PDA

Επιστροφή στο Forum : Πώς βγάζετε τους λεκέδες απο τα ρούχα??

CharoulaP
29-01-08, 09:23
Έχω ενα πρόβλημα. Η μικρούλα μου έχει κάνει χάλια τα ρούχα της απο τα φρούτα και τις κρέμες. Ειδικά τα φρούτα βάφουνε και δεν βγαίνουν. Τα πλένω σε 40 βαθμούς σε μαλακό πρόγραμμα. Εσείς πως βγάζετε τους λεκέδες,μήπως να βάλω Evrika ή τίποτα άλλο ??Κάνει όμως να το χρησιμοποιήσω??

Ευχαριστώ πολύ
Φιλιά Χαρούλα και Έλενα (7 μηνών)

elena73
29-01-08, 09:37
καλημερα χαρουλα μου!! :lol:
δες σχετικα....
edit admin εξαιτίας συγχώνευσης
εμενα παντως μονο ετσι καθαριζουν τα ρουχαλακια τους !!!!και ειναι τελεια!!και δεν ξεβαφουν βεβαια ακομα κι αυτα που εχουν σχεδιακια και δαντελιτσες σε χρωματακια και αλλα τετοια...... :lol: :lol:
καλη τυχη....

oikat
09-10-09, 02:02
πως καθαρίζετε τους λεκέδες απο τα φρούτα, το αυγό κλπ από τα ρούχα του μωρού;

kolibigi
09-10-09, 08:02
Το αυγό καθαρίζει στο πλυντήριο. Λεκέδες από φρούτα ή λαδιές, βάζω λίγο AVA τοπικά, μετά το ξεπλένω και μπαίνει στο πλυντήριο

ravT
09-10-09, 08:49
Άντε να το δοκιμάσουμε και αυτό γιατί δεν βγαίνουν με τίποτα...

Nefelirene
09-10-09, 09:45
:DΚαι εγώ έτσι κάνω πρώτα τα ξεπλένω και μετά τα βάζω πλυντήριο αν προλάβω αλλίως αν ξεμείνουν δεν βγάινουν :(Βέβαια έχει τύχει κάποια άσπρα να τα πλύνω με τα σεντόνια μας πχ.για να καθαρίσουν και μετά τα ξαναπλένω με το δικό της απορρυπάντικο για να μην ερεθιστεί.

yogini
09-10-09, 09:47
εγω τα φρουτα τα βάζω σε ενα λεκανάκι με απορρυπαντικό να μουλιάσουν και να μαζευτουν μπολικα (κυριως σαλιάρες) και μετά στο πλυντήριο.

Μαρία-nmeb
09-10-09, 10:03
Εγώ τα πλένω πρώτα με τα άσπρα, τα δικά μας, και μετά με το παιδικό απορρυπαντικό!
Καθαρίζουν έτσι και τα λερωμένα με φρούτα και τα χεσ...α ρουχαλάκια:)!!

Nefelirene
09-10-09, 10:39
Εγώ τα πλένω πρώτα με τα άσπρα, τα δικά μας, και μετά με το παιδικό απορρυπαντικό!
Καθαρίζουν έτσι και τα λερωμένα με φρούτα και τα χεσ...α ρουχαλάκια:)!!

Συμφωνω;-)

ΤΙΓΡΑΚΙ
09-10-09, 11:16
Συμφωνω;-)

και εγω το ιδιο

Wendy2
02-11-09, 16:18
Στους λεκέδες από φρούτα όπως είναι βρεγμένο από το πλυντήριο απλωσέ το στον ήλιο αν δε φύγει βρέξτο πάλι και αφησέ το πάλι στον ήλιο. Πίστεψε με φέυγουν

ραφαελ
02-11-09, 16:39
Έχω ενα πρόβλημα. Η μικρούλα μου έχει κάνει χάλια τα ρούχα της απο τα φρούτα και τις κρέμες. Ειδικά τα φρούτα βάφουνε και δεν βγαίνουν. Τα πλένω σε 40 βαθμούς σε μαλακό πρόγραμμα. Εσείς πως βγάζετε τους λεκέδες,μήπως να βάλω Evrika ή τίποτα άλλο ??Κάνει όμως να το χρησιμοποιήσω??

Ευχαριστώ πολύ

Χαρουλα ο γιος μου ειναι 19 μηνών κ όλα τα φανελάκια του (τα φορούσαμε τωρα το καλοκαιρι) ήταν για πέταμα απο τα φρούτα.Αποφάσισα να βάλω χλωρινη αυτην που μπαινει στο πλυντηριο στους 60 κ φυγαν.μετα όμως τα επλυνα 2 φορες στο μεγαλυτερο πρόγραμμα γιατι φοβομουν το χλώριο.Εγιναν όλα σαν καινούργια.Μονο τα λευκα..ακ και αυτη η χλωρινη δεν ξεβάφει...

spyni
02-11-09, 21:02
καλημερα χαρουλα μου!! :lol:
δες σχετικα....
edit admin εξαιτίας συγχώνευσης
εμενα παντως μονο ετσι καθαριζουν τα ρουχαλακια τους !!!!και ειναι τελεια!!και δεν ξεβαφουν βεβαια ακομα κι αυτα που εχουν σχεδιακια και δαντελιτσες σε χρωματακια και αλλα τετοια...... :lol: :lol:
καλη τυχη....

μηπως ο συνδεσμος ειναι λαθος??δεν βγαζει κατι....

Συντονιστής Περιεχομένου
02-11-09, 22:52
Γειά σας,
ο προηγούμενος σύνδεσμος δεν ισχύει εξαιτίας της
συγχώνευσης των θεμάτων στο παρακάτω λινκ

http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=20870&highlight=%CB%E5%EA%DD%E4%E5%F2

απο τον παραπάνω σύνδεσμο μπορείτε να δείτε τα ποστ
που αναφέρονται σε φρούτα

(http://www.parents.gr/forum/search.php?searchid=1286482)

mama-lia
08-11-09, 23:54
Πώς βγαίνει η κόλλα UHO από βαμβακερό ύφασμα (μανίκι από ζακετάκι);

kalamaraki
09-11-09, 08:41
ίσως με ασετόν...καθαρή βενζίνη?
Δεν ξέρω υποθέτω μόνο!

