρα που καταθέτεις τα χαρτιά στον ΟΑΕΔ περνάει 1 μήνας περίπου για να πάρεις τα πρώτα λεφτά και είναι γύρω στα 400 το μήνα.
Ο εργοδότης εξασφαλίζεται οτι δε θα ζητήσεις αποζημίωση η κάτι άλλο με ένα χαρτί που υπογράφεις οτι δεν θα διεκδικήσεις τίποτα.Εννοείται οτι για να δεχτεί να σε εξυπηρετήσει κάνοντας απόλυση θα πρέπει να φεύγεις με "καλές συνθήκες" κι όχι ουρλιάζοντας για το πόσο άχρηστος είναι σαν αφεντικό!:wink: :D

biky
05-03-08, 00:47
συγνωμη αν κανω λαθος αλλα νομιζω οτι αν σου κανει απολυση πληρωνει αποζημιωση οποτε να του φερεσαι καλα :lol:

LOREEN
05-03-08, 11:29
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ.
ΦΕΥΓΩ ΜΕ ΚΑΛΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΓΙ΄ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΕΙΧΑ ΤΟ ΘΑΡΡΟΣ ΝΑ ΖΗΤΗΣΩ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΑΦΕΝΤΙΚΟ ΜΟΥ.
ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ, ΘΑ ΤΟΥ ΥΠΟΓΡΑΨΩ ΧΑΡΤΙ ΜΕΤΑΞΥ ΜΑΣ, ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ, ΓΙΑ ΝΑ ΄ΝΑΙ ΚΑΤΟΧΥΡΩΜΕΝΟΣ.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΝΤΩΣ, ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΑΤΕ ΠΟΛΥ, ΝΑ ΣΤΕ ΚΑΛΑ

Elli
05-03-08, 12:26
Εγώ LOREEN το έκανα αυτό γιατί ήθελα να πάω σε άλλη πόλη.Δεν υπογράψαμε κανένα χαρτί γιατί υπήρχε εμπιστοσύνη αλλά και αν μου το ζητούσε δεν θα με πειραζε.Φυσικά δεν με πλήρωσε αποζημίωση εφ'όσον δεν την απαίτησα αλλά τα νόμιμα ποσά που έπρεπε να καταβληθούν στο ΙΚΑ καταβλήθηκαν(διαφορετικά δεν θα είναι νόμιμη η απόλυση).
Μετά με φώναξε και μου έδωσε το επίδομα αδείας και το δώρο Χριστουγέννων-και αυτά δεν τα απαίτησα αλλά μου είπε πως τα δικαιούμαι έτσι κι αλλιώς.

LOREEN
05-03-08, 12:51
Εγώ LOREEN το έκανα αυτό γιατί ήθελα να πάω σε άλλη πόλη.Δεν υπογράψαμε κανένα χαρτί γιατί υπήρχε εμπιστοσύνη αλλά και αν μου το ζητούσε δεν θα με πειραζε.Φυσικά δεν με πλήρωσε αποζημίωση εφ'όσον δεν την απαίτησα αλλά τα νόμιμα ποσά που έπρεπε να καταβληθούν στο ΙΚΑ καταβλήθηκαν(διαφορετικά δεν θα είναι νόμιμη η απόλυση).
Μετά με φώναξε και μου έδωσε το επίδομα αδείας και το δώρο Χριστουγέννων-και αυτά δεν τα απαίτησα αλλά μου είπε πως τα δικαιούμαι έτσι κι αλλιώς.

ΓΕΙΑ ΣΟΥ, ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΟΝΟΜΑ!!!
ΤΟ ΧΑΡΤΙ ΟΥΤΕ ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΤΟ ΖΗΤΗΣΕ, ΤΟΥ ΤΟ ΠΡΟΤΕΙΝΑ ΕΓΩ ΝΑ ΤΟ ΥΠΟΓΡΑΨΟΥΜΕ.
ΔΕΝ ΜΕ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗ ΓΙΑΤΙ ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΙΚΕΙΟΘΕΛΗ ΑΠΟΧΩΡΗΣΗ ΜΟΥ.
Α, ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ ΓΙΑ ΤΑ ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ, ΘΑ ΤΟ ΔΩ ΚΙ ΕΓΩ ΟΤΑΝ ΕΡΘΕΙ Η ΩΡΑ

ΜΑΡΙΑ2
12-03-08, 17:45
Ξέρει κάποια να με βοηθήσει στο εξής: Νοέμβριο-Δεκέμβριο που ήμουν στην αρχή της εγκυμοσύνης μου είχα πάθει μία αποκόλληση και είχα μεινει στο κρεββάτι για 40 ημέρες. επέστρεψα στην δουλειά 3 Ιανουαρίου. είχα πάει στο ικα από την 1η ημέρα και πήρα άδεια, πέρασα από επιτροπή και γενικώς πληρώθηκα όπως έπρεπε από το ικα για αυτές τις 40 ημέρες. μπορεί εξαιτίας αυτής της αναρρωτικής να πάρω λιγότερα χρήματα στο επίδομα τοκετού- λοχείας από το ικα? ήο εργοδότης μπορεί να μην με πληρώσει καθόλου σε όλη την άδεια εγκυμοσύνης? ξέρει καμμιά? ...να πάω διαβασμένη στο ίκα τουλάχιστον (ή στον εργοδότη μου....!)!! και κάτι άσχετο, ένσημα παίρνουμε στην άδεια εκγυμοσύνης??
σας ευχαριστώ πολύ.

LOREEN
13-03-08, 09:25
TEΛΙΚΑ ΟΜΩΣ ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΕΙ ΧΡΗΜΑΤΑ ΣΤΟ ΜΙΣΘΟ ΜΟΥ ΤΟ ΑΦΕΝΤΙΚΟ? Ή ΘΑ ΠΛΗΡΩΝΟΜΑΙ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ?

joita
13-03-08, 11:08
Ενσημα δεν παιρνουμε κατα την διαρκεια την εγκυμοσυνης

Τωρα καθε ετος δικαιουσαι 25 αναρρωτικη αδεια ,αν αυτη δεν την εχεις καλυψει τον ενα μηνα θα στον πληρωσει ο εργοδοτης ειδαλως ο εργοδοτης δεν εχει καμια υποχρεωση .

Το επιδομα τοκετου των 900 περιπου το δικαιουσαι αν καλυπτεις τα προβλεπομενα ημερομισθια που πρεπει να εχεις μεσα στο τελυαταιο ετος

ΜΑΡΙΑ2
13-03-08, 11:12
σε ευχαριστώ για την απάντηση. εγώ την αναρρωτική άδεια την πήρα το 2007 (μόνο 2 μέρες πήρα από το 2008). αν το 2008 δεν έχω πάρω άλλη άδεια διακιούμε τις 25 μέρες να τις πληρωθώ ή επειδή οι μέρες που πη΄ρα το 07 ήαν λόγω εγκυμοσύνης δεν δικαιούμαι έτσι και αλλιώς τίποτα. το ικα κάνει περικοπές στα επιδόματα λόγω αναρρωτικής, γιατί κάποια κοπέλα την είχαν ρωτήσει εάν είχε πάρει άδεια στην εγκυμοσύνη ή μέσα στο τρέχον έτος.

mama2008
19-03-08, 15:16
Εγω που περνω τον διπλασιο απο τον βασικο μισθο ... θα πληρωθω κανονικα τις 17 εβδομαδες ή θα παρω καποιο ποσο βαση του βασικου μισθου ???

despoinaSal
28-03-08, 16:32
koritsia, mporeite na mou peite ki emena ti ginete me ta ensima oso kairo eimaste stin adeia? ta "kolaei" o ergodotis mas kanonika? ta eksagorazoume argotera?

alvadi
28-03-08, 16:57
σε ευχαριστώ για την απάντηση. εγώ την αναρρωτική άδεια την πήρα το 2007 (μόνο 2 μέρες πήρα από το 2008). αν το 2008 δεν έχω πάρω άλλη άδεια διακιούμε τις 25 μέρες να τις πληρωθώ ή επειδή οι μέρες που πη΄ρα το 07 ήαν λόγω εγκυμοσύνης δεν δικαιούμαι έτσι και αλλιώς τίποτα. το ικα κάνει περικοπές στα επιδόματα λόγω αναρρωτικής, γιατί κάποια κοπέλα την είχαν ρωτήσει εάν είχε πάρει άδεια στην εγκυμοσύνη ή μέσα στο τρέχον έτος.

Η άδεια ασθενείας είναι ημερολογιακή, δηλαδή δικαιούσσε για το 2007 25 ημέρες αναρρωτική, το 2008 πήρες τις 2 δικαιούσαι άλλες 23.

Εγω που περνω τον διπλασιο απο τον βασικο μισθο ... θα πληρωθω κανονικα τις 17 εβδομαδες ή θα παρω καποιο ποσο βαση του βασικου μισθου ???.

Αν δηλώνετε κανονικά στο ΙΚΑ και δεν είναι μαύρα δεν χάνεις τίποτα.

koritsia, mporeite na mou peite ki emena ti ginete me ta ensima oso kairo eimaste stin adeia? ta "kolaei" o ergodotis mas kanonika? ta eksagorazoume argotera????.

Μόνο 25 μέρες ασθενειας "κολάει ο εργοδότης.... τωρα δεν ξέρω αργότερα αν γίνεται εξαγορά ή τα χάνουμε. Για αυτό και οι αποδοχές από ΙΚΑ + ΟΑΕΔ + Εργοδότη είναι το σύνολο των μικτών αποδοχών και όχι των καθαρών.

mama2008
31-03-08, 12:53
euxaristo poli gia tin apantisoula ... fysika kai dilononte ola

sunsun
10-04-08, 12:16
Από www.ika.gr

Το ΙΚΑ-ΕΤΑΜ επιδοτεί τις άμεσα ασφ/νες για 56 ημέρες πριν το τοκετό και 63 ημέρες μετά τον τοκετό.

Για να τύχουν αυτών των επιδομάτων πρέπει να έχουν συμπληρώσει 200 ημέρες εργασίας στην ασφάλιση τα δύο προηγούμενα χρόνια από την πιθανή ή την πραγματική ημέρα τοκετού και να μην εργάζονται κατά τον χρόνο της επιδότησης.

Δικαιολογητικά:

Ασφαλιστικά βιβλιάρια των δύο τελευταίων ετών ή βεβαίωση εργοδότη επικυρωμένη από το Υποκ/μα ΙΚΑ-ΕΤΑΜ το οποίο ελέγχει τον εργοδότη.

Βιβλιάριο υγείας (ατομικό, οικογενειακό)

Βεβαίωση του γυναικολόγου του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ για την πιθανή ημέρα τοκετού

Δήλωση από τον εργοδότη ότι σταμάτησε να εργάζεται - Δήλωση δική της για την ημέρα διακοπής (χορηγείται έντυπο από το ΙΚΑ-ΕΤΑΜ)

Ληξιαρχική πράξη γέννησης του παιδιού (μετά τον τοκετό για το επίδομα λοχείας)

Στις 11 Απριλίου φτάνω στις 56 μέρες πριν τον τοκετό. Πάω στο ΙΚΑ με τα δικαιολογητικά και με πληρώνουν επί τόπου το επίδομα κυοφορείας, σωστά;

Επίσης, αν δεν πάω αύριο, π.χ. γιατί δεν θα έχω τα δικαιολογητικά, μπορώ να πάω από βδομάδα ή μετά τον τοκετό για να τα εισπράξω όλα μαζί μαζί, Επίδομα κυοφορίας, επίδομα λοχείας και βοήθημα τοκετού;

alvadi
10-04-08, 13:24
sunsun και γω δεν είχα πάει αμέσως. Πήγαινε από εβδομάδα αλλά μη το αφήσεις για μετά τη γέννα. Δεν τους έχω καμμία μα καμμία εμπιστοσύνη!

Mammyblue
10-04-08, 14:05
Sun sun από τον γυναικολόγο του ΙΚΑ πήρες την βεβαίωση;

Μαμά του Ωρίων
10-04-08, 14:32
θέλω να καταγγείλω το ΙΚΑ και το σύστημα τους :evil:

μετά από 5,5 μήνες παρακαλώ επιτέλους έφτασαν τα χαρτιά μου (προφανώς περπατώντας σελίδα σελίδα) απ το αρμόδιο ΙΚΑ Αμαρουσίου στο Περιστέρι λόγω καισαρικής....
Τους έδωσα αποδείξεις νοσοκομείου και γιατρού ύψους 4500?
Η αποζημίωση που πήρα βάση αυτών των αποδείξεων... είναι το τρομερό ποσόν των 268,75? :shock: και μετά από 5,5 μήνες :shock:

και ύστερα σου λέει γιατί δεν κάνουμε παιδιά οι Ελληνίδες :evil: :evil: :evil: :evil:

vagia01
10-04-08, 16:53
θέλω να καταγγείλω το ΙΚΑ και το σύστημα τους :evil:

μετά από 5,5 μήνες παρακαλώ επιτέλους έφτασαν τα χαρτιά μου (προφανώς περπατώντας σελίδα σελίδα) απ το αρμόδιο ΙΚΑ Αμαρουσίου στο Περιστέρι λόγω καισαρικής....
Τους έδωσα αποδείξεις νοσοκομείου και γιατρού ύψους 4500?
Η αποζημίωση που πήρα βάση αυτών των αποδείξεων... είναι το τρομερό ποσόν των 268,75? :shock: και μετά από 5,5 μήνες :shock:

και ύστερα σου λέει γιατί δεν κάνουμε παιδιά οι Ελληνίδες :evil: :evil: :evil: :evil:

ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ, ΕΓΩ ΟΤΑΝ ΓΕΝΝΗΣΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΣΤΟ ΙΑΣΩ, ΠΕΡΙΠΟΥ 4000€ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΚΑΙ ΓΙΑΤΡΟΣ, ΠΗΡΑ ΑΡΚΕΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ, ΠΑΝΩ ΑΠΟ 1500€, ΚΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΣΥΝΤΟΜΑ.
ΠΑΙΖΕΙ ΡΟΛΟ ΤΙ ΚΛΙΝΗ ΣΟΥ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙ ΒΑΣΕΙ ΤΩΝ ΕΙΣΦΟΡΩΝ ΠΟΥ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ.... ΚΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΗ ΕΣΥ ΚΑΙ ΟΧΙ Ο ΣΥΖΥΓΟΣ
ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙΣ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΑΦΟΥ ΠΛΗΡΩΘΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ

ΜΑΡΙΑ2
10-04-08, 17:24
Συγγνώμη βρε κορίτσια, εννοείται ότι εκτός από το επίδομα τοκετου και λοχείας, παίρνεις πίσω και άλλα χρήματα εάν πας αποδείξεις από το μαιευτήριο?

Μαμά του Ωρίων
11-04-08, 08:54
ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ, ΕΓΩ ΟΤΑΝ ΓΕΝΝΗΣΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΣΤΟ ΙΑΣΩ, ΠΕΡΙΠΟΥ 4000? ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΚΑΙ ΓΙΑΤΡΟΣ, ΠΗΡΑ ΑΡΚΕΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ, ΠΑΝΩ ΑΠΟ 1500?, ΚΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΣΥΝΤΟΜΑ.
ΠΑΙΖΕΙ ΡΟΛΟ ΤΙ ΚΛΙΝΗ ΣΟΥ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙ ΒΑΣΕΙ ΤΩΝ ΕΙΣΦΟΡΩΝ ΠΟΥ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ.... ΚΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΗ ΕΣΥ ΚΑΙ ΟΧΙ Ο ΣΥΖΥΓΟΣ
ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙΣ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΑΦΟΥ ΠΛΗΡΩΘΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ

μήπως εννοείς τα επιδόματα κυοφορίας, λοχείας ή μητρότητας?
γιατί ναι οκ, αυτά είναι άλλα και τα παίρνεις και σύντομα ΑΛΛΑ είναι ουσιαστικά μία η άλλη με το μισθό σου!!!! όσο καιρό δε δουλεύεις που στο πληρώνουν σαν ασθένεια!!!
Το παιδί το έχω εγώ και επειδή έκανα καισαρική τα χαρτιά μου κάνανε πρώτα το γύρο της αθήνας και μετά ήρθαν στο περιστέρι (περπατώντας πάντα!)
Οχι, για τις αποδείξεις που τους κατέθεσα, μου πλήρωσαν 268,75 :evil: και ήμουν σε 6κλινο :evil:

Συγγνώμη βρε κορίτσια, εννοείται ότι εκτός από το επίδομα τοκετου και λοχείας, παίρνεις πίσω και άλλα χρήματα εάν πας αποδείξεις από το μαιευτήριο?
Για την καισαρική ξέρω ότι ισχύει σίγουρα... είναι αυτά τα 268 που λέω ότι πήρα... για τον φυσιολογικό δεν ξέρω...

Κοίτξα στα χαρτιά τους ρε... και για την αναισθησία του χειρουργείου μου δικαιολογούν 23,71 ευρώ!!!!! ενώ η επισκληρίδιος κοστίζει 300 :evil:
συγκεκριμένα γράφει το χαρτί τους
έξοδα και αμοιβή νάρκωσης - επείγον - μεγάλες επεμβάσεις 23,71
:evil:
έξοδα χειρουργείου για μεγάλες επεμβάσεις 35,22 :evil:

κάτι τέτοια μου έβαλαν....

αναρωτιέμαι αν κάνω ένσταση πόσο θα ταλαιπωρηθώ και τι θα κερδίσω :evil:

dooo
11-04-08, 09:06
Για την καισαρική ξέρω ότι ισχύει σίγουρα... είναι αυτά τα 268 που λέω ότι πήρα... για τον φυσιολογικό δεν ξέρω...

αναρωτιέμαι αν κάνω ένσταση πόσο θα ταλαιπωρηθώ και τι θα κερδίσω :evil:

πλήρωσες τιμή δημοσίου...σου λένε, γιατί κυρία μου πήγατε στο Ιασώ? τόσα δημόσια μαιευτήρια έχουμε...δε νομίζω ότι θα κερδίσεις τίποτα με την ένσταση..τόσα έχω ακούσει ότι δίνουν στις καισαρικές..θα πρέπει να είναι ιδιάζουσα περίπτωση καισαρικής φαντάζομαι, και να συντρέχουν διαφορετικές συνθήκες για να σου πληρώσουν όσα πλήρωσες στο μαιευτήριο και στους γιατρούς.

ΜΑΡΙΑ2
11-04-08, 09:45
δεν είναι τιμή δημοσίου. η επισκληρήδιος έχει 200€ στα δημόσια νοσοκομεια από ότι ξέρω!

pegi
11-04-08, 10:52
SUN SUN.εγω γεννησα πριν 18 μερες και εχω ικα δικο μου οχι απο τον συζυγο εννοω.ολα τα επιδοματα τα πηρα αφου βγηκα απο την κλινικη,εστειλα τον αντρα μου και το επιδομα τοκετου που μπορεις να το παρεις πριν γεννησεις και αυτο το πηρα μετα,ηθελα να δω ποσα θα ναι συνολο και επειδη δοξα τον θεο τα χαμε τα χρηματα για αυτο και δεν αγχωθηκα ποτα να τα παρω.
τα χρηματα του οαεδ τα παιρνεις αφου τελειωσουν οι 63 μερες λοχειας.
επειδη εκανα καισαρικη κατεθεσα στο ικα που ανηκει η κλινικη δικαολογητικα για να παρω καποια χρηματα συμπληρωματικα.απο οτι ξερω που μας ειπε η υπαλληλος μια πολυ καλη κοπελα τα χρηματα ειναι 300 ευρω,αλλα θα τα παρω μεσα σε 3 μηνες,δεν καιγομαι ας τα παρω και ας ειναι και τοτε.
σημασια εχει να παρουμε οτι δικαιουμαστε.....για φυσιολογικο τοκετο απο οτι ξερω δεν ισχυει.

konstantina78
15-04-08, 11:17
Καλημέρα. Να ρωτήσω κάτι. Είμαι στην 26η μέρα εβδομάδα κύησης, πότε πρέπει να πάω στο ΙΚΑ για να βγάλω την άδεια?

evoulita
15-04-08, 11:32
το επίδομα για την καισαρική ειναι γύρω στα 300 ευρώ όπου και να γεννήσουμε. Και εγω που γέννησα σε δημόσιο νοσοκομείο και δεν πλήρωσα τίποτα πήρα τόσα. Δεν τους ενδιαφέρει που θα γεννήσεις. Αν πας σε δημόσιο νοσοκ και γεννήσεις με καισαρική σου πληρώνουν τα πάντα, ενω στον φυσιολογικό πληρώνεις το δωμάτιο, αλλα δεν δικαιούσαι το επίδομα καισαρικής.

evoulita
15-04-08, 11:34
Καλημέρα. Να ρωτήσω κάτι. Είμαι στην 26η μέρα εβδομάδα κύησης, πότε πρέπει να πάω στο ΙΚΑ για να βγάλω την άδεια?Οταν θα φτάνεις για να φύγεις με άδεια θα πάς σε γυναικολόγο του ΙΚΑ να σου ΄δωσει μια βεβαιωση με την ΠΗΤ και 56 μέρες πριν την ΠΗΤ που θα σταματήσεις απο την δουλεια θα πάς με τα δικαιολογητικά να πληρωθεις γιαυτές τις 56 μέρες.

ΜΑΡΙΑ2
18-04-08, 13:57
σε ποιον ΟΑΕΔ πας μετά τον τοκετό για να πληρωθείς την διαφορά του μισθού σου από τα επιδόματα του ικα?? σε κάποιο κετνρικό ή στην περιοχή σου.
στα επιδόματα του ικα μετά τον τοκετό είναι το βοηθημα 880€ και οι 63 ημερες (άδειας λοχείας), σωστά?
ευχαριστώ!

tzef
18-04-08, 14:20
ΘΑ ΠΡΠΕΠΕΙ ΤΗΝ ΠΗΤ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΡΕΙΣ ΑΠΟ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟ ΤΟΥ ΙΚΑ;
ΓΙΑΤΙ ΕΙΧΑ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΡΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟ ΜΟΥ.

evoulita
18-04-08, 15:51
ΘΑ ΠΡΠΕΠΕΙ ΤΗΝ ΠΗΤ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΡΕΙΣ ΑΠΟ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟ ΤΟΥ ΙΚΑ;
ΓΙΑΤΙ ΕΙΧΑ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΡΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟ ΜΟΥ.

