PDA

Επιστροφή στο Forum : ΑΣΕΠ- γνώσεις πληροφορικής

ilonka19
24-01-08, 15:08
Χτες καθως εκανα την καθημερινή μου βόλτα στο δίκτυο μπηκα μετα από παρα πολύ καιρό και στη σελιδα του ΑΣΕΠ και εκει ανακάλυψα οτι για να καταθέσεις τα χαρτια σου για οποιαδηποτε προκύρηξη προαπαιτειτε γνωση πληροφορικής καιδεν φτανει πλεον μια υπευθυνη δηλωση,αλλά πτυχίο Εcdl. Εαν καποιες από εσας το εχεται πηγατε φροντιστηριο ή ΚΕΚ? Ποσο στοιχίζουν τα εξέταστρα? Το πιο ανόητο ειναι οτι διάβασα οτι ισχυει μόνο για 3 χρόνια, καθε τρια χρονια θα πρεπει να το ξαναδίνω?

Υ.Γ. Δεν ήξερα που να βαλλω το θεμα.

maira07
24-01-08, 15:14
Εγώ έδωσα το mos της infotest. Αν θυμάμαι καλά οι εξετάσεις κοστίζουν 60€ για κάθε ενότητα και είναι τρεις. Μετά δίνεις με 25 € άλλο ένα τεστ που περιλαμβάνει και τις 3 ενότητες. Γιατί δεν αρκεί μόνο αυτό δεν ξέρω. Για τις τιμές δεν είμαι σίγουρη πάντως είναι άλλος ένας τρόπος για να τ' αρπάζουν :evil: Και φυσικά του χρόνου πρέπει να δώσω ξανά

xanp
24-01-08, 21:47
Οι τιμές καθορίζονται από τι ακριβώς θέλεις.
Μπορείς να αγοράσεις πακέτο μέσα στο οποίο είναι οι ώρες διδασκαλίας, η καρτέλα εξετάσεων και το κόστος κάθε ενότητας. Από όσο γνωρίζω περίπου 500 ευρω το πακέτο στην Αθήνα πάντα μιλάω (αλλά οι ίδιες τιμές περίπου επικρατούν και Θεσ/νικη).

Αν κάποιος /α έχει γνώσεις Η/Υ μπορεί να αγοράσει βιβλία ειδικά για τις εξετάσεις και ξεχωριστά για κάθε ενότητα ή τόμο με 4 ή 3 ενότητες να εξασκηθεί στον προσωπικό του υπολογιστή και απλά να βγάλει κάρτα εξετάσεων και να πληρώσει για κάθε ενότητα που δίνει. (Με έναν πρόχειρο υπολογισμό για όλα γύρω στα 150-200 ευρω).

Από εκεί και πέρα είναι θέμα του τι προτιμάει κανείς αυτοδιδασκαλία ή διδασκαλία από καθηγητή.

Απλά να πω ότι πλέον την δουλειά αυτή την κάνουν φοιτητές, πτυχιούχοι ΤΕΙ - ΑΕΙ ή και απλά άτομα που έχουν ECDL που σημαίνει ότι αν κάποιος ασχοληθεί πραγματικά μπορεί και μόνος του με βιβλία να βγάλει άκρη. Ειδικά για το ECDL η εκπαίδευση που παρέχεται στους "καθηγητές" δεν είναι τίποτα περισσότερο απο τα ίδια βιβλία που μπορεί ο καθένας μας να αγοράσει από τα οποία τα διαβάζουν και ύστερα τα διδάσκουν σαν μετρ του είδους.

Μιλάω πάντα από εμπειρία προσωπική (σαν φοιτήτρια Πληροφορικής Πανεπιστημίου Πειραιά) που κάποια στιγμή εργάστηκα στο να διδάσκω για ECDL.

Αν κάποιος/α επιθυμεί να του συστήσω βιβλιογραφία ας επικοινωνήσει μαζί μου. (Θα πρότεινα και από εδώ αλλά δεν ξέρω κατά πόσο απογορευτικό είναι).

manoula
25-01-08, 09:06
xanp θέλω εγώ!!!!Δεν είμαστε για να καθήσομε πάλι στα θρανία για πλάκα!!!!

ilonka19
25-01-08, 12:35
xanp και εγω θα ήθελα να μου προτεινεις καποιο βιβλίο. Περιμενω πμ

Sam
25-01-08, 12:39
ilonka19 υπάρχουν κάποια επιδοτούμενα σεμινάρια επαγγελματικής κατάρτισης του ΟΑΕΔ
στο τέλος δίνεις εξετάσεις για Ecdl και αν θυμάμαι καλά έχεις το δικαίωμα να ξαναδώσεις αν δεν τις περάσεις ................ :D

embryoyla
25-01-08, 16:47
Δυστυχώς ναι καλή μου,απαιτείται πια παντού η πιστοποιημένη γνώση πληροφορικής.Κι γω το πηρα το 2002 αλλά λήγει φέτος.Σκέφτομαι να διαβάσω μόνη μου κ να δωσω απλά εξετάσεις,μην πληρώνω τζάμπα κ τα μαθήματα...