ζιζελ
09-11-09, 20:41
Πώς βγαίνει η κόλλα UHO από βαμβακερό ύφασμα (μανίκι από ζακετάκι);

Έχει το πλαίσιο αφαιρετικό κόλλας uhu των 10γρ. μόνο με 3 ευρώ περίπου.Κάνει και για τα ρούχα.

mama-lia
09-11-09, 23:41
Ευχαριστώ, και η ζακέτα ήταν καινούρια!:(

elenk
18-11-09, 13:02
Καλησπερα προσπαθω να βρω το link για τους λεκεδες αλλα δεν μπορω. Μπορει καποιος να με βοηθησει ?? Ευχαριστω

beba09
04-01-10, 15:10
Συγνώμη αλλά μπορεί να μου πει κάποια πως αφαιρείται ο λεκές από φρούτα από τα φορμάκια; Δεν βάζω σαλιάρα γιατί την τρώει μαζί με την φρουτόκρεμα.

mama-lia
04-01-10, 17:43
Πολύ δύσκολα! Ήταν πρόβλημα! Κάποια φίλη είπε να αφήσεις το ρούχο μέσα σε λεκανίτσα με νερό και απορρυπαντικό, έτσι ώστε τον λεκέ να τον βλέπει ο ήλιος, στο μπαλκόνι σου! Η σαλιάρα απαραίτητη! Πάρε μεγάλες που καλύπτουν μεγάλο μέρος και είναι πιο σταθερές στο σωματάκι!:wink:

kalamaraki
04-01-10, 17:47
εγώ την είχα βγάλει καθαρή με εκεινες τις σαλιέρες που έχουν και χέρια...γιατι η δικιά μου το απλωνε παντού!

beba09
13-01-10, 18:21
εγώ την είχα βγάλει καθαρή με εκεινες τις σαλιέρες που έχουν και χέρια...γιατι η δικιά μου το απλωνε παντού!

χα χα χα το είδα και αυτό....έχω ένα φορμάκι που έγινε όλο φρουτόκρεμα....!

Μαρία-nmeb
13-01-10, 19:06
Μπορείτε να έχετε ένα συγκεκριμένο φορμάκι μόνο για τη φρουτόκρεμα!
Βέβαια είναι μπελάς να αλλάζεις το μωρό κάθε φορά που είναι να το ταίσεις....

beba09
13-01-10, 21:07
Μπορείτε να έχετε ένα συγκεκριμένο φορμάκι μόνο για τη φρουτόκρεμα!
Βέβαια είναι μπελάς να αλλάζεις το μωρό κάθε φορά που είναι να το ταίσεις....

Το έχω σκεφτεί αυτό αλλά η μικρή φωνάζει αρκετά. όταν την ντύνουμαι. Γενικά γκρινίαζει και προσπαθώ να κάνω ότι μπορώ για να μην έχω φωνές. Στην αρχή δεν ήθελε σαλιάρα και έτσι έχουμε αρκετά φορμάκια που έχουν γίνει χάλια. Τώρα της την φοράω αλλά πάλι λερώνεται ο λαιμός.

peny
22-01-10, 10:21
Το έχω σκεφτεί αυτό αλλά η μικρή φωνάζει αρκετά. όταν την ντύνουμαι. Γενικά γκρινίαζει και προσπαθώ να κάνω ότι μπορώ για να μην έχω φωνές. Στην αρχή δεν ήθελε σαλιάρα και έτσι έχουμε αρκετά φορμάκια που έχουν γίνει χάλια. Τώρα της την φοράω αλλά πάλι λερώνεται ο λαιμός.
Το jumbo έχει κάτι σαλιάρες με μανίκια που δένουν πισω.Εγώ είχα σωθεί με αυτές.Απ την άλλη του έβαζα μια πετσέτα μισή μέσα μισή εξω για να μην λερώνεται ο λαιμός του. Ειδικά από τα φρούτα δεν καθαριζουν με τίποτα!!!Τώρα που μεγάλωσε τα χω βάλει με τις λίγδες!Τώρα δεν θέλει σαλιάρα και θελει να τρώει μόνος του, καταλαβαίνεις! Σε ακτίνα 2 μέτρων γίνεται χαμός!!!

mamakoulino
20-02-10, 13:53
Ξερετε πως βγαινουν οι λεκεδες απο μηλο,σιδηρο & κακακια;;;;;;;;;;;;;;
Σε καθε ρουχο μας εχουμε &απο εναν λεκε!τι θα γινει;;;;;:-(:-(:-(:-(:-(
μπορει καποια πιο εμπειρη μανουλα-νοικοκυρα να βοηθησει;;;
ευχαριστω πολυ!

vasiliki40
09-03-10, 15:32
καλησπέρα σε όλους!!
να ρωτήσω και εγώ παρακαλώ ,πως βγαίνουν οι λεκέδες από λάδι??Ξέρω για το απορρυπαντικό πιάτων αλλά δυστυχώς δεν ξέρω γιατί δεν εξαφανίζονται από τα ρούχα του γιού μου..έρχεται από τον παιδικό και είναι μέσα στους λεκέδες..ευχαριστώ!!

EFH
09-03-10, 15:51
εγω χρησιμοποιω για ολους τους λεκεδες το θαυματουργο bio shout
http://imagesb.ciao.com/iit/images/products/normal/289/product-432289.jpg
και εχω σωθει
υπαρχει σε ολα τα σουπερ μαρκετ

beba09
09-03-10, 19:49

Ευχαριστώ πολύ

Χαρούλα σε καταλαβαίνω απόλυτα και εγώ το έζησα το δράμα γιατί δεν ήθελε καθόλου την σαλιάρα......είχα απελπιστεί γιατί είχαν γίνει τα φορμάκια της ξεφτίλα. Άκουσα την συμβουλή μιας κοπέλας και σώθηκα. Τα πλένω στους 60 βαθμούς, με κανονικό απορρυπαντικό και βάζω και ace gentile (όχι όμως πλεόν, γιατί καθάρισαν τα πολλά). Μετά από μερικά πλυσίματα θα είναι όλα καλά. (το πρόγραμμα κρατάει 1 ώρα και 40 λεπτά) και πλέον τα πλένω όλα έτσι. Τα ρούχα της είναι Mothercare, zara, marks & spencer και τζάμπο και δεν πάθαν τίποτα.