Είναι συγκεκριμένο εντυπο-βεβαιωση του ΙΚα και ναι φυσικά πρέπει να είναι απο γυναικολόγο του ΙΚΑ. Οτι και να κάνεις με το ΙΚΑ πρεπει να μεσολαβει γιατρό του ΙΚΑ...

Joannad
18-04-08, 16:01
Κορίτσια εάν βρίσκεσαι σε άδεια λοχείας και λήγει η συμβαση σου τι γινεται?? παιρνεις τιποτα απο τα παραπάνω??

dimidana
19-04-08, 21:30
βοήθεια!!!!!!! περιμένω να γεννήσω σε ενάμιση μήνα.:D εν τω μεταξύ δουλεύω με πρόγραμμα stage. παίρνω μισθό 400 ευρώ το μήνα.:twisted: δικαιούμαι να κάνω διακοπή του προγράμματος για το μέγιστο 3 μήνες άρα δεν θα πληρώνομαι. :cry: έχω τρελλαθεί αυτές τις μέρες να ψάχνω επιδόματα και έμαθα ότι από τον οαεδ δεν παίρνω και παίζει να μην πάρω ούτε από το τ.α.ξυ. (ταμείο ασφάλισης ξενοδοχουπαλλήλων) που είναι το βιβλιάριο υγείας μου. έχω δικαίωμα να είμαι ασφαλισμένη στο τ.α.ξ.υ. μέχρι τέλος του 2008. ξέρει καμία κάτι; έχω ανάγκη έστω και το πιο μικρό επίδομα άμεσα οπότε αν κάποια ξέρει κάτι... βοήθεια!!!!!!!!!

MarinaG
05-09-08, 08:45
καλημερα!

προσπαθω να βγαλω ακρη στο τι δικαιουμαστε απο επιδοματα και εχω μπερδευτει παρα πολυ.. ακουω για επιδομα μητροτητας, λοχειας, τοκετου, κλπ κλπ κλπ και δεν ξερω ουτε τι ειναι αυτα, ουτε ποτε τα παιρνεις, ουτε απο που.

εχω πητ 13/01 και ειμαι ιδιωτικη υπαλληλος, αρα ασφαλισμενη στο ικα. εχω αποφασισει να παρω και το 6μηνο που δικαιουμαι απο τον οαεδ (;;;) μετα τον τοκετο.

μηπως θα μπορουσε μια πιο εμπειρη μανουλα να μου εξηγησει τι δικαιουμαι χρηματικα, απο που, ποτε και τι δικαιολογητικα χρειαζομαι;

ισως αυτο θα μπορουσε να γινει και υπομνημα για να ξερουν ολες οι μελλουσες μανουλες τα δικαιωματα τους. τοσα χρονια πληρωνουμε το ελληνικο δημοσιο, νομιζω πως ειναι κριμα να μην εισπραξουμε αυτα που δικαιουμαστε λογω μη (ή ανεπαρκους) πληροφορησης..

χιλια ευχαριστω βρε κοριτσια εκ τοων προτερων για την βοηθεια!!

μαρινα & εμβρυακι!

φιλιτσα
05-09-08, 09:28
αχ με το καλό σου ευχομαι ,

απο το ΙΚα θα πληρωθθεις τις

56 μερες πριν την Πητ (επιδομα τοκετου το λενε δεν θυμαμα :roll: )

63 μερες μετα την γεννα (επιδομα λοχεια)

910 ευρω το εφαπαξ βοηθημα για την γεννα

αυτα

μετα με τον Οαεδ θα πληρωνεσαι για 6 μηνες δεν γνωριζω διαδικασια .

αυτα !!!

αχ να χαρεις τον καιρο που το μωρακι σου ειναι στην κοιλιτσα ακόμα και πας όπου θελεις κοιμασαι όσο θελεις :lol:

prosperous
05-09-08, 09:28
καλημερα,
ειδα το θεμα σου και παρολο που και εγω ολα να πανε καλα θα ειμαι στην ιδια μοιρα με σενα και δεν ηξερα τι ακριβως θα παρω, ρωτωντας τρεις φιλες μου που γεννησαν τον τελευταιο χρονο και ειναι ιδι. υπ. συν την διασταυρωση στοιχειων απο καποιους λογιστικους φορεις φαινεται οτι θα παρουμε τα εξης:

α) Απο τον εργοδοτη: Ενα μισθο ολοκληρο (25 ημερων) αν απασχολησε απο δυο ετη και πανω ειδαλλως μισθο 15 ημερων
β) Απ το ΙΚΑ: 40 ημερων επιδομα (πρεπει να ειναι 40 * 18,20 (το ημερησιο επιδομα) πριν τον τοκετο και 49 ημερων επι 18,20 μετα τον τοκετο.

Μετα τον τοκετο για να εισπραξεις τα υπολοιπα χρηματα (δηλαδη τα 49 *18,20) συν το επιδομα τοκετου που βγαινει γυρω στα 770 (σιγουρα αυτο ισχυει αν εισαι full time job δεν ξερω για τις περιπτωσεις part time αν ειναι κατι διαφορετικο) πρεπει πρωτα να προσκομισεις την ληξιαρχικη πραξη γεννησης και να εχεις βγαλει βιβλιαριο ασθενειας του μωρου σου.

Αφου θα εχεις εξοφληθει τα ποσα που δικαιουσαι απο το ΙΚΑ μετα κανεις αιτηση στον ΟΑΕΔ για να σου εγκριθει το Οικογενειακο επιδομα για το ενα παιδι που απο οσο μου ειπανε ειναι γυρω στα 90 ευρω το χρονο (κατι τετοιο)

Οσον αφορα το 6μηνο του ΟΑΕΔ πρεπει να εχεις κανει αιτηση στον ΟΑΕΔ και στον εργοδοτη σου μεχρι τρεις μηνες πριν βγεις στην συγκεκριμενη αδεια και εννοειται οτι πρεπει να δηλωσεις ποσους ακριβως μηνες θες να κατσεις (πχ 6, η 2 η 4 κλπ). Το επιδομα αρχικα ειχα ακουσει οτι ειναι 680 ευρω μηνιαιως για τους πληρης απασχολησης μικτα διοτι το ποσο αυτο εισπρατεται μονο μεσω ΟΑΕΔ ο οποιος καλυπτει και τα εξοδα ασφαλισης στα χρηματα αυτα αρα το καθαρο ειναι μαλλον κατω απο 550 (δεν ξερω ακριβως την αναλογια)..συνεπως αν δεν εχεις οικονομικο προβλημα και μπορεις να επιβιωσεις 6 μηνες με αυτα τα χρηματα τοτε εχει καλως αν οχι τοτε βλεπεις αν θα το παρεις ολο το εξαμηνο η μερος απο αυτο οπως πχ θα κανω εγω..

Ελπιζω να σε κατατοπισα καπως αν και πιστευω οτι ολο και καποια ποιο εμπειρη θα σου πει με ακριβεια τι και πως.. ευχομαι τα καλυτερα και για το μωρακι σου και για σενα..

σου παραθετω καποια sites που μπορεις να ριξεις μια ματια ετσι προχειρα και ενημερωτικα:

http://www.specialeducation.gr/modules.php?op=modload&name=News&file=article&sid=204

και
http://www.noikokyra.gr/modules.php?name=News&file=article&sid=266

rit@
05-09-08, 09:33
Από τον ΟΑΕΔ πέρνουμε επίδομα παιδιού κάθε χρόνο και αναλογικά για τους πρώτους μήνες της ζωούλας του κάθε παιδιού μας εκτός και αν το παίρνεται στο μισθό σας. Επίσης μετά την γέννα παίρνουμε ένα επίδομα γύρω στα 800 ? περίπου από τον ΟΑΕΔ πάλι και όσες δεν το ξέρατε και δεν κάνετε τα χαρτία σας το χάνεται. Δεν θυμάμαι τώρα πως λέγεται βοήθημα - επίδομα γέννας ή κάπως έτσι. Αυτό δυστυχώς το παίρνουμε μόνο μετά από κάθε γέννα.

maraki
06-09-08, 18:48
Γεια σασ εγω θα ήθελα να ρωτήσω?είμαι άνεργη αυτή την στιγμή ημουν στο επίδομα 10 μήνεσ πριν δουλευα όμωσ..αν μείνω εγκυοσ δικαιουμε λεφτα απο το ικα κ τον οαεδ...........αχ απαντηστε μου εχω αγνοια απ αυτα>>>>>>>>>>>>>

rit@
08-09-08, 12:54
Γεια σασ εγω θα ήθελα να ρωτήσω?είμαι άνεργη αυτή την στιγμή ημουν στο επίδομα 10 μήνεσ πριν δουλευα όμωσ..αν μείνω εγκυοσ δικαιουμε λεφτα απο το ικα κ τον οαεδ...........αχ απαντηστε μου εχω αγνοια απ αυτα>>>>>>>>>>>>>

Μαράκι δες τα side που υποδεικνύουν παραπάνω τα γράφει όλα εκεί. Κάνε κλικ διπλό πάνω στη διεύθυνση που γράφει και θα σου ανοίξει αμέσως.

Athinoula
10-09-08, 12:57
Καλησπέρα,
Έχω ένσημα 10 χρόνων στο σύνολο αλλά τα τελευταία 2 χρόνια έχω μόνο 2 μήνες ένσημα. Επίσης έπαιρνα το ταμείο ανεργείας από τον ΟΑΕΔ για 6 περίπου μήνες μέσα στο διάστημα των 2 αυτών ετών. Ξέρει κάποιος αν δικαιούμαι κάτι? Οι κοπέλες που ασχολείστε με οικιακά έχετε πάρει κάποιο από όλα αυτά τα επιδόματα που ακούγονται? Έχετε βοηθηθεί με κάποιο τρόπο?
Σας ευχαριστώ

rit@
11-09-08, 12:18
Καλησπέρα,
Έχω ένσημα 10 χρόνων στο σύνολο αλλά τα τελευταία 2 χρόνια έχω μόνο 2 μήνες ένσημα. Επίσης έπαιρνα το ταμείο ανεργείας από τον ΟΑΕΔ για 6 περίπου μήνες μέσα στο διάστημα των 2 αυτών ετών. Ξέρει κάποιος αν δικαιούμαι κάτι? Οι κοπέλες που ασχολείστε με οικιακά έχετε πάρει κάποιο από όλα αυτά τα επιδόματα που ακούγονται? Έχετε βοηθηθεί με κάποιο τρόπο?
Σας ευχαριστώ
Ο σύζυγος έχει ένσημα εαν έχει παίρνεις επίδομα τοκετού από το ΙΚΑ δηλ το παίρνει εκείνος δεν ξέρω για του ΟΑΕΔ νομίζω πως όχι αν πάντος έχει άλλο ταμείο πάλι ξέρω πως σχεδόν όλα δίνουν επίδομα τοκετού καμιά 700? καθώς και επίδομα παιδιού από τον ΟΑΕΔ αν δεν το παίρνει μέσα στο μισθό

Athinoula
11-09-08, 12:43
Σε ευχαριστώ για την απάντηση sk.margaret.
Ο σύζυγος έχει ένσημα του ΙΚΑ κανονικά όλα αυτά τα χρόνια, οπότε μάλλον είναι να παίρνω κάτι και εγώ. Θα κανονίσουμε να πάμε μαζί στο ΙΚΑ μπας και βγάλουμε καμία άκρη.
Ευχαριστώ και πάλι

alextweety
09-11-08, 02:43
Αγαπητές Μαμάδες καλησπέρα!

Όσον αφορά για τα επιδόματα που δικαιούστε για τη γέννα, μην ξεχάσετε και το συμπληρωματικό επίδομα μητρότητας του ΟΑΕΔ.

Ως γνωστόν, το ΙΚΑ σας πληρώνει ένα συγκεκριμένο ποσό για τα επιδόματα τοκετού και λοχείας. Αυτό, όμως, κατά πάσα πιθανότητα θα είναι μικρότερο από τον κανονικό μισθό σας από τον εργοδότη.

Έρχεται, λοιπόν, ο ΟΑΕΔ και σας πληρώνει τη διαφορά που προκύπτει από τα ποσά αυτά.

Για παράδειγμα, εάν παίρνετε μισθό 1000 Ευρώ το μήνα και από το ΙΚΑ πήρατε 600 Ευρώ για ένα μήνα άδειας, τότε ο ΟΑΕΔ θα σας πληρώσει τα υπόλοιπα 400 Ευρώ για το μήνα αυτό.

Οπότε, αυτό εφαρμόζεται αναλογικά για ολόκληρη την άδεια τοκετού και λοχείας.

Περισσότερες πληροφορίες θα βρείτε στη σελίδα του ΟΑΕΔ. Είναι αρκετά κατατοπιστική στο ζήτημα αυτό.

Φιλικά,
Αλέξανδρος (χαρούμενος Μπαμπάς!)

administrator
13-03-09, 21:39
http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?autocom=ineo&showarticle=76

Λέγκω
22-04-09, 10:06
Όλες οι προϋποθέσεις για τη χορήγηση της εξάμηνης άδειας

Άδεια κύησης και λοχείας, μειωμένο ωράριο μετά τον τοκετό αλλά και έξι μήνες πρόσθετη άδεια μετ’ αποδοχών για την ανατροφή του παιδιού δικαιούνται οι εργαζόμενες μητέρες στον ιδιωτικό τομέα. Διαβάστε όλα τα δικαιώματα, τους όρους και τις προϋποθέσεις για τη χορήγηση των αδειών οι οποίες συνολικά, μπορούν να φτάσουν ακόμη και στους 13,5 μήνες.

Ποιες άδειες δικαιούνται οι μητέρες;

1. Άδεια κύησης και λοχείας

Οι εργαζόμενες μητέρες δικαιούνται άδεια μητρότητος συνολικής διάρκειας 17 εβδομάδων. Οι 8 εβδομάδες χορηγούνται υποχρεωτικά πριν την πιθανή ημερομηνία του τοκετού (άδεια κύησης) και οι 9 εβδομάδες μετά τον τοκετό (άδεια λοχείας).

Προϋποθέσεις

Ανεξαρτήτως χρόνου εργασίας για εργαζόμενες με σχέση εργασίας ιδιωτικού δικαίου ορισμένου ή αορίστου χρόνου.

2. Άδεια θηλασμού και φροντίδας παιδιού

Οι εργαζόμενες μητέρες δικαιούνται:

α. Μειωμένο κατά 1 ώρα την ημέρα ωράριο εργασίας (χωρίς μείωση αποδοχών) και για 30 μήνες από τη λήξη της άδειας λοχείας ή τη λήξη της ειδικής εξάμηνης άδειας (βλ. παρακάτω).

β. Εναλλακτικά μειωμένο ωράριο κατά 2 ώρες την ημέρα για τους πρώτους 12 μήνες και 1 ώρας για 6 επιπλέον μήνες μετά τη λήξη της άδειας λοχείας ή της ειδικής εξάμηνης άδειας και εφόσον υπάρχει συμφωνία με τον εργοδότη.

γ. Εναλλακτικά, επίσης, σε σχέση με την πρώτη ή δεύτερη επιλογή και μετά από συμφωνία με τον εργοδότη, ισόχρονη συνεχόμενη άδεια 3,5 περίπου μηνών αντί του μειωμένου ωραρίου.

Είναι ξεκάθαρο ότι για να εξασφαλίσει η μητέρα την άδεια των 3,5 μηνών αντί για το μειωμένο ωράριο, θα πρέπει να υπάρξει η σύμφωνη γνώμη του εργοδότη.

Παρατήρηση

Την άδεια φροντίδας παιδιού που αναφέρεται παραπάνω (μειωμένο ωράριο ή ισόχρονη άδεια) μπορεί εναλλακτικά να πάρει ο εργαζόμενος πατέρας του παιδιού εφόσον δεν κάνει χρήση η μητέρα.

3. Γονική άδεια

Γονική άδεια άνευ αποδοχών και μέχρι 3,5 μήνες για κάθε παιδί δικαιούται η μητέρα ή ο πατέρας εναλλακτικά.

α. Συμπλήρωση ενός έτους εργασίας στον ίδιο εργοδότη.

β. Απασχόληση άλλου γονιού έξω από το σπίτι

γ. Ηλικία παιδιού μέχρι 3,5 ετών

Η γονική άδεια των 3,5 μηνών δίνεται χωρίς αποδοχές και ισχύει για κάθε παιδί ξεχωριστά με την προϋπόθεση ότι έχει μεσολαβήσει από το τέλος της προηγούμενης άδειας 1 έτος εργασίας στον ίδιο εργοδότη.

4. Ειδική εξάμηνη άδεια μητρότητας

Την εξάμηνη άδεια μητρότητας δικαιούται η μητέρα που είναι ασφαλισμένη στο ΙΚΑ- ΕΤΑΜ και εργάζεται με σχέση εργασίας ορισμένου ή αορίστου χρόνου.

1. Να έχει ενεργή εργασιακή σχέση (να μην έχει αποχωρήσει από την εργασία).

2. Να έχει λάβει το επίδομα μητρότητας του ΙΚΑ- ΕΤΑΜ.

3. Να έχει το καθεστώς αδειών που προβλέπεται από την Εθνική Γενική Συλλογική Σύμβαση Εργασίας (εξαιρούνται εργαζόμενες στο Δημόσιο, Ν.Π.Δ.Δ., Ο.Τ.Α. κ.λ.π.).

Πότε χορηγείται η άδεια;

Η εξάμηνη άδεια χορηγείται:

1. Μετά την λήξη της άδειας λοχείας ή

2. Μετά τη λήξη της κανονικής άδειας που ακολουθεί την άδεια λοχείας ή

3. Μετά τη λήξη της ισόχρονης προς το μειωμένο ωράριο άδειας.

Πώς πληρώνεται η ειδική άδεια;

Η άδεια πληρώνεται από τον ΟΑΕΔ κάθε μήνα με ποσό ίσο με τον κατώτερο μισθό που προβλέπει η ΕΓΣΣΕ. Για την περίοδο που διανύουμε το ποσό είναι 701 ευρώ το μήνα. Για εργαζόμενες με μερική απασχόληση το ποσό αυτό μειώνεται στο μισό.

Πότε ενημερώνεται ο εργοδότης;

Η εργαζόμενη θα πρέπει να ειδοποιήσει τον εργοδότη εγγράφως ένα μήνα τουλάχιστον πριν από την έναρξη της εξάμηνης άδειας. Η χορήγηση της άδεια είναι υποχρεωτική για τον εργοδότη εφόσον ζητηθεί από την εργαζόμενη.

Ποια δικαιολογητικά χρειάζονται;

1. Βεβαίωση εργοδότη (είδος, μορφή, διάρκεια της εργασιακή σχέσης κ.λ.π.).

2. Αντίγραφο απόφασης επιδόματος από ΙΚΑ- ΕΤΑΜ.

3. Υπεύθυνη δήλωση ότι εντός οκτώ ημερών θα κοινοποιηθεί στον ΟΑΕΔ οποιαδήποτε μεταβολή της εργασιακής σχέσης.

4. Αριθμός λογαριασμού Εθνικής τραπέζης (IBAN).

5. Αστυνομική ταυτότητα.

6. Άδεια διαμονής αλλοδαπής ή αντίγραφο βεβαίωσης κατάθεσης.

Πότε διακόπτεται η άδεια;

1. Με έγγραφη συμφωνία του εργαζόμενου με τον εργοδότη

2. Με πρόσληψη σε άλλο εργοδότη

3. Εφόσον λήξει η άδεια διαμονής

MINA 2009
30-04-09, 20:08
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ...ΕΓΩ ΜΟΛΙΣ ΜΠΗΚΑ ΣΤΗΝ ΣΕΛΙΔΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΚΑΤΕΝΘΟΥΣΙΑΣΤΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΕΥΡΟΣ ΤΩΝ ΘΕΜΑΤΩΝ!!! ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΩΡΟΜΙΣΘΙΟΥΣ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑΚΟΥΣ ΣΥΝΕΡΓΑΤΕΣ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΔΗΛΑΔΗ ΣΕ Τ.Ε.Ε., Ι.Ε.Κ. ΚΑΙ Τ.Ε.Ι., ΜΕ ΣΥΜΒΑΣΗ,ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΜΕΛΛΟΥΣΕΣ ΜΗΤΕΡΕΣ ΔΙΚΑΙΟΥΝΤΑΙ ΚΑΤΙ ΑΠΟ ΤΙ ΙΚΑ?ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

talita
11-05-09, 10:53
Καλημέρα σε όλους,

Για να λάβουμε το επίδομα τοκετού πρέπει να έχουμε λάβει πρώτα το επίδομα λοχείας?
(έχω ήδη λάβει το επίδομα κυοφορίας)

talita
11-05-09, 10:59
Καλημέρα σε όλους,

Για να λάβουμε το επίδομα τοκετού πρέπει να έχουμε λάβει πρώτα το επίδομα λοχείας?
(έχω ήδη λάβει το επίδομα κυοφορίας)

heidi
12-05-09, 00:42
Το επίδομα τοκετού το λαμβάνεις μαζί με το επίδομα λοχείας. Όταν δηλαδή πας να πληρωθείς το επίδομα λοχείας θα συ δώσουν και το επίδομα τοκετού. Έχε υπόψη σου, ότι εάν ασφαλίσεις το παιδί στο όνομα σου, τότε θα πάρεις και ένα 10% παραπάνω χρήματα. Με το καλό να υποδεχτείτε το μωράκι σας,

eleni38
01-06-09, 17:07
Καλησπέρα! εάν μπορείτε βοηθήστε με παρακαλώ. Γεννησα στις 22/4/09 και σαράντησα 1/6/09. Δέν δικαιομουν άδεια μητροτητας για 35 ένσημα δυστυχώς.έλαβα το επιδομα τοκετου μετα τον τοκετο, μπορειτε να μου πειτε ποτε πρεπει να παω για δουλια? δικαιουμαι αλλου ειδους άδεια?