Μαρια Στυλιανακη
25-01-08, 20:49
γράψε δεν υπάρχει πρόβλημα!

elenik
25-01-08, 23:38
Υπαρχουν επιδοτουμενα σεμιναρια απο τον ΟΑΕδ για εργαζομενους (και για ανεργους φυσικα).

Ρωτα στον ΟΑΕΔ της περιοχης σου για τα ΚΕΚ που εχουν δικαιωμα.

Η επιδοτηση για τα σεμιναρια αυτα ειναι γυρω στα 300 ευρω με τα οποια πληρωνονται οι εξετασεις και απλα δεν παιρνεις χρηματα απο τον ΟΑΕΔ για τα σεμηναρια. Γινονται ολα ΔΩΡΕΑΝ.

Το ψαχνω τωρα γιατι μου το ειπε μια κοπελα που κανει. :D

gerakina
26-01-08, 10:40
Το καλό είναι οτι δεν απαιτούνται και οι 7 ενότητες αλλά μόνο οι 3:επεξεργασία κειμένων-word, λογιστικά φύλλα-excel και χειρισμό διαδικτύου-internet. Μετά ζητάς από το φροντιστήριο που έδωσες τις ενότητες να σου βγάλουν ένα..ας πούμε μίνι πτυχίο που περιλαμβάνει αυτά τα 3 και κοστίζει έξτρα 10-15 ευρώ.Μπορείς καταθέτοντας αυτό να κάνεις τα χαρτιά σου.
Κάθε 3 χρόνια μπαίνεις στο site του ecdl και κάνεις ανανέωση του κωδικού σου ή κάτι παρόμοιο, νομίζω δεν ξαναδίνεις εξετάσεις..Τουλάχιστον αυτό μου είχαν πει για το δικό μου που το πήρα πέρυσι.
Πράγματι αν έχεις γενικά μερικές γνώσεις υπολογιστών ή αν έχεις κάνει παλιότερα μαθήματα μπορείς να διαβάσεις μόνος σου και το πολύ να ρωτήσεις για απορίες κάποιον γνωστό σου που γνωρίζει περισσότερα. Τα βιβλία είναι πολύ κατατοπιστικά και έχουν και cd για εξάσκηση.Επίσης μπορείς να δώσεις ακόμα και κάθε βδομάδα αν θέλεις και σε όποιο πιστοποιημένο φροντιστήριο θέλεις και τα αποτελέσματα βγαίνουν σε λίγη ώρα.
Καλή επιτυχία.
Όλα αυτά βέβαια σε κάνουν να αναρωτιέσαι ως πότε θα διαβάζουμε για να πετύχουμε μια καλύτερη θέση..

xanp
26-01-08, 10:42
Με την άδεια της Κυρίας Στυλιανάκη προτείνω τα βιβλία του Χρήστου Γουλτίδη εκδόσεις Κλειδάριθμος. Υπάρχει βιβλίο για κάθε ενότητα απλά ως συμβουλή μην τα αγοράσετε αν δεν τα δείτε πρώτα.Το ότι εγώ τα θεωρώ απλά γραμμένα και ευκολα στην ανάγνωση δεν σημαίνει ότι πρέπει να είναι για όλους το ίδιο.

manoula
28-01-08, 08:43
Με την άδεια της Κυρίας Στυλιανάκη προτείνω τα βιβλία του Χρήστου Γουλτίδη εκδόσεις Κλειδάριθμος. Υπάρχει βιβλίο για κάθε ενότητα απλά ως συμβουλή μην τα αγοράσετε αν δεν τα δείτε πρώτα.Το ότι εγώ τα θεωρώ απλά γραμμένα και ευκολα στην ανάγνωση δεν σημαίνει ότι πρέπει να είναι για όλους το ίδιο.

Σ΄ευχαριστώ, θα το ψάξω!

anastasie
25-11-08, 16:51
καλησπερα κοριτσια!
τι κανατε τελικα με το πτυχιο? ενδιαφερομαι κι εγω να δωσω...
μαθατε αν υπαρχει καποιο σεμιναριο του οαεδ?επειδη ειμαι ανεργη αυτο το διαστημα θα με ενδιεφερε η προοπτικη αυτη...
ilonka? manoula?