Morchelina
10-03-10, 09:58
καλησπέρα σε όλους!!
να ρωτήσω και εγώ παρακαλώ ,πως βγαίνουν οι λεκέδες από λάδι??Ξέρω για το απορρυπαντικό πιάτων αλλά δυστυχώς δεν ξέρω γιατί δεν εξαφανίζονται από τα ρούχα του γιού μου..έρχεται από τον παιδικό και είναι μέσα στους λεκέδες..ευχαριστώ!!

Οι λαδιές θέλουν να βάλεις υγρό πιάτων σε κάθε μία, να τις βρέξεις με λίγο ζεστό νερό, τρίψιμο και μετά στο πλυντήριο όπως είναι χωρίς ξέπλυμα. Τις βγάζω έτσι για χρόνια, όταν δεν βγει καμία είναι επειδή δεν έτριψα αρκετά το σημείο. Την επόμενη φορά που το τρίβω πιο προσεκτικά βγαίνουν. Μόνο λαδιές από ζωικό λίπος (σουβλάκι) και κερί είναι πιο δύσκολες. Εκεί αν δεν βγει όπως παραπάνω, βενζίνη για στεγνό καθάρισμα αλλά προσοχή να μην ξεβάψει το ρούχο. Και μια φορά έβαψε μπουφάν με χρώματα και άφησαν λαδιές που βγήκαν μετά από πολλές προσπάθειες με διαλυτικό για διορθωτικό.

Τί τραβάμε βρε κορίτσια!!!

vasiliki40
10-03-10, 11:10
Οι λαδιές θέλουν να βάλεις υγρό πιάτων σε κάθε μία, να τις βρέξεις με λίγο ζεστό νερό, τρίψιμο και μετά στο πλυντήριο όπως είναι χωρίς ξέπλυμα. Τις βγάζω έτσι για χρόνια, όταν δεν βγει καμία είναι επειδή δεν έτριψα αρκετά το σημείο. Την επόμενη φορά που το τρίβω πιο προσεκτικά βγαίνουν. Μόνο λαδιές από ζωικό λίπος (σουβλάκι) και κερί είναι πιο δύσκολες. Εκεί αν δεν βγει όπως παραπάνω, βενζίνη για στεγνό καθάρισμα αλλά προσοχή να μην ξεβάψει το ρούχο. Και μια φορά έβαψε μπουφάν με χρώματα και άφησαν λαδιές που βγήκαν μετά από πολλές προσπάθειες με διαλυτικό για διορθωτικό.

Τί τραβάμε βρε κορίτσια!!!

Για να δοκιμάσω και έτσι....Η αλήθεια είναι ότι εγώ απλά έβαζα πάνω το απορρυπαντικό και αμέσως στο πλυντήριο...τρίφτε χεράκια τρίφτε , λοιπόν...
Ευχαριστώ για την απάντηση!!!!

Morchelina
10-03-10, 11:53
Το φαντάστηκα γιατί και εγώ το δοκίμασα μια φορά και δεν βγήκαν. Αυτή τη δουλειά την κάνω στον νιπτήρα του μπάνιου. Πρώτα βάζω το υγρό σε κάθε μία, μετά μία μία νεράκι, τρίψιμο. Αν έχει υγρό και να βραχεί πάλι τη βρίσκεις αλλιώς θα τις χάσεις αν βραχούν.

sandy8
13-04-10, 13:41
Καλησπερα να ρωτησω κατι ο μικρος μου πασαλειψε τη sudocream στο σεντονι του κ στον υπνοσακο του, τα εβαλα στο πλυντηριο να πλυθουν αλλα δεν εφυγε ο λεκες μηπως γνωριζετε με τι πρεπει να το καθαρισω για να φυγει.

beba09
21-04-10, 20:32
Για τους λεκέδες που πρότειναν το dr. Deckerman κάπως έτσι και κάνει και για λεκέδες φρούτου, πάντως για λάδι ήταν μια χαρά

sevoula
30-04-10, 12:47
Για τους λεκέδες που πρότειναν το dr. Deckerman κάπως έτσι και κάνει και για λεκέδες φρούτου, πάντως για λάδι ήταν μια χαρά
ποιό από όλα τα ντρ μπεκμαν;
με ενδιαφέρει για τα ρουχάκια της μπέμπας μου, που όταν τρώει τρώνε και τα ρούχα της. στο πλυντήριο δεν βγαίνουν οι λεκέδες, ούτε με φέρυ για τα πιάτα. δεν ξέρω πώς να τα καθαρίσω. τα πλένω, τα σιδερώνω και είναι σαν βρώμικα, για πέταμα τα ρούχα.

corina
30-04-10, 15:57
καλό είναι και λίγο οξυζενέ πάνω στους λεκέδες γιατί απελευθερώνει οξυγόνο

soevan07
01-05-10, 23:21
καλό είναι και λίγο οξυζενέ πάνω στους λεκέδες γιατί απελευθερώνει οξυγόνο

οξυζενέ ή αμμωνία?

(έχω ακούσει και για την αμμωνία οτι βγάζει κάποιους λεκέδες)

sevoula
03-05-10, 10:09
κοριτσια, η αμμωνία ή το οξυζενέ δεν ξεβάφει τα ρούχα; μιλάω για χρωματιστά ρουχάκια.δεν ξέρω πώς να τα καθαρίσω.

μαμαλευτερακι
11-05-10, 15:20
Προχτές είχα ένα ατύχημα έκανα μια σαλάτα και ξαφνικά διαπιστώνω πως ο γιος μου είχε πάρει το λαδί και έκανε σαλάτα πάνω στην κρεβατοκάμαρα με Μιράντα σε ένα μπολάκι να τρελαθώ να βάλω φωνές ? το πήρα και πήγα γρήγορα μπάνιο το έπλυνα με φερι τοπικά και περίμενα να τελεύσει το πλυντήριο που είχα βάλει τα ΚΑΛΑ ΜΟΥ ΚΑΡΕ για να πλύνω το κουβέΡλι .

Ανοίγω το πλυντήρια και τη να δω όλα μπλε είχε Βάλη μέσα στον κάδο ένα στυλό δεν ήξερα προς τα πού να κάνω προς το κουβέρλι με τα λάδια η προς τα καλά καρέ με τους λεκέδες από μελανή ?

