PDA

Επιστροφή στο Forum : Στάση Ύπνου τι γνωρίζεται?

surfmammy
05-02-08, 11:03
Έχω την εξής απορία: Παρόλο που είμαι στην 30η εβδομάδα, με βολεύει αρκετά να ξαπλώνω ή και να κοιμάμαι ανάσκελα. Γυρνάω μετά από λίγο βέβαια στο πλάι, αλλά λόγω μέσης. Από την αδελφή μου και άλλες εγκύους ξέρω ότι συνήθως το ανάσκελα δεν βολεύει επειδή πονάς γιατί σε πλακώνει το μωρό. Τί σημαίνει το ότι εμένα δεν με ενοχλεί; Μπορεί να είναι ανησυχητικό; Το ανάσκελα όντως δεν συνηθίζεται επειδή απλώς είναι άβολο για τις εγκύους ή έχει πρόβλημα και το μωρό (όπως το μπρούμυτα π.χ. που δεν πρέπει γιατί το πλακώνεις);

VassoP
05-02-08, 12:28
surfmummy καλημέρα, η γιατρός μου εμένα μου απαγόρευσε να κοιμάμαι ανάσκελα γιατί πιέζεται μου είπε η κοίλη και δεν γίνεται καλή τροφοδοσία στο μωρό.
Την ξαναρώτησα αν σίγουρα δεν μπορώ να κοιμηθώ ανάσκελα γιατί στα πλάγια είναι επίπονο πολλές φορές και μου είπε πως να το ανεχτώ για τον ίδιο λόγο.

annastasia
05-02-08, 16:18
Όπως τα λέει η Βάσω είναι.... :?

bon-bon
05-02-08, 18:05
Είχα διαβάσει σε ένα βιβλίο ότι όταν κοιμάσαι ανάσκελα στους τελευταίους μήνες το μωρό με το βάρος του πιέζει την κύρια φλέβα και την κύρια αρτηρία με αποτέλεσμα να μην γίνεται σωστά η κυκλοφορία του αίματος. Αυτό είναι κακό και για τη μαμά και για το μωρό.
Και εγώ κοιμόμουν άνετα ανάσκελα, αλλά προσπαθούσα να το αποφεύγω :)

Niki-76
05-02-08, 19:48
Κι εμένα ο γιατρός μου το τόνισε να μην κοιμάμαι ποτέ ανάσκελα.
Το διάβασα και στην εγκυκλοπάιδεια εγκυμοσύνης.

Εκτός που ότι το βάρος της μήτρας και του μωρού πέφτει στη μέση και την επιβαρύνει,πέφτει και στο έντερο και την κοίλη φλέβα. Αρα επιδεινώσει τους πόνους στη μέση, τις αιμορροείδες, αναστέλει τη λειτουργία της πέψης, και προκαλεί υπόταση. αυτα τα ολίγα. :lol:

κι εγώ όλο ανάσκελα ξυπνάω γιατί πονάω στα πλάγια. Μετά έχω τράστιες τύψεις, γιατί επίσης δεν οξυγονώνεται καλά το μωράκι.

Jean
05-02-08, 20:19
Εμενα ο γιατρος μου ελεγε να κοιμαμαι πλαγια αριστερα για την καλυτερη κυκλοφορια του μωρου. Επειδη ομως ειχα πονους στη λεκανη εβαζα ενα μαξιλαρι αναμεσα στα ποδια και ηταν σαφως πιο ανετα.

Rosalita
03-03-08, 22:30
Να και κάτι που δεν ήξερα..Και το κακό είναι ότι κοιμάμαι αρκετά συχνά ανάσκελα..Στο πλάι όλο κάπου πονάω και ας βάζω μαξιλάρι ανάμεσα στα πόδια...Αγχώθηκα τώρα...πως θα κοιμάμαι δε ξέρω...!!! ΟΡΘΙΑ!!! :lol: :lol: :lol:

Lia
04-03-08, 08:31
Αχ, ο ύπνος είναι το δύσκολο κομμάτι της εγκυμοσύνης. Προς τους τελευταίους μήνες και γω πονούσα πάρα πολύ στον υπνο. Πονούσαν οι γοφοί μου και ανάσκελα δεν μπορούσα και άστα να πάει. Έβαζα και γω μαξιλάρια και ανάμεσα στα πόδια και κάτω στα πόδια για να είναι λίγο ανασηκωμένα.... Κάτι λίγο βοηθούσαν αλλά όχι και σπουδαία πράγματα. Υπομονή.... τίποτε άλλο!!! :)

xrysalis
04-03-08, 08:57
Εγω βρε κοριτσια δεν ηξερα πως δεν κανει να κοιμασε ανασκελα... αλλα και να ηθελα δε μπορουσα! πονουσε τοσο η μεση μου...
οσο για το πλαι.... μπορει να εβαζα αναμεσα στα ποδια μαξιλαρι... αλλα σκεβρωσα απο τη δεξια μερια μονο!!
μολις γυριζα αριστερα το μωρο δεν ηθελε... κλωτσουσε φανερα ενοχλημενο!!

αργοτερα οταν γεννηθηκε, παλι μονο δεξια κοιμομουνα! ειχα την κουνια απο εκει, και με βολευε να το κοιταω χωρις να κουνιεμαι!!!!
και να φανταστειτε πως προ εγκυμοσυνης ημουν λατρης του μπρουμητα αλλα ακομη δεν το εχω πετυχει! με ποναει το στηθος... ισως επειδη θηλαζω, τι να πω!

surfmammy, υπομονη!! λιγο σου εμεινε!! με το καλο να αγκαλιασεις το νινακι σου!!

Rosalita και εσυ με το καλο να αγκαλιασεις το νινακι σου, αλλα μην κοιμασε απο τωρα ορθια!! αυτο θα το κανεις σιγουρα μετα!!!

ΥΓ. το ανασκελα παντως με δυσκολεψε πολυ στη γεννα... οσο ημουν στις ωδυνες, πιεστηκε οντως η αρτηρια, μου ηρθε λυποθυμια και μεχρι που μπηκα στο χειρουργειο ημουν τελικα στο πλαι... εκει βεβαια αναγκαστικα, γυρισα ανασκελα!!!

Βενετία
04-03-08, 13:05
Καλη σας μέρα κορίτσια!!! :wink:

Εγω έχω ακούσει οτι το να κοιμάσαι ανάσκελα επιβαρύνεις και την καρδιά σου..Εγω ευτυχώς δεν βολεύομαι να κοιμηθώ ανάσκελα, πάλι καλά.

Surfmarry κι εγώ στην 33η εβδομάδα είμαι. Πως αισθάνεσαι που πλησιάζει ο καιρός να γεννήσουμε?

Βενετία
04-03-08, 13:08
Συγγνώμη Surfmammy έγραψα λάθος το όνομα σου.. :roll: :roll: :roll:

Rosalita
04-03-08, 14:13
Πω,πω,χτες που απέφυγα το ανάσκελα υπέφερα! Παθαίνει κράμπα η λεκάνη στην δεξιά κλείδωση!! Και μαξιλάρι είχα,αλλά μάλλον επειδή έχω ένα πολύ μαλακό θα βάζω από δω και πέρα κανονικό μαξιλάρι! Στον πρώτο μου τζουτζουκο άργησα να χω προληματα ύπνου, τώρα ο καινούριος μου έρωτας με ταλαιπωρεί από νωρίς!! Και όσο για τον όρθιο ύπνο....έχω μεγάλη πείρα στο θέμα!!! :lol: :lol: :lol: :lol:

Sotiria
04-03-08, 16:34
Όρθιος ύπνος??? Υπάρχει και τέτοιο είδος??? :lol: :lol: :lol:

myrto
04-03-08, 17:37
Στην εγκυμοσύνη επιτρέπεται να κοιμάσαι και μπρούμυτα, μας έδειξαν τη στάση στον ανώδυνο τοκετό, το πόδι λυγισμένο και προς τα πάνω έτσι ώστε να γυρνάει ελαφριά η λεκάνη...εγώ περισσότερο για ψυχολογικούς λόγους το απεφευγα, αλλά από τότε που μας έδειξαν τη στάση αυτή κοιμήθηκα αρκετές φορές μπρούμυτα...

Rosalita
05-03-08, 19:05
Mπρούμυτα δε πλακώνεται η κοιλιά? Το μόνο που έχω δει σε ένα βιβλίο είναι να βάζεις ένα μαξιλάρι κάτω από το ένα πόδι και το άλλο τεντωμένο και να είσαι πλάι προς τα μπρούμυτα...

sissy82
05-03-08, 23:19
Εμενα ο γιατρος μου ελεγε να κοιμαμαι πλαγια αριστερα για την καλυτερη κυκλοφορια του μωρου. Επειδη ομως ειχα πονους στη λεκανη εβαζα ενα μαξιλαρι αναμεσα στα ποδια και ηταν σαφως πιο ανετα.

Κι εμένα το ίδιο μου είχε πει ο γιατρός μου,πλάγια κι αριστερά.

Rosalita
06-03-08, 10:54
Καλό να το λες, αλλά πως το κάνεις...?!!! Ας περνούσαν και αυτοί εγκυμοσύνη και θα σου'λεγα τι συμβουλές θα μας δίνανε!!

sardelaki
06-03-08, 11:00
Καλό να το λες, αλλά πως το κάνεις...?!!! Ας περνούσαν και αυτοί εγκυμοσύνη και θα σου'λεγα τι συμβουλές θα μας δίνανε!!

συμφωνώωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωω :lol: :lol: :lol:

naina
06-03-08, 11:06

Κι εμένα το ίδιο μου είχε πει ο γιατρός μου,πλάγια κι αριστερά.

Το μωρό σου ήταν από την αριστερή ή τη δεξιά ωοθήκη? πρέπει να έχει σχέση κι αυτό

Rosalita
06-03-08, 14:09
Μπα, το έχω διαβάσει και σε βιβλίο για την αριστερή μεριά. Νομίζω για να μην πιέζεται ο πνεύμονας...κάτι τέτοιο.

ΜΑΡΙΑΝΝΑΚΙ
06-03-08, 16:07
ΕΓΩ ΛΕΩ ΝΑ ΚΟΙΜΟΜΑΣΤΕ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΟΡΘΙΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ Η ΥΠΟΘΕΣΗ !!!! ΔΕΝ ΞΕΡΩ...ΚΑΛΗ Η ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΧΩ ΤΗΝ ΔΥΝΑΜΗ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΔΕΥΤΕΡΗ ΦΟΡΑ

surfmammy
07-03-08, 11:35
Να’ μαι κι εγώ, sorry που έκανα τόσο καιρό να γράψω, αλλά είχα τρεχάματα με το ατύχημα του συζύγου (όπως έγραψα και σε άλλο post). Λοιπόν, ρώτησα το γιατρό μου και μου είπε πως το μωρό δεν παθαίνει κάτι, απλώς η δική μας η αρτηρία πιέζεται και θα βλέπουμε εφιάλτες και δεν θα κάνουμε καλό ύπνο. Βέβαια τσάμπα τον ρώτησα, γιατί ούτως ή άλλως εδώ και 2 εβδομάδες δεν μπορώ να κοιμηθώ ανάσκελα, με βαραίνει η κοιλάρα.
Βενετία μου, ακόμη δεν το έχω συνειδητοποιήσει ότι πλησιάζει η ώρα. Δεν μπορώ να με φανταστώ μαμά. Και ούτε μπορώ να πιστέψω ότι είναι ολόκληρο μωρό στην κοιλιά μου. Για έναν περίεργο λόγο δεν με έχει απασχολήσει καθόλου ο τοκετός. Δεν ξέρω, μου φαίνεται ότι όλα θα έρθουν μόνα τους όπως πρέπει. Και να φανταστείς ότι ούτε μαθήματα ανώδυνου δεν έχω κάνει. Εντάξει, στην επόμενη επίσκεψη στο γιατρό (αρχές 9ου) θα τον ρωτήσω να μου πεί πώς θα καταλάβω ότι έχει ξεκινήσει η διαδικασία τοκετού, για να ξέρω, μην δεν το πάρω χαμπάρι και κάθομαι σαν τη χαζή στο σπίτι :lol: Φαντάζεσαι;

Rosalita
07-03-08, 12:20
ΕΓΩ ΛΕΩ ΝΑ ΚΟΙΜΟΜΑΣΤΕ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΟΡΘΙΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ Η ΥΠΟΘΕΣΗ !!!! ΔΕΝ ΞΕΡΩ...ΚΑΛΗ Η ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΧΩ ΤΗΝ ΔΥΝΑΜΗ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΔΕΥΤΕΡΗ ΦΟΡΑ

Aυτό μην το λες καθόλου γιατί εγώ τα'χα ξεχάσει όλα και τα ξαναθυμήθηκα όλα τώρα!! Πάντως ξεκινάω να κοιμηθώ στο πλάι και τελικά ξυπνάω ανάσκελα...οπότε παραιτούμαι!!! :lol:

Rosalita
07-03-08, 12:24
Δεν μπορώ να με φανταστώ μαμά. Και ούτε μπορώ να πιστέψω ότι είναι ολόκληρο μωρό στην κοιλιά μου. Για έναν περίεργο λόγο δεν με έχει απασχολήσει καθόλου ο τοκετός. Δεν ξέρω, μου φαίνεται ότι όλα θα έρθουν μόνα τους όπως πρέπει.

Θα 'ρθούν όλα μόνα τους και όσον αφορά τη μητρότητα. Μην σε αγχώνει καθόλου! Το ένστικτο είναι τόσο δυνατό που δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα! Εκτός τα κλασικά της αυπνίας!! :lol: :lol: Αλλά ακόμα και αυτό παλεύεται, αρκεί να σου πετάξει ένα χαμογελάκι!!

TZOYTZA
07-03-08, 12:48
κοριτσια και εγω εχω πιαστει να κοιμαμε στο πλαι και ετσι αναγκαστηκα
κοιμαμε για λιγο και ανασκελα!!!!τι να κανουμε αφου ανυπομονο να γεννησω να κοιμηθω οπως θελω δηλαδη μπρουμητα που με βολευει!!!! :wink:

annastasia
07-03-08, 13:31
κοριτσια και εγω εχω πιαστει να κοιμαμε στο πλαι και ετσι αναγκαστηκα
κοιμαμε για λιγο και ανασκελα!!!!τι να κανουμε αφου ανυπομονο να γεννησω να κοιμηθω οπως θελω δηλαδη μπρουμητα που με βολευει!!!! :wink:

Τζούτζα μου... αν θηλάσεις (θα ξέρεις και από το πρώτο εσύ :wink: ) θα περιμένεις λίγο περισσότερο για το μπρούμυτα! :(

surfmammy
07-03-08, 16:38
Γιατί, ούτε όταν θηλάζεις μπορείς να κοιμηθείς μπρούμυτα; Γιατί; Αχ παναγία μου δεν θα το αντέξω αυτό. :(

annastasia
07-03-08, 17:16
Πρακτικοί λόγοι... στάζει γάλα, σε πονάει το στήθος γιατί το πιέζεις... :wink:

Sotiria
07-03-08, 17:44
Και εγώ απελπίστηκα όταν έμαθα ότι ούτε κατα το θηλασμό μπορούμε να κοιμηθούμε μπρούμητα..... :cry: :cry: μου λείπει πολύ το μπρούμητα..

gerakina
07-03-08, 17:51
Αχ εμένα με πιέζει από τώρα και δεν γυρνάω μπρούμυτα,φαντάζομαι τι με περιμένει..:oops:
Ο κ.μπρούμυτας θα γίνει καπνός!Πόθος και μια ανάμνηση ξεχασμένη.. :cry:

Rosalita
09-03-08, 11:49
Κορίτσια, δοκιμάστε αυτό που σας είπα. Βάλτε ένα μαξιλάρι χαμηλά, γυρίστε στο πλαί,βάλ'τε το επάνω πόδι πάνω στο μαξιλάρι και το άλλο τεντωμένο και γυρίστε ελαφρώς μπρούμυτα. Είναι πολύ ανακουφιστικό και νιώθεις σαν να είσαι μπρούμυτα.

naina
09-03-08, 15:24
Υπάρχουν ειδικά (μακρόστενα) μαξιλάρια που βοηθούν αυτή τη στάση. Τα είδα στο Internet και θα πάρω οπωσδήποτε ένα. Μια φίλη μου που το χρησιμοποίησε μου έχει πει ότι τους τελευταίους μήνες σ'αυτό οφείλονται όλες οι ώρες ύπνου της και επίσης τη βοήθησε πολύ με το θηλασμό. Τα έχετε ακούσει?

euapap
09-03-08, 16:39
από ότι είχα διαβάσει, το βάρος της κοιλιάς στη στάση ανασκελα εμποδίζεται να επιστρέψει από τα πόδια. Φαντάζομαι ότι αν είσαι άνετα, δε πρέπει να εμποδίζεται.
ΤΟ μαξιλάρι αυτό βοηθάει. Αν θέλεις μπορώ να σου δανείσω το δικό μου μέχρι να ξαναμείνω έγκυος :)
αλλά υπάρχει κ αι ένα μαγαζί στο περιστέρι που το δίνει free σε κάθε έγκυο που το επισκέπτεται.

annastasia
09-03-08, 16:39
Το έχω δοκιμάσει αυτό το μακρόστενο μαξιλαρι αλλά πιο πολύ με βοήθησε στο θηλασμό (όσο θήλασα καθιστή δλδ) παρά στον ύπνο στην εγκυμοσύνη... εκεί πιο πολύ με βοήθησαν επιπλέον κανονικά μαξιλάρια... :wink:

naina
09-03-08, 16:45
από ότι είχα διαβάσει, το βάρος της κοιλιάς στη στάση ανασκελα εμποδίζεται να επιστρέψει από τα πόδια. Φαντάζομαι ότι αν είσαι άνετα, δε πρέπει να εμποδίζεται.
ΤΟ μαξιλάρι αυτό βοηθάει. Αν θέλεις μπορώ να σου δανείσω το δικό μου μέχρι να ξαναμείνω έγκυος :)
αλλά υπάρχει κ αι ένα μαγαζί στο περιστέρι που το δίνει free σε κάθε έγκυο που το επισκέπτεται.