anthula
25-11-08, 18:25
Περίμενα αυτό το πρόγραμμα του οαεδ πέρσι και τελικά βγήκε τον Μάιο.
Παρακολούθησα τα μαθήματα στον 7-8 μήνα εγκυμοσύνης και ελαφρώς μου βγήκε ο πάτος να κάθομαι μέσα στη ζέστη τόση ώρα σε καρέκλα.
Τέλος πάντων για να το παρακολουθήσετε πρέπει να έχετε κάρτα ανεργίας σε ισχύ και να πηγαίνετε κάθε μήνα στους εργασιακούς συμβούλους να ρωτάτε μήπως και ήρθε πρόγραμμα για ανέργους.
Το πρόγραμμα ήταν 100 ώρες, είχαμε δικαίωμα να λείψουμε για 10 ώρες δηλαδή το 10% της συνολικής διάρκειας του προγράμματος.
Δώσαμε τις 3 ενότητες που ζητάει το ασεπ.
Δεν πληρώσαμε τίποτα και πήραμε μετά από κάτι μήνες 260? με τις κρατήσεις.
Σας δίνουν από τον οαεδ ένα χαρτί και πηγαίνετε στο κέντρο που γίνονται τα μαθήματα, εκεί συμπληρώνετε πάλι κάτι χαρτιά σας φωνάζουν για συνέντευξη και έπειτα με το τηλέφωνο σας ενημερώνουν για το πότε θα αρχίσουν τα μαθήματα.

Ελπίζω να σας κάλυψα.

ΥΓ: ο σύζυγος πάντως το έδωσε χωρίς μαθήματα και χωρίς να διαβάσει κάποιο βιβλίο. Απλά αυτοδίδακτος. Αν έχετε χρόνο και ασχολείστε τολμήστε το.

Aggeloudia
26-11-08, 17:59
Υπάρχουν αρκετά επιδοτούμενα σεμινάρια με τα οποία πληρώνεσαι κιολας αλλά πρέπει να πέσεις πάνω στις ώρες και ΑΝ σε βολεύουν
Εγω αυτόν τον καιρό παρακολουθώ τις 7 ενότητες του ECDL , Δευτέρα και Τετάρτη απο 4 ώρες και ομολογώ οτι σε συνδιασμό με 2 παιδιά και σπίτι και δουλειά ειναι λιγάκι παλουκάκι...
ΌΜΩς ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΤΟ ΕΞΕΙς...Υπάρχει ενα νέο πτυχιο που ειναι εξίσου αναγνωρισμένο απο τον ΑΣΕΠ και λέγεται ICT...ειναι αρκετά πιο ευκολο και το παιρνουν πιο πολύ αυτοί που θέλουν μόρια για δημόσιο και αναβάθμιση μισθού και κατηγορίας στην δουλειά τους...Τωρα, γιατί εγω την πάτησα και πήγα στα δύσκολα ενω ΟΟΟΟΟΛΟΙ μου έλεγαν πάρε το ICT...δεν το καταλαβαινω!!!!!!!!!
Πάντως ειναι αλήθεια πως χωρις αυτό δεν πάς πουθενά...
Του Γουτλίδη του Χρήστου τα βιβλία ειναι τελικά τα πιο ενημερωμένα ...και εγω αυτό διαβάζω...

τα μαθήματα τα κάνω σε ΚΕΚ και πλήρωσα 330 ευρώ και 75 ευρή η κάρτα, μετά 30 ευρώ η κάθε ενότητα...
Ακούγεται πως επειδή έχουν πάρει ΠΟΛΟΙ το ECDL θα κάνουν πλέον τις 3 ενότητες, 7 δηλαδή το μεγάλο...και εχει μέσα το μεγάλο και μια ACCESS οραιόοοοοοοοοοτατη!!!!!!!!!!!!!

heidi
27-11-08, 13:54
Υπάρχουν επιδοτούμενα μαθήματα πληροφορικής για άνεργους και για εργαζόμενους. Εμάς έγινε πρόταση από την δουλειά. Τα μαθήματα ήταν δωρεάν και πληρώσαμε μόνο για τις εξετάσεις 90€ σύνολο.

Το πτυχίο που παίρνεις από την εταιρία (ecdl, MOS. Κλπ) ισχύει εφ όρου ζωής. Όμως αυτό δεν αναγνωρίζεται από τον ΑΣΕΠ. Γι’ αυτό δίνουμε τις ενότητες και στο τέλος την πιστοποίηση η οποία είναι Ελληνική και έχει διάρκεια ισχύος. Επειδή όμως ο ΟΕΕΚ που είναι υπεύθυνος γι’ αυτά δεν έχει βγάλει άκρη, (είμαστε η μόνη χώρα που το κάνει) ανανεώνει συνεχώς τα υπό λήξη πτυχία.