Λέγκω
01-06-09, 21:13
Καλησπέρα! εάν μπορείτε βοηθήστε με παρακαλώ. Γεννησα στις 22/4/09 και σαράντησα 1/6/09. Δέν δικαιομουν άδεια μητροτητας για 35 ένσημα δυστυχώς.έλαβα το επιδομα τοκετου μετα τον τοκετο, μπορειτε να μου πειτε ποτε πρεπει να παω για δουλια? δικαιουμαι αλλου ειδους άδεια?
Γεια χαρά Ελενη μου και να χαίρεσαι το μωράκι σου... αυτό μόνο μπόρεσα να βρω http://www.parents.gr/forum/showthread.php?p=923128 ... αλλά δεν νομίζω ότι βοηθάει ιδιαίτερα. Γενικά το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να στείλεις κάποιον ή να πας η ίδια στο ΙΚΑ μπας και βγάλεις άκρη! Θα κοιτάξω κι εγώ μήπως μάθω τίποτα άλλο.

Pipi
02-06-09, 00:12

Έχεις πάει στο ΙΚΑ να πάρεις αυτές τις 17 εβδομάδες άδειας που διακιούσαι; Είναι 8 εβδομάδες πριν τη γέννα και 9 μετά μου φαινεται. Αλλά αν θες τις παίρνεις και όλες μαζί όταν γεννήσεις, ανάλογα το πότε σταμάτησες από τη δουλειά.

ΚΥΡΙΑΚΗ_
02-06-09, 14:21
Κορίτσια για όσο καιρό διαρκεί η άδεια και το 6μηνο του ΟΑΕΔ μπαίνουν κανονικά τα ένσημα ή όχι????

despoin
06-06-09, 22:56
Καλησπέρα Λέγκω!!!!
σε βρίσκω πολύ ενημερωμένη και θα ήθελα να μου πεις κάτι αν και εφόσων γνωρίζεις!!!
είμαι υγειονομική υπάλληλος στο ΙΚΑ, και τώρα έχω πάρει αναρρωτική λόγω κάποιων μικροπροβλημάτων!!!! ΥΤό που ήθελα να ρωτήσω είναι το εξής: δικαιούμαι επίδομα κυοφορίας-λοχείας και τοκετού από το ΙΚΑ? ή επειδή πληρώνομαι όλους αυτούς τους μήνες θα πάρω μόνο τα 1000 ευρώ που δίνει το ΙΚΑ μετά τη γέννα?

Λέγκω
06-06-09, 23:23
Κυριακή, τα ένσημα μπαίνουν κανονικά και καλύπτονται απ'τον ΟΑΕΔ απ'όσο ξέρω.
Δεσποινά μου, η αναρρωτική άδεια ισοδυναμεί με κανονική εργασία άρα δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα με τα επιδόματα αρκεί να έχεις συμπληρώσει τα 200 ένσημα τα τελευταία δύο χρόνια.

leela
06-06-09, 23:36
Κορίτσια για όσο καιρό διαρκεί η άδεια και το 6μηνο του ΟΑΕΔ μπαίνουν κανονικά τα ένσημα ή όχι????

κυριακη καλησπερα , για την τετραμηνη αδεια ( 2 μηνες πριν και 2 μετα ) και για το 6ΜΗΝΟ του ΟΑΕΔ τα ενσημα ειναι μονο συνταξιμα το οποιο σημαινει οτι δεν σε καλυπτουν ασφαλιστικα. οποτε στην περιπτωση που ληξει το βιβλιαριο σου και εισαι σε αδεια δεν θα μπορεις να το ανανεωσεις.
αν θελεις λεπτομερειες ρωτα με.

G.STONE
18-06-09, 14:12
Κορίτσια ξέρει καμία να μου πεί πόσα ένσημα πρέπει να έχουμε για να δικαιούμαστε όλα τα επιδόματα τοκετου, λοχείας κ.λ.π. ΙΚΑ - ΟΑΕΔ ?

Σκέφτομαι σιγά σιγά για δεύτερο παιδάκι και δεν θέλω να την πατήσω με τα ένσημα. Μια ξαδερφή μου τα έχασε όλα για 8 ένσημα!

poukis
18-06-09, 15:55
Καλησπερα G.STONE,
απ οτι ξερω πρεπει τα 2 τελευταια χρονια να εχεις 200 ενσημα.

G.STONE
18-06-09, 15:57
Ευχαριστώ πολύ!

aggeliki78
29-06-09, 12:27
Καλημερα κοριτσια ειμαι καινουρια στην παρεα.
Εχω ΠΗΤ 15/09/09 . ΤΟ 2007 ημουν στο ταμειο ανεργιας το 2008 ανεργη,και εχω προσληφθει τον Ιανουαριο του 2009 (13 ενσημα ) απο τοτε κανονικα 25ενσημα καθε μηνα. Η ερωτηση μου ειναι αν γνωριζει καποια γιατι στο ικα που πηγα δεν μου απαντησαν αν δικαιουμαι επιδομα κυοφοριας και λοχειας απο το ικα και εν συνεχεια απο τον οαεδ??? Ποτε πρεπει να σταματησω απο τη δουλεια γιατι ο εργοδοτης μου πιστευει πως ειμαι απο ατσαλι και πως θα δουλευω και τον Αυγουστο.
Ευχαριστω εκ των προτερων για το χρονο σας .

leela
29-06-09, 13:27
κηριακη , εισαι απο τις τυχερες !τα ενσημα οπως σου ειπα ειναι μονο συνταξιμα αλλα εσυ δεν θα εχεις κανενα προβλημα .... ευτυχως .απ'οτι καταλαβα εχεις ασφαλεια για ολη την 6μηνη αδεια και επιπλεον 2 μηνες , οποτε αν γυρισεις στην εργασια σου κατ'ευθειαν το βιβλιαριο σου θα ανανεωθει αυτοματα εως το Φεβρουαριο του 2011.

εγω ειχα προβλημα γιατι η αδεια μου εληξε το Φεβρουαριο , το ιδιο και το βιβλιαριο μου.μετα πηρα επιπλεον 5 μηνες αδεια ανευ αποδοχων και δεν μπορουσα να ανανεωσω το ασφαλιστικο βιβλιαριο εφοσον δεν ειχα ενσημα.
να θυμασαι οτι εαν ληξει το βιβλιαριο χρειαζεσαι 60 ενσημα για την ανανεωση , το οποιο σημαινει 2 μηνες εργασιας περιπου.

μην ανησυχεις καθολου , ακομα και να μην γυρισεις αμεσως στη δουλεια θα εχεις ασφαλεια!

ΚΥΡΙΑΚΗ_
29-06-09, 14:07
Aχ τι καλά!!!!
Σ'ευχαριστώ που με διαφώτισες!!!!!Να δούμε αύριο αν θα ξεμπλέξω σε μια μέρα ή θα ταλαιπωρηθώ και δεύτερη....

aggeliki78
03-07-09, 12:11
καλημερα σας εχω ξαναγραψει αλλα σας παρακαλω θα ηθελα μια απαντηση γιατι κοντευω να τρελαθω. Το διαστημα αυτο εχω ρωτησει παντου για το τι μπορω να κανω ετσι ωστε να μπορεσω να παρω το επιδομα κυοφοριας και λοχειας αλλα ακρη δεν εχω βγαλει γιατι ο καθενας μου λεει τα δικα του.Εχω ενσημα απο τον Ιανουαριο 2009 (13) και τα υπολοιπα 25αρια σαν ΠΗΤ εχω 25/9/09 .
Αν δουλεψω μεχρι τοτε και δεν εχω γεννησει νωριτερα φυσικα τα συμπληρωνω αλλα την αδεια την περνω μετα και πως?Μπορω να κολλησω αντι για 25 , 30ενσημα το μηνα ( μου το προτεινε ο εργοδοτης) αλλα το ικα να τα προσμετρησει κανονικα? Σε ενα ικα που ρωτησα μου ειπαν πως γινεται σε ενα αλλο ομως και ενας λογιστης μου ειπαν οχι , πως μετρανε μεχρι 25.Αν μπορει καποια απο τις μανουλες να με βοηθησει θα το εκτιμουσα αφανταστα.
ευχαριστω και καλη λευτερια σε ολες

Νασια
11-07-09, 17:21
καλησπερα ας με διαφωτισει καποιος εχω μπερδευτει ...

εχω μια υπαλληλο με αδεια τοκετου αυτη την 6μηνη που δινει ο οαεδ γυριζει σε 10 μερες στο μαγαζι (καταστημα με ρουχα) πρεπει να της δωσω το μειωμενο και αν ναι 30 μηνες?? η κατι λιγοτερο???

καλα ο λογιστης σιγουρα θα φαει σουτττ ειναι δυνατον να μην ξερει???? τι να πωωωω

vickoyla
12-07-09, 17:33
Kalispera koritsia, ti mperdema me ta epidomata...egw exw koufathei teleiws.Apolithiaka ton Ianouario tou 2009 kai pernw tameio anergias, mou lene pws dikaioume ta epidomata an exw panw apo 200 ensima ta 2 teleutaia xronia (auta ta 2 teleutaia xronia einai apo tin imerominia genisis i silipsis)mporei na einai xazi i erwtisi mou allla den xerw kai kati teleutaio, posa xrimata einai auta ta epidomata.Sas eyxaristw ek' twn proterwn....

Γιάννης_χ
12-07-09, 18:10
Γέννησε η γυναίκα μου ένα υγιέστατο αγοράκι και ενδιαφερόμαστε για την συνέχεια των επιδομάτων από εδώ και πέρα.
Πριν γεννήσει, με το χαρτί του ιατρού της(με την ΠΗΤ), εισπράξαμε τις 57 ημέρες πριν.
Τώρα με την ληξιαρχική πράξη, πάμε πάλι στο ΙΚΑ και εισπράτουμε τις επόμενες 67 ημέρες?
Εκτός την ληξιαρχική πράξη΄και το βιβλιάριο υγείας της συζύγου, τι άλλο χρειάζεται?
Παίρνουμε χρήματα και από τον ΟΑΕΔ?
Το επίδομα τοκετού, που είναι κάπου στα 970 ευρώ, το παίρνουμε και αυτό από το ΙΚΑ?
Ταυτόχρονα με τις 63 ημέρες?
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

ifi79
12-07-09, 18:12
Γιάννη να σας ζήσει το υγιέστατο αγοράκι σας!
Για τα υπόλοιπα δεν ξέρω να σου απαντήσω, καθότι δημ. υπάλληλος.
Καλή ευκολία να έχετε!

jtse
14-07-09, 14:13
Να σας ζήσει το αγοράκι σας.

Σου βάζω το link του ΙΚΑ όπου λέει τι χαρτιά χρειάζονται. Ταυτόχρονα με το επίδομα της λοχείας (τις 63 ημέρες) θα πάρεις και το επίδομα τοκετού που είναι 990 ευρώ. Απλώς έχουν πει πολλές κοπέλες ότι άμα γράψεις το παιδί στο βιβλιάριο νομίζω της μητέρας(ΙΚΑ) και μάλιστα πριν ανέβεις στον όροφο που είναι να σου γράψουν τα επιδόματα και να εισπράξεις συνήθως εισπράτεις 10% παραπάνω. Επίσης με τα χαρτιά του ΙΚΑ θα πάς και στον ΟΑΕΔ όπου θα πάρεις ένα ποσό.

http://www.ika.gr/gr/infopages/asf/benefits/money/home.cfm

Sylia
14-07-09, 16:12
Πρωτα πας με τη ληξ. πραξη να δηλωσεις το παιδι στο μητρωο.Συνηθως μπαινει στου πατερα διαφορετικα θα πρεπει εκεινος να κανει υπευθυνη δηλωση οτι δεχεται το παιδι να το ασφαλισει η μητερα.
Αφου σου εκδοσουν το βιβλιαριο προστατευομενου μελους πας στις Παροχες οπου υποβαλεις τα χαρτια της γεννας και σου δινουν το ποσο των 63 ημερων.

Απο τον ΟΑΕΔ σου δινουν ενα εντυπο το οποιο πρεπει να συμπληρωσει ο εργοδοτης και δηλωνει ποτε σταματησε η γυναικα απο την εργασια της. Καταθετεις τη βεβαιωση αυτη μαζι με καποιο αποκομα ενσημων που θα σου πουν...
ΠΡΟΣΕΧΕ...στη βεβαιωση αυτη δε σου γραφει μονο ποτε ηταν η ημερ/νια για να σταματησει να εργαζεται η γυναικα αλλα την ακριβη ημερ/νια που το εκανε.
πχ. αν ηταν να σταματησει την εργασια της 25/6 ΑΛΛΑ λογω προβληματων σταματησε 1/4 ο ΟΑΕΔ σου δινει καποιο ποσο και για το υπολοιπο διαστημα

XARA
15-07-09, 22:56
Καλησπέρα κορίτσια ειμαι και εγω μια μελλουσα μαμα σε απογνωση με τοσα που ακουω και πολλα που δεν ακούω, σε 3 μέρες μπαίνω στο μήνα μου, δουλευω απο το 2002 και ξέρω ότι δικαίούμαι το 6μηνο απο οαεδ,οι προβληματισμοί μου όμως είναι οι εξής,.
1ον πηγα στο ικα και με πλήρωσαν για τισ 53 μέρες του τοκετού (τα λεφτα!!!).
καπου ακουσα ότι σου δίνει και ο οαεδ καποια χρήματα για τον τοκετο, όμως τα δινει πριν ή καταθετεις τιποτα χαρτιά και μετά σου δίνουν.
Είμαι πολύ μπερδεμένη και φοβάμαι ότι απο αυτες τισ υπηρεσίες δεν σε βοηθαει κανεις για να τα βάλεις σε μια τάξη και να ξέρεις τελικά τι πρεπει να κάνεις για να μην τουσ τα χαρισεισ.
αν υπάρχει καποια κοπέλα να μασ τα πει αναλητικα θα το εκτιμούσα πολύ.
ευχαριστώ πολύ και καλή λεφτερία σε όσες περιμένουν και σε αυτεσ που γέννησαν να τουσ ζήσουν τα μωρακιά τους, όσες ακόμα δεν έχουν μείνει εγκύες να μήν ανησυχούν και όλα θα πάνε καλα.
φιλιά σε όλες.

popchris
15-07-09, 23:07
χαρα,με το καλο το μωρακι σου...τα χρηματα απο τον ΟΑΕΔ τα περνεις αφου γεννησεις προσκομιζοντας τις πληρωμες απο το ικα την ταυτοτητα σου, βιβλιαριο της εθνικης και κατασταση απο το ικα των ενσημων σου..εχεις προθεσμια 90 μερες απο την γεννηση του παιδιου για να καταθεσεις τα δικαιολογητικα..ελπιζω να μην παρελειψα κατι

XARA
15-07-09, 23:26
χαρα,με το καλο το μωρακι σου...τα χρηματα απο τον ΟΑΕΔ τα περνεις αφου γεννησεις προσκομιζοντας τις πληρωμες απο το ικα την ταυτοτητα σου, βιβλιαριο της εθνικης και κατασταση απο το ικα των ενσημων σου..εχεις προθεσμια 90 μερες απο την γεννηση του παιδιου για να καταθεσεις τα δικαιολογητικα..ελπιζω να μην παρελειψα κατι

βιβλιαριο εθνικής?πρεπει να ανοιξω λογαριασμό στην εθνική?

popchris
15-07-09, 23:48
Μαλιστα πρεπει να ανοιξεις λογαριασμο στην εθνικη εκει θα μπαινουν και τα χρηματα του εξαμηνου.

Blue Fairy
16-07-09, 00:00
Μαλιστα πρεπει να ανοιξεις λογαριασμο στην εθνικη εκει θα μπαινουν και τα χρηματα του εξαμηνου.

Ναι δίκιο έχει η popchris. Και μάλιστα αν συνεχίσεις στη δουλειά σου μπορείς να κρατήσεις το λογαριασμό ανοιχτό για το επίδομα παιδιών από τον ΟΑΕΔ.

Πριν γεννήσεις πήγαινε στο ΙΚΑ που ανήκεις και ζήτησε να σου δώσουν ένα χαρτί που γράφει τα δικαιολογητικά που χρειάζεσαι και ζήτα τους να σου εξηγήσουν την όλη διαδικασία.

Γιάννης_χ
16-07-09, 02:43
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!
Με το ΙΚΑ, τελείωσα σήμερα.
Από τον ΟΑΕΔ, τι χρήματα παίρνουμε?

νταινα
22-07-09, 13:14
ΓΕΙΑ ΣΑΣ
ΕΡΓΑΖΟΜΑΙ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΜΕ ΕΝΣΥΜΑ.Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΜΟΥ ΘΕΛΕΙ ΓΙΑ 6 ΜΗΝΕΣ ΠΕΡΙΠΟΥ ΝΑ ΜΕ ΒΓΑΛΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ,ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙ ΠΟΥ ΜΕΙΝΩ ΕΓΚΥΟΣ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΤΙ ΓΙΝΕΤΕ, ΤΙ ΔΙΚΑΙΟΥΜΕ ΝΑ ΠΑΡΩ ΑΠΟ ΙΚΑ ΟΑΕΔ?ΤΟ 6 ΑΜΗΝΟ ΤΟ ΠΕΡΝΩ?

νταινα
22-07-09, 13:16
ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΣΦΑΛΙΣΤΩ ΠΑΛΙ?ΑΝ ΝΑΙ ΠΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΠΡΙΝ?

mutti
23-07-09, 11:06
ΝΤΑΙΝΑ, ΚΑΛΗΜΕΡΑ! ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΜΗ ΔΕΧΤΕΙΣ ΝΑ ΣΕ ΒΓΑΛΕΙ ΧΩΡΙΣ ΑΠΟΛΥΣΗ! ΕΑΝ ΣΕ ΔΙΑΚΟΨΕΙ ΧΑΝΕΙΣ ΤΗΝ ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑ ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΓΙΑ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗ.ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΕΑΝ ΜΕΙΝΕΙΣ ΕΓΚΥΟΣ ΘΑ ΠΑΡΕΙΣ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΠ ΤΟ ΙΚΑ ΑΛΛΑ ΧΑΝΕΙΣ ΤΟ ΕΞΑΜΗΝΟ ΓΙΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΡΙΣΚΕΣΑΙ ΣΕ ΕΝΕΡΓΗ ΕΡΓΑΣΙΑΚΗ ΣΧΕΣΗ ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΣΕ ΞΑΝΑΠΡΟΣΛΑΒΕΙ Κ ΝΑ ΣΕ ΑΣΦΑΛΙΣΕΙ.ΜΗΝ ΔΙΑΝΟΗΘΕΙΣ ΝΑ ΔΕΧΤΕΙΣ.640 € ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ, ΕΙΣΑΙ ΣΠΙΤΙ ΜΕ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΟΥ, ΕΠΙΣΤΡΕΦΕΙΣ ΚΥΡΙΑ ΞΑΝΑ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΟΥ Κ ΕΑΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΣΕ ΔΙΩΞΕΙ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗ Κ ΤΟ ΤΑΜΕΙΟ ΑΝΕΡΓΙΑΣ!!!!!ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΕΤΑΖΕ ΤΟΝ ΟΥΡΑΝΟ ΜΕ ΤΑ ΑΣΤΡΑ Κ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΕΠΕΣΤΡΕΨΑ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΜΕ ΔΙΩΞΕΙ. ΦΑΝΤΑΖΕΣΑΙ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΟΤΑΝ ΕΑΝ ΔΕΝ ΜΕ ΕΙΧΕ ΑΣΦΑΛΙΣΕΙ ΟΠΩΣ ΗΘΕΛΕ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ Κ ΔΕΝ ΔΕΧΤΗΚΑ

msxbz
03-08-09, 00:32
καλησπέρα... έχω κ εγώ μια απορία να εκφράσω. ήμουν ωρομίσθια καθηγήτρια που απολύθηκε κανονικά τον ιούνιο με το πέρας της σχολικής χρονιάς. επομένως τώρα παίρνω ταμείο ανεργίας. τον νοέμβριο γεννάω και τότε συνήθως ειδοποιούν και για προσλήψεις αναπληρωτών, στους οποίους κατά πάσα πιθανότητα να συγκαταλεγώ και εγώ φέτος.

επομένως 2 σενάρια: να μην προσληφθώ και να παραμείνω με ταμείο ανεργίας, ή να προσληφθώ νοέμβριο με πλήρες ωράριο.