Μήπως θα μπορούσες να μου στείλεις το όνομα και τη διεύθυνση του καταστήματος? στο Ιnternet το βρήκα σε κόστος μεταξύ 60-70ευρώ, που με όσα μου λες δείχνει κοροϊδία

annastasia
09-03-08, 17:22

Στο ίδιο μαγαζί πήγαμε!!!
:P

annastasia
09-03-08, 17:24
Νατάσσα σου έστειλα πμ

naina
09-03-08, 19:20
Νατάσσα σου έστειλα πμ

To είδα, σ'ευχαριστώ και πάλι :D :D :D

kalamaraki
09-03-08, 22:31
vre koritsia mporeite na moy peite kai emena pou einai to magazi na paw kai egw? sas eyxaristw poly

annastasia
09-03-08, 23:16
καλαμαράκι έχεις πμ

butterfly
10-03-08, 00:35
Προτείνεται να ξαπλώνει η έγκυος στο πλάι από την αριστερή πλευρά γιατί, με την αναδιοργάνωση που γίνεται στα εντόσθια για να χωρέσουν όλα μαζί με το μωρό, τα όργανα της μαμάς πάνε δεξιά κατά κανόνα. Εμένα βέβαια αντιδρούσε η μικρή όταν ξάπλωνα αριστερά κ βολευόμουν περισσότερο δεξιά [πριν την εγκυμοσύνη κοιμόμουν κυρίως μπρούμυτα αλλά κ τώρα με το θηλασμό πάλι σε αναμονή την έχω τη στάση]. Αλλά κ πολλή ώρα από την ίδια μεριά αρχίζεις κ πονάς. Ούτως ή άλλως, όπως και να ξαπλώνεις, άβολα είναι προς το τέλος, οπότε το έριχνα κ εγώ στα σταυρόλεξα μέχρι το πρωί που πια εξαντλημένη κοιμόμουν όπως να'ναι... Υπομονή... Όσο για τον όρθιο ύπνο, αυτόν τον γεύομαι τώρα με τη μικρή :) Με το καλό να γεννήσετε!

Rachel
14-04-08, 00:19
Καλημερα σε ολες σας κοριτσια... ευχομαι να ειστε ολες καλα, και τα μωρα σας το ιδιο.. Ειμαι 22 εβδομαδων εγκυος, στην κορακλα μου και εχω αγχος με τον υπνο.. παντα κοιμομουν μπρουμητα και λιγο στο πλαι... τωρα (στην εγκυμοσυνη) συνεχεια αγχωνομαι μηπως πλακωνω το μωρο... δεν το ρωτησα το γιατρο μου.. μη με φωναξει.. καποιεσ φορες στο βαθυ υπνο μου γυρναω μπρουμητα... μετα απο ωρα το καταλαωαινω,.. βεβαια η μικρη μου με κλοτσαει συνεχως κατι που σημαινει οτι ειναι καλα.. πρεπει να ανησυχω για τον υονο μου???? περιμενω απαντησουλες σαςςς

elias-christina
14-04-08, 07:59
Καλημερα.
Επειδη κ εγω κοιμομουν ετσι, μου ειπε οχι.
Πρεπει να κοιμασαι στο πλαι.

dooo
14-04-08, 09:32
εμένα μου είπε να κοιμάμαι όπως με βολεύει...αν δυσανασχετήσει το μωρό, θα το καταλάβω..
έτσι κοιμόμουν μπρούμυτα μέχρι και που μπήκα στον 9ο. Μετά η κοιλιά μου μεγάλωσε και αναγκαστικά, κοιμόμουν στο πλάι προς μπρούμυτα.

DEMI-MELINA
14-04-08, 09:39
Καλημέρα,
προσωπικά δεν ξέρω γιατί δεν με βόλευε.
τη νύφη μου την είπε ο γιατρός της οτι άφου δεν ενοχλεί εσένα κοιμίσου όπως θέλεις, το μωρό δεν παθαίνει τίποτα εκεί που είναι.

arma
14-04-08, 11:41
εμένα στην αρχή της εγκυμοσύνης ο γιατρός μου είπε ότι επιτρέπεται το μπρουμητα αλλά εγώ για κάποιο λόγο φοβόμουν και έτσι σε όλη την εγκυμοσύνη την έχω βγάλει στο πλάι.ανυπομονώ να γεννήσω για να ξανακοιμηθώ μπρούμητα γιατί μόνο έτσι νιώθω ότι ξεκουράζομαι.τυχερές λοιπόν εσείς που μπορείτε :D

yiannaf
14-04-08, 11:51
εμένα στην αρχή της εγκυμοσύνης ο γιατρός μου είπε ότι επιτρέπεται το μπρουμητα αλλά εγώ για κάποιο λόγο φοβόμουν και έτσι σε όλη την εγκυμοσύνη την έχω βγάλει στο πλάι.ανυπομονώ να γεννήσω για να ξανακοιμηθώ μπρούμητα γιατί μόνο έτσι νιώθω ότι ξεκουράζομαι.τυχερές λοιπόν εσείς που μπορείτε :D

Και εγώ το ίδιο έπαθα! Τώρα που έχω συνειδητοποιήσει οτι έκανα λάθος που δεν κοιμόμουν μπρουμητα είναι πια αργά. Η κοιλιά έχει μεγαλώσει και δεν βολεύομαι. Στο δεύτερο παιδί όμως δεν θα επαναλάβω το ίδιο λάθος !!! :lol:

Sotiria
14-04-08, 12:09
Και εγώ κοιμόμουν στο πλάι σε όλη την εγκυμοσύνη μου περιμένοντας πώς και πώς να γεννήσω για να απολαύσω ξανα τον ύπνο μπρούμητα!
Αλλά αφού θηλάζω ούτε τώρα είναι αυτό εφικτό.........πάλι στο πλάι κοιμάμαι :(

Elenna
14-04-08, 12:14
Εγω παλι απο την 18 ευδομαδα ακομα και στο πλαι δυσκολευομουν να κοιμηθω :? . Δεν φοβομουν, απλα δεν μπρουσα, ως που ο αντρουλης μου μου πηρε ενα μαξιλαρι εγυμοσυνης απο το mothercare το οποιο με εχει σωσει :D :D :D ..... βεβαια ειναι τοσο μεγαλο που ειναι σαν να κοιμαται και τριτος ανθρωπος στο κρεβατι μας :lol: :lol: :lol: :shock:

arma
14-04-08, 17:36
αχ βρε sotiria με απογοήτευσες... :cry: γιατί δεν κοιμάσαι με τον θηλασμό μπρούμητα?απαγορεύεται ή πάλι δεν βολεύει?

Sotiria
15-04-08, 09:59
Ασε arma.....δράμα! Πονάει το στήθος στο μπρούμητα και βγαίνει και γάλα :?

arma
15-04-08, 11:04
Ασε arma.....δράμα! Πονάει το στήθος στο μπρούμητα και βγαίνει και γάλα :?
:( :( :( :( :( :( :(

dina27
15-05-08, 12:08
να μαι και παλι..ηθελα να ρωτησω κατι γιατι πολλα ακουγονται γυρω μου και γενικα με πριζουν..ειμαι μια εβδομαδα στον 5ο μηνα και γενικα μου λενε πως δεν πρεπει να κοιμαμαι ανασκελα..η θεση αυτη με βολευει πολυ ακομα και δεν νιωθω δυσφορια...

-ειναι κακο??
-δεν αναπνεει καλα το μωρο??

αν ειναι να το αλλαξω και να προσεχω..αν και το κανω και το βραδυ στον υπνο χωρις να καταλαβω..τι λετε?????????????

ευχαριστω κοριτσια...

anupomonh
15-05-08, 12:11
dina κι εγώ την ίδια απορία είχα και ρώτησα προχθές τον γιατρό μου. Μου είπε ότι οσο δε με ενοχλεί το ανάσκελα, δεν υπάρχει πρόβλημα για το μωρό. Πάντως, εγώ προσπαθώ να κοιμάμαι στο πλάι για να το συνηθίσω μιας και πάντα κοιμόμουν ανάσκελα. Αλλά στον ύπνο μου ξεχνιέμαι και ξαναγυρνάω ανάσκελα :D Ο γιατρός όμως είπε: no problem.

Είμαστε και πολύ κοντά! Που γεννάς?

rouge
15-05-08, 12:13
Σήμερα που θα πάω στον γιατρό θα τον ρωτήσω και εγώ να δούμε. Πρέπει να ετοιμάσω μια τεράστια λίστα με ερωτήματα μου φαίνεται! :lol: :P

sardelaki
15-05-08, 12:16
Ο δικός μου γιατρός λέει ΟΧΙ ανάσκελα...και σε όλα τα βίβλια που έχω αυτό έχω διαβάσει...και προχθές αγόρασα ένα περιοδικό που γράφει σχετικά γιαυτό το θέμα:

"Πιέζεται η κάτω κοίλη φλέβα με αποτέλεσμα να μειώνεται η επαναφορά του αίματος στην καρδιά και κατ΄επέκταση να μειώνεται η αιμάτωση του εμβρύου. Η πίεση αυτή ασκείται όταν κοιμόμαστε μπρούμυτα ή ανάσκελα, ιδιαίτερα όταν η μήτρα είναι μεγάλη, δηλαδή σε προχωρημένο μήνα κύησης. Γι΄αυτό και η καλύτερη στάση ύπνου είναι η πλάγια και ιδιαίτερα προς τα αριστερά, λόγω της ανατομίας των αγγείων."

Αυτά έγραφε και σας τα μετέφερα! :wink:

dina27
15-05-08, 12:34
ναι μικρη μου το ξερω...και γω το εχω διαβασει..
απλα δεν ξερω απο πιο μηνα δεν επιτρεπεται???????απο την αρχη???΄ή μονο τους μεγαλους μηνες?????

ευχαριστω παντως κοριτσια!!!!!

peny21gr
15-05-08, 12:35
Ο δικός μου γιατρός λέει ΟΧΙ ανάσκελα...και σε όλα τα βίβλια που έχω αυτό έχω διαβάσει...και προχθές αγόρασα ένα περιοδικό που γράφει σχετικά γιαυτό το θέμα:

"Πιέζεται η κάτω κοίλη φλέβα με αποτέλεσμα να μειώνεται η επαναφορά του αίματος στην καρδιά και κατ΄επέκταση να μειώνεται η αιμάτωση του εμβρύου. Η πίεση αυτή ασκείται όταν κοιμόμαστε μπρούμυτα ή ανάσκελα, ιδιαίτερα όταν η μήτρα είναι μεγάλη, δηλαδή σε προχωρημένο μήνα κύησης. Γι΄αυτό και η καλύτερη στάση ύπνου είναι η πλάγια και ιδιαίτερα προς τα αριστερά, λόγω της ανατομίας των αγγείων."

Πολύ ωραία αυτά που μας είπες sardelaki!!!!!!!! Ευχαριστούμε... :wink:
Μια ερωτησούλα όμως ειδικά απο την αριστερή πλευρά επειδή πλακώνω την καρδιά έχω ταχυπαλμία είναι φυσιολογικό???????

gerakina
15-05-08, 12:35
Ακριβώς αυτά που λέει το σαρδελάκι ξέρω κι εγώ.
Αλλά επειδή δε γίνεται να κοιμάσαι συνέχεια προς τα αριστερά εγώ γυρνάω και στο πλάι δεξιά,κλέβω και λίγο ανάσκελα... :lol:
Εντάξει μη σε πιάνει πανικός και δεν κοιμάσαι με το φόβο μη γυρίσεις ανάσκελα,απλώς όταν το καταλαβαίνεις,γύρνα πάλι αριστερά.

sardelaki
15-05-08, 12:39
Εγώ προ εγκυμοσύνης κοιμόμουν μπρούμυτα...οπότε δυσκολεύτηκα πολύ να αλλάξω στάση, αλλά την άλλαξα από την πρώτη στιγμή που έμαθα πως είμαι έγκυος. Η αριστερή πλευρά ομολογώ πως δεν με βολεύει καθόλου γιατι πλακώνω την καρδιά μου και νιώθω άσχημα...παρόλα αυτά προσπαθώ να κοιμάμαι μόνο στα πλάγια, αλλά συνήθως από δεξιά.
Ανάσκελα δεν γίνεται με τίποτε...δε με βολεύει....κλωτσάει ο μπέμπης πολύ όταν γυρίζω ανάσκελα και κλωτσάει την ουροδόχο κύστη συνέχεια με τα ποδαράκια του με αποτέλεσμα να σηκώνομαι ακόμη πιό συχνά για τουαλέτα :evil: οπότε δεν έχει ανάσκελα!

yiannaf
15-05-08, 12:43
Εγώ τις τελευταίες μέρες δεν μπορώ να κοιμηθώ αριστερά γιατί εκεί αράζει από οτι φαίνεται ο πιτσιρίκος και με ενοχλεί. Αισθάνομαι λες και κοιμάμαι πάνω σε μια μπάλα :lol: :lol: :lol:

mam to be
15-05-08, 13:25

Κι εγώ αυτά ξέρω.

dina27
15-05-08, 13:52
dina κι εγώ την ίδια απορία είχα και ρώτησα προχθές τον γιατρό μου. Μου είπε ότι οσο δε με ενοχλεί το ανάσκελα, δεν υπάρχει πρόβλημα για το μωρό. Πάντως, εγώ προσπαθώ να κοιμάμαι στο πλάι για να το συνηθίσω μιας και πάντα κοιμόμουν ανάσκελα. Αλλά στον ύπνο μου ξεχνιέμαι και ξαναγυρνάω ανάσκελα :D Ο γιατρός όμως είπε: no problem.

γενναω,με το καλο,στην κρητη..στο ηρακλειο..εσυ καλη μου??

anupomonh
15-05-08, 14:00

γενναω,με το καλο,στην κρητη..στο ηρακλειο..εσυ καλη μου??

Ααααα γεννας στην 2η πατρίδα μου! Έτσι αποκαλώ το Ηράκλειο γιατί έζησα εκεί 7 χρόνια για σπουδές κλπ.
Εγώ γεννάω στο Έλενα, στην Αθήνα.
Χαιρετίσματα στο Νησί!!

nicole23
01-12-08, 18:30
Καλησπέρα σε όλους :D
Είμαι στην 35η εβδομάδα της εγκυμοσύνης μου, και ο μόνος τρόπος που μπορώ να κοιμάμαι είναι ανάσκελα. Πρόσφατα άκουσα ότι αυτό είναι επικίνδυνο για το μωρό, γιατι έτσι του κόβεται η αναπνοή. Γνωρίζει κανείς αν αυτό είναι αλήθεια? Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

Nena
01-12-08, 18:33
Δεν είναι καλά να κοιμάσαι ανάσκελα για δυο λόγους. Ο πιο σημαντικός είναι ότι απτο βάρος πιέζονται κατι φλέβες στην σπονδυλική στήλη και δυσχεραίνει η κυκλ. του αίματος. (κάπως έτσι, από γυναικολόγο το ΄΄ακουσα) Ο δευτερος είναι ότι το μωρό μπορεί να πάρει λάθος θέση γυρίζοντας την πλάτη του προς τη δικιά σου αντί το αντίστροφο. Είναι καλύτερα να κοιμάσαι στο πλάι.