Σύμφωνα με την με αριθμό πρωτοκόλλου Γ/27767/13-11-2008 Απόφαση του Δ.Σ. του Ο.Ε.Ε.Κ. παρατείνεται για ένα ακόμη έτος η ισχύς:
1. των πιστοποιητικών Γνώσης Χειρισμού Η/Υ που εκδόθηκαν από τον Ο.Ε.Ε.Κ. μέσα στο έτος 2006.
2. των πιστοποιητικών Γνώσης Χειρισμού Η/Υ των φορέων ECDL Ελλάς, Vellum Global Educational Services, Infotest και ICT Hellas, τα οποία εκδόθηκαν μέχρι και την ημερομηνία πιστοποίησής τους από τον Ο.Ε.Ε.Κ. και αρχικά είχε παραταθεί η ισχύς τους μέχρι 31-12-2007 και κατόπιν μέχρι 31-12-2008.δηλ. μέχρι 31-12-2009
3. των πιστοποιητικών Γνώσης Χειρισμού Η/Υ των φορέων ECDL Ελλάς, Vellum Global Educational Services, Infotest, ICT Hellas, Key-Cert και Acta, που εκδόθηκαν μετά από την ημερομηνία πιστοποίησής τους και μέχρι 31.12.2006.

Και τέλος να πω ότι εάν έχεις τελειώσει ΤΕΙ ή ΑΕΙ και έχεις κάνει πάνω από 5 μαθήματα πληροφορικής δεν χρειάζεσαι πτυχίο.

alvadi
02-07-09, 10:06
Επαναφέρω το θέμα... το ΙCT ισχύει για διαγωνισμους ΑΣΕΠ?
Σκέφτομαι να αρχίσω να κάνω καμμία αίτηση αλλά δεν έχω πολύ χρόνο για μαθηματα
θέλω κάτι γρήγορο και οικονομικό...

panaxan
02-07-09, 12:21
Μηπως ξερετε επιδοτουμενα σεμιναρια πληροφορικης για ανεργους αυτη την περιοδο?
ή καμια σελιδα στο νετ για να βρω

τα φωτα σας,οπως παντα
φιλια

nikospap
15-07-09, 11:01
Νομίζω ότι το ICT δεν ισχύει για τον ΑΣΕΠ. Φυσικά για να είσαι σίγουρος/η δες και την προκύρηξη. Απάτη όμως το ECDL...

chamsof17
15-07-09, 11:43
έχω την εντύπωση οτι το ict ισχύει. Εγώ τώρα κάνω μαθήματα για το cambridge επίπεδο proficiency και για το microsoft επίπεδο expert. Το standard level το είχα κάνει παλαιότερα και έχω την εντύπωση οτι ήμουνα οκ για τον ΑΣΕΠ. Τί εννοείς απάτη το ecdl?

nikospap
10-09-09, 17:47
Εννοώ άχρηστο όσον αφορά την προσφορά γνώσης πάνω στην πληροφορική και προσχηματικό όσον αφορά την απαίτηση του δημοσίου να υπάρχει - προφανώς για να μην κλείσουν όλα τα "φροντιστήρια" (ο θεός να τα κάνει- με ελάχιστες εξαιρέσεις μιλάμε για αρπαχτές χαμηλοτάτου επιπέδου)

latiatoula
10-09-09, 20:28
...................

Και τέλος να πω ότι εάν έχεις τελειώσει ΤΕΙ ή ΑΕΙ και έχεις κάνει πάνω από 5 μαθήματα πληροφορικής δεν χρειάζεσαι πτυχίο.

Τέσσερα μαθήματα χρειάζονται, κι όχι πέντε. Προσκομίζετε την αναλυτική σας βαθμολογία και βεβαίωση από τη γραμματεία της Σχολής ή τον επιστημονικό υπεύθυνο των μαθημάτων, ότι η διδασκαλία για το κάθε ένα από τα τέσσερα αυτά μαθήματα περιελάμβανε και τη χρήση των ηλεκτρονικών υπολογιστών. ΔΕΝ είναι απαραίτητο να έχετε τελειώσει το ΑΕΙ ή ΤΕΙ, μπορεί π.χ. να κάνετε αίτηση ως υποψήφιος/α δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, ενώ είστε φοιτητές/τριες σε ΑΕΙ/ΤΕΙ και να προσκομίσετε την αναλυτική βαθμολογία για να αποδείξετε την γνώση Η/Υ. Επίσης, όσες/οι από εσάς έχετε τελειώσει τεχνικό λύκειο ή ΕΠΛ με ειδικότητα που ανήκει στο ευρύτερο πεδίο της πληροφορικής, μπορείτε να το αποδείξετε και με αυτόν τον τίτλο. Καλού κακού όμως, ρωτήστε και στο ΑΣΕΠ. Α, και δείτε και κάποια πρόσφατη προκήρυξη, να δείτε ποιους τρόπους περιλαμβάνει για την απόδειξη της γνώσης Η/Υ. SOS! Η κάρτα δεξιοτήτων επ' ουδενί ΔΕΝ γίνεται δεκτή.