οι απορίες μου είναι οι εξής:
αν είμαι με ταμείο ανεργίας τι κάνω με επιδόματα; τα παίρνω κανονικά;
και αν προσληφθώ την εποχή που γεννάω, τι κάνω όσον αφορά στην άδεια; οι μέρες που δικαιούμαι θα είναι οι 50κάτι που δίνουν μετά, και χάνω τις πρίν;

αν κάποια μπορεί να βοηθήσει θα ήμουν ευγνώμων!!!

soumela
04-08-09, 00:22
Καλησπερα μια φιλη εγκυος στον 6ο μηνα αυτην την στιγμη , τις ειπαν μολις μπει στον 7ο θα σταματησει να πηρωνεται απο το ικα (ξεχασα να αναφερω οτι ειναι στο κρεβατι με εντολη γιατρου) και θα μπει στον οαεδ. Επειδη μου φαινεται παραλογο και προσωπικα δεν μου συνεβει κατι τετοιο δεν γνωριζω. Αν γνωριζει καποια κοπελα κατι ας βοηθησει.
Μπας και ηρεμησει
Ευχαριστω εκ των προτερων.

valeria
05-08-09, 13:18
καλησπερα.ειμαι στον πεμπτο και θα ηθελα να μαθω τι δικαιουμε απο το ικα οταν με το καλο γεννησω.ειμαι ταμειο ανεργειας απο τον ιουλιο 2009 μεχρι τον μαρτιο του 2010.ρωτησα στο ικα αλλα μου τα ελεγαν πολυ μπερδεμενα,μου φανηκε οτι ουτε οι ιδιοι δεν ηξεραν ακριβως.αν καποιος γνωριζει θα ηθελα να με βοηθησει.ευχαριστω..

joannakip
21-08-09, 16:34
ΑΠ'ΟΤΙ ΞΕΡΩ ΟΤΑΝ ΜΠΕΙΣ ΣΤΟΝ 7ο ΣΤΑΜΑΤΑΕΙ Η ΑΝΑΡΡΩΤΙΚΗ ΣΟΥ ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΠΕΡΝΕΙΣ ΧΡΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΑΡΧΙΖΕΙ Η ΑΔΕΙΑ ΚΥΟΦΟΡΙΑΣ.
ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΚΥΟΦΟΡΙΑΣ ΤΗΝ ΔΙΚΑΙΟΥΣΕ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ 2 ΧΡΟΝΙΑ 200 ΕΝΣΗΜΑ! ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΕΡΝΕΙΣ 56ΜΕΡΕΣ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΠΗΤ.
Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΤΟΥ ΙΚΑ ΣΟΥ ΔΙΝΕΙ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΠΗΤ,ΜΙΑ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΠΟΥ ΤΗΝ ΥΠΟΓΡΑΦΕΙ Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΚΑΙ ΜΙΑ ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ ΚΑΙ ΠΛΗΡΩΝΕΣΕ ΜΟΛΙΣ ΤΗΝ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ ΣΤΟ ΙΚΑ.

Evakimou
07-09-09, 00:43
Γεια σας κοριτσια. Μια σοβαρη διευκρίνιση γιατι καπου διαβασα εδω στο φορουμ αυτο και μπερδευτηκα. Για να παρεισ τα επιδοματα κυοφοριας και λοχειας πρεπει να εχεις 200 ενσημα πριν την ΠΗΤ τα τελευταια δυο χρονια η 200 ενσημα 2 χρονια πριν την Πητ? Γιατι διαβασα οτι δεν μετρανε τα ενσημα το διαστημα που εισαι εγκυος...Ειναι δυνατον? Ας απαντησει καποια αν ξερει....

msxbz
08-09-09, 09:45
Καλημέρα. Να ρωτήσω κάτι. Είμαι στην 26η μέρα εβδομάδα κύησης, πότε πρέπει να πάω στο ΙΚΑ για να βγάλω την άδεια?
sto ika mou eipan na paw 2 mhnes prin, me xarti giatrou gia thn PHT. dhladh 52 meres prin einai h adeia, esu 8a pas mia bdomada nwritera, h kai perissotero gia na mhn ka8usteries me grafeiokratia kai na kanoniseis.

msxbz
08-09-09, 09:48
Γεια σας κοριτσια. Μια σοβαρη διευκρίνιση γιατι καπου διαβασα εδω στο φορουμ αυτο και μπερδευτηκα. Για να παρεισ τα επιδοματα κυοφοριας και λοχειας πρεπει να εχεις 200 ενσημα πριν την ΠΗΤ τα τελευταια δυο χρονια η 200 ενσημα 2 χρονια πριν την Πητ? Γιατι διαβασα οτι δεν μετρανε τα ενσημα το διαστημα που εισαι εγκυος...Ειναι δυνατον? Ας απαντησει καποια αν ξερει....

phga sto ika gia thn idia akribws aporia kai mou eipan 200 enshma ta 2 teleutaia xronia. metrane kai ths kuhshs, an einai dunaton na mh metrousan.

exw k egw mia aporia. otan paroume adeia, plhrwnomaste ton mis8o mas kanonika apo ton ergodoth h apo to ika? kai to epidoma pou dikaioumaste einai allo? h oxi?

irida85
08-09-09, 14:31
http://www.anaconda.gr/HTMErgatika/MitrotitaToketos.htm

νομιζω οτι εδω τα λεει ολα!!!! στην αρχη λεει για τον εργοδοτη και στις τελευταιες σελιδες ειναι για ικα και οαεδ
τα ευχαριστω στη φιλεναδα που το ανακαλυψε!

ERIANTON
19-09-09, 23:44
γεια σας εχω ενσημα 9 ετων μεχρι των δεκεμβριο του 2008 δικαιουμαι να παρω καποιο επιδομα τοκετου?απο το 2009 και μεχρι το ν ιανουαριο του 2010 που θα γεννησω θα περνω και το επιδομα ανεργιας

xrimaria
30-09-09, 09:25
Καλημερα

στις 25/10 βγαινω σε αδεια κυοφοριας και σημερα μιλησα με το ικα για το τι δικαιουμε. μου ειπαν να υπολογιζω τα επιδοματα με βαση την μεικτη μισθοδοσια του Δεκεμβρη 2008. δεν μπορουσαν ομως να μου πουν περισσοτερα ( δηλ να τα υπολογισω μονη μου). το θεμα μου ειναι το εξης τωρα. εμενα στο ικα δεν μου εβαζαν επιδομα γαμου μεχρι τον Ιουνιο. το ειχε ξεχασει η λογιστρια με την οποια συνεργαζομαστε. οποτε δεν μπορω να ζητησω τα σπασμενα απο το αφεντικο. ο μεικτοσ μισθος τον 12/08 φαινεται 701 ?. μπορει καποια να μου πει τι επιδομα κυοφοριας και λοχειας θα παρω? επισης κατι αλλο που μου ειπαν και με χαλασε τρομερα. μου ειπαν οτι δωρο χριστουγενων και πασχα θα παρω με αναλογια οτι βγαινει απο τον εργοδοτη και τπτ αλλο. δηλ εγω που γενναω μεχρι 20/12 δεν δικαιουμε ολοκληρα τα δωρα αφου θα λειπω με αδειες. και το ικα δεν δινει κατι επιπλεον.

ειναι το πρωτο μου ποστ στο φορουμ. βλεπω οτι πολλα κοριτσια εχουν γνωσεις του θεματος. ξερω οτι ακουγομαι απιστευτα γκρινιαρα. μπαινει την τριτη ο αντρας μου χειρουργειο για μεση και μου εχουν πεσει ολα μαζεμενα. λεφτα δεν υπαρχουν και απο οτι καταλαβαινω ουτε απο τα επιδοματα θα κανουμε δουλεια. παιρνω 750 καθαρα αλλα σημερα εμαθα οτι αυτα δεν φαινονται καπου. φαινονται πολυ λιγοτερα. και ειμαι πολυ στεναχωρημενη για ολα αυτα.

αν μπορει καποια να βοηθησει........σας ευχαριστω που με διαβασατε

xrimaria
05-10-09, 13:14
καλημερα

μπορει εστω καποια να μου πει αν εχουν αλλαξει οι ασφαλιστικες κλασεις απο περσι? βρηκα του 2008 αλλα δεν ξερω αν ισχυουν ακομη. στο ικα δεν ξερουν τι τους γινεται. τους τα βγαζει ο υπολογιστης αυτοματα

ευχαριστω

Giota
05-10-09, 20:50
Μακάρι να ήξερα να σου απαντούσα κι εγώ. Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι άλλο.
Το επίδομα τοκετού που πέρνουμε είναι συγκεκριμένο; Δηλαδή, πώς καθορίζεται; Από όσο ξέρω είναι σύμφωνα με το μισθό αλλά αν πούμε ότι ο μισθός μου ο μικτός είναι 1650 ευρώ, καθαρά 1275, πόσο είναι το επίδομα τοκετού και λοχείας;

xrimaria
10-10-09, 15:11
βασικα στο ικα απο οτι καταλαβα δεν τους νοιαζουν τα καθαρα. τους νοιαζει ο μεικτος μισθος και με βαση αυτον ανηκεις σε καποια ασφαλιστικη κλαση. με βαση αυτην την ασφαλιστικη κλαση θα πληρωθεις. αν φυσικα στα εχουν δηλωσει ολα κανονικα στο ικα. εγω την πατησα

sofaki1978
11-10-09, 23:50
καλημερα

μπορει εστω καποια να μου πει αν εχουν αλλαξει οι ασφαλιστικες κλασεις απο περσι? βρηκα του 2008 αλλα δεν ξερω αν ισχυουν ακομη. στο ικα δεν ξερουν τι τους γινεται. τους τα βγαζει ο υπολογιστης αυτοματα

ευχαριστω

διαβασα σε ενα σαιτ οτι :τα ορια των ημερησιων μισθων και των τεκμαρτων ημερομησθιων των ασφαλιστικων κλασεων απο 1/1/09 εως 31/12/09 παραμενουν ως ειχαν διαμορφωθει στις 31/12/08.και οντως μεχρι και τον σεπτεμβρη που ειχα αναρρωτικη με πληρωνανε με του 2008 την κλαση.

sofaki1978
12-10-09, 00:02
Μακάρι να ήξερα να σου απαντούσα κι εγώ. Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι άλλο.
Το επίδομα τοκετού που πέρνουμε είναι συγκεκριμένο; Δηλαδή, πώς καθορίζεται; Από όσο ξέρω είναι σύμφωνα με το μισθό αλλά αν πούμε ότι ο μισθός μου ο μικτός είναι 1650 ευρώ, καθαρά 1275, πόσο είναι το επίδομα τοκετού και λοχείας;

giota το βοηθημα τοκετου ειναι συγκεκριμενο και ειναι αν θυμαμαι καλα 991,20 ευρω.το επιδομα κυοφοριας και λοχειας ειναι βαση μισθου.
σου βαζω λινκ για να διαβασεις τι γραφει το μελος mammyblue για να δεις πως βγαινουν τα αλλα 2 επιδοματα.

http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=24640

το επιδομα λοχειας μπορεις να το παρεις προσαυξημενο κατα 10%.οταν θα πας στο ικα να πληρωθεις την λοχειας πρωτα θα πας στο μητρωο να γραψεις το παιδι στο βιβλιαριο σου και μετα θα πας να εισπραξεις.με αυτο τον τροπο θα εχεις προστατευομενο μελος και θα παρεις λιγα χρηματα παραπανω,οπως σου ειπα 10%.

ntina-mpempis
13-10-09, 18:06
γεια σας κοριτσια, λοιπον εγω δουλευω σε μια εταιρια απο τις 16-10-06 στις 27-03-08 βγηκα με αδεια ασθενειας λογο επιπλοκων εγκυμοσυνης και πληρονωμουν απο το ικα. μετα πειρα την αδεια του ικα τοκετου-λοχειας, μετα την 6μηνη αδεια μητροτητας και τρεις μηνες αδεια ανεφ αποδοχων απο την δουλεια μου. το προβλημα ειναι οτι τωρα ειμαι παλι εγκυος 6 εβδομαδων και ειδα λιγο αιμα και γιατρος μου μου ζητησε να κατσω σπιτι λογο επιβαρυμενου ιστορικου. αρα εχω να δουλεψω απο της 27-03-08 θα πληρονομαι απο το ικα και παλι? θα εχω τα επιδοαματα απο το ικα και τον οαεδ? την 6μηνη αδεια???? τι γινεται με τα 200 ενσημα? χρειαζομαι βοηθεια αν ξερει καποια ας βοηθησει

doraki
13-10-09, 18:44
το επιδομα λοχειας μπορεις να το παρεις προσαυξημενο κατα 10%.οταν θα πας στο ικα να πληρωθεις την λοχειας πρωτα θα πας στο μητρωο να γραψεις το παιδι στο βιβλιαριο σου και μετα θα πας να εισπραξεις.με αυτο τον τροπο θα εχεις προστατευομενο μελος και θα παρεις λιγα χρηματα παραπανω,οπως σου ειπα 10%.

sofaki για να γράψω το μωρό στο βιβλιάριό μου τι χαρτιά χρειάζονται?
Να φανταστώ ληξιαρχική πράξη γέννησης??Και τι άλλο?

sofaki1978
13-10-09, 18:49
τιποτα doraki μονο την ληξιαρχικη πραξη γεννησης.ισως,εαν ο αντρας σου ειναι και αυτος ασφαλισμενος στο ικα,να του ζητησουνε βεβαιωση οτι δεν εχει προβλημα που το παιδι θα γραφτει στο δικο σου βιβλιαριο(μαλακιες,σορυ κιολας).τον αντρα σου θα στειλεις για την αδεια λοχειας και το επιδομα?

doraki
13-10-09, 18:55
sofaki και ο άντρας μου στο ΙΚΑ είναι,αλλά προκειμένου να πάρουμε το +10% το παιδάκι θα πάει στο δικό μου βιβλιάριο,κι εμείς έτσι είμασταν στης μαμάς μου,στο ΤΣΑΥ...
Δεν ξέρω ακόμα αν θα πάει ο άντρας μου,εξαρτάται πώς θα είμαι,πώς θα είναι ο καιρός,αν θα θέλω να βγω από το σπίτι.
Ξέρω ότι χρειάζεται μια εξουσιοδότηση για να μπορέσει να τα πάρει.Αυτή την παίρνω από το ΙΚΑ όταν πάρω το επίδομα κυοφορίας εεε??

ntina-mpempis
13-10-09, 18:58
γεια σας κοριτσια, λοιπον εγω δουλευω σε μια εταιρια απο τις 16-10-06 στις 27-03-08 βγηκα με αδεια ασθενειας λογο επιπλοκων εγκυμοσυνης και πληρονωμουν απο το ικα. μετα πειρα την αδεια του ικα τοκετου-λοχειας, μετα την 6μηνη αδεια μητροτητας και τρεις μηνες αδεια ανεφ αποδοχων απο την δουλεια μου. το προβλημα ειναι οτι τωρα ειμαι παλι εγκυος 6 εβδομαδων και ειδα λιγο αιμα και γιατρος μου μου ζητησε να κατσω σπιτι λογο επιβαρυμενου ιστορικου. αρα εχω να δουλεψω απο της 27-03-08 θα πληρονομαι απο το ικα και παλι? θα εχω τα επιδοαματα απο το ικα και τον οαεδ? την 6μηνη αδεια???? τι γινεται με τα 200 ενσημα? χρειαζομαι βοηθεια αν ξερει καποια ας βοηθησει

sofaki1978
13-10-09, 19:00
sofaki και ο άντρας μου στο ΙΚΑ είναι,αλλά προκειμένου να πάρουμε το +10% το παιδάκι θα πάει στο δικό μου βιβλιάριο,κι εμείς έτσι είμασταν στης μαμάς μου,στο ΤΣΑΥ...
Δεν ξέρω ακόμα αν θα πάει ο άντρας μου,εξαρτάται πώς θα είμαι,πώς θα είναι ο καιρός,αν θα θέλω να βγω από το σπίτι.
Ξέρω ότι χρειάζεται μια εξουσιοδότηση για να μπορέσει να τα πάρει.Αυτή την παίρνω από το ΙΚΑ όταν πάρω το επίδομα κυοφορίας εεε??

σε ρωτησα γιατι ειναι καλυτερα να παει ο αντρας σου σε περιπτωση που τον ρωτησουν αν εχει αντιρρηση που το παιδι θα μπει στο δικο σου βιβλιαριο.η φιλη μου ειχε στειλει τον μπαμπα της με εξουσιοδοτηση αλλα θελανε να παει ο αντρας της για να δηλωσει οτι δεν εχει αντιρρηση που το παιδι θα μπει στο βιβλιαριο της.οταν πας για την κυοφοριας παρε και εξουσιοδοτηση απο το ικα για τα λοχειας-τοκετου,εχουν μια ετοιμη φορμα στο ικα.

doraki
13-10-09, 19:09
ntina-mpempis η περίπτωσή σου είναι λίγο μπερδεμένη,μάλλον θα ήταν καλύτερα να πας στο ΙΚΑ και να ρωτήσεις γιατί και από το τηλέφωνο ακόμα μπορεί να μπερδευτούν!!

sofaki λες καλύτερα να στείλω τον άντρα μου ε?
εξουσιοδότηση θα πάρω όπως και δήποτε,ακόμα κι αν τελικά πάμε και οι 2 μας,ή μόνη μου.

zoegeo
13-10-09, 19:18
ntina-mpempis πρεπει να εχεις 100 ενσημα για να βγεις αναρρωτικη και 200 για τα απιδοματα.Στο λεω γιατι και εγω ειμαι στην ιδια φαση και πρεπει να δουλεψω μεχρι τον εβδομο μηνα για να παρω τα επιδοματα και το εξαμηνο για δευτερη φορα.Το εχω ρωτησει απειρες φορες στο ικα.

ΑΝΘΗ 2
26-10-09, 19:58
Καλησπερα κοριτσια!Θελω και εγω να σασ ρωτισω κατι......Δουλευω 6 χρονια σε εστιατοριο σαν εποχιακοσ υπαλιλοσ διλαδι με 110 ενσιμα το χρονο και μετα τη σεζον μπενο ταμειο ανεργειασ οποσ και τωρα.......μονο που τωρα ειμαι ενγειοσ 5 μηνων διλαδι γενναω 1/3/10 και δεν ξερω τι πρεπει να κανω τι επιδοματα δοικεουμαι και απο που.Εχω μπει ηδι ταμειο ανεργειασ πριν μια ευδομαδα και η προτι πληρομι θα γινει στην 8/12/09
Πειτε μου αμα ξερετε κατι.....

p-kassiani
26-10-09, 20:07
γεια σας κοριτσια να ρωτησω και γω κατι γιατι δεν εχω ιδεα τι θα παρω απο το ικα βοηθεια!!!!!!!!εχω ραντεβου στις4/11 για να μου γραψουν την αδεια και 6/11 σταματαω απο τη δουλεια.εκτος απο τα επιδοματα θα πληρωθω και τους μηνες που καθομαι απο το ικα;

sofaki1978
26-10-09, 20:11
γεια σας κοριτσια να ρωτησω και γω κατι γιατι δεν εχω ιδεα τι θα παρω απο το ικα βοηθεια!!!!!!!!εχω ραντεβου στις4/11 για να μου γραψουν την αδεια και 6/11 σταματαω απο τη δουλεια.εκτος απο τα επιδοματα θα πληρωθω και τους μηνες που καθομαι απο το ικα;

οχι kassiani εχεις να παρεις 3 επιδοματα απο το ικα.επιδομα κυοφοριας-επιδομα τοκετου-επιδομα λοχειας,ουτε απο τον εργοδοτη σου θα πληρωνεσαι ουτε θα παρεις κατι αλλο απο το ικα.οταν εισπραξεις τα επιδοματα τοκετου και λοχειας και πας με τις αποδειξεις στον οαεδ θα σου δωσει καποια διαφορα που προκυπτει σε σχεση με το μισθο σου.απο τον εργοδοτη σου θα πληρωθεις ενα ποσο σε περιπτωση που δεν εχεις παρει αναρρωτικη μεσα στο χρονο.

p-kassiani
26-10-09, 20:15
ευχαριστω σοφακι !!αν καταλαβα καλα μονο το κυοφοριας περνω τωρα και τα αλλα αφου γεννησω.

sofaki1978
26-10-09, 20:16
ακριβως!!!!μονο το κυοφοριας.εγω αυριο εχω ραντεβου!!!!!

p-kassiani
26-10-09, 20:22
αντε να δεις και να μας πεις,ευχαριστω σοφακι !!!!!!

sofita
11-11-09, 15:51
βρε κοριτσια,πηρα το το συμπληρωματικο επιδομα μητροτητας του ΟΑΕΔ και ειναι 167,89!!!ΕΛΕΟΣ!!!μονο τοσα????μια συναδερφος του αντρα μου πηρε γυρω στα 1000 ευρω και επειδη εγω δουλευω ημιαπασχολιση σκεφτηκα οτι μπορει να μου δωσουν γυρω στα 500.αλλα 167,89?????!!!!!!
μπορει καμια να μου πει αν εχει γινει λαθος? εχει παρει καμια σας τοσα λιγα χρηματα???

sofaki1978
11-11-09, 16:01
δεν εχω ακουσει για τοσα λιγα λεφτα αλλα ξερω απο 2 συναδελφους οτι υπαρχουν μεγαλες διαφορες, η μια πηρε 1200 και η αλλη 700.και ειναι στην ιδια δουλεια!υποτιθεται οτι τους δινεις τα χαρτια που πληρωθηκες απο το ικα και σου δινουν την διαφορα,τα λεφτα που θα επαιρνες αν δουλευες κανονικα.ποσα πηρες συνολο ικα και οαεδ?ειναι οι μισθοι 4 μηνων?????

sofita
11-11-09, 16:39
απο το ικα πηρα συνολο 1316 και 167 απο τον ΟΑΕΔ.ο μισ8ος μου ειναι 400 ευρω. δεν ξερω,πρωτη φορα ακουω να δινει τοσα λιγα ο ΟΑΕΔ. :-( σωστα ειναι?

sofaki1978
11-11-09, 16:45
απο το ικα πηρα συνολο 1316 και 167 απο τον ΟΑΕΔ.ο μισ8ος μου ειναι 400 ευρω. δεν ξερω,πρωτη φορα ακουω να δινει τοσα λιγα ο ΟΑΕΔ. :-( σωστα ειναι?

