PDA

Επιστροφή στο Forum : ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΕΣ ΟΥΣΙΕΣ ΣΕ ΚΑΛΛΥΝΤΙΚΑ

Litsa T
29-01-08, 13:06
Μου έστειλαν το κάτωθι email και θεώρησα σκόπιμο να σας ενημερώσω.

Epikindynes kremes xeiros, sampouan, vafes mallion ki alla kallyntika

Πειράματα που έγιναν με εγκεφαλικά κύτταρα ποντικών έδειξαν ότι η επαφή με μια χημική ουσία,
η οποία περιέχεται σε πολλά προϊόντα που χρησιμοποιούμε καθημερινά, εμποδίζει την ανάπτυξη
των νευρικών κυττάρων.

Πρόκειται για τη χημική ουσία methylisothiazolinone (ΜΙΤ), η οποία ανήκει σε μια ομάδα ουσιών
που ονομάζονται βιοκτόνα και χρησιμοποιείται ευρ έως σε κρέμες χειρός, σαμπουάν, βαφές μαλλιών
κι άλλα καλλυντικά (για να αποθηκεύονται για μεγάλο χρονικό διάστημα χωρίς να αναπτύσσονται
βακτήρια) ενώ ανάμεσα στα άλλα χρησιμοποιείται σε εργοστάσια παραγωγής χρωμάτων, κόλλας,
καθώς και σε βιομηχανικά συστήματα ψύξης νερού για να σκοτώνει τα μικρόβια.

ΠΡΟΪΟΝΤΑ ΜΕ ΜΙΤ

ΠΡΟΣΟΧΗ! ΕΙΔΗ ΓΙΑ ΜΩΡΑ

BATH

Johnsons Baby Bath, Original
Johnsons Baby Bedtime Baby Bath
Johnsons Baby Soothing Vapor Bath
Johnsons Moisturizing Baby Bath with Aloe Vera & Vitamin E
Johnsons Softwash Baby Wash
Johnsons Soothing Skin Baby Bath
Johnsons Baby Head To Toe Wash, Original
Johnsons Baby Soap Bar
Johnsons Kids, Head To Toe Body Wash, Berry Breeze
Johnsons Kids, Head To Toe Body Wash, Tropical Blast

LOTION

Johnsons Baby Bedtime Lotion
Johnsons Baby Lotion, Aloe Vera & Vitamin E
Johnsons Baby Lotion, Original
Johnsons Baby Oil Gel with Aloe Vera and Vitamin E
Johnsons Baby Oil Gel with Chamomile & Multi Vitamin
Johnsons Baby Oil Gel, Lavender
Johnsons Baby Oil, Aloe Vera and Vitamin E
Johnsons Baby Oil, Lavender
Johnsons Baby Oil, Original
Johnsons Creamy Baby Oil
Johns ons Soothing Skin Baby Lotion
Vaseline Nursery Jelly, Baby Fresh Scent
Vaseline Nursery Jelly, Petroleum Jelly
Vaseline Petroleum Jelly

SHAMPOO

Johnsons Baby Head To Toe Wash, Original
Johnsons Baby Shampoo, 2 in 1 Detangler
Johnsons Baby Shampoo, Honey & Vitamin E
Johnsons Baby Shampoo, Natural Lavender
Johnsons Baby Shampoo, Original
Johnsons Kids, Head To Toe Body Wash, Berry Breeze
Johnsons Kids, Head To Toe Body Wash, Tropical Blast

Πηγή: Householdproducts

gavrias
29-01-08, 13:13
Όταν πέρυσι μου το στείλανε και μένα ρώτησα τον παιδίατρό μος,που έχει επίσης μικρά παιδιά, και μου απάντησε ότι απο τον ΕΟΦ δεν έχουνε καμιά τέτοια ενημέρωση πράγμα που θα συνέβαινε αν ίσχυε κάτι τέτοιο,και να ελέγχω πάντα αν η Πηγή είναι έγκυρη για τέτοια δημοσιέυματα. :) :) :) :) :) :)

xrysalis
29-01-08, 13:24
Εγώ αυτό που ξέρω είναι πως παλιά η Greenpeαce που κάνει συνεχής έρευνες είχε σχεδόν αποκυρήξει την Johnson και τα παιδικά της προϊόντα γιατι χρησιμοποιεί πετρελαιοπαράγωγα... δεν ξέρω αν είναι το ίδιο μ' αυτή την ουσία...

Εγώ δεν έχω βάλει ποτέ στο μωρό προϊόντα της... (αν και προσωπικά βάζω κάποια :? )

Litsa T
29-01-08, 13:31
Το σκέφτηκα και εγω την πρώτη φορά που μου το έστειλαν. Αν θυμάμαι καλά στο περυσινό έλεγε ότι δεν γνωρίζουν ακόμα τυχόν παρενέργειες - αν υπάρξουν.Εννοείτε ότι τέτοια ενημέρωση την δεχόμαστε με κάθε επιφύλαξη.το έστειλα απλά για ενημέρωση. Ετσι για να το έχουμε υπόψην μας.Εγώ λούζομαι με Pantene Pro V που αναφέρεται στην λίστα για τους μεγάλους... :)

Fivi
29-01-08, 16:43
Και εμενα μου εστειλαν προσφατα αυτο!!!
Αφορα βεβαια μονο τις μαμαδες, οχι ΑΜΕΣΑ τα παιδακια μας!!!Το τεστ που αναφερει παρακατω δεν το εχω κανει αλλα απο περιεργια και μονο καποια στιγμη θα το κανω!!!

Ο μόλυβδος είναι μία χημική ουσία, η οποία προκαλεί καρκίνο. Πρόσφατα μία
μάρκα που ονομάζεται "Red Earth" μείωσε τις τιμές της από HK$67 σε
HK$9.9 !!!!...

