PDA

Επιστροφή στο Forum : Ταχυπαλμία

VassoP
02-02-08, 12:03
Καλημέρα κορίτσια.
Είμαι αρκετό καιρό με έντονη ταχυπαλμία. Δηλαδή 95 με 103 παλμούς το λεπτό.
Ξέρω πως έχω αρκετό άγχος δεν ξέρω γιατί όμως, δεν το καταλαβαίνω.
Το έχω ξαναπεί στη γιατρό μου και μου είπε απλώς να ηρεμήσω. Βέβαια σήμερα το πρωί μου είπε όταν πάω σπίτι να ηρεμήσω να τους μετρήσω και να την πάρω τηλέφωνο να μου πει τί να κάνω.
Δεν μπορώ να κοιμηθώ ούτε το βράδυ ούτε το απόγευμα. Αφήστε που σκέφτομαι πως θα σταματήσει η καρδιά μου :oops:
Είχε καμία σας παρόμοια εμπειρία??? Μήπως είναι υπερδιέγερση λόγω των βιταμινών?
Αν μπορείτε να με βοηθήσετε.
Ευχαριστώ

Jean
02-02-08, 13:28
Η πίεσή σου πως είναι;

joe
02-02-08, 13:42
Ειχα κι εγω τρελλες ταχυπαλμιες στην εγκυμοσυνη,κυριως οταν ξαπλωνα. Οχι καθε φορα ουτε καθε μερα,αλλα οταν μια στο τοσο με πιανανε,ενιωθα σα να μου ανεβαινει η καρδια στο λαιμο.Ενιωθα να χανω τον κοσμο εκεινη την ωρα.Δεν ειχα μετρησει ποτε σφυγμους και τετοια αλλα το ειχα πει στη μητερα μου και μου ειχε πει οτι ειναι φυσιολογικο καποιες φορες να το παθαινει κανεις στην εγκυμοσυνη,αλλα αν επιμεινει να παμε καλου κακου για ενα καρδιογραφημα. Τελικα δε μου κρατησε πολυ καιρο γι΄αυτο και δεν το ειπα ουτε στο γυναικολογο μου.Αν σου επιμενει ομως να του το λες και να κανεις κι ενα καρδιογραφημα,δε βλαπτει.

VassoP
02-02-08, 14:16
Η πίεσή μου είναι κανονική 11 με 6,5

VassoP
05-02-08, 12:25
Joe αν και καθυστερημένα ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου που όπως φαίνεται ήταν και η μοναδική :? :?

gerakina
08-02-08, 11:19
Και σε μένα υπάρχουν οι ταχυπαλμίες με χαμηλή πίεση κυρίως όταν ξαπλώνω τη νύχτα.Μήπως παίρνεις κάποιο φάρμακο ή τρώς κάτι πολύ ή "βαρύ" πριν κοιμηθείς?Είχες ποτέ πρόβλημα μα την καρδιά,την πίεση, την αναπνοή?
Λένε επίσης οτι είναι από την προσπάθεια της καρδιάς να φροντίσει το μωράκι σου, την καλή δική του αιμάτωση.
Μην ανησυχείς αλλά όπως και να'χει, ρώτα το γιατρό σου.

VassoP
08-02-08, 15:12
Ρώτησα τελικά τη γιατρό μου η οποία μου είπα πως είναι φυσιολογικό στην εγκυμοσύνη. Δεν θέλει βέβαια να περάσει τους 110 παλμούς.
Αλλά 85 με 95 είναι φυσιολογική τιμή για την εγκυμονούσα αυτούς τους μήνες.

despina100
14-10-08, 17:36
Κορίτσια καλησπέρα... Ξερετε αν είναι φυσιολογικό να έχουμε ταχυπαλμίες στην εγκυμοσύνη γιατί από τότε που μπήκα στον έβδομο οι σφυγμοί μου είναι πολύ συχνά πάνω από 100/min... (Kαι συνέχεια ξεχνάω να ρωτήσω το γιατρό ρε γαμώτο...)

thiresia
14-10-08, 18:08
καλησπέρα Δεσποινα. Οι ταχυπαλμίες είναι διαφορετικό απο το να έχεις υψηλή πίεση έτσι?Νομίζω πάντως πως μάλλον είναι φυσιολογικό.Πόσο βάρος έχεις πάρει αν επιτρέπεται?