φαινομενικα ειναι σωστα.πηρες λιγο λιγοτερο απο τους μισθους 4 μηνων(1316+167=1483 αντι 4*400=1600).δωσε μου λιγο χρονο να μιλησω σε μια φιλη που εχω την εντυπωση οτι ειχε παρει 200 ευρω απο οαεδ και θα σου πω.

sofita
11-11-09, 17:24
σ' ευχαριστω πολυ σοφακι,συνονοματη, για το ενδιαφερον σου! :-)

sofaki1978
11-11-09, 20:53
sofita ρωτησα την φιλη μου και μου ειπε οτι ειχε παρει 220 ευρω με μισθο καθαρο 1.000 ευρω.

sofita
12-11-09, 00:01
sofaki, η φιλη σου φαινεται να ''αδικηθηκε'' περισσοτερο απο μενα.δεν ξερω πως τα υπολογιζουν.και περιμενα πως και πως αυτα τα λεφτα...που να φανταστω οτι θα ειναι τοσα λιγα... :-(

sofaki1978
12-11-09, 00:26
ουτε και εγω ξερω πως τα βγαζουν.παντως δεν περιμενω να παρω κανενα τρομερο ποσο και εγω γιατι κυοφοριας-τοκετου-λοχειας μου βγαινουν σχεδον οι μισθοι 4 μηνων.ισως κυμανθω και εγω στα δικα σου λεφτα.

doraki
10-12-09, 10:37
Ερώτηση που μάλλον κάπου υπάρχει η απάντηση αλλά δεν τη βρίσκω...
Για να πάρω το επίδομα μητρότητας πρέπει να υπάρχει ενεργή εργασιακή σχέση?
Γιατί εγώ δούλευα με σύμβαση ορισμένου χρόνου η οποία έληξε πριν αρχίσει η πληρωμή του επιδόματος κυοφορίας από το ΙΚΑ.
Πήρε όμως σήμερα η δικηγόρος μου στον ΟΑΕΔ για κάποιο λάθος που είχε γίνει και της είπαν ότι δικαιούμαι επίδομα μητρότητας (ενώ ξέρουν ότι δεν υπάρχει σχέση εργασίας).
Ισχύει κάτι τέτοιο ή η υπάλληλος ήταν άσχετη???

mima1977
15-12-09, 11:04
Ερώτηση που μάλλον κάπου υπάρχει η απάντηση αλλά δεν τη βρίσκω...
Για να πάρω το επίδομα μητρότητας πρέπει να υπάρχει ενεργή εργασιακή σχέση?
Γιατί εγώ δούλευα με σύμβαση ορισμένου χρόνου η οποία έληξε πριν αρχίσει η πληρωμή του επιδόματος κυοφορίας από το ΙΚΑ.
Πήρε όμως σήμερα η δικηγόρος μου στον ΟΑΕΔ για κάποιο λάθος που είχε γίνει και της είπαν ότι δικαιούμαι επίδομα μητρότητας (ενώ ξέρουν ότι δεν υπάρχει σχέση εργασίας).
Ισχύει κάτι τέτοιο ή η υπάλληλος ήταν άσχετη???
doraki τι εκανες , εβγαλες ακρη;; γιατι κι εγω ημουν με συμβαση η οποια εληξε 15/6 (ημουν 2 μηνων ) και τωρα ειναι να καταθεσω τα χαρτια μου στο ικα.δικαιουμαι το επιδομα κυοφοριας;;;

doraki
16-12-09, 14:32
Δεν έχει καμία σχέση ο ΟΑΕΔ με τα χρήματα που παίρνεις από το ΙΚΑ.
Αν έχεις 2000 ένσημα τα 2 χρόνια πριν τον τοκετό (στην περίπτωσή σου 2008,2009) τότε δικαιούσαι επίδομα κυοφορίας,λοχείας και βοήθημα τοκετού.

beba09
12-01-10, 19:46

Το ΙΚΑ-ΕΤΑΜ επιδοτεί τις άμεσα ασφ/νες για 56 ημέρες πριν το τοκετό και 63 ημέρες μετά τον τοκετό.

Για να τύχουν αυτών των επιδομάτων πρέπει να έχουν συμπληρώσει 200 ημέρες εργασίας στην ασφάλιση τα δύο προηγούμενα χρόνια από την πιθανή ή την πραγματική ημέρα τοκετού και να μην εργάζονται κατά τον χρόνο της επιδότησης.

Δικαιολογητικά:

Ασφαλιστικά βιβλιάρια των δύο τελευταίων ετών ή βεβαίωση εργοδότη επικυρωμένη από το Υποκ/μα ΙΚΑ-ΕΤΑΜ το οποίο ελέγχει τον εργοδότη.

Βιβλιάριο υγείας (ατομικό, οικογενειακό)

Βεβαίωση του γυναικολόγου του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ για την πιθανή ημέρα τοκετού

Δήλωση από τον εργοδότη ότι σταμάτησε να εργάζεται - Δήλωση δική της για την ημέρα διακοπής (χορηγείται έντυπο από το ΙΚΑ-ΕΤΑΜ)

Ληξιαρχική πράξη γέννησης του παιδιού (μετά τον τοκετό για το επίδομα λοχείας)

Επίσης με τις διατάξεις του άρθρου 35 του Ν.2676/99, προβλέπεται ότι πρόσωπα που ασφαλίστηκαν διαδοχικά σε περισσότερους από έναν φορείς ή κλάδους ασθένειας αρμοδιότητας Γ.Γ.Κ.Α που χορηγούν επιδόματα μητρότητας δικαιούνται των επιδομάτων αυτών από του φορέα στην ασφάλιση του οποίου επήλθε ο ασφαλιστικός κίνδυνος, εφόσον η άμεσα ασφ/νη έχει συμπληρώσει τις απαιτούμενες από την νομοθεσία του τελευταίου φορέα προϋποθέσεις, με συνυπολογισμό του χρόνου ασφάλισης και των άλλων φορέων.

Τα επιδόματα μητρότητας καταβάλλονται εξολοκλήρου από τον Οργανισμό στην ασφάλιση του οποίου επήλθε ο τοκετός, σύμφωνα με την νομοθεσία του, χωρίς τη συμμετοχή των άλλων φορέων στη δαπάνη επιδότησης.

Οι παραπάνω διατάξεις ισχύουν μόνο για τους οργανισμούς που χορηγούν επιδόματα μητρότητας, όπως το ΤΑΙΣΥΤ, ΤΑΤΤΑ, Ταμείο Προνοίας Δικηγόρων, ΤΑΠΕΤΕ και κατά συνέπεια, δεν μπορούν να υπολογιστούν ημέρες που πραγματοποιήθηκαν στο κλάδο ασθένειας Ασφαλιστικών Ταμείων που δεν χορηγούν επιδόματα μητρότητας, όπως π.χ. το ΤΕΒΕ.

Απαραίτητο δικαιολογητικό εκτός των άλλων, είναι και η προσκόμιση βεβαίωσης από τον προηγούμενο φορέα όπου θα αναφέρονται:
α) ο χρόνος ασφάλισης ανά μήνα και έτος, στον κλάδο ασθένειας του φορέα, καθώς και οι ακαθάριστες αποδοχές για το χρόνο αυτό,
β) ότι καταβάλλει επιδόματα μητρότητας και
γ) ότι δεν έχουν καταβληθεί επιδόματα μητρότητας.

beba09
12-01-10, 19:48
http://www.ika.gr/gr/infopages/asf/benefits/kind/birth.cfm

Το εφάπαξ βοήθημα τοκετού δικαιούνται οι άμεσα ασφαλισμένες, οι συνταξιούχοι και οι σύζυγοι των ασφαλισμένων και των συνταξιούχων (μέλη οικογένειας) και καταβάλλεται αντί μαιευτικής περίθαλψης 4-6 ημερών.

Απαραίτητα δικαιολογητικά για την καταβολή του βοηθήματος τοκετού είναι τα εξής:

1) Ασφαλιστικό βιβλιάριο του /της δικαούχου (ΔΑΤΕ, ΑΔΕ, ΑΔΑ, Απόσπασμα Ατομικού Λογαριασμού Ασφάλισης) ή Βεβαίωση Εργοδότη επικυρωμένη από το Υποκ/μα ΙΚΑ- ΕΤΑΜ που ελέγχει την έδρα της επιχείρισης.
2) Ατομικό βιβλιάριο υγείας της ασφαλισμένης - δικαιούχου ή αν πρόκειται για την σύζυγο μέλος οικογένειας του ασφαλισμένου, το ατομικό βιβλιάριο του συζύγου και το οικογενειακό.
3) Ληξιαρχική πράξη γέννησης του παιδιού.

Σε περίπτωση γέννησης διδύμων ή τριδύμων χορηγούμε δύο ή τρία βοηθήματα τοκετού, αναλόγως.
Αν υπάρξει παθολογική ανέλιξη του τοκετού, εκτός από το βοήθημα τοκετού, παρέχεται και νοσοκομειακή περίθαλψη σύμφωνα με την κρατική διατίμηση.

jtmignone
30-03-10, 21:45
με τα 2000 ενσημα των 2 τελευταιων χρονων

beloved
03-04-10, 00:28
κοριτσια χρειαζονται 200 ενσημα, οχι 2000!!!πρεπει να εχεις 200 ενσημα το τελευταιο ετος, χωρις ομως να υπολογιζονται αυτα των 2 τελευταιων μηνων.

erma79
03-04-10, 09:43
" Το ΙΚΑ-ΕΤΑΜ επιδοτεί τις άμεσα ασφ/νες για 56 ημέρες πριν το τοκετό και 63 ημέρες μετά τον τοκετό.

Για να τύχουν αυτών των επιδομάτων πρέπει να έχουν συμπληρώσει 200 ημέρες εργασίας στην ασφάλιση τα δύο προηγούμενα χρόνια από την πιθανή ή την πραγματική ημέρα τοκετού και να μην εργάζονται κατά τον χρόνο της επιδότησης. "

jeni-jeni
16-04-10, 01:31
γεια σας!!θα ηθελα να ρωτησω κατι..
αν γνωριζει καποιος ας μου απαντησει..

ποσα ενσημα πρεπει να εχεις μεσα σ ενα χρονο για να παρεις ταμειο ανεργιας?

καμια σχεση με εγκυμοσυνη....

η βοηθεια σας θα ειναι πολυτιμη!!!:p

v & a
16-04-10, 01:39
νομιζω κατι εχει εδω
http://dcorfu.blogspot.com/2008/04/blog-post_2185.html

jeni-jeni
16-04-10, 01:43
νομιζω κατι εχει εδω
http://dcorfu.blogspot.com/2008/04/blog-post_2185.html

σ ευχαριστω παρα πολυ!!
να εισαι καλα!!!:pμου λυθηκαν οι αποριες...

Μαρίνα Κ.
07-05-10, 17:08
Λόγω του ότι σε περίπου 2 εβδομάδες γεννάω με το καλό,αν γνωρίζει κάποια μαμά ας μου πεί και μένα μέχρι πότε μπορώ να πάω στο ΙΚΑ-ΕΤΑΜ μετά την γέννα,για να λάβω ότι μου αναλογεί από τα επιδόματα κυοφορίας,λοχείας και βοήθημα τοκετού.

#ΕΛΕΝΑ#
07-05-10, 22:09
αν δεν κανω λαθος μεσα σε 2 μηνες!!! αν εργαζεσαι για το εξαμηνο μεσα σε 3 ημερες απο την ημερομηνια πληρωμης απο το ικα....

ΟΛΙΑ 26
26-07-10, 11:57
ΒΡΙΣΚΟΜΑΙ ΣΤΟ ΜΗΝΑ ΜΟΥ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ Κ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΤΕ ΑΦΟΥ ΓΕΝΝΗΣΩ ΤΙ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ...:grin:ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΔΥΟ ΜΗΝΕΣ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΠΑΙΡΝΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΑΕΔ..ΑΛΛΑ.. ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ? ΠΑΡΑΛΑΚΩ ΠΟΛΥ ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΜΕ

agkiolina
26-07-10, 16:06
Καλησπερα και σου ευχομαι μ'εναν πονο :o:o

Οταν με το καλο γεννησεις... θα στειλεις καποιον στον ΟΑΕΔ να κανει μια αιτηση για τις συμπληρωματικες παροχες μητροτητας
..αφου πρωτα εχεις παρει τα χρηματα απο το ικα οτι σου αναλογει.....
Διαβασε προσεκτικα το λινκ που σου δινω ... εχει οτι χρειαζεται για την παροχη μητροτητας http://www.oaed.gr/Pages/SN_87.pg

και για την ειδικη παροχη προστασιας μητροτητας..κοινως το 6μηνο
http://www.oaed.gr/Pages/SN_733.pg

Τις επιταγες τις παραλαμβανεις ομως ΜΟΝΟ εσυ και κανεις αλλος ... εχει ισχυει 2 μηνες απο την ημερομηνια που θα σου δωσει ο ΟΑΕΔ που υπαγεσαι
αυτα!!!

Ανδρομέδα
31-07-10, 14:45
Γεννησα 27/5/2010 και μεχρι 22/9 εχω αδεια απο το ικα... μετα σκοπευω να παρω την κανονικη μου αδεια, τους 3,5 μηνες του μειωμενου και επειτα το 6μηνο του οαεδ... τωρα οι αποριες
1. παιρνουμε επιδομα απο τον οαεδ για τον τοκετο οπως πηραμε απο το ικα? αυτο πρεπει να το ζητησω τωρα η να περιμενω οταν παρω το 6μηνο?
2. τα χαρτια για το 6μηνο ποτε πρεπει να τα κανω?
3. ο οαεδ για τους 6μηνες μας πληρωνει καθε μηνα η μαζεμενα?

συγνωμη που σας ζαλιζω αλλα δεν θελω να αναγκαστω να γυρισω στη δουλεια επειδη δεν κανονισα σωστα τις αδειες μου και επισης θελω ν αξερω πως θα γινει και το οικονιμικο..

desperate_mary
31-07-10, 14:57
Γεννησα 27/5/2010 και μεχρι 22/9 εχω αδεια απο το ικα... μετα σκοπευω να παρω την κανονικη μου αδεια, τους 3,5 μηνες του μειωμενου και επειτα το 6μηνο του οαεδ... τωρα οι αποριες
1. παιρνουμε επιδομα απο τον οαεδ για τον τοκετο οπως πηραμε απο το ικα? αυτο πρεπει να το ζητησω τωρα η να περιμενω οταν παρω το 6μηνο?
2. τα χαρτια για το 6μηνο ποτε πρεπει να τα κανω?
3. ο οαεδ για τους 6μηνες μας πληρωνει καθε μηνα η μαζεμενα?

συγνωμη που σας ζαλιζω αλλα δεν θελω να αναγκαστω να γυρισω στη δουλεια επειδη δεν κανονισα σωστα τις αδειες μου και επισης θελω ν αξερω πως θα γινει και το οικονιμικο..

Να σου ζησει το μπεμπακι!!!!
Λοιπον, αν τα θυμαμαι καλα εχουν ως εξης:

1) Ο ΟΑΕΔ δινει ενα επιδομα το οποιο ειναι συμπληρωμα στα 800 αρχικα ευρω που πηρες απο το ΙΚΑ, οταν βγηκες στην αδεια κυησης (7 μηνων εγκυος).
Αναλογως ποσο ειναι ο μισθος σου, θα ειναι το επιδομα
(πχ μισθος 1000 ευρω - καθαρα- μειον 400 (σου εδωσε το ΙΚΑ) ισον 600 ευρω, επι 2 μηνες ισον 1200 ευρω)
Αυτην την αιτηση στον ΟΑΕΔ καλο θα ειναι να την κανεις αμεσα, για να πληρωθεις οσο το δυνατον γρηγοροτερα.

2) Τα χαρτια για το εξαμηνο θα πρεπει να γινουν λογικα οταν τελειωσει η αδεια απο το ΙΚΑ.

3) Οταν βγεις στο εξαμηνο θα πληρωνεσαι μια φορα το μηνα, περιπου 700 ευρω.

Οτι αλλο χρειαστεις, εδω ειμαστε...

barbita
31-07-10, 15:01
καλησπέρα, να σου ζήσει το νινακι!!
1. Παίρνεις επίδομα, ουσιαστικα είναι συμπληρωματικό τοι Ικα για να φτασεις το ύψος του μισθού σου. Κάνε το αμεσα γιατι αργουν λιγο να βγουν τα χρηματα
2. 1 μέρα μετα τη λήξη της αδειας, δεν πήρα τους 3,5 μηνες οπότε δεν ξερω αν είναι μετα από αυτη την αδεια - ρώτησέ το (οταν πας στον οαεδ για το επιδομα να ζητησεις την αιτηση για το 6μηνο την οποια τη συμπληρωνουν από τη δουλειά σου)
3. Μου ειπαν καθε 1η του μηνα σε λογαριασμό που θα τους δωσεις της Εθνικης.

Τέλος ρωτα αν παιρνεις πρωτα την αδεια και μετατους 3,5 'η το αντιστροφο

peggouinaki
31-07-10, 15:53
Κορίτσια καλησπέρα κι από μένα.
Διαβάζοντας τις απαντήσεις σας μου δημιουργήθηκε η εξής απορία: Ειμαι αναπληρώτρια εκπαιδευτικός, και άρα τον ιούλιο και αυγουστο άνεργη. Πριν μια εβδομάδα πήρα από το ικα το επίδομα κύησης και ξέρω ότι αφού γεννήσω, θα πάρω και επίδομα λοχειας και βοήθημα τοκετού από το ικα. Δικαιούμαι χρήματα και από τον ΟΑΕΔ? Κι αν ναι, τι χαρτιά πρέπει να καταθέσω και πότε???
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια!!!

agkiolina
31-07-10, 15:58
Καλησπερα ... να σου ζησει το μωρακι σου ... :D:D:D

Αυτο ειναι ακριβως μεσα απο την σελιδα του ΟΑΕΔ οσο αφορα το συμπληρωματικο κομματι της μητροτητας....

ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΕΣ ΠΑΡΟΧΕΣ

ΜΗΤΡΟΤΗΤΑΣ

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ:

Καταβάλλεται σε ασφαλισμένες του Ι.Κ.Α. με σχέση εργασίας ιδιωτικού δικαίου (παρέχουν εξαρτημένη εργασίας). Η καταβολή του γίνεται σε γυναίκες που εργάζονται κατά την έναρξη της αδείας κυοφορίας, μετά τον τοκετό και εφόσον εισπράξουν το επίδομα από το Ι.Κ.Α. για την αποχή από την εργασία λόγω κυοφορίας και λοχείας.
Οι παροχές μητρότητας είναι ίσες με τη διαφορά που προκύπτει αν από τις αποδοχές που καταβάλλει ο Εργοδότης αφαιρεθεί το επίδομα που κατέβαλε το Ι.Κ.Α. για το ίδιο χρονικό διάστημα.
Η προθεσμία για την υποβολή σχετικής αίτησης είναι τρεις μήνες από την ημερομηνία πληρωμής από το Ι.Κ.Α.

· Ν. 549/1977, Π.Δ. 776/77, Π.Δ. 221/97.

ΠΡΟΫΠΟΘΕΣΕΙΣ:

· Παροχή στο Ι.Κ.Α. επιδομάτων κυοφορίας και λοχείας.
· Ενεργός εργασιακή σχέση κατά το χρόνο έναρξης της αποχής, λόγω, κυοφορίας ή λοχείας.

ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ:

1. Ασφαλιστικό βιβλιάριο του Ι.Κ.Α.
2. Βεβαίωση του εργοδότη.
3. Βεβαίωση του Ι.Κ.Α. για την διάρκεια της επιδότησης, το ύψος του ημερησίου επιδόματος και του συνολικού καταβληθέντος ποσού των επιδομάτων κυοφορίας και λοχείας.

Οσο για το 6μηνο θα κανεις αιτηση εκεινη την στιγμη ... καθε 1η του μηνα μπαινει αλλα καντο γρηγορα για να προλαβεις να παρεις κανενα φραγκο γιατι αργουν που αργουν να βγουν οι αποφασεις αργουν να μπουν και τα χρηματα :cry::cry:και εχεις και ενσημα κανονικοτατα για τους 6 αυτους μηνες γιατι εργοδοτης σου ειναι ο ΟΑΕΔ....

Καπου εδω θελω να ενημερωσω οτι σε τακτα διαστηματα γινονται ελεγχοι στους εργοδοτες αν οι ασφαλισμενες βρισκονται σε φαση 6μηνης αδειας κι αυτο γιατι πολλες πανε και εργαζονται και πληρωνονται απο τον ΟΑΕΔ και για αυτον τον λογο βγαινουν πια και κανουν ελεγχους... αυτο πληροφοριακα για οποια θελει να δουλεψει "μαυρα " που λεμε!!!! μην το ρισκαρετε !!!!!!

gianna36
13-08-10, 10:36
ΚΑΛΗΜΕΡΑ AGE.ΕΧΩ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ.ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΑΔΕΙΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΕΡΑ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ ΜΟΥ.ΤΩΡΑ ΜΠΗΚΑ ΣΤΟΝ 9ο.ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΤΗΣ ΚΥΟΦΟΡΙΑΣ.ΞΕΡΕΙΣ ΜΗΠΩΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΤΙ ΑΛΛΟ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ ΑΠΟ ΙΚΑ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΚΑΙ ΟΑΕΔ;

sofaki1978
13-08-10, 11:09
ΚΑΛΗΜΕΡΑ AGE.ΕΧΩ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ.ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΑΔΕΙΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΕΡΑ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ ΜΟΥ.ΤΩΡΑ ΜΠΗΚΑ ΣΤΟΝ 9ο.ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΤΗΣ ΚΥΟΦΟΡΙΑΣ.ΞΕΡΕΙΣ ΜΗΠΩΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΤΙ ΑΛΛΟ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ ΑΠΟ ΙΚΑ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΚΑΙ ΟΑΕΔ;

απο εργοδοτη τιποτα.απο ικα 2 επιδοματα,λοχειας και τοκετου.οταν τα εισπραξεις το ικα θα σου δωσει ενα χαρτι που θα γραφει αναλυτικα τα λεφτα που σου εδωσε.με αυτο το χαρτι και καποια αλλα δικαιολογητικα θα πας στον οαεδ για να σου δωσει το συμπληρωματικοο επιδομα μητροτητας(και μετα αν θελεις το 6μηνο του οαεδ).

peggouinaki
14-08-10, 12:52
απο εργοδοτη τιποτα.απο ικα 2 επιδοματα,λοχειας και τοκετου.οταν τα εισπραξεις το ικα θα σου δωσει ενα χαρτι που θα γραφει αναλυτικα τα λεφτα που σου εδωσε.με αυτο το χαρτι και καποια αλλα δικαιολογητικα θα πας στον οαεδ για να σου δωσει το συμπληρωματικοο επιδομα μητροτητας(και μετα αν θελεις το 6μηνο του οαεδ).