Φρέσκο Γάλα δεν είχα σπίτι η ώρα ήταν 10 τι να κάνω το σκάφτομαι λίγο και ΚΑΙ
ΡΙΧΝΩ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΘΗΚΗ ΠΛΥΝΤΗΡΙΟΥ ΕΝΑ ΝΟΥΝΟΥ ΚΑΙ ΤΑ ΒΑΖΩ ΓΙΑ ΠΛΥΣΙΜΟ ως διαμαγια βγήκαν ολόλευκα τα καρέ μου

soevan07
11-05-10, 15:25
Προχτές είχα ένα ατύχημα έκανα μια σαλάτα και ξαφνικά διαπιστώνω πως ο γιος μου είχε πάρει το λαδί και έκανε σαλάτα πάνω στην κρεβατοκάμαρα με Μιράντα σε ένα μπολάκι να τρελαθώ να βάλω φωνές ? το πήρα και πήγα γρήγορα μπάνιο το έπλυνα με φερι τοπικά και περίμενα να τελεύσει το πλυντήριο που είχα βάλει τα ΚΑΛΑ ΜΟΥ ΚΑΡΕ για να πλύνω το κουβέΡλι .

Ανοίγω το πλυντήρια και τη να δω όλα μπλε είχε Βάλη μέσα στον κάδο ένα στυλό δεν ήξερα προς τα πού να κάνω προς το κουβέρλι με τα λάδια η προς τα καλά καρέ με τους λεκέδες από μελανή ?

Φρέσκο Γάλα δεν είχα σπίτι η ώρα ήταν 10 τι να κάνω το σκάφτομαι λίγο και ΚΑΙ
ΡΙΧΝΩ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΘΗΚΗ ΠΛΥΝΤΗΡΙΟΥ ΕΝΑ ΝΟΥΝΟΥ ΚΑΙ ΤΑ ΒΑΖΩ ΓΙΑ ΠΛΥΣΙΜΟ ως διαμαγια βγήκαν ολόλευκα τα καρέ μου

Κάτσε γιατί αγχώθηκα μέχρι να διαβάσω το τέλος...:lol:

Το γάλα στη θήκη του πλυντηρίου το έβαλες μαζί με το απορρυπαντικό ???...

Το γάλα βγάζει μόνο στυλό??
(Oι μαρκαδόροι φεύγουν??)

μαμαλευτερακι
11-05-10, 15:56
Κάτσε γιατί αγχώθηκα μέχρι να διαβάσω το τέλος...:lol:

Το γάλα στη θήκη του πλυντηρίου το έβαλες μαζί με το απορρυπαντικό ???...

Το γάλα βγάζει μόνο στυλό??
(Oι μαρκαδόροι φεύγουν??)
Τι να σου πω πρώτη φορά το δοκίμασα και εξεπλαγη από την καθαριότητα του νουνού πλήρες
:wink::wink::wink:

Ηλιάννα
11-05-10, 16:29
Εγω ειχα ρουχα στο πλυντηριο και σε μια τσεπη ηταν ενα στυλο,εκει δεν επαθε τιποτα
Οταν ομως τα εβαλα στο στεγνωτηριο εγινε το ελα να δεις.....Ολα τα ρουχα χαλια!
Και απο την υψηλη θερμοκρασια δεν καθαρισε τιποτα,ουτε με γαλα,ουτε με διαβολακι

mefirst
21-06-10, 22:05
κοριτσια,εμενα μου πεσε πανω στο παντελονι μου-υφασματινο καλοκαιρινο- υγρο απολυμαντικο για τα χερια.εκεινη την ωραδ φανηκε τιποτα,λεω ενταξει οινοπνευμα εχει μεσα κ εξατμιστηκε.οταν το πλυνα ομως αφησε λεκε,σαν να του χω βαλει χλωρινη.ξεβαψε η καθαριζει??
ειναι κ καινουργιο...:confused:

ismeni
28-06-10, 10:24
την προηγούμενη εβδομάδα ανοιξε η μύτη της κόρης μου στον παιδικό και η μπλούζα της λερώθηκε.
οταν την πήρα το μεσημέρι είχε ήδη ξεραθεί το αίμα.
εβαλα την μπλούζα σε λεκάνι με κρύο νερό. τίποτα. εβαλα ace gentile, πάλι τίποτα.
ο διαβολάκος του λεκε για αίμα, λετε να κάνει κάτι;
εχετε κάτι αλλο να μου προτεινετε;
σημειωτέον η μπλούζα εάινι λευκή στο σημείο που επεσε το αίμα, αλλα εχει χρωματιστά γραμματα και καρό μανίκια.
να βάλω χλωρίνη τοπικά;

alenata
06-07-10, 14:52
Γεια σας! Ειμαι καινουρια στην παρέα!
Εχω το έξης προβλημα:δεν μπορω να βγαλω την φρουτοκρεμα απ΄τα ρουχα της μικρης.Εννοώ την αλεσμένη φρουτόκρεμα με μήλο, μπανανα, αχλαδι.
Εχει κανείς καμιά ιδέα τι μπορώ να κάνω;

desperate_mary
06-07-10, 15:03
Γεια σας! Ειμαι καινουρια στην παρέα!
Εχω το έξης προβλημα:δεν μπορω να βγαλω την φρουτοκρεμα απ΄τα ρουχα της μικρης.Εννοώ την αλεσμένη φρουτόκρεμα με μήλο, μπανανα, αχλαδι.
Εχει κανείς καμιά ιδέα τι μπορώ να κάνω;

Ο λεκες απο τα φρουτα "στιβει" και δεν φευγει ευκολα.

Αυτο που κανω εγω ειναι να του βγαζω αμεσως τη σαλιαρα και το μπλουζακι, μολις τελειωσει, και να τα κανω ενα προχειρο πλυσιματακι στο νεροχυτη με απορρυπαντικο πιατων προδερμ.

Στη συνεχεια τα αφηνω μαζι με τα υπολοιπα απλυτα του, οπως ειναι βρεγμενα μεχρι να βαλω πλυντηριο.

Ετσι δεν εχουν μεινει λεκεδες ξανα. Παντως στην αρχη χαλασα πολλα φανελακια...