fraoulopoulitsa
10-09-09, 20:38
τελικά ποιο αναγνωρίζεται από το ΑΣΕΠ? ή είναι κάποιο φέτος π.χ. που του χρόνου μπορεί να μην είναι και κάθε χρόνο προκειμένου να κάνουμε κάτι θα πρέπει να έχουμε το αντίστοιχο που ισχύει? γιατί εμένα στην υπηρεσία μου όλοι για το ecdl λένε. Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω: σε τι επίπεδο είναι οι εξετάσεις της παραπάνω πιστοποίησης; ένας δηλαδή που έχει κάποια γνώση υπολογιστών μπορεί να πάει και να δώσει χωρίς να κάνει μαθήματα ή χρειάζεται οπωσδήποτε παρακολούθηση? Επίσης κάπου άκουσα ότι μέσα στις ενότητες που πρέπει να δώσεις για να πάρεις την πιστοποίηση είναι και το poweroint. Ισχύει αυτό?

nancy_pan
10-09-09, 22:51
τελικά ποιο αναγνωρίζεται από το ΑΣΕΠ? ή είναι κάποιο φέτος π.χ. που του χρόνου μπορεί να μην είναι και κάθε χρόνο προκειμένου να κάνουμε κάτι θα πρέπει να έχουμε το αντίστοιχο που ισχύει? γιατί εμένα στην υπηρεσία μου όλοι για το ecdl λένε. Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω: σε τι επίπεδο είναι οι εξετάσεις της παραπάνω πιστοποίησης; ένας δηλαδή που έχει κάποια γνώση υπολογιστών μπορεί να πάει και να δώσει χωρίς να κάνει μαθήματα ή χρειάζεται οπωσδήποτε παρακολούθηση? Επίσης κάπου άκουσα ότι μέσα στις ενότητες που πρέπει να δώσεις για να πάρεις την πιστοποίηση είναι και το poweroint. Ισχύει αυτό?
Γενικότερα το δύσκολο είναι να "κλείσει" το ECDL και είναι το πιο γνωστό.έχω πάρει τις 4 ενότητες....Χρόνια χρήστης αλλά αν δεν έχεις διαβάσει και λίγο δεν είναι τόσο εύκολα!!υπάρχουν τέστ πρσομοίωσης εξετάσεων που θεωρώ ότι σε βοηθάνε για τις εξετάσεις(σίγουρα καλύτερα από το να πάρεις ένα βιβλίο και να διαβάσεις)Ελάχιστες είναι οι προκυρήξεις που σου ζητάνε Power point.Παρόλα αυτά πριν από 1,5 χρόνο είχε βγει προκύρηξη που στο ζητούσε για θέση Δ.Ε. για εργασία στα δικαστήρια.Φιλάκια!!:p

MUMSOFIA
11-09-09, 09:16
Κοριτσια επειδή κάνω μαθήματα, και το ecdl & ict & την Microsoft είναι οκ για το δημόσιο..
Δεν χρείαζεται να κάνεις μαθήματα- δίνει όποιος θέλει..

Καλό είναι να κάνεις κάποια τεστάκια, υπάρχουν στα φροντιστήρια που θα δώσετε ή και στο internet, ακόμα και βιβλία με λύσεις και test.

Απλά επειδή το ecdl είναι πιο διαδεμένο υπάρχουν περισσότερα βιβλία..

Το πιο εύκολο από ολα είναι το ict και το πιο δύσκολο της microsoft.

latiatoula
11-09-09, 14:51
Μπείτε στο site του ΑΣΕΠ www.asep.gr (http://www.asep.gr), ανατρέξτε σε κάποια από τις τελευταίες προκηρύξεις και θα δείτε στον τρόπο απόδειξης Η/Υ ποια πιστοποιητικά γίνονται δεκτά.

Αγγελίνα7
14-10-09, 08:00
ΓΕΙΑ ΣΑΣ...
ΜΗΠΩΣ ΚΑΠΟΙΟΣ ΞΕΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΜΕΘΟΔΟ ΑΥΤΟΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΠΤΥΧΙΟ ΤΟΥ ECDL?
ΝΑ ΕΧΕΙ ΔΙΑΦΟΡΑ ΤΕΣΤ ΚΛΠ.ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ ΑΥΤΑ ΤΑ ΤΕΣΤ;
ΜΗΠΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑΚΙ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑΣ ΑΠΟ ΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΕΒΑΣΩ ;
ΕΙΧΑ ΒΡΕΙ ΚΑΤΙ ΣΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΜΗΠΩΣ ΗΤΑΝΕ ΓΙΑ ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ECDL ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΙΣΧΥ ΣΤΙΣ ΣΗΜΕΡΙΝΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ.
ΓΝΩΡΙΖΩ ΑΡΚΕΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΞΑΣΚΗΣΗ ΜΟΝΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΦΡΟΝΤΙΣΤΗΡΙΟ.
ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΤΙ ΑΣ ΜΟΥ ΠΕΙ