Sofaki ήθελα να σε ρωτήσω κάτι. Έχω πάρει το επίδομα κύησης και γύρω στις 15 σεπτεμβρίου θα γεννήσω. Μέχρι τον ιούνιο ήμουν αναπληρώτρια καθηγήτρια και άρα είχα ασφάλιση ικα. όμ ως από σεπτέμβριο θα είμαι μόνιμη στο δημόσιο. Υπάρχει περίπτωση να χάσω το επίδομα λοχείας και τοκετού από το ίκα???
Σ'ευχαριστώ πολύ

sofaki1978
14-08-10, 13:22
Sofaki ήθελα να σε ρωτήσω κάτι. Έχω πάρει το επίδομα κύησης και γύρω στις 15 σεπτεμβρίου θα γεννήσω. Μέχρι τον ιούνιο ήμουν αναπληρώτρια καθηγήτρια και άρα είχα ασφάλιση ικα. όμ ως από σεπτέμβριο θα είμαι μόνιμη στο δημόσιο. Υπάρχει περίπτωση να χάσω το επίδομα λοχείας και τοκετού από το ίκα???
Σ'ευχαριστώ πολύ

δεν ξερω καλη μου:roll::roll:!sorry!

ΓεωργιαΦ
14-08-10, 17:51
Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά ,θα ήθελα την βοήθεια σας ,χθες πήγα να μιλησω με τον εργοδότη μου για το μειωμένο ωράριο που δικαιούμαι τώρα που τελειώνει η εξάμηνη άδεια .Για αρχή συγκρατήστε ότι το ωράριο του καταστήματος είναι : ΔΕΥΤ + ΤΕΤΑΡ : 08:30 - 14:30 και ΤΡΙΤ+ ΠΕΜΠ+ ΠΑΡΑΣΚ : 08:30 - 14:00 και 18:00 - 21:30.
Λοιπόν εγω του ζήτησα να φευγω το μεσημερι 2 ωρες νωριτερα κατι που δεν δεχτηκε και μου παρουσίασε το ωραριο μου συμφωνα με αυτο που εχει δώσει η λογιστρια του στον εποπτη και ειναι και τοιχοκολημενο στο καταστημα δηλαδή ΔΕΥΤ + ΤΕΤΑΡ : 08:30 - 16:30 και ΤΡΙΤ + ΠΕΜΠ + ΠΑΡΑΣΚ : 09:00-14:00 και 18:00 - 21:00.
Θέλει λοιπον να μου δωσει το μειωμενο την ΔΕΥΤ + ΤΕΤΑΡ της ωρες που το μαγαζι είναι κλειστο !!!!!!

Τι κάνω ? Σας έχει τύχει κάτι τέτοιο ? να πάω στον εποπτη να πω οτι δεν ισχυουν αυτα? και μετα τι θα μου κάνει?

desperate_mary
14-08-10, 17:55
Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά ,θα ήθελα την βοήθεια σας ,χθες πήγα να μιλησω με τον εργοδότη μου για το μειωμένο ωράριο που δικαιούμαι τώρα που τελειώνει η εξάμηνη άδεια .Για αρχή συγκρατήστε ότι το ωράριο του καταστήματος είναι : ΔΕΥΤ + ΤΕΤΑΡ : 08:30 - 14:30 και ΤΡΙΤ+ ΠΕΜΠ+ ΠΑΡΑΣΚ : 08:30 - 14:00 και 18:00 - 21:30.
Λοιπόν εγω του ζήτησα να φευγω το μεσημερι 2 ωρες νωριτερα κατι που δεν δεχτηκε και μου παρουσίασε το ωραριο μου συμφωνα με αυτο που εχει δώσει η λογιστρια του στον εποπτη και ειναι και τοιχοκολημενο στο καταστημα δηλαδή ΔΕΥΤ + ΤΕΤΑΡ : 08:30 - 16:30 και ΤΡΙΤ + ΠΕΜΠ + ΠΑΡΑΣΚ : 09:00-14:00 και 18:00 - 21:00.
Θέλει λοιπον να μου δωσει το μειωμενο την ΔΕΥΤ + ΤΕΤΑΡ της ωρες που το μαγαζι είναι κλειστο !!!!!!

Τι κάνω ? Σας έχει τύχει κάτι τέτοιο ? να πάω στον εποπτη να πω οτι δεν ισχυουν αυτα? και μετα τι θα μου κάνει?

Δεν εχω καταλαβει (νομιζω). Σου ειπε δηλαδη οτι και καλα θα κλεινατε στις 16:30 αλλα εσυ φυγε στις 14:30 και ειστε ΟΚ με το μειωμενο?

Ειμαι και ξανθια..

Εξηγησε μου παλι... Παντως αν θες τη γνωμη μου ασε τον εποπτη καλυτερα..

ΓεωργιαΦ
14-08-10, 17:59
ναι αυτο ειπε οτι αφου και καλα ειμαι γραμμενη και η ωρες εργασιες μου υποτιθεται ειναι αυτες τοτε θα ερχομαι 08:30 με 14:30 , δεν πανε καλα ...και τις ολοκληρες μερες μου δινει μια πρωι και μια μεσημερι

ΓεωργιαΦ
14-08-10, 18:01
Υ.Γ το μαγαζι ειναι κλειστο αυτες τις ωρες που μου δινει #$%#@%$#

desperate_mary
14-08-10, 18:06
ναι αυτο ειπε οτι αφου και καλα ειμαι γραμμενη και η ωρες εργασιες μου υποτιθεται ειναι αυτες τοτε θα ερχομαι 08:30 με 14:30 , δεν πανε καλα ...και τις ολοκληρες μερες μου δινει μια πρωι και μια μεσημερι

Μαλιστα.. αρα καλα καταλαβα.. τι αλλο θα ακουσουμε...

Αν θες τη γνωμη μου, ας το το μειωμενο.. πες του οτι δεν το θελεις.. ειναι προφανες οτι δεν θελει να σου το δωσει..

Μη δημιουργησεις προστριβες για 2 ωρες, δεν αξιζει..

Η αληθεια ειναι οτι για 1 χρονο (νομιζω) οτι δεν μπορει να σε απολυσει, αλλα ισως να σου το κραταει μανιατικο και να σε σχολασει μολις τελειωσει η προστασια απο το νομο..

Χτες πηγα για καφε στη δουλεια μου (μεγαλο καταστημα καλλυντικων) και ελειπαν 3 κοπελες... Ρωταω που ειναι, εχουν αδεια? Βλεπω κατεβασμενα κεφαλια... Να, περικοπες μου λενε..

Η αληθεια ειναι οτι ολες τους ειχαν απειλησει οτι θα πανε στον εποπτη λογω του οτι το καταστημα ειναι ανοιχτο συνεχομενα και στη βαρδια των 9-5 θα επρεπε λεει να τους δινουν 1 ωρα για να φανε...

Κατα βαθος δεν ισχυει το "νομος ειναι το δικαιο του εργατη"

Τα κεφαλια κατω οποιος θελει να κρατησει τη δουλεια του - ετσι μας καταντησανε δυστυχως...

ΓεωργιαΦ
14-08-10, 18:11
Οχι δεν θα αφησω να του περασει αλλωστε αν ειναι θα με διώξει το Δεκεμβριο που κλεινω χρονο ,μου χρειαζονται οι ωρες εχω διδυμακια και δεν προλαβαινουμε ..

arleta
14-08-10, 18:31
Οχι δεν θα αφησω να του περασει αλλωστε αν ειναι θα με διώξει το Δεκεμβριο που κλεινω χρονο ,μου χρειαζονται οι ωρες εχω διδυμακια και δεν προλαβαινουμε ..

φυσικα και δε θα το αφησεις να περασει ετσι....
υπαρχει και η επιθεωρηση εργασιας... πηγαινε και ρωτα λεπτομερειες....
ακου λεει δε σου δινει το μειωμενο;;;
σε λιγο θα μας λενε να μη γινομαστε μαναδες μονο και μονο για να γινεται η δουλεια τους....
κυνηγησε τα δικαιωματα σου.... το πολυ πολυ το δεκεμβρη να σε σουταρει και να σου σκασει και αποζημιωση (οση κι αν ειναι αυτη).....

Blacktan
14-08-10, 19:55
Αν σε πληρωνει για τις ωρες του ωραριου 08.00 - 16.30 αλλα εσεις τοσο καιρο (λογω του ιδιου του ιδιοκτητη και της πολιτικης του) φευγατε στις 14.30 ( ΔΕΥΤ & ΤΕΤ ) , νομιζω δεν μπορεις να του κανεις κατι , αλλα ουτε ειναι και σωστο ....

ΓεωργιαΦ
16-08-10, 16:29
[QUOTE=Blacktan;1663806]Αν σε πληρωνει για τις ωρες του ωραριου 08.00 - 16.30 αλλα εσεις τοσο καιρο (λογω του ιδιου του ιδιοκτητη και της πολιτικης του) φευγατε στις 14.30 ( ΔΕΥΤ & ΤΕΤ ) , νομιζω δεν μπορεις να του κανεις κατι , αλλα ουτε ειναι και σωστο ....[/

οχι δεν παιρνω τιποτα περισσοτερο ,40 ωρες ειναι ολες

Blacktan
06-09-10, 09:31
καλημερα Κοριτσια , κατεθεσα τα χαρτια μου στον ΟΑΕΔ στις 25/7 , ποτε να υπολογιζω πως θα λαβω το επιδομα ...
καπου αρχες σεπτεμβρη μου ειχαν πει ...

Θα με ειδοποιησουν με καποιο τροπο η θα μου κατατεθουν απευθειας ?

ευχαριστω ...

fairy baby
07-09-10, 14:35
καλησπέρα, να σου ζήσει το νινακι!!
1. Παίρνεις επίδομα, ουσιαστικα είναι συμπληρωματικό τοι Ικα για να φτασεις το ύψος του μισθού σου. Κάνε το αμεσα γιατι αργουν λιγο να βγουν τα χρηματα
2. 1 μέρα μετα τη λήξη της αδειας, δεν πήρα τους 3,5 μηνες οπότε δεν ξερω αν είναι μετα από αυτη την αδεια - ρώτησέ το (οταν πας στον οαεδ για το επιδομα να ζητησεις την αιτηση για το 6μηνο την οποια τη συμπληρωνουν από τη δουλειά σου)
3. Μου ειπαν καθε 1η του μηνα σε λογαριασμό που θα τους δωσεις της Εθνικης.

Τέλος ρωτα αν παιρνεις πρωτα την αδεια και μετατους 3,5 'η το αντιστροφο

Nα σε ρωτησω , στην αιτηση , εγραψες 3,5 μηνες? εκει που λεει για την ισοχρονη αδεια . ή οποιοια ξερει βρε παιδια να με βοηθησει να την συμπληρωσω.

patousaki mou
09-09-10, 21:14
ξέρει κάποια να μου πεί απο την στιγμή που θα καταθέσω τα δικαιολογητικά στον ΟΑΕΔ για το επίδομα μητρότητας, μέσα σε πόσο διάστημα θα πάρω τα χρήματα???????

patousaki mou
09-09-10, 23:39
υπάρχει κάποια που να ξέρει?????????

sofaki1978
09-09-10, 23:59
απο 0 μερες μεχρι ενα μηνα αναλογα τον οαεδ.

patousaki mou
10-09-10, 00:03
thanks sofaki.!!!!!!

Eve
10-09-10, 00:26
thanks sofaki.!!!!!!

2-3 εβδομαδες και στα δυο παιδια πηρε, μια χαρα. ΟΑΕΔ Αγιας Παρασκευης αυτά...

koulouraki
19-09-10, 17:18
Εγω εκανα τα χαρτια μου στον ΟΑΕΔ στις 14/07 , μηπως να παω να αναζητησω τα χρηματα γιατι μαλλον με ξεχασαν ....

elpidaki
19-09-10, 22:01
και εγω εχω κανει τα χαρτια απο τις 3/8 κι ακομα τιποτα κρατος σου λεει υστερα ειπανε σεπτεμβρη και τελειωνει κι αυτος

saxpa
19-09-10, 23:51
Καλησπερα ... να σου ζησει το μωρακι σου ... :D:D:D

Αυτο ειναι ακριβως μεσα απο την σελιδα του ΟΑΕΔ οσο αφορα το συμπληρωματικο κομματι της μητροτητας....

ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΕΣ ΠΑΡΟΧΕΣ

ΜΗΤΡΟΤΗΤΑΣ

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ:

Καταβάλλεται σε ασφαλισμένες του Ι.Κ.Α. με σχέση εργασίας ιδιωτικού δικαίου (παρέχουν εξαρτημένη εργασίας). Η καταβολή του γίνεται σε γυναίκες που εργάζονται κατά την έναρξη της αδείας κυοφορίας, μετά τον τοκετό και εφόσον εισπράξουν το επίδομα από το Ι.Κ.Α. για την αποχή από την εργασία λόγω κυοφορίας και λοχείας.

· Ν. 549/1977, Π.Δ. 776/77, Π.Δ. 221/97.

ΠΡΟΫΠΟΘΕΣΕΙΣ:

· Παροχή στο Ι.Κ.Α. επιδομάτων κυοφορίας και λοχείας.
· Ενεργός εργασιακή σχέση κατά το χρόνο έναρξης της αποχής, λόγω, κυοφορίας ή λοχείας.

ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ:

1. Ασφαλιστικό βιβλιάριο του Ι.Κ.Α.
2. Βεβαίωση του εργοδότη.
3. Βεβαίωση του Ι.Κ.Α. για την διάρκεια της επιδότησης, το ύψος του ημερησίου επιδόματος και του συνολικού καταβληθέντος ποσού των επιδομάτων κυοφορίας και λοχείας.

Οσο για το 6μηνο θα κανεις αιτηση εκεινη την στιγμη ... καθε 1η του μηνα μπαινει αλλα καντο γρηγορα για να προλαβεις να παρεις κανενα φραγκο γιατι αργουν που αργουν να βγουν οι αποφασεις αργουν να μπουν και τα χρηματα :cry::cry:και εχεις και ενσημα κανονικοτατα για τους 6 αυτους μηνες γιατι εργοδοτης σου ειναι ο ΟΑΕΔ....

Καπου εδω θελω να ενημερωσω οτι σε τακτα διαστηματα γινονται ελεγχοι στους εργοδοτες αν οι ασφαλισμενες βρισκονται σε φαση 6μηνης αδειας κι αυτο γιατι πολλες πανε και εργαζονται και πληρωνονται απο τον ΟΑΕΔ και για αυτον τον λογο βγαινουν πια και κανουν ελεγχους... αυτο πληροφοριακα για οποια θελει να δουλεψει "μαυρα " που λεμε!!!! μην το ρισκαρετε !!!!!!

σε μενα είχανε κάνει έφοδο και εκείνη την ημέρα είχα πάει μετά που φύγανε για να δω τους συναδέλφους μου και να ελένξω τα mail μου..ευτυχώς δεν με πρόλαβαν αν με έβρισκαν στο γραφείο μου άντε να τους έπειθα για το αντίθετο...

Συμπληρώνω λέγοντας οτι σου κολάνε ναι μεν έσνημα αλλά είναι μόνο συντάξιμα που σημαίνει αν ξαναμείνεις έγκυος στο καπάκι δεν θα δικαιούσαι εξάμηνο διότι δεν θα χεις συμπληρώσει τα 200 ένσημα δουλειάς.

Εγω κατέθεσα τα χαρτιά στις 01/09 και μου δωσαν εκεινη την ημέρα ενα χαρτάκι με αρ.πρωτοκόλου και ημερομηνια 05/10 να παω με την ταυτοτητα μου και αν μου δωσουν την επιταγη για να την εξαργυρωσω στην τραπεζα....

ανυπομονω!!!!

Rea_1971
20-09-10, 13:30
Ψάχνοντας για να δω τι ισχύει για την άδεια μητρότητας, βρήκα ότι χρειαζόμουν μαζεμένο στο διαδίκτυο και είπα να τα μοιραστώ μαζί σας...

Συγνώμη αν έχει καλυφθεί ήδη το θέμα από αλλού...

Ποιες άδειες δικαιούνται οι μητέρες;
1. Άδεια κύησης και λοχείας
Οι εργαζόμενες μητέρες δικαιούνται άδεια μητρότητας συνολικής διάρκειας 17 εβδομάδων. Οι 8 εβδομάδες χορηγούνται υποχρεωτικά πριν την πιθανή ημερομηνία του τοκετού (άδεια κύησης) και οι 9 εβδομάδες μετά τον τοκετό (άδεια λοχείας).
Προϋποθέσεις
Ανεξαρτήτως χρόνου εργασίας για εργαζόμενες με σχέση εργασίας ιδιωτικού δικαίου ορισμένου ή αορίστου χρόνου.
2. Άδεια θηλασμού και φροντίδας παιδιού
Οι εργαζόμενες μητέρες δικαιούνται:
α. Μειωμένο κατά 1 ώρα την ημέρα ωράριο εργασίας (χωρίς μείωση αποδοχών) και για 30 μήνες από τη λήξη της άδειας λοχείας ή τη λήξη της ειδικής εξάμηνης άδειας (βλ. παρακάτω).
β. Εναλλακτικά μειωμένο ωράριο κατά 2 ώρες την ημέρα για τους πρώτους 12 μήνες και 1 ώρας για 6 επιπλέον μήνες μετά τη λήξη της άδειας λοχείας ή της ειδικής εξάμηνης άδειας και εφόσον υπάρχει συμφωνία με τον εργοδότη.
γ. Εναλλακτικά, επίσης, σε σχέση με την πρώτη ή δεύτερη επιλογή και μετά από συμφωνία με τον εργοδότη, ισόχρονη συνεχόμενη άδεια 3,5 περίπου μηνών αντί του μειωμένου ωραρίου.
Είναι ξεκάθαρο ότι για να εξασφαλίσει η μητέρα την άδεια των 3,5 μηνών αντί για το μειωμένο ωράριο, θα πρέπει να υπάρξει η σύμφωνη γνώμη του εργοδότη.
Παρατήρηση
Την άδεια φροντίδας παιδιού που αναφέρεται παραπάνω (μειωμένο ωράριο ή ισόχρονη άδεια) μπορεί εναλλακτικά να πάρει ο εργαζόμενος πατέρας του παιδιού εφόσον δεν κάνει χρήση η μητέρα.
3. Γονική άδεια
Γονική άδεια άνευ αποδοχών και μέχρι 3,5 μήνες για κάθε παιδί δικαιούται η μητέρα ή ο πατέρας εναλλακτικά.
α. Συμπλήρωση ενός έτους εργασίας στον ίδιο εργοδότη.
β. Απασχόληση άλλου γονιού έξω από το σπίτι
γ. Ηλικία παιδιού μέχρι 3,5 ετών
Η γονική άδεια των 3,5 μηνών δίνεται χωρίς αποδοχές και ισχύει για κάθε παιδί ξεχωριστά με την προϋπόθεση ότι έχει μεσολαβήσει από το τέλος της προηγούμενης άδειας 1 έτος εργασίας στον ίδιο εργοδότη.
4. Ειδική εξάμηνη άδεια μητρότητας
Την εξάμηνη άδεια μητρότητας δικαιούται η μητέρα που είναι ασφαλισμένη στο ΙΚΑ- ΕΤΑΜ και εργάζεται με σχέση εργασίας ορισμένου ή αορίστου χρόνου.
1. Να έχει ενεργή εργασιακή σχέση (να μην έχει αποχωρήσει από την εργασία).
2. Να έχει λάβει το επίδομα μητρότητας του ΙΚΑ- ΕΤΑΜ.
3. Να έχει το καθεστώς αδειών που προβλέπεται από την Εθνική Γενική Συλλογική Σύμβαση Εργασίας (εξαιρούνται εργαζόμενες στο Δημόσιο, Ν.Π.Δ.Δ., Ο.Τ.Α. κ.λ.π.).
Πότε χορηγείται η άδεια;
Η εξάμηνη άδεια χορηγείται:
1. Μετά την λήξη της άδειας λοχείας ή
2. Μετά τη λήξη της κανονικής άδειας που ακολουθεί την άδεια λοχείας ή
3. Μετά τη λήξη της ισόχρονης προς το μειωμένο ωράριο άδειας.
Πώς πληρώνεται η ειδική άδεια;
Η άδεια πληρώνεται από τον ΟΑΕΔ κάθε μήνα με ποσό ίσο με τον κατώτερο μισθό που προβλέπει η ΕΓΣΣΕ. Για την περίοδο που διανύουμε το ποσό είναι 701 ευρώ το μήνα. Για εργαζόμενες με μερική απασχόληση το ποσό αυτό μειώνεται στο μισό.
Πότε ενημερώνεται ο εργοδότης;
Η εργαζόμενη θα πρέπει να ειδοποιήσει τον εργοδότη εγγράφως ένα μήνα τουλάχιστον πριν από την έναρξη της εξάμηνης άδειας. Η χορήγηση της άδεια είναι υποχρεωτική για τον εργοδότη εφόσον ζητηθεί από την εργαζόμενη.
Ποια δικαιολογητικά χρειάζονται;
1. Βεβαίωση εργοδότη (είδος, μορφή, διάρκεια της εργασιακή σχέσης κ.λ.π.).
2. Αντίγραφο απόφασης επιδόματος από ΙΚΑ- ΕΤΑΜ.
3. Υπεύθυνη δήλωση ότι εντός οκτώ ημερών θα κοινοποιηθεί στον ΟΑΕΔ οποιαδήποτε μεταβολή της εργασιακής σχέσης.
4. Αριθμός λογαριασμού Εθνικής τραπέζης (IBAN).
5. Αστυνομική ταυτότητα.
6. Άδεια διαμονής αλλοδαπής ή αντίγραφο βεβαίωσης κατάθεσης.
Πότε διακόπτεται η άδεια;
1. Με έγγραφη συμφωνία του εργαζόμενου με τον εργοδότη
2. Με πρόσληψη σε άλλο εργοδότη
3. Εφόσον λήξει η άδεια διαμονής

http://www.enet.gr/?i=news.el.article&id=32989 (http://www.enet.gr/?i=news.el.article&id=32989)

fatsoyla
07-10-10, 21:26
κορίτσια καλησπέρα και απο εμένα!είπα να γινω μέλος μιας και το βρήκα πολυ ενδιαφέρον,ειδικά για νεες μανούλες όπως εγώ.
πώς να υπολογίσω τι χρήματα θα πάρω απο τον οαεδ?ο μισθός μου είναι 900 καθαρά.και απο το ικα πήρα γύρω στα 900.ξέρει καποια να μου πεί?
ευχαριστώ εκ των προτέρων..