Olg@
01-12-08, 18:58
Πρώτη φορά το ακούω αυτό για τον ύπνο στα ανάσκελα ...
Αν και προτιμώ να αποκοιμιέμαι στο πλάι ( και περισσότερο στο αριστερό), τώρα που βρίσκομαι σε προχωρημένη εγκυμοσύνη δεν ειναι λίγες φορές που βολεύτηκα και ανάσκελα, ειδικά τον τελευταίο καιρό που πιάνομαι εύκολα και θέλω συνεχώς να αλλάζω θέση ... λέτε να πειράζει :roll: ;;;

jena
01-12-08, 19:06
Ούτε κι εγώ είχα ακούσει τίποτα.
Ειδικά εγώ που είχα αυπνίες... να κοιμάσαι όπως να΄ναι μου ελεγαν, αρκεί να ξεκουραστείς.

gio_kx
01-12-08, 22:16
Δεν είναι καλά να κοιμάσαι ανάσκελα για δυο λόγους. Ο πιο σημαντικός είναι ότι απτο βάρος πιέζονται κατι φλέβες στην σπονδυλική στήλη και δυσχεραίνει η κυκλ. του αίματος. (κάπως έτσι, από γυναικολόγο το ΄΄ακουσα) Ο δευτερος είναι ότι το μωρό μπορεί να πάρει λάθος θέση γυρίζοντας την πλάτη του προς τη δικιά σου αντί το αντίστροφο. Είναι καλύτερα να κοιμάσαι στο πλάι.
Συμφωνω 100%. Ο ύπνος μπρούμητα δυσκολευει την αιματωση και κατα συνέπεια την τροφοδοσια του μωρού.Όχι οτι απαγορευεται αλλα καλύτερα είναι να κοιμασαι στο αριστερο πλευρό της καρδιάς!!!

Nena
01-12-08, 22:26
Gio_kx μιλάμε για ύπνο ανάσκελα και όχι μπρούμητα. Μαλλον ανάσκελα εννοούσες. Εγώ όταν ήμουν στον 8ο, 9ο μήνα και ήξερα ότι δεν κάνει να κοιμάσαι ανάσκελα αποκοιμιόμουνα πάντα στο πλάι και πάντα ξυπνούσα σε ανάσκελη θέση. Σαν να με τραβούσε έτσι το βάρος της κοιλιάς, κοιλούσα σαν βαρελάκι (ή μάλλον βαρέλα, έτσι όπως είχα γίνει :) )
Nicole23 νομίζω ότι όταν ξαπλώνεις ξύπνια ανάσκελα πολύ ώρα σε πιάνει μια δυσφορία, σαν να πιέζεσαι πολύ απτο βάρος. Έτσι ένιωθα εγω τουλάχιστον.

gio_kx
01-12-08, 22:31
Gio_kx μιλάμε για ύπνο ανάσκελα και όχι μπρούμητα. Μαλλον ανάσκελα εννοούσες. Εγώ όταν ήμουν στον 8ο, 9ο μήνα και ήξερα ότι δεν κάνει να κοιμάσαι ανάσκελα αποκοιμιόμουνα πάντα στο πλάι και πάντα ξυπνούσα σε ανάσκελη θέση. Σαν να με τραβούσε έτσι το βάρος της κοιλιάς, κοιλούσα σαν βαρελάκι (ή μάλλον βαρέλα, έτσι όπως είχα γίνει :) )
Nicole23 νομίζω ότι όταν ξαπλώνεις ξύπνια ανάσκελα πολύ ώρα σε πιάνει μια δυσφορία, σαν να πιέζεσαι πολύ απτο βάρος. Έτσι ένιωθα εγω τουλάχιστον.
Sorry ανασκελα εννοώ...και να θέλουμε μπρούμητα...που τετοια τυχη!!!

foivi
01-12-08, 23:17
Κι εμένα ο γιατρός μου το ξέκοψε το ανάσκελα λόγω μη σωστής κυκλοφορίας του αίματος, μόνο πλάϊ και κυρίως από το αριστερό πλευρό.

Αλλά και να μην μου το ξέκοβε, δεν μπορώ με τίποτα να κοιμηθώ με τίποτα ανάσκελα.
Με πιάνει μια απίστευτη δυσφορία, δεν μπορώ να πάρω ανάσα και πονάει και η κοιλιά μου. Απορώ πως βολεύεστε... :o :o

DaF
01-12-08, 23:30
Κι εμένα ο γιατρός μου το ξέκοψε το ανάσκελα λόγω μη σωστής κυκλοφορίας του αίματος, μόνο πλάϊ και κυρίως από το αριστερό πλευρό.

έτσι ακριβώς και σε μένα , δεν αιματωνεται καλά ο πλακουντας , και μάλιστα μου είπε ότι το ανάσκελα επιβαρύνει τις συσπάσεις που έχω (και έχουν μειωθεί)..και χωρίς ανάσκελα πονάει η πλαααατη μουου.... :(

prosperous
02-12-08, 05:38
ενα περιεργο πραγμα! οτι μας απαγορευεται να μας βολευει κιολας!!

και εγω μια απο τα ιδια..αν και ξερω οτι ανασκελα και καλα υπαρχει κινδυνος επειδη εμποδιζεται η κυκλοφορια του αιματος μιας κεντρικης αρτηριας που αιματωνει μανα και παιδι (σε ελευθερη μεταφραση ολο αυτο) και επιχειρω να κοιμαμαι στα αριστερα διοτι απο τη δεξια πλευρα με το βαρος πιεζονται ζωτικα οργανα δικα μου, παρολα αυτα μεχρι σημερα το ανασκελα ειναι το πιο ξεκουραστο και αγαπημενο μου..ο καθενας λοιπον κανει οτι μπορει και οπως του βγει..(τωρα ξεφευγω απ το θεμα αλλα μιας και μιλαμε για στασεις υπνου)εδω και τα μωρακια λενε να μη κοιμουνται μπρουμυτα λογω κινδυνου αιφνιδιου θανατου και αφενος πολλα δεν βολευονται και απο μονα τους τη βρισκουν να γυριζουν και να κοιμουνται σαν αγγελουδια μπρουμυτα (εχω προσφατο παραδειγμα) αφετερου τοσα χρονια μπρουμυτα κοιμοντουσαν τα μωρα και ολα τα περι αιφνιδιου θανατου ηταν αγνωστα και προφανως σπανια..αφηστε δε που διαβασα σε εγκυρη εφημεριδα οτι οι ψυχολογοι συμπεραναν οτι το να αφηνουμε εστω και με την επιτηρηση μας τα μωρα να κοιμουνται η να κινουνται μπρουμητα διευκολυνουν την σωστη λετουργια του εγκεφαλου (δηλαδη τιν βαζουν σε διεργασια εξασκησης) και αυτο εχει ως συνεπεια να εχουν την ικανοτητα εκμαθησης κινησεων, πραγματων κλπ πιο ευκολα στο μελλον απο οτι τα παιδια που ηταν παντα σε ανασκελη θεση..οποιος ειναι της ψυχολογιας και πιστευει σε αυτα ισως να ειναι μια ορθη λογικη..

prosperous
02-12-08, 05:39
ενα περιεργο πραγμα! οτι μας απαγορευεται να μας βολευει κιολας!!

και εγω μια απο τα ιδια..αν και ξερω οτι ανασκελα και καλα υπαρχει κινδυνος επειδη εμποδιζεται η κυκλοφορια του αιματος μιας κεντρικης αρτηριας που αιματωνει μανα και παιδι (σε ελευθερη μεταφραση ολο αυτο) και επιχειρω να κοιμαμαι στα αριστερα διοτι απο τη δεξια πλευρα με το βαρος πιεζονται ζωτικα οργανα δικα μου, παρολα αυτα μεχρι σημερα το ανασκελα ειναι το πιο ξεκουραστο και αγαπημενο μου..ο καθενας λοιπον κανει οτι μπορει και οπως του βγει..(τωρα ξεφευγω απ το θεμα αλλα μιας και μιλαμε για στασεις υπνου)εδω και τα μωρακια λενε να μη κοιμουνται μπρουμυτα λογω κινδυνου αιφνιδιου θανατου και αφενος πολλα δεν βολευονται και απο μονα τους τη βρισκουν να γυριζουν και να κοιμουνται σαν αγγελουδια μπρουμυτα (εχω προσφατο παραδειγμα) αφετερου τοσα χρονια μπρουμυτα κοιμοντουσαν τα μωρα και ολα τα περι αιφνιδιου θανατου ηταν αγνωστα και προφανως σπανια..αφηστε δε που διαβασα σε εγκυρη εφημεριδα οτι οι ψυχολογοι συμπεραναν οτι το να αφηνουμε εστω και με την επιτηρηση μας τα μωρα να κοιμουνται η να κινουνται μπρουμητα διευκολυνουν την σωστη λετουργια του εγκεφαλου (δηλαδη τιν βαζουν σε διεργασια εξασκησης) και αυτο εχει ως συνεπεια να εχουν την ικανοτητα εκμαθησης κινησεων, πραγματων κλπ πιο ευκολα στο μελλον απο οτι τα παιδια που ηταν παντα σε ανασκελη θεση..οποιος ειναι της ψυχολογιας και πιστευει σε αυτα ισως να ειναι μια ορθη λογικη..

ravT
02-12-08, 08:50
Επειδή όλα αυτά με τις απαγορεύσεις κοντεύουν να μας τρελάνουν, ρωτάτε τους γιατρούς σας και ηρεμήστε. Εγώ προ εγκυμοσύνης κοιμόμουν μπρούμυτα, άντε και στο δεξί πλευρό. Μόλις έμεινα έγκυος μου ήταν αδύνατον να κοιμάμαι μπρούμυτα και κοιμόμουν μόνο στο δεξί πλευρό. Μετά, διάβασα ότι πρέπει να κοιμόμαστε μόνο στο αριστερό πλευρό γιατί διαφορετικά μπορεί μέχρι και να λιποθυμήσουμε στον ύπνο μας. Ε, ρώτησα τον γιατρό μου ο οποίος μου επανέλαβε να μην ακούω όλες τις βλακείες που κυκλοφορούν και να κοιμάμαι όπως βολεύομαι. Μου είπε ότι όσο περνάει ο καιρός δεν θα μπορώ να κοιμάμαι ανάσκελα γιατί θα νιώθω δυσφορία όπως και γίνεται ήδη. Σχετικά τώρα με το δεξί ή το αριστερό πλευρό, μου είπε ότι είτε το ένα είτε το άλλο κι αν διαλέξω, κάποιες στιγμές θα νιώθω πονάκια λόγω του βάρους που πέφτει στα όργανα και απο μόνη μου θα γυρνάω στο άλλο πλευρό. Στο άλλο πλευρό θα γίνεται το ίδιο και θα ξαναλλάζω πλευρό. Έτσι απλά είναι όλα, απλά ορισμένοι έχουν βαλθεί να μας αρρωστήσουν με αποτέλεσμα να μη χαιρόμαστε αυτή την απίστευτη περίοδο της ζωής μας

zoitheodos
02-12-08, 09:44
Και εγώ ανάσκελα δεν βολέυομαι απο τώρα. Ρώτησα τον γιατρό μου και μου είπε απο την 32 εβδομάδα και μετά να το αποφεύγω -το ανάσκελα-γιατί κάτι με την αιμάτωση του μωρού. Για το αριστερό πλάι ξέρω και εγώ πως είναι το καλύτερο.

nat-left
02-12-08, 09:45
Στον γιο μου όποτε ήμουν ανάσκελα είχα ξεκινήσει να ροχαλίζω :lol: και έτσι κοιμόμουν πάντα στο πλάι. Ακόμη και τώρα στο πλάι κοιμάμαι.

nicole23
02-12-08, 11:14
Θα προσπαθήσω να κοιμάμαι στα αριστερά, δεν είμαι σίγουρη όμως ότι θα τα καταφέρω. Από κει και πέρα, ο Θεός βοηθός κορίτσια... :roll:

zouzounel
02-12-08, 19:50
Στον γιο μου όποτε ήμουν ανάσκελα είχα ξεκινήσει να ροχαλίζω :lol: και έτσι κοιμόμουν πάντα στο πλάι. Ακόμη και τώρα στο πλάι κοιμάμαι.

Κι εγώ το παθαίνω αυτό τελευταία. :oops: :oops: :oops:
Αλλά κυρίως όταν κοιμάμαι από το δεξί πλευρό.
Και είναι περίεργο, γιατί δεν έχει να κάνει με τη μύτη (αν και έχω αλλεργική ρινίτιδα, βάζω σπρέυ -υπό τις εντολές του γιατρού που επέμενε ότι πρέπει να αναπνέω σωστά- και η μύτη μου δεν είναι μπουκωμένη), το νιώθω ότι κάτι συμβαίνει με το λαιμό και αναρωτιέμαι... τι άραγε? Πρέπει να μελετήσουμε το μηχανισμό του ροχαλητού μου φαίνεται...

nat-left
03-12-08, 09:39
Οι άπνοιες που οφείλεται το ροχαλητό μπορεί να ξεκινούν από πολλούς παράγοντες. Σε πρώτη φάση δοκίμασε να κοιμάσαι στο αριστερό πλευρό και ζήτα από τον σύζυγο να σε παρακολουθεί αν τυχόν ροχαλίσεις.

eirinoula26
03-12-08, 13:17
κι εμενα ο γιατρος στα ανασκελα μου ειπε να μην κοιμαμαι και να κοιμαμαι οσο μπορω στα αριστερα η στα δεξια.. στα αριστερα μου ειπε ειναι οτι καλυτερο και να μπορω να κοιμαμαι συνεχεια απο εκει.. ομως δεν γινεται γιατι πολλες φορες ποιανομαι κιολας.

http://tickers.baby-gaga.com/p/dev364pp___.png (http://pregnancy.baby-gaga.com/)

Olg@
03-12-08, 14:04
Να διευκρινήσω ότι όταν λέω ανάσκελα δεν εννοώ τελείως οριζόντια ξαπλωμένη, αυτο και να θέλω δεν το μπορώ πια :lol: ...
Συνήθως έχω δυο και τρία μαξιλάρια στο προσκέφαλο ( για να γλιτώσω απο τις καούρες) και τα πόδια μου ανασηκωμένα επίσης με μεγάλο μαξιλάρι αυτό του θηλασμού ... πάντως με βολεύει πολυ αυτή η θεση ώστε να ξεκουράζω τη μέση μου ... και όπως ειπε μια κοπελα ασυννείδητα τη διαλέγω ... ξεκινάω στο πλάι και όλο ανάσκελα ξυπνάω :lol: ...

ΣΩΤΗΡΙΑ
19-01-09, 11:48
Κορίτσια ποια είναι η καλύτερη θέση για ύπνο ; Έχετε ρωτήσει τον γιατρό σας;

Nantia
19-01-09, 11:51
πλαγια δεξια (οχι απο το μερος την καρδιας)..

ravT
19-01-09, 11:54
Τα έχουμε ξαναπεί βέβαια αλλά επειδή συνεχώς προστίθενται μέλη ας κουράζονται λίγο οι παλιές να τα ξαναδιαβάζουν. Ο δικός μου γιατρός, όταν τον ρώτησα μου είπε ότι μπρούμυτα έτσι κι αλλιώς δεν μπορώ να κοιμηθώ, ανάσκελα όσο θα βαραίνω επίσης δεν θα μπορώ (και όντως πολύ ώρα ανάσκελα νιώθω δυσφορία). Σχετικά με τα πλαινά, μου είπε ότι έτσι και αλλιώς λόγο του ότι θα κουράζονται τα όργανα, από μόνη μου θα γυρίζω στο άλλο πλευρό.

Τον ρώτησα μόλις διάβασα κάπου ότι πρέπει να κοιμόμαστε στο αριστερό πλευρό και ανησύχησα.

oikat
19-01-09, 12:06
στο πρώτο τρίμηνο που είχα ρωτήσει το γιατρό μου, μου είπε όπως θέλω να κοιμάμαι ακόμη και μπρούμητα. Δεν επηρεάζει το μωρό.

Σε βιβλία και στο διαδίκτυο είδα ότι προτείνεται να κοιμόμαστε στο αριστερό πλευρό και νομίζω ότι και τα νεφρά δουλεύουν καλύτερα. Όταν μεγαλώσει η κοιλιά ανάσκελα υπάρχει δυσφορία κάτι πρέπει να γίνεται με το οξυγόνο, δε θυμάμαι.