Περιείχε μόλυβδο. Οι μάρκες οι οποίες περιέχουν μόλυβδο είναι: 1. Christian
Dior 2. LANCOME 3. CLINIQUE 4. Y.S.L 5. ESTEE LAUDER 6. SHISEIDO 7. RED EARTH
(Lip Gloss) 8. CHANEL (Lip Conditioner) 9. Market America-Motives lipstick Όσο
περισσότερο μόλυβδο περιέχουν τόσο αυξάνεται ο κίνδυνος για καρκίνο. Μετά από
δοκιμές που έγιναν σε κραγιόν, βρέθηκε ότι το κραγιόν του Y.S.L περιείχε την
μεγαλύτερη ποσότητα μόλυβδου. Προσέξτε ιδιαίτερα τα κραγιόν που
κατασκευάστηκαν για να διαρκούν περισσότερο. Εάν το κραγιόν σας διατηρείται
πιο πολύ από τα συνηθισμένα, οφείλεται στο ότι περιέχει υψηλό ποσοστό
μόλυβδου. Δοκιμάστε αυτό το τεστ μόνες σας: 1. Βάλτε λίγο κραγιόν στο χέρι
σας. 2. Με ένα χρυσό δαχτυλίδι τρίψτε το χρώμα. 3. Αν το χρώμα του κραγιόν
γίνει μαύρο, τότε ξέρετε ότι περιέχει μόλυβδο.

nora
29-01-08, 16:53
το εχω κανει αυτο το πειραμα και οντως ισχυει, και το εκανα και σε βιολογικο προιον και ηταν μια χαρα!

Fivi
29-01-08, 16:58
Ναι ε??? :?
Οποτε μπορεσω θα το κανω και εγω!!!

antu
29-01-08, 21:06
ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΑ ΣΥΝΘΕΤΙΚΑ ΧΗΜΙΚΑ ΣΥΣΤΑΤΙΚΑ ΣΤΑ ΚΑΛΛΥΝΤΙΚΑ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΟΦΥΓΟΥΜΕ
ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΣ 1999 ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ ΤΑ ΝΕΑ
ACETONE,ALUMINIUM ALLAMTOINATE,ALLUMINIUM CARBONATE, ALUMINIUM CHLORIDE, AMMONIUM HYDROXIDE COMPOUNDS, BENZOPHENONE, BENZYL ALCOHOL, BHT, COCAMIDE DEA, DEA, EDTA,SODIUM LAURYL (LAURETH) SULPHATE, TALLOW, FORMALDEHYDE, METHYL - PROPYL PARABEN
ΕΙΝΑΙ ΜΕΡΙΚΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΑΤΑΛΟΓΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΔΕΣ ΤΑ ΣΑΜΠΟΥΑΝ ΚΑΙ ΤΑ ΑΦΡΟΛΟΥΤΡΑ, ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΑΝΤΟΥ!! ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΚΑ!!

gerakina
30-01-08, 12:02
Αυτό για τα Johnons μου το είπε η ξαδέρφη μου προχθές που είναι επίσης έγκυος και μιλούσαμε για κρέμες και λάδια κατά των ραγάδων.

gerakina
30-01-08, 12:06
Α επίσης είχα ακούσει κάποτε οτι η πούδρα που βάζουν για τα συγκάματα και τα μωρομάντηλα επίσης δεν είναι καλά.Δεν θυμάμαι όμως γιατί..Ξέρετε κάτι?

xrysalis
30-01-08, 12:11
Α επίσης είχα ακούσει κάποτε οτι η πούδρα που βάζουν για τα συγκάματα και τα μωρομάντηλα επίσης δεν είναι καλά.Δεν θυμάμαι όμως γιατί..Ξέρετε κάτι?

αν εννοείς της Johnson δεν ξέρω κάτι
αλλά γενικότερα η πούδρα δεν είναι ότι καλύτερο για τα μωράκια γιατί μπορεί να προκαλέσει αναπνευστικά προβληματα έτσι όπως αιωρήται (γι' αυτο γνωστή εταιρεία την έχει πιά σε υγρή μορφή!!)
όσο για τα μωρομάντηλα, ε, δεν είναι αθώα, περιέχουν αρώματα και μπορεί να προκαλέσουν ερεθισμούς (ακόμη και σαν υφασματάκι, δεν το δέχονται όλα τα δερματάκια) το καλύτερο είναι το νεράκι και αυτά να τα έχουμε για εκτός σπιτιού σε ώρα ανάγκης!!

maria70
02-02-08, 13:12
βρε κοριτσια το ψαχνω πολυ τωρα τελευταια και εχω τρελλαθει με αυτα που διαβαζω για τις ουσιες στα καλλυντικα.
Χρησιμοποιει καμμια βιολογικα καλλυντικα?εγω ψαχνοντας βρηκα μια εταιρια απο την Γερμανια την lavera και παρηγγειλα.Δεν επεσα ξερη αλλα θα της δωσω λιγο χρονο ακομη ισως γιατι απο το πολυ χημικο το δερμα μου δεν ικανοποιειται απολυτα ακομη.Τα συστατικα της τα εψαξα και μου φαινονται οκ!ασε που η πιστοποιηση δινεται στη Γερμανια και εχω εμπιστοσυνη.
Ας ακουσω γνωμες γιατι στις κλασσικες εταιριες δεν θελω να γυρισω οσο και αν ο πειρασμος ειναι μεγαλος.Βλεπετε ειμαι 38 και θελω και το anti aging μου και την προληψη μου και το αντι ρυτιδικο μου :D

medea
03-02-08, 07:14
Maria 70.

παιδικά προϊόντα της Lavera είχα πρωτοξεκινήσει να χρησιμοποιώ για τα παιδιά μου, όταν στράφηκα στα βιολογικά προϊόντα. Επίσης, για μένα είχα πάρει κρέμα προσώπου αλλά δεν ήμουν αρκετά ικανοποιημένη. Αισθανόμουν ότι δεν καλύπτει τις ανάγκες του προσώπου μου, άσε που εκείνη την περίοδο έβγαζα και μπιμπίκια στο πρόσωπο. Δεν μπορώ, όμως, με σιγουριά να πω ότι έφταιγε η κρέμα γι αυτό.

Για μένα στράφηκα στις εγχωριες μάρκες φυτικών - βιολογικών προϊόντων. Αρχικά στου Κορρες και μετά στη Macrovita. Το μόνο σίγουρο είναι ότι μπιμπίκι έχω να δω πολλούς μήνες .