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Stam
14-10-09, 09:08
Για testakia στο Internet δεν γνωρίζω. Αυτό που έκανα εγώ ήταν ότι πήγα σε ένα τέτοιο "φροντηστήριο - εξεταστικό κέντρο" που βρίσκετε κοντά στο σπίτι μου, μου ετοιμάσανε την κάρτα για την οποία πλήρωσα 75,00€, και από εκεί και έπειτα πήγαινα όποτε ήθελα και για όση ώρα μπορούσα και έλυνα τεστάκια στους δικούς τους υπολογιστές δωρεάν. Όποια ερώτηση δεν γνώριζα ή έκανα λάθος είχε επιλογή για να δεις τη σωστή λύση. Μόλις πίστευα ότι ήμουνα έτοιμη για κάθε ενότητα, την έδινα πληρώνοντας 30,00€. Σύνολο 3Χ30=90,00€ + 75,00€ + 28,00€ για την έκδοση του πτυχίου = 193,00€. Πάντως εάν έχεις λίγες γνώσεις word,excel,internet είναι αρκετά εύκολα!

Αγγελίνα7
14-10-09, 12:57
ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΤΑΡΧΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ...
ΕΠΙΣΚΕΦΤΗΚΑ ΚΑΠΟΙΑ ΦΡΟΝΤΗΣΤΗΡΙΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΔΩΣΑΝ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΛΥΣΗ....ΕΚΑΝΑΝ ΤΑ ΑΔΥΝΑΤΑ ΔΥΝΑΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΕ ΓΡΑΨΟΥΝ ΜΑΘΗΤΡΙΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΤΟΥΣ ΕΛΕΓΑ ΟΤΙ ΕΧΩ ΓΝΩΣΕΙΣ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΟΥΣΑΝΕ "ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΠΩΣ ΕΧΕΙΣ" ΕΝΑ ΜΠΑΧΑΛΟ...
ΜΟΝΟ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΕΛΑ ΝΑ ΣΕ ΒΑΛΩ ΝΑ ΔΩΣΕΙΣ ΕΝΑ ΤΕΣΤ ΝΑ ΔΩ ΣΕ ΤΙ ΕΠΙΠΕΔΟ ΓΝΩΣΕΩΝ ΒΡΙΣΚΕΣΑΙ ΚΑΙ ΑΝΑΛΟΓΩΣ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΙ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΘΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙΣ....
ΕΛΕΟΣ...
ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΒΡΩ ΚΑΠΟΙΟ ΦΡΟΝΤΗΣΤΗΡΙΟ ΠΟΥ ΘΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΙ ΤΗ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΝΑ ΚΑΜΝΩ ΤΑ ΤΕΣΤ ΓΙΑ ΕΞΑΣΚΗΣΗ ΕΤΣΙ ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΗΝ ΠΛΗΡΩΜΗ ΤΩΝ ΕΞΕΤΑΣΤΡΩΝ...Ή ΕΣΤΩ ΒΡΕ ΑΔΕΡΦΕ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΩ ΚΑΤΙ ΚΑΙ ΓΙΑΥΤΟ...ΑΛΛΑ ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗΣ ΤΑ ΦΡΟΝΤΗΣΤΗΡΙΑ ΖΗΤΟΥΝ ΝΑ ΜΕ ΚΑΝΟΥΝ ΜΑΘΗΤΡΙΑ ΤΟΥΣ ΑΝΤΙ ΤΟΥ ΑΝΤΙΤΙΜΟΥ ΤΩΝ 1000 ΕΥΡΩ , ΕΔΩ ΣΤΗ ΘΡΑΚΗ.
ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΠΑΡΑΞΕΝΟ ΠΩΣ ΣΑΣ ΤΟ ΕΠΕΤΡΕΨΑΝ ΣΕ ΕΣΑΣ...ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΕΤΕ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΤΑ ΤΕΣΤ ΕΤΣΙ....ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΛΗΡΩΝΕΤΕ...ΕΚΤΟΣ ΚΙ ΑΝ ΗΤΑΝΕ ΓΝΩΣΤΟΣ ΣΑΣ...:-(