ΣΩΤΗΡΙΑ
19-01-09, 12:10
Η αλήθεια είναι εγώ δεν τον έχω ρωτήσει. Αλλα από το διαδίκτυο έχω διαβάσει ότι απο την αριστερή είναι καλύτερα για τους λόγους που αναφέρατε και εσείς

BABY
09-05-09, 16:22
κοριτσια, εχω ξαναθιξει το θεμα πως να βολευτουμε στον υπνο, αλλά τον τελευταιο καιρο το κολπο με το μαξιλαρι αναμεσα στα ποδια μου για να μην πλακωνω την κοιλια, δε πιάνει.δεν μπορω να αποκοιμηθω και αισθανομαι ''δεμενη'' όταν εχω μαξιλαρι αναμεσα.
ετσι κοιμαμαι στο πλαι πάντα χωρις μαξιλαρι, αλλά και παλι εχω τιψεις μηπωσ πλακωνω την κοιλια μου. μηπωσ πιεζω το μωρο, ή ειναι αρκετα μεσα για να μην πιεζεται??? δεν γυριζω μπρουμυτα, απλα η κοιλια απλωνεται στο στρώμα. τι πιστευετε???? ενοχλω το μωρό??

elenik
09-05-09, 16:27
Αν το ενοχλησεις τοσο πολυ θα σου σκασει κλωτσια λεω εγω. :lol:
Σοβαρα τωρα ο γυναικολογος μονο στο μπρουμητα μου ειπε οχι. Κι εγω στο πλαι κοιμομουνα παντα και στα 2.

alcyon
09-05-09, 17:55
Αν ενοχληθεί .....θα σου στείλει σήμα κλωτσιδών!! Και μιλάμε για έντονες κλωτσιές... πολύ έντονες! Όσο και να κοιμάσαι...... θα ξυπνήσεις....

"Άντε ρε μαμααααααααα με πατάααααςςςς !!!" :lol:

Gold
09-05-09, 18:05
Αν ενοχληθεί .....θα σου στείλει σήμα κλωτσιδών!! Και μιλάμε για έντονες κλωτσιές... πολύ έντονες! Όσο και να κοιμάσαι...... θα ξυπνήσεις....

"Άντε ρε μαμααααααααα με πατάααααςςςς !!!" :lol:
:D:lol: συμφωνω!!

κοιτα συμπτωση το μεσημερακι το θυμηθηκα,πως παντοτε σε ολη την διαρκεια της εγκυμοσυνης μου κοιμομουν παντα στο πλαι και πολυ λιγο υπτια...
οπως ειπαν και τα κοριτσια θα το καταλαβεις απ τις κλωτσιες!!!!!!!!!!

ιωάννα25
21-09-09, 13:17
Παιδιά ξέρετε αν κάποια στάση υπνού είναι κακή για το μωρό ή γενκά πως πρέπει να κοιμόμαστε?

mapolif
21-09-09, 13:22
Αριστερο πλευρο πρεπει να κοιμομαστε στο ειπα και στο καφε.:D Πρεπει = καλυτερα. Οχι οτι αν γυρισεις καποια στιγμη θα γινει και κατι!

G.Geo
21-09-09, 13:23
Απ' ότι ξέρω δεν κάνει να κοιμάσαι ανάσκελα, αν και στην αρχή βολεύει..
Δεν θυμάμαι ακριβώς γιατί αλλά παίζει να πιεστεί η αρτηρία και να μην τροφοδοτείται το μωρό με αρκετό οξυγόνο ή κάτι τετοιο...Απέφυγε το
Μπρούμητα δεν πειράζει αλλά απο ένα σημείο και μετά δεν μπορείς εσύ, δεν βολεύει.
Στο πλαι ειναι η καλύτερη στάση και μάλιστα αν βάλεις και κανένα μαξιλάρι στο λυγισμένο πόδι σου-στηρίζοντας και την κοιλιά σου εκεί- βολεύει απίστευτα!!!

martha1
21-09-09, 14:28
και στις αρχές της εγκυμοσύνης;; Είμαι στην 7η εβδομάδα. Πως πρέπει να κοιμάμε΅;;; Εγώ νόμιζα μόνο ανάσκελα και έτσι κοιμάμε και μου έχει αλλάξει τα φώτα η μέση μου

mapolif
24-09-09, 13:56
Στην 7η δεν νομιζω οτι υπαρχει προβλημα οπως και αν κοιμηθεις. Στην προχωρημενη εγκυμοσυνη ομως ουτε μπρουμητα (:mrgreen:), ουτε ανασκελα γιατι προκαλει υποταση. Το καλυτερο ειναι στο αριστερο πλευρο και βαλε και ενα μαξιλαρι κατω απο τα γονατα η τους γοφους.

maroulita
30-09-09, 22:07
Να ρωτήσω κ γω κάτι με τη σειρά μου;
Είμαι στον 6ο μήνα κ η κοιλιά μου είναι σχεδόν ανύπαρκτη. Διάβασα πως καλό είναι να αποφεύγουμε να κοιμόμαστε ανάσκελα.
Εμένα με βολεύει πολύ όμως μπρούμυτα. Γενικά μες τη μέρα δεν το καταλαβαίνω πολύ το μωρό. Μόλις όμως ξαπλώσω μπρούμυτα αρχίζω και το καταλαβαίνω και μου αρέσει. Λέτε να νιώθει δυσφορία γι΄αυτό να το καταλαβαίνω; Επίσης επειδή δεν έχω κοιλιά ακόμη με βολεύει πολύ αυτή η στάση. Λέτε να πειράζει; Γενικά ισχύει ότι πλακώνεις το μωρό;:?

mapolif
03-10-09, 11:11
Να ρωτήσω κ γω κάτι με τη σειρά μου;
Είμαι στον 6ο μήνα κ η κοιλιά μου είναι σχεδόν ανύπαρκτη. Διάβασα πως καλό είναι να αποφεύγουμε να κοιμόμαστε ανάσκελα.
Εμένα με βολεύει πολύ όμως μπρούμυτα. Γενικά μες τη μέρα δεν το καταλαβαίνω πολύ το μωρό. Μόλις όμως ξαπλώσω μπρούμυτα αρχίζω και το καταλαβαίνω και μου αρέσει. Λέτε να νιώθει δυσφορία γι΄αυτό να το καταλαβαίνω; Επίσης επειδή δεν έχω κοιλιά ακόμη με βολεύει πολύ αυτή η στάση. Λέτε να πειράζει; Γενικά ισχύει ότι πλακώνεις το μωρό;:?
Η γνωμη μου και δεν ειμαι γιατρος βεβαια ειναι οτι το πλακωνεις. Γιατι που θα παει? Θα βγει απτη σπονδυλικη στηλη? Εξι μηνων θεωρω οτι ειναι προχωρημενη εγκυμοσυνη και καλο θα ηταν να προσεχεις πιο πολυ. Εχεις ολο τον καιρο να κοιταξεις πως σε βολευει να κοιμηθεις και μονο 3 ακομη μηνες για να κοιταξεις πως βολευεται το μωρακι σου! Κανε υπομονη. Βεβαια εσυ λες οτι δεν εχεις κοιλια στον 6ο μηνα... αλλα το μωρακι σου δεν παυει να ειναι εκει μεσα στριμωγμενο! Λιγη υπομονη για το δικο σας καλο!...

drop_00
03-10-09, 11:32
ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΙΣ ΓΝΩΜΕΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΑΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΣΩΣΤΗ ΣΤΑΣΗ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΟΥ ΥΠΝΟΥ ΟΠΩΣ ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΙ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΣΩΣΤΗ ΣΤΑΣΗ ΟΤΑΝ ΚΑΘΟΜΑΣΤΕ.ΦΟΒΑΜΑΙ ΜΗΠΩΣ ΟΠΩΣ ΚΑΘΟΜΑΙ Ή ΚΟΙΜΑΜΑΙ ΤΗΝ ΠΙΕΖΩ ΚΑΙ ΤΗΝ ΣΤΕΝΑΧΩΡΩ ΤΗΝ ΜΠΕΜΠΟΥΛΑ ΜΟΥ Ή ΤΗΣ ΚΑΝΩ ΚΑΚΟ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟ ΤΡΟΠΟ.ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ.ΤΙ ΣΑΣ ΕΧΕΙ ΠΕΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΣΑΣ??

mapolif
03-10-09, 12:02
ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΙΣ ΓΝΩΜΕΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΑΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΣΩΣΤΗ ΣΤΑΣΗ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΟΥ ΥΠΝΟΥ ΟΠΩΣ ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΙ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΣΩΣΤΗ ΣΤΑΣΗ ΟΤΑΝ ΚΑΘΟΜΑΣΤΕ.ΦΟΒΑΜΑΙ ΜΗΠΩΣ ΟΠΩΣ ΚΑΘΟΜΑΙ Ή ΚΟΙΜΑΜΑΙ ΤΗΝ ΠΙΕΖΩ ΚΑΙ ΤΗΝ ΣΤΕΝΑΧΩΡΩ ΤΗΝ ΜΠΕΜΠΟΥΛΑ ΜΟΥ Ή ΤΗΣ ΚΑΝΩ ΚΑΚΟ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟ ΤΡΟΠΟ.ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ.ΤΙ ΣΑΣ ΕΧΕΙ ΠΕΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΣΑΣ??
Οχι μπρουμητα (ελεος!), οχι ανασκελα γιατι προκαλει υποταση. Στο αριστερο πλευρο και αν θες βαλε και ενα μαξιλαρι κατω απο τα γονατα ή τους γοφους.

giota.
03-10-09, 12:06
Οχι μπρουμητα (ελεος!), οχι ανασκελα γιατι προκαλει υποταση. Στο αριστερο πλευρο και αν θες βαλε και ενα μαξιλαρι κατω απο τα γονατα ή τους γοφους.

Συμφωνώ και επαυξάνω....απ την εριστερή πλευρά γιατί εχω την εντυπωση οτι γίνεται καλύτερη κυκλοφορία του αίματος (αν κάνω λάθος παρακαλώ διορθώστε με).Είμαι σίγουρη πάντως ότι το είχα διαβάσει σε αρκετά βιβλία στην περίοδο της εγκυμοσύνης.

RMARY
03-10-09, 12:12
εγω στο αριστερο μερος υποφερω γιατι πεφτει επανω στο στομαχι μου!με βοηθαγε μονο στην αρχη γιατι ειχα πολλες καουρες κ απο αυτη την μερια υπεφερα λιγοτερο{νομιζω οτι αυτο αναφερουν τα βιβλια}απο την δεξια καποιες βολευομαι καποιες οχι συνηθως με παιρνει ο υπνος ανασκελα.
Σωστη σταση ειναι οποια βολευεσαι.το μπρουμητα ετσι κ αλλιως αποκλειεται γιατι φανταζομαι θα ενοχλησε.κ οσο θα προχωραει η εγκυμοσυνη θα σε καθοδηγει κ το μικρο.οταν το ζοριζεις θα σε κλωτσαει να αλλαξεις θεση!τα μαξιλαρια αναμεσα στα ποδια η το μαξιλαρι θηλασμου βοηθανε αρκετα αν κανεις ησυχο υπνο.

drop_00
03-10-09, 12:20
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΣΑΣ.ΜΠΡΟΥΜΥΤΑ ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΟΤΙ ΤΟ ΕΧΩ ΞΕΧΑΣΕΙ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΕΜΕΙΝΑ ΕΓΚΥΟΣ.ΣΥΝΗΘΩΣ ΚΟΙΜΑΜΑΙ ΣΤΟ ΠΛΑΙ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΔΕΞΙΑ.ΑΠΛΑ ΟΤΑΝ ΘΑ ΞΑΠΛΩΣΩ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΕΙΝΩ ΑΝΑΣΚΕΛΑ ΓΙΑ ΚΑΝΑ 10 ΛΕΠΤΟ ΕΤΣΙ ΝΑ ΑΠΛΩΣΕΙ ΚΙ ΕΚΕΙΝΗ ΛΙΓΟ ΤΟ ΚΟΡΜΑΚΙ ΤΗΣ!;-)

G.Geo
03-10-09, 23:57
Συμφωνώ με την mapolif. Κι εγώ είχα πολυ μικρή κοιλιά, αλλά δεν κοιμόμουν μπρούμητα..
Το μωράκι μπορεί να δυσφορεί γι' αυτο και να το καταλαβαίνεις τότε, μπορει να προσπαθεί να βρει χώρο να αλλάξει θέση. Δοκίμασε την πλάγια στάση με λυγισμένο το πόδι και μαξιλάρι από κάτι, μεταξύ ποδιού και κοιλιάς -είναι ημι-πλάγια, ημι-μπρούμητα-, αλλα χωρις να πλακώνεις την κοιλιά..

sophiep
05-10-09, 12:34
Προσωπικά ο γιατρός μου, μου επιτρέπει μόνο την πλάγια στάση είτε δεξιά είτε αριστερά. Καλά για μπρούμητα δεν το συζητάμε αλλά ακόμα και ανάσκελα μου το έχει απαγορεύσει γιατί δεν αιματώνεται καλά ο ομφάλιος λώρος απ'όπου τρέφεται και το παιδί.....

boymama
05-10-09, 12:50
Κοριτσια απο εδω και περα αρχιζω μου φαινεται να εχω προβλημα με τον υπνο χθες δεν κοιμηθηκα καθολου καλα .......δεν μπορουσα να βολευτω με τιποτα.Απο οτι εχω διαβασει απο την αριστερα πρεπει να κοιμασε

Νατασούλα
05-10-09, 15:14
Κορίτσια εμένα ο γιατρός μου είπε ότι μπορώ να κοιμάμαι όπως θέλω, εκτός από μπρούμυτα που και να ήθελα δεν μπορώ. Και πλάγια και ανάσκελα αρκεί να αλλάζω θέση μόλις με κλωτσάει το μωράκι μου. Οι κλωτσιές σημαίνουν ότι δεν βολεύεται.

filoudaki
05-10-09, 20:46
Εμένα ο μικρός μου είναι αριστερα πλέον, οπότε όταν προσπαθώ να ξαπλώσω αριστερά αρχίζει τις διαμαρτυρίες. Κουνιέται και τον πιάνει λόξυγγας.
Αν γυρισω δεξιά, μετά απο λίγο με πιάνει πόνος οξύς στην πλάτη. Αλλά δυστυχώς μόνο σε αυτές τις θέσεις ψιλοβολεύει.

Ανάσκελα μου κόβεται η ανάσα, οπότε πράγματι κάτι παίζει με την κάτω κοίλη φλέβα. Είμαι και σε προχωρημένηη εγκυμοσύνη.

mapolif
07-10-09, 18:26
Εμένα ο μικρός μου είναι αριστερα πλέον, οπότε όταν προσπαθώ να ξαπλώσω αριστερά αρχίζει τις διαμαρτυρίες. Κουνιέται και τον πιάνει λόξυγγας.
Αν γυρισω δεξιά, μετά απο λίγο με πιάνει πόνος οξύς στην πλάτη. Αλλά δυστυχώς μόνο σε αυτές τις θέσεις ψιλοβολεύει.

Ανάσκελα μου κόβεται η ανάσα, οπότε πράγματι κάτι παίζει με την κάτω κοίλη φλέβα. Είμαι και σε προχωρημένηη εγκυμοσύνη.
Μονο η ορθια σταση σου εμεινε!:mrgreen:

agkiolina
24-02-10, 01:17
Βρε κοριτσια λυστε μου δυο αποριες :
1. Κανει να κοιμασαι μπρουμυτα στις πρωτεσ εβδομαδες???
2. Κι αν ναι οσες κοιμαστε ετσι σας ενοχλει κατι???

Οχι τιποτα αλλο αλλα ειναι μερικες φορες που κοιμαμαι μπρουμυτα και επειδη μου εχουν πει οτι πιεζω το φασολακι νιωθω σαν να το πιεζω και ξυπναω και αλλαζω πλευρο .... αλλα εχω πιαστει να κοιμαμαι ολο πλαγια :-(:-( και ανασκελα νιωθω πως πνιγομαι :-(:-(.
Εχω συνηθησει να κοιμαμαι μπρουμυτα και με το μαξιλαρι μου αγκαλιτσα :-(:-(:-(:-(:-(

angel_mammy
24-02-10, 01:37
FwTeiNi καλησπέρα,

Καταρχήν σου εύχομαι να έχεις μια υπέροχη εγκυμοσύνη. Στο θέμα του ύπνου τώρα. Στα μαθήματα ανώδυνου τοκετού μας είπαν οτι εαν θέλουμε μπορούμε να κοιμόμαστε μπρούμητα και πως δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Και τότε να φανταστείς ήμουνα στον 8ο με μια κοιλιά τεραστια. Προσπάθησα κι εγώ να κοιμηθώ μπρούμητα αλλά είχα ήδη μάθει στο πλάγια (δεξιά αν δεν κάνω λάθος) και από το αγχος μου το απέφυγα. Τώρα όσον αφορά το ανάσκελα. Αν πνίγεσαι τώρα που είσαι στην αρχή, μετά που θα μεγαλώσει το μωρό θα χάνεσαι στην κυριολεξία. (τουλάχιστον εγώ αυτό πάθαινα γιατί κάτι παίζει με κάποια αρτηρία φλέβα και δεν περνάει το αίμα. κατι τέτοιο. όχι σε όλες όμως).