Για τα παιδιά χρησιμοποιώ κάποια από τα προϊόντα της WELEDA: κρέμα για το σύγκαμα, κρέμα σωματος, σαμπουάν και αφρόλουτρο. Ειδικά για την κρέμα συγκάματος μπορώ να δηλώσω με σιγουριά ότι ειναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ.

Εγώ έχω χρησιμοποιήσει από τη WELEDA ένα λάδι σύσφιξης σε συνδυασμό με ένα άλλο προϊόν της και τα βρήκα επίσης πολύ καλά.

Έχω την αίσθηση, πάντως, ότι χρειάζεται λίγο ψάξιμο στο ποιο προϊόν καλύπτει τις ανάγκες μας. Δεν είναι σίγουρο ότι όλα τα προϊόντα μιας εταιρείες θα μας ικανοποιήσουν. :)

ΧΡΗΣΤΟΣ
04-02-08, 10:05
Δειτε και εδω να ενημερωθειτε απο παλαιοτερες συζητησεις μας.

http://www.parents.gr/forum/viewtopic.php?t=1072&postdays=0&postorder=asc&start=15

mama
05-02-08, 09:38
Αντιγραφω απο το in.gr :( :!: :

"Ανησυχία για τα φθαλικά
Χημικά από λοσιόν και σαμπουάν ανιχνεύονται στον οργανισμό των βρεφών

Associated Press
Ορισμένα βρεφικά σαμπουάν δεν ξεπλένονται ποτέ τελείως...

Φθαλικά άλατα, ουσίες που χρησιμοποιούνται σε πολλά καλυντικά, αλλά έχουν κατηγορηθεί για αναπτυξιακά και αναπαραγωγικά προβλήματα, ανιχνεύονται σε υψηλές συγκεντρώσεις στα ούρα βρεφών στα οποία είχαν χρησιμοποιηθεί πρόσφατα σαμπουάν, λοσιόν, πούδρες και άλλα προϊόντα.

«Το τελικό συμπέρασμα είναι ότι αυτά τα χημικά πιθανότατα υπάρχουν σε προϊόντα που χρησιμοποιούμε συχνά στα παιδιά μας και θα μπορούσαν δυνητικά να έχουν επίδραση στην υγεία» δήλωσε η Δρ Σίλα Σατιαναραγιάνα, επικεφαλής μικρής μελέτης στο Πανεπιστήμιο της Ουάσινγκτον.

Η έρευνα, που δημοσιεύεται στην επιθεώρηση Pediatrics, πραγματοποιήθηκε σε δείγμα 173 μωρών από τρεις αμερικανικές πολιτείες, τα περισσότερα ηλικίας 2 έως 28 μηνών.

Οι ερευνητές μέτρησαν τα επίπεδα επτά φθαλικών ενώσεων σε δείγματα ούρων από πάνες και ρώτησαν τις μητέρες τι είδους βρεφικά προϊόντα είχαν χρησιμοποιήσει το προηγούμενο 24ωρο.

Ένα τουλάχιστον φθαλικό άλας ανιχνεύθηκε σε όλα τα δείγματα, ενώ σε πολλές περιπτώσεις ανιχνεύονταν αρκετά περισσότερα. Τα υψηλότερα επίπεδα συνδέθηκαν με τη χρήση σαμπουάν, λοσιόν και πούδρας, ιδαίτερα σε μωρά κάτω των 8 μηνών.

Ανεπαρκή στοιχεία

Αν και η έρευνα πιθανώς θα εντείνει τις ανησυχίες επιστημόνων και γονιών, σαφή δεδομένα για τις επιπτώσεις των φθαλικών ενώσεων προς το παρόν δεν υπάρχουν.

Η ΕΕ έχει απαγορεύσει τη χρήση φθαλικών ενώσεων σε παιδικά παιχνίδια, ωστόσο η χρήση τους παραμένει ευρεία σε άλλες χώρες και άλλες κατηγορίες προϊόντων, καθώς έχουν την ιδιότητα να σταθεροποιούν τα αρώματα και να κάνουν τα πλαστικά πιο εύκαμπτα.

Μελέτες σε ζώα αλλά και επιδημιολογικές παρατηρήσεις υποδεικνύουν ότι οι φθαλικές ενώσεις μιμούνται τα οιστρογόνα και προκαλούν μια σειρά από προβλήματα, όπως πρόωρη εφηβεία στα κορίτσια, ατελή ανάπτυξη των γεννητικών οργάνων και προβλήματα του σπέρματος στα αγόρια.

Η αμερικανική Υπηρεσία Τροφίμων και Φαρμάκων (FDA) «δεν διαθέτει πειστικά στοιχεία ότι οι φθαλικές ενώσεις αποτελούν κίνδυνο όταν χρησιμοποιούνται σε καλλυντικά» δήλωσε εκπρόσωπος της υπηρεσίας, σχολιάζοντας τη μελέτη. «Αν προκύψουν νέα δεδομένα, θα ενημερώσουμε τόσο το κοινό όσο και τη βιομηχανία» πρόσθεσε.

Στο ίδιο μήκος κύματος και τα αμερικανικά Κέντρα Ελέγχου και Πρόληψης Νοσημάτων (CDC): «Παρόλο που αρκετές μελέτες σε ανθρώπους έχουν διερευνήσει πιθανή συσχέτιση με αναπτυξιακά και αναπαραγωγικά προβλήματα, απαιτούνται περαιτέρω μελέτες».

Η νέα έρευνα εξέτασε μόνο την παρουσία φθαλικών ενώσεων στον οργανισμό των βφερών και όχι τις πιθανές επιπτώσεις τους στην υγεία."

Aggeloudia
07-11-09, 22:22
Καλά...τα εχω πάρει τωρα...
Αγορασα cleansing milk απο την Estee Lauder και μολις πήγα σπιτι το μελέτησα και στα συστατικά περιέχει paraben...οκ λέω θα το πάω πίσω και το πήγα...

Πήγα φαρμακειο και αγορασα ΑPIVITA-γαλάκτωμα 3 σε 1 με χαμομήλι και μέλι...Σούπερ λέω και πάω σπίτι και το μελετώ...ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΕΧΕΙ PARABEN ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΑΡΚΕΤΑ!!!!!!!!