zouzounel
14-10-08, 18:30
Κι εγώ έχω ταχυπαλμίες και ακόμα είμαι στη 15η εβδομάδα.
Πήρα τηλέφωνο το γιατρό μου και μου είπε να κάνω εξέταση αίματος, γιατί μπορεί να έχει πέσει ο αιματοκρίτης.
Αναμένω τα αποτελέσματα των εξετάσεων.
Δεν ξέρω αν είναι φυσιολογικό, αλλά μάλλον είναι αναμενόμενο. Και μου είπε μάλιστα ότι ταχυπαλμία στην εγκυμοσύνη θεωρείται πάνω από 110 παλμούς. Εγώ με τους 95 και 100 πάντως αισθάνομαι πολύ ασχημα. :cry:

despina100
14-10-08, 19:00
Kαι εγώ χάλια αισθάνομαι... Ακούω την καρδιά μου λες και χτυπάει σε μεγαφωνο...από κιλά έχω πάρει αρκετά. 10 μεχρι τωρα. Αλλά ημουν κανονική πριν μείνω εγκυος. Ο αιματοκρίτης μου έχει πέσει είναι αλήθεια (33).Δεν ήξερα ότι μπορεί να οφείλεται σε αυτό...Αμαν ρε κορίτσια όλα τα έχω πάθει πια.. Απελπισια με έχει πιασει..

Demi7
14-10-08, 23:05
Kαι εγώ χάλια αισθάνομαι... Ακούω την καρδιά μου λες και χτυπάει σε μεγαφωνο...από κιλά έχω πάρει αρκετά. 10 μεχρι τωρα. Αλλά ημουν κανονική πριν μείνω εγκυος. Ο αιματοκρίτης μου έχει πέσει είναι αλήθεια (33).Δεν ήξερα ότι μπορεί να οφείλεται σε αυτό...Αμαν ρε κορίτσια όλα τα έχω πάθει πια.. Απελπισια με έχει πιασει..

Είμαστε ακριβώς στην ίδια "φάση".... Ιδιο αιματοκρίτη, ίδια κιλά και ίδιο μήνα.... και ίδια συμπτώματα....

Έχω χαμηλή πίεση και όταν τρώω ειδικά μετά απο 1/2 ώρα νοιώθω ότι θα μου ξεκολλήσει το στήθος....

Μου είπε να μην ανησυχώ -τα ίδια βασικά είχα και στην κόρη- γιατί όσο αγχώνομαι τόσο χειρότερα είναι.... Βέβαια άλλο να στο λένε και άλλο να το κάνεις 8)

Είναι η φάση που μας περνάνε και "τρελές" σκέψεις και άγχη απο το μυαλό και επιδεινώνεται η κατάσταση.... Αστα, κουράγιο!!

thiresia
14-10-08, 23:32
Μην αγχώνεστε βρε κορίτσια!! όλα τα κουλά εμείς οι γυναίκες τα περνάμε!!
οσο για τον αιματοκρίτη που έχει πάρει την κάτω βόλτα,συμπληρώματα σηδήρου παίρνετε?νομίζω οτι ο σίδηρος έχει άμεση σχέση με τον αιματοκρίτη.
Εγω στην κόρη μου έπαιρνα αλλα και πάλι δεν είχα και τον καλύτερο, βεβαια δεν τρφόμουν σωστά...τελος πάντων,σας εύχομαι να το ξεπεράσετε γρήγορα και όσο μπορείτε να μην το σκέφτεστε(αν και είναι λίγο δύσκολο αυτό).Αυτά όλα είναι φυσιολογικά και αναμενόμενα στις εγκυμοσύνες και πιστέψτε με είναι τα λιγότερα για τα οποία πρέπει να παραπονιόμαστε.Υπάρχουν και χειρότερα και γυναίκες που φέρνουν στον κόσμο τα παιδιά τους με πολύ κόπο και πολλά προβλήματα, κ'ομως τα καταφέρνουν! Μην πτοείστε λοιπόν!!
αντε καληνυχτούδια σε όλες και να δείτε καλά όνειρα!Αλήθεια κοιμάστε καλά? γιατί εγώ τώρα τελευταία εχω κάτι αυπνίες... :?

dina
15-10-08, 00:11
ταχυπαλμιες ειχα και γω καποιες φορες αλλα δεν ρωτησα ποτε τον γιατρο να σου πω την αληθεια ισως γιατι δεν ηταν πολυ συχνες.παντως απο αιματοκριτη και γω ειχα χαλια,φαντασου οτι τωρα ανεβηκε στο 29 και κανουμε παρτι!οποτε μπορει να εχει να κανει με τον οργανισμο πως αντιδραει,κανε μια ερωτησουλα για καλο και για κακο στο γιατρο να σαι σιγουρη.

Silmaril
15-10-08, 00:25
Εγω είχα κι απο πριν, αλλά με το που μπήκα στον 7ο απέγινα...
Έχει σχέση και με την κούραση πάντως...και κυρίως με την αυπνία...
Αν δεν κοιμάστε καλά (πώς να κοιμηθούμε καλά δηλαδή με μια κοιλιά τούρλα) φταίει κι αυτό...
Ρωτήστε πάντως για καλό και για κακό...

prosperous
15-10-08, 08:10
Οι γιατροι συνηθως απαντουν οτι λογω της αυξησης του ογκου του αιματος για να καλυψει τις αναγκες μανας και παιδιου επιταχυνεται η ροη αρα συμβαινουν και οι ταχυκαρδιες..τωρα αν υπαρχουν επιπλεον προβληματα αιματοκριτη η πιεσης η κατι αλλο, αυτα ειναι θεματα που συνηθως οι γιατροι ελεγχουν κατα διαστηματα στην διαρκεια της εγκυμοσυνης αρα αν ανησυχεις τοσο θα ξερει και υπευθυνα να σου πει..επισης αν τυχον παιρνεις και κανενα χαπι σπασμολυτικο (για τις συσπασεις) τοτε και αυτος συνηθως ειναι ενας σημαντικος λογος..