Για να σου φύγει η ανασφάλεια ρώτα και το γιατρό σου. Το πιο πιθανό είναι να σου πει οτι δεν υπάρχει πρόβλημα ή να σου προτείνει να κοιμάσαι αριστερά.

Καλή συνέχεια

nana80
25-02-10, 18:07
Καλησπέρα! κι εγώ είχα το ίδιο πρόβλημα, από τη μέρα που έμαθα ότι είμαι έγκυος με πονούσε το στήθος μου και πιεζόταν πάρα πολύ στο μπρούμυτα αλλά συνήθισα ήδη και κοιμάμαι στο πλάι. πάντως ρώτησα το γιατρό και μου είπε ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα και μπορώ να κοιμάμαι μπρούμυτα σε όλη την εγκυμοσύνη μου. Καλή εγκυμοσύνη να έχουμε!!

katia1984
25-02-10, 18:24
και εγω ξερω οτι τουλαχιστον στις αρχες δεν υπαρχει προβλημα να κοιμασαι μπρουμυτα!

bourbou
25-02-10, 18:58
για το μπρούμυτα δεν ξέρω πάντως ανάσκελα δεν κάνει να καθόμαστε πολύ ώρα γιατί πιέζεται μια κεντρική φλέβα και δεν φτάνουν στο μωρό τα απαραίτητα θρεπτικά συστατικά και το οξυγόνο. Εγώ κοιμάμαι από την αρχή στα πλάγια (αριστερά γιατί σε όλα τα βιβλία αυτή λένε οτι είναι η καλύτερη στάση). Βέβαια ακόμα και τώρα ζορίζομαι ώρες ώρες γιατί πριν την εγκυμοσύνη κοιμόμουν μπρούμυτα, αλλά δεν πειράζει. Σημασία έχει να κάνουμε το καλύτερο για τα μωράκια μας.

κατια81
25-02-10, 20:29
Καλησπερα!!!Κι εγω ειχα το ιδιο ακριβως προβλημα.....μπορω να κοιμηθω μονο μπρουμυτα!!
Ρωτησα τον γιατρο μου και μου ειπε οτι δεν υπαρχει κανενα προβλημα.....απλα απο ενα σημειο και μετα δεν θα μπορω λογω κοιλιας!!
Στην αρχη με ποναγε πολυ το στηθος μου απο το πρηξιμο....τωρα εχω βρει και ενα κολπο!!
Κοιμαμαι μπρουμυτα,αλλα λυγιζω το ενα μου ποδι,φερνοντας το γονατο στο υψος της κοιλιας.Εαν εχω λυγισμενο το αριστερο ποδι π.χ. βαζω το δεξι μου χερι ελαφρως κατω απο την κοιλια μου(στο πλαι) κατι σαν να την κραταω ....ετσι δεν την πιεζω πολυ γιατι περνει κλιση το κορμι ελαφρως πλαγια!Δεν ξερω εαν σας κατατοπισα με την περιγραφη μου,αλλα εχω βολευτει πολυ!!:lol::lol::lol::lol::lol::lol:
Με το καλο σε ολες μας!!

katia1984
25-02-10, 20:34
Καλησπερα!!!Κι εγω ειχα το ιδιο ακριβως προβλημα.....μπορω να κοιμηθω μονο μπρουμυτα!!
Ρωτησα τον γιατρο μου και μου ειπε οτι δεν υπαρχει κανενα προβλημα.....απλα απο ενα σημειο και μετα δεν θα μπορω λογω κοιλιας!!
Στην αρχη με ποναγε πολυ το στηθος μου απο το πρηξιμο....τωρα εχω βρει και ενα κολπο!!
Κοιμαμαι μπρουμυτα,αλλα λυγιζω το ενα μου ποδι,φερνοντας το γονατο στο υψος της κοιλιας.Εαν εχω λυγισμενο το αριστερο ποδι π.χ. βαζω το δεξι μου χερι ελαφρως κατω απο την κοιλια μου(στο πλαι) κατι σαν να την κραταω ....ετσι δεν την πιεζω πολυ γιατι περνει κλιση το κορμι ελαφρως πλαγια!Δεν ξερω εαν σας κατατοπισα με την περιγραφη μου,αλλα εχω βολευτει πολυ!!:lol::lol::lol::lol::lol::lol:
Με το καλο σε ολες μας!!

αχ ετσι βολευομουνα και εγω στην αρχη!
τωρα ομως και η κοιλια με ενοχλει και ο μπεμπης μου δινει κατι κλωτσιες!!!
μου εχει λειψει να κοιμηθω μπρουμυτα!!!!:smile:

κατια81
25-02-10, 20:43
αχ ετσι βολευομουνα και εγω στην αρχη!
τωρα ομως και η κοιλια με ενοχλει και ο μπεμπης μου δινει κατι κλωτσιες!!!
μου εχει λειψει να κοιμηθω μπρουμυτα!!!!:smile:

Αχ...ναι εε!!Αυτο σκεφτομαι κι εγω....να δω πως θα συνηθησω!!Στα πλαγια πιανομαι μετα απο λιγο.....οσο για ανασκελα δεν το συζητω......καθολου δεν μπορω!!
Ας κοιμηθω τωρα οσο μπορω ετσι για να το ευχαριστηθω τουλαχιστων!!:lol::lol:

katia1984
25-02-10, 20:46
Αχ...ναι εε!!Αυτο σκεφτομαι κι εγω....να δω πως θα συνηθησω!!Στα πλαγια πιανομαι μετα απο λιγο.....οσο για ανασκελα δεν το συζητω......καθολου δεν μπορω!!
Ας κοιμηθω τωρα οσο μπορω ετσι για να το ευχαριστηθω τουλαχιστων!!:lol::lol:

στα πλαγια δεν μπορω με τιποτα,πιανομαι.ανασκελα με πιανει δυσπνοια!
κοιμαμαι σχεδον ορθια..
θα βγουν τα παιδακια μας και θα ειμαστε με μαυρους κυκλους:p

mammy-m
03-03-10, 17:18
ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΗΣ ΚΥΗΣΗΣ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΚΟΙΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΜΠΡΟΥΜΥΤΑ ΚΑΙ ΑΝΑΣΚΕΛΑ ΚΑΙ ΔΙΑΓΩΝΙΑ..!!!ΠΡΟΣ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΟΧΙ ΑΝΑΣΚΕΛΑ ΑΛΛΑ ΠΛΑΓΙΩΣ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ ΣΤΡΟΦΗ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΤΟΥ ΕΜΒΡΥΟΥ..ΑΝΑΣΚΕΛΑ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΓΙΑΤΙ ΟΝΤΩΣ ΕΜΠΟΔΙΖΕΤΑΙ Η ΡΟΗ ΤΗΣ ΚΑΤΩ ΚΟΙΛΗΣ ΦΛΕΒΑΣ ΚΑΙ ΕΠΙΒΑΡΥΝΟΝΤΑΙ ΤΑ ΝΕΦΡΑ ΑΦΟΥ ΣΤΟ ΑΝΑΣΚΕΛΟ ΠΙΕΖΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΒΑΡΟΣ ΤΟΥ ΕΜΡΥΟΥ.ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΑ!!!!

Αναστασί
03-03-10, 18:26
Ευχαριστούμε πολυ!!!!
Αυτές οι συμβουλές είναι πολύτιμες........

kajoe2
04-03-10, 21:03
FwTeiNi καλησπέρα,

Καταρχήν σου εύχομαι να έχεις μια υπέροχη εγκυμοσύνη. Στο θέμα του ύπνου τώρα. Στα μαθήματα ανώδυνου τοκετού μας είπαν οτι εαν θέλουμε μπορούμε να κοιμόμαστε μπρούμητα και πως δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Και τότε να φανταστείς ήμουνα στον 8ο με μια κοιλιά τεραστια. Προσπάθησα κι εγώ να κοιμηθώ μπρούμητα αλλά είχα ήδη μάθει στο πλάγια (δεξιά αν δεν κάνω λάθος) και από το αγχος μου το απέφυγα. Τώρα όσον αφορά το ανάσκελα. Αν πνίγεσαι τώρα που είσαι στην αρχή, μετά που θα μεγαλώσει το μωρό θα χάνεσαι στην κυριολεξία. (τουλάχιστον εγώ αυτό πάθαινα γιατί κάτι παίζει με κάποια αρτηρία φλέβα και δεν περνάει το αίμα. κατι τέτοιο. όχι σε όλες όμως).

Για να σου φύγει η ανασφάλεια ρώτα και το γιατρό σου. Το πιο πιθανό είναι να σου πει οτι δεν υπάρχει πρόβλημα ή να σου προτείνει να κοιμάσαι αριστερά.

Καλή συνέχεια

ΣΩΣΤΟ !! Αυτο με την αρτηρια !! Νομιζω κανει κακο να κοιμασαι ανασκελα ! Κατι εμποδιζετε λεει η καλη κυκλοφορια του αιματος προς το μωρο ! Βασικα βολευεσε να κοιμασαι μπρουμητα ??? Ακομα και αρχη που ειναι , δεν νοιωθεις πιεση στην κοιλια ?? Εγω μολις εμαθα πως ημουν εγγυος , με τιποτα ομως μπρουμητα ! Και κοιμαμαι και παντα ετσι ! Σαν να με πιεζε κατι ! Ισως να ηταν και ψυχολογικο ! Τι θεμα και αυτο με τον υπνο !βρυκολακας ειχα γινει ! Μαλιστα το πρωτο πραγμα που εκανα και το ευχαριστηθηκα οσο τιποτα , ηταν μολις γεννησα , πρωτη μερα στο νοσοκομειο , κοιμηθηκα μπρουμητα !!!!!!! Μου ειχε λειψει !!! Βεβαια ποναγε το στηθος μου τοτε , αλλα το ξεπερασα :) Με το καλο , να πανε ολα καλα !

koullam
22-03-10, 10:06
Εγώ δεν έχω κανένα προβλημα και στην πρώτη μου εγκυμοσύνη κοιμόμουν μέχρι 5 μηνών μπρούμυτα. Το θέμα ειναι αν μπορείς και δεν ενοχλήσε δεν έχει πρόβλημα αν δεν μπορείς αναγκαστηκά θα κοιμάσαι αλλιώς όπως σε βολεύει. Και τώρα που είμαι έγκυος πάλυ μπρούμυτα κοιμάμε μέχρι να μεγαλώσει η κοιλιά και να μην βολεύει !!

little
01-09-10, 12:12
Μεχρι πότε επιτρέπεται να κοιμόμαστε μπρούμυτα; Όταν ρώτησα τον γιατρό μου είπε να κοιμάμαι όπως με βολεύει. Η αλήθεια είναι ότι μου αρέσει πολύ να κοιμάμαι μπρούμυτα και ακόμα η κοιλιά μου δεν έχει μεγαλώσει τόσο έτσι ώστε να με ενοχλεί, αλλά νοιώθω πολλές τύψεις μήπως το πιέζω. Είμαι 15 εβδομάδων και δεν έχω πάρει κάποια κιλά ακόμα, απλά η κοιλιά που ήδη είχα έχει αλλάξει σχήμα. Στρογγύλεψε:)

Niki81
01-09-10, 12:17
Εγω οσο μπορούσα και δε με ενοχλουσε η κοιλια κοιμομουνα μπρουμυτα.Περιπου μεχρι τη 16η εβδομαδα αν θυμαμαι καλα δεν ειχα προβλημα.Απο κει και μετα η κοιλια παραστρογγυλεψε και το εκοψα και μου το ειπε και η μαια μου πλεον να μην κοιμαμαι μπρουμυτα.Το κακο ειναι οτι μονο ετσι μπορω να κοιμηθω και πλεον δε βολευομαι με τπτ με αποτελεσμα να κοιμαμαι ελαχιστα.

tracy
01-09-10, 12:47
εγω ειμαι 5 μηνων και αρχισε εδω και καιρο να μου λειπει το μπρουμυτα!!.............

ΒΕΡΑ
05-09-10, 20:37
Κορίτσια κάπου διάβασα τώρα ότι ο ύπνος μπρούμυτα στην εγκυμοσύνη δεν επιτρέπεται. Εγώ όλο το πρώτο τρίμηνο τώρα το έχω περάσει να κοιμάμαι μπρούμυτα ... λέτε να έχω κάνει κακό στο μωρό ή αυτά ισχύουν σε μεγαλύτερους μήνες?

Dimitra83
05-09-10, 21:01
αν ειχες κανει κατι κακο θα φαινοταν οποτε μην ανυσηχεις.
ποτε δε κοιμηθηκα μπρουμυτα σε καμια εγκυμοσυνη γιατι φοβομουν μη πλακωνω το μωρο.ε οσο να ναι 50 γραμμαρια μωρο να εχει εμενα απο πανω?:p δε ξερω αν επιτρεπετε η οχι απλα εγω δε το εκανα.

κατια81
05-09-10, 21:06
Επειδη ειχα μεγαλο προβλημα στο οτι δεν μπορουσα να κοιμηθω αλλιως εκτος απο μπρουμυτα,ειχα ρωτησει τον γιατρο μου και μου ειχε πει οτι δεν υπαρχει κανενα προβλημα!!!!
Ετσι κοιμομουν μπρουμυτα μεχρι και τον 5ο μηνα γιατι δεν ειχε πεταχτει καθολου η κοιλια μου και βολευομουν.
Οταν αρχισα να φουσκωνω κοιμομουν κατι αναμεσα απο πλαγια και ελαφρως μπρουμυτα.Ειχα βρει σταση που βολευομουν.
Απο εκει και περα οταν η κοιλια φουσκωσει και να θελεις δεν μπορεις!
Τωρα μονο ανασκελα και λιγο στο πλαι μονο με το μαξιλαρι θηλασμου που εχω παρει και το βαζω αναμεσα στα ποδια μου και γερνω λιγο την κοιλια μου επανω σε αυτο!!!

babystar
05-09-10, 21:07
Εγώ πάλι στην πρώτη εγκυμοσύνη κοιμόμουν σχεδόν μέχρι τέλους μπρούμυτα, η αδερφή μου το ίδιο και μέχρι στιγμής κοιμάμαι ΜΟΝΟ μπρούμυτα σε αυτήν την εγκυμοσύνη...Στη μικρή σίγουρα δεν έκανα κάτι κακό, όπως και η αδερφή μου στο γιο της...Λες σε αυτό το μωρό να κάνω κακό?Πάντως ανάσκελα δεν μπορώ να κοιμηθώ...

Thaumataki
05-09-10, 21:17
Επειδη ειχα μεγαλο προβλημα στο οτι δεν μπορουσα να κοιμηθω αλλιως εκτος απο μπρουμυτα,ειχα ρωτησει τον γιατρο μου και μου ειχε πει οτι δεν υπαρχει κανενα προβλημα!!!!
Ετσι κοιμομουν μπρουμυτα μεχρι και τον 5ο μηνα γιατι δεν ειχε πεταχτει καθολου η κοιλια μου και βολευομουν.
Οταν αρχισα να φουσκωνω κοιμομουν κατι αναμεσα απο πλαγια και ελαφρως μπρουμυτα.Ειχα βρει σταση που βολευομουν.
Απο εκει και περα οταν η κοιλια φουσκωσει και να θελεις δεν μπορεις!
Τωρα μονο ανασκελα και λιγο στο πλαι μονο με το μαξιλαρι θηλασμου που εχω παρει και το βαζω αναμεσα στα ποδια μου και γερνω λιγο την κοιλια μου επανω σε αυτο!!!
Κι εγώ ακριβώς το ίδιο!!!!! Κοιμόμουν μπρούμυτα, μέχρι τον 5ο, οπότε και με ενοχλούσε η κοιλιά. Ο γιατρός δε μου το ''απαγόρευσε''.

lineal
05-09-10, 22:10
κι εγω μεχρι να με ενοχλησει η κοιλια μου μπρουμυτα κοιμομουν.

koukounaki
05-09-10, 22:23
Και γω μια απο τα ιδια με τις προλλαλησασες. Νομιζω πως δεν συντρεχει λογος ανησυχιας.

koufetaki
05-09-10, 22:28
καμια δεν ειχε προβλημα με το στηθος απο την αρχη?εγω παλι μαζευα τα χερια μου και προσπαθουσα να το βολεψω πονουσα παρα πολυ.και ανασκελα δεν ειναι καλη σταση γτ υπαρχει η κεντρικη αρτηρια στην μεση ποιο κατω που πιεζετε,στα διπλα νομιζω ειναι η καλυτερη σταση και προς το τελος με 4-5-6μαξιλαρια.ουφ!τι θυμηθικα τωρα!!!πα!πα!