Εεεεεε ΦΤΑΝΕΙ ΠΙΑ!!!!!!!!!!!!!!
Δεν θα βρω τιποτα χωρίς paraben;;;;;!!!!!!!!!!!

dora
07-11-09, 23:03
Δυσκολα θα βρεις..
εγω τα μονα προιοντα που εχω σπιτι κ δεν περιεχουν τιποτα ...paraben ειναι προιοντα της Oriflame. Σε καποια βεβαια εχουν αλλα πχ στο σαμπουαν, το αφρολουτρο, το αποσμητικο βρωμομασχαλιτσας κ κατι κρεμες σωματος που εχω δεν τα εχει μεσα.. Οπως επισης κ στα βρεφικα αφρολουτρα που παιρνω για το Χαρη. Κ γενικοτερα εχω παρατηρησει οτι τα τελευταια δυο χρονια οσο παει κ μειωνονται τα προιοντα τους που περιεχουν παραμπεν .. Και ειναι κ πιο οικονομικα..
Εγω εχω γραφτει (δεν πουλαω) αλλα παιρνω μονο τα δικα μου κ σε καλυτερες τιμες απ΄οτι να τα αγορασω απο καποια κοπελα που τα πουλαει.

BILL
07-11-09, 23:23
ΣΧΕΔΟΝ ΟΛΑ ΕΧΟΥΝ...

babystar
07-11-09, 23:46
Για την Apivita το ήξερα, μάλιστα και τα παιδικά της έχουν...Για την Estee Lauder δεν το ήξερα-δεν έχω χρησιμοποιήσει και ποτέ...

Μετά την απελπισία μου με τα φαρμακευτικά πήρα προϊόντα από το Μασούτη, ναι τον Μασούτη!Της bodyfarm και είμαι super ευχαριστημένη!Και οικονομικά!Και χωρίς parabens..Απίστευτο?Κι όμως. Και τόσο καιρό τα έβλεπα και έλεγα..."από το Μασούτη?"Ε ναι λοιπόν!

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 13
08-11-09, 01:00
Aυτο το mail με τα Johnsons το έχω διαβάσει και εγώ και από τότε δε παίρνω αυτή τη μάρκα. Κι αν είναι αλήθεια; Κάπου εδώ έχω δημοσιεύσει και ολόκληρο το mail.
Για τα παιδιά χρησιμοποιώ τα ΠΡΟΔΕΡΜ και είμαι ευχαριστημένη. Πρόσφατα τους πήρα σαμπουάν με τον Μακουϊν και την Κιντερμπελ που γράφουν ΧΩΡΙΣ PARABENS.

Nantia
08-11-09, 14:13
γεια σας κοριτσια. Αρχισα να παιρνω καλυντικα OLIVIA που ειναι φυτικα. Ξερει καμια να μου πει αν ειναι καλα. Σε αυτην την μαρκα βρισκεις και παιδικα προιοντα. Σαμπουαν αφρολουτρο κρεμες.

Gold
09-11-09, 00:20
Εκανα σημερα το τεστ του κραγιον και οχι μονο και μολυβια ματιων και χειλιων και τα περισσοτερα μαυρισαν:shock::sad:και ειναι κι απο γνωστες μαρκες:-?:-x
τι να πω?μονο δυο μαρκες φυτικων καλλυντικων που εχω κραγιον και μολυβια δεν αλλαξαν χρωμα....

μαλλον θα δημιουργησω ,ζωγραφιζοντας την διαμαρτυρια μου μ αυτα τα πλεον αχρηστα προιοντα.. κανενα πινακα και θα τους το στειλω..

Αραγε σκεφτομαι κοριτσια,υπαρχει κανενα τεστ να κανουμε, για να μπορουμε να ελεγξουμε κι αυτα που πανε προς βρωση???

Aggeloudia
10-11-09, 13:58
γεια σας κοριτσια. Αρχισα να παιρνω καλυντικα OLIVIA που ειναι φυτικα. Ξερει καμια να μου πει αν ειναι καλα. Σε αυτην την μαρκα βρισκεις και παιδικα προιοντα. Σαμπουαν αφρολουτρο κρεμες.

που τα βρισκουμε στην αθηνα και δη στον πειραιά;;;!!!!!!

ouranioa
11-05-10, 13:38
Εγώ είχα απηυδήσει με αυτό το θέμα κάποια χρόνια πριν, είχα και αρκετές βασικές γνώσεις χημείας και βιολογίας λόγω σπουδών (περιβαλλοντολόγος), και άρχισα να φτιάχνω τα περισσότερα προϊόντα που καταναλώνω στο σπίτι μόνος μου. Πρόσφατα, μαζί με κάποιους ακόμα ιδεαλιστές, ανοίξαμε και ένα εργαστήριο παραγωγής σαπουνιών και άλλων προϊόντων, και αυτές τις μέρες στήνουμε το e-shop στο www.thenaturalworkshop.gr . Έχοντας λοιπόν γνώσεις χρόνων και αρκετή έρευνα στο ενεργητικό μου, θα προτείνω εν συντομία κάποια πράγματα που πρότεινα και σε ένα άλλο φόρουμ πρόσφατα:

Σαπούνια: Μόνο φυσικά, όχι γλυκερίνης γιατί έχουνε χημικά. Κοιτάζετε ετικέτες και αγοράζετε μόνο όταν δεν έχει τίποτα άλλο από συστατικά που αναγνωρίζετε από την κουζίνα σας (η γλυκερίνη επίσης δεν υπάρχει στην κουζίνα σας).

Αφρόλουτρο/κρεμοσάπουνο: Τρίψτε 100 γραμμάρια ΦΥΣΙΚΟ σαπούνι σε μισό λίτρο νερό και αφήστε το 2-3 μέρες. Έχετε τώρα ένα απόλυτα φυσικό κρεμοσάπουνο/αφρόλουτρο.