Demi7
15-10-08, 09:30
Επειδή είχα πολύ σοβαρό πρόβλημα στην α' εγκυμοσύνη (σε σημείο να νομίζουν ότι έχω το στίγμα το οποιο έχει και ο άντρας μου) και μετά να μην μπορώ να συνέλθω, πήγα σε ειδικό αιματολόγο ο οποίος μου έγραψε ειδική αγωγή την οποία ακολούθησα πριν μείνω ξανά έγκυος και έστρωσαν όλα. Βέβαια στην β'εγκυμοσύνη τα πράγματα είναι καλύτερα αλλά είχα κάποια προβλήματα υγείας που με "έριξαν" πίσω αλλά συνεχίζω κανονικά την αγωγή και ελπίζω να μην έχω άλλα προβλήματα μέχρι να γεννήσω.

Πάντως αξιοπερίεργο είναι ότι στην κόρη μου μια βδομάδα πριν γεννήσω μου άνοιξε η μύτη και έτρεχε πολύ αίμα... και εμένα ποτέ στην ζωή μου δεν μου έχει συμβεί κάτι τέτοιο... Ποιος ξέρει κάποια πράγματα τα αποφασίζει η φύση για ποιο λόγο πρέπει να γίνονται.... τι να πω.... 8) Κάθε έγκυος και μια περίπτωση διαφορετική..... :roll:

oikat
15-10-08, 12:22
και γω τωρα στον 7ο πηγα στην καρδιολογο και μου τη ρωτησα για τους παλμους που καποια στιγμη ηταν και 95 και μου ειπε οτι στην εγκυμοσυνη ανεβαινουν και ειναι φυσιολογικο. Βεβαια τοτε εκεινο το νουμερο ηταν και απο κουραση γιατι διαφορετικα εχω γυρω στους 80-85

eirinoula26
24-10-08, 21:09
ΕΙΜΑΙ 7 ΜΗΝΩΝ ΕΓΚΥΟΣ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΕΔΩ ΚΑΙ 3 ΜΕΡΕΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΤΑΧΥΠΑΛΜΙΕΣ 95-105ΠΑΛΜΟΥΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΟΥΤΕ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΩ! Ο ΚΑΡΔΙΟΛΟΓΟΣ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ.. ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΑΛΛΗ ΤΑ ΙΔΙΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ?

despina100
24-10-08, 21:28
Και σε εμένα ξεκίνησαν στον εβδομο. Μην ανησυχείς. Εγώ έχω πάντα 95-100 και ο γιατρός μου είπε ότι μέχρι 110 είναι φυσιολογικό στην εγκυμοσύνη.. Παντως είναι πολύ ασχημο συναισθημα...μερικές φορές νομίζω ότι θα εκραγεί η καρδιά μου... ξεκούραση και ψυχραιμία...θα περασει και αυτό...

Πρόσεχε ομως μηπως σου εχει ανεβει και η πίεση, τότε πρεπει να παρεις τηλ το γιατρό..εγώ δεν εχω πίεση..

angi
25-10-08, 10:53
Και εγω ειχα ταχυκαρδιες και μαλιστα απο τον εκτο.
Ο γυναικολογοα με εστειλε σε παθολογο καρδιολογο για να ειμαστε σιγουροι.
Καναμε καρδιογραφημα και με εξετασε.Ολα καλα.
Μου εξηγησε λοιπον οτι οι ταχυπαλμιες δημιουργουνται λογω διογκωσης της μητρας και και πιεσης των πνευμονων προς τα επανω.
Οι παλμοι κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης ανεβαινουν κατα 10 τουλαχιστον το λεπτο απ'οτι ηταν πριν μεινουμε εγκυος.
Μην ανησυχεις.
Επισης εαν παιρνεις prepar ενδεχεται να στο κανει λιγο πιο εντονο.

eirinoula26
25-10-08, 12:54
καλα 95 με 100 ειναι οταν ειμαι ξαπλα γιατι οταν περπαταω αστα βραστα.. αλλα παλι μου εειπε ο καρδιολογος οτι ειναι απο το μωρο επειδη στελνει η καρδια 5 λιτρα αιματος πιο πολυ απο οτι στα φυσιολογικα.. Ασε και εγω ετσι αισθανομαι οτι θα σκασει η καρδια μου.. και τα βραδια ειδικα στον υπνο την νοιωθω να βαραει μες τα αυτια μου.. μου ειπε να κανω υπομονη τι αλλο..