SKEK
24-09-10, 11:30
Έχω ένα καλό λευκό πουκάμισο από λεπτό βαμβακερό ύφασμα το οποίο λέρωσα ΄με το λουράκι της τσάντας μου στο σημείο του ώμου. Τρίφτηκε το δέρμα και μου έβγαλε μαύρο λεκέ ο οποίος δεν καθάρισε ούτε με πλύσιμο στο χέρι και ειδικό απορριπαντικό, ούτε και στο πλυντήριο. Άκουσα ότι θα καθαρίσει με μαγειρική σόδα αλλά δεν ξέρω πως να την χρησιμοποιήσω. Όσες ξέρετε παρακαλώ συμβουλές.

ismeni
24-09-10, 11:49
Έχω ένα καλό λευκό πουκάμισο από λεπτό βαμβακερό ύφασμα το οποίο λέρωσα ΄με το λουράκι της τσάντας μου στο σημείο του ώμου. Τρίφτηκε το δέρμα και μου έβγαλε μαύρο λεκέ ο οποίος δεν καθάρισε ούτε με πλύσιμο στο χέρι και ειδικό απορριπαντικό, ούτε και στο πλυντήριο. Άκουσα ότι θα καθαρίσει με μαγειρική σόδα αλλά δεν ξέρω πως να την χρησιμοποιήσω. Όσες ξέρετε παρακαλώ συμβουλές.

θα βρεξεις το σημειο του λεκιέ με νερό και θα βαλεις επάνω χλωρίνη παχύρευστη. με λίγο τρίψημο θα φυγει. μετα θα το ξεπλύνεις καλα καλα και θα το βάλεις στο πλυντήριο

εναλλακτικά, ψέκασε με ace gentile ή ευρυκα oxygen (κίτρινο μπουκάλι) και ακολουθησε τις οδηγίες

aleka09
25-09-10, 16:45
Αχ αυτοί οι λεκέδες!
Εγώ χρησιμοποιώ το vanish το ροζ.Μουσκεύω για λίγες ώρες τα ρουχα και μετά πλυντήριο.Επίσης πολύ αποτελεσματικό,ειδικά για τους λεκέδες από τα φρούτα είναι το σαπούνι -άσπρο ή πράσινο- τρίβεις πάνω στο λεκέ,αφήνεις να μουσκέψει καλά (κάποιες ώρες)και πλένεις κανονικά στο πλυντήριο.Δοκιμάστε το.Είναι πολύ καλό.

bender
22-10-10, 18:10
Δοκιμάστε και τα καινούρια Ariel Ενισχυτικά. Το spray που δοκίμασα τουλάχιστον σε λεκέδες είναι τέλειο !!

tzeni78
04-11-10, 10:11
Καλημερα.Αν μπορει καποια κοπελα να βοηθησει,εβαλα και επληνα τα φορμακια της μπεμπουλας μου με ενα τζιν παντελονακι το οποιο εβγαλε χρωμα και τωρα ολα τα φορμακια εχουνε μπλε κιλιδες:(:(,ξερει καποια πως βγαινουν?
Ευχαριστω πολυ

my_Kelly
11-12-10, 09:05
Μόλις μπήκαμε στη φάση της κρέμας και της φρουτόκρεμας. Και φυσικά η μικρή έγινε από την κορφή ως τα νύχια γεμάτη μήλο αλεσμένο. Έπλυνα ρούχα και σαλιάρες κανονικά στους 40 βαθμούς με βρεφικό απορρυπαντικό και μαλακτικό, όπως κάνω με όλα της τα ρούχα, αλλά οι λεκέδες έμειναν. Υπάρχει κάποιος τρόπος να καθαρίσουν ή θέλουν πέταμα?

ssttaa
11-12-10, 09:12
εγω όταν το ειχα πάθει αυτό τα είχα βάλει στους 60 με κανονικό απορρυπαντικό και μετα στους 40 με βρεφικό. Μετά προσπάθησα να τα ξεπλένω αμέσως μόλις τα βγάλω απο το παιδί πρίν κολλήσει το φρούτο πάνω και είχαμε λιγότερα ατυχήματα

my_Kelly
11-12-10, 09:58
Ευχαριστώ κούκλα μου για την απάντηση. Θα το δοκιμάσω, σίγουρα!

stefanakos
17-01-11, 00:24
εγω χρησιμοποιώ το σαπούνι το πράσινο τοπικά πρώτα και μετά τα πλένω κανονικά στο πλυντήριο και οι λεκέδες εξαφανίζονται

Μαρία_32
11-03-11, 16:45
γεια σας,
τωρα ξεκινησα φρουτοκρεμα (αχλαδι μηλο και λιγο πορτοκαλι) στο μωρο μου και βρηκα οτι δε βγαινει ο λεκες απο τα πολτοποιημενα φρουτα με τιποτα. σας εχει τυχει? δεν ηξερα οτι βαφουν τοσο πολυ.

supermama
11-03-11, 17:39
ναι ειναι δυσκολα.. εγω πιστευω το πορτοκαλι εκανε τη ζημια. ειναι δυσκολος λεκες σαν να λεμε κρασι. Λοιπον πρωτον γιατι δε φορουσε ποδιτσα? αν οχι να του φορας παντα! 2ον.. αν λερωθει κανε τοπικα με αβα για τα πιατα. τριψς το λεκε ξεπλυνε το καλα και μετα στο πλυντηριο..
και κατι τελευταιο αν ειναι λευκο το ρουχα χρησιμοποιησε καποιο λευκαντικο απορυπαντικο παλι στο χερι τοπικα στο λεκε. δε σου λεω χλωρινη να μη φρικαρεις.. ενα απλο λευκαντικο. παλι καλο ξεπλυμα και μετα στοπλυντηριο με το απορυπαντικο που χρησιμοποιεις για το μωρακι σου..το πιο σημαντικο ομως... αλλη φορα ποδιτσα!!!!