Σαμπουάν: Όσοι είναι μαθημένοι να λούζονται με σαπούνι είναι τυχεροί (ιδανική επιλογή κατ εμέ, σαπούνι με μέλι και γάλα). Όσοι δεν μπορούν το σαπούνι, τι να κάνουμε, μένουν στα σαμπουάν.

Οδοντόκρεμα: Μη χρησιμοποιείτε οδοντόκρεμα, χρησιμοποιήστε σπιτική οδοντική σκόνη (έχει καλύτερα αποτελέσματα, απλά η οδοντόκρεμα είναι πιο εύχρηστη). Περάστε 10 γραμμάρια ξερά φύλλα δυόσμου μέσα από μηχανή που κάνει τον καφέ σκόνη (κοστίζει 20 ευρώ) και ανακατέψτε τα με 100 γραμμάρια μαγειρική σόδα. Έχετε 110 γραμμάρια οδοντική σκόνη, με μηδενικό κόστος. Καλό βούρτσισμα.

Κρέμες: Αντί να αγοράζετε κρέμες που έχουν πιο φτωχά αποτελέσματα, είναι πανάκριβες και τίγκα στα συντηρητικά και άλλα χημικά, φτιάχνετε μικροποσότητες (λίγα ml τη φορά) σπιτικές κρέμες και κρατάτε τες στο ψυγείο για μια εβδομάδα. Μηδαμινό κόστος και καλύτερο αποτέλεσμα, και ξέρετε τι έχετε χρησιμοποιήσει.

Rosie
11-05-10, 16:21
Εγώ είχα απηυδήσει με αυτό το θέμα κάποια χρόνια πριν, είχα και αρκετές βασικές γνώσεις χημείας και βιολογίας λόγω σπουδών (περιβαλλοντολόγος), και άρχισα να φτιάχνω τα περισσότερα προϊόντα που καταναλώνω στο σπίτι μόνος μου. Πρόσφατα, μαζί με κάποιους ακόμα ιδεαλιστές, ανοίξαμε και ένα εργαστήριο παραγωγής σαπουνιών και άλλων προϊόντων, και αυτές τις μέρες στήνουμε το e-shop στο www.thenaturalworkshop.gr (http://www.thenaturalworkshop.gr) .

Πολύ ενδιαφέρον φαίνεται το ηλεκτρονικό σας κατάστημα! Μια συμβουλή όμως, πιστεύω ότι θα πρέπει να ρίξετε κάπως τις τιμές σας, ας μην ξεχνάμε ότι διανύουμε περίοδο σοβαρής οικονομικής κρίσης...

Στην αγορά κυκλοφορούνε πολλά ποιοτικά φυσικά σαπουνάκια ελαιόλαδου (και όχι τα δήθεν φυσικά, το έχω ψάξει πολύ το θέμα γιατί δεν θέλω το παραμικρό χημικό στο σώμα των παιδιών μου και το δικό μου) σε καλύτερες τιμές. Προσωπικά αγοράζω σαπουνάκια, κηραλοιφές και λαδάκια από μια μικρή βιοτεχνία με ηλεκτρονικό κατάστημα (να μην πω όνομα να κάνω διαφήμηση!), είναι εξαιρετικής ποιότητας σε πολύ λογικές τιμές.

ouranioa
12-05-10, 12:51
Δεν φαντάζεστε πόσο θα θέλαμε να μπορούμε να ρίξουμε κι άλλο τις τιμές που ήδη ρίξαμε. Όμως νομίζω δεν συγκρίνετε το ίδιο πράγμα. Τα σαπούνια που αγοράζετε πόσα γραμμάρια είναι, μήπως είναι 100 γραμμάρια το ένα (όπως συνηθίζεται); Τα δικά μας είναι 145 γραμμάρια. Μιλάμε για 50% περισσότερο σαπούνι.

Επίσης τα υλικά που χρησιμοποιούνται ίσως είναι πολυ φτηνότερα. Ενδεικτικά θα αναφέρω πως 10 ml αιθέριο έλαιο μας κοστίζουν γύρω στα 10 ευρώ (μαζί με μεταφορικά από Αγγλία, γιατί από Ελλάδα θα μας κόστιζαν διπλάσια). Τη στιγμή τώρα που η γνωστότερη εταιρία σαπουνιών στην Ελλάδα πουλάει τα πολύ κατώτερης ποιότητας σαπούνια της 10 ευρώ το ένα, θα έλεγα πως 3 ευρώ για ένα σαπούνι δεν είναι δα και τόσο πολλά (το ΦΠΑ δεν το παίρνουμε εμείς). Ωστόσο ίσως να ξανασυζητήσουμε μια επαναπροσαρμογή των τιμών σύντομα, γιατί πραγματικά καταλαβαίνουμε την κατάσταση που αντιμετωπίζουν οι πολίτες αυτής της χώρας και μας φυσικά όλοι μας εδώ ζούμε, και έχουμε προβληματιστεί ιδιαίτερα.

Rosie
12-05-10, 13:14
Δεν φαντάζεστε πόσο θα θέλαμε να ρίξουμε κι άλλο τις τιμές που ήδη ρίξαμε. Όμως νομίζω δεν συγκρίνετε το ίδιο πράγμα. Τα σαπούνια που αγοράζετε πόσα γραμμάρια είναι, μήπως είναι 100 γραμμάρια το ένα (όπως συνηθίζεται); Τα δικά μας είναι 145 γραμμάρια. Μιλάμε για 50% περισσότερο σαπούνι.

125 gr αλλά είναι αρκετά πιο φθηνά, ιδιαίτερα το απλό σαπούνι. Για την ποιότητα των υλικών δεν έχω αμφιβολία, ούτε για σας αλλά ούτε για την κοπέλα που έχει τη βιοτεχνία από όπου τα αγοράζω.

Ενδεικτικά θα αναφέρω πως 10 ml αιθέριο έλαιο μας κοστίζουν γύρω στα 10 ευρώ (μαζί με μεταφορικά από Αγγλία, γιατί από Ελλάδα θα μας κόστιζαν διπλάσια).