eirinoula26
25-10-08, 12:57
Πρόσεχε ομως μηπως σου εχει ανεβει και η πίεση, τότε πρεπει να παρεις τηλ το γιατρό..εγώ δεν εχω πιεση

ουτε και εγω εχω πιεση ισα ισα που ειναι λιγο προς τα κατω

angi
25-10-08, 13:52
eirinoula26,
Εχεις ελεγξει τον θυρειοειδη σου;

eirinoula26
25-10-08, 17:11
κοιταξα τον θυροειδη και το τ4 ητανε 4 μοναδες ανεβασμενο αλλα μου ειπε οτι ειναι απο την εγκυμοσυνη και οτι το tsh δεν θελουμε να ειναι ανεβασμενο τωρα τι να πω και εγω

angi
25-10-08, 22:52
Ενδεχεται να ειναι απο την εγκυμοσυνη ανεβασμενες οι μοναδες.
Παντως εαν αισθανεσαι πολυ δυσαρεστα,δες εναν ενδοκρινολογο.

eirinoula26
02-12-08, 13:59
Βρε κοριτσια εχει καμια αλλη εντονους παλμους? να νοιωθει δηλαδη τον χτυπο της καρδιας ειδικα τα βραδυα κατα την διαρκεια του υπνου? πω πω πολυ σπαστικο να νοιωθεις την καρδια να βαραει σαν ντραμς ελεος! πηγα στον γιατρο αλλα μου ειπε ειναι φυσιολογικο λογο της εγκυμοσυνης.. αχ τι τραβαμε για να γινουμε μανες...

http://tickers.baby-gaga.com/p/dev364pp___.png (http://pregnancy.baby-gaga.com/)

http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;10054;30/st/20081230/k/fd9b/preg.png
(http://www.TickerFactory.com/)

nat-left
02-12-08, 15:27
Είναι λογικό να επιβαρυνθεί η καρδιά κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης καθώς δουλεύει υπερωρίες αλλά αν έχουν ανέβει οι παλμοί σου πάνω από 95 το λεπτό ή έχει ανέβει η πίεση, μία βόλτα σε έναν καρδιολόγο δεν θα έκανε κακό. Αντίθετα θα σε ηρεμούσε. Τώρα αν έβλεπε το οτιδήποτε ίσως να σου έδινε κάποιο χαπάκι για ρύθμιση. Όπως και να έχει μην ανησυχείς. Στη πρώτη μου εγκυμοσύνη στην ίδια εβδομάδα με σένα (ετών 27) ξεκίνησα χαπάκι πίεσης πρωί και βράδυ γιατί είχε ανέβει. Κατά τα άλλα δεν υπήρξε άλλο πρόβλημα.

eirinoula26
02-12-08, 15:37
nat_left εχω πολυ χαμηλη πιεση .. το περρισοτερο που ανεβηκε ητανε 12 με 8 .. συνεχεια πμως εχω 6,5 με 10 πιεση εχω παει και στον καρδιολογο και μου εκανε υπερηχο τα βρηκε ολα καλα περαν του οτι εστελνε η καρδια περισοτερο αιμα και στροβιλιζοτανε κατι που ομως ειπε ολες οι εγκυες το εχουν λογο του οτι στελνει η καρδια περισοτερο αιμα.
παντως πολυ ενοχλητικο.. ισως να παιζει και το αγχος ρολο... α και οι παλμοι μου μεχρι 100 πανε της το ειπα καιειπε στην εγκυμοσυνη ταχυπαλμια αννοουμε πανω απο 110 παλμους.. οταν εχω ομως εντονους παλμους ειναι ακομα και οταν εχω 75 δλδ και χωρις ταχυπαλμια..

http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;10054;30/st/20081230/k/fd9b/preg.png
(http://www.TickerFactory.com/)

http://tickers.baby-gaga.com/p/dev364pp___.png (http://pregnancy.baby-gaga.com/)

mama tou kostantinoulh
02-12-08, 15:50
Πάντως και εγώ στην εγκυμοσύνη (και σε μικρότερη βδομάδα από σένα αφού γέννησα στην 35) είχα ταχυπαλμίες πάνω από 100-110 παλμούς και πιεση φυσιολογική. Ο γιατρός μου με ρώτησε αν είχα κάποιο πρόβλημα πριν και μου είπε ότι προέρχεται από την εγκυμοσύνη και θα περάσει μετά. Και όντως πέρασε μόλις γέννησα. Ήταν πάντως πολύ σπαστικό γιατί μου "κοβόντουσαν" τα πόδια και ένιωθα πολύ αδύναμη όταν ανεβαίναν οι παλμοί. Ήταν και καλοκαίρι...