Marigoula
11-03-11, 18:15
Δεν βγαίνουν τα φρέσκα φρούτα δυστυχώς. Εκτός και αν το πλύνεις με σαπούνι επί τόπου. Την έχω πατήσει με μπανάνα και αχλάδι σε άσπρη μπλούζα. Δεν βγήκε ποτέ, ούτε με χλωρίνη γιατι ειχε στεγνώσει ο λεκές.

supermama
11-03-11, 18:35
ναι ναι εννοητε αν στεγνωσει εχασες. μολις λερωθει πρεπει. στην αναγκη βαλτο σε λεκανη με νερο μεχρι να ταισεις το μωρο

anastasiaspil
11-03-11, 18:58
Αχ πόσα ρούχα δικά μου είχα πετάξει γιατί την έφτυνε πάνω μου :cry:

Νονντυ
11-03-11, 19:09
κοριτσια εχω βρει τη λυσξ το bio σε υγρο καθαριζει τα παντα και σε χρωματιστα και τη σοκολατα

stellaTD
11-03-11, 19:59
κοριτσια εχω βρει τη λυσξ το bio σε υγρο καθαριζει τα παντα και σε χρωματιστα και τη σοκολατα

γιατι δεν το εχω ουτε ακουστα????
bio το ζηταμε?

anastasiaspil
11-03-11, 20:01
Τι είναι το bio βρε κορίτσια ?

Νονντυ
11-03-11, 20:17
BIO SHOUT γραφει της johnson απο τα σουπερ μαρκετ το αγοραζω στα απορρυπαντικα.το υγρο παιρνω εγω το βαζω στους λεκεδες τα αφηνω κανενα 10 λεπτο και μετα στο πλυντηριο για πλύσιμο.

nouka
11-03-11, 21:30
εγω τους λεκεδες απο φρουτα-χυμο-κρασι τους αντιμετωπιζω με "διαβολακο του λεκε"

Νονντυ
11-03-11, 21:37
εγω τους λεκεδες απο φρουτα-χυμο-κρασι τους αντιμετωπιζω με "διαβολακο του λεκε"

το δοκιμασα ομως δεν καθαριζε ετσι οπως αυτο και εγω ξεκινησα με διαβολακο ο,ως τιποτα εμενε κατι σαν σταμπα ενω με το ΒΙΟ καθαριζεται πολυ καλα και ειναι μεγαλο μπουκαλι το υγρο εχει και σε σπρει

nouka
11-03-11, 21:50
χμμμμ εμενα δεν μου αφησε ποτε λεκε... αυτο το ΒΙΟ που λες ειναι σε φουξ μπουκαλι και μοσχοβολαει?

Νονντυ
11-03-11, 22:09
χμμμμ εμενα δεν μου αφησε ποτε λεκε... αυτο το ΒΙΟ που λες ειναι σε φουξ μπουκαλι και μοσχοβολαει?
σερραια και εσυ?οχι σε ασπρο με πορτοκαλι πώμα και το αγοραζω απο τον καντζα σιγουρα θα το εχουν και τα αλλα σουπερ μαρκετ ειναι άοσμο και πολυ μεγαλυτερο απο το διαβολακο
το χρησιμοποιω σε ολους τους λεκεδες ειχα παρει και το σπρει ομως περισσοτερο με βολεψε το υγρο

nouka
11-03-11, 23:01
σαλονικια που αγαπησε στις Σερρες κι ετσι εγινε σερραια :lol:
θα το δοκιμασω λοιπον κι εγω!!!!!

ismeni
11-03-11, 23:16
γεια σας,
τωρα ξεκινησα φρουτοκρεμα (αχλαδι μηλο και λιγο πορτοκαλι) στο μωρο μου και βρηκα οτι δε βγαινει ο λεκες απο τα πολτοποιημενα φρουτα με τιποτα. σας εχει τυχει? δεν ηξερα οτι βαφουν τοσο πολυ.

χρησιμοποιούσα ace gentile σε σπρέυ

Νονντυ
11-03-11, 23:27
οποτε 2 θεσσαλονικιες που αγαπησαν σερραιους και ηρθαν στην πολη τους εδω και 2 χρονια μενουμε σερρες.πραγματικα δοκιμασε το πιστευω θα μεινεις ευχαριστημενη

nouka
12-03-11, 19:32
οποτε 2 θεσσαλονικιες που αγαπησαν σερραιους και ηρθαν στην πολη τους εδω και 2 χρονια μενουμε σερρες.πραγματικα δοκιμασε το πιστευω θα μεινεις ευχαριστημενη

μας καταφεραν λοιπον ;) (και ποσο μισουσα αυτην την πολη...)
ακομη δεν τρωμε φρουτακια αλλα μου εχει δωσει η φιλη μου μια κουτα ρουχα με λεκεδες απο φρουτα που δεν καταφερε να βγαλει... αντε να δουμε αν θα τα καταφερουμε εμεις ή αν θα αγορασουμε νεα γκαρνταρομπα :lol:

dhmhtrianna+
12-03-11, 19:39
Kοριτσια μετα απο 3 παιδια και τονους φρουτοκρεμα βρηκα την εξης λυση , βαζεις λιγο απορρυπαντικο πανω στο λεκε με λιγο νερο και το τριβεις ,μετα αφηνεις το ρουχο με το λεκε στον ηλιο (να χτυπαει ο ηλιος το λεκε )και το αφηνεις ,θα δειτε οτι μετα απο λιγη ωρα ο λεκες εξαφανιζεται, με τον πιο ευκολο τροπο, μετα το πλενεις κανονικα και ουτε γατα ουτε ζημια. Δοκιμαστε και με τους λεκεδες απο τα κακα τους.

Νονντυ
12-03-11, 20:47
μας καταφεραν λοιπον ;) (και ποσο μισουσα αυτην την πολη...)
ακομη δεν τρωμε φρουτακια αλλα μου εχει δωσει η φιλη μου μια κουτα ρουχα με λεκεδες απο φρουτα που δεν καταφερε να βγαλει... αντε να δουμε αν θα τα καταφερουμε εμεις ή αν θα αγορασουμε νεα γκαρνταρομπα :lol:

ΔΕΝ ΕΙΧΑ ερθει ποτε στα σερρας ουτε με συμφοιτητες μου απο σερρες εκανα παρεα.γνωρισα τον ανδρα μου αλεξανδρουπολη ειδικευομενος αυτος και εγω φοιτητρια και με τουμπαρε!την πατησε η ξανθια
δοκιμασε το δε θα χρειαστει να παρεις καινουργια,τα πουκαμισα του ανδρα μου ολο και εχουν σταλες σοκολατα ροφημα με αυτο τα καθαριζω

neraides
15-09-11, 10:45
κοριτσια καλησπερα, πειτε μου τι να κανω με τους λεκεδες των ρουχων γιατι δεν αντεχω αλλο!!!!!!! τα νευρα μου!!!!!!!! φρουτοκρεμα-χορτοσουπα-σοκολατα-περιοδο ειναι οι λεκεδες που με βασανιζουν....εχω δοκιμασει των διαβολακο των λεκεδων- το ace gentile, τιποτα, εχω βαλει απορυπαντικο πιατων κατευθειαν πανω στον΄λεκε κατι κανει αλλα οχι παντα, σκεφτηκα να χρησιμοποιησω καποιο καθαριστικο σαν το ace gentile αλλα δεν ξερω πιο, εχετε να προτινεται κατι δραστικο και αποτελεσματικο;; στο σουπερ ζαλιστικα απο τα πολλα προιοντα που υποσχονται αμεση καθαριοτητα,...μ'αρεσει η καθαριοτητα και θελω και τα ρουχα μου να μην εχουν ιχνος λεκε...τι να κανω;; σωστε με!!!!!!!..ευχαριστω!!!

LA LATINA
15-09-11, 11:02
εγω βαζω μια δοση vanish ροζ για λεκεδες και βγαινουν ολοκαθαρα!

lina
15-09-11, 11:15
Για λεκέδες από λάδι, ψέκασμα με Overlay λιποκαθαριστή (λευκό μπουκάλι - σαπούνι Μασσαλίας) και μετά στο πλυντήριο. Σώθηκα!

neraides
15-09-11, 11:20
αυτο το bio κανει για ολους τους λεκεδες;;

* Maraki *
14-11-11, 09:39
Καμιά ιδέα για λεκέδες από γράσσο από την αλυσίδα του ποδηλάτου... και από χώματα και γρασσίδι... Δεν αντέχω άλλο αυτούς τους λεκέδες , έπλενα τα ρούχα στους 40 βαθμούς και τώρα τα πλένω στους 60 , όλα τα χρωματιστά και τα άσπρα στους 95 και από τα χρωματιστά , πάλι δε βγαίνουν!

Nantia
14-11-11, 11:28
Καμιά ιδέα για λεκέδες από γράσσο από την αλυσίδα του ποδηλάτου... και από χώματα και γρασσίδι... Δεν αντέχω άλλο αυτούς τους λεκέδες , έπλενα τα ρούχα στους 40 βαθμούς και τώρα τα πλένω στους 60 , όλα τα χρωματιστά και τα άσπρα στους 95 και από τα χρωματιστά , πάλι δε βγαίνουν!

Μαρακι μπες στο blog μου εχω γραψει ενα ποστ για τους λεκεδες και την εξοντωση τους. Μπορει να σε βολεψει κατι
http://jennysdreamylife.blogspot.com/2011/11/blog-post.html

rena_myst
14-11-11, 12:00
Εγω παντως για την μπεμπα χρησιμοποιω της σαλιαρες μιας χρησης και εχω σωθει.Οταν χρησιμοποιουσαμε της κανονικες, αγανακτουσα για να τις καθαρισω.Τα φρουτα ειδικα, δεν εβγαιναν με τιποταααα

gimnasio
03-12-11, 00:55
σε λεκέ από στυλό να βάλω γάλα ή διαβολάκο;

stefanakos
05-12-11, 20:57
καλησπερα ηθελα να σας ρωτησω εαν εσεις τα εσωρουχα σας τα πλενετε ξεχωριστα απο τα υπολοιπα ρουχα ? τι ειναι σωστο ?

Totzo
05-12-11, 21:17
εγώ μαζί τα πλένω, και η μητέρα μου έτσι τα πλένει οπότε δε βρίσκω λόγο να το αλλάξω.αν τα έπλενα χωριστά, μέχρι να μαζέψω τόσα εσώρουχα για να βάλω πλυντήριο,θα μου τελείωναν όλα τα καθαρα!

stefanakos
06-12-11, 11:03
εγώ μαζί τα πλένω, και η μητέρα μου έτσι τα πλένει οπότε δε βρίσκω λόγο να το αλλάξω.αν τα έπλενα χωριστά, μέχρι να μαζέψω τόσα εσώρουχα για να βάλω πλυντήριο,θα μου τελείωναν όλα τα καθαρα!
Καλημερα αυτο λεω και εγω αλλα διαβασα σε ενα περιοδικο οτι πρεπει να πλενονται ξεχωριστα, επειδη μεταδιδονται ασθενειες στην υπολοιπη μπουγαδα, ακου τωρα !!!!

mama tou konstantinou
06-12-11, 12:50
άμα πλένουμε όλα τα ασπρόρουχα στους 95 δεν μένει τίποτα όρθιο, εγώ έτσι κάνω γιατί είχα διαβάσει κάπου ότι κάτω από 60 βαθμούς δεν πρέπει να πλένουμε τίποτα γιατί τα μικρόβια δεν σκοτώνονται, μέχρι και τα σκούρα στους 60 τα βάζω

stin@
06-12-11, 14:18
ωχ, διάβασα πολλά και ζαλιστηκα!! εμείς έχουμε πρόβλημα με τα ρουχα που φοραει στον παιδικό.... ερχονται όλα με φαγητα γυρω απο το λαιμό και δεν καταφερα να τα καθαρίσω... θα δοκιμάσω κάποια απο αυτά που διάβασα πιο πάνω... Αλλά εμένα η απορία μου είναι άλλη.... στους 60 βαθμούς δεν ξεβάφουν τα ρουχα??? φοβαμαι να δοκιμάσω...

mama tou konstantinou
06-12-11, 14:32
άμα βάλεις χρωμοπαγίδα μια χαρά βγαίνουν τα ρούχα, βέβαια άμα υπάρχει κανένα "επικίνδυνο" το πλένεις ξεχωριστά

Totzo
06-12-11, 17:30
όχι και στους 95 βαθμούς καλέ! εγώ τα άσπρα στους 60 και τα χρωματιστά στους 30-40. ναι οκ 30 βαθμοί δεν είναι και πολύ ζεστό το νερό αλλά γι'αυτό χρησιμοποιούμε και το απορρυπαντικό.σαπούνι είναι, μικρόβια σκοτώνει και καθαρίζει.