Από πού τα παίρνετε; Εγώ από εδώ, http://www.quinessence.com/, (φτιάχνω δικά μου λαδάκια για το πρόσωπο και το σώμα) έχουν πολύ καλή ποιότητα και τα περισσότερα είναι βιολογικά, και δεν χρεώνουνε μεταφορικά.
Ενδεικτικά ένα πιστοποιημένο βιολογικό αιθέριο έλαιο γλυκού πορτοκαλιού, 25 μλ., έχει 15 Ευρώ, ενώ το μη-βιολογικό γύρω στα 11,50 Ευρώ.

Ωστόσο ίσως να ξανασυζητήσουμε μια επαναπροσαρμογή των τιμών σύντομα, γιατί πραγματικά καταλαβαίνουμε την κατάσταση που αντιμετωπίζουν οι πολίτες αυτής της χώρας και μας φυσικά όλοι μας εδώ ζούμε, μας έχει προβληματίσει πολύ αυτή η κατάσταση.

Εγώ προσωπικά δεν έχω πρόβλημα να δώσω και περισσότερα χρήματα για κάτι ποιοτικό (μέχρι και από το Etsy αγοράζω ένα σωρό χειροποίητα φυσικά καλλυντικά και σαπούνια) γιατί έχω ασχοληθεί με το θέμα των καλλυντικών και αντιλήφθηκα ότι τα περισσότερα φυσικά καλλυντικά είναι απάτες (πχ σχεδόν όλα όσα αναφέρθηκαν στο τόπικ αυτό, και σημείωση ο ΕΟΦ δεν έχει καμία σχέση αν ένα καλλυντικό είναι ασφαλές ή όχι, είναι η λιγότερο έγκυρη πηγή στην οποία θα απευθυνθούμε!).

Αλλά ο μέσος Έλληνας που δεν έχει ψάξει και πολύ το θέμα πολύ δύσκολα θα δώσει 4 Ευρώ για ένα σαπούνι.

Αν δεν έμενα στην Αθήνα θα έφτιαχνα και σαπούνια στο σπίτι μου!

ouranioa
12-05-10, 16:13
Ευχαριστώ για το link. Εμείς τα προμηθευόμαστε από κάποια μεγάλη εταιρία Αγγλική που θα τη βρει εύκολα κανείς αν ψάξει στο internet, αλλά να ξέρετε γενικά, κάποια αιθέρια έλαια όπως το πορτοκάλι που αναφέρετε είναι φτηνά, διότι παράγονται εύκολα (με έκθλιψη, όχι με απόσταξη), αλλά κάποια άλλα είναι ακόμη πιο ακριβά από τόσο που ανέφερα, ειδικά αυτά που βγαίνουν από λουλούδια μέσα από απόσταξη, διότι πολλά κιλά λουλούδι βγάζουν πολύ λίγο αιθέριο έλαιο. Το χαρακτηριστικότερο παράδειγμα, είναι το τριαντάφυλλο, το οποίο θα το βρείτε, σε καθαρή μορφή (όχι νοθευμένο, όχι άρωμα, αλλά γνήσιο αιθέριο έλαιο) σε όχι λιγότερο από 7000 ευρώ το κιλό! Αυτό επειδή χρειάζονται κάτι τόνοι άνθη τριαντάφυλλου για ένα μόνο κιλό.

Γενικά στα αιθέρια έλαια υπάρχει πολλή νοθεία (ειδικά σε Ελληνικά αρωματοπωλεία), επειδή ακριβώς είναι πανάκριβα και ο καταναλωτής δεν έχει τρόπο να ελέγξει. Γι αυτό όταν βρεις ένα εγγυημένο κατάστημα αιθερίων ελαίων, αν οι τιμές του δεν είναι πολύ μεγάλες, το κρατάς. Το κατάστημα που μου δείξατε δεν το έχω δοκιμάσει, αλλά γενικά τα πολύ φτηνα αιθέρια έλαια, και χωρίς μεταφορικά από Αγγλία ειδικά, είναι αρκετά ύποπτο. Αυτό που μας προμηθεύει το έχουμε ελέγξει και εργαστηριακά και μέχρι στιγμής έχει κερδίσει την εμπιστοσύνη μας.

Συμφωνώ ότι ο μέσος Έλληνας δύσκολα θα δώσει 4 ευρώ για ένα σαπούνι, αλλά ο μέσος έλληνας αγοράζει σαπούνια από το super market και τρίβει το κορμί του με ένα κομμάτι που αποτελείται από ζωικά λίπη, καμμένα μαγειρικά λάδια και πολλά πολλά χημικά. Εμείς απευθυνόμαστε στον συνειδητοποιημένο Έλληνα, που θέλει να ζήσει φυσικά. Τις τιμές των μεγάλων σαπωνοβιομηχανιών δεν θα τις φτάσουμε ποτέ ο,τι και να κάνουμε, γιατί εκείνοι έχουν μηδενικό κόστος και το 1 ευρώ που κοστίζει το σαπούνι τους είναι σχεδόν καθαρό κερδος. Τα δικά μας υλικά είναι αγνά και φρέσκα, και αυτό αναγκαστικά κοστίζει.

Rosie
12-05-10, 16:36
Ευχαριστώ για το link. Εμείς τα προμηθευόμαστε από κάποια μεγάλη εταιρία Αγγλική που θα τη βρει εύκολα κανείς αν ψάξει στο internet, αλλά να ξέρετε γενικά, κάποια αιθέρια έλαια όπως το πορτοκάλι που αναφέρετε είναι φτηνά, διότι παράγονται εύκολα (με έκθλιψη, όχι με απόσταξη),

Απλά το ανέφερα γιατί έχετε σαπούνι στο κατάστημά σας με αιθέριο έλαιο πορτοκαλιού. Εγώ το πορτοκάλι (καθώς και όλα τα έλαια από εσπεριδοειδή) τα χρησιμοποιώ συχνά στο πλύσιμο των πιάτων, στο πλυντήριο των πιάτων και στο σφουγγάρισμα, ακριβώς γιατί είναι τόσο φθηνά.