http://ticker.7910.org/as1cCF90g411200MTc1ZHB8MzQ1ZHxNRVhSSSBUQSBYUklTVE9ZR0VOTkE.gif (http://ticker.7910.org/eng)

http://ticker.7910.org/an1cCyH0g411210Nzc3NzlkaHwzNTIxNDQ1YmphZHxUTyBGQUZPVVRBS0kgTU9VIEVJTkFJ.gif (http://ticker.7910.org/eng)

eirinoula26
02-12-08, 15:55
εμενα πιο πολυ ειναι εντονοι παρα ταχυπαλμια.. αλλα πιστευω οτι ειναι λογικο... ολοκληρο μωρο εχω στην κοιλιτσα ..

nat-left
02-12-08, 16:00
Άρα αφού έχεις συμβουλευτεί ήδη γιατρό κάνε υπομονή, λίγες ημέρες έμειναν

prosperous
03-12-08, 03:42
και εγω μια απο τα ιδια και θεωρουμαι και υποτασικο ατομο λογω αναιμιας..ειχα παντα προβλημα με το θεμα των εντονων παλμων μεχρι και τριπλεξ καρδιας ειχα κανει γιατι ειχα εναν αντανακλαστικο ηχο χαμηλο στο λαιμο που με ανησυχουσε..τελικα οφειλοταν στην αυξηση των καρδιακων παλμων λογω των αναγκων της κυησης..και μεχρι τωρα δειχνουν ολα καλα ουτε εχει τεθει θεμα υψηλης πιεσης..

ravT
03-12-08, 08:39
Και εγώ έχω ταχυπαλμία κάπου και που και μου τη δίνει απίστευτα. Η πίεσή μου είναι μια χαρά αλλά ο γιατρός μου, συνέστησε (για να μην πω απαίτησε) να παω σε καρδιολόγο για καρδιογράφημα και τρίπλεξ. Και τα δυο ήταν καθαρά επομένως δεν ανησυχώ. Κάνω υπομονή και περνάει :)

eirinoula26
03-12-08, 13:10
αφηστε τα κοριτσια μαυρα χαλια .. και εχθες το βραδυ ετσι χτυπουσε λες και θα πεταγοταν εξω και δεν μπορουσα να κοιηθω.. πω πω πολυσπαστικο ε.. ελπιζω οταν θα γεννησω να ησυχασω.. και εγω ετσι και στον λαιμο νοιωθω να μου χτυπαει και παντου.. δεν ξερω αν μου εχει κανει τριπλεξ η γιατρος.. μου εκανε ηλεκτροκαρδιογραφημα ηπερυχο και μου εβαλε και ντοπλερ.. το τριπλεξ τι ειναι βρε κοριτσια?

heidi
03-12-08, 14:06
To triplex είναι ο υπέρηχος καρδιάς. Κάνε υπομονή και εάν δεις ότι δεν αντέχετε μια επίσκεψη σε καρδιολόγο δεν βλάπτει. Μπορεί να σου δώσει κανένα χαπάκι και να ηρεμίσεις.

MAXH
26-06-09, 09:35
Καλημερα.....
Και εγω σημερα το πρωι εχω ταχυκαρδιες... μετραω τους σφυγμους μου και ειναι γυρω στους 110 με 112. Μιλησα με τον γυναικολογο μου, ειπε να το παρακολουθω και να μιλησω με τον ενδοκρινολογο μου για να δουμε μηπως πρεπει να αλλαξω την δοση απο το χαπακι του θυροειδη... εχω αγχωθει πολυ...........

TASIA1982
26-06-09, 09:56
Και εγω κοριτσια εχω ταχυπαλμιες και ειμαι στον 6ο.εχω μεχρι 100 παλμους.και εγω νιωθω την καρδια μου να χτυπα δυνατα.αφου μερικες φορες οταν ξαπλωνω κουνιεμαι ολοκληρη απο τους χτυπους και αλλες φορες με χτυπαει μεσα στα αυτια ο ηχος.προχτες που πηγα στον γιατρο μου του το ειπα και μου ειπε να παω σε καρδιολογο να το ελενξω και μου εγραψε να κανω και εξετασεις για τον θυροειδη μου.η πιεση μου ειναι συνεχεια 10 η μεγαλη και 6 η μικρη.ειναι καλα?

mariazante
03-08-09, 00:22
ειναι πολυ εκνευριστικο να ακους τοσο δυνατα την καρδια σου στα αυτια.και εγω κουνιεμαι μερικες φορες.αφου νομιζω οτι κανει σεισμο.απλα σκεφτομαι τωρα οτι με το παραμικρο με πιανει ταχυπαλμια.....αν με πιασουν με το καλο πονοι να γεννησω δεν θα αντεξω απο τον φοβο μου.θα σπασει η καρδια μου.με ανησυχει αυτο.

sofia27
04-08-09, 16:26
Το θυροειδη σου τον κοιταξες καθολου?Ο γιατρος μου ειπε οτι φερνει ταχυκαρδια