katinaki
08-10-10, 09:37
κοριτσάκια σχετικά με τον ΟΑΕΔ μην κάνετε το λάθος και βασιστείτε σε αυτά που λέει το σαιτ σχετικά με τα δικαιολογητικά..Πρέπει να πάτε απο τον ΟΑΕΔ που θα κάνετε τα χαρτιά και να ρωτήσετε. Εγω πήγα και μου έδωσαν όλα τα χαρτιά που χρειάζομαι για το συμπλήρωμα απο το ΙΚΑ και για το εξάμηνο.
Πχ για το συμπλήρωμα θέλουν και ένσημα απο το 2007 - 2010..κάτι το οποίο δεν ήξερα.
Μου έδωσαν όλες τις αιτήσεις που χρειάζομαι και κάποιες οδηγίες για να μαζέψω τα χαρτιά.
Να έχετε ανοίξει λογαριασμό Εθνικής γιατί εκέι μπαίνουν τα χρήματα μην τρέχετε τελευταία στιγμή.
Για το εξάμηνο τα χαρτιά σου μπορείς να τα κάνεις απο την επόμενη μέρα που θα πάρεις τα χαρτιά απο το ΙΚΑ για την άδεια λοχείας έως και 60 μέρες απο την λήξη της..μετά το χάνεις.
ΑΑ! και μου είπε ο κυριούλης οτι δεν χρειάζεται καν εξουσιοδότηση αν πάει κάποιος άλλος αλλά μπορεί να εξαρτάται και απο τον ΟΑΕΔ ρωτήστε καλύτερα..εγώ μπορεί και να την κάνω για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο και ας μην χρειαστεί.

mpampas13-1980
15-10-10, 22:18
ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΝΕΝΑΣ ΠΟΤΕ ΠΕΡΙΠΟΥ ΔΙΝΕΙ Ο ΟΑΕΔ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΜΗΤΡΟΤΗΤΑΣ?ΚΑΤΕΘΕΣΑ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ 7-10.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

saxpa
15-10-10, 22:30
δεν σου δωσαν χαρτάκι με την καταθεση που εκανες????εκει αναφέρει πότε θα πας...

mpampas13-1980
15-10-10, 22:41
ΓΕΙΑ ΣΟΥ SAXPA.ΤΟ ΧΩ ΤΟ ΧΑΡΤΙ ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΠΟΤΕ ΝΑ ΠΑΩ ΣΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΕΙΝΑΙ ΚΕΝΟ.ΜΟΥ ΧΕ ΠΕΙ Η ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΟΤΙ ΘΑ ΜΕ ΠΑΡΟΥΝ ΤΗΛ ΣΠΙΤΙ.28-11 ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΘΕΣΩ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΓΙΑ ΕΞΑΜΗΝΟ.ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ 2-5 ΜΠΑΙΝΟΥΝΕ?ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΠΡΟΛΑΒΩ ΝΑ ΠΛΗΡΩΘΩ 2-5 ΔΕΚΕΜΒΡΗ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΗΝΙΑΤΙΚΟ ΜΗΝ ΜΕ ΠΑΝΕ 2-5 ΓΕΝΑΡΗ.

sofaki1978
15-10-10, 22:45
ΓΕΙΑ ΣΟΥ SAXPA.ΤΟ ΧΩ ΤΟ ΧΑΡΤΙ ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΠΟΤΕ ΝΑ ΠΑΩ ΣΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΕΙΝΑΙ ΚΕΝΟ.ΜΟΥ ΧΕ ΠΕΙ Η ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΟΤΙ ΘΑ ΜΕ ΠΑΡΟΥΝ ΤΗΛ ΣΠΙΤΙ.28-11 ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΘΕΣΩ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΓΙΑ ΕΞΑΜΗΝΟ.ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ 2-5 ΜΠΑΙΝΟΥΝΕ?ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΠΡΟΛΑΒΩ ΝΑ ΠΛΗΡΩΘΩ 2-5 ΔΕΚΕΜΒΡΗ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΗΝΙΑΤΙΚΟ ΜΗΝ ΜΕ ΠΑΝΕ 2-5 ΓΕΝΑΡΗ.

αν το 6μηνο ξεκιναει 28/11 θα πληρωθεις 2-5 δεκεμβρη τις μερες του νοεμβρη.και 2-5 ιανουαριου τον δεκεμβρη.

mpampas13-1980
15-10-10, 22:53
ΑΡΑ ΣΟΦΑΚΙ 2-5 ΔΕΚΕΜΒΡΗ ΘΑ ΠΑΡΩ ΤΟ ΠΟΛΥ 50 ΕΥΡΩ!!!ΔΩΡΟ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΩΝ?ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΠΟΣΟ?650 ΜΙΣΘΟ ΕΙΧΕ Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΟΥ ΣΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΗΣ.

mpampas13-1980
15-10-10, 22:57
ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΜΗΤΡΟΤΗΤΑΣ ΚΑΤΕΘΕΣΑ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ 07-10-2010.ΘΑ ΤΟ ΠΛΗΡΩΘΩ ΕΩΣ 20 ΜΕ 25 ΟΚΤΩΒΡΗ?

sofaki1978
15-10-10, 23:07
ΑΡΑ ΣΟΦΑΚΙ 2-5 ΔΕΚΕΜΒΡΗ ΘΑ ΠΑΡΩ ΤΟ ΠΟΛΥ 50 ΕΥΡΩ!!!ΔΩΡΟ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΩΝ?ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΠΟΣΟ?650 ΜΙΣΘΟ ΕΙΧΕ Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΟΥ ΣΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΗΣ.

για τις μερες του νοεμβρη λιγα.δωρο χριστουγεννων επισης λιγα γιατι ειναι αναλογια,και οι μερες ειναι ελαχιστες.δωρο θα παρει η γυναικα σου και απο τον εργοδοτη της.το μηνιαιο ποσο ειναι 690 ευρω.το επιδομα μητροτητας εξαρταται απο τον οαεδ,εγω τα πηρα αμεσως,αλλες σε ενα μηνα.

saxpa
15-10-10, 23:08
εμένα κάνανε περίπου 3 βδομάδες....αν δεν αναφέρει το χαρτάκι που σου δώσανε τότε πάρε ένα τηλ την Δευτέρα και ρώτα θα σου πούνε....αν και απορώ γιατί πάντα γράφουνε την ημερομηνία που πρέπει να πας....και οχι εσυ πρέπει να πάει η γυναίκα σου με την ταυτότητα και το βιβλιάριο της θα της δώσουνε την επιταγή για να πληρωθεί από την Εθνική.

mpampas13-1980
15-10-10, 23:09
για τις μερες του νοεμβρη λιγα.δωρο χριστουγεννων επισης λιγα γιατι ειναι αναλογια,και οι μερες ειναι ελαχιστες.δωρο θα παρει η γυναικα σου και απο τον εργοδοτη της.το μηνιαιο ποσο ειναι 690 ευρω.το επιδομα μητροτητας εξαρταται απο τον οαεδ,εγω τα πηρα αμεσως,αλλες σε ενα μηνα.

ΑΡΑ ΣΟΦΑΚΙ ΔΩΡΟ ΘΑ ΠΑΡΕΙ ΤΟ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΡΓΟΔΟΤΗ?ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΣΟΥ.

sofaki1978
15-10-10, 23:12
ναι το περισσοτερο απο τον εργοδοτη.το δωρο των χριστουγεννων ξεκιναει να μετραει απο τον μαιο του ετους.και για καθε 8 μεροκαματα που δουλευουμε πληρωνομαστε 1 μεροκαματο.οποτε απο 28 νοεμβρη μεχρι τελος του χρονου ειναι λιγες οι μερες.αλλα ενα ποσο θα το παρει.

mpampas13-1980
15-10-10, 23:17
ναι το περισσοτερο απο τον εργοδοτη.το δωρο των χριστουγεννων ξεκιναει να μετραει απο τον μαιο του ετους.και για καθε 8 μεροκαματα που δουλευουμε πληρωνομαστε 1 μεροκαματο.οποτε απο 28 νοεμβρη μεχρι τελος του χρονου ειναι λιγες οι μερες.αλλα ενα ποσο θα το παρει.

ΔΗΛΑΔΗ ΑΦΟΥ ΕΙΧΕ ΜΙΣΘΟ 650 ΘΑ ΠΑΡΕΙ ΑΠΟ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΔΩΡΟ 580 ΕΥΡΩ ΚΑΙ ΑΛΛΑ 70 ΑΠΟ ΟΑΕΔ ΣΩΣΤΑ?

sofaki1978
15-10-10, 23:20
λυπαμαι αλλα τα ακριβη ποσα δεν τα ξερω!!!:p

mpampas13-1980
15-10-10, 23:21
λυπαμαι αλλα τα ακριβη ποσα δεν τα ξερω!!!:p

ΣΤΟ ΠΕΡΙΠΟΥ ΕΝΝΟΩ ΟΤΙ ΘΑ ΠΑΡΕΙ ΣΧΕΔΟΝ ΟΛΟ ΤΟ ΔΩΡΟ ΤΩΝ 650 ΕΥΡΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΚΑΙ ΛΙΓΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΟΑΕΔ.Ε?

sofaki1978
15-10-10, 23:27
λογικα ναι ολο το δωρο.......

mpampas13-1980
15-10-10, 23:30
λογικα ναι ολο το δωρο.......

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΣΟΦΑΚΙ ΝΑ ΣΑΙ ΚΑΛΑ ΘΑ ΤΑ ΞΑΝΑΠΟΥΜΕ ΥΓΕΙΑ ΚΑΙ ΟΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΠΑΝΕ ΔΕΞΙΑ ΣΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ.ΧΑΡΗΚΑ ΠΟΛΥ.Η ΜΠΟΥΜΠΟΥ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΝΑΝΙ ΦΟΥΛ.15 ΗΜΕΡΩΝ ΣΗΜΕΡΑ.ΕΙΝΑΙ ΓΛΥΚΑ ΚΑΙ 4 ΚΙΛΑ ΗΔΗ.ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ 2800.ΚΑΛΟ ΒΡΑΔΥ

sofaki1978
15-10-10, 23:33
να σας ζησει!!!!!!εχετε να ζησετε πολλες πολλες χαρες στην οικογενεια σας!!!!

msxbz
28-11-10, 11:26
Το βρήκα σε κάποιο site και θεώρησα ότι μπορεί να είναι ενδιαφέρον να τα έχουμε κάπου μαζεμένα

(συγνώμη αν υπάρχουν ήδη κάπου και δεν το έχω εντοπίσει σε αυτή την περίπτωση παρακαλώ τους administrator να το σβήσουν)

Η εργαζόμενη που είναι σε ενδιαφέρουσα, δικαιούται άδεια 56 ημερών πριν από την πιθανή ημερομηνία του τοκετού (άδεια τοκετού) και 63 ημερών μετά τον τοκετό (άδεια λοχείας). Άρα το σύνολο της άδειας είναι 119 μέρες.

Αν ο τοκετός πραγματοποιηθεί σε προγενέστερο χρονικό διάστημα, οι μέρες της άδειας του τοκετού μεταφέρονται στην άδεια λοχείας, έτσι ώστε το σύνολο της άδειας να είναι και πάλι 119 μέρες.

Αν αντίθετα ο τοκετός πραγματοποιηθεί σε μεταγενέστερο χρονικό διάστημα, αυξάνουν οι μέρες της άδειας τοκετού (μέχρι τελικά να πραγματοποιηθεί ο τοκετός), χωρίς να μεταβάλλονται οι μέρες της άδειας λοχείας. Άρα στην περίπτωση αυτή η συνολική άδεια υπερβαίνει τις 119 μέρες.

Όσον αφορά τα δικαιώματα της εργαζόμενης, θα πρέπει να πληρωθεί από τον εργοδότη της :
α) Για μισό μήνα αν δεν έχει κλείσει εργασιακό έτος στον ίδιο εργοδότη, και β) Για ένα μήνα αν έχει κλείσει πάνω από ένα εργασιακό έτος στον ίδιο εργοδότη.

Ακριβώς τα ίδια ισχύουν και για την ασφάλιση της.

Περαιτέρω δικαιούται η εργαζόμενη να εισπράξει από το ΙΚΑ επίδομα τοκετού και επίδομα λοχείας. Το επίδομα τοκετού για να το πάρει η εργαζόμενη θα πρέπει να έχει 50 ένσημα το τελευταίο έτος ή το τελευταίο 15μηνο χωρίς να λαμβάνονται υπόψη οι δύο τελευταίοι μήνες.
Για το επίδομα λοχείας απαιτείται να έχει συνολικά στην ασφάλιση 200 ένσημα (οποτεδήποτε).

Όσον αφορά το επίδομα του ΟΑΕΔ, καταβάλλεται σε ασφαλισμένες του Ι.Κ.Α. με σχέση εργασίας ιδιωτικού δικαίου (παρέχουν εξαρτημένη εργασίας). Η καταβολή του γίνεται σε γυναίκες που εργάζονται κατά την έναρξη της αδείας κυοφορίας, μετά τον τοκετό και εφόσον εισπράξουν το επίδομα από το Ι.Κ.Α. για την αποχή από την εργασία λόγω κυοφορίας και λοχείας.
Ν. 549/1977, Π.Δ. 776/77, Π.Δ. 221/97.

ΠΡΟΫΠΟΘΕΣΕΙΣ:

•Παροχή στο Ι.Κ.Α. επιδομάτων κυοφορίας και λοχείας.
•Ενεργός εργασιακή σχέση κατά το χρόνο έναρξης της αποχής, λόγω, κυοφορίας ή λοχείας.

ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ:

1.Ασφαλιστικό βιβλιάριο του Ι.Κ.Α.
2.Βεβαίωση του εργοδότη.
3.Βεβαίωση του Ι.Κ.Α. για την διάρκεια της επιδότησης, το ύψος του ημερησίου επιδόματος και του συνολικού καταβληθέντος ποσού των επιδομάτων κυοφορίας και λοχείας.

ΠΗΓΗ : www.taxheaven.grΤο παράπονο μου! Η δημόσια υπάλληλος παίρνει εννέα μήνες άδεια. Η συμβασιουχα ιδιωτικού δικαίου παίρνει 2 από ΙΚΑ και 5 από ΟΑΕΔ. Η συμβασιουχα δημοσίου (αναπληρώτρια καθηγήτρια) μόνο 2 από ΙΚΑ; Δεν είναι άδικο; Αν γεννησω Αύγουστο, χανω τους 2 μήνες πριν, και μετά κάθομαι 2,5 μήνες μετά. Δεν είναι άδικο; Οι λοιπές εργαζόμενες μανουλες έχουν χρόνο να μπουν σε έναν ρυθμό και να είναι εκεί μα το μωρό τους μέχρι να ξεπεταχτει.
Μήπως γνωρίζει κανείς κάτι που να χρησιμοποιήσω ώστε να μείνω λίγο ακόμα στο σπίτι; Αναρρωτικη άνευ αποδοχών δεν με συμφέρει γιατί θα χάσω τα μοριαπρουπηρεσιας.. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

ΕΛΛΗ 2
29-11-10, 08:47
καλημερα κοριτσια θελω να ρωτησω κατι..εγω δυστυχως δεν δουλευω τωρα, καια φυσικα δεν συμπληρωνω τα 200 ενσημα για να παρω ολα τα λεφτα απο το ικα, αν βρω καποιον να μου τα κολλησει, θελω να δω αν με συμφερει, δηλαδη ανκολησω 175 ενσημα συνολο 7 μηνες, ειναι περιπου 1400 ευρω, ποσα θα παρω απο το ικα χωρις το επιδομα τοκετου που το δικαιουμαι ουτως η αλλος, δηλαδη για το επιδομα λοχειας και κυοφοριας, πως θα τα υπολογισω;πηγαινει με βαση τα μικτα;

Stellinula
29-11-10, 12:10
καλημερα κοριτσια θελω να ρωτησω κατι..εγω δυστυχως δεν δουλευω τωρα, καια φυσικα δεν συμπληρωνω τα 200 ενσημα για να παρω ολα τα λεφτα απο το ικα, αν βρω καποιον να μου τα κολλησει, θελω να δω αν με συμφερει, δηλαδη ανκολησω 175 ενσημα συνολο 7 μηνες, ειναι περιπου 1400 ευρω, ποσα θα παρω απο το ικα χωρις το επιδομα τοκετου που το δικαιουμαι ουτως η αλλος, δηλαδη για το επιδομα λοχειας και κυοφοριας, πως θα τα υπολογισω;πηγαινει με βαση τα μικτα;

έλλη επειδή ήθελα να το κάνω και εγώ τότε στην αρχή της εγκυμοσύνης και τα υπολογήσαμε και βγαίνουν ΠΕΡΙΠΟΥ τα ίδια χρήματα....

ΕΛΛΗ 2
29-11-10, 12:16
έλλη επειδή ήθελα να το κάνω και εγώ τότε στην αρχή της εγκυμοσύνης και τα υπολογήσαμε και βγαίνουν ΠΕΡΙΠΟΥ τα ίδια χρήματα....

και εγω τωρα που το σκεφτομουνα αυτο καταλαβα, δεν συμφερει, αλλα αν μποσουσα να βγω ταμείο;ειχα ξανα ταμειο και εληξε τον σεπτεμβριο, για να ξαναβγω θελω 175 ενσημα..

ΕΛΛΗ 2
29-11-10, 12:31
λοιπον πηρα το ικα τηλεφωνο.μπορωνα κανω απολυση μετα την γεννα απλα θελω αλλα 175 ενσημα.....επομενως με συμφερει..θα εχω και ταμειο 6 μηνες μετα...καλα ειναι...απλα να δω αν προλαβαινω...

ΕΛΛΗ 2
29-11-10, 12:35
τωρα που τα μετραω δεν προλαβαινω...αν κανω προσληψη δεκεμβριο τοτε θελω μεχρι ιουνιο ειναι 7 μηνες αλλα οι δυο μηνες στο τελος δεν φαινονται αρα θελω αλλους δυο μηνες κανονικα...να παρει...

Stellinula
29-11-10, 12:44
τωρα που τα μετραω δεν προλαβαινω...αν κανω προσληψη δεκεμβριο τοτε θελω μεχρι ιουνιο ειναι 7 μηνες αλλα οι δυο μηνες στο τελος δεν φαινονται αρα θελω αλλους δυο μηνες κανονικα...να παρει...

οπότε μαλλον θα βολευτεις όπως και μεις με το βοηθημα τοκετου!!!:(

ΕΛΛΗ 2
29-11-10, 12:48
οπότε μαλλον θα βολευτεις όπως και μεις με το βοηθημα τοκετου!!!:(

ναι που να παρει...καπου διαβασα εδω οτι η νομαχρια δινει καποιο βοηθημα ξερεις κατι;;μπορει να ειναι καλα λεφτα.....που θα γεννησεις εσυ;

Stellinula
29-11-10, 12:57
ναι που να παρει...καπου διαβασα εδω οτι η νομαχρια δινει καποιο βοηθημα ξερεις κατι;;μπορει να ειναι καλα λεφτα.....που θα γεννησεις εσυ;

Είναι 90 ευρώ ετησιο :shock::shock::shock::shock::shock: γμστ

Θα γεννήσω εδώ Αθήνα Αρεταίειο!!!

ΕΛΛΗ 2
29-11-10, 13:01
Είναι 90 ευρώ ετησιο :shock::shock::shock::shock::shock: γμστ

Θα γεννήσω εδώ Αθήνα Αρεταίειο!!!

Α!!!! καλα δεν αξιζει τον κοπο να πας καθολου δηλαδη....εγω σε κλινικη εδω....

agkiolina
29-11-10, 22:14
και εγω τωρα που το σκεφτομουνα αυτο καταλαβα, δεν συμφερει, αλλα αν μποσουσα να βγω ταμείο;ειχα ξανα ταμειο και εληξε τον σεπτεμβριο, για να ξαναβγω θελω 175 ενσημα..
Για να βγεις ξανα ταμειο θελεις
7 μηνες εργασιας απο 25 ενσημα ,αφαιρουνται οι τελευταιοι 2 μηνες και μενουν οι 5 επι 25 = 125 τοσα θελεις για να μπεις ταμειο ανεργιας και να παρεις το λιγοτερο τους 5 μηνες... απο εκει και περα καθε μηνας παραπανω ανεβαινουν και οι μηνες
Δες τον παρακατω πινακα:
ΓΕΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΙ ΣΕ ΟΙΚΟΔΟΜΟΙ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΕΠΙΔΟΤΗΣΗΣ
ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΩΝ ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΑ ΕΠΑΓ/ΤΑ
ΑΛΙΕΡΓΑΤΕΣ
14ΜΗΝΟ 12ΜΗΝΟ 14ΜΗΝΟ
Ημέρ. Εργας Ημέρ. Εργας Ημέρ. Εργας

125-1491 100-149 100-149 5 μήνες
150-1792 150-179 150-179 6 μήνες
180-2193 180-219 180-219 8 μήνες
220-249 220-249 220-249 10 μήνες
250 και άνω 250 και άνω 250 και άνω 12 μήνες
210 και συμπλήρωση 210 και άνω 210 και συμπλήρωση 12 μήνες
του 49ου έτους ηλικίας του 49ου έτους ηλικίας

εσυ κοιτας την πρωτη λιστα και την τελευταια...