αλλά κάποια άλλα είναι ακόμη πιο ακριβά από τόσο που ανέφερα, ειδικά αυτά που βγαίνουν από λουλούδια μέσα από απόσταξη, διότι πολλά κιλά λουλούδι βγάζουν πολύ λίγο αιθέριο έλαιο. Το χαρακτηριστικότερο παράδειγμα, είναι το τριαντάφυλλο, το οποίο θα το βρείτε, σε καθαρή μορφή (όχι νοθευμένο, όχι άρωμα, αλλά γνήσιο αιθέριο έλαιο) σε όχι λιγότερο από 7000 ευρώ το κιλό! Αυτό επειδή χρειάζονται κάτι τόνοι άνθη τριαντάφυλλου για ένα μόνο κιλό.

Το τριαντάφυλλο καθώς και το γιασεμί είναι τα αγαπημένα μου και γνωρίζω τις εξωφρενικές τιμές τους. Τα αγοράζω όμως γιατί μ' αρέσει να τα βάζω στα λαδάκια μου αλλά και να τα καίω για αρωματισμό χώρου.

Το κατάστημα που μου δείξατε δεν το έχω δοκιμάσει, αλλά γενικά τα πολύ φτηνα αιθέρια έλαια, και χωρίς μεταφορικά από Αγγλία ειδικά, είναι αρκετά ύποπτο. Αυτό που μας προμηθεύει το έχουμε ελέγξει και εργαστηριακά και μέχρι στιγμής έχει κερδίσει την εμπιστοσύνη μας.

Στο σάιτ αυτό υπάρχουν πάρα πολλές πληροφορίες για τον έλεγχο της ποιότητάς τους.
Αλλά και πάλι όταν πρόκειται για έλαια που θα έρθουνε σε άμεση επαφή με το δέρμα μου, θα προτιμήσω τα βιολογικά που έχουν ελεγχθεί από πιστοποιημένους ανεξάρτητους φορείς.

Συμφωνώ ότι ο μέσος Έλληνας δύσκολα θα δώσει 4 ευρώ για ένα σαπούνι, αλλά ο μέσος έλληνας αγοράζει σαπούνια από το super market και τρίβει το κορμί του με ένα κομμάτι που αποτελείται από ζωικά λίπη, καμμένα μαγειρικά λάδια και πολλά πολλά χημικά. Εμείς απευθυνόμαστε στον συνειδητοποιημένο Έλληνα, που θέλει να ζήσει φυσικά. Τις τιμές των μεγάλων σαπωνοβιομηχανιών δεν θα τις φτάσουμε ποτέ ο,τι και να κάνουμε, γιατί εκείνοι έχουν μηδενικό κόστος και το 1 ευρώ που κοστίζει το σαπούνι τους είναι σχεδόν καθαρό κερδος. Τα δικά μας υλικά είναι αγνά και φρέσκα, και αυτό αναγκαστικά κοστίζει.

Δεν είναι όμως βιολογικά για να δικαιολογείται το κόστος αυτό.
Από μεγάλες βιομηχανίες (ειδικά ελληνικές) σπάνια αγοράζω, προτιμώ τα χειροποίητα προϊόντα ειδικά από το Etsy, τα οποία έχουν καλές τιμές μόνο που κοστίζουν τα μεταφορικά κάπως.

ada9
13-05-10, 08:47
Καλά...τα εχω πάρει τωρα...
Αγορασα cleansing milk απο την Estee Lauder και μολις πήγα σπιτι το μελέτησα και στα συστατικά περιέχει paraben...οκ λέω θα το πάω πίσω και το πήγα...

Πήγα φαρμακειο και αγορασα ΑPIVITA-γαλάκτωμα 3 σε 1 με χαμομήλι και μέλι...Σούπερ λέω και πάω σπίτι και το μελετώ...ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΕΧΕΙ PARABEN ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΑΡΚΕΤΑ!!!!!!!!

Εεεεεε ΦΤΑΝΕΙ ΠΙΑ!!!!!!!!!!!!!!
Δεν θα βρω τιποτα χωρίς paraben;;;;;!!!!!!!!!!!
Η αντιλιακή της avent που εχω εγώ δεν εχει!δεν ξερω βεβαια για τα υπόλοιπα προιοντα της!

Rosie
13-05-10, 10:45
Μακάρι να ήτανε μόνο τα paraben το πρόβλημα!

Τα καλλυντικά του εμπορίου περιέχουνε ένα σωρό άλλες τοξικές και καρκινογόνες ουσίες...

ZIMAROULIS
13-05-10, 11:31
Μακάρι να ήτανε μόνο τα paraben το πρόβλημα!

Τα καλλυντικά του εμπορίου περιέχουνε ένα σωρό άλλες τοξικές και καρκινογόνες ουσίες...

Πόσο δίκιο έχεις πραγματικά υπάρχουν τόσες άλλες επικίνδυνες ουσίες

marian06
23-05-10, 23:08
όλες οι γνωστές μάρκες στις παιδικές πάνες έχουν λοσιόν, χρωστικές ουσίες, αρώματα, όλα τους περιττά & επιβλαβή για το δέρμα του μωρού.
Το χειρότερο είναι οτι περιέχουν ΤΒΤ & τοξίνες που προκαλούν, όταν έρχονται σε επαφή με το δέρμα για πολλά χρόνια ακόμη και σε καρκίνο αργότερα (πχ μέση Ελληνική οικογένεια! πετάνε τις πάνες γύρω στα 4 έτη). οσο νωρίτερα τις κόψουμε ΤΟΣΟ ΚΑΛΥΤΕΡΑ!!!!

πολλές αλλεργίες που καταλήγουν στα νοσοκομεία , πάντα απο τις πολύ ΓΝΩΣΤΕΣ ΜΑΡΚΕΣ προς μεγάλη έκπληξη!!!! Ακριβές και επικίνδυνες????