ERIANTON
04-08-09, 16:59
παιδια εγω εχω μονιμες ταχυκαρδιες σε φαση να φοβαμαι να μενω μονη μου χρονια τωρα,αποφασισα στην αρχη της εγκυμοσυνης μου να επισκεφτω τον καρδιολογο να μου πει τι γινεται ,ευτυχως μου τα εβγαλε ολα καλα και μου ειπε οτι θα ειναι πιο εντονη τωρα στην εγκυμοσυνη οταν με πιανει βαραει παντου ο παλμος και στα αυτια,μου ειπε οτι ειμαι πολυ αγχωδεις αλλα δεν μπορω να το ελεγξω

rica
05-08-09, 21:45
Κι εγώ ακριβώς τα ίδια με την ERIANTON. Επιπλέον εγώ έχω εδώ και χρόνια και αρρυθμίες κι έχω βάλει και χόλτερ. Τώρα όλα έχουν επιδεινωθεί βέβαια. Εμένα κάθε πρωί με πιάνει η ταχυπαλμία και βαράω 90-110. Η πίεση είναι νορμάλ, 11-12 μεγάλη 7-7,5 η μικρή. Επιπλέον να ξέρετε ότι κι χαμηλός αιματοκρίτης παίζει το ρόλο του.

Εγώ πάλι φοβάμαι τον τοκετό με όλα αυτά. Σύζητάμε με τον άντρα μου την καισαρική αλλά τελικά ο γιατρός θα κρίνει.

anna781
26-09-09, 15:19
Γεια σας μελλοντικες μαννουλες..Ειμαι εγκυος το δευτερο μωρακκι μου και ειμαι στον 4ο μηνα.Το προβλημα μου ειναι οτι καθε ορωι που ξυπναω,ο,τι και αν φαω θα με πιασειο ταχυκαρδια εντονη και καουρα στο στομαχι μεχρι το μεσημερι περιπου.Δεν το μπορω καθολου..Εδω και 8 μερες καθε πρωι το ιδιο.Το εχει παθει καμια απο εσας?

makrina
27-09-09, 12:08
Αnna μου εγώ θα έλεγα να μην ανησυχείς καθόλου για τις ταχυκαρδίες.Από οτι είδα και σε άλλη συζήτηση τις έχουν κι άλλες μανούλες και εγώ επίσης.Το πρωί κάποιες φορές αλλά και κάποιες άλλες στιγμές της ημέρας.Θα έλεγα να μην σηκώνεσαι απότομα και αφού πάρεις το πρωινό σου να ξεκουράζεσαι λίγο μετά και να μην κουράζεσαι αμέσως.Ανέφερέ το και στο γιατρό σου αν θες αλλά το πιο πιθανό είναι να σου πει ότι είναι λόγω του ότι το μωρό αντλεί περισσότερο αίμα και καθώς προχωρά η εγκυμοσύνη μας όλο και κάποια νέα συμπτώματα θα έμφανίζουμε..

nnm004
27-09-09, 13:29
Ναι κουκλα μου ειναι πολυ συνηθισμενο , και ταχυπαλμιες και καουρες . Εγω ειχα και παρα πολλες εκτακτες αρρυθμιες που με ειχανε τρομαξει παρα πολυ και τρεχαμε . Αμα παραυτα ειναι κατι που σε φοβιζει και μονο για να σου φυγει η ιδεα (που ειναι το ημιση του παντος) πηγαινε σε ενα καρδιολογο να σου πει οτι εισαι καλα για να απολαυσεις την εγκυμοσυνη χωρις αγχος .

anna781
28-09-09, 18:54
Με τρομαζει πολυ βρε κοριτσια εχω και απο μονη μου κατι φοβιες ψυχολογικου χαρακτηρα και τρομαζω πολυ.Εχω και χαμηλο αιματοκριτη βεβαια 28 ειναι τωρα και μαλλον πρεπει να εχει σχεση και αυτο ε?

Kristianna
28-09-09, 19:09
Γλυκια μου δεν εισαι η μονη και εγω ειχα πολλες ταχυπαλμιες και αρρυθμιες στην εγκυμοσυνη και ακομα εχω λογο θυροειδη πες το στον γυναικολογο σου,πιθανοτατα θα σε στειλει και σε καρδιολογο(εμενα με εστειλε και δεν ειχα τπτ)Σιγουρα ειναι λογο εγκυμοσυνης και ο χαμηλος αιματοκριτης μπορει να φταιει,πες του τα οχι τπτ αλλο για να ηρεμησεις εσυ και να απολαυσεις την εγκυμοσυνη σου Ευχομαι με το καλο:mrgreen:

eliana_1976_
02-10-09, 23:36
Βρε κορίτσια κι εγώ παθαίνω ταχυκαρδίες κάποιες φορές, έτσι στα ξαφνικά εκεί που κάθομαι. Πολλές φορές αισθάνομαι και ταχυπαλμία στην κοιλιά, σαν να ακούω μια δεύτερη καρδιά στο μέρος της κοιλιάς. Το έχει καμιά αυτό. Θέλω να το πω στο γιατρό. Επίσης, εάν αγχωθώ, εάν στεναχωρηθώ, εάν είμαι κακόκεφη νιώθω ότι το παιδί δεν εμφανίζεται καθόλου. Αυτό το μήνα μου προέκυψε και το άλλο, με πιάνουν πόνοι στο στέρνο πολλοί έντονοι, ιδίως όταν σκέφτομαι τα περί γέννας και θηλασμού που με αγχώνουν πολύ αυτό είναι ένα σύμπτωμα που το έχω χρόνια τώρα και μου εμφανίζεται σε στιγμές που είμαι πολύ τσιτωμένη). Το ίδιο παθαίνω και όταν βλέπω τηλεόραση και το έργο είναι περιπέτεια με αγωνία κτλ. Τότε καταλαβαίνω ότι το παιδί κάνει σαν τρελό και με πιάνει ταχυπαλμία. Όπότε έκοψα τις ταινίες και βλέπω μόνο κωμωδίες. Τις τελευταίες ημέρες είμαι πιο ήρεμη και προσπαθώ να μην σκέφτομαι διάφορα που με στεναχωρούν.

MarcoPolo
02-10-09, 23:57
Οταν ο αιματοκριτης ειναι 28 απο μονος του ειναι αιτια να εχεις ταχυπαλμιες. Ειναι απολυτως φυσιολογικο εξαιτιας του χαμηλου αιματοκριτη. Προσπαθησε να μην κουραζεσαι και να ελεγχεις που και που αν εχει πεσει κι αλλο. Ολα καλα να σου πανε!!!!!!!!!!!!!!

eliana_1976_
03-10-09, 16:31
Πριν ενα μήνα ο αιματοκρίτης ήταν 33. Σήμερα έκανα πάλι αιματολογικές και θα τις πάρω τη Δευτέρα, οπότε θα δω εάν είναι θέμα αιματοκρίτη. Ευχαριστώ !

anna781
04-10-09, 01:22
ΑυτΟ που νιωθεις οτι ακους δευτερη καρδια στην κοιλια σου το νιωθω και εγω συχνα ,δεν ειναι απολυτως τιποτα.Ολα ειναι απο το αγχος..Εκτος του οτι η ταχυκαρδια συνεχιζεται νιωθω πολλες φορες και κατι σαν να φτερουγιζει η καρδια μου σαν να κανει τουμπα.Θελω να παω σε καποιον καρδιολογο να το ελεγξω αν και πιστευω οτι λιγο το αγχος λιγο ο χαμηλος αιματοκριτης ,ειναι λιγο πολυ φυσιολογικο.

ERIANTON
04-10-09, 01:38
εγω τα ειχα απο πριν ολα αυτα και μετα απο πολλα κλαμματα οτι εχω την καρδια μου αποφασισα να παω στον καρδιολογο.πηγα αφου εμεινα εγκυος γιατι σκεφτομουν οτι δεν μπορω να το παλεψω και οτι η εγκυμοσυνη θα μου επιβαρυνει την καρδια μου.μου ειπε οτι εχω μια παρα πολυ καλη καρδια και οτι τα παθαινω απο τον φοβο και το αγχος μου.και χαριτολογοντας μου ειπε βγαινοντας κλεισε ενα ραντεβου με την γραμματεα μου για μετα απο 20 χρονια.
μου ειπε οτι αν δεν ημουν εγκυος θα με εστελνε σε καποιον ψυχιατρο να μου γραψει αγχολητικα αν δεν μπορουσα να το καταπολεμισω μονη μου.παρ'ολα αυτα οταν με πιανει ταχυπαλμια φοβαμαι απιστευτα και πολυ περισσοτερο οταν μενω μονη μου.θελω να το παλεψω.θελω να πιστευω τωρα που θα ερθει το μωρακι μου θα γινω πιο δυνατη γιατι θα εχει αναγκη την προστασια μου και δεν θα πρεπει να το απογοητευσω,εκτος και αν τα κανω χειροτερα

Kristianna
04-10-09, 02:09
Κοριτσια καλο ειναι οταν υπαρχουν ταχυπαλμιες αρρυθμιες και πονος στο στερνο να το κοιταμε,σιγουρα δεν ειναι κατι αλλα καλο ειναι να προσεχουμε Erianton και εγω τα ιδια ακριβως ειχα ταχυπαλμιες,αρρυθμιες λογο ανχους πηγα σε ψυχιατρο πηρα αντικαταθλιπτικα πηρα και 10 κιλα μαζι:mrgreen::mrgreen:
αλλα δεν βοηθησαν ιδιαιτερα,τα ξεχασα ολα οταν γεννησα!!!! τωρα και που εχω δεν δινω σημασια,εμενα η καρδιολογος μου μου ειπε οτι υπαρχουν ανθρωποι που απο την φυση τους εχουν ταχυπαλμιες και αρρυθμιες καλοηθεις!!!