gimnasio
27-12-11, 22:26
είχα χρησιμοποιήσει ένα τραπεζομάντηλο άσπρο πριν ένα μήνα, το έπλυνα, το σιδέρωσα και το αποθήκευσα. Προχτές που πήγα να το ξαναχρησιμοποιήσω είχε κιτρινίλες σε κάποια σημεία που δεν τα είχε πριν. Το έπλυνα με χλωρίνη πλυντηρίου στους 60 και δεν καθάρισε. Τι άλλο μπορώ να κάνω; Πάει το τραπεζομαντηλάκι μου;

xena
09-10-12, 10:00
Με διαβολάκο του λεκέ και 1 νύχτα αντί για 1 ώρα σου γίνονται όλα σαν καινούρια. Εμένα είναι τόση η χαρά μου που επιτέλους βρήκα λύση... δεν φαντάζεστε! Είχαμε καταστρέψει ένα σωρό ρούχα μας αλλά και σαλιάρες....

baggi
01-03-13, 17:09
Ζητώ την βοήθεια σας....Μόλις τελείωσα το σιδέρωμα και έχω συνειδητοποιήσει ότι δεν έχουμε πια μπλουζάκι καθαρό...όλα έχουν και από ένα λεκέ. Δυστυχώς η μικρή μου αρνείται να βάλει σαλιάρα κατά τη διάρκεια του φαγητού και έχουμε λερώσει όλα μας τα ρούχα. Έχω δοκιμάσει διάφορα απορρυπαντικά και διάφορες θερμοκρασίες πλύσης αλλά αποτέλεσμα δεν έχω δει. Στην αρχή την άλλαζα ρούχα για το φαγητό αλλά τώρα πια αυτό είναι δύσκολο και λόγω αντίδρασης και λόγω έλλειψης χρόνου και λόγω ότι μόνη της πια παίρνει την μπανάνα και την τρώει πριν το καταλάβω... Έχετε καμιά ιδέα???

ariel1
01-03-13, 18:22
αγαπητή baggi πήγαινε στο σουπερ μάρκετ και πάρε τα μπουκαλάκια "διαβολάκος" για τον αντίστοιχο λεκέ. Εγώ σε ρούχα του μπέμπη μονο έτσι τα έβγαλα.

eft
01-03-13, 18:47
Κι εγώ στο σίδερο τα ανακαλύπτω και βάζω στο λεκέ Dr Beckman το αφήνω και το ξαναπλένω και βγαίνουν όλα

baggi
02-03-13, 01:00
Ευχαριστω κορίτσια... σήμερα ενώ όλα τα ρούχα της μικρής ήταν πλυμένα δεν είχα ρούχα να της φορέσω για να τη στείλω στη γιαγιά ... φρίκαρα...θα τα δοκιμάσω σίγουρα!!!

mpouli
02-03-13, 08:26
Εγω βαζω στο λεκε απο λαδι,φρουτα το ava ,το μουλιαζω και μετα μεσα στο πλυντηριο

κοκκινοσκουφίτσα
01-06-13, 10:52
Κι εγώ στο σίδερο τα ανακαλύπτω και βάζω στο λεκέ Dr Beckman το αφήνω και το ξαναπλένω και βγαίνουν όλα

Αυτό με την συγγεκριμένη σκόνη πάνω στον λεκέ, το έκανα σε 2 διαφορετικούς λεκέδες....& δεν έφυγαν.....Ελαβα ένα mail για τους βαθμούς που πρέπει να πλένονται τα ρούχα & ότι σε 30-40 β. δεν ψωφάνε τα μικρόβια. Οπότε εγώ πλένω στους 70β. :-| ;-)

θαλεια2
01-06-13, 11:01
Ζητώ την βοήθεια σας....Μόλις τελείωσα το σιδέρωμα και έχω συνειδητοποιήσει ότι δεν έχουμε πια μπλουζάκι καθαρό...όλα έχουν και από ένα λεκέ. Δυστυχώς η μικρή μου αρνείται να βάλει σαλιάρα κατά τη διάρκεια του φαγητού και έχουμε λερώσει όλα μας τα ρούχα. Έχω δοκιμάσει διάφορα απορρυπαντικά και διάφορες θερμοκρασίες πλύσης αλλά αποτέλεσμα δεν έχω δει. Στην αρχή την άλλαζα ρούχα για το φαγητό αλλά τώρα πια αυτό είναι δύσκολο και λόγω αντίδρασης και λόγω έλλειψης χρόνου και λόγω ότι μόνη της πια παίρνει την μπανάνα και την τρώει πριν το καταλάβω... Έχετε καμιά ιδέα???
με διαβολικό του λεκε.έχει αναλόγως κ την τροφή.αλλά εγώ του μικρού που είναι 5,5 μηνών κ τρώμε κρέμα τώρα στην σφαλιάρα του που πέφτει πάνω κρέμα βάζω τοπικά πάνω στο λένε από το απορρυπαντικό του κ φεύγει τελείως.εχω το προδερμ.

θαλεια2
01-06-13, 11:02
κ το πλενω κ στους 40

@Ρέα
30-01-14, 20:38
πως να βγαλω λεκε απο γρασσο και βερνικ (το κανονικο οχι νυχιων)

Juliette
26-02-14, 22:15
Καλησπερα, πως μπορω να βγαλω κιτρινους λεκεδες πολυκαιριας; υπαρχει καμια λυση;ή παει για πεταμα;

marbella
26-02-14, 22:27
τον διαβολακο του λεκε τον βρηκα και εγω πολυ καλο!

Koalaki
27-02-14, 22:40
Καλησπερα, πως μπορω να βγαλω κιτρινους λεκεδες πολυκαιριας; υπαρχει καμια λυση;ή παει για πεταμα;

Αν το ρουχο ειναι μονο λευκο θα σου προτεινα να βαλεις λιγη χλωρινη, ευρηκα η σοδα. Αν ομως ειναι χρωματιστο βαλε ευρηκα και σοδα φαγητου στο πλυντηριο. Εχεις λιγες πιθανοτητες να βγουν οι λεκεδες παλαιοτητας!!!

Juliette
03-03-14, 22:37
Σας ευχαριστω πολυ! Θα κοιταξω και τις δυο περιπτωσεις! :-)