Dimitra83
05-09-10, 22:33
ναι για το ανασκελα ξερω κ εγω οτι δεν κανει

Thaumataki
05-09-10, 22:37
ναι για το ανασκελα ξερω κ εγω οτι δεν κανει
Ανάσκελα δεν κάνει, μπρούμυτα το φοβόμαστε και μετά από κάτι μήνες δεν μπορούμε.... Να κοιμόμαστε όρθιες τότε ;;;

Dimitra83
05-09-10, 22:39
εννοια σου κ κοιμομαστε κ ορθιες μετα τη γεννα...ξερεις ποσες φορες με πηρε ο υπνος ενω εκανα βολτες στο διαδρομο στις 4 κ στις 5 τα ξημερωματα?προσπαθωντας να κοιμησω το μωρο!μεχρι κ ονειρο με ανοιχτα ματια εχω δει ενω ταιζα το μικρο!:rolleyes: μια χαρα ορθια κοιμομουν:p

koufetaki
05-09-10, 22:43
μια φορα κοιμηθηκα με το μωρο στο στηθος ξαπλωτη σταση και ξυπνησα μετα απο 2μιση ωρες ....το μωρο ακομη κοιμοταν και θηλαζε!!!

babystar
05-09-10, 22:45
καμια δεν ειχε προβλημα με το στηθος απο την αρχη?

Βάζω το χέρι μου κάτω από το στήθος, στα πλευρά μου και ανασηκώνομαι λίγο και δεν με πονάει....Πάντα έτσι κοιμάμαι, γιατί έχω μεγάλο στήθος έτσι και αλλιώς και έγκυος να μην είμαι, με ενοχλεί το στήθος....

babystar
05-09-10, 22:46
μια φορα κοιμηθηκα με το μωρο στο στηθος ξαπλωτη σταση και ξυπνησα μετα απο 2μιση ωρες ....το μωρο ακομη κοιμοταν και θηλαζε!!!

Εννοείται ότι ξαπλωτή στάση πάντα κοιμόμουν, ακόμα και για 10 λεπτά, όσο το μωρό θήλαζε, δεν έχει σημασία...Αλλά ξαπλωτά, πάντα κοιμόμουν!!!

koufetaki
05-09-10, 22:51
Βάζω το χέρι μου κάτω από το στήθος, στα πλευρά μου και ανασηκώνομαι λίγο και δεν με πονάει....Πάντα έτσι κοιμάμαι, γιατί έχω μεγάλο στήθος έτσι και αλλιώς και έγκυος να μην είμαι, με ενοχλεί το στήθος....
αμαν βρε κοπελα μου τι δυσκολα που ειναι!στο 1ο μου παιδι ειχα βαλει 21 κιλα και θυμαμε οταν ξαπλωνα με ενοχλουσε ο ...πωπος μου!ελεγα στον αντρα μου οτι πολυ θα ηθελα να ειχε δυο τρυπες για να τον βολεψω!!!

babystar
05-09-10, 22:54
Προς το παρόν δε σκέφτομαι το τέλος που όντως δεν μπορείς να κουνηθείς...Προς το παρόν άλλα με αγχώνουν....

BABY
15-09-10, 15:39
Κοριτσια, δεν θυμαμαι καθόλου απο την πρωτη μου εγκυμοσύνη,πειραζει να κοιμομαστε μπρουμυτα τους πρωτους μηνες που μπορουμε,δεδομενου οτι αργοτερα ειναι αδύνατον αυτό ?? πιεζουμε το μωρο ?? ειμαι στην 7η εβδομαδα κυησης και ολο μπρουμυτα θελω και μπορω να κοιμαμαι :roll:

ιανουαριος 2010
15-09-10, 16:33
απο οσο ξερω δεν υπαρχει κανενα προβλημα.. ειδικα τωρα που εισαι στις αρχες.. ρωτα καλυτερα ομως τον γιατρο σου.. εγω τον ειχα ρωτησει και μου ειπε να κοιμαμαι οπως θελω αρκει να νιωθω ανετα και να ξεκουραζομαι..
καλη εγκυμοσυνη..:p

gentriana
08-10-10, 19:43
Έχετε μήπως βρει κάτι να σας βοηθά στη στάση ύπνου; Εγώ ας πούμε κοιμόμουν πάντα μπρούμυτα και τώρα τα έχω βρει σκούρα. Ακόμα χωράει η κοιλιά μου αλλά νιώθω ενοχές και πονάω κιόλας, οπότε προσπαθώ να μένω στο πλάι, αλλά δεν έχω μεγάλη επιτυχία. Ανάσκελα αδύνατον να ξεκουραστώ. Συχνά ξυπνάω και είμαι ημι-μπρούμυτα. Βάζω ένα μαξιλάρι ανάμεσα στα πόδια και για να αλλάξω πλευρό ξυπνάω πάλι για να μεταφέρω το μαξιλάρι. Λίγο η άβολη θέση, λίγο η συχνοουρία, έρχεται μετά και το άγχος, πάει ο ύπνος! Πώς μπορώ να κρατηθώ με κάποια άνεση στην πλάγια θέση; Κάποιο από τα ειδικά μαξιλάρια που πουλάνε ωφελεί σε κάτι; Ξυπνάω άγρια μεσάνυχτα και βλέπω τελεμάρκετινγκ! Έλεος! Α, και κάπου 5-6 το πρωί έχει στο Μακεδονία ένα ιταλικό σίριαλ με γιατρούς, αντιγραφή του Greys Anatomy...

linaki G
09-10-10, 21:17
Ο δικός μου γιατρός ήταν κατηγορηματικός για τη στάση. Ανάσκελα απαγορεύεται γιατί μπορεί να διακόψει το βάρος της κοιλιάς την κυκλοφορία του αίματος. (Δυστυχώς για μένα γιατί ουκ ολίγες φορές με έπαιρνε ο ύπνος σε αυτή τη στάση όπως έβλεπα τηλεόραση...:sad:)

Για μπρούμυτα φοβάμαι και να το σκεφτώ...

Οπότε μόνο στο πλάι. Δεν μου διευκρίνισε αν είναι καλύτερα δεξιά ή αριστερά. Όμως ήδη έχω κάνει κοιλιά που, όταν γυρίζω στο πλάι νιώθω να "πέφτει" και να με τραβάει. Έτσι βολεύομαι βάζοντας διπλωμένη μια μικρή κουβερτούλα κάτω από την κοιλιά μου για να την "κρατάει". Προς το παρόν έτσι μπορώ και κοιμάμαι. Αργότερα ίσως χρησιμοποιήσω κάποιο μαξιλαράκι με τον ίδιο τρόπο.

Ακόμα δεν έχω προμηθευτεί με τα ειδικά μαξιλάρια για την εγκυμοσύνη και δεν ξέρω κατά πόσο θα με βολέψουν...

jst
09-10-10, 22:07
Λοιπόν εγκυούλες μου, εγώ γέννησα πέρυσι. Καθ' όλη μα όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης κοιμόμουν μπρούμυτα με ελαφριά κλίση προς τα πλάγια, αναγκαστικά λόγω της κοιλιάς. Ακόμη και την παραμονή της γέννας μου κοιμήθηκα μπρούμυτα. Και φυσικά επειδή φοβόμουν είχα ρωτήσει τη γυναικολόγο μου τουλάχιστον 10 φορές και μου έλεγε πως το μπρούμυτα δεν πειράζει. Επειδή όμως κάθε εγκυμοσύνη είναι διαφορετική ρωτήστε τους γυναικολόγους σας που είναι και οι αρμόδιοι. :cool:

ΒΕΡΑ
11-10-10, 10:25
Κι εμένα ο γιατρός μου είπε ότι το μπρούμυτα δεν πειράζει και ακόμα ούτε το ανάσκελα. Το ανάσκελα πειράζει όταν μεγαλώσει η κοιλιά μου είπε. Οπότε κι εμένα μπρούμυτα με μικρή κλίση προς το πλάι με βλέπω.

SKEK
11-10-10, 11:00
Κι εμένα ο γιατρός μου είπε ότι το μπρούμυτα δεν πειράζει και ακόμα ούτε το ανάσκελα. Το ανάσκελα πειράζει όταν μεγαλώσει η κοιλιά μου είπε. Οπότε κι εμένα μπρούμυτα με μικρή κλίση προς το πλάι με βλέπω.

Μην το φοβάσαι καθόλου. Και γω 9 μήνες μπρούμητα με ελαφρά κλίση πλάγια και δεν έμεινα ούτε μέρα χωρίς ύπνο. 9 Μήνες κοιμόμουν κάθε μέρα 10ωρα!!

ΒΕΡΑ
11-10-10, 11:26
Μην το φοβάσαι καθόλου. Και γω 9 μήνες μπρούμητα με ελαφρά κλίση πλάγια και δεν έμεινα ούτε μέρα χωρίς ύπνο. 9 Μήνες κοιμόμουν κάθε μέρα 10ωρα!!

Αχ τυχερή!!! Εγώ έχω αϋπνίες + ότι έχω και τη μικρή που με ξυπνάει από τα χαράματα!

aggeliki
11-10-10, 12:05
ανασκελα κανει αλλα καλο ειναι να αποφευγεται στους 2 τελευταιους μηνες γιατι μπορει να μην περνει καλο οξυγονο το μωρο,η καλυτερη σταση ειναι πλαγια αριστερα.

aliki1983
11-10-10, 15:29
Λοιπον κοριτσια.
Μέχρι και τον 3ο μήνα δεν κοιμόμουν την νύχτα. Στον 4ο μια χαρά ύπνο είχα!!! Τώρα στον 5ο δεν μπορώ να βολευτώ καθόλου και πάλι δεν κοιμάμαι. Ανάσκελα νιώθω ότι με πλακώνει το στομάχι μου. Βάζω δύο μαξιλάρια στο κεφάλι μου για να είμαι πιο ψηλά και έτσι καταφέρνω να κοιμηθώ λίγο. Βέβαια πάντα με πολλές διακοπές.
Στο πλάι νιώθω ότι η κοιλιά μου θα ξεκολήσει και φοβάμαι μήπως πλακώσω το μωρό. Χτες το πρωί που γύρισα στο πλαι ένιωσα το μπεμπε να με κλωτσάει και άλλαξα πάλι πλευρο. Φοβάμαι μήπως του κάνω κακό. Πήρα και αυτό το μαξιλάρι που είναι για την εγκυμοσύνη και για τον θυλασμό μετά και για να πω την αλήθεια δεν με βοήθησε.
Καμιά ιδέα βρε κορίτσια???

Ευχαριστώ.

Zuzunaki
29-04-11, 20:45
Διάβασα σε ένα βιβλίο ότι είναι καλύτερο να κοιμάται η έγκυος στο πλάϊ αλλά εγώ όταν γέρνω στο πλάϊ φοβάμαι ότι το μωρό πιέζεται και ότι μπορεί να πάθει τίποτα κι έτσι γυρνάω πάλι κανονικά. Εσείς;

anastasiaspil
29-04-11, 21:03
Εγώ μόνο στο πλάι μπορούσα να κοιμηθώ. Όταν ήμουν ανάσκελα μου ερχόταν εμετός. Γέννησα μια χαρά. Δεν μου είχε πει ο γιατρός να μην κοιμάμαι στο πλάι.
Πρώτη φορά το ακούω.

Sofia82
29-04-11, 22:32
Ανάσκελα για το μωρό επιτρέπεται, αν κάποια δεν βολεύεται στο πλάι. Απλά επειδή στρεσάρεται η μέση της μανούλας, καλό είναι να αποφεύγεται ... και ιδίως για εμάς που αποκτούμε πολύ εύκολα πόνους στη μέση. Στο πλάι συνιστάται γενικά από όσο ξέρω για τις εγκυούλες, και μάλιστα σε εμβρυική θέση, σαν τα μπεμπάκια μας δηλαδή, με λυγισμένα τα πόδια για να ανακουφίζεται η μέση μας. Δεν πιέζεται καθόλου το μπεμπάκι μας στο πλάι ... εγώ μέχρι πριν από 3-4 εβδομάδες κοιμόμουν μπρούμητα ... γιατί δεν είχα καθόλου κοιλίτσα και χωρίς να θέλω γύριζα στον ύπνο μου :shock:. Τώρα όμως άλλαξαν τα πράγματα! :lol:

lion22
29-04-11, 23:04
και εγω κοιμομουν μπρουμυτα σχεδον σε ολη την εγκυμοσυνη.
ειχα ρωτησει πολλες φορες τον γιατρο και δεν ειχε προβλημα.
μονο στο τελος με δυσκολευε καπως αλλα σας μιλω εντιμως οτι
ακομα και την παραμονη πριν γενησω ανακαλυψα οτι ειχα γυρισει
μπρουμυτα!

SMARA
29-04-11, 23:18
εγω ειμαι στην 20 εβδομαδα, και ακομα κοιμαμαι μπρουμυτα. πολλες φορες ομως γυρναω και στο πλαι.νοιωθω ανετα σε εμβρυακη σταση,και ξεκουράζομαι αρκετα. βεβαια οι πονοι στην πλατη και την μέση δεν σταματουν ακομα και το βραδυ, και σε όποια σταση κιαν ειμαι. Υπομονη φιλες μου αξιζει τον κοπο

mamamikaela
29-04-11, 23:36
Εμενα με βοηθησε πολυ το μαξιλαρι που ειχα παρει για το θηλασμο,Ειναι φαντασου σαν μια μεγαλη μπανανα,και κοιμομουνα ανεκαθεν στο πλαι.Αντιθετος ειναι καλυτερος ο υπνος στο πλαι και για τη μαμα και για το μωρακι.Ειναι βεβαια και πως σε βολευει.;)

baggi
30-04-11, 00:05
Καλησπέρα κορίτσια!!! Η γυναικολόγος - γενετιστής στην οποία έκανα την αυχενική και τη β επιπέδου μου είπε ότι πρέπει να κοιμάμαι στο πλάι και μάλιστα προς τ΄αριστερά!!! Προσπαθώ να κοιμηθώ έτσι αλλά συνήθως ξυπνάω και συνειδητοποιώ ότι γυρνάω δεξιά γιατί έτσι κοιμόμουν πάντα. Με το γυναικολόγο που με παρακολουθεί καθ όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης δεν το συζήτησα ποτέ γιατί απλά έχω πολύ πιο σοβαρά θέματα που προέκυψαν και επιπλέον δεν το είχα ξανακουσει από κανέναν αυτό και δεν έδωσα βάση..Με τη πρώτη ευκαιρία θα το συζητήσω μαζί του.

anastasiaspil
30-04-11, 10:08
Καλησπέρα κορίτσια!!! Η γυναικολόγος - γενετιστής στην οποία έκανα την αυχενική και τη β επιπέδου μου είπε ότι πρέπει να κοιμάμαι στο πλάι και μάλιστα προς τ΄αριστερά!!! Προσπαθώ να κοιμηθώ έτσι αλλά συνήθως ξυπνάω και συνειδητοποιώ ότι γυρνάω δεξιά γιατί έτσι κοιμόμουν πάντα. Με το γυναικολόγο που με παρακολουθεί καθ όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης δεν το συζήτησα ποτέ γιατί απλά έχω πολύ πιο σοβαρά θέματα που προέκυψαν και επιπλέον δεν το είχα ξανακουσει από κανέναν αυτό και δεν έδωσα βάση..Με τη πρώτη ευκαιρία θα το συζητήσω μαζί του.

Εγώ κοιμόμουν στο πλάι αλλά από την δεξιά πλευρά. Έτσι είχα συνηθίσει. Αργότερα επειδή με πονούσαν και τα πόδια μου πάρα πολύ, έβαζα ένα μαξιλάρι από κάτω από το ένα μου πόδι και ανακουφιζόμουν αρκετά.
Τους τελευταίους δύο μήνες βέβαια δεν βολευόμουν πουθενά, ότι κι αν έκανα. Δύσκολη κατάσταση.

babybou
02-05-11, 12:08
Και εγω ειχα ακουσει διαφορα για την σταση του υπνου και ρωτησα τον γιατρο μου για να μου φυγουν οι αποριες.Μου ειπε λοιπον να κοιμαμαι οπως βολευει σε μενα και οτι δεν υπαρχει καποιο θεμα!ξεκουραζομαι πολυ ανασκελα και με βολευει περισσοτερο στα δεξια,ενω στα αριστερα αισθανομαι ενα περιεργο τραβηγμα...