Stam
14-10-09, 13:22
Όχι Αγγελίνα, μου ήταν παντελώς άγνωστοι. Η αλήθεια είναι πως όταν απευθύνθηκα σε αυτούς τηλεφωνικά εξαρχής μου προτείνανε να παρακολουθήσω το 3μηνο πρόγραμμα που παρακολουθούν όλοι όσοι δεν έχουν ιδέα από PC. Όταν πήγα λοιπόν από εκεί τους εξήγησα αφενός ότι έχω περισσότερες από τις στοιχειώδεις γνώσεις Η/Υ και αφετέρου ότι ο χρόνος μου είναι πολύ περιορισμένος για να τους επισκέπτομαι όταν έχουν αυτοί μάθημα. Και κατά κάποιο τρόπο τους "εκβίασα" ότι ή θα πρέπει να με αφήσουν μόνη μου να εξασκηθώ ή αλλιώς θα χάσουν και την προμήθεια που παίρνουν από τα εξέταστρα κ.λ.π. Η αλήθεια είναι ότι δεν είχαν και άλλη επιλογή γιατί στο δοκιμαστικό τεστ που με έβαλαν να κάνω στο world έπιασα 78% και η βάση για να περάσεις είναι 75%. Οπότε ο αντίλογος τους εξαφανίστηκε όταν είδαν και μόνοι τους ότι το κατέχω το αντικείμενο. Σου προτείνω λοιπόν να δεχτείς να κάνεις το τεστ που θα σου βάλουν και ακόμα και εάν δεν τα πας πολύ καλά να το διαπραγματευτείς βάζοντας ως "κόλλημα" τον χρόνο! Επίσης έχε κατά νου ότι υπάρχει περίπτωση να σου προτείνουν και ιδιαίτερα, δηλαδή ωριαίο μάθημα στο χώρο τους. Στα πολύ δύσκολα λοιπόν και εάν όντως νομίζεις ότι θα σε βοηθήσει μπορείς εάν θέλεις να δεχτείς να κάνεις κανένα - δυο μαθήματα. Και σε εμένα στις αρχικές διαπραγματεύσεις μου το πρότειναν αυτό και αν θυμάμαι καλά μου είπαν ότι θα κόστιζε 25,00€ η ώρα. Εγώ δεν το δέχτηκα, για σένα εσύ αποφασίζεις...

sweet_february
14-10-09, 13:36
Καλησπερα κι απο εμενα! Εγω πηρα το πτυχιο της Ιnfocert απο προγραμμα επιδοτουμενο απο τον ΟΑΕΔ. Πηγα δηλαδη για ενα μηνα στο ΚΕΚ και μετα δωσαμε εξετασεις στο ιδιο κεντρο.
Για το δημοσιο τομεα πρεπει να το ανανεωνω καθε 3 χρονια, για τον ιδιωτικο δεν χρειαζεται απ' ο,τι μας ειπαν!

mor@ki_K
16-10-09, 15:11
Φαίη μου πότε πήγες και έδωσες εξετάσεις?
Γιατί και γω παρακολούθησα πέρισυ "Σεμινάρια αυτοματισμού σε περιβάλλον M-S office" σε πρόγραμμα ΚΕΚ αλλά δεν πρόλαβα να δώσω για πιστοποίηση γιατί λήξανε τα σεμινάρια!

sweet_february
16-10-09, 15:54
Το προγραμμα που ακολουθησα εγω λεγοταν "Εκπαιδευση γυναικων στις βασικες δεξιοτητες χρησης Η/Υ για την αποκτηση πιστοποιησης". Ξεκινησαμε τα μαθηματα στις 26/05/2008 και στις 30/06/2008 δωσαμε στις παρακατω ενοτητες: Επεξεργασια κειμενου (word), Υπολογιστικα φυλλα (excel), Παρουσιασεις (powerpoint), και υπηρεσιες διαδικτυου (internet). Πιο συγκεκριμενα, στις 30/06 δωσαμε word και excel και την 01/07 δωσαμε powerpoint και internet. Eπεφτε Δευτερα και Τριτη. Οσοι αποτυγχαναν σε καποια ενοτητα, ξαναεδιναν τη συγκεκριμενη ενοτητα (ή ολες αν και αυτο δεν μας ετυχε) την Πεμπτη και την Παρασκευη της ιδιας εβδομαδας. Αν αποτυγχαναν παλι δεν επαιρναν το πιστοποιητικο.
Εγω προσωπικα τις περασα κατευθειαν και τις τεσσερις και το πιστοποιητικο μου το εδωσαν δυο εβδομαδες αργοτερα. Το παρελαβα απο το ιδιο κεκ που παρακολουθησα τα μαθηματα και που εδωσα εξετασεις. Πληρωθηκα ομως αρχες ή μεσα Οκτωβρη. Με ειδοποιησαν απο το κεκ να παω απο 'κει, πηγα, μου εδωσαν την επιταγη και πηγα στην τραπεζα οπου και παρελαβα το ποσο.
Επειδη ενδιαφερομουν απο καιρο να παρακολουθησω αυτα τα μαθηματα, πηγαινα συνεχεια στον ΟΑΕΔ και ρωτουσα. Την επιδοτηση την εδωσαν τον Μαϊο του 2008 κι εγω να καταλαβεις τους ζητουσα απο τον Σεπτεμβριο του 2007. :?

mor@ki_K
20-10-09, 17:31
Φαίη μου κατάλαβα για ποιο λες.
Των 100 ωρών σεμινάριο για πιστοποίηση....