ΕΛΛΗ 2
30-11-10, 10:18
Για να βγεις ξανα ταμειο θελεις
7 μηνες εργασιας απο 25 ενσημα ,αφαιρουνται οι τελευταιοι 2 μηνες και μενουν οι 5 επι 25 = 125 τοσα θελεις για να μπεις ταμειο ανεργιας και να παρεις το λιγοτερο τους 5 μηνες... απο εκει και περα καθε μηνας παραπανω ανεβαινουν και οι μηνες
Δες τον παρακατω πινακα:
ΓΕΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΙ ΣΕ ΟΙΚΟΔΟΜΟΙ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΕΠΙΔΟΤΗΣΗΣ
ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΩΝ ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΑ ΕΠΑΓ/ΤΑ
ΑΛΙΕΡΓΑΤΕΣ
14ΜΗΝΟ 12ΜΗΝΟ 14ΜΗΝΟ
Ημέρ. Εργας Ημέρ. Εργας Ημέρ. Εργας

125-1491 100-149 100-149 5 μήνες

150-1792 150-179 150-179 6 μήνες

180-2193 180-219 180-219 8 μήνες

220-249 220-249 220-249 10 μήνες

250 και άνω 250 και άνω 250 και άνω 12 μήνες

210 και συμπλήρωση 210 και άνω 210 και συμπλήρωση 12 μήνες

του 49ου έτους ηλικίας του 49ου έτους ηλικίας

εσυ κοιτας την πρωτη λιστα και την τελευταια...

το ξερω κοπελα μου, δηλαδη στην ουσια θελω 175 γιατι οι δυο μηνες δεν θα φαινονται...αλλα δεν προλαβαινω για την εγκυμοσυνη...αν τα υπολογιζω σωστα...

agkiolina
30-11-10, 15:15
το ξερω κοπελα μου, δηλαδη στην ουσια θελω 175 γιατι οι δυο μηνες δεν θα φαινονται...αλλα δεν προλαβαινω για την εγκυμοσυνη...αν τα υπολογιζω σωστα...
εσυ κοιτα να ειναι οι πρωτοι 5 μηνες απο 25 ενσημα και ασε τους τελευταιους μηνες να εχουν κι απο 1 ενσημο αφου δενμετριουνται γιατι εσυ να πας να τα πληρωσεις??????????:twisted::twisted:δεν ειναι .....μ....???:oops:

ΕΛΛΗ 2
30-11-10, 15:22
εσυ κοιτα να ειναι οι πρωτοι 5 μηνες απο 25 ενσημα και ασε τους τελευταιους μηνες να εχουν κι απο 1 ενσημο αφου δενμετριουνται γιατι εσυ να πας να τα πληρωσεις??????????:twisted::twisted:δεν ειναι .....μ....???:oops:

δεν καταλαβα τι εννοεις...γιατι δεν μετριουνται;;;;

agkiolina
30-11-10, 20:14
δεν καταλαβα τι εννοεις...γιατι δεν μετριουνται;;;;
Πριν τι σου ειπα αφαιρεις τους τελευταιους 2 μηνες..που σημαινει οτι δεν μετριουνται
αν εσυ εχεις 7 μηνες εργασιας αφαιρουμε τους 2 τελευταιους και μετραμε ... αυτοι οι 5 μηνες πρεπει να ειναι το λιγοτερο 125 ενσημα... ενα λιγοτερο να ειναι ταμειο γιοκ
τι δεν καταλαβες?Για αυτο λενε οσο πιο πολλοι μηνες εργασιας τοσο πιο πολλοι μηνες επιδοτησης

ΕΛΛΗ 2
30-11-10, 20:19
Πριν τι σου ειπα αφαιρεις τους τελευταιους 2 μηνες..που σημαινει οτι δεν μετριουνται
αν εσυ εχεις 7 μηνες εργασιας αφαιρουμε τους 2 τελευταιους και μετραμε ... αυτοι οι 5 μηνες πρεπει να ειναι το λιγοτερο 125 ενσημα... ενα λιγοτερο να ειναι ταμειο γιοκ
τι δεν καταλαβες?Για αυτο λενε οσο πιο πολλοι μηνες εργασιας τοσο πιο πολλοι μηνες επιδοτησης

τωρα καταλαβα εγω ομως θελω 175 ενσημα....δηλαδη 7 μηνες γεματους....για αυτο δεν βγαινουν για να παρω τα επιδοματα

agkiolina
30-11-10, 23:13
τωρα καταλαβα εγω ομως θελω 175 ενσημα....δηλαδη 7 μηνες γεματους....για αυτο δεν βγαινουν για να παρω τα επιδοματα
Μαλλον παλι δεν καταλαβες... εχεις ξαναπαρει ταμειο ανεργιας 8ελεις 125 ενσμα για να ξαναμπεις ταμειο ανεργιας οποτε θελεις 7 μηνες εργασια πλην τους 2 τελευταιους μηνες =5 μεσα σ'αυτους τους 5 μηνες πρεπει να εχεις τα 125 αλλα με 7 μηνες εργασιας...εκτος κι αν τα 175 τα θελεις και για το ικα

ΕΛΛΗ 2
01-12-10, 10:11
Μαλλον παλι δεν καταλαβες... εχεις ξαναπαρει ταμειο ανεργιας 8ελεις 125 ενσμα για να ξαναμπεις ταμειο ανεργιας οποτε θελεις 7 μηνες εργασια πλην τους 2 τελευταιους μηνες =5 μεσα σ'αυτους τους 5 μηνες πρεπει να εχεις τα 125 αλλα με 7 μηνες εργασιας...εκτος κι αν τα 175 τα θελεις και για το ικα

ακριβως...τα ηθελα για το ικα.....

agkiolina
01-12-10, 12:10
ακριβως...τα ηθελα για το ικα.....
Ε τοτε ειναι αλλιως :p δεν γνωριζω περι του Ικα ...

dezy
07-12-10, 21:13
καλησπερα σε ολες ...κοριτσια θελω να μου πει αν ξερει καποια τι και αν δικαιουμαι απο το ΙΚΑ αλλα και τον ΟΑΕΔ....Ειμαι γραμμενη στο ταμειο ανεργιας 8 μηνες (οχι απο απολυση και δεν παιρνω ταμειο) και ειμαι ασφαλισμενη στο βιβλιαριο του συζυγου..Οποια ξερει ας μου πει σας παρακαλω

agkiolina
07-12-10, 22:29
καλησπερα σε ολες ...κοριτσια θελω να μου πει αν ξερει καποια τι και αν δικαιουμαι απο το ΙΚΑ αλλα και τον ΟΑΕΔ....Ειμαι γραμμενη στο ταμειο ανεργιας 8 μηνες (οχι απο απολυση και δεν παιρνω ταμειο) και ειμαι ασφαλισμενη στο βιβλιαριο του συζυγου..Οποια ξερει ας μου πει σας παρακαλω
Θα μιλησω απο πλευρας ΟΑΕΔ...Οχι δεν δικαιουσαι κατι απο τον ΟΑΕΔ ....
Ο συζυγος ειναι στο ΙΚΑ αν ναι δικαιουται απο τον ΟΑΕΔ το οικογενειακο επιδομα

dezy
08-12-10, 15:37
Θα μιλησω απο πλευρας ΟΑΕΔ...Οχι δεν δικαιουσαι κατι απο τον ΟΑΕΔ ....
Ο συζυγος ειναι στο ΙΚΑ αν ναι δικαιουται απο τον ΟΑΕΔ το οικογενειακο επιδομα

Ο συζυγος μου ειναι στο ΙΚΑ και με εχει ασφαλισμενη.Εκεινος (λογω το οτι τον αλλο μηνα γενναω) δικαιουμαστε χρηματα απο το ΙΚΑ??:!::!:

agkiolina
08-12-10, 17:49
Ο συζυγος μου ειναι στο ΙΚΑ και με εχει ασφαλισμενη.Εκεινος (λογω το οτι τον αλλο μηνα γενναω) δικαιουμαστε χρηματα απο το ΙΚΑ??:!::!:
Δεν ειμαι στο ΙΚΑ αλλα απο οσο εχω διαβασει κι εγω εδω μεσα πρεπει να εχεις τουλαχιστον 200 ενσημα για να μπορεις να τα παρεις ολα απο το ΙΚΑ ....Νομιζω μονο του τοκετου περνεις...ψαξε λιγο εδω οσο αφορα το ικα να μαθεις... απο τον ΟΑΕΔ παντως δεν περνεις τιποτα απο την στιγμη που δεν εργαζεσαι ...

peny123
09-12-10, 15:08
καλησπέρα, ειμαι ορωμισθια καθηγητρια σε σχολεια και δεν συμπληρωνω τα 200 ενσημα,εχω γυρω στα 140, γενναω σε 2 βδομαδες, και εχω την αδεια απο το ικα, 56 μερεσ πριν την γεννα κ 67 μερες μετα την γεννα.....

γνωριζει καποιοσ τι δικαιουμαι? μου ειπαν οτι μονο ενα εφαπαξ παιρνω γυρω στα 900 εωρω μετα την γεννα?γνωριζετε κατι? μπορω να παρω την 6μηνη αδεια απο τον οαεδ μετα? πωσ ειναι η διαδικασια? καποια αλλα επιδοματα απο τον οαεδ δικαιουμαι?

ευχαριστω.

Ntanty
15-12-10, 16:02
κοριτσακια γεια σας! ποσο ειναι αυτη τη στιγμη ο κατωτατος βασικος μισθος?Ειναι καποια σε 6μηνο οαεδ να μας πει ποσα παιρνει?

sofaki1978
15-12-10, 16:03
690 ευρω ntanty.

Αννουλιτσα
15-12-10, 16:05
Ειναι στανταρ 690 ευρω...
Τουλαχιστον τοσο ηταν μεχρι πριν 2 μηνες που τελειωσε το 6 μηνο και επεστρεψα στη δουλεια....

Ntanty
15-12-10, 16:07
ευχαριστω πολυ κοριτσακια!Αυτα τα παιρνεις απο τον οαεδ καθε μηνα?σου τα αβζ ει στον λογαριασμο σου?

agkiolina
15-12-10, 16:17
καλησπέρα, ειμαι ορωμισθια καθηγητρια σε σχολεια και δεν συμπληρωνω τα 200 ενσημα,εχω γυρω στα 140, γενναω σε 2 βδομαδες, και εχω την αδεια απο το ικα, 56 μερεσ πριν την γεννα κ 67 μερες μετα την γεννα.....

γνωριζει καποιοσ τι δικαιουμαι? μου ειπαν οτι μονο ενα εφαπαξ παιρνω γυρω στα 900 εωρω μετα την γεννα?γνωριζετε κατι? μπορω να παρω την 6μηνη αδεια απο τον οαεδ μετα? πωσ ειναι η διαδικασια? καποια αλλα επιδοματα απο τον οαεδ δικαιουμαι?

ευχαριστω.
δυστυχως κατι απο τον ΟΑΕΔ δεν δικαιουσαι γιατι δεν εισαι σε εργασιακη σχεση.Κι αν ειχες τα 200 ενσημα θα μπορουσες να το παρεις.
μονο τα χρηματα του τοκετου δικαιουσαι
κοριτσακια γεια σας! ποσο ειναι αυτη τη στιγμη ο κατωτατος βασικος μισθος?Ειναι καποια σε 6μηνο οαεδ να μας πει ποσα παιρνει?
Το επιδομα της μητροτητας δεν παει με βαση το μισθο ειναι στανταρ το ποσο των 690 ευρω.
Και μπαινει καθε μηνα αυτοματα στο λογαριασμο σου.

Ntanty
15-12-10, 16:25
δυστυχως κατι απο τον ΟΑΕΔ δεν δικαιουσαι γιατι δεν εισαι σε εργασιακη σχεση.Κι αν ειχες τα 200 ενσημα θα μπορουσες να το παρεις.
μονο τα χρηματα του τοκετου δικαιουσαι

Το επιδομα της μητροτητας δεν παει με βαση το μισθο ειναι στανταρ το ποσο των 690 ευρω.
Και μπαινει καθε μηνα αυτοματα στο λογαριασμο σου.
σε ευχαριστω!

Touristria
20-12-10, 10:55
Εχω μπερδευτει αρκετά μιας που σε κάθε υπηρεσια που ρωτάω μου λενε διαφορετικά πραγματα..
Εχω τα τελευταια 2 χρονια ενσημα... εργαζομαι ακόμη σε 8ωρο... ΠΗΤ εχω 20/05/11... μικτός μισθός 1007 ? , καθαρός 846 ?... θελω να ρωτησω τι επιδόματα θα πάρω! Συμφωνα με τιυς υπολογισμούς μου αδεια παιρνω στις 25/03 ( 56 πριν) ...
Και επισης , τα χρηματα τα παιρνω κατευθειαν η περναει καιρος?

sofaki1978
20-12-10, 12:01
Εχω μπερδευτει αρκετά μιας που σε κάθε υπηρεσια που ρωτάω μου λενε διαφορετικά πραγματα..
Εχω τα τελευταια 2 χρονια ενσημα... εργαζομαι ακόμη σε 8ωρο... ΠΗΤ εχω 20/05/11... μικτός μισθός 1007 ? , καθαρός 846 ?... θελω να ρωτησω τι επιδόματα θα πάρω! Συμφωνα με τιυς υπολογισμούς μου αδεια παιρνω στις 25/03 ( 56 πριν) ...
Και επισης , τα χρηματα τα παιρνω κατευθειαν η περναει καιρος?

και γιατι δεν ρωτας εμενα κατευθειαν καλε???????????:mrgreen::mrgreen::mrgreen:θα σου στειλω μηνυμα.

Bianca76
01-03-11, 19:33
Καλησπερα κοριτσια!Εγω περνω ταμειο ανεργιας και ειμαι 5 μηνων εγκυος και ασφαλισμενη στο ΙΚΑ.Ο αντρας μου ειναι στρατιωτικος και εχει ασφαλεια δημοσιου.Δεν εργαζομαι.Δικαιουμαι κατι???/?/

velissa
02-03-11, 20:07
Να ρωτήσω, από τότε που παίρνουμε την άδεια κυοφορίας πληρωνόμαστε και από τον εργοδότη? Ρωτάω γιατί ενώ έχω πάρει κανονικά τα χρήματα για επίδομα κυοφορίας, λοχείας κλπ διαπίστωσα ότι για 4 μήνες ο μισθός μου έμπαινε ολόκληρος στον λογαριασμό μου.

olive oil
01-02-12, 10:44
Καλημέρα σε όλες και όλους. Θέλω απεγνωσμένα τη βοήθειά σας. Είναι η πρώτη μου γέννα και όλα μου φαίνονται βουνό. SOS! Λοιπόν, έχω ΠΗΤ 26 Σεπτέμβρη. Εργάζομαι ως καθηγήτρια αγγλικών σε φροντιστήριο εδώ και πολλά χρόνια. Κάθε Μάιο μας απολύει η διευθύντρια, μπαίνουμε ΟΑΕΔ(παίρνουμε το επίδομα των 500 ευρώ για 2,3 μήνες) και από Σεπτέμβρη ξαναγίννεται η πρόσληψή μας. Μπορεί κάποιος ή κάποια να με ενημερώσει για το αν δικαιούμαι επίδομα κυοφορίας από το ΙΚΑ και επίδομα από τον ΟΑΕΔ? Και για τι ποσό μιλάμε περίπου? Επίσης, αν γεννήσω σε ιδωτικό, ισχύει αυτό που διάβασα πως παίρνω 990 ευρώ? Σας παρακαλώ, διαφωτίστε με γιατί νιώθω πως είμαι εντελώς στο σκοτάδι! Θα με βοηθήσετε πάρα πολύ αν γνωρίζετε τι ισχύει. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων. :-)

irida85
01-02-12, 17:02
Καλημέρα σε όλες και όλους. Θέλω απεγνωσμένα τη βοήθειά σας. Είναι η πρώτη μου γέννα και όλα μου φαίνονται βουνό. SOS! Λοιπόν, έχω ΠΗΤ 26 Σεπτέμβρη. Εργάζομαι ως καθηγήτρια αγγλικών σε φροντιστήριο εδώ και πολλά χρόνια. Κάθε Μάιο μας απολύει η διευθύντρια, μπαίνουμε ΟΑΕΔ(παίρνουμε το επίδομα των 500 ευρώ για 2,3 μήνες) και από Σεπτέμβρη ξαναγίννεται η πρόσληψή μας. Μπορεί κάποιος ή κάποια να με ενημερώσει για το αν δικαιούμαι επίδομα κυοφορίας από το ΙΚΑ και επίδομα από τον ΟΑΕΔ? Και για τι ποσό μιλάμε περίπου? Επίσης, αν γεννήσω σε ιδωτικό, ισχύει αυτό που διάβασα πως παίρνω 990 ευρώ? Σας παρακαλώ, διαφωτίστε με γιατί νιώθω πως είμαι εντελώς στο σκοτάδι! Θα με βοηθήσετε πάρα πολύ αν γνωρίζετε τι ισχύει. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων. :-)

κοριτσι μπεσ διπλα στο αλλο θεμα

http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=24640&page=16

μια δυο σελιδες πισω τα εχουμε αναρτησει τα δικαιολογητικα για ικα κλπ

angelina_
05-04-12, 10:58
Καλημέρα κορίτσια!!! Είμαι και εγώ μπερδεμένη με αυτά τα επιδόματα ΙΚΑ, ΣΙΚΑ, ΜΙΚΑ κ.α...αν μπορεί μία κοπέλα που γνωρίζει καλά το θέμα, ας με διαφωτήσει γιατί άλλα μου λέν γύρω γύρω και άλλα διαβάζω στο ιντερνετ.
Εργάζομαι σε τεχνικό γραφείο εδώ και 6 χρόνια, και 29 Μαϊου έχω ΠΗΤ...έφτιαξα τα χαρτιά μου στο ΙΚΑ μιας και βγήκα σε άδεια εγκυμοσύνης στις 3/4/2012. Στο ΙΚΑ που ρώτησα μου είπαν ότι μου πληρώνουν τους 2 μήνες πριν και τους 2 μετά...μέχρι εκεί οκ καταλαβαίνω...
1) αν όμως ο εργοδότης μου δηλώνει άλλα στο ΙΚΑ και στο χέρι μου δίνει άλλα (περισσότερα δηλ.) τι γίνεται?
2) ο εργοδότης τί λεφτά πρέπει να μου δώσει αφού βγήκα σε άδεια?
3) κανονικά γυρίζω στη δουλειά από την άδεια κάπου τέλη Ιουλίου...το γραφείο όμως κλέινει όλο τον Αύγουστο...τί γίνεται τότε? Δεν πληρώνομαι από πουθενά ή μου πληρώνει το επίδομα αδείας και συνολικά τις μέρες αδείας που δικαιούμαι το χρόνο?
4) Από τον ΟΑΕΔ δικαιούμαι τίποτα?
Αχ, θα με βοηθήσετε πολυ αν γνωρίζει κάποια...σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!:razz:

sofaki1978
05-04-12, 12:20
Καλημέρα κορίτσια!!! Είμαι και εγώ μπερδεμένη με αυτά τα επιδόματα ΙΚΑ, ΣΙΚΑ, ΜΙΚΑ κ.α...αν μπορεί μία κοπέλα που γνωρίζει καλά το θέμα, ας με διαφωτήσει γιατί άλλα μου λέν γύρω γύρω και άλλα διαβάζω στο ιντερνετ.
Εργάζομαι σε τεχνικό γραφείο εδώ και 6 χρόνια, και 29 Μαϊου έχω ΠΗΤ...έφτιαξα τα χαρτιά μου στο ΙΚΑ μιας και βγήκα σε άδεια εγκυμοσύνης στις 3/4/2012. Στο ΙΚΑ που ρώτησα μου είπαν ότι μου πληρώνουν τους 2 μήνες πριν και τους 2 μετά...μέχρι εκεί οκ καταλαβαίνω...
1) αν όμως ο εργοδότης μου δηλώνει άλλα στο ΙΚΑ και στο χέρι μου δίνει άλλα (περισσότερα δηλ.) τι γίνεται?
2) ο εργοδότης τί λεφτά πρέπει να μου δώσει αφού βγήκα σε άδεια?
3) κανονικά γυρίζω στη δουλειά από την άδεια κάπου τέλη Ιουλίου...το γραφείο όμως κλέινει όλο τον Αύγουστο...τί γίνεται τότε? Δεν πληρώνομαι από πουθενά ή μου πληρώνει το επίδομα αδείας και συνολικά τις μέρες αδείας που δικαιούμαι το χρόνο?
4) Από τον ΟΑΕΔ δικαιούμαι τίποτα?
Αχ, θα με βοηθήσετε πολυ αν γνωρίζει κάποια...σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!:razz:

1) δεν γινεται κατι,το ικα θα σε πληρωσει βαση του τι δηλωνει ο εργοδοτης σου.

2)δωρο πασχα και εαν δεν πηρες αναρρωτικη ενα ποσο που δεν ξερω πως βγαινει.

3)Τον αυγουστο αναγκαστικα θα παρεις την αδεια σου αφου ειναι κλειστη η ετιαρεια οποτε θα πληρωθεις κανονικα την αδεια σου.το επιδομα αδειας εμας μας το δινουν καθε ιουλιο σε ολους,δεν ξερω εσας ποτε σας το δινουν.

4)οταν θα τελειωσεις με τις πληρωμες του ΙΚΑ,θα σου δωσουν ενα χαρτι που θα γραφει αναλυτικα τα χρηματα που σου εδωσαν.με αυτο το χαρτι και καποια αλλα δικαιολογητικα θα πας στον οαεδ και θα σου δωσουν το συμπληρωματικο επιδομα μητροτητας.ειναι χρηματα απο την διαφορα που(ισως ) προκυψει μεταξυ επιδοματων ικα και των μισθων σου.