Melina22
02-05-11, 21:09
Και εγώ όπως με βολεύει κοιμάμαι δηλ σε όλες τις στάσεις. Μέχρι στιγμής δεν έχω κάνει μεγάλη κοιλιά βέβαια ίσως γι' αυτό να βολεύομαι ακόμα μπρούμυτα. Δεν έχω ρωτήσει το γιατρό. Υπάρχει κίνδυνος;

asteroyla
11-06-11, 11:57
Καλημερα κοριτσια για ακομη μια φορα μας επισκεπτικε ο πελαργος...
Εχω ενα θεμα που με ζοριζει αρκετα,μετα την πρωτη μου εγκυμονσυνη δεν μπορουσα να κοιμηθω μπρουμητα κ με το που εμεινα εγκυος τωρα δεν μπορω να κοιμηθω ουτε στο πλαϊ ουτε ανασκελα!!!!ασηναισθητα στον υπνο μου γυρναω μπρουμητα κ μετα ξυπναω με πονο στη κοιλια....τι να κανω????????Θελω τα φωτα σας pleaseeeee

lenaki87
11-06-11, 15:32
ΓΕια σου αστερουλα να σου ζησει η μπουμπουκα και με το καλο το δευτερο μωρακι σου.....μια καλη και τελειομηνη εγκυμοσυνη!!!
Δεν ξερω γιατι ανησυχεις τοσο πολυ...εγω κοιμαμαι μπρουμητα και δεν με απασχολει καθολου...ουτε με ενοχλει κατι και ο γιατρος δεν μου ειπε κατι.Αφου μπορεις μου λεει κοιμησου οπως σε βολευει!!!
Οι πονοι που λες ειναι εντονοι?'Η εννοεις αυτες τις γνωστες κραμπες της κυησης?

*tingerbell*
11-06-11, 15:36
γεια σου και με το καλο το μωρακι σου!
σε λιγο θα κλεισω τον 7ο και τις τελευταιες μερες οποτε ξυπναω ειμαι μπρουμυτα γυρισμενη. δε νομιζω πως πειραζει σε κατι,αλλιως ο γιατρος θα ενημερωνε(η καποιος αλλος απο μεσα θα εκανε εντονη διαμαρτυρια). μηπως οι πονοι που νιωθεις ειναι οι φυσιολογικοι του πρωτου καιρου που μεγαλωνει η μητρα?

lenaki87
11-06-11, 15:39
Νεραιδουλα μπορεις και κοιμασαι στον 7ο μπρουμητα?
Αχ τι καλα....μακαρι να μπορω κι εγω..
Με το καλο το μωρακι σου....:)

asteroyla
11-06-11, 18:01
Ειναι κατι σαν κραμπες κ αρκετα εντονοι.δεν τους ειχα στην πρωτη εγκυμοσυνη κ για αυτο κ με κανει εντυπωση.Κ το χειροτερο ειναι οτι μονο μπρουμητα ξεκουραζομαι γιατι δουλευω σε φουρνο κ σηκωνομαι 5,30 καθε πρωι!!!!

*tingerbell*
11-06-11, 18:02
Νεραιδουλα μπορεις και κοιμασαι στον 7ο μπρουμητα?
Αχ τι καλα....μακαρι να μπορω κι εγω..
Με το καλο το μωρακι σου....:)

χαχαχα!εχω λιγες μερες που το κανω στον υπνο μου ασυναισθητα! μεχρι τωρα ειχα φοβο μην τυχον γυρισω μπρουμητα και το πλακωσω το καημενο αλλα μαλλον δεν καταλαβαινει τιποτα:rolleyes:!
βεβαια απο βδομαδα που εχω ραντεβου θα ρωτησω και το γιατρο και θα σας πω τι μου ειπε!
με το καλο τα μωρακια ολων μας;)!

*tingerbell*
11-06-11, 18:23
αστερουλα παρε ενα τηλεφωνο το γιατρο σου και ρωτησε τον. ειναι ο πιο καταλληλος για να σου δωσει μιαν απαντηση.
στο πρωτο παιδακι σου κοιμοσουν μπρουμητα?

asteroyla
11-06-11, 18:32
Μεχρι να μαθω οτι ημουν εγκυος (δηλ 2 μηνων)χαχαχαχαχ ανετοτατα μετα τον 3ο μηνα ειχα προβλημα με την μεση μου οποτε ανγκαστικα εμαθα να κοιμαμαι στο πλαι κ ανασκελα

tsiph
11-06-11, 18:34
Και εγώ πολλές φορές από πλάι βρίσκομαι μπρούμυτα. 1-2 φορές βέβαια κάποιος έχει παραπονεθεί εκεί μέσα αλλά τις υπόλοιπες αφού δεν έχει παραπονεθεί κοιμάμαι κανονικότατα!!!

evinicolas
07-08-11, 17:56
Είμαι 15 βδ και άρχισα σιγά σιγά να νιώθω την κοιλιά μ να αλλάζει.το θέμα είναι ότι εγώ εξακολουθώ να κοιμάμαι μπρουμυτα η στη στάση εμβρυου(τα πόδια να πιέζουν την κοιλια)απο ποια βδομάδα δεν κάνει να κοιμάμαι έτσι;εσείς τι κάνετε;σε ποια θέση κοιμαστε;;;

nenapant
07-08-11, 18:06
καλησπερα με το καλο,εμενα ο γιατρος μου,μου ειπε να κοιμαμαι οπως βολευομαι μεχρι τον 5ο περιπου κοιμομουν μπρουμυτα μετα δεν μπορουσα γιατι με ενοχλουσε η κοιλια μου,αλλα δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα αν εσυ βολευεσαι,για το μωρακι σου μην ανυσηχεις ειναι καλα κρυμενο εκει μεσα και δεν κινδυνευει να παθει ασφυξια οπως νομιζα εγω στην αρχη!!!!:p:p:p

Victwria
07-08-11, 18:07
Καλησπέρα!Η αλήθεια είναι ότι κι εγώ κοιμόμουν μπρούμυτα πριν μάθω ότι είμαι έγκυος.Μόλις το έμαθα όμως, το έκοψα κατευθείαν...όχι ότι μου το είπε κάποιος αλλά εγώ δεν αισθανόμουν καλά!Γνώμη μου είναι ότι όσο θα μεγαλώνει η κοιλίτσα σου, καλό θα είναι να αλλάξεις στάσεις ύπνου...άλλωστε θα σε κατευθύνει και το σώμα σου σιγά-σιγά!Καλό κουράγιο!

Υ.Γ. Μόλις γεννήσω, ανυπομονώ να ξανακοιμηθώ μπρούμυτα!Νιώθω ότι δεν έχω ξεκουραστεί καθόλου όλους αυτούς τους μήνες...τόσο πολύ μου έλειψε...και σε μένα και στη μέση μου! :)

*tingerbell*
07-08-11, 18:13
μεχρι 32 εβδ. γυρνουσα μπρουμητα. μετα απλα δε με βολευε γιατι παραμεγαλωσε η κοιλια μου. εχουμε χαζοσυντονιστει με το μικρο κι οταν καπου ζοριζεται μου ριχνει μια κλωτσια που θελω δεν θελω γυρναω αλλιως. οταν ρωτησα το γιατρο μου ειπε οτι δεν υπαρχει προβλημα.αλλα αυτο μαλλον ειναι υποκειμενικο και αναλογα το γιατρο.αλλος μπορει να πει οτι πρεπει να κοιμασαι μονο πλαγια.
με το καλο το μπεμπε σου!

vaso lux
07-08-11, 18:16
Είμαι 15 βδ και άρχισα σιγά σιγά να νιώθω την κοιλιά μ να αλλάζει.το θέμα είναι ότι εγώ εξακολουθώ να κοιμάμαι μπρουμυτα η στη στάση εμβρυου(τα πόδια να πιέζουν την κοιλια)απο ποια βδομάδα δεν κάνει να κοιμάμαι έτσι;εσείς τι κάνετε;σε ποια θέση κοιμαστε;;;
εγω πριν μαθω οτι ειμαι εγκυοσ,δεν μπορουσα με τιποτα να κοιμηθω σε οποιαδηποτε σταση εκτοσ απο μπρουμητα....με το που ειδα το θετικο τεστ,το ιδιο βραδυ αρχισα να κοιμαμαι πλαγια αριστερα και λιγο περρισσοτερο προτιμηση στο πλαγια δεξια:lol::lol::lol: κοντα σχεδον ειμαστε,εγω ειμαι 19 εβδομαδων:lol::lol::lol:με το καλο το νινι σου:razz::razz::razz:

evinicolas
07-08-11, 18:31
Βρε κοριτσια τόσο γρήγορες απαντήσεις στην απορία μου δε τις περίμενα.ευχαριστώ....μου έφυγε ένα άγχος γιατί δε βολευομαι μόνο πλάγια.όταν θα με ενοχλεί το μωρόπρωτα ο θεός θα δω πως θα τη βολεψω....να χαίρεστε τα μωρακια σας είτε μέσα είτε έξω απο τις κοιλιτσες.

ria26
07-08-11, 19:39
Καλησπέρα!Εγώ στην κόρη μου μέχρι 5 μηνών κοιμόμουν περισότερο μπρουμητα και μετά πλάι και ανασκελα.Τώρα πάλι μπρουμητα αργότερα βλέπουμε αν θα κοιμόμαστε και πως χιχιχιχι

ria26
07-08-11, 19:41
Α ξέχασα να πω πως είμαι 17 εβδομάδων:-)

rinakikok
30-09-11, 15:04
πως μπορειτε κ κοιμαστε μπρουμυτα!!!!!!απιστευτο..:eek::eek:εχω να κοιμηθω μπρουμυτα απο τοτε που εμαθα οτι ειμαι εγκυος!!τοσο πολυ δε μπορω!!!!!!!!!
και πλεον δεν μπορω ουτε στα πλαγια να κοιμηθω για πολυ ωρα!!!!μπορω μονο ανασκελα κ με μαξιλαρια στα γονατα κ το κεφαλι!!!!

mömmu
09-11-11, 12:00
Η πιο ενδεδειγμένη στάση για ύπνο είναι η αριστερή πλάγια και η αμέσως επόμενη η δεξιά πλάγια(σύμφωνα πάντα με την επιστημονική γυναικολογική προσέγγιση).

Στην αριστερή πλάγια θέση επιτρέπεται η μέγιστη δυνατή τροφοδοσία θρεπτικών συστατικών προς τον πλακούντα, όπως και η ροή του αίματος αυξάνεται στο καλύτερο δυνατό.

Προσωπικά έχω ένα μαξιλάρι πάνω από ένα μέτρο και με έχει καταβολέψει, γιατί είναι και ένα θέμα για πολλούς η επιβάρυνση προς την καρδιά, με ξαλαφρώνει επίσης απο το βάρος στους γοφούς και στους αστραγάλους.

υ.γ. Υπάρχει μια επιστημονική μελέτη που διάβασα προ κάτι μήνες αλλά μικρής κλίμακας ακόμη, και διχάζομαι αν πρέπει να την αναφέρω/ανεβάσω η όχι, γιατί πραγματικά ενώ εγώ είμαι ένα άτομο που μπορώ να ακούσω και να ενημερωθώ για πολλά πράγματα χωρίς να πανικοβληθώ η να αγχωθώ ιδιαίτερα, από την πείρα μου βλέπω πως δεν ισχύει για πολλές μανούλες μέλλουσες η μη αυτό.

katerina26
09-11-11, 12:05
Εγω στην κορη μου κοιμομουν στο πλαι με ενα μαξιλαρι αναμεσα στα ποδια μου οταν βεβαια η κοιλια ειχε μεγαλωσει..τωρα ειμαι 16 εβδομαδων και προς το παρον βολευομαι οπως να ναι, και μπρουμυτα!

feniatwins
09-11-11, 12:19
Και εγώ έχω διαβάσει ότι η καταλληλότερη θέση ύπνου είναι πλάγια αριστερά. Ομως ξυπνάω μέσα στην νύχτα και συνειδητοποιώ ότι είμαι ανάσκελα με χέρια και πόδια ανοιχτά!!! Σαν τεμπελόσκυλο!!!
Τι να κάνω βρε κορίτσια;; Να δεθώ με σκοινιά;;;

katerina26
09-11-11, 12:20
Και εγώ έχω διαβάσει ότι η καταλληλότερη θέση ύπνου είναι πλάγια αριστερά. Ομως ξυπνάω μέσα στην νύχτα και συνειδητοποιώ ότι είμαι ανάσκελα με χέρια και πόδια ανοιχτά!!! Σαν τεμπελόσκυλο!!!
Χαχαχαχαχα αν ειναι δυνατον, γιατι ανασκελα θα παθει κατι το παιδι ας πουμε?Η γνωμη μου ειναι να κοιμαστε οπως βολευεστε!

mömmu
09-11-11, 12:25

χαχα!Απλά μόλις το αντιλαμβάνεσαι χωρίς άγχος είναι προτιμότερο να γυρνάς απο την σωστή ( ; ) αριστερή πλάγια θέση!

feniatwins
09-11-11, 12:30
Η πλάκα είναι πως το έχω συζητήσει με τον αντρα μου και αν ξυπνησει αυτός με γυρνάει μόνος του... Η τουλάχιστον προσπαθεί... Σαν να γίνεται πόλεμος κάθε βράδυ....

Μιλάμε για πολύ γέλιο...

mömmu
09-11-11, 12:36
Χαχαχαχαχα αν ειναι δυνατον, γιατι ανασκελα θα παθει κατι το παιδι ας πουμε?Η γνωμη μου ειναι να κοιμαστε οπως βολευεστε!

Κατερίνα επίτρεψέ μου, αλλά ναι μπορεί το τονίζω μπορεί και να υπάρχει σοβαρός λόγος και μάλιστα ζωτικής σημασίας, στο πρώτο μου μήνυμα δεν κάνω παράθεση της μελέτης αλλά νομίζω πως η άγνοια πολλές φορές μπορεί να αποβεί μοιραία, όπως και η παραπληροφόρηση φυσικά.

Εδώ Λονδίνο
Ερευνητές από το Πανεπιστήμιο του Όκλαντ στη Νέα Ζηλανδία διερευνούν κατά πόσο η στάση που επιλέγει η γυναίκα να κοιμηθεί κατά τα τελευταία στάδια της εγκυμοσύνης επηρεάζει τον κίνδυνο θνησιγενούς νεογνού, καθώς διαθέτουν ενδείξεις ότι μπορεί να υπάρχει συσχετισμός.

Οι ειδικοί συνέκριναν 155 γυναίκες τον οποίων η κύηση κατέληξε σε θνησιγένεια με 310 που είχαν φυσιολογικές κυήσεις.

Η ύπνωση στην δεξιά πλευρά ή σε ύπτια στάση διπλασίαζε (αλλά μόνο για τις τέσσερις στις 1.000 γυναίκες) τον κίνδυνο, συγκριτικά με όσες γυναίκες επέλεγαν να κοιμηθούν στο αριστερό πλευρό. Η στάση αυτή βοηθά την ροή του αίματος προς το έμβρυο, καθώς τα μείζονα αιμοφόρα αγγεία της μητέρα δεν επιβαρύνονται από το βάρος της μήτρας.

Όπως αναφέρεται σε σχετικό άρθρο του επιστημονικού εντύπου Τhe British Medical Journal, οι ερευνητές τονίζουν την ανάγκη διενέργειας μεγαλύτερης κλίμακας μελέτης, για επανέλεγχο των αποτελεσμάτων τους.