Δυστυχώς αυτό ήθελα να δώσω αλλά δεν το πρόλλαβα γιατί κόψανε τις επιδοτήσεις.
Τώρα που πηγαίνει η μικρή παιδικό, πρέπει να κάτσω να ξαναδιαβάσω τις ενότητες για να δώσω εξετάσεις ecdl και κάθε εξέταση νομίζω κοστίζει από 50-80 ευρώ.:roll::roll:
Είπα μπας και τα γλυτώσω τα λεφτά με το κατοστάρι των ΚΕΚ αλλά που τέτοια τύχη...:x:x

sweet_february
20-10-09, 17:51
Ακριβως αυτο! 100 ωρες ηταν το συγκεκριμενο προγραμμα! Κι εγω αν δεν εβρισκα την επιδοτηση, δεν υπηρχε περιπτωση να δωσω!
Γιατι τις κοψανε ρε γαμωτο? Βολευε πολυ κοσμο! :roll:
Καλη επιτυχια παντως! Ολα θα πανε καλα! Ειναι αρκετα ευκολα! :)

mor@ki_K
20-10-09, 18:43
Έλα ντε γιατί τις κόψανε?????!!!!
Αφού ήταν 75% συγχρηματοδοτούμενες από την ευρωπαϊκή ένωση και εμείς χρωστάμε τα κέρατα μας στην ευρώπη!
Μ'αυτό το κ@λοκράτος που να βρεις άκρη...

mor@ki_K
18-12-09, 12:02
Τέσσερα μαθήματα χρειάζονται, κι όχι πέντε. Προσκομίζετε την αναλυτική σας βαθμολογία και βεβαίωση από τη γραμματεία της Σχολής ή τον επιστημονικό υπεύθυνο των μαθημάτων, ότι η διδασκαλία για το κάθε ένα από τα τέσσερα αυτά μαθήματα περιελάμβανε και τη χρήση των ηλεκτρονικών υπολογιστών. ΔΕΝ είναι απαραίτητο να έχετε τελειώσει το ΑΕΙ ή ΤΕΙ, μπορεί π.χ. να κάνετε αίτηση ως υποψήφιος/α δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, ενώ είστε φοιτητές/τριες σε ΑΕΙ/ΤΕΙ και να προσκομίσετε την αναλυτική βαθμολογία για να αποδείξετε την γνώση Η/Υ. Επίσης, όσες/οι από εσάς έχετε τελειώσει τεχνικό λύκειο ή ΕΠΛ με ειδικότητα που ανήκει στο ευρύτερο πεδίο της πληροφορικής, μπορείτε να το αποδείξετε και με αυτόν τον τίτλο. Καλού κακού όμως, ρωτήστε και στο ΑΣΕΠ. Α, και δείτε και κάποια πρόσφατη προκήρυξη, να δείτε ποιους τρόπους περιλαμβάνει για την απόδειξη της γνώσης Η/Υ. SOS! Η κάρτα δεξιοτήτων επ' ουδενί ΔΕΝ γίνεται δεκτή.

Κούκλα μου μιας που τα ξέρεις πιο καλά, θέλω να δώσω για ασεπ αλλά έχω και πτυχίο ΤΕΛ με ειδικότητα Προγραμματίστρια Η/Υ. Θα μετρήσει ή πρέπει να βγάλω και το ecdl, ict?

Ellemphriem
12-02-10, 06:10
[QUOTE=ilonka19;181825]Το πιο ανόητο ειναι οτι διάβασα οτι ισχυει μόνο για 3 χρόνια, καθε τρια χρονια θα πρεπει να το ξαναδίνω?/QUOTE]

Ειναι και μετα απο καιρο βεβαια αλλα μονο ανοητο δεν ειναι αυτο κοριτσι μου. Ειναι ΑΠΟΛΥΤΑ λογικο μιας και η τεχνολογια αλλαζει με ρυθμους κεραυνου σχεδον ΚΑΘΕ μερα και οι γνωσεις για τις οποιες πιστοποιηθηκες πριν 3 χρονια, μετα απο αυτα θα ισουνται σχεδον με αχρηστες βαση αυτων των ραγδαιων αλλαγων που γινονται. Ετσι ειναι το σωστο. Και τα 3 χρονια πολλα ειναι κατ εμε.........

talou
12-02-10, 09:20
mor@ki αν εχεις πτυχιο ΤΕΛ πληροφορικης δεν χρειαζεται να παρεις αλλο πιστοποιητικο Η/Υ.

mor@ki_K
12-02-10, 09:31
Ευχαριστώ κούκλα μου!Και το΄χα άνχος γιατί έπρεπε να ξαναδιαβάσω για να έδεινα ecdl και δεν έχω χρόνο!