Επίσης προσοχή στα μωρομάντηλα! εμπιστευόμαστε μόνο τα βιολογικά!

chris78
20-06-10, 21:23
Καλησπέρα σε όλους
Είμαι και σε αυτή τη φάση που ψάχνω τα "καλύτερα" και πιο υγιεινά προϊόντα για το μωράκι μου που θα έρθει στον κόσμο μας σε 2 μήνες. Διαβάζω το φορουμ εδώ και καιρό και η αλήθεια είναι ότι με έχει βοηθησει αρκετά και σας ευχαριστώ. Τις τελευταίες μέρες διαβάζω σχετικά με τα βρεφικά καλλυντικά και κάνοντας και μια μικρή έρευνα η αλήθεια είναι ότι σάστισα. Εάν το ψάχνεις πολύ τρελένεσαι. Και αυτό γιατί όσο πιο πολύ το ψάχνεις τόσο πιο πολύ απογοητεύεσαι από την απίστευτη εγκληματική θα έλεγα σε πολλές περιπτώσεις αμέλεια (ή όχι) που επικρατεί στο βωμό της κερδοσκοπίας. Και έθεσα στον εαυτό μου το ερώτημα: τι κάνω;;; Συνεχίζω να το ψάχνω σε μια προσπάθεια να κάνω τη ζωή μας και το σπίτι μας κάπως πιο υγιεινό; Το θέμα είναι ότι εάν ξεκινήσεις δεν μπορείς να σταματήσεις. Διάβαζα τώρα για τα βρεφικά καλλυντικά και κατέληξα να παραγγείλω βιολογικά απο το εξωτερικό, μετά για αυτά που χρησιμοποιούμε εμεις και άρχισα να φτιάχνω λίστες για το προϊόντα που δεν θα ξαναπάρω και να ψάχνω για εναλλακτικά, ύστερα οι πάνες του μωρού... ούπς ... εδώ τι κάνουμε??? καταργούμε τις πάνες μιας χρήσεως και αρχίζουμε να πλένουμε στο χέρι??? μιλάμε για δεκάδες πάνες σωστά??? τι απαντάει εδώ η σύγχρονη μητέρα, που εργάζεται, έχει πιθανόν και ένα ή δύο άλλα παιδιά και διάφορες άλλες υποχρεώσεις.
Και ύστερα... το νερό... απαγορεύεται το εμφιαλωμένο... μα και της βρύσης είναι αμφιβόλου ποιότητας... τα φίλτρα κάνουν σωστή δουλειά...??? το βράσιμο??? ως πότε???
Μα ... αν αυτό που έρχεται σε επαφή με το δέρμα μας είναι επικίνδυνο... τι γίνεται με όλα αυτά που τρώμε??? έχετε αναρωτηθεί???
Όταν λέμε σήμερα ότι κάνουμε υγιεινή διατροφή, εννοούμε ότι τρώμε πολλά φρούτα, λαχανικά κτλ... έχετε ποτέ ακούσει πόσοι αγρότες έχουν χάσει τη ζωή τους από τις καρκινογόνες ουσίες, τη ραδιενέργια και όλα τα άλλα (που δεν γνωρίζω δεν είμαι χημικός) στα οποία εκτίθενται καθημερινός για να παράγουν αυτά τα "υγιεινά" είδη διατροφής για όλους εμάς και τα παιδιά μας??? τα μωρά δεν τρώνε από αυτά??? ακόμα και τα βρέφη που θηλάζουν... τις ίδιες ουσίες που τρώμε εμείς δίνουμε στον οργανισμό τους...
Στο σπίτι μας??? Τα κινητά δεν είναι καρκινογόνα??? Το πιστολάκι... δεν προκαλεί καρκινοπάθειες στον εγκέφαλο (περσινή έρευνα), δεν θα στεγνώσουμε τα μαλλάκια τους το χειμώνα??? ο φούρνος μικροκυμάτων??? τα ασύρματα τηλέφωνα??? το ασύρματο δίκτυο??? το ίντερνετ??? εάν πατε να κάνετε σύνδεση στο ιντερνετ από κάποιο ασύρματο δίκτυο, θα δείτε καμια δεκαριά άλλα δίκτυα (κλειδωμένα ή μη) από τα γύρω σπίτια... όλα αυτά περνάνε μέσα από το σπίτι μας... μέσα από το σώμα μας... των παιδιών μας... 24 ώρες το 24ωρο... και ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΎΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΑΠΟΦΥΓΟΥΜΕ...
Συγνώμη εάν πλατιάζω και πολύ περισσότερο εάν θεωρηθεί από πολλούς ότι απαξιώνω το θέμα και σχόλια των συνομιλητών μου. Σας διαβεβαιώνω ότι αυτό δεν ισχύει... το αντίθετο μάλιστα!!!
Διαβάζοντας και εγώ όπως και εσείς... ήρθα σε μια πολύ δύσκολή θέση... σχεδον πανικού θα έλεγα... σε ότι αφορά τον κόσμο που ζούμε και που θα έρθει σε λίγο καιρό και το μωράκι μου... και δυστυχώς διαπίστωσα ότι ... ό,τι και να κάνω... μα ό,τι και να κάνω... δεν μπορώ να το προφυλάξω... τουλάχιστον όχι όσο θα ήθελα.
Ναι ...μπορώ να αγοράσω βιολογικά καλλυντικά, βιολογικά φρούτα και λαχανικά... να μην χρησιμοποιώ τόσα απορυπαντικά κοκ... και λοιπόν./?????
Αναρωτιέμαι... είναι τόση μεγάλη η διαφορά που κάνει το σαμπουάν για παράδειγμα όταν καθημερινά θα κατακλίζεται από χημικά, ραδιενέργια, καρκινογόνες ούσίες και αναθυμιάσεις, καυσαέριο και ένα σωρό άλλα...???
Είναι ένας προσωπικός μου προβληματισμός... μαζί με μεγάλη απογοήτευση για την εποχή που ζούμε και μας έχει φέρει σε αυτή την κατάσταση... που απλά ήθελα να μοιραστώ μαζί σας...
Να με συγχωρείτε εάν σας κούρασα!

elenik23
29-07-10, 22:36
Εγώ σας προτείνω να δοκιμάσετε προ'ι'όντα της Oriflame! Eίναι φυσικά, υποαλεργικά και χωρίς επικίνδυνες ουσίες. Επίσης είναι σε φανταστικές τιμές! Αν ενδιαφέρεστε να ρίξετε μια ματιά, επισκεφθείτε την σελίδα μου: http://gr.oriflame.com/consultants/php/php-show.jhtml?nameInUrl=gr_swan&_requestid=805854