Ο Δρ Νταγκνι Ρατζασινγκαμ του Βασιλικού Κολεγίου Μαιευτήρων και Γυναικολόγων της Μ.Βρετανίας εξηγεί ότι «υπάρχουν πολλοί παράγοντες που σχετίζονται με τη θνησιγένεια, περιλαμβανομένης της παχυσαρκίας, της μεγάλης μητρικής ηλικίας, της εθνικότητας των συγγενών ανωμαλιών και της κατάστασης του πλακούντα. Πολλοί παράγοντες δεν έχουν καν διερευνηθεί.
Η μικρής κλίμακας μελέτης των Νεοζηλανδών ερευνητών μελετά έναν ακόμη πιθανό παράγοντα. Ωστόσο, απαιτείται περαιτέρω έρευνα των προτύπων του ύπνου πριν καταλήξουμε σε οριστικά συμπεράσματα.
Στο μεσοδιάστημα, οι γυναίκες θα πρέπει να συμβουλεύονται τους θεράποντες ιατρούς τους για ότι τις ανησυχεί.»

health.in.gr

Ζητώ συγγνώμη εκ των προτέρων απο κάποιες υπερευαίσθητες μανούλες, αλλά καλύτερα να προλαμβάνεις... τα υπόλοιπα είναι γνωστά.

katerina26
09-11-11, 12:50
Κοιταξε να δεις, δεν συμφωνω να κοιμομαστε μπρουμυτα, αλλα δεν μπορεις να εισαι και στο αριστερο πλευρο ολη νυχτα, θα πιαστεις!
Οσο για τις υπερευαισθητες μανουλες, καλο ειναι να μη δινουμε ιδιαιτερη σημασια σε τετοια αρθρα γιατι θα τρελαθουμε στο τελος βρε κοριτσια, εγκυες ειμαστε οχι αρρωστες! Γνωμη μου ολα αυτα βεβαια!
Επισης αν η σταση υπνου ηταν κατι τοσο σημαντικο δε θα ηταν θεμα συζητησης και με το γιατρο μας?Γιατι εμενα ο δικος μου δε μου εχει κανει ποτε τετοια συζητηση!
Αυτα τα γραφω απλα για να ηρεμησουμε καποιες εγκυουλες με αγχος περισσοτερο απο οσο χρειαζεται!Μη φορτωνομαστε κι αλλα!

feniatwins
09-11-11, 12:57
Θα συμφωνήσω με την Κατερίνα. Ετσι και αλλιώς όλη μέρα έχουμε χίλιους λόγους να ανησυχούμε, τουλάχιστον ας απολαύσουμε τον ύπνο μας. Παρεπιπτόντως όλη αυτή η ανησυχία έχει καμία επιρροή στα μωράκια;;; Σας ρωτάει ο πιο αγχωτικός άνθρωπος του κόσμου. Ηρεμη είμαι μονο στο υπερηχογραφημα. Μετά πάλι άγχος...

mömmu
09-11-11, 13:01
Κοιταξε να δεις, δεν συμφωνω να κοιμομαστε μπρουμυτα, αλλα δεν μπορεις να εισαι και στο αριστερο πλευρο ολη νυχτα, θα πιαστεις!
Οσο για τις υπερευαισθητες μανουλες, καλο ειναι να μη δινουμε ιδιαιτερη σημασια σε τετοια αρθρα γιατι θα τρελαθουμε στο τελος βρε κοριτσια, εγκυες ειμαστε οχι αρρωστες! Γνωμη μου ολα αυτα βεβαια!
Επισης αν η σταση υπνου ηταν κατι τοσο σημαντικο δε θα ηταν θεμα συζητησης και με το γιατρο μας?Γιατι εμενα ο δικος μου δε μου εχει κανει ποτε τετοια συζητηση!
Αυτα τα γραφω απλα για να ηρεμησουμε καποιες εγκυουλες με αγχος περισσοτερο απο οσο χρειαζεται!Μη φορτωνομαστε κι αλλα!

Το έχω πει και τονίσει εξ αρχής και νομίζω πως συμφωνούμε σε αυτό, δεν χρειάζεται πανικός και άγχος, δεν βοηθάει σε καμία των περιπτώσεων αυτό,
ενημερωνόμαστε απο τον γιατρό μας τον οποίο φυσικά και έχουμε εμπιστοσύνη, και διαβάζουμε βιβλία που έχουν αναγνωριστεί ως τα πλέον έγκυρα επι του θέματος, αυτό ισχύει και για διάφορα sites επίσης.

Ενημέρωση όσο γίνεται πιο σφαιρική και άρτια και όχι πανικός.;)

feniatwins
09-11-11, 13:08
Χίλια δίκια έχετε! όμως στην περιπτωση μας η εγκυμοσύνη ήρθε μετά απο πολυ καιρό και βάσανα, σε βαθμό που ακόμη δεν εχω πιστέψει ότι είμαι έγκυος. Το λέω και δακρύζω πιστεψτε με. Νομίζω ότι αυτό εν μέρει δικαιολογεί το άγχος μου.
Είμαι 35 χρονών και πρώτη φορά έγκυος μετά από 6 χρόνια
εξωσωματικών προσπαθειών και απανωτά αρνητικά....

Συγνώμη αν σας "μαύρισα"

mömmu
09-11-11, 13:09
Θα συμφωνήσω με την Κατερίνα. Ετσι και αλλιώς όλη μέρα έχουμε χίλιους λόγους να ανησυχούμε, τουλάχιστον ας απολαύσουμε τον ύπνο μας. Παρεπιπτόντως όλη αυτή η ανησυχία έχει καμία επιρροή στα μωράκια;;; Σας ρωτάει ο πιο αγχωτικός άνθρωπος του κόσμου. Ηρεμη είμαι μονο στο υπερηχογραφημα. Μετά πάλι άγχος...

χμμ... Το θέμα είναι και μιλώντας γενικά, να βρεθεί μια χρυσή τομή, άλλο δεν θέλω να γνωρίζω, μη μου λέτε τίποτα καλύτερα να αγνοώ, και άλλο να πληροφορούμε έγκυρα και να μην χάνω την ψυχραιμία μου, ποιος είπε πως αυτό είναι εύκολο, ειδικά για κάποιους ανθρώπους φύση αγχωτικούς και ίσως και λίγο καταστροφολόγους( δεν απευθύνομαι σε καμία των περιπτώσεων προσωπικά ).

Προσωπικά η ανησυχία που νιώθω μετριάζεται όταν κάνω θετικές σκέψεις, σκέφτομαι όμορφα πράγματα για το μωράκι που θα έρθει, το γελάκι του το κορμάκι του το ροδαλένιο και ..."φτιάχνομαι" που λένε, χαχα!

mömmu
09-11-11, 13:12
Χίλια δίκια έχετε! όμως στην περιπτωση μας η εγκυμοσύνη ήρθε μετά απο πολυ καιρό και βάσανα, σε βαθμό που ακόμη δεν εχω πιστέψει ότι είμαι έγκυος. Το λέω και δακρύζω πιστεψτε με. Νομίζω ότι αυτό εν μέρει δικαιολογεί το άγχος μου.
Είμαι 35 χρονών και πρώτη φορά έγκυος μετά από 6 χρόνια
εξωσωματικών προσπαθειών και απανωτά αρνητικά....

Συγνώμη αν σας "μαύρισα"

Και τώρα είσαι έγκυος και μαλιστα σε δίδυμα, μόνο αυτό έχει σημασία τώρα πια, να το χαρείς όσο περισσότερο μπορείς γλυκιά μου και όλα θα πάνε τέλεια!

feniatwins
09-11-11, 13:21
Σε ευχαριστώ πολύ! Μακάρι να πάνε όλα καλά μέχρι τέλους. Μόνο αυτό σκέφτομαι. Και νομίζω όλες μας σε αυτήν την φάση...

Lydias12
28-07-12, 17:06
Διαβαζω παντού ότι μετα τον 4ο καλο είναι να μην κοιμάται κανεις ανάσκελα γιατι πατιουνται απο το βαρος της κοιλιας αρτηρίες που δεν κάνει και δεν αιματωνετ;ι καλα η μαμα και το μωρό, κλπ. Προσπαθώ να κοιμάμαι στα αριστερά αλλα όλο ανάσκελα βρίσκομαι οποτε ξυπναω και, επισης, το μικράκι το νιώθω να χτυπάει κυρίως όταν είμαι ανάσκελα (20 βδομάδων). Εσείς πως κοιμάστε?

ioanna81
28-07-12, 17:22
εγω κοιμομουνα αριστερα πιο πολυ η δεξια, με τον καιρο δεν θα μπορεις να κοιμασαι ανασκελα, θα σε πιεζει το βαρος του παιδιου και δεν θ αντεχεις

markela35
29-07-12, 01:45
Διαβαζω παντού ότι μετα τον 4ο καλο είναι να μην κοιμάται κανεις ανάσκελα γιατι πατιουνται απο το βαρος της κοιλιας αρτηρίες που δεν κάνει και δεν αιματωνετ;ι καλα η μαμα και το μωρό, κλπ. Προσπαθώ να κοιμάμαι στα αριστερά αλλα όλο ανάσκελα βρίσκομαι οποτε ξυπναω και, επισης, το μικράκι το νιώθω να χτυπάει κυρίω όταν είμαι ανάσκελα (20 βδομάδων). Εσείς πως κοιμάστε?

Να προσπαθεις να κοιμασαι δεξια η αριστερα με ενα μαξιλαρι στη μεση σου απο πισω.Εγω ετσι κοιμομουν απο τον 5 μηνα.Μετα 7ο που θα σε σπρωχνει το παιδι στο διαφραγμα αναγκαστημα δεν θα μπορεις να κοιμηθεις διαφορετικα :-P

Εγω παντως δεν μπορουσα να κοιμιθω ανασκελα καθολου...

ANGEL FACE
07-08-12, 16:34
ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΟΜΑΙ ΣΤΗΝ 35Η ΒΔΟΜΑΔΑ ΚΟΙΜΑΜΑΙ ΠΑΝΤΩΣ ΔΕΞΙΑ Η ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΜΕ ΕΝΑ ΜΑΞΙΛΑΡΙ ΣΤΑ ΠΟΔΙΑ ΜΟΥ..ΑΝΑΣΚΕΛΑ ΚΑΘΟΟΟΟΛΟΥ ΔΕΝ ΜΕ ΒΟΛΕΥΕΙ..!!

theodor
04-04-13, 14:39
ήθελα να σας ρωτήσω τις γνώμες σας για το ποιες στάσεις σας βολεύουν καλύτερα για να κοιμάστε και είναι επίσης ασφαλείς για το μωρό και την κοιλιά μας. :wink::wink:

κανίνα
04-04-13, 15:49
καλησπερα...εγω ανεκαθεν κοιμομουνα μπρουμυτα και απο τοτε που εμεινα εγγυος κοιμαμαι μονο στο πλαι...το ανασκελα δεν με βολευε ποτε!παντως η μαια μου μου ειπε πως μετα τον 6ο-7ο μηνα η καλυτερη σταση ειναι στο αριστερο πλευρο γιατι απο την δεξια πιεζεται η κοιλιακη φλεβα που τροφοδοτει οξυγονο τη κοιλια και μπορει να ριξει τους καρδιακους παλμους του μωρου....και γιαυτο συνηθως μουδιαζουν τα χερια η τα ποδια οταν εισαι στη δεξια πλευρα πολυ ωρα!!επισης μου ειπε πως αν το μωρο δεν βολευεται θα δωσει σημα να αλλαξεις σταση στον υπνο....μπρουμυτα δεν κανει να κοιμομαστε στην εγγυμοσυνη..ασε που δεν βολευει κιολας!!

theodor
04-04-13, 20:53
καλησπερα...εγω ανεκαθεν κοιμομουνα μπρουμυτα και απο τοτε που εμεινα εγγυος κοιμαμαι μονο στο πλαι...το ανασκελα δεν με βολευε ποτε!παντως η μαια μου μου ειπε πως μετα τον 6ο-7ο μηνα η καλυτερη σταση ειναι στο αριστερο πλευρο γιατι απο την δεξια πιεζεται η κοιλιακη φλεβα που τροφοδοτει οξυγονο τη κοιλια και μπορει να ριξει τους καρδιακους παλμους του μωρου....και γιαυτο συνηθως μουδιαζουν τα χερια η τα ποδια οταν εισαι στη δεξια πλευρα πολυ ωρα!!επισης μου ειπε πως αν το μωρο δεν βολευεται θα δωσει σημα να αλλαξεις σταση στον υπνο....μπρουμυτα δεν κανει να κοιμομαστε στην εγγυμοσυνη..ασε που δεν βολευει κιολας!!

και εγώ τα πλάγια προτιμώ αλλά δεν ήξερα ότι καλύτερα απ' τη αριστερή πλευρά:!: thanks κανίνα.
βάζω επίσης 2 μαξιλάρια αντί για ένα και υπερυψώνεται έτσι ο κορμός και μου φαίνεται πιο άνετα;-)

liliana
05-04-13, 12:43
Κορίτσια εγω δεν βολεύομαι με τίποτα στα πλάγια, όποτε γυρίζω αρχίζω να νιώθω δυσφορία κ αμέσως γυρίζω ανάσκελα. Ειναι η μόνη στάση που δεν με ενοχλεί αλλά δεν μπορώ όλο το βράδυ να ειμαι σε μια στάση. Δυστυχώς δεν έχω καλό ύπνο.

ΒΑΣΙΑ89
16-05-13, 11:23
Καλημερα σας...Θα ηθελα την βοηθεια σας και την γνωμη σας.Ειμαι εγκυος στην 21η εβδομαδα και σημερα το πρωι συνειδητοποιησα πως ξυπνησα μπρουμητα...Ειμαι σιγουρη πως δεν εμεινα ετσι για πολλη ωρα γιατι λιγο πριν ειχε ξυπνησει ο αντρας μου για δουλεια και ξυπνησα κι εγω...Πρεπει να εμεινα μπρουμητα για 5-10 λεπτα.Απο εκεινη την ωρα νοιωθω τρομερες τυψεις και αγχος μηπως εκανα κατι κακο.Μεχρι και μηπως εχει τρυπησει ο σακος σκεφτηκα.Συγχωρεστε με για το τρομερο αγχος μου και τις υπερβολικες σκεψεις αλλα με εχει πιασει πανικος.Αν μπορει καποια ας με βοηθησει...Ευχαριστω...

dimitra00
15-12-13, 21:46
βρε κοριτσια μεχρι ποτε κοιμοσασταν μπρουμυτα;;;
ειμαι στη 14η κ κοιμαμαι μπρουμυτα... δε κανω βλακεια ε;;

lop
15-12-13, 22:11
Μέχρι και που γέννησα. Με ένα μαξιλαρι κάτω από το ένα πόδι, και η κοιλιά στο πλάϊ. Και τώρα μόνο έτσι κοιμάμαι. Απλά επειδή γέννησα με καισαρική στην αρχή δεν μπορούσα γιατί τράβαγε η τομή.

Koalaki
15-12-13, 23:38
βρε κοριτσια μεχρι ποτε κοιμοσασταν μπρουμυτα;;;
ειμαι στη 14η κ κοιμαμαι μπρουμυτα... δε κανω βλακεια ε;;

Σαφως και τις επομενες εβδομαδες δεν θα μπορεις να κοιμασαι μπρουμυτα κανονικα, αλλα οπως λεει και η lop στο πλαι, ετσι δεν θα ζουλιχτει το μωρο. Εγω στις αρχες δεν κοιμομουν καθολου μπρουμυτα απο τον φοβο μου, μετα ομως εφοσον αρχισε να μεγαλωνει η κοιλια και δεν βολευομουνα αλλιως, εβαζα και εγω ενα μαξιλαρι αρκετα ογκωδες για να δημιουργει αποσταση και κοιμομουνα στο πλαι.

Με το καλο...!!!

Μανούλα για πάντα!
16-12-13, 02:58
Γεια σας και με το καλό σε όλες!Στα μαθήματα ανώδυνου τοκετού,μας είχαν πει ότι κοιμόμαστε ΟΠΩΣ θέλουμε.Τομωρό είναι τέλεια προστατευμένο από το υγρό που το περιβάλλει.Εγώ είχα κάπου διαβάσει ότι είναι καλύτερα στην αριστερή πλαγιά θέση,αλλά μου απάντησαν ότι δεν είναι απαραίτητο.

dimitra00
24-02-14, 12:02
εσεις ομορφοκοριτσα του β τριμηνου πως κοιμαστε;;
ειμαι 23 εβδομαδων με εμφανη πια κοιλια εγκυου! προσπαθω να κοιμαμαι πλαγια αλλα μερικες φορες λιιιγο γερνω. με κλωτσαει το μωρο κ γυρναω! εσεις ;

io_anna
24-02-14, 14:08
και εγω το ιδιο... διαβασα πως πρεπει στο πλαι σε εμβρυικη σταση και κατα προτιμηση απο την αριστερη μερια αλλα η γιατρος μου δεν μου ειπε κατι σχετικο...

dimitra00
24-02-14, 14:19
και εγω το ιδιο... διαβασα πως πρεπει στο πλαι σε εμβρυικη σταση και κατα προτιμηση απο την αριστερη μερια αλλα η γιατρος μου δεν μου ειπε κατι σχετικο...

αχχχ που να μεγαλωσει κ αλλο η κοιλια.. θα στειλω τ αγορι στον καναπε!

γιαννα!
24-02-14, 14:29
Κ εγω ξερω πως πρεπει να κοιμομαστε στο πλαι κ κατα προτιμηση αριστερα γιατι τοτε πιεζεται κατι δεν θυμαμαι καλα καποια αρτηρια ισως κ εματονεται καλυτερα η καρδια η το εμβρυο..κατι τετοιο...... Αλλα κ ετσι με βολευει εμενα γιατι πως αλλιως να κοιμηθω? Μπρπυμητα δεν το συζητω! Ανασκελα παλι ολο το βαρος της κυλια πεφτει στην μεση οποτε παλι δεν μπορω!!!

dimitra00
24-02-14, 14:32
Μια φορα που ξαπλωσα- δεν κοιμηθηκα - λιγο μπρουμυτα εφαγα ενα κλωτσιδι ολα δικο μου.............