ERIANTON
04-10-09, 14:06
δεν θα ηθελα να καταληξω και με φαρμακα.το θεμα ειναι να μην τα τραγικοποιω παραπανω τα πραγματα.αυτο πρεπει να προσπαθησω να εξαλειψω για να ευτυχισω.

anna781
05-10-09, 14:50
Το σημαντικο ειναι να μην τρομαζουμε οταν το νιωθουμε γιατι ετσι ειναι χειροτερο.Να κανουμε κατι αλλο να αποσπαται το μυαλο μας και θα περναει μονο του.Και εγω τα ειχα απο πριν μεινω εγκυος οπως και πολλα χειροτερα ομως τωρα με την εγκυμοσυνη φοβαμαι πιο πολυ.Σκεφτομαι να ξαναπαω σε καποιον καρδιολογο ετσι για να μου φυγει η ιδεα μπας και ηρεμησω λιγακι.

ΑΥΓΗ
10-10-09, 18:38
και εγω εχω αρρυθμιες αρκετες απο την αρχη της εγκυμοσυνης.
εγω εχω ομως ενα φυσηματακι (για το οποιο ειχα κανει υπερηχο και ο γιατρος ειπε οτι ειναι αθωο και δεν κανουμε καμια θεραπεια για αυτο)
και τωρα λιγο η εγκυμοσυνη λογικο ειναι να εχω πιο εντονα συμπτωματα.
παντως σε ορισμενες περιπτωσεις το φυσημα μπορει να δημιουργηθει και
κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης .

anna781
10-10-09, 20:39
Και εγω εχω φυσημα εκ γενετης και απο τον υπερηχο που εκανα ειδαμεοτι ολα ιναι καλα.Πριν απο ενα χρονο ακριβως.Ομως βρε κοριτσια εχω καθημερινα μετα απο κανενα μισαωρο που ξυπναω.Ειται φαω πρωινο ειται οχι.Μολις βασικα πιω τον σιδηρο μου.Λετε να εχει σχεση και αυτο?Ο γιατρος την Παρασκευη μου ειπε να δω εναν καρδιολογο αλλα μαλλον ειναι απο την εγκυμοσυνη.Θα παω απο βδομαδα.

rica
29-10-09, 12:18
Γεια σας μελλοντικες μαννουλες..Ειμαι εγκυος το δευτερο μωρακκι μου και ειμαι στον 4ο μηνα.Το προβλημα μου ειναι οτι καθε ορωι που ξυπναω,ο,τι και αν φαω θα με πιασειο ταχυκαρδια εντονη και καουρα στο στομαχι μεχρι το μεσημερι περιπου.Δεν το μπορω καθολου..Εδω και 8 μερες καθε πρωι το ιδιο.Το εχει παθει καμια απο εσας?

Εγώ!!! Κάθε πρωί ανελειπώς! Με το που θα φάω κάτι αρχίζει και χτυπάει η καρδιά μου σαν τρελή! Παλμοί γύρω στους 100! Δοκίμασα μια φορά να μη φάω και δεν μ' έπιασε. Πιθανολογώ ότι συμβαίνει αφενός επειδή τώρα στην εγκυμοσύνη ούτως ή άλλως χτυπάει πιο γρήγορα, αφετέρου επειδή είμαστε από τη χαλάρωση του ύπνου και ξαφνικά πρέπει η καρδιά να ανταποκριθεί και να στείλει αίμα και για τη χώνεψη. Ξέρω γω...

ioanna nikolaou
29-04-10, 13:38
εγω ειχα εξαρχης πιεση και οταν εμεινα εγκυος απεγινε.με φοβησε ο γιατρος οτι αν δε τη ρυθμισουμε το μωρο θα βγει προωρο.παιρνω χαπι εδω και ενα μηνα.τωρα βρισκομαι στην 21η βδομαδα εχω ρυθμισει την πιεση αλλα εχω πολλους παλμους.εχουν φτασει και 120..εχει καμια τα ιδια με μενα?ευχαριστω!!!!

ΙΩΑΝΝΑ_30
31-10-10, 12:12
Εχει εδω και 2 μερες που εχω ταχυπαλμιες καμια ωρα μετα το πρωινο ξυπνημα. Εχω θυροειδη αλλα ειναι ρυθμισμενος πριν απο 1 εβδομαδα που εκανα εξετασεις. Αιματοκριτης 32. Το παθαινα και στον 7 αυτο για λιγες μερες και ο γιατρος μου ειπε δεν ειναι τιποτα. Τωρα μπαινω στον 9ο.Απο οτι διαβασα και παραπανω ειχανε πολλες κοπελες το ιδιο αλλα και παλι ανυσηχω. Εχω και φυσημα λετε να παιζει ρολο?Αυριο το πρωι αν το χω παλι θα παω σε φαρμακειο να μετρησω και την πιεση.